camini.creſcẽ em̃ in vᷣtute ⁊ ſtatura oꝑtet pᷣmo.⁊ piꝰmt᷑
tiplicare ſibi ↄſimile.¶ Ad illud qð vltimo obijcit᷑ põt
duplicit rñderi.no mõ ſic.ꝙ etſi ꝑuuli in ſiatu illo eſ
ſent edẽtuli ⁊ indigerẽt alimẽto matrũ lactis.nõ ꝓpter h̊
ſequeret᷑ ꝙ carerẽt vſu pedũ vel manuũ.videmꝰem̃ pul
los aĩaliuʒ indigẽ bmõi alimẽto.nõ tñ carẽt vſu peduʒ
Vnge iſta nõ ↄſequẽter ſe babẽt vti lacte materno ⁊ ca⸗
rere vſu mẽbꝛoꝝ. Unde nõ ſequit᷑ fuiſſent ↄſiłes ꝑuulis
genitis in ſtatu nature lapſe in hoc.& in alijs. hec em̃ et
alia nõ ſe habẽt ↄſequẽter ſiue ↄueꝛtibilit. Alio mõ põt
dici ꝙ nõ nati fuiſſent edẽtuli ſ̊ mumiti dentibo ſic mul⸗
ti ſetus bꝛuto ꝝ.oĩno em̃ abſurdũ videt᷑ ꝙ coꝛpꝰillud in
quo oĩa coꝛꝑa aĩaliũ habẽt ↄpletõeʒ ⁊ ꝓpter qð ſunt oĩa
coꝛꝑa hmõi deficẽt ab aliqua ꝑfectõne que in coꝛꝑt aĩa
lis reꝑit᷑ ſine demerito peccati. Pꝛetea vſi fuiſſent ⁊ nu
triti eſſent fructibo ꝑadiſi.quoꝝ ꝗqdaʒ foꝛte erãt tenerio
res ⁊ magis ꝑuulis ↄgrui.⁊ quidaʒ ſolidioꝛes ⁊ magis
ↄueniẽtes adultis.nõ eĩ reꝑit᷑ ſcriptũ ꝙ aliqð genꝰ ali⸗
mẽti a fructibo ꝑadiſi ĩ ſtatu illo homĩ ↄcedit᷑ an lapſum
nec ꝓpt᷑ ̊ fruſtra eẽnt vbera data mulieri ſicut nec data
ſunt viro fruſtra:ſ̊ eẽnt illis data ad decoꝛẽ ⁊ integrita
tem coꝛꝑis hũani.⁊ hec ratõ videt᷑ mihi magis appꝛopi⸗
quare veritati ⁊ magis ↄſona eẽ nobilitati illiꝰſtatꝰ.

6
Ni
1
t
ul
,
is

ot
l⸗

17

Mueſtio
„ Equit᷑ inquirẽ q̃les liberos genuiſſent ꝗ;⸗
tum ad lexũ.q̃rit᷑ & vtꝝ tot generaſſent fi⸗
lios qͥt filias.vel pluꝛes filios q filias. v!
ecõuerſo. hec q̃ſtio nõ ẽ ſolũmõ de geni⸗
tis à p̃mis parẽtibo ſ̊ naturalit᷑ de genitis in ſlatu illo.
Mꝛ aüt tot generaſſent filios qͥt filias videt᷑ ſic. natura
ſic ꝓceſſiſſet ĩ generãdo ſicẽ eã deꝰ inſtituit.ſᷣ deꝰcũ ꝓdu⸗
xit naturã hũanã ꝓduxit maſculũ ⁊ feminã in pari nu⸗
mero. & ſiłe ⁊ natura in pari nũero eos multiplicaſſet.
öStẽ generatõ hoĩs nõ poterat ↄtinuari niſi ꝑ maſcu⸗
lũ a feminã.⁊ ita neceſſaria ẽ ad generatõeʒ mulier ſic ⁊

maſculꝰ. videt᷑ ꝙ natura intẽderet eq̃lit᷑ vtrũq; ſexuʒ.

ſᷣ ſicut intẽdebat multiplicabat.̊ ⁊c.¶ Itẽ ſic vir inten
dit ſe ſaluaꝛe ĩ ſimili ſcʒ ĩ viro quẽ generat.ſic ⁊ mulier
in ↄſimili ſcʒ ĩ muliere: ſ̊ natura eque bñ eſſet oꝛdinata
in muliere ſic ĩ viro.q̊ ſi vir nõ fruſtraret᷑ ſua intẽtõe:ſi⸗
milit nec mulier. qᷣt ↄciꝑet maſcłos ad ↄſeruatõʒ ſexꝰ
virilis. tot ↄciꝑet ſemias ad ↄſeruatõeʒ ſexꝰmuliebꝛis.

Itẽ in ſtatu inocẽtie ſiẽ quilibʒ ↄmedẽt.ita quilibʒ ꝓ⸗
lem multiplicaret. cũ oĩbo eſſet dictũ.creſcite ⁊ multipli

camini ⁊c.ᷓ quilibʒ habẽt vxoꝛẽ.ſi q̊ mrunoniũ regꝗrit

plures nec pautõꝛes.¶ Cotra ſiẽ dicit phᷣs in li.de aia

ſint duo ĩ carne ate elſent viri quot mulieres.nec

libo. femĩa ẽ mas occaſionatꝰ. videt᷑ eè pᷣter nature in⸗
tentõeʒ. ſ̊ tꝑe nature inſtitute cũ natura eẽt recta. nihil

ꝓduceret᷑ pᷣter intentõeʒ ipᷣiꝰ. videt᷑ ꝙ nulla mulier ge⸗
neraret᷑ vel ſattẽ pauce.& plures eſſent viri q; mulieres.
Itẽ ſic̃ vult phᷣs.natura ſemꝑ deſiderat qð meliꝰ ẽ:hſᷣ
ſexus virilis ꝑfectioꝛ ẽ ⁊ melioꝛ qᷓ; ſexus muliebꝛis.q̊ na
tura magis deſideraret generare virũ qᷓ; mulierẽ.ſi g̊ ſic
ꝓduceret ſᷣm ꝙ deſideraret.plures pducẽt viros q; mu
lieres.4 Itẽ generatõ maris ẽ ꝓpter vigoꝛẽ vᷣtutis gene
rantis ⁊ ſemis deciſi.ſicẽ dicũt naturales ⁊ medici. h̊ in
ſtatu nature inſtitute virtꝰ generatiua 2 ſemẽ deciſuʒ cõ
pletã ⁊ ſufficiẽteʒ haberẽt vᷣtuteʒ.&̊ ſemꝑ vel plures ma⸗
ſculos generari ↄtingẽt.⸗ Itẽ quado ſemẽ viri pᷣdomi⸗
nat᷑ ſemini mulieris tũc ad ꝓpꝛiã naturã trahit ⁊ cõuer⸗

tit. ſ̊ ſᷣm oꝛdinẽ nature maſculꝰpotẽtioꝛ eſt femia.ᷓ ſtan

te natura ſemꝑ vel pluries vincèt ſemen virile.g plures
generaret natura maſculos ꝙ; mulieres. 4 Yez eiſdem
ratõnibo põt oñdi.ꝙ tm̃ viri fuiſſent geniti.tum ꝗyt vi⸗

goꝛem maioꝛẽ generãtis ⁊ ſemis deciſi.tum ꝓpter domi⸗

nium ſemis virilis.tum ꝓpter aꝓpetitũ nature qui ſemꝑ
lert? ad illud qð meliꝰ . IYtez videt ꝙ tin femie genite
fuiſſent ſic vt habet᷑ a bło aug.ſexꝰmuliebꝛis deuotioꝛ ẽ

ſexu virili.vocat eĩ ſexũ femineũ ſexũ euotũ in ßᷣmõe de

aſſumptõe bre pᷣgis ſi &̊ deuotõ ẽ maxĩa diſpoſitõ ⁊ opti
me pᷣparatoꝛia ad gr̃aʒ obtinẽdã ⁊ ad obtẽtaʒ ꝑficiẽdã.
2 ꝑ ↄſequẽs ad excellẽtiaʒ glłie cumulãdã.videt᷑ ꝙ femi
ne erũt excellẽtioꝛes in glia qᷓ; viri. Si ̊ ↄuenit diuie p⸗
uidẽtie(q̃ oia optime diſponit )illã ciuitatẽ ſuꝑnaʒ pꝑio⸗
nis gloꝛioſis reꝑare.⁊ quãto ꝑſone ꝗbo reꝑabit᷑ ſũt glo⸗
rioſioꝛes.tanto gloꝛioſiꝰrepabit᷑:videt᷑ ꝙ ſolũ pſonis ſe
xus feminee reꝑabit᷑. Sed ſi ĩ ſtatu ĩnocẽtie nõ eẽnt ꝑſo

ne alique genite niſi ꝑ quas reꝑaꝛetuꝛ ciuitas illa ́̊zc.

¶à Ad hoc ꝑſuadet exẽpluʒ bte vᷣginis.ad cuiꝰꝑfectoneʒ
nulla pſona virilis ſexus qᷓ fuit pura creatura peruenit

nec habuit aptitudinẽ ꝑpueniẽdi: cũ tãte erat ſanctitatis

ꝙ; maioꝛ ſub deo nõ poterat intelligi.vnde Anſel.qꝛ de⸗
cebat vt homiĩs illiꝰ cõceptio de matre puriſſima fieret.
ccens erat vt ea puritate qua maioꝛ ſub deo nequit in⸗

telligi virgo illa niteret. ꝓbabile em̃ eſt qui vnicuiqʒ

dat ßm ꝓpꝛiã virtu:ẽ. ¶Nath. xxv.ꝙ ſi aliꝰfuiſſet tãte vir
tutis.i.tate capacitatis gre quãta fuit illa:tanta illi de⸗
diſſet. ¶ Rñnſio ꝙ hmõi queſtiões que nõ ꝓbant᷑ aucto

ritatibo neq; ratõnibo euidẽtibo.licet curioſe videãt᷑:nõ
ſunt ꝑue vtilitatis.vnde Hugo.de ſacra.vbi ponit que⸗
ſtionẽ de q̃litate genitoꝝ ĩ ſtatu ĩnocẽtie dicit:q nec au

xcv.

etoꝛitas ꝓbat nec ratõ arguit.manifeſta inter dubia re
linquũt᷑.tñ etiã iſta nõ inutilit aliq in q̃ſtionẽ admittũ
tur.vt vel inueniat᷑ qð verũ ẽ. vel ſaltẽ qð falſuʒ ẽ nõ cre
dat᷑.Et de hac q̃ſtione diuerſi diuerſa ſentiũt.Quidã ei
ſentiũt ꝙ ſi ſtetiſſent parẽtes nr̃i ꝙ eqᷣlis fuiſſet multipli
catio viroꝝ ⁊ mulierũ.⁊ huiꝰ tales ponũt ratõnes.vna
ſcʒ ex ꝑte finis.ad quẽ ſcʒ talẽ.ꝙ diſtinctõ ſexuũ eẽt ꝓpt
multiplicatõeʒ generis hũani ⁊ ↄpletoeʒ nũeri electoꝛũ
⁊ illa multiplicatõ ad oẽs ſpectaret.⁊ hoc ſolũ ſm legeʒ
matrimonij in qua tm̃ vna erat vniꝰ.neceſſe eſt ſi ſtetiſ⸗
ſet natura.tot fuiſſent młieꝛes qͥt viros.cũ nulla mulieꝛ

careret viro.⁊ nullꝰ vir careret vxoꝛe. nec vna eſſet plu/

rium.nec plures vniꝰ.Aliã ponũt ex ꝑte pᷣncipij ſcʒ talẽ

cũ aũt multiplex ſit ratõ quare variat᷑ geneꝛatiua ĩ actu
generãdi.vna ſumit᷑ ex ꝑte aĩe vis em̃ generatiua multũ

ↄfoꝛmat᷑ accidẽtibo aĩe ⁊ imaginatõnibo.ſᷣm ꝙ ꝑ expeꝛi⸗
mentũ patʒ. nam ex memoꝛia telectatõnis frequẽter ſit
excitatio pꝛuritꝰcarnis.⁊ ex imaginatõne foꝛti ĩ ſomno
fit effuſio ſemis.ſicut ad pnñtiaʒ mulieris.⁊ vis foꝛmati
ua que eſt pᷣcipua virtꝰin ſemĩe.multũ adiuuat᷑ ab ima⸗
ginatiua. Fᷣm ꝙ exempla ponũt᷑? ſunt in ſacra ſcriptu⸗
ra ⁊ in medicina. vt patet in ouibo Jacob Geñ.xxx.⁊ B
aſſerit᷑ ibidem in glo.⁊ exem plis oſtendit᷑. Dicit em̃ſic.
nec mirũ hãc in ↄceptu feminaꝝ eſſe naturã.vt qualẽ cõ
ſpexerunt ſiue mẽte conceperint in extremo volnptatis
eſtu quo ocipiunt ſobolẽ:talem ꝓcreent.⁊ hocipſum in
equoꝝ gregibo.⁊ apud hyſpanos dicit᷑.ꝙ quintilianus
in ſua cõtrouerſia qua accuſat᷑ matrona ꝙ ethiopeʒ pe
perit. ꝓ defenſione illiꝰaꝛgumẽtet᷑ hanc ↄceptuũ eſſe na
turam quã ſupꝛa diximꝰ.⁊ ſcriptũ reperit᷑ in libꝛis ypo
cratis.q; quedã ſuſpitõne adulterij fuerat punienda cũ
pulcherrimũ peperiſſet vterq; parẽti generiq; diſſimilẽ
niſi memoꝛatꝰmedicꝰſoluiſſet queſtionẽ.monẽs quereꝛe
ne foꝛte talis pictura eſſet in cubiculo.qua inuenta mu⸗
lier a ſuſpitõne liberata eſt.NQõ ſolũ aũt variatõ geneꝛa
tionis accidit a ꝑte virtutis aĩalis mouẽtis ⁊ imaginan
tis in ſtatu nature lapſe.ſᷣ in ſtatu potiꝰinſtitute.tꝑe em̃
nature inſtitute in quo coꝛpꝰſubiectũ erat aĩe.cũ vir in⸗
tenderet generare virũ.ex hoc ꝙ imaginaret᷑ virũ.vigo
raret᷑ virtꝰ naturalis in agẽdo ⁊ eſſet ſemẽ maioꝛis vir⸗
tutis ⁊ generaret᷑ ſexꝰ vigoꝛoſus ſiue maſculꝰ.qũñ vo vel⸗
let ⁊ imaginaret᷑ ſexũ femineũ tũc minꝰ foꝛti impᷣſſione
ageret in naturã inferioꝛẽ coꝛꝑaleʒ.⁊ tunc ſemẽ eſſet mi⸗
nus foꝛte generaret᷑ ſexus femineꝰ.⁊ ideo in tꝑe natu⸗
re inſtitute generatio maris ⁊ femine ſubeſſet volunta⸗
ti ratõnali.Et quoniã dictaret ratio omia facienda eſſe
oꝛdinate.⁊ tot ꝓducere mulieres quot viros.⁊ quilibʒ
vir haberet adiutoꝛiũ ſibi ſimile ᷣm exigẽtiaʒ legis ma
trimonij.ideo tũc viros ⁊ mulieres ꝓducẽt in numero
cquali.Qũc aũt qꝛ generatina nõ oĩno ſubeſt pᷣtuti aia
li ſiue imaginatiue neq; etiã ratõnali.licet ei aliqͥ mõ cõ
ſoꝛmet᷑.̊ magis variat᷑ ꝓpteꝛ alias cauſas q̃ in alijs cau
ſis determiant᷑.hinc ẽ ꝙ nõ eſt certa determiatõ numeri
in viris nec ĩ mulieribo generãdis.his ̊ ratõnibo dicũt
ꝙ ſi ſtetiſſet hõ in eq̃li nũero fieret multiplicatõ viroꝝ ⁊
mulierũ. ¶ Hãc ergo ſuſcipiẽtes opinionem ad obiecta
in ↄtrariũ ſic pñt rndere.¶ Ad illud ergo qð pᷣmo obij
citur ꝙ femina dicit᷑ mas occaſionatꝰ. Sicendũ ꝙ; ph̊ᷣs
nõ vult dicere ꝗ; femia ſit pᷣter nature intẽtionẽ.ſᷣ ꝙ vir
tus nature aliquẽ defectũ habet in ꝓductione mulieris
reſpecta ꝓ ductõnis viri. ille aũt defectus nõ repugnat

oꝛdini nature ſicut ꝓducunt᷑ in eodem coꝛpoꝛe quedam

mem bꝛa magis foꝛtia quedã minus:ſic ꝓducunt᷑ in ea⸗
dein ſpecie.quedaʒ indiuidua vnius ſexus.quedam alte
rius.⁊ licet ille defectꝰqui oꝛdinẽ nature coꝛrũpit vtpo⸗
te eſt ille qui eſt cauſa defectꝰmẽbꝛi vel bone ↄplexionis
ſit pꝛeter nature intentõeʒ:generatõ tñ mulieris nõ eſt
pꝛeter naturã nec ↄtra naturã ſed ᷣm naturã. 4 Ad ali
ud quod obijcitur ꝙ natura ſemꝑ deſideꝛat illuo qð me
lius cſt. Dicẽduʒ ꝙ nõ intelligit᷑ ꝙ ſemper deſideret me⸗

lius ſimplicit᷑.ſed meliꝰin oꝛdine. licet aũt ſerus maſen

linꝰ melioꝛ ſit in ſe qᷓ; femineꝰ:nõ tñ eſſet ita ſufficiẽteꝛ ſa
lus nature ĩ ſolo virili ſexu ſicut ẽ in virili ⁊ muliebꝛi.⁊
ideo natura deſiderat magis vtrũq; ꝙᷓ alteꝝ ſolũ.q Ad
illud qð obijcit᷑ ꝙ ſemẽ viri p̃domiabat᷑ ſemini mulieris
⁊c̃. Dicendũ ꝙ hoc verũ eſt.nunq; em̃ ꝓpꝛie loquendo ſe
men mulieris pᷣdominat᷑ ſemini viri.quãdoq; tamen ſe⸗
men viri adeo debilis vᷣtutis eſt.ꝙ magis eſt ydoneũ ad
ꝓductioneʒ mulieris qᷓ viri.ſicut em̃ vult phᷣus pꝛinci⸗
paliter mouens in generatõe ſiue viri ſiue mulieris eſt
ſemen virile.⁊ ideo ſemen mulieris ꝓpꝛie loquẽdo ſemi⸗
ni viri non p̃dominat᷑ dicit᷑ tamen pᷣdominari ꝗꝓpter de
bilitatem ſeminis virilis. qua accedit ad cõfoꝛmitatem
ſeminis mulieris.licet tamen hoc nõ accidiſſet in ſtatu
nature ↄdite m naturam vt erat natura:tñ quãdo vir
imagina ret᷑ ⁊ vellet generare ſexũ femineũ.tunc minus
foꝛti impꝛeſſione ageret in naturã maioꝛem coꝛꝑalem.2
tunc ſemẽ eſſet minꝰfoꝛte ratõne pᷣtacta.⁊ generaret᷑ mu
lier.4 Et ꝑ hoc ptʒ rñſio ad aliud quod obijcit᷑ de foꝛti⸗
tudine caloꝛis⁊ vᷣtutis.gradus em̃ ibi fuiſſent ſᷣm oꝛdi⸗
nem ratõis 2 Fm erigentiã finis.ita ꝙ vir aliqñ oꝑaret᷑
actõe magis foꝛtiſicata in ꝓductõe viri ⁊ aliqn minꝰfoꝛ
tificata in ꝓductõe mulieris.Aliqui aũt eſtimãt ꝙ mu⸗
lier ſemꝑ gemĩos ↄciꝑet.ita ꝙ pars dertra attrabẽt qð
eſt magis virtutis de ſemĩie ad generatõeʒ viri.⁊ pars ſi
niſtra qð eſt ᷣtutis debilioꝛis ad generatõneʒ femĩe.ſᷣm
iſtos facile ẽ ad ea q obiecta ſunt rñdere.ſ̊ qꝛ hoc nõ vi⸗
tt᷑ ↄſonũ ratõni.ideo modꝰſoluẽdi pᷣhabitꝰmagis vide
tur tenẽdꝰ.Alij at᷑ ſentiũt ſcʒ ꝙ plures genuiſſent filios
ꝙᷓ ſilias.hac ratõe vt habet᷑ ab aug.xiiij. de ciui.dei.c.x.
Cõpleto nũero electoꝝ dãda erat illis vita angelica q̃ ẽ
vita ꝑfecte habitudis: ſᷣ ſicut habet᷑ ab aug.ix.ſuꝑ gen.
data fuit mulier viro in adiutoꝛiuzʒ ad filios ꝓcreãdos.
dicit em̃ nõ inuenio ad qð adiutoꝛiũ facta ſit mulier vi⸗
ro.ſi pariẽdi cauſa ſubtrahit᷑. Sed ↄſtat ꝙ geniti ex vl⸗
timis parẽtibo ex ꝗbo genitis ↄpleret᷑ numerꝰelectoꝛum
nuptijs nõ vterent᷑.̊ nulla fuit neceſſitas viro adiutoꝛij
mulieris.&̊ ceſſare debuit ꝓcreatio mulieꝝ.nec deberet
aliqua generari ab vltimis parentibo ̊ viri ſolũmodo.

Itẽ natura ſemꝑ agetit/ pducẽ id qð nobiliꝰẽ in gene

re ſuo ⁊ maxĩe natuꝛa bñ oꝛdinata.etſi qñq; apetit pdu
cere io qð minꝰ nobile hoc eſt quatenꝰeſt ad id qð nobi⸗
lius eſt. EUnde ſi natura inſtitnta appetẽt ꝓducere muli⸗
erem.hoc fuit qꝛ mulier debuit eſſe adiutoꝛium viro ad
ſaluandũ ipᷣm in oſimili.ceſſante ꝗ̊ neceſſitate buiꝰadiu
torij ſicut fuiſſet in ꝓduc:õe vltio genitoꝝ nullꝰerat ap⸗
petitꝰnature vt mulier generaret᷑.̊ nullꝰvltio genitoꝝ
debuit eẽ mulier.¶l IOtẽ hoc idẽ põt oſtendi ꝑ appetitũ et
volũtatẽ generatiũ.irratõnalis em eẽt eoꝝ appetitꝰ: vo⸗
luntas.ſi ceſſante canſa q̃re mulier erat data viro: appe
teret᷑ eꝰ ꝓductõ in eſſe.⁊ nõ potiꝰviri ꝗ eẽt nobilioꝛis cõ
ditõnis ⁊ dignitatis maioꝛis. ſi ̊ in ſtatu innocẽtie ne⸗
q; ex ꝑte nature vt eſſet natura.neq; ex ꝑte nature vt eẽt
ratõnalis fuiſſet deoꝛdinatõ in appetitu.neq; fruſtrato ĩ
affectu:videtur ꝙ vltimo generãtes tm̃ filios genuiſſent
vel ſaltem pluries.Si aũt diceret᷑ ꝙ ⁊ tunc æbuit natu
ra appetere ꝙ generaret᷑ mulier.quia meliꝰ ſaluaretur ĩ
vtroq; ſexu ꝙᷓ in virili tm̃. hoc ſuppoſito ſaltem deberet
appetere.ꝙ ꝑſona vtilis ſexus frequẽtius generaret᷑.cuʒ
melius ſaluaret᷑ natura humana in eo tanqꝙᷓ in nobilio⸗
ri ⁊ dignioꝛi.q; ꝑſona ſexus muliebꝛis.⁊ ita plures fuiſ
ſent mares q; femine.4 Ad illud quod pꝛimo obijcitur
ꝙ natura ſic ꝓceſſiſſet in generando quẽadmodum eam
ceus inſtituit ⁊c. Dicendũ ꝙ hoc verum eſt ex parte ge
nerantiu.non aũt ex parte generatoꝝ.ſicut em̃ deus in⸗
ſtituit equales diuerſi ſerus ad multiplicãduʒ ↄſimiles
in ſpecie.ſimiliter ꝓceſſiſſet natura in generando equa⸗
les diuerſi ſexus.quoaduſq; ſufficerent ad multiplican⸗
dum numerũ electoꝝ. Vnde natura ꝓceſſiſſet in gene⸗
rando equales in diuerſitate ſexus vſq; ad vltimos ge⸗

nerantes. vſq; dico incluſiue. ad illos tm ſpectabat illð
p̃ceptũ Geñ.j.Creſcite ⁊ multiplicami.¶ Ad illud qð
obijcit᷑ ꝙ generatõ non poterat ↄtinuari niſi ꝑ maſculũ

2 feminã ⁊c.iam patz rnſio.quia natura intederet vixæ

⁊ mulierẽ quatenꝰ ꝑſone eſſent neceſſarie ad generaduʒ
⁊ multiplicãduʒ electos.ſed illis ſufficientibo ſatis ꝓba
bile videt᷑ qꝛ intendit illum ſexum nobilioꝛis dignitatis
4 Ad illud qð obijcit᷑ .· ꝙ ſicut vir intẽdit ⁊ tũc intendẽt
in ↄſimili ſe ſaluare in viro ſicut mulier in muliere ⁊c.
Dicendũ ꝙ hoc nõ eſt generalit verũ.natura em̃ in mu⸗
liere quatenꝰpõt intendit ſexuʒ muliebꝛẽ.⁊ tũc intendet
niſi ſubeſſet volũtati ratõnali.Vnde ſufficiẽtibo ꝑſonis
ad multiplicatõeʒ nũeri electoꝝ.ↄſonũ eſt rõni volũta⸗
tem ratõnaleʒz velle magis fieri generatõni ꝑſonaꝝ ſexꝰ
nobilioꝛis.⁊ idẽ appeti a natura obediẽte eidẽ.¶ Ad il⸗
lud qð obijcit᷑.ꝙ in illo ſtatu ſicut ꝗlibet ↄmedẽt ita qui
libet generaret.Oicẽduʒ ꝙ hoc ẽ falſum.nõ em̃ intendẽt
quilibʒ ſaluari ĩ alio ſic in ſe:cũ neceſſariũ eẽt ſᷣm diui⸗
nam ꝓuidẽtiaʒ ⁊ diſpoſitõeʒ generatõi ſtare.ſuppoſitio
em̃ ꝓpoſitõis ponit generatõeʒ illiꝰſtatꝰ ꝓceſſiſſe in infi⸗
nitum qð ſim plicit eſt falſi Ger his ptz ratões aſſi⸗
gnatas ꝓ alia ꝑte nõ eſſe magne efficatie.ratõ oũt poſi
ta ex ꝑte finis ponit multiplicatõneʒ actiuã ſpectare ad
omnes.qð falſuz eſt.qꝛ ex hoc ſequit᷑ generatõeʒ debere
ꝓcedere in infinitũ.Similit patʒ de alia ſumpta ex ꝑte
pꝛincipij cum exiſtentibo ꝑſonis quibo intendẽt ſᷣm diui
nam diſpoſitõeʒ numerũ ↄplere electoꝝ. deberet volun
tas ratõnalis velle tales generari qui eſſent nobilioꝛis
oditõnis ⁊ maioꝛis dignitatis. Hec aut opimo videt᷑ ꝓ
babilioꝛ ⁊ magis ↄſona ratõni.⁊ illiꝰſtatꝰ nobilitati cõ⸗
ueniẽs.¶¶ Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ plures fuiſſent mulieꝛes
qT ſerus deuotioꝛ ⁊c̃. Dicendu ꝙ ſi ſit ſexꝰ deuotioꝛ.ſexꝰ
virilis eſt foꝛtioꝛ ⁊ ↄſtantioꝛ.ſexꝰ muliebꝛis debilioꝛ.defa
cili em aſſurgũt ad bonũ ⁊ defacili labunt᷑.viri em̃ licet
cũ maioꝛi difficultate aſſurgãt:ↄſtantiꝰſtant.pfectõ aũt
gre eſt potiꝰ a ↄſtantia in ſtando ꝙᷓ a facilitate in aſſur⸗
gendo. vnde illud bonũ quod eſt deuotõ in ſexu mulie⸗
bri recõpenſat᷑ maioꝛi bono in ſexu virili.¶ Ad illud i
bum Anſel. drcens erat vt ea puritate niteret qua ma⸗
ioꝛ ſub deo nequid intelligi ⁊c.Oicendũ ꝙ eſt intellige⸗
re in intellectu⁊ eſt intelligẽ in re. Intelligẽ in intelle⸗
etu eſt reſpectu veritatis q eſt. ꝙ & dicit᷑ ꝙ maioꝛ puri⸗
tas nequit intelligi.hec debet intelligi in re.⁊ hoc dat᷑ i⸗
telligi ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ nequit. nequit em̃ intelligi impoꝛ⸗
tat quid intelligi.ſᷣm em̃ veritatẽ nulla creatura perue⸗
nit ad beate vᷣginis puritatem.nulla creatura pura hba⸗
buit maioꝛẽ puritatẽ qᷓtũ ad illã puritatẽ q eſt ꝑ elonga
tionẽ a pcto.nec qᷓtuzʒ ad illã q eſt ex ꝑfectõe vᷣtutũ habe
bat em̃ omnes ðvᷣtutes in plenitudine.qꝛ pᷣrogatiuam in
omnibo virtutibo. ꝓpter qð dicebat᷑ plena gra ſᷣm Hie⸗
ro.qua plenitudie ſoluz illa q̃ fuit xrpᷣi maioꝛ erat.qtum
ad puritatẽ que ẽ ex vnione ꝑ caritatẽ cũ deo.nulla pu⸗
ra creatura ad eiꝰ ꝑuenit puritatẽ. ꝓpter hoc nulla itel⸗
ligitur fuiſſe maioꝛ puritas illa que fuit beate virginis
vtrũ aũt deꝰ poſſet facẽ purã creaturã pᷣditã maioꝝ pu⸗
ritate ⁊ intellectꝰcaꝑe.que nouit finito addere finitum
2 ſic multiplicare.q.in infinitũ nõ diſſinio. Ad illud
quod ſubiungit᷑.ꝙ qui vnicuiq; dat ſᷣm ꝓgꝛiaʒ virtutem
dediſſet alij ⁊c. Dicendũ ꝙ virtꝰ nõ intelligit᷑ ibi ſjm ꝙ
eſt in ſola potẽtia ſiue aptitudine capacitatis ſed ſᷣm ꝙ
eſt in effectu oꝑatõnis vel pᷣparando vł operãdo.nunqᷓ
em̃ ſubtrabit dñs beneficiũ collatõnis gratie.quin ſem
per ↄferat plus ⁊ plus.ſm ꝙ aliquis plus et plus oꝑa⸗
tur.vel pᷣparando ſe ad recipiendum gratiã vel coopan
do ad augmentũ gratie recepte.qꝛ & beata virgo effica⸗
ciſſime ⁊ excellentiſſime operabat᷑ in pᷣparando ⁊ coope
rando.dñs illi infudit gratiã habũdatiſſime.nec alicui
alij tantã:quia nullus ita effectus dignus operatone pᷣ⸗
paratõnis vel cooꝑatõnis.

ès

— — — — —

ueſtio

Oneſto. rcvj. de adiuto/

lo gratie quã babuerunt er creatione.

Etermimato de pꝛi

mo hoiĩe qᷓtũ ad paſſibilitatẽ nature?z
etiã qtuʒ ad pꝛolis ꝓpagatõez. ſegt de⸗
termiare de ipo q̃tuz ad adiutoꝛiu gre
Pꝛimo querit᷑ de gra in ↄditõne data⸗

S 50 de gra ſuꝑaddita. 4 De pᷣmo querunt tria. Pꝛi⸗

mũ ẽ vtꝝ pᷣmꝰhõ ↄditꝰfuit in gra ⁊ vt utibo. aut in lolis
naturalibo. Scðdᷣo vtꝝ potuit ſtare ex accepto in ſui ↄodi

Tercio vtꝝ er accepto potuit pꝛoficere.

tione.
rinum

Aerit᷑ pᷣmo vtꝑ odit fuit in gra ſiue v⸗

ria ſunt ĩmediata virtꝰ viciũ vel caritas
7 cupiditas. alteꝝ ſemꝑ ineſt ſuſceptibi

tute. ſic videt. circa ſuſceptibile cõtra⸗

li niſi impediat tᷣs determiatũ a natura. ſic licet cecꝰet

vidẽs ſint otraria imediata tñ neutrũ ineſt catulo ante
nonũ diẽ:pᷣ ſpũs ratõnalis nõ ſubiacet tꝑi ß̃ eſt q̃ſi ĩ oꝛi

zonte efnitatis 7 tꝑis.q̊ᷓ alteꝝ ↄtrarioꝝ q̃ ſunt m ipßaz

ſcʒ caritas vel cupiditas ſꝑ ineſt ei. Sed nõ cupiditas.
tüc em̃ nõ fuiſſet in ſtatu inocẽtie bᷣ̊ pcti: caꝛitas. Itẽ
de ſua ſũma liberalitate dat cuilibet graʒ ᷣm eiꝰ ca⸗
pacitatẽ Math. xxv. dedit vnicuiq; vᷣm Ppꝛiã virtutẽ: ß
aia ade ſtati creata ? ifſuſa coꝛꝑi virili ñ pueꝛili apta fu
it reſpectu gre. ſtani habuit graʒ · M aũt ſtati vt crea
ta ẽ fuit apta relpectu gre patʒ. nõ em fuit imꝑfectioꝛ qᷓ;
aĩa pueri baptiʒati.cũ creatofuit in ſtatu virili ⁊ coꝛpo
re incoꝛrupto.iſꝛec pĩ dici ꝙ ñ obtulit ſtatim graʒ. alio
quin non eſſet ſůme bonꝰ Jac.j.qui dat oĩbo affluent. S
cũ de offerret ei graz.ſi noluit reciꝑe inocẽs nõ fuit. vt
em̃ dicit aug. Eera inocẽtia eſt qua ꝗs nec ſibi nec alij
nocet. ſi inocẽs fuit ſlatim recepit.q; aptꝰad recipien⸗/
dum fuit. 4 Itẽ Anſel. ideo hõ nõ habʒ graz. nõ qꝛ deꝰ
nõ dat:ᷣ qꝛ ipᷣe nõ recipit. Dicit᷑ aũt nõ reciꝑe eo ꝙ nõ
pparat ſe ad recipiẽduʒ:ſᷣ nullaẽ maioꝛ p̃paratõ ad ga
tiam recipiẽdaʒ ꝙᷓ pura ĩnocẽtia recta voluntas. Dec
aũt ſemꝑ fuit in pmo hoie añ lapſũ.gſemꝑ habuit gꝛa
tiam ante lapſuʒ eſſe nõ poſſet niſi eſſet oditꝰ in gra.g
ac. 4 Itẽ de fecit creaturꝗ ratõnalẽ. i.boĩeʒ ad habita⸗
dum i ea. 1 hocc qò ip̃e de? vult ſceʒ babitare ĩi ea. ꝓuer.
viij. delicie mee eſſe cũ filijs boĩim. habitare aũt eiꝰ eſi ꝑ
graʒ. ꝙ aũt nõ inhabitat puenit ex aliqͥ vicio ex ꝑte il⸗
lius in q̊ vellet habitare:ſᷣ in pᷣmo hoĩe nullũ erat viciũ
ĩmo oĩmoda ydoneitas ad grazʒ.̊ ac. 4 YNeẽ velle ẽ actꝰ
volũtatis quẽ ipa ſemꝑ exercet ſic lux lucẽ.vnde volun⸗
tas pᷣmi hoĩs ſtatim actũ volendi exercuit:łᷣ illud velle
fuit boni. qd eſſe nõ põt ſine gra vel mali qð nõ põt eſſe
ſine culpa. ꝛc. 4 Itẽ vt dicit mgr.ij.ſenten.⁊ hugo.tri
plici cognitõe pᷣditꝰfuit pᷣmꝰ hõ creatoꝛis ſui.⁊ ſuip̃ᷣius
rerũ ꝓpter ſeipᷣm factaꝝ.vt qd deberet ſuꝑioꝛi.qd eqli.
quid inferioꝛi nõ ignoꝛaret. Hec aũt cognitio nõ pote⸗
rat eſſe ſine dilectõe.aut ̊ diligebat ſe ꝓpter ſe. aut deuʒ
pter deũ. aut ſe ꝓpter deu. ant deü ꝓpt ſe. Si diligebat
ſe ꝓpter ſe. creature ſcʒ ſibi inberebat pter ſe. ꝑ dif⸗
finitõeʒ ei ẽ frui fruebat᷑ cꝛeatuꝛa.boc aũtẽ pet m. Di
cit aũt aug. in li. lxxxiij.qᷓſtionũ.oĩs hũana ꝑuerſio ẽ qð
etiã viciũ vocat᷑.fruẽdis vti velle atq; vtẽdis frui. Sʒ ſi
ſe ꝓpt deũ: hec dilectõ ẽ ꝑfecta caitas.vt habet᷑ a Beꝛñ.
in li.de amoꝛe ſilꝛ de diligendo deo. Si drũ ꝓpter ſe. S
ſe magis. vnũqðq; em̃ ꝓpteꝛ qð ⁊ illud magis. hoc aũt ẽ
peccatũ.Si deũ ꝓpter deũ hec dilectõ eſt caritatis.⁊ ita
neceſſario ſegꝗt᷑. ꝙ aut habuit caritatẽ. aut erat ĩ pctᷣo.⁊
ita vt pꝛiꝰ. ¶ Itẽ vt oñdit phᷣs ĩ metha.ſua.actꝰmelioꝛẽ
potẽtia.⁊ ideo cũ aliqo ẽ ĩ actu meliꝰ ẽ qᷓ cũ fuerit in po
tẽtia tm̃. cũ volũtas ĩ ſtatu ĩnocẽtie potuerit ĩ aliquez
actü bonu.melioꝛ fuit volũtas ade exercẽg illã actonez

xcvj.

qᷓ nõ exercẽs. cũ nihil faciat ſe meliꝰ.nõ potuit poten⸗
tia illa exire ĩ actũ niſi adiutoꝛio melioꝛis educẽtis eam
in actũ. nibil oũt ĩ creaturis meliꝰ volũtate p̃ter graz. F
tm̃ ꝑ graʒ dei adiuuãtẽ potuit tũc volũtas in ſuũ actum
Itẽ diuina bonitas q fũma ẽ. .ita aptaẽ diffundẽ ſe ad
creaturas ꝓficieduʒ ſpũales vt ad pficiẽduzʒ coꝛꝑales.
7 nõ minꝰbᷣ illi gruit: P ↄoſtat ꝙ pᷣme bõ ↄdite fuit pfectꝰ
in coꝛpe.a ſimili videt᷑ ꝙ ꝑfectfact fuit in aĩa.aie em ꝑ
fectio ẽ ab infoꝛmatõe gre.̊ ⁊c. ¶ Itẽ aĩa pᷣmi hoĩs cõ⸗

dita fuit ĩ ꝑfectõe ſciẽtie. vnde Hugo. iße pꝛimꝰhõ 2 Fm

ſtaturã coꝛꝑis ⁊ m ſtatũ mẽtis ꝑfectꝰmox ↄditꝰeſt.a ſi
mili videt᷑ ꝙ in pfectõe vᷣtutis vel gre. vel q̃re nõ.4 Itez
illa qᷓ fecit deꝰ ꝓpter hoĩeʒz ſuſletandũ.fecit ꝑfecta 2 ↄple
ta in genẽ ſuo.vnde arboꝛes ꝑſectas fecit ⁊ fructu habũ
dantes. qð ptz ꝑ hoc. ꝙ expoſuit illas hũano vſui hoĩe
foꝛmato. Geñ.ij. Ex omi ligno ꝑadiſo ↄmedetis c. ers
go cũ maioꝛ fuerit cura deo de hoĩe ⁊ de eiꝰ pfectõe ꝙᷓ; de

pfectõe hmõi creatura ꝝ. videt᷑ ꝗ; fecit boĩez pfectũ le ciẽ⸗

tia 2 virtute. penes que attendit᷑ eiꝰopletõ. ¶ Itẽ Geñ.

j. Faciamꝰhoĩeʒ ad imaginẽ 2 ſiłitudinẽ nr̃aʒ.ſed ſicut

„ .

erponit aug.⁊ habet᷑.ij. ſenten dil. xvj · imago ẽ in natu

ralibo ſiłitudo in gratuitis.ꝙ̊ bomo ↄdity fuit in natu⸗

ralibo ⁊ in gratuitis. IYItẽ Ecci rxvij. deꝰ de terra crea
uit hoĩez 2 poſt veſtiuit illũ virtute.ergo a pꝛimaria ſui

conditõe fuit veſtitꝰvirtute. ¶ Item dam a. AFecit deꝰ?po

minẽ innocẽteʒ. rectũ virtuoſuz. ſine ſolicitudic.ſine tri
ſticia. omi virtute coꝛatũ.omnibo bonis oꝛnatuʒ.ergo
videt᷑ ꝙ homo in gratuitis fuit ↄditus. EKContra aug.
te coꝛrectõe ⁊ gratia.ſaluberrime ↄfitemur ꝙ rectiſſime
credim?deum dñm omniũ rerũ. qui creauit omnia bo⸗
na valde. 2 mala ex bonis exoꝛtura eſſe pᷣſciuit.⁊ ſciuit
magis ad omnipotẽtiſſimã bonitatẽ ꝑtinere.etiã de ma
lis benefacẽ:qᷓ mala eſſe nõ ſinere ſic oꝛdinaſſe angeloꝝ
2 boĩm vitam.vt in ea pꝛiꝰ oſtenderet quid poſſet eoꝛuzʒ
liberum arbitrium. deinde quid poſſet ſue gratie bene⸗

ficium iuſticieq; iudiciũ. Ecce aꝑte ba bet᷑ ꝙ ſic oꝛdina⸗

uit dimna ꝓuidentia vitaʒ angeloꝝ 7 hominü. vt oſten
xeret pꝛius quid poſſet liberũ arbitriũ.l. quid de natu⸗

ra poſſent.2 poſtea quid de benefitõ gratie. ex quo piʒ.

ꝙ in puris natur alibo conditi erat. ¶ Item ſtat? gratie
eſt ſtlatus medi inter ſtatũ nature 2 gloꝛic. ↄueniebat S
dinãti. pꝛimo condere hominẽ in naturalibo. inde oꝛ⸗
nare viriutibo. tercõ gloꝛie ꝑlicere. 4 Item magis cõue⸗
nit gratia cũ gloꝛia ꝙᷓ; natura ci gratia ꝛſed in hoĩe gra⸗
tia ꝓcedit gloꝛiã. ergo pari ratõe ĩmo multo foꝛtioꝛi na
tura pᷣceſſit tꝑe donũ gratie.4 Item ꝑ gratiã fit mr̃imo
nium inter deum aiam. ſed lex mr imcnij eſt vt nõ fiat
abſq; mutuo cõſenſu:ergo videt᷑ ꝙ nullo adulto gra de⸗
beat dari niſi pcedat ↄſenſus.ſi ergo adã pꝛiꝰfuit ꝙ; cõ⸗
ſentire poſſet. &̊ nõ ſunul habuit graʒ 7 naturã. 4 Item
donũ gratie infructuoſuz eſt niſi recognoſcat᷑ eſſe a deo

Diuine ſapientie omnia dilſcretiſſime⸗ ſine ↄfuſione oꝛ⸗

nemo em gratiã in ſe reſeruare põt. niſi ꝓ illa deo gra⸗
tus eriſtat. ergo magis tenet ratõeʒ gratuiti qð eſt natu
ralibo ſuꝑadqditũ ꝙᷓ quod eſt naturaliter inditũ. ⁊ donũ

gratie eſi mere gratuitũ.ergo videt᷑ ꝙ nõ ab ipa creatõe

ſed poſt donñ gratie fuerit homini collatũ.¶ EKñſio ciꝛ
ca boc diuerſi diuerſa ſentiũt.quidã ponũt hominẽ pꝛi⸗

—

mum conditũ fuiſſe in gratuitis gratufacientibo. ratõ

que monet eos elt ex ꝑte dei ꝑfecta liberalitas. erx ꝑte bo
minis ſufficiẽs ydoneitas. Alij ponũt ipᷣm fuiſſe ↄditũ
ſolũmodo in naturalibo. nõ in gratuitis gratũfaciẽtibo
7 hoc magis ſuſtinendũ eſt ⁊ magis eſt ratõni ↄſonum.
7 auctoꝛitatibo ꝓbatuʒ. ⁊ diuine excellẽtie cclaratiuũ
excellentie dico ſcʒ maieſtatis.ſapientie.bonitatis.dece
bat em̃ vt ſic homo fieret vt in eo reluceret magnificen⸗
tia diuine maieſtatis. decoꝛ ſapientie. ⁊ oꝛdo bonitatis.
vt ratione pꝛimi laudaretur. ratõe ſcoi vencraretur. ra⸗
tione tercij amaret᷑ ad laudem maieſiatis facit ꝙ pꝛius

erat hoↄditus 'm naturaʒ. cinde infoꝛnat'ꝑ gra tiam

vt in ſe cognoſcẽt gr̃aʒ eſſe donũ dei. illã a naturalibo
Diſtinguét. 7 diſtinguẽdo nõ ſue nature attribueret pᷣ cõ
Ditoꝛi co.⁊ ex hoc gras debitas deo erſoluẽt. ⁊ ſic diui
na opitulatõ nõ inaniter ſᷣ glia opitulãti ↄferret᷑.⁊ hoc
eſt qð vult augu.d gra 1 natura dicẽs.meliꝰ dei cauſa

agit᷑ cũ ⁊ cꝛeatoꝛ ⁊ ſaluatoꝛ cognoſcit᷑qᷓ cũ defenſa velut

ſana viribuſq; integris creatura opitulatõe ſaluatoꝛis
inaniter. Decoꝛ etia ſapiẽtie manifeſtat ꝑ hoc.ꝙ hõ gra
dDatim 1 m ꝓceſſuʒ tempoꝝ ad pfectõeʒ ꝑducit᷑.ſapien
tis em̃ eſt ſingula ſm tẽpoꝛis opoꝛtunitatẽ di ſtinguẽ. vn
d cũ deꝰſimul poſſet creaturas in eſſe ꝓducẽ.diſtingue
re ⁊ oꝛnare:maluit pmo in eſſe ꝓducẽ ⁊ poſi diſtingue⸗
re ⁊ tercõ oꝛnare:ad ſue ſapiẽtie naniteſtatõem.ſic licet
poſſet homiĩ ſimul dare naturã. gliaʒ 1 graʒ. vt pulchri
tudo oꝛdinis ſeruaret᷑: maluit pᷣmo facere homĩez in ſta
tu nature bene inſtitute.⁊ poſt addere donũ gre. deinde
ſuꝑaddere ↄplemẽtuʒ gloꝛie. Oꝛdo etio bonttatis ĩ hoc
maniſeſtat. q;ꝛ diuina bonitas ſic ſuã bonitatẽ ↄmũicat
ratõni creature.vt nõ tm̃ tribuat ei effectũ boni. k etiaʒ
potentiã cooꝑandi quodãmodo. vt ſic ꝑfectius ↄmũicet
ſe creature hmõi.⁊ ideo ſicut noluit dare gloꝛiaʒ bomi⸗
ni quin pcederet in hoĩe quodãmodo merituʒ cõdigni ꝑ
vſum gre.opus em̃ caritatis omia meret᷑ er ↄdigno. ſic
noluit dare gram niſi p̃am bulo merito ↄgrui ꝑ bonum
vſum nature.vt ſic homo efficeret᷑ gloꝛioſioꝛ ⁊ laudabi⸗
lioꝛ.⁊ hoc totũ ſpectat ad ſummã bonitatẽ.cuiꝰ erat ho
minẽ faceꝛe optimo mõ ⁊ oꝛdine ſᷣm oꝑatõeʒ ad ↄplemẽ
tum gloꝛie. de ꝰem̃ ſm legẽ ↄmunẽ requirit aliqua pᷣpa⸗
ratõʒ ⁊ diſpoſitõʒ ex ꝑte nr̃a ad h̊ ꝙ ifũdat alicui graz
ſiue in eo cui intendit vt in adulto. ſiue in alio adiuuãte
ſm ꝙ ↄtingit in ꝑuulo.⁊ ideo gr̃a nõ fuit homi ↄcreata
ſed dilata fuit quouſq; bõ ꝑ actũ a vſum ratõis quodã⸗
modo ſe diſponẽt ad üla ſuſcipiẽdazʒ. vt ſic verificaret᷑ il
lud aug.in pᷣmo hoĩe.qui creauit te ſine te. nõ iuſtificat
te ſine te.¶ Adhuc ad euidẽtiaʒ qſitoꝝ notandũ. ᷓ gra
vno mõ dicit᷑ coĩter ꝓut trcbecht qnicꝗd naturaliboẽ
additũ.naturalibo dico q̃ ſunt de generali oſtitutõe rei.
ſicut dicit᷑ gẽa habere bonũ ingeniũ bonã eloquẽtiam ⁊=
bmõi. Alio mõ dicit᷑ gr̃a quod ẽ ſuꝑadditũ libero arbi⸗
trio.faciẽs ⁊ diſponens ad rectitudinẽ illiꝰ.ſicut dicimꝰ
virtutes naturales niititatẽ pietatẽ ⁊ hmoi. Tercõ mõ
quod eſi ſuꝑadditũ libero arbitrio tanꝙᷓ rectificas cõ
plens 2 eleuãs.⁊ ſic dicit᷑ gr̃a que gra tũſacit.quia facit
hominẽ deo acceptũ.qꝛ ↄfoꝛmẽ.Cum querit᷑.vtrũ pꝛi⸗

mus hõ fuit ↄditꝰ in gra ſiue in gratuitis: põt diei. pm

ꝙ; pᷣmo vel ſcdᷣo mõ dicit᷑ gra:ſic fuit ↄditꝰin gra ſiue F⸗
tuitis. ᷣm ꝙ tercõ mõ nequaqᷓ;. Silꝛ põt dici de virtuti⸗
bus ſcʒ ꝙ vᷣtutes naturales.⁊ hoc ſᷣm ↄgruentiã nature
integre habebat a ſui pᷣma ↄditõe.vᷣtutes ant gratuitas
vt caritatẽ ⁊ hmõi nequaqᷓ. ꝛimũ ptz ꝑ hugo. dicit em̃
ſic. ſi qrit᷑ vtx pᷣmꝰ hõ in illo pᷣmo ſue ↄditõis ſtam vtu⸗

tes aliqs babuit. nullatenꝰambigẽdo putamꝰ. affectꝰbo

nos ⁊ 'm iuſticiã oꝛdinatos nature illiꝰ.a ſua pᷣma oꝛi⸗
gine inſertos. ꝓ quos ad bonitatẽ iuſticiã exequẽdam
naturali appetitu trahe bat᷑.i⁊ in his ꝗdẽ affectibo bonia
naturales vᷣtutes ↄſtitilſe.ꝗbo a pncipio natuꝛa hois foꝛ
mata ẽ ⁊ inſtructa. Secũdu ptʒ ꝑ vᷣbuʒ aug. ſupᷣ dietum
cx coꝛrectõe gra⸗oeraunt Sratões ꝓ ꝑte iſta. 4 Ad
pᷣmũ quo videt᷑ ꝙ ↄdcuꝰ ſuit in gratuitis ꝓprie ſũptis.qꝛ
otraria imediata ſut virtꝰ g viciũ ⁊c. Dicẽduʒ ꝙ multi⸗
pler ẽ ſtatꝰhoĩis.ſcʒ nature ſimplicit.ſicut ſtatꝰ ↄditõis

gre. ſicut ſtat? ille q̊ erat infoꝛin atꝰgr a.ſtatꝰculpe ſcʒ ſta

tus ptꝰlapſuʒ.ſlatꝰgłie 2 penè eterne.qꝛ vᷣo aliꝗs ꝓpter

ſola naturalia nõ meret᷑ laudari vel vitu ꝑari.illi ſtatui

neq; virtꝰneq; viciũ debet attribui. Iter h̊ põt dici. ꝗ;
homi in illo ſlatu ꝗ fuit pure naturalis.neq; debuit dici
babẽ viciũ neq; virtutẽ.in alijs aũt ſtatibo gcurrũt ꝑ di
ſtinctõeʒ meriti ⁊2 pᷣmij. dicẽdus ẽ quilibʒ habẽ virtuteʒ

vel viciũ.ſtatꝰem illi digni ſunt laude vel vituꝑio.quia

reſpiciũt meritũ vel demeritũ.ꝗ4 Ad illud qð ſubdit. ꝓ

„

1

gia ratõnalis nõ ſubiacet tꝑi 27. Dicendum ꝙ licet non

lubiaceat tpi m ſubſtatiam. ſubiacet tñ m actũ. vt em
Dicit phus eſt aliqd qð ſm ſubſtlãtiã ⸗2 actũ ẽ in momen

to eternitatis.aliquid qð ſᷣm ſubſtãtiã ⁊ actũ eſt in mo⸗
mento tpis.aliquid qð ᷣm ſubſtãtiaʒ ẽ in momẽto eter⸗

nitatis. 'm actũ in momẽto tꝑis ⁊ hoc eſt aĩa ratõnalis

Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ deꝰdat omnibo nõ m ſui capa

citatẽ.qꝛ dat vnicuiq; ſᷣm ꝗꝓpꝛiaʒz virtutẽ ⁊c. Dicẽduʒ ꝙ
capacitas ſiue virtꝰᷣm qua deꝰdat vnicuiq;.nõ eſt in ſo
la pottẽtia vel aptitudine.ſ̊ᷣ in p̃paratõne ⁊ diſpoſitõe ꝑ
motuũ liberi arbitrij. que quidez pᷣparatõ ſiue diſpoſitio
cadit in gen meriti ſeʒ de ↄgruo. Cum bis intelligẽdũ ẽ

& licet dns ſit ſũme liberalis. ſua tñ liberalitas iĩnullo
piudicat oꝛdini ſue ſapiẽtie.ĩmo liberalis eſt ſaluo oꝛdi
ne ſapiẽtie ⁊ iuſticie.quis em̃ ab inſtãti creatõis cuiuſli

bet homiĩs poſſet eũ beatificare.tñ longo tꝑe tardat.ſilꝛ
qᷓuis poſſet cuilibʒ ꝑuulo graʒ dare ſine baptiſmate ſi⸗

cut cũ baptiſmate:thᷣ nõ dat.qꝛ ratõ huiꝰeſt ꝙ glia ẽ bo⸗

num laudabile.ideo nõ dat niſi ꝑ meritum laudabile.2
ideo ↄuenit eã dare pᷣcedẽte aliquo merito. Silꝛ quãdo
ↄfert gr̃az ſi ↄfert adulto. cũ gra faciat habentẽ dignuz
glia: nõ ↄfert niſi ad motũ liberi arbitrij ſi habet vſi u3.
ſi ᷣo nõ habet:ofert ad motũ fidei aliene ſiue ad meritũ
rp̃i.ideo ſᷣm oꝛdinẽ ſapiẽtie nã ſtatim debuit eis dare.ſᷣ
erpectare motũ liberi arbitrij qd ⁊ lecit.¶ Patet rñ⸗
ſio ad illud qð obijcit᷑ e liberalitate habilitate. qꝛ nõ
tm̃ erigit ĩnoticiã vt diſpoſitõeʒ ſ̊ motũ liberi arbitrijĩ
adulto.puulo pᷣo põt alienũ meritü ſuffragari ſicẽ deme
ritũ nocẽ. ¶ Ex h̊ ptʒ rñſio ad aliud qð ſeꝗt.qꝛ licet aĩa
ade fuerit ĩ pura inocẽtia recta volũtate. tñ qꝛ hec illi

erãt q̃ſi naturalit inſerta.ſiue nature a pᷣmaria ↄditõne
inſita.vt habet᷑ ab hugone: nõ crat ſufficiẽt p̃parata.ſᷣ

reqrebat᷑ vr ꝓceſſu tꝑis diſponẽt᷑ motu libe.arbi.in deũ
7 bono vſu gratis datoꝝ. qͥ facto cõgruebat vt gratuita

—

gratũfaciẽtia aꝑonerẽt᷑. ð aũt dicit ꝙ nulla ẽ melioꝛ

pᷣparatõ ꝙᷓ pura inocẽtia ⁊2 recta volũtas. Dicẽduʒ ꝙ hHᷣ
verũ eſt qn hec inſunt ꝑ motũ liberi arbitrij ſiue vſu ra⸗
tionis diſponẽte ⁊ p̃parẽte ipᷣaʒ aiaʒ.⸗ efficiẽte illaʒ di⸗
gnam dignitate ↄgruitatis.¶ Ad alind qð obijcit᷑. ꝙ de
us nõ inhabitat aĩaʒ h̊ ꝓuenit ex vicio aliquo ⁊c. Dicẽ
dum ꝙ h nõ eſt generalit verũ. niſi extẽſo nomie defectꝰ
dicat᷑ viciũ. Vnde in pᷣmo hoĩe caula q̃re ſtatim nõ iha⸗
bitauit deꝰaiaʒ illiꝰ.fnit defectꝰgre.ñ viciũ aliqð ſᷣm ꝗ;
viciũ ꝓꝛie ſumit᷑ ſcʒ. p culpa.⸗Ao ilið qð obijcit᷑ ꝙ vel

le boni nõ põt eſſe ſine gra ⁊c. Dicẽduzʒ ꝙ boc verũ ẽ hm

ꝙ bonũ dicit meritoꝛiu.ſicut em̃ dicit hugo.ad bonita⸗
tem ⁊ iuſticiã exequẽdã naturali appetitu tꝛabebat᷑ pinꝰ
homo.er qͥ ptʒ ꝙ potuit velle bonũ ſine gr̃a.¶¶ Ad illnd
qð obijcit᷑ de multiplici dilectõe ſui ⁊ dei.dici põt ꝙ du⸗
plex ẽ dilectõ. volũtaria pure naturalis.⁊ voluntaria qᷓ
nõ eſt pure naturalis ſ̊ ẽ deliberatiua.⸗ vtraq; reſpectu
ſui ⁊ reſpectu dei.volũtaria naturalis reſpectu ſui eſt.qᷓ
ſũme ꝗs diligit ſeipm ⁊ ſui ↄſeruatõeʒ.⁊ illud ſꝑ magis
qð magis ẽ neceſſariũ ſibi ad eſſe.vt caput ꝙᷓ; manũ vel
pedẽ.hac dilectõe moti exponimꝰ alia mẽbꝛa ꝓ capite.
hec dilectõ curua ẽ ⁊ eſt omunis nobis ⁊ bꝛutis.reſpe
ctu ci ẽ dilectõ naturalis qua diligimꝰ ſummũ bonum
hec aũt dilectio ẽ natur alis.dicit em Moetiꝰ.ꝙ amoꝛ 2
noticia ſummi boni naturaliter ſuit inſerta aie buma⸗
ne. his dilectionibo non meretur quis neq; demeretur.
quia naturali appetitu trahit᷑ homo ad hec. Item eſt di
lectio volũtaria deliberatiua. que diuidit᷑ in ↄcupiſcen⸗
tiam ⁊ amicitiaʒ. dilectõ amicitie eſt qua aꝓpetimꝰ bo⸗
num illi quẽ diligimꝰ ꝓpter ipᷣm. ſᷣm ꝙ dicit phᷣus ꝙ di

ligimꝰ amicos ꝓpter ſe.⁊ꝛ ſi nihil boni de beat nobis ab

ipis eſſe.dilectõ ↄcupiſcẽtie qua ꝗs affectat bonuʒ quia

ſibi bonũ vel xelecta bile.vtroq; mõ diligit᷑ deus.pꝛimo

mõ exr ↄſideratõe beneficioꝝ eius.quibo ↄſideratis appe
titur ei bonũ.etſi nihil boni debeat inde ꝓuenire appetẽ

ti. Scdᷣo mõ cogitata ſuauitate illius appetit᷑ 1 affectat

— — — = ———

.

¶ Lueſtio

dulcedo illius a delectari in illo.bmõi autem delectatio
nem qrere in illo ꝓpter ſe non eil pctm.queꝛere autem in
