lius ſit. Itẽ in li.cõtra aduerſariu legis et ꝓphetaꝛum
Faceꝛe ẽ quod omnino non erat.creare po ex eo qð iam
erat.oꝛdinãdo aliquid cõſtituere. IOJdeoq; loco h̊ dictus
e cus cres mala quõ peccãtibo ea cõuertit in malũ. q̃
bonitatis eius largitate facta ſunt bona. Ecõtra videt᷑
xſignari ꝑ hoc qð dr ĩ pꝛicipio Geneſeos. Vbi pꝛimo

dr. In pꝛincipio creauit deus celũ et terrã.⸗ poſt lequi

dixit deus fiat lux.et factaẽ lux:et ita e alijs. creare

aut facere. Ex quo deſignat᷑ ꝙ creare ẽ ex nihilo.facere

ex aliquo.¶ Similiter ſuꝑ illud in cantico deutro. Qui
poſſedit et fecit et creauit.glo.pᷣpoſterus oꝛdo.pꝛimo eĩ
creauit deus diſponẽdo vt eet/ſecũdo fecit infoꝛmando
tercio poſſedit dominãdo. Itẽ alia glo.creauit dũ na⸗
turã vn foꝛmari poſſit cõdidit: fecit.cũ ad ymaginẽ foꝛ⸗
mauit.poſſedit cũ ꝑ fidẽ ſibi vẽdicauit:q̊ pꝛius ẽ natura
liter creare q; facẽ.¶ Sed quid ẽ cuʒ dĩ in pᷣs.vpᷣe dixit
et facta ſunt: ipe madauit et creata ſunt. Abi dicit que⸗
dã glo.dirxit et facta ſunt pᷣmittendo ei eẽ factũ qð ẽ eſſe
creatũ.¶ Ao quod rñdendum ẽ. ꝙ creare dr̃ młtiplici
ter. pꝛie em dr ex nihilo facẽ.h̊ ſicut eẽ ex nihilo dẽ dif⸗
ferẽter. ita creare dz differẽter. Ano mõ dr creare. oĩino
de nihilo facẽ.et Fm hoc dr. In pꝛincipio creauit deus
celũ et terrã. Alio vo mõ dr de nibilo facẽ cũ recreat:F
em dæ nõ eẽ culpe reducere ad eẽ gratie.et ſm hoc põt
illud dici qð dr in illo p̃s. Exultate iuſti in dño. in ille
verſu dixit et facta ſunt.dicũtuꝛ em̃ ibi creata.qᷓ ꝑ grãʒ
ſunt recreata.Tercio vpo mò dr creare.cũ ill quod de⸗
ficit ĩ bonũ cõuertit᷑ et hoc ẽ malũ ad bonũ oꝛdinare.et
ſic accipit᷑ cũ dẽ. ego dñs.faciẽs bonũ et creans maluʒ.
mala em in bonũ ↄuertit. Abilũ ergo dr tripliciter vł
quod omnino nihil ẽ.vłqꝛ nihil ẽ rõe culpe. vel ꝙ nihil

? rõe pene.⁊ ꝑ hoc ſolui pñt ea q obiecta ſunt ᷣm diuer

ſas acceptões eius qð ẽ creare.

¶ Articulꝰſecundꝰ

Dſecũdũ ꝓcedendũ ẽ.⁊ pꝛimo obijcit᷑. q; nõ

„ babet bonũ in pꝛĩcipio ⁊ bonũ in termino. qᷓ;
q̃ habet bonũ tm in termino. Sʒ creatio habet bonũ in
teꝛmino.nõ in eo ex quo.alie vᷣo actões habẽt bonũ vtꝛo

ẽ creatio pꝛima actio.Qobilioꝛ em ẽ actio: q̃

Bexta

biq;.& alie actões ſũt nobilioꝛes. Itẽ cre atõ ſᷣm ꝙ dĩ
in pꝛicipio creauit deus ⁊c̃᷑ terminat᷑ ad infoꝛme. Vnde
aug.in.xij.ofeſ. Infoꝛmis illa mateꝛia.quã de nihilo de
us fecit. appellata ẽ celũ et terra.cũ dictũ ẽ. In pꝛicipio
creauit deus celũ et terrã.nõ qꝛ hoc iã eꝛat.ſ̊ qꝛ eẽ pote⸗
rat.i D poſtea ſcribit᷑ celũ factũ: ſ̊ facere terminat᷑ ad
id qð habet ſpẽm.ꝗᷓ dignioꝛ ẽ actõ.q̃ nomiĩe eiꝰqð ẽ fieꝛi
Janat Entser nobilioꝛ ẽ actõ q dat eẽ inqtũ bmõi
ꝙᷓ q̃ ꝓrimo dat᷑ aliqua additõ ſuꝑ eẽ.oĩs eĩ pꝛima cauſa
⁊ vniuerſalis.plus inſfluit ſuꝑ catuʒ q; cã ſecũda.ſᷣ a cã
pꝛima influit eẽ eis.g nobilioꝛ ẽ actõ:p̊ actõ illa ẽ erea⸗
tio. cꝛeatio ẽ nobilioꝛ alijs actõibus. Itẽ actio q̃ ꝓce
dit ex vno ſibi ſufficiẽti.ẽ dignioꝛ actõe q querit neceſſa
rio młta.ſ̊ alie actões exigũt nęceſſario młta.creatõ vᷣo
ex vno ẽ. creatio ẽ dignioꝛ. Pugenai ẽ. ꝙ creatõ di
gnioꝛ ẽ alijs tõibo ꝓpter ſimplicitatẽ.ex ꝑte actõnis et
pꝛĩcipij. Ad obiectũ dᷣo in ↄtrariũ pꝛimo dicẽdũ eſt.q;
licet creatõ nõ habeat ĩ vtroq; ſuo termino ens.ſiue bo⸗
nu.nõ ꝓpter hoc ẽ minus nobilis.ſᷣ eo nobilioꝛ.qꝛ nõ q̃⸗
rit ſibi materiã ſubiectã.i.Qõ em̃ exꝑte ſui pꝛicipij hbabʒ
impfectõem.ſᷣ pꝛicipiũ ex ſuꝑfluẽtia alia ꝓcedit ex nihi
lo.Eſt tñ diſtinguẽdũ.ꝙ ſumpta actõe quodã generali
mõl(ſi licʒ dicẽ) nobilioꝛ ẽ aliq̃ actio.q ẽ ð exiſtẽti.q; illa
q̃ ẽ ð nibilo.Sʒ ulud exiſtẽs ẽ añ nihil.ſiue nõ aliquid
Vnde dicẽdo ꝙ ſpirare vł generare ẽ agẽ. vt nõ ocioſa
dicat᷑ dei bonitas ab eterno.ſicut phᷣi vł betici obijciũt.
erit actio ſic dicta nobilioꝛ creatõe.Si vᷣo accipiat᷑ actõ
de pexiſtenti qð fuit ex nihilo.erit cꝛeatio nobilioꝛ actio
vel actõnibo illis ↄſequẽtibo.generatõ gᷓ eterna nobilioꝛ
ẽ.agẽs vᷣo de pᷣexiſtẽti materia minus nobile./ Ad illð
o qð obijcit᷑ ꝙ actio dignioꝛ ẽ.cuius terminꝰẽ dignioꝛ
et ita facere digniꝰꝙ; creare.Dicẽdũ ẽ ꝙ licet creare re⸗
cipiat materiã infoꝛmẽ.nihilominꝰtñ ea que foꝛmata
ſunt.⁊ foꝛme eoꝝ create ſunt.ñ aug.in li.de ſymbolo
rectiſſime credit᷑ deũ oia de nihilo feciſſe. vt oꝛdinatiſſi⸗
mo dei munere.pꝛima capacitas foꝛmarũ fieret.ac deĩ⸗
de oĩa que foꝛmatur. Itẽ ſuꝑ gen.ad litte.iõ tꝑali ſed
cãli oꝛdie pꝛius facta ẽ infoꝛmis foꝛmabiliſq; materies

⁊ ſpũ alis et coꝛꝑalis.nec inſtituta ẽ niſi ab illo ſummo
o:ex quo ſunt.Fᷣm illud.xvij.ecci.Qui viuit ineternũ

ereauit omnia ſimul.

¶ Articnlꝰ.iij.

D terciũ vo articlm ſic ẽ ꝓcedẽduʒ.qͥ querit
vtrũ creatio ſit ipᷣe deus ſiue diuina eẽntia.
M nõ ſit veruz. creatio em̃ nõ fuit ab eterno

Nſine eterna. Creatio eĩ ẽ᷑ cũ creatũ ẽ. ſ̊ diuina eẽntia eſt
eterna. ꝭnõ ſunt eiuſdẽ eẽntie.nõ ꝗᷓ hoc pᷣdicabit᷑ de eẽn
tiea illius.¶ Itẽ cꝛeatio multiplicitatẽ quadãa iĩ effectibo

recipit.cũ drĩ huiꝰvł illius.diuina vᷣo eẽntia nullatenus

õtra.omnimoda ſimplicitas ẽ i o.q̊ ſui actio eſt

młtiplicitatẽ.&̊ nõ ẽ eẽntia huius eẽntia illius.
C

ſui potẽtia 2 ſua eẽntia.hec eĩ oia ſᷣm ſubſtatiã dicunt᷑.

creatõ cũ ſit actio diuina.erit ipᷣa diuina eẽntia.¶ Itẽ
in ſimplici nõ differũt.ꝙ et q̊ ẽtſ̃ ꝙ creat. creatõe creat
Snõ differt ĩ deo ꝙ creat et qͥ cregt.ſ̊ diuina ſba ſiue eſ⸗
ſentia ẽ q creat.&̊ ẽ ipᷣa cꝛeatio.¶ Oð ↄcedendũ cẽ.qAd
obiectũ vo in ↄtrariũ rñdendũ ẽ. ꝙ; licet creatõ dicat nõ
eternũ.rõe eiꝰ ꝙ ẽ ex nihilo.vł rõe acti.nihilominꝰ tam
eternũ põt dici.de ea rõe ipᷣiꝰ eẽntie creãtis.⁊ ipᷣa pt᷑ di
ei de eterno:cõnotat᷑ eĩ effectꝰtꝑalis.ſ̊ ſuponit᷑ actio.q̃
ĩ ceo idẽ ẽ qð deꝰ.¶ Ad ſecũdũ obiectũ dicẽdũ ẽ.ꝙ licet
creatio multiplicitatẽ quãdã habeat ex ꝑte effectuũ: nõ
tñ dr diuina eẽntia multiplex q̃ eadẽ ẽ ᷣm rẽ:nõ em̃ dic
reſpectũ aliquẽ ad creaturã. Et ne crederetur miltiplici
tas aliqͥ mõ eẽ ĩ eẽntia diuĩa.nõ dr creatõ actõ miltiplex
Et lʒ nõ eternũ dicat᷑ de eterno.cũ dr diuina eẽntia ere
at.nõ dr̃ tñ diuĩa eẽntia variabilis.eo ꝙ nũc creat nũc
nõ creat:creare em̃ nõ dr eternũ ex ꝑte q reſpicit creatũ
ſeð ex ꝑte q̃ reſpicit diuinã eẽntiã.Et ita licet creatũ di
cat᷑ mutabile.ꝙ ẽ vnũ extremũ in rõne dicẽdi:non.pter

pec diuina eſſentia eſi mutabilis.qᷓ eſi alteꝝ ertremũ ex
q̃ ꝑte nõ eſt mutabilitas. „,

rticulus. uij.

45 ſic obijcit. Lriplex eſt potẽtia.volendi oẽ

uplicẽ potẽtiã ↄtulit ⁊ ↄferre potuit alicui creature.

Plice potetig ofun V creat
1 terciã potẽtiã ſimiliter potuit oferre. 4¶¶ Itẽ maius vel

eq̃le eſt dimittere pcta.et creare celũ et terrã:ſᷣ potẽtiaʒ
dimittẽdi pcta põt ↄferre miĩſtris eccleſie. et cõtulit xpᷣo
homĩ:̊ potẽtiã creãdi potuit oferre.¶ Itẽ dinĩa eſſentia
eſt cã ſede bonitatis.vt eſſe bonũ in genẽ vel in ſpẽ:qð ñ
repugnat creature ↄtulit alicui creature. Aut potẽtia
creandi repugnat aut nõ repugnat. Si nõ epugnat. co⸗
tulit:ſi ᷣo repugnat.in quo eſt illa repugnatia. nullũ ei
genus oppoſitõnis videt᷑ impoꝛtare. antra ugüis
in p̃a. Ipe mãdauit? creata ſunt.glo.facẽ nos poſſumꝰ
ſ nõ creare.qð pꝛie ẽ de nihilo aliꝗd facere.ipᷣe Sſolus
creat.qð ꝓpꝛiũ ẽ deitatis. Itẽ actõ ꝓcedẽs a ſuba. nõ
eſt nobilioꝛ ipa ſuba:ſᷣ resꝓcedẽs ey nibilo.minꝰ nobit
ẽ ꝙᷓ actio ſᷣm quã ꝓcedit res ex nihilo: ſ creatõ eſt hmõi
actio.ẽᷓ cũ ſit nobilioꝛ.nõ ꝓcedit ab aliq̃ re creata tanqꝙ
a pꝛincipio.ꝗ ex potentia creãdi cũ ſit pꝛioꝛ ipᷣa actõne.
diſcõuemit a ſuba creata:nõ & erit aliqᷓ creatura babens
potentiã creãdi ex natura creature.ꝙ em xpᷣc habuit po
tẽtiã creãdi.hoc fuit rõne diuine eſſentie.¶¶ Dð ocedẽ⸗
dũ ẽ. Flñ Aug.in li.de trini.ſicut nec ꝑentes dicimꝰcrea
toꝛes hoĩm.nec agricolas creatoꝛes fructuũ.quis eoꝛũ

extrinſecus adhibitis motibo dei virtus iſta creadi inte

rius oꝑet᷑.ita nõſolũ malos.ſ̊ etiam bonos angelos ne⸗
phas eſt putare creatoꝛes. Eadẽ ſentẽtia habet᷑ ſuꝑ De
ne. ad lit. ¶ Ad obiectuʒ in cõtrariũ dicendũ ẽ.ꝙ nõ eſt
ſimile de potẽtia creãdi et de potẽtia ſciendi vel volendi
he em̃ potẽtie nõ repugnãat creoture intellectuali.ſ̊ᷣ ſunt
ad pfectõem eius:potẽtia vᷣo creadi repugnat.cũ ſit no⸗
bilior ſubſtãtia creata.Et ſi obijciat᷑ de potẽtia dei vtrũ
poſſet dare. Dicedũ ꝙ ſicut poſſe dei nõ eſt ad facienduzʒ
melioꝛẽ ſe.ita nec ad faciendũ creaturã parẽ ſibi:nec ad
dandũ ꝓpꝛietatẽ ſuã.vtpote ꝙ creatura ſit vbiqʒ.qdð eſt
ꝛiũ dei:ſic nec ꝙ potẽtia creãdi res.ſit create.Si etiã
potẽtia creãdi oĩa ꝗ eſt dei attribueret᷑ creature. ha bẽt

potẽtiam creandi ſe:et ita eẽ cãm ſuipᷣius.Habet tñ ali⸗
qua creatura potẽtiã ſciẽdi oĩa,vt aĩa xp̃i: nõ ſimile ẽ

dæe potẽtia.et ſciẽtia.Et ſi dicat᷑ nunqd eſt deꝰ impotẽe?
reſpõdendũ ẽ ꝙ nõ:poſſe em qð nõ decʒ nõ ẽ poſſe.⸗Ad
illud pᷣo qð obijcit᷑ de potẽtia dimittẽdi pcta. q̃ eſt eqᷣlis
vel maioꝛ qᷓ creare.Rñdendũ eſt.ꝙ eſt duplex potentia
dimittẽdi.Eſi em potẽtia delẽdi ipam culpꝑã.et hec ẽ ꝓ⸗
pꝛia dei. Vnde Yſa.xliij. Ego ſum ꝗ deleo inigtates ꝓpt
me.Eſt potẽtia dimittẽdi peccatũ rõne pene:et hãc po⸗
tuit ↄocedere creature.⁊ ↄceſſit xp̃ᷣo homini. Judei ðᷣo ꝗ

nõ crediderũt ipᷣm eſſe xpᷣm. dicebant ipᷣm blaſphemare

cũ dicebat math.ix.Confſide fili remittũt᷑ tibi peta tua.
Rñdit aũt rpᷣs.vt ſciatis qꝛ filius hoĩs hʒ ptãtem in ter⸗

ra dimittẽdi pcta.ait ꝑalitico. Surge ⁊c. Poſt ſequit᷑:2⸗

gloꝛificauerũt deũ.ꝗ vedit talẽ poteſtatẽ hoĩbo. Abi diẽ
hiero.eſciẽtes vnũ dicebãt.qꝛ nullus põt dimittẽ pec
cata niſi deus:qꝛ ꝑ eos dimittit gbo dimittendi tribuit
ptãtem.l Ad tercio obiectũ dicẽdũ eſt. ꝙ ex fecũditate
bonitatis diuine eſt dare alicui creature ſᷣm ſuã virtutẽ
ſcʒ creature.Sʒ potẽtia creandi ſicut dictũ eſi.nõ ↄueĩt
virtuti creature.imo repugnat.Vnde nõ decuit diuinã
bonitatẽ eã creature ↄferre. At eẽt ex virtute creature.
NDð em̃ dicit᷑ de rpᷣo. Puer ille creauit ſtellas.rõne ꝑſo
ne diuine attribuit᷑. qͥ communis erat diuine creature
7 humane.

Irtũ articulũ. An ſit ꝓpꝛiũ ſolius qi? ad 3JI
o eternũ. n
bonũ.ſciẽdi om̃e vnũ.faciẽdi de nihilo. Sed

K”s.ü

.
☛

¶ Articulus quintus

Pquintum articuluũ. Atrũ creatio ſit cũ tꝑe
1ex tpe vel ante tpᷣs.Ad qð arguit᷑ ſic.Creatõ
gctõ inqtũ creatõ nõ eſt eterna.ſed qð nõ eſt
õͤ pmetitur ſe eternitati:et ↄmetit᷑ ſe.ꝗ̊ tꝑi.⁊ ſu⸗
mamus tp̃s large ad euũ:ꝗ̊ creatõ fuit cũ tꝑe.⸗ Itecuz
deus creat hãc aiam.creatõ eſt in hoc nũc:łᷣ ante h̊ nũc.
fuit aliud nũc tꝑis.Sʒ om̃e quod eſt in nũc tꝑis.qð bʒ
aliud nũc tpis ante ſe eſt in tꝑe.i Itẽ qð exit in eſſe cum
prius nõ fuerit eſt cũ tꝑe:pᷣ creatõ exit in eẽ cũ prius nõ
fuit. eſt in tꝑe vel cum tꝑe.( Contra.qð eſt pꝛincipiũ
tpis nõ eſt in tꝑe nec cũ tꝑe ꝓprie:ſed creatõ eſt principi

um tpis. 5 nõ eſt in tꝑe vel cũ tꝑe ꝓpꝛie:principiũ em̃ nõ

parifſicat᷑ ei cuius eſt pꝛincipiũ.ſᷣ qʒð eſt cũ alio.inqtum
hmõi.aſſociat᷑ ei: principiũ creatũ nõ erit cũ temꝑe.ſᷣ

ante tps. ¶ Ao qð dicẽdũ ꝑ h̊ qð dicit aug.xij. de ciui.

cei. ego ſicut dñm deũ aliqn dñm nõ fuiſſe dicere nõ au
deo.ſed ſemꝑ fuit dñs:erat quippe ante illã ſcʒ creatuꝛã
qᷓuis nullo tꝑe ſine illa ſit creatõ. Actio nõ eſt ſine tꝑe.

et ↄpꝛehẽdo ſub tꝑe nũc.quod eſt principiũ tꝑis:non ta

men eſt in tꝑe cum ſit actõ dei pꝛima in creatuꝛã.ec cũ
tꝑe ꝓpꝛie dicit᷑.qꝛ nõ ei aſſociat᷑ vel parificat᷑.ſed nõ ſi⸗
ne tꝑe.i.ſine nũc tꝑis. Ante vo dicit᷑ eſſe rõne cauſalita⸗
tis.¶ Ad id aũt quod obijcit᷑ de creatõne huius anime.
Reſpondendũ eſt.q; creatõ actõ q̃ dei eſt et deus eſt:nec
eſt in nunc tꝑis.nec poſt nũc.quo ad hoc:ſed quo ad teꝛ
minũ tꝑalem quẽ reſpicit eſt poſt nũc tꝑis: nõ ꝙ cauſam
ha beat tpᷣs.ſicut eſt de rebo que creant᷑ mediante primo

motu.
culus. vj.

Extus articulus. Atrũ philoſophi babuer̃t
poſſe ex ductu ratõnis ad cognitõem creatio
nis.quod videtur ꝑ hoc quod dicitur Ro.j.

ſempiterna quoq; virtus eius et diuinitas:cum ergo di
uinitas et virtus dei diuina cognoſci poterant ductu ra
tionis. multofoꝛtius ipᷣa credtio que nõ eſt eterna.Et di
cit gloſa ꝙ per naturalem ratõem ⁊ creature reuelatio⸗
nem cognouerunt. Reuelationem autem dicit ꝑ opera
creatõnis.Quod videtur per hoc.ꝙ philoſophi poſue⸗
rũt creatoꝛem eſſe.ſicut dicit auicenna in ſua prima phi
loſophia. Si fuerit eius eſſe poſt non eſſe abſolute tunc
aduentus eius a cauſa erit creatõ.et hec eſt dignioꝛ om⸗
nibus modis dandi eſſe:quia priuatio remota eſt omni
no et inducitur eſſe. Sed ſi ponat᷑ priuatio taliter. ꝙ el⸗

nni ibilia dei ꝑ ea que facta ſunt intellecta ↄſpiciunt᷑.

ſe precedat eam. tũc generatõ eſt inppoſſibilis niſi ex ma

teria:et inductio eſſe.ſcilicet eſſe res ex re.quod eſt debi⸗
le et breue futurũ.q¶ Item dicitur in libro de celo ⁊ mun
do.per hunc numerum adhibuimus noſipᷣos magnifi⸗
care deum vnum creatoꝛem eminentem proprietatibus
eorum que ſunt creata:et loquitur ibi ternario ſignã
te trinitatem. Ex quo accipitur.ꝙ philoſophi peruene⸗
runt ad cognitionem creatoꝛis.inquantum creator eſt.
Seo videtur contrarium per hoc. ꝙ in ſimbolo poni
tur articulus.creatoꝛem celi et terre: ſed ea que fidei ſũt
ſuper ratõem ſunt:nõ ergo ex ductu ratõnis eſt perue⸗
nire ad illud.4 Item ratõ decurrit ab ente ad ens.qua⸗
liter ergo perueniret ad cognitionem creationis. ßᷣm ꝙ
creatio eſt ex nihilo.ratio enim non poteſt quieſcere in
nihilo.quieſceret autem ſi vltimo veniret ad creationẽ.
que eſt exitus in eſſe de nibilo. ¶ Reſpondendum eſt.
ꝙ triplex eſi cognitio.per inſpirationem.per ſcriptura
rum declarationem.et operum reuelationem.omnibus
iſtis modis contingit venire in cognitõnem creationis.

Primo ꝑ inſpirationem fidei.cũ fides ponat creatõem
Item ꝑ ſcripturaꝝ diuinaꝝ inſpectionem. que eſt ex le⸗

ge ꝓphetis et euãgelio.Itẽ ꝑ opeꝝ reuelatõz. ã reue⸗
latõ oꝑum indicat omipotentiã eſſe in deo:omipotentia

ge
ib
eſ
ſu⸗
u;
ſe.
ly
un
8n
ſpii
cipi
ſind
tum
le.
cini⸗
ögn
Uund
etpe.
on
ech
6 ſi
lta⸗
imne.
ſbnee
dte
guſann
Prino

Whveft
ntano
Po.

ciunt.

nodi
eiun
1Etd
elato⸗
openn
ir
upbi
etune
nond
konmn
c⸗
ſern
ſab
onmun
mgnif⸗
anbu⸗
oſigi
eruene⸗
ork.
lopon⸗
figeiſi
rne/
es
n
ſrin
tone
n ſ.
pture
nibus
ſonis⸗
wen
lerle
jrene⸗
Nenna

ex pte qᷓntitatis.p̊ magis ex pte q̃litatis.
duũ:q; hic accipiũt᷑ p qᷓndã ſimilitudinẽ. relpectu eoꝝ in
qquilo ꝓprie h dicunt: hec aũt ꝓpꝛie dicunt᷑ in rebo coꝛ⸗

(Lueſtio

ðvᷣo ponit creatõeʒ.ſcʒ ꝓductõez de nihilo.nã ſi nõ poſſʒ

ꝓducere niſi ex aliquo.nõ eſſet omipotentia:cum oir
potẽtia poſſit intelligi m veritatem. et ita alia nõ eſſet
oĩpotẽtia.⸗¶¶ Pꝛeterea ſi potẽtia eẽt alligata materie.no
eẽt om̃ipotentia:crearõ . eſt actus om̃ipotẽtie. at
quid phᷣi nõ puenerũt ad cognitõem creatõnis. hoc eſt
qꝛ nõ aſcenderũt vltra ratõem materie. Oꝛ etiaz puene⸗
rin.tum ex ſcripturis.tũ ex operũ ↄſideratõibo.patet ꝑ
H qð dicit᷑ in.vij.li.ↄfeſſ.vbi dicit᷑.ꝓcuraſti mibi ꝑ quẽ⸗
dam hominẽ quoſdã platonicoꝝ libꝛos ex greca lingua
in latina verſos: et ibi legi nõ quidẽ hiſdẽ verbie. ſᷣ hec
oĩno multis et multiplicibo ſuaderi ratõnibo ꝙ in pꝛin⸗
eipio erat vᷣbũ et verbũ erat apud veuʒ.vſqʒ ad illud.et
mũdus eũ nõ cognouit. Quod aũt ſequit᷑.in ꝓpria ve
nit et ſui eũ nõ receperũt ⁊c̃.Et iterũ et verbuʒ caro fa⸗
ctum eſt et habitauit in nobis.nõ ibi legi.Ex quo patet
certũ ꝙ ex ſcripturis tũ ex rõnibo cognouerũt ꝙ om̃ia ꝑ
verbũ facta ſunt.ꝙ ſolo verbo fecit oia et ita materiã.⁊
nõ de ſeipᷣo.quare de nihilo.

tatibo creaturaꝝ in comꝑatõne ad cauſam.

Ranlſeundüu eſt cõ⸗

ſequenter ad conſideratõnem creatu⸗
re in fieri ratõe ꝓpꝛietatũ ſiue ꝑſe acci
dentiũ.Querit᷑ & de illis ꝓpꝛietatibo ſi⸗
ue pſe accidẽtibo.q relinquũtur ex rati
onibo cauſaꝝ ſiue cauſis:ſub diuerſis rõnibo.q ſunt mẽ
ſura.numerus ⁊ pondus:⁊ poſt h̊ de veſtigio:inde de

ꝓſe accidẽti.qð ↄcomitat᷑ ipᷣm fieri.demũ de ꝑſe accidẽ⸗

ti ſiue ꝓprietate q̃ eſt creati inqtũ eſt ex nibilo. Primo

dicendũ de his tribo ↄditionibo qᷓ̃ ſunt in ↄpatone ad

cauſam.ſub ſeptem membꝛis.
Et primo querendũ eſt ꝗd his ratõnibo deſignet᷑.
4Scðdo vtrũ ↄueniãt creature vninerſaliter.
Tercio vtrũ ſolũ cõueniant creature.
Quartto ex qua parte accipiant᷑.
Quinto quare tot ſunx ⁊ nõ plures.
Sexto vtrum creatura ſine his poſñt intelligi vel eſſe
Fm ꝗ eſt in fieri.
Septimo de differentia iſtaꝝ diſpoſitionum ad alias
que videntur ouenixe.

(Membꝛum. ſ.
Irca pꝛimũ ſic ꝓcedendũ eſt dicit aug.ſu⸗
per Beñ. Aldenſura eſt illud q aligd meti⸗
mur. umerꝰpo qͥ numeramus. Pondus
quò appẽdimus.Suꝑ illud aũt.xj. Sap̃.
Om̃ia in menſura ⁊c.glo.in mẽſura qualitas.in nume⸗

ro qntitas. In pondere rõ ↄſiderat᷑. Sʒ he diſtinctõnes

nõ vident᷑ inter ſe ↄuenire nã mẽſura in quãtitatibo det
miĩatur quẽadmodũ et numerus:mẽſurat᷑ em̃ ad q̃ntita⸗

tẽ ↄtinua refert᷑.ſic 1 numerus ad diſcretã.¶ Itez ſicut

Aug.ſupꝑ Geñ.numerus omi rei ſpẽm pᷣbet.q ex ꝑte q̃li

tatis videt᷑ accipi.nõ & recte dicit᷑ in numero quatitas.
Ilẽ ſi mẽſura ⁊ numerus recipiunt᷑ m qntitatẽ et q̃li
tatẽ.penes quid accipiet᷑ pondꝰ.cũ nõ ſint niſi tria.ſ.q̃n

titas.qᷓlitas.relatio.penes aũt relatõem nõ videt᷑ acci⸗
pi.pondus em̃ eſt qntitatis vel q̃litatis.vt ſᷣm maioꝛem
qᷓntitatẽ vel minoꝛẽ ferat᷑ doorſum.inqꝗtũ plus bʒ de ma
teria.vel m q̃ntitatẽ grauitans q̃ eſt ↄditõ materialis
ita vidẽt᷑ m ꝓpꝛietatẽ oĩa ad qntitatẽ referri.vt nũerꝰ

ad diſcret qntitatẽ: mẽſura adotinuã.põdus vo ad mo
tũ.ꝗ ſm phm inter ↄtinuas q̃ntitates nuerat᷑.¶ Sʒ ob⸗

uiat h qð dicit oug:ſuꝑ geñ. NQumerꝰ oi rei ſpẽm pᷣbet:
mẽſura modũ pᷣfigit.pondꝰ do in ſuo loco oꝛdinat ⁊ ge⸗

ALAo qð dicẽ

ſcere facit: ̊ iſia tria.ſ.modus ſpẽs⸗ Ne accipiũt

Mueſtio. vij. de propꝛie/

Beptima.

poꝛalibo.ꝑ qᷓndã vo ſimilitudinẽ trãſſerunt᷑ ad res ſpua
les.Ende claudianus in tractatu te aia. MMẽſura ineliĩ
aĩe ſᷣin ſuã capacitatẽ. numerꝰ vᷣo ſᷣm virtutũ numeroſi
tatẽ.pondus ᷣm appetitũ in id in qð tẽdit: et aĩa rõalis
tribo indiuiduis memoꝛia.intellectu.volũtate ſubſiſtit.
gbo apax eſt numeri mẽſure ponderis. Aug.ðᷣo ſuper
BGen. ſic diſtinguit.In aĩabo mẽſura ẽ aliqd agendi. ne
ſit irreuocabilis 2 immoderata ꝓgreſſio:numerꝰaũt eſt
affectõnũ vᷣtutũ.quo a ſtulticie deſormitate.ad ſapien⸗
tie foꝛmã colligi᷑:põdus volũtatis ⁊ amoꝛis vbi appetit
quid cui pponat᷑.Cũ ꝙ̊ hec nõ accipiãt᷑ hic ſm ꝓpietatẽ
b m ſimilitudinẽ:attedẽda eſt rõ ſititudinis.vt mẽſura
dicat᷑ diſpoſitio.ſᷣm quaʒ res eſt in ſe finita.qͥ ad eẽ ⁊ ad
vᷣtutẽ:numerus inqtu bʒ ſpẽm et foꝛmaʒ.q̃ diſcernit᷑ ab
alia:pondꝰ vᷣo diſpoſitõ.ſm quã oꝛdinat᷑ in finẽ. ¶ Ad
illud aũt qð obijcit᷑. ꝙ mẽſura attẽdit᷑ ĩ q̃ntitate ↄtinua.
quẽadmodũ numerus in diſcreta ⁊ ita nõ in mẽſura q̃li
tas. Iiẽ numerus pꝛebet ſpẽʒ rei.̊ ad qualitatẽ potius
referri dʒ.ꝙᷓ ad quãtitatẽ. Rñndendũ eſt.ꝙ mẽſura vbi/p
pꝛie accipit᷑. mateꝛialit᷑ ſupponit q̃ntitatẽ.ſᷣ foꝛmalit᷑ ſup

ponit io qð ternnat q̃ntitatẽ. bic aũt accipit᷑ foꝛmaliter
ct ideo dicit᷑ in mẽſura q̃litas:ſᷣ nõ attẽdimꝰ hic qualita

tẽ. m ꝙ eſt vnũ genus eoꝝ q ſunt:ſᷣ ſicut qualitas dicit
finire ſiue terminare q̃ntitatem. ita bic diſpoſitõ termi⸗
nat vel finit rei eẽntiã aut virtutẽ. vt dicat᷑ eſſe eius.non
vlterius ſe extẽdẽs.2 ſimiliter vᷣtus ſiue potẽtia rei.iQu
merus etiã accipit᷑ multiptr. ꝓprie em dicit᷑ numerꝰ q̃n
titas diſcreta. Iẽ dr numerꝰ nõ illa qᷓntitas que habet
ꝑtes in ſe diuiſas:̊ rõ diuiſionis ab alio. VUñ vnũ nüe⸗
ro dr.qð eſt in ſe indiuiſuʒ.et ab alio diuiſum: et h̊ mõ
vtunt᷑ numeratoꝛes.ꝗ volũt res abinuicẽ diſcernẽ. Ad
ſimilitudinẽ pꝛimi modi accipit Rabanꝰ in glo.cũ dicit
in numero q̃ntitas:res em̃ q in ſpẽ cõſtituit.hʒ plura ex
quibo ↄponit᷑.ðet iſte eſt numerꝰ eẽntialis ñ accidẽtalis:
ſicut de vna linea ꝑ diuiſionẽ fiũt due. Scᷣm aug.ðo ac
cipit᷑ ſcdᷣo mõ.inqtũ numerus ẽ diſpoſitõ.ſᷣm quam res
diſcernit᷑ ab alia re. Vnde numerꝰ ſᷣm ethimologiã dici
tur amicꝰ memeris.q.diuiſio ſiue diſcretio ſᷣm ſignifi⸗
catõem:et ideo dicit numeꝝ om̃i rei ſpẽm pᷣbere.¶ Ad
illud ᷣo qð obijcit᷑ de pondẽ.q debeat accipi ſᷣm q̃ntita
tẽ vel m q̃litatẽ q eſt grauitas. Dicẽdũ eſt.ꝙ nõ accipi⸗
tur bic ꝓpꝛie ſᷣ ↄmũiter.Fʒ quãdã ſimilitudinẽ:vt ſicut
pondẽ fert᷑ coꝛpus ad ſuũ locũ ſcʒ deoꝛſuʒ.ita diſpoſitõe

iſta que hic ꝑ pondꝰ ſignat᷑. refert᷑ ſiue oꝛdinat᷑ vnaq̃qʒ

res ad ſuũ fintc.¶ E aut dic claudianꝰ.ꝙ mẽſura ĩ aia
attẽdit᷑ ſm ſuã capacitatẽ.refert᷑ ad H.ꝙ vnaqqʒ res cꝛe⸗
ata hʒ qndaʒ extenſionẽ pᷣtutis termĩatã. ⁊ ad hũc mo⸗
dũ dic ipᷣe de aĩia. aũt diẽ numeꝝ ſᷣm vᷣtutũ numero⸗
ſitatẽ.h̊ refert᷑ ad h̊ qð diẽ̃ aug.ꝙ numerꝰ d affectõnuʒ
⁊ vᷣtntũ ec᷑.qͥ a ſtulticie defoꝛmitate.ad foꝛmã ſapie colii
git.vnde attendit mẽſurã ⁊ numerũ.nõ qᷓtũ ad eẽ ip̃ius
gie in ſe. qtũ ad eẽ eiꝰ vᷣtuale. Vñ numeꝝ attendit ipᷣe
penes ea q̃ oꝛdinãtur ad ſapiẽtiã. vt numeroſitas bm̃oi
virtutũ numerꝰ dicat᷑.põdꝰ ðᷣo ex ꝑte motiue q̃ oꝛdinat
ad bonitatẽ:et h patʒz ꝑ h̊ ꝙ ſubiũgit: ꝙ aĩa tribo ſubſi⸗
ſtit. intellectu ſiue ↄſilio memoꝛia ⁊ volũtate.i Lam ſᷣm
memoꝛiã attẽdit᷑ pᷣma capacitas.ſᷣm ꝙ eſt vis ↄtentiua
ſpẽꝝ. De memoꝛia em̃ ancedẽte intellectũ ⁊ volũtatẽ lo⸗
qtur. Intellectꝰpᷣo ſiue ↄciliũ ad rõem ꝑtinet.q̃ ſuas vir

tutes colligit ad ſapiẽtiãa. Nolũtas vo ſuo pondẽ ſpũali
inclinat᷑ ad bonitatẽ. Nos aũt ꝗ loqmur te his tribo di⸗
poſitõnibo. ꝓut pꝛio attẽdunt᷑ circa eẽ ipius rei. deinde
circa diſpoſitões ↄſequentes eſſe. .

(Wembꝛum. ij.

Vod aũt ↄñter qſitũ eſt. vtꝝ hec tria ↄueni
ant omi creature.ſic terminat᷑. Numerus
nõ ineſt niſi rei numerabili:res ar̃ natura
lis que numeꝝ habet:habet et multitudi⸗

nem. 7 bnaqueq; creatura in ſe oſiderata.nõ ponit mul
titudinem.ergo nec ponit numerum.E ſi numerus ex⸗

—

tendat᷑ ad G. vt res que habet vnitatẽ. dicat᷑ habere nu⸗
meꝝ. Om̃is vo res creata hʒ vnitatẽ ꝑ ſei pᷣam:et boc pʒ
ꝑ hoc qð diẽ aug.i li.xæ vera reli.oimis res vl ſubſtatia
vel ſi q alio mõ melins enũciant᷑ ſimul habent hec tria.
vt vnũ aliquid ſit.et ſpecie ꝓpria diſcernat᷑ ab alijs.⁊ re
rũ oꝛdinẽ nõ excedat:⁊ ita vnitas ↄuenit omi rei greate
Si ẽ ꝓpter boc dicat᷑ numerus eẽ diſpoſitio in q ſit res

creata.boc nõ videt᷑:qꝛ pꝛima ↄditio q attribuit᷑ in li.de

vera relig. omi rei eſt vnitas. Scða vᷣo ↄditio qᷓ attribu

—

itur ab aug.ſuꝑ geñ.eſt numerus.ꝙ numerus nõ reſpo⸗

K —

det vnitati: qd etiã intelligit᷑ ex boc.ꝙ numerus om̃i rei

ſpẽm pᷣbet.̊ reſpondet ſpeciei.ſ̊ ſpẽs eſt ſcða oditio. in
li.de vera relig. qua ſcz res ab alia diſcernit᷑. Seinõ re⸗
ſpondet vnitas.Cui rñdet vnitas? ã numero rñdet
ſpẽs.ponderi vᷣo oꝛdo:ꝗᷓ menſura vnitati.ſ̊ ex qua rõne
cũ vnitas non videat᷑ terminatõne dicere. Preterea.
cũ magnitudo ſit infinitũ diuiſione:et multitudo infini⸗
tũ appoſitõne:et materia infinitũ ſuſceptõe ſiue poſſibi⸗
ltate: menſura aũt nõ eſt vbi eſt infinitũ.ᷓ nõ in om̃i re
eſi menſura.4 Item pondus dicit᷑ ſᷣm ſimilitudinẽ eius
qð habet grauitatẽ.̊ ſᷣm ſimilitudinẽ eius qð fert᷑ de oꝛ
ſum:ſed quedã res naturaliter ferunt᷑ ſurſum vel ßm ſi⸗
militudinẽ. vt leue fert᷑ ad locũ ſurſum.aĩa pᷣo ᷣm volun
tatẽ naturaliter fert᷑ ad ſummuʒz bonũ:nõ ponduseſt
ↄmũis diſpoſitõ omi creature.¶ Itẽ ſi ſunt diſpoſitões

ois creature.cũ ipᷣe ſint creature.habebũt meſuram nu⸗

meꝝ et pondus:cũ hoc nõ ſint ſine diſpoſitõne.et ſint de
numero eoꝝ qꝗᷓ fiũt. 4¶ Item quare ponit aug.has diſpo⸗
ſitõnes creature.vbi loquit᷑ de fieri creature:cũ ſcʒ logt
de opibo ſer dieꝝ. vbi dicit. In me erant alicubi anteq;
crearet᷑ vniuerſa creatura. An etiã creata ſunt. et ſi erat
vbi erãt:neqʒ em̃ ante creaturã erat aliquis niſi creatoꝛ
Itẽ aug.ce li. arbi. Om̃em rem niſi numerũ et menſu
rã ⁊ oꝛdinẽ in diuinis.xo artifici tribuere ne cuncteris

ergo de re artificiata a ſummo artifice loꝗt᷑.et ita de cre⸗

atura. 4l Item nõ vident᷑ iſta ↄuenire omi creature. diẽ
em̃ ambꝛo.in examerõ.lucis natura eſt. vt nõ in menu⸗
ra.nõ in numero.nõ in pondere ſe habebit vt alia crea

tura. ᷣ oĩs in ↄſpectu eius gra fit. cũ &̊ lux creatura ſit.

videt᷑ ꝙ nõ in om creatura reꝑiant᷑ illa tria.¶ Seo cõ

tra dicit aug.in li.de natura boni. vbi hec magnia bona

ſunt.magnũ bonũ eſt.et ecõuerſo: et vbi ꝑua bona ſunt.

1 illud ꝑuũ bonũ eſt.et ecõueꝛſo.ſed lux eſt de magnis bo

nis.g̊ multo magis debʒ habere iſta bona.¶ Ad pꝛimũ
reſpondendũ eſt.ꝙ numerus ſicut dictũ eſt. ↄuenit om̃i
rei create:et accipit᷑ numerus ꝓ diſpoſitõne.qua diſcer
nit᷑ res a re alia. que tñ diſpoſitõ vbi ſunpliciteꝛ eſt.ſicut
in rebo ↄpoſitis ex materia ⁊ foꝛma.vel q eſt et qð eſt hʒ
intrinſecus numeꝝ. Sed nõ accipit᷑ h̊ numerus ꝓ multi
tudine aggregata in vnũ.quẽadmodũ obiectuʒ eſt. Qec
hec diſpoſitio numerus idẽ dicit. quod illa diſt pſitõ que
eſt vnitas in li.de vera reli.ſed rñdet illi diſpoſitõni que
ibi ſpẽs dicit᷑.vnitas vᷣo rñdet illi diſpoſitõni q̃ drẽ men⸗
ſura.¶ Ad obiectũ añt in ↄtrariũ dicendũ eſt.ꝙ menſu
ra eo ꝙ dicit eſſe in ſe ſiniti.rñdet vnitati.Fm ꝙ vnum
dr ens diſtinctũ.⁊ vnitas diſtinctõ eſſe in ſeipo.ad ponẽ
dũ differẽtiã reſpectn numeri aut ſpẽi rõne cuius ſit di⸗
ſcretio ab alio.¶ Ad tercõ obiectũ de pondere ꝙ nõ ↄue
nit om̃i creature.Dicendũ eſt.ꝙ pondus ſi accipiat᷑ pꝛo

pꝛie.vel ᷣm ſimilitudinẽ reſpectu ponderis in grauibo.

nõ extẽdit ſe ad omem creaturã:ſed ſi accipiat᷑ 'm illam
ſimilitudinẽ ᷣm quã eſt inclinatõ in finẽ.quẽadmodum
pondus eſt inclinatõ in terminũ.ſᷣm h̊ omi ↄuenit crea⸗
ture.om̃is creatura inclinatõem bʒ aliquã ad finẽ natu
raliter.¶! Ao illud vᷣo qdð obijcit᷑ de magnitudine que eſt
infinitũ diuiſione.et ita de alijs. Rñdendũ eſt. ꝙ ſic di⸗
cendo infinitũ:nõ tollit quin magnitudo vel multitudo
ſit finitũ in eſſe.et virtute:eo mõ qͥ pꝛimũ dicit᷑ infinituʒ
virtuteet eſſentia.i.nõ habens finẽ:eſt em̃ ſibi finis:nũ⸗
em eſt vere dicere. ꝙ intantũ ertendit᷑. ꝙ nõ plus põt
extendi.q QDð aũt obijcit de materia ſimiliter dicendũ

cauſam ergo eius tri

eſt. ꝙ nõ intelligit᷑ ꝑ hoc.ꝗn materia babeat aliquo mõ
numeꝝ menſurã ? pondus. Añ aug.de lib.arbi. Si foꝛ
me pfectio nõnullũ bonũ ẽ:nõnullũ bonũ ẽ ſoꝛme incho
atio. Et in li. de vera reli. ꝙ in com ꝑatiõe ꝑfectoꝝ infoꝛ
me dicit᷑ ſi habet aliꝗd foꝛme.qᷓuis exiguũ.qᷓuis incho⸗
atũ nondũ eſt nihil.? ita er teo eſt. qð aũt ex deo eſt mẽ⸗
ſurã et numeꝝ ⁊ pondus habet.⸗!. Ad illud ðᷣo qð obijci

tur. ꝙ menſura numerus ? pondus ſunt creature. e ita

hñt menſurã numerũ et pondus: dupliciter põt reſpon⸗
deri:q de alijs creaturis intelligit᷑. vel iſte res diſpolite
ſunt in menſura ⁊ numero ⁊ pondere.ſᷣm ꝙ ceo bic at⸗
tribuunt᷑. Vnde aug.ad oroſiũ.i Qumerus põdus ⁊ mẽ⸗
ſura. ipe deꝰ eſt: ipe em eſt numerus ſine numero.a quo

eſt ois numerus. Jpᷣe eſt menſura ſine menſura. a qͥoĩs

menſura. Ipye eſt pondus ſine pondere.a quo eſt omne

pondus.omia ᷓ in numero pondere et menſura diſpoſu

it. tanꝙᷓ ſi dicẽt: omia in ſe diſponit. Intelligit et aliter.

om̃ia numero et pondẽ ⁊ mẽſura diſpoſuit.i.oĩa qᷓ fecit.
numeꝝ.pondus ⁊ mẽſurã bñt.Ao aliud dicenduʒ ꝙ
iſte ſunt diſpoſitõnes creature.ſᷣm ꝙ in fieri: nibilomi⸗
nus tñ extendit᷑ ad creatura ſᷣm ꝙ eſt in eſſe. VUnde ſupeꝛ
illud.xj. Sapᷣ. Om̃ia in numero.pondere et mẽſura diſ⸗
poſuiſti. dicit glo.q; in bis ↄſtituit deus mũdũ.et guber⸗
nat. et iudicaturus eſt:ↄſtitutio em mũdi ꝑtinet ad fieri
gubernatõ adↄſeruatoem ip̃ius in eſſe. ¶ Ad illud vo
ambroſij de luce. licet quidã velint exponere de luceſ puͤ⸗
ali: videt᷑ ᷣm intentõem am bꝛoſij ꝙ velit exponẽ de luce
coꝛꝑali.qᷓ eſt in mẽſura numero ⁊ pondere:dicit tñ eẽ ſi⸗
ne his.reſpectu coꝛpoꝝ q̃ recipiunt᷑ a luce:ipᷣa em̃ multi
plicat ſe dando effectũ alijs coꝛꝑibo inferioribo: et ideo
dicit᷑ eſſe ſine menſura et ſine numero et pondere.reſpe⸗
ctu effectuũ ꝗ ꝓcedũt ab illa. Si eĩ maioꝛ eſſet capaci⸗
tas mði.qᷓ ſit:ad maius ſe extendeꝛet effectus eius ⁊ ad

plura. 5 .
( Membrũů. ij.

Oterciũ mẽbꝛum ꝓcedendũ eſſ.q̊ querit᷑.

geꝗd eſt.aut eſt creatoꝛ aut creatura:crea
toꝛ aũt nec termninat᷑ nec foꝛmat᷑ nec oꝛdia

.

Itur ad aliud. alia oꝛdinant a ip̃m: &nõ ei iſta ↄoueni ·
unt.ᷓ ↄueniũt tĩ create.i Cptra.aug. ad oꝛoſiũ. nue⸗

rus põdus 7 mẽſura. xæꝰ e. ¶ Ad qð rñdendũ eſt ſicut
ibidẽ dr.et ſuꝑ geñ. Ipe eſt numerus ſine numero.a q ẽ
oĩs numerus. Ipe eſt mẽſura ſine mẽſura.a qͥ eſt oĩs mẽ
ſura. Ipe eſt pondus ſine pondere.a qͥ eſt om̃e pondus.
Vñ pñt hec ſumi vel foꝛmaliter vel effectiue: ſi foꝛmalit
pꝓut menſura dicit᷑ habere qð mẽſurat᷑ et ita de alijs:cõ
uemiũt ſoli creature. Si aũt ſumax effectiue. ſic poſſunt

conuenire creatoꝛi ⁊c. —
embꝛu. m.

BDquartum queſitum quo querebatur ex
qua parte acciꝑent᷑ ſic obijcitur. acci⸗
ſant᷑ vt conſequentia creaturam. inꝗ tuʒ
creatura: eſſe em̃ finitum eſt ↄſequens

creaturã inqtum buiuſmodi.ſimiliter eſſe ſpecioſum eſt
eſſe ordinatũ: dico autem ſpecioſum a ſpecie. que nõ eſt

id cuius eſt ſpecies. ergo menſura numerus ⁊ pondus.
erunt per ſe accidenti creature.inq;tum nec ad aliud pᷣ
cedens referentur. Konra ini reſpondent.modus
et ſpecies et oꝛdo:ſ iſla tria 'm tres ratõnes cauſe acci⸗
piuntur. modus enim ad cauſam efficientem. ſpecies ad
foꝛmalem exemplarem.oꝛdo ad finalem. ergo he tres di
ſpoſitiones ex parte rationum in cauſa accipiũtur. VUn⸗
de Auguſtinus in libro. lxxxiij. queſtionum. AVniuerſa
ereatura habet.quo cõſtat.quo diſcernit᷑ quo congruit:
mnã eſſe opoꝛtet. qua ſit. qua bic lit.
et qua ſibi amica ſit. Creature autem cauſam dicimus

deum:opoꝛtet ergo eſſe trinitatem. qua nihil preſtantiꝰ

ſiue intelligentius ſiue beatius inuenire perfecta ratio

Vtꝝ ↄueniãt ſolũ creature.Qð videt᷑: a

nonn
Diſ
incho
inſo⸗
incho⸗
eſt mie⸗
biel
Aita
eſpon⸗
ſpolte
biean
8 me⸗
iqno
agois
Komme

diſpon

taliter.
iͤſeet
endoz
tbilonnn
deſupen
ſurg d⸗
tguber⸗
noſieri
ud do
ceſpi⸗
ed
ttheeſi
ziü muli
. et ice⸗
e⸗reſpe
capach
ing709

.

ianert.

iet:e

turgiger
necotcin

,Nen.

„.

dſii⸗nie⸗
cklat
noage
toisne
onaus,
ſomelt
r led
deſoſm

„

4

ebature⸗
Macei
h.inchen,
ſequens
ſolumel
gnenp
ponhi⸗
delo
ltof⸗
tesdd
ensri
ur On.
nuntil
nghi
abe l⸗
Ocinns
eſtne⸗
n d

(Wueſtio

poteſt. qð ↄcedendũ eſt.. Ad obiectum vo incõtrari⸗
nm reſpodendũ ꝙ licet he ↄditõnes ꝓprie oueniant crea
ture:nihilominus tñ ↄueniũt ex quadã relatõne ad rõ⸗
nes cauſe.que ſunt in creatoꝛe.Et eſt attẽdẽdum.q du⸗
pler eſt differẽtia oditõnũ in creatuꝛa.Eſi em̃ quedã Fᷣns
ↄditões aliquo mõ ſimiles ĩ creatoꝛe ⁊ creatura:vtpote
ſunt vnitas.veritas.bonitas. Sũt ⁊ alie q ſunt in crea⸗
tura.in relatõe ad rõnes que ſunt in creatoꝛe:a iſte non
ꝓceqũt ſm ſimilitudinẽ.quẽadmodũ ⁊ pdicte:et de tali
bus ſunt menſura.numerus et pondus. licet em aliquo
mõ ↄueniat creatoꝛi. ꝓut eſt menſura ſine mẽſura ⁊c. G
tamen eſt vniuoce.

(Mlembrum. v.

NOquintu membrũ quo querit. quare tot
uunt ꝓprietates ⁊ nõ plures:cũ em ſit rela
tio ad eſſentiã diuinã inq tũ eſt cauſa.⁊ ſit
tres ratõnes. accipiunt᷑ he tres ꝓprietates: erit q̃r
ta in relatõne ad eſſentiã cauſe: ſicut em relucet veſtigi⸗
um trinitatis in creatura.ita relucet veſtigiuʒ vnitatis
ipᷣius enie, qð rñdendũ eſt.ꝙ ſicut he tres ratõ
nes ꝓprietates.vñdent tribo rõnibo cauſe. ita eſſe cauſa
ti rñdet eſſe cauſe:eſſe ᷣo cauſati nõ numerat᷑ cum ſuis
ꝛietatibo.ꝓpter quod nõ erit maioꝛ numerus ꝓprieta
tũ.Cũ em he tres ratõnes cauſe ↄueniaãt ipᷣi eẽnnie cau⸗
ſe: materialis aũt nõ ↄueniat.nõ crunt niſi tres ꝓpꝛieta⸗
tes.reſpodentes trib ratõnibo cauſe ſupradictis.

D ſextũ membrũ qͥ querit᷑. Vtrũ creatuꝛa
ſine his intelligat᷑ aut eſſe poſſit. videt᷑ ꝙ

. detibo: 5̊ hec ꝑ ſe ſunt accidẽtia. ſine eis
ei create intelligit᷑. Oð etiã videt᷑ ſi nos oſide⸗
remus vbi hec ꝓprie accipiunt᷑.Eſſentia em̃ lapidis põt
intelligi ſine ſuo pondere.et ſine ſua mẽſura. et ſine ſpe
eie accidentali:nõ em̃ hic accipit᷑ ſpẽs ipa rei eſſentia. qᷓ
ſine his poteſt eſſentia rei intelligi:pari rõne vbi hec ac⸗
eipiunt᷑ ꝑ ſntudiue⸗d benr. nõ põt intelligi eẽ ni
ſi finitũ:infinitũ em̃ ꝑ remvtõem finis intelligit᷑. ſ̊ ↄdi⸗
tio menſure ponit finitũ.̊ᷓ ſine mẽſura nõ põt intelligi.
4l Preterea res nõ intelligit᷑ ꝑfecte ſine ſuis cauſis.ſed
he ꝓprietates dicũt ratõem cauſati ad cauſaʒ.ſub diffe⸗
renti ratõe:g ſine eis nõ põt ꝑfecte intelligi.multofoꝛtiꝰ
nec eſſe. ¶ Reſpondendu eh.ꝙ onplex eſt intelligẽ. In⸗
telligere ipam eſſentiã abſolute vt hboĩem.qꝛ homo eſt.2

uia de alijs:et ſic tingit intelligi his ↄditõnibo. Eſt aũt

intelligere in comꝑatõne ad cauſas extrinſecas: 2 Fm H
relatõne ad pꝛima tauſam.q eſt ſub triplici ratõe.nõ ẽ
intelligere eſſe cauſati ſine his. Unde aug.in li. de eiui.
ci.a deo eſt om̃is numerns.omis ſpẽs.oĩs oꝛdo: ſine ꝗ⸗
bus mhil reꝝ inueniri nec cogitari põt.i Ad illud vo
qð obijcit in ↄtrariũ.ꝙ ſunt ꝑſe accidentia. Reſpondẽ⸗

dũ eſt.ꝙ ſunt quedã ꝓpꝛietates ↄſequẽtes eſſe oĩno.q̃ nõ

reſpiciũt cãm.vt dicant habitudinẽ cauſati ad cãm.a ſi
ne talibo ↄtingit intelligi vnoq; modo eẽ rei. huiuſmodi
aũt non ſunt numerus menſura et pondus: et licet non
ſint de eſſe rei.nihilominꝰ tñ dicũt babitudinẽ ad cẽm.

ſine qua nec fit.nec res eſt. ¶¶ Ad ſcdᷣo obiectũ dicenduz.

eſt. ꝙ nõ eſt ſimile de his ꝓprietatibo in rebo.vbi ꝓpꝛie ac
cipinnt᷑.et in rebo in ꝗal accipiunt᷑.Ein extenſioneʒ. In
rebo em̃ vbi ꝓprie accipiunt᷑.ſunt ꝑſe accidenna ↄſequẽ
tia eſſe et fieri rei totaliter:vbi pᷣo accipiunt᷑ m ertenſi⸗
onẽ nõ ſic.ſᷣ dicũt habitudinẽ ad ratões cauſe.Fm quas:
eſt fluxus in eſſe.
¶ Membꝛü. vij.
Oſeptimũ mem bꝛũ ſeʒ de vifferẽtia iſtax
ↄditonũ ⁊ aliaꝝ.que attribuũtur rebo cõ⸗
muniter.vt ſunt modus.ſpẽs ⁊ oꝛdo.ſicue

elatõ ad ipᷣaʒ rõem caule: ᷣm aũt relatõʒ

(Miembrum. vj.

ſic. eſſentia em̃ rei intelligit᷑ ſine ꝑ ſe acci⸗

Octaua.

dicit aug.in li natura boni. Cũ em ſint diuerſe diſpo

ſitõnes q internario accipiunt᷑et nõ Fm eandem rõnem
2ueniũt:nõ em̃ ᷣm eandẽ rõem ↄueniũt ei creature men
lura numerus et pondus: ſpẽs et oꝛdo:et ꝙ ↄoſtat ꝙ con⸗
gruit quo diſcernit᷑et iterũ eſſentia.virtꝰet oꝑatio.Cũ
