re a coitu: ſic poneretur in extremo virginitas. ſed hoc αι0αιn t, ſohe

non eſt rerum. cum virginitas reputetur ꝓ nobilioꝛi bo⸗
no. AUnde Am bꝛo. virgimitas replet paradiſum.nuptie
replent mundum: ꝗ illud cuʒ ſit nobilitas conditionis.
non determinabit᷑ in genẽ pcti. ¶ Ad pᷣmum dicendum.
ꝙgaſtitas ponit᷑ medium inter ſupꝑfluitatem 2 indigenti
am ⁊ poni? medium qͥ ad indigẽtiam.ſiẽ dicebat᷑ inſenſi⸗ qe
bilitas qͥ ad ſuꝑfluitatẽ luxuria. ̊ apud theologũ nõ ſe
determinat᷑ vtus in rone medij ſic ptʒ ⁊ dictuũ fuit ſupius

ueſtioe Mi micb' §„ V) ; „7
—

Rn 1 96ſ 1 Wrn A cte ſen ſ Sr vo v ſupfbr ſ pfero, We ſap

v Wer te

gong te⸗f opg eer ECng

ꝙ etiam relinqᷓre omnia? meritoꝛie poterat quis ⁊ ſequi
xp̃ᷣm. qð ſonat in vicium apud phᷣm. vnde trahibile eſt ꝑ
hmõi finem in implentibo opus ↄſilij.ita ex pte iſta pt eẽ
ipin ↄtinẽ ſit vltra rõem pᷣcepti ⁊ ſtet rone ↄſilij.ſic in⸗
nuit᷑ in.xix.Aldat᷑.facta diſtinctone eunucboꝝ ſubinfert
dñs.q pt capꝑe capiat.q.d.illud eſt ↄſilij non pcepti.Sed
ſi vellemꝰacciꝑe medium ⁊ extrema ĩ caſtitate ↄiugali bñ
poſſemꝰ.nam coire cum nõ ſua indrnter: eſt extremum
vnum ſonans in ſuꝑfluitatem.eſt at᷑ illud ſonas in dimi⸗
nutõʒ non ſoluẽ eui dʒ ⁊ qñ dʒ ⁊ cum alijs circũſtantijs
debitis.iſtud eſt ex ꝑte indigentie. medium vᷣo eſt reddẽ
cui dʒ ⁊ qñ dʒ ⁊c̃.nec opoꝛtet ꝙ vᷣginitas ſit ex tremũ qꝛ
ſiſtit vlteriꝰ in rõne ↄſiiij (Sed cum fuit datum pᷣceptũ
creſcite ⁊ multiplicamini.j.gen.in ſtatu nature ↄdite:
7. ix. geñ.in ſtatu nature corrupte.eſſet tũc pctm in ᷣgini
tate ꝑmanẽ ⁊ tranſgreſſio pcepti?: Dom ꝙ nonſß̃ eſt ele⸗
natio vltra pᷣceptum ſi em̃ iſte ↄtinẽt:ꝑ alium fieret mnl
tiplicatio vel poſſet fieriſ⁊ et᷑ eſt eleuatio ꝑ hmõi ↄtinen⸗

tiam vltra eum cui fit pᷣceptum.pᷣceptum em̃ rõe infirmm

tatis fit ad minꝰ in ſtatu nature coꝛrupteſᷣ qñ facta eſt
multipltcatio:planũ eſt ꝙ ↄtinẽ vłr non eſt petm: ſᷣ et er⸗
cellentiſſimũ 2 vincens infirmitatem nr̃am. vñ ↄiugium
in ſtatu nature coꝛrupte ↄceſſum fuit in remedium ꝗꝓpter
infirmitatẽ nram.qð innuit apłs.j.coꝝ. vij.di. Aldelius
eſt nubere qᷓ vri.vnde non dicit ſtatum ꝑfectionis ſiẽ diẽ

„
5 — 4

ipſa initas.
(Füembrum nonum

— Ono querit᷑ ce differentijs lururie qᷓ aſſi

pꝛum. ſacrilegiuʒ.inceſtus.pctm )̊ natuꝛã.
ſunt ille dꝛe luxurie ꝓut ſunt in fcto. Eſt
icatio luxuria qᷓ ſolutꝰ ſolutam naturali vſu
cognoſcit.⁊ intelligunt᷑ ſolutꝰ⸗ ſoluta a vinculo ↄiugij ⁊
ↄſangnitatis ⁊ affinitatis oꝛdinis religionis vel voti ↄti
nentie.Qaturalis vſus intelligit᷑ ad dꝛaʒ illiꝰvſus ꝗ eſt
3 naturam. Adulterium vo eſt lururia q oingalis thoꝛꝰ
violat᷑.vnde dẽ adulterium q̃ſi acceſſus ad tho ꝝ alienũ.
Stupx eſt lururia in q̃ ginalis incoꝛruptõ diſſipatur.
Sacrilegium etſi ↄmune ſit ad leſionem cuiuſlibet rei ſa
cre:hᷣ tñ accipit ꝓ leſione ꝑſone ſacre.⁊ tałr.ſ.ꝑ vicium
luxurie.vñ ſacrilega lururia meliꝰ dz. hmõi at᷑ aſt coitus
votum ↄtinentie.vt qñ aliꝗs vjolat᷑ vel in ſe. vt cum in
ſacris oꝛdinibo ↄſtitutꝰvel religioſus peccat cum aliq̃ ſo-
luta.vel in altero vt cum aligꝗs peccat cum ſanectimonia
livt aliq̃ cum ſocerdote. Inceſtus eſt coitus z ↄſangnita⸗
tem vel affinitatem vel ↄpaternitatem ↄmiſſus.ctim ʒ
naturam eſt lururia q̃ naturalis vſus coeundi maris 7
femine ꝑuertit᷑.⁊ iſtud ignominioſiſſimum ⁊ maximum
petm eſt. ¶ Daꝝ at᷑ dꝛiaꝝ röõem numeri inqramꝰ. ¶Qam
iſte dẽe accipiunt᷑ penes inoꝛdinatõeʒ q accidit in coitu.
Inoꝛdinatio aut puat oꝛdinem nature.aut oꝛdinẽ vᷣtu⸗
tis.ſi oꝛdinem nature: aut g̊ puat oꝛdinẽ nature ſimptr.
⁊ ſic eſt pcim naturam.aut oꝛdinẽ nature ptꝰ multipli⸗
catõem limitate ⁊ ſic eſt inceſtꝰ.poſtq; em multiplicata ẽ
natura hoĩs:limitaãda erat vt nec frẽs cum ſoꝛoꝛibo⁊ ſic
deinceps. ꝓput caſtitas hoĩs naturalis regrebat vel cari
tas int hoĩies ↄpᷣuanda.Si pᷣo puat oꝛdinẽ vᷣtutis vt ca⸗
ſtitatis. iſtud diuerſiſicat᷑ dupłr.qꝛ aut puat oꝛdinem ca
ſtitatis qᷓ eſt in voto firmata: ? ſic eſt ſacrilega lururia.
aut caſtitatis qnon eſt in voto firmata.ꝗ eſt tripler: vͤgi
nalis.ↄiugalis.vidualis.ſi puat oꝛdinem caſtitatis vgi⸗
nalis ſic eſt ſtupꝝ.ſi ↄiugalis adulterium.ſi vidualis foꝛ
nicatio ? ſic ptʒ numerꝰ dꝛaꝝ.¶ Suppoſitis iſtis drijs
cum ponant᷑ alie dꝛe, v.ad Eph, vbi dẽ. foꝛnicatõ 71 om⸗
nis immũditia non nominet᷑ in vobis. adð Coloc.iij.po⸗
nunt᷑ q̃tuoꝛ.foꝛnicatio. immũditia ↄcupia.libidv. Et qd
gat.v.ponunt᷑ qtuoꝛ. foꝛnicatõ. immũditia. impudicitia.
lururia.¶ Poteſt qri qlit iſte dꝛe ſe habeant int᷑ ſe 2 ad
pᷣdictas dꝛas.cui łi dicat᷑iij.ad coł.ſuꝑ illud foꝛnicatõ

gnant᷑ alio mõ.foꝛnicatio.adulterium.ſtn

⁊c̃.foꝛnicatio eſt omnis concubitus pꝛeter legittimum
vↄcubitum .· erit ̊ foꝛnicatio ↄmune ad omnem dꝛam illiꝰ
pecti.¶ Silr ↄcupĩa mala ↄmune videt᷑ eſſe ad oẽm dꝛam
illius pcti. dẽ em in glo.ꝙ ↄcupia mala ẽ de aliena vxo⸗
re vel de aliena re. ̊ ̊ eſt generale.ᷓ ꝑ ↄcupiam nõ intel
ligit᷑ ſpãlis dꝛa.. Siłr pt obijci de libidine.libido em̃ ge
nerale eſt etiam ſᷣm ꝙ ibi ponit᷑ in glo.dẽ em̃ ardoꝛ ꝑ q̃ſli
bet turpitudines diſcurrens ſᷣ ita eſt de ardoꝛe luxurie.
reſtat &̊ ꝙ ↄmune eſt.pt᷑ g qri qualit ab alijs diſtinguit᷑.
Eodem mõ pt᷑ obijci vbi agi᷑ de oꝑibo carnis ad gał.
luxuria em̃ dẽ qlibet ſuꝑfluitas. Impudicitia aĩ eſt non
pudice viuẽ. hec at ↄmunia ſunt.nõ g recte ponunt᷑ in di⸗
uiſione. ¶ Ad qð doᷣm. ꝙ alit ponunt᷑ dẽe pdicte.a alit᷑
ille q ſubiungunt᷑.dẽe em pmo dicte ipſiꝰ lururie attedũ
tur.ſm das pſonaꝝ cum ꝗbe eſt illicitꝰncubitus. Vnde
dic Gelaſiꝰ. Aliud eſt foꝛnicatio. aliud eſt ſtupꝝ. aliud
adulterium. aliud inceſtus.aliud raptꝰ. Joꝛnicatio licet
videat᷑ eſſe genꝰcuiuſlibet illiciti coitus: tñ ſpãliter intel
ligit᷑ in vſu viduaꝝ ⁊ meretricum ⸗ oↄcubinaꝝ. Stuprum
at ꝓpꝛie dẽ vᷣginum illicita defloꝛatio.qũ non pᷣcedẽte ↄiuu
gali pactõne vtriuſq; volũtate vᷣgo coꝛrumpit᷑. Adulteri
um vo eſt alieni thoꝛi violatio. Inceſtus eſt ↄſanguineo⸗
rum vel affinium abuſus. Raptus admittit᷑: cum puel⸗
la a domo pr̃is violenter abducit᷑. Alie vᷣo dꝛe hbuiꝰpcti ñ
ſumunt᷑ vłr ſm dꝛas pſonaꝝ. Ille at due dre q aponun⸗
tur ao Eph̊.attendunt᷑ in hoc ꝙ foꝛnicatio attendit᷑ cum
ſoluta 7 9ſentiente. immũditia po ↄtinet in ſe oẽm aliam
deam.dẽe dᷣo q̃ ponunt᷑ ad collo.in hoc diſtinguunt᷑ ꝙ cõ
cupĩa vel foꝛnicatio attendunt᷑ ſm actum exterioꝛem illi
citum cũ differẽtibo ꝑſonis.ſ.ſoluta vel nõ ſoluta manẽ⸗

te lege narure. non manẽte af lege nature dẽ immũditia

tum ad actum exterioꝛeʒ. libido vpo ꝙtum ad actum in⸗
terioꝛem. AVel aliter vt immũditia dicat᷑ ↄ naturam rõne
rei cum q eſt coitus.libido vᷣo rõne modi coeundi vel vo.
luntate libidinoſa explendi. Quatuoꝛ dᷣo dẽe qᷓ ponun
ad gal.diſtinguunt᷑ vt fornicatio.immũditia.impudici⸗
tia ſpales determinent dẽas m q̃ſdam dzas pſonaꝝ. lu⸗
xuria vo oẽm illicitum modũ pᷣter illos tres ↄpᷣhendat.
foꝛnicatio at᷑ dẽ illicitꝰↄcubitus ſᷣjm naturam tn cum ſo⸗
luta. Impudicitia vpo cũ ↄiugata vel deo dicata. JYJinmmũ⸗
ditia vo eſt in co qð eſt ↄð naturam. vel cũ non ꝑducit᷑ ad

actum vt in pollutõe er vas debitum. ¶ Per bec pnñt ſol:

ui q obiecta ſunt.cum em̃ dẽ ad cał. ꝙ foꝛnicatio eſt oĩis
illicitus ↄcubitꝰpᷣter legittimũ:non intendit geneꝛalr de
omni ſpẽ luxurie p̃ter illam q̃ fit aliqñ cum ↄlugata ſ̊ de
illicito ↄcubitu ſm naturam tñ.vt diuidat᷑ ex oꝓpoſito
alias tres dꝛas.ↄcupia em̃ eſt cum aliena vxoꝛe ᷣm ꝙ ibi
appꝛopꝛiat᷑ ? ita non accipit᷑ ibi ↄniter.⁊ ꝑ h̊ ſoluit᷑ illõ
qð ſecundo obijciebat᷑. licet em dicat᷑ ibi ↄcupia reſpectu
alteriꝰ rei:G̊ non eſt qᷓtum ad dꝛam huiꝰ pcx᷑i.ſilr libioo
non dẽ ꝗcunq; ardoꝛ luxurie:ſ̊ ꝗ diſcurrit ꝑ turpitudies

turpitudines at᷑ dicunt᷑ qñ indebito mõ ꝑ qſdaʒ ꝑtes coꝛ

ꝑis ꝗs lururiat᷑: non tñ cum re alia d naturam. 1 boc
ſoluit᷑ illud qð tercio eſt obiectum. 4! Ad alia ðᷣo dom

atõʒ lic ſu dictum eſt in drijs aſſignatis.

Mlembrum decimumm

.

R Ecimo querit᷑ de eſfectu hui pct᷑i ꝗeſl amif.
.

ſio aureole.⁊ de illo effectu ꝗ eſt irregulari
tas. Poteſt qri vtrum illa q coꝛrupta eſi
mwente ? non coꝛrupta in caꝛne.amittat aua
reolam/qð videt᷑ ꝑ diffinitõʒ vᷣginitatis q eſt in carne coꝛ
ruptibili incoꝛruptõis ꝑpetue meditatio:ſ̊ hoc nõ eſt me
ditatio perpetue incoꝛruptõis.ꝗᷓ nõ hec ᷣginitas ̊ abla
ta vᷣͥginitate aufert᷑ aureola.ᷓ ab hmõi coꝛrupta aufer
aureola.¶¶ Item aliq̃ hʒ coꝛruptõeʒ carnis non tñ pt᷑ co⸗
gnoſci ꝙ ſit coꝛrupta (vñ Ciprianꝰ. Elirginitas pt᷑ coꝛ:
rumpi vbi nõ pt inſpici nunqd ab ipa tollit᷑ aureola qd
videt᷑: cognitõ em dina cuiꝰ eſt dare aureolam attingit

luxuria ⁊ impudicitia non accipiunt᷑ ↄniter ᷣ ꝑ appꝛopꝛi

n
e
9
gn

¶ Nueſtio

illam coꝛruptionem que ab homine cognoſci non poteſt
cum ꝗᷓ pᷣginibo debeat᷑ aureola:ſic coꝛrupte puabunt᷑ au⸗
reola.¶ Item aliq̃ ſunt coꝛrupte voluntaria coꝛruptõne
ſeu pollutõe.nunꝗd tales pᷣuant᷑ auꝛeola:qð videt᷑.qꝛ ibi
eſt coꝛruptio mentis ⁊ coꝛruptio carnis.cum q̊ aureola
debeat᷑ incoꝛruptis ꝑ voluntatem. vtroq; mõ ab iſtis pꝛi⸗
uabit᷑ aureola.⸗.! Silr qrit᷑ de iſtis q̃ oꝑꝛeſſione barbaꝛi⸗
ca integritatem carnis ꝑdiderunt.Ad qð dm. q ſiẽ
coꝛruptione mentis ⁊ non carnis non tollit᷑ aureola vel
contrabhit᷑ irregularitas ad ↄſecrandum qꝛ ꝑ pniam in⸗
coꝛruptio mentis ad plenum reſtituit᷑.⁊ ita ſi finalit᷑ ma⸗
net incoꝛrupta habebit aureolam. 4 Qõ autem dẽ vgini
tas perpetue meditatio incoꝛruptionis.referendum ẽ ad
finalem incoꝛruptõz ex parte mentis.ex parte vᷣo carnis
opoꝛtet eſſe ꝑpetnam integritatem qtum eſt de volunta⸗
te mentis.: Ad ſcoᷣm vᷣo dõᷣm.ꝙ ſi aliq̃ hʒ coꝛruptõʒ car
nis q̃ ꝑſpici non pt᷑.⁊ ſciat ſe hoc modo coꝛruptam.ex coꝛ
ruptione mentis in humilitate verecundia emaneat. 2
credit᷑ ꝙ aureolam amiſit.ecclia tñ quia iudicat ſᷣm ea 4
apparent in foꝛo exterioꝛi:non repellit eam a conſecratõ⸗
ne.4 Ad tercium dicendum ꝙ ſi ꝓcuraret᷑ coꝛruꝑtio car
nis ꝓueniens ex coꝛruptione mẽtis ꝑ inſtrumentum ali
qð vel aliquo hmõi.abſtinẽ dʒ a ↄſecratione.ſi pᷣo ꝑ vio⸗
lentiam amiſit integritatem carnis.non ꝗpter hoc amit⸗
tit aureolam.non em pt᷑ coꝛrumpi coꝛpus niſi pᷣus fuerit
animus corruptus.munda nanq; a contagione anima.
caꝛo non peccat ſic Iſido.⁊ beata Lucia dixit. Si inui⸗
tam me violaueris.caſtitas mibi duplicabit᷑ ad coꝛonã
Si em̃ opꝛeſſione barbarica aliq integritatem carnis ꝑ⸗
diderunt. ad meritum eax cedit ſi incontaminatis non
ſe comparent pᷣginibo. VUnde leo papa. Ille famule que
oppꝛeſſione baꝛbarica integritatein pudoꝛis ꝑdider̃t. lau
dabiles erunt in bumilitate 7 verecundia ſi ſe inconta⸗
minatis non audeant ↄꝑare vᷣginibo. K
2* 2

dy

einde queritur

vtrum irregularitas contrahat᷑ ex cõcubitu meretricis.
as videt᷑ ꝑ boc.ꝙ ipſa diuiſit carnem ſuam cum multis
ꝗq autem cognouit mulierẽ matrimonialiter q diuiſit car
nem ſuam efficit᷑ irregularis. talis efficit irregularis.
EContra ſi aligs diuiſit carnem ſuam cognoſcendo plu⸗
res ſolutas.non er hoc efficit᷑ irregularis p̊ maioꝛ eſi di⸗
uiſio in ſua caꝛne qᷓ; in caꝛne aliena.q̊ ex ↄcubitu cum me
retrice vna: non emicie irregularis.4 Preterea qrit᷑ de
eog vidnam cognouit vtx ſit irregularis.qð videt᷑ ꝑ hoc
qð dꝛ in canone. Viduaʒ ſi lectoꝛ in vxoꝛem duxerit in le
ctoꝛatu pmaneat er qͥ dat intelligi ꝙ irregularis efficit᷑
Contra talis non diuiſit carnem ſuam in plures ꝗ̊ non
egit ð rõem ſacr̃i.q̊ non 7 efficit irregularis.pt em̃

—

⁊ ſic vniꝰvxoꝛis eſſe vir.¶ Ad qð dom ꝙ g cognouit ma
trimonialr meretricem ex hoc efficit irregularis. mere⸗
trix em dẽ que multoꝝ libidini p ÄZ licet ip̃e non diui
dat carnem ſuam in plures:nihilominus efficit᷑ irregula
ris.q; ex ꝑte mulieris quam cognouit apparet deeſſe rõ

—

ſacr̃i quod exigit᷑ in eccłia.¶· Ad obiectum at in contraꝛi
um dom. ꝙ non eſt oſilis rõ ex parte viri. Air em̃ in hac
parte non tenet typum ecclłie ̊ mulier.4 Ad ſedðᷣm dom
eſt ſilr. ꝙ licet ipe non diniſit carnẽ ſuam in plures nihil⸗
ominꝰ irregularis efficit᷑.qꝛ ↄiũctꝰeſt cũ illa q̃ diuiſit car
nem ſuam in płes.pqð bẽ dij.l. Sigs viduam aut deꝛeli
ctam duxerit non admitta?᷑ ad cleꝝ. 2. xxxiiij. diſ.curan⸗

a Ke

dum eſt ne gſ ad ſacros oꝛdines ꝗ vroꝛem ginem non

Duxerit aſpiret.
vndecimum

embru

Mdecimo querit᷑ de pena hinꝰ pcti. pt etiã ⸗n
queri vtꝝ idem reatus ſit illius ꝗ foꝛnicatꝰ
eſt ptꝰ ſuſceptõʒ legis ⁊ ante ſuſceptõʒ:⁊ de
llo q foꝛnicatus eſt ptꝰ baptiſmum z ante.
⁊ illa que habet diuitias comparatõne illius que pau

clxij.

per eſt:qd videt᷑.qꝛ eadem eſt q́ntitas eẽntialis pcxi.ꝛ ei⸗
dem qntitati eſſentiali rũdet idem reatꝰ. Sidem ẽ reatꝰ.
Contra circunſtantie agãuãt petm. alie dᷣo ⁊ alie ſunt
hinc ⁊ inde circũſtantie.̊ alius reatus ⸗ Poñs alia pe
na. ¶ Ad qð rñdet Crip. foꝛnicatꝰ eſt agligs pt? legem:
difficilius puniet᷑.ſoꝛnicatꝰeſt aliqs pᷣaduentum xpᷣi etſi
adhuc cathecuminꝰ fuerit.maloꝝ difficilioꝛem dabit vi⸗
dictam.foꝛnicata ẽ aliq diues exñs/altera ᷣo pauꝑ.rur⸗
ſum ⁊ hic eſt dꝛa.⁊ hoc manifeſtum ẽ ex B.ꝙ antea de da⸗
uid diximꝰ.foꝛnicataeſt aligs ptꝰ lauacꝝ hic neq; miti⸗
gatio hoc pctm ſequit᷑ ſm ꝙ dic apls ad hebᷣ .x. Yrritam
ꝗs faciens legem moylſi ſine vlla miſeratione ſub duobo
vel tribo teſtibo moꝛit᷑qᷓ;tomagis deterioꝛa meret᷑ ſuppli⸗
cia ꝗ filium dei ↄculcauerit ⁊ ſangnem teſtamenti duxe⸗
rit pollutum in qͥ ſanctificatꝰeſt.¶ Ad argumentũ rñdẽ⸗
dum eſt. ꝙ eſt qᷓntitas q referẽ̃ ad genꝰpcti:2 eſt q̃ntitas
q reſpicit circũſtantias.qẽtum ad pᷣmum qntitas eſt ea⸗
m. ꝙtum ad ſecundum non eſt eadem nec idem reatꝰ.

Mue ſtio. clxij. De finabus

ſinguloꝝ capitalium vicioꝛum. Et pꝛimo de filiabo ina⸗

nio gloꝛie. .
Icto de capitalibꝰ

oñnter dicendum eſt de filiabo eoꝝ ſum⸗
marie.de pluribo em̃ alubi diffuſius eſt
expeditum. Et pᷣmo dum eſt de filiab ĩ⸗
8 ams gloꝛie q̃ ſit rõ numeri. Secundo qᷓ
ſunt dubitabilia circa numeri rõnem.4 Rõ vo numeri
ſic pt᷑ reddi.cum em̃ inanis gloꝛia ſit amoꝛ laudis ꝓpꝛie
Pter appaꝛentem excellentiam.aut intẽdit laudaꝛi rõne
aꝓparẽtis excellẽtis potẽtie aut ꝓbitatis.aut ſapĩe.ſi rue
appaꝛẽtis excellẽtis ptᷣatis /inanis gloꝛia qrit laudem iñ
vult videri ptatis minoꝛis ⁊ vult videri ptatis maioꝛis.
⁊ m hec generat duo vicia.ſ.inobedientiam qᷓ̃ non vult
ſubiacè ſupioꝛi ne videat᷑ minoꝛis pratis: ⁊2 iactantiam qᷓ
ſe oñdat ptatis maioꝛis.eſt em̃ iactantia nõſolum vᷣbis pᷣ
etiam factis ſue ptatis oſtẽtationibo. Si rõne axparẽtis
excellẽtis ꝓbitatis.vᷣult aparẽ maioꝛis ꝓbitatis ⁊ non
vult apparẽ minoꝛis ꝓbitatis. ſ̊ vult apparẽ inanis glia
ꝓbitatis maioꝛis.axpetit oꝓparẽtem ꝓbitatem nõſolum
inter bonos ſ etiaʒ inter pᷣuos.⁊ ſᷣm q̊ ex ſe generat dno

eSVicia.y pocriſim q ſimulavne ſctitatis appetit videri bo⸗
tewʒ nus:⁊ incõtinentiam q rõne qfoꝛmitatis ſui cum malß in

malicia laudet᷑ pctoꝛ in deſiderijs anime ſue.Si vo ina⸗

affetet nis glia reſpiciat videri nõ ꝓbitatis minoꝛis:generat ex

ſe ꝑtinatiã q̃ etiam male facta defendit ne ꝓbitas miĩoꝛet᷑
Si vᷣo inanis glia ꝑ apaꝛẽtem excellẽtesm ſapĩam laudẽ

ome qꝗᷓrat.reſpuit eſſe minoꝛatiuũ ſue ſapie.⁊ attendit omne

magficatiuũ.ideoq; ex ſe geneꝛat duo vicia. diſcoꝛdiaʒ q̃
diſſidet ab alioꝝ ſentẽtijs.ne comꝑatõe eaꝝ minoꝛ appa⸗
reat ⁊ nouitatum pᷣſumptõnẽ q ſup vires omnia temptat
vt ſapiens appareat.ptʒ ̊ numerꝰ.ſi em̃ ꝑtes diuiſionis
ſunt ſufficient aſſigte.non potuer̃t plures eẽ filie inanis

loꝛie qᷓ. vij. ſu Poſite. .
ecundo queritur S. j.

vel dubitat᷑ de qbuſdã dubitatõibo incidẽtibo circa rõezʒ
numeri iſtaꝝ filiaꝝ.Et pᷣmo qrit᷑. Quare irreuerẽtia pᷣ⸗
latoꝝ ⁊ ↄtumacia ñ ponut filie inanis glie ſiẽ ĩobediẽtia
NQã eadẽ ẽ rõ in ilł.qcirco eĩ vane glioſũs ñᷣ rueret᷑ pla
tũ vł obuiat ↄtumacit᷑ plato:ne mĩoꝛet᷑ appaꝛẽs ptᷣas ipᷣiꝰ
ꝑſuppoſitõʒ maioꝛi s.i Itẽ ſcdo qrit᷑ qre oſtẽtatõ ⁊ axro⸗
gãtia ñ ponũt᷑ int᷑ filias ſiẽ iactãtia. eadẽ eĩ rõt ẽ in ilł.
Itẽ qre ſingłaꝛitas ⁊ inſolẽtia ñ ãnũerant᷑ ſic ypocrib
Itẽ qre ñ ponit᷑ r̃ bellio ſic ptiatia. NR q̃re ñ ponit᷑
ↄtẽtio q freqᷓntiſſime ĩmo ſꝑ fit cã laudis imediate ſic ⁊2
diſcoꝛdia. Item cum pᷣſumere nouitates contingat in
operibus virtutum ſicut? in ſcientia quare aſſignat p̈⸗
ſumptio nouitatum circa ſapientiam. ¶ Ad pᷣmũ dðm

ſiz „Mx.

dam ego manũ meam ſuꝑ te. Ad tercium dõm.qm etſi

enen .êòẽ⁵ÿ

ach elae
ꝙ inobedientia ſumix large Fm ꝙ diffinita eſt voluntas homicidium ſecutum ẽ ex inuidia caym: iſtud fuit medi⸗
fugiens minoꝛatõʒ ptatis nolens ſubiacẽ? ptatibo ſuꝑio⸗ ante odio ⁊ afflictione in ꝓſperis.idcirco non immedia⸗
ribo indebitis. tria at᷑ debita ſunt ſuꝑioꝛibo. honoꝛ.ſu bie te ex inuidia. ¶ Bubi tabit et᷑ iur hoc aliꝗs.q̃re detractõ
ctio.impletio mandati.debitum honoꝛem ſuꝑioꝛibo au⸗ m AVlið.poſita eſt filia ſuꝑbie.Et doᷣm. q AVſið.non po
fert irreuerentia. debitum ſubiectõnis ↄtumatia q̃ obui⸗ mit inuidiam capitale: imo ſuꝑbie filiam.iõ detractõʒ oꝛ Pune
at ſuꝑioꝝ auẽti:debitum impletõis mandati aufert ino⸗ dinat in eandem ſpẽm cum mreſ⸗ pt eſſe qm̃ yſið.ſumit adunt
bedientia ſtricte ſumpta:q̃ non vult exeꝗ ſuꝑioꝝ pᷣcepta inuidiam ſpãliter ꝓut eſt diſſenſio a bono alteriꝰ aduer⸗ Wlais nie
ale ꝓut opoꝛtz. irreuerẽtia & inobediẽtia ⁊ ↄtumatia ꝓut ſante ꝓpꝛie excellenrie non generaliter inuidiam que eſt — cadl
. ic ſunt.ↄpᷣhendunt᷑ ſub inobedientia ſᷣm ꝙ eſt ſuꝑiaſſi⸗ Dilſenſio a bono alterius aduerſante rei amate ᷣm eſti⸗ fa ten,d
drr⸗ gnata.4l Ad ſcᷣm dom ſiłr ꝙ iactantia ſumit᷑ large ꝓ q⸗ mationem videntis. ¶ Ad quartum dicendum ꝙ ſicut tscit
libet mõ oſtenſionis ꝓpꝛie ptatis.⁊ ita ſumpta eſt in nüe: patet ex dictis afflictio in pꝛoſperis ponit pcuratõnem — haz onb
ro filiaꝝ. vel ſtricte m ꝙ iſta i wiſlinganunt⸗ oſtenta⸗ oꝑis ᷣm ꝙ ſupᷣ accipit᷑. ih
tio.aꝛrogantia.iactantia.vt oſtentatõ in facto.iactantia E 1 * b —- i
in voᷣbo.arrogãtia in falſo.cum.ſ.aliꝗs indicat ſe hꝛe qð emn T. um tercimm ſeem
non hʒ.⁊ hec tria ſub pᷣpoſita iactãtia ↄpᷣhendunt᷑.A Bnſeqnter dom eſt de rõne numeri filiaꝝ ter
tercium dᷣm. ꝙ ſingularitas ⁊ inſolentia non ſunt ſpa⸗ ire.⁊ dubitabilium q̃ accidũt circa nume⸗ ſene
lia pcta: ̊ ſtlatus pcti maxime ypocriſis. Ypocrita em̃ ẽ rum. Ponunt᷑ at m Gꝛeg.ſex filie ire.Ri loin
in pncipio ſingularis im ꝑſectõe y pocriſis inſolens apè ra. tumoꝛ mẽtis.ↄtumelia:clamoꝛ. ĩdigna⸗ endin
tit eſſe. Eſt at ſingularitas ſimulatio q̃ muni vita re⸗/ tõ. blaſphemia. Rõ at iſtius numeri pt᷑ ſic accipi.IJllud en G
licta:puata affectant᷑ vel qrunt᷑.inſolentiꝗ bboꝝ. factoꝝ em̃ qð gignit᷑ ex ira eſt illatio vindicte aut diſpoſitio ad miſe
geſtuum? habitnum pᷣter oẽm vſum ſpecificatio. In pnci⸗ illatõz. diſpoſitio at ad illationem tumoꝛ mẽtis. eſt at tu el.
pio ypocrita ſingularis eſt. vt ꝑ hoc ſua apparens boni moꝛ mentis volũtas vindicandi diſponẽs ſe ad vindicã⸗ akl
tas diſcernat᷑.in fine inſolens:vt ex ſpecificatione ſingu dum ꝓpter impetum iraſcibilis.ipſa vo illatio vindicte mart
lari ſingularit᷑ ꝗptet. Ad qrtum dom.ꝙ rebellio ad ꝑ⸗ aut elt in facto ⁊a dẽ rixa. Rixa em̃ eſt libido vindicandi ĩ uon
tinatiam reducit᷑.eſt em rebellio repugnans ꝑtinatia coꝛ iniuriam facti ꝓcedens.⁊ G̊ ptz ꝑ hoc qð dꝛ.v.ad gał.q; ſto⸗
rectioni 2 diſcipline.. Ad ꝗntum dom. ꝙ ↄtẽtio ad di⸗ rixe ſunt qñ ex ira inuiceʒ ſe ꝑcutiunt. In animo dꝛ tu noye
ſcoꝛdiam reducit᷑ ſic ptz ex diffinitione ſupᷣdicta.tñ ſi re⸗ moꝛ mentis. In facto vᷣo dẽ rira. Si vo eſt in ᷣbo. auteſt Pone
ſtrigam? nomen diſtinguem? vt dicamꝰ ↄtentõz eſſe ↄdi⸗ iniuria in teum.vel in ſanctos eo ꝙ non vindicant ißm. Po
ctionem cum apparenti rõne. diſcoꝛdia ↄdictio ſine rõe. vel qꝛ eſtimat ꝑ ipſos impediri vindictam ⁊ dz blaſphe⸗ , m⸗
4l Ad ſextum dom .ꝙ pᷣſumptio illa q̃ in oꝑibo pᷣtutis ac mia. aut eſt reſpectu iniuriantis.⁊ h̊ eſt ꝑ ex altatõeʒ vo⸗ , ponn
cidit ↄpᷣhendit᷑ ſub ypocriſi.qſꝗs em̃ ꝑ ſpẽm vᷣtutis lauda cis vt ab alijs cognoſcat᷑ ⁊ dẽ clamoꝛ.aut ꝑꝓ ꝓlationẽ tur e is
r/ deſiderat:non eſt dubium ꝗn ſit ypocrita iudicandus. pium ʒ iniuriantem ⁊ dẽ ↄtumelia. Si vo eſt in ſigno tũe eng
recte &ᷓ aſſignauimꝰ nouitatum pᷣſumptionem eſſe circa dẽ indignatõ.de iſtis at genitis ex ira dẽ.iiij.ad eph.ra Jeb
ſcientiam. indignatio clamoꝛ blaſphemia tollant᷑ a vobis. e
embrum ſecundum (Gecundo dubita/ S. j. i
Onſeq̃nter dom eſt de filiabo inuidie. Et tur te rõne numeri baꝝ filiaꝝ.Et pᷣmo cum ↄtingat ira ſo⸗
pᷣmo de rõne numeri ipſaꝝ. Scðo de qui⸗ fſci illa ira ſiſtat in coꝛde tm̃.⁊ ex illa naſcit᷑ odium.q̃re
buſdam dubitatõnibo circa eandem roõem!. Hus ogium no ponit᷑ filia ire.¶¶ Secũdo de indignatõe qᷓ vis ued
Aumerꝰ at ſic pt᷑ ſummi:.qꝛ omnis inui⸗ æu naſci ex vana gloꝛia vel ſuꝑbia.ſuꝑboꝝ em̃ eſt indignaꝛi ſ
dia aut eſt in affectn.aut in Smone.aut in opꝑe.Si in affe e4Apꝛium 2 reputare alios viles.¶ Tercio cũ ↄtingat ad⸗ un
ctu ſic eſt odium. ſi in mone: aut ̊ manifeſto ſic de⸗ muu d gerſarium iunari ꝑ hoĩeʒ ? iſtud eſtimat iracundꝰ. ſic ꝑ neg
o. tractio· aut occulto ⁊ ſic ſuſurentio. Si ĩ ope aut ̊ reſpe qn⁊cha/deum ⁊ ſanctos.q̃re nõ generat᷑ aliqð vicium reſpectu r
Jee Dag⸗ ctu pſꝑitãtum /ꝓximi.⁊ ſic afflictio in ꝓſperis.aut reſpe⸗ hoĩm ſic reſpectu dei qdð dẽ blaſphemia.⸗. Itm̃ blaſphe⸗ 3
ctu aduerſitatis ꝓximi.⁊ ſic exultatõ in aduerſis. miam ponit Aido. filiam ſuꝑbie vñ hoc. ( Ad pᷣmum ſin
G d ueritu . dom. ꝙ odium non numerat᷑ filia. qꝛ odium vt ad iram
Becuam⸗ do EI der . * .. ptinet.idem eſt qʒð ira.ira em̃ inueterata odium dẽ.odiũ E
de his q incidunt dubitatõibo circa rgeurfmnnent haꝝ fi SInf eſt pdictoꝝ vicioꝝ. eſt em idem qð mania q eſt ſecũ
liaꝝ.Et pᷣmo dubitat᷑ de odio. Nam videt᷑ naſci ex ira. da ſpes ire ſᷣm dam̃.¶ Ad ſcom dðm.qm indignatio ſo⸗ dd
IYra em inueterata odium dẽ. 4 Itm̃ nonne idem eſt odi⸗ let accipi dupliciter.vno mõ /ꝓ ſuꝑbia qͥ non reputat ali⸗ o
um ꝓxrimi ⁊ exultatio in aduerſis. exultatio em̃ talis ex os dignos ſua ſocietate vel locutione? aſpectu.ꝛ eſt ideʒ el
odio ẽ vel iᷣm odium.⸗! Item nõne homicidiũ fris natũ qð q̃rta ſpẽs ſuꝑbie q̃ appellat᷑ plus oibo ſine ↄtemptꝰ: qͥ den
eſt ex odio ſeu inuidia caym.q̃re ̊ non ponit᷑ int filias ĩ⸗ reputant᷑ pximi viles. Alio mõ alit ſumit᷑ indignatiop nat.
uidie.¶ Itm̃ triſticia de alieno bono ẽ afflictõ i ꝓſpis al⸗ voluntate.q̃ alios ꝑ ſigna moleſtie ↄtriſtari deſideramꝰ. ſt
teriꝰ. idem ẽ filia qd im̃. ¶ Ad pᷣmum dᷣm ꝙ odiũ ſit/ idcirco eis ſubtrabimꝰ locutõʒ ⁊ ſocietatem. iſto ſecũdo ſen
vune volũtas affectans malũ ꝓrimi h̊ ↄtingit duplicit. nam ?ẽ modo ad iram.pᷣmo modo ad ſuꝑhiam ꝑtinet. Ad terci ſt⸗
malũ pene ſiue zelus:⁊ eſt malũ damni.malũ pene opta⸗ um dom. qm etſi ↄtingat iraſci ↄ adiutoꝛeʒ hoiĩem aduer itfl
malijs vt vindicemur malũ damni vt nõ triſtem de bo ſarij:non tñ per aliam viam vindicta ei infert᷑ qᷓ aduer⸗ he⸗
nis eoꝝ.odiũ & affectans malũ pene ad iram ꝑtinet.odi ſario. ⁊ iõ non eſt aliud ab alijs.ↄ adiutoꝛem deum vel tteſ
um affectans malũ damni ad inuidiaʒ.¶ Ad ſcõᷣm dõm ſanctos eſt nouus modus peccandi.⁊ qꝛ non pt᷑ deo iracũ turfi
qꝙ odium ⁊a exultatio in aduerſis dr̃nt.nam odiũ eſt ĩ coꝛ dus nocẽ oꝑe:maledicit oꝛe:vel res ei ↄſecratas vel appa Ein
cæ: exultatio in oꝑe.addit em ꝓcuratõʒ mali ſupꝑ odium. ratas deturpat vel diſſipat.⁊ iſtud eſt pcẽm blaſphemie o
Bubitabit et aligs iur h̊ cum inuidia ſit triſticia q̃tr hm ꝙ hic accipit᷑.¶ Ad illud vo qð querit᷑q̃re ſido.po ſe
x ea poſſit naſci exultatio.Et dom ex triſticia de vno nit blaſphemiam filiam ſuꝑbie.puto ꝙ ꝓter anneram men
ↄꝛio naſcit᷑leticia de alio:idcirco ex inuidia q̃ ẽ triſticia maximam ſuꝑbiam ſine q̃ nunꝙᷓ eẽt blaſphemia.q̃.ſ.ſuꝑ fan
de alieno bono naſcit᷑ leticia de alieno malo.qð peim ẽ bia erigit᷑ ð creatoꝛem ad pugnandum ꝓut pt immedia⸗ in
in multis locis ꝓhibitum.vt.xxiij.ꝓuerb.cum cecidcerit tus tñ exitꝰ eiꝰ eſt ex ira ſic onſum eſ. er⸗
inimicꝰ tuꝰne gaudeas.Et.xxv.Eʒech· ꝓ eo ꝙ plauſiſti ſgen
manu? gauiſus es ex toto affectu ſuꝑ terrã iſrł:iõ exten/ 4 roY b ,AW fien

ddi⸗
dig⸗
etd
ſpo-⸗
o⸗

jep, A⸗

Mueſtio

Onſequenter dicendum eſt de filiabo acci⸗
die. m greg.aſſignant᷑ ſex:q̃ ſunt.malicia.
rancoꝛ. puſillanimitas deſperatio.toꝛpoꝛ
circa p̃cepta.vagatio mentis circa illicita.
Pꝛimo ᷣ qrenda eſt ratio numeri.ſcðo dubitabilia q ac
cidunt circa numeꝝ. Et pᷣmo querit᷑ rõ numeri m greg.
einde ſᷣm Aſido. Rõ vo numeri ᷣm greg.hec eſt.cum eĩ
accidia ſit auerſio a laboꝛioſo ⁊ gui:cũ ↄuerſione ad ꝗe/
tem. ex ꝑte ↄuerſionis ad getem generat vagatõneʒ men⸗
ſaarimf tis circa illicita: in ꝗbo qrit getem. EIñ dic greg. triſticia
non hño in ſe vñ leres: Hris en⸗ Er pte vo auerſionis a
alea laboꝛioſo aut ſumit᷑ naſcẽs ppatione ad ip̃m opus qð la
boꝛioſum eſt:aut com ꝑatõe inferentis aligꝗd gque. Si re⸗
ſpectu inferentis aliqꝗd gue:aut ẽ int᷑ ĩ aio ⁊ dẽ malicia:
aut er in ſigno ⁊ dẽ rancoꝛ. Si vo reſpectu oꝑis laboꝛio⸗
ſi aut eſt reſpectu aggrediendi ⁊ dẽ puſillanimitas.puſil/
lanimitas em̃ eſt timoꝛ aggrediendi:aut ẽ reſpectu ꝓfici⸗
endi ⁊ dꝛ toꝛpoꝛ:aut reſpectu oſummatõis ⁊ dẽ deſpꝑatio

triſticiaʒ at diẽ inꝙtũ recedit a qui 2 laboꝛioſo ad qð te⸗
nert. accidia pᷣo inꝙᷓtum ſe ↄuertit ad getẽ indebitã. q̃tu⸗
oꝛ at᷑ ſunt naſcentia ex triſticia. rancoꝛ puſillanimitas.
amaritudo.deſperatio.q̃ ſic diſtinguunt᷑ vt rãcoꝛ ⁊ ama⸗
ritudo ad que ſiue moleſtũ referant᷑.puſillanimitas 2 de
. ſꝑatio ad laboꝛioſum. que at᷑ eſt in ſuſtinẽdo. laboꝛioſum
in oꝑando. amaritudo at eſt animi ĩ ſe impotẽtis ſuſtinẽ
Rancoꝛ vo ẽ manifeſtatio in ſigno exterioꝛi.reſpectu vᷣo
laboꝛioſi in aggrediẽdo puſillanimitas.in ꝑficiedo deſpe

N111 e Scðm yſið.at᷑ aſſiqnt᷑ alie filie triſticie 2 alie accidie:
die. ſ 44 . 2 —ÄT AA.

debito:aut ꝑ opus.ſi ꝑ ceſſationẽ ab oꝑe:duo generat vi⸗
cia.ocium qͥ ceſſat a bonis oꝑibo in vigilãdo.⁊ ſomnolen
tiã q̃ ꝑ doꝛmitõʒ ceſſat cum poſſit ſine impedimẽto oꝑaꝛi
Si vᷣo ꝑ opus.aut ꝑ opꝰ debitũ: aut ꝑ opus indebitum.
ſi ꝑopus debitum: ᷓ non ẽ niſi qꝛ indebite vult facẽ vt ꝑ
h ceſſare cogat᷑ ⁊ ſic generat᷑ impoꝛtunitas.ſi dᷣo ꝑ opus
indebitum: aut ̊ eſt ꝑ actum intrinſecũ:aut ꝑ actũ extrĩ
ſecum.ſi ꝑ intrinſecũ:dꝛ ingetudo mẽtis q̃ non ceſſat cogi
tare vel deſiderare vana.ſi vᷣo ꝑ extrinſecũ.aut h̊ ẽ ꝑ coꝛ⸗
ꝑis mutatõʒ de loco ad locũ.⁊ dẽ coꝛꝑis inſtabilitas.aut
ꝑ dᷣboꝝ effnſionem.⁊ dẽ ver boſitas. aut ꝑ ſolicitudinem
ex ploꝛandi ea que geruntur apud alios:⁊ dicitur curio⸗
litas. .
e dubitabilibo q incidũt circa rõeʒ nũeri haꝝ filiaꝝ.Et
pmo de diuerſitate in aſſigendo filias ᷣm greg. 2 yſi.aut
em̃ alt eſt ſuꝑfluus.aut alt diminutꝰ.ſi nõ:ncce eſt vt re
ducat᷑ aſſignatio q eſt im numeꝝ maioꝛẽ ad numeꝝ mi⸗
noꝛẽ.¶ Item deſidia eſt pctm qͥ ꝗs a bono ope deſiſtit.ſi⸗
milr omiſſio pcĩm eſt qͥꝗs deſerit actuʒ debitũ.ſiłr negli⸗
gentia q̃ ꝗs deſeꝛit debitã circũſtantiã.ſic ⁊ pigꝛtia pctm
eſt:qͥ qs in bono oꝑando tepeſcit.q̃re non ſunt numerata
int ſilias ſic toꝛpoꝛ ⁊ puſilianimitas.¶ IZtẽ malicia q̃rit
nocẽ.nocẽ at᷑ intentio ire eſt. qͥ eſt eius filia¶ Itẽ maligni
tas eſt neqtia q̃ eiuſdem rõis yigetur eſſe: qᷓre non ponũ
tur filie accidie ſiẽ ⁊ malicia? ¶ Ad pᷣmũ dom ꝙ neuter
eſt ſuꝑfluus nec diminutꝰ.ſᷣ yſi.diſtinguit in mebꝛis vi⸗
cioꝝ poſitoꝝ a greg.qð ptʒ ſic. Qam ſub vagatõe mẽtis
q̃ eſt vltima filia 'm greg. ↄpᷣbẽdunt᷑ hec vicia. ingetudo
mẽtis.coꝛꝑis inſtabilitas.ðᷣboſitas.curioſitas. ſic ptʒ in
pᷣaſſigtis eoꝝ diffinitõibo.ſpᷣ toꝛpoꝛe q̃ ẽpenultima filia
Fm greg.ↄpᷣhendunt᷑ ociũ.ſomnolẽtia? et impoꝛtunitas
ex ↄnii.qdð ptʒ ↄſiderãti p̃dicta. Amaritudo vo ᷣm yſið.
idem ẽ qð malitia ſᷣm greg.ſic ptʒ ex pᷣbo yſið.in li.de cõ⸗
flictu vicioꝝ.dic em̃. ppende qᷓnto meroꝛe intuẽdi ſuntꝗ
tanto amaritudinis felle ↄuerſant᷑. Vñ meroꝛ iſte idem ?

„

pistſ.ltas

qð amaꝛitudo ſiue malicia.q̃ aliis malũ molimur ꝓpter il

latam Fuedinem quam amaro animo valde ſuſcepimus
In oibo alijs ↄuemiunt greg. ⁊ yſið. ¶ Ad ſcdᷣm dom. ꝙ;
xſidia.omiſſio. negligentia. pigritia. ſilia ſub toꝛpoꝛe
ↄpᷣhendunt᷑.ſᷣ tñ diſtinguũt᷑.iſ am pigritia idẽ eſt qð toꝛ
/Poꝛ. 2 funt in pꝑte agẽtio. b pigritie rõ eſt ẽo ꝙ pigeat: eif⸗
aitas gquedinem. toꝛpoꝛ po reſpicit appetitu getis. Nec
eſt Zꝛium pdictis.vbi dictũ eſt toꝛpoꝛẽ ſũi ex ꝑte auerſio
nis a Guedine.iſtud eĩ veꝝ ẽ ter amoꝛẽ getis. deſidia
vo omiſſio.negligẽtia ex ꝑte actꝰ.ſ̊ deſidia cõe ẽ ad omil⸗
ſionẽ negligẽtia:omiſſio vᷣo ẽ deſidia ſiue deſerẽtia actꝰ
Rbiti negligẽtia vᷣo deſerẽtia debite circũſtãtie.negligen
m/ tia vᷣo idẽ eſt qdð ignauia qð vicium ẽ ex h̊. ꝙ hõ in nullo
oꝑe debitam adhibet diſcretõʒ ſiue diligentiam. vt. ſ. fiat
cũ debitis circũſtantijs.¶ Ad terciũ dom. ꝙ malicia du⸗
plicit᷑ pt᷑ ſumi.vno mõ ꝓ volũtate inferẽdi nocumentum
aduerſanti:⁊ ſic idẽ eſt qð odium ⁊ filia ire. Alio mõ

ſutnA—

ſen/

machinatõe malis inferẽdi ei qu ſuſpicam infte guedi

nem ⁊ ſic ẽ filia accidie.¶ Ad illud vo qð qrit᷑ de maligni

tate. odᷣm ꝙ idem ẽ qð rancoꝛ.malignitas em eſt volũtas
nocẽdi alij qᷓuis potẽtia deſit. negtia vᷣo ſub malitia ↄpᷣ⸗
hendit᷑.Eſt em̃ neqtia malitia q̃ ꝗs audet malum qð ne⸗
gt. ⁊ ſic ptʒ rñſio ad obiecta.
m

Onſeqnter doᷣin eſt de filiabo auaricie. Et
pmo de rõne numeri.ſcðo de dubitato nibi

Veet. Wap ratio. de accidia vo oꝛiunt. vij. ocioſitas. ſomnolẽtia. im⸗ eas auarricie.qͥ ſunt ꝓditio. fraus.fallacia.
xNAE4 poꝛtunitas, mètis ingetudocoꝛpis iſtabilitas. öboſitas. piuria. inꝗetudo mẽtis. violẽtia.õ miſcdᷣiam obiurgatõ⸗
ſ P8 curioſitas.Cum em̃ accidia ſit volũtas inoꝛdinate appe⸗ volit . nes coꝛdis.NQumeri at᷑ rõ talis eſt.cũ em̃ auaricia ſit ni⸗
teſ ens getem. aut putat inuenire getem ꝑ ceſſatõeʒ ab oꝑe miꝰamoꝛ pecunie. aut ẽ nimiꝰamoꝛ inqrendi pecuniam.

aut retinẽdi.ſi acꝗqrendi aut &̊ ꝑ deceptõʒ: aut ꝑ induſtri
am:aut ꝑ vim.płes eĩ modi acꝗrẽdi inuemii nõ pñt.Si
ꝓ deceptõʒ aut in ðᷣbis aut in factis ſi ꝑ deceptõʒ in fetis
auaricia acꝗrẽdis inhiat:generat ey ſe duo vicia.ſ.ꝓdi⸗
tionem ⁊ fraudem.h̊ ꝓditio ẽ domeſticoꝝ.deceptio fraus
er̃neoꝝ.lel ꝓditio eſt circa ꝑſonã:fraus circa res ipᷣiꝰ
ꝑſone.Si vᷣo ꝑ deceptõem in vᷣbis acꝗrat᷑ pecunia.iſtud
non eſt niſi per mendacium. mendacium em̃ eſt falſa ſi⸗

———

circa eandem rõem. Ponit at greg. vij. fili

gnificatio vocis cum intentione fallendi. aut & menda

cium fallendi ſimpliciter. ⁊ ſic geneꝛat᷑ fallacia.aut ꝑ mẽ
dacium iuramẽto firmatũ ⁊ ſic eſt periurium. ſᷣm ꝙ pe⸗
ierare dicit᷑ inuocare deum vel ſanctos teſtes ſue falſita⸗

tis.Si ðᷣo per induſtriam auaricia acꝗrendis inhiat:ge
nerat mentis inquietudinem:qua ſemper ſolicitat᷑ de p-

cunia acꝗrenda. Si vo ꝑ vim: generat moleſtiam. ſex ꝗ
vicia generat auaricia.ex ſeminario libidinis circa pe⸗
cuniam acquirendam.ſ.ꝓditionem.fraudem.fallaciaʒ.
periurium. inquietudinem mentis violentiam ex ſemi⸗
nario libidinis.circa pecuniam retinendaʒ generat ob⸗
iurgationem coꝛdis contra miſericoꝛdiam. que nonſolũ
indigentibo non dat danda. immo concitatur aduerſus

ipſos ⁊ murmurat.ſic patet rõ numeri. —.
Gecundo queritur. .§. ſ.

de dubitabilibus circa rationem numeri harum filia⸗
rum. Et pꝛimo quare dolus non ponitur filia auaricie
ſicut ⁊ fraus.Et ſic dicatur ꝙ ſint idem ſᷣm rem.conſtat
ꝙ differunt Fm rationem vnde ſumitur illa differentia.
¶ Similiter cum furtum ſit peccatum quod uaſcitur ex
auaricia.quare non eſt poſitum inter filias.¶ Secundo
dubitatur de inquietudine mentis.nam ipſam ponit yſi⸗
dꝛus filiam accidie. quomodo ergo erit filia auaricie.
Ad pꝛimum dicendum. ꝙ dolus idem eſt quod falla⸗
cia vnde diſtinguuntur fraus ⁊ dolus. Fraus enim eſt
in opere dolus in oꝛe.⁊ ita idem quod fallacia. ſicut ſu⸗
pra accepimus. Similiter furtum idem quod fraus·
recta enim furti diffinitio eſt contrectatio rei aliene

fraudulenta 4 Ad ſcom dicendum.qm̃ ingetudo mentis
ꝓut naſcit᷑ ex accidia.nõ determmat ſibi aliquam mate
riam.etem̃ mens accidioſi auertit ſe q̃rens illicitam ge⸗
tem. circuit cogitatõe ⁊ dæſiderio res q̃ſi infinitas:vt ſal
tẽ in illis getem inueniat.⁊ iſtud dẽ ingetudo mẽtis ĩ acci
dia. ꝓut vo naſcit᷑ ex auaricia: determinat ſibi materiaʒ
ſ.pecuniam circa quam ↄgregandam ſtudẽ non ceſſat.x
iſtud ſtudium pecunie ↄgregande dẽ ingetudo mentis in

uaricia. . . „
(ubitatur enim S. j.
de rõne numeri filiaꝝ auaꝛitie ᷣm ſið.aſſignataꝝ.Po⸗
nit autem ſido. nouem ſilias q ſunt. mẽdatium. fraus.
furtum.piurium.turpis lucri axpetitꝰ.falſa teſtimonia.
inbumanitas. rapacitas. Que ſic pñt diſtingui.menda⸗
cium eſt deceptõ in oꝛe.fraus ⁊ furtum in oꝑeſed diſiin⸗
guunt᷑ hac rõne:vt fraus ſit deceptio in negociando: fur⸗
tum in occulto aliena ↄtractando.ꝑiurium eſt in oꝛe ad
tceptionem:⁊ mendaciũ ad abſcondendum. turpis lu⸗
cri aſpetitus eſt in coꝛde.etiã ſi deficiat poſſe.falſum vᷣo
teſtimoniũ eſt in ore qð fit freqᷓntiſſime ꝓ tꝑali emolumẽ
to. vt qñ ponit᷑ ſub pcio falſitas dicenda ꝓrimo ð/ pxim.
violentia vdᷣo eſt coactio ꝑſone ꝓximi vt inde aligꝗd er̃ba⸗
tur. Inhumanitas eſt leſio ip̃iꝰ pſone vt inde aliqꝗd extra
hatur. Rapacitas vo eſt reꝝ ipſius pſone ꝑ vim dep̃da⸗
tio. Reducamꝰiſtam diuiſionem ad illam q eſt Em greg.

2 ſoluent᷑ multe dubitatões q̃ poſſent fieri.⁊ dicamꝰ ſic. raej . er . ee
ſtrumentis ⁊ lutuis carnaſibo. ⁊ ſic inepta leticia nalcit᷑ Kake

ꝙ mendacium ᷣm ꝓſid. comphendit᷑ ſub fallatia: ᷣm
Hꝛego.ſiẽ patʒ ex dictis.ſurtum vo ſub fraude ſi iam
ſupᷣdictum eſtſumanitas rapacitas ſub violentia cõ⸗
pᷣbendunt᷑ m greg.Nam ipe accipit violentiaʒ ꝓ omni
modo extoꝛqndi pecuniam ꝑ vim. ¶ Di vᷣo querit᷑ de mẽ⸗
dacio ⁊ ꝑiurio ⁊ ſalſo teſtimonio.hec aliqñ fiunt non cã
lucrandi:ſ̊ vel cã odij vel luxuriandi vel timoꝛis.vñ nõ
vident᷑ eſſe filie auaritiefodᷣm.qm etſi ↄtingat iſta vicia 8
ad fines alioꝝ oꝛdinari.iſiud raro acc idit? nõ ſepe.fre⸗ ſ.· Sey
quẽter ðo ⁊ ſepe ⁊ vt in pluribo hec m vicia ad finẽ aua
ritie oꝛdinantur ſine alio vicio mouente.niſi ipſa auari⸗
tiaudeoq;ʒ filie auaritie recte dicunt᷑.

