me in lumioſitate.¶¶ Itẽ plus ẽ eſſe nõ motũ q; motũ.qꝛ
illo ſcʒ nõ moueri.remũerabunt᷑ q nüc mouent᷑. aliqð
coꝛpꝰ ẽ lumioſuʒ vnifoꝛme nõ motũ: ſᷣ hoc nõ eſt celũ a⸗
queũ.qꝛ illud eſi ex aqua.qdð aũt eſt ex aqua.mobile eſt
7 mutabile. ergo eſt aliquod coꝛpus ſupeꝛ illud.ſed boc
nõ eſt niſi celum empirꝛeũ.ergo celum empirꝛeñ eſt coꝛ⸗
pus. Item dicit dama. ꝙ celum eſt ſine ſiellis ſemꝑ ĩ⸗
foꝛme.de quo dicit᷑.In pꝛincipio creauit de celuʒ ⁊ ter⸗
ram:ſed hoc nõ eſt firmamentuz.qꝛ poſt dicit᷑ ſpũs dñi
ferebat᷑ ſuꝑ aquas quas diuidit firmamẽtũ.⁊ ita fuma
mentũ fuit inferiꝰeo. Item nec fnit celũ criſtallinum.qꝛ
poſtmodũ fuit diuiſio aquaꝝ.ergo eſt celũ empirꝛeum.
Ad qð dicendũ.q celũ empirꝛeũ eſt coꝛpꝰ:a eſi quod
dam celum qð ↄtinet res coꝛꝑales.ſicut eſi celũ inferiꝰ:
quoddã nᷣo quod ↄtinet res incoꝛꝑales ſine ſpirituales
ſicut celum ſuperiꝰ.¶.¶ Ad pꝛimo obiectũ dicendũ. ꝙ du
plex eſt natura loci. loci em eſt ſaluare ⁊ continere:celo
empirꝛeo conuenit ↄtinere reſpectu angeloꝝ 7 alioꝛum
ſpirituum. pᷣ nõ ſaluare.qꝛ ſi nõ eſſet celum empirreum

* celum empirꝛeũ eſt coꝛpus ſperi foꝛme.ꝗᷓ eſt coꝛpꝰ.

— — —— — — — — — ̃ SSʒ

— — S

npir
gbäti
bitce
ben⸗

tco:
gtin
aſa
no⸗
w..
Pta
16
iſei
inct.
zecot
i
niin
ilrerit
1gör
nſon
ig
lig
ü
leeſt
dboe
eſtco
eno;
un
lsd
jfüune
nd
Nunr
e.
o
e
gles
. du
clo
Num
cun

(neſtio

adhuc ſtarẽt.vnde nõ depẽdet eoꝝ eſſe ab eſſe illius.ſed
hoc modo ſpũſſanctꝰeſt ↄtinẽs reſpectu ſpirituũ creato
rum.qꝛ ſaluat eos vnde eſt ↄtinẽs vt ſaluãs.Celum vᷣo
empirreũ qꝛ ↄtinet ſubſtãtiaʒ angeloꝝ.eſt ↄtinẽs ſolũ ⁊
nõ ſaluãs.l Et qð obijcit᷑ ꝙ ↄtinẽs ſimpliciꝰeſt ↄtento.
dicendũ ꝙ boc nõ exigit᷑. niſi vbi eſt vtraq; pꝛedictaruʒ
conditõnum.ꝙ ſcʒ contineat2 ſaluet.

lembꝛü tercitiů

Dterciũ quo querit᷑.vtꝝ celũ empirrenʒ
moueat᷑.⁊ videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ dicit᷑ in glo.ſuꝑ
illud. Ineternũ verbũ tuũ dñe ꝑmanet in
lo. celuz illud mutat᷑ in quo ſunt angeli
creati:aut ꝗ̊ intelligit᷑ de mutatõe ſm ſitũ.vel ſᷣm q̃lita⸗
tem. vel ᷣm ſubſtãtiaʒ. Si ſᷣm qualitatẽ vel ſubſtãtiaʒ.
ſed maioꝛ ẽ illa mutatõ que ẽ ᷣm qualitatẽ vel ſubſtãtiã

qᷓ illa que eſt ſᷣm ſitũ:̊ ſi mutat᷑ ſm ſubſtãtiã vel quali

tatẽ.multoſoꝛtiꝰ ſᷣm ſitũ. Itẽ ſi firmamẽtũ ⁊ coꝛꝑa in
ferioꝛa merent᷑ ꝑ motũ ſuũ.nã ↄſequẽt᷑ pꝛemiũ ꝑ motuʒ
ſuũ.⁊ celũ empirreũ ſiłꝛ pꝛemiabit᷑.q̊ monet᷑ ad illud pᷣ
mium:ergo mouet᷑.¶ Item Ro.viij. Eiĩs creatura ſub
iecta eſt vanitati.ibi glo.dicit.ꝙ ſol ⁊ luna poſi motum
habehũt ſtatũ in pꝛemiũ: & ſi celũ empirreũ ſilꝛ ſit pre⸗
miabile.videt᷑ q moueat᷑. * aũt nõ moueat᷑.videtuꝛ
qꝛ magis aſſimilat᷑ pꝛimo quod nõ mouet᷑.qᷓ; quod mo⸗
uetur: cũ ergo nõ repugnet coꝛꝑi lumĩoſo nõ moueri.ſᷣ
magis determiĩet᷑ ad hoc.videt᷑ ꝙ celũ empirreũ nõ mo⸗
ueatur.. Item ſpũs ſᷣm ꝙ ſunt i celo empirreo.ſunt in
quiete ↄtemplatois.ſed quãdo mittũt᷑ ad nos oꝑantur.
nõ tamẽ deſiſtũt ab intimo ↄtemplatõis vt dicit greg.
ſi eis eſt quies quãdo ibi ſunt.cõuenit eis locꝰquietis.ſᷣ
mobile nõ ↄuenit eſſe locũ quietis.q̊ nõ mouet᷑.¶ꝑẽ Pꝛe⸗
terea.coꝛpꝰlumioſuʒ eſt ð natura ſua.⁊ lumĩoſitas ma
gis determiat᷑ ad quietẽ q; ad motũ.ergo nõ mouetur.
¶ ð cedendũ eſt.¶¶ Ao hoc qð dicit᷑ in glo.ꝙ muta⸗

tur. Dicendũ ꝙ illud intelligit᷑ de illa mutatõe que erit

in fine.ſᷣm ꝙ mutabit᷑ a mioꝛi luce in maioꝛẽ.opleto mi⸗
niſterio angeloꝝ:hec aũt mutatõ nõ eſt ̃m naturã. vn⸗
de nõ ſequit᷑. mutat᷑ ſᷣm qualitatẽ.q̊ ſᷣm ſitũ: ſed in infe⸗
rioꝛibo bene ſequit᷑.in his aũt que ſupꝛa naturam non.
¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ meret᷑ ſicut ⁊ alia coꝛꝑa.qꝛ pꝛe⸗

miabit᷑ a maioꝛi lumioſitate: dicẽdũ ꝙ alia ſu ꝑioꝛa coꝛ
poꝛa ſeruiũt generatõni ⁊ coꝛruptõni in coꝛꝑibo buma⸗

nis. Vnde Yob.xiiij.I 2õ reſurget homo donec atteratuꝛ
celũ.ꝙ illa ergo mouẽt᷑ hoc eſt ꝓpter hominẽ. Vnde non
bene lenſerũt phᷣi qui dixerũt illud coꝛpus ſemꝑ moue⸗
ri.cñ em̃ oꝛdinet᷑ ad finẽ ſcʒ ad hominẽ.neceſſe eſt ꝙ finẽ

accipiat motus eius cũ homine:pᷣ ſic nõ eſt de empirreo

in quo ſunt angeli creati.qꝛ ↄtentiuũ eſt bonoꝝ ſpiritu⸗

um. vnde ſᷣm motũ nõ oꝛdinat᷑ ad aſſequẽdũ aliquid.ſᷣ

ꝑoↄtinentiã angeloꝝ oꝛdinat᷑ ad hoc ꝑ miniſteriũ ange⸗
loꝛũ qui merent᷑ ei ꝓ aſſequat᷑ illud. Seo adhuc obij⸗

citur ꝙ moueat᷑.qꝛ aut eſt coꝛpꝰgraue⁊ ſic mouet᷑ deoꝛ⸗

ſum.aut leue ⁊ ſic ſurſũ.aut nec graue nec leue ⁊ ſic mo
uetur circulariter:⁊ ita videt᷑ q moueat᷑. Rñſio ꝙ non
ſequit᷑. Qam debeꝛet addere ⁊ eſt nõ vmfoꝛme:ad motũ
em̃ exigunt᷑ he differẽtie dextroꝛſuʒ ſiniſtroꝛſum. Vnde
non ſequit᷑ nõ eſt graue nec leue.ergo mouet᷑ ſperaliter
ſiue circulariter. ſed deberet inferre.ergo ſi mouet᷑.mo⸗
uetur circulariter:ſed cum ſit vnifoꝛme. ⁊ ita nõ ſit ĩ eo
hec differentia dextroꝛſuz ſiniſtroꝛſuʒ.nõ eſt in eo natu⸗
ra pꝛincipij ⁊ medij.⁊ ideo non mouetur.

O quartũ quo querit᷑.vtꝝ e
Dum ſit celũ. Quod videt᷑:celũ em̃ eſt con
tinentia viſibiliũ ⁊ inuiſibiliũ creaturaꝝ
ſicut dicit damaſ.ſed hoc nulli põt ita cõ⸗
nenire ſicut empirreo. ↄtinet em̃ angelos ? aias lãctas
7 pꝛeter hoc ↄtinet alia coꝛꝑa.g dicẽduʒ eſt maxime ce⸗

————ðð

—

npirreũ eicẽ⸗

xlvij.

lum. ¶ Item in pᷣs. celũ celi domino. ſm vnã expoſitõeʒ

dicit᷑ empirreũ.q̊ᷓ dicit᷑ celũ iſtud eminẽtiꝰalijs.¶ Item
cutro.x. En dni dei tui celũ eſt⁊ celũ celi:celũ celi dici
tur empirreũ.ergo eminẽtiſſimũ lctn Ai aũt non
ſit celũ ſᷣm p̃dicta ratõeʒ videt᷑: cũ em̃ dicit᷑ ↄtinẽtia vi⸗
ſibiliũ ⁊ inniſibiliũ.intelligit᷑ generaliter:⁊ ita celũ em⸗
pirreũ dicit᷑ tinere xpᷣm ᷣm aiaʒ ⁊ coꝛpꝰ.Cõtra Ephe.
ij.ipᷣm dedit caput ſuꝑomne qð nomĩiat᷑ in hoc ſeculo et
in futuro:ſed celũ empirreũ nomĩat᷑ in hoc ſeculo.ergo
eſt ſuꝑ celũ empirreũ.ergo nõ ↄtinet᷑ ab illo.⁊ loquitur
Fm vnã expoſitõeʒ de xrp̃o ſᷣm humanã naturã.⸗! Stem
yſidoꝛꝰ.celũ dicit᷑.eoꝙ tanq; vas celatũ habeat lumina
ſtellarũ veluti ſigna.ſed hec nõ habet empirreuʒ.̊ non
eſt dicendũ celũ. ¶ Rndet᷑ ꝙ empirreũ celũ eſt ꝑ eminẽ
tiam dictũ. ¶ Ad obiectũ aũt dicendũ.ꝙ xpᷣe ſᷣm buma
nam naturã eſt ſu ꝑ celũ empirreũ dignitate: nihilomi⸗
nus humana natura yp̃i.i.aia ⁊ coꝛpus cõtinet᷑ ab illo
localiter:diffinitiue aĩa.circũſcriptiue coꝛpꝰ:eſſe em̃ ſu
per.dicit᷑ dupliciter:vel in loco.vel dignitate:xpᷣc ſuꝑ ẽ
dignitate.ↄtinet᷑ loco.¶ Ad ſcdᷣm dicendũ.q loquitur
ibi nõ dæ celo empirreo ſed ſidereo.ſᷣm opinionẽ phoꝛũ
qui nõ aſcenderũt vſq; ad celũ empirreũ.nec vſq; ad ce⸗
lum criſtallinũ.⁊ ſic ethimologiʒat.

Mlembrum quintum

— Dquintũ quo querit de comꝑatõne huiꝰ
. / R celi ad alios celos. Querit᷑ ergo vtꝝ oẽs
celi habeãt aliquã natuꝛã ↄmunẽ.Fᷣm quã
bdicant᷑ celi:⁊ ſi lic:que ſit illa. ¶ autẽ
habeant videt᷑.quia nõ erũt niſi duo genera locoꝝ poſt
diem iudicij.ſcʒ damnãdoꝝ ⁊ ſaluãdoꝝ Apoca.xxj.Ec
ce ego creo celũ nouũ ⁊ terrã nouã:⁊.ij.pe. verſus finẽ.
Ver caloꝛe ſoluet᷑: ſed eadẽ erit natura celi tũc que nũc
in meliꝰmutabit᷑.erit ergo eadẽ natura ſᷣm quã dicetur
tũc celũ ⁊ nũc: ſed tũc natura lumiĩoſitatis erit in celo.
in terꝛa erit ↄtraria qualitas ſcʒ opacitas:⁊ ſi opaci⸗
tas eſt qualitas detenniata dãnatis.relinquit᷑ ꝙ ꝑſpicu
um erit in loco ogoſito qualitas determiata:videt᷑ &̊ ꝙ

lumioſitas ſit natura illa coĩs.in qua coĩcant.¶Et no

tandũ ꝙ ſi aer dicat᷑ nũc penalis.h̊ ẽ ꝓpt opacitatẽ q eſt

in inferioꝛi ꝑte.h̊ ꝓpt ꝑſpicuũ dr celũ:cũ ̊ ꝑſpicuũ ſit il

la natura cois.ᷣ qͥt modis dicet᷑ ꝑſpicuũ dicet᷑ celũ:ᷣ ꝑ⸗
ſpicuũ duas hʒ differẽtias.vel datiuũ lumiĩs vł recepti

uũ:datiuũ lumĩs ex ꝑte ſuꝑioꝝ.receptiuũ ex ꝑte iferio⸗

rũ.vñ in pᷣncipio gen.cũ dr. In pᷣncipio creauit deꝰcelũ
7 terꝛã.tra vocat᷑ ibi nata opaca.celũ lumioſa.aq̃ rece⸗
ptiuũ vtꝛiuſq;:ſᷣ datiuũ luinis pt᷑ eẽ duplꝛ.vel vniſoꝛme
ſine motu.vł nõ vnifoꝛme ⁊ cũ motu:vł mediũ ſcʒ non
vnifoꝛme ⁊ ſine motu.vł vnifoꝛme ⁊ cũ motu:ſi oino vni
foꝛme nõ motiũ ſic ẽ celũ empirreũ:ſi oĩno vnifoꝛme mo
tũ.ſic ẽ celũ criſtallinũ:ſi ñ oĩno vniſoꝛme ⁊ motuʒ.ſic ẽ

celũ ſtellatũ.qð nõ ĩ oĩb ꝑtibo ſuis hʒ lumioſitatẽ eq̃lẽ

quarta differẽtia nõ potuit eẽ ſcʒ nõ vnifoꝛme nõ motũ.

qꝛ ſi nõ ẽ vnifoꝛme.neceſſe ẽ vt moueat᷑:⁊ oꝛdo patʒ.di⸗

gnius eĩẽ qð ẽ vnifoꝛme nõ motũ.qᷓ; motũ. Itẽ dignius
eſt vnifoꝛme motũ.q; nõ vnifoꝛme motũ.Si vo ẽ recepti

uũ lumioſitatis. hʒ in ſe lumẽ.vel ↄtinue recipit: ſi ha⸗

bet in ſe lumẽ.hoc ẽ vel cũ ardoꝛe.vel nõ ardoꝛe:ſi cũ ar
doꝛe.tüc ẽ igneũ:ſi ᷣo hʒ lumĩoſitatẽ ſine ardoꝛe. tũc eſt
olimpiũ:oꝛdo iſtoꝝ ptʒ.pꝛius em̃ eſt olimpꝰ qui eſt ſup
igneuʒ.qꝛ magis pticipat de natura lumis q; igneum.
Si do receptiuũ.ita vt ↄtinue recipiat: tũc vel eſt ↄiun⸗

ctum inferioꝛi parti.⁊ ſic eſt aereum: vel ſupioꝛi.⁊ ſic ẽ

ethereũ.⁊ ptʒ oꝛdo.hec eſt ratõ quare ſepteʒ ſunt.Aqua
aũt celũ eſſe nõ potuit.qꝛ natura celi eſt eſſe ſurſum.qð
aque nõ ↄuenit. Item natura celi eſt ex omni parte cir⸗

cudare. nod aque non conuenit. .
Mneſtio xl viij de luce

corpoꝛali coadunata.

7

Ictum eſt de luce

ſparſa q;'tuʒ ꝑ:inet ad pꝛimũ diem. Ad
buc aũt reſlat aliquid de luce coaduna
'ta qð nõ fuit ſupꝛa determiatũ.Et cir⸗
eaes⸗ ca hoc querũt᷑ duo.i Pꝛimo an ꝑ totã
iem fecerit lucẽ vel in pꝛincipio diei. ¶ Scdo vbi illa
lux coadunata ſit ↄdita ⁊ q̃re a luce incepit opus ſuuʒ.

lembꝛum prunum

lux.⁊ diniſio a tenebꝛis:nunꝗd ꝑ totã diẽ
fecit lucem aut in pꝛincipio diei:⁊ ↄſtat ꝙ
In pꝛincipio diei. lucẽ ſparſam lucẽ co⸗
Mam aliter nõ inciꝑet facere diẽ:ſi aũt facie⸗

dunatã.

bat diẽ ꝑ ſui rotatõeʒ.ꝭ in pꝛincipio diei ſacta eſt:cuʒ q̊

nihil aliud factũ legat᷑ in hac die.videt᷑ dei bonitas qui
euiſſe in reſiduo huiꝰdiei.⁊ ita nõ tantũmõ die ſeptimo
requieuit deꝰ. ¶ Item ſi i initio diei eſſet lux creata.tũc
leciſſet mane ⁊ veſperã:ſed nõ dictũ eſt factũ eſt veſꝑe et
mane dies vndꝰ. veſꝑe pᷣceſſit. nõ in initio diei facta ẽ
lux.¶ Ad að dicendũ eſt. ꝙ in pᷣmo die fecit lucẽ ⁊ ↄti⸗
nuauit opus ſuũ totũ faciendo. eſſe eĩ diei ſicut tꝑis eſt
in fieri.⁊ ita nõ quienit aboꝑe.Eodẽ modo dicendũ eſt
d ſcõᷣo die 2 tercioꝛ ſic de alijs vſq; ad ſeptimũ. 4! Ad
boc vᷣo qð querit᷑ vtrũ ſecit lueẽ in initio diei.videt᷑ dicẽ
dum. ꝙ lux creata ſit in ſua plenitudine.⁊ ꝑ hoc ꝙ de⸗
clinauit in veſpeꝛã. quia dictu eſt faciũ eſt veſꝑe ⁊ mane
dies vnus. EInde hugo quãdo naturalit dies noctẽ pᷣce
dat.⁊ finis diei veſperã. Dicimꝰfinẽ noctis auroꝛã:cõ⸗
ſtat ꝙ auroꝛa ad diẽ pᷣccdentẽ ſit referenda.Eodẽ modo
dicendũ eſt de conditõe ſolis.Sol em̃ conditꝰ eſt in ſua
plena luce ⁊ ꝑfecta.⁊ poſt declinauit in occaſuʒ:⁊ dein⸗
cx iterũ oꝛtꝰeſt.x⁊ ita factꝰeſt veſꝑe ⁊ mane dies vnus.

lembꝛum ſecundau

O ſecũduʒ quo querit᷑ de illa luce coadu⸗
nata. vbi ſit cõdita. Si em̃ cõdita eſſet in
loco firmamẽti.vel mõ vbi ẽ ſaturnꝰ.⁊ ita
ce alijs planetis:facẽt multo longioꝛẽ diẽ
ſui rotatõeʒ.cũ nõ moueret᷑ motu firmamẽti.⁊ ita lõ⸗
gioꝛ eẽt pꝛimꝰdies ⁊ ſcdᷣus q; quartꝰ.qð cit falſum:q in

codẽ loco in qͥ nũc ẽ ſol.creata ẽ lux illa.4 Oð videt᷑ cõ

cedendũ.⁊ factio ſolis nõ videt᷑ eẽ.niſi aut maioꝛ coadu
natio lucis.aut illiꝰlucis diuiſio ꝑ lumiaria q̃ ſunt pla
nete: de h infra magis patebit.cũ fiet ſmo ð quarto die
P⸗ querit᷑ quare a luce incepit opꝰſuũ. Rndet Mali
l.qꝛ lux ẽ pᷣncipiũ manifeſtãdi ſe ⁊ alia.4:!. Pꝛetea.in
ſacrainẽtis ſic vult hugo dicẽs. Ego puto magnũ eẽ ſa⸗
cramẽtũ aliqð ↄmẽdari.qꝛ aĩa qᷓdiu in pcto eſt.q̃ſi in ꝗ
buſdã tenebꝛs ẽ ⁊ ↄfuſione:h̊ nõ põt euadẽ ↄfuſionẽ ſua
⁊ ad oꝛdinẽ iuſticie foꝛmãq; diſponi.niſi illumiet᷑ pᷣmũ.
vt poſſit vidẽ mala ſua.⁊ diſcernẽ lucẽ a tenebꝛis.i.vtu⸗
tem a vitijs.vt ſe diſponat ad oꝛdinẽ.⁊2 ↄfoꝛmet reritati.

neſtio. xlix. de luce ſpi

rituali que dicitur angelica intelligentin.

Abito de luce coꝛ/

poꝛali.ↄſequẽter agẽduʒ ẽ de luce ſpãa
li.q dicit᷑ eẽ intelligẽtia angelica: cuiꝰ
Diuiſio facta eſt cũ dictũ eſt:diuiſit deꝰ
lucẽ a tenebꝛis. Inde dic hugo. Mihi
videt᷑⸗ odem pꝛeꝛſus tem ꝑis momẽto.quo viſibiliter ⁊
coꝛꝑaliter diuiſa eſt lux a tenebꝛis. inuiſibilit᷑ diſtincti
ſunt boni angeli a malis:illis in tenebꝛis cadentibus.2
iſtis ad lucem iuſticie conueꝛſis.illuminatiſq; a luce.vt
lux eſſent ⁊ non tenebꝛe.Circa quod queruntur duo.
4¶ Pꝛimo vtrum cum dicitur fiat lux ⁊c.intelligatur fa
ctio pꝛima angelice nature naturalis aut gratuita.

pꝛimũ.cuz em̃ in hoc pᷣmo die facta ſit

¶ Sedo te oꝛdine cerboꝝ ⁊ quibuſdã eoꝝ dubijs.

embrumprimum

Veritur ergo pꝛimo.vtruʒ cum dicit᷑ fiat
lux ⁊c.ibi intelligat᷑ pꝛima factio angeli⸗
ce creature.ſcʒ naturalis que ↄmunis eſt

. bonis ⁊ malis. aut gratuita que ſoluz eſt
bonoꝝ. Et vi

det᷑ pꝛimo ; de factòe naturali que ↄmu⸗
nis eſt intelligat᷑. Dicit em augu.ꝙ ſilis eſt creatõ ⁊ di⸗
ſtinctio rerũ: ſᷣ iſta diſtinctõ ongeloꝝ que fuit ꝑ quoꝛun
dam ↄfirmatõeʒ.vel ꝑ alioꝝ caſuʒ.ſiue ꝑↄuerſionem ⁊
auerſionẽ.nõ ſimul fuit cũ creatõe:qꝛ opoꝛteret pꝛiꝰan⸗
gelũ eſle.qᷓᷓ ↄuerti vel aueꝛti:nõ ſolũ natura ſed etiã tem
poꝛe vel duratõe.ꝗ iſta diſtinctio quã dicit augu.ſimul
eſſe cũ creatõne.nõ intelligit᷑ de factõne gratuita. q̃ fuit
in diſtinguẽdo honos a malis.ſ̊ de factõne natuꝛalique
ↄmunis eſt.¶ Item idẽ aug.querit.vtꝝ ꝑ hoc ꝙ facta ẽ
veſpera.intelligat᷑ peccatũ ratõnalis creature:ꝑ boc
factũ eſt mane.eiuſdẽ renouatõ:⁊ ſubdit.q iſta expoſi⸗
tio allegoꝛice ꝓphie eſt: ̊ ptʒ ꝙ intelligit᷑ de factõe ange
lice creature q̃ eſt ꝑ graʒ. 4¶. Iteʒ ibidẽ. ·õ ſicut nos ad
ꝑticipãdaʒ ſapientia ꝓficiebãt angeli.vt inuiſibilia dri
⁊c.qui exquo facti ſunt.ipᷣa eternitate ſancta ⁊ pia ↄiẽ⸗
platõne ꝑfruũtur.pfrui aũt nõ eſt niſi bonoꝝ.ergo nec
factio iſta de qua loquit᷑.¶ Itẽ ꝑ mane intelligit᷑ cogni
tio ĩ verbo.dies aũt ↄpꝛehẽdit mane ⁊ veſpe:cũ ̊ mane
illud.i.cognitõ in vᷣbo videat᷑ tm̃ bonoꝝ fuiſſe.ò̊ ⁊ dies
cuiꝰmane eſt ꝑs:& iſte dies qui ibi determiat᷑.vel illa co⸗
gnitõ que determinat᷑ ꝑ lucẽ.cũ dicit᷑ fiat lux.tm ꝑtinet
ad bonos angelos. Itẽ ꝙ intelligat᷑ de factõe gꝛatuita
videt ꝑ aug.iij.ſuꝑ Geñ.qui ſic dicit.Tũc nox ad dicʒ
ꝑtinet.nõ dies ad noctẽ: cũ ſublimes ⁊ ſancti ãgeli illꝰ
ꝓ creaturã in ipa creatura nouerũt. reſerũt ad illũ in q̃
eternas ratões quibo creata ẽ ↄteinplat᷑.eaq; ↄcoꝛdiſſi⸗
ma ↄtẽplatõe ſunt vnꝰdies quẽ fecit dũs.cui ↄiũget᷑ ec⸗
cleſia de hac ꝑegrinatõe liberata ( qð dicendũ.q;
intelligit᷑ de ↄditõne gratuita.xvt pᷣmo creati eſſent.cum
dicit᷑ creauit celũ.ſicẽ vult aug.in.xj.ↄfeſſ.lfacti at.i.foꝛ
mati foꝛmatòe gre. cũ ↄuerſi ſunt ꝑ intellectũ? affectũ.
h̊ intelligit᷑ vbi fiat lux ⁊c¶ Ad obiectũ aũt in cõtra⸗
riũ dicẽdũ.ꝙ creatõ ⁊ factõ ſimul erãt ᷣm opionẽ aug.
hoc ẽ indiſtater. vel h̊ potuit intelligi de ↄditõe pᷣma.qẽ
qtuʒ ad eẽ.¶ Ad ſcom vo dicẽdũ ẽ.q illud opinãdo.vł
ingꝗrẽdo dic aug.qð patʒ ꝑ h̊ qð ipᷣemet dic in.iiij.li.ſuꝑ
gen. i Zec quiſqꝗ arbitret᷑ illð qð dixi de luce ſpuali.⁊ de
ↄdito die ſpũali.⁊ angelica creatuꝛa.⁊ de ↄtẽplatõe quã
hʒ in ᷣbo di.⁊ de cognitõne q̃ in ſeipᷣ̃a cognoſcit᷑ eiuſq;
relatẽe ad laudẽ incomutabił veritatis.vbi pꝛiꝰvideba
tur rõ rei faciẽde.q̃ cognita ẽ facta.nõ iã ꝓpꝛie.ſᷣ figu
rate vel allegoꝛice ↄuenire.ad intelligẽduzʒ diẽ veſꝑaʒ
7 mane.Szʒ alit quidẽ qᷓ i hac ↄſuetudie quottidiane lu
cis hꝰ coꝛꝑalis:nõ tñ tanq h ꝓpꝛie ibi figurate vbi em
melioꝛ ⁊ certioꝛ lux. ibi verioꝛ etiã dies.q̃re nõ ⁊ verioꝛ
veſꝑa ⁊ veriꝰ mane:i 2ã ſi ĩ iſtis diebo hʒ quãdaʒ decli⸗
natoeʒ ſuã luy ĩ occaſuʒ.quã noĩe veſꝑe nücupamꝰ⁊ ad
oꝛtũ iterũ reditũ.qð mane dicimꝰ:cur⁊ illic veſpam nõ
dicamꝰ.cũ creatura a ↄtẽplatõe cꝛeatoꝛis deſpicit᷑.⁊ ma
ne cũ a agnitõe creature ĩ laudẽ creatoꝛis aſſurgatur.

embrus ſecunduz

Oſecũdũ quo qit᷑ de oꝛdie ᷣboꝝ.Pꝛimo
querit᷑ q̃re nõ dicit᷑ fiat celũ ⁊ tra. ſic dici
tur fiat lux ⁊c. Rñdet᷑ ſm augn.ſuꝑ geñ.
NW tã in ope creatõis. qᷓ ĩ oꝑe ↄditõis ſiue
factõis intelligit᷑ tota trinitas.Cũ ei dr.i pncipio crea
nit deꝰ. ꝑ h̊ ꝙ dicit᷑ deꝰ. intelligit᷑ pꝛ:ꝑ pᷣncipiũ vo intelli
git᷑ filiꝰ.ꝗ ẽ pᷣncipiuʒ de pᷣncipio:ſpũſſctus intelligit ꝑ B5
qð dicit᷑.ſpũs dni ferebat᷑ ⁊c.Sil⁊ cũ dicit᷑.dixit deus.
fiat ⁊c.ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ deꝰ intelligit᷑ dens pater:ꝑ hoc ꝙ
dicitur dixit.intelligit᷑ filius.qui eſt verbum. Per boc

r

llaar
n⸗
onee
dogni
mane
1dies
lacon
Ptinet
nits
vdig
Bd
ing⸗
16
ater
i
cnn
iiſn
ſſen.
ctr

ſang
nnaqſt
ico
li1
egli
inih
idtk
pſin
;
veln
ieñ
gic
ne
nnd
A
tur.

¶ Wueſtio

do ꝙ dicit᷑.vidit deus lucẽ ꝙ eſſet bona:intelligit᷑ ſpũſſã
ctus cui apꝛopꝛiatur bonitas:quaꝛe vᷣo in oꝑe creatio⸗
nis ponit᷑ pꝛincipiũ.in oꝑe diſtinctiõis ponit᷑ verbũ.di
ctũ eſt ſup.¶ Itẽ querit᷑ de hoc qð dicit᷑.vidit eꝰ lucem
ꝙ eẽt bona.quaꝛe nõ ſiłr dictũ eſt in creatõe.vidit deus
celũ ⁊ terꝛã ꝙ eẽnt bona.⸗ rii de hoc qð dicit᷑.

vidit.nũꝗd em̃ pꝛiꝰnõ viderat.¶ Ao pꝛimũ rñdet aug.
ſuꝑ Geñ · ad lit.ita dicẽs.Duo ſunt ꝓpter que amat deꝰ
creataurã ſuã.ſ.vt ſit.⁊ vt maneat.vt ̊ eſſet qð manẽt.
ſpũs dei ſuꝑferebat᷑ ſuꝑ aquã.vt aũt maneret.vidit deꝰ
ꝙ bonag eſt:⁊ qð de luce dictũ eſt.hoc de oĩibo.⸗ Ad ſcðʒ
vo rñdet Aug.in li.ↄtra manicheos ita dicẽs.nũꝗo qꝛ
placet ei.iõ nõ nouerat bonũ.eꝓꝛſus nouerat intꝰin aio
vbi aꝛs ipᷣa pulcrioꝛ eſt qᷓ illa que aꝛte fabꝛicant᷑.ſed qð
videt aꝛtifex intꝰin aꝛte.hoc ꝓbat foꝛis in oꝑe.⁊ hoc eſt
ꝑſectũ quod aꝛtifici ſuo placet.vidit ꝗ̊ deus lucẽ qꝛ bona
eſt.quibo vᷣbis nõ oñdit᷑ nõ eluxiſſe deo ꝙ bonũ eſt.ſed
placuiſſe pfectũ.quid ſi dictũ eſſet miratꝰ eſt deus luceʒ
qꝛ bona eſt quantũ clamarẽt quãtũ litigarẽt.admiratõ
eqm̃ reuera de rebo inſpiratis naſci ſolet.⁊ tñ legũt iſti ⁊

laudãt in euãgelio dũm nrm ihᷣm vpᷣm admiratũ eẽ fidẽ

cre ſẽtiũ.quis aũ: illisa fecerat ipam fidẽ niſi ille ꝗq eam
mirabat. ¶ Ite querit᷑ de hoc ꝙ dẽ diuiſit deꝰlucẽ 2 te⸗
nebꝛas:quaꝛe nõ ſuꝑiꝰdicte ſũt tenebꝛe facte ſicut dicun
tur diſtincte.¶ Ad qð augu.ↄtꝛa manicheos ſic rñdet h
nõ dictũ eſt. fecit de? tenebꝛas.qꝛ tenebꝛa ſicut diciũ ẽ.lu

cis abſẽtia eſt.diſtinctõ tn facta ẽ inter lucẽ ⁊ tenebꝛas.

quẽadmodũ nos clamãdo facimꝰvocẽ.ſileutiũ aũt non
ſonãdo facimꝰ.qʒꝛ ceſſatio vocis ſilẽtiũ eſt.diſtinguimꝰ

tñ ſenſu quidẽ inter vocẽ ⁊ ſilentiũ.⁊ illud vocam vocẽ

⁊ illud ſilẽtiũ:quẽadmodũ ꝗ̊ recte dicimur facere ſilẽti⸗
um.ſic recte multis diuiaꝝ ſcripturaꝝ locis deꝰdẽ face
re tenebꝛas.q; lucẽ quibo vult tꝑibo ⁊ locis.vel nõ dat.
vl detrahit. 1 querit᷑ de hoc qð dẽ.factũ eſt veſꝑe 2
mane ⁊c̃. videt᷑ ein ꝙ deberet mane pᷣoꝛdinaꝛi veſꝑi.qꝛ
nobiliꝰeſt:nobilioꝛ em̃ ↄgnitio in ᷣbo.ↄgnitõe in ꝓpꝛia
natura. ⁊ ita pᷣoꝛ eſt natura vł dignitate.4 Stẽ pꝛiꝰ na⸗
turalr ↄgnouit angelꝰĩ ᷣbo.qᷓ in ꝓpia natura. In ꝗpꝛio
&̊ genere mane pᷣoꝛdinaꝛi dẽ veſꝑi.¶¶ Rñdet᷑.ibi accipit
aug.mane ꝓpꝛie.ꝓ ↄgnitõe ãgeli.q̃ eſt de re faciẽda inq;
tũ hmõi.⁊ qꝛ nõ ↄgnouit ſe faciendũ.iõ ꝓpꝛie nõ babuit
ↄgnitõʒ matutinã de ſe.ſed de alijs. eſꝑe aũt intelligit
aug. ꝓ cognitõe de re facta in ꝓpꝛio genere.⁊ hãc bñ ha
buit agelus de ſe.qꝛ ergo ãgelus pꝛiꝰ ↄgnouit ſe factum
ꝙ cetera faciẽda.(pꝛiꝰdico ᷣm naturã )iõ veſꝑe ibi pᷣoꝛ⸗
dinat᷑ mane.Vñ ibi eſt duplex modꝰoꝛdinãdi.vnꝰ quo
adↄgnita.⁊ ſic oꝛdinat᷑ veſꝑe añ mane.vt nũc dictũ eſt.
Aliꝰquo ad modos ↄgnaſcendi.⁊ ſic deberet poꝛdinaꝛi
mane.ſᷣm ꝙ ꝓbat obiectio pᷣma.q] Ad ſcðᷣm aũt dicẽduʒ
ꝓP reuera ↄgnouit ſe angelꝰin vbo.ſed nõ eo mõ quo ac⸗
cipit᷑.qꝛ nõ ↄgnouit nec ↄgnoſcere potuit. ſe faciendũ.h̊
iam exiſtentẽ ſe.¶ Itẽ querit᷑ vtruʒ vnus erat dies aut
ples. videt᷑ ꝙ vnꝰ:dies em̃ diſtinguit᷑ ot dictũ eſt ſᷣm co⸗
gnitõʒ ãgeli. ſed ↄſtat ꝙ ᷣm aug.oia ſimul facta ſũt.hᷣ̊ ã
gelus nõ ↄgnoſcit ꝑ ſucceſſionẽ ſicut aĩa.ſicut diẽ aug.
ſupᷣ.nõ ſic ad ꝑcipiedã ſapiam ꝓficiebant ⁊c̃.ẽ ſi intelli⸗
git quecũq; ſunt.vt videt᷑.̊ ſimul ↄgnoſcebat cĩa cuʒ ſił
facta eẽnt.q̊ nõ erat niſi vnicꝰdies.4¶ Contra attingere
ad multa ſimul.ita ꝙ nõ ad vnũ poit aliud. ꝓpꝛiũ eſt ſa
pientie increate.de qua ſapi.viij.attingit vbiq; ꝓpter ſui
mũditiã.ergo nõ ↄuenit ãgelo:ſed attingere ageli eſt peꝛ
ↄgintõeʒ.ergo nõ ſimul multa ↄgnoſcit.¶ Solutõ dicen
dum ꝙ multi ſũt dies ſpũales ſᷣm aug.⁊ accipit᷑ eoꝝ di⸗
ſtinctio a ꝑre cognitoꝝ. que diuerſa erãt in genere vel ĩ
ſpecie.⁊ eꝛdinẽ naturalẽ habebãt. VUñ ꝓpter preſentiam
ↄgnitionis ſignate ſuꝑ res factas.ↄputant᷑ dies diuerſi
Accipit᷑ etiã diſtinctio a paꝛte cognitõ:is gelice.ſicut eĩ
nũc vltimo ꝓbatũ eſt.nõ ſimul.i.nõ in vno nũc.ſił intel
ligebat multa.ſed vnum poſt aliud. qᷓuis oĩa ſimul fa⸗
cta eſſent:niſi dicat᷑ ſimul.id eſt repente.quia nõ axpaꝛʒ

——

Nuinquageſima

differentia inter ↄgnitiõeʒ ⁊ ↄgnitionẽ.ſicut appaꝛet in
homie.⁊ hoc dicit aug.ponẽs exemplum de viſu nr̃o Fᷣm
opinionẽ.que dicit.q videmus extra mittẽtes.Radius
viſibilis in ictu ꝑtraſit. ꝓpinquioꝛa ⁊ remotioꝛa ſpacia
ſimul.i.repẽte.nõ oino eque cito vel ſubito.qꝛ impoſſi⸗
bile eſt corpus aliquod ſubito ꝑtrãſire ⁊ accipit illudꝓ
concoꝛdãtia. j.theſ.iiij.in ictu oculi ⁊c̃. In diuerſis em
locis erũt corꝑa reſurgẽtia.⁊ nõ eque diſiabãt a loco in
dicij.⁊ tñ in ictu oculi.i.repẽte ↄnenient.Aſłto aũt ma
ioꝛ celeritas eſt in cognitõe ãgelica.qᷓ;ᷓ in hmõi coꝛꝑiba
vel qᷓ; in radio viſibili. Ande dicit aug. ſi oculoꝝ caꝛna
lium acies celeritate tantũ pt᷑.qd mẽtis acies humane.
qᷓtomagis ãgelice.Inde multomagis ponẽdum eſt.qꝙ
repente multa ↄgnoſcit:nõ tamẽ ſubito.ſed ibi eſt poſte⸗
rioꝛitas.de nũc in ↄgnoſcẽdo vnum.ad nũc in ↄgnolſcẽ⸗
do aliud.⁊ ob hoc eſt diuerſitas in diebus.

¶ Mueſtio quiquageſima
quitur de opere

cde diei in qua facta eſt diuiſio aquaꝝ
ſuꝑioꝝ ab inferioꝛibo. ⁊ firmamenti in
medio eaꝝ ↄditio. SDicendum eſt ergo
‚Spino ðᷣ aquis ſuꝑioꝛibo.circa quas que
rendũ eſt.¶ Pꝛimo vtꝝ ſint alique aque ſuꝑiores.q̃ ſint
ſuꝑ firmametũ.⁊ dicat᷑ firmamẽtũ celũ ſtellatũ:exponi
tur em̃ vno mõ firmamtũ ꝓ celo acꝛeo.quod etiã diuidit
inter aquas que ſurſũ vapoꝛalr ferunt᷑.⁊ aquas que in
ferioꝛibo ↄgregant᷑. Scðo vtꝝ ↄgregẽt᷑ aque ſuꝑioꝛes ĩ
modũ oꝛbis. Tercio vtꝝ moncat᷑ oꝛbiculaꝛit.¶ Quaꝛ
to qua neceſſitate ↄſtitute ſint ſupꝛa firmamẽtũ.¶ Qui⸗
to qualiter dicat᷑ eſſe celum criſtallinũ.q¶. Sexto de oꝛdi
ne verboꝛum.

EWembꝛum pꝛrimnz

O pꝛimũ ſic ang.ſuꝑ Geñ.j.ĩ glo.Exigit
aquaꝝ pondꝰ. vt ſuꝑ terꝛã fluant.vł in ae⸗
re vapoꝛałr ferant.nec ꝗs dicat oĩpotẽtia
dei hoc fieri.Quõ em̃ deꝰ naturas feceꝛit
querit᷑ nõ ꝙ ex eis ad miraculũ potẽtia dei oꝑet᷑. Oẽs g
aque.vł ferunt᷑ ſuꝑ terꝛã.vł ferũt᷑ va ꝑatr in aere: nul⸗
le aq̃ ſũt ſuꝑ celũ ſtellatũ.q¶ Si dicat᷑ G ð natura aqua⸗
rũ ibi nõ ſũt ̊ de oiĩpotẽtia dei.ↄtra boc ẽ ſcdᷣa ꝑs aucto⸗/
ritatis.dicẽ̃ em̃.quõ deꝰnaturas fecerit qꝛit᷑ nõ ꝙ eis ad
miraculũ fecerit potẽtia dei.q.d.pᷣmo faciẽdo res.ñ feẽ
eas deꝰmiraculoſe ̊ natalr.⁊ pꝰillis naturalr factis.fe
cit aliq̃ mira culoſa.pᷣter ſolitũ curſũ nature faciẽdo:qñ
querimꝰoꝑa ſex dieꝝ.querimꝰoꝛdinẽ reꝝ naturalẽ:ñ
& bet dici.ꝙ ibi ſũt oĩpotẽtia dei.ſ̊ ſᷣm ſapiaʒ oꝛdinã⸗
tẽ leuia ſurſũ.grauia deoꝛſũ:& hoc celũ criſtailinũ ñ eꝛit
ex aꝗs..«. Si dicat᷑ ꝙ ille aq̃ nõ hñt naturã ponderoſita
tis.Cõtra baſiliꝰ.aq̃s deꝰdiſpoſuit ꝓt ſoł⁊ etheris ca⸗
lidiſſimũ feruoꝛẽ.pꝰfirmamẽtũ em̃ ether expaſus ẽ.⁊ ni
ſi ſu ꝑiaceret aq̃.inflaãmatũ eẽt a caloꝛe firmamẽtũ.Sol
em̃ ⁊ luna 2 ſtelle ĩ firmamẽto ſũt. videt᷑ ergo ꝙ aq ſint
ibi gues.¶ Pꝛeteꝛea.criſtallꝰẽ aq̃ ↄgelata ĩ ſũmo.ſᷣ̊ non
pt ha bere ↄgelatõʒ niſi bumidũ.⁊ n qðlibet hũidũ. ſiẽ
aerenʒ. vt oleũ.ergo oꝑtet ꝙ ſit aquoſũ.relinꝗt᷑ ergo q;
ſit ibi bumidũ aquoſũ.⁊ ita põderoſũ. Si dicat᷑ ꝙ nõ
accipiũt᷑ ibi aque ſic hic infra.ſ̊ ſicut ibi.ſpũs dñi fere⸗
bat᷑ ſuꝑ aquas. ötra diuiſio fuit aqua ꝝ ĩ die.ſed ñ
niſi illaꝝ de quibus dicit᷑.ſpiritus dñi ferebatur ſuper
aquas:ed illa aqua dicitur quedam maſſa confuſa.nõ
tm er bumidis.ſed ex bumido? ſicco.ſrigido et calido.
luce et tene bꝛis.et ita aq impoꝛtat ibi ↄfuſiõz q̃litatũ et
rei deferẽtis.easdiuidẽ aqs fuit diuidere qlitates cuzʒ
materia ↄtinente qualitates.ita ꝙ aliqua materia cum

*

aliquibo qualitatibo ſit ſuꝑius.alia inferius:poſſumus
ergo dicere .ꝙ dinideꝛe aquas ab aꝗs ẽ.ꝙ qualitas ln⸗
cis cũ materia fuit in ꝑte ſuꝑioꝛi.ſed hoc nullã hẽ dubi⸗
tatõʒ. Sãcti ergo circa hoc dubitauerũt: ꝙ voluit plus
de vicere ꝑ illud.ſ.diuidat aquas ab aꝗs ꝙᷓ diuidat᷑ na

tẽ querit᷑ vtꝝ aque ille que ſunt ſuꝑ firmamẽtũ ha⸗
eãt aliquã naturaʒ ↄmunẽ cũ ags inferioꝛibo ⁊ que ſit
illa natura ↄmunis.4 Ad qð volũt ꝗdã dicere.ꝙ bhabẽt
ↄmũe frigidũ ⁊ humidũ.ꝑ hanc rõeʒ celũ otinet ignẽ.ig
nis aeꝛẽ.⁊ aer aquã. aqua ſimilit᷑ debuit circũdaꝛe ter⸗
rã ex om̃i ꝑte:ſed nõ potuit ꝓpter aĩantia qᷓ ſunt ſuꝑ ter⸗

. lucis cuʒ materia.i.ignis vel luminoſi ab aquis.

rã. ergo neceſſe fuit illã eleuaꝛi alibi vbi poſſet circũda⸗

re totã terꝛã.q̊ cum eleuate ſint ſuꝑ firmamẽtũ ibi habe
bũt naturã frigidi ⁊ humidi.q Alij volunt oñdere ꝙ tm̃
ſũt ibi pᷣm naturã humiditatis.ſic ĩ aqua eſt frigiditas
2 humiditas:ſed humiditas eſt fluxibił ⁊ ↄtinuataꝗa
teꝛra q̃ ſicca eſt.nõ hẽet ↄtinuitatẽ ſine aqua.:⁊ ꝙ bumi
dũ ſit ↄtiuitiuũ ſiue ↄiũctiuũ dẽ ĩ medicia:dẽ ei hũiditaſ
ẽ glutiuũ mẽbroꝝ.Cõſtat at᷑ q m illã ꝓpetatẽ ſᷣm quã
ſluxibilis eſt.nõ ſunt ibi aque.qꝛ ſic fluerẽt deoꝛſũ.ergo
remanẽt ibi m naturã ↄtinuatõis. Itẽ ꝙ ᷣm naturã
ↄtinuatõis ſint ibi ꝓbatõ.qꝛ hic infra nohilioꝛ natura ĩ
hoc mũdo eſt ↄtinuatio vł ↄiũctio:ſed cuz ibi eleuet᷑ ſuꝑ
alienã naturã.nõ eſt niſi Fᷣm ꝓpꝛietatẽ eiꝰno bilioꝛẽ. Re⸗
lingt᷑ ergo. ꝙ hũidũ ſit ibi ſᷣn ꝙ piũctiuũ.ſed quoꝝ eſt
ↄiũctio.ↄſtat em̃ ꝙ ibi eſt natura ſuꝑceleſtiũ ⁊ inferioꝝ.
oꝑtuit ꝙ pↄiungerẽt᷑. Vñ neceſſe fuit eẽ ſᷣm hãc ꝓpꝛieta⸗
tẽ.4:. Alij dicũt ꝙ ſunt ibi ᷣm naturã ꝑſpicui.Eſt aũt ꝑ⸗
ſpicuũ illud qð ht aliquã diſpoſitõʒ ad accipiendũ lucẽ
ꝑ totũ.Seo iſte qualitates oꝛdinate ſunt.qꝛ nibil eſt in⸗
oꝛdinatũ a ſũma ſapiẽtia.Ana & q̃litas alia nobilioꝛ.hᷣ
ᷣm nobiliſſimã qu alitatẽ ibi collocant᷑:ſed ꝑſpicuũ eſt
nobiliſſima. ꝓbatõ.Aqua em̃ cũ terꝛa ⁊ aeꝛe ⁊ celo ſtel⸗
lato ⁊ igneo ht ↄueniẽtiazʒ.ſed celũ ſtellatũ ⁊ igneũ nobi
lioꝛa ſũt teꝛra ⁊ aeꝛe.&̊ᷓ natura illa ſpᷣm quãa ↄueit cũ celo
ſtellato.nobilioꝛ ẽ qᷓ; ille ſᷣm q̃s ↄueit cũ aeꝛe ⁊ teꝛra:led
cũ terꝛa ↄueĩt ꝑ naturã ſicci.cũ aqua ꝑ naturã hũidi.cũ
celo ſtellato ꝑ naturã ꝑſpicui:relinꝗt᷑ ꝗ̊ · ꝙ ꝑſpicuũ erit
nobilioꝛ foꝛma int᷑ foꝛmas aq̃:g̊ ſi aque debeãt eẽ ſuꝑiꝰ.
⁊ ↄueit eas eẽ ibi ſᷣm naturã eoꝝ nobilioꝛẽ.ꝑ natura ꝑ⸗
ſpicui erũt ibi.¶ Ad idẽ ꝑſpicuũ ñ ẽ pura q̃litas.qñ ad
miſcet᷑ cũ q̃itanbo hñtibo riũ ſicẽ humido gui ⁊ ſicco 2
calido.̊ᷓ alicubi ẽ pura q̃litas.qꝛ ex oꝛdinatõe ſũme ſapi
entie eſt.ſi aligꝰ impux ſit alicubi.ꝙ illud idẽ ſit in ſua
puritate alibi.ſed in oĩ coꝛꝑe inferioꝛi aqueo celo ẽ hec
q̃litas impura. In aq̃ em̃ cum frigido ⁊ hũido: in aere
cũ hũido. in igne cũ caliditate.⁊ iteꝝ ĩi celo ſtellato.ꝗa
ibi nõ eſt vnifoꝛme ꝑſpicuũ.eꝛgo locꝰbꝰqð dico ꝑſpicuũ
Fſᷣm ꝙ pura natura ẽ.erit ſup̃ celũ ſtellatũ.⁊ infra empiꝛ
reũ. In empiꝛreo em̃ eẽ nõ poteſt.qꝛ empiꝛreũ eſt datiuũ
lumis:illud aũt coꝛpꝰin qͥ eſt ꝓſpicuũ puꝝ.ẽ receptiuuʒ
lumĩs:relinꝗt᷑ eꝛgo.ꝙ ĩ celo ſtellato ſit ꝑſpicuũ pᷣm ſuam
puritatẽ.̊ᷓ aq̃ Fᷣm hac naturã.ſ.ꝑſpicuũ erũt ibi.q IJtem
ij.petri vlti.Elemẽta caloꝛe ſoluẽt᷑.⁊ glo.ibi dic.ꝙ duo
elemẽta.ſ.aqua ⁊ ignis abſũment᷑.celũ aũt ⁊ terꝛa ĩ me⸗
liꝰomutabunt᷑. Pꝛobatõ aũt ꝙ impoſſibile eſt ꝙ celũ cri

ſtallinũ hẽat aquas.vel cũ ponderoſitate vł frigiditate

vel hũiditate.qꝛ ille magnꝰ ignis ñ aſcẽdet vltra ꝙᷓ aſcen
Dit aqᷓ diluuij.̊ aq̃ diluuij ñ aſcẽdit vlt᷑ celũ aereũ. ergo

nec ẽ ille ignis.ᷓ ille ignis magnꝰnõ poterit aſſumere il
las q̃litates.niſi ponat ĩ celo criſtallino.ſ.ꝗuitatẽ ſuꝑi⸗

oꝛitatẽ humiditatẽ. ſed talis erit renouatõò duoꝝ elemẽ
toꝝ q̃ manebũt.ꝙ oẽs q̃litates grietatẽ hñtes.cedẽt ĩ pe
nã damnãdoꝝ.ſi ergo eẽnt ĩ celo ſtellato hmõi qlitates
cederẽt in penã dãnandoꝝ:ſed hoc ñ erit ꝑ magnũ ignẽ
qꝛ nõ poterit attingere neq; ꝑ naturã ſuã.qꝛ qð in aliqͥ
toto ẽ.ꝑ naturãlſuã nõ recedit ab eo.i Si dicat᷑ ꝙ diſpo
ſitõ diuia ſeꝑabit.Contra. Ipᷣa nõ facit hoc ĩ celo ſtella
to qð inferiꝰ.At aliqua ꝑs cedat in locũ danandoꝝ.er⸗

go multofoꝛtiꝰĩ celo ſu ꝑioꝛi nõ faciet diuiſionẽ. Reſtat

ergo.ꝙ ſi ſint ibi aque ᷣm has qualitates.ſ.frigidũ hu

midũ ponderoſũ.ꝙ hoc nõ eritↄueniẽs loco glificando
rũ.ergo ſic nõ ſũt ibi.¶ Iem aug.xuij.oↄfel.ſũt alie aque
ĩimoꝛtales.a teꝛrena coꝛruptõe ſeꝑate.ergo aq ille ſũt ſe
ꝑate a q̃litatibo coꝛruptibilibo:ſeð he ſũt qualitates ha⸗
bẽtes grietatẽ.⁊ ita videt᷑ ꝙ ille aque ſᷣm hãc ꝓpꝛietateʒ
que eſt ꝑſpicuũ ſint ibi. EKnſio opinio circa hoc ẽ.ſan
cti em̃ nihil certũ diffinierũt.Eñ opinãdo ↄcedo ↄcluſio
nẽ.ꝙ celũ aqueũ vel criſtallinũ ſit ex luce ſicut ex ↄplem̃
to ſui ⁊ ꝑſpicuitate materiali.¶¶ Ad hoc eꝛgo ꝙ dicẽ aug.
exigit aquaꝝ pondus ⁊c.dicẽdũ ꝙ hoc veꝝ eſt.qñ aque
ſunt hñtes hmõi ꝓpꝛietates.ponderoſitatẽ.humiditatẽ.
frigiditatẽ.ſed has nõ hũñt ibi ſicut ꝓbatũ ẽ.¶ Si aũt
obijcit᷑ ex hoc qð dicit Aug.in li.de ci.dei.ꝙ ſicut humi
dũ eſt ĩ cerebꝛo ⁊ manet ibi.cum tũñ ſit ſuꝑioꝛ ꝑs coꝛꝑis:
ita humidũ nihil ꝓhibet eẽ ibi.dico ꝙ nõ eſt ſiłe.Aliter
em̃ eſt ð coꝛꝑe nr̃o.aliter de coꝛꝑe ſuꝑioꝛi.Nrm em̃ coꝛ⸗
pus ↄmirtũ eſt ex quatuoꝛ qualitatibo. Vñ ñn oꝛdinant᷑

mẽbꝛa nr̃a m oꝛdinẽ qualitatũ.ſed m relatõʒ ad aĩia,
que diueꝛſimode in diuerſis mẽbꝛis oꝑat᷑.hoc mõ nõ re

pugnat ꝙ humidũ ſit in cerebꝛo.qꝛ aĩa oꝑat᷑ in cerebꝛo
oꝑatione aĩali.qð ↄuenit in humido fieri.in coꝛde autẽ
ſpũali oꝑatõe.in inferiori ꝑte naturali oꝑatõe:ſed ſᷣm
has diuerſas oꝑatões.neceſſe ẽ habere differẽtes vires
miniſtrãtes oꝑationibo his diuerſis:receptiuũ aũt foꝛ/

maꝝ ẽ hũidũ. Vñ cũ impꝛeſſiones ſeſibiles fiant ĩ cere⸗

bꝛo.nõ eſt mirũ ibi eẽ humidũ. calidũ vo in coꝛde ꝓpter
oꝑationes ſpũ ales.pꝑ calidũ eſt eiñ maxima oꝑatio ſpi⸗
ritꝰ. Spũs em̃ mediũ eſt inter coꝛpus ⁊ aĩaʒ. In vniueꝛ
ſo vᷣo aliter eſt.qꝛ coꝛꝑa ſepata ſunt⁊ nõ ſunt ↄmixta.vñ
Fm qualitatũ nobilitates oꝛdinant᷑. Vñ illud verbũ nõ
dicit aſſerẽdo aug.⁊c.¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ criſtallus
ẽↄgelatio humidi:dicendũ.ꝙ celũ illud ñ dꝛ criſtallinũ
m oẽm ꝓpꝛietatẽ criſtalli.ſeo ſᷣm ꝓpꝛietatẽ hãc que ẽ ꝑ⸗
ſpicuũ.qñ em̃ aqua ↄgelata tota eſt ꝑſpicua:iõ ad deſi⸗
gnandũ ꝙ r mſit ibi aqua ſᷣm natura ꝑſpicuitatis dicit᷑
criſtallinũ.¶ Ao hoc qð dicit Baſiliꝰ.ꝙ aquas deus di
ſpoſuit ꝓter ſolis feruentiſſimũ caloꝛẽ:dico ꝙ ſaturnꝰẽ
ſtella frigida.ſieut ibi ↄtingit dicere frigidũ.⁊ hoc nõ eſt
niſi equoce.i otãdũ aũt eſt q' calidũ quoddã eſt ſaluati
uũ.vt calidũ qð in ſole.⁊ ẽ calidũ deſtructiuũ quoddã.ſi
cut q fit coadunatõ radioꝝ ⁊ accẽdit ad naturã ignis

ſicut in ſpeculo ſi fiat coadunatõ radioꝝ.pt᷑ incẽdi ſtu⸗

pa ex refiectõe radioꝛum. Vñ dico ꝗ caloꝛ ſolis non eſt
abſumptin? ſed generatiuꝰ. vñ generant᷑ rane ex caloꝛe
celeſti. in veꝛe.ſed rõne radioꝝ ꝗ ſunt ex reflexione ẽ cõ
ſũptiuꝰ. Vñ dicendũ.q opinio eſi.vt intelligat᷑ de ethe⸗
re inferioꝛi illa auctoꝛitas.vt firm amentũ dicat᷑ illud in
terſticiũ.qdð eſt inter vapoꝛes que ſũt in aeꝛe.⁊ aquas in
ferioꝛes.⁊ illi vapoꝛes ſũt medij inter nos ⁊ ſolis feruo⸗
rẽ.quem temperant aliquando.

BGſcdᷣm quo querit᷑. vtꝝ cõgregate ſũt aq̃
ſuꝑioꝛes in modũ oꝛbis.quod videt᷑.ſup⸗
ponit᷑ em̃ vacuũ nõ eſſe.ergo totũ ſpaciũ a
celo empirꝛeo vſq; ad celũ ſidereũ.repletũ
ſt coꝛꝑpe.l Itẽ in ſuꝑioꝛibo eſt diſtinctio locoꝛũ.quem⸗
admodũ?⁊ coꝛpoꝝ. verbigratia: Celũ empiꝛreũ nõ occu
pat ſiderij celi.nec ecõuerſo.⁊ ita de alijs.nec in ꝑte nec
in toto minꝰem̃ mobile coꝛpus nõ occupat locũ nobilio
ris.nec ecõuerſo in ſuꝑioꝛibo.quẽadmodũ hic inferius
accidit de aeꝛe.ꝙ ſubintrat cauernas terre.cuʒ ergo aꝗ
ſuꝑioꝛes ſint in medio celi empirꝛei celi ſiderei.colligẽ
tur in oꝛbẽ ex omi parte.aut aliqua ꝑs celi empirꝛei et
celi ſiderei occupabit aliquã ꝑtem ſpacij illiꝰ.ſcʒ celi a⸗
quei.Sed ſi occupaꝛet aliq ua ſpacij illiꝰ.nõ eſſet celum
eimpirꝛeũ ex om̃i ꝑte ſua oꝛbiculaꝛe.vel celum ſidereum:
cum eꝛgo vtrunq; ſit oꝛbiculaꝛe.nulla xs alteriꝰ coꝛꝑis

lembꝛuz ſecundu

S
G

— —

ibe

nde
e
litſe
3ba⸗
atez
nſio
eĩ

e

gte.
güt
mi
:

0
M
i,
e
o⸗
e

s
e⸗

inen
fi
n9

cit
di
Ne
el
n
ſi
is
ſn
e
6
e
din
din
10,

hp⸗
eĩ

et

Lueſtio

— ——

ingrediet᷑ ſpaciũ intermediũ.ergo aque ſuꝑioꝛes ex om̃i
ꝑte ⁊ quo ad ſuꝑins ⁊ quo ad inferiꝰoccupabũt ſpaciuʒ
intermediũ. ergo colligent᷑ in oꝛbẽ.nõ em̃ intercipit᷑ ali⸗
qð coꝛpus minꝰ nobile vt ignis vel ether. cũ min? nobile
in ſuꝑioꝛibo.nõ occupet locũ nobilioꝛis:ſᷣm oꝛdinẽ etiã
locoꝝ eſt oꝛdo coꝛꝑm in nobilitate.⁊ ecõuerſo:erit ergo
vnꝰoꝛbis mediꝰinter celũ empirꝛeũ? ſtellatũ.l aũt
aque ille nobilioꝛes ſint ĩ dignitate nature ꝙᷓ firmam̃tũ
videt᷑ ex ᷣbis aug.ↄtra manicheos.qm̃ naturã illa diee
bamꝰnoie aque appellatã. credo firmamẽto celi materia
coꝛꝑalẽ reꝝ viſibiliũ fuiſſe diſcretã.cũ em ſit celũ coꝛpꝰ
pulcerꝛimũ.o m̃is inuiſibilis creata excedit etiã pulcri
tudinẽ celi.⁊ iõ foꝛtaſſe ſuꝑ celũ dicunt᷑ eſſe aque inuiſi⸗
biles. que a paucis intelligunt᷑. nõ locoꝝ ſedibo ſed di⸗
gnitate nature ſuꝑaꝛe celũ:quãqᷓ nibil de bac re temere
affirmãdũ eſt. obſcura em eſi 2 remota a ſenſipo hoĩm. ſᷣ
quõ ſe habeat anteꝗᷓ intelligat᷑ credẽda eſt. ¶ Videt᷑ at
ↄtraꝛiũ.ꝙ nõ ex illis fit oꝛbiculaꝛe naturalit.ſed ſi eſt ꝙ
fit oꝛbiculaꝛe ex accidẽti.ſicut aqua in cipho rotundo:
cũ em̃ aque añ diuiſionẽ. ſuꝑioꝛes ſcʒ ⁊ inferioꝛes eſſent
eiuſdẽ nature.facta diniſione adhuc remanebũt ↄſimilł
nature.ſed aque inferioꝛes nõ ↄſtituũt naturaltr coꝛpus
oꝛbiculaꝛe ſeo accidẽtalłr. qꝛ imitant᷑ figurazʒ ↄtinẽtis. S
nec aque ſuꝑioꝛes cũ ſint ↄſilis narure.il Pꝛeterea dic
phᷣus.qꝙ coꝛꝑi recto naturalr debet᷑ motus rectꝰ. Vnde
aquis inferioꝛibo debet᷑ motꝰrectꝰ.⁊x ille ſũt ↄſimił nate:
ergo ſi colligunt᷑.colligent᷑ in coꝛpꝰrectũ nataliter.oꝛbi⸗
culaꝛe accidẽtałr. ¶ Aod qð dicendũ.ꝙ nihil in hac ꝑte
eſt diffiniẽdũ.ſed opinãdo ſine pꝛeiudicio melioꝛis ſen⸗
tẽtie pt dici.q; aque ille colligunt᷑ in coꝛpus naturaliter
oꝛbiculaꝛe.¶ Ad obiectũ dicẽdũ ꝙ eẽ ↄſimił nature.po⸗
teſt dici multiptr. vel ita ꝙ ſint eiuſdẽ nature in ſpẽ ⁊ B
