rapuit dinã ⁊ doꝛminit cum illa vi opꝛi⸗
mẽs virginẽ.⁊ poſtea ſubſegꝗtur. Rñderunt filij iacob
ſichem et patri eiꝰĩ dolo.ſeuiẽtes ob ſtupꝛũ ſoꝛoꝛis.er⸗
Go raptus erat ſtuprũ. Iẽ ſm diffinitõnem ſtupꝛi de
ↄſenſu vᷣginis.cũ vᷣgo coꝛrũpit᷑ nõ pᷣcedẽte pactõe ↄiuga
li ſtuprũ dr.ſed hoc põt eẽ cũ ẽ raptus.põt em̃ cõtinge⸗
re ꝙ puella cõſentiat et pater nõ cõſentiat.⁊ tũc raptꝰ
dicetur.et ſtupꝛũ pᷣm hoc dicitur ĩ canone.ſi que rapi
tur patrẽ habere cõſtiterit et Baun As conſenſerit
1

poteſtati patris excuſata reddatur.¶¶ Cõtra.raptꝰad⸗
mittitur cũ puella violẽter a domo patris abducit᷑.ſtu⸗
pꝛũ aũt ñ ſic.ergo ſtuprũ nõ eſt raptus.Ad quod di⸗
cendũ ꝙ ſtupꝛũ aliquãdo /ꝓpꝛie dr.cũ neq; violẽtia infer
tur puelle neq; ꝑentiboet 'm hoc ſtupꝛũ ꝗꝓpꝛie differt a
raptu.Aliqñ vo dr ſtupꝛũ cũ eſt cõſenſus puelle:pf̃e in
iuriã ad animũ reuocãte.et hoc mõ dr ſtupꝛũ generali⸗
ter et cõpꝛehendit in ſe raptuʒ.et ſic accipit᷑ in geñ. Fm

X

₰ , .

tire?
cilur
“

ſatid
doris
pmnit
potqu,
hboeg
ſaretſ
ocil

IIc
e wͤpe
eimb

Poas

Gin
ſwdn

tis
Uuſit
Mora
mi
Utin
ſug
ſpes
Cltali
Pünan
lida
opel
Pnelt
n
Dcg
hos
cet
ſ
lll il
op
noz
S

ueſtio
hoc ergo põt accipi ĩ canone. Pꝛeterea aliqua põt ↄvſen
tire ⁊ in abducstõem et in coꝛruptõem.⁊ ſic põt ſimł di
ci ſtupꝛũ et raptus.ſtupꝛũ ꝓpter ↄſenſum puelle: raptꝰ
dᷣo / pter violentiam.

Nembruz quartuz

Varto querit᷑ in quo teneat᷑ cõſtupꝛatoꝛ
virgini quã defloꝛauit.Et videt᷑ q teneat᷑
in pena conſtituta a lege.dr em̃.xxij.exo.
Si ſeduxerit aligs virginẽ nõdũ deſpon⸗
ſatã doꝛmieꝛitq; cũ ea dotabit eã ⁊ habebit vxoꝛẽ.ſi aũt
pr virginis dare noluerit reddet pecuniã iuxta moduʒ
dotis quã virgines acciꝑe ↄſueuerũt.ex quo acci it.
puniri debet quia ſeduxit eã et qꝛ doꝛmiuit cũ aNS,
põt queꝛi quãtũ łebeat ei dare in dotẽ. Ad qð põt dici
ꝑ boc qð drĩ in ce'ut. Si inuenerit viꝛ puellã vᷣginẽ q̃ nõ
habet ſpõſutn.et appꝛehendẽs cõcu buit cñ illa.⁊ res ad
iudiciũ venerit:dabit qui doꝛmiuit cũ illa patri puelle. 2

a.

la fe oe. l. ſiclos aꝛgẽti et habebit eã vxoꝛẽ quia humiliauit illã .

eyha at poterit illã dimittere cũctis diebo vite ſue.Sed

ér Nagjas cotra hoc eſt ꝙ ille foꝛſan nõ tãtũ habzʒ ꝙ poſſit ſoluere.

l, Ao qð rñdetur.ꝙ ſm legẽ.q ſi nõ põt puniri pena pe⸗
9f2o Cuniaria: puniet in fuitio coꝛpis. et hoc totũ refũdetur
los. ĩi bonũ lp̃ius puelle. Et dicit hiero. Pater puelle illius
q̃ vim cõcubitus nulli deſpõſata ꝑtulit.l.dragmas ac⸗
cipiat.ipᷣa aũt ĩ cõiugio ꝑmanebdit.Eodẽ mõ videt᷑ ſi xe
ↄſenſu virginis boc fiat.nõ minus em̃ debʒ fieri puelle
eo ꝙ eã defloꝛauit.¶¶ Sed q̃liter illa pena m legẽ ſtatu
itur q̃ d ꝙ ñ poterat eã dimittere cũctis diebo vite ſue
cũñ in lege moyſi ꝑmitteret᷑ libellus repudij. Ad qð dicc
dũ eſt.ꝙ hoc factũ eſt ſicut dicit aug.ne videat᷑ ludibri
um feciſſe et finxiſſe ꝙ eam duxerit.

ueſtio.clxviij.de raptu
Dnſequenter dice

dũ ẽ de raptu ꝗ in ꝑte ↄuenit cũ ſtupꝛo
in ꝑte difert.¶¶ Et pꝛimo querit᷑ qd ſit
raptus.Secũdo ſi raptoꝛ poſſit duce⸗
— re eã quã rapuit.Tercio de pena illoꝝ
qui ꝑticipãt ĩ rapiẽdo.Quarto de pena raptoꝛis ⁊ eua

lione e Gv 4 4E

Aptus aũt ſic diffinit᷑. Raptꝰ admittitur
cũ puella violẽter a domo pr̃is abducituꝛ
vt coꝛꝛupta in vxoꝛẽ habeatuꝛ:ſiue puelle
ſolummodo. ſiue pentibus tm. ſiue vtriſ⸗
qʒ vis illata cõſtiterit.¶¶ Sed põt obijci.ponat᷑ abdu⸗
cta ſit nõ vt coꝛrupta in vxoꝛẽ babeat᷑.nuqd nõ ẽ dicen⸗
dus raptus?qð videt᷑ ex pdicta diffinitõe. Sʒ obijcit ĩ
ↄtrariũ.qui abducit a domo pr̃is vt coꝛrũpat.⁊ nõ ha⸗
bet intentõem ↄtrahẽdi cuʒ ea.nõne magis iniuriat᷑.et
aliud genus pcti carnis nõ deteminat᷑. Reſtat ꝙ̊ ꝙ 2 H
raptus dr.¶ Mꝛeteꝛea.ponat᷑ ꝙ aliꝗs ꝓmiſſionibo ſedu
cat aliquã ⁊ abducat eã ſpõte a domo pr̃is.⁊ poſtea op
pꝛimat eam.⁊ deinde de peſnſu parentum dotata ĩ vxro
rẽ ducat᷑.videt᷑ ꝙ nõ ſit raptus ꝑ iã dictã rõem.Cõtra.
otppꝛeſſit eã ẽ ei illata aliqua violẽtia ( Metea. aliqua
Pien puella põt eẽ alicui deſpõſata ⁊ poſt ipa nolente ẽ ab eo
cognita ſiue vis ẽ ei illata.nũquid hmõi peccatũ caꝛnis
dicat᷑ raptus.nõ videt᷑.cũ eĩ deſpõſata fuit ↄſenſit ĩ car⸗
nalẽ copulã.ergo iure ſuo vſus ẽ cũ ↄgnonit eã.nõ ͥ di
cet᷑ raptꝰ.¶ Cõtra.vim intulit puelle vt eã coꝛrũperet.
Sẽ raptus. Pꝛeterca yſido.in li ethimol. Raptꝰẽ il⸗
lieitus coitꝰa coꝛrupẽdo dictꝰ ſic videt᷑ hic: raptꝰ.
Ad pꝛimũ dðm.ꝙ lʒ nõ habeat mtentõnẽ ↄtrahẽdi
cũ illa.dummõ ꝑ violentiã coꝛrumpat᷑ dicet᷑ raptꝰ:ſed
qð poſuit ĩ diinitõe vt coꝛrupta ĩ vxoꝛẽ habeat᷑ ad mi⸗
noꝛatõem inimꝛie dr: nõ ꝙ aliud genꝰcarnalis pcti ſit.
Ad ſecũdũ dom ꝙ licet puella cõſentiat ĩ abducẽdo

4

te domo pr̃is.et ꝑentes pꝰcognitõem carnalẽ ↄſentiãt.

nibilominꝰdicẽdus ẽ raptꝰ.qð accipit ꝑ ſilitudinẽ rapi

ne. Rapina em̃ dr̃ duptr fieri.aliqñ em res ipᷣa rapit.
aliqñ ipᷣius rei vſus tm eripit᷑ violẽter. Res em̃ tũc ra⸗
pit᷑ cũ violẽter a dño eripit᷑ vt in ꝑpetuũ teneat᷑.Aliqũ
vo res ipᷣa nõ affectat᷑ ̊ vſus eiꝰdno ꝓbibẽte violenter
vſurpat᷑. Silr ẽ de raptu. Raptꝰem dr duplr.vel cũ pu
ella de domo pentũ violẽter abducit᷑.vel cũ volũtarie re
cedẽs ꝑ violẽtiã oppꝛimit᷑ G̊ q̊ vltimo mõ dicet᷑ raptꝰ.qꝛ .
floꝛẽ virginitatis puelle renitẽti violẽteꝛ eꝛipuit:lʒ non
dicat᷑ pᷣmo mõ raptꝰ. Vñ ad ſilitudinẽ rapine vſus dĩ
hic raptꝰ.nõ ad ſiłitudinẽ rei.¶¶ Ad terciũ dðm ꝙ ſi de⸗
ſpõſatio pᷣceſſit:ſi eã rapit nõ dr raptũ cõmittere.ſicẽ di
cit gelaſius papa.lex illa pᷣteritoꝝ pꝛincipiũ ybi raptũ
dirxit eẽ cõmiſſũ vbi puella de cuiꝰañ nuptijs nihil actũ
fuerat videt᷑ abducta.qꝛ &̊ iure ſuo qdammõ vtit᷑ a ra⸗
ptu excuſat᷑.ſ̊ lʒ nõ cõmittat raptũ: peccat tñ aliter in⸗
iuriã faciẽdo nuptijs.libera em̃ debẽt eẽ oiugia ſic habe
tur ĩ e uagañ.de ſpon.requiſiuit.iec ſeqtur ſi fuit ibi
aliq̃ violẽtia ꝙ ꝓter G̊ ſit ibi raptꝰ.¶ Lld illð vᷣo qð vl⸗
timo obijcit᷑.Dðm ꝙ raptꝰaliqñ ſumit᷑ coĩter.⁊ G̊ mõ ac⸗
cipit᷑ in auẽte illa yſido.cũ dr.Rapiꝰẽ illicitꝰcoitꝰ⁊c.
ſicut fuit raptus in caſu ꝓpoſito.qnq; pꝛie eo mõ qͥ di-
ctum eſt ſupꝛa:et ſic non.

embꝛũ ſecundci

eundo querit᷑ vtrũ raptoꝛ poſit eã ducẽ
quã rapuit.vel ſi pᷣeccat cõtrabẽdoq; nõ · „
poſſit videt᷑.dẽ eĩ ĩ ci lio ANdeldeñ.xxxvj. Aasgrnn
ij. Placuit vt hi ꝗ rapiũt femias vł fu⸗
rant᷑ vł ſeducũt eas nullatenꝰhabeãt vxoꝛes quis ess
poſtmodũ ↄueniãt aut eas dotauerint vł nuptialit cuʒ
ↄſenſu tñ ꝑentũ ſuoꝝ ſuſceperit.¶ Itẽ hiero.filia depꝛe⸗
bẽſa a viro ĩ ciuitate⁊ illi ꝑ vim copulata.ſi non fuerit
volũtas pr̃is.dethit eã a pdicto viro ⁊ tᷣdet eã alij ⁊ d/
tabit eã ? legittima erit.ex qͥ vidr ꝙ raptoꝛ peccet ↄheẽ⸗
do cũ ea quã rapuit.i¶ Ad idẽ diẽ ſi imachꝰppᷣ. raptoꝛes UUMUMU —
vidueꝝ vel vginũ ob ĩmanitatẽ facinoꝛis tati teſtam· 1 a text o vehemct ⸗
q̊s ꝓ nephãdiſſimi crimĩs atrocitate a coĩone ſuſpẽdi p qade τ wrνσααα- el volene
cipimꝰ.ex qͥ accipit᷑ ꝙ illegittĩ ſunt raptoꝛes ad 3bẽdu. Nel . Nr⸗ Frastnoeo ſa⸗ ſptuwe er
Itẽ greg .· Si gs vᷣginẽ vl viquã rapuerit vł furatꝰfue captnnernt
rit. cũ ſuis fauẽti bo anathẽa ſit.Et dr i.xxij.deut. Siĩ
agro reꝑit vir puellã qᷓ eſpõſata ẽ.⁊ appᷣbẽdẽs ↄcubue
rit cuʒ illa.ipᷣe moꝛiet᷑ ſolꝰ puella nibil patiet᷑ nec ẽ rea
moꝛtis.qꝛ ſic latro ↄſurgit ↄ freʒ ſuũ ⁊ occidit aĩaʒ eiꝰ
ita puella ꝑplexa ẽ. ¶ Pꝛetea. violẽtia ĩ raptu oxroĩtur
ſm ſe ↄſenſui ↄiugali.& ꝗ violẽtiã hmõi fac indignꝰ eſt
mr̃imonio.ꝭᷓ tał n põt ↄtrahẽ mr̃imonialit cũ illa quã
rapuit. Pꝛetea ſi ↄſenſꝰĩ ip̃aʒ-raptã facẽt mr̃imoniũ.
mr̃imonin at ſuꝑueniẽs diſſoluit ſpõſalia cũ aliẽa ꝑſo⸗
na. ſᷣm h̊ bmõi ↄſenſus ĩ raptã diſſoluẽt ſpoſalia.ſᷣ h̊ nõ
vidr̃.ꝑ h̊ qð dr̃ ĩ can.deſponſatas puellas ⁊ pꝰab alis ꝗ

raptas placuit erui ⁊ reddi eis ꝗbo añ E deſpõſa⸗

te etiã ſi eis a raptoꝛibo vis illata fuerit. õtꝛa ex coõ⸗
cilio Maldeñ.Rapte ꝑentibo legalit re ituãt᷑. ꝑacta
no pnia ſi etas incõtinẽtiã exegerit:vtriuſq; placito ↄpiu

gio ſociẽt. ex q babet᷑ ꝙ pt cũ ea ↄhere. 4¶¶ Silr vidr ꝑ 5
qð dr. xxij.dutĩ fi · ¶ Ao qð doᷣm ꝙ m ꝙ dr ĩ cañ. ex ʒe

oↄditõe raptꝰñ ẽ pſona raptoꝛis ↄueniẽs inqtũ bmoõi co
pulari rapte añꝙᷓ viciũ rapĩe aboleat᷑. bᷣ cũ illa patrie
pꝛati fuerit reſtituta.⁊ raptoꝛ ſue rapine pniam egerit
7 volũtas pentũ ĩ vnũ ↄuenerit:ñ ꝓhibẽt adinuicẽ copu
lari.4. Ad obiectũ at᷑ i ↄtrariũ dðᷣm.ꝙ illð qð dr ĩ pfa
to ↄcilio.ĩ deteſtatõz illiꝰ crimĩs dictũ ẽ.ſ̊ᷣ abrogatũ eſi

vb pt intelligi de ig deſpõſant᷑ alijs.4¶. Ao illud vo qð

diẽ biero.dðm ẽ ꝙ R̊ itelligit᷑ cũ volũtas ꝑentũ ↄᷣdicit

ipᷣa adhuc ẽ ſub poteſtate ꝑentũ.4. Ad terciuʒ vo dðm.

q ellð qð dr̃ de raptoꝛibo ꝙ ſuſpẽdẽdi ſunt a cõmuniõe
hᷣ dr ꝓpier ĩmanitatẽ crimis quouſq; egerĩt pniĩazʒ.ſi
fuerit pacta pnia.ñ negat᷑ qui poſſint adiuicẽ ↄtrabere
ſiẽ habet ĩ ex · ce raptoꝛibo⸗¶ Ad qrtũ dom q illud ſur

4. are Pmie A alſ ſyr
dẽ in deteſtatõeʒ crimĩs.¶ Ad quitũ dðm.ꝙ ſecꝰ eſt de

q̃ nec dũ ſunt deſpõſate.ſi eĩ alijs fuerint deſponſate re⸗
ſiituende ſunt eis.violẽtia em̃ facta nõ aufert ius ſpon⸗
ſaliũ qð habuit ille qui deſponſauit:cũ nõ interueĩt cõ⸗
ſenſus illiꝰmulieꝛis rapte nec vere nec pᷣumptiue ⁊c̃.

Meébrum tercium

Ercio querit᷑ de pena illoꝝ ꝗ ꝑticipãt ĩ ra
pina. aũt puniãtur moꝛte videt ꝑ ſile
qui em̃ agũt et ↄſentiũt eadẽ pena ſut pu⸗
niẽdi.ſ̊ raptoꝛes ᷣm legẽ deut.xxij. puni
endi erãt moꝛte:ꝗ ꝑticipes ĩ raptu.⸗ Pꝛeterea. habet
yGſ 4* ape ætr in cano.ꝙ raptoꝛ publica pnia mulctandꝰẽ. Silłr pt a⸗
cniS, dce . gui de his ꝗ ꝑticipes erãt ĩ raptu.¶ Pꝛeterea ex cõcilio
XX* * os a WS Calcedonen. babet ꝙ coopantes ipis raptoꝛibo ſi cleri⸗
( X 4,Ac lione ci eẽnt deciderẽt apꝛio gradu.ſi vo laici excoĩcarẽt᷑.ex
. quibo oĩbus colligit᷑ que pena infligẽda ẽ illis ꝗ ꝑtici⸗

ptoꝛi ꝓpter ipᷣm bonũ ↄiugij.ſimiłr ĩ fauoꝛẽ ipᷣoꝝ cõiu⸗
gũ videt᷑ ꝙ parcendũ ſit aliqñ illis qui ꝑticipes erãt in
rarn⸗ Ad qð dom ẽ.ꝙ illud qð pꝛimo dĩ regularit
intelligit.ex cã tñ alia ſuꝑueniẽti põt mitius agi vel cũ

pene.ſicut dĩ ĩ cano.⁊ ẽ lex iouiniana in codice. Si ꝗs
nõ dica raꝑe h̊ attemptare tm̃mõ mr̃imonjali iungen⸗
di cã ſacratiſſimas vᷣgines auſus fuerit: capitali pena

es 6. .evyvrY
aS fecn pnt - feriatur.

v . D mneſtaſidg inno ufePie E —
è CS PE en ¶ Mebrum quartũ

—t. Re prd t. aarto querit᷑ de euaſiõe raptoꝛis de quo
e O ſie , i Ficorllio⸗ 1 õ
e E ſir n0 vaſe Prmit ſa dẽ ĩ cõcilio aurelioneñ.de raptoꝛibo id cõo⸗
Ato) ſ Arf uνπα 9 atue. ſtituẽqum eẽ cenſemꝰ.vt ſi ad eccłiam ra⸗
OͦO WMZMW ptoꝛ cũ rapta cõfugerit:⁊ feminã ipßamę
violẽtia ꝑtuliſſe ↄſtiterit.ſtatim liberet᷑ de ptate rapto⸗
ris.⁊ raptoꝛ moꝛtis vel penaꝝ impunitate conceſſa aut
ad ſeruiẽdũ ſubiectꝰſit.aut ac redimẽdi ſe liberã habe⸗

fugiẽs ad eccliam moꝛtis euaſionẽ ꝓmeret᷑.¶ Sʒ obijci⸗
tur rõe pᷣdicte auẽtis.dẽ em̃ ĩ illa ꝙ ↄceſſa ẽ impunitas
penaꝝ raptoꝛi.videtur g ex h̊ ꝙ liber ſit ab omi pena.
in biettankor opologia dauid.q; raptoꝛ debʒ
ſoluere.l.dragmas aureas eri puelle.nõ q̊ liber ẽ ab oĩ
pena.¶. Pꝛeterea ĩi eadẽ aucte dr.ꝙ ſbiectꝰdʒ eẽ ad ſeꝛ⸗
uiẽdũ ipi pri puelleſſᷣ q̃liter H. cũ alubi dicat᷑ accipi⸗
at in cõingẽ.nũꝗd ex hoc puniet᷑ puella ꝙ accipiet Puũ
ĩ virũ.¶ Vꝛetea ſi ẽ ſᷣuus vſqʒ; ad qð tpᷣs Fuiet ei.nũꝗd
imꝑpetuu?¶ Pꝛetea dr ĩ illo cano.q; liberã habeat fa⸗
cultatẽ redimedi ſe.nũqd ẽ in oꝑtõne raptoꝛis aut pᷣmo
ꝙ Fᷣuiat ⁊ deide ſe redimat.¶ Ao qð dom ⁊.q ñ ↄcedit᷑
ei ſimpłr impunitas penaꝝ bᷣ̊ penaꝝ coꝛꝑaliu.nõ aũt li
V ber ẽ a pena pecuniaria vel alia hmõi pena.¶ Adſecũ
dũ dõm. h̊ qdð dr ꝙ ad ſeruiẽdũ ſubiectꝰſit:nõ ex boe
accipit᷑ ꝙ puniat᷑ pena pᷣuitutis.ſ̊ recõpenſari dʒ ĩ fui⸗
t tio ad Fᷣuiẽdũ pr̃iſatiſfaciẽdũ.i¶ Ao terciũ dᷣm. ꝙ qꝛ ñ
ect determinatũ vſq; ad qð tpᷣus Fᷣuiat ei:ĩ arbitrio boni
iudicis ẽ qð lege nõ eypꝛimit᷑.¶ Ad vltimũ dom ẽ. ꝙ ĩ
optõe ipᷣius ẽ.vtrũ ſubijciat ſe ad ſeruiendũ an ſe redi⸗
mat. 2 = ij q i

ti. clxix. de mceſtu

Eſimile.xz

3 1
4

Einde dicenduʒẽ
de inceſtu poſt ſtupꝛũ ⁊ raptũ. Pꝛimo
aũñt qꝛendũ eſt.ꝗd ſit inceſtus. Secũdo
vtrũ inceſtus ſit malũ ſᷣm ſe. Lercõ ðᷣ
. ↄꝑatõe illius peccati ad alia illius ge⸗
neris.Quarto de caſibus qui contingunt in inceſtu ra⸗
tione conſanguinitatis et ratione affinitatis.

raptu illaruʒ ꝗ alijs ſunt deſpõſate.⁊ de raptu illaꝛum Kersr-

pes ſunt ĩ raptu..¶ Sʒ videt ↄtrariũ qꝛ aliqũ parcit᷑ ra

ipo raptoꝛe vel cũ ipᷣis ꝗ erãt ꝑticipes.Aliqñ et aſi non.
fuerit raptꝰſ̊ attẽptatoꝛ.et᷑ ipᷣa attẽptatõ eſt cĩ maioꝛis⸗

at facultatẽ.ex qͥ accipit᷑ ꝙ pꝛiuilegio ecclłie raptoꝛ con.

———
—– 5

7
7

ℳ₰. „ —
lbruʒz pꝛimü·
Iffinit᷑ aũt ſic. Inceſtus ẽ lubricũ carnis
ʒ ↄſanguinitatẽ vel affinitateʒ cõmiſſum. p gle mhlen .
Aliqñ añt ſumit᷑ largiꝰ vt ↄpᷣhẽdat ĩ ſe lu
bricũ carnis qð ẽ ð votũ.Diffinit aũt ſic
AYſido. Inceſtus ẽ ↄſanguineaꝝ vel affiniũ abuſus vel· eitn r e ghi⸗
vbiẽ iuſticia publica honeſtatis.ſic habet᷑.xxxv.qiij. d*⸗
nec eã.¶ Sʒ põt qri q̃re vnuz cõmune ẽ peccato carnis.
qð ẽ ĩ abuſu ↄſanguineaꝝ.et ĩ abuſu affiniũ.cũ vincu⸗
lũ affinitatis ⁊ ↄſanguinitatis ſint vincula diuerſa.ex
quo videtur ꝙ peccatũ carnis qð ẽ ↄ illa duo vincłla du·⸗
as ↄtineat pcti ſpẽs carnales. Ad qð dm ꝙ ſub eadẽ
ſpecie ↄtinẽtur ꝓpter h̊ ꝙ vnũ vinculũ quodamõ reſpi⸗
cit alterũ:⁊ quadã ↄſilłitudine ſe habent.

Mebrü ſecüdum

Scũdo querit᷑ vtꝛu inceſtus ſit maluʒ ſᷣm
ſe. qð nõ videt᷑.nullũ em̃ malũ potuit pᷣm
ſe bñ fieꝛi.ſed illud qdð dr inceſtus potuit
bñ fieri.g̊ nõ ẽ ſᷣm ſe malũ.ꝓbatio mino
ris ẽ qꝛ inceſtus ð ↄſanguinitatẽ ẽ cũ frater coit cũ ſoꝛo
re vel cũ ſua cognata.ſ̊ hmõi copula caꝛnalis antigtus
bene fiebat. nõ ẽ malũ ᷣm ſe.¶ IReẽ ponat᷑ ꝙ deſta et
genꝰbũanũ ſic̃ fuit tꝑe noe.nũquid tũc ſi ſuꝑſtites eẽnt
cognatus ⁊ cognata.vel frater ⁊ ſoꝛoꝛ diceret᷑ eẽ licita *
copulatõ carnalis?¶ Itẽ inceſtꝰ introductꝰẽ ex ꝓhibitõ
ne eccłie.̊ nõ ẽ malũ niſi qꝛ ꝓhibitũ ẽ ab eccłia.ſi ̊ cel
ſaret/ ꝓhibitio nõ eẽt malũ.ſic fuit de abbreuiatõe gra⸗
duũ ↄſanguinitatis.pꝛiꝰem̃ erat illicitũ cõtrahere ĩ qui
to gradu vel ſexto.pꝰociliũ aũt licitũ ẽ.ſi &̊ ſic oſtituiſſet
ia de tercio gradu ſer quaꝛto acſere⸗ ſuniiter nteiti
Ad qð dõm inceſtus inqtũ hmõi malũ ẽ ᷣm ſe.
naſgredit limites rõne vel lege ei ſiue auẽte ecclie de⸗ „al. Ge
terminatos. poſt multipliotã natur/⁊ iõ nõ fuit ince⸗
ſtus in generatõe ade cũ frater coibat cũ ſoꝛoꝛe. adhbuc
eĩ limites nõ erãt poſiti niſi inter mr̃em? filiũ et filiazʒ
7 pꝛem. ſicut or.ij:geñ poſtea vᷣo facta multiplicatõne
amplioꝛi generis huani: excluſe ſũt perſone alie.⁊ facte lern
ſũt illicite qᷓ pꝛius erãt licite.ſicut habet᷑ ĩ leui.vbi enu⸗ xviſ Huucin
merãtur ille ꝑſone ⁊ ſũt płes numero ſic ibidẽ dr.⁊ nu⸗
merãtur.xij.⁊ ẽ numerꝰille ſumptꝰ.tũ rõe ↄſanguinita
tis.tũ rõe affinitatis ꝓcedẽte pᷣo tꝑe ſᷣm ↄſtitutõem ec⸗
cleſie facta ẽ vlterioꝛ multiplicatõ.⁊ płes facte ſunt ꝑſo
ne illegittime ad cõtrabẽdũ.⁊ hoe mõ dr̃ inceſtus ĩ q̃li⸗
bet ſtatu eẽ malũ ᷣm ſe.⁊ pccm qð nũc reputat᷑ inccſ .
aliquo tꝑe ñ reputaret᷑ ⁊ ꝑ hoc ſoluẽdũ ẽ illud qð obie⸗ .
ctũ ẽ.inceſtus em̃ nũq potuit bene fieri:ſ̊ copula cana mpiq n
lis inter ꝑſonas q̃ nuc ſunt /ꝓbibite:illo tꝑe qͥ nõ erãt p —
hibite potuit licite fieri.nec tam inceſtꝰ inq tũ hmõi po
tuit licite fieri.q¶ ANo ſecũdũ vᷣo dõᷣm.ꝙ ſi deficẽt genus c e⸗
hũanũ.ñ a ſili mõ eẽt ſiẽ tũc fuit.vt ſua auẽte poſſʒ ↄꝛ uir l .
tcognatã cognoſcere:łᷣ diſpẽſatõe diuĩa illð qð mõ ẽ i cc Ne
licitũ fiẽt licituʒ.auẽte ̊ diuĩa licitũ eẽt qð ſua aucte el ſS Pe
ſet illicitũ.q Ad vltimũ dõm.; nõ tm̃ fuit ↄſtitutio ec⸗
cleſie ĩ cã.ſ̊ q̃dã incõueniẽtia nature:cũ rõe gr̃e ſuꝑad⸗/ rwase
dita.⁊ h̊ videt᷑ tangẽ aug.in li.de ci.dei.vbi dĩ habita ẽ
rõ certiſſime caritatis.vt hoĩes ꝗbo eẽt vtilis atq; bone
ſtiſſima ↄcoꝛdia diuerſaꝝ neceſſitatũ vinclłis necterent᷑.
nec vnꝰĩ vno młtas hr̃et:vᷣ ſingli ſpergerẽt᷑ ĩ ſinglos ac
ſi ꝑ ſocialẽ vitã płime płimos obtinerẽt.pr̃ ꝗꝓpe ⁊ ſoceꝛ
duaꝝ ſũt noĩa nccitudinũ.dũ ꝗ̊ ꝗs hʒ aliũ preʒ aliũ ſo⸗/
crũ.numeroſiꝰſe caritas poꝛrigit.copulatio g̊ maris ⁊
feĩe q;tũ ad genꝰhũanũ attinet:qdðdã ſeminariũ ẽ caꝛita
tis.vt g&̊ magis caritas dilataret᷑ oꝛdinatũ fuit ſᷣm pꝛi⸗
us ⁊ poſteriꝰvt ip̃a copulatõ maris ⁊ femine legittima
latius ꝓtenderetur.

Mẽébrü terciumm

Ercio qᷓri᷑ ðᷣ ↄpatõe iſtiꝰpcti ad alia eiuſ
doeẽ generis⁊ vidr ꝙ ſit maiꝰ peccatum ꝙ

acel
nicat
Fodh
ctü
iſtitu
Cbit
uuch,
ier
güdl
Siat
fllias
ſiet
ſ
Niten
rexei
ſciti
ſenu
dömd
gdolt
eter
glien
nax:
ſaroi⸗
i
lietn
ſedo⸗
gine
ſsl
ſatur
inter
„ lepe
w.
rii

S

⸗
Dort
gt
eie
G ſtidi
ſeine
luuta
ge
nler
Nn
Hnae
led
nn
ppoſ⸗
tene
(Dd
reo
utler
Noi

l.

4
1 ert.

ſe

( Dneſtio

adulter iũ.ꝑ hoc qdð dicit aug.Adulterij malũ vicit foꝛ⸗
nicatõem.vicitur aũt ab inceſtu. inceſtus ẽ maiꝰ pcim
ꝙᷓ adulteriũ.¶ Cõtra obijcit᷑ ꝙ adulteꝛiũ oĩ tꝑe fuit pec
catũ.repugnat em̃ legi pᷣme nature.Inceſłꝰaũt nõ.b ex
inſtitutõe ꝓuenit.q̊ minꝰ vidr eẽ petm.¶ Pꝛeterea.ĩ cõ⸗
cubitu cũ aliena vxoꝛe nũꝙᷓ fuit diſpenſatõ.vᷣ in ↄcubi⸗
tu cũ ↄſanguinea põt intueniꝛe diſpẽſatio. minꝰ pctm
ẽ peccatũ inceſtꝰꝙᷓ pctm adulterij. O aũt interuenit ali
qn diſpenſatõ.patet ꝑ hoc qð habet᷑.xxxv.q:iij. in cañ.
Si quis cũ mr̃e ⁊ filia foꝛnicat ignoꝛãte mre de filia 7
filia de mre.nũq accipiet vxoꝛc.ille vᷣo ſi voluerit acci⸗
piẽt maritos et ita mulieres excuſant᷑ ab inceſtu.(¶ Ad
qð ddᷣm ꝓꝙ inceſtꝰẽ maius peccatũ iꝙᷓᷓ ſit adulteꝛiũ.expo
nit em̃ ſic aug.maius peccatũ ẽ cũ matre qᷓ; cũ aliẽa vro
re ↄcubere.videt᷑ &̊ reſpicẽ ad genꝰinceſtꝰnõ ad oẽʒ dif⸗/
ferẽtiã inceſtꝰ. Inceſtus em̃ ĩ ſuo ſummo maiꝰẽ q; adul⸗
teriũ in ſuo ſummo.il Ad illð aũt qð obijcit ĩ ↄtrarinzʒ
dðm ẽ. ꝙ ille qui inſtituit ↄiugiũ.ſ.deꝰinſtituit per ↄñs
adulteriũ eẽ pctm.ꝑ h̊ qð dixit.adherebit vir vxoꝛi ſue
et erũt duo ĩ carne vna.In h̊ eĩ dat᷑ intelligi ꝙ nõ cum
aliena adhereat.et ille idẽ inſtituit illegittimitatẽ ꝑſo⸗
naꝝ:a⁊ ꝑ oñs reliquit inceſtũ eẽ pctm.ſic &̊ qi eiuſdẽ du
ratõis ſunt lex ↄpdemnãs adulteriũ ⁊ lex ↄdemnãs ince⸗
ſtũ.Si vo dicat᷑ ꝙ nõ abiecta illa lege relinquet hbõ pa
. trẽ et mr̃em:eẽt adulteꝛiũ pctm.⁊ ita magis ð legẽ natu
re.dðm ẽ ꝙ nõ.de lege em̃ nature eentialius ẽ inceſtus
petjm iꝙᷓᷓ adulteꝛiũ.ſic em vincłm oſanguĩtatis adheret
plus legi nature qᷓ; vinculũ mattio:ita plꝰẽ ↄtra legem
nature inceſtꝰq; adulteriũ. Ad ſecũdu vo dðᷣm.qꝙ licʒ
interueniat diſpẽſatio ꝑ quã ĩ aliqͥ ᷓdu ↄſanguitatis nñ
reputet᷑ inceſtꝰꝗ als eẽt inceſtꝰ.nõ ſic aũt ſit in adulte⸗
rio.nõ ꝓpter h̊ maiꝰẽ pctm adulteriũ qᷓ inceſtꝰ. adulte⸗
riũ em̃ vnicã hʒ differẽtiã.inceſtꝰpᷣo ples hʒ dras.ĩ re⸗
motioꝛibo aũt differẽtijs põt intuenire diſpẽſatio.nõ at
ĩ pᷣmis differẽtijs qᷓs dñs ꝑ ſeipᷣm inſtituit.¶¶ Ao terciũ
ðvo dõm.ꝙ ſiẽ ignoꝛãtia excuſat ꝑſonas ab inceſtu.⁊ ſic
ſciẽtia accuſat.ita ignoꝛantia excuſat ab adulterio.ſicẽ
ſi aligs adhibẽt diligẽtiã quã poſſet et ↄgruẽt ⁊ ſuppo⸗
neret᷑ aliena loco vxoꝛis.ipᷣa peccaret cõmittẽs adulteri
um. ſciẽ ipᷣm eẽ ↄiugatũ.ipᷣje aũt excuſaret᷑ cꝛedẽs eã eſſe
vxoꝛẽ.et affectu vxoꝛio eã ↄgnoſcẽs.ſ.cã ꝓlis ꝓcreande
ad cultũ dei.ſiẽ legit ð iacob.cui ſuppoſita fuit hya loco
Kachelis.quã ſibi in vxoꝛeʒ copulauerat ꝑ conſenſum

maritalem.
embrumquartü

Varto querit᷑ de caſibo ꝗ ↄtĩgũt ĩ inceſiu
rõe ↄſanguĩtatis ⁊ rõe affinitatis. Et pᷣ⸗
mo qrit᷑ vtrũ fueꝛit licitũ tꝑe legis ꝙ duo
fratꝛes eãdẽ accipeꝛẽt ĩ vxoꝛẽ. Eꝛ ñ.videt᷑
Hqð dr ĩ leui.turpitudinẽ vxoꝛis fratris tui nõ reue⸗
labis.q;ꝛ turpitudo fratris tui ẽ.q¶ Sʒ ecõtra videt᷑.illðᷣ
q8 F.rxrut. Si aliꝗs abſq; liberis moꝛiret᷑ pᷣcepit
dñs vt fr̃ defucti vxoꝛẽ eiꝰaccipiat ⁊ ſuſcitet fr̃i ſuodefũ
ctiplẽ.põt ꝗ̊ ↄtrabẽ cũ vxoꝛe fris ſui.¶ Pꝛeta.q̃lit᷑ con
txit iacob cũ duabo ſoꝛoꝛibo cũ h̊ videa? ꝓbibitũ ĩ lege
vbi dr̃ ſoꝛoꝛẽ vxoꝛis tue nõ recipies ĩ pelicatũ ipiꝰ cum
ſic viuerẽt pr̃es ãtiqui ſicẽ legẽ cuſtodiẽtes. lʒ eĩ ñ eſſent
ſtatuta tũc tꝑis cum legis ſiatuta pᷣuabant ſiẽ pʒ ð iu⸗
da ꝗ voluit ꝙ filiꝰeiꝰſuſcitaꝛet ſemẽ fris defũcti:nõdum
tñ lex ſuꝑ hec data fuit.¶ Ad qð dõm.ꝙ illð qð ĩ lege
dr ꝙ nullꝰaccipiat vxoꝛẽ fris ſui intelligit᷑ ipo viuente.
vna ei lex ꝑ aliã explanat᷑. Qð at᷑ dr ꝙ fr accipiat vxo⸗
rẽ de fũcti h̊ in ꝑte dr ĩ figura ⁊ ĩ ꝑte 'm veritatẽ.In fi⸗
gura ꝗdẽ qꝛ fris nr̃i xp̃i.ſ.ſuſcipiẽda eſt vxoꝛ.i.eccłia vt
xpᷣo ſuſcitet᷑ ſemen nõ nobis.ĩ veritate aũt vt notet᷑ ĩ ve
teꝛi lege bñdictio rõe młtiplicatõis ꝓlis ad cultũ dei.
Ad ſecũdũ vᷣo dõm.qꝙ illð qð dz de iacob ꝙ duas ſo⸗
roꝛes habuit cũ h̊ eẽt phibitũ ĩ lege.Rñdendũ ꝙ nõdũ
erat lex ꝓmulgata.ĩ figura at᷑ facta fuit vt oñderet᷑ du⸗
plex ↄiũctio eccłie cũ xpᷣo.rõe vite ↄtemplatiue rõe vi

rabe

—

clxix.
te actiue.qð ſignat᷑ ꝑ rachelẽ et lyam. lʒ ipi qᷓtũ ẽ ð ſe
Fuarẽt legẽ ſine lege ſibi data nõ ẽ dõm ꝙ iacob pecca⸗
uit vtrãq; ſibi copulãdo vxoꝛẽ.cũ h̊ ex alia cã factũ fue⸗
rit nec lex ↄtrariebat᷑ (Weinae q̃rit᷑ vtrũ peccet ꝗ ↄtaa
hit cũ aliq vbi vna ꝑſona ẽ ĩ quito du? alia ĩ quarto.
pt eĩ qri pt qd gdus ↄputat᷑ ſm pſonã remotõꝛc:r vi⸗
dt᷑ ꝙ debeat cõputaꝛi gdus ſᷣm ꝑſonã ꝓpinquioꝛẽ.cũ eĩ
gdus attẽdat᷑ oſanguitatis.pꝑſona at᷑ qᷓ ꝓpingꝗoꝛ Eping
us adheẽt ſtipiti: videt᷑ ̊ vm eã cõputãdus ſit gradꝰ.
⁊ ſi h̊ ᷑: tũc peccat ꝑſona q ẽ ĩ qrto gdn cũ illa q̃ẽ in an—
to. Lhare gea qrit᷑ q̃ ſit rõ numeꝛi iſioꝝ qduũ.ponit

at yſi. ĩ li.ethimo.tlem rõeʒ. Cõſanguĩtas dũ ſe l

ti ꝓpaginũ oꝛdinibo dirimẽs vſq; ad vltimũ gradũ ſe bß
trarerit et ꝓpinquitas eẽ deſierit:tũc pmũ lex mr̃imonij
vinclm recipit ⁊ quodãmõ reuocabit fugiẽtẽ.iõ ſã vſqʒ
ad ſextũ gradũ generis ↄſanguĩtas ſtatuta eſt. vt ſiẽ ſex
etatibo mũdi generatio ⁊ oĩs ſtatꝰfinit.ita ꝓpinquitas
generis tot gradibo terminet᷑.ꝑᷣ ſi hec eẽt rõ: tũc nõ ↄue
niẽter poſſet ptrabi mr̃imoniũ ĩ illis ſex gradibo.In cõ
cilio aũt lateraneñ.aliteꝛ inſtitutũ ẽ.põt ᷓ queꝛi q̃ ſit cã
ꝓtentõis graduũ cõſanguinitatis vſq; ad quartũ inclu
ſiue ⁊ nõ vlterius. 728 quod dõm eſt.ꝙ ſi vna ꝑſona
fuerit in quito gradu⁊ alia in quarto.ᷣm nouella oꝛdi
natõem Inno.põt cõtrahi matrimoniũ.ſᷣm em̃ remo⸗
tioꝛẽ gradũ fit cõputatio in fauoꝛẽ matrimonij ad dila⸗
tatõeʒ ipius caritatis.vt vbi tepeſcit dilectio naturał.
ibi inchoetur dilectio moralis. Ad pᷣm dom. ꝙ du⸗
plici rõe abbreuiati ſunt gradus ꝑ quos fit illegittima
ꝑſona ad cõtrabẽdũ.q̃rũ vna ẽ ꝙ intantũ ꝓceſſerat ma
tꝛimonialis cõiunctio.ꝙ tũ rõe cõſangumitatis tũ ratõ
ne affinitatis tanta fuit ↄfuſio ꝑſonaruʒ.q; vix poterat
cõtrahi mr̃imoniũ inter ꝑſonas legittime. Pꝛeterea re
friguit dilectio naturalis ſiue tepuit vt nõ ꝓtẽdatuꝛ in⸗
quãtum ſolet ꝓtendi.⁊ iõ vſq; ad quartũ gradũ ꝓtendi
tur rõ cõſanguinitatis.et ibi incipit dilectio rõne couun
ctõis matrimonialis.vt ſic ad fomẽtũ dilectõis ſupple⸗
at xõ matrimonij:qð deeſt ex parte nature tepeſcentis.
imiliter querit᷑ ratõe affinitatis inquatũ ꝓtendit
linea affinitatis.⁊ cũ ſint tria genera affinitatis.vtrũ
oↄſimiliter ſit peccatũ ĩ quolibet m cõſimilẽ gꝛadum.yt
quot gradus ſunt in pꝛimo genẽ affinitatis.tot ſunt in
ſecũdo et tercio.¶ Ad qð dᷣm.ꝙ aliter ẽ in pꝛimo gene
re affinitatis ⁊ in alijs. In ꝑgimo eĩ genere affinitatis
ꝓbibitio copule cõiugalis quartũ gradũ affinitatis ðᷣ

cetero nõ excedit.ſicut habet᷑ er.de cõſanguinitate ?⁊ aß lon Sclet

finitate. Ratio vᷣo aſſignat᷑ ex boc.ꝙ graue eẽt diſpẽdi⸗
um ſi vlterius ꝓtẽderetur.nõ ſic aũt ẽ in ſecũdo genere
affinitatis et in tercio ſicut habet᷑ ibidẽ. Ratio aũt ea⸗
dem ſubeſt q̃ ſupꝛadicta ẽ:ne ex multiplicatõe cõfuſio fi
at ꝑſonaꝝ illegittimarũ ad ↄtrahẽdum

ueſtio.clxx.de ſacrile

gio occaſione foꝛnicatõnis.

Einde dicenduʒ ẽ

de alio genere peccati carnalis qð ſpe⸗
ciali noĩe dicitur ſacrilegium.cõmuni
aũt nomie poteſt dici inceſtus ſicut ſu⸗ /i
pꝛa habitũ eſt.et dicitur hoc peccatuʒ
carnis inter perſonas illas que illegittime dicunt᷑ ra⸗
tione alicuius ſignificatõnis ſpiritualis ſicut ebi ẽ ttaſ
greſſio voti vel cognitõnis ſpiritualis.et licet ᷣm aliaʒ
diuiſionẽ cognatõ ſpiritualis cõiungat᷑ cuʒ cognitione
carnali:cõuenientius videtuꝛ cõiungi cum cõditõne vo
ti.maxime vbi votũ ſolenniʒatũ eſt ꝑ ꝓfeſſionem..Do
teſt ergo queri vtrũ hmõi copula carnalis ſit fin ſe pec⸗
catuns Secundo de com ꝑatione huius peccati ad illð
peccatum inceſtus quod dicitur ratione cõſanguinita⸗
tis vel affinitatis. Tercio in quibus caſibus contingit
peccare cum ratõne huius vel illius.

7

0

—

11 embrmm primum

Dpꝛimũ. nõ ſit peccatuʒ videt᷑ ꝑ hoc.
ꝙ; ⁊ in lege ⁊ tꝑe apoſtoloꝛũ ſolebant con⸗
trahere qui erant in ſacris oꝛdinibo cõſti⸗
tuti. Pꝛeterea hmõi cognatõ ſpuatł red

dit perſonã illegittimã ex cõſtitutõe.ſi ergo nõ interue⸗
niſſet ꝓhibitio n fuiſſet peccatũ.¶. Pꝛeteꝛea.ſacerdotes

oꝛientalis eccleſie et dyaconi adhuc hñt vxoꝛes ſuas.S
nõ eſt ſᷣm ſe peccatũ.. Item ꝙ ſaceꝛdotes occidentalis
eccleſie non poſſunt habere vxroꝛes aliqua cauſa eſt ſi
dicatur ꝙ boc ẽ ꝓpter votũ annexum oꝛdini.Cõtro.qꝛe
ci hñt eoſdẽ oꝛdines ⁊ tñ nõ ẽ annexũ votũ.ergo nõ rõe
voti iſti plus tenẽtur qᷓᷓ illi.q Si dicatur ꝙ eccleſia oc⸗
cidentalis vouit in ¶ Acena ſy nodo ꝑpetua caſtitatẽ rõ⸗
ne illoꝝ qui in ſacris oꝛdinibus cõſtituunt᷑.hoc non vi⸗
ctur.vota em̃ pᷣdeceſſoꝛũ nõ vidẽtur ligare ſucceſſoꝛes
ſi em̃ pater voueat ꝙ filius intrabit religionẽ. niſi filiꝰ
ↄſentiat nõ tenetur.ergo pᷣcedẽtes nõ ꝑoteꝛũt ligare ſuc
ceſſoꝛes ſuccedẽtes ad cõtinentiam. ESe quod dicẽdũ

ꝙ licet hmõi copula carnalis cauſa ꝓlis ꝓcreande nõ

eẽt peccatum legis veteꝛis vel etis tꝑe a poſtoloꝝ.nihil⸗
ominus põt eẽ in pñ̃ti tꝑe peccatũ rõe alicuius obliga⸗
tõnis ſuperueniẽtis.que inducta eſt ꝓpter maioꝛẽ hone
ſtatem eccłie.¶ Ad ſecũdum vᷣo dðm.ꝙ licet aliqũ non
fuerit ꝓhibitio.nibilominus mõ eſt/ phibitio ꝓter ma⸗
lũ incotinẽtie quod regnat in ꝑſonis eccliaſticis ⁊ ma⸗

nẽte ꝓhibitõne manet peccatũ.Adeſt etiã rõ mundicie

in cõtinentia ꝓpter cõtrectatõeʒ ſacramenti diuini.ſi eĩ
munch debebant eſſe a mulieribus qui ꝓpoſitõis panes
ↄtrectabant:ſic habet᷑.j.reg.xxj.młtofoꝛtius opoꝛtz eẽ
mundiciam a coitu muliebri in illis qui contrectare de⸗
bent ſacramentuʒ altaris.ſm illud yſa.lij.mundamini

qui fertis vaſa dni.i Ad illud dᷣo quod obijcitur de ſa-

cerdotibus oꝛientalibus.dom ẽ ꝙ nõ ẽ ſimile.ſacerdo⸗
tes em̃ oꝛientales in antiqua remanſerunt oꝛdinatõne.

ſacerdotes vᷣo occidẽtales ecclie legẽ habuerũt ſibi poſi

tã de cõtinentia.ſicut habetur.xxxj.diſ.vbi dr. Aliteꝛ ſe
habet oꝛientaliũ traditio eccłiaꝝ aliter ſancte romane
ecclłie.Qam eoꝝ ſacerdotes.dyaconi atq; ſubdy aconi

matrimonio cupulãtur. iſtius aũt eccłie.i.occidentaliũ

nullus ſacerdotũ a ſubdyacono vſq; ad ep̃m licentiam
habeat cõtrahendi matrimonium.hoc aũt videtur tra⸗
ctũ ex Nicena ſynodo ſᷣm & in eadẽ diſtinctõe cõtinet᷑.
vbi dicitur.Qicena ſy nodus volens coꝛigere vitã ho⸗
minũ in eccleſijs cõmoꝛantiũ.poſuit legesquas cano⸗

nes vocamus. ĩ quarũ tractatu videbatur dici vt epi.
pᷣſbiteri.dyaconi.et ſubdy aconi vxoꝛibus nõ vterẽtur.

Hᷣ hoc qualiter ſit intelligendũ ibidem expꝛimituꝛ.¶Si
vᷣo queratur.vtrũ teneantur ex voto vel ex cõſtitutõne.
Dicendũ eſt ꝙ ex vtroq;.q; em̃ ex voto teneantur patet
per hoc quod dicit greg.mihi videtur vt a pñti die epi
ſcopis omnibo dicat᷑.vt nullũ facere ſubdyaconũ pꝛeſi
mant:niſi qui ſe victurũ caſte ꝓmiſerit. et hoc intelligi⸗
tur vel expꝛeſſe vel eoipᷣo ꝙ ꝓmouetur ſicut habet.xxiij
diſ.qqᷓ; omes.⁊ boc inoleuit ex cõſuetudine.⁊ iõ iã de⸗
bitum è acſi expꝛimeretuꝛ.ſicut habet.l.diſ.quod es ra
tione etiã cõſtitutõis tenẽtur.ſicut dicit gꝛeg:eos qui pꝰ
ꝓbibitõem factam a ſuis vxoꝛibo continere noluerunt
ad ſacrum oꝛdinẽ nolumꝰ ꝓmoueri.quia nullus debet

ad altaris miſterium accedere.niſi caſtitas an ſuſceptũ

miniſtertũ fuerit apꝛobata. Et dicit beda ſuper lucam
ſacerdotibus vt ſꝑ valeãt aſſiſtere altaribo:ſꝑ ab vxoꝝ
bus ẽ otinẽdũ.ſꝑ eaſtitas obſeruãda pᷣcipit. Ad illud
ðvo qð obijcit᷑ de oꝛiẽtalibo ſacerdotibo vtrũ cõſimiliter
teneant᷑.cũ cõſimilis videat᷑ eẽ rõ.dðim ꝙ aliter obligã⸗
tur ad ↄtinẽtiã oꝛiẽtales:⁊ aliter occidẽtales.Oꝛienta⸗
les em ᷣm ꝙ dic in hͥ obligant᷑ ao ↄtinẽtiaʒ.ꝙ tꝑevicis
ſue nõ debebãt cõmiſceri.oʒ eĩ eos ꝗ altari miſtꝛãtĩ tꝑe
oblatõnis eẽ cõtinẽtes ĩ oibo.vt a deo poſſint cõſequi q̃

ſimplr poſtulãt.Pꝛet᷑ea ĩ hoc fit eis pᷣiudiciũ ꝙ pᷣmoꝛ

carnalio.ſicu

=

F.

tẽ vxoꝛis nõ põt ↄtrabere. In occidẽtali pᷣo ecclia ad ꝑ⸗

petu ↄtinẽtiã obligãt᷑ ĩ ſacris oꝛdinibo ↄſtituti.

embꝛumſecundũ

guinitatis vel affinitatis/⁊ vidr̃ q maiꝰ

9.

catũ illo.q¶ Pꝛeterea.hic ẽ quedaʒ ſacre rei violatio ibi
vo nõ.ꝗᷓ hoc peccatũ vidr̃ eẽ maiꝰillo. Cotra.vincu⸗
lũ oſanguinitatis ẽ vinculũ nature.vinculũ aũt nature
ẽ vinculũ pᷣmũ. peccatũ carnis qð ẽ g̊ illð:maius ẽ qᷓ
perᷣm qð ẽ ↄᷣ vincłm ſpũale. Itẽ ponituꝛ ſilitudo pr̃is
ſpũalis ad carnalẽ ⁊ nõ ecõuerſo cũ dr.ita diligẽ debet

itur ꝙ ñ põt fieri ↄiugiũ inter ꝑſonas q̃ hñt ſpũ alẽ ꝓxi⸗

mitatẽ.ſicut nõ põt eẽ ↄiugiũ inter pſonas q bñt ↄſan⸗
guinitatẽ.vñ dr.xxx.qiijj.in pꝛi.Arbitroꝛ ñ poſſe fieri

qdᷣlibet legale ↄiugiũ.quãdoquidẽ nec inter eos qui na ⸗ MWr.
asin;
Pusn

tura ⁊ inter eos qui adoptatõe filij ſunt veneràde leges
romane mr̃imonia cõtrahi ꝑmittũt.addicit᷑ &̊ ſilitudo
a vinculo naturali vſq; ad vinculuʒ ſpũale.ꝑ qð videt᷑
ꝙ; foꝛtius ſit vincłm cõſanguinitatis ꝙ; ſpũalis ꝓximi⸗
tatis.⁊ ita maioꝛ ẽ trãſgreſſio cõtra illð ꝙ; ðↄ illð.Að
quod dicẽdum.videt᷑ ꝙ dignioꝛ ẽ ꝓximitas ſpũalis ꝓxi⸗
mitate carnali q̃ ẽ ꝑ affinitatẽ/⁊ ita rõe dignitatis licet
maius videat᷑ eẽ pctm cõtra illã ꝙᷓ illa.qꝛ tñ ꝓximitas
naturalis poꝛ ẽ ⁊ vniuerſalioꝛ.quo ad hoc videt᷑ maioꝛ
iniuria ex iſta parte ꝙᷓ ex illa.⁊ ita vident᷑ excedẽtia eẽ
et exceſſa. Pꝛetea rõe diuerſarũ ꝑſonarũ ĩ linea cõſan⸗

guinitatis 7, primitatis ſpũalis. q em̃ remotioꝛ eſt ĩ li⸗

nea ſpũalis ꝓximitatis:minug peccat illa q ꝓpinqu ioꝛ

PA “

„
11Oen! 4 na
Ecũdo querit᷑ de ↄpatõe hinus peccati ĩ⸗
ceſłꝰ.ad illud pctm inceſtꝰqð dr eſſe jſan

„

.

ſit petm. maioꝛ em affinitas ſpũalis eſt ᷓ P‚gfimins
t pᷣualet ſpũs carni.q̊ maius vidẽ eẽ h pec

nmm
hõ eũ ꝗ ſe ſuſcepit de ſacro fonte ſic pr̃em.⁊ ſiliteꝛ argu piſane:
ſrnteit

9 ¼
jerpoſn

.

ẽ in linea ↄſanguinitatis.⁊ ſilp ꝗᷓ remotioꝛẽ ĩ linea con
ſanguinitatis minꝰpeccat qᷓ; qᷓ ꝓpiquioꝛ ẽ in linea cogtõ⸗

nis ſpũalis.Si ðᷣo fiat collatio inter ſpũalem cognatõ⸗

tũ carnis ðᷣ ſpũalẽ cognatõem q; ꝗ̊ affinitatẽ.licʒ affini⸗

2

raß

1

Alint⸗

nẽ et affinitatẽ.maius peccatũ videtur eẽ.cuʒ fit pecoa . 2*

5v/ v .
Mex

tas ioꝛ eẽt q; ſpũalis ꝓximitas.affinitas em̃ erat ĩ le⸗
ge veteri.ſpũalis vᷣo ꝓximitas ex lege noua videt᷑ initi⸗
um ſumere rõne catheciſmi baptiſmic »firmatõis.pᷣn⸗
cipaliter ᷣo rõe baptiſmi.⁊ ita patere põt ſolutio.
Ercio queritur ĩ ꝗbo caſibo ↄtigit pecea?
rõe huius vł illius.Et pᷣmo rõe voti.Se

E rõe ſpũał ꝓximitatis ſeu ↄgnatõis.

(Et pᷣmo querit᷑ rtꝛum mulier q̃ emiſit
votũ caſtitatis ſolenne:peccet reddendo debitũ pꝰ mr̃i⸗
moniũ ↄtractũ.Et vidr ꝙ ſic.votũ ei ſolenne ⁊ impedit
ↄtrahẽdũ 2 dirimit ↄtractũ.cũ & de iure ñ poſſit manẽ ĩ
ↄiugio:nec dz petẽ debitũ nec reddẽ: ſi reddit peccat.
¶à Sõtra nõ min obligat ſimplex votuʒ ꝙᷓ ſolenne.ſed ſi
ſimplex eẽt votũ:poſt ↄtractũ mr̃imonium nõ peccaret
reddẽdo debitũ.licʒ peccaret petendo.ſic płes dicũt.
voto ſolẽni erñti nõ peccat młier reddẽdo debitũ. Ad
qð dõm.q vbi ẽ votũ ſolẽne factũ per ꝓfeſſionẽ:peccat
mulier reddendo debitũ.nõ em ꝓpꝛie dr debitũ cũ nõ eſ
ſet vere mr̃imoniũ.ſᷣm ꝙ mr̃imoniũ ẽ legittima ↄiũctõ
viri cũ mulieꝛe.hec aũt nõ ẽ legittima.¶. Ad illð vo qð
obijcit᷑. ꝙ nõ minꝰobligat votũ ſimplex ꝙᷓ ſolẽne.dicẽdũ
ẽ ꝙ hoc verũ ẽ rõe eius qð ẽ votũ.bᷣ nõ rõe ſolennitatis
adiũcte.rõne em̃ ſolennitatis adiuncte obligat᷑ ecclie et
mediante eecłia deo.⁊ iõ cõſtituit eccłia vt illegittima

A .ς

—*K

*

–—

ꝑmaneat ꝑſona hmõi oĩno ad mr̃imoniũ. Si vo dicoat

ꝙ nõdũ facta ẽ ſeꝑatõ ab eccłia lʒ ſeꝑari debeat ⁊ iõ le⸗
gittimũ de beat reddere debitũ.dm ẽ ꝙ cũ ↄoſtet ſibi de
ſolennitate voti.lʒ nõ ↄſtet iudici:tenet᷑ nõ reddere cuʒ
hac ↄſcia.Si vo nõ ↄſtet de voti ſolẽnitate yᷣm iudiciuʒ
eccłie pẽdẽte cã.debitũ videt᷑ eẽ reddẽdũ.cũ ↄſtet de mri
monio ⁊ ñ oſtet de voti ſolennitate.

el
re

6 6
4

5

A
14 Wach⸗

(o

¶ Mueſtio clxx.

Woian Jo Aoee ¹1 tur ꝙ ſie. Inceſtus em̃ eſt peccatũ caꝛnis ↄtra ꝓtimitatẽ
Weinge quen itur MZ. H. ſe ⸗ ſpũalem: ſed hic ſt primitas ſpũalis derartn: Speccat .
– de muliere q votũ caſtitatis emiſit ⁊ poſſea iurauit ꝙ cõ dinceps illa cognoſcendo. ¶ Ytez in cañ.· br: ꝙ a primo
eO traheret cũ quodã.vtrũ peccet ſi nõ ↄtrabat:aut ſtandũ pa bulo ſacrati ſalis et ingreſſu ecclie vſq; ad ↄfirmatio⸗
”M eſt ſimplici voto? Et videt᷑ ꝙ ſtanduʒ ẽ ſimplici voto.vo/ nem ꝑ criſma.nullns xpᷣianꝰſuã ↄmatrem ↄiugẽ ſiu mere
1 “ tum em ſimplex nõ minꝰobligat qᷓ ſolẽne:p̊ ſi ſolene eſſet debet. et ibidẽ dr̃ ſeꝑant ſe ne ſuadente dyabolo tale vici
z bn, iuramentũ:tanqᷓ illicitũ reſcindendũ eſſʒ ꝗ̊ peccaret con um moleſtat.Et loꝗtur ibidem.vtruʒ viri aut mulieres
“ trahẽdo pari &̊ rõne exñti ſimplici voto. Cont᷑.iuramẽę poſt ſuſceptõneʒ de ſancto la uacro poſſint redire ad pꝛo⸗ .
bi tum obſeruandũ eſt qð nõ pᷣgit in deterioꝛẽ exitũ:ſᷣ iſtud priũ thoꝛũ.( Contra.aut factũ eſt neceſſitate vrgente:
, iuramentũ ẽ ꝓ mr̃ionio.ↄtinentia aũt mfio nij lʒ minor aut factum eſt ex frandulentia: aut ex ignoꝛantia. Si ex
fe ſit ꝙᷓ ↄtinẽtia vᷣginalis aut vidualis:tñ mrᷣioniũ non diſ⸗ ignoꝛantia:ignoꝛantia eos excuſare videt. Si ðᷣo exr ma
ſoluit᷑ ꝓpter ſimplex votũ.et ita videt᷑ ꝙ duplex vinculuʒ licia:fraus nõ tebet patrocinari. Si vo ex neceſſitate:ñ
6 remaneat.videt᷑ & ꝙ nõ peccet ↄtrahẽdo.⸗ Pꝛetẽa dr in ebet ei imputaꝛi ad culpaʒ. vbi eĩ ẽ neceſſitas petim nõ
t c quadam ccretali ꝙ ſi ↄtraxerit pꝰ iuramentũ: remane⸗ eſt: reſtat ꝙ non peccãt pcto inceſtus.¶¶ Að qð dicen⸗
