ↄiuncta.cũ em peccat aliquis hmõi peccato.anima ſeꝑa
tur a deo:vel prius ſeꝑata elongatur. Unde ſic intelligi
tur vno modo illud. In quacunq; die comederis morte
moꝛieris.quocũq; em̃ die comedit homo ꝑ delectatõem
que eſt ↄtra deũ.morte enlpe morit᷑.¶ Ad obiecta autẽ
dicendũ.primo ad id qð dicit᷑.ꝙ pcto origiali moꝛs de⸗
bet᷑ nature.vtrũ ſimilit᷑ actuali.Rñdendũ eſt.ꝙ obliga
tio moꝛtis ſequit᷑ ex vtraq;.nõ dico cuiuſcũq; actualis:
ſ illius actualis qð fuit primoꝝ ꝑentum. Ade em̃ in q̊

fuit tota natura hũana poſita fuit illa lex. In quacunq;

die come.ac.Et rõne eius obligata fuit poſteritas:non
tm̃ ad moꝛtem culpe:ſed etiã ad mortẽ gebenne. VUnde
aug.in.xiij.de cini.dei.cũ querit᷑. quã moꝛtẽ deus pᷣmis
lo faerit oininats ſi ab eo mandatũ tranſgrederẽt
acceptum.vtruʒ aĩe:an coꝛꝑis:an totius hoĩs:an illã q̃
appellat᷑ ſca: Rñdendũ eſ oẽs.et Pon ſegtur. nõ tm
rime moꝛtis ꝑtẽ prlòꝛeʒ vbi aĩa priuat᷑ deo.nec tm̃ po⸗ 3, wore,
Rerrorem vbi cbepne pꝛiuat᷑ aia.nec ſolũ ipam totã i⸗-xr⸗ Fve o-
mã niſi aĩa a deo ⁊ a corꝑe ſeꝑata punit᷑:ſᷣ quicꝗd mor⸗
tis eſt vſq; ad nouiſſimã que ſcdᷣa dicit᷑.q̃ eſi nulla poſte
rior numẽratio illa ↄplexa eſt.nõ negatur tñ quin alij
actuali moꝛtali ſi ꝑmaneret deberet᷑ mors.4 Ad ſcðm
vᷣo qð obijcit᷑ de moꝛte gehenne.dicendum eſt.qꝙ moꝛtali
peccatoſi ꝑmaneat debet᷑ pena gehenne.ablata em caun
ſa nõ eſt mirũ ſi nõ ſequatur effectus.4¶. Ad illud vo qð
obijcit᷑ q moꝛs gehenne non recte dicit᷑ moꝛs ꝓpter vite
ꝑpetuitatem.dicendũ ꝙ nõ dicit᷑ moꝛs oppoſita vite na-

ture. oppoſita vite gloꝛie. Nec eſſet mors ꝑpetna gebẽ

ne: niſi eſſet vita nature ꝑpetua.Vñ aug.in li.de ci.dei.
In damnatõe nouiſſima quis homo ſentire nõ deſinat
tñ qꝛ ſenſus ipᷣe nec volũtate ſuauis nec quiete ſalubris
ſed doloꝛe penalis eſt:nõ immerito moꝛs eſt potius ap⸗
pellata q; vita.¶l Ad vltimũ vᷣo dicendũ videlicet quod
obijeit᷑ de moꝛte cnlpe.qꝙ licet moꝛs culpe ſequat᷑ ex illo
peccato quod dicit᷑ moꝛtale.quia ibi auertit ſe bomo a
deo.proprijſſime tamen dicit᷑ infidelitas peccatum moꝛ
tale.quia aufert omne quod vita eſt ſpiritualis. ſᷣm ꝙ;
dicitur.iuſtus ex fide viuit.Alia vᷣo peccata cum quibo
ſaluatur ſides informis. et ſi vitam gratie gratumſaci⸗

yens dicit᷑ moꝛs.a qua ergo moꝛte dicit᷑ motale:¶ Dam ſi orit entis auferunt. non tamen totum quoo eſt gratie.

(Membꝛum ſecudum

—————-—-— EEE

cundo querit᷑ de differentia eius vel cõ⸗
uenientia ad criminale. Et videt᷑ ꝙ cõöuer
tantur. VUnde hiero.criminis appellatio
late patet ↄplectens omne peccatum qð de
dit. ſed tale eſt peccatũ moꝛtale. crimia

ꝓoluntate

le et moꝛtale ↄuertunt᷑.¶ Itẽ ſuꝑ illð.xxxj.Job.̊ em̃ ne⸗

oin

Brat

phas eſt.glo.pᷣeccatũ polluit.crimen extinguit.ſed hoc
facit peccatum moꝛtale.ergo peccatũ moꝛtale et erimen
ↄuertunt᷑.¶ Item hugo ⁊ ſancto vict.crimĩalia dicun⸗
tur q vel leſionẽ indncũt vel turpitudinẽ ingerunt in ꝗ⸗
bus deus vel ꝓrximus multũ offenditur.vel ipᷣe qni facit
maculatur:ſed hec ratio ↄuenit moꝛtalibo pctis.̊ moꝛ⸗
talia ⁊ crimialia ↄouertunt᷑. ¶ Contra.aug.ſuꝑ vohez
Crimen eſt pcẽᷣm graue ⁊ accuſatõne ⁊ damnatione di⸗
gniſſimũ.ſ̊ nõ om̃e peccatũ moꝛtale eſt tale: ergo pecca⸗
tũ moꝛtale ⁊ crimẽ nõ ↄuertunt᷑.q¶j Itẽ dicit᷑ in epłla ad
thimo.oportet epᷣm eſſe ſine crimine nõ ait ſine peccato.

Fm hoc em̃ nullus vel pauci ordinarent᷑: ergo non ↄuer

tunt.¶ Ad qð dicendũ.ꝙ crimen accſpit᷑ dupliciter.cõ
muniter et ꝓprie.Cõmuniter accipiendo ↄuertunt᷑ cri⸗
men ⁊ mortale pctm. Vnde yſið.vnum ꝓ altero accipit
dicens.multi a crimie coꝛruũt in crimen. qui diſtinguẽ
ſua facta minoꝛa ↄtemnũt.qui dei cognitõnem hñtes ti⸗

moꝛẽ eius negligunt.et pᷣmittit᷑ de eudẽ experinento mi

noꝝ pctoꝝ.maioꝛa cõmuitunt᷑ peccata vt durius ferian
tur. Si vᷣo accipiat᷑ ꝓprie crimen.Fᷣm rationẽ pꝛedictaʒ
omne erimẽ eſt pctẽm moꝛtale.ſed nõ ↄuertit᷑. et ſᷣm hoc
ſupꝛadicte auctoritates ſunt intelligende.

Ercio queritur de cõꝑatione venialis ad
moꝛtale.Vtrũ ſit ibi aliq̃ ꝓpoꝛtio.et videt
ꝙ nõ. Infiniti em̃ ad finitum nulla eſt ꝓ⸗
poꝛtio. ſed pena eterna eſt infinita: pena
tempoꝛalis eſt finita: ergo nulla eſt propoꝛtio. ſed ſicut
ſe habet pena ad penã:ita ſe habet culpa ad culpam.ra
tione cuius eſt reatus pene.ᷓ peccati mortalis ⁊ venia⸗
lis nulla eſt ꝓportio.q¶ Preterea.peccatũ veniale eſt de

lectatio inoꝛdinata ſub deo.peccatuʒ vᷣo mortale eſt ſup

deũñ vel ↄtra.Si ergo ſummi boni quod deus eſt: nulla
eſt ꝓpoꝛtio ad bonũ creatũ.ergo nec peccati moꝛtalis.
vbi aliquid pᷣponit᷑ ce vel ꝑificatur.nulla eſi ꝓpoꝛtõ ad
veniale.quod amenſurat᷑ alieni bono mutabili et ita bo
no creato
cato eſt fimita:finiti vᷣo ad finitum poteſt eſſe ꝓportõ.ſi
in eodem genere accipiant᷑.ergo pꝛopoꝛtio poteſt eſſe ve
nialis peccati ad mortale.⸗! Iteʒ acerbitas pene que de
betur moꝛtali peccato finita eſt in magnitudine. pena
autẽ venialis pct᷑i in acerbitate poteſt creſcere vt aliquã
ha beat ꝓpoꝛtõem ad penam moꝛtalis pct᷑i in acerbita⸗
te.ergo aliqua pꝛopoꝛtio poteſt eſſe venialis peccati ad
moꝛtale. ¶ Ad quod dicendũ.ꝙ eſt loqui de quantitate
telectationis in vtroq; peccato.et ſᷣm hoc poteſt eẽ ꝓpoꝛ
tio peccati ad peccatum er pte delectationiseſt iterũ .o
qui de deformitate:et ſᷣm hoc nõ eſt propoꝛtio.defoꝛmi⸗
tas enim menſurat᷑ reſpectu boni ſiue commutabilis ſi⸗
ue eius in quem peccat᷑.delectatio ᷣo ſᷣm actum ipᷣius
peccantis et ꝗpter hoc pena debetur moꝛtali peccato.ex
vna parte finita magnitudine:ex alia ꝑte infinita Alre
etione.veniale etiã peccatũ licet quãtũ eſt de ſe nõ hbabe
at reatum niſi pene tꝑalis.ex adiũctõe tñ moꝛtalis põt
habere penam eternam.cuʒ em eins defoꝛmitas eſt ſine
fine:defſoꝛmitati auteʒ ſine fine rñdet pena ſine fine.ſᷣm
hoc ſoluunt᷑ ratões ſupradicte.ille enim que oſtendunt
impropoꝛtiona bilitateʒ ex parte defoꝛmitatis ᷣm ſnum
genus.aceipiuntur vel ratione eius in quem peccatur.
alie ðᷣo ſumuntur m menſuram dtelectationis ex parte
delectantis.

(Membeu quarti

5
aνα eius: nõ recipit magis et minus. ſed ab hac moꝛte dicit og
mortale peccatũ.ergo moꝛtale nõ dicit᷑ ſ̃m magis ⁊ mi⸗ 15 da ,

ſeheſ

ontra quelihet delectatio in moꝛtali pec⸗ xbe

Aeaar to querit᷑ vtrum moꝛtale recipiat ma
3 gis et minus.ꝙ nõ videt᷑. Mors em̃ natu

2. mind eſt. nec recipit magis et minus. ergo

ſimili moꝛs ſᷣm ꝙ eſt ſepatio anime a deo qui eſt vita

nus. ⸗l Contra.adulteriũ dicitur maius peccatũ qᷓ; foꝛ: 9
nicatio.et homicidiũ qᷓ; adulteriũ.et vnũqðq; eſt moꝛta-
le.ergo vnũ eſt excedens alind in quantitate moꝛtalis.
ergo moꝛtale dicit᷑ ßᷣm magi⸗ et minus. quod di
cendũ ꝙ alind eſt dicere maius peccatuʒ moꝛtale et mi⸗
nus:et aliud eſt dicere magis et minus moꝛtale.cũ eniʒ
dicitur maius et minus ad quantitatẽ peccati refert᷑ in
geuer⸗ peccati.et maioꝛ etiaʒ acerbitas pene reſpondet
in menſuram libidinis.cum aũt dicit᷑ magis et minus
moꝛtale:ad ipᷣam ſeꝑationem a deo l eſt vita reſertur

et inqᷓtum ei pena eterna reſpondet ſicut ergo eſt in eter o

nitate pene nõ eſt magis et minus:ſic nec in ſeꝑatõe eſt o ag ſpolac

magis vł minus.Vel poteſt dici ꝙ moꝛtale peccatuʒ in
eo ꝙ moꝛtale reſpicit moꝛtem gebenne. in moꝛte vo ge⸗
henne aliquid eſt quod dicitur ſᷣm magis et minus. vt
magis dicicur puniri iſte qꝙᷓ ille.⁊ aliquid non dicit᷑ ma⸗

⸗
gis et minus.quia vtrũq; eternaliter dicet᷑. ergo pecca⸗ des

tum moꝛtale quo ad aliquid magis et minꝰ:quo ad ali⸗
quid non dicetur ſᷣm magis et minus.et peꝛ hec poſſunt
ſolui obiecta.

Membꝛũ quintum

Vinto queritur de effectu mortalis pecca
ti ᷣim ſtatum perſone.queritur ergo ſi pec
cati moꝛtalis effectus eſt ſeꝑare a deo ſiue
ſubtractio gratie quocunq; tempoꝛe inſit.
fit ergo ita q aliquis pctor iteꝛet idẽ genus peccati moꝛ
talis.illud pctm iteratũ mortale efficit aliquid.ſed effe⸗
ctus eſt ſe ꝑatio a deo vel e ſ ctio.ergo ſeꝑat a
eo vel ſubtrahit gratias Contra.iam ſeꝑatus fuita
cæo ꝑ pꝛecedens moꝛtale.ſepatus dᷣo ſeꝑari non poteſt.
Similiter ab eo qui nõ habuit gratiã nõ potuit ſubtra⸗
hi gratia.ergo pctm ſcðo loco ↄtingens non efficit illud
quod primũ faciebat.ergo nõ om̃e peccatum moꝛtale ſe
parat a co vel ſubtrahit gratiã.quis ergo effectus ẽ cõ
munis om̃is peccati moꝛtalis inĩtũ eſt moꝛtale?¶ Ao
quod rñdendum.qꝙ effectus omnis peccati moꝛtalis eſt
coꝛrum ꝑe bonũ naturale ſubiect. et in illo effectu non
differt peccatũ.ſiue primo adueniat ſiue ſcðo ſiue tercõ
Item eſt alius effectus qui dicit᷑ ſeꝑatio.et ille effectus
dupliciter accipit.aliquando em̃ accipit᷑ ꝓ elongatõne
cum em̃ dicit᷑ yſa.lix.peccata veſtra diuiſerũt inter vos
et deũ. diniſio aceipit᷑ ibi ↄmuniter ad pꝛimã ſeꝑationẽ
a deo ⁊ ad elongationẽ. Vnde ſeꝑatio nõ dicitur tm̃ piũ
ctoꝛum: ſed elongatõ iam ſeꝑatoꝛum.ſeꝑare em̃ eſt ſeoꝛ⸗
ſum ſe parare.qui ðo iniuſticia ⁊c̃. peccat mortaliter ſe
oꝛſum a de ſeꝑat.cũ iterum peccat moꝛtaliter ſeꝑat.h
eſt elongat.Vnde alicubi in ſcriptura inuenitur ꝙ pec⸗
catum elongat bominem a deo.ſᷣm ꝙ dicit᷑ longe a pec⸗
catoꝛibo ſalus.et.ij.hiere. Elongauerũt a me ⁊ ambula

A vanitatem.

Exto queritur vtrum diuturnitas pecca⸗
ti inducat moꝛtale.quod videt᷑ ꝑ hoc qð
dicit auguſti.in libro de igne purgatoꝛio.
vbi enumerat peccata mortalia. dicit em
ꝓꝙ iracundia ſi longo tempore teneatur. et ebꝛietas ſi aſ
(ſidue fit:in eorum numero cõputatur.cum ergo iracun
dia vel ebrietas non vniuerſaliter ſit moꝛtale peccatum
Nam ſi eſſet non opoꝛteret addere illam conditionem
Adiuturnitate vel de longitudine tempoꝛis aut aſſidui
tate.ergo diuturmitas inducit vel efficit. ꝗ Contra.
albedo magis et minus durans non diuerſificat ſpe⸗

2
2

. woten &
re ſᷣm ꝙ eſt ſeꝑatio anime a coꝛꝑe in ter⸗ S

SeS

29

%

5 e

,,— ——

eeeeumr ,— — .K

=

6

=

tme
ego
dick n
umd Ge⸗
Pſon 4
ta⸗
alis.
ddi
tmi⸗
enz
ttin
det
109
tur
ter ge
n
zn eih
Ge⸗ ſergn
S
na⸗
c ,H
ali⸗
lun

ced
hee
e
0
,
4

= ☛

S= —— —— = —

—

–

E tpali.

νοναο οειι peccato tpali.

viſi

Mueſtio

ciem. ſimiliter eſt in alijs accidentibo.ergo diuturnitas
peccatũ nõ inducit vel efficit moꝛtale.¶ Ao qð dicẽdũ.
ꝙ dinturnitas et aſſiduitas rõne ſui nõ inducit pecca⸗
catũ mortale.ſed ratõne eius ꝙ ratio cũ habet ſufficien
ter tp̃s deliberatõis tenet᷑ repꝛimere motus veniales ne
ꝓcedat regimen peccati ſiue dnium. et ideo dicit augꝰ,
Quicũqʒ; aliqd de iſtis in ſe dnñare cognouerit. niſi di⸗
gne emẽdauerit.et ſi habuerit ſpaciuʒ longo tꝑe pmiam
nõ egerit.et a peccatis ipᷣis nõ abſtinuerit:illo tranſito⸗
rio igne de quo aplus ait purgari non poterit.ſ̊ eterna
illũ fiãma ſine remedio cruciabit/ cũ & dicit᷑ iracũdia ſi
longo tꝑe ⁊c̃.nõ ꝓ diuturnitate ↄputat᷑ moꝛtale pecca⸗
tũ:ſᷣ ꝑ manifeſtũ dat᷑ intelligi occultũ.ſ.ipᷣe ↄtemptꝰra⸗
tõnis.qui eſt in ira ⁊ in iracũdia.⁊ eodẽ mõ intelligen⸗
dũ eſt in ↄſimilibo.et ideo dicit apłus.iiij.ad ephe.Sol
non occidat ſuꝑ iracundiam veſtram. H
Eptimo querit᷑ de pena mortalis peccati
cũ em̃ actio moꝛtalis pcti ſit temporalis:
9 quãtitas aũt pene debeat reſpõdere quãti
tati culpe.nõ debet᷑ pena eterna ꝓ actõne
ꝓ dectõe peccati mortalis ñ ↄſeꝗt᷑ iuſte pena eter
na Si foꝛte dicat᷑ ꝙ non ꝓ actione tꝑali. inqᷓtũ eſt tꝑpa
lis debet᷑ pena eterna:ſed rõne macule que remanet ſine
nne. ſutelligatp impoſſibile ꝙ aliꝗs ꝑpetraret aliqueʒ
actũ mortalem.et nõ cointelligat᷑ macula in anina.nun
ꝗqd ꝓ illo actu puniendus eſt tꝑaliter:pᷣ hoc ideʒ genus
pene deberet᷑ actõni peccati moꝛtalis ⁊ actõni pcti veni
alis.quod nõ eſt poſſibile.¶ Preterea.exñte actõe mor
tali ſi nõ ↄſequetur macula.nunquid pene meritũ debe
ret᷑ macule aut ipᷣi actõni moꝛtali.ꝙ ſi debet᷑ ip̃i actõni.
eo ꝙ ſᷣm actõem eſt meritũ vel emerituzʒ. ᷣm boc redit
qᷓſtio ſupradicta:quõ ꝓ actõe tꝑali punitur aliquis et
naliter: Si vo diceret᷑ ꝙ qꝛ ipᷣe hbomo peccanmit in ſuo et⸗
no:ideo deus punit eũ in ſuo eterno. hoc qualiter intel⸗
ligendũ eſt.cũ poſſit ↄtingẽ ꝙ ſemel peccauerit hõ mor⸗
taliter et tñ eternaliter pumat᷑. ¶1M–Ue⸗oebd diceret aliquis
ꝙ ille ꝗ in peccato moꝛitur in infinitũ peccaſſet ſi in infi
nitũ vixiſſet.ſed hoc qualiter veꝛũ eſt.poteſt em̃ ↄtingeꝛe
ꝙ aliꝗs peccet ſemel moꝛtaliter. nec decetero habeat vo
luntatem peccandi in illo genere peccati: et mñ eſt in illo
pctᷣo.nõ ergo in infinitũ peccaſſet ſi in infinitũ vixiſſet il
lo genere peccati.videt᷑ ergo ꝙ non debeat᷑ pena eterna

–

facit vt pctimn eternaliter puniat᷑ſſed circũſtãtia illius in·
quẽ peccat᷑.qui cũ ſit eternus ↄplentibo mandata ꝓmit⸗
tit bona eterna.iranſgreſſoꝛiba ᷣo ↄminat᷑ penas et᷑nas/
vt qui in ſuo eterno iudicẽ offenderint:in eius eterno et

„.

¶ Aoqs zunieſ circũſtãtia tpis non

no oue enter p

–—
—

naliter crucient. ¶¶ Ad illud vᷣo qð obijcit.vtrũ poſſit el.·
ſe actio moꝛtalis ſine macula:Dicendũ eſt ꝙ nõ. vtriq; e.

tñ de bet᷑ pena eterna.⁊ licet ip̃a actõ tranſeat.tñ volun
tas habitualis ꝑmanendi in peccato manet.et ideo di⸗

I u gelen do e cit be. grego.qui eternaliter pcto ꝑfrui volunt.eternam

penam inueniũt.et quoꝝ volũtas nõ habuit finẽ peccã⸗
di.nõ habebit finem torquendi/Et ſi dicat᷑ de aliquo ꝗ
peccauit pcto foꝛnicationis et nõ vult vlterius peccare
illo peccato ꝙ nõ peccat in ſuo eterno.dicenduʒ eſt ꝙ in
boc peccat in ſuo eterno:ꝙ nõ vult penitere de illo.⁊ ita
ratõneę fornicatõnis cũ impñia debetur ei pena eterna.

¶Wueſtio. cxxvin. De ge⸗/
AIcto de peccato

in generali ſequitur d ſpẽbo eius. Eſt
auũt vna diuiſioperießf. alind delictuz.
aliud ↄmiſſum. Selictũ em̃ eſt in nõ fa⸗
ciendo qð debet᷑ facere.ↄmiſſum vo eſt
in faciendo quod tenetur nõ facere.que differẽtia notat
ſuꝑ illnd ꝑps.Delictum meũ cognitũ tibi feci.et iniuſtici

,. ſ„°

5r7

cxxviij.

— o 8⸗
am meam nõ abſcondi.glo.delictum ꝙ dimiſi facienda.
iniuſticiam ꝙ non facienda feci. VUnde iniuſticia accipi
tur ibi pro ↄmiſſo( Poteſt ergo queri de delicto ⁊ dein⸗
de de om oe delicto aũt primo dicendũ eſt in gen.
deinde in ſpecie.(¶ Querit᷑ ergo primo.quare dicat᷑ de⸗
lictũ. Scðo vtrum delictum opponat᷑ commiſſo.Lercio
vtrum maius peccatum ſit delictũ qᷓ; ↄmiſſum. Quarto
vtrum delictũ ſit ſimul cum ↄmiſſo.Quinto vtrũ omne
delictũ ⁊ omne commiſſum reducantur ad vnam cauſaʒ
ↄmunem.

Wembꝛum primum
yy S primũ ſic.delictũ dicitur q̃i derelictum
ſic em̃ exponit aug.ſed derelictõ non videt᷑

diſtinguere inter pct̃a moꝛtalia. In vno

em̃ peccato moꝛtali eſt dei derelictio. &
netur vna ſpẽs moꝛtalis pct᷑i. 4 Item
augin li.de natura boni.peccatum nõ eſt apetitio reꝝ
malaꝝ ſed deſertio reꝝ melioꝝ.deſertio aũt quid eſt ni⸗
ſi derelictio.ergo om̃e peccatũ moꝛtale de quo loꝗt᷑ ibi ẽ
delictum. ¶ Ad quod dicendũ.ꝙ delictũ eo dicit᷑ dere⸗
lictum:qꝛ derelinquit᷑ illud qð fa ciendũ eſt. nõ qꝛ dere⸗
linquit᷑ deus.ſic em large accipꝑet᷑ delictũ et nõꝓprie.ſᷣm JCaerd
; diuidit᷑ ↄtra ↄmiſſum hoc aũt mõ accipit᷑ in illa rati derxe lho
one peccati. Peccatũ nõ eſt apetitõ ⁊c.et dr peccatũ
non eſt appetitio reꝝ malaꝝ.qꝛ res accipit᷑ ibi ꝓ natura
nulla aũt natura mala eſt. ſed deſertio dicit᷑ reꝝ melieꝝ
qꝛ homo peccando mortaliter deſerit deum: deſerit etiã
bona ſpũalia ↄdherendo tranſitorijs.Qec eſt hoc ↄtra⸗
rium qð ali bi dicit᷑ ꝙ peccatũ eſt appetitio rei mutabi⸗
lis.vel ꝙ peccatũ eſt apetitus rei male.res enim accipi
tur Alectabllt nlieto Scfame

Mlembꝛu ſecungu

—

do qᷓrit rtrũ delictũ opponat᷑ ↄmiſſo

quis intelligit. delictũ em̃ ↄtinet in ſe oc⸗
culta ꝓpria ⁊ aliena.ſ̊ omia pcta pñt dici

talia. & ome peĩrm eſt delictũ.et ita nõ opponũt᷑ delictũ ⁊

ↄmiſſuʒ. . Contra.xvj:leui.Confiteant᷑ omes iniquita-
tes filioꝝ iſrł vniuerſa delicta atq; peccata.ꝗᷓ diuidit᷑ cõ
tra peccatũ.Silr.xiij.iob. Quantas habeo migtates et
peccata.ſcelera mea atq; delicta oſtende mihi. Silit dẽ
in leui.vij.⁊.vj:ꝙ offerat᷑ ſacriſiciũ ꝓ peccato ſicut ꝓ de
licto.&̊ delictum diuiditur ↄtra peccatum. et peccatum
accipit ibi ꝓ ↄmiſſo.4¶l Stẽ due ſunt ꝑtes iuſticie.declia
re a malo ⁊ facere bonũ.quibo duabo opponunt᷑ delictũ
2 ↄmiſſum. delictũ ⁊ ↄmiſſum inter ſe ogꝑonũt.¶ ARo
quod dicendum ꝙ delictum ꝓut opponit᷑ illi parti iuſti⸗
cie que eſt facere bonum.diuidit᷑ ↄtra ↄmiſſum:que op⸗
ponit᷑ iſti ꝑti que eſt declinare a malo/delictum auteʒ ꝓ⸗ —
ut dr̃ a delinquẽdo ↄne eſt ad pctm. et ſic aliqũ aecipite rpi⸗

Beg ad boc queri/ S. ſ.

tur vtrũ delictum 2 ↄmiſſuʒ ſufficiẽter diuidãt peccatuʒ
mortale ꝑ immediata.qð videtur ex iam dictis. Sed vi
det ↄtrariũ ꝑ hoc qð dicitur in.vꝰ.leuit.vbi dicitur.ꝙ de Nlenne⸗
lictũ eſt qð ↄtra ſolum preſunut᷑ deuʒ vt in factis vel iu⸗-
ramentis.Delictũ aũt hoc modo acceptuʒ cũ ↄmiſſo:nõ
ſufficienter diuidit peccatũ moꝛtale.⸗ Preterea. dicit᷑
ibidem.vbicunq; cognitio peccati ſiue pꝛeferat᷑ ſiue ſub⸗
inferatur delictum vocatur.ergo delictũ nõ ↄtinet pctm
igrãtie.nec ↄmiſſũ ↄtinet pctm igꝛãtie.& tres ſunt dꝛũtie
pct᷑i moꝛtalis.delictũ.pctᷣm ignoꝛãtie ⁊ ↄmiſſuʒz.¶ Ad
qð dicendũ ꝙ illa duo ſufficiẽter diuidunt peccatũ actu
ale.mortale.Inde auguſtinus in libro de perfectõe iu⸗
ſticie.Ouobus enim modis fieri conſtat omne peccatũ.
ſi aut illa fiant que ꝓhibentur aut illa non fiant que iu⸗
bentur.et hec duo ſunt delictũ et commiſſum.¶. Ad ob⸗
ieciũ autem in ↄtrarium dicendum eſt.ꝙ delictũ aliqua
do coartatur ad illa gbus pꝛoprie delinquitur in deuʒ

Et videt᷑ ꝙ nõ.ꝑ hoc qð dicit᷑ ibi. Delicta vvj eſt 7 larse u alicle

ad povtes.

et m hec currit illa diuiſio. peccatum aliud in deũ. ali⸗
nd in pꝛoximũ.aliud in ſeipᷣm. hoc autem modo nõ acci
pitur delictum 'm ꝗꝙ; diuiditur ↄtra commiſſum:ſed di⸗

cit᷑ delictum cum nõ fit quod factendũ eſt. ¶ Similiter Qeea
it lictu e arnt

reſpondendũ eſt ad ſecundũ.de lictum em̃ aliquando cõ
artat᷑ ad illud peccatũ quod ſcienter fit. vel quod ſcit cũ
factũ eſt. et hoc modo nõ diuiditur ↄtra ↄmiſſum ſed di
uidit contra peccatũ ꝑ ignoꝛantiam ſiue qð ignoꝛanter
fit. Alio vo modo delictu accipit᷑ muniter. quando nõ
fit ad quod tenetur. a fieri dicatur large ad ſcire. et ßm
hunc modũ delictum ↄtinet in ſe peccatum ignoꝛantie.
peccatum em ignorantie eſt cum nõ ſcit quod tenet᷑ ſci⸗
re. et hoc modo delictum immediate ſe habet ↄtra com⸗
miſſum.continet em̃ in ſe peccatum ignorantie omiſſio⸗
nis ⁊ negligentie.Alio vpᷣo modo accipitur ſuꝑ illud Pe.
Delicta iuuentutis mee et ignoꝛãtias meas ne me.e⸗
licta em dicunt᷑ qñ via veritatis ſcienter delinquit. igno
rantie vᷣo peccata que ignoꝛanter fecit vel anteꝙᷓ crede⸗

deret p
Membrum tercium

Varto querit᷑ vtrum delictum ſit ſimul cũ
commiſſo. quod videtur. Qui enim non
facit quod tenet᷑ facere.hoc eſt quia aliꝗo
aliud facit quod diſtrahit affectuzʒ ab illo
tem qui facit quod nõ tenetur facere cobimittit ill
ad quod tenet᷑ qui enim foꝛnicat᷑ tenetur ↄtinere ⁊ non
continetergo delictum ſimul eſt neceſſario cum commiſ
ſo.¶ Ao quod dicendũ. ꝙ delictũ aliqnod eſi reſpectu
actus.qui directe onztur e quod ꝓbibetur. vt ſe ba
bent continere ab illicitò ⁊ foꝛnicari.et in talibus com⸗
miſſum ſequit᷑ delictum ſed noõn cronuerſo niztiam
alij actus reſpectu quoꝝ dicit᷑ delictum: in tali

ti ꝓ tempoꝛe et loco et nõ dat.et ex hoc delinquit.nõ ta⸗
men ↄmittit. Preterea.ille dat cui nõ debet et ita ↄmit⸗
tit. nec tamen obmittit.poteſt enim dare et cui nõ debet.
et cui debet.et ita ex vna ꝑte tranſgredi. et ex alia parte
nõ derelinquere.ſic ergo patet qualiter ſeꝑantur delictũ
et commiſſum ⁊ qualiter non ſeꝑatur.

Membꝛu quintum

qm iudiciũ eſt dei.⁊ poſtea ſeqꝗt.an iqras.
glo. Ignoꝛãtia in eis ꝗ intelligẽ noluerũt

. „
ð r’r’
—

F uis po
teſt eſſe delictum ſine ↄmiſſo.vt tenetur ille dare indigẽe

ſ:- et

Ercio querit᷑ vtrũ magis peccatũ ſit cxli⸗ Anmo querit᷑ ratione delicti et cõmiſſi. ſi
ctum ꝙᷓ; ↄmiſſum.quod videt᷑. Delictũ em om̃e delictum reducat᷑ ad vnũ ↄmune ſiue
in leuitico magna indigebat expiatione. ad vnã cauſaʒ ↄmunẽ et om̃e ↄmiſſuʒ ſimi
ſicut dicit᷑.v.leui.ergo maius peccatũ fuit iter/ qð nõ videt᷑.diſtincte em̃ ſunt ꝓhibi⸗
delictũ ꝙᷓ ↄmiſſum.¶ Preterea.facere bonu eſt melior tiones ab inuicem ? iuſſiones ſiłiter.&licta et ↄmiſſa
ꝓs iuſticie ꝙᷓ declinare a malo.ergo de lictũ 35 oppoi⸗ ſunt circa actus pticulares nõ & erit delictũ vnũ ↄmũe
tur ei quod eſt facere bonuʒ hoc em abſtinere eſt a bono omibo delictis.nec preceptuzʒ ad oĩa pᷣcepta.neq; omnia
vel deſertio boni.ſicut dicit᷑ leuit.vj.ſuꝑ illud.ſicut pro reducent᷑ ad vnũ vtrobiq;. ¶ Cõtra.aug.in li.de ꝑfectõe R
peccato offert hoſtiatcõmiſſum vo opponituꝛ ei quod eſt iuſticie. generalis ꝓhibitio eſt nõ ↄcupiſces. et genera
clinare a malotbhoc em̃ eſt facere malũ)ergo delictuʒ iuſſio. diliges.qð bꝛeuiter aptus ↄplerus eſt dices. No⸗ D
eſt maius peccatũ Fomiflum. Cwrontra⸗viget equa⸗ lite ↄformari huic ſeculo.ſᷣ refoꝛmamini in nouitate ſen (,nd⸗
le ꝑ boc quod dicit᷑ leuif. di Sicut ꝓ peto offert hoſtia ſus vri. ꝓhibitio em̃ eſt.nolite ↄfſoꝛmari. Juſſio ẽ.refor⸗ R
ita pꝛo delictoivtriuſq; hoſtie vna lex erit.ſi ergo vna eſt mami. cũ ̊ delictũ et ↄmiſſuʒ attẽdant᷑ pᷣm iuſſionẽ ⁊ ꝓ⸗
lex. vna eſt lex ſacrificij ꝓ peccato ⁊ ꝓ delicto.ergo ſunt hibitõem.erit delictũ et ↄmiſſuʒ ad generalia reducere.
ↄlſimilis culpe.] Item grego.in oꝛiginali ſuꝑ illud.ſce⸗ cũ em̃ aliquis delinꝗt tenet᷑ aliquis refoꝛmari in nouita
lera mea atq; txlicta oſtende mibi. boc intereſt inter ſce⸗ te vite.et nõ refſoꝛmat᷑ celinquẽdo:cũ aũt aliquis ↄmit⸗
lus et delictum:ꝙ ſcelius pondus peccati tranſcẽdit. de⸗ tit tenetur non ↄfoꝛmari huic ſeculo.et ↄfoꝛmat᷑. d5
lictũ ᷣo nõ.qꝛ cum offerri ſacrificiũ ꝓ peccato iubetur. qð dicendũ eſt ꝙ eſt reducere ſicut dictũ eſt ad pᷣdicia ge
nimiꝝ ꝓ peccato dicitur ſicut ꝓ cxlicto: ergo ad paria neralia qᷓ ſunt tanꝙᷓ radices pᷣceptoꝝ ꝓhibitionũ. vt pautrlavin
iudicant᷑ peccatũ et delictum. ſed hoe dicitur cõmiſſum. ꝙ iſta ſint vniueꝛſalia pceptoꝝ nõ ꝓhibitõnũ ꝑtieulaꝛin et ſcre
ergo delictũ et ↄmiſſum ad paria iudicant᷑. Ne⸗ auteʒ ſta vha ſᷣ ſicut nõ cupiſcẽ et diligere ſunt radices ita nolite cõ⸗ repoze en
delictuzʒ ſit minus q; omiſſum arguitur.difficilius enin formari ⁊ refoꝛmari ſunt ↄñtia. et ſic ꝗcũq; delinꝗt vel —
fit obſeruatõ ab omiſſo qᷓ; commiſſo.que vo ſunt huiuſ⸗ 2uobopſomitti radicitus peccat in illis vel ex ↄſequẽti. e
modi.alijs paribo minoꝛa ſunt peccata. antem diffi HE ſt O. ( e fe /
cilioꝛis ſit obſeruatõnis patet ꝑ hoc.ꝙ plures ignoꝛant deoger neiti Crxivr . de if eI
obmittunt ſiue declinauerunt ꝙᷓ committunt.4! Prete⸗ Oretijs delicti qᷓ ſunt ignorantia.obmiſſio.negligentia. et
rea ures ſunt rilltiones brerepta⸗ H ſz primo de ignorantia.
in tranſgrediendo ꝓhibitõnes fit cõmiſſum. nõ acien 4 8 A. d G 6&ς
do pꝛecepta fit velictum:ergo pluries fit ↄmiſſum ꝙᷓ de⸗ Acto ede icto m
lictum d quod dicendũ.ꝙ delictum m ꝙ immedi⸗ m⸗ genẽ ſegtur de tribo diffeꝛẽtijs delicti q̃
ate ſe habet ↄtra ↄmiſſum et ſufficienter diuidit peccatũ ſunt iqrãtia.obmiſſio.negligentia. deli
actuale moꝛtale: maius peccatũ eſt in genere cõmiſſum 4 ctũ em dr derelictio boni faciẽdi ad qð
ỹ delictũ: qꝛ maius malũ eſt facere mnalum. q́; nõ facere tenet᷑ hõ. Honũ aũt illud autẽ in ſcire.
bonũ.ſᷣm aũt ꝙ celictum reſpicit ꝑ ſe in iniuriã dei.ma aut in agẽ. In agẽ vᷣo duplicit᷑.vel q̊ͥ ad genꝰ actꝰ debiti.
ius eſi peccatum. xet ſic accipit᷑ qñq; in leuitico/cũ mmaioꝛ vel qͥ ad circũſtãtiã debitã.primũ ẽ ignoꝛãtia q̃ eſt circa
requirit᷑ expiatio.¶¶ Ao illud vo quod obijcitur ꝑ com⸗ ſciẽdũ.ſcdᷣm ẽ obmiſſio q̃ ẽ deſertio actꝰ debiti.teꝛciũ ẽ ne
patõnem delicti commiſſi ad partẽ iuſticie. dicendum gligẽtia q ẽ deſertõ circũſtatie debite.prĩo ̊ dicendũ eſt
eſt. ꝙ licet maius bonũ ſit facere bonũ q; non facere ma e irãtia. Kröno mõ q̃rit᷑ vtꝝ igrãtia ſit pctm ali
lum. nõ tñ ſic eſt in oppoſitis vt maius ſit malum abſti⸗ q̊ mõ. Scðo ſi aliqͥ mõ nõ ẽ pctm:an ſit pena pcti. Ter⸗/
nere a bono ꝙᷓ facere malum.ſed attendenda eſt ibi oſe⸗ cio q̃ drñtia ſit igrãtie ⁊ erroꝛis. Quarto ſi ↄcomitetn-
quentia in ↄtrario.¶¶ Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ de parita⸗ qðcũq; pctm. Quito cũ dr eẽ pctm vł cũ pcĩo.vtꝝ ſit oꝛi
te ꝑ hoc quod dicit᷑ leuit.intelligendũ eſt q; illa paritas ginale vel actuale vel mediũ. Sexto vtꝝ petm igrãtie ſit Ee
attenditur quo ad legem hoſtie inꝙtum reſpicit ſoceꝛdo uiſſimũ.Septio vtrũ excuſet igꝛantia a pcto vł ñ excu⸗
tem. Vnde dicit᷑ ibidem.ad ſacerdotẽ qui eaʒ obtulerit ſet.Octauo de excuſantibo q̃ magis excuſent. Mono de
et ꝑtinebit. 4 Ad illud vo quod dicit beatus greg. dicẽ⸗ cõparatõne ip̃ius ad alias cauſas excuſationis.
dum eſt.q quo ad hoc attendit᷑ paritas.ꝙ ſcelus traſcẽ⸗ b
dit vtrunq; in malicia. G em TrIm prunn; ⸗ 8
— SBprimũ ſic drĩ ad Ro.j:ſuꝑ illð. Scimꝰ ſürcz

d
wn,

8 een

̃ Nueſtio

. ¶ vpoctm ?. ¶ Ite yſido.· in li. de ceecliaſtica in ſtitutõe. Aull⸗
. . in culpa maioꝛ ẽ ꝙᷓ ille ꝗ deũ neſcit.¶ INẽ.I. O coꝝ.xiuj.

eln=AIgnoꝛans ignoꝛabituꝛ et repꝛobabit᷑. ſᷣ repꝛobatio non
7 niſi ꝓpter culpã.ergo ignoꝛãtia ẽ culpa.¶ Item aliqð
nomẽ ſciẽtie cõmune eſt cũ virtute. per oppoſitũ aliqð
nomen ignoꝛãtie cõmune eſt cũ peccato.ſicut ergo ſcien
tia ſiue pꝛudentia dicitur eſſe virtus: ita ignoꝛantta dia
cetuꝛ eſſe peccatum. ¶ Qõtra ſicut dicitur in ench. ouo
ſunt inflicta ꝓpter peccatũ.ignoꝛantia rerũ agẽdarũ.et
cõcupiſcentia rerũ noxiarũ.ſed quod inflictũ eſt inqtũ
hmõi tenet rõem pene nõ peccati.ergo ignoꝛatia non e
peccatũ. ¶¶ Item ignoꝛantia ⁊? ſciẽtia nata ſunt in intel⸗
lectu. virtꝰaũt et peccatũ in voluntate.intellectus vo
voluntas ſunt diſꝑata. ſcientia ⁊ virtus.ergo ignoꝛa
tia et peccatũ ſunt diſꝑata. ergo hoc nõ eſt illud. s
quod dicendũ.ꝙ ignoꝛãtia multipliciter dicit᷑ aliquan
do em̃ dicitur defectus cognitõis nature.aliquando de⸗
fectus ſcientie debite ſiue ad quã tenet᷑ bomo. aliquãdo
viciũ vel peccatũ ex voluntate neſciendi ea que ſunt ad
ſalutem neceſſaria.vt ſunt fides et moꝛes/voluntas er⸗
go neſciendi in his vel non apponendi curã vt ſciantuꝛ
eſt peccatũ.pᷣs. Qoluit intelligere vt bene ageret. ſʒ no⸗
luit:⁊ ita veniã nõ habet.impꝛudentie em̃ et ignoꝛantie
aliqñ venia datur. voluntati autẽ male ſemꝑ pena. Ex
iam dictis patet quõ eſt peccatũ quõ non.¶¶ Et per h
poteſt reſponderi ad obiecta.cũ em̃ dicitur ignoꝛantia
eis qui intelligere noluerunt eſt peccatũ.ſi eſt pᷣdicatio
Fm eẽntiam:accipitur ibi ꝓ voluntate neſciendi vel non
curandi ſcire.i.incuria vel voluntas ſciendi eſt peccatũ
et hoc eſt verũ.¶ Ad ſecunduʒ dicẽdum ⁊.ꝙ iſte dicitur
eſſe in culpa qui neſcit deuʒ.nõ quia neſcire ſit culpa:ſᷣ
quia nõ aſſentire eſt culpa.infidelitas em̃ eſt peccatum
4 Ao terciuʒ dicẽdum ꝙ ille qui ignoꝛat dicit᷑ ignoꝛari
vel repꝛobari.Fm illuo quod dicitur in li.de natura et
gratia.nõ tibi deputatur ad culpam quod inuitꝰ igno⸗
ras:hᷣ ꝙ negligis querere quod ignoꝛas.neq; ꝙ vulne⸗
rata mẽbra nõ colligis:ſ̊ ꝙ ſaluare volentẽ cõtemnis.
Et iteꝝ.aug.in.q.no.tel.hic qui potuit diſcere etnõ de
dit opam. remiſſe fecit.erat ei qð diſceret ⁊ a quo diſce⸗
ret. Ad quartum dicendũ.ꝙ nihil phibe: nomẽ eẽ cõ
mune ignoꝛãtie que eſt in intellectu et peccati.ſic ſcien⸗

CE:

tia in intelleetu et virtutis.fllud vᷣo quod dicit᷑ ignoꝛan
tiam eẽ inflictam:et excuſare peccatum de pena intelli⸗
gitur. YJllud etiã quod dicitur ignoꝛãtiam eſſe inflietaʒx
atu eẽ in intellectu ſicut ⁊ ſciam.nõ in⸗
telligitur de ignoꝛantia 'm ꝙ ẽ nomen peccati.
Membeumſecundu
—RrW Ecundo queritur ſi ignoꝛãtia aliquo mo⸗
do nõ eſt peccatũ:an ſit pena peccati.ꝙ at᷑
ſit pena peccati.patet ꝑ hoc ꝙ dicit hug.
de ſanc.victo.Viciũ coꝛruptõis humane
duplici coꝛruptione naturã inficit.ignoꝛãtia menteʒ.et
cõcupiſcẽtia carnẽ. Hec duo mala in pꝛimo ꝑente pena
fuerunt pᷣcedentis culpe.ergo ignoꝛantia eſt pena.⸗. It
:ad ro.ſuper illud. Scimus qm̃ iudiciũ ⁊c̃. Ygnoꝛãtia
in eis qui intelligere nõ potuerunt ẽ pena peccati.i¶ It
aug. in ench. Erroꝛes in hmõi falſitatibo quibo falli⸗
mur ſalua fide ⁊ via nõ relicta que ducit ad illã æſi pcc
cata nõ ſunt:tñ in mał huius vite deputandi ſunt.⁊ ſic
re cũñ erroꝛ ſit ignoꝛantia vel cũ ignoꝛantia:erit ignoꝛãtia
TFbat 92 pena. (Sed ꝙ; ignoꝛantia nec ſit culpa nec pena ̊ cau
ſa vtriuſq;:videtur per hoc.ꝙ eua peccauit ex ignoꝛan
tia quia ſeducta fuit.ſicut dicitur.j.thi.ij.ſed illa igno
rantia nõ fuit pena:nõ em̃ pceſſerat culpa.nec fuit cul⸗
pa.quia idem nõ eſt cã ſni:eꝛgo ignoꝛantia nõ eſt culpa
nec pena. Item hugo.naſci ſine cognitõne natura eſt
rA e—νασ☛ονα no culpa. ſed in eo viciò naſci quo poſtea a cognitione
veritatis fit impedimẽtum:culpa eſt.i.cauſa culpe.er⸗

go ignoꝛantia ſiue dicatur defectus cognitõis ſiue quo
ſit impedimentũ cognitõis.cauſa eſt culpe.cauſa autẽ

Ercio queritur que differentia ſit ignoꝛi

per eſſentiam. ſed per concomitantiam ſiue per cau⸗ Fae d 1

iʒ ala deficit volẽdõ:tũc rõ deficit in eligẽdo ·ſ̊ defeetꝰĩ elect † ns algi

cxrxrix.

culpe pᷣcedit culpam et penam.ergo hmõi ignoꝛãtia nõ
eſt culpa nec pena.¶¶ Quod etiam patet in angelis. an⸗
geli em̃ quida boni ignorauerũt miſteriũ paſſionis. ĩ il
lis aũt nec erat culpa nec pena.ergo aliqua ignoꝛantia
non eſt pena. n quod dicendum.qꝙ ignoꝛatia multi
pliciter ſumitur.aliquando em̃ ſumitur ꝓ neſcientia.et
hoc mõ poteſt eſſe ꝙ nec ſit culpa nec pena:nec etiã cau
ſa culpe vel cõcomitans.ſicut fuit in angelis.et ad huc
ẽ reſpectu alicuius cognoſcibilis.ſicut reſpectu diei iu⸗
dicij.xxiiij.mat᷑.de die illa nemo ſcit nec ãgeli dei/aliqũ
ðo illa neſcientia eſt occaſio culpe.et hoc mõ fuit neſciẽ
tia in euaſaliqñ vᷣo eſt cõcomitans culpã ſicut cũ dicit᷑ .
omnis malus ignoꝛatſaliqñ vᷣo ẽ pena inflicta ꝓ culpa
oꝛiginali vel actuali.q¶¶ Et ſᷣm hec pñt ſolui ea que obie⸗
cta ſunt.Qam pꝛime rõnes attẽduntur q;tum ad igno⸗
rãtiam ᷣm ꝙ eſt pena:ſequẽtes vᷣo q;ẽtum ad ignoꝛanti
am que eſt cocomitans culpã vel occaſio culpe.vltia vᷣo
attenditur q;tum ad neſcientiam que nec ẽ cõcomitans
culpam nec occaſio culpe.

ttiie ⁊ erroꝛis.⁊ ad bhoc ſic.Erroꝛ em̃ ẽ pce
. 1 catum quod oꝓponit᷑ fidei. Ignoꝛantia vᷣo
SFzFm ſuã rõem nõ eſt peccatũ.ergo erroꝛ ñ
eſt ignoꝛãtia. aũt erroꝛ ſit peccatũ patet ꝑ hoc qð di
cit aug quis niſi errãs malum neget oppꝛobare falſa ꝓ ℳ . .
veris. aut impꝛobare vera falſis. aut habere incerta erta Pro meztie
ꝓ incertis. ſed hec apꝛobare eſt errare. hoc aũt põt eſſe Xν‿νâseνα P defe
in his que ſunt circa fidem.cũ aũt ſic eſt appꝛobatio pec W
catũ eſt.ergo erroꝛ eſt peccatũ.Reſtat eꝛgo ex pᷣdictis q;
erroꝛ nõ eſt ignoꝛãtia.¶ Cõtra.aug.in ench.erroꝛ cauẽ Moer 5
dus eſt.nõ ſolũ in maioꝛibo verũ etiã ĩ minoꝛibo.nec ni
ſi rerũ ignoꝛãtia põt errari:nõ tñ ↄſequẽs eſt vt ↄtinuo
erret quiſquis aliquid neſcit:h̊ quiſquis eſtimat ſe ſciꝛe
quod neſcit.ꝓ ðoo eĩ apꝛobat falſum qð ẽ erroꝛis ꝓpꝛiũ
ergo erroꝛ eſi ignoꝛãtia ſed nõ ecõuerſo.¶ Itẽ omnis er
roꝛ malum cuſpe eſt vel pene.ſed ignoꝛãtia aliquando .
ẽ neutrũ illoꝝ ĩmo bonũ.vt videtuꝛ.ſᷣm ꝙ dicit aug.ſũt bontnte enaſtonali
quedã q̃ neſcire qᷓ; ſcire eſt melius.ergo ignoꝛatia ẽ vni
uerſalioꝛ q; erroꝛ¶ Item ignoꝛantia ẽ ĩ adultis et ꝑuu⸗
aer e in adultis tm̃ ergo ignoꝛãtia ẽ cõmunioꝛ eꝛ

roꝛe.¶¶ Ad quod dicendũ ꝙ ignoꝛantia ẽ cõmunioꝛ qᷓ;
erroꝛ..vbi aũt inſimul cõcurrũt in hoc diſtinguũtur.q;
erroꝛ d eſſe in aſſenſu ⁊ diſſenſu.ignoꝛantia vo in defe⸗
ctu cognitõis debite. Vñ erroꝛ opponitur cõtrarie ipſi
ſciẽtie vel fidei ſi ſit circa N
tiue.¶ Per hoc põt ſolui qð obiectũ eſt.cuʒ em̃ dicitur
ꝙ errare eſt aꝑꝛobare ⁊c̃.apꝓpꝛobatio ſonat in conſenſu
ignoratin ðo ſiͤer, ĩ eo qui ens naens ſcire. vł
qui habet poſſibilitatẽ ex natura ad ſciẽdum.ſi ergo in — — 76 e e
entatnralle erroꝛ eſt ignoꝛantia. non dicituẽ boc * De oo⸗lin pe Srs S4

lam.

¶ Membrũ quartüů

Varto queritur ſi ignoꝛãtia cõcomitetur
quodcũq; peccatũ.qdð nõ videtur.aligs ei xbat p 9 3
ſciẽter peccat.̊ ñ ẽ ibi ignoꝛantia q̃ igsrat
eẽ peccatũ.nec ẽ ignoꝛãtia ĩ ↄʒditõibo ꝑſo⸗: reté
e aut actus. Põt em̃ cõtingere ꝙ habeat ſciam harũ
et illarũ. ignoꝛãtia nõ cõcomitatuꝛ quodcũq; peccatũ
Cõtra.dicit phᷣs .ꝙ oĩs malus ignoꝛat loquit᷑ ð ig⸗
rãtia cõcomitãte peccatũ. ẽ ignoꝛãtia cõcomitãs om̃e
peccatũ Itẽ volũtas ⁊ rõ ita cõiũcta ſũt.vt cũ volũtas

FTht 20396
Fgann F. nis ssizvali

neẽ ignoꝛãtia.defectus aũt ĩ volũtate ẽ pctm.ᷓ ignoꝛã⸗
tia cõcomitat᷑ peccatũ.¶¶ Ad qð dicẽdum ꝙ ignoꝛãt ia
vno mõ cõcomitat᷑ peccatũ.⁊ alio mõ nõ.ſᷣm ei ꝙ igno⸗
rãtia eſt in ſpeculatiuo intellectu nõ ẽ neceſſe ignoꝛanti
am eẽ ſemper cum peccato.ſicut ĩi theologis ꝗ ↄgnitoʒ

habent faciendoꝝ ⁊ nihilominus peccant Eſt aut alia
ignoꝛãtia que eſt ĩ intellectu pꝛactico.ſm ꝙ aliquis cũ
peccat nõ habet experientiã boni.vel nõ habet electõeʒ
boni que pcedit exꝑientiã.⁊ hoc mõ oĩs malus ignoꝛat
q ſic intelligit᷑ illud phᷣi.Ex hoc etiã patet illud qð po⸗
ſtea obiectũ ẽ. Vñ ſᷣm hunc modũ ignoꝛãtia cõcomitat᷑
peccatũ.ſᷣm aliũ modũ ẽ qnoddam peccatũ ex ignoꝛan⸗
tia.et non omne. —
embrum quintũ
Vinto queritur cuʒ dicit᷑ eẽ peccatũ igno
rãtia vel cũ peccato.Vtrum ſit oꝛiginale
vel ſioꝛtale vel mediũ.Et oñditur ꝙ nõẽ
oꝛiginale.oꝛiginale eĩ tranſit reatu ⁊ ma⸗
et actu poſi baptiſmũ.̊ ignoꝛãtia in peccante poſt ba
ptiſmũ remanet in reatu ⁊ actu.ergo non eſt oꝛiginale
peccatũ.ſuppoſito ꝙ oꝛiginale nõ redeat ignoꝛãtia autẽ
põt rediꝛe. Itẽ ignoꝛãtia ẽ peccatũ in his qui intellige

ſ◻

re noluerũt.⁊ oꝛiginale peccatũ ẽ ſiue velit ſiue nolit.qᷓ

actuale em̃ peccatũ tranſit actu ⁊ remanet reatul igno⸗
rantia dᷣo aliqñ manet actu ⁊ tranſit reatu.ſicut ẽ in ſa⸗
cerdote qui tenebatuꝛ ſcire ꝑtinentia ad officiũ ſuum ⁊
nõ ſciuit cũ ebuit. ⁊ penituit ſuper hoc ⁊ aghug neſcit
ignoꝛãtia ĩ illo trãſit reatu.⁊ remanet actu.ergo nõ eſt
peccatũ actuale.¶¶ ꝛ aũt ſit actuale patʒ ꝑ hoc.ꝙ de⸗
lictũ eſt actuale peccatũ:ignoꝛãtia vo ſub delicto cõtine
