pet ſummũ bonũ in quadã cifoꝛmitate:ſitr ⁊ mulieꝛ.
2 videt᷑ Mið. velle determinãs qo ſil ↄditi ſunt. di⸗
cẽs ꝙ ſił ſunt cõditi rõnis oꝛdine.nõ tꝑis vnitate.⁊ dx
oꝛdo rõnis q res rõnalis ad ſummũ bonũ oꝛdiat᷑. vt
ſimul vicũt᷑ cõditi rõnibo ſemĩalibo.ſᷣm ꝙ dicit aug · il⸗
la fuiſſe cauſata ſimul cũ alijs creaturis. Juxta illð. ꝗ
viuit ineternũ creauit oĩa ſimul Ecci.xviij.Ad illud
quod querit᷑.vtꝝ foꝛmata erat de coſta cũ caꝛne ⁊c. Di
cendũ ꝙ tx coſta cũ caꝛne nõ ey oſſe tm̃.⁊ G̊ pʒ gen.ij.ex
vᷣbis ade dicentis. Hoc aũt os ex oſſiba meis ⁊ caro de
carne mea ⁊c̃.¶¶ Ad aliud põt dici:q ſᷣm quoſdã ꝓ co⸗
ſta in latere viri dñs repleuit locũ coſte carne.ad lr̃aʒ
ſicut dicit᷑ geñ.ij.vñ dicũt ꝙ mulier ĩ lextera pte abun
dat in vna coſta reſpectu viri.Alij dicũt ꝙ dñs pꝛo illa
coſta ſuꝓpleuit aliã.⁊ ꝙ caro ponit᷑ h ꝓ coſta.vt ſigniſi
cet᷑ affectõ viri ad mulieꝛẽ de ſe foꝛmatam.⁊ inclinatio
amoꝛis caꝛnalis.⁊ G̊ inſinuat h̊ nomẽ mulier.dicit᷑ eni
mulier molliẽs herũ ⁊c. Mibi videt᷑ ſine pᷣiudicio di⸗
cendũ.ꝙ ſicut dicit textus geñ.ij.ꝙ dñs repleuit caꝛne
ꝓ coſta.non coſta alia.Et ̊ dicit glo.aug.ſuꝑ geñ ·ij.
adã nõ inuemebat᷑ adiutoꝛiũ ſilłe ſibi.⁊ ſumptũ ẽ a.ix.
ſuꝑ geñ.ad lit.dicit᷑n.ibi.ille ꝓpter ipſaʒ infirmus fa⸗
ctus ẽ qꝛ nõ coſta ̊ caꝛne ſuppleta ẽ.¶. Ad illð qð qrit
quare nõ reſtituit ei dñs alia coſtã.põt dici ꝙ nõ ẽ ſibi
alia reſtituta vt gereret ſignũ ⁊ memoꝛiale foꝛmatiõis
ex ſe.⁊ ſic plus ea diligeret vt partẽ ſui.⁊ ip̃a magis it
li fieret obnoxia vt ſui principio.⁊ q̃i in mebro damni

ficato ꝓpter ip̃am.

Membrũü tercium

Equit᷑ inquiꝛc vtꝝ illius coꝛꝑis foꝛmatõ

fuerit a o imediate:an ꝑ miſteꝛiũ ange
licũ:⁊ hec eſt queſtio aug.ſuꝑ geñ.ix.ad
7

litt. iĩmediate a deo videt᷑ ex tex.geñ.

ij. Edificauit dñs deus coſtã quã tulerat de adã ĩ mu⸗

lierẽ. ¶¶ Iẽ aug.ſuꝑ geñ.ix.ad lit.natura mulieris cꝛe

ata ẽ qᷓuis ex virili que iaʒ erat. angeli aũt nullã oĩno

pñt creare naturã.¶ Iteʒ aug.ſupꝑ geñ.ix.ad lit. for⸗
mare vel edificare coſtã vt muler eſſet.vſq;adeo nõ po

tuit niſi deus a quo vniuerſa natura ſubſiſtat. vt ne il⸗
lud quidẽ caꝛnis ſupplementũ in coꝛpe viri qð in illius
coſte ſucceſſit locũ.ab angelis eẽ crediderim. ſic̃

ontra.nihil occa
ſionatũ ſiue occaſione ꝓductũ in eſſe nõ eſt a deo. Sed
mulier eſt mas occaſionatus vt dicit phᷣs:? ita prima
mulier ñ fuit imediate a deo foꝛmata ð coſta neqʒ a na

tura. mediante miſterio angelico.4 Itez nulluz coꝛ⸗

ꝑale quod hʒ principiũ pᷣcedens ſimile in ſpecie.ꝓdu⸗

cit᷑ a do ĩmediate in eſſe vt a tota cauſa.qꝛ multiplica

tio indiuiduoꝝ in eadẽ ſpecie eſt opus ſequẽs opꝰ pri⸗
mũ:ſ̊ coꝛpꝰ mulieris habuit principiũ pᷣcedès ſimile ĩ
ſpecie. qꝛ coꝛpꝰ viri.⁊c.¶¶ Iteʒ nihil ſemialiter exñs
in aliquo ꝓducit᷑ in eſſe a doo immediate ſiue vt a tota
cauſa.tale fuit coꝛpꝰ mulieris.vñ augꝰ.ſuꝑ geñ.vj.ad
lit.aliter aũt tũc amho ⁊ nũc alit ambo.tũc ᷣm poten⸗
tiã ꝑ verbũ tei tanꝙᷓᷓ ſemialit᷑ mũdo inditazʒ cũ creauit
omia ſimul: nũc ꝗ̊ ᷣm oꝑatõeʒ pᷣbendã tẽpibo quauſqʒ
nũc oꝑat᷑. Ecce ꝙ ſᷣm aug.adã ⁊ eua ſemialit᷑ erãt mũ

do indita. 4 Itez qn aliqd fit er alio int que nõ eſt infi

nita diſtantia. ad ꝓducendũ vnũ in eẽ ex alio.nõ regri
tur infinita potẽtia:cũ coꝛpꝰ mulieris ⁊ coſta ñ diſſe
rãt potẽtia infinita ad h̊ ꝙ; vnũ fiat ex alteꝛo.ᷓ videtuꝛ

ſufficere finita.⁊ maxie illa q ĩ creaturis ẽ. maxima H̊ᷣ

eſt angelica.̊ ⁊c. ¶¶ Iteʒ deus in om̃i opatõne nature

intime oꝑat᷑ ⁊ natura illi cooꝑat᷑.ꝭᷣ qũ aliqð opꝰ deus

oꝑat᷑ ĩ quo põt ei coopari natuꝛa ſiue cooꝑat᷑:nlło mõ
eius includit oꝑatõʒ. ̊ ſimilit᷑ videt᷑.ꝙ ſi angelus po⸗
terat coopari deo ſiue cooꝑabat᷑ in foꝛma rõne mulie⸗

ris de coſta.ꝙ deus nõ debeat eius oꝑatõʒ excludẽ.ſed

angelus poterat cooꝑari ſequeſtrando coſtã preꝑan
ꝗᷣᷣ ⁊c̃. Aſedia pʒ ex aug.ſuꝑ geñ.ad lit.qꝗ dicit.ꝙ ñ⸗
nullia eſt opatio angeloꝝ vt aliqꝗd creet᷑.⁊ in eodẽ quid
mirũ ſi mulierẽ ex oſſe hoĩs factã nõ nonimꝰ q crean
ti doo quẽadmodũ angeli ſerniãt ignoꝛamꝰ. fidelit᷑ ere
dimus factã feminã ex viro nullo interueniẽte ↄcubitu
etſi foꝛte coſta hoĩs miniſtrata ſit ꝑ angelos iĩ ope crea
toꝛis.ſicut fideliter credimꝰ: etiã virũ factũ ex femina
nullo interueniẽte ↄcubitu. Si aũt rũderet᷑ ꝙ ꝓducta
fuit in eſſe oꝑe mirabili ꝓgpter quod nõ potuit ab ange
lo fieri. ab illo qui eſt ſuꝑ oẽʒ naturã. hoc nõ videtur
verũ.cum ſit vnꝰoꝛd angeloꝝ.iſ.ptutes.quibo attribu
itur officiũ faciẽdi miracula ſiue oꝑa mirabilia.. Itẽ
ſecũda theſſa.ij.dicit᷑ de antichriſto.cuiꝰ aduentoẽ ſᷣm
oꝑatõʒ ſathane.in om̃i vᷣtute.ſignis.⁊ ꝓdigijs menda
cibo. Glo. tũc ſoluet᷑ ſathanas ⁊ p illũ antichriſtus in
omi virtute ſua mirabiliter quideʒ ſ̊ mendaciter opa⸗
bit᷑: ⁊ dicit᷑ mendaciter ſiue mendacibo ſᷣm vnaz expo⸗
ſitõʒ glo.quia ſi vera ſint.dei ꝑmiſſione ad mendaciuʒ
trabent. z ita videt᷑ ꝙ angelus apoſtata põt facere mi
racula. 4 IJdeʒz videt᷑ de hoibo.j.coꝛint᷑.xij. deinde vir⸗
tutes. Glo.i.eos qui miracula faciũt. B dom.
ꝙ ↄgruebat mulierẽ pᷣmã fieri ex viro ⁊ ex coſta.vt ptʒ
ex dictis.ex quibo ſequit᷑ ꝙ iĩmediate facta fuerit a deo.
Si.n. de viro facta eſt ⁊ nõ ſᷣm curſum natme co mõ q̊
filia de patre.⁊ G̊ ↄgruebat:oꝑtuit ꝙ fieret de ipo oꝑe
ſupra naturã.⁊ ita ꝑ potentiã mirabiliter operanteʒ.
Preterea.cũ coſta nõ eẽt in ꝓpinqua potentia vt de ea
fieret mulier ſ̊ in valde remota. a nullo mõ diſpolſita
cũ de ea debuit fieri coꝛpus mulieris indilate ſiue ſine
moꝛa temꝑis.oꝑtuit ꝙ fieret illa potentia cui perfecte
obedit omis creatura. Preterea. ſicut mulier de viro
buit fieri vt monſtraret᷑ viri nobilitas qᷓtũ ad digni
tateʒ principatus ſiue principij.⁊ ſicut decuit mulierẽ
ſieri ee latere vt oſtenderet᷑ viri ⁊æ mulieris equalitas:
ſic decuit vt ĩmediate fieret a deo. vt ſeruaret᷑ pm pᷣn⸗
cipij dignitas.dico in genẽ mulieꝛũ ſiue matrũ.vñ ſicẽ
adã qui erat pater oĩm viuẽtiũ immediate a teo factꝰ
eſt:ſic eua que erat mater cunctorũ viuentiũ.ſicut ba⸗
bet geñ. ij. immediate debuit ab ipſo fieri.nõ enĩ debu⸗
it mulier in genere hoĩm dignitatẽ ꝑdere.quã habent
aĩalia vtriuſq; ſexus in omi genere aialiũ. ? in ̊ mira
apparet dei ꝓuidentia.que ſic nobilitat vnũ ſexũ vt ni⸗
bil cetrabat de nobilitate alteriꝰ. ↄueniebat vt imme
diate ſieret a deo ⁊ nõ ab angelo.⁊ h̊ habet᷑ ab aug. ſu⸗
per geñ.dicentẽ.certiſſime dixerim ſupplementuʒz illud
caꝛnis in coſte locũ ipſiuſq; femĩe coꝛpus ⁊ aĩaʒ confoꝛ
mationẽq; mẽbroꝝ omia viſcera ſenſus hoĩs ⁊ ꝗcquid
erat quo illa creatura ⁊ hbõ femina erat. nõ niſi in illo
dei ope factũ.quod deus nõ ꝑ angelos ſ̊ ꝑ ſemetipſum
oꝑatus eſt. Ad primo obiectũ in ↄtrariũ dom. patz
rnſio ex pdictis.ſ.in queſtione qua querit᷑. vtrũ coꝛpꝰ
mulieris dvebuit foꝛmari viro in adiutoꝛiuʒ. vbi teter⸗
minatũ eſt.ꝙ eua nõ fuit mulier occaſionata eo modo
quo occaſio viciũ impoꝛtat.ſᷣm.n.qꝙ occaſio viciuʒ im⸗
poꝛtat vt in monſtris ſic nõ eſt mulier mas occaſiona⸗
tus:Fᷣm aũt ꝙ dicit᷑ occaſionalit faciũ quod factũ eſt pᷣ
ter primã intentõʒ nature.que reſpicit eẽ nobiliſſimuʒ
in re quam intendit. dicit᷑ mulier mas occaſionatꝰ.na
tura.n. in ꝓquctione hoĩs. primo 2 principalit inten
dit ꝓducere hoĩeʒ in ſeru nobilioꝛi. vñ quia defiẽ qñq;
ex aliqua cauſa ex ꝑte materie vel ex aliqͥ ceꝛtiſſima cir
cumſtantia occurrente.vt qñ generat᷑ mulier.dicit᷑ mu

lier occaſionalit᷑ ꝓducta in eẽ.⁊ dr mas occaſionatus

id eſt occaſione maris.ꝗ fuit intentꝰ principalr a nat᷑a
in eſſe ꝓductus.Mec h̊ mõ fuit prima mulier mas oc⸗
caſionatꝰ. Ad aliud dom.q inſtantia eſt in Poſito.
huic.n.vniuerſali ꝓpoſitõni nullũ coꝛpale qð bʒ prin
cipiũ ſimile pᷣcedens.ſimile in ſpecie ꝓducit᷑ ⁊cc inſia
re in ꝓpoſuo. Quare aũt in genere hoĩm pᷣmo cõdituʒ

fuit vnũ indiuiduũ quod fuit principiũ olm illiꝰ gene
ris.⁊ et᷑ illiꝰ indiuidui quo debuit coexiſtẽ principiũ
reſpectu totiꝰ ꝓlis ꝓcrea de.qð nõ fuit ĩ pᷣncipijs alio
rũ geneꝝ reꝝ:vt dictũ ẽ ſupᷣ.i¶l Ad aliud qð ſeꝗt᷑ dõm
ꝙ aliꝗd dr eẽ ĩ aliqͥ ſemiałr duobo modis.coĩt᷑ ⁊ ꝓgꝛie.
Cõmunit᷑ ſᷣm ꝙ ro ſemĩialis dr. ꝗcqd ẽ inditũ rei a cõ⸗
ditoꝛe eius vt de illa aliꝗd fiat vel fieri poſſet.i.vt de il
la fiat aliqꝗd ſᷣm curſuʒ nature.vel eo ꝗẽ ſup naturaʒ .
Proprie aũt ſᷣm ꝙ rõ ſemĩalis dr natura quedã indi⸗
ta rei.q̃ ſile ex ſiłi curſu nature ꝓducit᷑. vt plãta ð plã
ta.granũ ð grano einſ œʒ generis.Iſios duos modos
tãgit aug.ſuꝑ gen.ix.dicẽs.Oĩa mũdi hꝰ coꝛpora hñt
diffinita vi qlitatẽq; ſuã ꝗd vnũqͥdq; valeat vł ñ vale⸗
at ꝗd ð qͥ fieꝛi poſſit.Ex his velut pᷣmoꝛdijs reꝝ oĩm q̃
gignũt᷑ ſuo tꝑe.exitꝰ ꝓceſſuſq; ſumũt.fineſq; ⁊ diſceſſi
ones ſui cuiuſqʒ generis vnde ſit.vt de grano tritici ñ
naſcat᷑ faba.vel c faba triticũ.vel de pecoꝛe hõ.vel de
boĩe pecꝰ. Suꝑ huc aũt motũ curſumq; reꝝ naturalẽ.
ptãs creatoꝛis hʒ apud ſe poſſe. de his oĩbo facẽ aliud
ꝙᷓ eoꝝ q̃i ſemiales rõnes hñt.nõ tñ id quod ñnĩ eis po⸗
ſuit vt de eis fieri vel ab ipᷣo poſſit.neq;.n.potentia te⸗
meꝛaꝛia ſ̊ ſapie vᷣtute om̃ipotẽs eſt.⁊ G de vnaquaq; re
in tꝑe ſuo facit.qð antea in ea facit vt poſſit. Aus Feſt
reꝝ modus qͥ illa herba ſic germinat.illa ſic. illa etas
parit.illa nõ parit.hõ loꝗ põt.pecꝰ ñ: ⁊ taliũ modoꝛuʒ
rõnes nõ tm̃ ĩ ceo ſunt:ſ̃ ab illo rebo etiã creatis indi⸗
te atq; ↄcreate.⁊ q̊ oñdit tribo exemplis ſubiũgẽs ⁊ di⸗
cens.vt aũt lignũ de terra exciſuʒ aridũ ſine radice vl⸗
la.ſine terra ⁊ aqua repente floꝛeat ⁊ fructum gignat.
vt ſterilis femĩa in ſenectute pariat.vt aſina loquat᷑.2
ſi quid bmõi eſt. dedit naturis quas creauit. vt ex his
hec fieri poſſent. Qeq;.n.ex eis vel ip̃e faceret quod ex
eis fieri nõ poſſe ipe pꝛefigeret.qm̃ ſeipſo nõ ẽ nec ipſe
potẽtioꝛ. Veruntñ alio modo dedit. vt nõ hoc haberẽt
in motu naturali.ſ̊ in eo quo ita creata eſſet.vt eoꝛum
natura voluntati potẽ tioꝛi ampliꝰ ſubiaceret. Ex bis
verbis aug.patet.q ratio ſemialis duobo modis ſumi
tur.vt tactum eſt.⁊ natura ſimilit.quia natura poteſt
dici vel naturalis virtus actiua ꝑ quam eſt generatio

ſimilis ex ſimili.vł natuꝛa poteſt dici poſſibilitas. ᷣm

quam quelibet natura ſubiecta eſt.⁊ ꝓoſſibilis reſpe⸗
ctu oꝑationis diuine. Prout primo modo ſumit᷑ ratõ
ſeminalis.coꝛpus eue fuit ſeminaliter in pᷣmis princi
pijs reruʒ ⁊ etiaʒ coſta.nõ prout ſecũdo modo. Pret᷑ea
ꝓut natura ſumit᷑ ſecũdo modo põt dici factũ materia⸗
liter de coſta.nõ ꝓut primo modo.⸗ Ad aliud qð ſeꝗt
dðm.ꝙ infinitam diſtãtiam eſſe inter aliqua dicit᷑ du⸗
obus modis.vel ratõne diſtantie prime imaginabilis
⁊ ſui oppoſiti.i.eſſe ⁊ nõ eſſe.vel rõne diſtantie imagi⸗
nabilis oñtis ⁊ ſui opꝓpoſiti negatiue. ſicut eſt diſtãtia
entis diſpoſiti ad aliquid ⁊ nõ diſpoſiti. vel entis po⸗
tentia ad aliquid ⁊ nõ entis potentia. Inter.n.queli⸗
bet oppoſita negatiue eſt quodãmodo diſtantia infini⸗
ta.que negatõ etiã ↄuenit nõ enti.ſicut in potentia int
eſſe ⁊ nõ eſſe infinita ſimpłr. ſimilit᷑ nõ entis potentia
entis actu.maioꝛ enĩ eſt diſtantia inteꝛ nõ ens aliꝗd
⁊ eſſe illud actu:q; inter nõ ens potentia ad alið ⁊ ens
potentia ad illud.quia plus diſtat eẽ actu a nõ eſſe po⸗
tentia.ab eſſe potentia reſpectu eiuſteʒ.quia q̊ coſta ñ
ſe habebat vt ens in diſpoſitione aliqua ad coꝛpꝰmuli
eris.vel etiaʒ potẽtia niſi obediẽtia vniuerſali q̃ omia
obediũt creatoꝛi.ꝓduceꝛe hoc in eſſe ex re tantuʒz diſtã
te nõ eſt ptatis condite.Dicenduʒ j. ꝙ lʒ inter pᷣdicta
non ſit infinita diſtantia ſimptłr. eſt tamẽ infinita qdã⸗
modo. ꝗpter quod ad ꝓducendnʒ hoc ex hoc nõ ſufficit
poteſtas aliqua creata. ⁊ maxime oꝑatiõe repntatiua
ſiue momentanea. hoc dico. quia foꝛtaſſe aliqui pone⸗
rent ꝙ multiplici tranſmutatõe poſſet de coſia fieri ſe⸗
men.vn de poſſit melioꝛ ſeminaliter ꝓduci in eſſe ꝑ mo
tum naturaleʒ aliquo modo.quod ego nõ aſſero.ꝗ.AYd

illud quod ſequitur dicendum.ꝙ lʒ angeli aliquod mi
niſterium exhibuerunt in foꝛmatione mulieris de co⸗
ſta.ſicut vult Auguſti. non tamen foꝛmatõ membꝛoꝝ

aliquo modo erat ab angelo ſed ab opere diuino. vt ex

verbo Auguſti.ſuprapoſito habetur. Unde lʒ angeli⸗
cum miniſterium aliquo modo cooperaret᷑.vt foꝛte de⸗
trahendo coſtam ⁊ non preparando vel aliquod mini⸗
ſterium exterius exhibendo: non tamen foꝛmatõni cor
poꝛis cooperabat᷑.ꝓpter quod cõuenienter excluditur
ab illa operatõne. Sllud auteʒ in rebus producendis
in eſſe dicit᷑ cooperari deo.ſed minime in ipſa rei ꝓdu
ctione operatur.4l Ad illud quod ſequitur dicenduzʒ.
ꝙ angeli dicuntur facere opera miraculoſa ſiue mira
bilia.miniſtrando materiaʒ ⁊ preparando. ſed dominꝰ
foꝛmam ⁊ completionem inducendo. Vnde ſolus deus
rie loquendo facit illa que exeunt in eſſe curſu mira⸗
bili.¶ Si obijcitur ſicut tactuʒ eſt.ꝙ tempoꝛe antixp̃i
fient miracula dy abolo oꝑante.ſed non videt᷑ ꝙ deus
2 Dyabolus in aliquo cõmunicent opere.quia non eſt
cõmunicatio chriſti ⁊ belial ſiue conuentio.ij.corint᷑.
vj.ibi xpᷣus ⁊ dyabolus nõ cõueniunt. Rñſio.dicẽdũ
ꝙ; dyabolus nõ facit aliqua miracula ſiue mirabilia.
nec põt facere niſi cooꝑando nature expediendo eam 2
accelerando.ſicut fuit in factis aliquibo que erãt ſimi⸗
lia aliquibus plagis egipti.vt in ſerpentibo magoꝛuz.
facere autẽ hmõi opera que ſunt oino ſupra natuꝛam.
⁊ vbi nulla eſt oꝑatio nature.ſed ſola obedientia:nlło
modo poteſt.in oꝑibus mirabilibo que fiunt a demo

nibus modo iaʒz dicto.cooꝑatur deus isſe nature.que

reddit᷑ expedita ⁊ accelerat᷑ oꝑe demonis ipſis demo⸗
nibus continue influendo in illis potentiaʒ vnde ope⸗
rantur.nec videtur mibi incõueniens ponere deum co
operari ſiue cõmunicare cum demone qñq; in oꝑe ope
rato.lʒ nõ ↄueniant in fine oꝑis.⁊ ſic intelligitur illud
ſecũda coꝛint᷑.vj.que aũt ↄuentio xpi ad belial. belial
apoſtata interpretat᷑ cum xpᷣo nõ ↄuenit.qꝛ ille omnia
male.xpᷣs omia bene egit.bonũ.n.⁊ malũ dicũt condi
tões finis.¶ Ad illud quod obijcit᷑.j.coꝛint᷑.xij.deinð
ðᷣtutes faciũt miracula.dðm ꝙ hoc intelligenduʒ eſt ꝑ
inuocationezʒ. neq;.n.faciũt homies miracula auctoꝛi
tate ⁊ primo potentia oꝑante.quia modus iſte eſt ſo⸗
lius dei:neq; preꝑando mateꝛiã ⁊ diſponendo ſicut an⸗
geli. H̊ impetrãdo ꝑ inuocatõʒ. Et hoc dupłr. vel inuo⸗
cando ſiue ꝑ inuocatõeʒ in ſanctitate ꝑſone ſicut iuſti.
vel in ſanctitate eccie nõ ꝑſone.ſicut mali.ad quoꝝ in⸗
uoca tõeʒ deꝰ qñq; miracula fecit ꝓpter fidʒ eccie oſir
mand.vel ꝓpter fideʒ eccleſie ꝓbandaʒ.ſicut faciet tẽ

poꝛe antixpᷣi.Qũo difſferẽt faciũt miracula boni ⁊ ma

li.habet᷑ ab aug.lxxxiij.q.dicente.alit᷑ magi faciũt mi
racula.alit᷑ boni xpᷣiani.aliter mali:magi ꝑ priuatos
cõtractus.boni xpᷣiani ꝑ publicã iuſticiã.mali ꝑ ſigna
publice iuſticie. de h̊ determiatũ ẽ in.q.de miraculo.

Equit᷑ de coꝛpoꝛis illius prime mulieꝛs
integritate.Querit᷑ſi eua in ſtatu inno⸗
centie fuiſſet cognita ſiue cõcepiſſet a vi⸗
ro.ꝑdidiſſet integritatẽ carnis in q̃ con⸗
dita erat. Et videt᷑ ꝙ ſic:ꝑ hoc ꝙ mulieꝛẽ cognoſci a vi
ro ⁊ manere in carnis integritate ſunt incõpoſſibilia
ſꝑp erũt.4 Itez hr̃e integritatẽ carnis ⁊ eẽ virgineʒ.
tũc ↄſequẽt᷑ ſe babebãt: qꝛ tũc ñ fuit integritas carnis
ſine integritate mentis.ſed cognoſci a viro ⁊ habere ĩ⸗
tegritatem carnis tunc fuerunt incompoſſibilia.ergo
ſi tunc cogmita fuiſſet a viro.perdidiſſet integritatem
carnis in qua condita erat.¶ Item duos eẽ in carne
vna ⁊ ñ eẽ ĩ carne vna ñ ſe ↄpatiũt᷑ adinuicẽ.nec ſe ↄpa
ti poterãt ĩ primis parẽtibo. Primũ aũt poit diuiſiõʒ
carnis ĩ muliere.ſecũdũ integritateʒ. ᷓ diuiſio carnis
⁊ integritas nõ poterãt ſimul eſſe ĩ pria muliere.⸗ Itẽ

¶ Quneſtio

ſingulare pꝛiuilegiũ beate virgims fuit graunidari in in
tegritate carnis.quia hoc fuit ſupꝛa omnẽ naturã. Sed
ſi aliqua cognoſci poterat in ĩtegritate carnis. poterat
ꝛauidari.ſimilit᷑ ergo boc ẽ ſupꝛa omnẽ naturam.ſ.co
noſci in integritate ⁊ ſine corꝛuptiõe carnis.S ſi fuiſ⸗
et cognita a Kbunnt illo incurꝛiſſet ĩtegꝛitatis ſue

coꝛruptionẽ.¶ Eõtra.ſicut determinat Aug. xiiij. ð ci
nita.dei.ſi ſtetiſſent primi parẽtes.numerus electorum
ꝓpagatus fuiſſet ex illis ꝑ ſemẽ coytus.⁊ boc ẽ de ordi
natione ⁊ volutate dei vt cõueniſſent in opere tali obe⸗
diendo diuine volũtati.ſed ſi altera pars illaruʒ ex hoc

incurꝛiſſet corꝛuptionẽ ſue integritatis.deterioꝛ ⁊ in di
gnioꝛ effecta eſſet.⁊ hoc ſine culpa ſua.quia ex executio⸗

ne diuine volũtatis.quod videt᷑ incõueniens. ergo ⁊c̃.
Itẽ corꝛuptio integritatis pena ẽ.pena autẽ nõ pote⸗

rat prioꝛ eſſe qᷓ; culpa. Itẽ corꝛuptio integritatis ba-⸗

bet annexã diuiſionẽ cõtinni.ſed dolor eſt diuiſio conti

nui.ergo huiuſmodi coꝛruptio nõ poteꝛat eſſe ſine dolo

re.¶ Item vir poterat tũc cognoſcere mulierẽ ſine cor⸗

ruptione ſue integꝛitatis.ſicut eni nõ dicimꝰ virũ ſnam

amittẽ integritatem pollutione nocturna. ſic nec tũc co
gnoſcẽdo mulierẽ. Similiter videt᷑.ꝙ mulier tũc pote⸗
rat cognoſci a viro ſine ſue ĩtegritatis corꝛuptiõe.cũ cõ
diti eſſent in quadẽ paritate q;tum ad hoc officiũ.nec in
aliquo demeruit mulier ꝓpter quod debuerit in ſua in⸗
tegritate dãnificari ſicut nec vir ¶¶. Et poteſt hic incidẽ
ter queri.quare mulier exigentia peccati magis fuit pu
nita in coꝛuptiõe penali ꝙᷓ vir.mulieres vo quãdo pri⸗
mo cognoſcunt᷑ corꝛuptionẽ patiunt᷑ penalẽ viri nõ ſic.
Itẽ ab Aug. xiiij.de ciui.dei habet᷑.ꝙ ſi ſtetiſſent pri⸗
mi parẽtes.procreata eſſet ꝓles ſine coꝛruptiõe integꝛi
tatis.dicit eni ſic. In tãta felicitate hominũ abſit vt ſu⸗
ſpicemur nõ potuiſſe pꝛolẽ fieri ſine libidinis morbo.ſᷣ
eo rolũtatis nutu mouerent᷑ mẽbra illa quo cetera.⁊ ſi
ne ardoris illecebroſo ſtimulo cum tranquiilitate ani
mi ⁊ coꝛporis nulla corꝛuptione integritatis infunde⸗
retur gremio maritus vroris.¶Ad hoc dicendum. ꝙ;
duplex eſt coꝛruptio ꝓprie ſumpta coꝛꝛuptiõe. vna eſt
integritas carnis.⁊ hanc nõ incuꝛꝛiſſet eua ſi fuiſſet co⸗
gnita in ſtatu illo innocẽtie a viro ſuo.de hac loquit᷑ au⸗
gu. xiiij · de ciui.dei.Alia ẽ coꝛꝛuptio feditatis q ꝓprie ẽ
nature ꝓpagante ⁊ membrorũ genitaliũ.quorũ natuꝛa
nõ eſt ſolũmodo coꝛꝛupta ſicut alioꝛũ mem broꝛũ.ſed in
fecta.nec hãc icurriſſet. At enĩ dicit Augu.ſuper Geñ.
ad litt.potuerũt ĩ ꝑadiſo eſſe nuptie honoꝛabiles tho⸗
rus imaculatus ſine ordore libidis. EUñ ſi eua fuiſſet ĩ

illo ſtatu cognita a viro. mãaſiſſet poꝛta ꝓpagatiõis in

cadẽ integritate qua priꝰ 2 ipſa natura ꝓpagata in ea⸗
dem honeſtate qua prius.Ceꝛcio mõ põt dici corꝛuptõ
nomine extẽſo.ſ.ſulſceptio ſeminis ſiue cõmixtio carnis
in opere coytus.ſᷣm ꝙ intelligi᷑ verbum illud Geñ̃.ij.
erãt duo in carne vna.⁊ hec coꝛꝛuptio poteſt dici corꝛu⸗
ptio puritatis.qꝛ facta cõmixtione maris ⁊ femie ĩ coy⸗
tu.femina non manſiſſet in ea puritate in qua condita
erat.ſᷣm ꝙ purũ dicit᷑ in quo nõ eſt permixtũ aliqd qð
eſt alterius nature.qꝛ iã carni ſue eſſet ꝑmixta caro vi⸗
ri.Cũ ergo querit᷑ſi eua fuiſſet cognita ⁊c.dicendũ.q;
ꝓut integritas carnis dicit abſentiã corꝛuptiõis pꝛime
⁊ ſcde.ꝙ ſic.ſᷣm ꝙ tercio mõ nequaqᷓ.¶ Ad illud qð pri
mo obijcit᷑.ꝙ mulierẽ cognoſci a viro ⁊ manere in inte⸗
gritate carnis ſunt incõpaſſibilia.dicendũ.q ſᷣm ꝙ ite⸗
gritas dicit abſentiã corꝛuptiõis tercio mõ ſumpto. ve
rũ eſt.⁊ q;tum ad ſtatũ nature cõdite.ſᷣm autẽ.ꝙ dic ab
ſentiã corꝛuptiõis primo mõ dicte ſcdᷣo.verũ eſt qtuʒ
ad ſtatũ nature corꝛupte.i Ex his etiã patet reſponſio
ad aliud.qꝛ habere integritatẽ carnis eſſe virginẽ cõ⸗
ſequẽter ſe habẽt.ſᷣm ꝙ itegritas dicit abſentiam corꝛu⸗
ptiõis.tercio mõ ſumpte.⁊ h qᷓtũ ad ſtatũ vtrũq;. Puꝛi
tas enĩ virginalis ĩ neutro ſtatu cõpatiebat᷑ ipuritateʒ
cõmixtiõis carnis.ĩ prio autẽ ſiatu ex cognitiõe viri ne
q; accidiſſet corꝛuptio primo mõ dicta.neq; ſcðo mõ.vñ

lrxxir.

nõ ſequit᷑ ꝙ ſi fuiſſet cognita ĩ ſtatu illo ꝗq/ amiliſſet ĩte⸗
gritatẽ que tollit᷑ ꝑ corruptionẽ prio mò dictã.vel ſcðᷣo
mõ.ſed ſolũmõ illa q̃ priuat᷑ ꝑ terciã. Ad terciũ dicen
du.ꝙ duos eſſe in carne vna.in ſtatu prio poſuiſſet ſolũ
mõ diuiſionẽ carnis.ꝓut carnis diuiſio coſiſtit in ↄmi⸗/
xtione carnis.nõ aute diuiſionẽ que attẽdit᷑ in violẽtia
ſe ꝑatione partiũ carnis.circa portã ꝓagatiõis. ſicutĩ
ſtatu conꝛuptiõis.Vñ diuiſio carnis que eſſet ĩ ſtatu il⸗
lo in cognitiõe mulieris a viro.bene cõpaſſa eſſet. inte⸗
gritatẽ carnis que ponit abſentiã corꝛuptiõis violentie
penalis..:. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ſingulare priuilegiuʒ
beate virginis fuit ⁊c. Dicẽdũ.ꝙ ẽ triplex corꝛuptio ſi⸗
cut tactũ eſt.ſ.violẽtie penalis ex ꝑte carnis mulieris.
⁊ feditatis feminalis ⁊ commixtiõis carnalis. nulla vᷣo

iſtarũ corꝛuptionũ fuit in beata virgie. vnde in illa fuit

cũ fecũditate ⁊ perfectiõe puritas virgialis in fecũdati⸗
one mulieris in ſtatu illo.licet ſtetiſſet in itegritate ſᷣm
dicit abſentiã pꝛime coꝛuptiõis ⁊ ſcdðe.nõ tamẽ ſtetiſ
let ĩ integritate ſᷣm ꝙ dicit abſentiã tercie.quia ſubijſſet
coꝛꝛuptionẽ que attendit᷑ in carnis cõmixtiõe. ex
dictis orit᷑ dubitatio.quomõ ſemẽ viri poſſet deduci ad
monetã conceptionis. ſi nulla fuiſſet fractio ᷣm corꝛu⸗
ptionẽ in carne mulieris.i õ enim videtur. ꝙ poꝛta ex
iſtente clauſa? ſigillo integꝛo aliquo mõ poſſit deduci
ad locũ prolis ſiue fetꝰ foꝛmãdi ⁊ educẽdi.¶ Reſpõſio
eſt ad hoc.ꝙ ſine ſigilli alicꝰ fractione emittit᷑ ſanguis
mẽſtruus vt in virginibus.ſic emitti tũc potuit ſemen ſi
ne vlla leſiõe vel fractiõe.VInde Aug.xiij. de ciui.dei.
xxvj.c. Ita tũc credendũ eſt potuiſſe vtero virginis ſal⸗
ua integritate femineis genitalibo ſemẽ virile imitti.ſi⸗
cut nũc poteſt eadeʒ integritate ſalua.ex vtero virginis
flurus menſtrui cruoꝛis emitti.eadẽ quippe via poſſet a⸗
liud imitti. ¶ Sed adhuc ẽ queſtio.quomõ mẽbro viri
ſine corꝛuptioẽ ſiue fracnõe carnis potuiſſet ſemẽ infũ⸗
di.an carnes in poꝛta ꝓpagatiõis poſi peccatum magis
ſint cõſerte ſiue cõcrete ꝙ; ante.q¶] Reſpõdeo ſine pꝛein⸗
dicio tamẽ.ꝙ eadẽ erat diſpõ poꝛte illiꝰ tũc que ⁊ nũc.
ſed omniũ membꝛorũ tãta erat obedietia volũtati.ꝙ iu⸗
rta nutũ volũtatis.ꝙ tũc poterat facere bõ mẽbris omĩ
bus quod volebat. Dicit enĩ Aug.xiiij. de ciui.dei.xv.c.
In ꝑadiſo ⁊ ſi ñ oĩa poteꝛat ante peccatũ.ꝗcꝗd tamẽ nõ
poterat non volebat.⁊ iõ poterat omnia q volebat.⁊ B
oſtendit manifeſtiꝰ Aug.xiiij.de ciui.dei.xxiiij.c.per to
tũ fere.fuiſſet ergo illiꝰ mẽbri tãta obediẽtia voluntati.
ꝙ iuxta nutũ volũtatis ⁊ in cõceptiõe ⁊ ꝑturitiõe vᷣin ꝙ
tũc exegiſſet natura oĩno cõſona volũtati ſe cõiunxiſſet
⁊ relaxaſſet.ſicut videmꝰ.ꝙ ſᷣm quãtitatẽ moꝛſelli ſumẽ
di ad vſum alimonie dilatat᷑ ⁊ cõſtrigit᷑ os ſine aliqua
ſui leſiõe.ñ Aug.xiiij.de ciui.dei.vt ad pariendũ nõ
doloꝛis gemitꝰ ſed maturitatis ĩpulſans feminea viſce
ra relaxaret.ſic ad fetandũ ⁊ cõcipiendũ nõ libidis ap⸗
petitus ſed volũtarius vſus naturã vtrãq; cõiungeret.
Ad hoc qð prio obijcit᷑ ꝓ alia ꝑte.dicendũ.ꝙ ⁊ ſi cor⸗
ruptio ĩtegritatis natuꝛã rei coꝛꝛuptã indignioꝛẽ efficit
deterioꝛt᷑.nõ tamẽ hoc efficit coꝛꝛuptio ĩpuꝛitatis ſiue
cõmixtiõis carnis.quia ex hac coꝛꝛuptiõe nihil depe⸗
rit ſiue diminuit᷑ de virtute ſiue bonitate rei ſiue ꝑſone.
imo tãto ipſa meliorat᷑ ⁊ nobilitat᷑.quãto ipſa expedit᷑
⁊ ꝑficitur.vt poſſit ſuũ ſimile in eſſe ꝓducere ſiue ꝓdu⸗
ctioni cooꝑaꝛi.⁊ ẽ ſimile quodãmõ de vino puꝛo ⁊ cõdi
to.inũ autẽ cuiꝰ puritas quãdoq; coꝛũpit᷑.vt.ſ.quã⸗
do ſpeciebo condit᷑.nõ ex huiꝰmõi coꝛꝛuptiõe ⁊ admixti
one põt ĩ effectꝰ nobilioꝛes q; potuit ĩ ſua exiſtẽs purita
te.¶ Ad ea que ꝓrimo ſequunt᷑ patet reſponſio.qꝛ illa
corꝛuptio nõ eſt pena neq; habet diniſionẽ continui an⸗
nexam.diuiſionem dico violentam. nõ enim quelibet di
nuiſio continui dolorem infert ſicut in coitu. ſed illa que
eſt violentia ⁊ non naturalis. Quod autem conſequẽ
ter concluditur. concedi poteſt.quia ſicut nec dãnifica⸗
tus fuiſſet in illo ſtatu cognoſcẽdo mulierem. ſimiliter
nec mulier.¶ Ao illud qð ſequit᷑ conſequenter.ſ.quare

mulier exigẽte peccato magis fuit punita. vtputa corꝛu
ptione penali ꝙᷓ vir.põt breuit᷑ dici.qꝙ plꝰ peccanit.qð
ſic patet.vt dicit apłs.mulier ſeducta ẽ nõ vir.quod er⸗
ponit Hugo dicẽs.Eua quippe ſeducta ẽ.qꝛ verũ credi⸗
dit quod dyabolꝰ dixit.⁊ idcirco nõ ſolũ iordinate ſimi
litudinẽ dei cũ ſciẽtia boni ⁊ mali axpetijt.ſed intantam
etiã ꝓlapſa ꝑuerſitatẽ veriſimiliter putat᷑.vt deũ ex in⸗
nidia lignũ ſciẽtie boni ⁊ mali homini vetuiſſe credeꝛet.
ne i pſehõ ex eo guſtãdo ad equalitatẽ ipſiꝰ ꝓficere po⸗
tuiſſet.hanc ergo mulier in ſuꝑbiam elata appetijt.⁊ ne
hanc habere potuiſſet ipſum creatoꝛẽ ĩ inuidia tactũ li⸗
gnũ hoc vetuiſſe putauit.volũtaria ergo malicia ſe con⸗
tra creatorẽ ſuũ erexit.ꝑuerſe cõtra ipſum volẽdo.⁊ im⸗
pie de ipſo ſentiẽdo.Adã vᷣo nõ ẽ ſeductꝰ.qꝛ quod dya⸗
bolus ꝓiiſit falſum eſſe ſciebat.neq; idcirco pomũ ve⸗
titũ comedit.quaſi ꝑ illã comeſtionẽ deo ſe ꝑificare poſ⸗
ſe crederet.vel etiã pariſicari vellet.ſed tm̃ ne mulieris
animũ que ſibi ꝑ affectũ dilectiõis ſociata fueꝛat.eiꝰ pe
titioni ⁊ volũtati reſiſtẽdo cõtriſtaret.maxĩe qꝛ putauit
ſe ⁊ mulieri morẽ gerere.⁊ poſtea ꝑ penitentiaʒ ⁊ venie
poſtulationẽ creatori poſſe placeꝛe.lere igit᷑ dictũ eſt.
qꝛ nimis peccaret ꝗ de penuẽtia ⁊ miſericoꝛdia cogita⸗
uit.peccauit tamẽ.qꝛ peccãti cõſenſit ⁊ peccantẽ nõ cor⸗
rexit. (obae autẽ dubitat᷑ . vtrũ ex hac coꝛruptione
iĩicurꝛiſſet mulier corꝛuptionẽ virginitatis.⁊ hoc ẽ quere
re.Atrũ in ſtatu illo ꝑ cõmixtionẽ carnaleʒ eſſet corꝛu⸗
ptio virginitatis.Et videt᷑ ꝙ nõ.cũ ĩ illo ſtatu nõ fuiſſet
fractio clauſtri ſiue ſigilli virginalis in cõmixtiõe ſiue
copula carnali. Itẽ virginitas ẽ virtus vel ſtatꝰ virtu
tis.quod autẽ tale eſt nõ coꝛrũpitur niſi ꝑ viciũ.vel qð
ẽ ex vicio.in ſlatu illo autẽ neq; eꝛat viciũ neq; aliund ex
vicio g use ĩ nullo ſtatu cõpoſſibilis erat ſuſce⸗
ptio ſeminis virilis in monetã cõceptiõis ꝑ coytũ.⁊ vir
ginitas. Reſpõſio.ꝙ nõ eſt dubiũ ꝗn ex coytu ſiue com
mixtiõe tali ꝑdidiſſet mulier pᷣginitatẽ. In illo autẽ ſia
tu ſolũmõ requirebat᷑ ad amiſſionẽ virginitatis carnis
cõmixtio ſiue fractio clauſtri virginalis.niſi velimꝰ di⸗
cere aꝑitionẽ poꝛte ꝓagatiõis fractõeʒ clauſtri.ſecꝰ au
tem fuit poſt lapſum homis.Cũ ergo obijcit᷑. ꝙ tũc non
fuiſſet fractio ſigilli ⁊c. OGicendũ.q; verũ ẽ ſᷣm ꝙ fractio
dicit diuiſionẽ violentã cõtinui ſiue diuiſionẽ potẽtialẽ.
Fm autẽ q; dicit apertionem porte ꝓagatiõis que erat
ante quaii ſigillata.qꝛ omnino ĩtacta. ſe fuiſſet ibi fra⸗
ctio quodãmõ.⸗ Ad alind dicendũ.ꝙ in ſtatu ĩnocentie
virginitas neq; fuit virtꝰ neq; poſt quouſq; ceſſaſſet pꝛe
ceptũ domini de multiplicatiõe ꝓlis.⁊ maxie tũc quan⸗
do nulla erat excitatio libidis ad opꝰ carnis. Preteꝛea
ĩ ſtatu illo nõ erat matrimoniũ niſi in officiũ nature.vñ
opus illud nũꝙᷓ finſſet niſi ĩ ſpe ſine certitudie ꝓlis.Et
ẽ pᷣſumptio ꝓbabilis.ĩmo verũ vt eſtimo.ꝙ quodlibet
cõmertiũ huiꝰmõi mulierẽ fecũdaſſet.ĩ ſtatu ergo illo ñ
ſuit virginitas virtꝰ vel ſtatꝰ virtutis.ſʒ matrimoniuʒ
fuit maioꝛis glorie qᷓ; virginitas. officiũ auteʒ erat ma⸗
trimonij.i.cõiunctio carnalis ſiue opꝰ obediẽtie.datuʒ
enĩ erat pᷣceptũ de ꝓlis multiplicatioe.ibi creſcite ⁊ mł⸗
tiplicamini Geñ.j.cõtinentia enĩ virginalis nõduʒ fue
rat inſpirata neq; precepta. .
tum

TorE α%
Membzum quintum
Equit᷑ de foꝛtitudine mulieꝛis ẽᷓtuʒ ad ani

matũ coꝛpꝰ ſiue qtũ ad ſexũ ſexus auteʒ ad
corpꝰ refert᷑. Queritw᷑ ergo.vtrũ equał erãt
fortitudis ſiue virtutis.vir primꝰ ⁊ mulier
prima.qtũ ad coꝛpꝰ ſiue ad ſexũ.O: nõ videtur. qꝛ vir
erat maioris virtutis q; mulier. vt habet᷑ ab Aug.dicẽ⸗

natura in eã partẽ vbi debilior videbat᷑ aggreſſus eſt. vt
ſi forte illic aliquatenꝰ preualere potuiſſet. poſtmoduʒ
cũ maiori fiducia ad alterũ q robuſtior fuit pulſandam
aut potius ſubuertendã accederet.idẽ habet᷑ a magiſtꝛo
ſentẽ · ij. li· di.xxj.ꝗ Itẽ YMido.in lib.ethimo.vir nuncu⸗

te de dyabolo.ꝙ parũ de ſuis viribo preſumẽs bumanã

patur.quia maior ĩ eo vis eſt qᷓ; in femĩa.vnde ⁊ nomen
virtutis aerepit (Aoötra Iſi.li.ethim.eodẽ quo ſupra.
Eua ſtatim facta de latere viri appellata eſt a viro dicẽ⸗
te ſcriptura ⁊ foꝛmauit eã.i.coſtã in mulierẽ.virgo a vi
ridiori etate dicta.ſicut ⁊ virga ⁊ virgula. als ab incoꝛ
ruptione quaſi virago.quia ignorat femineã paſſionẽ.
virago vocata.quia viriliter agit.i.virilia opera facit ⁊

maſculi vigoris eſt.¶ Itẽ Haſilius equales ſunt eorum

virtutes.⁊ loquit᷑ de viro ⁊ muliere.¶ Iteʒ. vt babet᷑ ab
Aug.mulier data fuit viro in adiutoriũ q;dtum ad ꝓdu⸗
ctionẽ prolis.quod autẽ difficultatis ⁊ oneris erat ĩ ꝓ⸗
ductione pꝛolis.vtꝑote poꝛtatio ĩ vtero.mulieri fuit ad
iectũ non viro (rat ergo diuina ꝓuidentia ſingu
lis ꝓuidet vt habeat vnũquodq; quod ſibi debet᷑⁊ con⸗
uenit.vt dicit Hugo.cõuenit autẽ vt ille cui maiꝰ onus
imponit᷑ ſiue culpa.plus habeat foꝛtitudis. plus forti⸗
tudinis decuit dari mulieri q; viro.⁊ hoc cuʒ nibil erat
viro imponendũ q́;tum ad ſtatũ illũ.ꝓpter quod requi⸗
rebatur ꝙ eſſet amplioris fortitudinis qᷓ; mulier.¶ Itẽ
illud quod facilitate maiori reſiſtit actioni violẽte.nõ
iĩmerito iudicat᷑ maioris eſſe virtutis ſiue foꝛtitudinis.
eo ꝙ minori ⁊ ecõuerſo.⁊ ꝙ equali equalis.ſed ſicut di⸗
cit ið.lib.de trini.dũ homo in ꝑadiſo innocẽter viue⸗
ret.ignis eũ nõ vreret.aqua nõ mergeret.nec ſpinarũ a⸗
culei vulnerarẽt.Ex quo videt᷑.ꝙ nulla actio q;tumcũqʒ
violẽta corpoꝛei humano in ſtatu innocẽtie nocere po⸗
terat.⁊ hoc neqʒ coꝛꝑe viri neqʒ mulieris.⁊ ita videtuꝛ
ꝙ; mõ quodã indifferẽti poterat vtrũqʒ corpꝰ actiõi vio⸗
lenti reſiſtere.⁊ ita videt᷑ ꝙ equalis erãt virtutis./ Itẽ
ſicut dicit Aug.xiiij.de ciui.dei.xxvj.c. Eann homo vole
bat hoc ꝙ deus iuſſerat ſumma ĩ carne ſanitas erat.et
cõſtat ꝙ hoc ĩtelligit᷑ tam de carne mulieris qᷓ; de caꝛne
viri. ergo in coꝛpe vtriuſqʒ eꝛat ſũma ſanitas.ergo equa
lis ſanitas.qð eꝛgo ꝑ ſuꝑhabũdantiã dr de pluribo cõ⸗
uenire.equalit᷑ cõuenit ſine mõ vnico.ſʒ ĩ differẽtia ſani
tatis ẽ ex differẽtia miſcibiliũ i mixto alijs exiſtẽtibo eiꝰ⸗
dem.ꝑ quãdã ergo indifferentiã erãt in corpoꝛibo prio⸗
rum parentũ elemẽta actiua ⁊ paſſiua.⁊ equalis cõſer⸗
tio ⁊ cõſolidatio in mẽbris.ergo equalis erãt foꝛtitudi⸗
nis.ex maioꝛi enĩ habũdantia elemẽtorũ agentiũ.in be⸗
ne cõplexionatis ẽ maioꝛ habũ dantia ſpirituũ.⁊ ita ma
ioꝛ virtꝰ ſiue foꝛtitudo.⁊ ex maiori habũdantia elemẽ⸗
torũ paſſiuoꝛũ minoꝛ. ⁊ ita virtꝰ minoꝛ ⁊ ex equali eq̃t.
Reſpõſio ad pꝛedictoꝛũ intelligentiã eſt notandũ.q;
coõgꝛuebat mulierẽ fieri minus foꝛtẽ ⁊ virilẽ ꝙtũ ad cor⸗
pus quã virũ.huiꝰ autem põt rõ quadruplex aſſignari.
Pꝛa ex pte actiõis ⁊ paſſionis.Scða ex ꝑte regimis et
ſubiectiois.Teꝛcia ex ꝑte nutriẽde ꝓlis.Quarta ex ꝑ⸗
te ſpiꝛitualis ſignificatiõis. Ex ꝑte actiõis ⁊ paſſiõis
ſumit᷑ ratio cõgꝛuentie.qꝛ eni ſexus viꝛilis oꝛdinat᷑ ad
agendũ mulieris ad patiendũ.nõ ſolũ ᷣm ſtatũ nature
lapſe ſʒ et iſtitute.⁊ hoc dico in officio generatiõis.vᷣim
illud phᷣi.mateꝛia ẽ ſicut mulieꝛ paſſiua.ſicut agẽs pati
ente pꝛeſtãtius ⁊ viꝛilius eſt. ſic foꝛtius ⁊ robuſtius de⸗
buit eſſe coꝛpus viri q; mulieꝛis. ¶ Ex ꝑte regiminis et
ſubiectionis rõ ſumituꝛ.quia regens in virtute pꝛeuale
re debet ei quod regitur.ſed hic deputatus erat ad regi
men mulieꝛis.vnde habetuꝛ ſuper Geñ. ad litt. xj. on
ſolũ ſᷣm animã imo ᷣm totũ cõiunctum. vnde.j.Coꝛin.
xj.volo vos ſciꝛe.ꝙ omnis viri caput xpᷣs caput autem
mulieꝛis vi:.ſenſibus autẽ qui vigent in capite regunt
alie paꝛtes coꝛpoꝛis.⁊ q hoc ſuit in ſtatn innoceẽtie oſſẽ
dit bs cõſequenteꝛ dicens.Non enim vir ex muliere ẽ.
ſed mulieꝛ ex viꝛo.pꝛopteꝛ quod decuit coꝛpus viri fieri
robuſtius. Ex ꝑte nutꝛiẽde pꝛolis ratio ſumituꝛ.quia
mulieꝛ ad hoc maxime deputatuꝛ vt pꝛolem nutriat itra
ſeipſam.⁊ ideo neceſſe fuit ipſam magis babũdareĩ bu

miditate ꝙᷓ viꝛum. ratione maioꝛis bumiditatis minor

eſt conſeꝛtio ⁊ cõſolidatio in membris femine qᷓ maꝛis .
7 hinc eſt. ꝙ naturaliter ſunt minoris roboris ⁊ vigo⸗

risg · ¶ Ex parte vo ſpiritualis ſignificationis ſumitur

nen

dic⸗
a
mo⸗
one.
clt⸗
rum
kab
u
1 p
tad
on
onn⸗
n9
tti⸗
at
gi⸗
Ne
nis⸗

SSõ

(Lueſtio

quarta rõ.quia enĩ in cõiunctiõe maris 2 femine ſigni⸗

ficatur cõiunctio dei ⁊ anime.ſicut anima queẽ ꝑ ſe in⸗
becillis. recipit a deo virtutẽ ſiue vigoꝛẽ multiplicandi
deo pꝛolẽ ſpiritualẽ.ſic vi ſignũ ſignato reſpõderet. de⸗
buit mulier que ope viri multiplicatã ẽ pꝛolis materia⸗
lis minus ſoꝛtis fieri. 2 vir magis. minime eni deceret il
lũ quo deus ſignat᷑.minoꝛis eſſe virtutis illa qua ſigna
tur creatura. EUn hugo. cõiugiũ ſacramentũ fnit cuiuſ⸗
dam ſocietatis ſpiritalis.que ꝑ dilectionẽ erat inter deũ
animã.in qua ſocietate anima ſpõſa ⁊ ſpõſus deꝰ.⁊ ꝗ
ſpõſus erat ſupeꝛior eꝛat que ſpõſa infeꝛior. Preterea.
natura humana duplici qualitate diſſicta ẽ vt in viro ꝗ
dem robuſtioꝛ. in femia vo infirmioꝛ ? aliena ope agẽs
aparet.ex hac autẽ debilitate ex ꝑte coꝛꝑis eſt ſexus fe⸗
mineus im becillioꝛ virili.NQõ enĩ ponit᷑.ꝙ deus ifudeꝛit
animas iſirmioꝛes coꝛpibus mulierũ qᷓ virorũ. ſed ga
diſpõnes ſpiritus exiſtẽtes in coꝛꝑe cõcomitant᷑ diſpoſi
tiones coꝛꝑis cui vnit.coꝛpus autem muliebre ab initio
fragilius ⁊ infirmiꝰ erat coꝛꝑe virili.ideo ſpiritus ſiue
anim a vnita coꝛꝑi muliebri.inſirmioꝛẽ illa que vnitur

coꝛpori virili. Amma enĩ foꝛtiꝰ 2 melius viget in coꝛpo

re meliori. cũ coꝛpus eue fuit infirmius ⁊ imbecilliꝰ
coꝛpore ade.nõ ſuit pena ſpiritui mulieris qui vtiq; plꝰ
viguiſſet in melioꝛi coꝛpore. ſicut nec fragilitas corpo⸗
ris ade reſpectiua.i.compatione alterius coꝛpoꝛis for⸗
tioꝛis fuit ſpiritin eius pena.qui ſpiritꝰ plus viguiſſet.
ſi vnitus fuiſſet coꝛpoꝛi fortioꝛi Kationes quibo oſtẽ
Ditur mulierẽ fuiſſe infirmioꝛẽ qᷓtũ ad coꝛpꝰ concedimꝰ.
ie⸗ illud qð primo obijcit᷑ in contariũ. dicendnz ꝙ
ulier nõ dicit᷑ ab yſido.eſſe ririlis vigoꝛis.qꝛ qtuʒ ad
naturalia q̃ coꝛpꝰ reſpiciũt tãte virtutis fuit prima mu
lier quãte fuerit primꝰ vir. vel quia mulier generaliter

viro equiualeat in viribo huiuſmodi. ſed potius intẽdit

