ex materia ⁊ foꝛma.ſed cuiꝰalteꝝ pᷣncipiũ eſt mutabile
vel vtrũq; ipᷣm eſt mutabile.ſed foꝛma eſt mutabilis ad
minꝰ.⁊ materia ſᷣm ꝗd vł ſimpłr.ergo mũdꝰꝗ ex bis cõ
ponit᷑ ẽ mutabił.nõ ergo eſt eternꝰ. Itẽ ſi ea q nobilioꝛa
ſũt i mũdo nõ ſũt eterna.q̊ neq; mũdꝰerit eternꝰ. ſed de
nobilioꝛibo in mũdo videmꝰeẽ aĩias rõnales.aĩe vᷣe rõa⸗
les ſiłr ſe hñt ad ſui pᷣncipiũ:cũ ergo vna nõ ſit eterna.
ſiẽ nec coꝛpꝰĩ qͥ eat.⸗ner alia aĩa erit eterna.ergo nul⸗
la aĩia rõnalis eterna:mũdꝰergo ꝗ ↄponit᷑ ex his aĩabo
tãqᷓ; nobilioꝛibo ꝑtibo.nõ erit eternꝰ. Itẽ ſi poneret᷑ eteꝛ
no. eẽnt duo eterna:qua ergo rõe diceret᷑ br̃e pᷣncipium
a ceo ꝗ eſt eternꝰ.cũ hꝛet a ſeipᷣo eternitatẽ.ſᷣm h̊ videꝛe
tur equal.his oĩbo rõibo aparere prĩ mũdũ nõ eẽ eternũ
SBolur dicẽdũ ꝙ mũdꝰnõ eſt eternꝰ.ſᷣm q; eternũ dẽ
qð nõ habet pᷣncipiũ duratõis.de eterno em̃ ſᷣm ꝙ non
ht finẽ in ꝓximo dicet᷑.EIñ opinio illoꝝ phoꝝ ꝗ poſue⸗
rũt mũdũ eẽ eternũ.repꝛobãda ẽ tãqᷓ; fidei inimica:cũ in
lege ⁊ ꝓphetis ↄtraꝛia inueniãt᷑.¶ Ad illud vᷣo qð obijci
tur.ꝙ bonitas i nũꝙᷓ fuiſſe vacua credẽda eſt.ſic intel

₰.
*

ligi debet. Aut nũꝗqᷓ dicit ibi eternitatẽ aut tp̃s.Si eter

nitatẽ.veꝝ ẽ ꝙ nũqᷓ vacua fuit bonitas dei.id ẽ eſſentia
nũqᷓ; vacua fuit.ꝗn deus deũ generauit.ꝗn pater ⁊ filiꝰ
ſpirauerũt ſpm̃ſctm: ſed ſi hec dictio nũꝙ; dicit tpᷣs.boĩ⸗
tas dei nũꝗꝙᷓ vacua fuit a fluxu reꝝ ↄditaꝝ.qꝛ nõ fuit tẽ
pus in quo nõ flueret creatura ab ipᷣo. Hec aũt ſnia in⸗
troducit᷑ in li.de ciui.dei ſub ꝑſona phoꝝ aſtruetiũ mũ⸗
di eternitatem. AUnde m hec falſa eſſet.vt his eſſet ſen
ſus:bonitas dei nũꝙᷓ in eternitate vacua fuit a factura
mundi.¶ Ao ſcdᷣm dicendum. ꝙ voluntas dei non eſt
mutabilis non em̃ noluit ab eterno facere mũdũ. ita q-
hec determinatio ab eteꝛno determinet hoc verbum no⸗
luit. ſed ſi determinet hoc verbum facere tũc noluit fa⸗
cere ab eterno:volũtas at᷑ diceret᷑ mutabilis.ſi pᷣus nol
let poſtea vellet.Si aũt nollet facere pꝛiꝰ.⁊ vellet face
re poſt.nõ pter hoc diceret᷑ mutabilis:ſed mutatõ tm̃ eſ
ſet ex ꝑte rei facte.j Ad terciũ dicẽdũ.q nõ dẽ diuia vo
lũtas exire ab ocio in actũ.eo mõ quo dꝛ bumana volũ
tas:humana em̃ volũtas eſt.ſᷣm quã hõ nõ vult mõ ⁊ po
ſtea vult. Vñ pꝛiꝰceſſauit a volẽdo.⁊ poſtea voluit eẽ ꝗ
tꝑaliter fuit. Añ mutatõ nõ eſt ex ꝑte volũtatis. ſed eſt
ex ꝑte eiꝰreſpectu cuiꝰeſt voluntas.nõ ergo mutatõ ab
otio in actũ fuit ĩ deo.ſed mutatõ de nõ eẽ in eſſe ĩ ipᷣa re
ↄdita.⸗: Ad q̃ꝛtũ dicẽdũ.ꝙ cũ deꝰcreat ⁊ pᷣus ñ creauit
nõ ꝓpter hoc actio mutat᷑:ſed res mutat᷑ que ſit Fm eaʒ.
vñ nõ eſt de ipᷣo ſimile ⁊ & creatura agẽte.creatura em
agẽs educit᷑ de potẽtia in actũ ꝑ id qð ſꝑ eſt in actu.vnð
apud ipᷣaʒ creaturã eſt mutatio.dꝰ aũt cũ de potẽtia a⸗
gente fit actu agẽs.vt de potẽtia creãte fit actu creans.
nullã ex ꝑte ſui recipit vaꝛiatõʒ ipᷣe em̃ ſꝑ eſt in actu vo⸗
lũtatis eterne.¶ Ad ꝗntũ dicẽdũ.ꝙ ſꝑ eẽ dñm dr̃ duptxr
vel vt ſꝑ dicat ſꝑ eternitatis.vł vt dicat ſꝑ eui aut tꝑis.
Si diẽ ſꝑ eternitatis ũ ſꝑ fuit dñs.ſi ſꝑ fuit eui vł tꝑis.
ſꝑ dñs.ſed aliter dꝛ ſᷣm hoc deꝰſꝑ dñs.⁊ aliter creatuꝛa
ſꝑ creatura.creatura em̃ ſꝑ dẽ creatura.qꝛ cum euo vel
cũ tꝑe exit in eẽ.dñs vᷣo nõ eſt rõe tꝑis.Eiñ nõ ꝓpꝛie di⸗
cet᷑ ꝙ aſſociet᷑ dñiũ tꝑi.eſt em̃ dñs tꝑis.¶ Ad ſextũ dicẽ
dum ꝙ nunc illud in quo creatꝰeſt mũdus.nõ pᷣceſſit ali
ud nũc tꝑis vel eui.⁊ ita nulla pceſſit variatio: ſed pꝛi⸗
fuit nũc eternitatis.ex hoc nõ ſequit᷑ vaꝛiatio.Oꝛdo em̃
iſte ꝗ eſt eternitatis ad euũ vet tps.nõ ponit vanatõeʒ ĩ
ꝑtibo tꝑis.ſed tim̃ ꝙ variatio tꝑis ſeꝗt᷑ vł ↄmunicat᷑ eteꝛ
nitatẽ.¶ Ad ſeptimũ dicẽdũ.q; hec deterninatio ab eter
no.pt᷑ determiaꝛe hec vᷣba potuit voluit.⁊ hoc veꝝ eſt ꝙ
ab eterno potuit ⁊ voluit.nec tñ mundꝰab eterno fuit:
ꝛ volũtas fuit faciẽdi rẽ tꝑalẽ in tꝑe vel cũ tꝑe.Si vᷣo de
termĩatõ illa xetẽmĩat h̊ vbũ facẽ oppoſitõ notatur.?ã
qð pᷣmo facit.de nõ eẽ in eẽ ꝓducit:qð aũt eſt eternũ.nõ
eſt pꝰnõ eẽ.⁊ iõ inter ᷣbũ ⁊ ſuã determĩatõʒ notat᷑ oppo
ſitõ.Oñ reſpectu eiꝰſic dici.nec ẽ volũtas nec ẽ potẽtia
4l Ad octauñ dicẽdũ ꝙ licʒ cã ab eterno fuit ſufficiẽs fa
cere.ñ tñ fuit cã ad faciendũ ab eterno ſine eternaliter
ſed ad facẽ in tꝑe ſiue euo.⁊ iõ nõ ſeꝗt᷑ ꝙ mundꝰ ſit eter⸗
nꝰ. Et ſi obijciat᷑ de hbac aꝛgumẽtatioe. Quicqd voluit
ꝰfecit.ſed deꝰ voluit facẽ mũdũ ergo fecit.ſᷣ mioꝛ ẽ ab
eterno vera.ergo ↄclnſio.Dicẽdũ ꝙ nõ ſeꝗt᷑.nazʒ maior
ꝓpoſitõ ↄplectit᷑.qð ẽ eternũ ⁊ qdð ẽ tꝑale.elñ ſenſꝰẽ qð⸗
cũq; voluit facẽ ĩ tꝑe fec.⁊ loꝗt᷑ ð factura mũdi.ꝓpteꝛea
ↄcluſio pt ſeq q̃ reſpicit tp̃s.ſic ex vna ꝓpoſitõe de necelſ⸗
ſaꝛio ⁊ altera de ↄtingẽti:ſeqꝗt᷑ de ↄtingeti ꝓpoſitõ? ſilr ð

in eẽ vt nũc.¶¶ Ad nonũ dicedũ.q mũdꝰnõ ꝓceſſit in eẽ

mutatõe pambula ̊ ocomitãte.nec tñ ſine mutatiõe.et
iõ nõ ſeꝗt᷑ ꝙ imntabit ſiue eternꝰſit mũdꝰ. Illa vᷣo mu⸗
tatõ nõ hũit mutatõz añ ſe.nec tñ ⁊ ipᷣa ĩmutabitłẽ vel

eterna.⸗ Ao decimũ dicẽdũ ẽ.ꝙ lʒ aꝛchetipꝰ ſit ſufficiẽs

reꝝ exẽpiaꝛ ↄditaꝝ.⁊ hẽat in ſe ydeas ſine rões etnas.

ydea ðoo vel rõ dicat᷑ ad id cuiꝰẽ rõ:ñ tñ mũdꝰcũ ſuis ↄtẽ

tis ẽ ab eterno.qꝛ ydea ⁊ ydea tñ ⁊ exẽplaꝛ ⁊ exẽplũ.et
rõ.⁊ io cꝰẽ rõ.nõ ſic dicũt᷑ adinuicẽ ſiẽ̃ relatiua q ſił ſũt
vt pᷣ nõ ẽ ſine filio ⁊ ecõuerſo.ydea vo ẽ.lʒ nõ ſit ydea⸗
tũ ⁊ exẽplaꝛ lʒ ñ ſit exẽplũ ſed ecõuerſo.⸗ Ad vndecimũ

—

— „ —

(
n.
n
i
lig
ni.

Rierr
eſſehtig
ern fſ
löfuitts
tſinginn
ei müͤ⸗
eſſet ſen
faemn
inoneſt
ſ. ing
bum no⸗
hoſutfu
iptone
teletſaee
taiörſtel
dingc
anafoſi
tmone
Nluitet
i. ſac
dvtatöab
ſeitzane
ammut
tfmen,
amurgen
Ntu.end
datiag⸗
Rcregno.
ngemſo
or duptt
auttpe⸗
n Ktis⸗
rgeammn
mn euo ſl
ͤpned⸗
ſeridic⸗
aſſitali
ſopn
Ooen
anatörzi
nicaten
vabeter
rc
mofuit:
Sidode
nur ſ
gernund
nmtee
ti porine
ſcüsft
ternalint
cſiteen
drolu
miorich
9 ngiot
beigh
ptenn
ne⸗
rſcre
teſſitine⸗
gtatide

mnlitl
ficis
nds,
viplue⸗
t
ſifaer
ndeinu

lton

¶ Nueſtio

dicendũ.ꝙ nõ eſt acciꝑe mediũ huiꝰinter iſta duo extre⸗
ma.illud em̃ mediũ impoſſibile eſt in ſe.ſ. ꝙ ſit differẽs
a ſba diuiĩa vel eternũ.ex hoc em̃ ꝙ eſt differẽs a ſba di⸗
uina.cũ nõ ſint duo pᷣncipia.ponit᷑ eẽ creatũ.⁊ ita poni
tur de nõ eẽ in eſſe ꝓcedere:⁊ ita eſt hñs pᷣncipiũ durati⸗
onis.nõ ergo eternũ.Reſtat ꝗ̊ ꝙ inter illa duo extrema
nõ ẽ acciꝑe hmõi mediũ ad ↄpletõʒ vniuerſi.¶ Ad duo
decimũ dicendũ eſt.ꝙ; manifeſtatõ diuine bonitatis eſt
duplex.vł quo ad magnitudieʒ potẽtie vel qͥ ao multitu
dinẽ in effectibo:quo ad magnitudinẽ potẽtie.maĩfeſta⸗
uit ſe deꝰ pz ab eterno generado filiũ.ꝗ eſt ſubſtantiat ⁊
coeternꝰ⁊ cooĩpotẽs.ſiłr eſt in pceſſione ſpũſſancti.lñ
aug.in li.q.noui teſ.circa pᷣncipiũ. Deus pꝛ cũ ea q̃ nõ
erãt voluiſſet exiſtere.⁊ maieſtati ſue ñ hoc ↄdignũ opꝰ
eẽ ſciret.pᷣus de ſe filiũ generauit.ĩ quo ipᷣe videret᷑ ꝗ ni⸗
hil ab eo diſtaꝛet.vt magnitudini ſue ↄgruꝰrñderet effe⸗
ctꝰ. Quo ad multiplicatõʒ in effectibo maifeſtat᷑ diuina
bonitas.ſ̊ nõ ab erfectibo ab eterno:nõ em̃ creatura po
tuit eẽ eq̃lis creatoꝛi.ſic hẽ ſuꝑ illð ĩ põ.ↄfoꝛtata ẽ ⁊ nõ
potero ad eaʒ.¶ Ad tredecimũ dicẽdũ.q diuĩa potẽtia
nõ indiget exꝑgefactõe. ſilr nec diuia volũtas.eo ꝙ eteꝛ
naliter ſe hñt.nec habet aliqð /phibẽs.nec ſꝑ oꝑat᷑ qͥdcũ
q;. i 26 em̃ eterna volũtas fuit ad oꝑandũ niſi in tꝑe de⸗
termiato ⁊ ad hoc oꝛdiat ipᷣa diuina ſapia. q̃ diſponit
vnũqnodq; ſic ↄgruit.pma ðvo que oꝑata eſt in nuc tꝑis
teterminant᷑:nec ibi eſt aſſignaꝛe rõem quaꝛe nõ pᷣus cũ
pᷣus ibi nõ dicat niſi eternitatẽ ꝓut eſt pꝛioꝛ tꝑe. Pꝛius
em̃ dꝛ alio mõ multipłr.ſicut Augu.in.xij.ↄfeſ.Dicit᷑
em̃ vno mõ pꝛiꝰoꝛigine.ſicut ſonus pᷣoꝛ eſt cantu.Alio
mõ tꝑe ſic̃ flos pᷣoꝛ ẽ fructu.Alio mõ electõe ſiue digni⸗
tate.ſic fructꝰ poꝛ floꝛe.Quaꝛto mõ pus eternitate.ſicut
teᷣpoꝛ oĩ creatura. Si vᷣo querit᷑ cauſa ꝓpter quã deꝰvo
luit tunc facere quod fecit.dicendũ eſt ꝙ eius ꝙ eſi tunc
facere non eſt alia cauſa.niſi illa que eſt eius ꝙ eſt face⸗
re mundum.ſ.dinĩa volũtas.Cũ facto em̃ eſt iᷣm nunc
in qͥ fit:nec aliã ht᷑ cauſã. Ad vltimũ dicẽdũ.q ꝓoſitõ
illa nõ intelligit᷑ ð c ꝗ eſt cã pᷣma ⁊ immutabilis.⁊ fa
cit res mutabiles.ſed de cauſa que apꝛopꝛiat᷑ reſpectu
ſui cauſati.¶¶ Et H̊ mẽbꝝ habet duos aꝛticulos.pᷣmo q̃⸗
ri vtꝑ mũdꝰſit eternꝰex ꝑte finis.ſcðo qꝛ᷑ vtrũ mũdꝰ
ſit eternꝰꝑ pᷣuatõeʒ pᷣncipij rõe motus.

(uetuculus paumus

— B pꝛimũ quo querit᷑ de mũdo vtꝝ eternꝰ ſit

ex ꝑte finis.Et q̊ pt᷑ duplicit᷑ attẽdi.vł vt iſte
muũdꝰfinẽ nõ habeat:vł poſt iſtũ mũdũ ſit ali
us mũdꝰ? ita ſꝑ fiet renouatõ.Et hãc queſtionẽ mouet
aug. xij.ſuꝑ Geñn.ad lit.Circa qð ſic dꝛ.xxiiij. Mathᷣ.ce
li ⁊ terꝛa traſibũt.⁊.j.Joh.ij.Mũdꝰtrãſit ⁊ ↄcupiſcẽ⸗
tia eiꝰ.Ex quibo colligũt mũdũ eẽ defecturũ. Itẽ ex ꝑ⸗
tibo mũdi h̊ colligũt.ſic eſt in etate hoĩs ꝙ diminuit᷑ viꝛ
to. Vñ mioꝛis etatis ſũt mõ hoĩes.qᷓ; a pncipio mũdi.mł
to foꝛtiꝰin alijæ re:ergo debilitat᷑ virtꝰ in ꝑtibo mũdi.
2 iĩ ipo mũdo ꝗ ex eis ↄponit᷑.¶ Itẽ in apocrifis eſdre.
Aat nr̃s de qua dixiſti mibi adhuc viuẽs ẽ.iã ſenectu⸗
ti apꝑꝛopinquat ⁊ reſpõdit ad me ⁊ dixit mibi. Quare
qs peꝑilli nuc.nõ ſint ſimiles eis quos peꝑiſti añ.ſᷣ mi⸗
noꝛes in ſlatura.⁊ dicet tibi:ſũt ꝗ in iuuẽtute vᷣtutis na⸗
ti ſũt.⁊ alij ſᷣ tempoꝛe ſenectutis. deſinẽte matricis vᷣtu
te. ¶ Itẽ ſuꝑ illud.xxx.yſa.Lux ſolis ſeptemplłꝛ.Gloſa.
Dia ꝓpter pctin hois deterioꝛata ſũt. Suꝑioꝛa ꝗᷓ cũ peꝛ
motũ ad hoieʒ oꝛdinata ſũt.deterioꝛata ſunt ꝓpter pec⸗
catũ hoĩs:ſed ꝗ deterioꝛant᷑ ad finẽ tendũt:ſed bec ſunt

coꝛꝑa nobilioꝛa.̊ ⁊ ip̃e mũdꝰtẽdit ad finẽ.4. Itẽ augu.

in.q.ve.teſ. Incõueniẽs eſt mũdũ eternũ diceꝛe:quẽ cuʒ
videmꝰ paſſiõi ſubiectũ.⁊ ꝑ ſingła ſenectute deficere cꝛe
dimꝰ⁊ finiri.¶ Itẽ quõ eternꝰcoꝛruptibilia generabat.

cũ d eterno debeat eternũ ↄſiſtere.Et qð viſibile ẽ ⁊ tã⸗

git.qua audacia vocat᷑ eternũ.⁊ qð vicibo tꝑm miſtꝛat᷑.
ita vt ipᷣa tꝑa nõ aliqñ ſeruẽt officia ſua:quõ alpellat et
nũ.Ex his oĩbo colligit.ꝙ mundꝰnõ eſt eternꝰex ꝑte fi

ruij.

nis. ¶. aüt ſit eternoer illa pte. babet er hoc q dicit
In hiere.xxxj. Hec dicit dñs ꝗ dat ſolẽ ĩ lumie diei.oꝛ⸗
dinẽ lune ⁊ ſtellaꝝ in lumie noctis.ꝗ tur bat maꝛe ⁊ ſo⸗
nãt fluctꝰeiꝰ.Si defecerit leges iſte coꝛã me dic dñs tũc
⁊ ſemẽ iſrahel deficiet.ſi ̊ ſemẽ iſrahel nõ deficiet.nec
iſta deficiẽt. Iẽ yſa.xxx.erit lux lune ſiẽ lux ſolis.⁊ lux
ſolis ſeptẽplicit ex quo videt᷑ mũdi innouatõ nõ deſicio
Itẽ vniuerſale ex hoc q; eſt vniuerſale.habet in ſe quã⸗
dã vᷣtutẽ ꝑpetuãdi ſe.vel in vno vel in młtis.ẽ̊ cũ nature
vniuerſales ſint in ↄtextu mũdi.erit ꝑpetuitas in mᷣo.
Itẽ ea que cauſãt motũ in mũdo:veniũt ex pꝛicipibo in⸗
coꝛruptibilibo:ſed nõ veniũt niſi ex pꝛicipijs mũdi:̊ pᷣn
cipia mũdi incoꝛruptibilia ſũt.ꝙ mũdꝰeſt eternꝰ ex pꝑte
finis qui ex his ↄponit᷑.¶ Pꝛeterea nõ ſeneſcũt virtutes
aĩales nęc pᷣtutes natales pme.ꝗg̊ nec mũdus ꝗ ex his de
pedet. Beinge querit᷑.ſi nõ ſit eternus.ꝓpter h̊ ꝙ iſte
mundꝰeſinat ⁊ aliꝰſuccedat:an ſit earũdẽ veꝝ ꝑpetua
reuolutio quod videt᷑ ꝑ hoc qð habet᷑ in ecẽs.j. Quid ẽ
qð fuit:ipᷣm qð futuꝝ eſt.Quid eſt quod factuʒ eſt:ipᷣm
qð fiendũ eſt.i Qihil ſub ſole nouũ nec valet quiſq; dice⸗
re.ecce hoc ẽ recẽs.Jã em pᷣceſſit ĩ ſclis q̃ fuerũt añ nos
Ex qua auctoꝛitate videt᷑.ꝙ fiat ſecnloꝝ innouatõ ⁊ ite
ratõ.¶ Sed otra hoc eſt qd dicit Aug.in li:de ciui.dei
obijciẽs de aĩa rõnali.que ᷣm hoc a btitudie ad miſeriã
rediret.⁊ a miſeria ad beatitudinẽ. Item ſicut habet᷑ ſu
per illud Ecẽs.j.Oixit donatus.pereant qui ante nos
noſtra dixerunt. Si ergo ita eſt in ſermonibus.qᷓ;toma⸗
gis in adminiſtratione ſeculi.que ab initio ſeculi ſic peꝛ
fecta eſt.vt requieſceret deus ab omnibus operibus ſuis
die ſeptimo.¶¶ IJtem philoſophus quoꝛũ ſubſtantia coꝛ⸗
ruptibilis eſt mota.nõ reiteratur eadem numero.ergo
eoꝛum que ſunt in mundo cum ſit generatio ⁊ coꝛruptio
nõ reiterantur eodem numero.ergo non peꝛ hoc eſt eter
nitas mundi.quia huiuſmodi fit continua reuolutio.pᷣ
terea coꝛpoꝛa ſuperioꝛa habent ſuam reuolutionem et
m diuerſos ſui ſitus adſeinuicem. diuerſi perueniunt
effectus.nunquid ergo ̃m iteratos ſitus ⁊ aſpectus cõ
ſimiles conſimilis ꝓuenit effectus. ¶ Quod ſi eſſet pꝰ
completionem magni anni omnia reuocarentur in pꝛi⸗
ſtinum ſtatum. Dicitur autem magnus annus cum om
nes ſtelle peruenerint ad ſlatum illum in quo pꝛimo ce⸗
perunt moueri. Sed contra effectus qui pꝛocedunt.nõ
pꝛocedunt tñ a cauſis ſuꝑioꝛibus.ſed etiam a cauſa in⸗
ferioꝛibus.Licet em̃ cauſe ſuperioꝛes redirent ad conſi
milem ſtatum cum cauſe inferioꝛes nõ ſimiliter redeant
nõ erit idem effectus:magis etiam ſequentur ipſi effectꝰ
quo ad hoc. cauſam inferioꝛem qᷓ; cauſam ſuperioꝛem.
4l Pꝛeterea.x iiij. YJob habetur.nõ reſurget homo donec
atteratur celum.ex quo ſignatur ꝙ celum ante atterituꝛ
Sed ſi eſt attritio celi.nõ erit in infinitum renouatio.
HBeſtat ergo ꝙ mundus ᷣm illam viam nõ erit eternus
d quod dicendum ꝙ mundus multipliciter accipi
tur.aliquando em̃ pꝛo vniuerſitate rerum coa uprivig
um ⁊ incoꝛruptibilium.ſcilicet inferioꝛum ⁊ ſuperi
⁊ ᷣm hunc modum mundus nõ eſt eternus ex paꝛte fi⸗
nis.Aliquando accipitur pꝛo ipſa vaꝛiatione que eſt in
mundo ſiue ſit ſim motum localem ſiue pᷣ m alium motũ
cum diſpoſitionibus oꝛdinantibus ad illum.⁊ ſᷣm hoc
dicitur.j.Coꝛin.vij. Pꝛeterit figura huius mundi.Ali
quando accipitur pꝛo ipſa delectabilitate variabili.et
Fm hoc poteſt accipi illud.j. Johannis.ij. tranſit mũdꝰ
⁊ concupiſcentia eius. Quaꝛto vᷣo modo poteſt accipi
pꝛo ipſis pꝛincipijs primis que ſunt in mundo.⁊ Fᷣm G̊
poteſt dici mundus eternus ex paꝛte finis:nõ ex eo ꝙ ẽ
ex nihilo.ſed ex cõditoꝛis dono.⸗] Ao illud ergo qð ob
iectum eſt in contraꝛium de ipſa debilitatione mundi pᷣ⸗
tutis ſiue ſenectutem. Reſpondendum eſt ad primum.
ꝙ aliter eſt in aliqua paꝛte mundi et in toto mundo.i⸗ã
in aliqua paꝛte mundi poteſt pꝛouenire defectus.qui ta
men defectus nõ reſpicit ipᷣm totum. VUñ ꝙ dicit᷑ huma
na natura debilitaꝛi. hoc non eſt rõne nature pꝛimitus

inſtitute. ſed rõe coꝛruptionis ex pcto ſuꝑaddite. 4 Ad
aliud dᷣo dicendũ. ꝙ cũ dꝛ mundſeneſcere ⁊ paſſionibo
eſſe ſubiectꝰ 1 bꝛe ↄtrarietatẽ.hoc totũ dẽ rõe eius qð oꝛ
dinat᷑ ado motũ.ſed ex alia ꝑte accipit᷑ eternitas mundi
ꝓpter pᷣuatiõʒ finis:qꝛ rõe pꝛincipioꝝ que oꝛdinant᷑ ad
hoĩez in ſtatu ĩmoꝛtalitatis.¶ Ad terciũ dicendũ eſt ꝗ⸗
auctoꝛitas que dẽ in glo.ſuꝑ illud yſa.xxx.erit lux lune
7c.intelligẽda ẽ de ſtatu hoĩs rõe nature coꝛrupte.lñ
ꝓgreiſus ille ꝗ dẽ in etatibo ſcłi ad modũ etatis humãe
intelligit᷑: nõ ꝓpter naturã hoĩs pᷣmitus inſtitutã.vel ꝓ⸗
pter naturã eoꝝ que ſunt ĩ mũdo:ſed vt ondat᷑ꝙ ſic ex
pcto recipit bõ maioꝛẽ ⁊ mĩoꝛẽ appꝛopinquatõz ad moꝛ
tẽ. ita mundꝰſᷣm ꝙ ad hoĩeʒ ſic exiſtentẽ in pena refert᷑
minoꝛẽ ⁊ maioꝛẽ ht᷑ apꝛopinquatõʒ ad finẽ.Ex iam di
ctis ptʒ quõ intelligẽda eſt illa auctoꝛitas in apocriſis
eſdre. In illis em deſignat᷑ vaꝛiatõ mũdi a pncipio vſq;
ad finẽ.ſiẽ legit᷑ in dan.ij. AUbi legit᷑ de ſtatua que babe⸗
bat caput aureũ 2 deinde pectꝰ bꝛachia erãt de aꝛgeto
ceinde venter 2 femoꝛa de ere:tibie aũt eraãt ferꝛee:pedũ
aũt quedã ꝑs erat feꝛrea ⁊ quedã fictilis. ex quiba deſi⸗
gnat᷑ differẽtia ꝑtiũ mũdi ᷣm pꝛiꝰz poſtẽiꝰ.4. Ad illud
vo qð obijcit᷑ ex alia ꝑte.dicendũ ꝙ rões que inducũt᷑ ꝓ
illa ꝑte ſumũt᷑ ex bis q ꝑtinẽt ad mũdũ.inqtũ mundꝰoꝛ
dinat᷑ ad hoĩis immoꝛtalitatẽ:nihilominꝰtn poſſẽt qᷓdazʒ
illaꝝ auctoꝛitatũ retoꝛqueri ad ꝑpetuitatẽ tꝑis. ſic illa
bieꝛe.xxxj. Ila vo que dẽ yſa.xxx.refert᷑ ad mũdi inno
uatõz. Rõnes vᷣo adiuncte:ſiẽ̃ dictũ eſt. referunt᷑ ꝓ illo
ſtatu qͥ ad immoꝛtalitatẽ hoĩs oꝛdinãt᷑.vel ſm ꝙ babẽt
quãda ꝑpetuitatẽ in eẽ tꝑali a diſpoſitõe diuina.4¶ Ad
illud aᷣo qð obijcit᷑ de ꝑpetua reuolutõe ? reꝝ iteratiõe
Dicẽdũ ꝙ; nõ eſt e ueratlo in nũero.ſed eſt ipiꝰ ſpẽi ĩ
indiuiduis differẽtibo ↄſeruatõ ſᷣm pꝛiꝰ poſteriꝰ. Reuo
lutõ tñ qᷓntũ eſt ð ſe.eẽt ꝑpetua.niſi eẽt finis ex ꝑte boĩs
ad quẽ cetera oꝛdinãt᷑. ¶ Quod q̊ obijcit᷑ ꝑ auctoꝛitatẽ
in li.Ecẽs.nõ intelligendũ ẽ de iteratõe qẽtũ ad numeꝝ
ſed de ydẽptitate in ſpẽ vł genere:ſᷣm quãdã expoſitio⸗
nẽ tñ intelligit᷑ de idemptita te eoꝝ q̃ ſũt in pᷣcia diuina
7 qᷓ ſũt ĩ eẽ exterioꝛi:qdð eĩ fuit ĩ p̃deſiinatõe diuina aliꝗꝗ
eoruʒ erit ĩ eẽ exterioꝛi.q¶ Ad illud ðᷣo qð obijcit᷑ e reuo
lutõe ↄpleta ſuꝑioꝝ coꝛ ꝑũ q̃ vidẽt᷑ redire ad pᷣmũ ſtatũ
7 ſic ꝙ nonꝰfiat mundꝰ.⁊ iterent᷑ etiã q̃ ſunt in mundo
ERñdendũ eſt.q; nõ eſt illa iteratio.nec eſt alteriꝰ mũdi
renouatõ.i.õ em̃ ſuꝑioꝛa coꝛꝑa oĩno ſũt cauſe eoꝝ que
ſũt in inferioꝛibo:⁊ iõ licʒ redirẽt ad pᷣmã ↄfoꝛmitatẽ.nõ
ꝓPter hoc oĩno eẽnt ĩ ↄſimili ſtatu.De qͥ ſic logẽ Augu.
Abſit a recta fide.vt his pᷣbis ſalomõis illos circuitus
eẽ credamꝰſignificatos ꝗbo illi putãt.ſic eadẽ tꝑm tꝑali
umq; volumia repeti.vt vᷣbi gra.Sicut in iſto ſecło pla
to ppᷣs in vꝛbe athenienſi.⁊ in ea ſcola que achademi⸗
ca dicta eſt. diſcipłos docuit:ita ꝑ inumerabilia retro ſe
cula idẽ plato ⁊ eadẽ ciuitas ⁊ eadẽ ſcola.⁊ idẽ diſcipli
ſint repetiti:a ꝑ innũerabilia ſcła cride repetẽdi.Abſit
vt iſta credamꝰ.ſemel em̃ rpᷣc moꝛtuꝰeſt/p pct᷑is nr̃is re
ſurgẽs.⁊ iã nõ moꝛit᷑.moꝛs illi vltra nõ dnabit᷑.õ er⸗
go iſti circuitꝰſcłoꝝ ponẽdi ſũt.quẽadmodũ fingũt phᷣi
ne aia a veꝛa miſeria.ad falſã beatitudinẽ ꝓdeat.⁊ iteꝝ
redeat ad miſeriã circulaꝛiter:ſed ponẽdꝰeſt finis mun⸗
di. ꝓ volũtate ↄditoꝛis.ↄpleto nũero electoꝝ. Eñ.xiiij.
JYob ſuꝑ illud.nõ reſurget hõ dicit glo.Nilſi mũdi huiꝰ

finis aduenerit.humanũ genꝰa ſomno moꝛtis nõ euigi⸗

labit. Innuẽs ꝑ hoc ꝙ finis mũdi adueniat.⁊ tũc hõ re

ſurget.
(Articulus ſecũdꝰ
QO Dſecũdũ quo querit᷑ de eternitate ꝑpᷣuatio
nẽ pᷣnci pij rõe motꝰ. Ad qð ſic. Mundꝰſi ñ
Veſt eternꝰexiuit in eẽ moteius.ſed oĩs moiꝰ
exit in eẽ.pᷣus ẽ in potẽtia mobilis.⁊ dinde exit ĩ actũ
ſed exitꝰ de potẽtia in actũ eſt motꝰvł mntatio.ergo mo
tũ pᷣcedit motꝰvł mutatõ. Iteꝝ querit᷑ vel mutatõ de il⸗
lo motu vel mutatõe:⁊ ſic erit abire in infinitũ.¶ Item

ita mũdꝰerit infinitꝰ.

alia rõ om̃e elongatã a cõtraꝛietate.eſt elongatũ a mu⸗
tatõe terminabili. Oꝛ em̃ terminat᷑ mutatõ.eſt rõne cõ
traꝛietatis.que attẽdit᷑ in eo ꝙ mutat᷑. ſed materia celi
elongata eſt a cõtrarietate ⁊ foꝛma. ſimilit ergo celum
elongatũ eſt a mutatõe terminabili.ergo celũ h motuʒ
ĩ infinitũ:ſed motꝰnõ pt᷑ eſſe infinitus.niſi mobile ſit in
finitũ.ergo celũ eſt infinitũ:eꝛgo ⁊ mundꝰ.cuius ꝑs no⸗
bilioꝛ eſt celũ.¶l Itẽ in circulo nõ eſt pᷣncipiũ neq; finis
ſed circulatio ĩ motu celi.ſequit᷑ circulatõʒ eiꝰ.̊ motus
celi nõ bt pꝛincipiũ neq; finẽ cũ ſit circulaꝛis:ſedo qð nõ
hĩ pꝛincipiũ infinitũ eſt a ꝑte añ:mobile ergo infinitum
eſt a ꝑte añ.ergo ⁊ mundꝰ. Itẽ motꝰẽ cum tpe. ergo ſi
tp̃ᷣus ẽ infinitũ a ꝑte añ ꝭ̊ ⁊ motus. ꝛ tpᷣus ſit infinitũ
a ꝑte añ.ſic ondit᷑. Ome qð incipit eẽ in tꝑe cepit eẽ:ſed
tempꝰnõ cepit eẽ in tꝑe.qꝛ tunc añ tempus eſſet tempꝰ.
7 ĩ infinitũ eſſet abire.ergo tpᷣus nõ incepit eẽ:ſed qð ñ
cepit eẽ ⁊ eſt.ſꝑ fuit:⁊ qdð ſꝑ fuit eſt eternũ. tempꝰẽ eteꝛ
nũ:g motꝰ.ergo ⁊ mundꝰ. Item om̃is motꝰꝗ exit a
potẽtia infinita inqtũ hmõi eſt infinitꝰ:ſed potetia mo

toꝛis pᷣmi eſi potẽtia infinita.ergo motꝰpᷣmus eſi infini

tus et ipᷣm mobile ⁊ ꝑↄſequẽs mundꝰ.¶ Stẽ ſi aliqñ
inciꝑet moueri illud mobile ⁊ nõ pꝛiꝰeẽt motũ.⁊ fimilr
e motoꝛe aliqᷓ fieret innouatio vel ex ꝑte motoꝛis vł ex
ꝑte mobił. Innonatõ aũt facta ꝑ aliquã mutatõz indu
ceret᷑:cũ ᷣ hᷣ nõ poſſit eẽ motꝰ ille infinitꝰerit a ꝑte añ.⁊
KLonnrn motdille eſt ꝓpter ali⸗
ad. eo ꝙ ois motꝰ ꝓpter aliqd.ſed motus ꝗ eſt ꝓpter ali⸗
qd. eo obteto ceſſat:& motus ille eo obtẽto ceſſabit.ſed
om̃e qð bt finem ht᷑ pꝛincipiũ:ᷓ motꝰille eſt finitꝰa ꝑte
añ.nò ergo eternꝰ. Itẽ mot?eſt exitꝰ de potẽtia in actũ.ꝗ
potẽtia eſi pꝛioꝛ exitu duratõe.ſed oẽ qð habet cauſã pꝛi
oꝛẽ duratõe.nõ eſt eternũ.&ᷓ motꝰille nõ eſt eternꝰ.ꝑ cõ⸗
ſequẽs nec aliꝰmotꝰ:⁊ ita nullus motꝰeternꝰ.tẽ om̃is
motꝰab ĩmobili oꝛiginẽ ht.nã aliter eſſet abire ĩ ifinitũ
in cauſis:ſed immobile eſt a motũ.eꝛgo motꝰcũ babe
at pᷣncipiũ.ñ erit eteꝛnꝰ.¶ E ocedendũ ẽ. ¶¶ Ad pᷣmũ di
cendũ.ꝙ motꝰexit in eẽ nõ ꝑ aliquã mutatõʒ. ⁊ ita erit
ſtaꝛe ĩ pmo.Si vo celũ cũ ↄditũ fuit.ñ ſtati motũ eſſʒ:eſ
ſet quedã mutatõ pᷣcedẽs:ſed illã nõ pᷣcederet alia ⁊ ita
ſtandũ eẽt.ſie &̊ motꝰẽ finitꝰa ꝑte an. Ad ſcdᷣm dicendũ
eſt. ꝙ illa rõ no inducit.ꝗn neotus habeat pᷣncipinz ſue

Duratõis:h̊ ad H̊ tẽdit vt ð ſe ñ hẽat finẽ hñt tñ finẽ ſibi

poſitũ ab eo ꝗ ↄdidit ⁊ mobile ⁊ motũ. Ad terciũ dicẽ⸗
dũ eſt. ꝙ lʒ in circulo nõ ſit pꝛincipiũ neq; finis rõe figu
re:nihilominꝰtñ motꝰcirculaꝛis ſiue oꝛbiculaꝛis ht pꝛi
cipiũ duratõis ⁊ ſui eẽ.ſᷣm ↄditõeʒ ſᷣm quã magis ↄgru

it. ꝙ motꝰceli ſit ab oꝛiẽte in occidentẽ.tãqᷓ a dextroi ſi⸗

niſiꝝ:ſiẽ ↄgruit in coꝛꝑe humão.qð pᷣncipiũ motus ma⸗
gis ſit a ꝑte væxtꝛa qᷓ a ſiniſtra.⸗. Ad quaꝛtũ dicendũ ꝙ;
tempus in quo eſt motus incipit eẽ.ſed nõ incipit ĩ tꝑe.
ſed in nũc qð eſt pꝛincipiuʒ tempoꝛis:illud aũt nũc qð
eſt pꝛincipiũ tem ꝑis.nõo incipit in alio nuncnunc em̃ eſ⸗
ſet abire in infinitũ aut reſflecti. Anie voo illud nũc tem⸗
poꝛis.eſt nũc cternitatis.quoð excedit vtrũq;.¶ Ad ꝗn
tũ dicenduzʒ. ꝙ licet potentia ſit infinita a qua pꝛocedit
ille motus pꝛimns:nõ tamen motus infinitus eſt a paꝛ
te ante.ſed ex hoc aꝛguitur magis habere pꝛincipiuʒ a
paꝛte ante:ſicut em̃ habet eſſe pꝛincipium ab illa poten
tia infinita. ita ⁊ pꝛincipium durationis.ſed ad boc tẽ⸗
dit ratio.ꝙ motus nõ hebeat finem a paꝛte poſt.niſi ali
unde trahatur ratio finitionis. Ad ſextum dicendum
ꝙ ex paꝛte mobilis nõ eſt eſt alia innouatio niſi influen
tia virtutis ab ipſo motoꝛe ſupꝛa mobile. Hec aũt influ
entia nõ eſt ꝓpter aliquam innouationem ex paꝛte mo⸗
toꝛis.pꝛimum em̃ mouens immobile nõ recipit innoua
tionem: mobile autem quod pꝛius nõ fnit motum.ſicut
nec pꝛius ens recipit innouationem. ſed nõ permutati⸗
onem aliquam pꝛecedentem.

1.

5
di

n

li⸗
ͦ⸗
ſed
gte
n;
inn
c,

¶ Mueſtio
embrum ſecundum.

D ſecũduʒ membꝝ pᷣncipale huiꝰqueſtio⸗
nis quo querit᷑ de coeuitate mũdi vel eoꝝ
que pᷣmo creata ſunt ĩ mũdo. Dicit em be
da.qꝙ facta ſunt celuʒ ⁊ terra.angelꝰ.aer.
qua.de nihilo:⁊ hoc accipit ex hoc qð dicit᷑ in pᷣncipio
HGeñ. In pᷣncipio creauit deꝰcelũ ⁊ terra: celu ? terra
⁊ nibilo. Itẽ ſpũs dñi ferebat᷑ ſuꝑaquas.Cuʒ & de aqᷓ
legat᷑ ibi.nec dicat᷑ ex quo babet᷑ ꝙ aqua de nihilo. Et
ſpuᷣs dñi ſᷣm vnã expoſitõeʒ lĩ̃alem dicit᷑ aer.qui factꝰ ẽ
a dño.cuiꝰ locus eſt ſuꝑ aquã:nõ dicit᷑ factꝰer aliquo.
Ande ex hoc accipit᷑ ꝙ aer eſt ex nihilo. Angeli item qꝛ
eſt pᷣma res ſpũalis.ex quo colligit ꝙ iſta vtroq; erãt co
equena in pᷣncipio mũdi.¶¶ Albinꝰvo ſuꝑ Gen.dicit ſe
ptẽ fieri ð ibilo:celũ.tra.ãgeli.lux.aqua.aer.⁊ aĩa do
minis:addit em̃ aĩaʒ homis. qꝛ eſt res ſpũalis ſic ⁊ an⸗
gelus:lucẽ po addit.qꝛ lux inter res coꝛꝑales magis eſt
ſpũᷣalis.4: Ieẽ in li.de ſentẽtijs ſanctoꝝ collectis dicit.
Ante oẽm diẽ ⁊ añ om̃e tpᷣus tres res ↄdidit deꝰex nibi
lo:infoꝛmẽ materiã.angelos ⁊ aiazʒ ade. De aĩa vᷣo ade
dicit ⁊ ce angelo.ꝙ añ om̃e tpus ſint creati: qꝛ nõ depẽ

dent ex tẽpoꝛe nec dependẽt ex die. ſm ꝙ dies ẽ ex pñtia

lumiĩaris ſuꝑ terra.ſic ̊ iſta tria ſunt coequeua.4 Au⸗
gu. in queſtione ad oꝛoſiũ ſic rñdet introgatõni facto:ſi
pncipiũ oĩm eſt celũ ⁊ terra angeli poſtmodũ facti ſunt.
Si aũt angeli poſtmodũ facti ſunt.nõ ſimul. Item
videt᷑ extrabi ex glo.ꝙ tpᷣus ſiue mutatõ ſunt coequena
celo ⁊ terre.Aã in pᷣncipio creauit deoceluʒ ? terrã: ̃m
vnã erpoſitõeʒ dicit᷑ ibi pncipiũ tꝑis.ergo tempꝰ ratõe
ſui pᷣncipij dicit᷑ coeuũ celo ⁊ terre.Eodẽ mõ cũ creatuʒ
ereat ð nõ eſſe in eſſe.exitꝰfit aut mutatõ.mutatõ aũt ñ
ſit pꝛioꝛ tꝑe ꝙᷓ mutatũ:erũt celũ ⁊ terꝛa ratõe ſui ⁊ mu
tatio coequeua. ’l Itẽ in li. ↄfeſſ.dicit᷑. DOuo reꝑio q fe⸗
ciſti carẽtia tẽpoꝛibo. cũ tñ neutrũ tibi ſit coeternũ. Anũ
qð ita foꝛmatũ c.⁊ ſine vllo defectu ↄtemplatõis.ſiue in
teruallo mutatõis:qᷓuis mutabile. tñ nõ mutatũ tua ĩ⸗
cõmutabilitate ꝑficiat᷑. Alterũ qð uia iſoꝛme erat.vt ex
qua foꝛma in quã foꝛmã mutatõis vel ſtatõis mutaretk:

quo tꝑi ſubderet᷑ nõ babit:er q̊ relinquit᷑.ꝙ duo ĩ pᷣnci⸗

pio tm̃ erãt coequena.¶. Item exr li. ſentẽtiaꝝ accipit ⁊
colligi põt er glo.in pᷣn.geñ.ꝙ q̃tuoꝛ ſũt coequeua ĩ cre
atone. angelica natura. materia ĩ ſoꝛmis qᷓtuoꝛ elemẽ⸗
toꝝ. ? celu empirreũ.⁊ tpᷣus: ̊ qua ratõe dicit᷑ tp̃us eſſe
te pmis coequeuis. eadẽ ratõe ⁊ motꝰ. 4 Ratõe Silla⸗

rũ ſentẽtiaꝝ diuerſaꝝ põt obijci. Si em aer ⁊ aqua di⸗

cunt᷑ de pᷣmis coequeuis cũ fra:multofoꝛtiꝰ 2 ignis qui
nobiliꝰdicit᷑ q̃tuoꝛ elemẽtoꝝ:⁊ ita nõ ſuſſiciẽter diſtinx it
beda ponẽs illa quqʒ. Pꝛetea aĩia pᷣma ratonalis de ni⸗
hilo creata ẽ:qua q̊ röne dicit de angelo.ꝙ ẽ de pᷣmis co
equeuis:eadẽ rõne de aĩa rõnali.4 Matoe vo ſcde ſen⸗
tẽtie pt᷑ obijci:ſi ĩ pᷣncipio geñ.dicit᷑ tm̃ de creatõe celi et
terꝛe.⁊ in oꝑibo ↄſequẽtibo ſer dieꝝ dẽ de alijs.⁊ ĩ pᷣmo
Die dicit᷑ fiat lux ⁊ facta ẽ lux.vbi noĩe lucis ᷣm aug:da
tur ĩtelligi lux ſpũalis q̃ ẽ angelꝰ.⁊ ð aia hoĩs dẽ ĩ ſexto
die:ſuꝑuacuũ 4 fuit ponẽ illa ſeptẽ coequa.Itẽ cũ celuʒ
⁊ lux ñ diuidat᷑ ex oꝑoſito.ñ ↄgruebat ponẽ hec tãcᷓ co
eq̃ua:⁊ ſi aq̃ ⁊ aer ⁊ fra ponũt de pmis coequis.q̃re nõ
ponebat᷑ ignis cũ eis.¶ Ratõe vᷣo tercie ſentẽtie ꝗᷓ tan⸗
git᷑ ĩ libꝛo de collectõibo. vbi ponit tria.ãgelos infoꝛmẽ
matiã ⁊ aĩaʒ ade.Obijcit ꝙ ãgelꝰ 2 aĩa ade int᷑ fſcta nu
merãat᷑.⁊ factũ diuidit creatuʒ.ſiẽ apparet ex li.geñ.&
nõ ſũt coeq̃ua cũ matia ĩfoꝛmi.q noĩe celi ⁊ tre deſigna
tur. Pꝛetea aĩa eue cũ ſit creata er nibilo.ſic ⁊ aĩia ade
nec depẽdeat ab illa vt aĩa ſit ex aĩa: pt ꝗd non dicebat᷑
aia eue coeqᷓua ſiẽ 1 aia ade.4l Matõe vo ſentẽtie q̃rte
ſcʒ aug.obijcit. Si eĩ ãgel dicebat᷑ de pᷣmis coequis.ea⸗
dẽ rõne ⁊ aĩa rõnalis. ꝛetea cũ fra habeat ſua atenta
ſiẽ ⁊ celũ.ↄtẽtũ aũt celi ẽ angelꝰq coeq̃uꝰdꝛ in creatõe cũ
celo:eadẽ rõe aliqð ↄtẽtoꝝ tre dicet᷑ coeq̃uũ cũ fra. Itẽ
motꝰz tps ſũt accidetia:qͥꝝ vnũ ſcʒ motꝰ depẽdet a mo⸗

xuij.

bili ſiue mutabili.alteꝝ.i.tpᷣus a re tꝑali:& hʒ eſſe ſuuʒ
ab illo:nõ ᷓ recte dicũt᷑ iſta coequa c celo ⁊ tra. Item
nõ videt᷑ ſufficiẽtia ĩponẽdo duo pᷣma coeqᷓua ᷣm mate
riã ĩfoꝛmẽ ⁊ naturã agelicã: ſiẽ em matia infoꝛmis dici
tur pᷣmo creata:ita 2 foꝛma coꝛꝑalis. ¶ Rñdens dicet
pmo creata anteqᷓ ſcʒ nõ ẽ alia fſoꝛma.⁊ ita ñ erũt tm̃ il⸗
la duo coeqᷓua.̊ teꝛciũ ſcʒ pꝛia ſonna coꝛꝑalis:hec at vi
det᷑ eẽ ipa foꝛma celi vł foꝛma lucis.¶ Ad illð ᷣo ꝙ ma
giſter ĩ ſen. videt᷑ ponẽ q̃tuoꝛ.ſcʒ materiã iſoꝛmẽ.⁊ natu
rã angelicã.⁊ empirreũ celũ ⁊ tpᷣus:obijcit᷑ ꝙ tps nõ vi⸗
det᷑ eẽ de nueꝛo coequoꝝ.qꝛ tpᷣus ex motu pẽdet.⁊ mo
tus ex mobili:⁊ ita mobile ſit pꝛimũ nõ ꝗ̊ᷓ tpᷣus ẽ coeque
nũ cũ pᷣdictis.Ald h̊ ẽ̊ dicẽduʒ. ꝙ ᷣm diuerſaʒ ↄſidera⸗
tionẽ attẽdũt᷑ iſta pꝛima coeq̃ua ſᷣm maioꝛẽ nũeꝝ vł mi
noꝛẽ.Si em̃ ponũt᷑ tm̃ duo ſcʒ matia infoꝛmis ⁊ natuꝛa
angelica:noĩe matie intelligũt᷑ ea q̃ habẽt eẽ i bmõi ma
teria vel ſubiecto. Vñ Fᷣm illã expoſitõeʒ.vᷣm quã dicit
tra matia infoꝛmis coꝛpoꝝ. celũ vo natura ãgelica:no
mie tre ↄpᷣhẽdũt᷑ ea q̃ ſunt ĩ matia ſiẽ foꝛma aeris ⁊ ter⸗
re ⁊ hmõi.Si vo ponãt᷑ tria coeq̃ua.ſcʒ matia ĩſoꝛmis
7 angelꝰ aĩa ade:nomiĩe tre ↄpᷣhendũt᷑ ſoꝛme coꝛꝑales
pter illã ᷣo deſignãt᷑ duo genera foꝛmaꝝ incoꝛpaliũ.q̃
de nihilo exeũt ĩ eẽ. Si hᷣo ponãt᷑ q̃tuoꝛ ſeʒ angelꝰ⁊ ma⸗
teria infoꝛmis.⁊ celũ empirreũ.⁊ tpᷣus:nomie tꝑis deſi
gnat᷑ ipᷣm nũc.in qͥ fit exitꝰ de nõ eſſe ĩ eſſe creatũ. Ceꝛra
vᷣo deſignat materiã infoꝛmẽ inferioꝝ coꝛpoꝝ ſcʒ muta⸗
biliũ:tpᷣus vo accipit᷑ ꝓ ipᷣo nũc q̊ fint hmõi res. Si vᷣo
ponãt᷑ qnq;.deſignat᷑ tria elemẽta ſub tribo nomibo. CLe⸗
lũ vo ꝗpt᷑ ſui lumioſitatẽ ↄtinet ſperã ignis. INuerũt em
quidã phᷣi.q dixerũt quartã eẽntiã eẽ lucẽ:angelꝰꝗẽ ſub
ſtãtia ſeꝑata.pᷣteꝛ iſta accipit. Si vᷣo ſeptẽ ponaãt᷑.lux ac
cipit᷑ v coꝛꝑe ignis.⁊ ita qᷓtuoꝛ elemẽta nũerãt᷑ cũ quita
eſſentia.qᷓ noiĩe celi deſignat᷑: pᷣter illas do ꝗnq; deſignãt
due incoꝛꝑales creature ſcʒ angelꝰ⸗ aĩa.4 Ad obiecta
g̊rndendu ẽ ex iã dictis.qꝙ in illa diuiſione ꝗqnquimẽ bꝛi
ignis nõ nuerat᷑ taꝙᷓᷓ id qdð rõne lucis nomiat vnũ etnuz
terꝛa dᷣo alteꝝ rõne tenebꝛoſitatis:aer vᷣo ⁊ aq̃ ſunt duo
media int illa tãqᷓ lucis receptiua ꝑ tranſpaꝛẽtiã. Celi
&̊ noie illð eternũ voluit deſignare.vt in qᷣ pᷣncipalit lu⸗
cis natura reſultat. ¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ de aia ra⸗
tõnali.Dicẽdũ ꝙ nõ ẽ ſimile de ip̃a ⁊ de angelo. Ange⸗
lus em̃ ẽ ſubſtãtia incoꝛpoꝛea.cuiꝰeẽ nõ ẽ in coꝛꝑe ꝑ vni
onem vel aliqͥ mõ ꝑ depẽdentiã.⁊ iõ tq; de pꝛimis coe⸗
queuis cũ pꝛĩcipijs coꝛpoꝝ ponebat᷑:nõ ſic at de aĩa ra⸗
tõnali.q̃ ex coꝛꝑe quãdã hʒ depẽdentiã.4. Ad tercõ ob⸗
iectũ. dicẽduʒ ꝙ licet angelꝰz aia rõnalis int facta ĩ oꝑi
bus ſex dieꝝ ↄputẽt᷑:nibilominꝰtñ qꝛ nõ habẽt eẽ ex ma
teria ſ̊ ex nihilo.cũ pꝛicipijs coꝛpoꝝ ↄnũerant᷑ inqtum
illa ſũt ex nihilo:alia & alia rõe int facta ⁊ creata deſi⸗
gnant᷑. De luce vo diceduʒ.ꝙ accipit᷑ ibi p luce ignea.qᷓ
alteriꝰẽ nature qᷓ lur celeſtis. Habʒ em lux ignea ↄtra⸗
rietatẽ.⁊ naturalit mouet᷑ motu recto:lux aũt celeſtis ñ
habʒ ↄrietatẽ.⁊ mouet᷑ motu oꝛbiculari.¶ Vo quaꝛto
obiectũ ꝙ licʒ factũ inqꝛtum hmõi diuidat᷑ creatũ per
diſꝑatõeʒ. nibilominꝰtñ inqtum illa duo ſũt ex nihilo.
diuidãt᷑ ↄ creatũ ĩ eadẽ diuiſiõe.Qec ẽ ſimile de aĩa ene
licet em̃ ex nihilo ſit ereata:nibilominꝰtñ habet natura
liter pꝛiꝰin ſuo genẽ qdð dicit᷑ pꝛvin ſilitudie.Cũ eĩ coꝛ⸗
pus eue foꝛmatũ ſit de coꝛꝑe ade. aĩa aũt creãdo infun⸗
Dat᷑.x in fundẽdo creet᷑erit aĩa eue poſt aĩaʒ ade:⁊ iðo
pꝛiꝰin ſilitudine ſpecifica ẽ ĩa aĩa ade.ꝗpter quod int
pꝛima coeqᷓua nũerat᷑. ¶ Ad illud vo qð obiſcit de age⸗
lo.quare ponit᷑ vnũ de coeqᷓuis.nõ aũt aĩa rõnalis in di
uiſione vna ſcʒ trimẽbꝛi. Dicẽduz ẽ: aliter ẽ de angelo
7 de aĩa rõnali. Angelꝰem̃ nõ habet depẽdentiã ſᷣm ſuũ
eſſe a re coꝛꝑali tanꝙᷓ ſubſtãtia: aĩa ðo rõnalis habet. et
ideo nõ ↄnuerat᷑ cũ pꝛincipijs coꝛpoꝝ ſubiectoꝛum.Cõ
tentum aũt celi aliter ſe habet qᷓ; contentum terre.Con
tentum enim celi non eſt eius generis cum ipᷣo celo:hoc
em̃ eſt coꝛpus. illud vo incoꝛpoꝛeũ a coꝛꝑe in eſſe ſeꝑatũ
Contentum vo terre eſt eiuſdem generis:⁊ ideo ponen⸗

do pᷣma coequa in hac diuiſione trimẽbri nõ dnüeratuꝛ
4 Adilluo vᷣo qð obijcit᷑ de tꝑe ⁊ motu.ꝙ ſũt nõ ꝑ ſe en
tia ſed ĩ alijs fundant᷑.⁊ ita nõ debẽt poni int᷑ pᷣma.:ñn
dendũ.qꝙ licet m ratõez accidẽtiuz ſint poſterioꝛa ſub⸗
iectis.in hoc tñ ꝙ de nõ eſſe ꝓcedãt ĩ eſſe.pꝛimo int᷑ pꝛi
ma coequa ſm quãda diuiſionẽ nũerant᷑. ¶ Ao illð vo
qð obijcit᷑ de diuiſiõe bimẽbꝛi.ꝙ nõ eſt ſufficiẽs: dicẽdũ
ꝙ loquit᷑ materia foꝛmaꝝ coꝛꝑaliũ.in qua ꝑ quãdaʒ
indiſiinctõeʒ fũt ille foꝛme: pter qð pᷣmo dicit᷑ opꝰcrea
tionis.⁊ deinde opus diſtinctõis. Unde foꝛma ꝑ h̊ noĩe
materie dat᷑ intelligi.vt ſic duo pꝛicipia intelligant᷑ coe⸗
queua. pꝛimũ ex ꝑte ↄditoꝝ incoꝛpoꝛeoꝝ ⁊ ſecũdum er
ꝑte ↄditoꝝ coꝛpoꝛeoꝝ.¶ Ad vltimũ dicẽduʒ· ꝙ licet tẽ⸗
pus ſequat᷑ motũ ᷣm quẽdam modũ.nihilominꝰtñ ma⸗
gis ponit᷑ tpᷣus inter pᷣma coequa ĩ pᷣma diuiſiõe ꝗᷓ mo⸗
tus ratõe ipius nũc.qð ẽ pꝛicipiũ tempoꝛis:eo ꝙ mot
Fm illud nüc nũerat᷑:dat᷑ tñ motꝰ ꝑ illud intelligi ſᷣm ꝙ
ↄmũe eſt ad motum 2 ad mutatõeʒ ⁊c̃.

Mlembrum tercin.

verbũ phoꝝ ꝗ dicũt mũdũ incepiſie.Atꝝ
mũdꝰ incepit eẽ. Ex iã dictis em̃ habet᷑.q;
incepit eẽ:ꝙ aũt nõ incepit eẽ ſic arguunt.
Ome qð ĩcepit eẽ. generat᷑ ſimpłꝛ vel 'm ꝗo:łᷣ mũdꝰnõ
generat᷑ ſimplꝛ vł ᷣm ꝗd:qð eĩ generat᷑ materiã habuit
piacẽtẽ.mũdꝰaũt nõ habuit materia p̃iacẽtẽ:nã illa ma
teria ẽ ens ↄditũ.ꝗ̊ ẽ pars mũdi.nõ ̊ mũdꝰ incepit eſſe
Itẽ ex intẽtõe eiꝰ ꝙ ẽ inciꝑe arguũt. Incipe em̃ ẽ in ſe
eẽ caꝑe:ſᷣ nõ põt caꝑe eẽ in ſe.niſi qð mõ aliqͥ pꝛieſt.noõ
aũt põt pꝛiꝰaliqͥ mõ eẽ niſi ſit ens ĩ potẽtia.nõ dũ ens in
actu:ᷣ tale nõ ẽ mũdꝰ.q̊ mũdꝰ nõ incepit eẽ: nulla em̃ ẽ
potẽtia facta e mũdũ. 4l Itẽ qð incipit ĩ tꝑe incipi: ꝙ
aligꝗd tꝑis pᷣceſſit.⁊ aliꝗd ẽ pᷣſens.⁊ aliqd futuꝝ:qð ſiẽ
tpᷣus pᷣceſſit mũdũ:ᷣ h̊ ẽ impoſſibile.cũ mũdꝰdicat ↄtinẽ
tiã factoꝝ oĩm viſibiliũ ⁊ inuiſibiliũ.tr̃s aũt ẽ alteꝝ ho
ru. C,⸗. at᷑ inceꝑit arguit᷑ ex q̃daʒ ſilitudine quã ponit
aug.maioꝛis mũdi ad mioꝛẽ mũdũ:ſic em̃ hõ ꝗ ẽ minoꝛ
mũdꝰ. hʒ iuuẽtutẽ 2 alias ꝑtes etatis.ita ⁊ maioꝛ mun⸗
dus:ſ ome qð hʒ has differẽtias etatis incepit eẽ.g̊ mũ
Dus ĩicepit eẽ. Itẽ ĩ mũdo ẽ mutabilitas. ſ̊ mutabilitas
inditiũ ẽ inceptõis.ꝙ̊ mũdꝰ incepit eẽ.Itẽ qð finẽ habʒ
ſᷣm modũ ſᷣm quẽ ſinẽ hʒ deſinit eẽ: ſ̊ qꝗ; deſinit eẽ inci⸗
pit eẽ ſiue incepit.gꝗ̊ mũdꝰincepit eẽ¶ Ad qð dicẽdũ ꝙ;
alit acceperũt ipᷣi phᷣi intẽtõeʒ eiꝰ qd e inciꝑe.⁊ alit ſa⸗
cre ſcripture expoſitoꝛes: dicũt eĩ inciꝑe qð ĩ matia pᷣia
cẽti capit eẽ.ſic ea q̃ generãt᷑. ẽ qð generat ĩ aliq ma⸗
teria ſubiecta generat:⁊ ſᷣm q mũdꝰn icepit.niſi ſᷣm illũ
modũ ſᷣm quẽ dicit᷑ matia pꝛĩo creata fuit ĩfoꝛmis.2
ptꝰrecepit diſtictõeʒ fſoꝛmaꝝ. Alio vᷣo mõ dicit᷑ iciꝑe eẽ
nũc pᷣmo eẽ.ſiue aliqd eiꝰfiũt ſiue aliqd ñ:⁊ ſᷣm h̊ mũdꝰ
incepit eẽ.¶ Per dicta pt᷑ ſolui qð obiectũ ẽ.ſᷣm em̃ hũc
vltimũ modũ.nõ om̃e qð incipit generat᷑ ſimplꝛ vel ſᷣm

ꝗqd.̊ ſegtur fit nũc pᷣmo ĩ eẽ.Eodẽ mõ ẽ ſoluẽdũ de alijs

i A inciꝑe cũ ſit ĩ ſe caꝑe eẽ.G̊ nõ ẽ.qꝛ pꝛiꝰaliqͥ mõ fiunt
duratõe matia ꝙ; foꝛma:ł̊ qꝛ matia in ſe capit foꝛmam.
Sisꝛ rñdẽdũ ad tciũ. Incipe ei ſic dictũ ẽ ñ ponit ali⸗
(ueſti it nũc pᷣncipiũ tꝑis ↄcomitãs.
localitate creature.
Ranſeũdũẽ ad cõ
ditõez localitatis creat᷑e.ciꝛca qð q̃rit᷑.
4 Pꝛimo vt oĩs creatxq᷑xa ſit localis.

nem localitatis.
cio vtrum poſſit eſſe ſine localitate.

embrum primuʒz

4

D terciũ mẽbꝛũ quo queri? ter quoddã

Scdo vtꝝ habeat eandeʒ diſpoſitio

Voo nõ oĩs creatura ſit locał ſic habet᷑.
locꝰẽ teꝛminꝰrei ↄtinẽtis aliã rẽ.Si g̊ oĩs
creatura eẽt localis.q̃libʒ res habẽt rẽ cõ
tinẽtẽ ipᷣaz:qdð ſi eẽt.in infinitũ eẽt ꝓgreſ⸗
us:nõ oĩs creatura ẽ localis.¶¶ Itẽ damaſ.locꝰeſt fi⸗
