ſpecies pcti.¶ Ao qð dicendũ. nõ eſi ſiłe ex ꝑte pctis
⁊ virtutis.velle em̃ videri bonũ cũ nõ ſit eſt actꝰ determi
natus in ſpecie.⁊ ideo ſpãle pctm eſt ypocriſis.velle aũt
eſſe bonũ eſt generalis actꝰex ꝑte virtutis.hoc aũt eſt q
ex ꝑte virtutis nõ eſt niſi dirigere vno mõ.ex ꝑte vᷣo pec⸗
cati eſt deficere ̃m plures modos.

Mlembꝛu ſecüduz

emde
rit᷑ vtꝝ ypocriſis ſit moꝛtale

EScundo que
ſemꝑ an aliqñ veniale.ꝙ aũt ſemꝑ ſit moꝛ 5
tale:videt᷑ ꝑ h̊ qdð diĩc aug.ĩ li.de ↄflictu vi
cioꝝ? vᷣtutũ.ondere boibo qð nõ eſt:quid
aliuð ꝙᷓ;damnatio eſi. ſed h̊ eſt eſſe ypocritã. eſſe y po⸗/
ais damnatio eſt.

Sypocriſis eſt moꝛtale petm. ¶ Itez
JYob.gaudiũ y pocrite adinſtar puncti.glo.mens illi
us ꝓ vicioꝝ ſuoꝝ fetoꝛe damnabit᷑.ſed ome peccatũ cui
debet᷑ eterna dãnatioẽ moꝛtale.ᷓ y pocriſis eſt moꝛtale
petm.¶ Itẽ dic Criſo.ꝙ vbicũq; vult dñs oñdẽ magnũ
petm eſſe:a ↄtumelia incipit.ex hoc vult dicere. ꝙ vbi eſt
nomen ↄtumelie eſt moꝛtale pctm.cũ dicat dñs in euan
gelio. ve vobis ypocrite. nngi quis vult bonus
abparere hoc põt eſſe ex ſolà ſurreptione.q aũt ſic inſu?
git pꝛimꝰ motus eſt.⁊ ita veniale pctm. ¶ Item ſi pꝛimi
motus inſurgũt in alijs pctis.qᷓ ⁊ in iſto.et ſi ſunt ĩ aliiss
peccatis veniales:⁊ ſilꝛ in iſto. ¶ Itẽ inanis glia pt eſſe
veniale peccatũ.q̊ multomagis y pocriſis cuʒ eſe
d

illa.videt᷑ em eſſe maiꝰpeccatũ in parẽte qᷓ in ꝓle. A
qð dicendũ.ꝙ ypocriſis ꝓut habet ſiłatõeʒ ſibi adiun⸗
ctam vel eſt ipa ſilatio:eſt moꝛtale petm. habet em ma⸗
litiã ſubſtratta ſiue vefectũ boni.xxxvi. Job. ſiłatoꝛes 2

callidi ꝓuocãt irã dei.⁊.ix. Iſa. ſuꝑ illud oĩs y pocrita
nequã.glo.aliud ſilans aliud ages.caſtitatẽ pferẽs 2 la
ſciuiam oſtentãs.pauꝑtatẽ ⸗ ma ſupiũ replens. Si vo
y pocriſis dicẽt velle videri bonũ vnoꝛdiate.⁊ ponẽt ma⸗
litiam vel defectũ vᷣtutis eſſet moꝛtale. Si vo inſi urgeꝛet
pꝛimꝰmotus vt bonꝰ apꝓparẽt ⁊ nõ ponẽt malitiã vel defe⸗
ctum virtutis:poſſet dici veniale pctm. ſed non ſic ſcri⸗
ptura ↄſueuit accipere.il Ad obiectũ in cõtrariũ dicen
dum ẽ. ꝙ; nõ eſt ſiłe in iſto pcto ⁊ in alijs quibuſdã. quia
ipᷣa ſua intẽtione ponit defectũ bonitatis aut gre.quem
defectũ nõ ponit veniale pcrm.⁊ ideo ſᷣm h̊ eſt in genere
moꝛtalis pcti.ſic ⁊ plura alia genera peccatoꝝ. Ad ali
ud vo dicẽdũ. ꝙ licet inanis glia qᷓ eſt genꝰ.aliq poſſit
eſſe veniale pctm aliqũ moꝛtale:nõ tñ ſa equi?᷑ ꝓpt h̊ ĩ illa
ſpecie q̃ ẽ ypocriſis.ypocriſis em̃ addit ſi. uꝑ genoaligo ꝑ
qð appꝛopꝛiat᷑ moꝛtali pcto. ꝓpꝛie tñ dicendo nõ eſt h ge⸗
nus illius. ſed dicit᷑ naſci ex illo ypocriſis.⁊ quo ad Rᷣ
naſcitur ex inani gloria: inanis glia eſt moꝛtale pctm.

embruũ tercuu

EFErsio qrit᷑ de motiuo hui peti qdð eſt velle
videri bonꝰ, de quo qrit᷑ vtꝝ ſit ſᷣm ſe ma⸗
luʒ.Et videt᷑ ꝙ nõ,.aliqn em̃ addita circũ⸗/
-ſtantia ẽ bonu: alia addita ẽ malũ. ergo ẽ
indifferens. l Itẽ ondi põt ꝑ ſilłe. velle em̃ placẽ homini
bus aliqñ põt fieri bono fine.aliqũ malo.ſimiliter 2 vel
le videri bonũ ꝗ̊ eſt indifferẽs. 4¶ Cõtra dici E: vj:ſflatb. *
de ypocritis.oĩa oꝑa ſua faciunt vt videant᷑ ab hoĩbo2⸗

„

ita ponit᷑ finis ypocritaꝝ ꝓpꝛius.⁊ ita eſt malum ſᷣm ſe.

Zua ſumitur

. 6
Item ſuꝑ illud Job.xx.oculus ꝗq eum vigerat.glo. locꝰ
y pocrite coꝛ adulantiũ. ibi ꝗppe regeſcit.vbi fauoꝛes in⸗
uenit. fauoꝛem at inuenire qrit vt bonꝰvideat᷑.· ſic hx ſi up
illud pg. lani filij boim mendaces. glo.volunt videri in
ſti cum ſint mendaces.& velle videri bonꝰeſt ᷣm ſe malũ.
Ad qð dom/ꝙ ñ ſeꝗt᷑. ſi velle videi bonꝰpt fieri recte 2
n recte ex diuerſis cauſis.q ꝓpt h̊ ſit omnino indr̃ns.Eſt

—

em̃ malum multiplex. qdᷣdaʒ em eſi malũ m ſe. qd nulla

—

circũſtantia addita pt fieri bonũ vt foꝛnicari.ẽ aliud ma⸗

lum ex defectu circunſtantie debite. pr tñ ꝑ additionem
circũſtantie bonum fieri ſicẽ eſt occidẽ.qdð eſt malum ſi nõ
addat᷑ circũſtantia debita.ſi o addat᷑ vt ſi dicat᷑ occidẽ
ꝙ ↄpᷣuatõne iuſticie ab eo cuiꝰeſt officium bonum eſt. Eſt
etiam aliꝗd in ſe bonum qð tñ er cæfectu circunſtantie
reqꝗrenda eſt malum eſt.vt iurare.i.deum teſtem innoca⸗
re in ſe bonum eſt:ſi po ſine cã debita fiat malum eſt.⸗ G̊
modo dẽ in euangelio. Ego at᷑ dico omnino non iurare.
Eſt iteꝝ aliud bonum qð tñ addita aliq circunſtantia ẽ
malum.vt cum dẽ comedere carnes in q̃drageſima.cum
ᷓquerit᷑ de eo ꝙ eſt velle videri bonus: dom eſt illud
malum eſt.qꝛ non addit᷑ circunſtantia ꝑ quam ad bonuʒ
trahat᷑:vt velle videꝛi bonus vt deus gloꝛificet᷑ 2 pximus
ediſicet᷑. cum at᷑ non addit᷑ talis circũſtantia in ſe malum
eſt.qꝛ ponit᷑/ ꝓ fine qð non dʒ eſſe finis. vel ſi oꝛdinet᷑ ad
alium finem vlterioꝛem indebitum: vt ſi dicat᷑ vult vide⸗
ri bonus vt laudet᷑ ab bominibo: vel vt ditet. Per hoc
pt ſolui qð obiectum eſt.Qam vno mõ pr dici indifferẽs
reſpeetu diuerſaꝝ circũſtantiaꝝ ſupadditaꝝ bonar vel
malaꝝ. Alio po mõ dẽ eſſe malum cũ ponit᷑ eſſe finis pᷣn-
cipalis.¶ Beinde querituꝛ vtꝝ aligꝗs poſſit ſe ſilare eſſe
bonum ſine pcto? videt᷑ ꝙ ſic.ponat em ꝙ aligs appetat
videri bonꝰ vt det ei aliqd ad ſuſtentatõʒ.non videt pec⸗
care:qꝛ nec in hoc ꝙ vult videri bonꝰ.cum h̊ non appetat
ꝓPter ſe: nec in hoc ꝙ vult ſuſtentatõz cum indigeat.̊ nõ
peccat in hoc ꝙ vult videri bonꝰ vt det᷑ ei aligd ad ſuſten
tatõʒ. Ytem dic Aug. ꝙ libido eſt initium omnis pcti ĩ
li. li.ar. hoc at eſt cum nimis delectat᷑ in creatura.ſᷣ Hᷣ

mõ non videt᷑ tæ iſto.̊ non peccat.4¶ Contra. occidẽ ho⸗

minem cum ſit malum in ſe: non eſt licitum ꝓpter tpalia.
pari rõne cum velle videri bonus ſit malum in ſe e. non
erit licitum ꝓpter temꝑalia.¶ Item ille g ſic vult videri
bonus.aut vult videri bonus in cee in ſe tm aut in deo.

głiam vſurpat:ꝗ̊ peccat.
ꝙ ignobiliꝰponit᷑ finis no
lis minꝰ nobile eſt q; videri bonus.⁊ rõne iſtiꝰ inoꝛdina
tionis dẽ eſſe pctm. ſiẽ eſt in illo ꝗ p̃dicat vt habeat victũ
tem malem.⁊ licet pᷣdicare in ſe ſit bonum ⁊ ſuſtentariin

non in deo: qꝛ nullum Aasouns in ſe tm̃. dei &
il

neceſſitatetñ hec oꝛdin atio in ſe eſt mala. Silr pt rnde

ri ad illud quod obiectum eſt. licet em velle videri bonꝰ
non ſit intentum /ꝗꝓpter ſe:intendit᷑ tñ ꝓpter illud qð igno⸗
bilius eſt quo ad hoc eſt libido. ſic ſoluit᷑ quod obie⸗

Membrum quartum

Varto querit᷑ de ↄꝑatione ypocriſis ad in⸗
anem gliam.videt᷑ eĩ ꝙ eq capitale ſit pct᷑m
ſiẽ inanis głia.cũ em ſit tꝛipler munꝰ.a li⸗
gua.a manu.a coꝛde. penes at᷑ munꝰa lin⸗
inanis gloꝛia:penes munus a mann auari
cia: penes munus a coꝛde ypocriſis.ypocrita enim vult
placere alij. inanis gloꝛia auaricia ſunt duo capita⸗
lia pcta. pari ratõne tunc erit ypocriß.qᷓ penes tercium
lumit᷑.¶¶ Iẽ velle placẽ alij ẽ agpetibile ypocrib. velle glo
riari in ſe eſt apetibilis inanis glie.ſ̊ hec ſunt diſpata. S
ypocriſis ⁊ inanis gloꝛia ſunt pcta diſꝑata.qᷓ ypocriſis
non dicet᷑ filia inanis gloꝛie.⸗ Sed ʒ greg. in fine Job.
ſuꝑ illud. exhoꝛtatõem ducũ 2 vlulatum exercitũ.glo.de
inani gloꝛia naſcit᷑ inobedientia. iactantia. ypocriſis.
Itẽ Yob. viij.· ſuꝑ illð ĩ oꝛto ſuo.glo.g.ypocrita cũ bñ

d qð ddᷣm.ꝙ in hoc ẽ pcim &lα
ioꝛis. ſuſtentatio em̃ coꝛpa Cg αοαααœ

*

1† no vſuß,

i awerck

6

Ba-r

—

B
.

X

Muweſtõ

agit ab omnibo vult videꝛi ꝑ omnia qᷓ agit occulta:cogita
tione laudes q̃rit.ex qͥ hr ꝙ finis ypocriſis finis eſt ina⸗
nis gloꝛie.⁊ ita ſub inani gloꝛia ↄtinet᷑.¶¶ Item greg. in
moꝛa.Opocrita ꝗcꝗd cum laboꝛe ꝑagit aura hũani fauo
ris tollit.dum in apꝓpetitu laudis opus deſicit: q̃ſi inuen⸗
tum laboꝛ enaneſcit.⁊ ita q̃rit humanũ fauoꝛem ſic ina⸗
niter gloꝛians. ypocri ſub inani gloꝛia ↄtinet. ¶¶ Ad
qð rñdendum.ꝙ ypocriſis naſcit᷑ ex inani glia ⁊ ꝙ ad fi
nem illiꝰoꝛdinat᷑.¶ Ad obiectũ at᷑ in cõtrarium dðm.q;
licʒ y pocriſis munꝰa coꝛde qrat:tñ qꝛ ypocrita non pt R
certum bhẽe niſi exteriꝰ manifeſtet᷑.iõ qrit munꝰa lingua
4 Pꝛet᷑.y pocrita vult videri bonꝰ in oꝑibo vt laudet᷑ ab
hominibo? iõ finis ſuus oꝛdinat᷑ ſub fine. Ad aliud ðo
dom eſt. ꝙ velle placè alij nõ eſt diſꝑa tũ alij ſpectu eꝰ qð
ẽ gliari in ſe.oꝛdinat᷑ em ad illud tanqꝗᷓ ad finẽ ꝗ em̃ vult
placẽ alijs ꝓpter ſe:ex h̊ vane głiat᷑. En aug.in li.ↄfeſ.cũ
laudat᷑ hõ ꝓpter donũ qð dediſti ei.⁊ ille plus gaudet lau
dari ſe q; iᷣm donũ vñ laudat᷑.ille te vituꝑante laudat᷑.

embrum quitum

Vinto querit᷑ de ꝗuitate huiꝰpct᷑i ⁊ comꝑa
tione.dẽ em̃.xvi.ſa.ſuꝑ illud in tribo an⸗
nios.glo.ĩ ↄꝑatõe duoꝝ maloꝝ meliꝰ ẽ aꝑte
peccare qᷓ; ſctitatẽ ſiłare.ſᷣ̊ ſimulatio ſctita⸗
tis ẽ ypocriſ.ꝗ̊ maiꝰpetm ẽ eſſe ypocritã q; aꝑte peccare.
Itẽ. coł.iiij.ſuꝑ illð ſic dño.glo.ſiłata eqtas nõ ẽ eqtas
bᷣ duplicatũ pctm.ᷓ maxim pctm eſt pctm ypocri.⸗ Itẽ
ſuꝑ illð treñ.maioꝛ ẽ inigtas ꝓpłi mei.glo.ſcelera aĩe plã
gunt᷑ q in ypocriſim labit᷑.cniꝰ maioꝛ ẽ iniqtas pctᷣo ſodo⸗
moꝝ.·ẽ igit᷑ ypocriſ maiꝰ pctᷣm ꝙᷓ illud vicium innoiatũ.
Contra.ꝗ aꝑte peccat non tm̃ qͥ ad ſe peccat ſ̊ et᷑ alij oc⸗
caſionẽ peccãdi dat.q̊ plꝰ peccat qᷓ ypocrita.⸗ Jtẽ Yſa.
iij.petm ſuũ qi ſoxma pᷣdicauert.ↄ ꝑatõ qᷓ fit ad pctm ſo
dome ꝓpt euidẽtiã criminis.cũ ꝗ̊ euidẽtia criminis ſit de
terioꝛ: nõ videt᷑ pctm ypocriſis eſſe maiꝰ pcto ſodomoꝝ.
4(lAd qð rñdendũ.ꝙ ypocrita pt᷑ ſumi multipłr.aliqñ eĩ
dẽ q vult credi bonꝰ⁊ in h̊ gliari tñ ſub deo.⁊ ſic poſſet eẽ
petmn veniale.aliqñ at᷑ d ille ꝗ apꝑentiam ſct᷑itatis pᷣpo⸗
nit deo.tercio mõ dẽ ꝗ intendit faceꝛe aliq̃ ex ꝗbo pt᷑ credi
bonus. non tñ illam apꝑentiam intendit ꝓut dic Criß.
Apocrita eſt omnis doctoꝛ:ꝗ non pꝛius ſe coꝛrigerit qᷓᷓ al

terum. Quarto modo dẽ ille ꝗ cum malus ſit vult videri

bonus ad palliandum maliciam ſuam. talis modus eſt
peſſimus plurimũ deceptoꝛiꝰ.⁊ quo ad hoc ſilatoꝛie pec⸗
care eſt deterius q; peccaꝛe aꝑte.qͥ ad aliud tñ minꝰmalũ
eo ꝙ non ꝓuocat ita alios ad maliciaʒ ꝑ exemplũ.⸗. O.
at᷑ obijcit᷑ de pcto ſiłatõis ꝙ ſit maiꝰpcto ſodomoꝝ.non ẽ
intelligendũ ſimpłr in gene pct᷑i:ł̊ h̊ d rõne occultatõis
na pt alios deciꝑe. .

dhuc queritur de .S. ..

Fuitate hui pct᷑i in ↄꝑatõne ad diuerſas mateꝛias.videt᷑
em ꝙ guiꝰ ſit pcĩm ſilare ſanctitatem in dando elłinam qᷓ
in ieiunãdo ⁊ oꝛando.ꝑ h̊ qð diẽ criv.vbiq; vana glia ma
lum eſt.maxĩe at᷑ in philãtropia qm̃ vltime credulitatis
eſt. 2 dẽ philantropia a philos qð ẽ amoꝛ.⁊ antropos qð
eſt hõ.qm ex bũano amoꝛe dʒ fieri elina.⸗ idem eſt in va
na glia ⁊ ypocriſi q̊ ad hoc. Contrarium videt᷑ ꝑ q̊ qð
dic Criſ.in omeł.lxj.malus vane głiari mirabile mihil.
in ieiunio at᷑ ⁊ oꝛone eſt eẽneum? lacrim is plenũ. ̊ͥ ma⸗
ius pctm glłiari in ieiunio? oꝛone qᷓ in alijs bonis.⁊ ſiłr

eſt in y pocriſi.( Ad qð dᷣm. ꝙ Criv. loꝗt᷑ in caſu ⁊ nõ
pocril 9

ſimplr cũ dꝛ ꝙ maxime in philatropia. ↄtingit em ꝙ ali⸗

qñ dat aliꝗs elinam qᷓndam ꝑ h̊ ꝙ vult videri bonus cũ

non ſit.aliqñũ at᷑ aligs vult videri dare ełinaʒ 7 nõ dat.⸗

de iſta loꝗt. q; hec eſi vltima crudelitas.qꝛ talis ſubthit
alij vitam coꝛpalem.ſ.pauꝑi.ſubt bendo illud.vñ pauper
indigens dvebẽet viuẽ. ip̃e et ſibipſi vitam ſpũalem ſubtra⸗
hit.⁊ iõ dꝛ vltima crudelitas.⁊ dẽ vana głia in h̊ oꝑe ma

rima: qꝛ hec eſt vanitas in coꝛde ⁊ in oꝑe.⁊ de hac loqꝗt

Ao alind qð obijcit᷑ de alijs. dicẽdũ ꝙ ipᷣe dĩc malꝰmi
rabile nibil.q.d.ſi das elemoſinã ſeꝗt᷑ motꝰinanis glie.
qꝛ illud ẽ tibi magna occaſio ꝙ landeris.ſ.qn das indi⸗
genti. maioꝛ etiã qꝙᷓ; ſi dares diuiti.Ande qꝛ opꝰ miſcdie
fit ꝓximo.ideo maxĩa eſt occaſio ꝙ ꝑ h̊ laudet᷑ a ꝓximo
⁊ ideo dicit᷑.ꝙ ĩ philãtropia maxie accidit.ĩ ieiunio aũt
7 oꝛone h̊ extraneũ eſſe dic.⁊ h̊ eſt qꝛ hec nõ oꝛdinant ad
ꝓximũ.ſed ieiuniũ oꝛdinat hoĩeʒ ĩ ſe.oꝛo vᷣo oꝛdinat ho
minẽ ad deũ.⁊ ĩ occulto iſta fienda ſunt.⁊ ideo dr̃ extꝛa⸗
neũ cũ iſta ſũt occaſio inanis głie aut ſiłlationis ⁊ lacri⸗
mis plenũ.qꝛ talis ſiłlatio maxime ẽ miſeria.

dhuc etiã queri .S. ij.

tur de ↄꝑatõe ypocriſis ad auaritiã. ⁊ videt᷑ ꝙ ↄtineatuꝛ
ſub ea.pꝑ h̊ qð dr Job.xxvij.q eĩẽ ſpes ypocrite ſi auaꝛe
rapiat ⁊c.⁊ dic glo.ſuꝑ ̊ ypocrita qꝛ dr latine ſimula⸗
toꝛ.auarꝰraptoꝛ cẽ.ꝗ dũ inique agens deſiderat de ſct᷑ita
te venerari: laudẽ vite rapit aliene. ex his hẽ ꝙ ypocri⸗
ta cũ rapiat auaritiã ſectat᷑. ̊ qtum ad h̊ ypocriſis ſub
auaritia ↄtinet᷑.¶l¶ Cõtrariũ videt᷑ ꝙ auaritia ⁊ inanis
glia e diuerſo diuidũt᷑.̊ ſicẽ dĩc gꝛeg ypocriſis ſub inani
glia ↄtinet᷑:⁊ ẽ eiꝰfilia.&ᷓ nõ erit filia auaritie.¶ Ad qð
dicẽqũ.ꝙ ñ ẽ ypocriſis ſub auaritia ſᷣm ꝙ ẽ vnũ capita⸗
le pcẽm.ſ̊ quãdã ſilitudinẽ tenet cũ auaritia ĩ rapiẽdo.
ſic eĩ auarꝰpecuniã q alteriꝰ ẽ rapit:ita ypocrita inten⸗
dit raꝑe laudẽ q̃ alteriꝰẽ.q aliꝰlaudãdꝰẽ ĩ dño put dẽ in
p̃s. In dño laudabit᷑ aia mea.⁊ ideo dicit᷑ ð ypocrita q;
laudẽ vite rapit aliene. Vnde nõ ẽ dicẽdũ ꝙ ſit filia aua
ritie ſe filia inanis gloꝛie ſicut iam dictum eſt.

mbru ſextũ òèð

Erto q̃rit᷑ vtꝝ aligꝗs pt᷑ ſe ſiłare eſſe malũ
vel ypocritã.qð videt᷑.aligꝗs eĩ pt᷑ ſiłare ſe
eſſe bonũ. ſilłꝛ ecõtꝛario pt ſiłare ſe e¶ẽ ma⸗
lum. 4 Item.iiij. reg x. Jehu ſimulauit ſe
adoꝛare ydola vt poſſet ↄgregare ſacerdotes baal⁊ in⸗

ter ficere. ̊ ſimulauit ſe eſſe ydolatrazʒ. ̊ põt aliquis ſi⸗

mulare ſe eſſe malũ.¶ Cõtra.aligꝗs ſimulat ſe eſſe malũ
ergo ꝑ opus bonũ aut ꝑ malũ.nõ ꝑ bonũ:qꝛ bonũ nõ ẽ
ſignu mali.ergo ꝑ malũ opꝰqð facit.ergo eſt malus. fa⸗
ciendo em̃ opus malũ eſt malus. nõ ergo ſimulat ſe eſſe
malũ cũ id ſit qð pᷣtendit.il Itẽ Job.xxvj.ſuꝑ illud ſiła⸗
toꝛes ⁊ callidi.iniquꝰ qui nõ appetit videri ſctus:in fla⸗
gello nõ erubeſcit ofiteri qð eſt.qð nrorrin: ßß extre⸗
ma ꝑcuſſione moꝛiturꝰ:talis vult remanere ĩ iudicõ ho⸗
minũ:qualis videbat᷑.ex ꝗuo aparet ꝙ iniquus nõ eſt
ypocrita. de bono aũt ptʒ ꝙ nõ eſt ypocrita. ergo nullꝰex

pr ſilare ſe eſſe malũ. Ad qð rñdendũ.qꝙ nullꝰpt ſila⸗

" re ſe eſſe malu. ſiłatio em mali eſſet ꝑ malũ opus.4 Aod

obiectũ aũt in cõtrariũ dicẽduʒ eſt.ꝙ nõ eſt ſitłe de bono
7 de malo.malũ em̃ põt habere ſpẽm boni.⁊ꝛ ita quo ad
hoc aliquis põt ſiłare ſe eſſe bonũ.bonuʒ aũt aliquod ſi
occaſionaliter habeat ſpẽm mali: ſi aliquis faciat illud
ꝑpetrat malũ.pᷣceptũ em eſt ab om̃i ſpecie mala abſtine
te vos.ſi ᷣo malũ habet ſpẽm mali:coſtat ꝙ faciendo il⸗
lud eſt malꝰ.⁊ ita neutro mõ põt aligꝗs ſe eſſe malũ ſiła⸗
re.¶. Ad ſcõm dicẽdũ.ꝙ nõ ſequit᷑ iehu ſiłlauit ſe adoꝛa
re ydola: ſilłauit ſe elſe malũ. ſilatio em̃ illa fuit ꝑ vbũ
ſicut habet᷑ ĩ eo.c.achab coluit baal parũ.ego aũt colam
eũ ampliꝰ.talis aũt ſilatio nõ inducebat ꝙ intẽdẽt ſe vi⸗
deri malũ.neq;ʒ em ſacerdotes baal illud eſſe malum cre
&bant.alij do ſciebant ꝙ hoc nõ intenderet.
tur vtꝝ aliquis poſſit ſiłare ſe eſſe ypocritã.qð videt᷑:pt
em̃ pᷣtendẽ ſigna quibo iudicet᷑ ypocrita.monẽdo labia
ſua qſi oꝛaret.habẽdo veſtes lõgas ⁊ hmõi:⁊ tñ ñ ẽ ypo
crita ĩ veritate. aliꝗs ſiłare ſe põt eẽ ypocritã.⸗ Item
Aiquis habitãs inter ypocritas facit opa ſilia eis. ita

„

ſilat ſe eẽ ypocxitã. 4l Cotra. aut ille eſt bonꝰaut malꝰ.ſi

F·S „hder rfa wliz g& prstaß

bonus.in eo ꝙ hmõi non facit niſi opꝑa bona.non pt em̃
arboꝛ bona niſi bonos fructꝰfacẽ.ꝑ ea & q facit ñ appaẽt
niſi bonꝰ.q̊ non aꝓparet ypocrita. Si vo eſt malꝰ⁊ ſilat
ſe eẽ ypocritã.̊ ẽ aut ꝑ bona oꝑa:aut ꝑoꝑa mala.ꝑopxpaꝛ⸗

ISſa. rlij. gkaz mes alteri nõ dabo. ꝑ appꝛopꝛiatõez eĩ at⸗
tribuit᷑ glia pri. xxxj. Job.ſi oſculatꝰſuʒ manũ meã qᷓ eſt
iniqꝗtas ⁊ negatõ ↄtra deũ altiſſimũ.Cõtrariꝰ eſt filioꝗ
eſt veritas ⁊ vita.quid em̃ aliudẽ ypocriſis niſi falſa vi⸗

enus &ſe s v*e'rete &,τ a bona non vider niſi mal' non ͦe lilmeſe eeypocriti 9itt tn atpares bonaa criſtes nala Kartt inuitoen⸗
Parn wala as, cũ ſit mal. ¶¶ Ad qð rñdendũ.ꝙ null pt ſilaꝛe ſe eẽ ypo ρο attribuit bonitas qꝛ abutiẽ bonitate 2 ope bono.
F critã.¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ dõm eſt. ꝙ licz aligs pᷣten· I Mmſller b .
dat ſig qln indicet ypocrita. non tñ ſilat ſe eẽ ꝓpocritã: ſe p t I ecumnz
cũ ipe ſit bonꝰ.ſi tñ pᷣtendẽt talia ſigna pᷣtendẽ lam eſſet H, pift Ecimo querit᷑ vtꝝ ypocriſis ſit peim irre
malꝰ.¶ Ad aliud ᷣo dᷣm.ꝙ aliꝗs pt᷑ facẽ oꝑa ſilia ypo⸗ ſWe mediabile.qð videt᷑ ꝑ ̊ qdð dẽ Job.xxxvj.
* crins ſ̊ ñ pꝑt᷑ ̊ ſiłare: qꝛ ſi ſiłlaret iam eſſet. n ſilatoꝛes ſlli di. glo. gꝛeg. Añ iudicẽ de
Tom 1 TINLTTI .ignoꝛãtia excuſatõz hr̃e ñ pñt. qꝛ dũ ante
I b rumſe ptunum oculos hoĩm ma ſctitatis oſletgt⸗ ipi ſi R tectono ſũt
ptimo querit᷑ de ſpẽbo hpeti. a qjrit vtx ꝙ bñ viuẽ nõ ignoꝛãt.peccãt & ſciẽter. ̊ tale pctm dicit᷑ ĩ
hẽat ſpẽs an nõ?⁊ videt᷑ ꝙ nõ.cum y pocri ſpmſctm.¶ Ao qd dicendũ. ꝙ dupl: poõt dici aligs pec⸗
te ſit velle videꝛi bonꝰ.velle at᷑ vidẽi bonuʒ care ſcieter. vno mõ cuʒ.ſ. peccat ex induſtria impugnet
,li diuidat᷑ſic velle videri call/ vel velle vi⸗ ge⸗ agnita veritatẽ. ſic faciqt biereſiarchi: a ſic petm ĩ ſpm⸗
teri iuſt.·nõ trahit iĩ ſpẽʒ lic iuſticia ⁊ caſtitas ſint ſẽ8s ſctm ẽ. Alio mõ.ſ.cũ aligs cogitat bonũ.⁊ tñ facit cotra
ututis.alr at nõ diuidit᷑: non è bʒ ſpẽs.¶ Sʒ viget dꝛiũ illud ex quadã infirmitate vel ꝓnitate:2 ſic nõ dicit᷑ pecc
boc qð dic Mic. de ſan. vict. oic em̃.qy qtuoꝛ ſunt q ꝑti catum in ſpmſctm. ſpũs em ex ↄiunctõe eius ad carnem
nent ad ypocritaʒ:affectatio libertatis.digtatis.auẽta coꝛruptã habet quãdaʒ infirmitatẽ qua inclinat᷑ ad pec
tis. ptatis. iſtis omnis ypocritaxꝝ affectio ſubłuit. erit cata ſpũalia ſicut ad appetituz laudis ⁊ hmõi. ſicut ipᷣa
vna ypocriß in emne ge der aſltEati affenen⸗ Si caro ꝓnitatem habet ao carnalia peccata.
gnitatis.2 ita de alijs.l ꝛet. aſſignt᷑ q̃tuoꝛ ſpes q ꝑ q⸗ r Aewetg, —
“ alas deſignant᷑.vij.dañ.ſic erponit idem Ric.ſimu E *E 0 U3 D de m .
latio boni occulti ⁊c.¶ Ad qð rñderi pt. ꝙ q̃tuoꝛ pᷣma Mdecimo qᷓrit᷑ de fructibo ypocritaꝝ ꝑ s .
non ſunt ypocriſis ipſiꝰ ſpẽs:̊ ſunt diuerſa mouẽtia ipʒ cognoſcũt᷑ Math.vij:a fructibo eoꝝ ↄogno
ſav por⸗ ſynes a berof ypocritam.⁊ referunt᷑ potiꝰ ad ambitõeʒ. Ad ſcdᷣm ů0·/, ſeetis eos.ↄſiat ꝙ fructꝰ dicũt᷑ oꝑa.ſᷣ n pot
. dom.ꝙ illa qᷓtuoꝛ ſunt ſpẽs materiales ᷣm dꝛam actuũ. Pak dici ꝙ aboperibo interioꝛibo cognoſcatur
intentio at ipiꝰ ypocrite eſt vt videat bonus.⁊ non ſiſtitĩ qm illa nõ ſunt nobis maiſeſta. Si ab exterioꝛibo: ad Hᷣ
ꝑte bonitatis: ĩmo vt credat᷑ integerrime bonꝰ. licʒ enim obijcit.qm illa opa exterioꝛa bona ſunt.ꝗ atteſtãt᷑ ꝙ̃tuʒ
ypocrita aliqñ vult videri caſtus. in hᷣ m̃ non ſiſtit. ſ vt eſt in ſe ꝓut vident᷑ a nobis bone intetionis qm intentio
ex omni ꝑte videat᷑ bonus.hoc af᷑ indiuiſum eſt in inten⸗ dicit᷑ arboꝛ ⁊ opꝰ ſicut fructꝰ. ita er opibo erterioꝛibo
tione.⁊ ideo y pocriſis non diuidit᷑ per ſpẽs. n põt ognoſeneor malltta Biceuz eſt. ꝙ ibi eſt du⸗ ”M
* g Te e plex arboꝛ ſiue duplex intẽtio vel voluntas.⁊ ſilꝛ dupler volino . vo
emd Ti octe umn fructꝰ. Ena zineno vel volũtas generalis faciẽdi Ponms ſa pe woberu⸗
Ctauo querit᷑ de opoſitione ypocriſis.⁊ in genẽ.⁊ ab his nõ põt cognoſci eiꝰmalitia. Alia eſt ar ⸗ ece
qrit᷑ cui vtuti ogonot᷑ ⁊ videt᷑ ꝙ opponat᷑. boꝛ ſiue intẽtio ſpalis qua.ſ.vult videri bonꝰ ꝗpt᷑ fauo⸗ e. ⸗ F.
generalr oibp.ypocrita ei vult videri caſt⸗ rem hanũ vel queſtii tpaleʒ vel laudẽ banas: frucetus V P
euiiß̃ ſit aita oponit caſtitati. Sily vnlt vi ðᷣo quos pᷣncipalit iſio mõ appetit ſũt fauoꝛ hũanꝰ:que.
deri ſobꝛi cũ ñ ſit: a ita oponit᷑ ſobetati.ꝛ ſic ð alijs vuu ſtus tpalis:laus bumana. dicũt᷑ fructoa frui: qm iſtis
tibo. ¶¶ Cõtra eſt ſpale pcim. a ſpale pctm hʒ ſpaleʒ vᷣtutẽ pncipalit᷑ intedit frui. ab iſtis coqſcit᷑ eiꝰ malitia: qm̃
oꝓoſitam: ̊ oꝓponit᷑ alicui otuti ſpaliter. ¶ Item capita⸗ poſtꝙ iſios fructꝰↄſecutꝰfuerit.vel etiã ſi videat ſe ñ poſ
le vicium qð eſt inanis gloꝛia ⁊ ſimilr alia capitalia:ha ſe ↄſequi:tũc ceſſat ab oꝑibo exterioꝛibo.vñ aug.ſuꝑ illᷣ
bent vᷣtutes ſibi opoſitas. ⁊ ipſa ypocriſis q̃ naſcit᷑ ex math.a fructibo eoꝝ ⁊c. cũ ceperint aliquibo temptatio
inani gloꝛia habebit vᷣtutẽ ſpiſiter ſibi oppoſitam. Itm nibo illa ſubtrahi q iſto velamie ſunt ↄſecuti vel còſequi
. Aßlaſalt naſ Kria abman gin Erut iMohecenti⸗ iactantia: cupiũt. tũc incipit apparẽ vtꝝ fuerit lupus vel ouis.
hñt vtutes ſibi oꝓoſitas. ̊ypocri pari rõe.¶ Ad q . 2 .I G .
rñderi pt᷑. q vpoelilio ineytam bz duplicitatẽ ꝓut dꝛ. j. . ¶ Nue O. C vX vvy . de V
ecci. Ve duplici coꝛde.oꝓponit᷑ ſi unnlicitae veritatis. peꝛ monia. = —
qndam tñ pcomitantiam opponit᷑ omni vᷣtuti. q; em̃ oppo —— . V
i bonitati perfecte:oꝑoſitõʒ quandam bhʒ ad ſpeciales DOm P eto fracta tu
virtuteg. de ypocriſi.adiũgẽdũ ?ẽ de ſymonia qᷓẽ
1 embrum nonum etiã iĩ iniuꝛia gre ſpũſſcti ciꝛca quã. Pꝛi
N.—ʒH B 5 no ↄſiderãdũ ẽ de noĩe.Scðo quid ſit.
Bno querit᷑ de ceteſtatione hꝰ pcti. querit NVercõ ꝗbo modis ↄtrabat᷑. Quarto de
qjre tantum dñs deteſtat᷑ hoc pctm in euan materialibus eius differentijs. Quinto de pena ſymo⸗
— gelio maius qꝙᷓ aliud.tãtam em penam ↄmi nie. Sexto de caſibus in quibus poteſt dubitari vtrum
. gnatur ꝓ ipſo ſiue totiens.4 Ad qð rñderi cõmittatur ſymonia. Septimo te ſatiſfactione.
pt.ꝙ vna pt eſſe rõ.vt in H̊ denotet᷑ qᷓta fuerit vel futura 1 Eb 532 anSSn
eſt dteſtatio antixpᷣi.ꝗq maxune per ypocriſim decipiet. 11 E „ Innunun
xxxiiij. YHob. Qui facit regnare ypocritam ꝗprer pcta ꝓpli D pmũ ſic. Symonia dẽ a ſymone mago
Alia eſt.qꝛ illi ppariʒei ⁊ ſcribe quiba dominus loqueba ſic hꝛ act. viij: cũ vidiſſʒ ſymon ꝙ ꝑ ipoſitõ
tur plurimi erant ypocrite. Lercia eſt. qꝛ ypocrita con⸗ nẽ manuũ aploꝝ ſpmſã.accipiebãt. obtu
traꝛius ẽ operi diuino.ſic em̃ dꝛ in ench.oñns oꝛdinat ma lit eis pecuniã dicẽs. date mibi 2 hãc pta⸗
lum in bonum: ypocrita at᷑ bonum opus xxfoꝛmat pma⸗⸗ ẽ. Cui petꝛꝰait pecuma tna tecũ ſit ĩ ꝑditõzʒ:qꝛ exiſſiaſti
lam intentõz qͥſi ↄuertit in vicium. Elnde KRaba.dum donũ dei pecunia poſſideri. ieʒi at᷑ famuiꝰ eliʒei ĩ vete
ieiunant oꝛant etinam dant non ſunt fructꝰ eoꝝ.qꝛ ꝓp vi⸗ rii te.voluit vedẽ graʒ ſanitatis ſ Qaaman ſyꝛo.ſtij. reg. x·
cio eis reputat᷑. Item alia eſt ratio qꝛ contrareus eſſi toti vñ ꝓpꝛie loquẽdo vẽditoꝛ ſpũaliuʒ dẽ gyeſita. emptoꝛ vo
trinitati.ius em eſt patri:vſurpons gloꝛiam q ei debet᷑ ſymoniacꝰ:ↄſuetudie tñ loquẽdi vterq; dẽ ſymoniacꝰ.
£

ſe
, ſ

ſcats

49

“
al

voli
7 ℳ 5

—

Oeh

aA

J2 atn

55 .

Lueſtio
ebꝛum ſecunduũ

do queꝛit᷑ ꝗd ſit ſymonia.diffinit᷑ aũt
ſic. Symonia ẽ ſtudioſa volũtas emẽdi v
vendẽdi ſpũale vel ſpũali annexũ.hec aũt
ratõ elici pt᷑ ex H̊ qð dĩc gꝛeg.nãzan.⁊ ba⸗
bek. j.q.j.Qui ſtudet donũ dei pᷣcio mercari. in ſacro oꝛ⸗

dine de eetero nulla rõne ꝑmanẽ aut reuocari poſſe du⸗
iñ nõ eſt.nã ſpũſſct᷑i donũ pᷣcio comꝑari:ꝗd aliud eſt qᷓ
crimẽ capitale ⁊ ſymoniaca hereſis.ex qͥ accipit᷑ ꝙ ĩ ſtu
dioſa volũtate emẽdi vel vẽdẽdi ↄtrahit᷑ ſymonia ¶ Sʒ
obijcit᷑ trariũ.nõ excoĩcat᷑ ab ecclłia ꝗs ꝓ ſola volũtate
cũ illa nõ ↄſtet eccłie.ſed de ſy moniaco dicit ꝙ excoĩcan

dus ẽ. dicit em ſe talis a coĩone oĩb modis abſcidit᷑
& ſymonia nõ ẽ ſtudioſa volũtas tm. ¶ Elidet᷑ aũt ↄtra

riũ ꝙ etiã ĩ ſola volũtate ſtudioſa ↄtrabit᷑. ꝑ ſite de vſu⸗
rario.dieit᷑ em̃.vj.luce.date mutuũ nihil inde ſperãtes
er q̊ͥ habet᷑ ꝙ ĩ ſpe inoꝛdinata alicꝰ vltra ſoꝛtẽ ↄtrabitur
vſura.⁊ Gᷓ idẽ habet᷑ extra.de vſuris.ↄſuluit.multoma⸗
gis debet eẽ H ĩ ſy monia vt ſola volũtate ſtudioſa pec⸗
catũ ſy monie ↄtrabat᷑.¶. Pꝛetea cũ ipᷣa volũtate tanqᷓ
mala radice cõtrabat᷑ petm.q̃rit᷑ ad ꝗd addit᷑ ſtudioſa:
cũ etiã nõ ſtudioſa pctẽm videat᷑ de᷑miare. Deinde qꝛi
tur ð eo qð addit᷑ vẽdẽdi vel emẽdi ſpũale ⁊c. videt᷑ eĩ ꝙ
etiãalit᷑ poſſet ↄtrahbi ſymonia ꝙᷓ; emẽdo vel vendẽdo.vt
pote in ꝑmutatõibo dignitatũ vel eccłiaſticoꝝ bñficioꝝ
vbi nõ inteꝛuenit auẽtas dioceſani.dicit em̃ canon.ꝙ in
ſpũalibo ceſſet oĩs ↄuẽtio.⁊ dicit vꝛbanꝰꝙ ↄmutatões pᷣ⸗
bendaꝝ de iure fieri nõ pnt.pᷣſertim pactione pᷣmiſſa qᷓ
ciraa ſpualia vel annexa ſpũalibo labẽ ↄtinet ſymonie.g
nõ tm̃ ↄtrabit᷑ emẽdo vel vendẽdo.i Ad idẽ facit qð di⸗
citur ab alexãdꝛo.vbi dicit᷑ ꝙ trãſſigi ſuꝑ re ſacra litigi⸗ et
ola nõ põt. etem̃ res ſacre vt poſſideãt᷑ aliquo dato vel
redẽpto ſiue ꝓmiſſo:ſpẽm dicimꝰ habẽ ſymonie.⸗ Iteʒ
obijcit᷑ de eo qð dẽ ſpũale.põt eĩ q̃ri ꝗd dicat᷑ ſpũale.rõe
cuiꝰq̃ꝛit᷑ vtꝝ aduocatꝰↄmittat ſy moniã.vẽdit eĩ iuſtũ pa
trociniũ.iuſtũ aũt patrociniũ ſpũale qdðdã ẽ.Cõtra.dic xij q v
augꝙ licʒ aduocato vẽdẽ iuſtũ patrociniũ.iudici at nõ
licet vẽdẽ iudiciũ. nõ ↄmittit᷑ ſymonia ĩ vẽdẽdo qðcũ⸗
qᷓ; ſpale. Sʒ qrit᷑ vtꝝ iudex ſecularis vendẽdo iuſti⸗
ciã ↄmittat ſy moniã:⁊ videt᷑ ꝙ nõ.ꝑ h̊ qð dic ſuper illð
math.xxj.cathedꝛas vẽdentium colũbas.venditoꝛes co⸗
lũbaꝝ ſunt pᷣlati ꝗ ſpm̃ſctm vẽdũt.nõ &̊ ↄmittit᷑ ſymonia
a iudice ſeculari i vendẽdo iuſticiã.q Silꝛ põt qri qo di
cat᷑ annexũ ſpũali.nã ĩ neceſſitatis articulo poſſunt vẽ⸗
di res ↄſecrate vt cruces.calices.⁊ hmõi.⁊ tñ iſia ſũt an
nera. vendẽ annerũ in ſpũali nõ ẽ ſymonia.¶ Ao qð
dicẽduʒ. ꝙ pctᷣm ſymonie ↄmittit᷑ ia ſtudioſa volũta&ꝶ
ſed aliud eſt loqui de ſymonia ꝓut aligꝗs excoicat᷑ ab ec
cleſia ꝓ ea:⁊ alꝛid ẽ ꝓut ẽ pctẽm generalitexcoĩcari at
dico a coĩone fideliũ pᷣuarũſi p fiat ſᷣmo de ſymonia ꝓ
ut infligit᷑ excoĩcatõ qᷓ eſt puatio coĩonis fideliũ.nõ ſuffi
cit ſymonia ꝓutẽ ſtudioſa volũtas:ſed actꝰ ꝓgrediens
manifſeſtꝰ.ad hoc facit qð dĩic vꝛbanꝰde maifeſtis aũt lo⸗
quimur.ſecretoꝝ cognitò iudex ẽ deus.⁊ loquit᷑ ibi de
excoĩcatõe.Si vpᷣo ſumat᷑ excoĩcatio ꝓ pᷣuatõne effectꝰſa
cramentoꝝ ᷣm hoc excoĩcatꝰvel ſuſpẽſus dicit᷑ ipſo iuꝛe
ſymoniacercoĩcandꝰaũñt ab ecclłia cũ in noticiã vene⸗
rit. Ambꝛ9. quicũq; deinceps ꝓ accipienda diuini doni
dignitate qdlibʒ pᷣmiuʒ detectꝰfuerit obtuliſſe.ex eo tꝑe
ſe anathematis obpꝛobꝛio nouerit ↄdẽnatũ.atq; a ꝑtici
patõe coꝛꝑis ⁊ ſanguĩs dñi alienũ.ꝓut aũt dic geg.nã⸗
ʒan.accipit᷑ ſiudioſa volũtas cũ iam ẽ applicada ad actũ
Ad illud vo qð obijcit ꝑ ſiłe de vſura.dicẽduʒ ẽ.ꝙ lo⸗
quit᷑ ibi de ſymonia ꝓut ẽ pctm:nõ ꝓut facit irregularẽ
m iudiciũ eccłie.¶ Ad illud etiã qð obijcit᷑ de additõe
huiꝰdiſferẽtie ſtudioſa.dicẽduʒ eſt ꝙ licet nõ addat᷑ illa
differẽtia: nibilominꝰẽ pctm. Addit᷑ etiã hec differentia
ſtudioſa ĩ exageratõeʒ crimĩs.cũ eĩ vehemẽs ẽ axplicatõ
ad actũ.tũc aggrauat᷑ crimẽ.magis at᷑ ĩ his q̃ ſũt/ phibi⸗

non ſanc/ ſi deſtrua

clxxxvij.

ta qꝛ ſimonia: vt emere vel vendere ſacrata. minꝰ autẽ
cum ſunt ſimoniaca qꝛ ꝓhibita Eſituto; ecclie: vt cuz
ꝗs renũciat eccłie eo reſpectu vt det alteri.̊ em̃ de᷑mina
tum ẽ eſſe ſimoniacũ ex ecclłie oꝛdinatõe.ſic h er. offi.
iudi.delegati:ex pte.llnobᷣ innotuit..Ad ſeq̃ns vo dõm
eſt. ꝙ noĩe emptois ⁊ venditõnis intelligit᷑ ois ↄtractus
circa ſpũalia:pᷣter ↄtractum ꝑmutatõis ꝗ nõ ↄuenit fieri
niſi a voluntate ſuꝑioꝛis.ſ.dyoc.vñ laꝛge accipit᷑ ibip il
licita ↄuentõe circa ſpũalia mediantibo tꝑalibo.¶ Ad ſe⸗
quens dᷣo dẽ. ꝙ alia eſt ↄſideratio in aduocato ⁊ iudice.
JZuderxr em̃ tenet᷑ reddẽ iuſtum iudiciũ:aduocatꝰem/ꝓp la⸗
boꝛe ſuo pt᷑ acciꝑe moderatũ ſalarium ⁊ m iura ciuilia
⁊ canonica.laboꝛ at᷑ ille non ẽ res ſpũalis.nec ad h̊ tenet᷑
ex officio eccliaſtico ꝙ habeat ſiẽ iudex ex officio ſibi in⸗
incto.¶Ad illud pᷣo qð obijcit᷑ de iudice ſeculari. Rñdet᷑
ꝙ licet iudex ſecularis peccet quiter vendẽdo iuſtũ iudici
um.non tñ ↄmittit ſimoniam.ſpũale em̃ dꝛ qͥ bꝛ ſpuſſctꝰ
vel q dat᷑ vel qͥ habeꝛi ſignat.q̊ hz vt vᷣtus.qͥ dat᷑ vt ſacẽm.
q̊ haberi ſignat᷑ vt donũ ꝓhie vel ptas faciẽdi mirabilia.
iudex at ſecularis nullo iſioꝝ modoꝝ pt᷑ vendere ſpũale.
Alia ar̃ autoꝛitas ꝗ eſt de venditõe iuſticie vbi ↄmittit᷑
ſimonia.intelligit᷑ qn iudices eccłiaſtici vendũt iudiciũ.
vñ greg. diẽ. In templo vendentes ſunt.ꝗ hoc qð ꝗbuſdã
iure competit ad pᷣcium largiunt᷑. Alijs at videt᷑ ꝙ etiam
in iudice ſeculari vendẽ iuſium indicium ſit ſimoniacũ.
actꝰem̃ vᷣtutis eſt.⁊ ita qͥ ad h̊ ſpũale.⁊ hoc videt᷑ dicẽ gg.
ementes in templo ſunt ꝗ dum hoc qð iuſtum eſt ſoluere
ꝓximo nolunt.dumq; rem debitam facẽ ↄtemnunt dato
patronis pᷣcio emit᷑ pctm.¶ Ad vltimum vᷣo dõm. ꝙ du⸗
plicit eſt iog de rebo ↄſectis vt crucibo vel calicibo.rõne
materie vel rõne foꝛme.rõe materie cum nõ adeſt foꝛma

ↄſeẽta.⁊ G̊ mõ pt᷑ vendi in neceſſitate.vñ amb.in li.de of xmq.· j· nιι
7 . „

ficijs. Vaſa ecclieuitiata ↄfringẽ ↄflare vendẽ licʒ in ca⸗
ſibo deminatis opus ẽ vt de ecclłia miſtici poculi foꝛma
nõ exeat.nec ad vſus nepharios calicis ſacri miſteriũ ↄce

datr: non ſic at eſt de oleo ac criſmate.ipᷣa em ↄſecrant᷑ re exig⸗t for tafiridt.

materie ¶Si vo qᷓrat᷑ de lignis q̃ ſunt in eccłia ↄſecta:vtꝝ
eccłia poſſint cõuerti in ſecularium edificioꝝ
ↄſtructõʒ? Rñderi pt ꝑ hoc qð dꝛ ab Igmo papa.ð ↄſec̃.
di.j.ligna eccłie dedicata. non dñt ad aliud opus iungi
niſi ad aliam eccłiam vel igni ↄburenda vel ad ꝓfectum
in monaſterio fratribo.⁊ hoc in locis religioſis vt capitu
lo vel doꝛmitoꝛio.non aut in coꝗna vel in vineijs paſtini⸗
dis. in oꝑa pᷣo laycoꝝ nõ vʒñt admitti. Vñ in Calcedoñ. xir ꝗ vj
ↄcilio dẽ.q̃ ſemel deo dediata ſunt monaſieria cum con⸗
ſilio epiſcopoꝛum maneant perpetuo monaſteria.⁊ res
e ad ea pertinent monaſterijs reſeruari opoꝛtet.

Deinde queritur JD. .

vtrum ſimonia ſit hereſis:?⁊ videt᷑ ꝑ boc quod dic grego.
in regiſtro.altare 2 deeimas.⁊ ſpmſanctum emeꝛe vel vů·
dere ſimoniacam hereſim eſſe nullus fidelium ignoꝛat.⁊
iteꝛuʒ.anathema dandi vel accipiendi hoc eſt ſimoniaca
heꝛeſis.¶ Contra.pt᷑ hẽe fidem infoꝛmem ⁊ eſſe ſimonia⸗/
cus.ergo ſimonia nõ eſt hereſis.¶ Pꝛeterea.ſi eſſet heꝛe⸗
ſis eſſet contra aliquem articulum qui ↄtinet᷑ in ſimbolo
non ʒ articulum de ſpũſancto.credit eĩ ſpm̃ſctẽm eſſe. nec
ʒ illum articulum ꝗ eſt de ſancta ⁊ catholica eccłia.adhe
ret em̃ vnitati eccłie vᷣbo etſi nõ oꝑe.reſtat non dicet᷑
ꝓpter h̊ hereticus.(¶ Ad hoc rñderi ptꝑ hoc qð diẽ gg.
in regiſtro.cum omnis auaricia y doloꝝꝶ ſit ᷣuitus.ꝗſꝗs
banc in eccłiaſticis maxime dandis dignitatibo iugit nõ
p̃cauet infidelitatis ꝑditioni ſubijcit. et ſi fidẽ qua negli

„ e:

ſ; r*

ſm ufe git tenẽ videat᷑. in qͥ dat᷑ intelligi ꝙ vno mõ dẽ bůe fidem

alio vᷣo mõ nõ.qꝛ eam in oꝑe non oñdit.dẽ g qͥ ad qd he⸗
reticus.qꝛ non apᷣciat᷑ gram ſpũſſancti in rebo ſacris ꝓut
teberet.vñ ꝑ ↄns detrabit ſpuiſancto in ſacramentis vel
in rebo ſatris.¶¶ Si vᷣo querat᷑ cui articulo pꝛincipalius
opponit᷑: dicendum eſt ꝙ illi qui eſt de ſpirituſancto rõne
ſacramentoꝝ ⁊ rerum ſacrarum. vnde qui hanc iniquaʒ

rs n ſiss ber: etfiriſchen

„„ eigrene et ⸗ef eſeſione Cact

¶ Adabuc etia queri .S. i.

actionẽ opantur ⁊ ſpirituiſancto detrahũt ponztes im⸗

pꝛeciabile ſub pᷣcio.talis aũt nõ dicitur hberetic ꝑ ſe ꝓꝑt
falſam credulitatẽ in his que credẽda nõ ſunt:ſed ꝓpter
inoꝛdinatã voluntatẽ qua pꝛincipaliter diuidit᷑ a ſpiri⸗
tuſancto.inqtum ab eo dat᷑ ſanctitas vel demõſtrat᷑.ſiẽ
eſt in dono ꝓphie vel in poteſtate faciẽdi miracula.

„

tur de com ꝑatione ſymonie ad hereſim.videt᷑ em̃ ſymo

nia graui eſſe peccatum aliqua hereſi.dicit᷑ em extra de
ſymo. ꝙ ſymoniaca peſtis ſui magnitudine alios moꝛ⸗

bos vincit.moꝛbi aũt dicunt᷑ peccata.ergo maiꝰpeccatũ

eſt hereſi.¶.! Item greg.nãʒan.dominꝰt ementes ⁊ ven

dentes huiꝰgratie exꝑtes oſtẽderet:cunctos peccatoꝛes

ꝓ gratiã in templo dimiſit.ſingulariter emẽtes ⁊ vendẽ

tes increpãs ⁊ flagellans de templo eiecit.ex quo videt᷑

ꝙ hoc peccatũ grauiꝰeſt alijs peccatis.⸗! Iteʒ.j.q/j ·eos

D ꝑ pecunia.tolerabilioꝛ macedonij ⁊ eoꝝ ꝗ circa ipᷣm

unt.ſpũſſancti impugnatoꝝ impia bereſ.illi em creatu
ram ⁊ ſeruũ dei patris ⁊ filiũ ⁊ ſpm̃ſanctũ fatẽt᷑ deliran

do:iſti eundẽ ſpm̃ſanctũ ſuũ efficiũt ſeruum.oĩs em̃ dñs
qð habet ſi vult vendit.⁊ ſilłꝛ qui emit dũs eiꝰ volẽs eſie
qð emerit ꝑ pꝛeciũ pecunie illud acquirit.ex quo arguit᷑
ꝙ deteri? peccatũ ẽ ſymonia bereſi acrdonr. An
qð dicendũ.q; grauiꝰdicit᷑ petm aliqð alio.vel ꝓpt ma⸗
ioꝛem ꝓnitatẽ cũ enoꝛmitate.vel dicit᷑ aliud grauiꝰalio
qꝛ plus ↄtrariat᷑ fidei catholice.pꝛimo mõ dicit᷑ ſymo⸗

niaca peſtis maiꝰ peccatũ.ſcdᷣo vᷣo modo dicit᷑ ĩa here

ſis. Ipa em̃ hereſis ẽ in qua fit diuiſio pᷣncipalis a fide
ſũme veritatis.¶] Ad obiectũ aũt pᷣmo rñdẽdũ eſt.q di⸗
citur vincẽ alios moꝛbos ſpũales ꝓpter ſui adherẽtiam
difficile em auellit᷑ ꝓpter ſui adheretiaʒ:eo ꝙ oꝛit᷑ ex ra⸗
dice cupiditatis.q Ad ſcom vo dicendũ eſt.ꝙ illud qð

dicit greg:nãzan.a hoc retoꝛquet᷑.ꝙ illud peccatũ qua⸗

dam ſingularitate plus opponit᷑ ſacramẽtis ecclłie ꝓpter
ꝓnitateʒ cupiditatis bumane. ⁊ hoc pᷣfigurauit dñs in
eiectione ementiũ vel vendentiũ de templo.nõ ꝙ alij nõ

ſint digni eiectione.nde in deteſtatõeʒ crimis dicit᷑ te

lerabilioꝛ dicit᷑ ꝙ mox vt manifeſtũ fuerit de eccleſia di
debet elimĩari atq; ꝓpelli.¶ Ad terciũ vᷣo dicendũ ꝙ id
qð dicit᷑ tolerabilioꝛ ⁊c.ad hoc refert᷑.qꝛ indigniẽ ſpm̃⸗
ſanctũ eſtimare ꝓpꝛium ſeruũ ꝙᷓ ſeruũ dei patris.cuʒ tñ
vtrũq; ſit ſceleratũ valde.ſᷣ̊ tamẽ ꝑ aliũ ⁊ aliũ modũ fit
hec eſtimatio.nam macedoniꝰ ſpmſanctũ credidit eẽ cre
aturam.⁊ ita quo ad hoc ſeruiai.ſubiectũ. ſicut creatu⸗

ra ratõnalis vel intellectualis ſubijcit᷑ deo.nõ ſic aũt ſy-

moniacus.ſed ſymoniacꝰ ſic agit vendẽdo graʒ ſpũſſcti

in ſacramẽtis.ꝗſi ſpũſſ.in effectu eſſet ſubiectꝰei.⁊ hoc ẽ

qð dicit᷑ oĩis dñs qð habet ſi vult vendit ſiue ſeruuʒ ſiue
aliud eoꝛum que poſſidet.

¶ Aabuc etiã queri S. iij.

tur de comꝑatione ſymonie ad ydolatriã.videt᷑ em̃ gra
uius punita ſymonia quo ad ratõnem venditõis q; ydo⸗
latria.cuiꝰaũt pena maioꝛ:illud peccatũ maiꝰeſſe argui

tur.quis em̃ dubitat ſceleratiꝰeſſe ↄmiſſuʒ qð gramꝰ vi⸗
dicat᷑.ſicut habet᷑.xxiiijq:j.nõ afferamꝰ:q aũt pena ſit
grauioꝛ habet᷑ ab amb.in li.de miſteꝛijs vbi dicit᷑.cũ illi

qui ĩ deũ ydolatrie erroꝛe deliqrũt ĩ quartã generatõez

videat᷑ eſſe mulctati.⁊ ſicut habet᷑ in deu moabite cte

ri nõ intrabũt ĩ eccłiazʒ tei vſq; ĩ terciã ⁊ quarta genera⸗
tionẽ: ꝓfecto durioꝛ videt᷑ eẽ ſentẽtia qꝛ gieʒei ſemẽ vſq;
ineternũ ꝓ ciſpiditate hbabẽda ꝓphica autoꝛitate dãnat᷑
dicit᷑ em lepꝛa adherebit tibi ⁊ ſemĩ tuo vſq; ineternuzʒ.
ey quo habet᷑ ꝙ grauioꝛ pena ſit ꝓ pcto ſymonie inſſi⸗
