hec ↄpoſitõ vniuerſalioꝛ ẽ illa. Pꝛetea ↄpoſitõ materie
2 foꝛme ratõe vtriuſq; ↄponẽtiũ.nõ videt᷑ habẽ ſilitudi⸗
nem ĩ pꝛimo.In nulla em̃ re poſſumꝰ dicẽ idem ẽ foꝛma
⁊ materia.ſicut dicit᷑ idẽ ẽ quo ẽ ⁊ qð eſt:cũ ̊ aliqua cõ⸗
ueniẽtia ſit in illa ratõe cũ pᷣmo:in hac vo non ſit.pꝛioꝛ
erit ↄpoſitõ eiꝰqð ẽ ⁊ a quo ẽ.qᷓ materie ⁊ foꝛme.¶l. Ad
qð obijcit.q ↄueniẽtioꝛẽ ⁊ pꝛioꝛ naturalit.ↄpoſitõ ex qͥ

eſt 2⁊ qð eſt:qꝙ; materie ⁊ foꝛme.ſicut iam dictũ eſt.⸗¶ ARo

obiectũ aũt in cõtrariũ dicẽduzʒ ẽ.ꝙ licet materia ⁊ foꝛ⸗
ma 2 qð ẽ ex his.extendat᷑ ad oĩa:nihilomiꝰtñ alia cõ⸗
poſitõ eſt vniuerſalioꝛ.qꝛ ſe extẽdit fᷣin quẽdazʒ modum
ad ea q̃ ſunt materie vel foꝛme ſᷣm quẽ modũ nõ dicimꝰ
materie ⁊ foꝛme eẽ in foꝛma vel eẽ in materia.4 Pꝛete
rea maioꝛis vnitõis ſũt qð ẽ ⁊ quo ẽ.q; mateꝛia ⁊ foꝛma
vnũ em̃ de altero dicit᷑.qð non eſt reꝑire in materia ⁊ in
foꝛma. vt foꝛma dicat᷑ de materia vel ecõuerſo.¶ Et cũ
querit᷑ ſᷣm quã ratõeʒ accipiat᷑ dignitas iſtiꝰↄpoſitõis.
ad qð dicendũ. ꝙ nulla alia ↄpoſitõ habet ↄponẽtia in
aliqua ratõe.pᷣm quã poſſunt cõuenire diuine eẽntie.ſic̃
eſt in ↄpoſitõe materie ⁊ foꝛme:neq; eĩ materia ⁊ foꝛma
ↄueniũt pꝛimo.ſimilit᷑ ꝑtes diffinitois nõ ↄueniũt pᷣmo.
7 ita de alijs generiboↄpoſitõnũ.q̃ magis elõgant᷑:ergo
bec ſola ↄpoſitõ nobilioꝛ ẽ alijs ↄpoſitoibo.In pᷣmo em
eſt reꝑire qdð eſt ⁊ quo eſi.licet nõ ᷣm ratõeʒ ↄpoſitõis.
deſcẽdit ꝗ̊ ab idemptitate eiꝰomimoda ꝙ eſt cuʒ eo quo
eſt. differentia pꝛima huiꝰab illo.4¶ Sed obijcit᷑ nõne q̊
eſt.pᷣdicat᷑ de eo qð eſt:cũ dicit᷑ homo ẽ homo. aut lapis
eſt lapis ⁊ ita de alijs:ꝗ eſt ibi idẽptitas:ĩ quo & differt
a pꝛimo? Itẽ ſicut habet᷑ in li.de articuł fidei.niateria 2
foꝛma ⁊ hoꝝ ↄpoſitõ.ſunt veſtigiũ trinitatis. Vnde di⸗
citur ibidẽ in vna eadẽq; ſubſtatie creatõne trinus effe⸗
ctus.vno eodẽq; actoꝛe ſcʒ trinitate ꝓducit᷑.⁊ poſt ſeqꝗt᷑
licet in cuiuſlibʒ ſubſtãtie creatõe.materiã patri.foꝛmã
filie.ↄpoſitõeʒ ſpũiſancto poſſet oꝛdo pgruꝰ deſtinaꝛe:
tamen in qualibet triũ tota trinitatẽ neceſſe eſt operaꝛi
Ex quo videt᷑ꝙ illa ↄpoſitõ cũ ſuis ↄponentibo.repiat᷑
in pꝛimo ᷣm exemplaritatẽ:ſicut quo eſt ⁊ qð eſt.cũ ſua
opoſitõne reperiũtur in pꝛimo ᷣm exemplaritatẽ.¶ Ad
pꝛimũ dicendũ.ꝙ licet quo eſt.yᷣm quẽdaʒ modũ dictuʒ
pꝛedicetuꝛ de eo qð eſt.⁊ ita ſit idez.illi quo eſt:tamen ſi
Em ſeipm accipiat᷑.nõ eſt idem cũ eo qð eſt: vt homo nõ
eſt ſua humanitas. In diuinis aũt quocũq; modo acci⸗
piatur hoc eſt idem. vt deus eſt teitas 2 pater eſt pater
nitas. ita d alijs. 4 Ad ſcõᷣm dicendũ eſt.q; nõ eſt cõ
cedendũ ↄpoſitõeʒ eſſe exemplariter in deo. nec / ꝓpꝛie re⸗
pꝛeſenta⁊᷑ ibi trinitas nõ em dicimꝰmateriã ↄuenire pa⸗
tri:nec foꝛma pcedit a materia ſicut filius ꝓcedit a pa
tre. Vnde extraneo modo facta eſt illa adaptatio trini⸗

tatis create ad increataz;. Quood ſi etiam aliquo mõ po⸗
teſt ↄuenire.nõ ſic tamen ſicut de qͥ eſt ⁊ qð eſt ⁊ idẽpti⸗
tate hoꝝ.iIam hec inueniũtuꝛ in ipᷣa ſubſtantia dei ſᷣm
ſe accepta.nõ cointellectis perſonis:illa ᷣo nullatenus
datur itelligi niſi perſonis cointellectis.vt materia ra⸗

tione potentie ſit veſtigium ſumme potentie que apro⸗

pꝛietur patri.ſoꝛma vᷣo ratione actus ſit reſtigium ſum
me foꝛme. compoſitio vᷣo ratione oꝛdinis ſit veſtigum
ſumme bonitatis: ſed ab expoſitoꝛibus ſacre ſcripture
qui multas numerant trinitates in creaturis.que ſunt
veſtigium ſumme trinitatis.non inuenitur hec trinitas
pꝛo veſtigio.

s quartus.

ODquartum quo querit᷑ vtrum ratio compo
nibilis conueniat omni rei.aut ab aliqua re⸗
moueatur.ꝙ ſic videtuꝛ.Qulla enim res eſt
ue non cedat in rationem alicuius vnius.ſed vnuʒ di

O citur multipliciter: ſed qð cedit in rationem vniꝰ cedit

tabilitate

in ratõnem ↄponibilis.ergo quelibet res cedit in ratio
nem ↄponibilis.¶ Item ſi illud de quo minus videtur
cedit in ratõnem ↄponibilis.⁊ illud cedet ð quo magis
videtur:ſed magis cõueniunt ereatura ⁊ creatura qᷓ; cꝛe
atoꝛ ⁊ creatura:ſed creatoꝛ ⁊ creatura cõueniunt ad ra
tionem vmius.Fſᷣm ꝙ vpᷣc in duabus naturis eſt. crea⸗
tura ⁊ creatura magis poſſunt conuenire vt ex illis fiat
vnum.
hoꝛa vnũ in actu.actus em̃ diuidit:eꝛgo ex ſubſtantijs q̃

ſunt in actu.nõ erunt vna ſubſtãtia.nõ ergo eſt quodli⸗

bet cũ quolibet ↄponibile.Item totũ ⁊ pars ↄponũtur.
ſed quod eſt ↄponibile põt habere ratõneʒz ꝑtis.ergo qð
habet ratõneʒ totius nõ eſt ↄponibile:ſed res ↄpleta hʒ
ratõeʒ totiꝰ.̊ nõ eſt ↄponibilis. Iteʒ om̃e a qͥ remouet᷑
ratõ poſſibilis ad aliud.remouet᷑ ratõ ↄponibilis.ſ̊ di⸗
uina eẽntia ẽ a qͥ remouet᷑ ratõ poſſibilis ad aliud.ꝗ̊ di⸗

uina eẽntia nõ ẽ ↄponibilis:nõ ergo oĩs res ẽ ↄponibił.

4l Ad qð dicẽduʒ.q; nõ ↄuenit om̃i rei ratõ ↄponibilis

vt ex eo fiat aliqd.⁊ hoc maxĩe remouet᷑ a diuina eẽntia

que ẽ ↄpletiſſima.iAec ẽ ↄtrariũ ꝙ vpᷣc ẽ vna ꝑſona ĩ du⸗
abus naturis.nõ em̃ ex illis dua bo naturis ↄſtituit᷑ ꝑſo⸗
na.nec diuĩa natura poſſibilis ẽ ad illã ꝑſonã.bᷣ huma
nã natura q̃ indigẽs erat ꝑfectõne poſſibilis erat:neu⸗
tra tñ erat ꝑs.pꝑſona em̃ in ſe ſimplex eſt ⁊ cõpleta.Et ſi
obijciat᷑ in cõtrariũ ꝙ ↄueniũt in illa.Rñdendũ ꝙ hoc
nõ eſt ad eũ ↄſtituẽdũ.ſ̊ que pꝛiꝰ erat in vna natura.de⸗
inceps ſubſiſtẽt in duabo naturis. Unde ĩ iohe damaſ.
dicit᷑ ↄpoſitũ.¶ Ad aliud dicẽduʒ.ꝙ licʒ vnũ dicat᷑ mł
tis modis. nõ tñ ex quibuſcũq; fit quodcũq;: excepto g

vno qð vniuerſuz dicit᷑.nõ eſt quelibʒ creatura oꝛdiata

d opoſitõʒ alicꝰ vniꝰ.Creat᷑e em̃ q̃ ſ it ĩ ſe ↄplete actu
6 oꝛdinãt᷑ ad vlfiꝰoplemẽtũ:nihilomĩꝰtñ relata ad cꝛe
atoꝛẽ poſſibilitatẽ habet vt c ea fiat quod vult.

ueſtio tre

creaturarum.

Rocedendũeſt ad

queſtionẽ de mutabilitate.In q̃ pᷣmo q̃
rẽdũ vtꝝ mutatõ dicat᷑ equoce an vni⸗
uoce ð pᷣmo exitu ĩ eẽ ð ñ eẽ q̃ dẽ creatõ
D ðexitu ↄſeq̃nti ꝗ dẽ ↄditõ.ꝓut res er⸗
it de potẽti ĩ actũ.¶. Scðdo vtꝝ oĩs creat᷑a ſit mutabił:
aut q̃dã mutabilis q̃dã ĩmutabilis.¶ Tercõ vtꝝ crea⸗
tura ſit mutabił ĩ nõ eẽ oĩno de eſſe.ſic nõ eſſe in eſſe.
4¶ Quarto vtꝝ dꝰpoſſz ↄferre creature oĩmodã ĩmuta⸗
bilita tẽ.videlicʒ vt eẽt imutabilis ſᷣm naturã.

Membrũ primũ.
Irca pᷣmũ ſic.mutatõ q̃ ẽ ð oĩno nõ eẽ ĩ eẽ
nihil habz omũe. Mutatio vᷣo q̃ ẽ de eẽ in
nõ eſſe habʒ aliquid ↄmũe.ſᷣm qð dicitur

Contra. duo que ſunt i actu.nõ erunt aliqua

niͤo⸗
diken
Stenng
ia ⸗
gppro⸗
nſum
gun
Ppture
deſunt
lnings

conp⸗
quater
reseſt
nuzd
ecct
nrato
aernr
nagis
Ngae
tora
igen⸗
sfiat
Aigna
nne
guodlit
nütur.
rgoqs
etabʒ
nmonet
Geß di⸗
d 6di⸗
ontbik.
nibilis
eintis
gio⸗
itgo⸗
Mumna
hehen⸗
Etſi
pboe
.de,
mmal.
tnemt
epto;
iata
eoctu
gocte

nn

nog
non
gend
s0
aehit
ec
ele.
uta⸗

l.
ic
cein
iwr.

¶ Nueſtio

generatõ vniꝰeſt coꝛruptio alteriꝰ. ſm ꝙ dicit. ꝓñ om⸗
nino ſecedit in nõ eẽ. q̊ mutatõ nõ dqr̃ ßm vnã rõeʒ ð exi
tu pmo ⁊ exitu ↄſequẽti.¶ Oꝛ aũt dicat᷑ rõne pini exitꝰ

mutatõ ſic aꝛguit᷑.oppoſitio eſt inter creaturã ⁊ creatoꝛẽ

inqᷓ tũ bmõi: ied creatoꝛ inꝙtũ hmõi eſt imutabilis crea
tura & inꝙtũ crestura ẽ mutabilis:ſed creatura m ꝙꝙ
bmõt dicit exitũ de nõ eẽ in eẽ. ̊ m hoc eſt mutabilis.
vtroq; &̊ modo dẽ mutabilis. ꝑ opoſitionem ad cꝛeato⸗
rẽ qai nec mutat᷑ de nõ eẽ in eẽ.nec de eſſe in nõ eẽ.¶¶Cõ
tra.que eſt cã rerum vt ſint poſt nõ eẽ ea eſi cauſa rerum
vt ſint poſt eẽ.ſicut ̊ eidẽ eſt cauſa. ita ideʒ effectꝰ :ſen
ille effectus eſt mutatõ ſiue vaꝛiatõ. vaꝛiatõ ſiue muta
tio dicet᷑ vniuoce. Itẽ licʒ generatio ſit mutatõ de nõ eẽ
in eẽ. ⁊ coꝛruptio ſit de eẽ in nõ eẽ.nihilominꝰtñ mutatõ
dz vniuoce c generatõe ⁊ coꝛruptõe.ꝭq a ſimili dicet de
pᷣmo exitu ⁊ ↄſequẽti.¶ Ao hoc rñdendũ.qꝙ; mutatõ ꝓ⸗
pꝛie dicta fundat᷑ ſuꝑ aliqð ſubiectũ.qð mutari dẽ. extẽ
dit tñ vt dicat᷑ mutatio a nõ ſubiecto in ſubiectũ.vła ſſ
iecto in nõ ſubiectũ.vel a ſubiecto in ſubiectũ.laꝛge ſum
pto nõ ſubiecto.ad nõ ſubiectũ negatiue ſumptũ ⁊ pua⸗
tiue.⁊ ſᷣm buũc modũ dicet᷑ mutato ĩ exitu pmo.Sed at⸗
tendẽdũ eſt. ꝙ mutatõ de nõ eẽ in eẽ.reſpicit in qð muta

tur pꝛincipalr: mutatio vo de eẽ in nõ eẽ reſpicit a qͥ fit

mutatio.nõ negat᷑ quin ſumpta generali rõne. dicat᷑
vninoce de pᷣmo exitu ? conſequenti.pꝛopꝛie ðo ſumpta

O ſecundũ quo querit᷑ an o ñis creatura
ſit mutabilis:aut quedã imutabilis.que⸗
dã nõ. O om̃is ſit mutabilis aꝛguit᷑ ex H
ꝙ om̃is creatura eſt de nihilo ſicut dicẽ̃ au
u. in. xij. de ciui.dei. Omia que facta ſũt.mutabilia ſũt

qꝛ de nihilo facta ſũt.¶¶ Itẽ qð recipit maius ⁊ minꝰmu

tabile eſt. ſeo creatura recipit mains ⁊ minus in eſſe re⸗
ſpectu bñ eẽ.ꝗ̊ eſt mutabilis.¶ Item in queſtionibo ve.

7 no.teſta. Qð vicibo tꝑm miniſtrat᷑.ita vt ipᷣa tꝑa ali⸗

qñ nõ ſeruẽt ſua officia.quõ aſppellat᷑ illud eternuʒ:ex qͥ
reuera vult innuere.ꝙ aliquã mutatiõʒ recipiũt in tẽꝑe
ꝓpt᷑ quã ñ debẽt dici res = at᷑ qdã ſit mutabit᷑
qdã imutabił accipit᷑ ex hoc.q illud quod ẽ imoꝛtale ẽ ĩ⸗
mutabile. aliqua vo res creata eſt ĩmoꝛtalis. eſt imuta
bilis. Pꝛeterea. vniuerſale eſt ↄditio creature.ſeo cõ⸗
ditõ vniuerſałl eſt incoꝛruptibile.& eſt imutabile:ꝑ cõſe⸗
quẽs eꝛgo aliqua crestura ẽ ĩmutabitł. Itẽ gre. Ange⸗
lus ĩ ſtatu ſuo imutabił ꝑmãet.eꝛgo aliq creatura ẽ im⸗
mutabilis. ¶ Voꝛte dicet ꝙ imutabit eſt aliqua creata
q̊ ad eẽ.ſed mutabił qͥ ad bn eẽ. ⁊ ita aliquo mõ mutabił
aliquo mõ iĩmutabilis:vicʒ qtũ ad eẽ.qð videt᷑ ꝑ hoc qð
dicit damaſ.quoꝝ eẽ auerſio ẽ incipit.h̊ veꝛſioni ſbiecta
ſũt vel coꝛrupta.vł p̃m electõʒ alterata.intellectualia eꝛ
go ãgelos.ſ.⁊ alas m electõʒ.⁊ eã q eſt ĩ bono ꝑfectõeʒ
eã que eſt ex bono abſceſſiõʒ intẽſã.reliqua vo ſm ge⸗
neratõʒ ⁊ coꝛruptõʒ a eã que ẽ ſᷣm qualitatem trãſmu⸗
tatõz. ⁊ m quãtitatẽ.⁊ ſᷣm localẽ motũ.Ex q videt᷑.ꝙ ĩ⸗
tellectu alẽ creaturã imutabilẽ dicat ſᷣm eẽ:mutabilẽ ᷣm
bñ eẽ ⁊ male. Seo videt᷑ ↄriũ ꝑ hoc ꝙ dic alibi in eo⸗
dẽ li.Angelꝰĩmutabił ẽ.nõ natura ſ̊ gra.Et ph̊s loqns
de ſu ꝑioꝛibo coꝛꝑibo dic̃.Dij deoꝝ quoꝝ opifer ego ſuʒ
natura quidẽ dil ſolubiles me aũt volẽte indiſſolubiles
eꝛgo hmõi creature mutabiles ſũt nata etiã quo ad eẽ.
Itẽ vniuerſũ creatura eſt:aut eꝛgo mutabilis.aut im
mutabilis. Si eꝛgo imutabilis qͥ ad eẽ.eꝛgo nõ oĩs crea
tuꝛa muta bił. Si dᷣo mutabilis.cũ potẽtia nõ ſit infini⸗

ta.rei nõ finite nõ eſt potẽtia infinita.aliqñ mutabit᷑ q

ad eẽ.ergo aliqñ vni ueꝛſũ deſinit eẽ.¶ Itẽ beatitudo eſt
quedã res creata ſᷣm ꝙ ſupponit foꝛma hoĩs beati:aut g
eſt mutabilis aut imutabił. Immutabił nõ pt eẽ.cuʒ ſit
creatura.mutabilis nõ pt᷑ eẽ.cũ ſit beatitudo:beatitudo
at᷑ eſt ſtatus oim bonoꝝ aggregatõe ꝑfectꝰ. ſed iſte ſtatꝰ
nõ pt eẽ cũ mutabilitate.eꝛgo nõ eſt mutabilis.nõ ergo

%6 £

vüj.

om̃is creatura mutat᷑. ¶ Ao qd dicendũ ꝙ oĩs creatu⸗
ra inqtũ hmõi mutabil ẽ ſᷣm aliquẽ modũ.iAã ſi obijci⸗
at᷑ de ip̃a mutabilitate cũ ſit ereatura vtꝝ mutabil ſit.
Rñdẽdũ eſt ꝙ alit᷑ dicit᷑ res mutabił q̃ mutat᷑.⁊ aliter
ip̃a mutabilitas.iIs mutabilitas vẽ mutabit. tãqᷓ cau⸗
ſa foꝛmał rei q̃ mutat᷑.creatura vo alia q ſimpłr dẽ cꝛea
tuꝛa.mutabił dꝛ ſᷣm ſeipam. Et ſi dicat᷑ mutabilitas ñ
mutabił ſᷣm quẽdã modũ.eo ꝙ mutatõʒ ñ ꝑticipat ĩ ge⸗
neratõe foꝛme.tũc em̃ eẽt pceſſus ĩ infinitũ.nõ tñ ĩmuta
bilis dẽ ſiẽ diuĩa eẽntia dẽ imutabił. Diuĩa em̃ eẽntia
dr ĩmutabit ↄ hoc ꝙ mutatõ mutabil dẽ.⁊ mutabilitas
mutabilis res q̃ ſm ſeipᷣaʒ mutat᷑ mutabil.4!. Ad obie⸗
ctũ at pᷣmo qͥ ondit᷑ ꝙ quedã creatura ẽ ĩmutabił qꝛ im⸗
moꝛtal eſt. Rñdendũ ẽ ꝙ imoꝛtale nõ tĩ remonet muta
tõʒ quo ad eẽ.ſed quo ad eẽ bñ vel male.elñ licʒ aliqua
creatura dr imoꝛtalis.qꝛ moꝛi nõ pt.nõ tñ dẽ imntabił
ſunt em̃ alia genera mutationũ.¶ Ad illud vo qð obijci
tur de vniuerſali in q̊ͥ notat᷑ ↄoditio creatuꝛe ex hoc ꝙ dr
incoꝛruptibile.Dicendũ eſt ꝙ incoꝛruptibile dẽ eo ꝙ ex
rõe buivniuerſał nõ bt cauſa coꝛruptõis ꝑ ſe.lʒ ᷣm ac
cidẽs ſᷣm hoc aũt nõ dicat᷑ mutabile.nihilominꝰ tñ hᷣm
ↄmunẽ ↄditõcʒz creature eſt ip̃a mutabił de ſe niſi otine⸗
at᷑ a creatoꝛe in eẽ. VUñ aug.ſuꝑ Geñ.ad lit.li.iiij.Crea
toꝛis potẽtia ⁊ oĩpotẽtis virtꝰcauſa ſubſiſtẽdi eſt oĩ cꝛe⸗
ature:que virtus ab eis que creata ſunt regẽdis.ſi aliqñ
ceſſaꝛet.ſimul⁊ illoꝝ ceſſaꝛet ſpecies.oĩſq; creatura cõ⸗
cideret. Ex quo accipitur.ꝙ ſi aliqua creatura dicit᷑ im⸗
mutabilis.nõ eſt de ſe ſed de voluntate ⁊ dono ↄditoꝛis
Ad terciũ dicenduʒ.ꝙ licet angelus ſit immutabilis
Fm ſtatũ genere vel gloꝛie.tamen eſt muntabilis in eo ꝙ
eſt ex nibilo. Vnde greg.ſuꝑ illud.iiij. YOob. Ecce qui ſeꝛ
uiunt ei nõ ſunt ſtabiles ⁊c. Angelus ⁊ ſi in ſtatu ſuo ĩ⸗
mutabilis permãet.in hoc tamen ꝙ creatura eſt viciſſi⸗
tudinem mutabilitatis habet. ita ſtabilis nõ eſt. Si eĩ
natura mutabilis nõ eſſet.cũ eſſet bene cõdita in nullis
cecidiſſet:⁊ hoc eſt qð dicit Jo.dama.qꝙ angelus eſt im⸗
moꝛtalis nõ natura ſed gratia. Ad quaꝛtũ ſcʒ vtruʒ ã
elꝰmutabil ſit qͥ a d eẽ.⁊ ſimilit de corpoꝛibo celeſtibo
icendum ꝙ; de ſe nõ habent imutabilitateʒ quo an cẽ
ſed de bonitate creatoꝛis:qui cuidaʒ creature dat ſimi⸗
litudinem ſue immutabilitatis. ſicut illi creature con⸗
gruit. Fm ꝙ nõ mutatur de eſſe in nõ eſſe.licet poſſibilis
ſit ex eo ꝙ eſt de nibilo.¶ Ad quintum dicendum de eo
quod obijcitur de vniuerſo. ꝙ aliter dicitur vniuerſum
muta bile.⁊ aliter aliqua paꝛs vniuerſi:dicitur em̃ vni⸗
uerſum mutabile rõne quaꝛundã ſuaꝛuʒ paꝛtium. En⸗
de Aug.in queſtionibus ve.teſta. Inconueniens ẽ mü⸗
dum eternũ dicere quẽ cũ videmus paſſioni ſubiectũ.⁊
ꝑ ſingula ſeneſcere deficere credemꝰ⁊ finiri. dicit᷑ etiaʒ
vniuerſũ mutabile. qꝛ de nibilo factuʒ eſt. ⁊ rõe huius
dicit᷑ conſimiliter mutabile. ſicut 2 ſingule creature.di
citur cuʒ immutabile.eo ꝙ nõ mutabitur ratione nobi
lium creaturaꝛum in nõ eè ex diſpoſitione conditoꝛis.
Ad ſextum dicenduʒ ſcilicet de beatitudine creata.de
us beatitudo creata immutabilis dicitur.eo ꝙ nõ mu⸗
tabitur.nõ aũt dicitur immutabilis.eo ꝙ non poſſit in
eo ꝙ creatura mutaꝛi.nec mutabile ex ratione creatu⸗
re oponitur beatitudini.licet eniʒ beatitudo ſit ſtatus
om̃iuʒ bonoꝛum ↄgꝛegatione ꝑfectus.tñ beatitudo cꝛea
ta nõ habet om̃e bonum. niſi 'm ꝙ ei ↄgruit.vnde non
habet immutabilitateʒ eo mõ quo deus dicitur imuta⸗
bilis. Dicetur ergo beatitudo creata ſtatus oĩm bonoꝛũ
ſufficientium congregatione ꝑfectus.⁊ ſic non opponet᷑
mutabilitas que congꝛuit creature. ſed mutabilitas qᷓ
eſt defectus bonoꝛum ſufficientium. habet oppoſitioneʒ
reſpectu beatitudinis. Et ſi obijciatur. ꝙ mutabile diẽ
poſ ſibilitatem.poſſibilitas autẽ non eſt infinita. et ita
aliquando reducetur ad actum: ſi vero reducituꝛ ad
actũ non fuit beatitudo.cum beatitudo ſit vita eterna.
quod autem eternum eſt. non deſiciet. Dicendum eſt.
ꝙ poſſibilitas illa infinita dicitur quo ad boc ꝙ non

4

reducet᷑ in ſuũ actũ.eo ponit ĩ ſe eternitatẽ boni.que
opponi᷑ cefectui boni.ſiue bono deſiciẽti.Qec eſt mirũ
ſi poſſibilitas ſit infinita.cũ ſit rei infinite duratiõe: ꝙ
aut nõ eſt reducibił in actũ.nõ eſt tm̃ ex ipᷣa.ſed ex volũ
tate conditoꝛis.

Mlembꝛum tercium

G tercin quo querit᷑ vtꝝ creata ſit muta⸗
bilis in nõ eẽ oĩno de eẽ.ſic de nõ eẽ in eſſe
quã queſtionẽ mouet Aug.in li.ↄtra ad⸗
uerſaꝛiũ legis ⁊ ꝓphetaꝝ.⁊ reliꝗt eãa inde⸗
erminatã. Quod nõ videt᷑ ſic. pᷣncipij dãtis eẽ.eſt oſer⸗

unaꝛc eẽ. qᷓtũ eſt de ipo.nõ cedit in oĩno nibil.¶ Itẽ na

tura ipins rei ↄdite.tẽdit ad ↄſeruatõʒz ſui: ⁊ ſi nõ pt ſe
ſaluaꝛe in vno ſolo bẽ virmtẽ ↄſeruãdi ſe in alio.q̊ qua⸗
tũ ẽ de intẽtõe nature nõ perit.¶ Itẽ res q̃ bʒ ↄtraꝛiũ ex
intẽtõe ↄtraꝛij nõ oĩno cedit in nihil.qꝛ intẽtio ↄtraꝛij eſt
ↄuertere in ſuã foꝛmã.ex nulla ꝗ̊ᷓ ꝑte eſt ꝙ oĩno cedat in
nõ ens. Itẽ ſi res aliq̃ cedit in nõ ens.aut illa ẽ ſpũał
aut coꝛpalis:ſpũalis nõ eſt.cũ ſit potẽtioꝛ coꝛꝑali ⁊ ſi⸗
milioꝛ pᷣmo cuiꝰẽ res ↄditas ſeruaꝛe.coꝛꝑał vo nõ ẽ :ꝗa
aut ẽ ſimplex vtpote pᷣncipiũ reꝝ coꝛꝑaliũ. aut ↄpoſita

ex illis.ↄpoſita vᷣo nõ oĩno cedit in nõ ens.Cõpoſitũ eĩ

oẽ diſſolubile ẽ ⁊ reſulubile in ſua pᷣncipia ſimplex non
erit ĩ illo genere.qꝛ ſimplicia aut ſũt coꝛꝑa ſuꝑioꝛa cele
ſtia bec etiã nõ ſecedũt ĩ nõ ens.qꝛ nõ coꝛrũpũt᷑. Si vo
ſũt elemẽta nõ oĩno cedũt ĩ nõ ens.qꝛ adinuicẽ generãt᷑.
⁊ vniꝰcoꝛruptõ ẽ alteriꝰgeneratio.nulla ̊ creatura coꝛ
palis ſecedit in nõ ens oĩno.¶ oꝛte dicet᷑ ꝙ h̊ veꝝ eſtĩ
ipſtãtijs.ſ̊ in foꝛmis accidẽtibo nõ ſic.Contra qð eſt.q;
foꝛme accidẽtales ſi hñt ↄtraꝛietatẽ adinuicẽ.fit adinui
cẽ trãſmutatõ:⁊ ita ſi vna deſinit eẽ ĩ ſba.altera ſit ĩ ſba
4 Pꝛe.foꝛme accidẽtales creãt᷑ a pᷣncipijs in ſba.ſ̊ pᷣnci
pia in ſba ſbe ſũt.ꝗ̊ creant᷑ a ſubſtãtijs. Si &̊ pᷣncipia q̃
ſũt ſbe.nõ oĩno cedũt in nõ ens. nec foꝛime accidẽtales
q̃ ex illis creãt᷑. Pꝛeterea ſi dicat᷑ ꝙ lʒ nõ ſecedãt in ñ
ens oĩno.poſſũt in ſecedẽ:reducat᷑ hec potẽtia i actũ ſi
reducit᷑.nõ magis reducit᷑ qᷓ cũ mũdꝰ ĩnouabit᷑. Sʒ in⸗
nouatõ mũdi erit ꝓcedẽte igne.ꝗ ↄburet faciẽ mũd:ᷣ ſic
eſt de natura ignis.ꝙ ↄuertit ea q ↄpurũt᷑ ĩ ſe :g cĩa q̃ ñ
ꝑmanebũt ĩ ſua foꝛma pꝰↄbuſtiõʒ.ꝑmanebũt ĩ ſpẽ ignis
vel reſoluẽt᷑ in ſua pᷣncipia.ſ̊ ſua pncipia ꝑmanebũt in
ſua eẽntia.pterit em figura hꝰ mũdi ſ nõ ſba.ſicut bꝛ.j.
Coꝝ.vij.¶ Itẽ ſi oẽ quod ꝓcedit de nõ eẽ in eẽ.ex hac ra
tiõe poſtea de eẽ veꝛteret᷑ in nõ eẽ:qua rõe vnũ verteret᷑.
aliud verteret᷑t̊ quedã ſũt q̃ nõ veꝛtũt᷑ in ñ eẽ.nec veꝛ:
tent᷑:imo coꝑalia ſut.ꝗᷓ ↄſiłi rõe ⁊ alia nõ vertẽt᷑ ĩ nõ eẽ
oĩno.¶ Cõtra.dẽ ad heb.j.ſuꝑ illud ps.Ipi ꝑibunt tu
aũt ꝑmãaes.⁊ oẽs ſicut veſtimẽtũ veteraſcẽt ⁊c.vetereſce
re dẽ illuo qð moꝛe veſtis paulatim ↄſumit᷑.Si Soſumi
tur H mõ.tadẽ oĩno deficiet. Itẽ AUpoca.xxj. dꝛ. Elidi ce⸗
lum nonũ ? terꝛã nouã.⁊ maꝛe iã nõ ẽ.gꝗᷓ maꝛe ⁊eſinet eẽ
Itẽ yſa.lj.celi ſic fumꝰliqueſcẽt:cũ ᷓ celi euaneſcẽt de ꝗ
bo minꝰvidet᷑.alia cedẽt ĩ nõ eẽ de ꝗo magis videt. Itẽ
Brego.in moꝛał.cũcta ex nihilo facta ſũt.eorũq; eſſen⸗
tia ad nihilũ tẽderet.niſi ea actoꝛ oĩm mãu regimis re⸗
tineꝛet.h̊ actoꝛ oim nõ retinebit manu regimiĩs ſꝑ ea q̃
Apter ſolã hoĩs neceſſitatẽ ſũt.Cũ q̊ creature inferioꝛes
coꝛꝑales vt aĩalia ⁊ plate ⁊ hmõi.pᷣter ſolã hois neceſ⸗

ſitatẽ ſint ablata.neceſſitate ſecedẽt iĩ nihilũ. Itẽ grego.

Dia q a deo creata ſũt que mõ ſic.mõ aliter ſũt.iuxta ñ
eẽ ſũt.tẽ.xiiij.Ecẽi.oẽ opꝰcoꝛruptibile i fine deſiciet.ſᷣ
mſłte creature ſũt oꝑa coꝛruptibilia.eꝛgo ĩ fine deficiẽt.
Itẽ corꝛuptõ generatõi opponit᷑.⁊ qͥꝝ eſt generatõ.eoꝝ
ẽ coꝛruptio.q ſũt generabilia ſũt coꝛruptibilia.ergo a ſi
mili ẽ.qð creat᷑ de nõ eẽ in eẽ mutet᷑.qdð aũt ꝑit de eẽ.mu
tat᷑ ĩ nõ eẽ.eꝛũt eoꝝ quoꝝ eſt creatio in nõ eſſe mutatio.
Itẽ dama. Oia que ſũt creabilia oĩ no ſũt coꝛruptibilia
ergo creabilia ſũt corruptibilia.( qð dicẽdũ ꝙ ea q̃
ſut creabilia.ſũt q̃ntũ eſt de ſe in nõ eẽ vertibilia.ᷣ eſt ſi
nõ haberẽt aliam cauſam ↄtinentẽ vel ↄſeruãtẽ.nõ tamẽ

oĩa ſũt vertibilia in nõ eẽ de volũtate ditoꝛis:ea em̃ ꝑ⸗
manebũt ex volũtate ↄditoꝛis.q̃ ſũt ad fruẽdũ ipᷣo/.vł oꝛ
dinata ad illud.⁊ ſi nõ ꝑmanẽt ad glłiaʒ.ꝑmanẽt ad pe
nã.Ad illud vᷣo qð obiectũ ẽ in ↄtraꝛiũ ꝗ oĩa debeant
ꝑpm anere.Dicẽdũ eſt ꝙ nõ ꝑmanebũt ĩ ſeipᷣis.cũ in ſeip
ſis oꝛdinent᷑ ad hoĩeʒ ſᷣm ꝙ eſt res coꝛruptibilis.Vnde
amota coꝛruptõe.nõ erit indigẽtia eoꝝ.⁊ ſic ĩ ſeipᷣis ñ ꝑ
manebũt.Et lʒ volũtas creatoꝛis q̃ntü eſt ð ſe ſit imuta
bilis.⁊ cã ſit ſufficiẽs ſaluãdi:tñ nõ ſꝑ ſaluabunt᷑ hmõi
res.dũ ſũt neceſſe vſui hũano:ita ab eterno fuit volũtaſ
ad nõ ſaluãdũ.cũ nõ erũt neceſſe:nec tñ hoc eſt eo ꝙ do⸗
minꝰſubtrahit vᷣtutẽ ↄtẽtiuaʒ ſiue ↄſeruatiuã. ſ res ipe
in ſeipᷣis deficiũt.cum ſint ex nihilo.⁊ nõ oponit᷑ virtꝰ
ↄſeruatiua.cũ nõ eſi neceſſe.¶ Ad id vo qð querit᷑. ꝙ ſi
aliqua foꝛma ſecedit in nõ eẽ.vtꝝ ſit ſpũalis aut coꝛꝑat
Dicẽaũ eſt ꝙ aliqua eſi ſpũalis.vt ſenſibił ĩ bꝛutis aut
vegetabilis ĩ plãtis. alia eſt coꝛꝑalis vtpote ſũt ea coꝛ⸗

ꝑa ꝗᷓ ad iſtã vl illa aĩiazʒ oꝛdinat.Et ſi dicat᷑ ꝙ ad ſua pꝛi

cipia reſoluant᷑.nõ eſt hoc veꝝ de ſẽſibili aĩa vł vegeta⸗

bili.que nõ bñt pꝛincipia coꝛꝑalia ĩ que reſolnãt᷑.¶ Ad

illud vo qð obijcit᷑ e foꝛmis accidẽtalibo.Dicẽdũ eſt.ꝙ
foꝛme accidẽtales quedà ſecedũt ĩ nõ eẽ.quedã vᷣo ꝑma⸗

nebũt.ſic̃ eſt de pꝛincipijs illaꝝ foꝛmaꝝ ex ꝑte ſubſtan⸗

tie.ꝙ quedã ſecedũt in nõ eẽ:quedã vo ꝑmanebũt.ſic ei
ſubſtãtia aĩaliũ irꝛationabiliũ ⁊ vegetabiliũ ⁊ numeꝛa
lium ⁊ aꝛtificialiũ.cum pꝛicipijs ꝓpinquis ſecedẽt ĩ non
eẽ.ita ꝙ foꝛme accidẽtales que ex bis ꝑ ſe ↄſequent᷑.non

ſic at eſt e his foꝛmis accidẽtalibo.que inſũt coꝛꝑalibo

ſuꝑioꝛibo.inqᷓtũ ſũt de oꝛdine vniuerſi.⁊ nõ oꝛdinãt᷑ ad
motũ vł mutatõʒ ꝑ ſe:ille eĩ q̃ oꝛqinant᷑ ad motũ vł mu
tatõʒ. ꝑtinẽt ad figurã buius mũdi que pᷣ̃teribit.ſubſtã
tia vᷣo eas qualitates habebit.que incoꝛruptibilibo coꝛ
ꝑibo ↄueniũt.ſicut dicit Tugu.in li.de ciui.dei.¶ Ad il
lud vᷣo qð obijcit᷑ de igne ↄflagratõis que ↄuertet omia
coꝛruptibilia corꝑa in ſe.⁊ ita in ipᷣo ſaluaꝛi ont.Reſpõ
dendũ ꝙ nõ.agit em̃ ille ignis ĩ hmõi res.oↄſumedo non
ſibi aſſimilãdo.Alie em̃ res ſũt quoꝝ erit inouatio.et ĩ
illas aget purgãdo ⁊ ſibi qdãmõ aſſimilãdo:nõ rõe foꝛ
me ignis.ſed rõe lumioſitatis.¶ Ad illud vo qð poſtea
obijcit᷑.ꝙ eadẽ rõe vnũ vertet᷑ ĩ nõ eẽ.⁊ aliud.Reſpõdẽ⸗
dũ eſt. ꝙ licʒ quo ad h̊ ↄueniãt ꝙ ex nihilo fiũt oĩa q cꝛe
ata ſũt.nõ tñ ↄſilis eſt rõ oĩm ex alia ꝑte.quoꝛũdã ei vo⸗
lũtas ẽ diuĩa.vt naturatr oꝛdinẽt᷑ ad ꝑticipatõʒ btitu⸗
dĩs.⁊ qꝛ ꝑticipaꝛe nõ pñnt btitudinẽ.niſi ea q hnñt imor⸗
talitate vel hꝛe poſſũt.iõ ex volũtate ↄditoꝛis ⁊ muificẽ
tia quedã res create ꝑticipãt ĩmoꝛtalitatem.⁊ que /pſe

oꝛdinant᷑ reꝝ habitatoʒ ꝑpetuã. Ille vo que ñ ſũt hmõi

ſibi relicte cedẽt in nõ eẽ.¶¶ Ad id vᷣo qð ↄſequẽter oꝑpo
nit᷑ ꝑ autoꝛitates ſacꝛe ſcripture.ꝙ celũ ⁊ terꝛa ꝑibũt.⁊
ita ᷣm ſe cedẽt in nõ eẽ.tRndẽdũ ꝑ hoc quod dicit᷑ ĩ glo.
ſuꝑ iund heb.om̃es vt veſtimẽtũ veteralſcẽt:glo.celi me⸗
lioꝛẽ ſoꝛma recipiẽt:⁊ ſicut amictus extẽdit᷑ ⁊ plicat᷑ita
tãfacile mutabit deꝰcelos.⁊ poſt mutatõʒ manebũt:ꝗa
facta dei ſub eternita te ſtabunt.nec ad coꝛruptioneʒ re
uertent᷑.⁊ iterum celi aerei ꝑibũt ab eo ꝙ ſũt.dum im⸗
mutabunt᷑ in meliꝰcreature.Oe teꝛra etiã dicit᷑.j.ecẽs.
teꝛra ineternum ſtat.licʒ em̃ a coꝛruptibili foꝛma traſe⸗
at.ꝑmanebit tñ ſub incoꝛruptibili. oũt dicit᷑ de ma⸗

ri in Apoca.quod iam nõ eꝛit.dicẽduʒ ꝙ licet aqua ᷣm

ꝙ fluxibilis eſi ⁊ mutabilis traſeat.remaebit tñ ᷣm na⸗
turã ꝑſpicui ⁊ lucidi. He em̃ qualitates ↄgruẽt ⁊ coꝛpo⸗
ribo iam exiſtentibus incoꝛruptibilibus.¶ Ad auctoꝛi
tatẽ beati gregoꝛij.dicẽdum.qꝙ nõ omia ſuccedũt in nõ
eſſe.quia a bonitate creatoꝛis ↄſeruantur ⁊ ↄſeruabun⸗
tur ſicut dictum eſt. Et licet quedam dicantur eẽ pꝛope

nõ eẽ. ꝓpter quandam diſpoſitionem:nihilominus ta⸗

men permanẽt ꝓpter conditoꝛis bonitatem. ¶ Ad illud

dᷣo quod obijcitur de ſimilitudine generationis ⁊ coꝛru
ptionis ex vna paꝛte.⁊ creationis ⁊ mutationis omni⸗

no in nõ eſſe ex altera.Dicẽdum ꝙ nõ eſt ſimile.genera⸗
tio em̃ ⁊ coꝛruptio ſunt in materia foꝛmaꝛum ↄriarum

ſi
lne

a

geſig⸗
hoſkon
etadde
Aten
ninſes
Ge
ßisf,
t Unuta
nini
wolingf⸗
gd
rtsiß
nibpirs⸗
i,
nonget
utis an
Gtegcon
dſuapi
kyegenn
3,4
dopine
ſubſkan⸗
itſ⸗
Muneng
Ktinon
n non
opard
Ginata
otükn
bit ſſi
biltwen
14d
rtetoßia
jtho
nidonon
gatoeti
ͤfoeſer
göpoſt
Reſpoci
ia
diei
N hitu
t inor⸗
nuiftce
gepſe
inbmi
nerof
ſctigo⸗
eline⸗
hietkia
nebirga
tieſezte
Dumin
ki ecis
na träſe
gvafn
fmn
co
oucten
itinſ⸗
oken⸗
eipope
us ta⸗
goidoo
1Cr
gonnn
Cenerc⸗
ianun

tatẽ ex gra.cu

¶Oueſtio

ſiue ↄtraꝛioꝛum. que agunt ? patiunt᷑ adinuicem. ⁊ ꝓpt᷑

hoc quoꝝ eſi generatio.eoꝝ eſt coꝛruptio.⁊ vniꝰgenera
tio eſt alteriꝰ coꝛruptõ:nõ ſic aũt eſt de creatõe ⁊ muta-
tione in oĩno nõ eſſe. Ea em̃ que ð nibilo creant᷑.quedã
in eſſe a bonitate conditoꝛis conſeruantur.⁊ pꝛopter i⸗
moꝛtalitatis paꝛticipationem.

aꝛtũ quo querit᷑ vtꝝ deus poſſit cõ⸗

Oqu
ſit immutabilis 'ᷣm naturã. Quod vi⸗
det. Sicut em̃ potẽtia dei ↄfert ĩmutabili⸗
i indifferẽs ſit potẽtia.poteſt ↄferꝛe imu⸗
tabilitatẽ ex natura.4 Pꝛeterea queda res ĩ vltimo ſta⸗
tu ꝓducent᷑ ad ĩmutabilitatẽ. ſed indifferẽs ẽ potẽtie di⸗
uince.pꝛimꝰſtatꝰ⁊ vltimꝰ .ergo in pᷣmo ſtatu pt conferre
imuta bilitatẽ ennarc enake⸗ que ſunt de nihilo
ſũt mutabiles.ſed om̃e qð eſt a pᷣmo.Ael eſt a ſeipᷣo ſic
filiꝰ de ſubſtãtia pr̃is ⁊ lpũſſacti.vel eſt de nihilo:⁊ ſi eſt
de nihilo.eſt creatura.⁊ ita mutabilis.cũ ergo impoſſi⸗
bile ſit de ſua ſubſtãtia creaturã facere ſed de nihilo.er⸗
go impoſſibile eſt creature ex natura ſua ↄſeꝛre imutabi
litatẽ. ¶ Ao qð dicẽduʒ.ĩmutabilitas dꝛ duobo modis
vel remonẽdo actũ nõ eſt impoſſibile creaturã.vł remo
uẽdo potẽtiã. Sed remouẽdo actũ.nõ eſt impoſſibile cꝛe
aturãa eſſe iĩmu tabilẽ.⁊ potuiſſet creatoꝛ ↄtuliſſe creatu⸗
re:ſᷣm aũt ꝙ remouet potẽtiã ſiue poſſibilitatẽ.ſic nõ po
teſt de ſua ſubſtãtia ſibi diuerſum in ſubſtãtia ꝓducere.
ſic nõ pateſt oferꝛe incõmutabilitatẽ ex natura rei exiſtẽ
tis ex nihilo:nõ qꝛ nõ poſſit oĩpotens daꝛe incõmutabi
litatẽ nature.ſed nõ differẽti in ſba a ſe.ſiliꝰem̃ eſt incõ⸗
mutabilis natura quẽadmodũ pꝛ.⁊ ſimilit᷑ ſpũſſanctꝰ:
creatura vᷣo ex hoc ꝙ creatura.natura mutabil ẽ.nõ q̊
eſt capax ĩmutabilitatis m naturã. Incõmutabilitas
em̃ ſᷣm naturã idẽ eſt ꝙ ſubſtãtia ſᷣm ꝙ eſt dei.⁊ hec ẽ im
poſſibilis creature.¶ Ad obiectũ aũt dicẽdũ.q nõ eſt ſi
mile de incõmutabilitate ex gra ⁊ de illa que eſt ex na⸗
tura.iAã ꝙ dico ex natura ad creatũ inq;tũ creatũ refeꝛ
tur.vt ex ſe eẽt mutabile. aũt dẽ ex gra.refert᷑ ad do⸗
nũ ↄditoꝛis natuꝛe ſuꝑadditũ. Et iõ dicit damaſ.ꝙ ãge
lus ĩmoꝛtalis eſt.nõ natua ſed gr̃a.Et ſi dicat᷑.ꝙ ſicut
eternitas in qua creat᷑ ãgelus ⁊ aĩa rõnalis eſt ei natu
ralis.ita poſſet eẽ de imutabilitate ꝙ poſſet eẽ naturatł.
Rñdẽdũ ꝙ; eternitas illis attribuit.nõ qꝛ ñ poſſint ha
bere finẽ.ſed qꝛ nõ habebũt finẽ:nec aliꝗd eſt actiuũ in
illas res.ꝑ cuiꝰpotẽtiã poſſint deſtrui.ꝙ aliud ſit a ſub
ſtãtia gubernatoꝛis. Incõmutabilitas vᷣo ſic nõ ſe ht.ẽ
em̃ quedã incõmutabilitas liberi aꝛbitrij.que ſi eſſet in
illis creaturis nõ mererent᷑ bonũ aut malũ. Vñ poſita
libertate ad merẽdũ que ↄuenit creature rõnali.ↄgꝛuit
mutabilitas ⁊ ex alia ꝑte ſicut dictũ eſt eternitas: ⁊ ita
Fm eundẽ modũ ſũt eternitas ⁊ incõmutabilitas. ꝓut
vtrũq; eſt ꝓpiuʒ dei.¶ Ad illud vᷣo quod obijcit᷑ ꝙ pꝛimꝰ
ſtatꝰ⁊ vltimꝰſunt indifferẽtes potẽtie diuine. Reſpon⸗
dendũ ꝙ licʒ ex paꝛte potẽtie ſit indifferẽtia.ex ꝑte tamẽ
creature ad ipᷣam eſt differẽtia. Quod em̃ ha bet ex na⸗
tura.minꝰꝑfectũ eſt.qᷓ; quod habet ex dono nature ſuꝑ⸗
addito.Si vᷣo ↄiũgeret hec duo a pꝛincipio.dicerẽt᷑ ſᷣim
quendam modũ naturalia.q modo dicunt᷑ gratuita:et
Fm hũc modũ poſſet ĩmutabilitas naturalis.ſed ex paꝛ⸗
ticipatõe creature conuenire.¶ Conſideratio de eterni⸗
tate mundi.

Mueſtio decimaquaꝛta
eternitate mundi. ——r
anſeundum ad

conſiderationẽ de eternitate vł de tꝑali
tate mundi.circa quod hec ſunt querẽ⸗
da.4 Pꝛimo vtrum eternitas oueniat
mundo aut tꝑalitas. Scðdo queritur

feꝛre creature oimodã immutabilitatẽ.ſcʒ

97*%

xuy.

de coeuitate mundi ⁊ eoꝛum que erant pꝛimo creata in
mundo.ij Tercio ſi mundus incepit eſſe ſm ꝙ philoſo⸗
loquuntur de verbo incipiendi.

embꝛum pꝛimum

rea pꝛimũ ſic.bonitas dᷣi nũq; vacua cꝛe
dẽda eſt.ſed ab eterno fuit bonitas. ergo
ab eterno fuit mũdus. Itẽ voluntas dei
NVeterna ẽ.ſ̊ ſi noluit ab eterno facere mᷣm
voluit facẽ mm pꝰ.galiq̃ mutatõ videt᷑ eẽ volũtatis.
ſiẽ ẽ ĩ volũtate nr̃a.ſi volumꝰnos faceꝛe aliꝗd nũc.⁊ no⸗
luimꝰpꝛiꝰfacere.mutabi łvidet᷑ volũtas nra:ergo cũ vo

lũtas eiꝰſit ĩmutabilis.nõ aliqñ voluit facere mũdũ. et

aliqñ nõ.] Itẽ eſſentia dei fuit eterna ⁊ volũtas ei ſilłr:
aut nõ ſtatim mũdũ fecit aut fecit. Si ſtatim ab eter⸗
no fuit mũdꝰ.habet᷑ ꝓpoſitũ:ſi vᷣo nõ ſtatim. ergo pꝛior
erat vacatio q; oꝑatio:ergo potẽtia diuia exiuit ab otio
in actũ:ſed potẽtia que exit ab otio in actũ mutabilis ẽ
g potẽtia diuia mutabilis ẽ:ſed h̊ eſt impoſſibile.q̊ mũ⸗
dus fuit ab eterno. Itẽ creatio ẽ actio qua deꝰfecit mũ
dũ. vel alio noĩe nücupet᷑. Aut ergo deus fuit ſꝑ in illa
actione.aut ñ ſꝑ. Si ſꝑ fuit illa actio in deo.ſꝑ fuit mũ
dus.⁊ ita ab eterno. Si nõ ſꝑ in aliquo inſtanti erat di
cere.ꝙ actio illa infuit⁊ añ nõ infueꝛat.cum ergo de nõ
agente tũc fieret agens.tũc mutatio eꝛat.ſed deus eſt im
mutabilis ergo ⁊ eius actio immutabilis.ergo ſẽꝑ eꝛat
mũdus. Itezʒ Augu.in li.d ciui.dei.ſicut dĩũm deum
aliquãdo dñm nõ fuiſſe dicere nõ audeo.ita hoĩeʒ nunqᷓ
a natura fuiſſe:⁊ in quodam temꝑe pꝛimuʒz homieʒ crea
tuʒ fuiſſe dubitaꝛe nõ debeo:eꝛgo deꝰ ab eterno fuit dñs
deus.ſed dñs nõ dicit᷑ niſi alicuius rei dñs:ſed nõ ẽ ali
qua res cuius dicat᷑ dñs. niſi aut mundi. aut alicuius
paꝛtis mundi: ergo vel mundus vel aliqua ꝑs erat ab
eterno.reſpectu cuius dñs diceret᷑.¶ Itẽ ſit a nũc.in qͥ p
us erat mundus:aut illud nũc pꝛeceſſit aliud nũc.ant ñ
ſi aliud pᷣceſſit nũc.cum nũc ⁊ nũc nõ ſint ſine vaꝛia tiõe
aliqua vaꝛiatio pᷣceſſit mundum.ſed nulla vaꝛiatio pᷣceſ
ſit mundũ.ergo ante illud nõ erat aliud nũc:ergo erat
nũc eternitatis.ergo mundus fuit ab eterno. Iteʒ aut
deus potuit facere mundumab eterno.aut voluit ab et
no ⁊ nõ potuit.aut potnit ab eterno ⁊ nõ voluit.Si ab
eteꝛno voluit ⁊ potuit habet᷑ ꝓpoſituʒ.Si vo voluit ⁊ nõ
potuit impotẽs fuit.quod eſt impoſſibile:ſi ᷣo potuit ⁊
noluit.nõ ſũma bonitas in eo fuit.qð iterum eſt incõ⸗
ueniẽs:reſtat ergo ꝙ mũdus ab eterno fuit.¶ Itẽ deus
ab eterno fuit.rõne potẽtie ſapiẽtie ⁊ voluutatis.omni
moda cã ipius mũdi ſiue creature: cũ cauſa poſita po
nat᷑ effectꝰab eterno fuit mũdꝰſiue creata.¶. Stẽ creat᷑a
ſiue mũdus nõ ſemꝑ fuit.ergo mutatõe aliqua ꝓceſſit ĩ
eẽ.ſed illa mutatõ nõ eſt niſi creatura.ergo ad mũdũ ꝑ⸗/
tinet.ergo nõ ſꝑ fuit:mutatõe eꝛgo ꝓceſſit in eẽ ⁊ ſic ĩ in⸗
finitũ.ſed hoc eſt impoſſibile.eꝛgo mũdus ſꝑ fuit. Itẽ
iuũdꝰaꝛchetipꝰeſt.ad cuiꝰſimilitudinẽ factꝰẽ mũdꝰſen⸗
ſibilis. mũdus aut aꝛchetipꝰplenꝰeſt rõnibo eternis.q̃
ſufficiũt ad rõeʒ creaturaꝝ.ergo mũdꝰſenſibił ꝗ eſt cre⸗
atꝰſufficiẽtẽ habet cauſã ab eterno.cũ mũdꝰ aꝛchetipus
ſit eternꝰ.ergo mũdꝰſenſibił ẽ eteꝛnꝰ.¶¶ Itẽ aliqd ꝓcedit
ab eterno ꝗ eſt cõſubſtatiał illi a quo ꝓcedit.ſicut filius
ꝓcedit a pꝛe:⁊ aliqd ꝓcedit a re eterna.quod eſt diſtin⸗
ctum in ſubſtãtia ab illo 2 nõ eſt eternũ.ſicut generabi⸗
lia ⁊ coꝛporalia: cum ergo hec duo extrema ſint in vni/
nerſo.⁊ in oꝛdine vniuerſi nihil eſt incõpletum.duo aũt
cõtingit aſſignaꝛe mediavnum quoo eſtilli conſimile.
et non eternum. aliud quod eſt diuerſum et eternum:
erunt ergo illa duo media ſi non obuiet eis impoſſibili⸗
tas ratioms.ſed vnum eſt quod differt in ſubſtantia a
pꝛimo ⁊ ſic eternum.Si ergo nõ obuiet impoſſibilitas
rationis erit aliquid huiuſmodi. ſed tale non eſt niſi
mundus aut creatura aliqua mundi.ergo mundus vel
aliqua creatura mundi eſt eterna:et dico eternum non
ſine pꝛincipio cauſalitatis.ſed ſine pꝛincipio dura⸗

4

tionis. ¶ Item diuina bonitas maniſeſtatiua fuit ſui ĩ
ſumo ab eterno.̊ em̃ ẽ de natura boni vt ſe maifeſtet. et
ſũmi boni vt ſe ſũme maiſeſtet ⁊ eterni ſũmi boĩ vt ſe ſũ
me ab eterno maifeſtet. Si q̊ młtitudo creaturaꝝ facit
ad eiꝰ manifeſtatõz. debuit eẽ multitudo creaturaꝝ ab
eterno.⁊ ita mũdꝰ.⸗. Itẽ oĩs oꝑatoꝛ ꝑ volũtatẽ ⁊ ꝓpter
ſinẽ.ſi oꝑat᷑ in vna hoꝛa ⁊ nõ in alia.ſ̊ eſt ꝓpter ꝓbiben
tia vł er ꝑgeſaciẽtia:ſed de eſt oꝑatoꝛ ꝑ volũtatẽ ? ꝓpteꝛ
finẽ.nec bi/ phibitiua nec exꝑgefaciẽtia.̊ͥ ñ oꝑat᷑ in vna
boꝛa aliter ꝙᷓ in alia.vł in vna oꝑat᷑? in alia nõ opꝑat᷑:
cũ ergo oꝑat᷑ ſimilit oꝑabit᷑.ꝗ̊ nõ plus ẽ rõ qua ĩ vna qᷓ
in alia hoꝛa.qᷓ ab eterno opat. Itẽ ſilr ſe bns idẽ.ſem
ꝑ natũ eſt facere iq?:ſed deveſt ſimilit ſe hñs ſꝑ · ergo ſꝑ
facit idẽ ergo ⁊c. ¶ Cõtra.mundꝰrenonat᷑ in ꝑtibo ſuis
renouatio aũt ꝑtiũ dat intelligere renouatõʒ totiꝰ.ar⸗
boꝛ ei vna ſi ꝓcedit.ꝓcedit ab aꝛboꝛe alia.⁊ illa ab alia
ita aliqñ erit ſtatꝰ.qꝛ nõ eſt ad infinitũ ꝑuenire. Sed
eyñte ſtatu.illa aꝛboꝛ nõ ſe ꝓducit in eẽ ̊ habebit facto⸗
rẽ:eodẽ mõ eſt de alijs q̃ fiunt. Sicut ergo eſt renouatõ
in ꝑtibo.ita erit renouatõ in vniuerſo. Iẽ nõ eſt ꝓceſſꝰ
cauſaꝝ in infinitũ.ergo neceſſe ẽ in cã materiali ꝑueni⸗
re ad pmã cãm materialẽ:ſed illa nõ ꝓducit ſe in eẽ.nec
eſt de ſpa agẽtis.ergo nõ de aliquo.ergo ꝓcedit in eẽ pꝰ
pᷣnatõz ꝑfectã. ergo nõ eſt eternuũ.mundꝰergo nõ eſt eteꝛ
nꝰ. Itẽ ibe mũdi.vel ſunt ↄiũcte tm̃.vel ſepate tm.vel q̃
dã qñq; ↄiũcte qũq; ſeꝑate.Si tm̃ eẽnt ↄiũcte:ñ diuide⸗
rent᷑. Si aũt tm̃ diuiſe.nõ ↄiũgerent᷑.ergo aliqñ diuidũ
tur.aliqñ ↄiungũt᷑.ergo neceſſe eſt motoꝛẽ eẽ a quo iſta
fiãt.ſed motoꝛ ẽ añ motũ ᷣm ſubſtãtiã.ergo mũdꝰꝗ ẽ ex
rebo ſic ↄgregatis aut ſegregatis nõ ẽ ab eterno. Item
mundꝰaut bi eſſe ↄtingẽs aut neceſſaꝛiũ.Si ht᷑ neceſſaꝛi
um. nõ indiget alio vt ſit.⁊ ita eẽt creatoꝛ:ht ergo eẽ cõ⸗
tingẽs.ſed qð ht eſſe ↄtingẽs nõ eſt eternũ.ergo mundꝰ
nõ eſt eternꝰ. Itẽ ea que ſunt in mũdo oꝛdinant᷑ ad ali⸗
qð genꝰmotꝰ.ſed que oꝛdinant᷑ ad aliqð genꝰ motꝰ.re⸗
cipiũt innouatõz.ergo ea que ſunt in mũdo recipiũt re⸗
nonatõʒ:ergo mundꝰꝗ ex his ↄponit᷑.nõ ergo ẽ abeter⸗
no. Itẽ eternũ dꝛ qð nõ babet pꝛincipiũ duratõis.eꝛgo
nõ erat dicere nũc in quo pꝛiꝰfuit mũdꝰ.⁊ eſt ſũmere ali
ꝗqd qð pꝛimo fuit ⁊ nõ añ.ergo mund?ꝰ pᷣceſſit illud ſicut
eternitas pᷣcedit tpᷣus :nõ ergo deꝰ tm̃ pᷣcedit eternitate
res ↄditas. Itẽ motꝰ⁊ celũ ſunt coequa.ſed celũ fuit ſił

cũ mũdo ergo motꝰſił cũ mũdo. ſed motꝰfuit in nũc tẽ⸗

ꝑis.ergo mũdꝰ.Sed pus eſt nüc eternitatis q; nũc tꝑis
ergo mũdꝰpoſterioꝛ nũc eternitatis.ñ eꝛgo eternꝰ. SItẽ
nullũ ↄpoſitũ eſt nobiliꝰſuis ↄponẽtibo:ſed mũdꝰoponi⸗
tur ex rebo oditis ergo nõ eſt nobilioꝛ eis.Aut ergo cõ⸗
ponit᷑ ex rebo mutabilibo tm̃. aut rebo iĩmutabilibo tm̃.
aut ex iſtis ⁊ ex illis. Sed videmꝰquaſdã res in mũdo

eẽ mutabiles.nõ ergo ↄponit᷑ ex imutabilibo tm̃.reſtat

ergo altera duaꝝ differẽtiaꝝ.ergo mũdꝰ eſt mutabilis
ꝗ ↄponit᷑ ex illis.nõ ergo eſt eternꝰ. Itẽ mundꝰ ↄponit᷑
