Onſequẽter dicendum eſt de filiabo gule.
q onnnlv,Een HBGꝛeg. Inepta leticia. ſcur⸗
rilitas.immunditia.multiloqum.ebetudo
mentis circa intelligentiam. Pꝛimo g po⸗
nenda eſt rõ iſtius numeri. Scdðoꝓponunt᷑ dubitabilia
circa numeꝝ. Rõ numeri hec ẽ.pctm qð gignit᷑ ex gula.
aut eſt in intellectu ⁊ dꝛ ebetudo mẽtis. aut eſt in effectu:
⁊ hec otingit dupliciter.vel oꝑis ⁊ dꝛ imũditia:vel mo/
nis ⁊ hoc dupliciter.vel ꝑ turpitudinem vᷣboꝝ ⁊ dẽ ſcur⸗
rilitaãs.ꝑ ſuꝑſluitatem ⁊ dꝛ multiloqum. Si vo eſt in af
fectu dẽ inepta leticia.⁊ ſᷣm hoc ſunt ꝗnq; pcta q̃ ex gula
gignunt᷑. Scoõm Aſido. at᷑ ſunt duo ↄmeſatio ⁊ ebꝛietas
ↄmeſatio at᷑ eſt in cibis ebꝛietas autem eſt in exceſſu in

Bec undo queritur S. j.
e dubitabilibo circa numeꝝ rgen multoplures filie
gule ꝙ; que dicte ſunt.iQam dꝛ.xxxj.Ecci. Vinum mul⸗
tum potatum irritatõeʒ 2 iram ⁊ ruinas multas facit.qᷓ
irritatio ⁊ ira ſunt filie gule.q¶¶ IJtem ꝓuerb.vl. NQullum
ſecretum vbi regnat ebꝛietas.q̊ reuelatõ ſecreti ẽ filia gu
le. ¶ Ytem ꝓuerd.xxii oculi tui videbunt er̃neos⸗ os tn-
um loõᷣ puerſa.glo.penale eſt vicium mulierem ptꝰvina
in coꝛde ↄcupiſcere comitante etiam turpitudine vᷣboꝝ.
Sluxuria eſt filia gule.¶¶ Secundo dubitat᷑ de inepta leti⸗
cia.nam ipſa videt comnitari omne pctm ꝓuerb.iij detan⸗
tur cum male fecerunt exultant in rebo peſſimis..Ytẽ
diẽ Ang.amoꝛ hñs id qð amat᷑ ⁊ fruens eo leticia eſt.ᷣ
tfalig amoꝛ generalis eſt ad multa vicia 2 ſic dẽ ineptꝰ.

xoluptate pᷣo lururie añ actum aliqñ naſcit᷑ ⁊ ad finem

Tad multas vᷣtutes:⁊ ſic d aptꝰamoꝛ ſiue oꝛdinatꝰ.non
eſt &̊ ſpãle pctm inepta leticia.⸗ Item inepta leticia feꝛe
ſemꝑ vel freqnter oꝛdinat᷑ ad finem luxurie.qᷓ erit eius fi
lia.⸗. Tercio dubitat᷑ de ſcurrilitate. nam ſido. ponit

eain filiam luxurie. Item multiloqum circa ülicita vide

tur idem qð ſcurrilitas.Qam circa licita non erit mõꝛ⸗
le iux illud ¶Math.xij.de omni vᷣbo ocioſo ⁊c̃.ibi diẽ hbie
To.vt de friuolis ⁊ fabulis:ſcurrilia at᷑ non ſunt ocioſa ſᷣ
criminoſa.. Quarto dubitat᷑ de immũditia.ipſa eĩ ma⸗
gis videt᷑ ꝑtinẽ ad luxuriam qᷓ ad gulam. Item cum tatł
immũditia nõ ſit niſi fomitꝰvel eructatio.hec at᷑ non ſũt
niſi pena:non erit pctẽm immũditia. Quinto dubitat
xæ ebetudine.nam ebetudo videt᷑ naſci ex qͥlibet pcẽo.om
ne em pctm ꝑ boc ꝙ pᷣuat modum ſpẽm ⁊ oꝛdinem:ebetu
dinem mẽtis inducit.(¶ Item videt᷑ ꝙ ſit idem ꝙ pᷣma fi⸗
lia luxurie q̃ dꝛ cecitas. Qam ſuꝑ illud.xxij. ꝓuerb. cui
ve ꝛc dic glo. immoderatꝰ unffos vini interioꝛis ? ex⸗
terioꝛis viſus ingerit cecitatem. ¶¶ Item cũ omne pcẽm
ſit volũtariũ.nulla at ebetudo volnntauria:q̃re nulla ebe
tudo erit petm. pᷣmum dðm q ira ⁊ irritatio reue
latio ſecreti ⁊c. non generant᷑ ꝓpꝛie ex gula.qꝛ nec imme
Diate nec ꝑ ſe ſ̊ accidentalr. ꝓpter hoc em̃ ꝙ nutrit ⁊ irri⸗
tat fom item dicunt᷑ ex gula ꝓuenire illa pcta:q̃ immedi⸗
ate naſcunt᷑ ex ſomite nutrito ſiue irritato ꝑ gulam.⁊ ꝑ
hoc ſoluunt᷑ ofnnia pᷣmo obiecta. Ad ſedᷣm dom ꝙ in⸗ ⸗
epta leticia dẽ large/p qͥcunq; gaudio ſurgente ex libidine Ki
.
5
66.

ne.q volumꝰ velectari in geſtũatõe coꝛꝑis ⁊ muſicis in⸗

ex gula vel ex luxuria ̊ dẽnter. naſcit᷑ em̃ ex voluptate —

gule.nam ꝑ hoc incitat᷑ libido ĩ guſtu vt delectabilius ex⸗

erceat actum ſuſn.ex hoc ꝙ iocundius cibaria ſumunt᷑2
ideo recte filia gule dicta eſt 2 ad finem eiꝰoꝛdinat᷑. Ex

eius oꝛdinat᷑ ̊ ex oꝑe minime.ideoq; non ita ↄuenienter S
luxurie filia dici pt᷑.¶¶ Ad terciũ dᷣm.qð obijcit de ſcur⸗ K.
rilitateſic de inepta leticia.iZam ex oꝑe ⁊ voluptate gu
le ſcurrilitas naſcit᷑.⁊ boc ↄſiderauit Gꝛeg. ex volupta⸗
te vᷣo luxurie quis non ex oꝑe:⁊ illud ↄſiderauit Yſido.
Dꝛa dᷣo inter multiloqum ⁊ ſcurrilitatem patʒ oſideran
ti ſupᷣ poſitas illoꝝ rones ⁊ diffinitõnes.⁊ qtum ad ma
teriam ⁊ qtum ad foꝛmam. Qam multiloqum eſt in ver
bis ꝗbuſcunq; inoꝛdinata multiplicatio. ſcurrilitas eſt
ſolum in ðbis turpibo ⁊ inhoneſtis. Item multiloqum li
bidinis i⸗ guſtu dengehf Eſur illtat gclatina .
qrtum dom.qu immũditia non accipitp turpitudine ?2 . —
feditate qᷓ eli Rria müditie:h p volerntareſine krumodera . R.
to appetitu qͥ homo ingurgitat ſe ⁊ replet᷑ cibaꝛijs.ex quo E.
ſequit᷑ immũditia ? feditas in fomitu ⁊ eructatone.a qᷓ q
ſequela iſtud peccatum trahit nomen ſuum vt dicat᷑ im⸗
munditia.¶ Ad ꝗntum dicendum ꝙ; ebetudo accipitur
multipliciter.nam eſt ebetudo naturalis carentia ſubtili
tatis intellectus ex inepto ꝓueniens inſtrumento.? eſi
ebetudo defectus penetrandi ſpualia.⁊ eſt volũtaria ebe
tudo.2 eſt duplex.nam aut eſt ebetudo cognitõnis aut af
fectionis.Si cognitionis ſic eſt filia gule eſt em volunta⸗
rius erroꝛ vicij cera bona ſpũalia.vt cũ iudicamus bo⸗
na ſpũs eſſe mala:eo ꝙ ſunt aſpera carni vt ieiunia.vigi
lias.⁊ alias fatigatões pnĩe.lñ.j.ecci.execratio pcto⸗
ris cultura dei.Fᷣm G̊ dꝛ opponi gula dono intellectꝰ. Si
affectionis: ſicẽ filia lururie 2 dꝛ cecitas mentis. Eſt ei
talis cecitas deſipientia dulcedinis dei vel erroꝛ volũta⸗
rius circa illam.de q.j.Ecci.execratio pctoꝛibo ſapia.2⸗
rõne huiꝰ dẽ luxuria oꝓponi dono ſapientie.⁊ boc ſol⸗
uuntux obiecta.

Membrum ſeptuuunz
Brnſequenter dᷣm eſt de filiabo luxurie.qᷓ
ſunt. viij. m geg. ſ. cecitas mẽtis. incõſide
ratio.incõſtãtia.pᷣcipitatõ.amoꝛ ſui.odiũ
dei. affectꝰpñtis ſeculi.hoꝛroꝛ ſiue xeſꝑatõ

1
4

R

2..
Sut.

on
Aſe
ſnofi
di
ſice⸗
nön
bie⸗
as
Inge⸗
rigt
ſſit
itad
v0m-
ein⸗

tui

be⸗

ne leene

N

/

N

Ntand

4
1

„

Gecũdo dubitatur S

de ratone numeri baꝝ filia xſet pᷣmo de incõſtantia 2 ⸗

Mueſtio

futuri.ᷣm yſið.vᷣo.iiij.ponunt᷑.ſcʒ turpiloquia.ſcurrilia
ludicra.ſiultiloqa.¶l Primo ergo ponẽda eſt ratio nu⸗
meri.Deinde ſubdende ſunt dubitationes.circa nume⸗

rũ rel ea qͥ numerant᷑. Ratio aũt numeri hec eſt. pcm
qð generat᷑ ex luxuria aut eſt ſᷣm deoꝛdinatõʒ rõnabilis

aut iraſcibilis.aut ↄcupiſcibilis.ſm deoꝛdinatõeʒ at᷑ rõ⸗
nalis ſunt duo peccata.ſᷣm em̃ deoꝛdinatõem ad ſupꝑio⸗
ra q̃ ſunt ↄtemplanda dicit᷑ cecitas mentis.ſᷣm deoꝛdia⸗

tionẽ aut ad inferioꝛa agenda dicit inconſideratio. Si⸗

militer ſᷣm inordinatõem iraſcibilis duo vicia geneꝛan
tur.aliqñ em̃ habet inoꝛdinatõem in patiendo et dicituꝛ
incõſtãtia.aliqñ in aggrediendo et dicitur precipitatõ.
Scðm aũt teoꝛdinatõem virtutis ↄcupiſcibilis generã⸗

tur quatuoꝛ pct̃a.quoꝝ duo reſpiciũt affectõem rei pre⸗

ſentis:alia vᷣo duo reſpiciũt affectõeʒ rei future.Eſt em
affectio indebita ad rẽ preſentẽ ᷣm amoꝛẽ nimiũ. et ſᷣm
hoc dicit᷑ amoꝛ ſni:et intelligitur de amoꝛe carnali. Ael
Fm deteſtatõem qð ſumme amandũ eſt.et ſᷣm boc ponit
odium dei.Reſpectu vᷣo futuri.aut boni mutabilis aut
boni immutabilis.ſi reſpectu boni mutabilis. dicit᷑ af⸗
fectus pñtis ſeculi.affectus em̃ pñtis ſeculi eſt volũtas
qua deſiderat hõ ꝑmanere in bonis mutabilibus vt eis
fruat᷑.Si vo fiũt reſpectu boni immutabilis futuri: di⸗
cit᷑ eſperatio.deſperatio em̃ futuri eſt voluntas de eter
na vita eſperanel Ael aliter poſſunt itla.iiij. accipi vt
duo reſpiciũt ꝑſonã.duo reſpiciãt rem. ꝑſonã reſpiciũt
amoꝛ ſui et odiũ dei:rem reſpiciũt aſſectus pñtis ſeculi
et deſperatio futuri. Scðm inordinatõem vo in appeti⸗
tu reſpectu ſubſtãtie inferioꝛis dicit᷑ peccatũ qð ẽ amor
ſui.ſᷣm inoꝛdinatõem vo fuge reſpectu ſubſtantie ſuꝑio⸗
ris dicit᷑ odiũ dei.Fᷣm inoꝛdinatõem aũt appetitus reſpe
ctu pñtis boni dicit᷑ illud peccatũ qð eſt affectus pñtis
ſeculi.ſᷣm inoꝛdinatõnẽ aũt fuge reſpectu boni ſuturi di
cit᷑ hoꝛroꝛ ſiue deſperatio futuri.et ſic in vniuerſo ſunt
octo naſcẽtia ex luxuria. Scðm aũt yſið.ponũt᷑ q̃tuor
naſcẽtia ex parte ſermomis.ſapiẽtie em in ſermone opo
nit᷑ ſtultiloquiũ.bonitati vᷣo ſᷣm tres ↄditõnes oponun
tur alia tria.opoꝛtet em̃ ↄſiderare qð decet.qð licet.qð
expedit.ei qð decet oponit᷑ turpiloquiũ.ei qð licet ſcur⸗
rilitas.vtilitati vo ludicra opponunt᷑.

ſ.

cipitatione.qᷓ vident᷑ idẽ eſſe ꝙ inſtabilitas vel inquie⸗

tudo mentis qͥ ponit yſið. filias accidie.¶ Itẽ de amo⸗

re ſui dubitat᷑.iQam ſicut dicit aug:ꝙ funda mentũ ciui
tatis dy aboli eſt amor ſui.̊ͥ magis debet aſſignari filia
ſuꝑbie que eſt initiũ om̃is peccati q; luxurie.¶ Itẽ odiũ
eſt genus ad odiũ dei et odiũ ꝓximi.¶ Iem odiũ naſci
tur ex innidia: & eſt eius ſpecies.ᷓ odiũ di non eſt filia
luxurieſde alijs etiã multipliciter dubitot᷑ ̊ ꝑ aſſignatã

numeri ratõem pʒ ſolutio. Dubitabit em̃ aliꝗs de omi⸗ Nj

bus.nã ꝑ iſias intendit luxrurioſus aſſequi finẽ ſuũ.q̊ ñ
ſunt filie luxurie.¶ Ad primũ dicendũ.ꝙ nõ eſt idẽ in⸗

cõſtantia et inquietudo mentis ſiue inſtabiliras. Incõ⸗

ſtantia em̃ eſt q̃ ſiatũ in bono impedit: ꝓpter aduerſa ⁊

ↄtraria voluptati carnis que nolumus ſuſtinere. IJnqe

tudo vᷣo mentis et inſtabilitas coꝛpꝑis ſunt ꝓpter ꝓſpera

adipiſcẽda. 4l Ad ſcᷣm dicendũ.qm̃ amoꝛ ſin ſumit᷑ lar

ge ꝓ adperentia qua hõ ſe diligit inoꝛdinate plus qᷓ; de⸗
bet.vt plus qᷓ; deñ.et ſic amoꝛ fundamentũ ciuitatis dy
aboli eſt. ſumit᷑ aũt ſtricte ꝓ amoꝛe q̊ͥ bomo inoꝛdiate di
ligit ſe qᷓtũ ad ſuũ inferius.i.carnẽ.2 ſic eſt filia lururie

nã lururia eſt que maxime inclinat animã ad amoꝛẽ caꝛa

nis. Ad terciũ dicendũ.qm odiũ qũd eſt filia inuidie ẽ
odiũ ꝓximi quod apparet naſci ex triſticia re alieno bo⸗
no.odiũ do dei filia eſt luxurie.ã amoꝛ inferioꝛis.id
eſt carnis immoderatus in luxuria eſt. et ideo maxima
inclinatio eſt ad inferius. vñ ſegt᷑ maxiĩe receſſus a ſuꝑi⸗
oꝛi qð ptinet ad odiũ.¶ Ad vltimũ dicendũ qm preaſſi⸗
gnata vicia immedlate ex voltate vel oꝑe luxurie naſcũ

— 7 „

clxiij.

. .„ lagei
tur et oꝛdinant᷑ ad finẽ aut ſicut tendentia ad finẽ.quẽ

admodũ incõſideratio.pᷣcipitatio.et amor ſui.a affectꝰ

preſentis ſeculi.tanta em eſt voluptas illa que eſt finis .

luyurie in actu.ꝙ ratio inconſiderate.iraſcibilis impe⸗ agi

mnolt: deupiſeibuie toto affectu.qtuʒ ad intrinſecus ñ vt

in amore ſui.qtũ ad extrinſecus vt in affectu ſeculi mo⸗

ueant᷑ ad ipᷣam.et ſic patet qualiter hmõi vicia ordinen

tur ad hmõi voluptatẽ tanꝙᷓ tendentia ad finẽ ſuutn. re⸗
liq̃ ᷣo oĩa reducũt᷑ ad finẽ ſicut fugientia ad ↄuerſantia
fini.i.voluptati ᷣm carnẽ que eſt ᷣm tactũ in coitu ma⸗
xima.vt cecitas mentis cũ deſipiũt ſpũalia.inconſtãtia
que ſtatũ in bono nõ tenet. ꝗꝓpter grauitatẽ vel aduerſi⸗
tatem/odiũ dei cui diſplicet iuſticia dei.et mouet᷑ contra
ip̃am hoꝛroꝛ vel deſperatio futuri ſeculi. que refugit pe⸗
nam ⁊ deſperat de premio.bec omnia aduerſant᷑ volu⸗
ptati ᷣm carnẽ.ſapoꝛ ſpũaliũ.ſtatus ĩ pnia.dei iuſticia.
pena eterna cum elongatione gloꝛie.

N¶Mueſtio. clxm. ge ula tꝛi

membri diuiſione peccati.al iud er infirmitate. aliud ex
ignorantia aliud ex certa malicia.

pleta diuiſione

peccati pᷣm drñtias capitaliũ vicioruʒ
et naſcentiũ ex illis ſummarie:adiuua⸗
te dño ꝓcedẽdũ eſt ad diuiſionẽ peccati
actualis trimem brẽ que eſt. Peccatuʒ
aliu irmitate. aliud ex ignoꝛantia. aliud ex in⸗
duſtria ſiue certa malicia.et eſt eadẽ cũ illa.peccatũ ali⸗
ud eſt in patrẽ.aliud in filiũ aliud in ſpiſanctũ. Prĩo
querendũ eſt de dubitabilibꝰ que ſpectãt ad diuiſionẽ
hanc in genere.et poſtea deſcẽdendo ad ea q̃ ↄtinent᷑ ſub
ſinglis dꝛñtijs.¶ Primo aũt querit᷑ penes ꝗd accipiat᷑

hec diuiſio. Scðo vtꝝ idẽ pcẽm ↄtineat᷑ ſub diuerſis dif

ferentijs. Tercio de ↄꝑatione differẽtiaꝝ inter ſe ſcðᷣin
magnitudinem peccati.

Membꝛuzʒ pꝛumuz

Rimo &ᷣ querit᷑ circa primũ/videt᷑ em̃ ꝙ ñ
ebeont eẽ niſi due differẽtie.cum em̃ due
ſunt ꝑtes aĩe:cognitiua et motiua. Pct᷑m

rà ꝑte erũt tm̃ due differentie. defectus em̃ in ꝑte cogni⸗
tiua generaliter eſt ignoꝛgntia.defectus aũt in ꝑte moti⸗
ua eſt infirmitas.hec em̃ ↄpᷣhendit et infirmitatẽ que eſt
aie ex ↄiunctõe ad carnẽ:et q eſt aie m ſeipᷣaʒ. Ael ſi ĩ⸗
firmitas tm̃ accipit᷑ ipius aĩe ſᷣm ↄiunctõem ad carnem
tunc manifeſiũ eſt.¶ Itẽ induſtria ſiue certa ſcĩia 2 igno
rãtia oponũt᷑ ſufficient.̊ om̃e pctẽm diuidit᷑ ꝑ illa duo.
om̃e em pctm aut ſcienter aut ignoꝛãter ↄmittit᷑.¶ Pre
terea.malicia eſt pctm. Cũ &̊ determinãt᷑ cauſe pcti non
dʒ malicia ↄputari inter cauſas ſiue occaſiones pctoꝝ.

ſuſticiũt & relq due dꝛñtie.i Itẽ viðt᷑ ꝙ vnica dꝛñtia ſuf

ficiat vt oẽ pctm dicat᷑ ex infirmitate.om̃e em̃ pct̃m aut
eſt ex timoꝛe male hũiliante:aut ex amoꝛe male accẽdẽte
Fᷣ vtrobiq; ẽ infirmitas.quidã em̃ peccãt ex infirmitate
amoꝛis.ꝗdã ex infirmitate timoꝛis.⸗ Sreterea.oẽ pec⸗
catũ aut eſt ex ĩfirmitate mẽtis.aut ex ĩfiꝛmitate caꝛnis.
de q̃ duplici infirmitate dr i pẽ.ſuꝑ illud. Infirmata ẽ

in pauptate vᷣtus mea: et oſſa mea ↄturbata ſunt. ꝑ infia⸗
mitatẽ em̃ vᷣtutis intelligit᷑ infirmitas aĩ.ꝑ ↄturbatõʒ eut

oſſiũ infirmitas carnis.ex altero em̃ hoꝝ enit oẽ pec

catũ.videt᷑ & om̃e petm er drñtia ĩfirmitatis procedere.
Siliter põt oñdi q; oẽ pctm ex ignorãtia ꝓcedit.om̃is

em̃ malus ignoꝛat.ſic dicit phᷣs.Et dic dyoni:qꝙ nullꝰre
ſpiciens ad malũ inqᷓtũ hmõi oꝑat.ſi ꝗ̊ peceũs oĩs reſpi

cit ad id qð malũ eſt:peccãg oĩs neſcit illud eſſe malũ.qᷓ

oẽ pctm eſt ex ignoratia.¶ Ao qð dᷣm. ꝙ diuiſio ſupᷣdi
cta qͥ ad ſufficientis ncẽriũ ẽ ꝙ ſit trimẽbris ſᷣm ꝙ dicit
aug.ĩ li.lxxxiij.q.alia ſunt pcta ĩfirmitatis.alia im ꝑitie

alia malicie.et ponit talẽ diſtinctõeʒ ꝙ infirmitas oꝑo

aũt ſit in aĩia ex occaſione defectus in alte

HM adiie ſantia

2ðð

nitur virtuti:impꝑitia ſapĩe:malicia bonitati.differunt
autez hec tria ᷣm poſſe ſcire velle.ex defetu ꝗ̊ alicuius
iſtoꝝ pᷣmo puenit oẽ pctm. IJgrãtia vo ex ꝑte aĩe accipi⸗
tur q̊ ad cognitiuã. Infirmitas ex ꝑte ipius aĩe ĩ ↄinctõ⸗
ne ad carnẽ.malicia vᷣo ipᷣiꝰ volũtatis qͥ ad motiuã:cum
neut᷑ pdicta ꝝ.ſ.irãtie vel infirmitatis aduenit volũta
ti h oppoſita inſunt.ſic ̊ pʒ rõ pᷣdicte diuiſionis. Cũ em
petᷣm eſt ĩ volũtate.aut accidit ex inclinatõne ignoꝛatie
q̃ eſt in cognitiua: aut ex inclinatõe infirmitatis ꝗq eſt ex
ꝑte carnis.coꝛpus eĩ qð coꝛrũpit᷑ agquat aĩam. aut ẽ ex
defectu ꝗ eſt ĩ ſola volũtate cũ oppoſitis ieãtie ⁊ infirmi
tatis.cũ ſcʒ põt facẽ bonũ potẽtia facili et ſcit:vult tñ coõ
trariũ. ¶ Si vo querat᷑ vtꝝ due dẽe vel vna ſola ſuffici⸗
at. Rñdẽdũ ẽ ad obiecta. R pᷣmũ ſic doõm eſt. ꝙ lʒ due
ne ſint nature viciate ſcʒ igrãtia ? difficultas ſeu in⸗
irmitas:ſiẽ̃ diẽ aug.vt.ſ.vłſciẽda neſciat.vł impediẽte
difficultate cognita implere ñ valeat.ñ tñ oẽ pctm ex al⸗
tera iſtaꝝ dꝛñtiaꝝ ẽ. ſ̊ om̃e petm ex altera iſtaꝝ cauſaꝝ
eſt qð qðᷣdã pctm pᷣtẽdit coloꝛẽ quẽdã excuſatõis.preter
iſia aũt ẽ illud qð nõ hʒ in ſe cãm excuſatõis.ſ.petm qð
eſt ex certa malicia.⸗¶ Qð aũt obijcit᷑ ex duabo ꝑptibo aie
penes q̃ꝝ vnã accipit᷑ ignorãtia:penes alterã aut infir⸗
mitas.dom eſt ꝙ; cã q ẽ in ꝑte motiua nõ ẽ tm̃ er infirmi
tate ex ꝑre carnis:vᷣ etiã ex malignitate mẽtis. nõ quãtũ
bʒ ex narura ſ̊ ex nature coꝛuptõe ⁊ deliberata volũta⸗
te. 4 Ad ſcoᷣm dᷣo doᷣm. ꝙ induſtria ſiue ſcia ⁊ igrantia
licʒ opponãt᷑.nõ tñ ſunt opoſita immediata ꝓut h acci⸗
piunt᷑.nõ eĩ oẽ petm qð ſcient fit ex induſtria ſit vł ex ceꝛ
ta malicia. põt ei ille ꝗ ſcit eẽ pcẽm aut ex infirmitate t⸗
hi ad pcẽm: aut nulla exñte infirmitate hmõi trahbi ad
pctm. ſi ex ĩfirmitate trahat᷑ ad petm licet ſciẽter fiat:n t
dẽ eſſe pcrẽᷣm ex induſtria.vñ ita attẽdẽda eſt diuiſio.aut

ſcit eẽ pctm: aut neſcit.ſi neſcit eẽ pcim:et ex H ꝓcedit ad

pctm.di pctm ex igrantia.ſi vᷣo ſcit:aut infirmitate car⸗
nis trahit᷑:aut ex alia cã.ſi ex infirmitate · dẽ eẽ pctm ex
infirmitate licet ſcient᷑ fiat.ſi ᷣo exñte ſcia ⁊ exñte vᷣtute
naturali: ſola eñj ꝑuerſitate peccat:dẽ eẽ pctẽm ex indu⸗
ſtria vel ſtudio.qꝛ vehemẽs ẽ aĩ applicatio ad illud pꝑpe⸗

trandũ nulla cã alia impellẽte vel inclinãte.. Ad terci

um dom ꝙ malicia equoce dꝛ. aliqñ eĩ accipit᷑ ꝓ culpa
ipᷣa veniali vel moꝛtali.et h̊ͥ mõ nõ dr eẽ tercia ca vł occa
ſio pcti.aliqũ vᷣo accipit᷑ ꝓ corruptõe poſſibili ipius vo
lũtatis q ẽ in gbuſdã hoĩbo.q nõ occaſionant ex ignorã
tia vel infirmitate.et ſᷣm hüc noduʒ dr eẽ pctm ex certa
malicia. Ael aliter pollet exponi.vt certa malicia dicat᷑
cũ aliꝗs ſcienter nõ ex occaſione excuſabili malũ oꝑat᷑.

2 tũc malicia nõ dicẽt aliquã diſpoſitõem pᷣambula ipᷣi

pcĩo in ſpm̃ſctẽm.4¶.!. Ao qrtuʒ dᷣm.ꝙ infrmitas accipit
płibo modis.vno mõ impotẽtia cuiuſcũq; potẽtie anie.
alio mõ impotẽtia ex ꝑte motiua. tercio mõ impotẽtia qᷓ
ↄtrahit᷑ ex fragilitate carnis. h̊ vltimo mõ dẽ eẽ pctm ex
infirmitate z ita nõ eſt generale.Si vo acciꝑet᷑ pᷣmo mõ
vel ſcdo.poſſet eẽ ome petm ex iſirmitate.Cu at dꝛ ꝙ pe⸗
trus ex infirmitate peccauit ad fragilitatẽ aĩe q ẽ ex ꝑte
carnis refert᷑.Cũ at dꝛ ꝙ infirmitas ↄne ad infirmitatẽ
ex timoꝛe 2 er amoꝛe.infirmitas eſi ↄnis ad oẽ pctm: cũ
ad timoꝛẽ male büiliantẽ ⁊ ad amoꝛẽ male accedentẽ re
ducat᷑ om̃e ↄmiſſuʒ.4¶ Ad ꝗntũ pᷣo dõm ꝙ infirmitas ꝓ

ut accipit᷑ ĩ s.accipit᷑ ꝓ penalitate qua hõ caret bonis j
ſpualibo.⁊ ex G̊ nouit ſe impotentẽ ex ſeipᷣo.vñ ꝓut huiꝰdr Psdeng

eſ nõ dicit diſpoſitõem ad malũ qð eſt pctm:ſᷣ diſpoſiti
onem quandã ad bonũ q̃ bomo non de ſe pſumat.¶ Ad
ſextũ dðm.ꝙ aliud ẽ aliquẽ ignoꝛanter peccare.et aliud

peccare ex ignoꝛãtia. igrãtia em̃ qᷓdã põt comitare om̃e

petm actuale moꝛtale.⁊ H̊ mõ nõ dicit eſſe cauſa peccati
cuiuſdam. Alio vᷣo modo ignorãtia antecedit peccatum
⁊ eſt occaſio ad ipᷣm peccatũ. et ſi ſciret nõ peccaret.⁊ H

le fm ꝙ eſt vna differentia peccati. *

cũdo querit᷑ vtrũ idẽ pcẽm ↄtineat᷑ ſb di
uerſis dꝛñtije:qð videt᷑.ↄmũis eſt offenſa
triũ ꝑſonaꝝ. ꝗ peccat in pꝛem. peccat in
filiũ et peccat in ſpm̃ſctᷣm.ſᷣ̊ pctm ex infir⸗
mitate eſt pcẽm in pꝛem:petm ex ignoꝛãtia ẽ petm in fi⸗
liũ:pctm voo ex induſtria eſt pctm in ſpm̃ſctm ſiue ex cer⸗
ta malicia.̊ idẽ pctm ẽ ex ignoꝛãtia et infirmitate ⁊ cer
ta malicia. ꝗ¶ Itẽ põt aligs ignoꝛare aliꝗd eſſe pctẽm 2 ex Plat )
infirmitate illud ꝑpetrare.videt᷑ ꝙ illð pctm ſit ex infrir
mitate ⁊ ignoꝛãtia.ſi eĩ ſciret foꝛnicatõem eẽ pctm:nõ fa
ceret.ſi iterũ hr̃et poſſe reſiſtẽdi temptatõni carnis: pee
catũ nõ ꝑpetraret.g pctm illud ex duabo cauſis ↄcurꝛẽ⸗
tiba venit. ᷓ idẽ pctm põt eſſe ex infirmitate ignoꝛãtia
q̃ri᷑ ̊ vtrũ ſiłr idẽ pctm poſſit eſſe ex ignoꝛantia ⁊ certa
malicia. vel ex infirmitate certa malicia.qð ſi nõ põt.
poteſt queri q̃re nõ.ſi ᷣo põt:idẽ pctm ſub tribo dꝛñntijs
põt ↄcidẽ/qð etiã videt᷑ ex h̊ ꝙ põt aliqð pctẽm ꝑpetrari
ex defectu potẽtie.ſcie et volũtatis ſic ex opoſito.poten⸗
tia em̃ ſcientia 2 volũtas recta ↄcurꝛũt ad bene oꝑandũ
ᷓ vnũ ⁊ idẽ pctm põt eẽ ſub his tribo dꝛñtijs.¶Contra
arguit ꝑ ſiłe.nõ eſt ſic ĩ alis dꝛñtijs pct᷑i.nõ em idẽ pec⸗
catũ eſt delictũ ⁊ ↄmiſſuʒ.neq; ideʒ pctm ſuꝑbia et inii⸗
dia: a ita de alijs.̊ eadẽ ratõe nõ erit idẽ pctm ex infir⸗
mitate et ignoꝛãtia et ſtudio.¶ Ad qð dõm ꝗ/ ꝓprie lo⸗ e⸗
quendo illud pctm qð eſt ex infirmitate:nõ ? igrantia. .

Hp nd
PS

nec ex induſtria nec ecõuerſo.illud em dẽ eſſe pctm ex in cuw
firmitate ad qð principaliter inclinat infirmitas.illud e⸗ , .
47

ðᷣo er iãꝛãtia ad qd pꝛĩcipaliter ĩclinat ignoꝛãtia.Pre Ii
terea. aliud eſt ignoꝛare bonũ ⁊ malũ ⁊ ex ̊ peccare.ali ſie⸗
ud ẽ cooͤſcẽ vtrũqʒ et ex fragilitate malũ pᷣeligẽ.nihilo⸗
minꝰ iñ vnũ põt eẽ pᷣncipale alteꝝ ↄcomitãs. E dicẽc
duũ.ꝙ lʒ vna ſit offenſa triũ ꝑſonaꝝ.nõ tñ pctm ĩ pꝛem ꝓ
ut ꝑ appꝛopꝛiatõnem ſumit᷑: eſt petm in filiũ ꝓut ꝑ ap.
ꝓriatõem ſumit᷑:vel pctm in ſpmſctm. Peccare eĩ i pa
trẽ duplicit dẽ. vel peccare ð ipᷣm inqtũ eus: vel iniꝙtũ
inſeꝑabilitas ẽ ꝑſonaꝝ ĩ vnitate eẽntie.⁊ ſᷣm h̊ ꝗ peccat
ĩ pꝛem peccat ĩ filiũ et in ſpm̃ſctm.et ecõuerſo.ſm aũt ꝙ;
peccare ex ĩfirmitate ẽ peccare ex defectu potẽtie ſiue fſoꝛ
titudinis qᷓ appꝛopᷣat᷑ pri:peccaꝛe ex ignoꝛãtia ẽ peccare
ex defectu ſcĩe.ſcia aũt aꝛopriat᷑ filio:peccare vo ex c⸗
ta malicia ẽ ꝓprie ex oppoſitõe gratie q̃ apropᷣat᷑ ſpuiſã
cto:ſᷣm hũc modũ hᷣ accipit᷑et nõ eſt pcẽm in pr̃em pec/
catũ ĩ filiũ:nec pctm ĩ ſpmſetm nec ecõuerſo.⸗ Ad ſecũ⸗
dũ vᷣo dõᷣm.ꝙ; nõ ẽ ſimile de pcto ex ĩduſtria reſpectu ali

oꝝ te alijs inter ſe. pcetm ei ex induſtria ponit ſciam et & Aled:
ponit animi foꝛtitudinẽ ĩ poſſe reſiſtẽdi temptatõi ſi ve⸗ Sa. .
lit. ſeo ponit odiũ ſumme diligẽdi vel maxime et amoꝛẽ
maxie odiẽdi ſic dicit greg:exponẽs illuv.xx. Johᷣ.et vi⸗ Grrvutꝛit
derũt et oderũt me 1 prẽm men.aliud eſt bona nõ facere
aliud eſt bonoꝝ odiſſe doctoꝛẽ.⁊ alibi.ſic non nũẽꝗᷓ ui⸗
eſt petm diligere ; ꝑpetrare: ita nequs eſt odiſſe iuſticiã
ꝙᷓ nõ feciſſe.ex quo babet᷑.ꝙ nõ coincidũt in eandẽ rem.

petm ex induſtria ⁊ alia duo.⸗ Vo obiectũ aũt in ↄtra⸗
riũ dicẽdũ ẽ.ꝙ lʒ illi tres defectus pñt ocurrẽ potẽtie.ſ.
ſcie ⁊ volũtatis:nõ tñ idẽ pctm erit ſõ bis tribo drñtijs.
qꝛ nõ ꝗlibet defectus ex ꝑte volũtatis efficit petm ex in⸗
duſtria.ↄtingit em̃ et implere poſſe ⁊ cognoſcere bonuʒ:
nõ tñ facere nec amare.et h̊ eſt ex ſtudio ꝑeccare. ſic diẽ
grego.ex ſtudio em̃ peccare eſt bonũ nec facere nec ama
re.ſi eĩ vellẽt implere bona nec tñ poſſent. ea q̃ in ſe ne⸗
gligũt ſaltẽ in alijs am arent.et bona q̃ audiendo cogno
ſcũt viuendo deſpiciunt animaduertendo ꝑſequunt᷑.

lembꝛum terciun

. Ercio queritur de cõparatoõe drñtiaꝝ in⸗
. ter ſe ſ̃m magtudinẽ pcti.Et videt᷑ ꝙ pec⸗
catũ ex infirmitate ſit maius qᷓ; ex igꝛantia.
Apeccatum ðvo ex ſludio maius ꝙᷓ peccatuʒ
ex infirmitate. Dicit enim gregoriꝰ. grauius ex infirmi
tate qᷓ ignoꝛantia peccatur. multo vo grauius ſtudio ꝙᷓ
infirmitate.4 Preterea qñ cum deliberatione peccatur

*

ef

923
s ata amiet
Pes orra onn&
Ere
raG.

e
N

i
i⸗
el
di
ino
e
t

, „
phiſen
wAta/Atniſt
em ,/
cut mAA/
vnh.

ſſ ct 1
4 h. 4

ſpen
PAr:

maiꝰ ẽ pctm qᷓ; cũ peccat᷑ c pcipitatõe.Itẽ dic ang in
li.de bap.veriſſimũ ẽ longemaiꝰ eẽ petm ei q ſciens q; g
neſciẽs peccauit. ſi petm ex ignoꝛatia eſt neſcient pec⸗
care:pctm vo ex induſtria ſcienter peccare:petin vo ex
firmitate ex quodã impetu:pctm aũt ex induſtria ẽ pec⸗
catũ ex deliberatone: maius eſt pcrm qð eſt ex indu 5
ſtria ỹ qð ẽ er infirmitate vel igrantia. ¶ Cõtra:mai

zaf⸗ videt᷑ petm ex ignoꝛãtia qᷓ; ex infirmitate.p exẽplũ.Pau
rcile

lus em ex iꝛantia peccauit ſic ſcribit ad thim̃,miſcdiaʒ

4aten ↄſecutus ſum qꝛ irãs feci. S cũ illu eẽt maiꝰ pctm ꝑle⸗

us. qui fideles vſq; ao moꝛtẽ: ꝗꝙᷓ timoꝛe moꝛtis negare exteri

us xpm qð fuit in petro. maius fuit pctm ex igꝛantia ꝗ
ex infirmitate. 4 Pretẽa.dic ambro.quiſſime peccat 4
igrat. petm er ignorãtiaẽ marximũ. ¶ Aõ qð dom . ꝗ⸗
grauiꝰ ẽ pcẽm ex infirmitate qᷓ ex ignoratia.ex infirmi⸗
tate ei peccat᷑ cũ co&ſcit bonũ et malũ.⁊ bonũ nõ adiple
tur ex fragilitate:et malũ ꝑpetrat᷑ſcia em multũ aggra⸗
nat perm. planũ aũt ẽ ex induſtria peccare maiꝰeſt ꝙᷓ
alterũ illoxꝝ.et ita pʒ ꝙ oꝛdinãt᷑ im maius et minꝰĩ pec⸗

cato.4: Ad obiectũ aut in ↄtrariũ dðm cẽ.ꝙ aliud ẽ oꝑg

0

re petm pcto ex ↄꝑatõe octois ad occaſionẽ.⁊ aliud ẽ co
parare ex ↄꝑatõe cauſe ad cãm.⁊ aliud eſt ↄꝑare ↄꝑati
one generis ad genꝰ. m ̊ ꝙ fit ↄꝑatio pct᷑i pauli ad pec
catũ petri ex collocatõe occaſionis ad occaſionẽ.ſ/igno⸗
rãtic ad infirmitatẽ:minus ẽ pctm pauli qꝙᷓ petri. ſm at
ꝙ fit ↄꝑatõ cauſe ad cãm ĩ h̊ ꝙ petrꝰ ex timoꝛe. paulꝰ ex
temeritate maius eſt peccatum pauli ꝙᷓ petri. m autez
ꝙ fit ↄꝑatio generis actõis ad genus ꝓut h̊ eſt pctm in
v̈bo qͥ declinat᷑ mors:et illud ẽ pctm in facto qͥ intẽptat᷑
moꝛs.maius ẽ vnũ petm alteꝛo. ꝓut at᷑ h̊ eſt in deũ illð ĩ
ꝓximũ maius ẽ ̊ illo. VIñ dicẽ grego. om̃e robur fidei q̊
Dñno petrꝰ ꝓhibuit vna vox puelle ↄcuſſit.¶ Ad ſcom vo

dðm ꝓꝙ illud vᷣbũ amb.quiſſime peccat ꝗ ignoꝛat.expo⸗
nit᷑ ſic. piculoſiſſime ſed attẽdendũ eſt et ꝙ n ſit ibi ↄpa⸗
tio pct ex ignoꝛãtia ad alia duo: ſᷣ pcti c ignoꝛãtia ad
pet᷑m ↄtemptꝰ et ꝓmiſſionis impunitatis.et vocat᷑ igno⸗
rantia:cũ hõ deducit᷑ ad tãtaʒ inſenſiblilitatem ſui pct᷑i
vt nõ cognoſcat petm nec penã pcti.ſuppoſitis duobo g⸗
dibo pᷣcedẽtibo.hic aũt nõ ſic accipit᷑.ſᷣ cũ ex ſimplici ,
rantia quis declinat in peccata.

Mueſhio. clxiiij. Pe for

nicatinen.

Onſequenter de/
ſcendendũ eſt ſpãliter ad pctᷣa q̃ ꝓueni⸗
unt ex infirmitate.deinde ad illa q̃ ſunt
ex ignoꝛãtia.tercio ad illa q ſunt ex in⸗
ſtria ſiue certa malicia.q̃dã aũt ſũt
petfa infirmitatis ex timoꝛe et quedã ex amoꝛe.qꝛ do in⸗
fra dicemꝰ de diuiſione illa pcti q ẽ ex timore male hũi⸗
liante ⁊ ex amoꝛe male accẽdẽte:dubitabilia q ꝑtinẽt ad
dꝛñntias timoris in illo loco detmiabunt᷑. Pꝛincipalit
aüt pctm ex infirmitate earnis ẽ illuo qð ꝓuenit ex ocu
piſcẽtia carnali circa quã pñs eſt intentio vt ſuppleat᷑ qʒ
minꝰ dictũ ẽ de luxunia ſuꝑius.ſunt aũt pct᷑a ex infirmi
tate ↄcupie carnalis diſtincta.qddã ẽ ex foꝛnicatõe.qð
dã ex adulterio.qðdã ex ſtupro.qͥddã incellus.qddã pec
catũ ↄ naturã. Rõ vᷣo iſtius diſtinctõis ſupᷣdicta ẽ. ᷣm
dꝛñtias ꝑſona ꝝ. Primo vᷣo dm eſt de foꝛnicatõne ? de
inceps & glijs.illud em nunus petm determinat in illo
genere. ¶ Primo aũut querit᷑.vtrũ om̃e pctm carnis di⸗
cat᷑ foꝛicatio.Scðo ſuppoſito q nõ omne pctm carnis:
vtrũ ↄcubitus cuʒ ſoluta ſit moꝛtale pctẽm. Lercio ſi eſt
moꝛt vtrül ſit minus pcetm an maius alijs.

D primũ ſic ſᷣm aliã tranſlatoem .dr. xx.
exoð.vnũ pᷣceptũ ſcdᷣe tabule.õ foꝛnica
beris. S̊ ↄſtat ꝙ in illa ꝓhibitõe ꝓbibetur

ois illicitꝰ ↄcubitꝰ carnis. oĩs illicitꝰ cõ

clriuj.

cubitus carnis ẽ foꝛnicatio.¶ Itẽ aug. oĩs immda pol⸗

lutio foꝛnicatio dt:ſ̊ ome perm carnis immda pollutio

dr: ̊⁊ fornicatõ.4! Itẽ. Ccoꝝ.vj.dr.fugite fornicatõeʒ
ome eĩ pctm qð fecerit hõ er coꝛpus ẽ:q at᷑ foꝛnicat᷑ ĩ coꝛ
pus ſuũ peccat.et loqꝗt᷑ ibi deilicito ↄcubitu.ↄnit᷑ ẽᷓ omis
illicitꝰↄcubitꝰ ẽ foꝛnicatio.¶ Contra.ſoꝛnicatõ eſi vnũ
petm ſpãle diuidẽs ↄ adulteriũ ⁊ alia.ſic ptʒ ab aug.de
adulterinis ↄiugijs.vbi dr.adulterii malũ vincit foꝛni⸗
catõem.vincit᷑ at ab inceſtu.h̊ idẽ põt accipi ꝑ h̊ ꝙ int
pcta oĩa carnis vnũ ſpãle pctm ↄputat᷑ foꝛnicatõ qð di⸗
uidit᷑ ↄtra immdiciã ⁊ impudiciciaʒ. ¶ Ad qð doᷣm.qꝙ;
fornicatõ aliqñ accipit᷑ generaliter ꝓ qcũq; pcto moꝛta
li. ßm ꝙ accipꝑit᷑ in p̃s.ꝑdidiſti oẽs ꝗ foꝛnicat᷑ abs te.ali⸗
qñ vᷣo accipit᷑ ꝓ pcto carnia ↄniter.Fᷣm ꝙ accipit᷑.j.cor.
vjaliqñ vo ꝓ illicito ↄcubitu cũ ſoluta et h ꝓpꝛie. et ſic
diuidit ↄtra adulteriũ et alia.aliq vdᷣo accipit᷑ ꝓ ↄcubi⸗
tu in ſcõis nuptijs:et hoc mõ dic criſo.ſcvam quidẽ acci
ꝑe licitũ ẽ iur pᷣceptũ apli.ᷣm aũt veritatis ratõem ẽ for
nicatio.ſᷣ̊ cũ ꝑmittẽte deo publice ⁊ licenter ↄmittat᷑ ſit
honeſta foꝛnicatio.et hoc modo foꝛnicatio dicit diuiſio⸗
nẽ ſue carnis in plures et nõ determiĩat pctm.reliꝗs aũt

modis peccatũ determĩat vel generalit vel ſpecialit vel

ſpecialiſſime.

Ecundo ſuppoſito ꝙ nõ om̃e petm carnis
ſit foꝛnicatio.querit᷑ vtrũ ↄcubitꝰ cũ ſolu⸗
ta ſit pctm moꝛtale interueniẽte actu natu
rali. nõ videt᷑.nullus actus naturalis
eſt ꝑctm.fornicatõ eſt actus naturalis. nõ eſt pctm. qꝙ;
ſit naturalis ptʒz ꝑ h̊ qð dr̃ Ro.j.mutauerũt vſuʒ natu⸗

ↄſeruatõem ſpẽi.ſ̊ comedẽ et qð nõ eſt in ꝓprietate alte
rius licitũ ẽ ad ſuſtentatõem indiuidui. coire cũ fita

erit licitum ꝓpter ſuſtentatõem ſpeciei.¶ Itẽ abrabam

cognouit ancillã ſuã agar.et nõ cognouit eã qꝛ vxoꝛ eiꝰ
eſſet:tũc em̃ nõ poſſet ea eieciſſe.cognouit aũt eã ſine pec
cato.q̊ coitus cũ ſoluta mõ naturali ñ ẽ pctm.4 Itẽ ſi ẽ
pctm: aut h̊ eſt ex ſui feditate ſiue inoꝛdinatõe. aut ꝓhi⸗
bitione.aut qꝛ eſt ↄtra ins nature.Ex inoꝛdinatõe ñ pa
ri em̃ rõne ſicut hõ fit totus caro in actu foꝛnitatõis:ita
in actu ↄiugali.ſ̊ in actu ↄiugali nõ eſt pctm. ꝙᷓ nec hic.

Mec hoc eſt ex ꝓhibitõe cõ nõ ꝓhibeat᷑ directe ĩ decalo

go vbi videt᷑ prima legis ꝓhibitio.i ec boc ẽ qꝛ eſt ↄtra
ius nature.de iure em̃ nature qð in nulliꝰ bonis eſt: oc⸗
cupanti ↄcedit᷑. Preterea ipᷣa natura dictat ꝙ foꝛnicatõ
eſt ad ↄſeruatõem ſpẽi. nõ eſt ↄtra ius nature:g̊ non eſi
petm. ¶ Contra maioꝛ eſt natura honeſtatis in hoĩe q;
ſit in aliqᷓ volucre.ſᷣ in aliq volucre ſic eſt ꝙ naturaliter
ſeruat᷑ caſtitas ↄiugalis ſic in turturibo.g multoſoꝛtius
debet eſſe in hoie:vt vnus vni ↄiungat᷑ aflectu cõiugali.
Itẽ ad hebre.vlti.dr.fſornicatoꝛes ⁊ adulteros indica
bit deus. Judicare ibi accipimus ꝓ ↄdemnare. cũ ne⸗
mo ↄdẽnet᷑ niſi ꝓpter moꝛtale pctm:foꝛnicatõ erit mor⸗
tale pctm Itẽ de lege dei eſt ꝙ vnus adhereat vni ↄiu⸗
gali affectu: et talis affectus ẽ ↄſonꝰ rõni. ſi &̊ adhereat
vnꝰ vni vel pluribo nõ habito ↄiugali affectu: erit pctẽm
ſed foꝛnicatõ eſt hmõi et ẽ ð legẽ dei.&̊ moꝛtale pctm eſt.
Itẽ ſuppoſito ꝙ ſit pcẽm videt᷑ ꝙ ſit veniale ꝑ h̊ qð dr
ſuꝑ illud.j.ad thim̃.ilij exerce te ad pietatẽ.glo.oĩs ſum
ma diſcipline xp̃iane in pietate ⁊ miſcdia ↄſiſtit.qaliqs
ſequẽs et᷑ ſi lubꝛicũ carnis patiat᷑: ſine dubio vapulabit
h ñ ꝑibit.ſigs at᷑ ſolũ exercitiũ coꝛꝑis habuerit:ꝑem nes

penas patiat᷑.ſupple ſi lubꝛicũ carnis patiat᷑.ſi g̊ nõ ꝑi⸗

bit ſ̊ vapulabit:pati lubricũ carnis eſt veniale peccatũ
uᷣ boc eſt foꝛnicatio:qᷓ foꝛnicatio eſt veniale pctm.¶ Itẽ
foꝛiicatõ eſt mimus gradus in genere carnalis pcti. ſi

G aliqð eſt veniale pctm in illo genẽ:illud eſt foꝛnicatio.

fornicatõ eſt veniale pctm. ¶ Ad qð dm. ꝙ fornica
tio eſt moꝛtale petm. ¶ Ad obiectũ aũt pꝛimo dom eſt.

alẽ in eũ ꝗ eſt ↄtra naturã. 4l Itẽ ſicut ↄomedere natura & vrnn cſt plyilatu Alte⸗
liter oꝛdinatũ eſt ad ↄſeruatõem indiuidui: ſic coire ad vocet zei p· Sʒ coæmeslno ns ſile:

7

vo 11o% e ſomints

—

ꝙ licet actus ſit naturalis ꝗ eſt in coeũte foꝛnicario mõ
ad dꝛñtiam actus ꝗ eſt ↄ naturã: nihilominus tñ/ ꝓut ẽ
pctm: eſt ↄtra naturazʒ. pctm em eſt auer ſio ab eo qð eſt
Fm naturã in id qð eſt preter naturã.vt dicit damaſce.
Vñ ↄtra naturẽ dẽ dupliciter.ↄtra natur alẽ ↄcubitũ q ẽ
maris cũ femina.et H̊ mõ põt eſſe actus ille m naturaʒ
Alio pᷣo mõ dẽ ↄtra naturã qð eſt ↄtra naturalem habi⸗
tudinẽ ad bonũ gratie vel vᷣtutis.et ̊ mõ dẽ pcẽm moꝛta
le eẽ ↄtra naturã.coꝛrũpit em bonũ nature qð ẽ ſpẽi mo
di et ordis. Cuũ aũt dꝛ.j.ro.ANutauer̃t natalẽ vſu ⁊c̃.p⸗
mo mõ accipit᷑.¶ Ad ſcdᷣm vo dðm ꝙ aliud ẽ de actu co
medẽdi ⁊ ðð actu coeũdi.actꝰem̃ coeũdi ꝓcedit ex vi gene
ratiua q̃ coꝛruptõz hʒ quãdã vlr᷑ illã q ẽ ĩ alijs viribo.vñ
ſuus actus ẽ pctm miſi excuſet᷑ ꝑ bonũ mr̃imonij.4 Ad
terciũ dᷣm.qꝙ nõ eſt ſimile de eo qð factuz fuit ab abra⸗
hã:et de eo qð fit ĩ moderno tꝑe. abrabã eĩ coquit agar
affectu mr̃imoniali ↄſentiẽte ſara vxoꝛe ſua q̃ iure ipiꝰ
eo ꝙ eſſet ſterilis. et tũc ncciia erat młtiplicitas ad cul
tũ dei.vñ eã habuit q̃ſi vxoꝛẽ.ꝙ aũt expulit eã inſpirati
one diuĩa factũ fuit in figura alterius ſacr̃i.¶ Ad q̃rtũ
dðm. ꝙ eſt vel ↄtra ꝓbibitõem ſic habet᷑ exo.xx.Fm ali⸗
am trãſlatõem. et ſicut habet᷑ ad hebre.⁊ alubi ab aplo.

vbi oñdit eſſe mortale. ẽ etiã ↄtra ius nature m illa in⸗ Rrn

tentõem nature q̃ ome pctm moꝛtale eſt ↄtra natur:liʒ
nõ ſit ↄtra ius nature ſᷣm alterũ modũ.4l! Ad illud vo
qð obijcit᷑.vtrũ ſit veniale pctm: dicendũ ꝙ in illa aucto
ritate dat᷑ intelligi ſoꝛicatõem eẽ moꝛtale pctm.alit em
nõ pateret᷑ penas etarnas. et in h dat᷑ intelligi ꝙ opus
pietatis et miſcie motiuũ qddã eſt.vt impetret᷑ facilius
venia patiẽti lubricũ carnis.et notat᷑ in h̊ excellẽtia ope
ris pietatis et miſcðie reſpectu ieiunij ⁊ alioꝝ opeꝝ in
qbo eſt exercitatio coꝛꝑis.¶ Si vᷣo obiciat᷑ ꝙ fornicatõ
eſt mimꝰqdus pct᷑i carnalis.dðm ꝙ mũmus gdus dicit᷑
duplicit᷑. vel ᷣm hͥ ꝙ gqdus diſlinguũt᷑ ᷣm dꝛntias ꝑſo⸗
naꝝ cũ ꝗbus eſt coitus.et h̊ͥ mõ põt eẽ mimus qdus ꝓ⸗
ut dẽ ꝙ adulteriũ vincit foꝛnicatõem/vincit᷑ aũt ab ince⸗
ſtu. inceſtus aũt vincit᷑ a vicio qð eſt ð natura. ꝓut aũt
minimꝰ gdus dẽ in genere pcti cũ minus hʒ defoꝛmita⸗
tis.ſᷣm h̊ primꝰ motus carnalis pct᷑i dẽ eẽ mimus gra⸗
dus vel delecłio citra conſenſum.ſuꝑioꝛis ꝑtis ratonis
vere vel interpᷣtatiue.Si aũt obijciat᷑ q nulli fit iniuria
in h̊ pcto.et ita nõ ẽ pcẽm moꝛtale.ſoluẽdũ eſt ꝑ interem
ptõnem em deo cuius tẽplũ violat Fᷣm illð.j.cor.vi.neſci
tis qꝛ mẽbra vꝛa templũ ſuſit ſpũſſcti.ſiquis aũt viola⸗
uerit templũ dei diſperdet eum deuns.

embꝛü terciů

EFErcio querit᷑ ſi foꝛnicatõ eſt moꝛtale pee⸗
catũ.vtꝝ ſit maius vel minꝰalijs peccatis
Et videt᷑ ꝙ ſit minꝰ pctm. ꝑ h̊ qð dic aug:
B in li.de adulterinis ↄiugijs:.adulterij ma⸗
lum vincit fornicatõem. vincit᷑ aut ab inceſtu. peſſimuʒ
aũt eſt qð eſt ↄtra naturã.Et in eodẽ li.grauius peccat
adulter ꝙᷓ; foꝛnicatoꝛ.ſed hos inceſtuoſi trãſcẽdũt.⸗ Cõ⸗
tra. põt aliquis cognoſcere ſus cã delectationis minꝰ oꝛ
dinate tñ tebito mõ m naturã.̊ minꝰ eſt peccare ĩ ſua
q peccare in nõ ſua:g̊ minꝰ eſt illud pctm carnis ꝙᷓ for⸗
nicatõis pctẽm.⸗.Ad idẽ aug.Taãtũ valet oꝛdinatõ crea
toris ⁊ oꝛdo creature vt rebo ad vtendũ ↄceſſis.cũ modꝰ
excedit᷑ longe fit tolerabilius ꝙᷓ in eis qᷓ ↄceſſa non ſunt
vel vnus pel rarus exceſſus.h̊ exceſſus foꝛnicatõis ẽ ĩ il⸗

—ꝑ

turã ẽ in ſna.ꝗᷓ minus petm eſt. ¶ Ad qð doᷣm.ꝙ minꝰ
petm ẽ huius i ↄiugata ſua iᷓ in foꝛnicaria.d tn foꝛni⸗
catio eſſe minus pctm in gradibo pcti carnis.fit em com
ꝑatio ad alia genera peccatoꝝ ᷣm dꝛñtias ꝑſonaꝝ. plꝰ
em̃ petm eſt coire cũ aliena ipᷣm ↄiugatũ vel etiã cum nõ
ſua qᷓ ſolutũ cũ ſoluta.·plus etiã eſt pctm cũ accect᷑ vir⸗
ginẽ qᷓ;ᷓ ad coꝛruptã alijs paribo.plus etiã cũ fit traſgreſ
ſio voti in altera ꝑſonaꝝ ꝙᷓ; cũ nõ ẽ trãſgreſſio alijs ꝑibo.
plus etiã qn eſt ↄtra vinculũ nature vel ↄtra ißam natu

la qᷓ nõ ẽ eſſa.exceſſus aũt in kige debito mõ ſᷣm na

rã. et ita patet ꝙ; patõe ad iſlas ſpẽs dẽ eſſe minꝰ perm
ꝓcedũt due rõnes q̃ B ↄcludũt.

neſtio. clxxv. De
Onſequenter dicẽ

dũ eſt de adulterio circa qð pᷣmo qrit᷑
vtrũ adulteriũ tm̃ ꝑpetret᷑ cum aliena.
Scðo ſi peccat᷑ eti cũ ſua mortaliter.
—– vtrũ m omem modũ debeat dici adul⸗
teriũ vel ſub alia ſpecie ↄtineri. ercõ de magnitudine
iſtius pcti. Quarto de pena huius peccati.

z prunũ br

Dpmũ ſic videt᷑ ꝙ tm̃ ſit adulteriũ cũ alie
na.adulteriũ em eſt ad alienũ thoꝝ acceſ⸗
