intendit᷑ de pꝛincipio intrinſeco.qQota ergo ꝙ; in om̃i
motu ſiue ad foꝛmam ſiue ad ſitum pꝛimuʒ pꝛincipium

motus intrinſecũ eſt appetitus. hic etem̃ eſt vis a creato
re omibo indita creaturis.pꝑ quã ad ſui ↄplemẽtũ oꝛdi⸗
nant᷑ 1 in ſuo ↄplemẽto ſtant ⁊ radicant᷑.nec ſolũ ſic eſt
in creaturis ̊ etiã ĩ creaturaꝝ eſſentialibo principijs
q̃ ſunt materia et foꝛma.actus et potetia.neq; em̃ mate⸗
ria ſeip̃a mouet᷑ ad foꝛmꝗ.qꝛ cũ nullũ determiet nõ ma
gis moueret᷑ ad ill q; ad illa.neq; foꝛma ſeipᷣam facit ĩ
materia.ſed ꝑ appetitũ inſitũ vterq; ad inuicẽ ordinan
tur.et ꝑ apetitũ huius inſeꝑabiliter ↄiũgunt᷑.ec ſolũ
appetitus rẽ ↄpletã in eſſe ſequit᷑.ſ̊ in ipis reꝝ pꝛincipi⸗
is eſſentialibo radicat᷑ et fundat᷑. et ſicut eſt in motu ad
foꝛmã ſic eſt in om̃i motu nõ violento.In om̃i em̃ motu
appetitus excitat motoꝛẽ od motũ.ex qͥ patet ĩm princi
piũ motus intrinſecũ vniuerſale.Ex hoc ergo patet.ꝙ
appetitus in omibo excitat ad motũ.⁊ quenda efficit vi⸗
gorẽ in illis.nõ tñ vigorẽ vite facit in omibo.ſed ſolum
in ſimplicibo qð manifeſtius patebit ꝑ differẽtias appe⸗
tituũ ⁊? eoꝝ in quibo eſt appetitus. Supponat᷑ q̊ ꝙ omi⸗
bus rebo naturalibo ineſt apetitus. ſed differenter. ſic
et diuerſe ſunt.reꝝ em̃ naturaliũ quedaʒ magis hñt de
ſpecie minus de materia.quedã ecõuerſo magis de ma
teria ⁊ minus de ſpecie.quedaʒ vᷣo quaſi totalicer ſpẽs
ſiue actꝰſunt.ſic ſubſtantie ſimplices que ſꝑ in actu ſũt.
In gbo aüt eſt magis de materia ⁊ minus de ſpẽ. vt eſt
terra.q̃i ſopitus ⁊ obtuſus eſt agetitus. In ꝗbo vᷣo ma
gis de ſpecie et minus de materia vt in igne. q̃i acutus
7 vigens eſt aꝓetitus.vnð ignis ſemꝑ eſt in actu ⁊ eito

generat᷑.quare in eis que quaſi toti actus ſunt validior

adhuc ⁊ acutioꝛ eꝛit apetitus.ꝗ̊ cũ aĩa ſit ſubſtãtia ſim
plex ⁊ ſemꝑ in actn.in ea foꝛtis ⁊ potẽs acutus ⁊ vigẽs
erit agetitus.huius vigoꝛis modũ expꝛimẽs maximus
poetaꝝ virgilius. dixit igneus eſt illis vigoꝛ ⁊ celeſtis
origo.ſemĩbo igneus vigoꝛ qꝛ ſubtilis et acutus.⁊ cele⸗
ſtis origo.qꝛ vis eſt indita diuinitus. ecce vnde tantus
eſt motus ? vigoꝛ in animabus.Alanifeſtum eſt etiam
ſi vita eſt vigor ⁊ motus internus.quare appetitus vitã
operatur in ſimplicibo. In quibuſdam tñ coꝛpoꝛeis vt
in illis ꝗ minus habent te materia magis te ſpecie ⁊ de
actu.vt in igne ⁊ luce.quãdam imaginẽ vite oꝑat᷑.quia
ſemꝑ in actu ſunt.Vñ et argentũ fuſile viuũ vocatur.qꝛ
ſemꝑ et ↄtinue mouet᷑.et eadẽ rõne fons viuus dicitur.
Appetitus aũt iſte ꝗ vigoꝛẽ internũ ⁊ vitã oꝑat᷑ in ſub⸗
ſtãtijs ſimplicibo.fundat᷑ in eaꝝ principijs eſſentialibo.
ſicut em coꝛꝑalium pꝛincipia ſunt materia et foꝛma. ſic
ſimpliciũ actus ⁊ potẽtia ſiue ꝙ et quo.pꝓ aꝓpetitũ enim
potẽtia actui ↄiungit᷑ et ꝑficit.Et ſicut ꝑ appetitũ medi

um foꝛma cũ materia vnit᷑ ⁊ actus et potẽtia vt fiat ſub

ſtatia:ſic ꝑ agetitũ foꝛtẽ acutũ ⁊ vigẽtẽ potẽtia ſimpli⸗
cis cũ actu ipᷣius ordinat᷑.vt fiat nõ ſolũ ſubſtantia.ſeð
ſuba viuẽs.vnde manifeſtũ eſt principia vite fundari in
eſſentialibo rei prineipijs. Addũt tñ aliqua ſupra ſim:

plicia principia ſubſtãtie:principia ſube viuẽtis.Patzʒ

Gquid eſt illud qð vigoꝛẽ facit in ſubſtãtijs ſimplicibo.
Et ꝙ vigoꝛ ille fundat᷑ in principis eaꝝ eſſentialibo.et

vitã oꝑatur. Patet etiaʒ quid viuere addat ſuꝑ eſſe in

ſubſtãtijs viuctibo.et ꝙ motus internus ſubſtantie ſim⸗

plicis eſt vigens apetitus qui citam oꝑatur in ſimplici
bus.et ita videt᷑ neceſſe ponere.qꝛ pᷣter appetitũ aut deſi
deriũ impoſſibile eſt aliquid reꝑire qð vigeat intrinſecꝰ

Ao bhoc j̊ qð primo obijcit᷑ ↄtꝛa hoc ſcʒ ꝙ aĩa eſt vita.
7ꝙ aia nõ eſt oꝛiginaliter a ſeip̃a ⁊c. Dicendũ ꝙ vt ſup

tactũ eſt.aĩa dicit᷑ vita poſt ↄcomitãtiã cauſalitatis.nõ

EPidẽptitatẽ ſube. Ao alið qdð ſeꝗt doᷣm.ꝙ vt ex dictis
ptʒ.pꝛicipia vite fundant᷑ qdammõ in principijs eẽntia
libo rei viuẽtis. Vñ ab ipis qdammõ vita bʒ oꝛiginẽ. lʒ

em̃ materia inꝙtũ hmõi nõ ſit ꝑ ſe actiua ſine oꝑatiua:

tñ rõne ꝗᷓ habet appetitũ inclinatiuũ ad actũ: pot eẽ oꝛi⸗
go quodãmõ foꝛme.q ẽ oĩno actiua ſiue in actu ꝗ ẽ vita
Ado aliud qð obycit᷑.ꝙ foꝛme nõ eſt foꝛma ⁊c᷑. Dicen⸗
dũ ꝙ hoc verũ eſt ꝑ ſe loquẽdo.ſ.in rõne q̃ forma eſt in⸗
ſoꝛmaãs.foꝛma em̃ ꝑ ſe loquẽdo. nõ eſt ꝑfectibilis foꝛma

neq; foꝛma ẽ ꝑfectiua foꝛme.ſ̊ potiꝰmaterie ſiuẽ exiſien

tis in potẽtia inqtũ hmõi.põt tñ foꝛma vna eẽ origina
le pꝛincipiũ alterius foꝛme.foꝛma em̃ ſiue ꝓꝑfectio totiꝰ

qͥdammoò oꝛiginẽ hʒ a foꝛma q eſt forma ſiue ꝑfectio ma

terie.4 Ad aliud qð ſeqꝗtur.ꝙ cauſa eſt nobilioꝛis ↄdi⸗

tõis eo cuius ẽ cã ⁊c. Oicendũ ꝙ bhoc nõ eſt verũ de q̃cũ
qʒ cauſa.ſed de cauſa efficiẽte ↄpleta ⁊ ſufficiente. Dꝛin⸗
cipium aũt originale rei nõ de neceſſitate eſt hmõi. ſed
potius eſt terioꝛis ↄditõis eo cuius eſt oꝛigo.vt patet
de limo qui fuit quodãmõ oꝛiginale pꝛicipiũ coꝛꝑis pꝛi⸗
mi homis.Ad vltimũ dicendũ.qꝙ in multis ſoꝛtit᷑ aliqdð
eſſe a duobo qð a neutro ꝑ ſe.qð aũt dicit autor ſex pꝛi⸗
cipioꝝ. Si ꝗs primã ⁊ ſcam deſtruxerit vtiq;⁊ terciã
deſtruxit qᷓ ex vtriuſq; efficit᷑ oiunctõe. intelligit᷑ vbi ali⸗
quid ponit᷑ eſſe ex vtroq; aliqͥꝝ diuiſim ſumptoꝝ.quoð
patet in caſu in quo loquit᷑. Intendit em̃ determinare a
q̊ dicit᷑ aliquid ſuſciꝑe magis et minus.⁊ ponebãt qui⸗
dã hoc eſſe a cremẽto vel decremento ſuſcipiẽtis.quidã
a cremẽto et decremẽto eius quod ſuſcipit᷑.ꝗqda ab vtro
qʒ ſqʒ ab hoc et ab illo.et in hoc caſu dicit.ꝙ ſi nõ dicit᷑
aliqd magis ⁊ minus a ſuſcipiẽte ſiue ſubiecto.neq; ab
illo qð ſuſcipit᷑ bᷣ ſoꝛma vel q̃litas nõ ſuſcipit ab vtroq;

Articulus ſecundus

Equitur inquirẽ vnde viuẽs er ſe alij vitam
tribuit.ſcʒ illi ꝗq; viuit ꝑ ꝑticipatõneʒ.ſ.aĩa
coꝛpori.Circa h̊ ꝓcedit᷑ ſic. Augꝰ.de cinita.
i.xiij.c.ij. Uiuit coꝛpus ex aĩa cũ aia viuit in coꝛpore.
ſeu viuat ipᷣa ſen nõ viuat ex deo.ᷣ̊ vt habet᷑ a pho.ania
eſt actus ſiue ꝑfectio coꝛꝑis phiſici oꝛganiſati.potẽtia vi
tã habentis.coꝛpus & viuit ab aĩa vt ab ea que eſt eius
ꝓfectio.⁊ aĩa vitã tribuit coꝛpoꝛi vt eius ꝑfectibili.cuʒ
gũt illð qð ẽ ꝑfectõ tribuat aliqd ꝑfectibili inq tũ hmõi
vnde illi h̊ tribuit.ẽ aliqͥ mõ oꝛiginaliter in ipᷣo tribuen
te.̊ viuẽs ex ſe habʒ aliquo modo oꝛiginaliter vnde tri
buat vitã viuẽti ꝑ ꝑticipatõem. Itẽ cũ vineus ꝑ ꝑtici⸗
patõem recipit vitã a viuẽte ꝑ ſe vel ex ſe. ẽ ꝑ aliꝗd qð
oꝛiginaliter eſi in ip̃o recipiẽte.a ſili videt᷑ er pte dãtis
qð ⁊c. ¶ Kontra ſuba diuidit᷑ ĩ ſubaʒ ſpũale ? corpalẽ
ſic aĩal ĩ rõale ⁊ irꝛõale.eñ idẽ ẽ genꝰiſtatie int᷑ ibaʒ
ſpũalẽ ⁊ coꝛꝑalẽ.q ẽ int aĩal ronale ⁊ irrõnale.ſuba aũt
viuẽs in ſe ẽ ſpũal.viuẽs ꝑ ꝑticipatõʒ ẽ coꝛꝑalis:̊ aĩa⸗
li rõnali nihil eſt inditũ neq; hʒ vñ tribuat vel tribuere
appetat aĩali irꝛatõnali.illud qð eſt in ipo nobiliſſimũ
vel inter nobilia illius potiſſimũ.eadẽ rõne videt᷑ ꝙ mi⸗
hil eſt inditũ ſube ſpũali.neq; bʒ aliꝗo vñ tribuat vł tꝛi
buè appetat ſube coꝛpꝑali.qð ẽ ĩ illo nobiliſſimũ ſiue iĩter
nobilia illiꝰ potiſſimũ.cuiuſmodi eſt vita.Ergo videtuꝛ
ꝙ nihil ſit in ſuba viuẽte ex ſe vnde vitazʒ tribuat ilii qð
viuit ꝑ ꝑticipatõem. Item actus vel pfectõ nobilis re
quirit ꝑfectibile nobile ſiue ↄuenienter reſpondens.er⸗
go cũ vita ſit de ꝑfectionibo nobiliſſimis.eius appetitus
eſt determinatus circa ꝑfectibile qð eſt de genẽ nobilin
talis aũt eſt ſuba ſpiꝛitualis nõ aũt coꝛꝑalis.̊ fixus eſt
eius axpetitus circa ſubam ſpualem que viuit ex le.et ñn
extendit ſe ad illuo quod nõ viuit ex le.et ita nibil põt ĩ
ſe. vnde appetat attribuere vitã illi qð viuit ꝑ participa
tõnem. 4! Item conditiones iſte que ſunt vnitas.ſimpli
citas. atteſtãtuꝛ nobilitat eoꝝ quoꝝ ſunt ↄditões.eꝛgo
cũ foꝛme minus nobiles q; vita babeat eſſe termina⸗
tum circa vnũ et idem.nec diffundunt᷑ nec extenduntur
ad plura. multofoꝛtius videtuꝛ ꝙ ita debeat eſſe de vita.
ſm ꝙ in quadã diuiſione ſiue vnitate babeat eſſe ĩ vno
materiali non in diuiſione ⁊ extenſione ad plura. ſci⸗
licet ſpũale ⁊ corpoꝛale.⸗ Item qñ aliqua ꝓpꝛietas co⸗
municat᷑ a duobus.neceſſe eſt hoc eſſe mediate aliqͥ vno
in quo ↄueniunt.⁊ nõ dico vno generali ̊ vno pꝛopin⸗
quiori.Sʒ ſubſtãtia ſpũalis ⁊ coꝛꝑalis nõ habent con⸗
ueniẽtiam niſi in genere. nec vidẽtur ↄuenire in aliquo
ꝓinquioꝛi ſᷣm ꝙ requirit cõmunicatio vite.⁊ ita videt
ꝙ nihil habet ſubſtatia ſpiritualis in ſe. vnde ↄmunicet

60
di
ci
n⸗
d
tet
i⸗
35
zi⸗

4

1

e —

– S=-= = =

¶ Lueſtio xcij.

ritã i. Rñſio ad boꝝ notificatõem nota. ꝙ ſiG em̃ vt tactũ eſt ex ↄiunctõe ſubſtantie ſpũalis cũ coꝛpali
aen e in e ncordt ttn aipentb n orbe don erqua quodammodomultiplicatur in ſubſiantid cospo
uificat vitã opat᷑.p appetitũ em̃ corpꝑi vm ꝑ appetitu rali.magis viget et efficit iocundioꝛ 2 pfectõꝛ. ec bec
coꝛpus varijs motibo mouet vt ⁊ ipʒ pficiat.⁊ vt ipa et multiplicatõ aliquid tollit. de virtute ipius vite. cu ſem
pficiat᷑.qð vt manifeſtius fiat. modũ vnitõis aĩe cũ coꝛ per illa ſit vna que eſt ſir ubſtatie ſt puͦalis. H ent ca pfectio⸗
poꝛe.⁊ quare nccariũ eſt ipᷣm vniri coꝛꝑi.videamꝰ. Sci nis illius 2 oſtẽſio nobilitatis. 4 d illud qð ſequit di
endũ eſt q; appetitus in ſuba ſimplici nec vigoꝛẽ actua cendu. ꝙ ſube ſpũalis ſcʒ anime coꝛpalis q ab gia ꝑfi
lẽ facit nec vita opatc᷑ ibi niſi cũ pficit᷑. Cũ aũt ſuo actui cit. eſt ↄueniẽtia quedã pꝛeter ill qꝗᷓ eſt generalis. qᷓ attẽ
ↄiungit᷑ ⁊ ſuo deſiderabili vnit᷑.⁊ ĩ eius vnione delecta⸗ dit᷑ in multiplicitate potentiaꝝ ſiue virtutũ opatiuarũ
tur.pfectus ẽ ⁊ vitã oꝑat᷑.tũc eĩ viget aĩa ⸗ delectat. Si ex pte aie.et multiplicitate naturaꝝ ſiue ꝑtiũ oꝛganica
cut aũt dicit Auicẽ.delectatõ cuiuſq; virtutis plena eſt rũ ex ꝑte corꝑis.vt em̃ ſupꝛa tactũ eſt. coꝛpus humanũ
acquiſitõ ſue ꝑfectõnis.cũ añt caret ſuo deſi iderabili.mi inter oĩa coꝛpora ↄpoſitiſſimũ eſt: et h̊ reqritur ꝓpter h.

ꝙ aĩa q̃ eſt ꝑfectio eius et motoꝛ.eſt multaꝝ oꝑationum

2*

nuit᷑ ant deficit appetitus.? ita languet aut extinguituꝛ .V ctio eius et motoꝛ.eſt m.
effectiua.q̃ꝝ cũ nõ poſſit aĩa eẽ effectiua ꝑ ſeimo necel⸗

vnde argumẽtũ efficax ſumit᷑ ſupra appetitü vita ſun

dat᷑.ſi em opleto appenitn vita ꝑficit᷑ debilitato debilita ſariũ eſt vt exerceant᷑ ꝑ coꝛpus necce eſt vt corpus binõi
tur ⁊ deficiẽte extinguit᷑.aut ſunt idem appetitus 2 vita. mlłtiplicitatẽ habeat oꝛganoꝝ. zetea ↄuemũt i mutuo
aut vnũ eſt cã alterius.Qmia ꝗ appetitus vita nõ facit ĩ axpetitu ꝑfectõis.appetitꝰ em coꝛpꝑis eſt ab vt aĩa pficiat
actu niſi ꝑficiat᷑.in ꝗbuſdaʒ vo nõ eſt ↄpletus de ſe.ᷣ ali ſimiliter et appetitus aie eſt vt coꝛpus ꝑficiat. et ilis per
quo indiget exterioꝛi vt ꝑficiat᷑ ex eis.vitã nõ facit in a⸗ ficiendo plenioꝛẽ ſoꝛtiat᷑ pfectõem. Iſte aũt appetit? imn

ctu niſi ei qͥ indiget ↄiungat᷑.et hec ẽ rõ quare ſuba ſim⸗ tuus eſt ca colligatõis illoꝝ ad inuicẽ et ↄnicatõis vite.

plex coꝛꝑi vnit᷑ vt videlieʒ appetitus ſuo deſiderabili cõ U ueſtio .xC . Cuius eſt

iungat᷑.et ſic in actu vigeat ⁊ vita in ea ꝑficiat᷑. Si eĩ Tte
cõpletus eſſet in ſe eius nſperttns niͤſ reennialiter ij ſi iecti. ,
vniret᷑.ꝑ appetitũ ̊ coꝛꝑi vnit᷑ iſe ꝑabiliter ſe tenet niſ N ſſi 1 4
ſit defectus ex ꝑte Sebibe vt ꝑ ̊ ſuo actui piungat 2 92* brogre U n
ficiat᷑ ꝑ apetitũ etiã varijs motibo mouet coꝛpus vt eti ſitõis de vita tria ꝓponebant᷑ queren⸗
da. Primo quid ẽ vita Scðdo a quo eſt
vita. Lercio cuius eſt vita. Jam deter⸗

am ipᷣm ꝑficiat ⁊ ipa ꝑficiat᷑. Et hec ẽ ratõ colligatõis
aie cũ coꝛpe.qᷓ;nis hec ratõ colligatõnis multiplex ſit ⁊

differens in diuerſis. In quibuſdã ei maioꝛ in alijs mi minatũ eſt de duobo: ſegtur de tercõ. ſ.
noꝛ reꝑit᷑.vis colligatõis.in quibuſdã em̃ qͥdammõ idẽ cuius eſt vita vt ſubiecti ꝓprij. Primo ergo querit᷑ vtʒ
eſt viuere ⁊ vitã alij tribuẽ.vñ quarũdã aĩiaꝝ et coꝛꝑpum vita ſit in natura increata. Scðo querit vtrũ vita crea⸗
eſt q ſi vita vna 2 vnũ vite cõplemẽtũ.vt in vegeta bili et toꝛis ⁊ creature in aliqua re ↄueniat. Tercio vtrũ vita
ſenſibili.he em̃ de ſe nõ hñt aliquã differentiaʒ vite.niſi ſit in creatura corꝑali an tm̃ in ſpũali.Quarto ſuwoſi⸗
quã ↄtrahũt a coꝛꝑe.vnde ⁊ m vitã ſuã dependẽet a cor to ꝙ in corpꝑali.vtrũ ſit in coꝛꝑibo ſu ꝑceleſtibo.Quinto

poꝛe.⁊ ita vita eoꝝ nõ eſt ſeꝑabilis. In alijs vo vt in rõ⸗ vtrũ ſit in aialibus que carẽt ſanguine. Sexto vtruʒ ſit
nal nõ eſt idẽ viuere qð vita alij tribuere.q;uis ab eodẽ in embrione vel in bumoꝛibus.
tit vt ab appetitu mõ qͥ tactũ ẽ.hec em̃ habet vitã ꝓpꝛiã qᷓ b mu
nõ eſt coꝛꝑis. ab ipᷣa tñ dveriuat᷑ vnde tribuit vitã coꝛꝑi E em ꝛum prumum
7 ideo hec ſola eſt ᷣm ſuã vitã a coꝛꝑe ſeꝑabilis.ſic eꝛgo 1 FVrca pꝛimũ quo querit᷑ vtrũ vita ſit in na

pʒiquõ ꝑ appetitũ vitã coꝛpi tribuit.et quõ ꝑ ipᷣm eſt rõ tura increata. . ſic videt᷑. Aã dama. in
vnionis et colligatõis aĩe cũ coꝛꝑe.et quõ in diuerſis di li.excepta diuia.Tres ſunt ſpẽs vite. plã
uerſimode eſt.⁊ ex bis patet ꝙ ſcʒ eodẽ vigoꝛe qͥ viuit a⸗ tatiua ſenſitiua intellectiua. Iẽ aug. in li

—

nima vita põt coꝛpoꝛi tribuere.⸗ Ad illud qð prio obij bro cæ fide ad petꝝ. Deus naturaliter vita ẽ. Iẽ dani.
cit᷑.quo videt᷑ ondi.ꝙ nihil eſt indituʒ ſube ſpuali vnde xiiij. ¶25 colo ydola manufacta ſ̊ viuẽtẽ xrũ ꝗ fecit celũ
tribuat ſiue tribuere appetat vita coꝛpi ꝓpter diſtantiã terrã. Ex bis patet ꝙ in do eſt vita. Ytẽ ꝙ ſolus de⸗
coꝝ ⁊. OQicendũ ꝙ licet ſit diſlãtia illoꝝ ea q tacta ẽ in viuat ſic. ſᷣm phᷣm. Eliuere viuentis eſt eſſe. ̊ viuẽtis eſ
opponẽclo.inqtũ hoc eſi corpale ⁊ illuo ſpũale. eſt tñ ꝗ⸗ ſentia eſt eius vita.ergo illud ſolũ vinit cuius eſſentia ẽ
dem illoꝝ oꝛdo vt reſpectus:ꝗ eſt ꝑfectõis ad ꝑfectibile vita. hoc eſt ſolus deus. 4/ Item li. de mo. coꝛ. Oportet
vnde eſt illoꝝ aetitus mutuus.qͥ eſt quedã ro colliga⸗ noſſe qm̃ vita actõ eſt.⁊ vita eſt eſſe viuentis.ꝗ̊ vinentis
tõnis eoꝝ adinuicẽ.quibo mediantibo eſt influẽtia vite eſſentia eſt ſua actio.ergo illud ſolum viuit cuius ſua eſ
ab vno in almd.licet ̊ nihil ſit inditũ ſubſtantie ſpũali ſentia eſt ſua actio.hoc eſt ſolus deus. In omi enim cxe⸗
vnde appetat tribuere vitam coꝛpali inqꝙtũ diſtãt vt co: atura differũt eſſentia.virtus ⁊ actio.vt vult aug. Cs
poꝛale ⁊ ſpũale:iniꝙtũ tñ eſt appetitꝰbuius ꝑficiẽdi illud tra.vita addit ſuꝑ eſſe.in illo ergo in quo nibil additur
et etiã in ꝑficiẽdo illud ſibi plenioꝛẽ acquirere ꝑfectõoem ad eẽ. hoc eſt illo.de quo dicit᷑.ij.Exo.Ego ſuʒ qui ſuʒ⸗
babet aliqd vnde ſibi vitã appetit tribuere. ¶ Ad illud nõ eſt vita. Si em aliquid eſſet in ipo qð adderet ad eſſe
qð ſequit᷑ dicendũ.ꝙ ẽ aliqua ſuba ſpnalis.cuiꝰ ꝑfectio eſſet in ipo ↄpoſitõ aliqua.¶¶ Item vita cadit ſub aliq
nullo mõ dependet aliquo mõ a corꝑali. Eſt? alia cuiꝰ differentia enns. vnde ↄtrabit ens cii cõuenit in genus
pfectõ aliq modo dependet: qꝛ ergo appetitus rei nullo eoꝝ em̃ que ↄtinentur in genere.quedã viunt.quedẽ nõ
mõ termiĩat᷑ niſi adepta ipiꝰ ꝑfectoe illius ſube. ſpũalis viuũt. ergo nõ ↄuemit illi qð non eſt in genere.ſed ſupra
appetitus cuins pfeccõ dependet aliquo mõ a coꝛꝑali.ñ omne genus. ſcʒ deo. 4 Itez eſſe viuentem 7 habere ani
terminat᷑ niſi in ↄinctõe cu ſubſtãtia coꝛpali.vn nullo mam ↄuertunt᷑.Dicitur em in li.de mo.cor. animatum
eterioꝛat᷑ ↄditõ vite ex hoc ꝙ ↄditio ſubſiãtie ſpũalis vi 7 vinens ad ſeinuiceʒ paria ſunt.ſed deus nõ habet ani
uentis eſt. vt oiũgat᷑ cũ ſubſtantia coꝛpꝑali.a cuius ↄiun mam. ergo ⁊c4 Item in quo eſt vita eſt appetitus? de
ctõe plenioꝛẽ ſoꝛtit᷑ ꝑfectõem. ĩmo meliorat᷑. Qobilitas ſideriũ vt ex dictis patet.ᷣ̊ in nullo eſt deſideriũ alicuiꝰ
S§ buius actus q eſt vita.nõ impedit ꝗn appetitus ſubſiã quin ſit indigẽtia reſpectu illius:ſᷣ in deo nulla eſt indi⸗
tie ſpũalis viuẽtis ↄueniẽter ſe extendat ad hoc ꝙ vnia gentia. ergo ⁊c. ¶¶ IZteʒ m berñ.vita eſt motus internꝰ
tur cũ ſubſtantia coꝛꝑali.¶¶ Ad illud qð ſeꝗt᷑ dicenduʒ ⁊ hoc vite cõuenit per ſe.ſicut illud qð ponitur in eius
ꝙ verũ eſt ꝙ vnitas atteſtat nobilitati.cuius ↄditõĩ ni⸗· rruatõne. ↄuenit omi babenti vitã. ſ̊ in deo nõ eſt motus
lo deteriorat᷑ ex ip̃ius vnionis młtiplicatõe ĩmo magis G⁊c̃.¶. Item dicit dyoni.de diuinis no.c.j.ſuper eſſen⸗
pfici᷑ ⁊ ꝑfectioꝛ ondit᷑.ſic pʒ de luce cuiꝰ vᷣtus ipiꝰ miti⸗ tialitatẽ diuinã.neq; vt verbum aut virtutẽ.neq; vt ani

plicatõe ꝑticit᷑ ⁊ ꝑfectõꝛ ondit᷑. Sitr ẽ in ꝓpoſito. Vita mã aut vitam aut ellentiaz laudare eſt iuſtũ:ſed omnia

que ſunt inſunt eſſentialitate diuina.i.deo deũ reddunt
laudabilẽ. neq; aĩa neq; vita ſunt in deo. Rnſi di⸗
cedũ ꝙ in ceo eſt vita nõ ꝑ dꝛñtiã a ſubſtatid. E ipe ẽ ſu⸗
um vita⁊ ſuũ viuere. ⁊ tanto nobilioꝛ eſt eius vita q̃n⸗

to ſimplicioꝛ.qꝛ aũt viuinũ eſſe eſt ſimpliciſſimuʒ nibil

hñs de paſſibilitate admixtũ:ideo eſt in plena actuali⸗
tate 2 vigoꝛe.qꝛ &̊ vita eſt qdaʒ vigoꝛ internus.⁊ viueꝛe
eſt vigere qdᷣda vt ſupꝛa tactũ eſt hinc eſt ꝙ in deo eſt ri
tã reꝑire.et in vltima ꝑfectõne ratõe pꝛetacta.vñ rõnes
ꝓ illa ꝑte ↄcedẽde ſunt.¶ Ad illud qð pꝛimo obijcit᷑ ꝙ
viuere addit ſuꝑꝛa eſſe ⁊c. Dicendũ ꝙ B verũ eſt in eis
in quibus vita eſt ꝑ differẽtiam aliquã . ita ꝙ differt in
viuente illud ꝙ viuit ⁊ quo viuit.hoc aũt eſt in rebo cre⸗
atis que hñt paſſibilitatẽ ꝑmirtã eſſe actui.ſolus aũt de
us eſt in puritate actus.ſiue actus purus:et ideo ĩ ipſo
viuere ñ addit eſſe.ſ̊ ſua eſſentia eſt ſua vita.¶. Ad alið
qð obijcit᷑.ꝙ vita ↄtrahit in aliqd genus entis ⁊c. Dicẽ
dum ꝙ eſt duplex vita.vna ſcʒ que eſt oꝛigo oĩs vite.q̃ ñ
cadit ſub termiatõe tꝑis vel motus.h̊ ẽ eterna.et hec
eſt ꝑ ſe viuifica ⁊ ſubſtatifica.Alia eſt vita que eſt ptici
pata ꝑ diſtinctõem et ꝓprietatẽ ↄuenientẽ vnicuiq; viuẽ
ti. Prima vita eſt cauſalis ſiue cauſa ſcðᷣe. VUñ dyoni.ð
Diui.no.iij.ca.de vita.nũc laudãda ẽ laudabilis vita et᷑
na. ex q̃ ꝑ ſeipᷣam vita et omis vita⁊ a qua in oĩa vbicũ⸗
qʒ vitã ꝑticipãtia.niuere/ ppꝛie vnicuiq; exeminat᷑.⁊ pꝰ.

et ſicut in ente dicimꝰ.ꝙ eiuſdẽ eſſe eſt cauſalis.ſic ⁊ ibi

Item qꝛ et ꝑ ſeipᷣam vite eſt diuina vita vitalis ⁊ ſuba⸗

lis.vt habet᷑ a ↄmẽtatoꝛe onageris eſſentia dici᷑ diuina

Vnge vult dicere.ꝙ ſicut eiuldẽ eſt eſſe cauſalis ⁊ diui⸗
nis. ſic ꝑ ſeipam eſt vita diuia.et poſt ſubdit. et oĩs vi⸗
ta ⁊ vitalis motus ex vita ipᷣa q̃ eſt ſuꝑ oẽm vitam.⁊ oẽ
principium totius vite.ita aũt primo mõ ſumpta eſt
nature increate.ſcᷣo mõ ſumpta create. Prima eſt ſuꝑ
om̃e genus nec cadit ſub aliqua differẽtia. q̃ cadit in ge
nus:̊ eſt idẽ cũ eo qð eſt ſimpliciter et ꝑ ſe. vtʒ ex vᷣbo
dyoni. Scðdo mõ ſumpta trabit in genus. Ao illð qð
ſequit᷑.ſcʒ ꝙ viuere et hr̃e aiam ↄuertunt᷑.Oicendũ ꝙ ſi
cut deſcẽdũt ſciẽtie ſic et vocabula ſcientiaꝝ. Autor aũt
li.de mo.coꝛ.ingꝗrit in illo de vita q̃ habet eſſe in coꝛpoꝛi
bus. et de illa verũ eſt ꝙ aĩatũ et viuẽs ad ſeinuicẽ pa⸗
ria ſunt:ſᷣ generaliter loquẽdo nõ ẽ veꝝ.ſpũalis em cre⸗
atura ſicut intellectiua viuit licet aiaʒ nõ habeat.4Ad
aliud qð ſeꝗtur dicẽdũ.ꝙ eſt appetitus rei diſtantis.⁊ꝛ il
le apetitus hʒ annex im ꝑfectõnem.eſt et appetitus rei
indiſtãtis.⁊ hoc põt eſſe dupliciter.vel qꝛ ↄiungit᷑ ape⸗
titus appetibili.vel qꝛ eſt idẽ ꝑ eſſentiam.qñq; em eſt ap
petitus ↄiunctus appetibili.tñ eſt aliud ꝑ eſſentiã ab il⸗
lo.qñq; aũt idẽ eſt appetitus ⁊ aꝓetibile ꝑ eſſentiam.et
hoc eſt in primo.vbi idẽ eſt delectans ⁊ in quo delectat᷑
fruẽs ⁊ quo fruit᷑.vbi aũt eſt talis appetitus nullus eſt
cſectus.ſ̊ vita ꝑfecte delectabilis nullo indigẽs.exiſtẽs
in fine nobilitatis ⁊ delectatõis.q̃lis eſt in pꝛimo et ſũ⸗
mo bono.q⸗:! Ao aliud qð ſeꝗtur ꝙ vita eſt motꝰ ⁊c.Di⸗
cendũ ꝗ; illa p̃dicatõ eſt cauſalis.qꝛ vita eſt cauſa motꝰ
Hᷣ quedaã eſt vita.q eſt principiũ ſiue cauſa motus ĩ ip̃o
viuẽte.qᷓdã in alio. Illa que eſt principiũ motus in ipo
viuẽte habet impfectõem ↄiunctã.qꝛ motus paſſio atte⸗
ſtat᷑ imꝑfectõni.ſᷣ qꝛ deo nõ ↄuenit niſi qð eſt ꝑfectõnis
ideo vita in do eſt pꝛincipiũ motus.nõ quo dens moue
at. h qͥ oia mouet a viuẽtia viuificat. ꝓpter qð vult dyo.
diuina vita eſt vitalis cauſalis⁊ ſubſtãtialis.i.viuifica
et ſubſtatifica. Et 'm boe. ſiabilis q́; manẽs dat cũcta
moueri.Ael ſi videat᷑ dicẽdũ ꝙ vita ſit motus eẽntialit᷑
Im ꝙ; motus internꝰ eſt vigoꝛ appetitus. Dicẽdũ ꝙ illa
rõ bern. Elita eſt motus internus ⁊c. eſt vite.qᷓ diſtert ꝑ
eſſentiã ab eo qð viuit eadẽ vita.¶¶ Ad illud dyoni.q̊ vi
det᷑ ꝙ vita nõ ſit in do patz rñſio ꝑ hoc qð ſequit᷑ ibidẽ
vbi oñdit.q noiandus eſt deus oim ablatõe ſiue nega⸗
tione.ſuꝓpoſitõe ⁊ cauſalitate. Vñ intẽtõ eſt autoꝛis oñ

dere neq; vitã neq; alia dicta de deo ꝓprie in ꝓpꝛia acce

ptõe ſumpta deo ↄuenire.Vñ omentator ibidẽ. Rõ in

hoc vniuerſaliter ſtudet vt ſuadeat certiſq; veritatis in⸗
ſtigatõnibo approbet.nil de ro ꝓprie dici poſſe.qm̃ ſu⸗

perat om̃em intellectũ.omeſq; ſenſibiles intelligibilel⸗
q; ſignificatões.qꝛ melius neſciẽdo ſcit᷑.cuiꝰignoꝛatia ?
vera ſapia.qui verius fideliuſq; negat᷑ in omibo ꝙᷓ affir
mat᷑.qðcũq; em̃ de ipo negaueris vere negabis.ſiqdem
ſiue aꝓrobaueris hoc vel h̊ illũ eſſe.falſitatis redargu⸗
eris.qꝛ oĩm q ſunt q̃ dici vel intelligi pñt.mihil ẽ.¶ Ad

illa q̃ obijciebant᷑ ꝓ alia ꝑte ꝗbo ocludit᷑ q ſolus deꝰvi⸗

uit. dicẽdũ ꝙ illud argumẽtũ nõ valet.viuere eſt eſſe vi⸗
uẽtis. vita eſt eẽntia viuentis.nec ẽ hic locus a diuga⸗
tis.i õ em̃ ſe hʒ vita ad viuere ſicut eſſentia ad eſſe.vi⸗

ta em̃ et viuere nõ differũt niſi in mõ noĩandi. qꝛ vita ẽ

actus ſicut ⁊ viuere.eẽntia em̃ q̃ eſt ipᷣa quidditas rei.
dicit ipam rei ſubaʒ.eſſe vᷣo actũ. eſſe em̃ eſt actus entis
Preterea cũ dicit.viuere eſt eſſe viuẽtis. eſſe drĩ viuẽtis

vt eſt viuẽs.nõ vt eſt ſubſtatia.Cũ infert᷑ &̊. vita eſt eſſen

tia viuẽtis.ibi ſumit᷑ eſſentia vt eſt ꝗdditas rei q viuit ñ
vt dicit qdditatẽ actus.qͥ viuẽs inꝗtuʒ viuẽs eſi in actu
viuẽdi.lñ nõ eſt debita ↄiugatõ in argumẽto. vñ in ar⸗

gumẽto nõ infert᷑ eſſentia de eſſentia.ſicut ꝓonit᷑ actus
te actu.ĩmo eſt duplex defectus ibi.vnꝰ ex hoc ꝙ infert᷑

eſſentia de actu.vita em̃ actus eſt alius.ex h̊ ꝙ ſumit᷑ eſ⸗
ſentia in ocluſione. vt eſt ꝗqdditas rei.q ſubeſt actui vi⸗
uendi.nõ vt dic ꝗdditatẽ ipᷣius actꝰ.i Si obijcit᷑ adhuc
ꝙ vita eſt eẽntia viuẽtis.ꝑ h̊ qʒ dicit dyoni.ca.de vita.
ſi dixeris q̃lẽcũq; vitã aut vite pꝛincipiũ ant vite eſſenti
am.ex ipᷣa ſcʒ pꝛia vita viuit.et ibi ↄmẽtatoꝛ.VUite eſſen⸗
tie intelligibiles ſunt vᷣtutes et noſire aĩe.eſſentia quip⸗
pe cũ ſint vitã hñt vt materiã quandã atqʒ ſubiectam et
ipᷣam ſpẽm que vite eſt exñtem.vñ et viuiſicãt coꝛꝑa aĩe
ecce qð in textu dicit᷑ eſſentia vite.in ↄmẽto dicit᷑ intelli⸗
gibiles virtutes vel intelligẽtie ſunt eſſentie vite.Ratio
eſt ad h.ꝙ eẽntia vite dicit᷑ ſubſtãtia in qua radicat᷑ vi⸗
ta in trãſlatõe abbatis eſt ſubſtãtia vite.ſᷣ in mento dẽ
eſſentia ꝗpe cũ ſint vitã hñt ⁊c.loꝗtur de aĩabo nr̃is ibi
dicit᷑ plane.ꝙ aie noſtre vita ſunt.¶¶ Rñſio. pꝛedicatio
illa nõ eſt ꝑ ↄuenientiã idẽptitatis.ſ̊ potius ꝑ ↄuenien⸗
tiam relatõis actus ad ſubam vel effectus ad cam.ſub B
ſenſu aĩe nr̃e ſunt vite.i.ſunt ſubſtãtie in quibo ſunt radi
cate ſiue ſubſtãtificate vite.et que ſunt pꝛincipia vite coꝛ
poꝛibo.et h̊ dicit textus qui ꝗ eſt ſᷣm traſlatõeʒ abbatis
Si dicas vite pꝛincipiũ aut ſubſtatiã ex ipᷣa viuũt⁊ vi⸗
uificãt. dicit eĩ aiam noſtrã eſſe ſubſtantiã vite ã viuit.
pꝛincipiũ vite inqtum viuificat coꝛꝑa.et vtrũq; eſſe a
pꝛima vita.Vñ dicit᷑ in textu ex ipa viuũt ⁊ viuiſicant.
viuũt in ſe ⁊ viuificant coꝛꝑa ſibi ſubiecta. vt dicit ↄmẽ⸗
tatoꝛe bis patet reſ ponſio ad illud qð ſequitur.

Uébrüſecundum

undo querit᷑ vtrũ vita ↄueniẽs creato⸗
ri ⁊ vita ↄueniẽs creature: in re aliq̃ vna
dↄueniãt. . ↄueniãt videt᷑ ſic.qᷓcunqʒ ſũt
adinuicẽ ↄpabilia ↄueniũt in aliqͥ vno. p⸗
ticipantis em̃ ad nõ ꝑticipans nulla eſt ↄꝑatio:pᷣ vita i⸗
creata ⁊ creata ſiue dei ⁊ creature ↄpꝑabiles ſunt adin⸗
uicẽ m prius et poſterins plus ? minꝰ.g̊ ↄueniũt ali⸗
q̊ͥ vno. Itẽ oẽ creatũ ẽ veſtigiũ ⁊ ſilitudo ſue cãe.ita
creata ẽ cauſata ab increata. & eſt veſtigiũ ⁊ ſimilitudo
eiꝰ:hᷣ ſilitudo aliqͥꝝ eſt ↄueniẽtia eoꝝ in aliqͥ vno.qᷓ vita
creata et increata ↄueniũt in aliquo vuo.⸗j Stẽ ome exẽ
plar ↄuenit cũ exẽplato.vita increata ẽ vite crea

ate. vita icreata ↄueit ĩ aliqͥ cũ creata.¶ Ad oppoſitũ
videt᷑ ſic.qcũq;ʒ ↄueniũt ⁊ nõ ſunt ſimpłr idẽ.penes vnũ
ↄueniũt ⁊ penes alið differũt.ñ eĩ penes idẽ ouemüt et
dꝛñt. ſi & vita increata ⁊ creata ꝑ aliqð ↄueniũt ꝑ ill ñ
differũt q̃re ꝑ aliud.& ĩ vita increata ẽ vnũ et aliud.ñ
eſt oĩno ſimplex qð eſi ipoſſibile. Itẽ ſi vita icreata et
creata ↄueniũt.ñ ĩ noĩe tm p̃ ĩ aliq̃ re vna ꝑ nomẽ ſigna⸗
ta. illa res nec eſt ſimpliciter vita ĩcreata nec creata.dᷣ
aliqua res naturaliter prior illis.quod eſi impoſſibile.

DWU Queſtio

Ao boc dicendũ ꝙ differt vnũ vniuocatõnis 7 analo
gie. vnũ em̃ vniucatõis eſt.qñ vnũ ineſt pluribo vniens
illa in qua re vna pꝛioꝛe illis naturaliter. Sic aüt non
ↄueniũt vita increata ⁊ creata. vnũ aũt analogie eſt qñ
vnũ ineſt pluribo.ita ꝙ alicui eoꝝ primo et pꝛincipali⸗
ter.in qͥ eſt prima oꝛigo oĩm alioꝝ. alijs po poſterius et
ſcdᷣario.et ꝑ modũ qͥ deſcẽdunt aboꝛigine prima.⁊ tale
vnũ nõ vnit ea ꝗbo ineſt in aliq̃ re vna naturaliter prio⸗
re illis. ̊ tota prioꝛitas eſt in aliqͥ eoꝝ naturaliter ſicut
in cã reſpectu cauſati.et iſtud vnu licet nõ ſit penitꝰ vni
uocũ.nõ eſt penitus equiuocũ:ſᷣ mediũ.⁊ dĩ analognʒ.
⁊ ſic dita creata ⁊ increata ↄueniũt in aliqͥ vno. ꝙ autẽ
vita increata ſit origo aliaꝝ oĩm 2 cã.patʒ ex vbo dyo
niſij ſupradicto.Cũ g̊ querit᷑.vtrũ vita creatoꝛis ⁊ crea
ture ↄueniãt in aliqua re vna.DPicẽdũ ꝙ ↄueniunt in re
vna vnitate analogie.nõ vnitate vniuocatõis.(j Ad il⸗
la que inducunt᷑ ꝓ pꝛima ꝑte ꝗbo videt᷑ oñdi ꝙ ↄneniut
in re aliqua vna.cũ rõne q̃ ſunt ↄpabilia cũ rone ſimilᷣ
tudinis.ꝗ ẽ veſtigij ad illud cuius ẽ veſtigiũ.cũ rõne cõ
ueniẽtie exemplati ⁊ exemplaris bene pnit ↄcedi.ſᷣm ꝙ
res dicit᷑ vna vnitate analogie.non aũt ſᷣm ꝙ dicit᷑ vna
vnitate vniuocatõis.neq; em ↄꝑatõ neq; ſilitudo. neq;
ↄuenientia q̃ eſt creati ad increatum ↄcludit vnitatem
vniuocationis. Si auteʒ opponit᷑ ꝑ ðbũ phᷣi dicentisꝙ
ſolũ vniuocũ eſt cõꝑabile. Dicendũ ꝙ ibi ſumit᷑ vniuo⸗
cũ noie extenſo.Fᷣm ꝙ etiã ↄuenit analogo. facta exclu⸗

ſione ſolius equiuoci.
Meéebrütercium
Egtur ingrere vtruʒ in coꝛꝑalibo creatu⸗

ris ſit vita q̃ viuũt.ꝙ ſic patet ſuper illud
marci vlti.Predicate euãgeliũ om̃i crea⸗
ture.dicit greg.omnis ereature aliꝗd hʒ
hõ.hʒ nãq; eſſe ↄne cũ lapidibo.viuere cũ arboꝛibo.ſen⸗
tire cũ aĩalibo.ex qͥ patet ꝙ arbores viuũt ⁊ animalia.
Itẽ vegetari. ſentire.intelligere.ſunt actus ↄñtes ad
actũ viuẽdi ſiue ꝗ eſt vita.nec inſunt alicui cui non ineſt
vita.vnde in li.de mo.cor.viuit ⁊ veget᷑ als ſentit ⁊ mo⸗
net᷑.diſcernit et intelligit.et que ex eis oꝛiunt non facile
mirahilia efficere hñt.et baꝝ potẽtiaꝝ hec pꝛima diſtã

tia eſt.ꝙ vitã quaſi pꝛeuiã cetere ſequũt᷑.ſine q̃ ceteraꝝ

nullã in eẽ poſſibile eſt. Si q̊ bi actus ſunt ceteraꝝ cor⸗
poraliũ.qð patet manifeſte de actu vegetãdi 2 ſentiẽdi.
ꝗq ſunt actus plantaꝝ et bꝛutoꝝ. ſilr patet de actu intel⸗
ligẽdi ꝑ verbũ ppᷣi dicẽtis ꝗ dicit aĩaʒ intelligere. nihbil!
aliud eſt ꝗᷓ ſi dicẽt aiam texere vel edificare.Relinquit᷑
actus viuẽdi ſiue ꝗ eſt vita ſit creaturaꝝ coꝛꝑaliuʒ.
Contra.vita eſt foꝛma ſiue actus pᷣcipuus.et maxie
e

ntiali ſupᷣe ſpũali.ſcʒ angelo ⁊ aĩe rõnali.qð aũt eſt

ſubijs ſpũalibo precipuũ ⁊ maxime eſſentiale. nõ ↄneit
ſubſtãtijs ſpnalibo.ſicut nec econuerſo.̊ coꝛꝑales ſube
nõ viuũt.il Itẽ inter oĩa q̃ in genẽ actuũ pᷣeipue 2. ꝓpꝛie

2 eſſentialiter ↄueniũt ſubſtãtis ſpũalibo cuiuſmõi ſunt
diſcernere.ſaperee..diligere.pꝛius ⁊ eſſentialius con⸗

uenit actus ꝗ eſt vita.ſi gᷓ actus diſcernẽdi. intelligẽdi.

ſapiendi.diligẽdi nõ ſunt actus coꝛꝑales.neq; coꝛꝑali⸗

bus creaturis ↄueniũt:multofoꝛtius nec actus ꝗẽ vita.

l Itẽ vt dicit aug.ð marimianũ.In illis q mutant᷑ nõ

nulla moꝛs eſt ip̃a mutatio.Sed ereature corpales ↄti
nuas ſuſtinẽt mutatões. vtpote mutatões generatõnis
vel coꝛruptõnis.vel augmẽti vel diminutõis.vel altera

tõis vel loci mutatõis: vt videt᷑ ſunt i ↄptinuitate moꝛ⸗

tis.ᷣ nõ viuũt.⸗l Itẽ ſi creature coꝛpꝑales viuũt.q ẽ dif⸗
ferẽtia vite corꝑaliũ creaturaꝝ ⁊ ſpualiũ: ſpũales crea
turas dico hoĩes 2 angeloo. Rlio⸗ad ꝓpoſiti mani
feſtatõem.Qotãdũ ꝙ eſt dꝛñtia vite multiplex.trabit᷑ eĩ
in ſpẽs.Fᷣm q; Lortadaſhetles in ſimplicibo ſubſtantijs
ſiue ſpũalibo ⁊ coꝛpoꝛeis.ſicut em̃ ſupra tactũ ẽ.appeti⸗
tus ſubſtãtie ſpũalis niſi ſuo actui ↄiungat᷑.et ſic ꝑpficia
tur.nec ĩ ſe viget nec vitã oꝑat᷑. Unde ex ↄiũctõe cũ ſuo

deſiderabili in ſe viget ⁊ q̃i ſuſcitat᷑ ad vitã.cũ aũt caret

griẽ ad eſſe 2 ad bene eſſe.vtpote vbi eſt idẽ a⸗

xcij.

ſuo deſiderabili. aut languet vita aut ertinguit . Sʒ in⸗

telligendũ eſt ꝙ nõ vno mõ appetitus iſte pnicit᷑ ſed diffe
renti.⁊ ſᷣm G̊ varias vite drntias opat᷑.Aut em̃ iſte ap
petitus in ſubijs ſimplicibo intrinſecꝰ oĩno finit᷑. aut to⸗
taliter intrinſecus termiat᷑ aut ꝑtim. Si ꝑtim:ſic. ſi af

intrinſecus totaliter finit.vt nullo penitus indigeat.ne

itus ſi
ue appetẽs 2 appetibile.ſiue fruẽs ⁊ quo fruit᷑:tũc eſt vi
ta ꝑ le et ſm ſe delectabilis ⁊ ꝑfecta. ſcʒ in fine ꝓfectõis
7 nobhilitatis ſicut in primo bono et ſummo.Si aũt to⸗
taliter extrinſecus terminat᷑. vtpote ad aliqð qͥ indiget
ad eſſe.et ſine q̊ neq; etiã vita eſſe poteſt:tũc eſt vita ipᷣa

q; ꝓpter eſſe neq; ꝓpter bene eẽ.ſ̊ in ſe ⁊ ex areikue re

mime delectabilis ⁊ mĩme pfectõis.vt in vegetabilibo 2

ſenſibilibo.Iñ dyom.de diui.no.c.de vita.aĩalia om̃ia
⁊ germĩa ᷣm nouiſſimã oſonantiã vite bñt viuere.Cuzʒ
aũt appetitus partim termiat᷑ extriuſecus ꝑtim intrin⸗
ſecus:tũc aliquo indiget nõ ꝓpter vitã ſᷣ ꝓpter vite illu
ſtratõem ⁊ delectatõem.ſ̊ eſt nõ ꝓpter eſſe ſed ꝓpter be
ne eſſe.illud aũt quo indiget aut leipo põt adipilſci.i. ſi⸗
ne aliqͥ coꝛꝑe ſibi vnito.⁊ ſic eſt vita ĩ angelis: aut ſeipo
nõ põt ſ̊ indiget vnione cum coꝛꝑe vt illud poſſit adipi
ſci.ſic eſt vita aĩie ratõnalis.Añ dicit amicen.ꝙ aĩa vni
tur coꝛꝑi vt ꝑficiat.¶! Itẽ notadũ ꝙ appetitus ſubſtãtie
ſimplicis terminat᷑ extrinſecus qñ indiget aliquo extri⸗

ſeco ſine quo nõ eſt in ſua ꝑfectõne. Sed hoc poteſt eſſe

multipliciter.illud aũt extrinſecuʒ põt eſſe vt res vel rei
ſpẽs ſiue ſimilitudo vel vtrũq;.qꝛ ſuba ſpũalis cuius eſt
vita aut indiget re tm̃ a qua pendet qꝙtũ ad eſſentiam
aut ſpẽ rei qᷓtũ ad illuſtratõem et bene eſſe. Si aũt illð
extrinſecũ qͥ indiget ſit ſolũmõ res a q̃ dependet eſſentia
liter ſiue Fm eẽntiã.tũc eſt vita vegetabilis. Si aũt illð
extrinſecũ ſit res a qua dependet ꝙᷓtũ ad eſſentiã ⁊ ſpẽs
ſiue ſimilitudo rei a q̃ dependet q;ẽtũ ad illuſtratõʒ: tũc
eſt vita ſenſibilis.ſubſtãtia aũt aie ſenſibilis eẽntialiter
cpendet a coꝛꝑe.⁊ qꝛ vita in ſenſibilibo eſt cognitiua ñ

ſolũ re ſiue coꝛꝑe indiget.ſed ſpecie rei ſiue ſimilitudine

vis aũt ſenſitiua eſt biꝑtita. habet em̃ quoſdam ſenſus
Apter eſſe.quoſdã ꝓpter bene eſſe.quoſdã ꝓpter vitam
quoſdã ꝓpter illuſtratõem vite. Unde duplici pꝛicipio
naturali indiget.ſcʒ caloꝛe ⁊ luce.ſiue qualitate ferui⸗
da et luculẽta.Scdm aug.caloꝛe ſiue qualitate feruida
ꝓpter vitã.luce ſiue qualitate luculẽta ꝓpter vite illu⸗
ſtratõem.qualitas aũt luculẽta eſt in cere bro vnde ẽ oꝛi
go ſenſuũ.dicit em̃ aug.vij/ſuꝑ geñ⸗ad litterã. Omis ca
ro habet aliquid ignis.nõ ſolũ feruidã qualitatẽ euius
ſedes eſi in iecoꝛe ⁊ ĩ cerebro:veꝝ et luculentã quã velut
eliquari.ſine ſubuolare oſtendit᷑ in excelſum cerebri lo⸗
cũ tanqᷓ in celũ coꝛꝑie noſtri.vnde ⁊ radij emicat oculo
rũ ⁊ de cuius medio velut centro quodã.nõ ſolũ ad ocu
los.ſed etiã ad ſenſus ceteros tenues fiſtule ſeducũt᷑ ad
aures ſczʒ ad nares ad palatũ Per audiendũ. olfacien
dũ atq; guſtandũ ⁊c̃.⁊ dicit phᷣs li.d aia.ſine igne non
eſt ſentire aliquid extrinſecũ qͥ indiget ſuba ſpiritualis
ſicut eſt res a qua dependet qᷓ;tum ad eſſentiam. ſed ſi⸗
militudo qᷓ;tum ad illuſtratoem que eſt vita rationalis

vita em̃ rõnalis nõ dependet eſſentialiter a coꝛꝑe:indi⸗

get tñ rei ſpecie ꝓpter bene eſſe vel pꝛopter illuſtratõeʒ
vite que fit ꝑ rei ſimilitudinẽ. que accepta ducit ad ali
nd ⁊ facit cognitõnem que eſt vite illuſtratõ.et ideo hec
vita eſt ſeꝑabilis.vita ergo iſta ↄtine᷑ quodammõ ſub
duplici membro diuiſionis predicte.qꝛ et vita eius inte
rius eſt terminata.et nõ terminata interius qᷓ;tuʒ ad eſ⸗
ſe termiata quo ad bene eſſe nõ terminata. Similiter ex

ꝑte creaturarum coꝛporearum variatur appetitus 'm
varia tionem animarum a quibus vitaʒ habent. vnicui

q; em̃ coꝛpori inditus eſt ab eius cauſa pꝛoprius appeti
tus reſpectu ſui delectabilis ſiue ſue perfectõnis.a qua
vitam participat.ſicut ex parte perficientis foꝛmaliter
eſt inditus appetitus reſpectu ſui ꝑfecubilis.⁊ ex iſto du
plici apetitu eſt colligantia eoruʒ adinuicem. Conce⸗

dende ergo ſunt ratõnes qnibo oñdit᷑. ꝙ in coꝛpoꝛalibo
creaturis eſt vita.4 Ad illud tñ qð ꝑſuaſuʒz eſi. ꝙ actꝰ
intelligẽdi ſit actus coꝛpꝑis. ꝑ vᷣbũ phi qui dicit aĩaʒ in⸗
telligere ⁊c. Dicendũ q; duplerx eſt intellectus.ſcʒ fanta
ſticus ⁊ ꝑmixtus fantaſie.qð g̊ dicit pvᷣs ꝗ dicit aĩaʒ in⸗
telligere ⁊c.intelligit de actu intellectus fantaſtici.q nõ
exit a potẽtia niſi in amiculo ſenſus ⁊ fantaſie.qꝛ igitur
ſenſui fantaſie deſerniunt oꝛgana coꝛꝑalia.ↄuenienter
attribuit actum bmi ipᷣi ↄpoſito ex aia ⁊ coꝛpe.Aliter
aũt eſt de actu intellectus impmixti fantaſie.¶ Adillð
qð primo obijcit᷑ ↄtra h.dicendũ.ꝙ illud qð eſt eẽntiale
ſube ſpũali.bene põt ꝑticipari ſiue ↄmunicari coꝛpali.

aĩa em eſſentialit viuit.coꝛpus aĩatũ ꝑ ꝑticipatõem ſeu

ↄmunicatõem.aĩa em̃ ꝑſiciẽs coꝛpus ↄmũicat illi vitam
hmõi aũt ↄmũicatõ atteſtat᷑ nobilitati crearuraꝝ ⁊ bo⸗

nitati. nobilioꝛes em̃ creature. ea q̃ eſſentialiter eaꝝ ſũt

