hoc nõ vꝛ couenire cũ pᷣdictis differẽtijs.appaꝛẽs eĩ ma⸗
gnũ vel aꝛduũ põt eẽ iteriꝰ vel exteriꝰ. eodẽ mõ apparẽs
vnũ.reſtat ergo.q; nõ ꝑenes iſtas cãs vł illas p̃dicte ac⸗
cipiunt᷑ differẽtie.¶ Ad qð dicẽdũ.ꝙ licet vtraq; cõcu⸗
piſcẽtia.ſ.oculorũ ⁊ carnis ꝑ ſẽſus agat᷑ ſic dicit augu.
his vᷣbis pᷣter cõcupiſcẽtiã carnis q̃ ieſt ĩ delectatiõe.oĩ⸗
uʒ ſẽſuũ ⁊ voluptatũ cui uitutes depeꝛeũt ĩeſt aĩe ꝑ eoſ⸗
dẽ ſenſo coꝛꝑis qdã nõ ſe oblectãdi ĩ carne ſʒ exꝑiendi ꝑ
carnem vana? curioſa cupiditas noĩe cognitiõis.⁊ ſciẽ

tie palliata. tñ differẽter ꝑ illos ſeſus vtraq; explet᷑ ocu⸗

piſcetia.ſicut eĩ dic aug.i ̊ diſcernit᷑ ꝗd curioſitatis a⸗
gat᷑ ꝑ ſen.qd voluptatis. ꝙ voluptas pulchra canora
ſuauia.ſapida.lenia ſectat᷑.curioſitas at ⁊ hec ⁊ bis co
traria erꝑiendi cã ꝓpt᷑ exꝑiendiq; noſcẽdiq; libidinẽ. ꝑ
ſeſo ergo aliq querit᷑ qd ẽ voluptatis carnal.aliqñ qð
ẽ delectatiõis ĩ cognoſcẽdo.ſi ẽ Ipt delectationẽ in cojᷣ⸗
ſcẽdo ꝓpt ſe.ad cocupiſcetiã oculorũ refert᷑.ſi ãt ĩ his qͥ
rit᷑ carnis voluptas.ad cõcupiſcẽtia carnis referũd exe⸗
pli cã ẽ vidè ĩ ſpectacul venationũ.ꝗdã ei iſiſtũt venatio
nibꝰ Ayt voluptates carnis cõſequedas.ꝗdã vo vt dele⸗
ctationẽ ha beãt ĩ mirabili curſu canũ ⁊ lerarũ vel etiã

Sn

volatu auiũ.⁊ tales ꝗ ibi figũt delectationẽ explẽt cu⸗
rioſitatẽ ſiue oculoꝛũ cõcupiſcẽtiã.¶ Uo ſcõʒ dicẽdũ ẽ.
q; ſimilit᷑ differũt ſuꝑbia vite ⁊ cõcupiſcẽtia oculoꝛũ ſᷣm
differẽtias finiũ.ꝗ enĩ geſcit ĩ bono exterioꝛi ᷣm ꝙ exte⸗
riꝰ ẽ.explet cõcupiſcẽtia oculoꝛũ.ſi ᷣo ponit gꝗetẽ i appa⸗
rẽti bono ĩteriori ſᷣm ſeipſuzʒ.ad ſuꝑbiã vite refert᷑. vnð
aligꝗs põt querẽ ſciẽtiã rerũ exteriorũ tm̃ vt ſciat illa.et
Fᷣm huc modũ explet᷑ cõcupiſcẽtia oculoꝛuʒ.aliꝗs vᷣo põt
querẽ ſciẽtiã illarũ rerũ vt excellat ĩ ſciẽdo.⁊ ſic ad ſuꝑ⸗
biã vite refert᷑. vtrobiq; ergo põt appetitꝰ ſciẽtie eẽ cõis.
ſʒ ex alio ⁊ alio fine determiat᷑.ſciẽtia enĩ lʒ ſit bonũ iie⸗
riꝰ.ꝓut tñ ad exteriꝰ refert᷑ cuiꝰ exꝑiẽtia querit᷑. non ad
ſuꝑbiã vite.ſʒ ad cõcupiſcẽtiã oculoꝛũ refert᷑.¶ Simiłr
dicẽdũ ẽ ð eo qð obiectũ ẽ ð cognitiõe rerũ naturaliũ et
artiũ magicarũ.ſᷣm h̊ ei ꝙ ſiſtit᷑ ĩ ifa admiratiõe reꝛũ co
gnoſcibiliũ.ad cõcupiſcẽtiã oculoꝛũ refert᷑.¶ Ad quaꝛtũ
dicẽdũ ẽ.q queri poſſũt ſpectacula fine diuerſo.ſi eĩ qrã
tur eo fine vt voluptas carnis ĩ rebo viſibilibo habeat᷑:
ad cõcupĩam refert᷑.ſi ðo ꝓpt ĩgema ⁊ erercitia cogno⸗
ſcẽda querũt᷑ ſpectacula.ad cõcupiam oculorũ refertur.
Ao quintũ dicẽdũ.q concupĩa honoꝛis lʒ ſit reſpectu
bõi exterioꝛis.tñ hoc ẽ ↄñs ad cõcupiam boni ĩterioꝛis
qð ẽ ꝓpriũ excellẽtie ſiue peminẽtie.⁊ iõ cõcupiſcẽtia bo
noꝛis ad ſuꝑbiã vite reducit.honoꝛ eĩ qd alið ẽ q; erbibi
tio reuerẽtie ĩ ſignũ excellẽtie ſiue potẽtie.q Ad vltimuʒ
ðᷣo dicẽdũ.qꝙ diſſictio pᷣdictarũ differẽtiarũ nõ attẽdit᷑ ſʒ
diſtictionẽ viriũ rõnalis cõcupiſcibił ⁊ iraſcibitł.lʒ h vi⸗
deat᷑ ĩ hoc.ꝙ cõcupĩa carnis ꝑ ſe refeꝛat᷑ ad cõcupiſcibi⸗
lẽ.cõcupĩa vᷣo oculoꝛũ ad rõnalẽ cuiꝰ ẽ cognoſcẽ.ſuꝑbia
vo vite ad iraſcibilẽ nõ eĩ recte acciꝑent᷑ differẽtie dicen⸗
do cõcupiſcẽtiã oculoꝛũ ⁊ cõcupiam carnis cũ h̊ ad con
cupiſcibilẽ videat᷑ referꝛi.ſʒ i H diſtiguunt᷑.q; cõcupiſcen
tia carnis reſpicit bonũ ĩferiꝰ aparẽs ſic ondit aug:ĩ li.
cõlel. Intẽdit eĩ hõ vane gloꝛiari ⁊ ĩ ſeipo ſibi placẽ · vñ
dicit.ĩtus ẽ alið tẽptatiõis malũ qdð neiciũt ꝗ placẽt ð ſe
qᷓuis alijs vel nõ placeãt vł diſpliceãt nec placè affectẽt
cetis.ſʒ ſibi placẽtes.multũ tibi diſplicẽt nõ tm̃ ð ñ bo⸗
nis q̃ſi bonis. verũetiã ð bonis tuis q̃ſi ſuis.aut erſicut
8 tuis.ſʒ tãqᷓ; de meritis ſuis.aut etia ſiẽ ex tua gra ñ tñ
ſocialit gaudẽtes ſʒ alijs eque iuidẽtes.iec ẽ cõtraꝛiuʒ
qð dr̃ alubi ĩ li.cõfeſ.ꝙ cõcupĩa oculoꝛũ cõtinet ĩ ſe curi
oſitatẽ ſciẽtie qᷓ ẽ bonũ ĩteriꝰ.querit᷑ eĩ ſciẽtia a curioſis
ꝓpt ipᷣam ex ꝑiẽtiã que ẽ reſpectu rerũ exteriorũ.

(Membꝛumtercinmmn
NSnſequẽter dĩcẽdũ ẽ de ſinguł differẽtijs ſe
patim. Et pꝛio ð cõcupiſcẽtia caꝛnis. Scðo
de cõcupĩa oculorũ.Lercio de ſuꝑbia vite.
Et põt queri quatũ ſe extedit ↄcupia carniſ.

Articulus prunus
Erũ cocupiſcetia carnis tm̃ extẽdat ſe ſᷣm de
lectatiões q̃ ſũt in ꝗnq; ſenſibꝰ.ſicut ĩ delecta
. tiõe pulchꝛarũ rerũ vt mulierũ.⁊ ĩ delectati⸗
one ſonoꝛũ ⁊ odorũ ⁊ ſapoꝛũ ⁊ coꝛpoꝝ que ſuauitatẽ ba
bẽt.ĩ oĩbꝰ.n.his cõtingit peccare.⁊ vr ꝙ ĩ his ſolũ conſi

ſtat. ꝓpt᷑ H̊ ꝙ dicit aug.ĩ li.cõfeſ.cõcupia car nis ẽ ĩ dele⸗

ctatiõe oĩuʒ ſenſuũ ⁊ voluptatũ.ponit eĩ exẽplũ ð eo qð
ꝑtinet ad guſtũ cũ dicit.dũ ad getẽ ſecietatis ex ĩdigẽtie
moleſtia trãſeo ĩ ipᷣo traſitu mihi iſidiat᷑ laqueꝰ cõcupie
ipe eĩ trãſitꝰ ẽ voluptas.Siłr loquit᷑ ð cõcupia carnis ĩ
auditu.vñ dicit.Cũ me ãpliꝰ cantꝰ qᷓ res ipᷣa que cani
mouet.penalit᷑ me peccare cõfiteoꝛ.⁊ tũc mallẽ ñ audiꝛe
cãtantẽ.Silꝛ loquit᷑ ð voluptate ĩ ipſis viſibilibꝰ dicẽs.
M inumerabilia ĩ veſtibꝰ vaſis calceametis pictis ⁊ di
uerſ figmẽtis atq; his vſũ neceſſariũ atq; modẽatũ traſ
grediẽtibo addiderũt hoĩes.ad illecebras oculoꝛũ foꝛas
qð faciũt ĩtꝰ reliquẽtes a qͥ facti ſũt.ex qͥ pʒ ꝙ ð volupta
te pᷣm ſẽſũ viſũ.De odoratis et᷑ pʒ ſic hr.vij.ꝓueꝛ.Alſꝑſi
cubile meũ mirꝛa ⁊ aloe ⁊ ciamomo.hec tñ tẽptatio car⸗
nalł cõcupie ñ ita guat.vñ augĩ li.ofeſ.ð illecebra oeꝝ:

ueſtio

odorũ ñ nimis ſatago.cũ abſũt ñ reqro.cũ aſſũt ñ reſpuo
⁊ rõ vr eẽ.qꝛ hõ ĩ iſto ſẽſu młtũ deficit natalit.ð ↄcupi/
ſcẽtia vᷣo carnis q ẽ ̃m actũ planũ ẽ.illa eĩ maxĩe quat.
cũ eĩ hõ habeat poſſe aliqð i aliis mẽbris ad coheꝛtõʒ ĩ
ill mime bʒ vt cohibeat᷑ ↄcupia.vñ aug.ĩ li.ð ci.di geni
tales coꝛꝑis ꝑtes ita libido ſuo mri zc mõ mãcipauit.
vt moueri ñ valeãt ſi ipᷣa deſueꝛit.¶ Eꝛ autẽ ñ tiñ ſit con
cupĩa carnis ĩ delectatõe ꝗnq; ſẽſuũ.ptʒ ꝑ h̊ qdð dicit au⸗
gu. ĩ lib.cõfeſ.adhuc viuũt ĩ mẽoria mea multaꝛũ reruʒ
imagies.q̃s cõſuetudo mea ibi fixit.In ſõnis ãt ñ ſoluʒ
vſqʒ; ad delectationẽ.ſʒ et vſq; ad cõſeſionẽ factoq; ſimi⸗
limã.⁊ tãtũ valʒ imagis illuſio ĩ aia mea ⁊ i carne mea.
vt doꝛmiẽti falſa viſa ꝑſuadeant.ex qͥ v ꝙ ipᷣa concupia
carnis vigeat ĩ doꝛmiẽtibo.ſʒ tũc geſcũt ſeſus qꝗnq;. ꝭ̊ co
cupia caꝛnis ẽ pᷣter delectationẽ ꝗnq; ſenſuũ. 4. Silr hr
pi&ite ð ipa ignauia que getem carmis appetit. ges at carnis ad
cõcupiam carnis refert᷑. Siłr viget cõcupia caꝛnis ĩ ver
bis illecebꝛoſis.vñ.ix.ecẽi.colloquiũ illiꝰ q̃ſi ignis exaꝛ
deſcit.⁊.vij.ꝓuer. Irꝛetiuit eũ młtis ſᷣmonibo ⁊ blandi
cijs labioꝛũ ꝓtraxit illũ.Silꝛ riſꝰ inoꝛdĩatꝰ ad cõcupĩaʒ
caꝛnis ꝑtinet. Sitłꝛ ⁊ ĩiſtabilitas gꝛeſſuũ.vñ.xix:ecci.a⸗
mictꝰ coꝛꝑis ⁊ riſꝰ dẽtiũ ⁊ gꝛeſſꝰ hoĩs enunciant ð illo.
4 Pretca ↄcupia caꝛnis oꝓponit᷑ tꝑãtie.tꝑãtia ãt ñ tm̃
ẽ ĩ cohibẽdis delectatiõibo ſeſuũ.ſʒ et᷑ ĩ modeſtia geſtꝰ ſᷣ⸗
monis ⁊ oꝑis.ꝗᷓ cõcupĩa carnis que ei opponit᷑.attendet᷑
ñ tm̃ ĩ delectatioibo ꝗqnq; ſeſuũ. ſʒ ĩ illecebꝛo geſtu verbo
7 oꝑe. Ad qð dicẽdũ ẽ.ꝙ cõcupia caꝛnis lʒ pꝛicipalit᷑
ſit ĩ appetẽdo delectabilia ᷣm ſẽſꝰ.cõſequẽt tñ reſpicit a⸗
lia qᷓ ordinant᷑ ad illa.⁊ ꝑ hbũc modũ dicẽdum ẽ ð his q̃
ſũt ĩ ðᷣbis ⁊ ĩ geſtu ⁊ i imagiatiõe ſiue fataſia oꝛdiata ad
illecebꝛũ caꝛnis.qᷓdã ãt ſũt delectatiões coꝛꝑales ⁊ q̃daʒ
ſũt aĩales.qtũcũq; at extẽdat᷑ delectatio coꝛꝑalis ĩiordi⸗/
nata.ĩtãtũ extẽdit᷑ cõcupia caꝛnis.¶ Qð ãt dicit aug.in
li.cõfel.q cõcupia ẽ ĩ delectatiõe ꝗnq; ſẽſuũ h̊ pꝛicipalit
itelligit᷑ ſʒ ñ pᷣciſe.¶¶ Ad alið dicẽdũ.qꝙ lʒ motꝰ iterioꝛ ali
qñ ſit abſq; motu ſenſus.tñ oꝛiginalit᷑ ẽ a ſenſu.ꝛ illum
motum preceſſit ſenſus.

nſequẽt qrit᷑ ð cõcupia oculoꝛũ ð q̃ diẽ be
da.ꝙ ipᷣa ẽ ĩ diſcẽdis magicis artibo.ĩ cõtem
plãdis ſpectacuł.ĩ ſuꝑuacuis acꝗrendis rebꝰ
moſcẽdis 2 carpẽdis vicijs ꝓxiorũ libidinoſe
ad cõcupiam oculoꝛũ ꝑtineat.ſʒ H̊ͥ v ꝑtinẽ ad peccatuʒ
detractiõis.illoꝛũ eĩ ẽ ſecreta ꝓriorũ iueſtigare.⁊ iõ dr̃.
s Exv. ꝓuer.ſubtrabe pedẽ tuũ ð domo ꝓximi tui ne for⸗
29 te ſatiatꝰ odeꝛit te.2. xxiiij. Ae ĩſidieris 2 qᷓras ĩpietatẽ ĩ
/„Kdomo iuſti neq;

1
vaſtes requiẽ eiꝰ.¶ Ad qð dicẽdũ eſt.q: V/
S. hB hꝰmõi inqꝗſitio curioſa pᷣuiat de Das detractio aht .7
õ naſcat᷑ ex iuidia quę ad ſuꝑbiã vite refert᷑.nõ tñ hec ing ſ
t ſitio curioſa ð delictis ꝓximoꝛũ ad ſuꝑbiã vite reducit᷑. V
.Bat ſʒ ad cõcupiam oculoꝛũ. que ſpẽ ĩ exploratiõe bonoꝝ vl
·r·ſe maloꝛũ.q exteriꝰ ſũt.¶ Silꝛ querit᷑ cũ ſub cõcupia ocu⸗
plieect loꝛũ ſic dicit Meda cõtineat᷑ curioſitas ĩ diſcẽdis artibꝰ
vnadlo magicis.vtrũ ſim plicit cõtineat᷑ curioſitas qẽ ĩ cogno⸗
ſcẽdis occultis naturis 2 ĩ cognoſcẽdo motu ſiderum 2
euẽtibo diuerſis ꝗ cõſequũt᷑ qð ſi ẽ.põt queri ꝓꝑt᷑ agd be⸗
da ſpalit deteꝛminat cocupiam oculoꝝ ĩ magicis artiba
noiſegig di qð dicẽdũ ẽ.ꝙ nõ tm̃ ẽ cõcupia oculo⸗
rũ ĩ cognoſcẽdis artibo magicis ſʒ et᷑ ĩ cognoſcẽdis curi⸗
oſe nate reꝛũ ſuꝑioꝛibo vł iſeꝛioꝛib.vñ dic aug. i li. ofeſ.
hĩc ad ꝑſcrutãdã nate que p̃ᷣt nos ẽoꝑa ꝓcedit᷑ que ſcir
nihil ꝓdeſt.ꝛ nihil alið qᷓ ſcire hoĩes cupiunt.cã ãt ꝓpt᷑
quã fit mẽtio a Oeda ð artibo magicis pluſq; ð oĩbo a⸗
lijs ẽ. eo ꝙ ĩ ilłẽ apparẽs vitas ⁊ nõ exns.⁊ ea q ibi fiũt
oꝑatiõibo demonũ fiũt.nec ẽ ibi debitũ finẽ ponẽ.ĩ cog⸗
ſcedis aũt naturis reꝛũ põt eẽ recta intẽtio.⁊ iõ ñ ſimpli
dixit Meda de illis eo ꝙ poſſunt agi ſine peccato.

A, Deide querit cũ quatuoꝛ hec ponant᷑ ciꝛca que dẽ veꝛ
½ lari cocupia oculoꝛũ q qr curioſitas ſic dicit Heda. pe⸗

nes quid accipiat᷑ rõ illiꝰ diniſiõis.Ad qð dicẽdum ẽ.

—
Sns

„ Set⸗ ymeri ? velle laudari ab hominibus. he autem ſunt opo-

. Ka

6S%
4

clxxvij.

curioſitas cõſiſtit ĩ agparẽtibus veris ⁊ ĩ aparẽtibo bo
nis ⁊ ĩ agarẽtibus mal.In apparẽtibo ãt bonis põt eſſe
duplicit vł que alicꝰ pñt eẽ vtilitatis ſʒ tñ ſuꝑfluũt.ꝛ ſic
ẽ ĩ ſuꝑuacuis acꝗrẽdis rebo tꝑalibo vel q̃ nulliꝰ ſint vti⸗
litatis ſm ſe.ĩmo magis vergũt ad nocumẽtũ, 2 ſᷣm bec
ẽ curioſitas q̃ ẽ ĩ cõtẽplatiõeſj pectaculoꝛũ.pᷣmhoc curi laut Av
oſitas ĩ apparẽtibo veris dr illa qͥ ẽ ĩ diſcẽdis magicis aa
tibꝰ jilla ᷣoqᷓ ẽ ĩ carpẽdis vicijs ꝓrimoꝛũ ad cognitionẽ
apparẽtiũ maloꝛũ reducit᷑.illa vᷣo que ẽ ĩ ſuꝑuacuis rebo
tꝑalibo acqrẽdis.ad cognitionẽ axparẽtiũ vtiliũ refert᷑.
illa vᷣo que ẽ ĩ contẽpladis ſpectacuł ad cognitionẽ eorũ
uuͤn ois nrlal nae gefert. Aug.tñ quoddã mere
addit ĩ li.cõfeſ.his vᷣbis.hic ĩ ipa religiõe deꝰ tẽptat᷑ cũ
ſigna ⁊ ꝓdigia flagitãt᷑.nõ ad aliqus alute. ſʒ 4 ſolaʒ
exꝑientiã deſiderãt᷑.ſicut cõtigit rilłiꝗbo dr̃.xij. math.
generatio pᷣua atq; puerſa ſignũ querit.ſʒ large accipiẽ⸗
do ſpectacula hec differẽtia curioſitatis ſub ũᷣla ꝑte cõ⸗
pꝛehẽdit᷑.¶ Beiĩde querit᷑ cũ cõcupia iſta qᷓ q̃ ocuſoꝝ at
tẽdat᷑.n tm̃ ĩ his q copꝛehẽdũt᷑ viſu.ſ̊ etiã q̃ cõpꝛebndũt᷑
iĩ alijs ſenſibo. ꝓpt᷑ ꝗd dicat᷑ cõcupia oculoꝛũ qᷓ alteriꝰ ſẽ
ſus.Ad qð dicẽdũ.ſicut dic aug:q oculi ad cognoſcẽdũ
ĩ ſenſibo pricipes ſũt.⁊ iõ cõcupia q ẽ reſpectu cognoſci⸗
biliũ exteriꝰ cõcupia oculorũ dr.ex alia vo ꝑte bo vidẽ
di vtimur ĩ ceteꝛis ſẽſibo cũ eos ad cognoſcẽdũ intẽdimꝰ
⁊ iõ generalis experientia ſenſuum cõcupĩa oculoꝛum

vocatur.· , .
ticulus tercius

Equit ſupbia vite de qᷓ querit. vtꝛũ ↄcupĩa
laudis hũane ſub ea cõtineat᷑ ⁊ vr̃ ꝙ nõ.con
cupĩa eĩ laudis hũane ẽ cõcupia bõi exterio⸗

7

ris.nihil eĩ vꝛ ita exteriꝰ ſicut ipᷣa laus q ĩ alioꝛũ opinio

ne ⁊ volũtate depẽdet.ſʒ ſuꝑbia vite ẽ ĩ q̃ cõcupiſcit᷑ bo⸗
nũ ĩteriꝰ ſiue bonũ ꝓpriũ.̊ cõcupia laudis huane ñ dʒ
ab ea cõtineri. . ãt cõtineat᷑ pʒ ꝑ ̊ qð dicit aug.iĩ li.cõ⸗
fel.dicit eĩ ꝙ pᷣt duo genera tẽptationũ.ſ.ↄcupĩe caꝛnis
cõcupie oculoꝛũ.ẽ terciũ genꝰ tẽptationis.qͥ vult hõ ti⸗
meri vel amari ab hoĩbo nõ ꝓpt deũ.⁊ ad h̊ ꝑtinet amoꝛ
laudis ð qͥ dicit.ꝗ laudaꝛi vult ab hoĩbo vituꝑante te.nõ
defendet᷑ ab homibo indicãte te. nec eripiet᷑ dãnante te.
Et ibidẽ dicit᷑.quid ĩ q̊ genere tẽptationis tibi domine
cõfiteoꝛ niſi me delectari laudibo. ᷓ appetitꝰ laudis inoꝛ
dinatꝰ ꝑtinet ad ſupeꝛbiã vite. Itẽ ad hoc facit ꝙ appe
titus huius laudis eñ vt hono videatur excellere in bo⸗
nitate vel in ſcientia.quare ꝓetitus excellẽtie mouet.
ille autẽ ad ſuꝑerbiã vite pertinet. ergo ſuꝑbia vite cõti⸗
net cõcupiſcentiã laudis humane.¶ Ad qð dicendũ.qꝙ;
cõcupĩa laudis hũane licet ſit boni exterioris tamẽ in il
lo dat itelligi cõcupia ꝓprij boni que ẽ excellẽtia.⁊ ideo
inanis gloria recte ad ſuperbiã vite reducit᷑.¶ Similit᷑
queritur cum duplex ſit libido in eo ſcilicet.ꝙ eſt velle ti

A,

ſite affectiones qualiter ad vnam radicẽ reducunt᷑ que
eſt ſuperbia vite.Ad quod dicendum eſt.ꝙ velle timeri
ab hominibus atteſtatur excellentie.timor eniʒ poteſta
tis.laus autem ẽ excellentis ſcientie vel bonitatis.ratio
ne ergo excellentie q̃ in vtraq; datur intelligi vtraq; libi
do ſiue cõcupiſcentia ad ſuperbiam vite reducit᷑ S⸗
militer queritur ð illo peccato quo aliquis gloꝛiat᷑ va⸗
ne de contẽptu ipſiꝰ vane glorie.cuʒ ̊ gloꝛiari de vana
gloꝛia ꝑ quandã oꝓpoſitionẽ ſe habeat ad gloriã de con
tẽptu vane gloꝛie.nõ videt᷑ huiꝰmõi gloriatio gd ſuꝑbiã
vite reduci ad quã illa vana gloriatio reducit᷑.nõ ei ibi
videt᷑ eſſe delectatio ĩ excellẽtia ſed in humilitate.¶.Ad
quod dicẽdũ ẽ.ꝙ licet contẽptus vane gloꝛie oꝓponat᷑ va
ne gloꝛiationi.vtrũq; tamẽ põt eſſe materia vane gloria
tionis.⁊ inquãtũ cõueniũt ad vanã gloriationẽ ad ſuꝑ⸗
biane vite reducunt᷑.⁊ licet contemptus vane glorie po⸗
nat humiliationẽ.poteſt tamen eſſe ſuꝑbia vite. cũ in h̊
gloriatur in ſe ꝙ alijs videt᷑ excellere in humiliatõe. B
eſt vane gloriari de contẽptu vane glorie.¶ Item aligs

vult placẽ alteri ĩoꝛdinate.ſed placẽtia ĩ altero ẽ bonuʒ bus differẽtijs he tres differẽtie cõpꝛebẽount᷑.quidã eni rn
exteriꝰ.ergo querit bonũ exteriꝰ.nõ ergo tale peccatum dicunt᷑ iudei quidã pagani.vtrobiq; autẽ nominat᷑ ifide ſ⸗
2* ad ſuꝑbia vite reducit᷑. Cõtra dicit Aug buiꝰmõi pec litas.qꝛ po ydolatre maxie elõgant rõne eiꝰ ꝙ credit᷑re a G
catũ ad ſuꝑbiã vite ꝑtinet. Ad qð dicedu.q lʒ fauoꝛil cedũt eni ab eo qð primũ ẽ ĩ decalogo ſic hr.vj. deutro. ſi
le ſit extꝛa ũlũ ꝗ querit illũ fauoꝛẽ.dicit᷑ tamè eẽ ð bonis Audi iſrahel dñs deꝰ tuꝰ vnꝰ ẽ.⁊ pᷣmittit᷑ ibi i.v.non a· n
ĩterioribꝰ q ſũt ipſiꝰ aĩ pᷣter ↄiunctionẽ ad bonũ carnis bebis deos alienos ĩ cõſpectu meo ⁊c. Jõ prio dicẽdũ ẽ N
⁊ bonũ mũdi.⁊ iõ ad ſuꝑbiã vite reducit.querit᷑ eĩ ibi q ð ydolatria. Circa quã prio querẽdũ ẽ ꝗd ſit. Scðo ð
. dã excellẽtia vt magis amet᷑. Similit᷑ etiã cũ aliꝗs ĩten⸗ cã ydolatrie.Lercio i quibꝰ cõſiſtat ydolatria. Quaꝛ⸗ ſil
dit placè ſibi ðͥ bonis q bʒ vel habere vr. hoc em nõ ẽ ni to ð effectu eiꝰ. Quĩto ð magnitudie peccati.Sexto ð t n
ſi ꝙ eſtimat apð ſe ꝙ ĩ illis bõis excellet. vel ꝙ illa aliq̃ pore ⁊ ceſſatiõe. Septio.vtrũ cõicãdũ ſit cũ ydolatris. ſne
mõ habeat a ſe.⁊ ſic ſuꝑbia vite dat᷑ ĩtelligi.vn dic aag. . 1 EH 17 t
hãc tẽptationẽ ꝑiculoſiſſimã.ſᷣmo facta que ĩnoteſcũt — nn
hominibꝰ ab amoꝛe laudis ꝗ ad priuatã quãda excellen Ddprimũ ſic ydolatria dicit᷑.latria idoł ex⸗ “
tiã cõtrahit mẽdicata ſufſꝛtagia.⁊ ĩ eodẽ genẽ tẽptatiõis bibita.pter qð põt queri.vtruʒ ydolatria ee tis
ẽ ad malũ quo mãſueſcũt ꝗ placeẽt ſibi de ſe Ali q⸗ ſiſit latria. ⁊ videt᷑ ꝗ ſic.latria eni ẽ cultꝰ deo Miec p
ritur ꝓpter ꝗo hec radix peccatoꝛũ nõ nomint᷑ noĩe c⸗ — debitꝰ. ſed tał cultꝰ exhibet᷑ ydoł.ſic eſt ĩ ge i⸗
. cupiſcẽtie ſicut ⁊ alie due.ſed frequentiꝰ dicit᷑ ſuꝑbia vi nuflectiõe.ĩ ſacrificijs ⁊ huiomõi.ᷓ̊ ydolatꝛia ẽ latria.ᷣ l
. te.¶ Ad qð dicẽdũ.qꝙ licet det᷑ ĩtelligi quedã cõcupiſcen etiã accipit᷑ ex H̊ qð dicit Iſis.latriã ſicut ĩpia ſuperbia i
tia qꝗ̃ dicit᷑ ambitio ſeculi ſiue ãbitio poteſtatis.noĩatur ſeu hbominũ ſeu demonũ ſibi exhiberi vel iubet vel cupit ii
tamẽ ampliꝰ noĩe ſu ꝑbie rõne excelletie que querit᷑. ſuꝑ ita pia hũilitas vel hominũ vel angeloꝛũ ſibi oblatrraʒ n⸗
bire eĩ ẽ ſuꝑ ſe quodamõ ire boc ẽ ſupᷣ ſtatũ debitũ.Dici recuſat ⁊ cui debet᷑ oſtẽdit.q̊ ydolatria ẽ latria.O: au y
tur autẽ ſuꝑbia vite ꝓpter hH.ꝙ ĩtellectualis creatuꝛe eſt tẽ nõ ſit latria accipit᷑ ex h̊.ꝙ latria ẽ cultꝰ deo debitꝰ et ſe
priũ viciũ ſuꝑbia cuiꝰ ẽ ꝑ ſe viuẽ.vel dicit᷑ ſuꝑbia vite. So exhibitꝰ ſicut accipit᷑ ex glo.ſuꝑ illð.dominũ deũ tu⸗ i
qꝛ ĩ vita pᷣſenti ſunt bona ð quibo hõ ſuꝑbit.Job.xv.cũ⸗ um ado. illi ſoli ſer. ydolatria nõ ẽ latria ſʒ ei opoſi uur
ctis diebo ſuꝑbit impiꝰ ⁊ numerꝰ annoꝛũ ĩcertus ẽ ty ra ta. ¶ Qð etiã argui pot ex h.ꝙ fides bᷣel iſidelitas oppo⸗ i⸗
nidis eiꝰ.¶ Adbuc querit᷑ ð hac radice peccati· ꝓpt ꝗo nunt᷑.latria autẽ ad fidẽ ꝑtinet.ydolatria ad ifidelitatẽ * ſi⸗
ẽ difficilioꝛis amotiõis alijs duobo.⁊ ꝙ ita ſit. patet ꝑ B Sy dolatria nõ ẽ latria.¶ Ad qð dicẽdũ ẽ. ꝙ latria du⸗ fm
qð dicit aug.ĩ lib.cõfeſ.Eſt qualiſcũq; ĩ alijs generibus plicit dr ꝓpꝛie 1 cõiter. ꝓrie 'ᷣm ꝙ dicit᷑ cultꝰ deo debi⸗ fi
tẽptationũ facultas mihi explorãd me.ĩ ̊ pene nullaẽ tus ⁊ do exhibitꝰ.⁊ ſᷣm hũc modũ latria oponit᷑ y'dola e
Et dicit glo.ſuꝑ illo.iiij.luce.tu ergo ſi ꝓcidẽs ⁊c.ꝙ ſu⸗ trie.ſᷣm autẽ ꝙ latria cõiter dicit ſeruitutẽ ſoli deo debi 6
ꝑbia poſt oẽs virtutes leuit.vñ vltio tẽptauit dominũ 8 tã ydolatria latria põt dici.cũ illa ſeruitꝰ ydotł erbibe ken
ſuꝑbia vite.Et iõ dicit Ambꝛo.loquens ð ſuꝑbia vite. 1a7. Mueri etiã rõne illiꝰ ꝑtis q̃ ẽ.ydoł exbibitꝰ.ꝗqd 6
quos nulla potuit mouere lururia nulla auaritia ſubꝛu voce?᷑ ydolũ.vtrũ oĩs creata cui exhibet᷑ diuia veneꝛatõ
3ere.ambitio facit cꝛimioſos.q Ad qð dicẽdũ ẽ.ꝙ iſta ra ydolũ dicat Oð vr.ydolatria.n.ẽ oĩs cultꝰ diuinꝰ ꝗ ex⸗
dir magis adheret ipſę aĩe rõne ſui apetibilis.qð enim hibet᷑ creatuꝛe. G̊ autẽ nõ ẽ niſi oĩs creatura teneat rõ⸗
ibi naturale ẽ.ab aĩa ẽ inſeꝑabile.reliq̃ vᷣo ſũt ſeꝑabilia nẽ y doli.ꝗ̊ᷓ vnaqq; creatura cui exbibet᷑ veneratio diuĩa
ſcʒ bonũ mũdi ⁊ bonũ caꝛnis.⁊ iõ ablatis tẽptatiõibo a⸗ ydolũ dẽ ¶ Itẽ. xiiij. ſap. Initiũ foꝛnicationis ẽ exꝗſitio
lijs reſtat illa temptatio difficilioꝛ ad euellenduʒ.eo ꝙ ẽ ydoloꝛũ.foꝛnicationẽ at dic ſpũalẽ.ᷓ exqꝗſitio ydolorũ ẽ
ð magis adhereti bono ſumens originem. initiũ foꝛnicatiõis ſpũalis.G̊ autẽ no ẽ niſi ydolũ ꝓ cre⸗
(Wneſte 0 cl L U N e atura ſumat᷑ cõiter.quã pᷣponit hõ ðo. ᷣoĩs creat᷑a quã
* T vvͤ * ☚ pᷣponit hõ do ydolũ dr. Ad h̊ facit qð dic aplus.ꝙ a⸗ .
ydolatria. ſ ſepte uaritia ydoloꝛũ pᷣuitꝰ ẽ.ſiẽ hr.ij.ad coll. Similit dicit. ot
Xp editi 8 al . 6 dim- j·reg.xv.qſi ſcelꝰ ydolatrie nolle acqeſcere.̊ at non vr. Au.
V niſi ydolũ ĩ cõi rõe accipiat᷑. ¶ Cõtra.j. ad Coꝛin.vij. han
ſionibꝰ peccati.Reſtat ð illa diuiſione Scimꝰ q; ydolũ nibil ẽ ĩ mũdo vbi dic glo.ĩter crerfas o
determiare que ẽ peccatũ alið ĩ deũ.ali mũdi mateꝛiã eiꝰ deꝰ foꝛmanit. ſʒ ſtultitia hoĩm foꝛmaz inu
ud ĩ ꝓximũ. alið i ſeijm. Aliquãdo tñ dedit. ex q̊ͥ pʒ.ꝙ nõ oĩs creata ẽ ydolũ ſh̊ idẽ hr̃ ab Aſi:ꝗ cat
nõ iuenit᷑ niſi bimẽbris diuiſio.ſ.pecca diẽ y dola eẽ ſimulacra rei exntis que ab hoie ſũt fabri⸗ 7.
tũ alidð ẽ ĩ deũ.alið ĩ ꝓximũ. Peccatũ autẽ ĩ deũ dĩ ipie cata... Silłr accipit᷑ ex h̊ qð dr.xx.exo.vbi nos bẽmꝰ.nõ in⸗
tas. peccatũ vpᷣo ĩ ꝓximũ iniquitas. Et põt ſumi ex eo qð facietis vobᷣ ſculptile.alia lr̃a Gi. facies ydolũ neq; inj
dr ĩ j. Reg.ij.Si peccauerit vir ĩ virũ. placare poterit oẽm ſiłitudinẽ.ſiłitudo ãt dẽ rei exñtis ſic br.j.ad coꝛi. ſõ⸗
ei deꝰ.ſi autẽ ĩ deũ peccauerit virꝗs oꝛabit ꝓ eo.Dicẽ⸗ viij:ĩ glo.ſiue ̊ accipiat᷑ ydolũ cõiter ſiue appꝛopꝛiate.ñ ln
qũ ẽ ergo.prio de peccatis que ſũt ĩ deuzʒ imediate.ſcðᷣo icet᷑ ois creata q̃ pponit᷑ vł equiꝑat᷑ ðo ydolũ/ Iſið:eĩ lnen
ð his q ſũt ĩ ꝓximũ.tercio ð ꝗbuſdã que ſũt ĩ ſeip̃ʒ. Dec dic ydolũ eẽ ſimulacrũ qð hũana effigie ẽ factũ ⁊ ↄſecra Ppn
catũ pᷣo qð ẽ ĩ deũ aut ẽ quo dehonorat᷑ potentia qiuine tũ ¶ Detea rõe illiꝰ ᷣbi qð dr̃..ad coꝛ.viij:qrit᷑ · vtrũ y⸗ ine
maieſtatis ſuꝑſtitiõe colẽdi.aut ĩ quo dehonorat᷑ dinia dolũ ſit aliqd vł nibil E vr ꝙ nihil ſit. oꝛĩa enĩ ꝑ vᷣbũ fcã
ſapiẽtia ſuꝑſtitiõe ſciẽdi.aut ĩ quo dehonoꝛat᷑ diuĩa bo⸗ ſũt.ydolũ at ñ ẽ factũ ꝑ vᷣbũ.ꝗ̊ ydolũ nihil ẽ. ¶ Itẽ Yla. lin⸗
nitas ꝑuerſitate male viuẽdi.dicẽdũ ẽ ꝗ̊ prĩo ð his in ꝗ⸗ xliüij plaſie ydoli nibil ſũt.ſʒ H ñ ẽ niſi rõe ipſiꝰ ydoli.ꝭS Ube
bus dehonorat᷑ oĩpotẽtia diuĩe maieſtatis.G̊ aũt cõtin ydolu nihil ẽ ſiẽ peccatoꝛes nihil dicũt᷑ eẽ ꝓꝑt ipᷣm pec⸗ b
git duplicit ĩ peccatis.ſ.ꝗbus ꝓhibet᷑ acceſſus ad cultũ catũ.eʒe.xxviij. Aihil factꝰ es ⁊ ñ eris ĩ ꝑpetuũ.¶ Cotꝛa hone
ði.⁊ ĩ peccatis ilł quibꝰ fit receſſus ab ipᷣo.ꝓhibet᷑ autẽ xiiij. l. p.pꝑ manꝰ qð ſit ydolũ maledictũ.ẽ⁊ ipᷣm. 7 fe ſpie
acceſſꝰ a ip̃m ꝑ y dolatꝛiã ſuꝑſtitionẽ iudeoꝛũ.⁊ pĩfi- cit ill.cũ ̊ opꝰ ſit hoĩs.⁊ opꝰ hoĩs aliꝗd ẽ.ydolũ aliqꝗd hof
delitatẽ paganoꝛũ.pagani aũt ſiue ſarꝛaceni dicũt᷑ illi ꝗ 7.¶¶ Iẽ ydolũ creata ẽ ſic ibidẽ cõſequẽt haberi põt cuzʒ nui
nec nouũ nec vetꝰ teſtin recipiũt oĩno.ſʒ ſuis vtũt᷑ tradi dr ĩ ydoł nationũ ñ erit reſpectꝰ qm̃ creat᷑e di ĩ odiũ fcẽ eſe
tiõibꝰ. Iʒ credãt vnũ eẽ deũ neq; adoꝛãt ydola.non tñ ſũt.i⸗ ĩtẽptatiões hominũ.h̊ ãt nõ eſſet niſi ydolũ eẽt cxe reſ
credũt ĩcarnationẽ nec ea q ĩ lege moyſi cõtinent᷑. Judei atura. ydolũ ẽ aliqd. Itẽ ſi ydolũ qr nihil eẽ.rõne cꝰ alie
vᷣ̈o ſũt ꝗ legẽ dat a dno receperũt.⁊ vnũ deũ cꝛediit cꝛxea forme r nihil eẽ.ſi.n. dicat᷑ rõe picture aut figurealiꝗd 2”
torẽ ⁊ liberatoꝛ?.ſʒ nouũ teſtm̃ nõ recipiũt.nec ĩcarnati dicet᷑ eẽ.ſi rõe ſiłitudis iterũ aliqꝗd dicet᷑ eẽ ſilitudo cĩ a⸗ ribv
onẽ filij ði credũt. IJdolatre vo dicũt᷑ illi qydola ꝓ deo liqd e ſimplr. gdicet᷑ ydolũ aliꝗd eẽ. ¶ Ad qð dicẽdũ. ſiaa
adorãt.⁊ nõ ſolũ vnũ deũ credũt ſʒ plures.quos eti au⸗ ydolũ ꝓpꝛie dẽ ſimulacrũ repſetatiuu rei exñtis vel rei leeſ
gu. ĩ lib. coõtra. v.hereſes paganos vocat.ibi.n/ſub dua ficte.2 ᷣin bũc modũ nõ oĩs creata lʒ ei expibeat᷑ vene/ woni
ſ

SSree —.

— à —

— — ☛ —⸗

—

= — 6 S

— —

f—— à

*

Nueſtio

6 „

ratio diuina ydolũ dẽ. Alio vo mõ dẽ ydoluʒ ſimiltudo
facta rei nõ exñtis.et ᷣm hunc modũ accipit᷑ in glo.j:ad

coꝝ. viij. m vnã expoſitõem. et ſic dicit oꝛigenes.ꝙ; ydo

lũ ẽ repntatiuũ rei qᷓ fingit. Fm at᷑ ꝙ nomẽ ydolatrie cõ⸗
muniter accipit᷑ ad om̃em cultũ ꝗ exhibet᷑ creature vice
cei: exrtendit᷑ nomẽ ydoli.ydolũ ei deductũ eſt ab eo qð
eſt ydos ſic dic yſi:y dos aũt foꝛmã dicit ab ydea tractã

ſicut dic ſeneca.ydolũ vo dicit defectũ ſoꝛme diuie:natu

raliter ponẽdo formã aliquã exñtem cꝛeatã vel ab hoĩe
factã.et ſic poſſet extẽdi nomẽ ydoli ĩ intẽtõe ydolatrie.

vt nõ tm̃ dicat᷑ ydolatria cũ ſimulachra colunt᷑:ſᷣ cũ cre

ature loco creatoꝛis diuio cultu honoꝛant᷑ ſi tñ ydoluʒ
Aprie accipit᷑ ꝙ ſimulachris:auaricia dẽ ydoloꝝ ſerui⸗
tus ſᷣm quãdã ſilitudinẽ.ſic em̃ſi ra ſeruit ydo⸗
lo:ita auarus pecunie.Et ſiłr dẽ ↄtumacia inobediẽtie.

q̃ſi ydolatria ꝓpter pct᷑i enoꝛmitatẽ.qui em̃ inobediens

eſt deo abnegat. abnegãs aũt ſeruitutẽ quã dʒ deo rece⸗
dit a cultu dei.et ſic qͥ ad ↄuenit cũ ydolatra: licʒ n ſit
tãta ſceleris enoꝛmitas ¶ Ad illud vo qð ebijcit vtrum
ydolũ ſit aliquid aut nibil. Rñdet᷑ ꝙ eſſe nibil dicitur
multiplr. vel ex pꝛiuatõe debiti finis:et ſjm hũc modum
ydolũ nihil ẽ ſic et pctm.ᷣ in ̊ eſt drñtia:qꝛ in pcto ꝑ ſe
puat᷑ debitus finis:y dola vo ẽ occaſio priuatõis.Dici⸗

tur etiã ydolũ nihil eẽ rõne defectus foꝛme q̃ eſtimat᷑ eẽ ĩ

ipa materia tanqᷓ; mouẽs in moto. eſtimat᷑ em̃ ꝙ ydolũ

ſit ꝑſona ſubſiſtẽs ex ſimulachꝛo et ſpũ pᷣſidente.⁊ ñ ibi/e
Sm ꝙ dẽ abac ij.ecce ꝙ cooꝑtus eſt auro 7 argẽto:⁊ oĩs

ſpũs nõ eſt in viſceribo eiꝰ.Dicit᷑ etiã ydolũ nihil eẽ rõ⸗

ne rei ad cuius imitatõem excogitat᷑.et ſic accipit᷑. in.xx

exo.in gloſex defectu & finis et foꝛme q̃ eſt in rõne mouẽ
tis et termi:dicit᷑ eẽ nibil.Si vo ↄſideret᷑ ſm eẽ materi⸗
ale vel m eẽ foꝛmale qð eſt ex artificio:dicet᷑ ydolũ ali⸗
qd eẽ.et ꝑ hoc põt ſolui illud qð obiectũ eſt.Fᷣm ꝗd dicet᷑

cẽ aliquio:et ſm quid dicet eſſe nibil. —
Memben ſecundu

ndo querit᷑ de cauſa ydolatrie.circa
qð querit᷑.vtrũ aliꝗs rõne vtẽs poſſet mo
ueri ad ydolatriã ſiue moueat᷑ et videt᷑ ꝙ
nõ:de impᷣſſiombo em̃ nature eſt ceũ eẽ .et

—

n0

naturã.nullũ põt eſſe motiuũ vt credat multitudinẽ de⸗

opꝑ et hoc qð eſt ab alio credat eſſe deũ.ſᷣ hoc ẽ in ydola

tria. elongatũ eſt ab hoĩe vtente rõne vt credat in pec⸗
catũ ydolatrie.i¶ Item ſicut dicit anſel.illud dẽ eſſe deꝰ
eſt:quo melius nihil ercogitari põt. nec etiã q̊ excogi⸗
tari pt᷑ potẽtiꝰ.nõ dreꝛit ̊ oĩpotentia ĩ qͥ aſſeꝛit᷑ diuĩtas.
in ydolo aũt nullgtenus ponit᷑ oĩpotẽtia:qᷓ nec diuitas.
nõ ̊ hõ vtens ratõe in ydolatriã incidit.¶ Preterea.ſi
honoꝛ diuinus exbibeat᷑ in ydolis.aut hoc fuit pꝓpt ydo
la.ant /ppter ſpũs preſidentes mn ydolis ꝑ opatõem:nõ
ꝓpter ipa ydola.cũ nihil vᷣtutis habeant de ſe:et facta
ſint ab hoĩe:faciens aũt facto plus eſt honoꝛãdus 7 po⸗
tens in potente.nullatenus g exhibendus erat honor di
uinus ydolis ꝓpter ſe. Pꝛeterea nulla vtilitas eſſt ex⸗
bibere honoꝛẽ nõ intelligenti. ydolũ aũt nihil cognitio
nis babuit. nec honoꝛ ei exhibẽdus. quãtomagis nec
bonoꝛ diuinus. Si vo ꝗpter ſpũs pꝛeſidẽtes.aut illi ſũt
ſpũs boni aut mali.ſi boni ſpũs et creati: nullatenꝰ ho⸗
noꝛ ſoli oĩpotenti debitus ab eis affectaret᷑. cũ ine iniu
ria illis dari nõ poſſit.ſi aũt affectaret᷑ iã bom nõ eſſent

eſſent em̃ infideles et iniꝗ.infideles quidẽ:qꝛ deũ creato

rẽ ſuũ debito honoꝛe defraudarent. iniqui autẽ eo ꝙ ius
alienũ vſurparẽt. Si pᷣo fiat eis exhibitio honoꝛis diui⸗
ni cñ diſplicentia eoꝝ.offenderent᷑ g potius hmõi hono⸗
ribo ꝙᷓ placarent᷑.nõ q̊ ab his opoꝛteret exrpectare bene⸗
ficia ꝓR hm̃oi honoꝛibo ſ magis pena. Si poſpũs p̃ᷣſidẽ

tes ſunt mali.a malis aũt nõ ſunt expectanda bona. p+

bonis aũt accipiendis aut malis amouẽdis exbibentur

bimõi honores. nõ exbibẽdi ſũt malisſ piritibo. Pꝛe

ꝓ; deus ſit: etiã ꝙ vnus ſit. et ꝙ nõ habeat pꝛci
piu.ſᷣ ſit alioꝝ pꝛincipiũ.cũ q̊ hoc ſit imp̃ſſum ratõi ᷣm

terea.malis ſpiritibo nõ ſunt exhibendi hm̃oi honoꝛes.
cultus em iſti ſunt cultus ſanctitatis. cultus aũt ſancti⸗
tatis ab eis diſſonãt.nec aliquid boni pñt niſi pmiſſi.vñ
aug:j.d ciui.di.ſicut ipi mali hoĩes in terra:ſic etiam
illi nõ oĩa qᷓ volũt facere pñt.niſi quãtũ illius oꝛdinatõe
ſumunt᷑.cinus plena iudicia nemo ↄpᷣhẽdit.iuſte nemo
reprehendit.reſtat q̊ ꝙ malis ſpiritibus nõ eſt exhiben⸗
qus honor diuinus.q nullatenus eſſet ydolatꝛia.qꝛ nec
rõne ydoloꝝ in ſe nec rõne ſpirituũ preſidentiũ.⸗ Pꝛe⸗
terea.arguit ſic aug.in li.de ciui.dei.Romana vᷣtus the
atricas artes repꝛobauerat.et qui ſe in üllis exercebant
ponoꝛibo quuſlibet priuabant᷑. dij autẽ exigebãt a ſuis

cultoꝛibo ritus theatricas: a ipi erãt repꝛoba ndi.qua
em̃ fronte theatrice turpitudinis notat᷑ actoꝛ. ſi adorat᷑

exactoꝛ. nõ & dij illi ſunt honoꝛãdi: non debʒ eſſe ydo⸗
latria. 4 Preterea ſic arguit. greci ꝓonunt ſi dij tales

colendi ſunt. ꝓ facto tales homines honoꝛãdi ſunt.aſſu

munt aũt romani.ſ̊ nullo modo tales hoĩes ſunt hono⸗
randi:ↄcludũt ̊ rpᷣiani.nullo mõ igit᷑ tales dij ſunt colẽ
di.¶ Hoc etiã remouere debet ydolatriã ꝙ ſpuũs pᷣſiden
tes immda volũt ſibi offerri.ſicut talpas ⁊ veſꝑtiliones

2 bmõi aĩalia ĩmũda.5̊ᷣ nõ eſt ponẽdu eſſe deũ ꝗ in ĩmũ⸗

dicijo delectat᷑.nõ ̊ ſpuũs pꝛeſidẽtes ydolis deos eſſe eſt

ponẽdũ.¶ Preterea ipᷣa pluralitas deoꝝ ondit euacua

tõem.in ſegetibo em plures deos eſſe ponebãt. dũ em̃ ſe⸗

mia erãt ſubterra: deã ſerã aut cererẽ eẽ ponebãt. cũ at

eẽnt ſuꝑ terrã ⁊ facerẽt ſegetẽ deã ſ. egetiã: frumẽtis autẽ
collectis atq; recõditis drã tucilinã eſſe dicebãt.⁊ ita de
alijs rebo.maioꝛ aũt eſt vtus ĩ vno qᷓ in pluribo. plus eĩ

põt vᷣtus vnita q; multiplicata. vnũ eẽ deũñ ponendũ ẽ.

Ecõtra motiuũ ad culturã ſpuuʒ pᷣſiden tiũ in ydolis
põtuit eſſe ꝙ ſanare leſionẽ coꝛꝑum credebant᷑ dũ ab eis
ceſſabant.et ſedare tribulatões reꝝ humanaꝝ dũ nõ cõ

citabàt.¶¶ Preterea.pᷣdicebãt hoĩbo mala ſiue bona que

futura ert. p̃ſcire aũt futura cũ certitudie diuinũ ẽ. ex⸗
q̊ͥ in eis diuinã eſſe vᷣtutẽ ſuſpicabãt. Adiũgit᷑ etiã miri⸗

ficentia opeꝝ occultoꝝ naturaliũ q̃ mirabilia videbant᷑
miracula aũt facere auẽte ſolius eit dei.ſiẽ ↄtingit ĩ mi⸗
raculis magoꝝ.ſic ꝗ̊ ꝓpter ſanatões leſoꝝ et liberatio⸗
nes oppᷣſoꝝ q̃ credebant᷑:bonitas diuina in eis aſſere⸗
bat᷑. ꝓPter pdicatõem futuroꝝ ſapia diuina: ꝓpter ope⸗
ratõem mirabiliũ potẽtia diuia. h̊ in oĩbo iſtis nõ e ne⸗
ceſſaria rõcinatio.immo falla eſtimatõ.ñ em̃ ſanabãt in

firmos nec liberabãt oppᷣſſos.ſ̊ a nocumẽto deſiſtebant

vt illuderẽ: futura cũiciado p̃dicebãt: ⁊ aliquotiẽs fallẽ
do occulta nature opando:nõ res ſuꝑ naturã vᷣtute faci-

endo.vñ ꝗpter iſta nullatenꝰponẽdũ eratipos eẽ deos

et eis diuinus cultus nullatenus erat erxrhibendꝰ ¶ Ad

—

e& dñatoꝛ eoꝝ ſpecioſioꝛ eſt. ſpeciei generatoꝛ hec om̃ia cõ⸗

illud aũt qð pᷣmo obijcit᷑.ꝙ nulla cã potuit eẽ ꝗpter quã

hõ vtens rõne incideret ĩ ydolatriã.dicẽdũ ẽ.ꝙ hoc veꝝ

eſi ſi cõ ſequeret᷑ inclinatõem nature pter ſeipm.ſed qꝛ2

ſeqbat᷑ inclinatõeʒ nature coꝛupte rõne coꝛruptõis.idðo
ↄtingebat ipᷣm in ydolatriã incidẽ.q Ad ſcdᷣm vo doᷣin
ꝙ licʒ tõ ponat teũ eẽ ſummũ bonũ ſumme potẽtẽ.ſum
me ſapientèẽ hec nõ ↄueniũt ydolo vel ſpũi in ydolo pᷣſi⸗
denti:nihilominus tñ rõ hũana reſpiciẽs ad effeciũ ⁊ ñ
vlr ſᷣ ꝑticulariter ꝑ ̊ decepta:incidit in ydolatriam.
Ad terciũ dõm ꝙ ſi hõ ꝑtractaret ſᷣm rõem rectã. in⸗
ueniret creatoꝛẽ ⁊ gubernatoꝛẽ eſſe colẽdũ.creaturis ᷣo
nullatenus cultũ diuinũ eſſe expibendũ.ſᷣm ꝙ dz. xiij. ſa
pĩie.Si ſpẽi reꝝ lectati deos putauerũt:qua tomagis

ſtituit. Aut ſi virtutẽ ⁊ oꝑa eoꝝ mirati ſũt. intelligãt ab
ipᷣis qm̃ ꝗ hec oĩa ↄſtituit foꝛtioꝛ eſt illis.a magnitudine
em ſpeciei ⁊ creature cognoſcibilit poterit eoꝝ creator

G / videri.qꝛ reſpiciebat in aligbo neceſſitatibus ad aliquã

virtutẽ adiutticẽ ſᷣm ꝙ eſtimabãt. nec eleuabãt intelle⸗
ctũ ad ſummã cauſaʒ a q̃ ẽ om̃e adiutoriũ ⁊ vniuerſalit
eſſe ⁊ bonũ.ideo in ydolatriã et ſuꝑſtitionẽ incidebant.
Silr dm eſt ad alia.ydolatria em̃ ex multis cauſis
originem duxit. ſicut habetur in libro Sapie.

¶ Membꝛũ terciũ

Ercio querit᷑ in quibo oſiſtat.põt em̃ que⸗
. ri vtrũ aliquis poſſit aliquã creaturã cole
re vt deũ:a adoꝛare ſine peccato⸗qð videt᷑
põt em̃ eſſe ꝙ aliquis nihil audiuit de deo
2 natus inter ydolatras videt adorare ydola? creatu⸗
ras.videt᷑ ꝙ iſia ignoꝛantia ſit inuincibilis:cũ nullate⸗
nus habeat a q̊ͥ poſſit addiſcẽ. Vñ aug: ille nõ ſuo vicio
ignoꝛat.ideo em ignoꝛat.qꝛ nõ fuit a quo diſceret.nec ex
rumoꝛe ↄperit doctrine opinionẽ.et iðo imunis ẽ a ↄdẽ⸗
natõe.talis ꝙ̊ nõ peccat:cu nullꝰpeccet in eo qð vitare ñ
poteſt.¶ Contra.cognitio ꝙ deus ſit naturaliter inſita
eſt mẽti.nullus ̊ excuſat᷑ ab ignoꝛãtia dei.Itẽ in pᷣs.dẽ.
Scitote qm̃ dñs ipᷣe eſt deus ⁊c̃. ſi ̊ quilibet ingrediat᷑
ad ↄſideratõem ſui:inueniet illũ eſſe deũ ꝗ eſt vniuerſo⸗

rum factor ⁊ creatoꝛ: ignoꝛãtia eius neminẽ excuſat P E, t

¶ Item põt queri ſi nullus poteſt colere ſine pcto vtrum
poſſit adoꝛare ſine pcto:qð videt᷑ ꝑ ̊ qð dẽ in glo.ſupeꝛ
illud.xx.exo.l 20 adoꝛabis neq;ʒ coles.glo. aliud eſit cole
re aliud adoꝛare:põt ꝗs inuitus adoꝛare tormẽtis victꝰ
4 Preterea, de beato ignatio legit. ꝙ potuit induci ad
incendendũ thura ydolis:h̊ nullo mõ volebat xpᷣm ne⸗
gare. Reſtat & ꝙ aliquis ſine pcto poteſt adoraꝛe ydola
Contra.xx.exo.d⁊?.i õ adoꝛabis neq; coles.vbi ꝓhi
bet᷑ adoꝛatio.et dicit glo.vtrũq; reſecat vt nec affectõne
colas nec ſpeciẽ adoꝛes.g̊ nõ e fieri adoratio ydo⸗

loꝝ ſine peccato ydolatrie o qð dicendũ.ꝙ huiuſ⸗
modi ignoꝛãtia nõ eſt inuincibilis. Vnde nõ excuſat a
pcto licet em nõ poſſit habere doctrinã hoĩim cuʒ nullus
ſit ibi fidelis:põt tñ habere ſpmſcẽm intus docentẽ. vn⸗
ctõ em docz de oĩbo ſicẽ habet᷑.j.Joh.ſi faciat qð in ſe eſt
Preterea vſu ratõnis põt duci ad inuiſibilia dei. ꝑ ea
que ↄſpiciũt᷑ intellecta a creatura.ſicut dẽ.j.ad Roma.
4 Sic intelligendũ eſt qð dicit aug ille nõ eſt cuſpan
dus qui a qͥ diſceret nõ inuenit ſi ignoꝛet. Ad ſcðᷣin vo
doin.q; cultus diuini nullatenus attribuendi ſunt crea

ture ꝓpter ſe.vñ nec eſt adorare ydola vł creaturas ado

ratõe q̃ eſt latria ſine pcto.adoꝛatõ em̃ impoꝛtat actũ ex
terioꝛẽ ꝓcedentẽ a voluntate aliqͥ mõ. EIn qð dicit᷑ ĩ ex⸗
odo in glo.ꝙ aliquis inuitus põt adorare y dola:intelli
gendũ eſt de illo quẽ metus induxit.ille aũt quẽ metꝰ in⸗

quxit ex volũtate qdãmõ faeit licet nõ abſoluta.ꝑ toꝛmẽę

ta aũt nullus inducendus eſt ad faciendũ ↄtrarie hono

riſicẽtie diuine.⸗ Ad illud s dẽ de beato ignatio dicẽ⸗
dũ eſt ꝙ nõ adoꝛauit ydola ſᷣ coram ydolis exñs thura

deo incendebat.ſic be.thomas apłs⁊ alij ſancti oñ ydo

la ducti ꝓteſtabant᷑ ſe adoꝛare deũ ⁊ nõ ydola.et h̊ pa⸗
tint in ydoloꝝ deſtructõe.¶ Itẽ põt queri vtrũ aliquis
ſalua fide coꝛdis in qᷓ̃ nullatenus credit᷑ de ydolo ꝙ ſit
dus: poſſit ore ↄfiteri de ydolo ꝙ ſit deus ſine peccato.
qð videt᷑ ꝑ hoc qð dicit aug:lingua nõ facit reuʒ ſed rea
mens.ſed ille nõ videt᷑ hr̃e ream mentẽ cũ recte credat.
nõ dicẽdus eſt reus.q Contrariũ videt᷑.x.ad ro.Coꝛ⸗
de credit᷑ ad iuſticiã ore aũt ofeſſio fit ad ſalutẽ. ſi q ali⸗

gs ↄſiteat᷑ oꝛe cuius ↄtrariũ creditad damnatõeʒ ſui cõö⸗

fitet᷑.¶ Ao qð dm.qꝙ hmõi ↄfeſſio nõ põt fieri ſine pec
cato.vñ dẽ in glo.x.ad roma.pene om̃s qui xpᷣm coꝛam
ꝓſecutoribo negauerũt.qð de illo credebãt coꝛde tenue⸗
rũt.⁊ tñ oꝛe nõ ↄfitendo pierunt:niſi üũli ꝗ penitẽtia re⸗
uixerũt.Et iterũ nihil ꝓdeſt hoc eſſe in corde qð verũ ẽ:
ſi hoc dẽ voce qð falſuʒ ẽ.qꝛ veritas et ẽ credẽda et dicen
da.¶ Ad illuo vo qð dicit aug: lingua nõ facit reũ ſed
rea mens.dom elſt ꝙ hec eſt mens rea ex qᷓ ꝓcedit men⸗
daciũ in doctrina.¶ Beinde querit᷑.ſi hõ põt exhibere
ſine pcto reuerentia coꝛpalem creature. qᷓ deo debet/qð
videt᷑: eo ꝙ genuflexiones fiũt coꝛaʒ pᷣlatis eccleſiqſticis
2 ſecularibp.¶ Seo videt᷑ ↄtrariũ ꝑ ̊ qð dẽ yſa:xlv.mi
hi curuabit᷑ ome genu ⁊ iurabit mibi oĩs lingua.⁊. xiiij.
ad ro.vbi habet᷑ ſimile.¶ Siłr dꝛ. vj.heſter de ADardo
