Bterciũ quo querit᷑. Vtrũ liberũ arbitriuz

ſit volũtas.vel ratio vel potentia ſeꝑata a ra
tione et voluntate. O aũt ſit voluntas. dicit

Bamæ.nihil aliud voco liberũ arbitriũ niſi voluntateʒ.

Vtem aug.nihil ia eſt in prate noſira ſicut voluntas.
q̃ cogi non põt:ſed liberum arbitrium eſt hmõi ergo ⁊c.
IYtem meritũ reſidet penes voluntatẽ pꝛincipaliter. et
penes liberũ arbitriũ pncipaliter:q̊ liberum arbitrium
eſt voluntas.¶¶ Item berñ.nõ incõgrue liberũ aꝛbitrinʒ
dicit᷑ oſenſus liber ꝗpter voluntatẽ.¶ Item berñ. liberü
arbitriũ vbiq; ſequit᷑ voluntateʒ.vt niſi deſinat illa:iſta
non careat:ſicut em in bono ⁊ malo eque ꝑdurat volun⸗/
tas:ita⁊ liberũ arbitriũ 2¾ ſit ratio videt᷑. Aug. de
ꝗqnq; reſponſionibo.liberũ arbitriũ.dicit᷑ ab arbinado.
quia rõnali ꝑti quid eligat.quidve recuſat nomen acce⸗
pit.¶ Item berñ.diſtinguit inter liberũ arbitriũ.⁊ libe
rum ↄplacitũ.et liberũ ↄſilium et dicit. Arbitriũ quidẽ
iudiciũ eſt.ſicut vᷣo iudicij eſt diſcerneꝛe quid liceat quid
ve nõ liceat.ſic conſilij ꝓbare quid expediat qdve nõ ex⸗
pediat.ſic et ↄplaciti exꝑiri.quid libeat quidve nõ libe⸗
at: cum liberũ arbitꝛiuz ſit diſcernere quid liceat vel
nõ.et hoc ſit rõnis tm̃. videt᷑ ꝙ liberũ ar bitriũ ſit rõnis
tm̃.¶ Item pᷣs. In imagine pertranſit homo.imago dei
ratio eſt.ſ̊ liberũ ar bitriũ eſt illud.ſfᷣm qð gerit hõ ima⸗
ginem dei. Eñ richardꝰ.vicinꝰadheret deo eiuſq; tenet
imaginem libe.axbi. liberũ arbitrium eſt ratio.
aũt nõ ſit ratio vel voluntas.ſed potentia diſtincta a ra
tione et a voluntate videtur.quia in anima ẽ imago tri⸗
nitatis ex ꝑte cognitiue.ſcʒ memoꝛia intelligentia ⁊ vo⸗
luntas.Similiter ex ꝑte motiue.liberũ aꝛbitrium. ratõ
7 voluntas vt dicit aug-Volũtas ꝗ̊ ex iſta ꝑte rñdet vo⸗
luntati.ex illa ratio intelligentie: ̊ liberuʒ arbitriũ re⸗
ſpondet mẽoꝛie: ſicut mens ſiue memoꝛia eſt ꝑs imagi
nis ex ꝑte cognitiue.ita lib.ar.ex ꝑte motiue:⁊ ita vide
tur ꝙ ſit potẽtia ſeꝑata a rõe ⁊ volũtate.⸗ Item ratõ eſt

quedam pticularis potentia ad cognoſcendũ. voluntas

ad appetendũ:ſ̊ liberũ arbitriũ nõ eſt ꝑticularis poten⸗
tia. Vnde aug.cum de libero aꝛbitrio loquimur.non de
ꝑte aĩe loqmur ſed de toto: ſi ergo potentia vniuerſalis
diſtinguit᷑ a ꝑticulari.liberiũ aꝛbitriũ differt a volunta
te et a ratõnc. Item dama.ponit ipᷣm vniuerſalẽ mo⸗
toꝛem in anima.vñ dicit.libere vult.libere indicat.libe⸗
re appetit.libere ↄſiliat᷑ ⁊c᷑.ſed vniuerſalis motoꝛ diſtin⸗

guitur a ꝑticulari.g̊ idem quod pꝛius.¶¶ Iteem berñ. con

foꝛmatio eſt.vt imago faciat in coꝛꝑe.quod foꝛma facit
in oꝛbe:mouet potentiſſime oꝛdinat ⁊ admiſtrat 2 nulla
cogit᷑ ncc̃itate.St ꝙᷓ potẽtiſſimũ ?᷑. nõ ẽ potentia deter
miĩata.ſ̊ vmuerſalr imperãs.¶ Rñſio.cõcedo ꝙ li.ar.ẽ
vlłr imperãs.et ſic pᷣſidet motoꝛ oꝛbi. ita iſtud motoꝛ eſt
vlr imperãs. ſ̊ nota de li.aꝛ. ſiẽ de mente:mẽs em̃ aliqñ

arbitriũ eſt ptas ſeruandi rectitudinẽ ꝓpter

ↄpꝛehendit totã cognitiuã.ſm ꝙ dicit aug. ꝙ mens ba⸗
bet imaginatõneʒ in potentia cognoſcendi.⁊ ſimilitudi⸗
nem in potẽtia diiigendi:et hoc mõ dicit m in pᷣmo ſen
ten.ꝙ iſta tria.ſcʒ memoꝛia intelligẽtia et volũtas ſunt
vna mens. Alio vᷣo modo eſt ꝑs imaginis ſᷣm ꝙ mẽs dr
a ſeruando ſimilitudineʒ. Intelligentia a cognoſcendo
volũtas ab appetendo ſummã veritateʒ: ſimiliter ex ꝑte
motiue libeꝝ arbitriũ.aliqñ ſumit᷑ diſtincte:aliqn indi⸗
ſtincte. Indiſtincte ſᷣm ꝙ eſt potentia aie vniuerſalis:et
actꝰeius ſunt actus aliaꝝ:⁊ ſm h̊ nihil aliud eſt qᷓ; pote
ſtas rõnalis ad oꝓoſita. Hoc mõ dicit aug.cuʒ de libe⸗
ro arbitrio loqmur.nõ de ꝑte loqmur ſ᷑ de toto: ſic eniʒ
ↄpꝛehendit totam imagineʒz ex ꝑte motiue.Alio mõ ſu⸗
mit᷑ diſtincte.ſᷣm ꝙ eiꝰactus ẽ facere ꝓ libito.⁊ hic ẽ cõ⸗
munis libero arbitrio creature rõnalis ⁊ creatoris.vel
obtem ꝑaꝛe deo:⁊ hic eſt ꝓprius rõnali creature bone vel
etiã eligeꝛe ⁊ hic actꝰeſt a rõne ⁊ volũtate. etẽ coĩs oĩim
rõnali creature hoc aũt mõ ſᷣm ꝙ diſtincte accipit᷑ ẽ po⸗
tentia diſtincta a rõne et voluntate. VUñ tenet imaginezʒ
patris ex ꝑte motiua.ratõ filij volũtas ſpũſſancti.¶¶ Ad
illas auẽtes ſanctoꝝ ꝗ vident᷑ ↄcludere.ꝙ liberuʒ aꝛ⸗
bitriũ ſit volũtas. Dicendũ.qꝙ ſancti nõ intendũt diceꝛe
ꝙ liberũ arbitriũ eſſentiałr ſit volũtas.h̊ ꝙ penes illaʒ
pᷣncipałr attendit᷑ libertas:vnde ob hac ſolã ratõeʒ dici

tur liberũ arbitriũ volũtas.ꝗa penes illã attendit᷑ pꝛin

cipaliter libertas erꝰ.¶¶ Ad üllud qð obijcit᷑ ꝙ ſit ratio.
dicendũ ꝙ hoc intelligit᷑ ratõe arbitrij ſiue iudicij: ſicut
em̃ liberũ aliqñ dr voluntas ꝗpter ipᷣam libertatem. ſic
aliqñ dicit᷑ ratio ſiue rõnis ꝓpter arbitriũ.ſᷣm hoc iudi⸗
cant rõnes pꝰ ꝓpoſite.¶ Ad illud ꝙ obijcitur.ꝙ imago
mentis ratio ẽ et ᷣm liberũ arbitriuʒ homo gerit ſimili⸗
tudinẽ. Rñſio.ꝙ accipit᷑ ratio duptr.aliqñ ↄmunit᷑ Fjᷣm
ꝙ tenet totã rõnem ꝑtis motiue ſuꝑioꝛis:et hoc mõ ideʒ
eſt cuʒ libero arbitrio indiſtincte ſumpto. Aliqñ vo de⸗
terminate ſumit᷑ ſᷣm actũ diſcernendi. et ſic differt libe⸗
rum arbitriũ ꝗꝓprie ſumptũ a ratõne.

rum ſecundum

Onſequẽter dicendũ eſt ꝗd ſit liberũ arbi⸗
trium ſm diffinitõneʒ. Biffinit aũt anſel.
liberũ arbitrinʒ ſic.ſcʒ in li.de libe.arbi.
Liberũ arbitriũ eſt ptas ſeruandi rectitu
i. ꝓpter ip̃am rectitudinẽ. ¶ Item ponit᷑
alia diſfinitio aug.q̃ talis eſt.Liberũ arbitriũ eſt facul⸗
tas volũtatis et rõnis.qua bonũ eligitur gra aſſiſtente.
malum vo gra deſiſtente. ¶ Item alia ẽ beati berñ.in li
bꝛo de libe. arbi. Liberũ arbitriũ eſt ↄoſenſus ob volun⸗
tatis inamiſſibileʒ libertatem.⁊ rõnis indeclinabile iu⸗
dicium.¶ Pꝛimo querendũ eſt de qualibet diffinitõne ꝑ
ſe.¶ Deinde q̃liter diſtinguunt᷑ inter ſe.

Irca pꝛimã diffinitõneʒ anſel.que eſt:liberũ

ſe. Obijcit᷑.i 2õ em̃ videt᷑ ꝙ vniuerſałr ↄueni
at:qdia liberũ arbitriuʒ eſt omune deo.⁊ angelis bonis
72 malis:ſ̊ ptas ſeruãdi rectitudinẽ nõ eſt in angelis ma
lis.nec in damnatis.cũ nõ poſſit in eis eſſe rectitudo:er
go nõ põt in eis ſeruari. eis nõ cõuenit hec diffinitio.
Item in creatura rõnali eſt ptas ſeruãdi rectitudinezʒ
ꝓpter rectitudinẽ et eaʒ deſerendi.⁊ ptᷣas li.aꝛb.ẽ ad hec
duo:quare ᷓ diffinit᷑ tm ꝑ alterũ.¶ Item libeꝝ arbitri⸗
um ẽ ptᷣas ſeruãdi rectitudinẽ ꝓpter ſe.ſ̊ nihil ad ſeipᷣm
oꝛdinat᷑ tanqᷓ ad finẽ.q̊ non bñn dicit᷑ ptas ſeruandi rct᷑i
tudinẽ ꝓgt üettndini Ki io.dicẽdũ ꝙ pt̃as ſeꝛuãdi
accipit᷑ dupłr.Ano mõ ſᷣm ꝙ colligit᷑ a ꝑte eiꝰqð pt᷑ ſer
uare.⁊ ciꝰqð põt ſᷣuaꝛi.⁊ medijꝓpt᷑ qð pt ſuaꝛi:ſᷣm hũc
modũ abſente rectitudie ñ ẽ ptas ſᷣuãdi rectitudinẽ.ſic
aũt nõ ſumit᷑ in diffinitõne libe.arb. quam ponit anſel.
Alio mõ dr̃ ptas ſeruandi ſolũ qtum ad aliꝗd qð perti
net ad naturã potentis.⁊ ſᷣm hũc modũ abſente rectitu⸗
dine eſt ptas ſeruandi rectitudinẽ:et eſt exemplũ anſel.

de pꝛate videndi:que vno mõ colligit᷑ ex vidente viſo et
medio.et ſᷣm boc cũ abſens eſt viſibile.vel cũ defectus ẽ
cebite diſpoſitõis ex ꝑte medij.dr ꝙ hõ nõ põt vidẽ rem
illã. Alio vᷣo mõ dicit᷑ potẽtia videndi tm̃ q;tum ad vᷣtu⸗
tem q eſt ex ꝑte vidẽtis.⁊ ᷣm hũc modũ ſiue ſit ablſens ſi
ue pns.obiectũ ſiue mediũ diſpoſitũ ſiue nõ.dr ptᷣas vi⸗
dendi.¶ Ad boc qð querit᷑.qꝛe nõ diffinit᷑ pras deſeren⸗
di.cũ ſit ptas opoſitorũ.dico ꝙ ptas opoſitorũ dr du⸗
płr. Qñq; oppoſitoꝝ ita ꝙ vtꝛiuſq; ꝑ ſe:qñq; ad vnũ ꝑ ſe
ad alteꝝ ꝑ accidẽe. Qñq; ad alteꝝ ꝑ ſe.ad alteꝝ ñ:libe.
arbitriũ & nec eſt ſcʒ finaliter ad malũ ꝑſe nec ad malũ
pꝓ accidens.ſᷣ eſt tm̃ mali:qñ ergo dr̃ ptas deſeꝛendi.non
determinatuꝛ finis eiꝰſed id circa qð.¶ Ad illud quod
obijcituꝛ.ꝙ rectitudo nõ eſt finis ſuipſius. Vñ et nõ eſt
ſeruanda ꝗpter ſe:dico ꝙ duplex ẽ rectitudo. vna creata
et altera increata. Scðda eſt in deo.pᷣma in libero arbi⸗
trio q̃ eſt ad illã. Rectitudo &ᷓ illa ꝓpter quã iſta eſt ſer⸗
uanda.eſt rectitudo in creatura:diffinit᷑ em̃ liberũ arbi
triũ.vt eſt mune deo ⁊ creature. opoꝛtet ſumere recti⸗
tudinẽ ſᷣm ꝙ ↄuenit vtriq;:⁊ ſic reſpectu dei cauſam fi⸗
nalem. reſpectu creature rõnem tm̃. et nõ cauſam fina⸗
lem:quia ipᷣa nõ eſt cauſa finalis ſuipſius.

rticulus ſecundus

aug.eſt facultas rõnis ⁊ voluntatis.qua bo⸗
num eligitur gra aſſiſtente.⁊ malũ cadẽ deſi⸗
ſtente. ſic obijcitur. Dic em anſel.ꝙ ſi aliqd additũ ali⸗
cui minuit et ſeꝑatũ auget.nõ eſt illud nec ꝓs illiꝰ:ſᷣ po·
teſtas peccandi inq;tum hmõi minuit libertatẽ:liberioꝛ
em̃ eſt.ꝗ põt recte agere.⁊ nõ põt non recte agẽ. q; ſi põt
recte agere ⁊ nõ recte:g̊ᷓ pt̃as peccandi nõ eſt ꝑs liberta⸗
tis.̊ᷓ nec liberũ arbitriũ.ꝗ̊ non ẽ ponendũ in diffinitõe
illius. 4 YItem nõ eſt vna facultas diuerſaꝝ potentiarũ
ſed ratio ⁊ volũtas ſunt diuerſe potentie.̊ liberũ arbi⸗
trium nõ eſt facultas illaꝝ potentiaꝛum.4 Item facul⸗
tas voluntatis ⁊ ratõnis:conuertitur cum in libero aꝛ⸗
bitrio.ᷓ ſuꝑfluum eſt illud quod additur qua bonũ eli⸗
gitur 7c. 4¶ Ad pꝛimuʒ dicendum. ꝙ eſt triplex libertas
ſcʒ nature gratie ⁊ gloꝛie:libertas nature libera eſt a co
actõne.libertas gratie a culpa.libertas gloꝛie a miſeria
qñ ergo dicitur:qð ſeꝑatum auget ⁊ additum minuit.ñ
eſt ꝑs illius:nõ intelligitur ð libertate nature.qꝛ illa nõ
põt augeri vel minui. Merñ.ſicut in bono ita ⁊ in malo
eque ꝑdurat volũtas:ſᷣ dicit reſpectu eiꝰ qð eſt a culpa
et a miſeria.põt eniʒ culpa augeri vel minui et miſeria.

AVñ magis liberũ põt eſſe ab his tm̃.vñ potentia eligen

di malũ gra deſiſtente. eſt ꝑs libertatis nõ ſᷣm ꝙ ↄmu⸗

nis eſt cũ deo ̊ pᷣm ꝙ creatura.4l Ad alind dicendum.

ꝙ rõ dr duptr.eſt em aliqũ ratio cognitõ veri.· et H non
ptinet ad liberũ arbitriũ Fᷣm ꝙ; hmõi.Dicitur etiam ra⸗
tio cognitio boni.et hoc dupłr:quia põt eſſe cognito bo
ni quod eſt faciendũ ſimpłr vel non faciendũ.⁊ B iteruʒ
nõ habet vnitatẽ cum volũtate.ſᷣm ꝙ liberũ arbitrium
eſt facultas volũtatis ⁊ ratõnis.Ratio em̃ põt eſſe ↄgni
tio boni.nonſolũ qdð faciendũ ſit vel nõ faciendũ.ſed co⸗
gnitio boni faciendi ad h̊vt fiat.⁊ hec eſt ꝓxima diſpoſi
tio ad voluntateʒ:ſicut ́̊ pxima diſpoſitio et foꝛma hñt
quodammõ vnitatem: ita ᷣm hac viã ratio et voluntas
vt ſint quaſi vna potẽtia:⁊ Fm hoc põt eſſe vna facultas
volũtatis ⁊ rõnis:rõnis vt ↄſuetis.volũtatis vt inclinã
tis.¶ Ad terciũ dicendũ.ꝙ nõ ſuꝑfluit illud quod appo⸗
nitur in diffinitõne qua bonum eligitur. Qametſi ↄuer
tat᷑ liberũ aꝛbitriũ facultas volũtatis ⁊ rõnis.nõ tnp
pter h̊ dat᷑ intelligi· ꝙ iſta facultas ſit opoſitoꝝ. Intel⸗
ligit᷑ aũt ꝑ H̊ qð ſeqꝗtur.q̃ bonũ eligit᷑ ⁊c.· Pꝛetẽa duplex
enltas volutatis 2 rõnis. Eſt em qdaʒ facultas vo⸗
lũtatis natalis.q eſt determiata ad vnũ tm̃.⁊ iſta nõ cõ
uertit᷑ cũ libe.ar. Eſt alia facultas volũtaria. q̃ ſe habʒ
ad oppoſita:⁊ hec ↄuertit᷑ cum libero arbitrio.⁊ bec dt⸗
minat᷑ per h̊ qdð ſegtur qua bonũ eligitur.

Irca ſcdᷣam diffinitõnem liberi arbitrij hm

— —

— — —

Plloe
eins
ſeren
ötn⸗
ſenoſi
ds i⸗
ſeren⸗
dd
ipte
blibe.
nalä
lhon
ſol
beſt
egta
rbi⸗
ſer⸗
arbi
ecti⸗
mſi
fing⸗

o⸗
d
oli⸗
po⸗
fio
ni⸗

,
l⸗
i⸗
1

0

0.

neſtio

culus.ij.

Irca terciã diffinitõem berñ.que eſt. liberuʒ
arbitriũ eſt ↄſenſus ob volũtatis inamiſſibi⸗
lẽ libeꝛtatẽ.et rõnis indeclinabile iudiciũ ſic
derit᷑ eĩ ꝗd dicat᷑ hoſenſus:aut ſcʒ ↄſentire cũ
ſenſu mentis.aut ↄlenſu carnis. Si cũ ↄſenſu mẽtis. ſic
nullꝰↄſenſus eſſet malus.ſi vo cuʒ oſenſu carnis.ſic nul

lus ↄſenſus eſſet bonꝰ. Reſtat ꝙ iſtud erit ↄſenſus ad

vtrũlibet.vel cũ ↄſenſu mẽtis.qui ſcʒ ↄoſenſus eſt bonus.
vel cũ ↄoſenſu carnis.qui ſcʒ ↄſenſus eſt malꝰ:ſed iſte con
ſenſus medius nõ videt᷑ ꝑtinere ad liberũ arbitriũ.vnð
dicit berñ.Qemo putet ideo dictũ liberũ arbitriũ.quia
inter bonũ et malũ pfᷣate vel facultate verſetur.̊ cõſen⸗
ſus ſᷣm ꝙ indifferenter eſt ad bonũ et malum: nõ ꝑtinet
ad liberũ arbitriũ.¶ IJtem querit᷑ de hoc quod dicit᷑.ob
voluntatis inamiſſibilẽ libertatem:ex quo videt᷑ ꝙ libeꝛ
tas voluntatis ſit inamiſſibilis:et hoc videt᷑ falſuʒ.Dic
em̃ aug.in encheridi.ꝙ hõ male vtens libe.arbi. perdit
ſeipᷣm.ᷓ liberũ arbitriũ eſt amiſſibile:ſᷣ̊ hoc nõ intelligi⸗
tur itum ad potentiã. qᷓtuʒ ad libertatem: & libertas
eſt amiſſibilis. ¶ Item querit᷑ de hoc ꝙ dr̃.ob rõnis in⸗
cclinabile indiciũ.Qam diſtinguit bius berñ. inter li
berũ aꝛbitriũ ⁊ liberum ↄſilium.hec aũt vltima ꝑs diffi
nitõnis videtur ↄuenire libero ↄſilio:nõſolũ ergo conue
nit libero aꝛbitrio.liberi em̃ ↄſilij eſt eligere quid erpedi
at vel nõ expediat. ꝛeterea.dicit berñ.ſi ratio indu⸗
ceret neceſſitatẽ voluntati:nõ iam eſſet voluntas libera
iudicium ꝗ̊ ratõnis reſpeciu volũtatis non eſt niſi ꝑ mo⸗
dum ↄlilij.ergo liberũ ↄſilium nõ videt᷑ differꝛe a libero
aꝛbitrio nec ecõuerſo:erit ;̊ liberum ↄſiliuʒ ↄſenſus ⁊c.
lPꝛeteꝛea.cuzʒ dicitur rõnis iudiciũ indeclinabile: aut
dicitur indeclinabile.quia nõ põt declinari in non recti
tudinẽ.et ſᷣm hoc liberũ aꝛbitriũ ex ꝑte ratõnis ſemper
recte indicaret ſiue ſeqretur recta voluntas ſiue nõ:qð
cum nõ ſit.eo ꝙ ratio eſt recta ⁊ nõ recta.ſicut voluntas
bona et mala:nõ dicet᷑ indeclinabile ſᷣm hanc ratõneʒ.
Si vᷣo dicatur indeclinabile indiciũ.quia nunqᷓ; volun⸗
tas moueat᷑ niſi ex iudicio rõnis:ↄtra hoc eſt. ꝙ volun⸗
tas aliqñ ſcient mouet᷑ ĩ malũ.⁊ cũ ſcient mouet᷑ ĩi malũ
mouet᷑ ↄtra iudiciũ ratõnis. Sicut em̃ dicit berñ.mul⸗
ta facit ↄotra oſiliũ ſiue iudicium ratõnis.non q̊ hoc mo
dr indeclinabile.quo g& modo dicitur indeclinabile:
Ad pꝛimũ dicendũ.ꝙ ↄſenſus ob h̊ dicitur.qꝛ mediuʒ
eſi(ſicut dĩc bern.)inter ſenſum mẽtis ⁊ ſenſum carnis.
ſiue appetitũ:aliqñ vo ↄſentit in id qð dictat ſenſus mẽ⸗
tis. aliqũn in id qð dictat ſenſus carnis. nõ tñ eque ſe bʒ
ad vtrũq; ex natura.ſed ꝑ ſe bʒ vt ordinet᷑ ad ſenſuʒ mẽ⸗
tis.ſcʒ vt oꝛdinet᷑ ad bonũ:⁊ ideo dr nõ eque ſe habẽ ad
vtrũq;.⸗ Ao ſcᷣm dicendum.ꝙ libertas nature non eſt
amiſſibilis ſm ꝙ natura eſſentiałr accipitur ĩ his in ꝗ⸗
bus eſt:ſᷣm aũt ꝙ natura dicit᷑ naturale bonũ innocen⸗
tie qð primitꝰẽ datũ. ꝓut dr in.ij.li.ſenten.xxiiij. dil.li⸗
bertas aꝛbitrij eſt ab omi labe 2 coꝛruptela rõnis imu⸗
nis atq; volũtatis rectitudo.⁊ oĩm potentiaꝝ aĩe viua⸗
citas.ſic eſt amiſſibilis:amiſſibilis etiã eſt ſᷣm ꝙ impoꝛ⸗
tat in ſe libertatẽ a peccato.his q̊ modis amiſſibilis di⸗
citur. Sed ᷣm hunc modũ nõ accipiebat᷑ in rõne. ſed qꝛ
cogi nõ potnit.aut quia nõ decuit.¶ AUd terciũ dicendũ
non eſt idem liberum arbitrium liberum conſilinm
ſicut dicit berñ. Judicij em eſt diſcernere ꝗd liceat et qꝗd
non liceat. Conſilij aũt eſt ꝓbare quid expediat quid nõ

expediat: hoc aũt non eſt idem illi.multa em ꝑ iudiciuʒ

licita vel illicita decernimus. que tamen licita non ap⸗
pꝛobamus et illicita reſpuimus.hoc autem modo accipi
tur iudicium in ratõne liberi aꝛbitrij.non pꝛout eſt com
mune arbitrio et conſilio.⸗ Ad quartum dicendum.ꝙ
licet ratio non imponat neceſſitatem voluntati.a ita iu⸗

dicium ratõnis non videatur aliud eſſe qᷓ; conſilium: ta

men non eſt ſic oſilium ſicut ponitur in intentione libeꝛi
conſilij:hie enim eſt conſilium quod pꝛocedit ex gratia

—
† . 7 . —„
Ꝙ fna Cenſ

2 mali indiſfent

lxxüij.

vel defectu gratie. Judicare autem pꝛimo modo dictuʒ
fnit ex ipſa ratõne in ſe:magis tamen pꝛoprie liberũ cõ
ſilium dicitur tm̃ ad libertatem gratie referꝛi. ¶ Ao gn⸗
tum dicendum.ꝙ licet iudicium dicitur indeclinabile.
quia inſeparabile eſt ſm ꝙ ratio inſeparabilis eſt a libe
ro arbitrio.Vnde dicit Merñ.habet voluntas rationa
lis.quocunq; ſe vertit ratõem ſemper comitẽ. et quodã⸗
modo pediſſequã:non ꝙ ſempꝑ eſt ratõe ſed ꝙ nunꝙ abl⸗
q; ratõne moueatur:nõ aut accipitur iudicium indecli⸗
nabile a rectitudine ſicut obiectũ eſt.

¶ Articulus. uij.

SDgquartũ quo querit᷑ qualiter diſtinguãtur
iſte tres diffinitõnes inter ſe.4 Ad qð dicen⸗
m.ꝙ cũ ſint quatuoꝛ cauſe.cauſa mouens
inalis. et cauſa materialis. vel ꝙ ſe habet
ad modũ cauſe materialis cauſa foꝛmalis. Giffinitio

bti bern.attendit᷑ in ↄparatõne ad cãm mouentem. cum

dicit᷑.ꝙ liberũ aꝛbitriũ eſt ↄſenſus:ↄſenſus em̃ dicit con
uerſionẽ viriũ ad cauſam mouentẽ.in nobis em̃ eſt con⸗
ſentire deo:vel non oſentire.Diffinitio vᷣo anſel.data eſt
in ↄꝑatione ad finẽ.ſᷣm ꝙ dr ptas ↄſeru andi rectitudi⸗
nem /ꝗꝓpter ſe:rectitudo em eterna eſt finis: ad quẽ oꝛdi⸗
natur liberũ arbitriũ ꝑ ſe:medãte ſuo actu. Diffinitio
vo libeꝛi aꝛbitrij quã ponit aug.attendit᷑ penes potẽtias
ratõem ſcʒ z⁊ voluntatẽ:que ſe hñt ad modũ cauſe mate
rialis.monent᷑ ei a primo motoꝛe ad bonũ. Gratia vᷣoẽ
foꝛma.ſᷣm quã dirigũtur in finẽ.Sic &̊ põt attendi diſſe
rentia iſtaꝝ diffinitionũ ſupᷣpoſitaꝝ:nec h̊ obſtat.qꝛ po
tentie ille pñt ex ſe moueꝛi libere in malũ: non em ad h̊
creatũ eſt liberũ arbitriũ.ſᷣ cũ poſſit in malũ. cedat ei in
meritũ nõ ↄſentire malo.ꝓut dicit᷑ in ecco.xxxj.ꝗ potu⸗
it facere mala nõ fecit ⁊c.

embꝛü tercinz

D terciũ mem brũ pᷣncipale huiꝰ queſtõis
quo querit᷑. Quid ſit liberuʒ arbitriũ ſᷣm
nomen. ¶q Circa qdð pꝛimo querit᷑. Atrum
berũ aꝛbitruʒ dicat᷑ liberũ.eo ꝙ eſt boni
ter vel eo ꝙ ſit boni ⁊ mali:ſ magis ma
li:vel eo ꝙ ſit boni et mali ſ̊ magis boni. Scdo cum li
berũ arbitriũ ſit facultas voluntatis ⁊ rõnis.vtrum no⸗
men libertatis habeat ex ꝑte ratõnis.vel ex ꝑte volunta
tis.vel ex ꝑte vtriuſq;:etſi ex ꝑte vtriuſq; qua paꝛte ma⸗
gis. ¶ Tercio cum ſit triplex libertas.ſcʒ nature gratie
et gloꝛie:ex qua libertate pᷣmo et pꝛincipalr nominetur
liberũ.¶ Quarto quare duobo nominet᷑ nominibo.cum
ſit vna potentia.¶ Quito ſi phi ꝑuenerunt ad rem libe⸗
ri arbitrij:etſi aliqui ꝑuenerunt ad rem:quare non pue

nerunt ad nomen.
. 5/ —
Articulus primuus
Irca primũ ſic obijcit dama. Creatura ratõ
1 nalis vertibilis ẽ ſᷣm electõem:ex eo em̃ libe⸗
rum eſt. ꝙ eligere poteſt vel recuſare:cum er

8 .
go Aige ſit indiſfferẽter inter vtrũq;.et recuſare ſiłr.q li⸗
berũ aꝛbitriũ dr indifferẽter boni ⁊ mali.¶ Item berñ.
Eo djr lib.ar.qꝛ ſiue in bono ſiue in malo eque liberam
hẽat voluntate:g̊ ⁊c.¶ Item hugo de ſcto Eic. Poſſe fa
cere bonũ ptatis eſt.poſſe facẽ malũ infirmitatis ẽ:neu
trũ vᷣo ꝑ ſe ẽ libeꝛtatis.Cum ̊ ſit libertas in his.erit in
vtroq; indifferẽter.¶ Iteʒ aug.in yponoſticon.lib.aꝛb.
ab aꝛbitrãdo nomẽ accepit.ex eo ſcʒ ꝙ rõnalis creatura
Diſcernat quid eligat ꝗdve recuſet. autẽ ſit magis
boni. Anſel.pt᷑ᷣas peccãdi nõ eſt libertas nec ꝑs liberta⸗
tis. Qð ſic ꝓbat᷑. Oð additũ minuit ⁊ ſeꝑatũ auget.nõ
ẽ libertas nec ꝑs libertatis: ſ̊ ptas peccaãdi talis ẽ & ꝛ⁊c̃.
Itẽ in ptᷣate peccãdi nõ ↄuenit hõ vel angelꝰcuʒ do:cꝰ
imaginẽ tenet.ſic dicit berñ.⁊ ↄuenit in lib.ar. qͥ ad hoc
ꝙ ẽ ptᷣas rete agẽdi: li.ar.hois magis ẽ reſpectu boni
reſpectu mali.¶ Item ſiẽ habet᷑ in libro de libe.aꝛbi.

Beus dedit homini liberũ arbitrium ad hoc:vt eo recte
vteret᷑.nõ ad hoc vt eo nõ recte vteret᷑:ſ recte vtit᷑ in bo⸗
no:nõ recte vtit᷑ in malo. liberũ aꝛbitriũ magis ẽ boni
ꝙ mali.¶ Item aug.de cini.dei.Arbitriũ volutatis tũc
eſt vere libeꝝ.cũ vicijs peccatiſq; nõ ſeruit:tale autẽ da⸗
tum ẽ a o.ꝗ libe.aꝛbi.magis ſe bʒ ad bonuʒ q; ad ma⸗
lum. auᷣt ſit magis boni q; mali.berñ. emo pu⸗
tet libe.aꝛbi.ideo dictũ.quia inter bonũ ⁊ malũ pfate vł
facilitate verſet᷑.cũ cadere poſſit ꝑ ſe nõ aũt reſurgẽ:ma
gis &̊ ſe hʒ vt ſit mali qᷓ; boni.q¶. Item libeꝝ arbitriũ ho⸗
minis ꝑ ſe ſufficiẽs ẽ ad malũ.nõ aũt ꝑ ſe ſufficiẽs eſt ad
bonũ:& liberũ aꝛbitriũ magis ẽ mali q; boni.ql Iteʒ ma
gis hʒ alliciens ⁊ trahẽs ad malũ qꝙᷓ; ad bonuʒ:q̊ magis
dicet᷑ mali qᷓ; boni.¶ Rñſio.ꝙ liberũ aꝛbitriũ triplicit
ↄſiderat᷑. Uno mõ ſᷣm ꝙ nõ cogit᷑.et hoc mõ dicit᷑ liberũ
qꝛ indifferẽter ẽ boni et mali.Alio vᷣo mõ ↄſiderat᷑ libe⸗
rum aꝛbitriũ ſᷣm naturã ſᷣm quaʒ aſſimilat᷑ deo. hoc eſt
Fm ꝙ libe.aꝛbi.oꝛdinat᷑ ad bonuʒ:et ſᷣm h̊ eſt boni pᷣnci⸗
paliter:⁊ hoc mõ dicit anſel. qꝛ poſſe facere malũ nõ eſt
ꝑs libertatis. Lercio mõ ↄſiderat᷑ qᷓtum ad defectũ na⸗
ture:quem hʒ er eo ꝙ eſt creatura:vel ſm defectũ volun
tatis ꝓpriũ:et hoc mõ plus ẽ mali ꝙ; boni.ꝗa ꝑ ſe tendit
in malũ:et hoc mõ dicit bẽs berñ. Nemo putet libe.ar.
⁊c. ꝗ Scdm bec aũt rñdenduʒ eſt ad auẽtes. Nam ille
auẽtes q̃ ↄcludũt:qlibe.aꝛbi.eſt indifferẽter boni ⁊ ma⸗
li:intelligunt᷑ de libero aꝛbitrio ᷣm naturã illã.ſᷣm quã
nõ cogit᷑. Alie vᷣo que ↄcludũt ꝙ eſt tm̃ boni ſiue magis
boni.intelligunt᷑ de libe.ar.ſᷣm ꝙ aſſimilat᷑ deo.Alie vᷣo
intelligunt᷑ de libe.arbi.ſᷣm defectum queʒ habet. ꝓpter
quem dicit᷑ eſſe vertibile.pter quẽ defectũ plus inclina
tur ad malum q; ad bounm.

BB ſecundũ quo qrit. Atrũ liberũ aꝛbitrium
dicat᷑ libeꝝ pᷣncipaliter er ꝑte rõnis vel ex ꝑ⸗
te volũtatis. autẽ ex ꝑte volũtatis videt᷑.
ga q̊ ad voluntatẽ dñi ſumꝰactuũ noſtroꝝ. Eñ dicit au⸗
gu.i Ahil eſt ita in pr̃ate nr̃a ſic volũtas:ſᷣ illiꝰeſt liber⸗
tas pꝛincipałr.cuiꝰẽ dominiũ actuuʒ nr̃oꝝ.q̊ cũ volũtas
ſit hmõi.libertas primo ⁊ pꝛincipaliter erit volũtatis.

4l Item ralio põt cogi.ꝑ argumenta et ratõcinatõnes.

ſᷣ nõ volũtas.Vñ aug.volũtas eſt animi motus: cogẽte
nullo ad aliꝗd adipiſcendũ vel nõ adipiſcendũ.& cuʒ li
bertas ſit nõ poſſe cogi.dicet᷑ lib.arbi.liberũ pꝛincipatr
ex ꝑte voluntatis.⸗! Item berñ.vniuerſa qᷓ homĩs ſunt.
pᷣter ſolaʒ voluntatẽ a merito ⁊ indicio libera ſunt.quia
ſui libeꝛa no ſunt.ᷓ ex hoc videt᷑.ꝙ voluntas ſola in boĩe
libera ſit.¶ ¶ Contra.Liberũ aꝛbitriuʒ ſiẽ dicit boeciꝰ.ẽ
liberũ de voluntate iudiciũ:ᷓ liberũ aꝛbitriũ dr liberũ.
quia ẽ iudex ſue volũtatis:q̊ indiciũ ꝑtinet ad rõnem.qᷓ
libertas attendit᷑ principałr ex ꝑte rõnis nõ volũtatis.
Item aug.liberũ aꝛbitriũ dicit᷑ ab aꝛbitrando.ſ̊ ̊ ptʒ
ad rõeʒ.ꝗᷓ trabit nomẽ ex ꝑte rõnis.¶ Item berñ. Inſa⸗

ni ⁊ infantes qꝛ nõ ſunt ↄpotes rõnis.nõ bñt vſum libeꝛ

tatis:q̊ nõ dicunt᷑ hr̃e libertatẽ arbitrij.ꝗa nõ hñt vſum
rõnis: & libertas attenditur pꝛincipalłr ex ꝑte ratõnis.
Ri io.ꝙ libertas aꝛbitrij principalr eſt ex ꝑte volũ/
tatis. Ad auẽtes vo in contrariũ rñdendũ eſt ꝙ ille at⸗
tendunt᷑ ſᷣm ꝙ libertas coartat᷑ ad iudicãdũ. Ad aucto
ritates ᷣo berñ.rñdendum.qꝙ nõ vult dicere ꝙ libertas
attendat᷑ pᷣncipałr ex ꝑte rõnis ſ̊ ꝗa nõ eſt in eis ſcʒ in⸗
fantibo doꝛmientibo ⁊ inſanis vſus libertatis.quia non
eſt in eig vſus rationis.

¶ Articulus tercius

õ
. — en

Ditercium quo querit᷑. cum ſit tripler liber⸗
tas.ſcilʒ gratie.nature et gloꝛie:ex qua liber
tate pꝛincipaliter liberum arbitrium nomen
t videtur ꝙ gloꝛie:quia vnumquodq; deno⸗
minari debet ᷣm ſuum optimũ:ſed liberius arbitriũ eſt
in iuſtis ꝙᷓ in peccatoꝛibus:⁊ in beatis ꝙᷓ in iuſtis:ergo

ta reſpectu vtriuſq;:⁊ ideo duo ſoꝛtit᷑ noia. dicat᷑ libe

cum liberum aꝛbitriũ dicatur liberꝛimũ reſpectu liber⸗
tatis gloꝛie.videt᷑ ꝙ ab ea pꝛincipalłr debeat denomĩaꝛi
liberũ.¶ Ad hoc facit qð dicitaug.de ciui.dei. rimuʒ

liberũ arbitrium qð homini datũ eſt.potuit nõ peccare

ſed potuit et peccaꝛe:hoc aũt nouiſſimũ eſt eo potentius
quo peccare nõ poterat:̊ cũ eo potentiꝰeo liberiꝰ. ab eo
cbuit pꝛincipalr enomĩari. Item aug.de pᷣdeſtinati
one ſanctoꝝ.i Qunqd in xpᷣo non erat libera roluntas:
quia peccaꝛe nõ potuit:attamẽ tanto magis erat libera.
quãto magis ſeruire pcto non poterat:qᷓ liberiꝰ eſt aꝛbi⸗
trium in ſtatu gloꝛie.et gratie in ſummo:ꝗq̊ ⁊c (Tont
nomen liberi aꝛbitrij ſonat in potentiã. et eſt in omibus
rõna bilibus creaturis:ł̊ libertas gratie⁊ gloꝛie nõ ẽ in
omibo rõnabilib creaturis.nec ſonat in potentiã. vᷣ ſo⸗
lum libertas nature.ꝗᷓ ab illa ſola determinat᷑ libeꝝ ar⸗
bitriũ.(Rñſio.libertas aliq dicit᷑ habitus natural.
aliqñ habitus accidẽtalis:Fvᷣm dᷣo ꝙ libertas dicit᷑ habi⸗
tus naturalis rõnalis nature q cogi nõ põt.non recipit
magis et minꝰ.pᷣ eque ẽ in om̃ibo rõnabilibo creaturis.
Vñ dicit berñ. Libertas a neceſſitate deo ⁊ vniuerſe cre
ature rõnali indifferẽter ↄuenit.nec magis bone qᷓ; ma⸗
le:nec pcto vel miſeria minuit᷑.nec maioꝛ ẽ in iuſto qᷓ in
pct᷑oꝛe:nec plenioꝛ in angelis q; in bominibo:manet taʒ
integre in creatura ꝙᷓ; creatoꝛe.ſ̊ in creatore potẽtior: et
Fm ꝙ libertas ſic dicit᷑ liberum aꝛbitrium dicitur libe
pꝛincipaliter rõne libertatis nature: ſᷣm vo ꝙ libertas
eſt habitus accidẽtalis.ſic eſt liberũ aꝛbitriũ diminuibi

le vel etiã amiſſibile.et recipit magis ⁊ minꝰ:et ſᷣm hboc

maius ſiue pᷣncipaliꝰdicet᷑ libeꝝ ar bitriũ liberũ a liber
tate gratie vel gloꝛie:Fm aũt ꝙ liberũ arbitriuʒ diuidit
ð liberũ ↄſiliũ ⁊ liberũ ↄplacitũ.dr libeꝝ a libᷣtate nat᷑e.

ticulus quartus

D quaꝛtũ quo querit᷑.quaꝛe libeꝝ aꝛbitriuʒ
duplici noiĩe cenſeat᷑.cũ em̃ ſit vna potentia.
vyt videt᷑ ꝑ hoc ꝙ vnum habeat actũ ſcilʒ eli⸗
ere. vel etiaceo obtemꝑare.ſicut dicit berñ.ꝙ faculta⸗
tem babet qua deo obtem ꝑet:⁊ vna potentia inqᷓtuʒ bu
iuſmodi.vnicuʒ habeat nomẽ.nõ de beret noĩari nomĩe
duplicis potentie ſ̊ vniꝰ.(¶¶ Sʒ otra dama.In ipſo hoc
eſt in libe.aꝛ.ↄiugate ſunt cognitiue et vitales vᷣtutes:g
bʒ in ſe rõnem plurium ciriũ.q¶ Stem berñ.liberum ar⸗
bitrium eſt ↄoſenſus ob voluntatis inamiſſibilẽ libertatẽ
et rõnis indeclinabile iudiciũ:et vult dicere.ꝙ rõne vo⸗
luntatis dicit᷑ liberũ.nomen voo aꝛhitrij ſoꝛtit᷑ ꝓpter rati
onem:g recte ſoꝛtiet᷑ duo noĩa. Rndendũ ꝙ eſt q̃daʒ
potentia qᷓ determinat᷑ tm̃ reſpeciu cognitõis.eſt et alia
q̃ determinat᷑ tm̃ reſpectu affectõis:qꝛ vo circa libe.ar.
ↄſiſtit meritũ vel demeritũ.⁊ ad meritũ vel demeritum
exigitur cognitio et affectõ:habet liberũ aꝛbitriũ qð eſt
cognitõnis et qdð eſt affectõnis.et ẽ potentia determina⸗

Gen

rũ ꝗpteꝛ volũtateʒ.⁊ aꝛbitriũ ꝓpter rõnem. ¶ Item qrit᷑
quare dicit᷑ libeꝝ aꝛbitriũ.nõ liberũ iudiciũ. IJudicis eĩi
eſt ſᷣm imperiũ diffinire qð non ẽ aꝛbitrij:cũ ergo liberũ
aꝛbitꝛiũ ſit in aĩa ſiẽ potentiſſimũ imꝑando.& plus tenzʒ
foꝛmam indicis q; foꝛmã aꝛbitrij:̊ potiꝰ de beret dici li⸗
berũ iudicij:q; liberũ aꝛbitrij.¶ Rnſio. Juderx in iudicã
do debet ſeꝗ leges.et aꝛtat᷑ et hoꝛtat᷑ ad ſequẽdum illas:
aꝛbiter at᷑ nõ artat᷑ ad ſeq̃nduʒ illas.lerũtñ aꝛbitri nõ
ẽ ſᷣm imꝑiũ diffinire ſiẽ iudicis. Vñ dicẽdũ.ꝙ li.ar.bʒ
in ſe officiũ iudicis qͥ ad rõnem.qꝛ inqꝙᷓtuʒ deliberat.dʒ
ſequi leges:ſᷣ inqᷓtuʒ eligit vel vult.tenet foꝛmã aꝛbitri.
hoc enim ad voluntatem ꝑtinet.

QArticulus quintus
Dagntũ qͥ qrit᷑q̃re phi ñ puener̃t ad noticiã
libe.ar.Et videt᷑ ꝙ debuer̃t ꝑuenire.qꝛ lʒ nõ
ꝑuenerunt ad ea que ſunt fidei vel gratie.ta⸗
men puenerũt ad ea qᷓ ſunt nature:cum ergo liberuʒ ar
bitrium ꝑtineat ad naturaʒ. videtur ꝙ peruenerunt ad

—

r

ati
ii;
hgli
ar.
n

— * — *

—

puenerũt ad noticiã liberi arbitrij.
bitrium eſt pᷣncipiũ meriti vel demeriti: ſeo non puene⸗

ad cognitõnem liberi aꝛbitrij.

(Lueſtio

noticiam ipſius¶ Item ſiẽ ponit᷑ liberum aꝛbitriũ potẽ
tiſſimũ in aia ex ꝑte motiue.ita poſueꝛũt phᷣi intellectuʒ
pꝛacticũ er ꝑte motiue: ſicut ꝑuenerũt ad noticiam in
tellectus pꝛactici.ita potuerũt puenire ad noticiaz libe
ri aꝛbitrij. ¶ Item aut libeꝝ aꝛbitrium eſt pras faciendi
quodlibet aut ptas ad oꝓpoſita:p̊ ſᷣm quãcunq; ratõnez
ſumatur.ad vtrãq; ratõnem ptᷣatis enen phi. ergo
—

ontra. libeꝝ aꝛ⸗

d quod dicenduʒ.ꝙ;
libeꝝ aꝛbitrium duplicit põt cõſderaꝛi.Ano modo ſᷣm
ꝙ tangit aug.in li.yponoſticon.vt aꝛbitriũ dicat᷑ ab aꝛ⸗
bitrando ratonali ↄſideratõne.vel diſcernendo quid eli
gat quidve recuſet:libeꝝ autem eo ꝙ in ſua ſit poſitum
pꝛate. babens agendi qð velit poſſibilitatem:et 'm hoc
poterant phᷣi ꝑuenire ad intentõem liberij aꝛbitrij. em̃
nihil aliud eſt ꝙ ptᷣas rõnalis ad oppoſita.Alio vᷣo mo⸗
do dicit libeꝝ aꝛbitriũ.qdð iudiciũ habet ratõnis:non ꝑ
qð ſit ydoneũ puenire ad ea q̃ ad deũ ꝑtinent: ſine deo
aut inchoare aut ꝑagere: et hoc modo eſt vnũ pᷣncipiuʒ
meriti. Sicut no puenerũt phᷣi ad cognitõnem meriti
quoo eſt ex gꝛatia? libero aꝛbitrio.ita nec ꝑuenerut ad
ratõnem liberi aꝛbitrij. inqtum ſine ipſo non eſt meritũ
put dicit bẽs bern. Colle libe aꝛbitriũ non erit quod
ſaluet᷑: tolle gratiaʒ.non erit vnde ſaluet᷑: opus hoc ſine
duobo effici non põt:vnũ a quo ſit.alterũ cui vel in quo
ſit. Quod q̊ a ſolo deo.et ſoli datur libero aꝛbitrio:tam
abſq; oſenſu non põt eſſe accipientis:ꝙᷓ abſq; gra datis
ꝓ hoc põt patere.q; phᷣi ꝓꝑuenerũt ad rem liberij aꝛbitrij
et rõnem ſm bunc modũ.ſᷣm alterum vᷣo non puenerũt
SDic em̃ bonuʒ nature attigerũt phi:non tñ in rone qua
eſt diminibile ꝑ peccatum. Sicet illuo quodẽ liberũ aꝝ⸗
bitriũ nõ tñ ꝓut ẽ initiũ meꝛiti aliquo modo.

ä171

runt ad cognitõnem meriti oc nõ ꝑpuenerũt
d

Mueſtio. lxrxiii. In qui⸗/

re in quibo ſit libeꝝ a:bitriuʒ.¶ Et cir⸗
ca ̊ pꝛimo querit᷑. Atrum liberũ arbi⸗
triuʒ commune ſit creature ⁊ creatoꝛi.

— 2 lScðdo an ↄueniat rõnali creatuẽ ⁊ ir
8. ratonali. Zercio vtrum omni rationali creature.ſcʒ

homini ongelo.bono a malo.¶Quarto vtꝝ homi cõ⸗/
imnne ſit qᷓtum ad ſtatum innocẽtie.et qtum ad ſtatum

culpe et gꝛatic. 4 Quito vtrũ xpᷣo homini et alijs hoĩbo.

(WMiemorum prumu

Irca pꝛimũ ſic obijcit᷑. Ahil ẽ mune cre
atoꝛi ? creature ad minꝰvniuocũ. nec li⸗
berũ arbitriuʒ:et ſi dicat᷑ umune.hoc erit
equoce.¶ Item liberũ aꝛbitriuz in deo eſt
ſuba. in hoĩe do q̃ſi accidens:ꝗ̊ͥ liberũ aꝛbitriũ nõ eſt cõ⸗
mune creatoꝛi et creature niſi 'm nomẽ. Itez dic da⸗
maſ.in deo nõ dicimꝰelectõnem.̊ eligere eſt ꝓpꝛiꝰactuo
li. ar. & in deo nõ dicet lihe.ar. libeꝝ aꝛbitrin nõ ẽ cõe
creatoꝛi et creature.¶ Contra anſel. in li. de libe. arbi.
iyuis liberum arbitriũ Fᷣm diffinitöem ↄmunis ſit om̃i
ratõnali nature:multũ tamen differt illa que dei eſt. ab
illis que rõnalis creature. ̊ liberum arbitrium eſt cõ⸗
inune ᷣm diffinitõnem creatoꝛi et creature.⸗ Itẽ dam̃.
Fin imagineʒz dicit᷑ homo intellectuale ſignum ⁊ arbi⸗
trio liberum.̊ m liberum arbitriũ eſt homo ad imagi
nem dei: ſed aliq̃ ratio eſt munis imaginis er eiꝰcuiꝰeſt
imago.q̊ aliqua ratõ imaginis eſt cõmunis creature et

wo. ¶ Item quicũq; ſola volũtate 2 nulla neceſſitate bo

nus elt libere bonus eſt: deus ſola voluntate nullà ne⸗
ceſſitate bon? eſt.&̊ libere bonꝰẽ:ꝗ̊ habet liberũ arbitriũ

„ „

Faiage rõne et hõ libere bonꝰẽ.et hʒ libeꝝ arbitriũ.ergo

⁊c. ¶ Ad qð dicendnm.libe.arbi.ↄmune eſt creatoꝛi ct

1132

lxxuy.

creature:nõ tamen dicit᷑ vniuoce nec oĩno equiuoce.ſed

anologice: ſcʒ ꝑ pꝛius et poſterius:ꝑ pꝛidem dicit᷑ de cre
atoꝛe. ꝑ poſterius de creatura. 4! Et per hoc patet ſolu⸗
tio ad duo pᷣmo obiecta. Qam nõ ↄcludebãt ꝙ hberum
arbitriũ nõ eſſet ↄmune.ᷣ ꝙ nõ eſſet vniuocũ.¶ Ao boc
quod dicit dama.ꝙ in deo nõ dicimꝰ electõem .Rñſio.
ꝙ eligere dicit᷑ duplicit· AUno mõ dicil eligere. determi⸗

nare ſeu diffinire inter aliqua duo.et hoc modo cõuenit
deo electio. Alio modo dicit᷑ eligere.rem prius ignotaʒ

cterminare:vnde boc mõ dicit᷑ electio determinatõ rei

dubie in alteram ptem: ⁊ quia id impoꝛtat ignoꝛantiaʒ
nõ dicitur de o. VUñ dicit in ceo non dicimꝰelcctõnem

nõ em aſiliatur deus:ignoꝛantie em eſt ↄliliari.

embrum ſecundum

Bſecundũ quo queri?᷑. Eltrũ liberũ arbi⸗
trium ſit ↄmune creature rõnali⁊ irꝛatio⸗
nali.Et videt᷑ ꝙ ſic:dicit em̃ dama. ꝙ libe
ruʒ aꝛbitriũ eſt moueri vel nõ moueri. im
tũ facere vel nõ facẽ᷑. appetere 2 nõ appetẽ. ᷣ hoc ẽ com
mune creature rõnali 7 irꝛatõnali ſenſibili. libe.aꝛbi.
eſt ↄmnne vtriq;. ¶ Item in crcatura ſenſibili rõnali.eſt

dupler vᷣtibilitas ſcʒ nature ⁊ appetitꝰ: vxertibilitas autẽ

bm awpetituz eſt creature hñtis lihe. aꝛbi. in creatura
irꝛatõnali eſt libeꝛuʒ aꝛbitriũ. ¶ Contra. irꝛatõnabilia

ſiẽ dicit dama. magis agunt᷑ ꝗᷓ gant: liberũ aꝛbitrinʒ

magis agit ꝙᷓ agat᷑. irꝛõnabilia nõ hñt libeꝝ aꝛbitriũ
Item liberi aꝛbitrij eſt cõtradicere apetitui naturali
vel ſequi eũ: ſ irꝛatõnabilia nõ ↄtradicũt appetitui na⸗
turali.ſ̊ ſequunt᷑ illũ: ̊ non bnt libeꝝ oꝛbitriũ.4 Item
om̃is oꝑans ſm libeꝝ aꝛbitrium laudat᷑ vel vituꝑatur
Hſ irꝛatõnabilia in bis que agũt nec laudant᷑ nec vitupe⸗
rant᷑: ſnõ hñt libeꝝ aꝛbitrium. ¶⸗ niſio ad pꝛimuʒ. ꝙ;
libertas eſt potẽtie abſolute a materia: foꝛme em̃ alliga
te ad materiã: non hñt inclinatõem niſi ad vnam ꝑtem.
qꝛ coaꝛtant᷑ ab ip̃a materia cui alligant᷑. hinc ẽ ctiã ñ
mouent a ſeipᷣis ĩmo ab alio:ſunt em enteo in potentia.
Om̃e em qð exit a potẽtia in actũ.exit ꝑ aliqd actu ens
hinc ẽ ꝙ ſenſibiliũ bꝛutoꝝ appetitꝰnõ ẽ liber. qꝛ ipᷣa vis
ſenſibilis ĩ eis materialis ẽ.et pfectõ materie ſcʒ coꝛꝑis
phiſici oꝛganici: iõ coactõni ſbiectꝰm ĩmutatõeʒ ma⸗
terie. hinc ẽ. q ĩmutatõe facta ꝑ aſpꝛebhẽſionẽ alicuiꝰ dele
ctabilis: neceſſe hʒ aipꝛehẽſiua vis ĩ bꝛutis inchinaꝛi ad
illud imutatõne at facta p imutatõeʒ alicuiꝰtriſtabilis.

necelſſe hʒ appetitiua moneri ab illo fugiendo. Hinc gẽ
ꝙ in irꝛonabilibo nõ ẽ libertas aꝛbitrij. In rõnabilibus
aũt libertas aꝛbitrij ẽ. inq;tum hmõi ꝓpter ipᷣaʒ rõnaleʒ
vim:q eſt vis abſoluta a materia qð pʒ er appꝛehenſiõe
intellectiua. ꝗᷓ nõ intelligit materialia niſi in abſtractõe
a materia. Hincẽ ꝙ cũ nõ ſit alligata aprehenſione fa
cta alicuiotriſtabilis vel delectabilis.nõ coartat᷑ vis ap
petitia ad ſectandũ. delectabile vel fugiendũ triſtabile:
APpterea manet in ratõnali natuꝛa aꝛbitrij libertas. 2 iõ
eſi laudandꝰvel vitu pandꝰex actu ſuo. Pꝛetẽa. irꝛõna⸗

bilia nõ hñt vim ꝑ quã poſſint diiudicare natales actꝰ.

ꝓbaꝛe ꝓbandos ⁊ repꝛobaꝛe repꝛobãdos.imo appeti⸗
tiua in eis ẽ ſubiecta inſtinctui nate.vñ nõ eſt ĩ eis ptas
ↄtradicẽdi natali appetitu:hõ vo bʒ ptateʒ diiudicandi
naturales motꝰ. ꝓbãdi et reprobãadi ⁊ etiã ↄtradicẽdi
nat᷑ali appetitui:⁊iõ eſt li.ar.⁊ hoc ẽ qʒð dicit oꝛige. Hz
ampliꝰceteris aĩalibo hõ. vim rõnis. q diiudicqꝛe et di⸗
ſcernẽ de motibo natalibo poſſit:a alios qdaʒ repꝛobare
abijcẽ:alios ꝓbaꝛe ⁊ ſuſciꝑe.cuiꝰ rõnis iuditõ motus
hoĩs ad vitã dirigi poſſit.vteʒ dam.irꝛõnabilia nõ ſunt
libera arbi.agunt᷑ eĩ magis a nat᷑q q; agãt: iõ nõ pdicũt
natali appetitui ciboꝝ.bᷣ ſił cũ appetierit: impetũ faciũt
ad actũ:hõ vo rõnalis ens.agit magis q; agat᷑. iðo ałpe
tens ſiqdẽ velit.prtatẽ hʒ reſꝛenãdi appetitũ vel ſeꝗ eũ:vñ
irꝛõnabilia nec laudãt᷑ nec vitupant.hõ vo laudat᷑⁊ vi⸗
