volũt aliꝗ.ſol nõ ꝓducit in eſſe animã vegetabilẽ.⁊ hoc
oſtendit᷑ ſic. Sol quarto die cõditus eſt. vegetabilia ter
cio die.cã autẽ origine.⁊ natura debet pᷣcedere ſuũ effe⸗
ctũ.⁊ nõ ſequi. Vñ Maſiliꝰ in pꝛicipio exame.ij.Ger⸗
minet terꝛa herbã pabuli ꝑ ſe.videlicet tellus germĩare
pᷣcepta ẽ.nullius indigẽs adiumẽto.qm̃ quidã opinant᷑
plãtis ac ſeminibus ſolẽ cauſas pᷣſtare creſcẽdi.dum ea
que de terꝛa pullulãt. ꝓprij caloris attractu.a bimis ſe⸗
dibus ad ſumma ꝓducit.idcirco ſole antiquioꝛ terꝛene

fecũditatis oꝛnatꝰ emicuit.vt occaſio venerãdi ſolẽ —
feꝛe

pote actoꝛẽ naſcentiũ.his qui ĩ erꝛore poſiti ſunt aufeꝛe⸗
tur.ſi tamẽ ſuaderi potuerit.qꝛ poſtqᷓ ipſe creatꝰ eſt.eꝛat
iã teꝛa ſuis fructibo decorata.cõſiderates.ꝙ berbis et
pabulis ſol ĩ naſcẽdo poſterioꝛ eſt.¶¶ Ad aliud dicendũ.
ꝙ in locis valde remotis a ſole ⁊ valde ꝓpinquis nõ cõ⸗
ponit᷑ aĩial.qꝛ materia ex qua fieret animal.nõ aptat᷑ ꝑ
operationẽ ſolis.nõ qꝛ ſol habeat naturã ꝓductiuã ani⸗
maliũ in eſſe.ſed ſolũ diſpoſitiuã.cũ enĩ ex vapore ⁊ fu⸗
mo reſolutis ex elemẽtis.habeãt eſſe diuerſe cõpoſitio⸗
nes virtute coꝛpoꝛis ſuꝑceleſtis diſponẽte.cum fuerit ni
mia elõgatio ſolis.coagulant᷑.⁊ cõpingunt᷑ ibidẽ vapo⸗
res.⁊ nõ eleuant᷑ i ſublime.⁊ flant ibidẽ i byeme ⁊ eſta/
te vẽti validi.⁊ nõ cõponit᷑ ibidẽ aliqð ex aĩalibo ⁊ ſemi⸗
nibus.Similit ſi ſit nimia aꝓpꝛoximatio. ſicut ẽ ĩ locis
meridiamis cõbuſtis ꝓgter vehementẽ exuſtioneʒ. nihil
cõponit᷑ ibi.Hec ẽ rõ phi.¶ Ad vltimũ dicẽdũ. ꝙ come⸗
te neq; cõpoſitionis neq; diſſolutiõis ſunt cauſe. ſed ſi⸗
gnũ tm.vt eni ponũt aſtronomi.coma ẽ ignis ſubleuatꝰ
a ꝑtibus mũdi ſenſibilis.generatꝰ ex materia deorſum
veniẽte.habẽs diuturnitatẽ ꝑmanẽtie ſue.cuiꝰ naturaẽ
ſublimata virtute alicuiꝰ ſtelle.ſeꝑata a natura teꝛꝛeſiꝛi
7 aſſimilata nature celeſti.ſtella autẽ trabẽs comã ⁊ ſub
leuãs.⁊ ſeꝑãs a natura terꝛeſtri.ſeꝑat ſpiritꝰ ꝗ ſũt ĩ cor
poꝛibus cõplexionatis.aſſimilati nature ſtelle.vñ fit in
firmatio ⁊ coꝛruꝑtio ĩ hominibo ⁊ ſemẽtis.ꝗbus domĩa

tur ſtella illa.vñ coma ſignũ ẽ pᷣcedẽs ſubleuatiõis ⁊ ſe⸗
ꝓationis nature ſpũalis a rebo cõplexionatis.⁊ aſſimi⸗

late ſtelle.trahẽte comã ĩ natura ſpũali.Sic igit᷑ patet.
comete ſunt ſigna tĩ.axparẽt eni in mortibo regũ iuſ⸗
ſu dei.nõ tñ ſemꝑ.ſʒ ſᷣm diſpẽſatõnẽ diuinã.vnñ BSama.
Cõſtituũtuꝛ multociẽs ⁊ cõiuge comete ſigna quedam
moꝛtis regũ.que nõ ſunt ex his q̃ a pꝛcipio genita ſunt
aſtra.ſʒ diuia iuſſiõe m ipᷣm tẽpus cõſtituũtur.⁊ rur⸗
ſum diſſoluũtur.Et ꝙ dicit nõ eſſe eoꝛũ que a principio
ſunt aſtra.hoc ĩtellige.nõ q;dtum ad planetã trahẽteʒ co⸗
mam.ſʒ qtũ ad comã.i Et nota.ꝙ dicit ſigna.ſi vᷣo que
rat᷑.vn ẽ᷑.ꝙ appaꝛet aliquãdo ſtella comata ĩ moꝛte regũ
Keſpõſio breuis ẽ ᷣm dama.ſᷣm diſpẽſationẽ h̊ fit ⁊ vo⸗
lũtatẽ diuinã.dicũt autẽ aſtꝛsonomi.q h̊ nõ fit ꝓgt᷑ mor
tẽ homiĩs.vt ẽ hõ ĩdiuiduꝰ.ſʒ ꝓpter tuꝛbationẽ regni.aut
aliud circa regnũ.ſic enĩ ponũt ſignificationẽ come.Sʒ
quicꝗd ſit ð cometa.vt ex dictis pʒ.ſtelle ſũt cauſe diſſo
lutiõis coꝛpoꝛũ humanoꝛũ.qꝛ vt dictũ ẽ.ſtella trahẽs co
mã ſeꝑat ſpiritꝰ ꝗ ſũt ĩ rebo cõplexionatis.ꝗbus domĩa⸗
tur ſtella ⁊ ĩfirmat᷑ ⁊ coꝛrũpunt᷑. Reſpõſio.ꝙ ſᷣm phos
quãdoq; oꝑatiõe alicuiꝰ ſtelle fit imutatio aliq̃ in corgꝑe
bumano.ad quã ſeꝗtur defectꝰ ĩ natura cõſeruãtis ⁊ cõ
tinuãtis rẽ cõplexionatã in eſſe.ad quẽ defectũ ſequitur
rei diſſolutio.vñ oꝑatio ſielle nõ ẽ ꝑ ſe loquẽdo cã diſſo⸗
lutiõis.ſed potiꝰ natura deficiẽs.nõ cõſeruãs rẽ huiuſ⸗
mõi in eſſe.vñ oꝑatio ſtelle ẽ diſpoſita ad diſſolutionẽ ñ
cã.ſicut ſol ꝑ ſe loquẽdo nõ ẽ cã huiꝰ.quis oꝑetur ad ge

lxxix.

nerationẽ eius diſponẽdo materiã geneꝛatiõis.⁊ aptan
do ad hoc ꝙ ſit materiale coꝛpi humano. Põt ergo dici

ad obiectũ.qꝙ ſicut ſtella quãdoq; ẽ cã diſſolutiõis.ſ.di⸗

ſpoſitiua. ſic ⁊ ſtella ẽ cã cõpoſitiõis .ſ.diſpoſitia. Ad
hoc.q dicit DHama.ꝙ aſtra nõ ſunt alicuiꝰ eoꝛuʒ ca que

fiũt.Dicendũ.q; Dama.itelligit de cã ꝑ ſe.cuiꝰmõi ẽ il⸗
la que ? ifallibiliter operãs ⁊ cõiuncta effectui.bene au⸗
tem vult ꝗ ſint cauſe diſponẽtes ad eſſe complexiõis.di
cit eniʒ qualitas aeris facta ſole luna 2 aſtris.alij ⁊ alij
diuerſas cõplexiões ⁊ habitꝰ diſpoſitiones cõſtituit.

.„
E

quitur conſidera

de canſa foꝛmali ipſiꝰ coꝛꝑis. appł
lamus cam formalẽ. nõ illã que ẽ eſſen⸗
tiealis rei.vel que ẽ exẽplaris. hoc fuin
Vmagis peꝛtinet ad eſſe coꝛꝑis ꝙᷓ ad fieri
in foꝛmũ. hic dicimꝰ ꝓut ĩ fieri cõſiderat᷑ modꝰ exeũdi

in eſſe. Et & hac tria querunt᷑. Prio.vtrũ coꝛpꝰ primi

hominis exiuit in eſſe ꝑ creationẽ vel aliteꝛ.¶¶ Scðo ſup
poſito.ꝙ aliquo mõ ꝑ creationẽ. vtrũ maioꝛis potentie
fuerit creare de nihilo ipᷣm.vel de limo. Tercio.vtruʒ
iſte modꝰ educẽdi corpꝰ de limo.ꝑtinet ad perfectionem
vniuerſi.

WMWembrum pꝛimuz

Oprimũ quo querit᷑.vtrũ corpꝰ primi ho⸗
minis fuerit creatũ vel nõ. ꝙ ſic videt᷑. No⸗
biliſſimꝰ modꝰ exeũdi in eſſe ẽ ꝑ creationeʒ.
Xqueẽ a deo.vt a tota cã.⁊ ꝗ tollit omniũ ob⸗
noxietatẽ rèſpectu creature.igit᷑ ſi cõuenit.ꝙ aliqð cor⸗
pus hoc mõ fuerit egreſſuz in eſſe. maxie h̊ cõuenit cor⸗
pori nobiliſſimo.h̊ autẽ ẽ coꝛpꝰ primi homĩs.ſed alia q
dam coꝛꝑa exierũt in eſſe ꝑ creationẽ.igit᷑ ⁊c.¶ Itẽ ẽ di⸗
ſtinguẽ ſpũs ꝑ differẽtias nobilitatis maioꝛis ⁊ mioris
maioris enĩ nobilitatis ſunt ſpiritꝰ.ꝗ ĩmediate oꝛdiati
ſunt ad fruendũ deo cuiꝰmõi ſunt angelꝰ ⁊ aĩa.qᷓ alij vt
ſpũs vitales coꝛpoꝛei.⁊ alij huiꝰmõi.vt gbus quaſi me
Dijs vnit᷑ aia cũ coꝛꝑe.ſimilit᷑ ẽ diſtigueꝛe coꝛpꝰ ꝑ differẽ
tias nobilitatis maioꝛis ⁊ mioꝛs.Cũ igit᷑ gqdã ſpũs exi
eꝛũt ĩ eſſe ꝑ creationẽ.ſimilit᷑ coꝛpa quedã.ſpũs aũt no⸗
bilioꝛis coditiõis ſic exierũt ĩ eſſe.⁊ ſimiliter vr.ꝙ ⁊ coꝛ
poꝛa nobilioꝛa debuerũt.ſʒ ĩter coꝛꝑa coꝛpꝰ nobiliſſimũ
funt primi homĩs g̊ ⁊c. Itẽ ecci.xvij.Deꝰ creauit de fra
hominẽ.ſʒ iſta creatio nõ fuit rõne aĩe.cum aia nõ ſit ex
elemẽto vel elemẽtis.vt oſtẽdit Nug.ſuꝑ Geñ.ad litt.&
qtũ ad coꝛpꝰ. ötra BGBeñ.ij. Formauit deꝰ hominẽ
de limo terꝛe.ſ ſoꝛmatꝰ fuit qtũ ad coꝛpꝰ nõ creatꝰ. ꝗa
vt dicit hugo.qð creatũ ẽ.de nibilo factũ ẽ.nã qð ð ali⸗
quo ſactum ẽ.fſactum ẽ.ſʒ creatũ nõ eſt.qꝛ de nihilo fa⸗
ctũ nõ ẽ.q] ISẽ creatura ſpũalis ⁊ coꝛꝑalis diſtiguunt᷑ ꝑ
ↄditionẽ nobilitans ⁊ ignobilitatis.cuiuſcũq; enĩ cõdi⸗
tiõis ſit res coꝛꝑalis.ignobilis ẽ ⁊ vilis reſpectu creatu⸗
re ſpũalis.Et loquoꝛ de ſpũalibo ſeꝑabilibo ⁊ ſeꝑatis a
coꝛꝑe.ſi q̊ nobilioꝛibo cꝛeaturis debet᷑ nobilioꝛ modꝰ ꝓ
Ducẽdi in eſſe ꝗẽ creare.⁊ alijs debet᷑ minꝰ nobil.̊ ⁊c.
Itẽ Anſel.ĩ monologion vr oſtendere.ꝙ illa res ſit ex
nihilo.⁊ ita nibil creat᷑ ſic. Ex qͥcũq; ſit aliqd.id cã ẽ eiꝰ
qð ex ſe fit.⁊ oĩs cã neceſſario aliqd ad eſſentiã effecti pᷣ⸗
bet adiumentũ.ſi &̊ factũ ẽ ex nibilo aliꝗd.ipᷣm nihil cau
ſa fuit eiꝰ qʒ er eo factũ ẽ.ſ̊ quomõ id qð nullũ habebat
eſſe adiuuat aliqꝗd vt ꝑueniret ad eſſe.ſi autẽ nullũ adiu
mẽtũ de nihilo puenit ad aliqꝗd.cui aut qualit᷑ ꝑſuadeat᷑
qꝛ ex nihilo aliꝗd efficiat᷑. Dꝛetea.idẽ ad idẽ.nihil aut
ſigniſicat aliꝗd.aut ñ ſignificat oliqd.ſʒ ſi nibil ẽ aliꝗd.
quecũq; facta ſũt ex nihilo.facta ſũt ex aliqͥ.ſi ᷣo nibil ñ
ẽ aliqd itelligi ñ põt.vt ex eo qʒð pẽitꝰ ñ ẽ.fiat aliꝗd.nihil
fit ex nihilo.ſẽ vox oĩm ẽ.qꝛ ex nihilo nibil/vñ vẽ vſeg vt

quicquid fiat.fiat ex aliquo. 4 Itẽ poteſt queri.quo vo⸗

cabulo pꝛopꝛie nominãda ẽ eouctio coꝛꝑis e limo.i Ad
hoc intelligendũ.ꝙ quãdo aliquid educit᷑ in eſſe ᷣm le

gem ꝓpagatiõis naturalis. neceſſaria ẽ ſufficiẽtia ĩ pri⸗
cipijs.⁊ q;tum ad principiũ paſſiuũ ſiue materiale.⁊ qᷓ;

tum ad pricipiũ actiuũ ſiue formale.formale dico quo⸗

dãmodo.eo mõ quo ph̊i ponũt in naturalibo actiõibo.

Aſdateriale quod ẽ ſubiectũ trãſmutatiõis.nõ ſolũ mo⸗
do eſſe principiũ paſſiuũ.ſed quodãmodo actiuum.vbi

autẽ aliquid educit᷑ in eſſe cũ defectu horũ duoꝛũ vel al⸗
terius.eſt potiꝰ curſus ᷣm legẽ creationis. q; naturalis

ꝓpagationis vel eductionis eoꝛũ. ⁊ tũc nõ põt eſſe edu⸗

ctio alicuiꝰ in eſſe.niſi ab illo qui põt creare.Sʒ attẽdẽ⸗

dum eſt.ꝙ in ꝓuctione rei põt multiplex eſſe defectug
in principijs.põt enĩ eſſe defectꝰ.quia neutꝛũ aliquo mõ

eſt.vt quado vtrũq; ſimpliciter nõ eſt.aut qꝛ aliquo mõ

principia ſunt.ſʒ nõ ſufficiũt.hec autẽ in ſufficiẽtia põt

eſſe.vel ex ꝑte principij foꝛmalis.vel ex ꝑte mateꝛialis ⁊
foꝛmalis.quãdoq; eni eſt in ſufficiẽtia ex ꝑte pricipij ma
terialis.⁊ ex ꝑte foꝛmalis.nõ autẽ ecõuerſo.⁊ dico iſuf⸗
ficiẽtiã ex ꝑte pricipij materialis.qꝛ mateꝛia ſiue res ma
terialis de qua aliꝗo educi dʒ.ẽ imꝑfecte quantitatis re
ſpectu rei educẽde.ſicut fuit ĩ coſta reſpectu coꝛꝑis eue.
vnde hugo.quãdo ſimplex coꝛpus in ſemetipſo multipli
catur ⁊ ĩ plura excreſcit.fit aliqd de aliquo ĩ maiꝰ.h̊ mõ
oꝑandi de ſubſtãtia coſte ĩ ſe.diuĩa virtute abſq; extrin⸗
ſeco additamẽto multiplicata.coꝛpꝰ mulieris factuz eſt.
quãdo autẽ neutrũ dictoꝛũ aliquo mõ ẽ.ſicut fuit in pꝛo

ductiõe rerũ.primo creatarũ ineſſe.tũc ẽ vere ⁊ ſimplici

ter creatio.de qua Geñ.j. In priĩcipio creauit deꝰ celuʒ
⁊ terꝛã.Fᷣm ꝙ exponit hugo verbũ iſtud dicẽs.ꝓ celum ⁊
terꝛã.materiã illã omniũ celeſtinʒ terꝛeſtriũq; · hoc loco

ſignificari puto.de qua poſtea facta ſunt.que ĩ ipᷣa pꝛiꝰ

per eſſentiã ſimł canſata fuerũt. Ibi nãq; terꝛa erat ipʒ
terꝛe elementũ.⁊ celũ eꝛat mobilis.illa ⁊ leuis confuſio

reliquoꝛũ triũ.que i circuitu medio iacẽtis terꝛe ſuſpen

ſa ferebat᷑.hec hug.Quãdo autẽ defectus ẽ pꝛicipioruʒ
vt dictũ ẽ.tũc ẽ creatio ſᷣm ꝗd.ſicut fuit in foꝛmatiõe coꝛ
poris ade de limo. Eccleſiaſtici.xvij.deꝰ creauit de ter⸗
ra hominẽ.⁊ in foꝛmatiõe eue de coſta ade. de qua NHu⸗
gu.ſuꝑ Beñ.ix.ad litt. Natuꝛa quippe mulieris creata
eſt.qᷓuis ex viro qui iã erat.foꝛmatio autẽ ade de limo
creatio erat.qꝛ ĩ limo erat defectꝰ pꝛĩeipij actiui.nec enĩ
habuit.limꝰ vt coꝛpus humanũ ex eo fieꝛi poſſet ſicut di
cit Anſel.de cõceptione virginis.dicit enĩ.xj.ca. Limꝰ
terꝛe nõ acceꝑat naturã aut voluntateʒ. qua opꝑante vir
pꝛimꝰ de illo fieret. quis eſſet de quo a deo ſieri poſſet.
Preteꝛea.ſcriptuꝛa dicit illud eſſe creatũ cuiꝰ mateia
creata eſt. AUnde Aug.ð ſimbolo rectiſſime credimꝰ deũ
omiĩa feciſſe de nibilo.qꝛ ⁊ſi de aliqua mateꝛia factus ẽ

mũdus.eadẽ ipſa materia de nihilo facta eſt. vt ordina⸗/

tiſſino dei muneꝛe pꝛima capacitas foꝛniaꝛum fieret.at

deinde foꝛmarent᷑ qcunq; foꝛmata ſũt.hoc autẽ diximꝰ
ne quis putet cõtraꝛias eſſe diuinaꝛũ ſcripturaꝛũ ſente⸗

tias.qm̃ ⁊ omnia deũ de nihilo feciſſe ſcꝛiptũ ẽ.⁊ mũduʒ
factũ de ifoꝛmi materia.⁊ iſte modꝰ creadi cõis ẽ.qui ſe
re omibus cõuenit cꝛeaturis.⁊ quoꝛũ omniũ dicit᷑ deus
creatoꝛ. Iſie tñ modꝰ foꝛte põt reduci ad illũ modũ crea

tionis.quo aliquid educit᷑ ineſſe ex aliquo.in quo eſt de

fectus pꝛicipij actiui ſiue foꝛmalis.cũ nõ erat ĩ illa mate
ria.vt ex ea fieret mũdus.ſed ſolũ vt fieri poſiet.cũ ſolũ⸗
mõ in elemẽtis ⁊ rebus elemẽtaribo in ꝗbus ſunt ratio⸗
nes ſemiĩales reꝛũ ſit.vñ res fiat. Pꝛeterea.adhuc dici

tur aliꝗd eſſe creatũ ĩ ſcꝛiptura.rone eductionis foꝛme
illius in eſſe.ſicut Geñ.j.cꝛeauit deus cete gradia.lIn
de hugo.lectoꝛẽ ãmonere volumꝰ.vt quotiẽs ĩ his opeꝛi

bus videlicet ſex dierũ aliquid fieri audierit.vt verbiæ.
cũ dicituꝛ pꝛima die facta eſt lux.ſecũda die factũ eſt ſir
mamentũ.quaꝛta die facta ſunt luminaria. non mõ pri
mum cum facta dicuntur hoc de nihilo creata fuiſſe ex⸗
iſtimet. ſed potius de ipſa que prius creata erat de mi⸗

lo mateꝛia foꝛmata intelligat.etig ſi aliqnando verbum
cꝛeationis poſi tũ reperierit.vt eſt ibi. Creauit deus ce⸗
te gꝛãdia.vt eni animã viuentẽ atq; motabilẽ nõ ad ma⸗
teriam qua eſſe ceperũt.ſed ad foꝛmã qua hoc quod ſunt
eſſe ceperunt.refeꝛendum eſſe ſciet. Ecce ꝙ vult hugo.q;
hec cꝛeata dicunt᷑ ratione eductionis foꝛme illoꝝ in eſſe.
4l Ex his patet.; iſta poſſunt ſimul ſtare.ſ.coꝛpus pri⸗
mi hom inis fuiſſe creatũ ⁊ foꝛmatũ de limo.⁊ quomõ i⸗
telligendu eſt coꝛpus hominis fuiſſe creatuʒz de terꝛa.ꝗqa
tribo modis vltimis.⁊ quot modis aliquid dicit᷑ cꝛeatuũ.
Patet etia quomõ ad aliud qð ſequit᷑.videndũ ẽ᷑.qꝛ ⁊ſi

quodamodo creatũ fueꝛit coꝛpꝰ primi hominis.non ta⸗

men ſimpliciter.ſicut ſubſtatie ſpũales. Spirituales.n.
ſubſtatie.ſicut nobilioꝛes ſunt.ſic nobilioꝛi mõ creatio⸗
nis deducte ſunt in eſſe.quia creatiõe ſimpliciter. coꝛpꝰ
pꝛimi hominis cꝛeatione ſᷣm quid.¶ Qualiter auteʒ re⸗
ſpõdendũ ẽ ad obiecta ab Anſel.patet ex diſtictiõe quã

ſubiũgit.cõſequẽter vbi diſtiguit.ꝙ tribo modis dicitur

aliqd fieꝛi ex nibilo ſic. Lꝛibus modis(qͥ ad pᷣſentis im
pe dimẽn ſufficit)expedimẽtũ exponi põt. ſi qua ſubſtã⸗
tia dicit᷑ eſſe facta ex nibilo.vnꝰ quidẽ modus ⁊.ꝙ volu/
mus intelligi penitꝰ nõ factũ eſſe qð factũ dicit᷑ ex nibi⸗
lo.cui ſimile eſt cõquerẽti de tacẽte.de quo loquat᷑.rñde

tur de nihilo id eſt nõ loquitur.ſᷣm quẽ modũ ð ſumma

eſſentia.⁊ de eo.quod penitꝰ nec ẽ nec fuit.querẽti.vnde

factũ ſit recte reſpõdeꝛi põt. de nihilo.i.nequaqᷓᷓ factũ ẽ.

ꝗſenſus de nullo eoꝛũ que facta ſunt.ĩtelligi põt.q¶ Alia
ſignificatio ẽ que dici quidẽ põt.veꝛa tñ eſſe nõ põt. vt ſi

quidẽ dicat᷑ aliqꝗd ſic eſſe factũ de nihilo.vt ex ipſo nihi⸗

lo id eſt ex eo qð penitꝰ nõ eſi factũ.Sic.q.ipᷣm nihil ſit
aliꝗd exiſtẽs.ex quo poſſit aliꝗd fieꝛi.qð qm ſemꝑ falſuʒ
eſt.quotiẽs eſſe ponit᷑ ĩpoſſibilis cõueniẽtia cõſequituꝛ.

¶:Tercia iĩteꝛpretatio qua dicit᷑ aliꝗd eſſe factũ ex nihi⸗

loẽ᷑.cũ intelligimꝰ quide factũ eſſe.ſed nõ eſſe aligd. vn⸗
de ſit factũ. Peꝛ ſimilẽ ſigniſicationẽ dici videt᷑.cum hõ
cõtriſtat᷑ ſine cauſa dicit᷑ cõtriſtatꝰ de nihilo.hoc autem
vltio mõ.dieun᷑ res ſimpliciter cꝛeate eſſe ex nihilo.vn⸗
de ſubiũgit Anſel. ſm huc ergo ſenſum ĩtelligat qð ſu⸗
pra cõcluſum ⁊᷑.qꝛ pᷣter ſumma eſſentiã cũcta que ſũt ab
eadẽ.ex nihilo facta ſunt.i.nõ ex aliquo.ſicut ipſa ↄclu
ſio pꝛecedẽtia cõuenieter cõſequit᷑.ita vt ex eadẽ cõcluſi
one nihil incõueniẽs ſubſequet. Obiectões autẽ Anſel.
curꝛũt ᷣm modũ ſecũdũ.⁊ illo mõ nõ dicit᷑ veꝛe aliquid
fieri ex nihilo.ſicut ipſe dicit.i¶ Ad hoc autẽ ſubiũgit qͥꝛ
tum modum quo põt dici aliꝗd fieri ex nihilo.illo.ſ.mõ
quo dr diues ex pauꝑe factꝰi.ꝗ priꝰ pauꝑ erat nunc fa
ctꝰ ẽ diues.qð an nõ erat.vñ ſubingit.nõ incõuenienter
⁊ ſine oĩ repugnaãtia ea que facta ſunt a creatrice ſubſtã

tie.dici pñt eſſe facta ex nibilo.eo mõ qͥ dici ſolet diues

ex paupe.⸗ recepiſſe ꝗs ſanitatẽ ex egritudie.¶. Ad obie

cta ey alia ꝑte ꝗbus oſlẽdi vẽ ꝙ debuit ſimpliciter fuiſſe

creatũ.Dicendũ ꝙ nõ.cõueniebat enĩi.ꝙ deꝰ hominẽ fa
ceret ex materia piacente. pter plures rõnes.4i o. er
Go.ꝙ rõ cõditiõis creaturaꝛũ ⁊ pᷣcipue creature ronat.
eſt declaꝛatio diuie potetie.ſapietie.bonitatis.vna ̊ rõ

talis eeuctiõis ĩ eſſe. fuit cõgꝛuẽtia declaꝛatiõis diuine

potẽtie.ĩ miꝛabili vniõe coꝛꝑis ⁊ aĩe pꝛimi homis ꝓ ma
xima diuerſitate ſiue differetia diſtantiũ. nio eni aie

cũ coꝛpe ꝓpteꝛ eoꝛũ ad inuicẽ diſtãtiã.ẽ vna de mirabili⸗

bus aſſignatis ab Aug.in li.de ſpiꝛitu ⁊ aĩa.dicit eniʒ.
plenũ fuit miraculo ꝙ tãdiuiſa.⁊ tadiuerſa adinuicem
poteꝛũt cõiungi.diſtatia eni coꝛꝑis pꝛimi homis ab aia

fuit multiplex.ſ.exiſtẽtis indifferẽtia eſſe a poſſe in ñ exi

ſtẽs.coꝛꝑalis ad ſpuale.coꝛruptibilis ad ĩcoꝛruptibile.
Coꝛpꝰ eni eiꝰ fuit coꝛruptibile coꝛꝑale in quo diſfeꝛebat
eſſe a poſſe.Hia autẽ icorꝛuptibilis ſpualis ĩ quonõ dif
ferebat eſſe a poſſe.qꝛ ergo ad hoc vt diuia potetia ĩ vni
one tamdiſtantiũ oſiẽderet᷑.corꝑi tãdiſtan a ſibi vnibi⸗
li.cõgꝛuebat modꝰ huiꝰmõi eductiõis in eſſe.Quia eni

omne coꝛruptibile coꝛꝑale ĩ quo differt eſſe a poſſe.ẽ ex

pꝛeiacẽti materia.cõueniẽter foꝛmabat᷑ ſic vt foꝛmatio

ten
n

int
o
prn
not
gt
ſeſ
nt⸗
6..
40,
n
re⸗
us
nr
din
blli
li⸗
lbbe
ſte
ſce
ii.
ie
eſt
be

—=

4

6

Mueſtio

talis cõgeneret manifeſtatiõi. potẽtie eiꝰ ĩ tãdiſtantium
vniõe. Alia rõ ẽ cõgruẽtia declaratiois diuie ſapiẽtie
incõueniẽti ordĩe finis ⁊ cõſequẽtis ad finẽ ad prĩcipia
⁊ãtecedẽtis ad pꝛĩcipiũ.cõueniebat enĩ ꝙ reſolutionem
coꝛpis ĩ materiã manentẽ poſt reſolutionẽpᷣcederet cõ⸗
poſitio ex materia exiſtẽte ante cõpoſitionẽ: nũꝙᷓ eni eſt
talis reſolutio.ꝗn ſequat᷑ talẽ cõpoſitionẽ.⁊ qua talis n
antecedebat cõpoſitio.cõgruebat ꝗ. vt ſic fieret corpus
illud.vt er oꝛdie ptacto.diuĩa ſapiẽtia oſtẽderet᷑.. Ter
cia rõ ẽ cõgruẽtia oſtẽſiõis diuĩe bonitati.que oſtẽditur
T cõpletiõe vniuerſi.ꝑfectiõi em vniuerſi congꝛuebat.q;
corpꝑꝰ illud ſic fieret.qꝛ eniʒ oĩs coꝛꝑalis creatura ĩ ho⸗
mine pficit cõplet᷑.cũ oĩs forma naturalis oꝛdinet᷑ ad
animãà rõnalẽ ſicut ad digniſſimã omnuũ foꝛmarũ.⁊ coꝛ
pus humanũ cõſtituat᷑ ex natura omniũ coꝛpoꝛũ. ĩ quo

coõplet᷑ 1 quodãmõ beatificat᷑.rectiſſime dicituꝛ hõ finis

.—

omniũ.⁊ iõ fieri debuit poſt omnia ſeptĩo die. ſicut di⸗
cũt auctoꝛes.ſ.vt oſtendet᷑ eſſe iloꝛũ cõplementũ.Si er⸗
go bãc ꝑfectionẽ creaturaꝛũ ĩ homie exigebat perfectio
vniuerſi.in homiĩe inquã.qui rõne dicta poſt alia condi
tus ?. etiã qtum ad coꝛpꝰ.qð ex natura alioꝛum coꝛꝑa
fuit cõſtitutũ.neceſſario ſegtur ipᷣm fuiſſe ex materia pᷣ⸗
cxiſtẽte.⁊ Gqͥ cõgrueꝛe ad vniuerſi ꝑfectionẽ.¶ Item alia
rõne.̊ enĩ cõueniebat ad ꝑfectionẽ vniuerſi.ꝙ eſſent q̃
dam res coꝛꝑales ſimplicit᷑.quedã ſpnales ſimplicit.et
quedã coꝛꝑales qᷓtũ ad ſui ꝑtem. ⁊ ſpuales qᷓtũ ad aliã
cuiꝰmõi ẽ homo. Similit᷑ cueniebat hoꝛũ ꝓductiõi in⸗
eſſe.ꝙ quedã fierẽt ex nibilo. quedã ex mateꝛia pᷣiacẽti.

2 queda ſᷣm quandã ſui ꝑtem fierẽt ex nihilo.q̊ ſᷣm quã⸗
danm ſui ꝑtem fierẽt ex materia p̃iacẽti. talis fuit prumꝰ

hõ. Ad pꝛimo eꝛgo obiecta er alia ꝑte dicit. ꝙ licet de
us creauit de nibilo aliqua coꝛꝑa.vtpote naturã pꝛimã
celũ pꝛimũ.vt dicit Heda.licet ĩ genere coꝛpoꝛũ. cor⸗
pus pꝛimi homis eſſet nobiliſſimũ.ñ cõueniebat vt eon
ceret᷑ in eſſe ꝑ creationeʒ ꝓpter rõnes pᷣ̃dictas. vñ ſecus
fuit de h̊ coꝛpoꝛe ⁊ alijs.¶ Ad uũlud qð tangit᷑ꝙ creari
debuit ex nibilo.ne obnoxiꝰ eſſet hõ creatuꝛe. Bicendũ
ꝙ; ꝓpter hoc.ꝙ fuit ex aliq̃ creatura.nõ magis erat ob⸗
norxiꝰ creature.ſʒ deo cuiꝰ erat illa.⁊ a quo condita.vñ
Aug.in lib.de ſim bolo.Si aliꝗd deꝰ fecit ex aliqͥ vt ho⸗
minè de limo terꝛe.nõ vtiq; fecit ex eo qð ipſe nõ fecerat.
qꝛ terꝛã.vñn limꝰ erat ex nihilo fecerat.⸗. Ad bhoc qð vlti
mo querebat᷑.ſ.quo vocabulo nominãda ẽ hec eductio.
põt dici.ꝙ plaſmatio.Vñ Job.xj. ADanꝰ tue fecerunt
me.⁊ plalſmauerũt me.glo.fecerũt q;tũ ad animã.⁊ plaſ
mauerũt qtũ ad coꝛpꝰ. Uñ Bam. v volẽs aſſignar᷑ differẽ
tiã iter factionẽ coꝛꝑis ⁊ aĩe.dicit coꝛpꝰ eductum ꝑ plaſ
mationẽ.animã vo factã ꝓ ĩſuſflatõnẽ᷑.dicẽs.Ex viſibili
7 ĩuiſibili natura ↄdidit hominẽ deꝰ ꝓpꝛijs manibo. ſᷣm
imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ.ex terꝛa coꝛpꝰ plaſmãs. animaʒ

autẽ rationalẽ ⁊ ĩtelligibilẽ ꝑfamiliarẽ inſu fflationem

dans ei.
¶ Wembrum ſecundi

ſecunvũ quo querit᷑.vtrũ maioꝛis poten
tie fuit creare coꝛpꝰ primi homiĩs ð nihilo.
an foꝛmare de limo. O maioꝛ videt᷑ ſic Au
u.i li. ð ſimbolo. Iõ dr̃ deꝰ omnipotẽs.qꝛ
t omnia que fecit.nõ eni aliq̃ materies euʒ
iuuit.ſʒ ex nibilo cũcta creauit.ſi eꝛgo manifeſtat᷑ dei oĩ
potẽtia in creãdo aligꝗd ex nibilo.nõ autẽ formando ali⸗
quid de aliquo quocũq;.cũ ĩ illa foꝛmatiõe iuuet eũ ma
teria ſubiecta.videt᷑ maioꝛis potẽtie eſſe creare de nihi⸗
lo.q; foꝛmare de limo.i Itẽ inter aliqd ⁊ nihil ẽ infinita
diſtãtia.ĩter aliqd ⁊ aliqd finita. Vnñ in factiõe alicuiꝰ
de nihilo.ẽ actꝰ potẽtie ĩfinite.in foꝛmatiõe alicuiꝰ ð ali
quo ẽ actus finite.igit᷑ cũ finiti ad ĩfinitũ nulla ſit ꝓpor
tio.in ꝓoꝛtionabilit ẽ maioꝛis potẽtie ſoꝛmare aliꝗd de
nihilo.ꝙᷓ facere aliqd de aliquo ergo ⁊c. ¶ Cõtra vt ba

betur ab Aug. Maiꝰ eſt facere de impio piuʒ qᷓ creare

celũ ⁊ terꝛq.⁊ hoc ẽ vt dici?᷑qꝛ in creatiõe celi ⁊ terꝛe nõ

lvxxix.

eſi aliqua diſpoſitio cõtraria.ſicut in iuſtificatione. vbi
inuenit᷑ diſpoſitio liberi arbitrij repugnãs ge.ergo a ſi
mili cũ limꝰ haberet ſuã foꝛmã.qꝛ erat hoc aliquid.nec
illa materia inclinationẽ baberet ad coꝛpꝰ bumanũ. ſed
quaſi oppoſita.eo ꝙ cõplebat᷑ m foꝛmà ſuã.videt᷑ cũ de
limo factũ fuit coꝛpꝰ humanũ.maioꝛis fuiſſe potẽtie.q
ſi illud fuiſſet ex nibilo.. YPreterea.arguit magiſter in
ſentẽ.ij. li.di.xviij.c. Solet queri. Angeli nõ poſſint cꝛe
are materiã. ergo nec formare coſtã in mulieꝛc. ⁊ ſiue hᷣ
ſit argumentũ a ſimili ſiue a maiori.nõ ſequit᷑.q maioꝛ
ſit potẽtia facere aliꝗ d ex nihilo.qᷓ; facere mulierẽ ex co
ſta. A ſimili videt᷑ in ꝓpoſito.Cũ eadẽ fuerit conditio in
foꝛmatione mulieris de coſta.⁊ coꝛꝑis ade de limo.qꝛ ſi
cut ĩ coſta nõ fuit vnde fieret mulier. ſed vnde fieri poſ⸗
ſet. Similiter in limo nõ fuit vnde fieret coꝛpus ade.ſʒ
vnde fieri poſſet.igitur nõ fuit maioris potentie creare
corpus illud de nibilo.qᷓ; foꝛmare de limo. ¶¶ Itẽ deus ẽ
infinite potentie ⁊ virtutis.⁊ neceſſario agit tota virtu⸗
te quicꝗd agit.qꝛ eius virtꝰ cũ ſit ipᷣm ſimplex.eſt ⁊ imꝑ
tibilis.igit᷑ in foꝛmatiõe homĩs de limo oꝑatus eſt tota
virtute.ſ.ifinita.ſʒ maioꝛe nõ cõpꝛobabit᷑ in creãdo ce⸗

lIñ ? terꝛã. ergo ⁊c. ¶ Preteꝛea.vt habet?᷑ a pho.potentia
⁊ principiũ trãſmutatiõis ĩ aliud inqtũ aliud.ſʒ nõ ens

nõ eſt ſubiectũ trãſmutatiõis.ergo potẽtia ẽ pricipium
trãſinutatiõis eiꝰ qdð eſt in aliud.ergo vbi ſaluat᷑.rõ po
tẽtie agẽtis ſiue faciẽtis.neceſſario erit mateꝛia ſubiecta
actioni.ᷓ vbi nõ eſt materia ſubiecta actiõi nulla ẽ actio
potẽtie igit᷑ nihil eſt quereꝛe.vtrũ fuit maioris potentie
creare ⁊c. exqͥ nlła potentia agit aliqd ex nibilo. ¶ Ad
hoc notandum.qꝙ duplex ẽ potẽtia materie ſiue ſubiecti
trãſmutatiõis.ſ.actiua ⁊ paſſiua.Paſſiua que nihil co
oꝑatur ſoꝛme inducẽdo in materia ipſam. ſed ẽ tm̃ potẽ⸗
tia recipiẽdi foꝛmã.actina que aliquo mõ cooꝑatur ipſi
agenti ad inductionẽ fſoꝛme.qꝛ aliꝗd foꝛme latet in mate
ria.vel qꝛ aꝓetitꝰ mateꝛie habet inclinationẽ ad illã foꝛ
mam. ſicut ẽ in omĩbus illis.ĩ ꝗbus eſt rõ ſeminalis ad
alia ꝓducenda in eſſe.ex illis quãdoq; ex ꝑte materie ſi⸗
ue ſu biecti.eſt defectꝰ potẽtie ſiue pꝛincipij actiui. ſicut
fuit in limo.ĩ quo nõ erat vt ſieret ex eo corpꝰ ade.q; ñ
erat ibi in illo potẽtia formalis ſiue actiua.que cooꝑa⸗
batur eductiõi illiꝰ in eſſe.potẽtia creatoꝛis educẽte illð
ex eo.Eſt quãdoq; duplex deſectꝰ.ſ.diminutio ex parte
materie.⁊ carẽtia pricipij actiui.ſicut fuit in coſta.Vn⸗
de hugo diſtinguẽdo oꝑationes ꝗbus ſubſtãtie ꝓducũ⸗
tur in eſſe.ponit opus vnũ.qðq; facere ð alijs aliqd ſᷣm
ſubſtantiã ⁊ qnãtitatẽ in maiꝰ.⁊ hoc mõ operandi dicit
coꝛpus mulieris factũ ex coſta.diuĩia virtute.abſq; extrĩ
ſeco additamẽto vt ſupꝛa tactũ ẽ. In eductiõe aute rei ſi
ue foꝛme de materia ſiue ſubiecto prio mõ ſumpto. põt
natura in eductioneʒ rei de ſubiecio. Scdo mo ſumpto
nõ poteſt.⁊ multo foꝛtiꝰ nec tercio.ſʒ ſolꝰ creatoꝛ. Scðʒ
bos igit᷑ gradꝰ.ẽ faciliꝰ ⁊ magis facile eouceꝛe res ĩ eſſe.
qꝛ ex materia vel ſubiecto prio mõ ſe habẽte ẽ modꝰ faci
limꝰ. Ex ſecũdo mõ ſe habẽte difficilioꝛ.⁊ ex tercio ad⸗
huc difficilioꝛ.Sed adhuc ꝓducere aliꝗd ĩ eſſe ſimplici
ter ex miilo difficilimũ ẽ.⁊ magis mirabile ẽ. VUnde bhu
go. ¶Magis ẽ mirabile de nihilo aliqd facere. qᷓ de aliqͥ
plus facere. Hec autẽ vltia tria genera operũ ſunt ð ge⸗
nere mirabiliũ.⁊ nõ niſi in ſolo deo eſſe poſſunt. a
ergo querit᷑.vtrũ maioꝛis potẽtie ſit creare ⁊c. dicẽdũ.
ꝙ neq; maioꝛis neq; mioris.ſed omnino ĩdifferẽter.qa
diuina potẽtia que ẽ idẽ cũ ipo oĩno ſimplex.ẽ ⁊ im ꝑti⸗
bilis i ſe.opꝰ tamẽ ſiue effectꝰ eiꝰ ꝗ eſt, pductꝰ in eſſe ex
nihilo.ſimplicit ẽ maius mirabile.eo qð ꝓducit᷑ in eſſe
ex aliquo ſicut ex limo.ſicut habet᷑ ab hugo.Cõcedẽda
eſt ergo ratio Aug.qua oſſẽditur deũ eſſe oĩpotentẽ. ꝗqa
fecit omnia ex nibilo.i Cũ autẽ obijcit᷑.q non oſtẽdituꝛ
potẽtia eius infinita ĩ ſoꝛmando aliꝗd de aliquo.cũ ĩ il⸗
la formatiõe inuet eũ materia ex qua.dicendu. ꝙ boc ñ
dẽ.qꝛ aliquo mõ poſſit iuuari eiꝰ potẽtia ĩ actõe.ſʒ h dĩ
de illo tꝛopo loquẽdi.q̊ illud dicit iuare agentem quo

affectus agẽtis faciliꝰ exit in eſſe.vñ qꝛ quod educit᷑ iĩ el⸗

ſe de aliquo.facilius exit in eſſe qᷓ quod ex nihilo qtum

eſt de ſe.qꝛ minus diſtat ab eſſe ſiue foꝛma fienda.quan

do.ſ. ꝓpoꝛtionatur illa virtꝰ agẽtis diſtãtie rei educẽde
in eſſe ad illud de quo dicitur educi.dicit᷑ iuuare eũ ma
teria ex qua.⸗ Ad illud qð ſequit᷑ dicendũ.ꝙ illa ratio
arguẽdi locũ nõ habet.vbi eadẽ ẽ potẽtia ⁊ lubſtãtia a⸗
gentis ibi enim nõ cõmenſurat᷑ virtus ſiue potẽtia agẽ⸗
tis diſtantie exiſtẽtis.inter illud de quo fit aliquid.⁊ qð
fit.qꝛ potẽtia eſt inꝑtibilis ſicut ẽ ſubſtãtia. Vnde.qꝛ in
deo eſt idẽ potẽtia quod eſſentia.inꝑtibilis eſt potentia

ſicut ⁊ eſſentia.Vnde in oĩmoda indifferẽtia ſe hʒ.quic⸗
quid ea pꝛoducit᷑ ĩ eſſe.ſicut enĩ eadẽ volũtate potẽtia.⁊

indifferẽti volo maioꝛa ⁊ minoꝛa.ſimiliter ſi eadẽ eſſet

volũtas ĩ me ⁊ potẽtia agẽdi.ipſa ĩdiuiſa potẽtia ⁊ oĩno

indifferẽti facerẽ maioꝛa ⁊ minoꝛa.¶XqAd illud qð obijci

tur ex alia ꝑte.ſ.ꝙ maiꝰ eſt fieri de ĩpio piũ ⁊c.dicẽdũ.
ꝙ; hoc nõ dicit᷑.qꝛ maioꝛ vel minoꝛ difficultas faciendi.

boc vel illud fit ex ꝑte dei.ſʒ potiꝰ ꝗꝓpter repugnantiã ex
ꝑre creature fiende.Cũ autẽ deꝰ creauit celũ ⁊ terꝛà nul
la erat repugnãtia ex ꝑte aliqua diuine potẽtie ſiue vo⸗
lũtati.cũ autẽ deꝰ de ipio facit piũ.ĩfundẽdo gratiam di

ſponentẽ ⁊ pꝛeparante ad gꝛatiã pficientẽ.ipia volũtas

impij ẽ cõtraria ⁊ repugnas diuie oꝑationi.q Adargu
mentũ autẽ dicẽdũ.ꝙ nõ ẽ ſimile de foꝛma q̃ ↄtinue trãſ

mutat᷑ circa materiã ⁊ defoꝛmitatẽ li beri aꝛbitrij quam

ſolꝰ creatoꝛ remonere põt ꝑ gratiã.vñ foꝛma illa q erat
in materia paſſibili.ſ.limo.defacili trãſire poterat.⁊ eo
faciliꝰ.quo erat ſubiectũ eiꝰ trãſmutabilius. qð cõpete⸗
bat limo.ĩ quo erat natura terꝛea ⁊ aquea. hec eniʒ duo
maxiĩe oꝛdinant᷑ ad paſſionẽ humoꝛ ⁊ humꝰ. ſicut dicit
Aug.⁊ etiã ph̊s ꝓbat ea que ex his duobo reſoluuntur.
maxie eſſe mateꝛialia ⁊ paſſibilia.ſ.vaporẽ ⁊ fumuʒ. et
ideo nõ valet argumentũ.q¶ Ad hoc qð poſtea obijcit᷑.ꝙ;
deus agit tota virtute ſua que ẽ infinita quãdocunq; ali
qd agit ⁊c̃.dicendũ ꝙ verũ ẽ.⁊ vera ẽ concluſio que er G̊

cõſequit᷑. Si autẽ querit᷑.vñ ẽ ergo differẽtia tanta affe⸗

ctuũ.⁊ quomõ ex tàta.ſ.ĩfinita potẽtia agẽte.exeũt ene
ctus minoꝛis virtutis ⁊ maioꝛis i eſſe.dicendũ.q; ĩ deo

idẽẽ potẽtia qð eſſentia.⁊ ꝙ volũtas ẽ cã ꝓpinqua a cõ⸗

iuncta affectuũ. ꝓpter qð diuina potẽtia cuʒ agit.nõ a⸗
git ex neceſſitate.ſʒ potiꝰ electiue.imo qð plus ẽ.ſuũ vel

le ẽ efficcre. ꝓpter qð.licet ſemꝑ indifferẽti agat potẽtia

⁊ infinita ſᷣm cõgruentiã ſui beneplaciti. moderate ⁊ di
ſtincte ꝓducunt᷑ effectꝰ ĩ eſſe.q Ad argu.mgꝛi in ſentẽ.

Dicendũ ꝙ bene tenet.⁊ ẽ argumentuʒ a ſimili.qꝛ viro

biq;:ſ.in foꝛmatiõe alicꝰ de nibilo.⁊ in foꝛmatione cor⸗
poꝛis ade de limo.⁊ mulieris de coſſa.ẽ actꝰ ĩfinite potẽ
tie ⁊ creatio cõi mõ ſumpta a creatioe.licet vnuʒ opꝰ ſit
magis mirabile alio.vt dictũ ẽᷣ. ¶ Ad hoc qð obijcit᷑ de
auctoꝛitate phᷣi.ſ.ꝙ potẽtia ẽ principiũ traſmutatiõis ĩ
alind ⁊c̃.dicendũ ꝙ ph̊s determiat virtutẽ potẽtie crea
te.q ñ põt aliquid agere niſi ĩ materia ſiue ĩ natura ſub

iecta.vnde actionẽ ſiue nature ſiue potẽtie create agenti

ſem ꝑ ſubeſt aliqua materia.nõ ſic ẽ de potẽtia increata.
euiꝰ virtus in agẽdo nõ eſt determiĩata ſiue diſtincta ciꝛ⸗
ca materiã.ſiue in materia.ĩmo ex nihilo facit.quod cõ

petit ſicut er aliquo ⁊c̃.

Membrũ tercium
B terciũ quo querit᷑. vtrum modꝰ educẽdi
corpus primi hominis.ſ.infoꝛmãdo illð de
limo. ptinet ad ꝑfectionẽ vniuerſi. Et ꝙ ſic
Vvidet Weñ. ij. Ygit pfecti ſunt celi ac. ⁊ oĩs
ornams eoꝛũ.hec ẽ autẽ ↄcluſio que ifert᷑ ex eis que edu
cte ſunt ĩ eſſe ĩ oꝑibus ſex dierũ.cuiꝰmodi fuerũt. cõdi⸗
tio.diſtictio.oꝛnatꝰ.⁊ ad hec pertincbat etuctio coꝛꝑis

humoni de limo.ſicut ĩ ſexta die determinat᷑. patet ergo
ꝓ nõ fuit cõpletio vniuerſi ſine hac eductiõe.¶ 4Tretea.

Anlel.ij. Cur deꝰ hõ. Qu oddam ẽ coꝛpus humanũ edu
ctum in eſſe de viro ⁊ nõ de feminis.cuiuſmodi ſuit cor⸗

rp̃i terciũ fuit de viro ⁊ femina.vt coꝛpus abel. ergo 2

pus cue.qlind ergo reſpõdere debuit per oppoſituʒſqð
eſſet eductum de feinina ⁊? nõ de viro.⁊ hoc fuit corpus

oppolſitũ reſpõdere debuit quarta coꝛporis differẽtia.ſ.

ꝙ neq; de viro neq; de femina.⁊ hoc fuit coꝛpus ade de

limo.aliter eſſet diminutio ⁊ defectus.⁊ hec ratio cõfir⸗
matur per illud.xj.de ciui.dei.c.xviij.vbi dicit᷑.ꝙ anti⸗
theca id eſt oꝓoſitiões valẽt ad oꝛdinẽ vniuerſi.vbi no⸗

tatur ordo vniꝰ contra vnũ quod hic reꝑitur. 4 Itez nõ

eſſet cõpletum vniuerſum ſine modo diſpoſitionis ⁊ mo
do oꝛnatus.ex quo patet.ꝙ modus oꝛnatus diſpoliti⸗
onis requiritur ad perfectionẽ vniuerſi·a ſimili videtuꝛ
de modo cõditionis.igitur cum coꝛpus primi hominis
erat de nobilibus ꝑtibus vniuerſi. modus educendi il⸗
lud ineſſe erat cõpietione vniueꝛſi.¶ Itẽ illa proprie ſt

de perfectione vniuerſi.que habẽt ſimilitudinẽ aliquaʒ.

ſ.veſtigij vel imaginis cũ eo qui eſt complementũ ⁊ per⸗
fectio ommũ ſcilicet deo.talis fuit eductio predieta ĩ q̃
crat vnitas veritas ⁊ bonitas.ergo ⁊c̃.¶ Si autẽ dice⸗
retur.ꝙ licet aliquo modo haberet ſimilitudinẽ veſtigij
tamen quia ſtatim tranſijt.nõ eſt de cõplemento vniuer⸗
ſi.Cõtra.trãſitꝰ rei tẽporalis nõ ĩpedit.ꝗn res trãſiens
ſit de pulchritudĩe vniuerſi.vñ Aug.iĩ li.de natura bo⸗
ni. Iit de decedẽtibus ⁊ ſuccedẽtibo rebo.tẽpoꝛalis que⸗
dam ĩ ſuo genere pulchritudo.vt nec ipſa que moriunt
vel deſinũt eſſe qdð erãt.turpẽt aut turbẽt modũ ſpeciẽ ⁊

oroinẽ vniuerſe creature.ſicut ſermo bñ compoſuꝰ pul⸗

cher ẽ.qᷓuis ĩ eo ſimile atq; omẽs ſoni naſcẽdo moriẽdo
traſeant.A ſimili vr.ꝙ licet res trãſeat ſiue traſcurrat.

bñ ſunt de cõpletione vniuerſi.̊ ⁊c. Conn vt habet a
que

pho.Qatura ẽ cã totiꝰ ordinis.ergo que ſunt cõtra na⸗

turã.ſiue cõtra curſum nature.oꝛdiatiõe totiꝰ carẽt.i.ñ
ſunt oꝛdiata ĩ toto ſiue ĩ vniuerſo.que autẽ oꝛdie carent

ĩ vniuerſo.magis ipᷣm dedecoꝛãt qᷓ; cõpleãt vel ꝑficiant.
ſʒ eductõ coꝛꝑis primi homĩs fuit cõtra curſum nature.

GS c.·¶ Itẽ nibil qð ẽ aliquo mõ de vniuerſo ſine in vni
uerſo.ẽ de cõpiẽtibo vniuerſuzʒ vel ad cõpletionẽ vniueꝛ:

ſi.modꝰ autẽ quo educebat᷑ corpꝰ illud ieſſe.i.fſormatio

de limo.nõ ẽ aliquo mõ ð vniuerſo.qꝛ nullo mõc.q̊.⁊c.

4lSi autẽ diceret᷑.ꝙ h̊ qð nõ eſt ſiue trãſijt.nõ ipedit n
ſit de cõpletiõe vniuerſi ſicut vr ex obiectis ad ali ꝑtẽ.
Cõtra.malũ ĩ eo ꝙ neceſſario ſubſtãtificat᷑ ĩi bono.no tã
tum diſtat ab illis q̃ ſimplicit᷑ ſunt quãtũ ad illuo quod
ſimplicit᷑ nõ ẽ.ſed malũ nõ cõfert ad cõpletionẽ vniuerſi
vt habet᷑ a Dyoni.ꝭᷣ nec illud qð ſimplicit᷑ nõ c᷑.dicit.n.
Dyon.de diui.no.v.c. Incõueniẽs ẽ.ꝙ malũ cõſeꝛat ad
cõpletionẽ ois ⁊ toti.nõ imꝑſectuʒ eſſe ꝑ ſeipᷣm largiat.
4IYtẽ magis vr eſſe de ꝑfectioe vniuerſe nobiliſſime cre⸗
ature.cuiꝰmõi ẽ aĩa homĩs.q; eductio coꝛꝑis hũani ineſ
ſe.qꝛ nobilioꝛ ẽ aĩa hũana q; corpꝰ humanũ.⁊ conꝑꝰ hu⸗
manũ qᷓ; ſua eduetio ineſſe.igið᷑ ſi nõ exiſtẽte aia hũana.
eſſet cõplementũ vniuerſuʒ.qð videt᷑ haberi ab Aug.di
cit eni in lib.de libe.aꝛbi.iij. Si deeſſent anime. ſiue pec
carẽt ſiue nõ peccarẽt nihil vniuerſitatis oꝛdini diminn
eretur.multofoꝛtiꝰ ſi nõ eſſet vel fuiſſet exitꝰ coꝛꝑis hũa
ni ineſle. igit᷑ eductio huiꝰmõi nõẽ de cõpletiõe vniuer⸗
ſi.¶ Aa borũ euidentiã ĩtelligendũ ẽ. ꝙ vniuerſuʒ vni
nerſitatẽ dicit.⁊ ꝙ cõtinentia eiꝰ nõ artat᷑ ad vniuerſita
tem ſubiectoꝛũ.ſed cõpoꝛtat tẽpoꝛis generalitatẽ. conti⸗
net eni oĩa que nũc ſunt.⁊ oĩa que aliquo tẽpoꝛe fuerũt.
vñ ad cõpletionẽ vniuerſi nõ ſufficiũt q nũc ſunt t̃. ſed
requirunt᷑ que a mũdi exoꝛdio extiterũt.i.a primo eritu
rerũ ineſſe.Que autẽ a primo rerũ exitu ineſſe extiterůt

ſunt ſub duabo differẽtijs.quarũ quedã ad ꝓductioneʒ

generũ rerũ ꝑtinent.quedã ad ipſa genera ꝓducta. que
ad genera rerũ ꝓducta ſpectãt.pricipaliter ſũt tria.pe⸗
nes que exprimit᷑ veſtigiũ cõditoris omniũ.ſ.eſſentia ſi
ue ſubſtãtia.virtꝰ ⁊ opatio.eſſentia patrẽ repᷣſentat.vir
tus filiũ.oꝑatio ſpiritũſanctũ. Oꝑatio autẽ a vtute eon
cit᷑.virtꝰ vᷣo in eſſentia radicat.De cõpletiõe. ergo vm⸗
uerſi ſunt hec.eductio generũ rerũ ineſſe.ſubſtatia. dixr⸗

nſs
ſoſns
ego
r
öͤf
hann
bi o
gn
31no

enn
diih⸗
kſat
ig.
ii
ſies

ler⸗

¶ Lueſti

tus.opatio eductoꝛũ.nec dico hec cũ pᷣciſiõe eſſe de com
pletione bac.ſʒ ſimpliciter hec eſſe neceſſaria.nõ enĩ poſ
ſet cõpleri vniuerſum niſi genera rerũ que ſunt eius ꝑ⸗

tes ꝓducerent᷑ i eſſe.nec ꝑpetuerent᷑ ineſſe ꝑtes. miſi da-
ta eſſet eius virtꝰ multiplicadi ſe.ſiue ſuã ſpecieʒ in ſibi

ſimilibo. Fm ꝙ determiatũ ẽ a pho.dicit eni ꝙ ſimul cũ

ĩdiuiduo collata ẽ virtꝰ multiplicãdi ſeipſum ĩ ſuo ſim
li vt ſaluet᷑ illud diuinũ aſpetibile.ſic enim deꝰ cõpleuit
omnia cõtinuã faciẽs generationẽ. Adhuc autẽ requi
ritur egꝛeſſio oꝑationis a virtute.De qua Augu.ſuper

Beñ. ad litte. Põt ĩtelligi deũ requieuiſſe a condendis
generibo creature.qꝛ vltra iã nõ cõdidit alia genera no

ua.deĩceps autẽ vſq; nũc ⁊ vltra.oꝑatur eoꝛundẽ geneꝝ
adminiſtrationẽ. Sicit᷑ autẽ deꝰ oꝑari/cũ oꝑatur virtꝰ
data creature.qꝛ ĩ omni operatione creature. de? itime
oꝑatur.cõcedi ergo põt ꝙ eductio primi hominis perti
net ad cõpletionẽ vniuerſi. Hec autẽ eductio ſiue modꝰ

educẽdi differẽs fuit ab alijs ᷣm ſpeciẽ. vt ex dictis pa⸗

tet. Preterea.nõ fuit eductio rei tm̃ ſingularis.immo
quodamodo generalis.eo ꝙ in ipſo coꝛꝑe cõpleto.ſua ꝑ
ſectione.ſ.anima rationali erat ſeminaliter totũ genus
bamanũ.vñ rõne qua modꝰ educẽdi differebat ab alijs
m ſpeciẽ.⁊ rõne qua educebat᷑ res nõ oĩno ſingularis.

ſeo quodãmõ vniuerſalis nõ imerito debet dici eſſe de
cõpletione vniuerſali. Ad hoc.qð primo obijcit᷑ in cõ⸗

trariũ dicendũ.q; nõ dicit᷑ eſſe cõtra naturã quod ab au
etoꝛe nature efficiè in cõditione nature. vt in conditiõe

generũ rerũ. ꝗbus inſeruit legẽ. ᷣm quã debebat eſſe cnꝛ

ſus nature in ꝓductiõe cõſimiliũ.in illa enim cõditiõe
