in hoc differũt.ꝙ vna accipit᷑ m acceptõem ꝑfectã ⁊ ĩ⸗

pfſectã ex ꝑte cognoſcibilis:eſt em acciꝑe verũ cũ quadã

admixtione falſitatis.et ſic dicit᷑ opinio:vel cũ diſcreti⸗
one veritatis a falſitate.et ſic eſt mentis: vel cum certi⸗

tudine veritatis. et ſic dicit᷑ intellectus. Altera vo acci⸗

pit᷑ ᷣm ꝓgreſſuʒ actuũ ex ꝑte cognoſcitiui. Primo em̃

ingrit veritatẽ. Scõo diiudicat. Tercio diiudicatũ ſer
nat. Quarto ſeruatũ plene ↄpꝛehendit. Vel ᷣm aliũ oꝛ⸗

dinẽ ↄpꝛehenſio pꝛecedit actũ memoꝛie. Pꝛimo em ẽ mo

tus ad querẽdã veritatẽ et dicit᷑ inꝗſitõ. Scðo diſcuſſio

et hec fit a rõne.Tercio in memoꝛia fit ratõnis diſcuſſe
retẽtio. Quarto ipᷣius veritatis certitudo.Sic drñt in⸗

ter ſe ſupꝛadicte diuiſiones.¶ Ex iã dictis patet:quali⸗

ter rñdedũ eſt ad obiecta.ꝙ intellectus in diuiſiõe aug.
nõ eſt ᷣm eundẽ modũ acceptus.ſᷣm quem in diuiſione

JZohannis dama. intellectus m aug.eſt vis cogni⸗
tiua foꝛmarũ creataꝝ ſeꝑataꝝ. vt ſine ↄplexione. Intel⸗

lectus aũt 'm Yo. dama.inꝙᷓtũ cognoſcit᷑ veritas deter

minata in ↄplexionibo. ex iudicio mẽtis p̃am bulo. Si⸗

militer nec mẽs vtrobiq; ſimiliteꝛ accipit᷑.ã nõ ẽ mẽs
ſm Joh.dama. idem qð mens pᷣm aug. ſcʒ ſupremũ in

aia:ſed eſt vis diiudicas ad diſcernendũ veritatẽ a falſi
tate.vnde nõ eſt idẽ qð intelligẽtia.que eſt ſᷣm aug. vis
ſupma. extendẽs ſe ad dei ↄtemplatõem. Mec opinio eſt

idẽ qð ratõ.nihilominus tñ ſᷣm ꝙ ratio attingit ad cõ⸗

plexiones ſic dicit᷑ opinio eſſe in ratõe.et hoc mõ accipit
ppᷣs ratõem dicẽs ꝙ in rõe eſt opinio et ſciẽtia:ſed opi⸗

nio eſt acceptio poſſibiliũ aliter ſe hr̃e.rõ vᷣo ſᷣm pꝛimã

diuiſionẽ̃ aug.eſt vis q attingit ꝑ cognitõeʒ foꝛmas ab⸗

ſlractas a corꝑibo et coꝛpum accidentibo. ¶ Ad aliud
qð obijcit᷑ de diuiſione phᷣi reſpectu diuiſionis prĩe qua
ponit aug. Dicendũ ꝙ nõ ſimiliter accipit᷑ in vtraq; di⸗

uiſione.nã abſtractõ nõ currit ſm foꝛmas m ſe abſtra

etas.ſicut eſt foꝛma intelligentie angelice. vel circa foꝛ⸗

mas ſciẽtiaꝝ aut virtutũ q ſunt in aima.p̊ circa foꝛmas
intelligibiles abſtractibiles:et ꝓpter hoc cũ intellectus

ĩ diuiſiõe aug. accipiat᷑ circa foꝛmas m ſe abſtractas.
in diuiſione vᷣo phi circa foꝛmas abſtractibiles:patʒ ꝗ;
nõ ſimiliter accipit᷑ intellectus vtrobiq;. Intellectus at
ages duplicẽ babet actũ. habet em vnũ actũ reſpectu foꝛ
maꝝ abſtrahendaꝝ. et ille eſt abſtrabere: habet alium
actũ reſpectu foꝛmaꝝ m ſe ſiue ſeꝑataꝝ.ſm ꝙ dic phᷣs
ꝙ in his q ſunt ſine materia idẽ eſt intellectus et io qð
intelligit᷑: in habẽtibo aũt materiã potẽtia eſt vnũqðq;
inteliigibiliũ.idẽptitas aũt nõ eſt dicit᷑ ꝑ eſſentiaʒ.ſed
qꝛ iſta nõ indigent abſtractõe ad hoc vt intelligant᷑.alie
vo indigẽt. In diuiſione gaug. ratõ ↄtinebat inteliectũ
materialẽ et intellectũ poſſibilẽ. ꝓutcognoſcũ: foꝛmas
intelligibiles.vt in fantaſmatibo vel a fantaſmatibo ac
ceptas:intellectus vᷣo poſſibilis nibilominꝰ recipiet co⸗
gnitõem ab agete a pte altera:ſcʒ foꝛnaꝝ intelligibiliũ
ſeꝑata ꝝ. 4. Ad illud vo qð obijcit᷑ e ↄpatõe diuiſiõis

phi ad diuiſionẽ damaſ.Dicendũ q; nullũ membrũ di⸗

uiſionis eſt idẽ cũ mẽbro alterius:ſed cũ intellectꝰ poſ⸗
ſibilis(de quo loquit᷑ pᷣs) accipit foꝛmas ſimplices ab⸗
ſtractas a fantaſmatibo.tũc incipiũt ↄiũctões illaꝝ for⸗
maꝝ fieri.et iudicis illaꝝ ↄiunctõnũ ſiue ↄplexionũ fi⸗
unt.et tũc pꝛimo habet locũ diuiſio quaʒ facit Joh.da⸗
mal. 4 Ad illud vo qð obijcit᷑ de quarta diuiſione.quã
ponit aug.de ingenio et alijs.dicendũ eſt.q; actus barũ
fundant᷑ ſimiliter ſuꝑ ↄplexionẽ.vt ingeniũ ſit ſm ꝙ in
tellectus poſſi bilis decurrit ab incogmiis ad aliqua co
gnoſcẽda.et hoc eſt poſſe in eligẽdo verũ et fugiẽdo fal⸗
ſum:ratõ vo q collatina eſt ꝑrones medioꝝ adductas
eſt diiudicatiua veritatis ex illis ratõnibo. Si vᷣo nõ vi

—— —

gerent hmõi ratões apud intelligẽtiã. nõ eſſet firma cõ

.
1
W”ü

tiuaꝝ·q reſpici iles ſi .
ſunt pꝛioꝛes alijs. Inter illas aũt.cũ diuiſio aug. intel⸗

lxix.

pꝛehenſio veritatis:et ideo memoꝛia ſeruat:intelligẽtia
cõpꝛehendit:hᷣ nõ dicit᷑ hic intelligẽtia eodẽ mõ qno dr
in prima diuiſione aug.cũ hic accipiat᷑ circa ↄplexã ve⸗
ritatẽ.ibi pᷣo circa incõplexaʒ ⁊ ſummã veritatẽ.Qomẽ
Fintelligentie aliqñ accipit᷑ ↄniter pꝛo vi cognoſcitiua
oĩm foꝛmaꝝ intelligibiliuʒ ſine ↄplexione. et ſic dicit᷑ a
pho.oĩm indiuiſibiliũ eſt intelligẽtia.circa que nõ ẽ fal⸗
ſum:in quibo vᷣo verũ et falſuʒ ↄpoſitio quedã eſt intelli
gibiliũ.Alio vᷣo mõ accipit᷑ ꝓ vi cognitiua foꝛme intelli
gibilis increate ⁊ ſumme.et ſie accipit aug.in prima di
uiſiõe.Aliqñ vo accipit᷑ ꝓ vi appꝛehenſiua veritatis cõ⸗
plexe.cũ certa tetermiatoe veritatis:et ſic accipit᷑ in ſe⸗
cunda diuiſione aug.et ſic ſe habet ad opinionem. que

aliqñ opinat᷑ falſum.ſic ſciẽtia ſe bʒ ad opinionẽ.ſciẽtia

em̃ accipit neceſſariũ.opinio vᷣo ↄtingẽs ſiue veruʒ ſiue

falſum. M
MWembrum tercium

Otercium quo querit᷑ de ordine diuiſio⸗
nũ.vbi tria ſunt querenda.¶ Pꝛimo qᷓ ſit
prima diuiſio ad quã alie ſequãtur.et q̃ſi
uꝑ ip̃am fundant᷑. Scðo tæ ſcða diuiſi
e quã facit ph̊s reſpectu illius quã facit damaſcenꝰ.

4lTeecio q̃ ſit neceſſitas ponere intellectum agentem 2

poſſibilen.
Articulus prumus

Rticulus primus quo querit᷑ qᷓſit pᷣma diui
2„

ſio ad quã alie ↄſequant᷑ et ſuꝑ quaʒ q̃ſi fun
dant᷑.Conſtat aũt ꝙ diuiſiones viriũ cogni⸗
eſpiciũt foꝛmas intelligibiles ſine cõplexione

ligat᷑ qtũ ad intelligibilia: pꝛioꝛ erit diuiſione phᷣi q̃ ſu
mit᷑ penes modũ ꝓueniendi ad cognitõem intelligibili
um ex ꝑte inferioꝛi. Eſt eĩ dupler motus. a ꝑte inferio
ri mediante ſenſu. et e ꝑte ſuꝑioꝛi ꝑ illumiatõem ſiue a
pncipio datã.q dicit᷑ cognitõ inata.alia dicit᷑ acꝗſita ſi⸗
ue ens ſubſequẽt. Vñ ꝙ dẽ poſſibił intellectꝰ tabula nu
da.et aĩa ratõnalis ratõe illius.hoc intelligit᷑ ratõe illi
us cognitõis intelligibiliũ.quã accipit inferioꝛ ſenſus.
Ex illa em̃ ꝑpte fuit inueſtigatõ phiſica: m illã at acci⸗
pit᷑ diuiſio intellectiue ꝑtis cognitiue ꝑ intellectũ mate
rialẽ ⁊ poſſibilẽ.ſeꝑabilẽ ⁊ agentẽ.Relique vo due diui
ſiones decurrũt ſuꝑ foꝛmas intelligibiles in ↄplexione
exiſtẽtes.⁊ alia qͥ infra dicent. Dicendũ eſt ꝗ̊ de diuiſio
ne quã ponit aug.et patz ex iã dictis rõ diuiſiõis penes
gqd eahiai GVenbötaii ex pte ſenſibilis eſſet re⸗
tentiua ſenſibiliũ.quare nõ aſſignet᷑ ex ꝑte intelligibili⸗
um retentiua. aut ſi eſt aſſignata.vbi aſſignat᷑.i Zld qð
dicendũ.ꝙ licet in p̃dicta diuiſione trimẽbꝛi. nõ ponat᷑
vis retẽtiua ſcʒ mẽoꝛia:nihilominꝰalubi cũ ↄꝑat has vi
res aĩe.poĩt memoꝛiã poſt rõem.⁊ deinde intellectũ ⁊ i⸗
telligẽtiã: ꝑ qð innuit ꝙ eadẽ eſt in ſubſtãtia cognitiua
intelligibiliũ ⁊ memoꝛatiua intelligibiliũ. ideo in pꝛia
diuiſione trimẽbri nõ enumerabat᷑. E. adhuc reſtat
queſtio.quare magis diſtinguit᷑ memoꝛatiua ſenſibilis
tanꝙᷓ; potentia. ꝙᷓ intelligibilis? Rñderi põt. ꝙ memo⸗
ratiua ſenſibilis vtit᷑ oꝛgano.⁊ hʒ aliud oꝛganũ qꝙᷓ; cogni
riua ſenſibilis.iQã opoꝛtet oꝛganũ aliter diſponi ad re⸗
cipiẽdũ.⁊ aliter ad retinẽdũ:ad recipiendũ em̃ bumidũ
ẽ ↄueniẽs.ad retinẽdũ vo ſiccũ:ſiccũ em̃ bene retinet qð
impꝛimit.et ideo vis q̃ eſt ꝓpoꝛtionalis oꝛgano drñs ẽ:
vt ſicut oꝛgana diſilinguũt᷑ ſᷣm debit ꝓpoꝛtõem ⁊ deter⸗
miatã ad recipiendũ ⁊ retinẽdũ.ita et vires. In ꝑte vᷣo
intelligibili qᷓ quãtũ eſt de ſe nõ vnt᷑ oꝛgano.nõ ẽ ncce ſi⸗
eri hãc diſtinctõem.ſᷣ q accipit intelligibilia ea ↄſeruat
Aatu etis querit᷑ cũ ſint intelligibilia qᷓdã infra.q̃,
a iuxta.qᷓd intra.qdã ſupᷣ. vt narrat aug. q̃re nõ ſunt
q̃tuoꝛ drñtie viriũ.vt vna ſe vis reſpectu intelligibiliũ
intra.ſicut ẽ triplex differetia reſpectu intelligibiliũ er.
Ad qð dicendũ ꝙ diuiſio quã facit augꝰ.eſt ꝓprie re⸗

R

V.

ſpectu intelligibilũ ertra.quod patet ꝑ hoc.ꝙ rõem po
nit ipe cognoſcitiuã nataꝝ.ſoꝛmaꝝ.differẽtiaꝝ. ꝓpꝛie⸗
tatũ et accidẽtiũ.ſ̊ nõ extra coꝛꝑa niſi rõne ſubſiſtẽtia.p
qð patet.ꝙ rõnis eſt cognoſcere ea qᷓ ſunt infra ratõeʒ
omnia enim que ſpectant ad coꝛꝑa ſunt infra rationeʒz.
Intellectũ ᷣo ponit cognoſcitiuũ angeloꝝ.demonũ ani
maꝝ et oĩs ſpus creati.Ex qͥ patet. ꝙ loꝗt de intelligi⸗
bilibus ꝗᷓ ſunt iuxta aiam ratõnalẽ. Cuũ aũt dicit ꝙ in⸗
telligẽtia imediate ſupponit᷑ deo.loꝗt᷑ de eo qð eſt ſupꝛa

aiam rõnalẽ. Ea vᷣo que ſunt intra ſicut ſunt ſciẽtie vir

iutes.et ꝙ aĩa ratõnalis ſeipaʒ cognoſcit:qꝛ nõ eſt nece
ſimilitudines alias ab intelligibilibo ꝑuenire ad intel⸗
lectũ.ideo nõ ↄputant᷑ in vi ſeꝑata.ſᷣ cognoſcũt᷑ in vi in
qua nata ſunt eẽ:cũ em̃ aĩa ipᷣam ſcientia vel artẽ habe⸗
at apud ſe.q nccitas ẽ hr̃e ſiłitudinẽ ſeꝑatã ab ĩtelligibi
li. ̊ in alijs rebo intelligibilibo oʒ hr̃e ſiłitudinẽ q̃ intel⸗
lectus inuet᷑ ad hoc vt intelligibile fiat actu intellectũ.

Articulus ſecundus

D articulũ ſcom quo querit᷑ de ſcõa diuiſio
ne qu facit phs ꝑ intellectũ in triplici diffe
rẽtia. Põt em̃ queri q̃ ſit nccitas ponẽ intel⸗
lectũ matèrialẽ. qui bʒ ſpẽs in fantaſmatibo.ꝗ dr̃ a phi
loſopho coꝛrũpi.quodã interius coꝛꝛupto. et dicit᷑ alio
nomine ratõnatiua. vnde dicit᷑ cellula logiſtica: videt᷑
em̃ ꝙ ſufficiat vis ſenſibilis.q recipit fantaſmata:ſi em̃
a fantaſmatibo fit abſtractio ſpẽꝝ intelligibiliũ.nõ ẽ ne
ceſſe ponere aliã vim a fantaſtica in qua ſunt ea quibus

cbeat fieri abſtractõ.⁊ ita nõ eſt ncce ponẽ vnã vim in

tellectiuã.ſuffſicit &̊ dupler dꝛñtia intellectꝰ agẽtis ⁊ poſ
ſibilis:et hoc etiã videt᷑ phᷣs innuẽ.ponẽs duas tm̃ diſ⸗
ferẽtias.vnã qua elt oĩa facere.aliã qua eſt omia fieri.

4lAo qð dicendũ.ꝙ ille intellectus materialis de qͥ loq⸗

tur omẽtatoꝛ.ꝗ habet ſpẽs in fantaſmatibo. in boc dif⸗
fert a fantaſia.qꝛ fantaſia habet fantaſmata.nõ vt poſſi
bilia vlterius ad actũ alicuiꝰ potẽtie intellectiue.ſic em̃
eſt in bꝛutis:bꝛuta em habent banc vim tanqꝙ ꝑfectõem
nõ vt poſſibilẽ vlterius ad nobilioꝛẽ ꝑfectõeʒ. Ende ſic
ſenſus bꝛutalis nõ dr vniuerſalis. neq; ꝑ ſe neq; ꝑ acci⸗
dens.ſᷣ ſolũ ſingularis.ſenſus vᷣo humanus eſt vtriuſq;
ſcʒ vniuerſalis et ſingularis: ita ↄtingit in vi interioꝛi.
vt ſit fantaſtica hñs fantaſmata.ſᷣm ꝙ hmõi nõ vt poſſi
bilia ad ſpẽs abſtrahẽdas ab intellectu. Intellectus vᷣo
materialis habet ſpẽs in fantaſmatibo.q̃s poſſibile eſt
abſtrahi ꝑ intellectũ agentẽ.vt vniant᷑ cũ poſſibili.Sic
ncce fuit ponẽ intellectũ materialẽ.⁊ qꝛ habet aliquã
colligantiã ad coꝛpus.dr a pho coꝛrũpi quod interiꝰ
coꝛruꝑto.nõ ꝙ eius ſit ſᷣm ſe coꝛruptõ pᷣ̊ rõe actus.

Articulus tercins

D articulũ terciũ qͥ querit᷑ de intellectu agẽ⸗
te ⁊ poſſi bili.qᷓ ſit nccitas ponere has duas
Differẽtias a pho.dicit em ꝙ nihil educit᷑ de

„ 5 — . . .„ — . 4. — ,
WVpotẽtia materiali in actũ.niſi ꝑ illud qð ẽ actu.ſ̊ intelle
ctus poſſibilis dr poſſibilis in ſuo genere potẽtia mate
riali.nõ educit᷑ in actũ niſi ꝑ id qð eſt actu. Ilud aũt

eſt potẽtia agẽs.erũt &̊ due dꝛntie.q Pꝛeterea.Senſus
nõ ſeipᷣm ꝑficit in ſentiẽdo.h̊ indiget luce interioꝛi ⁊ ex⸗
terioꝛi.̊ nec intellectus ſimiliter:erit ꝙ̊ vnũ aliꝗð in ai⸗
ma qð erit ꝑ modũ lucis.vt ſicut lux potẽtia coloꝛes fa
cit actu ſentiri.ita erit ꝗd in aĩa qð potẽtia intellectiua
pꝓducet adð GB.vt actu intelligant᷑ ab intelletu poſſibili.
Seo adhuc poſſet eẽ dubitatõ.vtrũ h̊ agẽs eet intel⸗
lectus.ſic em̃ agẽs extra er ꝑte ſenſus.nõ eſt actꝰſenſus

ſed lux. ſic vidẽt᷑ in intellectu. 4 Sʒ B eſt ꝙ nibil põt

educẽ foꝛmas intelligibiles de potẽtia ad actuʒ. niſi ſit

actu in illo genẽ ꝓpter qð abſtrahẽs foꝛmas intelligibi
les ⁊ vniẽs eas.nece eſt ꝙ ſit actu intellectus.nec eſt ſile

de luce ſenſi bili.ſic em̃ ſe habet vt educat coloꝛẽ ꝗ erati

potẽtia.vt poſſit actu mouere viſum qᷓtũ eſt ex ꝑte ſui.vᷣ
nõ d agẽs reſpectu potẽtie ſenſibilis aĩe.VUñ nõ eſt ne⸗
ceſſe ꝓpter hoc agẽtè extra vniuocare cũ ſenſu patiente

Gꝙᷓtũ ſibi ſufficit ad acqrẽdũ.

intellectus vo agẽs agit duplicit᷑.agit eĩ ab abſtrabẽdo

⁊ cum poſſibili vniendo.¶ Seo adbuc dubitaret aliqs
vtrũ ſit ſeꝑatus ſᷣm ſubaʒ ab aĩa.an ſit ꝑs ipᷣius aie in⸗

tellectiue.qð ſi eẽt.tũc tota ſuba anie intellectiue qͥ ad h̊
eſſet in intellectu poſſibili. Sed ) hoc eſt ꝙ incõueni⸗
ens eſt ponẽ ꝑtẽ intellectiuã.nõ ſibi ſufficiẽtẽ ad intelli⸗
gendũ.cũ intellectiua ꝑs ſit ꝑfectioꝛ ſenſitiua ? vegeta⸗
tiua:lidemus em̃ vegetatiuã ſibi ſufficiẽtẽ? ſenſitiu:
multofoꝛtius intellectiua m ſe.hẽbit ſufficiẽtiaʒ ad in⸗
telligendũ. ꝗ Contrariuz tñ videbit᷑ ꝓpter hoc.ꝙ aliq
forma eſt intelligibilis.q ẽ nobilioꝛ intellectu rõnali.ſi
cut ſunt ea q ſunt in diuinis: nõ ꝗ̊ videt᷑ hre ꝑs intelle⸗
ctiua rõnalis poſſe ad intelligẽdũ illa.niſi ꝑ aliqð qð ẽ
ex illã:ncce eſt &̊ cũ illud ſit intellectus agẽs.ipᷣm eẽ ſe⸗
patũ. Sed foꝛte dicet᷑. ꝙ ſolus intellectus poſſibilis
eſi ꝑs ale.Contra qð ſic obijcit. ꝓximius ſe hʒ intellecti
ua ꝑs ad pꝛimũ qᷓ ſenſibilis:h̊ in ſenſitiua nõ pomit᷑ ali⸗
qua dꝛñtia.q̃ oino habʒ poſſibilitatis.⁊ nibil eſt actu.
& nec intellectiua ẽ ponẽdũ.Si &ẽ ibi ſolũ poſſibił. erit
ibi eadẽ potẽtia poſſibilis vno mõ.⁊ alio modo agens.
4 Pꝛeterea.in intellectu angelico pʒ.ꝙ nõ oĩa qᷓ̃ fiũt co
gnoſcit.̊ reſpectu eoꝝ q̃ nondũ cognolſcit dĩ poſſibilis:
qð aũt educat᷑ de potẽtia in actũ.nõ ẽ ncce ponere aliaʒ
potẽtiã ꝑficiẽtẽ illã.erit &̊ ipᷣa ſeipᷣazʒ ꝑſiciẽs.vna ꝗ̊ ⁊ ea
dem erit ſuba intellectus poſſibilis et agens. vᷣ rõe diſſe
rens:vt dicat᷑ poſſibilis in hoc.ꝙ nõdũ habet agẽs in⸗
S foꝛte dicat᷑ ꝙ vna et
eadẽ ſit intellectus ages ⁊ poſſibilis.ſᷣ dꝛns ratõe.Con
tra qð ſic obijciti Abil idẽ ᷣm eandẽ ꝑtẽ ẽ reſpectu eiuſ
dẽ in actu ⁊ potẽtia ſił. cũ &̊ intellectꝰ agẽs ſit ſimplicit᷑
actu illud reſpectu cuiꝰ intellectꝰ poſſibił eſt in potẽtia
ncce eſt intellectũ agẽtẽ ⁊ poſſibileʒ nõ eẽ idẽ: vel ſi ſunt
aliqͥ mõ idẽ.erũt ſic idẽ.ꝙ iñ erũt diuerſe ꝑtes eiuſdem.
Ado qð põt dici.ꝙ intellectꝰ agẽs: intellectꝰpoſſibił
ſunt due dꝛñtie in aia rõnali:q̃ꝝ vna ſcz intellectꝰ agẽs
eſt ex ꝑte forme ipᷣius aĩe ſᷣm ꝙ ẽ ſpũs: altera vᷣo ſcʒ poſ
ſibilis.ẽ ex ꝑte ſue materie q̃ ẽ potentia ens reſpectu co⸗
gnoſcibiliũ q fiũt in ea.et h̊ a ꝑte inferioꝛi q̃ fit media
te ſenſu pꝛincipaliter: nec opoꝛtet ponẽ intellectũ agẽtẽ
ſeꝑatũ in ſuba ab ipᷣa aĩa.ſic lux in ſenſu ſeꝑata ẽ ĩ ſuba
ab ipo ſenſitiuo:eſt em ipᷣe ſpũs in ſe hñs lumẽ quodda
naturale.rõe cuius hʒ actũ intelligibiliũ a pꝛincipio.ſ.
creatõnis:ex pte ſcʒ illa q̃ eſt ſuba imaterialis ſm ſe ſe⸗
parata.licet ex alia ꝑte coꝛꝑis ſit ↄiungibilis.nõ em̃ vi⸗
det᷑ ꝙ ille ↄdiderit aĩaʒ rõnalẽ ad imaginẽ ſus.ꝗn ei de⸗
derit ꝑfectõeʒ ſuã reſpectu cognoſcibiliũ.Ex illa vo ꝑte
q̃ bʒ hãc ꝑfectiõeʒ cognoſcibiliũ ad quãdã ſimilitudinẽ
primi.ex illa ẽ intellectꝰ agẽs.q̃ ꝑs cũ obuiauerit foꝛme
intelligibili ĩ fantaſmate exnti.abſtrahit es vt ſit actu i⸗

tellectiua. et ex illa ꝑte q̃ nõdũ hʒ aia illas foꝛmas intel⸗

ligibiles.dr intellectꝰ poſſibilis.l Ad illud vo qð obij⸗
cit᷑.ꝙ aliq̃ intelligibilia ſunt ſupꝛa intellectũ.⁊ ita opoꝛ
tet ꝙ cognitio fiat ꝑ agẽtẽ ꝗ eſt ſupꝛa intellectũ. Dicen

dũ eſt. ꝙ agẽs nõ dr actu eſſe qꝛ oms foꝛmnas a pꝛincipio

intelligit:pᷣ ab agente pꝛio illumĩat᷑.etiã ñ reſpectu oim
reſpectu qᷓrundã foꝛmaꝝ:et cũ eſt illuiatus.pficit etiã

poſſibile illo mõ. vñ nõ eſt ⁊ ncce ponẽ agẽtẽ ſepatum.qᷓ
ad oĩa intelligibilia cognoſcẽda.¶ Ad illud vo qð obij⸗

cit᷑ inconueniès eẽ ꝑtẽ oino poſſibilẽ ĩ ip̃a aia. q ſit ſicut

tabula nuda.imo videat᷑ ſic eẽ ſic ẽ ĩtelligẽtia angelica:

Dicẽdũ eſt.q nõẽ ſile de ꝑte intellectiua aĩe.⁊ ꝑte intel
lectiua angeli: hec em̃ qẽ in angelo.ſeꝑata ẽ a ꝑte ſenſi⸗
bili.vñ nõ hʒ poſſibilẽ niſi dicat᷑ poſſibilis.i. receptibit
illumiatõnũ a ſummo.ſᷣ hʒ pꝑtẽ ſibi ſufficiẽtẽ ad coqᷣſcen
dũ ea q̃ nõdũ ſunt cognita ab ea:pꝑs & intellectiua aie.q

ↄiũcta ẽ ꝑti ſenſibili.er illa ꝑte ẽ poſſibil.⁊ ſuſfficiẽtiã hʒ „

ex agẽte ⁊ viribo p̃ambulie ſenſibilibo. vt educat᷑ de po⸗
tẽtia ad actũ:vires em̃ ſenſibiles pᷣparãt foꝛma intelligi

bilẽ vt ſit vueniẽs abſtractõi:intellectꝰ po ageẽs actu ab⸗
ſtahit eũ ⁊ vnit cũ poſſibili.ſic ẽ̊ ↄplet᷑ intellectꝰ poſſibi

lio ĩ receptõe ſpecieꝝ intelligibiliũ a fantaſmate abſtra

ctarum. .

M (Mueſtio

taſig
embzum quartum
gadß B membrũ quaꝛtũ quo querit᷑ ð intellctu
öbenn poſſibili. occurrũt tria qᷓrenda. Pꝛimo
ntelli + vtꝝ ſit poſſibilis ĩtellectꝰ.¶ Secũdo vtrũ
ſgenn ſit in aia ſᷣm ẽ actus coꝛꝑis.aut ſᷣm ꝙ ẽ
ſitini⸗ Hoc aliquid. Teꝛcio vtꝝ ſit poſſibilis potẽtia eẽntiali
din vel accidẽtali.Et dr potẽtia eẽntialis cuʒ ex ſe hʒ.ſicut
Pali pongderoſi ẽ feꝛi deoꝛſum. Potẽtia vᷣo accidentalis ẽ ſic
holiſ ignis qui de ſe actu eſt.ſed tñ potentia eſt ad aliam foꝛ⸗
rir mam elementati.
de . . △
bils — O pꝛimũ.M. nõ ſit poſſibilis intellectꝰ ĩ aĩa
leeri rõnali videt᷑.cũ em̃ ſit vltima foꝛmaꝛũ natu⸗
kali — 2 raliũ.vltima aũt foꝛmarũ naturaliuʒ ita eſt
den. cctus.qꝙ nõ potẽtia in illo genere. ̊ aĩa rõnalis in illo
crit genere nõ debet dici potẽtia.ᷓ nulla differẽtia eius erit
len. intellectus poſſibilis.¶ Pꝛeterea ponit᷑ intellectus poſ
ittco ſibilis oĩno in potẽtia reſpectu foꝛmaꝝ intelligibilium
biis. ſicut pꝛima materia in potẽtia ẽ reſpectu foꝛmaꝝ natu⸗
lis raliũ.ſᷣ pꝛima materia nullã habet foꝛmã naturalẽ de⸗
en terminatã ĩ ſe.ſi em haberet.iã nõ diceꝛet poſſibilis oĩ⸗
le no.aĩa aũt rönalis habet aliquã Reterunnta nõ ↄue
zin nit ei intellectus poſſibilis m illũ modũ.¶¶ Cotra. ſiẽ
at ẽ poſſibilitas pꝛima in ec.ita ẽ in bene eẽ.ſᷣ poſſibilitas
ſa in bene eẽ nõ ẽ aliud ꝙ; in cognitõe et affectõe.eꝛit & aliq
dei potẽtia in aĩa rõnali.ſᷣm qua ẽ poſſibilis in cognitoe. il⸗
ſiet la dr intellectꝰpoſſibilis.erit eꝛgo in aĩa intellectꝰpoſſi
4 bilis · ¶ PCꝛeterea.ſicut ẽ in luce coꝛꝑali.ita ẽ ꝑ ſimilitu
in dinẽ ĩ luce ſpũali.ſᷣ in luce coꝛꝑali ſicẽ ẽ infimũ coꝛ⸗
1 pus celeſte qð eſt receptiuũ luminis aliunde.ſ.luna. ſic
n. ergo erit in luce ſpũali.q vltima ſubſtãtia ſpũalis erit
lbit poſſibilis ad lucẽ.ſ̊ hoc aĩa.erit ergo aĩa rõnalis hñs
is intellectũ poſſibilẽ. ¶ Ad quod dm ẽ. q aĩa rõnalis
pol habet intellectũ poſſibilẽ tanqᷓ; vnã ſui differẽtiam ĩ co⸗
o gnoſcendo.¶ Ad obiectũ aũt in cõtrariũ dicẽdũ.ꝙ licet
gii aĩia rõnalis ſit vltima foꝛmarũ naturaliũ.nibilominus
Hit ipᷣa ẽ poſſibilis.̊ nõ eo genere quo ẽ actus vltimꝰ. Eſt
em̃ actus vltimus in eſſe.poſſibilis aũt eſt reſpectu be⸗
6 ne ecẽ.ſ.cognitõis. Ad ſecũdũ vo dicẽdũ.qꝙ nõ ẽ ſimile
4. d materia pꝛima oĩno.⁊ ð aia rõnali.quo ad hoc q; bʒ
ſ rõnalis intellectũ poſſibilẽ. In hoc aũt ẽ ſimile ꝙ ſicut
i materia pꝛima ẽ poſſibilis reſpectu foꝛmarũ in eẽ. ita ĩ⸗
d tellectus poſſibilis poſſibilitatẽ habet reſpectu foꝛmaꝝ
gre ſiue ſpecieꝝ in cognitõe.In hoc ant ẽ diſſimilitudo.ip
ni materiia pꝛima nullã habeat foꝛmã ð ſe pᷣter ĩam capa
ne citatẽ. Intellectꝰaũt poſſibilis habet aliquã.qꝛ ipᷣaʒ foꝛ
ni mꝗ eẽntialẽ ipᷣius aĩe.que eſt aliquid in ſe. VIHn materia
4 pꝛima nõ reflectitur ſuꝑ ſe.

Mrticnlus ſecundus

D ſecũdũ quo querit᷑.vtrũ ſit in aĩia ſᷣm q; ẽ
actus coꝛꝑis.aut ſᷣm ꝙ ẽ hoc aligd. autẽ
ESm ꝙ ẽ actus coꝛꝑis.videt᷑ ꝑ hoc qð cẽ foꝛma
eꝑata a materia ẽ actꝰintellectꝰ.eꝛgo ſi nõ ẽ actꝰintelle

pata a materia aut ↄiũcta.ergo intellectꝰ poſſibilis erit
7 foꝛma oiũcta materie.Eſt ergo intellectus poſſibilis in
aĩa vt ẽ actus coꝛꝑis. Itẽ ois virtus appꝛebẽſiua cõſi⸗
milis ẽ nature quodammõ cũ appꝛehẽſo.ſ̊ intellectꝰpoſ⸗

, ſibilis ẽ vis apꝛehẽſiua.que magio ſe habet ad foꝛmas
4 abſtꝛactas a fantaſmate.q ad ſoꝛmas ſeꝑatas ſimplici
ter.i Aã ſi intelligit ſeꝑatas.intelligit eas aliquo modo
vt materiales. Reſtat ergo ꝙ intellectus poſſibilis ma⸗
4 4 gis ẽ ipius aĩe ſᷣm ꝙ ẽ actus coꝛꝑis qᷓ m ꝙ ẽ hoc aliqꝗd
Pꝛeterea.intellectꝰpoſſibilis m ꝙ dicit ph̊s.trãſmu
. tat᷑ aliquo mõ ſᷣm ea que ſunt coꝛꝑis.ſ̊ aia ꝓut ẽ ſubſtã
tia quedã in ſe vt ſpũs.nõ hac rõe mutat᷑ cñ coꝛꝑe ſ̊ ꝓut

ẽ actus.ergo intellectus poſſibilis ẽ anie ſᷣm ꝙ ẽ actus.
1 Itẽ aĩia intellectiua ẽ vltimus actus hoĩs ꝗ addit᷑ vlt

ctus.nõ ẽ foꝛma ſeꝑata a materia. pᷣ oĩis foꝛma aut ẽ ſe⸗

lxix.

ſenſitinã ꝑtem.hoc aũt nõ erit tm̃ ſᷣm ꝙ ẽ motoꝛ coꝛꝑis
hoc em ꝑtinet ad ꝑtem motinã.ergo qtum ad ꝑtem co⸗
gnoſcitiuã.nobilioꝛ ẽ cognoſcitina.ſᷣ̊ nõẽ alia que ꝑ ſe
axppꝛopinquat niſi poſſibilis.ẽ ergo aĩa actꝰ hoĩs ſᷣm q;
habet intellectũ poſſibilẽ. arra ſ iĩ tm eẽt in anĩa ᷣm
ꝙ ẽ actus hoĩs.ipa aijt cũ ẽ ſeꝑata nõ ẽ actus.ergo ipſa
vt ẽ ſeꝑata nõ habẽt intellectũ poſſibilẽ.eꝛgo intellectus
poſſibilis nõ eẽt ſepabilis.ſᷣ̊ ẽ ſepabilis.eꝛgo nõ ẽ ipius
aĩe ſᷣm ꝙ ẽ actus aĩe. Pꝛeterea.intellectus poſſibilis
nõ pꝛius intelligit ſpẽs rerũ materialiũ.qᷓ; abſtrabant᷑
a fantaſmate.ᷣ cũ abſtrahbũtur ſunt ſicut ſeꝑate.q̊ ma⸗
gis ſe habet ad aĩam vt ẽ hoc aliꝗd in ſe.qᷓ vt ẽ actꝰcoꝛ⸗
poꝛis. Pꝛeterea.opoꝛtet intellectũ eẽ in mixtũ ab om̃i
foꝛma et materia.ſi em̃ aliquã hr̃et.ꝓhibẽt intellectum
extranee foꝛme.ergo neceſſe ẽ ꝙ ſit ipiuns aĩe ſeꝑabilis a
coꝛꝑe.et ita nõ erit eius vt ẽ actus hoĩs.¶ Ad qð dicẽ

dũ ẽc̃.ꝙ cũ ſit triplex differẽtia intellectus. ꝓut ſupꝛa di

ctũ ẽ.intellectus materialis ẽ ip̃ius aĩe.vt ẽ actus hoĩs
in coꝛpꝑe.intellectus vo poſſibilis.vt ẽ ſeꝑabilis a coꝛꝑe
intellectus vᷣo ages.aĩe quaſi ſeꝑate a coꝛꝑe.Elñ eſt eiꝰ
Fm ꝙ ẽ hoc aliquid.licet em̃ intellectꝰ agẽs habeat actũ
qui ẽ abſtrahere ⁊ ille ẽ aie in coꝛꝑe.ille tñ nõ ẽ pꝛimus
eius actꝰ.Añi ſᷣm hoc nõ determinat᷑ pꝛimo eẽ illius po
tentie.¶¶ Ad obiecta ergo per hec põt rñderi.Et ad pꝛi⸗
mũ pꝛimo.licet em̃ nõ ſit intellectus poſſibilis vt foꝛma
ſeꝑata a materia.eſt tñ ſeꝑabilis.differentie autem ille
ſeꝑatum et cõiunctum.ſunt foꝛmaꝛum in eẽ.ſed ſᷣm ra⸗
tõnem he differẽtie ſunt.ſeꝑata cõiũcta.ſeꝑabilis et cõ⸗/
iũgibilis.⁊ hoc modo ſe habet intellectus poſſibilie aĩe
vt ſeꝑabilis et ↄiũgibilis.et iõ ſuum intelligere ꝓpoꝛtio
nale medium eſt inter intelligere ſpeciẽ in fantaſmate.2
ſpeciem omnino ſeꝑatam:et hoc eſt intelligere ſpeciem
abſtractã a fantaſmate.¶ Ad ſecũdum patet per hec re
ſpẽſio.quia cũ ſit foꝛmarũ abſtractaꝝ a fantaſmate.ali
quã habet ↄꝑatõem ad fantaſmata vt a quo fit abſtra⸗
ctio.et ita ad coꝛpus.h̊ ñ ſic vt ſit anime inqtum ẽ actꝰ
in coꝛpoꝛe tm̃.ſed vt eſt ſeꝑabilis a coꝛpoꝛe. Ad terciũ
vo dicendũ.ꝙ illud quod dicit᷑ de intellectu quod tranlſ⸗
mutat᷑ ſᷣm ea q ſunt coꝛꝑis.h̊ ꝑ ſe dr ð intellct᷑u matiali
de intellectu vo poſſibiii ꝑ accidens.quia intelligit foꝛ⸗
mas abſtractas a fantaſmate.que.ſ.licet ſint in fantaſ⸗
mate.pꝛeter fantaſma accipiũtur. Ad illud vo qð vl⸗
timo obijcitur.q; anima intellectiua ẽ actus homis vlti
mus.oↄcedẽdum eſt.qꝙ hoc ẽ ſᷣm intellectũ poſſibilẽ.In⸗
tellectus em̃ poſſibilis eſt ad quẽ teꝛminatuꝛ motus qui
ẽ ad ammã.et ab illo cũ ſe extendit.eſt motus qui eſt ab
anima.cũ em̃ intellectus poſſibilis ſit actu apꝓpꝛehẽdẽs
bonũ vt tale pꝛincipium motus.et ita intellectus poſſi⸗
bilis eſt anime.ꝓut eſt actus hoĩs.ſ̊ ꝓut eſt ſeꝑabilis.
nõ vt ſit actus coꝛpoꝛis.quemadmodũ eſt dicere de ſen
ſitiua.nec actus deteꝛminatus tm̃ anime dum eſt in coꝛ
poꝛe.ſicut dicitur de illa vi que oꝑat᷑ in cellula logiſtica

et illum actum non habet peꝛ ſe pꝛeter coꝛpus.

Oarticulum terciuzʒ quo querit᷑.vtꝝ ſit poſ
Qlibilis potentia eẽntiali vel accidẽtali. Et vi
det᷑ ꝙ potẽtia eẽntiali.ſic em̃ ſe habet intelle⸗
ctꝰ ad intelligibilia.quẽadmodũ ſenſus ad ſenſibilia.
ſed ſenus ſie ſe habet ad ſenſibilia vt nibil requiratur
ex parte ſui ad hoc ꝙ ſentiat in actu.ſed tm̃ ex parte ſen
ſibilis vt ſit ſenſibile actu.ergo ſic erit ex parte intelle⸗
ctus.vt nihil requiratur ex parte intellectus vt intelli⸗
gat actu.ſed tm̃ vt intelligibile diſponatur. vt fiat intel
ligibile actu.et ita eꝛit ꝑoſſibile potentia eſſentiali.quẽ⸗
admodum Enlns Lontra inneletn⸗ poſſibilis nõ
exit in actum niſi per agentem.qui ẽ ex ꝑarte ſui.qui re⸗
mouet pꝛinationem ex parte intellectus poſſibilis.er⸗
go intellectus poſſibilis dicitur poſſibilis potentia ac⸗
cidentali.¶ Ad quod dicenduʒ eſt.ꝙ non eſt ſimile hic
et in rebus coꝛpoꝛalibus.nõ enim in intellectu ẽ acciꝑe

2

–—

elligẽtia cõpꝛehẽdit.

foꝛmã cõtrariã ꝑ quã ꝓhibeatur a foꝛma cõtraria. Vñ

non ? neceſſaria remotio foꝛme vnius et inductio foꝛme

alterius. ſicut ẽ in generatõe et coꝛuptõe ⁊ in alteꝛatõe
ſufficit pꝛiuatõis remotio. Dicẽdũ ẽ ̊ ꝙ et in intelle⸗
ctu et in ſenſu vtrodiq; ẽ potẽtia eẽntialis.ł̊ in ſenſu ni⸗

hil requirit᷑ niſi intentio ex ꝑte ſenſitiui.ad hoc ꝙ ſenti⸗

at cũ diſpoſitõne que ẽ a ꝑte ſenſibilis.ex ꝑte vᷣo intelle⸗
ctus requirit᷑ pꝛeter intentõem.ꝙ in altũ reducat᷑.vt in⸗

telligat cũ diſponẽte q̃ ẽ a ꝑte intelligibił.vt ſit duplex

diſpoſitio.vna a ꝑte iutellectiui altera a ꝑte intelligibi⸗

lis. et iõ neceſſe fnit habeꝛe intellectũ agentẽ.nõ tm̃ ꝓpteꝛ
abſtractõem intelligibiliũ. ̊ pter ꝑfectõem ipᷣius poſſi

bilis a ꝑte intellectus.

m

us queſli⸗

Dquĩtũ mẽbrum pꝛicipale bui

rũt tria. Pꝛimo vtꝛũ ingeniũ.rõ.memoꝛia ⁊ intelligẽ
tia ſint vna et eadẽ vis.¶ Secũdo ð differẽtia inter opi
nionẽ.mẽtẽ ⁊ intellectũ. Tercio de differẽtia inter in⸗
telligẽtiꝗ.:excogitatõem.intentõem ⁊ freneſim.

Dpꝛimũ quo ponit᷑ illa aug.que dicit.inge⸗
niũ.rõem.memoꝛiã ⁊ intelligẽtiã. vngemuʒ
ſt uetige indicat.memoꝛia ſeruat.ĩ⸗

rõ ſint eadẽ vis aut difereẽtes.Similiter vtꝛũ memoꝛia

ſit eadẽ cũ ĩtelligẽtia et rõe.an differẽtes ab illis. Vide
tuꝛ ꝙ ſint vires differẽtes.quia ſicut dicit aug.ſuꝑ geñ.
Ingenium ẽ ea vis.qua ſe extẽdit aĩa ⁊ exercet ad inco⸗

gnitoꝝ cognitiõʒ. Rõ vo ẽ vis diſcretiua inuẽtoꝝ. eꝛgo

ingeniũ et rõ inter ſe habẽt differẽtiã tãq; vires diuerſe

4lCõtra.Elidet᷑ aũt.i ingeniũ et rõ ſunt eadẽ vis. In⸗

geniũ em̃ ẽ vis naturaliter diſcretiua veri ⁊ falſi.⁊ alia
rũ differẽtiarũ:rõ vᷣo ꝑ ea que accepta ſunt iudicat.cuʒ
nõ differãt inter ſe.niſi ſicut natura et nata diſpoſita.
erũt ingeniũ ⁊ rõ vna vis intellectiua.qð vidr ex rõibj
illoꝝ. Rõ em ẽ vis ꝑ ea que cõcedũtur ꝑuemẽdi ad inco
gnita. Ingeniũ aũt ẽ vis inſtinetu natuꝛe intellectualis
cadendi ſuꝑ occulta.Reſtat ergo ꝙ eadẽ ſit vis. bᷣ rõne
differẽs. Ano⸗ ↄcedendũ ẽ.differẽtia aũt que atten⸗
ditur fit ſᷣi actus ꝑ pꝛius ⁊ poſſleꝛius exiſtẽtes.pꝛius eĩ
inquirit hõ ꝑ ea que ſibi ſunt naturaliter inſita: ſecũdo

iudicat cũ in aliquꝗ ꝑtem deteꝛminat.4Ad illud voqð
obijcitur in cõtrariũ patet rñſio.qꝛ ſicut ex verbis aug.

patet.differũt penes actus oꝛdinatos 'm pꝛius ⁊ poſte
rius.que attẽdunt᷑ in exercitio ſiue inquiſitõne ad inco⸗

ipius rõis

is imiliter queri᷑ de memoꝛia? intelligẽ
tia.vtrũ ſint

dẽ vis. nõ videt᷑.ponit enim aug,di⸗

gnitoꝝ äSin iudicio cognitoꝝ.quoꝝ vterq; eſt

uerſas vires.memoꝛiã ⁊ intelligẽtiã ⁊ volũtatẽ.ſic ha⸗

bet᷑ in li.de trini.ergo memoꝛia nõ ẽ eadẽ vis cũ intelli⸗
gẽtia.¶ Voꝛte diceret᷑.ꝙ ibi accipiũtur memoꝛia æ intel
lſigẽtia.ſᷣm ꝙ ſunt circa foꝛmas ſine ↄplexione.ſᷣ hoc nõ
obſtat huic rationi. Si em̃ memoꝛia ⁊ intelligentia ibi
differũt.ſimiliter habebũt hice differetiã circa foꝛmas ĩ
oↄplexione exiſtẽtes.¶ Pꝛeterea.memoꝛia intelligibiliũ
(ſicut dicit phᷣs) nõ diſtinguit tãq; vis altera ab intelle
ctu.quẽadmodũ memoꝛia ſenſibiliũ a ſenſu :eꝛgo ñ erit
memoria vis diſtincta ab intelligẽtia ſiue rõe.i Aãà ſi re⸗
cõdit iudicata a rõe.eadẽ vidr̃ eẽ cũ rõe.ſi vᷣo ſeꝛuat ea q̃
ſunt iudicada ab intelligẽtia.videtur eẽ eadẽ cũ intelli⸗
gẽtia.¶ Ad qð videt᷑ dicẽdũ.ꝙ aliter iudicãdũ ẽ de me
moꝛia ym̃ ꝙ bic accipit᷑.⁊ ſm ꝙ accipit᷑ ab ang.in li.de
trini. IObi em accipit᷑ vis ſine memoꝛia.ſᷣm ꝙ ẽ vis ĩ qua
habẽtur ſpẽs intelligibiles: et ꝑtinet illa vis ad imagi⸗
nẽ diuinã.ad qua ſequit᷑ intelligẽtia tãq; ↄueꝛſiua ſupeꝛ
veritates ſpecierũ intelligibiliuʒ: ⁊ gignit᷑ iſte actus ex

omis ꝓcedẽdum eſt ad diuiſiões alias o
ban.dama.et aug.q reſpiciũt ſuꝑ foꝛmas
in ↄplexione exiſtẽtes. Et circa hoc ↄcur⸗

Poõt ergo queri an ingeniuʒ et

illo actu.ſicut dicit aug. quẽadmodũ ꝓles ex parente:et
ſunt ſic adinuicẽ.vt ſint eiuſdẽ nobilitatis.nõ ſic autẽ ſe
habet memoꝛia hic dicta ad intelligẽtiã. ſ̊ memoꝛia dĩ

offerre indicãda ab intelligeẽtia, vñ videt᷑ eẽ minoꝛis no
pilitatis. et ꝑtinere ad rõemvt he tres.ingeniũ.ratõ.⁊

memoꝛia ꝑtinẽt ad eãdẽ vim.ſᷣ differũt 'm gradꝰ. In⸗
telligentia vo ẽ alia vis ab illis magis eleuata.vt ſic di
ſtiguebat᷑ rõ ⁊ intelligẽtia inqᷓtũ erat circa ſoꝛmas ſine
ↄplexione.ita diſtinguat᷑ rõ ⁊ intelligẽtia circa foꝛmas
exiſtẽtes in ↄplexione. Ael ſi ĩtelligẽtia ẽ circa eadẽ cir⸗
ca que ẽ rõ ⁊ nõ alia:tũc eꝛũt hec quatuoꝛ.ingeniũ.ratõ
memoꝛia.mtelligẽtia.vna ⁊ eadẽ vis.ſᷣ ſᷣm gradꝰ actuũ
differẽtes.oes em̃ he erũt illa rõ.que reꝝ coꝛpoꝛeaꝝ na⸗
turas.foꝛmas.differẽtias.ꝓpꝛia ⁊ accidẽtia ꝑcipiebat

ſ hoc ẽ ↄtrariũ illi qd alubi aug.determinat.ſᷣm imagi

natõem. rõem.memoꝛiã. intellectũ ⁊ intelligentiã eẽ vi⸗
res diuerſas. Ibi em̃ loquit᷑ de his ſᷣm ꝙ ad diuerſa co⸗
gnoſcibilia referũtur. Senſus eĩ ẽ circa foꝛmas ſenſibi⸗
les abſente mateꝛia.Rõ vᷣo ẽ cuca foꝛmas intelligibiles
inuẽtas in rebo ſenſibilibo. NDemoꝛia vo ẽ circa cogni⸗
tiua pᷣteritoꝝ.vt qð ſenſit aut qð rõe ↄpꝛehẽdit. Intel⸗
lectus aũt foꝛmarũ intelligibiliũ creataꝝ ſeꝑataꝝ a ſen
ſibilibo. Intellectiua vᷣo diuinoꝝ:patet &̊ ꝙ aliter acci⸗
piũtur iſta ſᷣm ꝙ diuerſa ẽ actoꝛis intentio.

Articulus ſecundus

aſſignãtur a ioh.dama: Dicit em ꝙ pꝛimo ?
opinio.ſecũdo mẽs.tercio intellectus.i Itẽ
it differẽtias. dicit em ꝙ pꝛimus actus dr̃ in⸗

telligetia. qd vo circa aliꝗd ẽ intelligetia. intentio voca⸗

tur.qð aũt ꝓꝑmanẽs ⁊ figurãs aiam ad id qð intelligit
excogitatio:excogitatõ vo in eadẽ manẽs ⁊ ſeipᷣ̃am exa⸗

minãs freneſis nominat᷑. fꝛeneſis dilatata facit cogni

tõem. Intẽdamus pꝛimo differẽtis inter differentias

vnius ꝑtis.⁊ differetias alterius ꝑtis.vtreq; em diffeꝛẽ

tie ad cognitõem ꝑtinẽt. Et videt᷑ ꝙ ↄueniãt pꝛimo ĩ h
ꝙ vtraq; diuiſio reſpicit ad ↄgnitõem qᷓ fit circa cõplexi
ones ᷣ differẽter. AUna em̃ videt᷑ accipi ᷣm debile ⁊ foꝛ⸗
te in cognoſcẽdo ↄplexiones:et hec ẽ illa que pꝛimo acci
pit opinionẽ. ⁊ vltimo intellectũ.opinio em ẽ veri ⁊ fal
ſi. Intellectus aũt ſᷣm ꝙ hic accipit᷑ dĩ eẽ tm̃ veri.Alia
ðvᷣo diuiſio ᷣm acceptões eoꝝ ꝑ que venit᷑ ad cognitõem
cũ dr intelligẽtia.intentio ⁊ excogitatio.⁊ excogitatois

determinatio.notãt em gradus in ꝓueniẽdo ad cognitõ
nẽ. ¶ Sʒ põt queri cũ nõ ſint niſi due acceptõnes.ſᷣm

æbile ⁊ foꝛte. ꝓpter ꝗo tria enumerãtur in pꝛima diui⸗
ſione: ſufficẽt el dixiſſe opinionẽ 7 intellectuũ. IYtẽ phs
ponit quatuoꝛ grad. dic ei opinionẽ ↄſeqtur fides. fidẽ
aũt ſuaſuz eẽ qð pcedit.ſuaſionẽ aũt rõ:quare ̊ nõ po⸗
nũtur quatuoꝛ differẽtie. ¶ Pꝛeterea. dubitatõ pꝛecedit

opinionẽ.quare q̊ ñ oↄnumerat᷑.¶ Itẽ aug. in li . de vtili⸗

tate credẽdi.tria ponit.intelligere.credere ⁊ opinari .q⸗
rũ pꝛimũ dic eẽ ſine vicio.ſecũdum cũ vicio aliqñ. terci
um nũqᷓ ſine vicio.i Itẽ hy larius ponit ſidẽ ſupꝛa itel⸗

. .

ligẽtiã ſiue ſciam ⁊ opinionẽ.quare n ponũt B a ioh.
dama.niſi due acceptões extreme ð pꝛimũ dicẽdũ
ꝙ nõ tm̃ numerat᷑ acceptões extreme q di erüt fm debi
litatẽ ⁊ ſoꝛtitudinẽ.ſ̊ mediũ ꝑ qdð veuit᷑ a debili ad foꝛte
motꝰem mẽtis ẽ ꝑ quẽ venit᷑ ab imꝑfectõe opinionis ao
intellectũ veritatis. ¶ Ad ſecũdũ dicẽduʒ. ꝙ illi gracg
enumerãt᷑ a pho.ſumũt᷑ ex ꝑte acceptõis q ẽ opinio.pꝝ
mo em̃ ẽ rõ.ſecũdo ſuaſio.tercio credit ſuaſioni. ⁊ ſic eſt
opmio.ↄſequẽter ei ex ſuaſione ſeꝗt᷑ opinio. cu aut quie
tat᷑ opinio ẽ fides. dico aũt fidẽ circa opinabilia. opinio
autẽ ẽ acceptio alicuiꝰ cũ foꝛmidine alteꝛiꝰ. cu aũt aufeꝛ

tur foꝛmido dĩ fides. fides aũt accipit opinabile ſine foꝛ

midine alteriꝰ ꝑtis.¶¶ Ad terciũ vo dicẽdũ.ꝙ du bitatio
nõ enumerat᷑ qꝛ ẽ motꝰindefinitꝰrõis.vires aut n opoꝛ
tet multiplicare vel notificare ꝑ hmõi actu. cu mamke⸗
ſtũ ſit. ꝙ ecteille ñ ſit alteriꝰpotẽtie ꝙᷓ act efmitoꝛum.

2

Darticulũ ſecũdum vbi agit᷑ de differẽtia qꝗᷓ

¶ Nueſtio

Ao quartũ dicẽdũ ?. ꝙ illa tria que ponit aug. in li.ð
vtilitate credendi differũt ſic· vt intelligere ebeat rõi.
credeꝛe pᷣo auctoꝛitati.opinari dᷣo erroꝛi.dr em opinart
cũ opinamur nos ſcire qð neſcimus.et hoc ẽ erraꝛe.E
roꝛ aũt nõ dicit motũ virtutis oꝛdinatũ, vñ nõ oputat᷑.
contingit aliq opinari ſine errore.⁊ Fm boc dicũtur
due recte acceptões.¶ Ad vltimũ dicẽdũ ẽ.ꝙ fides ⁊ ſci
entia de quibo loꝗt᷑ aug.ↄtinẽtur ſub intellectu. Intelle⸗
ctus em̃ quidã ẽ credibilium ⁊ dr fides. alius ẽ intelle⸗
ctus ſcibiliũ.⁊ d ſcia.quedã em̃ ſunt ſupꝛa rõem.⁊ ta⸗
liũ ? fides: quedã po attingũtur rõe ceta. ⁊ dr ſcia. ſcia
em̃ nõ tm̃ ẽ eoꝝ que cognoſcuntur ꝑ cãm.ſᷣ et alioꝝ que
certitudinaliter m roem cognoſcutur. Aliteꝛ aũt ſumi

tur ſcia a pho.cuʒ dr 4 tria ſunt intellectus.rõ et ſcĩa.
e

Intellectus ẽ eoꝝ q̃ ꝑ ie cognoſcũtur. KRõ ðo ab bis ad
ſcibilia deductio ẽ neceſſaria.ſcĩa ðo certitudinalis co⸗
gnitio eoꝛum que per aliud vel per alia oↄgnoſcutur.

rticulus tereauns

D terciũ articulũ ꝓcedẽdũ.qꝗ ↄtinetĩ ſe intel
ligẽtiã. intentõem. excogitatõnem.freneſim.
ex quibo fit cognitio qui dr̃ ſermo interiꝰ di⸗
õt em̃ obijci ꝙ idẽ ſit intelligẽtia qð intentõ

ſpoſi

Intentio em ẽ motus virtutis intellectiue ſuꝑ aliquid./

Scũ intentõ nõ dicat᷑ niſi intelligẽtia circa aliquid. idẽ
7 motus.intelligẽtia ⁊ intentio.¶ Itẽ idẽ motus videt
eẽ excogitatio et freneſis.Aã freneſis ẽ in ſeia manẽs

.

ſeipᷣ̃am diiudicãs.ad quid ̊ enumerãtur hi motꝰ vir⸗

tutis intellectiue tãqᷓ diuerſi·¶ Pꝛeterea.phs ponit q̃⸗

tuoꝛ differẽtias ꝑtinẽtes ad intellectũ ↄgnoſcitiuũ. ꝛi
ma ?ẽ intellectus paſſibilis.ſecũda ẽ intellectus in effe⸗
ctu.tercia ẽ intellectꝰ in habitu.quarta ẽ intellectꝰ ade⸗
ptus. Põt queri qualiter ſe habeãt be quatuoꝛ diffeꝛẽ
tie ad illas quatuoꝛ:i Aã cognitio que relinquit᷑ er fre⸗
neſi. nihil aliud vidr eẽ ꝙᷓ intellectus adeptꝰ.ipᷣa vᷣo fre
neſis intellectus in babitu. reneſis em̃ ẽ excogitatio ſi
