vterq; em peccauit gu la.vterq; ſuꝑbia. dẽ
Atem ſuꝑ illud p;. Que tũc rapui ⁊c. Adam
eua voluerũt raꝑe diuinitatem ⁊ amiſer̃t felicitatem.
¶.;Contra.j.ad thi.ij.vir non eſt ſeductꝰ ̊ mulier.̊ adã
non credidit dyabolo di. Eritis ſic̃ dij. eua vᷣo credidit.
yItem Aug.ſuꝑ illud.j.ad.thi.ij.Non ẽ credendum q;
vir ſpũali mente pᷣditꝰ. voluit eẽ ſicẽ deꝰ.¶¶ Itẽ aug.Siẽ
ſalomon adoꝛauit y dola licʒ ñ credẽt ea eſſe adoꝛanda.ſᷣ

ne ſnas delicias ↄtriſtaꝛet.ſic ⁊ adam de ligno vetito co⸗

medit.ne vxoꝛ ſua vel odio vel ira vel inuidia tabelcẽt.

Sadam non peccauit ſuꝑbia. (Ad qð rñdet᷑. ꝙ qᷓuis

adam non voluerit eſſe ſic deꝰ. quẽadmodum dic aplłus
vir non eſt ſeductus.tñ pctm mulieris ei imputat᷑. qꝛ cũ

eam coꝛrigẽ deberet non coꝛrexit p̊ ei ↄſenſit.cũ ̊ facien⸗

tes ⁊2 ↄſentiẽtes pari pena puniant᷑.pct̃m eue factum eſt
ſuum./lSʒ incidit q̃ſtio de ᷣbis Ang.non ẽ credendum
ꝙ bomo ſpũali mente pᷣditus ⁊c᷑.nõne mulier hũit ſpũa
lem mentem. Item nonne lucifer clariꝰ videbat in ſpecu
lo eternitatis qᷓ; adam. Rñdet᷑. ꝙ quoddam ſpũale da⸗

tum elt ade. q nec mulieri nec angelo. q; cũ in eo immi

ſerit deus ſopoꝛẽ.i.extaſim.raptus eſt(ſicut dicit auto⸗

ritas) ad curiã angeloꝝ.⁊ vidit ↄiu netõeʒ xp̃ᷣi ⁊ eccleſie

futurã eſſe.⁊ licet caſum ſuũ non pᷣuiderit.põt tñ eſſe q

inſperit hoĩeʒ caſ. urũ 2 m filij dei carnis aſſumptõneʒ

reſtituẽduʒ.4 Contra beatꝰ Herñ.Lucifer vidit ratio⸗/

nalẽ creaturã aſſumendaʒ in vnitate pſone filij dei. S ita

fuit ſpuali mente pᷣditus ſicut adam. Rñdet᷑ nõ eſt otra

rium. ꝙ lucifer ſtatim in ſua viſione ſi uꝑbiuit.⁊ ſpũaleʒ

mentẽ ꝑdidit.qð adam non fecit.⁊ foꝛtaſſe alia ſecreta
reuelata ſunt ade que nõ lucifero. S

nde quer

quod illoꝝ fuit maius peccatuʒ. vel e
videt᷑ ꝙ equaliter peccauerũt.¶ Ad quod rñdet᷑ ꝙ par
factũ fuit q̃tuʒ ad ↄmeſtionẽ.nõ ꝙ̃tuʒ ad effectum.quia
mulier appetijt eſſe ſicut deus nõ vir.quod poteſt dici pa
ri faſtu in genere:nõ in auatttate⸗EMBeinge oſtenditur
ꝙ plus peccauit eua qᷓ; adam. Adam em̃ nõ eſt ſeductꝰ
ſed eua.ſeductio autẽ fuit in hoc ꝙ credidit ſe poſſe eſſe
ſicut deus.ergo deteſtabilius fuit peccatũ eue.ꝗ Item
peccatũ eue fuit cauſa peccati ade ⁊ non ecõuerſo. ergo
quo ad hoc maius. VUnde.xxv.ecci.a muliere initiũ pec
cati. ꝑ illam em̃ omnes moꝛimur.4l Item ena minꝰ? de⸗
bebat credere ſuaſioni facte ꝑ ſerpentẽ. qᷓ; adam ſuaſio⸗
ni facte ꝑ euam. ergo plus peccauit credendo Coõtra
ade fuit factũ pꝛeceptũ pꝛimo.ergo maioꝛ fuit eius ino⸗
bedientia. ergo matus peccatũ. .l Item per vniꝰ inobe⸗
dientiã (dicit᷑.v.ad Ro.)peccatoꝛes ſunt multi. Et ite⸗
rum.omnes peccauimꝰ in adam.engo videt᷑ eſſe maius
peccatũ. 4l Item dicit hiero. Vbi maius eſt donũ ſciẽtie
ibi tranſgreſſio maioꝛ ſubiacet culpe:ſed maius donum
ſcientie erat in adam.ergo maioꝛi ſubiacuit pene culpe.
4l Itẽ grego. Lripliciter peccat᷑ex infirmitate.ex igno
rantia.⁊? ex induſtria. maius at᷑ peccatũ eſt ex induſtria
cum ſciẽter quis peccat.tale aũt fuit peccatũ ade. ſciuit
ſibi eſſe pꝛeceptũ de non comedẽgo⁊ tamen comedit er⸗
go maius fuit eius peccand. R quod videt᷑ dicendũ
ꝙ alia ⁊ alia ratõne poteſt vnu peccatũ maius dici alio
vel ratõne appetibilis.vel ratõne cauſalitatis. vel ratio⸗
ne minoꝛis occaſionis. his tribo modis poteſt dici pec⸗
catum eue maius peccato ade. Pꝛimo in ratõne appeti⸗
Wlis:Aais voluit eſſe ſicut deus in aſſimulatõe ſcientie.
Secſdo quia mouit adam ad peccandũ ⁊ non econuer⸗
ſo. LTercio quia minoꝛẽ habuit occaſioneʒ.maioꝛ em̃ eſt
inclinatio ad credendũ vxoꝛi qᷓ; ao credendũ dyabolo ꝑ
ſerpenteʒ ſuggerente.¶l! Ex alia vo parte magis pecca⸗
uit adam ꝙᷓ; eua. Dicit᷑ em̃ peccatum alio maius ꝓpter
maioꝛem ingratitudinem.maioꝛ auteʒ ingratitudo fuit
in adam. eo ꝙ plus erat ſpirituali mente pꝛeditus pro⸗
pter magnitudinem ſcientie ſibi date. Item dicitur pec⸗
catum maius alio ꝓpter maioꝛem inobedientiã. maior
autem fuit inobedientia ade ꝙᷓ eue.ei em fuit datuʒ pꝛe⸗
ceptum ⁊ per ipᷣm mulieri. VUnde pꝛimo dictum eſt ade
in quocũq; die comederis ex eo moꝛte moꝛieris. poſtea
ðdo dixit eue de fructu quod eſt in medio paradiſi pᷣcepit
nobis deus ne comederemus.⁊ ita intellexit eua ꝙ per
virum tranſiuit pꝛeceptum ad ipſam. quia ergo fuit in⸗
obedientia in adam quo ad hoc maioꝛ.fuit peccatũ ma⸗
ius. Item dicitur peccatum maius alio ꝓpter maiꝰdam
num quod ex eo ſequitur. ⁊ quo ad hoc etiam dicit᷑ ma⸗
ius peccatum ade ꝙᷓ peccatuʒ eue.⸗ Per iam dicta pñt
ratones ſupꝛadicte declarari. Rationes enim que pro⸗

bant peccatum eue maius eſſe.ſumũtur ſᷣm aliquam p⸗

marum rationum. Rationes vᷣo que ponuntur ad pꝛo⸗
bandum ꝙ peccatum ade maius ſit.ad alias cauſas re
ſpiciunt.l Si vᷣo queratur vtrum eua ſcienter peccauit
vel ignoꝛanter. Dicendum eſt ꝙ eua ſcienter peccauit.
quia mandatum recoluit. ignoꝛanter q;dtum ad hoc: ꝙ;
credidit eſſe ſicut deus adam. Similiter ſcienter qtum

ſi fuerit equale. Et

ad quid.ſ.qᷓtum ad mandatum domini. nouit enim ſibi
eſſe ꝓphibitum. Ignoꝛanter autem ꝙtum ad hoc. ꝗ credi
dit illud qð erat moꝛtale eſſe veniale.i.ꝓ modico eſſe re⸗
miſſibile.¶l Ad aliud dicendum ẽ.q; non peccauit adam
ex induſtria.qꝛ non ex certa malicia:ſ̊ peccauit ex q̃dam
infirmitate.i.non firmitate quam babebat ex comꝑatõ⸗
ne ad euam qᷓ de carne ſua erat ſumpta. noluit em ſuas
delitias contriſtari. S diẽ eua peccauit ex ignoꝛa⸗
tia. adam vᷣo ex induſtria:qꝛ non ſeductus ſ̊ ſciens pru⸗
cenſqʒ peccauit.ex quo accipit᷑. ꝙ adam peccauit ex in
duſtria.ſed non dicit᷑ ibi peccare ex induſtria peccare ex
ceꝛta malicia pꝛout boc eſt peccare in ſpiritumſanctum.
ſed peccaxe ex induſtria iferteare ſcienter.

(Membꝛqmmtum.

Vinto querit᷑ vtrum peccatum illud fuit
remediabile.⁊ videt᷑ ꝙ ñ eſſʒ remediabile
ſiue remiſſibile ⁊ voco rmiſſibile quod hʒ ĩ
ſe cãm remiſſibilitatis vel excuſatõʒ. Pec

catum em̃ ade fuit maximum. ſ in genere peccatoꝝ non

eſt maius pctm in ſpmſanctum. petm ade fuit in ſpm̃⸗
ſanctum. h̊ peccatum in ſpmſanctum eſt irremiſſibile.g
peim ade fuit irremiſſibile.¶ Item peccatum aut ex in⸗
firmitate. aut ex ignorantia.aut ex certa malicia.ᷣ pctẽm
ade non fuit ex infirmitate vel ignoꝛantia. infirmitas ei
⁊ ignoꝛantia ſunt pena. nulla autem pceſſit pena. ergo
adam peccauit ex certa malicia. Sed peccatum ex certa
malicia eſt irremiſſibile ꝑ carentiam remiſſionis.ꝑ carẽ⸗

tiam rõnis remittendi. Ad idem videt᷑ eſſe rõ ꝑ hoc qð

diẽ Augy. in li. de mirabilibo ſacre ſcripture.vbi dẽ.

lucifer de ſublimiſſimo ſiatu ſuo coꝛrnit.⁊ ideo petm

fuit irremediabile.¶ Contra dicit albinus ſuper Geñ.
bomo iᷓtofragilioꝛ eſt in natura.tantofacilioꝛ eſt ad ve⸗
niam. peccatum hominis fuit remediabile.4 Item bo
mo peccauit alio ſuggerente.vnde congruebat ꝙ bomo
reſurgeret alio adiuuante.g peccatum eius fuit remiſſi⸗
bile. ¶ ꝛeterea. ſi peccatum hoĩnis eſſet irremediabi⸗
le.⁊ in eo tota natura humana ꝑierat.eſſʒ tota humana
natura damnata.qð non congrueret pietati diuine.vtp
vnius peccato tota natura bumana damnaret᷑. petm
bominis fuit remediabile.¶ Item Aug. in li. de li.ar. fa
ctum eſt vt pena hominum ſuſciꝑet emendatoꝛia potius
qᷓ interfectoꝛia. vt cui ſe dyabolus ad imitationem ſuꝑ⸗
bie pᷣbuerat.ei ſe dominus ad imitationem bumilitatis
p̃beꝛet. ¶ Ad qð doᷣm Fᷣm AYſið.in li. de tri. bomo ptꝰ
pet̃ᷣm ideo reuertit᷑ ad veniam. qꝛ ex lutea materia pon⸗

dus traxit infirmitatis.⁊ ideo ꝓ infirma carnis conditõ
ne.reditus patet homini ad ſalutem.vñ dom eſt. ꝙ, petimn
eius non fuit pctm in ſpm̃ſanctum. neq; em̃ peccauit ex
deſperatione.neq; ex pᷣumptione miſcdie neq; ex impu⸗
natione gre vel veritatis agnite neq; finalis impeniten
tie. ¶ Cum autez dẽ ꝙ petm eius fuit maximum. ⁊ peim
in ſpmſanctum dẽ maximum:ex alia? alia rõne dꝛ. pec⸗
catum em̃ ade dꝛ maximum ꝓpter magnitudinem dam⸗
ni vel pene. quia in eo quodammodo peccauit tota hu⸗
mana natura. Peccatum autem in ſpiritumſanctum di
citur maximum ratione generis peccati.a ideo irremiiſ⸗
ſibile.i.non habens in ſe cauſam motiunam ad remiſſio⸗
nem. eſt em directe contra gratiam ſpirituſſancti ꝑ quã
fit remiſſio peccatoꝝ. 4 Ad ſecundum vo dicendum.ꝙ
adam nõ peccauit ex certa malitia ſed peccauit ex infir⸗
mitate carnis. que infirmitas carnis non erat pena in
eo.ſed erat natura in ſe potens deficeꝛe. VUnde.vj. BGeñ.
dicit᷑. Non permanebit ſpiritus meus.ſ.indignationis
vel ire ineternum in homine.quia caro eſt. eſt autem in⸗
firmitas pena. ꝓnitas.ſ.que ꝓuenit in nobis ex fomite
4lAd tercium vᷣo dicendum. aliter lucifer coꝛruit de
ſublimiſſimo ſtatu ſuo ⁊ aliter bomo.Lucifer autem ba
buit ſublimiſſimum ſtatum poſt deum. nec habuit aliqð
inclinatiuum trabens ipſum ad inferiꝰ.? ideo auertẽs

¶ Queſtio

ſe a deo auerſus eſt irremiſſibiliter. homo vo ratione car
nis habuit inclinatiuum trahens ipᷣm ad inferius. licet
eſſet in ſublimiſſimo ſtatu innocentie ex parte ſpũs.⁊ iõ
ſi auertitſea eo.auerſus eſt remiſſibilr. non ꝙ redeat
omnino ad illum ſtatum innocentie. ſ̊ pt᷑ redire ꝑ gram
ad melioꝛem.

lembꝛum ſertui

o querit᷑ vtrum Adam potuit peccare
venialr pᷣmo.Oꝛ ſic videt᷑.qꝛ eandem poſſi
bilitatem habuit Adam in pᷣmo ſtatu quã
modo bhabemus.ſ̊ modo poſſimus peccare
venialr. ⁊ ipſe tunc potuit. IJtem Ecẽi.vij. Deus ab
initio fecit hominem rectum.ſed rectitudini oꝓponitur
curuitas minoꝛ ⁊ maioꝛ.qð autem rectum eſt ſi exeat a
ſua rectitudine.citius pt᷑ inclinare in minoꝛem curuita⸗
tem ꝙᷓ; maioꝛem.ſ̊ minoꝛ ciꝛuitas eſt in pctĩo veniali qᷓ; in

moꝛtali.ꝗᷓ citius pt᷑ fieri declinatio in veniale a ſtatu in⸗
nocentie a quo erat rectitudo q; in moꝛtale.ᷓ adaʒ in ſta-
tu innocentie magis potuit peccare veniałr ꝙᷓ moꝛtałr.
Item pctẽᷣm pᷣmum qð erat in ſpũ rõnali ꝓpter oꝛdina:.
tionem ad carnem.licet eſſet moꝛtale in ſe:tñ factum ve,.

niale.i.remiſſibile:qð non fuit in dyabolo: vbi nulla fu
it oꝛdinatõ ſpũs ad carnem.cum &̊ iſte due dꝛe pcr ſint
moꝛtale ⁊ veniale.⁊ non ſint vbi ſpũs ſeꝑat᷑ a carne ſed
vbi ſpũs coniungitur carni.ergo hoc eſſ pꝛopter oꝛdi⸗
nem ſpũs ad carnem.ſed iſta oꝛdinatio ſpiritus ad car⸗
nem fuit in ſtatu innocentie.ꝗ in ſtatu innocentie po⸗
tuit eſſe veniale ⁊ moꝛtale petm. ꝗ̊ potuit veniałr pecca⸗
Nanu in ſtatu innocẽtie eꝛant oꝛdinate vires alie
motiue ſub ratõne.ita q; non egꝛedeꝛẽt᷑ a ſua rectitudine
niſi ratõ egrederet᷑.ſed rõ egredere non potuit a ſua re⸗
ctitudine niſi ꝑ moꝛtale pcẽm. non potuit veniatr pec⸗
care pᷣmo. Item nondum verſatum erat ſtratuʒ in in⸗
firmitate vt caro concupiſceret aduerſus ſpm̃. ſ̊ ex ↄcu⸗
piſcentia carnis ſequit᷑ veniale pctm. ̊ non tũc potuit ve,
niałr peccare pᷣmo.cum nulla eſſet repugnantia ex paꝛte
carnis.¶ Item pꝛimus motꝰ qui magis eſt veniale pec⸗
catum ſurgit er fomite. ſed ſomes ſecutus eſt peccatum
tanqꝙ; pena peccatũ.natura eꝛgo exiſtente incoꝛrupta nõ
potuit homo peccare pꝛimis motibo.⁊ ita ſimiliter alijs
peccatis venialibo eadem ratione. non ergo potuit pec⸗
care venialiter pꝛimo. ¶¶Zd quod dicendum. al iud
eſt dicere ꝙ homo pꝛimõ potuit peccare venialiter.
homo potuit peccare venialiter pꝛimo. Cõcedendumẽ
autem ꝙ homo potuit primo peccaꝛe venialiter. 2 ꝑ hoc
ſoluendum eſt quod pꝛimo obiectum eſt. eadem enim eſt
poſſibilitas nunc que ⁊ pꝛimo ſed aliter diſpoſita. ita eĩ
fuit pꝛimo diſpoſita vt pᷣmus egreſſus a rectitudine pol⸗
ſit eſſe moꝛtalis 2 poſſit eſſe vemialis.4. Zld ſecundum vo
dicendum.qꝙ licʒ minoꝛ curuitas ſit in actu venialis pec
cati q; in actu moꝛtalis.⁊ facilius ſit modo egredi in ve⸗
niale ꝙᷓ moꝛtale.tunc tamen rõne ſtatus fuit pꝛioꝛ egrel⸗
ſus ad moꝛtale peccatuʒ qᷓ; ad veniale.eo ꝙ omnes vires
regebantur ſuperioꝛi parte rationis.⸗ ipſa ſub deo oꝛdi
nabatur. ¶ Sed adhuc poteſt dubitari ꝓpter h ꝙ venia⸗
le peccatum poteſt ſtare cum gratia gratumfaciente per
quam anima habet rectitudinem. moꝛtale autem nõ po⸗
teſt. cum ergo anima eſſet tunc in rectitudine. magis vi⸗
etur ꝙ potuit peccare pꝛimo venialiter q; moꝛtaliter.
Co ꝙ peccando venialiter non amitteret rectitudinem qᷓ
eſt ex gratia.peccando autem moꝛtaliter amitteret. Ad
quod dicendum.ꝙ eſt duplex rectitud.vna que eſt ex ſta
tu innocentie.⁊ hanc non potuit ſeruare peccando venia
liter. Eſt alia rectitudo que eſt ex gratia gratumfaciente
⁊ hec eſt in ipſa motiua ſuperioꝛi.non in alijs viribo per
ſe ⁊ pꝛimo.⁊ hec poteſt ſeruari cum peccato veniali.in q̊
peccato veniali egreditur inferioꝛ vis a rectitudine.licʒ
non egrediatur ſuperioꝛ. Pꝛima ergo rectitudo innocen
tie eſt vniuerſalis in omnibo viribo. Secunda vo eſt in

Crxxr.

ipa ratione in his que ꝑ ſe obediunt rationi per ↄñs.qꝛ
vo rectitudo innocẽtie habuit duplicẽ reſpectũ ad deum

ſubqͥ recte oꝛdinabat᷑ ratio.et ad inferioꝛes ſi upra quas

oꝛdinabat᷑.ſemꝑ ſeruaret᷑ illa pars rectitudimis que eſt
ad inferioꝛes vires:ſi ſemꝑ ſeruata eſſet illa pars recti⸗
tudinis que eſt ſub deo.? ideo pꝛimus egꝛeſſus a rectitu
dine fuit moꝛtalis.eo em̃ ꝙ ratio non ſeruauit rectitudi

Nnem que erat ſub do.ideo nec alie vires ſeruaueꝛunt re

ctitudinem quã habuerũt ſub ratõne:⁊2 ideo veniale pec

catum ſecutu eſt moꝛtale. 4. Ad aliud vo dicendũ du
plex fuit oꝛdinatio ad carnem. vel ratõne nature vel ra⸗-

tione coꝛruptõnis.in natura carnis ꝓpter oꝛdinationeʒ

non ipſius ſpũs ad naturam carnis: non fuit peccatuʒ
veniale.ſᷣm ꝙ diuiditur veniale contra moꝛtale: ſed di⸗
cebatur veniale.i.remiſſibile per penitentiam vel alio
modo. pꝛopter oꝛdinationem vo ipſiusſ piritus ad na⸗
turam carnis coꝛruptã. dicit᷑ aliquod pctm veniale pᷣm
ꝙ veniale diuidit᷑ ↄtra moꝛtale pcẽm. qð eſt ipᷣius ſpũs

ſeꝑati a carne. nec pꝛimo modo nec ſcdo dicitur eſſe ve⸗

¶ Membrum ſeptimum

— Eptimo querit᷑ de gradibo peccati illius.
. — dicitur em ſuꝑ illud pᷣs. Heatꝰ vir qui nõ
— * Ybijt in conſilio im. ⁊c. Adam abijt a deo:

õ nõ loco ſed diſſilitudine:cum peꝛſuaſione

dyaboli eue conſentiẽs a deo receſſit.ſtetit: vetituʒ po⸗
mum comedens in peccato eſt delectatꝰ.ſedit: cũ ſe ſtul⸗
te excuſando ⁊ culpã in creatoꝛe referendo in ſuꝑbiã eſi
confirmatus dicens. mulier quam dediſti mibi ſed uxit
me. queritur ergo de illo verbo quod dicitur.ꝙ conſen⸗
tiens berl uaſioni a deo receſſit. videtur enim ex hoc ꝓ
hoc eſſet minus peccatum qᷓ; pomum vetitum comedeꝛe
in gradibus enim peccati pꝛioꝛ gradus eſt minus pecca
tum ꝙᷓ ſecundus.ſecundus qᷓ tercius.¶. Sed videtur cõ
trarium. in conſenſu enim illo non cohibuit euam pro⸗
ut debuit ſequendo voluntatem ipſius.⁊ credendo veni⸗
ale eſſe peccatum ſi comederet: ſed hoc fuit maius pec⸗
catum q; comedere de ligno vetito.ſequi enim volunta⸗
tem mulieris ⁊ non cohibere voluntatem ipſius appe⸗
tentis eſſe ſicut deus.eſt credere de moꝛtali quod eſſy ve
niale. cuin ſciret eſſe pꝛohibitum: maius eſt peccatuʒ qᷓ
ipſum comedere. ergo magis peccauit in pꝛimo gradu
ꝙᷓ in ſecundo.¶ Item videtur ꝙ conſumatio peccati ſit
ipſa excuſatio.eo ꝙ ibi eſt vltimus gradus.2 pꝛopter h
fit grauiſſimum.ſed pꝛo grauiſſimo infligitur tanta pe⸗
na. ergo pꝛo excuſatione tanta fuit pena inflicta ade et
ſue poſteritati.¶ Contra. excuſatio fuit peccatuʒ in v⸗
tute interpꝛetatiua.guſtatio vᷣo fuit comeſtio ſiue pecca⸗
tum in virtute que vtituꝛ alimento.ſed hec pꝛopinquioꝛ
ſe habet ad generatiuam qᷓ interpꝛetatiuam. cum enim

lingua in duo congruat opera:in guſtum et loquelam.

—

guſius pꝛopinquius ſe habet ad generationem qᷓ locu⸗
tio.ſed ᷣm generatiuam tranſſuſa eſt coꝛruptio que fuit
pena maxima huius peccati in pꝛeſenti. ergo magis vi⸗
vtur pena eſſe inflicta pꝛopter peccatum inguſtatum
ꝙᷓ inlocutam. ⁊a ita grauiſſimum dicitur peccatum quo
guſtauit de pomo verito 4 quod dicenduʒ eſt. ꝙ cõ⸗
ſentire eue potuit dupliciter. vel ad comedendum de po
mo vetito.⁊ ſic fuit minus peccatum qᷓ ipſum comedeꝛe
vel potuit conſentire ei in apetendo ſimilitudinem dæi
in ſcientia. quẽadmodum ipſa appetijt.⁊ ſic diceret?᷑ ma⸗
ius peccatuʒ in comꝑatione appetibilis ad axpetibile.qᷓ
comedere de pomo vetito.non tamen ita damnoſum hu
mano generi ex inobedientia: cum in comedendo de ꝓp⸗

hibito ſecutum eſt damnum humani generis. ¶ au⸗
tem dicitur recedere a deo in pꝛimo gradu et ita moꝛta⸗

liter peccare. Dicendum eſt. ꝙ licet non pꝛohiberet do⸗
minus niſi comeſtionem. in illo probibuit conſenſum
ꝗad comedendum. Et ita conſentiendo in comeſtionem

peccauit moꝛtaliter. ⁊ a deo receſſit. Si ᷣo aliquo modo
appetijt eſſe ſiẽ deus in ſciendo bonum 2 malum. ? ſic ap⸗
petendo fecit ð phibitõz dininam.nunqꝙᷓ expᷣſſe facẽt Dñs
ðbo ſ quam inſcripſit in lege mentis.¶ Ad aliud vo di⸗
cendum eſt.q; marꝰ fuit petm excuſatõis q; comeſtionis
vno modo. vñ dic Aug. in li. de ci. dei. xiiij. Peioꝛ eſt dã⸗
natioꝛq; ſuꝑbia.qᷓ in ꝑctis manifeſtis ſuffugium excuſa⸗
tionis exꝗrit᷑ ſiẽ fuit pᷣmoꝝ hominũ. nuſqᷓ em̃ ibi ſonat
etitio venie.nuſq; imploꝛatio medicine. Unde illõ fuit
guiſſimum pctm inq;tum ad ꝑſonas pᷣmoꝝ ꝑentum.pec
catum at᷑ comeſtionis de pomo vetito alio mõ dz gquiſſi⸗
mum. qꝛ ꝓ illud q̃ſi ꝓximo ſecuta eſt nature coꝛruptio.
Vnde Aug.elatus ſuꝑbia ſuaſioni ſerpentis obediens
pcepta ↄtempſit.⁊ hec cã extitit:vt moꝛtis periculum ĩ⸗
curreret.a ab vno homine natura viciata atq; obnoxia
exiſteret. ¶ Sed adhuc qrit᷑ rõne iamdictoꝝ. ſi tangeꝛe
pomum fuit ꝓhibitum.⁊ ſi ꝓpter h̊ eſſet ſecuta damnatio
humani geueris.qð videt᷑ ꝑ h̊ ꝙ dicẽ Aug. in li.de natu⸗
ra boni.melioꝛ eſt creatoꝛ ꝙ; creatura illa quam ↄdidit.
cuiꝰ imꝑium non erat deſerendum vt tanget ꝓhibitum
q;uis ꝓhibitum.qm̃ deſerto melioꝛe bonum creature ap
petebat᷑.qð ð creatoꝛis imꝑium tangebat᷑. Ex qͥ videt᷑.

ꝙꝓhibitum fuit tangẽ.ᷣ ſi ꝓhibitum tangẽ. tangẽdo ſo⸗
lum inobediens efficeret᷑ ꝑ inobedientiaʒ. ſiẽ dꝛ.v. Ro.
pctoꝛes oſtituti ſunt multi.ꝗ̊ damnatio bumani generis

ſecuta eſſet ꝓpter tactum pomi. Sed videt᷑ ↄꝛium. dẽ
em̃.ij. Geñ. In q̃cunq; die comederis moꝛte moꝛieris.
ꝓhibitio &̊ facta fuit de eſu.ꝗ̊ nonſolum ꝑ tactum pomi
ſecuta eſſʒ damnatio.¶¶ Pꝛeterea tangẽ poterat nõ ad co

medendum nunqd ex ̊ peccaret.non videt᷑ ex ipſa ꝓbibi
tione facta in li.geñ.videt᷑ tñ ex hoc qð diẽ Aug.in.viij.

li.ſuꝑ gen.vbi dẽ.Non potuit meliꝰ⁊ diligentiꝰↄmenda
ri q̃ntum malum ſit ſola inobedentia. cum ideo reꝰ iniqꝗ
tatis factus eſt homo.qꝛ eaʒ rem tetigit ↄ ꝓhibitõʒ. quã
ſi non ꝓhibitꝰtetigiſſet non vtiq; peccaſſet.¶. Ad qð dicẽ
dum . ꝙ fuit ibi ꝓhibitõ directa ⁊ indirecta.ſiue expᷣſſa
implicita. ꝓbibitio explicita fuit de eſu.ꝓhibitio vᷣo im

plicita fuit de tactu ad comedendum. ſic cum dñs dixiti

lege. Mon ↄcupiſces vxoꝛem ꝓximi tui. implicite fuit ꝓ⸗
hibitum non vidẽ ad ↄcupiſcendum. qð expᷣſe fuit ꝓbi⸗
bitum in euangelio. aliter em̃ moꝛalia legis en angelice
ñn eſſent in mo ralibo legis moſayce.cum ergo loqꝗt Aug.
de ꝓhibitione tactus.intelligendum eſt q tactu oꝛdina⸗
to ad guſtum. vel de guſtu ꝓut eſt qdã tactus.¶¶ Adhbuc
etiam querit᷑ vtꝑ phibitio facta ade.ad mulierem ſe extẽ
deret: cum nondum eſſet foꝛmata mulier de latere eius.
uᷣba etiam que ponunt᷑ in geñ.non vident᷑ illud deſigna⸗
re.cum dẽ. In q̃cunq; die comederis moꝛieris.⁊ ſi h̊ eſſʒ
tunc non erat ↄne petm Ade ⁊ eue in comeſtione. nec
erat isgdus in pcto pᷣmo hominis.vt pᷣmo mulier come⸗
deret de ligno vetito ⁊ poſtea vir. ſ̊ tm vir comedit de li⸗
gno vetito. ¶ Ad qð videt᷑ dm.ꝑ hᷣ ꝙ dẽ in trãſ.lxx.in⸗
terp̃. vbi dẽ de omni ligno qð eſt in ꝑadiſo edes.ð ligno

antem cognoſcendi bonum ⁊ malum non mãducabitis.

qua die autem ederitis ab eo:moꝛte moꝛiemini.quod pᷣ⸗
ceptum datum fuit mulieri non tm̃ viro.ſᷣm autem nr̃azʒ
tranſlationem pᷣceptum datum fuit mulieri ꝑ virum.vñ
dicit Aug. ſup Gen. Sicut datum eſt pceptum ꝑ quem

ꝑuenit ad feminam: ita vir pᷣmo interrogat᷑ ſecundo fe

mina. vt notet᷑ ꝙ maioꝛ fuit pᷣuaricatõ ex parte viri ex
parte femine.. Ad illud pᷣo qð obijcit᷑ q nondum erat
femina.dm ꝙ erat aliquo modo.⁊ alio modo non. erat

em̃ materialiter in adam.non erat autem pᷣm foꝛmam vi

timam. ſicut autem erat ita pꝛeceptum erat ei datum.

MWembenm octanum
Ctauo querit᷑ de temꝑe pct᷑i.⁊ videt᷑ ꝙ in
veſpere ꝑ hoc qð dicit᷑ ſuꝑ illud ps.ad ve⸗
ſperum demoꝛabitur fletus. Glo. veſpera
eſt qñ ſol in occaſum declinat: quo tempo

re adã peccauit.⁊ lux veri ſoł.i.xpᷣi ab eo cecidit.q Sʒ
vigdet᷑ ↄtrarium ꝑ hoc qð dicit beda ſuꝑ Marci.xv.a fa
cta hoꝛa ſexta tenebꝛe facte ſunt ſuꝑ totã teꝛrã.qua hoꝛa
pꝛimꝰhomo adam peccãdo mũdo meruit moꝛtẽ.eadem
hoꝛa ſcus adam moꝛiẽdo moꝛtem deſtruxit.ergo videt᷑
nõ fuit in veſpere. hoꝛa enim ſexta facte ſunt tenebꝛe.
4l Ad qð dicenduʒ ꝙ licet hoꝛa ſexta facte ſint tenebꝛe.
nõ tamen illa hoꝛa moꝛtuus fuit xpᷣe.ſed hoꝛa nona vel
cito poſt ipſam.tunc aũt eſt in declinatõne ſolis.⁊ ideo
dicitur in Geñ. cum deambularet dñs ad aurã poſt me
ridiem abſcondit ſe adam. ſic ergo ea hoꝛa qua pꝛimus
adam peccando moꝛtem meruit:eadem hoꝛa ſcðus moꝛ
riendo moꝛtem deſtruxit.veſꝑe aũt dicitur large ꝓtem
poꝛe quo ſol declinat ad oecaſum.

embꝛünonu

VDOno querit᷑ de effectu illiꝰ peccati ſiue no
cumento qð ex illo peccato prouenit.⸗ eſt
multiplex nocumentũ quẽadmodum tan⸗
Vgitur in li. geñ. vbi tangunt᷑ pene. Eſt aũt
pꝛima Peſg g tangit Anſel.ꝙ perſona peccans coꝛrũ
pit naturã.ſicut habet᷑ in li.de concep.vir.4. Seo vide
tur ꝙ incõgruat.quod em̃ minus eſt.nõ habet poſſe ſup
illud qð maius eſt. ſed ꝑſona in minus eſt q; natura.qꝛ
perſona quid ſingulare eſt.natuꝛa vᷣo quid ↄmune: vle
vle autem plus potens eſt ꝙᷓ ſingulare.nõ autem ꝑſona
aliquid ſuꝑ naturam ſed magis ecõtrario.non ergo ex
coꝛruptione perſone accidit coꝛruptio nature ſed econ⸗
uerſo.¶ Hoc etiam videtur per ſile in coꝛruptõne natu
rali.ſingulare em̃ ſi coꝛrũpatur non ꝓpter hoc coꝛrũpit
vłe. ꝓut coꝛrupto ſocrate non ꝗꝓpter hoc coꝛrũpit᷑ homo
niſi pꝛout eſt in ſocrate.ergo a ſili ĩ ſpirituali coꝛruptio⸗
ne coꝛrupto ſingulari non ꝓpter hoc coꝛrumpit᷑ vłe.niſi
pꝛout eſt in illo.ergo ex coꝛruptione ade ſᷣm q; fuit ſin⸗
gularis ꝑſona non fuit coꝛrupta bumana natura.⸗!Itẽ
actus ⁊ operationes ſunt circa ſingularia.⁊ precipue h
verum eſt de actibus voluntarijs. Uoluntas ergo qua
homo peccat ſingularis eſt.ſed coꝛruptio que fuit in pᷣ⸗
mo peccato ex voluntate pꝛoceſſit.quod autem peccat h̊ͥ
debet puniri.Vlidetur ergo ꝙ ex coꝛruptione pꝛimi pec
cati que fuit circa ſingularem perſonam. non debeat ſe⸗
qui coꝛruptio humane nature. d quod dicendum
eſt. ꝙ de humana natura eſt loqui dupliciter. vel prout
eſt ↄmunis ad omnem hominem. ſiue deſcendit ſemina
liter ab adam ſiue non deſcendat.⁊ ſᷣm hoc coꝛruptione
facta ſingularis perſone ipſius ade.nõ pꝛopter hoc coꝛ⸗
rumpitur humana natura ĩ quocũq; poteſt eſſe.ſed coꝛ⸗
rumpitur in illo qui deſcendit ſeminaliter ab adam.pꝛo
ut dicit augu.ꝙ ſeminaliter deſcendere eſi ᷣm coꝛpulen
tam ſubſtantiam a inuiſibilem rationem oꝛiginem ba⸗
bere. non ergo coꝛruptione facta in adam facta eſt coꝛ⸗
ruptio nature humane ᷣm ꝙ fuit in eo.non ſᷣm ꝙ potu⸗
it eſſe in alio.¶ Ad ſecũdum vo dicendum. ꝙ non eſt ſi⸗
mile in coꝛruptione naturali ⁊ coꝛruptione ſpirituali.
coꝛruptio enim naturalis non attingit niſi ſm ꝙ eſt in
illo particulari.vt cum coꝛrumpitur iſte homo.coꝛrum
pituꝛ homo in iſto.in coꝛruptione vᷣo ſpirituali:quia il⸗
la fuit ex lege iuſticie generalis que data fuit ipſi ade.
non tm̃ vt erat homo iſte:ſeo vt habebat in ſe totam na
turam per quam deſcenderet ſeminaliter genus huma⸗
num. ideo pena que ſecuta eſt totum genus humanum.
non tm̃ ipſum reſpiciebat. Vnde Anſel.in li.de concep.
virgi.Quia tota humana natura erat in illis ⁊ extra il
los de illo nihil erat tota infirmata ⁊ coꝛrupta eſt. cor⸗
pus etiam quia tale poſt peccatum fuit qualia ſũt bru⸗
ctorum animalium coꝛruptioni ⁊ carnalibus appetitibo
ſubiacentia.anima vᷣo que ex coꝛꝛuptõne coꝛpoꝛis ⁊ eiſ⸗
dem appetitibus atq; ex indigentia bonoꝛum que perdi⸗
dit carnalibus affectibus eſt infecta.4! Ad tercium vᷣo
dicendum. ꝙ licet peccatum pꝛoceſſit ex voluntate ſin⸗

— —

.cxxj.

G
. . . „ „ℳ „
gulari. coꝛruptio tamen que ꝓuenit ex illo peccato fuit moꝛs non eſt in ſe bonum. licet bona poſſet dici bonis.
den coꝛruptio vlłis.peccante em̃ homie ſcʒ adam. tranſgreſ⸗ dicit em̃ ſic.ſicut lex non eſt malum quando auget concu
nicet ſus eſi bomo legem dei.⁊ ideo natura bomis in illo fuit piſcentiam peccantium: ita nec moꝛs bonum que nõ au⸗
ebe, viciata. vnde aug.in li. de natura ⁊ gratia. Matura il⸗ get gliam. 4 Ad obiectum autem in otrarium dicendum
ebre, la bominis qua vnuſquiſq; homo naſcitur er adam.iaʒ eſt. ꝙ non ꝓpꝛie dẽ inſtrumentum iuſticie vel meriti b ma
1tel medico indiget: quia ſana non eſt. arralt ſe bʒ a ſnmentran, Ad ſeunaun efn⸗
Prpp dum. q; moꝛs ſanctoꝝ pcioſa dẽ in ↄſpectu domini.
cxr. x j. de moꝛte que pcioſius eſt moꝛte ſiẽ dic Aug. pꝑ quam fit vt delicta om⸗
uſtinetia moꝛtis 5 elſ ⸗
r Dun ſeqʒ neter dicen gno digna⸗ Jola tñ moꝛs in ſe ſiue in genere ſuo non eſt
dum elt de alia pena.ſ.moꝛte. ſicut em̃ bonum: vnde Aug. moꝛs non ideo bonum videri dʒ. qꝛ
coꝛruptio fuit nature.ita moꝛs cuiuſſli⸗ in tantaʒ vtilitatem non ſua ̊ diuina opitula tõe eſt con
bet ꝑſone ab ipſo deſcendẽtis ſeminali⸗ uerſa vt q̃ tunc metuenda ꝓpoſita eſt ne pctm ↄmitteꝛet᷑.
ter.⁊ hec fuit pena ſtatuta cum dictum nunc ſuſti nenda ꝓponat᷑ vt peim non ↄmittat᷑ omiſſumq;
— eſt in quacũq; die comederis moꝛ.moꝛi.has etiaʒ duas teleat.magne iuſſicie victoꝛie palma reddat. Ad terci
eſ penas tangit augu.in enche.dicens.ſtirpem ſuam qua um do dicendum. ꝙ licet moꝛs xpᷣi ſit optimum.i.expe⸗
en peccãdo in ſe tanꝙ; in radice viciauerat: pena moꝛtis et dientiſſimum nobis. tamen in ſuo genere moꝛs non eſt
aur damnationis obſtruxit. Item auguſt. in li. de baptiſ. bonum.quicquid em̃ bonum eſt habet eſſentiam ſicut di⸗
Nui ꝑuuloꝝ quãdo peccauit adam nõ obediens deo. tũc eiꝰ cit Aug.in yponoſticon: moꝛs auteʒ vite pᷣuatio ẽ nomẽ
i coꝛpus qᷓuis eſſet aĩale ac Portale ntian Hckt edn ſen⸗ non eſſentiam. .
6 eius aĩe ex omni ꝑte obediebat.tunc ille extitit beſtialis . S
g motus puranaus ponnmlwq in ſua erubuit nudita⸗ Deimnge que Ntur — S.1.
l te.tunc etiam moꝛbo quodã ⁊ repentina peſtifera coꝛ ſi eſt malum. vtrum ſit malum pene ꝓ peccato an non:2 .
ruptione conceptio factum in illis eſt. vt illa in qua cre⸗ videt᷑ ꝙ non.coꝛpus em̃ humanum compolitum eſt ex cõ
e ati ſunt ſtabilitate eternitatis amiſſa. per immutabili⸗ trarijs. omne at᷑ qð compoſituʒ eſt ex contrarijs natura
, tates etatum irent in moꝛtem. ¶ Circa vo iſtam parteʒ liter eſt diſſolubile.ꝗᷓ coꝛpus bumanum naturalx eſt dil⸗
n pꝛimo querit᷑.vtrũ ſit pena ꝓ peccato inflicta. an natu⸗ ſolubile.̊ ⁊ coꝛpus ade fuit diſſolubile naturalr. ̊ ſi fu⸗
di⸗ raliter contingat ꝓpter defectum nature coꝛpoꝛis. Secũ it diſſolubile naturaliter. fuit ab anima ſeꝑabile natura
no do ſi eſt pena p peccato.vtrũ ꝓ illo peccato quod fuit p⸗ liier.vnum em̃ ſine altero non potuit fieri·ſᷣ moꝛs eſt ſe⸗
tio⸗ mo inobediẽtia. Tercio quõ pena iſta reſpondet ꝓpoꝛtõ ꝑatio anime a coꝛꝑe.g moꝛs fuit a natura.4Ad idem vi
hii nabiliter illi culpe. Quarto qualiter impleta eſt illa pe xt᷑ eſſe qð dic pla.Oij oꝝ quox opifex ego ſum natu⸗
in⸗ na.cum nõ in illa die in qua comederũt moꝛtui ſũt moꝛ ra qdem diſſolubilis. ̊ ſi coꝛꝑa ſuꝑioꝛa fuerunt natura
N te pene.licet moꝛte culpe. Quinto vtruʒ moꝛs ſit a deo. diſſolubilia q̃ non ſunt compoſita ex cõtrarijs.multofoꝛ⸗
Serto vtꝝ ſit peccatũ pꝛimoꝝ parentũ aut alioꝝ deſcẽ⸗ tius ⁊ humanum coꝛpus qð ex ↄtraꝛijs eſt compoſitum.
2 entiũ ab ipſis. Septimo ſi ſit pena deſcendẽtiũ ab ip̃is l Item etas videt᷑ eſie ex natura,.ſ̊ moꝛs eſt finis etatis.
j vtrum tm̃ maloꝝ an etiaʒ bonoꝝ. Octauo quãdo debet g moꝛs videt᷑ eſſe a natura. ꝛ autem etas ſit a natura Hᷣ
. dici pena.an ante moꝛtẽ an in ipᷣa moꝛte an poſt.Qono oñdi pt᷑ ꝑ ipſa componentia ex quibo ipſum coꝛpus com
qualiter pena peccati ↄuerſa eſt in vſuz iuſticie: pena ponit᷑ pꝛima em̃ etas dʒ eſſe calida ⁊ bumida.ſecũda ca⸗
vicij in vſum virtutis.Decimo de penis ſpũalibo tam ex ligda ⁊ ſicca.⁊ ita ceinceps.jꝗᷓ etas videt᷑ eſſe a natura.tr
parte viri qᷓ; mulieris ⁊ ſunt plura pꝛobleumata. hitur em̃ er ipſis componentibo. Ytem alia coꝛpa deſe
(Mlem bꝛũ primü ctibilia ſunt natura. pari ratione ꝗ coꝛpus bumanum ẽ
1 unkkl natura defectibile. Sed eius defectus eſt moꝛs. moꝛs
Irca pꝛimũ ſic eſt ꝓcedendũ. Querit᷑ pꝛi⸗ eius eſt naturalis 2 fuit naturalis. Kourra iuſtum fu
8 mo.vtrũ moꝛs ſit bonum an malum! li eſt it vt anima deſerente deum. dens deſel eret animam. deo
D malum vtrum malũ pene pꝛo peccato an autem deſerente animam.non hũit pr̃atem otinendi coꝛ⸗
nõ. 4 Et videt᷑ ꝙ moꝛs ſit bonum. ¶Mors us. deo deſerente animam. aia incipit deſerẽ coꝛpꝰ:ſᷣ
em̃ eſt inſtrumẽetuʒ meriti. ſed inſtrumẽtuʒ meriti bonũ ec deſertio ẽ moꝛs.ꝗ̊ moꝛs ſecuta eſt ad culpam.deſertio

eſt.ergo moꝛs bonũ eſt. aũt moꝛs ſit inſtrumẽtuzʒ me
riti patet ꝑ boc ꝙ eſt in martiribo.qui moꝛtẽ ſuſtinẽt
fide vel ꝓ iuſticia.vnde dicit aug. Quũc ĩplet᷑ iuſticia mo
riendo ſed cum implet᷑ iuſticia hoc bonũ eſt. ergo moꝛs
bonũ eſt. ¶ Pꝛetea dicit᷑ in p̃s. pcioſa in ↄſpectu domini
moꝛs ſanctoꝝ eiꝰ.ſed qð eſt pcioſum in ↄſpectu dñi bo⸗
num eſt. ͤ moꝛs ſanctoꝝ bonũ eſt. æ ita moꝛs bonum eſt
Item optimũ eſt illuo quo fit redem ptio humami ge⸗
neris.ſed moꝛte xp̃i facta ẽ redemptio humani generis
S ergo moꝛs rpᷣioptima.ꝗq̊ moꝛs bonũ.¶¶ Contra.moꝛs
S vita opponũtur pꝛiuatiue. ſed vita bonum eſt. ̊ moꝛs
malum eſt. Eſt em defectus ſiue pꝛinatio boni. 4 Item
aplus ad Ro.vj. Stipendiũ peccati moꝛs.ſed qð eſt ſi
pendiũ peccati eſt mali.q̊ moꝛs eſt malũ.4 IJtem p:ima
ad Coꝛin.xv. Stimulꝰmoꝛtis peccatũ. ſed ad qð ſtimu
lat peccatũ malũ eſt. ̊moꝛs malũ eſt. . Itez pot argui
a ſili ex comꝑatione moꝛtis nature ad aliud genus mor
tis.Mſdoꝛs em̃ gehenne nullatenus bona eſt. Similiter
moꝛs culpe qua ſeꝑatur aĩa a deo qui eſt vita ſua.gᷓ a ſi
mili moꝛs coꝛpis dicet᷑ malũ cum ſeꝑatur ab aĩa qua vi
nit. ¶ Ad qð dicendũ eſt m aug· in li·xiij. de ci. dei. O

em̃ q̃ anima deſerit deum culpa eſt.¶¶ Item diẽ Aug.iĩ li.
de bap.paruuloꝝ. Iiebat oꝛdo iuſticie vt ſiẽ anima dño
ſuo.ita coꝛpus illi obediret.ᷓ a ↄꝛio anima non obedien
te deo.nec coꝛpus iuſte obediebat ei.exiſtente autem re⸗
pugnantia conſequenter conueniebat ſeparatio. Ande
Auguſtinꝰ in libꝛo de ciuitate dei. Cum coꝛpus anima
ipſa deſeruit etate coꝛruptum ſenectute confectuʒ. venit
in er ꝑimentũ moꝛs alteꝛa de qua deus peccatum adhuc
puniens homini dixerat:terra es ⁊ in terram ibis. Exq̊
accipitur ꝙ moꝛs inflicta eſt nobis tanqᷓ; pena peccati.
Item Bꝛeg. Ylla que data eſt a domino de moꝛte car⸗
nis noſtre ſententia.ab ipſo humani generis initio vſq;
ad finem ſeculi non mutatur. Ex quo colligitur ꝙ moꝛs
eſi pena peccati.Quis enim eſt homo qui viuit⁊ non vi⸗
debit moꝛtem.quod bene ps.intuens ait. Lu terribilis
es ⁊ quis reſiſtet tibi: extunc ira tua.quia videlicet ho⸗
mini in paradiſo peccanti dominus iratꝰ. ſemel de moꝛ⸗
talitate carnis noſtre ſententiam fixit. que exnunc vſe
ad vltimum mutari nullo modo valebit. Ad quo
dicendum. e moꝛs hominis pꝛimi eſt pena peccati.

Vnge dicit Auguſtinus . Conſtat inter catholicam

*

fidem tenẽtes iam nobis eoꝛꝑis moꝛtẽ nõ lege nature
qua nullã moꝛtẽ hom deus fecit· ſed merito inſlictã eſe
peccatis · qm peccatũ mẽdicãs dixit deus bomi in qͥ tũc
omnes eramꝰ,terra es ⁊ in terrã ibis.¶¶ Ad obiectũ at᷑
in contrariũ dicẽduz eſt.ꝗ; natura accipit᷑ duplicit. Ae

cipit᷑ em̃ aliquãdo ꝓ ipᷣa ꝛimitꝰ inſtituta. aliquãdo vo

accipit᷑ ꝓ ip̃a natura coꝛrupta. ſᷣm pꝛimũ modũ nõ eſt
moꝛs a natura. Unde augu. in li.de ciui. dei.fatendũ eſt

pꝛimos hoĩes ita fuiſſe inſtitutos vt ſi nõ peccaſſent nul

lum genus moꝛtis experirẽt᷑. Sed eoſdẽ pꝛimos boĩes
pctoꝛes ita fuiſſe moꝛte vulneratos.vt quicqð eoꝝ ſtiꝛpe
eſſet exoꝛtũ.eadem pena teneret᷑ obnoxiũ.ꝓ magnitudi
ne quippe culpe illiꝰnaturã damnatio mutauit in peius
yt qð penalit pceſſit ĩ peccãtibo homibo pꝛimis natura⸗
liter ſequeret᷑ in naſcẽtibus ceteris. ex qua auctoꝛitate
colligit᷑ ꝙ ᷣm naturã pꝛimitꝰ inſtitutã nõ fuit moꝛs na⸗
turaliter. m naturã vo coꝛruptã naturalit ſecuta eſt in
bis qui deſcenderũt a pꝛimis parentibo ſemĩalit.4 Si
nᷣo obijciat᷑. omne ↄpoſitũ ex contrarijs eſt natur aliteꝛ
iſſolubile.⁊? ita naturaliter ab anima diſſolubile. Di⸗
cendum eſt ꝙ licet ratõne contrarioꝝ ex quibo ↄponitur
ſit diſſolubile. ratõne tamen aĩe ratõnalis bene inſtitu⸗
te potentis cõtinere coꝛpus. fuit vt nõ diſſolueret᷑.⁊ ita
moꝛtale vno modo.⁊ ĩmoꝛtale alio modo.i.potens non
moꝛi.4Xl Ad ſcdᷣm vᷣo dicendũ eſt.ꝙ illud quod dicit pla
to intelligit᷑ de natura ipᷣius creatuꝛe que ex ſe nõ poteſt

ſubſiſtere niſi ex gubernatione creatoꝛis:cuiꝰ voluntas

fuit vt quedam eſſent non diſſolubilia.¶ Ao tercium di
cendum eſt. ꝙ licet etas eſſet in eis. non tamẽ erat ibi vt
per ſeniũ declinaret ad moꝛtem. AUnde augu. in li.de ci⸗
ui. dei. Senio non veteraſcebant vt neceſſitate ꝓducerẽ
tur ad moꝛtem. Et alubi cibus aderat ne eſurirent. po⸗
tus ne ſitirent.lignum vite ne vlla ſenectus diſſolueret.
Et dicit beatus grego. Cum tempoꝛibo non ipe tranſi⸗
bat. ſlabat em̃ momentis decurrentibo.quia nequaqᷓ ad
vite terminũ per dierum incremẽta tendebat. licet ergo
moꝛs ſit terminꝰ etatis ſᷣm ꝙ diuidat᷑ per virilem etatẽ
ſenectutem ? alias differẽtias etatis. tamen non erat
Cefectibilitas ex neceſſitate nature ex parte etatis.4¶ Ad
quartum dicendũ. ꝙ non eſt ſimile in alijs animatibus
in homine.in homine em̃ ita eſt ꝙ fuit anima rationa⸗

lis babens poſſe continẽdi coꝛpus in ĩmoꝛtalitate: eo

ipſa fuit immoꝛtalis bene inſtituta a pꝛincipio.in alijs
