aiam rõnalem pꝛecedit ſubſtãtia aĩie vegeta bilis et ſenſi

bilis. ergo diuerſe ſunt ſubſtantie aĩme vegetabilis ſen⸗

ſibilis et rõnalis.¶ Iem nõ eſt eadẽ ſubſtãtia coꝛrupti
bilis et incoꝛruptibilis:ſed coꝛruptibilis eſt ſenſitiua
incoꝛruptibilis rõnalis.q̊ nõ ſunt idem ſᷣm ſubſtãtiam
YItem ſeꝑabilis et inſeꝑabilis.mixta coꝛꝑi et ñ mixta
nõ ſunt eadẽ ſubſtatia. EEno qð pt᷑ rñderi.ꝙ vna ẽ ſub/
ſtãtia in homĩe.hñs has virtutes:vñ aĩma rõnalis cuʒ
ſeꝑatur ſecũ trahit ſenſum et imaginem.ſicut dẽ in li.ð
aĩa et ſpuᷣ.¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ de embꝛione.dicẽdũ
eſt.ꝙ illa ſubſtãtia cuiꝰ eſt illa virtus.nõ ſe hʒ ꝑ moduʒ
ꝑficientis.ſed ꝑ modũ artificis pᷣparãtis ipᷣm coꝛpꝰ.qð
de bet eſſe oꝛganũ ipᷣius aĩe.que eſt ꝑfectio:nec dicet᷑ eſſe
aĩal ante vltima ʒ ꝑfectõem. Nimal em a ꝑfectione dici
tur nõ a pparatione.Et ſi dicat᷑ a phᷣo eẽ animal.hoc nõ
eſt niſi vt diſtinguat᷑ a coꝛꝑc hmõi in quo nõ eſt virtus
talis pᷣparatoꝛia.nõ vt deſignet᷑ ꝑ hoc eſſe in ſpecie:non
em̃ ot hmõi poſſet in ſe ſubſiſtere. Ad aliud vo dicen⸗
dum.qꝙ nõ eſt eadẽ ſubſtatia coꝛruptibilis ⁊ incoꝛrupti
bilis. Subſtãtia ei illa q̃ ita pᷣparat et ẽ coꝛruptibilis.ñ
ẽ eadẽ cũ ipᷣa ſba aĩe rõnalis:vᷣtus aũt ſẽtiẽdi quã dicit
aug.ſeꝑari cũ coꝛꝑe.vniꝰſubſtãtie eſt cũ potẽtia intelle⸗
ctiua.et licet nõ ſit ſeꝑabilis ex rõne q̃ eſt ſenſibilis.eſt
tñ ſeꝑabilis rõne ſubſtãtie in qua fundat᷑.iſta vo ſenſibi
lis.licet in genere cõueniat cũ ſenſibili in bꝛutis. In bꝛu
tis aũt ſit coꝛruptibilis.nõ ꝗꝓpter hoc ẽ in hoĩe coꝛrupti
bilis:qꝛ in bꝛutis nõ oꝛdinat᷑ niſi ad neceſſitatem coꝛpo

ris coꝛruptibiliſ.Fm tpᷣꝰ determiĩatũ cõſeruãdi. et ideo
cũ eoꝛpoꝛe coꝛrũpit᷑:nõ ſic aũt ẽ de hoĩe:ſua eĩ oꝛdiatio

ẽ nõ tm̃ ad ꝑfectõʒ ncciĩtatis coꝛꝑalis.ſᷣ̊ ad miſteriũ vir⸗

tutis ĩtellectualis.et vlteriꝰ ad h̊ vt ſic meret᷑ cũ pᷣtute ĩ⸗

tellectuali.vel demeret᷑.ita pᷣmiet᷑ vel puniat᷑.¶ Conſitx
pt rñderi ad tercio obiectũ.ſic em ſeꝑabile ⁊ inſeꝑabile
nõ ↄueniũt eidẽ ſbe.ita nec mixtũ ⁊ imixtũ.ſ̊ nibil ꝓhi⸗
bet ſam ſᷣm vnã potẽtiã oꝑari pᷣter coꝛpꝰ.ſᷣm aliã oꝑa

bꝛu terciũ

O terciũ qͥ q̃rit᷑. vtrũ om̃es aĩe create ſint
ſimul vel nõ ſił. aũt ſint ſił create obij⸗
citur.qꝛ dr i Geñ.ij.q; regeuit dñs ab vni
erſo oꝑe die ſeptio.Et expoit aug. ꝙ ĩ il⸗
is ſex diebus omnia erant creata:in pꝛimoꝛdialibo ra⸗
tionibus faciendis.non a creatis que ex ipᷣis pꝛoducun
tur. cum ergo in animabus non ſic ſit.ꝙ vna anima ſit
cauſa alterius materialis vel effectiua:nec vnam habe⸗
ant cauſam.ſicut coꝛpoꝛa habent vnam materialẽ cau⸗
ſaʒ: opoꝛtet ꝙ omnes anime ſint ſimul create aut nõ re⸗
quieuit deus ab vniuerſo.Si em̃ animam faceret ſicut
alia.ex pꝛimoꝛdialibus rationibus pꝛoducit.non obſtã
te hoc.quieſcere diceretur:ſed faciens aliquid nouum
cuius non pꝛeceſſit ratio cauſalis.quieſcere non vide⸗
tur. Pꝛeterea videtur oſtendi per ſimile. Sic enim ẽ de
ſubſtantijs ſpiritualibus que ſunt angeli.q omnes ſũt
ſimul.pari eꝛgo ratione videtur de ſpiritualibus ſub⸗
ſtantijsque ſunt anime rationales:nõ em eſſe eoꝝ depẽ
det a coꝛpoꝛe cui ↄiungũt᷑.ſicut eſſe anime ſenſibilis aut
vegetabilis.¶ Item iob penul.Ecce vehemoth quem fe
ci tecum. Et apoc.xx. Eadem eſt menſura homĩs.que 2
angeli.quod intelligitur qtum ad aiam.ꝗᷓ cuʒz angelis
creati dicende ſunt.¶¶ VPꝛeterea.cũ habeãt eẽ ſuſiſiẽs pꝰ
coꝛꝑis coꝛruptõeʒ.quare ſimiliter nõ haberẽt eẽ ſbſiſtẽs

ante coꝛpis generatõem:que em eſt cõpatio eius eſſe qð
eſt poſt coꝛꝑis coꝛruptõem ea eſt cõpatio eius eſſe quod
eſt ante generatõem. YIẽ quedã ſunt ſpuales ſubſſatie
in coꝛꝑibo.et nõ ante nec poſt coꝛꝑa.vt in vegetabilibus
et bꝛutis:hinc modo opponit᷑q ſint alique ſubſtãtie in
coꝛꝑibo et ſunt ante coꝛꝑa et poſt. Item quedã ſuntĩ coꝛ
poꝛibo.et ſunt etiã poſt coꝛꝑa et nõ ante.hinc olponit. ꝙ
ſunt quedã in coꝛpibo et ſunt ante coꝛꝑa et no poſt. Sʒ
ille due cõiũctões ſunt.quare iſte due oppoſite illis:2 ſic
eſſent quatnoꝛ cõiũctões.¶ Itẽ dicit aug. in li. de gia et
ſpũ.q; aĩa habʒ iſtas potẽtias:ratõnabilẽ. iraſcibilem.
et cõcupiſcibilem.anteqꝙ coꝛꝑi miſceat. ¶ In cõtrariũ
vo ſic oꝓonit᷑.ps. Qui finxit ſigillatim coꝛda eoꝝ.et ꝑ
coꝛda intelligũtur aime. et glo. ibidẽ dicit.ꝙ aĩas ſepa⸗
tim deus creauit et nõ omes in adã. Et hoc pi intelligi
dupliciter. vel ꝙ nõ om̃es ſint create cũ aima ade. vel ꝗ
nõ om̃s ex aĩma ade.ſicut quedã hereſis dicebat. 4l Stẽ
aug.in li. de eccleſia.dogma.credẽdũ eſt et firmiter tenẽ
dum. q; nõ om̃es aie ſint ab initio create vt oꝛigenes fin
xit:neq; cũ coꝛpꝑibo inuemiãtur ſicut luciferani et cyrillꝰ
et quidã latinoꝝ affirmat: ̊ dicimꝰ aiam ſimul creari
et infundi in coꝛꝑe ↄpacto et foꝛmato.vt viuat in vtero
bomo. Item augu. in eplła ad Ephe.j.ibi. ſicut eligit
nos in ipo ⁊c̃.Qe ꝗs putet aĩas cũ deo fuiſſe eternas. et
tũc aliquid meruiſſe iuxta erroꝛẽ eoꝝ qui añ hec viſibi⸗
lia dicũt quaſdã aĩmas fuiſſe factas. et iõ tũc fuiſſe ele⸗
ctas.¶:! ꝛeterea.ſi ante eſſent create ab initio. cõſtat q⸗
haberẽt potentiã eligẽdi et volẽdi.et he potẽtie nõ eẽnt
ocioſe in eis ſicut nõ ſunt in angelis:q̊ merent᷑ vel deme
rent᷑ ꝑ cõuerſionẽ ad deũ vel auerſionẽ ab eo. cõfirma
rent᷑ in malicia vel in boĩtate ſicut angeli.cũ ſint ſubſtã⸗
tie nõ vnite coꝛpoꝛi et ita irremediabile eoꝝ peccatuʒ et
inſeꝑabilis bonitas: ſi em cõfirmate ſint in malicia vel
in bonitate. iniuſiũ eſſet eas vniri coꝛpi ad merẽdũ vel
cxemeꝛẽdũ:qð cũ falſũ ſit.reſtat pꝛimũ falſũ eẽ.⸗ Itẽ ad
ro.ix.cũ nõdũ nati eſſent.aut aliquid boĩ vel mali egiſ⸗
ſent. vt ᷣm electõem pᷣpoſitũ dei maneret ⁊c̃.ex quo ptzʒ
ꝙ nõ fuerũt pꝛius create.vt aliqd boni vel mali egerent
Item cũ habeaãt potẽtiã cognoſcẽdi ⁊ volẽdi.et cogno
ſcant coꝛruptã maſſaz carnis cui vniũtur aut volũtarie
vniũt᷑.aut inuolũtarie.Si volũtarie.eſſet ̊ pctm actua
le.cũ peccatũ actuale diuidat᷑ cõtra petin oꝛiginale.Si
vᷣo inuolũtaꝛie.ĩiuſticia eſt vt pctm ↄtrabat.ex eo q ſim
plex ẽ cõtra volũtatẽ eiꝰ actualẽ:reſtat ̊ creado ĩfundit᷑
Dð cõcedẽdũ ẽ. ¶ Ad pꝛĩo obiectũ dicẽdũ.ꝙ reqeuit
us ab vniuerſo oꝑe qð patrarat. q;tum ad genera et
ſpecies:et hoc haberi pt ex glo.bede ſuꝑ geñ.dicit enim
pꝛio reqeuiſſe a generibo reru faciẽdaꝝ:.qua vltra noua
genera nõ cõdidit vſq; nũc.cũ oꝑpat᷑ admiſtratõem illoꝝ

generũ qᷓ tũc ↄſtituta ſunt.⸗. Ad aliud dicendũ. ꝙ nõ ẽ

ſimile de angelis et aiabo:qꝛ angeli ſunt ſubſtãtie ñ vni

biles coꝛpibo.aĩe pᷣo ſunt coꝛpoꝝ ꝑfectões: cõuenit ̊ vt

idẽ ſit tepus ꝑfectõis et pfecti.Cũ em̃ ſint quedam q̃ ita
ſint ſubſtatie.q; nõ ꝑfectões ſcʒ ĩtelligẽtie angelice:q̃dã
que ita ꝑfectões ꝙ; nõ ſubſtãtie vt pfectões impᷣſſe coꝛꝑi
bus:qda medio mõ ſe habẽt ſubſtatie ſil et ꝑfectões:⁊ in
qᷓ;tum pfectões idẽ tempꝰ ꝑfectõis et ꝑfecti.Auctoꝛitas
aũt iob ſoluit᷑ in glo.vbi dicit᷑.ſimul factꝰẽ.nõ vnitate ſᷣ
cognitõe rõnis. et alia glo.ſił ꝑ imaginẽ ſapiẽtie.¶ Ad
aliud dicẽdũ.qꝙ ille cõiũctões nõ debuerũt eẽ. Aut ei el⸗
ſent ſpũs rõnalis aut irrõnalis. Sʒ irrõnalis nõ.quia
interit cũ coꝛꝑe.et nõ eſt ſubſtatia ſeꝑata. Si rõnalis.G̊
eſſe nõ pt᷑.quia ſic finaliter nõ ꝑticiꝑet beatitudinem.ſcʒ
ſi eſſet ante coꝛpus.et poſt interiret cum coꝛpe. Iteʒz ali
us ſtatus nõ cõpeteret ꝓp pꝛima pꝑte.quia ſi cõpeteret eẽ
poſt ad pticipandam beatitudinem. ante eſſet inutile q̊
ad hoc. Iem exiſtenti ante melius eſſet nõ cõiungi q; cõ
iungi poſt.quia cõiungeretur carni peccatꝛici ⁊ vaſi coꝛ
rupto. Secundo.quia cum pꝛins libere oꝑaretur. liga⸗
tur vt tunc operari nõ poſſit vt infſans: deus autem in
vnaquaq; creatura focit quod melius eſt. RBeſtat ergo.

vtrum anima

7 ſpuᷣ. Ex

ꝙ hoc cum non ſit melius non faciat.¶¶ Item nõ dicimꝰ
ꝙ que eſt comꝑatio eſſe poſt ad coꝛruptionem. eque ẽ eẽ
ante ad gener ationeʒ:quia in pꝛimo eſt pꝛogreſſus ai⸗
me de minus bono ad melioꝛeʒ.⁊ de melioꝛi ad optumũ
cum coꝛpoꝛi redditur gloꝛificatio in eis qui bene merue
runt. In alio eſt declinatio de bono ſtatu ad ceteꝛioꝛem
vt dictum eſt. ¶¶ Ao illud vo qð dicit aug:ꝙ anima ha⸗

bet iſtas potentias.rationalem.iraſcibilem.et concupi

ſcibilem.anteq; coꝛpoꝛi miſceatur.dicendum ꝙ hoc di⸗
citur.quia non habet eas er cõiunctione ad coꝛpus.ſed
habet eas cum cõiungitur coꝛpoꝛi. intelligitur ergo pꝛi
oꝛitag non temꝑis ſed nature.
rtum

emb
DO quartum quo agitur de localitate aĩe
m ſeipam accepte.Circa hoc queruntur
duo ſub articulis.¶ Pꝛimus.vtrũ anima
habeat locum ſpiritualem. 4 Secundus
ſit in loco coꝛpoꝛali.
chlus peimus
D pꝛimũ.qꝙ aima habeat locum ſpũalem ar
guitur ex hoc.q; ꝓoꝛtionalia ſunt cõtinens
cõtentum:ſed locus coꝛꝑalis eſt coꝛpoꝛum
iongliter locꝰ ſpũalis erit ſpũum. et ita erit
ualis aiaꝝ. Yeẽ ioh. damal. ij. c. ij. dicit. An⸗
geli ſũt itelligẽtie ĩ locis ſpũalibo exñtes.¶ SItẽ hiero.i
li.de ſpũſcto. Licet nõ ↄtineãt᷑ finibo coꝛpalibo circũſcꝛi
ptõe.tñ ſubſtãtie ſue nõ carẽt.⸗ SItẽ aug.i li.de quatita⸗
te aĩe.locꝰ aie deꝰ ẽ.̊ ẽ ei locus ſpũalis.¶¶Cõtra vnũ et
idẽ nõ pt᷑ eẽ locꝰ reſpectu diuerſoꝝ.pꝛimũ at᷑ ↄtinet ime⸗
diate milta.̊ nõ ẽ ↄtinẽs vt locꝰ. IOtẽ aug.ĩ li.lxxxiij.q

nõ dicũt᷑ res eẽ ĩ deo ſic ĩ loco:nõ em̃ ſunt ita res ĩ eo.vt
dicat᷑ locꝰ eaꝝ.Locꝰ em̃ lõgitudie et altitudie et latitu,

dine cõtinet᷑. ¶ Iẽ ſi aligs eſſet locꝰ ſpũalis ĩmediate cõ
tinẽs aĩiam:aut fũdaret᷑ ĩ ſubſtãtia ↄtinẽte ſpũali.autĩ
ſubſtãtia cõtẽta:ſi fũdaret᷑ in ſubſtãtia otinẽte.eadẽ rõe
qreret᷑ de illa ſubſiãtia cõtinẽte.in qͥ loco eẽt:et ita eſſet
abire i infinitũ.aut opoꝛtet ſtare ĩ pꝛio: et ita eſſet vnus
locus iĩmediate cõtines multa. Si vo in ſubſtãtia ↄtẽta
tũc nõ hr̃et rõem loci:locꝰ em̃ eſt terminꝰ ↄtinẽtis imo⸗
bilis. ¶ Rñnſio locꝰ itelligibilis dẽ dnplicit.ſimpliciter
et ᷣm qꝗ. VUno mõ dẽ increatꝰ ſpũs.ſᷣm ꝙ dat eis otinẽ
tia:vt ĩ ipo quieſcãt.et ad iſm moueant᷑.⁊ in qͥ hñt ſalua
ri ſubſtãtie ſpũales:et ſic dicũt᷑ a greg.currẽ ſpũs circũ
ſcripti.infra ſpm̃ incircũſcriptũ.Alio mõ dicit termina
tio vᷣtutis ĩ vnaquaq; re ſpũali:extra em illã termiatõeʒ
nihil ẽ de re ſpñali.Et ſic dicit aug.in li.ð fide ad petꝝ
In eſt ſubſtatijs ſpu alibo natalit deꝰ. qͥ ad ſeĩuicẽ diſcer
nũt᷑. ꝓpr᷑ qð nulla ẽ ĩ alieno termio. Ao obiectũ at rñn⸗
dendũ ẽ.ꝙ ſᷣm hũc vltimũ modũ eſt dicẽ.q; ꝓpoꝛtõnalia
ſũt locꝰ ſpũał.a locatũ.ſic locꝰ coꝛpalis ⁊ locatũ.ſili qð
dic dama. tm illð poſſet ĩtelligi alit.vt ↄtiet᷑ vᷣtꝰ ĩtelligẽ⸗
tie vniꝰ ab alia.quouſq; ao deũ vniret᷑.ꝗ ẽ oim ↄtinẽs.
Illð vᷣo qð hiero.dic ſic plane ĩtelligit. Yllud at qð dic
aug.in li. de quãtitate aĩe.ĩtelligit᷑ de loco pᷣmo et comu
ni cõtinente.

Bſecũdũ q̊ qrit᷑ de loco coꝛꝑali. Atrũ aĩme

Et videt᷑ ꝙ ſic. ꝑ boc ꝙ dic aug. in li. de aĩa
eo intellectnales natas coꝛꝑeas diciꝰ ꝙ loco
circũſeribũt᷑. In loco at dẽ aĩa.qꝛ alicubi pñs ẽ ⁊ alubi
n ẽ.¶¶ Itẽ dama.Aia saiige loco vel tpe vel

cõpꝛebẽſione cõcludit᷑.¶ Cõtra. Ome locatũ habz ali⸗
quã depẽdentiã a loco.vel rõne quietis.vł rõne cõleꝛua/⸗
tõis. vel ratõe oꝑatõis:ſpũalis aũt ſubſtãtia ſᷣm ſeipaz
nullã habet dependentiã. nõ eſt in loco.Ytẽ oẽ q ẽ i
loco coꝛꝑali.ꝑ ſe bʒ deteꝛmiataʒ rõeʒ ad locũ.vt gue 20
deoꝛſũ:et leue ad ſurſum.Sᷣ aĩa nullã bʒ bmoi rõein 'm

habeãt locu coꝛpalem in quo ſint m ſeipas

Nt
gneii
eſtns N
Cpelni
emene
eiorn
naba⸗
Loneupt
hoedi,
bns ſe
ſgo n

te gſe
untur
nima
ndas

lener
Hhero
onun
entt
Dun
ſroi
a
itin
Miͤe
tine⸗
rc⸗
oft
in,
ec
Mi
ſee
gehe
N
Ni
imon
ſciſe
otine
ſalva
citi
mint
goe

ſeipſam. nõ eſt in loco coꝛꝑali.¶ Rñſio. in loco cor⸗
ꝑali dicit᷑ eſſe tripł. ꝓprie.minꝰ /prie.⁊ coĩter. Pro⸗

prie ꝑ circũſcriptõʒ.minꝰ ꝓpꝛie ꝑ diſfinitõzomuniter

pntiã. Eſſe aũt in loco ſᷣm bos tres modos diſtingui

tur. vt eſſe ꝑ pñtiaʒ ponat exñtiaʒ rei ⁊ loci:eſſe vᷣo per
diffinitõʒ ponat coexñtiã ⁊ ſupaddat terminatõʒ: eſſe

do ꝑ circumſcriptõeʒ ponat duo predicta. 2 ſupaddat
omenſuratõʒ in loco ſm principiũ medium ⁊ finem.·

Scðm hec poteſt rũderi ad obiecta.Si.n.dicat᷑ aia

rõnalis eſſe in loco.̊ nõ eſt ꝑ circũſcriptõʒ ſm ſe. cun
hʒ ꝑtes dimenſiuas. Poteſi aũt dici eſſe ĩ loco diffini⸗
tiue ꝑ accidens.rõne coꝛꝑis cui vnit᷑: pñtialiter auteʒ

qꝛ adeſi loco etiã cum adeſiſeꝑata.

Dquiĩtũ quo ag

Vgquerũt᷑ ſepteʒ.ſub totideʒ articulis ſpeci
ice diſtinctis. Primo querit᷑. an aĩa rõnalis debeat
dici imago.an tin ad imagineʒ.. Secũdo.ſi dr vtroq;
mõ.ſ̊ tñ magis ꝓprie ad imaginẽ.vtꝝ ↄueniat h̊ ſoli ra
tõnali.aut ↄneniat alteri creature.¶ Tercio. ſi ↄueĩt
rõnali aĩe ꝓprijſſime qua ratõne dicit᷑ eſſe ad imaginẽ
ci.¶ Quarto.que ſit differẽtia inter imaginẽ ⁊ ſimili
tudineʒ. ¶ Quinto.ſᷣm quid ↄueniat ipᷣi aie.4! Sexto
ſi ↄueĩat ſᷣm ſuꝑioꝛeʒ ꝑtem. vtꝝ tm̃ ſm naturalia illiꝰ
ꝑtis.aut cũ additõne gratuitoꝝ.⸗ Septio.qũo ſit rõ⸗
nalis aĩia repntatiua imaginis diuine penes mentem.
intelligentiaʒ. ⁊ volũtateʒ.

rticulus pꝛeimns
BD primũ articulũ ꝙ ſit imago. videt᷑ per Hᷣ
aA quod diẽ aug.in li.lxxxiij.qonũ. q; hõ dicit᷑
imago ⁊ ad imaginẽ.⁊ G̊ᷓ nõ eſt niſi ᷣm aiaʒ

önalez. g ⁊c.. Iteʒ Hugo.imago ᷣm rõneʒ.ſ ilitudo
EFSm dilectõʒ.ꝭ̊ aia rõnalis dicit᷑ imago dei.⸗ IStẽ Calſ⸗

ſiodoꝛꝰ.qũo poſſet eẽ imago dei.ſi aĩie boĩm moꝛtis ter
mio clauderẽt᷑:ex quo accipit᷑ ꝙ aĩa hũangꝗ ſᷣm immor
talitatẽ imago dr dei.⁊ ita ẽ imago dei.¶ Cõtra. Hy
larius.imago ẽ ſpẽs indifferẽs ⁊ indiſtincta ſiłitudo:
hᷣ hec ratio n ↄneit homi.q̊ ñ ẽ hõ vel aĩa rönalis ima⸗
go dei. ¶ Itẽ dicit hugo.imago ꝑtinet ad fignꝛã.⁊ hoc
videt᷑ ꝑ ſititudinẽ ſumptã in creaturis coꝛpalibo: ſ̊ nõ
eſt figura in ceo.nec ↄmunis aie vel homi cũ deo.̊nõ
dicet᷑ imago.⸗¶ Itẽ imago dicit᷑ ſilitudo.ſiẽ dic aug.in
li.lxxxiij.q.ſ̊ ſilitudo attendit᷑ in foꝛma ſubali vel acci
xcntali:nulla vᷣo foꝛma talis coĩs eſt o ⁊ rõnali aĩe.
S⁊c.¶ Itez imago dr expreſſiſſima ſiłitudo:łᷣ ñ pᷣt elle
expᷣſſiſſima ſilitudo cei nili ĩ vnitate nature.ſic̃ hoĩs ñ
p̃t eẽ expᷣſſiſſima ſiłitudo niſi hõ:q̊ ñ dicet᷑ hõ vel aĩa rõ
nalis imago dei. ¶ Ad qð ddᷣm. ꝙ imago dr ꝓprijſſi⸗
me ⁊ ñ ꝗꝓprijſſime:ſi ꝓprijſſime.ſic accipit᷑ ſm ratõneʒ
bylarij:⁊ ita ñ ↄueit homiĩ aut aĩe rõnali reſpectu dei.
Si ñ ꝓprijſſime ꝓut or expreſſiſſima ſiłitudo in crea⸗
tura ſic dici pᷣt.ꝗ Rñdendũ ẽ ad obiecta. ꝙ rõ hylarij
accipit᷑ ꝓut ↄneit filio dei ꝙ ſit imago reſpectu pr̃is.⁊
accipit᷑ ꝑſonalit.i¶ Ad ſcdᷣm vo dom ⁊.q illud qð diẽ
hugo.imaginẽ ꝑtinẽ ad figurã.ſi figura accipit᷑ ꝓprie.
ꝓut ẽ in coꝛꝑalibo.ſic nõ dice᷑ imago dei. Er̃.n.deut.
iiij. 2õ vidiſtis aliqu ſiłitudinẽ in die qͥ locntꝰ ẽ dñs.
ne foꝛte decepti faciatis vobis ſculptã ſilitudinem aut
imaginẽ.Si vᷣo accipit figura ꝓpoꝛtõnałr. ꝓ diſtictõe
cũ quantitate vᷣtutis.ſic aliqͥ mõ dici poſſʒ.ꝙ imago di
cat᷑ xi. Initat᷑.n.aĩa rõnalis deũ ĩ quadã diſtinctiõe
viiũ.rõne diſtinctõis ꝑſonaxꝝ.⁊ ẽ q̃ntitas vᷣtutis ↄnis
viribo.ad quandã ſilitudinẽ qͥntitatis vᷣtutis ſiue eq̃li
tatis ĩ pſonis dinis.eſt tñ ibi magna drñtia er alia ꝑte

.

7 lʒ nomẽ imagimis ſoleamꝰ hic acciꝑe.nõ tñ figure ſo

let traſfeꝛi.niſi ad heb.j.cũ dẽ ſiguꝛa ſube.vbi ſᷣm aliã

it de imagine que di ſpe
ctare ad qualitatẽ in quãtitate. dicit᷑ enĩ
imago expreſſa ſilitudo alicuiꝰ.Circa h̊ͥ

—

tranſlatõʒ ꝓ imagine pᷣt accipi.cũ d filiꝰ ẽ imago pa⸗
tris. .¶ Ad terciũ doᷣm ẽ. ꝙ lʒ ñ ſit ↄueniẽtia ĩ foꝛma ſpi
rituali cũ accñtali.ẽ tñ aliq ↄuemiẽtia ſᷣm ꝓoꝛtõʒ ĩ ef⸗
ſectu: ſiẽ deꝰ memit.intelligit. diligit.ſic aia ſᷣm ſuum
modũ.ſiłitudo etiã alia ẽ cauſati ad primã cãm.¶ Ad
quartũ dom.ꝙ ñ pᷣt eẽ ſilitudo ad primã cãm.qtuʒ ad
expᷣſſionẽ eiuſdẽ nature vel eẽntie:pᷣt tñ hr̃e quandã ſi⸗
militudinẽ expᷣſſazʒ ſic poſſibile ẽ in creatura.

₰
Articulus ſecundus
Dſecũdũ quo queꝛit᷑.cũ dĩ eẽ imago coĩt ⁊
nõ ꝓprijſſime.nihilominꝰ tñ ad imaginem.
Vtꝝ ↄueiat tm̃ aie hũane 2 homiĩ ſm aĩaz.
re.Et videt᷑ ꝙ alie creature.ꝑ h̊ ꝙ ſiłitu

n alie cre

aliq̃ ↄueniẽtia pᷣ̃t eẽ creature.ĩ vnitate.vᷣitate.a bo⸗

nitate.4 Itẽ aĩe ſenſibiłẽ ſiłitudo cũ deo.ĩ potẽtia co⸗
gnoſcẽdi angeli.vlteriꝰ ĩ potẽtia diligẽdi. Inueit᷑ etiazʒ
in angelo trinitas illa viriũ. Fᷣm quã dr attẽdi imago.
4¶ Pretea.dicit b. Greg.exponẽs illud.tu es ſiãculũ:
ꝙ ñ ad ſilitudinẽ dei tm factus dr.ſ̊ ſignaculũ ſilitudi
nis.vt qͥ ĩ eo ẽ ſubtilioꝛ nata.eo ĩ illo ſubtiliꝰimago dei
inſinuet᷑ expᷣſſa:⁊ poſt ſubdit.De ſigillo anuli talis ſi⸗
militudo expᷣmit᷑.q̃lis ĩ ſigillo eẽntialr babet᷑.Ex qͥ ac⸗
cipit᷑ꝙ angelꝰ magis debet dici imago dei vel ad ima
ginẽ. ꝙᷓ; hõ vel aia rõnalis. Eara augt ſeꝛmone de
imagine. Mulli alij creature dedit ꝙ ſit ad imaginem
niſi homĩi.4¶ꝑqItẽ cũ imago ſit expᷣſſa ſiłtitudo.magis at
vnibilia ſunt qᷓ expᷣſſe ſunt ſiłia.⁊ ecõuerſo: videt᷑ mag
de aĩa rõnali ꝙ; de angelo ꝙ ſit ad imaginẽ ꝑ ratõʒ vni
bilitatis.¶ Ie rõ imagis veſcẽdit.vbi fit ↄſirmatõ ſᷣm
ratõʒ ꝓceſſiõis vniꝰ ab altero.ſᷣ in hoĩe pᷣt eẽ rõ ꝓceſſi⸗
onis vnius ab altero ꝑ generatõz. in angelis aut n. G
magis videt᷑ dici hõ ad imaginẽ qꝙᷓ; angelꝰ. ¶ Pretea.
ſicut dr in ſermone de imagie.⁊ ĩ li.de aĩa ⁊ ſpu:ſic deꝰ
eſt oĩa viuiſicãs ⁊ gubernas. ita aia ſe bʒ in ſuo coꝛꝑe.
⁊ ita hʒ expſſaʒ ſilłitudinẽ.¶ Rñdẽdũ. ꝙ ñ ↄueit ratio
imagis om̃i creature.qꝛ ñ ẽ exp̃ſſa ſilitudo.ſic ↄtigit eẽ
in creatura. In alijs. n. creaturis remanet rõ veſtigij
m vnitatẽ.veꝛitatẽ.⁊ bonitatẽ. In ſenſibili aũt creata
lſʒ ſit potẽtia ↄgnoſcẽdi.ñ tñ ẽ potẽtia ↄgnoſcẽdi ipin ⁊
Diligẽdi:⁊ iõ ñ ẽ ĩ ͥ ↄueniẽtia cũ deo.deus.n.ſeipᷣm co⸗
gnoſcit ⁊ diligit.l Ad illud vᷣo quod obijcit᷑ de angelo
dðm ꝙ imago pt dici coĩter.⁊ pᷣt dici ꝓprie. Coĩter ſic
Dicit᷑ de angelo. ꝓprie ſic dr̃ de aĩa rõnali ⁊ de hoĩe ſᷣm
gĩaʒ:ↄuenit.n.angelo ᷣm ſimplicitatẽ eẽntie? trinita⸗
tẽ viriũ.quibo memit intelligit ⁊ diligit:⁊ ſᷣm h̊ etiã cõ
uenit aĩe rõnali: abundat aũt aĩa rõnalis in h̊ ꝙ ẽ ima
go dei ᷣm h.ꝙ ſicut deus mouet ⁊ gubernat vniuerſuʒ
ſic ⁊ aia rõalis mouet ⁊ gubernat ſuũ vniuerſuzʒ. Pre⸗
teꝛea.ſimilitudo virtutis ẽ in hole in hoc ꝙ põt ꝓducẽ
in natura ſile:ex alia dᷣo ꝑte euidentiꝰdiſſinguit ĩ aĩa
rõ memoꝛie intelligẽtie ⁊ volũtatis.inqtũ ex memoꝛia
ꝓcedit intelligẽtia.ex memoꝛia ⁊ intelligẽtia volũtas.
Ad obiectũ aũt in otraꝛiũ dõm.q imago lʒ dicat᷑ de
angelo.⁊ ſit maioꝛ expreſſio rõne ſimplicitatis:non tũ
rõne eoꝝ in quibo conſiſtit principalis ratio imaginis
vel ꝙtũ ad quantitatẽ vnitatis ex ꝑte eẽntie ⁊ ꝑſone.ſi
cut ſup dictũ eſt:ex ꝑte.n.eſſentie eſt ambitus gubeꝛna
tõnis ⁊ viuificatõis:ex ꝑte ꝑſone viꝛtus ꝓductõis.⁊ ĩ
actibo viriũ eſt euidens ꝓceſſio.
rticulus tercius
O terciũ quo querit᷑. qua rõe dicat᷑ ad ima
ginẽ ci.i Ad qð rñdendũ eſt. Eſſe ad ima
ginẽ dei vt notet᷑ röõne pᷣpoſitõis q̃ ẽ tranſiti

ua drñtia nature. a in hͥ oſtendat᷑ differẽs rõ reſpectu

filij.ꝗ dicit᷑ imago.nõ ad imaginẽ.Et ponit aug.ſimi⸗
litudinẽ in li.de deceʒ coꝛdis. ſicut in nũmo imago im⸗
patoꝛis aliter eſt. ? aliter in filio. In filio.n. impreſſa
Em ↄuenientiaʒ nature.in nũmo aũt nõ ſic.2 tu nümꝰ

ci es ey h̊ melioꝛ.qꝛ cũ intellectu ⁊ cum q̃dã vita es vt

ſcias cuiꝰ geras imaginẽ.nũmus aũt neſcit ſe hr̃e ima
ginẽ imꝑatoꝛis.Silr ponit exem plũ de filio 2 ſpeculo.
In filio homis eſt imago boĩs.⁊ eſt h̊ͥ qð pr. In ſpecu
lo aũt imago ñ eſt h̊ͥ quod ipſe. In filio ẽ imago m eq⸗
litatẽ ſube. In ſpeculo aũt ꝙᷓlonge eſt a ſuba:⁊ iõ ꝓpꝛie
Dicit᷑ eẽ in hoĩe ad imaginẽ· ꝓpter natuꝛe diueꝛſitateʒ.
De h̊ ꝙ de hoĩe dicit᷑ ad imaginẽ noſtrã.ſupᷣ dictũ eſt.
vtꝝ ſupponat ꝓ creato vel increato.? vtꝝ ꝓ pſona vel
ꝓ eẽntia.Magr aũt in ſentetijs de h̊ tãgit. vñ ſatis ꝗ⸗
tum ad pñs tranſeũduʒ ẽ. ¶ Sʒ vtꝝ ho poſſit dici ad
imaginẽ filij. querit᷑. Dicit.n.aug.ſuꝑ gen:que ẽ ima⸗
go dei ad cuiꝰ ſimilitudieʒ factus ẽ hõ.niſi ſaluatoꝛ nẽ
q eſi pᷣmogenitus omĩs nature. ꝗl Iem. ij. coꝛint. ij.
Traſſoꝛmamuꝛ in eandẽ imaginẽ tãqᷓ; ad deuzʒ ſpũ.Et
Ro. viij. quos pᷣdeſtinauit cõſoꝛmes ſieri imagini filij
ſui.Conſoꝛmitas aũt ꝗd aliud eſt q; ẽm ratõzʒ imagis
K hõ dicit᷑ ad imaginẽ filij. Sed ſi H̊.qualit diceret eẽ
ad imaginẽ noſtꝛã. cũ ibi imago deſignet᷑ coĩs triũ ꝑſo
naꝝ.4l Ad qð rñdendũ.ꝙ vtrũq; põt ↄueniẽt dici.⁊ ꝙ
bõ eſt ad fili imaginẽ ꝗ ẽ imago pris.qꝛ ꝑ ipᷣm tãꝙᷓ me
diatoꝛẽ oꝛdinat᷑ oid patrẽ ꝑ grãz in pñti.⁊ ꝑ głiaʒ oꝛdi
nabit᷑ in futuro:dicit᷑ aũt ad imaginẽ trinitatis ꝓpt ra
tõeʒ ſupᷣdictã. qꝛ ſicut vnitas eẽntie dine eſt in tribo ꝑ⸗
ſonis.quaꝝ vna ꝓcedit ab alteꝛa:ita vnitas Eeſſentia
aie in tribo viribo. q̃ꝝ viriũ vna depẽdet ꝑ intellectum
ab alia.a actus mediante actu elicit᷑.

rticulus quartus

D quartũ articulũ quo querit᷑. q̃ ſit drñtia
int eẽ ad imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ.vel facere ad
imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ. Videt᷑.n.ꝑ aug.ĩ li.
lxxxiij.q.q; vbi ẽ imago.ibi ẽ ſilitudo.vᷣ̊ ñ ecõuerlo. In
duobo.n. oĩs ſiłitudo ẽ. neutꝝ tñ alteriꝰ imago.Et.ij.
coꝛint.iiij. YHlluiatõ euãgelij gloꝛie xp̃ᷣi qẽ imago.Glo.
vbi imago. Ctinuo ⁊ ſilłitudo. ſilitudo ẽ generale ad
imaginẽ. ontra in glo. ſuꝑ geñ. imago qtũ ad na⸗
turalia.ſilitudo qtũ ad gtuita.⸗l Iteʒ aug.in li.ð aĩa

7 ſpũ. Imago in ↄgnitõne.ſilitudo in dilectõe.¶ Itezʒ

Hugo.imago qꝛ oĩa in ipſa aĩa ſunt ſᷣm ſapiaʒ:ſilitu⸗
do. qꝛ vna ⁊ ſimplex eẽ dicit᷑ ᷣm eẽntiã.(¶ Ad qð dðᷣm.
ꝙ ſilitudo accipit coĩter ꝓ ↄueniẽtia ſiue ᷣm ſubaʒ. ſi⸗
ue ſᷣm rẽ alteriꝰ generis:⁊ G̊ mõ põt eẽ generale imagi
ni ⁊ ſilitudini ꝓꝛie ſumpti. Ael põt accipi ſilitudo cõ
nenientia 'm qualitatẽ.2 H̊ mõ lʒ diſtinguat᷑ ab imagi
ne.nibilominꝰ põt vnũ eẽ ↄcomitãs aliud geneꝛalr ⁊ ñ
ecõuerſo:cũ &̊ᷓ dicit᷑ꝙ vbi ẽ imago.ibi ẽ ſiłitudo: ᷣ põt
eẽ duabo rõnibo.vel qꝛ ſilitudo ſit generale.vel ſilitudo
inſeꝑabilit᷑ ↄpcomitat᷑ imaginẽ.⁊ n ecõueꝛſo.Si ſecũdo
mõ accipiat᷑.ñ oꝓponit᷑ diſtinctõni ſᷣin ratõzʒ.⁊ ita acci
pit aug. Cũ dicit᷑ aũt ꝙ ſiłitudo accipit᷑ qͥ ad gratuita

. . — — —

immo qͥ ad naalia. diſtĩctio accipit᷑ n tm̃ rõe ſᷣetiã re.

¶ Doteſt aut queri .S. j.

adhuc de illa drñtia quã poĩt aug. ꝙ imago attendit᷑
potẽtia cognoſcẽdi.ſilitudo in potẽtia diligẽdi:⁊ alibi
dicit᷑.imago in ↄgnitõne.ſiłitudo in dilectõe:pt᷑ quid
magis imago ad ↄgnitõʒ referat᷑ q; ſiłitudo.cũ cognitõ
dicat᷑ aſſiłatio cognoſcẽtis ad ↄgnitũ.⸗q Ad qð döm.
ꝙ cognitio põt dici coĩter.⁊ ſic dr ↄgnitio aſſiłatio co⸗
gnoſcẽtis ad ↄgnitũ. Ael põt dici ꝓprie.cũ ĩ qualitate
ↄueiĩt.ſicut diligẽs cũ diligẽte in dilectõe ↄueit.⁊ h̊ͥ fac
cols volũtas. Et hec dẽ ſilitudo in dilectõe. cũ diligẽs
ipſa vi dilectõnis in quandã ſilłitudinẽ dilecti tranſſoꝛ
mat᷑. VUñ Hugo in li. de arra ſponſe. Scio aĩa ꝙ gegd
diligis· ipſa vi dilectõis ĩ eius ſilitudinẽ trãſſoꝛmaꝛis.
Pretea.in ↄgnitõne eſt quedã diſcretio ↄgnoſcibił pt
quã eſt queda ↄfiguratio. Pretea.potẽtia cognoſcẽdi
inqᷓtum hmõi.ſiue cognitio pᷣcedit potẽtiã diligendi ĩ⸗

qẽtuʒ huiꝰ ⁊ dilectõeʒ. cũ q̊ imago plus adbereat nate

litudinẽ.qꝗa ſicut dicit Ca

ꝙᷓ ſimilitudo. ſit prioꝛ naturalit᷑ ꝙᷓ ſimilitudo ſupin⸗
ducta imagini.recte penes potẽtiaʒ ↄgnola cẽdi deteꝛmi

natur imago.ſiłitudo penes potentiaʒ diligendi.ſic re
coꝛꝑali prioꝛ ẽ imago ꝙᷓᷓ coloꝛ ꝗ ſuꝑinducit᷑.

74

(Weinge queritur S. ij.

de multis differentijs que nnt inter imaginẽ? ſimi⸗
i

moꝛtalitatẽ.ſimilitudo ſᷣm ſimplicitateʒ:⁊ ita videt᷑ ſi⸗

militudo eſſe prioꝛ qᷓ; imago. Simplicitas.n.videt᷑ eſſe
prioꝛ immoꝛtalitate.¶ Rnſio. Similitudo accipit᷑ ge
neralit vt etiã ſᷣin immoꝛtalitatẽ dicat᷑ ſilitudo.vñ ſᷣm
que attendit᷑ imago.ſᷣm illa attendit᷑ ſimilitudo:⁊ ſᷣm

aliqᷓ attẽdit᷑ ſiłitudo ſᷣm q nõ attẽdit᷑ imago.vtpote ſᷣm
ſim plicitatẽ:tñ aĩa dicit᷑ ad imaginẽ ꝗpter vitã eterni
tatis.in qua imitat᷑ deũ:ᷣm aũt ſimplicitatẽ ñ dr.qꝛ h
põt eſſe mune rebo coꝛꝑalibo.q ñ dicũt᷑ eẽ ad imaginẽ
dei. 4 Sim iliter intelligenaũ eſt qð dicit Hugo.ima⸗
go ꝑtinet ad figurã. ſiłitudo ad naturã: natura.n. pꝛior
eſt figura. EUnde attendendũ eſt ꝙ loquit᷑ de ſilitudine
ꝓut ſimilitudo eſt ↄuenientia quaſi in foꝛma. vt cũ dẽ
ꝙ filius eſt ſimilis patri.in h̊ ꝙ eſt eiuſdẽ ſpẽi.ſᷣ ſic nõ
attendit᷑ ſilitudo ꝓut ſequit᷑ imaginẽ.inq;tũ dicimꝰ q;
homo eſt cõditus ad imaginẽ ⁊ ſiłitudinẽ i.⁊ nõ dr
ad ſiłitudinẽ ⁊ imaginẽ. ¶ Similit vident᷑ eſſe plures
differentie quas ponit ipſe.vt cũ dẽ imago qꝛ rõnalis
ſilitudo qꝛ ſpiritualis. Similiter cũ dicit᷑ ꝙ imago ſit
qꝛ oĩa in ipſa ſunt m ſapientiã. ſimilitudo qꝛ ſimplex
ym eſſentiã. AUnde generaliter attendẽdũ eſt ꝙ duobꝰ
modis attendũt᷑ diſerẽtie.vel vt ſiłitudo ſuꝑintelligat᷑
imagini.⁊ ſic ꝓprie accipit᷑: vel ſm ꝙ ſilitudo extendit

vt q̊ ad ꝑrioꝛa imagine vel ↄcomitãtia accipiat᷑.

rticulus quintus

Bquintũ quo querit᷑. ſm quid ↄueniat aĩe
vel homi. vtꝝ dicat᷑ ↄuenire ſᷣm coꝛpꝰ. quia
ſicut aug. dicit: bʒ ptãteʒ qua põt. veritate

qua dei ſunt. bonitatẽ qua in ipm tendit. In ̊ etiã vi⸗

det᷑ quod dicit aug.ꝙ in exterioꝛi hoĩe quedã trinitas
inuenit᷑:etſi nõ ita expꝛeſſa vt in inteꝛioꝛi hoie.vñ dicit
in interioꝛi hoĩe ꝗ corꝛumpit᷑. queramꝰ qũo poſſumus

quandã trinitatis effigiez. etſi ñ expᷣſſioꝛẽ. tñ ad dino⸗

ſcendũ facilioꝛeʒ. Ex q̊ colligi᷑ bomo ſᷣm coꝛpꝰ dicit
ad imaginẽ.¶ Pretea.videt᷑ ꝑ hoc quod dicit᷑ in gen.
ad imaginẽ ſua creauit illũ: maſculũ ⁊ feminꝗ creauit
illos:ſ̊ hec diſtinctio nõ eſt niſi ̃m coꝛpꝰ. 7c. 4 Ytez
aug.in li. lxxxiij.q.qꝛ tale eſt vt ad ↄtemplandũ celum
ſit aptius.magis in hoc ad imagineʒ ? ſimilitudinem
ei ꝙᷓ cetera coꝛꝑa aĩalium facta iure videꝛi põt.¶ Itẽ
ſm ſenſibileʒ videt᷑ eſſe quedã trinitatis imitatio.ſicut
oñdit aug.ĩ li.de trini.Eſt.n.ſpẽs memoꝛalis ſine me⸗
moꝛia.⁊ ↄuerſio ſuꝑ ipſam rez ꝑ noticiã.⁊ dilectõ que
ſurgit ex bis:q̊ cuʒ in his ſilłitudo trinitatis oſtendat᷑.
erit in ſenſibili ꝑte ↄditus ad ngne onnn De
da in glo. ad imaginẽ dicit᷑ eẽ ſm illaʒ ꝑteʒ qua irrati
onalibus antecellit.¶ Itez Caſſioð. quo poſſzͥ imago
aut ſilitudo dei eẽ. ſi aĩe hoĩm moꝛtis termio include⸗
rent᷑. ¶ Ieʒ ideʒ. nec recte dicit᷑ imago dei. niſi ill qð
inheret ↄtemplande incõmutabili veritati. 4 Iteʒz au⸗
guſti. YAla ꝑs imago dicit᷑ eẽ. ſᷣm quaʒ ꝑticeps eiꝰ eſſe
poteſt: ꝑticipatio aũt hec eſt ̃m cognitõeʒ ⁊ dilectõez:
cum & ᷣm ſenſibilem vel coꝛpalem no abeat homõi
pꝑticipationem. non dicet᷑ imago dei. ¶ Rñſio ſumpta
Aprie ratione imaginis.non dicet᷑ hbomo ad imaginem
dei. nec ſᷣm coꝛpus nec ſm partem ſenſibilem. ſed fm
partem intelligibilem vel rationalem. vnde lʒ inuem⸗
atur quedam ſimilitudo trinitatis. non tamen dicetur
imago: imago enim eſt expreſſa ſimilitudo.ſicut poſſi⸗
bile eſt in creatura.

ioð imago attendit᷑ Fm im

lpinn⸗
temi
ſiere

4 l
ſini
ninm
ſekſi
keſe
ſtge
ifn
1mn
eßin
erni
ges
ins
na⸗
Nior
gine
10
rno

d
res
i
oſt

ihi
Hdſe

6
.*

mulier. eꝛit ipſa dicta ad imaginẽ. (
t tri. ex qua ꝑte ↄſpectã ↄſulit veri

Mueſtio

Vtꝝ aĩa rõnalis ᷣm inferioꝛẽ ꝑteʒ dicat᷑ ad imagineʒ

vel imago.an tm̃ m ſupioꝛeʒ.quod videt᷑ ꝑ ̊ qʒð dicit

aug.in li.de tri. Cum in natura mẽtis hũane querimꝰ

trinitatẽ.in tota queꝛimꝰ.nõ ſeꝑantes actõʒ rõnałi tẽ⸗
ꝑalibo a ↄtemplatõne eternoꝝ.⁊ m trinitatẽ dr ima⸗
go. ⁊c̃.¶q Itez ſic ẽ in interioꝛi hoĩe ſic in exteriori:p ĩ
cxterioꝛi ſic eſt.ꝙ taʒ mulier ꝙᷓ vir dr eẽ ad imaginẽ: g̊
ſic erit in interioꝛi hoĩe:cũ gᷓ inferioꝛ ꝑs rõnis dicatuꝛ
Kenna aug li.
atẽ eſt imago ei.
ex qua dᷣo intẽdit᷑ ad infeꝛioꝛa agenda.nõ ẽ imago dei.
Iteʒ in eodẽ.Eo ꝓprie imago eius ẽ.quo capax eiꝰ ẽ
eiuſq; ꝑticeps eẽ pᷣt.qð ramagnũ bonũ niſi ꝑ h̊ ꝙ ima⸗
go eſt eius eſſe nõ põt.4 Item in eodeʒ. In hac diſtri⸗
butõe nõ recte dicit᷑ imago dei.niſi illud qð inheret cõ
templãde incõmutabili veꝛitati.¶ Ad h̊ dm.q ꝓprie
loquẽdo imago dr ſm ſuꝑioꝛẽ ꝑteʒ.¶ Ad pmo obiectũ
Dðm c.ꝙ trinitas quedaʒ attẽdat᷑ ſᷣm ꝑtẽ inferioꝛẽ.ſcʒ
Fm ꝙ memit intelligit ⁊ diligit hec inferioꝛa: ñ tñ ſᷣm
illã dr imago:nõ.n.Fᷣm qualibet trinitatẽ viriũ dẽ ima
go. h ſolũ ſm illã qua memit intelligit ⁊ diligit deum.
l Ad ſcdᷣm vo dõᷣm.ꝙ hõ exterioꝛ põt dici ſenſualitas
ſiue ꝑs ſenſibilis.⁊ ſic nõ ẽ ↄueniẽtia vel ſiłitudo inte⸗
rioꝛis ⁊ exterioꝛis hoĩs:vel põt dici exterioꝛ hõ ꝓgrel⸗
ſus temptatõis ſᷣm ꝙ fuit in pᷣmis parentibo.a qtũ ad
B quo ad ꝗd eſt ſilitudo in interioꝛi hoĩe ⁊ exterioꝛi:q
ad hH.n.ẽ ſilitudo.ꝙ ſicut ĩ exterioꝛi hoĩe eſt triplex mo
tus.ſ.ſerpẽtis.mulieris.⁊ viri.ita ⁊ in interioꝛi.ſ.ſen⸗
ſualitatis inferioꝛis ꝑtis rõnis ⁊ ſuꝑioꝛis. Quo ad h̊
aũt eſt diſſilitudo.quia in hoĩe exteꝛioꝛi ẽ imago ex ꝑte
viri⁊ etiã ex ꝑte mulieris.nõ tñ ita ẽ in hoĩe interioꝛi.
b ſolũ attẽdit᷑ imago ex ꝑte viri.ſ.ſuꝑioꝛis ꝑtis rõis.

.

Si eſt imago vel ad imaginẽ jm ſupioꝛeʒ ꝑtẽ rois.vtx
Fm ꝙ trinitas inuenit᷑ ĩ ea reſpectu dei.vel reſpectu ſui

quentur. S. ij.

Et videt᷑ ꝙ reſpectu ſui: ſicut.n.deꝰ memit intelligit⸗

diligit ſe.⁊ ſm h̊ dicit᷑ trinitas. ad cuiꝰ imagineʒ cõdi
ta eſt aĩa rõnalis.vt ſic ſit ſꝑ reditio ſuꝑ ſuã eẽntiaʒ.⁊
ita videt᷑ eẽ in aia.cum aĩa memit ſe.intelligit ſe.⁊ di⸗
ligit ſe:g& m hec attendit᷑ eẽ imaginis.4l Itẽ aug.i li.
tri.Ecce mẽs memit ſui.intelligit ſe.⁊ diligit ſe.hec
ſi cernimꝰ.cernimus trinitatẽ: nõdũ ꝗdẽ den. ſᷣ iã ina⸗
ginẽ cæi. aĩa m bec eſt ad imaginẽ dei.¶ Cõtra.au⸗
guſti. ĩ li. o. Hec trinitas mẽtis nõ ꝓpterea imago dei
eſt.qꝛ ſui memĩit mens. intelligit: diligit ſe.ſᷣ quia pᷣt
memiſſe intelligere ⁊ amaꝛe a quo facta ẽ: gᷓ tm dicetuꝛ
imago inꝙtũ hec in drũ ↄuertit᷑ Quod ↄcedenduʒ eſt.
Ad obiectũ aũt in ↄtrariũ primo dðm ⁊.qꝙ lʒ in hoc

ſit quedã ſiłitudo.tñ qꝛ fit reditio ſuꝑ creaturaʒ.⁊ ita

ſuꝑ efectibile.nõ eſt imago ſumme trinitatis:iõ oꝑtet
vt vires ⁊ aĩa ᷣm ipᷣas in deũ ↄuertant᷑.¶ Ad ſcdᷣm au
teʒ dðm ẽ.q in pᷣdicta auẽte nõ fit relatio ad ip̃aʒ ani

mã intelligentẽ. ß fit relatio ad deũ.de qͥ prius habitꝰẽ
ſermo. ſicut lr̃a precedẽs ſubſequẽs ondit.lʒ ab alig

bus male intelligat.

rticulus ſextus

ODlſextũ quo querit᷑. cũ ↄueniat ſᷣm ſuꝑioꝛẽ
reg ver penes naturalia vel gtuita.⁊ vtꝝ

ia: qꝛ imago inſeꝑabile ẽ ab aa.ſic̃ hẽt᷑ in glo.

verũtñ in imagine ꝑtranſit hõ.¶ Itẽ augꝰ. xiiij. de tri.

126 vanitatẽ imagini di tribueret.niſi defoꝛmẽ cernẽt

goẽ.¶ Cõtra.ſuꝑ illud pᷣs.Signatũ ẽ ſuꝑ nos ⁊c. di⸗
ſtinguit᷑ tripler imago.creatõis.recreatõis.⁊ ſiłitudi⸗
nis. vnde innuit᷑.ꝙ ᷣm imaginẽ recreatõnis refoꝛmat᷑

e rene valere defoꝛmitatẽ. vt ſie aufeꝛat ꝙ ima

m potentiã an 'm actũ. Et videt᷑ ꝙ tm ᷣm

lxij.

imago creatõis.vt ſimplr ſit imago.i Ad qð dom.qꝙ;
imago attendit᷑ penes vtrũq;.ſ.penes natalia ? penes
gtuita. h̊ different.Qaʒ eſt imago creatõis.⁊ ẽ imago
recreatõis.imago aũt creatõis attendit᷑ penes potẽti⸗
as naturales.ſ.memoꝛiã.intelligẽtiã.⁊ volũtatẽ. YIOma
go dᷣo recreatiõis attẽdit᷑ lencs gratiã refoꝛmtẽ illas
potẽtias.rima eſt indiſfeꝛent᷑ in pctoꝛibo ⁊ in iuſtis.
ne eſt tm̃ in iuſtis.
Vtꝝ imago attendat᷑ penes potẽtias vel penes actꝰpo
tentiaꝝ.Et videt᷑ ꝙ penes actꝰ. Maà ſicut dic auguſti.
imago in aĩa attendit᷑ penes iſta tꝛia.ſ.mens noticia 2

.—

amoꝛ:ſ iſta tria ñ ſunt potẽtie ̊ actus potẽtiaꝝ. qᷓ pe⸗

nes actus attendit᷑ imago.¶ Itẽ rõ imaginis attendit᷑
penes tria.Fᷣim ꝙ vnũ ꝓcedit ey alio:vt ſic̃ filiꝰ ẽ a pr̃e
⁊ ſpũſſanctꝰ ab vtroq;.ita ex memoꝛia intelligẽtia.⁊ ex
vtroqʒ volũtas.Sʒ ↄoſtat ꝙ potẽtia nõ ꝓcedit de poten
tia.ſ̊ actus ex actu:q̊ imago attendit᷑ penes actꝰ⁊ non
penes potẽtias.¶ ¶ Cõtra.ſi imago attẽdit᷑ penes actꝰ.
⁊ nõ penes quoſlibʒ actꝰ.ſ̊ penes illos ᷣm qͥs bʒ ↄuer
ti in deũ:nõ eẽt in hoĩe niſi ſᷣm ꝙ actualit᷑ ↄuerteret᷑ in
teũ.ꝗᷓ in pctoꝛibo nõ eẽt rõ imaginis.cũ nõ ↄuertunt᷑ ĩ
deũ actualit.¶ Itẽ dicit aug.ꝙ aĩa dr ad imaginẽ dei.
nõ qꝛ memit.intelligit.diligit:ſᷣ̊ qꝛ põt memiſſe intelli
gere ⁊ diligere:ꝙ imago attendit᷑ penes potẽtias.ñ pe
nes actus. ¶ Ad quod dᷣm.ꝙ imago attendit᷑ penes
potẽtias.tñ ſᷣm ꝙ ex illis hñt elici actus. Vñ cum dic
aug.qꝙ imago attendit᷑ ſ̃ᷣm mentẽ noticiã ⁊ amoꝛẽ: ñ ꝑ
hͥ negat᷑ ꝗn attendat᷑ ᷣm potẽtias.ij Ad h̊ qð obijcit᷑.qꝙ;
potentia ñ eſt ex potẽtia dm.ꝙ lʒ potẽtia ꝑ ſe abſolu⸗
te ↄſiderata nõ ſit ex potẽtia.tñ in eliciẽdo actũ ſuũ vna
potentia dependet ab alia.⁊ ita quodãamodo ẽ ex illa.
Vñ in eliciendo actũ pᷣintelligit᷑ memoꝛia añ intelligẽ⸗
tiã.vñ q;tũ ad q̊ imitat᷑ principalr memoꝛia trinitateʒ

ꝑſonaꝝ q́ũ ad ꝓceſſionẽ.
UAr

ſeptim?
VOnſequẽt᷑ querit᷑.qualr eſt repnñtatiua ima
ginis ipſa aia. Oubitabit tñ aliqs.quũo ſᷣm
predicta. memoꝛiã intelligentia ⁊ volũtatẽ
ſiat coaptatio ad trinitatẽ ꝑſonaꝝ. Sicit.n.augꝰ. me⸗
moꝛia patri.intelligẽtia filio.volũtas ſpũiſancto ada⸗
ptatur:⁊ rõ hꝰ eſt.qꝛ ex memoꝛia pᷣme veꝛitatis geneꝛa
tur intelligẽtia eius.ex vtroq; dᷣo ꝓcedit amoꝛ prie ve⸗
ritatis:memoꝛia ẽ generãs.intelligẽtia genita.amoꝛ
em Aonr⸗ patri.intelligẽtia filio. amoꝛ ſpũi⸗
—

ſancto.
Blo.ſicut ex pr̃e filiꝰ ⁊ ex vtroq; ſpũſſanctꝰ.ita erx ĩtel⸗
lectu volũtas ⁊ ex vtroq; memoꝛia: & intellectꝰ pr̃i.vo

lũtas filio.memoꝛia ſpũiſancto adaptabit᷑.¶¶ Itẽ aug.ĩ

ſermone de imagine.Erxr his q̃i excellẽtioꝛibo aĩe digni
tatibd iubemur deũ diligere. deut. vj. Ut qntuʒz intelli⸗
gat᷑.tantũ ſꝑ in memoꝛia habeat᷑: nec ſolꝰ ſuffic intelle⸗

ctus.niſi ſit volũtas ĩ amoꝛe eiꝰ:nec hec duo ſufficiunt
niſi addat᷑ memoꝛia.qua ſꝑ ĩ mẽte intelligẽtis ⁊ diligẽ⸗

tis maneat deꝰ:memoꝛia & ꝓcedit ex intelligẽtia ⁊ vo⸗
lũtate.nõ &̊ aptabit᷑ patri. KRñndendũ.Eſt memoria
innata.⁊ acꝗſita: memoꝛia veritatis innata ẽ pᷣncipiũ
intelligẽtie ⁊ volũtatis.Eſt.n.ſic̃ dictũ ẽ.vis ↄᷣuatina
ſilitudinis pᷣme vitatis impᷣſſe a creatõe: ⁊ ſᷣm hoc me
moꝛia attribuit᷑ pri.intelligẽtia filio.volũtas ſpũiſct̃o
Aldemoꝛia vᷣo acqſita pᷣme vᷣitatis pᷣt ↄſideraꝛi duobus
modis.qꝛ qtũ ad fieri.aut qtũ ad eẽ:qᷓtũ ad fieri natu
ralit ꝓcedit memoꝛia acqſita ex intellectu ⁊ volũtate.⁊
Em h̊ intellectꝰ qẽ generas vᷣiitatẽ.attribuit᷑ pri.volun⸗
tas q ẽ genita filio.memoꝛia ex vtroq; ꝓcedẽs ſpũiſcto
Mtũ ad eẽ ᷣo memoꝛia vᷣitatis acqſita.pᷣt eẽ pᷣncipiuʒ
Bitatis intelligẽtie ⁊ volũtatis. ſm hec fiat aſſiꝗtio ſic
priꝰ.memoꝛia pri ⁊c. ¶ Item dubitabit aligs de h qð

ritur. H§H. j.

ontra.Ecẽci.xvij.ſᷣm imaginẽ ſuã fecit illũ

