ris. Vnde qꝛ licet grauitas leuitas rndeat vᷣtuti maioꝛi

7 minoꝛi no ſunt qualitates ſoꝛmales. nõ ſe hñt ↄſequẽ⸗
ter ad equalitatẽ vtutis elemẽtaꝛiũ.q penes q̃litates foꝛ

males attedunt᷑. ¶ Ad clarioꝛẽ agnitõem de equalitate

qualitatũ oſequẽtiũ ad qualitates elemẽtares ſcʒ graui

tatis 2 leuitatis. ꝛimo querit᷑ ſi erat in coꝛꝑe ade hIm
equalitatẽ vel no. Scdo dato ꝙ nõ que illarum pꝛedo⸗

minabatur in illo:

baber a Ho ſcz y ſaac in dictis vniuerſalibo.qued ſüt
que ponũtur ex materia cui dominatur elemẽta grauia
ſcʒ terꝛa 1 aqua.quedã que ↄponũtur ex materia cni d

minant᷑ elemeta leuia ſcʒ aer ⁊ ignis.quedã que ↄponũ

epaimoſicpt §. ſ.

lxxx.

tur er materia cui equalit᷑ dominãt᷑ quatpoꝛ elemẽta:et
hec ſunt equalit gꝛauia ⁊ leuia.ſᷣ duo pꝛims ſe habeẽt vt

ij. eſle em ex materia cui dominan

extrema reſpectu tere cuid
tur grauia. ee ex materia cui dominat leuia: ſunt extre
ma eiꝰqð eſt eẽ ex materia cui eq̃lit᷑ dom inãt᷑ grauia le
uia. Oue auũt ſunt hmoi eq̃lit ꝑticipat grauitate ⁊ leui⸗
tatẽ. illa auũt ↄplexio q̃ tenet poꝛtõeʒ 7 armoniã i ratõe

medij.melioꝛ è illa qᷓ tenet armoniã ? poꝛtõez in ratõe
extremi. Illa aũt qᷓ tenet ratõe medijeſt iſta qᷓ tenet eq⸗
litatem grauitatis 2 leuitatis vt piz ex dictis. igit᷑ cum
pꝛimi boiĩs erat ↄoplexio optima. erat in eqlitate graui⸗
nitatis ⁊ leuitatis. ¶ Item ratõ oditoõis coꝛpis ade fuit
bt obediret volũtati ratõnali aie eiuſdẽ. ⁊ ↄſequẽt cur⸗
ſu pñti finito pᷣmiaret᷑ ꝑpetuitate gle.ↄueniẽs ergo fuit
vt ſic eſſet conditũ ſiue diſpoſitũ in ↄditione. vt obedire
oſſet un ꝑio volũtatis iurta nutuʒ impantis voluntas
üt ratõnalis aie ẽ ꝗꝙ coꝛpꝰſibi ſubiectũ ſe moueat alcẽ⸗
dendoz teſcendẽdo. ⁊ no ſolũmodo q; grauit ßᷣ ꝙ erpe⸗
dite 7 agiliter ſe moueat a⁊ circũferat.⁊ ↄſimilit ſe habe
bat volutas ade.cũ ergo aĩa ade nõ determiĩate ſe babe⸗
bat ad imꝑandũ hoc vl illud ſᷣ ad impandũ in quadã ĩ⸗
differẽtia reſpectu vtriuſq; ↄueniens fuit vt coꝛpꝰeidita
diſpoſitu eſſet in oditõne vt ſe haberet in indifferẽtia adð
aſcendeduʒ 2 deſcẽdendũ.? ad traſſerẽduʒz ſe grauiteꝛ 2
agiliter. hoc eſſe nõ poſſet niſi in eo eſſet equalitas S.
uitatis? leuitatis.ergo ⁊c.¶ Cõtra pꝛietas leuis ẽ feꝛ
ri furſuʒ grauis deoꝛſuʒz. ſi & aliquid eq̃liter ꝑticipet ſ⸗
uitatẽ ? leuitatẽ.equalit trabit ſurſuʒ deoꝛſum. igit ſi
coꝛpꝰade fuiſſet tale:cuiꝰlocꝰfuiſſet neq; ſuꝛſuʒ neq; de⸗
oꝛſum.neq; ſi eſſet deoꝛſuz aſcendẽ poſſet ꝑ naturã.neq;
ſi ſurſuz deſceẽdere:qð incoueniẽs eſſet.nõ igit᷑ eq̃litateʒ
habebat guitatis leuitatis. 4 Pꝛetea. eqlitas gꝛ'auita
tis ⁊ leuitatis ſequit᷑ eq̃litatẽ molis.ſᷣ coꝛpꝰade nõ habe
bat eq̃litatẽ molis vt ſupꝛa oſtẽſuʒ ẽ.ꝙᷓ no habebat eqli⸗
tatẽ guitatis ⁊ leuitatis. 8 ↄcedimꝰdicẽtes ad pꝛi⸗
mũ. ꝙ eqlitas guitatis? leuitatis licet ponat quãdam
ratõeʒ medij.no tñ ponit illa armoniã 7 ratoeʒ medij qᷓ
eſt laudabilis ↄplexionis vel ↄmirtõis. qꝛ ponit eqlita
tem molis 2 ꝑↄſequẽs ĩpꝛopoꝛtõeʒ qualitatũ elemẽetari
um. Ande ratõ medij ↄſequẽs ad equalitatẽ grauitatis
leuitatis vituꝑabilis ẽ:illa aũt q eſt vᷣtutũ elemẽtariũ
bona ẽ ? laudabilis.x hec erat coꝛpis ade.4 Si ant q⸗
rit᷑ quõ pñt duo elemẽta domiari in aliqͥ ⁊ qᷓtuoꝛ ſic dic
yſaac.dicenduz qꝙ ille loquit᷑ de quitate? leuitate ſimn ꝗ
diſponũt ad motu vel lubtilitatẽ q ptz. dic em ſic. q cõ
onut ex materia cui quia domiant᷑ duo elementa inge
fũt illa qᷓ ſut ſtabilia.ſic arboꝛes herbe.q̃ ᷣo er mateꝛia
cui pᷣncipat᷑ ambo elemẽta leuia fint inde mobilia 1 mo
tu localia. ſic aialia a loco ĩ locũ mobilia: qᷓ aũt er mate
ria cui eq̃lit᷑t q̃tuoꝛ elemeta domiant᷑.? quia æ leuia omi
xtim fiũt aialia admouẽedũ dura ſicut teſtudines 2 ſilia
Ulnde ĩ teſſudine quoddã ſenſibile quoddaʒ inſenſibile
pabet᷑.vult ꝙᷓ bis obis determiare.in ꝗbo eſt maioꝛ apti
tudo ad motũ er dominio leuiũ. a in ꝗbo ad ſiabilitateʒ
ex dominio Fmnũ. in gbo m ꝑtes diuerſas ? aptitudo ad
motũ ⁊ ad eiꝰoſpoſitũ.vt teſtudines.q ſũt ſenſibiles ßIm
aliud? inſenſibiles 'm alind. m ꝗd hnt ſenſualitateʒ
ad motũ m ꝗd nequaꝙ;. Vnde nõ intelligẽduʒ elt. ꝙè in
aliquo coꝛꝑe domient᷑ qtuoꝛ elemẽta ſimplicit loquẽdo:
ſeð dic ꝙe in aliq̊ͥ duo domĩent᷑ com patiue in vna pte ſic
grauia in choncha teſiudis.a duo comꝑatiue ĩ alia ꝑte
ſicut leuia ĩ coꝛpe.ꝙ ̊ dicit duo domĩari: intelligit᷑ ↄpa

tine reſpectu alioꝝ duoꝝ.ꝙ dic q̃tuoꝛ domiari: intelli⸗
git ỹ̈tuz ad ptes diuerſas. vt duo intelligãt᷑ domiari in
vna pte magiſqᷓ alia duo.⁊ alia duo in alia ſimiliter.
4l Ad aliud dicẽdũ ꝙ nulla ratõe debuit coꝛpꝰ ade fieri
in tali eq̃litate ſcʒ guitatis? leuitatis.qꝛ boc nullo mo
poſſet eẽ niſli moruma eſſet ĩpꝛopoꝛtõ ⁊ pugna.ↄſequẽter

in ifo. ita aptitudo ꝓpinqua ad diſſolutoʒ q no ↄue⸗

niebat coꝛꝑi ꝑpetue duraturo. Pꝛeterea.ſi iſta eq̃ltitas

fniſſet in coꝛpe ade. induriſſet impotẽtiã ſiue difficulta⸗
teʒ marimã trãſſeredi ſe im imperiũ volũtatis.ĩmo in⸗
eptum eſſet oĩno ad motũ aĩaleʒ.qꝛ cũ motꝰ aĩalis effi⸗
ciat᷑ er influẽtia vᷣtutis aĩe in coꝛpꝰoꝛganiʒatũ.⁊ exiſtẽs
in debitis neruis ⁊ armonia ſᷣm ꝙ ↄgruit coꝛꝑi pꝑfectibi
li aĩa ratõnali.coꝛpꝰaũt exiſtẽs in equalitate p̃tacta vel
eſſet ineptũ ad oꝛganiʒatõeʒ debitã. vel ſi foꝛte diſtĩgue
ret᷑ ꝑ oꝛgana ꝓpter defectũ armonie.cuiꝰgra oꝛgana ha
bilia ſunt ad recipiẽduʒ virtutẽ influẽteʒ ab ip̃a anima.
oĩno eſſet ineptũ ad motũ hmõi.ſicut em puuli⸗ paliti
ci inepti ſunt ad motũ aĩaleʒ ꝓpter defectũ ex pte coꝛpo⸗
rũ. VUnde ẽ ꝙ virtꝰaĩe nõ habet effectũ talẽ in illis.ſimi⸗
liter aliud habẽs coꝛpus exiſtẽs in ꝓpoꝛtõe pᷣtacta ꝓpter
defectũ a ꝑte ipᷣius coꝛpis ineptũ eſſet ad motũ aialez
pter cauſaʒ pᷣtactã. ĩmo veriſimile ẽ ꝙ, tale coꝛpꝰ ineptũ
eſſet ad H̊ ꝙ ꝑficeret᷑ aia ratõnuli.cũ coꝛpꝰaptũ ad ſuſce
ptionẽ aĩie. debeat eſſe er q̃tuoꝛ elemẽtis mirtim in equa
litate pulchꝛioꝛe ⁊ ꝑfectioꝛe ⁊ vᷣtutibo neruis q̃ ſũt pul
chrioꝛes vᷣtutibo aĩaliũ vt habet᷑ a pho.⸗ Pꝛetea. mo⸗
tus aĩalis eſt q̃ſi mediꝰinter naturalẽ ⁊ violentũ.inmo
tu em̃ aĩali vterq; exercet᷑ rectiſicat᷑ vᷣtute aĩe ſiue potẽ
tiarũ aĩe.cũ ergo hmõi coꝛpꝰnõ eſſet mobile motu natu
rali quãtuʒz eſt de ſua natura.q; quantuʒ trarxiſſet ülud
grauitas ad motũ deoꝛſuʒ. tantũ traxiſſet illud leuitas
ad motũ ſuꝛſuʒ:impotẽs eſſet vel impeditũ ⁊ difficile ad
motũ talẽ vel talẽ. Añ ratõ illa ẽ magis ) ꝓpoſitũ ᷓ pꝛo
Ad exequẽduʒ aũt imperiũ volũtatis ratõnalis aſcedẽ⸗
doꝛ deſcẽdẽdo ſᷣm ꝙ viatoꝛi ↄgruebat. ſufficiebat ei po⸗
tẽtia mouẽdi motu aĩali.quoaduſq; merito hꝰerecutõ⸗
nis ꝑueniſſet ad ſtatũ głie.⁊ remũeratũ eſſet dote agili
tutis.cuiꝰvtute poteꝛit ſe trãſferꝛe qcũq; volueꝛit ipᷣa vo
lütas cuiuſmõi motꝰſiue trãſlatio illi ſtatui tm̃ ↄgruit.

Reſtat nqmirere §. .

vtrũ grauitas p̃domĩabat᷑ in coꝛpe ade vel leuttas.⁊ vi⸗
Atur ꝙ grauitas ſic̃ habet᷑ a pho.iiij metha.aĩalia cõ⸗
ſtant ex illis ꝑ p̃ᷣdominiũ in quibo habitãt ⁊ ex ꝗbonu⸗
triunt᷑. AUnde oĩa aĩalia ſunt ex grauibo elemẽtis ꝑ p̃do
miniũ que habitãt in tra.⁊ q in aqua ⸗ q̃ ex illis nutri⸗
unt᷑ ſcʒ ſicco treno ⁊ humido aqueo.ſᷣ coꝛpꝰ ade erat ha
bitaturũ in tra ⁊ nutriẽduʒ ex fructibo tre que erãt gra
uia ꝑ dominiũ. in eo habũdabat grauitas ꝑ p̃domini⸗
um que ẽ ꝓꝛietas grauis.¶: Iteʒ ̊ pbat᷑ ex motu eiuſ⸗
dem. motꝰem ſequit᷑ paãominãs.ᷣ ↄſtat ꝙ ſi ſurſum eſſet
eleuatũ.ſtatim poſt eiꝰconditõem ⁊ ſibi relictũ ceoꝛſum
deſcẽderet.ᷓ in illo grauitas p̃domĩabat᷑. ¶ Cõtra coꝛ
pus illud magis erat aptũ ⁊ diſpoſitũ ad agedum q; ad
patiẽduʒ.oĩno em erat indiſpoſitũ in ſtatu innocẽtie ad
patiẽduʒ. Elnde yſi.in li.de trini.Oum hõ in ꝑadiſo in
nocẽter viueret. ignis eũ nõ vreret nec aqua mergẽt nec
ſpinarũ aculei vulnerent.ſᷣ ex ꝓpꝛietatibo grauiũ hz eſſe
paſſio in coꝛpe.ex ꝓpꝛieratibo leuiũ habʒ eſſe actio in coꝛ

poꝛe. magis babuũdat ĩ illo gramtas qᷓ leuitas. O v⸗

tus ageẽdi ſit a ꝓpꝛietatibo leuiũ.patʒ aug. dicentẽ ſuꝑ
HGeñ.ad litte.li.v. Sicut deꝰoẽm creaturã.ſic aia omnẽ
creaturã coꝛpoꝛeã nature dignitate pcellit.ꝑ lucẽ tamen
⁊ aerẽ que in ipᷣo quoq; mũdo pcellentia ſunt coꝛpa ma
gis que habẽt faciẽdi pꝛeſtãtiaz ꝙᷓ faciẽdi coꝛpulẽtiazʒ. ſi⸗
cut humoꝛ ⁊ tfra tanqꝙ;ᷓ ꝑ ea que ſpũi ſilioꝛa ſunt coꝛpus

admiſtrat. ¶ Item coꝛpꝰade erat in cõuemiẽti ꝓPiqua

diſpoſitõne ad vitã. hec aũt diſ poſitõ fit maxima ꝑ cali

Dum ⁊ humidũ.caloꝛ em̃ z humoꝛ oiſi ponũt ad vitã ? il
lata in eſſe ↄſeruãt. VUnde vita ſtat pcalidũ ⁊ humidũ.qᷓ
in copꝑe ade erat dominiũ eoꝝ que dant caliditatẽ 2 hu
moꝛem vitalẽ. hic aũt ſunt elemẽta leuia.¶: Iteʒ natura
lucis maxime diſponit ad receptòeʒ vite.qꝛ ſᷣm Auicen
nam natura lucis eſt media ad vite ſuſceptõeʒ. coꝛpa
que magis naturãa lucis ꝑticipãt. cuiuſmõi ſũt elemẽta
in ꝗbo domĩat᷑ leuitas:erãt Pp̃dominiũ in illo coꝛpe qð
erat i ꝓpinqua diſpoſitõe ad vitã.¶. Itẽ eſt aliqð genus

aĩalis cuiꝰeẽ ⁊ actꝰſiue ꝑfectio eſt oĩno tpalis.vtpote cꝰ

elſſe determiatũ ẽ i coꝛꝑe ⁊ vita coꝛru ptibilis.tñ ex pᷣdo⸗
minio elemẽtoꝝ leuiũ bʒ ptateʒ efferẽdi ſe fra 7 trãl⸗

ferendi ſe ad loca celo ꝓpinquioꝛa.Eſt ⁊ aliud gen?aĩa⸗
lis cuiꝰeſſe ⁊ actꝰſiue ꝑfectõ nõ eſt oĩno tꝑalis ̊ qͥdãmo
d celeſtis. vtpute cuiꝰvita eſt ſpũalis quodãmodo⸗ in
coꝛruptibilis.vt hõ.⁊ maxime pᷣmꝰhõ pᷣeminebat. ergo

pꝛimꝰbõ alia nobilitate dignitate ratõe nobilitatis

eiꝰ dignitatis.dignꝰerat malſione celeſti ſ⸗ q in ſtatu in
nocẽtie.videt᷑ foꝛtioꝛi ratõe ꝙ debebat babere ptatem
eleuãdi ſe a tra ⁊ trãſferẽdi ſe ad loca celo ꝓpinquioꝛa.
bhoc aũt eſſe nõ poſſet niſi pᷣſomĩaret᷑ in illo leuitas gra
uitati ergo ⁊c. ¶ Ad hoc dicẽduʒ , in coꝛpe pꝛimi bo⸗
minis erat p̃qomĩatio ſimpler. quedã em̃ elemẽta pᷣdo⸗
mĩabant᷑ in illo qtuʒ ad molẽ.quedãa qtuʒ ad virtuteʒ.
ꝙtuʒ ad molẽ tra aqua:qᷓtuʒ ad virtutez aer? ignis.
grauitas ⁊ leuitas ↄſequẽtuꝛ molẽ ſiue naturã ꝓPpteꝛ qð
domia bat᷑ in illo grauitas ⁊ nõ leuitas.⸗. Rñdedũ ̊ ad
pᷣmuʒ obiectũ ꝙ ĩ illo coꝛꝑe ade habũdabãt coꝛꝑa leuia
7 p̃domĩabant᷑.nõ qtuʒ ad molẽ h̊ ꝙᷓtum ad virtutẽ. nec
Irter hoc ↄſequẽs eſt q in illo pᷣqdomĩabat᷑ leuitas. ſed

pꝓ elemẽta leuia ⁊ hboc qtuʒ ad pᷣdominiũ virtutis.gra⸗

uitas em ⁊ leuitas molẽ ſiue naturã elemẽtoꝝ comitã⸗
tur ⁊ pᷣdomiant᷑ in mixtis ſᷣm p̃dominiũ molis nõ autẽ
Fm pᷣdominiũ virtutis.¶ Ad aliud ſimilit dicenduz ꝗ⸗
in coꝛpꝑe ade hahũdabat caloꝛ ⁊ humoꝛ vitalis 2 pᷣdomi
nabant᷑ elemẽta a quibo ẽ caloꝛ? humoꝛ bmõi.nec tñ ſe
quitur ꝙ leuitas vt ex p̃dictis.Qota tñ bic ꝙ bᷣm phos
duplex eſt caliditas naturalis. vna elemẽtaris 7 iſta nõ
eſt mediũ ĩ ꝑticipatõe vite.Alia ẽ que reſultat er opoſi
tione elemẽtoꝝ adinuicẽ 2 ↄfractõne qualitatũ.ſicut ex

2zm irtõne elemẽtoꝝ reſultat mixtũ.⸗ Ad terciũ ptʒ re⸗

ſponſio ex dictis. ota tñ tripler ẽ lux. Pꝛima lux ce
leſtis cuiꝰẽ illa que ẽ ĩ coꝛꝑe celeſti. Alia ẽ ignea:⁊ nen
tra ſm ſui eſſentiã ẽ diſpoſita adſi uſceptõʒ vite. Tercia
eſt lux que oſiſtit in ↄmixtõe elemẽtoꝝ ꝓductoꝝ ad vl⸗
timã ſubtilitatẽ.⁊ hec lux ẽ diſpoſitiua ad vitã 7 vocat᷑
m phos ſpũs.¶ Ad quartũ dicẽdum ꝙ in illis aialibo
ſiue volucribo quibo data eſt virtꝰ offerẽdi ſe ad loca ce⸗
lo ꝓinquioꝛa.nõ p̃domiat᷑ leuitas grauitati. ſᷣ ecõuer⸗
ſo. Sed virtꝰleniũ elemẽtoꝝ in illis pdomĩabat᷑ ſicut in
hoĩe.quare illis data eſt ptas efferẽdi ſe ſic.ratõ eſt de⸗
claratõ diuĩe ſapiẽtie in cõueniẽti oꝛnatu aeris ſiue me
die regonis. Ratõ aũt quare habitatõ ſiue maſio bois
pꝛimi q;tum ad coꝛpꝰerat in tra. vtpote in quo maxime
grauitas p̃domĩabat᷑.ſimilit᷑ ⁊ alioꝝ:eſt declaratõ vir⸗
tutis diuine. ſcʒ ſapiẽtie.potẽtie ⁊ bonitatis. Sapiẽtie
in conditõne. potẽtie in refoꝛmatõe. bonitatis in renun
ciatõe.Sapiẽtie inq in ↄditõe:qꝛ deꝰ faciẽs illud ex ele
mẽtis grauibo ꝑ pᷣſdominiũ molis ꝓuidit illi de optima
ↄplerione.ſᷣm ꝙ ↄueniebat ꝑfectibili ꝑſectõe imꝑpetuũ

uratura. ſi ei eẽt ĩ illo leuitas p̃dominãs.neceſſario ha

bũdaſſet ĩ eo caloꝛ in tãta intpantia.q; ꝓximũ eẽt diſſo
lutõni.¶ã Pꝛetea.in refoꝛmatõe coꝛꝑis talis dotibo glie
oñdit᷑ maxima po/ẽtia dei.talis dico.i.in q domĩabat᷑ ꝑ
pᷣdominiũ elemẽtũ maxime graue.er qͥ erat otrariarum
diſpoſitõnũ ad ꝓpꝛietates dotũ in maxĩa diſtãtia ab il
lis.ex hoc em̃ ꝙ p̃domĩabat᷑ ĩ illo elemẽtũ maxĩe gꝛaue.
ſcʒ tra erat paſſibile.obſcurũ.groſſuʒ.⸗ ponderoſuʒz. et
minꝰagile ao motus diuerſos. quibo ſũt otraria.impaſ
ſibile.claruʒ.ſubtile.⁊ agile:cuiuſmõi fiet in reꝑatõne.
¶ Pꝛetea.ĩ remũeratõe coꝛꝑis talis ondebat᷑ bonitas
dei.ſ.iuſticie.⁊ ſic pᷣmꝰãgelꝰi: puꝛiate maxiĩe ↄditꝰ2 ſine
mole. merito elatõis deiectꝰẽ de celo empirꝛeo ad loca ĩ⸗
ferioꝛa iuſticia diuĩa.ita coꝛpꝰillð ĩ mole qui ↄditũ.ĩ re
mũeratõe obediẽtie ⁊ ſeruitij ſuo ↄditoꝛi in Juitate illa
exhibiti trãſferet᷑ ad locũ excelſuʒ ⁊ lumioſuʒ.⁊ eo ma⸗
gis cõgrue ⁊ iuſtiꝰ:qĩ uitate ĩ q ↄditũ erat put debuit
deo obediuit.Ex his ptʒ rñſio ad vltimo queſitũ.quia
illa que habent poteſtatem efferendi ſe ad loca celo pꝛo⸗

itn dco⸗
hemte,
zignis.
Mterqd
üze
alenia
tute ee
itng ſo
connti⸗
onte
niigen
ſcon
neelciſe
nſbes
niſno
ropeſ
eſieun
lipce
golne
11 e
Tani
goſt
forai
ſoliby
ce⸗
Mer⸗,
ntin
d⸗
eme
ois
grime
öir⸗
pine
epun
erde
hnne
eni
ohe
nſo⸗
E
Ntg
run
dbil
gbe⸗
e
pil
Ge⸗
ſ
15
je
1
4,
i
ia

pinquioꝛa.hoc nõ habẽt qꝛ in eis p̃domiat᷑ leuitas gra⸗
domiatur in homie. qre aũt in illis tñ pᷣdomiĩat᷑ ꝙ ſic ſe
poſſunt efferre ⁊ nõ in homiĩe.ratõ tacta eilt.
Equit de equ uſ⸗ int
mus hic de hmõi equalitate m ꝙ phi inten⸗
dut. que attendũt penes mẽſmꝛã elemẽtoꝝ cũ
ſuis quãtitatiboa qualitatibo in optima ꝓpoꝛtoe/quaʒ
ſcire ꝙ equale de quo mediciĩ ſuis inquiſitõibo tractãt.
re exiſtit equaliter.ſᷣ denoĩat᷑ a iuſticia in diniſione. 2 H5
eſt ꝙ ↄplexionatũ in pᷣmis attendit᷑ſiue ſit coꝛpꝰ totuzʒ
tim quãtitatibo mẽſura quã hũana natura babẽ debʒ
fm melioꝛẽ ꝓpoꝛtõis ⁊ diuiſiõis equitatẽ. Sʒ intẽdimꝰ

uitati:ß qꝛ vtꝰleuiũ pdomĩat᷑ ĩ illis otuti gꝛauiũ.ſicut pᷣ
debet habere natura bũana ð qua dicit Auicẽna debes
nõ eſt denoĩatũ ab equalitate ĩ qua equalitas cũ ponde⸗
ſiue ſit mẽbꝛuʒ vnũ.vt ſit in eo de eleinẽtis cũ ſuis q̃lita⸗
dte illa eq̃titate qᷓ fuit in coꝛpe ade: a diuina iuſticia ante

peĩm. querit᷑ ̊ pꝛimo de eq̃litate collata. Scðdᷣo de equa

Aitate eidẽ ſublata. Lercõ de eadem reſtituta. .
Dꝛimo queritr . j.
rat

ſi equalitas coꝛpis ade e .

ſie ei collata a diuina mſticia.
ꝙ ſic videt᷑. Dicit em̃ dyo.de diui.no.viij.c.Iuſticia de⸗
us velut oĩbo que ſunt ſm dignitatẽ diſtribuẽs laudat᷑.
7 menſuratõeʒ foꝛmã ⁊ oꝛdinatõneʒz ⁊ diſpoſitõneʒ ex
bac lr̃a ſumit᷑ in ſcolis hec ratõ. Juſticia eſt habitꝰeqli⸗
tatis diſtributoꝛiꝰ 2 dicit ibi abbas vertʒeleñ.deꝰ dicit
iuſticia tanꝙᷓ diſtribuẽs oĩbo. Fm ſinguloꝝ ↄgruentiaʒ
7 omẽſuratõeʒ 2 pulchritudinẽ a bona oꝛdinatõem.ſi g
diuina iuſticia eſt oim oꝛdinatõ ⁊ mẽſuratõ vt ex oꝛdia⸗
tione dyoni.ptʒ:igit᷑ menſuratõ ⁊ oꝛdinatõ equahita/
tis que fuit in coꝛpe ade.fuit a diuina iuſticia.¶ Item
dyoni. d diui.no.c.viij. diuina iuſticia ẽ ſm quã om̃is
equitas mẽeſurat᷑ ⁊ termiat᷑.⁊ ponit equalitatẽ ꝓ equali
tate.ſi &̊ om̃is equalitas mẽſurat᷑ a iuſticia diuina ⁊ eq̃
litas pᷣmi homis. Corra dyo. diui. no. c. viij. Diui
na iuſticia oĩa ab oĩbo clara a incõfuſa ſaluãs.vnicuiq;
cognata.oĩbo exiſtẽtibo donat ᷣm vniuſcuiuſq; exiſtẽtiũ
inſitã dignitatẽ abbas vertʒeleñ.ibidẽ. Juſticia diuina
ſingula a ſingulis incõmixta ⁊ incõſuſa ſaluat. Ex hoc

vbo dyoniſij duo vident᷑ ſcʒ q diuina iuſticia ſaluat ſin

gula a ſingulis ſine ↄmixtõne.⁊ ea q̃ donat:donat ſᷣm ꝙ
exigit dignitas rei cui dat.Ex pᷣmo videt᷑ ꝙ in coꝛꝑe p⸗
mi hoiĩs ſilꝛ neq; in aliquo alio ſit aliq̃ ↄmixtõ a diuina
iuſticia.Ex ſcdᷣo videt᷑ ꝙ cũ coꝛpꝰpᷣmi hoĩs añ conditõ⸗
nem nulliꝰeſſet dignitatis.⁊ ſic illiꝰdignitas nihil exige
bat:ꝙ a diuia iuſticia nihil ei donabat᷑. Itẽ alꝗd fieꝛi
te iuſticia dic debitũ fiendi.qð aũt mera liberalitate fit
nõ dicit᷑ fieri de iuſticia.igit᷑ cũ minꝰ recte diceret᷑ deum
aligd facere ex debito. 2 pᷣcipue quo ad illuo qð ex ſola
liberalitate eiꝰfactũ ẽ.ſic fuit coꝛpꝰade:nõ videt᷑ ꝙ debe
at dici aliꝗo ĩ illo factũ a diuĩa iuſticia.¶¶ IRẽ dyo.ĩ eo
dem. Diuina iuſticia 2 ſalꝰ oim laudat᷑.⁊ ꝓpꝛiã vniuſcu
iuſq; ⁊ purã ab alijs eẽntiã ⁊ oꝛdinẽ ſaluãs ⁊ cuſtodiẽs.
ex bhoc vᷣbo patʒ.ꝙ ꝓpꝛia q̃ reb creatis diſtribuit.in ſuo
oꝛdine ⁊? ᷣtute ſaluat.Si igit᷑ equalitas coꝛꝑis ade fuiſ
ſet a diuĩia iuſticia.eſſet ſaluata in ſuo oꝛdine ⁊ vᷣtute ab
eadẽ. igit᷑ ex quo nõ fuit ſaluata qð ptz ꝑ bhoc ꝙ neceſſe
erat ipᷣm diſſolui.relinquit᷑ ꝙ illa eqᷓlitas nõ fuit a diui
na iuſticia.¶ Itẽ idẽ in eodẽ. oꝑtet ſcire diuinã iuſticiã
in h̊ vere exiſtẽteʒ.qꝛ oĩbo diſtribuit ꝓpꝛia ſᷣm vniuſcuiꝰ
qʒ exiſtẽtiuʒ dignitatẽ.⁊ vniuſcuiuſq; naturã ĩ ꝓpꝛia ſal
uat oꝛdinatõe ⁊ vᷣtute. Ex q̊ ptʒ idem qð ſupꝛa.4.! Item
Dyoni.i eodẽ. Juſticia ſᷣm quã oĩs eꝗtas meſurat᷑ ⁊ oĩs
iniꝗtas ꝑ puatõeʒz ĩ ip̃ᷣis ſingulis eqtatis extmĩat᷑. Hic
ſumit᷑ eꝗtas 2 iniqtas ꝓ eq̃litate 2 ineq̃litate. Abbas in
ſticia ẽ ſᷣm quã oĩs eq̃litas mẽſurat᷑ a⁊ diffinit᷑ ⁊ oĩs ine⸗
qualitas q̃ puat dictã eq̃litatẽ a ſingulis extininat᷑.Ex

alitate a iuſticia. 2 nõ intendi⸗

lxxx.

his vᷣbis habet᷑ ꝙ dinĩa iuſticia extmiat᷑.ineq̃litas q̃ eſt
pᷣuatõ eq̃litatis q̃ ẽ a diuina iuſticia igit᷑ cũ ineq̃litatẽ q̃
fuit pᷣuatõ eqᷣlitatis qᷓ erat pmo coꝛꝑis ade nõ extmina⸗
uit bᷣ eſſe ꝓmiſit: videt᷑ ꝙ illa eqlitas nõ ſint a diuina in
ſticia. 4 Pꝛetea. põt queri quã ineqlitatẽ ſuſtinet diuia
iuſticia ĩ rebo ⁊ quã extmiat: Ad h̊ dicẽduʒ.·ꝙ illa eq̃li⸗
tas erat a diuia iuſticia.¶ Ad H̊ qð pᷣmo obijcit᷑ ꝙ diui
na iuſticia ſaluat ſingula 'm ↄmixtionẽ ⁊c. Dicẽdũ q ẽ
multiplex ↄmixtõ. Ana ẽ q ponit ofuſionẽ reꝝ qtum ad
dignitates eaꝝ. ⁊ pᷣtutes 1 oꝛdinẽ reꝝ auferẽs.quã po⸗
nunt illi ꝗ dicũt dũ debuiſſe illos ꝗ moꝛtales ſũt feciſ⸗

ſe imoꝛtales.⁊ eos ꝗ impfecti ſũt feciſſe ꝑfectos.⁊ eas ꝗ
habẽt libeꝝ arbitriu eligẽdi bonũ ? malũ: induxiſſe ne⸗

ceſſitatẽ faciẽdi bonũ.⁊ variabilibo ↄtuliſſe iuaria bili⸗

tatẽ. ⁊ ↄſilꝛ de alijs dignitatibo reꝝ ⁊ oꝛdinẽ ↄfundẽdo.

J hoc ẽ qð dicit dyoni.poſt detmĩatõeʒ ſiue diffinitõeʒ
diuine iuſticie ſubiũgẽs:etſi hic recte dicimꝰquicũq; di⸗
uinis maledicũt iuſticia eas latet ſuã iniuſticiã in aꝑto
oↄdẽpnãtes.aiũt em debẽ in eẽ moꝛtalibo ĩmoꝛtalitatẽ.et
im ꝑfectis ꝑfectõeʒ. ⁊ ꝑ ſeipᷣos motis naturã alterã mo⸗
uẽtẽ neceſſitatẽ ⁊ mutabilibo ĩmutabilitatẽ ? ꝑſectã po⸗
tentiã infirmis ? etna eẽ tꝑalia intrãſmutabilia natu

ra mobilia ⁊ tꝑales delicias etnas.⁊ oĩno q ſunt alioꝝ

alijs poꝛrigũt. Alia ẽ mixtio qᷓ ponit armoniã 2 poꝛto⸗
nem miſcibiliũ 'm tꝑamẽtuʒz ↄueniẽs natuꝛe mixti ꝓdu
cendi in eẽ. ex hmoi ↄueniẽtia miſcibiliũ.⁊ ſine hac mi⸗
xtione nõ ſaluat dinia iuſticia ſingula. ſ̊ potiꝰ mediate
hac ↄmixtõe ſaluat ⁊ ↄuat mixta in eẽ. Vñ dyo.de di⸗
ui.no.viij.c.ꝓcedũt ea q̃ ſũt indeficiẽtis vᷣtutis.⁊ ad ho
mines ⁊ ad atalia ⁊ plãtas ⁊ totã hoĩs natuꝛã.⁊ fiꝛmat
vnita ad ſui inuicẽ amicitiã ⁊ ↄmunionẽ.vnita at᷑ vocat
ea q̃ mixta ſũt ĩ aliq̃ͥ.q firmat ? ↄfoꝛtat vᷣtꝰ indeficiẽs að
amicitiã.qñ mẽſurate ⁊ mãſuetudie q̃daʒ vnita ſũt i to⸗
to. ñ expoſitoꝛ dꝰlargitur 2 ↄfoꝛtat ad amicitiã vni⸗
ta ⁊ ad ↄmunionẽ.i.ſemia oĩm ſeu elemẽta meſurate ad
collegiũ.parit incidẽtia ⁊ adinuicẽ mixta.i.inquan⸗
tia mẽſurate ⁊ maſuete ad vᷣtutẽ ðᷣducit ſenſibilia gignẽ
di. ſic ꝗ̊ duplex ẽ mixtio.vna quã nõ ſuſtinet diuia iuſti⸗
cia.alia quã ſaluat ⁊ ↄfoꝛtat qua ↄſeruãt᷑ mixta in eſſe.
4 Ad alið qð obijcit᷑ ꝙ ea q̃ dvonat.donat ᷣm exigẽtiam
rei dignitatis cui dat ⁊c. Dicẽdũ ꝙ in rebo ẽ duoↄſide⸗

rare ipaz ſubſtãtiã.⁊ eẽntialẽ ꝓꝛietatẽ:q̃ ſuba vtꝰrei hꝰ

ſpẽi diſtinguit᷑ a re alteri ſpẽi.ꝙ & dicit᷑ aligd dari rebo
a diuina iuſticia 'm vniuſcuiuſq; dignitatẽ: hoc intelli
gendũ ? qᷓtuʒ ad ꝗꝓpꝛietates eẽntiales ipᷣaꝝ reruʒ.ſm q̃s
oꝛdinẽ habẽt ⁊ virtutẽ. ſicut alia eſt virtus ⁊ oꝛdinatio
terꝛe.⁊ alia ignis.⁊ hoc eſt ex ꝓꝛietatibo eis datis ᷣm
oↄueniẽtiaʒ ſue ſpẽi. VUnde dare exiſtẽtiba ſm ſuã digni⸗
tatẽ.hocẽ dare illis ſm ↄueniẽtiã ſpẽrũ eoꝛũdeʒ. at᷑
intelligi habet qtuʒ ad hmõi ꝓpꝛietates.ptz ex vᷣbo ſupᷣ
dicto beati dyoni.qð c.oꝑtet ſcire diunina iuſticiã ĩ H ve
re exiſtlẽteʒ. ꝙ oibo retꝛibuit ꝓpꝛia ᷣm vniuſcuiuſq; exiſiẽ
tium dignitatẽ. vniuſcuiuſq; natura/ pꝛia ſaluat oꝛdi-
natõe 2 vᷣtute. MNota ꝙ dicit exiſtẽtiuʒ 2/ ꝛia.ex ꝗbo ptz
ꝙ intelligit de exiſtẽtibo 2 ꝓpꝛietatibo collatis ipᷣis exiſtẽ
tibo. 4 Ad aliud dicẽduʒz. ꝙ ſiẽ dicit Anſel. in. ꝓſologiõ
dvicit᷑ qñq; iuſtꝰ ᷣm ſe.qnq; ſᷣm nos. Scdᷣm ſe qũ nõ
eſt aliq̃ ratõ ex ꝑte eiꝰ.reſpectu cꝰdr̃ iuſte agẽ:ſᷣ ſolũ ra⸗

tio ẽ ↄdecẽtia ſue bonitatis. Scom nos qñ meritũ ex ꝑ⸗

te nr̃a hoc reꝗrit.Cũ ꝗ dicit᷑ aliquid fieri de iuſticia im
poꝛtat debitũ fiendi. Dicendũ ꝙ hoc veꝝ eſt qñ aliquio
dicit᷑ fieri de iuſticia 'm nos.nõ aũt qñ aliꝗd dicit᷑ fieri
cæ iuſticia ſᷣm deũ.niſi velimꝰextẽdẽ ꝙ dicit᷑ debitũ vt ſu
mat᷑ ꝓ decẽti.vt illud dicat᷑ de bitũ qð eſt decẽs.¶ Ad G̊
qð poſtea obijci.ꝙ ꝓpꝛia q̃ rebo creatis diſtribuit ĩ ſuo

oꝛdie ⁊ vᷣtute ſaluat ⁊c.dicẽdũ.q h̊ intelligi de illis qᷣ

virtꝰ oꝑatõ defmiat᷑ 'm legẽ nature.nõ de illis ꝗ ſubia
cent libero arbitrio.Illa em quoꝝ virtꝰ⁊ oꝑatõ m le⸗
gem natuꝛe detmiant᷑.ſm legẽ eis inditã in oꝑibus ſuis
progꝛediũt᷑. Vnde qꝛ nõ declinãt a lege indita quouſq;

ſua claudant᷑ ꝑiodo:influẽtia vᷣtutis pᷣme ſaluant᷑ in eẽ.
Aliter eſt de his q̃ ſubiacẽt libero arbitrio quorũ ptas
eſt declinãdi a lege eis indita.que cũ declinat a lege eis
indita:auertũt ſe a ſuo ↄditoꝛe ⁊ ſaluatoꝛe.vñ ĩſluẽtiaʒ
ab illo nõ recipiũt.pt᷑ qð neceſſario deficit ꝙ ĩ illis cõ
ditũ eſt. tale fuit coꝛpꝰade qð erat regendũ libero arbi⸗
trio.qð peccato ſui motoꝛis ⁊ ꝑfectõis excidit i defectũ
carẽtiã naturalis iuſticie. Vñ etiã illud quodãmodo
auerſuʒ a co nõ influebat vᷣtꝰdiuĩa ſaluãs qð ↄdiderat
in illo.ꝓter ꝙ defecerũt q̃ in eo ↄdita erãt.Auctoꝛ aũt
duos inſinuat intellectꝰðvᷣbi ꝓpoſiti.quoꝝ vnum ponit.
aliũ apꝛobat.In illo quẽ ponit.intelligit᷑ ſaluatõ qᷓẽtuʒ
ad eẽ rei.qtuʒ ad oꝛdinẽ.qtuʒ ad oꝑatõeʒ.qð ptʒ ex veꝛ
bis ipᷣius qᷓ ſunt bec.Diuina iuſticia ⁊ ſalꝰoĩm laudat᷑.
Apꝛia vniuſcuiuſq; ⁊ purã ab alijs eſſentiã ⁊ oꝛdinẽ ſal⸗
uans ? cuſtodiẽs.fetida purgãs.in oĩbo ꝓpꝛie actõis.et
ᷣm expoſitoꝛẽ ꝓpꝛiã actõeʒ nomĩat vniuſcuiuſq; exiſten
tiũ ſᷣm naturã ſpãleʒ motũ.neq; eĩ que angeloꝝ ſũt ho⸗
minibo ẽ poſſibile agẽ.aut q̃ ignis aque ⁊ ecõuerſo. In⸗
tellectꝰiſte pleniꝰ ptʒ ex ᷣbis abbatis dicẽtis.ipᷣa diuĩa
iuſticia recte etiã dici᷑ oĩm ſaluatõ inqꝙtuʒ ſaluat ⁊ cu⸗
ſtodit vniuſcuiuſq; ꝓpꝛiã ſubſlãtiam inde ſegregatã ab
alijs.ſiłʒ ⁊ cuiuſlibʒ rei oꝛdinẽ.⁊ in ſingulis rebo mũde
exiſtit ꝓꝛie oꝑatõis cauſa.⁊ notat ip̃aʒ mũdaʒ ſegrega
tionẽ.qñ nulla ẽ coĩcatio alienaꝝ ꝓpꝛietatũ.ſicut ignis
mũde ſegregatꝰẽ ab alijs elemẽtis.qꝛ nullũ illoꝝ coicat
cũ illo in eſſentialibo ꝓpꝛietatibo illiꝰnature nec ecõuer⸗
ſo. Aliꝰaũt ẽ intellectꝰquẽ aꝑꝓpꝛobat ſcʒ de ſaluatõe mo⸗
rali.ſcʒ qñ ſaluatoꝛ ſaluat a ſtatu deterioꝛi deducẽs ad
melioꝛẽ.Vñ dyoni.ſiꝗs ſaluteʒ laudauerit.⁊ ſic ex ma⸗
lis tãq; ꝑturiẽteʒ eripiẽteʒ oĩno ibi ⁊ bũc laudabilẽ lau⸗
datoꝛẽ largiſſime ſalutis accipiemꝰ. Abbas ſi deitas vo
cat᷑ ſaluatõ tanq ex ſtatu peioꝛi ad melioꝛẽ cũcta ſalua⸗
torie quoq; mõ deducens.nos hãc laudẽ digniſſime ſal⸗
natõis bñ recipimꝰ.¶ Ad h̊ qʒð obijcit᷑ poſtea ꝙ diuina
iuſticia exrmĩat᷑ ineq̃litas q̃ ẽ pꝛiuatõ eqͥlitatis ⁊c.dicẽ
dũ ꝙ iſta ext᷑mĩatõ ineq̃litatis ẽ ſaluatõ reꝝ ĩ intrãſmu

tabilitate ad alienas ꝓpꝛietates ⁊ oꝑatões.Vñ ſaluauit

ignẽ in tꝛãſmutabilitate ad alienas ꝓpꝛietates ⁊ oꝑatio
nes.ſ.aque ⁊ fre ⁊ hmõi. Vñ pauloante dẽ i eodẽ.⁊ hãc
pꝛimã ſaluatõeʒ totoꝝ rogabimꝰipᷣm diffinire ꝗ oĩa ĩ ſe
ipᷣis intranſmutabilia ⁊ foꝛtia õ̊ peioꝛa ſaluat.⁊ oĩa cu⸗
ſtodit nõ pugnãtia ⁊ nõ bellãtia ſingula ſuis ipᷣoꝝ ratõ
nibo oꝛnata.⁊ oẽm ineq̃litatẽ ⁊ alienã oꝑatõeʒ ex totis
ertmiat.⁊ ꝓpoꝛtões vniuſcuiuſq; ↄſtituit nõ valẽtes ca⸗
dẽ ad oria neq; traãſire.Hãc aũt ineq̃litatẽ extmiauit in
adã ſcʒ ſaluãs eũ in trãſmutabilitate ad alienas ꝓpꝛie⸗
tates 2 oꝑatões.4! Ao illð qð vltio q̃rit᷑.dicendũ ꝙ du⸗
plex ẽ ineqͥlitas.vna ẽ q̃ pꝛiuat᷑ oĩno.alia q̃ ſaluat᷑.Pri⸗
ma ẽ duplex ſcʒ pctm ĩ aiabo ⁊ ↄfuſio ĩ rebo.vtrãq; remo
uet dñs.pᷣmã ꝑ gtuitã miſcðiaʒ.ſcõaz ꝑ iuſticiaʒ ꝓuiſi⸗
uã ſcʒ/ ꝓuidẽdo ne ſubintraſſet vniuerſũ. Alia eſt ineq̃li
tas q̃ ſaluat᷑ ſcʒ vel differẽtia vniꝰtotiꝰad aliud totũ.vt
qũñ vnũ ẽ maiꝰaltero aut q̃ totũ ẽ maiꝰ ſua ꝑte.hãc eĩ in⸗
eqlitatẽ ſaluat diuia iuſticia ⁊ cuſtodit.ſic dic dyo.non
ꝑmittẽs turbari vniuerſitatẽ ↄmixtõe.⁊ h ẽ qð ſequit᷑ ⁊2
oẽm ineqlitatẽ ſi ꝗs accipiat differẽtias ĩ toto totoꝝ ad
tota.⁊ hmõi iuſticia ẽ ſeruatiua nõ ↄcedẽs ↄmixta tota
in totis facta tuꝛbari.cuſtodiẽs at̃ exiſtẽtia oĩia ſᷣm ſpẽs
vnũqðq; in q̃ vnũqðq; eẽ naturã hʒ.Ex hac ei ineq̃lita⸗
te oſiſtit pulchꝛitudo i vniuerſo ſic̃ tãgit ↄmẽtatoꝛ ſuꝑ.j
ca.ãgelice hierarchie vocãs eã vinificã.ↄtꝑantiã ꝓuiſo
rũ.Alia ẽ ineq̃litas ſiłꝛ quã ſaluat diuia iuſticia.q ẽ ma
nifeſtatiua ⁊ ↄmẽdatiua diuine iuſticie.⁊ illa ẽ in coꝛꝑe
hũano ⁊ fuit in coꝛꝑe ade poſt peccatũ Fᷣm ꝙ nõ ꝑꝓmiſit
us dedecus culpe ſine decoꝛe vindicte.

¶ Inſupqueritur S. ij.

vtꝝ a diuĩa iuſticia erat ſublata eq̃litas qͥlitatũi mixtox

in coꝛꝑe ade. ſic videt᷑.vt habet᷑ ab aug.in li.de ciui.

dei ſũma ſanitas erat ĩ coꝛꝑe ade añ pctm.ptꝰpct̃m ĩfir
mus effectꝰẽ.⁊ h̊ demerito pct᷑i.infirmitatẽ aũt ſeꝗt᷑ ĩeq̃⸗
litas qᷓlitatũ hmõi.ſeꝗt᷑ em̃ ſi coꝛpꝰaliqð infirmat᷑ ꝙ ĩ il
lo ſint qlitates mixtoꝝ ineqͥlitate ſubtracta.ꝗ̊ᷓ fuit a coꝛ⸗
poꝛe pᷣmi hoĩs eq̃litas phiſica ꝓpt᷑ pctm.ſ̊ om̃e qð red⸗
dit ꝓ meritis aut ſubtrabit᷑ ꝓ demeritis.iuſie reddit᷑ ⁊
ſubtrahit᷑:ꝗᷓ hec eq̃litas iuſte fuit illis ſubtracta ſiue ſub
lata. Yteꝝ iuſte fuit illis inflicta nccitas moꝛiẽdi ⁊ dilſ⸗
ſolutõis coꝛꝑalis.ad h̊ aũt ſegꝗt᷑ neceſſario ineq̃litas q̃li
tatũ pᷣdictoꝝ &̊ iuſte.ſ̊ ſi diuĩa iuſticia punita fuit neceſ
ſitate moꝛiẽdi ⁊ diſſolutõis coꝛꝑalis.qbo ãnexũ ẽ neceſ⸗
ſario ⁊ ↄſeq̃nt᷑ ſe habẽs carẽtia q̃litatis p̃dicte.ꝗ̊ ineq̃li⸗
tas fuit inflicta diuĩa iuſticia. IOtẽ pᷣmꝰhõ peccauit in
coꝛꝑe ⁊ ĩ aĩa.Diuĩa aũt iuſticia punitꝰ fuit ĩ aia diuiſio
ne ꝑtiũ ipᷣiꝰq̃ erat pugna q̃daʒ ĩ ipᷣa.ñ ſenſualitas cõ⸗
cupiſcit aduerſus ꝑtẽ ſuꝑioꝛẽ. videt᷑ a ſili ꝙ fuit puni⸗
tus diuĩa iuſticia ĩ coꝛꝑe diuiſiõe ꝑtiũ ipᷣiꝰq̃ erat pugna
in coꝛꝑe ipᷣo.hmõi aũt pugne cauſa ẽ ſublatõ eq̃litatis.
Cõtra ſublatõ ſiue ſubtractõ eq̃litatis non ẽ aliud qᷓ
Tefectꝰ eqᷓlitatis.ſubtrahẽ aũt eq̃litatẽ nõ ẽ alið q; defi⸗
cere ab illa.nõ eĩ dicit᷑ ad bonũ hmõi ſubtꝛactũ a deo vł
a diuĩa iuſticia.qꝛ deꝰ agat aliꝗd circa illð cui dꝛ ſubtꝛa
hi:h̊ᷣ qꝛ deficit ab illo. Sʒ qꝛ dic Anſel.de ↄceptu vᷣgis.
ca.v.deeſſe bonũ qð debʒ adeẽ nõ ẽ aliꝗd eẽ.g̊ hmõi de⸗
fectꝰboni nihil ẽ.ſᷣ om̃e qð ẽ a diuĩa iuſticia aliꝗd eſt.g
iſta ſublatõ nõ ẽ a diuia iuſticia.¶ Itẽ Anſel.Juſticia
oĩno nihil ẽ ſic̃ cecitas nõ em̃ aliud ẽ cecitas qᷓ; abſentia
viſus vbi debʒ eẽ.q̃ nõ magisẽ ĩ oculo vbi debʒ eẽ qᷓ ĩ li
no vbi nõ debʒ eẽ.a ſili ptʒ ꝙ ineq̃litas q̃litatũ nibil ẽ
G nõ fuit ĩ coꝛꝑe ade a diuĩa iuſticia.¶ Itẽ ĩ inflictõe iu
ſta alicꝰ.reqꝛit᷑ ꝙ aligd infligit᷑ ꝓpt aliꝗd.ſ̊ illa abſen
tia eq̃litatis vt tacta e nihil ẽ.neq; pctm ꝓgt᷑ qð dẽ fuiſſe
inflicta.ꝙ at perm nihil ſit habet᷑ ab Anſel.de ↄceptuð
ginis.dicit eĩ ſic.ꝙ iniuſticia nihil ẽ alið q; ablentia de
bite iuſticie.ſicẽ malũ nõ ẽ alið qᷓ abſentia debiti bomi de
eẽ vᷣo bonũ qð debʒ adeẽ.nõ ẽ aliꝗd eẽ.⁊ ex h̊ ↄcludit ipᷣe
ꝙ malũ ſiue pctm eẽ.nõ ẽ aliquid eẽ.⁊ ex h̊ ↄcludit᷑ idem
qð pꝛiꝰ.q¶] Itẽ põt queri vñ deſectꝰiſte ſiue abſentia erat
exqͥ nulla fiebat circa coꝛpꝰillð oꝑatõ a deo neq; ab alio
Item vigdet᷑ ꝗꝙ; iniuſte ſit coꝛpoꝛi illata hec inequali⸗
tas. Si em̃ lege naturali condita a diuma iuſticia.tene⸗
bant᷑ mẽbꝛa obedire volũtati illa mouẽti.ĩmo peccaret
oꝛdinẽ impoſitũ trãſgrediẽdi ſi nõ mouerent᷑ ao volun⸗
tatis nutũ. ergo iniuſte actũ eſi cũ coꝛꝑe inſligẽdo penã
illã que ẽ in ipo.vnde Anſel.in li. de ↄceptu vᷣgis.c.iiij.
de actõnibo volũtarijs ꝗᷓ iniuſte fiũt arguũt᷑ mẽbꝛa ⁊ ſen
ſus quibo fiũt.rñdere pnt.deꝰnos ⁊ ptatem q in nobis ẽ
ſu biecit volũtati. vt ad imperiũ eiꝰnõ poſſimꝰnõ moue⸗
re nos⁊2 facẽ qð vult.ĩmo illa mouet nos velut inſtru⸗
mẽta ſua ⁊ facit oꝑa q videmur facẽ.nec nos poſſumꝰ il
li ꝑ nos reſiſtẽ.nec oꝑa que facit pñt nõ fieri diuine legi
quã nobis deꝰ dedit.nec debemꝰnec poſſumꝰ nõ obedire
cũ illi obedimꝰdeo ꝗ nobis hãc dedit legẽ.obedimꝰꝗ̊ qd
peccãt mẽbꝛa vel ſenſus vel oꝑa q̃ deꝰillis oꝛdinanit.qc⸗
quid ꝙᷓ faciũt totũ imputãdũ ẽ volũtati.¶ Ad h dicẽdũ

ꝙ illa eq̃litas fuit ſublata a diuina iuſticia.¶ Ad illuo

qð pᷣmo obijeit᷑ in cõtrariuʒ.ſcʒ ꝙ defectꝰeq̃litatis nihil
eſt.̊ nõ eſt a ſũma iuſticia.Dicẽduʒ qꝙ deꝰ nõ ẽ ſolũmõ

caula reꝝ ↄditõis ſiue ꝓductõis in eſſe.ſ̊ cuſtodie eorũ

⁊ ſalutis.Vnde dyoni.de diui.no.iuina iuſticia ⁊ ſa
lus oĩm laudat᷑.eſſentiaʒ ⁊ oꝛdinẽ ſaluãs ⁊ cuſtodiẽs.qꝛ
ergo peccato ade exigẽte.nõ ſaluauit deꝰin illo eq̃litateʒ

illã. neceſſario defecit. Unde illo mõ loquẽdi quo ille di

citur ſubtrabẽ beneficiũ vel auferꝛe qui nõ pᷣſtat vt ſolet
dicit᷑ illa eq̃litas ſubtracta vel ſublata a deo.⁊ peccato
eius exigẽte dicit᷑ iuſte ſublata ſiue ſubtracta a diuia in
ſticia.Cu ergo dicit᷑ ꝙ illud qð eſt a diuina iuſticia ali
quid ẽ:dicendũ ꝙ qñq; dicit᷑ deꝰ agẽ de iuſticia.⁊ tuc ꝙ
ẽ diuĩa iuſticia aliqd ẽ.qñq; ceſſare ab actõe.⁊ tũc ꝙ di

uina iuſticia ẽ. defectꝰẽ ſiue carẽtia boni pᷣhabiti · ⁊ ſic ẽ

inti
egic
Khii
ltacon
43 lech⸗
tdcſte
ineſub
lirdi⸗
asi
itneerf
epecef⸗
guitin
iſio
is co,
puni⸗
ugna
latig.
9 Rfi⸗
No
ſobea
igis.
forde⸗
deſtg
ſi
ſenri
ißili
hibli
toͤeit
Abſen
fhile
puus
lad
u
ſe
en
ſgt
o
l⸗
ſe⸗

¶ Lneſtio

in caſu ꝓpoſito.qꝛem̃ deus ceſſauit ab actõe oſeruatõis
p̃habite eqlitatis in coꝛꝑe ade.illa defecit ſubſecuta ẽ
ineq̃litas ĩ illo.¶¶ Ex hoc ̊ ptzʒ rñſio ad aliud qð ſequit᷑

4l Ao ↄſequent᷑ queſitũ.q; illa abſẽtia eq̃litatis ⁊ defectꝰ

ꝓuenit ex ceſſatõe vᷣtutis diuĩe ab actõe ↄſeruatõis.nõ
ex hoc qð aliqd fecerit imo agẽdo reliquerit in coꝛꝑe il,
lo.⸗¶:. Ad terciũ dicendũ.q Anſel.de ↄcep.virgi.c. v. cet
minato. ꝙ pelm nibil eſt. ponit hãc queſtoeʒ.ſi petm m⸗
bil eſt. cur punit deꝰ hoĩez /ꝓ pcto. cũ ꝓ nibilo nemo pu⸗
niri debeat. ⁊ termĩat hãc queſtionẽ ſic.ꝙ licʒ nihil ſit
abſentia iuſticie 2 vbi dr eẽ.nõ tñ eſt pctm ⁊ vbi nõ dt eẽ
ſed ſolũ vbi dẽ eẽ pcrm. dicit hec dno.ſiue ↄcermi abſe⸗
tiã iuſticie vbi debet eẽ.vñ licʒ abſentia iuſticie nihil ſit
tñ debitũ hñdi illã aliquid ponit.Añ cum dñs nõ puni
at creaturas ꝓ abſentia iuſticie in quibo iuſticia eſſe nõ
tebet. ſed ſolũ illos in quibo debet eẽ:nõ ideo punit p ni
hilo.qꝛ punit ꝓ debito bñdi.cũ abſit qð adeſſe debet.di
cit aũt ſic.licet paꝛiter nihil ſit abſentia muſticie.⁊ vbi dĩ
eſſe iuſticia.⁊ vbi nõ debet eſſe.punit tñdeꝰ pctoꝛes nõ
ꝓ nihilo ſed ꝓpter aliꝗd.creaturas aut in quibo iuſticia
eẽ nõ debet.nõ punit ꝓ abſentia iuſticie.hoc eſt ꝓ nibilo
qꝛ nõ ẽaliu d qð ab illis exigat.nec oꝛdo ↄgruus vniuẽ⸗
ſitatis reꝝ hoc expoſtulat.ſic itaq; cũ punit deꝰ ꝓ peto
qð eſt abſentia debite iuſticie qᷓ nihil eſt.non oĩno punit
ꝓꝑ nihilo.⁊ veꝝ eſt qꝛ niſi ſit aliquid ꝓpter qð puniri d⸗
beat.oĩno nõ punit ꝓ nibilo. Ad vltimũ rñdet anſel.
eum nihil ſit pena alicui niſi qð eſt ð voluntatẽ.membꝛa
aũt vel ſenſus volũtatẽ non hnt.ſicut voluntas in coꝛꝑe
oꝑat᷑:ita ipᷣa in coꝛꝑe aut toꝛquet᷑ aut delectat᷑.punita gᷣ
erat volũtas ade in hoc defectu.qꝛ multiplices ⁊ frequẽ
tes ſuſtinuit ex hoc moleſtias.

1177

eſtat tercioinn· S.i

quirere vtꝝ illa equalitas diuina iuſticia ſublata ꝓpter
pet̃m fuit eidẽ reſtituta ꝑ gram.videt᷑ ꝙ ſic.ſi oꝑpoſituzʒ
eſt cauſa opoſiti.⁊ ꝓpoſitũ ẽ cauſa/poſiti.⁊ hoc eſt ↄoſo⸗
num omi equitati ⁊ iuſticie.& ſi auerſio a ſũme eq̃libet
ſcʒ tribo ꝑſonis ⁊ ſũme indiuiſibili ſcʒ diuĩa eẽntia.fuit
cã diuiſiõis ⁊ ineq̃litatis in coꝛꝑe ade.igit᷑ cõnerſio ad
idẽ ⁊ eadẽ ꝑ recuꝑatõʒ ge ſine ꝑ graʒ debuit eẽ cã eq̃li⸗
tatis reꝑate.ſicut ̊ auerſio iuſte fuit cã ineq̃litatis.⁊ cõ
uerſio iuſte fuit cã reꝑatõis eq̃litatis vel eẽ debuit.¶ Itẽ
iuſtũ ẽ teũ eẽ ſũme miſericoꝛdẽ ſiẽ ſũme bonũ.miſcdia eĩ
boĩtas ẽ. vñ anſel. õ miſericoꝛs es.qꝛ totꝰ ⁊ ſũme bonꝰ
es.iuſtũ ei ẽ ĩm eẽ ſũmũ ĩ oĩ bono.ſ̊ ſũma miſcðia eſt q̃
m aioꝛ excogitaꝛi nõ pt.ſicẽ ſũma bonitas ſũma potentia
ſũma ſapia.Seod ſi ga data de miſcðia. nõ eẽt oĩa reꝑa
ta ⁊ reſtituta q̃ ſũt amiſſa ꝑ pctẽm ð iuſtitia.poſſʒ maioꝛ
miſcdia excogitaꝛi.ſ.illa qua oĩa eẽnt reſtituta.igẽ miſe⸗
ricoꝛdia qua deũ hẽe iuſtũ fuit debuit fieri oim amiſſoꝝ
reꝑatõ.igit᷑ ⁊ eq̃litatis.ᷓ de iuſticia debuit eẽ illiꝰreꝑa⸗
tio.ql Ite math.viij.dimiſit eã febꝛis.⁊ ſurꝛexit ⁊ mini⸗

ſtrabat eis glo.ſanitas q̃ dat᷑ dñi imꝑio.tota ſim: redit.
ſeo ſanitas dabat᷑ ade in receptõe gẽe pꝰlapſũ.ꝗᷓ tota re⸗
Dijt.ſed añ lapſũ erat in coꝛꝑe eiꝰ ſũma ſanitas vt dicit

aug. ergo cũ ille redire nõ poſſet.nõ redijſet eqlitas pᷣdi
cta ⁊c̃. ¶ Cõtra.ſi pᷣmi ꝑentes nõ peccaſſẽt.ꝓpagata eſ
ſet natura hũana qtũ ad coꝛpꝰin illa integritate.in qua
odita fuit.⁊ ita eẽt ꝓpagata in iſta eq̃litate virtutũ elem̃⸗
tariũ in qua ↄchta fuit.⁊ hoc iuſtũ erat.qꝛ vt dicit Anſ⸗

el.ij.c. de ↄcep.virgi.tota hũana natura in illis erat.et
extra ipᷣos nihil erat.ſed q̃ rõe iuſtũ erat vt natura illa

eſſet ꝓpagata in ſua interitate ĩ qua erat. ⁊ iuſtũ erat vt
eẽt ꝓagata in illa coꝛruptõe ⁊ in equalitate in qua illa

erat.hoc ↄcludit Anſel.ij.c.de ↄcep.vir.dicẽs ſic.itaq;

ſi nõ peccaſſet qu alis facta eſt a deo talis ꝓagaret᷑ ita

poſt peccatũ qualẽ ſe poſt peccando fecit talis ꝓpagatur
⁊ ex hoc ptʒ.ꝙ illud qð fuit coꝛruptũ in coꝛꝑe pᷣmi hoĩs
n debuit repaꝛaꝛi.ſed ip̃a humana natura ſiue coꝛpoꝛea

in ſua coꝛruptõe/ ꝓpagaꝛi qð ↄcedimus.Pꝛeter hanc rõ⸗

lxxr.

