ſuaſione.⁊ ita de alijs cõditiombus.l Occaſio eſt pars
tempoꝛis.habens in ſe ydoneam alicuius rei faciẽdi vł
nõ faciendi opoꝛtunitatem.¶q Jacultas eſt quo aliquio
facilius ſit.aut ſine quo aliquid fieri nõ poteſt.¶ Euen⸗
tus eſt exitus alicuius negocij·ĩ quo e hn quid ex

qua re euenit.eueniat.euenturũq; ſit.(¶His notiſficati

onibus poſitis.querit᷑ de comꝑatione iſtarum diuiſio⸗
num inter ſe. ⁊ vniuſcuiuſq; per ſe ipſam.⁊ vtrum omĩa
iſta conferant ad malum ex circũſtantia. vt dicatur eſſe
vnum malum vel multa mala. Videtur enim. ꝙ inſuffi⸗
ciens ſit illa diuiſio.primo eo q; nõ fit in ea mentio ð lo
co a tempore.locus autem ⁊ tempus ſunt circũſtantie qᷓ
faciunt maxime ad augmentũ ipſius mali.grauius eni
delinquit qni in loco ſacro perpetꝛat mala.ꝙᷓ; qui in nõ
ſacro.⁊ ſimiliter in tempore.cum eſt dies ſolẽnis ꝗꝙ; cuʒ
eſt dies ferialis.⁊ cum eſt tempus ieiunij ꝙᷓ; cum nõ eſt.
maius enim eſt peccatum crapule tunc./.l Preterea.ciꝛ⸗
ſtantia quibus auxilijs nõ deſignatur.cum ſit ratio vo⸗
luntarij.cuius principium eſt in ipſo cognoſcẽte. ſingu⸗
la in quibus eſt operatio.ſingula autem dicũtur ſingu⸗

niom⸗
lelcisc
NR Ppp⸗
Nentn
tcoyſide
21gnos
hepoa⸗.
econe⸗
t⸗pecn⸗
ilsan
8cNan
Utiout
houent.
porte
cnpidi
pluſeno
aligni
tyln
anon
Inon
nes.
nid
Nect⸗
bo
iöm
eici
ginta
even⸗
Lo⸗
Neeron
oncin⸗
aurſe
6cln
pi
ſpon
ſidiſk
ligun
ECpen⸗
piog
iſicati
iviſo⸗
onnin
Nr
ſufß
vö
nel
on
no
i⸗
ſ
n

¶ Lueſtio

le circũſtantie. he autẽ ſunt circũſtantie actionis que di
cte ſunt.i¶ Similiter obijcit᷑ de ſcdᷣa diuiſione. In ſcðᷣa
enĩ diuiſione nõ ponit᷑ circũſtantia facultatis aut actio⸗
nis ſiue euentꝰ.q omnes circũſtantie ꝑtinent ad actione
Fm quas põt dici actio deteꝛioꝛ vel aggꝛauata.. Ratio
ne etiã tercie diuiſiõis querit᷑.ponũtur enĩ circumſtãtie
nomẽ.⁊ facta.⁊ caſus.⁊ orationes.ſed nomẽ noe· de at⸗
tributis ꝑſone ꝙ faciat ad malitiam actiõis. ſicut nec
ad bonitatẽ. ſimiliter facta ⁊ dicta 1 oꝛatiões. que pceſ-
ſerunt ex ꝑte perſone. cũ ſint ſeꝑata ab ipſo facto quod
dicit᷑ factũ malũ.ᷣſicut autẽ ſunt ſeꝑata facta.ita ſunt ſe⸗
ꝑate malitie.ergo nõ erũt circũſtantie cõferẽtes ad ma⸗
lum ex circumſtatia ipſius actionis..¶ Itẽ quod oĩno ſe
ꝑatuz eſt ab actione.nec facit ad eſſe ipſius actiõis.nõ
dicit᷑ augere malitiã. ſicut nec facit ad bonitatẽ.ergo e⸗
uentus ſequẽs nõ confert ad malitiã actionis ex circum
ſtantia. Preteꝛea. ille circũſtantie vt in pluribo bone
ſunt.bonũ autẽ ſᷣm ꝙ buinſmodi. ſicut nec ẽ cauſa mali
ꝑ ſe.ita nec augmẽti.ergo nec malũ ex circumſtiãtia colli
getur ex bonis circũſtãtus.¶ Ao quod dicendũ. ꝙ pꝛi⸗
ma diuiſio circuſtantiarum attẽditur penes ea que eſſẽ⸗
tialiter ſe habẽt ad actionẽ.ſunt enim quattuoꝛ cauſe ef⸗
ficiens. materialis.fſoꝛmalis.⁊ finalis.Efficiens autem
dicit᷑ ꝑ ſe vel per alterũ.foꝛma po actionis dicit᷑.vel ipᷣa
ſpecies actionis in ſe.vel ſᷣm ꝙ refert᷑ ad agentẽ. ꝓpter
quod ſex dicunt᷑ in vniuerſo.nꝗ ꝑ quis denotat᷑ eſticiens
P ſe.per boc autẽ quod dicit᷑ quo agit.notat᷑ cauſa effi⸗
ciẽs media per qua agit.ſ.ꝑ quid.nec notat᷑ forma ipiꝰ
actionis in ſeipſa.ꝑ qualiter forma quã ponit agens in
actione.ꝑ in quid vel in quo. notat᷑ materia ſubiecta.ꝑ
cuius gratiã ſiue cuiꝰ cauſa notat᷑ finalis.¶ Hoc auteʒ
attendendũ eſt ⁊ in hac diuiſiõe⁊ in alijs.ꝙ ꝑ ipſum ge
nus actionis dicit᷑ circũſlantia. ſed hoc eſt ſupra acno⸗
nem in ſe conſideratã.cũ enim dicit. ꝙ aliquis agit.qi
tur quid agit. ꝓut autẽ dicimꝰ malũ ex circũſtantia vel
bonũ contra malũ in genere vel bonũ in genere.non in
telligimus hoc ipſum ꝙ dicẽ circũſtantiã. nec hoc ipſuʒ
in quo in ſua generalitate.miſi cũ ſit determiatio..¶ AUdð
illud vo qdð obijcit᷑ de loco ⁊ tẽpore.dicendũ ẽ.ꝙ locus ⁊
tẽpus nõ ꝑtinent ad eſſentiã actionis.ſed cõcomitantur
ipᷣam actionẽ.⁊ iõ nõ ponebant᷑ ĩ pdicta diuiſione.lʒ fa⸗
ciant ad aggꝛauationẽ malitie.⁊ ſᷣm ea diſtiguat᷑ maluʒ
ex circũſtatia.. Ad illud vo qð querit᷑ de illa circũſtan
tia quibo auxilijs.dicendũ ẽ. illa põt ĩtelligi in genera
litate huiꝰ circũſtãtie ĩ quo agit.¶¶ Ad ſcdðᷣam do diuiſio
nem dicendũ.ꝙ ĩ ea exprimunt᷑.⁊ ea q eſſentialit᷑ ſe hñt
ad actionẽ ⁊ que ſe habẽt vt ꝓpꝛietates inſepabiles. pꝛe
ter enĩ cauſam efficientẽ que i duo diuidit᷑.cũ dicit᷑ quis
quibo auxilijs.a cãm foꝛmalẽ que notat᷑ ꝑ quõ.⁊ in ꝑte
quid.ĩtelligit᷑ cᷓ materialis.ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ ꝗd.cõcerni
tur eni materia.2 ĩtelligit᷑ ca finalis ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ cur.
ſuꝑaddunt᷑ autẽ due ꝓꝛietates.ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ locꝰ? tẽ⸗
pus.ſine ꝗbus non indiuiduat᷑ actio.⸗ Ad illud vo qð
obijcit.ꝙ multe circũſtantie ponunt᷑ que nõ ĩ his intelli
gunt᷑.ſicut ſunt facultas vel occaſio.dicendũ ẽ. ꝙ facul⸗
tas ⁊ occaſio intelligunt᷑ ꝑ has duas circũſtãtias ꝗbus
auxilijs ⁊ quo teẽpore ſiue quãdo. Ad illð vo qð obijci
tur de illis attributis que ſunt nomẽ.facta.caſus.⁊ ora
tiones.dicendũ ẽ.ꝙ nõ ſunt circumſtãtie ꝑſone faciẽtes
ad diuiſionẽ mali ex circũſtantia.alie vᷣo circũſtantie p⸗
ſone vt natura. cõuictus foꝛtuna. habitus. affectio. ſtu⸗

dium. cõſilium. cõferunt ad diſtinguendã malitiaʒ acti .

onis qᷓẽ ex circũſtantia ratione perſone agentis.nõ tñ
ad aggꝛauandã malitiã.immo ad minuendo ratione o
poſitarum cõditionum. ſicut ſuo loco aͤetrerunablit⸗t
accipiunt᷑ 'm hoc.ꝙ circũſtantie aggꝛauãtes vel minuẽ
tes accipiunt᷑.vel ratione nature vel ratione anime vo⸗
lũtarie opantio.vel ratione eorũ que accidũt ſiue extrin
ſecus cõtingunt. Ex pte vᷣo nature duo accipiunt᷑.ſ.na⸗

tura ꝓprie dicta.⁊ cõuictus, Cõuictus enim ad dedu⸗

. None in

cvj.

cationẽ ꝑtinet que ẽ altera natura vel aliter vt natura
p ſe includat omnes circũſtantias naturales. Ratione
dᷣo anime volũtarie opꝑantis ſunt due differẽtie.vel inqᷓ⸗
tum recipit ab alijs.⁊ ſᷣm hoc dicunt᷑ circũſtantie ex cõ⸗
uictu vel ſᷣm ea que habet in ſe.⁊ boc ẽ vel in comꝑatio
ne paſſionũ vel operationũ. Si comꝑatiõe operationũ.
duplex eſt differẽtia.ex parte rationis conſiliũ.ex parte
volũtatis habitꝰ.Si ratiõe paſſionũ ſimiliter ẽ dupler.
vel reſpectu eius qð ẽ incognitiua. ⁊ ſic dicit᷑ ſtudiũ.xł
quod ẽ in motiua ⁊ ſic dicit᷑ affectio.vel aliter vt ſic acci
piatur differẽtia ex ꝑte anime.ᷣm ſeipſam ad patiendũ
dicit᷑ affectio.ad operandũ vᷣo aut eſt ex ꝑte ipſius ratio
nis.aut ẽ ex ꝑte ipſius volũtatis. Si ex ꝑte volũtatis di
citur habitus. Habitus enĩ dicit᷑ ꝑfectio conſtãs ⁊ abſo
luta animi vel coꝛꝑis ex animo,Si vᷣo fiunt ex ꝑte ratio
nis.hoc cõtingit dupliciter.vel ad contẽplandũ ſiue co⸗
gnoſcendum.⁊ tũc dicit᷑ ſtudiũ.vel ad bonũ oꝑanduʒ in
his que ꝑtinent ad moꝛes.⁊ ᷣm hoc dicitur cõſiliũ. Ciꝛ
cumſtãtie vᷣo que ſunt ex ꝑte actionis q̃ faciũt ad aggꝛa⸗
uandum vel minuendũ. In tercia diuiſione pᷣm hanc
rationẽ accipiunt᷑.vt ex ꝑte efficientis ſumant᷑ he due oc
caſio ⁊ facultas.ſed facultas in diſpoſitionibus q̃ ꝑſe ef
ficiunt.occaſio vo in his que ſᷣm accidẽs efficiũt. ex ꝑte
vo finis cuiꝰ rei cauſa ſiue gꝛatia.ex ꝑte pᷣo foꝛme modꝰ
ex ꝑte vᷣo materie vel foꝛme in materia ipſum genus.cõ⸗
ditiones vᷣo indiuiduãtes que ſuꝑaddunt᷑ ſunt. locus et
tẽpus.Quod dicit᷑ de euentu.hoc ñ eſt circũſtãtia per ſe
aggrauãs.niſi cũ euẽtus potuit pᷣuideri. Eñ euentus ñ
eſt de pꝛimis circũſtantijs.ſed de circũſtantijs cõſequen
tibus. Ex iam dictis oſtẽditur que ⁊ quot ſunt circum
ſtantie que faciũt ad hoc ꝙ ſit malũ ex circũſtantia vel
aggꝛauatũ vel diminutũ.⁊ faciũt ad diuiſioneʒ mali ex
circũſtantia.hoc autẽ attendendũ.qꝙ finis large accipiẽ
do circũſtantiã ĩter circũſtantias cõputat᷑. ſtricte vᷣo ac
cipiẽdo.ille circũſtãtie dicunt᷑ que ſũt iter genꝰ oꝑis ⁊ fi
nẽ oꝑis.⁊ h̊ mõ diuidit᷑ malũ ex circũſtãtia.cõtra malũ
ex genere.⁊ cõtra malũ ex intẽtione finis.⁊ ꝙ he diſtin⸗
guant᷑ ab alijs.patet ex phᷣo dicẽte.quid ⁊ cuiꝰ gratia ſi
ignorat nullꝰ excuſabit᷑. In alijs vo cõtingit eſſe excuſa⸗

tionen,

Dueſtio. cvj. ge intenti

Eide procedenduʒ

ẽ ad malũ ex intẽtiõe.⁊ ad hniꝰ euiden
tiã.prio cõſioerãdũ ẽ de intẽtiõe ĩ gene
re.⁊ poſtea ð intẽtiõe bona:vt ꝑ hoc co
gnoſcat᷑ meliꝰ id qð ꝑtinet ad intẽtiõeʒ
malũ enim ꝑ bonũ cognoſcit᷑.tercio ſubiungẽduʒ
ẽ de ĩtentiõe mala ſiue malo ex intẽtiõe.¶¶ Circca inten
tionẽ dᷣo ĩ genẽ querit᷑ prio.quid ſit intẽtio.⁊ vtrũ inten
tio ſit idẽ qdð volũtas aut differẽs a volũtate.Secundo.
vtrũ attendat᷑ meritũ vel demeritũ ᷣm intẽtionẽ. Ter⸗
cio.vtrũ intẽtio vel volũtas pro facto reputetur.

Membꝛum primum

Bprimũ ſic ſuꝑ ſllud. vj. MDath. Si ergo
2

lumen ⁊c̃.glo.intẽtio qua bonũ quodcunq;
facimꝰ. lumẽ ẽ cognitiue ꝑtis.ergo rõnis.g
intẽtio ẽ rationis.intẽtio ergo erit aſpectus

A rationis. ſed nõ niſi reſpectus finis quod accipit᷑ ex hoc
w intentio imponit nomẽ operi.ſed nõ imponit᷑ nomen

operi niſi a fine.ergo intentio reſpicit finẽ.erit ergo intẽ
tio aſpectus ratiõis in finem. ¶ Jtem Damaſ. Intelli⸗
gentia eſt primus motus.que vo circa aliquid eſt inten⸗
tio dicitur.ergo intentio addit ſuper intellectum.ſed in
tellectus eſt ipſius rationis.ergo intentio eꝛit ipſius ra

1

tionis.⁊ reſpectu alicuius determinati ſicut dictum eſt
non niſi reſpectu optimi. optimum autem vicitux finis
ergo intẽtio eſt motus ipſius ratiõis in finem. ¶ Sz vi
detur contrariũ.dicit.n.b. Herñ.ĩ libro ad Eugeniũ.
vt oculꝰ ſit ſimplex duo ſunt neceſſaria.caſtitas ĩ intẽti⸗
one.veritas ĩ electiõe.ſed electio ẽ ipſiꝰ rõnis pᷣeligentis
bonũ vel qð meliꝰ ẽ. Intẽtio ergo cũ diuidat circa electi
onẽ.erit ĩ altera ꝑte li.ar.ſi in volũtate.erit ergo intẽtio
inclinatio volũtatis in bonũ vel qð videt.¶ Ad qs di⸗
cendũ.ꝙ intẽtio dicit᷑ ab eo ꝙ ẽ tẽdere ⁊ in:ſed tẽdere in
finẽ ꝙ ẽ bonũ vel apparẽs bonũ dicit de volũtate ⁊ ð ra
tione.vtraq; eni tẽdit in bonũ vel qdð videt᷑.iõ nomẽ in⸗
tentiõis vno mõ cõmuniter dicit᷑.⁊ ſm hoc põt dici.ꝙ ĩ
tentio imponit nomẽ oꝑi.⁊ illud qð dicit᷑.xij. math. the
ſaurus ẽ coꝛdis intẽtio er qua dominꝰ iudicat oꝑa.alio
ðᷣo mõ põt aſpꝛopꝛiari vel ratiõi vel voluntati.m ꝙ di⸗
uerſimode tendit vtraq; in bonũ vel qð videt᷑.tẽdit enizʒ
ratio pᷣcognoſcendo in bonũ.2X diffiniendo ⁊ pᷣeligendo.
tendit ipſa volũtas in apetẽdo nõ habitũ.vel ꝑſeueran⸗
do ſiue cõtinuãdo in iã habito. Illud ergo.ꝙ intentio
dicit᷑ eſſe oculꝰ.magis ad rationẽ ꝑtinet cuiꝰ eſt pᷣuidere
7 dirigeꝛe.vnde Aug.dicit.ꝙ fides dirigit intentioneʒ.
Intẽtio dᷣo vlteriꝰ dirigit in finẽ.⁊ hoc ad rationẽ videt᷑
ꝑtinere.¶¶ E& autẽ dicit Dama.ꝙ intẽtio eſt intelligen⸗
na circa aliꝗd determiata. intelligit᷑ ex ꝑte cognitiui ĩ⸗
tellectꝰ.qð patet ꝑ hoc qð ſequit᷑.ꝙ autẽ ꝑmanens ⁊ fi⸗
gurãs animã.l Ad id quod ĩtelligi᷑ excogitatio dicit᷑.
excogitatio ᷣo manẽs ĩ eodẽ ⁊ ſeipam examinãs ⁊ diiu
dicãs ſapiẽtia nominat᷑.iex pᷣdictis ergo ⁊ cõſequẽtibus
patet.q intẽtio accipit᷑ ibi ex ꝑte virtutis cognitiue.hic
autẽ accipimꝰ intentionẽ ex ꝑte virtutis pꝛactice.lIJllð
autẽ qð dicit.b. Merñ.de intẽtione.ad intentionẽ volũ⸗
tatis refert. ¶ Ex iã dictis patet qualiter intẽtio ſe ha⸗
beat ad voluntatẽ.vno enĩ mõ intẽtio non eſt aliud niſi
volũtas tendẽs in bonũ vel quod videt᷑. Alio vᷣo mõ diſ⸗
fert.volebãt autẽ quidã volũtatem ⁊ intentioneʒ ſic dilſ⸗
ferꝛe vt volũtas eſſet rõnalis appetitus in ſe cõſideratꝰ.
Idẽ autèẽ rõnalis appetitus cũ cõſideratiõe finis diceꝛe
tur intẽtio.ſed videmꝰ in vtroq; nomĩe reſpectũ eſſe re⸗
ſpectu finis.ſiue reſpectũ boni vel aparẽtis boni.ꝓpter
quod nõ videt᷑ hoc eſſe diffeꝛẽtia intetionis ⁊ volũtatis.
Itẽ in.xxxvij.diſ.ij.li.ſententiaruʒ.c.ſolet queri.quio
diſtet ĩiter voluntatẽ ⁊ intẽtionẽ.dicit᷑ ꝙ intẽtio reſpicit
illud ꝓpter quod volumꝰ. volũtas vᷣo illud qð volumꝰ.
verbigratia.Si velim eſurientẽ reſicere vt habeã vitaʒ
eterna.volũtas ẽ reficere eſurientẽ.intẽtio vᷣo qua ſic ad
vitã ꝑuenire volo.vnde videt᷑ dicere.ꝙ volũtas reſpicit
id eſt ad finẽ.intẽtio vᷣo reſpicit ipſum finẽ. Sed bec
Diſferẽtia nõ videt᷑ eſſe niſi per quandã appꝛopꝛiationẽ.
ſicut enĩ dicit phᷣs.volũtas eſt finis.⁊ eius quod eſt ad
finẽ.⁊ magis ipſius finis.ergo intentio non ſic differt a
volũtate.Fᷣm ꝙ vtrũq; reſpicit finem.

Membrum ſecundum

Einde querit᷑. vtrũ meritũ attendat᷑ penes
intentionẽ cõmunẽ.M ſic videt᷑. dicit enim
Yſido.ex intẽtione aut ꝓbat᷑ bonum aut re
pꝛobat᷑ indignũ.vniuſcuiuſq; opus bonum
quod agit intẽtione bona apparet.qm̃ pꝛo mala intenti
one plerũq; bonũ opus qð agimus perdimus. ergo pe⸗
nes intentionẽ cõſiſtit bonũ.¶ Iẽ Meda in merito in⸗
tentionis diſcernuntur opera an ſint lucis ee glere

rum.ergo penes intentionẽ reſidet meritum. ¶ Contꝛa
intentio rationis eſt.ſed quod rationis eſt non ſufficit
ad meritum ſine voluntate.ergo penes intentionem nõ
menſuratur meritum vel demeritum. 4 Item Zug. nõ
Diuturnitas temporum.nõ immenſitas operum. ſed ſo⸗
la caritas ⁊ voluntas facit meritum.nõ ergo tm̃ reſidet
menſura meriti vel demeriti penes intentionem.4 Pꝛe

terea.pᷣter bonũ vel malũ ex intẽtione.eſt bonuʒ in gene⸗
re vel malũ.⁊ malum ex circũſtantia vel bonum. non er
go tm̃ reſidet menſura meriti vel demeriti penes inten⸗
tionem. Ao quod dicendum.qꝙ mẽſura meriti vel de
meriti attenditur penes intentionẽ.ſᷣm ꝙ vno modo ac
cipitur intentio.ꝓut enim intẽdere eſt tẽdere in aliquid
per aliquid. intẽtio nõ tm̃ reſpicit finem.ſed reſpicit illð
per quod venit᷑ in finẽ.⁊ ita cõplectitur genꝰ operis cuʒ
circũſtantia.Fᷣm hunc modũ mẽſura meriti vel demeriti
attendit᷑ penes intentionẽ. Si vᷣo intentio reſpiciat tiñ
finẽ.nõ omnino attẽeditur menſura meriti vel demeriti
penes intentionẽ.ſed principalit.¶ Ad illud vᷣo qð ob⸗
ijcitur.ꝙ intẽtio reſpicit rationẽ ⁊c.dicendũ eſt.q cũ di
citur meritũ vel demeritũ eſt penes intentionẽ.nõ erclu
ditur volũtas ſed datur ĩtelligi.ſed hic attendit᷑ vt dica
tur ratio meriti ex parte rationis ſicut ratio meriti eſt
in volũtate ex ꝑte illiꝰ potẽtie.vel vt intentio cõmuniteꝛ
ſe habeat ad rationem ⁊ voluntatem. Similiter cum di
citur. ꝙ ſola caritas ⁊ voluntas facit meritum. boc ĩtel⸗
ligitur principaliter nec ex hoc includitur intentio.ꝗa
in voluntate cointelligitur intentio.ſed hoc datur intel⸗
ligi.ꝙ penes genus operis vel diuturnitatem operis.ñ
tota reſidet ratio meriti.vel nõ pricipaliter.

embꝛum tercium

Veri᷑ poſimodũ.vtrũ intẽtio vel volũtas ꝓ
facto reputet᷑.Oꝛ ſic videt᷑ ꝑ hoc qð dicit᷑ ſu
per illud pᷣs. Et tu remiſiſti impietatẽ pec⸗
cati mei.glo.votũ ꝓ operatiõe iudicat᷑.ſed
votũ accipit᷑ ꝓ deſiderio.ergo deſideriũ ꝓfacto reputa⸗
tur.l Itẽ ſuꝑ illud manus noſtꝛe concinnant. glo.quic⸗
quid vis ⁊ nõ potes.dominus factum imputat.ergo no
luntas ſiue intentio apud dommum pro facto iudicat᷑.
4¶ Jtem Augu.ĩ lib.j.de li.ar.Si cui nõ cõtingat facul⸗
tas concubendi cum coniuge aliena.ꝑlanum autem ſit
aliquo modo id eum cupere.⁊ ſi poteſtas det᷑ eſſe factu⸗
rũ.nõ minus reus ẽ ꝙᷓ ſi in ipſo facto cõpꝛehẽderet᷑.eꝛgo

voluũtas ſiue intẽtio mala pꝛo facto reputat᷑.⁊ ſimiliter

ĩ bonis.vñ ſuꝑ illud.In mãdatis eius volet nimis.ſuf⸗
ficit velle ſi deficiẽdi mãdata deſit facultas.Ex his ̊ ac
cipit᷑.ꝙ volũtas ſiue intẽtio ꝓ facto reputat᷑.¶ Cotra
ſuꝑ illud.ij.Corin.viij.velle facere cepiſtis.glo. nũc fa⸗
cio ꝑficite vt nõ ſolũ velitis ſʒ opere ꝑficiatis.ergo poſt
voluntatẽ requiritur opus. tẽ.ij.Coꝛin.ix. Qui parce
ſeminet ꝑce ⁊ metet.ergo ipſum ſemiare Fm ꝙ minꝰ ẽ vk
magis facit ad meritũ maiꝰ vel minꝰ.nõ ergo ſola volũ⸗
tas. Itẽ.ij. Yacob.fides ſine oꝑibus moꝛtua eſt.ergo ex
fide viua eſt meritũ.ergo nõ ſufficit ipſa intẽtio directa
ex fide niſi aſſint opa. ¶ Ad quod dicendũ. ꝙ ẽ dupler
volũtas ſicut dicit Aug.in li.cõfeſ.plena et ſemiplena.
plena dicit᷑ quãdo nihil deeſt ex ꝑte volũtatis.quin face
ret ſi poſſet.⁊ tũc volũtas ꝓ facto reputat᷑ ad meritũ vł
demeritũ ſi nõ põt facere.Si autẽ põt facere principali
ter imputat᷑ ei ad meritũ volũtas vel intentio tanꝙᷓ ra⸗
dir operis.non ꝙ ipſum opus non faciat ad merituʒ vł
demeritum. Illa ergo auctoritas ꝗᷓ ſumit᷑ ex p̃s. vbi di⸗
citur q; votum pro operatione iudicat᷑.⁊ illa ſimiiiter.
quicqꝗd vis ⁊ nõ potes.deꝰ factũ iudicat ⁊ alia q ſequun
tur. referuntur ad voluntatẽ plenam vbi non ẽ facultas
pficiẽdi. vbi vo ẽ facultas ꝑficiẽdi volũtas ſola ñ ſufficit
ad meritũ vł demeritũ.⸗ ſic ĩtelligit᷑ illð.ij. Cori.viij.⁊.
ij. Coz. ix.⁊.ij. Jac. Si vo ẽ volũtas ſemiplena.tũc illa
ſola non facit meritum vel demeritum 4 Huius gra⸗
tia queritur de aliquo qui habuit voluntatem plenam
7 defuit facultas.⁊ de alio qui habuit voluntatem ple⸗
nam exeuntem in opus.vtrum ad paria iudicentur ime
rito pene vel premij. O: non videtur. qui enim volunta⸗
tem plenam ereuntem in opus habuit. recipiet ſimilit
ratione voluntatis 2 ratione actus. qui vo habuit tin

ℳ7

ngene⸗
Woner
Uipnenn
a de
nodoge
liquid
citils
tis cnz
ementti
ciattin
emerict
Pcidi
b ercli
t dica
ritien
umite:
umdi
deſtel⸗
ige
rinteh
elig,

s p
leſkſ
He⸗
.ſed
epotg,
qui
goro
dicat.
ſchl⸗
mn it
cth⸗
go
ſter
ſuß⸗
a
ra
eſ⸗
polt
pane
Pirk
o
tten
en⸗
ſa
pal
ra⸗
N
ich
ier.
un
ſ

„

n
6
fonn
bl⸗
4
it
n

neſtio
voluntatem.non recpiet niſi ꝓ voluntate: non em̃ reci⸗
piet ꝓ eo quod nõ habuit. bi duo nõ ad paria in meri⸗
to iudicant᷑.¶ Quod etiã apparere põt in eo qui vult ſu⸗
ſti nere martiriũ et ſuſtinet.remunerat em̃ et ratone vo⸗
luntatis et᷑ ratõne ſuſtinentic.vnde nõ tm̃ habet aureaʒ
ſed et aureolam.qui vᷣo tm̃ habet voluntatem: aureã cõ
ſequit᷑ tm̃ ergo ñ ad paꝛia iudicant᷑. Similiter poteſt ĩ⸗
telligi in eo qui ſolã habuit voluntatẽ occidendi cuʒ nõ
poſſet:et in eo qui voluit ⁊ occidit.¶ Contra videtur ba
beri in li.de bap.contra donaſtitas.dicitur enim ibi qd
valeat et qui agat in homine coꝛpoꝛaliter adhibita ſã⸗
ctificatio ſacr̃i:ſine qua tamen latro ille nõ fuit.q; non
cius accipiende volũtas defuit:ſed non accipiende neceſ
ſitas affuit.difficiie eſt dicẽ vbi datur intelligi ꝙ latro il
le effectum habuit ſacramenti ratõne voluntatis plene
cum impoſſibilitate:⁊ ita videtur ꝙ tantum valeat ip̃a
voluntas plena cũ impoſſibilitate actus:quantũ volun
tas plena cũ actu:cũ vtrobiq; ſit dimiſſio culpe et pene.
Item ſuꝑ illud.ij. Yudic.qui longe poſt eum lugerũt.
glo.ſolius dei eſt noſſe inter ſenioꝛes qui eoꝝ longioꝛem
poſt ſe lucem emiſit.vtrũ paulus an petrus bartholome
us an iohes.ſed.j.coꝛin.xv.habet᷑ in glo.ꝙ paulus plus
omnibo laboꝛauit.ſicut etiã ex tertu accipit᷑: ſi ergo ſᷣm
oꝑa addita volũtati determinaret᷑ pᷣmiũ.certum eſſet ꝙ;
paulus plus haberet e pᷣmio:q̊ videtur ꝙ menſura me
riti non attendit᷑ niſi ᷣm intentõem aut voluntatẽ quaʒ

ſolus deus nouit.et ita tantã remuneratõeʒ recipiat ip

ſa voluntas plena.cũ non adeſt facultas: quantaʒ cum
adeſt facultas et opus.¶ Item ex ꝑte mali videt᷑ ſinilit᷑
qꝛ tanta fuit delectatõ libidinoſa: quanta voluntas. er⸗
go cũ equalis erat volũtas: equa erat txlectatio libidi⸗
noſa.ſed ſᷣm quãtitatẽ delectatõnis libidinoſe menſura
tur pena:ꝗ̊ tanta pena eſt illiꝰqui voluit plene ⁊ non po/
tuit:quãta illiꝰqui voluit? fecit.⁊ fit ſermo de eterna pe
na eqle demeritũ vtrobiq; attendit᷑.¶ Ad qð dicẽduʒ
ꝙ in bois et ĩ malis ẽ different qdðᷣammið.⁊ qͥdãmõ:ſitr.
In bonis em̃ ſic eſt.ꝙ eſt pᷣmium ſubale et pᷣncipale:qð
ↄſiſtit in viſione: et eſt pᷣmiũ adiunctũ qdð ↄliſtit in gau⸗
dio d aliqͥ bono pᷣcedẽti ꝑpetrato: vel aliquo in pñti ſu⸗
ꝑaddito.tum ad pᷣmiuʒ ſubale et pᷣncipale parificat
volũtas plena vbi deeſt facultas volutati.plene vbi ad⸗
eſt facultas cũ actu. dũmodo ſit par caritas ſiue par gꝛa
tia gratũfaciens. tum po ad pᷣmiũ adiunctũ plꝰmeꝛe
tur volũtas plena cũ actu qᷓ; voluntas plena ſine actu.et
nõſolũ ꝙᷓtũ ad adeptionẽ boni: ſed etiã qtum ad dimiſ⸗
ſionẽ mali pene. In malis vo ſic eſt. ꝙ rone voluntatis
⁊ ratõne etiã actus debet᷑ pena:et ꝓpter hoc ꝗ habuit vo
luntatẽ plenã cum actu plus pumit᷑ qᷓ ille ꝗ habuit volũ
tatem plenã ſed nõ cum actu.qᷓtum ad afflictõem actua
lem:ſed ꝙᷓtum ad penã carentie viſionis dei equales ſũt
in pena. Per iam dicta poſſunt ſolui ea qᷓ obiecta ſunt
M em̃ pᷣmo dicit᷑ de illo qui rult bonũ et ñ põt:⁊ de illo
qui vult bonũ ⁊ facit.et vtrunq; ex caꝛitate fit:dicenduʒ
ꝓ equale væbet᷑ pꝛemiũ ſubale ſed nõ equale qð eſt adiũ
ctum. Et per hoc idem patet illud qð ſcdðo obijcit᷑ de il⸗
lo qui vult ſuſtinere martirium et non ſuſtinet.et de illo
qui vult ſuſtinere et ſuſtinet.volenti enim plene faculta⸗
te deficiente debetuꝛ aurca. cum autem adeſt actus ſu⸗
peraddit aureolam. et ita ad paria iudicant᷑ ꝙᷓtum ad
pᷣmum ſed non paria qtum ad ſecũdum.4! Ad illud vᷣo
quod opponitur in auẽte aug.in li.de bap.contra dona⸗
tiſtas dicendũ eſt.ꝙ ibi non diffinit augꝰ.qtum efficiat
voluntas plena baptiſ.cuʒ deeſt facultas:ſed hoc tm̃ ꝓ
latro ille bonus qui quodammodo ſuſtinuit maꝛtiriuʒ.
non fuit ſine ſanctificatõne ad quam diſponit ſacꝛamen
tum baptiſmi.vnde licet non eſſet baptizatus:nihilomi
nus tamen ſanctificatõnem gratie obtinuit.4Ado illud
ðᷣo quod obijcitur ratõne glo.ſuꝑ illud.ij.iudic.qui lon⸗
ge ⁊c. Dicendum ꝙ ex virtute glo.habetur. ꝙ ſolius di
eſt cognoſcere quantum eſt meritum ex parte ipſius in⸗

.
tentionis: ſed non ex hoc negatur quin aliquod merituʒ
ſit er parte boni operis. 4l Ao illud vo quod obijcitur.

ex parte mali dicendum eſt. ꝙ vbi eſt equalis voluntas

libidinoſa: equalis debetur pena carentie viſionis dei.
Si vdo ſuperadditur actus moꝛtaliter: maioꝛ debet᷑ pe⸗
na afſlictionis actualis.ſolet enim libidinoſa voluntas
in ipſo actu libidinis augmentari:de hboc autem ampli

us dicetur inferius.E ergo dicitur in auctoritate au-

guſti.d libe.arbi.ꝙ non minus reus eſt ⁊c̃. intelligen⸗
dum eſt q;tum ad reatum pene in futuro.non autem qᷓ;⸗
tum ad reatum pene in pꝛeſenti.adulter eniʒ plus puni
tur qui actu adulter eſt pena in pꝛeſenti:qꝙᷓ qui eſt adul⸗
ter ſola voluntate etſi creſcit libido vel delectatio in ipo
actu plus punit᷑ etiam pena in futuro.

Mueſtio.cvij. De his

que ꝑtinent ad inteionem bonam.

Mnſ⸗ equenter que /
ritur de his que pꝑtinent ad intentioneʒ
bonam. Pꝛimo querit᷑ vtrum qualitas
boni oꝑis addat in bonitate et in meri
to ↄſequenter ſuꝑ bonitatem intentõis
rũ numeroſitas addat in merito ſuper
bonitatem intentõnis. Tercio vtrum quantitas ex par
te materie oꝑis addat in merito ſuꝑ bonitatẽ intẽtiois.

lembeum prinſum

X D pꝛimũ ſic.qualitas operis dicitur cum
‚opus eſt priuilegiatũ ſicut eſt martirium
— vel predicatõ.ſed hmõi operibus debetur
ſpeciale pꝛemium ſicut habetur.j.ad ephᷣ.
uꝑ illud.que ſit ſuꝑeminẽs magnitudo virtutis vbi di⸗
cit glo.quoddã incrementũ gloꝛie habebũt ſummi docto
res vltra illud quod ↄmuniter habebunt. Similiter pa

tet de martirio ſicut habet᷑ ſuꝑ illud Exo.xxv.vbi loqui

tur de aureola.̊ qualitas oꝑis addit ſuꝑip̃am bonita
tem intentõnis. (inra ſuꝑ illud.ij.coꝛin.viij.ꝗ mul⸗
tum nõ habundat᷑ dicit glo. Si cequa ſit volũtas equalẽ
habent mercedeʒ. equalis eſt meꝛces eius qui equaleʒ
habet voluntatem ſuſtinendi martirium vel pꝛedicandi

cum non adeſt facultas:ei cui adeſt facultas.¶ Av ideʒ

dicit yſido.Si bonum in ſanctis apareat:bonũ nõ eſt.

quia ex intentõne aut pꝛobat᷑ bonum aut repꝛobat᷑.vnð
innuit᷑ ꝙ tota bonitas opis ſit ex intentõne.¶. Item ſic
dicit bvᷣus Herñ. Intentio ſufficit ad meritum actio ad
exemplum. ¶ Beinde querit᷑ de duobus quoꝛum vnus
ex minoꝛi caritate facit opus puilegiatũ.alius ex maio⸗
ri caritate facit minꝰopus.ꝗs illoꝝ plus mereat᷑:Et vi⸗
cetur ꝙ ꝗ ex maioꝛi caritate. ſᷣm quatitatẽ em̃ caritatis
attendit᷑ meritũ.̊ qui facit er maioꝛi caritate plus me⸗
retur. Cont᷑.maius eſt meritũ martirij qᷓ alteriꝰ oꝑis
nõ pꝛiuilegiati.q̊ qui facit hmõi opus plus meretur.li⸗
cet ſiat ex minoꝛi caritate.¶ IStem ponatur ꝙ aliquis ĩ⸗
cipiat opus pꝛiuilegiatũ:ex minoꝛi caritate et poſtea cõ
ſumat ex maioꝛi.querit᷑ ̃ᷣm cuiꝰ intentõnis merituʒ ant
prime aut poſterioꝛis debeat attendi retributio: Si em
hm meritum prime intentõnis foꝛmate in caritate. cum
illa intentio minoꝛ ſit ratõne minoꝛis caritatis debetur
ei minus pꝛemium.ſed alterg caꝛitas fuii finalis.q̊ ma⸗
gis hm eam debet attendi.¶ Ad quod dicendum · ꝙ eſt
meritum ex intentõne foꝛmata ꝑ caritatem: et eſt meri⸗
tum exr oꝑe foꝛmato caritate:et eſt merituʒ ex opere foꝛ⸗
mato pꝛiuilegiate caritate.qtum eſt ð pꝛimo vbi maior
eſt caritas maiꝰeſi premiũ quod ei reſi pondet. Si vo re⸗
ſpectus habeat᷑ ad opus.vbi maiꝰeſt opus maiꝰeſt pᷣmi⸗
um quod reſpondet ex ꝑte oꝑis.Cum & querit᷑ vtrũ q̃li/
tas oꝑis addat: Rñdendum eſt.q addit ſed non qtum
ad quãtitatem pᷣmi pᷣmij et ſubalis pᷣmij qð ↄſiſtit in vi⸗
ſione dei:ſed addit qtum ad pᷣmiuz ſuꝑadditũ ſicut ſup

4 „
„
.

dictũ eſt. ¶ Per hoe põt patere qualiteꝛ reſpondendum
eſt ad ̊ qð dr in glo.ij.coꝛin.viij. Equa eniʒ volũtas bz
eq̃lem mercedeʒ in pᷣncipali pᷣmio qð eſt in delectatione
ſumme bonitatis.4l Ao ſcõm vᷣo dicendũ. ꝙ cũ ſit ↄpa⸗
ratio dicendũ ẽ ꝙ ſunt excedentia et exceſſa.cũ em̃ aliꝗs
facit ex maioꝛi caritatate:excedit in quantitate pᷣncipat
pꝛemij.·cũ aũt facit qd mareſt. verbigr̃a.opꝰ pᷣuilegiatũ
maius ẽ pꝛemiũ vel in pñ̃ti vel in futuro qð ei reſpõdet.
4 Ad terciũ pᷣo dicendũ eſt. cũ aligꝗs incipit ex minoꝛi
earitate opus pᷣuilegiatũ ⁊ poſtea ↄſumat in maioꝛi cuʒ
illud opꝰoiuiſibile ſit.pꝛima ꝑs opis menſurat᷑ in meri⸗
to ſᷣm quãtitatẽ mioꝛis caritatis.ſcdᷣa vo ꝑs ſm quanti
tatẽ maioꝛis.ꝓbabile aũt eſt ꝙ in hmõi oꝑibo ceſcat ca
ritas. Vñ illud qð dicit aug:ibi maxiĩe videt᷑ hr̃e locum
caritas:meret᷑ augeri vt aucta mereat᷑ et ꝑfici.et illð qð
dicit᷑.j.coꝛin.x.fidelis eſt deus ꝗ nõ patiet᷑ vos tempta⸗
ri ſup̃ id quod poteſtis ſed faciet cuʒ temptatione etiam

prouentum.

Oſtea querit᷑ de multiplicatõe opeꝝ· vtrũ
addat in merito ſup bonitatẽ intentois.vi

cætur ꝙ nõ. dicit em aug.nõ diuturnitas

tempoꝝ. non multitudo opeꝝ:ſᷣ ſola cari⸗

tav et volũtas meritũ facit.&̊ multitudo operũ illud nõ
facit.ꝙ̊multitudo operũ nõ facit ad meritũ. 4 Pꝛetea.
volũtate meremur viſionẽ di.oꝑe vo meremur pᷣmium
oꝑatiue:ſed cũ neutra ſtolaꝝ multiplicet᷑. ꝑ multiplica⸗
tionẽ oꝑerũ:nõ videt᷑ multitudo operũ multiplicaꝛe me⸗
ritũ.(¶ Solutõ.nũeroſitas facit ad qdam gaudiuʒ.ſiẽ
em̃ ey ꝑte maloꝝ.ꝗ multa mala fecerũt plꝰ anguſtiabũt᷑
verme ↄſciĩe:ita ex ꝑte alteꝛa nũeroſitas bonoꝝ operum
facit augmentũ in gaudio de oꝑibo bonis: ſ̊ illudò pᷣmiũ
nõ eſt e pꝛimo pᷣmio. EPoite⸗ querituꝛ de quantitate
dati.poſito ꝙ iſte ex ↄpdſſione det maius. ille minꝰ:ad
ditur ne pᷣmio:videt᷑ ꝙ nõ.ex.iiij. Lhob.Si multũ tibi
fuerit ⁊c.glo.a deo volũtas dantis nõ quãtitas dati pẽ
ſatur.¶ Item.xiij.marci.hr in glo.vbi logꝗtur de pauper
enla vidua.nõ quantũ h̊ ex quanto ↄſiderat deus. Item
ibidem.deus nõ offerentiũ ſubam ↄſiderat ſ̊ ↄſciam.nec
ꝑpendit quantũ offeras ̊ ex quento.¶ Item. xxxv.ecci.
nolite offerre ⁊c. glo.apud deũ nõ eſt quãtitas muneris
quatitas muneris nõ facit ad meritũ.¶ Contra.ij. co⸗
rinth.ix.Qui ꝑce ſeminat ꝑce et metet. qui paruʒ dat
paꝝ metet.et ꝗ multa dat multũ metet.¶ Item. iiij. tho⸗
bie.Si multũ tibi fuerit habundãter tribue.ad qd eniʒ

gᷣ diceret ſi eq̃litas eẽt in maioꝛi dato et mioꝛi.¶ Reſpõ

dendũ.bona oꝑa in caritate facta valent ad augmentuʒ

gre.vñ augꝰ.caritas meretur augeri ⁊c̃. Item ad habili

tatõem ad bonũ opus.vnde.ij.coꝛin.ix.vt habũdetis in
omne opus bonuʒ. Item ad dimiſſionẽ pene debite vel
iniũcte.tho.xij.elemoſina a moꝛte liberat et ipſa eſt que
purgat pcta:et luc.xj.date elemoſinã et ecce om̃ia mun⸗
da ſunt vobis.Item ad celerioꝛẽ tranſitũ purgatoꝛij.x⸗
iij. ꝓuerbh̊. Redemptio aie viri ꝓprie diuitie.glo.ꝗ aiam
ſuaʒ vult redimere ab ira futura.congreget diuitias bo⸗
noꝝ operũ. Ira em̃ dĩ pena purgatoꝛia.Itẽ valẽt ad di
minutõeʒ cuiudã pene in gehẽna.ſ.pᷣmis.vt.ſ.tolerabi⸗
lioꝛ ſit danatio. Item ad pct᷑i recoꝛdatõeʒ in pñti.Dicẽ
dum g dumodo ꝓcedat maiꝰdonũ ab intentõe foꝛma⸗
ta caritate:magis valet ad pᷣdicta ꝙᷓ minꝰ.¶ Ad hoc at᷑
qð obijcit.ꝙ nõ penſat deꝰ quantũ ſedex quato.dicendũ
ꝙ h veꝝ eſt pꝛincipaliter:ſed non eſt verum ꝓter hoc ꝙ
omn attendat.

¶ Mebrũ tercinz

—

Onſequẽter quedam querunt᷑ circa illð.
vtrũ intentõ in malo ꝓ facto reputet᷑.Pri
mũ eſt vtrũ intentio illa idẽ ſit qð creduli⸗
iqs·cũ credit.ſ.hoc eẽ pctm. Scdo vtrum

quãtulacũqʒ intentio ꝓ facto reputet᷑.vt ſemiplena vel ꝓ
greſſiua.Zerciũ ſi actꝰadditus intentõni facit duo pec
cata.Quartũ ſi punit᷑ ꝓ intentõne etꝓ actu qᷓ pena vtri
qʒ rñdet. Quintũ ſi actus peioꝛ additus minus male in⸗
tentõni:facit maius pctm q; minꝰmalus actus additus
peioꝛi intentõni. Sertũ ꝗpter quid ab intentiõe ad actũ
tenet argumentũ in genere peccati moꝛtalis non in ſpẽ.
7 q̃re in ſpẽ venialis nõ tenet ſic in ſpecie mortalis.

ticulꝰprimꝰ

rca pꝛimũ ſic.aliquis ſimplex credit hunc
uctũ eſſe magnũ pctm.̊ quantuʒz ꝗs intendu
antũ facit.ſicut habet᷑.xij.math̊.in glo.ſuꝑ
illud.bonus homo de bono theſauro.jꝗᷓ ſi ̃ᷣm credulita/
tem eſt intentio.et ſᷣm intentõeʒ menſurat᷑ telictũ: quã⸗
ta eſt eius credulitas:tantũ erit eius pctm nt᷑. põt
ↄtingere ꝙ credit illud eſſe maius pctm et nõ velit illud
Fᷣm ꝙ maius.cũ ergo ſᷣm quantitatẽ volũtatis menſure
tur non menſurabit᷑ ſᷣm quantitateʒ credulitatis: cre⸗
Dulitas nõ eſt idem ꝙ intentio.¶ Reſpondedũ creduli⸗
tas nõ eſt intentio nec ecõuerſo.aliꝗs em̃ cito aliꝗd cre⸗

dit et tñ nõ vult illud qð intendit.credulitas em̃ erit pu

re in cognitiua.intentio autẽ in motiua:ↄtingit aũt ſepe
ꝙ puerſa intentio ſegꝗtur ex ꝑuerſa credulitate vñ berñ.

Sicut ad bonũ oculũ exigunt᷑ veritas⁊ caritas.ita ma⸗

lum ↄſtituũt erꝛoꝛ ⁊ puerſa volũtas.q Ao boc ꝭ que⸗
ritur an menſuꝛet᷑ quãtitas delicti ᷣm quantitatẽ credu
litatis.Dicendũ q; qñ eſt erꝛoꝛ intentionis vel volunta⸗
tis ex quantitate erꝛoꝛis in credendo: tũc menſuratur ſᷣ
non ſemper boc attenditur.

rticulus ſecũdus

Dſedm ſic pceditur.dicit aug.in li.confeſſi.
ꝙ qñq; habuit ſemiplenã voluntatẽ.qnq; ple
nam. queritur & vtrũ quãtulacũq; voluntas

factoreputet. nõ.videt᷑ de ſemiplena ſiue pꝛogreſ⸗
IIſiua non ꝑfecta.Vñ aug.in li.cæ tri.Si ſola cognitõis

celectatõne ſiue voluntate ꝑſiciendi teneat᷑. muher ſola
comedit et non vir: cuius auẽte cohibenda eſt voluntas
ne ad opus perueniat.Si vo aſſit voluntas vt ſi aſſit fa⸗
cultas ꝑficiatur: tũc vir comedit et eſt damnabile pecca
tum.ergo ſemiplena voluntas vel ꝓgreſſiua non plena
nõ reputat᷑ pꝛo facto. Sed ↄtrarium videtur ſuꝑ illð
pᷣs. Etenim in coꝛde opamini iniquitates glo.quicquid
vis et non potes dñs factum reputat. ſed poteſt aliquis
velle voluntate ſemiplena vel pꝛogreſſiua non plena. et
tamen non habet facultatem.ergo dominꝰ factum repu/
tat. 4 IJtem. xv.le.ſuꝑ illud.mulier que patitur flurum
ſanguinis ⁊c̃.glo.cogitatões et voluntates quis opere
non ↄpleantur:apud deum pꝛo factis habeantur et pu⸗
niuntur.¶ Ad boc dicendum.ꝙ cum dicitur voluntas
ꝓ facto reputatur:de voluntate plena intelligitur.nihi⸗
lominus tamen ille qui habet voluntatem ſemiplenam
vel ꝓgꝛeſſiuam peccat:et quo ad aliquid reputatur ei p
facto ſed non omnino.Illle ᷣo auctoꝛitates que dicũtur
in pſal.et in leuitico: de voluntate ꝑuer ſa et plena intel⸗
liguntur. vtriq; ergo voluntati et non plene et plene de⸗
betur pena ſed in gradu. ¶ Ao huc etiam querit᷑ cuʒz di
nerſe ſunt voluntates ſiue intentiones.quedam em̃ ſunt
in reſpectu peccati ſpiritualis.quedã reſpectn coꝛꝑalis
vtrũ ſiłr in his ⁊ in illis volũtas ꝓ facto reputet᷑:Mð vi
detur. ſilłr em̃ eſt hec volũtas radirx ſui actꝰ: ſicut et illa
ſui actꝰ:ꝗᷓ in quacũq; ↄparatõne ſe habebit bec volũtas
ad ſuũ actũ.in illa ſe habebit illa voluntas ad ſuum:ſed

bec que eſt in ſpũalibo reputatꝓ facto.voluntas em ſu⸗

perbiendi ꝓ ſuꝑbia vlr reputat᷑.ergo ſic erit in volunta⸗
te ⁊ actu pcti coꝛꝑalis.⸗ Qont᷑.ex volũtate bomicidij nõ
ↄtrahit᷑ pena irꝛeglaritatis vel alia pena.ex aetu vᷣo ðᷣhi
tur: ̊ volũtas in hmõi non ꝓ facto reputat᷑.¶ Ad quod
dicenduʒ. ꝙ aliter eſt in peccatis ſpiritualibo et coꝛpoli⸗

e in
itus
cti
ſpe

dune
ndu
in
ta⸗
ni⸗

d
Wre
li
re⸗

l⸗
ſe

neſtio

— ——

bus:voluntas em̃ in peccatis ſi pũͦglibo ſufficiens eſt ad
ſuũ actũ interioꝛẽ.in quo magis oſiſſit peccatũ.volũtas
do in peccatis coꝛꝑalibo nõ oino ſuſſ ciens ad ſuũ actuʒ
exterioꝛẽ:in quo magis exiſtit peccatũ.et ideo different
ſunt radices pct᷑oꝝ.ſilitudo tñ eſt in ꝑte quo ad hoc:ſᷣm
ꝙꝙ hec volũtas eſt radix ſui actus.et illa voluntas eſt ra
dix ſui actus:dria autẽ eſt in ipᷣis actibo.qꝛ in actu coꝛ⸗
poꝛali pᷣter hoc ꝙ homo iniuriat᷑ deo vel ſibi: iniuriatur
etiaʒ ꝓrimo. In actu do ſpũali mniuriat᷑ tm deo vel ſibi.
pena & ſtatuta eſt in ipſis actibo coꝛꝑalilbꝰ q maifeſti ſũt
in iuqicio hoĩm. et ꝓpter boc aliter iudicat᷑ de iſtis acti⸗
bus et de illis:quo ad penã in pñti.quo ad penã vo ĩ fu⸗
turooſimilis in genere vterminat᷑ pena: ſic em̃ vni de⸗
terminat᷑ ignis vel vermis ita et alij.

Articnlus tercus

Ercio querit ſi actus additꝰ intentioni facit
duo pcta.videt᷑ ꝙ ſic.Exo.xx.nõ mechabeꝛis

cit iniꝗtati:̊ ſunt duo pcta. 4! Contra. ome petm eſt ex
otemptu.ↄtemptꝰaũt in affectu:affectus vo oꝑe nomen
imponit.et igr idem pctm ẽ actus ? intentõis. CKnce
dum pctm bʒ duas rones. Eſt em̃ pctm actꝰincidens ex
fſectu boni. Ytem petrᷣm eſt malũ voluntaꝛiũ:ſm pᷣmax
diffinitõeʒ dico ꝙ dupler eſt pcrẽm. qꝛ eſt defectus dupli
cis boni:et pᷣterea vnrobiq; eſi actus.ſ̊ vnus exterioꝛ ali
us interioꝛ. bonitas ei actus exigit ꝙ ſit in debita mate⸗
ria et debitis circũſtantijs.et qñ nõ ſic oꝛdinat᷑ dicit᷑ de⸗
fectus boni.cũ em di coire cuʒ vxoꝛe alterius:dicit᷑ defe⸗
etus boni.ꝗa deeſt materia debita actui. Item voluntas
deſicit in bono ꝑ auerſionem a ſummo bono. Scdm vᷣo
ſcdðam diffinitõeʒ in qua attendit᷑ radix pcti eſt vnũ pec⸗
catũ.et hoc eſt intelligenduʒ de voluntate que nõ diſtin⸗

