Snõ dr̃ ꝙ adduxit eoſdem. Ad hoc dr̃.ꝙ in hͥ innuitur.
ꝙ quedaʒ ſunt aĩalia adducibilia ad hoĩem exñtem ſuęx
terꝛã:ſiẽ ſunt volatilia ⁊ beſtie terꝛe.q̃ pñt viuẽ ⁊ ↄſeuas
ri in terꝛa:quedã vᷣo nõ.ſic piſces. Ande ex h̊ colligi᷑.

R

onne⸗
ſeß
miͦ
lib⸗
tno
Zin
im

ae.
tr.

ſip

el

H

¶ Luneſtio
Membrum primum

Vod aũt ſit anima rõnalis.de qua pꝛinci
palit᷑ intendimꝰ.ſ.aĩa hoĩs.accipit᷑ ex ac⸗
tibus manifeſtis:actꝰeĩ pᷣmi ſunt ſm rõnẽ
potentijs. potẽtie pᷣo ipſi eſſentie. Rõcina
e verũ a falſo et bonũ a malo. artes inue
nire et ĩterpᷣtari libere velle ⁊ bmõi.indicãt aliqð eẽ pᷣn⸗
cipiũ in homie:quod nõ eſt in aiantibo vel vita habẽtibo
figura etiã coꝛꝑis indiciũ eſt:ꝙ differẽs eſt foꝛma q̃ ꝑfi⸗
cit coꝛpꝰhumanũ.Cũ em̃ alia coꝛꝑa aĩaliũ ſint inclina⸗
ta ad terꝛã naturaliter.coꝛpꝰbumanũ eſt naturatr ere⸗
ctum ad celũ:ex q̊ͥ pꝛincipiũ foꝛmale indicat᷑ eſſe intrin⸗
ſecũ:qð ad ſuꝑioꝛa ⁊ celeſtia oꝛdinat᷑.hoc aũt eſt aĩa ra
tionalis ſola ↄꝑatõne aliaꝝ.qᷓ anima rõnalis ẽ.Ex ipᷣa
etiã dria membꝛoꝝ.hoc dephendituꝛ:ex lingua qᷓ eſt in⸗
ſtrumentũ locutõis.manu q ẽ oꝛganũ oꝛganoꝝ2 bhmõi.
Vnñ greg. naʒanſenꝰ:q vo rectꝰẽ homĩs habitꝰ. et ad ce⸗
lum ſeſe ſuſtollẽs.ſurſumqʒ reſpiciẽs:et hec dona eſſe cer
tiſſimũ eſt apꝛobatia regia ptatem: veniq; ꝙ ſolꝰita foꝛ⸗
matus ẽceteroꝛũq; oim pꝛona ſunt coꝛꝑa.⁊ indeoꝛſum
ꝓcliuius inclinata. manifeſtata differẽtia honoꝛis eius
oñditur.dum oſtet illa quideʒ huiꝰeẽ ſubiecta potentie.

hũc aũt ſuꝑeminẽtis exiſtẽ dignitatis. Qã alijs quideʒ

om̃ihpanterioꝛa mẽbꝛa coꝛpꝑis pedes ſunt.in boĩs auteʒ
ↄditõne bec mẽbꝛa manꝰeſtecte ſunt:qꝛ rectitudini eius

habitꝰeius vndegreſſus videbat᷑ eſſe ſufficiẽs.q geminis
pedibo ſtandi ↄſtantiam cauta puiſione firmaret. als q;
ad vſuʒ rõnis officia manus aptata ſunt: et ſi ꝗs rõnali

nature miĩſteriũ manuũ ꝗpriñ ꝗd eſſe dixerit.mime delĩ
quit:nõſolũ em̃ ad hoc qð ↄmune et ꝓmptũ eſt intelligẽ⸗
tie nr̃e reſpitio.q ſcʒ manꝰlr̃is adminiſtratõe ſignamꝰ.
Et quidẽ nec iſta gra rõnalis impar ẽ dignitatis.ꝙ lit⸗
teris quidẽ loꝗ poſſumꝰ.et manibo diſputamꝰ.in elemẽ⸗
toꝝ figuris nrm reponẽtes eloquiñ.Ex ipᷣa etiaʒ diſtin⸗

ctõne coꝛꝑis.Fᷣm dexterã ⁊ ſiniſtrã añ et retro.ſurſum et

dxoꝛſum in coꝛꝑe hũano dep̃hendit᷑ motoꝛ interioꝛ:q eſt
ꝑfectio eſſe intellectualis: ſolũ em̃ celũ et coꝛpꝰhũanum
hʒ hãc diſpoſitiõeʒ.vnde vtrũq; coꝛpꝰhʒ motoꝛẽ intelle⸗
ctualem ſiue rõnaleʒ. Ex ipᷣa etiã noticia naturali q̃ ni
hil nouit tantũ quantum deum eſſe ⁊ ſe. ſicut dicit aug.

colli itur ipſam eſſe.
(Vlembzum ſecundum

Vo ſu poſito oñter ꝓcedendũ eſt ad quid⸗

eiꝰquedã ꝑtinet ad alia ſciam. q̃ntũ ↄueni
unt huic ſcie diſſerendũ ẽ. ¶ Oiſffinit᷑ autẽ
atoõne ad cãm efficientẽ cũ dr̃. Anima ẽ tei foꝛine ſpi
raculũ vite.et h accipitur ex eo ꝙ dr Geñ.ij. Inſpirouit
in ipᷣm de ſpiraculũ vite.¶ Diffimit᷑ etiaʒ in ↄꝑatõne ad
coꝛpꝰqð ſuſcipit ip̃a. Vñ augꝰ.x aĩa et ſpũ. Anima eſt

ſuba quedã ronis pꝑticeps.regẽdo coꝛpori accõmodata.

Diſfinitur etiã reſpectu vtriuſq; a caſſiodoꝛo cum dr̃.
Aia eſt ſuba ſpiritalis a deo creata. ꝓpria ſui coꝛpis vi⸗
uificatrix. ¶ Diffinitur etiã ↄpatõne ad ſuũ finẽ cũ dicit
ſeneca. Aia eſt ſpus intellectualis ad btitudinem in ſe ⸗
in coꝛꝑe oꝛdinatꝰ.Diffinitur etiã in ↄpatõne ad vires
quibo agit in coꝛꝑe cũ dr.Ylia eſt ſpũs intellectualis.ra⸗
tionalis.ſemꝑ viuens.ſemꝑ in motu.bone maleq; volũ⸗
tatis capax.hec autem diffinitio eſt in libro de anima 2
ſpiritu.et conſonat cum quadam ratõne Johis damaſ.
quam hic tangit. Difſfinitur etiam ſᷣm quãdam conue
nientiam eius ad om̃e.ſᷣm ꝙ dicitur. Anima eſt ommũ

ſimilitudo:quam erxponit augꝰ.in libꝛo de anima et ſpi⸗

ritu cum dicit.habet enim vires quibus omnia compꝛe
hendit ſiue inueſtigat.et omnibus ſimilis exiſtit.cuʒ ſit
vna.ſimilis eſt terꝛe per ſenſum:aque per imaginẽ.aeri

per ratõnem.firmamento per intellectum:celoꝛum celo
per intelligentiam: ſimilis eſt lapidibus per eſſentiaʒ.

ditatem ſiue diffinitõeʒ: ſ̊ qa diffinitionũ

lix.

arboꝛibue per vitam. animalibus per ſenſum et imagi⸗
natõnem. hominibus per ratõnem. angelis per intelle⸗
ctum. deo per intelligentiam. 4! Diffinitur etiam inq;⸗

tum eſt ſeꝑabilis a corpoꝛe. Anima eſt ſubſtantia ſpiri⸗
tualis ſimpler et indiſſolubilis incoꝛpoꝛea paſſibilis.

¶Circaiſtas diffin S.).

tõnes poſſet obijci ad explanatõnem eaꝛũ. ¶Qam cũ tei⸗
foꝛme ⁊c.nonne hoc totũ poſſet conuenire angelo ciſor
mis em̃ eſt:et ſpiratur a deo ſᷣm ratõnem vite.⸗qAd q8
dicendum.qꝙ deifoꝛme dicitur ad differentiaʒ anime ir⸗

ratõnalis.ſpiraculum vite dicitur ad differentiam ge/

li. Angelus em̃ etſi ſpiratur a deo vt vita.non tñ eſt ſpi⸗
raculum vite coꝛpoꝛis:et hoc mõ intelligitur in diffini⸗

tione aie:et diſtinguit ab angelo.¶¶ Similiteꝛ põt obijei⸗

ↄtra illam diffinitõnem. Amma eſt ſuba incoꝛpoꝛea ⁊c.
dicitur em̃ ↄtrarium vt videtur in li.de eccleſiaſticis do⸗
gmatibo. Solus deus eſt iucoꝛpoꝛeus. creaturas anteʒ
alias dicimꝰ coꝛpoꝛeas. Rñſio.coꝛpoꝛeuʒ dicitur dupli
citer.vel abſolute.vel rõne alicuius ↄditõnis ſiue reſpe
ctiue. Si abſolute.ſᷣm hoc non eſt anima homĩs coꝛpo⸗
rea.ĩmo incoꝛpoꝛea:dicitur tñ coꝛporea.quia aliquam
babet circũſcriptõneʒ vel diffinitionẽ localẽ ↄparatione
ad deum.qui oino incircũſcriptus eſt. In hoc eꝛgo ꝙ di
citur ſubſtantia differt ab accidente. In hoc autẽ ꝙ in⸗
coꝛpoꝛea.differt ab eſientia coꝛꝑis qð habet trinam di⸗
menſionẽ. In hoc autẽ ꝙ eſt rõnis particeps. diſſert ab
irꝛatõnali.In hoc aũt ꝙ ẽ regendo coꝛpoꝛi accõmodata

Differt ab angelo.qui dicitur ſuba incoꝛpoꝛea.rõnis ꝑn

ceps:regendo coꝛꝑi accõmodata.4.Sʒ obijcituꝛ nonne

cũ angelus aſſumit coꝛpꝰregit illud.ᷓ accõmodat⁊᷑ coꝛpi
regendo.ꝙᷓ nõ differt ſᷣm hãc rõnem ab angelo. Rñdet᷑.

ꝙ eſt regẽ coꝛpꝰduplicit᷑.vel vt ꝑ illud moueat᷑.⁊ ſic eti⸗

am ↄuenit angelo vt regat corpꝰ:vel vt ꝑ illud viuificet᷑
⁊ ſic ↄuenit aĩe:ex hoc em̃ dicta eſt aĩa.qꝛ coꝛpꝰ viuificat

nõ ſic dicitur angelꝰ.¶ Reſtat ad explanatõem ipſiꝰdif⸗

finitõnis oñdere aĩam eſſe ſubam ⁊ incoꝛpoꝛeã. autẽ
ſit ſubſtantia.nõ tm̃ vt foꝛma ſubſtantialis. ᷣ vt ꝗd ens

in ſe.pᷣter hoc ꝙ eſt actꝰ coꝛꝑis oñditur. Om̃e enim mo⸗
uens alterũ ꝑ ſe.diſtinctũ eſt ꝑ eſſentiaʒ ab illo. Qam ſi
nõ eſſet ꝑ eſſentiam diſtinctũ.ſeipᷣm moueret: quod ẽ im
poſſibile.eo ꝙ mouens ẽ actu:mobile do ĩ potẽtia reſpe
ctu ipſiꝰ.Reſtat ergo ꝙ mouens ꝑ ſe eſt diſtinctum per
eſſentiam a mobili.ſᷣ aia mouet coꝛpꝰ:ergo eſt diſtincta

P eſſentiam a coꝛpoꝛe.ꝗ eſt ſuba pꝛeter ſuſtantiam coꝛpo

ris.¶ Eoꝛte diceret aliquis.ꝙ mouens non exigit diſti⸗

ctionem a moto Fm eſſentiam ſed qualem ba bet fo?a re

ſpectu materie.Contra foꝛma nullum habet actum niſi
in materia.et mouens aliquem habet actum pꝛeter illð
ꝙ; mouetur.eꝛgo non eſt tin forma materie.et hoc patet
per exemplum. Jgneitas em non mouet materiam cuiꝰ

eſt actus:.ſed materiam aeris vt extrahat in actu quod

fuit in potentia eodem modo ponderoſum quod mouet᷑
a remouente ꝓhibens mouetur.et pꝛoducente ad ſuum
locuʒ. Reſtat ergo cum anima per ſe moueat coꝛpus.q;
erit aliquid pᷣter hoc ꝙ eſt foꝛma ſiue actus coꝛpoꝛis:er
go erit foꝛma ſiue actꝰ coꝛpoꝛis:ergo erit ſubſtatia ſim⸗
pliciter. ¶ Item anima ſe habet ad corpus ſicut nauta
ad nauim.ſ̊ nauta Fm ſubam diuidit᷑ a naui cuʒ mouet
nauim et m accidens mouet.ergo eia ſᷣm ſubſiantiam
diuiditur a coꝛꝑe:etſi mouet᷑.Fm accidens mouetur:er⸗
go anima eſt ſuba pꝛeter coꝛpus.¶ Item foꝛma qꝗᷓ ſoluʒ
eſt eſſe materie in ꝑficiendo totũ.pficit omes paꝛtes ma⸗
terie.et ↄſimili ratõne.vt eſt dicere quelibet ꝑs ignis eſt
ignis:h̊ anima pficit totum cinꝰeſt anima.no ↄſimili ra
tione:ergo nõ eſt tm̃ actus vel eſſe materie. autẽ non
perſiciat aia vnãquãq; ꝑtem conſimili ratõne.patet per
hoc ꝙ nulla pars aialis eſt aial.nam in anuloſis coꝛpe
ribus de quibus magis videtur nulla illaꝝ dicitur ani⸗

mal.licet quelibet ꝑ ſe habeat motũ.¶ VMꝛ aũt ſit incoꝛ⸗
poꝛea videt᷑.quia nulla foꝛma coꝛpoꝛea ẽ in diuerſis lo⸗

cis tota:ſed aĩa ſimul eſt in diuerſis ꝑtibus tota. non
eſt foꝛma coꝛpoꝛea pſů incoꝛpoꝛea.¶ Preterea.ſiłitudies
coꝛpoꝝ ſunt in aĩa et nõ dimenſiue:ſi em̃ eſſent dimenſi
ue. cũ infinite pñt eſſe ſiſitudines.oĩno eſſet intinite di⸗
menſiõis: nõ g ſũt ibi dimẽſiue:̊ mõ ſimplici. Sncceſſ
eſt ip̃am eſſe incoꝛpoꝛeã.⸗:! Item om̃e coꝛpoꝛeũ bʒ ꝑtem
extra ꝑtem.ſed aĩa in coꝛꝑe nõ habʒ ꝑtem extra ꝑtem.ꝗᷓ

Weſt coꝛpoꝛea.eſt ꝙ̊ ſubſtantia incoꝛpoꝛea. .
¶ Atem obncitur de S. ij.

diffinitõne caſſiodoꝛi.ꝙ aĩa eſt ſuba ſpiritalis 7c. Cum
eniʒ apponat᷑ hec differẽtia a deo creata.reſpectu alicuiꝰ
bet facere dr̃iam:queritur q̊ reſpectu cuiꝰ: cũ quelibʒ
foꝛma creature ſit creata a deo.ſᷣm quendaʒ modũ acci⸗
piendo creatuz: ꝓut dicimꝰquicꝗd eſt vel eſt creatoꝛ vel
creatura. 4 OPꝛeterea.d ꝓpria ſuba viuificatrix. ali⸗
quã ſubam bhʒ a qua ẽ vita coꝛꝑis.et vita coꝛꝑis ẽ pꝛimꝰ
motus:põt queri.ꝗs eſt ille actus ꝑ queʒ diſceꝛnimus
vitã homis a nõ viuente.¶ Ao pꝛimũ dicendum. ꝙ hec
dr̃ia a deo creata:ponit᷑ ad excludendum erꝛoꝛẽ illoꝝ.ꝗ
dicebant aĩam eſſe de ſuba dei:et maxime de aĩa rõnali
Cũ em̃ inſpirauit deꝰſpiraculũ vite.et nõ de aliena ſub⸗
ſtantia.cum nulliꝰindigeret:ſicut nos ſpiramus ð ſuba
aeris.inſpirauit de ſuba ſua. aĩa eſt de ſubſtantia dei.
Ad hũc g excludendo erꝛoꝛeʒ de quo infra dicet᷑.diceba
tur aĩa a veo eſſe creata ita ꝙ differentiaz faceret reſpe⸗
ctu ſubſtãtie de deo genite ſcʒ filij.et de deo ꝓcedentis.ſ.
ſpũſſcti.¶ Ad ſcᷣm dicendũ.ꝙ in hoc diſcernit᷑ vitã ba
bens a non viuente:q; motꝰvitalis eſt in ↄtrariũ motui
nature:videmꝰem̃ ꝙ ſᷣm motũ nature graue fertur croꝛ
ſum et leue ſurſum.ſicut aꝓpaꝛet in platis:⁊ qð igneum
eſt.vt colera fertur deoꝛſuʒ in aĩalibo:cũ nutritur ſimile
ſimili. Item motu naturali fertur aligd ſurſum xel de⸗
oꝛſum vel oꝛbicularit.ſ̊ motu aĩali fertur in añ?⁊ retro.
vel dextroꝛſum vel ſiniſtroꝛſuʒ ſicut in aialibo. ꝗᷓ diſcer⸗
nitur motꝰvitalis a naturali. Item ſm intellectũ fit ab

ſtractio ſpẽi a materia vel ſubiecto: ſᷣm naturã vᷣo nõ.ẽᷓ

differentia eſt inter eſſe vitale ⁊ naturale.⁊ ideo dr pro⸗
ſubſtantia ſui corꝑis viuificare.
*

Atem ula diffinitõ S. uj.

cum dr.Aiĩa eſt ſpũs intellectualis ad bẽitudinem in ſe
in coꝛꝑe oꝛdinatꝰ.ſic explanat᷑. Pꝛimo oñditur ꝙ non
eſt diffinitõ ↄueniẽs om̃i aĩe:nõ em̃ aĩe brutali: ſcdo q;
ſuꝑuacuũ videtur qð ſequit᷑. ꝙ in coꝛꝑe oꝛdinata ſit ad
bẽitudinẽ:bẽ̃itudo em̃ eſt gaudiũ de veritate ſumma:ad
audiũ aũt de veritate ſumma nõ oꝛdinat᷑ rõne coꝛꝑis.
Snõ oꝛdinat᷑ ad btitudinẽ.¶ Pꝛeterea.ſi ponit᷑ in diffi⸗
nitõne.ad differentiã alicuiꝰponitur:querit᷑ ergo cuius
¶ Ao pꝛimũ dicendũ.ꝙ diffinitõ eſt ꝓpria aie rõnalis:
de qua nos hic intendimꝰ:et licet quedã alie diffinitões
ↄueniat aie ſenſibili vel vegetabili:magis ꝓpꝛie ↄueniũt
rõnali.q Ad ſcᷣm dicenduʒ:ꝙ btitudo dr̃ dupłr. Elno
mõ gaudiũ de ſumma veritate:ſiue de veris ⁊ certis bo⸗
nis gaudẽ:⁊ ſic ↄueniũt tm̃ aĩe.Alio mõ ſicut dĩic anſel.
btitudinis ꝑtes ſunt:et ea q̃ ꝑtinẽt ad ꝑfectõeʒ aĩe.⁊ ea
q̃ ꝑtinent ad ꝑfectõeʒ coꝛꝑis:et ſᷣm h̊ põt accipi qð dicit
in diffinitõne ſup̃poſita.Ael põt dici.ꝙ aĩa oꝛdinat᷑ in
ſe ⁊ in coꝛꝑe:vt notetur q̃liter hʒ aĩia pᷣmaʒz ſtolã ⁊ ſcdᷣazʒ

quaꝝ vtraq; eſt oꝛdinata ad btitudinẽ:pꝛimã hʒ ratõne

ſui.ſcdðam hʒ in coꝛꝑe.Et dicenduʒ ꝙ hec differentia in
coꝛꝑe diſtinguit inter aĩam rõnalem ⁊ angelũ:angelus
em eſt ſpũs in ſe oꝛdinatus ad britudinem. anima vo eſt
ſpũs · in ſe et in coꝛꝑe ad btitudinẽ oꝛdinatus.

deinde queritur . S

rõne ↄñntis diffinitõis in li.de aĩa ⸗ ſpũ. Ata ell ſpũs in
tellectualis rõnalis:ſꝑ viuens.ſꝑ in motu.bone ⁊ male

volũtatis capax.õt em̃ q̃ri cum hec dr̃ia intellectuał

ſit apoſita:ad quid apponitur ꝙ dr ratõnalis. Prete
rea.ſemꝑ viuẽs videtur ↄmunioꝛ eſſe dria qᷓ; intellectua

lis.ergo pꝛeponenda eſſet. Pꝛeterea.ꝗd eſt dictu ꝙ ſꝑ
eſt in motu. Põt ergo queri de quo motu intelligatur.
Mon em̃ ſemꝑ eſt in motu locali.⁊ ita de alijs motibus:
non g bene dr ſemꝑ in motu. Sꝛeterea.ſi motus eius
dicitur volũtas.illa differentia intelligitur ꝑ h̊ ꝙ dicit.
bone et male volũtatis capax. e pꝛimũ rñdetur.q

Due differentie ptinent ad cognitõnem.et tres ꝑtinẽt ad

motum.Ad cognitõem em̃ ꝑtinẽt he due differentie:in⸗
tellectualis et rõnalis:vᷣ intellectualis ↄmunis eſt ange
lo.ratõnalis vᷣo ꝓpꝛie dicta eſt ꝓpria aime hũane. ſᷣm ꝗ
rõnis eſt ratiocinatõ.Ex altera vo ꝑte ſunt tres differẽ
tie.quaꝝ pꝛima dicit ↄtinuam influentiã ad mouenduʒ
a pꝛimo ſcʒ a deo:ſcða vᷣo ↄtinuã motõeʒ nature. tercia
motõem volũtatis. Vel pꝛima ⁊ ſcdᷣa ꝑtinent ad eſſe.teꝛ
cia vᷣo ad bene eſſe:que vo eſt ad eſſe.eſt ſub duabo diffe⸗

rentijs.i. Qam pᷣma qtum ad eſſe ꝓpriũ.ſcða q;ẽtum ad h
ꝙ; põt influere ſuꝑ coꝛpꝰ.licet nõ ſemꝑ influat rõne cor⸗

ruptibilitatis in coꝛꝑe.Vnde ſemꝑ.in motu dicitur:nõ
quia ſemꝑ moueat coꝛpꝰ. ꝗpter coꝛꝑis defectũ.ſᷣ qꝛ ſemꝑ
moueret ſi coꝛpꝰſibi ſemper ↄiunctũ eſſet. S=ðDUMU

— —

(Weinge queritur S. v.

c hac diffinitõne.Anima eſt oĩm ſimilitudo. Aut eniʒ
hoc intelligitur ᷣm eſſe.aut ſᷣm cognitõeʒ. Si ſᷣm ↄgni⸗
tionẽ ſᷣm ꝙ cognoſcens ſpeciẽ omniuʒ habere põt.ſᷣm h
angelus eſt oĩm ſimilitudo:põt eniʒ habere oĩm ſpẽs.et
ita ꝑ hoc aſſimilari.Si voo dr pm eſſe.tũc diceretur ani
ma om̃is creatura.quemadmoduʒ dicitur de bomine in
euãgelio pᷣdicante euãgeliũ om̃i creature:qð nõ inueni⸗
mus./ qPꝛeterea.hr̃et tũc ↄuenientiã in genere cũ omĩ⸗
bus. et ita cũ coꝛpoꝛeis ſu bnztis, Ao qð dicendũ.ꝙ;
dicit᷑ oĩm ſimilitudo ſicut exponit᷑ ꝓpteꝛ vtꝛũq;.iQam ꝙ;
dr ſimilis ẽ ꝑ eſſentiã lapidibo ⁊c̃.hoc refertur ad conue
nientiã eſſe:qð aũt pᷣmittitur.ꝙ bʒ vires quibo oĩa apxpp
hendit.hoc ꝑtinet ad ſiłlatõem ᷣm cognitiõeʒ:nec ſiłe eſt
de angelo.qꝛ angelꝰnon cognoſcit omia niſi intelligibi⸗
liter.aĩa vᷣo cognoſcit ſenſibilia ſenſibiłr. intelligibilia ĩ
telligibiliter.¶ Ad aliud dicendũ eſt.ꝙ licet ha beat cõ⸗
uenientiã cum om̃ibo in genere.non tñ in omnibo:con⸗
uenit em̃ cum ſubſtantijs coꝛpoꝛeis inanimatis in eſſe.
licet non in coꝛpoꝛeitate:cum animatis in vita:cuʒ ſen⸗
ſibilibo in ſenſu:et ex ꝑte incoꝛpoꝛeaꝝ. cũ angelis in in⸗
tellectu:cum deo ſiue dr ſubſtantia ſiue ſupᷣ ſubſtantiaʒ
ſm dyoniſiũ in intelligentia.Qec oꝑtet ꝓpter hoc . ꝙ di
catur om̃is creatura ſicut homo.quia homo habet per
qð cõuenit cum incoꝛpoꝛeis rõne anime:cum corpoꝛeis
rõne coꝛpoꝛis.qð non habet anima.

77 .

(Diffinitur terum S. vj.

aia ꝙ eſt ſuba ſpiritalis ſimplerx et in diſſolubilis: ĩ coꝛ⸗
poꝛe paſſibilis atq; mutabilis. Rõne cuiꝰobijcit᷑. ad qð
ponũtur tot differentie.i Qam ꝑ G̊ ꝙ dĩ ſpiritalis.videt᷑
dare intellectũ ſimplicis.¶ OPretẽa.incoꝛpoꝛea ẽ de pri⸗
mis differẽtijs.q̃re hic ponit᷑ de vltimis.¶¶ Itez paſſibi⸗
lis nõ videt᷑ eſſe dr̃ia:cum hõ nõ ↄueniat aie gloꝛificate.
qᷓ impaſſibilitatẽ habebit. 4 Simiłr indiſſolubilis non
vigetur eſſe dr̃ia.cũ diſſolubilitas ↄueniat omi creatuẽ.
Rñſio.ꝙ aia humana in medio eſt:ſube ſcʒ ſuꝑioris
gelice.⁊ infeꝛioꝝ ſubaꝝ. reſpectu inferioꝝ ſubaꝝ po
nitur illud qð dr. aĩa eſt ſuba ſpũalis ⁊c.reſpectu do ſu
perioꝝ dr̃ incoꝛpoꝛea paſſibilis atq; mutabilis.Qaʒ in
hoc ꝙ dr ſpũalis.ſeꝑatur a coꝛpulẽtia q eſt inferioꝛ. In

hoc aũt ꝙ dr ſimpler.ſeꝑatuꝛ a ſubſtantia ſpali que

compoſita.ſicut eſt ſpũs.qui dr natuꝛalis aut vitalis in

coꝛpoꝛe:per hoc autẽ q; dicitur indiſſolubilis.ſeꝑatur a

vegetabili in plãtis:⁊ ſenſibili in bꝛutis.quaꝛuʒ vtraq;
eſt ſubſtantia ſpiꝛitualis ſimplex ſed eſt diſſolubilis.
Er alia paꝛte incoꝛpoꝛea eſt communis diffeꝛentia ani⸗
me ⁊ angelo ſed paſſibile ſeparat:licet eniʒ aliquo mo/
do mali angeli poſſint pati.et boni de naura poterant

1

in,
bue:
eins
ick.
ng
tac
inn
nge⸗

i
cia
ter
ſe⸗
:

—

da animã in genere et diffiniendo ꝑ di

Lueſtio

mutari:tñ non hñt angeli hanc paſſibilitatetn vel muta

bilitateʒ. vt coꝛpoꝛe patienti ↄpatiant᷑ vel ſimul traſmu

tentur:et hoc eſt de quo loqꝗtur hic de bac paſſibilitate
mutabilitate in oꝛdine ad coꝛpus nium. ¶ Per H ptʒ
qualiter rñdendũ eſt ad obiectũ piimo.Qam li ſpiritua
le coartaret᷑ ad ſpũs incoꝛpoꝛeos:ſimplicitatẽ quandaʒ
impoꝛtaret:ſed hic accipit omuniter. vnde ſimplex in il
lo genere ſuꝑaddit..·Ad illud vo quod obijcitur de bac
differentia incoꝛpoꝛea.dicendũ ꝙ; ſcer reren ſit pone⸗
ſferentias ſpecifi

cas:non tñ eſt ꝓpterea in hac diffinitõne. in qua oſtendi

tur qualiter eſt inuariabilis aĩa.et qualiter variabilis

Ao terciũ dicendũ.qꝙ paſſibile accipit᷑ ex natura oꝛdi

nata ad coꝛpus. ⁊ mutabile ſimiliter. paſſibile auteʒ in

demoniboeſt ad penam. impaſſibile aũt quod ↄuenit aĩe
gloꝛificate: eſt ex gratia.4l Ad quartũ dicendũ.ꝙ lʒ am
ma vt eſt creatura poſſit deſinere eſſe ſi ſibi relinqueret᷑.
tñ indiſſolubilis eſt:quia nõ habet vnde diſſoluat᷑.quia
eſt ſepabilis a coꝛpoꝛe: quod nõ fuit in vegetabili planta
rum ⁊ ſenſibili bꝛutoꝝ:et ratio huieſt.qꝗa aĩa oꝛdinata
eſt ad ſummã imoꝛtalitatẽ ſcʒ deũ. Alie vo oꝛdinate ſunt

aad coꝛpus moꝛtale inq̃tuʒ buiuſmodi ſiue coꝛruptibile

teriali ipſius anime.

7 7 Iſa qmaditate aĩ

.. —
me. m ꝗ ptinet ad ſpeculatõein theolo
gicam: ſeqtur de cauſalitate ipſius. Et
primo de cauſalitate materiali quo ad
fieri:et etiã quo ad eſſe. Deinde de cau⸗
ſa foꝛmali.Tercio de efficiente. Quarto de finali. Lüc
em̃ dicimꝰſcire vnũquodq; cuʒ cauſas eiꝰ cognoſcimus
Etum autẽ ad fieri.¶ Pꝛimo oſtendendum eſt ꝙ non
ſit de diuina ſubſtantia.iſicut quidam beretici ſomnia⸗
uerunt. 4 Scdo ꝙ non eſt de materia ſpirituali.4 Ter
cio ꝙ non eſt de materia coꝛꝑali:ſieut quidam phi poſu
erunt a veritate oberꝛantes: ſed eſt creata a deo.ſicut ſu
pra habitum eſt. ,

embzum priumn
Bprimũ. non ſit vel fiat de der ſubſta⸗
tia. 2 te deo: oſtenditur. Si eſſet de ſubſtã
na dei: ſubſiantia dei vel eſſet ipſa aĩa vel
es anime: ita ꝙ anima xe ſuba dei produ
eretur. Si vo ſubſtantia cri anima eſſet. non eſſet ani⸗

a gaudeo ad triſliciam: ſubſtantia em dei incommuta⸗
bilis eſt. ſicut munis animi ↄceptio docet. Pꝛeterea di⸗
ceretur tunc.ꝙ anima eſſet ad ipſum ꝙ; dens. et ita vna⸗
queq; aĩa:et ita vna aĩa eſſet id ipᷣm qð alia.que om̃ino

Mma mutabilis a bonitate in maliciã: a veritate in erꝛorẽ

abſurda ſunt. Si vo ſubſtantia dei eſſz ſicut materia aĩ⸗

me. et alterũ eſſet foꝛma: cũ foꝛma ſit nobilioꝛ materia.
eſſet aliquid digniꝰ eo. Quoo cũ ſit impoſſibile:neceſſe
eſt dei ſuᷣam non eſſe ſicut materiam reſpectu creature
ongde nõ ẽ de ſuba dei vt de materia.4l Pꝛeterea. 'm ma
teriam fit rei tranſmutatõ ſi eſt in re mutabilitas: p Fᷣm
ſubſtantiam dei non ẽ tranſmutatio ſiue in ſubſtãtia dei
ergo nõ eſt dei ſuba materia reſpectu anime.ergo nõ de
ſubſtantia dei. ¶ Ieem non eſt anima genita ð deo vel ꝓ⸗
cedens.ſicut ſpirituſſanctꝰ: ſic em eſſet ipſum quod deꝰ
ergo eſt creata a deo vel facta:ſed dicit aug. ad petrũ de
fide:non vniꝰnature poſſunt eſſe qui fecit et factuʒ: non
g̊ anima ẽ de ſuba dei:ſiue de deo.ſiue a ai ↄtrari
um obijciũt quidã heretici ſc. Joꝛmauit deus homineʒ
e limo terꝛe et inſpirauit in eũ ſpiraculũ vite: ſed ſpira
culum vite nõ eſt niſi anima.g inſpirauit animam:ergo
anima eſt ſpiritus vel flatus xæi.ſed ſpiritus dei non eſt
niſi de dro. 4 Pꝛeterea. Johᷣ. vlti. Inſufflauit in eos Di⸗
eens. Accipite ſpiritũ ⁊c.mhil aliud aũt eſt ſpirit queʒ
ſufflamt niſi ſpiritus ꝓcedens de ſubſtantia dei ſcilʒ pa

it materia animaꝝ.

tris et filij: ergo pari ratõne cum dicitur inſpirauit ⁊c.
dicitur flatus ille de ſubſtantia dei.¶ Pꝛeter ea · non in⸗
diget deus extrinſeco ad hoc ꝙ inſufflet vel inſpiret: ſiẽ
homo vel anima indigz elemẽto ſuppoſito coꝛpoꝛis. Si
aũt non indigeret anima aliquo extrinſeco ad ſpirandũ
diceretur ſpirare de ſeipſa:ergo pari ratõne imo multo
ercellentioꝛi.ſi deus non indiget alio extra ſe ad ſpiran
dum flatum in coꝛpus.erit ſpiritus ille vel flatus ð deo
vel de ſubſtantia dei. 4 Item lumen eſt de lumĩe ſine di⸗

minutõne lucis a quo eſt. vel ex ꝑte foꝛme vel materie. et

ita ſine omi diminutiõe.nec tñ hoc lumen eſt iüllud:ergo
cum diuina virtus multomagis ſit potens ꝙᷓ virtus lu⸗
minis:gᷓ multofoꝛtiꝰde deo põt eſſe aliquis ſpiritus.qui
non eſt eiuſdem ſube cum co. ſine aliqua mutatõne ex
pte dei . ¶ Iem in genere coꝛpoꝛeoꝛuzʒ eſt accipere aliqð
primũ materiale: in genere ĩ coꝛporeoꝝ videt᷑ ꝙ poſſit
accipi aliquod pꝛimũ materiale: ſed ſi hoc ẽ. cum incor⸗
poꝛeum non ſit materiale coꝛpoꝛeũ:neceſſe eſt eſſe incoꝛ⸗
poꝛeum:et quod eſt primum materiale eſt pꝛimum in il
lo geneꝛe. ergo illud erit primum genere in coꝛpoꝛeoꝝ.
ergo vel creatum vel increatum: ſed creatum non poteſt
eſſe cum de illo ſimiliter poſſit queri. ergo neceſſe eſt eſſe
increatum. ergo deum: eꝛgo de deo eſt anima⸗et alie in⸗

coꝛpoꝛee ſubſtantie. Et ita fuit vna hereſis que dicebat

quemadmodũ yle fuit materia coꝛporuʒ:ita deus fu⸗
d quod dicendũ.ꝙ aĩa non eſt
e deo. p̊ eſt creata de ihilo:ſicut habet᷑ ab aug. et alijs
ſanctis in pluribo locis ſacre ſcripture. aũt ſit a deoo
facta.babet᷑ ꝑ hoc quod dicit᷑ Eccs.vlt.reuertatur pul⸗
uis in terꝛã de qua ſumptus eſtet ſpiritus ad deuz qui
dedit illũ:vel fecit pᷣm aliam Iram. Oꝛ autẽ ſit ex nihilo:
cuidentibo ratõmbo colliget᷑ infra.¶ No ea vo que obic⸗
cta ſunt. Rñdet᷑.ꝙ licet inſufflatio illa ſpũalis ſit ð deo
qua filius dei inſufflauit ſpm̃ſanctũ. q; fiare ſpinſanctũ
eſt ſpirare ipᷣm.cuʒ ſigno tñ aliquo:qui flatus potuit di
ci coꝛꝑalis et coꝛꝑaliter ꝓcedens aboꝛe xpᷣi homĩs:tam̃
cum dicit᷑ in Geñn. ꝙ deus inſufflauit hᷣm litterã. lxx. vel
inſpirauit: nõ ẽ intelligendũ ꝙ ſit flatus aliquis coꝛpo⸗
ralis. ſed nec ſpũalis qui ſit de deo vel de cxiſi ubſtantia
ſed a deo de nibilo. Hic em loquit᷑ de ſpiritu rõnali cre⸗
ato. ibi vo de ſpiritu eterno increato ꝓcedente iuiſ. ibilit
in coꝛda fidelium: licet aliquando eſſet ſignum aliquod
ad oſtenſionem. Ad ſeoᷣm dicendũ.ꝙ licet deus nõ in⸗
digeat aliquo extra ſe ad inſuiflandum vel ad inſpiran⸗
dum: ſicut aĩa que indiget elemento ſuppoſito:tñ non de
ſe eſt ille flatus.ſ̊ de nihilo factus:et ideo dicit᷑ yſa.lvij.
Omeʒ flatum ego feci et in. xlij. Hec dicit dñs creans et
extendens eos firmans terꝛaʒ et dans flatum populo ꝗ
eſt ſuꝑ terꝛã.et ſpiritũ omibo calcantibo ſuꝑ eom: ex qui
bus colligitur:ꝙ anima eſt ſpiritus vel flatus a deo cre
atus vel factus. non de ipſo exiſtens. 4 Ad illud vo qð
obijcitur. ꝙ lumen de lumine eſt ſine dim inutõne ſubie⸗
cti a quo eſt.et ita poſſit anima eſſe de deo vel dei ſubſtã
tia. Dicendum ꝙ illa multiplicatio locum habet in for⸗
mis babentibus communem materiam: que in hoc ha⸗

bent quandam virtutem ſpiritualem. vt poſſint ſe mul⸗

tiplicare.et vnum non erit alterum: vbi vo non eſt com
munis materia.nullatenus poterit eſſe multiplicatõ vel
pluralitas: ita ꝙ vnum non ſit id quod alterum: vnde
enim veniret pluralitas ſubſtantie. non ab ipſa forma
que vna eſt:nec ab ipſa materia eſt. cum nulla ſit:⁊ iðo
cæ cei ſubſtantia non poteſt eſſe. niſi deus eſt: filiꝰ em̃
ei deus eſt. et ſpirituſſanctus eſt de deo et eſt de?. 4 Ad
vltimum vo dicendum. ꝙ licet reducantur omnia cor:
poꝛalia ad materiam.ſicut habetur in expoſitione eius
quod dicitur. In pꝛincipio creauit deus celum et terꝛã

ẽ,non tamen ſic eſt in ſpiritualibus et in coꝛpoꝛeis ſub

ſtantijs: vt ad vnam reducantur materiam. ſed vel non
reducuntur ad materiam. vel diſtinguuntur in materie
bus:et in hoc decepti erant illi heretici:qui vnam pone

bant munem materiam ſpirituũ:eo eniʒ ꝙ coꝛpoꝛeitas

7

remouetur a ſpiritibus.eo remouet᷑ ↄtinuitas: et ꝑ ↄſe⸗
quens ineſt diſcretõ:&̊ nec eſt vnitas materie. neq; eniʒ
eſt vnitas materie vt fiat vnũ ex altero. Reſtat S.qꝙ non
eſt ↄmunis illa materia in ſpiritibo.ſicut heretici poſue
runt tendẽtes ad h̊ ꝙ om̃ia eſſent vnũ.¶ Sʒ adhuc obij⸗
ciunt heretici ſic.ↄſtat ꝙ aia eſt ad imaginẽ tei ſiẽ ima⸗
go. et non ſicut hec figura eſt imago herculis: ꝗ̊ eo mõ qͥ
imago dicit᷑ ſm phᷣm: cuiꝰgeneratio eſt ꝑ imitatõeʒ. ſed
in generatõne eſt generatũ de ſuba generati. g aia eſt de
ſubſtantia dei. Ad qð rñdetur ꝑ hoc quod dicit aug.in
li.de decẽ coꝛð.ꝙ aliter eſt imago tua in filio tuo:alit᷑ in
ſpeculo.In ſpeculo aũt imago tua nõ eſt illud quod tu.
In filio vo eſt imago tua m equalitatẽ ſube. In ſpecu⸗
lo aũt qᷓntuʒ longe eſt a ſuba tua.et tñ eſt imago tua. q;⸗
uis nõ talis ſicut in filio tuo m ſubam: ſic in creatura
nõ eſt hec imago cæi quod ẽ in filio.quia h̊ eſt qð pater
id ẽ. verbũ dei ꝑ qð facta ſunt om̃ia: ſicut em̃ in nummo
aliter eſt imago imꝑatoꝛis. et aliter ẽ in filio: ſic et tu nũ
mus di es:ex hoc melioꝛ.quia cũ intellectu ⁊ cũ quadã
vita nũmus tei es.vt ſcias etiã cuiꝰ imaginem geras: et
ad cuiꝰimaginẽ factus ſis:nõne nümus neſcit ſe ha beꝛe
imaginem imꝑatoꝛis:

Klembrumſe
EUwoſito ̊ ꝙ aĩe nõ ſunt de ſuba dei que⸗
ritur. Si anime habeãt materiã ſpiritalẽ
er qua fiant.¶ Et pꝛimo querit᷑ de anima
ade.vtrũ habuit materiã ſpũalem ex qᷓ ſie
de anima eue.vtꝛũ fuerit creata in ope ſexte

rei 4Sc ðo

.

buius ueſtõnis. .
IUrticnlus primus

X pꝛimũ quo querit᷑. Atrum anima ade ba
dbuit materiã ſpũalem ex q̃ facta ſit. videtur:
cum em̃ aĩa creando infundat᷑.⁊ infundendo
aũt ade non fuit foꝛmatũ vt videt᷑ nili poſt

creetur c

opa ſex dierum. ſicut aparet ex tertu Geñ. ſoꝛmauit hbo
Vminẽ de limo terꝛe: nec anima ade creata fuit pꝛius.q

ſi creata fuit in operibo ſex dieꝛũ.eo ꝙ eꝰquieuit ab om
ni oꝑe ſuo.quo ad genera ⁊ ſpẽs ↄdendas.⁊ quo ad ma
teriam: opoꝛtuit ꝙ aĩa ade ↄdita eſſet in operibo ſex die
rum. vel rõne ſui generis vel ſpẽi.vel rõne materie ſue:
bnõ rõne generis tm̃.nõ em̃ dicitur creatum genus ſine
ſpecie.nec ſpẽs ſine aliquo indiuiduo:qð ſi diceretur.q;

om̃ia iam creata erãt et ita genꝰ. ↄſtat ꝙ nõ ꝓpteꝛ hoc cõ

dita erat ratio multiplicandi: non em̃ habeĩr᷑ plãte ha
beant pr̃atem multiplicandi:niſi in rebo ſui generis. ſi⸗
militer nec om̃ia bꝛuta pratem multiplicandi hñt niſi in
rebo ſui generis. Reſtat ꝙ q; non dr anima bũana crea⸗
ta. ꝓpter creatõeʒ generis aiĩe in plantis vel in brutis.
opoꝛtuit ꝙ aliqᷓ ratõ aĩie humane adita eſſet vel materia
quia ſi nulla ratio ↄdita erat:non einm ꝓpteꝛ rõnem an
geli dicta eſt aĩa in ſua rõne creari.ſᷣm poc em̃ haberet
aia hũana ſm eſſe ſuũ pẽdentiaʒ abãgelo. Reſtat qᷣ ꝓ
aia hũana non ẽ ↄdita vel creata inter opꝑa ſex dierũ. ni⸗
ſi rõne materie ſpũalis:̊ cum pꝰ facta ſit.facta eſt ex il⸗
la materia.¶ Pꝛeterea. hoc videt᷑ per ſi imile: qꝛ dicit᷑ ꝙ
om̃ia coꝛꝑalia ↄdita erant in oꝑibo ſex dierũ in ſua ma⸗
teria:̊ pari rõne aĩa(cũ nõ ſit oĩno ſimpler) ↄdita fuit
in ſua mgateria: illa eũt non eſt nili ſi pũalis.ꝗᷓ in materia
ſpũali.(¶ Cont᷑ obijcit augu.Si illa materia ſpũalis a⸗
liqñ fuerit in ſua foꝛma cũ eſſet incoꝛpoꝛea. aut erat cuʒ
rõne aut ſine:ſi ſine rõne. irrationalis: ex irꝛatõnali S
facta eſt aĩa ronalis qð abſurdũ eſt. Si vᷣo erat cũ rõne
iam foꝛmã habebat oplentẽ.̊ᷓ nõ fiebat aima bũana er
ipa. Pꝛeterea.alie res nõ tm̃ erant ↄdite in materia.ſᷣ
in rõne foꝛmali. In h̊ em̃ di ſtinguit᷑ facẽ a creare:q̊ᷓ aĩa
hũana ↄdita ẽ in rõne foꝛmali in ope ſexte diei: ſᷣ nõ eſt
ratio foꝛmalis niſi ipᷣa ſit in ſua foꝛma cõdita. ergo ani⸗
ma ade fuit in ſua foꝛma condita.non ergo facta eſt er

diei.¶ Tercio de animabus alijs in pꝛincipali membro

———

materia. Ad pꝛimum dicendum. g, anima ade que

fuit pꝛima anima: condita fuit in oꝑe ſexte diei ſimpli⸗

citer ꝑfecta. AUnde non dicendũ eſt. ꝙ tũc ym materiaʒ
ſpiritalem fuit ibi ↄdita.nec ſᷣm rönez generis aime in
plantis.vel aĩantibo:nec ſᷣm ſimilitudinem in angelis:
co ꝙ vtrobiq; eſt ratõ ſpũalis.q Ad qð obijcit.ꝙ crea⸗
ta fuit poſt opus ſex dierũ.videt᷑ ex ſu pficie littere. cum
dicitur inſpirauit in faciẽ eius ⁊c. Rñndet᷑. ꝙ nõ ꝑ h̊ vo⸗
luit intelligere ꝙ tũc pmo eſſet aĩa ↄdita:cum pꝛius dix⸗
erit creauit hoĩem ad imaginẽ et ſunilitudinẽ ſuã.⁊ hoc
eſt m aĩam:nõ em̃ ſi matcria aĩe creata diceretur per h̊
ouenienter dici poſſet:ꝙ aĩa creata eſt ad imagin?: nam
imago attenditur ſᷣm foꝛmã. Si vo attendit᷑ ꝙ aĩa creã⸗
do infundit᷑ ⁊c.dicendux eſt.altero duoꝝ modoꝝ:vel ꝙ
anima hũana pꝛiꝰeſt ↄdita. ⁊ tũc eſt ↄiũcta ſicut foꝛma
ſeꝑabilis cũ ſua materia:cũ dictum eſt. inſpirauit ⁊c̃.et
tũc differẽtia eſt in ꝑte inter aĩam ade et aĩas noſtras:tqͥ
ad hoc ꝙ noſtre creando infundunt᷑.¶ Et ſi querat᷑.q̃re
anima huana ſic creata eſſet et poſt ↄiuncta.non autem
ita dicat᷑ de animabo bꝛu toꝝ. Rñdet᷑.ꝙ ꝑ hoc voluit de

us deſignare dr̃iam aie bumane ad alias:ꝙ ipᷣa eſt ſeꝑa

—

bilis tanq; hñs modũ exiſtendi p le. alie aut anime non
habent. Elel potiꝰdicendũ eſt.ꝙ ſicut aĩa noſtra creãdo
infundit᷑.ita fuit de aĩia ade. Unde in ope ſexte diei for⸗

matus eſt homo dæ limo terꝛe: 2 9ↄdita eſt aĩa et creando

infuſa..: Si aũt queꝛat᷑ ad quid tũc faciat mentõeʒ poſt
opa ſer dierũ.Rñnderi põt.ꝙ expᷣſſio facta eſt. ne crede⸗
retur ſic eſſe creatũ hoĩem ſicut aĩalia.vt nõ babeꝛet ani
ma eſſe ſuum aliqͥ modo p̃ter coꝛpꝰ:quẽadmodũ nec ha
bet anima bꝛuti. Pꝛeterea.vt oñderet᷑ pꝓ recapitulatõeʒ
̈ de homine ſpaliter erat ſermo.et de alijs Apter ipſum
vt expſſione facta. notaꝛet ꝙ homo factꝰ eſt de limo ter⸗
re ertra ꝑadiſum. ⁊ poſitꝰſit in delitijs padiſi ad operã⸗
dum et cuſtodiendũ. In his aũt omibo nibil temere aſ⸗
ſerendum eſt. ſec pbabiliter Fm ratõnem ſcripturarum
dicendum.

DODſcõm quo querit᷑ de anima eue.VAtrũ fue⸗
rit creata in ope ſexte diei. qd videtur ꝑ boc
dicit᷑. creauit hoĩem ad imaginẽ 2 ſimilitu
dinem ſuã. maſculũ et feminã creauit eos:q̊ tm̃ ↄditus ẽ
adam ſed et eua. Si vo eua creata eſt. boc nõ eſt niſi Fm
animam.Fᷣm enim coꝛpus qualiter poſſet intelligi vt ſi⸗
mul fierent adam et eua 'm coꝛpus: cum vnum coꝛpus

ſcilicet eue.eſſet de coſta ade. Si emim erat de coſta foꝛ
matum.tunc coſia pꝛeceſſit:quare adam ante euam eſt

foꝛmatus. non ergo ſimul ſᷣm coꝛpus ergo ſi erat ibi ſi⸗

multas quod videtur peꝛ hoc ꝙ ſub quadam indiſtin⸗
ctõne dicitur.erat anima ene condita in opere ſexte diei

Contra.per ſupꝛadictam ratõnem. Amma creando
infunditur ⁊c̃.ergo cum coꝛpus eue ſit de coſta ade. ne⸗
ceſſe fuit vt anima eue poſtlerius eſſet cõdita:ergo ſi coꝛ

ma eius creata eſt poſi opera ſex dierum. 1
ꝙ ſi ſin rationem maris ⁊ femine factus e omo ĩ ope
ribus ſex dierum. non tm̃ adam factus eſt ſᷣm animam
et coꝛpus.ſed et eua ſimiliter in opere ſexte diei:ſed non

pus eue foꝛmatum eſt poſt opera ſex lrk⸗ 7 am

ſimul in parte indiuiſibili diei illius. vt non ſit contraꝛi

um quod dicitur conſequenter.qꝙ eua foꝛmata eſt de la⸗

tere viri.et quod dicitur in eccleſiaſtico.ex ipſo creauit
adintoꝛium ſimile ſibi:et ſic omnia illa dicerentur ꝑ re⸗

capitulationem quandam. vt maioꝛ fieret expꝛeſſio.Cũ
enim fecit herbas et plantas in opere tercie diei.nonne
tunc et ligna paradiſi. ergo paꝛi ratione de alijs. Al po
teſt dici.ꝙ adam factus fuit in operibus ſexte diei · tamẽ
hm coꝛpus quia adam fuit ratio condendi bumani ge⸗
neris de latere em eius facta eſt eua. de ipſo autez 7 eua
bumanum genus. et ita fuit principium humani gene⸗

ris.pꝛopter hoc potuit includi in illis operibns a gbus

deus requieuit condendo rationes rerun. &t ᷣm ̊ re⸗

den
inet
W
nine
hgelis⸗
bceg⸗
5 ſo⸗
1odir
ſpers
hann
crei⸗
rl
ung
nder
as:g
kre
Mein
nitr
enon
ddo
for⸗
nde
poſt
ree⸗
tont
he
ſoe
um
er⸗
ri⸗
,,

= — — —

= ⸗

oe
9

(Queſto

ſponſio eſſʒ ad hoc ꝙ dicit᷑.maſculũ et femĩam fecit eos
idẽ.Fᷣm coꝛpus ade materialiter. ex quo poſt foꝛmauit
coꝛpus eue. vel fecit hoiem ad hoc vt eſſet maſculus 2 fe
mina.et ꝑ illa genꝰ hũanum multiplicaret. ¶ Alig dice
bant ꝙ aĩma vtriuſq; erat creata in ope ſexte diei. vt eẽt
ſenſus.maſculum et femiam fcecit eos.i.aĩmas cõdidit
ad imaginẽ ſua:ntam maris qᷓ; femie.coꝛꝑa vᷣo poſt foꝛ⸗
mata ſicut recitat ſcriptura.¶ Sʒ tüc querit. quare nõ
dictũ eſt. de eua ſicut de adam:de adam em̃ dicit . ꝙ foꝛ⸗
mauit hoĩem de limo terre et inſpirauit ⁊c. de eua vo ni
bil dicitur quo ad cõiunctõem aime cũ coꝛꝑe. Si do ai⸗
ma eue eſſet ꝑ ſe pꝛimo creata.et poſt ſuo coꝛꝑi cõiũcta.
videret᷑ ſilr dicẽdũ:nõ aũt ſilłx eſt di ctũ. aliter videtuꝛ
ratio ex pte eue et ex parte ade. Mihi verin imiliꝰ videt᷑
fm pꝛim modum dicenduʒ.ſaluo tñ iudicio melioꝛis
ſententie.

Membꝛum terciuz pꝛin

nius queſtionis.
NS mem bꝛũ terciũ huiꝰ qõnis vbi agit᷑ de
aĩabo alijs. Si habeãt materiã coꝛpalem
de qua ſiãt. Circa h q̃rit᷑ pꝛio de aiabus
getabilibo ĩ plãtis.¶ Secũdo de aĩabo
enſitiuis in aialibo. ¶ Lercio et pꝛicipalit de aĩabo ra⸗
tionabilibo. Iuerũt em quidã ꝗ dixerũt aiaʒ eſſe ex aĩa.
ſicut coꝛpꝰ ex coꝛꝑe eſt.et hoc extendebãt ad aĩaʒ rõnalẽ
ſed de alijs dicetur pꝛius.

rticulns primus.

Elod auteʒ aĩa ex aĩma ſit. videt᷑ tũ in plan⸗
tis tũ in qnibuſdã aiĩmalibo.Cũ eĩ deſcindit
nõ eſt ſine aima:ſic ergo ꝑs coꝛꝑis deſcindit a toto coꝛ⸗
poꝛe.ita aĩma ꝑtis coꝛpoꝛis erit ex aĩa totius coꝛpoꝛis.
Mꝛeterea.ſi totũ coꝛpus arboꝛis fuit aĩatũ. aĩma ẽ ꝑ
totũ coꝛpus.ſic foꝛma impᷣſſa:ſ foꝛma impᷣſſa recipit di
uiſionẽ ſᷣm diuiſionẽ coꝛꝑis.ꝗq̊ᷓ aĩma erit ex aia. 4 Pꝛe⸗
iuidat ꝑ partes. erit ĩ qua⸗

terea.ſuppoſito ꝙ aĩma nõ di
libet ꝑte.facta ꝗ̊ deciſione.erit tota in ꝑte deciſa.⁊ tota
ĩ eoa qͥ ſit cœciſio ſiue ſeꝑatio:cũ eꝛgo ꝑs deciſa nõ ſit aĩ⸗
mata mſi ꝑ hoc ꝙ fuit in coꝛpe tota.erit aĩa Ptis oꝛigi⸗
nem ſumẽs ab aima totiꝰ.. ꝛeterea. in reb⸗ que fiunt
Fm naturã cũ ignis ẽ ex igne.dicimꝰ foꝛmãſin generato
igne eſſe ex foꝛma:gignẽtis natura em̃ ẽ pꝛincipiũ ex ſi⸗
milibo ſilia ꝓducẽdi.&̊ a ſimili.cũ hec, ꝓductio ſit ſm na
turã.diceret᷑ aia ex aima eſſe. ¶ LTotra arguit᷑. ꝙ aia ñ

eſt ex aima ſ̊ tm̃ aiatũ ex aĩato:et pꝛimo ꝓbat᷑ ꝙ aĩa nõ

diuidit ꝑ diuiſionẽ coꝛpoꝛis.nec ꝑſeipam. Solũ em̃ il⸗
