tatem vo ipᷣi concupiſcentie.et ex quadam conſequentia

ad culpam.
Articulns octauns

Icto de extinctõe concupiſcẽtie pꝛout fomes.
Octauo dicendũ eſt de ↄꝑatõe ipiꝰ ↄcupiſcen
nie ad ſtimulum carnis.et ad ea cum quibus
videtur habere cõuenientiam. habet enim quaſdazʒ rõ⸗

nes er pte anime quaſdaʒ ex ꝑte carnis quaſdam exr ꝑte
ↄiuncti.dicit᷑ em̃ ↄcupia ↄcupucibilitas in ꝑuulis.con⸗
cupiſcentia in adultis:libido cũ iam inclinat in actum.
Er ꝑte vᷣo aĩe dicit᷑ viciũ.quia quandaã oppoſitõeʒ bʒ ad
virtutẽ:coꝛruptio ꝓpter diminutõeʒ boni naturalis.lan
guoꝛ ꝓpter inueteratõneʒ in illa et hoc eſt in ↄꝑatõne ad
bonũ. In ↄpatione vᷣo ad malum dicit᷑ infirmitas ꝓpter
impotentiã reſiſtendi motibo malis.feditas ꝓpter incli⸗
natõem ſoꝛdiũ ſpũalium. ꝓnitas ꝓpter inclinatõʒ appeti
tus ad malũ.vt infirmitas ſit ↄtra potentiã.feditas con
tra pulcritudint᷑. ꝓnitas ↄtra diſpoſitõeʒ ad bonũ. Ex
pꝓte dᷣo carnis dr lex carnis.quia infligit᷑ ipi carni ex le⸗
ge diuine iuſticie ꝓgter peccatũ.dr lex mem bꝛoꝝ.ꝗa dat
quandã aptitudinẽ ad mala q fiſt ꝑ membꝛa.tyꝛannus
ga dñatur violenter in quibuſdã membꝛis. dr etiam fo⸗/
mes qꝛ fouet pctm ſᷣm ꝙ dicit᷑ fomes in carne vt ex caꝛne
foueat peccatum i anima. dicitur etiam ſtimulꝰcarnis:
ga ſtimulat ad peccatum.

Icto de cupia que ẽ ſeq̃la oꝛiginalis pct᷑i
octauo dicendũ eſt de ipᷣa vnitate vel mul⸗
titudine.Circa qð ſic ꝓcedendũ eſt.primo
oñdit᷑ ꝙ ſint multa. Si em̃ vnũ oppoſitoꝛũ
eſt multiplicabile et reliquũ.ſed virtꝰet viciũ ſunt oꝓpo⸗
ſita.virtus aũt in aĩa multiplicabilis 'm diuerſas amĩ
vires.q̊ viciũ oꝛiginale ſiłr eſt multiplicabile et nõ vnuʒ
Fm potentias..] Item in pᷣs. Ecce eĩ ĩ iniꝗtatibo conce⸗
ptus ſum. Inigtates dicit ibi oꝛiginalia pcta.non enim
Dauid ↄceptus fuit in inigtatibo ꝑentum.natꝰem̃ fuit de
ſcto yeſſe ⁊ ↄiuge ipſius.¶ Stem math.xviij. Lradidit

eũ toꝛtoꝛibo qͥaduſq; redderet vniuerſum debitũ.ſuꝑ qð

dicit dama.in oꝛiginali.ꝙ homini pꝰbaptiſmũ damna⸗
to ꝓpter pctm.nõ ſolũ redeũt pcta pꝰ baptiſmum ↄmiſſa
actualia:ſ̊ etiaʒ oꝛiginalia q̃ in baptiſmo ſunt dimiſſa.
Item aug. dæe coꝛrectõne et gra.pct᷑a oꝛiginalia dicun⸗
tur aliena.qꝛ ea ſinguli de ꝑentibo trahũt.h̊ et nõ ſine cã

dicunt᷑ et noſtra. qa in illo vno om̃s(ſicut dĩc apłs)pec⸗
cauerũt.ex qͥ accipit᷑:ꝙ plura ſunt pcta oꝛiginalia.¶ Si

militer ibi. Hti quoꝝ remiſſe ſunt inigtates ⁊ quoꝝ te⸗
cta ſunt pct̃a.ꝑ iniꝗtates deſignant᷑ oꝛiginalia peccata.
lIAIVOtem ſeptem ſunt fomites ſᷣm nũerũ ſeptẽ vicioꝝ capi
taliũ.ſicut dicit hug.&̊ᷓ ſunt ſeptẽ ꝓnitates:& ſeptẽ oꝛigi
nalia pcta.¶ Contra.in pᷣs. Henedixiſti ⁊c.ſuꝑ illud.
aut extendes iram tuã ⁊c.glo.om̃s fuimꝰ in eo.ſ.in adã
qñ peccauit.et hec ẽ cauſa que aſſignat᷑ quare ex ipᷣo tra
ximꝰoꝛiginale pctm. Si ꝗ̊ hec ẽ cauſa:ſicut eramꝰ in ipo
ſic ↄtraximus:ſᷣ om̃s eramus in ipᷣo ſicut vnũ.q̊ᷓ ab ipſo
traximꝰoꝛiginale petm et nõ multa.¶ Item pena rñdet
culpe.ꝗ̊ cui rñũdet vna pᷣma pena.illud erit cuipa vna:ᷣ
oꝛiginali rñdet vna pᷣma pena ſcz carentia viſionis dei.
oꝛiginale eſt vnũ pctm. 4¶ Item ↄtingit intelligere aĩaʒ
abſtractam a ſuis potẽtijs vniri coꝛꝑi.ſeipſa em vnitur.
Si ꝭg̊ aĩa iſta vnita ẽ coꝛꝑi coꝛrupto coꝛruptõne penali 2
vicioſo:&ᷓ ipſa eſt maculata qtum ad culpam.ꝗ in ea eſt
vnum pctm qtum ad carentiam et q; tum ad ocupiſcen⸗
tiaʒ.4 Sed poſſet rñderi ꝙ in oꝛiginali ſunt duo.caren⸗
tia debite iuſticie et ↄcupia.qᷓ;tum ad caꝛentiam vo debi
te iuſticie dicatur eſſe vnum:ꝙᷓtum ad concupiſcentiam
dicatur eſſe multa.¶ Contra. iuſticia oꝛiginali vna fu⸗
it in qualibet vi.ergo concupiſcẽtia que oꝓponitur iuſti⸗
cie vna debet eſſe in omni vi.¶ Item pena ſequit᷑ ad om⸗
nem culpam: ergo ᷣm vnitatem culpe erit vnitas pene.
prime reſpondentis culpe:ſed concupiſcẽtia eſt pena pᷣ⸗
me reſpondentis culpe in pꝛeſenti.ergo erit vna concu⸗
piſcentia.¶ Ao quod dicendũ. ꝙ ſicut dicit anſel. in li.
e cocep.virgi.upliciter dicitur oꝛiginale.aut qð ẽ oꝛi⸗
go alioꝛum:et ſic eſt in pꝛimo parente ĩ quo fuit tota hu⸗
mana natura.et hoc modo dicitur oꝛiginale vnum. Ali⸗
ter dᷣo dicitur originale ab oꝛigine contractum. et ſic in

quolibet ꝑuuloꝛuʒ diuerſum:ſicut diuerſi ſunt rami ab
vna radice ꝓdeũtes.⸗ ec valet illud qð obijciebatur
ꝑ boc ꝙ dicitur.ꝙ om̃s fuimꝰ vnũ in adam. licet em om
nes fuimus in adam vnum rõne huane nature q̃ adhbuc
erat indiuiſa:tñ poſt pꝛopagatõem iſte homo nõ ẽ ille.
nec oꝛiginale in iſto eſt oꝛiginale in illo.et ſic ſunt diueꝛ
ſa oꝛiginalia rõne diuerſoꝝ ſubiectoꝝ. Et poteſt ſimi
liter reſponderi ad alia obiecta.Qam pena que eſt ca⸗
rentia viſionis dei multiplicatur ſilr ſᷣm diuerſa ſubie
cta.aĩme etiam que ſubijciuntur diuerſe ſunt nature.et
ita ex illa parte ſunt diuerſa.4 Si vo fiat ſermo de oꝛi⸗
ginali in vno ſubiecto vtrum in vna anima dicãtur plu
ra oꝛiginalia.dicendũ eſt ꝙ aliquãdo in ſacra ſcriptura
inuenitur ſingulariter dictum aliqn pluraliter. Singu
lariter dicitur ꝓpter carentia oꝛiginalis iuſticie.q̃ᷓ vna
eſt in anima vmius ꝑuuli.pluraliter vo poteſt dici rati⸗
one diuerſaꝝ inclinationũ.Fſᷣm cõcupiſcentiam q́tuʒ ad
diuerſas potẽtias et vires.vel qᷓtum ad inclinatõem ao
diuerſa actualia peccata ad que inclinat.et hoc modo
intelligẽde ſunt autoꝛitates que dicũt oꝛiginale peccatũ
eſſe multa. ꝓut eſt in vno homĩe. QDð ergo obijcituꝛ ſi
vnum oppoſitoꝝ eſt multiplex:et reliquũ.virtus auteʒ
multiplicabil ⁊c. Dicendũ ꝙ virtus ꝑ ſe et pꝛimo oppo⸗
nitur actuali peccato.et quẽadmodũ actuale peccatum
multiplicatur.ita etiam virtus multiplicatur. Juſticia
vᷣo oꝛiginalis ᷣm quã homo poterat ſtare in bono oppo⸗
nebat᷑ oꝛiginali peccato.et ſicut iuſticia oꝛiginalis vna
fuiſſet in vno homiĩe:ita ẽ vnũ pctᷣm oꝛiginale. Ad illð
ðo qð obijcit᷑ ꝙ vna debet eſſe ↄcupia ſic vna carẽtia.di⸗
cendũ eſt ꝙ ↄcupiſcẽtia poteſt dici vna rõne vnius aĩe.
vel rõne li:ar.et ſic ficut vnũ eſt oꝛiginale ita vnũ pctm
Di ðo cõcupiſcentia reſpiciat potentiam ſᷣm ꝙ eſt cõcu
piſcẽ:Fᷣm h̊ diueꝛſe erũt cõcupiſcẽtie ſᷣm diuerſas vires.

embꝛünonum

Ono queritur de quãtitate oꝛiginalis pec
cati et hoc ſᷣm tres differẽtias.vtrũ ĩ eodẽ
aliquo temꝑe ſit maius.alio vᷣo temꝑe ſit
minus oꝛiginale pctm. Secũdo vtrum in
vna pſona ſit maius ꝙᷓ; ĩ alia. Cercio vtrũ ſᷣm diuerſas
etates mũdi intendatur maiꝰ et minus.

rticulus primnus

D pꝛimũ ſic.vid em maiꝰ ĩ adulto qᷓ; ĩ ꝑuulo
quãto em̃ accedit ſoꝛma ad terminũ ſuũ.tãto
plꝰ ĩtẽdit᷑ſic potẽtia quãtomagis accedit ad
uũ actuʒ. ſed concupiſcentia in adulto plus accedit ad
ſuũ actũ qᷓ; ĩ ꝑuulo.ocupiſcẽtia em̃ ꝑuulũ facit ↄcupilſci⸗
bilẽ:adultũ vᷣo reddit ↄcupiſcẽtẽ.ſic hẽt᷑ ſuꝑ illð.iij.ad
ro.bt᷑i qͥꝝ remiſſe ſũt ⁊c᷑.ꝙ̊ maioꝛ ẽ ↄcupia ĩ adulto qᷓ; in
ꝑuulo. Itẽ maioꝛ ẽ coꝛruptõ ꝑ actuale additũ oꝛgiali
q́ ꝑ oꝛiginale ſolũ.ex vtꝛoq; eĩ ẽ coꝛruptõ.vᷣ ĩ ꝑuulo ẽ oꝛi

giale tin.ĩ adulto ẽ vtrũq;: maioꝛ ẽ ꝓnitas ĩ adulto jG
6

ĩꝑuulo.q̊ maioꝛ ↄcupia. tra oꝛigiale pct᷑ʒ ſiẽ dicit
Anſel.eq̃le ẽ in oiboĩ ꝗbo ẽ.oꝛigiale aũt pctm ẽ ↄcupia:
ergo equaliter dicetur eẽ in eodem pᷣm diuerſos ſtatus.
4¶ Pꝛeterea.equalis pena debet᷑ ꝓ oꝛiginali homi in di⸗
uerſo ſtatu.ergo equale eſt oꝛiginale pctm. (2n qð di
cendũ ꝙ; oꝛiginale dicit᷑ rõne carẽtie vniuerſalis.nõ ſᷣm
magis ⁊ minus in diuerſis ſtatibo.nec rõne penalitatis
in cõcupiſcẽtia ꝓut eſt inflicta ꝓ oꝛiginali pcto. Sʒ di⸗
citur magis vel minus oꝛiginale rõne cõcupiſcẽtie.inqᷓ
tum eſt diſpoſitio ad pctẽm ĩ adulto q; ĩ puulo.i Et dicẽ
dũ eſt ad pꝛunũ obiectũ ꝙ aliud ẽ foꝛmã appꝛopinquare
ad ſuũ actũ.et aliud ẽ apꝛopinq̃re ad ſuũ fũmũ.ↄcupia
pt dici maioꝛ ꝑ apꝛopinq̃tionẽ ad actũ.q;tum aũt ẽ de
oꝛiginali non dicetur maioꝛ per apꝛopinquationem ad
ſummum. Ad ſecundum vo dicendum. ꝙ cũ dꝛ coꝛru
ptio ex oꝛiginali ⁊c̃.dicitur coꝛruptio ex actuali:dici⸗
tur differenter.et poteſt dici adultus pluribo cauſis coꝛ⸗

——000— —, ——,

iich

di⸗
e.
inn
0.

6

— — ——- — — — — — — — —

ꝓꝙ vnum oꝛiginale maius pt dici aliò.

multo

õ

ruptus. ? quo ad hoc maioꝛ coꝛruptio. nec tñ maioꝛ ex
oꝛiginali vnde non erit oꝛiginale maius.

lIus ſecundus

Ecundo querit᷑ vtꝝ oꝛiginale ſit maiꝰ in vna
ꝑſona ꝙᷓ in alia.quod videt᷑. natura em coꝛ⸗
rupta eſt ꝓpter oꝛiginale pctm. qᷓ qᷓtomagis
multiplicat᷑ oꝛiginale pctm.tantomaioꝛ erit coꝛruptio.
⁊ hoc videt᷑:qꝛ homines moꝛiunt᷑ citius nunc q; pꝛius.
Item vna anima magis eſt ebes ꝙᷓ alia:iſta autem ebe⸗
pena eſt oꝛiginalis pcti:gꝗᷣ maioꝛ pena pceſſit in iſto
ꝙᷓ in alio.q̊ᷓ maius eſt oꝛiginale pctm in vno in alio.
4 Ytem naturalr vnus eſt magis aa⸗ q alius.ꝗᷓ

maioꝛ ↄcupia.& maius oꝛiginale.(¶Ad qð dicendum.
qtum ad effectum
alicuiꝰpene pnᷣtis:ſ̊ non qtum ad effectum alicuiꝰ pene
in futuro.h̊ autem non eſt.qꝛ oꝛiginale ſit in ſe maius vl
minus: ᷣ qꝛ in qdam natura plus bʒ de effectu: v̈bi gra.
ꝗqdam ꝓnioꝛ eſt ad incontinentiã.ↄſonat em̃ malicia cõ.
plexionis cum coꝛpoꝛe oꝛiginali.⁊ eodem modo dẽ ↄcu⸗
piſcens pᷣm ꝙ liberum arbitrium plus ſequitur coꝛru⸗

Ercio querit᷑ vtrum Fm diuerſas mundi eta⸗
0 tes intendat᷑ maius minus oꝛiginale.⁊ vi⸗

det᷑ ꝑ ſimile.ſicut eĩ maioꝛ eſt moꝛtalitas.hoc
eſt moꝛtis acceleratio nunc q; pꝛius ⸗ pꝛius ꝙᷓ in pꝛinci⸗
pio mundi:ita videt᷑ magis dominari ↄcupia nunc q; pꝛi
us. VUnde.ij.ad Thimo.iij. Erunt in nouiſſimis tempo
ribo homines ſeipſos amantes.ſi q̊ hoc ſpãliter dꝛ de no
uiſſimo tempoꝛe. excedet tunc ↄcupia:g viget᷑ magis do⸗
minari oꝛiginale in nouiſſimo tempoꝛe.(Zid quod rñ
dendum.ꝙ ↄcupia m ꝙ eſt generalis in nulla parte tẽ⸗
poꝛis auget᷑ ſm habitum. ſ̊ ᷣm actum cum alijs ditio⸗
nibo qᷓ ſunt er parte nature coꝛrupte ↄcurrentibo pr auge
ri. Unde pt᷑ in fine mundi plus augeri cupiditas. qꝛ tuͦc
babundabit amoꝛ pꝛius ꝗpter hominum multitudinẽ.
7 ita ↄcupia qtum ad hoc ᷣm actum augebit᷑ in fine mũ
di. non tñ dico ꝙ hoc ſit qtum ad alia genera pctoꝝ:plꝰ
em̃alio tempoꝛe habundauit infidelitas. ita de a lijs
peccatis.adinuentiones tñ peccatoꝝ creſcente ex ꝑientia
lures erunt. ⁊ ita ↄcupiſcentia qtum ad actum
ioꝛ erit in fine.

embeum decimum

Ecimo querit᷑ de pena oꝛiginalis pct᷑i. ha⸗
bet autem penas in pñ̃ti de quibo ſatis di⸗
ctum eſt.in aſſignatione penaꝝ ꝓ pet᷑o pꝛi⸗
moꝝ parentuʒ. pt᷑ etiã ⁊ hic ſic intelligi.vt
edam ſint ex parte anime.q̃dam ex parte coꝛ ꝑis
Ex parte vᷣo anime fit difficultas inquirende veritatis
q̃olequit᷑ ad ignoꝛantiam.⁊ hoc notat᷑ cum dẽ. In labo⸗
ribo comedes ex ea.ſic em̃ exponit Tlug.contra maniche
um.ad concupiſcentiam autem in effectu ſequuntur plu
res pene. Affectus em̃ tria debet facere. cauere a malo.
ꝓficere ad bonum.in medio regere ſe ne deuiet. ꝙᷓtuʒ ad
recedere a malo inflicta eſt ꝓnitas ad malum.⁊ hoc du

obo modis vel ad cito pcedendum in malum. vel ad com

moꝛãdum in illo.ꝓnitas ergo ad malum ſignat᷑ cum dẽ
germinabit tibi moꝛa in delectatione mali cum dicitur.
comedas herbas terre.difficultas ᷣo ad bonum cum di
cit᷑. In ſudoꝛe vultus tui ⁊c. Ex parte vᷣo coꝛpoꝛis atten⸗
dun tur pene.quia aut eſt pena ex parte coꝛꝑis omnino
pᷣter animam. aut quo ad ſeparationem coꝛpoꝛis ab ani
ma. aut ante ſeparationem. Si ex parte coꝛpoꝛig omni⸗
no pꝛeter animam dicitur incineratio.ſi quo ad fepara⸗
tionem dicitur moꝛs. ſi quo ad partes coꝛꝑis ante lepa⸗
rationem dicit᷑. infirmitas. fames.ſitis.frigus.laſſitu⸗
⁊ buiuſinodi.PPꝛima notat᷑ ibi puluis es⁊ in pulue.

cxxyj.

reuer. alia ibi donec reuertaris in terram. Pena vo in
futuro pꝛincipalis eſt carentia viſionis dei.que notatuꝛ
in pꝛohibitione comeſtionis de ligno vite. de qua aliqd
dicendum eſt in pꝛeſenti:reſiduum vᷣo dicetur infra ĩ tra

ctatu penarum poſt iudicium.vel eoꝝ que pertinent ad
ſtatum anime ſeꝑate.

vtrum carentia viſionis dei ſit pena ꝓpꝛia oꝛigialis pec
cati.an ↄmunis etiam actuali moꝛtali.Et videt᷑ ꝙ ſit ꝓ⸗
pria.carentia em̃ iuſticie in pᷣſenti.reſpondet carẽtie ſũ⸗
mi boni in futuro ⁊ ecõuerſo. In carentia autez ſummi
boni in futuro intelligitur carentia viſionis ⁊ econuer⸗
ſo.ergo caꝛentia viſionis dei eſt pena pꝛopꝛia oꝛiginalis
peccati qdð conſiſtit in carentia debite iuſticie.ꝗ¶ Contra
ſic oſtendit᷑ ſit ↄmunis.dicit᷑ em ꝙ oꝛiginale peccatuʒ
non redit poſt baptiſmũ ꝙtum ad eſſentiam. ſed ſi poſt
baptiſmũ incidat homo in actuale moꝛtale:debet᷑ ei ca⸗
rentia viſionis dei. nõ eſt ergo pꝛopꝛia pena oꝛiginalis
peccati.⸗ Dꝛeterea cum adam peccauit nõ habebat oꝛi
ginale.ponat᷑ ergo ꝙ adaʒ peccaſſet actualiter tm̃.ita ꝗ⸗
non ſequat᷑ coꝛruptõ oꝛiginalis: nũquid nõ adhuc debe
retur ei carentia viſionis:videt᷑ ꝙ ſic.¶ Pꝛefea in actu
ali moꝛtali duo ſunt. auerſio videlicet 2 conuerſio. In
actuali veniali cõuerſio ſed nõ auerſio.in moꝛtali oꝛigi⸗
nali eſt auerſio.i.actualiter auerſum eſſe.etſi non ſit ibi
actualis cõuerſio.ſic ergo actuale moꝛtale in ↄuerſione
cõnenit cum veniali in auerſione cuzʒ oꝛiginali. ſic ergo
ratione auerſionis in oꝛiginali debet᷑ carentia viſionis
dei.non em̃ poteſt dici ꝙ ratõne ↄuerſi ionis:quia ibi nõ
erat actualiter ouerſum eſſe.⁊ ebi eadeʒ cauſa ibi idem
effectus.videt᷑ ꝙ nõſolum oꝛiginalis erit pena carentia
viſionis ſed etiã actualis moꝛtalis.¶d ↄcedimꝰdicẽ
tes ꝙ in omni peccato in quo eſt auerſio. cebet pena ca
rentia viſionis:⁊ nõ ſolũmodo oꝛiginali.Sed boc habi⸗
to poſſet queri.cũ in oꝛiginali eſſent duo qᷓ;tum ad culpã
videlicet carẽtia debite iuſticie.⁊ hec erat magis ſic pri
uatio.⁊ huic ꝓpꝛie videt᷑ reſpõdere pꝛiuatio ſine carẽtia
viſionis.⁊ etiam ibi ſit aliud.ſ ocupiſcẽtia in ſũmo.que
nõſolum in pꝛiuationẽ videt᷑ ſonare:ſed dicere quãdam
inclinatione.poſſet inquã queri quis huic. pꝛo pena de⸗
beatur in futuro. Ab quod dicendũ.qꝙ carentia viſio
nis dei nõ eſt pena ꝓpꝛia oꝛiginalis peccati.ſ̊ pꝛincipali
ter attribuit᷑eſt aute ↄmunis.que debet pct᷑o moꝛtali in
quo eſt carentia debite iuſticie.⁊ dupler eſti iuſticia. vna
dicit᷑ iuſticia oꝛiginalis.⁊ carentia illius APꝛie dicit᷑ oꝛi
ginale:⁊ alia ẽ iuſticia actualis ⁊ carẽtia huiꝰẽ in actu⸗
ali peceato vtraq; aũt iuſticie reſpondet ꝓ pena carẽtia
viſionis di.ſiue carentia ſũmi boni. ꝓ pꝛius aũt reſpon
det oꝛiginali peccato qð eſt carentia oꝛiginalis iuſticie.
¶ Ad obiectum aũt reſpondet ꝙ; ↄcupiſcẽtie nulla alia
pena reſpondet.nõ em̃ eſt ↄcupilcentia actualis ſicut eſt
in peccato actuali cui reſpondet pena actualis. Nec eſt
hoc contrarium qð dicitur ð fide ad petrum.fiꝛmiſſime
tene nõſolum homines ratõne vtentes verũetiam puu⸗
los.qui ſiue in vtero matris viuere incipiunt ⁊ ibi mo⸗
riuntur.ſiue de matribus natos ſine ſacramento baptiſ
matis de hoc ſeculo tranſeunt:ignis eterni ſupplicõ ſem
piterno puniendos. ſi enim peccatum pꝛopꝛie actionis
nõnulli babuerunt:oꝛiginalis tamen peccati damnatõ
nem carnali conceptione natiuitate traxerunt. nõ em̃
eſſet ſm hec iuſtiſſima pena eoꝝ.cũ tamen hoc dicat au⸗
gu. in li.de bap.ꝑuuloꝝ. ſed hoc dicitur Pter illud qo
eſt in euangelio.xxv.math. Ite in ignem eternũ qui pa
ratus eſt dyabolo ⁊a angelis eiꝰ.⁊ hoc dicetur illis qui
erunt a ſiniſtris ⁊ ita ꝓꝑuulig. ſed eſſe in illo igne ad pe⸗
nam contingit dupliciter. vel ratione ardoꝛis. vel ratio
ne tenebꝛoſitatis. ratione ardoꝛis dicuntur eſſe illi qui
actualiter peccant. ratione tenebꝛoſitatis qui carent vi⸗
ſione dei ⁊ damnati ſunt.

¶ Adbuc queritur de S.ij.

alia pena oꝛiginalis pcti in pñti.de q dẽ in li.de natura
2 gra. ꝙ ex vicijs nature non ex aditione ſit qdam pecca⸗
di ncẽitas.audiat homo ex ps.de neceſſitatibo meis erue
me. vbi dat᷑ intelligi.ꝙ neceſſitas peccandi eſt pena oꝛigi
nalis pcti.ſᷣ ſi nccitas peccandi eſt pena:tunc peccat ho⸗
mo in eo qð vitare non pt᷑ᷣ.qð eſt ð iuſticiam. Vñ Aug.
in li.de ꝑfectione iuſticie. Qulla rõ vel iuſticia patit᷑ dici
pctm.qð nullo modo vitari pt.¶¶ Item ſuꝑ illud ps. ſal⸗
uaſti de nccitatibo animam meam. Glo. nccitates ſunt
infinite. vt neſcire coꝛ alterius.ſuſpicare non bñ de ami
co fideli vel bene de infideli.ſeꝗ veteres ↄſuetudines.ſed
hmõi ſuſpicari eſt pctm.& nccitas ad pcẽm eodem modo
ſequi veteres ↄſuetudines.¶¶ Ad qð dicendum. Oe ne⸗
ceſſitas dẽ dupliciter vel omnimoda ineuitabilitas.2 hB
modo non eſt peccare neceſſe. vitari em̃ pt᷑ petm ſi natu⸗
ra viciata ſanet᷑ ꝑ graʒ xpᷣi.Ael pt᷑ dici omnimoda ineui⸗
tabilitas qtum eſt ex ꝑte nr̃a circũſcripta gra:⁊ ſic eſt ne
ceſſitas ad pctm oꝛiginale.ad pctm etiam veniale aliqð
pt᷑ dici nccitas ipſa ꝓnitas.q̃ magis inclinat᷑ ad malum
ꝙᷓ ad bonum.⁊ hoc modo dẽ etiam eſſe nccitas qtum eſt
ex coꝛruptione oꝛiginali ad quecunq; peccata in geneꝛe.
Cum ꝗ̊ dẽ ꝙ nulla iuſticia patit᷑ dici pctm quod nullo
modo vitari pt. Rñdendum eſt.ꝙ ſi intelligit᷑ de pcto oꝛi
ginali.veꝝ eſt q nullus ſeminalłr deſcendẽs ab ad am pt᷑
vitare qᷓ;tum eſt de ſe.ſᷣ̊ potuit adaʒ vitaſſe:potuit em̃ cõ

ſeruaſſe oꝛiginalem iuſticiam. Si vo ad ꝑuulos referat

Apoſitio iam dieta non eſt vera.⁊ eſt ꝓpoſitõ illa ſumpta
ab heretico ꝑ quam vult aſtruere oꝛiginale pctm non eẽ
pctm.⁊ pᷣmos etiam motus non eſſe pcta ⁊ ſic non eſt ve
ra.Si vᷣo ſanaret᷑ natura ꝑ gram.inqtum ſanaꝛet᷑:intã⸗
tum poſſet vitari actuale pcm. ¶ Cum at᷑ dẽ ꝙ nccitas ẽ
peccandi.neceſſitas accipit ꝓ ꝓnitate.⁊ ſic etiam dẽ ne⸗

ceſſitas ſuſpicari non bñ amico fideli ⁊ ſequi veteꝛem cõ
ſuetudinem.

¶ Adbuc etiam que“

RT1729

S. Uj.

ritur de alia pena in pñti q̃ eſt ex parte carnis.⁊ qdðam⸗

modo ex parte anime.ſic̃ iſta iamdicta.fuit ex parte ani⸗
me.⁊ ẽ in adultis ex parte vᷣtutis generatiue que dẽ pol⸗
lutio. de q̃ querit᷑. Vtꝝ ſit tm̃ pena.an etiam ſit culpa:
Et videt᷑ ꝙ ſit pena tm.eo ꝙ ↄtingit in doꝛmiente.doꝛmi
ens em̃ cum non habeat in ſomno vſum li.ar.non pt᷑ pec⸗
care.ꝗ pollutio tm̃ dẽ eſſe pena.¶¶ Item Merñ.in li.ð li.
ar.doꝛmiẽtibo ⁊ infantibo non imputat᷑ ꝗcqd fecerint bo⸗
num vel malum.ꝗᷓ pollutiones nocturne non imputant᷑
nec in bonum nec in malũ. Item ſuꝑ illud Deut᷑.xxiij.
Si fiunt inter vos h̊ nocturno pollutꝰ ſomno ⁊c̃. Aug.
In ſomnis non fit pctm.aut ſi h̊ ꝗs pctẽm putat.ſ.pollu⸗
tionem:non arbitrans hmõi accidẽ niſi ex deſiderio qð
falſum eſt.nunquid ⁊ ſolita menſium pet᷑a ſunt femina⸗
rum.ſiẽ ̊ flurus menſtruoꝝ non eſt pctm.ita nec polln⸗
tio nocturna erit pctm. ¶q Stem Aſið. Mon eſt ꝑctm qð
nolentes nocturnis imaginibus illudimur. ſanns.
AVſið.in li.ſniaꝝ.tunc eſt pctm illuſio ſiue pollũtio.ſi añ
ꝙᷓ illudamur.cogitationum affectibo pᷣuenimur.⸗ Item
HBGꝛeg.ſuꝑ Deut᷑xxiij.Dignum ẽ vt ꝗq immũda cogitatõe

polluit᷑.indignum ſe cũctoꝝ fidelium ſocietate arbitraẽ.

ſů h non deberet facẽ niſi ꝓgpter pctm. pollutio ſeq̃ns im
mũdam cogitatõʒ erit pctm.¶¶ Item Aug.x᷑li.de anima
7 ſpũ.q̃dam ſunt foꝛtes impᷣſſiones doꝛniiẽtium. vt inter
motum doꝛmientium ? veram ↄmixtionem vigilantium
non videat᷑ eſſe dꝛa ⁊c.mouet᷑ caro ⁊ ſeꝗt᷑ anima motum
carnis.Si ꝗ̊ non videt᷑ eſſe dꝛa:⁊ hmõi motꝰeſſet petm ĩ
vigilante.erit ꝗ̊ pcẽᷣm in doꝛmiente.¶. Item Leui.xv. vir
ꝗ patit᷑ fluxum ſeminis immũdus erit.⁊ tunc iudicabit᷑
huic vicio ſubiacẽ:gꝗ pollutio apellat᷑ vicium ⁊ ita pctm
Ad qð dõm.ꝙ pollutio qᷓ eſt ex ꝑte carnis eẽntialiteꝛ
non ẽ culpa:ſᷣ eſt pena culpe in doꝛmiẽte: nec in vigilãte

cũ inuolũtarie fit· Si vðᷣo volũtarie ↄcomitat᷑ culpã. Si
aũt querat᷑ de cauſa ĩmediate antecedẽte ipᷣam pollutio
nem carnis.diſtinguendũ eſt ſᷣm greg.aut fit ex infirmi
tate vel debilitate.aut ex ſuꝑfluitate ſemis ſiue nutrimẽ
ti nõ tamen ſciẽter aſſumpti.⁊ tunc nec qtum ad ſe nec
qᷓtum ad penã eſt peccatũ ſed pena.Si vo fuerit ex cra⸗
pula vel illuſione vel er imũda cogitatõe ratõne crapu⸗
le vel immũde cogitatõnis ꝓgrediẽtis ad conſenſuʒ vel
delectatõeʒ:dicet᷑ ipa canſa peccatũ.⁊ ratione cauſe di⸗
cetur eſſe peccatũ.qꝛ ex peccato: nõ qꝛ in ſe ſit pcm. Si
ðᷣo ex illuſione niſi aſſit aliquis motꝰli.ar.nõ eſt peccatũ
Attendẽduʒ eſt etiã ꝙ eſt quedã pollutio que oĩno fit
in ſomno. Eſt alia que fit⁊ inchoat᷑ in ſomno ſed cõſu⸗
maturã vigilante. Eſt alia que eſt oĩno ĩ vigilãte. Si ꝗ
pollutio ẽ in doꝛmiẽte ⁊ nõ eſi ex culpa.nõ dicet᷑ eſſe pec⸗
catum m ſe.nec ratõne radicis:ſed im̃ pena.Si aũt eſt
in vigilãte oĩno ⁊ egredit᷑ a voluntate põt dici peccatuʒ
vel cõcomitans ipᷣm. Si aũt conſumat᷑ in vigilãte⁊ ini⸗
tiatur in doꝛmiente.põt eſſe cũ peccato vel ſine ꝑeccato.
NMam ſi ex delectatõne libidinoſa li.ar. cui placet conſu
metur tunc eſt peccatũ vel cũ peccato.Si aũt non ex bac
radice pꝛocedit. nõ videtur dici peccatũ.¶ Ad obiecta
autem reſpondẽdum. ꝙ cum dicitur pollutio peccatum
cum homo pᷣuenitur immũda cogitatõne.Dicenduʒ eſt
ꝙ hoc intelligitur ratione cauſe ue radicis.4 Ad illð

vo quod dicit beatus grego. Dicendũ ꝙ aliud eſt loqui

de ipa immũda cogitatõne pꝛoducente ad conſenſum.et
aliud eſt loqui de ipſa pollutione.immũda em̃ cogitatõ
pꝛoducens ad conſenſuʒ reddit indignuʒ ſocietate fide⸗
lium. pꝛiuat em̃ caritate ſeu gr̃a. Si vo fuerit immũda
cogitatio de qua neſcit᷑ vtrũ ꝑducat ad conſenſuʒ. repu⸗
tet ſe indignũ.pollutio aũt ipſa ſequens in carne nõ ꝓpt᷑
hoc eſt peccatũ ſed ſequela peccati.¶ Ad illud pᷣo quod
dicit augu.in li.de anima? ſpiritu.dicendum ꝙ licet vi
deatur eſſe etiã differentia inter motũ doꝛmientiũ ⁊ cõ⸗
mixtionem vigilantiũ.qᷓ;ẽtum ad apparitionẽ imaginan⸗
tem tamen non eſt differentia.in comixtione em̃ põt eſſe
peccatũ ⁊ eſt niſi excuſet᷑ ꝑ mr̃imoniũ.in cõmixtione vᷣo
imaginatiua ſic eſt in ſomno nõ eſt in ſe peccatũ licet ꝓ⸗
cedere poſſit ex pcto.¶ Adillud ðo qð dicit᷑.xv.leuit.q;
viciũ ibi accipit᷑ ꝓ pena nõ ꝓ culpa.ſᷣm ꝙ viciũ ad quã

dam coꝛruptõeʒ nature ꝑtinet.ſicut &̊ pollutõ licet ñ ſit

peccatũ in doꝛmiẽte:ſignu tñ eſt culpe aliq.⁊ licet nõ
ueniat ex immũda cogitatõne:tamẽ ſicut dicit Yſi.flen⸗
dum eſt. dicit eĩ qui nocturna polluit᷑ illuſione.qᷓuis ex
tra memoꝛiã turpiũ cogitationũ ſeſe ſentiat: inquinatũ
tamẽ hoc vt temptaret᷑ ſue culpe tribuat.ſuãq; immũdi⸗
tiam ſtatim fletibus tergat.quia ſicut dicit greg. bonaꝝ
mentium eſt ibi culpam agnoſcere vbi culpa non eſt. hec
autem agnitio eſt pena. dicit em̃ Job. Si iuſtus fuero
ignoꝛabit hocipſum anima mea.

MRuerituepoſtea S. uij.

aliquis pollutus eſt in ſomno. paſtmoduʒz excitatur. pla
cet ꝙ ſic ſibi accidit.querit᷑ ergo vtꝝ ꝑ placentiã pollu⸗
tionis pᷣcedentis poſſit fieri pᷣcedens peecatũ. nõ vi⸗
cætur.ante em̃ q eſſet placẽtia.iam erat ↄpleta pollutio.
erat penalis tm̃.ſed qð iam totalit eſt ↄpletũ:ꝑ aduen
tum ſubſequẽtis nõ tranſmutat᷑ de ſpẽ in ſpẽm. ſiue ve
niat placẽtia poſtmodũ ſiue nõ.nõ fiet illa pollutõ de pe
nali tm culpabilis.¶ Querit᷑ etiã ſi alicui placeat ꝙ ſic
ſibi accidit.vtxꝝ illa placẽtia ſiue ↄſenſus ſit pctm vel nõ
⁊ ꝙ perm ſit videt᷑.ↄſtat em̃ ꝙ illa pollutõ ꝗdã motꝰerat
inoꝛdniatꝰin ipᷣo polluto.tale aũt placẽ non debuit.ſed
placẽtia eiꝰqð placere nõ debuit magis mala eſt:quare
videbit᷑ peccatũ eſſe ↄſenſus ille.¶ Sedotra. cõſenſus
ſiue placẽtia nõ dicit᷑ bona vel mala:niſi ex ꝑte eiꝰſuper
qdð tranſit.vnde ſi ↄſentimꝰbono faciẽdo eis modis ꝗbo
debz fieri. bonꝰeſt ↄſenſus.ſi aũt malo malꝰ eſt.&ſi pol⸗
lutio illa carnis q pceſſit ante fuit indifferẽs qddaʒ aũt.

cxxij.

¶ Queſtio

Polutn⸗ bonũ quia penale fuit.penale aũt ſᷣm ꝙ bmõi bonuʒ eſt hmõi vſq; ad rationem. ⁊ ideo tunc anima mota circa ta
riſimi patienti aĩe.videt᷑ ꝙ placentia illa ſuꝑ pollutionẽ pᷣteri⸗ lia fantaſmata eſt tota cauſa hmõi pollutionis.quod nõ
Nutrins tam nullo modo fuerit mala.⁊ ita neq; peccatũ.4l Pꝛe fuit in aliqua aliaꝝ dꝛaꝝ.vñ bec eſti maioꝛ. .

ndſenee

terea ex aliqua cauſa bona põt eſſe ꝙ placeat illi ꝙ fuit

¶Queritur poſtea S. inj.

ltercna⸗ pollutus.ſicut foꝛte placet illi qui pꝛius ſentiebat ſe gra
egapn⸗ uatum nũc aũt ſentit ſe exoneratũ ſi ergo bec nõ ſunt ni vtrum pollutio poſſit dici naturalis ſᷣm naturam in pꝛi
enſiztel ſi bona.quare erit illa placẽtia mala.¶ Sol.ad pꝛimũ mo ſtatu manentẽ.Et ꝙ ſic videt᷑alie em̃ eiectiones ſuꝑ
cunſedi⸗ dicimus ꝓᷣ ſecus eſt de conſenſu pᷣcedente actum.⁊ de eo fluoꝝ ſᷣm vim expulſiuam naturalr poſſent fieri in pᷣmo
ein.S qui ſequit.conſenſus eĩ pᷣcedens cauſa eſt actus qui ex ſtatu. vtpote ꝑ os.ꝑ narcs ⁊ hmõi: ſi is fuit oꝛdo vt ſu⸗
kpercntf ipſo conſequit᷑.⁊ ideo ⁊ bonitatem ⁊ malitiaʒ eandẽ vel Eꝑfluum nutritiue cedẽt in augmentatiuam. ⁊ ſuꝑfluum
eoinofi conſequentẽ pñt ſoꝛtiri actus ⁊ conſenſus ille ſiue place augmentatiue in generatiuã.⁊ ita eſſet reuera ſi iſte ope
ſodcoͤſn tia. ſed conſenſus qui ſequit᷑ actum. cum iam oĩno actꝰ rarent᷑ ſucceſſiue ſolum. ita ꝙ tm̃ vna ptꝰ alteram.2 vlt
te.Gi; ille ꝑfectus ſit anteꝙᷓ placentia illa veniat: nõ eſt cauſa generatiuam non eſt altera vis ad quam cedat ſuꝑfluũ
ſep illius actus.⁊ ideo ille actus ſiue bonus ſine malus ſit generatiue.hoc ſolum relinquit᷑ vt videt᷑ etiam ſᷣm natu
iaite actui pᷣcedenti nõ imponit malitiam vel bonitatẽ.vnde ram bñ inſtitutam vt ſupfluum ipſiꝰgeneratiue.natura⸗
Ncenne concedimꝰbene ꝙ ex conſenſu illo nõ ſit pollutio pꝛece⸗ liter eijciat vi expulſiua.ᷣ at fit ꝑ pollutõʒ.eſſet &̊ pollu⸗/
ie i⸗ dens peccatũ ſicut obijciebat.¶¶ Ad illud aut q̃ querit tio naturalis in pᷣmo ſtatu. Pꝛeterea illud idem qð eſt
fetun vtrũ conſenſus reſpectu iam facti peccatũ ſit.dicimꝰ ꝗ recte ad geneꝛatõz dum effundit indebitum vas.pollutõ
“K põt eſſe ſic vel aliter. Si em̃ fuerit pollutio ex debilitate eſt e debitum vas effuſum. p̊ etiam manente natura in
caſt nature vel infirmitate.⁊ poſtmodum ei cui accideret ex pᷣmo ſtatu ꝙ adhiberet᷑ debitum vas aut non.h̊ erat acci
nerher citatio placeat ꝓpter hoc ꝙ melius ſeruiet deo:nõ credi dentale vnde poſſibile fuit ꝙ non adhibeꝛet᷑.q̃re ⁊ poſſibi
dohieen mus talem cõſenſuʒz eſie peccatũ.ſi etiã placeat ꝓgter ex le fuit pollutõʒ ↄtingere etiam ᷣm pᷣmum ſtatum nature
tcamm onerationem nature tm̃ vtpote quia pꝛius erat grauatꝰ ed ↄ pollutio omnis hʒ delectationem oꝛientem ex
nſtzel modo ſentit ſe alleuiatũ.⁊ dico tĩ vt nullam velit ibi de ↄcupia carnis ðᷣ ſpm̃. de q̃ ad Gallł.v.ſ̊ omne qð hmõi
Ndils lectationem eſſe adhuc nõ credimꝰpoc eſſe peccatũ. Si eſt:ex coꝛruptione nature pᷣmitus inſtitute eſt.non ꝗ̊ erat
ſtooni aũt excitato placeat nõ ſicut dictum eſt.ſed placeat ei de poſſibilis pollutio 'm naturam pꝛimitus inſtitutam.
füune lectatio in vigilando quã habebat aliquo modo ſenſua⸗ Ad h̊ dicimꝰ ſᷣm Alug. ꝙ ſᷣm naturam in pᷣmo ſtatu
ogitai⸗ litas in doꝛmiendo.dum ↄſũmat᷑ pollutõ in vigilia q in⸗ omnia q̃ erant in homine:ita erãt ine bedientia ſui ſuꝑio
teſide choata fuerat in ſomno.ſicut accidit cuʒ aliquis in pol⸗ ris.vnumqðq; reſpectu alteriꝰ:vt tandem omnia regene
nmüca luendo excitat᷑ pꝛius doꝛmiẽs:tũc põt eſſe peccatũ ⁊ hoc rent᷑ ⁊ obedirent imꝑio ⁊ intentioni ſupᷣmi regentis ſiue
tepn Fm duos modos.aut em̃ cum excitat᷑ quis⁊ habet pla⸗ im ꝑantis.vnde tũc nihil erat poſſibile accidẽ in coꝛpoꝛe
noͤpt centiam circa hmõi delectationẽ que oꝛta fuerat doꝛmiẽ⸗ humano qð non intendẽt rõ.ſᷣ in pᷣmo ſtatu nunqᷓ vellet
oqlol do. eſt motus quaſi ſubitꝰvel repentinꝰ tm.ita ꝙ non ex rõ niſi bonum nec intendẽt. vnde q;tum ad omnia q̃ ſpe⸗
icetti deliberatõe ↄſentit delectatõi illi.etſi deliberaret nõ cõ⸗ ctabant ad vim generatinam nihil intendẽt niſi genera⸗
rc, ſentiret:⁊2 ſic ẽ veniale pctm rõne cõſũmatõis fete in vi⸗ re ꝓlem.⁊. G̊ ad cultum dei.hec at᷑ vicʒ ꝓlis generatio nũ
nan⸗ gilia.Aut mouet᷑ nõſolũ repente ſed etiã conſentit dele⸗ qᷓ fuit ꝑ pollutõeʒ cum deſit debitum vas.⁊ etiam quod
eſe ctatõni que obrepſerat ĩ ſomno.qð etiã placeret ſibi ha⸗ plus eſt.ſi eſſet debitum vas ⁊ eſſet generatio: non tñ ad
do bere cas debitũ receptõnis talis materie in qð refunde cultum dei:adhuc non eſſet h̊ ſᷣm naturam pᷣmam inſti/
ret illam. hoc ex deliberatõne. tũc tale qᷓuis initiatum tutam.cum ꝙ tunc nibil accidẽt pᷣter nature intentõʒ: pa
1 ſit doꝛmiendo:fit tamẽ moꝛtale peccatũ ꝑ hmõi cõſũma tet ꝙ non poſſet tunc pollutio accidẽ.¶¶ Ex qͥ patʒ ſolutõ
gs tionem in vigilia.vnde ANath.v. nõſolũ dicit᷑ peccatuʒ ad ſcðᷣm obiectum.manente em̃ natura in pmo ſtatu.nũ
nſir mechari exterius nec ſolũ ↄcupiſcere:ſed etiã videꝛe ad ꝙ̃ effundet e vas debituʒ.¶ Ad illud at̃ qd pmo obijcit
nop cõcupiſcendũ etiã moꝛtale. a ita cũ hoc ſit pluſe videre ꝙ alie ſuꝑfluitates poſſent eijci naturatr. dicimꝰ ꝙ foꝛte
en 90 ↄcupiſcendũ.ex cõſenſu facto ĩ vigilia erit bmõn moꝛ in pᷣmo ſtatu nulla eſſet omnino ſuꝑfluitas eijcienda in
*“ tale. Unde is erit oꝛdo.vt in ſomno bm ꝙ hmõi nullum coꝛpoꝛe humano.qð ſi eſt veꝝ:tũc falſuʒ ſupponebat iſta
* ſit peccatũ etiã ſi ſit ibi aliqua ſenſi ualis dvelectatõ. In vi rõ.tñ ſuppoſito ꝙ eſſent ille ⁊ eijci poſſent:adhuc dicimꝰ
nii gilia aũt ſi ibi ↄſũmet᷑ pollutio.r ſit placeẽtia delectatio⸗ ꝙ non eet ſimile binc ⁊ inde.ſuꝑfluitas em ſeminis tota
8 nis repentina: ſol tũc veniale.ſ̃ i aüt ſit plenus ↄſenſus liter debebat eſſe ad generatõez: vñ etiam tunc non eſſet
r tunc moꝛtale. Et ſic poteſt videri qdð ſupꝛa pꝛomittebat᷑ aliqð ſemen qð non eſſet aptum ad geneꝛatõʒ ·q̃liter nũc
ſen videlicet qtũ ad quid pollutio in ſomno poteſt fieri pec accidit in multis hominibo ⁊ mulieribo.⁊ ſic accidit de
catum. vtpote q;tum adↄſũmationẽ in vigilia ? quale. ouis auiũ ſine ↄmixtione fotoꝝ ex ꝗbo non pt ꝓduci aĩal
, Ex his etiam que dicta ſunt poteſt videri quoddã qdð ſi ̊ tunc eſſet ſuꝑfluitas ſeminis ex qͥ nõ fieret generatõ.
n poſſet queri.ſ.de comꝑatione illarum pollutionum.ſcʒ ſuꝑfluitas illa eſſet pᷣter intentõʒ nature ⁊ rõnis.qð nõ
4 que maioꝛ? que minoꝛ. hoc eſt que magis accedit vel re poterat eſſet pᷣmo ſtatu durante.⁊ ideo nunq potuit pol
e cedit a peccato. dicimus em̃ ꝙ minima eſt que fit ex in⸗ lutio accidẽ niſi ptnature coꝛruptõʒ. ex q̃ oꝛiginałr oꝛ⸗
n n mieate vel lilugꝛr poſtmoaum illa que fit ex ſuper tum habebat.
o uitate nutrimenti non ſcienter ſumpti. deinde vᷣo illa
ntio⸗ que eſt ex crapula. Sed tamen intelligend eſt. ꝙ ex cꝛa neritur poſtea .S. v.
Auen pula potuit eſſe du pliciter.aut em̃ fuit ſolũmodo pollu⸗ inter omnes peccantes q maxime excuſabiles ſunt. ſunt
eſt tio ex ſuperſfluitate nutrimenti ſumpti ad crapulã. aut ꝗ peccant er infirmitate.aut ſaltem ſi non maxime excu⸗
afe non ſolũmodo ex illa: ſed etiaʒ libido que mouit ad cra ſari tñ deberẽt pluſꝙ alij.ꝗ non ex infirmitate.⁊ qto in⸗
gt pulam:mouit quodãmodo 40 pollutionẽ ſiue delectatõ firmioꝛes tanto excuſabilioꝛes bis ꝗ minus. Si inter
lno nem talem in ſenſualitate ex cogitatione quaʒ habebat omnes vires maxime coꝛrupta eſt generatiuaĩ homĩe.
an delectatio gule ad delectationeʒ luxurie. vt ſicut venter excuſabilis videt᷑ eſſe magis in executione actuum ſuo⸗
ſe⸗ in genitalia fuerit ꝓrima:ita delectatio ſᷣm hee ⁊ ſᷣm il⸗ rum ĩᷓ alie.ergo ꝙ ꝓdeat in actum ſuum minus imputa
r la.⁊ tunc pꝛioꝛ pollutio minoꝛ eſt:ſequens autem maioꝛ bit᷑ a peccatum circa ipſam qᷓ circa alias. ſ̊ nutritiua
1 Anar in hac remota cauſa.ſ.ipſa libido peccatum eſt. 7 qaugmentatiua pñt ꝓdire in actus ſuos abſq; pct᷑is.
4 . tima autem maioꝛ eſt que eſt ex turpi imaginatione. ergo ⁊ ipſa generatiua poterit.cum ergo vnum operum
n ⁊ ſpecialiter quando eſt ab homine illa turpis imagina ſuorum ſit emittere ſuperfluitatem per pollutionem.
tiua quia fit ſtatus in ipa imaginatiua.ĩmo etiã trãſeat videtur ꝙ pollutio poterit fieri in ſomno? in vigilia

abſq; peccato. ¶ Ad q dicimꝰ. ꝙ ẽ quedã infirmitas
que eſt penalis tin.⁊ eſt alia que eſt penalis ⁊ vicioſa.de
illa que eſt penalis tm̃ veru eſt ꝙ quãtomaioꝛ eſt tanto
ereuſa bilioꝛem reddit illũ in quo eſt.ſi peccet ratõne il⸗
lius.ſed de illa que penalis eſt?⁊ vicioſa nõ eſt verum.· q;
quãtomaioꝛ eſt tanto excuſabilioꝛ reddatur infirmitas
illoꝝ. ⁊ hoc patet maiĩfeſte hoc exemplo. aliquis exiſiẽs
in gratia peccat.peccans infirmatur. ex illa impoten⸗
tia occaſionaliter cadit in aliud peccatũ.⁊ er illo infir⸗
mioꝛ eſt? ſic deinceps.cum licet ſit modo infirmioꝛ: no
tamen excuſabilioꝛ. qui peccat ex conſuetudine licet ſit
infirmioꝛ qᷓ qui ſemel peccauit tm̃ ip̃a enim infirmitas
ſua vel ex quo infirmabatuꝛ erat er peccato ipᷣo. dicimꝰ
ergo ꝙ penalitas ſine coꝛruptio que eſt ĩ generatiua nõ
eſt penalis tm̃.ſed ẽ penalitas vicioſa.vtpote que c cau⸗
ſa oꝛiginalis peccati in poſieris. Iuit em in ipſa duplex
coꝛruptio.vna in ſe que erat impotens reſiſtere malo.⁊
pꝛonus ad peccatũ.a hec fuit coꝛupta ſicut ⁊ alie.Alia
autem fuit eo ꝙ habebat coꝛruptionem non ſolũmodo
in ſe ſeo ad tranſfundendum in alijs. quod non habuit
aliqua aliarum. qtum ad hoc dicitur magis coꝛrupta
vel infirmioꝛ ꝙᷓ alie.¶¶ Qð ergo dicitur ꝙ infirmioꝛ vis
magis debet excuſari.hoc intelligitur eſſe verum quan⸗
Coille exceſſus infirmitatis in ipſa inſirmioꝛi eſt in eo⸗
dem genere in quo fuit infirmitas aliaꝛum.ſic autẽ non
fuit hic.maioꝛitas enim infirmitatis qua habundat ge
neratiua a ceteris non fuit in eodem genere in quo fuit
aliarum infirmitas ſicut viſum eſt. 4 Sed adhuc obijci
etur.abſtracta illa coꝛruptione que eſt ipſius generati⸗
ue reſpectu tranſfuſionis in aliquos.nunquid adhpuc in⸗
firmioꝛ eſt in ſe qᷓ alie vires? Ad quod dicimus ſᷣm pꝛi⸗
mam diſtinctionem.ꝙ etſi infirmioꝛ ſit: tamen infirmi⸗
tas iſta non ſolum ẽ penalis:ſed penalis ⁊ vicioſa.⁊ re

nera in tantũ infirma eſt. ita vt ipſa non poſſit exire in

actum ſuum ſine vicio loquendo abſolute.niſi excuſetur
vicium per aliquod bonum. ⁊? ratio huius eſt ſicut iam
dictum eſt in queſtione de oꝛiginali peccato.quoniã cuʒ
natura tota peccaſſet in adam peccante. debuit coꝛrum
pi actus ipſius nature.non ſolũmodo coꝛruptõne pena
li ſicut alij actus qui erant naturales.ſ.actus nutritiue
⁊ augmentatiue:ſed coꝛruptõne vicioſa.vnde ꝓpter hoc
ꝙ debita erat hec vis nature ſpãlius qᷓ; alie nature con⸗
