naturã cõdidit.⁊ eſſe rerũ naturale.⁊ legẽ ꝓpagationis
naturalis. Vt eni dicit Aug.cõtra fauſtũ. hoc erit vni⸗

cuiq; rei naturale quod ille fecerit a quo ẽ omnis modꝰ

numerꝰ ⁊ oꝛdo nature.tamẽ põt dici banc eductionẽ fu⸗
iſſe ſupꝛa naturd.nõ cõtra. Si cõtra boc obijciat᷑ peꝛ il
lud Aug.dicẽtis ibi cõtra fauſtũ.iõ incõgrne dicit᷑ ali
quid facere cõtra naturã.qui fuit cõtꝛa id quod nouimꝰ
in natura.Hoc appellamꝰ cognitũ nobis curſum ſolitũ⸗
qᷓ nature.Ad hoc patet reſpoſio.qꝛ quando illa eductio
erat.nõdũ fuit cognitꝰ neq; ſolitꝰ eurſus nature.ꝓducẽ
di coꝛpꝰ homĩs ᷣm modũ qui fuit ipſi nature ĩſertꝰ.Ali
ter tamẽ intelligit᷑ verbũ Aug.ſᷣm ꝙ illud dicit᷑ eſſe con
tra naturs.quod ẽ deſtructiuũ nature ſiue curſus natu⸗

re in opando. ſicut faciũt abuſoꝛes naturarũ ⁊ earũ cur
ſus puertẽtes.i Ad illẽ qð ſequit᷑.pʒ reſpõſio ex dictis X

qꝛ cõtinẽti vniuerſi nõ extẽdit ſe ſolũ ad illa que ſunt.ſʒ
ad om nia que aliquãdo fuerunt. ⁊ ita ad ea q̃ mõ non
ſunt.ſicut ꝑʒ ex auctoꝛitate Aug.ſupra dicta de libe.ar⸗
bi. ¶ Ad boc qð obijcit᷑ de verbo Oyoniſij dicẽtis.ꝙ icõ
ueniẽs ẽ ponere.ꝙ malũ cõferat ad cõpletionẽ oĩs ⁊c.di
cendũ.ꝙ loquit᷑ Pyon.de malo culpe.qð põt cõſiderari
multiplicit.ſ.vt ẽ malũ hoc ẽ priuatio bõi.ſ.mõi ſpeciei
ordis. Itẽ vt ẽ culpa id ẽ ꝓut ſuũ ꝑpetratoreʒ fedat 2
culpabilẽ ⁊ reuʒ reodit.⁊ neutro illorũ modoꝛũ ſumptũ
ẽ ad cõpletionẽ vniuerſi.vñ Aug. Non ipſa peccata vel
ipſa miſeria ſunt ꝑfectiõi vniuerſitatis neceſſaꝛia.¶¶ Itẽ
põt cõſideꝛaꝛi.vt er eo elicit᷑ bonũ. VUnde Aug.xj. de ciui
ta.dei.neqʒ deꝰ vllũ nõ dico angeloꝛũ.ſed vel hominum

crearet.quẽ malũ futurũ pᷣſciſſet. niſi pariter noſſet qui⸗

bus eos bonoꝛũ vſibo cõmodaret. atq; ita ordinẽ ſeculo⸗
ruin tanq pulcerꝛimũ.carmẽ etiã ex quibuſqã quaſi an⸗
thitecis honeſtaret.¶ Itẽ põt cõſiderari inqᷓtum oꝛdia⸗
tur ad penã. VUnde Aug.xj.de ciui.dei.ſicut deꝰ natura
rũ bonarũ optimꝰ creator ẽ.ita malarũ volũtatũ iuſtiſ⸗
ſimus oꝛdinatoꝛ. vt cũ ille male vtunt᷑ naturis bõis. ipe
bene vtat᷑ etiã volũtatibo malis. Itẽ põt cõſiderari in
tuʒ bonũ ei oppoſitů⁊ comꝑatũ.magis axpaꝛet bonũ.
Hoc oſtẽdit Augu.qe ciui.dei exẽplo tali.ſicut pictura

cũ coloꝛe nigꝛo ĩ ſuo loco poſito cõgruit.ita vniuerſitas
rerũ cũ peccatoꝛibo pulchra ẽ.ſᷣm iſios tꝛes modos occa

ſionalit ẽ de cõpletione vniuerſi.¶¶ Ad hᷣ igit᷑ qð obijcit.
ꝙ malũ nõ tmĩ diſtat ⁊c. Dicẽdũ.ꝙ diſtãtia mali ab eſſe
nõ ĩpedit ꝗn ſit de completiõe vniuerſi. ſʒ ꝙ ẽ priuatio

lxxxr.

moi ſpeciei 2 oꝛdis.que ſunt de cõpletõe ⁊ pulchritudĩe
vniuerſi.⁊ deturpatio illiꝰ cuiꝰ ẽ vt ſubiecti.vñ ſicut qð

ꝑtem deturpat totũ deturpat.ſic qð a ꝑte alicuiꝰ ꝑfecti⸗
onẽ tollit.ipſi toti ſubtrahit aliqꝗd ꝑfectiõis.qꝛ ergo pec
catũ.ptem vniuerſi reddit imꝑfecta.hʒ Dyoni. Sn.
ueniẽti qð nõ im ꝑfeciũ eſſe largiat᷑ toti.⸗ Ao illð qð vl
tio obijcit᷑.ꝙ.ſ.cõpletũ eſſet vniuerſuz ſi deeſſent aĩe ⁊c.
dicendũ.ꝙ ad cõpletionẽ vniuerſi duo reꝗrunt᷑.ſ.ꝑtes.
7 maxĩe pricipales que regꝗrunt᷑ ad ĩtegritatẽ vniuerſi.
⁊ oꝛdo earundẽ ĩ eodẽ.Si g aie que ſũt ꝑtes prĩcipales
vniuerſi deeſſent.cõſtat ꝙ deficeret aliqd de integritate
cõpletiõis.ſimiliter q;tũ ad ↄpletionẽ ordis.tñ ſi alique
aĩe deficerẽt.⁊ nõ oẽs.nihil deficeret oꝛdini vniuerſita⸗
tis.lʒ foꝛtaſſe aliqd deficeret itegritati.ordo enĩ nõ attẽ⸗
dit᷑ ĩ numero vel in multitudie quacũq;.ſʒ ĩ diffeꝛẽtia eo
rum que numerãtur. ꝓpter qð idẽ põt eſſe ordo paucoꝝ

2 multoꝛũ.dũmodo eedẽ ſint differẽtie paucoruʒ q̃ ſunt

multoꝛũ. Intẽtio ergo Aug.videt᷑ eſſe.ſi quedã aĩe deeſ⸗
ſent.nihil minueret᷑ oroini vniuerſitatis.non autẽ ꝙ; ni
hil minueret᷑ integritati.hoc autẽ vident᷑ ſonare verba
ſua.ſ.hec.Si deeſſent.ſ.anime. que ſiue peccarẽt ſiue ñ
peccarẽt.nihil vniuerſitatis ordini minueret᷑.etiã ſi plu
rimũ deeſſent.i.in plurimũ multitudie. vel forte lẽa eſt.
ſi plurimũ deeſſent.ſ.anime.Nec videt᷑.q; Augu.intelli
geret.ꝙ nihil diminueret᷑ vniuerſitati.qꝛ tũc cõtradice⸗
ret ſibi ibidẽ.dicit enĩ.Inferioꝛis officij ẽ iſta.q tantum⸗
mõ ſi nõ eſſent.nõ autẽ ſi peccaret.aliga minus haberet
vniuerſitas. Itẽ vt videt᷑ ex ſerie lr̃e.loꝗtur ibi Aug.de
oꝛdine officioꝛũ.quedã eni ſunt officia angeloꝛũ.quedã
animarũ ſiue hominũ. Officia autẽ hominũ oĩa cõtinẽ⸗
tur ⁊ cõpꝛebendent᷑ ĩ officijs angeloꝛũ.EIñ vr̃ aug.dicẽ.

ꝙ ſi aĩe deeſſent.nihil deꝑiret oꝛdini vniuerſitatis.ſ.q

tũ ad oꝛdinẽ officioꝛũ.qꝛ ãgeli habẽt exercẽ oĩa officia ĩ

—

genere vt hominũ ſunt.vñ qð ſupra dictũ ẽ ĩtelligit ð or
dine in officijs.vt habet᷑ ex lr̃a.

Mneſtio. lxxx. de cauſa

i coꝛꝑis primi hominis.

guucn conſidera

cã matẽéiali. de qᷓ duo qᷓrunt᷑. Pꝛi
müũ qͥ ad cõpoſitionẽ illiꝰ ex elementis.
Scðdðm qͥ ad eq̃litatẽ elemẽtoꝛũ ĩ cõpoſi
to. De pꝛĩo duo q̃runt᷑. Primũ ſi cor
pus: fuit vel eſſe debnit ex quatuoꝛ elemẽtis vel non.
Scðm ſupꝓpoſito.ꝙ ex quatuoꝛ elemẽtis.cur denomĩa
tuꝛ ab vno.ſ.terꝛa. B

¶ Articulus primus

Verit᷑ ̊ pꝛio.vtrũ coꝛpꝰ pꝛimi hoĩs debuit eſ
ſe ex q̃tuoꝛ elemẽtis.ꝙ ſic v. Nia enĩ vnit᷑ coꝛ
poꝛi vt ꝑficiat᷑ ĩ illo qͥ ad actũ vł vſuʒ cogniti⸗
eſiue ↄgnitõis.⁊ h̊ mediãtibo ſẽſibo coꝛꝑalibo. ſʒ ſẽſus
appᷣhẽdit coꝛꝑa ⁊ ꝑ ſite.cũ ̊ ſenſus oĩa coꝛꝑa ⁊ coꝛꝑalia
appᷣbẽdat.neceſſe ẽ.ꝙ habeat ↄueniẽtiã cũ oĩbo coꝛꝑibo.
ſʒ h ñ poſſzʒ fieri niſi cõpoſitũ eẽt ex q̃tuoꝛ elemẽtis.⁊ vo
co ſẽſuʒ coꝛꝑalẽ.ñ ſolũmõ ipᷣaʒ vᷣtutẽ ſẽſitiuã.ſʒ ipᷣm or⸗
ganũ cũ vᷣtute q̃ ꝑficit᷑.¶¶ IFẽ quãto foꝛma nobilioꝛ ẽ.tan
to pluriũ oꝑationũ differẽtiũ ſpẽ ẽ prĩcipiũ.ſʒ aĩa rõna

lis ẽ forma ꝝ nobiliſſima.ẽ pricipiũ pluriũ oꝑationũ.

ſʒ oꝑationũ hꝰmõi vſuʒ exercet mediãtibo orgais ꝓprijs
Scũ organũ ꝓpriũ ei rñdeat ĩcõueniẽti ꝓpoꝛtiõe.neceiſe
E ipᷣm eſſe ex młtis naturis ↄpoſitũ.ille autẽ nature ſũt
elemẽta.ꝗ̊ ⁊c.¶ Itẽ coꝛꝑa ſᷣm q; ꝓgꝛediũt᷑ ĩ eẽ.in maiori
diſffoꝛmitate ſiũ diſtãtia ab ĩꝑfectiſſimo coꝛꝑe.ſ.pꝛia ma
teia:nobilioꝛa ſũt ⁊ ꝑfectioꝛa ſiẽ mixta.qᷓ; elemẽta.Si g̊
coꝛpꝰ primi hoĩs ĩ genẽ coꝛꝑũ erat nobiliſſimũ. maxie
debuit diſtaꝛe ꝑ defoꝛmitatẽ a pria matẽia.̊ debuit eſſe
maxie mixtũ.i Itẽ ſic dicit alghaſ. Cũ ꝑmixrtio elemẽ⸗
torũ fuit pulchrioꝛis.⁊ ꝑfectõris eq̃litatis ⁊c.vt S.ſʒ coꝛ
Pꝰ primi hoĩs fuit aptũ ad ſuſceptioneʒ aĩe rõnalis. in

ipſo fuit cõmixtio elementorũ. ¶ Cotra ‚aĩa ẽ ſu bſtãtia
ſimplex.cũ ergo omnis vmo ſit Fm ſimilitudinẽ.videtur
ꝙ debuit illud coꝛpꝰ cui vnit᷑ eſſe ſimplex.⁊ ita nõ ex ele
mẽtis.¶ Preterea . anima vnit᷑ coꝛꝑi ſicut motoꝛ ⁊ for⸗
ma.ſed coꝛpꝰ ſimplex magis ẽ habile ad motũ q; cõpoſi:
tũ.ergo magis ei aptare debuit ꝑ vnionẽ. ꝓut ipſa aĩa
ẽ motoꝛ.ſimiliter ꝓut ẽ forma.cũ vtrobiq; ſinplicitas eſ
ſet ſymbolũ.ſicut tactũ ẽ ſupra.q Itẽ Aug. de aĩa ⁊ ſpi⸗
ritu.ſicut deꝰ eſt capabilis ⁊ ꝑticipabilis omibꝰ.ſic ani
ma omniũ capax ẽ.hec autẽ capacitas ẽ omniuʒ ꝑ acce⸗
ptionẽ ſimilitudinũ mediãte ipſa cognitura.ergo ſibi ne
ceſſariũ ẽ acceptioni ſiue cõprehẽſioni anime.coꝛpus ſi⸗
bi multũ cõueniens ĩ ſimilitudine ⁊ confoꝛmitate prout
poſſibile ẽ. Prima autẽ materia ĩter corꝑa maxie erat
capacitatis.qꝛ erat capax omniũ foꝛmarũ ſenſibiliũ.vi⸗
detur ꝙ debuit corpꝰ huiuſmõi ꝓut poſſibile ẽ.ſimile eſ
ſe ſue perfectioni in capacitate fieri ex prima materia.
Preteꝛea.elemẽta ſingula aptioꝛa ſunt ⁊ habilioꝛa ad
ſuſceptionẽ pluriũ foꝛmarũ q; mixtũ aliqd . ſᷣm enim ꝙ
coꝛꝑa elongant᷑ a capacitate prime materie ꝑ ſuſceptio⸗
nẽ foꝛmarũ vltimarũ minus habilia ſunt ad ſuſceptio⸗
nem diuerſarũ foꝛmarũ.vnde elemẽta habilioꝛa ſunt ad
ſuſceptionẽ huiuſmõi qꝙᷓ; mixta.ſi ergo cõuenit aĩe.ꝙ vni
atur coꝛꝑi oꝛganizato.cuiꝰ organa maxie debẽt eſſe ſu⸗
ſceptibilia ſpecierũ ſenſibiliũ.ſpecies eni ſiue ydolũ rei
ſenlſibilis.relinꝗtur in oꝛgano in cõprehẽſione rei ſenſi/
bilis a ſenſu.magis ↄuenit.ꝙ coꝛpꝰ huiꝰmõi fiat ex vno
elemẽto q; ꝙ mixtũ ſit ex omnibo. ſi eni fieret ex vno ele⸗
mẽto ꝗꝓpter conuenientiã eiꝰ cũ illo elemẽto.oꝛgana ſen
ſuũ habilioꝛa eſſent.ad ſpecierũ diuerſarũ ſenſibiliũ ſu⸗
ſceptionẽ.iᷓ ſi eſſet mixtũ ex omibus. IZtẽ cũ coꝛp?ꝰ pri
mi hominis erat ĩ genere coꝛpoꝛũ nobiliſſimuʒ. videt᷑
debeat fieri ex aliquo coꝛꝑe vel coꝛpoꝛibo nobiliſſimis.
cuiꝰmõi ſunt coꝛꝑa celorũ ⁊ coꝛꝑa celeſtia.ꝗ̊ ⁊c.¶ RKe⸗
ſpõſio vt habet᷑ ĩ li.de fonte vite.Coꝛpꝰ hominũ ĩteꝛ oĩa

coꝛꝑa cõpoſita cõpoſitiſſimũ ẽ.⁊ rõ huiꝰ eſt ſicut ſcribit᷑

ibidem. Quanto ſubſtantia aliqua magis eſt immu⸗
nis a materia.tãto pluriũ oꝑationũ ẽ effectiua. aĩa igit᷑
intellectiua cũ maxime ſit imunis a materia.eo ꝙ nõ de
pendet ex materia m eſſentiã.⁊ cũ ſimiliter multarũ ſit
operatiua operationũ.⁊ ideo cum has operatiões de ſe
habere nõ poſſit.niſi ꝓut vtit᷑ oꝛgãis.opoꝛtuit ipᷣm cor⸗
pus ꝑ qð eas exercet eſſe etheogeneũ ⁊ maxie cõpoſituʒ.
Ad primũ ergo in cõtrariũ dicẽdũ.ꝙ licet aĩa ſit ſim⸗
lex ꝓgter carentiã dimẽſionis quãtitatie ſiue mobilis.
multiplex ẽ nibilominꝰ multiplicitate potẽtiarũ ſiue vir
tutũ operatiuarũ.attẽdenda ᷣẽ cõueniẽtia coꝛꝑis ⁊ ani
me ĩ hoc.ꝙ vtrũq; ẽ multipler.iſta multiplicitate poten
tiarũ.illud multiplicitate naturarũ 2 ꝑtiũ oꝛganicarũ.
vñ multiplicitas potẽtiarũ atteſtat᷑ multiplicitati opeꝛa
tionũ.⁊ qð tale ẽ.habilius ẽ ad merendũ.⁊ ꝑ cõſequens
ad gloꝛificandũ.Qeq; debet attẽdi cõueniẽtia in ſimpli⸗
citate.cũ ſimplicitas coꝛꝑis ⁊ aĩe cõueniẽtia nulla ẽ niſi
ſᷣm nomẽ.huiꝰ eni ẽ ꝑ carentiã dimẽſionis quantitateʒ
ſiue mobilis illiꝰ ꝑ carentiã cõmixtionis.i Oer hoc pa
tet rõ ad ſequẽs.qꝛ ⁊ ſi habilius eſſet ad motũ coꝛpꝰ ſim
plex.nõ tamen ita cõueniens ad eliciendas multas opa
tiones.. Ad aliud dicendũ.ꝙ angelus cũ ſit motoꝛ tm.
aptat ſibi coꝛpus habile ad motũ.aĩa autẽ cũ ſit forma
aptat ſibi habile ad cognitionẽ. Mã nec angelus inten⸗
dit vt ĩ coꝛꝑe ꝑficiatur nec aĩa.niſi mediãtibus ſenſibus
perfectionẽ cognitiõis aſſequit᷑. AZld duo q̃ ſequuntur.
dicendũ.ꝙ alius generis ⁊ modi ẽ capacitas coꝛpora⸗
lium foꝛmarũ in materia ſuſceptibili.⁊ alteriꝰ generis
⁊ modi.cũ ſuſceptibilitas ſpecierũ ſenſibiliũ ſiue ydolo⸗/
rum in oꝛgano ſenſitiuo.nec vna diſponit ad aliã.ſʒ po⸗
tius ad contrariã. multiplicitas enim operationũ quas
cxercet anima in coꝛpore.requirit multiplicitatẽ orga⸗
norum.⁊ ita multiplicitatem naturarum armonia:ũ.
Vnde multiplicitas ſpecierum ſenſibilium multiplicita
ti naturarum atteſtatur.econtra.habilitas ad capacita

41

tem multarum foꝛmarũ. atteſtatur ſimplicitati natura-

rum ſiue nature. vnde elementum habilius eſt ad capa⸗
citatem plurium foꝛmarũ q; mixtum. vnde rationes ꝓ
poſite magis ſunt contra propoſitum q; pro. ¶. Ad vlti

mum dicendum. ꝙ conditoꝛ generũ rerum in operibus

ſexr dierum res 2 naturas rerum legibus certis 2 imuta
bilibus diſtinxit.in illa autem diſtinctione inſtituit.qd

ex quo vel ex quibus debuit eſſe imutabilis.⁊ ex quo ni⸗

hil. Vnde Alug.ſuꝑ Geñn.ix.elementa mundi huiꝰ cor⸗
porei habent diffinita vim qualitatemqʒ ſuaʒ quid vnũ
quodq; valeat vel non valeat quid de quo fieri poſſit vel
non poſſit. AUnde quedaʒ condita erant in poſſibilitate
ad diuerſas foꝛmas.vt illa quoꝛũ materiei appetitiui ñ
fuit ſatiſſactum per forme impreſſionẽ qualia fueꝛũt ele
menta ? elementata.quedam condidit in ĩmutabilitate
⁊ impoſſibilitate ad formas diuerſas.cuius ſunt coꝛpo
ra ſuperceleſtia ⁊ celoꝛum.quorũ materiei appetitiui ſa⸗
tiſfactum fuit per pꝛopriarũ foꝛmaruʒ impreſſionẽ hoc
inſtituit dominus certa lege.⁊ iĩmutabilis ⁊ prouida et
ordinatiſſima volũtate.contra que ire non decet Augu.
ſuper Geñ.vj. lib.tam nõ facit deus contra cauſaʒ quã
volens preſtituit q; contra voluntatem ſuã nõ fecit.feciſ
ſe ergo corpus humanũ ex mateꝛia celeſti eſſet contra le
gem ⁊ naturam rebus a ſua cauſa deo preſtituta.õ.n.
indidit deus ipſis celeſtibus.vt rei alicuius corꝛuptibi⸗
lis eſſent materia. ꝓpter quod nec ex illis debuit aliqð
corꝛuptibile cõponere.dicit enim Augu.ſuper Geñ.ix.
Poteſtas creatoꝛis.habet apud ſe poſſe de his omnib
facere aliud q; eoꝛũ quaſi ſeminales rõnes habẽt.nõ ta⸗
men id quod in eis nõ poſuit. vt de his fieri.vel ab ipſo
poſſit.neq; enĩ potentia temeraria ſj ſapiẽtie virtute oĩ⸗
potens ẽ.⁊ hec de vnaquaq; re ĩ tẽpore ſuo facit qð a na
tura facit vt poſſit.quare autẽ cõuenit vt ex luto fieret.ĩ
fra dicet᷑. ¶ Ad illud ergo quod obijcit᷑. ꝙ coꝛpus primi
hominis erat nobiliſſimũ ⁊c. Dicenduʒz ꝗ; ⁊ ſi nobiliſſi
mum eſſet inqᷓtum erat perfectibile ab anima rationali
7 cõſequenter ordinatũ ad ſeruiendũ deo⁊ beatificàdũ.
tamẽ coꝛruptibile fuit.coꝛpora autẽ celeſtia incorꝛupti⸗
bilia.⁊ ſic quodãmodo dignioꝛa.cõtra diuina diſpoſiti
onem eſſet. ſi ex incorꝛuptibili fieret corꝛuptibile.

Er undr
Einde queritur.exquo coꝛpus ade fuerit ex
quatuoꝛ elementis.quare dicitur factum de
terꝛa Eccleſiaſtici.xvij. deus creauit de terꝛa
hominem. Et obijcitur ſic.quod pluribus ẽ cõmune.nõ
eſt vni attribuendum.ſed cõmune erat quatuor elemen⸗
tis.vt ex illis fieret corpus ade.ergo non debuit terꝛe at
tribui.¶ Preterea.cum terꝛa maxime ſit paſſibilis fᷣin
Augu.⁊ corpus ade in ſtatu illo minime paſſibile vide
tur.ꝙ nõ debuit dici ipſum factuʒ ex terra.¶ Preteꝛea.
cũ homo digniſſima creaturarũ ſit.⁊ aliaꝛũ beſtiarũ coꝛ
pora de terꝛa facta ſint.vr ꝙ ſimiliter coꝛpꝰ homis debe
ret fieri de dignioꝛi materia. ſexto enĩ die dicit᷑ deus fe⸗
ciſſe beſtias de terꝛa Geñ.j.¶ Itẽ dicit Aug. ſuper. vij.
HGeñ.limus eſt terꝛa humida. Iẽ.cõtꝛa manicheũ limꝰ
eſt aque ⁊ terꝛe cõmixtio.põt igitur queri.quare magis
dicit᷑ formari ex materia cõtinente hec duo elementa.qᷓ
ex cõtinente alia duo.¶ Itẽ querit᷑.quare dẽ qñq; mate⸗
ria coꝛꝑis ade terꝛa.qñq; limꝰ.qñq; puluis.⸗ Cõtra de
nominatio ſeqtur natura p̃dominãtis. cũ ergo ĩ coꝛꝑibꝰ
hũanis pᷣdominetw᷑ terꝛa. dʒ dici potiꝰ de terꝛaq de aliqͥ

glio elemẽto ſᷣm phm enĩ coꝛꝑa conſtantia maxie ſolioo

terꝛeno ꝑticipãt.( ¶ Rñdeo quatuoꝛ funt caulſe. q̃re cor⸗
pus hũanũ dẽ factu de terꝛa eſſe.pꝛima eſt phi.ſcõᷣa Au
gu.tercia Merñ.quarta baſilij. ã ſᷣm phᷣm plus ẽ de
terꝛa in cõpoſitione mixti.qꝛ minus hʒ de ſpẽ ⁊ magis ð
materia.quod patet per hoc ꝙ motus ſequuur naturaʒ
p̃ᷣdominantis ᷣm quantitatem. ⁊2 iõ dicit᷑ factum potiꝰ
de terꝛa.Scðda ratio eſt ſm Aug.ſ.hec duo ſunt elemen
ta habilia ad patiendũ.humoꝛ ⁊ humꝰ duo ad agendu.

lnn
lehe
nes
Pin
hmibis
Unptn
lt. 1
nont
hann
pni
ttel
litate
nuri
htele
ttate
po
hila⸗

iboe

ichet
ugn.
Vqd
ſear
rgle
V.
gibi⸗
ig
t.
niv
föte⸗
po⸗
tei⸗
n
reti
int
N
hlt
1.
.i⸗
l

ℳ

¶ Mueſtio

ignis ⁊ aer. ⁊ qꝛ fieri ex hoc dicit ratõeʒ paſſibilis.x ter
ra int alia paſſibilioꝛ. ideo potiꝰ dicit fieri e tra. Cer
cia ratõ.qꝛ tra eſt viliſſimũ elemẽtuzʒ ideo ad hũiliatio⸗
nem 2 cohibitõneʒz elatõis dicit᷑ factꝰde fra limoſa.que
eſt viliſſima. vel de puluẽ m alia lr̃am. vnde Mern.ad
eugeniũ cogitãs te lummũ pontiſicẽ cogita viliſſimum

puluerẽ. vnde nõ ſine miſterio be due diſſferetie ratõna⸗
le moꝛtale polite ſunt in diffinitoe bomis.vt ſi eleuetur
ex vno depmet᷑ ex altero. Itẽ greg· nazazenus de pmis

epyphanijs hõ celeſtis eſt a terreſtris. tpalis 2 imota⸗
lis.viſibilis a inuiſibilis. hũilis excelſus.ſpũs ꝗpter

gram. caro ꝓpter elatõez. illud vt intellectũ habens gre

magnificet 2 collaudet actoꝛẽ. hoc ne magnitudine mue
ris elatus lapſuʒz ruine ercelſioꝛis incurrat.Quarta ra
tio eſt ꝙ in fra reꝑiunt᷑ oĩa alia elemẽta m Maſilium
in exameron pᷣmo dicentẽ aquã ⁊ aerẽ ignẽ ⁊ traʒ cobe⸗
re certiſſimũ eſt.¶ Aã ex ferre ⁊ lapide ignis ꝑ fricatõem
ſolet excuti.que vtiq; de tellure naſcunt᷑.aquaruʒ quoq;
naturã venis in eſſe terraꝝ foſſoꝛes indicãt puteo⁊: ni⸗
bpilominꝰ etiã aerem eſſe ꝑmixtũ ex eo cognoſcere poſſu⸗
mus.q cũ fuit bumectata tellꝰ temperiè ſolis accepit.
mox va poꝛes erxalat largiſſimos.’! Zd pꝛimũ ergo ob⸗
iectum dicendũ ꝙ denoĩatõ erat m ratoeʒ pdominãtis

ſicut ex dominio colere dicit᷑ aligs colericnõ quia ineo
nõ ſunt huoꝛes alij. 4 Zlo ſcom ptz ruſio ex iam dictis.

debẽt em argui ad oppoſitũ quia maxime tra paſſibilis.
ideo de tra factũ debuit dici.cũ hoc ꝙ dico fieꝛi aliquid

ex aliquo paſſibilitati atteſtet᷑. Poſſet tamẽ diſtingui de

boc noĩe paſſibile. ꝙ dicere põt vel paſſionẽ vel oifferen
tiam. ſic vno modo paſſibile alio mõ non.ſᷣ de hoc meliꝰ
infra.4l Ad terciũ dicendũ ꝙ licet hõ ſit digniſſima cre
aturaꝝ ratõe qua eſt imago di.nihilominꝰhabet aligo
ↄmũe cũ beſtijs. ꝓpter qð nõ ẽ incõueniẽs ſi ↄmũicet cuʒ
eiſdem qꝙᷓtuʒ ad ea q̃ ſunt materialia coꝛpoꝝ eoꝝ.mate
rialia dico remota.qꝛ etſi ex eiſdeʒ materialibo eoꝝ cor
poꝛa ↄponãt᷑:tñ nõ in eadẽ equalitate ⁊ armonia exiſſẽ⸗
tibus.quãta aũt ſit equalitas elemẽtoꝝ ? armonia ĩ cõ

mirtione coꝛꝑis hũani.patʒ ex auctoꝛitate algaſ.ſupꝛa
dicta. Ad hoc qð querit᷑ quare magis debuit foꝛmaꝛi

ex materiali ↄtinẽte traʒ ⁊ aquã ꝙᷓ ⁊c. Patz rnſio qꝛ; xt
Dictũ eſt. fieri dicit᷑ ex aliqͥ ex ꝑte eiꝰ ex quo paſſibilitati
atteſtat᷑humoꝛ aũt ⁊ humꝰ habilia ſũt ad patiẽdum vt
babet᷑ ab aug. Ieẽ reuera noie limi.nõ tm̃ intelligũt᷑ ter
ra ⁊ aqua materia quatuoꝛ elemẽtoꝝ. ꝓut erat ad ſu
ſceptõez foꝛme coꝛꝑis buani. Sed augloquit᷑ ꝓut qua⸗
litates tre aque magis notabilit aparent m ſenſuʒ

in limo. IZtẽ alia ratõ eſt. vt ex noĩatõne materialis ex qͥ
foꝛmat᷑ coꝛpꝰ.oſtendat᷑ opꝰ ⁊ officiũ qð exercet anima i

coꝛꝑe. VUnde glo. aug.ſuꝑ illud. Joꝛmauit deꝰ hominez
tx limo Beñ.ij.ſicut fit limꝰ in ↄmixtione pulueris ⁊ li⸗
quoꝛis.ſic aia coꝛꝑis vnit materiam.nec patit᷑ diſſolui.
Ad boc qð querit᷑ de multiplici noĩatõne materialis
coꝛꝑis ade. põt dici ꝙ põt ſiderari vt eſt quedaʒ maſſa
ſimplicit᷑ nõduʒz in foꝛmatõe.⁊ ſic dicit᷑ fra.vel vt eſt in
foꝛmatõe coꝛꝑis2 ſic dicit limꝰ. vel vt ẽ terminꝰreſoluti
onis ipᷣius coꝛpis ⁊ ſic puluis.Inde phᷣus ponit tria ĩ
qjue alia reſoluũt᷑.⁊ ipᷣa vlteriꝰ in alia nõ reſolnunt᷑.ſcʒ
puluis. cinis 2⁊ haꝛena. Vel põt dici ꝙ limꝰdicit᷑ vtẽ ma
teria in foꝛmatõe.puluis vt eſt terminꝰreſolutõis.terꝛa

vt eſt coĩs ad vtrũq;.vnde Ecci.xvij.deꝰcreauit de terꝛa

hoiĩeʒ 'm imaginẽ ſuã fecit illũ.⁊ ↄuertit illũ in ipam.i.
terꝛã. Vnde inter li.terꝛa es 2 in terꝛam ibis.

embrum ſecüdum

Einde querit᷑ ſi coꝛpꝰade erat ex elemẽtis
mixtis ᷣm equalitatẽ ⁊ qm̃ triplex ẽ equa
litas.molis vel ponderis.virtutis.⁊ iuſti
cie:ideo pꝛimo querit᷑ de eq̃litate molł.Se
L n nt de equalitate virtutis. Tercio d equalitate iu⸗
ſticie.

1 W

lerr.
QArticulus prunns

Irca pꝛimũ ſic ꝓcedit᷑. Querit᷑ pmo ſi elemẽ
ta ᷣm equalitate molis. fuerũt in coꝛꝑe ade.
nõ.videt᷑ ſic vt ſupꝛa dictũ ẽ. Et vult phᷣs
denoĩatio fit a natura pᷣdominãte tiñ.licet coꝛpꝰpᷣmi ho
minis foꝛmatuz fuit ex qᷣtuoꝛ elemẽtis:tñ dicit᷑ foꝛmari
tæ fra ꝓpter ratõeʒ pdominãtis. ſ̊ nõ habet tra pᷣdomi⸗
niũ virtutis. qð piz.cũ ſit elemẽtuʒ minimũ habẽs ð ſpẽ
2 nũme actiuũ.igit qꝛ pdomĩat᷑ in mole.⸗ Iem augu.
ſuꝑ Geñ. vij. aſſignas differẽtiam inter creatõneʒ aie 2
coꝛpis plaſmatoeʒ dicit. quid ẽ vnde aĩa flatu dei facta

eſt. Aã quid ẽ aliud limꝰniſi fra humida.Ex hoc vide⸗

tur ꝙ coꝛpꝰ pꝛimi homiĩs fuerit ſolũmodo ↄpolſitũ ex li⸗
mo qui eſt fra 2 aqua.qð dicit᷑ ex his ↄoponi ꝗꝓpter domi

nium illoꝝ in coꝛꝑe ipo.⁊ ſiue ſic ſiue ſic. elemẽta nõ ſũt
in eq̃litate molis in ipo. Si dicẽt᷑ ꝙ hec ſcʒ tra ⁊ aqua
babet pdominiũ in vᷣtute qð tm̃ nõ credo eſſe veꝝ.ex hoc
adbuc ſequeret᷑ ꝓpoſitũ.qꝛ impoſſibile eſt hic habere in
aliquo p̃dominin vᷣtutis niſi haberẽt p̃dominiũ molis.
IZtem ſi equalis eſſent molis aut quantitatis.igit᷑ ibi

eſſet oĩmoda in tꝑantia ⁊ impꝛopoꝛtõ vᷣtutis.qꝛ virtus

ignis iĩpꝛopoꝛtõnabilit excederet virtutẽ tre. ⁊ ipam cũ

ſit coꝛpꝰinflãmabile vt patʒ in impᷣſſioni elemẽtatis.
vt ptz ex vapoꝛe terreſtri.inflãmaret⸗ ↄſumeret. vel foꝛ

.

te aqua ignẽ deſtrueret.a ita nullo mõ miſcerẽt.¶¶ Pꝛe⸗

terea. in coꝛꝑe hũano habundat ꝑtes groſſe reſpctu ſub

tiliũ. groſſe fiũt ex ſoliditate trena.ergo ꝑ inequalita⸗

tem molis ſe babent elemẽta. maioꝛ manifeſta ẽ ſenſui.
minoꝛ ptz ꝑ augu.ſuꝑ Geũñ.v.i Lon eſt quidẽ aie hũane
natura nec de fra nec de aqua nec de gere nec de igne q⸗

libet. S̊ tũ craſſioꝛis coꝛpis ſui materiã.H eſt bumidam

quãdã traʒ que ĩ carnis verſa ẽ qualitatẽ. ꝑ ſubtilioꝛis

naturã coꝛꝑis admiſtrat.i.ꝑ luce ⁊ gerẽ.⁊ paruʒ infra.
Zlia qm res ẽ incoꝛpoꝛea.coꝛpꝰqð in coꝛꝑe vicinũ eſt ſi⸗
cuti ignis vel potiꝰ q̃ſi lux? aer pᷣmitꝰ agit ⁊ Hᷣ cetera
que craſſioꝛa ſũt coꝛꝑis ſicuti bumoꝛ ⁊ tra vnde carnis

coꝛpulẽtia ſolidat᷑. ¶ Contra oĩs mixtio eſt im mĩima

igit᷑ mixtio in coꝛꝑe ade erat Im mima.ſed mimuʒad

miĩmũ nõ põt eſſe ꝓpoꝛtõ inequalitatis.̊ ⁊c. ¶¶ Itẽ queli

bet pars mixti eſi mixta. VUnde in ſingulis ꝑtibo mixti

eſt reꝑire vnionẽ miſcibiliũ.Ex his pot ſic argui. Abi⸗

cũq; eſt reꝑire vnũ elemẽtuz ?m molem. eſt reꝑire aliud

7 eiuſdem termĩs claudunt᷑ ergo nullũ excedit nec exce-
ditur ab alio.equalis ẽ ergo extẽſio oim ᷣm moleʒ ſiue
molis dimẽſionẽ.ergo ſunt ibi in eq̃litate molis.⸗ Itẽ
vt habet᷑ ab algaſ.cũ ↄmixtio elemetoꝝ fuerit pulchrio⸗
ris 2 ꝑfectioꝛis equalitatis ⁊c. tunc eſt coꝛpus aptũ ad

ſuſceptionẽ anime rationalis. ergo in illo erat cõmirtio
elementoꝝ in ꝑfectioꝛi equalitate. ſed vt habet᷑ a cõſtan
tino in panthegra. equalis eſt cõmixtio elementoꝝ que
otinet equaliter quãtitates 1 qualitates elementoꝛum.

ergo ꝛc· ¶ Vo hoꝝ euidentiã notandum. ꝙ; duplex eſt
equalitas ↄplexionis.vel in qua nulliꝰqualitatis eſt ex⸗
ceſſus ab optima tꝑantia vbi nullũ elementũ vel quali⸗

tatine vel quãtitatine habundat reſpectu alterins.⁊ ha

bet magis m ratõeʒ qᷓ; m rei 7 exiſtentie naturaʒ: iſta

no fuit in adã. Alia eſt equalitas in qua licet qualita⸗

tis vel qualitatũ ſit exceſſus.nõ tamẽ vltra metam ſcði
gradus extenditur. ſᷣm ꝙ dicunt phᷣi. ꝙ cõplexio equa⸗

lis dicitur incolumis vſq; ad ſcom gradum.⸗ iſta equa⸗

litas non ponit equalitatem a mole ſeo magis a iuſticia

bec fuit in coꝛpoꝛe ade ⁊ tanto melioꝛ quanto melius

cõplexionatus: non tamen intendimus de equalitate a
iuſticia H̊ modo hoc ? in ſenſu ĩ quo vtuntur philſici.ſed
alio modo vt infra patebit. Concedenduʒ eſt ergo ſicut
oſtenſum eſt.qꝙ elementa nõ erant in coꝛꝑe ade ᷣm equa
litatem molis.et dicimus hic molem qualitatem mate⸗
rialem mixtoꝛum. M aũt elementa nõ pñt eſſe in coꝛpo
re ſᷣm equalitatem a mole.hec eſt ratõ. Quedaʒ ſũt ele⸗

mẽta magis habẽtia de materia.alia magis de ſpẽ.que
magis habẽt de materia magis opꝛimũt᷑.que magis de
ſpecie magis deſcẽdunt᷑. ꝓpter qð nõ põt eſſe equalitas
molis ſ̊ neceſſitate ineq̃litas. Ratõ alia ad id eſt.ſi eẽt
equalis ↄplexio hoc mõ:tũc coꝛpꝰilliꝰoↄplexionis nec ge
ſceret nec moueret᷑.ſi em̃ quieſcẽt in tra tũc tra vinceẽt.
ſimilit᷑ ſi quieſcẽt in aere tũc aer vincẽt. Si aũt mouẽt᷑
ab aere in ignẽ tũc ignis vincẽt. Si vo moueret᷑ ad ter⸗
ram ? tra eſſet vincẽs.Si aũt quieſcẽet in aere tunc aer
eſſet vincẽs.ↄuenit igit᷑ ei vt nec quieſcat in loco.nec mo
ueatur ad locũ qð ẽ impoſſibile.⸗ Ad illud qð pᷣmo
obijcit᷑ tra boc dicẽduzʒ.ꝙ pars dicit᷑ mima ᷣm ſpẽm et

Fm materiã.Fm ſpẽm illa ſcʒ in q̃ ſaluat᷑ ſpẽs ⁊ in qͥ mi⸗

noꝛi non põt ſpẽs ſine foꝛma ſaluari.⁊ hoc mõ ſumpto
mĩmo nõ eſt mixtio ſᷣm mima. qꝛ ſᷣm h̊ miſcibilia eſſent
in mixto ſᷣm ſuas ſpẽs.⁊ eſſet cõpoſitio non mixtio ſᷣm
materiã.Et hoc duplicit.vno mõ ſᷣm ꝙ quãta eſt.⁊ hoc
modo.qꝛ materia inqtuʒ eſt quata. diuiſibilis ẽ in infi
nitũ.nõ eſt reꝑire in ea mimũ m actũ.ſ̊ ſolũ ſᷣm poten
tiam. Alio mõ ſᷣm ꝙ eſt ꝑfectibilis foꝛma elementari ⁊
ſic dicit᷑ mimũ illu qͥ minꝰnõ ẽ ſuſceptibile ſpẽi.hoc vl
timo mõ dicit᷑ ꝙ mixtio fit ĩm mima. 4 Pꝛetea notan⸗
dum. ꝙ nõ eſt poſſibilis mirtio pluriũ coꝛpoꝝ manenti
bus ĩ ſuis coꝛpoꝛeitatibo.⁊ ſicut ſolet dicit.ſicut ex plu⸗
ribo foꝛmis fit vna foꝛna media.ſic ex pluribo coꝛpoꝛei
tatibo fit vna coꝛpoꝛeitas cuiꝰẽ locꝰ vnꝰ. Vnde miſcibi
lia in mixto nõ ſunt diſtincta vᷣm locũ ⁊ ſitũ.qꝛ habent

vnã foꝛmã ⁊ vnã coꝛpoꝛeitatẽ.4. Ad illud qð obijcit᷑.q;

mĩmi ad mimũ nõ eſt ꝓoꝛtõ in equalitate. Dicẽduʒ.q;
nõ eſt veꝝ ꝓut dicit᷑ fieri mixtio ſᷣm mima. ſicut em̃ de⸗
termĩat᷑ a pho.ex vno pugillo aque fiũt decẽ pugilli ae⸗
ris.cuiꝰratõ eſt.qꝛ homo eſt materia groſſioꝛ.illiꝰſubti
lioꝛ:vnde hoc habʒ magis de mole illuo minꝰ. ñ mini
mũ materie elemẽti qð habʒ magis de ſpẽ ⁊ minꝰde ma
teria.lõge minꝰeſt mimo materie elemẽti qð habet ma⸗
gis de materia ⁊ minꝰde ſpẽ. Vnde ptʒ q mimũ ẽ ꝗꝓpoꝛ⸗
tionabile mimo ꝓoꝛtõe inequalitatis. vnde mimũu ele⸗
mẽti ignis ⁊ mĩmũ elemẽti terꝛe ꝓut ſunt ĩ mixto valde

ſunt inequalia.ſicut illud quo mõ nõ eſt ſuſceptibile ſpe

ciei fre.⁊ illud quo minꝰ nõ ẽ ſuſceptibile ſpei ignis.qͥꝝ
vnũ eſt ad aliud ĩ magna inequalitate.4. Si aũt queri‚⸗
tur quõ illud mimũ qð eſt ignis elemẽti põt diffundi ſi⸗
ue extẽdi ꝑ oẽs ꝑtes mirxti.ꝑ quas ſe diffundit ⁊ exten⸗
dit illud mimũ qð eſt terꝛe.elemẽeti qð eſt magne quÄti⸗
tatis reſpectu illiꝰ.dicẽduʒ q; hoc ẽ ratõe materie q̃ ra⸗
tione qua quãata eſt.põt extẽdi ⁊ diffundi pᷣm extẽſioneʒ
coꝛꝑis lõge maioꝛis.ſicut ptʒ de gutta vini ſi effundat᷑
in vas aque magnũ.reſpectu illiꝰ diffundit᷑ materia illi
us ꝑ totũ vas illud ſᷣm quãtitatẽ aque cui ↄmiſcet᷑.⁊ vt
volũt aliqui aliquid ꝑue quãtitatis poſſe.eſt aliquid ꝑ
diffuſionẽ infinitã ratõe quãtitatis ſue materie.ſic diui
ſibilis eſt ĩ infinitũ ratõe qua quãta eſt.¶ Ex his patet
rñſio ad illud qð ſequit᷑.qꝛ licet miſcibilia in mixto eq̃⸗
liter ſe diffundat ⁊ extẽdant.nõ ex hoc ſequit᷑ ꝙ ſint eq̃⸗

lis molis:qꝛ ꝑtes materiales eoꝝ elemẽtoꝝ que minus

habẽt de ſpẽ ⁊ magis de materia.magis ↄſerte ſũt in mi
xto ⁊ ↄpacte.ꝑtes aũt materiales elemẽtoꝝ q hñt plꝰ de
ſpecie minꝰde materia.magis olſerte ſũt ⁊ minꝰdiffuſe

l Ad illud algbal.qͥ videt᷑ dicẽ.ꝙ ꝑmixtio elemẽtoꝝ in
coꝛꝑe apto ad ſuſeeptõeʒ aĩe ratonalis. debʒ eẽ pulchri
oris 2 ꝑfectioꝛis eqᷓlitatis ⁊c.dicẽdũ.qꝙ ipe loqꝗt cõpati⸗
ue ſcʒ habita ↄꝑatõe ad coꝛꝑa bꝛutoꝝ. vt patz ꝑ ea q di

cunt᷑ ibidẽ.dicit ei ibidẽ ↄſequẽter ſpermatis neceſſitas
venit ĩ coꝛꝑibo hoĩm ex cibis ꝗ ſũt ſubtilioꝛes cibis aĩa⸗
liũ ⁊ cibis vegetabiliũ.⁊ ex vᷣtutibo ⁊ neruis ꝗ ſunt pul⸗
chrioꝛes vᷣtutibo ⁊ neruis aĩalium.⸗.! Ao illud qð dicit

ↄſtantinꝰ.ꝙ equalis eſt omixtio elemẽtoꝝ ⁊c. dicẽdũ.q;

illa equalitas quã ibi deſcribit eſt magis ſm ratõem ꝙ;

Fm rei exiſtẽtiaʒ. ſicut tactũ eſt.

₰

Pꝛimo qtum ad ꝓpꝛias q̃litates elemẽtares
que ſũt caliditas frigiditas ⁊c. Scðo qᷓtuʒ
ad qlitates ↄñtes.q̃ ſũt grauitas leuitas rimo q̃⸗

nit equalitatẽ equalitatũ elementariũ.vt habetur a con
ſtantino.equalitas qualitatũ elementariũ pomt equali
tatem virtutis. in adam auteʒ fuit equalis ↄplexio. er⸗
go ⁊c. Equalis aũt ↄplexio eſt que qualitates elemen⸗
tares equ aliter ↄtinet in ſe.vel quãdo cum moderatõne
ducit᷑ coꝛpus incolume.conſtat em cum adam ſᷣin coꝛpꝰ
eſſet optime ↄplexionis. aplexio eius continebat equali
ter qualitates elementares.nõ ſolũmodo ducẽs coꝛpus
cum moderatõne incolume.4¶ Item effectus ꝓpꝛius in
cauſa ꝓpꝛia radicat᷑.ſed longeuitas effectus eſt equalis

Apoꝛtõnis elementariũ qualitatũ in coꝛꝑe.patet igitur

cum ade fuerit hec longeuitas:poterat em diu viuere ⁊
ſine diſſolutõne.quia elemẽtares qualitates in ipo fue⸗
runt ſᷣm equalitatẽ virtutis.ſi em̃ inixtũ ꝓpter inequali⸗
tatem diſſoluit᷑.videt᷑ ꝙ illud qdð nõ eſt diſſolubile equa
litate.habuit in ꝓpoꝛtõne virtutis.cũ em̃ oĩa coꝛpoꝛa ex
quatuoꝛ elemẽtis ↄſtituant᷑.nõ ẽ ex mixtis diuturmtas
ſed ex ꝓpoꝛtione mixtoꝝ.¶ Item vbi in coꝛꝑe alicuiꝰeſt
inequalitas virtutis elemẽtariũ qualitatũ.viꝛtꝰexcellẽs
in potentia inferẽs alijs violentia.frequẽti actõne abij⸗
cit a ſubſtantia illaꝝ.qð aũt eſt tale cauſã ſue coꝛruptõ
nis habet in ſe. Sed dicit hugo. ꝙ in coꝛꝑe pᷣm homĩs

ante peccatũ coꝛruptõ 7 infirmitas nulla fuit.igit᷑ in il
lo nõ erat equalitas virtutis huiꝰ.¶ Contra.ſi ꝓpoꝛtõ

qualitatũ elemẽtariũ in coꝛꝑe ade cauſa erat ↄtinuatõ
nis vite. poterat em̃ ſine cibo eſſe imoꝛtalis ⁊ cõtinuare
vitã.ad quid igit᷑ lignoꝝ fructus in paradiſo iuſſus eſt
edere.¶¶ Item elementa que minꝰhabẽt de mole magis
habundãt virtute.⁊ que magis minꝰ:vnde quãtitas viꝛ
tutis rñdet quãtitati molis ⁊ ecõuerſo.ita ꝙ maioꝛ mi⸗
noꝛi ⁊ minoꝛ ma ioꝛi.⁊ hoc neceſſario ⁊ infallibiliter:ex
quo igit᷑ nullo mõ in mixto põt eſſe equalitas mixtoꝛuʒ
in mole.nullo mõ põt eſſe equalitas in virtute.¶ Item
elemẽta que habundãt in leuitate habundãt in virtute
reſpectu illoꝝ que habũdant in grauitate.vnde leuitas
atteſtat᷑ habudantie virtutis grauitas diminutõni.Si
ergo leuitas quoꝛũdaʒ elemẽtoꝝ ⁊ grauitas alioꝝ nũqᷓ
in equalitate coꝛpoꝛis ↄueniũt.qð patet ꝑ hoc ꝙ graui⸗
tas habundat in coꝛpoꝛibo aĩaliũ reſpectu leuitatis.igi
tur nec virtutes elementoꝝ ſilꝛ.⁊ ita cũ grauitas in coꝛ
poꝛe ade habũdabat reſpectu leuitatis.⁊ virtꝰſilłꝛ reſpe
ciu virtutis.? ita nõ erãt elemẽta equalia pᷣm virtutem
J Ao hoc dicẽdũ.ꝙ virtutes elemẽtares pñt ↄſiderari
uplicit. vel in relatõe ad elemẽta quoꝝ ſut uᷣtutes. vel
in relatõe ad elemẽta ↄtraria in que agũt ⁊ quibo agen
ti reſiſtũt.Eodẽ modo duplerx eſt equalitas virtutis.
Vna vᷣtutũ relatoꝝ ad elemẽta ꝓpꝛia.vt in quibo radicã
tur.⁊ hoc nõ eſt in elemẽtis ꝓut ſunt ĩ mixto.vgnis em̃
ſicut plꝰhabʒ de ſpẽ ⁊ minꝰ de materia q tra:ſic habun
Dat virtute actiua reſpectu terꝛe.Alia aũt eſt equalitas

ipᷣaꝝ ſᷣm ꝙ ↄſiderant᷑ in relatõe ad elemẽta ↄtraria.re⸗

ſpectu quaꝝ eſt mutua actõ reliſtẽtia.⁊ bec equalitas

eſt q ita ꝓpoꝛtõnant᷑ virtutes.ꝙ quãtuʒ vna põt ĩ agẽ

do. tantũ alia põt in reſiſiẽdo.vel qn ita eſt ꝙ non eſt ibi
actõ aliqua neq; reſiſſẽtia.⁊ hec eqlitas potuit eẽ in coꝛ
poꝛe ade. Vnde in coꝛpꝑe eiꝰerat eqlitas ↄplexionis ⁊ v⸗
tutis eo mõ quo dictũ ẽ.iQec dico ꝙ eq̃litas vᷣtntis eꝛat
tota cauſa ꝑpetue ↄtinuatõis vite in pᷣmo hoĩe.ſᷣ cum h
requirebat᷑ fomẽtũ aliquod fructuũ paradiſi.vnde hu⸗
go. In coꝛpe eꝰſcʒ ade coꝛruptõ ⁊ infirmitas nulla fuit
extrinſecꝰ pᷣter cũcta fomẽta ciboꝝ quibo coꝛꝑalẽ vitã
nutrire ⁊ ſuſtẽtare debuit ſpecialem in ligno vite medi⸗

quit᷑ inquirẽ de eq̃litate ᷣtutis potentie.

ritur. ſi elemẽta erãt equalia ſᷣm virtutem qualitatũ ele
mentarium in coꝛpe ade.ꝙ ſic: videt᷑ ↄplexio equalis po

— — — ——UW

— — —,;

———— — —

Ntentie
netan
if,
imno,
tatiee
halispo
Uracon
kegnei
Gider⸗
llenen⸗
ergtöne
lconp
equali
Opus
ius in
goalis
tigitnr
inerer
ſo ſe⸗
ſegueli
leegne
poger
ntao
lide
rcclis
D
nnp
onis
Gtini
pord;
ut
uare
eß
N
Gi⸗
i⸗
i
on
ue
hnins
niß
Uun
dig
c
ſche
en
un
ſel
gen
ug.
lici
eſ
bun
itas
re
ins
N
hn
t
5
ſt
.

bN

¶ Lueſtio

cinam acceꝑatqua eandẽ vitã ↄtra moꝛtis,. defectu ſe al⸗
uam atq; incoꝛruptã potuit oſeruare.Cu em̃ coꝛp illiꝰ
eſſet aĩale ⁊ indiges alimẽtis.defeciſſet vtiq;:niſi alimo
nijs ↄſeruatꝰ. 2 te hoc infra pleniꝰ dicet. 4 A illuo qo
obijcit in cõtrariũ.põt dici ſine pᷣiudicõ.q ppeiuitas vi
ie coꝛꝑalis ade in tribo fuit.ſcʒ ex ꝓpoꝛtõe mixtoꝝ in eq
litate vᷣtutis ex fomẽto fructuũ padiſi ⁊ natura otinete
mixta.AHo bui euidentiã nota.q; vnũ elemetum agit in
aliud magis vel minꝰ ᷣm maioꝛe virtutẽ vel minoꝛ re⸗
ſiſtentis. verbigra. Irnis tantꝰ agit in tantã aqua.2 mi
nus agit ſiue abijcit minꝰa ſubſtatia qᷓ in minoꝛ? ie
rum in maioꝛẽ maioꝛi. Pꝛimo minꝰ ꝗ; in minoꝛẽ mioꝛi

pꝛimo.⁊ ᷣm ꝙ addit᷑ aliqd quãti aque. detrabit Ppoꝛtõ⸗
nabilit᷑ aliqua aliquota actõis ignis agetis. eſſet pol⸗
ſibile tantã aquã eſſe ⁊ tãta vᷣtute reſiſte: q, penit? in eaz
ignis nõ agẽt. ſcʒ abijciẽdo aliquid de ſubſtatia niſi vir⸗
tus ignis roboꝛaret᷑. Iſtud aũt accidẽt ſi tata eſſz aqua
2 tantꝰignis:q; vᷣtutes eoꝝ penitꝰequarẽt᷑.ita ſcz ꝙ hu⸗
ius eſſet tãta in reſiſtedo:quata illi in agedo. vel tanta
fieret equalitas: vnũ in aliud oino nõ ageret. ſed eſſet
pax ⁊ armonia pᷣm ↄmẽeſuratõeʒ pᷣtutis. ⁊ ita eſſet mixtõ

optima. hec aũt mixtio cũ ſit nobiliſſima.ecet nobiliſſi

mã foꝛmã vel aiĩaz ratõnalẽ pᷣmi bois. q ſi alteriꝰmixtõ⸗
nis coꝛpꝰaptaret᷑ ſibi.cũ aĩia naturalit᷑ amat coꝛpꝰſuũ.
cũ coꝛpꝰnaturalit᷑ deficet ininſie ageret᷑ cũ ea. cum ſine
culpa ſua pꝛiuaret᷑ ſuo amato.ꝙ eſſet ei pena foꝛne igit

ineternuz durature ↄgruebat coꝛpꝰ ineternũ duraturũ

talis aũt debebat eſſe mixtio in coꝛpe ade. talis em̃ mi⸗/

xtio eſt cauſa optime ↄplexionis 2 pfecti ſſime ſanitatis
ualis erat ip̃iꝰ. dicit em augu. de ciui. dei. ĩ carne eiꝰ
ſũma ſanitas erat. ſed adhuc poterat talis mixtio defi⸗
cere.etſi eſſet optima er ꝓpoꝛtoe vᷣtutis in elemẽtis ꝓut
erat in mixto.niſi alicuiꝰ extrinſeci adiutoꝛio ſeruaret
7 niſi natura ↄtines mixta ſaluaret᷑. VUnde ad lõgeuita⸗
tem ſiue ꝑpetuitatẽ coꝛꝑis eiꝰ.hec tria reqrebant.ð his
dicet᷑ infra vbi aget᷑ de coꝛruptõe coꝛ pis ade. 4 Ad alið
qð obijcit. dicẽduz ꝙ licet vᷣtutes elemẽtares rñdẽt ꝓpoꝛ
tonalit᷑ moli elemẽtoꝝ. ſm ꝙ elemẽta ſunt opleta i ſuis
foꝛmis ⁊ ſpẽbo.nihilominꝰqꝛ vᷣtutes ille cõfringũtur in
mixtione ? diminuũtur.nihil aut deperit de mole i ipſa
mixtõe vñ redigũtur uᷣtutes ad equalitatem.⁊ efficit᷑ in
mixtis eqlitas otutis.nõ exiſtete eqlitate molis.i ec va

let argumẽtuʒ illud. ꝙ licet quãtitas molis rndeat quãẽ

titati vtutis eo mõ quo tactu eſi in oponẽdo: tñ qꝛ non

rñdet vnifoꝛmit.ſcʒ maioꝛ moles maioꝛi quatitati vᷣtu⸗
tis.⁊ minoꝛ minoꝛi ſed ecõtrario:nõ ſeqiit᷑ quin poſſit

eſſe equalitas vtutis in mixto.bic aut poſſit eſſe equa li⸗

tas in mole.qꝛ elemẽtuʒ mioꝛis pᷣtutis poſſet eẽ in tãta

mole.? elemẽtuʒ maioꝛis in tatilla.q; vtutes requcerẽ⸗

tur ad quãdã equalitatẽ vt ex dictis ptʒ. Si aũt ſibinui

cem rñderẽt infoꝛmit᷑ bene ſequeret᷑.¶ Ad alind dicẽedũ

ꝙ grauitas a leuitas ſunt qlitates materiales rñdetes

ꝓpꝛie quãtitati molis ipoꝝ elemẽtoꝝ. ꝓpter hoc ſicut

nõ pot eſſe equalitas elementoꝝ molis in mixto.ſic non

põt eſſe equalitas granitatis? leuitatis. Alie aũt ſunt

qualitates foꝛmales penes quas attendit᷑ ötus elemẽéta
