vitari eſt impoſſibile.q̊ deus pᷣmum motum nõ phibuit.
ſNe Krenm
eſt ᷣmus motus ð legem dei.¶ Si vᷣo eſt pcrm ꝓpter con⸗
KEna, B ago. 6non bʒ a oſenſu ronis q; ſit malum. Ad q rñ

SGyg moſt ait Dieꝛo. anathema ſit ſigs ait deum aliꝗd impoſſibile
, pᷣcepiſſe. eodem modo nccium ꝓhibuiſſe.pᷣmum at᷑ motũ
X
¶ Pꝛeterea ſi pᷣmꝰmotus eſſet ð legem dxi.multofoꝛtius
alia pctᷣa venialia eſſent ð legem dei.q̃ cum non ſint:non
23 . 71 ſeſſum rõnis. Contra.pᷣmus motꝰ inſurgit ð voluntateʒ
t s pen ſ rõnis. 7 tñ eſt malum. ſic dz. vij. ad KRo.qð nolo malum
10 ſen⸗ 0
eVvngdum. ꝙ pᷣmus motus hʒ eſſe pctm: 5 rõne Oꝛiginis. 7

olß⸗ a rõne inoꝛdinatõis ad finem. ¶ Ad obiectum at᷑ in ↄtrari

uun pmo. dicendum ꝙ licet fomes ptꝰ baptiſinum ſit pe⸗

na tm̃.nibilominꝰ poteſt ex bmõi coꝛrupta radice ꝓgre⸗
di motus ꝗ eſt pctm. cum hoc em̃ ꝙ fomes ẽ pena: rema⸗
net qdam cauſalitas ſiue inclinatio ad culpam.roe cuiꝰ
motus ille ꝗ eſt in potentia ↄiuncta radiq

tu ex rõne potentie non eſt ↄſideratio hmõti circũſtantie
qð ſit in vxoꝛem.ſᷣ̊ pᷣmus motus tm̃ reſpicit ꝙ in mulie⸗
rem. vel foꝛte hanc circũſtantiam non reſpicit.h̊ tm ꝙ ex⸗
pleat᷑ delectatio carnalis non ponendo circũſtantiam ex
ꝑte ꝑſone in quaʒ vel cum q̃:eſt ̊ in pmo motu inoꝛdina
tio actꝰad finem licitum. ex duobo ̊ pdictis cum motus
eſt in ſenſualitate. dẽ eſſe pctm.
AliX 5 o ſ 5 dicda e9 1 no ſolenr⸗

i,

tra ſup illud.vij.ad Ro.captiuum me ducentem in legẽ Finnoles

xv „

111

voed in ꝓhibitõne. Item pmi motus non ſunt in nra ptate.

B adicy: 7 exijt a tali .
radice eſt pctm. ¶ Ad ſcdᷣm vo dicendum.qꝙ in p̃mo mo⸗ n

(Membrum quintum.

Vinto querit᷑ vtrum ſit neceſſitas ad pꝛi⸗
mos mot“. videt᷑ hoc qð dẽ ſuꝑ illud
aad Ro. vj. Neq; exbibeatis membꝛa vẽa.
BBPlo. boc non phibet ocupiam q̃ᷓ eſt in pꝛi⸗
mo motu.qꝛ non eſt in pt̃ate nẽa ꝗn ſuꝛgat. IJtem ſupeꝛ
iliud. iiij.ad ephe. Iraſcimini a nolite peccare. glo. inui⸗
tus tolero qð vitari non pr. ſi ᷓ ſurgat motus animiꝗ
am ꝓpter penam pcti non eſt in pr̃ate nr̃a. ſaltem non ei
Iſenriat rõ. ꝙ̊nccitas eſt ad pmos motus. Kontra qð
neceſſitatis eſt.non imputandum eſt pctm. niſi ipſe ho⸗
ino cauſa ſit illius nccitatis.ſic eſt in pcto ↄſuetudinis.
hſ ipſe homo ꝗ peccat non eſt cã nccitatis ad veniales mo
tus. ¶¶ Ad quod dicendum eſt. ꝙ vno mõ eſt nccitas ad
pmos motus.a alio modo nõ.non em̃ eſt nccitas ad hũc
pᷣmum motum vel illum:licet ſit nccẽitas ad aliquem ma
nente coꝛruptione in ſua cauſalitate. poſſet eim manẽ coꝛ
ruptõ:ſ̊ tolli cauſalitas ex vᷣtute gre. nen iR

Membrum ſextum

Exto querit᷑ vtꝝ pꝛimi motus cadant ſub
ꝓhibitione.qð videt᷑.vij. ad Ro. Concu⸗
piſcentiam neſciebam niſi lex dicèt non cõ
cupiſces.⁊ loquit᷑ ibi de ocupia q̃ eſt in pꝛi⸗
mo motu.ũᷓ cadit ſub. ꝓhibitione illa q̃ dẽ non ↄcupiſces.
Item ſuꝑ illud.vij.ad Ro.iQon ego operoꝛ.ſᷣ q ⁊c.in⸗
fra in glo.attende quõ Aug.hic dic legem nolle.qð nole
at apls.ↄcupia eſt q eſt in pᷣmo motu. nolle autem legẽ
nihil aliud eſt qᷓ; ꝓhibere. pᷣmus motus cadit ſub phi⸗
bitione.¶¶ Item dẽ ibidem in glo.quod nolo facẽ facio le
ge ꝓhibente.⁊ loꝗt de pᷣmo motu. q̊ pmus motus eſt ſub
ꝓhibitione.¶ Item eſt aliqð pᷣceptum affirmatiuum g½
non pt impleri in via.vt diliges dũm deum ꝛc. ꝗ ſimilit
bet eſſe aliqð pᷣceptũ negatiuum qð ſimilr non pt im⸗
pleri in via. hoc autem eſt non ↄcupiſces.ſ̊ qð non pt im
niſᷣ/pleri hoc non eſt rõne pᷣmoꝝ motuum. qᷓ pmi motꝰ ſunt
ſub ꝓhibitione.¶ Contra.iiij.ad ephe.ſupᷣ illud Yraſci
mini ⁊ nolite peccare.glo.ꝓmittit apls iraſci qð eſt hu⸗
mana temptatio:ſ̊ ꝓphibet iram ad effectum ducere.Ira
ſei autem accipit᷑ ibi ꝓ pᷣmo motu.ducere vdᷣo iram ad ef
fectum ꝓ moꝛtali pcto.̊ pᷣmus motꝰ eſt in ꝑmiſſione nõ

Axgtarsnet er rlehat

2 qð non eſt in nr̃a pfᷣate nec cadit ſub ꝓhibitione.ꝗ̊ pꝛi⸗
mus motus non cadit ſubꝓbibitione. IJtem Aug.in li.
de pᷣſcientia dei. Inobedientia ↄcupie habitat in carne
moꝛtali q̃ fit vt eanadem membꝛa etiam pᷣter volũtatis mo
ueant᷑ arbitrium.ᷣ phibitio eſt eoꝝ q̃ ſubſunt li.ar.q in⸗
obedientia ↄcupie non eſt in ꝓhibitione. ſ̃ illa eſt pᷣmus
motus.̊pᷣmus motus non eſt ſub ꝓhibitõne. ¶ Ad qð
dicendum.ꝙ eſſe ſub ꝓbibitione dẽ eſſe duobb modis.vł
illud qð ꝓhibet᷑ directe.⁊ ſic pᷣmus motus non eſt ſub ꝓ⸗
hibitione.vel qð ex ꝓhibitione oñdit᷑ indirecte eſſe malũ
ſiẽ accidit cum ꝓhibet᷑.xviij.ecci. Sre ptꝰ ocupias eſt di⸗
recte ꝓbibitum. ſᷣ ↄcupia oñdit᷑ eſſe malum. Vnde.vij.
ad Ro. bꝛ in glo.legem omntum illicitam ↄcupiam nol⸗
le. ̊ aliter nolle ↄcupiam q eſt in ᷣmo motu. aliter nolle
ↄcupiam delectatõis ⁊ conſenſus.illam quippe non vult
i.repꝛobat ⁊ deteſtat᷑ ⁊ pctm eſſe oñdit.hanc vᷣo non tm̃
„oññqdit eſſe pctm: verũetiam ꝓhibet. ex his g̊ bẽ ꝗ; nõ ꝓpꝛie
dicitur lex ꝓhibẽ pᷣmum motum ſ̊ nolle.i.deteſtarę vłre
pꝛobare.⸗ Ad obiectum at᷑ in ↄum dðm.ꝙ non ſegt᷑ ſi
neſcibat apts ↄcupiam q eſt pᷣmꝰ motꝰ eſſe malũ niſi lex
dicẽt non ↄcupiſces:ꝙ pᷣmus motus ſit ſub ꝓhibitione.ſRᷣ
pmus motus ſit malum oñndit᷑ ex ꝓhibitione. ꝓhibet
em̃ ne concupiſcentia ad effectum ducat᷑.¶ Tld ſcdᷣm vo
dyno vicendum. ꝙ non ſequitur ꝙ ſi lex repꝛobat concupiſcen wa eſt ern
hact q tiam pꝛimum motum ꝙ ꝓpter boc pꝛohibet.4 Zld terei? N N
um dicendum. illud pꝛeceptum negatiuum non ↄcu⸗

vbi e poſt rupas

e⸗

Rapt la' s Fpes is dhC N.
e ore. 1. ⸗ 1

p†ite ſt Gmaharenm erg

CECE Hor tentione rn F. Aret tencat teroe

Ser &Ss nea Fbin iNncdte
Wirgat m S r Eſa⸗ no poſſg e
— ner ruptas ,alas lat

.

piſces. non poteſt omnino impleri in via ẽtum eſt de po
teſtate li.ar.in ſe.hoc aute m dẽ ꝓpter venialia peccata:q

da ᷣm poſſibilitatem humanaz.aliter tñ dẽ pᷣceptum de

diligendo deo ex toto coꝛde non poſſe impleri in via. ills

em̃ dicit᷑ ratione circumſtantie que eſt ex toto coꝛde. i. ſtð

= licet non ꝓhbibeant᷑ directe:tñ mala eſſe oñdunt᷑ 7 cauen

rjũf

ðo dicitur diſpoſitionis que ſubintelligitur ante conſen

ſum rationis.

embeum ſeptimũ

timo querit᷑ vtꝝe ratio peccet ſi non re⸗
pᷣmat pᷣmos motus. Aut em̃ tenet᷑ repᷣme
aut non. ſi tenetur: ᷓ peccat moꝛtaliter ex
obmiſſione ſi non repᷣmit. e autem tene⸗
ak. videt er hoc ꝙ pceptum elt ei ne eat ptꝰcupiſcẽtias.

PH non repmere eſt ire ptꝰ ↄcupias &ᷣ tenet repᷣmere. Itẽ

ſi ſuꝑioꝛ ꝑs rõnis non repᷣmet delectatões inferioꝛis ꝑ⸗
tis.peccaret moꝛtałr.ſic fuit in ᷣmis parentibo.ex eo ꝙ
adam non cohibuit euaʒ. ſic autem eſi in interioꝛi bomi⸗
ne ſiẽ in exterioꝛi.ꝓut diẽ Aug. in li.de tri.̊ cum ſuꝑi⸗
oꝛ pars teneat locum viri.inferioꝛ locum mulieris:ſuꝑi⸗
oꝛ tenet᷑ cohibere illicitas delectationes inferioꝛis/g a ſi
mili rõ tenet᷑ cohibere delectationes ſenſualitatis.mRatõ
em̃ ᷣm Gꝛeg. tenet locum viri.ſenſualitas locum mulie
ris.¶ Eontra dic Aug.in li. de tri.loquens de inferio⸗
ri parte rõnis.ſi inferioꝛ pars rõnis ↄſenſerit ita yt ſol⸗
cognitionis delectatione ſine voluntate ꝑficiendi tenea
J non diu. mulier ſola manducauit: 2 eſt veniale pctm.
non tenet᷑ inferioꝛ pars rationis repmere motus ſenſua
litatis.¶¶ Item nullus tenet᷑ ad impoſſibile.ſ̊ motus ſur
gunt in ſenſualitate nolente rõne ? ĩpotente repmere. S
non tenet᷑ repᷣmere motum ſenſualitatis.¶ Ad qð dicen
dum ꝙ rõ non tenet᷑ repᷣmere pꝛimos motus moꝛtalium
pctoꝝ ne ſurgant/̊ ne ꝓducant᷑ ad ↄſenſum ſuꝑioꝛis ꝑ/
tis.hoc eſt.tenet᷑ nõ oſentire ᷣm ſuꝑioꝛem partem vel eti

am ᷣm inferioꝛem. cum iam ꝑuenit᷑ ad iudicium ipſius

Diffinitiuum.¶. Ad obiectum at᷑ in ↄꝛium dom eſt ꝙ illð
qð dꝛ in Ecco.ꝙ rõ tenet᷑ non ire ptꝰ ↄcupĩas. hoc intel⸗
ligit᷑ de via ↄſenſus in actum moꝛtalis petr̃i ex titilatione
pᷣcedente.¶l Ad ſcom dom.qꝙ non eſt ſimile in ↄiunctõne
ſuꝑioꝛis ꝑtis rõnis ad inferioꝛem.⸗ in ↄiunctione infe⸗

ſerhito 21

rioꝛis ad ſenſualitatem. am inferioꝛ ꝑs rõnis ita oꝛdi

nata eſt ad ſu ꝑioꝛem.ꝙ ſubiecta ſit ei vel eſſe debeat.ſen
ſualitas pᷣo ex pena oꝛdinata eſt vt repugnet. ⁊ ideo licʒ
teneat᷑ rõ ſuꝑioꝛ ad cohibendum delectationes illicitas
inferioꝛis ꝑtis.non tñ tenet᷑ ad cohibendum cælectatio⸗
nes illicitas inferioꝛis ꝑtis ſenſualitatis. Inferioꝛ enim
ps rõnis vno mõ ſubiecta eſt ſuꝑioꝛi.⁊ alio mõ non. In
hᷣ autem ẽ ſubiecta ꝙ non pt ↄſentire inferioꝛ ad ꝑficiẽ⸗

dum pcxᷣm abſq; ſuꝑioꝛi. In h̊ at non eſt ſubiecta ꝙ ↄde⸗

lectari pt᷑ ipſi ſenſualitati ſine ↄſenſu rõnis.q Pꝛeterea
inſeꝑabile eſt uis matrimonij inter inferioꝛem ꝑtem rõ⸗
nis q eſt ad modum mulieris:⁊ ſuꝑioꝛem q̃ eſt ad modũ
viri.non at᷑ eſt matrimonium inter rõem ⁊ ſenſualitateʒ
Fm ꝙ ſenſualitas tenet locum ſerpentis.⁊ ideo licet tene

atur ſuperioꝛ pars rationis cohibere inferioꝛem: inferi⸗

oꝛ tñ non tenetur omnino cohibere ſenſualitatem.

Mlembrum octanun
CLCLltauo querit᷑ de oppoſito pᷣmi motꝰ ꝗd ſit
illud.⁊ videt᷑ ꝙ hec ſit gr̃a.gr̃a em̃ ⁊ pctᷣm
opponunt᷑ ̊ pᷣmus mot eſt veniale petm.g
— gra ⁊ pᷣmus motꝰopponunt᷑.¶ Contra op⸗
poſita nata ſunt fieri circa idem ſubiectum. ſ̊ pᷣmꝰmotꝰ
eſt in ſenſualitate ſic in ſubiecto.gr̃a pᷣo in volũtate rõna
li ſiue in ratõe.q̊ non opponunt᷑. Poteſt qri ꝗd aliud
ſit oꝑpoſitũ pᷣmo motui.q; nec videt᷑ gra opponi pᷣmo mo
tui q delet veniale peim vel q̃ delet mõoꝛle. ꝓpter h̊ dixer̃t
aliꝗ ꝙ Gra non oponit᷑ pᷣmo motui ſ̃̊ vᷣtus. Contra qð
ſit. Uirtus ſic diẽ pho.non eſt ſine volũtate.ſ̊ pmꝰmotꝰ

i

ſuꝑ Eʒzech. deus pᷣmos ⁊ ſcdos ſtimulos cogitationum

ð

eſi ſine volũtate.g non ſunt circa idem.¶ Si vo dicat᷑ ꝙ
nec gra nec vᷣtus oꝓponant᷑.obijcit᷑ ſic.aligꝗs ↄterit᷑ ſuper
pet᷑is ſuis ⁊ moꝛtalibo ⁊ venialibo ſiue ſint pᷣmi motusſi
ue alij. ꝑ ↄtritõʒ autem delent᷑ pcta.h̊ autem non ẽ niſi / ve t
gr̃am. gra oponit᷑ pᷣmis motibo ⁊ ꝑↄñs virtus. Ad
qð ddðm.ꝙ gra opponit᷑ ſᷣ non qᷣcunq;:bſᷣ gra intantum in

ualeſceno:vt poſſit liberare a lege pcti.ne.ſ. motus ſur⸗

gant.aut ſi ſurgunt:ſtatim decidant.⁊ ideo dic apłs ad
KRoma. Infelix ego homo gꝗs me liberabit de coꝛꝑe moꝛ⸗
tis huiꝰ.⁊ poſt ſubdit᷑:gr̃a dei ꝑ ihᷣm xpᷣm. Ad obiectũ.
autem dm. ꝙ licet gra non ſit in eodem ſubiecto pᷣmo. eſo
tamen effectus eiꝰ extendit᷑ vſq; ad ſubiectum pᷣmi mo⸗
tus.ſ.ſenſualitatem. refoꝛmata em̃ rõ ꝑ gram aliqũ re⸗
foꝛmat N ſenſualitatem.

Ono querit᷑ an pᷣmi motus ſint eq̃les in eaa
dem pſona vel in diuerſis.⁊ videt᷑ ꝙ non
ſunt eqles.ꝗdam em̃ ſunt ꝓnioꝛes ad incõ
Atinentiam ẽ alij. ⁊ ita ꝗo pmos motus in- penm mot
continentiè non ſunt eq̃les in illis.Similr pꝑt dici de pꝛi V
mis motibo gule.¶ Contra oꝛiginale pctm eqᷣle eſt in di⸗
uerſis.&̊ ⁊ ipſa pena oꝛiginalis pcti.ſ.ſfomes.q̊ ⁊ ipe mo
tus ꝗ/ ꝓcedit a radice bmõi.ᷣ ille motus eſt pᷣmus motꝰ.
& pᷣmi motus ſunt eq̃les.(¶ Ad qð dicendum.qꝙ pᷣmi mo
tus ſunt eqles q;tum eſt de radice. vᷣ non ſunt eq̃les qtũ –
eſt ex ꝑte ſubiecti in qͥ eſt radix. AUñ maioꝛ ꝓnitas dẽ du⸗ e,
obo modis.vel rõne ipſius fomitis. vel rõne diſpoſitöis

in ſubiecto.
embrumrr.

Ecimo querit᷑ vtꝝ pena infligat᷑ a deoppᷣ⸗ &bers xle⸗
mis motibo.qð videt᷑ nullum pctᷣm eſt im⸗
punitum.primus motus eſt peccatum.er⸗
go non eſi impunitum. ¶ Contra Hiero.

— FbA 2 9f
quos greci ꝓpateos vocant:⁊ ſine quibo nullus hominũ
eſſe pt.non punit.ſ hi ſunt pᷣmi motus. deus nõ punit
ꝓ pꝛimis motibo.¶ Item qn cham peccauit videns nu⸗
ditatem patris. non ipſe ſed filius eius recepit ſnĩam
maledicti.ſed ꝑ cham ſignat᷑ ᷣmus motus: ꝓꝑchanaam
delectatio in inferioꝛi parte rõnis.̊ deus non punit pꝛi⸗
mos motus ſed delectationes ſeq̃ntes ex illis.(Zld qð
dicẽdum.ꝙ pᷣmus motus eſt pctm. ⁊ punit᷑ tempalr ſed
non eternaliter qtum eſt de ſe.⁊ ideo dẽ ꝙ deus non pu⸗
nit.ipſi etiam pꝛimi motus in ſe ſunt pene.ſᷣm hoc quod
dicu Angultinus. M omnis motus inoꝛdinatus pe⸗
na eſt.

(Membꝛum. xj.
uit᷑ de delectatione moꝛoſa ⁊ queritur
an ſit peccatum. deinde an veniale vel moꝛ
tale. Circa pᷣmum ſic duplex eſt delectatõ.
Ana qua delectamur in co. de hac nibu
ad pñs.Et eſt delectatio in creatura d qua queritur an
ſit peccatum. O ſic ꝓbat᷑. Qam dicimus in confeſſione
peccaui cogitatione.delectatione ⁊c & delectatio eſt pec⸗
catum. 4 Contra non eſt voluntarium non eſt peccatũ
¶ KRñdeo. E ſt delectatio naturalis: ⁊ eſt delectatio vo⸗
luntaria.x eſt delectatio vitioſa. Delectatio naturalis ũñ
eſt laudabilis nec vituperabilis. ſicut cum delectatur
vnaqueq; vis anime in ſuo obiecto.vt ratio in cognitio⸗
ne veri.viſus in coloꝛibo maxime medijs. auditus in ſo⸗
nis mediocribo.⁊ ſic de alijs. Voluntaria alihan rez

licitam 2 illicitam. ſi in rem licitam. aut eſtioꝛdinata
aut oꝛdinata vt.ſ.velit delectari in quo debet.⁊ qtum
tebet. 7 pꝛout debet. pꝛimo modo peccatum eſt ſed non
ſecundo modo ſed ſi in rem illicitam peccatum eſt. hec ẽ
vitioſa ⁊ ex vicio fomite mouente. Et diſtinguendumẽ.

Wam ectatio tali illecebꝛa ex qua
Nam aut lectatio talis appellatur il leecli qua- Ae ſeae

P Li tyj

ſee

ſure
1
gv⸗

n
i

datg
tſipe
nornsſi⸗
96, e
Ntumin
Nnsſar⸗
anded
penon
obieni.
pn, o:
Aliginn

ſesna⸗
eigeon
adint⸗
ſiade
eſtindi⸗
Liöeno
emino⸗
es i
8Di de
dolidis

rop;
eſlim
m.er⸗
ien. 4 6
un
ninĩ
vnit
8nu⸗
ſiam
naann
tpei
Nas
Arſes
vonpu⸗
xqnol
no e

verint
pelno“
ectai⸗
eniti
ſturen
nt
te⸗
Nccntl
tom
glon

nin
n⸗
n
n
eet
n.

—

ſurgit motus.i

it apellat wor ipſe Pin

5e pꝛio mõ nõ eſt perm. ĩmo paſſio

Tode pehmj vel pena oꝛiginalis peti eſt ſicut et primus motꝰ.¶ Se

—

quit᷑ an delectatio inoꝛdinata in eo ꝙ eſt in illicitũ ꝓtẽ⸗
ſa ſit pcẽm veniale vel moꝛtale: Ad qð rñdet᷑.qm eſt de⸗
lectatio moroſa:et iſta eſt perm mortale.et eſt delectatõ
nõ moꝛoſa et iſta pcim veniale. ¶ Sed adhuc queritur
quanta moꝛa regrit᷑ ad ̊ ꝙ ſit moꝛtale pcrm. Et ad hoc
notãdũ ꝙ dicit᷑ in.ij.ſentẽ.vbi agit᷑ de ſenſualitate.ã
ſicut in temptatõe hoĩs primi tria ſunt.ſerpens. vir et
mulier:ſic ſpũaliter ẽ in temptatõe hoĩs.iIã ſerpẽs eſt
ſenſualitas. Inferioꝛ ꝑs rõis mulier.ſuꝑioꝛ vir.ſerpẽs
intendit deciꝑe mulierẽ cibo illicito cũ ſenſualitas ille⸗
cebra voluptatis inferioꝛẽ ꝑtem rõis pulſat.Sola mu⸗
lier comedit:qñ inferioꝛ ꝑs rõnis ſine volũtate ꝑficien⸗
di ↄſentit delectatõni.Vir comedit qñ ſuꝑioꝛ ꝑs ratõis
plenã volũtatẽ ꝑficiendi apponit.Cñ & inſenſibili motu
pct᷑i illecebra teneat᷑ veniale ⁊ leuiſſimũ pctm eſi.tũc vᷣo

mulier ſine viro guſtat cũ ita delectatõe cogitatõis tene

tur pet̃m. vt nõ faciendũ decernat᷑. Si ergo pctẽm nõdiu
teneat᷑ in cogitatõne delectatõnis.ſᷣ̊ ſtatim vt mnliereʒ
tetigit recedit viri auctoꝛitate.pctm veniale eſt. ſi vᷣo in
delectatõe teneat᷑ diu:et ſi volũtas ꝑficiendi deſit ẽ moꝛ
tale.cũ vᷣo vir.i.ſuꝑioꝛ pars rõnis illecebre ↄſentit.̊ eſt
cũ adeſt plena voluũtas ꝑficiẽdi.moꝛtale ẽ ſꝑ et guiſſimũ
¶ Sʒzʒ dubitat gd eſt ꝙ dẽ diu tenet. aut illud intelligi

A

teporis te diut᷑nitate tẽptatõnis.aut de diut᷑nitate deliberatõis

α

rõisſõ tꝑis.qꝛ quãtũcũq; diu ẽ delectatõ:dũmõ nõ ppo
nat᷑ delectatõi q̃ ẽ in deo vel equat᷑: nũqᷓ; eſt moꝛtale pec⸗
catũ nee deliberatõis.qꝛ quantũcũq; deliberatũ ſit dũ⸗
mõ nõ ſit ↄſenſus:peccatũ moꝛtale nõ eſt.⸗.Reſpondeo
ſine pꝛeiudicio.illud intelligit᷑ de diuturnitate delibera
tõnis rationis.cum em̃ tdeliberat ratõ illicitam eſſe dele

2 — — . 1 — . . *
hberg, ctatõem.et poſt electatõem ↄſentit.auerſa a lectatio

Ao n

ne que eſt in deoo ꝑ ↄtemptũ illicite delectatõi q̃ eſt in cre

atura adheret.et ideo peccat moꝛtaliter.⸗ Ad illud vo

quod obijcit᷑.diſtinguendũ eſt.ꝙ eſt ↄſenſus ad delectan
dum.et eſt ↄſenſus ad opus.ſi opus ſit de genere reniał
ſicut eſt mendaciũ iocoſum ⁊ ei ↄſentiat᷑ inq;tũ tale. ve⸗
niale peccatũ eſt.ſi opus ſit mortale vt foꝛnicari et hu⸗
iuſinodi moꝛtale eſt. Conſenſus etiam eſt ad delectãdũ
ꝙ ſi de lectatio veniali actui reſerat᷑ veniale eſt.ſi moꝛ⸗
tale diſtinguendũ: qꝛ aut ↄſenſus ille eſt ſubitus non pᷣ⸗
habita deliberatõne.et ille appellat᷑ ſurreptõ: et ꝓcedit
ex coꝛruptõe ratõnis et eſt veniale.et tunc mulier come⸗
dit.ſcʒ inferior ꝑs rõnis.et nõdiu tenet᷑ pctm in delecta⸗
tione.ſed ſtatim recedit cũ a viro repꝛimit᷑. Et eſt ↄſen⸗
ſus ad vlectandũ ex precedẽte deliberatõne rationis.et
tunc diu tenetur peccatum in delectatõne eſt mortale.li
cet veſit volũtas plena ꝑficiendi.¶ Subitat᷑ de hoc qd
dicit᷑ ſupra.ꝙ cũ plena volũtas pficiendi adeſt.tũc vir
ꝗeſt ſuꝑior ꝑs ratõnis comedit.i Aã dicit aug. ꝙ inferi
or ꝑs oĩa inferioꝛa diſponit.ſuꝑioꝛ ad ſuꝑioꝛa ↄtemplã
da reſpicit.plena ͤ voluntas vt aliqð peccatũ ducat᷑ in
actũ ad inferiorẽ ꝑtem rationis ꝑtinet.4. Reſponden⸗
dum y ꝓprie loquẽdo vera eſt ↄcluſio.dicit᷑ tiñ imprope
ratõnis ſuꝑioꝛis.eo ꝙ nõ cohibeat inferioꝛẽ ꝑ legem na⸗
ture que ſcripta eſt in ea ſᷣm ꝙ ipa dici᷑ imago ci in co

gnitõe veri et amore boni. vel qꝛ eadeʒz eſt inferior ratõ . ¶ woꝛl

et ſu⸗ ior Fm rem. differẽs tamen 'm rationem.
Nueſtio.cxxvj.de ocio.
quitur de ocõ qᷣ

reſpicit opus. Bicitur em̃ ociuʒ quies
vel ceſſato ab opere bono. Poteſi eꝛgo
primo queri.ſi eſt peccatum. Secundo
vtrũ ſit peccatũ veniale tm̃ an aliquan
. ale. Tercõ ſi reſpiciat aliqðᷣ pceptum vł phibi
tionem.Quar to vtrũ equaliter ſit culpabile ociũ in ſer
mone et oꝑe. Quinto cui opponitur. Sexto vtrũ religio
ſi teneant᷑ ad opus manuale.

7

embꝛum primum

xvij.Eʒech. hec fuit iniquitas ſodome ſo⸗
oꝛis tue.ſuꝑ

ꝙ; de om̃i ocioſo verbo reddenda eſt ratio.ſed nõ eſt red
denda ratio niſi de peccato.ergo ipᷣm eſi peccatũ.4¶! Itẽ
leo papa.teꝛꝛa carnis noſtre niſi aſſiduis culturis fuẽit
exculta:ocio ſpinas ⁊ tribulos ꝓducit.ſed per ſpinas ⁊2
tribulos deſignant᷑ pctoꝝ fructus.ergo ocium eſt pecca
tum. Toncgaearea⸗rit ſanctũ querit caritas veri⸗
tatis.negocium iuſtum ſuſcipit neceſſitatis ceritatis.&̊
ocium nõ eſt peccatũ ſᷣm ſe:dum quoddã ocium ſit ſan⸗
ctum.quoddaʒ non.4 IOtem in ocio nõ iners vacatõ de⸗
lectare debet. ſed vel inꝗſitio vel inuẽtio veritatis.eꝛgo
ocium de ſe nõ eſt malũ.ergo nõ eſt peccatum.⸗. SPrete⸗
rea mathei.xxiiij.duo in lecto vno.glo.in ocio.ergo oci
um eſt indifferens.cum quidã aſſumant᷑ quidam relin⸗
quunt᷑.¶ Ad quod dicendũ.ꝙ ocium multipliciter dici

Dpꝛimũ ſic oſtenditur ꝙ ſit peccatum., di
citur em ſuꝑ illud.j:ad Chi.ꝰ. Simul at
et ocioſe.vbi arguit viduas de pcto.⸗¶ Ytẽ

ia abundantia panio ocium.cum ergo
ociũ ſit iniquitas.erit peccatum.⸗ Item math.xij.dicit

E Hobafſeltills wef; tgrenz Serene

tur.dicit᷑ em̃ ociũ ſᷣm grego.qdð caret ratõne iuſte neceſſi

tatis vel intentõe pie vtilitatis.et ſᷣm hoc ocium non eſt
bonũ ſed eſt peccatũ vel diſpoſitõ ad illud. Alio vo mo⸗
do dicit᷑ ocium vacatio ab his que ſunt ꝓprie actiue vi⸗
te.Fᷣm ꝙ dicit᷑.x.luce.Aldartha ſolicita es ⁊ c. ¶Maria
vo optimã ⁊c.et hoc eſt ociũ ↄtemplatõis.et hoc mõ eſt
bonum qñ fit iuſta de cauſa. Tercio dᷣo mõ indifferẽs.
Fm hoc ꝙ vacare ab his q̃ ſunt actine poteſt fieri vel bo
no fine velvũ bono fine.Sic g oſtendit᷑ ꝙ vno mõ ẽ pec⸗
catum et ſᷣm hoc accipiũtur auctoꝛitates que hec ↄclu⸗
dunt:due vᷣo ſequẽtes accipiunt᷑ pro ocio bono.vltima
vo pro indifferenti.

embꝛũ ſecundũ

niale. Et videt᷑ eſſe veniale. Vnde grego.
quis nõ inueniri poteſt qui quatũlibet ꝑ⸗
fectus ſit.de ocioſo tñ ſermone nõ peccet.

Eecundo queritur. vtrũ ſit moꝛtale vel ve⸗

ſed ꝑfectõ nõ poteſt ſimul ſtare cum peccato moꝛtali. er-

go ocium nõ eſt peccatum moꝛtale:ergo veniale.¶¶ Iteʒ

grego.ſi ratio de ocioſo ſermone exigit᷑.penſanduʒ eſtꝗq.¶

pena iſiud multiloquiũ ſequit᷑ in quo ſuꝑbie verbo pec⸗

catur.in quo innuit᷑ ↄꝑatio peccati venialis ad morta⸗
le in genere locutõis.ergo verbũ ocioſum eſt veniale pecc
Q

catum. et ita ociũ eſt veniale peccatũ.

tra aug. de
ei.de i.Oy abolus ocio bominẽ occupa uit et poſſedit.̊

nullus venit in poſſceſſionẽ dy aboli niſi per moꝛtale pec
catum.ergo ociũ eſt moꝛtale peccatum. ¶m1Q enWtem Hern⸗

ad eugenii. Quge in oꝛe ſacerdotis ſunt blaſphemie. in
terduʒ ſi incidant ferende fortaſſis:referende nunꝗ;.cõ

ſecraſti os tuum euangelio talibus iam aperire illicitũ
eſt.aſueſcere vᷣo ſacrilegium eſt. cum ergo blaſphemia
ſit moꝛtale peccatum.erit ocioſitas huiuſmodi mortale
peccatum. ¶ Ad quod dicendum. ꝙ ocium ſm ꝙ dicit
impꝛoba voluntas quieſcendi ab opere iuſte neceſſita-
tis et pie v

quo quod eſt citra deum.quoo eſt aparens delectabile.
moꝛtalis ðᷣo cum preponitur aliquod commutabile bo⸗
nũ incommutabili.¶ Scdðm hoc accipiuntur auctoꝛita⸗
tes predicte.illa enin pꝛima auctoritas non loquitur ðᷣ
omni ocio quod eſt ſermonis. ſed de illo ꝙ eſt in viro ꝑ⸗
fecto ex aliquo lubrico lingue.¶ Secunda vᷣo auctori⸗
tas dicitur de ocio quod venit in ſermone. ex hoc ꝙ ho⸗

mo ſᷣm ſtatum nature coꝛrupte vi poteſt cuſtodire ſe a

peccato lingue.m illud.iij. Ya.Cinguam hominũ nul⸗
lus domare poteſt. et Ecci.xij. Meatus vir qui non eſt
lapſus er oꝛe.et ideo dicit᷑ in Ecci.xxij. Quis dabit ori

meo cuſtodiam.et ſuper labia mea ſignaculũ certum.vt

ilitatis. quandoq; veniale peccatum eſt. quõ
doq; moꝛtale.veniale peccatum eſt:cũ ſit delectatio ĩali

—

vel ⸗

non cadam in ipſis. In quo notatur veniale. et tingua Aiiinto querit᷑ cui oponit᷑ ociũ. Et primo
mea nõ perdat me in quo notatur mortale. Alie vᷣo rati querit᷑ vtrũ owonat᷑ caritati. Scðo vtruʒ .
ones que ſi unt ho oppoſituʒ non arguunt. ꝙ omne ociũ bpconat foꝛtitudini. . aüũt opponat᷑ cari
ſit moꝛtale.ſed quoddam.⁊ in quodam ſtatu ꝑſone. — aati videt᷑ ꝑ ̊ qð vicit be.gre.Caritas oci .
embrum tercium ola nõ eſt. aut em̃ ꝓficit aut deficit.̊ caritati opponitur
4 —NtsaiioSz, ocium. 4 Itẽ criſoſt. Adagnũ eſt amor. et ipo igne vehe
Ercio querit᷑ vtrũ ocium reſpiciat prece⸗ mentius ⁊ ad ipᷣm reducit celuʒ. et nulla eſt prohibitio
ptum vel prohibitõem. Et videt᷑ ꝙ reſpici q̃ eius impꝑetuz detinere poſſit.ꝗ caritas non ſi imul ſtat 1
at pꝛecepiũ.dicit᷑ em̃.v.deutro. Sex dieb⸗ cũ deio Nontra greg. moꝛa.Quis nõ inueniri põt. ¹
operaberis ſeptimus dies eſt ſabbati.idẽ qui quãtũlibet ꝑſectus ſit:de ocioſo ſermone tñ nõ pec⸗ .
requietionis.ociũ ergo cum ſit ceſſatio ab oꝑe.reſpiciet cet. In multis em̃ offendimus om̃es Yacobo teſtante. 5
boc preceptũ.vt qui ocioſus eſt tempoꝛe quo tenet᷑ ope⸗ ociũ põt ſimul ſtare cũ caritate.¶ ¶ Ad qð dicẽdũ.qꝙ au
rari peccet moꝛtaliter:non faciendo quod tenet᷑ facere. toꝛitas gꝛeg.intelligit᷑ ſi nõeſt ocioõ a. i.moꝛoſa ĩ ocio.qꝛ
¶ E aũt non recipiat pꝛeceptum vel pꝛohibitionem vi⸗ etſi bñs caritatẽ aliqñ cadat ĩ ociũ.tñ caritate cito exci⸗ 1
detur per boc. ꝙ ocium inter venialia peccata cõputat: tat᷑. Si vᷣo fieret vis in h̊ ðᷣbo rinim liciter dicen 4
veniale aũt peccatum nõ reſpicit pꝛeceptum vel pꝛobibi dũ eſſet ꝙ caritas nõ eſſet ocioſa vel etiã plena ocio.ᷣba 5
tionem. 4 Preterea. apoſiolus cum loquitur de opere. em̃ hmõi in pulehritudinẽ ſonãt.¶ Ad illud vo qð dicit Plena Re, 4
nõ ponit ſub forma pcepti dicẽs.Denunciamus vobis criſoſt.dicendũ eſt.ꝙ ſicut ignis er gutta aque nõ extin⸗
am ſi ꝗs nõ vult oꝑari nõ mãducet audiuimus em̃ qͥſ⸗ guit᷑ quo ad aliquẽ effectum.ſic accidit caritati que igni *
dam ambulantes in quiete inter vos.nibil oꝑantes ſz ↄꝑatur ꝙ nõ extinguit᷑ ꝑ ocium. ſᷣm ꝙ eſt veniale pecca⸗
curioſe agentes.et ꝓpoſuit ſe in exemplum eis. Reſtat tu.ſed aliqñ feruentioꝛ reddit᷑ poſt ocium. vnde eius im
ergo ꝙ ocium nõ reſpicit pꝛeceptum vel pꝛobibitõnem. petus nõ detinet᷑. (WBeinde videt᷑ ꝙ opꝓponat᷑ fortitudi⸗
d quod dicendum.ꝙ; ocium ꝓut eſt veniale pecca⸗ ni. qð videt᷑ ꝑ h̊ qð dicit aug.in li. de ↄflictu vicioꝝ ⁊ v: -—
tum nõ reſpicit pꝛeceptum vel ꝓhibitionẽ m aũt ꝙ eſt tutum. Dicit᷑ em̃ ꝙ contra virtutis exercitiũ eſt toꝛpoꝛ ſi Ae
moꝛtale reſpicit et opponitur precepto quod eſt de opere ue ignauia.quid aũt aliud eſt ignauia qᷓ ociũ.¶ Itẽ for
et pꝛecepto quod eſt de ſabbato ſancto.eſt em ſabbatum titndo virtutis eſt.et eſt media inter ocium ⁊ pcipitatõ⸗
ꝛiõ ſanctum quod eſt in ocõſis bominibo. VUnde dicitur nem.mediũ aũt opponit᷑ extremis.¶ Itẽ yſido.in li.de
in trenis.ſuꝑ illud.viderunt hoſtes et deriſerũt ſabba⸗ ſummo bo.dicit.ꝙ accidie opponit᷑ fortitudo.ſub acci⸗
ta eius.maligni ſpiritus vacationis noſtre ocia ad cogi dia vᷣo videt᷑ ↄtineri ociũ.̊ ociũ opponitur foꝛtitudini.
tatões illicitas pertrabunt.et ſic deludunt: quod cano⸗ Contra.timoꝛ malus opponit᷑ foꝛtitudini.plura aut ñ
nicis et monachis et omnibo dei miniſtris valde cauen- opponunt᷑ eidẽ ſᷣm vnũ genus oppoſitionis. cũ gᷓ oppoſi⸗
dũ eſt.ne non ſolum ab interne radice ſabbata eoꝛuʒ re tio vicij ⁊ virtutis ſit ᷣm ↄtrarietatẽ.nõ opponet᷑ fortitu
probentur ſed etiam ab hoſtibo irrideantur.Si autẽ de do ocio ↄtrarie nec alio genere opoſitõnis:⁊ ita nõ op⸗ Prer
vanis cogitationibo noſtris ſabbata irridẽtur: quid de ponetur.¶ Ad quod dicendũ q; foꝛtitudo et timoꝛ ma⸗ ⸗
illis putandũ eſt:qui cum deo vacare debent etiam fla⸗ lus ꝑ ſe et primo ogonuntur ᷣm modum virtutis ⁊ vi⸗
gitioſa committere nõ formidant. cij. ſunt enim circa eaſdem paſſiones. Oè autem ociũ di
v auarti cit᷑ ooni foꝛtitudini hoc eſt rõne ↄcomitantis foꝛtitu⸗
eEEaltn dinẽ nec eſt dicenduʒ ꝙ ocioſitas idẽ ſit oĩno qð toꝛpor
— arouerien. vtrum equaliter culpa vel accidia.
ile ocium in ſermone ⁊ oꝑe.et videtur b ſe
ocium opis ſit magis culpabile. Si eni 5 (Membrumſextum
opus melius eſt ꝙᷓ verbũ:ergo ocium ope Ccaſione pᷣdicte q̃ſionis de ocio ſiue oci⸗
is eſſ magis culpabile ꝙᷓ ociuʒ ſermonis. 41 Contra. di⸗ oſitate qᷓrit᷑. vtrũ religioſi teneant᷑ ad opꝰ
cit grego.quanto ſunt leuiora precepta tãtomaius ſup⸗ manuale? Oð videt᷑ ꝑ ſiłe.ſicut em̃ ab illa
plicium eſi his qui nõ obſeruant. ſed leuius pꝛeceptum lege q̃ dictũ ẽ in.iij.geñ. cũ doloꝛe ꝑies nul
eſt de vtili ſermõe ꝙỹᷓ de vtili Plecepto. ſicut ſermo leuior la mulier eſt excepta pꝛeter beatam virginem. que nõ cõ
eſt ꝙᷓ opus:ergo pena nõ obſeruantis maior:ergo trãſ⸗ cepit de viro ſed de ſpi ituſancto. Similiter ab illa lege
greſſio maior:ergo magis culpabile eſt ociuʒ ſermonis In ſudoꝛe vultus tin veſceris ⁊c̃.nullus ⁊æbet excipi. S
ꝙᷓ operis.(¶ Ad qð dicendũ.ꝙ ocium ſermonis dicituꝛ omnes tenent᷑ laboꝛare.4 Item act. xx.ſuꝑ illud.ad ea
dupliciter. vel cũ hõ loquitur inaniter. inanis autẽ ſer⸗ que neceſſe erant mihi.glo.exemplum oꝑa ndi eſt epiſco
mo dicit᷑ qui nõ fit pro iuſta neceſſitate vel ꝓ pia vtilita- pis quo diſcernunt᷑ a lupis. ſi nõ laboꝛãt nõ diſcernun
te. Aliquado vᷣo dicit᷑ ocium ſeꝛmonis cũ homo nõ loqꝗt tur a lupis.ꝑ lupos anteʒ ſignant᷑ peccatoꝛes. ergo pec⸗
loqui deberet,.altera iſtarum cauſarum ſcum ergo ho⸗ cant ſi nõ laboꝛãt.4l! YItẽ. ij.ad Lheſſa.vlti. Audiuimꝰ
mo abſtinet ab oꝑe bono ociando.⁊ a bſtinet a ſermone quoſdam inter vos ambulare nmaquiete.nihil oꝑantes vſᷣ
bono ociando: quãtũ eſt ex pte eius a quo abſtinet pari⸗ curioſe agentes.bis autẽ qui hmõi ſunt precipimus et
bus exiſtentibo alijs circumſtantijs magis eſt culpabile obſecramus in domino hieſu rp̃o. xt cum ſilenuo labo⸗
ocium oꝑis qᷓ ſermonis.quantũ aũt eſt ex ꝑte diſpoſitio rantes panem ſuum manducent.ᷓ doctrina aplica tene⸗
nis in abſtinente.maius ? ociũ ſermonis q; oꝑis. at tur oꝑari manualiter. 4 Quidam vo intelligi volunt de
ociũ ſermonis tegat᷑ ꝑ bonã oꝑationẽ:et ita pᷣferat᷑ oꝑa⸗ opibus ſpũalibo quod nõ videtur.tum ꝑce emplũ ipᷣius
tio locutionis:ptʒ ꝑ boc qð dicit beatus greg.ſuꝑ illuꝰ apli: tũ ꝑ verba etiam ipᷣius pꝛecepti. annre dicit
Job. Aſdanũ meã pondà ⁊c.Aſanũ ſuꝑ os ponere:ẽ vir⸗ in euãgelio.dignus eſt operarius mercede ſua.ſuꝑ quo
tute boni oꝑis culpas tegere incaute locutioms.ꝙ aũt dr.apparet nõ eẽ iuſſa ̊ pmiſſa.¶¶ Iteẽ ↄtemplatiua vita
maioꝛ culpa eſt in locutõe qᷓ in oꝑatõe.ptʒ ꝑ h:ꝙ plus i potior eſt actiua. religioſi tenẽt᷑ ad ↄtẽplatiua. ꝙ actu .
ptãte nr̃a eſt ſermo ꝙ; opusvtroq; aũt modo ↄtingit pec otemplatiue dimittere tenẽt ea que ſunt actiue.ſed ope⸗
care ꝑociũ.ſicut habet᷑ ſuꝑ illud Sudicũ.cũ pugnaſſent rari manualiter ꝑtinet ad actiuam. ergo dimittendũ eſt
ↄtra madianitas.inanis eſt oĩs actus et ſermo.in qͥ non a religioſis pro actu contemplatiue.non ergo tenentu
(Mie⸗ aliquio ꝓ deo vel dei mandato. Item dominus dicit in elte illi qui volebat ſeze⸗ 2 *%½ r
lire patrẽ ſuum. ſine mortuos ſepelire ⁊c.tu autem an,: ro⸗ .
Uembꝛüquintum . nuntla regnum dei. ergo mirus vond dimittendum eſt T. Elra,9 UV

. ꝓ maiori bono.ſed maius bonũ eſt oꝛatio ꝙᷓ manuum eſehat v
opatio. a religioſis dimittendum eſt manuũ operatig erc PeS
2— —

0

ino
u
ani
oct
hitur
ehe
biti⸗
llar
dot.
pe⸗
ne
Han
ſoq:
exci⸗
lcen
üb Por
Neit fen
ruin⸗
tigni
eccc⸗
nsinn
ltudi⸗
e1.
hoꝛſi
lifor
lato⸗
llde
44
aecl
dini.
gütii
woſi
Drtin
op⸗
emna⸗
1,i⸗
io
ltu⸗
or.

Mueſtio

oꝛatione ⁊ huiuſmodi actibo ſpũalibo. non tenẽtur
Ad quod dicendũ· ꝙ religioſi quida ſunt.in q regu
la exprimit᷑ ce laboꝛe manuali. Quidã ſunt in quoꝛum
regula nõ exprimit᷑ ꝙ tenent᷑ vbi aũt expᷣmitur ꝙ tenea
tur:de illis planũ eſi. bi aũt nõ expꝛimitur ꝙ tenean
tur:generaliter põt eſſe ꝙ teneant᷑ ĩ certis caſibo. Si 2
religioſi ſunt quibo ↄmittit᷑ officiũ pᷣdicatõis.ne grauet
auditoꝛes in adminiſtratõe reꝝ ſuaꝝ maxime tali gra⸗
uamine.ꝙ faciat eos reſilire ab auditu predicatõnis ſi⸗
ue a doctrina fidei.nihil debent ab eis acciꝑe ſeo ꝓprijs
manibo laboꝛare vel mẽdicare.De hac cauſa Derang.
in li.de verbis euãgelij. Alia ratõ eſt. vt alios ꝗ ꝓni ſfüt

ad ociũ ad laboꝛẽ excitẽt. AVñ aug. d oꝑe monacboruz ꝗ⸗

AVtinã iſti qui vacare volunt manibo vacaret et linguis
ne multos ad imitatõem ocij inuitarent. Tercia ratio ẽ
ad vitandũ ſcandalum hoĩm infirmoꝝ. poſſent em̃ aligꝗ
dicere iſti intranerũt religionẽ ne manibo laboꝛẽt. et ſic
ſuauiꝰ viuerẽt ſimpliciter tñ nõ tenent᷑ nec vniuerſalit.
qꝛ debent vacartoꝑi meliori cmi ꝓ xpᷣoſe dedicauerunt.
Ad obiecta autẽ reſpondenduũ · ꝙ illud quod dicitur
in.iij.geñ. In ſudoꝛe vultus tui ⁊c· nõ intelligit᷑ tm̃ la ⸗=
boꝛe manuũ.ſᷣ de qͥcunq; oꝑe laboꝛioſo.a ꝗbo nõ abſol⸗
uunt⁊᷑ religioſi ꝙ ſi quis eſſet ita ↄtemplatinus/ꝙ nõ ad
actionem laboꝛioſam deſcenderet: nibilominus illa lex

„ D ,„Ʒ B ☚ „ „72 — — — . — — —
o Anagque dicit᷑ in. iij: geñ. ad ſtatũ hoĩs refert᷑. ſi em̃ ipᷣe nõ la⸗

hber

boꝛaret:alius tn ꝓ ipo laboꝛaret.in penã em̃ hoĩs datũ
eſt illud.¶. Ad ſcom dicendũ.qꝙ illud qð dicitur act.xx·
Si intelligat᷑ de oꝑe manuali:ad caſum illum refert. ne
ipi rapiãt bona ſubditoꝝ et cõſumãt.illi eniʒ per lupos
rapaces intelligunt᷑.de quibo ibi fit ſermo. et loquit᷑ ibi
t platis nõ de religioſis.¶ Ad terciũ vo dicendũ.ꝙ il⸗
lud quod dicit᷑ ad theſſ.intelligit᷑ ꝙ apłs pᷣcipit operaꝛi
„ 20 tollendã ocioſitatem et ſ. candalũ ipoꝝ infirmoꝝ la⸗
boꝛantiũ. q defacili poſſent ſcandaliʒz aꝛi. 4 Ad illud vo
gq 5 dicit᷑ in enãgelio.ꝙ dignus eſt oꝑarius mercede ſua
intelligendũ ꝙ hoc refert᷑ ad acceptpem ſumptuũnõ ad
opus quoꝝ ſumptuũ æſt accepiatoſn pepmiſſione nõ in
preceptõe.i Ad vltimũ dicendũ ꝙ licet religioſi teneã⸗
tur aliquando vacare ↄtemplatõni qui eſt actus melioꝛ
nibilominus tenent᷑ ↄdeſcendere actõni ꝓpter ſuã neceſ
ſitatẽ vel alioꝝ vtilitatẽ.ſed actio multiplex eſt.non em̃
ſolum eſt actio in oꝑe manuali.

(Mueſtio. cxxvij. de pec/

cato mortali.

Ompleto tractatu
de veniali peccato qᷓtũ ad quedam ma
nifeſtiora ſunt em̃ quedã alia que non
Eticipãt omune cũ moꝛtalibo.ſicut ẽ de
Eula.·q aliqñ eſt venialis aliqũ moꝛtatł
Conſequenter didendũ eſt de moꝛtali.Primo aũt ↄſide
randũ eſt de moꝛtali in genere deinde de ſpeciebo eiꝰ for
malibo et materialibo.¶ Pꝛimo aũt querit᷑ quaꝛe dica
tur mortale. Secundo de differẽtia vel cõueniẽtia eius
ad criminale.Lercio de ↄꝑatõne venialis ad mortale.
vtrũ ſit ibi aliqua ꝓpoꝛtio.Quarto vtrũ mortale reci⸗
piat magis et minus. Quinto de effectu mortalis pcti
m diuerſum ſtatum pſone. Sexto vtrum diuturnitas
beckael inducat moꝛtale. Septimo ð pena moꝛtalis pec
wbrũ pꝛamũ
ODprimũ ſic.mortale dicit qdð eſt dignum
morte.vel qð mortẽ inducit. NPoteſi ergo
queri de qua moꝛte intelligit᷑. Eſt em mul
tiplex vita.nature.gratie et gloꝛie.et toti⸗

dicit᷑ moꝛtale a moꝛte nature.ſm hoc nullũ dicet᷑ moꝛta-
le:mſi ad qð ↄſequeret᷑ ex debito moꝛs nature:et illð tñ
videt᷑ oꝛiginale. oꝛiginale im̃ eſt moꝛta leſpoteſt que⸗

/

cxxvij.

ri. ſariginali ſrher moꝛs natie⸗ quare nõ ſi ne ipſi
actuali moꝛtali:cũ in vtroq; ſit inobediẽtia.¶ Si vðᷣo di ⸗
cat᷑ mortale a moꝛte gehenne hoc nõ videt᷑ ↄmuniter. pt uh gado
em̃ aliquod pctm eſſe moꝛtale qdð poſtea ꝑ pemitentiamꝰ
celet. et ſie nõ dicet᷑ moꝛtale.qꝛ ſequatur moꝛs gehenne.
ergo ↄditiõaliter dicet᷑ moꝛtale.ſcʒ ſi nõ ſequatur penin
finalis.quod cum nõ ſit eo ꝙ moꝛtale dicit᷑ in ſuo gene⸗
re.nõ dicet᷑ moꝛtale a moꝛte gehenne.4 Preterea.nec
mors gehenne videt᷑ dici moꝛs.in illa em̃ viuit hõ ſentit
et intelligit.hec om̃ia atteſtant᷑ vite.ſi &̊ nõ recte dicitur
mors cum ſit ibi vita ꝑpetua:ꝑpetua autem vita non eſt
cõpoſſibilis cum moꝛte.nec recte dicetur moꝛtale ab il⸗
la morte.⸗! Si ðᷣo dicat᷑ a moꝛte culpe.nec hoc videt᷑ di
ci.differẽtie em̃ oppoſite reſpectu ↄſimiliũ debent accipi.
ſi ergo veniale nõ reſpiciat niſi oꝑpoſitum pene eterne. ſer go 5 Pe . rahye
mortale nõ dicet᷑ niſi reſpectu pene eterne ¶q Preterea S„.*
cũ moꝛs dicatur ſeꝑatio a principio vite. ꝓpter ꝗd ma⸗
gis dicit᷑ ſeꝑatio a principio vite ꝑ vnum peccatum qᷓ; ꝑ
aliud? videt᷑ em̃ ꝙ tm̃ debet dici moꝛs quàdo fit ſeꝑatio
a fide.dicit᷑ em̃ ad Ro. Juſtus ex fide viuit.ſi g̊ fides eſt
vita anime:tũc tm̃ dicet᷑ eſſe mortale:cum pꝛiuat᷑ fides.
d qð dicendũ.ꝙ moꝛtale pctm dicit᷑ reſpectu dupli
cis moꝛtis.reſpectumꝛtig culpe ⁊ reſpectu moꝛtis ge⸗
henne. ſed reſpectu illius canſa eſt ſimul eũ cauſato. re⸗
ſpectu abius 3 cahſa eſt pꝛior cauſato. eũ aũt dicit pecca⸗
tum moꝛtalẽ ſpectu moꝛtis gebenne. intelligit᷑ ꝙ quã⸗
tum de ſe eſt cauſa eſt.vñ niſi deſtruat᷑ ipᷣm peccatuʒ: ta

lis pena pꝓſequitur. Reſpectu aũt mortis culpe eſt cauſa

