tñ ſntum noĩat potentiã cuʒ ocretõne habitꝰ ſiue apti

tudinis nõ eſt eadẽ rõne pᷣtacta.¶ Ad illud qð obijcit᷑.
ꝙ; ĩmoꝛtalitas in via ẽ potentia quedã viuẽdi ⁊c. Dicen
dũ ꝙ imoꝛtalitas ĩnocẽtie nõ dic ſolũmodo potentiaʒ:bſᷣ
ↄcernit habitũ.et h̊ cũ poſſibilitate ad ↄtrariũ.imoꝛtali⸗
tas ei innocẽtie cũ h̊ ꝙ dicit habitũ ſiue aptitudinẽ faci⸗
litatis ad actũ ꝑpetuũ viuẽdi dic poſſibilitatẽ ad moꝛiẽ⸗

dum.ĩmoꝛtalitas ĩ patria dicit habitũ ſiue aptitudineʒ

neceſſitatis ad actũ ꝑpetuũ viuẽdi cũ impoſſibilitate ad

relatio.ec argumentum valet qð ꝑdidimꝰin adã recu
ꝑabimꝰꝑ rpᷣm.in ada ꝑdidimꝰiĩmoꝛtalitẽ innocẽtie ̊ ⁊c
eſt em̃ ↄmutatõ pᷣdicamẽti.ꝛetẽa.cũ d recuꝑabimus
xpᷣm.hoc nõ dr ꝗa illud idẽ recuꝑabimꝰ: ſ̊ qa damnũ
qð incurꝛimꝰeyr pcto ade.recompenſabit᷑ maioꝛi bono ⁊
melioꝛi ꝑ rpᷣm.¶ Ao aliud qð in traſlatõe ad głaʒ non
fuiſſet eꝑditio alicuiꝰnobilis ꝓpriętatis.rõne q ẽ ꝓprie
tas nobilis.̊ rõne defectꝰopoꝛtati.iĩmoꝛtalitas aũt ĩ ſta⸗
tu inocẽtie inꝙᷓtuʒ ↄcernebat poſſibilitatẽè ad moꝛienduʒ

—

ↄnotabat defectũ. VUñ ſicut in tranſlatõne aie a ſiatu vi
atoꝛis ad ſtatũ ↄpᷣhenſoꝛis nulla fit deꝑditio nobilis cõ
ditõnis.nihilominꝰſfides euacuat᷑:ſic ẽ in ꝓoſito.⸗ Ud
aliud dicendũ.ꝙ lʒ vita nature ſiue vt ẽ naturalis: vna
fuiſſet qdammõ.qꝛ in gloꝛia nõ eẽt oĩno ſublata vita na
ture.ſ̊ ꝑfecta et ↄpleta:nõ tñ vt eſſet moꝛalis ꝓpꝛie loq̃n⸗
do. immo fuiſſet mutatõ vite m mutatõeʒ ſtatus iuxrta
modũ ꝓpriũ loquendi.Fᷣm quẽ aliꝗs dẽ mutare vitaʒ.qꝛ
tranſfert ſe ad frugẽ vite melioꝛis.

embzꝛum quartum

r ingreꝛe.vtrũ moꝛtalitas ⁊ immor⸗

videt᷑ ꝑ ſimile in alijs de naturali potẽtia.
vt in aere ↄdenſandi ⁊ rarefiendi ſiue con
denſatõnis ⁊ rarefactõnis.ſiue rarefiendi ⁊ nõ rareſien
di.Silr in aqua calefactõis ⁊ nõ calefactõis. paſſiue di
ſiłr de alijs.Siłr videt᷑ de potẽtia actiua vt iſtiꝰcurꝛc
di et nõ curꝛẽdi.extendendi ſe et retrahẽdi ̊ videt᷑ ꝙ ⁊ ð
actiuis et paſſiuis verũ ſit:q; vna ẽ potentia ↄtrarioꝝ.
ita erit in ꝓoſito.¶ Item vita ⁊ moꝛs coꝛꝑalis ꝓpoꝛtio⸗
naliter ſe hñt ad vità et moꝛtẽ aĩe:ſᷣ in aĩa eſt eadẽ potẽ⸗
tia vite et moꝛtis.qm̃ bñfaciendi ⁊ malefaciẽdi.⸗ Pre⸗
terea eadẽ eſt potẽtia ad vitã gr̃e ⁊ pꝛiuatõeʒ vite.quaꝛe
videt᷑ ꝙ vna erit potẽtia in coꝛꝑe aut ↄiuncto moꝛtalita⸗
tis ⁊ ĩmoꝛtalitatis ſiue moꝛiendi ⁊ nõ moꝛiendi.⸗ Item
moꝛtalitas ⁊ imoꝛtalitas puatiue oponunt᷑ ſic moꝛs et
vita:ſᷣ puatiue oppoſitoꝝ eadẽ eſt potẽtia.qꝛ pᷣuatõ.ꝓue⸗
nit er defectu alicuiꝰpotetie agentis vſq; ad tpᷣs ⁊ tũc de⸗
ficientis.¶ Itẽ ꝑ pctm facta fuit neceſſitas moꝛiendi in
adã.h̊ ↄſtat ꝙ illa neceſſitas aduenit alicui potẽtie.non
aũt añ aduentũ illũ infuit illi potentie neceſſitas moꝛiẽ-⸗
di:q̊ illa potẽtia fuit oꝑpoſitoꝝ.¶ Item potẽtia moꝛien⸗

di in adã aut erat ad oppoſita.et ſi boc habeo ꝓpoſitum
ſczʒ ꝙ eadẽ eſt potẽtia oppoſitoꝝ ſcʒ moꝛiẽdi ⁊ nõ moꝛiẽ⸗

di: aut ad vnũ tm.ᷣ ſi hoc:neceſſe fuit illũ moꝛi ſicut ne⸗
ceſſe ẽ celũ moneri 4oner. potẽtia moꝛiẽdi erat na⸗

turalis in potẽtia.potẽtia nõ moꝛiẽdi naturalis potẽtia
& ſi hec eiuſdẽ potẽtie ſunt.eadẽ potẽtia eſt naturalr po⸗

tens naturałr impotẽs. Item nõ eſt eadẽ potẽtia ſa⸗
natiuitatis ⁊ egꝛotatiuitatis: et ita de alijs hmõi.q nec
mortalitas ⁊? imoꝛtalitas.4l! Item moꝛtalitatis ⁊ iĩmoꝛ⸗
talitatis cauſe ſunt ↄtrarie.moꝛtalitatis em̃ cã eſt ↄpoſi⸗

tio ex ↄtrarijs vt ↄtrarijs.i.adinuiceʒ repugnãtibo.ꝓpt᷑

em̃ hmõi repugnatiaʒ ſeꝗtur ↄpoſiti diſſolutõ naturalłr
et ad h̊ ſeꝑatio aĩe ſcʒ moꝛtalis a coꝛꝑe.cauſa at immoꝛ⸗
talitatis erat ex gra vt dicamꝰ cauſam extrinſecã. vel ex
ↄiunctõne coꝛꝑis cũ aĩa nõ ſeꝑata a ſumma vita:ł̊ potẽ
tia moꝛiendi eſt illiꝰ ꝓprie q̃ eſt receptibilis diſſolutõnis
potẽtia.nõ moꝛiendi illiꝰq eſt ſuſceptibilis inſeꝑabilita
tis aĩe ↄiuncte cũ ſua vita ⁊ corꝑis ſcʒ ↄiũcti. Vñ poten
tia moꝛiendi eſt ipiꝰcoꝛꝑis nõ moꝛiẽdi cõiũcti.̊ eſt alia
7 alia ꝓprie ⁊ ꝑ ſe loquẽdo.ĩmoꝛtalitas eniʒ determinat
ſibi coꝛpꝰet aĩazʒ vt cuiꝰ?.moꝛtalitas coꝛpꝰtm̃ vt videtur
Kñnſio eſt ↄſiderare potentiaʒ in triplici differentia.
ſt em potentia nuda ſiue pᷣma: et eſt potentia diſpoſi:
ta:eſt et potentia q̃ eſt neceſſitas. Hãc triplicẽ differenti
am eſt ↄſiderare circa potẽtiã ĩmortalitatis ⁊ moꝛtalita
tis. Potẽtia at̃ materialis ſiue pᷣma q̃ aliqs dr ĩmoꝛtał
eſt potẽtia viuẽdi vita rõnali.potẽtia diſpoſita ẽ poten⸗
tia viuẽdi vita rõnali concurrẽtibo equalitate mixtiõis
in optima armonia virtute celeſti reconciliante contra
ria ⁊ ↄſeruante in quadã amicitia.ſufficientia ex ꝑte ali
menti:ſtabilientis ⁊ ↄſeruantis ipᷣm alendũ ne patietuꝛ
diſſolutionem. et virtꝰex ꝑte ſpũs ratõnalis contentiua
corpoꝛis ſibi vniti.Cotẽtia at᷑ qᷓ eſt neceſſitas.ẽ potẽtia
viuendi hñs equalitatẽ indiſſolubilẽ ex ꝑte coꝛpoꝛis.et

virtutẽ otentiua ĩmutabilit ſtabilitam ex ꝑte ſpiritꝰrati

onalis. Per hũc etiã modũ intelligat ex parte mortali⸗
tatis. quia potentia pꝛima eſt potentia viuendi.ſecunda

talitas eiuſdẽ erant potẽtie in adã. ſic

õõ

(Dueſtio

zeſt diſpoſita ? facilitas diſſolutonis er pte coꝛpis:7 fa
cilitas ſepatõnis ex ꝑte foꝛme viuiſicatis. Potentia vo
q̃ eſt neceſſitas ẽ facilitas diſſolutois. cu intrinſeca pu⸗
gna ex pte coꝛpis et defectu vᷣtutis regentis ſiue otinen⸗
tis er parte ꝑficientis foꝛme. Si g bas potẽtias opare⸗
mus:inuenimꝰ potentiã pꝛimã q dicit potentia nud eẽ
vnã. potentiã pᷣo diſpoſitã ? qᷓ eſt effecta neceſſitas diſſteꝛ
re:ſicut differt potẽtia ⁊ defectꝰſibi opoſitus.i Qaʒ im⸗
moꝛtalitas dic potentiũ viuẽdi cũ pꝛiuatõe illid. et ſic 4;
dãmodo potẽtia moꝛralitatis ⁊ ĩmoꝛtalitatis in adam:
erat vna potẽtia.quodã etiã mõ diuerſe potentie Smoꝛ⸗
talitatis ⁊ ĩmoꝛtalitatis ſcʒ in q̃ ſic ſumpta eſt eadeʒz: ſie
ſumpta nequaꝙᷓ. Potẽtia em̃ viuẽdi ẽ potẽtia moꝛtalita
tis vt in qᷓ.qꝛ põt cæficẽ ⁊ ĩmoꝛtalitas ſimpłr qꝛ põt ꝑpe
tuari. potentia aũt a q̃ nõ eſt eadẽ qꝛ potentia a q eſt im
moꝛtalitas 2 pᷣtus aie ↄtinentis recipientis influentiã a
ſua vita.i.deo.a q̃ eſt illi virtꝰiſta ⁊ virtus cibi lignoꝛum
ꝑadiſi:et principałr ligni vite a qͥ poterat ſtabiliri ↄtra
teſectũ ſenecte ⁊ diſſolutiõis cũ alijs ſupᷣtactis.otẽtia
aũt a q̃ eſt moꝛtalitas ſi potẽtia debeat diciet nõ magis
tæfectꝰpotẽtie:fuit defectibilitas ⁊ diſſolubilitas natue
illiꝰinq; tum hmõi ꝓpter q indiguit alimonijs fruciuum
paꝛadiſi. VIñ aug.de baptiſ.ꝑuuloꝝ habebat adaʒ te li
gnoꝝ fructibo refectõem ↄtra defectõeʒ. de ligno vite ſta
bilitatẽ ↄtra veſtutatẽ.ex quo ptʒ ꝙ alia fuit potentia a
qua moꝛtalitatis imoꝛtalitatis. potẽtia autẽ in qᷓ vna
ↄſideratõne eadẽ:alia ↄſideratõne diuerſa vt dictuʒ eſt⸗
4Zlo illud qð pꝛimo obijcit᷑.ꝑ ſimile ce naturali poten
tia.qꝛ in aere eſl eadẽ potentia ↄdenſatõis ⁊ rarefactõis
⁊c. Dicendũ.qꝙ hoc verũ eſt de potentia paſſiua remota
qꝛ ꝓpinq̃ quodãmodoẽ diueꝛſa.Aer em exiſtens in eadẽ
diſpoſitõne.nõ rarefit ⁊ ↄdenſat᷑.vᷣ differẽtes recipit di⸗
ſpoſitõnes:Fᷣm ꝙ recipit diuerſas ĩmutatõnes a calido
agente et frigido. hoc quidẽ diſſoluente ⁊ ſubtiliante:il
lo vᷣo ↄgregãte 2 ꝑtes magis cognitas efficiente.¶. Ad
ſimile qð inducit in actiuis vt in potẽtia curꝛẽdi et non
eurꝛendi ⁊c. Dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile in effectiuis volun
tarijs et in alijs.vtraq; em̃ potẽtia ſcʒ curꝛẽdi et nõ cur⸗
yendi eſt potẽtia volũtaria. VUñ ſunt ab vno eodẽq; pᷣnci
pio.pᷣncipiũ em̃ voluntariũ indifferẽter eſt in oꝓoſita.
Vnñ nõ eſt ſimile in volũtarijs ⁊ opibo q̃ er eis ſunt.⁊ in
alijs.cuiuſmõi ſunt.poſſe moꝛi.nõ poſſe moꝛi. vel poſſe
nõ moꝛi..l Ad illud qð ſeqtur.ſcʒ ꝙ vite ⁊ moꝛtis ſpũa⸗
lis ſiue anime ẽ eadeʒ potentia ⁊6. Dicendũ ꝙ licʒ ĩ ani
mn ſit eadẽ potentia bn oꝑandi ⁊ male:eadeʒ eĩ potẽtia
ſcʒ voluntate ſiue liberi arbitrij fuit bona ⁊ mala.nõ tñᷣ
eſt eadeʒ potentia effectiua vite ſpũalis et moꝛtis. Naʒ
vita ẽ a eo:moꝛs a nobis. licʒ ꝗ̊ eadeʒ ſit potentia bene
opandi ⁊ male:non tñ eſt eadẽ potentia eſfectiua vite ⁊
moꝛtis. Pꝛetẽa.li diceret᷑ ꝙ eadẽ eſſet potẽtia vite ſpũa⸗
lis ⁊ moꝛtis.qꝛ eadẽ ẽ potẽtia bñ oꝑandi et male:non tñ
ſequeꝛet᷑ exr h.ꝙ eadẽ eſſet potentia moꝛtalitatis ⁊ imor⸗
talitatis ipſiꝰcoꝛꝑis.quia ex ꝑte coꝛpoꝛis nõ eſt pᷣncipiũ
effectiuũ neq; coeffectiuũ ſiue cooꝑatiuũ vite corꝑalis.
licut eſt ex ꝑte aĩe vite ſpũalis:q;tum aũt ad aliꝗd eſt ſi⸗
mile. ã ſicut nec moꝛtalitas nec imoꝛtalitas ab eadeʒ
potentia licet in eadẽ ſint.nec mors ⁊ vita ab eadẽ:nam
Hec a libero arbitrio illa aũt a deo. idem tñ ẽ pꝛincipiuʒ
ſine potẽtia ſuſceptibilis vtriuſq;.ſcʒ vite ⁊ moꝛtis ſpũa
lis:vt volũtas aut liberũ aꝛbitriũ. Ad illud qð ſeꝗtuz
ſcʒ ꝙ eadẽ eſt potentia ad vitã gratie ⁊ pꝛiuatõeʒ ⁊c.Di
cendũ ꝙ verũ eſt de potẽtia ſuſceptiua ſiue in q̃.nõ at de
effectiua ſiue a q̃.¶ Ad illud qð ſeqtur ſcʒ ꝙ eadẽ eſt po
tentia oppoſitoꝝ pꝛiuatiue ⁊c.patʒ rñſio.qa eadẽ eſt ſu⸗
ſceptiua ſiue in q̃:non a q̃ ſiue effectiua:niſi foꝛte dicat᷑

ꝙ ipſa vt eſt defectina ẽ effectiua.4 Ad aliud qð ſegtur

ſimiliter ptʒ rñſio.ꝗa neceſſitas moꝛiẽdi aduenit poten⸗
tie in q̃ ſiue ſuſceptiua inoꝛtalitatis:nõ aũt effectiue ſi⸗
ue potentie a q̃. Siłr ptʒ rũſio ad aliud qð ſeꝗtur ꝙ po
tentia ſuſceptiua ſiue in q̃ fuit ad oꝑpoſita ſiue reſpectu
oppoſitoꝝ:nõ illaq fuit eſfectiua.¶ Av alia que obijci⸗

* 6
W
xcij.
untur pꝛo alia parte.quibo videt᷑ oſtendi ꝙ nullomodo
eſt eadẽ potentia moꝛtalitatis ⁊ ĩmoꝛtalitatis reſpondẽ
dum eſt. ⁊ pmo ad illud qð obijcit᷑ ꝙ potentia moꝛiendi
eſi naturalis potẽtia ⁊c. Dicenduʒ ꝙ natuꝛalis potẽtia
ſumpto noie ertenſo.ſe hʒ in triplici dria: quedã eniʒ ſe
habet in quadã equalitate ⁊ in differentia ad oppoſita.2
hoc tam in actiuis iꝙᷓ in paſſiuis.In actiuis vt ẽ poten⸗
tia extendendi ſe vel nõ extendẽdi ambulãdi vel nõ am⸗
bulandi. In paſſiuis vt ẽ potentia rarefiendi vel ↄdẽſan
di. quedã aũt magis ſe habẽt ad vnũ ꝙᷓ ad alterũ: et hoc
põt eſſe duptr.qꝛ aut foꝛma vincit ſup materiaʒ: et tunc
magis ſe hʒ ad agendũ ꝙᷓ; ad patiendũ.⁊ tunc eſt facilis
ad agendũ difficilis a ꝑatiendũ.⁊ dĩ potentia natura⸗
lis. Aut materia vincit ſupᷣ foꝛmã.⁊ tũc eſt facilis ad pa
tiendũ et difficilis ad agendũ.et dr̃ naturalis ĩpotẽtia
quedã aũt eſt tm ad vnũ vt in hoĩe rõnalitas qᷓ eſt tm̃ ad
ratiocinari. potẽtia naturalis ꝓut ſumit᷑ pꝛimo modo ⁊
tercio.nõ ſumit᷑ eo mõ qͥ dĩ naturalis potẽtia in pdica⸗
mentis:ſ̊ ꝓut drĩ medio modo.Vñ potentia moꝛiẽdi.et
nõ moꝛiendi.i.potentia ſuſceptiua vite ꝑpetue vel non
ꝑpetue:nõ dicit᷑ potẽtia naturalis ſᷣm modũ ſecũdũ ſed
ſi ebet ad aliqueʒ modũ reduci:dʒ reduci ad pꝛimũ.qꝛ
ſiẽ potentia q̃ eſt extendẽdi ſe et non extendẽdi ſe quadã
facilitate 2 qᷓti indifferenti põt exire in vtrũqʒ actũ.ꝛ ſiẽ
potentia q erat rarefiendi ⁊ ↄdenſandi in quadã facili⸗
tate reſpectu vtriuſq;.ſiłr potentia q̃ erat viuẽdi et mo⸗
riendi.ſiue viuendi ꝑpetuo ⁊ vpiuẽdi non ꝑpetuo:fuit in
quadã facilitate ad ſuſceptõezʒ vtriuſq;· potentia ́̊ moꝛ
talitatis ⁊ ĩmoꝛtalitatis reducit᷑ ad pꝛimũ modũ nõ ad
ſecũdũ.vt ptʒ ex dictis neqʒ ad terciu in qͥ ſcʒ ſubiecto ẽ

potẽtia vltimo mõ ſumpta nõ põt eſſe opoſitũ illiꝰ.vt ĩ

quo ẽ rõnalitas:nõ põt eſſe irꝛonalitas.ſᷣ in qͥ eſt poten⸗
tia mõ medio ſumpta:põt eſſe eiꝰoppoſitũ.ſ̊ nõ ſimł cuʒ

illa. H in q̊ eſt potentia pᷣmo mõ ſumpta: huiꝰẽ ⁊ ſil potẽ⸗
tia opoſiti.quia vna ẽ huiet ei oꝓpoſiti. Ao aliud pʒ

rñſio ex dictis.qꝛ licet ſanatiuitatis ⁊ egrotatiuitatis ñ
ſit eadẽ potentia.ſonatiuũ em̃ et egꝛotatiuũ ↄpᷣhendunt᷑
ſub illo genere qualitatis ꝙ ẽ naturalis potentia et im⸗
potentia:nõ ꝓpter boc ſeqtur ꝙ moꝛtalitas et imoꝛtali⸗
tas nõ ſit eadẽ.vt em̃ tactuʒ eſt potentia ſuſceptiua vite
ppetue in pᷣmo hoĩe:nõ fuit potẽtia naturalis.neq; potẽ
tia ſuſceptiua vite nõ ꝑpetua fuit potẽtia innaturalis:
co modo quo potẽtia naturalis ⁊ inaturalis determĩate
ſunt in genẽ p̃dicamẽti q̃litatis.¶ Ad vltimũ ſiłr patet
rñſio.qꝛ ſieut tactũ eſt potẽtia a q̃ eſt imoꝛtalitas:?⁊᷑ alta

ab illa q ẽ immoꝛtalitas.et hoc ↄcludit argumentũ pᷣdi⸗

ctũ.potentig aũt in q̃ eſt tñ eadẽ eſt vt eſt pma ſiue indi
ſpoſita.¶ Ad maioꝛẽ euidentià aliquoꝝ pᷣdictoꝝ notã
dum.ꝙ imoꝛtalitas nõ eſt nomẽ paſſionis.qꝛ paſſiones
viciſſitudinaꝛie ſunt:neq; potẽtie ſimptr. potẽtie em̃ nõ

tollunt᷑:ſ̊ ẽ nomẽ habitꝰſiue potẽtie habitualis.⁊ eſt ꝓ⸗

prie ipſiꝰↄpoſiti.qꝛ cũ vita ſu ↄiũeti:⁊ iĩmoꝛtalitas q di
cit vite ↄtinuatõeʒ ſiue ꝑpetuitatem erit ↄiũcti.Silłr et
moꝛtalitas.quia moꝛtalitas ⁊ ĩmoꝛtalitas nõſolum no⸗
minant potẽtias.ſ̊ cum potẽtijs habitꝰↄcernunt.nec te⸗
nent regulã oſequẽtie potẽtiaꝝ.vñ ſi ↄcedi poſſit aliquo
mõ ꝙ erat in adã potẽtia moꝛiendi ⁊ nõ moꝛiẽdi eadem
vt tactũ eſt.nõ tñ ſegtur ꝙ iĩmoꝛtalitas ⁊ mortalitas idẽ

Silr nõ ſeqꝗtur idẽ fuit potẽs moꝛi et potẽs nõ moꝛi. vel

nõ potẽs moꝛi:ꝗ eadẽ fuit potẽtia moꝛiẽdi ⁊ nõ moꝛẽdi
ſimplr dico.i.ſine diſtinctõe.qꝛ alia ẽ ratio potẽtie ⁊ eſ⸗
ſentie ⁊ alia potẽtie habitual et potentie ſimpliciter.

.

Mueſtio. xcuij.de modo
pꝛopagandi pꝛolem.· ————
Etermiato de poſ/
ſibilitate hbũane nate ante caſuʒ. Segꝗt
ꝓlis ꝓpagatõe. Prĩio ̊ qꝛit᷑ de mõ ſi⸗
ne ð via ꝓpagãdi.i. coitu pmoꝝ ꝑentũ
Scdo ð ipa /ple ꝓpagata. ¶ Rirca pꝛi⸗

at eſſe de

mũ querunt᷑ q̃tuoꝛ. Pꝛimũ eſt ſi in ſtatu innocẽtie pote/
rat eſſe ſemis teciſio. Scm eſt ſi in teciſione hmõi fu⸗
iſſet libidinoſa vel ſaltẽ incenſa delectatõ. Lerciũ ſi ſo⸗/
lum cauſa ꝓlis habende fuiſſet maris ⁊ femine ↄmixtõ
Quartũ ſi illicita fuiſſet ↄtinentia ſiue a ↄmixtione hu⸗
iuſmodi ceſſatio.

embrum primum
Verit ergo pᷣmo. vtrũ pꝛumi pentes pote⸗
rant coire in ſtatu illo. Ex ſic.habet᷑ pla⸗
ne ab aug.xiiij.de ciui.di.xxiij.c.dicit em̃
ſic. Quiſꝗs dicit nõ fuiſſe coituros nec ge⸗
ros niſi peccaſſent:ꝗd dicit niſi ꝗꝓpter nueroſitatẽ
ſanctoꝝ ncc̃ium fuiſſe hoĩo pctm.et ptꝰeodẽ: ille nuptie
digne felicitate ꝑadiſi ſi perm nõ fuiſſet.et diligenda ꝓ⸗
lem gignerẽt.⁊ pudendãa libidinẽ nõ hrent:h̊ aũt eſſe nõ
poſſet niſi habuiſſent pt̃atem coeũdi in ſtatu illo.ꝗ ⁊c.
4l Item geñ.ij. nõ eſt bonũ hoĩem eſſe ſolũ.fſaciamꝰei ad⸗
iutoꝛium ſibi ſimile.ſuꝑ illud aug.ix.ſuꝑ geñ ad lit. Si
aũt qrit᷑ ad quã rem opꝑtuit fieri ̊ adiutoꝛiũ.nihil aliud
ꝓbabilr occurꝛit:qᷓ; ꝓpter filios ꝓcreandos.⁊ ptꝰ eodeʒ
nõ inuenio ad qð adiutoꝛiũ facta ſit mulier viro ſi pari
endi cã ſubtrahit᷑.ſ̊ ↄſtat ꝙ ex vixo ⁊ femĩa filij ꝓcreari
nõ pñt niſi mediãte coitu ꝗ̊ ⁊c. ¶ Cont᷑. data ẽ bomini
virtꝰgeneratina vt ſaluet᷑ eſſe diuinũ.i.ꝑpetuuʒ. Vñ qꝛ
res coꝛruptibiles ſaluari nõ poterãt fᷣm nũerũ.data eſt
generatiua potẽtia vt ſaluet᷑ ſᷣm ſpeciẽ:cũ ſᷣm nũerũ ſal
uari non pnt.vñ ſol ⁊ hmõi ſube incoꝛruptibiles.qꝛ ſal.
uari pñt ſᷣm nũerũ:nõ hñt vᷣtutẽ generatiuã.ſᷣ̊ pꝛimꝰbõ
poterat eſſe ſuũ ꝑpetuare ſᷣm nũerũ. ꝗ̊ ſuꝑfluit in eo po⸗/
tentia generatiua.⸗.¶ Item dam.ſuꝑ illud.Creſcite ⁊ mł
tiplicamini dicit.poterat xxꝰi̊ genꝰ multiplicare ſi man
datũ ſuũ vſq; in finẽ ſeruaſſent. Sʒ ſciens deꝰ p̃cogniti⸗
one ſua q̃ oia ſciuit an generatõeʒ eoꝝ.qꝛ futuri erãt in
pᷣuaricatõeʒ.fecit eos maſculũ ⁊ feminam:eos multipli
candos eẽ ⁊ creſcẽ iuſſit.Ecce h̊ dicit plane.ꝙ qꝛ eos pᷣ⸗
uidit pᷣuaricaturos fecit eos maſculũ ⁊ feminã.⁊ niſi H̊
pᷣuidiſſet aliter młtiplicaret᷑ hõ qꝙᷓ; copula carnali.& vi⸗
det᷑ ꝙ caſus erat cã copule carnalie.¶ Item aug.de bo⸗
no piugali.ↄcubitꝰnõ niſi moꝛtaliũ potuit eſſe.¶ IJtem
idem ſpũales aie ꝑpentuʒ. no debuerũut voluptati carnali
deſeruire.Ex his auẽtibo ptʒ.ꝙ ↄcubit·nõ niſi carnali⸗
um ⁊ moꝛtaliũ eſſe potuit.Si & pᷣmi ꝑentes in pᷣmo ſta⸗

tu erant ſpũales ⁊ ĩmoꝛtales.ꝗᷣ ⁊c. ¶ Item ſemẽ eſt ſuꝑ⸗

fluũ nutrimentũ.ſuꝑfſluitas ant vicio atteſtat᷑.qð ñ eꝛat
in ſtatu illo:S a nõ poterat eſſe ſemẽ in ſtatu illo.¶¶ Iteʒ
ſemẽ ia ſtatu illo.aut erat ↄueniẽs nature ſiue ↄplexõni
tũc exñtium:aut nõ.Si ſie ſ̊ qð ẽ nature ↄueniẽs nõ ſe⸗
parat᷑ niſi ꝑ violentiã.⁊ cũ q̃daʒ determiatiõe nature ſi⸗
ne debilitate.deterioꝛat᷑ em̃ natura in ſeꝑatòe ↄueniẽtis
ſibi:qð nõ ↄueniebat in ſtatu illo. Si nõ erat ↄouemens
nõ videt᷑ ꝙ poſſit eẽ pᷣncipiũ ꝓlis ꝓcreãde.cũ ꝓles debe⸗
Ta pentuʒ. 4 Item diuiſio alicꝰ ꝑtis ſube ab
aliqͥ.ẽ diſpoſito ⁊ via ad coꝛꝛuptõeʒ: cũ ꝓles ſit de ſuba
ꝑentũ ꝑ dciſiõeʒ ſemĩs.hmõi deciſio ẽ via et diſpoſitio
ad coꝛruptõeʒ. B aũt nõ ↄtingebat ĩ ſtatu illo g̊ ⁊c. ¶¶ Itẽ
nec videt᷑ tũc ſiẽ nec nũc ↄmixtõeʒ poſſe eẽ maris ⁊ femi⸗
ne.⁊ marie ĩ pᷣma cognitõe ſine mebꝛoꝝ genitaliũ motu
⁊ pᷣge virilis erectõe.qð nõ ↄtigiſſet anñ pcim.4! Jteʒz nõ
eſſet ↄmixtõ hmõi ſine ſacr̃o mrionij.ſacr̃a at omĩa data
ſũt in remiſſiõeʒ pcti.¶ Rñdendũ.q ſi ĩ ſtatu illo ſtetiſ
ſent pᷣmi ꝑentes:fuiſlet deciſio ſemis ſiẽ pʒ ex ᷣbis aug.
ſit npᷣtactis. ⁊ etiã dic ſuꝑ geñ.ij. nõ video qð ꝓhibẽ potue
rit vt nõ eẽnt eis etiam in ꝑadiſo honoꝛabiles nuptie et

8

thoꝛ imaculatꝰ.q̊ eo p̃ſtate fidełr iuſteq; viuẽtibo:vt ſi

ne vllo ingeto ardoꝛe ac doloꝛe pariẽdi fetꝰ.ex eoꝝ ſemi
ne gigneret᷑:⁊ vt pʒ ex ᷣbo aug.ꝙ tüc ſiẽ nũc fuiſſʒ ꝓlis
ꝓcreatõ ex ↄmixtõe ſemis maris ⁊ femie.lʒ eĩ ſit te oꝛdi
ne ⁊ pfate nat᷑e ꝙ ꝓles ꝓcreent᷑ ꝑ ↄiũctõʒ ⁊ ↄmirtõʒ du⸗
oꝝ ſexuũ ĩ hoĩbo:ꝗ reſpectu /ꝓlis ſe hůt ꝑmodũ materi⸗

—

alis ⁊ efficiẽtis:different᷑ tñ.qꝛ rõ mateꝛiał plłꝰreſidet pe
nes mulierẽ et efficientis ſiue actui penes virũ.vñ oꝑtet
ꝙ ſemẽ qð ẽ materia ꝓlis ꝓcreande deſcindat᷑ a viro et
muliere.⁊ h̊ reqrit nata bñ inſtituta:ſic ⁊ natura lapſa
Ad pꝛimũ ð opᷣm dicendũ.ꝙ lʒ ſᷣm intentõeʒ nate in⸗
ferioꝛis data ẽ vis generatiĩa vt ſaluet᷑ eẽ diuinũ in eodẽ
Fſᷣm ſpẽm.cũ nõ poſſit ſaluari ĩ eodẽ ᷣm nũerũ:tñ ſm in⸗
tentõeʒ ⁊ oꝛdiatõeʒ diuie ꝓuidẽtie:data eſt hoĩ vis gene
ratiua ad ↄpletõeʒ nũeri electoꝝ. Vñ rõ pᷣdicta quã po
nit phᷣs nõ ẽ ratõ tota:ſ̊ pᷣcipua ẽ multiplicatõ nũeri ele
ctoꝝ et ↄñs reꝑatio ruine angelice.¶! Ad illud qð dicit
dam.dicendũ ꝙ h̊ dĩc vt inſinuet ꝙ vev alit᷑ genꝰ hũanũ
multiplicare potuit:qð verũ ẽ. EIñ nõ dic ꝗd facẽt ̊ qꝗd
facẽ poſſet.qð at᷑ dic ꝙ ſciẽs deꝰ pᷣnaꝛicatuꝛi erat:fecit
eos mas ⁊ femĩaʒ ⁊c.Dicẽdũ ꝙ h̊ nõ dic.qꝛ etſi nõ eẽnt
futuri ĩ puaricatõʒ.nõ fecit eos tales:vᷣ vt ſic ondat di⸗
uinã ꝓuidẽtiaʒ reſpectu euẽtꝰrei.vñ h̊ ꝑticipiũ ſciẽs.Fᷣm
ꝙ; dr ̊ ſciẽs deꝰ pcognitõe ſua ⁊c.nõ ẽ cãle.i.ñ ↄnõt cãʒ
reſpectu actꝰꝗ ↄſeꝗtur.ſ̊ ſimpłr pᷣſtat ↄſeq̃ntiã reſpectu
actꝰoñtis.vñ nõ ẽ ſenſus qꝛ pᷣſciuit hec ſic fecit.ſ̊ ſenſus
ẽ: ſciuit ꝙ caderẽt.et oꝛdiauit ꝙ caſuri nibilominꝰmulti
plicarent᷑ im modũ ſᷣm quẽ multiplicãt ſe.q ſunt eiuſdẽ
generis ĩ diuerſitate ſexꝰ.¶ Ad illud aug.ꝙ ↄcubitꝰnon
potuit eẽ niſi moꝛtaliũ. Dicenduʒ ꝙ moꝛtale dupłr dr̃.
vel qð ẽ potẽs moꝛi vel qð bʒ neceſſitatẽ moꝛiẽdi.primo
mõ ſumpto moꝛtale.pmi ꝑentes i ſtatu ĩnocẽtie erãt im
moꝛtales:nõ at᷑ ſcõo.ꝛio aũt mõ ſumit᷑ in auẽte aug.
Vnñ moꝛtale dĩ ibi qð ẽ aĩale cui ↄgruit pt̃as generandi

lAd illud qð ſeꝗtur.ſ.ꝙ ſpũales aĩe pentũ nõ debuer̃t

voluptati carnali teſeruire ⁊c. Dicendũ ꝙ ĩ ↄmixtõe vi
ri cũ muliere.nõ eẽt voluptas carnał ꝓut carnale ſonat
in viciuʒ:qꝛ vt vult aug.in ꝑadiſo ſi nõ peccaſſent primi
ꝑentes.fuiſſent nuptie honoꝛabiles thoꝛꝰimaculatus
⁊ ſine ardoꝛe libidis et laboꝛe pariendi. Qota &ꝙ caro

vno mõ ſonat ĩ viciũ vt ad gatł.v.caro ↄcupiſcit aduerſꝰ

ſpm̃. Alio mõ naturã dic.vt ad eph.v. emo carnẽ ſuã
odio hũit.Et ſic caꝛnale dr̃ dupłr.vel vt ſonat ĩ viciũ vł
ĩ naturã.ꝓut ſumit᷑ pꝛio mõ nõ poterãt vacare volupta
ti carnali.ꝓut ſcðᷣo potuer̃t.¶ Ad illud qð ſeꝗtur.ſ.de
ſuꝑfluitate ſemĩs.Dicenduʒ ꝙ ꝓpagatõ ꝓlis te ꝑentiba
nõ fit ꝑ deciſiõeʒ ſemis.qð ꝗdeʒ ſemẽ ẽ totatr de ſuꝑſiuo
cibo.qð pʒ ex ᷣbis ſacroꝝ doctoꝝ ponẽtiũ totã poſſeri⸗
oꝛitatẽ fuiſſe ſemĩałr ſiue mateꝛialx in pᷣmo boĩe.Dic eĩ
aug.xiij.d ciui.dei.c.xiiij. Om̃s fuimĩ illo vno.qñ fui⸗
mus ille vnꝰ.ꝗ ꝑ pctm lapſus eſt. Iteʒ aug.de ocep.vir.
tota ĩ pᷣmis pentibo erat hũana natura.et er ipos nihil
erat.et alubi eo.li.poterat deꝰde adã in qͥ ſemẽ oĩm ho⸗
minũ creauerat aliã facẽ mulierẽ ⁊c. Aerũtñ eſtimo ꝙ;
caro ꝓlis q̃ eſt em materiã qðammõ oꝛiginatr ẽ ex illo
qð ẽ i ſemie de ſuꝑfluo cibi.Et nõ ꝙ duplex ẽ ſuꝑfluitas
ſeʒ reſiduitatis et ĩpuritatis. Suꝑſluitas aũt reſiduita
tis ẽ in ſemĩe.et hͥ mõ ſuꝑfluũ eſt neceſſariũ ſcʒ neceſſari⸗

um ↄſeruatõni ſpei. Suꝑfſluũ tñ indiuiduo ncc iũ qð eſt

pncipiũ qdðammõ generatõis ſuꝑfluũ.qꝛ ñ ncciũ ad nu⸗
triẽdũ.⁊ hec ſuꝑfluitas ñ ſonat ĩ viciũ.̊ ẽ indiciũ ↄpleti
onis nature.et ꝑfectõni eiuſdẽ atteſtat᷑ m illud phᷣi tũc
vnũqðq; ꝑfectũ ẽ.cuʒ põt attingẽ ꝓpꝛie vᷣtuti.hᷣ ẽ facẽ ta⸗
le q̃le ipm ẽ. Suꝑfſtuitas ĩpuꝛitatis ẽ in illis q ꝑ oꝛganũ
egeſtõis ⁊ alia q̃ deſeruiũt purgatõi nature emittunt᷑ ſi
cut reuma ꝑ nares.⁊ vrina ꝑ mẽbrũ emiſſiõi illiꝰ depu⸗
tatum.⁊ ſudoꝛ ꝗ ꝑ poꝛos corꝑis emittit᷑.⁊ bec ẽ ĩ duab
differẽtijs. Quedã ei ſuꝑfluitas veĩt ex debilitate vᷣtutis
ↄtentiue ⁊ ↄuerſiue.ſic reuma ⁊ ſudoꝛ. et talis nõ fuit ĩ
pᷣmo hoie ĩ ſtatu illo.et ̊ ꝓpter eẽntiã vᷣtutũ naturaliuʒ
exñtium in illo. Quedã veit ex nutrimẽti q̃litate nutri
mẽti puritate qlis ẽ illa q eſt egeſtõnis ⁊ vꝛine.q fit ꝑ ſe
ꝑatõem puri ab impuro.⁊ hec fuiſſʒ in hoĩe illo ſi ſtetil⸗
ſet:ᷣ nõ in illa imũdicia et coꝛruptõne in qua eſt modo
vt ſupᷣtactũ eſt.hoꝛum iudicia ſunt vaſa inteſtina et foꝛa
mina que ſunt homi a ſua natura pma ↄditõne natura⸗
liter deputata.Ex his pʒ.ꝙ non om̃is ſuꝑfluitas ſonat

2 5

Mneſtio

in viciũ. ̊ potiꝰ in ꝑfectõneʒ 2 pplementũ nature.. Ao
aliud qð ſeqtur ſcʒ. ꝙ ſemẽ aut erat ↄueniẽs natureꝛc.
Dicendũ ꝙ lʒ ſemẽ ſuꝑfluũ ſit qtũ ad nutꝛitin: ẽ tñ ne⸗
ceſſariũ qtuʒ ad generatiuaʒ.⁊a lʒ nõ ↄueniat nature vt ẽ
ſaluãs ſubiectũ ſuum in ſe:ↄuenit tñ vt eſt ſaluãs in ſuo
ſimili.Elñ natura nõ aꝓetit illud retinẽ ſ̊ vt in alio ſal⸗
uetur in altero trãſfundere. Eñ ſeꝑatõ ſemis nullo mo
do eſſet violẽta ſ̊ natuꝛalis. Ad illuo qð obijcit. ꝙ bu⸗
iuſmodi decilſio eſſet via ad coꝛruptõeʒ.dicendũ ꝓ. non ẽ
verũ.deciſio em q eſt via ed coꝛruptiõeʒ ẽ ſolũmõ vbi eſt
ſeꝑatio ꝑtis neceſſarie ad ſalutẽ generãatis in ſe e. q̃dam
biolentia facta ⁊ ſine ſufficiẽti reſlauratõne.qð nõ fuiſſʒ
in ſtatu illo. ¶¶ Ad illud qð ſeꝗtur.ſcʒ ꝙ nõ poterat eſſe
ↄmixtio viri cũ muliere ſine motn mẽbꝛoꝝ genitaliũ ⁊c̃.
Bicendũ ꝙ añ pctm nõ eſſet motꝰbmõi. qꝛ vt vult aug.
ſuꝑ gen. ad lit. Si ↄueniſſent in ſtatu illo:eſſet thorꝰim
maculatꝰet ↄmixtio ſine ↄcupia. et genitalibo membꝛis
ad ꝓcreatõeʒ ꝓlis im ꝑare potuiſſent. et ſic ceteris ĩ quo
libet oꝑe ſine voluptatis pꝛuritu vterent᷑. Et quõ poſſet
ognoſci mulier in ſtatu illo.et clauſtrũ integritatis ſine
earnis fractõe reſerari:dictũ eſt ſup vbi actũ eſt de inte⸗
gritate p̃me mulieris” Ad aliud dicendũ.ꝙ ſi icut aug.
ſuꝑ gen.ꝙ ſanis eſſet ĩ officiũ egrotis in remediũ. AUndð
añ petm mr̃ioniũ datũ fuit in officiũ poaũt in remediũ
Vñ qð dixit dñs faciamꝰei adiutoꝛiũ ⁊c.non fuit ꝓpter
neceſſitatẽ quã habuit adaʒ.ſᷣ vt dicit aug.ſuꝑ gen. illð
adiutoꝛiũ fuit ter filios ꝓcreãdos ſicut adiutoꝛiuz ſe⸗
mini ẽ terꝛa:vt pᷣgultũ ex vtroq; naſcat᷑. Vñ in officium
ꝓcreatõis data fuit ade vxoꝛ an pctm. Vñ bis fuit inſti
tutũ mr̃ioniũ.ſemel añ pctm: ⁊ hoc q̃ ad officiũ vt in pꝛi
mo geñ. Et ſemel pꝰpctm : B qͥ ad remediũ vt hx geñ.ix.

embruʒz ſecundum
Egtur inꝗreꝛe.vtrum in ſtatu illo potẽat
eẽ delectatio incenſa ĩ coytu. ſic videt᷑.
vt hr̃ a phᷣo.delectatõ eſt ex ↄictõne ↄue⸗
mientis cũ ↄueniẽti et ſenſu eiuſdẽ:bᷣ tanta
erat ↄuenientia tũc in ↄiuctiõe mẽbꝛoꝛũ genitaliũ quãta

ẽ nũc et maioꝛ.qᷓ vt videt᷑ maioꝛ delectatio vel tãta: etem̃

Dicũt naturales delectatõ eſt in coitu Pter trãſitũ bũo⸗
ris ꝑ locũ neruoſuʒ in qͥ magis viget ſenſus.¶¶ Itẽ berñ⸗

Nemo ſane mẽtis maioꝛẽ in vicijs q;ᷓ in vᷣtutibo eſſe dele⸗

ctatiõeʒ eſtimat.in oꝑe nature viciate et pet᷑i.nõ ẽ ma⸗
ioꝛ delectatio q; in oꝑe nature integre et ſine pcto. etiã
opus vᷣtutis qꝛ obedientie:dederat em eis dñs pᷣceptum
ce oꝑe multiplicatõis.ij. gen. Ibi creſcite et multiplica⸗
minr. Coitꝰin ſiatu nature lapſe ẽ opus natuẽ coꝛrupte
et cũ peto ̊ ⁊c. ¶¶ Item h̊ habet᷑ ab aug.plus diligit cari

tas deũ qꝙᷓ cupiditas aurũ.plus dico ꝗa incom ꝑabilit:
ſᷣ inter ſtatũ gratie ſiue caritatis et ſtatũ cupiditatis ſi⸗
ue peti.mediũ eſt ſtatꝰoꝛiginalis inſticie.q̊ medio mõ ſe
hʒ in diligendo ſuũ bonũ:ita ꝙ nõ tantũ diligit ſuũ bo⸗
num quantũ caritas ſuũ.⁊ plus qᷓ cupiditas ſuũ: hſ q̃n⸗
to maioꝛi amoꝛe appetit᷑.aliqd tanto maioꝛi delectatone
br.et h̊ regulariter curꝛit in his q̃ ſunt in fieri ⁊ in facto
eſſe. Ex his videt᷑ ꝙ oꝑa gratuita q̃ fit ex caritate:ma⸗
ioꝛi fiũt delectatõne ꝙᷓ ea ꝗᷓ fit ex indicto oꝛiginalis iu⸗
ſticie.et ea q̃ ſc fiũt:fiũt cũ maioꝛi delectatõe qᷓᷓ illa que
fiũt ex motu voluntatis inoꝛdiate b petim:et ita videt q
ↄiũctio maris et femĩe ĩ pꝛĩo ſtatu facta inſtictu iuſticie
oꝛigialis eẽt cũ maioꝛi xelectatõe ꝙᷓ qᷓ fitĩ ſtatu peti ſiue
cũ volũtate peccãdi.¶ Iteʒ vnaqueq; virtꝰcognitiua de⸗
lectat᷑ in facilitate ⁊ ↄplemento ſue oꝑatõis. hoc ꝑ ſe ve⸗
rũ eſt.q̊ quanto maioꝛ eſſet ↄpletio 2 facilitas alicꝰoꝑa⸗
tõis:tanto maioꝛ eẽt delectatõ:ſ̊ vis generatiua in q̃ vi⸗
get ſenſus tactꝰ:faciliꝰet ↄpletiꝰexiuiſſet tũc in actũ ſuũ
ᷓ nüc. Item oculꝰade in ſtatu illo plus delectabat᷑ in
aſpectu lucis ⁊ auditꝰin auditu cantꝰ ſonari: q̃ aſpectꝰ
vel auditꝰhoĩs lapſi mõ delectat᷑ in ↄſimilibo.et hoc ga
inelioꝛis armonie et maioꝛis vigoꝛis p̃diti erant ſenſus
iülliꝰ. ꝓpter qd magis erant apti ad lectandũ in prije

7 775
xcuij.
obiectis ꝙᷓ ſenſus hominis lapſi:ergo pari rone in gu⸗
ſtu et tactu oppoſito ſibi duenienti maioꝛem haberet de⸗
lectatõem q; pomo lapſus.ergo in Konte vxoꝛis ma

ioꝛem habuiſſet delectatõneʒ q; ?. ¶ Cont᷑. generatiua
in ſtatu illo nõ erat oꝛdinata ſicut nec alia vis aliqua
Hß ſi tanta eẽt delectatõnis intẽſio quãta eſt nũc:cum mo
do ſit oꝛdinatio generatiue ⁊ maxie ĩ actu generandi
et ꝓpter intenſionẽ delectatõis. tũc fuiſſet ↄſimilis deor⸗

dinatio in eadẽ.¶ Item aug. xiiij. de cini⸗ ci.xxij.c. õ

incredibile dʒ videri illud vnũ.i.mẽbꝝ genitale ſine iſia
libidine voluptati potuiſſe ſeruire.cui tot mẽbra nüuc ſeꝛ
uiunt:an vdᷣo manꝰ⁊ pedes mouemꝰcũ volumꝰad ea que
bis membꝛis agẽda ſunt ſine vllo reniſu tanta facilitate
qᷓnta et in noõ et in alijs videmꝰ.et nõ credimꝰ ad opus
generationis filioꝝ ſi libido nõ fuiſſet qᷓ pcẽo inobedien⸗
tie retributa ẽ.obediẽter homĩbo ad voluptatis nutum:
ſimiliter vt cetera potuiſſe illa membra ſeruire: ex boc
pʒ ꝙ line libidine aliq poſſet in ſtatu illo opꝰgeneratiue
exerceri.¶ Item ſi tanta eẽt tũc delectatio quãta modo ĩ
huiꝰopꝑis exercitio:tãto fuiſſent moti appetitu ad ills ex
ercendũ opꝰ quantũ et nũc mouent᷑.ſ̊ tc non eẽnt moti
aliqͥ apetitu ad hmõi opꝰ. Vñ aug.ix.ſupꝑ geñ. ad litte.
Honeſtiꝰet melius credit᷑ ita fuiſſe tunc illoꝝ hoĩin coꝛ
pus aĩale ↄſtitutoꝝ in ꝑadiſo:nõdũ lege moꝛtis damna
tum.vt nõ haberẽt aꝓpetitũ carnalis voluptatis:qualeʒ
non hñt iſta coꝛꝑa q iam ex moꝛtis ꝗpagine ducta ſunt.
Erx h verbo pʒ.ꝙ hmõi voluptatis cauſa fuit pmoꝝ pa⸗
rentũ culpa.⸗. Item mgr.ij.ſen. dicit et dicti quctoꝛita⸗
tem hʒ ab aug.ꝙ ſi homo nõ peccaſſet ſic mẽbꝛa genita⸗
lia aplicarent᷑ adinnicẽ ſicut mõ applicat᷑ manꝰoꝛi:h̊ in
applicatõne manꝰad os:aut nulla aut modica babetur

2

delectatõ. paꝛi rõne videt᷑ ꝙ nec in ↄtactu i lloꝝ mẽbꝛo
rum. Iſtud aũt verbũ mgr̃i videt᷑ habere dubitatoõnem
qꝛ opus naturale qð omi ↄuenientia quã reqrit natura
exercet᷑:et maxĩe illud opus qð eſt ad ſaluandũ eſſe diui
num.non põt ſine delectatõne exerceri:et maxĩe natura
exriſtente ſana:ſᷣ in apoſitõne manꝰ ad os nulla videtur
eſſe delectatio (AKnendu intelligenc eſt H dupliceʒ
modũ eſſe dicendi:quidẽ em̃ dicere voluerũt ꝙ tanta vel
maioꝛ erat delectatõ tũc q; nũc.et tñ nõ erat imoderata
tanta erat ꝓpter naturalis vᷣtutis ꝑfectõneʒ:ĩmoderata
nõ erat ꝓpter inferioꝝ virtutũ ſubiectõeʒ.ratio em̃ domi
nabat᷑ illi lectatõni ⁊ eam defeꝛebat in ſuũ finẽ.⁊ ido
nõ abſoꝛbebat᷑.nec erat ibi repugnantia:et ꝑ hoc volue⸗
runt ſoluere obiecta. Eſt et alismodus dicendi.qui ma⸗
gis ↄcoꝛdat ðᷣbis aug.⁊ /ꝓbabilitati rõnis:ſcʒ ꝙ in deci⸗
ſione ſeminũ ⁊ ↄmixtõne ſexuũ tꝑe nature inſtitute aliqᷓ
fuiſſet delectatõ.moderata tñ et menſurata ſᷣm ꝙ exige⸗
bat hoĩs rectitudo:et ideo nõ erat tãta quãta eſt modo.
Nuũc em̃ qꝛ virtꝰilla maxĩe exiuit rõnis impeꝛium.dũ rõ
amiſit oꝛiginalis iuſticie vinculũ et retinaculũ p qð im⸗
abat viribo ĩferioribo: ido laxatis ſibi habenis.toto ĩ⸗
petu et conatu ſe pᷣeipitat in delectabile ſibi oblatũ:non
ꝓter intenſionẽ virtutis mouentis. ſᷣ ꝓpter defectũ vir⸗
tutis retardantis. VUnde ſicut equus laſciuꝰrupto fꝛeno
velotius curꝛit et impetuoſiꝰqᷓ cuʒ infrenatł᷑ et detinetur
a luo ſeſſoꝛe.licet nõ habeat maioꝛẽ virtutem:ſic et in ꝓp⸗
poſito intelligendũ eſt ſe hre.et hoc eſt qð dicit aug. de
ciui.cæi.nuptie ille digne felicitate ꝑpadiſi: ſi peccatũ nõ
finſſet.et diligendã ꝓlem gignerẽt et pudenda libidineʒ
nõ haberent.et ideo ↄcedende ſunt ratõnes oſtendentes
P non eſſet tũc tanta delectatiõis intenſio.quaãta eſt nũc
cum modo tanta ſit vt modũ et oꝛdinẽ debitum non ob⸗
ſeruet. ¶ Ad illud ̊ quod obijcit᷑ in ↄtrarium. ſcʒ ꝙ; de⸗
lectatio eſt ex ↄiũctone ↄuenientis cũ ↄuenienti et ſenſu
eiuſqẽ. Dicendũ.ꝙ non tm̃ venit er ↄiunctõne:łᷣ etiaʒ ex
virtutis ↄuerſione ſuꝑ deleccabile. In ſtatu aũt nature
inſtitute etſi eſſet viunctio ↄuenientis cũ conuenienti et
ſenſus:non tñ tanta eſſet virtutis incuruano et inclina⸗
tio quanta eſt mõ.et ideo non eſſet tam impꝛoba et tam
intenſa delectatõ.ꝗ¶ A dno q ſequunt᷑. dicendũ ꝙ ẽ du⸗

„

plex delectatõ. earnalis ſiue carnis a ſpũalis ſiue ſpũs.
maioꝛ aũt ẽ telectatio ſpũalis ſiune ſpũs in oꝑibo vᷣtutis
ſiue q fiũt motu pᷣtutis: ꝙᷓ in oꝑibo peccati ſiue que fiũt
motu pcti.et ſic bñ põt ↄcedi:ꝙ maioꝛ fuit delectatõ ſpᷣs
in aiũctõne maris ? femiĩe ĩ ſtatu pᷣmo.iᷓ in ſtatu modeꝛ
no:et hoc ↄcludũt rõnes iſte.nõ aũt ſicẽ de delectatione
carnali ſ̊ ecõuerſo.i Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ virt delcta⸗
tur in ↄpletõe 2 facilitate ſiue actꝰ. Dicendũ ꝙ verũ eſt
ſ tñ adhuc illa delectatõ terminũ fixũ dz hr̃e.et hr̃et vti⸗
q; ſi hõ ſtetiſſet.⁊ qm illũ merito pct᷑i egꝛedit᷑:hinc eſt ꝙ
ampliꝰdelectatur q;uis delectatõis materia ñ ſit maior
Ao illud qð obijcit.q ampliꝰxelectaret᷑ hõ in ſenſu vi
ſus ⁊ auditꝰ.Dicendũ ꝙ verũ ẽ de delectatiõe naturali.
H H̊ nõ ẽ verũ de delectatõe curioſitatis:nec ẽ ſilłe delcta⸗
tione q̃ eſt in viſu ⁊ q eſt in tactu:qm̃ viſus delectat᷑ ĩ ob
iecto qd eſt nobile.⁊ magis accedit ad naturã ſpualem.
ſilłr et auditꝰ.et ideo in błis delectatõ viſus potiſſime in
tenditur.tactvᷣo delectat᷑ in re magis gꝛoſſa ⁊ materia⸗
li.ideo intenſio ſue delectatõnis magis repugnat ſtatui
ſpũali.⁊ magis reddit hoĩem carnalẽ ⁊ aĩalem q̃lis ẽ hõ
in ſtatu miſeꝛie.et ſic pʒ ꝙ illud nõ eſt ſile.¶. Ad illð qð
querit᷑ de verbo mgr̃i.Dicendũ ꝙ nõ intendit iigr̃ dice⸗
re ꝙ nõ eẽt delectatõ in ↄiũctõe mẽbꝛoꝝ genitaliũ ſic nõ
eſt velectatõ in ↄiũctõe manꝰad os:ſᷣ̊ intendit ꝙ ẽ ſimili
tudo in duobo.ſcʒ in hoc ꝙ vtrũq; opus fieret ĩ oĩmoda
obedientia volũtatis.et in hoc ꝙ in neutro accideret ar
doꝛ libidinis.et hoc pʒ ex vᷣbis ipſiꝰ:et hoc ẽ qð vult au
guſti. xiij. de ciui.dei.c.xxvj.dicẽs in tanta felicitate ho
minũ abſit vt ſuſpicemur non potuiſſe ſemẽ ſeri ſine libi
dinis moꝛbo:ſ eo volũtatis nutu mouerentur illa mem
cetera ⁊ ſine ardoꝛe illicebꝛoſo ſtimulo.

ur ingreꝛe.vtrũ ſolũ cauſa ꝓlis habẽ⸗
de fuiſſet maris ⁊ femie ↄmixtio. aut ali⸗
qñ cauſa delectatõis. ſolũmodo cauſa
lis.videt᷑ ſic. Adatrimoniũ ꝓ tꝑe innocẽ
tie ſolũmodo inſtitutũ fuit in officiũ. Dicit em̃ aug:ſuꝑ
geñ.ix.qð egris datũ eſt in remediũ datũ fuit ſanis in of
ficium:b̊ officiuʒ ↄſiſtit in ꝓcreando ꝓlem.̊ᷓ ſolũmõ ad
hoc erat in ſtatu illo. Si g mulier et vir nõ ↄiũgebãtur
niſi ꝓpter qð erat matrimoniũ:videt᷑ ꝙ nunqᷓ eſſent con
iũcti niſi ꝓpter ꝓlis ꝓcreatõem.¶ Item ꝗ debitũ petit in
ſtatu nature lapſe pᷣter intentõneʒ.plis ꝓcreande.vtpote
cauſa delectatòis:peccat ſaltẽ venialiter.nec hoc impe:
dit natura coꝛrupta ad hoc violenter ꝓuocatiua.multo
foꝛtius tũc ↄuenientes delectatõis cauſa:ſ̊ tũc non pote
rant peccare venialiter.̊ peccaſſent moꝛtaliter. ⁊ ſic ca
cerent a ſtatu innocentie. Item delectari in aliqͥ ꝓpter
ſe:eſt frui illo.qꝛ frui eſt amoꝛe inhereꝛe alicui ꝓpter ſe.
frui aũt creatura ẽ vtendo frui qð eſi peccatũ. Si g̊ pri⸗
mus hõ cauſa delectatõnis nõ cauſa ꝓlis ꝓcreande vxo
rem ſuã cognouiſſet.ea frueꝛet᷑:qð fieri nõ poſſet ſine pec
cato.¶ ꝛeterea videt᷑ ꝙ in q̃libet ↄiũctõne eẽt ꝓcreatõ
fetus ſic.hõ nunꝙᷓ; ↄmediſſet ꝗn er illa ↄmeſtione ſenſiſ⸗
ſet refectõneʒ.nec vnꝙ;ᷓ nutritiua in ſuo actu pᷣuata fuiſ-⸗
ſet ꝓprio effectu.ᷓ pari rõne nec generatiua in ſuo actu
pꝛiuata fuiſſet debito fructu:h̊ fructꝰ eius eſt ꝓles g ⁊c̃.
Item in ſtatn illo nõ eſſet pꝛiuatꝰ debita intentõe.nec
intentõ tebito fine: puatio em̃ intentiõis recte nõ ẽ ſine
culpa.pᷣuatio dᷣo vtilitatis intente nõ eſt ſine pena. neu⸗
trũ aũt iſtoꝝ poterat eſſe in ſtatu illo.cum & finis actus
generatiue ẽ ꝓcreatio ꝓlis.relinꝗtur ꝙ nunõ caruiſſet
nla. ¶Nont aſpentt coendi nõ erat tunc libidinoſus ſᷣ
naturalis.& ſicut neceſſe fnit pᷣuenire appetitũ nutritiue

ſcʒ famẽ et ſitim.ita ⁊ apetitũ generatiue.q̊ nõ opoꝛtu⸗

it ſemꝑ coire cauſa ꝓlis ſed cauſa pᷣueniendi appetitum
ne degeneraret in deoꝛdinatõem. 4 Item cũ ille apetitꝰ
ſit generatiue eẽt naturalis.videt᷑ ꝙ ſicut appetitalimẽ
ti non eſſet ſubiectus ſemꝑ libero arbitrio in ſtatu illo.
ſic nec appetitus ille.̊ ſemper ſluxiſſet ſicut et iſte niſi pᷣ

ueniretur. Si ſemper fluxiſſet et non eſſet ſubiectus libe
ro arbitrio. ꝓuocaſſet aliqũ ad opus cauſa delectatiõis
et non ſemper cauſa ꝓlis.. Itez vis nutritiua ſemẽ ad⸗
miniſtrat.ergo cum homo ↄtinue nutriret᷑ humor ſemi/

nariꝰ generatiue adminiſtrabat᷑.ergo vel opoꝛtebat ho

