nis coꝛꝑalis eiꝰqð circũſcribit᷑:cũ q̊ nõ oĩs crearura ſit
coꝛꝑalis.nõ oĩs creatura ẽ localis.¶ Itẽ terminꝰnõ di
cit ꝓpꝛie rei niſi habẽtis quãtitatẽ:ſᷣ̊ nõ oĩs creatura hʒ
quatitatẽ.̊ nõ oĩs creatura ẽ localis. aũt aliqͥ rea⸗
tura nõ hʒ quãtitatẽ.ptʒ in aĩa.qꝛ nõ eſt ĩ maioꝛi coꝛꝑe
maioꝛ.nec in mĩoꝛi mioꝛ.¶ Cõtra Herñ.ſuꝑ Can.vj.
omeł.demꝰſoli deo ſic ĩimoꝛtalitatẽ ſic incoꝛpoꝛeitatem.
cuiꝰnatura ſola nec ꝓyt᷑ ſe nec ꝓpt̃ aliud ſolatõ indiget ĩ
ſtrumẽti coꝛpoꝛei: liquet at᷑ oẽm ſpiritũ creatũ coꝛpoꝛeo
indigẽ ſolatõ.ſ̊ qð indiget ſolatõ coꝛpoꝛeo. locale eſt.
oĩs ſpũs cꝛeatꝰlocalis.Sʒ de coꝛpꝑe ↄſtat. oĩs creatuꝛa
cũ ſit coꝛꝑalis vel ſpũalis.localis erit. Itẽ aug.in li.de
aĩa ⁊ ſpũ.Ex eo intellectuales naturas coꝛpoꝛeas dice⸗
mus.ꝙ loco circũſcribũt᷑.ſᷣ̊ qð loco circũſcribit᷑ locale ẽ
Soĩs creatura localis ẽ.cũ illa ſit de qᷓ minꝰ videt᷑. Iteʒ
ambꝛo.in li.de ſpũſcto.Ois creatura certis ſue nature
circũſcripta ẽ limitibo.ſ̊ qð tale ẽ locale dicit᷑ ̊ ⁊c. Ad
idem facit qð dic hieꝛo. in li.de ſpũſcto. Ois ſubſiãtia
facta.circũſcriptã hʒ ſubſtãtiã.licʒ eĩ quedã locis finibo
coꝛꝑalibo nõ ↄtineãt᷑.circũſcriptõe tñ ſubſtãtie nõ carẽt
Er his colligit᷑. ꝙ oĩs creatura coꝛꝑalis ſeu ſpũalis lo
calis ẽ.¶¶ Ad qð dicẽduʒ. ꝙ locale dicit᷑ duobo modis.
ſicut tãgit᷑ in li.de aĩa ſpũſcto. Dicit᷑ eĩ locale vno mõ
qð coꝛꝑalẽ hʒ dimẽſionẽ ⁊ circũſcriptõneʒ. q̃ aſſignat᷑ ei
pᷣncipiũ.mediũ ⁊ finis:⁊ ſᷣm hũc modũ nõ dicit᷑ oĩs cꝛe
atura localis.Dicit᷑ iteꝝ localis.q̃ ita alicubi pñs ẽ to
ta.vt alibi nõ ſit.⁊ ᷣm h̊ dicit᷑ oĩs cꝛeatuꝛa ex ↄditõe pu
re creature localis.¶ Per hãac diſtictõʒ pt᷑ ſolui qð ob⸗
iectũ ẽ.Cũ eĩ dicit᷑ locꝰẽ terminꝰrei ↄtinẽtis aliã rẽ:ĩtel
ligit ̊ ꝓpꝛie ĩ coꝛpalibo.in ſpũalibo ᷣo ꝑ quãdã ſiłitudi
nem:h̊ nõ dicit᷑ ois creatura ſic localis.vt vnaqueq; cõ
tineat᷑ ab aliq̃ alia creata:ſic em̃ ĩ vltimo ⁊ ſupᷣmo ẽ di⸗
cẽ.ꝙ ↄtinet alia.ipᷣm aũt nõ dicit᷑ eẽ ĩ loco.eo ꝙ ab alte⸗
ro coꝛꝑe ↄtĩet᷑.ſic ĩ creatuꝛis ſpũalibo ſeꝑatis:qᷓ maioꝛis
vᷣtutis c.dicit᷑ ↄtinẽ aliã q mioꝛis ⁊ẽ vᷣtutis. In aliq̃ vᷣo ẽ
ſtaꝛe.q̃ ñ ab aliq cꝛeata ↄtiet᷑.On ſupᷣmis ꝗᷓ dẽ locales
ſũt.qꝛ ꝓpꝛio tmio ↄtinẽt᷑.vł vere.vł ᷣm ſilitudinẽ.⸗ d
ſcðm ẽ dicẽdũ.q finis pt᷑ dici pꝛie vł coĩt᷑:ſi ꝓpꝛie ſic ẽ ĩ
coꝛꝑibo.ſi coĩt ſic ertẽdit᷑ ad ſpũales creatas:dẽ eĩ eccs
iij.ſuꝑ illð oia tp̃s hñt.ꝙ ſube ſpũales ñ ↄtinẽt᷑ loco.ſᷣ h
ĩtelligit᷑ ð loco ꝓpꝛie.De loco vᷣo coĩt᷑ dĩc aug.ĩ li.de fide
ad petꝝ ineſt ſingulł fminꝰnaturał.qͥ ad ſeinuicẽ diſceꝛ
nũt᷑.¶ Ad illð vᷣo qð vltĩo obijcit᷑ ꝙ tminꝰẽ quãtitatis.
Dicẽdũ ꝙ tpᷣs ẽ quãtitatis dimẽſiue.⁊ ẽ fminꝰquãtita⸗
tis vᷣtuał.ſic oñdit aug.ĩ li.ð quãtitate aĩe.Liczʒ eĩ quã
titas dimẽſiua ñ ↄueiĩat ſpiritibo.oↄueit tñ quãtitas vᷣtu⸗
alis.Dicũt᷑ etiã eẽ ĩ loco vł ꝗꝓpt᷑ diffinitõeʒ ſube.vel ꝓpt
oꝑatõeʒ: ⁊ ſic poſſunt adeẽ loco coꝛꝑali ipᷣe ſpũales ſbe
Fm ꝙ dic Damaſ.dicit᷑ angelꝰeẽ in loco.qꝛ adeſt intelli
gibiliter ⁊ circũſcribit᷑ vbi operat᷑.

(Mlembru ſecundum.

D ſecũdũ q̊ͥ qrit᷑ viꝝ oĩs creat᷑a habeat eã
dem differẽtiã localitatis.q ſic videt᷑.locꝰ
eĩ coꝛꝑał coĩt᷑ accipit᷑.ſiue rſerat᷑ ad ſpũs
line ad coꝛꝑa:a vtrũq; dẽ circũſcribi. Uñ

aug. de eccliaſticis dogmatibo. Ex eo coꝛpeas credimꝰi⸗

tellectuales natas.qꝛ localit᷑ circũſcribũt᷑:de coꝛꝑibo at
maiĩfeſtũ ẽ. Cũ & vna ſit rõ loci.⁊ vtrobiq; ↄueĩat circũ⸗
ſcxibi.vꝛ locale dici ð ilł ſᷣm eãdẽ differetiã localitatis
3 Zriũ ſic ondit᷑.locale eĩ dẽ qð figurã bzʒ. ſic dicit
loh.damal.vt coꝛꝑalit᷑ ↄpᷣhẽdat᷑ ⁊ alibi ñ ſ natuꝛã figu
rãt᷑ itellectuales. nec tres dimẽſiões hñt.qꝛ ĩtellectu lit
aſſunt. Sʒ ñ ſic ẽ ð coꝛꝑibo. locale ũ dꝛ ſᷣm eãdẽ rõneʒ
localitatis ſ differẽteʒ: reſtat g ꝗ; aliter dicitur ſpiritꝰ
localis ⁊ aliter coꝛpꝰ.l Sʒ nũquid intantũ extenditur

neo⸗
l5
Ma
d
cce⸗
lee
e;
tre
Do
ina
iv
ret
8lo
g.
n
atei
ce
to
po
ob⸗
eel
tyci
cᷣ
di⸗
lte⸗
ons
zoi
gles
A
cei
ccs
Eb
ſide
iſcer
atis.
nitv
qi
brn⸗
pt
ſbie
elli

ſit
ſez
ur

¶Mueſtio

locale.vt om̃e genꝰtermĩatõis ↄtineat:quoddã eĩ ↄtine
tur loco.quoddã ↄtinet᷑ tꝑe.quoddã ↄtinet᷑ ↄpᷣhenſione
Cũ g̊ oibo his modis dicat᷑ ↄtineri ſiue ↄpᷣbẽdi.nũquid
ex h̊ dicit᷑ locale.¶ Ao qð dicẽdũ.ꝙ ſicut dictũ ẽ.ſpũs
⁊ coꝛꝑa localia dicũt᷑ in aliã ⁊ aliã differẽtiã localita⸗
tis. licʒ eĩ locꝰ coꝛpalis vtrobiq; accipiat᷑. ⁊ circũſcpᷣtio
coĩter dicat᷑: alit᷑ tñ ⁊ alit dicit᷑ coꝛpꝰcircũſcribi ⁊ ſpũs.
coꝛpꝰeĩ dicit᷑ circũſcribi loco.vt ꝑs ſit in ꝑte loci.mĩoꝛ ĩ
mioꝛi:maioꝛ ĩ maioꝛi.⁊ totũ ĩ toto.h̊ excepto q de coꝛpe
dñico dicit᷑ ꝙ ẽ ſub ſacramẽto. hʒ pꝛia diſquiſitõem
ſpũs aũt dicit᷑ circũſcribi vt totũ ſit intra ⁊ nihil eiꝰ ey.
nõ ↄmetiẽdo ꝑtẽ ꝑti cũ hmõi nõ habeat. Ad aliud vᷣo
dicẽduʒ.ꝙ licʒ ſint diuerſi modi ↄtinẽdi loco.tꝑe.⁊ ↄpᷣ⸗
hẽſione: tñ ꝑ quãdã anologiã ſe habẽt.vt qð ↄtiet loco
ptinet᷑ tꝑe.qð vᷣo ↄtinet᷑ tꝑe.ↄtinet᷑ ↄpᷣhbẽſione.nõ ecõuer
ſo.qꝛ vᷣo verbũ ↄpᷣhẽſionis(ſic̃ habet᷑ ĩ libꝛo de videndo

teo) dicit᷑ de re illa.cuiꝰfines circũſpici poſſunt.ꝑ quã⸗

dam ꝓpoꝛtõneʒ ſine ſimilitudinẽ ſe habet ad eſſe in loco
vbi ſᷣm gcceptionem ↄmunioꝛem dicitur finis.

embꝛum tercium.

rð

D terciũ quo querit᷑ vtꝝ poſſit eẽ ſine lo⸗
calitate.ad qð ſic.localitas depẽdet a rõe
coꝛꝑis.̊ angelica natura.cũ ſit ſuba ſeꝑa
ta a coꝛꝑe.nõ hʒ depẽdentiã a coꝛꝑe vel cõ
ditõibo eiꝰ: põt eſſe ſine localitate. ¶ Joꝛte dicẽt ꝙ q̃
ad ſubaʒ põt eẽ angelꝰſine loco ł̊D nõ quo ad oꝑatõʒ ſiue
actũ.Cõtra ꝙ ſic.duplex eſt actꝰ:actſcʒ ↄtemplatõnis
quo ↄtẽplat᷑ ũ.⁊ actꝰ ꝓpꝛie cognitõis quo ſe cognoſcit
vel alia a ſe:ſ quo ad nentꝝ actũ bʒ depẽdentiã a coꝛꝑe
Vnde aug.ad oꝛoſiũ.ſpũs ↄditꝰ ſicut ẽ ãgeloꝝ.qᷓᷓ ſine
tꝑe ↄ tẽplet᷑ dei eternitatẽ.xveritatẽ.caritatẽ:tñ qꝛ ex tꝑe
in inferioꝛibo iuſſa dei ꝑficiũt iure credũt᷑ moueri ĩ tꝑe

p boc excludẽs locũ.⁊ ptꝰſequit᷑.ſpũs hoĩm mouet ĩ txe
remiſcẽdo p̃terita.futura expectãdo.alia noua diſcẽdo:

nec tñ motꝰ iſte ẽ in loco:multoſoꝛtiꝰh̊ eſt ĩ angelis.cuʒ
ſe vł alia cognoſcũt.qᷓ creatura aliq vel ̃m ſubaʒ vł ſᷣm
actũ.nõ hʒ depẽdentiã a loco ⁊ ita nõ dicet᷑ localis.hᷣ ſi

ne localitate poterit eẽ.¶ Itẽ intellectꝰ ꝑ impoſſibile.;

nullũ coꝛpꝰeẽt.⁊ tñ ſuba incoꝛpoꝛea eẽt:abſtrahẽt᷑ tũc a
localitate.ᷓ aliq̃ creatura põt eẽ ſine localitate:nõ eꝛgo
Aꝛiũ ẽ creature eẽ localẽ.¶ Sed tũc obijcit᷑ nũquid ſiẽ

te deo ꝓpꝛiũ ẽ eſſe vbiq;. nũquid ſumilit᷑ ꝓpꝛiũ ẽ creature
eſſe hic.⁊ ꝙ nõ alibi:pᷣ ⁊ ſi nõ eẽt coꝛpꝰ.diceꝛet᷑ deꝰeẽ vbi

qᷓ; in ſeipᷣo.ſiẽ videt᷑ dicẽ aug.a dardanũ. vbiq; ẽ deꝰ.qꝛ
nuſeỹ ẽ abſens. in ſe aũt ipo.qre nõ ↄtinet᷑ ab eis ꝗbo eit
pñs.Et iteꝝ aug.ↄtra maximinuʒ. ꝗᷓrenteʒ anteq facẽt
celũ 2 terꝛã.anteq facẽt ſctos.vbi habitabat:babita
bat ĩ ſe ꝰapud ſe habitabat.apð ſe fuit.Silr videt᷑ di
cere cæ ſubſtãtijs ĩcoꝛpoꝛeis ſeꝑatis.qꝙ ſint hic:ita ꝙ nõ

ibi. Ad qð dicẽdũ.ꝙ localitas put depẽdet a coꝛꝑe.ẽ

ↄditõ ſine q̃ põt eẽ aliq creatura:ſ̊ pᷣm ꝙ extẽdit᷑ vt dica

tur vnaqueq; creatura habẽ ꝓpꝛiã termiatõeʒ. ſic nõ põt

elſe creatura ſine illa termatõe. ſiẽ nõ põt eẽ ſine mo: ſ
oc nõ ↄſueuit ſcpᷣtura vocare localitatẽ. ¶ Ad h̊ autẽ

qð obijcit᷑ de deẽt vbiq;. ⁊ ſi nõ eẽt coꝛpꝰ:⁊ ſiłr angelꝰ
babẽt eẽ h.ita ꝙ nõ ibi. dicẽdũ ẽ:q eẽ vbiq; dicit᷑ dupli⸗
cit. ꝓpꝛie dicit᷑ ẽ pnteʒ om̃i loco.⁊ ſic nõ exiſtẽte coꝛꝑe.
nõ dicẽt deꝰ vbiq;ʒ. Alio vᷣo mõ dẽ eẽ pnñteʒ om̃i creature
vel ñ deficiẽtẽ reſpetu alicꝰ.⁊ ſᷣm h̊ ñ erñte coꝛpꝑe.dicẽt᷑
t vbiq;: ſi ſic acciꝑet᷑ dupłr.tũc vno mõ dicẽt᷑ ð an⸗

gelo. ꝙ eẽt H.et ſi ñ eẽt coꝛpꝰ:̊ nõ ẽ ↄſuetudo ſcpᷣture ſic

chritudine vniuerſi.

dicẽ eẽ h. ſ̊ magis eẽ h̊ vel illð.vt ꝑtitõ attigat ſubaʒ nõ
locũ aut ſitũ. Si at᷑ qrat᷑ vtx ſit ꝓpꝛiũ create eẽ alicubi.
Rñdendũ.q ꝓpꝛiũ dꝛ dupłr.vel vt ſimpłr.xł vt ſᷣm tps
ſiue vt dicat alis nomĩbo pᷣm ſubazʒ ⁊ ſm actũ ꝗ nũc eſt
pꝛimo modo non dicit᷑ eſſe ꝓpꝛiũ creature.vt ꝙ ↄueniat
om̃i creature eſſe alicubi.ſcðo vᷣo modo dicitur.

xvjſ.
Ertitur oſideratio

temũ poſt ↄditões creature ex ꝑte quã
titatis. circa ↄditõnes ex ꝑte q̃litatis q̃
ſunt verũ bonũ ⁊ pulchrũ. De veritate
at᷑ ⁊ bonitate dictũ ẽ ſuꝑiꝰĩ tractatu de

eẽntialibo dictis ð deo. ſeqtur oſideratõ ð pulchritudie

⁊ pulchro.Circa quod ſic poſſunt diſtingui queſita.
4 Pꝛimo quid ſit pulchrum.
Secundo que ſit differentia pulchri ⁊ apti.
Tercio cui rei conuenit pulchrum.
Quaꝛto.v.pulcꝛitudo poſſit augeꝛi hminui ĩ vniueꝛſo
OQuito er ꝗbo colligat᷑ pᷣncipalit᷑ mdᷣi pulchritudo.
Sextog que conferant ad pulchritudinem.

embrumprimum.

Irca ratõeʒ pulchri ſic. Pulchrũ ⁊ bonũ

Querit᷑ ̊cũ vtrũq; addat ſuꝑens: ꝗd ad⸗

dit pulchrũ .
diſpoſitõneʒ reſpectu alicmiꝰ cauſe.pᷣ bonũ dicit reſpct᷑u
cauſe finalis:cũ ẽᷓ pulchrũ differat rõe a bono reſpectu
altiꝰcauſe ſumet᷑ n niſi rſpet᷑u cauſe foꝛmal. ð etiã vr

cũ em̃ tria inſint creature.modꝰ.ſpecies ⁊ oꝛdo:ſpecies

maxime videtur eẽ illud pᷣm qð determĩat᷑ pulchritudo
Vnde ſpecioſuʒ pulchrũ dicere ſolebamꝰ.ſᷣ ſpẽs ſumit᷑

ex ꝑte foꝛme:ergo pulchrũ ex ꝑte foꝛme.Sʒ ſi ex ꝑte foꝛ

me.cũ veꝛitas ſimilit᷑ accipiat᷑.ex illa ꝑte nõ differũt ve
rum ⁊ pulchrũ:ꝙ ſi differũt.que ẽ ̊ differẽtia vł cauſa
diſterẽdi. Rñdet ꝙ veritas ẽ diſpoſitõ ex ꝑte foꝛme rela
ta ad interiꝰ:pulchꝛitudo vᷣo ẽ diſpoſitõ ex ꝑte foꝛme re
lata ad exteriꝰ. Solebamꝰ eĩ pulchꝛũ dicẽ qʒ ĩ ſe hẽbat
vñ ↄueniẽs eẽt ĩ aſpectu. O aũt pulchꝛũ accipiat᷑ ex ꝑte
foꝛme.ptʒ ꝑ h̊ qð dic dyoni.ſᷣm ipᷣm pulchꝛũ oĩa diſtin⸗
guũt᷑.⁊ aug. de natura boni. In hoĩs foꝛma qꝛ maioꝛẽ
pulchꝛitudo.ĩ eiꝰ ↄpꝑatõe ſũme pulchꝛitudo defoꝛmitas
dẽ. Sʒz Em H̊ ad diceduʒ ẽ de eo qdð dĩc dyomi.in li.de di
ui.no.Decoꝝ ⁊ bonũ ſᷣm oẽm cazʒ oĩa affectãt.Ex qͥ vi⸗
det᷑ cũ appetitꝰ ſit ſinis.q decoꝝ ſiue pulchꝛũ reſpicit ſi⸗

nem. Ad qð dicẽdum ꝙ affectare ſiue appetẽ dicit᷑ xꝛie

⁊ coĩter reſpectu finis ꝗq cauſa finalis dicit᷑: coĩter ſm
ꝙ om̃e in qͥ quieſcit appetitꝰdicit᷑ finis.vt qð delectabi⸗
le intellectui dicit᷑ apetẽ intellectꝰ.⁊ qð ẽ delectabile vi

ſui viſus.⁊ ita de alijs:⁊ ᷣm bunc modũ decoꝝ ſiue pul

chꝛum cadit in naturali appetitu omnium rerum.

embrum ſecundũ.

ferẽtia pulchꝛi 2 apti. Ad qð rñdet yſið.
c ſũmo bono. decoꝛ elemẽtoꝝ oĩm in pul
chꝛo ⁊ apto oſiſtit: ſ̊ pulchꝝ ẽ qð ꝑ ſeipᷣm

mentũ.⁊ vt victꝰ. Ideoq; hoĩeʒ dicimꝰ pulchꝛũ ad ſe.qꝛ
nõ veſtimẽto ⁊ victui ẽ neceſſariꝰ.ſᷣ iſta homini ideo at
illa apta.qꝛ ad alið.i.ad homini accõmodata. ſibimet
ſunt neceſſaria.̊ᷣ ⁊ de elemẽtoꝝ naturis dicẽduʒ eſt. Vi

detur ꝗᷓ differẽtia pulchꝛi ⁊ apti ĩ hoc.ꝙ pulchꝛũ dicat᷑

ĩ ſeip̃ᷣo: aptũ vᷣo ſᷣm ꝙ homĩ accõmodat᷑ vł alteri rei cui
ↄueit.vñ vẽ pulchꝝ ꝗpꝛie ex ſpẽ dici ſine foꝛma.large ac
cipiẽdo ſoꝛmã:aptũ vo ex ↄiũctõe decẽti cũ alio.

embrum terciũ.

Diterciuʒz quo querit᷑ eni rei ↄueniat pul⸗
chꝛum. hoc eſt vtrum malũ culpe dicatur
pulchꝛum vel malum pene.vel minus bo⸗
num ↄpꝑatõne maioꝛis.⸗ malum cul
enõ dicatur pulchꝛũ ſic accipit᷑. Malũ culpe inqtum
hmõi nõ eſt veſtigiũ dei.̊ pulchꝛum ĩ creatura inq tum
ſic eſt. eſt veſtigium dei.ergo malum culpe non eſt pul⸗
chꝛum.ꝗl Quod etiam videtur ex hoc.quicqd em̃ defoꝛ⸗

ſunt idẽ in ſuba.ſiẽ habet᷑ a dyoniſio ĩ li.
c diui.no.ſ̊ aliquaꝝ ẽ differẽtia ratõis.

ens quo differt a bono. vtrũq; aũt dicit

Apoſia hac diſteretia. ↄſeqnt qrit᷑ ð dir

4 — —

(puleti ?.vt hõ ex aĩia ⁊ mẽbꝛis ↄſtans:aptũ vo vt veſti

mat pulchrũ oſpontt pulchro. malum culpe defoꝛmat
pulchrũ.ſᷓ maln culpe nõ eſt pulcprũ ¶ Cotra dic dyo
ni. in li. de diui:no. Malũ ẽ ad ↄpletõeʒ oĩs. ↄferẽe to
ti. nõ impſectũ eſſe ꝑ ſeipᷣm largiẽs:ſᷣ qð eſt hmõi.ẽ ali⸗
quo mõ bonũ.qdð aũt eſi aliquo mõ bonũ? pulchrũ. Itẽ
malũ nõ vſq;quaq; pꝛiuat᷑ bono. nec pulchro: cuʒ pul
chrum ? bonũ ſint idẽ. ¶ Ad qð dicẽdũ ꝙ malũ ineqtũ
bmõi tefoꝛme ẽ.⁊ ipa malitia defoꝛmitas. Vnde qͥ ad hᷣ
nõ eſt bonũ:tñ nihilominꝰ inĩtuʒ er malo elicit bonuʒ
Dicit᷑ qᷓtum ad h̊ ↄferẽs.ꝛ ſic in oꝛdine dicit᷑ pulchrum
nõ ᷓ pulchrũ dicit᷑ abſolute.ſᷣ pulchrũ ĩ oꝛdine.ĩmo po
tius dicẽduz ẽ. ip̃e oꝛdo ẽ pulcher. Ande auqin li. de ci⸗/
ui. dei. rj. ſicut ↄtraria ↄtrarijs oppoſita Fmõis pulchri
tudinẽ reddũt.ita quadã nõ verboꝝ ſ rerũ eloquentia
ↄtrarioꝝ oppoſitõne ſeculi pulchritudo oponit᷑.qꝛ recte
poſitũ eſt in Eccleſiaſtico. xxxiij. boc mo. Cõtra malum
bonũ ſtat 2 ↄtra vitã moꝛs:ſic ↄtra virũ iuſtũ peccatoꝛ.
ſic intuere in oĩa opa altiſſimi.bina ↄtra bina.⁊ vnuʒ
ↄtra vnũ. I;tẽ in eodẽ li. non crearet de vllũ angeloꝝ vel
bominũ quẽ malũ futuꝝ eſſe pᷣſciſſet: niſi pariter noſſet
quibo eos bonoꝝ vſibo cõmodaꝛet:atq; ita oꝛdinẽ ſingu
lorũ tanqᷓ pulcheꝛrimũ carmen ex quibuſdã anthitecis
boneſtaret. 4 Ad illud vo qð poſt obijcit .· dicẽduzʒ ſi
eut malũ ſubſtãtificat᷑ in bono qð eſt bonũ ſᷣm quip:ita
ſubſtãtificat᷑ in pulchro qð ẽ pulchrũ ſᷣm qd ⁊c
inde obijcit᷑ de malo pene.ꝙ ſit pulchrũ.qꝛ eſi iuſte inſli
ctum a deo:om̃e aũt iuſte inflictũ pulchꝛũ. Ende augu.
in li.de libe.arbi. habitatõi celeſti talis aĩa nõ ↄuenit ꝑ
peccatũ.terreſtri aut ↄuenit ꝑ ſuꝓpliciuʒ · vt qð libet ele⸗
gerit ſemꝑ ſit pulchra vniuerſitas cẽtiſſimis ꝑtibo oꝛ
dinata. Itẽ aug. xiij. de ciui. dei. Per ineffabilẽ dei miſe
ricoꝛdiã.ipᷣa pena vitioꝝ trãſit ĩ arma virtutis ⁊ loqui⸗
tur ibi de moꝛte.Cum ergo moꝛs ſit malũ pene.⁊ ſit in/
ſtrumẽtũ virtutis: erit moꝛs hmõi pulchrũ:om̃e em̃ qð
eſt inſtrumẽtũ virtutis.tenet ratõeʒ pulchri. Cõtra.
a quo remouet᷑ bonũ.ab eo remouet᷑ pulcbrũ:ſ̊ malum
bonũ ſunt differẽtia genere.ᷓ cũ malũ pene ſub malo
ↄtineat᷑.remouet᷑ ab eo bonũ. etiã pulchrũ ꝑ ↄſequẽs
Item aug.de ciui.dei.loquẽs de moꝛte ſic dicit.lex nõ ẽ
bonũ quãdo auget peccantiũ ↄcupiſcètiaʒ. ita moꝛs nõ
eſt bonũ quãdo auget patiẽtiuzʒ gloꝛi:ex quo accipit᷑ ꝙ
moꝛs vel hmõi mala pene nõ ſũt bona? ita nec pulchꝛa
Ad quood dicẽduzʒ ꝙ malũ pene licet ſit malũ illi qui
punit᷑nihilominꝰtn eſt bonũ ⁊ pulchrũ.⸗! Ad illud vo
quod obijcit᷑.q; malũ pene eſt ſub malo ĩ genere. Dicen
dum eſt. ꝙ malũ nõ dicit᷑ de malo culpe ⁊ malo pene tã
q̃; de duobo ſpeciew. ſ̊ ſicut de malo ſimplicit᷑ .
qð aũt dicit᷑ ſimplicit᷑ ⁊ Fm quid.nõ determĩat ſpecies:
licet ergo malũ pene ſit maluʒ ?ᷣm quid.nihilominꝰtñ ẽ
bonũ ⁊ ꝑ ↄſequẽs pulchrũ.4 Ad illud vo quod obijcit᷑
de moꝛte. dicẽduʒ eſt ꝙ moꝛs habet duplicẽ ↄſideratõeʒ.
Vno mõ ſᷣm ꝙ eſt delectꝰ ipᷣius vite ⁊ ita nature. Nlio

mõ ᷣm ꝙ eſt malũ pene ei qui patit᷑.⁊ boc eſt cnʒ moꝛit

Hſᷣm q; moꝛs ẽ coꝛruptio vite: ⁊ ſᷣm pꝛimũ modũ dicit᷑ ꝙ
moꝛs nõ eſi bonũ.cũ ſit defectꝰeẽ.ſicut nec defectꝰ ignis
bonũ dicit᷑:ſ malũ oppoſitũ eſt bono nature ſm ſe.dici⸗
tur aũtalio mõ malũ pene⁊ ita ẽ bonũ. Si q querat᷑ de
bmõi defectibo nature.dicẽduʒ ꝙ in vniuerſo cõſiderati
er ordie ad aliqð bonũ ſunt ↄferẽtes.⁊ ſic hñt quãdam
pulchritudinezʒ oꝛdinis. in ſe aũt ↄſiderata nec ſunt nec
pulchra nec bona. Deinde querit᷑ de rebo mõſtruoſis
vtrũ dicẽde ſũt pulchre.qð nõ videt᷑.quia res mõſtruo⸗
ſa deeſt in mõ vel ſpecie ſimplicit vel oꝛdine qð aũt defe
ctum habet ĩ his.defoꝛme dicit᷑: ꝙ̊ res mõſtruoſa non di
cetur pulchra cũ ſit defoꝛmis.q Pꝛeterea.res mõſtruo
ſa ex erroꝛe nature ꝓuenit.Qð ant ꝓuenit ex erroꝛe de⸗
foꝛme dicit᷑.nõ eꝛgo decoꝝ.(¶ Cõtra.mõſtra ſunt entia
7 que ſunt entia.in eo ꝙ hmoi dicunt᷑ bona ⁊ pulchra.
pꝓ ↄſequens & res mõſtruoſe ſunt pulchre. Pꝛet ea nihil
ſit ceo actoꝛe qð nõ eſt pulchrũ ſicut em̃ a ſůme bono bo
num.ita a ſũme pulchro pulchrũ:ſed hmõi res ſunt deo

m gd.

auctoꝛe. Vnde aug.de ciui.dei.xvj.ſi hoĩes ſunt de qui⸗
bus illa mira ſcripta ſũt.quid ſibi: Pꝛoptea deꝰ voluit
nõnullas gẽtes ita creare.ne in bis mõſtris que apud
nos opꝑtet ex hoĩbo naſci.eiꝰſapiẽtiaʒ quã natuꝛ fingit
hũana velut artẽ cuiuſpiã minꝰ ꝑfecti opificis putare⸗
mus erraſſe.¶ Rñdendũ ꝑ illud qð dicit augu.in.xvj.
te ciui.dei.viij.c.Qualis aũt ratõ reddit᷑ de mõſtruoſis
apud nos hoĩm paꝛtubo talis de mõſtruoſis quibuſdaʒ
generibo reddi põt.Deꝰem̃ creatoꝛ ẽ oĩm. qui vbi ⁊ qñ
creari ꝗd opoꝛteat vel opoꝛtuerit ipᷣe nouit.ſciẽs vniueꝛ
ſitatis pulchritudinẽ.quaꝝ ꝑtiũ vel ſilitudinẽ vł diuer
ſitate ↄtexat:̊ qui totũ inſpicẽ nõ põt.taniꝙ; defoꝛmita⸗
te ꝑtis oſtẽdit᷑.qm̃ cui ↄgruat ⁊ quo referat᷑ ignoꝛat.Li
cet ergo in mõſiris ſit defectꝰ.nihilominꝰ tñ dro actoꝛe
fiũt res que habẽt defectũ:ſ res ẽ a deo.defectꝰaũt ex ꝑ⸗
te pᷣncipij deſectibilis. Sed attẽdendũ cẽ.ꝙ mõſira dicũ⸗
tur duplicit.vel que fingũtur ex imagine vel eſtimatõe
bũana.⁊ ſᷣm hoc nõ dicunt᷑ mõſtra eſſe deo actoꝛe: velq̃
vident᷑ habeꝛe imꝑfectõʒ ſᷣm curſuʒ nature.ſic ꝙ hõ ha
beat ſex digitos.vel ꝙ vniꝰcoꝛꝑis ſint duo capita.⁊ ita
de alijs:⁊ hec deo actoꝛe fiũt.nõ ꝙ apud cauſaʒ pꝛimaʒ
ſit erroꝛ.̊ apud cauſaʒ ali ꝑticularẽ. Vnde aug.abſit
vt quis ita deſipiat.vt extimet in numero humanoꝝ di
gitoꝝ erraſſe ereatoꝛ?. qᷓuis neſciẽs cur hec fecerit: et ſi
maioꝛ oꝛiatuꝛ diuerſitas.ſcit ille quid egeꝛit.cuiꝰopera
iuſte nemo repᷣhendit.

embru quartum.

D quartum quo querit᷑.vtꝝ pulchritudo
poſſit augeri vel minui.qð videt᷑.Cũ eĩ vi

—

miarebors Gᷣea q̃ moꝛiũtur vel deficiũt habeant
tefoꝛmitatẽ:ſᷣ ↄtigit ĩ vniuerſo plura eẽ viuẽtia vł pau⸗

cioꝛa.̊ ↄuenit pulchritudinẽ vniuerſi augeri vel minui.
Itẽ ſicut mĩoꝛ dicit᷑ pulchritudo cũ hõ ſeneſcit q; hõ ẽ
in iuuẽtute.ita videt᷑ ĩ vniuerſo. Cũ & ſicut dic aug.mõ
ſit qſi ſenectꝰmũdi. in pᷣncipio ðᷣo erat q̃i inuentꝰ:maioꝛ
erat tũc pulchritudo qᷓ; nũc ſit.4 Itẽ ↄtingit aiaʒ ratõ⸗
nalẽ ꝑ peccatũ deficẽ a bono vcũ deſicit a bono.quo ad
hoc minuit᷑ pulchritudo creat᷑e ĩ vninerſo.⁊ ita ↄtingit
pulchꝛitudinẽ vniueꝛſi diminui. otra quocuch mõ

ſe babeãt ꝑtes mũdi ꝑfecta ẽ vniuerſitas:qdð aũt ꝑſectũ
eſt ⁊ manet hmõi.non auget᷑ vel minuit᷑.ᷓ pulchritudo
mũdi nec auget᷑ nec minuit᷑. Vnde aug.in.iij.de libe.ar
bi.cũ vᷣo peccãtibo adeſt beatitudo ꝑfecta ẽ vniuerſitas.
cũ vᷣo peccãtibo adeſt miſeria.nihilominꝰ ꝑfecta eſt vni⸗
uerſitas. ipᷣe aũt nõ deſinit anime quas vel peccan⸗
tes ſequit᷑ miſeria.vel recte faciẽtes beatitudo:ſemꝑer ĩ

naturis omnibo vniuerſitas plena atq; ꝑfecta ẽ. d

quod eſt dicẽduʒ. ꝙ ꝑfectio attendit᷑ dupliciter: ſm foꝛ⸗
mam totius.⁊ vᷣm foꝛinã partiũ. Si ergo attẽdituꝛ ſᷣm
foꝛmã totius.ſemꝑ eſt ꝑfecta vniueꝛſitas.Si vᷣo ſᷣm foꝛ
mam ꝑtiũ.· ↄtingit augeri vel minui: foꝛmã etiã partiuʒ
põt attendi ſm eſſe vel ſm bene eſſe.¶ Ad pᷣmo obiectũ
dicẽdnzʒ eſt ꝙ licet ſint plura viuẽtia vel paucioꝛa.nõ tñ
pulchritudo mũdi quo ad genera ⁊ ſpecies auget᷑ vł mi
nuit᷑.vel etiã ꝑfectio mũdi quo ad foꝛmã.¶ Ad ſcdo ᷣo
obiectũ dicẽduʒ.ꝙ licet deterioꝛet᷑ iuuẽtꝰmũdi ⁊ ſenectꝰ
quo ad hoc attendat᷑ pulchritudo maioꝛ vel mĩoꝛ.ſᷣm
ꝙ magis vel minꝰ dominat᷑ ipᷣa pena peccati: nibilomi⸗
nus eſt pulchritudo eſſentialis.que in mũdo nõ auget᷑
nec minuit᷑. Reliqua ðdᷣo que erat ex accidẽti ꝓpueniens.
poterat augeri vel minui. Vnde ſi ſietiſſet adã in ſtatu

innocẽtie.nõ deterioꝛaret᷑ iuuẽtꝰmũdi vel ſenectꝰ. ̊ pul

chritudo remanet indifferẽs.¶ Ad tercio vᷣo obiectum
dicẽduʒ.ꝙ ſiẽ dictũ ẽ.eſt pulchritudo in vniuerſo ratõe
pulchritudĩs ꝑtiũ.ꝑs em̃ vna e nobilioꝛiboẽ ipᷣa aĩa ra⸗
tõnalis.ſ̊ hec hʒ duplicẽ pulchritudinẽ.vna ratõne ſub
ſtãtie ſiue eſſentie.⁊ aliã ratõe voltatis actualis:qᷓtuʒ
ad pꝛimã nõ dicit᷑ pulchritudo mũdi augeri vel minui.
q̈tum ad ſcoõam ptingit.

uentia in eo ꝗq bmõi pulchritudinẽ bhabe⸗

ſect
fn
oni
Ne⸗
ſo
un
n
ſe
ri⸗
ub
;
Ni

Dquĩtũ quo querit᷑ ex quibo colligat᷑ pᷣn⸗
cipalit᷑ mũdi pulchritudo:ad qð ſic. Pul
chrum ⁊ bonũ ſeſe ↄcomitant᷑.cũ ̊ boni⸗
s determĩet᷑ ꝑ modũ ſpeʒ ⁊ oꝛdinẽ i vni⸗
nerſo. p lrque⸗ determĩat᷑ pulchꝛitudo.QOð videt᷑.dici
tur em̃ pulchra res ĩ mũdo. qñ tenet modũ vebitũ ⁊ ſpe
citm oꝛdinẽ.⁊ que plus hʒ de his.plus hʒ de pulchri
tudine.que vᷣo minꝰ. habet minꝰde pulcbritudie: pꝛin
cipalit᷑ mũdi pulchritudo ex iſtis ↄponit᷑.¶ Ad idẽ pul
chrimdo mũdi eſt deſcẽdens a pulchbritudĩe pma.ſic pa
tet ĩ libꝛo ↄfeſſ.xj. Zu feciſti ea qꝛ pulcher es. pulchra
em̃ ſũt.nõ tñ ita ſicut tu conditoꝛ eoꝝ.quo ↄꝑato ñ pul⸗
chra ſunt nec bona ſũt:pulchritudo ꝗ̊ creature ẽ veſtigi
um quoddã. ꝑueniẽdi ad cognitõeʒ ad pulchritudinẽ ĩ⸗
creatã. Vnde yſi.ex pulchritudie circũſcripte creature.
pulchbritudinẽ ſuã qͥ circũſcribi nequit.facit deꝰ intelli⸗
gi: veſtigiũ attẽdit ſm modũ ⁊ ſpẽʒ ⁊ oꝛdinẽ:pꝛĩcipa⸗
liter ꝗ̊ pulebritudo mũdi determĩabit᷑ pncipalit᷑ penes
ſpẽm modũ ⁊ oꝛdinẽ.ſed modꝰſpẽs ⁊ oꝛdo deſinẽtibo cre
aturis deſinit eſſe.̊ pulchritudo mũdi ĩ illis rebo pt᷑ de
ſinere eſſe. ¶ Sʒ videt᷑ ↄtrariũ qð dicit aug.in li.de na
tura boni:ſit decedẽtibo⁊ ſuccedẽtibo rebo tꝑalis qdam
in ſuo genẽ pulchritudo. vt nec ipᷣa que moꝛiũt᷑ vel deſi⸗
nũt eſſe qd erãt turpẽt aut turbent modũ ſpẽm ⁊ oꝛdinẽ
vniuerſe creature:ſic ſᷣmo bñ apoſitꝰ vtiq; pulcher ẽ:q⸗
uis in eo ſillabe atqʒ oẽs ſoni tanqᷓ; naſcendo moꝛiendo
trãſcurꝛãt:qᷓ deſinẽtibo rebo vel ſuccedentibo non deſinit
pulchritudo.¶ Ad qð dicẽdũ ꝙ pulchritudo ſurgit in
mũdo ex tribo pdictis:p illa tria ↄtingit duplicit ↄſide⸗
rare: vel ſᷣm q ſunt ĩ generibo ⁊ ſpeciebo que ꝑmanent.
vel ſᷣm ꝙ ſunt ĩ rebo traſeũtibo. Pulchritudo aũt in re⸗
bus trãſeũtibo duplicit᷑ cõſiderat᷑.vel in re q̃ tranſit ſᷣm
ſeipᷣam.vel inqtuʒ com ꝑat᷑ alteri qᷓ ſuccedit illi:pᷣmo et
ſedᷣo mõ pulchritudo manet ĩ vniuerſo ᷣm ſtatũ ꝗ nunc
eſt. ⁊ attẽdit᷑ ᷑m modũ ſpẽm ⁊ oꝛdineʒ in his ſᷣm vtrũq;
modũ:in futuro vo qñ quieſcent coꝛꝑa mobilia. nõ erit
pulchritudo niſi ᷑ᷣm pmũ modũ.ratõe pᷣncipioꝝ ⁊ earũ
reꝝ que ĩ ſe hbabẽt ꝑmanẽciaʒ ex dono ↄditoꝛis:pulchri⸗
tudo aũt in re traãſeũti ſᷣm ſeip̃am accepta.ſicut ip̃a res
tranſit.ita tranſeũt modꝰſpẽs ⁊ oꝛdo ⁊ ꝑↄſequens ipſa

pulchritu do. 2 de iſta non loquitur augu.

Bſextũ mẽbꝛũ quo querit᷑. Que oꝓferãt ad
pulchritudinẽ vniuerſi. Et hʒ h̊ membrũ
q̃tuoꝛ articulos. Pꝛimo querit᷑ vtrũ ma⸗
la ↄferãt ad pulchritudineʒ vniuerſi. Se⸗
cundo ſi bona mutabilia. Tercio ſi mirabilia. Quaꝛto

ſi iipa incarnatio cum ſacramentis oſequentibo.

.

)

6

ticulus primus.

pꝛimũ ſic videt᷑.ꝙ mala nõ ↄferant:ea em̃
aue deturpãt pulchritudinẽ reru.oꝑponũtur
pulchritudini reꝝ:ſed que opponũt᷑ pulchri⸗

jtudini rerũ opponũtur pulchritudini mudi.ſicut qð de⸗

foꝛmaret manuʒ vel pedem in coꝛꝑe hũano.defoꝛmaret
corpus:mala ergo cũ deturpent ipᷣas res que ſunt ĩ vni
uerſo.oꝑponũtur pulchritudini vniuerſi.nõ ergo confe
runt ad pulchꝛitudinẽ. Item dyoni.de diui.no.ducit
ad incõueniẽs ponẽtibo malũ eſſe ⁊ bonoꝝ generatiuũ.
Incõnueniens aũt eſt quod malũ ↄferat ad ↄpletõeʒ oĩs
7 toti nõ imꝑfectũ eſſe ꝑ ſeipᷣm largiat᷑.ex quo videt᷑ re⸗
linqui.ꝙ malũ nõ ↄferat ad pulchritudinem vniuerſi.
¶ Item in vnoquoq; genere ſi oꝑpoſitũ ↄiungat᷑ cũ oꝑpo
ſito.minuit virtutẽ ipius.quare malũ ſi ↄiungat᷑ bono.
ſed pulchritudo eſt vnũ quod ꝑtinet ad virtutẽ boni.er⸗
go minuit᷑ pulchritudo:non ergo malũ ↄfertur ad pul⸗
chritudinẽ vniuerſi. Wonir oppoſita iuxta ſe poſita
pulchrius eluceſcũt.ergo bona malis oꝓpoſitis pulchꝛi

*
xvſ.
ora appᷣarẽt: ergo malum oſertur ad pulchritudinẽ vni⸗
uerſi.tem ſi non eſſet malũ culpe.malũ pene indecen⸗
ter in vniuerſo oꝛdinaret᷑.ſed decẽter oꝛdinat᷑ergo ma⸗
lum culpe ↄfert ad pulchritudinẽ vniuerſi ſicut ad xecẽ
tiam. Item ſi nõ eſſet moꝛs que eſt malũ pene.non eſſet
ſuſtinẽtia moꝛtis:etſi nõ eſſet ſuſtinẽtia moꝛtis.nõ eſſet
ſuſtinẽtia moꝛtis ex cauſa debita.⁊ ſi nõ eſſet illa ſuſtinẽ
tia ex cauſa debita.nõ eſſet martiriũ:⁊ ſi nõ eſſet marti⸗
rium.deeſſet aliquid pulchritudini vniuerſi.ergo malũ
confert ad pulchritudinẽ vniuerſi:eodem modo intelli⸗
gendum eſi de alijs penis. Item vilioꝛibo locis ↄgruunt
res viles. VUnde augu.in li.cæ libe.arbi. Seruus in ta
li peccato deiectus.vt mundande cloace dignus habea
tur. oꝛnat eam turpitudine ſua:⁊ vtrũq; boꝛum.i.turpi
tudo ſerui ⁊ mundatio cloace iam ↄiũctum ⁊ redactum
in quandam ſui generis vnitatẽ ita diſpoſite domui co⸗
aptatur.vt eius vniuerſitati oꝛdinatiſſimo decoꝛe cõue⸗
niat:ſic voluntaria que in peccato fit turpis eſt affectio
cui ꝓpterea penalis adhibetur. vt oꝛdinet eam vbi tale
eſſe turpe nõ ſit:⁊ decoꝛi vniuerſitatis ↄgruat.vt pecca⸗
ti dedecus emũdet pena peccati. Ex qua auctoꝛitate eli
citur ꝙ malũ ↄfert ad decoꝛem vniuerſi.Item augu.in
enche.xj.c. Simul vniuerſa ſũt valde bona.quia ex om
nibus ↄſiſtit vniuerſitatis admirabilis pulchritndo:in
qua illud quod malũ dicit᷑ bene oꝛdinatũ ĩ loco ſuo po⸗
ſitum.eminẽtius ↄmendat bona.vt magis placeãt?⸗ lau
dabilioꝛa ſint cum ↄꝑentur malis. Ex quibo colligitur
ꝙ mala ↄfeꝛant ad pulchritudinẽ vniueꝛſi. quod
dicendũ.ꝙ aliter eſt de malo culpe ⁊ de malo pene:ma⸗
lum em̃ culpe nec in eo ꝙ eſt malum. nec in eo ꝙ eſt cul⸗
pe.ꝑ ſe eſt ad pulchritudinẽ vniuerſi.EUnde aug.nõ ip̃a
peccata ⁊ ipᷣa miſeria ſunt ꝑfectioni vniuerſitatis neceſ
ſaria. Inq;tum aũt malum culpe eſt ex quo elicit᷑ bonũ.
ſicut dicit augu.in enche.ꝙ nõ ꝑmitteret deus mala fie⸗
ri.niſi ex eis bonũ eliceret: ⁊ iterum inq;tum malũ cul⸗
pe debetur pena.Fm hoc ↄfert ad pulchritudinẽ vniueꝛ
ſi. Item inq;tum bonũ oꝓpoſitum magis apparet bonuʒ
ex comꝑatòne mali.De ſcdᷣo habetur in.iij.ð libe.arbi.
Si peceatis animaꝝ detractis mileria perſeuerat aut
peccata pꝛecedit. recte defoꝛmabitur oꝛdo aut admiſtra
tio vniuerſitatis:rurſus ſi peccata fiant ⁊ deſit miſeria
nibilominꝰ dehoneſtat oꝛdineʒ iniquitas:cum aũt non
peccantibo adeſt beatitudo. pfecta eſt vniuerſitas. cum
vᷣo peccantibo adeſt miſeria.nihilominꝰ ꝑfecta eſt. De
tercio ponit augu.exemplũ in li.ð ciui.xei.Sicut pictu
ra cũ coloꝛe nigro in ſuo loco poſita ↄgruit.ita vniuerſi
tas rerum cũ peccatoꝛibo pulchra eſti:qꝙᷓuis ꝑ ſeipos cõ⸗
ſideratos ſua defoꝛmitas turpet. Item yſido.in li.ð ſũ
mo bono.ꝑmiſit deus mali ſiatum aboꝛiri.vt ex cõtra⸗
rijs malis bone nature decoꝛ emineret. Ex his auctori⸗
tatibo patet qualiter malũ oↄfert ad pulchritudineʒ vni⸗
uerſi.Fm ſtatum qui nũc eſt. nõ ſᷣm ſtatum eſſentialem
ipᷣius. Per hoc poteſt ſolui pꝛimo obiectũ.licet eĩ de
turpet bonũ illud cuiꝰeſt defoꝛmitas:nihilominꝰex alia
ratõne ↄfert ad pulchritudinẽ occaſionalit.¶ Ad ſcðo
vo obiectum dicendũ.ꝙ ↄferre ad pulchritudinẽ vniueꝛ
ſi dicitur dupliciter. vel ita ꝙ ſit de eẽ ipius rei pulchre
7 Fſm hoc malũ culpe nõ ↄfert.⁊ ideo pꝛo incõueniẽti ba
betur. ꝙ toti nõ imꝑfectum eſſe largiat᷑. ſicut dicit dyo⸗
niſiꝰ. Si pᷣo ↄferens dicat᷑ ꝑ occaſionẽ.nõ repugnatꝗn
malũ ſit ↄferens.põt ergo dyoniſiꝰvno mõ habere ꝓ in
cõueniẽti.alio mõ nõ.¶ Ao terciũ vpᷣo dicenduzʒ. ꝙ licet
malũ minuat virtutẽ boni qð defoꝛmat aut coꝛrũpit:nõ
tñ tollit᷑ ꝗn ſit ↄyferens ad pulchritudinem vniuerſi.Ex
alia em̃ ꝑte oꝛdinat᷑ ad bonũ maiꝰ.vel ipᷣa res que pec⸗
cat rõne vilitatis peccati ĩ loco ſibi debito collocat᷑:non
dico debito nature ſ̊ debito defoꝛmitati. Vñ aug.in li.
tæ libe.arbi. Iit vt peccãs creatura ſuꝑioꝛ.a creaturis
inferioꝛibus puniant᷑.quia ille tam ſunt infime vt oꝛna
ri a turpibus animis pñt.atq; ita decoꝛi vniuerſitatis
congruere.

ticnlus ſecundus.

Ecũdo querit᷑ ſi bona mutabilia ↄferant ad
pulchritudinem vniuerſi.qð videt᷑.qꝛ bona
muta bilia licet mioꝛa ſint ꝓut bmõi ꝙᷓ¶ bona
imutabilia(⁊ dico mutabilia ea q mutant᷑ ĩ eſſe nihilo
minꝰfaciũt ad ſubſlãriã pulchritudis:cũ eĩ dicũt᷑ maio
ra ⁊ mioꝛa ponit᷑ oꝛdo: poſito aũt oꝛdine decenti ponit᷑
pulchꝛitudo bona mutabilia faciũt ad ſubſtãtia pul⸗
chꝛitudimis ĩ vniuerſo. Ad qð inducit aug.ſiłitudinem
in.iij.de libe.arbi.de coꝛꝑibo que magis clara ſunt ⁊ mi
nus clara:ſi em̃ equalis eſſet claritas lune vt ſolis.non
eſſet aliud dicẽ q; ꝙ eẽnt duo ſoles:ᷣ qui ſic eſtimat du⸗
plicit errat.eo ꝙ ꝑfectõi reꝝ addẽ cupit.cũ deſiderat al
terum ſolẽ:etiã imineꝛe.cũ lunã vult tetrahi ad pulchꝛi
tudineʒ.̊ requirit᷑ alia alijs ſint clarioꝛa.alia vo ob⸗
ſcurioꝛa:nec erit vniuerſitas ꝑfecta. niſi vbi maioꝛa ſic

pꝛeſio ſũt.vt mĩoꝛa nõ deſint: cũ ̊ mutabilia ſint mino

ra bonis q̃ nõ mutant᷑.nõ erit pulchꝛitudo vniuerſita⸗
tis ꝑfecta ſine bonis mutabilibo. ¶ ꝓtem maioꝛa bona
ex com ꝑatõe bonoꝝ mioꝝ pulchꝛioꝛa aparẽt.Cũ ꝗᷣ ex⸗
cellẽtia pulchꝛitudis in ſuꝑioꝛibo faciat ad pulchꝛitudi
nem vniuerſi:inferioꝛes creature mutabiles.ex quaruʒ
com ꝑatõe alia relucẽt.faciũt ad pulchꝛitudinẽ vniuer⸗
ſi.ꝗ Hoc etiã er ↄſider atõe coꝛꝑis hũani patet. in quo
ſunt mẽbꝛa nobilioꝛa ⁊ ignobilioꝛa vt dicit᷑.j Coꝛin.xij.
er quoꝝ ↄiunctõe reſultat coꝛꝑis pulchꝛitudo: & a ſimi
liea que ſũt ignobilia ĩ vniuerſo.vt mutabilia conferũt
ad pulchꝛitudinẽ vniuerſi.¶ Cotra mutatõ tendit ad
nõ eſſe vnde ẽ defectꝰ.ꝗ̊ ⁊ mutabilitas eſt defectibilitas.

Seo dicit aug.in li.ↄtra epłaʒ fundamẽti.Cũ dicitur

res coꝛruptibilis.duo dicũtur:ipᷣa res.⁊ ipᷣa coꝛruptõ.
KRes ad aliꝗd ꝑtinet. Coꝛruptõ vo ad nihil:g̊ eadẽ rati
one ⁊ mutabilitas.cũ intelligat᷑ ð mutabilitate qͥ ad nõ
eſſe.Qð aũt ad nihilũ ꝑtinet.remouet᷑ a bono.⁊ ꝑ cõſe⸗
quẽs a pulchꝛo. d qð dicẽduʒ.ꝙ cũ dicit᷑ mutabile
ſiue coꝛruptibile duo ſũt ſicut dictũ eſt. licet ̊ mutatio
ſiue coꝛruptõ ad nihilũ ꝑtineat.res tñ que babẽt hmõi
potẽtiaʒ ſiue poſſibilitatẽ. ꝑtinẽt ad bonũ ⁊ pulchꝛũ cũ
etiã mutat᷑ alie his ſuccedũt.ſᷣm ꝙ vniꝰcoꝛruptõ alteri⸗
us eſt generatõ.⁊ ſic etiã ẽ queda pulchꝛitudo. Vlñ au⸗
gu.de natura boni.ſit decedẽtibo ⁊ ſuccedẽtibo rebo tem
poꝛalis quedã in ſuo genẽ pulchꝛitudo: ſicut ſpᷣmo bene
ↄpoſitꝰ ꝑulcher ẽ.q;uis quedã ſillabe deſinãt⁊ alie oꝛiã
tur. SBed adhuc querit᷑ ſi res hmõi mutabiles pᷣpoſi
te rebo que nõ mutant in eſſe faciãt ad pulchꝛitudinem
vniuerſi.qð nõ videt᷑.Si em̃ inferiꝰponat᷑ ſuꝑiꝰ⁊ econ⸗
uerſo oꝛdo deturpat᷑.vt ſi pes poneret᷑ ſuꝑiꝰ ⁊ caput in⸗
ferius:&̊ᷓ a ſimili cũ res mutabilis ĩ eſſe.ſit poſterioꝛ na
turalit᷑ re que nõ mutat᷑.nõ erit pulcbꝛitudo vniuer ſi ſi
ſupponat mutabile ĩmutabili.i¶ Cõtra.aĩa cũ punit᷑ ꝑ

coꝛpꝰ. creature inferioꝛi que mutabilis ẽ ſubdit᷑ patien⸗

do:⁊ ſi patit᷑ iuſte vel vtiliter.decoꝛ eſt vniuerſi.q̊ rema⸗
net pulchꝛitudo vniuerſi licet imutabilia in eſſe p̃ferant᷑
imuta kiin qð dicẽduʒ.ꝙ duplex ẽ pulchꝛitudo
vna que ſurgit er gradibo natuꝛalibo reꝝ.⁊ hoc mõ pul
chꝛitudo eſt.cũ pꝛefer᷑ mutabile mutabili.⁊ ĩmutabile
imutabili.Alia ẽ pulchꝛitudo q̃ ſurgit ex gradibo diſpo

ſitionũ adueniẽtiũ.⁊ ſᷣm hũc modũ illud qð ẽ mutabile

in eſſe.qð cũ ſeruat bene eſſe.p̃ᷣfert᷑ imutabili in eſſe qd
nõ ſeruat ſuũ eſſe.⁊ ſᷣm hoc aĩa peccans ſupponit᷑ coꝛpi.
qð modũ ſpeciẽ ⁊ oꝛdinẽ ſeꝛuat ſuũ.Vnde aug.loquens
c gradu natur ali reꝝ in li.de libe.arbi. In coꝛꝑalibus
lux tenet pꝛimũ locũ:ↄſequens aũt eſt vt pꝛimo coꝑi aĩa
ertrema pᷣponat᷑.Et alibi dicit. Fit vt peccãs creatura
ſuꝑioꝛ a creaturis inferioꝛibo puniat᷑.⁊ iteꝝ:habitatio
ni celeſti aĩa peccatrix nõ ↄuenit ꝓpter peccatũ:terreſtri
aũt ↄuenit ꝑ ſuppliciũ. vt ꝙ licet elegerit ſemper ſit pul⸗
chbra vniuerſitas.

ticulus tercius.

Ercio querit᷑ ſi mirabilia ↄferãt ad pulchri⸗
R tudineʒ vniuerſi.Ad qð ſie.Oꝑa mirabilia
imediate ꝓcedũt a ſũmo pulchꝛo. ſ̊ que ime⸗

e

diate ꝓcedũt minꝰelogant᷑: inqtum hmõi pl?habẽt de

pulchꝛitudĩe.g̊ mirabilia plꝰhabẽt.ergo oferũt ampliꝰ
ad pulchꝛitudinẽ vniuerſi.⸗ Itẽ artifex ſapiẽs cuʒ agit
aliqua ꝑ ſe. pulchꝛioꝛa ⁊ oꝛdinatioꝛa facit ꝙ; cũ operat᷑
ꝓ miſtrũ.eo ꝙ ꝑ ipᷣm plus reſidet de ſapiẽtia.niſi foerit
impedimẽtũ ex ꝑte ipᷣius oꝛgani:cũ ergo de operet᷑ non
indigens oꝛgano.⁊ quedã operat᷑ ꝑ ſe.quedã vo mediã
te natura vel volũtate ratõnali:pulchꝛioꝛa erũt que ab
ipo ꝑ ſe fiunt.qᷓ; que mediãte natura vel hũana volũta⸗
te.Sʒ hec ſũt mirabilia ſic̃ dicit Anſel. illa vᷣo natura⸗
lia vel volũtaria:q̊ mirabilia plꝰaferũt ad pulchꝛitudi⸗
nem q; naturalia vł volũtaria.¶ Cõtꝛa.ea que ſũt na⸗
turalia ſũt de pulchꝛitudie vniuerſi.ergo ea que ſũt con
tra naturã.defoꝛmãt illã pulchꝛitudinẽ. ſ̊ hec ſũt mira⸗
bilia &̊ mirabilia nõ ↄferũt ad pulchritudinẽ vniuerſi.
M aunt hec ſint mirabilia.patet ꝑ H̊ qð dicit aug.cõtra
fauſtũ./( 2õ incõgrue dicit᷑ aliꝗd facere ↄtra naturã.qn
facit ↄtra id qð nouimꝰin natura.hanc appellamꝰcogni
tum nobis curſuʒ ſolitũq; nature:ↄtra quẽ cũ deꝰaliꝗd
facit.magnalia vel mirabilia noĩant᷑.¶ Item ſi mirabi
lia eſſent de pulchꝛitudie vniuerſi.ſiue mirabilibo nõ eſ⸗
ſet ↄpleta pulchꝛitudo vniuerſi:ſ̊ poſito ſtatu innocẽtie
7 ꝑmanẽte nõ eſſent mirabilia.gᷓ incõpleta eſſet pulchri
tudo:qð cũ falſuzʒ ſit dicit᷑ em̃ pᷣmo Beñ.Vlidit deꝰcun⸗
cta que fecerat ⁊ erãt valde bona.xvbi notat᷑ ↄpletio bo⸗
nitatis 1 ꝑ ↄſequẽs pulchꝛitudis.⁊ ita patet ꝙ mirabi⸗
lia nõ ſũt de pulchꝛitudie vniuerſi. ( qð dicẽduʒ ꝗ
eſt acciꝑe pulchꝛitudinẽ vniuerſi ſᷣm triplicẽ ſtatuʒ.ſᷣm
pꝛimũ ſtatũ in qͥ factꝰeſt mũdꝰ.⁊ ad illiꝰpulchꝛitudineʒ
nõ ꝑtinẽt mirabilia. tum vᷣo ad ſcdᷣm ſtatũ.qui ẽ ptꝰ
lapſuʒ peccati.ꝑtinẽt mirabilia.qꝛ in illo fit reꝑpatõ na⸗
ture deſiciẽtis.ſᷣm diuerſos modos defectuũ. tuʒ ad
terciũ ſtatũ qui ꝑtinet ad ĩnouatõeʒ mũdi ꝑtinẽt mira⸗
bilia ? ſi nõ miracula. Innouatõ em̃ mũdi ⁊ eoꝝ q̃ ꝑti⸗
nẽt in mũdo.ſupꝛa naturaʒ erit.⁊ ita mirabilis.¶ Ad
obiectũ pᷣo pꝛimo dicẽduʒ ẽ.ꝙ eſſe ↄtra naturã dicit᷑ du⸗
plicit. lno mõ qð ẽ deſtructuũ nature.⁊ ſic miracula
nõ ſũt ↄtra naturã. Alio vᷣo mõ dicit᷑ ↄtra naturã qð eſt
ↄtra ſolitũ curſuʒ nature.⁊ ẽ ad reꝑatõeʒ eiꝰ:⁊ ſᷣm hoc
dicũt᷑ mir acula eſſe ↄtra naturã qꝛ ↄtra ſolitũ curſum
ↄſona tñ nature.qꝛ ad reꝑatõeʒ eiꝰtendũt illa que ſũt p
mo mõ ↄtra naturam.quo ad hoc ꝙ ſũt hmõi nõ faciũt
ad pulchꝛitudinẽ. Ea vo que ſũt ↄtra naturã ſcðo mõ.
qꝛ ꝑficiũt naturã ⁊ ſupplẽt defectũ eiꝰ.oↄferũt ad pulchꝛi⸗
tudinẽ. ¶ Ad ſcðo obiectũ dicẽduʒ ꝙ licet nõ ꝑtineant
ad eſſe pulchꝛitudinis ſᷣm pꝛimũ ſtatũ.tñ ꝑtinet ꝙtũ ad
ſcðm vel terciũ.

ticnulus quartus

Varto q̃rit᷑ ſi incarnatõ cũ ſacramẽtis ſequẽ
tibo ꝑtineat ad pulchꝛitudinẽ vniuerſi.⁊ vi⸗
der ꝙ ſic. Hõ ẽ finis vniuerſi ĩ tra.de aũt eſt
inis vniuerſi ſimpłꝛ: p̊ ĩ vniuerſo ſicẽ ad pulchꝛitudinẽ
eiꝰ.ꝙ ſemꝑ ẽ aliq̃ aueniẽtia int᷑ diuerſa q̃ ſibi ↄiũgũt᷑.vt
