pr eẽ vna.qꝛ malꝰ hõ vult id qð vult dyabolꝰ. et hoc ac⸗
cip itur ex ſuggeſtionis effectu ꝛc.

Articulus tercius

„₰ Ercio queritur vtrum ſit caput demonum

ſliicut maloꝛum hom inum. vide?᷑ v nõ. Eſt eĩ
caput maloꝝ hoĩm ꝑ ſuggeſtionem. ſed non
ẽ caput demonũ ꝑ ſuggeſniõʒ.nec alia vidĩ ifluẽtia.¶ Si
ei dicẽt ꝙ ẽ caput dmonũ ꝑ imꝑiũ. Cõtra ſ̊ ſic obijcit.
pꝛiꝰ ẽ vniri ĩ eẽ mẽbꝛoꝝ cũ capite.qᷓ ꝙ m̃bꝛa recipiãt mo
tu a capite.ſᷣ reciꝑe ĩꝑiũ dyabolin eſ aliud qꝙᷓ; recipere

motũ. opoꝛtet ꝙ alia ſit vnio ipᷣius dyaboli capitis et

ipoꝝ demonũ ſi ſunt membꝛa eiꝰ.q ſit vnio q̃i in eſſe mo

rali.nõ ergo dicetur eẽ caput rõne impe rij. et wmones

membꝛa eo ꝙ recipiãt imperiũ.̊ ꝓpter aliã röõʒ. 4 ꝛe⸗

terea. vidẽt᷑ m illã rõem dici filij. aut miſtri. miſtri qꝛ
ſequũtur imperiũ vel voluntatẽ 1 Piꝰ. fili qꝛ im itant᷑. vñ
ſuꝑ illud ps.faxti ſunt in adiutoꝛiuʒ filijs loth. glo. filij
loth ſunt angeli apoſtate.qui ſũt filij declinatõis.qꝛ ve
ritatem declinãdo in ſatellitiũ dy aboli diſceſſerũt. Ex
pdicta ergo rõne dicũt᷑ ipi eẽ miſiri vel filj ꝓpt imitati⸗
onem. Er alia ergo rõne dicent᷑ eẽ mẽbꝛa ſi fũt membꝛa
ipᷣius. aũt ſint membꝛa patet ꝑ hoc qð iße dicitur ca
put eoꝝ. ſicut habet᷑ in abacuck ſuꝑ illud ꝑcu ſſiſti ca⸗
put de domo impij.glo. ſic eccłie ⁊ omis viri caput Expᷣe
ita cũctoꝝ emonũ qui in hoc ſeculo dimicãt caput eſt
beelʒebub. ex quo accipit᷑ ꝙ demones alij ſunt membꝛa
ipᷣius oy aboli et ipe caput loꝝ.¶ Iteʒ ſuꝑ illud Job.
xlj. videntibo cñctis pᷣcipitabit᷑glo.eterno iudice terri⸗
biliter aparẽte.aſtantibo legionibo angeloꝝ atz electis
ad hoc ſpectaculũ deductis. belua crudelis in mediũ ca
ptiua ducetur.et cũ coꝛꝑe ſuo.i.cũ repꝛobis oibo eteꝛnis
incẽdijs mãcipabitur.ex quo accipit᷑ ꝙ om̃s repꝛobi lüt
coꝛpus eins qui tradent᷑ eterno incendio.ſᷣ demones in
hac generalitate intelligũt᷑.ergo dicit᷑ eſſe caput demo⸗
nũ ſiẽ et maloꝝ hoĩm. Siłr pt haberi ex hoc qð dʒ·xix.
apoc.vbi dꝛ. apꝛeheſa eſt beſtia.⁊ cũ eo pſeudo ꝓPha. et
qui acceperũt caracterẽ beſtie.et qui adoꝛauerũt imagi
nem eius.et miſſi ſunt viui in ſtagnuʒ ignis ardentis.ꝗ
em̃ ſunt illi qui accipiũt caracterẽ beſtie niſi qui imitã⸗
tur ipᷣm. bi aũt ſunt mẽbꝛa eius. Sap̃.ij. Ymitatur illũ
qui ſunt ex ꝑte illiꝰ.ergo cũ demones imitati ſint ipʒ et
imitent?᷑ et ſilr mali hbomies.et hi et illi dicent᷑ eẽ mẽbꝛa
ipᷣius dya boli capitis. 2 qð dicẽdũ.ꝙ hi et illi di⸗
cunt᷑ eẽ membꝛa. ſ̊ diſferent᷑ in ꝑte.demones ei facti ſũt
membꝛa eius.eo ꝙ ad imitatõem ipᷣiꝰ peccauerunt.rece
dentes a ſumma eternitate. Eñ dic aug.in li. de ci.dei.
habẽtes electõis faſtũ ꝓ excellentiſſima eternitate aſtu⸗
ciam ꝓ certiſſima veritate.ſtudia ꝑtiũ ꝓ indiuidua ca
ritate.ſuꝑbi.fallaces.inuidi facti ſunt.Mali dᷣo hoĩes
dicũt᷑ eẽ membꝛa eiꝰ ꝓpter cõſenſũ ſuggeſtioĩs.et qꝛ ſuc⸗
cumbũt eius temptatõi.¶ Ao hoc ergo qð obijcitur.q;
ꝓpter h̊ dicũt᷑ filij et nõ membꝛa.dicẽdum eſt.ꝙ ex alia
rõne dicũtur mẽbꝛa et ex alia rõne dicũtur filij.filij em̃
dicũtur qꝛ ſiłia oꝑa ſaciũt.ſic habet᷑.viij.iohᷣ. mem bꝛa
dvᷣo dicũtur qꝛ eẽ defoꝛmitatis in volũtate acceperũt.ſed
poſterius ab ipo.¶¶ Ad ſeqns vo ſiłr dicẽdũ.ꝙ ob alið
dicũtur eẽ miſtri eius et ob aliud mẽbꝛa.membꝛa em̃ di
cunt᷑ ꝓpter p̃dicrã rõem.ſed miſtri dicũtur qꝛ eius volũ
tatem faciũt vel imperium.

ciculus quartus

Varto querit᷑.vtrũ dyabolus ſit caput ma⸗
loꝝ hoĩim Fᷣm omia peccata.qð nõ videt᷑. nõ
ein peccat quouis genere peccati.ergo ratõe
uinſlibet nõ dicetur eẽ caput maloꝝ.caput em pꝛiꝰ bʒ
in ſe ꝙᷓ det membꝛis.⸗ Pꝛeterea.nõ videt eẽ caput rõne
oĩm peccatoꝝ.dicit᷑ eĩ in ps.ſuꝑ illud ab occultis meis
munda me domine ⁊c.Caſſiodoꝛus.Occulta ſunt oꝛigi
nalia vel etiã que ſecreta voluntate oꝛiuntur. aliena ſut
que ſuadentibus vel malis hominibus vel dyabolo fi⸗
unt.ergo non omnia peccata fiunt ſuadente dyabolo.ſᷣ
ratione ſuaſionis ſiue ſuggeſtionis dicebatur eẽ caput.
non eſt capnt maloꝛum rõne quoꝛũlibet peccatoꝝ
Contra omnibo repꝛobis pꝛeeſt admouendũ.et i hac
ratione caput ſe habet ad membꝛa in quolibet peccato.
ergo dyabolus eſt caput quoꝛũlibet maloꝝ in quibuſſi⸗
bet peccatis.i¶¶ Ad quod dicendum· eſſe caput malo⸗
rum poteſt eẽ dupliciter. vel ratõne pꝛeeminentie in ma
lo.vel ratione ſuggeſlionis mali cni pꝛebetur conſenſꝰ.
ratione pꝛima poteſt dici caput omniuʒ maloꝛum ĩ quo⸗
libet peccato.In omni enim peccato moꝛtali efficit᷑ pec⸗

catoꝛ ſubditꝰ dy abolo.et quo ad hoc poteſt dici caput.

nõ tamen dicetur eẽ caput omnium maloꝛum in omi ge

nere peccati ꝑ ſuggeſtionem ſiue imitationem. per imi⸗
tationem non dicetur eẽ caput ĩ omni genere peccati eo
ꝙ; non omni genere peccati peccat.ꝑ ſuggeſtionem non
dicetur eſſe caput vniuerſaliter.quia non omne pecca⸗
tum in homine pꝛocedit ꝑ ſuggeſtionem eius ſic̃ dictuʒ
eſt ſupꝛa a Caſſiodoꝛo.et licet dyabolus ſuggerat ali⸗
quod genus peccati. homo tamen pꝛopter hoc non pec⸗
cat illo genere peccati ſed ſuo pꝛopꝛio motu. Nec ſic di⸗
cetur dyabolus eẽ caput ꝑ ſuggeſtionem in illo genere
peccati· licʒ dicatur eẽ caput eo ꝙ peccatoꝛ facit illð qð
vult Artic pꝛius volebat ipᷣm velle.

¶ Articulus quintus

Vinto queritur quid ſit vnitiuum membꝛo⸗/
rum cum capite dyabolo.et videtur ꝗ; nõ ſit
ibi vnitiunum ex comꝑatione capitię in bono

cxtt membꝛoꝛum in bono.vnitiuum em ex illa parte ẽ cau

—

ſalitas que vna eſt in capite et membꝛis. ſed hoc nihil
vnum eſi in capite et membꝛis. nam ſi dicatur ꝙ boc eſt
peccatum.non videtur.peccatum em eſt cauſa diuiſio⸗
nis ſicut habetur yſa.lix. Sed quod eſt cauſa diuiſioĩs
nõ eſt cauſa vnitatis.ergo peccatũ nõ eſi vnitiuũ capi⸗
tis et membꝛoꝝ maloꝝ.4Si foꝛte diceretur ꝙ peccatũ
ab alio diuidit.et cũ alio vnit. Diuidit em̃ a deo et vnit
cum dy abolo.Contra hoc ſic.quodlibet peccatuʒ moꝛ⸗
tale diuidit a deo.et ad hoc tendit.et non eſt vnum pꝛin
cipium maloꝝ ſicut dicit᷑ vnũ bonoꝝ.ergo ex ratõe pec
cati nõ ꝓuenit vnio.nõ & videt᷑ aliꝗꝗ eẽ vnitiuũ capitis
et membꝛoꝝ.4 Pꝛeterea.ex ꝑte bonoꝝ dicit᷑ eẽ vnũ vni⸗
tiuũ.qꝛ vna vita ⁊ vnꝰ ſpũs.ſic hẽt᷑.jcoꝝ.xij.in vno ſpũ
omes nos ĩ vnũ coꝛpꝰ baptiʒati ſumꝰ:h̊ nõ ſic ẽ ex parte
maloꝝ.nõ em vnus ſpũs eſt ↄnis dy abolo et mẽbꝛis eiꝰ
no lie dicet᷑ eẽ vnitiuũ ex ꝑte maloꝝ ſic ex ꝑte bonoꝝ.
CTCotra aug.ĩ li.ð ci.dei.due ſunt ciuitates.irlm ⁊ ba
ilõis. ciuitatẽ dei facit amoꝛ dei. cũ ↄtemptu ſui.g ꝑ

oppoſitũ ciuitatẽ babilonis facit amoꝛ ſui cũ ↄtẽptu dei.
̊ amoꝛ dei ẽ vnitiuũ ĩ coꝛꝑe bonoꝝ.ꝑ oppoſituʒ amoꝛ
ſui erit vnitiuũ cũ coꝛꝑe maloꝝ. Pꝛeterea.ꝑ gr̃am fit

hõ ciuis ſurſũ.ꝑ gre pꝛiuatõnẽ fit hõ ciuis deoꝛ u. eſt ei
ciuitas ſurſũ irlm. cimtas deoꝛlũ babilon. ſic ̊ ꝑ cram
vniũt᷑ mẽbꝛa in bono:ita ꝑ pꝛiuatõz gre vniẽtur mẽbꝛa
ĩ malo. ¶ Alo qð dicẽdũ. ꝙ vnitiuũ capitis et membꝛo⸗
rũ maloꝝ.eſt iᷣm pctm moꝛtale. rõe cuiꝰ ẽ cõuenientia

in defoꝛmitate volũtatis. Et ſi querat᷑ ĩ his q vtũt᷑ li. ar.

dicet᷑ vnitiuũ amoꝛis ſui.¶. Ad obiectũ vo lcdo ex alte⸗
ra ꝑte. dicendũ eſt. ꝙ licet petm moꝛtale diuidat a o.
tñ ↄfoꝛmat dy abolo.et qͥ ad hoc ꝙ ↄfoꝛmat dy abolo dẽ
eẽ vnitiuũ.nec refert ſi nõ ſit ſiłr vnũ pꝛincipiũ maloꝛũ
ſiẽ vnũ ẽ bonoꝝ.licʒ em nat᷑aliter nõ ſit vnũ pꝛicipium

maloꝝ ſiẽ dixert manichei.nihilominꝰ ẽ vnũ pꝛicipiu,zʒ

maloꝝ añ qð nõ eſt malũ.et ad qð quodãmodo oꝛdinũ⸗
tur. 4! Ad illud vᷣo qdð obijcitur.ꝙ nõ eſt vnus ſpiritus a
quo ꝓcedat vnitas ex pte maloꝝ ſic eſt ex ꝑte bonoꝛuz.

—

Dicendũ ẽ. ꝙ licʒ nõ ſit vnus ſpũs ex ꝑte maloꝝ ſiẽ ex x

te bonoꝝ.nihilomi? tñ eſt vnio capitis et membꝛoꝝ ma
loꝝ ꝓpter vnionem volũtatis.cõfoꝛmat em mẽbꝛũ ſe ca⸗
piti inſequẽdo voluntatẽ ipᷣius.et ſiẽ d qui adheret ðo
vnꝰ ſpũs eſt. ꝓpter vnitatẽ volũtatis.ita pt dici ꝗ adhe⸗
ret dyabolo.vnꝰ ſpũs dicit᷑ cũ eo.ꝓpt vnitatẽ vomutatis:
hec em̃ vnitas ſiãt in geñ.xxxiiij.vbi dicit. ꝙ cõglutina
ta eſt anima eius cũ ea. Sichem em ſignat dyabolũ.di
na dᷣo ſignat aĩiam peccatricẽ.¶ Sed iterũ obicit᷑. nõne
completio peccati eſt in auerſione.ergo ex paꝛte auerſio
nis a dro. magis de bet ſumi ratio vnitionis.qᷓ ex parte
conuerſionis ad inferius quod eſt per amoꝛem ſui. Ao
quod dicendum.q; magis debet ſumi ratio vnitomis ex
pte cõuerſionis.qꝛ auerſionis cauſa eſt cõuerſio. vnde

ab auerſione tanꝙᷓ ab eo quod eſt pꝛincipium pcti.con⸗

uenienter ſumitur ratio vnitõis. illud autem eſt amoꝛ

1

nl
von
a,
;
19¹
1
/
de
35

dil

13

2= —

—— — — — — — — —¶— — ————

(Mueſtio

ſui inoꝛdmatuo.nihilominꝰ tñ auerſio generalius ẽ ⸗
pter rõem oꝛiginalis peccati in quo eſi auerſio ab incõ⸗
mutabili bono.et nõ eſt cõuerſio.ſed ↄuerſibilitas ſiue

2cupiſcibilitas. ñ etiã ex illa pꝑte poteſt ſum generali

us ratõ vnitiui.

¶Q Articulus ſextus

ß Exto queritur.vtrũ membrũ xp̃i poſſit fieri
membrũ dyaboii.idet᷑ ꝙ nõ.ꝑ hoc qð dici
tur.iiij.ad ephe.ſuꝑ illud.Anũ coꝛpus vnus
ſpũs.glo.ſicut hũani coꝛꝑis membꝝ pꝛeciſum foꝛmam
qdem qua cognoſcit᷑ retinet.ſed nequaqᷓ;ᷓ ſpũs ſequit᷑ q̊

preter vnitatẽ viuat:ſic quicunq; a pꝛedicte pacis vni⸗

tate diuiſus eſt.ſacrm quidẽ tanqꝙ; formã retinet.ſed ſpi
ritus preter vnitatẽ nõ viuit.Ex hac ſimilitudine ſic aꝛ
guit᷑.mẽbrũ materiale qꝙᷓdiu retinet foꝛnaʒ quã bhabuit
in corpore in quo abſciſum eſt. nõ põt fieri membꝛũ al⸗
terius coꝛꝑis.̊ membrũ ſpũale ſimiliter ꝙᷓdiu retinet
foꝛmã coꝛpis eccleſie ſiue coꝛꝑis xp̃i. nõ põt fieri mem⸗
brum dyaboli. ſed poſtqᷓ; ſemel baptiʒatus eſt ſꝑ retinet
foꝛmã ſacr̃i.̊ nõ pot ſieri mẽbruʒ dyaboli licʒ cadat in
moꝛtale peccatũ.¶ Sed ↄtra appaꝛet qꝛ de iuſtis qͥtidie
fiũt peccatoꝛes.g̊ de membris ⁊pᷣi fiũt mẽbra dyaboli.
4 Ao qð dicendũ.ꝙ nõ eſt ſimile de mẽbro materiali 2
ſpuᷣali oĩno. mẽbrũ em̃ ſpũale xpᷣi duplicẽ habet formaʒ
ſcʒ baptiſmalis.et illa indelibilis eſt ſcilʒ caracteris:et
habet foꝛmã gr̃e gratũfaciẽtis.et illa delibilis eſt.et cũ
cadit ꝑ peccatũ:de membro xpᷣi fit membrũ dy aboli ma
nẽte etia foꝛma pᷣcedẽte.membrũ vo mareriale nõ ita hʒ
duplicem foꝛma:ſed alio mõ.hʒ em̃ foꝛmã ᷣm quã oꝛdi⸗
nat᷑ ad vitam.et habet foꝛmã ᷣm quã poteſt oꝑari.ſiue
Fm quã oꝛdiat᷑ ad actũ.⁊ vtraq; poteſt tolli.vna etiã po
teſt tolli ſine altera.ſed licet illa que oꝛdinat᷑ ad vitã tol
latur.nõ ꝓpter hoc ſtatim efficit᷑ mẽbrũ alterius coꝛꝑis
et ideo quo ad hoc eſt diſſimilitudo.

rticulus ſeptimus

Eptimo querit᷑. vtrũ idẽ hõ poſſit ſimul eſſe
membrũ xpᷣi ⁊ mẽbruʒ dy aboli.qð videt᷑.qꝛ
mali ꝗ ſunt membra dy aboli. dicũtur eſſe in

eccleſia que eſt coꝛpus xp̃i. ſicut babet᷑ Aath. xiij. ſuꝑ

illud. Simile eſt regnũ celoꝝ ſagene miſſe in mare. ex
omi genere piſciũ ↄgregãati.glo.Eccia inter celũ et infeꝛ
nũ indiſtincte bonos et malos colligit. Et.xxj. Johis.
vbi fit ſermo de piſcatõne petri.glo.alia fuit piſcatõ xpᷣi
hec.alia poſt rõnem.hic em boniet mali capti ſunt.ſic
nunc habet eccleſia:ibi vᷣo impleta reſurrectõe moꝛtuo⸗
rũ.boni in eccleſia erũt ineternũ.ex quo videt᷑ q mali g
ſunt membra dyaboli. ſint in coꝛꝑe eccleſie.et ita viden
tur eſſe membra xpᷣi. ¶ Contra.amoꝛ ſui cum ↄtemptu
dei facit mẽbrũ dyaboli.amoꝛ xpᷣi cuʒ ↄtemptu ſui facit
membrũ rpᷣi.ſed hi duo amoꝛes opponũtur et ſimul ſta⸗
re nõ pñt. ſimul nõ poteſt aliquis eſſe mẽbrũ xpi 2 mẽ
brũ dyaboli. ¶ Ad quod dicendũ ꝙ aliud eſt dici mem
brũ eccleſie.aliud dici mẽbrũ xp̃i.membrũ em̃ xpᷣi ꝓprie
Ecaritatẽ.membꝝ ðo eccleſie ꝑ fidẽ.Eſt em̃ eccleſia con
gregatio fideliũ.fideles aũt dicũt᷑ qui fidei ſacr̃m ſuſce⸗
perũt.membrũ aũt eccleſie dicit᷑ duobo modis vel meri⸗
to vel numero.merito dicit᷑ ſimpliciter.numero m qd.
per fidem em̃ foꝛmatã eſt mẽbrũ eccleſie merito.t ſic qð/
eſt mẽbrũ eccleſie eſt membrũ xpᷣi ⁊ ecouerſo.membruʒ.
eccleſie numero:eſt ꝑ ſacr̃jm fidei.hmõi aũt membra nõ

ſunt in corꝑe eccleſie vt ibi remaneãt ſi obdurent᷑ ĩ pco

ſed tanqꝙ mali humoꝛes vt inde expellant᷑. Vñ ſuꝑillud
ĩ· Johis.ij.ex nobis exierũt ſed nõ erãt ex nobis. Aug.
in orig.ſic facti ſunt in eccleſia.quõ mali hũoꝛes in coꝛ⸗
poꝛe.qui qñ euomunt᷑ releuat᷑ coꝛpus:ſic qũ exeũt mali
releuat᷑ eccleſia.ſi tũ membꝛa numero fiant membꝛa me
rito ꝑ ſidem foꝛmata vere erũt tanqᷓ; membra in coꝛꝑe.

NQ¶ Articulus octauus

.ẽſ
n

.cix

tauo queritur.que ſit dꝛñtia ſᷣm ꝙ dyabo
us caput dicit᷑ eſſe maloꝝ.et antixps.videt᷑
em̃ antixp̃s nõ ſit caput. nibil em idem eſt
mem brũ et caput:ſed antixpᷣe membrũ eſt dy aboli.non
Geſt caput in genere maloꝝ.4! Item in vno coꝛꝑe ẽ vnũ
caput et nõ plura.ſed in coꝛꝑe maloꝝ capnt eſt dyabo⸗
lus.nõ & eſt caput antirpᷣs. Monrra. intheſſa ihoſten
dens ſe tanꝙᷓ ſit deus.ibi dicit glo. ſicut in xpᷣo oĩs ple⸗
nitudo diuinitatis inhabitauit: ita in antixpᷣo plenitu⸗

do malicie.ſed rõne huius plenitudinis que eſt in xpᷣo-⸗

dicit᷑ xp̃s caput bonoꝝ. rone alterius plenitudinis dr
antixpᷣs caput maloꝝ.¶ Item ſuꝑ illud Job.xxxiiij.ꝗ
regnare facit y pocritã.glo.oĩm ypocritaꝝ caput anti⸗
ppᷣs deſignat᷑.Et.xxj.Interrogate quẽlibet de viatoꝛibo
glo.Dũ de om̃i maloꝝ coꝛꝑe loqueret᷑.ſubito ad omniũ
miquoꝝ caput antixpᷣm verba ↄuertit. ¶ Ad qð dicen⸗
dũ.qꝙ vterq; eſt caput ſed differenteꝛ.ſicut em̃ xrpᷣs m di
uinitatẽ dicit᷑ hbabere rõnem capitis ⁊ iteꝝ ſᷣm hũanita
tẽ.ſicut habet᷑ ad ephe.j.ſuꝑ illuo.pᷣm dedit caput ſuꝑ
om̃em eccĩam:ita ſuo mõ licet nõ oĩno ſimili dicit᷑ dya⸗
bolus caput.quia fuit primũ initiuʒ malicie.et ſuo mõ
influit malicia ſuggerendo vł incendẽdo. ſed nõ ↄuenit
in natura cũ hoĩbo.antixps aũt licʒ nõ ſit initiũ malicie
habet tñ ↄueniẽtiã in natura: ⁊ quaſi plemtudinẽ mali
cie babebit reſpectu alioꝝ hoĩm.licet nõ eo mõ quo xpe

habuit plenitudinẽ.xpᷣc eĩ habuit ip̃am diuinitatẽ ĩ ſe

ꝑ eſſentiam.antixpᷣs vᷣo ip̃m dyabolũ ꝑ effectum. VUnde
Jo. Damal.nõ ꝙ ipᷣe dy abolus ſit hõ ᷣm humanitatẽ:
ſed hõ eſi foꝛnicatõe generatus ſuſciꝑe omnẽ actũ ſatha
ne. p̃ſciens em deus iniꝗtatem eius future volũtatis.co⸗
cedit in eo habitare dyabolũ.Itẽ glo.ſuꝑ illud.ij.theſſ.

ij. cuius aduentus eſt ſᷣm oꝑatõem ſathane dyabolo in⸗

ſtigante ⁊ cooꝑante.qꝗ illũ poſſidebit totũ.nõ tñ ſine ſen
ſu vt frenetici qui culpã nõ babent. Ad illud vᷣo quod
obijcit᷑ dicendũ.ꝙ licet antixpᷣs ſit caput maloꝝ. nihilo⸗
minus tñ põt eſſe membrũ ipius dy aboli principale.eo
ꝙ q̃ſi in io habitat plenitudo malicie et potentiꝰ oꝑa⸗
bitur ad ſeductionẽ.¶ Ad aliud vo dicendũ.ꝙ licʒ anti

xpc dicat᷑ caput.et dy abolus caput:nõ tñ ſunt dno capi
ta.vnũ em̃ eſt ꝓpter alterũ.antixpᷣs em̃ dicit᷑ caput:qꝛ in

bolo habet ꝙ ſit caput.(¶ Sed adhuc querit᷑ ratõe illiꝰ
dꝛñtie.ſi antixpᷣs ſit caput maloꝝ boĩm qui preceſſerũt
ipᷣm.cũ dyabolus nõ dicat᷑ caput aliqͥ̊ꝝ pꝛecedentiũ.qꝛ
reſpectu eoꝝ nõ habuit ratõnem dñatõnis.nec ratione
imitatõis qð eſt reſpectu exemplaris prius poſiti. Jmi

eo habitat dyabolus ꝑ Ee⸗ plenitudinẽ.et ita a dya

tatõ em ſequit᷑ exemplar.ergo nõ videt᷑ hr̃e ratõnem ca

pitis reſpectu precedentiũ.q Pꝛeterea.ſi nõ eſſet fides
xpᷣi que preceſſit incarnatõem xp̃ᷣi.nõ diceret᷑ xrpᷣs caput
reſpectu antiqͥꝝ fideliũ qui pꝛeceſſerũt aduẽtũ eius.ſed
antixpᷣs nihil tale habet preexiſtens. ergo non dicet᷑ ca⸗
put maloxꝝ pᷣcedẽtiũ.ꝗ¶¶ Contra.j.o.ij.Nũc ſunt multi
antixpᷣi.Peda.antixpᷣi ſunt oẽs beretici.⁊ ꝗ fidẽ quã cõ
fitent᷑ deſtruũt actibo.et om̃s ↄtrarij xpᷣo ꝗ venturo ſuo
capiti reddũt teſtimoniũ. Et ſuꝑ illud nouiſſima hoꝛaẽ
dicit glo.huius nequiſſimi capitis iã multa mẽbra pre⸗
miſſa ſunt.a ꝗbo eſt cauendũ.¶ Itẽ ſuꝑ illud ps.qm ec⸗
ce inimici tui dñe.glo.antixpᷣi membra q mõ pᷣmuntur
metu.in liberã vocẽ erumpẽt. antixpᷣs eſt caput malo⸗
rũ ꝗ pᷣceſſerũt. Ihando dðm eſt ꝙ antixpᷣs ẽ caput
reſpectu pᷣcedẽtiũ. ꝓpter h̊ ꝙ mĩſteriũ iã oꝑat᷑ inigtatis
m ſuis membris.ſicut dr in glo.bede.j.Jo.ij.Nec dicit᷑
Apter h̊ caput.qꝛ membra iſta accipiũt ab ipᷣo:ſed ꝓpter
pᷣeminẽtiã malicie que eꝛit in ipo reſpectu alioꝝ.ſicut pᷣ
eminẽtia eſt in capite ratõe originis motuũ.iQec ẽ ſimi
le cum dicit᷑ caput xpᷣc.et antixpᷣs caput.xpᷣs em̃ dr ca⸗
put in fide fidelium qui preceſſerũt.dicit᷑ etiã caput pꝛo
pter hoc ꝙ fideles qui pᷣceſſerũt ianue aꝑitõez ꝑ ipᷣm ac
ceꝑunt.antixpᷣs vᷣo nõ dꝛ caput qꝛ ĩ ipᷣm credat mali ꝗ pᷣ
ceſſerũt.vel qꝛ ꝑ ipᷣm claudat᷑ eis ianua:ᷣ ꝑ ꝓpriũ pec⸗
catũ.ſed ſicut dietũ eſt dicit᷑ caput ratõe preeminẽtie in

—
717

58
—

malicia et ↄuenientia in natura

emb tauũ

— ——f

Omequenter querit᷑ de peccato primi an
geli. quare ſcriptura nõ facit mentõem de
primo ipᷣius pcto in pricipio geñ.ſicut fa⸗
cit de ſcdo.q̊ ſcʒ temptauit hoĩem.videtuꝛ
em̃ ꝙ debuerat fieri mẽtio de eo cũ ibi fuerit oꝛigo pec⸗
catoꝝ. 4l Pꝛeterea.ſcriptura nõ facit mentõnem de iſio
pcto niſi ſub gbuſdã figuris.ſicut ſub figura regis babi
lonis.yſa.xiiij.et ſub figura principis tyriĩ easn

de pcto aũt hoĩs facit mentõem manifeſte. qð ꝑ
h qʒ dicit albinus ſuꝑ geñ. Angelicũ pcĩm ſilentio ĩ ge
ne.abſconditũ eſt.et hoĩs patefactũ.qꝛ angelicũ vulnus
deonõ pᷣdeſtinauit curare.boĩs ðᷣo vulnꝰ pctm.ſ.ſanare
pᷣdeſtinauit. Pretẽa ꝑ magnitudinẽ pene voluit deterrẽ
hoĩem. ꝓpter pctm em vniꝰ punitũ eſt totũ genus hũa⸗
nũ. ꝓpter pctm pᷣo pᷣmi angeli ipᷣe ſolus punitꝰeſt a prin
cipio. Vñ eius pena q̃ ẽ a pꝛincipio fuit pᷣpata.ſicut ba⸗
bet᷑ yſa.xxx. pᷣꝑata ẽ em ab heri tophet.i.a ↄditõe mũdi
Vñ aug.carcer in illa ↄditõe creaturaꝝ pᷣpatus eſt.ii
hilominꝰtñ implicite dictũ eſt petm illiꝰ cu dictũ eſt di⸗
niſit deꝰ lucẽ a tenebris. IAla em̃ diuiſio deſignat ip̃am
penã qᷓ immediate ſecuta eſt ad culpam. ¶! Ao illud vo
qð obijcit᷑.dicendũ eſt.ꝙ licet pctm dyaboli eſſet pꝛimũ
tñ rõne illius nõ preceſſiſſʒ moꝛbo nec ſecuta eẽt medici
na.cũ illud ſit irremediabile.tota aũt ſcriptura alteruʒ
illoꝝ declarat.vel qð ꝑtinet ad moꝛbũ. vel qð ꝑtinet ad
medicinã.¶¶ Ad illud vᷣo qð ſcðo obijcit᷑ dicenduʒ eſt.q;
petm hoĩs manifteſte erat dicẽdũ.vt ſic expᷣſſe ſciret q̃lit
iniciatus eſt moꝛbo.vel exoꝛtũ eſt vulnus:et ſic ↄñter cõ⸗
ueniẽtiſſima adhibeat᷑ medicĩa ab ĩa ſumma ſapiẽtia
v.ad Ro.Abi abundauit delictũ ſuꝑabundauit et gra.
MPeccatũ vᷣo dyaboli ſub figuris eſt velatũ.ne ꝓpter ſui
immanitatẽ hõ acciꝑet exemplũ deſꝑatõis.attẽdẽs em̃
pctm dy aboli nõ remiſſum nec remiſſibile.poſſet de⸗
P

erare igem credendo de ſuo. M
(Miembru nonum

R Ono q̃rit᷑ de pcto pꝛimi angeli.vtrum illi

pceto ſtatim adnexũ fuerit aliud petm. ſczʒ
pctm inuidie.qð nõ videt᷑.ſuppoſito em̃ q;
creacꝰeẽt hõ nõ ſimul tꝑe cũ angelo.ſ̊ ſᷣin
prius ⁊ poſterins.ſicut diſtinguũt᷑ dies in pꝛincipio ge⸗
ne. vt hõ in die ſexto:angelꝰdᷣo ĩ pricipio ſit creatꝰ vł añ
oẽm diẽ.ſᷣm h̊ ſi peccauit angelꝰ ſtati pꝰ creatõem ſic vi
det᷑ ex ꝗbuſdã ſcripturis elici.nõ erat niſi vnicũ eiꝰ pec⸗
catũ.ſ.pctᷣm ſuꝑbie ex delectatõe ſue poteſtatis.nõ enim
erat tũc creatura rõnalis.cui inuidẽet.reſpectu em̃ rei ñ
dum erñtis nõdũ eſt inuidia. Inuidia aũt dr eſſe reſpe
ctu ſuꝑioꝛis vel reſpectu paris.ne fiat ſuꝑioꝛ.¶ Ioꝛte di
ceret᷑ ꝙ reſpectu boni angeli erat inuidia.̊ h̊ nõ ↄuenit
qꝛ inuidia eſt reſpectu illius ꝗ eſtimat᷑ occupare bonuʒ
alteriꝰ vel minuè bonũ illius.̊ hec eſtimatõ nõ fuit re⸗
ſpectu boni angeli.bonꝰ.n.angelus nõ occupauit locuʒ
luciferi.ſ̊ locũ ſibi putatũ.vnicuiq; em̃ angelo in ſuo
gradu detmĩatũ fuit bonũ ĩ ſuo gdu.nec fuit iſta eſtima
tio q̃ minueret᷑ bonũ ipiꝰ ꝑ bonũ alteriꝰangeli. reſpe⸗
ctu boni angeli nõ fuit motus inuidie.¶ Pretea. ſicut
dicit b.greg. Honi angeli purgati erãt ⁊ territi apoſia
ta anglo cadẽte.ñ videt᷑ ꝙ boni angeli ↄfirmati ſint ꝑ
lapſum ipoꝝ maloꝝ.dicit em̃ be.gre.hõ lapſus eos ter
ruit ⁊ purgauit.terruit ne creatoꝛẽ ſuũ ſuꝑbi deſpicerẽt
purganit qð reprobis exeũtibo actũ eſt vt electi ſolũ re
manerẽt. Et iteꝝ ſancti angeli dũ in alijs nate ſue dãna
ↄſpiciũt.ĩ ſeipᷣis cautiꝰrobuſtiuſq; ↄſiſtũt. ex ꝗbo videt᷑
ꝙ cadẽtibo malis angelis boni ſint ↄfirmati. pꝛio fuit
pcetm. deinde caſus.deinde ↄfirmatõ.ꝙ ſi ſic eſſet tũc in⸗
uidia nõ eſſet reſpectu bom angeli ĩmediate pꝰ petm ſu⸗
ꝑbie qð erat pꝛimũ pctm.¶ SYtẽ ſuppoſito ꝙ hõ pᷣmo cre
atus fuit cũ angelo.ſic videt᷑ b.aug.dicẽ.nõ videt᷑ ꝙ im

mediate pꝰpctm ſuꝑbie eẽt pctm ĩuidie ei adnexũ reſpe⸗
ciu hoĩs. Inuidia em reſpectu ſuꝑioꝛis vł paris dr.łᷣ ñ
reſpectu inferioꝛis.̊ cũ hũana natura eſſet inferioꝛ ipa
angłica.nõ erat motꝰ inuidie ĩ angelo reſpectu hoĩs. ſᷣ
ↄſiat ꝙ reſpectu alteriꝰcreat᷑e nõ fuit inuidia.̊ peim in⸗

uidie nõ fuit ĩ angelo ĩmediate pꝰ pctm ſuꝑbie. ¶ Con

tra. aug.in li.de virginitate.ſuꝑbiã ſeqꝗt᷑ ĩnidia tanqᷓ fi⸗
lia pediſſeq̃.eã em̃ ↄtinue parit:nec vnꝙᷓ eſt ſine tali ꝓle

atq; comite.ꝗbo duobo malis.ſuꝑbia.ſ.et inuidia.dya⸗

bolꝰẽ dyabolus.Ex h̊ arquit᷑ cũ inuidia ſit ꝓles ↄtinuo

7 comes ſuꝑbie.qꝙ peccauerit ĩmediate pcto ĩuidie. —“

berñ.ſuꝑ cãti.Lucifeꝛ ille ꝗ mane oꝛiebat᷑ ̊ ꝓpẽ eleuaba
tur añqᷓ reuertẽt᷑ i tenebras generi nꝛo inuidit.ᷣ qd ali
ud ſignat᷑ ꝑ reuerſionẽ ĩ tenebras.niſi caſus eiꝰ:ꝗ petm
iĩnidie ſił fuit cũ pcto ſuꝑbie. Adhuc et᷑ q̃rit᷑ rõe illiꝰv⸗
bi qͥ d q dy abolꝰhis duobo pctis ẽ dy abolꝰ.ꝗd em̃ ali
ud eſt eſſe dy abolũ niſi deoꝛſuʒ fluentẽ.ſ̊ ꝑ pꝑctẽm ſuꝑbie
oluit aſcẽdẽ. ꝑ illud pctm nõ fuit deoꝛſũ fluẽs.. Pꝛe
terea.ꝑ petm iuidie nõ videt᷑ ſiłr.̊ nec his pctis dy abo
laẽ dy aꝰ.¶ Si vo q̃i dicat᷑ deoꝛſuʒ fluẽs ꝑ ↄuerſionẽ ide
bitã ad mutabile bonũ.Fᷣm ̊ ꝑ qdðᷣlibet pcẽm dy abolus
eſſet dyaꝰ.nõ ̊ magis ꝑ illa pcta qᷓ p tdA qð di⸗
cẽdũ.q; lʒ pctm ĩuidie nõ eſſet ſił cu pcto ſuꝑbie.mhilo⸗
min?citopꝰſecutũ eſt. Si vo qrat᷑ reſpctu cuiꝰſnit motꝰ
ille inuidie.doõm eſt ꝙ reſpectu hois quẽ eſtim auit ꝑtici
patuꝝ gloriã a q̃ cecidit.nec fuit motꝰille reſpectu alte⸗
riꝰangli ꝗ ñ erat occupaturꝰlocũ eiꝰ.ſ̊ locũ ꝓpꝛiũ.reſpe
ctu hoĩs ſił creati vel pꝰcito creati: fuit ille motꝰ ne
eandẽ gliaʒ ꝑticiꝑet. En ſuggeſtit ei illud ꝑ qð cecidit.
Vñ aug.ĩ. q.ve.te.Ex trãſgreſſõe illis deitatẽ ſpopon⸗
dit.a q̃ ip̃e deaffectatꝰ deiectꝰẽ.¶¶ Ad illuo vᷣo qð obijcit
ꝙ hõ ſexto die creatꝰfuit.et ita nõ ſtati ptꝰ pꝛimũ pctm
ſuꝑbiuit.Dicẽdũ eſt ꝙ h̊ verũ eẽt ſi nõ intcidiſſet moꝛu
la int᷑ ↄditõeʒ ipᷣiꝰangeli ⁊ lapſuʒ ipiꝰ.ſᷣ qꝛ fuit moꝛula
aliq̃ ſiẽ dic mgr ĩ li.ſen.iõ potuit eẽ ꝙ creato hoie fuit il
le motꝰ iuidie. Si vo ſił creatꝰfuit hõ ſic viðᷣr aug.ↄſen⸗
tire.ſᷣm h̊ ſtatipꝰ fuit pctm ipᷣi ĩuidie.et h̊ mõ videt᷑ illa
auẽtas aug.ĩ li.de vᷣgi.ſentire cũ dr.ꝙ ſuꝑbia ĩuidiã ↄti
nuo pit.¶. Ad illð ᷣo qð ĩ eadẽ auẽte dr.ꝙ iuidia eſt co
mes.ñ ĩtelligẽdũ ẽ ꝙ a pꝛicipio ſił fuit iuida cũ ſuꝑbia.
qᷓcito peccauit pcto ſuꝑbie.peccauit pcto ĩuidie.ſᷣ ſic pe
diſſeq dr̃ dñaʒ ſuã comitari cũ eq ſeꝗt᷑ imediate. ſic ĩui⸗
dia comes ẽ ſuꝑbie.⁊ qꝛ nullũ aliud pctm imediate ſecu
tũ ẽ.iõ bñ dr ſuꝑbia ↄtinuo penes ĩiuidiã.nõ qꝛ ñ poſſit
intcidẽ tp̃s int inſtãs qͥ peccauit pcto ſuꝑbie.et inſtãs qͥ
peccauit pcto iuidie ¶ Ad illð vᷣo qð obijcit᷑ ꝙ ñ ðbebat
eſſe modus iuidie reſpectu hoĩs.qꝛ hõ erat ĩferior crea⸗
tura. dom ẽ. pꝑ h̊ qd dicẽ̃ aug.ſuꝑ geñ.ad lit.qꝛ iuidia nõ
tm ẽ reſpectu ſuꝑioꝛis ꝗ excellit. ſᷣ etiã reſpectu paris
ne excellat ⁊ ĩferioꝛis ne eq̃t᷑q;tum ̊ ad duas drñntias
poterat eẽ motus inuidie.par.n.erat qͥ ad H̊ ꝙ ꝑtipatu⸗
rus erat eandẽ glłiaʒ qua ꝑticipaturus eſſi ipe ſi ſtetiſſzʒ
inferioꝛ vᷣo rõe nature coꝛꝑał vł ſpũalis inqtũ vnibilis
erat vl vnita coꝛꝑali.ſi ᷣo ꝑctẽm ĩuidie ipiꝰfuit pꝰ caſum
ſicut videt᷑ aug.xj.ſuꝑ gen.dicẽ.his vᷣbis ꝓpter excellen
tiã delectatꝰ ſua ptate tumuit ſu ꝑbia. ꝓpter quã cecidit
ab altitudine ſpiritalis ꝑadiſi ⁊ iuidia ↄtabuit.tũc po⸗
tuit eſſe motꝰ iuidie rõne ſtatus ſui et reſpectu ſuꝑioꝛis
qꝛ iſte iã lapſus erat.hõ vo adhuc ſietit. Hoc ideʒ videt
dicè in.q.ve.te.b.aug.pᷣmdit qꝛ ad accuſatõem eiꝰ factꝰ
eſt hõ.vñ ſua ſubtilitate id egit.vt in eandẽ pᷣuaricatõeʒ
in q̃ iᷣe ruit inducẽ᷑t.vt accuſatoꝛẽ ſuũ ꝑticipẽ ſue dam⸗
natõis efficẽt. Vñ ex h̊ pſumit᷑ ꝙ pꝛius peccauit et poſt
dãnatꝰeſt. et dãnatꝰ inuidit.⸗! Zid illð vᷣo qð pᷣmo obij⸗
cit᷑ ꝑ auẽteʒ aug.qꝙ in his duobo pct᷑is factꝰ ẽ dyabolus
videt᷑ ratio eſſe.qꝛ angelus habebat creatorẽ ſuũ ſupra
ſe ⁊ creaturã rõnalẽ iuxta ſe.primo q̊ mouebat᷑ inoꝛdia⸗
te reſpectu illius ꝗ erat ſupra ſe.deinde ĩoꝛdinate reſpe
ctu illius qui erat iuxta ſe. nec erat vlterior differentia
intellectualis nature reſpectu cuius moueret᷑ ĩoꝛdinate
et ꝓpter h̊ his duobo generibo peccatoꝛũ factus eſt dya⸗

–—

8

e⸗
aiin
olg;
tinin
e
niſi⸗
pie

Ninno
4
enaba
dai
Pcken
lioi⸗
nali
Pobie
Re
pabo
neige
bolus
gödi⸗
lbilo⸗
mnord
ptici
alte⸗
reſpe
ne
ichit.
pon
bjeit
vein
norn
eula
itil
n⸗
1
Ni

OðDG

QMueſtio

bolus. ſicut em̃ homo fit deiformis vel angelis ꝑ dilecti
onẽ dei ⁊ ꝓxiimi.dei ſupꝛa ſe. ꝓximi iuxta ſe:ſic fit diffoꝛ
mis vel diſſitis deo ꝑ ſuꝑbiã vł inuidiã. vt ſuꝑbia oppo
nat᷑ dbito ordini qͥ ad deũ.ĩuidia debito oꝛdini qͥ að/ ꝓ

ximũ.deoꝛſũ aũt fluẽs dẽ 2 ꝑ culpã ⁊ ꝑ penã.¶l Ad illðõ

vo qð obijcit᷑ ĩ ↄtrariũ.dom eſt.ꝙ licet ꝑ ſuꝑbis vellet a⸗
ſcẽdẽ.nihilominꝰtñ ille aſcẽſus fuit caſus.ꝛ igit᷑ ſic aſcẽ
dẽdo deoꝛſum fluxit.xvj.ꝓuer.añ ruinã exaltat᷑ cor.im
mo ipᷣa exaltatõ indebita eſt rumna. Silłr dðᷣm ẽ ð motu
inuidie. et lʒ peccet alijs generibo pctoꝝ tñ ñ fuer̃t pria
pcta ab ipᷣo iuẽta.et iõ his dr ipᷣe potius dya⸗ ꝙᷓ alijs.

Klembeum decimũ

Ecimo q̃rit᷑ qᷓ ſint pcta dyaboli ſᷣm ſeipᷣm
.i.q̃ pcta ↄueniũt ſpũali nate ⁊ qᷓ nõ. Vi⸗
det᷑ ꝙ nõ tm̃ pcta ſuꝑbie ⁊ inuidie ſint ſᷣm
ſe pcta ipᷣius dy aboli. ĩmo etiã pcta q̃ ab

pis naſcũt. ſiẽ inobediẽtia qᷓ̃ naſcit᷑ ex ſuꝑbia.⁊ pᷣſũptio

et odiũ q̃ naſcit᷑ ex inuidia. reterea.accidia et ira et
cupiditas ſpũalia peta ſunt.ſiẽ diẽ be.gre.ſi ̊ ſũt ſpũa⸗
lia pcta.pñt ↄuenire ipis ſpiritibo ſᷣm ſe.qᷓ dicẽt pcta di
aboli ſiẽ pcẽm ſuꝑbie vł inuidie. Pꝛetẽa.ſuaſoꝛ ẽ ⁊ ſug
geſtoꝛ oim pctoꝝet ſic ſuadẽdo qðcũq; pctm efficit᷑ pec
catoꝛ.̊ qdᷣlibet perᷣim dicet᷑ eẽ pctm dyaboli. Contra.

aug.in. xiiij. de ciui.dei. Si dy abolus eſt fornicator vel

ebrioſus vel ſi qꝗð hm̃oi mali eſt qð ad carnis ꝑtinet vo⸗
luptatẽ.nõ põt dici cũ ſit taliũ pctoꝝ ſuaſoꝛ et iſtigator
occultꝰ.eſt tñ ſuꝑbo ⁊ inuidꝰ.q illũ vicioſitas ſic obtinu
it.vt ꝓpter has eẽt in carceribo hꝰ caliginoſi aeris eter⸗
no ſupplicio deſtinatꝰ.q̊ illa duo vidẽt᷑ ſpãlit eẽ pctm dy
aboli.carnalia vo pcĩa et his ſilia nõ pcta dyaboli ſed
peta hoĩs. Ao qð dðm.ꝙ hec duo dicunt᷑ ſpãlit᷑ pcẽ̃a
dy aboli.de his em habet᷑ in ſac̃ ſcriptura expᷣſſuʒ.vicʒ.

yſa.xiiij.de ſuꝑbia ipᷣius.et ſapᷣ.ij.de inuidia vbi dr. In⸗

uidia dyaboli intrauit mors in oꝛbẽ terraꝝ. hec aũt pᷣ⸗

ceſſerũt pctm hoĩs.recte ꝭ̊ dicũt᷑ pcta dyaboli.⸗ Ad il⸗

lud ðᷣo qð obijcit᷑ de naſcẽtibo ex ſuꝑbia ⁊ inuidia.dðᷣm
ẽ ꝙ de generibo pctoꝝ intelligit᷑. ꝑ genera do intelligũt᷑
ea q ex ipᷣg9s generibo naſcũt. Ad illud vo qð obijcit᷑ ð
ira ⁊ accidia ẽ dðʒ.ꝙ lʒ ira poſſʒ ↄuenire dyablo.mag
tñ ↄuenit ſpiritali nate vnite corꝑali.appetẽ eĩ vidictaʒꝝ
Pꝛie ẽ ꝓpt᷑ irrogatõʒ iniurie.arꝛogatõ vo ĩiurie ꝑ ſe fit
create hnane nõ creature angelice.nihilominꝰtñ qꝛ dy
abolꝰeſtimat ſibi iniuriã fieri.cũ eripit᷑ ab eo pctoꝛ quẽ
eſtimat poſſeſſionẽ ſuã.incidit ĩ pcẽm ire appetẽdo vindi⸗
ctã.xij.apoc.DOeſcẽdit ad nos dyabolꝰ hñns irã magnã.
petm vo accidie qð dr̃ pctm triſticie ex diuerſis cauſis
coꝛripit.et ꝓpt h̊ qꝛ vna ẽ ꝓpria ſpiritalis nat᷑e ſᷣm ipᷣaʒ
altera vᷣo ipᷣius ſpiritalis nature inq;tũ ↄiũgit᷑ coꝛꝑali.
dr ↄne pcm angelo ⁊ hoĩ.creatura em̃ ſpũalis ꝑ ſeip̃aʒ
triſtat᷑ exiſtimatõe triſtabilis ſpũalis.ſpẽs ↄiũcta ex cõ⸗
pletione coꝛꝑis cui ↄiũcta ẽ qñq; triſtat. Cupiditas vᷣo
ſi ſit ſpiritale pctm ꝓut eſt reꝝ tꝑaliũ et ipᷣiꝰ hoĩs re⸗

cte ꝙᷓ ſuꝑbia et inuidia dicũt᷑ eſſe pcta dyaboli. Alia vᷣo

tria ſpiritalia magis ꝓpꝛia ipᷣius aĩe rõnalis.4! Adil
lud ðᷣo qð obijcit᷑ ꝗ dy abolus ẽ ſuaſoꝛ ſiue ſuggeſioꝛ oĩʒ
pet̃oꝝ.ddᷣm ẽ ꝙ no ꝓpt᷑ h̊ qdᷣlibʒ pcẽm dĩ dy aboli ꝑ in⸗
herẽtiã ſ̊ ꝑ cauſalitatẽ in ̊ genere cãe.nõ ꝙ oẽ pctẽm fu⸗

it ſuggeſtione dyaboli vel ꝓprio defectu.¶ Ad H̊ ob ci
põt.videt᷑ em̃ aug.dicẽ ð fauſtũ.ꝙ fallacia ⁊ ſuꝑbia ſũt

principalia vicia dy aboli.diẽ em.nõ miꝝ ẽ.ſi puarica⸗
toꝛes angeli qͥꝝ duo maxĩa ſũt vicia ſuꝑbia fallacia ꝑ
hũc aerẽ volitat.qð vni vero deo nonerint deberi:̊ ſibi
a ſuis cultoꝛibo exegerũt.ex qͥ accipit᷑.ꝙ hec ſũt prĩicipa
lia pca.nõ ſuꝑbia et inuidia.q¶ Ad qð rñdendũ.ꝙ alit᷑
alit dicũt᷑ illa pꝛicipalia ſiue maxĩa ⁊ iſta.Su ꝑbia eĩ
⁊ inuidia dicũt᷑ maxĩa ſiue pꝛincipalia pcta ꝓpter pꝛi⸗
mã oppoſitõem ad duplicẽ oꝛdinẽ debituʒ reſpectu dei et

reſpectu pxi.fallacia at᷑ et ſuꝑbia dicũt᷑ eſſe maxia pcta
et pꝛincipalia in temptãdo hoĩem. vt duplicit᷑ cadat hõ

q ad intellectũ EPfallaciã. qͥ ad effectũ ꝑ ſuꝑbiã.ſic ̊ ali⸗

.Cix.

ter et aliter dicutur iſta maxima et iſta. .
Miembeum vnaecimu

— Maecimo qrit. vtꝝ ſtatim poſtinſtãs ↄdi
D peccauit.qð videt᷑.dr.j.Yo.iij. Ab

initio dyabolꝰ peccat.h̊ ↄſtat q; G̊ nõ fuit
in eodẽ inſtãti ĩ qͥ fuit ↄditus.ſic ſupᷣ oñſũ
eſt.ᷓ ab initio dr.i.ſtatim pꝰ initiũ.&q̊ ſtatim pꝰ initium
ſue ↄditõnis peccauit.⸗] Itẽ aug.ſuꝑ geñ.xj.factus ↄti
nuo ſe a luce veritatis auertit.ſuꝑbia tumidus.et ꝓpꝛie
ptãtis delctatõe coꝛruptus.⸗! SOtẽ Jo.viij. Ab initio in
veritate ñ ſtetit.̊ ſic videt᷑ aug.innuẽ.xj.ſuꝑ geñ.ab in⸗
itio ſue ↄditõis in veritate nõ ſtetit:ſᷣ ꝗd eſt ab inino ni
ſi pꝰᷣinitiũ ĩmediate.h̊ etiã pʒ ꝑ h̊ qʒð ſeqꝗt᷑.nõ dixit dñs a
veritate alienus fuit.ſ̊ in veritate nõ ſtetit. vbi a verita
te lapſum intelligi voluit. Itẽ yſið.j.li.de ſum.bono.
x.ca.Mox vt factus ẽ erupit in ſuꝑbiã.Ex his videt᷑ ꝙ
ſtatim pꝰinitiũ peccauit.h̊ etiã videt᷑ cũ em̃ lucifer crea⸗
tus fuerit ꝑfectꝰ.ſic dr eʒech.xxviij. Ambulaſti ꝑfectus
in vijs tuis.ꝑfecta aũt intelligẽtia cũ põt intelligẽ.nihil
deeſt ei niſi ex ꝑte ſua ꝗn intelligat ⁊ cũ põt velle nihil ð⸗
eſt ei ex ꝑte ſua ꝗn velit.& ſi nõ ſtatim voluit: aliq̃ cã fu⸗
it q̃re nõ ſtatim voluit.Sʒ ſic dic̃ aug.in li.retract.iAi
hil ita ẽ ĩ volutate ſic ip̃a volũtas.Et be.Herñ.in li.de
li.ar.iQihil ita liberũ eſt hoĩ ſicẽ ip̃a volũtas.multofoꝛti
us ̊ in angelo vbi eſt expedita intelligẽtia.q Preterea
habuit cognitõeʒ dei ꝗ ẽ ſup ĩm ⁊ inferioꝝ angeloꝝ ib
ipᷣo.potuit ̊ ↄſiderare ſe eſſe eminẽtiorẽ alijs.et ex G̊ po
terit eẽ motiuũ pct᷑i.q̃ ꝗ̊ rõe poliea monebat᷑:ex huiꝰcõ
ſideratõe eadẽ rõne potuit a pꝛicipio moueri.q̊ ſᷣm hac
rõnem ſtatim poſt pꝛincipiũ ↄditõis peccauit. ¶ Con⸗
tra.dr in eʒeh.xxviij. Um bulaſti ꝑfectꝰ ĩ vijs tuis a die
ↄditõis tue.donec inuẽta eſt iniqtas in te.ſᷣ ambulatõ ĩ
pfectõe nõ ẽ niſi aliq;tulũ ꝑſeuerauerit ĩ ꝑfectõe.& aliq;⸗

tulũ ꝑſeuerauerit ſiue ſtetit.¶¶ Itẽ orige. DHoſtis ſerpes

antiquus ↄtrariꝰ ẽ veritati. nõ tñ a pꝛincipio neq; ſtati
ſupᷣ pectꝰ ⁊ ventrẽ ſuũ ambulauit.ſic adã et eua nõ ſta⸗
tim peccauer᷑̃t.Ex q̊ videt᷑ ꝙ aliq̃ moꝛula intpoſita ceci
dit.¶ Preterea. Jo. dama.dic̃.2õ natura malꝰ factus
ſ bonus exũs et in bono genitꝰ.neqqᷓ in ſeipᷣo a ↄditore
malicie ſemitã hñs.nõ ferẽs illũiatõem ⁊ honoꝛẽ q ipᷣiꝰ
ↄditoꝛis largita fuerãt bonitate.liberi ſui aꝛbitrij electi
one verſus eſt ex eo qð ſᷣm naturã.in id qð pᷣter natuꝛã

Ex q̊ accipit᷑ ꝙ nõ determĩat᷑.vtrũ ſtatim ceciderit vł et

morula interpoſita fuerit.¶ Preterea.videt᷑ ex ᷣbis au
gul.xj.de ciui.dei.ꝙ ſtatim poſt ↄditõem peccauerit.peꝛ
opoſitũ de bonis angelis.dr em̃ de illis ibi ſimul vt fa⸗
cti ſunt.lux facti ſunt.nõ tñ ita ereati vt quoqͥ mõ eſſent
et quoq̊ mõ viuerẽt.ſed etiã illuminati vt ſapiẽter beate
q; viuerẽt.ab illumiatõe auerſi quidã angeli nõ obtinu
erũt excellẽtiã ſapientis beateq; vite. ex qͥ videt᷑ ꝙ ſicut
boni angeli ſtatim vt facti ſunt.lux facti ſunt.ita et ange
li qui poſtea facti ſunt mali:facti ſũt tenebre. dqð
dicendũ.qꝙ vtrũq; opinãdo dictũ eſt.nõ em̃ ex ſcriptura
alteꝝ illoꝝ eſt manifeſtũ oĩno. verũtñ ſᷣm opinionẽ ma
giſtri ĩ li.ſentẽ.dicendũ eſt. ꝙ aliqua moꝛula interpoſi⸗
ta ceciderũt ꝑ peccatũ.q Ad illud vdᷣo quod obijcit᷑ in cõ
trariũ ſᷣm hoc reſponderi poteſt.pꝛimo ad id qð dicitur
prima Johannis.iij.ab initio dyabolus peccat. ſic em̃
exponit illud auguſtinꝰ.xj.de ciuitate dei.dicens.llud
quod ab initio dyabolus peccat.nõ ab initio ex quo cre
atus eſt peccaſſe putandus eſt.ſed ab initõ peccati.quia

ab ip̃ius ſupbia cepit eſſe factum. 4l Ad illud ᷣo quoo

dicit Auguſtinus.xj.ſuper Geneſim eſt dicenduʒ.ꝙ cõ
tinuo dicitur auertiſſe ſe a luce veritatis.quia non pſe⸗
uerauit in luce veritatis.vel qꝛ non diu fuit in ea.¶ AD

tercium dᷣo dicendum.ꝙ non ſtare in veritate.hunc põt

habere intellectum. quia non ꝑſeuerauit in veritate. et

ꝙ dicitur ab initio:intelligendum eſt.id eſt poſt initiu-
et hoc videtur per verba aug.in libro de ciuitate dei. in
qua veritate ſi ſtetiſſet eius ꝑticeps factas beatus cum

ſanetis angelis ꝑmaneret.¶¶ Ao illud vᷣo qð dicit yſið.
dicendũ eſi m ꝙ poſtea ſubiũgit.fuit in veritate condi
tus.ſed non ſlando ↄfeſtim a veritate eſt elapſus.vnde
totum refertur ad id qð dicit᷑ nõ ſtado.id ẽ nõ ꝑſeuerã⸗
do.il Av illud etiã quod deinceps obijcit᷑ poteſt reſpõ⸗
deri.q licet ſtatim velle potuit bonũ vel malũ.et ſuffici

ens erat volũtas qᷓtum ad alterũ illoꝝ: in ip̃a tamẽ vo
luntate fuit aliquatulum ſtare vel nõ ſtare.et qꝛ volun⸗

tas in hmõi nõ eſt ratio ſᷣm tpᷣs determinata. ideo nõ ẽ
rationem aſſignare ꝓpter quam ſtatim peccauerit poſt
ĩſtans ↄditionis vel nõ ſtatim. ſicut em̃ in voluntate ho
mis eſt cũ adiutoꝛio tamen gratie aliqdin ſtare ĩ bono
et in voluntate eius ſtatim cadere vel nõ ſtatim. ita fuit
in voluntate angeli. ¶¶ Si vo diceret quis ꝙ ſtatim poſt
ↄditõʒ lapſus eſt. ſicut vidẽt quedaʒ auctoꝛittes deſigꝗ
re. Rñderi poſſet.ꝙ illud eʒech.xxviij.ambulaſti ꝑfectꝰ
⁊c᷑.nõ eſt ↄtrarium. nõ em̃ aliud deſignatur niſi ꝙ ꝑfe⸗
ctio bonitatis nature fuit in eo vſq; ad lapſum peccati⸗
ambulatio aũt illa nõ eſt niſi motus ex eo m naturam
14 Ad illud vᷣo qð videt᷑ dicere orig.dicendum eſt.q; loꝗ
