ſecto ad magis pſectũ.ſᷣ ecõuerſo.vt pʒ.Dicẽdũ ꝙ oꝛdo

pᷣ̃dictus attẽdit᷑ penes ꝑtes pꝛĩcipales.q diſtictõem hñt

ꝑ opa ↄditõis diſtictõis ⁊ oꝛnatꝰ.ptes at ꝑtiuʒ alio mõ
oꝛdinat᷑? rõe alia.qð hic determĩare nõ ẽ nr̃e intentõis

4lAd illð qð pᷣmo obijcit᷑ dicẽdũ.qꝙ ſieut in emanatone

eterna ꝑſone a ꝑſona pꝛima emanatio ẽ ꝑmaximã con⸗
foꝛmitatẽ.ſic ẽ ĩ emanatõe creaturaꝝ.qꝛ angelꝰ ſiue na⸗

tura angelica ẽ de pꝛimis exeũtibo in eẽ a pꝛimo.vt vult
beda.q inter oẽs creaturas maxie deifoꝛmis.quare hõ
nõ ẽ ſimiliter de pꝛimis.rõ tacta ẽ. Vel põt dici.ꝙ ĩ diui
nis ꝑſonis ſumma requirit᷑ germanitas. ꝓpter boc reꝗ
rit᷑ ꝙ ſpuſſanctꝰꝗ ẽ tercia perſona ꝓcedit a pr̃e ⁊ filio.
Ad qð ſeqꝗtur ꝙ iit aliqua ↄfoꝛmitas notõnalis int pa
trẽ et filiũ que n ẽ inter prem et ſpiritũſanctũ.ꝓpter qð
filiꝰdĩ imago nõ ſpũſſanctꝰ.hmõi aũt germanitas ñ re

quirit᷑ inter creatoꝛẽ et creaturas. ꝓpter qð ñ reqrit᷑ oꝛ⸗

do ille in creatõe que requiit᷑ ĩemanatõe ꝑſonaꝝ incre.
ataꝝ. Et ꝑ boc ptʒz rñſio ad illud qð cõſequẽter querit

te coꝛpe. ꝙ eadẽ ẽ rõ ad illud ?⁊ aꝰ qð ꝓcedit. Vo aliðö
dom ꝙ oꝛdo ↄditõis pꝛimi hoĩs ſiue coꝛꝑis.nõ attẽdit᷑

pm rõem nobilitatis.ſᷣ ſm oꝛdinẽ nature eo mõ quo di⸗
ctũ ẽ.et hoc maxie ad oꝑa ſex dieꝝ ꝓut deducta erãt in
eẽ ex pꝛimis materialibo.q cõdita erat añ pꝛimuʒ diem.
Ao illud qð querit᷑ quare illa quatuoꝛ q diẽ beda pꝛi
mo creata ſar. Vicẽdi q iuxta dinie ꝓuidẽtie diſpoſitõ
nẽ ↄueniẽs fuit.vt ĩ pꝛima reꝝ cõditoe pꝛimo exirẽt ĩ eẽ

que inter aliã magis ſoꝛtita ſũt roõem generalẽ potentie

— „

hoc tã in coꝛꝑalibo qꝙᷓ in ſpũalibo actiuis ⁊ paſſiuis.
mẽſuris actõnũ ⁊ paſſionuʒ ĩ agẽtibo ſpnalibo.maxie

pyzʒ potẽtis agẽtis natura angelica. in coꝛꝑalibo celũ pꝛi

mũ.i paſſibilibo ſiue paſſiuis maximũ ?ẽ materia pꝛima
ĩ mẽſuris actõnũ et paſſionũ maximũ ẽ tp̃ᷣus.ſᷣm quod
ẽ pꝛime mutatõis menſura.qð ſe habet vt pᷣcedẽs euũ et

tpus alio mõ ſumptũ ꝗꝓpter qð cõueniẽs fuit iuxta diui
nã oꝛdinatõem hoc pꝛimo creari.¶ Ad aliud dicenduz

ꝙ oꝛdo creatõnis reꝛum non attenditur penes parita⸗
iẽ rerũ cõditaꝝ.q; tũc cõueniret vel boiem fuiſſe creatũ
cũ angelo in pꝛicipio.vel angelũ cũ hoĩe vltimo. bᷣ quia
ↄditio creatuꝛaꝝ erat ꝓpter boĩem nõ ꝓpteꝛ angelũ. ꝓpt
qð cõueniẽs fuit.q; ſᷣm diuerſos oꝛdies fieret hominis
et angeli cõditio. Pꝛeterea intelligẽdũ adbuc ꝙ oĩa ro⸗
nalis rõe cui? paꝛiſicat᷑ quodammõ angelo. pot duplici

ter cõſiderari. vt ẽ ſubſtatia nata ſubſiſiere ꝑſe. vel vtẽ

actus coꝛꝑis.vt aũt ẽ nata ſubſiſtẽ ꝑ ſe.ſic diffinit. Nia
z ſubſlãtia incoꝛpoꝛea illuminatõnũ que ſunt a pꝛicipio⸗

„

vel pᷣmo ſecũda receptõe receptiua. ꝓut e act?. ſic aia ẽ
actus coꝛpꝑis phiſici oꝛganici potẽtia vita hñtis. Dicen

dũ igtr ꝙ licet inqtũ ẽ ſubſtatia nata per ſe ſubliſtere ſo⸗

lũ a creatoꝛe depedeat.nõ tñ/ ꝓput actusẽ.ſᷣ qꝛ inꝙtũ tat

ditio eiꝰvt ſit vnũ cũ coꝛpoꝛe tali eẽ etꝰ inꝙtũ hnõi a
coꝛpoꝛe depẽdet ⁊ ita quodammõ a terꝛa et alijs elemen

tis. Nota igit᷑ ꝗꝙ ſicut dicit phs. vegetatiuũ ẽ in ſenſiti⸗

uo ſicut tergonũ ĩ tetragono. VUñ vegetatiuũ ẽ ĩ ſenſiti⸗
uo et ſenſitiuũ in intellectiuo. Vñ oia q exigũt᷑ ad cõdi⸗

tionem alioꝝ aĩalium exigũtur ad cõditõnem coꝛ ozis

hũani inqᷓtum ẽ foꝛmale vt actu ſuo vltimo.reqꝛi tam̃

ꝙ illa melioꝛata ſint a q̃ſi ſublimata. et iõ poſt cõditõʒ
alioꝝ oĩm determinata erat ↄditio hoĩs.⁊ qtuʒ ad am

2.

mã quia te ea intendit᷑ inꝙᷓtum eſt actus bmõi2 ꝗỹ̈tum
ad coꝛpus. Si vo de anime determinaret conditõe. vt ẽ

ſubſtãtia ſeꝑata et nõ foꝛma vel actus ſubſttie coꝛpoꝛe

.

inter opera pꝛima eẽt eius cõditio numeranda. 4Ad il

lud qð ſequit᷑ ꝙ homo nõ fuit cauſa cõditõis creatura⸗

Lueſtio

rũ q̃cũq;.ſᷣ cauſa ꝓpter quã ſiue finalis ſicut dicit bugo

expᷣſſe ĩ auẽte oſita.̊ aũt genꝰ cauſe licʒ ſit in intẽtõe
ageẽtis. ↄueniẽtiꝰſeꝗt᷑ qᷓtũ ad eſſe ea q̃ ſunt ꝓpter ipin ꝙ
ancedit. Ald illud qð ſegꝗt᷑ dicẽdũ.ꝙ alia rõe ſunt ma⸗
terialia reꝝ pᷣncipia oĩa.⁊ alia rõne hõ.Pꝛincipia eni
materialia reꝝ ſunt potẽtia oĩa.⁊ ĩ eis intelligunt᷑ ea qᷓ
ſunt ex illis.ſic res intelligit᷑ eſſe in ſuis pᷣncipijs mate
rialibo.hᷣ ĩ hoĩe nõ ſunt oĩa niſi ꝑ quãdã ↄiũctiõʒ.vt piʒ
ex vᷣbo grego. vñ rõ ꝓpoſita ñ ẽ ad ꝓpoſitũ.⸗ Ad aliud
qð ſeꝗt᷑ patet rñſio.qꝛ oꝛdo ↄditõis reꝝ reſpectu hoĩs ẽ
nat᷑alis eo mõ qͥ dictũ ẽ. ¶ Ad alind qð obijcit᷑. ꝙ bꝛuta
nõ p̃eedũt nata hoĩem.dicendũ ꝙ ̊ falſuʒ ẽ.ᷣm ꝙ nat᷑a

dr materia.licʒ enĩ bꝛuta nõ ſint materia homis.qꝛ tñ

eoꝝ eſſe eſt maxĩe materiale reſpectu eẽ hoĩs.⁊ oĩia que
reꝗrunt᷑ ad eſſe illoꝝ.reꝗrunt᷑ ad eẽ hoĩs.⁊ illa etia me⸗
lioꝛata ⁊ nobilioꝛi foꝛme ꝓpingꝗoꝛa.ſᷣm oꝛdineʒ nature
qᷓ eſt materia.nõ cõuenient dicunt᷑ oꝛdinari ad hoĩem.

Mneſtio. lxxxvij⸗ de loco
Equitur de loco

coꝛꝑis pᷣmi hoĩs.Querit᷑ pᷣmo de loco
ↄditõisa.Secũdo de loco hitatiõis ſiue
educationis.

Verit᷑ ̊ pꝛimo. vtꝝ ↄditꝰ fuit ĩ paradiſo.
Et videt᷑ ꝙ nõ.dr enĩ Geñ.ij.plã tauerat
ãt dñs des padiſuʒ voluptatis a pᷣncipio
vin qͥ poſuit hoĩeʒ quẽ foꝛmauerat. ex h pʒ

— . — . . . 9 . —
ꝙ foꝛmatꝰ fuit ⁊ pꝰ foꝛmatõʒ poſitꝰ in ꝑadiſo.⁊ ibi dic

glo. dat᷑ intelligi. nõ ibi fuiſſe boĩem ↄditũ.qꝛ deꝰ pᷣſcie⸗
bat illũ peccatuꝝ ⁊ inde pellendũ ad hãc terrã vbi ↄdi⸗
derat eũ.ex hac glo.pʒ.ꝙ ↄditꝰfuit ĩ terra hac inferioꝛi
nõ in ꝑadiſo. Itẽ męr in hiſtoꝛijs dicit ꝙ foꝛmatꝰſuit
in agro damaſceno.q̊ ⁊cc.¶¶ Sʒ vidr ꝙ de buit creari in
ꝑadiſo ſic.oditõi nobilioꝛis creature ↄgruit locꝰ nobi⸗
lioꝛ.ſic pʒ ꝑ h̊ͥ ꝙ creat᷑e ſpũales ſcʒ ãgeli creati ſũt ĩ celo
empirreo:coꝛꝑales ĩ terra.g cũ pᷣmꝰ hõ fuerit nobilioꝛ
creat᷑a bꝛutis aĩalibo.debuit condi loco nobilioꝛi.nõ &
in fra hac inferioꝛi.B etiã videt᷑ ꝑ ̊ ꝙ mulier pᷣma q̃ nõ
ꝑuenit ad nobilitatẽ viri pꝛimi.ↄdita fuit in paradiſo.
Itẽ in mialibo irrõnalibo⁊ plàtis idẽ ẽ locꝰ ↄditõis ⁊
educationis. ſiłr videt᷑ ꝙ aĩaliũ rõnaliũ idẽ de buit eſſe
ſaltẽ añ pctm.nec vident᷑ rões qᷓ aſſignãt᷑ q̃re ↄditꝰ fuit
er ꝑadiſuʒ valẽ.qꝝ vna ẽ. deꝰ ſciebat illũ peccatuꝝ ⁊
inde pellẽdũ ad hac terrã.qꝛ hac rõe nec ãgelos apoſta⸗
tas creaſſet deꝰ ĩ celo.nec mulierẽ pᷣmã ĩ ꝑadiſo.qꝛ dũs
ſciuit illos peccaturos ⁊ te ilł locis pellẽdos.q⸗ Pꝛetea
nec pᷣmꝰ hõ aditꝰeẽt in fra.qꝛ ĩ illa nõ fuit ꝑmãlurꝰ ſ̊ ĩ
celo.Itẽ alia aſſignat᷑ rõ vt nõ nate vᷣ gre h̊ aſſignaret᷑.
hãc ponit mgr̃.ij.ſentẽ.di.xvij.ca.boĩem ãt ita formatũ
ſ hac rõe mulier ñ debuit ibi creari vt ñ nate ⁊c. Itẽ
nõ videt᷑ ꝙ vir ſpũali mẽte pᷣditꝰ.tãta ducẽdꝰ erat igno
rãtia. aliꝗd ſola gra ſibi factũ.⁊ maxĩe tã euidẽs bñ⸗
ſiciũ gtuitũ nate aſcriberet ⁊ nõ F Ru ꝙ liẽ
dictũ ẽ.adã plaſmatꝰ fuit e ꝑadiſuʒ i agro dama.vbi
terra ẽ rubꝛa.⁊ creſcit q tra ſubthit᷑.ad quã trãſlatꝰ ẽ
poſt pctm. Geñ.iij.Emiſit eũ deꝰ de ꝑadiſo voluptatis

vt oꝑaret᷑ frã de qꝗᷓ ſumptꝰẽ. Sũt at᷑ ples rões qᷓre ↄditꝰ

fuit e ꝑadiſuʒ.na ẽ eiectõis pᷣuiſio.vt het᷑ ĩ glo.pᷣdcã

q̃ ẽ.dat᷑ intelligi ⁊c. Alia rõ ẽ excitatio gtitudis.nã qꝛ

volebat dñs ꝙ nõ nate h̊ gre aſcriberet᷑ ꝑmanẽtia ſua ĩ
ꝑadiſo ↄdidit eũ ex.vñ męr.ij.ſen.di.xvij.apꝑte moyſes
inſinuat ꝙ hõ eẽ ꝑadiſuz creatꝰ.poſimodũ ĩ ꝑadiſo ſit
poſitꝰ.qð iõ factũ dr.qꝛ nõ erat ĩ eo ꝑmãſurꝰ. vel vt nõ

nat᷑e ſᷣ̊ gre G̊ aſſignaret᷑.Alia rõ ẽ incitatõ huiliatiöis.

ne eĩ hõ ex h̊ ꝙ vmuuerſe create erat pᷣpoſitꝰ vt pʒ Geñ.
j.ſuꝑbiret.voluit dñs vt ipᷣe ↄſiderãs ſe de hũili ꝑte tre

factũ.bũilis eẽt ĩ oculis ꝓpꝛijs. Alia ẽ pᷣmõſtratõ reuo

lxxvij.

catõis.qꝛ enĩ deꝰ ſic eiecit eũ vt reuocaret.nõ taliter de
buit homo fieri vt oĩno eijceret᷑ extra locũ ſuũ. ſient lu⸗
cifer in ſignũ eiectõnis irreuocabilis.in nullũ locũ ſibi
Apꝛiũ fuit eiectus.i.in nullã ꝑtẽ celi.⁊ iõ aliꝰfuit locus
habitatõis ⁊ aliꝰ ↄditõnis.vt eiectus de loco ↄditõnis
in ſignũ reuocatõis inueniret locũ cõditõnis ſue. Alia
eſt cogruentia reſolutõnis ſcʒ coꝛꝑalis.qꝛ enĩ res debʒ
reſolui in id vnde facta eſt.⁊ adã merito pcti moꝛiturꝰ
erat ⁊ in puluerẽ ſiue terrã reſoluẽdus in hac ꝑte terre
ideo ex hac debuit fieri.Alia eſt minoꝛatio afflictõnis.
nouit enĩ deꝰ inſitã hoĩ afflictiõʒ ad oꝛiginẽ ſuã ſcʒ ad
locũ ⁊ terrã de qua eſt. Vñ poeta. Meſcio q natale ſolũ
dulcedine cũctos ducit.⁊ ĩmemoꝛes nõ ſunt eẽ ſui. Vñ
ſi hoĩeʒ pᷣmũ feciſſet deus in ꝑadiſo ⁊ de limo ꝑadiſi.ſꝑ
baberet naturalẽ inclinatõnẽ ad illũ.⁊ ita magis affli⸗
geret᷑ ex elõgatõne ab illo. æ illa eſſet ei augmẽtũ mile⸗
riarũ.q Ad illð igit᷑ qð pᷣmo obijcit᷑ dicendũ. ꝙ ↄditõi
nobilioꝛis creature ↄgruit locus nobilioꝛ.ſalua diſpoſi
tione diuine ꝓuidẽtie.vñ bñ cõgrueret nobilioꝛ locus
ↄditiõi hoĩs loco cõditõnis aĩaliũ.niſi deus aliter faci⸗
endo meliꝰ hoĩ ꝓuidiſſet ⁊ ſuã magis ſapiaʒ ↄdeceret.
melius aũt ꝓuidit deꝰ hoĩ caſuro ſic faciendo ꝗ aliter
plus ſuã decuit ſapĩam vt ex dictis patʒ. ¶ Peeterea.
diuina ꝓuidẽtia omĩa cõueniẽtiſſime faciẽs.oꝑat᷑ qñq;
que decent eius nobilitatem circa qð operat᷑.ſicut dñs
creauit angelos ĩ celo empirreo.qð fuit locus maxime
nobilitati angelice cõueniẽs.qñq; que magis cõgruũt
ꝑfectõi nobilitatis.ſicut dñs codidit pᷣmũ hoĩem ĩ loco
longe minus nobili a ꝑadiſo.⁊ hoc qꝛ ille locus magis
ↄgruebat ⁊ quaſi cooꝑabat᷑ ꝑfectõi nobilitatis hũane.
que erit in patria.qꝛ quodãmõ excitabat boĩem ↄditũ
ad hũilitatẽ.⁊ꝛ ita retinebat a caſu ſcʒ ne moneretur ad
elatõneʒ.ex collato ſibi dominio vt tactũ eſt. Si qreret
quare nõ hac rõne creauit angelũ extra celũ.vt ſic inci⸗
taret᷑ ad humilitatẽ.⁊ ſic retineret᷑ a caſu ꝑ elationem.
Dicendũ ꝙ angelus pᷣditus fuit in creatioe bonis lõge
melioꝛibo bonis ꝗbus pᷣditus fuit bõ in ↄditõe.⁊ ꝓpter
hoc plus decebat dĩnã bonitatẽ ꝓuidere hoĩ ꝑ aliqua
que erãt extra hoĩem.qᷓ angelo ꝑ aliqua que ert extra

angelu. 4 Ad aliud qð obijcit᷑ de muliere. ꝙ cõdita fuit

in paradiſo ⁊c.dicendũ ꝙ ratio huiꝰ nõ fuit nobilitas
mulieris.ᷣ hoc factũ eſt diſpenſatõe diuine ꝓuidentie.
licʒ enĩ condita eſſet in paradiſo.non tamen de aliquo
quod erat in paradiſo.qꝛ foꝛmata fuit de coſia viri.vñ
nihil contraxit de loco iſto ſicut nec vir. vnde ratiõe oꝛi
ginis ſue nulla p̃ꝛogatiua accrenit mulieri ex loco ↄdi
tionis.vñ cauſazʒ babuit ex ſua oꝛigine hũiliatõis ſicut
vir. Pꝛeterea.licz ex cõditõe in loco tali nulla ſibi ac⸗
creuit pꝛogatina rõne oꝛiginis ſue.accreuit tñ rõe loci.
ꝓter qð magis debuit excitari ad gratitudinẽ. Vñ ſicẽ
vir ex collatõe in loco illo ad habitãdũ excitatꝰ fuit ad
hoc.ꝙ gratus eẽt deo.ſimiliter ⁊ mulier.⁊ etiã ad ma⸗
ioꝛem gratitudinẽ rõe cõditiõis ſue in loco eodẽ. ꝓpt᷑ G
g̊ deus cõdidit ip̃am ĩ ꝑadiſo.tñ nõ de ꝑadiſo ſᷣ de viro.
vt rõne eius de quo ↄdita erat hũiliaret᷑ ſicut ⁊ vir.rõe
collocatõnis in ꝑadiſo excitaret᷑ ad gratitudinẽ ſimilit
ſicut ⁊ vir.rõne ↄditiõis in eodẽ plus qᷓ vir.vt illa q̃ nõ
fuit pᷣdita tantis bonis quãtis fuit vir.⁊ ita minus abi
lis ad bonũ.ex aligbo pᷣiogatiuis extrinſecꝰ pᷣſtitis ma⸗
gis abilitaret᷑ ad bonnz. vt defectus ex parte nature ex
donis ſuꝑadditis ſuꝓleret᷑. Ao illud qð obijcit᷑ conſe
quẽter.q; idẽ eſt locus cõditiõis ⁊ educatõis alioꝝ ⁊c.
dicendũ.ꝙ in hoc ꝙ aliter fiebat hoĩ ⁊ alijs creaturis.
maxime animalibus ⁊ plantis.oſtendit᷑ differẽter cura
Diuine ꝓuidentie de homie ⁊ de illis ſcʒ quia de ſalute
humana eſt ſibi circa quã nõ habet de alijs. iuxta illud
non eſt deo cura de boue.j.coꝛinth.ix.vt patet.quia ꝑ h
eꝑ hominẽ condidit extra paradiſum. excitauit ůlũ ad
hũiliatõnẽ.ꝑ h̊ ꝙ hoiem coditũ in paradiſo collocauit.
icitauit ad gtitudinẽ.⁊ ſic duobo modis hũane ꝓuidit
ſaluti. Ad ea q obijciũt᷑ ↄtra rõnes aſſignatas.quare

ita fieri cõgruit.Dicẽdũ reuera qꝛ pꝛimꝰhõ eijciẽdꝰeꝛat
& ꝑadiſo.ↄueniẽs fuit vt ibi collocaꝛet᷑ tãqᷓ; aduena.⸗ ñ
ibi ꝓplaſmaret᷑ taq; indigena.ſi em̃ eẽt plaſmatꝰ.ibi.ↄue⸗
niẽs eẽt ꝙ ex terra loci illi plaſmaꝛet᷑nec ẽ ſiile ð eua
q ex coſia ade ↄpoſita ſuit. ñ iʒ plaſmata fuit ĩ padi⸗
ſo.q; tñ ñ erat plaſmata ex aliqͥ ipius.iſtud nõ fecit eaʒ
indigenã.iZec ſimiliter ẽ ſile de angelo.qꝛ ex nihilo cie
atus erat.nec ex aliquo cõditꝰqð erat celi empirrei.qũ
aũt aliquis ĩ alieno regno vel loco delinquit. euidẽtio⸗
ri rõe meret᷑ eiectõʒ qᷓᷓ ſi in ꝓpꝛio.⁊ ſiliter qñ extraneus
ſiue aduena iuſtiꝰqꝙᷓ indigena.al Ad illud qð obijcit᷑ cõ⸗
ſequẽter.ꝙ nec rõe pᷣdicta eẽt pꝛimꝰhõ cõdẽdus ĩ terra.
qꝛ in illa nõ fuit maſurus ⁊c. Oicẽdũ ꝙ nõ ẽ ſile.qꝛ ſup
dicta glo.⁊ magr̃ in ſentẽ.intelligũtuꝛ æ ꝑmanẽtia ĩ vi
ta moꝛtali.nõ ð ꝑmanẽtia poſt moꝛtẽ.ſub hoc ſenſu ñ fe
cit dñs hoĩeʒ pꝛimũ ĩ paradiſo qꝛ expellẽdꝰerat nõ peꝛ⸗
mãũſuroibi in vita iſta.qꝛ et ſi ñ peccaſſet trãſterẽdꝰerat
ad locũ aliũ finito cuꝛſn vite iſtiꝰ⁊ nõ ſꝑ pmãaſurus ibi.
Ao illud qð obijcit᷑ de alia rõe.qꝛ illa non debuit eua
foꝛmari ĩ paradiſo.qꝛ aſcribẽt nature ⁊c̃. Dicẽdũ ꝙq nõ
ſile.qꝛ vt dictũ ẽ.no de aliqͥ padiſi ſᷣ ð coſia viri foꝛma
ta fint. Elñ nihil de natura ſua fuit de padiſo. ꝓpter q
mihil poterat aſcribẽ niſi ex illa ↄditõe.· Ad vltimũ di
cẽdqũ.q ſi pꝛimꝰhõ ↄditꝰfuiſſet in ꝑadiſo.qꝛ tũc ↄditꝰfu
iſſet ð terra ꝑadiſi. locꝰ ille eẽt ei natuꝛalis.et ròe ꝑtici
patõis in ſubſtantia 2 foꝛte in qualitate.qꝛ ſiẽ yſido.li.
ethimo.ppetua erat ĩ eo tẽperies.⁊ hõ ille ꝗ erat tꝑate
op:ime ↄplexiõis.foꝛte aliquã tẽpamenti ex loci tẽpeꝛie
dtrariſſet. Eñ lʒ ñ ſit dubiũ naturalia ex gra diuia do.
ri.nõ tñ ita ſolẽt mouere ad gratitudinẽ. ſic illa qᷓ illis
adaite ſũt.⁊ hqꝛ hec attribunt᷑ nature illa gre. VUñn licʒ
fuiſſz mẽte ſpũali pᷣditꝰ.minꝰeẽt excitatꝰad Gratitudinẽ
er beneſicio pᷣſtito ĩ ditõne qᷓ expoſt addito.qꝛ potẽtia
iudicat᷑ naturalia. alia gratuiitita.

embꝛum ſecundum
Ec quirẽ vtrũ ꝑadiſus erat locꝰↄue
niẽs ha bitatõi pꝛimoꝝ ꝑentũ. Ad cꝰ ma⸗
nifeſtatõem qᷓrutur tria. Pꝛimo qd ſit ꝑa
diſus. Secũdo vtrũ padiſus fuit locꝰ ↄue
niẽs habitatõi pꝛimoꝝ pentũ.Lercio vtrũ ꝑadiſus ſit

Articulus
. pꝛimũ q̊ͥ querit ꝗd ſit padiſus ⁊ gꝗs eiꝰ ſi⸗
umus. Sit? inqꝙ; duplexr.ſ.reſpectu terre cuiꝰeſt
. ps.7 reſpectu celi a qͥ ambit᷑. Quid autẽ ſit.
git dama. dicẽs.qꝛ vo ex viſibili et inuiſibili creatuꝛa
ditur erat veꝰhoĩem m ꝓpꝛiã imaginẽ r ſititudinem
ſic quẽdã regẽ⁊ pꝛicipẽ oĩs terre ⁊ oim q ſũt ĩ ia.oſtitu
it an eũ velud quãdã reginã.ĩ q̃ couerſãs beata habeat
vitã. Et hic ille diuꝰ ꝑadiſus cei manibo ĩ eden plätatꝰ
gaudij et exnltatõis vninerſe pmptuariũ. eden ei voln⸗
ptas interpᷣtat᷑. ĩ oꝛiẽte quidẽ oĩ terꝛa excelſioꝛ poſitꝰ.tẽ
perato dᷣo ⁊ tenuiſſimo et puriſſimo aere circũfulgene.
plãtis ſꝑ floꝛidis comatꝰet bono odoꝛe plenꝰ. lumie re
pletus.pulchritudinis vniuerſe ⁊ foꝛme ſenſibilie ſu⸗
Pexcedes intelligẽtiaʒ. diuia no regio.et digna eiꝰq ſᷣm
imagin? erat dei cõuerſatio.i q̊ͥ nullũ irrõnaliũ habita⸗
bit.ſolᷣ o bõ diniaꝝ manuũ plaſma. 4! Itẽ ioſephꝰ. ad
oꝛiẽtẽ plãtauit teꝰpadiſũ omi germiatõe floꝛẽtẽ. ĩ hũc
locũ introduxit adã et eiꝰvxoꝛ?. pcipiẽs eis plãtatõnũi
ſolicitudinẽ.Et ylido. li. ethimo.xiiij.c. ait. padiſus eſt
locꝰĩ oꝛiẽtis ꝑtibo cuiꝰvoca bulũ a greeo ĩ latinũ pᷣtit᷑. oꝛ
tus poꝝo hebraice eden dr.qð ĩ nr̃a ligua delicie inteꝛ⸗
pᷣtat᷑.qð vtrũq; inctũ facit oꝛtũ delitiaꝝꝑ. ẽ eĩ omi genẽ li
gni et pomiferũ arboꝝ oſitꝰbñs et lignũ vite.nõ frigus
ibi ñ̃ eſtꝰ. H ꝓpetua aeris tẽperiesĩ cuiꝰmedio fõs ꝓrũ⸗
pẽs totũ nemꝰirrigat.Diuidit᷑ ĩ qᷣtuoꝛ nalcẽtia flumi⸗
na.cuiꝰloci pꝰpctmn hoĩs aditꝰintercluſ c.ſeptꝰẽ em̃ vn
diq; rõphea flamea.⁊ muro igneo accictꝰ.ita vt eiꝰcum

4 D

–—

=

„

celo pene iũgat᷑ incẽdiũ. Ex his patʒ qd ẽ ꝑadiſus.qꝛ lo
com arie amenitatis. ¶ Et oſequẽter nota te ſitu erꝰre⸗
ſpectu terre.i Aã ſtrabo ⁊ beda dicũt.ꝙ bic loeꝰ ĩ oꝛiente
poſitꝰintiecto occeano et mõtibo ogoſitis a regiõibus
q̃s incolũt hoĩes ſecretꝰ⁊ remotiſſimꝰẽ.ptigẽſq; altitu⸗
dine vſq; ad lunarẽ cuculũ. vñ aq̃ diluuij mime illuc ꝑ⸗
uenerũt.

Articnlus ſecundus

IJs pᷣſuppoſitis qrit᷑.v.padiſ ꝰfuit locꝰↄueni⸗
ens hiĩtatõi pᷣmoꝝ pentu.⁊ vidr ꝙ ſic ex vᷣbo
dama.ſupᷣdicto.q ẽ dinia regio ⁊ digna eius
⁊c.¶ Itẽ tria faciũt locũ ↄuemiẽtiſſimũ hitatõi.ſ.habun

datia bonoꝝ. tẽpies.et amenitas.habũdatia bonoꝝ fu,
it maxia ĩ ꝑadiſo vt pʒ ꝑ aug.xiiij.ð ciui.dei.c.x.dicẽtẽ.
qꝗ timẽ aut dolẽ poterat ĩ tatoꝝ tãta affluentia bonoꝝ.
vbi nec abeꝛat ꝗcꝙ qdð volũtas bona adipiſcẽt. nec ine⸗
rat qð carnẽ animũnue hois felicit viuẽtis oſtẽdẽt. Lem

peries maxia fuit ibi.vtzʒ ꝑ y ſi.li.ethimo.c.xiiij. dicẽtẽ.
5 frigibi nec eſtꝰ.ſ̊ ꝓꝑpetua aeꝛis tẽꝑies. Sitr ameni
tas qð ꝑ dama.pʒ q dic ꝙ ẽ pulchritudis vniuerſe.Eʒ
g h pr obijci ex poſitõe expoſitoꝝ ſacre ſcriptuꝛe bede
ſtrabi.⁊ qͥrũdã alioꝝ.lna fnit ð loei celſi itudie.alia fu
it xe ſitn reſpectu circuloꝝ celeſtiũ.dĩc at beda.⁊ ſtꝛab⸗
h locꝰ altitudie ꝑtigiſſet vſq; ad ſunaꝛẽ ciꝛculũ.Ciꝛca
qð dubitat᷑.q; cuʒ luna ſit frigidiſſima effectiue.vidi q;
ibi ſit maria intẽperies frigiditatis.cuiꝰ oppoſitũ dicit
yſido.¶ eẽ ſub circio ſolis tria ſũt interſticia.qͥꝝ pᷣmũ
ẽĩ intẽperie caloꝛis ꝓpt᷑ ↄiũctõʒ vł apꝛoximatõʒ ad ſolẽ
Scðm ẽ ĩ intẽꝑie frigiditatis ꝓpter remotõʒ ⁊ diſtãtiã
a ſole.vbi generat᷑ mucs ⁊ gradies æ hmõi unp̃ſſiones
frigide.Lerciũ ẽ infimũ vbi qñq; babũdat caloꝛ ex re⸗
flexiõe radioꝝ.ſic q ſol aꝑꝛoxidt ad cenith nꝛm.⁊ qñ⸗

frige vt qñ ſol elõgat᷑.ſ̊ ↄſtat ꝙ locꝰpadiſi m eoꝝ po⸗

ſitõʒ aut ẽ i pᷣmo inteꝛſtitio. tũc ẽ ĩ intẽpie caloꝛis. aut
uſcdᷣo ⁊ tũc ẽ ĩ intẽꝑie frigiditatisc ita vt pus.⸗ Ytem
ignis attigit oꝛbẽ lune vt vidr q' luna ẽ coꝛpꝰ ifimũ int᷑
celeſtia.⁊ ſuꝰoꝛbis infimꝰ.aut & igms locat᷑ in illo.aut
aliqð alið coꝛpꝰ.aut aliqd ẽ vacuũ inter vltimũ coꝛpꝰce
leſle et ſupꝛemũ coꝛpꝰelemẽti.ſ̊ ↄſtat q; nõ ẽ ibi vacunz
nec alið a ꝗnq; coꝛꝑibo.ſ.a coꝛpe celeſii ⁊ q̃tuoꝛ elem̃tis
reliqt ̊ ꝙ ignis ſit ibi.igẽ amenitas ? fecũditas ñĩ põt
eẽ ibi.nec locꝰ ille hitabił.(¶ Itẽ ĩ mõte olipo qẽ mitoin⸗
ferior ſꝑa lune.ñ vinit ꝓpter puritatẽ aeris.aere eĩ craſ
ſo viuimꝰ nos ⁊ aiĩalia.Elñ aſcẽdẽtes illũ mõtẽ ſpoge⸗
as aquoſas ferebat ſecũ ad nares.g̊ mitomagis ĩ ſubti⸗
liſſimo geꝛe padiſi ñ potuit viuẽ.erat at adam ĩ ꝑadiſo
aĩalł ⁊ iõ craſſo aere idigebat. Ieẽ ſupoſito ꝙ padiſꝰ
ſit ita eleuatꝰ.ñ erit ita mediũ ſiue cẽtrũ tre⸗ celi qꝛ pũ
ctꝰꝗ eqᷣlit diſtaẽt a ſuꝑficie ꝑadiſi ⁊ ab alia ſuꝑficie tre
dyametraliter oppoſita.ñ eet cẽtꝝ celi.qꝛ ñ eq̃liteꝛ diſta

ret ab oi pte circuferẽtie celi.ſic fac pũctꝰq ẽ cetrũ terre
circũſcripta illa altitudie q dicũt ꝑadiſũ eleuari.¶ Itezʒ

ſi tota terra ꝑfoꝛaret᷑ dyametraliter.⁊ lapis vnius cubi

ti deſcẽdẽt ꝑ ſoꝛamẽ.deſcẽdẽt qdẽ vſq;qͥ mediũ lapidis eſ·
ſet ex pte vna cètri celi 2 alia ꝑs eiꝰex pte altera.Eadẽ?
rõõe ſi paradiſꝰ.ſ.ꝑs terꝛe eleuaꝛet᷑ ad globũ lune.neceſ

ſe eẽt trã ex oĩ ꝑte ad minꝰiduabo ꝑtibo dyametraliteꝛ

oppolitis hr̃e oſilłes eleuatões.ad h̊ vt cẽtrũ teꝛe eẽt cen

trũ celi.⁊ tũc patẽt maifeſte q tena reſpectu celi ñ eſſet
pũctꝰſic nec ſpeꝛa lune.igr̃ aut paꝛadiſus ñ tãtu eleuat᷑
aut cẽtꝛũ teꝛꝛe ñ ẽ cẽtrũ celi.Ex h̊ eĩ vidr ſeq.ꝙ nec paꝛa
diſonec locꝰaliꝰſnpeꝛficiẽ teꝛꝛe notabilr excedat.¶ Itez
ſi eẽt ĩtãtũ eleuatꝰvt det᷑ʒ ẽ. accidẽt ꝙ taꝛdi eẽt dieſiĩ pte
oꝛẽtali ⁊ locis vicinioꝛibo.ꝙ; ĩ occidetali ⁊ locis remoti⸗
oꝛibo.ꝗ̃plioꝛ eĩ eꝛit diſtãtia ĩteꝛ ſupᷣmũ paꝛa diſi 7 ſupeꝛli
ciẽ teꝛꝛe.q iteꝛ oꝛiẽs ⁊ occidẽs.Cũ & oꝛit᷑ ſol ĩ oꝛiẽte.vinu⸗
bra quà pijcit paꝛadiſ ꝰextẽdet᷑ vlt᷑ tminũ teꝛꝛe occidẽta
le.vñ ſole aſcẽdẽte curtabit᷑ vm bꝛa iſta paulati ĩ occidẽe⸗

te ·2 ſici paate oꝛiẽtali pus eaat ſol aſpoꝛẽe. ⁊ ſic pᷣus di
es. ¶ Ad ſ dicũt qdã. ꝙ attigẽ ad lunaꝛẽ ciꝛclin. pt in⸗

8
e

i⸗

6

¶ Lueſtio
telligi duobus modis.vel ᷣm dimẽſiõʒ localẽ.⁊ ſic nõ ẽ
veꝝ verbũ Hede.vel ſᷣm ꝗpꝛietatẽ ſiue ↄfoꝛmitatẽ.⁊ ſic
veꝝ eſt ſub h̊ intellectu.qꝙ ſicut circuli lunaris ⁊ ipſius
lune ẽ ſtatꝰ ⁊ nata incoꝛuptõis.ſiłiter ⁊ loci ꝑadiſi fuit
Mꝛietas ĩmoꝛtalitatis ⁊ ĩcoꝛuptõis.Sʒ m hũc ĩtelle
ctũ vere poſſet dici ꝑadiſuʒ attingẽ circulũ ſolis vel la⸗
turni. ꝓpt q̊ᷣ alit pt᷑ dici ſine piudicio.ꝙ circulꝰlunaris
dñ vno mõ oꝛbis lune que vltima ẽ ſperaxꝝ celeſtiũ.alio
mõ terminꝰ humidaꝝ exalatõnũꝗ eſt pꝰ iſtũ aerẽ tur⸗
bulentũ.qꝛ vᷣo vᷣtuti huic lune attribuit ducat⸗ humoꝛũ
⁊ augmẽtũ.⁊ ꝓgreſſus pt᷑ dici lunaris cirenlꝰ terminꝰ
vapoꝝ bũidoꝝ aſcẽdẽtiũ· ꝙ igr dr. ꝙ ꝑtingit vſq; ad lu
narẽ oirculũ.i.vſq; ad aerẽ gꝗetẽ. Vel vt dicũt ꝗdã illud
verbũ Hede nõ hʒ pitatẽ ſᷣmõis ꝓpꝛij vᷣ potiꝰ pabolice.
Vñ dr ꝑadiſus aſcẽdẽ vſq; ad lunarẽ circulũ. vt ſic erꝰ
altitududo maxĩa ⁊ alijs t᷑re ꝑtibo q̃ſi incõpabiliter ex⸗
cellẽtioꝛ inſinuaret᷑.⁊ ex h̊ patʒ quõ ad pᷣmũ ſit rñdẽdũ
Ad aliud dicendũ.q licʒ ĩ ſupᷣmo interſtitio ꝓpt ↄiũ⸗
ctõʒ ⁊ appꝛoximatõʒ ad ſolẽ ſit caloꝛ intẽꝑatꝰ ⁊ ĩ medio
frigꝰ.tñ in ſupᷣma ꝑte medij interſtitij ꝓt pↄiũctõʒ cum
infima pte ſupmi interſtitij.in q̃ eſt intẽpeꝛies caloꝛis.2=
puritatẽ aeris.in illa enĩ pte nõ ẽ ita craſſus aer ſic in
ptibo inferioꝛibo illiꝰ interſticij.qꝛ exalatões ſiue vapo⸗
res aquei ⁊ terreſtres.nõ aſcẽdũt ad illã ꝑtẽ ſic ad ꝑtes
inferioꝛes.nõ fiũt ĩ illa ꝑte ita ſenſibiles impᷣſſiões neq;
caloꝛis neq; frigiditatis ſiẽ in alijs ꝑtibo. vñ ĩ illa pte ẽ
ger getꝰ ⁊ tẽꝑatꝰ ⁊ ſine exceſſu frigoꝛis ⁊ caloꝛis. Ad
aliud ptʒ rñſio ex dictis.qꝛ dr vᷣbũ bede intelligi eo in⸗
tellectu.quo circulꝰ lunaris dr terminꝰ vapoꝝ buidoꝝ
aſcendẽtiũ.vel vᷣbo illo yꝑbolico eiꝰaltitudinẽ maximã
voluit ĩtelligi.¶. Ad aliud dicẽdũ.ꝙ hõ añ pcẽm ſubti⸗
lioꝛi erat ↄtẽtus aere qᷓ; nũc.ſicut hoĩes mõ btenti ſunt
ſubtilioꝛi elemẽto qᷓ piſces.¶ Ad ea q̃ ſequũt᷑ dicẽdũ.q;
locus ille nõ eſt ita eleuatꝰvt ad lunarẽ circulũ ꝑtingat
ſiẽ ſup dictũ ẽ.nec ĩtelligẽdũ ẽ vt qdã eſtimãt paradiſũ
eleuari ſuꝑ aliã ꝑtẽ terre eq̃lit᷑ diſſantẽ a centro terre 2
2foꝛmit alijs ꝑtibo.ſ̊ ex ꝑte vna terre erigit᷑ magne ꝓ⸗
funditatis..ita vt vallis vndiq; relinquat᷑. ꝓpt qð mito
opparet eleuatioꝛ. Pꝛetea bmõi eleuatõ ſiue moles re⸗
ſpectu magnitudis celi eſt inſenſibilis.qð ẽcentrũ celi.
eſt centrũ terre.licʒ enĩ tota ſit terra alicui⸗ quãtitatis
reſpectu circuloꝝ inferioꝝ.nulliꝰ iudicat᷑ eſſe reſpectu
magnitudis celi.¶ Ad vltimũ dicẽdũ. ꝙ licʒ magna ſit
hniꝰ loci erectõ ⁊ extenſio.tamẽ reſ pectu totiꝰ oꝛiẽtalis
ꝑtis ⁊ diſtãtie inter oꝛientẽ ⁊ occidẽtẽ ꝑua ẽ ⁊ q̃ſi ſenſi
bilis.vñ oꝛiẽte ſole vmbꝛa quã ꝓijciebat paradiſus. nõ
extendebat᷑ vltra minũ terre oꝛiẽtalẽ.nõ eni ẽ am plioꝛ
diſtãtia inter ſupᷣmũ ꝑadiſi ⁊ ſuꝑficiem relique tre.qᷓ;
inter oꝛiẽs ⁊ cccidẽs.qꝛ ſiẽ̃ dictũ eſt.illa erectio nõ fuit
Fm vᷣitatẽ neq; fuit ad globũ lunarẽ.ratõ enĩ ꝓroſita ſi
qd hʒ efficacie hʒ ex illa ſuppoſitiõe.¶ Atem ex ꝓbabili
poſitõe alioꝝ ſcripture expoſiioꝝ ſilit dubitat᷑eſtimãt
enĩ ꝙ ſit in ſectõe oꝛiẽtali duoꝝ mariũ ſcʒ occeani ⁊ ma⸗
ris mediterranei.Oicit enim YAido.li ethimo.c.xiij.q;
occeanũ greci ⁊ latini iõ noĩant.eo ꝙ in circuli mõ am⸗
bit oꝛbẽ.¶ Itẽ mare magnũ ẽ qð ab occaſu ex occeano
fluit.⁊ in meridiem vergit.deinde ad ſi. eptẽtrionẽ tẽdit.
qð iõ magnũ appellat᷑.ꝙ cetera maria in cõꝑatõe illius
mĩoꝛa ſũt.illud ẽ etiã mediterraneũ.qꝛ ꝑ mediã frã ad
oꝛiẽtẽ ꝓfundit᷑.dicũt ꝗ̊. ꝙ ꝑadiſus ſit ĩ ſectõe duoꝝ ma⸗
riũ.ſcʒ ĩ angulo oꝛiẽtali terre hĩtabilis.ex q̊ ſitu ponũt
ꝑadiſus ẽ ſub circulo eqnoxiali.Ad h̊ aũt pt ſic ꝑſua
xeri.circulus eqnoxialis diuidit ſperã ĩ duo eq̃lia.que
ym quãlibʒ ſui ꝑtẽ eq̃liter diſtat ab vtroq; polo. VUnde

circulus iſie diuidit ſperã ĩ duo eq̃lia ſuꝑ eiꝰ centx.ſi ̊

mare mediterraneũ trãſit ĩ oꝛiẽtẽ ꝑ mediã terrã.ſub cir
culo trãſit eqnoxiali ĩ illa ꝑte in q trãſit ĩ oꝛientẽ. vt enĩ
ptʒ ꝑ yſido.licʒ mare magnũ qð dẽ mediterraneũ fluẽs
ab occeano a parte occaſus.aliqñ trãſit ꝑ meridiẽ ĩ ſe⸗

ptentrionẽ.nihilominꝰ ſecãdo terrã ꝑ mediũ tranſit in
oꝛientẽ.vt yſido. AVnñ in parte oꝛiẽtali ĩ ſecãdo terrã.in

lxxxvij.
medio terre trãſit ĩ occeanũ. ¶Dediũ ãt terre eſt ſine cir

culo eqnoxiali. ita ptʒz ꝙ angul⸗ oriẽtalis iux ſectõeʒ
Pdicta eſt ſub circulo pdicto.⁊ ita paradiſus.

iculus tercins

D terciũ qͥ qrit᷑.vtꝝ ſit locꝰ temꝑatꝰhis pꝛe⸗
ſuppoſitis.videt᷑ ꝙ locꝰ ille ñ ſit aptꝰ hĩtatõi
unane.qꝛ locꝰille ẽ maxĩe ĩtẽꝑatꝰ ã ſol bis
trãſit ꝑ ʒenith eoꝝ ꝗ hitãt ſub eꝗnoxiali ſcʒ qñ ẽ ĩ pᷣnciꝰ
arietis ⁊ ĩ pᷣnciꝰ libꝛe.a tũc ſũt illis duo alta ſolſlicia.
qꝛ ſol ẽ ĩ directo ſuꝑ capita eoꝝ. Sũt iteꝝ ilł duo yma
ſolſticia.q ſol ẽ ĩ pᷣmis pũctis cãcri capcoꝛni.⁊ dicũt᷑
yma ſolſtitia.qꝛ ſol exñs in pᷣmis pᷣdictis pũctis maxĩe
remouet᷑ a ʒenith capitis eoꝝ.vñ patʒ ex pᷣdic tis.ꝙ cũ
ſꝑ hẽant eqnoxiũ.in ãno qᷓtuoꝛ hñt ſolſtitia. duo alta ⸗
duo yma. Ptz etiã ꝙ duas hñt eſtates. ſcʒ a ſole exñte
in alterutro duoꝝ puctoꝝ eqnoxialiũ vł ꝗpe. bt 7 du
as byemes.ſcʒ ſole exñte in pmis pũctis cãcri 2 capᷣcoꝛ
ni vel ꝓpe.⁊ h ẽ qʒ dicit alfraganꝰ ꝙ byems⸗ eſtas ilł
ſũt due byemes ⁊ due eſtates.Sʒ regio illa in q̃ ſol ſeł
in ãno traſit ſuꝑ ʒenith.vtpute qẽ ſub capite cancri.tã
intẽperata ẽ vt fere p caloꝛe ſolis accidẽte ad eos ſit in⸗
habitabilis.ſic ſũt foꝛte ꝑtes indie maioꝛis.quãti ergo
feruoꝛis er̃t loca illa ĩ ꝗbſol bis ĩ qno trãſit ſuꝑ zenith
Itẽ hitates ſub circulo eqnoxiali hñt q̃tuoꝛ vmmbꝛas.
qð nõ hñt hĩtãtes ſub circulis alijs.cũ vmbꝛa obſcu⸗
ritati atteſtet᷑.videt᷑ ꝙ ĩ illa hitabili maxie habũdat ob
ſcuritas.⁊ ita lucis carẽtia.⁊ ita locꝰ ille ẽ mioꝛis ame⸗
nitatis etiã vtilitatis qꝙᷓ alia loca.qꝛ ex deſcẽſu radio⸗
rũ coꝛpoꝝ lumĩoſoꝝ.ẽ amenitas locoꝝ ⁊ fructuoſitas.
Itẽ videt᷑ ꝙ poſitõ Hede de eleuatõne alioꝝ de ſitu
ſub circulo.nõ pñt ſimul ſtare ſic.ſi locꝰ ille eẽt tãte alti
tudinis apud manẽtes ibidẽ. qᷓlibʒ nox eẽt maioꝛ die.?
plꝰ de ãno eẽt ibi nox ꝙᷓ dies. qʒð ptʒz ſi ĩ telligamꝰ lineã
rectã trẽſeũtẽ ꝑ ſuꝑficiẽ ꝑadiſi vſqʒ ad pũctos oꝛiẽtis ⁊
occidẽtis.maioꝛ eĩ erit ꝑs celi ſub illa linea ⁊ mioꝛſi uß.
Sʒ ſole pagẽte cui ſũ ſuũ ſuꝑ lineã fit dies. ꝑagẽte ſub.
fit nox.̊ ⁊c.̊ ãt nõ pt ſtare cũ poſitõe illa q ẽ.q para⸗
diſus eſt ſub circulo eqnorxiali.qꝛ circulꝰ eꝗqnoxialis dr
rõe q ẽ eqtio diei noctis.qꝛ adequat diẽ artificialẽ no
cti.vñ ex ſitu ꝑadiſi ſub circulo eqnoxiali ſegt᷑ ꝙ i bi oẽs
dies artificiales ſuis noctibꝰ eẽnt eq̃tes.⁊ eẽt ibi ſp eg⸗
noxiũ. ẽ eĩ eis ſꝑ eqnoxiũ qͥꝑ zenith ẽ in eqnoxiali circu
lo.cuiꝰ cã ẽ.qꝛ vidẽ pñt vtrũq; polũ.⁊ iõ eoꝛũ oꝛizon ẽ
rectꝰ trãſiẽs ſcʒ ꝑ vtrũqʒ polu.circulꝰ ãt ꝑ vtrũqʒ polũ
trãſiens oẽs ꝑalellos eqᷓ diſiãtes eqnoxiali ſecat ĩ ptes
eq̃les.ita vt arcꝰ ſuꝑ oꝛiʒõta ꝗẽ arcꝰ diei ſit eq̃lis arcui
ſub oꝛiʒonte ꝗ ẽ arcꝰ noctis.¶ Pꝛeterea.ſi locꝰ iſte eſſet
ita eleuatꝰ vt ponit Meda.vel vt ponũt alij exponendo
vᷣbũ bede.eẽt magis ſterilis locis alijs. qð ſic ptʒ.mon
tes maxie aduriunt᷑ a ſole.Ecci.xliij.tripliciter montes
exurit ſol.⁊ h ẽ.qꝛ celſitudo mõtiũ plus excipit radios
ſolis oꝛiẽtis.⁊ radios meridianos incidẽtes excipit ap⸗
pꝛopinꝗoꝛi.⁊ ita ſᷣm vᷣtutẽ calefactiuã maioꝛẽ. qꝛ pira⸗
mydes radioſe qꝝ oĩm coĩs baſis ẽ ĩ ſole ⁊ coni diuerſi
in pũ̃ctis diuerſis celſitudis mõtes hñt conos obtuſio⸗
res qᷓ; hñt piramydes.qꝝ coni a ſole terminãt᷑ ad loca
bũilioꝛa ⁊ remotioꝛa ab ipo.angulꝰ aũt piramydis ra⸗
dioſus.quãto eſt obtuſioꝛ.tãto eſt ad vrendũ efficacioꝛ.
qꝛ curſus oꝓoſitaꝝ lineaꝝ in eadem piram yde directe
oppoſitõi ſub baſi oppoſite ẽ vicinioꝛ..¶ Pꝛetea. oĩs pi⸗
ramys lumĩoſa a ſingulis pũctis ſolis faciẽs baſim.in
celſitudie mõtis plꝰ recipit de quantitate lumis ab vno
quoq; pũcto ſolis.q; eadẽ quãtitas celſitudinis reciꝑet
a ſingulis punctis ſi eſſet eiuſdeʒ celſitudinis ſi pacium
maioꝛis elõgatiõis a ſole. Adijcit aũt ad cãm aduſtiõis
ſol occidẽs·qui radijs ſuis poſt occaſuʒ diutiꝰ illuſtrat
montiũ celſitudines.ſicut ſeribit phᷣus in li.metharoꝝ.
y cuiuſdã mõtis verticẽ illuſtrãt radij ſolis poſt occa:
ſum vſqʒ ad terciam hoꝛã noctis. Sʒ aduſtio eſt cauſa
ſterilitatis 2 infecũditatis.̊ cum locꝰ ille ſit eminẽtioꝛ

aliquo alio loco vel monte.videtuꝛ ꝙ locus ille marime
vratur a ſole. ⁊c. Et ex hoc etiã videtur ꝙ locꝰ ille fu⸗
it maxime inbabitabilis.¶ Si aũt diceretuꝛ ꝙ irigatõ
fontis paradiſi nõ ſinit ibi &ẽ aliquã aduſtioneʒ. Or em
geñ. ij. ꝙ fluuins egrediebat᷑ de loco voluptatis od irri

gandu paradiſum. Cotra. cũ aque fontiũ ex mari ſca⸗

turiʒẽt· cũ aqua ſit poderoſa. nõ videtur ꝙ poſſit ad lo⸗

ca tante celſitndinis aſcẽdere. IYtẽ terra inter oĩa ele⸗
mẽta eſt fecũdiſſimũ.huius rõ c. quia fecũditas ⁊ ꝓcꝛen
tio terrenaſcentiũ et aĩaliũ. creata eſt a luce coꝛꝑis celi

cũ ſuis luminaribo. nec aliquis alius locꝰextra terraʒ ·
mũdi mediũ. poſſit eẽ tãcõueniens generatõi vegets bi⸗
liũ ⁊ ſenſibiliũ.qð ſic ꝓbat᷑.omne coꝛpus luminoſlum a

quolibʒ ſui puncto vndiq; circa ſe lumen dirigit. 1 oim
linearũ luminoſaꝝ ad eodẽ pũcto luminoſi coꝛꝑis dire
ctaꝝ illa maioꝛis ẽ virtutis foꝛtiꝰ agẽs oꝑatonem lu
minis:que a coꝛpoꝛe luminoſo pcedit ad angulos vndi
q; equales ſuper coꝛpis obiecti fuperficiẽ.et quelibet li⸗

. 2 .

nea luminoſa alia.qu to pinquioꝛ ẽ linee exeũti ad an
gulos equales.tanto eidem in foꝛtitudine actõis magis
aceedit.et quato ab illa remotius ?ẽ. tato minoꝛis eſt viꝛ

tutis.om̃e quoq; coꝛpus luminoſum ſi pericũ cõcauũ a qͥ

libet puncto ſui.dirigit vna lineã radioſam in centrum

ſuũ ad angulos equales.ſuꝑ ſuperfieiẽ anneraà illi?coꝛ
poꝛis ſperici.ad aliqð vᷣo puctũ pᷣter centrũ ſignatũ nõ
pnt concurrere niſi quatuoꝛ linee radioſe. ad angulos
equales exeũtes a ſuperficie annexa illius coꝛpoꝛis. q̃⸗
rũ videlicet due linee veniũt a punctis opoſitis ꝑ dya⸗

metrũ ſpere trs ſeuntem ꝑ punctu extra centrũ ſignatũ
que due linee ñ ſunt niſi vna dyameter ſpere ſecte i on⸗

as partes in puncto ꝓpteꝛ centrũ ſignato.et alie due tꝛã
ſeütes dyametraliter a circũferẽtia ad eũdem punctum
4 Jiem ad quẽlibet puctũ intra coꝛpus ſpericũ lumino
ſum pꝑuenit vnica linea luminoſa a quolibʒ pũcto ſuper
ficiei ſpenci coꝛpoꝛis luminoſi:vñ in quolibet pũcto in⸗
tra ↄcauũ ſpere luminole. aggregatur tot linee lumino⸗
ſe quot in alio.i:quot ſunt pucta ĩ cocaua ſupꝑerſicie coꝛ

poris ſperici luminoſi:quo ad numeroſitatẽ igit lumis

— —

qdᷣlibet puctũ intra ſpera luminoſam equaliter habʒ de
lumine. Sed quo ad foꝛtitudinẽ virtutis lumis centrũ

recipit maxime de limmine. et quodlibet punctũ pᷣter cen
tru.quãto eſt centro ꝓinquius.tanto recipit de virtute
lumis maiꝰ.et quãto a cetro remotiꝰ.tãto recipit de vir
tute lumis minus.quia ĩ puncto ꝓpinquioꝛi ceꝛo.agꝛe
gatur ples radij minus oblique egrediẽtes a ſuperficie
ↄcaua circũdantis luminoli q in pũcto remotioꝛi a cen
tro cõgregãtur plures radij magis oblique egreſſi. Ex
bis patet ꝙ cũ terra reſpectu celi nõ obtineat niſi vicez

pũcti: ꝙ in terra ẽ aggregatio maxima vᷣtutis lumis ce
ipa maxime ↄuenit generatõni 7,pfe⸗

.

li. et ſtellax. et iõ iß
ctui vegetabiliũ et ſenſibilin. vñ ſi baberet terra quanti.

tatẽ reſpectu celi.non capꝑet ſufficiẽter de virtute lumis

ad generatõem et pfectuʒ iloꝝ. quapꝛopter opoꝛtuit et

cel eẽ quãtitate magnũ et terrã ꝑua.lEx his pĩ aꝛgui

cũ centrũ celi maxime habũdet virtute luminis.pas
terre cẽtropingoꝛ erit fertilioꝛ. iõ fertilioꝛes ſunt val⸗
les mõtibo naturaliter. Añ p̃s. Qalles babuũdabũt fru

.

oĩbo terris mime fertilis.¶ Ao boc dᷣm. ꝙ locus ille

vt ex dictis patet fuit ↄuenietiſſimus ad inbhabitãdum.
Ao illud qð pꝛimo obijcit᷑ ð vebemẽtia intẽpeꝛiei illiꝰ

Dicẽdũ ꝙ caula ẽ multiplex eius temperiei.quarũ vna
pot eẽ equatio diei et noctis.qð accidit exiſtẽtibo ſub ciꝛ
culo equinoxiali.noctes ei ſunt naturaliter frigidc. vñ
ipaꝝ noctiũ ſuccedẽtiũ diebo quoꝝ ẽ naturaliter babũu⸗
dare caloꝛe.reſpectu noctiũ eaxꝝ frigiditas nõ ſinit calo⸗
rẽ diei intẽperiẽ incẽdi.boc patet exemplariten quia in
equinoctijs nr̃is ẽ regulariter tẽperies. Stẽ alia cã pot
eẽ ſuppoſitio fontis humoꝛis fontis caloꝛis. fons calo⸗
ris eſt ſol.fons humoꝛis ſimpliciter ẽ mare.ſᷣ in paradi
ſo fuit fons qni irrigabat paradiſum ? diuidebat᷑ iqua

bis ignotis.quas diuia ꝓui

mẽto ⁊c.& ſi paradiſus terre.ſit remotiſſimꝰerit

KDM

1

tuoꝛ ſflumina Geñ. ij: aque em̃ eĩntialis qualitas ẽ frigi
ditatis. VUñ ex fonte ſuppolito ſoli in paꝛadiſo.vapoꝛibꝰ
humidis virtute ſolis eleuatis. er at in illo repꝛe. lio in⸗
temperiei caloꝛis. Alia põt eẽ puritas aeris liue ſubti⸗
litas.ꝓpter eĩ loci erectoem eſt aer pun ioꝛ. ſicut patet 8
olimpo mõte. et ſic minus retẽtiuus caloꝛis.et minꝰ in⸗
coꝛꝑatur illi aeri caloꝛ ſolis.4l!. Ad illud quoð obijcit
ꝙ regio illa in qna ſemel ĩ anno trãſit ſol ſuper cenith ẽ
maxime intẽperata ꝛc· Dicẽdum ꝙ nõ eſt ſimile in ꝓpxo
ſito ꝓpter cauſas temperãtie p̃dictas.ꝛeterea ĩ inferi
oꝛibo habita bilibo. inferioꝛibus dico reſpectu paradiſi
nõ ẽ vebemẽtia coloꝛis im ex trauſitu ſolis ſuper cenith
capitie. in cuius traſitu dirigũtur radij ad angulos re
ctos.ſed magis ꝓpter ↄgregatõem ⁊ refractõem radio
rũ. Hic aũt inferius ẽ maioꝛ ogregatio et refractõ radi
oꝝ.tũ ꝓpter ſpiſſitudinẽ aeris.tũ ꝓter inequalitatẽ teꝛ
re que valde ẽ valliculoſa.vbi em̃ nõ ẽ ſolis directio aðd
angulum rectũ. ẽ refractio radioꝝ 2 agregatio peꝛ ali
quod oblique reſiſtens.ſicut patet qñ aliꝗs ẽ in magno
eſtu iurta murũ:ex illa parte qua ſol dirigit radios ibi
eſt vehemens eſtus ſiue incenſus.ſicut patet in ſ peculis
oburentibus. B mime potuit eẽ ĩ paradiſo ꝓpter loci pla
niciẽ et enexitatẽ.¶ Vd aliud dem ꝙ reuera exiſtẽtes ſb
ciculo equinoxiali ht q̃tuoꝛ vmbꝛas. ſed non pꝛopter
boc ſunt in maioꝛi carentia lucis.quia iſta multiplica⸗
tio vmbroꝝ ẽ ĩ diuerſis tꝑibo m dinerſã ꝓpagatoem ſo
lis.q ei ſolẽ ĩ alterutro eꝗnoxialiũ pũctoꝝũ mane ia⸗
cit᷑ vmbra hnealiter verſus occidẽtẽ. et veſpere ecõuer⸗
ſo.i meridie ẽ eis vmbra ꝑpendiclaris ſuꝑ caput eoꝝ.
cñ aũt ẽ ſol ĩ ſignis ſeptẽtrionaliłꝰ.tũc iacit vmbra ipo
rũ verſus anſtꝛũ.⁊ qn ſol ẽi auſtralibo tüc iacit᷑ rxerſus
ſeptẽtrionẽ. Ad alið dðᷣm.ꝙ lʒ ille locꝰ altꝰſit reſpet u
alioꝝ ꝑtiũ terre. tñ reſpeciu celi nõẽ ſenſibilis quatita⸗
tis vt dictũ ẽ.⁊ iõ ſi nox excedit diẽ. B ẽ ĩ quãtitate inſen
ſibili.¶¶ Að alið dem. ꝙ locꝰille ñ exurit᷑ aliqͥ mõ a ſole
