di ↄñ̃tia in ipᷣo ſ̃ in ⁊ꝛio.⁊ ꝑ hec pñt ſolui q̃ obiecta ſũt
⁊ lʒ bona tꝑalia poſſint daꝛi ſine ſpũalibo ⁊ ſpũalia ſi⸗
ne boĩs tꝑalibo:tn diffidẽtie ñ ſic ſe hnt.ſᷣ̊ diffidẽtia re⸗
ſpectu miſcðie geneꝛal ᷣm quaʒ dãt᷑ tꝑalia:poĩt ꝑ ↄñs
diffidentiã miſcðie ſpãlis ſᷣm quã dant᷑ bona ſpũalia
7 nõ ecõnerſo.

o q̃rit᷑. vtꝝ deſꝑare de ſalute ꝓximi
ſit pccm. Et videt᷑ ꝙ ñ. Spare.n.ſiue ↄfi⸗
dere de ſalute ꝓximi ñ ſꝑẽ mot vᷣtutis.qꝗ
eĩ ↄtidit de ſalute eterna ꝓxĩ ñ pᷣcedẽtib
meritis: n hʒ motũ vᷣtutis ſ̊ pᷣſumptiõis.qᷓ deſpare qð
ei oppoĩt᷑ ñ ſꝑ ẽ motꝰ pcti. Cõtra.ſic dic aug. de quo⸗
ũq; peſſimo ĩ hac vita ↄſtuto ñ ẽ deſꝑandũ.ſi ꝗ̊ deſpe
rat peccat.l Itẽ deſꝑare de ſalute ꝓxĩ ẽ deſꝑare de mi⸗
ſericoꝛdia dei qͥ ſalꝰ ↄfert᷑. ſ̊ pctm ẽ deſꝑare de miſcðia
dei.̊ petm ẽ deſꝑare de miſcdia ꝓxi dũ ẽ ĩ via.¶ Pre⸗
teꝛea.magis coðòſcit hõ ea q̃ ſunt ĩ ſeipᷣo qᷓ ea q̃ ſunt ĩ a⸗
lio.hᷣ̊ quãtũcũq; coqſcat malũ ĩ ſeipᷣo vel quãtucũqʒ di⸗
minuerit:ñ ẽ deſperãdũ de venia.⁊ ſi deſꝑat peccat.vñ
dr ĩ ꝓlogo pſalterij.Qulli quãtũcũq; delinqnti de veĩa
ac miſcdia dei diffidẽdũ ẽ aſſumpta penitẽdi hũilitate
Et dic Yið.nullꝰ deſꝑare dʒ veniã etiãſi cca finẽ vite
ↄuertat᷑. Reſtat ̊ ꝙ nullodʒ dæſpeꝛare de alteriꝰ ſalute
ſiue pctoꝝ remiſſiõe. qð dðᷣm ẽ.ꝙ ð nemie deſpe
rãdũ ẽ dũ ẽ ĩ via ⁊ ſi deſꝑat peccat.h.n.ẽ ð dei miſcðia
cæſꝑare.⸗¶ Ad obiectũ at᷑ ĩ ↄꝛiũ rñdẽdũ.ꝙ lʒ ↄfidẽ ð ſa
lute ꝓxi ñ ẽ opꝰ vᷣtutis.ſꝑ tñ ex oppoſito eſꝑare de ſa⸗
lute ſpũali ad petm ꝑtiet.ↄfidẽ.n.de ſalute ñ poĩt totũ
eẽ ĩ actu vᷣtutis:pᷣ ↄfidẽ oꝑtet de ſalute.i.de venia pᷣce⸗
nte natalłr gr̃a. ⁊ de vita etna pᷣcedẽte gr̃a ⁊ meꝛitis

ſꝑatio at h̊ totũ tollit ⁊ iõ reducit᷑ ad eẽ pcti.
emb:umoctaunuum
Ltauo qrit᷑ qꝗð ẽ remediũ pᷣncipale ʒ de⸗
ſꝑatõʒz.Et ad h̊ nõndũ ꝙ pᷣncipale reme⸗
. diũ ẽ ↄfidẽtia ð xpᷣs paſſo ꝓ hũano genẽ
Nqgðerat ĩ pcto.vñ ſuꝑ iũlð.v.ad ro. ꝓ im⸗
pijs moꝛtuꝰ ẽ. Glo.ne deſꝑes de eiꝰpotẽtia cꝰa parz ta
lis ĩ moꝛte beniuolẽtia.a qͥ tales arras accepimꝰ:ꝙ do⸗

nauit impijs moꝛtẽ ſuã ꝗ uat iuſtis vitã ſuaʒ. ¶ Item
Cri.raab mẽtrix eꝛat:ſᷣ ſaluata ẽ.latꝛo homicida fuit
Hᷣͥ ꝑadiſi ciuis factꝰ ẽ. ſaulꝰ blaſphemꝰ fuit: ſ̊ apłs dei
factꝰ ẽ.hec ſunt dei ꝑadoxa. hec oↄſideꝛa ⁊ nũq; veſpes.
Silr dẽ.ij.reg.xj.ſuꝑ illð:doꝛmiuit cũ ea.glo.de ſtatu
ſuo dauid cadẽte nemo ſuꝑbiat. de lapſu etiã reſurgen
te dauid nemo deſꝑet. mirabilit᷑ ſcriptura ⁊ ſuꝑbos pᷣ⸗
mit ⁊ hũiles leuuat.

¶ NMueſtio. clxxv.de illa di
iuiſiõe peccati que eſt: ꝙ aliud ex timoꝛe male humili⸗

ante:aliud ex amoꝛe male accendłète.

Abitũ eſt ſupra de

diuiſiõe illa pct᷑i q̃ ẽ.alið ẽ peẽm ex in⸗
firmitate.alið ex igrãtia.alið ex ceꝛta
malicia.Cõſequẽt dðm ẽ de illa diuiſi
one pct᷑i q̃ ẽ.alið ẽ ex timoꝛe male hũi⸗
iã te.alið ex amoꝛe male accẽdẽte.de q̊ͥ d ĩ p̃ᷣs. Incẽſa
igni ⁊ ſuffoſſa ⁊c. Primo & qrit᷑ de rõne diuiſiõis ĩ ſe
Scðdo de ꝑtibꝰ diuiſiõis.¶ De rõne diuiſiõis q̃rit᷑ Fᷣm
hũc modũ.vtꝝ timoꝛ illicitꝰ⁊ amoꝛ illicitꝰ diuidãt ipᷣa
genera pctoꝝ:an om̃e pctᷣm qð ẽ ex tioꝛe fiat ex amore.
Scdo.cꝰmodi ſit hec rõ diuiſiõis vicʒ ſᷣm quã rõnem
pcti accipiat᷑.¶ Prio at᷑ obijcit᷑ ꝙ penes iſta duo cõne
niẽt ſumat᷑ diuiſio pcti.qð videt᷑ ꝑ glo.ſuꝑ illð pᷣs. In
cẽſa igni ⁊ ſuffoſſa.vbi dr.ꝙ oĩa pcta ſunt vel pt᷑ cupi
ditatẽ vel ꝓpt᷑ timoꝛẽ.⁊ noĩe cupiditatis itelligit᷑ amoꝛ
rei nõdũ hite.⁊ iteꝝ ſbiũgit.om̃e pctm due res faciũt ĩ
hoĩe.ſ.cupiditas ⁊ tĩoꝛ.ſic ed amoꝛ dei ⁊ tioꝛ eiꝰ ducũt
ad oẽ bonuʒ. ex q̊ videt᷑ ꝙ recte drñtie pct̃i accipiũt᷑ ſᷣin
timoꝛẽ male bũiliãtẽ ⁊ amoꝛẽ male accẽdẽtẽ.q¶ Itẽ ma⸗
lũ ⁊ bonũ ſunt oria ⁊ e diuerſo diuidũt᷑.q̊ diuiſio pcet᷑i
ꝗ accipit᷑ ſᷣm illa eſtↄueniẽs diuiſio.ita q; nihil qð ca⸗
dit ſpᷣ vna drñtia cadit ſbᷣ alta.¶ Itẽ diẽ aug.ĩ li.ð du
abo aĩabo.volũtas ẽ animi motꝰ nullo cogẽte ad aligꝗd
ñ admittẽdũ vel adipiſcẽdu.volũtas ̊ termĩat᷑ ex vna
ꝑte ĩ dimittẽoo malũ.ex alia ꝑte ĩ adipiſcẽ bonuʒz.ſic
at᷑ volũtas recta ẽ ĩ his duabo drñtijs:ita ⁊ volũtas di⸗
ſtoꝛta.pctm at᷑ accipit᷑ ᷣm volũtatẽ diſtoꝛtã.erũt ̊᷑ oue
drñtie pct᷑i.¶ Itẽ drñtia tẽptatõis ẽ ſᷣm rõeʒ cupidita
tis ⁊ tioꝛis.ſic hr.xxvj.mat.ẽ teꝛna temptatõ cupidita
tis ita ⁊ tioꝛis.cũ q̊ drñtie cẽptatõis accipiũt᷑ Fᷣm tioꝛẽ
aqmoꝛẽ:drñtie pctoꝝ rectè accipiũt᷑ ſ̃m eaſdẽ dꝛñtias
Eoõtꝛa. ſt upꝑ illð.j. YJo.ij.Qolite diligẽ mũdũ ⁊c.glo.
bede. ſiẽ dilectõ dei ẽ fons oĩm vᷣtutũ:ita dilectio mũdi
oĩm vicioꝝ.ſi ̊ viciü ex amoꝛe ſit fons oĩm alioꝝ:vici
um ex tĩoꝛe ſbᷣ vicio ex amoꝛe ↄtinet᷑. Quſla g̊ ẽ diuiſio
pctm alið ẽ ex tioꝛe male hũiliãte: alið ex amnoꝛe male
accẽdẽte.¶ Itẽ aug.ĩ li.de li.ar.claꝝ ẽ iã nihil aliud qᷓ
libidinẽ ĩ toto malefaciẽdi genẽ dñnari. ſi ᷓ oẽ qͥdlibʒ ĩ⸗
qᷓtũ hmõi amat᷑:claꝝ ẽ ĩ toto genẽ malefaciẽdi nihil a⸗
lið dñaꝛi q; pcʒ ex amo ⁊.ñ &̊ diuidẽ ex tĩoꝛe ⁊ amoꝛ oẽ
pctm.: Hoc et᷑ videt᷑ ex eo qdð.j.ſegꝗt᷑.oueĩt int᷑ nos oĩa
malefcta ñ ob alið mala eẽ:niſi ꝙ libidie.i.ĩpꝛobanda
cupiditate fiũt.q̊ oẽ malũ ñ niſi ex ĩpꝛobãda cupidita⸗
te ſit.ñ ᷣ qdð fit er tioꝛe diuidr̃ ↄ illð qð fit ex amoꝛe.
¶lItẽ dic gg.cũ pñs pẽa metuit᷑ ⁊ dei facies ñ amat: ti
moꝛ ex tioꝛe ẽ ñ ex hũilitate.ſᷣm ꝙ ẽ ex tioꝛe ẽ ex amore
aliqͥ ĩoꝛdiato.gᷓ tioꝛ ẽ er amoꝛe ĩoꝛdiato.ñ &̊ int ſe diui⸗
dũt᷑ pctm er tioꝛe ⁊ pctm ex amoꝛe.¶ Itẽ tioꝛ vidr eẽ cã
pcti ex amoꝛe.dr.n.ſuꝑ illð.xiiij.mat᷑.timuit ꝓpłʒ. glo.
tioꝛ hoĩm differt ſ̊ volutatẽ ñ aufert. vñ auidioꝛes red
dit ad crimẽ qͥs aliq ſuſpẽdit a crimie.ᷓ tioꝛ iduẽ pec
catũ ex amoꝛe.ñ ̊ᷓ due dꝛñtie ex opoſito diuidẽtes pec
catũ ſũt tioꝛ ⁊ amoꝛ tãꝙ; cauſe pctoꝝ.(¶ Ad qð doᷣmẽ
ꝙ ↄueniẽs ẽ diuiſio pcti q̃ ſupᷣdicta ẽ. Et doᷣm ẽ ꝙ pctʒ
illð qð ẽ ex tĩoꝛe ñ ẽ ex amoꝛe eiꝰdẽ rei illicito.⁊ ſic tĩoꝛ
illicitꝰ amoꝛ e diuerſo diuidũt᷑. ſᷣm at᷑ ꝙ ad diueꝛſa re
ferũt᷑ pᷣt idẽ actꝰ eẽ ex tĩoꝛe rei illicito ⁊ ex amoꝛ alteꝛi

rei illicito ſm ꝙ loqmur ð actibo alijs pctoꝝ diſtictis
ab actu tioꝛis ⁊ ab actu amoꝛis.actꝰ.n.ille ꝗ ẽ timẽ ñ ẽ

ille ꝗ ẽ amaꝛe nec ecõueꝛſo.ſᷣ occidẽ hoĩeʒ p̃t eẽ ex tĩore

ioꝛdiato alicꝰrei ex vna ꝑte:⁊ ex amoꝛe alteꝛiꝰrei ex al
tera ꝑte. SItẽ actꝰpcti qẽ er bis duabo caulis p̃t ſic eẽ
vt ſit ex tioꝛe tãqᷓ; ex ꝓinq cã.⁊ ex amoꝛe tãqᷓ ex mota
vel ecõueꝛſo.vel ex vtroqʒ tãqᷓ; ex ꝓinq̃ cã e diueꝛſo tñ
ſũpta. Si ðᷣo ſit ex vtroq; tãq; ex ꝓpĩq̃ cã.pᷣt eẽ ꝙ amor
ſit p̃ᷣncipał cã motꝰ vł tioꝛ pᷣncipalł motꝰ.q¶: His ĩtelle⸗
ctis rñdẽdũ ẽ ad obiecta ꝑ diuiſiõʒ. diuiſio.n.q̃ facta ẽ
ſuꝑ illð.ĩcẽſa ig.⁊ ſuffoſ.attẽdx qtũ ad eẽntiã pctorũ.
et ꝙtũ ad cauſalitatẽ.ſᷣm rõʒz ꝓpiquã vł ᷣm rõʒ cãe pᷣn⸗
cipał.vt dicat᷑ ꝙ eẽntialłr pctm tioꝛis ñ ẽ pctm amoꝛis
nec pcrẽm qð ẽ ex tĩoꝛe male hũiliãte tãqᷓ; ex ꝓpinq̃ cã ⁊
pᷣncipali:ẽ ex amoꝛe male accẽdẽte tãqᷓ; ex ꝓpiq̃ cã ⁊ pn
cipali.hᷣ pᷣt eẽ ex tioꝛe tãq; ex ꝓpĩq̃ cã:? ex amoꝛe tãqᷓ; ex
cã remota. Et ſᷣm h̊ ſoluedũ ẽ qð ex alia ꝑte obijciebat
vbi dicebat᷑. ꝙ perin qð erat ex tioꝛe fuit ex amoꝛe tãqᷓ
ex cã prĩa.⁊ H̊ mõ ĩtelligẽ ill qð dic beð.ſuꝑ cañ.Jo.
7 aug.ſiłr. . Ad alið et᷑ nndũ.q; amoꝛ ẽ pria cã omĩs
pcti.ñ ſic at᷑ ẽ ð ſioꝛe.⁊ iõ dic aug.ĩ li.d li.ar.ꝙ clarũ
ẽ nihil alið qᷓ; libidinẽ ĩ toto malefaciẽdi genẽ dñari.⁊
iteꝝ.Cõueiĩt int vos oĩa malefct̃a eẽ ex libidine. Ad
alið vᷣo qdð obijcit᷑ tĩioꝛẽ eẽ ex tioꝛe⁊ ita ex amoꝛe.dom ẽ
ꝙᷓ ibi accipit᷑ tioꝛ tãꝙᷓ ꝓpinq̃ cã.amoꝛ vo tãqᷓ; remota.lo
qt᷑ tñ ibi ð motu tioꝛis ſuił ꝗ diffinit᷑ a motu tioꝛis bu
mani ⁊ mani.q¶ Ad illõ po qð obijcit᷑xiiij.mat᷑.dicẽ⸗
dũ ꝙ actꝰ ille pᷣncipa łr fuit ex amoꝛe tãqᷓ ex ꝓpinq̃ cã 2
pᷣncipali.⁊ loqt᷑ ibi ð hoicidio SJo.̊ fuit ex tioꝛe occaſi
onałr.tĩoꝛ.n.cũ viffert aliqð pct᷑ʒ: ardẽtõꝛẽ reddit ipʒ
pctoꝛẽ ad peccãdũ ꝓꝑt᷑ ip̃aʒ delectatõʒ.⸗¶ Si vᷣo obijcia
tuꝛ ꝙ idẽ dẽ motꝰꝗ ẽ receſſus ab vno loco ⁊ acceſſus ad
aliũ·ſicẽ receſſus a thebis ⁊ acceſſus ad athẽas.⁊ G̊ mõ
poſſit dici idẽ motꝰpct᷑i ꝗ fit ex tĩoꝛe ⁊ ꝗ fit ex amoꝛe.nã

tioꝛ ẽ ſuga ai a malo:amoꝛ vo appetitꝰ boni.⁊ ita vidr

vnꝰ eẽ motꝰ tioꝛis ⁊ amoꝛis.dm ẽ ꝙ ñẽ ſiłe.timẽ enĩ
diẽ actũ quẽdã ꝗ ẽ aliꝰab eo ꝗ ẽ amare. nec ẽ ſiłe in mo
tibo aĩe vſq;qq; ⁊ ĩ motibo extioꝛiba.nullꝰ eĩ diẽ̃ timeꝛe
⁊2 amare eẽ eũdẽ motũ ᷣm rẽ.receſſuʒ.n.ab vno ⁊ acceſ
ſuʒ ad aliũ locũ oppoſitũ dic̃ ꝗs eẽ eũdẽ motũ.¶ Deĩð
ꝗqᷓ̃rit᷑ ð pᷣdcã diuiſioe q̃ fit ᷣm tioꝛeʒ ⁊ amoꝛẽ cũ fiat ſᷣm
cãʒ ſᷣm ꝙ genꝰ cãe accipiat᷑.cũ.n.dicimꝰ.oẽ qð ẽ ĩ mðo
aut ẽ ↄcupia oculoꝝ:aut ocupia caꝛnis:aut ſuꝑbia vite
fit diuiſio pctoꝝ ſᷣm cãʒ. ⁊ pt qri ĩ q̃ cã diffeꝛt hec diui
ſio a pdcã. Ad qð dᷣm.ꝙ vt q;ʒ dꝛ attẽdi ſᷣm cãʒ mo⸗
tiuã.ſ̊ ĩ ̊ diſtiguit᷑.ꝙ vna diuiſio ẽ ſᷣm ↄditõʒ cãe mo⸗
tiue foꝛmalẽ.illa.ſ.q ẽ:pctm alið ex tioꝛe:alið ex amo⸗
re.alia vᷣo ᷣm ↄditõʒ cãe motiue materialẽ. cũ dẽ: aut
ↄcupiĩa carnis:aut ẽ ↄcupia oculoꝝ.⁊c.ↄcupĩa.n.cũ
diuidit᷑ ſᷣm ↄcupiſcibile: ſic motiuũ ↄcupie diuidit᷑ ſᷣm
foꝛmã:cũ at᷑ ↄcupia dinidit᷑ ex ꝑte ↄcupiſcentis ſiue ſᷣm
ↄditõz ipᷣiꝰ:dr e diuiſio pᷣm materiã.Alið et᷑ attẽden⸗
dũ ꝙ diuiſio que eſt ſᷣm timoꝛẽ ⁊ amoꝛẽ: attẽditur ſᷣm
bonũ ⁊ malũ in genere.dico aut apparẽs bonũ ⁊ appa⸗
rens malũ.Alia vo diuiſio dat intelligẽ drñtias cõcu⸗
piſcibiliuzʒ. (Eſt igit᷑ primo dᷣm de peccato timoꝛis
ſpẽalit.⁊ de peceato amoꝛis illiciti oſequẽt. Circa vᷣo
timoꝛẽ malũ querit᷑ Primo qd ſit. Scðo vtꝝ ſit pctm
moꝛtale: an nõ. Tercõ q̃ ſunt drũtie timoꝛis ꝓut ẽ pec
catũ ſiue ſint ſpẽs ſiue ñ. Quaꝛto de eo qð ẽ timẽdũ vł
ni timẽdũ.⁊ Gᷓ ẽ de materia tioꝛis.Quiĩto ð cã inducẽ e
tioꝛẽ hũanũ.Sexto vtꝝ excuſat a pcto. Septio de op⸗

poſito ipᷣiꝰ.
ſtoꝛ vidit lupũ venientẽ. Glo.timoꝛẽ ſu⸗

ga animi ne ꝑdat qð amat. ? intelligituꝛ

diffinitõ timoꝛis.¶. Itẽ aug.talẽ diffinitõz erꝰ ponit in

embꝛu prunũ
Irca primũ ſic dicit Auguſti.ſuper illð
cecimo Joh. Mercenarius 7 9 nõ ẽ pa⸗

W

ln
lerp
Mer

pie

aqt
lep

ueſtio

li.de ci.dei.Cimoꝛ eſt ꝑturbatio animi in expectatiõe
mali futuri.Jo.vᷣo damalſ.ponit hãc.Limoꝛ ẽ pꝛet na
turã irrõnalis ſiſtole.i.ↄtractio.¶¶ Dis habitis qrit᷑ ðᷣ
pma diffinitõe.videt᷑.n.ꝙ nõ recte diffiniat᷑ cũ diffini⸗
atur ꝑ ſuũ oppoſitũ ↄtrarie. amoꝛ.n.opponit᷑ ↄtrarie ti
moꝛi.diffinit᷑ aũt ꝑ amoꝛẽ.ꝗ̊ male./ retea.timoꝛ ſᷣm
ꝓ eſt donũ ſpũſſct᷑i nõ recte diffinit᷑ ꝑ ſugã.ſᷣm G.n.tioꝛ
reueꝛentie cẽt fuga.nullũ aũt malũ ẽ a qͥ fugiẽdũ ẽ hñti
timoꝛẽ reuerẽtie ĩ patria.ſ̊ timoꝛ malus ⁊ timoꝛ bonꝰ
in genere ↄueniũt.g̊ᷓ timoꝛ malus nõ dʒ diffiniri ꝑ fu⸗
gã. Querit᷑ etiã cu ſint pluꝛes diffinitões tioꝛis:in qͥ
differat bec diffinitio ab aljs: ¶ Ad quod doᷣin. ꝙ nõ
diffinit᷑ timoꝛ ꝑ ſuũ oppoſitũ.amoꝛ.n.ꝗẽ in rõne timo⸗
ris nõ opponit᷑ timoꝛi:hᷣ ẽ cã ipᷣiꝰ.q Ad ſecũdũ vo dicẽ/
dũ.ꝙ timoꝛ malꝰ recte diffinit᷑ ꝑ fuga. reſpic.n.ſꝑ ap⸗
parens malũ:etſi ñ ſit ſimpłr malũ.timoꝛ aũt bonꝰ aut
eſt vie aut patꝛie.ſi ẽ vie reſpiẽ̃ qð ẽ ĩ vᷣitate malũ quod
accidẽ pᷣt.timoꝛ aũt reuerẽtie ꝗ ẽ in patria ñ reſpic ma
lũ ſ dicit reſilitõʒ a ſũma maieſtate ĩ ſuã ꝑuitateʒ. Et
ↄcedendũ ẽ ꝙ fuga animi ñ ẽ illð qð ẽ generale ĩ om̃i ti
moꝛe:ſ i oĩ timoꝛe ꝗẽ vie.reſilitio vᷣo ẽ illð qð cõe ẽ ĩ oĩ
timoꝛe ſiue ſit bonꝰ ſiue malꝰ.¶4. Ad terciũ vᷣo dom.q;
differũt he rõnes timoꝛis ĩ q̊ ꝙ pria tetermĩat᷑ ſᷣm cãʒ
tioꝛis.ſcdᷣa ᷣo determiat᷑ ꝑ genꝰ tioꝛis.tercia vᷣo deter⸗
minat᷑ m eẽ materiale ⁊ nat᷑ale ipᷣiꝰ timoꝛis.

embruz ſecũdum

do querit᷑.vtꝝ timoꝛ ſit pct᷑m moꝛta
le vel ñ. Et pᷣmo occaſiõe hꝰ q̃rit᷑. vtꝝ ſit
per̃m. Scðo. vtꝝ moꝛtale vel veniale/ Aꝛ
guit᷑ aũt ꝙ nõ ſit pct᷑m ꝑ h̊ ꝙ petᷣm ⁊ pẽa
diuidũt malũ ĩ genẽ.qð & eſt in genẽ pene ñẽ in geneꝛe
pct᷑i.ſᷣ timoꝛ ẽ in genẽ pene.qð pʒ ꝑ ̊ qð dic gg. teſteʒ
egcie ſue hʒ ſꝑ timoꝛẽ. ⁊ loꝗt᷑ de ꝑuerſo ꝗ ſꝑ hʒ penaʒ
timoꝛis. Reſtat ̊ timoꝛ ẽ pena.ñ &c ĩ genẽ peccati.
Cont᷑.dr̃ in euang. Molite timẽ ꝛ⁊c. ſ̊ ꝓhibitõ nõ fit
niſi pct᷑i.q̊ timoꝛ ẽ pctm.⸗ Itẽ vlt.apoc.timidi int᷑ pec
Sa qð dðm. ꝙ ti⸗

defte eFft.

iffer&

1 . vie
acr

—
„ 2

catoꝛes ↄputãt᷑.ꝗᷓ timoꝛ ẽ peccatũ.
moꝛ aliqñ noiat paſſiõeʒ.aliqñ noiat actũ.cũ at noĩat
paſſiõʒ ſolã tũc ẽ pena.cũ aũt noĩat actũ potẽtie q a vo
lũtate egredit᷑ terribili aliqͥ mouẽte:dicet᷑ eẽ pcẽm.eꝗ⸗
noce aũt dicit᷑ de timoꝛe ſᷣm ꝙ dr pctẽm ⁊ m ꝙ dr̃ pea.
lEt ꝑ h̊ ſoluit᷑ illud qð obiectũ t.pᷣma.n.rõ reſpicit ti
moꝛẽ ᷣm ẽ pena vel in pñti vel in futuro.¶ Scðdo q̃⸗
rit᷑.vtꝝ ſit veniale vel moꝛtale: videt᷑ ꝙ ſit moꝛtale.di⸗
cit.n. Heda erponẽs illud qð dr ĩ apoc. penlł.timidis
⁊ incredul ⁊c.cũ infidelibo pctoꝛibo timidi ⁊ foꝛmido⸗
loſi ↄputãt᷑.ſic int nephãda crimĩa timoꝛis ⁊ foꝛmidis
crimẽ ponit᷑.reſtat ꝙ̊ ꝙ timoꝛ eſt moꝛtale petm cum int
nephada crimĩa oputet᷑.¶ Iteʒ timoꝛ male humilians
opponit᷑ amoꝛi ꝗ ẽ caritas.ſic habet᷑ ſuꝑ illð pᷣs.Incen
ſa igni 2 ſuffoſſa.timoꝛ.n.male hũiliãs coꝛ ↄſtrigit ⁊ q̃i
gelicidiũ fac.amoꝛ vᷣo bñ incendẽs coꝛ inflãmat ⁊ dila⸗
tat.reſtat ̊ ꝙ timoꝛ mali ⁊ amoꝛ rectꝰ ogonũt᷑.ſi ꝭ̊ ti
moꝛ malus tollit amoꝛeʒ rectũ.⁊ qð tollit amoꝛẽ rectũ
(kona⸗ moꝛtale.ꝗ̊ timoꝛ malus ẽ peccatuʒ moꝛtale.

Cõtra.videt᷑ ꝙ ſit veniale peccatũ. timoꝛ em puſil⸗
animitatis retrabit a ꝑfectõne cũ ñ ſufficiat ad retra-⸗ Pius
hendũ a pᷣcepto.ſᷣ̊ qð retrahit a ꝑfectõne ⁊ nõ a pᷣcepto
eſt veniale peccatũ.gᷓ timoꝛ malꝰ ẽ veniale pctm. at᷑
retrahat a ꝑfectõne ⁊ ſi ñ a peepto.habet᷑ ſuꝑ illud.xx.
vent. coꝛde pauido ⁊c̃.docet nõ poſſe quẽq; ꝓfeſſiõʒ ↄtt
platõis vel militie ſpiritalis acciꝑe.qui adhuc nudari
terrenis opibo ꝑtijmeſcat:ne infirmitas mẽtis ſue re⸗
uertat᷑.ſ̊ talis timoꝛ tm̃ a ꝑfectõne retrahit lʒ ñ a prece
pto. timoꝛ eſt veĩale peccatũ. Itẽ.vij. Judi.q foꝛmi⸗
doloſus eſt ⁊c. Olo.timidꝰ eſt ꝗ aſpectu ad ↄgreſſuʒ tre
pigdat:ñ tñ toto coꝛde terret᷑ ſ̊ reꝑari ⁊ aĩari pᷣt.ſ̊ pec
catũ moꝛtale totũ coꝛ occupat.g̊ bmõi timoꝛ ñ ẽ moꝛta
le peccatũ.(¶ Ad qð ddm.q timoꝛ aliq ẽ veĩale petᷣm

.clxxv.

aliqñ moꝛtale. Mortale petm eſt cũ ꝗſponit᷑ bonũ ↄmu⸗
tabile incõm utabili bono.ſicut ẽ de illo ꝗ metu moꝛtis
qut tribulatois negat deũ.timoꝛ autẽ eſt veniale petm
qñ tꝑalia mala timẽt᷑ ſub deo ſalna obſuatia dinoꝝ p
ceptoꝝ.vñ ſi aliꝗs exr timoꝛe n ꝑſicit illud qð ẽ concilij
diuini: peccat venialit. qũo aũt G.j.habet᷑ vbi/ↄciliuz ꝰ/
ↄuertat᷑ ei ĩ pceptũ rõne voti aut ꝓfeſſiõis.Eſt aĩẽ mul
tiplex timoꝛ.ꝗdã nat᷑alis:⁊ ille ñ ẽ pctm. ꝗqdã vo er deli
beratõe ꝓcedes ł̊ tñ rõne infirmitatis carnis eo ꝙ cre
dit ñ ſufficẽ retrabat᷑:⁊ tał iteꝝ ñ ẽ pctm.qdã vᷣo ex de⸗
lectatõe qdã veniali ↄtrabit᷑:⁊ tal timẽdo veniatr pec⸗
cat.⁊ ſᷣm hũc modũ diſtiguẽdũ ĩ his ꝗ a ꝑfectõe retra⸗

vont. ¶ WMembꝛũ tercimm

— — . — ;B . . 2
— Er cio ꝗqrit᷑ que ſint drñtie timoꝛis ꝓut ẽ
peccatũ.⁊ ponũt᷑ due drñtie ſuꝑ ilud.be

ati oẽs ꝗ timẽt dñm.dicit᷑.n.huanꝰtimoꝛ
eſt quo timemꝰ pati ꝑicula carnis vel ꝑ⸗
dere bona mũdi.⁊ ita duplex ẽ timoꝛ.carnalis.ſ.⁊ mũ
danus.Suꝑ illud aũt.xxvj.mat᷑.oꝛauit tercõ. notatur
triplex eẽ timoꝛ malus.ſ.timoꝛ moꝛtis.⁊ timoꝛ vilita⸗
tis.⁊ timoꝛ doloꝛis.ↄtra que oĩia docet nos muniri oꝛa
tõne.ita ſunt tres differẽtie. Scom aũt Jo.dam.ponũ
tur ſex ſpẽs.ſegnicies.erubeſcẽtia.verecũdia.admira⸗ at.
tio.ſtupoꝛ.agonia. Segnicies eſt timoꝛ future opꝑatio
Pe nis. Erubeſcẽtiã eſt timoꝛ ĩ expectatõe ↄuicij. Verecũ⸗
Dia do eſt timoꝛ in turpi actu eiꝰ qð inſperabile eſt ad

Nnre: e eEE O
ſalutẽ ſadmiratio ẽ timoꝛ ex mꝗqna imaginatõe. Stu⸗

poꝛ vᷣo eſt timoꝛ ex inſolita imaginatõe ꝓcedẽs.Ago/
nia do eſt timoꝛ ex infoꝛtunio. ſic ̊ ſex ſunt ſpẽs quaꝝ
plures pꝑtinẽt ad timoꝛẽ malũ.põt ̊ queri drñtia inteꝛ
bas diffinitõnes timoꝛis.¶ Pꝛetea.ſicut duplex ẽ ira
Apaſſio ⁊ paſſio:ſic duplex ẽ timoꝛ ꝓpaſſio ⁊ paſſio.mo⸗
tus cui ñ ↄſentit᷑ ꝓpaſſio eſt:accedẽte pᷣo oſenſu paſſio ẽ
⁊ tũc dicit᷑ eẽ moꝛs ĩ domo. ſic ̊ due ſũt drñtie timoꝛis
pᷣter ſupᷣ̃dictas.¶ Pretea põt queri q;tũ ad primã di⸗
uiſionẽ timoꝛis.q̃ eſt:alius ẽ timoꝛ carnis aliꝰ mði.cũ
eniz triplex ſit materia peccati.ſ.bonũ interiꝰ.⁊ bonũ
inferius.⁊ bonũ exteriꝰ.ſᷣm aũt duas drñtias ↄtingat
eẽ timoꝛeʒ.põt queri quare nõ ſᷣm terciã.⸗ IOtez dẽ de
illo timoꝛe ꝗ eſt bũanꝰꝙ ĩ pᷣmo gdu cũ mðo deſerit᷑.qð
videt᷑ falſuʒ .· multi.n.ſunt ꝗ deſerũt mũdũ ⁊ tñ timorẽ
carnis vel mũdi nõ deſerũt. reſtat &̊ ꝙ ille timoꝛ nõ ſꝑ
cũ mũdo deſerit᷑. ¶ Itez a ad ſcõaʒ diuiſiõʒ ſiłr põt
obijci ꝙ inſufficiẽs ſit dinilſio cũ dicit᷑.timoꝛ moꝛtis ti⸗
moꝛ vilitatis ⁊ timoꝛ doloꝛis.cũ.n.ſint pluꝛa bona mn
tabilia q ſunt amiſſibilia.quoꝝ vnũ eſt diuitie.alterũ
vane gloꝛie.alteꝝ fama.alteꝝ potẽtia. alteꝝ foꝛtitudo
coꝛpis vel pulchꝛitudo.⁊ ipſa etiã vita carnis.cũ &̊ tot
ſint bona amiſſibilia:quẽadmodũ vna drñtia timoꝛis
accipit᷑ penes moꝛtẽ q̃ vite ogponi⁊.⁊ alia penes vilita⸗
tẽ que opponit᷑ honoꝛi vel fame.⁊ tercia penes doloꝛeʒ
que opponit᷑ gaudio. ita pñt accipi drñtie penes timo⸗
rẽ pauꝑtatis ignominie ⁊ impotetie. Itẽ de drñtijs q̃s
aſſigt dam aſ.põt ſiłr obijci.cũ.n.timoꝛ ſit reſpectu rei
Difficilis.hoc aũt ñ videat᷑ ad aliquã pᷣdictaꝝ drñtiaꝝ
Ptinere.nõ videt᷑ eſſe fufficiẽs diuiſio. ⸗ Silr timoꝛ ẽ
rei terribilis vt moꝛtis:que nõ videt᷑ ſub aliq̃ drñtiaxꝝ
ↄtineri.¶ Sret ea.timoꝛ dicit᷑ ſᷣm aug. volũtas fugien
di id quod aduerſat᷑.vel animi fuga ſic dictũ ẽ. reſtat &
cũ nõ ĩ omibo drñtijs reſpiciat᷑ malũ futuꝝ qð dicit᷑ ad
uerſari vel eẽ fugibile.nec recte ſumũt᷑ ſpẽs ̃iꝰ timo⸗
ris.¶ Ad qð dom.ꝙ prima diuiſio timoꝛis attẽditur
Fſm duo que ledi pñt principałr.põt.n.ledi aliꝗs ĩ caꝛ⸗
ne. põt eti ledi in poſſeſſiõe ſua.tercia vᷣo drũtia ñ cõ/
uenit vt ꝑ ſe ledat᷑ in aĩa h̊ ex oñti.a ideo due attẽdunt᷑
Orñtie timoꝛis.timoꝛ caꝛnalis ⁊ timoꝛ mũdanꝰ. ſm q;
timet᷑ malu carnis vel malũ qð oꝓponit᷑ poſſeſſiõi ſiue
bono exterioꝛiſdicit᷑ aũt timoꝛ caꝛnis aliqũ timoꝛ hũa⸗
nus ꝑ appropriatõʒ ſᷣm ꝙ dicit᷑ ꝗ due ſüt ſpẽs timoꝛis

2)

—

libidinoſi:timoꝛ mũdanꝰ:⁊ timoꝛ hũanꝰ.⁊ dr tioꝛ hu⸗
manꝰ qͥ hõ timet pelli ſue.⁊ h ẽ cũ hõ timet malũ coꝛpo
ris.rõe tñ ſubiecti vteꝛq; timoꝛ dꝛ hũanꝰ.Ad illð vᷣo
qð obijcit᷑ qꝛe ſᷣm terciã drñtiã boni penes quã accipit
diuiſio pcti.ſ.penes illð qð rñdet ſuꝑbie vite ñ accipit
Drñtia vna tioꝛis? dom ẽ ꝙ illð bonũ qð ẽ ex ꝑte aĩe ñ
dẽ ita amiſſibile ſic illð qð ẽ ex ꝑte caꝛnis:xel qð eſt er
ꝑte mdi.⁊ iõ penes illð ñ accipit᷑ drñtia. vel ſi accipit
ↄtinet᷑ laꝛge ſub eo ꝗ ẽ tioꝛ mũdanꝰ.vtpote timoꝛ vilita
tis aut ↄtẽptibilitatis ꝗ rũdet amoꝛi ſuꝑbie.l Ad illð
dᷣo qð obijcit᷑.ꝙ ille tioꝛ cũ mo deſerit᷑. dõm ẽ ꝙ H̊ in⸗
telligẽdũ ẽ de his ꝗ plene deſeẽt mũdũ.ñ ſic clauſtrales
dicũt᷑ mũdũ deſeretes.ſᷣ qtoplꝰ eſerit᷑ amoꝛ mði: tan:

toplꝰ ceſerit᷑ timoꝛ ei rñdẽs.vñ gg.q ĩ hac vita nullaꝓp

ſpera appetit:nulla ꝓculdubio aduerſa ꝑtimeſe cit. gſas
enĩ exterioꝛa q et nolẽti ſubtrabũt᷑ appetit: ſua ſe ſpote
extraneo timoꝛi ſubſternit.q Ad illð dᷣo qð obijcit᷑ ð ſe

cũda diuiſiõe.dðm ẽ ꝙ ſcdða diuiſio accipit᷑ ᷣm tria pn

cipalia qᷓ timẽt᷑:q mala eſtimãt᷑ ex ꝑte aĩe.doloꝛ ꝗq oppo⸗
nit᷑ gaudioex ꝑte coꝛꝑis, moꝛs cui opponit᷑ vita. ex ꝑte
ðᷣo boni extriſeci ſumit᷑ vilitas qᷓ oꝑoni t᷑ honoꝛi: ⁊ hꝰ⸗
modi boĩs tꝑalibo ꝓpt q bõ honoꝛat᷑.ſiẽ ſũt diuitie po⸗
tẽtie generoſitas.. Ad alið pᷣo qdð obijcit᷑ circa illã di⸗
uiſionẽ.Odᷣm ẽ ꝙ lʒ ſint plura mala q timẽt᷑ ex Pte cor⸗
ꝑis pᷣter moꝛtẽ.x plura er pᷣter vilitatẽ:tñ ſᷣm pricipa ⸗
lioꝛa accepta ẽ illa drñtia:( Ad illò po qð obijcit᷑ ð di
uiſione dam̃.dᷣm ẽ ꝙ rõ illiꝰ diuiſionis talis pᷣt eẽ. diſ
ferẽtia.n.tĩoꝛis aut ẽ reſpectu eiꝰcuiꝰ principiũ ẽ ĩ nob
aut reſpectu eiꝰ ciiꝰ pᷣncipiũ ẽ ext᷑ ſi reſpectu qð ĩ nobᷣ

eſt:aut illð ẽ bonũ:aut malũ.ſᷣ vtrobiq; malũ eſtimatu.

ſi aũt fuerit reſpectu boni ſ eſtimati mali:ſic dr ſegni⸗
cies.ſi ᷣo reſpectu mali qð eſtimat᷑ malũ:dr veꝛecũdia
Si ðᷣo reſpectu eiꝰ qð ẽ ext᷑: autẽ ĩ bo: aut ĩ facto.ſi ĩ
vᷣbo dr̃ erubeſcẽtia. eſt.n.erubeſcẽtia tioꝛ ĩ expectatiõe
ↄuicij. Si pᷣo fuerit ĩ facto:aut cꝰpᷣceſſit ↄgnitõ:aut cꝰñ

pceſſit.ſi cꝰ ñ pceſſit:vꝛ agonia cũ aliqͥꝗ infoꝛtuniũ acci

dit qð repẽtinũ dr.ſi pᷣo cꝰ ↄgnitio pᷣceſſit: dico at᷑ ↄgni
tionẽ᷑ imaginatõnũaut h̊ ẽ ꝓpt᷑ cãz qꝗ ẽ ex ꝑte rei in ſe.⁊
Fm h̊ dꝛ admiratõ.aut ̊ ẽ ꝗpt cãz rei ĩ ↄꝑatiõe ad acci⸗
piẽtẽ:⁊ ſic dẽ ſtupoꝛ.admiratio.n.ẽ ex magna admira
tõne:ſtupoꝛ pᷣo ex inſolita. magnũ aũt ẽ ↄditio rei in ſe
inſolitũ aũt ĩ ↄꝑatõe ad nos.¶! Ad illð vᷣo qð obiectũ ẽ
ꝓ ↄtingit eẽ timoꝛẽ rei difficilis ⁊ illa ñ exrpᷣmit᷑ ĩ aliq̃
ſpeꝝ.dom ẽ ꝙ dat᷑ intelligi eo ꝙ dẽ tĩoꝛ future oꝑatõ⸗
nis.ſegnicies.n.ẽ tioꝛ opatõis ꝓpt difficultatẽ.⸗! Ad il
lud vᷣo qð obijcit᷑ de tioꝛe rei terribilis vtpote moꝛtis.
dðm videt᷑.ꝙ aliqñ pᷣt ↄtineri ſub agonia. aliqñ ſbᷣ ſtu⸗
poꝛe.aliqũ.n.moꝛs repẽtina ẽ.aliq etſi ñ ſit repẽtina
ex inſolita imaginatõne ꝓcedit timoꝛ.¶ Ad vltimũ vᷣo
dðm.ꝙ ñ oẽs orñtie tioꝛis accipiũt᷑ 1ppꝑatiõe ad malũ
futuꝝ:ſᷣ magis ſᷣm drñtiã eiꝰqð aduerſat᷑ put diffinit
timoꝛ volũtas fugiẽdi illð qdð adueꝛſat᷑ aligs cuʒ videt᷑
reus hr̃i ad malũ eſtimatũ ĩ futuro.¶ Adhuc etiã q̃rit᷑
ſi oẽs drñiie q̃s aſſiqꝗ̃t dam.reducãt᷑ ad timoꝛẽ maluʒ:
Et dðm eſt ꝙ timoꝛ malꝰ dr duplxr.vel rne pene vłra
tõne culpe. ſi aũt ſumat᷑ rõne pene Fm ꝙ timoꝛẽ paſſio
cõmune eſt in omĩbo ſex dentijg ſi aũt rõne culpe nõ at⸗

tendit᷑ cõe in omibo alijs!
iembꝛum quartum

Varto q̃rit᷑ de eo qð ẽ timẽdũ vel ñ timẽ
dũ.ſ.de materia tioꝛis. Et p̃t q̃ri de potẽ
tia ſeculari vtꝝ timẽda ſit.dr eĩ.j.pe.iij.
tidmoꝛẽ eoꝝ ñi timueritis.a diẽ glo.ea q ĩ
is pnt videri timẽda: vt regia ptãs ⁊ bmõi. regia po

ſn imiac

„11à6 1*

— —

—
* ℳα¾.

teſias ⁊ hmõi ñ ſũt timẽda.ſᷣꝗ timet ex ĩproba volũta⸗

te quod nõ timẽdũ ẽ peccat.qᷓ talis peccat.q¶!. Itẽ dẽx.
mat᷑. Qolite timẽ eos ꝗ occidũt coꝛpꝰ. Et dicit Peckn .
Duo ſunt genera pſecutoꝝ:vnũ apte ſeuiẽtiũ:alterum
blandientiũ.vtrũq; pᷣcipit dñs ñ timeri: qꝛ ñ hñt ptãtẽ

in aĩas iuſtoꝝ mũdano timoꝛe expulſo.Et d ſuꝑ illõ

lj.eſa.Quis tu vt timeas ab hoĩe moꝛtali: Glo.incre⸗
pat fideles vt nõ timeãt toꝛmẽta principũ.⁊ ita videt
ꝙ potentia que inferre põt moꝛtẽ ñ ẽ timẽda.¶ Silit᷑
dicit᷑.xxix. ꝓuerbᷣ.Qui timet hoĩeʒ cito coꝝuet.ſed ꝗd
eſt coꝛꝛuere niſi cito cadẽ in pctm.⁊ videt᷑ de pcto moꝛ⸗
tali ibi loqui.¶ Contra.j.pe.ij.vbi dicit᷑.ſerui ſubdi⸗
ti eſtote in omni timoꝛe dñis nõ tm̃ bonis? modeſtis:
ſed etiã diſcolis.q̊ timenda eſt regia ptãs ⁊ domĩatio.
Et iteꝝ.xiij.ad ro.vbi dicit᷑. reddite oĩbo debita cui
timoꝛẽ:timoꝛẽ.cui honoꝛẽ:honoꝛeʒ.reſtat ꝗ̊ ꝓ poteſtas

regia que põt infeꝛre moꝛteʒ ⁊ hmõi penas eſt timẽda.

Item dicit Seneca.Aſoꝛs exiliũ luctus nõ ſunt ſup
plicia ſed tributa viuẽd i qð debeo ſoluere ꝑatus ſum.
non timenda eſt moꝛs. 4 Iteʒ moꝛs eſt quid natura⸗
le quod ex nccitate eſt inflictũ ꝓ culpa primoꝝ paren⸗
tũ.nõ conuenit timere noark quod dom.ꝙ eſt
timoꝛ naturalis:⁊ eſt timoꝛ gratuitꝰ:⁊ eſt timoꝛ libidi
noſus.Libidinoſus etiã quidã venialis:quidã moꝛta
lis.Dicendũ eſt ̊ ꝙ quo ad naturaleʒ timoꝛeʒ ſᷣm na⸗
turam primitus inſtitutaʒ nõ eſt timenda ptãs ſecula⸗
ris.quo ad timoꝛeʒ aũt qui eſt ex natura iam lapſa ꝓ⸗
pter qð conſtituũt᷑ principes vt cohibeant a peccato ti
menda eſt poteſtas ſecularis ſed ſub dño.quo ad timo
reʒ.ngratuitũ timenda eſt poteſtas ſecularis.ad eph̊.
ſerui obedite dñis carnalibo cum timoꝛe ? tremore in
ſimplicitate coꝛdis ſicut xpᷣo.non ad oculũ ſeruientes.
Tuimoꝛ aũt libidinoſus eſt ⁊ moꝛtalis:qñ pꝰ poſito ti⸗

moꝛe dei timet᷑ poteſtas ſecularis.ſic habet᷑.j.pe.ij.ne

timeat᷑ regia ptãs recedẽdo a fide ⁊ dilectõe.Et dẽ.xij.
luẽ.ſuꝑ illud.timete eũ ⁊c.Glo.ne ꝗs deũ quem coꝛde
cognoſcit metu cogat᷑ negare.dicit moꝛtẽ coꝛꝑis nõ ti⸗
mendã. hoc aũt mõ petrus negauit. Eſt aũt timoꝛ veni

alis quo aliquid inoꝛdinate timet᷑ ſaluo tñ fundamẽto

figei oꝑantis ꝑ dilectõʒ. ſic ̊ pʒ qũo timẽda eſt ptãs ⁊
qũo n.¶ Jlla.n.que primo obiecta ſunt loquutur de ti⸗
moꝛe li bidinoſo ⁊ moꝛtali.cum aũt dicit᷑: qui timet ho
minẽ cito coꝛruet.loquit᷑ de veniali diſponẽte ad mor⸗
tale. ¶ Cum aũt obijcit᷑ ex alia paꝛte.q moꝛs eſt timen
da ſiue poteſtas que poteſt inferre moꝛteʒ. Dicendum
eſt ꝙ poteſtas ſecularis eſt timenda ſicut dictum eſtti⸗
moꝛe naturali ⁊ timoꝛe gratuito.cum ſcilʒ ꝗꝓpter deuʒ
timetur. moꝛs auteʒ naturaliter timetur: quod in chri

ſto apparuit qui pro nobis timoꝛeʒ aſſumplit.a ꝑfectis
autem non timetur moꝛs:qui eam fidei poſtponũt ⁊ ꝓ

xpᷣo moꝛteʒ parati ſunt ſuſtinere: ⁊ moꝛteʒ hñt in deſi⸗
drio:⁊ vitam in patientia.¶ Ad illud vᷣo quod obijci
tur.moꝛteʒ ex neceſſitate eſſe inflictam ⁊ ideo nõ timen
daz. Dicendum ꝙ hoc non ſequitur.etſi enim vitari ñ
poſſit quin eueniat:diffeꝛri tamen poteſt. neſcit etiam
homo an amoꝛe vel odio dignus ſit: ⁊ ideo timẽda eſt
moꝛs.

(Méẽbrum quintum

Vinto queritur ex cauſa qua timenduʒ ẽ
7 ex qua nõ.Et ad hoc rñũdet ph̊s dicẽs.
Mꝛ ſi non timetur modicũ triſtabile pro
magnis bonis laudandus eſt qui non ti‚⸗

tionis vel etiam ꝓ defenſione patrie vel ꝓ liberatione
miſerabilium perſonaruʒ. Si vᷣo dubitat᷑ de iuſta can
ſa.ſcilʒ vtrum bellum ſit iuſtum vel iniuſtum. in bmõi
conuenit timere ꝑiculum perſone ſi certum eſt cauſam
eſſe iniuſtam. m enim diſtinctioneʒ cauſarũ oportet
diſtinguere genera timoꝝ. ¶ Huius gratia queritur.
vtꝝ Apter ↄſeruatõeʒ integꝛitatis virginalis nõ timen
da ſit moꝛs.Et videt᷑ ꝙ ſic.maius ẽ bonũ ſpũale q; cor
ꝑale.cum & caſtitas virginalis ſit bonum ſpirituale.
vita vᷣo ſit bonum coꝛpoꝛale.incidat autem quis in ca⸗
ſum huiug in quo neceſſitas ſit alterius ꝑiculi: mnagis

met. vt ſi pro vita eterna non timet᷑ ſuſtinentia tribula

„V

Fit
dic
tit
bet
id

¶ Lueſtio

opoꝛtet ñ timẽ moꝛtẽ ꝓ caſtitatis ↄpᷣnatõne q; ꝓ ſalute

a c.

vite coꝛꝑalis amittẽ caſtitatẽ virginale.4 Dʒz 5 B qð
dic aug.in li.de ci.dei.pudicitia ẽ vᷣtus animi q ñ amit
tit᷑ ꝑ coꝛꝑis oppreſſiõʒ.cũ &̊ maiꝰ bonũ ſit vita ꝙᷓ qdli⸗
bet bonũ coꝛꝑis.integritas at᷑ virgiał ſit bonũ coꝛꝑis
magis ſuſtinẽda ẽ oppreſſio coꝛꝑis qᷓ; piculũ vite ſubeũ
dũ. ¶ Et doᷣm ẽ.ꝙ aliud ẽ de pudicitia animi⁊ aliðẽ
te integritate carnis. Pudicitia.n.amimi ſi ẽ ĩ ꝑiculo
magis ẽ ñ timẽda moꝛs vt ipſa ↄſeruet᷑ ñ ꝙ ſe ꝓijciat ĩ
moꝛtẽ.ſi vᷣo ñ timet᷑ ꝑiculo pudicitie interioꝛis pᷣ tm̃ de
integritate carnis:magis ẽ ſuſtinẽda oppreſſio carnis
ſine ↄſenſu mentis ꝙᷓ ſe ꝓijciat mulier in moꝛtẽ.Vñ ex
emplũ Lucretie in hac ꝑte fuit repꝛobabile q ſeip̃aʒ ĩ⸗
teremit ꝓpter pudoꝛẽ turpitudis. Et dicit aug.ĩ eodẽ
li.nõ fruſtra ĩ canonicis libris nuſq diuinitꝰ p̃ceptum
ꝑmiſſũue repiri põt.vt vel ipiꝰ immoꝛtalitatis adipi⸗/
ſcende vel vllius cauẽdi caꝛendiue cã nobiſmetipᷣis no
cere inferamꝰ.¶ Sʒ obijcit᷑ adhuc ð H̊ qʒ dictũ c.q̃dã
eniĩ ſancte młieres tꝑe ꝑſecutõis ꝓiecerũt ſe in fluuiuʒ
vbi ñ erat pᷣumptio euadẽdi vt inſectatoꝛes pudicitie
euitarẽt.⁊ ſic defuncte ſunt ⁊ in magna vener atõne in
eccia habent᷑.videt᷑ &̊ ꝙ pᷣpoſuerũt caſtitatẽ coꝛpꝑalem
vite coꝛꝑali. Elel ſi foꝛte dicat᷑ ꝙ h̊ fuit ꝓpter timoꝛeʒ
ꝑiculi in caſtitate mẽtis.Cõtꝛa h̊ obijcit aug.ibidẽ.nõ⸗
ne ẽ ſanctiꝰ flagitiũ ↄmittẽ qð penitẽdo ſanet᷑ q; tale fa⸗
cinus vbi locus pnie nõ relinꝗt᷑. timẽ debebãt expo⸗
nere ſe ꝑiculo moꝛtis ꝓ ↄpᷣuãda caſtitate mẽtis.4!. Ad
qð dm eſt.ꝙ caſtitas mẽtis nõ ↄſeꝛuat᷑ vbi aliꝗs ſe ex⸗
ponit ꝑiculo moꝛtis ſine pᷣumptõne euadẽdi.⁊ iõ in h̊
caſu dʒ timẽ ꝑiculũ moꝛtis a ſe inferende. alit᷑ aũt eẽt
ſi ab alio inferret᷑ ⁊ de caſtitate mẽtis timeꝛet᷑.De illis
aũt ſanctis mulieribo diẽ aug.ꝙ mihil audet temẽ iudi
care.vtꝝ enĩ eccĩe aligbo dignis teſtiſicatõibo h̊ habue
rũt vt eaꝝ memoꝛiã ſic honoꝛent:⁊ diuina hec ꝑſuaſit
auẽtas neſcio.potuit.n.fieꝛi vt nõ bũanitꝰ &cepte led
diuinitus iuſſe h̊ fecerint:nõ errãtes ̊ obediẽtes.

Exto querit᷑. vtꝑ timoꝛ excuſat a pcto.⁊
videt᷑ ꝙ ſic.dicit.n.lex hũana: qð vi me⸗
tuſue cã geſtũ erit ratũ n habebo.⸗⁊ ĩ iuꝛe
canoĩco dr: ꝙ metus ꝗ põt cadẽ in ↄſtãtẽ
virũ ercuſat.vñ ſi mulier metu hꝰ moꝛtis iurauerit ſe
intraturã religiõz: ab hmõi iuramẽto excuſat᷑. Reſtat
gꝙ metus excuſat a culpa. Item dil. l. preſbꝛos dr.
hos velut ext᷑ delictũ ↄſtitutos a coĩonis gra n/ phibeꝛi
Aæcreuimꝰ.⁊ loquit᷑ de illis ꝗ ꝑ metuʒz violẽtie aliꝗd de
ydolatico ſumẽ coacti ſunt. Et ſilr habet᷑.j.q.j.coſtat.
vbi dr ꝙ vim paſſus a inuitus attractꝰ ⁊ repugnans
ab hereticis oꝛdinatꝰ:coloꝛẽ hʒ excuſatõis.⸗ Sʒz vide
tur ↄtrariũ ꝑ h̊ q; dic phᷣs.qdã ſunt ita turpia vt niło
metu moꝛtis fieri debeat:imo magis moꝛiẽdũ ẽ.ſ̊ tale
eſt petm y dolatrie vel infidelitatis.ᷓ q adoꝛat ydoluʒ
vel negat xpᷣm timoꝛe moꝛtis ñ excuſat᷑.lʒ ſit metꝰ ꝗ po⸗
teſt cadere in ↄſtantẽ virũ.⸗ Iteʒ. j. q. j.oſtat.vbi dr.q
poſt menſeʒ aut ampliꝰredierint cũ ſe ↄliderarẽt ab he
reticis oꝛdinatos ꝗ nihil ab eis acceper̃t: rei ſunt vſuꝛ⸗
pate dignitatis. metus & n excuſat a culpa. cũ tñ loꝗt᷑
ibi de coactis. ¶ Ad qð dom. ꝙ duplex ẽ metus. pba⸗
bilis ⁊ impꝛobabilis. Probabilis dr q ex bmõi cau⸗
ſa fit vt poſſit cadẽ in hoĩeʒ ↄſtantẽ a diſcretũ.⁊ talis
metus moꝛtis in ꝗbuſdã excuſat vel a toto vel a tanto.
in actibo.n. exterioꝛibo in ꝗbo pure cadit coactio ⁊ ma⸗
gis pnñt dici paſſiões metus excuſat a culpa: cũ ñ aſſit
oſenſus aliq̃ͥ mõ. vt ſi aligs ↄpellat᷑ manũ eleuare ac ſi
veneraret᷑ ydolũ 2 nullatenꝰ aſſit volũtas:excuſatur a
culpa:cũ culpa ſine volũtate ñ ꝑpetret᷑. eodẽ mõ ſi co⸗

gat᷑ aligs ad receptõʒ im poſitõis manꝰ ad hẽticos q̃ſi

oꝛdinaret᷑ excuſaret᷑ ſiłr a culpa. Si pᷣo interuenit ↄſen

ſus:ñ rcuſat᷑ oino a culpa etſi aliqñ excuſet᷑ a pẽa.nec

clrxv.

etiã oĩno a culpa.⁊ H̊ app aꝛet ꝑ h̊ quod dicit᷑ in ext᷑.qð
vi metuſue cã.vbi dr̃ ꝙ diſtinguẽdũ eſt. vtꝝ is ꝗq colcat
cũ excoĩcatis inuitꝰ ſit ⁊ ꝑ coactõʒ attractꝰ: an ꝑ metũ
inductꝰ.ſᷣm prunũ modũ ñ credimꝰ talẽ excoĩcatõs te⸗
neri:cũ magis pati qᷓ; ageꝛe ceicat᷑. In ſecũdo vo lʒ me
tus culpã attenuet.qꝛ tñ nõ eã ꝓrſus excludit cnʒ pꝛo
nullo metu debeat aligs moꝛtale petm incurrẽ. talẽ ex⸗
coĩcatõis labe credimꝰ inꝗnari.ĩ quo pʒ ꝙ aliudẽ in⸗
Ductio ⁊ aliud coactio.vbi.n.eſt inductio notat᷑ cõſen⸗
ſus li.ar. Sic ̊ pʒ ꝙ metus ꝗ põt cadẽ in ↄſtantẽ virũ
excuſat ſimptłr vel ĩ ꝑte.ſi pᷣo fuerit metꝰ ñ ꝓbabił ſiue
vanꝰ nõ excuſat. Ad obiectũ aũt pᷣmo dõm ẽc.ꝙ lʒ q̃⸗
dam ſunt ita turpia ad q̃ nullꝰ ducedus ẽ ꝑ timorẽ.ſic
adoꝛare ydola ⁊ hmõi. nihilomĩꝰ timoꝛ etſi ñ excuſet
a culpa.excuſat tñ a pena in ꝑte ⁊ minuit culpã.maxĩe
ſi ſit metꝰ ꝗ debeat cadere ĩ ↄſlantẽ virũ.ſi ᷣo fuerit me
tus vanus vel impꝛobabilis ñ ſic dõm ẽ.¶ Ad ſecũdũ
ðᷣo dðm eſt.ꝙ lʒ prius interuenit metꝰ: ſi poſtea fuerit
ↄſenſus verus vel interpᷣtatiuꝰ.nõ ſic dicit᷑ hr̃e coloꝛeʒ
excuſatõis h̊ ꝓ ↄſentiẽte hnñdus ẽ.⁊ in illo caſu loquit᷑
canon.

—

„ „ . „
Doteſt etiaz queri .S. j.
Vtꝝ ſcriptura q̃ extoꝛta ẽ a platis eccie ꝑ metù robur
bẽat. Et videt᷑ ꝙ ſic ꝑ ̊ qð dẽ er. qð vi metuſue cã. ad
qures.vbi dicit᷑.ꝙ renũciatio facta ad teꝛroꝛẽ laicoꝛuʒ
ſi fuerit iuramẽto vel fide interpoſita tenẽ videt᷑.⁊ ita
videt᷑ ꝑ ſiłe ꝙ ſcriptura hmõi ꝑ metũ extoꝛta robuꝛ ba
beat. ¶¶ Sʒ otra h̊ habet᷑.xp.q.vj.Si ſacerdotibo. vbi
cio/ dr. ꝙ ad nullũ pᷣiudiciũ vel nocumentũ valere cẽſeᷣ nõ
cos / vllã calumniã vel infamiã ſuſtinẽ ꝑmittimꝰ. ↄfeſſio enĩ
in talibo ñ ↄpulſa ſ̊ ſpontanea fieri dʒ.¶⸗ Silr queriẽ
vtꝝ metus impediat matrimoniũ.Et videt᷑ ꝙ nõ peꝛ h̊
qð dr̃.xxxj.q.ij.lotharius.vbi dĩ ꝙ metu vmꝰ homĩs
tantꝰ rex nõ debuit ð diuinũ pceptũ in immane pcipi⸗

ciũ immergi.¶ Sʒ ezᷓ eſt illud qð dicit᷑ ĩ eadẽ declatõe mſe et none

vbi dicit᷑Oequaqꝙ inuitã ⁊ renitentẽ eiuſdeʒ viri cõin
gio cogas ſociari.Ex quo hr̃ ꝙ metꝰ ſunplłr ẽ cui ñ cõ⸗
SCkliad us verꝰ vel interp̃tatinꝰ impedit matrioniũ.
rtoꝛta a platis ecciaꝝ ñ ẽ faciẽda nec robuꝛ hʒ ſcʒiptᷣa
q ſic extoꝛta ẽ.ꝗ¶ Ad obiectũ ĩ ↄtrariũ dõm ẽ. ꝙ hͥ non

d qð dom ẽ. ꝙ h̊ veꝝ ẽ vbi ẽ metꝰ ꝓbabil: cõfeſſio WTeat aaf eß ℳ

fuit rõne metꝰ ſ̊ ̊ videt᷑ eẽ rõne iuramẽti:tñ ſi extoꝛtuzʒ & a * vſpexiſſet io Nr. 5 en
1162

6“ me .

fuerit iuram̃tũ videt᷑ ↄpetẽ repetitio.ſi vᷣo ote Ppſtitit ⸗
iuram̃tũ vel alicui ratũhabauit ñ videt᷑ ↄpete.⸗ Ad ſe⸗

0 „
cũdũ dom.q metꝰ ꝓbabił impedit mrioniũ ᷣhẽdũ ni⸗ bſoleee⸗ —–
ſi poſt interueiat ↄſenſus de nouo ꝑ queʒ efficiat᷑ mrĩio⸗ ſſe⸗
niũñ.¶:! Ad obiectũ ĩ ↄriũ dom ẽ.ꝙ loqꝗt᷑ ibi de metu nõ
ꝓbabili. nec loꝗt᷑ ibi de metu im pediẽte mrioniũ qð fa
ctũ iam fuit.bᷣ œ metu ꝗ ñ excuſat a maleficõ matri/
momi

etꝛatu.

lebrum ſeptimũ

ptimo qꝛit᷑ de oppoſito timoꝛis illiciti.
Et videt᷑ ꝙ Amoꝛ opponat᷑ ei.amoꝛ.n.in⸗
cceẽdit:timoꝛ aũt infrigidat. iſta aũt ſunt
oppoſita. timoꝛ ?2 amoꝛ ſunt oppolita.
Oꝛ. aũt timoꝛ bonꝰopponat᷑ orie:accipit᷑ ex hᷣ ꝙ ſb eo
dẽ genẽ otiet᷑ vtrũq;.ſ.ſub tioꝛe ⁊ maxie diſtãt. int ſe
ſunt vria.⸗¶¶E aũt ſpes opponat᷑: videt᷑ ꝑ ̊ ꝙ ſub eodẽ
genẽ oponũt᷑.ſ.ſub expectatõe.⁊ timoꝛ ẽ expectatõ ma
li imminẽtis.ſpes vᷣo boni imminẽtis. Iteʒ timor cor
infeꝛiꝰ poĩt.ſpes eꝛigit. Itẽ ſpes ẽ mediũ int pſumptõʒ
⁊ timoꝛẽ illicitũ.q̃re timoꝛ illicitꝰoppoĩt᷑ ſpei.¶ O aũt
opponat᷑ pꝛudẽtie videt᷑ ꝑ h̊ qð dr ſuꝑ illð:trepidauer̃t
timoꝛe ⁊c. Glo.ſic̃ cantela ẽ opoꝛtũe timẽ: ita ignauia
inepte trepidare.ſᷣ daezre prudẽtie. timor

illicitꝰoppoĩt᷑ prudẽtie.( Ad qð dõm. ꝙ tĩoꝛ illicitus
hʒ pᷣla oppoſita rõne diuetſa. rone.n.drñtie ſuꝑaddite
opponit᷑ timoꝛi bono.rõne vo geneꝛis cũ drñtia oppoĩt

*⁹

†

. EX

9 –—

FrA„

.-

& metd n

DOpaſß

Apt ſe ñ ẽ cõe vtq; amare.n.ſe pt ſe ẽ frui ſe.̊ fꝛui deo
eſt opꝰ gre gtũfaciẽtis.ꝗ̊ ꝑ oppoſitũ frui ſe ẽ pcti moꝛta
lis:qð oppoĩit᷑ illi.ñ ̊ amare ſe ꝓpt ſe ẽ ĩ pcto veniali ⁊

ſcʒ doloꝛ ⁊ gaudiũ:metus ⁊ ſpes.ſᷣ amoꝛ male accẽdẽs —
in duobo em eſt. ſ. in ſpe vana ⁊ gaudio illicito.& ñ eſt oe
peccatij Er amoꝛe male accendẽte.¶ Iteʒ diſꝑati actus

hu⸗
tam ſpei qᷓ; amoꝛi p̊ drñter.opponit᷑.n.ſpei ꝓpter ↄueni admodũ ẽ excellẽtia vel ſingłaritas ĩ ſciẽtijs: que adĩ⸗
entiã in eo ꝙ eſt futuꝝ:⁊ drñtiaʒ in eo ꝙ ẽ bonũ ⁊ ma⸗ terioꝛa bona referũt᷑.nõ ſic aũt accipit᷑ h cũ dr: pctm ẽ pi
lũ.ſpes.n.eſt reſpectu futuꝛi boni.tioꝛ vᷣo reſpectu futu ex amoꝛe male accendẽte. qͥdcũqʒ.n.bonũ apparẽs alli bi
