hec creature.et nõ ſᷣm eandẽ rõem ſ̃ differentẽ: rõnes
aũt in xe ſint oꝛdinate.erũt & iſte rõnes ᷣm pꝛius et po⸗

ſterius in creatura. Qð ↄcedendũ eſt. be em ratões. mẽé⸗

ſura numerus ⁊ põdus accipiũt᷑ pꝛimo in re creata ᷣm
ꝙ ſint: He aũt rõnes.modus ſpẽs et oꝛdo. accipiunt᷑ ꝓ

re ſᷣm ꝙ eſt a pꝛimo:he aũt q; ↄſtat ⁊c̃.accipiũt᷑ ſᷣm re

git᷑ a primo in eſſe: he aũt eſſentia.virtus et oꝑatio: ſᷣm
4 habẽt rõem efficiendi a pꝛimo.inqtuʒ in eis oꝑat᷑.ſic
poſſunt diſtingui ſᷣm pꝛius et poſierius:nibilominus

tñ in ſcripturis accipiunt᷑ queda ꝓ ꝗbuſdam. Mtũ aũt

ad pꝛeſens pꝛime ſunt mẽſura numerꝰ 2⁊ pondus. de mõ
aũt ſpecie et oxdine.diffuſius dicet᷑.vbi aget᷑ de pcto ſᷣm
ꝙ eſt coꝛruptõ modi ſpẽi ⁊ oꝛdinis.in tractatu de pecca⸗
to.Oe eſſentia aũt virtute et oꝑatõne. ꝓpter boc ꝙ mẽ⸗
tõem facit dyoniſiꝰ:in tractatu de angelis.. Dꝛdo añt

iſtaꝝ ↄditõnũ attendit᷑ ̃ᷣm H. ꝙ menlſura refert᷑ ad ißm

eſſe.quod terminatũ eſt ex potẽtia q̃ axpꝛopꝛiat᷑ pꝛi.Qu

merus vo attendit᷑ q̃tũ ad diſcretõeʒ ſiue diſtinctõem qᷓ

appꝛopriat᷑ filio ꝓpter noticiã. Pondus vo attẽdit᷑ qtũ
ad oꝛcinẽ ſiue bomitatẽ que aſpꝛopꝛiat ſpuiſancto.

neſtio. vi de veſtigio

cauſe:dicit᷑ em creatura.veſtigiũ ipius
creatoꝛis.Circa qð querendũ eſt pꝛio.
VVltrũ dicat᷑ multipliciter aut vmiuoce.
de qbo dicit. Nidunt᷑ em creature veſtigia. ſic dicit augꝰ

in li.de trini. Opoꝛtet vt creatoꝛẽ ꝑ ea q facta ſunt intel

lectu ↄſpiciẽtes.trinitatẽ intelligamus:cuius in creatu⸗

ra appaꝛet veſtigiũ. Dicunt᷑ etiã veſtigia oꝑa redẽptõis.
Vnde Gre.ſuꝑ illud Job.xj. Foꝛſitan dei veſtigia ↄpre

hendes.veſtigia dei ſunt benignitas viſitatõnis. q̃ viaʒ
nobis oñdit.Dicunt᷑ etiam veſtigia oꝑa vpᷣi.Yob.xxiij.
Veſtigia eius ſecutus eſt pes meus.Dicũt᷑ eti veſtigia
effectus diuinoꝝ iudicõꝝ.xlij.Ecci.mReuelabis veſtigia
occultoꝝ.vel dicunt᷑ ibi occulta que ſunt in cognitõe hu
mana.⸗ Querit᷑ ;̊. vtrũ veſtigiuʒ dicat᷑ vno mõ de oĩib⸗
his vel differenter. SZð
Scðdo quid dicat᷑ veſtigiũ ſᷣm q; ↄuenit creaturis.
4 LTercio vtrũ ↄueniat om̃ibo creaturis.
Quarto vtrũ conneniat 'm maius et minus.
4 Quinto vtrũ dicat᷑ veſtigiũ trinitatis ꝓprie aut vni⸗
tatis eſſentie aut vtriuſq;.

— —

¶ Sexto vtrũ poſſet tolli ratõ veſtigij a creatura.
Septimo vtrũ ꝑ veſtigiũ ſit manuductio ad cauſam
euius eſt veſtigiũ aut abductio 767.
((Membru. j.
D pꝛimũ ſic obijcit᷑ ꝙ multipliciter dicat᷑.
Dpus em̃ dicit᷑ multipliciter de io oꝑan
te ⁊ de re oꝑata:ᷓ cũ opus dicat᷑ veſtigiuʒ
‚eoicet᷑ mltiplir de ip̃is actõnibo et de rebo 4.
gut. eñ de rich dicat᷑ ſiẽ pʒ ex pᷣmiſſis.⸗¶ Pretẽa ſᷣm

velecgis dicũt᷑ oꝑa xpᷣi.nõ faciũt oberrare: h̊ ᷣm ꝙ ve⸗
i

gia dicunt᷑ creature.dãt occaſionẽ oberrãdi.VUñ aug.
in li.de libe.ar.le ꝗ derelinquũt te ducẽ ⁊ lucẽ.⁊ ober⸗
rãt in veſtigijs tuigiꝗ nutꝰ tuos ꝑ te amat.⁊ obliuiſcun
tur ꝗd innuas. (onrae in oĩbo bis notat᷑ impᷣſſio effe
etus a cã.q qdãmõ aſſimilat᷑ ei.ſic veſtigiũ in puluẽ aſſi
milat᷑ figure pedis.¶¶ Ad qð dicẽdũ ꝙ ſunt veſtigia po⸗
tẽtie ꝑ axpropriatõʒ ipᷣiꝰpotẽtie diuĩe vt oꝑa creatõis.⁊
ſunt veſiigia diuĩe ſapĩie ꝑ appropꝛiatõeʒ.vt ea in abore
lucet ſapia.⁊ de his d in li.de libe.ar. qͥeunqʒ te vteris

Abuſqdã veſtigija oꝑibo ſins imp̃ſſis ſapia logt᷑ tibi· Sũt

VOnſequenter dicẽ

qũ eſt de veſtigio.qð ſiłr refert᷑ ad rõeʒ

ʒ—rM

C

et veſtigia bonitatis diuĩe.⁊ ſm hoc accipit᷑.xj. et.xxiij
Job. In oĩbo aũt his qdã eſt rõ ↄmũis.licʒ ſᷣm priꝰ po
ſteriꝰ dicta: nec ita dicũt᷑ veſtigia potẽtie.qn illa eadez
dicant᷑ veſtigia ſapiẽtie ⁊ bonitatis.⁊ ita de alijs.Indi
uiſa ſunt em̃ oꝑa potentie et ſapiẽtie ⁊ bonitatis diuine
licet ſic appꝛopꝛient. ¶¶ Ad io aũt qð obijcit in cõtrariũ.
dicendũ eſt ꝙ nõ eſt ſiłe de h̊ noĩe opus.et de h̊ noie veſti
giũ:hoc em̃ nomẽ opus.nõ habet vnã rõem ſᷣm quã dici
tur de ope opante et re oꝑata.et ad diuerſa genera refe⸗
rant᷑: veſtigi aũt ſub rõe noĩs vtrobiqʒ dicit effectũ ali⸗
quo mõ ſimilẽ ſue cauſe.rõne diſpoſitonis.etiaʒ ſi nõ ſit
ſimilis in genere vel ſpẽ vel natura.¶! Ao ſcðo vo obie⸗
ctũ dicẽdũ eſt.q; lʒ veſtigia ꝗ ſunt actões.nõ dent occaſi
onẽ errandi.veſtigia ᷣo que ſunt res oꝑate. occaſio ſint
erroꝛis:hoc nõ eſt ſᷣm ſe.ſ̊ rõne ꝑuerſe ↄſideratõnis et
affectõnis:nec quo ad hoc dicunt᷑ veſtigia.

embꝛum. ij. .

S ſcom membꝝ ſic ꝓcedit᷑. Veſtigiũ dicit̃
Fmn ſimilitudinẽ. ꝓpꝛie em̃ dicit᷑ veſtigium
pedis.trãſferentes aũt ſᷣm aliã ſimilitudi
Nnẽ traſferũt. Querit᷑ q̃ ſit ſimilitudo ve⸗
igij traſlatiue dicti.ad veſtigin ꝓprie dictũ. Veſtigium
aũt ꝓpꝛie dictũ dicit impᷣſſionẽ figure in puluere vel in
re hmõi.a figura pedũ:pᷣ diuina eſſentia infigurabilis ẽ
et ſiłiter ipᷣa trinitas ſumma:ꝗᷓ nõ relinꝗt figurã ꝑſimi⸗
litudinẽ in re creata.̊ nõ dicet᷑ veſtigiũ ſᷣm aliquẽ pᷣdi⸗
ctoꝝ modoꝝ.iQec alia videt᷑ ſimilitudo eſſe.nõ em̃ ſicut
veſt:igiũ eſt ſemꝑ ſił cũ pede in puluẽ.ita creatura ncẽrio
fuit ſimul cũ eẽntia creatoꝛis.tũc em̃ eẽntia creature eẽt
eterna. ter illa ratõem nõ dr eſſe veſtigiũ:qua ̊ rõe
dicet᷑ eẽ veſtigiũ.¶ ¶Rñdẽdũ cẽ.ꝙ lʒ eẽntia diuia ſit infi⸗
guralis.et ſiłr ſũma trinitas: nihilominꝰ hʒ ĩ ſe rõnes.
vt ꝙ ſüme ẽ.⁊ ꝙ ſũme vnũ ẽ.⁊ ꝙ ſũme bonũ ẽ:q licʒ ideʒ

ſunt in deo.nibilominꝰ tñ viſſinguit᷑ in re creata: et ſic

qndam bñt ſimilitudinẽ reſpectu ſue cauſe.q. eẽnt que⸗

dã impſſiões.et pter h̊ dicunt᷑ noĩe veſſigij.nõ pter fi⸗

guratõeʒ.hſ̊ᷣ ꝓpter ipᷣ̃am rõem.iQec ſicut ibi erat ſimili⸗
tudo in figura.ſic hic ſit ſimilitudo in rõe q̃ lʒ indiſſicta
ſint ĩ deo ꝓpter ſimplicitatẽ diuĩe eẽntie: diſtinguũt᷑ tñ ĩ
creatura ꝗꝓpter compoſitõem eſſentie.

bꝛũ ꝓcedit᷑ in hũc modum.
An ſcʒz veſtigiũ ↄueniat omibo creaturis.
QDð ſic videt᷑.qꝛ ea ſᷣm q̃ attẽdiẽ veſtigiuʒ.

7 modꝰ ſiue vnitas.ſpẽs et ordo:vel ſicut

ſup dictũ eſi.numerꝰ pondꝰ mẽſura:oĩ creat᷑e ↄueniunt

Srõ veſtigij. Nug.in li.vj.de trini.Hec oĩa q̃ arte diuia

facta ſunt.⁊ vnitatẽ qndaʒ oñdũt in ſe ⁊ ſpẽm ⁊ oꝛdinẽ.

qð oñdit tam in corꝑalibo qᷓ in ſpũalibo.⸗ ſubdit.Ergo
opoꝛtet vt creatorẽ ꝑ ea q̃ facta ſũt intellectu oſpiciẽtes.
trinitatẽ intelligamus. In illa em trinitate eſt ſũma oꝛi
go reꝝ.pfectiſſima pulchritudo: veriſſima dilectio. Ex.
aqbo colligit᷑.ꝙ in oĩ creat᷑a eſt veſtigiũ creatoꝛis 4Itez
AVli.de ſũmo bono.li.j.ex pulchꝛitudine circũſ cripte cre
ature.pulchꝛitudinẽ ſuã q circũſcribi negt.facit deus in
telligi:vt ipᷣis veſtigijs reuertat᷑ hõ ad de:ſ hec pulchꝛi
tudo meſt omi creature. ¶ Contra. non eſt idẽ imago et
veſtigiũ.qð ſic ꝓbat᷑.imagõ eſt expᷣſſa ſimilitudo. veſti⸗
giũ do eſt inexpᷣſſa ſiłitudo.ꝗ id qð eſt imago nõ eſt veſtꝛ
iũ:ſ̊ aliqua creatura eſt imago vt ratõnalis. nõ ẽ ve⸗
igiũ.¶ Itẽ veſtigiũ 2 ꝑfecta ſilitudo opponũt᷑.h̊ aliq eſt
cereatura q eſt ꝑfecta ſimilitudo ſiẽ ↄtingit in creaturis
vtpote beitudo creata. vel gr̃a pfecta. vel virtꝰ ꝑfecta:
nulla bmõi creatura dr veſtigiũ.¶ Rñdendũ eli m
dicit Aug.in.li. de aĩa et ſpũ. Capabilis pticipabilis
eſt deus oĩbo.qꝛ naturali ſuo munere ⁊ vſu ex muneꝛe ab
oĩbo ꝑticipat᷑ ad eſſentiã q̃ ſunt.et ſᷣm illã ad ydoneã ſpe
ciẽ.qua ab alijs differũt:et ſᷣm vtraqʒ ad cogruum vſuʒ
qua ꝓficinnt:tria hec omni exiſtẽti inſunt. quaſi quedã
veſtigia ſumme eſſentie.imaginis et mu neris.eternitas

eſt in pr̃e.ſpẽs in imagine.vſus in munere. Ad illð dᷣo
qð obijcit᷑ in cõtraꝛiũ.icendũ eſt. licʒ veſtigiũ ⁊ ima
go differãt 'm rõem.mhilominus tn vni et eidẽ rei ↄtin
git ineſſe rõem rei ⁊ imaginis.ᷣ nõ ſᷣm eadẽ. Vleſtigium
em̃ attendit᷑ m diſpoſitões ↄmunioꝛes ⁊ minꝰ ↄfoꝛmã⸗

tes rei.cuius eſt veſtigiũ.im ago vo ſᷣm ↄditõnes magis

.

exprimẽtes:vtpote eſſentia ſiue vnitas.ſpẽs et oꝛdo.ad

veſtigiũ ꝑtinẽt: eternitas vᷣitas ſiue ſapientia 2 caritas

ad imaginẽ.Vñ augin.xj.de ciui.dei:qm̃ hoĩes ſumus
ad ↄditoꝛis nr̃i imaginẽ creati ſumus:cuius eſt veꝛa et⸗

nitas. eterna veritas. etna et vera caritas. In bis re⸗

bus q infra nos ſunt.qm et ipe nec aliquo mõ eſſent nee
aliq ſpẽ otinerent᷑.nee aliquẽ oꝛdinẽ vel appeterent vel te
nerèt niſi ab illo facta eſſent: ꝗ ſumme ẽ.ſũme ſpecioſus
eſt. ſumme bonus eſt. q.queda veſtigia colligamus. In
hoĩe ꝗ̊ qꝛ in vtroqʒ ratõ diſpoſitõnũ inuenit᷑: ⁊ veſtigiũ
dicit᷑ ⁊ imago. Ad id vo qð ſcðo obijcit.dicendũ eſt ⸗
etiã ille creature q̃ dicũt ſimilitudinẽ dei.ſiue ſumme bo

nitatis: vtpote beatitudo creata.vel gra ꝑfecta ſiue vir⸗

tus: dicũt illã ſᷣm id qð abundãt vltra alias creaturas.
IA creatura intellectualis naturaliter vertibilis eſt in
bonũ ⁊ in malũ:he aũt creature nõ ſunt vᷣtibiles in vtrũ
q;: nõ em̃ beatitudo poteſt eſſe mala.nec virtus. vel gra
mala.et ꝓter hoc habẽt rõem ſimilitudinis:deſiciũt tñ
a ſumma ſimilitudine.qꝛ pñt nõ eſſe qᷓtũ eſt de ſua natu
ra.ſicut et alie creature d ſe:hñt qᷓ aliqd ↄmũe cũ alijs:

⁊ rõne illius ↄmunis.ſcʒ eẽntie.ſpẽi et oꝛdinis.pñt dici

veſtigia: hñt etiã aliqo in qͥ abundãt ſicut dictũ ẽ. et rõne
illius pñt dici ꝑfecta ſi imilitudo.ſicut ↄtingit ĩ creatura

2

2munius eſt q veſtigiũ qᷓtũ ad res ſubiectas in ꝗboẽ. qᷓ

ſit imago aut hmõi ſimilitudo.
Wen brum. mj.

Dequartũ ſcʒ an ↄueniat ſᷣm magis mi⸗
nus ſic ꝓcedit᷑.ꝙ eq dicat᷑.oñdit᷑ ꝑ ſilitudi
nẽ. Si magnus pes ponat᷑ ĩ puluẽ. deferẽti
tãtũ derelinqret ſimilitudinis vno in pul
uere ſicut? in alio:niſi eſſet aliqua repugnãtia ex ꝑte re
cipiẽtis. Idem em̃ ſilr ſe hñs.natũ ẽ facere idẽ: ꝗ cũ vo⸗

lũtas ſumma ſit cã impmẽdi in creaturis q̃ndã obſcurã

ſimilitudinẽ.tantũ impmet vni creature de vnitate ſpẽ.
et oꝛdĩe qᷓntũ ⁊ alij: ̊ eq dicet᷑ veſtigiũ de hac creat᷑a.ſicẽ
de illa.ſic em in rebo nõ dr vna ſpẽs magis ſpẽs qᷓ alia.
et vna vnitas magis vnitas ꝙᷓ; alia. vnus oꝛdo magis
ordo ꝙᷓ alius.cũ ſint in ſuo ſummo:ita nec dicet᷑ veſtigi⸗
um. cũ m iſta attẽdat᷑.¶ Contra.aug.de ciui.dei.Cre
atoꝛis tanq ꝑ oĩa que fecit mirabili ſtabilitate currẽtis
q:.quedã eius alibi mag:s alibi minus. impᷣſſa veſtigia
colligamus.Ex qͥ arguit.ꝙ veſtigiuz picit᷑ im magis et
minus.4 Pꝛeterea pulchrũ dicit᷑ ̃m mogis et minus.
bonũ ſᷣm magis et minus.et ens ſᷣm magis et minꝰ.naʒ
incoꝛruptibile magis dr̃ ens ꝙᷓ coꝛruptibile: g ens pul⸗
chrũ.bonũ.que ſunt cã veſtigi. dicunt᷑ m magis et mi⸗

nus.Vñ Dyo.de diui.no.Oibo eſt bonũ ⁊ optimũ ↄcu⸗

piſcibile.⁊ ꝗꝓpter ip̃ᷣm.minora amãt meliora ouerſabili
ter ⁊ ſociatiue eq̃ foꝛmia eq̃ honoꝛabilia. ⁊ melioꝛa mi
noꝛa.lult ꝗᷓ dicc.q eſt minus bonũ et magis et mediũ.

Et augin li.lxxxiij.q.nõ eẽnt omia.ſi eſſent eq̃lia: ꝑ qZ

dat intelligi.ꝙ in vniuerſo quedã ſunt magis bona. q̃⸗
dã minus bona.⁊ ſimiliter pulchra. Siłr in li.de nata
boni. Om̃ia qᷓntomagis moderata.ſpecioſa.oꝛdinata.
tanto magis bona ſunt.Ex quibo colligit᷑. ꝙ dicit᷑ veſti⸗
giũ ym magis et minꝰ.(¶ Oð concedẽdũ eſt. 4¶.. Ad ob⸗
iectũ do in cõtrariũ rñdendũ.qꝙ nõẽ ſile de pede.q nat᷑a
lit impꝛimit veſtigiũ.⁊ de actoꝛe ſummo.qꝗ ſuũ impᷣmit
veſtigiũ ꝑ rõnalẽ volũtatẽ. Eo em ꝙ ꝑ rõnalẽ volũtateʒ
agit: alij onicat plꝰ de pulchro ⁊ bono. alij minꝰ. et ſilr
c eſſe. Nec h ẽ driũ lilr ſe bʒ ex ꝑte ſui.ab ipo em̃ vno
mõ ſe hñte.exeunt diſſimilit entia vt maniſeſtet᷑ eiꝰboni

tas et ſapia.¶ Ad illð dᷣo qð obijcit᷑ q vnitas nõ dicit᷑

vm magis et minus vel ſpẽs:diſtinguendũ ẽ. ꝙ ẽ ſpeciẽ
acciꝑe reſpec tu eoꝝ quoꝝ ẽ ſpecies.et ſᷣm hoc logice di⸗

—

fh f f f—————ð

Ae,
mna
tigtin
igion
ſoeni⸗

nages

1,ed
ntas
Umns
get⸗
n hee
ttelte
cioſus
1.)
eligi
ſeſt
nebo
nevi
turgg.
deſin
nptri
elgf
füͤtei
natn
Ais:
dici
tröne
Ature
i5

7mi⸗
litudt
fereni
nprl
here
ſri
tſe.
kaſi
alia.
ogis
igi⸗

Cre

rens
ſigie
go
nns⸗
pl
tnni
nch
ſbi
uni

dii.

eed
4. 0
hata
te⸗
ſ
,
i
nit
e;
1
no
ni

i
;

ld.

¶ Lueſtio

cẽdo.nõ dr ᷣm magis ⁊ minus. Eſt itẽ acciꝑe ſpẽm.cõ⸗
ꝑando cũ alia ſpecie reſpectu generis.et iterũ nõ dicun:⸗
tur ſ̃m magis et minꝰhabere illud genꝰ.Lercio vo mõ
ẽ loqui de illis ſᷣm ꝙ in vniuerſo oꝛdinãtuꝛ.habẽtia ma
ioꝛẽ dignitatẽ vel minoꝛẽ:et ſic dicũtur ſm magis ⁊ mi
nus ſpes m ſpecioſitateʒ. Similiter ẽ dupliciter loqui
de vnitate.ẽ em̃ loqui de vnitate ↄꝑando ad aliã vnitatẽ
eiuſcẽ ſpeciei:et ſic nõ dẽ magis vnũ vel minus vnũ.ſi⸗
militer in numero qui er bis ↄponitur. Eſt aũt referre
ad ſumimã vnitatẽ a qua habẽt ꝑ ꝑticipatõem vnitatem
et ᷣm hoc dr magis vere vnũ.et minꝰvere vnũ. Per iaʒ
dicta gwaret.qualiter rũdendum eſt ad ſuppꝛadicta.

embrum qanuintum
SBquintũ mẽbrũ.vtrũ veſtigiũ ꝓꝛie dica
tur trinitatis.vel eẽntia.vel vtriuſq;.
ip̃ius trimtatis.videt᷑ ꝑ boc.quia veſtigi⸗
m diſtinctõnem ponit ſiue diſcretionem:
idetur reſe ri ad ip̃am trinitatem. ¶ Quod etiam

rgo

videt᷑ ex hoc.ꝙ dicit aug.in li.d trini Intelligamtri⸗
nitatẽ.cuius in creatura quõ dignũ ẽ ere w .

In illa em̃ trinitate ⁊c. ſicut ſupꝛa dictũ ẽ. ¶Coõtra vi⸗
det ꝙ dicat᷑ veſtigiũ dei reſpectu eẽntie. Vñ yſi.de ſum
mo bono in li.j. Veſtigia dei ſunt.qꝛ nũc deꝰ ꝑ ſpeculuʒ
cognoſcitur.ad ꝑfectũ pᷣo omnipotens reperietur dum
ĩ futuro facie ad faciẽ electis pñtabitur.vt ipam ſpeciẽ
cõtemplẽtur.cuius nũc veſtigia ↄpꝛehendere conatur.
Sed cõſtat ꝙ ipᷣa ſpecies ẽ ipᷣa eẽntia.eꝛgo veſtigia dicũ
tur eẽntie diuine.Similiter dicit greg.veſtigia ði ſunt.
benignitas viſitatõnis.qua viã nobis oñdit. vt nõ duʒ
viſum ſequamur donec ad contemplandum veniamue.
Rñdendum ẽ, ꝙ veſtigiũ licet dicat᷑ ip̃ius eẽntie.ra
tone eius qð eſt. ↄditões tñ in quibus attẽditur veſtigi⸗
um.referũtur ad trinitatẽ ꝓpꝛie.Vñ nihil/phibet ⁊ ipi⸗
us dei ſiue diuine eẽntie.et ipius trinitatis dici veſtigi⸗
um. vt trinitas in creatura.trinitati increate reſponde⸗
at.vnitas vᷣo que ſubeſt ipi ſumme vnitati.

lembrum ſertun

DOſextũ.vtrũ tolli poſſit rõ veſtigij a crea⸗
tura qð videt᷑. Si ei modus.ſpecies et oꝛ
do minui pñt et coꝛrũpi.que aũt pñt coꝛũ
pi pñt deſinere eẽ ⁊ omnino tolli. veſtigi
cũ attendat᷑ in his vł cõſimilibo.poterit omnino tol

li.q¶¶ Pꝛeterea ſi ẽ accidẽs creature.acciqẽs aũt ẽ qð ab⸗

eſſe põt. intentio veſtigij abeſſe põt. ¶ Cõtra.ſicut ſe
habet rõ ymaginis ad id cuius ẽ ymago:ita rõ veſtigij
ad id cuius ẽ veſtigiũ:ſ̊ rõ ymaginis nõ põt tolli ab eo
cuius ẽ ymago.ꝭ eorõ veſtigij ab eo cuius ẽ veſtigium.

AlItẽ hoc videt᷑ ꝑ auctoꝛitatẽ aug.de ciui.dei.xj.dicẽtis

.

pecie et oꝛdine. in ꝗbus attẽdit᷑ veſtigiũ.¶ Ad qð dicẽ
dum ẽ. ꝓ id qð dicit aug:de ciui.dei in li.xix. Qullum
vitiũ ita ↄtra naturã ẽ.vt nature extꝛeme deleat veſtigia
Vñ manẽte natura creata.remanet rõ veſtigij nec oino
nõ tollitur. Aliud ẽ aũt quereꝛe.vtrũ veſtigiũ poſſit tol⸗
li manẽte natura creature.et aliud ẽ vtꝝ omnino poſſit
tolli cũ ipᷣa re creata.Pꝛimo mõ verũ ẽ ꝙ nõ poſſit tol⸗
li. Secũdo mõ põt.Cũ em̃ res delinit ee.illud veſtigiũ
xcſinit eẽ.nõ tñ deſinit eẽ veſtigiũ.quia nõ oĩno cedit ĩ
nõ ens. Vñ rõne eius in quo ſe cedit ẽ etiam veſtigium,
4¶ Ser hoc põt ſolui illud qð pꝛimo fuit obiectũ. licʒ eĩ
modus.ſpecies et oꝛdo minuant᷑ vel coꝛrüpantur.ñ tñ
omnino deſinũt eẽ re manẽte:et ita manet adhuc veſti⸗
giũ creatoꝛis.in re illa:ᷣ ſi res deſtꝛuat᷑ ſᷣim quãdã ſpeci
eʒ.nihilominus tñ alia ſpẽs remanet:et ita remanet ve
ſtigiũ.et ſi nõ illud.¶¶ Ad ſecũdo obiectũ dicendum ẽ.q;
eẽ veſtigiũ ẽ ꝓpꝛietas rei eẽntialis ſecũdo mõ.⁊ ita nõ ẽ
accidẽs ſepabile.et quia dicit cõꝑatõem ad ſuã eẽntia⸗
lem cãm.iõ nec põt illo mõ intelligi ſine illa ↄꝑatõe: pt
tñ intelligi ſicut eẽntia intelligit᷑ ſine ſus ꝓpꝛietate.iQec
e ſimile oino de rõe ymaginis reſpectu illius cuius eſt

6 ſine iſtis nihil inueniri nec cogitari põt.et loꝗt᷑ ð mõ

Nona

ymago.ſicut te tꝑe veſtigij reſpectu illius cuius ẽ veſti⸗
giũ · quia id cuius ẽ ymago incoꝛruptibile ẽ.id vᷣo cuiꝰ
e rõ veſtigij.põt eẽ coꝛruptibile.
— eptimu. vte p veſtigiũ fit manuductõ
ad cauſam cuiꝰẽ

veſtigiũ · ꝙ ſic · Aug. ð li⸗
be.arbi.exponẽs illud.vj.ſapi.In vijs ſu
oñdit ſe hilariter. ⁊ in oĩ ꝓuidentia ſua

6. — * e 5
HH ccurrit illis. Quocuq; te verteris· quibuſdaʒ veſtigijs
oxibus ſuis impꝛeſſis loquit᷑ tibi.et te ĩ exterioꝛibo la⸗

bẽtẽ.ipᷣis interioꝛũ foꝛmis intꝛo reuocat. Itẽ ĩ eodem
artifex quodã mõ innuit ſpectatoꝛi oꝑis ſui.ð ipᷣa oꝑis
pulcritudine.ne ibi totus bereat:ſᷣ ſpẽm oꝑis fabricati
ſic ꝑcurrat oculis.vt ĩ eũ ꝗ fabricaueꝛit recurꝛat affectꝰ
Itẽ pꝛimo ro. Inuiſibilia dei ꝑ ea que facta ſunt a cre
at᷑a mũdi ⁊c.Ex q̊ͥ babet᷑ ꝙ ꝑ iſta viſibilia fit manudu⸗

ctio ad inuiſibilia. Hoc etia ꝑ totũ babet᷑ a beato dyo⸗

niſio in libro de ſymbolica theologia.¶ Cõtra. xiiij. ſa
pi. Creature facte ſunt ĩ odiũ ⁊ in muſcipulã pedibo in⸗
ſipiẽtiũ. Iẽ aug.de lib.arbi tãqᷓ; doꝛſum a te ponentes ĩ
carnali oꝑe velut ĩ vmbra ſua deſignãt᷑. ẽ tñ ibi qð eos
delectet. habẽt em̃ adhuc aliquid de circũfulgẽtia lucis
tue.Ex ꝗbo colligit᷑.ꝙ hec vilibilia abducũt a ↄtempla⸗
tõe inuiſibiliũ.¶ Ao qð dicẽdũ ẽ.ꝙ ẽ dupliciteꝛ ↄlide⸗
raꝛe has creatuꝛas viſibiles ⁊ etiã inuiſibiles.Cõtingit
eĩ eas ↄſideraꝛe rõe pulchꝛitudinis ſiue delectabilitatis
qᷓ ĩ eis:nõ refeꝛẽdo illa ad deũ a qͥ habet.⁊ ſᷣm hũc mo
dũ ẽ occaſio erroꝛis. Alio vo mõ inqꝙtũ hʒ pulcꝛitudinẽ
a ſumme pulchro.et delectatõem a ſummo velectabili.
et ᷣm hũc modũ veſtigia manuducũt ad illũ cuiꝰſũt ve⸗
ſtigia. Et ẽ exemplũ phᷣi ſiłe.ꝙ ↄtingit dupliciter ↄſide⸗
raꝛe picturã.vt ẽ pictura.vel vt ẽ ymago. Si vt pictuꝛã
pm hec ſignat᷑ oſideratõ in ipᷣa re ſm ſe.Si vt ymago.
pᷣm hoc ducit ad id cuius ẽ ymago.Vñ aug.in li.de ve⸗
ra reli. Sicut nõnulli magis amãt veꝛſum ꝙᷓ artẽ q̃ cõ⸗
ficitur verſus.qꝛ plus ſe auribo ꝙᷓ intelligetie credide⸗
rũt. Ita multi tꝑalia diligũt.cõditricẽ ðᷣo ac modeꝛatꝛi⸗
cẽ tꝑaliũ diuina ꝓuidẽtia nõ requiꝛũt.atq; in ipᷣa dile⸗
ctõe tꝑaliũ nolũt trãſire ꝙ amãt.Ex iã dictis patet.q̃li⸗
teꝛ ſunt occaſio eꝛꝛoꝛis. Peꝛ ſe vᷣo cã ẽ ĩ ipᷣis eꝛãtibo.et
hoc pʒ ꝑ boc qdð dr in li.ſapi.vbi dr ĩ muſcipula pedibo
inſipiẽtiũ. O aũt dr cꝛeatuꝛe facte ſunt ⁊c. õ intelli⸗
gẽdũ ẽ ꝙ deus ad hoc feceꝛit cꝛeatuꝛas.ſᷣ eoꝛ hoĩm ad
hoc eas ↄueꝛtit.vt tꝛaherẽtuꝛ hoĩes ĩ odiũ dei.et adhere
rẽt mutabilibo boĩs tãq; ydolis.¶ at᷑ dicit aug.ĩ li.
ð libe.arbi.attendendũ ẽ.ꝙ ibi tãgit cãm eꝛꝛoꝛis ex ꝑte
hoĩs.et ꝙ habẽt aliquã rõem delectabilis.hoc ẽ ex qͥdã
effecto relicto ĩ ip̃a creatuꝛa a ſumme delectabili.et iðo
dr ꝙ bʒ aligꝗd de circũfulgẽtia lucis tue:ſᷣ qꝛ plusẽ ibi
delectatõis qᷓ; cõgꝛuẽt.iõ dr illicita delectatõ.vel qꝛ nõ
ſeſe ad id ad qð refeꝛẽdũ eẽt.ſed ibi inoꝛdinate quie⸗
citur.

¶ Mueſtio nona de creatõ

ne paſſiue vel fieri.

Onſequẽter pꝛoce
dẽdũ ẽ ad ↄſideratõem ipᷣius fieꝛi ⁊ eo
rũ qᷓ ncomitãt᷑ ſᷣm ſe.Et pᷣmo de ipᷣo fie
ri agẽdũ ẽ qð ẽ creaꝛi.Querit᷑ ̊ ¶ Pꝛi
mo ſi cꝛeaꝛi ẽ qdᷣda mutaꝛi ł n.¶ Scðo
vtrũ creaꝛi ſit aliud q; eẽ qð creat᷑ vł idẽ.¶ Tercõ ſi eſt
creatũ vt mediũ creat᷑e ⁊ cꝛeatoꝛis. Quaꝛto ſi ↄueit tm̃
matie ⁊ foꝛme q̃ ſũt pᷣncipia rei oppoſite.an ↄueiat et᷑ hiſ
fiũt ex matia ⁊ foꝛma.¶ Quito vtꝝ ↄueĩat rebo q̃ fiſta
nata ⁊ a volũtate creata. Sexto vtꝝ ↄueiat ſoł ſbijs

an et᷑ accñtibo. Septio vtrum ᷣm oꝛdinẽ ↄueĩat cꝛeaꝛi

vni rei ĩ genẽ.pꝛiuſꝙ; alij.¶ Octauo vtꝝ a creatoꝛe ꝓce

dat miſterio creat᷑e.et h̊ ꝓpteꝛ beſiʒ illoꝝ ꝗ dicebãt age⸗

los oꝑi creatõis cooꝑari.⁊ ꝑ agelos alias fieꝛi cꝛeatu⸗
ras.qli Qono.v.cꝛeari ſit ĩ tpe vł ñ.¶ Decio qꝛ cꝛeari ẽ
fieri ex nihilo q̃liteꝛ accipiat᷑ hocipᷣm nihili.

7 2 —

¶ Membrũ pꝛmũ

tari vłẽ ſᷣm ſubſtãtiã vł ᷣm acecidẽs:crea⸗
ri erit alterũ iſtoꝛũ:s̊ᷣ mutari ᷣm ſubſtan⸗
7 , jà ẽ generari vel coꝛrũpi.ſieut dicit phᷣus
creari ſi ẽ mutari ſm ſubſtãtiã.eẽt generari vel coꝛrũ⸗
pi:p̊ vtrũq; ẽ ſubiecta exiſtẽte materia. creari nõ eẽt de
nibilo. Similit ſi eẽt mutaꝛi ̃m accidens.multomagis
accideret incõueniẽs.ſᷣm boc eĩ ſubſtãtia ñ creaꝛet᷑ cum
tñ ſit nobilioꝛ ſpſtãtia ꝙᷓ accidẽs.et cꝛeatõ nobilioꝛ alia
ione creature.qð cũ nõ ſit.nõ erit creari mutari.
otra. qð creat᷑ de nõ eẽ ꝓcedit in eẽ.̊ qð de nõ eẽ in
ee pcedit mutat᷑.ꝭ qð creat᷑ mutat᷑.¶JItẽ yſido.Creatu⸗
ra bonũ ẽ ̊ nõ ſummũ.qꝛ mutabilig ẽ.oẽ aũt qð muta.
bile ẽ mutat᷑.ᷓ creatura mutat᷑.(¶ Rñndendũ ẽ ꝙ muta⸗
ri d dupliciter. Ano mõ ꝙ iã ẽ ens potẽſa vel actu. et

mutat᷑ ab vno in aliud.et 'm bhũc modũ qð creat᷑ nõ dr

mutari:qꝛ nec pꝛius fuit potentia nec actu.et loquit᷑ de
creatõe ꝓpꝛie dicta. Scdm aliũ modũ quo vjr aliꝗd exi⸗
re in eẽ poſt nõ eẽ.dẽ mutari.qꝗ hoc nõ ẽ ꝓpꝛie dictũ.Sᷣ cõ
muniter. qꝛ qð mutat᷑ aliqͥ mõ dr eẽ vnũ:ibi vo nõ rema
net vnitas.cuũ nõ eẽ oĩno et eẽ.nõ bhabeãt cõmune.⸗l!Ad
obiectũ ꝗ̊ dicẽdũ ẽ.ꝙ nõ dr̃ creari mutari.eo mõ quo ge
nerari dẽ mutari.nihilominus tñ dr eẽ aliqua mutatio

ſ ẽ quedã mutatõ creatuꝛe.ᷣm qð dr in pᷣs.mutabis ea

et mutabũtur ⁊c.Et hec ẽ rei exiſtẽtis in nõ eẽ.vel ĩi non
bene eẽ. Et ᷣm hũc modũ creatura cũ ẽ.mutabilis eſt.⁊
ſic logtur yſido.Alio vᷣo mõ loꝗtur aug.cũ dicit.muta⸗
bilia ſunt.qꝛ nõ de illo.ᷣ de nihilo facta ſunt.

O ſecundũ quo querit᷑.vtrũ creari ſit ali⸗
ud qᷓ eẽ creature vel idẽ. ſit aliud vid
eo ꝙ nulla res ẽ ſuũ fieri:vtpote generatũ
n6 ? ſuũ generari.⁊ coꝛruptũ nõ ẽ ſuũ coꝛ
ũpi. et ita de alijs: pari rõe creatum noẽ ſuuʒ creari.
iihte qð ẽ ⁊ quo ẽ ĩ cõpoſitis differt.ſᷣ̊ qð ẽ:ẽ creatuʒ:&
quo ?.c ipᷣa creatõ:et intelligo de creatoe paſſiue dieta:
Screatũ nõ ẽ ſua creatio.⸗! Itẽ ipᷣm creari tranſit:ipᷣm
do creatũ manet.cũ nõ ẽ creatõ. nõ ẽ idem creari et eẽ

creati.Itẽ terminus no ẽ illud cuius ẽ terminus. ſᷣ eẽ
e⸗ ẽ terminus creatõis: eẽ creati nõ ẽ ipa creatio.

Cõtra.ſicut ſe habẽt adinuicẽ eẽ cauſe et eẽ cãti.ſic ſe
nt creatio actiue dicta et paſſiue: &̊ò ꝑmutatim. ſicut ſe
babet creatio actiue dicta ad eẽ cauſe.ita creatio poſſi⸗
ue dicta ad eẽ cauſati.ſ̊ creatio actiue dicta idẽ ẽ ꝙ eſſe
canſe.g creatio paſſiue giera ge eẽ cati. ¶ Itẽ creaꝛi
nihil aliud ẽ.niſi nũc pꝛimo eẽ poſt nõ eẽ oino.hec eĩ cõ⸗
uertũtur: nibil aliud ? cꝛcari nili eẽ eũ hmõi oditõib.
ſ̊ hoc nõ variat eẽntiã eius qð ẽ eẽ.ſ.eũ addit᷑ nüc pmo
& creari ẽ idẽ ꝙ eẽ eius qð creat᷑.ij Itẽ ſicreari pᷣcedẽt
eẽ creati.ſicut mutari pᷣcedit eẽ eius in qd mutat᷑: tunc
aliquid pᷣcedẽt qdð nõ ect eternũ.pꝛimũ eẽ cauſati:ſᷣ̊ hoc
ẽ impolſſibile cũ an pꝛimum eẽ cati.nõ eẽt niſi creatoꝛ.
creari ñ eẽt aliud qᷓ; eẽ creati. ¶Rũñdẽdũ ẽ ꝙ cũ dupler
ſit fieri.vno modo ei ſeqꝗtur ſi fit ẽ:alio mõ ſi fit nõ ẽ qð
creat᷑:fit et cũ fit e. Vñn creari nõ ẽ aliud niſi nũc eẽ pꝛi⸗

mo.poſt oĩno nõ eẽ ab eo ꝗ põt dare ec.i¶ Ad illð ᷣo qð

obijcit᷑ ĩ cõtrariũ qð ĩ alijs mutatõibo nõ ẽ factũ ſuũ fie
ri. Rñdendũ ẽ.ꝙ aliter loquẽdũ ẽ de fieꝛi.et ð eo qdð fit.
Ma illud qð ẽ pꝛimo ẽ qð pꝛimo fit. fieri tñ nõ ẽ qð fit.
ſᷣ tñ ẽ ſimul cũ eo.nec pꝛius ens qᷓ ipᷣm.nec duo entia ꝓp
pꝛie.Mec ẽ ſimile de fieri ĩ alijs mutatõibo?⁊ in creatõe.
qʒ ĩ aliis mutatõibo fieri antecedit id qð fit tꝑe vel natu
ra.hic aũt nõ ſic.ſᷣ fieri ẽ ſimł tꝑe et natura.¶ Ad ſecũ⸗
do obiectũ dicẽdũ ẽ.ꝙ licet id qdð fit.nõ ſit idẽ cũ eo qð ẽ
fieri:tñ nõ penitus ẽ diuerſuʒ.⁊ ſic põt eẽ ĩ alijs cõpoſi⸗
tis. Ao tercio obiectũ dicendũ ẽ.ꝙ licʒ fieri trãſeat.eẽ
vᷣo maneat:nihilominus iñ hoc eſt quodammõ illð.
aũt dr traſire.hoc ẽ rõe ↄditõis addite.ſ.nũc pꝛimo pꝰ

Opꝛimũ ſic.ſi creaꝛi ẽ mutaꝛi.qꝛ om̃e mu

rum. .

*

nõ eẽ.et rõe eius trãſit: lʒ em̃ nũc ſit.nõ tñ pꝛimo ẽ poſt
nõ eẽ.et hoc dr fieri creatõis ꝙ ẽ creaꝛi.¶ Ad quartum
vᷣo dicẽdũ ẽ.ꝙ nõẽ ſimile ĩ hoc fieri ⁊ ĩ alijs.hoc em fieri

ẽ nõ pꝛius qᷓᷓ res ẽ:ĩ alijs vo ↄtingit.et iõ ibi ꝓpꝛie dr teꝛ

minus.Hic aũt nõ dr niſi ᷣm quãdã rõem.ſic inſꝛa pa/

tebit.¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ ex pꝑmutata ꝓpoꝛtõe:dicẽ

dũ c.ꝙ nõ ẽ ſimile ĩ creatõe actiue dicta reſpectu eẽntie
creãtis.i Aã creatio actiue dicta.ẽ ab eẽntia creãtis.⁊ꝛ ẽ

— –— 2

idẽ cũ eentia creãtis m rẽ:eẽntia vᷣo creati ñ ẽ a qua fit

creari.bᷣ ſimul ſunt et quodã mõ idẽ. quodã mõ nõ idẽ.
In hoc aũt ẽ cõueniẽtia.ꝙ creari tràſit et creare trãſit.
hᷣ vnũ m ſe et alterũ ᷣm accidẽs. Mã cꝛeaꝛe rõe eẽntie
creãtis.nõ trãſit.ſ̊ rõe habitudinis ad creatũ. ex q̃ rõe
trãſit creari. AYld vltimo obiectũ dicẽdũ ẽ.ꝙ creari cũ
eẽ creati.nec penitus ẽ idẽ.nec penitus differẽs:additio
em̃ focta ponit trãſitũ rõe cuius dr̃ creaꝛi trãſire.eẽ vᷣo
ꝑmanere:ſ̊ nõ ſub hac rõe pꝛimo poſt nõ eẽ.

(Membrum. ij.

creatũ.an mediũ inter creatura et creato
rẽ.Ad qð ſic.creari nõ ẽ creatoꝛis. ẽ velẽ
. ecxeatũ.vel ẽ via ĩ creatura:ſi ẽ dicẽ ſᷣm ali
luã ſimilitudinẽ᷑.ꝙ ſit ibi via:pᷣ ſi ibi ẽ via.videt᷑ eẽ me

h nõ niſi mediũ ꝙ teneat ſe cũ altero extremoꝛũ.ſ̊ nõ ex
ꝑte creatoꝛis.ᷓ ex ꝑte creati.Quod vidr̃ ꝑ ſimile ĩ alijs
mutatõibo. Aſdutatio em̃ mediũ ẽ inter trãſmutatõem.
⁊ illud in qð fit trãſmutatio. Eära quod ẽ.aut ẽ
creatoꝛ aut creatura.ergo ſuꝑuacuũ ẽ ponẽ᷑ mediũ inteꝛ
hec.immo ꝓ damnata hereſi baberet᷑ in cõcilio ſenoñ.
qð dr in libro pariſiſion. in quo dicebat᷑ ꝙ ydee erant
mediũ inter creatoꝛẽ et creaturã.ergo creaꝛi nõ dʒ poni
mediũ.Qec ẽ creatũ.qꝛ ſi eẽt creatũ.exiret in eẽ de nibi

lo.ergo crearet᷑.ergo ꝑ creatõem:⁊ ſic eẽt in inſinitũ abi
re:qð cũ nõ ſit.nec erit creatũ neq; mediũ. Rñdendũ

ẽ.ꝙ nõ ponit᷑ mediũ inter creatoꝛẽ et creatura:nõ em̃ eſt
mediũ inter ens ab alio.et ens nõ ab alio.iQeq; ẽ ſimi⸗
le ĩ mutatõibo.qꝛ mutatõesꝓpꝛie dicte.pñt media eẽ in⸗
ter trãſmutatõem.⁊ id in qð ſt trãſmutatõ.eo ꝙ nõ ſũt
pꝛima oppoſita m affirmatõem et negatõem:ſi t intẽ⸗
tio creati coartaret᷑ ad creatũ ſimpliciter.⁊ includeret ĩ
ſe cõcreata.ſ̊ ſᷣm hoc nõ eẽt ſufficiẽs diuiſio ĩ creatoꝛeʒ
creatũ.Et ꝑ talẽ modũ loquẽdi dicit pᷣs. Quedãa di
cũtur entia.qꝛ ſunt ſubſtãtie:quedã qꝛ ſunt paſſiones.⁊
quedã qꝛ ſunt via ad ſubſiãtiã aut ad relatõem: aut ꝗa

ſunt nõ ens.aut agẽtes aut patiẽtes a ſubſtatia, aut ali
quid alioꝝ q dicuntur eẽ in ſubſtãtia.Conſueuimus tñ

creatũ ⁊ cõcreatũ ſub vno generali wĩe.ſ.creature com

pᷣbendẽ:et ſic creari ẽ cõcreatũ.¶ Ad illud vo qð obijci⸗

tur. ꝙ fit ꝓceſſus in infinitũ.Rndendũ ẽ ꝙ nõ: cum em̃
dr ꝙ creatũ ꝑ creatõem creatũ ẽ.intelligit ꝓpꝛie de crea⸗
tõe actiue dicta:qð ſi intelligat᷑ de creatõe paſſiue dicta

ibi ſtabit᷑. nõ em illa creatõ ꝑ aliã creatõz paſſiue dictã

ẽ.̊ ꝑ creatõem actiue dictã:et ſic deuenit᷑ ad eẽntiã ipiꝰ
cauſe.Vñ licet creatũ ꝓpꝛie dicat᷑ creari.ipᷣa tñ ereatio

paſſiue dicta non dicitur creari.niſi large ſumendo vo⸗
cabulum.

2„
(Membrum. imj.
O quartũ quo querit᷑.an creari cõueniat
tĩ materie ⁊ foꝛme.q ſunt pꝛicipia rei cõ
poſite:an ↄueniat etiã eis que fiũt ex ma⸗

teria ⁊ ſoꝛma. ꝛ nõ cõueniat niſi pꝛinci

pijs.ſ.materie et foꝛme.vel qð ſe habet ꝑ modũ hoꝛum
ſic oñdit᷑. Ea que ſunt ex pꝛincipijs vtpote ex materia ⁊
fo:ma.ex aliquo vel aliquibo ſunt.quod aũt ex aliquo
vel aliquibo eſt.nõ ẽ ex nihilo.ergo que ſunt cõpoſita ex
materia et foꝛma vel ex hmõi pꝛincipijs.nõ ſunt creata
AItẽ alind ẽ exire de nõ eẽ in eẽ.et aliud de potentia in
actũ.ſᷣ̊ que babẽt materia exeũt de potẽtia in actũ: q̃ ᷣo

O terciũ quo querit᷑ vtrũ creari ſit aliq

diũ.iᷣ creari vel ẽ creatũ.vel ẽ mediũ creatoꝛis ⁊ creati:

—, — — —— ——⅓w——

— —

anti
Zinter
non.
erant
poni
enibi
abi
endi
eſt
ſimi⸗
Ein⸗
höſt
jinte⸗
ſereti
norz
ddi
les,7
rga
tgli
noti
econ

i
nen

es⸗

dien
N
hiß
rcano
10

dæ nõ eẽ oĩno.in eẽ creant᷑.̊nõ dicunt᷑ illa creaꝛi.i Itẽ
m aliã expoſitõem quã ponit aug.in li.ↄfeſ.Celi et ter⸗

re nomine materia vtroꝛũq; deſignat᷑.ex quo videt᷑ ctum

infra ſequet᷑ de his q̃ fiunt in diſiinctõibo dierũ. ꝙ erũt
materia creatꝗ:que aũt ſunt ex materia:nõ dicent᷑ crea
ta ſed facta. .õtra cũ dr. In pꝛicipio cꝛeauit deus ce
lũ et terram ⁊c.dicit aug ↄtra manicheũ.qꝙ celi et terre
noĩe-vniuerſa creatura ſignata ẽ.quã fecit et cõdidit de
us. ¶ Rñdendũ ẽ.fieri de nihilo dr dupliciter.vel qð ñ
ſit ex materia.et ſᷣm hũc modũ materia ⁊ foꝛma dicunt᷑
fieri de nibilo.et que tenẽt rõem hmõi pꝛincipioꝝ.Alio
dᷣo mõ dicũtur fieri de nihilo qð ꝓcedit in eẽ.cũ pꝛius ñ

eẽt:et ſᷣm hũc modũ dicũtur ñ tm̃ materia et foꝛma cre
ata.ſᷣ que pꝛimo erãt ex illis.Vñ aug.ↄtra manicheum

Rectiſſime credit᷑ oĩa de nihilo feciſſe.ipᷣa materia etiã

cæ oino nihilo facta ẽ.etiã ſi foꝛmata oĩa ð iſta materia

ſint facta.i 2õ em̃ pꝛius extitit materia m ſniam aug.

7 poſtea ex materia facte ſunt res:pᷣ ſimul de nõ eẽ in eẽ

exieꝛũt pꝛincipia.et que erãt ex illis.Per iã dicta patet
rñſio ad pꝛimo obiectũ.eẽ em̃ ex nihilo et eẽ ex aliqͥ op⸗
ponũtur.ſi ↄſimiliter accipiant᷑:ſᷣ nibil/ ꝓhibet eẽ ex ali
quo.vtpote ex materia.et eẽ ex nihilo boc ẽ poſtꝙᷓᷓ nõ fu
it:et ẽ talis modus accipiẽdi.ſicut cũ dr ex mane ſit di⸗
es.i.poſt mane:nõ ꝙ mane ſit materia diei.¶ Ad ſecun
do obiectũ dicẽdũ ẽ.ꝙ exire de potẽtia in actũ dr ꝓpꝛie ð
his.que habẽt pᷣexiſiẽtem naturã.⁊ ſᷣm hũc modũ diſti
guunt iſti exitus ex oppoſito. Si vᷣo dicat᷑ exitꝰde poten
tia actiua in actũ.nõ ex oꝓoſito ſe habẽt exire de poten
tia in actũ.⁊ exire de nihilo in eẽ:h̊ vtrũq; ↄuenit crea⸗
tis. Ao terciũ patet rñſio ex dictis.

DOquintũ quo querit᷑.vtꝝ creari ↄueniat
his que fiũt a natura.vel a volũtate crea⸗
ture rõnał. Ad qð ſic.MNatura ⁊ volũtas
ele anenfn ponere materiã vel ſubiectum
id ꝓductõem ſoꝛme:cũ aunt facta diſpoſitõ ẽ.tunc datur
foꝛma:ẽ em̃ ita de his ſicut de agricolis. Agricola em̃ ex
trinſecus oꝑat᷑.creatoꝛ pᷣo ẽ ꝗ pꝛicipia iſta foꝛmat:ſed
foꝛmare dei ẽ creare.&̊ ea que fiũt materialiter a natu,
ra vel volũtate.creãtur rõe foꝛme a deo./ Itẽ aug.xiij.

de trini.ſicut matres grauide ſunt fetibo.ſic mũdꝰ cau⸗

ſis naſcẽtibo:q̃ in illo nõ creant᷑.niſi ab illa ſumma eẽn⸗

tia.vbi nõ oꝛi᷑ aliꝗo nec moꝛit. Itẽ aug.ſuꝑ Geñ/ad
litte.ↄſumaſſe illa intelligimꝰ deũ.cũ creauit oĩa ſimul

ita ꝑfecte.vt nihil ei adhuc ĩ oꝛdine tꝑm creandũ eſſet.
qð nõ hic ab eo in oꝛdine cauſarũ creatũ eẽt.Ex quo re
linquit᷑.ꝙ creatio extendit ſe ad ea que fiũt natura vel
volũtate.¶ Cõtra æa que fiüt natura vel volũtate. fint
ex aliquo pꝛius exiſtẽti:bᷣ qð fit ex aliquo pꝛiꝰexiſtẽti nõ
ẽ creatũ.q̊ᷓ ea que ſunt a volũtate oino vel natura.non

ſunt creata. Itẽ nature ẽ pꝛincipiũ ex ſimilibo ſilia pcre

andi in genere vel in ſpecie:eodẽ mõ volũtas ẽ pꝛincipi⸗
um ᷣm foꝛmã faciẽdi appꝛehenſam:ecũ q̊ i natura ſit ſuſ⸗
ficiẽtia ꝓducẽdi ſibi ſimilẽ foꝛm.nõ ẽ neceſſe in his po⸗
nere extrinſecus pꝛincipiũ ad creatõem foꝛmarũ. Item
requieuit dñs ſeptimo die ab omni oꝑe.ꝙ aũt nũc oꝑa
tur.hec ẽ quedã indiuidua creãdo virtutẽ nature et vo⸗
lũtatis gubernado ſufficiũt in ſuis oꝑibo pᷣteꝛ creatõʒ
nouã natura et volũtas. Ad hec dicẽdũ ẽ.ꝙ aliter eſt᷑
in his que fiũt mirabiliter.et aliter ĩ his que fiũt natu⸗
raliter vel ſola volũtate creature. In his & que fiũt mi
rabiliter.diſpoſitio fit ꝑ angelos vel ꝑ hoĩes.ipᷣa vᷣo foꝛ
ma fit a doo. Vñ aug.in li.de tri.qualibuſcũq; angelis
vicinas cauſas ex elemẽtis ↄtrahere quãtofacilius ẽ.tã
to miꝛabilioꝛes in huiꝰoꝑibo exiſtẽt eoꝝ cauſalitates:hſᷣ
nõ ẽ creatoꝛ niſi qui pꝛincipaliter iſta foꝛmat.nec quiſ⸗
quã hoc pt᷑ niſi ille apud quẽ pꝛimitꝰſunt omniũ mẽſu⸗
re.numeri ⁊ põdera.In his vo que fiũt naturaliteꝛ ali
ter ẽ.i Aã ipᷣe creatoꝛ natura mediãte foꝛmã inducit.vt⸗

pote ignis ex igne.lumẽ ex luce.In his gᷓ nõ ẽ neceſſe vt S

embrum quintum

Nona

ip̃a foꝛma de nihilo cauſet᷑ que generat᷑.ſᷣ̊ ꝑ generatõeʒ

Q Sgempneßt

ꝓducitur. Rationes ſeminales vel naturales create
ſunt.ſed ſᷣm illas poſtea fit naturaliũ cõditio:ſunt etiã
quedam foꝛme que a cꝛeatoꝛe inducũtur.licet mediante
natura inducatur diſpoſitio. ſicut ẽ in anima ratõnali.
et in his in quibus nõ dicimus foꝛm habere virtutẽ ge
nerandi ↄſimilẽ foꝛmã in materia vel ſubiecto. Ad ſe⸗
cundũ dicẽdũ ẽ. aug.loquitur ibi de cauſis oꝛigina
libus.que creature ſũi in oꝑibꝰ ſex dierũ.ſᷣm quas po⸗
ſtea tpᷣus opoꝛtune ꝓducerent res naturaliter in eẽ. vel
ex natura ſuperioꝛi vel inferioꝛi. Vñ aug.aliud ẽ ex in⸗
timo ac ſummo cauſarũ oꝛdine.condere creaturaʒ.que
fecit ſolus creatoꝛ.Aliud ꝓ diſtributis ab illo viribus
aliquã operatõem foꝛinſecus admonere.vt tunc vel nüc
ſic vel ſic exeat quod creatur. Diſtinguit autem ſic inter
naturalia et mirabilia.Cum fiunt res ↄtinuato q̃i quo⸗
dam fluuio ldbentium rerum.⁊ ex occulto in pmptum.
atq; ex ꝓmpto in occultum.vſitato itinere tranſeuntiũ
naturalia dicũtur:cum autem amouendis hominibus
inuſitata mutabilitate ingeꝛuntur.magnalia nuncupã
tur. Ad tercio obiectum dicendũ eſt. ꝙ licet cõſuma⸗
tio eẽ dicatur in operibus ſex dierum.quo ad genera et
ſpecies rerum naturalium:nibilominus tamẽ opeꝛatuꝛ
deus adhuc multiplicando.gubernaãdo.mirabilia faci⸗
endo.mediante natuꝛa vel voluntate natuꝛalia vel vo⸗
luntaria ꝓducendo.que opera nõ dicentur creatio.niſi
quia a creatis virtutem accipiunt.vel ipe creatoꝛ com⸗
plet ad que non ſufficit natura vel voluntas.

embrum ſextum

DO ſextum quo querit᷑.vtrũ creari cõueni⸗
at ſolis ſubſtãtijs.an etiã accidentibo.ad
quod ſic.Creatio eſt pꝛimũ opus creato⸗
s. ergo ↄuenit creatum habere ſimilitu⸗
ipo creatoꝛe:łᷣ creatoꝛ eſt ens ꝑ ſe con⸗
ditü.ergo qð habet ſimilitudinem eius in eo ꝙ eſt ꝑ ſe.

dicetur creatum. Mon em̃ conuenit. Pꝛimo nõ cõmuni

care huius diſpoſinone.cum poſſit cõueniꝛe creatuꝛe:hᷣ
ens nõ per ſe.hoc eſt ens in alio.non eſt hmõi.ergo non
cõuenit ei ratio creati. Item quod eſt creatum depen⸗
det in eſſe a ſolo creatoꝛe. ſed ens in alio non dependet
ab illo ſolo.ſed dependet ab ente peꝛ ſe in cꝛeatuꝛa.eꝛgo
nõ eſt numerandum inter creata.¶ Cõtra.tam accidẽ
tia qᷓ; ſubſtãtie pꝛima operatõne/ꝓducũtur & nõ eſſe in
eſſe a ſummo opifice.ergo ſunt creature. uo ẽcon
cedenduʒ et diſtinguendum eſt in accidentibus ſicut in
ſubſtantijs. Sunt em̃ quedam que operatõne creatiõis
pꝛocedunt.quedam vo opere generatõis ſimpliciter vel
m quid ſiue alteꝛius geneꝛis mutatõnis. In his vo ac
cidẽtibo que pꝛocedunt opeꝛe cꝛeatõnis. ſicut eẽ hoꝛum
eſt in eſſe.ita cõcreata dicuntuꝛ.ipᷣe pðo ſubſtãtie peꝛ ſe ⁊
ſimpliciter create.Et ſicut totum dicit᷑ vnum ens.ita ⁊
