Sſecundũ articulũ quo querit de cauſa effi
ciẽte.vtrũ hec opera ſint ſolius creatoꝛis.an
creatoꝛis ſimul et creature:⁊ videt᷑ ꝙ ſint cꝛe

ature.et nõ tĩ creatoꝛis.j.coꝛin.xij.alijs datur oꝑatio

virtutũ.glo.miraculoꝝ.¶ Item aug. in li.lxxxiij.q.lx⸗
xx.q. Aliter magi faciũt miracula. aliter boni xp̃iani.
aliter mali. Magi ꝑ pꝛiuatos cõtractus.boni xpiani ꝑ
publicã iuſticiam. mali ꝑ ſigna publice iuſticie. Si ergo
iſtis cõuenit facere miracula. nõ ſoli deo cõuemet. ſed et
alijs ſaltẽ miſterio.¶ IFtem aug. ſuꝑ geñ. ad lr'am ꝓba⸗
biliter creditur.ſicut illud ſemẽ cui eſt ꝓmiſſum.diſpo⸗
ſitũ eſt in mann mediatoꝛis ꝑ angelos.ſic omia que ad
ip̃ᷣius ſemĩs aduentũ annũciandu vel ꝓnũciandũ in re
rum nataura pᷣter curſum nature ſolitũ.mirabilit facta
ſunt: miſtrantilv angelis eſſe facta.̊ angelis conuenit
cooꝑari oꝑatio miraculoꝝ.ſaltẽ miſtrãdo:nõ ergo ſoli
co cõuenit facere miracula. ¶ Contra. anſel. in li. de
cõceptu virginali.Aſdirabilis curſus eſt ſupᷣ volũtatem
et naturam creature.et de bis q̃ ſolus deus ae
qð dicẽdũ.q miracula fieri miſterio angeloꝝ duplicit
poteſt dici. Facere em̃ deũ aliquo miſtrante. poteſt intel
ligi. ita vt ille mĩſtrãs ſit mediꝰ int deũ facientem et fa⸗
ctũ.ſicut mouẽs motũ mediũ ẽ int pꝛimũ mouẽs et vlti⸗
mũ motũ.vt cũ deus oꝑat᷑ ꝑ liberũ arbitriũ motũ.· vel ꝑ
naturã aliquẽ mouẽs ip̃a ad faciẽdũ aliqua.⁊ tũc natu
ra vel liberũ arbitriũ ſut. ſicut mouẽtia mota int deum
et faciẽtẽ et factũ.et hoc mõ dicimꝰ nos.qꝙ nũꝙᷓ fiũt mi⸗
racula miſterio.et ſic intelligit᷑ auctoꝛitas anſel. Alio
mõ pr dici miraculũ fieri miſterio.nõ vt miſtri ĩtelligãt᷑
medij.ſcʒ motoꝛes.ſed vt intelligãt᷑ ſicut pᷣparatoꝛij.vel
diſponẽtes ad hoc vt miraculũ fiat:nõ vt intelligat᷑ di
ſpoſitio media inter deũ et miraculũ qð cebet fieri.ſᷣ ſiẽ
poſſemus dicere.ꝙ aliquis ſanctꝰ rogat deũ.et dñs pꝛe
cibus eius inclinatꝰ.facit qð ipᷣe petit.Ael aliquis etiã
malus xpᷣianꝰ inuocat nomẽ dñi.et dñs facit ob reuerẽ⸗
tiam nois ſui.vel aliquid hmõi:et ſic bene fiũt miracu⸗
la mĩſterio.ᷣ illð miſieꝛiũ nõ facit mediatõʒ dei faciẽtis
et miraculi et facti.et ſic loquit᷑ auctoꝛitas aug. Quod
aũt hic determiat᷑.debet ĩtelligi de miraculis oĩno ſubi⸗
to factis.que plene dicẽda ſunt miracula.ſicut infra pa
tebit ex diſtinctõne modoꝝ faciẽdi miracula.qꝛ in mul⸗
tis miraculis angeli cooꝑant᷑.diſponendo ſiue pparan

do materiam fiendi miraculi.
Articuius tercins

D terciũ quo querit᷑ de canſa materiali mi⸗
raculi. Vtrũ de omi re poſſit fieri miraculũ
vel mirabile:qð videt᷑qꝛ de coꝛꝑe xp̃i fit mi⸗

raeulũ vel mirabile.vt ꝙ ſit ĩ pluribo altaribo. Similit᷑

de hũana nat᷑a q vnita ẽ dine.Cũ g̊ mirabile vel mira⸗
culũ ſit icarnatõ.q fit vnio:h̊ młtoſoꝛtiꝰe iferioꝛibo cꝛe
aturis.cũ magis ſint trãſmutabiles. de oĩ re pt᷑ fiẽi mi
raculũ vł mirabile. Itẽ obediẽtia ẽ ĩoĩ re ĩſpectu crea
toꝛis.⁊ ſm h currit mirabile zc. ¶ Cõtra. ¶Miſterio
ſãgloꝝ fiũt miꝛabilia vnnactn g glis ñ fiüt iſta. Di
milit vr idẽ ĩ aĩabo.ꝗᷓ tm̃ ĩ coꝛꝑalibo vidẽt᷑ fieri miracła
vl mirabilia: Pꝛeterea. In mateꝛia eſt tnſmutatõ foꝛ
maꝝ Fm nat᷑aʒ rõe obediẽtie materie.cũ q̊ miraculũ fi⸗
at ↄ naturã ñ dꝛ ð obediẽtiã cꝛeat᷑e.ſ̊ ſolitũ curſũ q̊ nat᷑a
oꝑat᷑.ꝗ̊ nõ fit miraculũ vł mirabile ex oĩ re.qꝛ nõ ex ma
teꝛia. Faer ꝙ aliud ẽ de mirabili.⁊ alið de miraclło
Mir abile at᷑ pt fieri ĩ oĩ creata ab oĩpotẽte.ANiraclm
at᷑ d ſolitũ curſũ nat᷑e coꝛꝑał.ibi em fit a ſuꝑna vᷣtute
aliqd ↄ curſũ nate ſolitũ. Vnde miraculũ nõ pt eẽ e oĩ
re.¶. Ad h̊ ᷣo qð obijcit᷑.ꝙ ĩ ãglis ñ fiũt mirabilia:con
cedẽdum eſt.cũ ſint miſtri in reba coꝛꝑalibo aligbo per

quos diſpoſitio ſit ad miracula.Ad ſecundũ dicẽduʒ
ꝙ aliud eſt fieri cõtra natura que dicit᷑ materia.et alið
cõtra naturã que dicit foꝛma.ym ꝓꝙ eſt pꝛicipiũ mot et
ſtatus.miraculũ em̃ fit ↄtra natura que dicit᷑ foꝛma.nõ
cõtra naturã que eſt materia pꝛimitus oꝛdinata poſſibi

lis ad foꝛmas que ſunt curſu nature.et q̃ ſunt curſu mi⸗

rabili ⁊c. „
rticulus quartns

Oquartũ quo querit᷑ e cauſa foꝛmali.ſcʒ ꝗ
bus modis fiat multiplicatõ miraculoꝛum.
qð dicendũ.ꝙ miraculũ fit aut ꝑ tranſ⸗
mutatõem foꝛmaꝝ ſubſtãtialiũ.aut ſine trãſinutatõne
ſubſtãtialiũ.Si cũ trãſmutatõe ſubſtaãtialiũ.que nõ ĩue
nitur in reꝝ natura:tũc erit ẽm ꝙ de coſta facta eſt mu⸗
lier Geñ.ij. de vxoꝛe loth ſtatua ſalis Geñ.xix. de oͤgis
ſerpẽtes Exo. vij. Si ſine traſmutatõe ſubſtãtialiũ. tũc
erit aut ꝑ modũ eductõnis vt de petra aqua MQũerixx.
AWel et oleũ Deutro.xxxij. Aut ꝑ modũ multiplicatõis
vt in quiq; panibo Yoh̃ᷣ.vj. et in oleo heliſei.iiij.reg · iiij.
Aut fit ex hoc.nõ qꝛ fieri ex hoc ſit ſemꝑ miraculũ.ſed
qꝛ fieꝛi ex boc ſine medio ſit miraculũ.vt ꝙ dñs mutauit
aquã in vinũ SJoh.ij. Conſtat em̃ ꝙ aqua ꝑ młta media
in vitibo conuertit᷑ in vinũ.et habet᷑ in glo.Yohᷣ.ij. Aut
q; ex hoc ſᷣm aliquẽ nouũ modũ.vt ꝙ panis mutatur in
coꝛpus xp̃i.mutatis ſubſtãtialibo.manẽtibo accidẽtali⸗
bus:et in hoc duplex miraculũ.Aut attendit᷑ miraculũ
m oꝛdinem.cum cõtrariꝰ oꝛdo nõ ĩiueniat᷑ in natura.⸗
boc aut ſacta trãſmutatõe ſubſtãtialiũ.aut ſine.Si fa⸗
cta trãſmutatõe.tũc eſt ſicut ſerpẽtes redierũt in virgas
quia vegetabilia ſunt quaſi materialia ad aĩialia.Si ſi⸗
ne trãſmutatõe.tunc fit aut in ſimpliciter ente.et tũc fit
ſicut qñ ſol reuerſus eſt decem lineis yſa.xxxviij. Aut ĩ
vegetabili.vt in virga que floꝛuit Qumeri.xvij. Aut in
aĩali.vt quando de ceco fit videns.et ſurdus audiẽs. et
tandem ꝙ; moꝛtuus ſuſcitatur. Aut qꝛ nunc et hoc reſpi
cit tempus.vt in tenebꝛis que facte ſunt in paſſione dñi
quia tunc facte ſunt.cum nõ ſolent fieri ſim curſum na⸗
ture.

Einde membꝛo quinto pꝛincipali q̃rit᷑ de
2 ratõnibo ᷣm quas habent fieri miracula
– Querit eĩ aug:An ratõ quã deus pꝛimis
oꝑibus cõcreauit id haberet.vt ᷣm ipᷣam
ex viri latere ſieri femiam neceſſe foꝛet. Et babet h̊ mẽ⸗
bꝛũ quiq; articulos.⸗ Pꝛimꝰ vtrũ ratio naturalis et ſe
miĩalis ſit idem.¶ Secundꝰ vtrũ rõſemialis et cauſalis
ſit idem. ¶ Terciꝰ vtrũ rões cauſales ſiue pꝛimoꝛdiales
ſint in rebo vel tm in xoo. ¶ Quart? q̃t ſũt genera rõnũ.
4Quiĩto.v. hmõi roes indite ſint a pꝛicipio creatõis.

D pꝛimũ qͥ querit᷑.v.rõ ſemĩalis et rõnalis

teſtas creatoꝛis hʒ apud ſe poſſe.de oĩbo bis facẽ aliud.
qᷓ eoꝝ q̃ſi ſemiales rões habẽt:et ita videt᷑ idẽ dicẽ na⸗
turalẽ rõem ⁊ ſemialẽ. Itẽ nõne naturalis rõ ẽ. cũ ex

—

grano ꝓducit᷑ gr
Sidẽ vident᷑ Aötreaug ni ſug gen oeg nunc
tꝑalibus inteꝛuallis ea moueri videmꝰ.ad pagẽda ea qᷓ
ſuo generi cõpetũt.ex illis inſitis rõibo venit.qs tãqᷓ ſe⸗
mialit ſparlit de? in actu cõdendi.cũ dixit et facta ſunt
Eigdet᷑ dicere.ꝙ ſemiales ſũt ille que cõdite ſũt in oꝑi
bus ſex die ʒ. et ex illis ſũt dequcte naturales.4
videt᷑ dicẽdũ.ꝙ ſemiĩalis ratio videt᷑ dici dupliciter.pᷣm

ꝙ dicit aug· vj. ſuꝑ gen. Aliter in reba que m cauſas ſi⸗

lſit idẽ. qð videt᷑ ꝑ h̊ qð dicit aug.ſuꝑ geñ. dic
em̃ ꝙ oĩs iſie vſitatiſſimꝰ curſus nate.habet
jſdã natales leges. m qᷓs ſpũs vite ꝗ creatus ẽ. hʒ qᷣſdãa
appetitꝰ determiatos. Suꝑ hũc aũt curſũ naturalẽ.po⸗

vl cũ ex herba ſpica.⁊ H ẽ ſeialis.

d q

mul creatas nõ iam ſimul.ſᷣ ſuo temꝑe creant᷑.ſic fenuʒ

eſt exoꝛtũ.Aliter in ſemibo.in gborurſus pꝛimoꝛdiales

cauſe repetunt᷑ de reb ducte.que ᷣm cauſas quas pᷣmo
cõdidit extiterãt.velut herba ex terra.ſemen ex herba.
Vnge bis tangit᷑ in pꝛincipio geñ. Pꝛimo em̃ dicit᷑.pꝛo
tulit terra her bã virentẽ et facientẽ fructum iuxta genꝰ
ſuũ:Deinde dicit᷑.vj. Iſte ſũt generatões celi et terre.ĩ
die qua ſecit deus celũ et terra et om̃e virgultũ agri.an⸗
teqᷓ oꝛiretur in terra.et om̃e virgultum regionis pꝛiuſq;
germĩaret:nõ eĩ pluerat dñs ſuꝑ terrã.et bomo nõ eꝛat
qui oparetur terrã: videt᷑ em dicere duplicem ſemĩaleʒ
rationẽ. IAnam ᷣm quã pꝛime fiebãt.aliam ſᷣm quam
nunc fiunt.et hec dicitur naturalis.

Oſechdũ articulũ quo queritur.vtrũ ideʒ ſit
ratõ ſemĩalis ⁊ cauſalis.quod videt᷑ per hoc
as dicit aug. ſuꝑ geñ.iiij. Ex illis inſitis ra⸗
tioni bo quas taniꝙᷓ ſemialiter ſparſit.¶ Item aug. oim

rerũ cauſas.que coꝛpoꝛaliter viſibiliterq; noſcunt᷑.oc⸗

culta quedam ſemia in coꝛpoꝛeis huius mũdi.elemẽtis
latent.qᷓ deus oꝛiginaliter eis ĩdidit.et poſt ſequit᷑.incꝛe
menta et foꝛmaꝝ diſtinctões ab oꝛiginalibo vt ita dicaʒ
regulis:ſed quid aliud ſunt oꝛiginales nature.niſi cau⸗

ſales ratõnes.ergo idem ſunt cauſales rõnes et ſemina

les.¶ Contra. rones ſemiales nõ ſunt ad facienda mi⸗
racula.ſ̊ cauſales rõnes ſunt ad faciẽda miracula.ergo
nõ eſt idẽ ratio ſemĩalis et cauſalis. qð dicendũ
ꝙ Apꝛie ſumendo nõ eſt idem ratio canſalis et ſemiĩalis
large aũt ſumẽdo cauſalem. om̃is ſemĩalis ẽ cauſalis.ᷣ
nõ om̃is cauſalis ratio eſt ſemialis. Unde facta pꝛima
diſtinctõne.poſſumꝰ dicere.ꝙ naturalis ratio refertur
ad foꝛmã.vt ꝙ granũ ex grano.⁊ ita de alijs:ſeminalis
vᷣo ad materiã diſpoſitã.vt qð fit er putrefactõe.dicituꝛ
ex ratione ſemĩali eſſe.ſicut rane ⁊ bmõi res fiüũt ex ſemi
nalibus ratõibus.que ſunt in elementis: nec tñ dicunt᷑
ex naturalibo ꝓpꝛie dictis ſed ↄmuniter:cauſalis vᷣo ad
efficientem. et dicit᷑ eſſe in deo.qui eſt cauſa efficiensad
ea que mirabiliter ꝓducuntur ab ipᷣo.

NDO terciũ quo querit᷑.vtrũ cauſales rationes
+ ſie pꝛimoꝛdiales ſint in rebo pꝛimis cõditis
ipo.aut tĩ in do.Et videt᷑ ꝙ in rebo:ſuꝑ
eñ. vj. Queri merito pt cauſales ille rões quas mũdo
indidit.cũ pꝛimũ ſimulomia creauit.qũo ſunt inſtitute
ergo videt᷑ ꝙ cauſales rões ſint in mũdo.i.ĩ pꝛimis opꝑi⸗
bus cõditis.¶ Cõtra.aug.ſuꝑ geñ.vj.hʒ ĩ ſe quaſdam
qrũdam factoꝝ cauſas abſcõditas in ſeipᷣo. q̃s rebo cre
atis nõ gelng abſcondite cauſales ratõnes in

C

cxeo.nõ in rebo. Ad boc videt᷑ dicendũ.ꝙ cauſales ra
tiones dicũt᷑ duobo modis.Vlno mõ ↄniter.et ſic cauſa⸗
lis rõ dicit᷑ eoꝝ que ſunt a deo mediate natura. Vñ die
aug.in eodẽ li.miſteriũ gratie abſcõditũ dixit in mudo
in quo ſunt abſcondite ratões cauſales oĩm rerũ natali
ter oꝛituraꝝ. Si vo cauſalis ratio appꝛopꝛiet᷑. dicit eſſe
in deo reſpectu eoꝝ que ſunt ſupᷣ naturã. et nõ mediate

rticulus. uij.

Squartũ qͥ querit᷑q̃t ſunt genera rõnũ.Ao
qð pt᷑ rñderi ꝑ h̊ qð elicitur ex vᷣbis aug. ſuꝑ
“ gen. Dicit em ſic. Alit ĩ vbo dei ſũt. vbii iſta
nõ fcta ſ̊ etna facta ſũt.⁊ m G dicũt᷑ imutabiles rées.

e ꝓut dẽ ſuꝑ geñ.vj. Alit ſe hñt oĩm reꝝ incõmutabiles

rões ĩ obo dei, Alit oꝑa a ꝗbo ſeptio die regeuit. Glit

iſta qᷓ er ill oꝑat᷑. Itẽ alit ſũt ĩ elemẽtis mᷣi.vbi oĩa ſik

facta futa ſũt et m ̊ videt᷑ eẽ rõ cauſalis ſiue pꝛimoꝛdi
alis ĩ mũdo indita. Alit ĩ rebo qͥ m cas ſil creatas. no
iã ſił.ſ̊ ſuo tem ꝑe quecũq; creant᷑.ſicut fenũ fuit pꝛio ex

oꝛtum. et ᷣm hoc videtur dici ſemialis vel materialis·

Di

ſere

ral
1

— —

— — — — — — ——

— — — — — —

— —

gl⸗an

Puſ

nöegt

enigle
N quam

ſchſit
erhoe
ius a⸗
N. Cin
nt.⸗
demets
it iner
tudi;
eſian
tlenin
tdunis
Maen
dtci
femigls
ulalo;
npeine
Ucſerme
enumals
ediotn
lterſen
mdicunt
lsroed
cieneo

tones
Gins
olne
8 ndo
inſtuut
misoge
gnoſtan
örelvct
önes n
Uſalesre
ſccauſh
n die

inmüchn

ünatal
dici
meciät

Sri⸗N

Dueſtio

Aliter in ſemĩbo in quibo rurſus quaſi pᷣmoꝛdiales cau
ſe repetunt᷑ de rebo ducte quas m cauſas cõdidit.ſic ꝗꝙ
herba ẽ ex tra.ſemẽ ex herba: ⁊ boc vno mõ dicit᷑ natu⸗
ralis. alio mõ ſemĩalis. ratõe materie aptate ſemĩalis.

ratõne nature agentis naturalis.

ticulus quintus
D quintũ quo querit vtꝑ indite ſint ratões
ſemiĩales a pncipio creatõis.nõ ſolũ ad oꝑa
ue fiũt 'm curſuʒ nature. ſed etiã ad mira⸗
loſa:⁊ vtꝝ vxadẽ ſit poſſibilitas in ſpecie ad oĩa oꝑa.
Creauit em̃ deꝰin ſex dieb ꝑfectas res.quo ad genus ⁊
quo ad ſpẽs. a pᷣncipio erant poſite in ſpecie determia
te ad oĩa fienda. poſſibilitas ad oꝑa miraculoſa erat

aßncipio creata. E aũt nõ ſic. videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ ſi eſſet

ſſibilitas. Fm eam eẽt potentia ad actũ.cum & non ſit
poſſibile ſicut habet᷑.j Coꝛin.j.vbi dicit.ꝙ ſtultam fecit
eꝰſapientiã huiꝰ mũdi.glo.hanc ſtultã fecit deꝰ.decla⸗
rando eẽ poſſibile.⁊ faciẽdo qð illa impoſſibile iudicat

nõ erit illa potẽtia ſiue poteſias a pᷣncipio in materia.

Pꝛeteꝛea.dicit damal.in pᷣncipio teꝛcij libꝛi.ptꝰ aſſen
ſum vᷣginis ſpũſſanctꝰſuꝑuenit ſuꝑ ipᷣam. ᷣm ſermoneʒ
quẽ dixit angelus:purgans ipᷣam ⁊ virtutem tribuens
ſuſceptiuã diuini verbi ſimul aũt ⁊ generatiuã.Ex quo
relinquit᷑ꝙ potentia ad oꝑa miraculoſa nõ ſunt a pꝛin
cipio in materia. Si em̃ ſic eẽt.quare nõ diceremus. de
virgis pñt fieri ſerpentes ⁊ ecouerſo.4 Item ꝙ ſint po
ſite in pncipio ad oꝑa miraculoſa. videt᷑ ꝑ hoc qð dicit
augu. in ex ame.vj.li. Si in illis pᷣmis rerum cauſis.q̃s
pꝛimitꝰ creatoꝛ reruʒ inſtituit.non tm̃ poſuit ꝙ de limo
erat foꝛmaturꝰhominẽ ſ̊ quẽadmodũ facturꝰ.vtꝝ ĩ ma⸗
tris vtero an in foꝛma iuueculi.pꝛoculdubio ſic factum
eſt vt illic pfirerat.neq; em̃ ↄtra ſuã diſpoſitõeʒ factum

elſt:ſi aũt vim poſuit ibi poſſibilitatis vt homo fieret.vt
ſic ⁊ ſic fieri poſſet.ipᷣm aũt modũ quo facturus erat.ſi⸗

bi reſeruauit in ſua volũtate.nõ in mũdi ↄſtitutõne cõ⸗
texit.manifeſtũ eſt non eẽ hominẽ ↄtra illã ratõneʒ.que
erat in pꝛima rerũ conditõe.quia erat ibi ſic fieri poſſe
q́uis nõ er at neceſſe ſic fieri vel eſſe:ex quo relinquit᷑.q;
in materia eſt poſſibilitas að opera miraculoſa ſiue mi
rabilia. Quod ſi eſt.aut ꝗ̊ eadem potẽtia ad hec opera
ad alia que ſunt Fᷣm curſuz nature.aut alia:⁊ videtur
ꝙ alia.quia nõ eſt eadem potẽtia ſᷣm naturã ad oꝑa cõ⸗
traria nature vel adↄtrariũ actum. vel ad ↄtrariu oꝛdi
nem nature.ſ̊ actus miraculoſos eſt cõtrarij oꝛdinis in

fieri oꝛdini nature.ergo nõ eſt eadem potẽtia.¶ aũt

ſit eadem potẽtia.videt᷑ ꝑ hoc qð dicit augu.ſunt cauſe
ſemĩales.quas deus mũdo indidit.cumoia pꝛimo crea
uit:⁊ he querunt tempꝰaptum.⁊ ſũt ad naturalio.Süt
etiam cauſales ſine tpis determĩatõne. ſicut adaʒ factꝰ
eſt in virili etate.ſine illo ꝓgreſſu incremẽtoꝝ.⁊ he ſunt
ad miracula.Verũtamẽ an cauſe tam ad mirabilia fa⸗
cienda q; ad naturalia.ſint ſimiliter in rebo inſite a pᷣn⸗
cipio.an cauſe ad miracula de nouo facte ſint in rebus
querit ibi augu.⁊ dicit augu.ꝙ reſiat ad vtrũq; moduʒ
vt habiles ſint create.ſiue ad iſtuʒ quo vſitatiſſime res
diſcurrunt.ſiue ad iſtum quo tãta miracula fiunt ſicut
deo placuit facere:ex quo relinquit᷑. ꝙ eadem poſſibili⸗
tas ad hec opera ⁊ etiã ad illa.ſunt in materia. ¶ So⸗
lutio.dicẽdum eſt ꝙ potentia obedientie ad omnia ope
ra diuina.ſiue mediante natura.ſiue pꝛincipio. ſiue vo⸗
luntate creatuꝛe.ſiue imediate creata eſt a pꝛincipio.⁊ ẽ
eadem potentia obediẽtie ad omnia opera.ſed nõ eſt po

tentia in eodẽ gradu ad hec opera ⁊ ad alia:ſed ad alia

dicitur potentia in ſcðᷣo gradu vel in tercio. ad opera
vᷣo miraculoſa poſſibilitas tm:ſed non ſequit᷑. ꝙ poten⸗
tia ſit ad actum.quia illa poſſibilitas eſt ẽm obediẽtiaʒ
creature.de qua deus poteſt facere qð vult.⁊ eſt poſſibi
litas paſſiua.q Ad illud vᷣo qð obijcitur ð Joh̊.dama.
ꝙ potentia data eſt virgini ſuſeeptina ⁊ generatiua.eꝛ⸗

6
xlij.
gopꝛius nõ habebat. Reſpondet᷑. ꝙ prius nõ habebat
buiꝰ potẽtiam.ſeo tamen habebat poſſibilitatem eo mõ
quo iam dictũ eſt.vt de ipᷣa ⁊ in ipᷣa hoc faceꝛet deꝰ. Do
tentia aũt que data eſt.dicit᷑ potentia aptata.⁊ ſic intel

ligendũ eſt verbũ illud.ꝙ deus de impoſſibili fecit poſ⸗
ſibile.⁊ de eo qð erat impoſſibile ſimpliciter fecit poſſi⸗

bile ſᷣm potẽtiam aptatam.⁊ ſic ſolui quod obijci ſolet
de impoſſibili fecit poſſibile:aut em̃ loquit᷑ de impoſſibi

li ᷣn naturã ſuperioꝛem. aut ᷣm naturam infeꝛioꝛẽ:nõ
ſuperioꝛem.quia ei nihil eſt impoſſibile.ſed de impoſſi⸗

bili m naturam inferioꝛem:ergo de impoſſibili ſm na
turam inferioꝛem fecit poſſibile ſm naturam inferioꝛẽ
ergo hoc eſt factum ſᷣm naturam inferioꝛem.⁊ adhucẽ

poſſibile ſm naturam hmõi. Et dicendum eſi ꝙ de im⸗
poſſibili ſimpliciter ⁊ ita ſim naturam aptatã fecit poſl-
ſibile ſm potẽtiam aptatã. Eſt em̃ potẽtia actiua.⁊ eſt

potẽtia ſuſceptiua.⁊ ẽ potẽtia aptata ⁊ potẽtia nõ apta⸗

ta.⁊ potẽtia actiua tam nature inferioꝛis q; ſuperioꝛis.

ſuſceptiua aũt tm̃ nature inferioꝛis.Et verũ ẽ ꝙ quicꝗd
eſt deo poſſibile ſᷣm potẽtiaʒ actiuã.eſt nature poſſibile

nõ ſimplicit᷑ ſ̊ ᷣm potẽtiaʒ ſuſceptiuã.⁊ hoc ẽ dicta poſ

ſibilitas:ſᷣ nõ ſᷣm actiuã potẽtiã nec ᷣm aptataʒ.¶ Per

oc ptʒ ſolutõ ad ſequẽs.ſcʒ ꝙ hec ↄcedẽda nõ eſt.æ vir
gis pñt fieri ſerpẽtes.nec valet deꝰ de virgis põt facere

ſerpẽtes ⁊c̃.S.⁊c.eodem mõ ð hac coſta põt fieri mulieꝛ

niſi intelligat᷑ q̃ſi determiata pᷣncipij ↄꝑatõe.cuiꝰẽ ratõ

cauſalis ſcʒ dei. vt cũ dicit᷑ pluit vel tonat.determiĩatũ ĩ⸗
telligit᷑ ſupoſitũ.⁊ h̊ poſſet dici ꝑ auctoꝛitatẽ aug.ij.ſen

ten. diſ.xviij.ibi.Oiĩs curſus nature ⁊c.in fine ibi.i Qon

habnit pᷣma reꝝ ↄditõ vt femĩa ſic fieret.ſᷣ vt fieꝛi poſſet
ſcʒ a deo.q] Ad aliud qð dicit᷑.ꝙ nõ eadẽ ẽ potẽtia ꝑ na
turã ad actũ nature.⁊ ad ↄriũ actum nature.Rñndet᷑.q;
potẽtia ſᷣm naturã vt ẽ rõ ſemĩalis ⁊ naturał.ſũt tm̃ ad
actũ ſᷣm naturã:ad illũ aũt actũ ꝗẽ ↄtra naturã.nõ ẽ ꝑ
modũ actiue potẽtie.łᷣ ꝑ modũ ſuſceptiue.⁊ ille actꝰſfit ĩ
natura ᷣm rõeʒ cauſalẽ.⁊ nõ m naturalẽ vel ſemĩaleʒ
Vñ dic aug.ij. ſentẽ. xxviij. ibi oim ̊ reꝝ cauſe ⁊c̃. dedit
deꝰnat᷑is.vt ex his hec fieꝛi poſſent.ñ vt natali motu ha
berẽt. ¶ Ad id qð obijcit᷑ qd dĩc aug. Reſtat vt ad vtrũ⸗
qʒ habiles ſint cꝛeate.dicẽdũ q; habiles ibi laꝛge accipi⸗

tur.i.poſſibiles.qꝛ in ſe non ſunt habiles niſi ad actum

qui eſi ̃im naturam. .

—

ſüt tria vidẽda.ſᷣm tres eiꝰarticulos.

¶Scðs pᷣm quẽ aꝛticulũ fiði fiat miraclʒ
erciꝰ an miracula fiant ad inducendam fidem.

rticulus peimus

pᷣmũ quo q̃rit᷑ cuiꝰvᷣtutis ſit ipetrare miꝛa

ſupꝛa in diffinitõe miraculi.Miraculuʒ eſt
liquid arduũ ? inſolitũ ſupꝛa facultatẽ exiſtens admi
rãtis.ſed ſpes eſt in arduũ ſupꝛa facultatẽ.ergo ſᷣm mo
rem ſpei elicit᷑ opus miraculoſuʒ.4. Pꝛeteꝛea.ſpei ẽ eri
gi ad ea que ſũt magnitudĩis diuine.ſ̊ miꝛacula pꝛie re
ſpiciũt magnitudinẽ diuinaʒ.q̊ motꝰſpei videt᷑ maxime
pᷣpatoꝛius ad opus miraculoſuʒz eliciendũ.⸗! Item hoc
idem videt᷑.ꝑ id Ro.iiij.qui ↄtra ſpem in ſpem credidit
ac.glo.ↄtra ſpem pꝛioꝛem pᷣm naturã.in ſpem gratie ex
dei potẽtia. e aũt caritatis.videt᷑ ꝑ hboc.ꝙ ob mutu⸗
am caritatẽ dei ⁊ hoĩm.factꝰeſt filiꝰdei hõ.hoc aũt ẽ mi⸗
raculũ ſuꝑ oĩa mirabilia:caritas eĩ ſicut dic aug.tꝛaxit
xpᷣm de celo ad tras.reſtat ̊ᷣ ꝙ motꝰcaritatis ẽ pᷣncipa⸗
lis vt oſequat᷑ opus miraculoſuzʒ.¶ aũt ſit motus fi
dei.videtuꝛ ꝑ id Mathix.ↄfide filia.?⁊ ¶ Darci.ix.ſi ꝑo
tes credere. omnia poſſibilia ſunt credenti. Et math.
xvij.quare nõ potuimꝰeijcere eũ:dicit eis ihs.ꝓter in⸗

Ebrũ ſextũ pᷣncipale

Dſextum mem bꝛũ pᷣncipale buiꝰqſtionis

¶ Pꝛimꝰan ipetꝛaꝛe miractla ſit fidi łſpei

cula:⁊ videt᷑ ꝙ ſᷣm motũ ſpei.ſic eĩ dictũ eſt

.—M

credulitatẽ veſtrã. Amen dico vobis. ſi habueritis fidẽ

ſicut granũ ſinapis.dicetis huic mõti.trãſſer te.⁊ trãſo

feret ſe. ¶ Iẽ boc ꝓbat᷑ ꝑ beatã virginẽ Luẽ.j.beata q̃
credidiſti.glo. apparet mariã nõ dubitaſſe ſed credidil⸗
ſe.⁊ ideo fructũ ↄſecutã eſſe.il Item ꝑ ſarã ad hebꝛe.xj.
MNade ſara ſterilis.virtutẽ in ↄceptõe ſemĩs accepit.glo.
pꝛius quidẽ riſit ̊ ex gaudio nondũ tñ plena fide.ſᷣ ptꝰ

verbũ angeli in fide ſolidata fuit.¶¶ Item ꝑ oppoſitũ idẽ

ꝓbat᷑ ſcʒ ꝑ dubitatõeʒ zacharie.ſuꝑ illud luc.j.quomõ
fiet iſtud.glo.cur nõ fiũt mute ſara ⁊ maria ſicut ʒacha
rias:ſed ſara ⁊ maria nõ dubitãt faciẽduʒ quod ꝓmit⸗
titur.ſed moduʒ requirũt:ʒacharias qui negat ſe ſcire.
negat ſe credẽ.ideo accepit ſignuz tacẽdi.qꝛ ſigna nõ fi⸗
delibo ſed infidelibo fiũt. Vnde math.xij.geneꝛatõ incꝛe
dula 12 qð dicenduʒ.ꝙ motꝰfidei pꝛincipalit eſt
pᷣparatoꝛiꝰad eſſe miraculoꝝ.tanqᷓᷓ diſpoſitõ inclinans

deũ ad hmõi opus:nõ ꝙ deꝰ indigeat diſpoſitõne.ſ̊ nos

reſpectu ipᷣius.Ratõ aut videt᷑ eſſe.quia ꝑ fidem hõ gra
cooꝑante.æ ſeipᷣo facit q̃i miꝛacula.dũ intelligẽtia.iuꝑ

ſe ⁊ ſuꝑ om̃es ratões ꝑ fidem eleuat᷑.¶ Oð aũᷣt obijcit᷑

de motu ſpei vel caritatis.dicẽduʒ eſt ꝙ illi poſſunt eſſe
cooꝑantes.vt magis fiat vel efficatius.

rticulus ſecũdus

O ſecũduʒ quo querit᷑. Fm quẽ articulũ fiat
miraculũ:a videt᷑ ꝙ ſᷣm illũ qui eſt de omni⸗
potẽtia. ꝑ verba illa quibo eſt vſus angelus
d beatã virginẽ Luc.j.nõ erit impoſſibile apud eum
om̃e veꝛbũ.⁊ ad abꝛahaʒ GBeñ.xviij.i Qũquid quicq deo
erit difficile.Et in pᷣs.Oĩa quecunq; voluit fecit.Et ad
NRKo.ix.volũtati eiꝰquis reſiſtet? q IStem ſuꝑ illud Ro.
mij.i õ ↄſiderauit coꝛpꝰſuũ emoꝛtuũ.cũ iam fere centuʒ
eſſet ãnoꝝ.⁊ emoꝛtuũ vuluã ſare.glo.nõ ſine cauſa hec
7 alia ↄtra naturã fecit deus. IJdeo em̃ talia fecit.vt er⸗
roꝛem auferret.⁊ ſe om̃ipotẽteʒ deũ omniũ demõſtraꝛet
aliqui em̃ inflati ratõne mũdi deũ neglexerũt.ideo que
mũdo impoſſibilia ſunt deꝰ fecit.vt qui ꝑ hec crederent
ſaluerẽt᷑ dei dominio mãcipati.¶ Sed videt᷑ ꝗ potiꝰad
articulũ incaꝛnatõis.quia dicebãt apłi Act᷑.iij. vn noĩe
ihu naʒzareni ⁊c̃.Et marci vlt. In nomie meo demonia
eicient ⁊c. Item qꝛ nõ ẽ plena fides niſi hec.⁊ ꝑtinet ad
plenã fidẽ.Inde ad hebꝛe.xj.Opoꝛtet accedẽteʒ crede⸗
re ⁊c̃.glo. Sine hac fide nullꝰ vnqᷓ potuit ſaluari. tñ ̊
nõ ſufficit ad ſalutẽ.q Sed iteruʒ videt᷑.ꝙ ad ſpiritum
ſanctũ:quia digitꝰdei eſt.de quo magi deficientes in ter
cio ſigno dixeꝛũt Exo.viij. Digitdei eſt hic:⁊ math.xij.
Si aũt in digito dei eijcio Benn t lucẽ.xj.poꝛro.ſi

in digito dei eijcio demonia. lutõ. dicenduʒz eſt ꝗꝙ;
actus fidei ad faciẽduʒ miraculũ pꝛincipalit᷑ reſpicit aꝛ
ticulũ de om̃ipotẽtia.⁊ pꝛimo qui pꝛimꝰoccurrit in ſim⸗
bolo.Credo in deũ patrẽ om̃ipotentẽ.⸗ Ad illud autẽ
qð dñs dicit Marci vlt. In noie meo demonia eijcient
⁊c.⁊ apli ſiłꝛ dicebãt. In noĩe hu ⁊c: dicẽduʒ eſt h̊ eſſe
vt manifeſtaret᷑ fides. nõ ſolũ creatoꝛis ſed redẽptoꝛis.
qð maxime neceſſariũ erat in eccleſia pꝛimitiua:articu⸗
lus etiã om̃ipotentie eſt.quo credito facile ↄſequit᷑ fides
alioꝝ.vt.j.ad Coꝛin.xiiij.ſuꝑ illud lingue ſunt in ſignũ
nõ fidelibo ſ̊ infidelibo.glo.qui credũt om̃ia poſſe deuʒ.
¶ Ad aliud rñdendũ.ꝙ in oꝑe miraculi eſt inuenire.qð
ꝑtinet ad totã trinitatẽ. Qam efficiẽtia ꝑtinet ad pr̃is
potentis: modus faciẽdi ꝙ ſcʒ ſapiẽter ⁊ ex occultis cau
ſis ⁊ bmõi ad filij ſapiẽtiaʒ:diſpoſitõ in finẽ vt ꝙ ſit ꝓ⸗
pter aliquã vtilitatẽ.ad ſpũſſancti bonitatẽ. Pꝛincipa⸗
lis tamẽ ⁊ pꝛimꝰreſpectꝰeſt ad omipotẽtiam.qui axpro⸗
pꝛiat᷑ patri.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de ſpũſancto.qui eſt
digitus. Rñdet᷑.ꝙ hoc nõ intelligebat magi.qꝛ nõ noue
runt phᷣi viſi cogatõeʒ ⁊ noym. de ſpũſancto nibil noue
runt Acx.xir.ſ̊ neqʒ ſi ſpuſſanctꝰeſi audiuimꝰ:ßᷣ eſt ſen⸗
ſus. digit? dei hic ẽ.i.maĩſeſte apparet ꝙ opꝰ dei ẽ. digito
em̃ demõſtratõ fit.⁊ manifeſtatio deſignatur.

—

mir aculi ad fidem mouendũ.Et ꝑ id qð habet᷑ ſuꝑpᷣs.

rtic
SOterciũ quo querit᷑. An miracula fiant ad
dinducendã fideʒ.qð videt᷑ ꝑ id.j Coꝛin.xiij.
Mingue ĩ ſignũ ſunt. nõ fidelibo ſᷣ infidelibo
ui credũt oĩa poſſe drũ.ſed infidelibo nonitate

At tet illis hereditatẽ gentiũ.glo.hec ſuit intẽtio mira
culoꝝ que xpc fecit.vt crederẽt gentes.¶ Contra colo.
i.certo ⁊c̃.glo.certo contra ꝑfidos.adiuuantibo me ſi⸗
gnis virtutũ.⁊ poſt.laboꝛi meo adiungit deꝰ miracula
ad ofirmatõeʒ:ergo nõ tm̃ ſunt ad inducendam fidem.
4 Pꝛeteꝛea.ſicut nõ valet fides inducta ratõnibo? per⸗
ſuaſa.ita nõ videt᷑ inducta ꝑ miracula:quia hũanꝰ ſen⸗
ſus.i.viſus pᷣbet experimẽtuʒ.ſed fides nõ habet meri⸗
tum cui hũana ratõ.i.humanꝰſenſus pᷣbet experimẽtuʒ
ſicut habet᷑ ſuꝑ illud Hebꝛe.x.per velamẽ.i.carnẽ ſuaʒ
⁊ Joh.xx.quia vidiſti me tho.credidiſti ⁊c. ¶ Rẽ ioh.
iiij. Aiſi videritis ſigna ⁊ pꝛodigia nõ creditis.glo.inſi

delitas eius arguit᷑.nõ credentes ꝙ abſens poſſet cura⸗

re.cũ deitas vbiq; ſit:⁊ ecõtrario laudat᷑ cẽturio math.
viij.dic tm̃ verbũ ⁊ ſaluabit᷑ puer meꝰ. Vnde dñs dixit.
Mõ inueni tantã fidem in iſrł.(¶ Solutõ. dicenduʒ eſt.
ꝙ miraculũ valet ad vtrũq;.ita tn:ꝙ nõ ſit ꝑ modũ me⸗
dij . vt ratõnes ad inferẽdaʒ ↄcluſionẽ.quia nullũ mediũ
interuenire debet.niſi pꝛima veritas cui ꝓpter ſe credit᷑
tñ miracula pñt valere ꝑ modũ diſpoſitõnis pᷣparatiue
ad introducẽduʒ fideʒ.vt ſeta intꝛoducit filũ.que diſpo
ſitõnes ſunt ĩ eſtimatiua tm̃:ſᷣ̊ fides ĩmediate habet cõ⸗
iungi cũ pꝛima veritate.Et h̊ eſt qð dicit Ricar.de ſan⸗
cto cictoꝛe. Innumera miracula in his q̃ diuinitꝰ fieri
pñt.nobis fidẽ faciũt.⁊ dubitare nõ ſinũt.vtimur ĩ eoꝝ
atteſtatõe ſiue ↄfirmatõe ſignis ꝓ argumẽtis.ꝓdigijs.

ꝓ erxꝑimẽtis.vtinaʒ attẽderẽt iudei.aduerterẽt pagani.

cũ quãta ↄſciẽtie ſecuritate ꝓ bac ꝑte ad diuinũ iudiciũ
poterimꝰaccedẽ.i Aõne cũ om̃i fiducia deo poterimꝰ di⸗
cere.dñe ſi erroꝛ ẽ.a teipᷣo decepti ſumꝰ.iAa iſta ĩ nobis
tãtis ſignis ⁊ ꝓdigijs ↄfirmata ſunt.⁊ talibo: q̃ nõ niſi
a te fieri poſſunt.¶ Sed iteꝝ q̃rit᷑.an hoc ꝑtineat ad fi
em infoꝛmẽ vel ad virtutẽ:⁊ videt᷑ ꝙ nõ ad infoꝛmẽ.qꝛ
fides ſine oꝑibo non ſolũ infirma eſt ̊ moꝛtua.vt habet᷑
Jaco.ij.⁊.j Coꝛin.xiij. Si habuero oẽm fidẽ ita vt mõ⸗
tes tranſferã.caritatẽ aũt nõ habeã nihil ſum.Et dicen
dum.ꝙ nõ exigit᷑ ꝙ ſit virtus.qð ꝓbat᷑ ꝑ io quod habe
tur HMath. vij. multi dicẽt in illa die.dne.nõne in noĩe
tuo demonia eiecimꝰꝛc̃.glo.monet ne a talibo decipiãt᷑
putãtes ibi eſſe inuiſibilẽ ſapiẽtiã vbi ẽ viſibile miracu⸗

lũ:ſile eſt in ſacramẽto baptiſmi.vbi ſacerdos tanq; mi

niſter nõ facit niſi pparatõeʒ qᷓtũ ad exterioꝛa.ᷣ ſolꝰ deꝰ
oꝑat᷑ qð ẽ interiꝰ.ſcʒ remiſſiõeʒ culpe.⁊ impᷣſſionẽ cara
cteris:ibi aũt nõ reꝗrit᷑ qᷓtũ ad ſubſtãtiã dignitas ⁊ bo

nitas ſacerdotis.qꝛ eque miſtrat᷑ ꝑ indignũ ſiẽ ꝑ dignun

Eodẽ mõ hic ⁊ in oĩbo alijs q̃ ſunt oꝑa dei:⁊ ꝑ h̊ appaꝛet

ꝙ opꝰdei ẽ ⁊ nõ homĩs.hõ aũt inuocat dei vᷣtutẽ ĩ fide li

cet nõ uᷣtute.⁊ dñs oꝑat᷑:⁊ hec inuocatõ nõ eſt quedã pᷣ⸗
paratõ ſiue pᷣparatiua diſpoſitõ.⁊ ideo nõ eſi magnũ il
li.licet magnũ in ſe ſit.qꝛ opus dei.vnde ibidem glo.ec⸗

ce non magni eſt virtutes operari. — „
Huelto rlim. de pᷣſtigijs
culis magoꝛum. ——

Eqmitur queſtõ de

miracul magoꝝ ⁊ pᷣſigijs.querit᷑ ergo

aut ᷣm fantaſiam.
NScðo ad faciãt ᷣmões ĩ his miracuł
4 Tertcio ſi ſm fantaſiam.vtrum in illa deluſione eſſet
immutatio virtutis cognoſcitiue interioꝛis vel exterio⸗
ris.vel cuiꝰalterius rei.

4l Pꝛimo vtrum facta ſint ſm veritatẽ

– —

— -/-

f — —— — — —

fantn
ſielͤbo

neſuaz
Nich.
Noinſ
6 (ure
lomati
node
tye
ine
inrcii
Kardit
Paraite
ſedſpo
haberch
ceſen
nits ſiet
mrieer
pcigſo⸗
ogani.
indici
finndi⸗
inobis
nonſi
gtooſt
moge
habe?
tmö⸗
dicen
dhabe
innoi
raͤiit.
mmiracu⸗
nunini
Sſod
ſonec

(Nueſtio
(Wembrum pꝛimum

Irca pꝛimũ videt᷑ ꝙ illa miracula fuerũt

Exo.vij.vocanit pharao ſapientes.ꝙ de⸗
mones diſcurrũt ꝑ mũduʒ.⁊ ſemĩa diuer⸗
ſa colligũt.⁊ ex eoꝝ aptatõe pnt ꝓrũpere diuerſe ſpẽs.
7 hec ſunt verba gloſe.DOum ꝑ incãtatoõeʒ demonũ mo⸗
lefici aliquid efficere conant diſcurrũt ꝑ mũdũ.⁊ ſemi
na ſubito eoꝝ de quibo hic agit᷑ offerũt.ſicq; ex illis per
mittẽte deo.nouas ſpecies rerũ ꝓducũt: ſi ergo ſᷣm mi⸗
niſteriũ demonũ oꝑabant᷑ magi.videt᷑ ꝙ ventas fuit in
operibo illis.¶ Pꝛeterea dici? Exo.vij.ꝙ cuʒ ꝓieciſſet
aaron virgã. verſa eſt in colubꝛũ.⁊ poſtea ſequit᷑.ꝙ fece
runt magi ꝑ incãtatõnes ſuas ſiłꝛ:ſi ergo mutatõ virge
garon vera mutatõ fuit in colubꝛũ.⁊ mutatõ virge ma
goꝛuʒ in dꝛacones vera fuit mutatõ.aut diceret᷑ ratõ ꝗꝙ
ſilꝛ.¶ Pꝛeterea dicit᷑ Exo.vij.ꝙ deuoꝛauit virga aarõ
virgas eoꝝ. Si ergo deuoꝛari nõ ↄuenit niſi veꝛo aĩato
videt᷑ ꝙ nõ fuit fantaſia ſolũ in mutatõe virgaꝝ mago⸗
rum.¶ Contra.tꝑe antixpᷣi maioꝛ erit poteſtas dy abo
li q; nũc ſit:tiũc em ſoluet᷑ ipᷣe.ſicut dicit᷑ Apoca.xx.⁊ eti
am. ij. theſſa.ij. ꝙ aduẽtus antixpᷣi erit ſᷣm oꝑatõnem ſa
thane.in om̃i virtute 2 ſignis ⁊ ꝓdigijs: ſed tunc ſigna
ſathane falſa erunt ⁊ nõ vera.⁊ hoc ptzʒ ꝑ boc qð ibidẽ
dicit᷑ ſignis ⁊ ꝓdigijs mendacibo.Et etia augu.in li.de
cini.dei:tũc ſoluet᷑ ille ſathanas.⁊ ꝑ illũ antixpᷣm ĩ omi
virtute.licet mirabiliter tñ mẽdaciter oꝑabit᷑.⁊ moꝛta⸗
les ſenſus ꝑ mẽdacia deceptuꝛus.Ex quo appaꝛet.q; mẽ
daciter oꝑabunt᷑ demones. Sed oſtat ꝙ ꝑ virtutẽ ſatha

ne oꝑabant᷑ magi.hoc em̃ appellat augu.ꝑ pꝛiuatos cõ⸗

tractus in li.lxxxiij.q:ergo maxime modo nõ ſunt mira
cula illa niſi fantaſtica.¶¶ Item ſuꝑ illud Exo. vij. Vo⸗
cauit pharao ſapiẽtes in pꝛincipio illius glo.que ſupra
obiecta eſt.dicit em̃ ſtrabo. Sciẽdũ q; dyabolicis figmẽ
tis ſpectantium oculos deludebãt.vt res in ſua natura
manentes aliud viderent᷑:ex quo videt᷑.ꝙ fantaſtica tĩ
erant illa miracula. ¶ Item querit᷑cuʒ magi ex virgis
fecerũt ſerpẽtes. miſterio demonum colligẽtes ſemina.
Vtrum illud debuit dici miraculuʒ. ⁊ videt᷑ ꝙ ſic:ſi em̃
ex pluuia ſiue aqua naturaliter fiat vinũ ꝑ putrefactõ⸗
nem in ſtipite(ponamus ita)tamẽ cũ deus ſubito de aqᷓ
fecit vinũ.miraculũ dici᷑ Joh.ij.ergo ⁊ ſimilit ſi natu⸗
ralis eſſet oꝛdo.vt ex virgis ülis magoꝝ ꝑ appoſitõneʒ
ſeminũ.ꝑ ſucceſſionẽ tempoꝝ.oꝑante natura:tamen cũ
illud ſubito factũ eſt.videt᷑ miraculũ fuiſſe.ſaltem ꝙtuʒ
ad modũ faciendi: nõ em̃ videt᷑ poſſe natura ad faciẽdũ
mutatõeʒz illã.in nõ ꝓſpecto tꝑe:icit᷑ em̃ ibi.ꝙ verſa ẽ
virga moyſi in colubꝛũ.⁊ ſtatim ſubdit᷑ magi fecerũt
ſimiliter. nec aliqua moꝛa tempoꝛis legit᷑ interceſſiſſe ĩ
eoꝝ oꝑationibo.¶ Sed contra.miracula ſola dicunt᷑ il
la que contra natura vel contra ſolitũ curſuʒ nature fi⸗
unt:ſed hec nõ fuerũt contra natura. ergo nõ fuerũt di⸗
cenda miracula:ꝙ aũt nõ fuerunt contra naturã facta.
patet ꝑ auctoꝛitatẽ augu in li.de mirabilibo ſacre ſeri⸗
pture vbi dicit. Oĩim eoꝝ que dens fecit ꝑ moyſen? aa⸗
ron nihil ↄtra naturã factũ eſt. Rane em̃ de aquis ⁊ ci‚⸗
niphes de puluere oꝛiũtur. 4 Pꝛeterea in eodẽ li.dicit᷑
ꝙ aqua in ſanguinẽ nõ contra natura verſa eſt: ᷣ̊ ꝗð in
alijs rebo dro iubẽte ꝑ tempꝰ ret brmeſieie So⸗
lutio.mutatõ virge aaron in ſerpentẽ vere fuit facta. ſi⸗
militer ? mutatio virgarũ magoꝝ in dꝛacones facta eſt
vere.⁊ nõ fantaſtice tm.ſiue collectõe ſeminũ ſiue aliter
ſm ꝙ vult augu.⁊ multum ĩnititur augu.illi eꝛbo qð
dicit᷑.ꝙ deuoꝛauit virga aaron ⁊c.deuoꝛatio em̃ reſpe⸗

ctu fantaſticoꝝ tm̃. ꝓpꝛie non diceretur. Sed bene obij⸗

cit augu.contra ſeipᷣm:ſi em̃ veri fuerunt dꝛacones:q̃ʒe
ergo nõ dicit deuoꝛauit virga aaron dꝛacones eoꝛum.
imo dicit virgas:ex hoc enim magis videtur ꝙ fuerunt
fantaſtici dꝛacones:quoo ſi diceret᷑. tunc etia ipᷣe cõtra

Fm veritatẽ. Dicit em̃ glo.ſtrabi ſuꝑ illud

446

xliij.

obijcit.quoniã ſi ꝓpter iſtud verbuʒ diceret᷑. ꝙ non fue⸗
runt veri dꝛacones:eodẽ modo poſſet dici.q virga moy
ſi nõ eſt mutata in verũ colubꝛũ. Dicit᷑ em ꝙ deuoꝛauit
virga virgas:⁊ ideo ↄcludit in fine.ꝙ iſtuo dictuʒ fuit
initialiter 2 finaliter. quia videlicet ex virga moy ſi fa⸗
ctus eſt ſerpens ſiue coluber.⁊ in virgam redijt. VUnde
⁊ initialiter ⁊ finaliter fuit virga:virge ſimiliter mago⸗
rum mutate ſunt in dꝛacones. VUnde initialiter ⁊ mate
rialiter potuerũt dici virge.trum aũt dꝛacones redie
runt in virgas. hoc nõ diſfinimꝰ:tamen ſi nõ redierint
poteſt erponi illud deuoꝛauit virga aaron virgas eoꝛũ
1 eſt abſtulit eis poteſtatẽ redeũdi in virgas: quia etſi
aliquo modo eſſet oꝛdo naturalis vt ex virgis fierẽt ſer
pentes.nõ tamen erat oꝛdo natuꝛalis in poteſtate demo
num ad regreſſum ecõuerſo.vt dꝛacones redirent ĩ vir⸗
gas:dicimus tamẽ ꝙ in illis miraculis fuit mendaciũ.
Si tñ in mendatõ intelligant᷑ hec duo.ſcʒ falſitas cum
intentõe fallendi:nõ fuit ibi mendatiũ qtum ad fallſita⸗
tem. ſed q;'tum ad intentõeʒ fallendi: videbat᷑ em̃ ꝙ ⁊ B
foꝛte etiã intendebãt ipᷣi.ꝙ opera ſua iubente deo ꝓcede
rent.ſicut ⁊ opera moyſi:⁊ qtum ad hoc erit mendaciũ
in omnibo ſignis antixpi. Intendet em deciꝑe homines
ꝑ miracula ſua. ⁊ facere credere nõ onñm eſſe dnm:⁊ q́;⸗
tum ad hoc ſigna illa eſſe mẽdacia.ij.theſſa.ij.Et ſic in
telligit᷑ qð dicit augu.ꝙ; mẽdaciter oꝑabitur:nihilomi⸗
nus tñ ſuberit veritas in miraculis eius.aliquando er
ꝑte rei.⁊ aliquãdo falſitas:⁊ ꝓpter hoc bene dicit aplłs
ꝙ in omi virtute erit oꝑatio ſathane in ipo.tum ꝑimu⸗
tationẽ verã.tum ꝑ illuſionẽ ſolam.⸗ Quod aũt obijci
tur d glo.ſtrabi:dicimꝰ nõ dicit illud aſſertiue.ſᷣ̊ ma
gis ſᷣm opinionẽ. vel quaſi ex argumẽto: ⁊ hoc patet ex
eo ꝙ ipᷣe diſiungit illã opinionẽ ab alia opinione augu.

que dicit.ꝙ vera fuit mutatõ.vnde dicit.ꝙ ſic fuit vł ſic

Argumẽtum dvᷣo foꝛte ſumpſit ab eo qð dicebat᷑ poſt.ꝙ
deuoꝛauit virga virgas 1 nõ dꝛacones: dyaboli em̃ nõ
faciunt niſi quatenꝰ ꝑmittũtur a deo. VUnde augu.de ci⸗
ui. dei. ſicut mali hoies in terꝛa. ſic illi ſcʒ demones.nõ
omnia que volũt facere poſſunt. niſi quatũ iſtius oꝛdia
tione ſinũt᷑.cuiꝰiudicia plene nemo ↄpꝛehendit.iuſte ne
mo rephendit. Strabus aũt foꝛte nõ credebat. ꝙ boc el
ſet eis ꝑmiſſuʒ.ĩmo eẽt fantaſticũ tm̃. ſ̊ qͥ n credimꝰ.In
toto eĩ exodo nihil legit᷑ de hmõi fantaſia.ĩmo.viij.exo.
legit᷑.q cũ nõ poſſent magi educẽ ciniphes. tũc dixerũt
digitꝰ dei ẽ hic.⁊ ita cũ nõ ante fecerũt.credimꝰ magis
q; ipi vere fecerũt ſeꝛpẽtes ⁊ ranas cũ auguſ.i illuſoꝛie
tm.Ex his pt᷑ videri differẽtia bonoꝝ miracloꝝ ⁊ malo
rũ. Aſdala eĩ miracła ſꝑ ad deceptõeʒz ſũt? ad ſubueꝛſio
nẽ vidẽtiuʒ:bona dᷣo miracła dico.⁊ ſi fiãt ꝑ publicã iu
ſticiã ſiue ꝑ ſigna publice iuſticie.ſũt ad eruditõneʒ ec⸗
cleſie ⁊ credẽtiũ.vn ſuꝑ illð Marci vlt᷑.ſigna eos ꝗ cre⸗
diderint ⁊c.glo.hec in exoꝛdio in eccłia fuerũt.vt fides
nutriret᷑ miracuł:fide aũt eccłie iã ↄfirmata.nõ ſunt ne
ceſſaria.Eſt etiã alia differẽtia int hec ⁊ illa miracula.
qm̃ bona miracła oĩa q̃ in veteri lege facta ſũt.ſigna fu
erũt miraculi alicꝰſine mirabił fiendi ĩ aduẽtuz xpᷣi.ſic
ſacramẽta veteris legis ſigna fuerũt veritatis future in
tꝑe gre.⁊ h dic glo.ſuꝑ illð pᷣs. declaratõ ſᷣmonũ tuoꝛũ
illumĩat ⁊c. Mala vᷣo miracla nulliꝰboni futura ſigna
fuerũt ſᷣm ꝙ bmõi.Xj Ad illud vᷣo qð q̃rit᷑. vtꝝ illa oꝑa
