teſt ſciſma cõtingere ſuꝑ ſuꝑſedendũ eſt ſeueritati diſci⸗
pline.nec ꝓpter hoc dimittitur veritas iuſticie quin ve⸗
lit vnicuiq; qð ſuũ eſt reddẽ ⁊ quãtũ eſt de ſe reddat.ſed
ſuſpendit᷑ ꝓpter maius ꝑiculũ vitandũ.et tunc magis
inſtandum eſt amonitionibo circa diſcretioꝛes. Diſtin⸗
guitur tñ vlterius.ꝙ aliqñ nõ debet doꝛmire ſeueritas
iuſticie ſiue diſcipline.cum aliqui quadã autoꝛitate pec

.clxxxic.

catum quod faciunt defendunt ad modum hereticoꝛuʒ.
et hoc dat intelligere yſido.cum dicit.hi qui neq; a vi⸗
cio coꝛruptionis emendantur atzʒ hocipᷣm carnale deli⸗
ctuʒ quod admittũt vendicare quadam ſuꝑſtitioſa teme
ritate nituntur.nec gradum honoꝛis nec gratiam reci⸗
piunt cõmunionis.Si vᷣo nõ deſendũt peccatum ſuum
et timetur ſciſma vel aliud malum huiuſmodi.poteſt et
cebet diſſimulare cum peccat multitudo. Vnde aug.ad
bonifacium. cogunt multas ĩuenire medicinas multoꝝ
er ꝑimẽta moꝛboꝛum.Vnde in huiuſmodi cauſis niſi ꝑ
graues diſſentionũ ſciſſuras nõ hmõi aut nullius ꝑicu⸗
lum ſed plurimoꝛum ſtrages iacet:detrabendum elt ali⸗
ud ſeueritati vt maioꝛibus ſanãdis maculis caritas ſin
cera ſubueniat.

mbꝛum ſeptimum

ptimo queritur quid ſit faciendum ꝓpt᷑
ſcandalum vitandum.vtrum teneatur ho⸗
mo dare rem ſuam ſi videat pꝛoximũ ſcan
dalizaꝛi niſi det ei.⁊ videt᷑ ꝙ ſic.quia tene
tur in caſu dare vitaʒ coꝛꝑalem pꝛo anima xp̃i ſaluãda:
multo ergo foꝛtius tenetur dare rem ſuam pꝛo aia pꝛo⸗
ximi ne ſcandaliʒetur.¶ Item ſi videat pꝛorimum moꝛi
coꝛpoꝛaliter.tenet᷑ ei dare qð habʒ anteq; dimittat eum
moꝛi coꝛpoꝛaliter.ſed in infinitũ eſt peioꝛ moꝛs ſpũalis
qᷓ coꝛpoꝛalis:ſi vᷣo ſcandaliʒatur moꝛitur ſpũalit᷑. ergo
tenetur dare rem ſuam ꝗꝓpter ſcandalũ vitandũ.⸗ Item
tenetur vitaꝛe ſcandalum quãtum poteſt ſine pcto ſalua
triplici vᷣitate.ſed ſalua eſt triplex veritas licet det rem
ſuam.ergo tenetur dare rem ſuam ꝓpter vitandum ſcã⸗
dalum ipᷣius pꝛoximi. IOtem tenet᷑ omittere aliquãdo
opus miſericoꝛdie ꝓgter ſcandalum multofoꝛtius et fa⸗
cere.ſed dare rem ſuam eſt miſcðie in caſu tali.ergo te⸗
netur dare rem ſuam ꝗꝓpter ſcandalum vitãdum. ¶ A
hoc reſpõdent quidam ꝙ in caſu teneoꝛ dare rem meazʒ
ꝓ ſcandalo vitando:nõ vłr.vnde diſtinguituꝛ.petẽs aut
petit rõnabiliter aut irrõnabilit. Si irrõnabiliter non
teneoꝛ dare duplici de cauſa.vna eſi bonum publicũ ad
qð ꝑtinet vt dñium reruʒ nõ trãſſerat᷑ ſine ratione.alia
eſt vt depꝛimatur temeritas petentiũ. multi em̃ peterẽt
et ſe ſcãdaliʒari fingerẽt. Si rõnabiliter vt pauꝑ petit
veſtimentũ:diſtinguẽdũ.q aut mihi ſunt nccia magis
q illi.et tunc nõ teneoꝛ dare duplici de cauſa.vna eſt oꝛ⸗
do caritatis:alia eſt temeritas petentiũ vt repꝛimatur.
Aut ſunt ei magis nccia ꝙ mihi.aut mihi ſuꝑflua. illi
aũt nccia.ſi ſic vel ſic diſtinguit᷑.aut ꝓpono illã rem da
re alij quem ſcio magis indigere.aut reſeruo in temꝑe ĩ
quo eſtimo ꝓbabiliter multos indigere.et tunc nõ tene
oꝛ dare ꝓpter pꝛedictã cauſam.ſcʒ vt repꝛimatur temeri
tas petẽtium.et ꝓgter bonum publicum ad qð pꝑtinet ꝙ
quilibet diſpenſet rem ſuã ꝓut meliꝰpt᷑. Aut cum ipe pe
tat rõnabilit᷑ et res quã petit eſt ſuꝑſtua mihi ſeu parũ
neceſſaria mibi.nec ꝗꝓpono eam alit᷑ iaʒ diſpenſare.tũc
dicũt ꝙ ego debeo daꝛe ſi ꝓbabiliter credã q; ſcãdalizat᷑
niſi dem. ¶ Ad obiectum aũt pꝛimo dicendũ.ꝙ illð qð
dicitur ꝙ homo tenetur dare rem ſuam vt vitet ruinam
ꝓximi ſpũalem:intelligendũ eſt in caſu ̊ nõ vłr ꝓpter
cauſas iaʒ dictas. Ad ſcðm vo reſpõdẽdũ.ꝙ moꝛs coꝛ
ꝓalis ꝓximi magis eſt in euidẽti.de moꝛte vᷣo ſpũali nõ
ita cõſtat cũ ſit inuiſibilis.et iõ qꝛ nõ cõſtat ita de moꝛte
ſpũali ſic de moꝛte coꝛꝑali.quo ad hoc tenet᷑ plꝰ rem ſu⸗
am dare homo ꝓ moꝛte coꝛꝑali vitãda de qua conſtat ĩ
euidẽti:qᷓ; ꝓ moꝛte ſpũali vitãda de qua ůõ pᷣſumit᷑. nõ
em̃ ſcio quando frater meus ſcandalizatur. nec pᷣſumo
ꝙ ita de leui debeat ſcandaliʒzari.¶ Ad terciũ vᷣo dicen
dum.ꝙ nõ eſt ſalua veritas vite in quolibʒ caſu.magis
em̃ debet homo ſibi ꝓnidẽ et ſuis q; alijs.et hoc ad veri⸗
tatem vitę ꝑtinet.hoc em̃ dictat oꝛdo caritatis.⸗ Adq̃r
tum vᷣo dicitur ꝙ in aliquo caſu tenet᷑ homo facere oꝑa
miſcdie.ꝓpter ſcandalũ ꝓximi vitãdũ.ſic̃ in aliquo caũ
tenetur homo dimittere ꝗꝓpter ſcandalũ vitandũu.

UWlembꝛumoctanum

. Ctimoqueritur vtꝝ petrus ſcandaliʒaue
rit gentiles diſcernedo cibaria cuʒ iudeis
Et videtur ꝙ ſic.quia cogebat gentes iu⸗
daizare vt dicit apoſtolus.ergo errare fa⸗
cto ſuo minus recto:et ita pꝛeſtabat occaſionem ruine
alijs.ergo ꝑ locũ a diffinitone ſcandaliʒabat:et in via fi
dei qð eſt grauius qᷓ in via moꝛũ.qᷓ peccabat moꝛtaliter
Item repꝛehenſibilis erat vt dic apłus. ꝓ aliquo pec
cato.nõ /ꝓ alio niſi qꝛ ſcandalizabat in via fidei:q̊ pecca
bat moꝛtalit. Item dic glo.qꝙ ipe faciebat cõtra veritatẽ
euãgelij.̊ peccauit moꝛtaliter.¶ Contra.ↄfirmatꝰerat
virtute ex alto.ergo nõ peccabat moꝛtaliter. ¶ IC0/ẽ ſupeꝛ
illũ locũ math.xvj. Tibi dabo claues regni celoꝝ.dicit
glo. q̃s ſi tunc habuiſſet:erroꝛ in eo locum nõ inueniſſet

ſed tunc cum ſeꝑabat ſe a gentibo habebat claues:et eti⸗

am iam cõfirmatus erat virtute ex alto. ergo tunc non

inueniebat locum erroꝛ in eo. ergo nõ pecca bat. 4 Ytem

ʒelo caritatis comedebat cum iudeis cõfoꝛmãs ſe eis.ſi⸗
mulas ſe idem ſentire cũ illis vt omibo fieret omia 7 oẽs
lucrificaret.ergo factũ illud ex caritate erat.eꝛgo nõ pec
cabat in illo facto. H ſunt diuerſe ſolutões. VUna
hiero.alia aug. Hiero.em̃ dicit ꝙ apoſtoli inter ſe cõdi
rerant iſta tria.ſcʒ ꝙ petrꝰ ſeꝑaret ſe a gẽtibo.⁊ q; come
ceret cũ iudeis diſcernẽdo cibaria.et ꝙ repᷣhẽderetur a
paulo.vt iudei vidẽtes mgr̃m ſuũ rephẽdi ſuꝑ h:faciliꝰ
ſeꝑarent ſe a legalibo qꝛ volebant eos ducere ad ſi pualẽ
vitã.vt inciperent eſſe qdð futuri erãt.ſcʒ ſpũales ſimila
toꝛie.ergo fecit petrus quicqd fecit ibi.et voluit ſe repꝛe
bendi.vt videntes iudei apoſtolũ ſuum repꝛehendi eru
beſcerent de obſeruatõne legalium.et ſiłato illa bona fu
it. fuit em̃ ſiłatio facti que aliq facienda eſt ad vtilitatẽ
fidei:ſicut fecit iehu ſiłans, ſe eſſe ydolatrã. Scdʒ ergo
biero.nullo mõ peccauit petrus.dicit ergo iſtam ſoluti
onem fuiſſe oꝛig.cõtra poꝛphiriũ hereticũ qui petro im⸗
ponebat ſtoliditatẽ et paulo ꝓcacitatem et ꝓteruitatẽ.
Ao pᷣmũ obiectũ dicimꝰ ᷣm hiero.⁊ oꝛig.q; gẽtes co
gebat iudaiʒare.i.videbatur cogere.Ao ſcom dicimꝰ
ꝙ repᷣhenſibilis erat.i.debuit repᷣhendi ex cõdicto nõ ex
peccato.¶ Ad terciũ dicendũ ſᷣm hieꝛo.ꝙ nõ faciebat cõ
tra veritatẽ euangelij.i.ꝙ facto ſuo nõ poterãt gẽtes hẽe
occaſionẽ faciẽdi ↄtra veritatẽ euãgelij. Scoöm aug.
do dicit᷑.ꝙ nihil ibi factũ eſt ſimłatoꝛie ſilatõe cautele.
et ꝙ petrus erat repᷣhenſibilig.eo ꝙ nõ recte ambularet
ad veritatẽ euãgelij. Sed dupłr dẽ aliꝗd nõ rectum.vel
qꝛ nõ oĩno diſcretum: vel quia ꝑuerſum. dicunt ergo ꝗ⸗
nõ recte ambulauit.i.non oĩno diſcrete:nõ tñ puerle.et

ita nõ peccauit.¶¶ Sed contrarium videtur ꝑ hoc quod

dicit haymo.ideo eum publice redarguit:quia publice
peccauit.et vt eius correctioni ceteri in fide roboꝛaren/
tur.publica em̃ noxa publica eget coꝛrectione. Item in
glo.ſuꝑ illud ad gał.ij.babetur.q; petrus ſeruauit illa
legalia nõ diſpenſatoꝛie ſed vere q̃ſi ſubiectꝰ eis.ſed nõ
ponebat in eis ſpem. et ꝙ vere peccauit.nõ ꝙ ſeruauit le
alia:ſed quia gentiles ſuo exemplo iudaizare coegit.
2; hm hᷣ poſſet obijci de paulo ꝙ ipe peccaſſet qudo
circumcidit thimotheum vtł votũ ſoluit in teucris ſicut
habetur.xxj.actuũ. Jam em̃ fuit ꝓmulgatũ cõciliũ apo

ſtoloꝛũ.iĩ quo oꝛdinatũ fuit ꝙ nibil oneris imponeretur

niſi vt abſtinerent ab immolatis ſimulacroꝝ et ſuffoca
to ſanguine et foꝛnicatõne.cum ergo iam ceſſiſſent lega⸗
lia ex decreto poſtolico:non videtur ꝙ apls i ſta facere
beret. et ita peccauit eadẽ ratõne qua petrꝰ.ſi ergo de
apoſtolo vidr ꝙ nõ peccauit:ſimiliter videt᷑ de beato pe
tro. Ad quod reſpõdent quidã ꝙ nõ peccauit. et immi⸗
tũtur cuidam glo.que dicit.repᷣhenſibilis erat.i.dignꝰ
repꝛehenſione ꝓ alijs nõ ꝓ ſe.illã vo autoꝛitatem q̃ pꝗ⸗
nitur in glo. vel quam ponit haymo exponũt hoc modo.
ꝙ peccauit.i.fecit aliquid exquo eſſet occaſio peccati in
alijs ꝓpter eoꝛũ indiſcretionẽ.et ꝙ dicitur nõ recte am⸗

bulaſſe ad veritateʒ euangelij:exponunt.i.nõ caute am⸗
bulauit ſm illud.v.ad ephᷣ.Alidete qũo caute ambule/
tis. et glo. dicit nõ qᷓtum ad intentionẽ ſed ad veꝛitatem
euqgelij:qꝛ ꝓꝑ hoc poſſent iudaiʒare. Attenditur autem
dupliciter veritas euãgelij. vel ꝙtum ad ea que credẽda
ſunt et imitanda in euangelio:et ſic ambulauit ad veri⸗
tatem euangelij.et hoc ẽ vel qtũ ad ſe vel qtum ad fru⸗
ctum in alijs.et hoc mõ ipᷣm peccaſſe nõ aliud eſt qᷓ ma⸗
teriam peccati dediſſe.QOec fuit ſimile de paulo qñ thi⸗
motheum circũcidit vel teucris votũ ꝑſoluit: hoc enim
fecit nõ eo ꝙ ſpem poneret in legalibus.ſed ne cerimoni
alia tanꝙ; ydolatriã geneium damnare crederetur.

¶ Erplicit ſecũda pars ſũme Alexandꝛi de Ales irre⸗
nocabilis anglici doctoꝛis Anthonij koburger impen
Anno xp̃ᷣiane ſalutis Aꝰ. ccccꝰ.lxxxj.iij.Rł.decembꝛis.

——

.

ſo⸗
no
mi.
lata
rret
iue
nin
lo⸗
ino
eli⸗
eiu⸗
po⸗
tio⸗
gra
ue
ne
ta⸗
ſſe
mar
unn
/
toͦ⸗

( Lueſtio

tioni ⁊ imperio obtꝑanter ſubiectꝰeſſet. Licet aut ad
pdictaʒ queſtionẽ ſic poſſet ꝓbabilit reſpõderi.min re⸗
ctum videt᷑ quibuſda ſentire pᷣmos parẽetes in ſtatu pꝛi⸗
mo nõ poſſe credere ſiue opinari. qð erat verũ eſſe falſũ
vel ecõuerſo:tum q; haberẽt rerũ noticiã ꝑfect.non ta⸗
men ĩnotuit illis quicqd erat veritatis? virtutis in re⸗
bus conditis:tum qꝛ nõ erat illis datũ videre ⁊ cogno/
ſcere ſecreta intellectuũ: tum qꝛ nõ habuerũt intelleciu
veifoꝛmẽ:tum quia auctoꝛitates plures vident᷑ dicẽ.cre
dulitatẽ falſaʒ pᷣceſſiſſe pꝛimũ peccatũ homis:tuʒ quia
falſa cꝛedulitas videt᷑ fuiſſe cã pᷣſũptõis ⁊ elatõis i mu⸗
liere. VUnde em̃ fuiſſet ĩ ea pᷣſumptio ⁊ elatio niſi vtrũq;
credidiſſet verũ fuiſſe qð dixit ſerpens.licet em̃ vt habe⸗
ri poteſt ab augu.⁊ vt ponunt multi.non credidit verbo
ſerpentis:cum iudicõ ratõnis ante elationem que eꝓpꝛꝝ⸗
menda erat:quedaʒ tamen videt᷑ in ea fuiſſe credulitas
ſeʒ per ſubreptõnem.⁊ quia vbi nõ poteſt eſſe ſubreptio
credulitatis. poteſt eſſe plena credulitas.videt ꝙ aliq
peccatũ poterat habere credulitatẽ plenã. Pꝛeterea nõ
videt᷑ aliquibo verũ quod dominꝰper inſpiritatõneʒ vel
per angelü ſemꝑ manifeſtaret ullis veritatẽ in caſu ꝓpo⸗
ſito vel ↄſimili.eo ꝙ in temptatõne ſerpentis hoc no fe⸗
cerit mulieri.vbi maxime neceſſaria eſſet hmõi manitſe⸗
ſtatio.quia em̃ non ĩnotuit quicꝗo erat virtutis ⁊ veri:
tatis in rebus. nec datũ fuit illis cognoſcere ſecreta in⸗
tellectuuzʒ: tam circa hec qᷓ; circa illa decipi potuit.⁊ qꝛ
non habuit deifoꝛmẽ intellectuʒ. poterat in illo eſſe ſub⸗
reptio falſe cꝛedulitatis ſine iudicio ⁊ collatõne. Scom
banc opinionẽ poteſt dici.ꝙ pꝛimi parentes potuerunt
cecipi extenſo nomine deceptionis. ſcʒ pꝛout quis dicit᷑
decipi.qui qualicũq; eſtimatõne ſiue credulitate putat
quod eſt falſuʒ.ſic autẽ errare ſiue cipi cõuenit exiſtẽ
tes in ſtatu innocẽtie ſic em errauerũt angeli ante caſuʒ
ſuum. putãtes beatitudinẽ eoꝛum ſemꝑ duraturã. Eln⸗
de aug. xj. de ciui.dei.xj.c. ſi vere ꝑfecteq; beata vita nõ
niſi eterna eſt.non erat talis illox quandoq; deſitura.2
pterea non eterna. ſſiue id ſcirent ſiue neſcientes puta⸗
rent. quia ſcientes timoꝛ ⁊ neſcientes erroꝛ bonos eſſe
vtiq; non ſinebat.¶l Ad illud quod pꝛimo obijcit᷑ cõtra
boc per illud augu. ꝙ aꝓpꝛobare falſa veris eſt pena ho⸗
minis damnati ⁊c. Dicenduzʒ ꝙ augu.loquit᷑ erroꝛe
in moꝛibus vt patet ibidẽ.loquit᷑ e de duobo inflictis
Apter pꝛimũ peccatũ que ſunt ignoꝛãtia agendoꝝ ⁊ dil⸗
ficultas. determinat em̃ ibi ꝙ per peccatũ amiſit homo
ſcire bonum poſſe.dicit em̃ ſic. IJlla eſt pena peccati in
ſtiſſima vt amittat quiſq; quo bene vti voluit.cum ſine
vlla poſſet difficultate ſi vellet.i.ante vt quis ſciens re⸗
cte facere non facit.amittit ſeire quid rectuz ſit.⁊ qui re⸗
cte facere cum poſſet noluit.amittit poſſe cum velit.ã
ſunt reuera peccanti anime duo iſta penalia. ignoꝛãtia
7 difficultas.⁊ pꝛimo appꝛobare falſa pꝛo veris vt erret
inuitꝰ.⁊ reſiſtente atq; retoꝛquente doloꝛe carnalis vin⸗
culi.non poſſe a libidinoſis operibus temperare:nõ eſt
natura inſtituti hominis ſed pena damnati. ¶ Ld ali⸗
ud quod obijcitur.qꝙ ipᷣe erroꝛ ſiue paꝛuus ſiue magnus
ſemꝑ eſt malus ⁊c̃. Dicendũ ꝙ augu.ibi vocat erroꝛem
quãdo pꝛo vero aꝑpꝛobat᷑ falſum.appꝛobatõ aũt impoꝛ⸗
tat certam credulitatẽ ⁊ firmã eſtimationem.Ende au⸗
gu. in enche.c.xvij.quis erroꝛ quãta poſſumus cura ca
uendus ſit.nõ ſolum in maioꝛibus verũetiam in mino⸗
ribus rebus.nec niſi in rerum ignoꝛantia poſſit errari:

nõ eſt tamen ↄſequens vt ↄtinuo erret quiſquis aliq uio

neſcit. ſeo quiſquis exiſtimat ſcire quod neſcit.pꝛo vero

quippe aꝑꝛobat falſum.quod erroꝛis eſt ꝓpꝛium.⁊ de ta

li intelligit augu. VUnde ſubdit in enche.xx.c.verbo pꝛe⸗
Dicto ſcʒ ꝙ ipe per ſeipᷣm erroꝛ ⁊c.eſt ſemꝑ maluz.quis
em̃ niſi errans malum neget aꝓpꝛobare falſa pꝛo veris.
aut impꝛobare vera pꝛo falſis.aut habere certa pꝛo in:
certis.Ecce euidenter patet ꝙ loquit᷑ non de quacũq; le
ui putatõne ſiue eſtimatõne. ſed de illa que appꝛobat ve

7 *%

xcviij.

ra pꝛo falſis.¶j Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ miſerioꝛes ſũt
qui fallunt qᷓ; qui fallunt᷑ ⁊c. Dicenduʒ ꝙ augu.loquit᷑
de exiſtentibo in ſtatu pᷣſentis miſerie vt patet ex verbis
eius.dicit em̃ ſic.homines fallunt atq; fallũtur. nota ꝙ;
dicit hic ⁊ vt patet ex verbis augu.cum loquit᷑ de credu
litate firma.qua falſuʒ pꝛo vero aꝓpꝛobat᷑. ſicut patʒ in

pꝛincipio illiꝰcapituli.nõ aũt falſuʒ qualicũq; leui eſti⸗

matione ſiue opinione verũ putat.¶ Ao illud qð obij⸗
citur. ꝙ ratõnalis natura refugit falſitatẽ 2c. Dicendũ
ꝙ hoc verũ eſt loquendo de falſitate cognita nõ ſuſpica⸗
ta.⁊ hoc patet per verba ibidẽ poſita que ſunt quatum

poteſt deuitat erroꝛem vt falli nolint etiã quicũq; amãt

fallere.¶. Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ voluntas in ſtatu il⸗
lo nolebat decipi neq; aſſentire erroꝛi ⁊c̃. DHicendũ ꝙ ve
rum eſt de voluntate deliberata ⁊ de hmõi voluntate in
telligit᷑ illud augu.de ciui.dei.poterat omnia que vole⸗/
bat. Pꝛeterea ſicut ſimul pñt ſtare iſte nõ vult peccare
per ſe loquẽdo.vult tñ facere opꝰvnde neceſſario peccat
Similiter iſia duo pñt ſimul ſtare:iſte non vult tecipi.
vult tamẽ aſſentire illi vnde ſequit᷑ neceſſario ipᷣm deci⸗
pi. ſic potuit eſſe in pᷣmis parentibo.ꝙ licet nõ mouerẽt᷑
aliqua ratõne actuali voluntate ad aſſentienduʒ ſeipᷣo

ccipi ſiue errare poterãt: nibilominꝰmoueri ad aſſen⸗

tiendũ alicui vnde deciꝑent᷑ 1 aſſentire.4¶. Ad illud qð
obijcit᷑.ꝙ nulla fuiſſet paſſio ĩ coꝛꝑe ſi ſtetiſſet:ergo nul⸗

la ceptõ in adaʒ. Dicendũ ꝙ hoc nõ ſequit᷑.coꝛpꝰeniʒ

imo potiꝰaĩa pati potuit.vt em dicit Anſel.coꝛpꝰpati ẽ
animã pati in coꝛꝑe.ante peccatũ pᷣiudicaſſet diuine bo
nitati.ſᷣ̊ aĩam qualicũq; credulitate credẽ falſuʒ eẽ verũ
in nullo p̃iudicat deo.qui hoĩem vel aĩaʒ ↄdidit in aliqᷓ

pꝓfectõe in ſtatu vltimo ꝑficiendã.i.in gloꝛia ĩmo ↄſonũ

videt᷑ diuine ſapiẽtie.vt homiĩs ſtatꝰ ita diſtiguit᷑ ꝙ iſta
im ꝑfectio ſcʒ pꝛima qualitercũq; decipi poſſet.ſine cul⸗
pa tñ in ſtatu ꝑfecto.i.vltimo ita ꝑficiendũ.q nullo mõ
decipi poſſet.ĩmo decepta mulier quodãmõ non cogno⸗
ſcendo dyabolũ temptãdo illã in ſpẽ ſerpẽtis. Pꝛetea.
poſſet ĩ tali foꝛma veniſſe ꝙ ꝓꝛſus ei fuiſſet occultꝰ.ex q̊
ptʒ ꝙ decipi potuit ĩ illo ſtatu. Eñ hugo ne fraus illius
oĩno ĩ illa eẽt ſi nimis maifeſtaret᷑ in ꝓꝛia foꝛma venire
nõ debuit ne manifeſte cognoſceret᷑ ⁊ nullatenꝰreciꝑet᷑

Itẽ ne nimis violẽta eſſet eiꝰ fraus ſi ꝓꝛſus occultaret᷑.
2 B ſimł ſi æveũ tali fraude q cũ nõ poſſʒ cipi ꝑmitte⸗
ret.iniuriã pati videret᷑. Pꝛetea non eſt ſile de paſſione

coꝛꝑis ⁊ credulitate aĩe. pꝛia em̃ conditio coꝛꝑis fuit
ſubiectõ oĩmoda aĩe.oĩno em̃ fuit ſubiectuʒ aĩe a natu⸗

ra ſue conditõnis. ꝓpter qð dum eſſet ſubiectũ ⁊2 ſtaret

in ſua natura.nihil debuit illi accidere qð eſſet ↄtra na
turam.⁊ ita nec paſſio aliqua.aĩe conditõ ꝓpꝛia fuit li⸗

bertas faciẽdi vel nõ faciendi credendi vel nõ credendi

vel eiꝰↄtrariũ.vnde aĩa ratõne ſue libertatis potuit hoe
⁊ illud credere.⁊ quia nondũ innotuerũt oĩa ꝑfecta illi
nec habuit deifoꝛmẽ intellectũ.vterq; decipi potuit.nec

ſic declinaſſet terminos ſue nature. nec ſtatum ſuũ qᷓ;tũ

ad pfectõnem gratie quã habuit ante lapſuzquia ergo
paſſionis illatõ erat contra naturã coꝛꝑis.qualiſcunqʒ
deceptio nõ erat contra naturã anime nec contꝛa ꝑfectõ
nem gratie q;'tum ad ſtatũ in quo fuit ante lapſum.nõ ẽ

ſimile de coꝛꝑis paſſione ⁊ anime deceptõne. Mon autẽ

negandũ mihi videt᷑ quin ſtando in gra poſſet tantuʒ in

ſcientia ⁊ gratia ꝓlſeciſſe.ꝙ aliquo modo decipi nõ poſ⸗

ſet.¶ Ad illud aug.quo videt᷑ opinio pᷣdicta ↄfirmari.
ſcʒ cum nihil aliud ſit errare.qᷓ; verum putare fallũ ⁊c̃.
Dicenduʒ ꝙ idem eſt putare quod appꝛobare. Aug.em̃
indiſtincte dicit qñq;ʒ putare qñq; appꝛobare qñnq; eſtĩa
re.nõ em̃ eſt erroꝛ niſi vbi eſt agꝛobatõ.qð ptz ꝑ augu.

dicentẽ. ſi quis eſtimat ſcire quod neſcit.ꝓ vero quipe

appꝛobat falſuʒ.quod eſt erroꝛis ꝓpꝛiuʒ.Ex hoc patzʒ q
erroꝛ ꝓpꝛie loquẽdo non eſt ſine aꝓpꝛobatõne.quia vt di⸗
ctum eſt.firmaʒ dicit credulitatem.que eſt quodãmodo
cũ iudicõ ⁊ deliberatõne.hoc autem quãdo eſt falſi.ali⸗

R

0
8
S

N Focus

-Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard“

Copyright 4/1999 VXVMaster GmbHi wnwW.yXymaster. com