dũ eſt mendaciuʒ eſſe in eadem ſpecie in qua eſt et illud.
Sed querit᷑ poſtea vtrũ quis ꝓ caſtitate ꝓpria ſalus
da et nõ ſolum loquimur de ꝑfecto ſed etiã de im ꝑfecto
Poſſtr mentiri ſine peccato. nõ:patet ꝑ aug.qui non
vult aliqð mendaciũ eſſe ſine peccato.ꝗ Sed ↄtra auag. —
in li.de mendacio.Illa peccata que ita ↄmittunt᷑ in ho⸗ hhes
inine vt faciant immundũ:etiã peccatis noſtris euitare
cbemus.ac ꝑ hoc nec peccata dicẽda ſunt que ꝓpterea
le. fiunt vt illa immundicia euitetur.et ex hoc ergo videt
. ipᷣe quaſi ꝑ ↄpenſatõem vult diceꝛe ꝙ peccatũ minus qð
ꝓpter vitatõem maioris fit:nõ iam dici debeat pecestũ.
et ita ſi tu mentiris ꝓpter coꝛruptõem caſtitatis tue vi⸗
tanda.nõ erit illud peccatum. 4! Ad quod dicimꝰ ꝙ du⸗
plex eſt immũdicia.vna coꝛꝑis.et ꝓ hac vitanda nemi⸗
nem opoꝛtet mentiri.qꝛ ſicut dicit aug.ibidẽ. nullꝰrecte
agens immũdꝰ fieri põt qͥlibet ↄtagio coꝛpali.Eſt autẽ
alia immũdicia nõſolũ coꝛꝑalis ſed enã ſpũs.et hec du⸗
pliciter põt fieri.vel reſpectu ꝑfecti:xel reſpectu imꝑfe⸗
cti.dicimꝰ ̊ ꝗ; ꝑfectus ita fortis dʒ eẽ vt ↄfidat ſe nulli
tẽptatõi ſuccubere.vñ etiã ſi violẽta infert᷑ illi.dʒ ſxare
qꝙ; ipe nullo mõ ↄſentiet coꝛruptõni violent illate.ſ̊ ſuſti
nebit meritoꝛie.⁊ ideo talis nõ dʒ mentiri etiã in tali ca
ſu.imꝑfectus aũt vtpote infirmus dʒ timere ne ſuccũbe⸗
ret ſi veniret ad illũ ſtatũ.et ideo tali ꝓpter infirmitateʒ
ſuã:ↄcedit᷑ redimẽ ꝑiculũ maioꝛis pct᷑i ꝑminus peccatũ
et ĩ caſu ſumi dicta auẽtas aug.ec ꝓpt hẽ itelligẽ⸗
dũ ꝙ ſi in hoc caſu exiſtens mentiat᷑.ꝙ mendaciuz illuꝰ
nõ ſit perm. Et qð dic aug.nõ ſunt pcta dicẽda.itelligẽ⸗
dũ nõ eſt ſimplicit ̊ ↄꝑatiue ſᷣ eſtſ nõ ſunt q̃ſi reputãda
pcta a pꝓ ꝗbv vitandis iſta fiũt q longe maio
I

ra ſũt iſtis. ¶ Querit᷑ poſtea de illo mẽdacio qrtòqᷓ dtiid
aug. ꝙ fit ſola fallẽdi mẽtiẽdiq; libidine.qð dictoꝝʒ men 4 er
daciũ eſi:Et obijcit pᷣmo ſic.libido ſicut d in eodẽ li:eſt
apetitꝰqͥ eterna tꝑalibus p̃ᷣponunt᷑.ꝭ ſi h̊ fit ex mentien
di libidine ̊ eſt appetitus animi q̊ͥ e᷑ᷣnis boms aliquod

— —

f — —

— —. — — -

4
1

erete

ſicut quĩtum et quodlibet alioꝝ habebat ꝓpꝛiam et ſpe

¶ Mneſtio

tpale pponit᷑.ſic em diffinit ipe libidinem.ſed quotiens
ſic fit moꝛtaliter peccat᷑ ergo hoc mẽdacio ſemꝑ peccat᷑

moꝛtaliteꝛ qualiter itaq; erit iocoſuʒ.¶ Pꝛeteꝛea h gꝛa

uius videtur eẽ ceteris.cõſtat em̃ ĩ ceteris ſpebus mẽda
cij erat aliquid aliud a mẽdacio mouẽs ad mentiẽdum
vtpote qꝛ volebat placere aut inuare aut nocere alicui.
vel aliquibo.iõ dicebat᷑ mẽdaciũ in alijs ſpeciebo.ĩ hac
aũt dr̃ ſola libido mentiendi mouere.ſi ergo tantoma⸗/

ius ẽ peccatũ et inexcuſabilius.quãtominus habet mo

tiuũ.videtur illud mẽdaciũ eẽ inexcuſabilius ceteris et
maius.i Querituꝛ etiã cũ libido ſiue impꝛoba volũtas
ſit generale in oĩbus iſtis mẽdacijs quõ hec ſpecies que
dicitur ſola mẽtiendi libidine eẽ diuidatur ab alijs cuʒ
generale nõ diuidatur ab alijs ſpecialibo niſi iꝑ additõʒ
alicuius cõtrahẽtis.hec gũt ſpẽs nõ videt᷑ dicere niſi ge
nerale imcõtractũ. (Bolbtio dicimus ꝙ reuera tů
quartũ ſam quintũ mẽdacium cauſa placẽdi fiunt. ſed

placẽtia quã aliquis intendit põt eẽ dupliciter.põt em

intendere placere ſibi et alij:et tunc eſt quintũ ſolum de

ſuauiloquio.vel nõ alij extra:ſed ſibipᷣi tm.tunc eſt illð

A514

quartũ quod dicitur fieri ſola mẽtiẽdi fallendiq; libidi

ne Et noõ intelligitur ibi fallẽdi.i.dæcipiẽdi aliũ:b fallẽ
di. i. falſum dicẽdijſic ergo ego diuidoꝛ abalijs.ita pla⸗
centia ſiſtens in me ſiue reſpectu mei ſolũ:diſtinguitur
a placẽtia reſpectu alterius hoĩs extra vel rei extra. et

cialem cauſam.ſic hoc et illud.dicitur tñ fieri ſola men

tiendi libidine et nõ alia.quia cũ libido dicatur a libẽ⸗
do ſiue ab eo libet. ſiue cui libet. nihil babet hoc mẽda
cium neq; in ſe neq; in cã extra illũ in quo erat mentiẽ⸗

Di libido.nõ ſic aũt in alijs mendacijs.iĩmo habebãt cau⸗

ſam extra.⁊ iõ hoc ſolũ et recte dicit᷑ fien ſolamentiendi

libidinelex his ergo pt patere ſolutio ad obiecta. Ad

pꝛimũ em̃ dicimus ꝙ libido poteſt dici dupliciter. Uno
mõ /ꝓpꝛie et ſtricte et ſic dabatur ei dicta diffininio.et ſic
nõ erat radix niſi moꝛtaliũ peccatoꝝ.et ſic nõ ſumitur
in deſcriptõe huius quarti mendacij. Dicit᷑ aũt alio mõ

cõmuniter vt ſit radix et moꝛtaliũ 2 venialiũ. VUñ cum
libido dicatur ab eo ꝙ eſt libẽſicut vult aug.ſicut libev

quod eſt li.ar. potuit inoꝛdinate moueri ad moꝛtale vel
ad veniale.ita ⁊ hec libido potuit eſſe radix ñ ſolũ moꝛ

talio ſ et venialis.et ſic cadit hoc ĩ rõne huius mẽdacij

Ad aliud vo quod obijcitur.ꝙ hoc erit maius ceteꝛis
dieimus ꝙ maius ẽ quinto:ſed tribo pꝛimis non.⁊ ꝓce⸗
dit illa obiectio ꝑ falſam ſupoſitõem.ſupponit eĩ q̃i ſic

mentiens recedit a veritate ꝓpter veritatẽ q̃i cõtemnen⸗
do eã.et reuera ſic eẽt moꝛtale ⁊ graue moꝛtale.ſ̊ nõ ſic

faciebat:immo nõ cõtemnens veritatẽ ſ ſemꝑ ipam in

affectu habitualit᷑ retinẽs. paululũ ad tõs declinabat

ab ipa.vt acciꝑet aliquã vanã telectatõʒ in falſo quod
ſibi placebat.hoc aũt veniale eꝛat ꝓpter infirmitatẽ no⸗

ſtrã. ſicut em poſt baptiſmũ habebat homo cõcupiſcen⸗

tiam quãdam venialẽ reſpectu maloꝝ.ita habet quan⸗

dã delectatõnem in vanis et hoc ꝓpter infirmitatis ſue

coꝛruptõem.ſi em̃ hõ ſtetiſſet nõ eẽt iſtud ei.⁊ iõ nõ fuit

illud mẽdaciũ moꝛtale.¶¶ Ad terciũ ſimiliter patet rũñ⸗

ſio ex dictis.nõ em habet hoc mendaciũ generale tm̃.ſᷣ
etiã habet ꝗp:iam cauſam cõtrahẽteʒ ipᷣm generale fm

placẽtiaʒ reſpectu mẽtiẽtis ad ſeipᷣm.que cauſa fac hãc

eſſe vnam ſpem per ſe/ patet etiaz ex dictis quare aug.

dicat hoc mirũ eẽ mẽdaciũ quod de nullo alioꝝ dicit. H

em̃ mẽdaciũ nullã cauſam ſui habet extra ipᷣm mentien

tem. et ið recte in ipo mentiẽte dr eẽ totaliter. Alia aũt

babebant cauſas extra mentiẽteʒ. ſicut illũ cui debebat

noceri vel qui debebat iuuari vel rui debebat placert.
Vnde nõ erant merget totaliter in ipo mẽtiente qtum
ad omnẽ ſui cãm. ¶ Poſtea queritur cũ cõtingat men⸗

tiri circa moꝛes. ad quod illud mendaciũ reducet᷑.neq;

em̃ videtur eẽ iocoſum neq; officioſum. religiõis etiam

nõ videt᷑ eẽ:cũ nõ ſit circa ea que ſpectãt ad fidẽ.¶ Ad

quod dicimus.ꝙ hmõi mẽdaciũ ↄtinet᷑ ſub mẽdacio re

ud decipiẽdũ.tale em̃ ẽ peccatũ in ſpiritũſanctũ.vnde ⁊

ccxxxix.

ligionis. ibi em̃ dr religio coĩter. nõ ſoluʒ fm ꝙ religat

nos ad tenẽdum ea que ſunt circa fidẽ ̊ etis ad tenedaaua
ea que ſunt circa bonos moꝛes.in his duobo cõſiſtit ſũ⸗ SS mioxib ie ,, „ArSH⅝
ma religionis xpᷣiane.¶ Querit᷑ peſtea.ponat᷑ aliigg 3 glcione i 42
mentiat religione.nõ ex certa malicia ſed ex infirmi
tate vel ex ignoꝛãtia.vt nõ ſit peccatũ ĩ ſpiritũſctm.que
rit᷑ ad qdð genus mẽdacij reducet᷑ illud/neq; em iocoſum
neq; officioſum ẽ illud cõſtat.ſ̊ neq; malignitatis videt᷑
qꝛ nec ſub ſecũda nec ſub tercia ſpecie cõtinet᷑.ill ↄſtat
Si diceret᷑ ꝙ cõtineret᷑ ſub pꝛima. hoc videt᷑ ꝙ illa pᷣ⸗
ma ſpes mẽdacij ꝑnicioſiſſima eſt.mẽdaciũ aũt iſtud eſt
cũ ſit ex ignoꝛãtia vel ex infirmitate:ñ ita ꝑnicioſuʒ vi⸗
ctur.4 Ad qð dicimus. qui ſic mẽtitur põt eẽ ꝑfectus
vl im ꝑfectus ſiue vt ſic melius dicamus.ſimplex aliqo
qui nõ tenet᷑ ad oĩa credẽda explicite vel aligs magnꝰ
litteratus.ſi &ᷓ ſit ſimplex.aut mẽtit᷑ de his ad q̃ tenebat᷑
erplicite crededa.aut nõ.ſunt em̃ quidã groſſi articuli.
ſicut ꝙ deus ſit trinus ⁊ vnꝰ.ꝙ filius dei aſſumpſit caꝛ
nẽ.q paſſus ẽ ⁊c.quos nullus etiã ſimplex de bet ignoꝛa⸗
reyſi ergo mẽtit᷑ ĩ hmõi.etiã ſi ignoꝛãtia mẽtiat᷑ nõ excu⸗
ſatur a toto.cũ tenet᷑ illa ſcire et poſſet illa inquiſiuiſſe
vel ꝑ doctrinã accepiſſe.vel etiã ex inſpiratõe a dño ſi ſe
pᷣꝑaſſet ad hoc/ Si aũt aligs magnꝰlr̃atus mẽtiat᷑ etiaʒ
ex ignoꝛãtia:peccat pᷣmo genere mẽdacij.nec excuſatur
ꝑ ignoꝛãtiam.cũ ad oĩa ſciẽda teneat᷑ Si aũt metiatur
ſimplex ex ignoꝛãtia vel infiꝛmitate.vtpote qꝛ nõ põt ca⸗
pere ea ad que nõ tenetur ſcienda:tũc nõ opoꝛtet dicere
znstiacen vel peccat un grauitatẽ peccati.q̃ ſolet nreſ
in ipᷣa ſpecie mendacijſpõt tñ hoc reduci ad pꝛimã ſpiz .
Hᷣ ᷣm bg et minno pin ꝙ ſunt grauioꝛa et lenioꝛa. ha A A ſpene
Quoo ergo obijciebat᷑ ꝙ pꝛimũ mẽdaciũ erat grauil⸗
ſimũ.intelligẽdum ẽ hoc de illo qdð dr ex ceꝛta malitia 2

grauiſſimũ.tñ intelligẽdum ẽ ꝙ; peccaꝛe in ſpm̃ſctᷣm ſi⸗
ue in pr̃em ſiue in filiũ duplicit᷑ põt dici. VUno eĩ modo
põt dici peccare in filiũ ꝗ mẽtit᷑ de filio.⁊ ĩ ſpũmſanctũ
q ð ſpũſancto.ſ̊ hoc nõ ẽ modus ſᷣm quẽ diſiinguit᷑ pec
catũ in ſpiritũſanctũ et peccatũ ĩ pr̃em ⁊ in filiu.uno q̊
mõ qñq; ꝗ mẽtit᷑ de filio:mẽtit᷑ de pꝛe.vł etiã peccat ĩ to⸗
tã trinitatẽ.ſicut ꝗ diceret ꝙ ſpũſſcts nõ ꝓcedęt a pr̃e ⁊
filio.ipᷣe peccat in ſpiritũſanctũ.⁊ etiã ĩ totã trinitateʒ
ſ h peccatũ nõ ẽ illud ĩ ſpiritũſanctũ qð dicit᷑ eẽ grauil
ſimũ.qꝛ põt eẽ ex ignoꝛãtia vel ex infirmitate.dr autem
peccatũ in ſpiritũſanctũ alio mõ ſᷣm ꝙ illa tria diſtin⸗
guũtur ꝑ aꝑpꝛopꝛiatões.vt illud qð ex im potẽtia dicat᷑
in patrẽ.qð ex ignoꝛãtia dicat᷑ ĩ filiũ.quod ex certa ma
licia in ſpiritũſanctũ:et tũc reuera iſtud ẽ grauiſſimũ il⸗
loꝝ triũ.¶ Sed obijtiet aligs ↄᷣ illud qð diximꝰ.q; men⸗
tiens ex ignoꝛãtia mẽtit᷑ circa fidẽ de his ad que ſciẽdũ
tenet᷑.mẽtitur mẽdacio reducibili ad pꝛimũ genus.hoc
em̃ videłut᷑ falſum.qꝛ talis qui ſic dicit ex ignoꝛãtia.et
ſi dicat falſam vocis ſignificatõem:nõ tñ habet intentõ
nẽ fallẽdi.i.decipiẽdi.neq; fallẽdi.i.dicẽdi falſum quõ
ergo dicendum eſt mentiri.¶ Ad quod dicendum ꝙ et
ſi nõ ſit ibi totalis tomplẽw mendacij ſᷣm pꝛimã ſpẽm
dicimus tamẽ ꝙ reducitur ad illud genus.dicimus em̃
ꝙ dupliciter dicitur intentio.aut videlicet ꝓgoſitum ꝑ
Diſcretõem.et hoc modo non habet iſte intentiõem fal⸗
lendi.aut põt dici intentio ipᷣa voluntas.et hoc mõ cuʒ
ipᷣe teneretur iſta ð quibus mentitur ſcire.ſciuiſſet ſi vo
luiſſet ſicut pꝛedictum eſt.patet ꝙ voluit ignoꝛare. et ſi
voluit ignoꝛare ciꝛca ea de quibus opoꝛtebat eum credẽ

vel loqui.cum ignoꝛantem loqui frequenter contingat

falſum dicere.patet ꝙ ey conſequenti habuit voluntatẽ TPian
manendi in tali ſtatu in quo diceret falſum. ita quod⸗ Pintiue
ammodo habuit intentionẽ fallendi et dicendi illud qðᷣ
ſe aptum erat alium fallere.et etiam fallendi.i.dicẽ⸗

di ſalſum ſiue quod neſcit eſſe verum cum vvberet ſcire

Queritur poſtea aliquis intendit dicere contra fidẽ
ed tamen non dicit.queritur ergo ſi huius reducendũ
ẽ ad pꝛimũ mẽdaciũ vel ad illud pcẽm.⸗ Ad qð dicimꝰ

ſic. AUnge ſicut velle mechari reducitur ad tranſgrel

ſionẽ illius peccati nõ mechaberis.et hoc quia oꝛdina

batuꝛ ad illũ actum.ita ex parte iſta mala intentio que
erat oꝛdinata ad mendaciũ pꝛimi generis.reducendaẽ
ad illud genus. et ſi nõ complete mentitus ſit 'm illud
Queritur poſtea.aliquis bene credens ꝓponit cõtra
rium alicuius articuli coꝛã ſimplici qui nelcit vtrum il⸗
lud ſit verũ vel falſum.ex alia ꝑte aliquis arrianus cre
dens verũ dicere ꝓponit idẽ falſum coꝛam ſimplici.ꝗs g̊
iſtoꝝ plus peccat.⁊ videtur ꝙ arrianꝰ. iſte em xp̃ᷣianus
etſi peccat in dicto:radix tñ nõ ẽ coꝛrupta. quia ipᷣe bñ
ſentit.arrianus aũt et in dicto peccare videt᷑ et in radi
ce.maioꝛ aũt eſt coꝛruptio vbi eſt vtriuſq; qꝙᷓ vbi alteriꝰ
tm̃.¶¶ Sed cõtra.iſie catholicus cõtꝛa ↄſciam dicit qð di
cit.⁊ ſcit ꝙ ille ſimplex põt falli ex dictis eius. arrianꝰ
aũt neſcit.vñ nec dicit cõtra cõſcientiã.nec putat illum
fallere.ſiergo plus peccat qui ex certa ſcia ꝙ; ꝗ ex irã⸗
tia.plꝰvidet᷑ peccaꝛe catholicꝰqꝙᷓ arꝛianꝰ.¶¶Qð ocediꝰ.
NQð obijcit᷑ ꝙ in arriano eſt coꝛruptio radicis maioꝛ
qᷓ in catholico.Rñdemus:q; maioꝛ coꝛruptio radicis
poteſt dici duꝑliciter. vł in intellectum.⁊ ſic reuera ma

ioꝛ ẽ coꝛruptio in arriano vel in affectu.et ſic eſt maioꝛ

ſſet

coꝛruptio ĩ catholico qui vult dicere cõtra cõſciam ſuã.
et dare ſimplici occaſionẽ ruendi.maioꝛitas ergo coꝛu
ptõnis pme nõ fuit ita cauſa faciendi peccatũſicut ma
ioꝛitas coꝛruptõis radicis modo ſecũdo.et iõ plus pec
cat in hoc caſu catholicus ꝙ; arrianus.(¶ Querituꝛ er
go poſtea de numero iſtoꝛũ mendacioꝝ.et queꝛitur cum
mẽdaciũ benignitatis et malignitatis oppoſite ſint.ſal⸗
tem q;tum ad ſuas cauſas.⁊ mendacium malignitatis
diuidatur in quaſdã ſui ſpecies penes iſtas differẽtias
omnibo obeſſe⁊ nulli ꝓdeſſe.obeſſe alicui ⁊ nulli ꝓdeſſe
obeſſe alicui ꝓdeſſe alicui.quare ſimiliter mendaciũ
benignitatis nõ diuiditur ſᷣm eaſdem differentias.vt ſi
diuideretur ᷣm ꝙ eſt/ ꝓdeſſe alicui et nõ ꝓdeſſe alteri.xł
alicui ꝓdeſſe alicui obeſſe et hmõi.nõ em̃ ita diuiditur.
immo diuiditur ꝙᷓtum ad illud j eſt ꝓdeſſe in ſeruanda
re alicuius vłl vita.ſiue bono ſpũali.q Ad quod dicimꝰ
ꝙ; diuiſio mendacij malignitatis fit Sm maioꝛẽ ⁊ mino
rẽ rõem nocumenti. Ad h̊ em̃.ſ.ad nocẽdum erat hmõi
mẽdaciũ.⁊ ſ̃m hec fuer̃t tres eius ſpẽs.Pꝛimũ qð ma⸗
xime nociuũ ẽ vt quod eſt in doctrina religionis.⁊ hoc
dicituꝛ maxime nociuũ duplici de cauſa.tũ quia oibus
nocet.tũ quia nocet in maximo ſiue in nobiliſſimo.ſ.in
fide.que erat pꝛĩcipiũ totius vite ſpũalis.Secũda ſpe⸗
cies eſt minoꝛ illa in nocendo.videlicet cũ nulli ꝓdeſt ⁊
alicui obeſt. hoc ẽ minus qᷓ; omnibo obeſſe. Terciuʒz ðᷣo
minimũ eſt in genere illo.vtpote qð nec omnibus obeſt
nec nulli ꝓdeſt.ſic ergo patet ꝙ fm magis et minꝰ?⁊ mi
nimũ nocumẽtũ recte ſumũtur differẽtie mẽdacij mali⸗
gnitatis. ᷣm id quod eſt obeſſe omni vel alicui obeſſe.⁊
nulli ꝓdeſſe vel alicui ꝓdeſſe ⁊ alicui obeſſe.ſed ita ecõ⸗
trario nõ potuerũt accipi differẽtie mẽdacij benignita⸗
tis. cõtra em̃ illã differẽtiam que fuit oĩbo ꝓdeſſe.nõ po
tuit inueniri in officioſo que ? oĩbo ꝓdeſſe.nõ eĩ ẽ aliqð
mẽdacium reꝑiꝛe quod omnibo poſſit ꝓdeſſe ſicut ẽ reꝑi
re aliquod quod oĩbo põt obeſſe. MPꝛeterea.h̊ alið mẽ
brum. ꝙ alicui ꝓdeſt ſ̊ alicui obeſt.nõ potuit ſtare ſub
mendacio benignitatis.qcito em̃ alicui obeſt:iam trã⸗
ſit in ſpeciẽ oppoſitã ⁊ fit malignitatis.ſolum ergo boc
modo poteſt eẽ mendaciũ benignitatis vt nulli obſit et
alicui ꝓſit.patet ergo ꝙ nõ põt diuidi m iſtas differẽ⸗
tias oibo ꝓdeſſe:⁊ ceteras cõtrarias differẽtijs menda
cij malignitatis.quare opoꝛtuit vt diuideretur ſᷣm ea
in quibus potuit eẽ maius iuuamẽtum ſiue maioꝛ ꝓfe⸗
etus ⁊ minoꝛ et minusiuuqmẽtũ eĩ ſiue ꝓſiciendũ eꝛat
mẽdacium.potuit aũt iuuaꝛi aliquis ꝑ mendaciũ in ma
ximo.et tunc ẽ illa ſpecies que fit ꝓ ſaluando vita vł bo
no ſpũali.vtpote caſtitate illius vel aliquo alio vel pꝛo
minoꝛi.et tunc ẽ illa ſpecies que eſt ꝓ cõſeruãda coꝛpo⸗
rali vita.hec em minoꝛ eſt ſpirituali vita.vel ĩ minimo

ͤ er „ach vnle
dleu t Auu vee

fraral⸗

—

ſicut eſt ꝓ pecunia vel aliqua re alicuius ſeruanda. ad⸗
huc em̃ minora ſunt iſta adiumenta in bmõi rebus qᷓ q̃
fiunt in vita coꝛpoꝛali.¶ Queritur poſtea de oꝛdie iſto
rũ mẽdacioꝝ.Aug:em̃ oꝛdinat iſta 'ᷣm pꝛimũ ſecundũ
2 terciũ ⁊ ſic deinceps.Queritur ergo aut is oꝛdo ẽ ſo⸗
lius nominatõmis et a voluntate oꝛdinatis ſolum.qð ñ
videtur veriſimile.aut erit oꝛdo iſioꝝ ſᷣm maioꝛẽ ⁊ mi⸗
noꝛem elongatõeʒz a veritate.quod ſi dicatur:cõtra h̊ ẽ
ponatur em̃ q; ego ſciam petrũ cũ pecumia ſua eẽ in do⸗
mo iſta diuerſis de cauſis poſſum ego dicere mendaci⸗
um petrus nõ eſt in domo iſta.poſſum em̃ hoc dicere ex
malignitate:quia foꝛte ſciebã eũ queri ad hoc vt ei daꝛe
tur aliꝗd ſibi vtile.poſſum etiã hoc fᷣm quartã vel quin
tã ſpeciẽ. poſſum etiazʒ ſic mentiri ex benignitate ⁊ hoc
Fm quãlibet ſpeciẽ.foꝛte quia ſciebã eũ queri vel ad au
ferendũ pecuniã ſuã.vel ad occidendũ vel ad tollendaʒ
eius integritatẽ coꝛpis.ſi ergo hec falſitas vel hoc mẽ⸗
daciũ petrus nõ eſt in domo iſta eque ſemper elongatur
a veritate ſibi opoſita.quacũq; ex cauſa dicat᷑ et ex di⸗
uerſis cauſis.dictuzʒ põt eẽ aliquãdo in ſecunda ſpecie.
aliquãdo in tercia.et ſic de omnibo alijs ſequentibo.pa⸗
tet ꝙ ñ eꝛit oꝛdo ĩ ſpeciebo mẽdacij 'm maioꝛẽ vel mino⸗
rẽ receſſum a veritate. ꝓpter quod reſtat queſtio qualit᷑
oꝛdinabũtur ſpecies ille.¶ Ad quod dicimus ꝙ reuera
eſt ibi oꝛdo naturalis.et oꝛdinatur ſᷣm maioꝛẽ et mino
rem elongatõem a veꝛitate.ᷣ cũ ſit quedã veꝛitas iping

enũciabilis ſiue oꝛõis ꝑ cõfoꝛmatõein ad veritatẽ rei.et

alia veritas voluntatis ad veritatẽ increatã ſintelligen
dũ ẽ ꝙ oꝛdo in his ſpeciebus nõ eſt ſᷣm elõgatõem men⸗
dacij a veritate intellectus vel oꝛõis in cõfoꝛmatõne ad
veritatẽ rei create.ſed oꝛdinãtur he ſpecies mẽgacij Fᷣm
maioꝛẽ et minoꝛẽ elõgatõem veritatis volũtatis ĩ cõfoꝛ
matõe ad veritatem increatã.ita vt quod maxime elon
gatur ab hmõi veritate vel rectitudine voluntatis. pꝛi⸗
mũ ſit et maximũ in genere maãdatoꝝ.et quod minꝰiſto
ſed maius alijs ſecũdũ ex quo aꝓarere poteſt. ꝙ debite
oꝛdinatur.maxime em̃ elõgatus eſt a rectitudine volun
tatis pᷣ̃dicte qui mẽtit᷑ ciꝛca religionẽ.et iõ illud menda
cium recte pꝛimũ et maximũ dr. minus vo iſto ſed ma⸗
gis alijs metitur qui etſi nõ circa religionẽ ſiue in detei
na religionis.ita tñ vt nulli ꝓſit ⁊ obſit alicui.et iõ illð
ẽ ſecũdum minus vo in genere malignitatis.qui ſic mẽ⸗
titur vt qᷓuis alicui ꝓſit alicui tñ obeſt.et ideo recte oꝛ⸗
dinantur ille tres ſpecies inter ſe.recte etiaʒ mẽdacium
malignitatis pᷣcedit et iocoſum et officioſum.quia plus
deuiat a rectitudine vel veritate voluntatis pᷣdicta ꝙᷓ il
la. et hac eadẽ cauſa recte oꝛdinatur iocoſum aunoffici⸗
oſum.quia minus elongatur a veritate aliquis.quãto
ꝓteꝛ rõnabilioꝛem cãm mẽtituꝛ.⁊ qui magis quoquo
mõ mẽdaciuʒ ſuũ poterat excuſare.Añ qꝛ minus habʒ
excuſatõis iocoſum qᷓ officioſum:et ideo plus elongat᷑
a ſupꝛadicta veꝛitate.iõ p̃oꝛdinatur ſpecies iocoſi ſpeci
ebus officioſiſpꝛecedit etiã quartà quintã in genere io⸗
coſi.quia minus habet cauſe ſiue placẽtie qua deberet
mentiri vt placeret:qᷓ; reſpectu alterius.⁊ ideo in gene/
re mendacij hoc eſt maius et plus elongans ſe ꝙᷓ illud.
ot eſt dicere in genere et dico vt eſt dicere in genere ꝓpt
boc quia tantus poſſet eẽ adulatoꝛ aliquis. et mentiri
de ſuaui loquio tanto appetitu.et cirea talẽ materiaʒ ꝙ
excederet illud mendaeiũ quo ad rõem peccati menda-
cium quod ẽ ĩ quarta ſpecie.ſed hoc eẽt ꝓpter ſpeciales
circũſtantias.et iõ dico vt eſt dicere in genere⸗Oꝛdinã⸗
tur etiam recte ſpecies officioſi.quia cũ maximũ bonũ
alicuius eẽt vita ſpiritualis in iſto.minus vita coꝛpal.
minimũ eius poſſeſſio.patet ꝗ minime ẽ excuſabilis in
hoc genere ⁊ plus deficiens a rectitudine voluntatis pᷣ⸗
dicta. qui mentitur ꝓpter pecuniam ſaluãdã: qᷓ qui ꝓpt
alia bona.et ideo ſextum mendacium pᷣeedit alia vtpo⸗
te maiuset ſimiliter ſeptimum recte octauum vtpote
maius ſeptimumſicut et vita coꝛpoꝛalis minus bonũ
eſt vita ſpirituali.deĩide qui pꝛo vita alterius ſ piꝛituali

r —

—
muſa 40

ſ
“

— — —

—

ſs bee

ſed leſeded

Lueſtio

ſaluãda ſolum mẽtitur minime oim elongatur a ſupꝛa⸗
dicta veritate:iõ hoc mẽdaciũ recte vltimũ oꝛdinat᷑ in⸗
ter oĩa tãq; minimuʒ. ¶ Obiectio q̃ fiebat oppone bat
acſi eẽt oꝛdo iſtoꝝ ſᷣm elõgatõnem a veriate rei creata
vñ nõ dicimꝰꝙ m illã viã oꝛdinarẽtur.&ᷣ ſic diciũ ẽ.

bru octanñun

Etauo queritur vtꝝ mẽdaciũ facilius ſit

dacij ad ſuũ oppoſitũ.Et videt᷑ ꝙ difficili
us ſit mẽdaciu.ꝑ boc qð dicit greg. Pla⸗
na ẽ veritatis via:et graue eſt mẽdacij iter.vñ ꝑ ꝓphetã
dr.docuerũt lingnꝗ ſuam loqui mẽdaciũ.vt inique age⸗
rent laboꝛauerut. YItem greg.nibil ad defendendũ ve
ritatẽ tutius.nibil ad dicẽdum veritatẽ faciliꝰ.4. Pꝛe⸗
terea ſeneca. veritatis ſimplex ẽ oꝛõ.nec quicqᷓ; minꝰ cõ
uenit qᷓᷓ; ſubdola calliditas animis magna conãtibus.

4 Item vltra veritatẽ qui querit in planis querit offen

diculũ.l Cõtra.viij.ioh.cũ loquit᷑ mendaciũ ex ꝓpꝛijs
loquitur.cũ ergo hõ habeat mendaciũ ex ſe.veritatẽ at
nõ habeat a ſe.facilius aũt eſt quod eſt ex ſe q; quod eſt

aliunde.ergo facilius eſt mẽdaciũ qᷓ ſit veritas.⸗Pꝛe⸗

terea.veritas cõſiſtit in medio virtutis.mẽdacium vᷣo ĩ

extremo vicij.Virtus aũt eſt circa difficilimũ quẽadmo

dũ et ars.ergo difficilioꝛ eſt veritas q; mẽdacium. Itẽ
facile eſt auertere a ſigno.difficile aũt ẽ attingere ſignũ
qui aũt loquitnr veritatẽ attingit ſignum.qui aũt loꝗt᷑
mendatiũ diueytit a ſigno.ergo facilius eſt mẽdacium
qꝙ̃ᷓ ſit veritas. ¶ Ad quod dicendum.ꝙ ẽ loqui m ſta⸗
tum nature pꝛumitus inſtitute.⁊ eſt loqui ſᷣm ſtatũ na⸗

E ture rõnalis lapſe.ſi fiat ſermo ſᷣm ſtatum nature pᷣmi⸗

tus inſtitute:ſᷣm hoc facilis eſt veꝛitas.Si vᷣo fiat ᷣmo

m ſtatum nature lapſe.difficilis ẽ veritas et facile mẽę

daciuʒ. Pꝛeterea.difficilioꝛ eſt falſitas ad defendendũ
q̃ veritas. Per hoc poteſt ſolui quod queſitũ eſt.iAã
pꝛima rõ que oñdit mẽdaciũ eẽ difficilius.attendit᷑ q;
tum ad defenſionẽ:laboꝛant em̃ mendaces vt mendaci⸗
um ſuum cooperiãt ⁊ defendant.qui laboꝛ nõ eſt tantꝰ
in ſuſtinendo veritatẽ.et hoc eſt quod dicit greg. quãtꝰ
laboꝛ ẽ ſolicite cuſtodire ne ipᷣa fallacia depꝛehedi que⸗

at. hinc inde arcum tegit.et cõtra hoc vbi depꝛehẽdi po

tuit veritati ſimilem rnſionem querit. VUñ talibus dicit

hiero.yronice.voluntatẽ habes mentiendi artem fingẽ

di nõ habes.vetus ꝓuer.ẽ.mẽdaces memoꝛes eẽ opoꝛ⸗
tet. hoc idem faciunt alia pꝛima obiecta.4 Quod auteʒ
obijcitur in parte cõtraria per illud ioh.dicendum ẽ ꝙ
illud intelligitur de facilitate quo ad lapſum nature.et
ad idem faciunt ea que ſequũtur.difficultas em̃ attẽdi⸗
tur ad verum et ad bonuʒ m ſtatum nature coꝛrupte.
Si do fiat cõſideratio ᷣm naturã pꝛimitus inſtitutam
vtrobiq; erat facilitas li.ar.¶ E aũt virtus dicitur eẽ
circa difficilimũ.vicium vᷣo circa facile: nõ attenditur
Fm genns ipᷣius rei circa quã eſt virtus.circa eĩ eandẽ

rem fuit virtus anqꝙᷓ; homo fuiſſet lapſus et poſtqᷓ eſt la
pſus.mutata aũt eſt cõditio ex parte ipius hominis.vt Aga

quod tunc fuit facile li.ar. modo fit difficile. adinuaba
em tunc rectitudo.ꝑ boc poſſunt patere que ex illa ꝑte

ſunt obiecta.
¶ Dueſtio. cxl. de pecca/

to contentionis.

Acto de mẽdacio

cendum eſſet de ꝑiurio quod ſimiliteꝛ ẽ
cõtra veritatẽ.ſed de hoc deteꝛminabit᷑
in ꝑte de pꝛeceptis. Sicẽduʒ eſt ergo ð

tercio qd eſt contra veritatem.ſ.de contentõne qua veri
tas impugnatur. Pꝛimo ergo queritur quid ſit conten

tio.Secundo ſi contentio ſemper eſt peccatum:et ſi eſt
peccatum.vtrum ſit moꝛtale ſemꝑ aut veniale aliquan⸗

—

ad dicẽdũ ꝙᷓ; verũ.⁊ hoc ẽ ð comꝑatõe mẽ

quod eſt cõtra veritatem ſermonis: di

tis.nũqꝗd tũc dicet᷑ moꝛtale pẽ̃m.¶?

do vel econuerſo. Tercõ vtrum ſit cõtendenduin cũ he⸗
reticis in diſputatõne. Quarto vtrum cõtentio debeat
eſſe in repetitõne ſuoꝛum.
4

embrum prunum
Nau b ſupꝑ illð ad
ro.cõtentione et dolo. Contentõ eſt impu
gnatio veritatis ꝑ confidentiaʒ clamoꝛis
Circa hanc diffinitõeʒ dubitatuꝛ. Poteſt
em eſſe impugnatio veritatis. ſine cõfidentia clamoꝛis
etiam per ſermonẽ et eſt peccatum.eꝛgo ſub aliquo gene
re peccati continetur.nõ niſi ſub cõtentõne.ergo non ẽ
vniuerſalis ratõ ad omnẽ cõtentõnem.¶ Pꝛeterea vbi
aſſignatur differẽtia inter ʒelum et cõtentõem: dicitur
ʒelus in coꝛde.cõtentio in ſermone.ad eſſe ergo conten⸗
tionis nõ requiritur niſi impugnatio veꝛitatis ĩ p᷑mone
Ad quod dicẽdum.ꝙ diffinitio ſupꝛadicta datur cũ
circũſtantia augmentate.quidam em̃ clamoꝛe vincere
volunt.vt non tiñ ſit ibi impugnatio ſed clamoꝛ indebi
tus.nihilominus tamen impugnatio veritatis maliuo⸗
lentia arguitõnis eſt contentio.ñ dicitur.ij.ad thi.ij.
in glo.ſolent in cõtentione talia ogoni elimatio mali⸗

uolentie argumentatio.vt moueant onimos inſipienti

g e ſu l & videt y n

õ

um fratrum. AVnde generaliter contentio poteſt dici im

pugnatio veritatis perſiſtens in ſermone cauſa vincen
di.hec em̃ conditio videtur aꝓoni in glo.cum dicitur.

QAemo patitur in ſe vinci.licet ſciat vera eſſe que audi⸗
at. .

queritur ſi contentio vniuerſali⸗
ter ſit peccatũ/quod nõ/videtur.cõtende⸗
em̃ eſt in cõtrarium tendere.poteſt auteʒ
aliquis in contrarium tendere ⁊ nõ pecca
re.vt ſi aliquis ſuſtineat cõtradictoꝛiam veritatis:vt pᷣ⸗/

ualentiam videat rationis.talis em̃ in contrariũ tẽdit.

poteſtetiã boc ſieri exercitatõis cauſa vt in diſputatõi
bus nec tamen peccatur.ergo cõtentio nõ eſt vniuerſali
ter peccatum.¶ Item.j.ad p hił.quidã ex cõtentõe xpᷣm
annũciant ⁊c̃.et ſequitur.quid em̃ dum omni modo ſi
ue per occaſionẽ ſiue per veꝛitatem xpᷣc ãnuncietur. ſed

xp̃ᷣm annũciari ꝑ occaſionẽ bonũ eſt.ergo ex cõtentione

annũciare xpᷣm bonũ ẽ.hoc em̃ eſt per occaſionem.ergo
intentio hmõi ẽ bonũ.occaſio em̃ ſub ratõe vtilis ponit᷑

nõ ergo vniuerſaliter ẽ peccatum. 4 Similiter dicitur

j.ad coꝝ.xj.opoꝛtet hereſes eſſe vt qui ꝓbati ſunt ma⸗

8 oa ad ec adi.

nifeſti fiant.ſed hereſes eſſe ẽ contentões eſſe.ergo opti

nũ eſt contentõnes eſſe.ergo bonũ.nõ ergo vniuerſalit᷑
eſt peccatum. ¶ Cõtra.iacobi.iij.vbi ʒelꝰet ↄtentio ibi
eſt incõſtantia et omne opus pꝛauũ.ergo cõtentio ẽ ſᷣm

ſe malũ peccatũ.Et dicit ibidẽ. ꝙ ꝓbibuerat ʒelũ ⁊ con

tentionem ⁊ alia vicia q̃ ſequuntur ex contentõe.

¶Bimiliter queritn? .S. j.

ſi ẽ moꝛtale peccatũ.qð videt᷑ ꝑ boc qdð apts ꝓhibet cõtẽ
tõʒ.vñ dicit. Moli ↄtendere vᷣbis.ad nihil ei ẽ vtile niſi
ad ſubuerſionẽ audiẽtiũ.vbi expꝛimit᷑ phibitio cõtẽtio

nis. ¶¶ Silr ↄtentio enumeꝛat᷑ ab aplo int᷑ moꝛtalia pec

cata.j.ad ro.cũ dẽ plenos ĩuidia.homicidijs.ↄtẽtõe.do

lo ⁊c̃.⁊ ita vidr̃ ꝙ ↄtentõ ẽ moꝛtale pctm.4¶. It.xvij. ꝓ⸗

—

uer. Sempꝑ iurgia qrit malꝰ.angelꝰaũt crudel mittet᷑ 3
eũ.Angeſᷣꝰat᷑ crudelis dr dyabolꝰ.ꝗ dz mitti ð eũ.vt pꝰ
moꝛtẽ ad interitũ eternũ rapiat.ſed nõ rapiet ad interi
tũ eternũ niſi ꝑ moꝛtale.q̊ ↄtẽtio ẽ pct᷑m moꝛtale. Cõ
tꝛa.in iob xxxix.habet᷑.ꝙ iob ↄtendit cũ deo. cõtendere
at᷑ ibi ñ rideĩ ſonare ĩ moꝛtale peccatũ.ᷓ ↄtentõ nõ ſꝑ ẽ
moꝛtale pctm.dñs eĩ infra loquẽs de iob.dicit.ꝙ nõ lo
cuti eſtis coꝛã me rectũ ſic ſᷣuꝰmeꝰiob.ſi ̊ᷓ repᷣhẽſibilis
erat qͥ ao alia erat repꝛehẽſibil:⁊ qͥ ad alia rectꝰ.¶¶ Mꝛe
tea.aliꝗs pt᷑ ↄtẽdẽ cũ alio ĩ diſ bueee ñ aĩo malignita

qð dõm ꝙ vↄtẽtõ ſt; Sie A. prhm

*

ſmuit maunſen l

Diffinitur ſicut ſupꝛa dictũ ẽ.¶ Ao obiectuᷣ aũt in ↄtra⸗
riũ dicẽdũ ẽ q; nomẽ ↄtentõis põt laꝛge ſumi vt dicatuꝛ
motus ĩ cõtraria tendẽtiũ.⁊ hoc põt fieri ⁊ bono fine ⁊
malo:ſ bono fine nõ dicet᷑ peccatũ.⁊ hoc mõ ↄtendunt
qui diſputãt ad obuiatõem vel exercitatõis ca.Si vᷣo fi
at malo fine peccatũ ẽ ĩ his que ſunt ad fidẽ vel moꝛes.
¶ͥ Ad illud vᷣo qð dic aplłs ꝙ gaudet in hoc ꝙ ꝑ cõtentõö
nẽ annũciat᷑ xpᷣc.dicẽdũ ẽ.ꝙ aliud eſt deũ ex ꝑte paſſiue
annũciatõis et ex ꝑte actiue annũciatõis.Ex ꝑte em̃ an
nunciatõis paſſiue bonũ ẽ.ex ꝑte at annũciatõis actiue
licet ſit bonũ in genere:tñ põt eẽ malũ ex circũſtãtia vt/
fiat ex cõtentõe.et ex illa circũſtãtia nõ gaudebat apls
cõtentõ aũt ibi ſumitur ꝓ ſermone clamoſo ꝓcedẽte ex
odio pꝛiuato.vñ ſonat in moꝛtale peccatũ.de qͥ nõ gau⸗
de bat apłs.¶¶ Ad illð pᷣo qð dr.j.ad coꝛinth.xj. q opoꝛ
tet hereſes eẽ ⁊c. Intelligẽdum ẽ illo mõ quo malũ ẽ oc⸗
caſio boni.ñ ꝙ hereſis ⁊ ſciſſura ſit bonũ.Añ dic hay⸗
mo. Aldagnã vtilitatẽ pᷣſtiterũt hereſes ecclie dei.nõ ꝑ
ſe dũ doctoꝛes ecclie exercitauerũt qui q̃i doꝛmierant.
Ad illud vᷣo quod queritur vtrũ ſit moꝛtale peccatũ
Ddicẽdum eſt.q; aut fit aio malignitatis.aut fit cã neceſ⸗
ſitatis.aut fit cã exercitatõis. aut ex quadã titillatõne
glie et honoꝛis. Si fit cã malignitatis vt qui volũt iniꝝ
ſie vincere vel animos ſimpliciũ ſubuert.ſᷣm bũc mo⸗
dum eſt moꝛtale peccatum:et m hunc modum pꝛohi⸗
betur ab apoſtolo cum dicit. Moli contendere veꝛbis.
et dicit glo.cõtentio nibil poteſt niſi ſubuertere audien
tes dũ verboſus par vel ſuperioꝛ videtur eſſe catholico.
cõtentio minus ſtabilitatis ſepe generat ſcrupulum.et
dicitur iob.vj.in glo.inquiſitõibo nõ vidẽtur veritatem
aſſequi ſed victoꝛes videri hoc aũt poſſet eẽ ex quadam
leuitate in his vbi nõ ẽ ꝑicłin:et tũc nõ dr moꝛtale pec⸗
catũ Si vᷣo cã neceſſitatis tũc nõ ẽ peccatũ ſm ꝙ diciẽ
uelbeſn illud.¶ 26 cõtendas aduerſus hoĩem fru⸗
ra.nõ vetat cõtendere adueꝛſus eũ ꝗ male fecit vt coꝛ⸗
rigat᷑.qꝛ hoc fruſtra nõ fit qð certa neceſſitas cogitSi
fiat ca exercitatõis nõ ẽ peccatuʒ moꝛtale:etſi aliqñ ꝓxt᷑
modũ cõtingat eẽ veniale.Si voo cã eruditõis. nec ſic ẽ
peccatũ ſᷣm ꝙ dr.xxix.ꝓuerbᷣ.Vu ſapiẽs ſi cũ ſtulto cõo⸗
tenderit ⁊c᷑ glo.doctoꝛ fidelis ⁊ ſapiẽs ſi cũ infideli ⁊ cõ
tumace cnotenderit.ſiue toꝛmenta repꝛoboꝛum vł gau⸗
dia narret bonoꝛũ. fruſtra erga inſenſatum laboꝛat.
Si do fit ex quadã titillatõne honoꝛis vel głie.veniale
videtur peccatũ,.et ſᷣm hoc videtuꝛ accipi illud luc.xxij.
facta ẽ cõtentio inter diſcipulos.quis eoꝝ videret᷑ eſſe
maioꝛ.⁊ dicit glo.nõ ẽ incredibile ꝙ honoꝛe inuicẽ ſe p
ueniẽdo certarẽt.ſed qualibet ex cauſa cõtenderint non
quid adhuc carnales geſſerint.̊ quid ſpũalis magiſteꝛ
iuſſerit audiamus.ex quo accipitur ꝙ carnales ert cõ⸗
tendendo ð pᷣuentione honoꝛis.Sic ergo patet ꝙ aliqñ
dicitur moꝛtale peccatum aliquãdo veniale.aliquando
neutrũ.Cũ em̃ dicitur luc.xiij.Cõtendite intrare ꝑ an⸗
guſtam poꝛtam.neutrũ deſignatur.ſed quod poteſt eſſe

meritoꝛium vite eterne.

embru terciuʒz
Ercio queritur vtrũ cõtendendum ſit cũ
hereticis in diſputatõibo.Oꝛ nõ.pidetuꝛ.
dicitur ei.viij.ecci.ſuꝑ illud.nõ litiges cũ
homine linguato.glo.heretico.ð quo.ſub
lingua eius laboꝛ et doloꝛ. et poſtea ſubiũgit rõnem. ne
aliena et vilae ꝓgenie tua loquat᷑ xp̃iana.ſ.⁊ catholi⸗
ca dic interlinearis.¶ Pꝛeterea.ipi heretici ſignãtur ꝑ
canes qui lacerant verbũ dei.ꝓhibetur aũt.vij. math.
ne detur ſctm canibus.ergo nõ eſt cõtendendũ cũ here⸗
ticis.q¶¶ Pꝛeterea deriſoꝛes ſunt.qui aũt arguit deriſoꝛẽ
ſibi generat maculã.ix. ꝓuer.eꝛgo nõ ẽ contendendũ cũ
illis. Similiter dr.xiij.ecci. Qui tangit picẽ coinquina
bitur ab ea.tangere aũt picem ẽ ceõtendere cũ heretico.
ergo nõ eſt cõtendendũ cũ hereticis.⸗l Itẽ gelaſius pa⸗
pa.Qaõ eſt ecci moꝛis cũ his qui polentam habent com⸗

5

AαàH X*

munionẽ ꝑmirtamq; cũ ꝑfidis:miſcere cõciliũ.et iteꝛuzʒ

habere cũ hoſtibus cõmunionis aliene.¶ Contra.ſuꝑ

nullum fas ẽ canonu magiſtris atq; eet certamẽ
illud.j.reg.xiiij accidit quada die.Catholici aduerſus

hereticos cõtentõem nõ cõmonueant.niſi pꝛius ad ceꝛta

—

men ꝓuocãtur. Pꝛeterea.exemplo aug et alioꝝ docto
rũ eccleſiaſticoꝝ habetur.qꝙ; licitũ ẽ cõtendeꝛe cũ hereti
cis.ſic pʒ.j.ad coꝛi.xj.ſuꝑ illð.oʒ heſes eẽ ⁊c.glo.młta

ad fidẽ catholicã ꝑtinẽtia dũ hẽticoꝝ callida inquietu⸗

dine exagitantur vt aduerſus eos defendi poſſint.⁊ cõ⸗
ſiderãtur diligẽtius ẽt intelligũtur clarius.⁊ pᷣdicãtur
inſtantius.¶ Item ꝑ bella in li. JYoſue ſignãtur certami
na fideliũ cõtra hereticos.AUñ dicit adàmãtius.ſciens
apłs carnalia bella nõ ampliꝰnobis agenda:h̊ ↄtra ſpi⸗
rituales nequicias.velut pꝛiceps militie rpᷣi pᷣcepit mi⸗

litibo xpᷣi. Induite vos armatura dei.vt poſſitis ſiare

aduerſus inſidias dyaboli. Inſidie aũt dyaboli ſunt
in ipᷣis hereticis.licitũ ergo ẽ cõtendere cum hereticis.
Ad quod dicẽdum ꝙ ſumpto large cõtendere ꝓ cer⸗
tare in diſputatõne.licitũ eſt aliquo caſu cõtendere cuz
hereticis.Si vᷣo accipiatur cõtendere ꝓut ſupra diſtin Mrt
ctum eſt. ꝓ impugnatõne veritatis intentõe vincendi.
nõ eſt licitum cõtendere cum heꝛeticis nec cuʒ alijs.Oi⸗
ſtinguẽdum aũt eſt.q hereticus ant ẽ pᷣciſus ab eccleſia
cuius ꝑtinax ſnia dinoſcit᷑.⁊ cũ talibo nõ ẽ habẽdũ con
cilium.Fᷣm illud.nõ ſedi cũ ↄcilio vanitatis ⁊c.⁊ dr ad
thi.hereticũ hoĩem poſt pꝛimã et ſecũdam coꝛreptõem
deuita.Vnde heretici poſt damnatoem ĩ cõcilio nõ vo⸗
cãtur ad cõcilium.ſicut habetuꝛ.cañ.xxiiij.q.j.maioꝛes
nrᷣi.nõ eĩ reuocãdũ ẽ in dubiũ.quod iã diligenti diſcuſ
ſione eccłie ẽ danatũ.Si vo heretici adhuc ſunt coꝛrigi
biles.licitũ ẽ cõtendere in diſputatõe cũ eis.vt ad fidez
reuocẽtur vel vt eoꝝ falſitas in alijs manifeſtatur.hoc
aüt intelligendũ ẽ de ꝓbatis in doctrina catholica.peri
culoſum aut ẽ ſimplicibus cũ hereſiarchis diſputare.

embrumquartun
D Elius igitur gẽa queritur vtrũ liceat ĩ di⸗
ſputatõe ſacre ſcripture cõtendere.q; non
videt᷑.dicit᷑ em̃ in glo.ſuꝑ illud ad thi.no Al

li cõtendere. collatio inter ſeruos deiſ nõ
cebet eẽ altiicatio:ſed ſerui dei debẽt eẽ tractantes ſa-

crã ſcripturam.ergo inter illos nõ debet eẽ contentio.

Itẽ. viij.yſa.aque ſiloe vadunt cũ ſilentio.glo.doctrĩa
xpᷣi que ſine clamoꝛe et ſtrepitu leniter fluit.ergo debet
eẽ ſine contentõe.¶ Item diſcipulus xpᷣi debet eſſe imi⸗
tatoꝛ xpᷣi.ſed bonus auditoꝛ ſacre ſcripture ſiue doctoꝛ
cebet eẽ diſcipulus xp̃i. ergo debet eſſe imitatoꝛxpi. Sʒ

de xpᷣo legitur ſᷣm traſlationem. lxx.non contendet ne⸗ ſts meſſtas

q; ciamabit neq; audiet aliquis eius vocem in plateis.
et hoc in.xij.math.quod exponit aug uſtinus in libro
de. xij. abuſiombo.xpᷣianus nemo recte dicitur: niſi xpᷣi
moꝛibus coequetur.tu ergo ſi moꝛum xpᷣi ſimilitudineʒ
tenere cupis:ne contẽdas.ne abuſiue in eccleſia xpᷣianꝰ
exiſtas.tractantes ergo ſacram ſcripturam in diſputa-
ſhibns nõ debent contendere. Similiteꝛ dr ad thi: ſeꝛ
uũ dñi nõ opoꝛtet litigare.glo.ſernus dei nõ obſtrepet
ſtudio altricãdi vel cõtendendi. E
re ad vtrãq; partem cõtradictõis cõſtruendam.ergo li⸗ dono⸗p
citum eſt diſputare ad obuiatõnem.obuiatio aũt quiꝰ
aliud eſt q; contentio ſimiliter q; cõtradictio.eꝛgo licitũ
eſt diſputare cõtendendo.¶¶ Pꝛeterea.aliquis poteſt ſu
ſtinere paꝛtem in qua eſt falſitas.vt videatuꝛ quid inde
accidit:vel qualiter poſſit infoꝛmaꝛi.ſicut ergo licitum
eſt contẽdere aduerſus eum ꝗ malefecerit.ita licitum ?ẽ
cõtendere aduerſus eũ qui falſum panc⸗ licitũ ẽ

contendere in diſputatõpne ſacre ſcriptuꝛe. ¶ Ao quod
dicendnm.ꝙ contendere poteſt accipi dupliciter. VUno
modo mn cõtrarium eius quod ſu ſtinetuꝛ tendere.ad Gᷣ
ꝙ falſitas manifeſtetur et veritas aſtruatur:⁊ hoc mo⸗
do licitum eſt contendere in diſputatõne ſacre ſcriptuꝛe

ſacher ſe

V
fal

cer
.

l 4 cun

ſn

