☚ tiõe ſenſuũ exterioꝛũ.ꝗ dicunt᷑ ſenſus ꝑticu⸗
QArticulus primus

ad modũ vmuerſalis.vt ð oĩ ſenſu pᷣdicet᷑. Si
eni ſic eẽt.ñ hẽet actũ ꝓpꝛiũ. ſʒ eiꝰ actꝰ tm̃ eẽt
ĩ ſenſibo ꝑticulaꝛibo.ſʒ ſenſus cõis hʒ ꝓpriũ actũ ⁊ ſingu
larẽ.ſ.diſcernẽ albũ a dulci vel cõferꝛe. nõ ẽ cõis vnita
te eſſentie vniuerſalis.¶ Yẽ non dicitur cõis ꝗꝓpter hoc.
ꝙ oꝛganũ eiꝰ ſint organa ſen uũ pticulariũ.⁊ nullũ ha⸗
beat organũ ꝓpriũ.Si eni diſcernit albũ a dulci.⁊ con⸗
fert.neceſſe ẽ recipi formã vtriuſq; ĩ vno organo.id non
erit oꝛganũ guſtus.nec organũ viſus. neceſſe ẽ ergo eſſe
organũ iĩteriꝰ differes ab illis qð ſit ſenſus cõis. Pꝛe⸗
terea.nõ ſic ẽ oꝛganũ ſenſus cõis vnũ cõfuſione.quẽad⸗
modũ ligua tactus⁊ guſtꝰ.ſic eni diceret᷑ viſus eſſe qui⸗
dã ſenſus cõis.⁊ auditꝰ ſimilit.ſic dicit᷑ ꝙ guſtꝰ ẽ quidã
tactꝰ.q¶] Preterea.ſenſus cõis vnꝰ ẽ.habẽs vnitatẽ orga
ni.qꝛ omia oꝛgana ſenſuũ ꝑticulariũ cõueniũt ad vnum

ĩ quo terminãtur.vbi cõplent᷑ iudicia ⁊ idẽ organũ ſen⸗

ſus cõis.ſʒ nõ ſic cõueniũt ꝑ cõſuſionẽ.vt illuo organuʒ

Fm aliꝗd eiꝰ ſit oꝛganũ anditꝰ.pᷣm aliqd viſus.ſm alte⸗

rũ tactus.⁊ ita de alijs.̊ nõ dicit᷑ ſenſus cõis.qꝛ habeat

organũ ꝑ cõfuſionẽ. Preterea.oſtẽditur ꝙ ſenſus pꝑti⸗

cularis ꝑficit᷑ a ſenſu cõi.cũ eni organa ſenſuũ pticula⸗
riũ bipertita ſint. pᷣterꝙ ĩ organo guſtꝰ vbi ſunt cõiun⸗
cta.vt i duobo oculis ⁊ duabo auribo. cũ ſenſibile nõ ap

paret duo ſʒ vnũ.neceſſe ẽ tũc deferꝛi ad vnũ oꝛganũ ite⸗

riꝰ.cũ ̊ ſimul tẽpoꝛe ꝑcipit᷑ ſenſibile.⁊ vt vnũ ſimul tem
poꝛe ſit ſpecies ĩ oꝛgano iteriore ⁊ exterioꝛe.& pfectio ſe
ſus pticularis ẽ a ſenſu cõi.cũ ꝑficit᷑ ĩ oꝛgano ĩterioꝛi.Rᷣ
idẽ ẽ in omĩbo ſenſibo.iAã oĩa oꝛgana ſenſuũ ꝑticulariũ
ſcilicet nerui.ꝑueniũt ad vnã radicẽ ſiue originẽ in qua
cõueniũt.alit nunq eſſe collatio ſiue diſcretio ſenſibiliũ
ſenſuũ diuerſoꝛũ.⁊ ibi fit cõplementũ. SPreteꝛea.ñ dif
fert cõis ſenſibilis ĩ ſuo ſenſibili a ꝑticularibo.qnq; emʒ
ſenſibilia qᷓ ſunt.magnitudo.motꝰ.numerꝰ.figuꝛa.ꝗes.
que ſũt cõia ſenſuũ pticulariũ.⁊ ſunt ꝓpria ſenſus cõis
appꝛehẽdunt᷑ et᷑ ſenſibilia ſenſuũ ꝑticulariuz a ſenſu cõi.

Irca primũ oſtẽdit᷑. ꝙ ſenſus cõis nõ ẽ cõis

¶ Lueſtio
Mam aliter non poſſet inter illa diſtinguere. neceſſe
eſt nõ differre ſenſum ↄmũem in obiecto a ſenſibo ꝑticu
laribo:et h̊ videt ꝑ hoc qdð dicit phs.ꝙ ſenſus ↄñis eſt ꝗ
omiĩa ſenſu ꝑcepta recipit.et ꝗpter eaꝝ ſoꝛmas patitur
q in ipo copulant᷑.⸗¶. Preterea querit᷑ de inſtrumẽto ſen
ſus ↄnis.⁊ videt᷑ ꝗꝙ aliqua ꝑs cerebꝛi in q ↄueniũt ſenſi
biles nerui.et h arguũt medici.qꝛ leſio ſenſus ↄñis ẽ ex
leſione cerebri: bomitas ſenſus eſt ex bonitate cerebꝛi⸗
p phᷣo arguit eius oꝛganũ eſſe coꝛ.vel aliqo ſimile coꝛdi
in nõ hñtibo coꝛ. eo ꝙ oꝛgana ſenſuũ ꝑticulariuʒ in ſua
radice ↄtinuant᷑ coꝛdi.⸗ Preterea.nihil ẽ ſenſitiuũ ſi⸗
ne caloꝛe.caloꝛis pᷣo ẽ expanſio a coꝛde ⁊ reditio ad inte
rius in ſomno.ex qͥ arguit ꝙ ſenſus ↄnis oꝛganũ eſi coꝛ.
⁊ põt vrũq; eſſe verũ.qð dicũt medici.et qdð dicit phᷣs.ſᷣ
medici ad cãm ꝓpinquã reſpiciũt.et ideo dicũt oꝛiginez
neruoꝝ eſſe a cerebꝛo.et ramificari motus different. vt
ſiat motus et ſenſus..hs vo reſpicit ad cãʒ pꝛim. vi
det em̃ ꝙ licet ges ſit in ſomno ab oꝑatõne ſenſus ↄñis
excitati a ꝑticularibo:nihilominus ẽ oꝑatõ interioꝛ cõ⸗

tinua ſᷣm motũ.ſcʒ fantaſie.⁊ illud nõ poſſet eẽ niſi vbi

xiget calor aĩalis in coꝛde tꝑe ſomni. ꝓpt qð ſenſus cõ⸗
mũis dicit᷑ hr̃e coꝛ.tanꝙ;ᷓ organum pꝛimũ.

rticulus ſecundus

Rticulo ſcõᷣo querit᷑ de numero viriuʒ ſenſi⸗
biliũ cognitiuaꝝ interiꝰq̃ꝝ võ ſic accipit᷑.q
dam em̃ ſunt qꝝ actus ſunt circa foꝛmas ſen
ſibiles.quedã circa intẽtões foꝛmaꝝ ſenſibiliũ. qᷓ vᷣo eſt
circa foꝛmas ſenſibilee.aut eſt appᷣpendẽs aut cuſtodi⸗
ens.aut trãſfoꝛmas ſiue ↄferẽs abſente materia. Si vo
eſt appᷣhendẽs.dr ſenſus ↄnis:ſi vᷣo cuſtodiẽs dr imagi
natio.vel alio mõ fantaſia:ſi dᷣo eſt tranſfoꝛmãs vel cõ⸗
ferẽs abſente materia.dicit᷑ imaginatiua. Si vo eſt cir⸗
ca intẽtiões vt bonitatẽ ⁊ maliciã.ſiue nocumẽtũ? iu⸗
namẽtũ. ꝓut accidit e agno reſpctu onis aut lupi:ant
eſt apprehẽdẽs aut cuſiodiẽs. Si apprehẽdẽs.dr eſlima
tiua. Si cuſtodiẽs dicit᷑ memoꝛatiua. Et diſtiguũt ᷣm
auicennã.vt ſenſus ↄnis ſit in anterioꝛi ꝑte cerebri.ima
ginatõ vel fantaſia in eadem ꝑte.imaginatina vo vl ex⸗

cogitatiua in media: in eadẽ eſtimatina: mẽo:atina ᷣo

in vltima pte cerebri.¶ ¶ Sʒ incidit queſtio q̃re reſpectu
intentõnũ nõ dicũt᷑ tres vires ſ̊ due tm.ſ.eſtimatiua et
memoratiua:reſpectu vdᷣo formarũ ſenſibiliũ ſᷣm ſe dicũ
tur tres. 4 Ad qð dicendũ.ꝙ reſpectu ſoꝛmaꝝ ſenſibili
um addit᷑ vna vt ſint tres. Qã q̃dã eſt app̃henſina a ſen
ſibo ꝑticularibo.et hec dicit᷑ ſenſus ↄnis:nulla aũtẽ ap⸗
prehẽdẽs intentões ex ſenſibo ꝑticularibo.ſ̊ abintus bʒ

⁊ ꝓpter hoc illa abũdat ex illa ꝑte.⸗ Preterea.pt qd
eſt intẽtina ante ↄpoſitiuã foꝛmaꝝ ſenſibiliũ. ↄpoſitia
dut intẽtõnũ ſenſibiliũ eſt ante ſua retẽtiuã. Kñden⸗

dum eſt/ꝙ foꝛme ſenſibiles qͥs opoꝛtet ↄponere.vel ſupᷣ
quas negociat᷑ imagi
niſi eſſent fixe intra.nõ eſſet oↄpoſitio imaginatie ſuper

illas abſente ſenſu.et ideo neceſſe eſt ꝙ pꝛecedãt retẽti⸗

ua:intentões vo ſunt ab intra innate.et ideo nõ eſt nece

memoꝛatiuã pꝛecedẽ ſed ſequi.eo ꝙ ſeruat ↄpoſitões fa

ctas intentõnũ cũ foꝛmis ſenſibilibo. ¶ Queri etiã poõt

quare in vna ꝑte cerebri collocant᷑ apppẽſiua ſoꝛmarũ
ſenſibiliũ ⁊ retẽtiua:nõ aũt appᷣhenſiua intẽtõnũ.⁊ me
moꝛatina q eſt retentiua.. Ad qð dicendũ.ꝙ diſſimili
ter dicunt᷑ retẽtiue.hoc em̃ qð eſt in anterioꝛi pte cere⸗
bꝛi.nõ eſt niſi retẽtiua.ad h̊ vt in eis fiat ↄpoſitõ et ope
ratõ abſente ſenſu. Ala do q̃ eſt in memoꝛatiua.genera
liter eſt retentiua vt ex illa poſſit eſtimatiua a intellecti
ua etiã negociari.vñ dr memoꝛie ⁊ rememoꝛatõis pm⸗
ptuariũ:et ſignũ huius eſt.qð Joh̊.dama.cũ enumeꝛat
vires.nõ enumerat niſi imaginatiuã ſiue im aginatõez
⁊ excogitatiuã ⁊ rememoꝛatiuã:dãs intelligere ꝙ pria
eſt apprehenſiua.ſecunda collatiua.tercia retentiua.nõ
ergo computat in prima ꝑte retentiuaʒ niſi cum appre⸗
benſiua.

natiua. veniũt abextra ꝑ ſenſus: et

lxvij.

¶Mueſtio. lxvuij De viri

bus anime motiuis. et primo de ſenſualitate.

Abito tractatu de
cognitiuis viribo ab intus et extra paꝛ
tis ſenſibilis. ſegtur dicere de motiuis.
Ponunt᷑ aũt differẽtie motiue ſenſibił.
VHntalia. ſicut dicit phᷣs. a eſtimatiua.
ocupiſcibilet draſcibilis.⁊ m aug.ſenſualitas. Quidã
etiã ponũt quaſdã vires affectiuas alias ſiue differẽtes
ab illis. Sm q̃s eſt gaudium et doloꝛ.et ira et timoꝛ.ſᷣ nõ
oportet iſtas ponẽ differentes a ocupiſcibili ⁊ iraſcibi⸗
li.cũ ſᷣm ocupiſcibile ſint gaudiũ et tolor. ſm iraſcibile

ira et timoꝛ. aug.aũt ponit ↄcupiſcẽtiã cũ timoꝛe.cũ lo⸗

quit᷑ his in li. de ciuita.dei.xinj. dicit em.q; ↄcupiſcen⸗

tia eſt appetitus eoꝝ qᷓ volumus.et ſimiliter leticia:me⸗

tus aũt et doloꝛ in diſſenſione: ſ̊ cũ ↄſentimus appetẽdo
q̃ volumus.oↄcupiſcẽtia dicit᷑:cũ ↄſentimꝰfruendo his q̃
volumus.leticia dr:cũ diſſentimꝰ ab eo qð accidẽ nolu
mus.metus dr:cũ aũt diſſentimꝰ ah eo qð nobis nolen
tibo accidit. doloꝛ vel triſticia dr̃. teſt aũt queri. qᷓ
liter fantaſia et eſtimatiua dicũt᷑ motiue.cũ inteꝛ cogni

tiuas ſint poſite.l Ad qð dicẽdũ ẽ q motine dicũt᷑ que

diſponũt ad motũ ꝑ mediũ cognitõis boni ⁊ mali.incli
nãtis ad appetitũ vel fugã:diſſerũt aũt inter ſe.qꝛfanta
ſia et diſpoſitões ad motũ ex appꝛebenſiõe ⁊ foꝛme ſenſi
bilis.ↄueniẽtis vł incõueniẽtis:eſtimatiua vo eſt diſpo
ſuoes od motũ ex appꝛehenſione intẽtõis in re ſenſibili.
Diend itaq; ſpecialiter pꝛimo de ſenſualitate. Vtrũ
it ꝑtis ſenſibilis vel rõnalis.
Scðdo vtrũ ſit in genere motiue diſponẽtis ad motũ.
vel facientis motũ:faciẽtẽ aũt dico imꝑantẽ vel exequẽ⸗
tem interius vel exterius.
Tercio vtrũ ſit idẽ ſenſualitas qdð inferioꝛ poꝛtõ rati
onis.ſicut dicit magiſter in ſentẽtijs.
Nuarto vtꝝ in ſenſualitate ſit peccatũ vel nõ.

Membrum primum

D pꝛimũ ſic.ꝙ ſit ꝑtis ſenſibilis.videt᷑ ꝑ
hoc qð dicit mgr̃ in ſententijs.ij.li.di.xx⸗
iiij. quicꝗd in aia nr̃a nobis ↄſiderantibo
occurrit.qð nõ ſit ↄmũe cũ beſtijs. ad ra⸗
tionẽ ꝑtinetqð aũt reꝑis in ea ↄmũe cũ beſtijs. ad ſen⸗
ſualitatẽ ꝑtinet.Si ergo ſenſualitas eſt omũis nobis ⁊
beſtijs:ꝗ̊ ad ꝑtem ſenſibilẽ ꝑtinet.⸗ Vel aliter. ratõnał
s eſt. in qua differimur.ſenſibilis in q̃ ↄnenimꝰ.ꝗ ſen⸗
ſualitas ad ꝑtẽ ſenſibilẽ ꝑtinet. Itẽ aug.in li.de trini.
ſenſualis motus ꝗ nobis pecoꝛibuſqʒ eſi ↄmũis. ſeclu⸗
ſus eſt a ratõe ſapiẽtie:ſ̊ cuius eſt actus eius eſt potẽtia
ſenſualis motꝰ ẽ ꝑtis ſenſibilis.̊ ſenſualitas. öta
Aug.de trini.quo colubeꝛ nõ aꝑtis paſſib ſ̊ ſquamaꝝ
minutiſſimis niſibo repit.ſic lubricus deficiẽdi motꝰ ne
gligetes minutatim occupat.⁊ incipiẽs a ꝑuerſo appeti
tu ſilitudinis dei.puenit ad ſimilitudinẽ pecoꝛis: ̊ iſte

lubricus motus eſt motꝰſenſualitatis.motus aũt ille ñ

ↄuenit niſi rõne vtentibo. ſenſualitas cuius eſt motus
eſt rõnalis ꝑtis. Itẽ ſuꝑ illuo. Infelix ego hõ ⁊c̃.glo.
gradus fabꝛicauit adaʒ. ꝑ qͥs ad filios eius expoliatoꝛ
aſcendat.niſi clemẽtiſſimus dñs ꝓtegat. Hi aut gradꝰ
dicunt᷑. ꝛimꝰ coꝛruptio carnis.Scðs fomes.Terciꝰ
pꝛimus motus.Quartꝰ ẽ delectatio citra ↄſenſuʒ. Quĩ
tus eſt ↄſenſus.Per hũc ꝗntũ ſathanas ingredit᷑.gõ̊ cum
primus motus ſit ſenſualitatis.primꝰ aũt motꝰ nõ ſit
onis nobis ⁊ brutis.ſenſibilis ant ꝑs ↄnis eſt.g̊ p̃ᷣmus
motꝰ nõẽ ſenſibilis ꝑtis.et primꝰ motꝰ ẽ ſenſualitatis
ſenſnalitas nõ eſt ꝑtis ſenſibilis:2 ẽ illiꝰ vel rõnalis:
Feſt rõnalis. qð dicẽdũ.ꝙ ſenſualitasẽ ꝑtis ſen
ſibilis. Sed ꝑtẽ ſenſibilẽ ẽ acciꝑe dupliciter. Uno mõ p̃ᷣ
ter oꝛdinẽ ad rõnalẽ pꝑtẽ.et ſᷣm Hᷣ q inſunt ei.ↄmũia ſunt
nobis cũ pecoribo. Alio vᷣo mõ inꝙᷓ̃tũ ꝑticipat ex oꝛdie

—

ad rõem.et ſic apꝛopꝛiata qᷓdam bʒ q inſint homĩ et nõ
inſint bꝛutis: ſicut em in ꝑte cognitina eſt qda vis ptis
ſenſitiue. in oꝛdine tñ ad rõnem. ita ex ꝑte motiue eſt di
cere ſenſualitatẽ br̃e qdã apꝛopꝛiata ex oꝛdine ad rõeʒ
nec ꝓpter boc erũt due vires ſenſualitatis. ſed vna vis
dupliciter ſe habẽs: habet em quedã ↄmũia.⁊ quedam
aſpꝛopꝛiata.¶ AUd pꝛimo obiectũ dicendũ.ꝙ prime due
rones loquunt᷑ de ſenſualitate 'ᷣm ea que ↄmũiter inſũt
ei.4 Ad obiectũ aũt in ↄtrariũ dicendũ eſt. ꝗ ille ratõ⸗
nes dicunt᷑ de ißa m ea q̃ appꝛopꝛiant᷑ ſenſualitati hũa
ne. ꝓpter ordinẽ ad rõem: habet em aliquẽ motũ ↄmu⸗
nem et habet aliquẽ appꝛopꝛiatũ.

D ſecundũ quo querit᷑.in quo genere vir
tutis motiue ſit ſenſualitas. Et videt᷑ ꝙ
ſit in genẽ diſponẽtis ad motũ: ꝗᷓ em̃ ſug⸗
gerit eſt diſponẽs ad motũ. ſ̊ ſenſualitas
uggerit. elt em ꝑmodũ ſerpentis. et ſic agit in interiori
boĩe qdammõ.quẽadmodũ agebat᷑ exterius in primis
pentibo. 5 eſt pertinẽs ad motius que diſponit ad motũ
¶ Ad idẽ facit qð dicit aug. in li. de trini. xij. Carnalis
ſenſus ingerit quãdã illecebꝛã fruendi ſe. ꝗ Item aug. ĩ
li. de anima et ſpũͥ. Cum erterioꝛ ſenſus carnalis bono
ſuo vtitur. interioꝛ ſenſus mẽtis quaſi obdoꝛmit:nõ em̃
cogitat bona interioꝛis ſenſus.qui iocunditate exterio⸗
rũ bonoꝛum capitur. Sed ↄſtat. ꝙ iſte carnalis ſenſus
eſt qui cognoſcit apetendũ vel fugiendũ.et ꝑ hoc appe⸗
tit vel fugit. ̊ ſi ſenſualitas nõ eſt aliud ꝙ; carnalis ſen
ſus. erit ſenſualitas de motiuis ſenſibilibo ad motũ di⸗
ſponẽtibo. d videt᷑ ↄtrariũ. In ſenſualitate em̃ di
cit᷑ eſſe pꝛimus motus.qui vetermiĩat fugiendũ.& ſenſu⸗
alitas cuius eſt motus ille eſt in genere virtutis facien⸗
tis motũ.4 Preterea. ſenſualitas dicit᷑ repugnare ra⸗
tiõe motine.Cũ dicit᷑.Caro ↄcupiſcit aduerſus ſpim.cũ
&ratõ motiua ſit ſm quã ceterminat᷑ meritũ vel deme⸗
ritũ.meritũ aũt eſt in ip̃a motiua faciente motũ.g ſen⸗
ſualitas que aduerſat᷑ illi ⁊ trabit ad ↄtrariũ ſcʒ deme
ritũ.erit ĩ ꝑte motiua faciente motũ.j Ao qð dicendũ.
ꝙ ſicut loquimur de ratõe dupliciter ita et de ſenſualits
te iam dicta:ratõ aũt vt eſt cognitiua boni? mali diſpo
nit ad motũ. Inqᷓtum aũt in ea eſt volũtas efficit motũ
ſimiliter eſt de ſenſualitate.eſt em cognitiua bomi vt eſt
nũc vel ſui oppoſiti.et ſic diſponit ad motũ: eſt iterũ ap⸗
petiua illius.cũ nõ eſt obediẽs ratõni.⁊ 'm hoc eſt mo
tiua que facit motũ.¶¶ Cũ ergo dicit᷑. ꝙ ſenſualitas in⸗
gerit illecebraz. boc poteſt attendi dupliciter. vel ꝑ mo⸗
dũ quo ſuggerit vt eſt cognitiua. vel ꝑ modũ quo pulſat
inferioꝛem ꝑtem rõnis inqᷓtũ eſt motiua.4 Yllud autẽ
qð dicit aug in li.de aĩa et ſ pũ.intelligit᷑ carnali ſen⸗
ſu. qui eſt diſponens ad motum ꝑ cognitõnem inferio⸗
ris boni.

4

terciũ qno querit᷑.
verbũ mgjri in ſenten.li.ij.di.xxiiij.qui ſen
ſualitatẽ ↄꝑat mulieri.ſicut habet᷑ in glo.
ſuꝑ illud.muliæ eſt gloria viri.j.Coꝝ.xj.verſus finem
gloſe:ſed muliet cũ viro eandẽ ſpẽm pticipat. ſenſuali⸗
tas ergo ꝑticipabit eandẽ ſpẽm cũ ratõne. videt᷑ ideʒ
eſſe qð inferioꝛ poꝛtio rõnis.¶ Ad qð videt᷑ facẽ qð di
cit aug.in li.de trini.arguẽs ex illo verbo Geñ. YJacia⸗

mus adiutoꝛiũ ſimile ſibi. Sicut in om̃ibo pecoꝛibo. nõ

eſt inuentũ viro adiutoriũ ſimile ſibi. niſi de illo detra⸗
ctũ in ↄiugiũ foꝛmaret᷑:ita mẽti nr̃e.q̃ ſuꝑnam oↄſidera⸗
mus veritatẽ.nullũ eſt ad vſum reꝝ coꝛꝑaliũ(quãtũ na
ture hoiĩs ſatis eſt) ſimile adiutoꝛiu ex anime ꝑtibo. q̃s
ↄmũes cũ pecoꝛibo habemus. et ideo ratõnale noſtrum

nõ ad vnitatis diuoꝛtiũ ſeꝑatũ.ſed in auxiliũ ſocietatis

quaſi deriuatũ in ſuo diſꝑtit᷑ officio. Ex quo arguit. ſi

—

idẽ qð inferioꝛ poꝛtõ ratõnis.qð videt᷑ ꝑꝓ

ſenſualitas tenet rõem mulieris. et mulier in adiutoꝛiũ

viri dat᷑.erit ergo pertinens ad rõnem. erit ergo idẽ qð
inferioꝛ portõ. imilit᷑ q̃rit᷑. vtꝝ ſenſualitas cũ car⸗
ne debeat dici hõ.qð videt᷑ ꝑ ᷣbũ aug.in li.lxxxiij.que⸗
ſtionũ.q.xxviij. Si exterioꝛ bõ vita accipit᷑ qᷓ ꝑ coꝛpus
ſentimꝰ.ꝗnq;ʒ notiſſimis ſenſibo qͥs cũ pecoꝛibo habemꝰ
ↄmũes.i 2ã ⁊ ipᷣa moleſtijs ſenſibilibuſq; pſecutõnibus
ingerunt᷑ coꝛrũpi põt:nõ ĩmerito. et hõ iſie dr ꝑticeps

ſilitudinis dei. nõ ſolũ ꝗ viuit. q eria in beſtije apparet
ſ h inuenit᷑ in ſenſualitate. ꝙ̊ ſenſualitas ñ erit aliud ꝙᷓ
exterioꝛ hõ. ¶ Preterea. cũ ſenſualitas moꝛtificat tunc

ſpũs vigoꝛat᷑.Si h̊ d de interioꝛi hoie ⁊ exterioꝛi.ꝙ;
cũ exterior coꝛrũpit᷑interioꝛ de die in diem renouat᷑.re
linquit᷑ ꝙ ſicut miil aliud eſt interioꝛ hõ niſi rõ cũ ſpũa
libo ſenſibo.ita nihil aliud erit exterioꝛ hõ niſi ſenſuali
tas cũ ſenſiba carnis.¶! Ad idẽ facit ꝗð dr in glo.ſuꝑ il
lud.j.Cor.iiij. Si is ꝗ intꝰ eſt ⁊c̃. ↄtrariũ hr̃i põt
ꝑ HG. ſenſualitas aliqͥ mõ ↄñis ẽ nobis ⁊ brutis. rõ vᷣo
exterioꝛis hoĩs nullo mõ põt ↄuenire.̊ nõ eſt idẽ ſenſu⸗
alitas qð exterioꝛ bõ.¶ Stẽ dicit aug. ꝙ exterioꝛ hõ cõ⸗
uertit᷑ ad mentẽ ſe regentẽ.quã illuſtrat ſapiẽtia.qd in
beſtijs eẽ nõ põt rõne carentibo:̊ exterioꝛ hõ hʒ de ſe in

tentõem rõnis:nõ & ſenſualitas cũ carne eſt idẽ qð exte

rioꝛ hõ.¶ Ad qð dicẽdũ. ꝙ exterioꝛ hõ dĩ ꝓpꝛie cũ cõ⸗
uertit᷑ hõ ad exterioꝛa bona ↄcupiſcẽda ꝓpter ſe. Inte⸗
rioꝛ vᷣo hõ dr cũ ↄuertit᷑ ad interioꝛa bona ſiue ſuperna
atpetenda ꝓpter ſe. et m ̊ cũ exterioꝛ coꝛrumpit᷑ interi
oꝛ remouat᷑:cũ em̃ hõ ſicut dicit greg. incipit exteriꝰ in⸗
terire.tũc incipit interiꝰ viuere.deo dic apo.ad ephe.
v. expoliantes veterẽ boĩem cũ actibo ſuis induentes
nouũ hoĩem ⁊c. Alio vᷣo mõ dr exterioꝛ hõ ſic habet᷑ in
glo.ij. coxꝝ.iij. qcqd ẽ in nobis cõe cũ pecoꝛe.ſᷣ hᷣ põt attẽ
di inqtum ↄiungit᷑ cũ rõnali ꝑte ad quã oꝛdinat᷑:⁊ hoc
mõ pt dici exterioꝛ hõ ſenſualitas in carne. reliqͥ vo mõ
nõ:imo ipᷣe hõ ᷣm duplicẽ ſui oꝛdinatõez dr hõ interioꝛ
vel exterioꝛ. ¶¶ Ad H̊ po qdð querebat᷑ prius.vtrũ idẽ eſſzʒ
qð poꝛtõ rõis inferioꝛ.dicẽdũ ẽ. ꝙ ſi iueniat᷑ ĩ ſcriptura

valde er̃neo mõ accipit: ſᷣ ſiẽ dictũ ẽ poteꝛat hec eẽ rõ di

cti. vt ſiẽ iferioꝛ poꝛtõ rõnis tenebat locũ młieris reſpe
ctu ſuꝑioꝛis poꝛtõis:ita ſenſnalitas poterat tenẽ locum
mlieris reſpectu rõis.bis em̃ duobo modis accipit i ex⸗
poſitõe ſuꝑ illð:mlier ẽ gła viri j. coꝝ.xj. ¶ Ad illð dᷣo
qð obijcit᷑ ꝑ auẽtatẽ aug.in li. de trini.dðm. ꝙ ibi logt
de mliere ꝓut inferior poꝛtõ rõis dr młier.⁊ ñ ꝓut ſen⸗
ſualitas. Elñ ñ ex ̊ arguit. ſenſualitas ꝑticipat ſpẽʒ
rõis.eo ꝙ dat᷑ in adiutoꝛiũ.Dari em ĩ adiutoꝛiũ pt dici
duptr. vł ad puiẽdũ.⁊ G̊ põt ↄuenire ſenſualitati. vel ꝓ
ducẽdũ actũ ↄſiłis ſpẽi.quẽadmodũ ex ſuꝑioꝛi poꝛtõe ⁊
inferioꝛi cũ ↄiũgat᷑.actꝰoĩno rõnał ꝓducit.⁊ ſic dat᷑ in⸗
ferioꝛ poꝛtio ratõnis in adiutoꝛium.ſicut mulier datur
in adiutoꝛiuzʒ viri. ad / ꝓducẽdũ indiuiduũ eiuſdẽ ſpẽi.

¶ Mébrũ quartuʒ

—

quartũ qͥ querit. vtrũ ĩ ſenſualitate ſit
petᷣm vel ñ. ſic. videt᷑ ꝑ h qð dicit ngr
in ſentẽ.li.ij.xxiiij.di.vlti.ca. Mõ oẽ petin
veniale gerit᷑ ᷣm rõez. illud ſcʒ qð in ſolo
notu ſenſualitatis exiſtit. 4 Pretéa. ad ephe. iuij. YRralci
m /nolite pec.glo.ſurgit motꝰ aĩ ꝗ iã ꝓpter pena ꝑctin
ẽ in ptãte nra.nõ em ↄſentiat rõ.ꝑmittit apls iraſci. qð
ẽ hũana tẽptatõ:⁊ loqꝗt᷑ de ira pᷣmo motu:vᷣ iſte pᷣmꝰmo
tus ẽ ĩ ſenſualitate. ̊ i ſenſualitate eſt pctm. Oꝛ em ſit in
ſenſualitate arguit᷑ ſic. Aut eĩ ẽ in ſenſualitate:aut i roe

fß ñ ĩ rõe.cũ ñ ↄlentiat rõ.ᷣẽ in ſenſualitate.Contia.

virtꝰ ꝗ pctm. meritũ ⁊ demeritũ nata ſũt fieri eirca idẽ.
ſ öᷣtus vel meritũ ñ ẽ natũ fieri ĩ ſenſualitate. Pretẽa
diffinitõ pcti ẽ dictũ vł factũ vl ocupitũ legẽ:ß ym hãc
rõem ñẽ natũ eẽ ĩ ſenſualitate. nõ ẽ ibi pctmn. Ytẽ ſen
ſualitas ali mo ↄññ̃is nobis ⁊ bꝛutis. ſ̃ perm nllatenꝰ

eſt ↄmũe nobᷣ ⁊ ipᷣis.ꝗ̊ pctẽm ñẽ ĩ ſenſualitate.⸗ Pꝛetẽa

oẽ perm ẽ volũtariũ.qð ſi nõ ẽ volũtariũ. non eſt pecc

— — — —MNW G

1d ——— —

hoi
ees
Uucar⸗
qhen
Npug
nibus
ſceps
wporet
ndi
in
on.
i
ſpün
ſuali
noil
ipot
fdo
ln⸗
hoch⸗
din
Nlein
zore
ſc⸗
nte
erna
heri
bin
ephe.
lteo

,2,

.

Neo

tatte

no
i
non
o
che
ntn
ſtie
li
boi
tſen
tſs
id
el⸗
ten
Nin
r

„

„

¶ Nnueſtio

tum:ſed quod eſt volũtariũ eſt volũtatis.voluntas aũt

eſt in ratõe.ratõ vᷣo diuidit ↄtra ſenſualitatẽ: peccatũ
nullũ erit in ſenſualitate: ſenſualitas nõ erit ſubiectũ

peccati.¶ IJItem cnius potetie eſt oſeruare rectitudineʒ
actus. eius eſt deficere a rectitudine actus. ſ̊ peccatũe
er cxfectu rectitudis in actu. ꝗᷣ peccatũ nõ eſt in ſenſua⸗
litate. Ao qð dicendũ eſt. q peccatũ dicit eſſe in aliq̃ᷣ

Dupliciter. vel oꝛiginaliter vel ſubiectiue. Si oꝛiginali⸗

ter m hoc eſt peccatũ ſolũ in rõne motiua ſine voluta⸗
te. Si vo ſubiectine aut eſt peccatũ moꝛtale aut veniale
ſi moꝛtale iteꝝ eſt in rõnali volutate. Si noo eſt veniale:
aut eſt in ratõne.aut in potẽtia oꝛdinata ad roõem. Po⸗
tentia aũt oꝛdinata ad rõem.aut eſi antecedẽter.aut cõ
ſequẽter. Si do eſt in rõe aut in potẽtia oꝛdinata ↄſeq̃n
ter. tũc eſt veniale petm dictũ ſimpliciter. Si vo in po⸗
tentia oꝛdinata antecedenter. ant eſt ancedenter er Pte
cognitõis.aut ex ꝑte motiue. Si ex ꝑte cognitõis.tune
nõ eſt in ea peccatũ ꝓut bhmõi. Si vo antecedenter Eoꝛ⸗
qinata ex ꝑte motiue.et boc in penã pcti primi. ſᷣm boc ẽ
petm in ſenſualitate.er pena em primi peccati factũ eſt
vt ſenſualitas qꝗᷓ erat obediens oino rõni. facta ſit rõni
repugnans: et que mouebat᷑ a rone. nüc mouet ratõem
inoꝛdinate.quantum eſt de ſe cum ipſa eſt mota inoꝛdi⸗
nate. Sic ergo in ſenſualitate eſt peccatum vemale non
moꝛtale. 2 veniale ſᷣ alterã rõnem ꝙᷓ; id qð habet ſubie⸗
ctũ rõem vel potẽtiã ↄſequẽteʒ.¶¶ Ad obiecta aũt reſpõ
dendũ: ꝙ aliter eſt de virtute et de vicio. niſi dicamꝰ de
peccato ⁊ vicio.ꝙ ↄtrariat᷑ virtuti. Si em ſumat᷑ viciuʒ
rel peccatũ q; ↄtrariat᷑. ᷣm hoc in qua vi poteſt eſſe vir⸗

tus vt in ſubiecto in nobis.in illa eſt viciũ vel peccatuʒ

Si do ſumat᷑ peccatũ ꝙ nõ ↄtrariat᷑.tũc nõ eſt ſimile de
virtute et peccato:qꝛ virtus venit a ꝑpte ſuꝑioꝛi.et habʒ
ſubiectũ ꝑtem illã in qua eſt ſimilitudo det: peccatũ vᷣo
venit ab appetitu inoꝛdinato hoĩs. et iõ quãtũ extendit᷑
ꝓetitus inoꝛdinatus bois.intantũ extendit᷑ peccatũ.
Ao ſcᷣm vᷣo ditendũ eſt. ꝙ illa diffin: tio peccati. pec⸗
catũ eſt dictũ vel factũ ⁊c.eſt moꝛtalis peccati.tale autẽ
nõ fit niſi in ratõnali appetitu. Si pᷣo dicat᷑ act⸗ incidẽs
ex defectu boni.bene põt ↄuenire peccato qð eſt in ſe enſu
alitate: vel dicat᷑ peccatũ eſt ↄuerſio indebita ad ↄmuta
bile bonũ.¶ Ao terciũ dicendũ eſt. ꝙ ſenſualitas put in
ea eſt motus ꝗ eſt peccatũ.nõ eſt ↄmũis nobis ⸗ bꝛutis.
ſed eſt apropriata bomĩ. 4. Ad quartũ dicendũ ẽ.ꝙ de
fieere a rectitudine dicit dupliciter. vel qꝛ origo deficiẽ
di mit ex illa vi.vł qꝛ defectus rectitudinis in alia priꝰ
poſterius defectũ bʒ rectitudinis: Si pꝛimo mõ ſu⸗
mat᷑.ſm hoc cuius eſt poteſtas ↄſeruãdi rectitudi nem
ſcʒ ratõnis.eius eſt poteſtas deficiendi a rectitudine.⁊
ſic nõ ↄuenit ſenſualitati defectus rectitudinis.nõ enim
ex ſe oꝛiginaliter habuit.Si pᷣo intelligat᷑ de de fectu re⸗
ctitudinis ꝑ ↄſequẽs.ſᷣm hoc ſenſualitas deficit a recti⸗
tudine.nõ tñ habet poteſtatẽ ↄſeruandi rectitudinẽ. Z

Articulus pꝛimus
Ccaſione pꝛedictoꝝ quernit᷑. ꝓpteꝛ ꝗd ſi ſenſa
alitas ſit vis motiua ipſius ꝑtis ſenſibilis.
phᷣi nõ ꝑuenerũt ad noticiã illiꝰ potẽtie quẽè⸗
odũ ꝑuenerũt ad noticiã fantaſt ie.ↄcupiſcibilis.vł·
iraſcibilis.¶ Ad hoc dicendũ.ꝙ; ꝓpter hoc nõ puener̃t
nd noticiaʒ ipᷣius.qꝛ ipᷣa determinat᷑.nõ pᷣm eſſe illð qð
pmũe eſt nobis ⁊ bꝛutis.ſicut ↄſiderauer̃t phᷣi ꝑtẽ ſenſi
bilem: nec m eſſe illud qð ſuadibile eſt rõni. ſicut ſe ha
bent ↄcupiſcibis et iraſcibilis:ſᷣ ſm ꝙ rebellionẽ ba bet
otra ratoem ex pena peccati oꝛiginalis.cũ phᷣi nõ pue
niſſent ad noticiã peccat oꝛiginalis.pↄſequens nõ pue
nerũt ad noticiam pene oſequentis:ergo nec motus illi
us inoꝛdinati inꝙᷓtum eſt pena. ergo nec ſenſualitatis
in qua eſt radix ipius vł origo:ipᷣa tamẽ foꝛte ſm ec al⸗
terum. eſt idẽ qð apetitiua irrõnalis mota a fantaſia.

Articulus ſecundus

Allrxviij.

nalibo.que 9dammõ ſuadibiles ſunt ratõne.
ſQlicut dicit dama. he ſunt ant ↄcupiſcibilis et
iraſcibilis in le tñ agũt ſᷣm unpetũ cũ qũt adeſt F

1 Onſequenter dicendũ eſt de motiuis irratio

ratõ rõnis ſequũt᷑ in ſuis actibo motü ratõnis. 4
teſt queri penes ꝗd he due vires diſtinguant᷑videt᷑ ei
Hm dama/ꝙ diſtinguant᷑ ſᷣm bonũ et malũ: vt ↄcupiſci⸗

ilis terminatur penes bonũ.iraſcibilis penes malũ

due aũt affectões ↄcupiſcẽtia et leticia ſunt ip̃ius vcupi
ſcibilis. ᷣm pnñtiam boni vel abſentiã vel expectatõem.
alie dᷣo due ſcʒ timoꝛ ⁊ triſticia ipius iraſcibilis. ſᷣm p⸗
ſens malũ vel futurũ ſiue expectatũ. NHoc etiã videt ꝑ
hoc qð dicit aug.in li. de aĩa ei ſpũ. vi ↄcupiſcibilitatis

eligit.et natura iraſcibilitatis repꝛobat:eligere auũt et

reprobare ſunt reſpectu boni et mali. eo otrariuz

apparet ex hoc. ꝙ ↄtrarie affectões natèe ſunt fieri in ea⸗
dẽ vi: leticia aũt et doloꝛ ſunt ↄtrarie affectõnes.ergo in
eadem vi nate ſunt eſſe: leticia eſt in ocupiſcibili.ergo
doloꝛ. ¶ Similiter põt obijci de timore et ↄfidẽtia vt di
cant᷑ ſimul fieri in iraſcibili. Itẽ ſicut innuit Joh. da
maſ. Ira eſi id qdð eſt audax aiĩe.vindex ↄcupiſ centie:
ad iraſcibile ꝑtinet audere et inſurgere in motiuũ ocu⸗
piſcẽtie: erit & cupilſcibilis diſtincta ab iraſcibili.ñ Fm
bonũ et malũ.ſ̊ ſᷣm diſſerẽs malũ.2⁊ m differens bonũ
? ita m diſſerentem aſpetitũ. alius eſt em̃ appetitus ↄcu
piſcibilis 2 iraſcibilis.ↄcupiſcibilis em̃ aſpetit delecta⸗
bile ſᷣm partem ſenſibilem.ira vᷣo eſt deſideriũ vindicte.
Pꝛeterea. ſicut dicit phs.tria ſunt ĩ appetitibo.bonũ
ↄferens. delectabile.tria oppoſita in fugis.Si ergo ↄcu
piſcibilis eſl reſpectu delectabilis. iraſcibilis reſ pectu
cuius erit:?nõ videt᷑ eſſe reſneciu boni:bonũ em̃ dicit ho
neſtũ. boneſtũ em̃ nõ monet nili ptem rõnalem.g nõ eſt
de his que ſunt motina ↄcupiſcibilis vel iraſcibilis. ꝓ⸗
ut hic loquimur dæ illis. Similit ↄferẽs dr qð oꝛdinat
vel ↄfert ad honeſtũ. iraſcibilis ꝓut eſt ↄmuũis nobis
2 bꝛutis.erit circa delectabile.Opoꝛtet g diuidere dele⸗
ctabile ꝑ duas ſpẽs differẽtes. aut acupiſcibil et iraſci⸗
hilis nõ erũt due vires ſed vna. (Bange oſtendit. ꝙ
he vires ꝓut loquit᷑ dama.nõ ſint ptis ſenſibilis b rato
nalis:qð videt᷑ ondi ex bmõi aſſectõnibo. ¶Nã leticiã di
nidit ꝑ aĩalem et corꝑalẽ. Nialem vo dicit que eſt circa
diſciplinã et ↄtemplatõem:ſed talis nõ põt ↄuenire ſenſi
bili p̊ ratõnali.ergo ↄcupiſcibilis cuius eſt hec affectio.

nõ erit ꝑtis ſenſibilis Bratõnalis. 4 Similiter obijcit
d triſticia. Inuidia em et miſericoꝛdia ſunt affectöenes

ptis ratõnalis.que ſunt ſpẽs triſticie:Si militer erube⸗
ſcẽtia et verecũdia que ſunt ſpẽs timoꝛis. Eodẽ mõ ina⸗
nia ⁊ totus que ſunt ſpecies ire. Reſtat ergo eõcupi⸗
ſcibilis 2 iraſcibilis nõ erũt rratõnalis ꝑtis ied ratio⸗
nalis. ꝓut de eo ibi agi᷑. ¶Contrariuz aũt babetur in
ipᷣa diuiſione:dicit em ꝙ u ratõnale quoddã eſt nõ obe⸗

diens ratõi vt pulſatile.quoddã eſt obediẽs ratõi vt cõ⸗
cupiſcibile et iraſcibile. 4 Pꝛeterea. quomõ dicunt᷑ he

vires cõtineri ſub irrationali obedienti ratõni cũ vide⸗

mus has nõ ſequi ratõem. ſed ratone nolẽte iraſcamur
2 pↄtriſtamur.Fſᷣm ꝙ dicit apoſtolus.quod nolo hoc ago

nõ ergo vicitur eſſentialiter ↄtineri ſub irratõnali obe⸗
dienti rationi.(¶ Ad quod dicendum. dcupiſcibilis
iraſcibilis tripliciter accipiuntur.et ſᷣm hoc triplici⸗

ter diſtinguũt᷑. Ino mõ ſᷣm aſpetitũ boni fugam ma⸗
li. Et hoc modo bonum et malũ diſtinguunt ocupiſcibi

lem et iraſcibilem. Alio modo diſtinguunt pm differen
tem appetitũ.vt ↄcupiſcibilis ſit ſm appetitũ telectabi⸗
lis. Iraſcibił ᷣo pᷣm appetitum ardui ſiue honoꝛabilis.
Tercio modo ſᷣm bonum in pꝛeſenti cum ſuo oppoſito.
et bonum in futuro cum ſuo oppoſito. Primo mõ gau⸗
dium et concupiſcentia que dicunt appetitum reſpectu
boni in preſenti vel in futuro.ad concupiſcibilem perti
nent:dlor autem et timoꝛ qui cõſiſtunt in fuga mali in

preſenti vel in futuro.ad iraſcibilem.⁊ boc mõ poſſunt
accipi cum quatuor affectõnes diſtinguuntur a phio

hm voluntatẽ et voluntatem. hoc em̃ idem qð ᷣm appe⸗
titũ et fugam. Secũdo vo modo accipiunt᷑ he due vires
pꝓut eis reſpondent cardinales virtutes:ſcʒ temperãtia
et foꝛtitudo.nam tꝑantia eſt reſpectu delectabiliũ. foꝛti⸗
tudo vo in aꝓetitu arduoꝝ ſiue honoꝛabiliũ.lʒ triſticia
vel indelectabilia reputent᷑. Cercõ vᷣo mõ accipiunt᷑ ꝓ
ut doloꝛ et gaudiuʒ dicunt᷑ eſſe in ↄcupiſcibili.ſpes nᷣo ⁊
metus in iraſcibili.Hoc mõ diſtinguit damaſ.delectati
onem et triſticiã dicens ꝑtinere ad ↄcupiſcibilem.timo
rem vo ⁊ irã ad iraſcibilẽ.¶ Per hec reſpondenduʒ eſt
ad obiecta.iſ am pꝛime ratões accipiunt᷑ ſᷣm hec.ꝙ ↄcu
iſcibilis et iraſcibilis reſpiciũt diſtincte bonũ et malũ
equens ratõ ſcʒ tercia reſpicit ↄcupiſcibilẽ ꝓut reſpicit
bonũ et malũ.in preſenti.iraſcibilis ᷣo qð eſt in futuro
bonũ et maluʒ·. Quarta vo reſpicit ſᷣm ꝙ habent diuer
ſa genera appetibiliũ.q Ad quintũ vᷣo dicendũ.ꝙ illa di
uiſio appetibilium. ↄpꝛehendit generaliter illa qᷓ ſunt ap
petibilia a volũtate ᷣm ꝙ volũtas eſt motus rois.Qũc
aũt nõ agimus hic niſi de appetitu ſenſuali. Inde non
Fm illas differentias accipiet᷑ viriũ differentia. Ad il
lud vᷣo quod queritur. vtrum debeant dici partes ꝑtis
ſenſibilis aut rõnalis. Reſponſio ſᷣm ꝙ ↄtinent aſfectõ⸗
neʒ velectatõnis intellectualis que eſt ſub animali. ꝓut
animalis dicitur eſſe circa diſciplinã ⁊ ↄtemplatõnem
Fm dama.et affectionem miſericoꝛdie et huiunſmodi. et
quarundã ſpecieꝝ timoꝛis ⁊ ire ad partem rationalem
reducunt᷑.vel erũt iſte affectõnes mixte ex pte rationali
7 ſenſuali.Johannes aũt dama.licet loquat᷑ de irratio
nali parte.loquit᷑ tamẽ de ea ꝓut eſt obediẽs ratõni.et
mouet᷑ ſᷣm ratõem rectã aliquando. aliquando ᷣm nõ

.

rectam.aliquando ᷣm ſeipᷣam.
(Mueſtio. lrix. De parte

rationali cognitiua et motiua.

DOmpleto tꝛactatu

e parte ſenſibili cognitiua motiua.
ſeqꝗt᷑ de ꝑte rõnali cognitiua et motiua.
pars vᷣo cognitiua diuidit᷑. ſicut habet᷑
in li.de aĩa et ſpũ.in rõem.intellectũ et
intelligentiã. JYo.dama.diuidit᷑ in intellectũ.mẽ
teʒ et opinionẽ:has em̃ numeꝛat cognitiuas pᷣter ſenſuʒ
⁊ imaginẽ. VUnde dicit ꝙ ꝑ ſenſuʒ ale oſtituit᷑ paſſio que
dr imaginatio.ex imaginatõe vᷣo fit opinio:deinde mẽs
diiudicans opionẽ ſiue vera ſit ſiue falſa.indicat verita
tẽ. VUnde mens a metiendo ⁊ excogitãdo dicit᷑ ⁊ indicã⸗
do.ꝙ aũt diiudicatũ ⁊ determiatũ eſt recte dicit᷑ intelle

ctus. Phus vo diuidit intellectũ materialẽ ꝗ cognoſcit

ſpecies in fantaſmatibo.⁊ intellectũ poſũbilẽ ⁊ ſegabilẽ
q cognoſcit ſpẽs abſtractas ⁊ intellectũ agentẽ.¶ Aug.
videt᷑ aliter differẽtias ponere in li.de aĩa et ſpiritu cuʒ
dicit.ingenium memoꝛiã.rõem.intelligentiã: dicit em̃.
ꝙ ingeniũ inueſtigat.rõ iudicat.memoꝛia ſeruat.intel⸗
ligentia ↄpꝛehendit.⸗ Poteſt ̊ queri cũ his modis ſu⸗

mat᷑ diuiſio viriũ cognitiuaꝝ rõnabiliũ.q̃ ſit ↄꝑatõ di⸗

niſionis ad diuiſionẽ.vtrũ accipit᷑ ſm vnũ modũ an diſ
ferentem.

4 Scdo ſi i accipiat᷑ ̃m differẽtẽ.q̃rit᷑ de ↄꝑatõe eaꝝ.
4lTercio queritur ordine diuiſionum.
Quarto querit᷑ de intellectu poſſibili.

OQuinto qrit᷑ te alijs diuiſionibo aug.et damal.

¶Mlembruũ prumn
Irca pꝛimũ ſic obijcit᷑.cũ intellectus onit
accipiat᷑ in diuiſione aug.⁊ damaſ.mens
etiã videat᷑ idẽ qð intelligentia.eo q; dicit
— oaug.mẽs eſt ſumũ in aia. Oð etia videt᷑
ꝑ h̊ qð dicit aug.in li.de trini.xiiij. ꝙ mẽs eſt pꝛina vis
eaꝝ ꝗᷓ ꝑtinẽt ad imaginẽ trinitatis. erit &̊ rõ idẽ qð opi
nio. 35 B eſt q aug. ponit ita differẽtias ratõnis

intellectus et intelligẽtie.vt rõ opᷣhendat coꝛpoꝝ nat᷑as

Intellectus ſpũm creatũ. Intelligẽtia ſpũm increatum

quare actus intellectus eſt poſt actũ rõnis.⁊ añ actum
intelligentie. Sʒ ᷣm Jo.dama.actus mẽtis eſt poſt opi

nionẽ ⁊ añ intellectũ. Ex imaginatõe em̃ fit opio.mẽs

do diiudicat de opĩone.et tandẽ ꝑuenit ad intellectũ ve⸗
ritatis.pꝛius em̃ eſt acciꝑe alterã ꝑtẽ cũ formidine. de⸗

inde amplius diiudicare.vt tandẽ cognoſcat᷑ veritas.q̃

fiat qetatõ intellectus. OPreterea.diuiſio aug. videt᷑ eſ
ſe ᷣm dĩntias formaꝝ intelligibiliũ ſine ↄpoſitõe vel cõ

plexiõe.diuiſio ᷣo Jo. dama.ſᷣm dꝛntias eaꝝ.inqtum

cũ apoſitõe vł ↄpleriõe accipiũt᷑.ꝗ̊ neutra ẽ ad alterã re⸗
ducibilis. Si em acciꝑet᷑ m dꝛñtias reꝝ.nõ eſſent niſi
due vires.ſcʒ reꝝ poſſibiliũ aliter fieꝛi hoc ẽ ↄtingentiũ
reꝝ ncẽriaꝝ:et ita nõ eẽt niſi opinio et intellectꝰq ſci⸗
entialiter res cognoſcẽt.qð cũ nõ ſit. addit᷑ em̃ mẽs q ẽ
Diiudicatiua:ex qͥ accipit᷑.ꝙ nõ ſᷣm dꝛñtias reꝝ cogno⸗
ſcibiliũ accipiat᷑ diuiſio vama. Vꝛeterea.põt q̃ri de cõ
ꝑatõe diuiſionis phi ad diuiſionẽ aug.⁊ dama. videt
em̃ ponere tm̃ intellectũ potẽtiã cogninuã.et hboc ſub tꝛi

bus dꝛñtijs: ? ita rõ et intelligentia ſuꝑuacue eſſent ĩ di

uiſione aug. ¶ Si vo diceret quis.ꝙ intellectus ſub his
drñtijs.rñdet tribus dꝛñtijs viriũ.que ponunt᷑ ab aug.
hoc nõ eſt verũ.iAa ille dꝛntie qs ponit aug.diſtinguũt᷑
Fm intelligibilia dꝛñtia in nobilitate maiori vel minoꝛi
nobilius eſt em̃ intelligibile increatũ ꝙᷓ creatũ. Intelli⸗
gibile vᷣo creatũ ſeꝑatum a foꝛmis coꝛꝑalibo. qᷓ id qð ẽ
in coꝛpoꝛibo. Differentie pᷣo poſite a phᷣo.attendunt᷑ ̃m

Dꝛñtias oĩm ad abſtractõem ꝑtinentiũ. Eſt em̃ vis bñs

ea a ꝗbo fit abſtractio.et eſt vis abſtrabẽs.et eſt vis foꝛ⸗
mas abſtractas ↄpᷣhendẽs:et ita dꝛñtie intelligibiliũ aſ
ſignatoꝝ a pho. attendũt᷑ ſm differẽtias ↄpoſitõnuʒ ad
foꝛmas abſtractibiles.dꝛñtia vpᷣo aug:ad formas has et

alias.no ergo m vnũ modũ accipiunt᷑.

embrumſecundun

Olſcõm quo querit᷑ de cõꝑatõne diuilio⸗
nis quam ponit philoſophus.reſpectu il⸗
lius quã facit dama. Intellectus em̃ vide
tnr. ele omũis.Sed querit᷑ quis intellectꝰ
iuiſionis philpſophi reſpõdeat:videtur em̃ ꝙ nullus.
NMam vnuſquiſq; eſt circa foꝛmas intelligibiles ſine cõ
plexiõe cõſideratas.nõ eſt ergo aliquis illoꝝ intelligi⸗
biliũ. ¶¶ Similiter querit᷑ de quarta diuiſione que ſunt
ingeniũ.ratio.memoria ⁊ intelligẽtia:qualiter ſe habe⸗
ant ad primam diniſionem.cũ duo membra prime diui
ſionis ibi ponantur ſcʒ ratõ et intelligentia. terciuʒ vo
ſcʒ intellectus nõ ibi ponatur: aut ſi intelligentia ponit
ibi pro intellectu.tũc ceſt tercium ſcilicet intelligentia
4 Preterea.in hac diuiſione ponit᷑ vis retentina ſcz me
moria:q nõ fuit poſita in primis diuiſionibo. Similit
ingeniũ in nulla ſupradicta diuiſione ponebat᷑. Ponũt᷑
aũt alie differentie a damaſ.ſcʒ intelligẽtia.intentõ. ex⸗
cogitatõ.freneſis.ſed hec ſuo dicent᷑ loco vbi aget᷑ de dif
ferentijs actuũ q ponunt᷑ in intellectu poſſibili 'm phᷣm
icamus & ad intelligentiã ſupradictaꝝ diuiſionũ.
q attendit᷑ diuiſio ratõnalis cognitiue.Fm reſpectũ ad
veritatẽ in foꝛmis intelligibilibo ſine ↄplexione entibus
⁊ Fin reſpectũ ad veritateè in cõplexiombo ⁊ ↄpoſitõnibo
foꝛmaꝝ intelligibilium:ſᷣm primum modum accipiunt
due diuiſiões.illa ſcʒ prima aug.⁊illa q eſt phi. ſed in
hoc differũt. ꝙ illa que eſt aug. accipit km differentias
foꝛmaꝝ intelligibilium ſimpliciũ.AMla vo q̃ phi.accipi/
tur ſᷣm modum pueniendi ad cognitõem illaꝝ foꝛmaꝝ
intelligibiliũ.que veniunt ad intellectuʒ ꝑ abſtractõezʒ
a fantaſmate ſenſibili. Ande pricipaliter ſiſtit circa ea
que ſunt ratõis.nibilominus tñ ꝑ ea ꝑuenit ad quadazʒ
cognitõeʒ eoꝝ que ſunt in intellectu ⁊ in telligetia. cum
em ſint tres differentie foꝛmax intelligibiliũ.increata.
creata.ſeꝑata a conditõnibus coꝛpoꝛis ſiue coꝛpoꝛeis.⁊
ita a conditõnibus ſenſibilibus.et illa que eſt abſtracta
a ↄditõnibus ſenſibilibus ſiue coꝛpoꝛeis. licʒ inueniat

ene
nacnmn
foſ
ectüie,
ſne,
nins
icete⸗
N
äun
rite
Nt niſi
gentii
ge
no⸗
d
videk
nbt
nid
bhis
.
Gt
fort
tcli⸗
de
ifn
bis
gſon
lüaf
0
gset

.
ſio⸗
gil⸗
ige
et
1.
(6
unt
be⸗
dini

nit
tin

¶ Lueſtio

cum illis. Diniſio philoſophi que eſt m triplicẽ intelle

ctũ.materialẽ.poſſibilẽ.et agentẽ.reſpicit ꝓpꝛie formas.
intelligibiles abſtractibiles a ↄditõibo ſenſi ibilibo. 2 ita
ſiſtit circa ea qᷓ ſunt ratõis. Alie vᷣo diuiſiones reſpiciũt
veritatẽ foꝛmaꝝ intelligibiliũ in ↄplexione entiũ. Sed
