rice.vt aſcenſus dicat᷑ affectus rei excelſioꝛis re illa quã

habet. Vnde affectus ſiue appetitus eꝗꝑpantie diuine.vᷣm

quendã modũ dicebat᷑ aſcenſus. Si em volebat aſcẽde⸗

re ad celũ trinitatis.hoc nõ erat vt te loco infeꝛioꝛi aſcẽ
deret ad ſuꝑioꝛẽ.ſᷣ ꝙ appetebat nõ eſſe ſub alio.et ꝓprie

poteſtatis eſſe.qð ſoli deo ↄuenit.Celũ etiã trinitatis ñ

eſt coꝛpus.et nõ eſt alind ꝙᷓ ipᷣa trinitas:nõ tñ appetebat
eſſe eiuſdem ſubſtãtie cũ pre quõ eſt filius et ſpũſſanctus

De affectu aũt eius ſine axetitu infra dicet᷑ in ꝓpꝛio tꝛa
ctatu.⸗ Ad ſcdo vᷣo obiectũ dicendũ.ꝙ illud qð dic au⸗
guſti.in.iij.h.ſuꝑ geñ.opinãdo dicit.Inde addit dabi⸗

tatonis ſignũ dices foꝛtaſſe:et cũ hac ↄiũctõe ſi.qᷓ notat

2

Lix.
dubitatõem:et hoc accipit ex hoc.ꝙ quidaz phi dicebãt
cemones habere aerea coꝛpoꝛa.⁊a angelos ſimiliter:ra⸗
tione quoꝝ coꝛpm ↄueniebat eis ratio aeris.vel in ſuꝑi⸗
ori ꝑte ſicut bonis,.vel in inferioꝛi ſiẽ malis.⸗ Xl terci
um vᷣo dicendũ.qꝙ illud qð dicit damalſ.de cuſtodia terꝛe
ſtris oꝛdinis.nõ cogit dicẽ q; fuerũt in loco ꝓpinquo ter
rene inhabitatõni cũ creati fuerũt: angeli em exntes in
celo.ſunt cuſiodes hoĩm qui ſunt habitatoꝛes terre: di⸗

ſtantia aũt localis hmoi nõ impedit quin poſſint cogno
ſcere ea q agunt᷑ in terra.Fᷣm ꝙ accipiũt a verbo eterno
Vel ratõne etiã ꝑſpicacitatis naturalis. poſſunt etiam

quedã cognoſcere pñtia.q tñ remota ſunt in loco.

Oterciũ quo querit᷑ de hoc.ꝙ dicit᷑ celũ em⸗
dN piktreũ ſanctis angelis eſſe repletũ: et dicunt
ſancti angeli. vel ꝓpter bonitatẽ in nomie. vł

Apter ſanctitatẽ gratie:nõ qꝛ adhuc eẽnt oↄfirmati.⸗ Tli

get᷑ aũt ꝗ; nõ ↄueniẽter dicat᷑ celũ eſſe repletũ. Illud em
dicit᷑ replere aliud.cuius ꝑs occupat partẽ.et alia pars
aliam.vt nõ ſit vacuũ: ſed angeli cũ ſint ſubſtãtie incoꝛ⸗
poꝛce.nõ habẽt ꝑtem et parte quãtitatiuã. & nõ ſunt re⸗
pletiui loci coꝛꝑalibo. Preterea repletũ dicit᷑ illð cuiꝰ

plenitudini nõ põt fieri additio:ſᷣ celũ empirreum nõ ſic

fuit repletũ angelis. vt eis nulla poſſz fieri additio.peſ

ſent enim creari alij angeli ⁊ in celo empirreo collocari⸗

yItem repletio coꝛꝑis quã facit angelus.nõ eſt ad mo⸗
duʒ coꝛꝑis replẽtis aliuo corpus.ſicut aqua replet vas.
nec ſicut aĩa replet coꝛpus vt tota ſit in toto coꝛꝑe. et ex
nõ poſſit eſſe:ſicut foꝛma alterius coꝛꝑis: nõ em angelꝰ
eſt foꝛma corꝑpis qð replet:nec ſicut deus dicit᷑ replẽ mũ⸗
qu.· Hiere. xxiij. Celnʒ et terrã ego impleo. bec em imple

tio eſt ꝙ eſſentialiter eſt in rebo.ↄſernãs res in eſſe: quo

ergo mõ dr celũ ab angelis repleri.¶ Prererea ſi celuz

dicit᷑ repletũ eſſe angelis.quibo angelis dicit᷑ repletum
Apter illud verbũ qð dicit beda.ANox vt celũ creatũ eſt.

ab angelis ſanctis repletum eſt. An enim intelligit᷑ hoc

de angelis ↄmuniter.ant tm̃ de bonis. Oꝛ nõ de angelis
bonis tm̃.videtur:nõdum enim facta fuit diuiſio lucis
a tenebꝛis.in qua diuiſione intelligit᷑ diuiſio ſanctoꝛum

angeloꝝ a repꝛobis. Si vᷣo intelligat᷑ de angelis cõmu⸗
niter.tam hi q; ili dicebantur celum replere:ergo cadẽ⸗
tibus malis angelis.ad hoc ꝙ nõ eſſet vacuitas in celo.
eſſent alij angeli ſubſtituendi:repletõ em illa aliquid fa

cie bat in celo.ergo defectus plenitudinis eſſet quedã im
perfectio:nõ autem conuenienter dicitur. ꝙ nobiliſſimũ
et ſupꝛemum imperfectõnem haberet in eſſe.vel in bene

eſſe. cum inferiora coꝛpoꝛa obtinuerunt perfectionem

vtroq; modo.4! Preterea.ex hoc qð dicitur ꝙ celuʒ ſta
tim vt factuʒ eſt.repletum eſt angelis:aut ita intelligit᷑.
ꝙ angeli pꝛius eſſent facti ſine loco.⁊ poſtea illum reple

uerunt locum: quoo nõ videt᷑.eo ꝙ nihil ſit creatũ ante
celũ et terrã.ſic het᷑ ex vna expoſitone eiꝰ qð dr. In pᷣn⸗

cipio creauit deꝰ ce.⁊ terrã. Aut poſteriꝰ facti ſũt.⁊ B ñ·
videtur ex ipᷣa intentõne auctoꝛitatis.qua dicitur ꝙ ce⸗

lum ſtatim repletum eſt vt factum eſt. Unde videtur de⸗
ſignare.q tempus non interciderit:ex quo derelinquit᷑.
qꝙ; ſimul creati ſunt cũ celo.Sed videt᷑ ꝑ ſimile ꝙ hoc nõ
ſit verum.prius em̃ facta eſt habitatio. in qua debebãt
homines habitare:q; homines.qui debebant habitare.

Similiter prius facta eſi habitatõ volatiliũ qᷓ; ĩa vola
tilia.et ſic de alijs.ergo prius videtur q; conueniat celũ
fieri tanq; habitationem et poſtea angelos tanq; habita
o quoðd dicendum ꝙ celum empirreum dici

angelis repletum. propter ipᷣ̃am ſufficientiam et cogrui
tatem oꝛnatus:ſufficientia autẽ dicitur eſſe 'm numerũ

*

eoꝛum qui oꝛdinati ſunt ad deum. 4 Ad illud vðᷣo quoo

obijcitur de repletione.dicendum eſt.ꝙ non accipitur re
pletio eodeʒ modo quo corpus dicitur replere aliud cor
pus.iQon em̃ angelus habet partes quantitatiuas. Sʒ
dicitur repletio quo ad congruentiam oꝛnatuę: et ſuffi⸗

—

cientiaʒ oꝛdinatoꝝ a deo.¶¶ Ad ſecundũ uᷣo dicenduʒ ꝙ;
repletio dicit᷑ celi.nõ qꝛ non poſſit fieri additio: poſſent
em plures anime gloꝛiſicari ꝙᷓ fiũt caſus angeloꝛum. et
ita additio fieret ſuꝑ repletõem iam dictam: ſed dicitur
repletio.qꝛ de numero angeloꝝ nõ fiet additõ.nõ qꝛ nõ
poſſit.ſed dei beneplacitũ.¶ Ad terciũ dicendũ ꝙ nõ eſt
repletio illa as modũ repletõms coꝛpoꝛis.nec ad modũ
quo aĩa replet coꝛpus.nec quo deus replet mundũ: ſed
quo ad ſuſſicientiã illoꝝ angeloꝝ.qui immediate deum
ↄtemplant᷑:nõ ꝙ alibi nõ poſſint deũ ↄtemplari illi qui
facti ſunt.ſed quia ille locus dicit᷑ vuenientioꝛ.ſᷣm illud
quod dicit Dama.ꝙ deus dicit᷑ eſſe in celo quo manife⸗
ſtioꝛ eſt eius opatio:ſed dicit eſſe repletio quo ad ſuffici
entiã in multitudine illius creature in ſpecie.et quo ad
oꝛnatũ celi.q¶ Ad quartũ vo dicẽdũ ꝙ repletio illa dici⸗
tur de angelis ipᷣis creatis.ꝗ tunc habebat ſanctitatem
innocentie.licet aũt aliqui poſtea ceciderunt. nihilomi⸗
nus erit reꝑatio illius ruine angelice.et ꝑficiet᷑ numerꝰ
quo ad animas ſanctas que ſubſtituen?᷑. et ita erit oĩno
da repletio.Et ſi dicat iterum vacuitas vel imperfectõ

quod indecẽs eſt coꝛꝑi nobiliſſimo. Dicendum eſt. ꝗ ex

hoc nulla eſt indecẽtia illi corpoꝛi.ſed illis angelis qui
ceciderunt:ſicut ſi fiat palaciũ pulcherrimũ aliquibꝰ a⸗
micis alicuius regis.et illi poſtea delinquũt ꝓpter quod
erpellunt᷑.indecentia eſt in expulſis nõ palatõ a quo ex⸗
pellunt᷑.remanet em̃ in ſua pulcbritudine. Qec legit in
ſcriptura ſacra.ꝙ celo empirreo daret᷑ ita oꝛnatus. ſic
firmamento vel aeri vel aque vel terre. Cum em̃ ſit vni⸗
foꝛme in lumĩoſitate.habet ſuũ oꝛnatũ in ſe a quo nõ de⸗
ficiat.i¶ Ad quintũ dicendũ.ꝙ creatõ angeloꝝ non fuit
ante creatõem celi.ſed ſimul cũ ipᷣo celo empirreo: nec ẽ
ſimile de habitatõne bhũana et angelica:habitatio enim
bhumana ᷣm quandã expoſitõeʒ ſanctoꝝ prius facta eſt
⁊ poſtea homo qui debebat inhabitare:homo em ꝓpriaʒ
habuit foꝛmatõem dæ limo terre.ergo opoꝛtuit ꝙ priꝰ eſ
ſet terra. Angelus aũt ad ſui creatõeʒ nõ indigebat ma
teria pꝛeexiſlente.nec coꝛꝑali nec ſpũali.⁊ ideo nõ requi
rebat᷑ vt celum prius eſſet creatũ tanqᷓ ex cmus pꝑte fie⸗
rent angeli.Et ſi obijciat᷑ de anima homis que de nihi⸗
lo facta eſt. Reſpondendũ eſt ꝙ ipa nõ dicit᷑ habere ha⸗
bitatõem niſi in quadã oꝛdinatõne ad ſuum coꝛpus. O⸗
em̃ anime ſancte poſt ſepatõem a coꝛpoꝛe habitãt in ce⸗

lo.hoc nõ eſt niſi quia tunc ſunt ſicut angeli dei:ſed non

eſt ille locus qui competat ab initõ cõditõnis ipi anime
exiſtenti in coꝛpoꝛe:anime em̃ exiſtẽti in coꝛpoꝛe.habita⸗
tio terrena pꝛimo deputat᷑.nec fingendum eſt ſicut qui⸗

dam finxerũt.ꝙ aĩe ſint ſimul create in celo cũ angelis.

et poſtea vnaqueq; deſcendat ad coꝛpus terꝛenuʒ ſibi de⸗
putatũ.ſ̊ creando infundit᷑ et infundendo creatur.

¶ Mueſtio viceſima de an⸗

gelis quo ad ſubſtantiim.

Onſequenter con

ſiderandũ eſt de his q̃ ꝑtinẽt ad ſubſtlã⸗
tiam angeli.quoꝝ primuʒz eſt. ¶: Ouid
ſit. ꝓpter quoſdã aſtruẽtes ipos nõ eſſe
ſcilicet ſaduceos.
Secũdo quid ſit genere.
Tercio quid ſit ̃m rationem.
¶ Quarto vtrũ perſonalitatẽ habeat vel nõ.
¶ Quinto de differẽtia angeli et anime.

4 Sexto de differẽtia angelox inter ſe.
WMiembrumprumumm
Irca primũ videt᷑ ꝙ nõ ſit angelus.i Qam
quicqd eſt bʒ oꝛdinẽ in vmuerſo. ſ̊ angelꝰ
nõ videt᷑ babere oꝛdinẽ in vniuerſo.qꝛ aut
bret oꝛdinẽ infra hoĩem.aut ſupra:aut eẽt
in pari oꝛdine cũ eo.i õ ſupꝛa.qꝛ ſicut dicit augꝰ. Inter
ũ et aiam ratõnalem ꝓut eſt ad imaginẽ ⁊ ſimilitudi⸗

nẽ dei. nihil eſt mediũ:ſed ſi eſſet ſupꝛa eſſet medius in⸗
ter hoĩem et drũ. Similiter infra aut in pari non videt᷑
ↄpetenter oꝛdinari.qꝛ ↄſtat ꝙ nobilioꝛis cõditõnis eſt qᷓ

homo:nobilioꝛi pᷣo ſᷣm ꝙ buiuſmodi eſi debet᷑ locus no

bilioꝛ et ſuꝑioꝛ.videt᷑ ergo ꝙ nõ poſũt habere oꝛdinẽ in
vniuerſo et ita nec eſſe.¶ Preterea.ph̊s et remigiꝰ⁊ eti⸗
am aug.et fere om̃s ſancti volũt.ꝙ quecũq; ſunt.ſunt ꝓ⸗
pte: boĩem.ergo et angelus.ſi ergo eſt.eꝛgo determinat᷑
eſſe eius ratõe actuũ quos habet in oꝛdinatõe ad homi
nem. aut rõe alicuius illoꝝ:ſed ꝓpter homineʒ nõ habet
niſi actus iſtos.reuelare.cuſtodire.miniſtꝛare:vᷣ neceſſi⸗
tas ſui eſſe aut ſui oꝛdinis.nõ videt᷑ determiari ratione
iſtoꝝ actuũ aut alicuius eoꝝ.qꝛ nõ rõe duoꝝ pᷣmoꝝ.qꝛ
illi ad ſuꝑioꝛẽ ꝑtinẽt:⁊ oñſuʒ eſt ſuꝑius ꝙ ſupꝛa hoiem
nõ põt hr̃e oꝛdinẽ in vniuerſo.Silłr rõne miſterij.qꝛ mi
niſtrare eſt inferioꝛis:cũ g̊ miſtraꝛe ↄueniat ei rõe hoĩim
Em dẽ ad heb.j.Oins ſunt admiſtratoꝛij ſpũs ĩ mini⸗
ſteriũ miſſi.ꝓpt eos ꝗ hereditatẽ capiũt ſalutis:rõne eiꝰ
ↄpetẽt ei ſolũ locꝰ inferioꝛ ꝗ tñ ei ñ ↄpetit ſicut oñſuʒ ẽ.
et ita vt pꝛius videt.ꝙ nõ babeat oꝛdinem in vmnuerſo.
4¶ Preterea.eiuſdẽ cae eſt dare eſſe rei ⁊ cuſtodire eã ĩ eẽ
et etiã reuelare ei reuelãda.et dare ei q̃ ſũt ncẽria ei.ita
ꝙ miſterio alterius nõ indigeat.dũmò ſit cã ſufficiens.
nec indigẽs aliquo tanꝗᷓ medio ĩ ſuis oꝑatõibo: ſ̊ deus
eſt hmõi câ reſpectu hois.ᷓ nõ indigʒ aliqͥ medio qͥ ad p
dicta.q̃re nec angelo.g̊ nõ ẽ ponẽdũ eẽ angelũ ꝓpter ho⸗
minẽ.qre nec eſſe.cũ oĩa ſint ꝓpt᷑ hoĩem vt dictũ ẽ.¶¶ Sʒ
otra.Oꝛdinẽ creaturaꝝ ᷣm ſuꝑius ⁊ inferiꝰẽ ponẽ ĩ vni
nerſo ſᷣm aꝓproximatõeʒ maioꝛẽ et minoꝛẽ ipaꝝ ad deũ
m ꝙ ma oꝛẽ ⁊ minoꝛẽ hñt ſiłitudinẽ ad ipᷣm:ł̊ cuʒ ipſo
hñt maioꝛẽ ſimilitudinẽ aut minorẽ.Fſᷣm ꝙ magis ſuam
bonitatẽ ↄmũicat.ſᷣm q; ↄtingit reciꝑe ex ꝑte creature:pᷣ
eſt ſuba intellectualis hnñs ſimilitudinẽ cũ ipᷣo.q̃ ad eiꝰ
imaginẽ facta ẽ.ſicut anima q̃ ẽ vnibilis coꝛꝑi.⁊ qͥ ad H̊
nõ hʒ ſilitudineʒ cũ ipᷣo:ſᷣ ↄſtat ꝗ ſi eſt ſuba intellectua⸗
lis nõ vnibilis coꝛꝑi.qꝛ h̊ maioꝛẽ ſilitudinẽ habebit cum
deo.rõne eius ꝙ eſl coꝛꝑi nõ vnibilis.⁊ ex ꝑte creature ñ
eſt repugnantia qñ talis poſſit inueniri.cũ ergo deus ve
lit ſuã bonitatẽ ↄmunicare creature.videt᷑ ꝙ hmõi ſub⸗

ſtantiã ſit neceſſe eſſe in vniuerſo.aut aliter eſſet imꝑfe⸗

ctio in vniuerſo:huiuſmodi aũt ſubſtãtiã vocamus an⸗
gelum. quare videt᷑ ꝙ ad ꝑfectõnem vniuerſi neceſſe ſit
ponere angelũ.et ſupra hominem in vniuerſo oꝛdinari.
Itẽ ad ideʒ. FAnima babet intellectũ poſſibilem qui re
cipit ab inferioꝛi ſicut a fantaſmatibo.⁊ intellectũ agen
tem m quem reciꝑe poteſt a ſuꝑiori:ſed nobilior ⁊ eti⸗
am plus habens ſimilitudinem cũ deo.eſt ſubſiantia in⸗
tellectualis.recipiẽs a ſuperioꝛi ſolum. ergo ad ꝑſectio⸗
nem vniuerſi neceſſe eſt huiuſmodi ſubſtantiam ponere
Hec eſt aũt angelus ⁊c̃.¶ Item ph̊s in li. cauſis.Eſt
quedam ſubſtãtia.cuius ſubſtãtia eſt in eternitatę.et a⸗
ctio in temꝑe:vt anima quedã cuius ſubſtãtia et actioẽ

in tꝑe vt ſubſtãtia coꝛpoꝛea.et quedaʒ cnius ſubſſiatia et

actõ eſt in eternitate.⁊ G̊ ↄgruit ad ꝑfectõeʒ vniuerſi.ex
quo in vniuerſo eſt reꝑire reliqua duo ſubſtantiaꝝ ge⸗
nera.erit ⁊ reꝑiꝛe terciũ.hmõi aũt ſubſtatia eſt angelus
qð ptʒ.qꝛ ibi accipit eternitatẽ ꝓ euo.cũ in eodẽ libꝛo di
cat qðᷣdã eſſe.eſſe ante eternitate.⁊ ↄſtat ꝙ nõ põt acciꝑe
eternitatẽ niſi ꝓ euo.q̊ neceſſario eſt ponẽ angelũ.⸗ Itẽ
ꝙ angelus ſit ſumit᷑ ex motu celoꝝ. cuʒ em̃ moueant᷑ ex
cã extrinſeca.cã vᷣo extrinſeca ſit ſuba ſeꝑata. nõ eſi aũt
aliqua ſuba creata ſeꝑata a coꝛꝑe preter angelũ 5 ange⸗
lus mouet.g angelus ẽ in vniueꝛſo.¶ Itẽ H̊ oñdit᷑ rõe ne
ceſſitatis humane.cũ em̃ habeat im ꝑfectõem multiplicẽ
ad modũ paruuli:habet em̃ imꝑfectõnem ex parte aĩe.
habet etiã im pfectõnem ex ꝑte coꝛꝑis. indiget cuſtode
ĩ bono ⁊ tutoꝛe a malo.ſᷣ cuſios ſiue tutor inꝙ tũ hmõi
ſuꝑioꝛ ẽ ꝑuulo.ꝭ illa ſuba ẽ ſuꝑioꝛ creata.cũ pᷣ ſit qddã
miſteriũ.nõ niſi angłs.ꝗᷓ ncce ẽ angelũ eſſe.et h̊ ẽ qð dĩ
AXſa.lxij. Suꝑ muros tuos ihrłm ↄſlitui cuſtodes.et ꝙ
angelꝰ thobie debebat eũ cuſtodire euntẽ ⁊ reuertentem

—— —m.mrr c

f f —— ——0ẽ —̃⸗ —-

ſcet
eſi
3no
Nein
eti⸗
p⸗
inae
honnt
dabet
deſi
tione
drche
Mien
Gumi
hoin
min⸗
nees
lze.
erd.
ties
ieit
lens.
Nus
zuc;
er ho⸗
GS
elmi
d di
3ipſo
ſuann
turer
aden
gaob
Cctua
ſtcunn
turei
eus fe
ſub⸗
npte⸗
s an⸗
ſſe ſit
hari⸗
goire
agen
11etn
ai
to
Chere
et⸗
ctoe
iad
ſſic
g
elis
boo
Nene
N
nttg
ſant
nge⸗
ene
d
ale⸗
lode
ni
di
5 Dr.
eg
ten

¶ Dneſtio
ſicut dicit Thob.v.¶ Solutio ↄcedendum eſt q; ange⸗
lus ſit. VUnde de eius effectibo ſatis babetur in veteri te⸗
ſtamẽto et nouo. ¶ Ad ea vo que obijciunt᷑ in ↄtrarium
intelligendũ primo eſt.ꝙ eſt angeli ad hominẽ ſuꝑiori⸗
tas.et inferioꝛitas.⁊ paritas quo ad diuerſa tñ:quo ad
hoc ꝙ ſolus deus nõſolũ eſt pꝛincipiũ creaturaꝝ·ſᷣ etiã
finis.ita et homo eſt finis creatuꝛaꝝ.eſt hõ qdammodo
ſuꝑioꝛ. Scðᷣm vᷣo ꝙ homo dicit᷑ ad imaginẽ dei.nõ ẽ an
gelus eo ſuꝑioꝛ dignitate quo ad hoc:ſᷣ qtũ ad memoꝛi
am. intelligẽtiã ⁊ volũtatem.eſt inter ipos paritas.ſᷣm
ꝙ ratõne hoꝝ determiatur abſolute imago dei in ipſis:
bᷣ quo ad actũ intelligẽdi. eſt angelus ſuꝑioꝛ dignitate.
qꝛ habet ſimplicioꝛẽ modũ in intelligendo qᷓ; bomo.⁊ be
ne ↄcedimus ꝙ angelus datus eſt bomi ad cuſtodiã.⁊ ei
multa renelat. Vnde qdðammõ eſt ei ſubiectus qᷓtum ad
intellectũ.nõ tñ ſimpliciter:ſed ſoli deo(cuius ſolũmo⸗
do eſt dare eſſe)eſt ſimpliciter ſubiectus. Vñ angelꝰ nõ
dicit᷑ datoꝛ ſeo miſtratoꝛ.q Ad hoc qð obicit᷑ ꝙ angelꝰ
eſt ſimpliciter inferioꝛ hoĩe.cũ miſtrare ad inferioꝛẽ ꝑti⸗
neat:dicimus ꝙ nõ ꝓpter boe babet᷑.ꝙ in hoĩe reſideat
aliqua dominatio reſpectu angeli: ̊ ꝙ illud miſteriũ ſit
ad vtilitatẽ hoĩs. Vnde ꝓpꝛie rõne buius miniſterij.eſt
miniſter vi.nõ homĩs. Ad alia vᷣo dicendũ eſt. ꝙ an⸗
gelus ratõne miſterij oꝛdinat᷑ ad hoiĩem.nõ cũ ratõne cõ
templatõnis intime qua ⁊veũ ↄtemplat᷑.ſ̊ oꝛdinat᷑ ſupra
hominẽ.et ita oꝛdinẽ habebit in vniuerſo vtroq; mõ.ſed
differenter. ¶ Ad illud vo qð obijcit᷑. ꝙ eius cuilodire ẽ
ecuius eſt dare eſſe.dicendũ eſt ꝙ eius eſt cuſtodire aucto
ritate.et illumĩare auctoꝛitate.et ita te alijs:nibilominꝰ
tñ habet miniſtros.ſicut eſt de rege magno.qui auctoꝛi⸗
tate cuſtodit ea que ſunt in regno ſuo.nihilominꝰ vo bʒ
ꝑticulares cuſtodes.ꝗ diuerſis cuſtodijs ſunt deputati.

Membeum. ij.

Dſecundum quo queꝛitur.quid ſit ange⸗
lus genere.Circa qð queruntur duo. Dꝛi
mo.vtrũ ſit lumẽ ſpũ ale ex ↄditione ſue na
ture:qð videt᷑ ꝑ hoc.qð dicit dyo.in li.de
diuinis nomĩbo. Demones integri ſunt et clariſſimi:et
ſi ip̃ᷣi nõ vident claudentes ipius boni inſpectiuas viꝛtu
tes:ſed ↄſtat ꝙ hmõi claritàs nõ ↄtingit ex aliquo acci⸗
denti ſupꝛa naturã.dico aũt naturã primã reꝝ inſtituti
onẽ:ſed eſſe clariſſimũ nõ ↄuenit niſi lumini.q̊ angeli ex
ſua prima inſtitutione naturali.ſunt lnina.4! Ite dy⸗
oni.in eodẽ li.Angelus eſt imago dei.maniſeſtatõ occul
ti luminis.ſpeculu pnrũ ſplendidiſſimũ.̊ qð eſt ſplendi
diſſimũ ratõne lumis dicit᷑ hmõi.ergo angeli ſunt lumi
na ſiue luminoſi.i Item dyoni.loquẽs de angelis in li.
ierarchia angelica. dicit ꝙ angeli ſunt lumina a pr̃e
luminũ deſcẽdentia.⸗ Iiẽ Joh̊.dama. in ſcdᷣa diſtincti
one.lumẽ creatus eſt a conditoꝛe ⁊ bonus factus an,
geli ex ipa ↄditione ſunt lumina.et ↄſtat ꝗ; loquit᷑ te lu⸗
mie intellectuali.vnde premittit᷑.bonũ eſt lumen intelle
etuale angeli:̊ ex ſua ↄditõe ſunt lumia intellectualia.
Preterea ſicut dicit ambꝛo.lumĩs eſt mamifeſtare ſe ⁊
alia. ̊ hanc ꝓprietatẽ habet angelus vt ſe mamfeſtet. et
ſic ab alio cognoſcat᷑.⁊ alia faciat cognolce: ex quo pꝛe⸗
ſumit᷑ꝙ angeli ſint lumina.cũ ꝓprietatẽ ei ↄuenientem
habeãt.⸗ Pꝛeterea cũ dicit᷑ in geñ.fiat lux ⁊ facta ẽ lux.
lucis noĩe( ſᷣm q; exponit btũs deſignat᷑ angelica

ereatura: angeli ſunt lumina. ¶ Contra. lumen nõ po
teſt eſſe tenebra.ſed angelus poteſt fieꝛi tenebꝛa ſpũalis
peccatũ.Vnde dama.malũ eſt tenebra intelligibilis.
Auer ſi em a ſummo lumie facti ſunt tenebꝛe.ergo ange⸗
li de ſua natura nõ ſunt lumina. ¶ Item cñ dicit᷑. dens
diuiſit lumen a tenebꝛis.noĩe lucis deſignant᷑ angeli ſan
eti.noĩe tenebꝛaꝝ angeli ꝗ ceciderũt ꝑ peccatũ.ergo an⸗
geli de ſua natura indifferẽtiã hñt ad lucẽ et tenebras.
nõ ſunt de ſua natura prima lumina.4. Preterea. lo⸗
eus et locatum ſunt ꝓportionabilia.ſᷣ loco tenebroſo p⸗
portionant᷑ demones,ergo ſunt tenebroſi. VUnde et dicũ

9
Vivx.
tur angeli tenebꝛaꝝ.ſicut habet᷑ vlti.ad ephe.iꝛõ eſt no
bis colluctatõ aduerſus carnẽ ⁊ ſanguinẽ.ſed aduerſus
rectoꝛes tenebraꝝ haꝑ.ergo angeli de ſua natura nõſũt
lumioſi.4 Preterea ſi eſſent in ſua natura lumina mali
angeli.cũ ſeipᷣos cognoſcãt.cognoſcerẽt ſe eſſe lumioſos.
hᷣ cognoſcẽdo ſe eſſe lumioſos ſequeret᷑ delectatio.tal au
tem nõ eſt in angelis malis: angeli de ſua natura non
ſunt lumia (Ao qð dicendũ ꝙ dupler eſt lumẽ. ſcʒ na
ture et gratie.qð etiã dicit᷑ lumẽ nature bhoc eſt donũ dei
Vnge vtiqʒ lumia ad donũ dei ꝑtinent ſed differenter.
Vñ in lib.de diui.no.data ipᷣis angelica dona.nequaqᷓ;
ipᷣa mutata eſſe dicimus.ſed hoc intelligit᷑ e dono natu

re.qdð nõ ex toto mutatũ eſt.ſed donũ gratie(ſuppoſito

habuit gram gratũ facientẽ) oĩno eſt ablatũ.¶ Ad obie⸗
ctũ aũt primo dicendũ ꝙ illud qð vicit dyo.in li.de diui
nis no.intelligit᷑ de lumine nature nõ de lumie gratie g⸗
tumſfaciẽtis.VUnde nibil ꝓhibet demões eſſe clariſſimos
qᷓtũ ad ipᷣm lumẽ nature.qð eſt in ipa ꝑſpicacitate intel
ligentie:et nibilominꝰ eſſe nõ vidẽtes ꝓpter defectũ gre
gratũ faciẽtis quã nõ habent. ꝓpter ſaſiũ elatõis in quã
ceciderũt.¶! Ad ſcdᷣm dicendũ ꝙ auctontas beati dyo.
intelligi videt᷑ de angelo iam babẽte foꝛmã gre. ꝓpter h
ꝙ dicit᷑ ſpeculũ ſplendidiſſimũ.ſi tñ accipiat ꝓ ſplendo
re nature angelus dicit᷑ eſſe ſpeculũ ſpledidiſſimũ.i.val⸗
de ſplendidũ. ꝓpter reſultatõem cuiuſdaʒ lucis create a
luce increata.M aũt dicit᷑ manifeſtatõ occnlti lumis.̊
intelligit ꝓpter hoc ꝙ lumẽ diuinitatis dicit᷑ occultiſſi⸗
mũ.maniſeſtatõ aũt eius eſt in lumme intelligẽtie ange⸗
lice pꝛimo.¶! Ad terciũ dicẽdũ.qꝙ illud qð dicit᷑ qꝙ ange

li ſunt lumiĩia.intelligit᷑ de illumiatis ꝑ gratiã.ſic em̃ pꝑ⸗

cedit tractatꝰde ierarchia angelica.loqt᷑ em̃ de oꝛdinibo
angeloꝝ ꝓut iã hñt gratiã gratũ faciẽtẽ.ꝗ¶ Ad quartuʒ
dicendũ.ꝙ verbũ Joh.dama.poteſt intelligi. vel de lu⸗
mine nature.vel de lumie gratie gratũ facietis.qð datũ
fuit a pꝛincipio.ſuppoſito ꝙ angeli habẽt gram gratum
faciẽtẽ qcito fuerũt creati.⸗¶ Ad ꝗntum dicẽdũ.ꝙ intẽ⸗
tio beati am bro.refert᷑ ad hoc qð intelligit᷑ de lumie na
ture.qð em ſe põt cognoſcere ⁊ alia:bhoc reſfert᷑ ad lumẽ
nature:angelica em̃ intelligentia. et ſi nõ aſſit gratia.bʒ
potẽtiam cognoſcẽdi ſe ⁊ alia.⸗: Ad ſextũ dicendũ. ꝙ in
telligit᷑ ↄditio angeli dupliciter.qtũ ad eẽ et qtũ ad be⸗
ne eſſe. Mtũ aut ad eſſe intelligit᷑ ↄditio angeli in ↄditi⸗
one celi:qᷓtũ ad bene eſſe in ↄditõe lumis. ſicut dicit ibi⸗
dẽ glo.fieri em̃ lucẽ.nihil aliud eſt qᷓ; angelicã creaturaʒ
ↄuerti ad lumẽ eternũ.⁊ cuius habeat ſimilitudinẽ et in
ea haheat deſideriũ perſeuerãdi.

Orti. ſcas binꝰ mẽbꝛi.

Dhuc etiã queri?᷑.qd ſit angelus genere.Eſt
em̃ duplex eſſe ꝗtũ ad eẽ pure natale ⁊ qᷓtuʒ
. eẽ gratuitũ. O em̃ dĩ lumẽ h̊ ꝑtinet ad eẽ
gratuitũ ꝙ; dr ſuba a dama. B ptinet ad eẽ natale. Que⸗
rit᷑ &̊ cũ nõ ſit accidẽs.eo ꝙ in nullo alio eſt ſic in ſubie⸗
cto erit ſuba.Suba aũt dicit᷑ tripliciter. materia et foꝛa
et qdð eſt er his:adadit᷑ etiã qͥrta drñtia vt ſuba dicat᷑ illð
qð ꝑtinet ad quidditatẽ rei.Querit᷑ ̊. vtrũ engelus ſit
ſuba iſto mõ vel illo.q aũt nõ dicat᷑ ſuba materia ſic
ondit᷑. Subſtãtia materia eſt receptiua foꝛmaꝝ. qᷓ cum
ipᷣa faciũt vnũ in natura:vᷣ ſi angelus eſt ſuſceptiuꝰ ali⸗
euiꝰ foꝛme.nõ erit receptiuus foꝛme q faciat vnũ in na⸗
tura cũ angelo.ꝙ̊ᷓ angeluo nõ eſt ſuba materia:nec ſuba
foꝛma.cũ ſuba foꝛma pficiat aliqua materiã.4. Pretẽa
foꝛma ineſt materie ſᷣm quẽdã modũ.nec hʒ rõnem ꝑ ſe
ſubſiſtẽdi:angelꝰ aũt nullũ iſtoꝝ habet. nõ dicet᷑ ſubᷣa

forma. Mec dicet᷑ ſuba q̃ eſt ex his:ſuba em̃ que ẽ ex his.

eſt opoſita.angelus aũt ſim plicitatẽ hʒ reſpectu mateꝛie
Simplicitatẽ etiã hʒ reſpectu foꝛme.cũ vtraqʒ rõ ſit en
tis ↄpoſiti coꝛpalis.nõ ergo angelus eſt ſuba cõpoſita.
Si do foꝛte dicat᷑.ꝙ angelus habet in ſe ↄpoſitõnem
materie et foꝛme.et ei atteſtat᷑ ꝙ bʒ potẽtiaʒ recipiendi
⁊ agendi: im hoc obijcit᷑.ꝙ pari ratione foꝛma angeli

2=

erat compoſita.qꝛ habet ratõem potẽtie receptiue a deo

et actiue in creaturas:qð cum ſalſuʒz ſit.eo ꝙ in infini⸗

tũ oporteret abire ſᷣm hũc modũ.nõ ꝗ erit angelus ſub2

ſtãtia ↄpoſita ꝓpter hanc ratõem. Ita nec erit ſubſtãtia
que exprimit rei quidditatẽ. hoc enim nõ ↄuenit abſolu
te ſᷣ reſpectiue.dicit᷑ em diffinitio alicuius ſubſtãtia dif
ffinita.qꝛ ↄtinet quidditatẽ eius:ſed iſto mõ nõ dicit᷑ an
gelus eſſe ſubſtãtia.cũ ad nihil aliud referat᷑ ꝑ hunc mo
dũ.nõ ꝗ̊ dicet᷑ angelus eſſe ſubſtãtia aliquo modoꝝ pᷣdi⸗
ctoꝝ.¶:! Preterea.ſuꝓpoſito ꝙ ſit ſubſtãtia.aut eſi ſuba
ſimplex aut ↄpoſita.. ſit ſimplex videt᷑ ꝑ cõꝑatõeʒ ad
animaʒ:cũ em̃ anima ſimplex dicat᷑.ſicut habet᷑ in li.de
aĩa et ſpiritu.angelus aũt ſubtilioris eſſentie ſit qᷓ ſit a⸗
nima.erit q̊ angelus ſimplex. aũt anima ſit ſimplex
dicit Hama.ponẽs talẽ ratõem. Anima eſt ſubſtãtia vi
uens ſimplex ⁊ incoꝛpoꝛea.et in li.de aĩe et ſpũ. Anima
eſt ſubſtatia ſpũalis ſimplex ⁊ indiſſolubilis. preterea
angelus eſt ſubtilioꝛis eſſentie qꝙ; ſit punctus. Punctus
aũt dicit᷑ eſſe ſimplex.̊ multofoꝛtiꝰangelus eſt ſimpler.
Eenan om̃i qð eſt citra primũ.differt quod eſt et
o eſt:ſ̊ angelus eſt citra pꝛimũ. in eo dicit᷑ qð eſt ⁊ q̊
eſt. H̊ om̃e in qͥ differt qʒð eſt et quo eſt.eſt ↄpoſitũ.gᷓ ange
lus eſt ſubſtãtia ↄpoſita.i¶ Itẽ angelus habet vires ᷣm
quas attẽdit᷑ ꝙ eſt imago.ſcʒ memoꝛiã intelligentiaʒ et
volũtatẽ:ſed vires ſiue potentie non ſunt ipᷣa eſſentia.qꝛ
nulla eſſentia eſt ſua potentia niſi in deo. angeli eſſen⸗
tia nõ eſt ſue vires.g̊ angelus eſt ſubſtãtia ↄpoſita. Itẽ
quecunq; ↄueniũt genere ſᷣm ratõem.ſm eſſe nature cõ⸗
uenit ꝙ habeãt materiã.genus em̃ reſpõdet materie.er⸗
go cũ ſubſtãtia que eſt angelus.ↄueniat cuzʒ coꝛpꝑe in ge⸗
nere.habebit ratõem materie:ſed ſi habet rõem materie
habebit rõem forme. angelus eſt ſubſtatia compoſita.
Aod qð dicendũ ꝙ licet ſᷣm quoſdã phᷣos. intelligen⸗
tiã que dicit᷑ angelus ſit forma ſine materia.videt᷑ tamẽ
dicẽdũ q; ſit ↄpoſitũ ex materia et foꝛma.Qõ ſi aliquibo
videbit᷑ ꝙ ſit foꝛma ꝑſe ens ſine materia.habebit ↄpoſi
tõem ey quo ẽ.et qð eſt cũ vtoq; mõ dicat᷑ ↄpoſitũ aliqͥ ge
nere ↄpoſitõnis.¶ Ad primo obiectũ in ↄtrariũ dicẽdũ
eſt. licʒ angelus habeat ſimplicitatẽ reſpetu materie coꝛ
poꝛalis et foꝛme.q̃ ſimplices ſunt in genere ſuo.nihilo⸗
minus tamẽ ↄpoſitꝰ eſt in ſe.ſed reſpectiue ſimplex.
em dicit᷑ ſimplicioꝛ his.hoc eſt qꝛ hʒ eſſe ſpũale.qð non
hʒ forma hmõi coꝛꝑalis vel materia.Materia aũt dici
tur ſunpler.qꝛ nõ reſoluit᷑ ad ali materiã. et ſfoꝛma pri
ma qꝛ nõ reſoluit᷑ in alia formã.et ita alio ⁊ alio mõ dici
tur vtrobiq; ſimplex.⸗¶¶ Ad ſcðm vo dicẽdũ eſt.q hoc po
ſito ꝙ angelus habeat materia et foꝛmã ſpũalẽ.n ſic eſt
in foꝛma ſua.vt pari rõne habeat potentiã receptiuã et
actiuã ſicut angelus.Qam foꝛma dicit᷑ h̃e receptiuazʒ
potentia.vc recipiat eſſe a deo. Sed angelus pꝛeter illã
potentiã q ↄuenit creature inqᷓtum hmoi.hʒ ꝗpriã potẽ
riã.vt recipiat foꝛmas intelligibiles.quã nõ hʒ illa for⸗
ma de le. ¶ Ad terciũ dicendũ ꝙ cũ dr angelus ſimplex.
aut aia ſimplex ↄpatiue dr reſpectu inferioꝛis dignitate
q̃ plus hʒ de ↄpoſitõne.⸗. Ad illud vo qð obijcit᷑ de an⸗
gelo reſpectu puncti dicendũ q; nec angelus nec punctꝰ
oĩmoda hʒ ſimplicitatẽ.̊ pũctꝰ dr̃ ſimplex in genẽ ma⸗
gnitudinis.opoſitõeʒ tñ eſſentie hʒ reſpectu rei incoꝛꝑa
lis.Similit angelus licʒ dicat᷑ ſimpler reſpectu aĩe: ni⸗
hilominus dr hre in ſe ꝓpꝛia ↄpoſitõem.⸗! Ad illud vo
qð obijcit᷑ de mõ ↄpoſitõis angeli.q bʒ ↄnem materiaʒ
cũ coꝛpe ſicut dicit᷑ hĩe genus ↄmũe.Dicendũ q hoc fal
ſum eſt:licet em in h̊ ↄueniãt.ꝙ vtrunq; dr̃ habere mate
riã m ſuũ modũ.nõ tñ eandem:nõ em eſt eadẽ materia
coꝛpoꝛalium et ſpiritualiũ.ſicut infra oſtendetur in tra⸗
ctatu de oꝑibus ſex dierum. Vnde ex hoc eſt genus com
mune.quia aliqua ratõ materialis cõmunis eſt ſᷣm rati

vonem.nõ ꝙ eadem ſit materia.
embꝛum in.

4₰

D terciũ quo querit᷑.quid ſit angelus ſᷣm
ratõem.Et primo querit᷑ qᷓtũ ad illã diffi
nitõem quã ponit Oama.ij.li.ij.ca. Ange
eſt ſubſtatia incoꝛpoꝛea.intellectualis

O emꝑ mobilis.ſemꝑ arbitrio libero deo miniſtrãs.Fm g

tiã nõ naturã immoꝛtalitatẽ ſuſcipies.¶ Obijcit᷑ aũt cõ
tra hãc rõem multipliciter. Videt᷑ em̃ ꝙ pꝛima differen⸗
tia ibi poſita vel tercia ſuꝑfluat.vident᷑ ibi eſſe ↄuertibi
les adinuicẽ cũ om̃is ſuba arbitrio libera ſit intellectua
lis.et ecõuerſo.¶] Itẽ ↄtra ſcõam differentiazʒ obijcit᷑. et
primo ratõe eius ꝙ dicit᷑ mobilis.qꝛ ſicut ꝓbat phᷣus.
nulllũ impartibile eſt mobile.ſ̊ angelus eſt im ꝑtibilis.
cũ ſimpliciter ⁊ abſolute ſit ſimplex vt ꝓbatũ eſt. ¶ Itẽ
obijcit᷑ ↄtra hanc ꝙ dicit᷑ ſemꝑ mobilis.aut em̃ hoc dici
tur eo ꝙ ſꝑ actu moueat᷑.aut qꝛ ſemꝑ poſſit moueri:nõ
primo mõ.qꝛ hoc falſum eſſet.Si ſcdðo mõ.ſed hoc ſimi⸗
liter verũ eſt in coꝛꝑibus.quid ergo adderet angelus ſu
pra coꝛꝑa.rõne huius differẽtie.¶¶ Item obijcitur de oꝛ⸗
dine tercie differẽtie ad ſcdᷣazʒ.qꝛ ↄſtat q prius eſt cogno
ſcere bonũ aut malũ.et poſtmodũ boc.et illo cognito ſe,
quitur electio hbuius ⁊ fuga illius.tercio ſequit᷑ motꝰ ad
boc aut ad illud.et ita ᷣm hoc ſic deberent ordinari iſte
differentie. vt diceretur angelus eſt ſubſtantia intelle⸗
ctualis.arbitrio libera.ſemꝑ mobilis.¶ Item cum dici
tur angelus eſt ſubſtantia libera arbitrio. de qua liber⸗
tate intelligitur.nature ſcilicet aut gratie:non gratie.qꝛ
tunc illa differentia nõ conueniret malis angelis.quod
falſum eſt:ſi nature adhuc nõ videtur conuenire malis
angelis.Et pꝛimo qꝛ ſᷣm ꝙ aliquis plus vel minꝰ remo⸗/
uetur a ſumma libertate.plus aut minus cadit in ſerui⸗
tutem:ergo qui ꝑfecte et plene cadit in ſeruitutem culpe
et pene.ſimpliciter recedit a ſumma libertate.ſed malus
angelus in plenam et perfectam cadit.ſcilicet in ſeruiiu
tem pene et culpe ſine fine.⁊ ſine aliquo remedio.ergo
ſimpliciter a ſumma libertate recedit. ergo libertas ar⸗
bitrij ei nõ conuenit.¶ Ad idem Anſelmus.poſſe facere
malum nõ eſt libertas aut pars libertatis.ſed pꝛius ſo⸗
lũmodo cõuenit malis angelis.ergo vt prius.¶ Itez cũ
arbitrium ſit rationis.et quod eſt intellectuale eſt ratio
nale.videntur eſſe cõuertibiliaꝰqueritur quomõ diffe⸗
rant.¶ Stem cuius differentia ponitur hec differentia
incoꝛpoꝛea.et planũ eſi ꝙ non ad differentiam ſubſtãtie
incoꝛpoꝛee.cum ratõe huius conueniat cum angelo.Si⸗
militer videtur ꝙ nec ratõne coꝛpoꝛum. quia ipſa iam
erant ab angelo diuiſa.per hoc ꝙ pꝛemiſſa erat hec dif⸗
ferentia intellectualis.¶ Item queritur per qu am diffe
rẽtiã poſitam differt angelus ah aĩa.et videt᷑ ꝙ ꝑ nullã
4¶ Itẽ querit᷑ de hac differentia deo miniſtrans. videt᷑ ꝙ
nõ ſit differẽtia angeli eſſentialis.quia angelus deſinet
miniſtrare:cum ꝓpter homines miniſtret. vt capiant he
reditatẽ ſalutis eterne.vt dicitur heb.j.et igitur ceſinet
miniſtrare.cũ hoĩes ceperint hereditatẽ illã.g male po⸗
nit᷑ hec dr̃ntia in pᷣdicta diſfinitõe.¶ SItẽ querit᷑ de vltia
Orntia pꝛimo q̃re nõ aſſignet᷑ imoꝛtalitas angelo ſimpli
citer ⁊ abſolute.cũ aug.dicat aĩam ſimplicit eſſe immoꝛ
talẽ.cũ ĩmoꝛtalitas magis videat᷑ angelo qᷓ; aie ↄuenire
Itẽ querit᷑ vtrũ ĩmoꝛtalitas ↄueniat tã angelo qᷓ aĩe ꝑ
naturã vel ꝑ graʒ.⁊ ꝙ nõ ꝑ naturã p̊ ꝑ gram djr in diffi⸗
nitõe.h̊ etiã patʒz ꝑ h qð dicit gre.qꝛ oĩa creata qꝛ ex ni⸗
hilo ſunt in nibilũ tenderẽt niſi manu creatoꝛis retinerẽ⸗
tur:ꝗ ꝑ naturã tendũt i nõ eẽ. ̊ nec angelus nec aĩa per
naturã hñt ꝙ ſint ĩmoꝛtales.& ſi ſint immoꝛtales.h̊ erit
gra nõ nata. ¶ Rñdendũ ad euidentiã diffinitõis huiꝰ
⁊ ꝑtiũ eiꝰ.Prio notandũ ẽ ꝙ ſunt duo modi diffinitõis
vnꝰ attẽdit᷑ qᷓtũ ad illã diffinitõeʒ in qᷓ ponũt᷑ genꝰ⁊ dĩn

tie.qᷓ vnaqqʒ ꝑs extẽdit ſe in plus.tñ oẽs veniũt in eqli

tatẽ:et hec diffimtõ ẽ ex genẽ et drntia:vel drntijs.q noti
ficat eſſe ſubſtãtiale rei.Alius ẽ ꝗ attendit᷑ in diffinitõe
Fm quẽ coõſcimꝰ potẽtias ꝑ actꝰ et ſubazʒ ꝑ potẽtias. et
pec notificat eẽ vᷣtuale rei.⁊ talis ẽ pᷣdicta diffinitõ ãgeli
Quo ad hoc ðᷣo pt᷑ notiſicari duplicit᷑.vel ĩ ſe vł in cõ⸗

ᷓ— — — —-—ðẽ -

ge
lis

n⸗

⸗

1

—
—

— — — —wſ — — — ——

¶ LNueſtio

paratõe.In ſe pꝛimo dupliciter. vel 'm virtualẽ poten
tiã quã habet ad cognoſcẽdum.et ſic dicitur ſubſtantia
intellectualis.vel ad monẽdũ.⁊ hoc adhuc dupliciter.
vel q;tum ad cõditõem loci.et ſic dicit᷑ ſemper mobilis.
vel q;tum ad cõditõem affectõnum.⁊ ſic dĩ aꝛbitrio libe
ra.et ad ꝑfectõem ſuã.ſ.ad gram et ſic drĩ immoꝛtalita⸗
tẽ gra nõ natura ſuſcipiẽs.et ibi ſub gratia ↄpꝛehẽditur
gloꝛia..¶ Ad illð pᷣo qð pꝛimo obijcitur patet ſolutio ex
p̃dictis.aliud em̃ eẽ virtuale angeli determinãt᷑ ꝑ hanc
differẽtiam ⁊ illã.quia ꝑ pꝛimã eẽ virtuale ad cogno⸗
ſcẽdum.ꝑ alia eẽ virtuale ad mouẽdum ᷣm affectõnes.
¶ Ad aliud dicẽdum.ꝙ illud quod dicit phᷣs.ꝙ nulluʒ
imꝑtibile mobile. intelligitur de mobili in coꝛꝑibus vbi
ẽ neceſſe ꝙ mobile ↄmeciat᷑ ſe loco.ita ꝙ totũ toti.⁊ ꝑs
ꝑti:et tunc verũ ẽ.ꝙ om̃e qð mouetur.ꝑtim eſt in termi
no a quo.ꝑtim in teꝛmino ad quẽ.ſed ſic nõ eſt mobilis
angelus:ſᷣ licet moueatur de loco ad locũ.licet etiã deo
aſſiſtat d cõtemplatõem.quia neceſſe ẽ vt ibi ſit vbi oꝑa
tur ſic̃ dicit dama.tñ nõ eſt neceſſe ꝑtranſeat mediuʒ
vno mõ ſumẽdo trãſitum ꝑ mediũ.quia nõ ſe ↄmetitur
loco.hoc tñ magis alibi explanat᷑.¶ Ad aliud dicẽdũ.
qꝙ; dicitur ſemꝑ mobilis.ad differẽtiã tam rectoꝝ coꝛpo
rũ ꝙᷓᷓ circulariũ.Coꝛpus em̃ rectum qð motu recto mo⸗
uetur.nõ ſeiper ẽ in hac cõditõe vt nihil ei deſit ex ꝑte
ſui ad hoc vt actualiter moueatur.quia cũ exiſtẽs ĩ loco
ſibi debito ꝑ naturã.ſᷣm ꝙ ẽ exiſtẽs.nõ habet quicquid
exigit᷑ ex ꝑte ſui.pt᷑ iterũ eẽ ꝙ actualiteꝛ nõ moueat᷑ ꝓpt
indigẽtiã motoꝛis.Coꝛpus vo circulare ⁊ ſi ſemꝑ habʒ
quicꝗd exigitur ex ꝑte ſui.quia tñ adhuc motoꝛẽ extra
exigit.põt eẽ ꝙ actualiter nõ moueat᷑. Si enim nõ eẽt
motoꝛ celi.ſtaret celũ:ſed angelus habet ſemꝑ in ſe om̃s
ↄditões que exigũtur ad ſui motũ.vñ nõ indiget moto⸗
re.Et loquit᷑ de motoꝛe ꝓut dicimus.ꝙ aia mouet coꝛ⸗
pus.nõ de motoꝛe ſeꝑato quod ẽ deus.cuius imperium
exigitur ad motum angeli. Aod aliud dicimus ꝙ ange
lus habet ↄpatõem ad coꝛpoꝛa mobilia ⁊ motu recto ⁊

motu circulari.quo ad vtrũq; motũ.qꝛ ſᷣm ꝙ dicit dyo⸗

ni.vtroq; mõ põt moueri.ln motus ſᷣm locũ nõ ẽ in eo
deteꝛminatus q;tuʒ ad vnã differentiã.ſ̊ ᷣm motũ qui
ẽ ᷣm affectões ↄꝑatur adſpũs rõnales.qꝛ orbitrio libe
ri ſunt:̊ iſte motus ẽ in ipo determinatus q;tuʒ ad vnã
differẽniam.ſ.quo ad hoc.ꝙ ſi ẽ motus ĩ bonũ ꝑ affectõ⸗
nẽ ſtat in illo.ſi in malũ ſimiliter ſat in illo.ñn etiam ĩ
loco qui cõgruit bono angelo et malo rõne affectõis ſtãt
ſ̊ hoc nõ ẽ rõne motus localis.ſ̊ rõe motus m affectõ⸗
nes. Vñ demones nõ habent ptᷣatem redeundi ad para
diſum.ſunt em̃ inſuſceptibiles penitẽtie.ſᷣm ꝙ dicit da⸗
ma. Patet ergo ꝙ maioꝛ ẽ libertas in angelo q;dtum ad
motũ ᷣm locũ.qᷓ; qtũ ad motũ ᷣm affectões:et iõ nobili
oꝛ ẽ hec diffẽrẽtia ſemꝑ mobilis quo ad hoc.q; hec diffe
rẽtia arbitrij libera.et iõ pꝛioꝛ in diffinitõe.i Ad aliud
dicẽdũ.ꝙ duplex ẽ libertas natuꝛe.quedã que nõ poteſt
tolli nec minui ꝑ peccatũ.que pure naturalis ẽ.⁊ hec re
ſpicit ſubſtãtiam rõnalẽ ſᷣm id qð eſt. Alia autẽ ẽ liber:
tas nature.que põt minui ꝑ peccatũ magis ac magis.q̃
attendit᷑ in oꝛdine ſiue in abilitatõe potẽtie ad bonũ. et
ð hac dicit anſel.q poſſe facere malũ.nõ ẽ libertas aut
pars libertatis:et hoc ſᷣm ꝙ hmõi nõ ẽ in angelis mał
quia ex quo ſemel peccauerat ſunt inabiles ad bonum.
Vñ libertatẽ arbitrij iſto mõ nõ habent ſed p̃mo.qAd
aliud dicimus.ꝙ cũ dr arbitrio libera.arbitriũ hic ſu⸗
mitur pꝛo iudicio.Fᷣm ꝙ aliquis põt cõiter eligere bonũ
vel malũ:qð tñ angelo cõuenit ſine collatõe rois.homiĩ
do cũ collatõe. Et iõ ꝓpꝛie loquẽdo aĩa nꝛa dr̃ ſubſtãtia
rõnalis.angelus vo ſubſtãtia intellectualis.vt rõne col
latõis aſſignetur differẽtia inter ſubſtãtiale ⁊ intellectu
ale. Vñ vtrũq; cognitõe reſpicit. ſᷣ iᷣm arbitriũ rõnis
potẽtiã reſpicit motiuã. Ad aliud dicimus. ꝙ ꝑ hanc
differẽtiã incoꝛpoꝛeã differt angelus ab aĩa.licet eĩ aĩa
nõ ſit ſubſtãtia coꝛpoꝛea.tñ ẽ vnita aut vnibilis coꝛpoꝛi
angelus vᷣo nec ẽ ſubſtãtia coꝛpoꝛea nec vnibilis coꝛpo⸗

Xx.

ri nec vnita.et hoc totũ pꝛiuat᷑ ab ipo ꝑ hanc differẽtiã
incoꝛpoꝛeã.differt em ꝑ banc differẽtiaʒ ſemꝑ mobilis.
quia angelus ſemꝑ mouet᷑ vt explanatũ ẽ ſuperius.ſed
nia mouet᷑ moto coꝛꝑe. Si vᷣo queꝛat᷑ vtrũ ſimpliciter
debeat dici incoꝛpoꝛea.dicimus ꝙ ſic.cũ hoc abſolute et
Fm ſe ei cõueniat.licet quo ad damaſ.inueniatur quid
groſſuʒ et materiale.hoc em̃ ſolũ cõꝑatiue ei ↄuenit.ſᷣm
ꝙ dicit dama.⁊ hoc ſᷣm vnã ꝓpꝛietatẽ coꝛꝑis q̃ ẽ diffiniꝛi
loco.que angelo ↄuenit ſicut et coꝛꝑi. Ad alið dicimꝰ
licet nõ ſit neceſſariũ angelũ ſemꝑ mmiſtraꝛe ad vtilita⸗
tẽ hoĩm.nihilominꝰcũ ipo ſemꝑ remanebit vᷣtus ⁊ potẽ

tia miſtrandi.⁊ iõ ꝙ dicitur miniſtrãs.eẽntialiter ei cõ

uenit ſᷣm ꝙ ſonat in habitũ:⁊ ſic in diffinitõe ſumit᷑. AUł
