etis ipſi temptatõni vtpote de motibus
dy aboli:cõſequenter ꝓcedenduʒ eſt ad
temptatõem qua temptauit pꝛimos pa
rentes ꝑ ſerpantẽ..¶ Et pꝛio qrit.vtrũ pꝛimũ perᷣm dya⸗
boli fuit vel potuit eſſe qd ꝑpetrauit in temptãdo pᷣmos
Pentes. Scðo vtrũ fuer̃t vna tẽptatõ ſola qᷓ temptati fu
erũt ab eo vel ples. Tercio ſi fuer̃t plłes q illaꝝ fuit pꝛi⸗
ma.Quarto vtrũ facta fuerit mediante aliquo ſenſibili
vel nõ. Quinto q̃re mediate ſerꝑẽte. Sexto vtrũ ſonus
emiſſus ꝑ ſerpentẽ fuerit foꝛmatus a dyabolo ⸗ expᷣſſus
ꝑ ſerpentẽ. vel a ſerpẽte foꝛmatꝰ: expᷣſus. Septimo qre
Hmo temptauit mulierẽ et ꝑ mulierẽ virũ. Octauo vtrũ
olimili modo in verbis compleatur temptatio dyaboli.

.cxix.

Nono quare pmiſit deus bmõi temptatõem fieri.cũ ex
bmõi temptatõe ſciret tãtũ malũ puenturũ.
Mlembru pꝛumũ
Irca pmũ ſic videtur.ꝙ pꝛimũ pcim dya
boli fuit qͥ temptauit pᷣmos pentes. Johᷣ.
viij. Ile homicida erat ab initio. ̊ homi⸗
Aida fuit in occidẽdo hoĩem et temptando
⁊c. ¶ Item hoc eſt pꝛimũ peccatũ qð oñditur in ſcri⸗
ptura.cũ ergo ſufficiẽter doceat ipᷣa ſacra ſcriptura et oꝛ
dinate. illud fuit pꝛimũ pctẽm. Pꝛeterea.pt᷑ aligs pec⸗
caꝛe pcto ire.ita q; ñ peccʒ pcto auaricie vel ecõuerſo.et
ita dæ alijs pctis. ſilr potuit dyabolꝰ peccꝗre pcto tem
ptatõnis.ita ꝙ nullũ pctm eẽt p̃ambulũ.(¶ Kontra pec⸗
catũ temptatõis eſt quo intendit aliꝗs ꝑ ſe nocere alteri
ſed naturaliter nullꝰ intendit nocere alteri niſi ꝓpt᷑ ap⸗
petitũ alicuiꝰcõmodi qui pꝛius ẽ apud ipᷣm.ergo dyabo
lus nõ intẽdit nocere homi niſi pceſſiſſet in eo axpetitus
alicuiꝰ cõmodi ꝓpꝛij.q̊ peccauit aꝑetẽdo illud cõmodũ
et poſtea peccauit temptãdo ipᷣm hoĩem.nõ ergo pecca⸗
tum temptatõis fuit pꝛimũ pctm. 4 Pꝛeterea.ij. ſlap. in
fi. Inuidia dyaboli moꝛs intrauit in oꝛbem terraꝝ ſed
moꝛs fuit ꝑ temptatõem ipius dyaboli.̊ añ temptati⸗
onem fuit iuidia. nõ ergo temptatio pꝛimoꝝ paꝛentum
fuit pꝛimũ peccatũ.(¶ Ad qð dicẽdũ.ꝑ hoc qð dic aug.
in li.de mirabilibo.qꝙ; nõ peccaſſet angelus in terꝛa.niſi
pꝛius peccaſſet in celo. Vn primo peccauit in celo ꝑ ſuꝑ
biam ſcðo in paradiſo ꝑ homicidiũ.et ꝙ dẽ ille homici⸗
da erat ab initio.intelligenduʒ eſt poſt initiũ vel qᷓ̃cito
hbominẽ temptauit.¶ Ad obiectũ aũt in ↄtrariũ dicen⸗
dum eſt. ꝙ licet ſcriptura faciat mentõem pꝛimo de iſto
peccato.iñ ante illud pctm ſuit aliud pctm de qͥ nõ ꝑpꝛĩo
ipᷣa ſcriptura facit mentõem.et rõeʒ ponit albinꝰ ſu per
geñ.dicẽs.angelicũ peccatũ in geneſi abſconditũ ẽ et lo
quit᷑ de peccato ſuꝑbie.et hoĩs patefactũ.qꝛ angelicum
vulnus deus curare nõ ꝓpoſuit.hoĩs vᷣo vulnꝰ ſanare pᷣ
deſtinauit. Sed pari rõne poſſet dici.ꝙ nõ tebebat face
re mentõem de pcto temptatõis.cũ illud pctm tempta⸗
tõis eẽt incurabile ſicut et pꝑctm ſuꝑbie dyaboli qð fuit
pꝛimũ pctm. Ad qð dicendũ.ꝙ aliud eſt de pcto pꝛimo
ſuꝑbie et alind de pcto temptatiõis vt vtrũq; ſit incura⸗
bile.peccatũ em temptatõis introductũ eſt. vt onderet᷑
ꝙ homo peccauit dyabolo ſuggerẽte.et ex hoc vna ratio
eſſet ꝓpter quã erꝰ pctm eẽt remediabile.vñ nõ ꝓpter ſe
introduxit ſcriptura pctm temptatõis dyaboli.decurſꝰ
em̃ ſacre ſcripture eſt ad oſlẽdendũ totã ſeriẽ. ſᷣm quã ge
nus hũanũ ꝑ xpᷣm eſt liberatũ et ad dignitatẽ reſtitutũ.
ꝙ at agit᷑ de pcto dy aboli h̊ nõ ẽ niſi ex quadã anthite⸗
ſi.vel vt oñdat᷑ eius pctm fuiſſe occaſio pcti hoĩs.¶l Ad
aliud vᷣo dicẽdũ ẽ.ꝙ nõ eſt ſite de pcto temptatõis et de
peto ire vel ſuꝑbie.peccatũ em temptatõis oꝛdinẽ habʒ
ad aliquã aſfectõem inoꝛdinatã pꝛioꝛeʒ.nullꝰ em̃ inten⸗
dit nocere alteri niſi vt ꝓſit ſibi eo mõ quo nõ cõgruit.
Si ðᷣo obijciat᷑ ꝙ pt᷑ ho aliꝗs pꝛio peccare peceato tẽ⸗
ptatõis.Fᷣm ꝙ hõ tẽptat hoĩem ad ſeducẽdũ.dicẽdũ ẽ ꝙ
etiã ⁊ ĩ hoĩe hñte naturã coꝛruptã.et ĩ angelo ſꝑ pᷣcedit
aliq̃ alia affectõ. nata eĩ ĩcoꝛrupta ñ incliat pꝛio ad no⸗
cumẽtũ ꝓrimi.ſ̊ ſiẽ ðᷣfectibilitas in ipo li.ar. Pꝛiĩo ĩcli
nat ad illð ꝗð ꝑtinet ad ꝗꝓpꝛiã ꝑſonã.ſcdᷣo ad id qð eſt ĩ
ꝓximo.vñ ſi hõ eẽt in ſiatu innocẽtie.nõ eẽt eiꝰ peccatũ
pꝛimũ temptatio ad ſeducẽdũ alterũ:ſᷣ ꝑuerſio ex conſi
ne alicuiꝰ Apꝛij boni apparentis.

deratone —
Membrüſecundũ

E
go queꝛit᷑ vtru fuerit vnã ſola teptats
vel plures.et vidr ꝙ vna ſola.qꝛ vni pctᷣo
rñdet vna ſola temptatõ inclinãs ad illð.
ſ vnũ fuit peccatũ Eue pꝛimũ.j vna fuir

tm̃ temptatio inclinãs ad illud.4 Sʒ videt᷑ cotrarium.

temptatio em̃ fuit reſpectu fꝛuctu eſibilis. Itẽ temptatõ
mit reſpectu appetitus ſciẽtie. Item temptatio reſpectu

appetitus eſſendi ſicut deus.ergo nõ fuit vna ſola tẽpta⸗
tio.¶ Ad qð rñdenduʒ.ꝙ fuit vna temptatio:quia vbi
vnũ pter alterũ.totum reducit᷑ ad vnũ.temptato autem
fuit de inobedientia.motiuũ aũt ad illã tranſgreſſioneʒ
fuit appetitꝰinoꝛdinatꝰſiłitudinis diuine:et ſᷣm hec vni⸗
ca fuit temptatio.ꝙ em̃ mouebat᷑ eua ad eſum fructꝰveti
ti.hoc fuit rõne illiciti deſiderati qð ei a dyabolo ꝓmit⸗
tebatur.cui nõ eſt credendũ.cũ ipſe ſit mendax et pr eiꝰ.
et ideo dicit Criſo.ꝓmittit multa.nõ vt det: ſed vt acci⸗
piat. et ideo nõ opoꝛtet ei credere vlr:ſed et bladientem

eum odire.et cũ maiora ꝓmittit tunc magis aduertere:

qm̃ et euaʒ qñ eam magis ſpe extulit tũc deiecit.⁊ maxia

eſt ei operatus mala.et ſic pᷣncipaliter vna fuit tempta-

tio.quia vnũ fuit pᷣncipale motiuũ:ſ tamen plures rõne
actuum ↄiunctoꝝ et motiuoꝝ.

lembrum tercium

Ercio querit᷑ ſi aliquo mõ fuerũt plures.
que illaꝝ fuerit pᷣma.erat eĩ temptatõ ali⸗
quo mõ de appetitu ſcie. Item de apetitu
immoꝛtalitatis.de appetitu ipſiꝰ delectatõ
nis etiã in guſtu. Item math.iiij.dr. ꝙ temptauit ipſum
dyabolus de gula.de auaricia. de vana gła.ſi ̊ plures
erant aliqͥ modo.aliq illarũ fuit pꝛima: põt queriq il⸗
laꝝ. Et videt᷑ ꝙ illa qͥ fuit de vana gloꝛia ſiue de ſuꝑbia
hoc em̃ dicit᷑ eſſe pꝛimũ petm pꝛimoꝝ ꝑentum. ſᷣm ꝙ ba
betur ſuꝑ illud pᷣs.Suꝑbi inique agebat vſq;quaq;.gl.
maximũ pctm eſt ſuꝑbia.qꝛ inde manauit origo nr̃i deli
cti.hoc telo dyabolꝰnos pꝛimo vulnerauit.g̊ pꝛima tem
Si, de ſuꝑbia ſiue vana gloꝛia: q ad idem reduci

tur. ¶ Sʒ videt᷑ ꝙ fuerit temptatõ pꝛima de gula.per h
quod dr luce.iiij.vbi agit᷑ de temptatõnibo in principio.
dicit᷑ em̃ ꝙ eo oꝛdine temptauit xpᷣm qͥ temptauit adam.
h̊ temptatio xpᷣi incepit a gula: q̊ temptatio pᷣmi ꝑentis
incepit a gula. ¶ Ad qð dicendũ. motiuũ pꝛimum in
om̃ibo temptatõnibo ade fuit apetitus excellentie.⁊ idðo
reducende ſunt temptatõnes.ſi qͥ modo pluꝛes fuerũt ad
illã tanq; ad pꝛimã.¶¶ Ad obiectũ aũt in ↄtrarium dicen
dum eſt. ꝙ dr temptatio gule pᷣma ꝓpter boc.ꝙ Em illazʒ
q̃ſi ↄſequenter ↄtractum eſt oꝛiginale peccatũ.Vñ dicit
pꝛima ad h.etſi non dicat᷑ pᷣma ſimpliciter.temptatio eĩ
ſuꝑbie vel auaricie fuit de pcto ſpirituali.temptatio vðᷣo
gule fuit te peccato carnali. traductio autem coꝛruptio
nis ex ꝑte carnis accipiebat᷑.Vel aliter põt dici.ꝙ tem⸗
ptatio de gula fuit pᷣma licet actꝰnõ eſſet pꝛimꝰ.ſicut em̃
br.iij.geñ.dyabolꝰpᷣmo dirxit ꝑ ſerpentẽ ad mulierẽ q̃re
pᷣcepit vobis deus vt nõ comedatis de om̃i ligno ꝑadiſi.
deinde vᷣoo ga intellexit euã dubitaꝛe dicentẽ.ne foꝛte mo
riamur.ſecutũ eſt qð dixit ſerpens. nequaq; moꝛiemini

tercio vᷣo ſubiungitur eritis ſicut dij ſcientes bonum et

malum.

(IJlembrum quaꝛtũ

— Varto querit᷑.vtrũ temptatio pᷣmoꝝ paꝛẽ
tum facta fuit mediãte aliquo ſenſibili.et
videt᷑ ꝙ non.quia eſſe ſcientẽ ſicut denzʒ.eſt

— yſe — cognoſcibile ab intellectu: h̊ ſe nõ mediãte

ſenſibili.vñ cũ dyabolꝰintenderet ſuggere h̊ qdð appetere
tur ab eua potuit h̊ ſuggere nõ mediate aliquo ſenſibili.
lIYtem ad idem aug.in li.de li.ar.diſcernẽda ſunt gene
ra viſoꝝ quoꝝ vnum ẽ qð ꝓficiſcit᷑ auẽte ſuadentis.q̃le
eſt illud dy aboli cũ homo ↄſentiendo peccauit alterum
ſubiacentibo rebus vel intentõni animi vel ſenſibilibus
coꝛpoꝛis.ex quo accipitur:ꝙ a voluntate ſuadentis pꝛo/
ceſſit illud pctm ſiue illa temptatio cui mulier ↄſentien⸗
do peccauit.(¶ Contrariũ oſtendit᷑ ꝑ hoc qð dicit bẽᷣus
Merñ.ſuꝑ cant᷑. Sic pꝛimo intrauit moꝛs ꝑ auditũ.ita
pꝛimo ⁊ vita.fiqes em ex auditu:auditus aũt ꝑ veꝛbum
dei. x.ad Ro.(¶ Ad qð dicendum.ꝙ temptatio fuit me⸗
diãte ſenſibili:p̊ de re tñ intelligibili primo.¶ Ad obie⸗
cta aũt in ↄtrariũ dicendũ eſt.ꝙ receptio illiꝰ ſpeciei in⸗

telligibilis bñ potuit eſſe ꝑ ſe.non mediante ſenſibili.ꝗa
vᷣo temptatio hominis qui ab initio creatus eſt rectus.2
compoſitus ẽ ex parte intelligibili et ſenſibili.cõuenien⸗
tius incepit a ꝑte intelligibili et ſenſibili ↄuenientius ĩ⸗
cepit a ꝑte infirmioꝛi. Infirmioꝛ autem fuit pars ſenſi⸗
bilis.ideo a parte ſenſibili incepit temptatio.et hec fuit
mediante ſenſu.mediante vᷣo auditu ↄuenienter primo.
quia eſt ſuſceptiuus locutõnis.locutio auteʒ ↄmunis eſt
ipſis angelis et hominibo coꝛpoꝛibus aſſumptis.et ideo
ↄuenienter pꝛimo temptatio facta eſt ꝑ auditum. ab au⸗
ditu autem tranſit ad viſum. et poſt vſq; ad olfatum.et
poſt vſq; ad tactum.et vltimo vſq; od guſtuʒ.et hoc vlti⸗
mum ſimpliciter fuit ꝓhibitum.qð eniʒ dicitur in Geñ.
e tangeremus illud. loquitur de tactu ꝓut guſtus eſt

quidam tactꝰ.vel de tactu oꝛdinato ad guſtũ.i Ad ſecũ⸗/

dum vo dicendum.ꝙ dicit aug.in li.de li.ar.ꝙ loquituꝛ
ibi de viſu interioꝛi qð fuit ſimilitudo excellentie diuine
qð et ſi appꝛehendi potuit ab intellectu hũano nõ mediã
te ſigno ſenſibili: ꝓpter infirmioꝛem ꝑtem ex illa ꝑte mo
uit hominem ipſe dyabolus.ſecus eniʒ eſt in intellectu
noſtro iam viciato quem poteſt temptare dyabolus nõ
mediante ſenſu.et de intellectu hominis exiſtente recto a

princ .
Membꝛeu qumtum

Vinto queritur quaꝛe facta fuit mediante
ſerpente.videtur eĩ cum dyabolꝰ habuit
poſſe aſſumendi corpus aereũ in ſilitudie
coꝛꝑis hũani:ꝙ in illo corꝑe ↄuenientius
uerit temptaſſe hoĩem.4 Item multa ſunt animalia
alia pꝛecedentia delectabile homini. vt colũba et alia et
alia geneꝛa animaliũ.que ↄſona ſunt homini: videt᷑ ̊ q
ꝑ hmõi genera animaliũ magis ↄgrueret temptaſſe ho⸗
minem ad ſeductõnem.¶ Item ſunt multa genera aiali⸗

unm vt auiũ que ↄueniẽtius hñt oꝛganũ ad foꝛmandũ vo

cem ſiłem homini.cũ ergo ꝑ illam ꝑtem inciperet tẽpta⸗
tio.ↄuenientiꝰfieret ꝑ hmõi aĩalia volatilia.¶ Pꝛeteꝛea
ſunt quedã aĩalia q̃ aſſiłlant᷑ in figura hoi.vt ſymea.con
uenientiꝰꝗ̊ ꝑ illud qð viciũ erat fieret temptatõ.⸗ IJItem
occaſione huiꝰquerit᷑ de h qð dicit᷑ in geñ.ꝙ ᷣpens eꝛat
callidioꝛ cũctis aĩalibo.et ſᷣm lram.lxx.interpᷣtũ d pru⸗
dentiſſimꝰbeſtia ꝝ.videt᷑ em̃ ꝙ in genere aĩaliũ apes pru
entioꝛes dicant᷑.⁊ foꝛmice ſiłr.et multa etiã geneꝛa aĩi⸗
maliũ de quibo loꝗtur in li.de naturis aĩaliũ.¶ Pretẽa
nungd elegit dy abolꝰſerpẽtẽ ad tẽptandũ ꝑ ipᷣm.an bãc
ptatem habuit ꝑ aliud genꝰaĩalis temptare: ¶ Að pꝛi⸗
mum et ſcõm dicendũ. ꝙ licet aĩalia ſint magis cõſona
nature hoĩs.ꝑ ſerpentẽ tamen ꝑmiſſus eſt temptare. ſer
pens em̃ ille ſicut dic beda.vultũ habuit virgineũ.vt peꝛ
ſiłe faciliꝰdeciꝑet.ſilitudo em̃ mater ẽ falſitatis. Pꝛete⸗
rea ſerpens bʒ quẽdã lubꝛicũ motũ et ſuauẽ.vnð ↄuenit
motui temptatõnis interioꝛis ꝗ eſt lubricus ⁊ leuis.vn:
de aug.in li.xij.de trini. Quõ coluber aꝑtis paſſibo ſed
ſquamis minutiſſimis niſibus repit.ſic lubricus defici⸗
endi motꝰnegligentes minutatim occupat. et incipiens
a ꝑuerſo appetitu ſiłitudinis dei.venit ad ſimilitudinem
pecorũ. inde eſt ꝙ nudati ſtola pꝛima pelliceas tunicas
moꝛtalitatis meruerunt.honoꝛ aũt boĩs fuit ſimilitudo
dei.dedecus ſimilitudo pecoris.ideo dicitur in pſal.ho⸗
mo cum in honoꝛe eſſet non intellexit.com ꝑatus eſt iu⸗
mentis inſipi.Jumenta aũt dicunt᷑ ea q̃ data ſunt bomĩ
in adiutoꝛiũ.¶ Ad terciũ vo dicendũ.ꝙ licet ſint multa
animalia q̃ habent oꝛganũ ad foꝛmandũ voceʒ ſiłem lo
cutõni hoĩ nõ tñ ꝑ illã opoꝛtuit fieri temptatõeʒ pᷣmam.
nõ em̃ requirit᷑ ↄueniẽtia oꝛgani maioꝛ.cuʒ dy abolus ꝑ
ipᷣm ſerpentẽ loq̃ret᷑.q ptatẽ habebat foꝛmãdi vocem ſi⸗
milem locutõni.vel etiam locutionem.ſicut em̃ dic aug.
dy abolus ꝑ ſerpentẽ locutus eſt.vtens eo velut oꝛgano.
mouenſq; eius naturam eo modo quo modo nature il⸗
le mouere et moueri illa potuit ad exprimendos verbo⸗
rum ſonos. et ſigna coꝛpoꝛalia per que mulier ſuaden⸗

i tis intelligeret voluntatẽ. 4 Ad quartum vo dicendum ey plectꝛo lingue et motoꝛ ſufficiẽs.ſũt ea ꝑ que pt᷑ ſoꝛma
i. ꝙ licet ſerpẽs habeat vultũ virgineũ vel ſimilẽ homi. et ri vox litterata.nõ ergo videt᷑ miraculũ ꝓpꝛie dictuz ibi
ſi nũc habeat vultũ terꝛibilem:tũc tñ nõ habuit. vñ potu⸗ eẽ ſed mirabile.qꝛ nibil mutatũ eſt in diſpoſitõne inſtru
un it ↄgruentiꝰtemptare qᷓ; ꝑ aial quod aſſilat᷑ nüc homi in menti.etſi inueniat nomen miraculi.pꝛo mirabili videt᷑
figura.et hoc maxime vt pᷣſignaret ꝙ bomineʒ grertn accipiendum.
erat creatus a pꝛincipio ſicut dr.viij.ecẽs.intenderet in⸗ b ſe
1 curuare ꝑ affirmatõeʒ vt olungeretur terꝛenis. inter vo (Mem brun eb tunn
u⸗ aĩantia illud qð plus incübit terꝛe eſt reptile.et ideo ſeꝛ FEFEptimo querit᷑ quare temptauit pꝛio mu
nct pens dr̃ qꝛ ſerpit.Sed cũ hoc videt᷑ dici in pena.ij.gen⸗ lierẽ et ꝑ mulierẽ virũ.cũ em̃ in viro tota
lin Pectoꝛe et ventre repes.magis tñ videt᷑ in penã dy abo eſſet nat᷑a hũani generis.dyabolꝰ at hũa⸗
en. li dici. ꝓpter h̊ ꝙ hr.j.gen.fecit deus beſtias terꝛe iuxta — no generi inuideret.et ꝓpter hoc tenderet
eſt ſpẽs ſuas.et iumẽta:et ome reptile terꝛe. Ad gninz vo ad ruinã eius.ĩmediate debuiſſet temptaſſe virũ.i¶ Pꝛe
dicendũ. ꝙ ſerpens nõ dr callidioꝛ vel pꝛudentiſſimra⸗ terea. viro facta fuit ꝓhibitio:gᷓ cũ temptatio eẽt ad t᷑nſ
e tione nature ſue:̊ oꝑans dyabolus in ipſo. vñ ang'.xj. greſſionẽ pᷣcepti faciendam. temptatio debuit fieri viro
ne ſuꝑ geñ. ſerpens ille nõ irꝛonali aia ſua:bᷣ alieno iaʒ ſpi⸗ ediate et nõ mulieri.cũ ipᷣi mulieri nõ fuit facta ꝓhi⸗
i ritu i.dy abolico. pot ſapientiſſimꝰdici oim beſtiaaum. bitio tanq; nõdum exñti. ¶Contra ang. de tri. Coꝛpoꝛe
8 qntülibet em̃ pᷣnaricantes angeli de ſuꝑnis ſedibo meri ibi ſubiecto et tanꝙᷓ inſtrumẽto abutens fallaciam ſer⸗
n to ſue puerſitatis deiecti ſint:natura tam excellentioꝛes mocionatus eſt femie.ſcʒ a ꝑte inferioꝛi illius hũane co
No ſunt omibo beſtijs. ꝓpter rõnis eminentiã: quid ꝙ̊ miruʒ pule incipiẽs.vt gradatim ꝑueniret ad totum. Ex q̊ ac⸗
o3 ſi ſuo inſtinctu dyabolꝰiam implens ſerpentẽ eiq; ſuum cipitur.ꝙ a ꝑte inferioꝛi ſeʒ muliere cõuenienter ĩccpit
ſpm̃ miſcens eo moꝛe qͥ vates demonioꝝ implere ſoletſa temptatio. Ad idem videt᷑ qd dicit᷑ in. xxv.ecci.a mu⸗
pientiſſimũ eũ reddiderat.oim beſtiaꝝ ſm oĩam irꝛato⸗ liere initiũ pcti.ꝑ illam em̃ omnes moꝛimur.(¶Ad qð
nalem: ſapia at hic accipit᷑ ad malũ nõ ad bonnʒ. 4 Ao rñdendũ.qꝙ ↄueniẽter facta fuit temptatõ quo ad initiũ
. ſextũ dicendũ.q; nõ fuit in electõne dy aboli elige aimal erx ꝑte mulieris.ex ꝑte em̃ inferioꝛi humani generis adi⸗
qð vellet:ſed qð ei oceſſum fuit.vñ aug.nõ debem ſane tum queſiuit ipe dyabolus.ſicut ↄtingit in vnoquoq; no
opinari ꝙ ſerpentẽ ſibi ꝑ quẽ temptaret ſuaderetq; pec⸗ ſtrum:vt ſicgradatim aſcenderet et tandem conſũmaꝛe⸗
6 rurdhalſe eliget: b 8 eſſet illo ꝓpter HH tur temꝑtatio. — ðð
inuida voluntate decipièdi cupiditas nõ niſi ꝑ illud ai- WI. b 51 .
l mal potuit p q poſſe pmiſſus eſt. nocendi em volũtas lem ru octaun
4 põt ei eſſe a ſe nõ eſt aũt ptas niſi a deo. P Ctauo nerit verun pſimili noelo plen
iaaHoemkrs e tur in nobis temptatio dyaboli.quõ ↄple⸗
I 12 1Ie rum ſertum ”MM ta eſt ĩ pmis ꝑentibn. ad s̈ dic aug. in. ij.
Exto querit᷑.vtrũ ſonus emiſſus ꝑſerpen ſuꝑ geñ. adueꝛſus manich.ij .õ polſumus
tem fuit foꝛmatꝰa dyabolo.et expᷣſſus per a dyabolo temptari.niſi ꝑ illam ꝑtem qꝗᷓ quaſi imaginẽ
5 ſerpentẽ vel a ſerpente foꝛmatꝰ et expᷣſſus. vel exemplũ mulieris in hoĩe ipo oñdit. Similiteꝛ aug:
4 Et videt᷑ ꝙ dy abolꝰmouerit lingua ſerpẽ in. xij. ð tri. ſieut in illo manifeſto ↄiugio duoꝝ hoĩm ꝗ
tis ad exprimendã hmõi locutõnez.ita ꝙ; diſtinctõ non pmi facti ſunt.nõ mãducauit ſerpens dæ arboꝛe vetita.
eſſet ex prate aĩie ſenſibilis in ſerpẽte.ꝑ boc qð dic augꝰ. tm̃ mãducandũ ꝑſuaſit.mulier aũt nõ ſola comedit: ſeld
in li.de mirabilibo dicens.in igne ⁊ nubibus modos lo viro ſuo dedit.ita ꝙ in vno bomie gerit᷑ caꝛnalis ſenſus
quẽdi inuenit.ita ĩ oꝛe aĩialis plenitudinẽ lingue guber⸗ vel aĩalis ingerit qndã illecebꝛã fruendi ſe. et tũc velud
nauit:et loqꝗtuꝛ de azina balaaʒz de q̃ idem dicit.xj.ſuper ſerpẽs alloquit᷑ feminã. huic aũt illecebre ↄſentire.eſt de
geñ. ad lit. ſic locutus eſt ſerpens bomini. ſicut aʒina in⸗ ligno ꝓhibito manducare: ſed iſte ↄſenſus ſi ſola animi
qua ſedebat balaã locuta eſi:niſi ꝙ illud fuit opus dya⸗ lectatõne cognitõnis ↄtentꝰſit.ſuꝑioris vpᷣo auẽte con⸗
boli. hoc angelicũ.¶ Item aug. in eodem li. In ſerpente ſilij mẽbra retinent᷑ vt nõ exhibeant᷑ mẽbra iniquitatis
locutus eſt vtens eo velut oꝛgano. mouenſq; eiꝰ naturaʒ pcxᷣn. ſola mulier velut cibũ vetitũ comedit.Si vᷣo ita de
i eo modo quo ille mouere et illa moueri potuit. ad expꝛi cernit᷑ quodcũq; pcim vt ſi ſit ptas oꝑe ↄpleat᷑. intelligẽ
mendos ſonos verboꝝ.ex quo accipit᷑:ꝙ ipſa fonmnatio da eſt mulierẽ cædiſſe viro ſuo ſecũ edendo illicitũ cibũ.
e fuit ab ipſa virtute dyaboli. ¶ Sed videt᷑ cõtrarium.q; er qᷣ accipit ꝙ temptatig in nobis agit᷑ ↄoſilr quemadmo
4 poſſit ſoꝛmari ab ipſa ſenſibili anima imediate. per hoc dũ in pᷣmis ꝑentibo. ¶¶ Sʒ videt᷑ ↄtraꝛiũ.nõne temptatõ
ſit ꝙ dicit aug.de mirabilibus. Intelligimus deum nihil ĩ Dyaboli aliqñ fit qᷓ temptat hoĩeʒ de infidelitate h̊ autẽ
natura lingue mutaſſe.& pari ratione. nec dy abolus in nõ fit mediãte ſenſibili ꝑte.cũ nõ ſit res ſenſibilis.̊ non
l lingua ſerpentis.ꝗ ipſa ſenſibilis ipius ſerpentis ex ſua videt᷑ ꝙ ↄſiłr agat᷑ temptatõ in nobis quẽadmodũ in p⸗
4 poteſtate ꝓxima ſoꝛmauit ſeꝛmonem.4¶. Item in homine mis n. E qð rñdendũ. ꝙ nõ tm̃ fit temptatio
6 cum a rõnali ꝓcedit ſermo. ꝓcedit mediante virtute ſen in nobis ꝑ ꝑtem ſenſibilẽ:ſed ꝑ ꝑtem intelligibilẽ. maioꝛ
n ſibili.g̊ immediatũ pꝛincipium ad foꝛmandũ locutõem tñ habitatõ temptatõnis ẽ a ꝑte ſenſibili.¶ Ad illud vo
6 eſt anima ſenſibilis.pari ratõne videtuꝛ hoc eſſe:dy abo qð vicit augadueꝛſus manich.Dicendũ eſt.ꝙ nõ poſſe
6 lus mouit animã ſenſibilem ipſius ſerpentis.et ipa mo⸗ or multiptr. vel vt remoueat om̃eʒ potentiã.vel vt remo
ta mouet ad foꝛmatõneʒz ſermonis ſiue locutõnis.( Ad ueat amplioꝛẽ diſpoſitõeʒ potentie.et ̊ vltimo mõ dici
1 quod dicenduʒ.q; non fuit ex virtute anime ſenſibilis in tur ꝙ nõ poſſumꝰtemptari a dy abolo niſi ꝑ ꝑtem aima
ipſo ſerpente tanꝙᷓ a ſufficienti pꝛincipio: ſed fuit a vir⸗ lem.i.ꝑ illam ꝑtem ſumꝰdiſpoſiti et pꝛoni.vel aĩalis ꝑs
tute dyaboli. de ſe em habet anima ſenſihilis in anima⸗ põt dici ꝑs rõnalis qᷓ ↄuertit᷑ ad coꝛpꝰ et pᷣm hũc modũ
libus habentibo coꝛ et inſtrumenta vocalia.ꝙ poſſit foꝛ⸗ verũ eſt ꝙ nõ eſt temptatio niſi ꝑ partẽ aĩialem. ¶ Ad il
. mare vocem: ſed ipſa diſcretio vocis litterate cum ſigni lud dᷣo qð dicit augin li·de tri: ſoluendũ ẽ ꝓꝑ hoc qð dĩc
ficatõne eſt a motoꝛe ratõnali. In hoc autem differt lin⸗ cũ intentõne mentis.q̃ in rebo tꝑalibo et coꝛꝑalibo ꝓpter

gua hominis.ꝙ habet poſſibilitatem perfecte ad hoc:ſᷣ
hlingua ſerpentis et alioꝝ brutoꝛuʒ imperfecte. vnde nõ
fuit poteſtas date lingue ſerpentis in iſta foꝛmatõne vo
cis litterate:ſed poteſias quam habuit imperfecte.reda
cta fuit ad actum per dyabolum ex pmiſſione diuina.⁊
dicit Kemi. labia mandibulum 7 detes ad qð fit locutõ

actõnis officiũ ratõcinãdi viuacitate verſat᷑.carnalis il
le ſenſus vel animalis ingerit quandã illecebꝛã fruẽdi
ſe.tũc velut ſerpẽs alloquit᷑ feminã. vñ nõ vult ſemꝑ di⸗
cere ꝙ ſerpens.i:ſenſualis motꝰ in omi temptatione in⸗
gerit illecebram:ſed cum te rebus tꝑalibus ⁊ coꝛꝑalibo
eſt intentio. H

Ono querit᷑quaꝛe deus ꝑmiſit temptatõ
neum hinõi fieri. cũ ex hmõi temptatone eſ⸗
ſet tantũ malũ ꝑuenturũ.¶. Ad qð dicen⸗
oum ꝑ hoc qð dic aug.ſuꝑ geñ.ꝙ melius
fuit creare hoĩem qui poſſet nõ ↄſentiꝛe temptõni.q qui
nõ poſſet temptari.ex hoc em̃ exercet᷑ virtus.⁊ eſi palma
gloꝛioſioꝛ nõ ↄſenſiſſe temptatõni ꝙᷓ; non poſſe temptari
et licet magnũ malũ futurũ eſſet: nõ hoc fuit ꝑ opus dei
ꝑ opus ipſius homis. O aũt facturus erat ho ꝓpria
voluntate ꝑ culpam. deus oꝛdinauit equitate ꝑ penam.
et vt alijs eſſet ad cautelam. hic aũt attendendum ꝙ alr
fuit temptatio mulieris ꝑ ſerpentẽ. et aliter viri ꝑ muli
erem.que vtraq; ꝑmiſſa eſt a dño.ſerpens em̃ nõ intelli
gebat ſonos verboꝝ qui ꝑ illum fiebant ad mulierẽ. mu
lier vᷣo intelligebat.vnde ipſe dy abolus per ſerpentem
temptanit. non ipſe ſerpens temptauit. mulier aũt tem⸗
ptauit virum.nõ aũt ipſe dy abolus. d⸗

o minioꝛum parentum.
MMpleto tractatu
de temptatõne dyaboli in generali? in
V ſpali pᷣm ꝙ temptauit pᷣmos ꝑentes:cõ⸗
ſequẽter dicendũ eſt de pcto hoĩs. Com
— 6 pletꝰem̃ eſt tractatꝰde pcto dyaboli ĩ ſe
et in ↄ ꝑatõne ad hoĩem.triplex aũt attendit᷑ pcẽm hoĩs.
fuit em quoddã pcr̃m in quo pſona coꝛrupit naturam.⁊
illud fuit pctm pᷣmoꝝ ꝑentũ.fuit aliud pctm in quo na⸗
tura coꝛrupit ꝑſonã.et illud dr oꝛiginale.fuit terciuzʒ in
quo ꝑſona coꝛrumpit ꝑſonam ⁊ hoc dicit᷑ pcẽm actuale.
2 adbuc ñ ceſſat coꝛrũ ꝑe.qͥtidie em̃ ꝑpetrat᷑ actuale pec⸗
catñ. Pꝛimo ꝗ dicendũ eſt de temptone pᷣmoꝝ ꝑentũ qð
erat pmũ tꝑe et cauſalitate inter pcta hois. Scðo dicen
dum ẽ de pcto oꝛiginali. Tercio de pctᷣo actuali. qdð qͥti⸗
die ꝑpetrat᷑ qꝗð etiã ↄtinet pcẽm pᷣmoꝝ ꝑentum:qͥ ad hoc

ꝙ ꝑſona coꝛrũpit ꝑſonã. In pcto em̃ pmoꝝ ꝑentũ et per

ſona coꝛrũpit ꝑſonã.et pſona coꝛrũmpit naturã.quo ad
boc ꝙ ꝑſona coꝛrũpit ꝑſonã:ↄtinent᷑ ſub actuali pcto.q̊
ad h̊ pᷣo ꝙ ꝑſona coꝛrũpit naturã:hʒ ꝓpriã rõneʒ vt dica
tur oꝛigo oim pctoꝝ. Circa ꝗ̊ pcm pᷣmoꝝ ꝑentum hec
queri pnt.Primo qð fuit genpct᷑i. Scðo de cã peccati
CTer cio de q̃ntitate pcti reſpectu alioꝝ pctorũ. Quarto
de ↄpatõne pct᷑i ade ad pctẽm eue. Quinto vtꝝ pet̃m illð
fuit remediabile.Sexto vtrũ adã potuit peccare pꝛĩo ve
nialiter. Septimo de gradibo pcti. Octauo de tꝑe pet̃i.
Mono de effectu illius pct᷑i ſiue nocumento quod ex illo
peccato pꝛouenit.

(Membrum primum
Irrca pᷣmũ qͥ qrit᷑ qð fuit genꝰ pcti ſic obij⸗
cit᷑.videt᷑ em̃ ꝙ pᷣmũ pet̃m ſit ſuꝑbia.ya⸗
bolus em̃ traxit hoĩem ad ↄſile pctm illi q̊
ceciderat: ̊ ceciderat pcto ſuꝑbie. ᷓ pꝛimi
pentes peccauerũt pcto ſu ꝑbie.4 Ad idẽ aug.ad oꝛoſiũ
elatꝰſuꝑbia ſuaſioni ſerpẽtis obediẽs pᷣcepta ↄtempſit.
4¶ YIem. x. ecci. Initiũ ſuꝑbie hoĩs apoſtataꝛe adã. qm̃
ab illo ꝗ fecit illũ receſſit coꝛ eiꝰ.¶¶ Ad idẽ.b.berñ.ſuper
can.abo dy abolꝰ hõ meditati ſũt altitudinẽ affectãtes.
ille potẽtie. iſte ſcie.g̊ hõ peecauit elatõe ſcie. Iteʒ. v. ad
Ro.ꝑ inobediẽtiã vniꝰhoĩs pctoꝛes ↄſtituti ſunt multi.
Et aug.ſuꝑ gen.iõ potuit meliꝰ⁊ diligẽtiꝰcõmẽdari q;
malũ ſit ſola inobediẽtia cũ ideo reus iniꝗtatis factꝰ eit
hõ.qꝛ eã rẽ tetigit ð ꝓhibitõeʒ quãẽ ſi nõ ꝓhibitꝰ tetigiſſʒ
nõ vtiq; peccaſſet.Ex ꝗbo ↄcludit᷑ cu inobediẽtia ſit filia
ſuꝑbie.ꝙ peccauerit pcto ſupꝑbie. Siłr in eodẽ libꝛo dr.
inſuit meti eiꝰamoꝛ ꝗdaʒ ꝓpꝛie ptatis et quedã te ſe ſuꝑ⸗
ba pᷣſumptõ.ſ̊ pᷣſumptõ ad ſuꝑbiã reducit᷑.⁊ ita fuit pec

Mueſtio. cxx. De pecca⸗

catum ſuperbie.¶ Sed videtur cõtrariũ ꝙ fuit pecca⸗
tum auaricie.fuit em̃ apetitus in eo ſcie.auaricia aũt
nõ tm̃ eſt apetitus pecani ſicut dicit greg. ſed et ſcien⸗
tie et altitudinis et hmõi.cum ergo habuit appetitũ ſci?
tie ſicut innuit᷑.iij.geñ.et ita videtur ꝙ ſit peccatũ aua⸗
ricie.¶ Item videtur ꝗ; ſit peccatum erroꝛis. adam em
nõ fuit ſeductus ſed mulier.ſicut habetur.j.ad thi.ij.et
exponũt aliqui nõ fuit ſeductus in eo in quo eua:vel nõ
in tantũ ſeductus quãtuʒ eua.eꝛgo fuit peccatũ erroꝛis.
credere em̃ ꝙ poſſet eſſe ſicut deus eſt peccatũ ſeductõis
vel erroꝛis.ergo fuit ibi peccatum erroꝛis.¶ Item vidr
qꝙ; eſſet peccatũ gule.dicit em̃ Amb.ſuꝑ luc.ꝙ eo oꝛdie

temptauit xpᷣm quo pꝛimũ hoĩem deiecerat.ſed xp[ᷣj pꝛi⸗

mus homo fuit gula.¶ Ad quod reſpondenduʒ/ꝙ pec

mo temptauit de a peccatũ quo deiectꝰ fuit pꝛi
catum illud quo pꝛimò mouebat᷑ fuit ſuperbia. appete⸗

bat em ſimilitudiem ſciẽtie diuie.ſicut dyabolꝰ appetijt

ſilitudiem potẽtie diuĩe.ex hoc aꝓpetitu ꝓceſſit vlterius
ad appetẽdũ fructũ ꝓhibitũ.ex appetitu vo ſecuta ẽ co⸗
meſtio.Si vᷣo dicat᷑ pꝛimũ qð ẽ ĩmediatũ et ꝓximũ ꝑ qð
dicit᷑ trãſfuſa coꝛruptio mediãte carne hũana.dicet᷑ il⸗
lud peccatũ eẽ peccatũ gule. Aod illð ergo qð obiectuʒ

eſt. dicendũ eſt ꝙ cũ obijcit᷑ de pᷣſũptõne vel inobediẽtia

totũ reducitur ad peccatũ ſupbie.ratio em̃ ↄtemnendi
p̃ceptũ ad ſuꝑbiã reducit᷑. Silr pᷣſumptio ꝗꝓpꝛie poteſta
tis.vñ ſicẽ hẽt᷑ ſuꝑ geñ.dicit᷑ in ꝑſona ipᷣius exꝑtus quid

mali habeat pᷣſumptio ꝓpꝛie poteſtatis et ꝗd bonũ ad⸗

iutoꝛiũ gr̃e.dicit ps.Oñe in volũtate tua pᷣſtitiſti decoꝛi

meo virtutẽ.auer.fa.tu.a me.et factus ſum cõturbatus

Ad illð vo qð obijcit᷑ ꝙ fuit peccatũ gule.dicẽdũ ẽ ꝙ
peccatũ gule fuit pꝛimũ.i.ĩmediatũ ex quo ſecuta ẽ coꝛ⸗
ruptio hũane nature.et de illo fuit pꝛimus ſermo a dya

bolo cũ dictũ eſt.cur pᷣcepit deus vobis ⁊c̃.ſed vt ad illð

moueret pᷣceſſit aꝑpetitꝰ elationis.¶.Ad illð vo qð obij⸗

citur de pcto erroꝛis ſiue ſeductõis.dicẽdũ eſt.ꝙ nõ fuit

ibi peccatũ erroꝛis licet ſeducta eẽt eua.nõ aũt om̃is ſe⸗
Ductio ẽ infidelitas ſᷣ illa que ẽ circa terribilia fidei.cũ
at᷑ dixit ei dyabolus.eritis ſicut dij.nõ errauit i illo ar⸗
ticulo ꝙq vnus ſolꝰ eſt deus credẽdo ꝙ poſſent plures eẽ
dij. Eſi em ̊ nomẽ deꝰ nomẽ vniꝰ ſouius dei nata:nihil⸗
ominꝰtñ ẽ nomẽ eoꝝ qui dicũt᷑ dij ꝑticipatiue vł adopti
one.ſiẽ̃ dꝛ in ps.Ego dixi dij eſtis.hoc aũt mõ credidit
eſſe ſiẽ deꝰ.ſ̊ nõ illo mõ quo erat ꝑticipatura ſ̊ vltra il⸗
lud.et iõ peccauit in appetitu elatõis et cõcomitabat᷑ q
dam deceptio rõis.cum em̃ hõ m volutatẽ peccat.Fᷣm
rõem decipitur vel errat.nec eſt ille erroꝛ tẽꝑe pᷣcedens
peccatũ illud.ſed ſimul erat.vt peccatuʒ qð eſt in li.ar.
cõſtituetur in illis duobo ꝙ ſcʒ erat.et ꝙ erat volũtatis
4Ao illud vᷣo qð obijcitur de peccato auaricie.dicendũ
eſt. ꝙ auaricia dupliciter dicit᷑. vno mõ ꝗꝓpꝛie.ſcdᷣo mõ
cõmuniter.ſᷣm ꝙ dicit᷑.j.ad thi.vlt.Radix oim maloꝝ

ẽ cupiditas.fuit ergo ibi peccatũ auaricie nõ ſᷣm ꝙ pꝛo⸗

pꝛie dicitur auaricia in amoꝛe diuitiaꝝ:ſed ſᷣm ꝙ com⸗
muniter dicitur appetitus cuiuſcũq; delectabilis indebi
ti. et ſic dicitur radix oĩim maloꝝ.il Occaſione eius qð

iam dictum eſt. videtur.ꝙ ſint plura peccata.peccatuʒ

ſuperbie et peccatum gule.et ita nõ tm̃ vnum peccatuʒ.

Ad qð dicendũ eſt. quod vnum erat quodamò peccatũ.

quia vnum erat pꝛopter alterum.non ſic autem fuit in
dyabolo.dyabolus enim tm̃ habuit ſpiritualem eſſenti
am. homo vo habuit compoſitam ſubſtantiam ex eſſen
tia ſpirituali et coꝛpoꝛali vnde duplicem habuit volun⸗
tatem. vnam ex parte ip̃ius ſpiritualis eſſentie in ſe. al⸗
terã ex oꝛdinatione ad coꝛpus.vnã de re intelligibili.a l
teram de re ſenſibili. Ande quaſi fuit multiplicatũ pec⸗
catũ eius ex ꝑte ſpũalis eẽntie.in ſe fuit appetitꝰ excellẽ/
tie in ſciẽtia vltra debitũ.ex ꝑte vᷣo ſpũalis eẽntie in oꝛ/⸗
dinatione ad coꝛpus erat appetitus delectabilis ſenſi⸗
bilis contra de bitum. et qꝛ vnum ꝓpter alterũ q̃ſi cõpo⸗
ſitũ ẽ peccatũ ⁊ vnũ.ꝗ¶ Pꝛeterea.in relatõe ad diuerſas

n
nad
ſen
fiſce
lna⸗
ni
h⸗er
ns
us.
ctois
lnicf
Cſe
3poh
pri
ete⸗
iſt
ins
ico⸗
l
lita
d
eſta
u
jach
tcon
19
.
Ni⸗
ſui
sſe
,c
an,
get
bih⸗
cit
l
iĩ
ſi
1.
66
i
n
ſe
nn
ei
45
t
in
1
1
41
,/
1
1

vires poſſet dici multiplicit. Qam inqᷓ̃tuz fuit appetit⸗

ſciẽtie deifoꝛmis inoꝛdinatꝰ.peccatum dicit᷑ ipiꝰratõna

lis.inqtum aũt pᷣſumptio pꝛie poteſtatis peccatũ ira⸗
ſcibilis.inqtuʒ aũt axpetitꝰ delectabilis ſᷣm guſtũ ↄtra
vetitũ ipſiꝰↄcupiſcibilis.Fᷣm aũt q; appetitꝰ erat delecta
bilis ſᷣm guſtum ↄtra vetituʒ.ex amoꝛe ꝓpꝛie excellentie
in ſciẽtia vnũ eſt peccatũ. Item ratõnale eſt ↄſideraꝛe in
ſe ⁊ in oꝛdinatõe ad ſenſibile 2 ad vegetabile. m qð in
ſe appetitꝰfuit indebitꝰſcientie.Fᷣm oꝛdinationem vo ad

ſenſibileʒ fuit apetitꝰ indebitus immoꝛtalitatis.Fᷣm oꝛ
dinationẽ pᷣo ad vegetabile fuit apetitꝰindebitꝰin re ci⸗
bata.nihilominꝰ tamen iſte triplex apetitus ad vnam
reducitur radicem.
(Membꝛü ſecundu
RR Ecundo querit᷑ que ſit cauſa bui peccati.
ſcʒ quod ſit motiuũ.⁊ videt᷑ ꝙ ſimilitudo
equiꝑantie in ſciẽtia deifoꝛmi.dicit᷑ em̃ in
ps. ſuꝑ illud. quod nõ rapui tũc exoluebã
adam ? eua voluerũt rapere diuinitate 2 amiſerũt feli⸗
citatem.ex quo accipit᷑. ꝙ motiuũ fuit ſimilitudo dei:et
nõ eo modo quo debite poſſent ꝑuenire. ergo fuit ibi ap
petitus ſilitudinis equiꝑantie.¶.!. Contra.hoc ẽ tale ap
petibile qd nullatenꝰ in ratõeʒ homis videt᷑ cadere. cuʒ
oino ſit impoſſibile.nec ratõ habeat ad hoc aliquã incli
nationeʒ.ergo hoc nõ fuit motiuũ in pᷣmo parẽte.
quod dicendum eſt ꝑ ſiłe de peccato dyaboli ꝓut dicit

Anſel. voluit eſſe ſilis ſiłitudine equiꝑantie.led ſilitu-

dine deiſoꝛmitatis ĩ ſciẽtia ⁊ ad illð potuit ꝑueire. &ᷣ qꝛ
hoc voluit ꝗꝓpꝛia autoꝛitate. ⁊ nõ expectare a gratia dei
merituʒ.voluit ſibi vſurpare qð tei erat.⁊ ideo dicit᷑
ꝙ adam ⁊ eua voluerũt rapere diuinitatẽ.⸗ Ad h̊ autẽ
ꝙ poſſet obijci ꝑ hoc qð dicit᷑.ij.ad phit.ſuꝑ illud.iQon
rapinam arbitratꝰeſt eſſe ſe equalẽ deo.ibi dicit᷑ in glo.
Mon vſurpauit qð ſuũ nõ erat.ſ.equalitatẽ dei vt dya⸗
bolus fecit ⁊ pꝛimꝰhomo.dicendũ eſt ꝙ ſic eſt intelligen
Dum.qꝙ aliquid tale voluit pꝛimꝰhomo.ꝙ ſi eo modo ha
buiſſet quo voluit.haberet illuo quod nõ habet niſi de⸗
us. 2 ita per conſequens voluit equalitatem. habere em̃
cifoꝛmitatem ſcientie nõ ex gratia.non habet niſi qui
equalis eſt deo.⁊ tamen nõ eſt idem habere deifoꝛmita⸗
tem in ſcientia ⁊ eſſe equalem deo.

WMemhrn tercium
Ercio querit᷑ te quãtitate peccati huiꝰ in

compꝑatõne ad alia peccata.⁊a videt᷑ ꝙ hoc
peccatũ ſit maximũ.cum em̃ menſura pec
aati rñdeat menſure pene.⁊ ecouerſo.ma⸗
xima aut pena fuit huiꝰ peccati.ergo hoc peccatum fuit
maximũ. aũt maxima fuit pena buiꝰ peccati. patʒ ꝑ
hoc qð dicit augu.ad Oꝛoſiũ. hec cauſa extitit vt moꝛ⸗
tis ꝑiculũ incurreret.⁊ ab illo vno homĩe oĩs bumana
natura viciata eſt 2 moꝛtalitati obnoxia:4 Item augu.
in enche.poſt peccatũ exul effectus eſt adam. ſtirpẽ quo
q; ſuã qu peccando in ſe tanꝙᷓ in radice viciauerat.pe⸗
na moꝛtis ⁊ damnationis aſtrinxit.vt quicꝗd pꝛolis ex
illo 2 ſimul dãnata.ꝑ quã peccauerat ↄiuge ꝑ carnalem
copulã naſceret᷑ trabẽt oꝛiginale pcẽm.¶¶ Silꝛ dic Caſ⸗
ſio.de aĩa inde ꝓpagat᷑ interitꝰ.inde hũani generis nu⸗

trita ẽ defectõ. inde ignoꝛãtia ratõi ↄtraria.inde noxie

cure.inde penitẽdi oſilia.inde obſcurata cognitõ. turpe
deſideriũ.iuſticie neglectꝰ.ex quib autoꝛitatibo colligi
tur.qmaxima fuit pena iſtiꝰ pcti.ſ.coꝛruptio buani ge⸗
neris.¶¶ Item ꝓbat aug. in li. e ci. dei. ꝙ boc pctm fuit
maximũ.qꝛ maxia fuit inobediẽtia.quãto em̃ fuit pꝛece⸗

H an faciliꝰad obſeruatõeʒ.tãtomaioꝛ fuit inobediẽtia

Añ aug. riiij. de ci. dei. Quiſꝗs bmõi dãnationẽ nimiaʒ
vel imuſtã putat metiri. ꝓfecto neſcit quãta fuerit ĩ pec
cado iniqtas. vbi taãta erat ĩ nõ peccãdo facilitas.2 B p
bat q̃ſi a ↄtrario dicẽs. ſic in abꝛabe nõ ĩmerito magna

rpi excellit incomꝑabilłr vitaʒ aliaꝝ creat

CXL.

obedientia pꝛedicat᷑.qꝛ vt occideret filiũ res difficilima
eſt imꝑata:ita ⁊ in ꝑadiſo tanta maioꝛ inobediẽtia fuit
quanto id quod pᷣceptum eſt nullius fuit difficultatis.
Aliam rõnem oñdit ad idem di.Sicut obedientia ſecun
di hominis. ſcʒ xpᷣi eo pꝛedicabilioꝛ eſt quo factus eſt
obediens vſq; ad moꝛtem. ita ⁊ inobedientia pᷣmi hoĩs
eo deteſtabilioꝛ eſt q̊ factus eſt inobediens vſʒ ad moꝛtẽ.

Abi em̃ magna eſt inobedientie pena ꝓpoſita res a cre

atoꝛe facilis imꝑata.ꝗs nam ſatis explicet quãtum ma⸗
lum ſit non obedire in re facili. tante pratis imperio
2 tanto terrenti ſuplicio. Ex his aig ronna

fuit peim in comparatione ad alia pcta. ¶Contra vita

aꝝ. & moꝛs
ceꝰimpꝛopoꝛtõnabilis eſt moꝛti aliaꝝ creaturaꝝ.̊ pctᷣm
interfectionis rpᷣi eſt maius alijs pctis.non ᷓ pctm pᷣmo
rum ꝑentum ẽ maximum.4 Ad idem facit qð diẽ Aug.
in li.de ↄſenſu euangeliſtaꝝ: uiſſimum eſt zelus occiſi
xpᷣi. ex quo omnes ſunt eradicati ex ipſa iheroſolima ꝗᷓ
erat caput regni ꝑ totum oꝛbem diſperſi. ¶¶ Iem. xv.
Joh. Si non veniſſem ⁊ locutus eis non fuiſſem. petm
non hꝛẽnt. nüc autem non hñt excuſatõnem de pcto. Sʒ
illud pcẽm maius fuit quod nullam hʒ excuſationem ꝙᷓ
illud quod aliquam hẽe pt. Illud autem petm de quo dẽ
in euangelio nullam hʒ excuſationem. qᷓ maius eſt pct̃o

pmo.quod aliquam potuit hẽe inclinationem. idetur
eñm̃ ꝙ aliquam excuſacionem hẽe potuit adam. eo ꝙ no⸗

luit ↄtriſtare delitias vxoꝛis ſue.⁊ ꝙ illud petm non eẽt
tanta pena digna immo veniale.¶ Similr obijcit de pec
tato luciferi quod videt᷑ eſſe maius ꝑetm alijs pctis.eo
ſit cauſa pᷣma omni nn eior quod pt᷑ rñderi
q¶ pctm pt᷑ dici maius alio ꝓcto.vel ᷣm rõnem eius in
quem peccat᷑.ꝓpter magnitudinem iniurie.vel ꝓpter ma
gnitudinem damni vel pene ↄſequentis pctẽm. vel ꝓpter
magnitudinem cauſalitatis ad peccandum. Pꝛimo mo
do dẽ perm iudeoꝝ maximum pet̃m. Scðo modo dẽ pec⸗
catum pmoꝝ ꝑentum maximum.Tertio vo modo dicit
peccatum luciferi maximum peccatum. ⁊ boc poſſunt
ſolui obiecta.Dicendum eꝛgo eſt.ꝙ pctm pᷣmoꝝ ꝑentum
eſt ratione damni vel pene. que ita ſe extendit in genus
humanum. Ad rationem vo ſcdõam dicendum eſt. ꝙ ex
rõne Aug.nõ determinat᷑ ꝙ illa inobedientia fuerit ma
xima.ſᷣ̊ ſolum ꝙ magnum valde.qð patz ex eo ꝙ aliꝗd
eq̃ facile potuit pᷣcipi.⁊ potuit trãſgreſſio ſeq.( Ad ter⸗
cium vᷣo dðm eſt.ꝙ non ſeꝗt᷑ ꝙ inobedientia pᷣmi ꝑpentis
fuit maximum.ſᷣ in h deteſtabilioꝛ qm̃ hẽbat naturaʒ bñ
inſtitutam. nos at᷑ habemꝰ naturam coꝛruptam.vñ mi⸗
nus hũuit inclinationis ad cadendum.

(Miembrumquartum

Vaꝛto qꝛi᷑ de comꝑatõe pct᷑i ade ad pc᷑m
eue.⁊ videt᷑ pᷣmo ꝙ idem eſſet genus pct᷑i.
