ſe.dicimus ꝙ vnus angelꝰ cognoſcit aliũ angelũ.⁊ per
ſpeciẽ nõ innatã.ſed potius acquiſitaʒ . qꝛ ipſe eã ſibi fa
cit in ſe.⁊ cõcedimus ſicut oꝑponebat᷑ ꝙ in angelo ẽ du⸗
plex natura.ſ.dandi foꝛmas intelligibiles.⁊ recipiendi
eas ab alio. Et iſte due nature ſunt i angelo ſicut in ani
ma.nã in eis eſt natura ſpeculi.⁊ ſic poſſunt recipꝑe for⸗
mas intelligibiles.⁊ ratio luminis.⁊ ſic poteſt daꝛe eas
nõ tamẽ ᷣm rationẽ ꝓpꝛij luminis.ſed ſᷣm rationẽ pꝛimi
luminis ſuꝑinſfluentis.dicimus ergo ꝙ vnus angelꝰ co
gnoſcit aſiũ peꝛ ſpeciẽ ſiue ſimilitudinẽ ſuã.⁊ accipit ſpe
ciem illam a ſpecie alteꝛius angeli.qm̃ ſimilitudiuẽ illiꝰ

ſpeciei accipit.Cõſtat enim ꝙ nõ accipit ſpeciem eſſenti

alem angeli.ſed remanet in eo ꝓpꝛia ſpecies.⁊ ipſa re⸗
manente in pꝛopꝛio ſubiecto.angelus cognoſcẽs ſimili⸗
tudinem illius accipit.⁊ ſic dicitur recipeꝛe ⁊ ſibi dare.
qm̃ facit ꝙ in ſe ſit illa ſimilitudo q̃ pꝛius erat. Ecõtra
eſt quo ad hoc in intellectu angelico.⁊ in intellectu ani⸗
me potentiali:qm̃ ĩ intellectu angeli.nõ fit ꝓprie abſtꝛa⸗
ctio.cum ſic vnus aliũ intelligit.⁊ hoc ẽ.quia fit abſtꝛa⸗
ctio.vt res fiat ſpũalioꝛ.ſed angelus non facit illam ſpe
ciem ſpiritualioꝛẽ.nec indiget vt ſit ſpiritualioꝛ ſed hoc
tm̃ indiget.vt ipſi cognoſcenti cõiungatur.⁊ hoc eſt.ꝗa
iam eſt abſtracta a materia ſenſibili. Sed econtra eſt in
foꝛma viſibili materie cõiuncta.Si enim eſſet ſoꝛma vi⸗
ſibilis a materia abſtracta.iam nõ requireretur maior
abſtractio.ad hoc vt viſus fieret.ſed tm̃ ſufficeret ipſam
coniungi viſui.Concedimus etiam. ꝙ non ſufficit ange
li preſentia.ſed vlterius requiꝛituꝛ conueꝛſio ipſius co⸗
gnoſcentis ſupꝛa cognitũ.accipiendo eius ſimilitudinẽ
vt dictum eſt.iec ad hoc requiꝛituꝛ aliquod adiutoꝛiũ
extrinſecũ.vnde Meꝛn.in omeł.v.ſuꝑ canti.nec brutus
nec angelicꝰ ſpũs ad ea capeſcẽda.que beatã ⁊ ſpiritua
lem faciunt creaturam.ſuis vllo modo coꝛpoꝛibus adiu
uantur.ille quidem pꝛo innata ſtoliditate non capiens.
iſte ᷣo pꝛo excellentioꝛis glorie pꝛerogatiua ñ indigẽs.
Ad hoc qð obijcitur.ꝙ intellectus angelicus eſſet nu⸗
dus ⁊ poſſibilis.ſicut intellectus humanus.poteſt dici.
ꝙ intellectus põt dici poſſibilis dupliciter. vno mõ pꝛo

pter admixtionẽ cum fantaſinatibus ⁊ poſtmodũ depu⸗

tationem ab eis.⁊ ſic eſt intellectus poſſibilis in anima
vnita:⁊ tm̃ in ea ſᷣm ꝙ ſic eſt. Alio modo propter ſolam
receptionem ſpeciei intelligibilis.⁊ ſic poteſt manere in
anima ſeparata.⁊ ſic poteſt etiam eſſe in angelo. ¶Ad
illud quod obijcitur.qꝙ infeꝛior nõ videtur poſſe agere ĩ
ſupeꝛioꝛem.nec par in parem. Dicẽdum ꝙ hoc eſſet ve⸗
rum.niſi hoc poſſe ineiſet eis ex virtute ſuꝑeffluente.vt
dictum eſt ſupra.vel põt dici.ꝙ pꝛoprie non dicitur ibi
actio nec paſſio.nõ enim angelus quia intelligitur dici⸗

tur pati.vt loquimur de actione ⁊ paſſione proprie.vt

accipiatur actio que eſt per dominiuʒ ⁊ infert paſſionẽ.
de tali actione verũ eſt. ꝙ opoꝛtet ꝙ agens ſit nobiliꝰ
patiente.ſed ſic non eſt hic.non enim vnus agit in aliuʒ

per modum dominantis.ſed cum vtrumq; ſit lumen.v⸗

trumq; habet alterius ſimilitudinem.cum ſeinuicem co
gnoſcunt ⁊ ſe circũincẽdunt.ſicut videmus in duabꝰ cã⸗
delis.ꝙ quando ſunt in eadem domo.vtraq; totam illu⸗
minat.⁊ ſe circumincendunt adinuicem.nec agit vna in
aliam pꝛoprie loquendo⸗ Bed adhuc queritur circa
eundem articulum. vtrum vnus angelus cognoſcat ali⸗
um tripliciter.ſcilicet in verbo.⁊ in ſeipſo.⁊ in pꝛoprio
genere.ſicut tripliciter ceteras creaturas ↄgnoſcit.⁊ vi
detur ꝙſic. qm̃ illius poteſt habere ſimilitudinẽ vel ſpe⸗
ciem in ſeipſo.ſicut ⁊ ceterarum reꝛũ.⁊ huiuſinodi ba⸗
bet foꝛmam datam ab initio ſicut ⁊ ceterarum reꝛum.et

eſt res ab ipſo diſtincta ſicut ⁊ ceteꝛe res ergo ⁊c.Cõ

tra querit Auguſtinus ſuper geñ.ad litte.quare de ſola

t
h
ſee
ho
bel

6
1

— -– — —W——

—,

—

(Lueſtio

hid luce ꝑ quam angelica natura intelligit᷑. dicitur fiat lux ſuo affectu: ſed malus ſpeculatiue tm̃ iuſticiam cogno⸗
an, et facta eſt lux:⁊ nõ de ea dicit᷑ et fecit luceẽ. cũ de ceteris ſcit per ſeipſam. ſm ꝙ eſt in intellectu. id eſt per ſimili⸗
4 rebus dicta ſint ̊ fiat fecit ⁊ factuʒz eſt: Et ad hoc rñdet tudineʒ. que non eſt aliud ꝙᷓ res que eſt in intellectu tm.
lani dicens.ꝙ angelꝰnõ potuit bre cognitõez de ſe faciendo. Einde bonus quaſi ſumpliciter eaʒ habet.ſed malus nõ
i 0 H ſol de ſe facto ⁊ ꝑ factõeʒ lucis intelligit factio ange⸗ babet eam niſi ſᷣm quid. Cognoſcit etiam iuſticiain nõ
W li.ſi bene habnit cognitõeʒ nõſolũ de rebo factis hᷣ etiaʒ ſe ummod o per ſpeciem. ſed etiam per priuationem.
nn faciendis.adminꝰqꝗtum ad oꝛdinẽ nature.et ſi nõ qtuʒz Di do queratur.vnde habet malus ſpecieʒ iuſticie et
ben ad oꝛdinẽ tꝑis:ſᷣ nõ de ſe faciendo.nec qtum ad hũc or- ceteroꝛum habituum.Dicimus ꝙ ſpecies omnium iſto
pengt dinem.nec qtum ad illũ.ſᷣ cognitio qua cognoſcit ange rum date ſunt eis ab exoꝛdio ſue conditionis.nec eas
inani lus in ſeipᷣo hec eſt cognitio rei faciende et nõ tm̃ facte. amiſit per peccatum:qm habere ſpeciem rei.quã tamen
beſoe vt pʒ de artifice ꝗ cognoſcit in ſeipſo domũ anteqᷓ fiat:et rem ipᷣe non habet nec habere poteſt. non eſt ei niſi pe⸗
dmeig hmõi cognitio quã ſic hʒ angelus notatur ꝑ boc ꝙ dicit na.DOe iuſticia vᷣo gratum faciente dicimus.ꝙ bonus an
Nepnin fecit.Cognitio aũt in ꝓpꝛio genere de re facta.notat᷑ per gelus eam cognoſcit per ſeipſam.ſed malus tm̃ peꝛ eius
ngebe⸗ hoc ꝙ dicit᷑ ⁊ factũ eſt:ſic &̊ de ſe faciendo nõ potuit ha⸗ effectum. ſcilicet per hoc ꝙ videt opera gratuita.que a
apuſe bere cognitõeʒ aligs angelus.eadem ratõne nec de alijs ſe diſtincta et ab alijs habentur:ſubtilius tamen videt 2⁊
inello angelis faciendis.qm ſimul natura et tꝑe ſacti ſunt: qᷓ⸗ maioꝛi erpientia cognoſcit res qᷓ; bomines cognoſcunt.
neſen re nõ põt vnus angelus alios cognoſcẽ in ſeipᷣo cogno⸗ Fm ꝙ dicit augꝰ.in li.de diuinatione demonum. Vnde
tipſare ſcente.cũ bec ſit cognitio rei faciende.¶ Rñdetur vernʒ generaliter dicimus. ꝙ gratiam per ſeipſam non ↄgno⸗
8ſünin eſt ꝙ nulluo de alio pᷣuidit ipᷣm eſſe faciendũ.ſicut nec ð ſcit nec ꝑ ſpeciem eius.qm̃ nec eius intellectus nec eius
bider. ſe:ſed ꝓpter hoc nõ oportet ꝙ vnꝰnon poſſit aliũ cogno⸗ ) effectus deifoꝛmis eſt: ſed conſtat ꝙ aliquo modo eſſet
EKoörta ſcere in leibo an non ielnngg. tognitt⸗ qᷓ cognoſl (Wue⸗ ſpeciem gꝛatie apud ſe haberet. “ðYYDUDU
etuon⸗ angelus aliquid in ſeipᷣo.ſolũ ſit de re facienda.ſᷣ etiam 1 U ſt . . ſit
dbſen de re iam facta:2 barerexemmpla de artilfice. Põt em ar⸗ Nnͦ ne 10 vicelunaquinta
abln fex in ſe vidͤ rem ſiend etiam iann factã:licet &̊ ange⸗ S pꝛeuidentia angelorum.
lanſpe lus nõ cognoſcat in ſeipo angelũ fiendum. põt tn ↄgno⸗ E N
igin ſcere iam cri⸗ Pretere noͤ valet illa ratio qm̃ a ſimii inde agitur de Pe
dl,gn poſſet argui.qm vnuſquiſq; angelus nõ habuit cognitõ uidentia ſiue pꝛeſcientia angeloruʒ. Et
tacktin nem de alio faciendo ſicut nec dæ ſe. tñ etiã adhuc nõ eſt circa hoc queruntur tria.
demacd ſimile.qm̃ poſſet intelligere vnꝰangelꝰꝙ alij creati fuert Primo vtrũ angeli boni pꝛeuiderint
r madr ſucceſſiue.et ſic quo ad intellectũ poſſet pᷣuidere alios fi ſuam permanentiam in beatitudine.
eripenn endos.licet tñ bene ↄcedamꝰqð nõ eſt dictũ de luce ſicut Secumdo vtrũ mali angeli pꝛeſcij erant ſui caſus.
ritang⸗ &æ alijs creaturis fecit deus lucẽ. ꝓpter hoc nullus an Tercio de que ſapientia intelligatur dictum auguñ.
ſuscn gelus pᷣuidit ſe fiendum vel alios. WES eſt fructus pietatis ⁊c.
embꝛum tercium . Mlembzum beimum
rnmuo ù . FB pꝛimum quo queꝛitur. vtꝝ pꝛeuiderint
Piinn Rterciũ qᷣ querit᷑. qualiter angelus cogno ſuam pmanentiam et videtur ꝙ pꝛeſcij fue
Gbadir ſcat res coꝛꝑales inferioꝛes.Cũ em̃ res hu rint. Heatitudo em̃ non eſt ſine certitudi⸗
“ iuſinodi ſint angelo inferioꝛes.nõ pñt fim — A. ne ſtatus.ſed angeli boni ſicut dicit augꝰ.
diens. naturã in angelu agere. cuz ipſe ſit ſpũs. g . heati erant in illo ſtatu. Vnde dicit in lib. de fide ad pe⸗
Diſe õͤ impꝛimũt in ipᷣm ſpẽm ſuaʒ.nec ipſe deꝰdat ei. ¶ Et trum. Angelici ſpiritus.pꝛo eo ꝙ rationales facti ſunt.
enn onamꝰꝙ alicuiꝰrei coꝛꝑalis nõ det ei ſpẽm.quõ ꝗ̊ᷓ pote eternitatis et beatitudinis donuʒ in ipſa nature ſpiritu
ici Frrit eam cognoſcẽ. exquo nec ipᷣe res põt ſuã ſpẽm in eius alis creatõne diuinitus acceperunt. Et in li. de eccleſia⸗
nofho HM intellectũ impꝛimẽ.nec ipᷣe de dat ei. Si dicat᷑ ꝙ ſibi fin ſticis dogmatibus. Angeli qui in illa qua creati ſunt be
depe⸗ gat bmõòi ſpẽm.videt᷑ boc eẽ impoſſibile.qm̃ nõ eſt in an atitudine perſeuerant.non natura poſſident vt non mu
Aumd gelo imaginatiua virtus.ſᷣm quã eſt fictio. ſicut eſt i no tentur cũ ceteris:beatitudo aũt nõ eſt ſine certitudie ſta
ſſcon bis. Ad qð dicendũ.ꝙ ſic lux hʒ potentia multiplica⸗ tus. Vñ aug. ſcti angeli eterne vite ſue ac hẽitudinis nõ
Mmeſen di ſe in diuerſis ꝑtibo aeris.⁊ etia ſpẽm rei alteriꝰ vt rei ſunt incerti:nam quõ beati ſi incerti.̊ angeli boni pre⸗
,4 coloꝛate:ita dicimus ꝙ angelꝰex ꝑte qua eſt lumen. ha⸗ ſcij erant ſue ꝑmanſionis.¶ Item excellẽtioꝛ fuit ſtatus
rageret bet poſſe tm̃.vt det eſſe ſpũale ſiłitudini coꝛꝑali. et ſic es angeloꝝ tunc qᷓ nunc ſit hoĩim: nunc em̃ ſunt homies in
eſerw⸗ intelligat. Inde hmõi res nõ agit in angeluz.ſed potiꝰ mileria aliqua.ſ̊ angeli in nulla:ſᷣ homies boni dicunt᷑
ntr,t ipſe agit in reʒ.ſicut nobiliꝰin ignobiliꝰ: ex hoc etiã pʒ. nũc beati in ſpe.⁊ ita habent certitudinem ſpei.ꝗ̊ angeli
turibi ꝙ non eſt ibi fictio ſed vera cognitio. boni multofoꝛtius tunc erant in ſpe beati: ſed certitudo
roic ſpei nõ eſt ſine cognitione in qua radicatur.ergo habu⸗
nie⸗ t erũt cognitõnez ſue ꝑmãſionis.ergo pꝛeſcij erat.⸗ Item
ſoni. 8 grtum p̃ſcientia futuroꝛũ eſt eſſentialiter in dro.⁊ põt pꝛeſcien
hobilu — quartnz quo queritur. quõ tam bonus tia ↄuenire creatuẽ ex dono creatoꝛis:nec hoc repugnat
naliz angelus q; malus. cognoſcunt taʒ natura intellectuali nature condite:nulli aut ↄuenientius apta
mnen. lleers habitus ꝙ; acquiſitos et gratuitos. vt ri potuit qᷓ; angelice.⁊ in angelica natura conuenientiꝰ
cenc iuſticiam naturalẽ acquiſitam et gratuitã illis qui ꝑmanſuri erant:ergo angeli illi ex conduõe ac⸗
abyc 4l Ad quod ſic. In om̃ibo habitibus ita eſt. ꝙ ſeipᷣis co ceperunt ꝙ preſcij erant ſue ſalutis. Contra. ſi preſcij
mmüle gnoſcunt᷑:cum ergo angelus malus eas nõ habeat.eas fuiſſent ſue ſtabilitatis.neceſſario per maſiſſent. Si au⸗
gan non poterit cognoſcere.MNMinoꝛ patet.non eniʒ angelus tem ex neceſſitate permanſiſſent. non eis imputaret᷑ ad
aiea malus habet iuſticiam. quare nec ſpeciem iuſticie: cum meritum permanere. Sed imputabatur ad meritum. g
Tol⸗ ſpecies iuſticie ſit idem ꝙ ipſa.et ſic de ceteris habitibo non neceſſario ꝑmanſerunt:ergo non preſcij erant: cum
nio gratuitis. Ad quod dicendum. q; tam bonus angel? em eſſet futurum ↄtingens.poterant non ſtare.et ita nõ
ri ỹÿᷓ malus cognoſcit iuſticiam naturaleʒ et acquiſitam ꝑ eſſent preſcij ſue permãſionis.¶ Pꝛetẽa.aut paꝛes erat
lſe⸗ ſpeciem ſuã.que tamen ſpecies non eſt aliud qᷓ; ipᷣa res. angeli in conditione ꝗ;tum ad gram donoꝛũ.aut no erat .
e Sed tamen Fᷣm ꝙ vult auguſti.aliter eſt de bono ange⸗ pares. Si erant pares. ſed illi qui erant caſuri nõ ert
net lo iᷓ de malo:bonus enim ipſam iuſticiaʒ cognoſcit ſpe preſcij ſue ſtabilitatis in bono.cum nõ futura erat:ergo
culatiue et pꝛactice.vnde preſens eſt in ſuo intellectu et nec ipſi boni p̃ſcij erant. Si vᷣo impares ert. datũ eſt ꝑ⸗
cſol⸗ S .

(—

manentibo quod nõ datũ eſt cadentibo:ergo nõ eſt impu
tandũ iſtis ſi ceciderũt.ꝗ hoc dono caruerũt.¶ Iteʒ ſcĩia
eſt fructus pietatis.ſ̊ anteq; adhererẽt ſuo creatoꝛi non
abuerũt fructũ pietatis.&O nõ habuerũt illã ſcientiam.
Ao qð dicendũ eſt. ꝙ nõ habuerũt pᷣſcientiaʒ ſue ſta⸗
bilitatiS. ̊ nũc hñt ſcientiã illã. Vñ aug.ad oꝛoſiũ.Om
nes angeli creati ſunt eqͥles.ſ̊ cadentibo illis ꝑ ſuꝑbiaʒ
ceteri dno pia obedientia coheſerũt accipientes certam
ſcientiã ſue ſtabilitatis.qð illi nunq; habuerũt.⁊ ſic ſũt
gratia dei omibo circũdati vt non poſſint cadẽ a bra vi/
ta. Itez aug. dæ ciui. dei. xj. Si certi ſunt ſue felicitatis
eterne.cuisilli alij ꝗa certi nõ fuerũt: nõ em̃ eterna erat
eoꝝ felicitas.cuiꝰcerti eſſent.que finẽ erat habitura: re
ſtat vt aut impaꝛes fuerũt.aut ſi paꝛes fuerũt.pꝰiſtoꝛuʒ
ruinã illis certa ſcientia ſue ſempiterne felicitatis acceſ
ſerit.4. Aod pꝛimũ g dicendũ.ꝙ btitudo dicit᷑ młtis mo⸗
dis. Vno mõ dicit᷑ btitudo ſtatus intellectualis nature
ſine om̃i miſeria.⁊ ſᷣm hoc poterãt dici beati in illo pꝛi⸗
mo ſtatu. Alio vᷣo mõ dicitur btitudo ſtatus intellectua
lis nature in delectatõne ſummi boni.cũ certa ſcia ꝑma⸗
nendi:ſᷣm hunc modũ nõ erãt beati. De pᷣma bẽitudine
loꝗtur aug.in li.de fide ad petrũ.et ſilr in li.de eccleſia⸗
ſticis dogmatibo.De ſcdᷣa vo aug.ſuꝑ geñ.ad litt.in anu⸗

ctoꝛitate ſupᷣpoſita.vnã ↄcomitat᷑ certa ſcientia ꝑmanſi

onis.alteraà vᷣo nõ ↄcomitat᷑.¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ ſta⸗
tus ſanctoꝝ hoĩm.qᷓ;tum ad aliqꝗd.magis beatꝰ põt dici
q; angeloꝝ. In pꝛimo ſtatu qtum ad aliꝗd minꝰbeatus
qtũ ei ad mirtionẽ miſerie.minꝰbẽs ẽ iſte ſtatꝰ. qtuʒ at᷑
ad gratiã ſpei.q ꝓuenit ex gratia ⁊ merito xpᷣi et ecx di
citur beatioꝛ ſtatus hominum:nõ em̃ angeli in illo ſtatu

habuerũt ofidentiã ex gratia et ſuis meritis vel alienis.

Suppoſito aũt ꝙ conditi eſſent oꝛnati gratuitis.ↄfiden:
tiam talem habuerũt er gratia.ꝙ ꝑuenirent ad vlterio⸗
rem gratiam: et ꝓpter hoc dicit aug.ſuꝑ geñ. de angelis
quibuſdaz. ꝙ fuerunt beati in quodã genere incerti ſue
ſalutis.quibo nec ſpes ſubeſſʒ.ꝙ aliqñ ⁊ ipſi aliqua mu
tatione in meliꝰ certi de hac re futuri eſſent vix ferenda
eſt pᷣumptio.i Ad terciũ ſciendũ.ꝙ pᷣſcientiã quã habʒ
ceus eſſentiałr et naturałr.nulla creatura habet niſi ex
dono quodãmõ ꝑticipando.niſi hũana natuꝛa in chꝛiſto
ſed hoc non eſt ex initio ſue cõditõnis.ꝙ angelus habet
pᷣſcientiaʒ ſue ſtabilitatis.Vnde in li.ſenten.ij.li.di.v.
enumeratis diuerſis opinionibo.dicit ꝙ ꝓbabilius vi⸗
ctur ꝙ non fuerunt preſcij ſue ꝑmanſionis. nec alij ſui
caſus:et ꝙ nõ fuerunt beati.niſi beatitudine innocẽtie.

embzum ſecundum

Oſecundum quo querit᷑ de illis qui futu⸗
ri erant mali. Vtrum pꝛeſcij erant ſui ca⸗
ſus.e nõ.arguit aug.ſic.on potuit lu
cifſer eſſe pꝛeſcius ſui caſus. qm̃ ſapientia
ructus eſt pietatis: ſed non habuerũt pietatem. eꝛgo nõ
habuerunt illam ſapientiam. 4 Item aug. de coꝛrectiõe
et gratia. Dya bolus et angeli eius. etſi beati erant an⸗
teq; caderent.et ſe in miſeriã neſciebant caſuros:erat ta
men qð eoꝛum adderetur beatitudini. ſi ꝑ liberum ar⸗
bitriũ in veritate ꝑſtetiſſent.¶ Item ſic arguit Anſel.in
li.de caſu dyaboli.Scientia non ẽ niſi cum aliquid cer⸗
ta rõne intelligit᷑.ſed qð põt non eſſe.non põt certa rati⸗
one intelligi eſſe:potuit aũt eſſe vt nõ caderet lucifer.er⸗
go non potuit tũc certa rõne caſum ſuũ intelligere.ᷓ nec
ſcire:q̃re nec pᷣſcire.¶ Item ſi in bona volũtate ſtans pᷣ⸗
ſciebat ſe caſurum.aut volebat vt ita fieret aut non vo⸗
le bat:ſed ſi cum pᷣſcientia voluntatem habebat aliquan
do cadendi.iam ipſa mala voluntate ceciderat: nõ ergo
volendo cadere pꝛius ſciuit ſe caſurum q cecidit. Aut ſi
pᷣſciebat ſe caſuruʒ et nolebat. tanto miſer erat dolendo
quanto ſtare volebat.ac tanto iuſtitioꝛ quanto ſtaꝛe vo
leboat:et quo erat iuſtioꝛ.eo debebat eſſe felicioꝛ: &̊ ſi no⸗
lendo pꝛeſciebat eſſe ſe caſurum. tanto erat miſerioꝛ q̃n⸗

nnn

dono. planũ ? i

to debebat eſſe felicioꝛ.quod non cõuenit.¶ Item berñ.
Si preuidiſti pᷣcipicium.que fuit inſania.vt cum tanta

mileria cuperes pꝛincipari. vt malles miſere preeſſe.q;

feliciter ſubeſſe:aut non expediebat participem eſſe illa
rum plagarum luminoſarũ magiſꝙ pꝛincipem tenebꝛa⸗
rum. Ex his rationibus et auctoꝛitatibus videt᷑ ꝙ non
erant pꝛeſcij ſui caſus.¶ Iternʒ pꝛeſcientia pene in eo ꝗ
puniendus eſt.non poteſt eſſe ſine dolore.Doloꝛ autẽ pe
na quedam eſt:ſed nondum fuit culpꝑa.ergo deus pꝛius
ſuit vltoꝛ in pena qᷓᷓ eſſet culpa.¶¶ Contra Herñ. Si in
pᷣſcientia dei tuum pᷣuidiſti pᷣncipatum. quare nõ et pᷣci⸗
picium:quaſi diceret.ſimilit poteras pᷣuidiſſe.4¶ Item
aug.in.q.ve.teſta.pᷣuidit quod ad accuſatõneʒ eius fa⸗
ctus eſt hõ.Sʒ ſi pᷣuidit accuſatõem ex ꝑte hbomis.accu
ſatio aũt nõ eſt niſi de culpa.&̊ pᷣuidit culpam ſuaʒ.ergo
et caſum ſuum.4 Item Herñn.eyponens illud. Ponaʒ
ſedem meã ad aquilonem dicit. Puto per aquiloneʒ re
pꝛobandos homines intelligi per ſedem poteſtatem ĩ il⸗
las:ſed ſi pᷣuidit dominium ſuuin ſuper illos.pᷣuidit ſuũ
peccatum.per quod quaſi ꝑ effectum pᷣnciparetur: ergo
erat pꝛeſcius ſui caſus.(¶ Ad quod dicendũ.ꝙ nõ erat
pᷣſcius ſui caſus.Vñ bern.de gradibo humilitatis.Cre⸗
dibilius eſt.q; non pᷣuidiſti.aut ꝓpter illam cauſaʒ quã
ſuperius dixi.quia bonitatẽ dei attendens.dixiſti in cor
de tuo nõ requiret:ꝗpter quod impie deum irꝛitaſti:aut
quia viſo pricipatu in oculo ſtatim ſuꝑbie trabes excre
uit:que interpoſita caſum videre nõ potuit. Sic ioſeph
cũ vidiſſet ſuã exaltationem.non pᷣuidit venditiõem:nõ
ꝙ; tantum patriaꝛchaʒ in ſuꝑbiam crederim incidiſſe:ſᷣ
vt eius exemplo pateat.ꝙ hi qui futura pꝛeuident ſpiri⸗
tu ꝓphetie.et ſi nõ omnia.non ideo tamen putandi ſunt
nulla vidiſſe. Item anſel.de caſu dyaboli.quia rationa⸗
lis erat.potuit intelligere ꝙ iuſte puniretur ſi peccaret.
Sed qm̃ iudicia dei abiſſus multa.et inueſtigabiles vie
eius:neouiuit comp̃hendere ꝙ deus faceret quod iuſie
facere poſſet.¶ Ad pꝛimo obiectũ dicenduʒ. ꝙ non eſt ſi
mile videre pꝛincipatũ videre pᷣcipicium: videre enim
pꝛincipatũ non impoꝛtat ſecum penã. ſed potuit videre
pncipatũ.et recte.et non recte:⁊ ita hbuiuſmodi cognitio
ꝑtinebat ad primũ ſtatum: ſed videre pᷣcipiciuʒ quo ad
hoc cum impoꝛtet penam ſecum in eo qui punit᷑ pena at᷑
non pᷣcedit culpã:illa cognitio ſiue pᷣmiſſio.non congꝛu
ebat pꝛimo ſtatui angeloꝝ.X Ad aliud dicendũ.qꝙ illud
quod dicit aug.de p̃ᷣuiſione accuſatoꝛis.hoc fuit in rati
one poſt caſum ſuũ.non añ:ſicut ex ipᷣa ſententia aucto⸗
ritatis in his q̃ ſecũtur elici põt.¶¶ Ad terciũ dicendum
ꝙ pᷣuidere dominiũ ſuũ ſuꝑ malos.nõ potnit neceſſario
videre caſum ſuuʒ. Eſt em duplex domiatio.na q̃ pec⸗
catoꝛ ſubijcitur dyabolo.inſequendo voluntatem eius
vel ſuggeſtionẽ.que nõ eſt ſine peccato dyaboli pᷣcedẽte.
Eſt iterũ olia domĩatio.q eſt in angelo ex ↄditõne natuẽ
vel ex dono gratie:et hanc poterat pᷣuidere añ caſuʒ ſuũ
nec tñ pᷣuideret caſuʒ ſuũ:⁊ ꝑ hũc modũ potuit intelligi
illud qð dicit berñ. AVel illa poſitio ſedis ad ogꝗlonem.
ad appetitũ eiꝰrefert᷑ in qͥ peccauit.⁊ ſic videt᷑ exponẽ be
atus bern. VUnꝰaltiſſimꝰſua ſapia ac bonitate omibo fi⸗
lijs obedientie p̃erat.ita ⁊ tu ſuꝑ omes filios ſuꝑbie cõ⸗
ſtitutus.tua aſtuta malicia pꝛeeſſes.

embꝛum tercium

5 BDterciũ quo querit᷑ rõne illins verbi.qð

ſupᷣ dixit aug.ꝙ nõ potuit pᷣuidẽ caſũ ſuũ
qꝛ ſapia ẽ fructꝰ pietatis. Querit᷑ em̃ de q̃
Nſapia idem logꝗtur. Si em̃ loq̃tur cæ ſapia
aẽ ꝑtinẽs ad pietatẽ.q eſt theoſebia.

—

gd ad h ꝙ angel'no p̃ſciat caſuʒ ſuũ. Si ei alicui habẽ⸗
ti pᷣſciẽtẽ iuſticiã reuelaret᷑ ſua dãnatio.h̊ poſſet eẽ ocea⸗
ſio ꝙ abſtinẽt a malis plłibo.vt minuetł᷑ ſua dãnatõ:⁊ ita
hmòi ſapia oꝛdinaret ad ↄmodũ illioin qͥ eſſet. ¶ Ao qð
dicendũ eſt.q cũ dr ſapia ẽ fructꝰpietatis. ibi accipitur

—

ſapia / p ſcia deifoꝛmi. data rõnali creature ad ſuũ ↄmo⸗

Sn

nbes.
Nann
reſe;
eſſeila
enebia⸗
Pphon
meog
aute pe
Ohins
Giin
eſe⸗
Nen
cins ſ⸗
nisen
naz eng
Ponaz
llonezte
nidit ii
tur erg⸗
Pno ert
AtisCe⸗
nuſczgni
tltiincor
ſtaſtiaut
lbesercre
Seioſepd
ſtemno
ſneichles
ſent ſpiri⸗
kandkſunt
nranione⸗
ipetcaret,
vbleesvie
gvo uſe
Pnoncktſi
dereenin
tuit nicere
ticognino
inztont
it ponn
on congen
i gilu
uitin tn
tia aucto⸗
dicendpnn
heceſſano
Mmoqpee
gten eins
nenut
ſiz ſui
ntelligi
ſonen.
pohebe
hmnibpf
ſbiec

erbict
cnſilt

bo.et in ꝓpꝛio genere:pꝛimo modo cognouerũt a pꝛinci⸗

7

Mueſtio

dum ſpirituale:⁊ dicitur fructus pietatis.qꝛ dat᷑ illi in
quoẽ pietas.i.theoſebia:ſed ſcia pꝛeuidendi ſuaʒ dam⸗
natõneʒ. eſt diſpoſitõ ꝓpinqua ad hoc vt homo cadat in
ꝑpetuam triſticiã ⁊ deſperatõnem:et ita nõ dat᷑ homini
exiſtenti in ſtatu innocẽtie vel in ſtatu gre.hoc em plus
diſponeret ad damnũ qᷓ; ad cõmodũ ſpuale.4¶l Ao illud
vo quod obijcit᷑.ꝙ licʒ hec ſcientia poſſet eſſe occaſio ali
cuiꝰboni.in eo cui eſſet data:tñ ꝗa vt frequentiꝰ diſpone
ret ad damnũ.ideo exñtibus in bono ſtatu nõ congruit
bmõi ſcientia:nec eſi ſimile de ſcia pᷣuidendi ſuõ ſaluati
onem.quia illa diſponit bñ ſe habentẽ ad maius bonũ
ſpũale. ¶¶ Item obijcit᷑ ſic.Mõne deus poſſet ei reuela?

caſum ſuũ.dicendo tu cadas ꝑ ſuꝑbiam. ſicut reuelauit

petro dicens. ter me negabis.Et ſi dñs reuelaſſet ei.pᷣ⸗

ſciret:ergo potuit pᷣſcire caſum ſuũ.¶ Ad qð dicunt.q

licet deus ſic pᷣdiceret ei.nõ tñ poterat pᷣdicere caſuz ſu⸗
um: qꝛ licut pdixit ꝑ Jonã niniuitis de ſubuerſiõe nini⸗
ue ſpuali.tñ ipſi intelligebãt de ſubueꝛſione coꝛpoꝛali:⁊
ſub ↄditõne ſi nõ peniterẽt:⁊ ita poſſet intelligẽ dictum

dñi ſub ↄditõne.niſi ipᷣe caueret:⁊ igitur nõ eſſet certus

ce ſua damnatõne.¶ Alij dicũt ꝙ nec potuit pᷣſcire nec
ceus potuit reuelare.ſed videt᷑ dicendũ.ꝙ reſpicienduʒ
eſt qdð xæcet ſummã bonitatẽ.et quid expedit rõnali cre⸗
ature:nõ expedit em̃ creature rõnali hmõi certitudo dũ
eſt in ſtatu bono.nec decet dominũ dare ſic exiſtenti niſi
qð eſt ad cõmoduʒ ſpũale. Ande licet poſſit de potentia
abſoluta.nõ facit niſi qʒ decet iᷣm. Nec ẽ ſimile de reue
latõne facta petro.hmõi em̃ reuelatio fuit de caſu ad tẽ
pus.nõ de caſu ꝑpetuo:reuelatio vᷣo de caſu ad tempus
oꝛdinat᷑ ad hoc.ꝙ homo foꝛtioꝛ reſurgat poſt penitentiã
Meuelatio vpo de caſu ꝑpetuo magis oꝛdinat ad ↄriuʒ.

quibulſ.

archanis ↄgnoſcibilibo hʒ.vj. membra.

Onſequenter pro⸗

cedendũ eſt ad quedã archana ab an⸗
gelis ↄognoſcibilia. Circa hoc q̃runtur
ſex.¶ ꝛimo vtruʒ angeli pᷣſciuerit mi⸗
ſteriũ iſcarnatõnis et humane redem
cognitõe angeli ex natura ſua reſpe:

ptõnis. Scðo

ctu rerũ naturaliũ.¶. Teꝛcio de cognitõne eoꝝ que ſub⸗

ſunt libero arbitrio alterius angeli vel hoĩs. . Quarto
vtrũ angeli a pᷣncipio potuerunt naturali cognitõne co⸗
gnoſcere futura.¶ Quiĩto vtrũ naturali cognitõne ↄgno
uerũt deũ veniſſe in carnẽ.¶ Sexto de ↄꝑatione ↄgniti⸗

onis angelice ad humanã in celeritate cognoſcendi.
Uembzum pemũu

ODpꝛimũ quo querit᷑ de cognitione miſte⸗
rij redemptiõis. Vtruʒ pꝛehabita fuit ab
angelis.vel a pᷣncipio habita:et videtuꝛ ꝙ;
ſic.ꝑ hoc qð dicit aug. ſuꝑ geñ.v. Sic fu⸗
tabſconditũ a ſecłis mũdo.vt tñ innoteſcẽt pᷣncipatibo
⁊ ptatibo in celeſtibo ꝑ eccłiam.qꝛ ibi pᷣmitꝰeccłia. qͥ ptꝰ
reſurꝛectõeʒ ⁊ iſlaogꝛeganda ẽ:illis &̊ a ſeculis iĩnotuit
ꝗa oĩs creatura nõ an ſecula ſᷣ a ſeculis:ex qͥ videt᷑ an
geli a pncipio ↄgnouerũt miſteriũ incarnationis.¶Sʒ
ↄtraꝛiũ videt᷑ ꝑ hoc qð dicit᷑ yſaie.lxuj. ꝗs eſt iſte qui ve
nit de edom ⁊c.ſuꝑ quo dicit hiero.ꝙ angelice poteſta⸗

tes non intellexerũt ad plenum miſteriũ redemptõnis.

Pꝛeterea illa littera videtur hoc dicere que dicit vt ĩ⸗
noteſcat per eccleſiam.a igitur ab eccleſia didicerũt mi
ſterium dianpeinis qdð dicendum. ſicut habet᷑
in glo.ſuper illud ad eph.ij.vtrũq; verum eſt.ſed hoc ꝓ
diuerſis angelis:dicitur eniʒ ꝙ quidam nouerunt a pᷣn
cipio.ſed non dico a pꝛincipio creationis. ſed a pᷣncipio
conditionis.cum dictum eſt fiat lux et facta eſt lux.Alij
vᷣo non cognouerũt.ſed poſt plene cognouerunt cum im
pletum fuit.Ael poſſet diſtingui duplex noticia. in ver

tio viceſimaſertade

vxxvj.

pio.ſecundo modo non.ſed innotuit ꝑ eccleſiaʒ cum fu⸗
it impletum. Unde.v.li.ſuꝑ geñ.q; non in do tiñ inno⸗
teſcit angelis quod abſconditũ eſt.verum et hoc eis ap⸗
paret cum manifeſtat᷑ atq; ꝓpalat᷑. Idem apoſtolus ita
teſtis eſt.j.thi.iij.magnũ eſi pietatis ſacramentũ.quod
manifeſtatum eſt in carne.iuſtificatum eſt in ſpũ appa⸗

ruit angelis ⁊c. De cognitione angeloꝛuʒ ex natura ſui

aturalium.

embrum ſecundum

reſpect

habere potuit angelus.ex ſui natura pᷣmi
tus reſpectu rerum naturalium. Si enim
habuit cognitõem illoꝝ.aut habuit ꝑ for
am innatã.aut datã.aut acquiſitam. Per formaʒ in⸗

Wnatam nõ videt᷑. qꝛ ille foꝛme nõ poſſent eſſe niſi vniuer⸗

ſalium foꝛmaꝝ.ſed cognitis vniuerſalibo ſoꝛmis.nõ ꝓ⸗
pter hoc fieret cognitio ſingularium.· et ita angelꝰ neſci⸗
ret ſingularia.Si vo diceret᷑.ꝙ eſſent ibi foꝛme ſingula

rium:nõ poſſent eſſe nüero equales. ꝗa infinita poſſent

eſſe ſingularia.foꝛme vᷣo ſiue ſimilitudines in intellectu
eſſent finite.Si vᷣo fuit ̃m foꝛmas datas ſed nõ ab infe⸗
rioꝛi ſubſtantia.qꝛ inferioꝛ natura nõ dat ſu ꝑioꝛi.ergo

pm datas a deo-Aut ergo tot date erãt a principio con

ditõis.quot eſſent cognoſcibiles.aut alicuiꝰ rei naturał
eſſet neſcientia.Si vo tot eſſent a pꝛincipio.hoc non vi⸗
cextur.quia res ſingulaꝛes poſſunt młtiplicaꝛi ſᷣm id io⸗
han. v. Pater meus vſq;modo operatur et ego operoꝛ.
Foꝛme aũt date a pncipio erãt in certo nüero. Aut opꝑ⸗
teret facta rerũ multiplicatõne.multiplicaꝛi ſpecies.vel
ſiłitudines apud intellectũ angelicũ.O nõ videt᷑:non ꝗ̊ᷓ
cognitõ oĩm naturaliũ naturalis ẽ ꝑ foꝛmas datas a pᷣn
cipio.Si vᷣo ꝑ foꝛmas acquiſitas.ẽ̊ cum intelligibile di
catur ꝑfectio intelligẽtis.eẽt illa foꝛma nobilioꝛ intelle
ctu angelico.¶ Pꝛeterea ſi reciperent a rebus.ant reci
perent per modum illum quomodo ſpeculuʒ recipit aut
quo recipit ſenſus:ſed ſiue ſic ſiue ſic.oporteret eſſe ali⸗
quã ↄtinuatõeʒz inter rem a q̃ reciꝑet.⁊ intellectũ ange⸗
licũ recipientẽ:cũ &ᷓ nulla ſit ↄtinuatio rei coꝛꝑee ſeꝑate
ad incoꝛpoꝛeã.nõ erit cognitõ angeli natalis ꝑ ſoꝛmas
receptas vel acqſitas a rebo.¶ Ad qð dicendũ.ꝙ cogni⸗

tio naturalis rerũ naturaliũ.aut fuit q;tum ad foꝛmas

vniuerſales q̃ fuerũt omes primitꝰcreate.et ᷣm hoc po⸗
tuit eſſe ꝑ ſimilitudines innatas.vel a pᷣncipio ↄditõnis
datas.Aagis aut vident᷑ innate eſſe a pᷣncipio in intel
ligentia angelica exñtes.q; poſt ↄditõeʒ date.ne videret᷑
intelligẽtia angelica a pᷣncipio eẽ q̃ſi tabula nuda.Inð
aug.ij. li. ſuꝑ geñ.ad litt. In ſeipa longe atr nota ẽ crea⸗
tura angelis ꝙ nobis:illis em pᷣmoꝛdialłr (vt ita dicã)
vel oꝛiginałr licut eã deꝰpꝛimitꝰodidit.⁊ pꝰeã ↄditõeʒ a
ſuis oꝑibo reꝗeuit.nõ ↄdendo aliꝗd ampliꝰ: nobis aut
Fm rerũ ↄditaꝝ admiſtratõneʒ.iaʒ ꝑ oꝛdines tꝑoꝝ.Fᷣm
quã deꝰiam illis rebo ꝑſonaria diſtinctõeʒ ↄſũmatis vſ⸗
q;modo oꝑat᷑.Cognitio aut ſingulariũ eſt ꝑ ſilitudines
qs ſibi capit ex rebo exrñtibo. ec oꝑtet ꝓpter h ꝙ foꝛme
intelligibiles rerũ ſint nobilioꝛes intellectu angelico ꝗa
res nõ faciũt ſuas ſilitudines in intellectu.ſᷣ intellectus
angelicꝰſua vᷣtute capit a rebo. Nec oꝑtet ibi eẽ receptõ⸗
nẽ admodũ ſenſus vel ſpeculi.cũ nõ ſit acceptio ꝑ modũ
rei ſenſibilis vᷣ rei intelligibił. Nec diſtãta aut interpo
ſitio coꝛpalis tollit hãc cognitiõeʒ.cũ incoꝛpoꝛei ad coꝛ

poꝛeũ nõ dicat᷑ ꝓprie diſtãtia: Fm accidẽs tñ poſſet dici.

Vnñ intellectꝰangelicus exñs in oꝛiente.poſſet cognitõe
naturali cognoſcẽ ꝙ eſſʒ ĩ occidẽte. Si em̃ lumẽ coꝛꝑale
qð eſt in oꝛiente.ſtatim apparet in occidẽte: multofoꝛtiꝰ
lumen intellectuale accipit ſimilitudinem ſtatim.

lembzum tercium
D terciũ qͥ querit᷑ ð his q ſoſunt libero ar
bitrio alteri anglłi vel alicuiꝰhoĩs: q̃liter
poſũt ex ſe ↄgnoſcẽ.Si em̃ hõ ſᷣm aĩaʒ ra:

Dſecunduʒ quo querit᷑ de cognitone quz⸗

tionale põt aliquando ex ſe cognoſcere.q ſubſunt libero
arbitrio alteriꝰpomiĩs.vt ꝙ velit hoc vel illud. ꝑ effeetꝰ
ↄſequentes.vel ꝑ indicia:nobilioꝛ aũt eſi cognitõ ange⸗
li de natura ꝙ; cognitio hominis.ᷓ põt aliquo modo co⸗
gnoſcere ea que ſubſunt libero aꝛbitrio/põt ̊ queri.ſᷣm
quem moduũ? Per cauſam em̃ nõ põt cognoſcere.h̊ eniʒ
ſolius dei eſt.vel illius cuiꝰeſt liberũ arbitriũ.Dicit᷑ em
j. Reg.xvj. deus intuet᷑ coꝛ:et.j.coꝛin.ij. Quis ſcit que
ſunt homis niſi ſpũs qui eſt in eo. Non g̊ ꝑ cauſam co⸗
qnoſcunt.q̊ cum om nis certitudo ſit ꝑ caulam vel ꝑ effe
ctum. cognoſcit per effectũ. nec differt a cognitõne ho⸗
minis. Pꝛeterea ſi cognoſceret ꝑ effectum. cuʒ nullus
ſit effectus niſi intelligibilis aut ſenſibilis.altero iſtoꝝ
cognoſcit:non ſenſibili vt videt᷑.ꝗa ſenſibile vt ſenſibile
non cognoſcit᷑ ab intellectu.cum nõ moueat intelleciuʒ
ſi vᷣo intelligibili effectu cognoſcat:pari ratiõe ĩmediate
poſſet cognoſcere illud qð ſubeſt libero ar bitrio. ſicut il
lud:cũ vtrũq; ſit intelligibile.¶ Ad qð dicendũ.qꝙ ãge⸗
li naturałr vident amplioꝛi ꝑſpicacitate cognoſcendi q;
homĩes.VIñ cum in h̊ differat cognitio creature intelle
ctualis a diuĩa cognitõne.ꝙ deꝰ cognoſcit ea q̃ ſubſunt
libero arbitrio ꝑ ſe:intellectualis vᷣo non cognoſcit ea q̃
ſunt liberi arhitrij ſᷣ ꝑ iudicia.lIñ aug.in li. de eccleſia⸗
ſticis dogtiba.xlix.c. Int᷑nas aie cogitatões dy abolũ ñ
dere certiſſimũ eſt.F̊ motibo corꝑis ab illo et affectionũ
indicijs colligi experimẽto didicimus.Secreta aũt cor⸗
dis ſolus ille nouit.ad quẽ dicit᷑.tu ſolus noſti coꝛda fi
lioꝛum hoĩm. In hoc differt angelus ab homĩie.ꝙ ange⸗
lus cogno cit ea q̃ ſunt liberi aꝛbitrij vt affectõnes ꝑ in⸗
dicia.que ab eis diſcerni pñnt.a nobis aũt nõ diſcernun
tur.⁊ hoc eſt ꝙ vigent maioꝛi acumie intelligẽtie.⸗. Si
vᷣo abijciat᷑ aut indiciũ illud eſt ſenſibile.aut intelligibi⸗
le in ſe:dico ꝙ illud indiciũ eſt aliqᷓ impᷣſſio facta in coꝛ⸗
poꝛe ab affectõne aĩe.qᷓ latet nr̃am cognitõeʒ aliqn:⁊ li⸗
cet ſit apꝛehẽſibile ſenſu interioꝛi vela nr̃a rõne.tñ latʒ
cam ꝓpter marvimã ſui inclinatõeʒ ad coꝛpꝰnr̃m. non la
tet aũt intellectũ angelicũ ꝓpter ſui abſtractõeʒ a coꝛpo⸗
re et nature ſubtilitatẽ: hoc tñ nõ niſi opinando dr ꝓpteꝛ
verbũ.Aug.in li.retractatõnũ.lvj.c.ſic dicẽtis.In qͥdã
loco vbi dixi demones aliqñ hoĩim diſpoſitõnes. nõſolũ
voce ꝓlatas.verũetiã cognitõne ↄceptas. cũ ſigna q̃daʒ
ex aio expꝛimunt᷑ in coꝛpe.tota facilitate ꝑdiſcere:dixi
h audatioꝛe aſſeneratõne q; ebui. Qam ꝑuenire iſta ad
noticia demonũ.pꝑ nõnulla ⁊ exꝑimenta ↄpertuʒ eſt: ſed
vtrũ ſigna quedazʒ dentur ex coꝛꝑe excogitantium.illis
ſenſibilia nos at latẽtia:an alia vi et ea ſpiritali ea ↄgno
ſcunt.aut difficilime põt ab bomilv. aut oĩno nõ põt in⸗
ueniri.¶ Si vᷣo querat᷑ de his q̃ ſunt liberi arbitrij ĩ an-
gelis. Rñdet᷑ ꝙ in his naturaliter habent cognoſcẽ per
indicia intelligibilia.ad q impotens eſt rõ nr̃a te ſe niſi
hec fiũt adiutoꝛio gre.i Et ſi obijciat᷑.ꝙ pari ratõe poſ
ſent ĩmediate cognoſcẽ ea q̃ ſunt liberi arbitrij. Dicẽduʒ
ꝓ nõ.qꝛ indicia illa nõ ſunt tante ſimplicitatis.q̃nte ſũt
affectõnes ſiue volũtates quoꝝ ſunt indicia.et ideo põt
cognitio angelica imediate extendere ſe ad indicia. et ꝑ
indicia ad illa quoꝝ ſunt indicia:ipſas dᷣo cogitatõnes
ſiue voluntates ſit ſolius dei cognoſcere ꝑſe.

embꝛum quartuʒ

Oquartum quo querit᷑ de angelis. Vtruʒ
habuerũt poſſe a pꝛincipio naturali ↄgni⸗
tione cognoſcere futura.O non videt᷑. ꝗa
dei videtur cognitio certitudinalis
futuroꝝ ↄtingentiũ ⁊ ſingulariũ:cu em̃ poſſint eſſe et nõ
eſſe. non põt illarum rerũ haberi certa cognitio.ſicut di
cit Anſel. in li.de caſu dyaboli. Si de illa ſcientia q̃rit᷑
que nõ eſt niſi cũ aliqꝗd certa ratione intelligitur omni⸗
no. Reſpondeo nõ poſſe ſciri quod poteſt no eſſe. ¶ Sʒ
obijceret aliquis.ſᷣm hec deus non poſſet habere cogni⸗
tionem futuroꝝ hmõi:ſed nõ eſt ſimile ſicut ideʒ anſel.

oſtendit.deus nõ habet cognitionem futuroꝛum hꝰmõi
niſi vt ei pꝛeſentiũ.Vnde quia ſeipſo cognoſcit omnia.
non poteſt ſua cognitio eſſe niſi imutabilis et certiſſima
non ſic eſt de creatura.que ꝑ aliud quod creatum eſt co⸗
gnoſcit quod cognoſcit.Si ergo angeli cognoſcunt per
aliquid qð cognoſcunt:de futuris non poſſunt certitudi
naliter vſq;quaq; cognoſcere futura huiuſmodi cogniti
one.¶ Contra.maioꝛ eſt cognitio angeli q; bominis: ſᷣ
homo ex ſuperna diſpoſitõne aſtroꝛũ poteſi multa futu⸗
ra pꝛedicere.vt euentum imbꝛium et ſiccitatis ventoꝛuʒ
multo ergo foꝛtiꝰangeli naturali cogmiõne q̃ fuit apud
eos.potuerũt futura cognoſcere ⁊ pᷣdicere cũ quadãa cer
titudine.¶ MPꝛeterea.in demonibo ſicut dicit aug:in li.
retractationũ oↄpertũ eſt.ꝙ multa futura pᷣditũt.quẽad⸗
modum cueniũt: vᷣ nobilior fuit illa naturalis cognitio
quã habuerunt angeli a pᷣncipio.qᷓ; cognitio nature coꝛ:
rupte vel obſcure in demonibp:ergo multomagis potue
rũt tunc pdicere futura.¶ Ao quod dicendum videtuꝛ
diſtinguendum eſt inter cognitõem futuroꝛum pꝛout
ẽ in bonis angelis iã ↄfirmatis.et ꝓut ẽ ĩ demoĩbꝰ.⁊ ꝓut
fuit in angelis in pꝛima poteſtate nature:angeli em̃ bea
ti cognoſcunt futura.que cognoſcunt in eternis rationi
bus ſiue legibus.demones vo ex quibuſdaʒ coniecturis
per res ipſas nouerũt.vel ex diuturna expientia. vel ex
acumine intelligentie licet obſcure. vel cognoſcunt ea q
facturi ſunt ex rationibo que ſunt apud ipſos.vel accipi
unt ex reuelatõne ſpirituum ſuꝑioꝛum que fienda ſunt.
Vnde augꝰ.in li.de ciui.dei.Aliud eſt tempoꝛalibus tẽ
poꝛalia.mutabilibus mutabilia coniecturaꝛe.eiſq; tem
poꝛalem motum ſue voluntatis et facultatis inſerere qð
cemonibo certa ratõne ꝑmiſſum eſt. Aliud autẽ in eter⸗
nis incõmutabilibo dei legibus.que in eius ſapientia vi
uunt.mutatõnes tempoꝝ pꝛeuidere.deiq; voluntatem:
que tam certiſſima q; potentiſſima eſt omniũ ſpiriꝰ eius
pticipatõne cognoſcere.qð ſanctis angelis certa diſcre⸗
tione donatũ eſt. Item yſidoꝛus in li.& inſtitutõe eccle⸗
ſiaſtica. Lriplici modo pᷣſcientie acumine vigent.ſubti
litate nature.exꝑientia tempoꝝ.reuelatione ſuꝑnoꝛum
ſpirituum. Et aug.ſuper gen j.ii.Aliqñ ipſi nephandi
ſpũs.que ipᷣi futuri ſunt diuinãdi pᷣdicunt: angeli vo ex
pꝛima ptate nature poterant pᷣcognoſcere futura que ſe⸗
