circũſtantie põt fieri malũ.̊ bonũ in genere ⁊ malum
in genere nõ ſunt ↄtraria.cum pñt oppoſitã rõnez com
municare.nõ.n.albũ manẽs album põt coĩcare rõneʒ

m bonũ ⁊ malũ que ſunt maxie diſtantia.gᷓ bonuʒ in

ingri. nec ecõuerſo. ¶ Hac de cauſa querit᷑ cuiuſmodi

differentie ſint malũ in genere ⁊ bonũ in genẽ reſpectu
actõnis. vtꝝ ſint differentie eſſentiales vel accidenta⸗
les.on vident᷑ eſſentiales eſſe.bonũ.n.⁊ maluʒ acci⸗

Dunt actioni: ſimilit agenti. Poteſt.n.actio intelligi
p̃ᷣter intellectum boni ⁊ pꝛeter intellectum mali.Fim ꝙ
nos dicimus bonum in genere 2 malum in genẽ. Dif⸗
ferentia vᷣo eſſentialis eſt preter intellectum cuiꝰ ñ in⸗
telligit᷑ illud cuius eſt diffeꝛentia eſſentialis.q̊ bonum
in genere ? malũ in genere non ſunt differentie eſſenti
ales actõnis. ¶ & aũt non ſint accñtales videt᷑ ex h.
ꝙ non poſſunt ineſſe vni a eidem actõni.accidentia dᷣo
oppoſita adminꝰ poſſunt intelligi ſm prius ⁊ poſteriꝰ
ineſſe. ¶ Joꝛte dicetur ꝙ eſſent accidentia inſeꝑabilia
que lʒ poſſint adeſſe ⁊ abeſſe per intellectum.tamẽ non
abſunt a ſuis ſubiectis: niſi ſint talia accidentia inſe⸗
ꝓabilia.que inſint alicui rei ſeꝑabili.vt coꝛuus dicit
niger.ratio eſt pennaꝝ:⁊ cignus albus.ablatis autem
ꝓpennis põt cignus dici niger coꝛuus albus.nõ ſic au
teʒz videt᷑ de his drñtijs bonũ in genere ⁊ malũ in genẽ
actio.n.mali in genere nõ intelligit᷑ hic actio ſine ipſa
malicia generis.nec actio bona in genere intelligitur
hic actio ſine bonitate generis.q̊ non ſe hñt ſicut acci⸗
dentia.ſubiectum nintelligitur hic ſine accñtibo que
ſunt in ſubiecto¶ Ad quod dicendũ.ꝙ oppoſitio ẽ int᷑
bonum in genere ⁊ malũ in geneꝛe.⁊ eſt oꝓoſitõ diſꝑa
tionis.diſꝑata.n.ſunt vbi ſeꝑantur abinuicem ſᷣm ra⸗
tionem ſiue foꝛmam ⁊ ſubiectum. (¶ Ad illud autẽ qð
obiectum eſt in contrarium. vbi oſtenditur ꝙ bonum ĩ
genere ⁊ malum in genere ſunt ↄtraria.Dicenduʒ eſt.
ꝙ non ꝓprie ſumendo contraria. nec eis cõuenit diffi⸗
nitio contrarioꝛuʒ: que eſt.ꝙ poſita ſub eodem genere
maxime diſtant.genus.n.ibi non dicit᷑ materia ſubie⸗
cta.ſed genus predicabile. bonum auteʒ in genẽ ⁊ ma
lum in genere non ſunt in vno genere predicabili.ens
enim non dicit genus reſpectu boni ? mali.⸗! Ad ſecũ
Dum dicendum.ꝙ lʒ malum in genere ⁊ bonum in ge⸗
nere ſint incompoſſibilia ſimul ineſſe eidem. nõ ex hoc
ſequitur q; ſint ↄtraria.quia non ſunt nata fieri circa
idem ſubiectum.ſed erunt oppoſita vt diſꝑata.ſicut.n.
bonitas ⁊ malicia diſꝑata ſunt inter ſe.ita ⁊ actões ꝗ⸗
bus conueniũt ſunt inter ſe diſpate.¶ Item reſpondẽ
dum eſt ad hoc quod ſecũdo obijciebat᷑ cuiuſmòi diffe
rentie eſſent bonum in genere ⁊ malum in genere cuꝛca
actionez. Dicendum eſt ꝙ diſtinguũt actõnes ſicut ꝓ⸗
prietates diſtinguũt ea quoꝝ ſunt ꝓpꝛietates.appropꝛi
atur.n.bonitas ſue actõni in genere.⁊ malicia ĩ genẽ
ſue actõni.nec eſt h̊ ↄtrariũ.q bonũ ⁊ malũ pñt accidẽ
eideʒ actioni. G.n.nõ eſt de bonitate ⁊ malicia generis
ſ̊ d bonitate 2 malicia intẽtionis.que extrinſeca eſt a
bonitate generis. bona.n.actio in genere põt eẽ mala
ex intentõne vel bona.ſimpłr aũt nõ põt eadẽ actio nu⸗
mero eſſe bona ⁊ mala.vñ alit ſe hñt bonũ ⁊ malũ ciꝛ
ca actionem ⁊ circa agentem. circa agentem autem ſic
ſe habent ꝙ poſſunt vni eidem agenti numero ineſſe
bonum ⁊ malum.ſed non ſimul. vni vᷣo? eidem actio⸗
ni non poſſunt ſimul numero m prius ⁊ poſteꝛius in⸗
eſſe bonum ⁊ malum. Ratio autem eſt. quia agens nu
meratur propria numeratõne preter bonum ⁊ malum
que ei accidunt.actio vᷣo cum non ſit in ſe ſtans ſ traſi
ens: numeratur cum ſuis conditionibus. Elnde alia

numeratio eſt actio bona ⁊ alia numero eſt actio ma⸗

(Membrum tercium

,Bnſequẽt᷑ queri de opatõe malicie ĩ ꝓ⸗
poꝛtõabilitate habitꝰ ad actũ.ſ.vtꝝ hitꝰ
ſit deteꝛioꝛ actu vel ecõueꝛſo.ꝙ aũt ſit de⸗
terioꝛ ĩ genẽ videt᷑. oppoĩt᷑.n.bono ĩ genẽ
actꝰmalũ ĩ genẽ actꝰ:pᷣ bonũ ĩ genẽ actꝰplꝰↄiũgit fini g

— G—b—ͥ———————

—

f f f fvfhf — 08—5—ð

— malum in genere actꝰ plus igugleaſne ergo malum ſe equalitas generis.⁊ huic reſpondet meritũ ene ere
ſenn⸗ in genere actus deterius eſt malo in genere habitus. ne. Ael põt dici malum eque. quia equaliter defoꝛmat
aech Itẽ poſito malo in genere actꝰ.pomit᷑ malũ ĩ genere ba⸗ ipſam animam. 1 m boc nõ omnia mala in genere ſũt
ellig bitus.malũ enĩ in genere actus ẽ ca mali in genere bahi eque mala. plus enim deformat ipſ ain animam homitci
fng tus.ergo malũ ĩ genere Rrrag malo ĩi genere ha⸗ din ppetratũ.qᷓ; adulteiꝛũ ꝑpetratũ oĩbus alijs paribo.
Bif⸗ bitus.cũ ſit cã ꝓpꝛia illiꝰ.¶ Cõtra qð diuturniusẽ ma⸗ Hic autẽ notãdũ.ꝙ malũ i genẽ dicit᷑ młtiplicit. vno
ſin⸗; lum deteriꝰ ẽ malũ.ſed diuturniꝰ ẽ malũ ĩ genere habi⸗ enim modo dicitur adulterium malum in genere. alio
Dnan tus.ergo malũ ĩ genere habitꝰẽ deteriꝰ.malũ act⸗ enim modo malũ ex circumſtantia.ſi enim com ꝑatur adulte⸗
Knti trãſit.ſed remanet habitꝰ.rõne cuiꝰ ẽ etiã reatꝰ.⸗ Itez rium ſornicationi dicuntur eſſe duo mala in genere lu⸗
keß bonũ ĩ habitibo meliꝰ ẽ bono ĩ actibo.ergo ꝑ ofpoſt itum æurie.Alio modo dicitur eſſe malum ex circumſtantia.
tad malũ ĩ habitibo erit deteriꝰ malo ĩ genere act? ſicut. n. Fm ꝙ; coire cum nõ ſua eſt malum in genere.coire auteʒ
len⸗ ſe habẽt ꝑ opoſitũ malũ ĩ geneꝛe habitꝰ ⁊ bonũ ĩ geneꝛe cum nõ ſua coniugata alterius. eſt malum ex circumſtã
bil habitꝰ.ita malũ ĩ genere aciꝰ ⁊ bonũ ĩ genere actus· er⸗ tia. In hoc enim dicitur ꝙ cõiugata alterius dicitur ciꝛ
ili go ꝑmutatim ſicut ſe habet ĩ genere habitꝰ bonũ ad bo⸗ cumſtantia ⁊ ſimiliter coiꝛe cum ſoluta. ſᷣm ꝙ formcatõ
non nũ ĩ genere actꝰ.ita ſe habet malũ ĩ geneꝛe babitꝰ ad ma adulterium cadunt ſub eo qð eſt malum ex circumſtã
ſe⸗ lum genẽ actꝰ.ergo cũ bonũ ĩ genẽ habitꝰ ſit meliꝰ bo⸗ tia ratione ſui.ratione vᷣo eius quod ẽ coire cum nõ ſua
dict no ĩ genẽ actꝰ.malũ i genẽ habitꝰ erit deter maloĩ ge⸗ caunt ſub eo ꝙ eſt malum in genere.¶ Ad hoc etiam
dten nere actꝰ. ¶¶ YNẽ malũ genere babitꝰ eſt rõ multiplicadi queritur.vtrum aliquis poſſit preciſe facere tm̃ maluʒ.
ſtan malũ ĩ actu.ergo ẽ illo deteriꝰ. qð dicendu.qꝙ; ma tum eſt aliquod in genere.Quod videtur. quia poteſt
igeni lũ ĩ genere quo ad ꝗd.ẽ deteriꝰ malo ĩ genẽ habitꝰ.quo aliquis perpetrare malũ in genere. nõ addendo aliquã
eifſi ad ꝗd ẽ minꝰ malũ.quo ad boc.n.ꝙ moluʒ ĩ genẽ act⸗ꝰ ẽ circũſtantiam malam.ſſed ſi nõ addit᷑ circum ſtãtia ma⸗
giur cauſa mali in genẽ habitꝰ.rõne cauſalitatis ẽ deteriꝰ. la vel intẽtio mala.nõ contrahitur malitia niſi er gene⸗
a⸗ Attendendũ autẽ.ꝙ malũ ĩ genẽ actꝰ põt accipi duplici re actus.ergo poteſt aliquis perpetrare poſſe tiñ maluʒ
gne ter. Põt enĩ accipi ꝓ malitia generis actꝰ. vel põt acci⸗ qtum eſt maluʒ in genere⸗ontra malitia qua quis
Sc pi generalit᷑ ꝓ quacũq; cã.malitia exiſtẽte in ſuo actu. malus eſt. ex aciu particulari cõtrahitur. ergo niſi ad
en ſiue ſic ſiue ſic accipiat᷑. Pꝛeterea malitia in genẽ actꝰ datur ſuper malum in geneꝛe aliquid.nullus ex hoc dici
x cauſat malitiã ĩ genere habitꝰ.nec tamẽ malum ĩ genere tur malus.ergo nõ ſufficit malitia ĩ genere.nilſi fiat ad⸗
actꝰ ſimpliciter ẽ deteriꝰ malo ĩ genẽ habitꝰ. ſed ecõuer ditio.¶ Ad hoc dicendum.ꝙ malũ in genere dicitur.du
uni ſo.ĩ hoc ꝙ plꝰ adheret ipſe aĩe a qua pꝛiuat᷑ bonũ.⸗ Ad pliciter.vno modo ſᷣm ꝙ malum in genere dicit᷑ qð ge⸗
zel. obiectũ vo pꝛimo dicendũ.ꝙ nõ ẽ ſimile ex ꝑte bonoꝛuʒ neraliter dicitur malũ.⁊ ſᷣm hoc nõ dicitur com ꝑabile
dfi⸗ ⁊ ex ꝑte maloꝛũ.ex ꝑte enĩ bonoꝛũ ẽ q bonꝰ habiiꝰ gene ad malum particulare.maxime cum particulare fuerit
nere rat bonũ actũ vniuerſalit.niſi fieret ſermo de habitu cõ eiuſdem generis.ſᷣm hũc modũ nulla eſt queſtio.ſi que⸗
bie⸗ ſuetudinali inqᷓtũ huiuſmõi.ex ꝑte ᷣo maloꝛũ actꝰ ma⸗ ratur.vtrum aliquis poſſit facere tm̃ malum q tuʒ ẽ ma⸗
mn lus prĩo generat habitũ malũ.licet ergo actꝰ imediatiꝰ lum in genere.Alio pᷣo modo dicit᷑ malum in genere.ſᷣm
ns cõiungat habentẽ fini in malis.tamẽ habitus malꝰ im⸗ ꝙ malum in genere diuidit contra malum ex circumſtã
ei mediatius diſiungit a fine.nõ enim eadẽ ẽ lex in bonis tia.⁊ ſᷣm hoc poteſt aliquis perpetraꝛe malũ in genere.
⸗ ⁊ in malis.ſed cõtingit fieri ecõtrario. Et ſi dicatur.q nõ addita aliqua circumſtantia aggꝛauante. 2 boc mo⸗
we malũ in genẽ actꝰ ĩmediatius diſiungit. qꝛ poſito per i⸗ do poteſt aliquis tantũ malum facere quantũ eſt maluʒ
8 poſſibile.ꝙ malũ in genẽ habitꝰ nõ ſequeret᷑. nibilomi⸗ in genere. ⁊ per hoc ſoluitur quod obiectum eſt.( Ad
4. nus diſiũgeret a fine.malũ autẽ in genẽ babit?ꝰ nõ diſiũ puc etiam queritur. ſi aliquis appetat foꝛnicari cu mu⸗
4 git a fine. niſi pcedente malo in gene actꝰ. Licendũ ẽ.ꝙ iere in genere.⁊ alius intendit foꝛnicari cum aliqua de
a rõ nõ ẽ eiꝰ ꝙ immediatũ.ſed eiꝰ qʒ eſt primũ.vnde ma⸗ terminate.quod illoruʒ ſit deterius. Et videtur ꝙ ille ꝗ
K. lum in genẽ habitꝰ pꝛio diſiũgit. ſed malũ ĩ genẽ habitꝰ intendit foꝛnicari deteꝛminate cum aliqua plus peccat
a ꝓrimiꝰ diſiũgit.⸗¶ Ad obiectũ ðo ſecũdo dicẽdũ ẽ. ꝙ lʒ ꝙᷓ ille qui intendit fornicari cũ aliqua determĩate. 4Cõ
t9 malũ ĩ genere actꝰ ſit cauſa mali ĩ genere habitꝰ. tamen tra.nulla circumſtantia additur ſupra malitiam gene⸗
n nõ eſt ſimpliciter deteriꝰ. in malis enim ecõtrano eſt qᷓ ris.ꝙ enim dicitur cũ iſta.nõ dicit circumſtantiam.eꝛgo
è in bonis in ꝑte diſſimile.⁊ in Ete ſimile. In hoc enim ẽ non magis peccat qui intendit foꝛnicani cum iſta.qᷓ üle
fDH diſſimile.ꝙ bonũ in genere habitus cauſat bonñ in ge⸗ qui intendit indeterminate cum aliqua 4 Preterea. ſi
Ix9 nere actus primo.malũ vo in genẽ actus primo cauſat diceretur ꝙ per demonſtrationem intelligeretur aliqua
tig malũ in genẽ habitꝰ. In hoc eni ẽ ſimile. ꝙ habitꝰ vtro⸗ circum ſtantia. illa poſſet diminuere.a ita minus poſſet
biq; ẽ melioꝛ actu. Et ſi dicat.ꝙ actus bonꝰ magis con⸗ peccare ꝙᷓ qui intenderet fornicare indeterminate cum
n iungit fini.⁊ iõ meliꝰ ẽ.dicendũ ẽ ꝙ nõ ſequit.habitꝰ.n. aliqua. Ad quod dicendum. ꝙ cum dicitur fornicari
DD gꝛatuitꝰ in ꝑuulo qui nõ operat᷑ coiungit cum fine. actꝰ cum iſta.poteſt intelligi illa ſubſiantia mulieris ſine cir
uutem nunqꝙᷓᷓ cõiungit fini ſine bab Buen etiaz cumſtantijs q aggꝛauant vel minuunt. 2 ſᷣm hoc nõ com
ſt buiuſinõi gratia.vtruʒ omnia mala in genere actꝰ ſunt ꝑantur adinuicem pᷣm magis ⁊ minus.foꝛnicari cuʒ ali
ſe eque mala.⁊ videt᷑ ꝙ ſic.quia omnia obligata ſunt pene qua muliere.⁊ foꝛnicari cum iſta. non enim malum in
o⸗ eterne.⁊ omnia que ſunt obligata pene eterne. in geneꝛe genere com ꝑabile eſt cum hoc indiuiduo. nec eſt ibi ad⸗
din eque mala ſunt.ergo omnia mala in genere eque mala ditio mali propter indiuiduationem.ſed eſt additio in⸗
nn ſunt.⸗. Coõtra foꝛnicatioẽ malũ ĩ genere.adulteriũ ẽ ali⸗ differentis· Si vᷣo virtute demonſtrationis intelligatuꝛ
lun ud malũ ĩ genere.foꝛnicatio autẽ nõ ẽ eque malum ſicut circumſtantia.vel circumſtantia eſt aggrauans xel di⸗
i, agdulterium. ergo nõ omnia malaĩ genere ſunt eque ma minuens. Si eſt aggrauans tunc maius eſt peccatum.
in la. Similit homicidiũ ẽ malũ ĩ genere.⁊ adulterium eſt Si diminuens tunc minus eſt peccatum. J
o⸗ mel in genere. homicidio autẽ debet᷑ maioꝛ pena qᷓ; ad l WWõ
ulterio.eꝛgo maioꝛẽ reatꝰ.ergo homicidiũ ẽ maius ma I b A
lũ.nõ ergo omnia in genere ſunt eque mala.⸗ Ad quod (Mem rum quartum
dicendũ. ꝙ eſſe eque malum in genẽ dicitur duplicit. di⸗ Varto queritur ð proportionabilitate ma
6 citur enĩ eque malũ qꝛ eque defoꝛmat ſuum genus.⁊ ſm lorum inteꝛ ſe reſpectu bonorum in gene⸗
bũc modũ omnia mala in genere ſunt eque mala. Sic re.Et eſt queſtio. Atrum omne bonũ ſit ma

ueſtio

n.malitia homicidij defoꝛmat ſuũ actũ. ita malitia ad

ulterij defoꝛmat ſuum actum. hec equalitas dicitur el⸗

ει % *%

gis bonum. ꝙᷓ aliquod malum ſit malum.
uod videtur per hoc quod dicitur ſuꝑ illð pᷣs. Honũ

mibi lex oꝛis tui ſuꝑ milia auri 7 argẽti. dicit.b. Angu.
magis diligit caritas lege dei. ꝙᷓ cupiditas milia auri2
argenti boc autẽ ĩtelligit᷑ de interioꝛi motu. de exteriori
autẽ nõ poſſet.qꝛ aligs malꝰ feruẽtius opatur mala ꝙ
aligs bonꝰ bona.ergo ĩterioꝛ motꝰ boni.magis ẽ itẽſus
ꝙᷓ ĩterioꝛ mali.ergo aliqð bonũ ĩ genẽ magisẽ bonuz
aliqð malũ.¶¶ Itẽ ꝑ bonũ ĩ genẽ meritũ vite eterne. peꝛ
malũ vo ẽ meruũ pene eterne. ſʒ vita eterna magis bo⸗
nũ ẽ ꝙᷓ pena eterna ſit mala.ergo bonũ ẽ magis bonũ q;
malũ ſit malũ.¶¶ Itẽ dicit. b. Orego. Abſit ꝙ tata dele⸗
ctatio ſit ĩ vicijs quãta ẽ ĩ virtutibo.ſʒ bſm quãtitatẽ dele
ctatiõis ẽ quãtitas boni vł mali.ergo bonũ ẽ magis bo
nũ q; malũ malũ. Itẽ bonũ oĩno aufert malũ. ſed maluz
nõ oĩno aufert bonũ.ergo bonũ ẽ magis bonũ q; maluʒ
ſit malũ.(¶ Cotra dicit apoſto.vj. Ro. Sicut ex hidui⸗
ſtis mẽbra ſeruire iniꝗtati ad iniquitatem. ita exhibete
mẽbra veſtꝛa ſeꝛuire iuſticie ĩ ſanctificationẽ.ergo tantu
põt ſeruire aliqs bono ꝓpter bonũ.quãtũ ſeruiuit inalo
Apter malũ ſiue ꝓpter aparẽs bonũ.ergo aliqð malum
tantũ ẽ mnalũ quatũ aliqd bonũ ẽ bonũ.¶ Itẽ maior e in
clinatio ad malũ ꝙᷓ ad bonũ ⁊? foꝛtioꝛi inclinatiõe exiſtẽ
te vehemẽtioꝛ erit motꝰ.ergo aliqð malũ ẽ magis malũ
ꝙᷓ aliqð bonũ ſit bonũ.⁊ ĩtelligit hoc de ipſis motibus.
¶ SItẽ malũ 2 bonũ ſunt oꝓpoſita.ergo quatũ ponit vnũ
tantũ demit aliud.ſed quãtũ ponit vnũ tantũ ẽ ibi de bo
nitate. quãtũ demit aliud tantũ ẽ ibi de malitia. ergoñ
ẽ bonũ magis qᷓ; malũ malũ.ſed vident᷑ adequari. Iteẽ
aliquis malꝰ feruẽtioꝛ ẽ ad malũ ꝙᷓ ſit bonꝰ ad bonũu:et
reſpectu cuiꝰ dicit feruẽtioꝛ dicit᷑ potẽtioꝛ. ergo malus
eſt potẽtioꝛ reſpectu mali qᷓ; bonꝰ reſpectu boni.eꝛgo ali
qð malũ dicit᷑ magis maln ꝙᷓ aliqð bonũ bonũ. Oð eti⸗
am videt᷑ ĩ aliquo hberetico ⁊ in aliquo fideli. bereticus
enĩ feruẽtioꝛ ẽ ad ſuſtinẽtiã moꝛtig ꝓ cã moꝛtis ĩdebita.
q fidelis aliquis ꝓ cã debita. (24 qð dicendũ.qꝙ põt
fieri com patio m genꝰ boni ⁊ mali.⁊ Fm hoc aliqð bo⸗
num ẽ magis bonũ ĩ genẽ ꝙᷓ aliqð malũ ſit maluʒ · eo ꝙ
aligd ẽ ſumme bonũ quo meliꝰ excogitari non põt. nibil
autẽ ẽ ſumme malũ.⁊ rõne huiꝰ ĩtelligit᷑ qd dicit᷑ ĩ pſal.
ꝙ magis diligit caritas ⁊c· Alio vo mõ põt fieri comꝑa
tio rõne feꝛuoris in motu. ⁊ m hoc põt aliquid eſſe ma
gis malũ ĩ genẽ ꝙᷓ aliqd bonũ bonũ.nõ vn iuerſalit ſz ꝑ⸗
ticularit᷑. ¶ Ad boc autẽ qð obijcit᷑ in cõtrariũ:dicẽdũ.
ꝙ licet plures ſint ĩclinatiões ĩ malũ.nõ tñ ipſe mot⸗ i⸗
qtum ꝓcedit a ꝓpꝛia radice.ẽ magis malum.ſʒ põt eſſe
ſferuẽtioꝛ vel natura coꝛrupta ꝓnioꝛ. nõtẽ ex ꝑte radi⸗
cis ſed ex ꝑte ſubiecti.¶ Aod aliud vo dicendũ.ꝙ cũ dici
tur. vj. ad Ro. Sicut exbibuiſtis ⁊c. itelligit᷑ illa com⸗
ꝑatio equalitatis ſᷣm equalitatẽ qtũ ad motũ lib.ar.et
roõne lib. ar. nõ ex rõne boni in genẽ vel mali ĩ genẽ. ⁊ ꝑ
boc idẽ ſoluit᷑ ꝙ cõſequẽter obiectũ eſt.

neſtio. cv. de malo er

nts.

Onſequenter dicẽ
di ẽ de malo ex circũſtãtia. Ad hoc au⸗
tem ſciẽdũ ẽ.ꝙ circũſtantia dicit᷑ ꝓprie⸗
tas ꝑſone vel aetꝰ ꝑtinẽs ad diminutio
— nẽ vel ao aggꝛauationẽ peccati. Circũ⸗
ſistie autẽ notant᷑ ĩ hoc verſu.quis.quid. vbi.qbus au⸗
xilijs. quomõ.qñ. rio ergo querit᷑ de malo circũſtã
tie in cõi. videlicet. vtrũ malu ex intẽtione dicat᷑ malum
ey circumſtantia.Scdo.vtrum malum in geneꝛe ſit ma
lum er circumſtantia. Lercio de comꝑatione mali ex
circumſtantia reſpectu mali ex intentione ⁊ mali er ge⸗
nere. Quarto de malo ex circumſtantus in ꝑticulari.

Uembzum prinum

circumſta

ꝓut eſt ĩ genere moꝛis. 1 ms
lum qð foꝛmat᷑ ex nobis.malũ do ex genere vel circũſtã⸗

primũ quo querit. vtrũ malũ ex int᷑tiõe
dicat᷑ malũ ex circũſiantijs arguit᷑ ſic. Ma⸗
lum ex intẽtione dicit᷑ malũ ex defectu finis
debiti.ſed malũ ex defectu finis debiti.dici⸗

ttur malũ ex circũſiantia finis.qua eniĩ de cã fecit dicituꝛ

circũſiantia finis.ergo malũ ex intẽtione dicit᷑ malũ er
circũſtantia. 4 Yẽ ſicut actio habet cam efficientẽ ita bʒ

cãm materialẽ. ⁊ foꝛmalẽ ⁊ finalẽ.ſʒ cã efficiẽs ⁊ foꝛma⸗

lis 1 finalis ad circũſtantias reducunt᷑. ergo cã finalis
eodẽ mõ.cũ cã finalis Gein actionis ſit pꝛincipalioꝛ

Lõtra malũ ex intẽtione ẽ ma

tia format᷑ er ipſis rebus.ergo malũ ex intẽtione contꝛa

alia duo diſtinguit᷑. ¶¶ Itẽ cũ dicit᷑.ꝙ intẽtio finẽ oꝑi im⸗
ponit. intẽtio diuidit᷑ cõtra omnia que materialia ſunt

in ope.ſed quecũq; ſunt ĩ opeꝛe quaſi diſpoſitio quedazʒ

materialis ſunt reſpectu ipſiꝰ finis.q̊ malũ ex intẽtione

diuidit᷑ cõtra malũ ex circuſtantia ⁊ ex genere. 4 Prete
rea in genere cauſarũ malũ diuidit᷑ cõtra foꝛmalẽ ⁊ ma

terialem. ſed finis ẽ cã finalis.circũſtantia operis ẽ can

ſa foꝛmalis.ipſum genꝰ eſt cà materialis.ergo malũ qð
accipit᷑ ex defectu iſtoꝛũ. babebit pꝛopriã diuiſionẽ ma⸗

lum eꝛgo ex intẽtione cũ reſpiciat finẽ.malũ ex circũſtã⸗

tia cũ reſpiciat foꝛmã.malũ er genere cũ reſpiciat mate⸗
riam diuident ĩter ſe m diſferetias ꝓpꝛias mali
quod dicendũ.ꝙ malũ ex intẽtione Fm ꝙ bic accipimꝰ.

diuidit᷑ cõtra malũ ex circũſtantia.circũſtantie autẽ di:

cunt᷑ que ſunt circa ipſuʒ actũ ſuꝑadoite ipſi genẽ actio
nis q diſponũt ad ſinẽ.vt quicquid ẽ iter initiũ actiõis
2 finẽ actiomis dicat᷑ circũſtantia.ſᷣm hũc modũ malum

ex circumſtãtia dicit᷑ cõtra malũ ex intentione. Alio vDo

mõ dicit᷑ circumſtãtia quicqd circũſtat eſſentiã actiõis.
2 ſm hoc finis dicit᷑ circũſtantia.querit᷑ eni qua de cau⸗

ſa aligs fecit hoc dicit᷑ eſſe finis ſiue vtilitas.ꝑ boc patzʒ D

ſolutio ad primũ.il Ad ſcdm autẽ dicendũ. circumſtã
tia vno mõ dicit᷑ generalit quicꝗd ꝑtinet ad actionẽ ſᷣm
ſeipam.⁊ ᷣm hũc modũ malũ ex intẽtione cõtinebitur
ſub malo er circũſlantia. Alio ᷣo mõ ꝓut diuidunt᷑ cau

ſe actionis inter ſe. diuidunt᷑ 2 defectus cõſequẽter.⁊ lic

nõ continetur. .
Membꝛum ſecundum
Einde querit᷑. virum malu in genere dicat᷑
malum ex circũſtantia.qð videt᷑ per hoc ꝙ;
dicit Lullius.dicit eniʒ ꝙ ꝓprietas negocij
diuidit᷑ in ſex. In genus actiõis.ſinẽ.ſacul⸗

—

tatem. locum. tempus. ⁊ modum. Genus autẽ actionis

appellatur ipſa actio.conſiderata reſpectu materie ſue.
vt quid egit ſᷣm hoc ſicut ipſum genus pertinet ad ciꝛcũ
ſtantiam. ita malum ex genere erit malum ex circũſtan⸗
tia.¶ Preterea.attributa perſone ſiue circũſtantie per⸗

ſone. diuiduntur cõtra attributa ſiue circũſtantias ne⸗

gocij.ſed attributa ſiue circumſtantie perſone continen

tur ſub circumſtantia. ſm ꝙ dicitur malum ex circum⸗
ſtantia.ergo multofoꝛtius ex WS actionis continebi

tur ſub malo er circumſtantia.¶ Contra. circumſtatia
dicitur reſpectu alicuius exiſtentis ante circũſtantiam.
ergo alius defectus eſt ex defectu ipſius in ſe.⁊ ex defe⸗

ctu circũſtantie ipſius.ergo malum ex circumſtantia di

nidetur contra malum ex genere. ¶¶ Preterea. in omi
genere materia diuiditur contra formam.ergo in gene
re actionis.ergo cum circumſtantia dicat formam acti
onis genus vᷣo dicat materiam. malum ex cixcumſtãtia
diſtinguetur a malo ex genere ? econuerſe i quod

dicendum. ; malum ex circumſtantia aliter diſtinguet
a malo er genere hic. aliter prout dererminat Zullius.

pm enim ꝙ accipitur Tullius. malum ex circumſtatia

continet in ſe omnia pertinentia ad negocium ſiue acti⸗

onem. hic pᷣo dicuntur tm̃ circũſtantie qᷓ ſunt inter ini⸗

tium ⁊ ſinem actionis:dico autem initium actionem re⸗

————

WKr
ufine
iti dic⸗
kdicitn
nalüer
kitab
ſonng
finalis
cipalior
meima
irrüſz⸗
cont
opiimn⸗
a ſunt
vedaz
nn
Oreie
Kame
isican
mliqs
ne,na⸗
öſi⸗
imngee⸗
4
Nn.
anidi⸗
ai⸗
getſdis
fnalan

Glode

ioſg.
gecan
epaß
umnſt
noßin
bitur
kcan
1lie

1
dicat
deg
gocn
Keut
lions
ſeſhe⸗
daini
ſtanm
je pen
gon⸗
hkinen
rcun
einchi
ſäna
tian.
deßt
tiad
poni
ngene
nact
uod
ſuet
luo.
tia
Neti/
ini⸗
e

Dueſtio

latã ad ſuq materiã. ⁊ hoc vocat᷑ genꝰ actiõis. ratio aut

eſt.qꝛ tulliꝰ diuidit circũſtãtias ᷣm duo ueſun 1 ipa
oc dicun

cauſa.ſ.ꝑſona ⁊ negociũ ſiue actio.⁊ ꝓpter h 1
attributa ſiue circũſtantie ex ꝑte ꝑpſone ⁊ ex ꝑte negocij.

hic autẽ diuidimꝰ ſᷣm ꝙ maio? deſoꝛmitas ⁊ minoꝛẽ in

ipſa actione ·.ex diuerſis cauſis pricipalibo ipſiꝰ actio⸗
nis.¶¶ Si vᷣo querat aliꝗs.pter quid efficiẽs cauſa non
diſtixit quoddã genꝰ mali ſicut alie cauſe.dicendũ ꝙ ciꝛ
cũſtantie ex ꝑte efficiẽtis nõ dicũt niſi aggꝛauationẽ ſuꝑ
malũ actiõis ĩ genere.iĩ hac enĩ ꝑte prio querit᷑.cuiꝰ ge⸗
neris ſit actio.⁊ hoc ẽ quid ſit.ſcdᷣo cui inſit.⁊ ĩ illo cõp⸗
hendunt᷑ circũſtãtie ꝑſone.ñ ĩ hac cõſideratiõe tã cir⸗
cũſtantie ꝑſone q; actionis adiacẽt generi actiõis.⁊ Ip⸗
ter hboc malũ qð ꝓuenit er defectu circũſtantie.ex ꝑte ꝑ
ſone cõtinetur ſub malo er circũſtantia. Ex iã dictis pa
tet qualiter reſpõdendũ ẽ ad primo obiecta.

Verit᷑ tercio de com ꝑatione mali ex circũ⸗
ſtãtia reſpectu mali ex genere mali ex intẽ
tione.Circa qð querunt᷑ tria. Prio.vtrum
circũſtantia addita ſuꝑ genꝰ actionis agqᷓ⸗
uet peccatũ.Scðdo.vtrũ malũ ex circũſtantia ſit deteriꝰ
malo ey genere vel ecouerſo. Tercio.vtrũ ex circũſlan⸗
tia dicat demeritoriũ pᷣter hoc ꝙ addit᷑ malũ ex ĩtẽtõe.

ticulus

. uet peccatũ.quia dicit Greg.vbi maiꝰ eſt do
num ſciẽtie. ibi tranſgreſſoꝛ maiori ſubiacet
culpe. ergo circũſtantia ꝑ ſe aggꝛauat ratiõe ſcientie.eo⸗

7

gem mõ ratione aliarũ cõditionũ.reſtat ergo ꝙ circum

ſtatia põt aggrauare ſuꝑ malũ generis.4. Aidet᷑ etiã
hoc.ꝙ plus peccat qui cõmittit adulteriũ loco ſacro vel
tẽpoꝛe ſacro.q; qui cõmittit adulteriũ ſimpliciter cir⸗
cũſtantia põt aggꝛauare ſuꝑ malitiã generis. (rra
bona circũſtantta nõ auget meritũ apð deum. ergo nec
mala aggꝛauabit demeritũ.ergo malũ ex circũſtantia ñ
aggꝛaua bit malũ ſuꝑ malũ generis actiõis. ¶¶ Itẽ ꝓni⸗
oꝛ ẽ deꝰ ad miſerendũ qꝙᷓ; ad puniendũ.ſed bona circũſtã
tia nõ auget effectũ miſeratiõis.ergo mala circũſtantia
nõ auget effectũ punitiõis. Oe autẽ bona circũſiãtia nõ
augeat. patet ex hoc.ꝙ ex caꝛitate ẽ meritũ. ex maiori 6
caritate maiꝰ ẽ meritũ.⁊ ex miori minꝰ. ſed circũſtãtia
nõ facit ad hoc ꝙ ſit minoꝛ caritas vel maioꝛ.ergo ciꝛcũ
ſtãtia bona nõ auget meritũ.¶ Pꝛeterea opꝰ virtutis ẽ
opus ꝑfectũ.ſed opꝰ perfectũ ẽ qʒ attigit ſue virtuti.at⸗
tingit autẽ ſue virtuti cũ nulla circũſtantia deeſt. Fvbi
ẽ opus factũ ex caritate nulla deeſt circũſlãtia. ergo cir⸗
cũſtantia hona cũ requirat᷑ adeſſe meriti.nõ auget ipᷣm
meritũ. ¶ Ad qð dicendũ.qꝙ circũſtantia mala põt au⸗
gere gemeritũ.eo ꝙ circũſtantia mala addit quãdaʒ de⸗
foꝛmitatẽ ſuꝑ defoꝛmitatẽ generis.ſed ſᷣm hoc aggꝛaua⸗
tur malũ culpe.i Ad obiectũ autẽ in contrariũ dicẽdũ
eſt. ꝙ aliter ẽ in circũſtantia bona aliter in circũſtan⸗
tia mala.circũſtantia eniĩ bona requirit᷑ adeſſe ipſiꝰ me⸗
riti. bonũ enĩ qʒð meritoriũ ẽ.ponit qð perfectũ ẽ.perfe⸗
ctum autẽ dicit cui nibil deeſt.ergo bonũ meritoriũ di⸗
cetur qð eſt bonũ ex genere ⁊ circuſtantia z intentione.
õ ſic autẽ eſt er parte mali.malũ enĩ dicit defectũ quẽ
cõtingit eſſe ex pluribus cauſis ſicut dicit Dyoni.in li.
ð diui.no.boni eſt cauſa vna.mali vo ſunt cauſe multe.
Ad illud vᷣo quod obijcitur ſcðᷣo dicendũ eſt. ꝙ lʒ deꝰ
ſit promptioꝛ ad miſerendũ ꝙᷓ ad puniendũ.nihilominꝰ
tamẽ ad miſerendũ in adultis vbi coopatur lib. ar. reꝗ⸗
runtur plura ad hoc ꝙ ſit bonũ meritoriũ. qᷓ ad boc ꝗ
ſit ei malũ oppoſitũ.ad malũ enim ſufficit defectus vniꝰ
circũſtantie ad bonũ pᷣo cõcurſus omniũ que neceſſaria
ſunt requiritur. Qec hoe tollit quin deus pꝛonioꝛ ſit ad

lembeuz tercinz

D primũ. videt᷑ enim ꝙ circũſtantia aggra⸗

miſerendũ.ſed ad hoc facit ꝙ oſtendat᷑ dei iuſticia 2 re⸗
ſpectu bonorũ ⁊ reſpectu malorũ.reſpectu bonoꝛũ vt ꝑ
fectioꝛi in merito reſpoõdeat ꝑfectio in premio. defectio⸗
ni autem in merito reſpõdeat defectio in premio. S
huc etiã queritur de comꝑatione circumſtãtie mate ad
bonam. Si enim circumſtantia mala nõ facit ad meri⸗
tum ſed magis deſtꝛuit. per oppoſitum circumſtantia
bona non faciet ad demeritum ſed magis tollet. ergo viꝛ
tus vel ſcientia in ipſa perſona nõ facient ad demeritũ.
Contra.qtomaius eſt donum tantomagis peccat qui
abutitur. Preterea. ille ſcienter peccat ⁊ alius ignoran
ter. paribus omnibus alijs minus peccat qui ignorãter
ꝙ qui ſcienter peccat.ignorantia enim in quibuſdaʒ ex
cuſat ſcientia vo in nullo excuſat.ergo bona circumſtan
tia plus aggꝛauat q́; mala.¶ Ad quod dicendum. ꝙ bo
na circumſtantia non dicitur aggꝛauare malicia per ſe

ſed occaſionaliter. mala vᷣo circũſtantia per ſe auget de⸗

meritum. autem bona circumſtantia augeat demeꝛi
tum hoc eſt ratione contemptus vel ingratitudinis.qᷓ⸗
to enim maius eſt donum tanto maioꝛ ingꝛatitudo in
illo qui nõ bene vtitur. Qec eſt ſimile de mala circũſtan
tia reſpectu meriti. ⁊ de bona reſpectu demeriti.mala
enim circumſtantia nec per ſe nec per occaſionem eſt cã
meriti.eo ꝙ malum nõ ſtat cum bono perfecto.quod eſt
bonum meritoꝛium. bonum vo quod eſt gratisdatum
ſtat cum malo quod eſt demeritoꝛium. ideo poteſt eſſe
occaſio.licet non ſit cauſa aggꝛauationis in demerito.

Articulus ſecudus

Onſequenter queritur de com ꝑatione mali
ex circumſtantia reſpectu mali ex genere qð
illoꝛum ſit deterius altero ratione cuiuſdaʒ
verbi qnod dicitur.ij.pe.ij.ſuper illo verbo.iniquos vᷣo
in die iudicij reſeruare cruciandos.magis autẽ eos ⁊c.
Heda foꝛnicatoꝛes qui pꝛo reatu fede coꝛruptionis ma
iora in indicio patientur tormenta qꝙᷓ; generales iniq.
alia glo. ibidem. ſuperbos dicit 2 arrogantes. qui ipi
gꝛauiora generalibus luituri ſunt ſupplicia. ſed qui ſũt
generales iniqui niſi qui in genere peccãt.fornicatoꝛes
vo ſunt qui peccant ex circumſtãtia. ergo qui faciũt ma
lum ex circumſtantia grauius punient᷑ illis qui faciunt
ex genere. ergo malum ex circumſtantia ẽ deteriꝰ qᷓ; ma⸗
lum in genere. ¶ Preterea. ſuper illud iniquos vᷣo ⁊c.

.

dicit glo. ſicut dy abolum ⁊ oꝛiginalem mundũ.ergo vi⸗

putatur dyabolus ontra.i generalibus iniquis
intelligunt᷑ dy abolus ? eius ſequaces.ſed malũ ĩ gene.
re quod pertinet ad illos.eſt deterius malo ex circũſtan
tia quod eſt in foꝛnicatoribo.ergo deterius eſt malũ ĩ ge
nere ꝙᷓ ſit malũ ex circumſtantia.¶ Ad quod dici pot.
generales dicunt᷑ illi qui peccant cõibus peccatis.for
nicatoꝛes vðᷣo dicuntur qui adount circumſtantiam enor
mẽ.ſicut illi qui peccant contra naturam. ſicut videtur
intelligi dicere.⁊ ̃m hunc modũ nõ dicitur iniquus ge
neꝛalis qui tm̃ ꝑpetrat malũ in genere. ſed qui in cõibo
peccatis delinquit.hoc ergo modo nõ fit comꝑatio ĩter
malum in genere ⁊ malum ex circũſtantia.ſed inter ma⸗
lum ex circũſtantia ſᷣm vnũ modũ.a malum ex circum⸗
ſtantia ſᷣm alium modum. Aliter tamen exponitur. vt
generales iniqui dicantur qui perpetrant aliquam ini⸗
quitatem in genere.nõ addendo deſoꝛmitatem ex circũ⸗
ſtantia. vt qui nõ ſuam cognoſcit.nec ſupeꝛaddit aliquã
circumſtantiam aggꝛauantem.fornicatores autem vo⸗
cat coeuntes qui ſuperaddunt malo in genere maluʒ ex
circumſtantia. Scdðm hoc ergo concedenduʒ. ꝙ deteꝛiꝰ
eſt malum ex circumſtantia ꝙ; malum er genere. eo H
ponit illud ⁊ ſuperaddit et non econuerſo./i ec hoc ẽ
verum quod obijcitur in contrarium. ꝙ enim dicitur ðᷣ
dyabolo ⁊ ſequacibo eiꝰ. nõ refert᷑ ad ſtatũ generalium
iniquoꝛũ.ſʒ ad ſtatũ quoꝛũcũq; ꝗ reſeruant᷑ i die iudicij

detur. ꝙ ipſi bna de magis peccent inter quos cõ

cruciãdi. enĩ nõ ad generales iniqͥs ꝑtineat illa ĩtel⸗
ligi.patet per hoc quod ſequituꝛ v.angeli fortitudine ⁊
virtute cũ ſint maioꝛes.nõ portãt aduerſus ſe execrabi⸗
le iudicium.

¶ Articulus tercins
R Oſtmodũ dicẽdũ ẽ de cõpatione mali ex cir⸗
cũſtãtia reſpectu mali ex itẽtiõe ⁊ q̃rit᷑.vtrũ
malũ ex ciꝛcũſlãtia dicat᷑ demeritoꝛiũ.ꝓpt᷑ h.
addat᷑ malũ ex itẽtione. OQð vr. ¶Dalũ eni ex circũſiã
tia ẽ cui debet᷑ pena.ñ tãtũ ĩ pᷣſenti ſʒ etiã ĩ futuro.ſic de
betur malo in genere. poteſt eni eſſe ꝙ aliquis adultere
tur ⁊ nõ intẽdat ſe adulterari.ſed ſic adulterãdo peccat.
ergo malũ ex circũſtantia. nec adiecto malo ꝑ ĩtentionẽ
eſt demeritoriũ.⸗ Et in.iiij/c.gen.lamech iterfecit cayn
licet nõ intẽdebat ipſum ĩterficere.punitus tamẽ eſt gra

iecto malo ꝑ intẽtionẽ.i¶ Coõtra.intẽtio nomẽ opeꝛi im⸗
ponit ſicut dicit ambro.ſi ergo nõ adeſt intẽtio ipᷣi opeꝛi
nec dicet᷑ eſſe meritoꝛiũ nec demeritoriũ. Itẽ.xij. Ala
thei.de bono theſauro ⁊c̃.glo.theſaurus eſt coꝛdis intẽ⸗
tio.ex qua dominꝰ iudicat opera.ſʒ ex quo iudicat᷑ opꝰ.
ex eo dicit᷑ meritoriũ vel demeritoꝛiũ.eꝛgo ex intentiõe
dicet᷑ opus meritoꝛiũ.Si ergo nõ adeſt malũ ex intenti
one nõ dicet᷑ opꝰ demeritorin.¶ Itẽ Heda ex merito in
tentiõis diſcernunt᷑ oꝑa an ſint lucis an tenebrarũ.pre
ter ergo malũ intẽtionis nõ dicet᷑ opus tenebꝛoſum. ſed
ad opus ꝑtinet genus operis cũ circũſtantia.ergo ma⸗
lum ex circũſtantia nõ erit demeritoꝛiũ niſi addat᷑ ma⸗
lum ex intẽtione. ¶ Ad qð reſpondendũ. ꝙ intẽtio dici
tur duplicit.dicit᷑ enĩ intẽtio generalis ſiue indetermia
ta.⁊ dicit᷑ itentio determiata ⁊ ſpecialis. Intẽtio geneꝛa
lis eſt cũ intẽdit ꝑcutere vel aliqð huiuſmõi opus age⸗
re.Intẽtio ſpecialis ⁊ determiĩata eſt.cũ intẽdit agere h̊
vel hoc vel ſic agere.⁊ ita de alijs circũſtaãtijs.cũ ergo di
citur q demeritũ nõ ẽ pꝛeter malũ ex intẽtione.hoc ẽ.q;

uiſſime.ergo malũ ex na⸗ eſt demeritoriũ ñ ad⸗

nõ ẽ pꝛeter malũ ex intẽtione generali aut ſpeciali.ſʒ nõ

ſem p ẽ ex intẽtione ſpeciali.¶ Ad obiecta ergo reſpõdẽ⸗
dum.ad primũ.ſ.ꝙ ille qui adulterat᷑ licet nò intẽdat a⸗

dulterari. intẽdit tamẽ illud quo exiſtẽte ẽ adulteriũ.in⸗

tendit eni cognoſcere bac mulierẽ.qua cognita ẽ adulte
riũ.ſicut aliꝗs nõ intẽdit peccare mortalit᷑.intẽdit tñ il⸗
lud quo facto ẽ peccatũ moꝛtale.X.Ad illð vᷣo qð obijci
tur de lamech.dicendũ ẽ.ꝙ licet nõ intẽdeꝛet ĩterficere
Caym ſed iterſicere ferã.intẽdebat tñ ſagittã emittẽ pᷣ⸗
ter cõſiderationẽ cũ diligẽtia adhibita.⁊ ideo peccauit
moꝛtalit. Sʒ adhuc poſſet obijci.ſi minꝰ erat in intẽ⸗
tione ipſiꝰ lamech.iꝙᷓ intẽtione ipſiꝰ. Caym.Caym.n.ĩ
tẽdebat nõ tm̃ occide.ſed occidẽ fratrẽ ſuũ abel.lamech

ðo intẽdebat ꝑcutere ſiue occidẽ. ſed nõ ipſum Caym.

cũ ergo minꝰ eſſet in ĩtetione illiꝰ. maioꝛ pena debebat
ipſi Cayn q; lamech. Sʒ ecõtra videt᷑ accidẽ.qꝛ lamech
punitꝰ fuit ſeptuagies.Caym ðvo ſepties.dicit᷑.n. Geñ.
nij.ſeptuplũ vltio dabit᷑ de caym. de lamech vo ſeptua⸗
gies ſepties. Ad qð dicendũ.q; lamech ampliꝰ punitꝰ
fuit.nõ ꝓpter hoc ꝙ malũ ex intẽtione additum malo ex
genere ⁊ ex circũſtantia eſſet deteriꝰ.quo ad peccatũ ho
micidij.maiꝰ erat homicidiũ ipſiꝰ caym q; ipſiꝰ lamech
ĩ genẽ peccati.ſed h̊ fuit qꝛ lamech coiunxit homicidiũ.
bigamię.caym vo tm̃ ꝑpetrauit homicidiũ.

embꝛum quartum
Icto de malõ ex circuſtantia in cõi. dicẽdũ
ẽ de malo ex circũſtantia ĩ ꝑticulari.Sʒ du
4 plex ẽ cõſideratio.vno mõ ſᷣm ꝙ ſingule di⸗
cunt᷑ circũſtantie aggꝛauare vl minuere pec
catũ.⁊ ſᷣm hũc modũ aget᷑ ifra.cũ ſiet tractatꝰ de cõditi⸗
onibus peccati actualis.Alio mõ eſt agere de his ſᷣm ꝗ;
faciũt ao malũ ex circũſtãtia.⁊ ꝑ hũc modũ hic agendũ
eſt. Diſtinguunt᷑ autẽ circũſtantie a diuerſis differẽter.

dicit᷑ enĩ in moꝛali phᷣia de iſtis circũſtantijs que ſic enn

merant᷑ quis agit.⁊ quid agit.⁊ in quod agit. ⁊ qͥ agit.

ꝗpter quid agit.⁊ qualiter agit.Quid his deſignatur
opoꝛtet agentẽ determinare ea q̃ agit.⁊ ſcire q̃ ſunt.a qͥt

ſut. q ſcʒ agit:⁊ quid agit.⁊ in quod agit.⁊ quo agit ver
bigratia remiſſe aut intẽſe.ſic ergo erũt ſex circũſtantie.

Scdm aliũ vᷣo modũ aſſignant᷑.vij. circũſlantie que ĩ

prredicto verſu notant᷑ quis quid vbi ⁊c.⁊ nominant᷑ ibi

locꝰ ⁊ tẽpus.⁊ que nominant᷑ in predicta diſtinctione.
Tercio ᷣo modo enumerant᷑ circũſtantie iuxta attri⸗
buta ꝑſone ⁊ negocio.que ſunt ex ꝑte ꝑſone.xj. Nomẽ.
natura.conuictus.foꝛtuna.habitus.affectio.ſtudiũ.cõ⸗

ſilium.caſus.facta.⁊ oꝛationes.iji omẽ qð vnicuiq; ꝑ

ſone attribuit᷑.⁊ ſub nomine intelligit᷑ cognomẽ ⁊ agno
men.ꝰQQatura cõtinet in ſe ſpeciẽ.vt ꝙ hõ eſt. ſexum vt
ꝙ vir vel mulier.nationem vt ꝙ latinꝰ aut barbarꝰ. pa
triam vt ꝙ gallicꝰ vel hiſpanꝰ.cognationẽ vt quibo ma⸗
ioribus quibo cõſanguineis.etatẽ puer aut adoleſcẽs cõ
moda ⁊ incõmoda.a natura data aĩio aut coꝛꝑi.vt ꝙ va⸗

lens ẽ aut imbecillis.formoſus aut defoꝛmis.acutꝰ aut

bebetioꝛ. memoꝛ aut obliuioſus.¶ In victu aut conſide
rare opoꝛtet.apud quos ⁊ quo moꝛe ſit educatꝰ.⁊ quos
magiſtros artiũ quos viuẽdi pᷣceptoꝛes.Quo ĩ negocio.
qſtu.aut edificio ſit occupatꝰ.in qua cõſuetudine dome⸗
ſtica ſit. ¶ In foꝛtuna vᷣo querit᷑ ſeruꝰ ſit aut liber.pecu⸗

moſus aut pauꝑ.priuatꝰ aut cũ poteſtate. nobilis aut

ignobilis.¶ Habitũ vo dicimꝰ animi aut coꝛꝑis cõſtan
tem ⁊ abſolutã in aliqua re ꝑſectioneʒ. aut virtutis.aut
artis ꝑceptionẽ.vt ꝙ pugil ſit.ꝙ ciuilłẽ ſcientiã nouerit.
; bonꝰ ſit aut malus.(¶ Affectio eſt animi aut coꝛporis
ex tempore alia de cauſa coniunctio.vt leticia.cupidi⸗
tas.metus.moleſtia.morbus.debilitas.⁊ ita huiuſmo
di.¶ Studium eſt anumi aſſidua ⁊ vehemẽs ad aliquã
rem applicata cum magna voluntate occupatio.vt ꝙ ſtu
deat in medicina vel artibus vel iure ciuili.aut canoni
co.aut diuino. Conſilium eſt aliquid faciendi vel non
faciendi vere excogitata rõ. Jacta.caſus.orationes.

ex tribus tempoꝛibus conſiderantur.quid fecerit.quio

ſibi acciderit.quid dixerit.⁊ quid facigt.quid ſibi acci⸗
dat.quid dicatur.⁊ ita de futuro.¶Circumſtantie vᷣo
ſumpte iurta attributa negocio ſunt be. Prima eſt ĩm

genus actionis vt ꝑentis occiſio. Scða eſt cuius rei cã

factum ſit. Tercia eſt locus.Quarta tempus. Quinta
modꝰ. Sexta occaſio. Septima facultas.Octana euen⸗
tus. Aona que conſequuntur ipſum factum. 4 Lo⸗
cus conſideratur in quo res geſta ſit. vtrum ſit ſacer an
Aꝓphanus.publicꝰ aut pꝛiuatus.⁊ infra de alijs conditi⸗

onibus loci.¶ Tempus vt dies aut nox. ſolẽnis aut fe⸗

rialis.ieiuniorum aut extra ieiunium...ANodus eſt in
quo conſideratur.quemadmodũ factum ſit. vtrũ vi aut
