lembeum pꝛimmm

Rimo ẽg querit ſi ↄgruebat oĩa coꝛpa bu⸗

coꝛpꝰhumanũ ↄfoꝛmitatẽ h᷑ ad ſpm̃ ſᷣm
ↄuenit ⁊ poſſibile eſt. cniꝰſignũ eſt: ꝙ coꝛ
pus humanũ alteriꝰeſi figure ꝙ coꝛpꝰalioꝝ aĩal iũ. Tñ
Maſilius exame.ix.pecudes om̃es teꝛrene ſũt.ob hoc i⸗
clinant᷑ ad terꝛã. Sed alia eſt plãtatõ celeſtis hõ:q quã⸗
tum habitu figure. taãtum dignitate diſtat a pecoꝛibo il⸗
loꝝ deoꝛſũ facies flex a eſt.vtrũq; ꝓſpectat.⁊ qð eiꝰlibi⸗
dini iocũdum eſt hoc ſectat᷑.tuũ vo caput ad celum ſem
per erigit᷑ oculi tui ſuꝑna reſpiciunt.ↄſoꝛmitas aũt coꝛ

1 mana ꝓpagaꝛi er coꝛꝑe ade. ſic videt᷑.

ꝑis cũ aia ſignũ ẽ ↄfoꝛmitatis ⁊ vnitatis ĩ oꝛdie ad vnũ

7 idem bonum. ⁊ ſignum indiuiſionis in beatitudine.
conueniens ergo fuit ꝙ ſicut confoꝛmes erant in eſſe ⁊ ĩ
oꝛdine ⁊ in diuiſione ex paꝛte finis.q conuenient ſiue
ↄfoꝛmes eſſent ex paꝛte picipij.ſicut oẽs ſpiritꝰ ꝑficiẽtes
coꝛꝑa humana ab vno ſpũ ꝓducũt ĩ eẽ¶ Itẽ in diuinis
ꝑſonis eſt pceſſio pᷣmo ab vna ↄſequẽter a duabo:ſed er
pedit humãe im ꝑitie.⁊ diuie ↄnẽit ꝓuidẽtie· ꝙ ad illa qᷓ
in diuĩs ↄſiſtũt ꝑ illa q ĩ inferioꝛibo reꝑrunt᷑ manuduca
tur. oꝑtuit ergo ꝙ illa emanatõ ꝑſonalis que eſt in diui
nis in illis que heĩ innoteſcũt manifeſtaꝛet. Sed ñ po
tuit cẽtius manifeſtaꝛi qᷓ i ꝓductiõe hoĩs.qꝛ i ꝓducti⸗

one angeli in eſſe.cum vnꝰex altero nõ ꝓcedat.nec in ꝓ⸗

ductiõe bꝛutoꝝ. ita cõpetenter.igit᷑ ⁊c. SItẽ dupler eſt
pꝛĩcipium generationis hoĩs.actiuuʒ ⁊ materiale.acti
uum aũt quoddam eſt vniuerſale oꝛdinatum a diuina
ſapientia.ſicut ſol.ergo a ſimili videtur.ꝙ a diuina ſa
piẽtia debuit aligd oꝛdinaꝛi qð eſſet pꝛincipiũ materia⸗
le vniuerſale dico. hoc nõ potuit eẽ niſi eẽt pᷣmꝰ hõ.er.
go ⁊c̃.¶ Cõtra ĩ nulla lege licitũ fuit patrẽ otrahere cũ

filia.filiũ cũ matre.cuius ratio eſt.quia filia ẽ de patre
Fᷣm ꝓpagationem carnalem.et filius de matre.cum ergo
pꝛima mulier condita fuit. vt eſſet pꝛimo viro in ad⸗

iutoꝛiũ ad multiplicandũ genus humanũ.a hoc in ↄtra

ctu matrimoniali.videt᷑ ꝙ nõ debuit aliquo mõ ex caꝛne
viri ꝓpagaꝛi.⸗;ᷣtẽ vt habet᷑ ab aug. hõ eſt aĩal ſociale.

oↄueniebat ergo vt hmõi ꝓpꝛietatis oditio in foꝛmatõe pᷣ⸗
mi hoĩs ꝗ erat cauſa ⁊ pꝛincipiũ huiꝰ ſocietatis eſſet ex⸗
pᷣſſa.ſed melius eẽt expᷣſſa.ſi płes eẽnt limul ↄditi.qᷓ; vnꝰ

tm̃ ſolitariꝰↄditꝰeẽt ex quo alij/ergo ⁊c.¶ Pꝛetereaa.ni⸗

mantiũ quedã ſũt ſoliuaga quedãa in ↄgregatiõe viuẽtia

Sed aiantia que ſoliuaga ſũt nõ ꝓpagauit dñs ex vno
coꝛꝑe h̊ multa ſił.cniuſinõi ſunt milui leones ⁊c̃.g̊ mul⸗

tofoꝛtius hmõi pła indiuidua facere debuit.⁊ eſt locus

a maioꝛi.iQã ſi qd magis videbat᷑ facẽ ñ fac vt ſoliuaga
ſolitaꝛia.nec qd minꝰvt hoieʒ ſolitaꝛiũ.vñ aug.x. de ci.
dei.ca.ij.aĩantes ceteras. ſolitaꝛias ⁊ quodãmõ ſoli⸗
uagas ⁊ que ſolitudinẽ magis apetũt.vt.agle.milui.le
ones ⁊c̃. Alias ↄgreges inſtituit q̃ ↄgregate atq; in gre⸗
gibo maluit viuere.vt colũbe.ſturni.cerui. damule.vtꝛũ
qʒ tñ genꝰ nõ ex ſingulis ꝓpagauit ſed pla ſimul iuſſit ex
iſtere. Pꝛeterea:ſi ↄueniẽs fuit ꝙ oẽs boĩes ꝓpagarẽt᷑
ex vno.videt᷑ ꝙ debebãt ꝓpagari ex muliere.q eſt vas cõ⸗
gruũ ꝓpagatõi tali.⁊ nõ ex viro. ¶ Rndẽdũ ꝙ młte ſũt
rões pᷣter eas que tacte ſũt.quaꝛe ↄueniebat genꝰhuma⸗
nũ ꝓpagari ex vno nõ ex pluribo.quaꝝ vna ſumpta eſta
ꝑfectõe ↄditõis reꝝ.Alia a ſacramẽtoꝝ expᷣſſione.Ler
cia ab expeditõe meritoꝝ.Quaꝛta a ↄmẽdatõe diuinoꝝ
iudicioꝝ. Perfectio ↄditõis ſumit᷑ a duobo.ſ.ab oꝛdine
ĩ ꝓducẽdo.⁊ a ſufficiẽtia numerali ĩ multiplicãdo. Vna
ergo rõ ſumpta eſt ab oꝛdine ꝓpagatõis. vt ſcʒ ſicut hõ
mecdius eſt in oꝛdine inter ãgelos et aĩalia bꝛuta. ſic in
mõ ꝓpagãdi oꝛdinẽ teneret eundẽ. ꝓpter hoc ↄneniẽs fu
it cũ in ↄditiõe ſiue creatõe reꝝ oꝛigin aliũ ↄditi eẽnt an

geli. ita ꝙ nullus ex alio cẽt ꝓggagãdꝰ:bꝛuta vᷣo ita vt o' a

erãt ꝓpagãda ex duob. quod in genere hoĩm qð eſt me⸗
diũ tenẽs in oꝛdie.vnꝰeẽt ↄditꝰex quo alij ꝓgagarẽt᷑. Uñ
aug.xij.de ci.dei.c.xxj.nõ eſt aꝛduũ videre multo fuiſſe
meliꝰ quod factũ eſt vt ex vno hoĩe quẽ pꝛimũ ↄdidit mł
tiplicaꝛet genus humanũ.qᷓ ſi id inchoaſſet a płibo.ã
cũ aĩantes alias ſalitaꝛias ⁊ quodãmõ ſoliuagas.i.que
ſolitudinẽ appetũt.ſic ſũt agle milui leões lupi ⁊ qᷣcũq;
ita ſũt.alias vᷣo ↄgreges inſiituerat atʒz ĩ gregibo maluit

viuẽ.vt ſũt colũbe.ſturni.cerui.damuile.⁊ cetera hmõi:

vtrũq; tñ genus nõ ex ſingulis ꝓpagauit. ſed plła ſimul
iuſſit exiſtere. hominem vᷣo cuius naturam quodammo⸗
do mediam cũ angelis beſtijſq; ↄdebat vnũ ac ſingulum
creauit.i Itẽ ꝑfectio qᷓtũ ad ſufficiẽtiã numeralẽ in mł⸗
tiplicãdo oñdit᷑ in hoc.ꝙ ſicut vir ꝓceſſit in eẽ a ſola mu
liere.ſ.xpᷣc a beata vᷣgine.tã viri qᷓ; mulieres a duobo:ni
ſi mulier ꝓceſſiſſet a ſolo viro.nõ eẽt numerꝰſufficiẽs ad
multiplicatõʒ.in hoc ergo ꝙ a pꝛimo viro ꝓceſſit mulieꝛ
ſine mulieris adiutoꝛio.fuit ſufficientia ĩ multiplicatõe
Vñ anſ.ij. Cur deus hõ.viij.c.quatuoꝛ mõis poteſt deꝰ
hoĩem facere vicʒ aut ð viro ⁊ femina.ſicut aſſiduꝰ mõ⸗
ſtrat vſus.aut nec de viro nec de femĩa.ſicut creauit adã
aut de viro ſine femĩa ſicut fecit euã.aut ð femiĩa ſine vi
ro.ꝙ nõ dũ fecit.vt igit᷑ hũc q; modũ pᷣbet ſuo ſubiaceꝛe
poteſtati.⁊ ad hoc ipᷣm opꝰdilatũ eẽ:nil ↄueniẽtiꝰ q; vt
ð femia ſine viro aſſumat illũ hoĩeʒ quẽ querimꝰ.¶X. Itẽ
alia rõ ſumit᷑ a ſacramẽtoꝝ expᷣſſione.⁊ hoc ſumit᷑ a du
obo. Pꝛimũ eſt ſacramẽtũ ſiue ſignatiuuʒ ſpũalis ꝓpa⸗
gatiõis a ſcᷣo adã.vt ſicut pꝛimꝰadã fuit pꝛincipiũ oĩm
pᷣcedentiũ ĩ eẽ caꝛnali ꝑ generatõʒ carnalẽ.ita adã ſcõꝰ
ſ.xpᷣc:fuit pᷣncipiũ oĩm pcedentiũ ineẽ ſpũali ꝑ genera⸗
tõeʒ ſpũalem.lñ.j.coꝝ.xv.Factus eſt pꝛimus hõ adã
ĩ aiaʒ viuẽtem:nouiſſimus adã in ſpm̃ viuificãtẽ.Glo.
totũ genus humanũ quodãmõ ſunt illi duo ſpẽs.ſ.pꝛi⸗
mus adã ⁊ ſcðs. quia ex illo ſunt nati: ex iſto renati.et
ideo vterq; dicit᷑ pater generis humani.⁊.v.ad ro.adã
eſt foꝛma futuri.Glo.ſicut iſte pater oĩm ſᷣm caꝛnẽ. ſic
rxypc eſt pater. oim m fidem. Scdm eſt ſacramentũ ſpi⸗
ritualis vnionis.vt ſcʒ ſicut adam ⁊ eua quaſi vnũ coꝛ⸗

pus caꝛnale erãt.qꝛ mulier foꝛmata fuit de viro.ſic xpᷣe
⁊ ecclia quaſi vnũ coꝛpus ſpũale ſunt.q; eccleſia de ipᷣo
foꝛmata eſt.Ephe.v.membꝛa ſumus coꝛpis eiꝰ⁊ de car⸗
ne eiꝰ⁊ de oſſibo erꝰ. Glo.in cuius rei ſignũ adaʒ ꝗ eꝛat
foꝛma futuri.cũ ð coſta ſua factã mulierẽ vidiſſet.j.geñ.
dixit. hoc nũc os de oſſibo meis ⁊ caꝛo de caꝛne mea eſt.
Itẽ ratio tercia ſumit᷑ ab expeditiõe meritoꝝ.⁊ q̊ ſu⸗
mitur a duobus. Pꝛimũ eſt cõmendatio vnitatis.ſ.du⸗
plicis membꝛoꝝ adinuicẽ.⁊ membꝛoꝝ cũ capite.De pᷣ⸗
ma aug.xij.de ci.dei.c.xxj.hoĩeʒ vnũ ac ſingulũ creauit.
nõ vtiq; ſolum ſine hũana ſocietate deſerendũ.ſed vt eo
medio vehemẽtius ei cõmendaꝛet᷑ ip̃ᷣius ſocietatis vni⸗
tas vinculũqʒ ↄcoꝛdie.Sed nõ tm̃ inter ſe nec ſimilitu⸗
dinem veꝝetiã ↄgnatiõis affectu hoĩes necteꝛent᷑. quã⸗
do nec ip̃am ꝗdẽ feminã copulãdã viro ſic ipᷣm creare il

li pla cuit: ſed ex ip̃o vt ome ex hoĩe vno diffundeꝛet᷑ genꝰ

humanũ.Se ſcdᷣa aug.xxj.de ci.dei.c.xxij.vt exoꝛdio ge
neris humani de latere viri doꝛmiẽtis coſta vetracta fe⸗
mina fieret.xpᷣm ⁊ eccłiam tali facto iam tunc ꝓphetari
opoꝛtebat.ſopoꝛ quippe ille viri moꝛs erat xpᷣi.cuius ex⸗
animis in cruce pẽdentis latus lancea pfoꝛatuʒ eſt.atʒ
inde ſãguis ⁊ aqua fluxit.que ſacramẽta eẽ nouimꝰqui
bus edificat᷑ eccleſia.i ã hoc etiã verbo ſcriptura vſaẽ
vbi nõ legit᷑ foꝛmauit aut finxit.ſed edificauit eam mu⸗
lierem. creatura ergo dei femĩa ſicut vir.ſed vt ð viro ſi⸗
eret vnitas cõmẽ data eſt.vt aũt illo mõ fieret.xpᷣc⁊ ec⸗
cleſia figurata eſt. Scdðm eſt incitatio caꝛitatis ſiue ami
cicie. Aug.ð bono cõiugali in pꝛicipio.Oñ vnuſquiſqʒ
hõ humani generis ꝑs eſt ⁊ ſociale quidã eſt hũana na⸗
tura.magnumqʒ ha bet naturale bonũ.vim q; amicitie
ob hoc ex vno deus voluit om̃es hoĩes cõdere. vt in ſua
ſocietate nõſola ſimilitudine generis.ſed etiã cognatio
nis vinculo tenerentur. Et.ij.ſen.xxviij.di. ideo ex vno
hoĩe om̃es eẽ voluit deus.vt dũ ab vno cognoſcerẽt ſed
eſſe.om̃es ſe quaſi vnũ amarẽt. Itẽ quarta ratio ſumi
tur a ↄmẽdatõe diuioꝝ iudicioꝝ.⁊ hoc a duobo. Pꝛimũ
eſt hu milis ſublim atio.i.ſublimatõ hoĩs pᷣmi ad excel⸗
lentiã imaginis dei. Scðm eſt ſuꝑbi.i. Dy abili ↄfuſio.ð
his duobo.ij.ſen.xviij.diſ.Ahi dẽ hic attendẽdũ ẽ.quaꝛe
nõ creauit ſimul viꝝ ⁊ mulierei ſicut angelos.ſed pꝛiꝰ

v irũ ⁊ deide mulierẽ de viro. Ideo.ſ.vt vnũ eẽt generis

humani pꝛĩcipiũ.quatinꝰin hoc et ſuꝑbia dy aboh ↄfũ⸗
deret᷑ ⁊ hoĩs humilitas dei ſim ilitudie ſublimaret᷑.dya
bolꝰ quippe aliud a deo pꝛicipiũ eẽ cupicrat. ideoqʒ vt
eiꝰ ſu ꝑbia retunderet᷑.hic hõ in munere accepit.qð dya

bolus puerſe raꝑe voluit. ſed obtinere nõ potuit.⁊ hoc

imago dei in hoie apꝑuit/qꝛ ſicut deꝰ omibo rebus exti

tit pꝛicipiũ creatõis.ita homo oĩbo hoibo pꝛincipiũ ge⸗

neratiõis.⸗ Ad pꝛimuʒ ergo dicendũ.ꝙ in ter generan⸗
tes genitos ſiue ꝑentes ⁊ pꝛoleʒ eſt oꝛdo pꝛioꝛis a d po⸗
ſterius .inter generantes eſt oꝛdo paꝛitatis.ꝑentes em̃

ſunt comites generationis.ſi ergo altera pſona ꝑentuʒ

ↄueniret cuʒ pꝛole ſua.in oꝑe generatõis ſoꝛtirent᷑ oꝛdi

nem paꝛitatis exiſtẽtes in ordine pꝛioꝛis ad poſterius.2
tia ofunderet᷑ oꝛdo generatõis. ꝓpter hoc copula coniu
galis nõ ſuſtinet᷑.neqʒ in lege aliqua ſuſtinebat᷑ int pa⸗

rentes ⁊ pꝛolem. Ratio aũt quare nõ ſuſtinebat᷑.nõ fu⸗
it ſolummõ qꝛ pꝛoles ſumpſit oꝛiginẽ materialẽ a parẽti

bus:ſed qꝛ paꝛs illa ſiue poꝛtio ex qua erat oꝛiginalit ꝑ
coy tũ deſcindebat᷑.oꝛdo em̃ paꝛitatis q̃ eſt inter generã⸗
tes ⁊ pꝛioꝛis ad poſterius inter ꝑentes ⁊ pꝛolem.maxie

eſt ex cooꝑpatione generantium in deciſione ſeminis. q̃

mediãte diſponit᷑ ſemen neruis ↄuenient ibo.⁊ dbita aꝛ

monia ad oꝛganiʒ ationem ⁊ ꝑ ↄſequẽs ad ſuſceptioneʒ

infoꝛmatõis aie rationalis. illud aũt coꝛꝑis ade d quo
foꝛmata fuit eua nõ fuit diuiſa ab ipᷣo hoc mõ. ꝓpter qð

nõ eſt ſimilitudo inter euam ⁊ adain que eſt inter patꝛẽ
ſiliã.¶¶ Ad aliud quod obijcit᷑ ꝙ melius eſſet expꝛeſſuʒ

qꝙ homo eſt aĩal ſociale : ſi plura indiuidua ſimul eſſent

lheg
hinten
eſge
nnn
ſtoſt
Pene
ſueeni
gnig⸗
nane
micite
tinſun
Gto
ero
t ſe⸗
ſumi
imi
rcel⸗
o,5
uane
d
geris
oin
toe
Gzet
9
pboe
noagt
iie
eran⸗
o⸗
esen
entuz
kondi
ius.
conin
ntpr
hoͤft
vanii
gli
ett⸗
nnit
ſ.
na
nez
1o
6
ti
ſ;
nt

Mueſtio

condita ⁊c. Dicendũ ꝙ etſi foꝛte citiꝰnon tñ meliꝰ.ĩmo
minꝰ bñ qꝛ cũ ſocialitas ſiue ſocietas aĩalis ſemꝑ ꝓue⸗
nit ex ↄuenientia aliqua naturali.magis aũt ↄueniunt
quoꝝ eſt ↄſoꝛmitas ſiue ↄueniẽtia in notura ꝓinqua.ſi
cut fuit pꝛimoꝝ parẽtuʒ:q; quoꝝ eſt ↄuenientia genera
lis ſiue in natuꝛa remota. cuiuſmodi eẽt int illos ſi eẽnt
ſimul oditi de limo.Rñdendũ eſt eꝛgo ad obiectũ ꝑ int⸗
emptõeʒ. 4Ad alið dicẽdũ ꝙ ĩ aĩiantibo dupler ↄcreatꝰ
eſt appetitꝰ.ſcʒ generatõis indiuidui.⁊ multiplicatõnis
ſpẽi. In ſignũ pꝛimi quedã ſunt aĩantia ſoliuaga.cuiuſ
modi ſunt pᷣdaria omia.meliꝰ em ꝓuident ſibi ſolitarie
incedẽdo qᷓᷓ ſi ogꝛegata incederẽt.pter ſcdᷣm tẽpoꝛe coy
tus ↄueniũt. Vnde Maſiliꝰ libꝛo.viij.exame.quedã ſũt
aĩantes ↄgregales exceptis pꝛedatricibo quoꝝ nulla cũ
alijs pᷣter coytũ ſociat᷑. Alie ſunt coĩter viuẽtes vt colũ⸗
be.ſturni.graculi.qꝛergo in his aiantibo intẽdebat do⸗
minꝰſpaliter ſaluatõeʒ ſpẽi ad oꝛnandũ terꝛã ⁊ nõ indi⸗
uiduoꝝ pꝛincipalit᷑.õ em̃ eſt deo cura de bobo.in bũa
na vo ſpecie maxime ciꝛca indiuiduũ feꝛebat᷑ intentõ do
mini:ideo illũ fecit dñs ſolitariũ.2 illa plura in ſignuʒ
ꝙ intẽtio dinina erat ꝑ ſe ⁊ pꝛincipalit᷑ circa ſalutẽ indi
uiduoꝝ iniꝙtuʒ hmõi.i.vt in ſingulis ſaluaret᷑ diuinuʒ
eſſe ⁊ ꝑpetueret᷑. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ptz rñſio ex di⸗
ctis.qꝛ ꝙ pꝛimꝰhomo ↄditus fuit ſolitariꝰ ⁊ poſt factuʒ
adiutoꝛiũ ſiłe ſibi de ipo Geñ.ij.cauſa fuit amicitie tazʒ
in pꝛimis parentiboqꝙᷓ in poſteris vt ex dictis ptʒ.Quia
vt dicit augu.de bono ↄiugali.ob hoc ex vno voluit deꝰ
omnes hoĩes ↄdeꝛe.vt in ſua ſocietate nõ ſola ſiłitudine
generis:ſed etiã cognatõis vinculo tenerent᷑. Ao hoc
qð vltimo querebat᷑.dicẽduʒ ꝙ ↄueniẽs fuit vt ſexꝰeſſet
pꝛincipalioꝛis qui hũani generis debebat eſſe pꝛincipiũ
Ad boc quod obijcit᷑ ꝙ mulier eſt vas ꝓpagatõis. Dicen
dum ꝙ hoc verum eſt q;tum ad illos qui coytu ſeminis

ex viro ⁊ muliere Pagantur. G
(Membrüſecungan

1 Einde querit᷑ ſi cõueniebat ex vno homiĩe
1

totũ genꝰhũanũ ꝓpagari ꝓpter cauſã mu
tue dilectõis?! ꝙ ſic: videt᷑ ex illo verbo.ij.
ſentẽ.di.xviij.c. In eodẽ quoq; paradiſo
⁊c̃. Ex vno homie voluit de om̃es eſſe.vt dum cognoſce
rent ſe ab vno eſſe:omes ſe quaſi vnũ amarẽt.Ratio hꝰ
eſt.qꝛ ſiłitudo eſt cauſa amicitie ſiue amoꝛis Ecẽci.xiij.
Omne animal diligit ſibi ſimile.ſic ⁊ om̃is hbomo ꝓxi⸗
mum ſibi ↄueniẽs ꝗ̊ fuit vt dñs omes bomies ex vno ꝓ⸗
duceret:quos a ſeinuicẽ amari voluit.¶ Itẽ cauſa ime
diatiſſima ⁊ ꝓrima amoꝛis ẽ cõfoꝛmitas ſiue ydẽptitas
nature cuiꝰ ſignũ eſt.ꝙ vbi ẽ ſũma ydẽptitas nature vt
in diuinis ꝑſonis:ibi eſt ſũmꝰamoꝛ.Vlolẽs ergo deꝰho⸗
mines a ſeinuicẽ amari.nõ ſine ↄgruẽtia ⁊ ratõne:vt in
quadã vnitate ꝑſiſterẽt.⁊ ex hoc ſeinuicẽ magis dilige⸗
rent.om̃es ex vno in eſſe ꝓduxit.¶ Cotra vnitas ꝑquã
ex vno coꝛꝑe pꝛodeũt ⁊ educũt᷑ alia. eſt vnitas carnalis
ergo erit radix ⁊ cauſa carnalis amoꝛis.igit᷑ ſi ideo vo⸗
luit dñs om̃ia coꝛꝑa hominũ ex vna ꝓpagari carne vt ſe

amarẽt. videt᷑ ꝙ deꝰ voluit vt ſe homies amarẽt carnali

ter. qð nõ eſt verũ.cũ dicit᷑ Math.x.Mon veni pacem
mittere ſed gladiũ.veni em̃ ſeꝑare hoĩeʒ aduerſus pr̃eʒ
ſuũ ⁊ filiũ aduerſus matrẽ ſua.q¶ Itẽ amoꝛ carnalis eſt
impedimẽtuʒ amoꝛis ſpũalis.nõ &ᷓ debebant oẽs hoĩes
ab vno ꝓpagari.vt maioꝛi effectu carnali adinuicẽ ople
ctent᷑.cuʒ hmõi affectu amoꝛis impediat᷑ amoꝛ ſpũalis.
Itẽ ſi amoꝛ pntie xpᷣi coꝛpalis diſcipulos eiꝰreddidit
nõ ydoneos ad gr̃aʒ ſpũſſcti multofoꝛtiꝰ glibet amoꝛ q⸗
rũlibet oↄfoꝛmiũ natura vel generis ꝓpinꝗtate.Sʒ amoꝛ
pñjtie xpᷣi coꝛꝑalis diſcipulos reddidit nõ ydoneos. vñ
Johᷣ xvj. QAiſi ego abiero ꝑaclitꝰnõ veniet ad vos.glo.
Aõ ꝙ poſitꝰĩ fra nõ poſſit dare:vᷣ qꝛ nõ ſũt ydonei acci⸗
pere niſi eũ ſᷣm carnẽ deſiſtãt noſſe.̊ nõ ẽ diuie ꝓuiden
tie cuiꝰẽ oĩm ſaluti puidẽ aligꝗd facẽ.vñ alig reddũt᷑ nõ

lxxxij.

ygdonei ad gr aʒ ſpũſſcti.hoc aũt facit amoꝛ hoĩm quoꝛũ

cũq; ſit. ⁊c.i¶ Stẽ odiũ ꝓpinquoꝝ expedit ad vite ꝑfe⸗
ctionẽ.igit᷑ amoꝛ ĩpedit pᷣma ptz Luce.xiij.Si gꝗs venit

ad me ⁊ nõ odit patrẽ ſuũ ⁊? ma.⁊ vxo.⁊ fi.⁊ fra. adhuc

aũt ⁊ aĩaʒ ſus.nõ põt meꝰ eẽ diſcipulꝰ.Ecce ꝙ odio ꝓ⸗
pinquoꝝ expedit ad vite ꝑfectõʒ. p̊ nihil debebat fieri a
ſũma bonitate ꝙ iſtud bonũ ĩpediret.nõ igit᷑ ↄueniebat
vt pᷣmꝰhõ aliqͥ mõ factꝰeſſet.qͥ illuo bonuʒ ĩpediret᷑.ſ̊ ſi
factꝰeẽt mõ aliquo qͥ exataret᷑ ad amoꝛẽ ꝓximoꝝ ipedi⸗
ret᷑ iſtud bonũ.̊ ⁊c.¶ Rñdeo ꝙ ↄueniẽt᷑ oꝛdinauit de
us vt oẽs hoĩes ex vna ꝓdirẽt oꝛigine.vt ex hoc magis
excitarẽt᷑ ad mutuã dilectõem.qꝛ em̃ via dilectonis ſiue
amoꝛis gradit᷑ ĩ patria.ꝓuidit pꝓuidẽtia diuina hũano
generi ĩ multis q̃ ĩm ad amoꝛẽ excitãdo ex ꝑediũt ĩ hac
via.vnũ eſt ydẽptitas oꝛiginis.aliud ẽ ſuſtẽtatio eodeʒ
cibo ſpũali.de quo.j Coꝛin.x.lbi loquit᷑ de pribo nr̃is
dicit omnes eandem eſcam ſpiritualem manducauerũt
⁊ oẽs eundẽ po:ũ ſpũalẽ biberũt.qꝛ illis datuʒ eſt manu
de celo Exo.xvj.ſic nobis coꝛpꝰ xpᷣi. YJoh.vj.patres nr̃i
maducauerũt mãna ĩ teſto ⁊ moꝛtui ſũt. hic ẽ panis de
celo deſcẽdẽs.vt ſi ꝗs ex ipGᷣo màducauerit ñ moꝛiet᷑.Ali
ud eſt cohabitatõ ĩ eadẽ domo.aliud ẽ ſubiectõ vni dño.
aliudẽ vmtas ſacramẽtalis.de his cipꝛianꝰ. Vnũ coꝛpꝰ
vnꝰſpũs.vna ſpes vocatõis nr̃e.vna fides.vnꝰdñs.vnũ
baptiſma.⁊ quõ multi radij ſũt ⁊ vnũ lumẽ.⁊ multi ar⸗
boꝛis rami ſ̊ vnũ robur.vnũ tenaci radice fecundatũ.⸗
quõ de fonte vno riuuli plurimi deſluũt 1 numeroſitas
licʒ diffuſus videat᷑ exundãtis copie laꝛgitate:vnitas tñ
ſeruat᷑ ĩ oꝛigine.qð quidã tam veꝝẽ de coꝛꝑe pᷣmi hoĩs

qꝙ́xß de eccłiaſtica vnitate.¶ Ad argumẽtũ in cõtrariũ di

cendũ ꝙ triplex eſt amoꝛ carnalis ſcʒ naturalis.⁊ ſpũa⸗
lis.de carnali dilectõe YOſa.lvij.dilataſti cubile tuũ ⁊ pe
periſti cum eis fedus.dilexiſti ſtratuʒ eoꝝ manu aꝑta 2
oꝛnaſti te regio vngẽto.de naturali.ij Reg.j. Sicut mr
amat vnicũ filiũ ſuũ ita ego te diligebaʒ dixit dauid de
Jonatha.de ſpũali Joh.xv.hoc ẽ mãdatũ meum vt dili
gatis ĩuicẽ ſic dilexi vos. Vnitas at᷑ carnis ꝓpagate ad
h fuit vt ſe mutuo diligerẽt hoĩes.nõ carnalit ̊ natura
liter ⁊ ꝑ natuꝛalẽ amoꝛẽ inducẽt᷑ ſpũalis.nõ q̊ oĩs amoꝛ
carnis carnalis ẽ.ſiẽ̃ nec amoꝛ ſpũs ſpũalis ẽ. Amoꝛ at
carnalis ꝗ eſt libidinoſus ſic inoꝛdiata affectõ carnalis
eſt quã xpᷣc venit enacuare. Ex his patʒ rñſio ad pꝛima
duo obiecta.qꝛ amoꝛ carnalis ꝗ ẽ pure naturalis ⁊ nul
lo mõ libidinoſus.ſpũalẽ nõ impedit ſpũalezʒ.dico ſim⸗
plicit᷑ ⁊ abſolute.nõ vt ponit gradũ ꝑfectõnis.hmõi em
foꝛtaſſe ipedit vt infra patebit.õ hmõi amoꝛ iĩpedit
amoꝛẽ ſpualẽ ſimplicit.ſᷣ potiꝰ ad illũ diſponit vt qͥ ꝑfi⸗
ciendꝰeſt.nec huic amoꝛi contradicit᷑ a ſacra ſcriptura.
Vngde greg.in omeł.quadã ſuꝑ illud Joh.xvj. Hoc eſt
pꝛeceptũ meũ dicit. Sunt nõnulli qui diligũt ꝓximos
ſed ꝑ affectum cognationis ⁊ carnis.quibo in hac dile⸗

ctione ſacra eloquia nõ ↄtradicũt.¶ Ad illud qð obijci
tur ꝙ amnoꝛ pñtie coꝛꝑalis xp̃i reddidit diſcipulos non

ydoneos ad gr̃am ſpuᷣſſancti ⁊c̃. Dicenduʒ q; diſcipuli
qñ dñs ꝓmiſit eis ſpm̃ſanctũ YJoh.xiiij.habebãat ſpuꝛitũ
ſanctũ.ſ̊ nõ in illa habũdãtia gr̃e in quo erat habituri.

Vnde aug.ſuꝑ illuo Yohᷣ.xiiij. Si dili.me.man.me.ſeꝛ.
ego ro.pa.⁊ aliũ pa.da.vo.iam habebãt ſpm̃ſanctuʒ

diſcipuli qnẽ dñs ꝓmittebat.ſine quo eũ dñm nõ dice⸗
bant:nec tñ adhuc eũ habebãt ſicut dũs ꝓmittebat.ha⸗
bebãt itaqʒ minꝰ.dandꝰ erat eis ampliꝰ.habebãt occul⸗
te acceptuꝛi erãt manifeſte.qꝛ H̊ ad maiꝰdonũ ſpũſſancti
ꝑtinebat.vt eis ĩnoteſcẽt ꝙ habebãt.qꝛ ̊ ad hoc ꝙ diſci
puli eſſent ydonei ad illã habũdãtiã gre ſpũſſancti quã
erãt recepturi.opoꝛtuit ꝙ eſſent eleuati qᷓ;tum ad intel⸗
lectum.⁊ abſtracti qtum ad effectũ a dilectõne carnali
ſiue ſenſibili.⁊ q oĩno ↄuerſi ad pꝛimã veritatẽ ⁊ ſũmã
bonitatẽ.vnde opoꝛtebat ꝙ eſſet eis ſubtracta pꝛeſentia
xpᷣi coꝛpoꝛalis.in qua maxime delectabantur ᷣm bomi
neʒ exterioꝛem.vt illa ſubtracta quaſi omnino eleuarẽ⸗

tur a Zuerterẽt᷑ ad ipᷣam deitatẽ.in qua delectarent᷑ ̃ᷣm
hoĩem interioꝛẽ. Amoꝛ q̊ pñtie coꝛꝑalis xpᷣi nõ reddidit
eos nõ ydoneos ad gram ſpũſſancti.łᷣ̊ fecit illos minus
ydoneos ad habũdantiã gre ſpũſſancti. Si aũt obijcit᷑
ad h̊ ꝙ amoꝛ pñtie coꝛꝑalis xpᷣi reddidit eos minꝰ ydo
neos ad illã habũdãtia gre:multofoꝛtiꝰ amoꝛ ꝗcũq; q̃n
tũcũq; ſit ↄfoꝛmiũ ĩ nata vł generis ꝓĩꝗtate idẽ faciet
ergo amoꝛ naturalis de quo querimꝰ ẽ boni impedimẽ⸗
tum.ẽᷓ nõ ↄueniebat ⁊c. Diceduʒ ꝙ ſicut timoꝛ qui ẽ in
troductiuꝰamoꝛis nõ ſtat cũ ꝑfecta caritate.j.ioh.vlti.
ꝑfecta caritas foꝛis mittit timoꝛẽ.ĩmo impedit quodã⸗
modo ꝑfectõeʒ caritatis.ſicut quodãmodo amoꝛ natu⸗
ralis pᷣparat ⁊ diſponit ad amoꝛẽ gratuitũ ſiue ſpũaleʒ
tamẽ qnq; accidit ꝙ impedit ꝓgreſſuʒ ad ꝑfectõeʒ amo
ris ſpuũalis ſi nimis adhereat.vnde ſicut decet diuinam
bonitatẽ qñq; incutẽ timoꝛẽ.vt illo mediate pᷣparetur ti
mens ad amoꝛẽ ⁊ illo introducat᷑.ſicut vult aug. licet ti⸗
moꝛ nõ ſtet cũ amoꝛe ꝑfecto.iĩmo ꝓgreſſuʒ ad illũ impe
dit:ſic ↄuenit diuinã bonitatẽ inter hoĩes amoꝛẽ mitte⸗
re natuꝛalẽ.vt illo mediãte diſponant᷑ ad ſ puũaleʒ. qᷓuis
eo qñq; impediat᷑ ꝓgreſſus ad ꝑfectõeʒ amoꝛis ſpũalis
120 eſi ergo incõueniẽs deũ in ↄditõe hominũ aliꝗd fe⸗
ciſſe vnde excitarent᷑ ad amoꝛẽ naturaleʒ.quis eo qñq;
tardat᷑ ſiue impedit᷑ ꝓgreſſus ad ſtatũ caritatis ꝑfecte.
4¶ Ad vltimum qð obijcit᷑.ꝙ odiũ ꝓpinquoꝝ expedit ad
vite ꝑfectõeʒ. Dicẽduʒ ꝙ ẽ odiũ ꝑſone ⁊ illud odium nõ
expedit ſ̊ impedit.⁊ eſt odiũ vicij ſiue malicie.⁊ Gq odiuʒ
nõ eſt ↄtrariũ amoꝛi naturali ad quẽ inuitamur ex hoc
ꝙ ſumꝰab vno pꝛincipio.vnde AUug.ſuꝑ illud luce.Qui
venit ad me ⁊ non odit ⁊c̃.dicit.Si vim pᷣcepti ꝑpendi⸗
mus vtiq; agere ꝑ diſcretõneʒ valemꝰ.vt eos qui nobis
carnis cognatõne ↄiuncti ſunt.⁊ quos ꝓximos nouimꝰ
diligamus.⁊ quos aduerſarios in via dei patimur obe
diendo ⁊ fugiendo neſciamus.q. em̃ per odium diligit᷑
qui carnaliter ſapiens dicitur. dum pꝛaua nobis ſugge
rit non auditur.

embꝛum tercium

Einde queꝛit᷑ vtrum ꝓpter hanc vnitatem
magis ſe debeant diligere indiuidua hu⸗
ius ſpeciei homo.qᷓ; indiuidua aliarũ ſpe⸗
cierum. E ſic videtur ex rationibo pꝛeta⸗
ctis.ſimilitudo em̃ eſt cauſa dilectionis. vnde Ecci.xiij
Hmne animal diligit ſibi ſimile ſic ⁊ omnis homo/ꝓxi⸗
muʒz. ſic omnis caro ad ſimile cõiungit᷑.⁊ omnis homo
ſimili ſibi ſociabit᷑. Si ergo inter indiuidua huiꝰſpeciei
homo eſt maioꝛ ꝓpinquitas ⁊ ſimilitudo ꝙᷓ inter indiui
dua alterius.⁊ hoc eſi ratione ↄuenientie ⁊ ſimilitudis
de qua bic intendimꝰ.ergo ⁊c.¶ Item hoc patet ꝑ hoc
ꝙ ĩ diuinis ꝑſonis vbi eſt ſũma ſimilitudo eſt ſummus

Contra.vnũ diuidit᷑ ſicut ⁊ idem.erit ergo diuidere
num genere.ſpecie.numero:ſed indiuidua huiꝰſpeciei
homo.ſunt vnuũ genere ⁊ ſpecie ⁊ vnuʒ numero.ſimilit᷑
q indiuidua aliarũ ſpecierũ.nõ ergo eſt maioꝛ idempti⸗
tas vel vnitas inter indiuidua hominis q inter indiui⸗
dua alterius ſpeciei.Si ergo ratõe vnitatis aut idẽpti⸗
tatis eſt dilectio.non erit maioꝛ inter homis indiuidua
Apter vnitatem iam dictã:qᷓ inter indiuidua alteriꝰ ſpe
ciei.ꝗ Pꝛeterea maiꝰſignũ affectõnis videmus in indi
uiduis ꝗbuſdã quoꝛũdã aĩantiũ.vtpute galline ⁊ alioꝛũ
multoꝝ.que erga pullos ſuos plus afficiũtur q; indiui⸗
dua ſpeciei ratõnalis.⁊ ſic videt᷑ q ꝓpter vnitatẽ iam di
ctam nõ ſit maioꝛ dilectõ inter indiuidua huiꝰ ſpẽi hõ.
q̃ inter indiuidua alteriꝰſpeciei.¶ Pꝛetea ſuppoſito ꝓ
in vna ſpecie angeloꝝ ſint multi angeli.non eſt dubium
quin ſe plus diligãt q; indiuidua homĩs:a tñ nõ eſt vnꝰ
ab alio. Iteʒ nõ videt᷑ ratõ quare hec indiuidua debeãt
ſe maioꝛi affectu diligẽ qꝛ deſcendũt ab alino qꝛ hac
ratõe adã ⁊ eua ⁊ alij hoies ſe magis dilexiſſent qꝛ fuer̃t

62 q¶ Item iſtud patet ex ſupꝛadictis auctoꝛitatibo.

d eodẽ limo.¶ Pꝛerea oĩs creatura vanitati ſubiecta ?ẽ
Ro. viij. ⁊ hoc ẽ ꝓꝛiũ creature ratõe qua ẽ oꝛiginalit ex
nihilo.ha bʒ aũt aliqd veritatis ratõe q eſt ab eo ꝗ eſſen⸗

tialit᷑ ẽ. Sed ratõ ſiue cã dilectõis ſpãlis dico nõ ẽ ema

natio creatuꝛaꝝ ab eoꝗ eẽntialit eſt.qꝛ tũc eſſet ratõ ali
qua ſpãlis q̃re de bemꝰquecũqʒ vilia ⁊ nociua nobis di⸗
ligere.multofoꝛtiꝰvt videt᷑ nõ ẽ ratõ aliq̃ ſpãlis q̃re indi
uidua huiꝰ ſpẽi hõ. debeãt ſe diligẽ ratõe emanatõis in
eſſe a creatura.¶ Rñſio ꝙ ſicut pᷣmis ratõibo oñſuʒ ẽ.
magis ſe debeãat viligẽ indiuidua huiꝰ ſpẽi bõ. ꝗꝓpt᷑ cãm
pᷣdictã q; indiuidua alteriꝰ.¶ Ad pᷣmo obiectũ in ↄtra⸗
rium dicẽduʒ.ꝙ etſi indiuidua hoĩs nõ ſint vnũ nuero.
ſicut nec indiuidua aliaꝝ ſpecieꝝ:tñ amplioꝛ ẽ in eis ſi
militudo qᷓ in alijs vel vnitas.ſicut fontis cũ aqua eiuſ⸗
dem. ſignatis diueꝛſis partibo aque in eodẽ fonte ſimili
ores ſunt q; aqua vniꝰ fontis cũ aqua alteriꝰ.ſicut vult
phᷣs in li.topicoꝝ.hec em̃ ẽ vnitas ſpẽi.⁊ vltra h̊ idẽpti
tas oꝛigĩs.ibi vᷣo vnitas ſpei tm̃.ſilꝛ in indiuiduis hũa⸗
ne ſpẽi vltra ratõeʒ vnitatis in ſpẽ.eſt vnitas vel idẽpti
tas oꝛigĩs.q̃ nõ eſt ĩ indiuiduis alteriꝰſpẽi.¶ Ad aliud
dicẽduʒ ꝙ diuĩa bonitas ita ꝓuidit.ꝙ qñ pulli vel catu

li aĩaliũ ſiue quocũq; alio noĩe nomĩent᷑ ſibi ꝓuidẽ non

poſſunt.extat eis neceſſaria parẽtuʒ ꝓuiſio.⁊ ineſt parẽ
tibo apetitꝰſiue affectõ natuꝛalis ad/puidẽdũ eiſdẽ.⁊ qꝛ
illa affectõ curꝛit ̃ᷣm impetũ nature.nõ moderate regi⸗
mine ratõis:nulla ꝓuidẽtia magis afficiũt᷑ q; idiuidua
homĩs.vñ Maſiliꝰexame.viij.ait ſpãlit de piſcibo belua
rum pars maxima ⁊ delphini ⁊ foce catulos pereũt que

fetus ſuos recẽter editos cũ ex aliq cauſa ſuerũt territi

de vno ſublapſos in vterũ ꝓtegẽ ⁊ fouere narrãt᷑. Sed
ꝙ nõ ſit verũ generalit.ptzʒ.cũ ꝓceſſu tꝑis pugnẽt cum
parẽtibo ⁊ coeant.¶ Ad aliud dicenduʒ ſine pᷣiudicõ.q;
angelꝰ plus diligit angelũ amoꝛe naturali? ſpũali ſiue
gratuito.q; homo hoĩeʒ.ꝙ gratuito:nõ eſt dubiũ.ꝙ na⸗
turalit᷑ ptʒ.qꝛ dum hõ ꝓpter carnis infirmitatẽ maioꝛe
indigeat ſuſtẽtatõe ⁊ fulcimẽto.amoꝛ illiꝰmagis incur⸗
uat᷑ ⁊ reflectit᷑ ſuꝑ ipᷣm q; amoꝛ angeli ſuꝑ ipᷣm.⁊ amoꝛ
nat᷑ał qͥ magis ĩcuruat᷑ ſuꝑ ipᷣm cꝰẽ.eo mĩꝰad alið ſe di⸗
latat.ſic ẽ de amoꝛe ſpũali ſᷣm ꝙ vult Herñ.dicẽs.Oñe
ꝗ tecũ aliꝗd diligit qð ꝓpt᷑ te nõ diligit.minꝰte diligit:g

amoꝛ ãgeli nat᷑alł eo ꝙ nõ ita incuꝛuat᷑ ſiẽ̃ hoĩs.libeꝛta⸗

te amplioꝛi ſe extẽdit ad aliũ ⁊ dilatat.ꝓpter qð magis
diligit vnꝰaliũ amoꝛe naturali qᷓ; vnꝰ hõ aliũ.Vñ qꝛ di⸗
uina ꝓuidẽtia attẽdẽs amoꝛẽ naturalłẽ. homiĩs nõ poſſe
niſi in actũ debilẽ ꝓpt carnis infirmitateʒ. ꝓuidit homi
in multis q excitaãt ad amoꝛẽ ꝓximi vt q ſupꝛa tacta ſũt
in auctoꝛitate bti cipꝛiani.Volũt tñ gdaz dicẽ.ꝙ nõ ſt
duo amoꝛes.ſ.naturalis ⁊ ſpũalis.cũ ſint ĩ eodẽ.cũ em̃
amoꝛ naturalis ꝑ ſe ẽ ſine ſpnᷣali.põt in actũ xæbilẽ.ſuꝑ
addit᷑ aũt gra amoꝛi naturali ⁊ fit caritas.⁊ fit natura
lis ſpũalis ꝑ additũ gre.ſic coloꝛ vehemẽt illumĩatꝰ me
diante luce põt in actũ ſuũ.⁊ nõ diſtinguit᷑ actꝰ coloꝛis
ab actu lucis ĩ illa oꝑatõe vbi ↄcurrũt. Eñ dicũt ꝙ ĩ pa
tria nõ erũt duo amoꝛes naturalis ⁊ ſpũalis.ſ̊ trãſibit
ibi naturalis ĩ ſpnaleʒ. Sed amoꝛ ſpũalis eſt qͥ nullꝰdi
ligit᷑ niſi ꝓpt᷑ deũ. Vnde hõ diliget deũ maxie in patria
angelꝰſilꝛ. Deinde oꝛdine diſtributo ſi hõ magis habe
at deũ qᷓ angelꝰ.plus diliget hõ hoĩeʒ q; angelũ. Si an⸗
gelus plus. plus diliget angelum ſic eſt de angelo reſpe
ctu homis. ſed etſi ita ſit de amoꝛe patrie aliquo modo
ſicut dicunt non credo ꝙ ita ſit de amoꝛe in via.ĩmo ve⸗
hementer opinoꝛ duos eſſe amoꝛes ſcʒ naturalem ⁊ gra
tuitum ſiue ſpũalem. ¶. Si autẽ obijcit᷑ ꝙ homo magis
ↄuenit cũ homie q; angelꝰcum angelo. Homo em̃ cõue⸗
nit cũ homie in hoc.ꝙ om̃e genꝰnature ſcʒ coꝛꝑalis ⁊ ſpi
ritualis rep̃ſentat.nõ aũt ſic indiuidua aliaꝝ ſpecieruʒ
ſed vel coꝛpoꝛaleʒ tm̃ vt oĩa homie inferioꝛa vel ſpiritus
lem tm̃ vt angeli.igitur ſi vnitas ⁊ conuenientia eſt cau⸗
ſa dilectionis ⁊c. Dicendum ꝙ hoc veruʒ ẽ alijs exiſten
tibo paribo.nõ autẽ ſunt alia paria in bomine angelo

1

— –— — — — — — ———

biene
naltt 4
ogeſten
noten
natög
bisd
ſteinct
lgtosin
oſſni.
pecin
6n otra
niero⸗
theisſi
geinſ⸗
kſimiͤn
ntpult
icipei
ibie⸗
lickpe
Pali
ſelcnn
niſ
fpri
ing
ene
niͤe
bee
titate
tteri
.Ge
Hetcum
gic
iid
Pnu
giore
ncur⸗
amoꝛ
ſedi⸗
De
irg
ena⸗
agis
ged⸗
poſe
tboni
caſt
ſoſi
cücn
lle
wr
ais
iſa
ſcbit
looi
Nris
habe
ian
ſeſpe
noo
oſe
106
s
re
;
13
en
10

(Nueſtio

qꝛ vt tactũ eſt.nõ eq̃li libertate extẽdit ſe affectõ angeli ĩ
diligẽdo 2 hoĩs. ¶ Itẽ foꝛte maioꝛ ẽ vnitas ⁊ ↄueniẽtia
angeli ad angelũ qꝗ; hoĩs ad hoĩeʒ. licʒ in pluribo ↄueni/
ant hoĩes qᷓ; angeli. ſic maioꝛ ẽ vnitas ⁊? ofoꝛmitas vni
nerſalit᷑ pũcti ad pũctũ.ꝙ linee ad lineã. vniuerſalit di⸗
co:qꝛ licʒ oẽs linee vnitatẽ quãdaz habeãt a ↄfoꝛmitatẽ
pñt quaũi infinitis modis differre qð non poſſunt puͦetꝰ
7 pnᷣctus.ſil ẽ in ꝓpoſito hõ põt differ:e multis modis
ab boĩe ratõe ↄmixtoõnis.multiplicitatis ? ↄpoſitõis il
lius.quibo nõ põt differꝛe angelꝰab angelo.⸗ Vo aliud
dicẽduʒ. qꝙ indiuidua buana i duobo ↄueniũt ĩ ꝗbo nul⸗
la indiuidua alteriꝰ ſpẽi ↄueniũt.ſcʒ ꝙ ſunt ex vno ⁊ ab
vno.ab aũt dicit cicũſtãtiaʒ efficiẽtis.ex vᷣo materie:qꝛ
materia oĩm coꝛpoꝝ hũanoꝝ fuit ĩ adã.de ſingulis ho⸗
minibo põt dici ꝙ ſut ex vno.⁊ hec ẽ vnitas materie. qꝛ
in indiuiduis aliaꝝ ſpẽꝝ nõ reꝑit᷑. nõ eĩ creata erat int
reꝝ oꝛiginalia vna auis ex qꝗᷓ alie eẽnt ꝓpagãde ſ̊ plures
nec vnd bos ex ꝗbo debebãt ? alij deſcẽdẽ. qꝛ nõ quocũ⸗
q; mõ deſcẽderũt poſterioꝛes ſcʒ filij ⁊ filie ab adam:ꝑ
generatõez ſũt oim eoꝝ coꝛꝑa ꝓpagata ex vno coꝛꝑe.ſic
inferiꝰpatebit. Ideo cu ipᷣe ada fuerit pᷣncipiũ generatoõ
nis oĩm hũanoꝝ coꝛpoꝝ ſiue pᷣmꝰ generatoꝛ: veꝝ ẽ nos
fuiſſe ab vno ſiẽ a pᷣncipio.⁊ ex vno ſic a pᷣneipio mate⸗
riali.nõ g̊ ꝓpagatõ materialis a pᷣmo parẽte ẽ tm̃ ĩ indi⸗
uiduis generis hũani ratõ ſeu cauſa vilectõis:ſ̊ potius
foꝛmalis q̃ eſt ſiłitudo aliqᷓ occulta vel maifeſta. relictis
indiuiduis bmõi ex vuᷣtute ⁊ oꝑatõe pᷣmi hoĩs generotis.
hbec aũt plana ſunt ↄſiderãti.:Datz ᷣ nõ eſt ratio q̃re
indiuidua hbuiꝰſpẽi hõ debebat ſe magis diligẽ: qꝛ qͥdaã⸗
modo fuerũt eodẽ limo.de q̊ͥ nõ habebat eẽ niſi mate
riale remotũ.ſicut qꝛ fuerũt de eodeʒz parẽte.a quo ſunt
nõ ſolũmodo pᷣm eẽ materiale.̊ quodamodo ſᷣm eẽ foꝛ⸗
male.foꝛmale dico nõ vltimũ qð habet ab aĩa:ſᷣ vltimũ
ᷓtum ad eẽ coꝛꝑis quo optat᷑ ad aĩe ſuſcepꝛõez. ¶ Ad il
lud qð poſtea obijcit. ꝙ in coicando ĩ indiuiduis huius
ſpẽi hõ a ꝓpingꝗs parẽtibo ẽ deriuatũ ꝓagatũ a pꝛimis
parẽtibo.nõ ſolũ coĩcat᷑ eis illud qdð ẽ vanitatis.ᷣ qð eſt
vyeritatis. Ratõe eĩ vanitatis cui ſubiecta ẽ creatura ex
hoc ꝙ ẽ ex nihilo.ſtatim deficẽt niſi a veritate quã habʒ
ex h̊ qð eſt ab eo ꝗeſſentialit᷑ ẽ:fulciret᷑⁊ ſuſtẽtaret᷑ ĩ eẽ.
vnge in eſſe indiuiduoꝝ hꝰſpẽi hõ duo ↄtinent᷑.ſcʒ vani⸗
tas ⁊ veritas. hec ſũt deriuata ꝗpagata ad poſteros
a pᷣmo parẽte mediãtibo ꝓpinquioꝛibo.nõ ↄueniũt po

ſteri pᷣmi parẽtis ſolũ in ꝑticipatõe vanitatis inqtũ ſũt

ab ipo:ſᷣ etiã in ꝑticipatõe veritatis.Cũ g̊ dicit᷑ ꝙ ema
nato ab eo ꝗ eẽntialit ẽ nõ ẽ cã dilectõis ſpũalis ⁊c.dicẽ
dũ ꝙ ĩmo inqtũ illa emanatõ ẽ mediãte pᷣmo parẽte aqͥ
oẽs ſumꝰ materialit 2 foꝛmalit᷑ eo mõ quo dictũ eſt.

ratio c veritate coꝛpoꝛis ade.
ℳ₰ℳ

. Beritur cõſequen

—
KM

Tercio de veritate occaſionata.

embrũ primuz

pꝰhũ anũ: ρ. nõ.

elſ vers bo gl

ter de veritate coꝛꝑis ade.⁊ qm veꝛitas
illiꝰcoꝛꝑis triplꝛ variat᷑.cõſiderat᷑ eĩ vt
creatura tm̃.vel vt creata? ꝓpagata.vł
. vt creata accõmodata:ideo tria ſũt hic
a. ¶ Querit᷑ q̊ pᷣmo de veritate coꝛꝑis ade creata
ſcqʒ ſi erat vere coꝛpꝰhũanũ.Scðo de veritate ꝓpagata.

Irca pᷣmũ qrit᷑ vtꝝ coꝛpꝰade erat veꝛe coꝛ
Anſel in li. de oceptu vᷣ⸗
— gens barit verꝰẽ hõ.⁊ adã de nõ hoieet
ihs de ſola muliere. eua de ſolo viro: ſic
* ibz vir aut mulier de viro⁊ muliere.ſ̊ ñ eẽt
verꝰhõ niſi habuiſſʒ veritatẽ coꝛꝑis buani.¶ Itẽ veri⸗
tas cauſati ẽ a veritate cauſe.oĩa aũt coꝛꝑa hũana ſũt a
coꝛꝑe pᷣmi hoĩs vt tactũ ẽ.ꝗ̊ cuʒ hũana coꝛꝑaꝓpagataa

lxxxiij.

coꝛpe illo ſũt vera coꝛpa hũana. reliꝗt᷑ ꝙ illõ fuit coꝛpꝰ
hmõi. 4! Itẽ Anlel. in li. de veritate. Mgr. gegd ẽ vere ẽ
inituz ẽ H̊ͥ qʒð in ſũma veritate ẽ.diſcipulꝰ.abſolute po⸗
tes ↄcludẽ ꝙ om̃e qdð ẽ.vere ẽ qm̃ nõ ẽ aliud ꝙᷓ; qð ibi eſt
fHſ̃ ibi fuit vt ꝓgucẽdũ in eẽ veritatẽ qð piʒ ex ſacra ſcri⸗
ptura. 5 27. Ustra xpᷣc vt ꝓbaret ſe aſſumplſiſſe veri⸗
tatẽ hũane nature. aſſumpſit defectꝰ nr̃os. ſi nõ fuerũt
in illo coꝛꝑe defectꝰ.nõ fuit in eo veritas huane nature.
4 Itẽ ꝑticipatõ naturaliũ ꝓpꝛietatũ atteſtat᷑ veritati rei
Sãʒ coꝛꝑis ↄpoſiti ex elemẽtis naturałẽ ꝓpꝛietas pugna
diſſolutõ.vt eĩ dic dama.Oppolitio ẽ pᷣncipiũ pugne.
pugna diſſolutõis ⁊c. ſi pugna ⁊ diſſolutõ nõ erãt na⸗
tuꝛales ꝓꝛietates coꝛꝑis ade. nõ erat veꝝ coꝛpꝰ: nec
veꝝ coꝛpꝰhmõi. Itẽ ad H̊ ondendũ ꝗdaʒ illud gen.vj.
Scom aliã trãſlatõeʒ dicit᷑.finxit deꝰ hoĩeʒ de tra.vᷣ ve⸗
ritas ⁊ fictõ oxponũt᷑.ſi ̊ coꝛpꝰillõ fuit fictũ nõ fuit cor
pus veꝝ..¶ Itẽ vt ex vbis Anſel.li.ð veritate ſupᷣdictis
ptzʒ. ꝙ veritas ĩ creatura nõ ẽ aliud qᷓ; qð ẽ in ſũma veri
ize nipil in ſũma veritate niſi qð ẽ ĩmutabile ⁊ iuna
riabile.¶ Oꝛetea dicit᷑ ibidẽ.veritas ẽ oim q̃ ſunt eſſen
tia.qꝛ bec ſũt qð ĩ ſũma veritate ſũt.ex h̊ ptʒ ꝙ coꝛpꝰ il⸗
lud poſſibile fuit ꝓductũ ad nõ eẽ coꝛꝑꝰhoĩs ñ habuit
veritatẽ coꝛꝑis hũani.q! Itẽ qð incipit eẽ qð nõ erat.de
ſinit eẽ qð fuit vel qð ẽ.ꝙ aũt tale nõ habzʒ veꝝ eẽ qꝛ ve⸗
ritas inqtuʒ veritas ſꝑ manet vna ? eadẽ vt vult aug.ſᷣ
coꝛpꝰade deſijt eẽ qð erat. Pꝛumo eĩ fuit imoꝛtale ⁊ icoꝛ
ruptibile.⁊ poſtmodũ moꝛtale a coꝛruptibile: ̊ incepit
eſſe qð nõ erat.⁊ deſijt eẽ qð fuit.& in eo nõ fuit veritas
eſſendi. z ita vt pꝛiꝰ.4 Itẽ aut erat coꝛpꝰillud artificia⸗
le aut naturale.ſi artificiale habeo ꝓpoſitũ.qꝛ nullũ coꝛ
pus artificiale põt eẽ coꝛpꝰveꝝ hũanuʒzʒ.Qec naturale.
ꝓbatõ.qꝛ nõ fuit ꝓductũ ĩ eſſe oꝑatõne nature.iQatura
em̃ ẽ vis inſita rebo.ſimile ex ſiłi ꝓcreãs.̊ nõ fuit in eo
veritas hꝰhoĩs. Pꝛetea.heretici qdã ponebãt xpᷣm ñ
eſſe filiũ naturalẽ vᷣginis.qꝛ nõ erat ex ſimilibo ꝓductꝰĩ
elſſe.ꝗ eadẽ ratõe poſſent ponẽ coꝛpꝰade nõ eẽ coꝛpꝰbũa⸗
nũ naturale.Adhuc põt eẽ ↄfirmatõ.qꝛ ſubſtatia ſpũał
cũ foꝛmat coꝛpꝰ ex aliq̃ materia.nõ dĩ ſoꝛmare veꝝ coꝛ⸗
pus.ſic angelꝰcũ aſſumit coꝛpꝰaliqð.illud nõ ẽ veꝝ coꝛ
pus hũanũ.a ſimili videt᷑ ĩ poſito. Ho H dicẽdum q;
coꝛpꝰillud veꝝ coꝛpꝰhũanũ erat.4. Ad pᷣmo obiectũ in
otr ariũ dicẽdũ.q vpᷣc aſſumpſit de q̃tuoꝛ ſtatibo bomis
c ſtatu añ pctm iĩmũitatẽ pcti.de ſtatu nature lapſe pe⸗
nã ⁊ defectꝰ.de ſlatu gre plenitudinẽ gre.de ſtatu głie ꝑ⸗
fectã oↄtẽplatõeʒ. vt ptʒ.iij.ſen. di.xvj.c.vlt᷑. Xpᷣc ̊ aſſu⸗
mẽdo nr̃os deſectꝰoñdit ſe aſſumpſiſſe vᷣitatẽ hũane na⸗
ture qtũ ad ſtatũ nate lapſe.vñ ex h̊ nõ ſeꝗt᷑ ꝙ adã ĩ ſta
tu ↄditõis ſue ñ habuit veꝝ coꝛpꝰ.eo ꝙ ñ habnit q̃ſdam
Apꝛietates accidẽtales q̃s poſtea habuit ſeʒ ĩ ſlatu natu
re lapſe. Ao aliud dicẽdũ ꝙ ſiẽ dr ĩ.vj.topi.ſi moꝛta⸗
le fiat imoꝛtale nõ ẽ differẽtia m ſubam ſ̊ Fm ſiatũ.ita
dDicẽdũ h.ꝙ ſi coꝛpꝰ fuit pᷣmo ĩmoꝛtale poſt ᷣo moꝛtale:
nõ tñ/ ꝓpt᷑ h̊ variata erat eẽntia.cũ & veritas eẽntiã reſpi
ciat.pʒ ꝙ veritas erat coꝛꝑis hũani ĩ illo coꝛꝑe.⸗ Ad h
6 qð obijcit᷑ ꝙ pugna ⁊ diſſolutõ ſũt ꝓprietates natales
⁊c.dicẽdũ q; nõ ſũt ꝗꝓpꝛietates ſimpłꝛ ſᷣ habito reſpectu
od ſtatũ hũane nat᷑e lapſe loq̃ndo. In coꝛꝑe eĩ pᷣmi hoĩs
oñqꝙᷓ lapſus erat.tãta erat eqlitas vᷣtutũ elemtaꝛiũ.q; ñ
erat ibi actõ abiciens a ſuba.ꝶ̊ᷣ potiꝰpax armonia ᷣm
optimã eoꝝ omẽſuratõʒ vt dictũ ẽ ſupᷣ. Uñ vᷣbũ dama.
intelligit᷑ qt ad ſtatũ nate lapſe.⸗ Ai alið dicẽdũ. ꝙ
fingẽ equoce dr. Uno mõ ideʒ ẽ ꝙ ↄponẽ ſᷣm ꝙ dic gꝛeg.
ꝙꝙ ↄpoſitoꝛes lutifigulos eẽ vocamꝰ.⁊ ſic dñs operãs in
maſſa lutea fingẽ dictꝰ ẽ.⁊ hec fictõ vᷣitati non oponit᷑.
