poꝛis vᷣtutes ꝓducit.et ita idem qð pꝛius.¶ Itẽ plato 2
eius ſequaces ponũt aiam eẽ pꝛincipiũ motꝰ ex ſeipᷣa.et
illũ motũ dicũt vitã.ſic̃ hic dicit vitã eẽ motũ internuʒ.
et ex ̊ ponũt ⁊ oñdũt aiaʒ eẽ imoꝛtalẽ.er qͥ ſeqꝗt᷑ ꝙ nõ eſt
a deo ĩmediate hſ̊ ab aĩa.¶ IJtẽ Moetiꝰde vmitate ⁊ vno.
om̃e eẽ in cauſatis ẽ ex foꝛma.ᷣ viuere ẽ viuẽnũ eẽ.ergo
eſt ex foꝛma. Itẽ idem.nullũ eẽ ẽ ex foꝛma vxbi nõẽ ma
teria vnita niſi ex cõiunctõe foꝛme cũ materia. Vñ phi
diffiniũt eẽ.eſſe effectiuũ foꝛme ĩ materia.cum at foꝛma
materie vnit᷑ er ↄiũctõne vtriuſq;. neceſſario aliqð vnuʒ
cõſtituit᷑ qd aũt ẽ tale nõ ẽ imediate a deo ſ̊ mediãte foꝛ
ma⁊ vnitate foꝛme cũ materia.¶ Ad ſů dicẽdũ. ꝙ ẽ ali⸗
qd qð viuit er ſe.ĩ ſe.et ꝑ ſe.vt vita pꝛima q̃ deꝰẽ.Et ẽ ali
qd qð viuit in ſe et ꝑ ſe.dᷣ nõ ex ſe.vt angelꝰ et aima ſiue
ſpũs rõnalis.Et ẽ aliquid qð viuit in ſe ſ̊ nõ ex ſe neq;
P ſe.vt aĩa ſenſibilis et vegetabilis. IJlloꝝ aũt q viuunt
Pſe et in ſe quedã pñt ↄnicare vitam alijs.vt aĩme ratio
nales coꝛpoꝛibo oꝛganicis.potentia vitam habentibus.
quedam auteʒ nõ pñt vt ſpũs angelici.Ex his patet.ꝗ

quedã ſunt que ꝑ ſe viuũt ſicut ſpũs angelici 2 ſpũs ra⸗
tionales.quedã que nõ ꝑ ſe ſ̊ ſolũ ꝑticipando vitã illis
mediãtibus que ꝑ ſe viuũt vt coꝛꝑa hũana.Dicendũ g
ꝙ vita illoꝝ que ꝑ ſe viuũt eſt imediate a eo.ſicut eoꝝ
ſubſtãtia ſiue eſſentia.vita aũt illoꝝ ꝗ viuũt ꝑticipãdo
vitã mediãtibo illis qᷓ viuũt ꝑ ſe.nõ eſt imediate a deo.
ᷣ illis mediãtibv q̃ viuũt ꝑ ſe⸗j Ad illud g̊ quod pꝛimo
obijcitur.ꝙ vita eſt a deo.ꝑ illud Geñ.ij.inſpirauit ⁊c
qð videt᷑ debere intelligi nõ de vita eoꝝ que viuũt ꝑ ſe.
ſ̃ de vita eoꝝ que vitã pticipat. ⁊ ita videt᷑ recte ↄtra H
qð ẽᷣ dictũ.ẽ ꝙ enĩ aliud ſignificat᷑ ꝑ ſpiraculum vite qᷓ
vita que mediãtibo ſpiritibꝰvitalibo ⁊ motu coꝛdis ꝑti⸗
cipat᷑ a coꝛꝑe ⁊ a ꝑtibo ſiue oꝛganis coꝛꝑis.Dicendũ ꝙ;
ꝑ ſpir aculu vite ſignat᷑ aia rõnalis vel vita aĩe rõnalis
Vnde glo.ibi inſpirauit in faciẽ ⁊c.vita rõnali aĩauit.
.i.aia. Un aug.ſuꝑ Geñn.vij.ad litterã ait.Niam ipſuʒ
cei flatũ dicere dubitemꝰ.dum intelligit nõ eẽ de nat᷑a
atq; ſubſtantia.ſ̊ hocipᷣm eſt ſufflare qð eſt flatũ facere
ꝙ aũt flatũ facere hoc aiam facere.⁊ dr ala inꝗᷓtũ vita
pticipat᷑ a coꝛꝑe ea mediante ſpiraculũ vite merhapho⸗
rice ad ſimilitudinẽ iſpirãdi interiꝰ ⁊ reſpirãdi exteriꝰ.
Vita enĩ que ab aĩa eſt.qdẽ e ſt motus recipꝛocus.⁊ ĩ ſe
reſlexus.vitalis enim motus aie eſt qdã dæ ſe ſpiritalis
egreſſio ⁊ in ſe recipꝛoca reuerſio.⁊ ex hac recipꝛocatõe
motus aie in ſe ſequi᷑ motus coꝛdis ꝗ in ſe recipꝛocat᷑.
mouet enĩ coꝛ ↄtinue pᷣm ſiſcolẽ ⁊ diaſcolẽ ſiue ᷣm dila⸗
tationẽ ⁊ ↄſtrictõnẽ imitãs vt pt᷑ ꝑ dil atationẽ coꝛꝑalẽ
extenſionẽ vᷣtutis aĩe vitalis.⁊ ꝑ ↄſtrictionẽ coꝛꝑalẽ re⸗
cipꝛocatõnẽ ſpiritalẽ.⁊ ſequit᷑ ex motu coꝛdis naturalit
motus inſpiratõis ⁊ reſpiratiõis. Quia ꝗ̊ᷓ aĩa ſᷣm ꝙ eſt
vita.eſt q̃dã ſui de ſe ſpiratio in ſe reſlexa.mouẽs ꝓpoꝛ⸗
tõnaliter coꝛpus cui vnit᷑.ſicut motoꝛ ⁊ ſoꝛma.⁊ pꝛimo
pꝛimũ mẽbꝝ oꝛganicũ.nõ incõuenient dicit᷑ ſpiraculũ
vite.¶¶ Ad aliud dicendũ.q; oꝑatiuũ ſiue actiuũ fatigat᷑
in oꝑando cuius opꝑatio exit in eſſe ꝑ oꝛganũ fatigabile
cuius illud eſt ꝑfectiuũ.vita aũt ſᷣm ꝙ eſt actus pꝛimꝰ
ſimplicit.nõ determinat ſibi oꝛganũ aliqð ſ̊ totũ coꝛpꝰ
oꝛganiʒatũ hñs vitã potẽtia. vñn vita diffinit᷑ pꝛincipiũ
actus aĩe in coꝛꝑis adaptati motu.ſᷣm aũt ꝙ vita ẽ vtꝰ
qdã eo mõ quo dictũ eſt.vendicat ſibi coꝛ tãq; domici liũ
7 oꝛganũ.ſm ꝙ; dr li.de motu coꝛdis.Coꝛ eſt oꝛganuʒ ⁊
domiciliũ vite.⁊ illiꝰ motu vita q̃ eſt actus ſecũdus.que
rõnabilit accidẽs dici pt.diſtribuit᷑ alijs ꝑtibo coꝛꝑis.
Vnñ eodẽ virtus coꝛdis in motu eſt.⁊ motu vitã diſtri⸗
buit. Et qꝛ vt habet᷑ eodẽ.ſolus motꝰcoꝛdis eſt infatiga
bilis. ꝓpter H̊ eſt ↄtinuꝰ.vñ iſta ↄſequẽt᷑ ſe hñt infatiga⸗
bilitas ⁊ cõtinuitas.Quare at᷑ motus coꝛdis eſt infati⸗
gabilis cauſa vna eſt.maioꝛ appꝛoximatõ ⁊ influentia a
motoꝛe ſcʒ aĩa.ſemꝑ eni eſt motoꝛi ꝓximũ qð ab eo eſt
pꝛimũ.oĩs vᷣo virtus quo magis accedit pꝛincipio ꝑfe⸗
ctioꝛ eſt.multitudine ⁊ diuiſiõe minoꝛ.potẽtia ⁊ virtute
pᷣſtantioꝛ.⁊ vᷣtuti accomodãtioꝛ. Alia cauſa eſt ꝑfectio
oꝛgani.pꝛimo enĩ oꝛgano ſm exigentiã officij ſui ⁊ ſituʒ
7 ꝑpſectionẽ ↄtulit artifex optimus ⁊ potẽtiſſimꝰſcʒ deꝰ.
En li.de mo.coꝛ.anims eſt ex ſe imobilis ⁊ imꝑtibilis
vſq;quaq; ſit.cũ certã ĩ coꝛꝑe ſedẽ obtineat.inſtrumẽto
cuiꝰactu ⁊ miſterio vitã vᷣtuteſq; coꝛꝑi miſtraret indige
bat.creatoꝛ vt ꝑfectũ optimꝰ efficeret iſtrumẽtũ. aiaʒ
actu ⁊ materialit᷑ pꝛime materie impᷣſſit.⁊ velut a cẽno
in circũferentiã potẽtias vſq;quaq; deferret.pꝛimã na⸗
turã vocat ipſe pꝛimũ inſtrumentũ cui deus aĩa vᷣtuali
pᷣeminẽtia impᷣſſit. Elel põt alit dici.ꝙ eſt ſpũs vitalis
7 aĩalis.Similit eſt virtus ſiue vis cuiꝰ opatio eſt me⸗
diante ſpũ vitali quedã cuiꝰ oꝑatio eſt mediãte ſpiritu
aĩali.opus ſpũs vitalis a cauſa intrinſeca ꝑficit᷑.pter
qð eius cauſa ſibi ſufficit.nec recipit fatigationẽ. opus
ſpũs aialis eſt ab extrinſeco adueniẽte excitante.ElIñ
qn illud extriſecũ excedit.vis ſiue vᷣtꝰoꝑans fatigat᷑.vñ
li. de mo.coꝛ.duplex eſt ſpũs.aĩalis ⁊ vitalis.animalis
inteꝛpolat᷑ oꝑatoe.vitalis nequaq; ſpũs eni vitalis oꝑe
vnifoꝛmis.aialis vᷣo multiphariã ꝑtibilis.vitalis irra⸗

diando viuificat. aĩalis vo reſolutiõe ſenſum ? motum
exterius inducit.⁊ pꝛimi quidem ſpũs opus ſcʒ vitalis
intrinſeca cauſa pſicit ⁊ mouet. ideo ſibi ſufficiẽs eſt ⁊
ſemꝑ in actu.aĩalis vo in effectu extrinſecus aliꝗd ad⸗
ueniens tanꝙᷓ minus ꝑfectũ excitat.cõplet autẽ innatũ
ideo quando metam excedit fatigatur potentia ? dolet
aĩal. Ex his patet qualiter ad ꝓpoſitũ rndẽdũ eſt.quia

qð dr in li.de ſõno ⁊ vigilia. ĩtelligit᷑ de illis quoꝝ oꝑa
tiones fiũt mediãtibꝰſpiritibus alalibo.⁊ que ſine aliqͥ

intrinſeco cooꝑante in actũ nõ egrediũt᷑.¶ Ad illud qð
ſequitur q; mo tus quo viuit aia in ſe eſt eſſentia anime
Dicenduz ꝙ hec p̃dicatio motus quo viuit aĩa.in ſe eſt
eſſentia aĩe.nõ eſt foꝛmalis ſiue eſſentialis.ſ̊ cauſalis.
Vñ ſenſus eſt.motus quo viuit aia.fundatur in painci⸗

pijs ſubſtãtialibus ſiue eſſentialibo ſiue cauſat᷑ ab illis.

cum eni eſſe rei cauſetur ex eiſdem pꝛincipijs ex ꝗbo res
ipſa.cũ viuere ſit viuẽtibo eſſe.in eſdem pꝛincipijs fun⸗
datur ſiue ab eiſdẽ cauſatur a ꝗbo⸗ ipſa.q Ad illud qð
ſequitur.ſcʒ verbũ Dyo.dicendũ ꝙ intelligitur de vita
eoꝝ que per ſe viuũt.cuius eſt vita angelica.de quo bic
pꝛincipalit᷑ loquitur.ſicut patet ex ſerie textꝰ ⁊ cõmẽto.
4Ad aliud qð poſtea ſeꝗtur.q; vita eſt motꝰ ex geto ⁊c

dicendũ.ꝙ aĩa dr quieta ⁊ ſempiterna iniꝙtũ aĩa ẽ pꝛin

cipiũ motus ex ſeipſa.qui ꝗdẽ motus internus eſt.⁊ dẽ
vita.Et ad huiꝰ determinationẽ nota.ꝙ Plato ⁊ eius
ſequaces poſuerũt.qꝙ aĩa ẽ pꝛincipiũ motus.⁊ ex ſeipſa

mouet᷑ ſemꝑ ⁊ ↄtinue mouetur.⁊ motus abea nõ poteſt

ſeꝑari.ideo iſtũ motum poſuerũt in aĩa ſempiternũ.⁊
aĩam iĩmoꝛtalem ꝓpter ipſum.ſed huic poſitõni videtur
Ariſto.ↄtradicere.oſtendẽs pꝛincipiũ motus in oibus
eſſe ĩmobile.cui etiã videtur btũs aug.viij.ſuꝑ Geñ. ad
litte.ↄſentire.idem ondẽs ſcʒ pꝛincipiũ eſſe motꝰ imo⸗/
bile. Nacrobius aũt in fine libꝛi ſui hãc ↄtrarietatem
diſſoluit.viriuſq; eni rõnes recitat.⁊ oſtẽdit Ariſto.
platoni nõ ↄtradicit.dicẽs ꝙ illud cui innitit᷑ Ariſto.⁊
qð in oibus rõnibo ſuis ꝓbare intẽdit.videlicet ꝙ om̃e
qð mouetur neceſſe eſt ab alio moueri.veꝝ eſt in eis in
quibus motus nõ eſt de eſſentia rei.in gbus aũt motus
ipſe eſt rei eſſentialis vel rei eſſentia ex ſe mouetur.ẽnñ
duo ibi ſcʒ motũ ⁊ mouẽs ↄtingit ponere.Exemplũ aũt
huiꝰ ĩ igne ⁊ ſerro calido ponit.ignis enim ſeipſo calet
nec duo ibi ponere ↄtingit.vnũ qð calefiat.⁊ alterũ qð
calefaciat.ſᷣ idem eſt qð ſeipſo calet. in ferro aũt calido
qʒ ex ſe nõ calet.duo ponere ↄtingit. Sic dicit ꝙ anime
motus eſt eiꝰ eſſentia vel ei eſſentialis. ideo in aĩa mo⸗/
uens ⁊ motũ ponere duo nõ ↄtingit.⁊ ſic ↄtrarietatein
inter eos diſſoluit.ponẽs tamẽ cũ platone motu ↄtinno
2 ſempiterno intrinſecꝰmoueri.⁊ ꝑ G̊ in ſe bẽe pꝛincipiũ
vite imoꝛtalis. motus ꝗ iſte in anima cauſa eſt ĩmuta⸗
bilitatis.nec facit diſtare qð eſt. vnde moueri in ipſa nõ
cedit in genus paſſionis.nec cũ alijs motibus eſt eiuſdẽ
generis.⁊ ꝓpter boc dicitur quieta anima in huiuſmõi
motu.⸗ Zild aliud quod ſequit᷑ dicẽdum.ꝙ cõmentatoꝛ
loquitur de vita illoꝝ qui ꝑſe viuunt. exponit eni illud
verbum res viue ſunt oẽs mote ꝑ eſſentiam ſuam ꝓpter
vitam pꝛimã.res autem viue que m eſſentiam ſuã mo
uentur.ſunt ille que ꝑ ſe viuũt.hoꝝ vita ẽ cauſa pꝛima.
quod intendit determinare cõmentatoꝛ vt patet ꝑ qð
dicit er ente pꝛimo quieto ⁊ ſempiterno.vnde ſubiũgit
ibidem. ens pꝛimũ eſt quietũ? eſt cauſa cauſarũ.⸗ Ad
pꝛimũ quod obijcitur ꝓ alia parte dicẽdũ.ꝙ illud vbũ
de motu coꝛdis.vita motu coꝛdis efficitur. nõ intelligit᷑
de vita a qua eſi eſſe viuẽtis.⁊ que eſt actus pꝛimꝰ ſun⸗
pliciter. ſed de illa que eſt accidentalis. Quomõ autem
illud verbum ſit intelligenqũ. ſcʒ vtrum de actu pꝛimo
vel ſecundo.ſupꝛa tactum eſt vbi querebatur ſi vita eſt
actus anime. ¶¶ Ex hoc etiã patet reſponſio ad illud qð
ſequitur ibi de vita que eſt actꝰ ſecũduæ.licʒ ſit pꝛi mus
reſpectu actuũ quoꝛum motus coꝛdis eſt cauſa.Et etia
illud verbũ idem pꝛimũ eſt anime oꝛganũ.cuius actꝰac̃
videlicet ad expoſitionẽ verbi pꝛecedentis. quia de illo

Mueſtio

determiatur. quo vita que fit motu coꝛdis eſt act?pmus
qꝛ reſpectu ceteraꝝ coꝛpis virtutũ.¶¶ Ad illud qð poſt⸗
ea obijcit. ꝙ eẽ in cauſatis eſt er ſoꝛma ⁊c. Dicẽdũ ꝙ G
nõ impedit ꝗn eẽ ſit er cauſa pꝛima.ex foꝛma em eſt foꝛ⸗
maliter.ex cauſa pꝛima effectine. foꝛma ei dat eẽ foꝛma
liter ſiẽ pꝛincipiũ intra ꝑfectiuũ.efficiẽs po dat eẽ ſicut
pꝛincipiũ extra effectiuũ.⸗ Ad illð qð ſequit᷑. ſcz ꝙ eſſe
eſt ex ↄiũctõe foꝛme cũ materia ⁊c᷑. Gicẽdũ Bẽ foꝛma
liter ſiue eẽntialit᷑ loquẽdo.eo mõ qͥ dicit᷑ aliquid eſſe ex
ſuis pꝛicipijs eẽntialibo ſiue ex illoꝝ vnione. a ꝓpꝛieta⸗
te em̃ loquẽdo foꝛma dat eẽ materie.⁊ compoſitio mate
rie cum foꝛma dat eẽ cõpoſito.ſed ſic eſſe vel a foꝛma vł
ex cõiunctõe foꝛnie cum materia.nõ excludit eẽ a cauſa
pꝛima ſicut ab efficiẽte ĩimediate.et hoc maxime cuʒ res
exit a pꝛimo vt a tota cauſa.

quit᷑ inquirere.vtrũ vita in plantis 2 bꝛu⸗
tis ſit imediate a deo cauſata. ſic videtuꝛ
Beñ.j.Creauit deus oẽm aĩam viuẽtem atʒ
murabilem. 4 Si diceret᷑ ꝙ ĩ pꝛicipio ↄditõis rerũ. aĩe
bꝛutoꝝ ⁊ vniuerſalit᷑ oĩm viuẽtiũ exierũt a deo ĩmedia⸗
te ſiue ꝑ creatõem.nõ aũt ſic mõ.Contra in ps dicitur
emitte ſpm̃ tuũ et creabũt᷑.hoc intelligit᷑ de vitis aĩaliũ
et plantarũ. En omẽ.ſup li.de diui.no.c.de vita dicit.
Vite irrõnabiliũ et germinũ nõ ſunt diuine ̊ materiał
ignis ⁊ ſpũs.æ his ꝗᷓ ſoł nouiſſimis vitis ait illud da⸗
uidicũ. Auferes ſpm̃ eoꝝ et deſiciẽt et in puluerẽ ſuũ cõ
uertent᷑:emitte ſpm̃ tuũ ⁊ creabunt᷑ et renouabis facieʒ
terre. Inſenſitiua em̃ tm aĩma ? natiua vita hic accipit

diuia eloquia pater iſte.¶¶ Item aug.ce vera reli.nulla

vita eſt que nõ ſit ex deo.qꝛ deus ſumma vita eſt. et ipe
fons vite.Si diceret᷑ ꝙ veruʒ eſt mediate vel imediate.
hoc nõ videtur.qꝛ verbũ Auguſti.eſt ad ↄmendandam
vitã ſ̊ in nullo ↄmẽdaret᷑ vita ſi ſic ĩtelligeret᷑.qꝛ er crea
ke viliſſime ſũt a deo mediate.¶ I)ẽ aug. de vera reli.at
tendẽdũ eſt qᷓ ſit natura vitalis q̃ cuncta ſe entit.qᷓ ꝓfecto
qm vitã dat coꝛpꝑi.pᷣſtantioꝛ eo ſit neceſſe ẽ.nõ em̃ qualiſ
cũq; moles.quãaꝙᷓ iſta viſibili vita pfulgeat.ſi vita caꝛet
magna eſtimãda c.qli bet nãq; viua ſubſtãtia cuilibʒ ñ
viue ſubſtãtie nature lege pponit᷑. Si ẽ̊ m ultoꝝ viuẽtiũ
creatio ẽ imediate a deo.⁊ nobilitas cauſati atteſtet᷑ no
bilitati cauſe.om̃is vita cuiuſcũq; ſit ↄditõis debz eẽ im
mediate a deo. Itẽ nõ ſolũ aima rõnalis ſᷣ etiaʒ aĩalis
et plãte et motoꝛ coꝛꝑis cuiꝰ ẽ ꝑfectio.qð aũt tale ẽ.ẽ ſub
ſlatia ſimplex.qdð aũt eſt ſimplex.totũ ſuũ eẽ habz ſimk
ergo qð ẽ cã ipiꝰ.pt᷑ in totũ eẽ illiꝰ.hoc aũt ẽ ꝓPꝛiũ ſoliꝰ
dei. ex qͥ ocludit᷑ nullã creaturã etiaʒ ſpũalẽ poſſe aĩam
aĩalis vel plante ꝓducere in eẽ. vñ nec vitã illaꝝ. 4 Itẽ
ſi cauſat᷑ a creatura. aut a creatura coꝛpali aut ſpũali.
nõ a coꝛpali qꝛ ex coꝛꝑe incoꝛpoꝛeũ ſieri impoſſibile eſt.
Vñ ſupꝑ geñ.vij.ad lit.om̃e coꝛpus in om̃e coꝛpꝰ mutaꝛi
credibile ẽ.qdᷣlibet aũt coꝛpus mutari poſſe in aiam cꝛe
dere abſurdũ ẽ. creatõ aũt coꝛꝑis inq;tũ hmõi.nõ ẽ niſi
p ꝓductõem eiꝰ ĩ eẽ.ex pte illius qð ẽ cauſa vel ex toto.
ſec etiã pt fieri a vᷣtute coꝛꝑali.nõ em cõtingit virtutẽ
coꝛpeã ↄſequẽti in naturã coꝛpoꝛeã.ñ nõ pt eẽ ex quo
fiat ſubſtãtia ſpũalis.ſcʒ nec ſiẽ a quo.qꝛ tũc effectꝰ eẽt
nobilioꝛ ſua ca.q̃libʒ em̃ ſubſtãtia ſi implex nobilioꝛ eſt
om̃i ſubſtãtia ⁊ vtute coꝛꝑali. Itẽ aug. de ſide ad petꝝ
Si deꝰ vita nõ eẽt.nõ viuẽtia coꝛꝑa nõ feciſſet.nõ em̃ fa
cit rem nõ viuẽtẽ niſi res viuẽs.ex hoc pt argui ꝙ vita
ſiue res viuẽs nõ pt᷑ eẽ niſi a vita.qꝛ ſi deus non eẽt vita
nõ feciſſet coꝛꝑa nõ viuẽtia. Multofoꝛtiꝰ ſi i nõ eẽt vita
nõ feciſſet vità.vel coꝛpa viuẽtia.& cũ coꝛpus inqtũ coꝛ⸗
pus nõ ſit vita ⁊c. Vñ videt᷑ ꝙ vita non poſſit eẽ a vita.
Mec pt᷑ eẽ a creatura ſpũali qʒ videt᷑ ſic.ſpũalis creatu
ra ẽ maxime ſpũaliũ nobiliſſima.vt angelꝰ in ꝓductõne
rerũ naturaliũ in eẽ.nõ oꝑatur vt natuꝛa.ſed potius vt

ars. Dicit em̃ aug.ſuꝑ gen. viij. In ipᷣo mundo gemina

**
vC *
operatio puidentie reperitur. ptim naturalis ptim vo⸗
luntaria.volũtaria ꝑ angeloꝝ opera et hominũ.ex quo
patet.ꝙ q;tum ad ea que opatur angelus in mũdo.oꝑa
tio eius ẽ voluntaria.et operatio eius operatio artis et
operatum artificatũ inq;tum hmõi.aĩme aũt aimalis et
plante ꝓductio in eſſe.nõ eſt opus artis. ergo ꝓductio
buiꝰ nõ eſt opus angelicum nec eẽ pr. DHac eadẽ ratione
patet hmõi ꝓductõem in eẽ fieri nõ poſſe a creat᷑a ſpũa
li que eſt aia rõnalis.¶ Itẽ ſi ab aliqua creatura ſpuali
poſſent hoc in eẽ pꝛoduci.hoc maxime videtur poſſe fie
ri a cõſimilibo in ſpecie.ſcʒ ab aiĩma aĩalis et plante. H
hoc eẽ nõ poteſt.vt videtur.quia hoc nõ poteſt fieri per
modum diuiſionis. Cum em̃ aime hmõi ſint imptibi⸗
les.que hmõi ſũt.impoſſibile eſt diuidi CG c. 4¶ Si aũe
diceret᷑ hoc eẽ ſubſtantie tali impoſſibile ſᷣm ſe.ſed quia
virtus eſt impꝛeſſa materie.ad ipius diuiſionem ꝑtitio
nem recipere poteſt. Elñ et aia ronalis eoq nõ eſt imp̃ſ
ſa materie diuiſionem nõ recipit neq; eſt ex tꝛaduce.Ad
huc iſtud nõ ſufficit dicere.quia cum diuiditur materia
aut cuʒ ipᷣa cedit aliꝗd qð fit aĩme. aut nihil.Si nibil.
qũo ex eo qð deciſũ eſt:vt idẽ in ſpẽ.et quid erit in mate
ria illa pꝛincipiũ vite.Si aliquid aut illa erit virtus ſo
la aut de ſubſiãtia aĩme.ꝗᷓ accidit ꝙ ẽ imꝑtibile ᷣm eẽn⸗
tiã eẽ diuiſibile.Si aũt ſola vᷣtus decindit᷑.cũ vᷣtꝰ ſit ac⸗
cidens.ꝙ ex ea fiat aia et ſubſtãtia.ñ ſolũ vt foꝛma ſ̃ ſiẽ
quid videt᷑ impoſſibile.accidẽs em̃ nõ pt eẽ pꝛicipiũ eẽn
tiale b iete Lontra Beneſ paucant aq reptile
aĩme viuẽtis.⁊ in eodem. ꝓducat tra aĩazʒ viuẽtẽ igenẽ
ſuo. Si aũt iĩmediate eẽnt a deo ſicut illa que ex nihilo
fiunt.quoꝛum deus eſt tota cauſa.qũo verificarent᷑ que
hic dicuntur. ꝓducant aque reptile aĩme viuentis.et p⸗
ducat terra herbam virentem. viroꝛ em̃ eſt vita virenti
um vt habet a beato greg. ¶ Itez phᷣus. Om̃e coꝛru pti⸗
bile eſt generabile.ſenſitiua ĩ bꝛutis et vegetatiua ĩ pla⸗
tis ẽ coꝛruptibilis ꝑ ſe vel ꝑ accidẽs.ꝗᷓ ẽ generabilis Pſe
vel ꝑ accidẽs nullũ creatũ generatũ ꝑ ſe vel p accidens.
⁊c.¶ Itẽ nulla foꝛma ↄſtituta ĩ eẽ ꝑ ſuũ ſubiectũ cauſa
tur.niſi illð ſubiectũ ↄcreet᷑. vegetatiua ĩ plãtis ẽ foꝛma
ↄſtituta ĩ eẽ ꝑ ſuũ ſubiectũ.qð pʒ ꝑ G̊ ꝙ ſoꝛma diuiſibił
diuiſionẽ ſui ſbiecti ↄſtituit᷑ ĩ eẽ ꝑ ipʒ.̊ ⁊c. Similit ẽ
eſt de gia ſenſitiua vt pʒ ĩ anuloſis q̊ ⁊c. ¶ Itez ſola aĩa
rõnalis ſiue intellectiua exit ĩ eẽ ĩmediate a deo.vt vult
ph̊s dicẽs.ꝙ ſolus intellectꝰ ab extrinſeco intrat.de ſen
ſitiua.dicit ſenſitiue pᷣo pꝛima ſit mutatio a generante
qꝛ dᷣo ab eodẽ eſt aĩa? vita ĩ bꝛutis ⁊ plãtis.medio quo
oñditur aĩa eẽ imediate a deo.oñdit᷑ ↄſimiliter Z vita.
Circa materiã iſtã.diueꝛſi diuerſa ſentiũt. gqdã eĩ po
nũt ꝓgreſſũ aĩaꝝ bmõi in eẽ fieri per partitionẽ et mul
tiplicationem aĩmaꝝ.modum aũt ptitionis et multipli
cationis aſſignare volentes.ponunt exemplum tale.q
linea qñ diuiditur.ſectio eius fit in puncto.nec tñ pun⸗
ctus diuiditur ſ̊ ipᷣa diuiſiõe totꝰ cadit ad vtrãq; pteʒ 2
exiſtit in vtraq; linea.Similit᷑ aia cũ ſit imꝑtibilis non
diuiditur.ſᷣ ad diniſionẽ materie ſiue deciſtonẽ tota ca⸗
dit vtrobiq; in ꝑtibo diuiſis.et h̊ qꝛ impᷣſſa ẽ materie. qꝛ
em̃ ſequit᷑ materiã ⁊ nõ pt᷑ diuidi tota cadit vtrobiq; in
ꝑtilv diuiſis. et h qꝛ impᷣſſa ẽ materie.qꝛ em ſeqꝗt᷑ materi
am ⁊ nõ pt᷑ diuidi tota cadit vtrobiq;. hoc aũt nõ videt᷑
verũ.nec ẽ ſimile.qꝛ ſi pũctꝰ actu eẽt ĩ linee.vt eẽt ex pũ⸗
ctis. ſic aĩa actu ẽ in coꝛꝑe.nec pũctus diuideret᷑ ĩ linea
nec ĩ duo cadẽt.h̊ ſi ſecãtis oꝑatõeʒ ſuſci pet deſtrueret.
nũc vo qꝛ ibi ẽ ĩ ſola potẽtia.qð erat ĩ potẽtia ĩ actũ re⸗
ducit᷑.nec ꝙ erat vnꝰ pũctꝰ in potẽtia efficit᷑ duo.hſ̊ duo
potẽtia deducũt᷑ ĩ actũ ⁊ fſũt duo actu. ¶ Alij ðo moduʒ
mltiplicatõis ꝑ ſile volũt oñdẽ ĩ alijs ĩ gbo ẽ potẽtia mł
tiplicãdi ſe.vt ĩ igne ⁊ luce.q ſe młtiplicãt ſñ ſui diminu
tõe.cãdela eĩ accẽſa młtas pt accẽdè ſine ſui diminutõe
et lux ſeipʒ młtiplicaẽ ĩ qlibʒ pte aeris circũadiacẽtis.
Silr dicũt de aia.qð nõ vidr verũ.necẽ ſile de aĩia et de
ilt.qꝛ młtiplicatõ ignis ⁊ lucis ñẽ pꝓ diuiſiõʒ vł deciſiõʒ
alicuiꝰ materie.cũ em ignis multiplicat ſe.non diuidi?

materia in qua eſt ignis.qꝛ ſi ſic minoꝛaret᷑.ſicut q̃ndo
ligna ſubſtrabũtur. Similiter ſiſt ubiectũ lucis diuide⸗
retur in duo vel plura.de luce minus eſſet in ꝑtibo ꝙᷓ in
toto. cum ponit᷑ ꝓductõnẽ animarũ huiuſmõi in eſſe
fieri ꝑ diuiſionẽ materie.no ꝑ ſui oꝑationẽ ſolum. ſicut
eſt de igne ⁊ luce. patet ꝙ nõ eſt ſimile. 4 Item alit gdẽ
poſuerũt ſcʒ eas fieri ex ſoꝛmis ſubſtũtialibo elemẽtoꝛũ
que ſimplices ſunt. vt generatõ ſimplicis ex ſimplici fie

ret ſicut fit coꝛꝑalis ex coꝛꝑali.a quẽadmodũ ex quali⸗

tatibo actiuis ? paſſiuis elementoꝛũ generat᷑ foꝛma cõ⸗
plexiõis.ita ex eoꝝ foꝛmis ſubſtãtialibo foꝛma addita
cõplexioni ⁊ ſiẽ ex accidentalibo accidẽtalis.ita ex ſub⸗

ſtantialibo ſubſtãtialis. bec aũt potentia euident axpa⸗
ret falſa. ꝛimo ꝑ boc ꝙ aliꝗd fieri ex foꝛmis puris eſt

impoſſibile.ſfoꝛma em pura nõ eſt ex puro quo. Pꝛetea
ſubſtãtia er ſoꝛmis fieri nõ poſſet niſi ꝑ eaꝝ mutatiõz.
foꝛma eni pura de ſeẽ inuariabilio. Pꝛeterea.ſi ex foꝛ:
mis puris ſubſtãtialibo clementoꝝ ſit foꝛma huiuſmõi
que eſt foꝛma⁊ ſubſtãtia.aut g erit ex foꝛmis eoꝝ ĩ gbo
ſubſiſtit. aut alioꝝ. Si alioꝝ.tũc ab aliquo foꝛmã ſi uã
ſubſtantialẽ ſeꝑari ↄtingeret.ipſa eni eſſentia manente

ter üllud cmius erat ſoꝛma.quod elt impoſſibile. Si er

foꝛmis eoꝝ in quibo ſubſiſtit.tũc aut ipla manebüt ſine

foꝛma ſubſtantiali. aut neceſſe eſt aiam eſſe foꝛmã q̃ ſint
ſubſtantie.a non ſolum aĩate qð falſum eſt. aut aliã no
uam foꝛm recipiẽt.q vnde ↄtingat non erit aſſignare.
non coꝛpus poteſt eẽ nec ſoꝛma coꝛꝑis ex quo fiat aĩa
vegetabilis ⁊ ſenſibilis. Aliter aũt eſtimàt aliqui ſcʒ
ſpus bꝛutales eſſe ex traduce.⁊ educi e potẽtia in actũ
mediãtibo coꝛꝑibꝰceleſtibꝰab eoꝝ motoꝛibꝰ.q motoꝛes
qꝛ ſpũs rõnales ſunt vt ponũt.poſſunt in ꝓquctõʒ ſpuũs
ineſſe.ſᷣ qꝛ nõ ĩmediate ̊ mediante coꝛpoꝛe celeſti.ideo
ſpm̃ ꝓducũt ronali ignobilioꝛẽ.⁊ talem quidẽ qui ſine
coꝛpoꝛe non viuit.eo ꝙ ꝑ coꝛpus celeſte in eſſe ꝓductꝰẽ.
Sʒ bec opinio poteſt refelli ronibus ſupꝛatactis. ſcz p
hoc ꝙ motoꝛes oꝛbiũ intelligentie ſuntquoꝝ oꝑpatõ eſt
oꝑatio artis.⁊ ꝑ hoc ꝙ virtus coꝛpoꝝ celeſtiũ eſt vᷣtus
coꝛꝑalis.qᷓ ſunt minoꝛis nobilitatis nobilitate ſpuuz.
Alij ponut huiuſmõi ſpũs oĩno creari.⁊ nullo modo
eés ex tradquce.ſicut nec ſpũs rõnales.dicẽtes ꝙ ideo diẽ
Heñ.j. aiam de terra ꝓduci.q; coꝛpus oꝛganicũ de fra
ꝓducit᷑⁊ ei infuit ſemialit:cum oĩbꝰ diſpoſitõnibo ma⸗
terialibo facientibo neceſſitatẽ reſpectu aĩe. cui materie
ſic diſpoſite dei bonitas aĩam infundit.qꝛ & in fra ſunt
rõnes ſemiales. non tm̃ intendẽtes coꝛpus.dᷣ etiã inten⸗
entes eius vltimã cõpletõnẽ ſcʒ aĩiam.⁊ habẽtes natu⸗
ralem appetitũ talis foꝛme.ideo d terra aĩias ꝓducere
4l Aliter videt᷑ inſipientie mee dicendũ. ſcʒ ĩ elem entis
mũdi indita eſt a coditoꝛc eoꝝ natura quedã. ꝗᷓ eſt alia
a nata elementari. ꝗᷓ eſt ſimplex ⁊ incoꝛpoꝛea. vt poſſit
eſſe pꝛincipin ſubſtãtie ſimplicis.Vñ phs li.de aĩalibo.
oia iſta inferioꝛa plena vᷣtute aĩe poluit. Aug. vo dicit
rõnes ſemiales inditas mũdo ſiue ꝑtibo mũdi ex quibo
mũdus granidus eſt.ex q̊ accepta opoꝛtunitate ꝓdeũt
plante ? aialia.non eni Fm coꝛꝑa ſ quodãmõ ſᷣm aĩas.
Vlñ aug.iij. xæ trini. Aliud eſt ex intimo ? ſũmo cauſaꝝ
cardine condere atz admiſtrare creaturam. 7 qui facit

ſolus creatoꝛ eſt deus. Aliud vᷣo pro diſtributis ab illo

viribus ⁊ facultatibo aliquã oꝑatõnẽ ſecus admouere.
vt tũc vel tunc. ſic vłſic exeat qð creat᷑.iſta qpe oꝛigina
liter ac pꝛimoꝛdialit in quada textura elementoꝝ cũcta
iam creata ſunt.ſ acceptis opoꝛtunitatibꝰ ꝓdeũt. ¶ã
ſicut matres granide ſunt fetibus. ſic ipſe mũdus gra⸗
nidus eſt cauſis naſcentiũ.que in illo nõ creant᷑ niſi ab
illa ſũma eſſentia. vbi nec oꝛt nec moꝛit᷑ aliꝗdnec inci
pit eẽ nec deſinit. Pꝛeterea. virtus pꝛimi hoĩis ⁊ alioꝛũ
inferioꝝ coopant᷑ vite ſiue ꝓductioni rei viuentis. Eñ
⁊ celo ⁊ mũdo li.ij.vetis trãſlatiõis dẽ. ꝙ oꝛbis pꝛimꝰ

eſt pꝛincipiũ ⁊ ᷣtus ⁊ cauſa in vita oĩs viui pluſꝗ relig

oꝛbes valde.2 in noua trãſlatiõe ſciendũ eſt. ꝙ pꝛimus
oꝛbis pꝛincipiũ ẽ potentie ⁊ cauſa ĩ vita cuiuſlibet vini

quaſi pluſꝙ alij oꝛbes⁊ ꝑ naturã lucis ſue qu am vbiq;
diffundit. ꝗᷓ vitã ⁊ motuʒ opat᷑ in oĩbo in gbenõ ẽ vita ⁊
motus vitalis. S G̊ ſolũ poteſt eſſe ꝑp modu diſponẽtis 2

coopantis ſiue adiuuãtis. qꝛ quodlibzʒ coꝛpꝰſiue celeſte

fſiue aliud. aut pᷣtutẽ coꝛꝑis ↄuerti ĩ natura incoꝛpoꝛeã

nõ ↄtingit. vñ nõ pĩ eſſe ſicut ex qͥ fiat ſubſtãtia ſpualis.
nec ſicut a q̊ et dictũ ẽ. Ex bis ꝗ̊ mũdi ꝑtibo qᷓ ſũt plene
vᷣtute aie ſᷣm ph̊ᷣm.ſine rõnibo ſemialibo.ꝗbꝰmũdus eſt
granidus ſᷣm aug. opoꝛtunitate ſic accepta. vt quando
ↄſfluũt ᷣtus pꝛimi oꝛbis ⁊ oꝛbiũ inferioꝝ.⁊ vᷣtus genera

tiua in planta ? in aĩali.⁊ vᷣtus ſimplex indita ipſis ele

mẽtis fit coꝛpoꝛis oꝛganiʒatõ ⁊ ꝓductõ ⁊ aĩe ſenſibilis
in eſſe aie vegetabilis.Elnde aug.de eccleſiaſticis do⸗
gmatibo. aĩaliũ aĩe nõ ſunt ſubſtatie.b̊ cum carne ipſa
carnis viuacitate naſcunt᷑.ex his & ſcʒ rõnibꝰſemĩalibo
ſiue ðᷣtute aĩe.qua plena ſunt hec inferioꝛa. eſt oꝛigo ⁊
pꝛincipiũ aĩe vegetabilis ⁊ ſenſibilis.ſicut aũt ſubſtan
tiarũ coꝛpaliũ ab initio tũc creatoꝛ creauerit pꝛincipia

ſczʒ ipſa elementa. ſic in elementis coꝛꝑalibo ſubſtãtiaꝝ

ſunpliciũ q̃ a coꝛꝑe dependent creauit elementa.⁊ ſicut
coꝛpoꝛa ex elemẽtis generant᷑. elemẽta tñ nõ ſunt gene⸗
rata ſ̊ creata.ſic aĩe habẽt pꝛicipia vñ generant᷑. tmn illa
pꝛincipia non ſunt generata ſ creata.⁊ iteꝝ ſicut coꝛꝑa
que ſunt ex elemẽtis ſunt coꝛuptibilia.elemẽta tñ in ꝗ
reſoluũt᷑ incoꝛuptibilia.ſic aĩe vegetabiliũ ⁊ ſenſibiliũ
ſunt coꝛuptibiles.ſemina tñ eoꝝ incoꝛꝛuptibilia.⸗ Ad
illud q; pꝛimo obiectũ eſt dicendqũ. ꝙ creare noiĩe extẽſo
ſumit᷑ pꝛo ꝓdncere. eo mõ quo ſumit᷑ in vðbo iſto Aug.
qͥdã ſpũs ſic deꝰ creauit ⁊c̃.⁊ pꝰ exponẽdo ꝙ diẽ creare
ſubdit.illos itaq; ſic deſituros quoſdã ex aq ꝓduxit 26

vñ ꝓducere ex aqua ſiue tra dicit ipſe creare. Pꝛetea

intentio cõmentatoꝛis eſt oſtendere differẽtiã int vitam

intellectiuã 2 ſenſitiuã ? vegetatiuã. qtũ ad hoc ꝙ vita

intellectiua eſt ꝑpetua ſenſitiua 2 vegetatiua nequaq.

E ⁊ ꝑeant? alie creãt᷑.⁊ ꝙ intellectiua ẽ diuina.i. oĩno
ex nihilo creata.alie ex materiali create.vñn dicit ſemel

vitã eſſentialit᷑ condẽs ? ĩmoꝛtalitate. deꝰ intelligibiltbo

7 aĩabus nr̃is nõ vtiq; aufert earũ viuere.alioquin nec
eſſentie erũt · H de vitis ſen aĩalibo renouatis ex tra ait.
nõ tñ de illis. VUñ ex verbis eius patz. ꝙ nõ intelligit ꝙ

hec ſint ex nihilo creata.ſ̊ potiꝰ oꝛiginẽ hñt ex elemẽtis

qð patet ꝑ h̊ qd dicit.q ſunt renouate ex terra.⁊ ꝙ no
ſunt diuine ſed materialis ignis ſpũs.Ad aliud qð
ſequit᷑ dicendũ.ꝙ aug.nõ intendit ponere omnẽ vitam
imediate eſſe a æo. vitã rõnabileʒ. EIñ ꝙ dicit. nulla
vita eſt ⁊c. intelligit᷑ de vita rei rõnalis.vult enĩ dicere.
ꝙ oĩs vita buiꝰ eſt a deo qui ſimplicit eſt ſcz a deo. ⁊ vi
ta mala initũ eſt vita. q; inqᷓtum eſt vita mala nõ eſta
deo. ſ̃ ex eo ꝗ non eſt ſiue nequaqᷓ eſt.vñ verbo pᷣdicto in
opponẽdo ſubdit᷑ nec aliqua vita iniꝙ̃tũ eſt vita ẽ malũ.
ß inq̃tũ vergit ad moꝛtẽ.moꝛs aũt vite nõ ẽ niſi negtia

q̃ ab eo qð negt qᷓ ſic dicta c.⁊ ideo nequiſſimi homĩes.
nibili hoĩes aſpellant᷑.¶¶ Ad aliud qð ſequit᷑ dicendũ.
ꝙ etſi nobilitas creati qñq; atteſiet nobilitati cauſe. B
nõ eſt generalit᷑ veꝝ ꝓpoꝛtionabilit loquẽdo. ita ꝙ illud
qð nobilius eſt ſit a cauſa nobilioꝛe.⸗ H maxie quando
agẽs agit ꝑ electõz. agens enĩ ꝑ electõnẽ diuerſa habita
ↄlideratiõe.nũc nobilioꝛẽ nunc minus nobilem ꝓducit
effectũ. vnde qꝛ in actõnibo vbi dus eſt tota caul⸗ a· ipſa
volũtas eſt cauſa ꝑ ſe ſᷣm bñplacitũ ſue volũtatis oĩno
indifferentis in ſe.effectꝰ ꝓducit differẽtes. Ad illud
qð ſequit᷑ſcʒ ꝙ illnd qdð eſt cauſa alicui ſimplicis põt
in totum eſſe illiꝰ c. dicendũ.ꝙ oĩs cauſa cauſata opꝑat᷑

—

ex ſuppoſitõne materie.vñ ſolus de poõt in totã rei ſub⸗
ſtantiaʒ.i.aliꝗd de nihilo facere.cũᷣ aia vegetabilis

ſenſibilis oꝛiginem babẽtes ex ratõnibus ſeminalibus

inditis partibus mũdi in quibus ſunt aliquo mõ. patzʒ

ꝙ natura ꝓducens eas in eſſe oꝑatur ex ſuppoſitiõe ma
terie quodãmõ. Ad illud qð ſequit᷑.ꝙ aĩa bniuſmodi
eſt ſimplex ⁊c. dicẽdũ.ꝙ ſimplex eſt ſᷣm ꝙ ſimplex dicit
carentiam partiũ quantitatiuarũ.ñ tamen ꝙ ſimplerx

W

¶ Nueſtio

dicit carentiam pꝑtiũ ſubſtãtialiuʒ.eo mõ quo qð et quo
dicũt᷑ ꝑtes ſubales rernz qdãmõ ſumpliciuʒ habent em
hmõi aie ꝙ eſt et quo eſt. que ſunt quaſi ꝑtes ſubales ea
rũ. alioqn nõ eſſet actus eius interior.vn cũ qð eſt aĩa⸗
ruũ hmõi.ſit in ſemialibo ratõnibo inditis ꝑtibo mundi.
licet natura ꝓducat hmõi in eſſe.nõ ꝓpter H dicenda eſt
poſſe in totã rei ſuam. cũ agat ſiue oꝑet ex ſuꝓpoſitõne
eius qð ẽ quaſi materia.¶ Ad aliud qð querit vtrũ cre
et a creatura coꝛpali vel ſpũali.Dicendũ vt ſupꝛa tactũ
eſt. ꝙ elemẽtis mũdi indita eſt quedã natura ſimplex et
incoꝛpoꝛea.alia a natura elemẽtari. q̃ coopans virtuti
opꝑatiue in plantis ⁊ aĩalib.ↄcurrẽte virtute coꝛpoxꝝ ce⸗
leſtiũ mõ ↄueniẽti.ꝓdeũt in eſſe mõ vegetabiliũ⁊ aĩali⸗
um. He aũt virtutes ſiue nature pñt dici coꝛpales.quia
radicant᷑ in corꝑibo ſiue naturis coꝛꝑum:et ſpüales. q:
mole carẽt coꝛꝑali.a tali coꝛꝑali ⁊ ex tali põt fieri ſpũa
le.̊ nõ ex coꝛpali hñte molẽ coꝛꝑis inqtũ hmõi.Dico g
opinãdo nõ aſſerẽdo.ꝙ illa natura q eſt ſimplex ⁊ incoꝛ
poꝛea indita ꝑtibo mũdi.qua dicit phᷣs ĩferioꝛa iſta ple⸗

na eſſe.eſt principiũ ⁊ oꝛigo vt ex quo eſt.⁊ qð eſt aiarũ

hmõi a virtute deciſa a generãte eſt. qͥẽ a virtute pꝛimi

oꝛbis.⁊ alioꝝ corꝑuʒ ſuꝑceleſtiũ ſunt ipᷣe aie hmõi.vt ⸗

diſponẽte ⁊ coꝛroboꝛate alia oꝑatiua ad h̊ ꝙ ꝓdeant in
actũ.et ſic intelligit᷑ verbũ phᷣi qð eſt.ꝙ primus oꝛbis ẽ
pꝛincipiũ et virtus ⁊ cauſa ⁊ vita oĩs vim.Ao hoc vide
tur valere illud qð poĩt phᷣe.ſcʒ de virtute anĩe deciſa a
generãate fit aĩa ſenſitiua.⁊ quodãmõ a ſimili aĩa vege⸗
tatiua.dicit em̃ phᷣs.ꝙ virtus decindit᷑ a generãte q̃ oꝛ⸗
ganizat materia.qua oꝛganiʒata ingredit᷑ eã ſicut arti⸗
fex in artificio.⁊ fit eius nõ ſolũ motoꝛ ſ̊ actus et ꝑfectõ
virtus em̃ aĩe qꝛ cũ materia ſibi ꝓpoꝛtionali decindit.in
ipᷣa foꝛtius radicat᷑ ⁊ vehemẽtius vnit᷑. vñ ab ipᷣa facile
nõ recedit.⁊ iteꝝ a caloꝛe matricis adiuuatur.caleſcit.
vigoꝛat᷑.ſoꝛtificat᷑.vt robur accipiat aĩe.hoc aũt dico qꝛ
videmus aliquã virtutẽ ꝑ elõgatoem ab ipᷣo cuiusẽ de⸗
bilitari vt in motu ꝓiectoꝝ ⁊ in ſilibus.In hac aũt viꝛ
tute ſecus eſt ꝓpter cauſas pᷣdictas.Ex h̊ at᷑ ᷣbo phᷣi vi⸗
det᷑ ꝙ virtus deciſa a generate illã virtutẽ ſiue naturã q̃
erat elementis indita ſola potentia ad animam prodn⸗
cit in actum. Ex his patet reſponſio ad illud quod ſe⸗
quit᷑ qͥ ↄcludit᷑. vita nõ põt eſſe niſi a vita ⁊ hoc verũ ẽ
Ad hH̊ qð poſiea obijcit᷑.ꝙ ñ poſſit eẽ ab ĩtelligẽtia. be⸗
ne ↄcedo vt a ca efficiẽte ſimplicit᷑. licet ꝓductio eoꝝ in
eſſe poſſet miſterio angelico accelerari.ageli em̃ ſiue bo⸗
ni ſiue mali cãs reꝝ oꝛiginales nõ pñt facere:ſᷣ ꝑ temꝑa
menta ⁊ acceleratões quaſi ſubito ex cauſis oꝛiginalibo
inditis a doo huiꝰmũdi elemẽtis pnñt aliqd ꝓducere qð
videt᷑ mirabile.vt cũ virgas ⁊ ſerpẽtes magi pharaõis
demones ſubito ↄuerterũt.de h̊ alibi pleniꝰ tactũ eſt.
Ad illud qð vltimo obijcit᷑.ꝙ videt᷑ ꝙ hm̃oi aĩe ñ pñt
fieri a ſpũalibo ſubijs que ſunt ↄſiłes in ſpecie.q;ꝛ nec ꝑ
diuiſionẽ ſuſtãtie ⁊c᷑.pot dici ſine pꝛeiudicio.ꝙ vt tactũ
eſt ꝑ diuiſionẽ virtutis fiũt.nec dico ꝙ illa virtus eſt ac⸗
cidẽs ẽ ̊ ſuba extenſo noĩe dicta ſubſtantia.iQeqʒ em̃ eſt
ſimplex ſuba neq; accidẽs. ꝓprie ſumẽdo ſubam ⁊ acci⸗
dens.ſicut nec miulta alia.Diuiſionẽ vo entis in ſubſtã⸗
tia ⁊ accides pᷣcedũt diuiſiones iſte. Entiũ aliud in po⸗
tẽtia.aliud in actu. aliud vnũ.aliud multa. hoc aũt ſeq
tur h. vnũ :alind ſuba aliud accidẽs.ᷓ diuiſio in ſubſtan
tiam ? accides ẽ entis ppleti.ſᷣ virtus nõ eſt ens ↄple⸗
tũ.ideo neq; ſuba neq; accñs.ad ſubam tamẽ cuius pn
cipiũ ẽ reducibile.ẽ io fieri põt ſuba. Sʒ qm aligbo vide
tur inſolitũ 2 minus bene dictũ virtutẽ ſubſtantiã fieri
poſſe iõ aliter dicũt exponẽdo illud vᷣbuʒ ſcʒ virtutẽ de⸗
cindi a generãte.maniſeſtãdo q ſit iſta virtus.dicẽtes q;
aĩa vegetabilis cuius eſt potẽtia generatina alimẽtũ at
trabit ⁊ ſibi aſſimilat. aſſimilat aũt ſibi nõ ꝑteʒ ſui vel
virtutẽ in eo relinquẽdo:łᷣ virtutẽ ſibi ſimilẽ q in alimẽ⸗
to erat in potẽtia remota in ꝓrima faciẽdo. In ipo em̃
alimẽto eſt virtꝰ aĩe indita a creatoꝛe.ſcʒ rõ ſemialis.q̃
E virtutẽ aĩe aſſimilãtẽ alimẽt ũ et diſponẽtem ad oꝛga⸗

—

xcj.

nizatõem de potentia in actũ educit᷑.et hec virtns nec ẽ
de ſubſtãtia aĩe qᷓ alimẽtũ agit ⁊ aſſimilat nec virtꝰ eiꝰ:
ſed ei ſimilis.et ſic virtus q erat ſemi oꝛiginaliter indi⸗
ta cũ ſemie decindit᷑.nõ aũt de ſubſtantia aie generãtis
7 decindẽtis ſemẽ decindit᷑ nec etiã virtus eius q cadat
ĩ aĩaʒ generati. Scðm hac expoſitõeʒ dᷣm.ꝙ aĩe hmõi
et ꝙtũ ad ꝙ eſt ⁊ qͥ. ſunt de illa natura q ẽ indita ꝑtibo
mũdi a cõditoꝛe illoꝝ.⁊ q;tũ ad vtrũq; erãt in illis potẽ⸗
tia et ꝙ ꝓducũt᷑ in eẽ a virtute cooꝑante virtute celeſti.
vt em̃ habet᷑.xiiij.pꝛime ph̊ie.om̃e qdð fit.fit ex aliqͥ ĩ po⸗
tẽtia illud qð fit. Vnde aĩe hmõi cũ fiũt.fiũt illud qð fi⸗
unt.ex aliquo ente in potentia ſcʒ in rebo ſeminalibo.

Mlembrũ ſecundnuz
Equit᷑ determinare a qᷣ ſit vita oꝛiginalit
hoc eſt determiare ꝗd ſit in ſubſtantia vi⸗
uente vnde ipᷣa viuit. Et primo ſi aliqua
ſit in illa vnde vinit in ſe. Scðo vnde alij
vitam tribuit ſcʒ illi ꝗ viuit ꝑ ꝑticipatõem.

tia viuẽte ex ſe.cuiuſmodi eſt aia vnde viuit.

r 1 Verit᷑ ergo primo.vtrũ aliꝗd ſit in ſubſtan⸗

VH. ſic videt᷑.ſicut tactũ eſt.quedam viuũt ex

ſe. quedã ꝑ ꝑticipatõem eoꝝ q̃ viuũt ex ſe.ſicut aĩa vici

tur viuere ex ſe.coꝛpus ꝑ ꝑticipatõeʒ. Que aũt viuũt ꝑ
ꝑticipatõem.nõ viuũt ꝑ aliqd qð ſit in eoꝝ ſubſtãtia ſi⸗
ue de illis. ̊ ꝑ aliqd qð eſt aliꝗd aliud ab illis ſm ſub⸗
ſtãtiã.q̊ ab oꝓpoſitis videt᷑ ꝙ ea que viuũt ex ſe.viuũt ꝑ
aligd qð eſt te eoꝝ ſubſtatia ⁊ non ꝑ aliꝗd qð ſit aliuꝰ
Fm ſubſtãtiã.¶ Hoc etiã patet ꝑ hoc ꝙ dicunt᷑ viuẽ ex
ſe.nulla em̃ rõne videt᷑ debere dici viuere ex ſe.qð viuit
P aliꝗd.qð nõ eſt de ſubſtãtia viuẽtis ⁊ ita que viuũt ex
ſe hñt aliqd in ſe qð eſt illis oꝛigo ſiue principiũ intrin⸗
ſecum vite. ¶ IStem illud qͥ viuit aĩa.vt habet᷑ a platone
exponit macrobius.eſſentia eſt anĩe: vᷣ ↄſtat q; in ente
eſt aliqd vnde eſt eẽntia.cũ rei ſiue entis eſſentia ſit oꝛi⸗
ginaliter ex pꝛincipijs illiꝰ.g ⁊c. onnaer dicit am
bro.aĩa vita eſt. ̊ aĩa nõ eſt oꝛiginaliter a ſeip̃a. nec ab
aliqua illius ꝑte.cũ ſit ſimplex.⁊ ita nõ habet parteʒ.q
vita nõ hʒ oꝛiginẽ in viuente ex ſe ſcʒ aia.¶ Itẽ in re vi⸗
uente ex ſe nõ ſunt niſi duo pꝛincipia.materia ⁊ foꝛma.
ſiue illud qð eſt q̃ſi materia ⁊ illð qð eſt quaſi foꝛma. qᷓ
in ſimplicibo dicunt᷑ ab aliquibo qð et quo. vel potẽtia
⁊ actus:ſed a materia vel quaſi materia nõ eſt vita.ſic
ab oꝛiginali principio ⁊ ſic actus primus viuẽtis.⁊ in⸗

ter omes actus nobiliſſimus. ſicut ille a q̊ͥ vel ꝗ eſt eſſe.

Item vita ſemꝑ eſt in ſuo actu.vnde diffinit᷑ ꝑ actũ cõ
tinuũ vt ex dictis patet.qð aũt eſt tale nõ eſta materia
ſicut a pꝛincipio oꝛiginali.neq; vt videt᷑ eſt a forma vel
quaſi a foꝛma.cũ foꝛma nõ ſit ex foꝛma.vita aũt nõ ẽ foꝛ
ma q̃dã.Vñ cũ res ſit ex illo qð eſt eius pꝛincipiũ oꝛigi
nale ſiue eins oꝛigo⸗videt᷑ ꝙ illud qð eſt foꝛma vitis nõ
ſit oꝛigo vite eiuſdẽ.i Item origo rei eſt principiũ eius
dem.pꝛincipiũ et ca idem.vt dicit ph̊s.ergo oꝛigo rei eſt
cauſa eiuſdem.ergo cũ in genere foꝛmax vita eſt nobi⸗
liſſima.cã aũt eſt nobilioꝛis ↄditõis illo cuius eſt cauſa
nulla foꝛma eſt cã ſiue oꝛigo vite. Si aũt diceret᷑ ꝙ vi⸗
ta nõ eſt a materia viuentis neq; a foꝛma. ſ̊ ab vtroq;:
cõtrariũ põt argui ex dictis iurta modũ qͥ arguit phᷣs.
ↄcludens illud qð ex neutro eſt aliquoꝝ duoꝝ.nõ eſt ex
vtroq;. ¶ Mũñſio ad hoꝝ determiatõem intelligendũ ꝗq;
vita eſt quidã motus vel actus ⁊ vigoꝛ internus. vt em
Dicit berñ.libro de libero ar. Vita eſt internus motus
tm̃ vigens intrinſecus.lidendũ eſt eꝛgo quid ſit in ſub
ſtantia viuente ex ſe.vnde ſit motus iſte et vigor qui eſt
vita/quod vt ↄpetentius fiat incipiat᷑ a generali princi
pio motus intrinſecus in omibo.Eſt em principiuʒ mo
tus duplex.ſcilicet extrinſecum ⁊ intrinſecum. Hic aũt
