diuerſi ſunt eſſentie cõpoſite.oʒ qᷓ intercidere diuerſita⸗
tem viriũ. Ad ſcm vo dicendũ c.ꝙ differẽtia creatu⸗
re ad creatoꝛc.nõ tm̃ attendit᷑ ĩ hoc ꝙ ẽ idẽ motꝰ qʒð eſẽ
tia.ſʒ in hoc ꝙ vniꝰ eſſentie ꝑfecte ſunt plures virtutes.

—

q ꝑticulariter agũt.cũ ꝓrimũ ipſum vna virtute natuꝛa
liter agat.

„ uale.

Ddprimũ. vna ſit vis ti.arguit᷑ ex hoc.q

actꝰ tũc q̃

Articulus ſecundus.

nõ. M omẽs.videt᷑ ꝑ h.ꝙ aĩa dẽ eſſe totũ vir
tes autẽ eiꝰ ſunt vires vel virtutes.toti eni reſpõ
. gdet ꝑs.ergo quelibet potẽtia dʒ dici ꝑs aĩe. ¶ Cõtra ꝗn
q; lenſus nõ ſũt quinq; ꝑtes aĩe.ſimilit᷑ in vegetabili au⸗
ginẽtatiua nutritia generatia nõ dicunt᷑ tres partes aĩe
quẽadmodũ dicimꝰ ꝑtem intellectiuã ſenſitiuã ⁊ vegeta
tiuã.ergo nõ oĩs potẽtia ꝑs ẽ anime.¶ Pꝛeterea videt᷑.
ꝙ nulla potẽtia ſit ꝑs anime.Dicit aug. tota eſſẽtia aĩe
ĩ ſuis potẽtijs cõſiſtit.nec ꝑ ꝑtes diuidit᷑ cuʒ ſit ſimplex

ĩoiuidua.ꝗ potẽtie nõ ſunt ꝑtes.¶¶ Ad qð dicendũ ẽ.

ꝙ nõ omnes vires debẽt dici ꝑtes amme. ꝗprie accipiẽ⸗
do voca bulũ.Si vᷣo extendat᷑ ꝙ ꝑtes dicant᷑.eo ꝙ ꝑticu⸗
lant poſſe anime ꝑ actꝰ differẽtes.ſm ̊ poſſunt dici par
tes.⁊ H̊ mõ dicit aug.quadã ſimilitudie dẽ habere ꝑtes.
Ille vᷣo ꝓprie dicunt᷑ ꝑtes.que ꝑticulãt ſubſtãtiaʒ aĩe vł

multiplicatã oſtendũt.verbigr̃a.Sẽſibilis in brutis.ve

getabilis ĩ plãtis rõnalis:vel itellectiua in bominibus.
multiplicãt ſubſtantiã anime vel multiplicataʒ oſtẽdũt.
Alia ẽ enĩ ſubſtãtia anime rõnalis ĩ homĩe. alia ſenſibi
lis ĩ bruto.alia vegetabilis ĩ plãta.vnde iſte tres poten
tie ꝑtes aĩie dicunt᷑ ſᷣm phos.eti ĩ homĩe he tres poten
tie fundant᷑ ĩ tribo ſubſtãtijs.nõ ſic autẽ de ꝗnq; viribus
ſenſuũ.vel alijs differẽtijs potẽtiarũ.Si vo dicant᷑ ꝑtes
q̃ cõſtituũt ſubſtãtiaʒ.ſᷣm hoc aĩa nõ dr̃ hꝛe has viꝛes ꝓ
ꝑtibo.nõ enĩ ex aligbus viribo.ſubſtãtia anime cõſtitui
tur. Sʒ nec aĩa dr̃ hẽe ꝑtes eo mõ quo cõtinuũ dicit᷑ ha
bere ꝑtes dr̃ vel diſcretũ.⁊ H̊ mõ dicit aug. ꝙ aia cuʒ ſit
ſimplerx.nõ dẽ habere ꝑtes veritate cõpoſitiõis. 4¶ Per

iãdicta patet qualit reſpõdendũ ẽ ad obiecta.ꝑs eni dẽ

triplex.ingrediẽs cõpoſitionẽ.⁊ ſic non dẽ habere ꝑtes
veritatis cõpoſitiõis ad modũ cõtinui vel diſcreti.vlł cõ
comitãs multiplicationẽ ſubſtãtie.⁊ ſic dicunt᷑ rõnalis
ſenſibilis ⁊ vegetabilis ꝑtes.vel q̃ ꝑticulqt poſſe anime

ꝑ actꝰ differẽtes.⁊ ſic alie vires dicunt᷑ ꝑtes.⁊ he ꝓprie

dicunt᷑ ꝑtes virtuales.q̃ i vna ſubſtãtia aie cõueniũt et
differũt ꝑ actꝰ differẽtes in ſpecie.

ticulus terciuns

D terciũ quo querit᷑.ſᷣm ꝗd accipit᷑ diuiſio ꝑ
tiũ anime vel diſtictio viriũ.aut enĩ diſtiguũ⸗
tur ꝑ actꝰ. vel ꝑ oꝛgana.aut ꝑ obiecta. Si gꝑ
unt differẽtie actuũ.he eſſent differẽtie viriũ.
ſʒ opĩo ⁊ ſciẽtia ſũt duo actꝰ.eꝛgo ĩtellectꝰ a quo ꝓcedit
ſciẽtia.⁊ a quo ꝓcedit opinio.ſũt due vires.qð cu ñ ſit.
nõ attẽdit᷑ oĩno diuiſio virium ᷣm differẽtias actuum.
¶ Preterea.differũt actꝰ ĩ actu. ſᷣm ꝙ ſunt reſpectu di
uerſoꝛũ qualitatũ.Eſt eni aliꝰ actꝰ ĩ actu reſpeetu cali⸗
di ⁊ frigidi.⁊ reſpectu mollis ⁊ duri.⁊ reſpectu hunidi
7 ſicci.⁊ ita de alijs.⁊ tñ ſenſum dicimꝰ eſſe vnũ ĩ ſpecie
ſiue tactũ.&̊ nõ ẽ differẽtia viriũ.q; autẽ nõ differant ſᷣm
differentiã oꝛganoꝛũ.patet ꝑ G̊.qꝛ nõ omnes vires ani⸗
me vtunt᷑ oꝛganis ad eliciendũ actũ ſicut ẽ ĩtellectia.er⸗
go penes differẽtias oꝛganoꝛũ.nõ attẽdit᷑ pluralitas vi⸗
riũ.¶ Preterea.ĩ memoria itelligẽtia ⁊ volũtate h̊ ofiẽ⸗
dit᷑.he eni nõ differũt ſm differentiã oꝛganorũ.ergo ſᷣm
hec nõ attẽdit᷑ differẽtia.nec hoc ẽ ſᷣm differẽtias obie⸗
ctorũ.cũ vnũ ⁊ bonũ ſint diuerſa obiecta.in ſpecie intel
lectiua ſpeculatia ⁊ practica eſſent due vires tm̃.qð nõ
videt᷑.ꝑ verba phi dicẽtis.extendẽte ſe ĩtellectina ſpecu⸗
latiua fit practica. OPreterea. idẽ eſt obiectũ ſenſus cõ
munis ⁊ ꝑticularis.vt viſus ẽ albi.guſtꝰ dulcis.ſenſus
ccis albi dulcis.Similit ĩtellectus agẽs habet pro ob⸗
iecto ſpecies abſtractas a materia intellectus poſſibił.
ſimiliter. ⁊ tamen ſunt due vires. nõ ergo ᷣm differen⸗
tias obiectorum ſunt differentie virium. ¶¶ Preterea.di
uerſa ſunt obiecta in tactu m differentias contrarieta⸗
tis.eadem autẽ potentia tangibilis.ergo nõ attenditur

Bſecundũ articulũ quo querit᷑ vtrũ omnes
vires debeãt dici ꝑtes.aut quedã ſic.quedaʒ

nede
für
reſp
n
lian
ae
geta
hdek,
aei
d
üi.
pie⸗
lcin
par
es.
ed
e
,
it
h
en

,

¶ Nueſtio
differẽtia viriũ vel ydẽptitas m differẽtias obiectorũ.

—

Ad primũ dicendũ.ꝙ pria differẽtia ẽ in ſeipſis · coſe ·
quenter autẽ queda differũt ꝑ actꝰ differẽtes i ſpẽ. que⸗

dam differũt ꝑ oꝛgana.queda ꝑ obiecta. quedã ᷣm ma⸗
terias. Differẽtia autẽ viriũ qua dicit᷑· ꝙ alia ẽ natura⸗
lis. alia vitalis. alia aĩalis ẽ ꝑ ſeipſas. dinoſci tũ põt ꝑ
organa. Oꝛganũ eni naturalis virtutis ẽ epaꝛ. vel qð te
net locũ epatis.vitalis vo ẽ coꝛ vel qð tenet locũ coꝛdis.
aĩalis pᷣo aliqð oꝛganũ ẽ ceꝛebrũ vel aligd loco ceꝛebri.
rõnalis vᷣo ⁊ ſenſibilis ⁊ vegetabilis ſunt vires que bm
ſe differũt. nibilominꝰ tñ dinoſcit᷑ eaꝝ differẽtia ex acti
bus ſpecie differẽtibo. Tꝛes autẽ vires aĩe vegetabilis.
nutritiua augmẽtatĩa generatiua. differẽtes ſüt ĩ ſeipis
2 ſunt cõſequẽtes adinuicẽ ᷣm cõueniẽtiã materiaruʒ.
NAã nutritia oꝑatur ſuꝑ alimẽtũ.augmẽtatĩa ſuꝑ quatũ
ĩ alimẽto.generatia ſuꝑ reſiduũ vtriuſq; naturalit con⸗
tingit tñ alit. verũtamẽ nõ ſemꝑ oꝑatur augmẽtatĩa cuʒ
ĩuenit quantũ ĩ alimẽto.qꝛ qð affert nutritia aliqn ẽ eq̃ᷓ⸗

le ei qð diſſoluit᷑.aliquãdo minꝰ.aliqñ plus. Cũ autem

fuerit minꝰ vel eq̃le.nõ oꝑatur augmẽtatia .ſzʒ cũ fuerit
plus.hoc autẽ nõ quocũq; mõ.nã impiguari eſt de eo ꝙ;
plus exiſtit. ſz cũ km naturalẽ quãtitatè ĩ omnibo exiſtit
diametris. vt ꝑducat᷑ ad cõplementũ.tũcẽ augmẽtatia.
ſemẽ autẽ ẽ de ſuꝑfluo eiꝰ qð ꝑtinet ad eſſe determiatuʒz
in quatitate. ſenſus autẽ diſtinguunt᷑ ſᷣm oꝛgana vł m
obiecta.vis autẽ cognitĩa ĩtellectiua ⁊ motiua penes ob
iecta.vires etiã cognitiue penes obiecta.vires etiã mo⸗
tiue penes obiecta.que etiã nullo genere dicuntur obie⸗
cta. Sic patet ergo.ꝙ differẽtia viriũ non ẽ tm̃ cognitia
penes actiones ĩ oĩ differẽtia actionũ.nec penes oꝛgana
tm̃ nec penes obiecta tm̃.nec penes materias tm̃. nec pe
nes mouẽtia tim.ſʒ ẽ quedã differẽtia viriũ ĩter ſe.que p⸗
cedit omnẽ differentiã iã dictã. At anteʒ manifeſti fiat
ad differẽtias viriũ deſcẽdemus. (babet autẽ aĩa ſiẽ
dicit Rug.vires.ꝗqbus coꝛꝑi cõmiſcet᷑.⸗ H̊ eſt. qꝛ his nõ
oꝑatur ſine coꝛꝑe.q ſunt naturalis.vitalis .aĩalis.que
differũt i aĩali m differẽtias oꝛganoꝛũ.ſQatural ĩ epa⸗
te. vitalis in coꝛde.aialis ĩ cerebꝛo.Qaturalis oꝑat᷑ per
ſpiritũ naturalẽ.vitalis ꝑ vitaleʒ. aialis ᷣo per aĩalem.
Raturali reſpõdẽt vene ꝑ quas trãſmittit᷑ humoꝛ. vita⸗
li reſpondẽt arterie ꝑ quas trãſmittit᷑ motꝰ vitalis. aĩa⸗
li vᷣo reſpondẽt nerui ꝑ quos trãſmittit᷑ ſenſus.⁊ nihilo⸗
minus motus ꝑ neruos motiuos. ſʒ hi cũ arterijs cõue⸗
niunt aliqua ꝑte.¶ Eſt autẽ queſtio de comꝑatione ha
rum viriũ inter ſe. Tlidet᷑ enĩ naturalis eſſe prioꝛ.cuʒ.n.
reſpõdeat vegetatiue.quod patet ex viribo vegetatie. ve⸗
getatiua autẽ pcedat ſenſ itiuã 2 ĩtellectiuã.vitalis auteʒ
ue eſt ĩ coꝛde.reſpõdeat vite ſenſibili. pᷣcedit ergo natu
ralis vitalẽ. ¶ Preteꝛea.videt᷑ ex hoc qð dicit phᷣs.ſicut
apud medicos epar. ꝓrime generatiõis eſt principium.
ita apud eos coꝛ ſcdᷣe generatiõis ẽ principiũ. cum ergo
prima generatio ſit membꝛoꝛũ ex hũoꝛibus. ſcða vo ſi⸗
at ſpirituũ ſicut dicii Auicẽ.mẽbꝛa autẽ opoꝛtet eſſe pꝛiꝰ
vt differãt ſpiritꝰ.erit ergo operatio virtutis naturalis
ante operationẽ vitalẽ. ergo virtꝰ ante viꝛtutẽ. Sed vi
det᷑ contrariũ per hoc.ꝙ vita eſt primus actꝰ aie in cor
pore. alij autẽ ſunt actus cõſequẽtes.vita autẽ tranſmit⸗
titur deſerẽte ſpiritu vitali per mẽbra.erit ergo virtꝰ vi⸗
talis primo operãs ⁊ cõſequenter naturał ⁊ alie. Pre
terea.cor ẽ ſᷣm phᷣm primũ membrũ foꝛmatuʒ in coꝛpo⸗
re.⁊ ꝑficitur vixtute vitali.ergo virtꝰ vitalis ẽ prima in⸗
ter virtutes. ¶ Similiter. querit᷑ de virtute vitali com⸗
ꝑatione ad amimalẽ. videt᷑ enim cũ animalis virtus ſit
nobilioꝛ. ꝙ minus indigeat alijs.ipſa eni abſirabit for⸗
mas a materia.quod nõ faciunt alie.eductio ergo po⸗
tentie huius ad actũ poteſt fieri ſine alijs. Preterea.
virtutis nitalis motus qui ẽ ſm dilationẽ ⁊ conſtrictio⸗
nem. iſio autẽ motu non videtur indigere vis aĩalis· ad

poc.ꝙ exeat in actum. ergo nõ dependet aĩalis a vitali.

Preterea.animalis plus appꝛopinquat ad intellecti⸗

uam que oꝑatur preter coꝛpus. ergo minus depedet ab
operatione corpoꝛali.¶ Sed contrariũ videtur per hoc

lxv.

quod dicit phᷣs.q coꝛ eſt primũ recipiens motũ ab ani⸗
ma. influens ſuper alia.omnes ergo motus in coꝛpore
fiunt pre exiſtente motu coꝛdis.4 Preterea.ſenſt us non
fit ſine caloꝛe ſicut dicit phᷣs.cum enim expandit᷑ calor
ad exterius. fit ſenſus ꝑticulaꝛis. cũ autẽ fit reditio calo
ris ad interius.operatur ſenſus ĩterioꝛ. ſic ergo ſenſus
non fit ſine caloꝛe. Caloris autẽ fons eſt cor.eꝛgo opeꝛa
tio aĩalis dependet ab operatione vitali.ergo virtus in

̃tum huiuſmodi inclinata ad actũ.eſt poſterioꝛ virtute

illa inclinante ad actũ. DHoc etiam ĩdicatur ex hoc ꝙ re
manet motus vitalis vbi nõ eſt ſenſus vel motus. ſicut ẽ
in membro palitico.⁊ ſicut eſt in apoplexia.ex quo patʒ
ꝙ prioꝛ eſt vitalis ſpiritus ĩ ſua opeꝛatione ĩ animali qᷓ
anim S quod videtur dicendũ.ꝙ per boc dicit
Auicẽ.oſtendens differentiam naturalis p 5i 1 medici.
Dicit enim. ꝙ medicus iudicat· ᷣm id quod apparet · et
ex pꝛopoſitionibus ſufficiẽtibus procedit. naturalis vᷣo
phᷣs qui conſiderat primam cauſam.nõ tĩ pꝛopinquã.
dicit omnium operationum principum eſſe coꝛ. ſicut vi⸗
ſum fuit ariſto. Secũdũ hoc ergo dicendum. ꝙ primus
actus in animali.eſt mediante virtute vitali.⁊ licet priꝰ
operetur in ſemine virtus naturalis.nõ tamen in aiali.
ſed vitali. vt caloꝛ ſpiritalis influat ſuper naturalem.et
ſic vis natuꝛalis operetur in nutrimento. Similiter vt
calor ſpiritualis influat ſuper membra. per q̃ miniſtra⸗
tur ſenſus ⁊ motus. ſic fiant ſenſus ⁊ motus.⁊ hoc eſt
quod dicit phᷣs.In ſanguinem habentibus bec pars eſt
circa cor. vniuerſa enim ſanguinem habentia. coꝛ habẽt
⁊ pꝛincipium motus.⁊ propꝛij ſenſus.motus ergoꝰ ſpi
ritus.manifeſtum eſt qm coꝛ eſt principium. 4Ad obie⸗
cta autem reſpondẽdum eſt. ꝙ pꝛopꝛietas vegetatĩe ad
ſenſitiuam attenditur duobus modis. vel quo ad ſenſuz
ſic eſt veꝛũ ꝙ pꝛocedit.vel quo ad vitam in animali.⁊
ſic licet vegetatina operetur pꝛius in ſemine qᷓ illa.cum
tñ factum eſt animal. operatur prius illa vitalis ꝗᷓ eſt ĩ
coꝛde.ꝙᷓ vegetatiua in animali.prius eniʒ viuit animal
ꝙᷓ nutriatur. ¶¶ Ad ſcðᷣm dicendum eſt. ꝙ; aliter loquen⸗
dum elt de virtute vitali prout perficit cor. ⁊ aliud ꝓut
perficit membra alia.Prout enim perficit coꝛ. ſic eſt pꝛi
or alijs. prout autẽ defertur caloꝛ ille ſi piꝛitualis ad alia
membra opoꝛtet primo membra eſſe. deinde expandi
caloꝛem vitalem ſuper illa.¶ Ex his ergo poteſt patere.
qualiter reſpõdendũ ẽ ad illud qð ſcᷣo querebat᷑. 4U
illud vo qð obijcit᷑ de com ꝑatiõe virtutis aĩalis ad vita
lẽ.dicẽdũ. ꝙ pꝛioꝛ ẽ vitalis aĩali.ſicut oſtẽſuʒ ẽ ĩ ſua oꝑa
tiõe.4¶ Ad obiectũ autẽ ĩ cõtrariũ dicendũ ẽ.ꝙ lz lit no⸗
bilioꝛ aialis vis vno mõ.alio tñ mõ vis vitalis ẽ nobili⸗

or. quo ad hoc enĩ. ꝙ aĩalis copulat᷑ oꝛgano. vt ꝑ iſtium

.

oꝑet᷑ mediãte caloꝛe vitali.ſicut ẽ ĩdignioꝛ vitali. finis
tñ ſue opatiõis ẽ nobilioꝛ.vt.ſ.ſpẽs magis ⁊ magis ab⸗
ſtrabat᷑ a ſubiecta materia..¶ Ad ſcᷣm vᷣo ſoluendũ ẽ ꝑ
ĩteremptionẽ.motꝰ enĩ in ꝑte ſenſibili iĩdiget motu qui ẽ
ſm dilatationẽ conſtrictionẽ.indiget enim caloris ex⸗
panſione ad mẽbra ſenſibilia.qð nõ fit ſine his motibo.
¶Ad terciũ dicendũ eſt.ꝙ licet animalis plłꝰ ꝓpinquat
ad ĩtelligentiã ex ꝑte finis ĩ ſuo motu. tñ ex ꝑte prĩcipij
motus depẽdet aboꝑatione virtutis vitalis.

¶ Mueſtio . lxv. de viribꝰ

aĩe ĩ ſpãli.Et pꝛĩo ð vᷣtute aiali exterioꝛi ipſiꝰ aie.

As babitis omiſſis

vtutis ⁊ vitał.eo ꝙ ſüt alteiꝰ oſ ideratõ
nis. trãſeũdũ ẽ ad ea q fũt vᷣtutis aĩat.
Et pꝛĩo ðᷣ vᷣtute aĩali extẽioꝛi. ſcðo ð ite
rioꝛi.⁊ iteꝛũ de eognitia.deĩde ð mateia.¶ Quia vo ꝑ ſẽ
ſus exterioꝛes cognitõ ĩgꝛedit.⁊ ꝑ cõſequẽs affectõ. di⸗
cẽdũ ẽ pꝛĩo ð nũero ſenſuũ.Si vna tm̃ ſit vis ſenſibilis.
aut plures.¶ Scðo ſuppoſito ꝙ ſint plures.queꝛituꝛ.an
qnqʒ aut pautioꝛes vel plures.⸗ Tercio penes quid ae⸗
cipiatur numerus virium ſenſibilium.

illis qᷓ ꝑtinẽt ad cõſideꝛationeʒ naturat

embruz prinuuz
B pꝛimuʒz videt᷑. ꝙ ſi tm̃ vna vis ſenſibilis.
Dicit enĩ Aug.in li.ð aĩa ⁊ ſpiritu. ſenſus

coꝛporeꝰ d cũ ĩtus nõ ſit niſi vnꝰ.Ex qͥ ac⸗
nõ ſit niſi vna ſenſibilis tm. Preterea.h vide⸗
tur ꝑ ſimile.ſicut eni ſe hʒ itellectꝰ ad ĩtelligibilia.ita ſẽ

ſus ad ſenſibilia. ſʒ itellectꝰ nõ multiplicat᷑ ſᷣm vires di

uerſas reſpectu ĩtelligibiliũ.ſʒ ẽ vna vis.ergo nec ſẽſus

multiplicat᷑ m pluralitatẽ viriũ reſpectu ſenſibiliũ di⸗
uerſoꝝ.vt alia ſit vis ſenſibilis coloꝛis.alia ſoni.alia ſa
poꝛis.⁊ ita de alijs.¶ Cõtra anima ẽ ꝑfectio coꝛꝑis.et

ſm diuerſitatẽ pfectiõis ẽ diuerſitas ꝑfectibilis. vt alia
pfectio coꝛꝑis hũani.alia brutalis.pter qð. ⁊ aliud ẽ

coꝛpꝰ ĩ ſpecie.ſimilit alia ſenſibilis ſᷣm vires ꝑficit ꝑtes

coꝛꝑis.erũt ergo diuerſe vires ꝑſicientes diuerſas ptes
coꝛꝑis.vt ſicut videmꝰ differẽtiã oꝛganoꝛũ . ita ſit diffe⸗

rẽtia viriũ.nõ enĩ aĩa facta ẽ ꝓpter coꝛpꝰ.ſʒ coꝛpꝰ ꝓgteꝛ
animã. Si ergo quereꝛet᷑ rõ diuerſitatis ĩ oꝛganis.neceſ

ſe eſſet reddẽ rationẽ a ꝑte aĩe.nõ niſi rõe viriũ. Prete
rea.ſi ꝓgter vnitatẽ eſſentie anime.eſſet vnitas potentie

ſiue virtutis.Fm h̊ nõ eſſet niſi vna vis ĩ aia.⁊ ita nõ el⸗

ſet diſtictio eſſentialis viriũ.ꝑ axpꝛehẽdentẽ extriſecꝰ et

intriſecus.nec eſſet differẽtia anime que ẽ creatura ratio

nalis quo ad h̊ ad deũ.Dei eniĩ eſt vna potẽtia ſicut vna
eſſentia.nec multiplicat᷑ ex com ꝑatiõe ad aliqð alternʒ.
ꝙ cũ ſit differẽtia inter animã ⁊ deũ quo ad h̊ nõ accipi
etur vnitas ſenſus.penes vnitatẽ ſenſibił aĩe ĩ eſſentia.
2 qð dicendũ.potẽtia ſenſitiua media ẽ iter eſſenti⸗
am aĩe ⁊ actũ.qꝗ fit indifferẽti ꝑti coꝛꝑis ſiue differẽti or⸗
gano.dicendũ ergo ẽ.ꝙ diuerſe ſunt vires q ſunt ꝑfecti⸗
ones diuerſoꝛũ organoꝛũ.dicũtur tñ vnꝰ ſenſus ꝓpter h
ſentiẽti nõ apparet differẽtia viriũ ĩtra.⁊ ꝓpter h̊ dicit
Aug.ꝙ vnꝰ ſenſus ẽ ĩtra.varij tamẽ dicunt᷑.i.dinoſcun⸗
tur ꝓpter exercitia.ſ̊ nõ ſic apparet intelligẽti cuiꝰ ẽ co⸗
gnoſcẽ differẽtias ĩterioꝛes.Preteꝛea.vnꝰ dr ſenſus ꝓ⸗
pter vnitatẽ ſubnãtie in q̃ radicat᷑.¶ Ad illud qð obijci⸗
tur de itellectu.dicendũ ẽ.ꝙ nõ ẽ ſimile.ĩtellectꝰ enĩ non
vtit᷑ oꝛgano.nec hʒ ꝓpoꝛtionẽ ad differẽtia ĩtelligibiliũ.
vt ꝑ hec minꝰ vigeat.quẽadmodũ ẽ ĩ ſenſu ꝗ coꝛrũpitur
er excellẽtia ſenſibilis.vt nõ videat minꝰ ſenſibile.⁊ pro
portionẽ bʒ ad medietatẽ ĩ ſenſibilibo.⁊ iõ licet ĩtellectꝰ
ſit idẽ ꝗ recipit omẽs foꝛmas ĩtelligibiles.nõ tñ idẽ ſen⸗
ſus ꝗ recipit omẽs foꝛmas ſenſibiles extriſecus. rõ aũt
c.qꝛ itellectus cõuertit ſe ad foꝛmas abſiractas a mate⸗
ria.ſenſus autẽ cõuertit ſe ad formas ĩ materia. forme
ðo exiſtẽtes ĩ materia habẽt diſꝑationẽ ſiue operationẽ
in ſpecie.

emby ſecũdum

ðð

Eide ſupꝓpoſito.ꝙ ſint plures ſenſus ſiue vi
res ſenſibiles.Querit᷑.vtrum ſint ꝗnq;.aut
pautioꝛes.aut plures.⁊ videt᷑ ꝙ octo.cũ enĩ
ſenſus natꝰ ſit ad ſenſibilia. octo autẽ ſunt
medtietates foꝛmarũ ſenſibiliũ.q̃re erũt octo vires.octo
autẽ medietates ſunt.Eſt enĩ medietas in coloꝛibo. vna
albi ⁊ nigri. In ſonis vna acuti ⁊ gauis. In odoribo.
vna fetidi ⁊ ſui oꝓoſiti.In tactu vo medietas.vna cali⸗
di ⁊ frigidi.alia humidi ⁊ ſicci.Eſt iterũ leuis ⁊ grauis
eſt iterũ lenis a aſꝑa.ꝗdã etiã addũt mollis? duri. Re⸗
ſtat & octo ſunt medietates vel nouẽ. ꝓpter qð octo vi
debunkt vires eſſe differẽtes ĩ ſpecie vłnouẽ. vt ſiẽ penes
vnã medietatẽ vna vis ſenſitia ĩ ſpecie accipit᷑. ita acci⸗
piat᷑ penes alias.⁊ hoc videt᷑ phs dicẽ.dicẽdo.ꝙ tactꝰ ẽ
plureg ſenſus.⁊ ZRluic.dicit.q; ſᷣm quoſdã octo ſunt ſen⸗
ſus ident?᷑ iterũ eſſe paucioꝛes ſenſibiles vires.gu⸗
ſuus eni nõ ẽ niſi quidã tactꝰ i ꝑte coꝛporis determiata.

PPreterea.aia ſenſibilis ẽ ꝑfectio ĩ oĩbus aĩalibo. ſicut

ergo eque ꝑticipãt genꝰ.ita eque ꝑticipãt ea qᷓ cõſequun
tur eſſentialit ꝑfectionẽ.ſed nõ i omnibo aĩalibo ſunt he

vnus ẽ ĩ aĩia.⁊ c id qð ipſa.⁊ cũ coꝛpꝰ nõ ſit.

differẽtie ſenſuũ.ſᷓ tactꝰ t omnibo.ſimilit guſtꝰ ĩ piu

ribus. Reſtat ergo.ꝙ bi ſolũ ſũt eſſentialit ſenſus.⸗ ita
nõ tot erũt vires ſenſibiles.ſAã opoꝛteꝛet dicẽ.ꝙ aliqua
vis ſenſibilis eſſet fruſtra.aut ꝗꝙ vna aĩa haberet pluꝛes

vir es qᷓ; Wr ſequeret᷑ imꝑfectio aĩe ad imꝑfectionem

coꝛꝑis. ¶d qð dicendũ.ꝙ ſũt ꝗnq; ſenſus ꝗbus reſpo
dent ꝗnq; differẽtie oꝛganoꝛũ.⁊ lunt eſſentialit ſenſus ĩ
aĩali peꝛfecto. Ad illud vo qð obijcit᷑ de hoc ꝗꝙ plures
ſũt ſenſus q; quinq;.dicẽdũ q; ſᷣm numerũ medietatũ in
obiectis.nõ accipit᷑ numerꝰ ſenſuũ.ſʒ ſᷣin numerũ medi⸗
etatũ ĩ oꝛganis. Ina autẽ medietas ẽ in oꝛgano ſenſus
ex pluribo medietatibo cõpoſita.ex oĩbus eni cõtrarieta
tibus primis ⁊ cõſequẽtibo actiuis ⁊ paſſiuis.ſit medie
tas ĩ oꝛgano tactꝰ.vt ſᷣm illã fiat diiudicatio excellẽtis.
diminuti ⁊ medij in obiecto.ſᷣm differẽtias cõtrarieta
tũ.⁊hoc ẽ.qꝛ tactꝰ ẽ ſenſus ꝗ adheret ipſi eſſe aialis.⁊ iõ
Fm ea q ꝑtinent ad cõpoſitionẽ aĩalis accipitur imedia⸗

te. Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ de munitiõe viꝛiũ ſenſibiliũ.

reſpõdendũ ẽ.ꝙ licet viſus ⁊ auditꝰ ⁊ olfatꝰ nõ ſintĩ oi⸗
bus aĩialibus.nihilominꝰ ſunt eſſentialit᷑ ſenſus.ſʒ non
Fm que determinat᷑ eſſe aĩalis.ſʒ bñ eſſe.⁊ requirunt᷑ in
aĩali perfecto.⸗ Ad illud vᷣo qð obijcit᷑.q; eque ſunt ani
malia.⁊ ita eque habẽt vires aĩe ſenſibilis.reſpõdendũ
eſt.q animal dr eque.vtẽ genꝰ in rõne. ſed nõ eque vtẽ
genꝰ in natura.qð ſi aliquo mõ eque ĩ natura.nõ tñ il⸗
le vires inerũt.niſi que cõſequunt᷑ vniuerſaliter eſſe ani

* 8 ⸗

ilis.

embruz tercinz
O terciũ quo querit᷑.penes ꝗd accipiat᷑ nu⸗
merꝰ viriũ ſenſibiliũ aꝓpꝛehedentiũ extriſe⸗
cus.dixerũt enĩ quidã. ꝙ ᷣm differẽtiã me⸗
dioꝛũ.qð nõ videt᷑.ſunt enĩ tm̃ tres differen
tie medioru.caro in tactu? ĩ guſtu.vel ſᷣm quoſoã hũor
ſaliuaris. In alijs vo ger vel aqᷓ. Reſtat ergo. ꝙ non el⸗
ſent ᷣm hec niſi tres ſenſus.Si ðᷣo ſᷣm differẽtias obie⸗
ctorũ. ᷣm hec cũ plura ſint obiecta( nõ eni omia que di⸗
ſcernunt᷑ tactu.ad vnũ eſſe ĩ genere reducũtur)eẽnt plu-
res ſenſus.Si vᷣo ᷣm difſferẽtias principiorũ vel mouẽ⸗
tiũ.ſicut dixerũt quidã.vt viſus penes naturã lucis.o⸗
dor penes natura ignis facientẽ vaporẽ.ſonꝰ penes na
turã aeris.guſtꝰ penes naturã aque.tactꝰ penes natu⸗
rã terꝛe.Cõtra hoc.ꝙ aer cõis ẽ in viſn ⁊ auditu ⁊ olfa:
tu. ¶¶ Preterea.aer nõ ẽ cã effectiua ſoni ſʒ materialis.
ſicut lux effectiua erat ſenſibilis i viſu.humidũ autẽ ĩ gu
ſtu nõ ẽ ab aqua tanꝙᷓ ab efficiẽte.in tactu autẽ accipit
medietas ex oĩbus elemẽtis. cũ ergo tactꝰ nõ attedit᷑ tm̃
m terꝛe naturã.ſʒ ſᷣm cõplexionẽ ex oibus elemẽtis fa⸗
cta.reſtat ergo.ꝙ nõ ſᷣm numerũ pricipiorũ accipiat᷑ h
mõ numerꝰ quinq; ſenſuũ./ Elidet᷑ tñ Augu.ſuꝑ Geñ.
ad litt.iſto mõ aſſignare reducẽda ad pricipia.quadam

traſmurtatiõe cũ dicit. Inchoat motũ ĩ oibo ſenſibo a ſub

tilitate ignis.ſʒ nõ in oĩibus ad ioẽ ꝓuenit.In viſu eniʒ
ꝓuenit repᷣſſo coloꝛe vſq; ad eiꝰ lucẽ. In auditu vl⸗ q; ad
ligdiorẽ aerẽ calore ignis penetrat. In olfatu eni traſit
aerẽ purũ.⁊ ꝑuenit ad humidã exalationem.vñ craſſioꝛ

hec aura ſubſiſtit ĩ guſtu.⁊ hac trãſit ⁊ ꝑueit vſq; ad cor

pulentiã.q̊ etiã penetrato atq; traiecto.cũ ad terꝛenã ⸗

uitatẽ puenit.tangẽdi vltimũ ſenſum agit.¶Zid qð po

teſt dici.ꝙ ſi debeat accipi diuiſio ſᷣm rationẽ medioꝛũ.
accipit᷑ ̃m rõnẽ medioꝛũ coꝛpoꝛũ iter extrema. Extrẽa

autẽ coꝛꝑa in comꝑatione coꝛꝑis ammał ſũt ignis ⁊ ter

ra.media autẽ ſunt aer ⁊ qqua ⁊ cõmixtũ.Aer autẽ tri⸗

plitcẽ habet diſpoſitionẽ.ex ĩſluẽtia lucis.er influẽtia ca⸗

loris ignei que fit ex vapoꝛe. ex ipſa cõmotiõe raritatis
q eſt ꝓpria eiꝰ diſpõ. Aqua vo habet diſpoſitionẽ vnã ex

inſluẽtia lucis. alterã ex cõi diſpoſitiõe cũ aere.que ẽ ra

ritas.terciã ex ſe.cõmixtũ autẽ habet vnicã.Cũ ergo he
nõ ſunt niſi quinq;.erũt quinq; differẽtie medioꝛũ ſenſi⸗

bitliũ. ã ex cõi diſpoſitiõe influẽte ſuꝑ aerẽ 7 aquã. eſt
mediũ in viſu.ex diſpoſitiõe vᷣo inftuẽte ex calido igneo

N
dan
in
plung
onenn
reſpo

lUures

medi⸗
enſas
Mieta
neie
eni.

nieta

dia⸗

lli.

io⸗
hon
ntie
tan
o
ti
lil
i

inn
ne⸗
ten
Hior
nel
Dbie
edi
N
vhe⸗
,0
na
i⸗
ſa⸗
ls.
ign

o

0

Lueſtio

eſt mediũ in olfatu.q diſpoſitio eſt aeꝛ vaporoſus.ex di
ſpoſitione vᷣo tercia que coõmunis eſt aeri ⁊ aque.ſ. ra⸗
ritate.ẽ medium in auditu ſicut dicit phᷣs.ex diſpõe vᷣo
humoꝛis aquoſi ẽ mediũ ĩ guſtu.Ex diſpoſitiõe vo com
mixtiõis omniũ q̃ ẽ in carne.ẽ mediũ in tactu. 2 B põt
patere ſolutio eius.ꝙ dicit᷑ de differẽtia ſenſuũ accepta
ſm meoiũ.¶. Di vo accipiat᷑ diuiſio m differentia eſfe
ctuũ.ſic eni accipit ANugu. ponẽs differẽtias lucis aut
ignis.vt influat ſᷣm rationẽ lucis ⁊ caloꝛis ĩ ſe.vt in vi⸗
ſu.deide ſᷣm rationẽ eiꝰ ꝑueniẽtis a caloꝛe ignis ad aeꝛẽ
liquidioꝛẽ.ſicut in auditu.deide pᷣm rationẽ eiꝰ pueniẽ⸗
tis ad aurã flabilẽ.ſicut ĩ olfatu.deĩde ſᷣm rationẽ eius
ꝓueniẽtis ad humoꝛẽ labilẽ ſicut ĩ guſtu.vltimo ꝑuenit

ad terꝛenã gꝛauitatẽ.⁊ ſic ẽ ĩ tactu.ſic ergo ſicut ĩtra ni⸗

hil eſt ſine caloꝛe ſenſitiuuz. ſic extra fit diſpõ ſenſibilis
ad hoc ꝙ ſentiat᷑.¶ Scdm autẽ diſpoſitionẽ obiectoꝛum
põt aliter rõ diſpoſitiõis accipi.i Aã qualitas ſenſibilis
vel ẽ de his q̃ cõueniũt ad eſſe.ſicut ẽ qualitas elemẽta⸗
ris.vel que ꝑſe cõſequit᷑ eã.⁊ m hoc ẽ obiectũ tactꝰ. ta⸗
ctus eni eſt elemẽtaris qualitatis vel imediate ↄtinẽtis.
vel ẽ de his q̃ cõſequunt᷑ cõpoſitionẽ.qualitas do conſe⸗
quẽs cõpoſitionẽ relingtur ſᷣm virtutẽ dominãtis alicꝰ
ſunt tamẽ cõtrarietates quatuoꝛ q requirunt᷑ ad cõpoſi
tionẽ in coꝛpꝑe elemẽtato.in ꝗbus quatuoꝛ.qualitas vna
dicit᷑ dominãs.verbig.lucidũ ⁊ opacũ dicit᷑ vna cõtra⸗
rietas in qua dominat᷑ lucidũ ſiue pcellit. altera cõtꝛari
etas ẽ calidũ ⁊ frigidũ.in q̃ pcellit calidũ.tercia cõtrari
etas ẽ humidũ ⁊ ſiccũ.ĩ qua pcellit humidũ.quarta con
trarietas ẽ rarũ ⁊ dẽſum ĩ qua pcellit rarũ. O aũt oẽs
he neceſſe ſint ad cõpoſitionẽ.pʒ ꝑ boc ꝙ caliduʒ ⁊ frigi

dũ.humidũ ⁊ ſiccũ ſunt que miſcent᷑.raꝛũ autẽ ⁊ dẽſum

ſicut dicit phᷣs diſponũt materià ad hoc.lucidũ vᷣo ẽ qd
efficit.lux enĩ mediãte caloꝛe celeſti efficit mixtioneʒ. ſic
Sſũt oĩa hec neceſſaria ad cõpoſitionẽ elemẽtati. Sũt q̊
quatuoꝛ qualitates dominãt:s. à calioũ ẽ dominans
reſpectu frigidi ĩ agẽdo iteriꝰ. humidũ vo reſpectu ſicci
in recipiẽdo interiꝰ.rarũ vᷣo reſpectu dẽſi ĩ diſponendo
materiã.lucidũ do ſuꝑ opacũ inducẽdo foꝛmã.cũ ꝗ ſicut
dictũ ſit qualitas ſenſibilis cõſequẽs cõpoſitionẽ rõne
dominãtis.aut cõſequet᷑ rõne dominãtis inducẽtis for⸗
mã.⁊ boc ẽ caloꝛ ꝗq cõſequit᷑ lucẽ.ẽ enĩ extꝛemitas ꝑſpicui
ĩ coꝛꝑe termĩato.aut roõne dominãtis diſponẽtis princi⸗
paliꝰ foꝛmã.⁊ bec qualitas ẽ ſonꝰ.ꝗ cõſequit᷑ rarefactio⸗
nẽ aeris vel aque.aut rõne q̃litatis dominãtis ĩ actione
interiꝰ.⁊ bec q̃litas ẽ odoꝛ.q cõſeꝗtur caliditatẽ faciẽteʒ
vapoꝛẽ.aut rõne q̃litatis dominatis ĩ receptiõe.⁊ hec ẽ
ſapoꝛ.q cõſequit᷑ humiditatẽ aquoſazʒ.ſic ergo patʒ nũe⸗
rus ſm diſtinctionẽ obiectoꝛũ.¶ Adaũt etia aliq accipi
entes ex doctrina phi diſtinctionẽ ex ꝑte mõi ſentiendi.
aut enĩ ẽ ſentire ꝓpter appꝛorimationẽ.aut ſm diſtãtiã.
Si ðdo ſn appꝛoximationẽ.aut appꝛopꝛiat ſenſibile cor⸗
poꝛi potẽti ſentire cõtingẽdo aut ꝓfundẽdo. ſſi cõtingen
go ſᷣm ꝙ cõtigua dicunt᷑ quoꝛũ termi ſunt ſimul.ſᷣm bec
ẽ ſentire ĩ tactu. Si ꝓfundẽdo ſicẽ ĩ guſtu. guſtabile.n.
ꝓuenit ad cõcauitatẽ lingue in qua ꝓſundat᷑. Si vo fit
Em diſtantiꝗ. aut ẽ ĩmutatio ſenſibilis tm̃ m vnã ꝑtem.
⁊ ſic ẽ viſus.viſuʒ enĩ neceſſe ẽ eſſe ĩdirectũ.aut ſᷣm plu⸗
res ꝑtes.⁊ ſic fit odoꝛatꝰ.Odoꝛatꝰ enĩ fit ſᷣm attractio⸗
nem odoꝛis ĩ naribo ex oĩ ꝑte ĩiterius. aut ẽ ᷣm omnẽ p⸗
tem immutatio.⁊ ſic fit auditꝰ.ſonꝰ enĩ eſt ex aeris mo⸗
tu rarefacti poſſibilis moueri vſq; ad auditũ.

¶ Dueſtio. lxvij. de virtu⸗

te ſenſibili interioꝛi ꝑtinente ad cognitionẽ ſenſibilẽ.

Onſequenteꝛ dicẽ

dũ ẽ de virtute ſenſibili ĩterioꝛi ad ↄgni⸗
tionẽ ſenſibilẽ ꝑtinẽte qᷓ pᷣm Aug.poni⸗
⸗ tur imaginatio.vbi ponunt᷑ ꝗnq; diffe⸗
rentie viriũ cognitiuarũ.ſ.ſenſus.ima⸗

lxvij.

ginatio.rõ. intellectus. ĩtelligẽtia.due auteʒ.ſ. ſenſus
7 imagin atio ad ſenſitiuã ꝑtem ꝑtinent. ſᷣm Johᷣ.dam.
videt᷑.ꝙ tres ſint.ſ.imaginatiua. ercogitatiua.⁊ memo⸗
ria.ſFm Auicẽ.ponunt᷑ qnq;. Senſus cõis. fantaſia ima
ginatĩ a. eſtimatiua.memoꝛatiua. Poteſt ergo queri.
primo de comꝑatione vniũ quas ponit Dama.reſpeciu
imaginis quã ponit Aug.⁊ ſimul de com patione viꝛiũ
quas ponit Auicẽ᷑.reſpectu vtriuſq;.an omnes cõtineã⸗
tur ſub imagine.aut quedã ⁊ quedã nõ. IJteẽ queritur.
vtrũ omnes vires quas ponit Oama. cõtineant᷑ ſub ꝑte
ſenſitiua aut nõ.¶ Deide.vtrũ omnes vtant᷑ oꝛgano. et
que ſunt oꝛgana.. Quarto.que ſit ratio diſtinctõis vi
rium intriſecus cognoſcentiũ ſenſitiuarum.

Uembrumpzꝛunnz-

KRimo autẽ querendũ.vtrũ oẽs vires quas
ponit Dama.cõtineant᷑ ſub virtute ſenſitia
videt᷑.ꝑ hoc ꝙ deteꝛmĩat omnibo oꝛganũ de
terminatũ in coꝛpis ꝑte dicẽs.q; inſtrumen
tũ huiꝰ ẽ mediꝰ vẽtriculꝰ cerebri.i.aĩalis ſpiritꝰ. ꝗ eſt ĩ
ipſo.ꝑs autẽ ĩtellectiua nõ determĩiat ſibi paꝛteʒ corpis
ꝓ oꝛgano.ergo nõ eſt illa excogitatia.quã ponit DHama
ſcenꝰ.ĩtellectiua ſʒ ſenſitia.¶ Sꝛeterea.determinat ſibi
locũ mediũ ĩter imaginatiuã ⁊ memoꝛatinã. vt imagia⸗
tiua ſit in anterioꝛi ꝑte.memoꝛatiua in poſterion ꝑie ce
rebri.excogitatina ĩ medio.Cũ ergo memoꝛia ſic iße di⸗
cit ſit fantaſia derelicta ab aliquo actu. ſm ſenſuʒ axpa⸗
rẽte.ptinebit ad ſenſitiuã interioꝛẽ.ergo extrema ꝑtine⸗
bunt.quare excogitatia q̃ ẽ media ĩter illas. ¶¶ Ite diui⸗
ſit ipſe irꝛationale ꝑ hoc qð ſuadet᷑ rõne.⁊ nõ ſuadetuꝛ.
qð autẽ nõ ſuadet᷑.diuidit ꝑ nutrimentũ augmentatiuũ
generatiuũ ⁊ vitale.relinquit᷑ ergo.ꝙ ille tres vires ſci⸗
licet inaginatiua excogitatiuna 1 memoꝛatina. ptinent
ad irꝛationale quod ſuadet᷑ rõne.iAã nõ videtur ptine⸗

re ad rationale.cũ diuidat rationale ꝑ interius diſpon

tum ſermonẽ ⁊ pꝛolatũ. Si vo ꝑtinet ad irꝛationale qð
ꝑſuadet᷑ ratiõe ꝑtinet aꝗ ſenſitiuã. erit ergo excogitatia
ſub ſenſitina ĩteriori.(¶ Coõtra dicit.ꝙ excogitaue ſunt
iudicia ⁊ cõpoſitiões ⁊ iceſſiões.ſʒ bec ꝑtinẽt ad rõnalẽ
ptem.ſ.iudicare cõponeꝛe ⁊ diuideꝛe.ergo nõ ẽ ꝑtis ſen⸗
ſitiue.¶ Preteꝛea.dicit Auicẽ.ꝗ explanat ampliꝰ. ꝙ hG̊
ẽ cõponens ⁊ diuidẽs ſᷣm imperiũ ronis.a dicit᷑ cogita
tiua. Ex quo videt᷑ ꝙ ꝑtineat ad ꝑtem rationalẽ.cũ cogi
tare ſit actꝰ rõnis. S qð dicẽdũ.q; vᷣm q; dicit Aui
cẽ.hec vis duo ſoꝛtit᷑ vocabula.vt dicat᷑ quã doq; imagi⸗
natiua.quãdoq; excogitatiua.In hoc aũt eſt diſrẽtia.
ꝙ cũ imꝑauerit eſtimatiua animalis.tũc dicit᷑ imagina
tiua.ſi ᷣo virtus rationalis imꝑauerit ei.⁊ reduxrerit eã
ad id qð ei ꝓdeſt.dicit᷑ cogitiua.ſiue ergo imꝑet eſtima
tiua ſiue rõnalis ſemꝑ ẽ cõputata in ꝑte ſenſitiua. ſicut

ipſe dicit.¶ Ad obiectũ autẽ in cõtrariũ dicendũ ẽ.q in
dicia ⁊ cõpoſitiõs q̃ fiũt in ea.pñt fieri imꝑio rõnis.ſi⸗

cut habet᷑ ab Nuicẽ.dicit eni.ꝙ habet poteſtatẽ cõponẽ⸗
di ⁊ dicẽdi foꝛmas relictas in ſenſu ⁊ retẽtas. ita qͥ ad

vim in qua fiũt.dicent᷑ ꝑtes ſenſitiue.quo ad imꝑatiuaʒ

ꝑtis rõnalis.⁊ q duplex ſit genꝰ cõpoſitiõis ĩ ꝑte ſenſi⸗
bili. ⁊ in ꝑte ĩtelligibili.pʒ ꝑ hoc qð diſtiguit Yꝓoh. Ba⸗
maſ.dicẽs.ꝙ excogitatĩe ſunt iudicia ⁊ cõpoſitiões ⁊c.
Pꝛie dᷣo intelligẽtie ĩtelligibiliũ 2 virtutes ⁊ doctrine ⁊
artiũ rõnes.¶ Ad ſᷣm dicendũ.ꝙ licet fiat ſᷣm imperiũ
rõnis.nõ tñ in ꝑte ĩtellectiua.ſʒ ĩ ꝑte ſenſitiua qᷓ ſuadet᷑
rõne.⁊ licet cogitare ſᷣm appropꝛiationẽ dictũ ſit ꝑtis ra
tionalis.nihilominꝰ ꝑextenſionẽ illiꝰ ꝑtis qᷓ rem copu⸗
lat᷑.vñ cellula media vr logiſtica.i.rõnalis.in q oꝑatur

illa excogitatiua.
(Miembrum ſecundũ

D ſecundũ quo querit᷑.vtrum omnes diffe⸗
rentie diuiſionis facte ſm Auic.⁊ Dama.
contineantuꝛ ſub imaginatiue.quaʒ ponit
ugu.in lib.de ſpũ ⁊ aia. O non videtur

—

—
— —

N

imaginatio enim ſiue imaginatiua ẽ vna de illis. Si er⸗
go illa diuidit cõtra ſenſum cõmunẽ.⁊ excogitatiuã. et

ita de alijs.non erit imaginatio cõis ad illas. SPrete⸗
rea.ſᷣm rationẽ poſitã ab Aug. imaginatio ẽ vis anime
q̃ foꝛmas coꝛporeas rerũ coꝛporearũ ꝑcipit.ſed abſẽtes
ſine abſente materia.cũ ergo pceptina diuidat᷑ cõtra cu

ſtoditiuã 2 ntoſtetu n it memoꝛatiuã ⁊ co

gitatiuã.que cõpoſitiua eſt. ¶ Cõtra. Omnes ĩterioꝛes
vires potẽtie ſenſitiue cogitatiue. ꝑticipat foꝛmas ſenſi
biles abſente materia.ergo ad illã differẽtia reducunt᷑.

¶ Duod cõcedendũ ẽ.¶ Ad obiectũ autẽ reſpõdendũ.

q; imaginatiua accipi?᷑ duplicit: vel generaliter ꝓ omĩ
vi. attingẽte foꝛmas ſenſibiles abſente materia.⁊ ſic acci

pit augu.⁊ hoc mõ omnes cõtinent᷑ ſub imagine. Si vᷣo

accipiat᷑ imaginatio tm ꝓ virtute q̃ operat᷑ tm̃ ſuꝑ buiꝰ
foꝛmas ĩ anterioꝛi ꝑte cerebri.ſic accipit Dama. dicẽs.
ꝙ; organũ imaginatiui ẽ interioꝛ vẽtriculꝰ ceꝛebri.⁊ ſᷣm
hoc diuidit cõtra cogitatiuã q̃ cõponit.⁊ memoratiuaʒ
que cõſeruat. Pꝛeterea imaginatio ᷣm Auicẽ. dicit᷑ illa
que oꝑatur ĩ medio veẽtriculo cerebri.⁊ ẽ cõpoſitiua vel
diuiſina.⁊ ſic ſpecialiter accipitur.

embrumterciummn—
D terciũ quo querit᷑. vtrũ omnes intriſecꝰ

cognitiue ſenſibiles vtant᷑ organo.⁊ quo oꝛ
gano vtatur ſingule.⁊ videt᷑ ꝙ habeãt oꝛga⸗
DVmnum. Vnaqueq; enĩ ẽ vis ſenſibilis.vis au
em ſenſibilis nõ operat᷑ niſi ĩ coꝛꝑe.vt videt᷑.que cũ nõ
oꝑatur niſi ĩ coꝛpore.determĩat ſibi aliquã partẽ ĩ qua
operat᷑. Reſtat ergo.qꝙ vnaqueq; illaꝝ habebit oꝛganũ.
Preterea.ſicut dicit Auicen.ledũtur aliquado ĩ ſuis
opationibo.ꝑ leſionẽ alicuiꝰ ꝑtis ĩ coꝛpoꝛe. hoc autẽ nõ

eſſet niſi aliqua eſſet colligãtia reſpectu illiꝰ ꝑtis. erit g

vnaqueq; habẽs oꝛganũ determinatũ.vel ad minꝰ ꝑtem
determinatã in qua oꝑetur. Hoc etiã videt᷑ ꝑ verba Jo
hãnis Dam.adiſtinguẽtis vires ſenſitiuas intrinſecꝰ co⸗
gnitiuas. Ponit eni imaginatiuã cuiꝰ⸗ oꝛganũ ẽ inteꝛioꝛ
vẽtriculus cerebri.ponit etiã excogitatiuã cuiꝰ ĩſtrumẽ
tum.ſicut dicit ẽ mediꝰ vẽtriculus cerebri.⁊ animałſpi
ritus qẽ ĩ eo. Ponit etiã memoꝛatiuã cuiꝰ oꝛganũ ſicut
dicit ẽ poſterioꝛ vẽtriculus cerebri. In idẽ cõſentit Re⸗
migius in lib.de anima.diſtinguẽdo has vires oſiẽdẽs
diuerſas egritudies i ꝗbus he ledunt᷑. Reſtat ergo. ꝙ v⸗
naqueq; harũ organũ.⁊ ꝑtem habet ſibi determiataʒ ĩ
qua operat᷑. Cõtra.bonitas ⁊ malicia.amicitia 2 in⸗
imicitia.ſunt intẽtiones.q̃ licet inueniant᷑ ĩ rebus ſenſi⸗
bilibus.inueniunt᷑ extra res ſenſibiles nec ex ſenſu ex⸗
trahunt᷑ apud eſtimatiuã. ergo ĩ eſtimatiua ſʒ ſe ſunt ĩ⸗
nate.ſi ergo iundicat ð his.iudicat mediãte organo aliq̊.
ergo eſtimatiua exigit oꝛganũ in ſua oꝑatione.¶ Prete
rea.hoc iudiciũ ſᷣm Auicẽ.exiſtit ᷑ᷣ̃m modũ vt rationa⸗
lem.ſʒ modꝰ rõnalis ẽ iudicare pᷣter oꝛganũ coꝛꝑale. er⸗

go hec vis iudicat pᷣter oꝛganũ coꝛꝑale. Preterea.non

ẽ aliqua egritudo ꝓpria.in qua ledat᷑ eſnimatia nõ leſa.
alia vi ſenſibili extrinſeca. Si ᷣo haberet ꝓpꝛiũ oꝛganũ
cõtingeret illã ledi alia vi nõ leſa. Sʒ nõ ẽ ita ſicut dicit
Auicẽ.ſed ſi accidit ei aliqua leſio. illa ẽ ex imaginatĩa
ſiue cogitatiua qᷓ oꝑatur ĩ medio vẽtriculo cerebri. Re⸗
ſtat ergo.ꝙ nõ habeat determĩatũ organũ. YPreteꝛea.
dines ſicut habet᷑ ĩ euagelio ſenſit ĩ ligua pena.ſʒ cõſtat
ꝙ ille nõ fuit ſenſus exteꝛioꝛ. cũ ſenſus exterioꝛ fiat ꝑ oꝛ⸗
ganũ coꝛpoꝛeũ.ergo fuit ſenſus ĩterioꝛ ꝗ oꝑatur abſente
mater ia ſupꝛa foꝛmas.aĩa ergo oꝑabatur ibi ſupꝛa for⸗

mas ſenſibiles nõ pᷣſente materia. vtebat imagiatie.

ſʒ ſeꝑata fuit a coꝛꝑe.qᷓ vti põt imaginatione pᷣ̃ter orga⸗
num coꝛpꝑis.multofoꝛtiꝰ & alie vires ſenſibiles. vt eſſia⸗
tiua memoꝛialis. Reſtat ergo.:ꝙ ñ ĩdiget ĩ cõpletiõe ſui
actus oꝛgano coꝛpoꝛeo.¶ Ad qð dicendũ ẽ. ꝙ vnaqq;
vis ſenſibilis ĩterioꝛ.determiat ſibi paꝛtẽ coꝛpis in qua
oꝑatur.vñ dicit Auic.ð eſtiatiua.q; ẽ vis oꝛdĩata ĩ ſum
mo medie cõcauitatis cerebꝛi.ſicut habet᷑ in tractatu de

8

aĩa.¶¶ Ad obiectũ autẽ reſpõdendũ.ꝙ licet intẽtiões q̃s
appꝛehẽdit eſtiatiua.poſſint eſſe ᷣm ſe extra naturã cor⸗
poꝛalẽ.tamẽ vt axpꝛehẽdit eſtiatiua ſenſibilis.ſunt ĩ ma
teria coꝛꝑali.⁊ iõ ĩdiget quadã colligatiõe cũ coꝛpe. vñ
dicit.ꝙ apprehẽdit intẽtionẽ ligatã cũ foꝛma ſenſibili.et
cũ aliqua cõueniẽtia imaginis cũ illa.nõ tñ vtit᷑ organo
ad cognoſcendũ illã intentionẽ ĩ ſe.ſʒ inꝗtũ ẽ ĩ re imagi
natiua vel viſa. AUd ſcõm dicẽdũ. ꝙ aliud ẽ de iudicio
eſtimatiõis rõnalis ⁊ eſtimatiõis ſenſibilis. ſicut dicit
idẽ phᷣus.i q eſtimatia rõnalis appꝛebẽdit etiã ĩtentio⸗
nes abſtractas a materia. eſtimatio autẽ ſenſibilis ap⸗
pꝛehẽdit eas cũ colligatiõe forme ſenſibilis. q̃ nõ ẽ pᷣter
materiã. Ad illud vo qð obijcit᷑ de leſione. q icendũ.q;
licet nõ ledat᷑ directe ꝑ ꝓpꝛiã leſionẽ egritudis. ledit᷑ ta⸗
men ex cõſequẽti.cũ enĩ ledit᷑ ex cogitatiua vel imagina
tiua.ꝑ cõſequẽs ledit᷑.x illa in oꝑatione ſua debita. vn⸗
de cũ ponit Oama.vel Remigiꝰ diuiſionẽ viriũ.cõpu⸗
tat hanc cũ excogitatiua.q̃ ẽ ĩ media ꝑte cerebri oꝑans.
nõ diſtinguẽdo eã ſᷣm ꝑtem coꝛꝑis diuerſam. 4. Ad illð

ðo qð obycitur de imaginatiõe. ꝙ poſſit oꝑari pᷣter or⸗

ganũ coꝛporeũ.⁊ memoꝛialis ſimilit᷑.dicendũ ẽ.ꝙ illa o⸗
peratio equocatur.cũ iſta de q̃ nũc loqmur.nũc enim nõ
intẽdimus niſi de actibo viriũ exiſtentiũ aĩe. vt ẽ in cor⸗
pore.deĩceps vᷣo aget᷑ de inſeꝑabilitate eius. vtrũ ſit ſe⸗

ꝑabilis.⁊ ſᷣm ꝑtem ſenſibilẽ.⁊ vtrũ ipſa oꝑatur aliquo
modo preter coꝛpus.
DOquartũ quo queri? de diſtinctiõe viriũ.
incidit h duplex queſtio.¶ Ana de comꝑa⸗
ares.qualiter ſe hʒ ſenſus cõis.ad illas.
Alia de diſtinctõe barũ viriũ interioꝛũ inter ſe.

Wlembruz quartum
