tempoꝛalẽ que in framea verſatili ſiue gladio deſignat᷑.
via ligni vite cuſtoditur.ſicut dicit augu.in li.cõtra ma
niche. Ael per plenitudineʒ ſcientie poteſt deſignari ꝑ⸗
fecta ſciẽtia ſᷣin quã debet dirigi moleſtiarũ tollerantia

¶ Lueſtio.cxxuj.de pecca⸗

ginali quid ſit.

pccto pꝛimoꝝ parẽtũ ⁊ penis ↄſequenti

bus ipᷣm: ↄſequẽter dicendũ eſt de pcto
oꝛiginali qð ex ipo ↄſequẽter traheba⸗

tur. 4 Circa vᷣo oꝛiginale petm hec q̃ri
Boſſunt. Pꝛio an ſit oꝛigiale pctm. Scðdo ꝗd ſit oꝛigiale
petm. Tercio q̃ eſt cã oꝛigialis pcti. Quarto q̃lit tradu
cat᷑ oꝛigiale pctm. Quinto in qͥ ſit. Sexto q̃lit traſit rea
tu ⁊ manet actu. Septio de ↄcupiſcẽtia que eſt ſequela
oꝛiginalis pcti. Octauo de vnitate oꝛiginalis peccati vł
multitudine.ono de quãtitate oꝛiginalis peccati.De

cimo de ena oꝛiginalis peccati. —
(Mlembꝛu primuũ H

R IZrca pmũ ſic ꝙ oꝛigiale pctm ñ ſit · pr oñ⸗
di ptꝰbaptiſmũ ꝗ delet culpã ⁊ pena nihil
dʒ rmanẽ oꝛigial pcti. ſi ãbo ↄiugati ba⸗

cia ca mis qꝗ ẽ liꝰpẽa.̊ oꝛigiale pctm ñ erit ĩ ꝓle.ex ꝑte
eĩ coꝛꝑis ñ videt᷑ habẽ cãʒ.nec ex ꝑte aĩe q̃ a do creata e
4 YHoꝛte diſtingueret aliquis q; dupler ẽ pena ſequens
origĩale peccatũ.pena ꝓmiouẽs:⁊ pena ſuffocãs.Pena

gnito tractatude

Aeizer ieis ñ erit culpa oꝛigial nec imũdi⸗

e v

nide
dgto
no

nio
tiat
Kin
bni
n
F
lli⸗
ad
li⸗
ine
bo⸗
e
vſ⸗
in
hei
enn
t.
be⸗
tis

— —

= = —

— ——M

—

¶ Lueſtio

ꝓmouẽs nõ remouet᷑ ꝑ baptiſmũ.pena vᷣo ſuffocans re

mouet᷑. Sed hoc nihil videt᷑ valere ad ꝓpoſituʒ. Si em̃
pena ſuffocans tollitur ꝑ baptiſinuʒ. maxime aut ſuffo⸗
cans debet dici ex qua tantũ malũ ſequit᷑.ſ.culpa oꝛigi⸗
nalis in pꝛolem. ex qua eſt carẽtia viſionis dei.illa eꝛgo
maxime tolletur ꝑ baptiſmuʒ. nõ ergo ſequit᷑ oꝛiginale
peccatum in pꝛole illa pena ablata in parentibo. 4 o
idem ſi oꝛiginale peccatũ eſt ce neceſſitate in pꝛole. vide
tur ꝙ nuptie nõ dicende ſunt bone.in ſacramẽto em̃ ma
trimoniali tria ſunt bona. fides.pꝛoles. a ſacramẽtum.
pꝛolem aũt de neceſſitate ſequit᷑ marimũ malũ videlicet
culpa oꝛiginalis. ergo ad nuptias conſequit᷑ de neceſſi⸗
tate marunũ malũ.ſed nibil ad qð conſequit᷑ maxunuʒ
malũ ſumpliciter dicendũ eſt bonũ. ergo mr̃imoniũ non

elſſet ſimpliciter bonũ.qdð cum ſit falſum. reſtat q id qð

te neceſſitate conſequit᷑ ad ipᷣm nõ eſt malũ.ſed hoc ap⸗
pellat᷑ oꝛiginale. ergo oꝛiginale nõ eſt malũ ſine peccatũ
4 Item ad idem biero. nõ eſt capitale vicij qð nõ eſt ca⸗

2◻

pitale virtutũ. oppoſita em ſunt nata fieri circa idem. S

ſiłꝛ ſi vnũ nõ eſt traducibile nec reliquũ.ſed virtꝰnõ tra

ducitur.ergo nec peccatũ. Seo oꝛiginale ꝑ traductionẽ
dicit᷑ elle oꝛiginale.ergo nõ eſt peccatum.4l Stem omne
agens nobiliꝰeſt patiẽte ſicut dicit angu.in.xij.ſuꝑ gen.
ad litt. ⁊ accipit᷑ ibi agene coĩter vt appellet᷑ ⁊ coꝛrũpẽs
agens. conſiat em̃ ꝙ nibil agit in aliud coꝛrũpẽdo ipᷣin
niſi potentiꝰipo. Silꝛ etiã aceipit᷑ hic patiẽs coĩter.non

ſolũ ꝓ patiẽte paſſione que eſt ꝑ abiectionẽ:ſed etiã paſ

ſione que eſt in recipiẽdo.nõ em loquit᷑ ibi augu.de paſ
ſione que fit ꝑ abiectioneʒ ſed de altera. Sed coꝛpꝰneq;ʒ
nobiliꝰneq; potentiꝰeſi aia. aĩa nõ coꝛrũpi?᷑ neq; patit
ab ißo coꝛꝑe.¶ Item nec a deo coꝛrũpit᷑ ſed cauẽduʒ eſt
em̃ vt dicit augu.ũ ponere cauſaʒ peccati vel ꝑ ſe vxłꝑ
accidẽs. iAec iteꝝ coꝛrũpit᷑ aĩia ꝑuuli a coꝛruptione aie
parẽtuʒz. cũ nõ ſint aĩe ex traduce ſicut coꝛꝑa.Qec a ſe⸗
ipᷣa põt dici ꝙ coꝛrũpit᷑.nihil em̃ ẽ cauſa coꝛruptõis ſui⸗
ipᷣiꝰ.ſic ̊ aĩa ꝑuuli coꝛꝑi ifuſa ex nulla ꝑte habet coꝛru
Frion?. Si
le nullo mõ põt dici pctẽm. ¶ Item mibil agẽs 'm quali⸗
tatem quã habet agit in alterũ.niſi inducẽdo talẽ quali
tatẽ q̃lẽ babet.ita vt nõ egrediat᷑ genꝰ.verbigra.ſi ignis
agat in ferrũ ᷣm caliditatẽ quã habet.nõ agit in ipo in
ducẽdo caliditatẽ alteri generis.ſed caliditatẽ generis
eiuſdẽ.ergo ſi caro coꝛrupta ſᷣm coꝛruptionẽ quã habet
aliquo mõ inducit coꝛruptionẽ in aĩa.nõ inducet coꝛru⸗
ptionẽ alteriꝰgeneris ſed eiuſdeʒ. Si ergo coꝛruptio in
carne fuit penalis tm̃ ⁊ nõ culpabilis.videt᷑ ꝙ ſi ab ipa
inducat᷑ coꝛruptio in aĩa. illa erit penalis tm ⁊ nõ cul⸗
pabilis.etſi hoc:redit ſemꝑ ꝙ nunqꝙᷓ erit oꝛigiale pecca⸗
tum. 4 Item ad idem.Lex tꝑalis tenet᷑ a lege eterna. et
iuſticia legis tꝑalis a iuſticia legis eteꝛne.ſed iniuſticia
legis tꝑalis non punitur aliquis ꝑſonaliter ꝓ peccato
parentũ.ergo ſi cum maioꝛi miſericoꝛdia eſt iuſticia le⸗
gis eterne q;ᷓ iuſticia tempoꝛalis.nunq; ſᷣm iuſticiam le⸗
gis eterne puniet᷑ aliquis ꝑſonaliter pꝛo culpa pꝛimorũ
parentuʒ.⁊ maxime eternaliter.ſed hoc eſſet ſi poneret᷑
oꝛiginale peccatũ: ip̃i em̃ dicit᷑ deberi ꝑpetua carentia
viſionis dei ̃m ꝙ hmõi.⁊ ita nõ debet poni peccatum
oꝛiginale. Aut ſi dicat᷑ q aliquis punit᷑ ex pena paren⸗
tum. videtur ꝙ ſaltem magis deberet pumiri pꝛo pecca⸗
tis ꝓrimoꝝ parentũ qᷓ; pꝛimoꝝ.¶ Item iuſlu eſt vt pe⸗
na ſuũ teneat actoꝛẽ.ſed ꝑuulus qui mõ naſcit᷑ nullius
peccati fuit actoꝛ ſed ſolũ pꝛimi parẽtes.ergo iſti nulla
pena debet᷑. ſi ergo illi reddit:imuſle agit᷑ cũ illo.. Pꝛe
terea quicqd fit de coꝛpibo. aia illius ꝑuuli nullo modo
fuit in prinis parentibo.ergo videt᷑ ꝙ nullo mõ deberet
puniri ex peccato eoꝝ quicꝗd fit de coꝛge ipius.Qð em̃
dicitur Exo.xx.Ego ſum dens ceus tuus foꝛtis zelotes
viſitans iniquitates patrũ in filios. hoc intelligit᷑ cum
filij imitant iniquitatem patruz.⁊ hoc patet ꝑ hoc ꝙ ibi

ſubiungit᷑. in terciã ⁊ quartã generatõneʒ coꝝ qni ode⸗

& perm eſt coꝛruptõ in aĩa.aꝓparet ꝙ oꝛigia⸗-

runt me. Si ergo ꝑuulus cum naſcit᷑ non imitat᷑ iniqui
tatem patris.nõ videt᷑ ꝙ debeat vindicari in ipo.⸗ Pꝛe
terea Eʒzech.xviij.omnes aĩe mee ſunt.vt aĩa patris:ita
aia filij mea eſi.aĩa que peccauerit ipᷣa moꝛiet᷑.filiꝰ nõ
poꝛtabit iniquitatẽ patris. Si ergo pᷣm decretũ iuſticie
legis eterne.nõ extendit᷑ pena vltra culpã. ſi filius non
poꝛtabit iniquitatẽ patris.ergo neq; quo ad penaʒ neq;
quo ad culpam tranſfundet᷑ oꝛiginale peccatũ in poſte⸗
ros.4 Item omnes peccauimꝰ in adam peccante.ergo
ſatiſfaciemꝰin adam ſatiſfaciente.cũ deus ſit ꝓnioꝛ ad
miſerenaũ qᷓ; ao puniendũ vel damnãduʒ. 4/ IStem ideo
peccauimꝰin adaʒ peccante quia in lumbis eius eramꝰ
ſed ſimiliter in ipo eramꝰſatiſfaciente.ergo in eo ſatiſfe⸗
cimus.l Item potẽtioꝛ eſt gratia ꝙᷓ peceatũ.ergo ſi pec
catum poterit omnes coꝛrũpere: ⁊ gratia ei data pote⸗
rit omnes lſaluare. ppoſitũ huiꝰ oſtendit᷑ multiplici
ter.pꝛimo ꝑ timoꝛeʒ beſtiarũ.timoꝛ em̃ homĩs ante pec
catum fuit ſuꝑ oĩa aĩalia ⁊ dominauit ſicut monſtrat᷑ in
gen. Dominamini piſcibo maris.⁊ iterũ adduxit ea ad
adam vt videret quid vocaret ea ⁊c. modo aũt econtra⸗
rio eſt.⁊ pᷣcipue timet homo ſerpẽtẽ quã eua nõ timuit.
Heñ.iij. Et vnde h̊ timoꝛ em̃ iſte omniuʒ eſt? pena eſt.
dicit em Tuliꝰ. ꝙ omniũ naturale eſt ergo pena iſta na
turalis eſt.ergo homo nõ eſt naturaliter pure innocens
aut de'iniuſtus eſt. quoniã ſine peccato punit innocẽtes
Si ergo deus iuſtus eſt peccatũ oꝛiginale eſt. Secun

do per doloꝛem mulierũ ꝑturientiũ.cuʒ ergo ommũ mu

lierũ ſit naturalis.eſt ergo ꝓ peccato oꝛiginali.4 Ter⸗
cio ꝑ mala que patiunt᷑ pueri:qui in actu nibil cõmiſe⸗
runt.patiunt᷑ tamen cõbuſtiones. febꝛes.variaſq; egri⸗

tudines. ⁊ iniuſtũ eſſet ſi ꝑ oĩa innocẽtes eſſent ꝑeccatũ

ergo pceſſit ĩ eis.ſed nõ actuale ergo oꝛiginale.¶ Quar⸗
to ꝓꝑ pugnã ſanctoꝝ quã habuerũt ↄtra malũ ↄcupiſcen
tie carnis.de qua aplus ad gal.v. Spũs cõcupiſcit ad⸗
uerſus carnẽ. hanc pugnã habent oẽs.⁊ hec pugna bo⸗

na ⁊ etiã in ſanctis gloꝛioſa.ſed nõ eſt ↄtra bonũ.ꝗᷓ con
tra malũ.eſt ergo malũ generale omniũ oꝛiginale pecca
tum. 4 Si dicat᷑ ↄcupiſcentia ↄtra quã pugnas eſſe bo⸗

num. audi ſalomonẽ icentẽ. fili poſt ↄcupiſcẽtias tuas
nõ eas.faciẽt em̃ te in gaudiũ inimicis tuis.ergo ſequẽ⸗

d cadis in abyſſuz peccati. malũ ergo eſt ↄcupiſcentia

carnis.. Quinto ꝑ circũciſionẽ yſaac qui ſiliꝰ fuit pꝛo⸗
miſſionis nõ naturalis. qꝛ ſterili patri ⁊ ſterili matri
Datꝰ eſt.⁊ tñ niſi circũciſus fuiſſet perijſſet.qꝛ a dno di⸗
ciũ erat geñ.xvij. Maſculꝰcuiꝰ p̃pucij caro circũciſa nõ
fuerit: pibit aĩa illa de ꝓło ſuo.led nõ niſi ꝑ pctẽm. ergo
peccatũ habebat yſaac tam ſancte natꝰ.ergo multoſoꝛ⸗
tius ⁊ nos. 4 Sexto ꝑ hoc ꝙ pꝛimi parẽtes fecerũt ſibi
perizomata Geñ.iij.? ꝑ boc ꝙ quedã mẽbꝛa dicunt᷑ pu⸗
Dibunda.ſed vnde hoc: nõ nili ꝓpter pcti coꝛruptõeʒ in
poꝛta oꝛiginis oꝑantẽ.¶ Auctoꝛitatibo multis illud ꝓ⸗
batur.iij.iohᷣ.iAſi qui renatꝰ fuerit ex aqua a ſpũſ.⁊c.

generaliter loquit᷑.ergo neminẽ excludit.ergo oẽs opoꝛ⸗

tet renaſci ergo ſpũaliter moꝛtui ſunt. Itẽ ad Ro.x.pꝛo
omnibo moꝛtuꝰergo oẽs moꝛtui ſunt ꝓ quiba moꝛtuꝰeſt
xp̃c. Item oẽs nati ſumꝰfilij ire.ephe.ij. ¶ Scðm hec g
ſi querit᷑ vtrũ peccatum oꝛiginale ſit:dicimꝰꝙ ſic.¶ Ad
obiecta aũt reſpõdemꝰ.⁊ pꝛimo ad pꝛimũ hoc mõ. Sci⸗/
mus em̃ ꝙ oꝛiginale culpe duplex fuit debita pena. vna
que eſt carentia viſionis dei.⁊ qꝛ hec nõ fuit ꝓmouẽs ſᷣ
ſuffocans ideo hoc remouet᷑ ĩ baptiſmo cũ culpa. Alia
vo pena fuit pꝛonitas ⁊ hec non fuit pena ſuffocans ſed
ꝓmouẽs illi cui infligebat᷑.⁊ ideo in baptiſmo nõ tollit
ſeo relinquit᷑ homini ad exercitiũ.ↄtra qð pugnãs exeꝛ
citatur ⁊ ꝓmouet᷑. etiã qð patet: quia ipi ſic exercitato
reddit᷑ coꝛona ꝓ certamine que aliter nõ redderet᷑ eidẽ.
ſicut dicit aplus.ij.ad Lhimo.ij.non coꝛonabit᷑ niſi ꝗ
legittime certauerit. Unde ⁊ ſi aliter fieret hõ beatus.

2 non certans ↄtra illam ꝓnitatẽ: nunqᷓ tñ redderet᷑ ei

coꝛona ꝓ certamine.qꝛ valde eſt ipi homini gloꝛioſum.

Si autẽ obijcit Julian?ꝰ ex hac pena neceſſario ſequũ
culpa.dicimꝰ ꝙ ſi hec pena oꝛdinat ad malũ:nõ tamẽ ad
malum culpe in eodem. ſed ſi ex ipa ſequit᷑ maluʒz culpe
hoc eſt in ipᷣa pꝛole.⁊ nõ in illo cuius eſt pena. Vnde cũ
in ipᷣo cuiꝰeſt pena oꝛdinet ad multipliceʒ fructũ.ſi ſub⸗
traheret᷑ illa pena.damnificaret᷑ in ſubtractione illius.
4 Ao ſcðo obiectuʒ dicimus.ꝙ etſi pꝛoles ſit bonũ ma
trimonij.⁊ pꝛolem comitetur malum peccati oꝛiginalis
non tamen ad nuptias dicendum eſt ſequi malum.⁊ B
quia aliunde eſt pꝛoles.aliunde aũt peccatum oꝛiginale
pꝛoles em̃ a deo eſt.peccatum autem a defectu vel caren
tia dbite iuſticie. nuptie autẽ oꝛdinantur ad pꝛolem ſi⸗
ue ad bonum pꝛolis.⁊ non ad defectum quod patet.Si
enim nunq; peccaſſet homo nibilominus eſſent nuptie ⁊
eſſet bonum pꝛolis.quẽadmodum ergo volens aliquis
facere pedem.non intendit ipᷣm facere claudũ. ꝓpter de⸗
bilitatem tamen virtutis accidit pedi ipᷣm eſſe clauduʒ.
cũ aliunde eſt pes.ſ.a facilitate.aliunde claudus videli
cet a defectu ſuo. ita eſt ex parte iſta ꝙ pꝛolis bono acci⸗
Dit illud malũ ⁊ ideo non eſt dicendũ illuo malum con⸗
ſequi ad nuptias.¶] Ad tercium dicendũ.concedo ꝙ ſi⸗
cut virtus non traducit᷑ ita neqʒ vicium q;tum ad idem⸗

ptitateʒ in numero.ſicut virtus iſta numero que fuit in

patre nunꝙ eſt in filio:ita vicium qð fuit in patre idem
numero nunꝙᷓ eſt in filio.quod patet remanente adhuc
oꝛiginale in patre cõuenit eſſe oꝛiginale in filio.tamẽ in
telligendũ eſt ꝙ differẽter eſt in bono ⁊ in malo. Honũ
em̃ non eſt in nobis a nobis.ſeda deo.⁊ etiam ĩmediate
ſine saliquo medio eſt a deo in quolibet in quo eſt.qð pa⸗
tet cum bonũ ſiue virtus nõ ſit in nobis niſi ꝑ gr̃e colla⸗

tionem.gratia autẽ cuiuſq; confert᷑.immediate confert

a deo.⁊ nõ vni per alteꝛũ.patet ꝙ bonũ nõ poteſt ab vno
in alterũ traduci.ſed malũ in nobis eſt a nobis ſuffici
ens cauſa mali:⁊ ideo magis fuit ratio traducendi qᷓtũ
ad malũ q; qdtum ad bonuzʒ. Ad aliud quod obijcit᷑ ꝙᷓ
agens ſemꝑ nobiliꝰeſt patiente.⁊ ſimilit᷑ ad aliud qᷓᷓ ni⸗
hil agens ᷣm aliquã qualitatẽ poteſt ageꝛe in alterũ.ni⸗
ſi inducendo ſile. ita vt cũ egrediat᷑. ergo patet quõ rñ⸗
dendũ eſt per pᷣdicta.neq; em eſt dicendũ ꝙ coꝛpꝰagatĩ
animã ꝗꝓpꝛie loquendo. neq; ſilłꝛ eſt dicendu ꝗꝙ coꝛuptio
que erat penalis in carne faciat coꝛruptioneʒ alteriꝰge⸗
neris.ſ.culpabilem in aĩa.qualiter autem ſentiendũ eſt
de his inferius declarabit.¶ Ad aliud quod obijcit᷑.q;
lex tꝑalis non punit aliquẽ ꝑſonaliter pꝛo peccato pa⸗
rentum. Reſpondemꝰ ꝙ in paruulo fuerunt duo.caro
anima.q;tum ad carnem ergo cum illã contraxerit ex
patre.⁊ aliquãdo fuerit caro patris.potuit puniri ꝓ de
licto patris iuſticia legis eterne. ſicut a lege tꝑali pote⸗
rat aliquis puniri in rebo in quibo debebat ſuccedeꝛe pa
tri.ſed ſicut nõ poterat puniri in ꝑſona ꝓpꝛia niſi ꝓpter
ꝓꝛiam culpaʒ:ita nec anima paruuli de beret puniri ni
ſi haberet culpam. Vnde ſᷣm augu.⁊ Anſel. concedimꝰ
ꝙ non punitur ꝑuulus ꝓ culpa patris.ſed ꝓ culpa ſua
Apꝛie loquendo.non em̃ dicit aplus ꝙ ſolum adam pec⸗
cauit.ſed dicit ꝙ om̃es peccauerũt in adam Ro.v.erat
em̃ in adam nõſolum voluntas huiꝰſingularis perſone
ſed voluntas vłlis nature.quo cadente a iuſticia oꝛigina
li. cecidit etiam quelibet voluntas ſuccedentium poſte⸗
rioꝛũ.caret em̃ voluntas cuiuſlibet illa rectitudine quã
habuiſſet ſi adam ſtetiſſet... Oꝛ etiam ſimiliter obijcit᷑.
ꝙ iunſtum eſt vt pena ſuum teneat actoꝛem. viſum ẽ quõ

rñdendum eſt.oſtenſum eſt eniʒ quõ ꝑnulus quilibet in

adam dicitur peccaſſe.¶ O autem ſimiliteꝛ obijcitur ꝙ;
illud Exo.xx. Ego ſum deus zelo.vin.⁊c.non intelligit
niſi cum iniquitates patrũ reꝑiunt᷑ in filijs. dicimus ꝗꝙ;
hoc eſt verum.ſed quod dici?᷑ poſtea ꝙ in ꝑuulo nõ erat
iniquitas. Reſpondemꝰꝑ interemptoneʒz. in ipſo em̃ eſt
culpa ſicut dictum eſt ante.¶ Similiter autem ad illud
quod obijcitur de Eʒech.xviij. filius non poꝛta.iniqui-
pa.neq; pa.iniqui.ſilij.concedimꝰ.q; etiã ꝗpꝛiã culpam

habet 2 ꝓ ꝓpꝛia culpa punit᷑.⁊ nõ ꝓ aliena ꝓpꝛie loquen
do. vnde ſi debet᷑ ei pena ꝓ peccato pꝛimoꝝ paꝛen.nõ de⸗
betur ei pena ꝓ peccato queʒ fecerat hec ꝑſona inqtum
bec. ſed ꝓ peccato qð fecit inq;tum erat habens vniuer⸗
ſalem naturã.⁊ inqtum erat pꝛincipiũ reſpectu omniũ
inqᷓtum erat habens virtutẽ conſeruãdi generalit᷑ oꝛi⸗
ginalem iuſticiam ⁊ in poſteris ſi ſtetiſſet.Ex quo appa⸗
ret ſilꝛ ꝙ querit᷑ poſtea. Si hec aĩa nullo mõ erat in pa⸗
rentibo.quõ peccauit in illis.aut quõ punit᷑ ꝓpter illos
dicimꝰem q; ſi hec aĩa non erat in aĩa pꝛimi parẽtis ſᷣm
ꝙ ipſe erat hec ꝑſona ſingularis.erat tamen ibi nihilo⸗
minus ratione nature vlis quodãmodo.⁊ Fm aliquos
modos qui pꝛius expoſiti ſunt.ita tamen vt non intelli
gatur aĩa ꝑuuloꝝ educi ꝑ ꝓpagationẽ vel ꝑ generationz
in eſſe a parẽtibo. his etiã que dicta ſunt põt vide
ri quoddam ꝙ poſſet queri videlicet.cum aĩa vnit᷑ carni
puuli in ipᷣa vnione.vtrũ vniatur ſᷣm ſe:aut ſᷣm ſuas po
tentias.aut quõ:ſicut em põt haberi ex pᷣdictis dicimꝰ
ꝙ nõſolum ᷣm ſe.ſed ratione potentiaꝝ ſuaꝝ appetebat
vniri.ſed iſta aꝓpetitiua nõ eſt intelligenda ſpalis appeti
tiua vniuſcuiuſq; vis reſpectu ꝓpꝛij actus.ſicut iraſcibi⸗
lis ad iraſcenduũ.⁊ cõcupiſcibilis ad concupiſcenduʒ ⁊
ſic de alijs.ſed erat generalis aꝓpetitiua appetens vniri
coꝛpoꝛi: ſicut coꝛpus habebat appetitiuã qua apꝓpetebat
aie vniri.4 ¶Ao illud vᷣo quod obijcit᷑ ꝙ omnes ſatiſfeci
mus in adam ſatiſſaciente. Rñdet᷑ ꝙ non eſt ſile.ã cũ
peccatũ ſit a ſolo arbitrio peccatũ eſt a natura ⁊ in natu
ra.⁊ ideo ꝓpagatur.gratia vᷣo licet ſit in natura tñ nõ a

natura ſed a deo ſolũ.⁊ ideo ꝓpagari nõ põt.4 Et ad il

lud quod obijcit᷑ deus eſt pꝛonioꝛ ad miſerendũ q; ⁊c.di
cendũ ꝙ peccatũ oꝛiginale non eſt a deo actoꝛe in nobis
inꝗtum peccatuzʒ. vnde qð trãfundat᷑ oꝛiginale nõ eſt a
cæo ſicut gra.ſicut poſtea patebit.( Ad aliud vo dicen⸗
dum. ꝙ ſi notet᷑ cã pᷣciſa hec ẽ falſa.qꝛ eꝛamꝰin lũbis ade
ipᷣo peccãte ideo peccauimꝰ.qꝛ ⁊ xpᷣc in lumbis eiꝰ erat
nõ tñ in eo peccauit.duo em̃ occurrunt quatenꝰ ↄcedat᷑
ꝙ adã peccate peccauimꝰ:qꝛ fuimꝰ in eo potẽtia materi
ali 2 potẽtia naſcendi ſᷣm ↄcupiſcẽtiã.pꝛimo mõ tm̃ fuit
xpᷣc in adã.nos autẽ vtroq; mõ.4! Ad vltimũ qð obijcit
plus poſſe gr̃am ⁊c. Rñdet᷑ ꝙ duplerx eſt cã q̃re gra ade
nõ remouit oꝛiginale vna ẽ qꝛ faciliꝰẽ coꝛrũꝑe q; reedifi
care deſtruere ꝙ ↄſtruere. Scðaeſt. qꝛ ex ſentẽtia diuĩa
lata ſuꝑ adam ⁊ totã poſteritatẽ.adheſit coꝛruptio hu⸗
mano generi quã ſentẽtiã gra delere nõ potuit data ali⸗
cui puro bomiĩ.ſ̊ data xpᷣo ꝗ erat deꝰ hõ. Si em̃ ꝑ gra⸗
tiam datam pꝛimis parentibo deleta eſſet: iam nõ man⸗
ſiſſet iuſticia diuine vltionis lata in tantà poſteritateʒ.
⁊ita iuſticia diuina quo ad hoc euacuaretur.quod ẽ in⸗
conueniens. miſericoꝛdia em̃ etſi temperet iuſticiam nõ
tamen eam euacuat.

embꝛum ſecungdum

cundo querit᷑ ꝗo ſit petm oꝛigiale.⁊ pꝛi
mo vtx ſit culpa tm̃.aut pena tm.aut vtꝛeũ
q;aut neutrũ.Scðo ſi eſt culpa vtꝝ ſit vo
luũtariũ vel nõ. Lercõ qꝛ ponũt᷑ qda rões
oꝛigĩalis q̃liter intelligant᷑? inter ſe differãt. Quaꝛto ſi

—

peĩm Art ẽ pena.vtꝝ ſᷣm carentiã diuine iuſticie.

rticulus pꝛmus

D pꝛimuʒ ſic videt᷑ ꝙ nec ſit culpa nec pena.
per hoc ꝙ dicit᷑.ij. li.ſen. diſ. xxx. ca.ꝙ diligẽ⸗
ter quidâ dicebant ipᷣm oꝛiginale nec eſſe cul
am nec pẽhã ſeo tmmodo reatũ.i.debitũ vel obnoxieta
tem qua obnoxrij ⁊ addicti ſumꝰ pene tꝑali? eterne pro
peccato pꝛimi parentis. Ratio autem iſtoꝛum ſumebat᷑
ex ſimilitudine legis tempoꝛalis ad legem eternam.Si
enim in crimine leſe maieſtatis ſᷣm legem tempoꝛaleʒ et
ſi non peccauerunt filij ſunt tamẽ obnoxij pene ꝓ delicto
parentũ. videt᷑ ſilꝛ ꝙ ſi peccatum ade fuit quaſi crimen

hey⸗

r⸗
a
08

lo⸗
os
elli
ne
de

*

Lueſtio

leſe maieſtatis in eo ꝙ, vſurpare voluit ſimilitudinem
deitatis.ꝙ ꝓ pcto eius ᷣm legem eternam teneant᷑ ꝑuuli
obnoxij pene.etiam ſine culpa ſua.⁊ hanc obnoxietatem
appellant ipſi oꝛiginale.ſm iſtos non eſt oꝛiginale cul⸗
pa.qꝛ culpa fuit in ſolo adam. neq; pena eſi ̊ tm obli⸗
gatio ad penam. Contra iſtos autem obcit᷑ ꝑ auetoꝛi⸗

tatem Aug.in li.v.rñſionum Pelagium.⁊ celeſtinum

q dicebant.ꝙ pctm non tranſit niſi in imitatoꝛes paren
tum. vnde ſi in ꝑuulis remaneret aliꝗd ptꝰ parentes.di⸗
cebant illud eſſe tm̃ penam ⁊ non culpam anteꝙᷓ actna⸗
liter peccarent.querit ꝗ̊ Uug.ſᷣm quem modum ptranſi⸗
uit ſnia in illos in quos non ꝑtranſibit culpa. miſi foꝛte
Fm nos iniuſtꝰ ſit deus ꝗ expertes delicti illoꝝ paſſus ẽ
nos pene vinculo obligari.ex q̃ auctoꝛitate apꝓparet aꝑte
ꝙ non ſolum in oꝛiginali ponenda eſt pena h̊ etiam cul⸗
pa. eèE autem vtrunq; ſit in ipſo oꝛiginali.ſ.⁊ pena ⁊
culpa.oñdit᷑ hoc modo põ. Menedixiſti domine terram
tuam ſuꝑ illum locum. aut extendes iram tuam. glo.
omnes traximus ab eo penam culpam. q ſi qð ↄhimꝰ
a pᷣmo ꝑente oꝛiginale eſt. in oꝛiginali eſt pena ⁊ culpa.
4 Item Ambꝛo. icium naturam ledit. culpa deum of⸗
fendit.ſ̊ oꝛiginale deum offendit.qð patet ꝑ hoc.ꝙ ipſi
debet᷑ carentia viſionis dei. Item naturam ledit hq̊ ma
nifeſtum eſt.tum er ꝑte coꝛꝑis tũ ex ꝑte anime erit. oꝛi⸗
ginale hñs ⁊ culpam? vicium.vicium autem ibi appella
tur pena.qð em̃ ledit ⁊ viciat naturam pena eſt.¶ Item
Aug.inter apoſtaſiam pᷣmnam ⁊ penam gehenne. media
2 pcta ſunt ⁊ pene.ſ̊ oꝛiginale medium eſt inter pꝛimam
apoſtaſiam ⁊ petm pᷣmi hominis:⁊ vltimam penam ge⸗
henne ⁊ natura ⁊ temꝑe.qð patet. niſi em̃ fuiſſet pꝛima
apoſtaſia.non fuiſſet oꝛiginale ſecutum in ꝑpuulis. Itẽ
ꝑuulis decedentibo non redderet᷑ gehenna niſi oꝛiginale
pceſſiſſet in illis. In oꝛiginali ̊ eſt pena ⁊ culpa.¶ Si
autem hoc ↄcedat᷑. oñdit᷑ ꝙ eſt pena tm̃. ꝑ auto.Aug.de
vᷣbis apli quaʒ ponit mgr in.ij.ſen.di.xxx.c.in nomine.
vult em ibi dicẽ ꝙ oꝛiginale dẽ ↄcupia ſiue vicium quod
paruulum habilem facit ↄcupiſcere ⁊ adultum etiam cõ
cupiſcentem reddit.ſᷣm ꝙ tale eſt: non niſi pena eſt ⁊2 nõ
culpa.qð patet.qꝛ ptꝰ baptiſmum remanet.non remane
ret autem ſi eſſet culpa.q̊ᷓ oꝛiginale erit tm̃ pena.⸗¶ Item
diẽ hug.hoc vicium oꝛiginis humane duplici coꝛruptõ⸗
ne naturam inficit.ignoꝛantia mentem: ⁊ ↄcupia carnẽ.
Et ptꝰ ſubiungit.ſi querit᷑ qꝗd ſit oꝛiginale pctm in nobᷣ.
intelligit᷑ coꝛruptio ſine vicium qð naſcendo himus ꝑ
ignoꝛantiam in mente:⁊ ꝑↄcupiaʒ in carne.ſᷣ hec coꝛru⸗
ptio q̃ ꝛtrahit᷑ ꝑ ignoꝛantiam ⁊ ↄcupĩam non eſt niſi pe⸗
na.q̊ oꝛiginale pctmn tm̃ eſt pena. YItem. v. ad Ro. ſuꝑ
illud. Sic̃ per vnum hominem.glo.Adam pᷣter imitatõ
nis exemplum occulta tabe carnalis ↄcupie tabeficauit
in ſe omnes de ſua ſtirpe vẽturos.ſ̊ hec carnalis ↄcupia
nonẽ niſi pena.ꝗ oꝛiginale eſt tĩ pena. * autem ſit

culpa. videt᷑ per hoc ꝙ diẽ Augꝰ.ad valertum. Qullum

petm ꝑuuli in ſua vita ↄmiſerunt ꝓpꝛium. remanet Soꝛi
ginale ꝑquod ſub dyaboli pfate captiui ſunt: niſi laua⸗
cro regenerationis ⁊ xpᷣi ſanguinis redimunt᷑. Hoc eti⸗
am hð.j.apoc. Qui dilexit nos ⁊ lauit nos a pctis nr̃is
in ſanguine ſuo.̊ lauacx ſiue lotio dẽ eſſe a culpa.q oꝛi⸗
ginale pctm eſi a culpa.¶ Item Aung. ad Alalerium. per
vnius hominis voluntatem malam omnes in eo pecca⸗
nerunt. qñ omnes ille vnus fuerunt. de quo pena ſin⸗
guli pctm oꝛiginale traxerunt.¶ Item in li. retrac. in pꝛi
mis hominibo natura humana peccauit ac ꝑ hoc natu⸗
re humane nulla nocuerũt peccata niſi ſua.⁊ loquit᷑ ibi
dce oꝛiginali pcto.̊ᷓ oꝛiginale pcẽm culpa eſt. Si em̃ non
eſſet culpa moꝛtalis.qualiter deberet ei carentia gloꝛie:
ebetur autem ei ſicut hꝛ ſuꝑ illud.iij. ad Roma. ꝓpter
remiſſionem pᷣdecentium deiictoꝝ in ſuſtentatie dei.glo.
non videre deum erat eis pena ꝓ peccato pᷣmi hominis

ſiue pꝛo peccato oꝛiginali.pter quod obeluſus erat adi

cxxij.

tus regni celoꝛum. Hui⸗ gratia ſuppoſito ꝙ ſit culpa
queri?᷑ vtfum eadem culpa ſit noſtra ⁊ pꝛimi parentis.
Et videt᷑ ꝙ ſic.per hoc ꝙ dicit Hugo. os qui ab eo⸗
dem naſcendi oꝛiginem traximus.quod illi actuale fuit
oꝛiginale habemus. quia in nos per ſolam neceſſitatem
teſcendit quod in illo per actionem fuit.a ita illa que
erat illius actualis erat noſtra oꝛiginalis. Item per ſi
mile arguit. Milij enim puniunt᷑ pꝛo peccato parentis:
vtpote.qui de illegittimo matrimonio naſcuntur.⁊ non
eſt niſi culpa in parente.ergo videt᷑ ꝙ oꝛiginale pctẽm nõ
ſit niſi culpa ipſius ade.4 Contra cum dictum eſt. iiij.
Keg.v. Lepra naaman adherebit nibi 1 ſemini tuo ptꝰ
te.vnuſquiſq; de ſemine habuit ꝓpꝛiam lepꝛam.ergo a ſi⸗
mili cum punitus eſſet adam in poſteritate ſua.illi qui
erant de poſteritate:ſinguli habuerant lepꝛam ꝓpꝛiam

peccati.ꝗ Item dicit Gꝛegoꝛius. ꝙ quilibet traxit ſac⸗

cum id eſt meritum ſacci.ſaccus autem dicitur ipſa moꝛ
talitas.meritum autem ſacci ipſa culpa.ergo culpa oꝛi⸗
ginalis eſt in ipſo paruulo.Et ſuper illud ps. In iniqui
tatibus conceptus ſum ⁊ in peccatis concepit me mater
mea.Gloſa. emo naſcitur niſi trabens penam ⁊ me⸗
ritum pene:niſi tu qui de ſpirituſancto conceptus es.er
go cum trahatur illud quod eſt oꝛiginale erit culpa.hoc
enim eſt meritum pene.( Ad quod dicendum.qꝙ oꝛigi⸗
nale habet vtrumq; in ſe. ⁊ culpam ⁊ penam. culpa eſt
caꝛentia debite iuſticie.ſiue defoꝛmitas quedaim qua ipᷣa
anima defoꝛmatur. concupiſcentia vᷣo eſt ipſa pena que
in paruulis dicitur concupiſcibilitas. in adultis vo di⸗
citur concupiſcentia actu.⸗! AZld uilld quod obijcitur in
contrarium. ꝙ non eſt culpa nec pena ſed tm̃ reatus id
eſt obligatio ad penam. Dicendum eſt. ꝙ non eſt ſimile
in lege eterna ⁊ lege tempoꝛali. In lege enim tempoꝛali
punitur pꝛoles pꝛo peccato parentis. In lege vᷣo eterna
punitur homo pꝛo peccato quod ſuum eſt ratione perſo⸗
ne vel nature.Vnde Auguſtinus in libꝛo retracta. non
nulli homini ſed nature dixi peccata nocere niſi ſua.lex
enim tempoꝛalis punit tempoꝛaliter ⁊ ex parte carnis.
lex vo eterna punit eternaliter ex parte anime. pꝛo eo
quod eſt ſuum peccatum vel quaſi ſuum.¶. Ad ſcom vᷣo
dicendum. ꝙ licet peccatum oꝛiginale ſit concupiſcen⸗
tia.non tamen eſt tm̃ pena. cum enim dicitur peccatum
oꝛiginale eſt concupiſcentia: materialis videtur eſſe pꝛe
dicatio.foꝛmalis antem cum dicitur macula ſiue defoꝛ⸗
mitas ex oꝛigine pꝛimoꝛum parentum contractam. Hu⸗
go tamen de ſancto elicto.dicit.Concupiſcentia ſpiritꝰ
inoꝛdinata eſt culpa. concupiſcentia carnis pena ⁊ cul
pa.pena pꝛecedentis culpe.⁊ culpa ſubſequentis pene.
Ad tercium dicendum ·ꝙ illud quod dicit DHugo.in⸗
telligitur de oꝛiginali peccato ratione pene.cum queri⸗
tur quid ſit oꝛiginale peccatum ⁊c̃. Illud ᷣo quod pꝛe⸗
mittit dicens. Hoc lvicium oꝛiginis naturam inficit.
poteſt intelligi de oꝛiginali culpa.4 Ad quartum vᷣo
dicendum ꝙ illud ꝙ dicitur.v.ad Rom anos ſuper illud
ſicut per vnum hominem ⁊c̃.de peccato oꝛiginali loqui⸗
tur ratione pene que eſt concupiſcentia.4 YAla vo que
obijciuntur ꝙ peccatum originale ſit culpa.non exclu⸗
dunt quin ᷣm aliquid ſit culpa ⁊ ᷣm aliud pena. ratio⸗
ne enim carentie iuſticie oꝛiginale peccatum poteſt dici
culpa.ratione concupiſcentie poteſt dici pena. Zid vlti
mum dðoo dicendum. e eo qð videtur Hugo dicere. ꝙ il⸗
lud quod illi fuit actuale nobis eſt oꝛiginale.Dicen⸗
dun eſt ꝙ hoc dictum eſt per cauſam. non enim per el⸗
ſentiam actuale peccatum ipſius ade eſt noſtrum oꝛigi⸗
nale.ſicut enim differunt ſubiecta. ita differunt peccata
ſed per cauſam poteſt dici ꝙ actuale pctm illius fuit cã
nr̃i oꝛiginalis.

Einde qĩit? vty oꝛiginale perm debeat dici vo

ſi non eſt voluntarium:non eſt pctm.oꝛiginale ̊ ſi non ẽ
voluntarium non eſt pctm.̊ eſt pctm:ꝗ̊ eſt voluntarium
¶ lContra velit nolit pctm oꝛiginale ↄᷣhit ꝑuulus.q̊ non ẽ
voluntarium. IJnuolũtarium em̃ dẽ cuiꝰpᷣncipium eſt er
eo nihil ↄferente ꝗ patit᷑. Itẽ ſi eſt voluntarium.autẽ
tm volũtarium rõone volũtatis pᷣmi ꝑentis: aut eſt volũ⸗
tarium aliqͥ mõ rõne volũtatis in ipᷣo in qͥ Zhit᷑.Et videt᷑
qꝙ rõne volũtatis in pᷣmo ꝑente.dr em̃ ſuꝑ üllud.v.ad ro.
Siẽ ꝑ inobedientiam ⁊c.oꝛiginale pctm ex volũtate eſt:
qꝛ er voluntate pᷣmi hominis ſeminatum ẽ:vt in illis eẽt
2 in omnes traͤſt Fre Contra pctm dẽ voluntarium cũ
eſt in voluntate a q̃ cauſat᷑.ſ̊ a volũtate ade cum cauſet᷑
pctm. dẽ tĩ voluntarium in voluntate ade.⁊ ita tm̃ ibi
pcxt᷑m.bᷣ̊ non dẽ tm̃ ibi pctm.q̊ nec tm ibi volũtariũ.ql Ad
vmum dðm ꝙ pcm oꝛiginale dõm eſt voluntarium. vñ
Aug.in li.retra. Illud qð in ꝑuulis dẽ oꝛiginale pctm.
cum adhuc non vtant᷑ arbitrio voluntatis.non obſcure
vocat᷑ voluntarium.qꝛ ex pᷣma hominis mala voluntate
ↄtractum. Sed videt᷑ eſſe ↄꝛium.qꝛ in eodeʒ li.dꝛ. Vſq;
adeo petm voluntarium malum eſt. vt ſi non ſit volũtari
um:nullo modo eſt pctm. q̃ diffinitio ꝑt᷑ videri falſa.ſᷣ ſi
diligenter diſcutiat᷑ inueniet᷑ eſſe veriſſima.pctm quiꝑpe
illud cogitandum eſt.qð tm̃ꝰ pctm eſt.non qð eſt in pena
peccati.Si ᷓ pcm oꝛiginale non tm̃ eſt pctm ſ᷑̊ etiam pec
cati pena.non extendet᷑ illa diffinitio ad pctm oꝛiginale
ita non dicet᷑ voluntarium malum./XAd qð dicenduzʒ
ꝙ illud qð dicẽ̃ Aug. non excludit ꝗn pcẽm oꝛiginale ſit
voluntarium. h̊ ꝙ non dicat᷑ voluntarium in rõne pene
pct᷑i.logꝗt᷑ tñ ibi de gbuſdam pctis q̃ fiunt a neſcientibo.
q̃ quodammodo dicunt᷑ voluntaria qdammodo inuolun
taria.ꝗ4 Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ debeat dici inuoluntari⸗
um. dðm eſt ꝙ non ſimpliciter dẽ. licet em non fiat a vo⸗
luntate ipſius ꝑuuli:fit tũ a voluntate humane nature.
quam iſte ꝑticipat deſcendẽs ab adam. Aliter etiam ac⸗
cipit᷑ inuoluntarium a pho.⁊ aliter hic. OPhs em̃ ñ reſpi
cit voluntarium ⁊ inuoluntarium put ad ꝑſonam ſingu
larem referunt᷑.theologus vᷣo ꝓut refert᷑ ad ꝑſonam vel
naturam.¶l Ad illud vᷣo qð ↄmuniter obijcit᷑. Si volun
tarium eſt vtꝝ a voluntate pᷣmi ꝑentis rel a volũtate eiꝰ
in qͥ trahit᷑. Dicendum ꝙ a voluntate pꝛimi ꝑentis.licet
alig vellent dicẽ ꝙ gdaʒ appetitus eſt in anima paruuli.
quo appetit magis vmiri coꝛpi ſic coꝛrupto qᷓ; non vniri.
⁊ rõne illius dicat᷑ voluntarium per̃Um oꝛiginale.ſ̊ quia
illud nulla auctoꝛitate fulcitur.⁊ videtur pᷣjm hoc actua⸗
le peccatum.eadem facilitate contemnit᷑ quod a ꝗbuſdaʒ
appꝛobat. =

Articulus tercius.

Einde querit᷑ ꝗ ſit oꝛiginale pctẽm ꝓpter vari

talis diffinitio oꝛiginalis pcti. Oꝛiginale pec
catum eſt carentia vel nuditas debite iuſticie.ſiue oꝛigi⸗
nalis impotentie hñdi iuſticiam.peꝛ inobedientiam ade
contractam. Ad cuiꝰintellectum notandum.qꝙ duplex
eſt iuſticia a gr̃a ꝗtumfaciente:⁊ de illa ad pnñs non intẽ
dimus.⁊ eſt iuſticia naturalis.⁊ hec eſt duplex.q̃ fuit in
ſtatu innocentie:⁊ q̃ adhuc remanet in ſtatu nature coꝛ⸗
rupte.· x illa q fuit in ſtatu innocentie dẽ in ecẽ.deus ab
initio fecit bominem rectum. hanc autem rectitudinem
ſi adam ſtetiſſet:illi ꝗ deſcender̃t ab eo habuiſſent. nunc
at᷑ curuitatem quam ex pcto contraxit traſmiſit ad poſte
ros.⁊ ideo dẽ nuditas debite iuſticie ꝑ inobedientiam
ade ↄtractam.hec at᷑ diffinitio dat᷑ per cãm efficientem.
Alia diffinitio ponit᷑ talis.Peccatum oꝛiginale eſt vi⸗
cium ex coꝛruptione ſeminis in hoĩe natũ.⁊ hec diffinitõ

luntarium. 7 videt᷑ ꝙ ſic. diẽ Aug. in li. de ve
ra reli. Peccatum adeo voluntarium eſt. qð

as diffinitiones q̃ eis aſſignant᷑. Ponit᷑ em

videt᷑ dari ex parte cauſe materialis.4¶ Tercia vo diſfi ⸗

nitio ponit᷑ que diẽ ꝙ pctẽm oꝛiginale eſt ↄcupia ex vicio⸗
ſa conditione noſtre oꝛiginis ↄtracta.⁊ hec determinat
Fſm ꝙ petᷣm oꝛiginale eſt materialłr. Attendendum auteʒ
eſt ꝙ ↄcupĩia non accipit᷑ hic ſpaliter ꝓ eo ꝙ eſt potentie
ↄcupiſcibilis.ſᷣ̊ geneꝛalr ꝓut eſt cuiuſiibet appeteꝛe rõna
lis er ↄiunctione pᷣmaria cum carne coꝛrupta. Eſt autez
alia ↄcupĩa q̃ eſt paꝛtis ſenſibilis 2 hec dẽ eſſe pena.lla
dᷣo q ratõnalis eſt aliqũ dẽ culpa.vtraq; vo ꝓpꝛie loqndo
pena ſequens ex coꝛruptõne narree Aabe etiam q̃⸗
rit᷑ vtꝝ illa diffinitio pcti. Peccatum eſt auerſio ab im⸗
mutabili bono ⁊ ↄuerſio ad commutabile bonum ↄueni⸗
at pcto oꝛiginali.⁊ dicunt gdam ꝙ ſic. vt in carentia de⸗

bite iuſticie intelligat᷑ auerſio.in ↄcupĩa intelligat᷑ auer
ſio.ſᷣ in hͥ diſtinguũt inter pctm oꝛiginale actuale:.ꝙ in

actuali pcto ſit auerſio ⁊ cõuerſio actualis. in oꝛiginali
dicat᷑ auerſio ⁊ ↄuerſio habitualis.¶ Sed ↄ hoc obijcit
conuerſio habitualis non dz niſi vbi pꝛius fuit ↄuerſio
actualis.ſ̊ ↄuerſio actualis non pᷣceſſit in oꝛiginali pcto
g̊ non dicet᷑ ↄuerſio habitualis. habitualis eĩ ↄuerſio dẽ
eſſe in aliqͥ ꝗ prius foꝛnicatus fuit⁊ non penituit nec tñ

modo foꝛnicat᷑.. Pꝛeterea videt᷑ ↄuerſio actualis eſſe in

oꝛiginali pcto.actualit em̃ ſeꝑatus eſt ſiue auerſus ipᷣe

„●

paruulus non baptiʒzatus a deo.ꝗ videt᷑ ibi eſſe auerſio

actualis.⸗:. Ad qð rnñdendum ꝙ illa diffinitio pct᷑i dat᷑

te actuali pcto moꝛtali.ſic em̃ loꝗt᷑ in li.de li.ar.de pcto

in oꝛiginali.

ſ.quod fit ꝓximo ꝑ vſum li.ar.In oꝛiginali autem pctᷣo
non eſt conuerſio actualis vel habitualis ꝓpꝛie loquendo
nec auerſio actiue dicta. licet em̃ ex oꝛiginali pcto rõne
ↄcupĩe ſit ꝓnitas ad pctẽm. non tñ dẽ conuerſio habitua⸗
lis.habitus em̃ malus ex actu derelinꝗt᷑.nec dẽ auerſio
actualis qua paruulus ſe auertit. licet actu ſit auerſus
peccatum pꝛimoꝝ parentum. ſed non dicitur auerſio
actualis niſi cum homo auertit ſe ꝑ li.aꝛ.a deo.nõ ſic at᷑

ritur. Cum in oꝛiginali pcto ſit culpa ⁊ pena.⁊ quedam
coꝛruptio ſit in intellectu.ſ.ignoꝛantia.qᷓdam in affectu
ſ.ↄcupĩa.vtrum qᷓ;tum ad vtrãq; coꝛruptionem dicatuꝛ
oꝛiginale peccatuin. O ſic videt᷑. pena em̃ ꝓpoꝛtionalis
eſt culpe.Si igit᷑ affligit᷑ pena decedentibo in oꝛiginali.

non tm̃ q;tum ad carentiam delectationis in ſumma bo⸗

nitate:ſed q;tum ad carentiam viſionis reſpectu ſumme

virtutis in ipſo erat aliquid ꝓpter quid hoc ⁊ illud infti

gebat᷑. carentia autem viſionis dei non reſpondet niſi
ignoꝛantie.carẽtia delectationis in ſumma bonitate co⸗
cupiſcentie. ᷓ peccatum oꝛiginale dicet᷑ culpa qtum ad
vtraq;.¶.¶ Item Hugo de ſancto lictoꝛe dic. ꝙ oꝛigina⸗
le eſt coꝛruptio vel vicium quod contrahimus naſcendo
ꝓ ignoꝛantiam in mente.⁊ ꝑ concupiſcentiam in carne.
carnem autem intelligitur affectus carnalis. Arguit
etiam vlterius. In adam non fuit tm̃ debitum volendi
que mandabat dominus ſed etiam debitum cognoſcẽdi.
ergo ſi receſſus a debito eſt peccatum vtroq; modo pecca
uit non ſolum in non volendo quod debuit ſed etiam ĩ nõ
cognoſcendo.cum ergo peccatum oꝛiginale ſit ſequela il
lins.erit oꝛiginale peccatum culpa q;tum ad ignoranti⸗
am ⁊ qtum ad ↄcupiſcentiam. O autem ſit peccatum
ad ignorantiam culpa. videt᷑ ex xerbis ipſius. dicit em̃
ignoꝛantia non ꝓpter hoc vicium in eis.quia cum naſcũ
tur veritatem non cognoſcunt qñ non debẽt:ſed quia tũc
cum naſcuntur vicium in eis eſt. quo poſtea impediunt᷑
ne veritatem cognoſcant quando debẽt. naſci ſine cogtio
ne natura eſt non culpa.ſed in eo vicio naſci quo poſtea
ꝗ cognitione veritatis impediant᷑ culpa eſt non natura.
Item alubi.ignoꝛantia boni culpa eſt ⁊ pena.in men⸗
te concupiſcentia mali culpa eſt.⁊ pena in carne.ex qui⸗
bus colligitur ꝙ igneꝛantia eſt culpa ꝓut ad oꝛiginale
peccatum pertinet.ꝗ Item ſuꝑ illud pẽ. Ignoꝛantias

.

e
n

(Wueſtio

meas ne meminexis. Glo. i. oꝛiginale peccatum quod
eſt in ꝑuulis.¶ Contra dicit AUugꝰ. in de li.ar. Reue⸗

ra omni peccanti anime duo ſunt pena lia. ignoꝛantia 2

difficultas.Ex qͥ accipit᷑.ꝙ ignoꝛantia in oꝛiginali pcto

eſt pena non culpa.¶ Item Aug.in ench. boc eſt pᷣmum

creature rõnalis malum. voluntas deficiens ab incom⸗
mutabili bono. deinde iam volentibo ſubin trauit igno⸗
rantia reꝝ agendaꝝ.2 ↄcupia reꝝ noxiaꝝ. Si & volen⸗
tibo ſubintrauit.erit ignoꝛantia pena non culpa.¶ Ad
qð dicendum. ꝙ ignoꝛatia eſt pena. Si autem dẽ culpa
H̊ non eſt niſi cauſaliter.⸗ Si autem querat᷑ q̃re de inte⸗
gritate pct᷑i oꝛiginalis ponit᷑ ↄcupia potius q; ignoꝛãtia

hoc eſt:qꝛ pctm ꝓpꝛie eſtin voluntate.ↄcupĩa autem pe⸗

nes voluntatem determinat᷑.⁊ ideo magis ad rõem pct᷑i
ꝑtinet.¶¶ Ad illud vðᷣo quod obijcit᷑ pᷣmo. dicendum eſt.ꝙ
licet pena dupliciter aſſignet᷑ in duplici carentia.non ꝓ⸗
pter hoc duo erant foꝛmalxt in culpa. voluntas em̃ ſibi
rõni meret᷑ penam ᷣm autem ꝙ petm dicit᷑ in li. ar.libe⸗
rum autem ar bitrium dicit᷑ facultas voluntatis? ratõ
