catur rationes exemplares ſunt in ipſo.ſᷣm quas eſt ſic
dicta vita cauſatoꝛũ. Ad quintũ dicẽoum eſt. ꝙ cũ oĩa
dicantur ĩ ipſo vita.hoc eſt ratiõe ſapiẽtie vel ſciẽtie be⸗

neplaciti. que eſt ĩ intellectu practico.in quo viuũt eter

naliter cauſata cuʒ ratiõe ſciẽtie cũ ratione beneplaciti.
Ad illud vᷣo quod videtur cõtrarium eſſe de ipſa ſapi
entia vel ſciẽtia ꝑ ſe qua cognoſcũtur bona ⁊ mala.Di⸗
cẽdum ꝙ ſcientia beneplaciti reſpicit tiñ bona ex alia ꝑ⸗
te.licet beneplacitũ ſit ſufficiẽs cauſa exiſtẽtie rerum.et

ita reſpiciat tm̃ res exiſtẽtes.nihilominꝰ ea que poſſunt

eſſe.dicũtur vita in ipſo.beneplacitũ enim eternũ eſt. et

¶ Lueſtio

reſpicit nõ tm̃ ea que ſunt.ſed ea que poſſunt eſſe ⁊ erũt.
vnde quo ad hoc vitam habent in ſcientia beneplaciti.
¶ Ad ſextũ dicendum.qꝙ cũ dicitur omĩa in ipſo ſunt vi⸗
ta.nec dicendum eſt ſimpliciter ꝙ omnia ſunt vnum in
ipſo.xvel ꝙ omiĩa ſint multa in ipſo.ſed ſi fieret redupli⸗
catio vt diceretur.omnia in ipſo ſunt vnuʒz in ipſo. vna
eſſent. EUnde Anſel.in monologis.In ſeipſis ſunt eſſen
tia mutabilis ſᷣm ĩmutabilem rationem creata. In ipſo
ðo ſunt ipſa prima eſſentiã.⁊ pꝛima exiſtẽdi veritas.nõ
tamẽ concedẽdum eſt.ꝙ omnia ſint vnum vel deſcendẽ⸗
Ddo. vt dicatur. aſinuo vel leo.eſt aſinus vel leo in deo.vł
idem etiam cum homine in deo. Aliter enim fit ſermo
ſub generali ratione ⁊ ſub ſpeciali.pluralitas ergo ex ꝑ
te cauſatarũ prohibet dicere vnitatem. vnitas vᷣo omni⸗
moda que eſt in deo.pꝛohibet dicere pluralitatem. ſed
media via incedendum eſt.ſicut iam dictũ eſt.

eennn

¶ Nueſtio.uinj.de cã finali.

dicendũ eſt de cauſa finali.circa quam
queritur triplici membro. SPrio.virũ
ſit vna cauſa finalis prima.4 Secudo
vtrum ſit idem quod eſſentia pꝛima.ſ.
btrum omnia appetant hanc rationem

ercio
cauſe finalis.

—

Bprimum ſic. finis 1 bonum idem eſt. qð

ergo eſſet inſinitum in cauſis finalibus.ñ
perueniretur ad bonum.quod vltimo que⸗
itur. ergo fruſtꝛa eſſet intentio querentis. nõ ergo eſt ĩ⸗

finitum in cauſis finalibus.ſed eſt aliqua cuius gratia

alie queruntur.¶ Preterea cum finis ⁊ bonum ſint idẽ
vltimus finis erit ſummũ bonum. ſed impoſſibile eſt eſ⸗
ſe duo ſumme bona. nain vnum. aut haberet omne qð
aliud.⁊ tunc nõ differꝛet.aut ſi non haberet aliquid bo
m. habeꝛet vnum quod nõ alterum.⁊ ita non eſſet ſum⸗
mum: impoſſibile eſt ergo ano eſſe ſumma bona. ergo et
duos eſſe omnino vltimos fines.quoꝛum vnũ eſt pꝛeter
alterum.. Preterea quicquid ſit in alijs cauſis. inten⸗
tio ſinis ⁊ infiniti oponũtur. ſi ergo eſt cauſa finalis.
tollitur infinitum.ergo neceſſe eſt vnam ſolam eſſe vlti⸗
mam ad quam eſt xeruenire. ¶ Item quicunq; diſcrete
agit.non facit id quod ſacit per intellectum. niſi quia ĩ⸗
tendit aliquem finem.ſi enim pꝛeter ſinem ageret.ſtultꝰ
diceretur.¶¶ Item nullus ponit ſibi duos fines ex equo
ſi enim poneret.inordinata eſſet actio eius.neceſſe ẽ er⸗
go agentem per intellectum ſibi ponere vnum finem a⸗
ctionis.Si autem ille ſinis pꝛopter aliud queritur.ꝛil
lud pꝛopter aliud.nunꝙ; quieſceret intẽtio. ſed quieſcit
intentio eius qui bene diſponitur.ergo neceſſe eſt eſſe vl
timum finem. erit ergo vna ſola finalis cauſa vltima.
e contrariuʒ ſic obijcitur.finis eſt ratio eius quod
eſt ad finem.ſed non eadem ratione.ſicut dicit ANug.in
libro.lxxxiij.q:conditus eſt homo 2 equus.⁊ loquituꝛ ð
vltimis rationibus.⁊ ita de vltimis finibus.ergo diueꝛ
ſarum cauſatorum diuerſi ſunt fines. ¶ Iem finis de⸗
terminat ſoꝛmam rei.⁊ ea que oꝛdinata ſunt ad illam.
Si ergo eſſet vnus finis vltimus duoꝛum differentiuʒ.
vnde veniret differentia. cum foꝛma reſponderet fini.et
ita cum indifferens eſſet finis. indifferens eſſet forma.
poſita ergo indifferentia finis.poneretur indiſferentia
formarum.eꝛgo ⁊ eoꝛum que ſunt pꝛopter formas.ergo
res erunt indifferentes.ſed neceſſe eſt eſſe rerum differẽ

tiam. ergo neceſſe eſt eſſe finium itrent am. (d qðᷣ
ninz.

reſpondendum.ꝙ vna eſt cauſa finalis vltima om

de qua dicit Dyoni.dedit nobis omnia quecũq; ſuntz
fiunt.pꝛopter palchrum ⁊ bonuʒz ſunt ⁊ fiunt.⁊ ad ipᷣm

Onſequenterergo

enim queritur.pꝛopter bonum queritur.ſi

Nuarta

omnia inſpiciunt.⁊ ab ipſa monent᷑ ⁊ cõtinentuꝛ⁊ ißiꝰ
gra.⁊ alibi.pulchꝝ ⁊ bonũ ſᷣm omnẽ cãm cuncta deſide
rant.⁊ nõ ẽ aliquid exiſtentiũ.qð nõ ꝑticipet pulchro ⁊
bono.etiã nõ exiſtẽs ꝑticipat pulchro ⁊ bono.tũc enim
⁊ ipᷣm bonũ ⁊ pulchrũ ẽ.quãdo in deũ ſᷣm omnẽ oblati
onẽ ſubſtãtialiter laudatur. ¶¶ Ad illud autẽ quod ob⸗
ijcitur ĩ contrariũ. primo dicendũ eſt. ꝙ licet diuerſe ra
tiones ꝓrime ſint equi ⁊ hominis.nihilominꝰ tñ vna ẽ
vltima ratio q̃ a fine omniũ accipit᷑.⁊ ſᷣm bãc accipitur
vnitas in vniuerſo:erunt ergo rationes prime ſᷣm ipſuʒ
modũ quẽ loquit᷑ in illo libꝛo.loquitur enim de rationi
bus foꝛmalibo. nihilominus tamẽ rõnes q̃ ſunt in rebo
oꝛdinabũtur ad vltimũ finem. ¶ Ad aliud dicendũ ẽ.q;
licet finis vltimꝰ ſit vnꝰ.nõ propter hoc erit in differen
tia rerum:ſed ex differẽtibus rebus vnitas vniuerſi col
ligetur. Sicut enĩ ad vnum punctũ qui ẽ centrũ.omnes
linee recte duęte ad circũferentiam.ex omni parte teꝛmi
nantur.ſic per̃᷑ quandã ſimilitudinẽ omnia que ſunt in
vniuerſo.tendũt ad vnũ finẽ.⁊ ille dicit᷑ finis finiũ.ſᷣm
autem hũc finẽ nõ accipit᷑ rerũ differentia.ſed ſᷣm fines
ꝓprios.penes quos differẽtia foꝛmarũ determinat᷑.⁊c.

mbrum ſecundum

Equitur dicere. vtrum iſta cauſa finalis ſit
idẽ quod eſſentia diuĩa.qð nõ videt᷑.actio
2 motꝰ dicunt᷑ eſſe ꝓpter id quod nõ babet᷑
ſed ſunt propter finẽ.ergo finis nõ habetuꝛ
ab agente ⁊ mouẽte.ſed diuina eſſentia agit.ergo agit
propter finem nõ habitum.ſed ſiue ſit nõ habitus a ſe ſi
ne ab alia re.erit differens ab ipſo agente. ergo nõ erit
cauſa finalis eadem cum eſſentia agentis. 4 Iteʒ ĩ alijs
agentibus ſic eſt. ꝙ id propter quod agit.nõ eſt idem cũ
eſſentia agentis.vt domificator agit pꝛopter pꝛotectio⸗
nem ab imbribus ⁊ caumatibus. ergo in primo agente
ſic erit.nihil enim querit ſeipſum.ſed finis a es⸗

go ipſum nõ eſt idem cum eſſentia agẽtis primi.(¶ Co⸗
tra.Dyo.in lib.de diuinis.no.omnia ad ſe ipſam boni⸗
tas conuertit.⁊ princeps cõgregatrix eſt diſperſorũ.vt
principalis ⁊ viuiſica deitas:⁊ omnia ipſam vt princi⸗
pium.vt continentiã.vt finem appetũt.ergo viuifica dei⸗
tas eſt illa bonitas ꝗᷓ eſt omnium finis. ¶ Itẽ primũ eſt
perfectiſſimũ agens.ergo nõ agit ꝓpter aliquid extra ſe
ſi enim ageret ſic.deeſſet ei aliquid.ergo nõ eſſet perfe⸗
ctiſſimum.agit ergo propter ſeipſum.⁊ boc eſt quod di‚⸗
citur.xvj.prouer.vniuerſa propter ſemetipſum operatꝰ
eſi dñs.impium quoq; ad diẽ malũ.Et de homine qui ẽ
pricipalis creatura dicit᷑.xliij.yſa.omnẽ qui iuocat no
men meũ.in gloriã meã creaui eũ.formaui eũ.⁊ feci eũ.
Itẽ.x.marci:iemo bonꝰ niſi deꝰ vnd.2 bonum ⁊ finis
idẽ.ergo ipſe ẽ pricipalis finis. Ad qð reſpõdenonʒ
ipſe eſt cã finalis lſicut oſtẽſum eſt.¶l Ad obiectũ vo i
contrariũ.dicendũ eſt.ꝙ agere propter finẽ dicit᷑ dupli⸗
citer.vel qui ẽ perfectio agẽtis.ſicut dictum eſt de domi
ficatoꝛe.⁊ ſic nõ agit propter aliud a ſe.vel qui ẽ ꝑfectio
eius quod agitur vel in quo agit᷑.⁊ ſᷣm hoc agit deꝰ ꝓ⸗
pter nõ habitũ ab eo qð agit᷑ rel ĩ quo agit᷑.¶ Si vo obij
ciat᷑.ꝙ ſi deꝰ ageret ꝓpt ſe.ageret ſemꝑ ⁊ ita eternalit.
dicendũ ẽ ꝙ niſi generare vel ſpirare vel ĩtelligere dicã⸗
tur agere.⁊ cõſimilia que ab eterno ſunt.nõ ſemꝑ egit.
dicẽdo ſemꝑ eternitatis.ſemꝑ tñ egit.dicẽdo ſemꝑ tꝑis:
⁊ cũ agit nõ agit vt ſemꝑ ſibi aliꝗd acꝗrat. licet in h̊ ſua
bonitas maniſeſtet᷑.qʒ ꝓpt᷑ finẽ ꝗ acquirit᷑ creature. ille
tñ finis ẽ ꝓgt ſummũ finẽ.vnde dicit Dyoni.ipſe oĩum
cꝗ ꝑ bõitatis excellẽtiã.oĩa amat.oia facitoĩa cõuertit.
oĩa ↄtinet.Et iterũ ẽ oĩm principiũ.⁊ finis ſuꝑ pricipa
le ⁊ ſuꝑ finale.qꝛ ex ipſo ⁊ ꝑ ipſuʒ ⁊ ĩ ipſo omia. vt ait ſa
cer ſermo.Ad id dᷣo qð obijeit᷑ ſcdᷣo.dicendũ ꝙ nõ eſt

Nmile in creaturis agentibus.⁊ in ipſo creatore.creatu
ra enim agẽs agit ꝓt aliquã im ꝑfectionẽ ſui vel alteꝛiꝰ

creature.creatoꝛis vo nulla eſt imperfectio.

one hiũc finẽ.qð nõ videt᷑. ITinis eni iſte cõ
iiſſtituit᷑ perfectio finalis creature. beatitudo
d enĩ ⁊ finis iſte idẽ ſunt. Si ergo beatitudo
nõ eſt finis cuiuſlibet creature.⁊ beatitudo ⁊ bonũ ſum
mum ſunt idẽ.nõ ergo omnia appetũt hunc finẽ. ¶ Pre
terea appetitus naturalis plãate eſt.vt ſoluet᷑ eſſe plante.
⁊ ita de alijs rebus naturalibo.ergo non tendit ad obti⸗
nendũ hũc finẽ. Itẽ ſicut dicit Hoetiꝰ decõſolatione bo
num ⁊ vnũ idẽ in ſubſtantia.lapis vpᷣo partiũ ſuarũ appe
tit vniiatẽ.⁊ ita de alijs cõpoſitis.⁊ hoc ſibi ſufficit.er⸗
go nõ appetũt hũc finẽ.cũ iſte finis ſit vltimoꝛũ.4!. Pꝛe⸗

terea cõpleto numero electoꝛũ cũ erit reſurꝛectio deſine

ret boc eſſe.⁊ ita nõ peꝛficiet᷑ eoꝛũ apetitus ſi hũc finem
appeterẽt pficit᷑ autẽ vel ꝑficiet᷑. nõ ergoeſte ẽ finis quẽ
oĩa appetut.(¶ Cotra Dyoni.ĩ li.de diuis noĩbo. onũ
eſt qð cõſiderat᷑ ab ommibo.⁊ ph̊s.bonũ ẽ qð oĩa optãt.
ſed nõ eſt bonũ niſi ꝑticipatione ſummi boni.ſicut dicit
Aug.in li.de ciui.dei ⁊ de trini. eꝛgo axpetitꝰ creature
nõ terminat᷑ niſi ĩ ſummo bono. ſʒ iſteẽ finis ia dictus.
ergo finis iã dictus ẽ.quẽ omnia appetũt. (S qð rñ⸗
dendũ.qꝙ duplex eſt appetitꝰ.vnꝰ ex cognitiòne pᷣhabita
natur alit᷑.vel ex acquiſitiõe ſiue dono.⁊ ſᷣm hunc modũ
nõ appetũt omĩa ſummũ bonũ.vel finẽ iſtũ.nõ eniʒ oiĩa
habẽt appetitũ intellectualẽ.⁊ ſᷣm hoc que habẽt appeti⸗
tum huiuſmõi.appetũt naturalit beatitudinẽ. pᷣm ꝙ bo⸗
num ⁊ beatitudo ſunt idẽ.Alio ᷣo mõ ſumendi axpetitũ
naturalẽ omnia aꝓpetũt bonũ.nõ indetermiata ratione
beatitudiĩs.ſʒ in generali rõe q eſt.ᷣm ꝙ bonũ ſummum
oĩa vſeruat 7 termiat. ¶ Aoiüllud dᷣo qð ſcdo obijcituꝛ.
dicendũ ꝙ; plãte ⁊ alie creature coꝛruptibiles cum appe⸗
tũt cõtinuationẽ ſui eſſe.ẽ a fůmo bono.quod ẽ in eis eſ
ſentialit᷑ ⁊ potẽtialiter ⁊ p̃ſentialiter. quo ad Hᷣ apetũt
naturalit ſummũ bonũ. Ao terciũ obiectũ. dicẽdũ ẽ
ſimiliter.de vnitate quã appetũt res cõpoſite. in hac ſcʒ
vnitate ẽ ſũma vnitas.t illa ſũma boõital.ſiñ qᷓ nec ẽ nec
eſſe poſſet.⁊ iõ eã naturalit᷑ deſiderat. 4! AZld vltio vᷣo
obiectũ.dicenqũ eſt ꝙ ẽ finis quidã coꝛruptibiliũ crea⸗
turarũ ᷣm ꝙ ſunt ꝓpter hominẽ ⁊ illo fine euacuato.cõ⸗
gruit nõ vlteriꝰ ꝑmanere.⁊ hoc ẽ ſuplemẽtum neceſſita
tis hũane.⁊ iſte eſt aliꝰ finis ab illo quẽ naturalit᷑ ĩtẽdit
vnaqq; res m ſuã ſpeciẽ.nõ ergo mirũ ẽ. ſi nõ pueniãt
ßm iſtů vel illũ finẽ ad beatitudinẽ q determĩata ẽ finis
hominũ ⁊ ĩtellectnali creature.cũ nõ habeãt iĩmoꝛtalita
tem cognit iue ⁊ motiue potẽtie ſᷣm quã poſſint ea fꝛui.

.

Mueſtio. v. ge cq efficiente.

dicenduʒ eſt de canſa efficiẽte.omiſſa ᷣo
queſtione. vtrum ſint plures cauſe ef⸗
ficientes rerum.eo ꝙ ipſa ſatis datur ĩ⸗
4 telligi er premiſſa queſtione de pluꝛa⸗
litate pꝛicipioꝛũ

onẽ triplici mẽbro de cã efficiẽte.¶ Primũ. vtrũ tm̃ ſit
cã efficiẽs eſſe.⁊ nõ ipſiꝰ nõ eſſe.vtpote ipſiꝰ eſſe deſtru⸗
ctiua.¶ Secũdũ.vtrũ ſit volũtate.an neceſſitate cq eſ⸗
ficiẽs.al Terciũ.vtrũ ꝑ ſe ſit cã.an aliquo adiuncto.

embrum pꝛimum

D primum ſic proceditur natura boni
eſt producere.ſaluare. mali autem coꝛrũ⸗
peꝛe ⁊ deſtruere.VIñ Byoni.ĩ li.de diui.
NVo. 120 ignis infrigidare. neq; boni ñ bo
num ꝓducere.ſed prima cã effciẽs ẽ ſummũ bonuʒ. er⸗

go nont eiꝰ coꝛrumꝑe deſtruere bonũ.ſed eſſe inqtuʒ

eſſe bonũ ẽ.ergo eiꝰ nõ eſt deſteuere eſſe. ¶ Ite Aug. ĩ li⸗
lxxxiij.q·ad quẽ nõ eſſe nõ ꝑtinet.nõ eſt cauſa deficiẽdi.

Rgdie conſequenti

ipioꝛũ.⁊ dicit phᷣs ꝗ faciũt cas multas.deſteu
unt natuꝛã boni ⁊ nõ ꝑcipiũt.trãſeundũ ẽ ad illã queſti

–— ,α*

P

ſed pꝛia cã efficiẽs ẽ ſumme ens. ergo nõ eſt cã deficiẽdi.

ergo nec deſtruẽdi.¶ Itẽ idẽ ſimilit ſe habẽs ſemꝑ na⸗
tũ e facere idẽ.ſed pꝛimũ efficiẽs ẽ ſemꝑ ſimilit᷑ ſe hbabes.
ergo facit idẽ.nõ ergo facit eſſe ⁊ nõ eſſe.ſi eni diſſimilit
ſe haberet.ſicut ſol in accedẽdo ⁊ recedẽdo.accedẽdo ꝓ⸗
duceret res. recedẽdo coꝛrũperet vel deſtrueret. ſed nec
accedit nec recedit quantũ ẽ de ſe.ergo nõ ẽ cà deſtructi⸗
ua rerũ. 4! SYtẽ ſolis materialis ẽ iducere lumẽ. tenebre
vᷣo inducunt᷑ ꝑ oppoſitionẽ terꝛe vł alicuiꝰ tenebꝛoſi. Si

militer erit de ſole ſpũali ꝙ erꝰ ſit iducere lumẽ.tenebre

vo.i.defectꝰ eſſe nõ erũt ab ipſo ſʒ ab aliquo alio ¶ Cõ⸗
tra.pꝛima efficiẽs cã eſt ꝑfecte potẽtie. ꝑfecta autẽ potẽ⸗
tia eſt cui nihil de eſſe vel addi põt. ſed plus ẽ poſſe face⸗
re ꝙ ſit.⁊ ꝙ nõ ſit.qᷓ; ꝙ ſit tm̃.ergo pꝛime caule efficien⸗
tis nõ eſt tm̃ facere.ſed poſſe deſtruere qð ẽ.¶ Itẽ dicit
in yſa.xlv.Ego dominꝰ ⁊ nõ alter.foꝛmàs lucẽ.creãs te
nebꝛas.faciẽs pacẽ.⁊ creãs malũ.Sʒ creaꝛe tenebras ⁊
facere malũ ẽ deſtruere eſſe.¶! Itẽ.xxxj. Hiere.ſicut vi⸗
gilaui ſuꝑ eos vt euellerẽ ⁊ demolirer ⁊ diſſiparẽ.ſic vi⸗
gilabo ſuꝑ eos vt edificẽ ⁊ plantẽ.ergo eiꝰ eſt euellere ⁊
demoliri ⁊c.prime ergo cauſe efficiẽtis eſt id deſtruere
qð eſt. ¶ Stẽ.xj.eccleſiaſtici bona ⁊ mala vita ⁊ moꝛs.
pauꝑtas ⁊ honeſtas a deo ſunt.ergo a domiĩo ẽ nõ ſoluʒ

eſſe ſed et ñ eẽ. Ad qð reſpõdẽdũ ẽ.ꝙ duplex ẽ defectꝰ.ſic

babet᷑ in teꝛcio lib. de libe.ar.⁊ vterq; defectꝰ ꝓpꝛie ẽ in
natura ĩtellectuali.ſ.defectꝰ volũtariꝰ ꝗ eſt culpabilis.

7 defectꝰ inuolũtarius ꝗ eſt pena.pᷣter hoc ẽ tercius defe

ctus nature coꝛruptibilis in ſe.vt ꝙ ignis in ſe deficit.⁊2
plãte in ſe deficiũt.De pꝛimo defectu dicendũ ẽ. ꝙ pꝛĩa
cã efficiẽs nõ eſt cauſa illiꝰ.Se ſcðo vᷣo dicendũ.qꝙ in ꝑ⸗

te eſt ab ipſo.in ꝑte vᷣo a creatura rationali. Et iõ dicit᷑

primo ſapiẽtie.Deꝰ moꝛtẽ nõ fecit.nec letat᷑ in ꝑditione
viuoꝛũ.creauit enĩ vt eſſent omnia.⁊ ſanabiles fecit na⸗

tiones oꝛbis teꝛrarũ.⁊ poſtea ſequit᷑. In iuſticia ẽ mor⸗

tis iquiſitio.Ecõtra dᷣo dicit᷑.xj.ecẽi.moꝛs ⁊ vita a deo
quod exponit.Aug.ĩ queſtiõibo veteris teſtamti.xxxvj.
q.dicẽs.nõ eſt deꝰ actoꝛ moꝛtis ſed vider.qꝛ moꝛtis a⸗
ctoꝛ peccatũ ẽ.quomõ ergo deꝰ poterat facere moꝛteʒ ꝗ
neſcit peccare.ſʒ dũ peccatis retribuit ab ipſo dicta eſt
moꝛs.cũ nõ ex ipſo ſit ſed ex hoc qui peccauit.De tercio
ðᷣo defectu ꝗ eſt nature coꝛruptibilis in ſe.dicendũ ꝙ nõ
eſt ĩ rebo a deo.ſed eo ꝙ; res ſunt ex nibilo.nibilominus
tamẽ ĩ deo ẽ potẽtia deſtruẽdi.ſicut ⁊ cõſtruẽdi.Ad ſcðo
obiectũ.dicenduʒ ꝙ defectꝰ ille de qͥ loquit᷑ Aug.in lib.
lxxxiij.q.nõ eſt defectꝰ penalis inqtuʒ huiuſmõi.ſʒ ma⸗

gis culpabilis. vel ille defectꝰ qui ẽ ex hᷣ ꝙ res eſt coꝛru⸗

ptibilis.ex h̊ ꝙ de nihilo ⁊ ex ſe deficit. ¶ Ad tercio ob

iectũ dicẽdũ.q; ꝓpoſitio illa phᷣi idẽ ſimilit ſe habet ⁊ c.

intelligit᷑ de creaturis mutabilibooque ᷣm diuerſaʒ ſui
inutationẽ apte nate ſunt agere vel pati.nõ autẽ intelli⸗
gitur de ipſo creatore.ꝗ ſemꝑ eodẽ mõ ſe habet.⁊ tamẽ
cauſa ẽ oppoſitoꝛũ ſᷣm diuerſa temꝑa.⸗! Ylo quarto ob⸗
iectũ dicendũ ẽ.ꝙ nõ eſt ſimile omnino de ſole ſpũali.ſ.
deo.⁊ de ſole materiali.a ſole enĩ materiali ꝑ abſentiaʒ
ſunt tenebre materiales.ſed a ſole ſpuali.malicia q ẽ te⸗
nebꝛa ſiue diſceſſio luminis.nõ eſt ꝑ ſui abſentiaʒ ſed ſui
abſentia.ſicut cõtingit dicere.eſt ex ipſa malicia.quo ad
hoc tamẽ eſt ſimilitudo.ꝙ ſicut tenebꝛa materialis ha⸗
bet aliã cauſam.vtpote coꝛpus opacũ.ita tenebra intel⸗
ligibilis.ſ.peccatũ.habet liberũ arbitriũ.quod ſe auer⸗
tit a deo.Cum autem dicit Dyoni.ꝙ boni eſt ſaluare 2
mali coꝛrumpere.primo⁊ principaliter intelligendum
intendit de corꝛuptione culpabili. .

Bſcõm membrũ queſtionis qua queritur.
vtrum deus volũtate vel neceſſitate cõdidit
res.⁊ dicimꝰ neceſſitatẽ nature.nõ coactio⸗
nem ſic obijcit᷑. Honi eſt ratione bonitatis
ſue bona adducere. VUnde dicit Angu.in. q· vete.teſta.

nembrum ſecundum

— — — „¾ — —

—

.
.
t
ſee
li⸗
re
Si
Ne
RNe⸗
e⸗
en⸗
ſel⸗
te
884
1
ci⸗
ren
here
06.
li;
ie
in
ls.
deſe
e
pin
n
icit
one
tna
nor⸗
deo
is

4

ereio
t
inus
ſcho
illb.
ma⸗
or⸗
ioob
at.
ſzſui
mneli⸗
1tatne
oob⸗
alil⸗
entiaz
qete⸗
6 ſi
vo⸗ 44
ſis be⸗
Uinte
Eanet⸗
Gore?
lNn

fitur⸗
idit
ctio⸗
lelt

¶ Lueſtio

bonus eſt. quia fecit exiſtere que non erant. Et Syoni⸗

ſius de diui.no.optimi eſt optima adducere.ergo natu⸗

ra bonitatis ſummi boni.induxit optima ad manifeſta⸗
tionem ſui in creaturis.vnde Dyoniſius in libro de di
ui.no. Si omnium ſummitas diuina bonitas. a ſubli⸗
miſſimis ⁊ maximis eſſentijs.vſq; ad nouiſſima perue⸗
nit.⁊ adhuc ſuper omnes eſt: neq; his que ſurſum ſunt
anticipantibus eius excellentiam.neq; bis que deorſuz
ſunt æmbit in tranſgrediẽtibus. ſed illuminat potentia
omnia.⁊c.ſit diuine bonitatis ſignatiua imago ſol.ſᷣm
multam conſonantiam.⁊ omnia quecunq; eum partici:⸗
pare poſſunt illum inat.ſed bonitas eius idem eſi quod
natura eius.ergo ex neceſſitate cꝛeature eius condidit:
creaturas. 4l Itez ſi potuit creaturas facere ⁊ noluit.ĩ⸗
uidius fuit vel ad minus non ſumme bonus. ita obijcit
hereticus. Si autem voluit ⁊ non potuit impotens fuit
ſed a deo remouetur impotentia. ⁊ potentia in eo ſum⸗
ma bonitas.ergo bonitas eius reducit neceſſarie volũ⸗
tatem. ¶¶ IJItem Auguſtinus in libro de ciui.dei. xxij. hãc
cauſam id eſt ad bona creanda bonitatem dei.hanc cau
ſam tam iuſtam atq; ydoneam. que diligenter conſide⸗
rata ⁊ pie cogitata omnes controuerſias querentiũ mũ
di onginem non viderunt:cum ergo dei bonitas ſit cau
ſa iuſta.⁊ cauſa iuſta ſit neceſſaria:ex neceſſitate ſue bo
nitatis bona creauit.¶ Ytem Moetius. quia bonus eſt
deus ſummus.ergo bonitas erit ratio neceſſaria eſſe re
rum. 4 Preterea.per ſimile poteſt argui.quod inducit
Dyoniſius de igne ⁊ ſammo bono. ignis enim eſt cale⸗
facere ſummi boni producere 2 ſaluare: ſeo ignis neceſ⸗
ſitate nature ſue calefacit.ergo ſummum bonum ex ne⸗
ceſſitate nature ſue bona producit? ſaluat. auteʒ
voluntate fiant creature.habetur ex hoc quod dicit au⸗
guſtinus.iij.de trini. oluntas dei eſt prima ⁊ ſumma
cauſa omnium ſpecierum ⁊ motionum.nihil eniz fit qð
de intellectuali atq; interiori aula ſummi imperatoris

nõ egrediatur. Et iterum in libro.lxxxiij:q.querit.qua⸗

re deus mundum voluit facere.querit cauſam volunta⸗
tis diuine.nihil autem eſt maius voluntate eius.nõ er⸗
go cauſe mundi id eſt voluntatis. alia cauſa querenda
eſt. ¶ Item in. xxiiij.ca.xj.de ciui.dei ſatis ſignatur deũ
nulla neceſſitate.nulla ſuevuiuſq vtilitatis indigentia:
ſed ſola bonitate.i.bona voluntate feciſſe quod factum
eſt. ¶ Item q̃ differentia eſſet inter proceſſioneʒ filij a pa

de natura produriſſet creaturas.¶ Ad obiecta ergo re
ſpondendum eſt.ꝙ ſua volũtate gratuita condidit crea
turas.ſicut habetur ex auctoritatibus precedentibus.
4 Av aliuo po quod primo obijcitur in contrarium. de
neceſſitate bonitatis.Dicendum eſt.ꝙ nomen neceſſita
tis non congrue hiodicitur de deo.vnde Anſelmus i li⸗
bro cur deus homo.in deo nulla cadit neceſſitas.Qeceſ

tre.⁊ proceſſionem creature.ſi de ⸗ te nature ſiune
E

ſitas emm videtur dicere coactioneʒ. ſed nec neceſſitas

vtilitatis ex parte ſua.ſicut habitum eſt in precedẽti au⸗
ctoritate.Si vo dicatur neceſſitas congruitatis ſiue y⸗
doneitatis.ſicut tangitur in quadam auctoritate. tunc
poteſt dici.ꝙ ex neceſſitate bonitatis condidit res.õ
tamen videtur congruere ꝙ dicatur ex neceſſitate natu⸗
re.licet enim idem ſit bonitas quod natura cius.tamen
ſi diceretur ex neceſſitate nature.videret᷑ poni talis ne⸗
ceſſitas.qualis eſt in rebus naturalibus. In rebus eniĩ
naturalibus.ignis ex neceſſitate nature generat ignem
7 bomo hominem.non ſic autem eſt.cuʒ creature fiunt
a deo. Ad ſecũduʒ dicendum eſt.qꝙ cum dicitur.deus
Fm rationem bonitatis creat res in ratione bonitatis.
vt a bono neceſſarie ſit bonnʒ.notatur igitur neceſſitas

ex congruentia cauſe finalis ⁊ eius quod ordinatur ad

eam.nec ex hoc ſequitur. ꝙ ex neceſſitate nature condi⸗
derit creaturas. Ad illud vᷣo quod tercio obijcitur.ꝙ;
bonitas dei eſt iuſta cauſa conditionis rerum.aita ne⸗
ceſſaria. Reſpondendum eſt.ꝙ iuſticia vnomodo ipor⸗

tat debitum ſicut dicit Anſelmus.⁊ ſᷣm hunc modũ nõ

Nuinta

dicit᷑ bonitas dei cauſa rei iuſta ſed ex debito. Alio vᷣo

modo dicitur iuſticia ᷣm congruentiam.quia decet bo⸗
nitatem eius.⁊ ſᷣm hunc modũ dicitur bonitas dei iu⸗
ſta cauſa. AUnde in auctoꝛitate additur ydonea ad de⸗
terminationeʒ. 4 Ad quaꝛtum vᷣo dicendum eſt.ꝙ cum
dicitur quia bonus eſt deus ſummꝰ. vel bona ſunt que
ſunt ab ipſo.notat᷑ ex iam dictis neceſſitas congruentie
que eſt tauſati ad cauſam. non auteʒ neceſſitas inferen⸗
di:nam ab eterno deus fuit bonus. nec ab eterno eſt bo
nitas creature. Similiter natura dei ab eterno fuit bo⸗
na.nec tamen creatura ab eterno fuit bona. 4 Ad vlti⸗
mum dicenduʒ eſt.ꝙ non eſt ſimilitudo in agentibo Fᷣm
naturaʒ. ⁊ in primo agente ᷣm voluntatem. naʒ agens
ſᷣm naturam producit ſibi ſimiles ſpecie vel in genere.
agens vᷣo ᷣm voluntatem rectam. producit ſimile.i.ꝓ⸗
portionabile in diſpoſitione: vt a bono bonum.ab vno
vnum. ita de alijs diſpoſitionibo que conueniunt cau
ſe ⁊ cauſato. Preterea.lʒ ſit ſumme bonus:tamen ꝗa
in ipſo ideʒ eſi natura quod voluntas.que eſt ſumme li⸗
bera:non creat res niſi m libertatem ſue volũtatis.

lembe tercinz

Einde dicendum eſt de tercio mẽbro que⸗
ſtionis.ſcilʒ vtꝝ agat per ſe.an aliqͥ addi⸗
to. O agat aliquo addito hoc videt. Pꝛi
ma eniʒzʒ cauſa ponit cauſatum ſuũ in eſſe:
ſi ſit miuerſalis. addit᷑ ei aliquid ꝑ quod eſt ꝗꝓpria cau
ſa illius:ſed cauſa prima eſt cauſa vniuerſalis.ꝗ̊ᷓ addit᷑
ei aliquid ad hoc ꝙ ſit cauſa ꝓpria hꝰ vel illius: ergoẽ
cauſa aliquo addito.¶ Itez ſol nõ eſt cauſa ꝓpria huiꝰ
vel illius diſpoſitõnis. niſi cum addit᷑ aliqua ↄditõ ſuꝑ
eſſe ſolis.maxime in oppoſitis diſpoſitõnibo: cũ q̊ h̊ ſit iĩ
ſole naturali reſpectu ſuoꝝ effectuũ.pari rõne erit ĩ ſo⸗
le ſpũali reſpectu ſuoꝝ effectuũ.4¶ Item cauſa vniuer⸗
ſalis cũ ſit ꝓpria.aut ſeipſa fit ꝓria huiꝰ cauſati vel il
lius.aut per aliud:ſi ſeipſa fit ꝓgria.hoc non videt᷑.ꝗa
aliunde eſt cõmunitas.⁊ aliunde eſt ꝓprietas: &̊ ex alia
re videt᷑ eſſe ꝓprietas: h̊ ſeipſa eſt vniuerſalis. alia re
qᷓ ſeipſa erit ꝓpria hꝰ cauſati vel illius.Quod etiaʒ vi⸗
ct?᷑ in vniuerſali vel ꝑticulari in creaturis.Vniuerſale
enĩ ⁊ ꝑticulare ex diuerſis rõnibo accipiunt᷑.⁊ ꝑticula⸗
re addit ſuꝑ vniuerſale:ſic &ᷓ erit in ſuꝑnis. vt vniuerſa
le ⁊ ꝓprium ex diuerſis rõnibo accipiant᷑. ⁊ ꝗꝓpriũ huiꝰ
cauſati vel illius.addat ſuꝑ cauſam vnineꝛſaleʒ d
ↄtrariũ ſic obijcit᷑. ſi ageret aliquo addito vt eſſet cauſa
nõ eſſet prima cauſa.Qam illud additum.aut eſſʒ pri⸗
ma cauſa aut cauſatũ:cum vna ſola ſit cauſa prima.il⸗
lud aũt cauſatum exit in eſſe.nõ niſi ꝑ cauſam primazʒ.
ſed eſt cauſa vniuerſalis.&̊ aliquid addit᷑ ei ad h̊ ꝙ ſit.ꝓ
pria cauſa illiꝰ: ⁊ iteꝝ querit᷑ de illo.⁊ ita erit abire in
infinitũ.aut opoꝛtebit ſtare in primis.vt nõ ſit cauſa il
lius cauſati vel iſtiuns aliquo addito:ꝗ erit ꝑſe cauſa.
Itez in aligbo cauſatis agentibo apparet ꝙ ꝑ ſe agãt.
vt ſol per ſe illumiat.⁊ ignis per ſe generat ignẽ. cum
nobilioꝛ ſit actio prime cauſe qᷓ; actio alicuius deſcendẽ
tis ab ipſa.ergo erit actõ prime cauſe per ſeipſaʒ.⸗ Iiẽ
cum ſit cauſa que dat eſſe.⁊ iterum cauſa que dat mo⸗
tum:nobilioꝛ eſt cauſa que dat eſſe.qᷓ illa que facit mo⸗
tum tm̃. Sed in cauſis focientibus motuz. eſt aliqua qᷓ
per ſe facit motum.vt in motoꝛe ſpere ſuperceleſtis. er⸗
go aliqua erit earum que dãt eſſe.que per ſe dat eſſe.ſed
que per ſe dat eſſe.nobilioꝛ eſt ea que aliquo addito dat
eſſe:cum ergo nobilioꝛ diſpoſitio attribuenda ſit pꝛime
eſſentie.erit illa conditio cauſe que ꝑ ſe dat eſſe.¶ Itez
eſt cauſa per ſe ⁊ cauſa peꝛ accidens.Cauſa vo ꝑ ſe·que
agit per naturam ⁊ per intellecium. habet a cauſa pᷣma
que deus eſt ꝙ agit: ᷓcanſa pᷣma ꝑ ſe młtoſoꝛtiꝰ agit qᷓ
cauſa ſecũda.Ex his ꝗ cõcludit᷑. ꝙ cauſa pᷣma ꝑ ſe agit
nõ aliquo addito in bis q̃ fiſt ꝑ creatõʒ. hec.n.ſunt pri
ma cauſata.. Ad iã dicta rñdendũ eſi.ꝙ ꝑ ſe agẽ dicit᷑
Fm plures modos.Dicit᷑n.ꝑ ſe ageꝛe.hoc eſt ꝑ ſuã na⸗

»

turam agere.dicit᷑ etiã ꝑ ſe agere ꝑ ſuũ intellectum ? vo
luntatẽ agere.primo ergo mõ ñ dicit᷑ ꝑ ſe agere ꝓducè
do cauſata.nõ enim de ſua natura ꝓducit.ſecũdo mo⸗
do dicitur ꝑ ſe agere qꝛ per ſuũ intellectũ ⁊ voluntatem
agit.⁊ Fm hũc modũ deus dicit᷑ ꝑ ſe agere.excludendo
ꝓ accidẽs agere.Itẽ excludẽdo agere ꝑ aliud in primis
cauſatis.in ſequẽtibus vᷣo cauſatis nõ ſic eſt.ſʒ agit ali
quo mõ.nõ ꝓpter ſui inſufficientiã.ſed ꝓpter caouſatorũ
rectã oꝛdinationẽ:quoꝛũ quedà ſunt nobilioꝛa.quedaʒ
vo minus nobilia. Ao illud pᷣo quod obijcit᷑. ꝙ in infi
nitũ eſſet abire. ſi pꝛĩa cã eſſet ab aliquo addito cauſa.
reſpondendũ ẽ.ꝙ aliter eſt ĩ primis cauſatis ⁊ cõſequẽ⸗
tibus.In cõſequẽtibus enim nõ eſt incõneniens pone⸗
re additionẽ cauſe.In primis vᷣo ẽ incõueniens ponere

additionẽ cauſe.vnde ĩ illis attendendũ eſt. ꝙ cauſa pri

ma vniuer ſalis ſeipſa ẽ ꝓpria horũ cauſatorũ. hec autẽ
additio ſuꝑ vniuerſale.nõ eſt per aliꝗd extrinſecũ.ſed ꝑ
voluntatẽ eius.quod eſt idẽ ꝙ eſſentia etus.qua vult fa
cere rem nũc.⁊ hoc nũc nõ eſt nic eternitatis. ſed tẽpo⸗
ris ſiue eui.¶ Ad id vᷣo quod obijcit᷑ ex alia ꝑte.ꝙ aliũ⸗
de ẽ cauſa vniuerſalis ⁊ aliunde ꝓpria. dicendũ ꝙ non
ſic eſt i cauſa prĩia vniuerſali.que ſe agropꝛiat.⁊ cauſis
cõſequentibus que inveniunt᷑ in cauſatis in quibus ali
unde eſt cõmunitas. aliunde eſt pꝛopꝛietas. Primũ eni
ſicut boecius eſt foꝛma ſine materia. ⁊ cõditionibus ꝑ⸗
ticulantibus que ſunt in materia vel ſubiecto.⁊ ideo nõ
habet pꝛoprietatẽ ex illo modo quo dicitur ĩ creatuꝛis.
ſed ſua volũtate eſt actio.que cauſam vnineꝛſaleʒ axpꝛo⸗
priat.⁊ licet illa actio ſit ipſa volũtas.⁊ voluntas ſit e⸗
terna:actio tamẽ eſt cũ ipſo nũc tẽpoꝛis. Ad aliud di⸗
cenduʒ. ꝙ nõ eſt ſimile de ſole materiali ⁊ cauſa pꝛima.
ſol enim materialis ᷣm diuerſum ſui ſitũ. vel rerũ reci⸗
pientiũ ſui effectũ vel cõicãtiũ.diuerſos ꝓducit effectꝰ.
Sol vᷣo ſpũalis ab oĩ diuerſitate ſitꝰ abſtrabit᷑.⁊ ꝓpt᷑ h
nõ ẽ actio eiꝰ ꝓcedẽs ĩ cauſata actio naturał. ſed cũ ĩdit᷑
ferẽs ſit ſm eſſentiã.ſᷣm actionẽ volũtariã ea ꝓducit.

Mueſtio ſextade cauſa

in actu. id eſt creatione.

AIctuʒz eſt ſupra de

cauſa pria ſᷣm ſubſtãtiã ⁊ ᷣm rõnẽ. ſeq
tur de ipſa cã ĩ actu. Ad cãm vᷣᷣo in actu
duo ꝑtinẽt querẽda. SPrio de rõe cau⸗
. ſe in actu ꝓut dr̃.xj. Ro. ey ipſo.⁊ per
ipᷣʒ.⁊ ĩ ipo ſũt oĩa.⁊c.q¶ Scðo ð ipſa actiõe q c ẽ ĩ actu
ſuo.pria actio ad ipᷣaʒ eſſentiã videt᷑ referꝛi.actiões vᷣo
appꝛopꝛiari ꝓſonis diuĩs que ſũt vniꝰ eſſentie.prio q̊ fi⸗
at ſermo ð illis rõnibus que ꝑ illas pᷣpoſitiões deſignã
tur. Et põt q̃ri que differẽtia ſit illarũ rõnũ iter ſe.⁊ q̃⸗
re ille ponãtur ⁊ ñ alie.que ꝑ alias pᷣpoſitiões deſigna⸗
tur.aut ſi ſint alie q̃ ſunt ille.⁊ quare ñ plures q tres.
cauſe materiał nõ cõuenit pꝛie cauſe.̊ nõ ẽ
dicẽdũ.ꝙ ex ipᷣa ſint oĩa. Itẽ cũ dicunt᷑ oĩa

embrum prunum
cotinẽtia foꝛme ĩtelligit᷑.ſicut cũ dr.xvij.act.in

D primũ ſic põt obici.hec ppoſitio ex.deſi⸗
gnat cõditionẽ cauſe materiatł.ſed conditio

ißo viuimꝰ mouemur ⁊ ſumꝰ. Mꝛ autem iße ſit foꝛma

oĩuʒhabet᷑ ĩ fine libri de veꝛa reli.foꝛma eſt omniũ que
ab vno facta ſũt.⁊ ad vnũ nitunt᷑.⁊ loqꝗtur ibi de ſũma
veritate. Itẽ hec pᷣpoſitio ꝑ.dicit rõnẽ efficiẽtis ð vi⸗
dent᷑ deſignari he tres rõnes cauſe. efficiẽs. formałet
materialis.ſʒ he tres nõ coĩcidũt ĩ vnà eſſentiã.q ñ ſunt
rõnes prie cauſe cauſantis ĩ actu. ¶ Pꝛeterea oꝛdo ver⸗
boꝛũ nõ pꝓmittit has rõnes cauſe.ratio enĩ cauſe mateꝛi⸗
alis.nõ ẽ ante efficientẽ.nec rõ efficiẽtis ĩ actu ante for⸗
malẽ. Formalis enĩ ſᷣm quã ẽ efficiẽs. Itẽ.iiij.ad ephe.
dẽ.q eſt ſuꝑ om̃s.⁊ ꝑ oĩa.⁊ ĩ oĩbo nobis.vbi alia pᷣpoſi⸗
tio primo ponit᷑.alie ðo due manẽt. Similiter ad coł.j.

Omia ꝑ ipᷣm ⁊ in ipo creata ſunt.⁊ ipᷣe eſt añ oẽs: ⁊ oĩa
in ipo ↄſtant.vbi ponit᷑ hec pᷣpoſitio añ.ſ̊ pᷣmittit᷑ pᷣpo⸗
ſitio ꝑ. Quid ̊ dõm ẽ de oꝛdine iſtaꝝ rõnũ ⁊ dꝛñtia pᷣ⸗
poſitõnũ.⁊ ꝙ ad coł.gemĩat᷑ hec pᷣpoſitio in.alie vᷣo nõ
gemĩant᷑.4¶ SItez in li.de di.no. dr.ꝙ oĩs ſtatus ⁊ motꝰ
eſt ex ipſo.⁊ in ipᷣm.⁊ ꝑ ipᷣm.⁊ ꝓpt᷑ ipᷣm:⁊ alia trãſlatõ
dicit.⁊ oĩs ſtatio ⁊ motꝰ ẽ ex q̊.⁊ in qͥ.⁊ ad qð.⁊ cꝰ gẽa.
vbi ponit ĩ quo.in loco eiꝰ qð ẽ ꝑ ipᷣm.¶ Iteʒ alibi dic̃.
ex ipo.⁊ ꝑ ipᷣm.⁊ ĩ ipᷣo.⁊ ĩ ipᷣm ſunt oĩa:vbi q̃tuos videt᷑
ceſigre rõnes. Pretea.dr.xj.ad ro.ĩ glo.ex ipᷣo dicimꝰ
ꝓpter patrẽ.ꝑ ipᷣm ꝓpt filiũ.in ipᷣo ꝓpt ſpiritũſctm.que
rõ ẽ aꝓpꝛopꝛiãdi iſta tria his tribo ꝑſoĩs.quare.n.dqr q;
ex patre ſint oĩa.potiꝰ qᷓ; de pr̃e:⁊ q̃re potiꝰ ex pr̃e qᷓ; ex
filio vel ex ſpũſctᷣo.cũ illð qð ↄueĩt vni ꝑſone ꝑ effectuʒ ĩ
creaturis.ↄueĩat ⁊ alijs. Rñndendum ẽ.ꝙ cũ dr ex ipᷣo.
nõ notat᷑ ↄoditio cauſe materialis.ſ̊ notat᷑ oꝛigo. VUñ au
guſti.ſuꝑ illud ex ipſo ⁊c. In illa trinitate ſumma oꝛi⸗
go ẽ oĩm. ⁊ ꝑfectiſſima pulchritudo.⁊ beatiſſima dele⸗
ctatio: vbi noĩe oꝛiginis vult appropꝛiare qð ẽ pr̃is.rõ⸗
ne potẽtie. Hoc aũt ꝙ dr̃ in ipᷣo.nõ ſumit᷑ rõne ↄtinẽtie
que refert᷑ ad cauſaʒ foꝛmalẽ exemplarẽ.ſ̊ rõne ↄtinen⸗
tie q̃ ↄueit bonitati.qᷓ aꝓpropꝛiat᷑ ſpũiſcto.ſᷣm ꝙ dicit᷑.j.

Sapi.h̊ qð ↄtiet oĩa ſcientiã hʒ vocis. Hoc aũt ꝙ dꝛ ꝑ

ipᷣm.appropꝛiat᷑ filio.lʒ dicat cauſazʒ efficientẽ:ẽ.n.cau⸗
ſa efficiẽs.q hʒ ab alia ꝑſona ꝙ ſit efficies:⁊ ſᷣm hãac ra⸗
tionẽ dẽ de filio.ſilius.n.hʒ a pr̃e ꝙ ſit efficiẽs:⁊ qꝛ per
verbũ facta ſunt.q facta ſunt.ideo ↄuenient apropꝛiat᷑
pſone filij:ñ tñ ſic H appropriãt᷑ vt ñ ſint coĩia omibo.vñ
Amb.in li.de tri. Id vigilãt attẽde.ne ſic intelligas oĩa
eẽ ex pr̃e.vt negas eẽ ex filio vel ſpũſcto: cũ ex pꝛe ⁊ per
pꝛeʒ ⁊ ĩ pꝛe oĩa ſane dici poſſint.ſiłr ⁊ de filio ⁊ ſpũicto
Dici pᷣt.¶¶ Ad illið vᷣo qð obijcit᷑ ſeo dom ẽ.ꝙ hec pᷣpo⸗
ſitio ꝑ.lʒ dicat cãm efficiẽtẽ vt frequẽt.ñ tñ ſꝑ.bſᷣ deſiqt᷑
rõ exeplaris.ꝑ quã ⁊ ſᷣm qua res fiũt. Alit᷑ tñ exponit
Hꝛige.in ꝑte ſu ꝑ epłaʒ ad ro.ꝙ dic̃ ex ipᷣo.hocipſuʒ qð
ſumꝰ indicat. ꝑ ipſuʒ.p eius ꝓuidẽtiã diſpenſamur
in vita. aũt dicit᷑ in iplo.ꝑfectio oĩm ⁊ finis deſigna
tur. 4! Ad illud vᷣo quod obijcit᷑ de hoc ꝙ alie differẽtie
notant᷑.iij. Ephe.dicendũ eſt. ꝙ hoc eſt ᷣm aliaʒ appro
pꝛiatõeʒ factã patri:ſicut ibi tangit glo. Suꝑ.eni dicit
pr.qꝛ ñ hʒ aliũde.quod ones creaturas excellit.vynde
rõne excellentie que ↄuenit rõne oꝛiginis. dicit᷑ pat eſſe
ſuꝑ omĩia:filius vᷣo ꝑ queʒ.quia ꝑ ipſuʒ fit reꝑatio.ſpi⸗
rituſſanctus dᷣo eſt cui attribuit᷑ eẽ ĩ omibo nobis ꝑ gra⸗
tiazʒ.ĩ alijs pᷣo creaturis ꝑ eſſentiã.⸗ Ad illud vᷣo qð dr
de differentia poſita pꝛimo ad coloceñ.vbi primo dicit̃
omia ꝑ ipᷣm creata ſunt ⁊ in ipſo ⁊c᷑.dðm ꝙ ly ꝑ notat
ibi efficientiã que eſt aliũde.q appropriat᷑ filio.In ipſo
vo notat immenſitatẽ ipᷣius.vñ dicit glo.eum ñ excedũt
quia immẽſus eſt: vt nõ vocet᷑ filius ex temꝑe. ſᷣ̊ añ oẽz
creaturã.Per immẽſitatẽ dicit᷑ etiaʒ eſſe an oẽs.vt oñ⸗
dat᷑ excellentia eiꝰ in dignitate ſuꝑ creaturas. NHec oĩa
attribuũt᷑ filio.ł̊ diuerſis rõnibus. vt notet᷑ cauſali⸗
tas ᷣm ſubſtantiaʒ.immẽſitas ſᷣm ↄtinentiaʒ virtutis.
excellentia vᷣo rõne dignitatis. O aũt ſequit᷑ ⁊ omĩa in
ipſo ↄſtant.refert᷑ ad ↄſeruatõʒ bonitatis.¶ Ad illð pᷣo
quod dicit Dyo.de di.no. vbi ponũt᷑ qᷣtuoꝛ ex ipᷣo ⁊ per
ipᷣm ⁊c.dðm eſt.ꝙ prima rõ deſignata ꝑ hãc pᷣpoſitionẽ
ex.attribuit᷑ patri rõne oꝛigims.q̃ ẽ potẽtie: ꝑ ipᷣm.ipᷣi

filio rõne ſapientie: in ipᷣm vᷣo ⁊ ꝓpter ipᷣm ſpuiſcto.ra⸗

tione bonitatis.que dupliceʒ habet ꝓrietatẽ.ſcʒ ꝙ ter⸗
minat ⁊ finit.⁊ hoc patet per hoc quod in alia traſlati⸗

one dicit᷑ex quo.quod ꝑtinet ad oꝛigineʒ:in quo quod

ꝑtinet ad foꝛmaʒ exemplareʒ ſapientie: ad qð.qð ꝑtiet
ad rõnẽ termi:cuius gra.qð ꝑtiet ad rõneʒ finis:⁊ hec
duo ↄplectit᷑ bonitas. Et ſiłr pᷣt exponi illð qð ibidẽ dĩ
ex ipᷣo.⁊ ꝑ ipᷣm.⁊ ĩ ipᷣo.⁊ ĩ ipᷣm: vt ĩ ipo ⁊ ĩ ĩm ad boĩta
tẽ terminãtẽ ⁊ finientẽ referat᷑reliq ᷣo axpropriẽt᷑ ſicut
dictũ ẽ.ql¶ Ad illud po qð vltio obijcit᷑ de appropꝛiatiõe
facta.xj.ad ro.dõm ẽ.ꝙ alið ĩ ſcript᷑a ſonat eẽ ex ipᷣo.⁊
alið eẽ de ipo.Nã ex ipo dicũt᷑ eẽ creature.nõ aũt de ipᷣo

87 04
ntaß⸗
leno no
mote
träſlat
ci.
ibi die,
d pider
dicims
ein que
Precer
eſtenzi
Nerio,
'Gnan
mmmaoni,
imn de,
pfiso/
eotiniti
etinen
dicki.
gdi
oncal⸗
hbiefa⸗
iper
Mropwat
onüdon
Aigngcin
tpierpe
nſpcſi⸗
Pheeipe
Nboſc
terpont
Neipſizd
penſann
isdiigne
dbiſtnine
lazapto
venide
llt nte
tporcſe
no.ſpi
opgeu⸗
ogof
nodiet
pnora
Fipſo
ſercedit
banoh
isNoß
.heon
kaauſli/
riruns⸗
vonmid 1
ilötn
ſpo 10e

„

ſinone

„

ini
iſcko,n

ti dicet:n

¶ LNueſtio

hic tñ ꝙ dicit ex ipo cõmnneẽ. Vñ glo. qð de ipᷣo ẽ. põt
dici eẽ ex ipo.nõ aũt oẽ qð ẽ ex ipᷣo ẽ de ipᷣo.quia nõ ẽ de
ſubſtãtia ſua.ex ipo em ſunt celũ terra.qꝛ ipᷣe fecit ea:
nõ aũt de ipᷣo.qꝛ nõ de ſubſtãtia ſua.

„V.
nſequẽter dicẽdũ ẽ de ip̃a actõne ſᷣm q;
dr cauſa eẽ in ſuo actu pꝛimo.Eſt aũt illa
actio creatio.Circa vᷣo creatõem querun
tur hec. Pꝛimo vtꝝ creare ẽ facere.Secũ
vtrũ ſit pꝛimꝰactus actuũ diuinoꝝ vel dignioꝛ alijs.
Tercio vtrũ ſit idẽ qð eẽntia diuina.Quarto vtrũ cre⸗
are ſit ꝓpꝛiũ dei. Quinto vtrũ ſit ex tpe.vel cũ tꝑe vł añ
tpᷣus. Sexto an phi . uenerũt ad notitiã creatois.

rticulus pꝛimꝰ
D pꝛimuʒ ſic obijcit.ea q dicunt᷑ de deo. ſᷣm
modũ alicuius pᷣdicamẽti dicunt᷑.cũ q̊ crea⸗
Je dicat᷑ de deo m modũ alicuius p̃dicamẽ⸗
i d niſi ᷣm rõem actõis.qᷓ creatõ ẽ actio et crea
re ẽ agere. Itẽ aug.in li.ð cini.ði exponẽs illud qð d
In pꝛincipio creauit deus celũ et terrã.hoc ẽ vel qꝛ pꝛi⸗
mo fecit vel qꝛ in verbo vnigenito fecit:g̊ creare ẽ facẽ.
MPꝛeterea dr̃ in ps. Qui fecit celũ et terram mare et
omia que ⁊c. Ibi glo.oĩa dicit.ne quẽ aliũ putes crea,
toꝛẽ.ergo creare ẽ facere. oera in yſa. xlv.dr. Ego
oñns foꝛmãs lucem et creãs tenebras.faciẽs pacẽ et cre
ans malu.Nõð exponẽs aug.in li.de moꝛibo manicheo
fũ.pter hoc ꝙ in quadã traſlatõe ita innenit᷑.ego facio
bona et condo mala. Iacere ẽ omino qð nõ erat. condẽ
aüt ſiue creare ẽ oꝛdinare.qꝙ illud qdð vtiq; iam erat me
