vnum creatum. Ald illud eꝛgo quod obijcit᷑ in cõtꝛaꝛi⸗
um dicendum eſt.ꝙ quodlibet ens peꝛ ſe quo ad h̊ plus
conueniat cum ipᷣo ſummo ente per ſe quod cꝛeat.nihil⸗
ominus id quod eſt ens nõ peꝛ ſe.dicetuꝛ cꝛeatum:quia
vtꝛũq; poſt omnino nõ eſſe in eſſe eſt pꝛoductum: vᷣ boc
habet ens per ſe.quia alia dependent ab ipᷣo.vt ſimplici
teꝛ dicatur cꝛeatum.ſicut et ſimpliciter ens in illo gene⸗
re.¶ Ad ſecundo obiectum dicendum eſt.ꝙ licet ens in
ſubiecto dependeat a ſubiecto quod eſt per ſe.et ideo ha
beat ens pꝛius ipᷣo:hoc pꝛius non eſt pꝛius duratione.
ſed nature.neq; dicituꝛ etiam poſterius in opeꝛe.ſᷣ ſunt
ſimul in opeꝛe.⁊ ita vnũ creatum.

DOſeptimum membrum quo querit᷑. vtrũ
oꝛdo ſit in creatione reꝛum. an nobilioꝛa
et ignobilioꝛa ſimul creantur. ſit oꝛ⸗

d videtur.Oꝛdo enim oſtendit ſapiẽtiaʒ

ſicut & oꝛdo in eẽ oñdit ſapiam: ita oꝛdo ĩ fieri vidr̃ oñ⸗
dere. 4 Pꝛeterea numerãtur dies ĩ gbo diuerſe ſunt fa⸗
cte creature.̊ dies ñ ẽ ſimul cũ die.ꝗ̊ creature facte ſũt
pm oꝛdinẽ.erit &̊ oꝛdo in creatõe.( Pꝛeterea nobiliꝰ et
minus nobile creata ſunt.̊ ita ẽ ĩ oꝛaine facture hũane
ꝙ; pponit᷑ ĩ faciẽdo nobilius minꝰnobili: multofortiꝰ ꝗ
ĩ ſapiẽtia diuia pᷣponit᷑ ᷣm fieri nobiliꝰminꝰnobili.̊ in
creatõe attẽdebat᷑ oꝛdo.¶ Coõtra.ꝑfectio potẽtie ondit᷑

ampltꝰiĩ creãdo ſimul q creãda ſunt.qᷓ ĩ creãdo ᷣm oꝛdi

nẽ:ſignũ em̃ imꝑfectõis ẽ nõ ſimul facẽ diuerſa.Cuzʒ ꝗ
creatio exeat a potẽtia ꝑfecta.erit creatio rerũ ſil.maxi
me ĩ generibo 2 ſpẽbo.et ita nõ erit oꝛdo ĩ fieri q̊ ad oꝑa
pꝛime creatõis.¶ Itẽ ſił ſunt rões rerũ ĩ mẽte diuina.ſᷣ
m rões rerũ ĩ mẽte diuia/ ꝓcedũt res ĩ eẽ ꝑ creatõeʒ.ad

oñndendũ g aſſiłlatõem reꝝ cũ ſuis rõnibo.ↄgruit magis

ſimul creari res.qꝙᷓ ſᷣm oꝛdinẽ.et dico oꝛdinẽ.vt vna añn⸗
cedat duratõe alterã.¶ Itẽ qð creat᷑ ð nihilo fit. ex il
la ꝑte ñ ſumit᷑ differẽtia ĩ duratõe tꝑis. vt hoc fit pꝛius
illud poſteriꝰ. ¶Rñndendũ ẽ ᷣm intentõʒz aug.ſuꝑ gen.
ad litte. ꝙ res ſimul create ſunt.licet ſit oꝛdo inter ipᷣas
res creatas ſᷣm minꝰnobile et magis nobile.⁊ iſte ẽ oꝛ⸗
do 'm dignitatẽ.Quẽ oꝛdinẽ tãgit damaſce.cũ dic. De
cebat pꝛimũ intellectualẽ ſubſtãtiã fieꝛi.⁊ ita ſenſibilẽ:
⁊ tũc ex vtroq; hoĩem. Poõt tñ hic intelligi vt ſit pꝛioꝛi⸗
tas tꝑis ſᷣm intentõem btoꝝ gre.et hiero.⁊ alioꝝ expo
ſitoꝝ. Ad illud dᷣo qð obijcit᷑ ĩ cõtrariũ.ꝙ oꝛdo ondit
ſapiam ⁊c̃.⁊ ita ſit oꝛdo ĩ fieri ⁊ nõ tm̃ ĩ eẽ.Rñdenduʒ
ẽ.ꝙ qꝛ ↄcurrũt ſapia et potẽtia ⁊ bonitas ad hoc ꝙ fiat

res.et ad h̊ ꝙ ſint in vtriſqʒ oñdi. Potẽtia em̃ ondituꝛ

maxie ĩ hoc.ꝙ fiũt ſił.ſapia vo ĩ hoc ꝙ pulcherrime fiũt
⁊ decẽtiſſime.bonitas vo ĩ hoc:ꝙ optuno mõ fiũt.In eẽ
ðo oñdit᷑ potẽtia ĩ H̊ ꝙ tot fint. In h̊ vo ꝙ inter ſe habẽt
oꝛdinẽ.oñndit᷑ ſapia. In h̊ aũt ꝙ in quada ſufficiẽtia fi⸗
unt.ondit᷑ ißa bonitas.( Zld ſecũdũ dicẽdũ.q; numeꝛa
tio dieꝝ attẽdit᷑ duplicit.vel Fm differẽtiã tꝑis. vel ᷣm
ↄgnitõis differẽtiãqͥ ad oꝛoinẽ cognitoꝝ ſᷣm pꝛimũ mo

dũ diceret᷑ eẽ oꝛdo ſᷣm tp̃us ĩ ĩo.Fſm intentõeʒ.b. greg.

⁊ bti biero.Fm aliũ pᷣo modũ diceret᷑ oꝛdo ↄgnitõis ĩ re
ſpectu cognitoꝝ.iQec ẽ dicẽdũ q angeli eẽnt creati pꝛiꝰ
tꝑe.añ oẽm diem.ſicut videt᷑ innuere btus hieꝛo.dicẽs.
ſex milia nec dũ nr̃i tꝑis implent᷑ annoꝝ.⁊ quãtas eter
nitates. quãta tꝑa fuiſſe aꝛbitradũ ẽ᷑.ĩ ꝗho angeli thꝛo

ni et dnatoes deo ſeruierũt.Silr bylariꝰi li.de trinit.

Quid magnũ ẽ vt añ teꝛra deꝰdñm nr̃ᷣm ih̊m vpin genu

erit.cũ angeloꝝ oꝛigo terre creatõe reꝑiat᷑ antiquoꝛum.

Sʒ h̊ videt᷑ hiero.dicẽ.recipiẽdo alioꝝ opi.Hylariꝰ vo
dr in nuere.ꝙ nõ funit deꝑpendẽtia creatõis angeloꝛuʒ a
creatõe terre cũ nõ habeãt rõeʒ coꝛꝑalitatis ꝓpꝛie.. Ad
tercio obiectũ dicẽdũ.ꝙ nõ ẽ ſimile ĩi huana oꝑatõe⸗ di
uina: huana em̃ oꝑatõ ꝓpter ſui imꝑfectõem nõ ſił extẽ⸗

dit᷑ ad plła:diuĩa vᷣo ꝓpter ſui ꝑfectoeʒ põt ad plura ex⸗

tendi.nõ facta variatoe aliq ex ꝑte ipius oꝑantis.

17 7

(Membru. vnj.

O octauũ quo querit᷑.vtruʒ creatura co⸗
oꝑet᷑ ĩ creatõe.qð vidr̃.qꝛ diſpoſitõ mate
rie cooꝑat᷑ ad ꝓductõem foꝛme. h̊ creatu⸗
‚r opat diſpoſitõeʒ materie. cooꝑat᷑ ad
iſpoſitõem foꝛme.̊ ꝓpouctõ foꝛmeẽ creatò. creatura

coopat᷑ ad creatõem.¶ Quod et᷑ vidr ex vᷣbis aug.dicen

tis in li:de trini.Exterioꝛes oꝑatõnes ſiue bonoꝛũ ſiue
maloꝛũ angeloꝛũ vel hoim.ſiue qͥrũcũq; alioꝝ.ſᷣm impe
riũ ſuũ ⁊ a ſe imꝑtitas diſtributões poteſtatũ.et appeti⸗
tões cõmoditatũ.ita rerũ nature adhibet qͥ creat omia.
quẽadmodũ terre agricultuꝛã.de agricultura vᷣo ſimili⸗

tudinẽ aſſumẽs eit.ego plantaui:appollo rigauit:deus

aũt incremẽtũ dedit.j/coꝝ.iij.vult & dicc.ꝙ natuꝛa ſiue
alia creatura coopat᷑ ad creatõeʒ. ¶ Cõtra. qð creat᷑ de

mnibilo fit. nõ requirit᷑ materie adoptatõ:cũ & creatu⸗

ra tin opet᷑ ao diſpoſitõem materie.nõ dicet᷑ cooꝑari in
creatõeʒ. Itẽ creatura ẽ nobilioꝛ actio ꝙᷓ ſit ſba creatu⸗

re:q̊ nec ipᷣa pt ꝑ ſe creare.ſic.S.hoabitũ ẽ:nec eẽ ꝑticeps
ĩ oꝑe creatõis.Itẽ ſi cooꝑaret᷑.inſufficiẽtia videret᷑ ipiꝰ
creantis:et equalitas qda creature ad creaturã.quoꝛuʒ
vtꝛũq;(cũ ſit impoſſihile) nõ erit creatura.ꝑ quã a crea⸗
toꝛe ꝓcedat erius ↄcedẽdũ ẽ.¶ Ad obiectũ aũt ĩ
ↄtrariũ dicẽdũ ẽ.ꝙ licʒ creatura oꝑet᷑ ad diſpoſitõʒ ma
terie.nõ tñ cooꝑat᷑ ĩ fieri foꝛme.⁊ ita nõ ẽ qᷓ mediãte fit
creatõ.alia em̃ penitꝰẽ hec oꝑatio et illa.Quid & fac cꝛe
atuꝛa ? miniſtꝛat.ſ.ĩ re minꝰnobili.ercitado deũ ad ꝓdu
ctõeʒ rei nobilioꝛis.Et h̊ põt ondi ꝑ exemplũ aug.Sic
i ip̃a vita nr̃a mẽtẽ iuſtificado foꝛmare ñ põt niſi deus.
Fdicare aũt extrinſecꝰeuãgeliũ ⁊ hoĩes pnt.nõ ſolũ bo⸗
ni ad veritatẽ.ſ̊ mali ꝑ occaſionẽ.ita creatõem rerũ viſi
biliũ deus intꝰoꝑat᷑.exterioꝛes pᷣo oꝑatõnes ꝑ angelos
bonos vel malos vel hoĩes fiũt.Attendendũ ẽ aũt q; cꝛe
ari nõ oino ſilłr dr hic.et cuʒ dr. In pꝛcipio creauit deꝰ
celũ.iAã ibi nulla coaptatõ materie pᷣeriſtentis regrit᷑.
vñ iĩ illa creatõe nullũ affuit miſteriũ.Et hũc duplicem

modũ eiꝰqð ẽ creari.vidi poni aug.ĩ li.de tri.cuʒ dicit.

Inniſibiliũ ſeminũ creatoꝛ ipe ẽ creatoꝛ oim rerum.qm̃
quecũq; ad oclos nr̃os naſcedo exeũt.ſ̊ᷣ occultis ſemini
bus accipiũt ꝓgꝛediẽdi pꝛimoꝛdia ⁊ momẽta debite ma
gnitudinis.diſtinctõeſq; foꝛmaꝝ.ab oꝛigẽtibo tãꝙ regu

lis ſumũt. Ad auctoꝛitate aug.dicẽdũ c.ꝙ lʒ videatur

As creature vel⸗ sfutura
terẽt:nullũ eẽt tᷣus omnino.Moueri aũt creatura no

creatura pᷣbere miſteriũ.vt fiat excitatõ ad hoc ꝙ crea⸗
toꝛ creet foꝛmã:nõ tñ dr creatura ereare vel in illo oꝑe
miſhore.Elñ aug.iĩ li.lxxxiij.q.i 20õ pnt artifices de nibi
lo aliqd fabricare.qꝛ ꝑ coꝛpꝰoꝑant᷑:cũ tñ eos numeros
⁊ ↄueniẽtiã lineametoꝝ quã ꝑ coꝛpꝰ coꝛꝑi impꝛimũt in
aĩo.accipiũt ab illa ſũma ſapia.q̃ ipos numeꝛos ⁊ ipᷣaʒ
ↄueniẽtiã lõge artificioſiꝰ ipᷣo mundi coꝛꝑi impꝛeſſit.qð
e nobis eſt fabricatum.

BD nonũ ꝗqͥ querit᷑ de ↄditõe ꝑtinẽte ad ipᷣm
creari ſiue fieri:vtrũ creari ſit ĩ tꝑe vł nõ
nõ ſit ĩ tꝑe. O nõ ſit ĩ tꝑe.ſic ꝓbat᷑. Cp̃s
Im cepit ec. nã ſi nullus eẽt motꝰ.vtł ſpua
oz palis. q̊ ꝑ g pnᷣs pᷣteritis futura acce

poſſet.ſi nõ eẽt.ẽ at᷑ eo q creat᷑.̊ tꝑe ẽ poſterius ipᷣo cre
aꝛi: ergo nõ ẽ in tꝑe.i Itẽ ſi ereatio eẽt in tꝑe.tꝑus pce⸗
deret:ſ̊ nihil ẽ pꝛius creatõne niſi deus.qui ẽ eternus:

ergo tpus eẽt eternũ:ſ̊ hoc nõ ẽ verũ eternitas em̃ cẽ pꝛi

oꝛ tꝑe.ergo creatõ nõ ẽ in tꝑe.¶ Itẽ tpᷣus nõ ẽ in ſui ini⸗
tio.nec ſilł cũ illo.ergo cũ creatio paſſiue dicta ſit cũ ini
tio tꝑis vel ante initiũ.nõ eꝛit creatio ĩ tꝑe.¶ Contra

aug ↄtra manicheũ. Cũ ipᷣa creatuxa qua fecit deus. eẽc

tꝑa ceperũt.et loquit᷑ de factura mũdi:ergo tpᷣus ẽ coe⸗
uũ creatuꝛe vł ipi creatõi paſſiue dicte.Iteʒ vlti.ad ro.
dr Em reuelatõem miniſterij tꝑibus eternis taciti.eꝛgo

ipᷣa dicũt᷑ eteꝛna.ſ̊ creatõ nõ.ergo tpᷣus ẽ ante creatõeʒ

vel cũ creatõe. In ipᷣa etia glo.eteꝛna tꝑa dic q pceſſeꝛũt
mũdi exoꝛdiũ.Itẽ ſuꝑ ullud.ij.thimo.j.ante tpa ſecula⸗
ria haymo in oꝛiginali.Lemꝑa ſecularia intelligimꝰ.

que ex eo eẽ cepeꝛut:quo mũdus factus ẽ ad diſfectiaʒ

tempo:ũ cteꝛnoꝛũ:ſiue ergo accipiunt᷑ tꝑa eteꝛna ſiue ſe
culaꝛia.eꝛit tpᷣus ſimul cũ creatòe vel ante.¶ Ad quod
dicendũ ꝙ tpᷣus accipit᷑ młtipliciteꝛ. Vno mõ ꝓ meſuia
motus ſuꝑceleſtis. Zlio mõ vo accipit᷑ ꝓ meſuꝛa cuiuſ⸗
q; motus.ſiue rei ſpũalis ſiue coꝛꝑalis: et ſm neutꝛum
iſtoꝛũ modoꝝ ẽ cũ creatõe.Alio vo mõ ſumit᷑ tpᷣus pꝛo
mẽſura mutatõis que ſubito fit.vł exitꝰ creatuꝛe ð nõ eẽ

in eẽc et m h dicit᷑ eẽ in creatõe paſſiue dicta.ſiue cũ cꝛe

atuꝛa:ſᷣm hũc modũ pꝛincipiũ duratois ſucceſſiue ꝗᷓ dr
tpᷣus.large accipit᷑ ſub tpe.Elñ aliqn inuenit᷑ ꝙ in pꝛici
pio temꝑis creauit deuo celum et terra.hoc ẽ in nũc. ſic
expoit aug.ſᷣm vnũ modũ ĩ li.ſuo ↄtra manicheũ. Alio
ðᷣo modo dicit᷑ et eẽ in tꝑe. ſicut habitum eſt in pꝛedicta

auctoꝛitate.cũ dierk cũ ipᷣo cꝛeatuꝛa quã fecit deus.tem⸗
poꝛa eẽ ceꝑeꝛũt.?

Alio o mõ dicit᷑ iᷣns p duratõe. ſic

hrigpe
rekſh
quong
creyr
i abti
tinn
fͤte ſt
ſae
dpc
ſidng.
ü bor
rerüſſ
Angeles
utgae
guit de
regnt,.
hpplicen
Pdicit
rumn
Cſenmni
biene
önege
Geatur
pcea⸗
lloohe
SAnbi
umeros
Auniiir
wrſ
eſſitc

I.
adin
eknõ
Xi
ſpüa
raacee
turand
ſpocte
no pee⸗
emus:
fiipei
ſuiini⸗
tcünni
Tontn
dns
be
co.
na
eade
peeleit
ſeculn
iigin⸗
feretia;
ſinel
0 gvol
neſn
Ncui
eutun
uhn⸗
znoee
dcücr
ei
n gnn
ſe⸗ſ.
.Do
AAts

¶ Lueſtio

Fm vnã expoſitõem.idẽ ẽ dicere tpᷣa eterna.qð duratõ⸗
nẽ eternã.quẽadmodũ dicit hay. Scðm aliã vᷣo rõnem
dicũtur tꝑa eterna.q̃ ſemꝑ ſunt cũ mũdo:et ſᷣm hoc dĩc
aug.ↄtra manicheũ.Ideo dicũtur tꝑa eterna.no tamẽ

ſic eterna quõ deus ẽ eternus.quia teus ẽ ante tꝑa.qui

fabricatoꝛ eſt tym. ¶ Per hoc patet ſolutio ad obiecta.
NMQã m ꝙ tpᷣus dr̃ mẽlura motus rei ſuꝑceleſtis.vł etiã
rei motus coꝛꝑalis vel ſpũalis.dr creatio añ tpᷣs.ĩ tꝑe
vel cũ tꝑe.i¶ Ad hoc pᷣo qð dicit aug.cõtra manicheuʒ.
ꝙ cũ ipᷣa creatura quã fecit deus tꝑa eẽ ceperũt. Dicen⸗
dũ ꝗꝙ tpᷣus ibi accipit pꝑ menſura creatõnis q ſubito ſit.
ſiue exitus rei de nõ eẽ in eẽ:et ſᷣm iſtũ modũ cõcedendũ
ẽ.ꝙ tpᷣs ẽ cũ creatõe paſſiue dicta.q Ad hoc qð dr ro.
vlt.tꝑa eterna:et etia haymo tꝑa ſecularia.ad differẽ⸗
tiã eternoꝝ tꝑm que p̃ceſſerũt mũdi exoꝛdiu. Dicẽdum
ꝙ tpᷣus accipitur ibi generaliter ꝓ duratõne.⁊ ſm hec
tꝑa eterna.dicet᷑ duratõ eternitatis que pᷣceſſit mũdi ex
oꝛdiũ.ad differẽtia tꝑm ſeculariũ:vel tꝑa eterna que ſꝑ

ſunt cũ mũdo ſicut ſupꝛa dictũ ẽ.

DO decimũ qͥ querit᷑.Cũ creaꝛi ẽ fieri ex ni
hilo:q̃lit᷑ accipiat᷑ hoc ipᷣm nihil.Ex quo⸗
cũq; em̃ fit aliqꝗd.illud ẽ cã eius qð ex illo
fit:ſi &̊ factũ ẽ ex nihilo.ipᷣm nihil ẽ cã eiꝰ
8 ex ipo factũ ẽ:hᷣ id qð nihil ẽ nullũ habet eẽ:qð nul⸗

lũ habet eẽ.nõ adiuuat aliud vt ꝑueniat ad eẽ: cũ di⸗

cit᷑ ex nihilo nõ notat᷑ cã.¶¶ Pꝛeterea vox oĩm ẽ.de nihi⸗
lo nihil fit:& quicꝗd fit.fit ex aliquo.ſ̊ qð creat᷑ ex nihi⸗
lo ſit ̊ nihil creat᷑.¶ Itẽ ſi creari ẽ ꝓcedere nõ ex aliqͥ:

aut hoc ẽ eĩ ex aliquo qð fit alterius ſubſtãtie:et ſᷣm hG̊

diceret᷑ filius ꝓcedere ex nihilo.quia nõ ẽ alterius ſub⸗
ſtãtie a patre.aut dr ꝓcedere non ex aliquo generaliter
ſcʒ q̃ nec ẽ eadẽ ſubſtatia nec diffeꝛẽs:et 'm hoc.cũ ma⸗

lũ nõ ſit eadẽ ſubſtãtia nec differẽs qð ex malo ꝓcedit.

dicit᷑ creari:qꝛ ꝓcedit ex nihilo. ꝛeterea dr ꝙ hõ lo/
quit᷑ de nihilo.cũ loquit᷑ e re inutili.vel omnmno nõ en
te:bᷣ loqui ẽ agere quodd.iõ aũt dr hõ cꝛeme:& nõ oẽ
ꝓcedere ex nihilo ẽ creare.ſicut nõ oẽ agere de nihilo ẽ
cꝛeare. ꝛeterea qð infoꝛme eſt quodammõ djr nibhil.
Vnñ mat eria cũ ẽ infoꝛmis dr nihil:g̊ fieꝛi ex matia ſᷣm
illũ modũ.ẽ fieri ex nihilo:ſ̊ hoc nõ ẽ creari.ergo nõ oẽ
fieri de nihilo ẽ creari. Pꝛeterea cũ aliꝗs de nulla re
loquit᷑.dr ꝙ de nibilo loquit᷑:nũquid eode mõ dicet᷑ cre
ari fieri ex nihilo d qð dicendũ ꝙ fieꝛi ex nihilo dẽ
multipliciter ſiue d nibilo.iAã de vel ex.põt dicẽ oꝛdi⸗
nẽ nõ canſaʒ.qui tñ oꝛdo ñ ſaluat᷑ niſi ĩ altero extremo⸗
rũ:et ſᷣm hunc modũ dr̃ creari fieꝛi ex nibilo vel ð nihi
lo.qꝛ poſt oĩno ñ eẽ ꝓcedit creatura ĩ eẽ.Et ſic diẽ aung.
in li.d ciui.dei.que facta ſunt.mutabilia ſunt.quia nõ
d illo ̊ ð nihilo facta ſunt.Si vᷣo dicat cãm.pᷣm illum
modũ nõ ẽ creari fieri ex nihilo.et ꝑ hoc ſoluit᷑ pᷣmo ob⸗
iectũ.¶¶ Similiter põt ſolui ſcdᷣm.qð em omnino nõ eſt
ens.nõ põt eẽ materia entis.et ita nõ ꝓducet᷑ materiali
ter aliquid.hoc tñ nõ ẽ ↄtrariũ ei qð dicit:poſt ñ eẽ pdu
cat᷑ aliquid in eẽ.¶ Ad terciũ dicẽduʒ.qꝙ ſilius nõ dr ex
nibilo ꝓcedẽ vel de nihilo.ᷣ de pre.Vn hilarius.xij.de
trini.cũ ex manẽte natus ẽ.nõ ẽ natus ex nihilo: nõ em̃
poſt nõ eẽ filiũ.ꝓcedit filius eẽ.nec poſi omnino nõ eſſe
Itẽ cũ or creari ſieri ex nihilo.nõ intelligit᷑ pꝛiuatiue
ſicut nihil malũ d nihil.Malũ em̃ nulla ſubſtãtia eſt.
ſicut dĩc aug.in.j.ioh.ſine ipᷣo factũ ẽ nihil.i.peccatum
cũ & aliquid or fieri ex malo.i.peccato.pꝛiuatõeʒ habʒ
ꝓoꝛigine.cũ at aliquid dr creari ex nihilo.ſumit᷑ nega⸗
tiue nõ cauſaliter. Item fieri ex nihilo põt intelligi.qꝙ ũ
ſit ex cã aliqua.ſicut dicit anſel.cõtriſtat᷑ de nihilo.i.nõ
ↄtriſtat᷑ ex aliqua cã.vel cõtriſtat᷑ ſine aliqua cã licet de
pre poſſet dici.pateꝛ nõ fit ex aliquo.nõ ↄcedit᷑ tñ ꝙ pr
ſit de nihilo:in foꝛma em̃ dicẽdi dat᷑ intelligi.q pꝑ̃ fiat.
qð nullatenus ẽ cõcedendũ.Si vᷣo dicatur fieꝛi de nihi

ecima

lo.hoc ẽ fieri ſine ca.cũ nihil fiat ſine cã:oppoſitõ eẽt ĩ h
verbo creari.poneret em̃ ꝙ fieret.et ꝙ nõ ex aliqua cau
ſa fieret. Iſta aũt duo nõ ſunt oppoſita fieri ex aliquo.i.
ex aliqua cã.et fieri ex nibilo ꝓut cõtinetur ĩ rõne eius
qð ẽ creari.ñ anſel.ĩ monologio.ſine omni repugnan
tia ea q̃ ſunt eẽntia di.pñt eẽ facta ex nihilo.eo mõ quo
dici ſolʒ.diues ex pauꝑe.et ſanitatẽ recepiſſe ꝗs ex egꝛi

tudine.i.qui pꝛius erat pauꝑ nũc ẽ diues.⸗Ad quar⸗

tũ dicendũ ẽ.ꝙ cũ dr hõ loquit᷑ de nihilo.dupliciter in⸗
telligit᷑:vel negatiue.i.nõ loquit᷑ de aliqua re.et ſic non
ponit᷑ hoc verbũ fieri.vt ex boc ſequat᷑ ꝙ aliquis fiat.
Si vᷣo pꝛiuatiue vł negatiue in geneꝛe.ſᷣm hoc ponitur
loquitur.Et licet loqui ſit agere:nõ tñ ſic agere de nibi
lo ẽ creare.QAihil em̃ dr inutile vel oino nõ ens. ſiẽ chi⸗
mera qð ẽ materia locutõis.Ex nihilo aũt ꝓut ponitur
in rõe eius creari:nõ ponit materiã.et ita differẽter ac⸗
cipit᷑. Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ de materia.ꝙ mateꝛia ni
hilẽ ſᷣm quẽdam modũ.Dicendũ ꝙ ſic fieri ex nihilo p̃ᷣ⸗
uatiue dicetur.nõ pure negatiue. Item materialiteꝛ nõ
tm̃ oꝛdinaliter.et per hoc ſolui poſſunt ea q pꝛimo obijci
untur.

¶ Mueſtio decima de ſlb

ſtantia creatuꝑe Em ſe. —
Ranſeunduẽ dein
ceps ad eẽ creature ſᷣm ſe. Circa quaz
hec ſunt cõſiderãda.ſ.ipᷣa ſubſtãtia cre
ati.vnitas et multitudo.ſimplicitas ⁊
cõpoſitio.mutabilitas vel immutabili
tas.coeternitas vel tꝑalitas.localitas: diſpoſitõnes ex
ꝑte qualitatis.et ex ꝑte relatõis.pᷣdicte eĩ ſunt quaſi ex
ꝑte quãtitatis. Pꝛimo ̊ ↄſiderandũñ ẽ de ſubſtantia rei
create.rõne cuius querit᷑.¶ Pꝛio vtꝝ ꝑſe dicat᷑ creatũ
ↄpoſitum ex materia et foꝛma.aut alteꝛũ cõponẽtiũ.vel
vtrũq;. Secũdo.quare ſub rõe celi et terre deſignatur
creatio potius ꝙᷓ ſub alijs rõibo. Tercio cũ bic cõtin⸗
gat accipi et eẽ ſub rõe vniuerſalis vel ꝑticularis.Atꝛũ
Fm vtrãq; rõnem ſit eſſe creati vel ſᷣm alteram tm̃.

lembrũ pꝛimũ

Dpꝛimũ ſic obijcit.compoſitũ ex mateꝛia
et foꝛma ẽ in ſuo genere ꝑfectũ:a ꝑfecto at᷑
ſimpliciter ſᷣm rõem potẽtie et ſapiẽne et
bonitatis.ↄuenit ꝓcedere ꝑfectũ ſᷣm pᷣmã
rõem:̊ hoc ẽ ↄpoſitũ ſicut dictũ ẽ.cꝛeatõ aũt ẽ pꝛima rõ
ꝓcedẽdi in creaturis.q̊ cõpoſitũ dicet᷑ ꝑ ſe creatũ.Qec

obuiat rõ creati.q̃ ẽ ꝓcedẽs de nõ eẽ in eẽ omnino in eẽ.

hoc em̃ ↄuenit ip̃i ↄpoſito. Itẽ cum ꝑ ſe ens conueniat
his tꝛibo.ꝓpꝛie et pꝛimo ↄuenit ↄpoſito materie.ſecũdo
quia nõ ẽ in ſubiecto.ł̊ ẽ alterius ſubiectũ:foꝛme vᷣo vt
qua foꝛmaliter res ẽ.id quod ẽ.ſᷣ̊ cui cõuenit pꝛie et pꝛi
mo eẽ ſubſtãtiã de nihilo factã h̊ ẽ creatũ ꝑſe et pꝛimo.jq
cõpoſitũ dicet᷑ ꝑ ſe et pꝛimo creatũ.i Itẽ hic ẽ ĩ quo ſtat
actꝰ nature vel volũtatis.multofoꝛtius q̊ actus creatõ
nis.(¶ Cõtra aug.in li.de ſy mbolo.Materia de nihi⸗
lo facta ẽ.ita vt oꝛdinatiſſimo dei munere.pꝛimo capa⸗

citas foꝛmarũ fieret.ac deinde poſtea foꝛmarent᷑ quecũ

qʒ foꝛmata ſunt.Itẽ qð cõuenit plus cũ pꝛincipio creã⸗
te.plus habʒ ſimilitudinis:ſᷣ materies a q̃ foꝛmatus ẽ
mũdus.ↄuenit in hͥ cũ pꝛimo ᷣm quãdã ꝓꝓoꝛtõein. vt di
cat᷑ oꝛigo rerum.quod nõ eſt dicere de aliqua foꝛma vł
de cõpoſito.VIñ aug.ĩ li.ↄſeſ.Dateria a q foꝛmatus ẽ
mũdus oꝛigine ñ tꝑe.res ex ſe factas pᷣceſſit.cũ ́ plꝰba
beat ſimuitudinis.magis ꝑticipabit rõem entis. et ita
eius quod creatũ eſt.¶ aũt ↄueniat foꝛme videt᷑.ſoꝛ⸗
ma em eſt que dat eẽ materie et ipi ↄpoſito. at᷑ dat eẽ
materie.ĩ hoc hʒ amplioꝛẽ ſilitudinẽ cũ ipᷣo creatoꝛe.et
fluit de nõ eẽ.̊ habet plus rõem creati. ¶ Ed h̊ dicen⸗
dũ ẽ.ꝙ cũ cꝛeatũ dicat terminũ actꝰꝗ ẽ creatõ.vnũ crea⸗

ſit appendi ⁊ vtrũqʒ ponderari.

tum eſt qð eſt ex his.ſcʒ materia et foꝛma. et ipᷣa mate⸗

ria et ip̃a forma:nibilominus tñ ꝓpter aliquã ſimilitu⸗
dinem dicit᷑ ↄpoſitum pꝛimo creatũ ſiue primo hñs ra⸗
tionẽ entis: pter aliã aũt dicit᷑ foꝛma. ꝓpter aliam aut
materia: ꝓpter ratõem em̃ ꝑfecti vel eius qð eſt ꝑ ſeet
in ſe ſufficiẽter.ↄuenit ei primo ratõ creati:ſed ter ra
tõem actus ⁊ foꝛme.ſᷣm quoꝛũ vtrũq; aliquã hʒ ſimili⸗
tudinẽ cũ pꝛimo.dicet᷑ foꝛma:ſᷣm vᷣo rõeʒ oꝛiginis ⁊ po
tentiã primã in ſuo genere habẽtis.dicet᷑ materia.Ex
is patet ſolutio pꝛedictoꝝ.

¶ Wembrum. .

O ſcom quo queritur.quare ſub ratõe ce
li et terre deſignatur creatõ potius q; ſub
MNalijs ratõnibo. Ad qð ſic. Lerra in gene⸗
re principioꝝ minus eſt nobilis. Ignis aũt et aer ⁊ aqᷓ
coꝛpoꝛa ſunt nobilia: cũ ꝗᷓ creata quo ad ſubſtãtiã ſuaʒ
cbent nomiari:magis noĩanda eſſent ſub ratõne iſtoꝝ
ꝙᷓ ſub rõe terꝛe.¶ Itẽ celũ coꝛꝑalẽ deſiẽt natura. noie
celi et terre nõ deſignant᷑ niſi coꝛꝑales creature:h̊ nobili
oꝛ eſt creatura ſpũalis corꝑali. aliquo noĩe ↄueniente

ſpiritibo debeat deſignari. Item cũ vtrũq; ſit intelligi

bile. et vtrũqʒ ſenſibile:quare dictũ eſt in pᷣs.qui fecit ce
los in intellectu.de terra vo dicit᷑. qui fundauit teꝛram
ſuꝑ aqͥs. IJtem Aſa.xlviij.dici.anꝰ mea fundauit
terrã.et dertera mea menſa eſt celos: ꝓpter ꝗd ſine diſti⸗
ctõne dicit᷑.q manus fundauit terrã. cũ diſtinctõne vo
dicit᷑.dextera ⁊c.¶ Itẽ Ylſa.xl.dicit᷑.celos palmo ponde
ranit.ꝗs appẽdit tribo digitis mołẽ terre: cũ vtrũqʒ poſ⸗
d quod reſponden
qũ ꝙ noie celi ⁊ terre ſᷣm vnã expoſitõeʒ.deſignat᷑ ſpũa⸗
lis creatura ⁊ corꝑalis:vt noĩe celi deſignet᷑ ſpũalis.no
mine terre coꝛꝑalis.Alio vᷣo mõ poteſt exponi.vt noĩe
celi deſignet᷑ celũ empirreũ cũ ſuis ↄtẽtis: noĩe vo terre
deſignet᷑ inferior coꝛꝑalis creatura.q̃ alio noĩe dicta eſt
aqua.cuius aliq̃ ꝑs extẽdit᷑ vſqʒ ad celũ aqueũ ſiue cri⸗
ſtallinũ.ſᷣm ꝙ diuerſe ſunt aque ſu ꝑioꝛes ab inferioꝛibo
Tercio modo põt dici celũ tota materia coꝛpalis. q eſt
ſine ↄtrarietate cũ ſuis ↄtentis.terra vᷣo natura coꝛpo⸗
ꝑalis.hñs ↄrietatẽ cũ ſuis ↄtetis.Scðʒz pᷣmã expoſitõʒ
dicit᷑ ſuꝑ id in pᷣs.qui firmauit terꝛ ſuꝑ aquas.glo.vni
uerſam creatuꝛã ꝑ ſe.nõ ꝑ creaturã fecit: cuius aliq̃s ex
cellentõres ꝑtes poſuit ex quibo oĩa cogitent᷑.i.intelligi
biles celos et viſibilẽ terrã. Scoᷣm ſcᷣam expoſitõeʒ di⸗
cit aug.in.xiij.ↄfeſſ.ꝙ noie celi intelligit᷑ ſpuũalis creatu
ra.noiĩe terre coꝛꝑalis. Vtraqʒ vᷣo expoſitio. ſcʒ ſcda et
tercia habet᷑ in li.de ciui.dei.xj.cũ dicit᷑. In pꝛincipio fe
cit deus celũ et terrã. His noĩbo vniuerſa liter eſt ſigna
ta creatura coꝛꝑalis et ſpũalis.vel magne due mði par
tes:ꝗbo oĩa q̃ creata ſunt ↄtinent᷑.¶ Ad primũ ꝗ̊ dicẽdũ
ꝙ licet terra ſit minus nobile pꝛincipiũ ſiue elemẽtũ.ni
hilominꝰtñ noĩe celi teꝛre deſignant᷑ creature.Sũt em
ſenſibilia manuductões ad intelligibilia:celũ aũt ⁊ ter⸗
ra ſunt extrema coꝛꝑa.q̊ꝝ vnũ habet plus de ſpũalitate
rõne lumis.alterũ plus de coꝛpulẽtia ratõne materiali
tatis ⁊ opacitatis:et ꝓper hoc iſta duo deſignauit:terꝛã
qꝛ plus habuit de materialitate.nomie eius voluit deſi⸗
gnare materiã iſtoꝝ tꝛaſmutabiliũ inferioꝝ:media & cũ
habeãt ↄcomitãtiã cũ vtriſq; extremis.et habeãt ↄmũeʒ
materiã maxime cũ ipᷣa terra.ꝑ eelũ et terrã deſignant᷑.
Ad ſcðo obiectũ dicendũ eſt. ꝙ vtentibo ſenſu oportet
ĩtelligibilia ꝑ ſenſibilia declarare. Spũales voo ibſtãtie
licet ſeꝑate ſint ꝑ eẽntiã a corꝑalibo:nihilominꝰtñ a coꝛ

poꝛalibo ↄtinent᷑.vtpote angeli 'm ſuã pꝛimã creatõem

collocati ſunt in celo:aĩe vᷣo in coꝛꝑibo terrenis. hoc eſt
in quibo plus abũdat ſm grauitatẽ terra:recte ̊ ꝑ celũ
et terrã apud vtentes ſenſu exterioꝛi ⁊ interioꝛi.non tm̃
clarant᷑ corꝑales creature.ſ̊ etiaʒ ſpũales que ab bis

ↄtinent᷑. ¶ Ao tercõ obiectũ dicendũ. ꝙ licet vtꝛaqʒ ſint

ſenſibiles ſe q; celũ et terra:celũ tñ dicit᷑ intelligibile. yt
ſui ſpñalitatẽ ⁊ ſimplicitatẽ: et ideo diſtinguẽdo inter ce
.

ſale inqtũ hmõi ſimilius eſt cauſe ꝓgter ratõem ꝓpꝛieta

lum et terrã. dixit celos fieri in intellectu.& terra vðᷣo nõ
dixit.nihilominus tñ vtrũqʒ el ſt intelligibile. et vtrunqʒ
ſenſibile.Fᷣm alterã et alterã rõnem.¶ Ad quartũ vo di⸗

cendũ.ꝙ terra dicit᷑ fundari a manu ꝑ quandaʒ metha⸗

phoꝛã.non qꝙ diuina eſſentia manum habeat.vel dexte⸗
ram vel ſiniſtrã.ſed moꝛe fabꝛicatoꝛis loquit᷑.manus ̊
accipit᷑ ibi in genẽ.vel qꝛ diuidit ↄtra dextrã accipit᷑ pꝛo
ſiniſtra. et ſiuè ſic ſiue ſic.oñdit minus eẽ ↄplemẽtũ ĩ ter.
ra q; in celo.minus em̃ ↄplemẽtũ eſt in gene qᷓᷓ in ſpecie.
ꝓut hinoi.et ſiniſtra minus nobilis eſt qᷓ; dextera.dexte
ra em̃ eſt principiũ motus.ſiniſtra vᷣo eſt ꝑ quaʒ regnat
motus.et in hoĩbo magis eſt pꝛincipiũ ſuſtinẽdi qᷓ; agen

di.et ꝓpter hec noĩe manus in genẽ dicendo. vel ꝑ appꝛo
priatõem cointelligẽdo ſiniſtrã fit agropꝛiatõ potentie

diuine reſpectu ipᷣius terre qͥ minus nobilis eſt.ꝑ derte⸗
ram dᷣo ſignat᷑ appꝛopꝛiatõ diuĩe potẽtie reſpectu celi qð
eſt nobilius. Hoc etiaʒ videt᷑ ꝑ ̊ qð dicit᷑ Canti.ij. Le⸗
ua eius ſub capite meo.⁊ dextera illius amplexabit᷑ me.
ꝑ leuã em deſignãtur iſta inferioꝛa que nomie terre deſi⸗

gnant᷑ in ſcriptura.ꝑ cæxterã vo celu ⁊ celeſtia. Simili

ter.iij. ꝓuer.Longitudo dieꝝ in dxtera eius.:et in ſini⸗
ſtra eius diuitie et gloꝛia. Res em ꝑpetue q̃ ad celũ ꝑti⸗
nẽt noĩe dextere intelligũt᷑.noĩe vᷣo ſiniſtre ea in quibus
hoĩes gloꝛiant᷑ et ditant᷑ ſcʒ terrena. Ad quintũ dicen
dũ eſt.ꝙ celi dicunt᷑ pondeꝛaꝛi palmo ꝓpt ſui magnitudi

nẽ ⁊ capacitatẽ. et qꝛ extẽdit᷑ ad illũ modũ q̃ndã hñs in

ſe ↄtinuitatẽ.vt ꝑs a ꝑte nõ ſit ſeꝑabilis natura.Zerra
vo dicit᷑ apendi tribo digitis. ꝓpter ſui minoritatem et
ſeꝑabilitatẽ.et qꝛ triplex vᷣtus eſt in ea. Habet em̃ virtu
tẽ opacitatis.et qualitatis ꝑtinẽtis ad mutatõeʒ ſᷣm ſb⸗
ſtantiã.⁊ qlitatis ꝑtinẽtis ad motũ localẽ ſᷣm rõem opa
citatis.habet ſitũ centralẽ.tanq; minus nobile coꝛpus
inter pꝛincipia et plus materiale. Scm vᷣo q̃litatẽ ge⸗
nerabilẽ oꝛdinat᷑ ad generatõem. ſᷣm vo grauitatem ad
motum localẽ.⁊ he ſunt differentie impᷣſſionũ q̃ͥs ipa teꝛ
ra recipit.Ad diſcernẽdũ & iſtã triplicẽ differẽtiã.dicit
appendi tribo digitis.¶ Preterea ꝑ tres digitos deſigt
potẽtia q̃ apꝛopꝛiat᷑ pr̃i.noticia qᷓ aꝓpꝛopriat᷑ filio. vᷣtꝰ
recognitiua q appropꝛiat᷑ ſpniſancto. Habet aũt potẽtiã
ſuſceptiuã et rõne huius oꝛdinat᷑ ad potẽtiã. Habet eti

am rõne ſue opacitatis ſplendorẽ.ſplendoꝛ em̃ fit ex re⸗

flexione opaci ſiue denſi.et quo ad h̊ oꝛdinat᷑ ad ipᷣaʒ no

titiq. Habet etiã virtutẽ motiuã.ratõne cuius refert᷑ ad

1717

ſpm̃ſanctũ.recte &̊ tribo digitis dicit᷑ apendi.

. (Membrum. .

D terciũ quo querit⁊᷑ cũ hoc ↄtingit accipi
et eſſe ſub rõne vniuerſalis ⁊ ꝑticularis.
rũ ſm vtrãqʒ rõem ſit eſſe cꝛeati.vł ᷣm
rõem vniuerſalis videt᷑.eo ꝙ vniuer⸗

tis. Itẽ ſimilius eſt rõne virtutis ↄtinẽdi multa.Simili

us eſt etiã rõne foꝛme.rõne em̃ foꝛme magis eſt vniuer⸗

ſalitas.¶ aũt ratõne ſingularitatis vel ꝑticularita⸗
tis videtur. eo ꝙ actus ſunt circa ſingularia.creatõ aũt
actus eſt ergo circa ſingulare.¶. Itẽ ſingulare eſt oĩno
completũ in eſſe:qð magis ↄuenit rei create.hoc etiam
magis rõne ſubſtãtie tenet:ex gbo colligit ꝙ magis con
uenit rõ creati in e orrt⸗ ſic oñdit᷑ ꝙ vtriqʒ · vtꝛũ
qʒ em̃ exit de nõ eſſe oĩnò in eſſe.̊ vtrũqʒ habet rõeʒ cre⸗
ati. Itẽ ſuꝑ illuo reꝗeuit ab om̃i oꝑe.a generibo ſcz rex
et ſpẽbo.p̊ hec nõ ſunt ſine ſuis ſingularibo.ꝗ cũ reꝗes il
la diceret᷑ a creatõe erat creatõ tã vniuerſaliũ ꝙ ꝑticula
riũ.¶ Ad qð dicendũ ꝙ vtrinſqʒ eſt creatõ vnius ſcʒ in
altero.vniuerſale em̃ rone ꝑpetuitatis. hʒ eſſe diuinum
ſicut dicit phᷣs.q poſitũ eſt in ſingulari.vt ſi non poſſit
ſaluari in vno.ſaluet᷑ in alio.̊ & in illo eſt terminus cre
atõnis.pticulare ſcʒ ſiue ſingulare in quo ſaluat᷑. Vni⸗
uerſale aũt eſt qð ſaluat᷑.⁊ ꝙ habet in ſingulari virtutẽ
ſaluãdi ſe.ꝓpter dictas &̊ rões vtrũqʒ hʒ rõem creati.h
Fm vnam ratõem.illud no ſᷣm aliã peminẽtiam.

— – –☛ e — —— rrCrar —MNUẽ

Wrun
ti d
merhen
el Nte⸗
hanns;
hrpo⸗
etlliter⸗
nſpeee.
adete
Preynt

liign

Apag,
potente
hodete
tnclad
ltleh. e⸗
dabikne,
epre dſ⸗
.Bimni

etinſin⸗

Dalüe⸗
qulbus
tüdicen
Mgnitgdit
Pübisin
4 Torm
itatemen
tenfin
eʒ nh
benope
e corpis
litate ge
ſtatema
jsihate
tii dieit
osdeſßhl
filio. d
itpoliti
habeten
jfiterte⸗
dißezno
refert ad
4
Graßi
tculans.
cnicn
nun⸗
greis
Bnii
ſt mminn
ſculoric
reatot
eeſtoin
oc etian
agio
ricßinn
rocze
wſö
. ſn 1
Achla
in
Futnun
npott
vsce
4 Cnn
jeirun
genni

4

dine creaturarum ? eius cauſa.

Ranſeundũ eſtad

queſtioneʒ de vnitate ⁊ multitudine in
bis que creata ſunt. vtrum vnuʒ tm̃ ſit
a pꝛimo immediate an multa. Item de
cauſa multitudinis ſi eſ.

mũu.

Bpꝛamũ. creatũ ꝓcedẽ debeat ĩ vnita
te ſic arguit᷑.Exẽplũ em̃ ĩmitat᷑ ſuũ exem⸗
plar:ſ̊ exeplar eſt in oimoda vnitate.g ex
emplũ debet eſſe ĩ vnitate. Hãc ratõeʒ vi⸗

Ocxtur aug. inducẽ ex veꝛbis platonis. q mũgſenſibilis
ſit vnꝰ.eo ꝙ mũdꝰ archetipꝰ ſit vnꝰ.Et ſi dicat᷑ ꝑ ſilitu⸗

dinẽ exẽplaris inferioꝛis a quo plura ꝓcedũt exẽpla:cõ⸗
ſtat ꝙ ab vno exẽplaꝛi ĩ ſpecie nõ ꝓcedit niſi vnũ exẽplũ
in ſpecie.licet ſint plura numero. Si &̊ ſic ẽ in ſũmo exẽ
plari nõ ꝓcedit niſi vnũ exẽplũ in ſpecie.⁊ ita vnũ crea⸗
tum ĩ ſpecie. Ab vno em̃ libꝛo ꝗ eſt vnũ exẽplar ĩ ſpecie.
nõ ꝓcedit exẽplũ miſi vnꝰliber i ſpecie: ⁊ ab vno ſigillo ĩ
ſpecie.vna impᷣſſio ĩ ſpecie.Si ðo dicat᷑ ꝙ diffeꝛẽtia ſint
exẽplaria ꝓpter pluralitateʒ ydeaꝝ vt huic ydee rñdeat
hoc creatũu ĩ ſpecie.ili ðo aliud ᷣm hoc cũ ydee ſint ea⸗
dem i eſſentia:eſſent ydeata eadẽ ĩ eſſentia.⁊ ita remane
rẽt vnũ creatũ ĩ eſſentia:etſi oẽs ydee ſũt vna ydea.oĩa
creata eſſent vnũ creatũ.Qðõ cũ nõ ſit.nõ ex hoc tm̃ acci
pietur vnitas..¶ Itẽ ſi iin numerũ ydeaꝛũ eſſet nũeꝛus
ipſoꝝ creatoꝝ ĩ ſpecie vel ĩ genẽ.nõ poſſet nũerꝰcreato⸗
rum ĩ ſpecie creſcẽ.cũ nũerꝰ ydeaꝝ nõ poſſet creſcẽ.nul⸗
la em̃ mutatõ mẽti diuine põt ↄuenire. Sʒ ↄſtat ꝙ nu⸗
merꝰcreatoꝝ poſſet creſcẽ.cũ potẽtia dei ſit omipotẽtia
7 ita infinita:⁊ ita põt plura creare ꝙ; creauit.4 Yte⸗
rum ſi ꝑueniret pluralitas ex aliq̃ ratone:aut h̊ eſſet ex
pte cauſe finalis.aut foꝛmalis.aut efficiẽtis.aut matia
lis.Ex ꝑte vpᷣo cauſe materialis nõ põt eſſe.cũ nõ habe⸗
at cãm materialẽ:creatũ em̃ eſt de nihilo. Alie vᷣo rões
cauſe ſũt vnũ in eẽntia.ſicut ſupᷣ habitũ eſt: ꝗ̊ ex ꝑte nul
lius cauſe põt accipi ratõ multitudis.4! Item volũtas
dei ẽ efficies cauſa:pᷣ volũtas eꝰẽ vna ⁊ imutabilis. ex
illa ꝑte nõ põt ꝑuenire rõ multitudis. Iteʒ ẽ multiplex
modꝰ ꝓcedẽdi a teo pr̃e:ꝑ generatõʒ.ꝑ ſpiratõʒ.ꝑ crea
tionẽ.ꝑ factõeʒ ꝓut differt a creatõe:ſᷣ duobo pᷣmis mo⸗
dis nõ dicit᷑ niſi vnũ ꝓcedẽs.vt filiꝰꝑ geneꝛatõeʒ.ſpũs ꝑ
pꝓceſſionẽ:̊ pari ratõe videt᷑ m alios duos modos.vt
vnũ ꝓcedat ab vno..qItẽ ſi diceꝛet᷑.qꝛ ex nihilo ꝓcedũt
creata.ideoẽ pluralitas creatoꝝ:ↄtra hoc ẽ:q; nihilum
illo mõ dictũ.nulliꝰ rei ẽ cauſa.⁊ ita nõ ẽ caula multitu
dinis.4.¶ Itẽ ꝓcedẽs a pᷣmo quocũq; modo ꝓcedat: ꝓce
dit ſᷣm aliqua ſilłitudinẽ.ſ̊ multitudo oĩno diſſilis ẽ ſũ⸗
me vnitati.ſiẽ ⁊ coꝛruptõ:nõ ꝗᷓ dicet᷑ creatũ ꝓcedẽ a pꝛi⸗
mo ĩ ratõe multitudis.4¶: oꝛte dicet᷑ ſic ⁊ qdazʒ phᷣi di⸗

xerũt.qꝙ a pᷣmo qð ẽ vere vnũ.nõ ꝓcedit imimediate niſi

vnũ:mediate pᷣo ſiue ſᷣm pꝛiꝰ⁊ poſteriꝰplura.vtpote pꝛi
mo creauit ĩtelligẽtiã angelicã. ĩtelligẽtia vᷣo ãgelica qꝛ
ſe ĩtellexit illũ a qͥ erat.⁊ ita ĩtellexit multitudinẽ: me
diãte ĩtelligẽtia ãgelica ꝓceſſit multitudo. Sʒ hec rõ ñ
ↄgruit.hm h̊ em maioꝛis potẽtie eẽt pᷣmũ mediãte crea⸗
tura.qꝙᷓ; m ſeipᷣm:nã mediãte creatura poterat ꝓduceꝛe
multa.ſᷣm ſeipᷣm vᷣo ñ poterat pducẽè niſi vnuʒ. Itẽ ſi
młtitudo ꝓducta ꝓducebat᷑.ꝓpt intellectũ młtitudis q̃
erat ĩtelligẽtia ãgelica.eo ꝙ ĩtelligat ſe ⁊ illð a qͥ erat.⁊
ita młtiplex erat itellectꝰ.cũ hẽat młtitudinẽ.nõ habẽt
ipᷣm pᷣmũ:nõ em̃ ĩtelligebat illð a qͥ erat:potẽtioꝛ vr ipᷣa
ĩtelligẽtia ãgelica q; diuĩa.nã intelligẽtia ãgelica poſſʒ
ſm h̊ młta facẽ imediute.diuĩa vpᷣo nõ.qð ẽ incõueniẽs.
Si noo ꝓpt ĩtellectũ młtitudis ĩ genẽ.erat potẽtia ꝓducẽ
di mlta:⁊ ꝑ ↄns młtoꝝ ꝓductõ.cũ diuĩa ĩtelligẽtia ĩtel⸗
ligat ſe ⁊ illð qð ẽ ab ea.ãgelica vo ĩtelligat ſe ⁊ illð a qͥ

„*
xj.
eſt magis ↄᷣueĩt diuĩe ĩtelligẽtie ꝓducẽ młta iĩmediate
ipᷣe ãgelice.i ã rõ ĩtelligẽdi illð qdð ẽ a ſe.ẽ rõ ĩtelligẽdi
ſe eẽ cauſã ⁊ illð eẽ cꝛeatũ ab illo.Ratõ vo ĩtelligẽdi qð
eſt ab alio.ẽ rõ ĩtelligẽdi ſe eẽ creatũ:̊ cũ rõ ꝓducẽdi cõ
ueniat cauſe.⁊ nõ ↄueĩat cauſato vt hmõi:diuia ĩtelligẽ
tia plłꝰhẽbit rõeʒ creãdi młta.q; ãgelica.¶ Alij vᷣo dixe
rũt.ꝙ vnitas ẽ a fſoꝛma.⁊ młtitudo a matia:⁊ ꝓpt h̊ rõ
multitudis nõ fuit a ſũmo eo ꝙ; ẽ foꝛma.ᷣ fuit a matia.
4 Sʒ ↄtra h̊ ſic obicit.ſiue ponat᷑ matia coeterna.ſiue
creata ⁊ nõ coefna: ſi eĩ ponit᷑ coet᷑na.fſoꝛma vᷣo nõ:aut
erit vna ſola foꝛma creata.aut plures ĩ illa matia. Si
vna ſola matia:ſola ⁊ foꝛma:nõ ꝓducet᷑ niſi vnũ.Si vo
dicat᷑ ꝙ foꝛma vna młtiplicat᷑ ꝑ materiã. hec młtiplica
tio nõ ẽ ꝑ ſpẽm vel ꝑ genꝰ:⁊ ita diueꝛſitas reꝝ Fᷣm genꝰ
7 ſpẽm nõ erũt a matia.4 Si foꝛte dicat᷑(ſiẽ reꝑit᷑ ĩ li.
de vnitate ⁊ vno) ꝙ matia cũ habeat diſcẽſionẽ.aliq ꝑs
eꝰfit remotioꝛ ⁊ alia ꝓpingꝗoꝛ:⁊ ſᷣm h̊ attẽdat᷑ diuerſitas
fſoꝛmaꝝ i materia ĩ genẽ ⁊ ĩ ſpecie. vtpote ĩtelligẽtia ſit
ſimplicioꝛis materie. aĩa ᷣo minꝰ ſimplicioꝛis ⁊ ita de
alijs.ſic obijcit᷑ in cõtrariũ.i 20 põt eẽ ꝓpinꝗtas ⁊ elõga
tio.reſpectu diuĩe eẽntie ſᷣm locũ aut ſitũ:a deo eĩ nõ re
cedit᷑ loco ſᷣ diſſiłtitudĩe.ſicut dĩc aug.in li.de ciui.dei.⁊⸗
de natura boni.⁊ĩ plurip locis:⁊ G ẽ qꝛ ẽ vbiq;.diſſilłi⸗
tudo vᷣo attẽdit᷑ ſm pᷣuatõeʒ maioꝛẽ vel mĩoꝛẽ q ẽ foꝛme
vel ſᷣm ↄpoſitõeʒ maioꝛẽ vel mioꝛc.ↄpoſitõ ðᷣo maioꝛ v
mĩoꝛ nõ ẽ ſine foꝛmis.nec pᷣuatõ maioꝛ vel mĩoꝛ niſi re⸗
ſpectu foꝛmaꝝ:non ꝗ̊ a matia erit vniuerſalit᷑ reſpectu
młtitudis. Si eĩ dicat᷑ matia ꝑtes habẽ.ꝑtibilitatẽ ha⸗
bebit g. ꝑtibilitas at᷑ nõ ẽ ſine foꝛma. Si etiã ĩ vna ꝑte
ſui ſit ſimplicioꝛ.a altera ꝑte coꝛpulẽtioꝛ:h̊ nõ erit niſi
rõne foꝛmaꝝ.Aateria eĩ ex h̊ ẽ matia.q hʒ poſſibilita
tem ad foꝛmas.4. Pꝛetea mateꝛia rõne coꝛpoꝛeitatis ẽ
diuiſibilis.ſᷣ diuiſio aliũde veĩt qᷓᷓ a diuiſibili.̊ aliudẽ
pncipiũ diuiſiõis ſiue młtitudĩs q; matia. Hꝛetea ſi
ꝑtibilitas ẽ in matia rõe coꝛpoꝛeitatis erit diuiſio rõe
foꝛme.cũ coꝛpoꝛeitas ĩ matia ſit ſoꝛma.¶ Itẽ ſi tm̃ rõe
matie eẽt młtitudo.oĩa eẽnt vnũ ĩ foꝛma:cuᷣ ꝗ̊ vnitas di
cat᷑ rõne foꝛme. ſic młtitudo rõe matie.oĩa eent vnũ:qð
vᷣo matia ponat᷑ creata ⁊ ñ coet᷑na.ñ erit ab ipᷣa mititu⸗
do creatoꝝ ſiue ↄditoꝝ.Qaã aut ipᷣa ſola exit i eẽ tũc ð ñ
eẽ aut cũ eo etiã exit foꝛma ſi ſola matia ñ eꝛit młtitudo
ſi at foꝛma cũ matia.vñ erit dꝛñtia foꝛme ⁊ matie:nõ eĩ
matia da bit foꝛme ꝙ differat.ſic nec foꝛma dabit mate
rie ꝙ diffeꝛat a foꝛma:młtitudo q qᷓ ẽ matie ⁊ foꝛme nec
a mat᷑ia nec a foꝛma erit.⁊ ñ ẽ alið niſi opiſex:q̊ erit ab
opifice.¶ Si vo dicat᷑ ſic alij dixert ꝙ młtitudo reꝝ ẽa
foꝛma.ᷣm h̊ obijcit᷑aut foꝛme ſũt młte.aut ñ ſũt milte ĩ
ſeipᷣis. Si ñ ſũt multe ĩ ſeip̃is.̊ vna foꝛma inq̃ntũ vna
eẽt pᷣncipiũ młtitudis.Cõtꝛa vna foꝛma ẽ pᷣneipiũ vnita
tis ĩ re.̊ ſᷣm h̊ ñ erit pncipiũ młtitudis. Si vo ſũt ſoꝛ⸗
me mlte ĩ ſeip̃is.vñ veiĩt illa młtitudo.cũ foꝛme a ſe nõ
habeãt eẽ.nec ꝑ ↄns vnitatẽ młtiplicatã.¶ OPꝛetea ſi in
ſola foꝛma eẽt pᷣncipiũ młtitudis.nõ eẽt aliq diuerſitas
a matia vł ſubo.lidemꝰat᷑ 'm materiã vel ſubᷣm foꝛmã
diuerſificari:dẽ eĩ aliꝰignis ⁊ aliꝰ.qꝛ alia matia:⁊ alia
albedo qꝛ ĩ alio ſubo. (Meit etiã alij ꝗ dixert multitu⸗
dinẽ reꝝ ↄditaꝝ ꝓcedẽ a do: ſᷣm hũc modũ dinia eẽntia
ĩtelligit ſe.i ĩtelligẽdo cã ẽ eoꝝ q̃ ſũt ab ea:qꝛ ñ tm̃ itelli
git ſe. ĩtelligit itellige ſe.⁊ ita deinceps ⁊ ſic ꝓcedit mł
titudo:⁊ ita ĩ ĩfinitũ n tĩ ẽ pncipiũ filij ꝗ ẽ ſapiẽtia ſiue
noticia.ſᷣ etiã alioꝝ ꝑ filiũ ſcʒ reꝝ ↄditaꝝ ⁊ pᷣme rei ↄdi
te. qꝛ ĩtelligit ĩtelligẽ ſe.ſcðᷣo vo qꝛ intelligit ĩtelligẽ ſe.⁊
ita deinceps.⁊ ſic ꝓcedit młtitudo.⁊ ñ tin młtitudo ſed

etiã oꝛdiata młtitudo ſic videt᷑ illð ĩtelligi qð dĩc Ho

etiꝰ. Dia q̃ a pᷣmeua reꝝ nata ↄdita ſũt.nũeroꝝ rõne vi
dẽt᷑ eẽ foꝛmata.q Itẽ ad h̊ videt᷑ facẽ qð dĩic aug.ĩ li.de
libe.ar.ꝙ idẽ ẽ ſapia ⁊ nũerꝰ.AVñ exponit illð ſapi.vij.
attigit a fine vſqʒ ad finẽ foꝛtit.⁊ diſponit oĩa ſuauit:vt
vnũ referat᷑ ad roeʒ ſapie.alteꝝ vo ad rõeʒ nũeri ſic di⸗
cẽs.Ea potẽtia q̃ foꝛtit a fine vſq; ad finẽ attigit.nume⸗

tia ꝗpꝛie vocat᷑.vt ſit vtrũq; vniꝰeiuſdẽqʒ ſapiẽtie.¶ Mõ⸗
tra ꝙ intelligit intelligẽ ſe.nõ facit in ipo aliquã plura⸗
litatẽ.ergo ꝓyter hoc non dicet᷑ eſſe multitudo in rebus.
Item nõ magis ſe habet ad vnã rẽ conditã intelligẽ ſe.
ꝙᷓ ſi ter dicat᷑ vel quater reflectẽdo:q̊ nõ ꝓpter h̊ erit re⸗
rum conditaꝝ differẽtia. Lantũ em ꝑtinet intelligẽ re⸗
flerum bis vel ter ad angelũ quãtũ ad aĩaʒ ⁊ ecouerſo.
cũ vtrũq; ſit a doo ĩmediate.¶¶ Pꝛetea ſi hec eſſet ratio
ꝓcedẽdi res in multitudie.vnaqueq; res ꝓcedẽs ꝑtici⸗
paret intellectũ.qua ratõe ⁊ alia res.⁊ ita nõ magis di⸗
cẽt᷑ angelus ⁊ aĩa rationalis.qᷓ ſenſibilis.⁊ ita de alijs
