paſſionis pꝛemio ſomnus vacet.¶ Item ſi upeꝛ illud iob
vij. terrebis me per ſomnia ⁊c̃.glo.ſanctos quo minus
valet vigilantes gꝛauius temptat doꝛmientes. ex hoc eti
am eodem videtur.ꝙ grauiꝰ temptent᷑ boni in ſomno
ꝙᷓ in vigilia.Sed hoc videtur falſum qꝛ in vigilia boni
temptant᷑ aliqñ vſq; ad caſum.ſomno vᷣo nũqᷓ temptan
tur vſq; ad caſum.ergo grauioꝛ eſt temptatio in vigilan
tibo q; in doꝛmientibo. Ee qð dicendũ ꝙ eſt temptatõ
in ipᷣis doꝛmiẽtibo.¶ Ad obiectũ aũt reſpodẽdũ eſt ꝙ li⸗
cet temptatio nõ habeat effectũ temꝑe doꝛmitõis vt con
ſentiat᷑ ei vel oĩno repellat᷑:nihilomiꝰ aliquẽ habet effe⸗
ctũ ·ex concepto em̃ in ſomnis conſequẽter cum auertit
ratio vel ſequitur temptatõem vel repellit. et tũc habet
effectũ temptatio vel nõ habet effectũ.nulla ergo eẽt tẽ⸗
ptatio dyaboli ſi ſciret nullum effectũ ſecuturum.ſed qꝛ

conicit aliquẽ effectũ poſſe ſequi.iõ tẽptat ĩ ſomnis.rõ

aũt quare tũc temptat in illa pte imaginatin a ſiue fan⸗
taſlica quia tunc plus viget. ex illa em pte ſ emp inten⸗
dit temptare ey qua ꝑte maioꝛẽ credit eſſe effectũ.¶ Ad
illud vᷣo qð dic.b. greg. ꝙ dñs ꝑmittit in ſomno tempta
re ne ſomnus vacet a pꝛemio paſſionis.dicẽdũ eſt. ꝑ
boc non dat intelligere ꝙ in ſomno ſit meritum: ſed cum
ſit vigilia et placet ipis bonis ꝙ ſic toꝛquentur in ſom⸗
no.n ec aliter conſentiunt delectioni.tunc eſt meritum.
occaſio ergo merin poterat eſſe in ipſo ſonmo: ſed non
ipſe effectus meriti.¶ Ad illud vo quod obijcitur vtruz
grauioꝛ ſit temptatio in ſomno ꝙᷓ in vigilia vel econuer
ſo.dicendum eſt.q grauioꝛ poteſt dici dupliciter.vel ra
tione occaſionis vbi nulla eſt reſiſtentia. et hoc modo
grauioꝛ eſt in ſomno. vel ratione effectus immedia⸗
te conſequentis. et ſic gramioꝛ eſt in vigilia. Vnde
grauioꝛ poteſt dici ratione demni quos conſequitur.

boc ꝙ;

et ſic eſt in vigilantibo. vel qaꝛ nõ eſt reſiſtentia ex pte eo⸗
rum qui temptant et ſic eſt grauioꝛ in doꝛientibo.

Articulus quintus

Vinto querit᷑ vtrũ dy abolꝰ ſilr temptet exi
ſtẽtes ĩ ſeculo 2 renũciãtes ſeculo. et vior ꝙ
grauioꝛ ſit temptatio renũciantibo ſeculo. ꝑ
dicit. b. greg · grauis meroꝛ vnicuiq; ĩ initio ↄuer
ſionis ſue.cũ ſua pcta cõſiderãs curarũ ſeculariũ vult
compedes rumꝑe.et viã dñi incedere. deſiderioꝝ tẽpo⸗
raliũ graue onus abijcere. et iugũ dñi leue libera ſerui⸗
tute poꝛtare. Iteʒ quẽ pugna meroꝛis ſuꝑare nõ valuit
ne ipᷣa ſecuritas ſternat diſ penſante deo ꝑmittit vt poſt
auerſionẽ ſuã tempiationũ ſtimulis fatiget.ex bis acci⸗
pitur q grauioꝛes ſunt tempta tõnes a ſeculo recedẽtiũ
̈ iõoꝝ ſeculariũ.¶ Ieẽ ſup illud exo.xiiij. reuerſi caſtra
inetẽtur ⁊c.glo.multa offendicula ? multe temptatoes
occurrũt volentibo agere que dei ſunt. ex gbo relinquit᷑
ꝙ grauioꝛes ſunt temptatõnes iſtoꝝ ꝙᷓ illoꝝ.ꝗ⸗ Itẽ ſuꝑ
illud. Lũc ihus ductꝰ eſt in eſertũ Math.iiij. glo. ĩ de
ſerto fit temptatio.qꝛ nõ ante ſe hoſtis erigit:q; homo ð
müdo exijt. tenet em eũ ſub legibo ſuis.¶ Item ſuꝑ illð
Job. xl.abſoꝛbebit fluuiũ ⁊c.antiquus hoſtis ꝓ magno
nõ habet. cũ ſub iure ſue tyrãnidis terrena querẽtes te⸗
net. qui ꝑ ipᷣa vite ſue ſtudia deoꝛſũ currũt: ſ̊ ilos ma⸗
gnope rape nitit. qᷣs deſpectis terrenis ſtudijs iaʒ iũgi
celeſtibo cõtemplat. ¶ Ded ecõtra videt ꝑ hoc ꝙ dicit
brus gꝛeg. de egipto exeũtibo e vicino bella ſubtrabunt᷑.
qꝛ relinquẽtibo ſeculũ quedã plus trãquillitas oñdituz.
ne ipᷣa temeritate et inchoatõe turbati.ad hoc ꝙ reliqᷣ
rant redeant. Item ſuꝑ illud Yob. xl. qui reuelabit fa
ciẽ indumẽti eꝰ. glo.aliter leuiathã religioſos temptat.
aliter huic mũdo deditos.nã pꝛauis mala qᷓ deſiderant
aꝑte. bonis aũt latẽter inſidiãs ſub ſpẽ ſctitatis illudit
cũ pluraſint genera maloꝝ ꝗ deſiderãt qᷓ illa ꝑ q poſ

ſit bonis illudi.multiplitioꝛ eſi temptatio qᷓ tẽptat᷑ huic

—

go dediti: ꝙᷓ illa qᷓ temptantur ab hoc mũdo ſeꝑati.
Ad qð dicendũ.q; gauioꝛẽ temptatõ recedẽtiũ a mũ
.B

diltiguit dinerſus ſtatꝰ illoꝝ. Eſt em qdã ſtatꝰ in
ipo acceſſu ad religionẽ.et ĩ illo ſtatu occurrũt tẽptatio
nes. ꝓ bono em̃ derelictꝰ ſurgit in ſcandula vel ne oino
derelinquat᷑ nitit᷑ retinere.Eſt alius ſtatꝰ in initio ↄuer
ſionis.et in iſto ſiatu ex dina miſcdia aliqñ mitigant᷑ tẽ
ptatões apud infirmas mẽtes.? datur quedã ſuauitas
ſiue mẽtis iocũditas pꝰ euaſionẽ laqueoꝝ. Eſt iteꝝ ter
cius ſtatꝰ ꝗ eſt in ꝓgreſſu religioĩs · ꝗ et in illo ne ſit ne
gligẽtia ex ſecuritate occurrũt temptatões. et de bis di
cit. b. greg.ne cõuerſus ſecuritatis negligẽtia diſſoluat᷑
in pulſu tem ptatõis afficit᷑ſepe aũt tam giutina ſüt tẽ⸗
ptationũ certamia: ꝙᷓ longa fuerüt inchoãtiũ bladimen
ta. Eſt aũt quartꝰ ſtatus in ꝓfectõne et tũc dĩna cõſola
tione roboꝛant᷑. Vñ dicit. b. gꝛeg. in inchoatione inueni
unt blaͤdimenta dulcedinis.ĩ medio certamia temptati⸗
onis.ad extꝛemũ vᷣo ẽ ꝑfectio pleĩtudis. Cũ eꝛgo tot ſint
ſiatus: in pꝛimo ſiatu grauioꝛ eſt temptatio dy aboli eo
ꝙ nitit᷑ retinere. Ao hoc facit illa glo. que eſt ¶Mat. iiij.
qᷓtum vo ad ſcom ſlatũ minꝰ ẽ grauis temptatio.qtum
ad terciũ vo ſtatum vno mõ dicit᷑ eẽ grauioꝛ alio modo
mĩꝰ grauis.i Qam in hoc mĩꝰ grauis:q; nõ ſunt tot dif⸗
ferẽtie temptationũ. qͥt in ſeculo exñtiũ.In hoc aüt gra⸗
uioꝛ.qꝛ ad cognoſcẽdũ di fficilioꝛ. In vltio vᷣo ſta tu et ſi
grauilſime ſint in ſe tẽptatões.alleuiantur ꝓpter robur
ſuſtinẽtiũ. ¶¶ Per boc pʒ qliter reſpõdendũ ad obiecta.
Illud em̃ qð obijcit᷑ de ſecũdo ſtatu recedentiũ a ſeculo.
cõcludit ꝙ quo ad hoc minus grauis eſt temptatõ.4 YI
lud aũt qð ſecundo obijcitur concludit ꝙ multi plitioꝛ
7 tẽptatio exiſtentiũ in ſeculo.et ita quaſi ad idem ten⸗
dunt:̊ er cauſa differenti. alie vo rationes oſtendunt
grauioꝛes eſſe tẽptatõnes a ſeculo recedentium.

Articulns ſertus

Exto querit᷑ vtrũ dyabolus ſilr temptet per
ſectos ⁊ imꝑfectos. Et videt᷑ ꝙ grauioꝛ ſit tẽ
ptatio dyaboli reſpectu ꝓficiẽtiũ aut ꝑfecto

rũ. p boc qðᷣ dic. b. greg . creſcentibo virtutibo magis ſe⸗
uit dyabol? ad temiptãdũ.ᷣ nõ eſi cremẽtũ in virtutibo
nili quo ad ꝓficiẽtes vel perfectos.ergo grauiꝰ tẽptat

ꝓficiẽtes et perfectos.¶¶ oc idẽ videt᷑ per hoc qð dicit
ſuper illud Yob. iij. Qui parati ſunt ſuſcitare leuiatbã.
glo. alijs quos ſecure poſſidet doꝛmit. his vᷣo ꝗ ð ſe luſci
tant leuiatban euigilat ad omem pugnam. Hᷣ euigilare
ad pugnam eſt euigilare ad temptatõz amplioꝛẽ. gra⸗
uioꝛ eſt temptatio in ꝓficiẽtib ⁊2 perfectis.hi em̃ ſůt qui
ↄtra ſe ſuſcitant leuiathan. (Kann⸗ videt᷑ ꝙ grauioꝛ
ſit temptatio imperfectoꝝ. per hoc qð dẽ.j. JZaco.ſu per
illud. AUnuſquiſq; temptat᷑ ⁊c.cũ ſuper fundamẽtum li⸗
gnum fenũ et ſtipula edificamꝰ dy abolꝰ ſuponit incen⸗
diũ. edificemꝰ aurũ et argentũ ? lapides pᷣcioſos et tem
ptare nõ audet. nec tñ oino ceſiſtit. ſed imperſecti ſunt ꝗ
edificãt lignũ fenũ et ſtipulã. dyabolum aũt ſuwonere
incẽdium nõ aliud eſt qᷓ temptare. Qui vo edificat auꝝ
argentũ lapides pᷣcioſos ſunt perficiẽtes et perfecti.cuʒ

ergo iſtos intendat temptare. illos aut nõ audeat tẽpta

re. vel nõ ſic audet:ergo grauioꝛ eſt temptatio imper⸗
fectoꝛum q perfectoꝛum. ¶ Pꝛeterea. vbi magis inue⸗
nit adituʒ temptatõis ibi magis temptat:ſed in imper
fectis inuenit magis aditum temptatois.̊ magis tem⸗
ptat.ergo foꝛtioꝛ ẽ temptatio ex ꝑte imperſectoꝝ qᷓ er ꝑ
te perfectoꝝ. ¶ Oð et videt per hoc qð dic. b. greg · per⸗
fecti magis reſiſtũt tẽptatõi.ſ̊ cõtra reſiſtẽtes ẽ dy abo⸗
lus debilis vt ſoꝛmica:ↄtra ↄſentiẽtes ẽ foꝛtis vt leo.im
perfecti aũt magis appꝛopinquãt cõſenſui.qᷓ foꝛtioꝛ ẽ re⸗
ſpctu illoꝝ.¶ Ad qð dicẽdũ· ꝙ; feruẽtioꝛ eſt tẽptatio re⸗
ſpectu ꝓficiẽtiũ aut perfectoꝝ.potentioꝛ tñ eſt reſpeetu
imperfectoꝝ. ¶Maioꝛ ergo temptatio diciẽ duobo mõis
vel rõne feruoꝛis in ipᷣo.vel rõne efficacie in eo qui tem⸗
ptatuꝛ. Pꝛimo mõ dẽ reſpectu perfectoꝝ temptatõ dya
boli maioꝛ.ſecũdo vᷣo mõ reſpectu imperfectoꝝ. 4lCum
8dicit᷑ ꝙ plꝰ ſeuit dyaboldad tẽptadu cñ ẽ marꝰ cremen
tũ virtutũ hoc ad feruoꝛẽ refert. magis em̃ appeteret deij
cere ꝑfectũ qᷓ imperfectũ.¶¶ Ad ſcom vo dicedũ.ꝙ ſic ac
cidit de aliqᷓ pꝛicipe terreno.ꝙ magis in ſurgit 5 illu qui
plꝰ aufert de iure ſuo.velꝗ pl⸗ nocet regno ſuo· ita ẽ de
dyabolo ꝗ iſurgit plꝰ pfectũ ꝗ magis nocet regno ſuo
qᷓ ↄotra imperfectũ ꝗ minꝰ nocet. Vñ ſi cõtingat aliquã⸗
d vinci vel reſiſtentiam inuenire.plures ſibi adiungit
ad expugnatõem hoſtis. et ita eti facit dyabolus. ſic er
go dicitur maioꝛ eẽ temptatio.qꝛ ex maioꝛi feruoꝛe ap⸗
petitus. Ad illud vᷣo qð obijcit ex alia parte dicẽdum.
ꝙ maioꝛ dẽ eẽ ratione efficacie. vbi em edificatur lignũ
fenum. et ſtipula. materia pꝛeparat᷑ temptationi. et ita
in hoc audacioꝛ efficit᷑ ad tempꝑtãdũ ⁊ faciliꝰ plegt effe⸗
ctũ. ¶ & aũt dẽ nõ audere ↄtra eos qui edificãt aurum
et argen. ⁊c. hoc eſt qꝛ nõ ſibi inuenit materiã aptataz.
nec tñᷣ oĩno deſiſtit.cum amplius ferueat conirg ipſum
ſed latentius ꝑſequitur.vt ſic faciliꝰ decipiat.⸗ Ad ali⸗
ud dicendum.; vbi inuenit maioꝛem aditum tem ptati

Iẽ efficatioꝛ tem ptatio.ſed nõ feruentioꝛ.

lus ſeptumus

ptimo queritur de temptatione dy aboli
ex parte moloꝛum. cum ſint quidam quando
q; reſiſtentes.quidã vᷣo non reliſtentes. vtrũ
ſimiliter ſit temptatio reſpectu hoꝛum et illoꝛum q; em̃
magis temptet reſiſtentes videt᷑ per boc qð dicit bestꝰ

greg. hoſlis nr̃ nos ĩ bac vita poſitos.quãtomagis ſibi

rebellare conſpicit: tamo ampliiꝰeypugnare contendit.
Item grego. in omeł.xij. ſuper pꝛims partem Ezech.
antiquus aduerſarius qui de celo lapſus eſt inuidet et
inſidiari amplius incipit. acrioꝛeſq; ꝙᷓ conſueuerot tem
ptat iones admonet. ita vt plerumq; reſiſtentem animu
temptet.ſicut nunqꝙᷓ ante temptauerat. quando poſſide⸗

ne
deto
ſe,
iby
tat
ai⸗

ſei
are
c
gui
noꝛ
ber⸗
i⸗
e
n
a;
pta
er⸗
hen

¶ Lueſtio

*
„₰
—

bat. Vñ ij. Ecci.fili accedens ad ſeruitutẽ tei pꝛepara

aĩam tuam ad temptatõeʒ. et dicit᷑.ix. Marci.de a mo
niaco qui a dño ſanabatur.qð clamãas et multũ di cer⸗
pens eum exijt ab eo.in quo notat.b.greg.acrioꝛem eſſe
temptatõem ipᷣiꝰ dyaboli in eo qui reluctat᷑ temptatõi.
Item greg. Cum membꝛa plus ad denʒ ꝓficiũt.tunc
acrioꝛes temptatõnũ inſidias tolerare nõ deſiſtũt.⁊ ite
rum cum videt dy abolus ſancte mẽtis ſtudiũ contra ſe
et alijs ꝓdeſſe.multiplicata ſatagit temptatõne cõfũde⸗/
re. ex quibo om̃ibo colligit᷑ acrius temptat dyabolus
ſibi reſiſtentes.(¶ ¶ Sed videtur cõtrariuʒ ꝑ hoc qð dicit
b. greg. Qui em Hõ reſiſtunt temptatõi ſequũt᷑ temptati
oneʒ.qui aũt ſequũt᷑ temptõʒ vento temptatõis quatiũ
tur.magis g temptant᷑ qui om̃i vento temptationis ce⸗
dunt. Peeterea.plus pt᷑ dyabolꝰ in ſuo pecoꝛe qᷓᷓ ĩ ali
eno.ſed pctoꝛ dum eſt in peccato eſt quaſi ꝓpꝛinʒ pecus
dy aboli.ergo plus pr in illo q; in reſiſtente.magis q̊ tẽ
ptat nõ reſiſtẽtes q reſiſiẽtes.¶ IJtDem hiero.Quãto plu
res ſue voluntati ſubijcit.tanto eos pluribo temptatõibo
cõcutit.ſᷣ qui cedunt temptatõi ſubijciũt ſe volũtati dya
boli. ̊ magis temptatõibo cõcutiũt᷑.¶ Ad qð dicẽdũ.
ꝙ acrioꝛes ſunt temptatões reſpectu reſiſtẽtiũ ſiue etiaʒ
bonoꝝ ſiue maloꝝ.aliqñ em̃ ipᷣi mali ꝗbuſdã etiaʒ tem⸗
ptationibo reſiſtũt.ratio aũt eſt ex ꝑte bonoꝝ qꝛ maioꝛ

videtur ſibi victoꝛia.ſu ꝑbia ẽ nolle vinci ſed velle vince

re. ex ꝑte vᷣo maloꝝ ratio eſt ne a poteſtate ſua euadãt.
reſpectu vᷣo nõ reſi iſtetiũ dẽ eſſe multiplitioꝛ temptatio
ſed nõ grauioꝛ.aliqñ em̃ reſpectu illoꝝ teſiſtit a tempta

tione. VUnde dicit.b.greg. VUntiquus hoſtis poſtq; tem

ptatõnes infixit ad tẽpus recedit.nõ vt malicie finẽ pꝛe⸗
beat:ſᷣ vt coꝛda que ꝑ quietẽ ſecura reddiderit repẽte re⸗
diens facilius irrũpat.Et dicit btus greg. alibi. IJllos
inquietare negligit quos quaſi quieto iure ſe poſſidere

ſentit. Si vᷣo contingit ꝙ nõ pluribo temptatõibo ſibi ce
entem inuadat. hoc accidit ne ꝑ moleſtiã temptationũ

eum ad refugiũ dei ire compellat.

rticulus octanns

Ctauo querit᷑ vtꝝ ſimiliter ſit temptatõ dya
boli reſpectu credentiũ et nõ credentiũ. Vlide
tur em̃ ꝙ maioꝛ ſit temptatio ↄtra credẽtes.
ꝑ boc qð dicit.b.greg.nõ ꝓ magno dyabolus bʒ ꝙ ĩfi⸗

eles tulerit ̊ toto niſu in illoꝝ moꝛtẽ ſe erigit.qs ↄtra

ſe regnãtes cognoſcat.ex qͥ accipit ꝙ maioꝛ ẽ temptatio
reſpectu credẽtiũ qᷓ nõ credẽtiũ. Itẽ yſi.qꝛ ñ ĩ credẽtibo
intrinſecus regnat. contra eos extrinſecus pugnat. et ꝗ
interius amiſit dñium: contra eos exterius mouet bel⸗
lum.¶¶ Item ad iqein ſuꝑ illud.xj. Joſ.cum audiſſet ia⸗/
bin rex aſoꝛ ⁊c.glo.antiqui poſſeſſoꝛes ad pugnã ꝓpuo⸗
cant᷑.et ſi opugnãtur pꝛimi multo plures cõſurgũt et ĩ
malũ cõſpirat.ſed ꝗ ſunt ãtiqui poſſeſſoꝛes niſi demões
qui poſſiderũt aĩmas anteq; reciperẽt fidẽ vel fidei ſacꝛa
mentum. lli ergo poſt ſuſceptionem fidei ad pugnam
ꝓuocantur.et ſi contingat eos oꝑꝛimi:cum maioꝛi mi⸗
tiplicatione temptationum conſurgunt. Sic ergo argu
itur ꝙ demones magis pꝛouocant᷑ ad temptandum cõ⸗
tra ipos fideles.¶ Pꝛe terea. fide(ſicut dicit. b. pe.in ca
nonica ſua.pᷣa)pꝛimo fit re ſiſtentia contra temptatio⸗
nes dyaboli.ſed contra ſibi reſiſtentes acrius inſurgũt.
hoc etiam deſt ignatur per hoc quod dicitur.j. exo. Cuz
dirit rer egipti venite ſapienter oꝑpꝛimamus eũ ne foꝛte
multiplicetur ⁊c. Oꝛig.i glo. hoc eſt dyabolus qui dixit
in coꝛde ſuo non eſt deus.qui genti ſue. id eſt apoſtatis
angelis dicit. ecce populus ſilioꝛum iſrabel.eoꝛum ſcilz
qui poſſunt mente domini videre.potentioꝛ eſt nobis.ve
nite ſapienter oppꝛimamus eum. Ex quibus omnibus
colligitur. q; foꝛtius inſurgit ad temptandum dyabolꝰ
contra ip̃os fideles.(¶ Sed contrarium videtur ſ/ cilicet
̈. magis temptet infideles per hoc quod dicit augu. in
li. de anima et ſpiritu. temptat enim nou tm vigilando

ſed etiam doꝛmiendo graniter auimam infidelem. n⸗

Cxvij.

de aug. Cum cere mulier mentem muliercule ſibi per in
fidelitatem ſubiugauerit diuerſarum reruʒ ſpecies aut
ſimilitudines impꝛimit.et mentem quam captinam te⸗
net veludens. modo leta modo triſtia oſlendene:per de⸗
uia queq; deducit.ergo ratione infidelitatis plures ſũt
illuſiones. ergo plures temptatõnes.ergo plus temptat
infideles qꝙ fideles. Item grego.li.moꝝ.xiij. Facile

inimico reſiſtitur:ſi non ei vel in multis lapſibus vel in

vno diutius conſentiatur. Si vpo eius ſuaſionibus ani⸗
ma ſubeſſe conſueuerit:qto ſe crebꝛius ei ſubijcit.tanto
ei ſibi intolerabilem facit:vt ei reluctari non poſſit. ſed
quãtomagis eſt intolerabilis.tantoplus temptat⸗2 ecõ⸗
nerſo. ergo cum infideles crebꝛius ſe ſubijciant eis. eſt
magis intolera bilis et ita pluribus eos temptationi⸗
bus concutit.¶ YItem qui non habet ſcutum quo ſe de⸗
fendat ab auerſario.facilius ab eo impugnatur. ſed
ipſa fides eſt ſcutum ſicut habetur.vj.ad Ephe. Acci⸗
pite ſcutum fidei ⁊c.ſed infideles non habent huiuſmo
di ſcutum. ergo dy abolus facilius temptat eos et volũ⸗
tatem habet temptandi. ergo plus temptat inſideles qᷓ
fideles. d quod dicendum.ꝙ acrius et cum maio⸗
ri aſtutia temptat fideles ꝙ́; infideles. Infideles aũt
plus temptat. id eſt pluribo temptationibus pulſat.et
per hoc poſſunt ſolui ea que ex vtraq; parte obijciunt᷑.
In pꝛima enim obiectione dicebatur ꝙ non multuz re⸗
putat infideles ſed toto niſu contra fideles exardeſcit.

et hoc eſt ꝙ iam euaſerunt regnum dyaboli et ſubiecti

ſunt regno chꝛiſti.ſi tamen cõtingat fideles eſſe negligẽ⸗
tes.iam iterum ad regnum eius reuertuntur. de qui⸗
bus apoſtolus dicit ad tytum.id eſt confitentur verbis
ſe noſſe deum factis autem negant. Et in pꝛima canoni⸗
ca iohan.j.ca.Qui dicit ſe noſſe deum et mandata eius
non cuſtodit mendax eſt. Qualibus autem temptatio⸗
nibus temptet ipſos fideles.dicit beatus grego. Acri⸗
us poſt redemptoꝛis aduentum quoſdam qui baptiſma⸗
tis ſacramento ſunt renati deglutire ſe poſſe confidit.
alios nanq; ſ xpᷣianitatis nomine poſitos deuoꝛat. qꝛ
in ipſo eos fidei erroꝛe ſubplantat. alios a rectitudine
fidei nequaq; euiat:ſed ad vſum pꝛaue actionis incli⸗
nat.alios in operatione immundicie inflectere non va⸗
let:ſed apud ſemeipſos intus in ſtudio contentionis in⸗
toꝛquet.vt a caritate mentem diuidant.rectũ ñ ſit quic⸗
quid exterius operantur. Et per hoc idem ſoluuntur
etiam alia argumenta conſequentia. argumenta vo que
obiec ta ſunt in contrarium ad hoc tendunt. vt infide⸗
les pluribus temptationibus a dyabolo pulſentur.

¶Articnius nonus

„ Ono queritur vtrum magis temptet dyabo⸗

paratos ab ea. Et videtur ꝙ magis tem⸗
ptet exiſtentes in communione eccleſie. qui enim ſunt
in communione xvel vnitate eccleſie.quo ad hoc ſunt de
acie xp̃i. ſed contra illos qui ſunt de acie chꝛiſti eſt pu⸗
gna dyaboli. pugna autem eſt per temptationẽ. ergo
dy abolus plus impetit temptatõnibus ex:ſtentes ĩ vni
tate eccleſie.illi enim qui ſunt ſeparati traditi ſunt po⸗
teſtate dyaboli.et cum ſint in poteſtate ⁊yaboli: eos
quaſi ſecure poſſidet. non ergo temptationibus impu⸗
gnat. Item gregoꝛius. Abi ſibi reſiſlere foꝛtem con⸗
ſiderat illic contra vires pꝛoculdubio dolos parat. ſed
qui ſunt in vnitate eccleſie plus habent foꝛtitudinis.er
go contra tales dyabolus dolos parat.ſed doli illi non
ſunt niſi temptationes doloſe:ergo temptatiombus do⸗
loſis impetit exiſtentes in vnitate eccleſie.¶ Item in ar
cha erant animalia munda et immunda ſed ꝑ munda 2
immũda aĩmalia ſignant᷑ pctoꝛes et iuſti.qui tñ ſunt in
archa.i.in vnitate eccleſie.ꝑ aquas aũt ſignantur tem⸗
ptationes. Dicitur antem. vij. gen. quãtomagis aque

lus exiſtentes in commumone eccleſie q; ſe⸗

multiplicabãtur. tãtomagis archa eleuabat᷑ in ſublime
Sotra erntes i vnitate eccłie ſiue bonos ſiue malos.ma
gis inducit temptatões. ¶ Sz econtra videt᷑.ſeꝑati em
a cõmunione ecclie traditi ſũt ptati ſathane.j. Coꝝ.v.
tæ choꝛinthio foꝛnicatoꝛe tradidi bmõi hoĩem ſathane.
cũ aũt traditi ſunt ptati ſathane.ptᷣas aut eius ad tem⸗
ptandũ in aima 2 a vexandũ in coꝛꝑe.q̊ bmõi homies
magis temptãt et verant᷑ a demoĩbo. Stẽ ſi daret᷑ edi⸗
ctũ a rege ꝙ vnuſqſq; faceret ce bono ſuo quicqd vellet.
tũc poſſet iudeus ſi haberet bouẽ occidere.ſiłr cũ detur
edictũ a rege celeſti ꝑ miſtros eccłie.q dyabolꝰ exerce⸗
at ſuã pratem in ipᷣo pctoꝛe.poteſt dyabolꝰ cũ ſit ꝑmiſſ⸗
ꝓ volütate ſua temptare.nõ em̃ vſq;quaq; babet ptateʒ
occidẽdi.peccatoꝛ em eſt ſicut pecus dyaboli. ſicẽ habet
in glo. ſup illud. Immiſſiones ꝑ angelos malos. ſ non
babet tantã ꝑmiſſionẽ reſpectu illoꝝ ꝗ nõ ſunt ſeꝑati a
ↄmunione quãta habet reſpectu illoꝝ qui ſeꝑati.nec tẽ⸗
ptat niſi quatenꝰ ꝑmiſſus emagis temptat᷑ ſeꝑatus a
ↄmunione ꝙᷓ nõ ſehatus uiꝰ etiã gra poteſt queri.
cũ dy abolus odio habeat hoĩem ineſtimabiliter et volũ
tatẽ oĩmodã nocendi.qũo pt᷑ eẽ ꝙ accepta licentia a deo
ꝑ miſtros eccłie de ſeꝑatis a cõmunione pꝑcat eis. ſi em̃
adeſt ptas et adeſt volũtas et aſtutia nocẽdi.non deeſt
iße actus. tinua videt᷑ temptatio eẽ et ↄtinua veratõ.
Zld pꝛimũ dicẽdũ. maioꝛ ẽ volũtas dy aboli ad tẽ
tandũ erñtes in vnitate ecclie ꝙᷓ ſeꝑatos ab ecclia.ſunt
tñ quidam in vnitate eccłie ꝑ caritatẽ. quidã vo ꝑ fidẽ
infoꝛmẽ tm· maioꝛ aũt eſt volũtas eijciẽdi exñtes in vni⸗
tate eccłie ꝑ fidẽ. qᷓto em̃ plus ꝑtinent ad aciẽ dei:tanto
plointẽdit eos deijcere et reducere ad aciem ſuã. 4. Yllð
aũt qð dic. b. greg. intelligit᷑ de illis qui bñt ſoꝛtitudieʒ
ex vnitate caritatis: nõ tm ex vnitate fidei infoꝛmis. illi
em̃ cũ ſint pctoꝛes ad aciez dyaboli ꝑtinẽt. licet quo ad
quid ad vnitatem ecclie ꝑtineãt. ¶ IJllð vo qð tercõ obij
ciebat᷑ de archa ſic intelligẽdũ eſt.ꝙ multiplicatio tem⸗
ptationũ que ꝑ aquas deſignãt᷑.nõ quoſcũq; exñtes in
archa ducut ad ꝓfectũ p̊ bonos exiſiẽtes ĩ vnitate cari⸗
tatis. Ad ea vᷣo qᷓ obiecta ſunt ex alia ꝑte dicendumẽ.
ꝙ liberioꝛ eſt volũtas temptadi et ipa temptatio reſpe⸗
ctu ſepatoꝝ ab vnitate ecclłie ꝙᷓ reſpectu exñtiũ in vnita
te. nec tñ eſt oĩno libera.licet em fiat ꝑmiſſio poteſtatis
dyabolice ad temptãdum vel ad verandũ ſeꝑatum a cõ
munmione ecclie:nõ tñ eſt oĩmoda ꝑmiſſio.ſ̊ ad hoc vt ſpi
ritus eius ſaluus fiat. ad hoc ſcʒ vt ꝑ tribulatõʒ in aĩa
vel ĩ coꝛꝑe agnoſcat pcto ſe deliquiſſe et cognoſcẽs ſe pe
niteat ? penitẽs ſatiſfaciat:et ſic ad vnitatẽ eccłie rede⸗
at. ¶¶ Ad illud vo qð ſcdðᷣo obijcit᷑ ſiłr dicẽdũ ẽ.ꝙ non eſt
oĩno ſile qð ĩducit᷑ de edicto regis terreni et de edicto re
gis celeſtis facto ꝑ p̃cones eccłie. IObi em̃ licitũ ẽ occide
re pecus ſuũ.hic aut nõ eſt oĩno licitũ.ſi em ꝑmittat deꝰ
tẽptaẽ vſq; ad caſũ pcti vlterioꝛis.m illa vlt. apoc. Qui
iĩ ſoꝛdibo ẽ ſoꝛdeſcat adhuc. hoc ẽ aliqn ex miſcðia vt ve
niẽs ad ↄfuſionẽ pcti. redeat ad vnitatez a q receſſerat.
Ffem illud. iiij. mich. Yleniẽs ad babilonẽ ibi liberaberis
vel ex iuſticia vt ſi noluerit redire ad vnitatẽ:bic inchoe
tur ſua damnatio vt in futo cõſũmet᷑... Ad illud quod
querebat᷑ ↄnter cũ ſepatus a cõmunione ecclie tradatu⸗
in poteſtatem ſathane.q̃re nõ oĩmodo nocet vt ſic modo
veretur excõmuiĩcatꝰ ſic fuit ĩ pꝛimo ſtatu ecclie.dici pẽ
ꝙ; pcit eis et retrahit manũ tẽptatõis veratõis vt plu
res ſumat audaciã ↄtumacie ſiue inobediẽtie. et pcidãt᷑
a ↄmunione eccłie.potuit em in pꝛiſtino ſtatu eccłie ꝑci
pere ꝙ qdam ꝑ temptatõʒz et veratõʒ ſuã coꝛrigebat et
timebãt incidere in ſniam excoĩcatõis.et ita plures per
vexatõʒ excoĩcatoꝝ amittebat.mulctato em peſtilẽte ſa
pictioꝛ erit ſtultꝰ.xxj. ꝓuerb.et iterũ peſtilẽte flagellato
ſiultꝰ ſapiẽtioꝛ erit. xix. ꝓuerbᷣ. ꝓpter hec licʒ ptatẽ heat
grauius temptãdi vel verandi. diſſiłat vt plures trabat
ad intentum.

¶ Wembꝛũ quartum

HOmpleta conſideratõe temptatõnis ex ꝑ
te eius qui temptatur.ſequitur conſideꝛa
tio temptationis ex parte cauſe ꝓgt᷑ quaʒ
fit temptatio. Et poteſi queri vtrũ cauſa
temptationis dyaboli ſit er inuidia vel ex alia cauſa.⁊
videtur ꝙ ex inuidia ꝑ hoc ꝙ dicit bius greg. In para⸗
diſo dyabolus inuidens bomi.ſuperbie vulnus infixit
quia amiſſa beatitudine minoꝛem ſe immoꝛtalitate illiꝰ
agnouit.vt qui moꝛtem nõ acceperat conditus meretur
elatus. ¶ Hoc etiam videtur ꝑ hoc qð dicit beatꝰ aug.
in. xj. li.ſuꝑ geñ ad lit. ꝓpter excellentiã delectatus tu/
muit ſuperbia propter quam cecidit a beatitudine ſpi:
ritualis paradiſi et inuidia contabuerit.ergo uſa tẽ⸗
ptationis humani generis fuit ex inuidia.¶ Sed vide
tur contrariuz. inuidia em eſt reſpectu ſuperioꝛis vl re
ſpectu paris ne fiat ſuperioꝛ.ᷣ bomo non fuit ſuperioꝛ
natura: nec etiam o'ĩno par.ergo reſpectu eius non fuit
inuidia. 4 Pꝛeterea. temptãtio m ꝙ bic accipitur eſt
eius qui habet poteſtatem ſuper alium.ſed qui habʒ po
teſtatem ſuper alterum quo ad hoc ſuperioꝛ eſt altero.
ergo dyabolus cum habeat temptationem ſuper homi
nem videtur eſſe ſuper ipo.non ergo competit ei ĩuidia
ad temptandum. (¶ Ad quod dicendum. ꝙ er inuidia
temptauit pꝛimum ominem. 4 Ad obiectum autez in
contrarium dicendum eſi.ꝙ licet bomo m naturam ſu

am fuiſſet inferioꝛ. reſpectu tamen rõne ſtatꝰ fui ſt uit ſu⸗

.

perioꝛ. habuit em̃ recti L
tudine naturali cecidit dyabolus. Vnde quo ad hoc in⸗
uidit ſuperioꝛi.par etiaʒ fuit quo ad hoc ꝙ; habunt ima⸗

ginem dei naturaliter. et potuit aſcendere ad dignitateʒ

tudinem naturalem a qua recti⸗

a qua cecidit ipᷣe dy abolus.et ita potuit inuidere ei tan

qᷓᷓ pari ne fieret ſuperioꝛ. Ad illud ðᷣo quod ſcðo obij⸗
citur. dicendum eſt.q; temptatio non ponit temptatu de

neceſſitate inferioꝛem temptante:ſed ſi temptatus vinca

tur extunc factus eſt ſuperioꝛ. ſi vo vincat in hoc habet
rationem ſuperioꝛis. temptatio autem de ſua ratione ñ
ponit temptantem ſuperioꝛem vel inferioꝛem. ſed ponit
quandam experientiam de conſen ſu aut diſſenſu. vnde
quo ad hoc ibi paritas eſſe cepit. 5

embꝛum quintuz

.Ainto ꝗrit q de cauſa ꝑmittit de tẽpta⸗
trieonem fieri. cum em̃ temptatio actiue di⸗
cta ſit peccatum.peccatum aut cõtrariet᷑

bono. deus aũt eſt ſummũ bonũ.eiꝰ ergo

„
— —
eſteum lit ſumme potens nullatenus concedere ꝙ tem⸗

ptatio fiat que eſt magni mali occaſio.¶ Item tempta⸗
tio dy aboli fuit oꝛigo totius mali. per qð genus buma

num eſt coꝛruptum oꝛiginali peccato.cum ergo pꝛeuide

rit tantum malum foꝛe futurum cum ſit ſumma ſapien⸗
tia. non conueniebat autem tantũ malum eſſe futurum
niſi maius bonum conſequeretur: non videtur tantum
bonum inde ſecutum.non ergo dece bat deum permitte
re pꝛimam temptationem dy aboli fieri. ¶ Stem queri⸗
tur. quare ꝑmittit deus quottidie temptationes fieri ꝗ⸗
bus diuerſi bomines cadunt in peccatum. cui multono
bilius videatur ex vtraq; parte eẽ et ex parte temptãtis

.

et er pte temptati. vt nõ eẽt temptatio. optim em vt dic
dyo.eſt optima adducere. In contrarium ſic obijcituꝛ

ſicut dicitur eccleſiaſtici.xv. Deus reliquit hominem

in manu conſilij ſui.ſed pꝛopꝛia voluntate caſurus erat
homo in culpam.ſi ergo non permiſiſſet deus. abſtulil⸗
ſet ei fluxibilitatem voluntatis et ita libertatem ratio-
nalis creature:ſed hoc eẽt inoꝛdinatum. ſumme aũt ſa⸗
pientie.et bonitatis fuit nil relinquere inoꝛdinatum.
Ange aug xj. confeſſ. Decebat vt ſineret temptari quez
conſenſurum eſſe pꝛeſciebat. cuzʒ id facturus eſſet homo
ꝓpꝛia voluntate ꝑ culpam.et oꝛdinãdus eẽt diuina equi
tate per penã.· vt ſic oſtenderet aime ſuperbe ad eruditi⸗

2

onem ſuturoꝝ ſanctoꝝ.ꝙᷓ recte ipᷣe vteret᷑ animarũ vo⸗

*

t
n⸗
⸗
te
n
ͦ

64

— S =—

ſc⸗

ta
ne
ide
enn

itte
t/
1

Ne
tr
en
rt

fieri. 2

illiudlſ.ad co

¶Nuneſtio

luntatibo malis.· cum ille puerſe vterent᷑ natnꝛis boĩs.
ex quo videt᷑ ꝙ decebat dum ꝑmittẽ ꝙ dyabolꝰ tem⸗
ptaret hoĩem. ¶ Iteʒ Greg. mira nobiſcũ diſpenſatio

agit᷑.vt mens noſſra culpe nõnũqᷓ pulſatõne feriat᷑.nã
elſe ſe magnax viriũ homo crederet: ſi nullũ earundeʒ
viriũ defectũ intra mentis archana ſenſilſſet. ̊ d tem⸗

ptatõne irruente querit᷑.⁊ quaſi vltra vires fatigatur
ei minimũ ondit᷑ hũilitatis.⁊ vñ ſe ꝑtimeſcit faciliter
cadere inde accepit ſe foꝛtit ſtare.¶ Itez greg. duobo
modis temptat᷑ homo.vicijs: flagellis.vicia dũ tem⸗
ptant ꝓſicientes in nobis virtutes humiliãt. flagella⸗
dũ temptãt:ſurgẽtes in coꝛde hꝰ mũdi voluptates era

Dicãt.nemo vires ſuas in pace cognouit: ſi.n.bella de⸗-

ſunt virtutũ exꝑimenta ñ ꝓdeunt.4! Iez Bꝛeg. Sup⸗
na diſpenſatio nos deo ſeruiẽtes carnis nr̃e ꝑmittit tẽ⸗

ptatõnibn ocuti.ne nr̃a mens in ſuꝑbia audeat p̃ſum⸗
ptione ſue ſecuritatis eleuari. Job. x. ꝓpter ſuper biaʒ

q́i leenã capies me. Et.ij.ad coꝛint᷑.xij.i Ae magnitudo

reuelatõnũ extollat me: datus eſt mibi ſtimulꝰ caꝛnis

mee angelus ſathane vt me colaphiʒet. ex his colligit
Acet dñm ꝙ ꝑmittat temptatõnes fieri dy aboli.
o quod eſt rñdendũ.ꝑ hoc quod dicit aug.xj.ſuꝑ
Siqdez mouent᷑ de primi bois temptatiõe fieꝛi ꝙ
eam ꝑꝓmiſerat æus.qᷓi nuc nõ vidcãt vniuerſuʒ genus
bumanũ dyaboli inſidias ſine ceſſatõne temptari.cur
⁊ hoc ꝑmittit deus.an qꝛ ꝓbat᷑: exercet᷑ virtus.⁊ eſt
palma gloꝛioſioꝛ nõ otempſiſſe temptãti ꝙᷓ nõ potuiſſe
temptari.cur etiã ipſi qui deſeꝛto creatoꝛe eũt poſt tem
ptantẽ. magis magiſq; temptat eos qui in vᷣbo dei peꝛ⸗
manẽt pꝛebeãtq; illis ↄtra cupiditateʒ deuitõis exem⸗
plum. incutiant ↄtra ſuꝑbiaʒ timoꝛẽ pueri. Cõcecden
dũ g̊ eſt ꝙ deus pmiſit primã temptatõʒz fieri.⁊ qᷣtidie

etia ꝑmittit fieri temptatõʒ. ꝓpter bonũ quod elicit in⸗

e.⁊ vt ſeruet libertas arbitrij ĩ rõali creatura. 4 Ao
obiectum aũt in ↄtrariũ dom. ꝙ nõ eẽt ſummi boni ꝑ⸗

mMittere in ſuo regno mala fieri. niſi ex illis malis eli⸗
ceret bonũ.hoc aut eſt ſuꝑius diffuſius declaratũ ĩ tra

ctatu de malo.⸗! Ad ſecũdũ ᷣo dom eſt. ꝙ lʒ maximuʒz

malũ eſſet in creatuꝛa rõnali conuptio totius hbumam

generis:tñ ex illo malo ſecutũ eſt maius bonũ occaſio
naliter.ſ. incaꝛnatio filij dei. ꝑ quẽ humanũ genꝰ redi⸗
meret. ſic ̊ decebat diuinà ſapiaʒ pꝑmittere hoc malũ
2 p̃ᷣciebat hoc maiꝰ bonũ inde ſecutuꝝ.

lembꝛum ſextü.

Onſequẽter dicendũ eſt de eo quod que⸗
ſitum fuit ſexto. que ſint drñtie ſiue ſpẽs
temptatõnis. ponũt᷑ diuerſe differẽtie.
Eſt.n. vna drñtia que ponit᷑ in glo. ſuꝑ
inf. xj. Temptatio vos nõ apprebendat
niſi hũana.dicit᷑.n.in glo. temptatio.n.hũana eſt alit
ſapere ꝙᷓᷓ res ſe habeat.⁊ cũ bono oĩo.nimis aũt amã⸗
do ſnĩaz ſuꝗ.vel inuidendo melioꝛibo.vſq; ad pcidende
coionis ⁊ cõdendi ſciſmatis vel hereſis ſacrilegiã pue⸗

5

niente dy abolica eſt p̃ſumptio. in nullo aliter ſaꝑe iỹ

res ſe hʒ angelica eſt pfectio. Itez ibigeʒ. hũana tẽ⸗
ptatio eſt cũ bono quis aĩo m tñ hũanã fragilitatem
in aliquo labit᷑ oſilio.vel cũ irritat᷑ ĩ fratrẽ ſtudio cor⸗
rigendi.plus tñ qᷓ xpᷣiana trangllitas poſtulat.ſi ñ eſt

in nobis pfectõ angeli.ñ ſit tñ pſumptio dyaboli. Sic

& vna orntia accipit᷑ temptatõis ꝑ ᷣ ꝙ dz. alia eſt hu⸗
mana alia dyabolica. YIteʒ ponit᷑ alia orñtia tẽpta
tionis. Eſt.n. quedam temptatio ab hoſte. eſt alia a
carne.⁊ bec drñtia temptatõnis inuenit᷑ in ſecũdo lib.
ſen. in. xxj. di.c.poꝛꝛo ſciẽdũ ẽ.vbi pᷣmo ponũt᷑ dueſ pe⸗

cies temptatõis quaꝝ vna eſt interioꝛ alteꝛa exterioꝛ.

Interioꝛ ðᷣo diuidit᷑ ꝑ temptatõʒ ab hoſte.⁊ temptati⸗
onẽ a carne. Eſt iteꝝ alia drñtia temptatõnis q notat᷑

ſuꝑ illuʒ verſum. Om̃ ipſe liberauit me te laqueo ve⸗

nantiũ ⁊2 a verbo aſpero.⁊ poſtea ſequit᷑. nõ timebis a

timoꝛe noctuꝛno. vbi notant᷑ qtuoꝛ genera tẽptationũ.
leuis 2 occulta que ſignat᷑ ꝑ timoꝛeʒ nocturnũ leuis 2
manifeſta que ſignat᷑ ꝑ ſagittã volantẽ in die.grauis 2

occulta que ſignat᷑ ꝑ negociũ ambulãs intenebꝛis.gra

uis ⁊ apta que accipit᷑ p demoniũ meridianũ.⸗ Iteʒ
beatus grego. diſtinguit aliter genera temptationum

Dicẽs. Aliqñ oꝓprimẽdo rapit.aliqñ inſidiãdo circũ⸗

uolat.aliqn minando terret.aliqñ ſuadẽdo blandituꝛ.
aliqñ deſpectãdo frangit.aliqñ ꝓmittẽdo decipit. ſic &

yna drñtia temptatõis erprimit᷑. ¶ äSHtem b. greg. duo

aſſignat genera temptationũ.quedaʒ.n. eſt temptatio
ꝑ vicia.quedã ꝑ flagella. ſ.un tot ſint dꝛñtie tem
ptatõnis.poteſi queri qualiter iſte dꝛñtie inter ſe diſti⸗
Juãt᷑.de ſingulis etiã dꝛñtijs ꝑ ſe ſumptis pñt etiã ali⸗

qua inquiri.. Et qtum ad primũ ſic põt obijci.ꝗnqʒ

aſſignãt᷑ drñtie temptatõnis a vniuerſalit ad omẽʒ tẽ
ptatõʒ. neceſſe eſt ꝙ exr diuerſis rönibo accipiat᷑.ſi.n.
acciꝑent᷑ ſᷣm cauſas. cũ temptatõis nõ ſint niſi quatu⸗
oꝛ cauſe eẽntiales.ſ.cauſa efficiẽs:⁊ illa eſt ex ꝑte tem⸗
ptantis.⁊ foꝛmalis:⁊ illa eſt ex ꝑte modi temptatiõis
7 materialis:⁊ illa eſt ex ꝑte temptati vel materie tem
ptatõis.⁊ finalis:⁊ illa eſt ex ꝑte finis tẽptatõis.nul⸗

la aũt pᷣdictaꝝ diuiſionũ er ꝑte finis temptatõis.g re⸗

manebũt tm tꝛes diuiſiones vel ad plus qᷓtuoꝛ. Et hꝰ
gratia querit᷑ cum dicit᷑.ꝙ temptatio alia eſt bumana
alia dyabolica.penes quid accipit᷑ hec diuiſio: Si eniĩ
acciꝑet᷑ ex ꝑte efficiẽtis.Fſᷣm hoc temptatõ humana di⸗
ceretur.que eſt ab homine: ⁊ diceret᷑ temptatio dyabo
lica que eſt a dy abolo.hoc aũt nõ eſt verũ: cũ vtranqʒ
otingat eſſe a dyabolo.aliter.n.ſaꝑe quã res ſe bʒ lʒ n

ptinaciter. põt eſſe a dya bolo.̊ nõ penes cauſaʒ effici
enteʒ ſumit᷑ illa diuiſio.¶ Preterea. nõ dicit᷑ ꝙ hoino
temptat ſe pſuʒ. ſ̊ in bumanã temptatõz põt homo ca⸗
re ꝑ ſeipſuʒ. hec drñtia temptatõis nõ accipit᷑ ſᷣm

4

orñniã temptãtis.¶ Similit põt obijci de illa drñtia q̃
dicit᷑ temptatio alia eſt ab hoſte alia a carne. Cuz
enim inteꝛioꝛ temptatio diuidat᷑ ꝑ temptatõʒ ab hoſte

2 a carne.exterioꝛ aũt diuidat᷑ ↄtra interioꝛẽ:nõ vi det

ꝓ exterioꝛ ſit ab hoſte vel a ca rne.¶ Pretea. hec ẽ vna
orñntia temptatõis ꝙ vna exterioꝛ alia interioꝛ. cum g

ſit vniuerſalis diuiſio temptatõis qua temptat᷑ homo

Fm quã rõneʒ accipiet᷑. ¶ Silit poteſt queri de tercia
diuiſione qua dicit᷑ ꝙ temptatio alia eſi uis alia le/
uis.2 iteꝝ alia oculta alia manifeſta. que due ſi cõiun⸗
gant᷑ vnã facient quadrimẽbꝛeʒz diuiſiõneʒ. ſicut ſupra
dictũ eſt. Põt gᷣqueri.ſᷣim quid accipit᷑ ilia diuiſio.nõ
eni videt᷑ ſumi ex ꝑte temptantis. ſi ᷣo ſumat᷑ er ꝑte tẽ ⸗
ptati erũt tũc plures drñtie ex illa ꝑte. Silłr põt queri
alijs differentijs penes quid ſumant᷑.· põt etiã queri
æ quadaʒ diuiſione temptatõnũ quã ponit b. Herñ.
Dicens.ꝙ ꝑ octa capita dꝛaconis de quibo habetur.xij.

apoc. ſepteʒ genera temptationũ ſignant᷑. Im poꝛtuna

qua ꝓcaciter inſiſtit dubia que aim nubilo ambiguita
tis inuoluit.ſubita que iudiciñ pꝛeuenit.occulta qᷓ deli
beratõnis ↄſideratõʒ pꝛeterfugit.violenta q̃ vires mẽ⸗
tis tranſcendit.fraudulenta que aĩm ſeducit.pplexa q̃
varijs vicjs aim impedit.Cum &̊ ſint he drñtie tẽpta⸗
tionũ.ſᷣm hec ꝑõt queri ex qua ꝑte temptatiõis ſumat᷑
hec oiuiſio.1 21 quod videt᷑ dõm. ꝙ quedam drũñtie
ſumunt᷑ ex ꝑte temptantis.quedaʒ vo ex ꝑte temptati.
ey ꝑte vᷣo temptantis ſumit᷑ illa diuiſio quaʒ poni: be
atus Merñ.⁊ illa ſimilit quaʒ ponit btũs Grego. cuz
dicit᷑. q aliqn rapit oprimẽdo.⁊ illa qua dicit᷑ ꝙ tem⸗
ptatio alia per vicia alia per flagella. lla etiã limilit
que ponit᷑ in li.ſen.cuʒ dicit᷑ꝙ alia eſt a dyabolo alia
a carne. Alie vᷣo tres ſumunt᷑ er ꝑte temptati cum dici
tur. alia eſt exterioꝛ.alia interioꝛ. alia huana.alia dya
bolica:⁊ cum dicit᷑. alia leuis alia grauis ⁊c. IJlle vo
que ſunt ex ꝑte temptantis aut ſumũut᷑ qᷓtũ ad oꝛiginez
ex ꝑte temptãtis.⁊ ſic accipit᷑ illa: alia a dyabolo alia

a carne. Vel penes inſtrumẽta temptãtis:⁊ ſic accipit᷑
illa alia ꝑ vicia alia ꝑ flagella. Aut penes diſpoſitoes
ad temptandũ:⁊ ſic accipit᷑ illa b.greg. aut oprimẽdo
rapit ⁊c. Aut penes modos in ipſa temptatõe actõne:
7 ſic accipit᷑ diuiſio b.berñ.cum dicit᷑ inpoꝛtunadnu⸗
bia.n.dicit᷑ eſfectiue qꝛ dubitare inuoluit. Ille vᷣo que
ſunt ex ꝑte temptati ita diſtinguũt᷑.vt vna ſit ĩ ſuſtinẽ⸗
do temptatõʒ.⁊ hoc duptr.vel quo ad intellectuʒ:⁊ ſic
dicit᷑ manifeſta ⁊ occulta.vel quo ad affectũ:a ſic dicit
leuis ⁊ grauis.Altera in ↄſentiẽco temptatõni diffeꝛẽ

ter:⁊ ſic dicit᷑ hũana vel dy abolica.hec.n.ex hbumana

infirmitate vel ex malignitate in qua ↄfoꝛmat᷑ dyabo⸗
