ſiue mentem.et intelligentiã et voluntatem:et illo mõ cõ
ſequit᷑ libertas rationem imaginis.

Oquartũ quo querit᷑.vtrũ ſimilis vertibili⸗

Agelo em̃ eſt vnica vertibilitas vel in bonũ vel
n malũ. ned eſt regreſſus.n boĩe vo eſt multiplex ver⸗

eedẽ ſint ⁊ ↄmũes angelis ⁊ hoĩbo.¶ Si dicat᷑ ꝙ hoc eſt

ꝓpter vnionẽ cũ coꝛpe.qꝛ multiplex eſt et variabile et v⸗

tibile. hoc nihil videt᷑.qꝛ vertibilitas coꝛꝑis.boc eſt in ñ
eſſe ſiue in coꝛruptõne:hec aũt nullã videt᷑ habere habi⸗
tudinẽ ad illã que eſt in ignoꝛantiã vel in culpaʒ.¶ So
lutio.dicimus q; hmõi vertibilitatẽ duplicẽ.et poſſibili⸗
tatem ad reſurgendũ a culpa ad gratia et ecõuerſo. ha⸗

bet anima ꝓpter vnionẽ cũ coꝛpoꝛe coꝛrupnibili:coꝛpus

em̃ quod coꝛrumpit᷑ aggrauat aĩazʒ. vt dicit᷑ Sap̃. ix. Et
dicit᷑ coꝛpus coꝛruptibile.nõ tm̃ ſᷣm ſtatũ in quo nũc eſt

neceſſe coꝛrũpi:bᷣ ſᷣm ſtatũ primuʒ. in quo poſſibile fuit

coꝛrumpi.et ideo ꝓpter huiuſinodi aggrauatõem. excu⸗
ſatõem habet cũ peccat. Inde ꝓnioꝛ eſt deus ad indul⸗
gendũ ſᷣm ꝙ ipe dicit geñ.vj.i Ion ꝑmanebit ſpũs meꝰ
inenats mea vſq; ineternũ in hoĩe.qꝛ caro eſt.i.fra
gilis eſi ex natura coꝛpoꝛis. Angelus ant nõ habet hu⸗
iuſmodi vnionẽ nec vnibilitatẽ.⁊ ideo nõ ſic excuſabilis
eſt cũ peccat.nec reſurgit poſt caſum. IUnde angelus dx
ſpũs vadens etnõ rediens. anima aũt ſpuũs vadens ? re
diens:ponamus tñ ꝙ anima vnita eſſet cũ coꝛꝑe incoꝛ⸗
ru ptibili ſicut erit in patria.tũc ꝗꝓpter corpus nõ habẽt
hymoõòi duplicẽ vertibilitatẽ. qꝛ nõ aggrauat᷑ ex eo.ꝗ⸗ Per

predicta patet rñſio ad illud quod querebat᷑.q̃ ſit beati

tudo hmõi coꝛruptibilitatis coꝛporis. ad illã vertibili⸗
tatẽ aie.qꝛ hec eſt ratõ. Vñ greg.in moꝛa.Angeloꝝ ſpi⸗
ritus idcirco irremiſſibiliter peccauerũt: qꝛ tanto robu
ſtius ſtare poterãt.quãto eos carnis fragilitas nõ ago⸗
uabat. Homo ðvᷣo poſt culpã veniam meruit.qꝛ ꝑ carna⸗
le coꝛpus aligo quo ſemetipᷣo maioꝛ eſſe accepit.

ras ſit vel fuit in bomine ⁊ in angleo. In an

tibilitas:q; eſt regreſſus a bono in malum er ecõuerſo.
Hec aũt nõ debet᷑ anime ratõne alicuius potẽtie ſue cu,

Ve in bonũ et quidam in malum. Atrum in eodem inſlã⸗

eeodem principio. quia poſſe in bonum habet quia eſt a

Articulus. v.

Dquintũ quo querit᷑.vtrũ hmòi libertas q̃
cogi nõ poteſt inſit angelo ᷣm ſe ⁊ ꝑ ſe.nõ me
2 diante aliquo tanꝙᷓ cauſa: aut inſit mediãte
Aliquo tanqᷓ; canſa.ſcʒ cauſans illã ꝓprietatẽ in intelle⸗

—

ctuali natura.¶l Si dicat᷑ ꝙ ineſt intellectuali nature ꝑ

ſeipᷣam.tũc obijcit᷑.ꝙ abſtracta potentia intellectuali.et
abſtracta inclinatõe ad volendũ:adhuc eſſet in ea liber⸗
tas.qꝛ adhuc remanẽt ipᷣa ſubſtãtia intellectualis. Hoc
aũt videt᷑ impoſſibile.ſcʒ ꝙ remaneat libertas.vbi nõ eſt
volũtas ſiue inclinatio volũtatis.Reſtat ergo ꝙ ineſt ei
libertas ꝑ mediũ.ſeʒ mediãte voluntate. Ideo em libe⸗
ra.qꝛ poteſt facere quod vult.aut qꝛ poteſt velle qð vult
Ex hoc aũt ſequit᷑ incõueniẽs qꝛ nõ equa eſt libertas in
deo et in alijs intellectualibo naturis:/qð eſt ↄtra berñ.
Mꝛ aũt inde ſequat᷑ patet. hoc em̃ poſſe ſcʒ velle qð vult
in do eſt ꝑ ſufficientiã et independentiã: qꝛ cũ dico. deꝰ
poteli velle quod vult.oia illa tria.ſcʒ poſſe ⁊ velle et qd
vult:in deo ſunt idem qð ipᷣe.in alijs aut ſunt nõ ꝑſuffi⸗
cientiã.ſᷣ ꝑ aliquã dvependentiã ab extrinſeco. Cum em̃
dico. angelus poreſt velle qð vult. et ſi li poſſe et li velle
in angelo ſunt:tñ li quod vult nõ eſt in angelo ſed extra
ipᷣm. Vnde patet ꝙ hoc totũ ſcʒ poſſe velle ⁊ qð vult.nõ
eſt ꝑ ſufficientiã omimodã in angelo. Similiter nec in
homiĩe:quod eodẽ mõ poteſt oñdi.Si g& in deo eſt ꝑ omi
modã ſufficientiã.g̊ magis eſt in o poſſe velle qð vult.
& nõ eque eſt libertas in deo et in alijs. Scðo dicimꝰ.ꝙ
pꝓ pꝛius et poſterius dicta libertas eſt in do? in ceteris
et hoc ſolũ pꝛobat rõ nũc dicta:volũtas em̃ dei ſibi ſuffi
cit ad exeundũ in eſſe in qdᷣcunq; vult. et preeſt alijs vo⸗
luntatibo:volũtates dᷣo angeli et homis ſubiecte ſunt vo
luntati eius.nec etiã ſibi ſufficiũt ad qdðcunq; volitũ. vt
pote reſpectu boni gꝛatuiti.imo opoꝛtet ꝙ deus adiuuet
eos ꝑ gram. VUnde quo ad hoc prius eſt hmõi libertas ĩ
deo.pꝑ poſterius in alijs:nõ tamẽ ideo ſequit᷑ ꝙ nõ eque.
q; pꝛius et poſterius nõ remonẽt equalitatẽ huiuſmodi
qua loquimur.qꝛ taʒ deus q; homo ꝙᷓ angelus liberi
ſunt a coactione equaliter.ſcʒ quo ad hoc ꝙ nullus eoꝝ

cogitur.

Blſextum quo queritur. vtrum libeꝛtas arbi
S trij in homine ⁊ in angelo ſunt ex eodẽ prici⸗
pid aut ex vifferentibus. Et videtur ꝙ nõ ex

to:poſſe autem in malum inqtum eſt in malum nõ ha⸗
bet ex eodem.quia deus nõ eſt pꝛincipium mali.ergo ex
alio. et dicitur ꝙ ex nihilo ſicut dicit Auguſtinus.Sed
ex hoc videtur ſequi. poſſe in bonuz et poſſe in malnʒ
ſunt ex duobus pꝛincipijs.et vtrunq; a libertate eſt ergo
libertas a duobus principijs. ꝗ Reſpondetur ꝙ nõ ſeq⸗

tur ex duobus pꝛincipijs. ſed ſe equitur ꝙ vnuz ſcilicʒ poſ

ſe in bonum eſt ex vno.et reliquum ſcilicet poſſe in ma⸗
lũ eſt nõ ex pꝛincipio pꝛopꝛie loquendo. ſed ẽ ex defectu.
quia huiuſmodi poſſe eſt potius nõ poſſe ꝙᷓ poſſe. Elnde
dicit Anſelmꝰ in libro de libero arbitrio. Poteſtas pec
candi que addita voluntati minuit eius libertatem. et ſi
cmatur auget.nec libertas eſt nec pars libertatis. Itẽ
idem in eodem. poteſtas peccandi nõ ad potentiaʒ per⸗
tinet.ſed potius ad impotentiam.vel poteſt dici ꝙ vtrũ
qʒ eſt a eo. Atrunq; enim eſt poſſe. ſed vnum eſt ꝑ con⸗
foꝛmitatẽ alterum non.

¶Articulus. vij.

DODſeptimum quo queritur. Cum vertibilis
fuit angelus naturaliter ſᷣm libertateʒ in bo
num et in malum. et quidam etiam verterut

ti potuerunt eſſe hec duo in angelo ſcilicet vertibilitas

et verſio et hoc eſt querere.Atrinn qcito eſſet angelus.

verteretur in bonum vel in malum in inſtanti in quo p⸗
mo fuit. Si dicatur ꝙ nõ potuit in eodem inſtanti.ſit ᷓ
inſtans in quo pꝛimo fuit.a.inſtans voo in quo primo v⸗
tit ſe.b.tunc obijcit᷑. Inter quelibet duo inſtãtia eſt tem⸗
pus mediũ.ergo inter.a.et b.ſit ergo illud tempus.c. et
nõ fuit in. c.ocioſus.quia intellectus angeli nõ eſt ſicut
intellectus pueri qui ocioſus eſt. ergo intelligebat in.c.
ſed intellectus eius plus ordinabat᷑ ad cognoſcendũ de⸗
um ᷓ; ad aliuo.ergo deũ intelligebat.ſed intellectuʒ ne⸗
ceſſario ſequit᷑ inchinatõ ad illud ꝑ affectõem. marime
aũt que ſummi boni.ergo afficiebat᷑ in deo.ergo iaz me⸗
rebat᷑ et ſic vertebat᷑ in bonũ.ergo nõ primo in.b.ſed in
c.¶ Similiter poteſt queri de inſtãti ip̃ius.c.in quo pꝛi
us vertebatur in b. angelus.et ſic ſemꝑ ↄtingit deduceꝛe
vſq;q̊ veniamus ad idem inſtãs in quo pꝛimo fuit. Re⸗
liat ergo ꝙ in eodeʒ inſtanti fuit in eo vertibilitas ⁊ ver
ſio huius.ql! Item aug.dicit ꝙ quatuoꝛ ſunt coeua. ſcʒ
celum.tp̃us.motus.materia prima.Si ergo celũ ⁊ mo⸗
tus eius ſunt coequeua.ergo qᷓcito fuit celũ inceꝑit mo⸗
ueri.ſed multo ſimplicioꝛ eſt iſte actus velle in intelligẽ
tia angelica qᷓ; motus in celo: ergo multomagis in eodẽ
inſtanti primo fuit angelus.⁊ motus eius m volunta⸗
tẽ. ¶ Item dicit aug. ꝙ creatõ et diſtinctio reꝝ ſimul fu⸗
it. ᷣm id Ecci.xviij. Qui viuit ineternũ creauit omia ſil.
vnde computatõ iſta dieꝝ Geñ.primo ſᷣm aug. nõ acci
pitur ad litteraʒ:ſed ſᷣm ꝙ res ſunt in intelligentia ſiue
cognitõe angelica.ꝑ oꝛbem ſuaꝝ nobilitatuʒ.ergo ſᷣm H̊
ſimul creatõ celi 1 diuiſio lucis a tenebꝛis.ſed iſta diui⸗
ſio vt idem aug exponit nihil aliud eſt qᷓ; diuiſio confir⸗
matoꝝ angeloꝝ a cadentibo. Per celum autẽ intelligit᷑
angelica natura infoꝛmis.ergo ſimul creati ſunt.⁊ ↄfir⸗
mati ſunt.et ceciderũt alij. 4 INem Joh. viij. YAle bomi⸗
cida erat ab initio.nõ poteſt exponi ab initio cuʒ pecca
re fecit bominẽ.quia etiam ante peccauit ſuperbiẽdo er⸗
go intelligitur ab initio ſui eſſe. (Wonran ĩexquo fu⸗
it.fuit malus.ergo creatus eſt malus:quod eſt incõueni
ens.¶ Item obijcitur de bonis. Aduertendũ ſe in bonuʒ
aut ſufficit natura.⁊ tunc omnes vertiſſent ſe in bonuʒ.
cum omnes cõmunicaſſent in natura:aut ſuꝑaddita eſt
eis gratia in creatõne:et ſi ſic.qua ratione addita eſt ꝗ⸗
buſdam.eadem ratõne omnibo:alioquin iniuſticia vide⸗
ret᷑.cum adhuc nullus eoꝝ meruiſſet vel demeruiſſet. et
in alijs pares eſſent.ergo quocunq; modo ponatua.ſi in
eodem inſtanti vertiſſent ſe quo primo fuerunt. om̃s eo
dem modo vertiſſent ſe vel in bonum vel m malum. Re
ſtat ergo ꝙ nõ ſimul nec in eodem inſtanti.¶ Quod cõ
cedimus dicentes.q; nec mali ſemꝑ fuerũt mali.nec bo⸗
ni bonitate confirmata.quam poſtea conſecuti ſunt:di⸗
cimus ergo ꝙ in alio inſtati inceperunt eſſe.⁊ in alio ſe
verterũt.iAec opoꝛtet inter duo illa eſſe tempus mediũ
vel duratõem. EUnde dicimus ꝙ illa ꝓpoſitio.inter que⸗
libet duo diſtãtia ⁊c.intelligitur de inſtantibo que ſunt
in tempoꝛe.ꝓut eſt menſura cõtinuoruz.et nõ tenet hic.
imo poſſunt eſſe duo inſtantia quaſi contigua.ſine inter
medio.Si tamen ſupponat᷑ ꝙ fuerit aliqua moꝛula ſiue
diſtantia intermedia.et queritur quid in iſta egerit an⸗
gelus:poteſt oici ꝙ tũc mouebatur per intellectum.⁊ nõ
mouebat᷑ ꝑ affectum motu.ſcilicet penes quem ⁊etermi⸗
natur ſcilicet bonitas actualis vel conuerſio. on eſſet
iamẽ incõueniens dicere.ꝙ moueretur per affectuʒ mo⸗
tu naturali nõ gratuito.per quem motum non merebat᷑
nec demerebatur. 4 Ad illuo Johannis. viij· ab initio.
KReſpõdetur.id eſt poſi initiũ.quia valde parũ ſtetit. et
hoc notat hec pꝛepoſitio ab: nõ dicitur in initio. Ad il
lud de celo et motu eius dicimus.ꝙ nec in celo nec in an
gelo nec in aliqua creatura cõtingit illud. ꝙ in eodẽ in⸗
ſtanti in quo pꝛio eſt.habeat actũ aliquem. In omi em̃
alio a primo.pꝛius eſt potentia qᷓ; actus.nõ ſolũ natura
ſed etiam duratõe:qᷓuis in quibuſdaʒ ſimul ſit potẽtia
et eſſentia. ſm ꝙ dicitur in perpetuis non differt eſſe et
poſſe.Vnde nõ eſt verum.ꝙ in pꝛimo inſtãti in quo fuit

celum. fuit eius motus: ſed verum eſt ꝙ in illo inſtanti
incepit eius motus. Hoc autem quod dico incepit. licet
Dicat id quod dicit ꝑ modum actus.nõ tamẽ dicit actuʒ
ſed inclinatõneʒ quandaʒ pꝛoximi ad motuʒ. que quaſi
media eſt inter potentiam celi et eius motum. ¶ Quod
autem dicitur ab Auguſti.motus coeuus celo.ideo dici
tur.nõ quia in eodem inſtanti quo pꝛimo ſuit celuʒ ince
pit eius motus:ſed cum incepit nonduʒ erat. quia id in
cipere nõ dicit motuzʒ.¶¶ Ad aliud quod obijcit de diſtin
ctione lucis ⁊ tenebꝛaruzʒ. dicendum ꝙ licet computatur
vno die cũ factura lucis.et factura lucis ſᷣm Auguſtinũ
ſit ſimul cuʒ creatõne:non tamẽ diuiſio illa lucis ſimul
fuit cum creatõne.ĩmo fuit poſterioꝛ.ſicut ſi vno die ali
quid pꝛius fieret.⁊ aliud poſterius. Non enim peccatũ

angeli quo facta eſt tenebra. nec diuiſio tenebꝛaruʒ a lu

ce.que ſpectat ad diuiſionẽ beatoꝛum a malis. fuit cum
creatõne in eodem inſiãti.¶ Sed ad hoc obijcitur. ꝙ ſi⸗
mul fuit cum creatione.Aam conſtat ꝙ in angelo ſimul
eſt eſſentia cum ſua potentia.et eſt talis potẽtia que nõ
eſt impedita ab actu ſuo.nec recipit impedimẽtuʒ.ergo
et actus eius ſimul eſt cum ſua potentia.et vlterius cuʒ
ſua eſſentia:eque autem vel magis libera eſt motiua ꝙ;
cognitiua. vt videtur.ergo ſimul fuit actꝰ cognitiue cuʒ
potẽtia et eſſentia.ergo ſimul fuit actus motiue. ſeilicet
cõuerſio ⁊ auerſio.ergo ſimul fuit conuerſio vel auerſio
cum eſſentia in angelo. ¶ Contra. duplex eſt mutatio.
prima eſt ante eſſe in eſſe. alia ab eſſe tali in eſſe tale. et
hec dicit᷑ verſio:ſed pꝛior eſt mutatio ante eſſe in eſſe. q;
ab vno eſſe in aliud eſſe. ſiue ab altero in alterum. ergo
pꝛius eſt creatio qᷓ; verſio.¶ Item incõueniens eſſet di⸗
cere in animabus ipſis.ſtatim cum ſunt eſſe malas. niſi
ex coniũctõe ad coꝛpus traberent maliciam originaleʒ:
cum ergo angelus ex nullo trahat oꝛiginem.nec etiaʒ ex
ipᷣo deo.quia ipᷣe tm boni principiuz eſt. ergo incõueni⸗
ens eſt dicere ipᷣm angeluʒ cum pꝛimo eſt.ſtatim eſſe ma
lum. ergo eadem ratione inconueniens eſt dicere. ipſuʒ
ſtatim bonum eſſe: bonitate dico illi malicie oppoſita.
4 Item de malis ſpecialiter oſtenditur. ꝙ non ſiatim fu
erũt mali.Oicit em̃ Auguſtinus. et ẽ in libro ſentẽtiaꝝ.
ꝙ deus in angelis ſimul condidit naturam. et largitus
eſt gratiam illis qui modo ſunt boni. ergo eadem ratõe

illis qui modo ſunt mali:quia eodem modo erant capa/

ces ſᷣm naturam:ſumma auteʒz bonitas cõmunicat ſe re
cipienti ᷣm motum recipientis.ergo ſtatim fuit gratia
in malis a pꝛincipio creationis:ſed nõ ſecuʒ cõpatitur
gratia maliciam. ergo non ſtatim fuit in eis malicia.
Ton tio concedimus vt ſupꝛa.ꝙ nõ ſimul in ipᷣo in⸗
nti in quo fuerunt angeli fuerũt mali.¶ Ad illud au
tem quod obijcitur in cõtrariuzʒ patuit iam ſolutio.dici
mus enim ꝙ in nulla creatura ſimul eſt actus in eodez
inſtanti cum potentia nec cum eſſentia ſimul. dico nec
natura nec duratõe. Ende nec in cognitiua nec in moti
ua angeli ſimul eſt actus cum potentia. ſimul dico in eo
deʒ inſtanti:exitus enun de potẽtia in actuzʒ. vel etiaz ꝗ
ab ocio in actum ſicut eſt ibi.quia potẽtia angeli nõ ha⸗

bebat impedimentũ.eſt poſtqᷓᷓ res eſt:et boc eſt ex ratõe

creature.que nõ patitur ꝙ ſimul ſit omnio. id eſt in eo⸗
dem inſtãti.Aiſi foꝛte dicatur ſimul pꝛo repente. vel ſi⸗
mul id eſt ſtatiz poſt:ſicut dicitur ꝙ radius viſualis ab

oculo emiſſus.ſimul pertraſit remotioꝛeʒ cũ propinqui⸗

oꝛe parte aeris vel ſpacij.loquamur m opinionem que
ponit ꝙ videmus extra mittẽtes: nõ em pertraſit in eo⸗
dem inſtanti.ſed ſimul id eſt repente.hoc eſt in tꝑe perce

ptibili. Ia poſſet hic dici. ꝙ angeli exqͥ pꝛimo fuerũt ſta

tim vel paru poſt verſi ſunt.alij in bonũ ꝓlij in malum.
Adherenduʒ eſt em̃ ſentẽtie magiſtri ſententiarũ.qui di
cit.qꝙ fuit ibi moꝛula.et hoc dicit hec dictõ repẽte. Ad
illud quod dicit auguſtinus.ſimul condiens naturaʒ et
largiens gratiam.reſponſuʒ eſi ſupra.

— — —,

— — — —=— - — —

— — — —

inſtuni
ctaetg
que quaſi
4Qo
iceodici
ceſnz inee
qyuigidin
lddiin
Onpotatur
uſini
locss ſinnl
bno diegi
im pecca
beangzal
. fuitcun
citur.gſ
geloſinnl
drig qvend
metzen⸗
terinsan
nti;,
gineen
tlie ſcllicer
elauerſi⸗
eltmnnto.
eſetaleer
ſein ;
erum. e
ens eſendd
malas. ni
originale⸗
hec etigzer
inconen⸗
tim eſſema
icere. ipſi;
eoppoſita⸗
n Katünfn
ſentetiar.
etlangims
cem ratoe
rantcapa⸗
unicatſere
fut Gatin
(öpanu
s malienn.
glin ißo in
Dillon
ſolunio dl
gs in eole⸗
l. dicontt
gee in morn
dico ineo
elciin
gelinon
eſter ne
ſdeſtin e
ente. e ſͦ
vinelsk
propnnn
onen ge
ärunco
Purtere
olien htſt⸗
unn⸗
nugni
n4

he differentie in angelo.

¶Mneſtio
(WMembꝛum. ij.

Bmẽbꝛum ſcom quo queꝛit᷑ de duabo poꝛ
tionibo ratõis.ſcʒ ſuꝑioꝛi ⁊ inferiori.vtꝝ
ſint in angelis.Et videt᷑ ꝙ ſic.Si em ratõ
in angelis ſicut ſupra babitũ eſt. ꝑ boc
qð dicit beatus berñ.et Joh.dama.ptes aũt ſiue poꝛtõ
nes ratõis ſunt due qusꝝ vna ſupius inſpiciẽdis ⁊ ↄſu⸗
lendis inhereſcit.ſicut dicit aug.in li.de trini.altera vᷣo
intendit gubeꝛnatõi inferioꝝ. Cũ aũt in angelis eſt ↄſi⸗
derare duplicẽ reſpectũ.ſcʒ ad deũ qui ſupra eſt⁊ ad in⸗
ferioꝛa que ſubſunt.̊ vtraq;ʒ portio ratõis debet eſſe in
angelis.¶ Preterea ſuꝑ illud.j.Coꝝ.xj. Vir nõ debet
velare caput ſuũ qꝛ imago eſt. Et dicit aug.ꝙ ſuꝑioꝛ ꝑs
rõis nõ eſt cohibenda.vt ſe ab eternis abſtineat. Inferi
oꝛ vdo q̃ deriuat᷑ ad actõeʒ tꝑaliũ cohibẽda ẽ:cũ ꝗ̊ in prio
angelo ſi ↄtinuiſſet ſe ab inferioꝛibo totaliter adheſiſſʒ
ſummo bono.nõ fuiſſet peccatũ.patet ꝙ vtranq; ratõeʒ
ↄſiderandi habuit primus angelus.ꝗᷓ vrtanq; ꝑtẽ rati⸗
onis habuit.ſᷣm ꝙ ratio motiua eſt ad ſuꝑna vel inferi⸗
oꝛa.¶ Contꝛa. he differẽtie ſicut dicit aug.ſic diſtingnũ
tur.vt vna ꝑtineat ad virũ.altera ad mulieꝛẽ.ſᷣ differen⸗
tia viri et mulieris vere ⁊ ꝓpoꝛtionaliter nõ inueniunt᷑
in angelo: nec iſte differẽtie ſeu ꝑtes ratõnis.¶ Prete⸗
rea dicit aug.ꝙ ſerpens ſuggerit inferioꝛi ꝑti rationis
ſcʒ ſenſualitas cũ ſuo motu mouet᷑.ſ motus ſenſualita⸗
tis nõ eſt in angelo nec eſſe poteſt.q̊ ſuggeſtio talis ſᷣm
quã inferioꝛ pars ratõis que eſt ad modũ mulieris poſ⸗
ſit moueri.nò eſt in angelis: nõ ergo pꝛedicte differẽtie
ſunt in angelis.¶ Preterea dicit auguſ. q; ſᷣm vtranq;
differentia eſt peccatũ.ſed in angelo nõ eſi duplex diffe⸗
rentia ᷣm quã poteſt eſſe Etdrne⸗ vnica tm̃.q̊ non ſunt
A

d qð dicendũ. ꝙ be differẽ⸗
tie ᷣm ꝙ diſtinguunt᷑ ab aug. in li. de trinita. ꝓprie ſunt

bomis.cuius ratõ mediũ eſt inter deũ et corpus ꝓpꝛiuʒ

ſiue ſenſualitatẽ regendã. et qꝛ in angelo nõ eſt rato me⸗
dia inter illa duo:ratõ em̃ in angelis ſeꝑata eſt a coꝛꝑe
ꝓrio ſibi vnito ⁊ aſſumpto.ido nõ habet duplicẽ reſpe⸗
ctum. 4! Ad illud po qdð obijcitur in ↄtrariũ.dicenduʒ q;
licet ratõ ſiue vis motiua in angelo habuit naturaliter
duplicẽ reſpectũ.ſcʒ ad ſuꝑioꝛa et ad inferioꝛa:nõ tamẽ
habuit hane duplicẽ differentiã. nõ em habet reſpectuʒ
ad corpus ſibi vnitũ.quẽadmodũ ſubiectum ſiue foꝛme
aut ꝑfectõni.aut ꝑ ſenſualitatẽ: er hac aũt comꝑatõne
ud inferius.ſumit᷑ vna differentia in hoĩe ratõis.nõ ex

comꝑatõne ad quodcũqʒ inferius.et ideo nõ eſt ibi vu⸗

plex rõnis poꝛtio aut diſeretia: nõ em̃ ex quacunqʒ gub
natõe inferioꝝ accipit᷑ duplex poꝛtio ratõis.ᷣ ex guber⸗
natõne ſenſualitatis.et coꝛꝑis eius eſt ꝑfectio. ⸗ Ad ſe⸗
cundũ pᷣo dicendũ.ꝙ licet ex vtraq; ꝑte mouẽdo indebi⸗
te potuit peccare angelus.nõ tñ erat hec duplex differen
tia:.quaꝝ vna viro cõꝑatur.altera mulieri:non enim eſt
lectatio ſenſualis. vt ex qua moueatur ratõ in ange⸗
lis:ſed delectatio in re mutabili poteſt eſſe in angelo:pe

nes aũt illa nõ attendit᷑ predicta differentia. VUnde niſi
poneret᷑ duplex motiuũ in angelo.quoꝝ vtrunqʒ poſſer

ouerti ad bonũ ↄmutabile.⁊ auerti ab immutabili hono
nõ poneret᷑ hec duplex ratõnis differentia.Aliqñ em in

ferioꝛ ꝑs rõnis peccat ſine ſupioꝛi: aliqñ aũt ipᷣa ſi uꝑioꝛ

ꝑs rõnis peccat ↄſentiendo inferioꝛi.⁊ tunc dicit᷑ mulieꝛ
cdiſſe cibũ viro.(¶ Suꝑ quo incidit queſtio.ltrum in
angelo poſſit eſſe duplex motiuũ ꝑ modũ intellectus ct
ꝑ modũ fantaſie.OQð videt᷑ ꝑ hoc.qð dicit dyo.qꝙ fanta
ſia ꝓterua eſt in demonibo.hec aũt nõ eſſet niſi aliquãdo
moueret᷑ ſim fantaſiã. ̊ fantaſia poteſt eſſe in angelis tã

ꝙᷓ motiuũ.: Preterea dicit phᷣs: ꝙ intellectus ſempꝑ eſt

rectus.fantaſia aũt recta et nõ recta.ergo cuʒ poſſibili⸗
tas ad rectitudinẽ ⁊ ſuũ opoſitũ fiũt a pꝛincipio in an⸗
gelis.videt᷑ in angelis potius motiuũ ad modũ fantaſie
ꝙᷓ intellectus.nũc aũt in bonis ꝑ modũ intellectus.ĩ ma⸗
lis ꝑ modũ fantaſie.¶ Contꝛa.fantaſia eſt ſm ſenſibilẽ

Xvxix.

partem:ſenſibilis aũt ꝑs nõ eſt in angelis.ergo nec fan⸗
taſia.Qð ex ratõne fantaſie arguit᷑eſt em motus a ſen⸗
ſu m actũ factus:ſed in angelis nõ eſt iſte motus. nec
fantaſia.¶ Ad quod dicendũ eſt. ꝙ fantaſia dicit᷑ dupli
citer. Vno mõ ſumit᷑ ꝓ motiuo ex ꝑte ſenſibilis.⁊ ſic nõ
eſt in angelis. Alio mò ſumit᷑ ꝓ motu ratõnis vel intel⸗
lectus.inqtũ decipit᷑ circa apparens bonũ.ſine vt nunc.
⁊ hoc mõ poteſt eſſe fantaſia in angelis malis ſicut dicit
Dyoni.ꝑ hec patet qualiter ſoluit᷑ primo obiectũ.⸗qAd
ſcðᷣm vᷣo dicendũ.ꝙ intellectus dicit᷑ ſemꝑ rectus.qꝛ in⸗
tellectus ille de quo loquit᷑mouet᷑ in bonũ ſimpliciter:

ex ꝑte aũt boni ſimpliciter nõ ↄtingit acciꝑe errorẽ: ni⸗

hilominus ↄtingit intellectũ ꝓut eſt ꝑs motiua aie ſiue
practica eſſe nõ rectũ.qꝛ aliqn ſequit᷑ fantaſiazʒ.fantaſia
aũt licet dicat recta ⁊ nõ recta.nõ ↄpetit angelo in pꝛĩo
ſtatu.qꝛ eſt ꝑtis ſenſibilis.ſᷣ ↄueniebat intellectus ꝓut
de ſe vertibilis eſt.⁊ ad bonũ ſimpliciter ⁊ ad bonum vt
nũc. Vnde in bonis angelis vertebat᷑ ad bonũ ſimplicit
in malis ad bonũ apparens:et ideo hi ceciderunt.illi vᷣo
in bono ſteterunt.

(Membꝛum. i..
Dterciũ membrũ quo querit᷑ t iraſcibili
et ↄcupiſcibili.vtrũ ſint ĩ angelis. Quod
videt᷑.qꝛ ꝑ ↄcupiſcibilẽ eſt appetitus.ꝑ ua⸗
Vſei bilẽ eſt fuga mali:ſed in angelo natura⸗

„ iter eſt appetitus et fuga mali.& in angelis ſunt he due
vires. 4! Ytem angeli nram ſalutem diligũt. dilectio aũt
eſt ſᷣm ↄcupiſcibilẽ.̊ angeli habent ↄcupiſcibilẽ.Et ite⸗

rum apoc.xij.Deſcendit ad nos dyabolus habens iraʒ
magnaz. ſed ira eſt ſm iraſcibilem.gᷓ habet iraſcibilem.
Item angeli boni habent gaudiuʒ.et angeli mali hnt
timoꝛẽ ſeruilẽ.ſ̊ᷣ gaudiũ eſt in vi ↄcupiſcibili.metus vel
timoꝛ eſt in iraſcibili.̊ angeli nataliter habuerũt iſtas
vires.iraſcibilẽ ſcʒ ⁊ ↄcupiſcibilẽ.¶¶ Itẽ d in li.de aĩa et
ſpũ.ꝙ hec eſt trinitas ᷣm quã anima aſſimilat᷑ deo.ſcʒ ĩ
ratõnabilitate.ↄcupiſcibilitate ⁊ iraſcibilitate.Si g& al⸗

ſimilatio ꝑfecta naturaliter eſt in angelo.habet ratona⸗

bilitatẽ ↄcupiſcibilitatẽ ⁊ iraſcibilitatẽ. Oð videt᷑ ꝓ diſ⸗
ferentiã quã aſſignat: ꝑ ↄcupiſcibilem appetit. ꝑ iraſci⸗
bilem ↄtemnit.pꝑ ratõem inter vtrunqʒ diſcernit.ſ̊ appe⸗

tere ↄtemnere diiudicaꝛe ſunt in angelis. et potẽtie ᷣm

quas inſunt. Preterea Glo.ſuꝑ illud.xxvj.exoð.appẽ
dẽs ante quatuoꝛ columnas.quatuoꝛ columne ante q̃s

appenſum eſt velũ.ſunt ptãtes celi.quatuoꝛ viꝛtutibo ex⸗

imijs pꝛedite.i.fſoꝛtitudine.tꝑantia.pꝛudẽtia.iuſticia:q̃
aliter ſeruant᷑ in celis ab angelis z animabo ſanctis. et
aliter hic. Similiter interlineari. Angelicos ſpũs ꝗ q̃tu
oꝛ virtutes colũt plenarie.ſᷣ̊ virtutes non inſunt eis niſi

Em potentigꝗs quas bnt naturaliter. pꝛudentia aut ineſt
Em ratõnalẽ.foꝛtitudo m iraſcibilẽ.tpantia ſᷣm ↄcupi⸗

ſcibilẽ. Juſticia vᷣo vel circuit om̃es.vel eſt in rõnabili.

Fm ꝙ intellectualis creatura oꝛdinat᷑ ad alterã. ange⸗
lis naturaliter inſunt be vires.¶ Itẽ diſtiguunt᷑ be tres

vᷣtutes.fides ſpes caritas.vt fides ſit reſpectu veri.ſpes
reſpectu ardui.caritas reſpectu boni: ſᷣm ratõnalem fi⸗
des.Fſᷣm ↄcupiſcibilẽ caritas.ſᷣm iraſcibilem ſpes.Cum
ergo cognitio eternoꝝ et ↄſideratio habendi poterit cõ⸗
uenire angelis ⁊ dilectio:erũt tres vires in angelis.ſᷣm
quas hec inſunt.¶! Item angelus naturaliter mouebat᷑

in bonum.et verum ⁊ arduum:̊ motus eſt naturaliter
Fm vires motiuas. ergo habuit naturaliter vires mon⸗
uas reſpondentes.ſed he ſunt tres vires pꝛedicte.¶Cõ

tra.leticia eſt ſ̃ᷣm ↄcupiſcibilem. ira eſt ſᷣm iraſcibilem:

ſed iſta nõ inſunt naturaliter angelo: ergo nec potentie

bis reſt ponden tes. O aũt leticia nõ inſit.habetur ꝑ hoc
ꝙ damaſ.diuidit leticiã in anun alem et corpalem. ſed

nec animalis nec coꝛpoꝛalis ineſt angelo naturaliter. er
go nec cõcupiſcibilis potẽtia.que eſt illius propꝛia. Si
militer triſticia que ei oꝑponitur.cuius partes ſunt acci

dia.achos.inuidia.miſeꝛicoꝛdia.Iſie em ſunt compaſſi

ones.vel paſſiones. Seð paſſiones vel ↄpaſſiones nõ in
ſunt naturaliter angelis.g zc. Similiter ondit᷑ de ira·
Ira em̃ eſt furoꝛ eius qui circa coꝛ eſt ſanguĩs.ex euapo
ratõne:ſed iſte furoꝛ naturaliter nõ ineſt angelis. ̊ nec

iraſcibilis. cuius ꝓpꝛia paſſio vel actus dr ira.q¶ Prete

rea d ibidẽ.cũ ↄcupiſcimꝰ ꝗd et ꝓhibemur ab aliqͥira⸗
ſcimur aduerſus eũ vt inuſia paſſi mẽte.ſcʒ iudicate di
gnũ anguſtia.h̊ hoc nõ eſt naturaliteꝛ in angelis. Snec
ira.4! Itẽ ira eſt appetitus pene ꝓpter aparentẽ exami
natõem.h̊ apparens examiatio nõ eſt in angelis natura⸗

liter. g nec ira.4¶ Item aug in li.de ciui.dei dicit.qꝙ; ſunt

quatuoꝛ ꝑturbatões.leticia. gaudiũ.metus et ſpes. He
oũt ꝑturbatões nõ inſunt naturaliter angelis.et ſunt p
pꝛie illaꝝ viriũ: nec iſte vires.4¶. Item dicit beda. Foꝛ
titudo eſt in ꝓferendis moleſtijs. tꝑantia in coberendis
æ lectabilibo.prudẽtia in p̃cauendis inſidijs: ſ̊ bec non

inſunt naturaliter angelis.ꝙ nec fſoꝛtitudo nec tꝑantia

nec pꝛudẽtia.Sed he ſunt ꝑfectões potentiaꝝ p̃dictarũ
& ronabilis iraſcibilis.ↄcupiſcibilis.nõ inſunt natura⸗
liter angelis.q Pꝛeterea.victoria tẽptatõnũ ↄuenit ꝓ⸗
pꝛie iraſcibili.Cõcupiſcibile aũt ſicut dicit Criſoſto.pᷣn
cipiũ eſt indigentia: cũ teptatões nõ ſint ĩ angelis nec
victoꝛia temptatõnũ ineſt.̊ nec ꝛꝛaſcibilis cuius eſt hec
ꝓpꝛiũ. Similiter indigẽtia nõ fuit naturaliter in anget
Fm ꝓpꝛiũ ſtatũ.&ᷓ nec ↄcupiſcẽtia que ↄſequit᷑ indigenti
an qð dicendũ.q ↄcupiſcibilis ꝓut actus eius ẽ
appetitus boni.et iraſcibilis ꝓut actus eius eſi ſuga ma
li.m ꝙ dicit᷑ in li.de aĩa et ſpũ.q ꝑ ↄcupiſcibilitatem ⁊
ir aſcibilitatẽ eſt abilitas affectõnis ad appetendũ vel fu
giendũ.amandũ vel odiẽdũ.ſunt naturaliter in angelis
Fm naturã pꝛimitus inſtitutã. Similiter ↄcupiſcẽtia ꝓ⸗
ut ꝓcedit ex indigetia. pena nõ fuit in angelts m ſtatũ
innocẽtie.¶ Ad illud qð obijcit᷑ pꝛimo dicẽdũ.ꝙ leticia
aĩalis dicit᷑ dupliciter.vel ipᷣius aiĩe in ſe.et ſᷣm ꝙ bzʒ po
tentias nõ depedẽtes a coꝛꝑe.et ſic dicit leticia in ange⸗
lis.quia illa eſt que diuidit᷑ ex oppoſito cõtra coꝛꝑalem.
Alio mõ dicit᷑ animalis ip̃ius aie.ꝓut ↄſiderat᷑ in diun
ctõe ad coꝛpus. ꝓut eſt alicuius potẽtie cuius actus de⸗
pẽdet a corpe:et ſic nõ eſt leticia aĩalis in angelis.⸗ Si
militer ad illud qð obijcit᷑ de triſticia dicendum.ꝙ licet
pric due differẽtie nõ ſint in angelis.ſcʒ accidia ⁊ achos
nihilominus alie dne.ſcʒ miſcdia et inuidia pñt eſſe in
angelis.vt miſcðia in bonis.et inuidia in malis: ſᷣ non
Fm naturã pꝛimitus inſtituta. ſᷣ m naturã coꝛruptaʒ.
Et qð obijcit᷑.ꝙ paſſio vel ↄpaſſio nõ eſt in angelis na
tur aliter.dicẽdũ ꝗ boc eſi verũ ſᷣm ꝙ ↄpaſſio ſonat ĩ pe
nã.cũ ſᷣm ꝙ dicit᷑ paſſio a patim grece.qð eſt inſoꝛma⸗
tio.dicunt᷑ in eis eſſe paſſiones.¶ Ao h̊ qð obijcit᷑. eſt
feruoꝛ eius qui circa coꝛ eſt ſanguinis.dicendũ.ꝙ hec ẽ
diffinitio ire. Fm ꝙ eſt in hoĩe tm et nõ in angelo.¶ d
illud qð obijcit.ꝙ cum ↄcupiſcimus quid.⁊ ꝓhibemur.
iraſcimur tanꝙᷓ iniuſta paſſi 7c. Dicendũ ꝙ ira ſᷣm bãc
rõem nõ eſt in angelis ſᷣm naturã primitus inſtituta:po
teſt tñ eſſe in angelis malis ᷣm naturã coꝛruptã.Et eo⸗
dem mõ reſpondẽdũ eſt ad illud. Ira eſt pene ⁊c.¶ Ad
illud quod dicit aug.ꝙ q̃tuoꝛ ſunt ꝑturbatões ⁊c. Re⸗
ſpõdẽdũ ꝙ faciẽda eſt vis in hoc ꝙ dicit ꝑturbatões.qꝛ
bm ꝙ ſunt pturbatões nõ ſunt in angelis 'm naturã pꝛi
mitus inſtitutã: licet ſint in demonibo ᷣm naturã coꝛru⸗
ptã in eis:Fᷣm tñ ꝙ paſſio dicit᷑ vt ſupra a patim grece.
qð eſt infoꝛmare.poteſt eſſe paſſio leticie in angelis ſᷣm
primũ ſtatũ nature. 4 Ad aliud dicendũ. ꝙ licet pꝛudẽ⸗
tia et tꝑantia ⁊ ſoꝛtitndo nõ ſint in angelis. vtpote qᷓũ
ad actꝰ ſupᷣ dictos. ſunt tñ in eis qᷓtuʒ ad aliquos actꝰ
nobilioꝛes.ſᷣm quos etiã actus remanebũt bmõi virtu⸗
tes in aĩabus glorificatis.ſicut dicit aug. ¶ Ad vltimũ
dicẽdũ ꝙ licet nõ ſit iraſcibilis in angelis qᷓtuʒ ad hunc
actũ.ſcʒ vincẽ tẽptatões.tñ ẽ in eis qtũ ad alios actus.

neſtio triceſimadena

—

turali dilectõne angeloꝝ.

Ompletis diffeꝛen

tijs que pertinẽt ad vim motiuã interio
rẽ.ſequitur dicere de actu virtutis mo
tiue naturalis:et deinde de actu virtu⸗
tis electiue ꝑ liberũ arbitꝛiũ. Actus au
tem virtutis naturalis eſt dilectio naturalis. Actus vir
tutis electiue ꝑ liberũ arbitriũ dilectio ex electõe rõna⸗
li ꝓcedens.¶ Querit᷑ ergo pꝛimo de dilectõne naturali
vtrũ fuit in angelis in primo ſtatu.
¶ Secũdo vtrum ſit mõ in bonis angelis.
Tercio vtrũ ſit dilectio naturalis in malis angelis.
Frino membro quo querit᷑ de dilectõe natuꝛali ĩ ſta
innocẽtie ↄcurrũt tres articuli.¶ Prĩo querit᷑ de nu
mero diligẽdoꝝ ſi ſit ibi numerus vel nõ.et ꝗs.¶ Scðo
querit᷑ ſi dilectõ naturalis ĩ angelis ſit oꝛdinata.et quis
ſit oꝛdo diligendoꝝ.il Tercio articulo querit᷑ de ratõe
nat᷑alis dilectõis in angelo.Et ſi ſit differẽtia inter dile
ctõem naturalem angeli ⁊ mercenariam.

— 7

Ebri pꝛmi.

Irca pꝛimũ ſic.Scriptum eſt in mẽte angeli
ſicut in mẽte homis de dilectõe dei et ꝓximi.
ergo plura ſunt diligibilia.¶ Preterea.ex co
gnitõne naturali cognoſcit angelus creatoꝛeʒ quo con⸗
ditus eſt. et creaturam que coudita eſt ad ſimilitudineʒ
dei ſicut ipe:cognitõeʒ vᷣo ſeꝗt᷑ dilectõ.⁊⸗ a He

ralẽ dilectõ naturalis:̊ plura ſunt diligibilia.¶¶ Quo
ſuppoſito querit᷑ de numero.videt᷑ em ꝙ quatuoꝛ ſunt di
ligibilia:ſicut em̃ homo ex canitate diligit ſupra ſe.et ſe
7 iuxta ſe.et infra ſe:ita dilectio naturalis homis.ad il
la quatuoꝛ extẽdit᷑:ſed angelus habuit bonũ diligenduʒ
ſupꝛa ſe.et in ſe.a⸗ iuxta ſe.et infra ſe.Creature em cũ el⸗
ſent infra angelũ.⁊ eẽnt bone.diligẽde exãt. q̃tuoꝛ erãt
diligẽda dilectõe naturali ab angelo. ¶ Eõtra. dilectio
naturalis oꝛdinat᷑ ad caritatẽ.caritas em eſt oplemẽtuʒ
nature.ᷣ ex caritate nõ habuit angelꝰ diligẽduũ infra ſe.
&nec ex dilectõne naturali aliqd erat diligibile infra an
gelu. 4¶ Aobuc etia querit᷑.ſi hõ erat diligibile infra an
gelũ.erat em̃ inferioꝛ creatura ad minꝰ ratõe coꝛrupti⸗
bilis nature. vtrũ ratõe ulius eſſet bõ diligẽdus taꝗᷓ bo
nũ inferius angelo. QOõð ſi ſic eſſet:tuc hõ diligeret dile⸗
ctiõe naturali ab angelo.⁊ tãqᷓ; bonuʒ par.⁊ tanqᷓ; bonũ
inferius:⁊ ita eſſet in duplici rõe dilectõis.Quod nõ vi
detur.quia angelus ſeip̃m nõ diligit dilectõe naturali.
niſi in vnita ratõe.et cũ plus diligit ſe q; bomiem. na⸗
turali dilectõe nõ diligit boĩem niſi vnica dilectiõe: ᷣ il⸗
la aut erit eius ꝑ modũ paris. aut ꝑ modũ inferioꝛis: ꝑ
modũ inferioꝛis nõ videt᷑.qꝛ dilectõe naturali diligit᷑vt
vtile diligeti. ſed hõ ſᷣm ꝙ eſt inferioꝛ nõ eſt vtilis agelo

ſ☚

ergo illa ratõe nõ diligit᷑ dilectõe naturali ab angelo: &
tin ꝑ modũ paris.qꝛ ratõ nature intellectulis ẽ vbiq; cõ
mũis. ¶ Ad qð dicendũ ꝙ plura fuerũt diligibilia dile
ctõe naturali ab angelo. Si vo querat᷑ quis ſit numerꝰ.
Dicẽdũ eſt ; dilectio naturalis põt accipi multipliciter.

aut em dr dilectõ naturalis ꝗcqd ꝑ ſe iuuit nataʒ vt eẽt

vel iuuat vt ꝑmaneat:et hac rõe diligit᷑ tm̃ deꝰ dilectõe
naturali ab angelo:nihil em aliud eſi nccariũ ad eſſe an

geli pꝛeter illuð qð eſt de eſſe.nõ em̃ indiget vnꝰ alio vt

ſit. vel vt ꝑm aneat in eſſe. Alio mõ põt dilectõ natural
reſpiceꝛe ome ↄueniẽs nature.ſiue ſit ↄſimile vel ↄfoꝛme
in natura: et H̊ mõ ẽ dilectõ naturalis nõ tm̃ creatoris.
vel gubernatoꝛis.̊ alterius angeli ꝗ eſt ſimul ĩ natura
angelica vel etiam bomis ꝗ eſt conſimilis in natura in⸗
tellectuali creata. Lercio mõ põt dici dilectio natura⸗
lis.reſpectu illius boni qdð oꝛdinatũ eſt ad ꝑticipanduʒ
opletũ delectabile.qð ẽ glia:⁊ ſʒ hũc modũ caritas ſiue
gra eſt ꝑfectio nature.ᷣm hũc modũ eſt intelligibile ab
angło.nõ tm aĩa hoĩs.ſ̊ etiã coꝛpꝰ hũanũ.qð põt ꝑtici⸗
pare dotes. vñ aĩa ĩ ſcᷣa ſtiola ꝑficiet᷑.⁊ ẽgelꝰ ex Bͥ qndazʒ
cõſequit᷑ dilectönem. Quarto modo d dilectõ natura⸗

fer
huͤinn⸗
rtutis o
etu pirnn⸗
Dansen
Getus Gir
te önn⸗
mnngti

angels
Atmaliie
weriidenn
4Sd
gtg,etgeis
t dennz⸗
ninterde

7

nitemngen
ietynm,
unnereo
zchocen/
hllunine,

gioeznarn
nosſunro

praſeetſe
vonisadil
dlligenen
reencie
inorerit
nolleeno
pplenin;
Pinftaſe.
keinfgen
leinitaan
ecorupti
ustiißbo
gerek i
tanqjl
Mooöfl
Pnaturt.
ien ,n
ectöehl⸗
ſenois,
ligte
lbae⸗
ntelo
ſbiche⸗
binoe
nuncr.
eptcie⸗
taz ſic
9dileett
deſen
nglo
vnnnn
oſen
feons.
iound
zutnin
Moturcy
pnen
166 ſe
Ktenn
hiſa
nuure

¶ Lueſtio
lis.reſpectu omnis boni.inqtũ eſt bonũ: et ſic extendit
ſe ad omnẽ creaturã ⁊ creatoꝛc.⸗: Per hec poteſt pateꝛe
qualiter rñdendũ eli ad pꝛimo obiectũ. Si em̃ accipiat᷑
Dilectio hec vltimo mõ extendit ſe nõ tm̃ ad ſuꝑius vel
ꝓpriũ bonũ.vł qð eſt iuxta.ſed ad bonũ inferius. Si vo
accipiat᷑ mõ tercio.nõ extendit ſe ad om̃em creaturam
coꝛꝑalem.cũ nõ om̃is ptineat ad ꝑticipatõeʒ gloꝛie.Si
vᷣo accipiat᷑ ſcdðo mõ. diligit᷑ coꝛpus bumanũ ab angelo
dilectõne naturali. Si vo accipiat᷑ puimo mõ. extendit
tm̃ ad dilectõem creatoꝛis ⁊ gubernatoꝛis.! Ad illud
vo qð obijcit᷑ ꝑ ſimile de bomine.dicendũ ꝙ nõ eſt om̃i⸗
no ſimile.hõ em̃ vna dilectõe naturali diligit coꝛpus ſu
um.Fᷣm ꝙ dicit᷑ ephe.v.iQemo vnqᷓ carnẽ ſuam odio ha
buit.et hoc mõ nõ habuit angelus dilectionẽ naturaleʒ
ad aliqð coꝛpus.licet em̃ aſſumat coꝛpus ethereũ.tñ nõ
eſt ibi illa dilectio naturalis.nõ em̃ ex illo coꝛꝑe et ange
lo fit res vnius nature. Alio vᷣo mõ diligẽda ſunt quatu
oꝛ ex dilectione naturali.ꝓut natura habet inclinatõeʒ

ne predictoꝝ. ſi dilectio naturalis quodãmõ mediuʒ eſi
inter dilectõnem gratuitã a libidinoſaʒ. mediũ aũt ſolet
habere ↄuenientiã cu vtroq; extremoꝝ:habebit dilectio

naturalis ↄueniẽtiã aliquã cũ vtraq; dilectione. querit

quãdam ad vltimã ꝑfectonem.ſed nõ ſic babet angelus
quin etiã ꝑficiatur ſua perfectõne eſſentiali. et ſi bomo
nõ accipiet ſcdᷣam ſtolam. 4 Ad terciũ vo dicendũ. ꝙ; li
cet angelus ſe diligat vna naturali dilectiõe.hominẽ ůvᷣo½

vnũ eſt par alterù inferius.

rticulus..

ſi dilectio naturalis ſit oꝛdinata aut inoꝛdi⸗
nata. Secundo ſuppoſito ꝙ ſit oꝛdinata.que⸗
ritur quis ſit oꝛdo diligendoꝝ.¶ Ad pꝛimũ ſic.DBilectõ

AInaturalis totaliter eſt ordinata. ſed dilectio totaliter oꝛ

dinata eſt caritas vel ex caritate.ergo dilectio natura⸗
lis eſt caritas.vel ex caritate:quod falſuʒ eſt.cũ ſint di⸗
uerſorum generũ gratnita dilectio et naturalis. Si ᷣo
eſt inoꝛdinata.ſed dilectio inoꝛdinata eſt peccatũ. q dile
ctio naturalis eſ peccatũ.i Pꝛeterea.oſtenditur ꝙ dile
ctio naturalis eſt inoꝛdinata. quia in primo ſtatu tene⸗
batur angelus diligere deũ ſuꝑ om̃ia.et ita plus qꝙᷓ ſe.ſᷣ
nõ dilexit plus qᷓ; ſe.iĩmo ꝓpter ſe.ergo fuit inoꝛdinata ſi
ue ↄtraria oꝛdini ad quẽ tenebat᷑. ꝛeterea.triplex di
ſtinguit᷑ velle. Ro.vij. Vlelle mibi adiacet ⁊c̃. ſcʒ velle vᷣ⸗
tutis vel gratie.velle nature.velle vicij:ſed velle gratie ẽ
oꝛdinatũ.velle vicij eſt inoꝛdinatũ.velle aũt nature me⸗
diũ eſt quodãmõ.ergo nec dicet᷑ oꝛdinatũ nec inoꝛdina⸗
tũ:ſed adueniente gratia vel virtute oꝛdinatũ eſt. virxtꝰ
em̃ eſt oꝛdo amoꝛis: adueniente vicio inoꝛdinatũ. S
quod dicendũ ꝙ dilectio naturalis eſt oꝛdinata ſᷣm luuʒ
modũ.ſed nõ ꝑuenit ad ſummũ oꝛdinẽ ex ſe: nec dicitur
inoꝛdinata.i.directe ↄtraria ordini gratie vel virtutis.
vt inoꝛdinatũ ſonet in cõtrarietatẽ reſpectu dilectionis
gratuite:ſimul em ſtare pnt.qð nõ eſt ↄtrarioꝝ.ſed ĩoꝛ⸗
