illud.quod nature eꝛat ñ eſt ei ablatum.ergo ſi hoc erat
ei ex natuꝛa pꝛimitus inſtituta.adhuc cõuenit ei.ᷓ ha⸗
bet hmõi cognitõem.¶ Pꝛeterea.multomagis pᷣeſt ipis
repꝛobis modo quam tuc.ergo quod eſt in eis videtur
magis cognoſcere nunc qᷓ; tũc.ſi ergo tũc ↄgnouerit eos
nõ choꝛuſcantes radio ſupientie.⁊ mõ poteſt cognoſceꝛe
vel cognoſcit.¶ Ad quod rñdendum ꝙ ſi aliquam ha⸗
buit angelus ille cognitõem de reb in pñtia dei ꝙᷓtum
ad pꝛimum ſtatũ eius.nõ credo ꝙ nunc habeat illũ mo⸗
dum cognitõis.ſed quod cognoſcit.a parte inferioꝛi co⸗

— — ——

¶ LNueſtio

n 4 — . .* — . . .
ge gnoſcit et nõ a ꝑte ſuꝑioꝛi.cuiuſmodi autẽ fuerit illa co⸗
ſt o gnitio:nõ plene ex ſcripturis video.¶ Ad illud pᷣo quod
1 obijcit. qð ſi illa cognitio aliq fuit:fuit nature pᷣmitꝰ in⸗

nd ſtitute.naturã aũt pꝛimitoinſtitutã adhbuc bʒ ⁊c. Dicen
ni dum eſt. ꝙ naturã eandẽ hʒ adhuc:ſed non oĩ modo co⸗
“ gnoſcendi qͥ tic cognouit. tũc em̃ potuit cognoſcere a ꝑ⸗
. te ſupioꝛi et ꝑte inferioꝛi.nũc aũt ↄuerſa eſt cognitio: vt
4 pꝛincipiũ cognoſcendi ſit a ꝑte inferioꝛi: et pꝛiuet᷑ a ꝑte
if ſuperioooi. “ an
embrum ſecundum
i. Ecundo querit᷑ de pꝛiuatõne cognitionis
NIXE. cemonũ qᷓtum ad ſeipos.ſᷣm eminentiam
dre, nature ſue.ſi eĩ cognoſcerẽt eminẽtiã natu
talu re ſue:ex ipᷣa cognitõe ſeqret᷑ delectatõ.de⸗
S lectatio em̃ eſt appꝛehẽſio ↄueniẽtis. ſi ̊nõ eſt in eis de⸗
Au. lectatio ex appꝛehẽſione boni:nõ eſt in eis iſta cognitio.
pp⸗ L Hoc etiã videt᷑ ꝑ hoc qð dicit dyo.in li.de di.no.data
mmani ipſis angelica dona.nequaq ipa mutata eſſe dicimus ſᷣ
Neetii ſunt integra ⁊ ſplendidiſſima.q;uis ipᷣi nõ videãt claudẽ
urte tes ipſoꝝ boni oſpectiuas vᷣtutes.ſi ̊ ipſi nõ vidẽt dona
ppbe⸗ eis data.licet ipᷣa integra ſint:qꝛ ipſi pᷣcludũt ſibi ſpecta
laſen tioneʒ boni.vuanẽ g mali angeli cognitõne ipſiꝰſtatus
unſKi nnoceted Aone vogni ſuipſoꝝ eſt cognitõ naturał
Ndali S6ß cognitio naturalis nõ aufert᷑ ꝑ peccatũ: nõ pꝛiuãtur
npiᷣ cognitõne naturali de ſeipſis.¶ Preterea oñdit᷑ iliud ꝑ
nis ſiłe.mens ei naturalr cognoſcit: ſeipᷣaʒ ſi ᷣo cadat cia ĩ
erti peccatũ moꝛtale.nõ auſert᷑ ꝗn poſſit ſeipſam cognoſce:e
igo. & a ſimili in demonibo: ꝑ peccatũ non aufert᷑ qn poſſint
ſin ſeipſos cognoſcere cognitõne naturali. ¶ Kñdendũ eſt
hio⸗ ad hoc.ꝙ duplex ẽ cognitio naturalis m ꝙ natura du⸗
iſi pliciter accipit᷑ ſiue bonũ naturale.Accipit᷑ em̃ aliq̃ndo
69 natuꝛa ꝓ illo bono qð non põt diminui ꝑ peccatũ:aliqñ
it ꝓ illo qð põt diminui.Si pᷣmo mõ accipiat᷑ cognitõ na
o⸗ turalis.nõ pꝛiuat᷑ ꝑ peccatũ ipſiꝰ:nõ em̃ ignoꝛat malus
. angelus ſe eẽ ſpm̃ a coꝛꝑe ſeꝑatũ. Si vo accipiat᷑ cogni⸗
e tio naturalis quo ad ſcdᷣin modũ:nõ videt᷑ cognitoõ natu
ralis eſſe in demonibo niſi dicamꝰeã eſſe diminutã vt ſic
cedat in penã.⸗l Ad illud vo qdð obijcit᷑ pꝛimo ad pꝛimã
. ꝓtem.dicendũ ꝙ loquit᷑ ibi de cognitõne naturali ſᷣm ꝙ
cognitio naturalis dr cognitio nature bene ordinate in
eminẽtia bonoꝝ naturalium:hoc em̃ modo no hñt ipſi
3 demones cognitõeʒ naturalẽ. Ad cognitõcʒ em natura⸗
fi lem hmõi ſeqretur delectatõ. Ad cognitõeʒ vᷣo natuẽ de⸗
u⸗ foꝛmate non ſeꝗtur delectatio ſᷣ triſticia.¶ Ad illud vo
h, qð dicit dyo.de donis angelicis datis.intelligendũ ẽ ꝙ
. nõ dicunt᷑ dona gĩe gratuʒfaciẽtis.talia em ablata ſunt
ſi qua fuerunt:ſ̊ ſunt dona gr̃e gratiſdate q̃ ſpectant ad
. bonitatẽ nature pꝛimit? inſtitute.hec aũt ſi nõ ſunt oĩno
ee ablata:nihilominꝰtñ ſunt diminuta.nõ ̊ mutata.i.ab⸗
o0 lata oĩno ſ̊ mutata ſunt 2⁊ plurimũ dimmuta. Qð autẽ
6 dĩ ꝙ qdã dona ſunt integra ĩtelligit᷑ de potẽtia intelligẽ⸗
S di ⁊ habitu intellectu eoꝝ q̃ naturalłr inſunt. Qð etiam
ho vr de claritate:intelligit᷑ de acumine ſiue peꝛſpicacitate
e intelligentie.
co
n Im
1 Ercio querit᷑ de pꝛiuatõne cognitõnis de⸗
ie monũ qtum ad vᷣtutes.videt᷑ em̃ ꝙ pñt co
cri gnoſcere vᷣtutes:cognitio em̃ vᷣtutũ põt eẽ
ꝑlſe vel ꝑ ſuos actus.p ſe autẽ virtutes co⸗
pe gnoſcere nõ pnt:cũ virtutes eis nõ inſint.ꝑ actus auteʒ
t cognoſcẽ pñt.actꝰem̃ virtutũ aliqñ mediãte coꝛꝑe fiunt.
4 b ea q̃ fſt ꝑ coꝛpus:poſſunt cognoſci a demonibo.q eti⸗
65 am actus virtutum et ipſi vᷣtutes mediantibo actibus.
8 Pꝛetẽa dicit aug.qꝛ ipᷣas cogitatões ꝑ ſe ñ cognoſcũt
æmones:ſp ꝗbuſdà indicijs certũ ẽ eas cognoſcẽ. ſi &̊ eq̃
. ſpũ ales vel ſpiritualioꝛes ſint ipſe vᷣtutes.et hñt ſua iu⸗

dicia: ſuis indicijs pnñt cognoſci vᷣtutes.Sic em̃ cogitati
ones ſunt in mẽte ita affectões ſunt in volũtate:a multo

—

x.
foꝛtiohñt affectõnes indicia qᷓ ipe cogitatõnes. ¶ Cont?᷑
virtutes eſſentiałr nõ lunt in demonibo:g ꝑ ſuam eſſen⸗
tiam nõ pñt cognoſci.¶l Iteʒz ſilitudines virtutũ nõ ſũt
apud eos ſiłitudines em̃ a rebo accipiunt᷑: ſ̃ ipſe vᷣtutes
ſiue in angelis bonis ſiue ĩ pomibo.nõ foꝛmat ſuas ſili⸗
tudines in demonibo:nec demones hñt ptatem accipiẽ⸗
di cum rõne ſtatus peccati ſint inferioꝛes:ꝭ̊ demones nõ
cognoſcũt virtutes ꝑ ſpeciẽ ſiue ſilitudinẽ habitã apud
intellectũ:nõ ̊ cognoſcũt virtutes.¶¶ Item dicit ang. ſi
demones virtutẽ cernerẽt in ipſis homibo nõ temptarẽt
ſicut illã in iob nobilẽ ac mirabileʒ patiam. ꝓculdubio
ſi poſſet dyabolꝰ cernere:nollet attẽptato vtiq; ſupꝑari.
eadem aũt eſt ratio de alijs virtutibo:q̊ demones nõ co⸗
gnoſcunt virtutes in homĩbo.multofoꝛtiꝰnec in angelis
ſanctis:ᷓ nõ cognoſcũt virtutes. 4 d qð dicenduʒ. q;
cognoſcere virtuteʒ dr multipłr. Eſt em quedã cognitio
virtutis ꝑ ſuã eſſentiã.quedã cognitio virtutis pꝑ effectũ
ſuũ.et ẽ cognitio virtutis ꝑ ſuã ſpẽm.eſt et queda cogni⸗
tio virtutis ꝑ pꝛiuatõeʒ. Cognitio virtutis ꝑ pꝛiuatõeʒ
et ꝑ effectũ põt eſſe in demonibo. cognitio aut ꝑ eſſentiã
vel ꝑ ſpẽm ſumptã ex eſſentia nõ eſt in eis.¶ Ad obieta
aũt ꝑ iam dicta rũdendũ eſt.ꝙ licet demones nõ cogno⸗
ſcant virtutes ꝑ eſſentiã cognoſcũt tñ ꝑ pꝛiuatõeʒ et per
effectũ.iQec G̊ eſt ↄtrarium qð dicit aug.intelligit em de
cognitõne certitudinali q̃ eſt rei ꝑ eſſentiã.nõ de cogniti
one q̃ eſt ꝑ effectũ:illa em non eſt cum certitudine:ſᷣ põt
ſic ↄtingeꝛe et põt aliter ↄtingere:cognitõ vo que eſt per
. iuatõeʒ illa eſt ꝑ certitudinem apud ipſum. .

nius etiaz gratia .S. j.
querit᷑ ſi pꝛiuatio cognitõis huiꝰdicat᷑ eſſe pena in demo
nibus.ſi em̃ eſſet pena in demonibo.a pꝛincipio nõ habe
rent hmõi cognitõeʒ:łᷣ a pꝛincipio nõ habuerũt cogniti⸗
onem virtutũ ꝑ eſſentiã.ſuꝑpoſito ꝙ nõ eſſent ↄditi cum
gratuitis:g̊ carentia buius cognitõnis nõ eſt pena ĩ eis
qð em̃ a pꝛincipio eſt eis datũ:nõ cedit in penã.cũ nulla
pᷣceſſerit culpa. Sed econtra videt᷑ ꝙ ſit pena in eis.a
pꝛincipio em potuerũt cognoſcere virtutes ꝑ eſſentiam.
nũc aũt nõ pñt:g̊ defectus hmõi cognitiõis eſt pena apð
eos:cũ illud ſit defectus cuiuſdã ꝑfectõnis ad quaʒ nati
ſunt.¶ Ao qð dicenduʒ ex pᷣmiſſa diſtinctõne.cognitio
em̃ virtutum non eſt per effectum.et ita cognitio potuit
eſſea principio cum natura erat bene inſtituta:et poteſt
eſſe adpuc cum natura ſit coꝛrupta.Cognitio auteʒ per
eſſentiã illa potuit eſſe a principio in ipſis angelis ꝗ po⸗

ſtea ceciderunt:ſed nũc non poteſt eſſe.licet ergo a pꝛin⸗

cipio non habuerũt cognitionem virtutum per eſſentiaʒ
hoc ſupoſito ꝙ nõ ſint conditi in gratuitis: non tamen
fuit in eis pena:ſed modo carentia iſta efficitur eis pe⸗
na.per peccatum enim meruerũt vt carerẽt ipſis virtu⸗
tibus et cognitõne virtutũ per eſſentiam.

¶Membrũ quartũ
Varto qᷓrit᷑ de pꝛiuatõe cogtois reꝝ in ꝓ⸗
prio genere.et videtur ꝙ ſint pꝛiuati per⸗
fecta cognitione rerum in ſuo genere.cog⸗
tieo enim rerum in pꝛopꝛio genere perfecta
dicitur Geñ. ab aug. cognitio veſpertina:ſed veſpeꝛtina
eterminatur ibi poſt diſcretionẽ tenebꝛarum a luce.er

go cognitio veſpertina non eſt in angelis qui tenebꝛe di

cuntur:ſed cognitio perfecta reruʒ in pꝛoprio genere di
citur perfecta.ergo angeli qui dicuntur tenebre.priua⸗
ti ſunt perfeeta cognitione reruʒ in pꝛopꝛio genẽ.¶ Pre
terea dupler.erat cognitio bonoꝛum angeloꝛum. matu⸗

tina et veſpertina:ſed matutina pꝛiuati ſunt demones

omnino. ergo veſpertina vel omnino eſt ablata ab eis:
vel diminuta.( Contra.videtuꝛ ꝙ cognitio rerum in/p

prio genere creuerit in demonibus.plurium habẽt eniʒ

nunc demones cognitionem q; habuerunt a principio.
et hoc videtur ꝑ h̊ ꝙ dicit y ſido. in li.de ſummo bono.

*

Triplici acumine ſcĩe vigent demones.ſubtilitate natu afflictionem eis:ſed cognitio peccatoꝛum cedens in af⸗

re.exrꝑientia tempoꝝ.reuelatõne ſuꝑnoꝛũ ſpirituum. ſi flictionem eſt vermis.ergo vermis conſcientie eſt in de⸗
& viget acumen ſcientie in eis exꝑientia tempoꝛũ: plura monibus. Contra. dicitur ĩ glo. ſuper illud.vij. ecẽs.
cognoſcũt mõ demones q; priꝰcognouerũt. SEe quod Vindicta carnis impij ignis et vermis. vermis eſt ſera
dicendũ.ꝙ non ſunt pᷣuati cognitòne rerum in ꝓprio ge⸗ ſcelerum penitentia.que in toꝛmentis ↄſcientiam pecca
nere. ſed eſt dnplex cognitio rerum in propꝛio genere. toꝛum moꝛdere non ceſſat:ſed ſera penitentia ſcelerum
vna q̃ data fuit a pᷣncipio cũ res in ꝓprijs generibo erant non eſt in demonibo:ꝗᷓ vermis conſcientie nõ eſt in eis.
create.Alia q augetur peꝛ expientia tempoꝝ.pꝛima vo Item iohᷣ.dama.oſcientia eſt lex mentis noſtre que re
duplex eſt. Vna ẽ naturalis ſiue cũ natura pꝛiꝰ inſtitu⸗ pugnat legi carnis:ſed vermis eſt in ↄſcientia.cum ergo
ta.Altera po ex gra.Cognitio aũt illa dr veſꝑtina que ẽ ↄſcientia mentis vel ſpũs repugnans legi carnis non ſit
cognitio rerũ in ꝓprio genere ex gra.et ſm hũc modũ ha in demonibo, nõ erit ↄſcientia in eis:g nec veꝛmis oↄſcien
buerũt boni angeli cognitõeʒ rerũ in ꝓprio genere.Alio tie.¶ Item dr. ij. ad Ro.teſtimoniũ reddente illis cõſciẽ
vᷣo modo habuerũt cognitõeʒ rerũ in ꝓprio genere ange tia cogitationũ ⁊c̃.ſᷣ iſtud teſtimoniũ non eſt in angelis
li ex ſuo primo ſtatu. Cercio vᷣo mõ ſibi acgꝗrunt angeli malis.cum iam dãnati ſint ̊ vermis ↄſcientie qui ꝓue
mali cognitõem.¶ Cum g̊ obijcit᷑.ꝙ cognitio rerũ in ꝓ⸗ nit ex teſtimonio huiꝰↄſcientie nõ eſt in damnatis. nõ
prio genere fuit veſpertia.hoc intelligit᷑ de cognitõe ap⸗ eſt in ifis demonibo.¶ Item oↄſcientia eſt ex duplici ſcia
pꝛopriata bonis angelis. Si aũt loq̃mur de cognitione hoc em̃ deſignat nomen ↄſcientie.Eſt em̃ cognitio ſaciẽ
alia.illa hʒ remanere in dãnatis.Si vᷣo accipiat᷑ cogni⸗ doꝛũ vel nõ faciendoꝝ.et collatio ad ꝑticularia:ſi ̊ col⸗
tio veſpertina.nihil ꝓhibet malos angelos hr̃e cognitõ⸗ latio cũ ꝑticularibo nõ eſt in angelis.cũ nõ vtant᷑ ratiõe
nem veſpertinã.et tũc nõ diſtinguit᷑ a bonis niſi in hoc. Fm ꝓprietatẽ ratõnis:nõ erit ↄſcientia ꝓprie dicta in an
ꝙ boni hñt cognitõneʒ matutinã.mali po pꝛiuant᷑ ea:et crieri quod dicendũ.ꝙ vermis oↄſcientie eſt in an⸗
m hũc modũ cognitõ veſꝑtina non eſſet data bonis an⸗ gelis malis.ſ̊ non ſᷣm om̃eʒ actũ:ſed ſᷣm illum actũ qui
gelis pꝰdiuiſionem lucis a tenebris.4¶. Ad aliud vo di⸗ opetit. Ad obiectũ aũt in ↄtrariũ dicenduʒ eſt.q illud
cendum.qꝙ nihil ꝓhibet vno modo cognitiõeʒ rerũ in p⸗ quod dr in glo.ſuꝑ illud.vij.ecẽs.q; vermis eſt ſera ſce⸗
pꝛio genere creſcere in demonibo.illo ᷣo mõ non creſcit lerum pnĩa.nõ intelligit᷑ de veꝛme qui eſt in dmonibus
quo cognitio rerũ in ꝓprio genere dr cognitio geneꝝ vel ſed de verme Fᷣm ꝙ eſt in boĩb malis iam damnatis.de
ſpecieꝝ.ſicut em̃ nõ auget᷑ numerꝰgeneꝝ aut ſpecierũ ſᷣ quibo dicit᷑.v.ſapie.tunc dicent intra ſe penitentiã agen
idem ẽ modo qð fuit a pᷣncipio:ita nec creſcit cognitõ. ſᷣ tes et p anguſtia ſpũs gementes.q¶ Ad ſcõᷣm vo dicendũ
. ingdiuiduoꝝ in generibo et ſpẽbo ↄtentoꝝ põt creſcere co HYy eſt ↄſcientia q eſt lex intellectus.que dictat quid ẽ fa⸗
gnitõ ad effectꝰ: q ꝓcedũt ex ↄiũctõibo reru diuerſis. Si ciendũ et quid nõ.et em hũc moduʒ ↄſcientia potuit eſſe
aũt pena aliq̃ dicit᷑ in eis rõne cognitõnis rerũ in ꝓprio in angelis.ↄſeientia autẽ ꝓut eſt lex mentis repugnans
genẽ.H̊ᷓ̊ nõ ẽ qꝛ pautioꝛa cognoſcat:ſᷣ nõ ita claꝛe ↄgᷣſcũt. legi e na in hac ratõne non eſt in angelis:ſed hoc Ren
O 444 eſt niſi ᷑m quendam actum. conſcientia autem habet
,( Nueſtio. cruij. De pena multiplicem actum. actus autem iſie eſt in bominibus
monũ qͥ ad potentiã motiue qᷓ ↄſcientie vermis. Vbi eſt nic iſta repugnantia. ante enim lapſum hominis
. Einge dicendũ eſt fuit ↄſcientia in ipſo.et tũc nõ erat repugnãtia legis me
tis reſpctu legis carnis.vnde nõ eſt dx eſſentia ipſius cõ
de pena in demonibo ex ꝑte potẽtie mo⸗ ſcientie hmõi actus.vnde licet ↄſcĩa ſᷣm hmõi actum nõ
. tiue.ſ.rõnalis.q dicit᷑ veꝛmis ↄſciĩe et q̃⸗ ſit in xmonibo. nihilominus tamen vermis ↄſcientie ꝗ
runt᷑ qᷓtuoꝛ. Orimo vtruʒ pena vermis attendit᷑ eᷣm remoꝛſum peccatoꝛum in ipſo ſpiritu ꝑma⸗
ſit in demonibo. Scðo ꝙᷓtum ad ꝗd at⸗ nentium eſt in ipſis.¶ Ad tercium dicendum. ꝙ licet iã
tendat᷑ in eis. Tercio vtruʒ illa pena in illis ſit granioꝛ dam nati ſint.nihilominus adhuc qᷓ;tum ad aliqua pec⸗
alijs duabo q̃ᷓs ſument.ſ.pena carentie viſionis diuine. cata damnãdi ſunt.et quo ad illa teſtimoniuʒz reddit cõ⸗
et pena afflictõnis in igne gehẽne. Quarto vtꝝ puniant᷑ ſcientia ↄtra illos.pꝛout dicitur.iiij.ſapien.ex inigs om:
ſimul an ſucceſſine pena vermis:pꝛo omnibus peccatis nes filij qui naſcentur:teſtes erunt nequicie.¶ Ad quaꝛ

tum dicendum.ꝙ licet ↄſcientia in homine ſit ex collati⸗

ab ipſis ꝑpetratis.
one duplici in angelis tamen nõ eſt m omnem modum

uelhelnpn 5 eſt tamen in angelis collatio vniuerſalis quod eſt ĩ mẽ⸗
D pꝛimũ ſic.videtur ꝙ pena vermis ſit in te ad ꝑticularia. vt cum peccant 'm rõnem vniuerſalis
demonilv.hñt em̃ oↄſciam pctoꝝ ſuoꝛuʒ.et in mente dictetur eſſe pctm.et ſᷣm hec ſunt remoꝛſus cõ⸗
ex hoc affligunt᷑ ⁊ irremediabiliter cruciã ſcientie vel in faciendo vel in iam facto.

tur: ſed ex his accipit᷑ ratõ vermis ↄſcien⸗ b ſe
CꝘùae ßm qꝙ dic. blberñ ad eugeniũ.vermis ille innntuo eſt em rum ecundum
Ecundo queritur qꝙᷓtum ad quid attenda⸗
tur pena vermis in demonibus. dicitur eĩ
ꝙ ſit qtum ad arguitionem peccati.ſᷣm il⸗
lud in pſal.arguam te et ſtatuaʒ contra te
faciem tuam. facies autem nihil aliud dicitur niſi ipſa
conſcientia remoꝛdens. Similiter ſuꝑ illud.vij. eccs.
cit conſcientia ⁊c.glo.qua iudice nemo abſoluitur no⸗

7

ↄſcie ꝑ pctm.et heret firmiter nequaq; euellendꝰ.nec ceſ
ſat rodere.cum hec ſint in demonibo.erit vermis ↄſcie
in demonibo. ꝛeterea.pꝑ ↄtrariũ põt argui.ſicut eniz
gaudiũ in ↄſcia ẽ ipſis bonis angelis:ita pena in oſcien⸗
tijs ipſis impijs.ſ̊ in bonis ẽ hmoi gaudiuzʒ. qᷓ in malis ẽ
hmõi pena.hec aũt eſt pena vermis: ꝙ in xmonibo ẽ pe⸗
na vermis. Item angeiꝰpeccans cuʒ ſit nobilioꝛis ſta

tus in naturalibo qᷓ bomo.nõ eſt nobilioꝛis ↄditõnis ec,nd cens.:ſed conſtat ꝙ habet naturale iudicatoꝛium qð non
peccat: homo cũ peccat incidit in triplicẽ penam reſpe aufertur per peccatum.ergo cum ſicut nocentes in iudi
ctu dei rõne cuiꝰviſionis carentiã habet.reſpectu ſuira⸗ cio conſcientie non abſoluuntur:ergo vermis conſcien
tione cuiꝰ vermẽ hʒ ↄſcie de peccatis. reſpectu eiꝰ quod tie eſt ad damnationem ipſis peccatoꝛibus et ita angeli
exterius eſt: ratõne cuiꝰhpabet afflictönem gebennalem. mali. ꝛeterea.demones ſunt ſpiritus ſeꝑati a coꝛpo⸗
angelus vo malus ſi imiliter habebit hanc triplicem pe⸗ ribus:ſed ſpiritibus ſeꝑatis a coꝛpoꝛibus magis ↄucnit
nam cum ſit ad vnamquãq; poſſibilis.4· ſsꝛeterea.coc⸗ pena ſpiritualis qᷓ; coꝛꝑalis.ergo cum vermis oſcientie
tio peccatoꝝ non deletur apud ſpiritum peccantem niſi ſit pena ſpũalis.magis ↄueĩet angelis malis qᷓ; ignis ge⸗
per penitentiam.ſed penitentia nõ eſt in angelis malis: benne:ſed ignis gehẽne ↄgruit eis ad penã.q̊ vermis cõ

ergo cognitio peccatoꝛum remanentium in eis. cedit in ſcie congruet eis ad penam interioꝛem. ¶¶ IJtem ſuꝑ illð

⸗

☚

(Mueſtio

yſa.riiij:ſubter te ſternet᷑ tinea ⁊c. glo. tinea et opꝑimen⸗
tum vermiuz. pene eterne ſunt qs pria gignit oſcia: ſed
ꝓpria ↄſcia gignit niſi penã vermis ꝑ ſe.ibi aũt loquitur
d dy abolo ſubfigura nabuch. vñ et dĩ ibi lucifer: ergo
pena vermis ↄpetit ſibi. Sed ↄtra videt᷑.ꝙ pena ver⸗
mis nõ ↄueniat eis.vermis em̃ de carne naſcitur et car⸗
nem ↄſumit.ſi ̊ tranſfert᷑ nomen vermis: tranſferet vbi
erat ratio carnis ſpũaliter:̊ ratio carnis ſpũaliter non
eſt niſi vbi viget ↄcupiſcẽtia carnalis q̃ eſt ſomes vel ex
fomite.hoc aũt nõ eſt in demonibo:&̊ vermis ↄſcĩe nõ eſt
in demonibo tanꝙᷓ pena.. Pꝛeterea.in euãgelio ꝓphe
tis vbi loꝗtur de penis ↄiungit vermẽ cũ alijs penis qui
tcbent᷑ homini dãnato.vnð in penã damnatoꝝ aſſigna

tur vermis.ſicut dr vlti.yſa.vermis eoꝝ nõ moꝛietur et

ignis eoꝝ nõ extinguet᷑.Et.ix.m arci.bonũ eſt luſcuʒ in⸗
traꝛe in regnũ dei ꝙᷓ duos oculos hntem mitti in geben
nam:vbi vermis eorũ nõ moꝛit᷑ et ignis eoꝛum nõ extin⸗
guitur. Et vlti. iudicũ.dabis ignes et vermes in carnes
eoꝝ vt vrant᷑ et ſentiãt vſq; inſempiternũ. Sitr. vij.ecci.
Vindicta carnis impij.ignis ⁊ vermio:xbi loꝗtur auteʒ
& pena dy aboli:tm̃ fit mentio de igne nõ de verme.xxv.
Aath. Ite maledicti in ignẽ eternũ qui patus eſt dya⸗
balo et angelis erꝰ.ex qͥ videt᷑ ꝙ nõ eſt ipſiꝰ vermis ↄſcie
punire ſpus ſeꝑatos ſcʒ demones. Pꝛeterea.ſi veꝛmia
ad litterã eſt reddere vel ↄſumere lignũ aut veſtẽ aut car
nem de qua oꝛit᷑.opoꝛtet ꝙ in dᷣmonibꝰ inueniat᷑ aliqd
qð ſemꝑ rodi vel ↄpſumi poſſit.illud nõ erit niſi aliquod
bonũ qð poſſit minui in demonibo.ſi gᷓ nullũ eſt bonum
infinitũ in eis.nõ põt ibi eſſe vermis q;tum ad hũc effe⸗
ctum.ꝙ aũt ille ſit effectus iſtiꝰ vermis ptʒ ꝑ hoc qð d
yſa.lj. Sicut veſtimentũ ſic comedet eos vermis. vbi di
eit glo.ↄſcia qne nunq; moꝛit᷑:ſed q̃liter põt comedere ni
li oſn enat.( qð dicendũ.ꝙ pena illa ↄſcie ſuꝑ pec⸗
catis q nunꝙ; telent᷑ eſt in ipis emonibo:et dicit rez il⸗
lius pene q̃ dicit᷑ vermis.ratio tũ vermis q̈tum ad ali⸗
quẽ actũ magis ꝓprie ↄuenit aĩabo dãnatis qᷓ; ipis demo
mibo.qͥ ad aliquẽ aũt effectũ coĩteꝛ eſt in his⁊ in illis.qᷓn

tum em̃ ad hoc qð gignit᷑ ex remoꝛſu ↄſcie cõe eſt vtrobi

q;· ꝙtum aũt ad h̊ ꝙ veꝛmis ꝓpꝛie dict gignit᷑ ex coꝛpoꝛe
et ꝑ ſilitudinẽ ex re ↄfoꝛmante ſe coꝛpoꝛi.in aĩabo dam⸗
natis dicit᷑ eſſe vermis.⁊ ideo ſcriptura qñn loꝗtur de pe⸗
nis damnatoꝝ:vłius loꝗtur de pena vermis in homini
bus ſiue in aĩabo:rariſſime aũt de pena vermis in demo
nibo. .¶¶ Ad illud vpo qð deincepo querit᷑.qd rodat᷑ ab il⸗
lo verme? Dicenduʒ eſt.ꝙ ipᷣa habilitas ↄſcientie ad bo⸗

num.q ſemꝑ magis et magis ↄſumit᷑. nec tñ oĩno tolli

qa illa habilitas eſt naturalis ⁊ eſt in natura ĩmoꝛtali.
vñ manente natura illa ſemꝑ manet ↄſcia pct᷑i.⁊ minui⸗
tur bonũ oſcie:et illud cõe eſt in demonibo et aiabo dam
natis.Et licet bonũ illud nõ ſit infinitũ magnitudine ſi⸗
ue virtute.eſt tñ infinitũ in diminuendo.Vel põt dici ꝙ

2

illa infinitas eſt Finm ad duratõnem.et ꝙ nõ ↄſumituꝛ

magis et minꝰ:ſed ſemꝑ ipſa ↄſcientia roditur nulla fa⸗
cta abiectõne alicuiꝰboni.⁊ ga eſcam ſuã inuenit perpe
tuam.nunq moꝛit᷑.eſca aũt ſua eſt ipᷣm peccatuʒ quod ẽ
in oſcia.vñ dicit bẽs berñ.hic veꝛmis eſi qui nõ moꝛituꝛ
memoꝛia pᷣteritoꝝ ſemel ꝑ peccatũ firmiter heſit nequa

ꝙᷓ deinceps auellendus: nec ceſſat rodere ↄſcientiã eaq;
paſtus eſca incõſum ptibili ꝑpetuat vitam. G

Ebrũ tercinʒ
Ercio queritur. vtrũ illa pena gramor ſit
alijs duabus penis quas ſuſtinẽt.ſ.caren⸗
tia viſionis diuine et afflictõne in igne ge⸗
= benne. Et videt᷑ ꝙ illa pena ſit grauiſſima
Dicit em̃ yſi.in li.de inſtitutõe eccleſiaſtica.ꝙ nulla pe⸗
na grauioꝛ eſt pena oſcientie. cũ ergo hec ſit ĩ demonibo:
crit illa pena grauiſſima. ( Sed videtur ↄtrarium. dic
em̃ Criſo.ꝙ nulla pena maioꝛ eſt ꝙᷓ ſepari a viſione tei
ergo carentia viſionis dei eſt maxima pena.cum eniz il⸗

cxuij.

lnd ſit ſummũ bonum carentia illius erit maximnʒ ma/
lum. 4 Sed videtur ꝙ pena gehenne ſit eis maxuma pe⸗
na.nihil em̃ eſt quod ita actualiter affligit. ¶ Pꝛeterea.
ſpiritũ ſubeſſe coꝛpoꝛi penaliter eſt maxime affictiuum
ipſius ſpiritus:ſed demones ſunt ſpũ 8. ignis vo geben⸗
ne coꝛpus.q̊ demones ſubeſſe penaliter igni gehenne.ẽ
eis maxima pena.¶ Ad qð dicendũ.q pena poteſt dici
marima ᷣm diuerſos modos.vel quo ad damnuʒz. vel qͥ
ad ſenſum. vel quo ad maximam inherentiam in punito
Eꝛimo mõ eſt maxima carentia viſionis dei.ſi em intel
ligeremus ꝑ impoſſi bile ꝙ bomo haberet viſionem cxi:
et tam̃ ceteris penis puniretur:non tantũ damnificaꝛe⸗
tur ſicut in ſola carentia viſionis dei damnificat᷑. Scdᷣo
modo dicitur ignis gehenne maxima pena.cuʒ maxime
affligat et maxime ſentiatur. Lercio mõ dicit᷑ vermis
interioꝛ.cum ſit pena imediate inherens ipſi ſpiritui.et
hec fuit ratio yſido.vñ ſubdit:mens em̃ male cõſcientie
Apric his ſtimulis agitatur.

Klebruz quartuz

Varto querit. vtrum demones puniantur
pena vermis ſimul aut ſucceſſiue pꝛo om̃i
bus peccatis abipſis ꝑpetratis ⁊ videtuꝛ
ꝙ ſucceſſiue puniant᷑.pena em̃ eſt ſᷣm con⸗
ſeĩam peccati.et pena actualis eſt cũ eſt actualis cogni⸗
tio pct᷑i:ſed vna et eadeʒ cognitõne actuali nõ cognoſcit
hoc peccatũ et illud.cum g actuales cognitõnes nõ ſint
ſimul ſed ᷣm pꝛidet poſteriꝰnon erũt cognitõnes actua⸗
les bhuiꝰpeccati ⁊ illius ſimul.et pena actualis ſequitur
cognitõnem.g pena ſequens actualem cognitõnem vniꝰ
pcti.nõ erit ſimul cũ pena ↄſequenti actualeʒ cognitõem
alteriꝰpcti.gꝗ̊ nõ himataih demones h̊ geneꝛe pene

ꝓ diuerſis pctis. ¶ Contra.cũ dicit᷑ Job.xxiiij. tranſi⸗
bunt ab agꝗs niuiũ ad caloꝛẽ nimiũ.tranſitꝰille nõ atten
ditur ſᷣm ſucceſſionẽ.ſ̊ ſᷣm penaꝝ variationẽ ꝓ diuerſis
petis:eſt em̃ qdðᷣdam pet᷑ᷣm ex timoꝛe male huiliante et ei
rñdet illa pena q̃ ſignat᷑ ꝑaquã niuis:et eſt pct᷑in amore
male accẽdente.et ei rñdet pena ignis. ⁊ ſiẽ pcta ↄtinu⸗
ant᷑ in ſubiecto ita et pene debite ꝓ pctis. ſic ̊ᷓ ſiẽ ſimul
ſunt ille pene.ita pena vermis ꝓ vno pcto et pena vᷣmis
ꝓ alio pcto ſimul erunt. Pꝛeterea.x.iob.ſuꝑ illud vbi
vmbꝛa moꝛtis ⁊ nullꝰoꝛdo.glo.in mente damnatoꝝ Fᷣm
ꝓiniſſaʒ vmbꝛã cecitatis magna erit ↄfuſio.q̃ intus eos
cruciet ſicut flama foꝛis. ſicut q̊ flama foꝛis ſimul afnli⸗
git ꝓ diuerſis pct᷑igita et hec ↄfuſio intꝰ cruciabit ſił p
diuerſis pctis.¶ Eð ↄcedendũ eſt. vñ pena ↄſcie ꝓ oi⸗
bus pct᷑is ſimul affliget.i¶iZec eſt h̊ ↄtrariũ qð ſupᷣ ob⸗
icctũ eſt.ſicut em̃ pctm ſimul eſt cũ pcto.ita ↄſeia buius
pct᷑i ſimul cũ ↄſcia illius.manebit & in eis ad cumulum
pene aſpectus diuerſoꝝ pctẽoꝝ ſimul:et ſicut cedit ad cu
mulũ gloꝛie in ſctis.ꝙ ſimul pñt aſpicere diuerſa q̃ dele
ctant:ita ad cumulũ pene in damnatis erit.ꝙ ſimul po:
tuerũt Lue diuerſa que triſtant.

Nueſtio. cxv. De pena

— —

demonum ex parte voluntatis.

Einge queritur de

ena demonũ ex ꝑte voluntatis.et pᷣmo
e gaudio dæ qͥ querunt᷑ qᷓ̃tuoꝛ. Primo
vtrũ gaudiũ aliqð ſit in ipis dvemonibo
2 Scðo ſi eſt gaudiũ in eis vtrũ cedat in
penã.Cercio ſi demones habeant doloꝛem pene pᷣſentis
NQuarto vtrum timeant penam.

Mlembꝛum primum
Irca pᷣmũ vr ꝙ nõ ſit ĩ eis gandiũ.gaudiũ
eĩ ẽ ex appᷣhẽſione ↄueniẽtis.axpꝛehẽſio at
2ueniẽẽtis vel ẽ in pñti vel in pᷣterito vel in
futuro.ſ̊ appᷣhenſio ↄueniẽtis in pᷣteruo ñ
adgenerat ĩ eis gaudiũ.illo em ↄueniẽti in pᷣterito pᷣuati

ſunt. Appꝛebenſio aũt ↄuenientis in pᷣterito cũ pꝛiuatõe
nõ adgenerat gaudiũ ſed doloꝛẽ: ́̊no hñt bmõi gaudiũ
NRec pñt ex appꝛehenſione boni in pñti.cum bono pnᷣti
gratuito ſint pꝛiuati et naturali qð oꝛdinat᷑ ad gꝛatuitũ
5 nõ hñt ex illo gaudiũ.lcet em babeant bonum nature
quod nõ põt auferꝛi ⁊ ilud cognoſcãt:nõ tñ ex illo ſequi
tur gaudiũ.vñ aug.xix.de ci.dei. YOpſe doloꝛ teſtimoniũ
eſt boni adempti et boni relicti.vbi em̃ bonũ relictũ eſſz
æ bono amiſſo doloꝛe nõ poſſet. licet ꝗ habeant bmõi bo
num nature.tñ gꝗa ab illo fuit pꝛinatio boni gratuiti.nõ

ↄſequit᷑ gaudiũ ſed doloꝛ.ſZec bnt gaudiũ er aprehenſi

one boni in futuro.cũ ſpes euaſionis a pena tolerat᷑ ab
eis. ſicut dr.xl.iob. Spes eiꝰfruſtrabit᷑. nõ ergo hñt de⸗
mones di Se⸗ videt᷑ ↄtrariũ ꝑ hoc qð dĩc aug.
aduerſus manicheos. Oy abolus ptatem bhʒ in eis ꝗ pꝛe

cepta dei ↄtemnunt. et de hac taminfelice ptate letatur

ꝗ ſolebat anteqᷓ caderet de ſublimi veritate gaudere.in
qua nõ ſtetit: demones bñt aliqð gaudiũ. Preterea
a peccatoꝛe du põt peccare nõ aufert᷑ gaudiũ pcti. ᷣm ꝙ
om̃e pcrm ex libidine eſt. et ita in om̃i pcto eſt delectatio
cum ꝙ demones ſint in ſtatu in qͥ pnñt pecare et peccant
hnt delectatõnem pcti et ita gaudiũ. E qð dicendũ
eſt. ꝙ gaudiũ põt eſſe in demonibo.̊ illud nõ eſt gaudiũ
verũ ſed omi amaritudine reſperſum.hoc aũt nõ eſt niſi
ga adhuc hñt ſtatũ in q̊ͥ pn‚ᷣt demereri.cum aũt oĩno erũt
in ſtatu retributõnis ꝓ omnibo pctis.aufert᷑ ab eis oĩno
gaudiũ.. Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ in ↄtrariũ dicendũ eſt.
ꝙ gaudiũ illud ẽ nõ er appꝛehenſiõe ſimpłr ↄueniẽtis: ſ
qð videt᷑ ſibi ↄueniens ſiue delectabile ipſis demonibus
br̃e ptatem in eos ꝗ pᷣcepta dei ↄtempnũt. et ita videt᷑ eẽ
gaudiũ ex illo qð videt᷑ bonũ eſſe in pñti ⁊c̃.

Membꝛu ſecundum

Eeundo querit᷑. vtrũ gaudiũ in monibo
ſi eſt.cedat in penã. Vlidet᷑ ꝙ nõ ꝑ h̊ quod
dicit aug. in li.de li.ar. Pena eſt affectõ ĩ⸗
uoluntaria et ecõuerſo. Sʒ gaudiũ nõ eſt
affectio inuolũtaria.nõ em̃ vellẽt nõ gaudere demones:
̊ gaudiũ non eſt pena in demonibo.¶¶ Sed ↄtra boc eſt
q8 dicit aug.ſuꝑ geñ. Pena eſt dyabolo vt in pfate ha⸗
beat pctoꝛes.et inde maioꝛ eſt eis pena:qꝗa de taminfeli⸗
ci ptate letatur:ꝙ gaudiũ eſt pena demonũ o qð di
cendum.ꝙ gaudiũ in rõne gaudij non ſonat in penã:ſed
magis in pctm.qð aũt dicit᷑ eſſe pena hoc intelligit᷑ effe⸗
ctiue vel materialiter.effectiue qa gaudiũ inoꝛdinatum

meret᷑ penam.materialiter vo ꝗa de hoc ꝙ gaudium ha

buit oſequenter afnigit᷑.

embrum tercium

;

NBnſeqnter querit᷑ de pena demonuʒ que ẽ
doloꝛ. et ̊ reſpectu mali pñtis. et videt᷑ ꝙ
nõ habeat doloꝛẽ ꝓ pena in pñti ſ̊ quod re
. aleruer in futuro. ꝓpter h̊ qð dr exo.xx.viſi
tans pcta patũ ⁊c.glo.DOy abolꝰqꝛ iam peccãdi moduʒ
exceſſit.tanqᷓ; veſtimẽtũ ↄcretũ ſanguine nõ erit mundꝰi
H̊ ſeculo.nõ.ſ.flagellat ꝓ pcto.oĩa em̃ ſeruant᷑ in futurũ
Si ꝭ nõ flagellat᷑ in pñtiꝓ pcto ſ̊ ſeruat᷑ in futuro cum
dolor in pñti ſit flagellũ.nõ hñt doloꝛẽ in pñti.¶ Pꝛete⸗
rea.gaudiũ ⁊ doloꝛ ſunt oppoſita:cũ ꝗ̊ gaudiuʒ de pfate
ↄtinuet᷑ in pñti. doloꝛ ꝗ ki⸗d Bater nõ inerit in pñti

nõ ̊ doloꝛ erit pena in pnti.¶ Sed ↄtrariũ videt᷑ peꝛ q̊
ꝙ dicit in li.de ci.di.xix. Sic leticia deſerti boni ĩ pcto
teſtis ẽ voluntatis male.ita doloꝛ amiſſi boni in ſupplicõ
teſtis ẽ nature bone.et loquit᷑ ibi de ſtatu demonuʒ. exqͥ
accipit᷑ doloꝛẽ hñt de amiſſo bono. Pꝛeterea delecta
tionẽ habuerũt in pᷣmo pcto.delectatõni aũt ↄueniẽs pe
na rũdet afflictõ ſine doloꝛ:̊ doloꝛẽ hñt in pñnñti ꝓ pena.
d qð rñdendũ. ꝙ doloꝛẽ hñt in pñti tanq; penã pro
bono amiſſo qð ↄſequi potuerũt. Ad illud vᷣo qð obij⸗
citur in ↄtrariũ dicendũ eſt.ꝙ eſt quedã pena coꝛrigens
in pnti.et hac pena nõ flagellat᷑ dyabolꝰ ꝓ pcto ꝗa non

erit mundus in boc ſeculo.et eſt pena ↄdemnans et illa
hic inchoat᷑ in pñti et ↄſumabit᷑ in futuro.et rone illius

dicit᷑ om̃ia ſeruant᷑ in futurũ.i.ↄſumatio.nõ ꝙ in pꝛeſen
ti nõ puniat᷑.4. Ad ſcᷣm vᷣo dicendũ.ꝙ; gaudiñ et dolor
cũ ad eandeʒ rem referunt᷑ ſunt oppoſita.cum aũt ad di⸗
uerſa referunt᷑ nõ ſibi opponũtur. vñ doloꝛ ⁊ caſu a ſub⸗
limi veritate: ⁊ leticia de infelici ptate in pñti nõ ſibi op
ponũtur. ꝓPter qð nihil ꝓhibet hec duo ſimul in eſſe in
emonibo. in futuro vᷣo erit doloꝛ ſine gaudio. vnd aug.
in extremo ſupplicio recte fit:vt impij natur aliũ bonoꝛũ
damna in cruciatibo defleant ſentientes ablatoꝛẽ coruʒ
iuſtiſſimũ deum. quem ↄtempſerunt benigniſſimum lar

mbrmm quaꝛtũ

Oſimodũ querit᷑ de pena demonũ que di/
citur timoꝛ.et querit᷑ vtrũ timeant penam
quod videt᷑. ſerui eĩ pcti eſt timere:bᷣ dya⸗
H bolus ẽ ſeruꝰpct᷑i Johᷣ.viij. Qui facit pec⸗
ltũ ſeruus ẽ pcti: eiꝰeſt timere penaʒ.4 Pꝛeterca. de⸗
mones credũt et tremiſcũt Jac.ij. Sed quid ẽ illud cre⸗
dere niſi certitudo de pena.ex certitudine vᷣo pene futu⸗
re ſequit᷑ timoꝛ:̊ demones timẽt.ſed timoꝛ ille nõ eſt ni⸗
ſi potentie diuine puniẽtis:̊ hñt timoꝛẽ pene.¶ Pꝛetẽa.
vij. math.Quid nobis et tibi ihu filij dei veniſti añ tpᷣs
toꝛquere nos. certi erant de pena futura:ſed ex certitu
dine mali in intellectu ſequit᷑ timoꝛ in affectu.gᷓ habuer̃t
timoꝛẽ in affectu:ſ̊ timoꝛ pene ſecũ habet pena adiũctaʒ
ſm ꝙ dicit.j.ioh.iiij. timoꝛ penã habet:&̊ habent timoꝛẽ
penalẽ. ¶ Cont Yob. xl. factũ eſt vt nulluʒ timent.ſuꝑ q̃
bts greg.li.xxxiiij.moꝛa.nullum timent videlicet ꝗa nec
xũ. ſ̊ neqʒ hoc ꝙ paſſurus ẽ metuit:cui nimirũ felicius
fuerat timendo ſupplicia vitare.ꝙᷓ nõ timendo tolerare.
et alibi nũc oĩno nõ timẽs omibo ſupplicjs ſubiacet.qui

elemẽtis etiã ſu ꝑeſſe poteꝛat ſi vnũ quẽ debuit timeꝛe vo

luiſſet. vnde pfecto timẽt omia poſſidẽs.qui nũc vnũ nõ

timẽs om̃ia patit᷑ex quibo colligit᷑ q demones nõ babẽt

timoꝛẽ pene quam ſuſtinẽt:ſ̊ nec dei penam infligentis.

Pꝛeterea. timoꝛ ſeruilis facit abſtinere ab actu peti·

ß demones nullaten abſtinẽt ab actu pcti: ̊ nõ videtur
eſſe in eis timoꝛ ſeruilis.¶ Pꝛeterea Greg.ſuꝑ ullð iob.
iij. Quare nõ in vulua moꝛtuꝰſuʒ.cũ pena timet ſed faci
es dei nõ amat᷑: timoꝛ ex timoꝛe eſt nõ ex huilitate:quia
ſu ꝑbit ꝗ petm ſi liceat nõ puniri nõ deſerit.g videt᷑ ꝙ ha
bens timoꝛẽ ſeruilem ex ↄſideratõne nõ peccet: ſ̊ boc nõ
eſt in dyabolo: in dyabolo nõ eſt hmõi timoꝛ penalis.
Ao qð dicendũ.ꝙ vno modo eſt timoꝛ ĩ dyabolo alio
modo nõ.timoꝛ em̃ ᷣm ꝙ comes eſt huilitatis.non eſt in

ipſo.cũ ſuꝑbia maxime lit in ipſo que oſpponit᷑ hu milita⸗
ti. et per ↄns timoꝛi.et hoc modo intelligit᷑ illud.factus

eſt vt nullum timeret.ex ſuꝑbia enizʒ eſt in eo arꝛogantia
et pᷣſumptio. ꝓpter quã nõ timet illũ quẽ timere debeꝛet
et ex hoc peccat. Ex alia vᷣo parte timoꝛ ſonat in penam

et ſᷣm hoc eſt in dy abolo:ſed adbuc diſtinguendũ.quia
timoꝛ penalis aliquãdo reuocat hominem a peto vel co
hibet ab actu peccati.et hoc modo nõ eſt timoꝛ penalis
in eo. Alio vᷣo modo eſt in augmentum pene inflictus p

peccato pᷣcedenti.⁊ Fm hoc timoꝛ penalis ẽ in eo. Per
hoc poteſt reſponderi ad obiecta.cum em̃ dicit᷑ ꝙ timor
eſt in eo. intelligitur de timoꝛe penali non cohibente ab
actu peccati.ſed affligente ꝓ peccato. Quod at dicit᷑xl.
Job. factus eſt vt nullũ timeꝛet.intelligitur de timoꝛe co
pibente a pcto.ex ſuꝑbia em̃ eſt ꝙ nõ cohibet ſe a pcto ꝑ
timoꝛeʒ ci.ſicut eſt de illo ꝗ ex audacia ſiue temeritate
delinquit.¶¶ Siłr illud quod dicit bẽs grego.ꝙ nõ timet
ceum · intelligit᷑ de timoꝛe ſeruili que cobibet a peccato.
41 O etiã dicit ip̃m nõ timere penã boc ſilr intelligit ꝙ
non ita timet ꝙ pter boc a peccato deſiſiat. vnde eſt du⸗
plex timoꝛ ſeruilis. VUnus cohibitoꝛibus a peccato.et h
modo intelligitur illud.b. gꝛego.quod dicitur ſuper.iij.
iob.et quod alubi dicitur. viuit in eo voluntas peccaãci.

tſla
illins
Peeſen

di⸗
hiop
fein
aug.
DMor
coruz
Inlar

e di⸗
nam
dpa⸗
tpes
1a. de⸗
ce⸗
funr⸗
ni⸗
etis⸗
tis
litu
mert
ſenn
mnor
n
ahe
abe
ne.
gui
fo
nöᷣ
it
.
ia
a
n
l.
lio⸗
Sin
itn⸗

l

—

—
—

. .
.

caligino

(Lueſtio

et ſequeret᷑ peceandi libertas: ſi ſperaretur impunitas
in dyabolo vᷣo viuit voluntas peccandi et timoꝛ in ipſo
eſt ex timoꝛe:ſ nõ deſiſtit a pcto ꝓpter timoꝛeʒ pene.imo
in pñti magis exardeſcit ad culpam. . Ao iſtud qð dici
tur.j. Jac.ꝙ emones credũt et ↄtremiſcũt.intelligituꝛ
æ timoꝛe ſeruili quo timet᷑ iuſticia dei et non amat᷑ qui
nõ ꝓcedit ex fide 'm ꝙ eſt virtus infoꝛmis:ſed ex q̃dam
certitudine pene.

S ¶Queſtio. cxvj. De pena

eſt ptæterminatõem pene ſpũalis.ad
ↄſideratõneʒ ipſius pene localis q̃ fuit
caſus in aerẽ caliginoſuzʒ de celo empir⸗
reo vel in infernũ.vñ dicit᷑.x.luc. Eide
panã tanꝙᷓ fulgur de celo cadentẽ. Et queruntuꝛ

bam ſat

qtuoꝛ. Pꝛimo vtrũ ſit eis pena eſſe in iſto aere caligino⸗

ſo. Scðo quõ ibi puniant᷑.Lercio vtrũ tm̃ ille caſus lo
calis ſit eis pena. an ſint etiã alij caſus locales eis in pe
nam. Quarto vtrũ om̃es ceciderint in habitationeʒ ae⸗
ris caliginoſi.aut quidẽ ceciderũt in habitatõneʒ aeris
quidã dᷣo in infernum.

Mlembru prunuz
Dpꝛimuʒ ſic. videt᷑ ꝙ non ſit in eis pena.
ſunt em in iſto aere caliginoſo ad temptã⸗
dum hũanũ genus:p temptare bumanuʒ
6 geneſt eis voluntariũ. & locus ↄueniens
926 temptandu placet eis nõ & eſt eis penalis.¶¶ Pretẽa

.
*

Dicit aug. ꝙ vemones dicunt᷑ aerea aialia. qm coꝛpoꝛux
Aereoꝝ natura vigent:nec ꝑ moꝛtem diſſoluunt᷑.qꝛ pᷣua⸗

let in eis elementũ aptius ad faciendũ qᷓ; ad patiendum
ad patiendũ em̃ ſunt humoꝛ ⁊ hmõi. ad faciendũ vᷣo aer
et ignis:ſi &̊ ſunt in aere caliginoſo aſſumẽtes coꝛpꝰ ae⸗
reũ:aſſumũt coꝛpꝰactinũ nõ paſſiuũ.aſſumẽtes aũt coꝛ⸗
pus actiuũ nõ patiunt᷑ penã ex hoc ſed magis inferunt.
g eſſe i aere caliginoſo nõẽ eis pena.i¶ Pretẽa dic apłls
vlt. ad ephᷣ.ꝙ ſunt rectoꝛes tenebꝛaꝝ baꝝ. & dñant᷑ ſed
qð dnat᷑ ab illo nõ patit᷑ cnui dñatur.demones ꝗᷓ non pa⸗
tiunt᷑ ab gere nec ab alio coꝛꝑe ibi puniunt᷑: ̊ nõ puniũ
tur. ¶ O at ſit pena videt᷑ ꝑ hoc qð dic aug.ſuꝑ gen.ca
liginolſa aeris tm teneri ꝑmiſſi ſunt.ꝗ eis q̃ſi carcer ẽ vl⸗
ad tp̃s iudicij: ̊ eſſe in carcere eſt pena incarcerato.
Bſis cemoniboẽ pena eſſe ĩ aere caliginoſo.⸗ Pꝛetẽa
ſi angeli hẽbant coꝛpꝰꝑ aſſumptõeʒ anteqꝙᷓ; caderẽt.habe
bant coꝛꝑa ſumpta cæ ethere luioſo vel nulla habebant.
Fᷣ pꝰcaſuʒ hñt coꝛꝑa aſſumpta de aere caliginoſo.g̊ quo
ad h̊ mutant᷑ in ſtatũ teterioꝛẽ:ſ̊ mutari ĩ ſtatũ xeterio
rem ẽ pena. demones ex G ꝙ in gere caliginoſo ſunt pe
nam bñt. ¶¶ ꝛeréa dr. xx. li. æ ci.dei. In h̊ aereo celo 2
in tris ⁊ œæmonũ ⁊ boimẽ miſerꝛima vita erꝛoꝛibo erũ⸗
niſq; pleniſſima: ̊ miſerꝛima vita nõ eſt ſine pena. ̊ pe⸗
na eſt ipis demonibv eẽ in h celo nereo. As, qð dicen⸗
Dũ eſt. ꝙ datũ eſt eis ĩ penã eẽ in aere caliginoſo. locꝰem̃
