litie veſtimentoꝝ pacis p̃ᷣferentes indiciũ vltro ſe hoſti⸗
bus tradunt.ergo peccatum eſt moꝛtale in eis vti veſti⸗
bus delicatis.nõ em̃ traditur aliqꝗs hoſti niſi ꝑ moꝛtale
peccatũ. ¶ Pꝛeterea. aſtringũtur voto pauꝑtatis.pau⸗
pertas aũt in vili habitu et aſpera veſte declaratur. hoc
aũt facit ad carnis moꝛtificatõem ad quã ex voto aſtri⸗
guntur. ¶ Ao qð dicendum ꝙ tenentur ad vilitatem 7
aſperitatem veſiiũ quatenꝰ in regula vel in cõſtitutõibo
generalibo ad h̊ eos obligãtibo cõtinetur. maxie aũt pᷣm
ꝙ in regula cõtineturſſᷣm aũt differentiam religionum
contingit diuerſam circa hoc fieri oꝛdinatõem. in om̃i⸗
bus tñ hoc generale eſſe videtur.vt ſicut voto ſeꝑaueꝛũt
ſe a mundo:ita in exterioꝛi geſtu et indumentoet alijs

que ſunt ad indicia affectus ſepentur.hoc aũt regulari⸗

ter eſt intelligendum.ſi em̃ ex caſu hoc contingeret vel
er aliqua neceſſitatis cauſa ad tẽpus.nõ tñ aĩmo dele⸗
cetandi in his ſed magis triſtandi de his. poſſet haberi
excuſatio.

Mebruz quintũ

aũt ſolũ opoꝛtet artes vocare:que neceſſarioꝝ et eoꝝ q̃ᷓ
cõtinue vità nr̃am ſũt tributiue et cõſtructiue. pt h̊ em
et ſapiam dedit nobis deus. vt iueniamus methodes p
quas poſſimꝰ cõtinere vitam nr̃am.curioſa aũt fieri in
veſtimentis vbi vtile eſt.dic mihi? ꝓpter boc et ab arte
calce ſutoꝛũ et tertoꝝ multa abſcindere opoꝛtet. eteĩ ad
luxuriã plura eius deduxerũt. neceſſitatem eiꝰ coꝛrũpẽ⸗
tes:artem male arti cõmiſcẽtes.qð et textoꝝ ars paſſa ẽ

neceſſaria, et nõ ſuꝑflua opetur artẽ vocox ita textoꝝ ar
tem donec veſtimẽta et amictus:ſed non araneaꝝ telas
imitetur et multũ effundat riſum et lururiam ineffabi⸗
lem aꝛtem noĩo.et oꝑa ſutoꝝ donec calciamẽta fecerit ñ
pꝛiuabo noĩe artis.cum aũt viros in mulierum foꝛmas
educatur et molleſcere faciat ꝑ calciamenta ⁊ laſciuire
cum ſuꝑfluis et nociuis eam cõſtituemus et neq; arteʒ
eam dicemus.

¶ Mueſtio. clij. Nuaꝛeſunt

tm̃ ſeptem vicia capitalia.

Omipleta diuiſio/
ne peccati que eſt coꝛdis et oꝛis et oꝑis

ꝓcedendũ eſt ad diuiſionẽ peccati que
eſt in ſepteʒ copitalia peccata.Pꝛimo

—

nis.

qui talia oꝛnamẽta q ad laſciuiã ꝑtinẽt cõ

mathᷣ. dic em̃ ſic.eq; pictoꝝ artem ego ſkai

Sed ſicut architectoꝛia donec domos fabꝛicauerit tene? vprre

rgo inquirendũ eſt de ipᷣa rõne diuiſio
ecũdo de ſingulis capitalibo vicioꝝ.Circa ᷣo ra

tionẽ diuiſionis queritur. Pꝛimo vtrũ plura debeãt di

ci capitalia.an ſolum vnum. Secũdo ſi plura:vtrũ pau

tioꝛa q; ſeptem.an plura q; ſeptem:an ſepteʒ pᷣciſe.Cer

cio ⸗ cauſam attendatur ſeptimembꝛis diuiſio.

embꝛuz primũu

SBpꝛimũ ſic. vnũ ſolũ ſit pctm videt᷑ ꝑ
hoc qð dic greg. Regina eſt ſupbia q̃ quẽ
capit ſeptẽ vicijs tradit.cũ ̊ regina dicat᷑
ter pꝛĩcipalitatẽ erit vnum ſoluʒ caput
actualiũ peccatoꝝ moꝛtaliũ.¶ Cõtra in trimẽbꝛi diuiſi⸗
one de qua habet.j.ioh.ij. Concupia carnis et cõcupĩa
oculoꝝ diuidũtur contra ſuꝑbiã vite. et ita ſu ꝑbia nõ ẽ

caput reſpectu illoꝛum.et ita in ſeptimẽbꝛi diuiſione ſu

—

perbia nõ dicetur caput:cum ſit vnum membꝛoꝝꝰ a
ſuꝑbia ſit vnum illoꝝ patet ꝑ hoc quod dic yſið.vij.de⸗

bent vbi contra ſuꝑbiam ponit ipᷣe caſtrimargiam et fi

largiam et cetera peccata generalia.ex qno accipitur ꝗ;
ſupꝑbia non eſt caput omnium ſed vnum de ſeptem capi⸗
talibus maloꝛum.vnde dicit yſið.Qumeroſioꝛ eſt qᷓ iſ⸗
rabel populus carnalium paſſionum qui multiplicatur
c ſeptẽnario fomite vicioꝛum.¶ Pꝛeterea in ſacra ſcri⸗

ptura diuerſa vidẽtur poni capita.dicituꝛ.iiij.thob. Su

perbiam in aĩmo tuo neq; ĩ ſenſu vnꝙᷓ dnari permittas.
ex ipᷣa em̃ ſumpſit om̃is ꝑditio initiuʒ.Ex alia vo parte
dicitur.j.ad thi.vlt..Radix omniũ maloꝛũ cupiditas.
erit igitur ſuꝑbia ex vna parte caput vicioꝛum. cupidi⸗
tas ex alia parte caput vicioꝝ. Sed ꝙ non ſint duo.
vr ꝑ ̊ qdð dꝛ ecci.x.iniciũ ſuꝑbie hoĩs apoſtataẽ a deo.
vbi dẽ caueãꝰ cupiditatẽ et ſuꝑbiã nõ duo mala ̊ vnũ a
oia mala thũt iniciũ.(¶ Ad qð dᷣm ꝙ ⁊ vnũ dẽ caput
ſlne imiciũ oĩm vicioꝝ.⁊ nihilomĩꝰ dicũt᷑ pla capitalia
pcta.Eſt ei dicẽ vnũ caput ſiue vnũ iniciũ oĩs pcti qꝛ ĩ o
peto ĩuenit᷑ ↄtẽptꝰdei qẽ q̃dã cã pct᷑i. Alio mõ vo pt dici
caput illð qdð fuit pmũ pctoꝝ.⁊ ᷣm hũc modũ ſuꝑbia eĩ
pt᷑ dici caput.pᷣmũ eĩ fuit pctoꝝ.hoc em̃ genẽ pꝛĩo pecca⸗
uit dyabolꝰ.⁊ H̊ genẽ et᷑ pꝛio peccauit hõ.ſᷣm hũc modũ
nihil ꝓihbz ſuꝑbiã eẽ caput vnũ:⁊ vnũ de ſeptẽ capitali⸗

loſa iboc mõ ꝓ vno cõputant᷑ ſuꝑbia et inanis gloia. ad

vnam em̃ rem reducũtur:licet rõnibo differũt.vtrobiqq a
em̃ eſt apetitus exxellẽtie.̊ᷣ ſuꝑbus dicit᷑ qui intra ap i⸗. T.
paret ſibi magnuslvane gloꝛioſus: ꝓut appetit apare?
extra in oꝛe alioꝝ ꝑ laudẽ. Poteſt etiã ſuꝑbia tercõ mõ
dici caput.ꝓut ex amoꝛe excellẽtie ꝓpꝛie Fm pꝛius ⁊ po⸗
ſterius naſcũtur ſeptem peccata capitalia ĩ aima rõna⸗
li.iſte em̃ amoꝛẽ qui adheret magis ipᷣſ aie male diſpo⸗
ſite.et hoc mõ dicit᷑ ſuꝑbia regina cui filie ſunt ſeptẽ vi⸗
cia capitalia. ¶¶ Per hoc pt reſponderi ad obiecta. Iſto
em̃ vltimo mõ nõ eſt aliquod iſtoꝝ.vij.mõ vᷣo pᷣcedenti ẽ
vnum de ſeptẽ. pꝛimo n ẽcauſa pctoꝝ et nõ dꝛ pcĩʒ·
et ꝑ hoc ſoluit᷑ illud qð fuit pꝛimo obiectũ.greg·em̃ cu,ʒ
dicit eam eẽ reginã:eam in ſeptem diſtiguit.cũ at dicit᷑
terciũ mẽbꝛũ eoꝝ que ſunt ĩ mũdo.ſicut habet᷑.j.ioh.ij.
nõ accipit᷑ ꝓ capitali pcto:sᷣ ꝓ quadã radice pctoꝝ.Fᷣm
ꝙ triplex ẽ radix ̃m triplicẽ amoꝛẽ inoꝛdinatũ.aut em̃
amoꝛ eſt inoꝛdinatꝰ interioꝛis boĩs pluſq; opoꝛtet:et di
citur ſuꝑbia vite.aut dicit᷑ amoꝛ inoꝛdinatꝰ exterioꝛis
boni pluſqꝙᷓ; opoꝛtet:⁊ dꝛ ↄcupĩa oculoꝝ.aut amoꝛ ĩoꝛdi
natus inferioꝛis boni pluſqꝙᷓ opoꝛtet:et dicit᷑ ↄvcupia car
nis. Iſið.vo accipit ſuꝑbia ꝓ vno genere peti et licʒ ra
tõne differat ab ipᷣa cenodoxia que ẽ vana gloꝛia nihil⸗
ominꝰ ꝓ vno fomite vicioꝝ ↄputant᷑ ꝓut dicit ꝙ om̃ia
oꝛiũtur de ſeptenario fomite vicioꝝ qð infra magis ex⸗
pꝛimetur.¶ Ad illud vo qð obijcitur ꝙ ſuꝑbia et cupi⸗
ditas ſunt duo capita eo ꝙ de vtroq; legit᷑ ꝙ ſit pꝛincipi
um pcti.Dicendũ eſt ꝙ caput vbi ꝗꝓpꝛie ſumit᷑ pꝛicipale
mem bꝛũ in coꝛpe intelligit᷑.et ita in coꝛꝑe pcti illud dice
tur caput qð eſi pꝛicipale pctm. hoc aũt mõ nec ſuꝑbia
nec cupiditas dicũt᷑ caput:niſi ſm quãdam expoſitõeʒ.
que habet᷑ verſus finẽ ſecũdi libꝛi ſniaꝝ.ꝓut aũt ſuper⸗
bia ad aquerſionẽ ab incõmutabili bono vel ad cõtem⸗

Vrj

.

ſes
gn

dicitur.vj.ꝓuerb.ſex ſunt que odit dñs et ſeptimũ dete⸗
ſtatur aĩma eius.glo.enumerat.vj.capitalia crimĩa q̃ᷓ
tñ reſpectu diſcoꝛdiã ſemĩantis.quaſi minoꝛa deponit.
quia maius eſt facinꝰ illud quo vnitas et fraternitas qꝗᷓ
ꝑ ſpirituſſancti graz eſt cõnera diſſipatur. d qð di
cendũ ꝙ ſeptẽ ſunt capitalia pct᷑a.ſic dicit grego.⸗q Ao
obiecta aũt ĩ cõtꝛariũ reſpõdendũ c.et pꝛimo ad illðqð

obijcit᷑ de cõcupia carnis et alijs duobo.illa em ꝓ cau⸗
ſis pctoꝝ accipiũt᷑:nõ,p ipᷣis peccatis.motiuum em̃ ad
peccatũ vel eſt ex cõcupiſcẽtia carnis vel ex cõcupia ocu
loꝛum vel ex ſuꝑbia vite ſetſi dicantur eſſe peccata illa e

.

ſeptem reducerent᷑ ad iſta tria. et tunc bec dicerent᷑ copi .la EiZte
talia peccata et illa nibilomiꝰ que reſpectu eoꝝ oꝛiũtur 7 So
ex ipis.¶ Ad ſecũdũ dicendũ.ꝙ timoꝛ male buĩilians ⁊ * 22 ⸗

amoꝛ male accendẽs inclinatões eſſe dieunt᷑ ad peccata

nõ ipᷣ̃a peccata.et ita licet cauſe generales dicãtur: non ⸗ ⸗
tñ capitalia peccata, Ao tercium dicendũ ꝙ ille due. ecq
differentie licet cõtineant capitalia peccata.non tamen E. z
dicunt rationẽ ſᷣm quã ſunt capitalia peccata.nõ em̃ de⸗ “ 99
terminũt differẽtias amoꝛis vel appetitus reſpectu ipᷣiꝰ “
amati ex qua ꝑte ſumũtur capitalia peccata. ſicut em̃ a „ . .
caritate eſt motꝰ totius coꝛꝑis:ſic abillisẽ motꝰ totius miſan r c
puerſionis. omis em motꝰ ꝑuerſe volũtatis eſt m inoꝛ ſede⸗

dinatõem amoꝛis apparẽtis boni.¶ Ad qrtũ dicẽdũ.q;
licʒ capitalia peccata diuidant᷑ ſᷣm actꝰ viriũ: tñ h̊ nõ ẽ
er pte viriũ ſᷣ ſᷣm ꝙ actus ad motiua referũt᷑.motiua at
cõtingit eẽ differẽtia Fᷣm actũ vmius potẽtie. Vñ ſm nu⸗
merũ motõꝝ er illa ꝑte attẽdũt᷑ differẽtie pctoꝝ capita:⸗
taliũ q̃.vijdicunt᷑.¶ Ad illud vo qð obijcit᷑.ꝙ pła debe
ant eẽ ꝙᷓ ſeptez. vtpote.xiiij.dicendn eſt. ꝙ numerus ille
attẽdit᷑ vᷣm oꝓpoſitõem donoꝝ q̃ attendit ſᷣm apparẽtiã 2
defectũ.vt ſᷣm defectũ attendãtur.vij.ſᷣm apparetiã iterũ

ptum dei refertur: cupiditas vo ad cõuerſionẽ muta bil Aier: vij. Ex iſta vᷣo ꝑte nõ dicit᷑ differẽtia capitaliũ vicioꝝ ſᷣ 65

honi:duo capita pñ̃t dici.i.pꝛĩcipia pctoꝝ.ſᷣ tũc nõ ca⸗
put dicit᷑ ꝓpꝛie.⸗ Ao illð ðo qð dẽ in ecco.ꝙ nõ duo ma
la ſed vnũ ſunt ſuꝑbia et cupiditas. Reſpõdendũ ẽ.ꝙ B
dicit᷑ qꝛ cõuerſio mutabilis boni et auerſio ab incõmuta
bili:vnũ eſſe actualis pct᷑i moꝛtalis ↄſtituũt.et ideo di⸗
cuntur eſſe vnum malũ nõ duo.
Alembꝛum ſecundum
Ecũdo querit᷑ vtru ſunt pautioꝛa vicia ca
pitalia ꝙᷓ ſeptem vel plura.vel pᷣciſe ſeptẽ
iſla. O aũt ſint pautioꝛa videt᷑ ꝑ h̊ qð dẽ
ij. ioh.ij.om̃e qð ẽ in mũdo aut eſt ↄcupia
carnis ⁊c.glo.bis tribo oĩa vicioꝝ genera ↄpᷣpendũt᷑. et ela⸗
ita erũt tria capita vicioꝝ.. Otẽ ſuꝑ illð ps.incẽſa igni Pleane
et ſuffoſſa.dicũt duo oꝛigines pctoꝝ timoꝛ male huili⸗
et amoꝛ male accẽdẽs.et ita vident᷑ eẽ duo.q Sꝛeg.
etiã duo genera pctoꝝ diſtiguit ſpũalig ⁊ carnalia ⁊ ita
duo vident᷑ eẽ et nõ plła.⸗ Pꝛeterea.ſi pcta hic diuidũt᷑
ſm actus viriũ motiuaꝝ.tres aũt ponũt᷑ vires motiue.
rõnalis.iraſcibilis ⁊ cõcupiſcibilis.⁊ nõ plures.ſic dĩe
aug.ĩ li. de aia et ſpũ.erũt tria capitalia pcta ſᷣm actꝰ
triũ viriu. ¶ Hꝛ aũt ſint pla qꝙᷓ ſeptẽ videt᷑ ꝑ hoc qð hẽt
math.xij.ſupꝑ illð.aſſũpſit.vij.ſpus nequitioꝛes ſe.vbi
ponũt.xiij. et extrabit᷑ illa glo.ex dictis greg.et ſicenu⸗
merant.inſipiẽtia.ſtulticia.impꝛudẽtia.apꝑta ignauia.
ignoꝛãtia.impietas.temeritas.et iterũ ſimłlatio ſapien
tie.ſimłatio diſcipline.ſimłlatio pꝛudẽtie.infirmitas fal
lens ab vmbꝛatõe virtutis.vſurpatio ſcĩe falſe pietatis.
cõtemptus.dolus ficte religioſitatis.ſic ꝗ.xiiij.dicũt᷑ ge⸗
nera pctoꝝ.om̃ia em̃ opponũt᷑ ſeptẽ donis ſpũſſcti.⸗ tẽ
ſið.ponit octo.Caſtrimargiã.foꝛnicatõʒ.filargi irã.
triſticiã. accidiã. cenodoxiã.ſuꝑbis.et ita ſunt plura vi
cia capitalia qᷓᷓ ſept ẽ.¶ Pꝛeterea.vicio qð eſt ex ſuꝑſui
tate rndet viciũ ex idigẽtia.ſiẽ &̊ ſuꝑbia ẽ viciũ ex ſuꝑba
bundantia et ira. ſiłr et gula et luxuria.et alia vidẽt᷑ ex
indigẽtia.erũt ergo.vij.pcta ex habũdãtia.ct.vij.ex indi
Eents cũ ſuꝑhabundãtie reſpõdet indigentia et ecouen
o. 4 Item videt᷑ ꝙ ſint alia ſeptẽ capitalia ꝓpt i llið qð

ſm nũerũ amatoꝝ aut fugibiliñ ſiẽ infra oñdet᷑4 Ad e,
illud vᷣo qð dicit yſið.dicendũ.ꝙ ponit differentiã inteꝛ 9
cenodoxiaʒ et ſuꝑbiam.qᷓtum ad hoc ꝙ ſuꝑbia reſpicit
appetitũ excellentie interius cenodoxia vo reſpicit appe
titum excellentie exterius ſᷣm ꝙ aliquis vult videri ma
gnus in laude hoĩm. et ᷣm hoc attẽduntur diuerſa na⸗
ſcentia ex illis. Similit᷑ ponit differẽtiã inter triſticiam
et accidiam vt triſticia dicat᷑ reſpectu mali apparẽtis de
quo eſt doloꝛ. vel cuius ẽ fuga.accidia vᷣo dicat reſpct᷑u
mali axparẽtis cuius eſt apetitus.et ſᷣm bec aſſignant᷑
diuerſa naſcẽtia.vñ de triſticia dicit᷑ naſci rancoꝛ.⁊ pu⸗/
ſillanimitas ⁊c.de accidia vᷣo ocioſitas ⁊c.ſic ibidẽ dri
glo. Inuidia vᷣo ſub ſuꝑbia ↄpꝛehẽdit᷑ tanqᷓ naſcẽs ex ea
ex appetitu em excellẽtie illicito:ſequit appetitus qui eſt
odiũ ne alius ſublimetux vel excellat.et hoc eſt inuidie.

et ideo ibi ĩuidia tanꝙᷓ naſcẽs de ſu pbia computat᷑. Sic
ergo ſcðᷣm aliã rõem accipitur ibi nũerus capitaliũ et
m aliã rõem a greg.vñ nihil ꝓhibet eẽ aliũ nũerũ capi
taliũ ibi ⁊ hic.¶ AZd illð vo qð obijcit᷑ de ſuꝑfluitate ⁊
indigentia. dicendũ eſt. ꝙ capitalia vicia diſſinguuntur
m ea ad q̃ hõ magis ꝓnus ẽ.ↄtingit aũt hoĩeʒ aliquan
do magis ꝓnũ eẽ ad ſuꝑbabũdãatia.aliqũ ad indigetiaʒ
Vñ nec ſᷣm om̃em ſuꝑfluitatẽ:nec ſᷣm oẽm indigẽtiã at⸗
tenditur viciũ capitale.verbi gratia gula et luxuria at
tendũtur ſᷣm ſuꝑhabundãtiã. auaricia vo ſᷣm indigẽtiã
ſic etis cõtingit ꝙ quoddã in alijs accipitur im ſuꝑha⸗
bundãtiam quoddam pm indigenti. et ita nõ erũt tot
peccata capitalia quot ſuꝑfluitates et indigentie in vni
uerſo. ¶ Ad vltimum dicendum illa. vij. que enumeꝛa
tur.vj. ꝓuerb.nõ dicuntur capitalia 'm eandem rõem
Fm quam iſta. vij. Illa em dicũtur copitalia: quia con⸗
tra caritatem que eſi vnitas cũ pꝛoximo et eſi caput vir
tutum oꝛdinantur.Diſcoꝛdia em ſeminata pꝛincipalit
eſt contra caritatem. alia vᷣo oꝛdinant ad diſcoꝛdia ſiue
ſciſma quod contrarium eſt vnitati caritatis ad pꝛoxi⸗
mum. Vnde attribuuntur homini apoſiate. ſcilicet ſcil⸗
matico.

— — ——N

7

„*
=
— — — —. —— — — —ʒ—ʒ—UvNW—N

P 2

— — – — — —

— — — ,—

—
= = —

=
=☛
=

=☛
=,

cly.

, = uiſio ſeptimẽbꝛis ſᷣm rõem viriũ pᷣmiſſaz. 4 Sikr obijci
embꝛ U tercinz E/ . nie⸗ tur ↄtra ſcdaʒ rõʒ diuiſionis.cũ ei ex ꝑte rõalis poſſint
Ercio querit᷑ ᷣm qua cauſaʒ attẽdatur ſe plures accipi actus in rectitudie ꝙᷓ ex pte cõcupiſcibilis
ptimẽbꝛis diuiſio dixerũt at᷑ quidã ꝗ; ᷣm vel iraſcibilis: ſiẽ pʒ in diuiſione virtutum aut donoꝛũ.
8 differẽtias viriũ et amatoꝝ in viribo. ſiue nam penes rõnalis actũ accipiũtur pꝛudẽtia et iuſticia
. inoꝛdiatõem multiplicẽ attẽdat᷑ ſeptimem ex pte virtutum.ex parte pᷣo donoꝝ ſapiẽtia intellectus
6 P bꝛis diuiſio capitaliũ heker lie em̃ ſumebãt diuiſioneʒ. conſilium et ſcia.nõ tot aũt accipiutur ex ꝑte cõcupiſci⸗
ſſefoscdoy tres ſunt vires aie vegetabilis. ſenſibilis. ronalis.2 tri

bilis vel iraſcibilis. vicia aũt ſunt oppoſita virtunbus.
ergo magis dæbeant plura vicia capitalia accipi penes

plex eſt bonũ inferiꝰ.ſcʒ bonũ carnis.ad qð ſe hʒ aĩma gis debean i
actum rõnalis:qꝙ; penes actũ cõcupiſcibilis ꝑ ſe:vel ira⸗

Fm duplicẽ actũ vegetabił nutritiue.ſ.⁊ geneꝛatiue.qtũ

N. . ad actů generatiue attendit lurgria. tů ad actu nutri ſcibilis ꝑ ſe.¶¶ Pꝛeterea. inuidia ẽſt triſticia t alienis bo Phintio aaufl. + g nalin i aſuna .
ENN tiue gula.Sitłr eſt bonũ exteriꝰqð oꝛdinat᷑ exteriꝰaima nis.triſſicia aunt cõuenit illi potẽtie cui cõuenit leticia.
4 N Fm vim motiuã ſenſibilẽ. eſt em bonũ in ꝓſperis ad qð erqgo cõuenit cõcupiſcibili.nõ ergo ſᷣn actũ iraſcibilis
. 6 . oꝛdinat᷑ ᷣm cõcupiſcibilẽ.eſt iterũ bonũ in aduerſis ad ſimelia xcbuit accipi.¶ Pꝛeterea.nõ recte eligere vel non recte
N qð oꝛdinat᷑ ſm iraſcibilẽ.Siłr eſt bonuʒ interiꝰ ᷣm qdð iudicare eſt cõmune in omi peccato.gᷓ penes hunc actuʒz

cxbet rõnalis oꝛdinari ad deũ ad ꝓrximũ ad ſeipᷣm pe⸗ rationalis nõ debebit diſtingui ꝓpꝛiũ peccatũ capitale

„13 nes inoꝛdinatõem amoꝛis. ad id quod ẽ ſupꝛa ſe accipi Item cõcupiſcibilis eſt agetere bonũ et fugere maluʒ
r tur ſuꝑbia:qᷓ; nõ vult ſubeſſe ei cui debet eo mõ qᷣ debet. Kols ſibi oppoſitum / Yrafeibilis vo eſt oꝛdinare motꝰ ad bo⸗
t. penes inoꝛdiatõem ad id qð ẽ intra ſe accipit᷑ accidia: num.nõ ergo attribuenda ſunt peccata ocupiſcibili que

EN..π cũ hõ miꝰ diligit bonũ internũ ꝙᷓ bonũ externũ. Alij fiunt ex inoꝛdinatõne motuũ carnis ad bonum: ſed ma⸗
MWuzs ο vo voluezũt accipe nũerũ capitaliũ vitioꝝ penes tres vi Aggls rõnali. Pꝛeterea oppetẽ bonũ ſuꝑiꝰ qð dꝛ ſimplici
&ſt res aĩme motiuas Quo ad actus eaꝝ. quo ad actũ ſcʒ cõ "α ter appetẽ. nõ tm̃ impedit᷑ ꝑ accidiã et auariciã: etiã p
cupiſcibilis.iraſcibilis et rõnalis. Attribuũt aũt cõcu⸗ Pn& alia vicia capitalia oĩa. nõ tm acci iekqdã pet a er im⸗
1* piſcibili duos actꝰ.ſcʒ aꝓpetere bonũ et oꝛdiare motꝰcar pedimẽto bꝰ actꝰ ꝗ ẽ ↄcupiſcibilis. Z dvo voluerũt

2. 40

nis ad bonũ.pꝛimus aũt actꝰ impedit᷑ ꝑ duo vicia ꝑ ac⸗
cidiã que eſt tediũ boni interioꝛis.ꝑ cupiditatẽ que ẽ ap⸗
petitus boni exterioꝛis.Alius vᷣo actus ſiłr impeditur
Eduo vicia.ꝑ luxuriã reſpectu generatiue ꝑ gulã reſpe⸗
ctu nutritiue.cum cõcupiſcibilis ſcʒ inoꝛdinate cõuerti
tur ad bonũ appares in nutritina et ad bonũ apparens ĩ
generatiua. Yraſcibili ſiłr attribuũt duos actus ſcilʒ
aſplaudere bonis et deteſtari mala.et a pꝛimo actu im⸗
peditur ꝑ inuidiã.⁊ a ſecũdo impedit᷑ ꝑ iram. Jraſcituꝛ

em̃ cui iraſci nõ deberet ſiue deteſtat᷑ qð nõ eſſet teteſtan
Dum.rationali vo recte eligere vel iudicare que impedi

tur ꝑ vnum vicium qð eſt ſuꝑbia. ¶¶ Contra pꝛimaʒ di⸗
uiſionẽ ſic obijcitur. Omne peccatũ attenditur m illaʒ
ꝑtem ſᷣm quam differimus a bꝛutis.in ꝑte aũt ratõuali
tm̃ differimus a bꝛutis.ergo ᷣm actum pꝑtis rõnalis de
bet attendi om̃e peccatũ.nõ ergo ſᷣm actum vegetabilis
aut ſenſibilig inꝙtnʒ bhmõi. Si pᷣo attendit᷑ peccatũ ſᷣm
actũ rõnalis com ꝑatione ad has vires inferioꝛes nõ vi

cætur adhuc attendi peccatũ m actum vegetabilis par

tis aut nutritiue et generatiue.nõ em̃ om̃is vis ꝑtis ge⸗
neratiue vel ꝑtis nutritiue ſubeſt rõni.eſt em aꝓpetitiua
naturalis ex ꝑte vegetabilis et ex parte ſenſibilis.et neu

tra eſi ſubiecta rõni vt ᷣm eam moueatur in nobis. eſt atna

appetitiua ſenſibilis quã contingit dirigi ᷣm rõnem pe⸗

nes ergo illã attẽdetur peccatũ.vt ſit peccatũ in cõcupi⸗ ł—/
ſcibili reſpectu boni carnis: et reſpectu boĩ mũdani. Re EkR
ſpectu vo boni carnis duplr.¶ Siłr pt obijci de iraſci⸗ Seen.

bili ꝙ tm̃ vnũ accipiatur peccatũ.ſcʒ petm ire.⁊ ita ꝑ cõ
ſilem rõem vnũ petm capitale accipiat̃ penes cõcupiſcẽ
tiã. aut ſi penes leticiã accipiũt᷑ duo pcta. eſt em duplex
leticia(ſic dic ioh.damaſ. quedã em̃ nat᷑ alis et nccia.
ſine q viuẽ ẽ impoſſibile.et ẽ alia natalis nõ nccia vt qᷓ
ꝑtinet ad generatõʒ. ↄtra at iſtas duas ſunt nec neceſſa
rie nec natales.vt delectatio gule et luxurie. ſilr ex ꝑte
triſticie accipiẽt᷑ accidia.ſcʒ ⁊ ĩuidia.Si S.iiij. capitalia
pcta accipiũt᷑ penes ↄcupiſcibilẽ:qꝗbo ſi addat᷑ ↄcupiſcẽ⸗

tia mnũdi: erũt. v.pcta ſᷣm ↄcupiſcibilẽ. ⁊ ita ſm iraſcibi⸗
lẽ nõ erit niſi vnicũ pctm. ⁊ Fm rõnalẽ vnicũ. aut ambo HD
erũt Fm iraſcibilẽ:ita q ſᷣm harũ duaꝝ viriũ actꝰ? pᷣpa⸗ rdes⸗

tione ad rõnalẽ accipiat᷑.vij.pcta.Diuidit em̃ damaſ. ir

rõnalem ptẽ in obedientẽ et pſuadibilẽ ĩ inobediẽtẽ ſiue ſet

nõ ꝑſuadibilẽ. Inobediẽs at᷑ diuidit pulſatiuũ. gene⸗
ratiuũ et nutritiuũ:cui addit᷑ augmẽtatiuũ. boc em nõ
rõne gubernãtur ̊ natura. obediẽs pᷣo ꝑſuadibilis di
uidit᷑ in ↄcupiam et iraſcibilẽ.ad concupiſcibilẽ ꝑtinet
leticia et triſticia. ad iraſcibilẽ po ꝑtinet ira:cui etiõ ad⸗

iñgitur appetitus excelletie vel in comꝑatõe ip̃iꝰ ad ra⸗
tionalem vel ecõuerſo. Ex his gᷓ pʒ ꝙ nõ attenditur di⸗

diſtiguere. vij. vicio copitalia penes aſpetitũ et fugã vt
appetitꝰ diceret᷑ reſpectu aparẽtis boĩ fuga reſpectu ap
parẽtis mall. Fm ioꝛdiatõz aũt appetitꝰ ad apparẽs bo⸗
num triplex interius.exterius.a inferiꝰ.ſumatur ſupeꝛ
bia.auaricia.gula. et lururia.Fm apparẽs interiꝰ ſupeꝛ
bia.ſᷣm apparẽs bonũ exteriꝰauaricia. m apparens bo, no!
nũ inferiꝰ qð ẽ duplex.qð ſumitur ĩ voluptate guſtꝰ di⸗
catur gula.qð ſumitur ĩ voluptate tactꝰ determiati ĩ mẽ
bꝛis generatois luyuria ſiue foꝛnicatio nomiĩe generali.
Ecõtra ſm ſugã ab apparẽti malo ſumãtur tria capita⸗
lia pctᷣa.penes fugã eiꝰ qd eſtiatur malũ ĩteriꝰ.i. graue
carni ſumatur accidia. Fm fugã eiꝰ qð eſtiatur malũ ex⸗
teriꝰ ſumatur ira. ꝓpt᷑ iiuriã extriſecꝰ illatã. ſᷣm fugam
eiꝰ qð eſtĩatur ĩſeriꝰ malũ hoc ẽ diminutiuũ ꝓꝛie excel
lẽtie ſumatur ĩuidia.et ſᷣm hec accipiãtur.vij.vicia capi⸗
talia.¶ Sʒ contra bec obijgitur. appetitus delectabilis
et fuga triſtabilis ſibi eſe ad eandẽ ꝑtinẽt potẽtiã.
et cuiꝰ pcti eſt appetere delectabile:ſᷣm idẽ pctm eſt fugẽ
triſtabile opoſitũ.ſi q̊ẽ delectabile carnis et triſtabile
carnis m ideʒ.pct̃m gule vel luxurie ẽ appetere delecta⸗
bile caꝛnis m idẽ erit fugẽ tꝛiſtabile carniſ. ita ð alijs
appetitibo:nõ ̊ m appetitũ et fugam diſtinguũtur pec
cata. ¶ Pꝛeterea.in quolibet peccato attẽditur appetitꝰ
alicuiꝰ appa rẽtis boni:et ꝑ ↄſeqᷓns fuga alicꝰ aparẽtis
mali.vt ĩ ſuꝑbia ẽ appetitꝰ ꝓpꝛie excellẽtie et ꝑↄſeq̃ns fu
ga ſue ↄtẽptibilitatis. In iuidia aꝓpetitꝰ boĩ ñ diminui
bilis. et ꝑↄſeqᷓns fuga diminuẽtis. Vñ ẽ odiũ aliene fe⸗
licitatis.In ira vᷣo appetitꝰvĩdicte fuga vo ĩ potẽtia vlci
ſcẽdi.In accidia vᷣo axpetitꝰgꝗetis carnał.fuga vo labo⸗
ris ſibi opoſiti. In auaricia vᷣo appetitꝰ diuitiaꝝ. fuga
ðᷣo pauꝑtatis. In gula appetitſuꝑfluitatis ĩ cibo vł po
tu. fuga vo indigẽtie. In lururia vo appetitꝰ voluptatis
carnal i mẽbꝛis genẽatõis fuga vo ĩſenſibilitatis.ñ q̊ q;;
dã pctᷣa capitalia diſtiguẽt᷑ ſm appetitũ qᷣdã ſᷣm fugã:cũ

ĩ oibo ĩueniat᷑ apetitꝰ⁊ fuga.. Pꝛeteꝛea totiẽs ẽ dicẽ fu Bolumo ꝙ pe enptalia ſ

22 ——
ibile qtiẽs ẽ dicẽ ka bile.ſi ẽ dice. ij. dꝛñti ⸗ „X οι
gibile qtiẽs ẽ dicẽ delctabile.ſi ẽ dicẽ. iij. dꝛñtias dele e Ba. 9

ctabiliũ ſᷣm q̃s accipiũt᷑.iiij. pcta capitalia:erũt ex alia
ꝑte q̃tuoꝛ capitalia ſᷣm q̃tuoꝛ dras ſugibiliũ? ita eſſent
octo.¶ Pꝛetea.ſi ↄtigit peccaẽ ſpʒdiuidẽdo bonũ appaꝛẽſ

exteriꝰet bonũ apparẽs iteriꝰquẽadmodũ bonũ aꝓpaꝛẽs upo lex·

inferiꝰ.et ita queadmodũ ſunt due dꝛñtie capitaliũ pec⸗
catoꝝ ſᷣm diuiſionem boni inferioꝛis.i.boni carnalis
ita eſſent duo capitalia pcta pᷣm dimiſiõʒ exterioꝛis boĩ
h ẽ boni mũdani.⁊ duo capitalia pct̃a ſᷣm diuiſionẽ bo⸗
ni interioꝛis.i.ercellẽtie.et ita ſeptẽ dꝛñtie eſſent ex illa
ꝑte capitaliũ pctoꝝ.et ſiłr er ooſito penes dꝛñtias fu
gibiliũ. et ita eẽnt. xij.dꝛñtie. ¶ Pꝛeterea. delectatõ ſi iue
appetitꝰ diuiduntur ꝑ apparẽs bonum in pꝛeſenti vel in

Kicctt

eſ A . X.

futuro eñ dicũtur leticia et cupiſcetia er oppoſito. ſilt tam ad pꝛocreatõem ꝓlis oꝛdinantur. cum aũt inoꝛdĩa ae
Dicitur fuga reſpectu mali in pꝛeſenti vel ꝙ iminet in fu⸗ te fit queritur libidinoſa delectatõ.ſimilit appetitus re⸗ d
turo.vñ dicũt᷑ triſticia et timoꝛ.ſi ́̊ capitalie pcta deter ſpectu alimẽti ſi fit oꝛdinate:eſt ad cõſeruatõem indiui⸗ a
minarent m appetitũ et fugam. aliqua deberet eſſe m dui ſᷣm debitũ modũ.ſi vᷣo inoꝛdinate ſᷣm exceſſum.erũt „ 8
timoꝛem. cum ſint aliqua ᷣm leticiam cõcupiſcentiam 2⁊ ergo duo pcta capitalia et non plura pᷣm appetitũ actus
triſticiã.nam m leticiã videmus accipi gulam et luxu⸗ fundati in coꝛꝑe.ſcʒ gula penes appetitiuã alimẽti: et lu⸗
riam et inanẽ gliam ſiue ſuꝑbiã.vᷣm cõcupiſcẽtiã irã et xuria penes aꝓpetitius coitus carnalis ſic ergo ſeptem
cupiditatem ſiue auariciam. ſm triſticiam inuidiam erunt differentie capitalium peccatoꝝ. ſm actum in ſpi
et accidiã. 'm timoꝛem aũt licet plures ſpecies habeat ritu due differentie ſuperbia et inuidia. m actumĩ ani
Fm ioh. Ddamal.nullã inuenimus differentiaʒ peccati ca ma tres differẽtie. ira. accidia et auaricia ſiue filargim
pitalis. Si vo accipiant᷑ ille paſſiones quas noĩat ioh. Fj actum in coꝛpoꝛe gula et lururia. bec em̃ duo ſicnt .
damal.ſcʒ leticia. triſticia.timoꝛ et ira.vt leticia et triſti dicit grego.ſunt carnalia peccata. reliqua vo ſunt ſpiri⸗
cia ꝑtineant ad cõcupiſcibilem: timoꝛ et ira ad iraſcibi⸗ tualia peccata large accipiendo ſpiritum: m ꝗ ſpirit⸗ a 6
lem. ᷣm hoc iterũ cum ſicut aliqua capitalia peccata pe- diuiditur contra coꝛpus vel carnem.non autem ym ꝗ⸗ Pimm
nes leticiam. triſticiã et iram: videbitur ꝙ aliqð debuit diuiditur contra animam et coꝛpus. ¶ Ded poſſet obi/ 4
eſſe capitale vicium penes timoꝛem. non aũt inuenitur ci quaꝛe non accipitur in ſpiritu peccatum ire: cũ e dyja L .
aliquod. cum tamẽ timoꝛ ſit fuga animi ne ꝑdatur ama bolo dicatur. deſcendit habens magnam iram ſciens ꝗꝛ
tum.nõ ergo capitalia peccata ceterminãtur m diffe⸗ modicum tempus habet.4 Pꝛeterea. ꝓpter quid in aia Po⸗
rentias aſpetitus et fuge eſſentiales. ¶ Ad euidentiam accipiũt tres differẽtie peccatoꝝ. quaꝝ vna eſt vm tedi⸗ 4 n
ergo diuiſiones.vij.capitalium peccatoꝝ notandum ẽ. um boni. in ſpiritu po nõ accipitur bmõi differentia ſi⸗ el. 1
ꝙ licut tangitur.j.ad theb. vlt. integer ſpiritus veſter et militer nec in coꝛpoꝛe.¶ ꝛeterea. ex parte coꝛpoꝛis nõ
. aima ſeruetur in die aduentus dñi. bomo quaſi in tria videtur accipi differẽtia egceati. cum penes aiam deter .
diuidit᷑.in ſpiritũ.aĩam et coꝛpus. Eñ om̃is actus ꝑ ſe minetur appetitus et ſuum oſitum. 4 Pꝛeterea. ex , i
et pꝛincipaliter fit in ſpũ aut ĩ aima aut ĩ coꝛꝑe. ſpiritꝰ te coꝛꝑis.ſi determinat᷑ peèccatũ ſᷣm appetituʒ quare nö ſrzpenle 4
aut accipitur in ipa eſſentia aĩme pter compꝑationeʒ ao ee termiat peccatũ ſm ſuũ oſpoſitũ.ſc deteſtatõem ſed ””
coꝛpus. inqtum eſt ſubſtãtia queda babens cõueniẽtiã Fm differentiã duplicis aſpetitus in aĩma vo vel in ſpũ Eelrna 4
quandã cũ ſpiritibo ſeꝑatis. aima vo dicat᷑ fm comꝑati nõ ſic fit b in aſpetitũ et deteſtatoõem. Pꝛeterea. dete⸗
onem quã habet ad coꝛpus.ſunt ergo actus quoꝛũdam ſtatio mali oppoſiti bono ſequela vigetur eẽ aſpetitꝰ: et ꝑ e p efei
peccatoꝝ capitaliũ in ſpiritu. quidam in aĩma.quidaʒ nõ ſint duo capitalia peccata. ¶ Ao qð dicendũ c. , ſe
in coꝛꝑe pꝛincipaliter. In ſpiritu aũt duplex actꝰ fit ſᷣm licet ira ꝑ quandã ſiłitudiem dicatur eſſe in ſpiritibus ee
etitũ boni⸗et deteſtatõʒ mali. dico aũt bonũ et maluz ſeꝑatis vt in dy abolo.nõ tñ illo mõ qͥ dicit᷑ capitale pe·
quod ſpiritibo ineſſe poteſt. EUInde cum peccatuzʒ fiat ex catũ ꝓpꝛie.cuz em̃ paſſio de genere pa ſſionis que magis 22 g*,
toꝛdinatöõne appetitus vel deteſtatõis: erit pctm capita⸗ facta abijcit a ſubſiãtia: nõ poteſt ineſſe hmõi ſpiritibo. *ενσρ
le ex inoꝛdinatoe appetitus reſpectu apparẽtis boni ĩ ſpũ nõ pt fieri bmoi iniuria ꝑ bunc modũ ſicut nec aime vt ſi⸗ Wruhte
vel ex inoꝛdinatõe deteſtatõis apparẽtis mali ꝑ qð vide eſt ſpũs.ſed pt᷑ fieri ipᷣi aime iniuria inqᷓtum eſt aia. per * ſe g
tur diminui illud bonũ.bonũ aũt qð inoꝛdinate appetit ſikitudiez tñ quãdã dicit᷑ ĩ eſſe ipi dy abola videt᷑ ei dya 4
a ſpiritu in ſe: eſt excellẽtia vltra debitũ qdð a paruit in bolo ꝙ; iniuria illata ſit ſibi ab homie qui locũ eius oo⸗:·· 4
angelis repꝛobis: ſiue placere ſibi in ſe iñtũ eſt vaĩtas cupauit vel ꝗ eius euaſit ſeruitutẽ. et ideo dicit᷑ habere
Vnge pcxin qð fit directe er appetitu eſt ſupbia vel ina⸗ magnam iram erga boĩem. ira em dicit libido vleiſcedi. .
nis gloꝛia.Ecõtra vᷣo ſpũs inoꝛdinate deteſtat cõtrariũ Vo ſecũdũ vᷣo dicendũ eſi.ꝙ in aima accipit᷑ differen⸗ R ien 1
buiꝰ excellẽtie:et hoc eſt ↄnicãtio boni in altero ſm pa tia ᷣm tedium boni.in ſpũ dᷣo nõ· q bonũ em̃ dicit᷑ labo
ritatem vel excellẽtiam qð eſt inuidie.inuidus em̃ ĩ alio rioſum h̊ reſpicit oꝛdiatoezʒ ad coꝛpꝰ.fatigatio em̃ ẽ aĩe S
deteſtatur bonũ pᷣm excellẽtiaʒ aut paritatẽ ſic dĩc aug. in coꝛpe. ſpũs vo pᷣter oꝛdinatõem ad coꝛpus accipit᷑.nõ fansd
. nõ vult em̃ inuidꝰ vt aliꝰ equetur vel excellat. duo ergo ergo in ſpũ debuit attẽdi capitale viciũ 'm tediuʒ boni R
ſunt peccata pꝛima et pꝛicipalia in ſpũ.In aĩa vo cõtin⸗ laboꝛioſiſnec ſᷣm ↄcupiam boni expediẽtis coꝛbi: qin eſt ,D
git eẽ perm capitale 'm appetitũ apparẽtis boni ꝗ eſt in bonũ ſenſibile:ſpũs vo reſpicit affectõem boni itelligibi ptalke Pi
ↄcupiſcibili ſᷣm inſurrectõʒ ĩ malũ iiurioſũ ſiue nociuũ lis. ſic ̊ alie debuerũt eẽ dꝛñtie qͥ ad actũ aĩe et quo ad
qð eſt in iraſcibili ſᷣm tedium boni difficilis aut laboꝛio actum ſpũs. Ao terciũ vᷣo dicẽdũ. ꝙ licʒ pctin nõ ſitin —
ſi. qð eſt in inoꝛdinãte ad opus.tres em differetie ſunt ĩ coꝛpe m ſeipz ſ iĩ aia: nibhilomiꝰ tñ actꝰ iĩ qͥ dinoſcit pcʒ oarg alb an .

pꝛiĩcipalit pt eẽ ĩ coꝛꝑe. vñ aſpetit? ẽ in ipᷣa aĩa. receptio 2c, alineg
do cibi ſᷣm plꝰ et miꝰ ?ĩ coꝛpe.eodẽ mõ aſpetitꝰ ipiꝰcoitꝰ
carnalis ẽ i aĩia actꝰ ppetrat᷑ ĩ carne ⁊ mõ dicunt᷑ duo
pctᷣa capitalia ᷣm actꝰ ĩ coꝛꝑe determĩari. ¶ Ad quartũ
vo dicẽdũ ꝙ ſm dꝛñtias appetitꝰ termĩant᷑ pcta carna
lia. nata em determĩante dæcliat ĩ vnũ.vñ nõ bʒ fugam

et appetitũ quẽadmodũ et aĩa.et ꝓgt hoc bᷣm dꝛñtias ap
petibiliũ ſumũt᷑ dꝛñtie virium⸗nutritiua.ſcʒ et generati
ua.et iuxta naturã accipit᷑ petm qð ẽ ex exceſſu nate.gu

la eĩ et lururia fiũt ex exceſſu nat᷑e ꝗ exceſſus fit Im ape

aĩma vt reſpicit coꝛpus.pt em aliqd eẽ expediens coꝛꝑi.
poteſt aliqd eẽ nociuũ coꝛꝑi infẽrẽdo paſſionẽ. pt aliꝗd
eẽ difficile vel laboꝛioſum coꝛꝑi:licet in ſe ſit bonũ. vnde
aima que reſpicit coꝛpus cõcupiſcit oꝛdinate vel inoꝛdi
nate bonũ exrpediẽs coꝛꝑi, inſurgit in nociuũ ſiue ĩiurio
ſum: faſtidit difficile vel laboꝛioſũ.oꝛdinat᷑ eĩ aima ᷣm
affectum ad coꝛpus et ꝑ relationem ad opus. vnge tres
babet differẽtias capitaliũ petoꝝ pcĩm ire penes iraſci
bilẽ. cuiꝰ eſt inſurgere in iniurioſũ.pctm accidie cuiꝰ eſt

faſtidire laboꝛioſum.pctm auaricie cui eſt cõcu piſceꝛe
bonũ curioſũ. Vñ etia ab aug.dicit curioſitas. In coꝛ⸗ titũ aĩalẽ ĩ carne.¶ Ad gntũ dicẽdũ ẽ:q dꝛñtie capitali⸗ 1
. een S te N „.n. poꝛe vᷣo contingit eẽ duplicem actũ Cum aũt nomiamus um pctoꝝ iã dicte nõ ſumũt᷑ ᷣm appetitũ boni apparẽtis .
— †e j SSeenni Fng coꝛpus: naturam concernimus ym quam in coꝛpoꝛe fit et xteſtatõem apparẽtis mali directe ei opoſiti. Ver bi .
2 me : conſeruatio ip̃ius indiuidui et ip̃ius ſpeciei in indiui⸗ gra. deteſtatõ pitatis ñ duecte oppoĩt ma gtudini ĩ apa

duo.conſeruatio aũt indiuidui fit per alimentum.cõſer
natio autem ſpeciei fit in indiuiduo per generationem)
appetitus ergo oꝛdinatus vel inoꝛdinatus reſpectu pꝛin⸗
cipalis actus in copoꝛe.aut eſt commixtionis carnalis
bm tactum. aut eſt ißius alimenti ᷣm guſtum. tactꝰ em̃
in illa parte qui oꝛdinate fit ad conſeruationem ſpeciei
in indiniduo fit vel pꝛopter ea que oꝛdinantur ad illud.
reddere em debitum vel repꝛimere cõcupiſcentiam illici-

rẽti bono ſiue ercellẽtie.pt eĩ ẽ q iſię heat excellẽtiã ĩ bo
no aliq: et nibilomiꝰ ꝙ aliꝰ ſit pair illi. beat excellẽti
am reſpectu cuiuſcũq; hec oppoĩt ꝑitati ⁊ ꝑitas illi.ſupꝑ⸗
bia at dꝛ amoꝛ excelletie. inuidia vo odiũ felicitatis alie⸗
ne. bec at ñ ſũt directe oppoſita:ſᷣ ↄtigit ſm dictũ modũ.
et iõ dz ꝙ ex ſupbia gignit᷑ iuidia.Si vo ſuꝑbia diceꝛet᷑
ĩT aſpetitu excellẽtie.ĩuidia vo ĩ deteſtatõz vilitatis: tunc
vnũ acciꝑet᷑ ex oſeqnti ĩ alterũ ⁊ nõ dicerẽt᷑ duo capita⸗

— —

Gren
liͤ
erit
tns
tla⸗
kenn
ſi⸗
ani⸗

u

iri⸗
tii⸗

S-

2 —
=⸗
2

— –—◻

—— ☛ — —

— ☛ =—-

.

C .
5 face

Rr

aſr

¶ QLueſtio
lia peccata ſed vnnzʒ.4! Similiter dicendum eſi quo ad
actus in aĩa.auaricie em̃ eſt appetere aparẽs bonuʒ.ire
o0 eſt inſurgere ↄtra nociuũ:ſ̊ hoc nociuũ nõ eſt directe
oppoſitum illi bono:et ideo erit vnũ capitale pcti per ſe
Si ðo acciꝑet᷑ ſᷣm teteſtatõnem paupꝑtatis:tũc ad idem
capitale pctm ꝑtinẽt.auaricie enim eſt apetẽ diuitias 2
panꝑtatẽ deteſiari. Ire vo ſicut ẽ deteſtaꝛi nociuuʒ ita ẽ
appetere vindictã. etſilłr intelligendũ eſt in alijs.Ex his
rõnibo patet q̃re dicunt᷑ diuerſa capitalia pcta. et alit
accipit᷑ ratõ diuiſionis in ſpũ alr in anuna:aliter in cor
poꝛe. In coꝛꝑe em̃ ᷣm dr̃ias aſppetibiliuzx pᷣncipaliũ. In
ſpũ vᷣo ga quandã hʒ in ſe ſimplicitatẽ ſᷣm dr̃iam vnius .
appetibilis et odiũ alteriꝰ.in aĩa ᷣo qa quodãmodo ma inj
gis ↄpoſita eſt in intentõne:accipiunt᷑ drie ̃ᷣm ratõnem
apetibilis et fugibilis uplieis inicgrini qð ẽ ex ꝑte al⸗ J of
terius et laboꝛioſi qð eſt ex ꝑte ipſiuis. Nam ira accipit᷑
Telr iniurioſi:accidia in deteſtatõeʒ laboꝛioſi.

Aliter dᷣo põt accipi diuiſio capitaliuʒ pctoꝝ vt tres
ie ad iraſcibilem referant᷑ q̃tuoꝛ vᷣo ad ↄcupiſcibilem
Iſur pm dr̃iam duplicis ↄcupiſcibilis.ratõ vo in dibo peccat
a & n regendo ſicut dʒ: iraſcibilis vᷣo hʒ ſuũ appetibile: ap
petit em p̃eminentiã in bono. excellentiã reſpectu coĩcan d ſcſted⸗
tis qð videt᷑ poſſe aſcendere.vindictã vᷣo ſiue dominatõʒ
ad puniendũ reſpectu eiꝰqð aduerſat᷑ ſiue iniuriat᷑ ſnue
potentie.vel ſicut quidã dicũt:eiꝰeſt aꝑpetẽ peminentiaʒ
odio hr̃e equiꝑantiã.inſurgere ad vindictam: et ᷣm hec —
accipiunt᷑ tria capitalia vicia ſuꝑbia inuidia ⁊ ira. Ex ſup
ꝑte vᷣo ↄcupiſcibilis ẽ appetibile ᷣm immediatõeʒ ad coꝛ ty ay⸗
pus. et eſt appetibile ᷣm diſtantiã a coꝛꝑe.ſᷣm immedia⸗ 71
tionẽ vᷣo aut eſt ꝓpter ↄſeruatõem ipſiꝰſpẽi in indiuiduo
aut ꝓpter ↄoſeruatõeʒ indiuidui et ᷣm hoc cum fit exceſ⸗
ſus in actibo oꝛdinatis ad hoc:ſunt capitalia pcta.gula
⁊ luxuria.Aꝑppetibile vpᷣo ᷣm diſtantiã ſiłr diuidit᷑ ĩ duo
in ſufficientiam et quietem.vt ſufficientia ſit ↄtra indi⸗
gentiam.quies vᷣoↄtra laboꝛẽ ſiue ↄtra difficultatẽ.cuʒ
aũt eſt inoꝛdinatio circa ſufficientiã dr̃ cupiditas. cum
vo inoꝛdinatio eſt circa laboꝛẽ nccium dr quies immo⸗
derata. Elel aliteꝛ põt diſtingui vt ſit duplex inoꝛdinatõ
circa bonũ exterius ẽ em̃ bonuʒ exteriusſpũale.et ẽ bo⸗
nuʒz exteriꝰcoꝛꝑale.põt ꝗ̊ inoꝛdinatio eſſe reſpectu boni
ſpũalis in nõ appetendo: ꝗꝓpter laboꝛẽ aut diſfficultatem.
vel reſpectu coꝛꝑalis boni in appetendo: ꝓpter curioſita⸗
tem.et ſm hec ſunt due dr̃ie pctoꝝ:pctm ſeʒ accidie ĩ nõ
appetendo ꝓpter difficultatẽ bonũ ſpũale:pctm vᷣo cupi⸗
ditatis in appetendo bonũ coꝛpoꝛale ꝓpteꝛ curioſitatem.
Dicit᷑ aũt curioſitas cũ requirit᷑ in ↄcupiſcibili ſᷣm viſũ
pulcritudo ꝓpter ſe.ſicut ẽ in auro et argento ⁊ lapidibo
pᷣcioſis.ad pulcritudinẽ pᷣo oꝛdinãt᷑ coloꝛ.forma.⁊ figu⸗
ra et hmõi diſpoſitões.ex quibo reſultat pulcritudo.

¶ Queſtio. cliij.de ſuꝑbia
Onſequẽteꝛ dicen⸗

dum ẽ de ſingulis pctis capitalib ym
ſe:et de naſcẽtibo ſũmarie. Et pꝛĩo dicẽ lial
dum ẽ ð ſuꝑbia q̃ nõ tm̃ dĩ capitale pecc
catũ:ſ̊ regina reſpectu alioꝝ pctorum.
Circa quã hec ſunt inꝗrẽda.Pꝛio ꝗd ſit ſuꝑbia. Scoᷣm
vtrũ om̃e petm ſit ſuꝑbia. Lerciũ ꝗd ſit motiuũ in pcto
ſuꝑbie.Quaꝛto ſᷣm quã vim attẽdit᷑ ̊ pcẽ᷑m. Quintũ de
qntitate hꝰpeti. Sextuʒ de ĩſeꝑabilitate eiꝰad alia peta.
ptimũ de difficultate cauẽdi illð pctm. Octauũ de ef
fectũ hꝰpct᷑i.iſQonũ ð poꝛitate hpct᷑i ad alia pctca. Deci
mũ ð ſpẽbo hꝰpct᷑i. Undecimũ ð oppoſitõe. Duodecimũ
de gdibo ſuꝑbie.Tredecimum de dr̃ia aꝑꝓpetitꝰpᷣmatꝰin

temꝑoꝛalibus et ſpiritualibus·
Miebrusprimiu

Irca pꝛimũ ſic dĩc berñ. Supbia eſt ꝓprie
ercellẽtie apetitꝰ. Augꝰ.in.xiiij.de ci.xi.
Eesbia⸗ ꝑuerſe celſitudis appetitꝰ. Idezʒ

—

—

.cliij.

in li.de innocẽtia.Superbia eſt amoꝛ ꝓpꝛie excellentie.
