tur eſſentia pꝛo ſubſtãtia accipitur:ſed ad ſubſiantiam

duo pertinent.ſ.eſſentia et peꝛſona.dicitur em̃ ſubſtan⸗

tia duobus modis.per modum ſubſtãatie pꝛime et ſecun
de.pꝛopter quod ex parte eſſentie dicitur ſimplicitas eſ
ſentie.ex parte vᷣo perſone que eſt ſubſtantia indiuidua
dicitur diſcretio perſonalis:ex parte vo potẽtie cum ſit
duplex in genere reſpectu veꝛi et reſpectu boni.reſpectu
veri dicitur intelligentia.reſpectu boni voluntas:dice⸗
tur ergo ex parte intelligẽtie perſpicacitas.ex parte vo⸗
luntatis libertas.Si ergo queꝛitur qualiter diſcretõ ꝑ⸗
ſonalis ⁊ ſimplicitas eẽntie cõnumerantur inter attri⸗
buta.cum eẽntia ſit de perſona.Reſpondetuꝛ ꝙ nihil ꝓ

hibet cõnumerari in ratõe attributi.licet vnum ſit ð ra

tione alteꝛius:nõ em̃ fit cõnumeratio.niſi ratõne eius
quod addit perſona ſuper eſſentiam:ſi vᷣo nihil addeꝛet

ſeg penitus eſſet idem.nõ cõnumerarentur.¶ Ad ſecun

dum dicendum.ꝙ diſcretio perſonalis attribuitur an⸗
gelo.licet nõ de nouo vel veteri habeatur expꝛeſſe.habe
tur em̃ implicite.cognoſcit᷑ em̃ angelus eẽ ſubſtantia in⸗
diuidua diſtincta ab alio.ex hoc ꝙ multi ſimul apparue
runt.cognoſcitur etiam rationalis natura ſiue intelle⸗
ctualis.ex multiplici officio.⁊ ita tota ratio perſone eli
citur ex veteri ⁊ nouo. Pꝛeterea licet ex veteri vel nouo
non habeatur expꝛeſſe.nomen perſone dictuzʒ de deo:ni
bilominus ſicut dicit aug.in li.de trini.quadam neceſ⸗
ſitate ducti ſunt catholici.vt dicerent tꝛes eſſe peꝛſonas
ita q̃dã rõe poterat duci ad dicẽdũ diuerſos ãgelos di⸗
uẽſas eẽ ꝑſonas.ſicẽ diueꝛſos hoies diueꝛſas eẽ ꝑſonas
Ao tciu dðᷣin.ꝙ cũ dꝛ ſimplicitas xẽntie attꝛibuit᷑ an⸗

gelo. ſimplicitas dr reſpectiue ad ea qᷓ habẽt ↄpoſitõem
manifeſta:ſicut ſunt coꝛꝑa aut coꝛꝑales foꝛme.nõ antẽ
dẽ ſimplicitas eẽntie abſolute.et iõ nihil ꝓhibet angelo
inſimul attribui ſimplicitatẽ eẽntie et diſcretõnem ꝑſo⸗
naleʒ ſicut ↄtigit attribui ſimplicitatẽ eẽntie reſpectiuã
⁊ opoſitõem abſolutã. Ad quaꝛtũ dicẽdũ ꝙ licʒ ſit du
plex ↄpoſitio in angelo.nõ ꝓpter hoc ẽ maioꝛ qᷓ in reb ĩ
quibo nõ ẽ ꝑſonalitas.iAã ille res ſimpliciter hñt cõpo
ſitõem. cũ ſint ſubſtãtie coꝛpales. Angelus aũt nõ habz
opoſitõem quãtitatiuã cum ſit ſpũs.Pluribo ergo mo⸗
dis põt dici cõpoſitus ſ̊ ſpiritualiter:ſubſtãtia vo coꝛ⸗
poꝛalis maioꝛẽ habet ↄpoſitõem.¶ Ad quintũ dicẽduʒ
ꝙ licʒ ↄpoſitio ſit ex ꝑte ꝑſone alia ab illa que ẽ eius qð
ẽ.cũ eo quoẽ:nõ tñ ẽ ſeꝑata ommino abilla cõpoſitõe q̃
ẽ eius qð ẽ ab eo qͥ ẽ.ĩmo illa inuenit᷑ in ꝑſona.Et iteꝝ
licet pſona diſtinguat᷑ pꝛietate ꝑſonali:nihilominꝰre⸗
ducẽda ad pꝛimum.opoꝛtet ꝙ diſtinguat᷑ ꝑ ſe ißam. Vñ
iſte angelus differt ab iſto angelo ꝓpꝛietate ꝑſonali.⁊ pᷣ
ler hoc differt ab illo ſua ꝓpꝛietate y poſtaſi. Ad vlti⸗
mũ dicendũ ꝙ licet ꝑſpicacitas maioꝛ vel minoꝛ diſtin⸗
guat ꝑſonà angeli.nihilom inus ẽ aliud attributũ.qꝛ pᷣ⸗
ter hanc diſtinctõem ẽ alia diſtinctio ꝑſone a ꝑſona ĩ ſe
ipᷣa.et rõe illius fit cõnumeratio cuʒ attꝛibutis:que ex
partę potentiarũ attribuuntur.

lembrumquintum

Onſequẽter ꝓcedendũ ẽ ad quĩto queſitũ
ſcʒ de differẽtia aĩe.et angeli eẽntiali.Ad
quoꝛũ differẽtiã quidã ꝓcedũt differẽter.
Quidã em̃ dicũt ꝙ differẽtia eoꝝ eẽntiał
ẽ in hoc.ꝙ angelus ẽ ſubſtãtia ſeꝑata a coꝛꝑe.aĩa vo eſt
vnibilis coꝛꝑi:Sʒ videt᷑ ꝙ hoc nõ ſit eẽntialis differen/
tia.Eſt em̃ loqui de aĩa vt aĩa:et ẽ loqui de ea vt ẽ ſpũs
Et pꝛioꝛ ẽ cõſideratõ de ea vt ẽ ſpũs.q; vt ẽ aĩa:qꝛ de ſpi

ritu ẽ cõſideratõ abſolute.de anima reſpectiue.Cũ eꝛgo

ſpũs rõnalis differat ab angelo.aliqua habebit differẽ
tiã in ſeipo:ſᷣ eẽ vnibile ẽ in reſpectu.ꝗ̊ pꝛioꝛ erit diffeꝛẽ
tia que ẽ ſpiritus in ſeipo.¶ Pꝛeterea ẽ loqui de ſpũ an
gelico et ſpũ rõnali in ↄꝑatõe ad deũ.⁊ pᷣm hãc differũt
eẽntialiter ſpũs angelicus et ſpũs rõnalis. In hac autẽ
ꝑte nõ occurrit rõ vnibilitatis coꝛpoꝛi.& nõ ẽ pᷣma diffe
rẽtia eẽntialis.¶ Pꝛeteꝛea ſi ſpũs rõnalis vnibilis ẽ coꝛ
poꝛi.rõe ſuaꝝ diſfferẽtiaꝝ.vel alicuius in ipᷣo:neceſſe eſt
Ddicẽ aliquid eẽ in ipo ſpiritu.vt potẽtia vel aliud.rõne
cuius ſit vnibilis:et ita illud erit ĩ quo pꝛius differt ſpi
ritus rõnalis ab angelico.¶ Pꝛeterea intelligamꝰ ꝑ im
poſſibile.ꝙ ſpiritus rõnalis remaneat ſeꝑatus a coꝛpo
re:nũquid eẽt idem in ſpẽ cũ angelo.oↄſtat ꝙ nõ. aliꝗd
babẽt per quod differret.⁊ nõ tm̃ indiuidualiter qꝛ plꝰ
differret qᷓ; angelus ab angelo:ꝗ̊ differẽtia aliqua ſpeci
ſica erit inter angelũ et ſpiritũ rationalẽ ſic exiſtentem.
Pꝛopteꝛ hoc volebat alij aliã diffeꝛẽtiã aſſignare ĩ G
ꝙ anima rõnalis ſiue ſpũs eẽt ad ymaginẽ dei. angelꝰ
vo nõ.et hoc volebãt ex ſcriptura ſacra acciꝑe. De hoĩe
em̃ legit᷑ hac rõe aie rõnalis.de angelo vᷣo nõ. Dicebãt
em̃ ꝙ ſpũs rõnalis hʒ potẽtiã cognoſcẽdi om̃ia ad ſimi⸗
litudinẽ dei. Sʒ vidr eodẽ mõ ꝙ angelus ex iſta rõne.
qm̃ ſicut deus cognoſcit oĩa tã coꝛpoꝛalia q; ſpiritualia
ſpũaliter.ita angelus.q̊ hac rõe dicet᷑ ad ymaginẽ ſicut
ſpũs rõnalis.iec hoc ẽ verum qð quida dicũt.q ſicut
in deo ſunt exemplaꝛes rões tam coꝛpoꝛaliũ q; ſpᷣaliuʒ
ita ſint in aĩa rõnali exemꝑlares rões oĩm ta coꝛpoꝛali
um ꝙᷓ ſpiꝛitualiũ. O. em̃ nõ ſic ſit.habere põt ex boc q;
rõnes factiue omniũ rerũ ſunt in deo.nõ aũt in aia ro⸗
nali.Et ſidicatur ꝙ ſunt ibi cognitiue.pari rõe ĩ ange⸗
lo.ſicut oñdit aug.ſuꝑ gen.ad litte.dicit em̃.ꝙ angelus
habuit cognitõem faciedoꝝ omniũ que fiebãt in ſex die
bus:de aia vo rõnali nõ ſic dr.vñ dicit ꝙ pꝛimo cogno⸗
uit angelus res in verbo.deinde ĩ ſe.tercio ĩ ꝓpꝛio gene⸗
re.nõ aũt hoc legit᷑ de aia rõnali:reſtat ̊ q angelus rõe
cognitõis deberet dici ad ymaginẽ potius qᷓ; aĩa rõna⸗

lis. nõ & differẽtia ſpecifica angeli et aĩe in hoc. ꝙ aĩa
ſit ad ymaginẽ der angelus ðᷣo nõ.¶ Pꝛeterea ymago ſi
cut dicit aug.in li.de trini.et in pluribus alijs locis.in⸗

telligitur ᷣm intelligẽtiam. memoꝛiã et voluntatẽ:hᷣ iſta

hec ẽ differẽtia ſpeciſica.¶ Alij dixerunt in hoc differt

oueniũt angelo. en e eẽ ad ymaginẽ.nõ gᷓ
angelus ab aĩa.ꝙ aĩa rõn

is habet intelligẽtiam poſſi
bilẽ.reſpectu foꝛmarũ intelligibiliũ in fantaſmate acce
ptarũ vel a fantaſmatibo.angelus aũt habet intellectũ
poſſibilẽ reſpectu foꝛmaꝝ intelligibiliũ a ſuperioꝛi reci
piẽdaꝛũ:⁊ ita intellectus poſſibilis ᷣm ſeipᷣm vtrobiqʒ
Differt: ꝓpter qð angelus et anima.i Cõtra.ſicut ange⸗
lus põt recipere a ſuperioꝛi.ita et aĩa rõnalis.g̊ quo ad
hoc nõ differunt eẽntialiteꝛ. Itẽ angelus r̃cipit ab in⸗
ferioꝛi.qð patet in malis angelis.qui multa noſcũt per

experiẽtiam.et ſimiliter boni rõne natuꝛe ſue.q̊ vtrobi⸗

q; attẽdit᷑ ↄueniẽtia angeli et aie ĩ cognoſcendo a parte
ſuperioꝛi et a paꝛte infeꝛioi.nõ ᷓ ſᷣm hec attendit᷑ diffe⸗

rẽtia. ¶ Similiteꝛ põt obijci.ſi quis ponat differẽtiã an

geli et anime ex parte motiua.vt dicat angelũ eẽ ſubſtã⸗
tiã impaſſibilẽ.aiam vo rõnalẽ ſubſtantiã paſſibilem eo
ꝙ coꝛpoꝛi cõpatitur.¶ Obijcit᷑ peꝛ h̊ qð dicit dama.im⸗
moꝛtalis ẽ nõ natuꝛa ̊ gratia.ſimiliteꝛ et impaſſibilis:
ſi ergo ſue nature relinquatur dicitur paſſibilis. non
ergo eſt differentia ſpecifica inteꝛ angelum et animam
4 Pꝛeteꝛea ſicut angelus nõ oꝛdinatur ad patiendũ ni
ſi mediante culpa.ita aĩa rõnalis nõ oꝛdinatur ad pati
enduʒ niſi mediãte culpa.ↄſimilis ẽ rõ vtrobiq;. Sicut
ergo angelus impaſſibilis vel paſſibilis.ita aia.⸗. Pꝛe⸗
teꝛea obijcituꝛ ꝙ nõ diffeꝛũt ſpecie.quoꝛũ em̃ ꝑfectio eſt
indifferẽs ſpecie.ipᷣa indiffereẽtia ſũt ſpecie:ſed peꝛfectio

angeli et anime rõnalis ẽ ſpecie indifferẽs.ſ.gr̃a in pñti
vel gra in futuro. AUna em̃ ẽ beatitudo vel gloꝛia que eſt

viſio dei ergo peꝛfectio in futuꝛo eadẽ in ſpecie.Simiłr
illa que ẽ in pnti gr̃a vel caꝛitas.quia vtꝛobiq; ẽ dilectio
dei et ꝓximi. cũ nõ diffeꝛũt ſpecie.peꝛfectibilia nõ diſ⸗
feꝛũt ſpecie.¶¶ Pꝛeteꝛea videt᷑ ꝑ ſimile.ſicut em̃ ẽ in bru⸗
tis.ꝙ licet leo et aſinus ſpecie diffeꝛãt:nihilominus mo
dus cognoſcendi peꝛ ſenſum ſimilis eſt vtrobiq;ita ex
boc paꝛte videtuꝛ eſſe.licet qngelus ponatuꝛ diſteꝛꝛe ſpe
cie:nibilominus modus cognoſcendi vł intelligendi ñ
videtuꝛ differre ſpecie et ita ex illa paꝛte ñ accipituꝛ ſpe
ciſfica diffeꝛentia.(¶ Ad quod dicendũ ꝙ diffeꝛẽtia ange
li et anime rõnalis.aliteꝛ attendituꝛ ſᷣm eẽ natuꝛale. in
quo angelus dicituꝛ intelligẽtia:et aliteꝛ ĩ eẽ rõnali:ali⸗
teꝛ in eſſe methaphiſico:aliter in eſſe theologico. Mtuʒ

ad eſſe natuꝛale in quo fit ↄſideꝛatio coꝛpoꝛum mobili⸗

um.et eoꝛum que oꝛdinantuꝛ ad illa:et ſᷣm bec differen

tie eẽntiales ſunt ſepaꝛatum ᷣm ſubſtantiam. et vnibi⸗

le ſᷣm ſubſtantiaʒ:et in hac ratõne inueſtigat natuꝛalis

phᷣs. vt oſtendat inter animã ratõnaleʒ et alias animas

differentias ſeparabilis et inſepaꝛabilis a coꝛpoꝛe.In,
teꝛ intelligentiam vᷣo angelicam et rõnalem diffeꝛentia
eſt ſeꝑata ſᷣm ſubſtantiam.et vnibilis:vt dicatur ſeꝑa⸗
ta que non habet intentõem ad coꝛpus.vnibilis dᷣo que
habet intentionem ad coꝛpus:anima enim ratõnalis et
cum ſeꝑata eſt.ſicut dicit augin.xij.ſuper geñ.habʒz in⸗
tentõnem ad coꝛpus.iQec dicituꝛ ſeꝑatum.hoc quod ñ
eſt vnitum coꝛpoꝛi:ſic enim anima rationalis poteſt di
ci ſeꝑata poſt moꝛtẽ.donec iteꝛũ coꝛpoꝛi vniatuꝛ.Scðm
vᷣo ratõnale eẽ ſiue loycum.diffeꝛt per potentias pꝛopꝛi
as et eẽntiales que adduntuꝛ ſupeꝛ genus. Cum enim
vtraq; ſit ſubſtantia incoꝛpoꝛea intellectualis.Incoꝛpo
reum diuidit a coꝛpoꝛe ſubſtãtia:intellectuale vo abin⸗
coꝛpoꝛea que nõ habet potentiam intelligendi vt eſt ſen
ſibilis.et per hanc potentiam cognoſcendi differunt ad
inuicem intelligentia angelica et humana:et hec eſt in⸗
tellectualis cum ratõne.illa vo intellectualis abſtracta
a ratõne.DPico autem intellectũ cum ratõne cõponenteẽ
et diuidentem. et ab extremo ad extꝛemum per mediuʒ
decurrentem:quomodo non eſt intelligentia angelica.

di
agoli
iei⸗
in
no
dſſent
poſſ
agece
lectü
uwei
ſbics
Ange⸗
uoad
itper
trobi⸗
parte
difſe⸗
Etiäan
ſubſti⸗
ilemeo
ng,imn⸗
lbilio⸗
8,Don
hiinatn
endüni
adpati
Lient
4Pre
etid el
eſeetio
ninpini
ageeſt
Cimnir
aileetio
noͤd⸗
in bru⸗
nus mo⸗
itg e
eneſpe
genoſi⸗
lurſpe
gange
gle, in
gluali⸗
Qtmz
nobi⸗
diſſeten
kpibi⸗
tols
Oniinas
ꝛe⸗ N
erentia
r ſepe⸗
doque
nolioet
wbzin
ogf
oteſtol
Lon

H poper

1 CN
po
abimd
tſen
ntad
eſtin⸗
roctd
nente
edinz
elc⸗

qMueſtio

intelligit.n. modo ſimplici ſine diſcurſu rõnis. Nec B
obſtat.ꝙ aliq dr eentia angelica rõnalis.qꝛ ratõnale
ibi accipit᷑ ꝓ intellectuali.ſic dictũ eſt ĩ diffinitõe ꝑſo⸗
ne. Scom eſſe ᷣo metaphicũ differ̃t eẽntialit ꝑ intelle⸗
ctũ poſſibile ad ſpẽs ĩ fantaſmatibo.⁊ intellectũ abſtꝛa
ctũ ab hac poſſibilitate.Et lʒ angelus accipiat cogni⸗
tõneʒ inferioꝝ ex ꝑte inferioꝝ. nõ tñ accipit ꝑ moduʒ
materialis intellectus. cuiꝰ eſt ſpẽs reciꝑe abſtractas
a fantaſinati. Cum.n. deſit vis ſenſibilis q̃i pambu⸗
la intelligentie angelice deeſt rõ fantaſmatis ↄſequẽt.
⁊ ita ſpẽꝝ in fantaſmatibo.⁊ ꝑ ↄñs abſtractio ſpecieꝝ
ab his. Scðm vo eſſe tbeologicũ.qꝛ intelligẽtia ange⸗
lica eſt ſubſtantia libera.vertibilis immutabilit: aĩa
ðo ſiue ſpiritus rationalis vertibilis eſt mutabilit: vt
deus ſit eſſentia libera inueꝛtibilis in bonũ ⁊ malum.
angelus vo ⁊ aĩa rationalis eſſentia libera vertibilis ĩ
vtꝛũq;:ſᷣ in boc differunt eſſentialit.quia intelligentia
angelica cum ſit vertibilis. verſione facta determinat᷑
in illo.vt ſi vertat᷑ in bonuʒ determinat᷑ de natura ſua
ibi.ſi in maluʒ determinat᷑ de natura ibi.Et ideo dicit
Jo.dama.qꝙ inſuſceptibilis eſt pnĩe.Aia vo ratiõalis
vertibilis eſt in vtrũq;ʒ.⁊ poſt verſioneʒ de natura ſua
ↄuertibilis.vnde ẽ ſuba libeꝛa.pnĩe ſuſceptibilis. Pꝛo
pteꝛ quod vident᷑ in eſſe theologico ↄuenient᷑ diſtigui.
vt angelica intelligẽtia ſit libera ſuba veꝛtibilis immu
tabilit. Hoc.n.dicit᷑ ſine pꝛeiudicio potioꝛis ſnie. Si
quis.n.in eſſe theologico potuit ↄuenientioꝛeʒ dꝛñtiaʒ
inueniꝛe acquieſcendũ eſt: cum res bmõi ſint altiſſime
ſpeculatõnis. Qec obſtat ꝙ deus poſſet faceꝛe angeluʒ
vertibilem immutabilit᷑.quia nõ agit᷑ bic de ꝑotentia
dei. ̊ de ↄgruitate aut de ↄuenientia nanneEer iã
dicta poteſt iufficient reſponderi ad ea que obiciũtur
Fm oꝛdineʒ.¶.. Ad obiectũ primo ſic.ꝙ lʒ ſit ↄſideꝛaꝛe
ſubſtantiã aie in ſe ꝑ modũ ſpũs:nihilominus tñ in eẽ
naturali eſt ꝑfectio coꝛꝑis oꝛganici.⁊ ita rõneʒ hʒ vni⸗
bilis ſemꝑ.lʒ ſit ſeꝑata actu.4!. Ad ſecundũ dom.qꝙ lʒ
vterq; ſpũs poſſet ↄſideraꝛi in comꝑatõne ad deum. ⸗
ibi ſuam habere dꝛñtiam:cum in comꝑatione phyſica
ſiue naturali.aĩa reſpiciet coꝛpus.angelus vdo nõ:ex il
lo recipiant differentiaʒ ꝓpꝛiaʒ.⸗¶j Ad illud quod ter⸗
cio obijcit᷑ de ipſa aĩa.cum ſit vnibilis rõne cuiꝰ ẽ vni⸗
bilis? dm ꝙrõne ſuipſius. nec eſt ad aliud principiũ
in ipſa reducere:⁊ ideo hec diſfeꝛentia recte dicit᷑ eſſen
tialis in illa ↄſideratõne:⁊ lʒ vniat᷑ cum ſuis potẽtijs.

ſe tñ eſt vnio ſubſtantie ad ſubſtantiaʒ coꝛꝑis.4. Ad

quaꝛtũ dicendũ ꝙ lʒ aia eſſet ſeꝑata.nihilominus hac

Differentia eſſentialit᷑ diſtingueret᷑. quia ſeꝑatuz dicit᷑

dupłr:quod actu eſt ſeꝑatum.⁊ hoc modo nõ differũt:
vel quod eſt ſeꝑatum ꝑ intentõneʒ. hoc modo nõ ẽ aĩa
ſeꝑata.quia intentioneʒ quandaʒ hʒ ad coꝛpus.ſic di⸗
cit Augꝰ.ſuꝑ geñ.ad lit.xij. Vnde loquens de aĩa ra⸗
pta a caꝛnis ſenſibo.⁊ de ſtatu poſt moꝛteʒ:dic̃ ꝙ ineſt
aie quidaʒ naturalis apetitus in admiſtrando coꝛpꝰ
quo appetit᷑ ⁊ tardat᷑ quodamodo ne tota intentõne ꝑ⸗
gat in illud ſummũ celuʒ.qᷓdiu nõ ſubeſt coꝛpꝰ.cuiꝰad⸗
miſtratõne appetitus ille ↄquieſcat. Intelligentia autẽ
angelica ñ ſic habet.⁊ ideo lʒ aĩa ſit ſeꝑata actu a coꝛ
poꝛe:nihilominꝰ illa dꝛñtia eẽntialiter differt m cõſi⸗
deratõʒ naturalis phᷣi.4 Ad illaz vo differentiaʒ q̃ dr
differre ab angelo.quia ſit ad imagineʒ dei rõne ↄgno
ſcendi: Dicendũ ꝙ nõ eſt in hoc diſeꝛentia eſſentialis.
ſed eſt alia ratio Ipter quaʒ inter eas poſſit attẽdi difᷣ
feꝛentia.que dicet᷑ in illa parte vbi aget᷑ de aĩa rõnali.
qualiter ↄdita ſit ad imagineʒ.Dicit᷑ aũt a bio Greg.
angelus conditus ad imagineʒ di. in li.moꝛał.xxxij.
quo in eo ſubtilioꝛ eſt natura.eo in illo imago dei ſub⸗
tilius inſinuat᷑ expꝛeſſe: ⁊ poſt de ſigillo talis ſiłitudo
imaginabiliter expᷣmit᷑.qualis in ſigillo eodeʒ eẽntiali

ter habet᷑.¶ Ad aliud vᷣo ꝙ dicit᷑ diferentia eſſe ratiõe

intellectus poſſibilis ad ſpẽs in fantaſmatibo.Reſpõ⸗

Xx.

dendũ eſt ꝙ hoc verum eſt ſicut ſup habitũ eſt.in conſi

tcratõne metaphica. Mec hoc obſtat.ꝙ aĩia vt eſt ſpũs

intelligibilis.põt reciꝑe illuiatõʒ a ſuꝑioꝛi ſicut ange⸗
lus. Hoc.n.nõ intendit oſideratio metaphica.que hbʒ

inueſtigatõz iſtaꝝ eſſentiaꝝ ꝑ ea que ſunt notioꝛa quo

ad nos. VUnde ab actibo cognoſcũt᷑ potentie.ꝑ potetiã
do ſubſtãtia:modus aũt cognoſcendi qui eſt ab inferi⸗
oꝛi ꝑte diſtinguit ↄueniẽter aĩiam ab angelo in hac cõſi
deratõne. Poſſet tñ angelus diſtingui ab aĩa m illaʒ
differẽtiaʒ. ꝓut dicit᷑ angelus ſubſtantia intellectualis
illuĩationũ a primo.pᷣma relatõne ꝑceptiua.aĩa vᷣo vl⸗

tima relatõne ꝑceptiua:h̊ illud nõ ↄuenit aie xpᷣi.lʒ cõ⸗

uemire poſſit aljs aiabo.eo ꝙ aĩa xpᷣi nõ recipit illumi⸗
natõneʒz ꝑ angelũ illuminantẽ. ſᷣ immediate ꝑ ipᷣaʒ di
uinam eẽntiaʒ.ideo melius eſt a ꝑte infeꝛioꝛi ponẽ dif⸗
ferentiam aĩe ⁊ angeli quo ad illam ↄſideratõʒ.4!.qAd
illud ᷣo quod obijcit᷑ de demonibo ꝙ accipiũt a ꝑte in⸗
ferioꝛi: dõm eſt ꝙ nõ recipiũt ſpẽs reꝝ intelligibiliũ a
fantaſmatibo.lʒ ſumant ab ipſis rebo: ⁊ nõ ſumũt per
modũ intellectus poſſibilis.bᷣ ꝑ modũ agentis qui ſibi
ſuſſicit ad ſpẽs accipiendas.Ge hoc aũt diſſuſius aget
in tꝛactatu de cognitõne angeloꝝ.¶ Ad hoc qð obijcit
de hac differentia paſſibile ⁊ impaſſibile.dðm eſt ꝙ lʒ
impaſſibile ↄueniat angelo:tñ nõ ↄuenit ꝓut paſſibile
ꝓ ↄpaſſibili ſumit᷑. In hac differt aia ab angelo. ꝙ cõ⸗
paſſibilis eſt aĩa rõnalis coꝛpoꝛi.angelus vo nõ.cũ nõ
ſit vnitus coꝛpoꝛi ſicut foꝛma vel ꝑfectõ cuzʒ ꝑfectibili.
Sed iſte differentie ſunt poſterioꝛes illis que ſunt vni⸗
bilis ⁊ nõ vnibilis:⁊ ideo ponende ſunt pᷣme diſſerẽtie
eſſentiales.4. Ad illud vᷣo quod obijcit᷑ ↄſequẽt.q an⸗
gelus ⁊ aĩa nõ differũt ſpecie.qꝛ hñt ꝑfectõʒ indifferẽ⸗
teʒ ſpecie.dðm eſt.ꝙ eſt ꝑfectõ prima ⁊ ꝑfectõ ſecũda:

lʒ & angelus 2 aĩia ↄueniãt in ſecũda ꝑfectõne indiſfe⸗

renti p̃ᷣm ſpẽʒ.nõ tñ oꝑtet ꝙ ↄueniãt in pᷣma. Pretea.
gra differt in ſpecie ꝓut eſt in angelo.⁊ ꝓut eſt in aia.
Eſt.n.gr̃a quedaʒ in aia que nõ eſt in angelo.ſ.gra vni
onis.ſicut fuit in xpᷣo.⁊ gra reꝑatõnis ſicut ĩ alqs qui⸗
buſdam. 4 Ad vltimũ dõm. ꝙ lʒ modus cognoſcendi
ſit indifferens vel quidã modus mouẽdi in bonũ ſ in⸗
differens ſpecie:tamen alius eſt differens.ſicut ſupᷣ ha

bitum eſt.
embx ſextum

D ſextum membꝝ bhuius.q.quo agit᷑ de
differentia angelorũ inter ſe. Et bʒ tres
articulos. 4 Primo querit᷑ .vtꝝ inter ſe
iffer ant ſpecie vel nõ.¶ Secũdo.ſi dif⸗
ferant ſpecie. vtꝝ ſub vna ſpecie ſint multa indiuidua
vel Aatic de cauſa multitudinis angeloꝝ.

ꝛticulus pꝛumus
Vod differant ſpecie arguit᷑ ex hoc.ꝙ ange⸗
li de ſupᷣma hierarchia plus differũt reſpe⸗
Actu eoꝝ qui ſunt ĩ infima: ꝙᷓ illi qui ſunt in
nſima bierarchia:ſᷣ illi qui ſunt in eadeʒ hierarchia:

vel ſpecie ſunt ideʒ.⁊ differũt ſm multitudinẽ numera

lẽ:vel ſunt idẽ genere ⁊ differt ſpecie.̊ᷓ angeli qui ſunt
in ſuꝑioꝛi hierarchia.cũ plus differãt ab his ꝗ ſunt in
infima.differũt ſpecie.¶¶ Item ſiłr obijcit᷑ de his ꝗ ſunt
in oꝛdine ſeraphin.plus ↄueniũt inter ſe.qᷓ; nneniuũt cũ
illis qui ſunt de oꝛdine cherubin aut tbꝛonoꝝ.ᷓ cũ illi
qui ſunt de oꝛdine ſeraphin int ſe ↄueniant in ſpecie.⁊
Differũt 'm numeꝝ: vel ↄueniãt ſᷣm genꝰ ⁊ differat ſpe
cie.ita illi qui ſunt de oꝛdine ſeraphin different ab his
qui ſunt de oꝛdine cherubin.4! Preterea.cum oꝛdines
diſtinguant᷑ ſᷣm officia.officia auteʒ ſunt differentia ge
nere vel ſpecie: ̊ angeli qui ſunt in oꝛdinibo differunt
genere vel ſpecie. ¶¶ Preterea.angeli ſunt naturaliter
quedam lumina ſpiritualia.que cõdita ſunt i celo em⸗
pirreo.nõ de ipſo celo:ſed ſic eſt in luminibo coꝛꝑalibo

que condita ſunt in ipſo firmamẽto.ꝙ differunt ſpecie
inter ſe.̊ multofoꝛtius ſpũalia: cũ magis differat dif
ferent ſpecie.¶ Itez m phᷣm. ꝓpoꝛtio motoꝝ eſt ⁊ mo
biliũ.h ſᷣm ipᷣm ſubſtantie ſeꝑate.ſ.intelligẽtie angeli
ce ſunt motoꝛes diuerſoꝝ oꝛbiũ:ᷣ ↄſtat ꝙ oꝛbes diſfe⸗
runt ſpecie.vt oꝛbis ſolis ⁊ oꝛbis lune: angeli ꝗ ſunt
motoꝛes differũt ſpecie.4 Itez aĩe ſenſibiles in coꝛpi⸗
bus diuerſoꝝ brutoꝝ. plus vident᷑ ↄueire inter ſe. qa
ↄueniũt in modo ſentiendi ꝙᷓ; nueniũt angeli quoꝝ dif
ferens eſt modus intelligẽdi:h̊ aĩe ſenſibiles in diuer⸗
ſis ſpẽbo brutoꝝ differũt ſpecie.̊ ⁊ angeli int ſe diffe⸗
runt ſ Fecieontra mace 2 minꝰ nõ diuerſificant
ſpẽmm. ð̊ angeli differũt inter ſe im magis ⁊ minꝰ.in ꝑ⸗
ſpicacitate intelligẽne.⁊ ſimplicitate natuꝛe.2 in habi
litate volũtatis:ꝗnõ differũt ĩ ſpecie. Iteʒ angeli de
ſingulis oꝛdinibo ↄueniũt in eiſdeʒ officjs. Licʒ. n. ſe⸗
rapbin dicant᷑ ab officio incendẽdi ꝑ caritatẽ aut dile
ctionẽ:cherubin ab illuĩatione: nibilominꝰ oẽs ad oĩa
pargti.⁊ in omibo ↄueniũt: ꝗ̊ m hec officia nõ diſtin⸗
guũt᷑. 4 Iez aie rõnales diſtinguũt inter ſe. ß differẽ⸗
tia illaꝝ ñ eſt in ſpecie. nec angeli differũt ſpẽ. 4 Itẽ
duo ſunt officia angeloꝝ.ſ.otemplari ⁊ miſtrare.ſed in
vtroq; ↄueniũt m eundeʒ modũ in ſpecie. vtrobiq; eĩ
eſt ↄtemplatio 'm magis ⁊ minꝰ.2 vtrobiq; miſteriuz
m aliud ⁊ aliud: angeli ñ diſfeꝛũt in ſpecie qͥ ad iſta
officia. Quod aũt dicit᷑.vij.dañ. milia miliũ miniſtra
bant ei ⁊ &cies milies ⁊c.nõ ad hoc reſpicit vt quidã
ſint miniſtrantes ⁊ nõ aſſiſiẽtes: quidã aſſiſtentes 2
miniſtrãtes. ¶ Ad quod dom. q angeli differũt inter
ſe ſpecie.¶ Ad obiectũ aũt in cõtraꝛiũ dᷣm eſt. ꝙ ma⸗
gis ⁊ minꝰ dicit᷑ dupłr. Aliqñ.n.vni ⁊ eideʒz rei acci⸗
dunt.ſicut albedo intenſa põt eẽ remiſſa.⁊ minus cali
dũ põt eſſe magis calidũ: ⁊ J̊ modo accipiendo magis
⁊ minꝰ nõ diuerſificant ſpeciẽ.Alio ᷣo modo magis ⁊
minus diuerſis naturis attribuũt᷑. vt magis calidum
appropriat᷑ nature ignis. ⁊ minus calidũ nate aeris:
⁊ tũc magis ⁊ minꝰ atteſtant᷑ differẽtie in ſpecie.ſicut
dicit phᷣus. ꝙ multũ ⁊ paucũ aliquando diuerſificant
aliqñ non diuerſificant.⸗ Ad aliud dðm. ꝙ diuerſitas
in ſpecie nõ attendit᷑ m illa officia. niſi ſic eſſet. ꝙ illa
officia ita eſſent appropriata quibuſdaʒ angelis. ꝙ nõ
ↄuenirent alijs.diuerſitatẽ angeloꝝ in ſpecie ſequitur
differentia officioꝝ in ſpecie: ſed cum eildeʒ angel vᷣm
diuerſos ſtatus poſſunt illa officia conuenire.non ſᷣm
illa accipitur differentia angeloꝝ in ſpecie. Preterea
cum mali angeli in nullo illoꝝ oꝛdinũ ſint ⁊ diuerſifi⸗
centur in ſpecie.non g m illa officia accipit᷑ differen⸗
tia ſpecifica.¶ Ad illud vᷣo quod obijcit᷑ de aĩabo rati⸗
onalibo que indifferentes ſunt in ſpecie.dom nõ eſt
ſimile in aiabus. Aie.n.rõnales oꝛdinant᷑ ad coꝛpus
7 coꝛpus oꝛdinat᷑ ad aiam tanq; ꝓprium pfectihile ꝓ⸗

prie ꝑfectõni. Unde ſicut coꝛꝑa no diuerſiricant᷑ ĩ ſpẽ.

ita ⁊ nec ꝑfectõnes diuerſificant᷑ in ſpecie. Angeli vᷣo

Diuerſitateʒ quam hñt.nõ ex diueꝛſitate coꝛpoꝝ vel el⸗
ſentiali habitudine ad coꝛꝑa accipiũt. p in ſeipſis ꝑ ea
ad q oꝛdinãt᷑ diuerſificãt᷑: ⁊ ideo hñt poſſe determiatũ
ad vnũ genꝰ tm̃ vel ſpẽm:ſᷣ ſuꝑ oĩa coꝛꝑa.⁊ iõ nihil, p⸗
bibet in eis diuerſitatẽ ſpecificã accipi.. Ad quartũ
obiectũ dõᷣm.qꝙ dꝛñtia eẽntialis prima.ñ eſt ꝑotẽpla⸗
ri ⁊ miſtrare.ſ̊ eiſqẽ angelis ſimul ſel pñt ↄueĩre:ꝙ⸗
pter quod ncce eſt querere drñtiaʒ angeloꝝ ſpecificaʒ
inter ſe. ¶ Huiꝰ rei gra querit᷑.eltꝝ oꝛdo natuꝛalit᷑ĩ⸗
eſt angelis. Primo.n.ↄditi ſunt. vt dicerex᷑. iſti ſu nt ð
iſto oꝛdine.illi de illo:nec fit illoꝝ oꝛdinũ ꝑmutatõ. ⸗
aũt oꝛdo ↄueniebat illis in ſua ↄditõne videt᷑ p B.q; ꝓ⸗
ceſſerũt a ſapia diuina ꝑ creatõeʒ. ̊ ſapie dine atteſiat
oꝛdo in creaturis.ſicut dicit btũs Breg. cum angeli
eſſent ĩ multitudine ⁊ oꝛdine ↄditi erãt. Hoc etiã atte⸗
ſtat aug. in li. xij. de ci. dei dicẽs.ꝙ nõ eẽnt oĩa. ſi cẽnt
equalia:innuẽs ꝑ h̊ oꝛdineʒ nõ tm in generibo creatu⸗

raꝝ.hetiaʒ in ſpeciebo. Et iteꝝ dicit aug. in eodeʒ lib.
Cum deus ſumma eſſentia ſit.⁊ ideo immutabilis ſit:
rebus quas ex nihilo creauit. eſſe tedit:̊ ñ ſumme eẽ
ſicut ipſe eſt:⁊ alijs dedit eſſe amplius.⁊ alijs minns:
atq; ita naturas eſſentiaꝝ gradibus oꝛdiauit.Ex quo
accipit᷑.ꝙ angeli creati in oꝛdine determĩato ſunt cõſti
tuti. Ad ideʒ facit quod dicit aug. in pluriba locis. vt
ſupꝑ geñ.quod in coꝛꝑibo eſt ponaꝰ.h̊ eſt in ſpiritibo oꝛ/
do: ſed in coꝛꝑibus videmꝰ ꝙ coꝛꝑa diuerſifican?᷑ ĩſi pe
cie ſᷣm diuerſitatẽ pondeꝝ: Pʒ.n. ignis pondus ſurſuʒ
terra dvoꝛſum. ⁊ terra ⁊ ignis no habent eandẽ rõeʒ
ponderis.ſimilit᷑ nec aqua ⁊ terra:ꝑ quod ceſignatur
ꝙ ratio ponderis diuerſi.atteſtat᷑ diuerſis ſpeciebus.
Cum ergo oꝛdo ſit in ſpiritibo:erit oꝛdo deteꝛminatus
in pꝛima conditione in angelis. O autez ſic ſit. accipi
tur ex h.quod dicit Dyo.d ſummo bo. Inter angelos
Diſtantia poteſtatũ eſl: 7 graduũ dignitate miſteria
eiſdeʒ ſunt attributa: alij ꝙ alijs preferunt᷑ tam culmi
ne poteſtatis qᷓ ſcia virtutis ſubmiſtrant.i Louẽ autem
eſſe oꝛdines angeloꝝ ſacre ſcripture atteſtant᷑.i.ange⸗
los archangelos ⁊c. Quoꝝ oꝛdinuʒ numeꝝ Ezʒzechiel
Pheta deſcꝛibit.ſub tot nominibo lapidũ.cuʒ de pᷣma⸗
tu apoſtate angeli loqueret᷑:quo numero lapidũ deſi⸗
gnaii ſunt oꝛdines angeloꝝ. quos apoſtata angelꝰ? añ
lapſum qi in oꝛnatu veſtimẽti ſui affixos habuit:ad à⸗
rũ ↄpatõʒ dum ſe clarioꝛeʒ aſpexit.ↄfeſtim intumuit ⁊
coꝛ ſuũ ad ſuꝑbiã eleuauit.Silr dicit btũs Hern.ĩ li.
ce oↄſideratõne ad Eugeniũ.vbi gdus ⁊ oꝛdines diſtin
guit.ex quo accipit᷑. ꝙ cũ lucifer ſe clarioꝛẽ ↄſ piceret i⸗
ter hos oꝛdines.⁊ ꝙ oꝑimẽtũ eiꝰ erãt: ꝙ erat oꝛdo ĩ an
gelis determĩatus ex ↄditõne naturati:ᷣ iſte oꝛd eꝛat
ſicut accipit᷑ in auẽte ad diuerſa officia. reſtat w dik
ferẽtia in ſpecie determĩata erat ſᷣm diuerſitates pote⸗
ſtatũ: ⁊ diuerſitas ptãtũ ſᷣm dꝛñtiaʒ officioꝝ:ex poſte
rioꝛibo.n. in hmõi oꝑtet nos ad pᷣma deueĩre. Qð etiã
videt᷑ ꝑ ſile in rege terꝛeno. Rex.n.terrenꝰ hʒ puos no
bilioꝛes ⁊ minꝰ nobilioꝛes. ſᷣm maioꝛa ⁊ mioꝛa officia
oꝛdiatos.q aũt ſunt ſerui aule celeſtis niſi illi de gbus
iij. Reg. x. Meati ſerui tui ꝗ ſtãt coꝛã te tota die. Hi at
ſunt angeli ꝗ ſunt coꝛã vrero Galomone. aſſiſtẽtes p cõ
cẽplatõʒ. Oꝛdo tñ nõ tm̃ reſpicit naturã ſᷣ graʒ.vtroq;

Eeniĩ mõ hñt oꝛdinẽ boni angeli. mali vo etſi ñ babeant

oꝛdinẽ gratie.nihilominꝰtñ bñt oꝛdinẽ natuꝛe: vt dicã⸗
tur maioꝛis pſpicacitatis. ⁊ ita de alns. Et ſicut ↄſtitu
ti in aligbo om̃cijs deijciũt ꝓpt ſuã indignitatẽ ⁊ petm
ita bi ꝗ mali ſunt angeli deiecti ſunt de celo ⁊ ab hono
re quẽ habituꝛi eẽnt ſi ſtetiſſent. Poſſunt.n. hr̃e oꝛdieʒ
naturaleʒ. S̊ deiecti ſunt ab illa cooꝛdinatõe ſcta.ſcloꝝ
ngeloe E p̃ᷣmiſſis ᷓ põt patẽ aliqᷓ veritas drñtie in
ſpecie.i ec h̊ obſtat.qꝙ ideʒ angeli hnt caritatẽ ſciam
⁊ ꝓprietates conſiles.ñ.n. ꝓpter G̊ diſtinguũt᷑.ſ̊ ſm ea
officia q ↄueniũt excellentioꝛibo naturis 1 minꝰ excel⸗
lenti: nõ ꝙ; ñ poſſet tradi minꝰ excellens officiuʒ ex⸗
cellentioꝛi nature.ſ̊ ñ ↄgrueret:officia & ĩ ſua peminẽ⸗
tia atteſtãt᷑ dꝛñtie ſpecifice ĩ anget.ᷣ ñ ↄſtituũt.

riiculus ſecũdus

Kticulo ſecundo queritur. Atrum in vna
ſpecie angelica ſit multitudo angelorũ: an
ſingulis ſpeciebus ſingula reſpondeant in⸗
autem ſingulis ſpeciebus ſingula reſpon
cant indiuidua videtur peꝛ hoc.ꝙ multiplicatio indi
uiduoꝛum in rebus naturalibus eſt propter coꝛꝛupti⸗
bilitatẽ ex parte materie: vt ſi ſpecies non poſſit ſe ſal⸗
uare in vno indiuiduo.ſaluet ſe ĩ alio. vbi ᷣo materia
eſt incoꝛuptibilis.non eſt hoc neceſſitas.vt ĩ ſole 2 lu⸗
na:ergo cum angelus habeat materiã incoꝛꝛuptibileʒ.
aut mater ia nõ indigeat: nõ erit in angelis neceſſe eſſe
multitudinem indiuiduoꝝ.qᷓ vnicuiq; ſpeciei reſi ponde
bit ſuuʒ indiuiduũ: quot ſunt angeli.tot ſunt ſpẽs an⸗

— — — — —

—— ———— – —

— — — — —

iceretß⸗
Woign
weigt
Goor
s pole⸗
er polte
Werti
Hosno
officia
wgbus
.hiai
espo
vtroq;
lbeant
tdici⸗
ſitu
1pam
bbono
ordie
ſcor
ſtiein
ſim
geel⸗
zer
nini⸗

pna
fütan
utin
ipon
oni
Gpn⸗
hin
eria
zl⸗
lez.
ale
ne
an⸗

Mneſtio

— —

geloꝝ. 4 Itez diuina eſſentia aliquã bʒ pmunitateʒ. 7
tñ no ↄĩcat ſe niſi vni quod eſt: ſicut.n.diuina eſſentia
eſt vna.ita vnus eſt deus. Cum ꝗ ſimilitudinẽ primaʒ
recipit angelus put eſt poſſibile in ſpecie creature.eꝛit
in angelo reꝑire oñeʒ eentiaʒ. que nõ coicet ſe niſi vni
qð eſt:̊ eẽntia coĩs eſt ſpẽs.quod eſt vᷣo in angelis in⸗

diuiduũ.vni ꝗᷓ ſpeciei vnũ rñdebit indiuiduuʒ. 4 Nð
etiã videt᷑ ex hoc.ꝙ magis aꝓpropinquat ĩ vnitate ſpi⸗

ritualis creatura ad tdeũ q; coꝛpalis. ſed in coꝛꝑali cre
atura inuenit᷑ hec ſimilitudo. ſicut eſt in ſole 2 luna: S&
multofoꝛtius in ſpũali.ſ̊ hoc nõ eſt niſi in angelo.j̊ in
angelo erit repire ſ vna ſpecie vnũ indiuiduũ.Cõ
tra.maioꝛ eſt virtus coĩcare ſuã eſſentiã ſine diminu⸗
tione pluribo.qᷓ; vni ſoli: ̊ in magis virtuoſo erit hec
virtus inueniẽda.ſ̊ magis virtuoſa eſt ſpualis creatu⸗
ra qᷓ; coꝛꝑalis.⁊ in coꝛpali inuenit᷑.q̊ multofoꝛtiꝰ ĩ ſpi⸗
rituali:ſed ꝑſona ſpũalis eſt angelus.q repit᷑ ĩ angelo:

Sangelus in vna ſpecie hʒ multa indinidua. 4! Itẽ di⸗

uina eſſentia coĩcabilis eſt pluꝛibo ꝑſonis.⁊ eſt oĩno ĩ⸗
diuiſa eẽntia.vt nullatenꝰeſſentia diuidat᷑:cuʒ &̊ deus

nãõ ſit innidus.nec repugnet hoc creature.ꝗn eẽntia ſit
coĩcabilis pluribo ꝑſonis ſᷣm ſuũ modũ. ſ inter eſſen⸗

tias que plus tenet indiuiſionẽ in eẽntia eſt ſpẽs: ſpẽs

enĩ nõ coicatur niſi ab indiuiduis.genus aũt coĩcatur
a ſpeciebo. hec ſimilitudo inuenit᷑ in ſpecie:pᷣ cũ ꝑſo⸗

na nõ inueniat᷑ niſi in rõnali creatura ſiue intellectua⸗
li. oꝑtet & ꝙ in rõnali ereatura ſiue in angelo inueiat
hec ſimilitudo.ſicut poſſibile eſt: Hoc aũt nõ eſſet niſi
ſub vna ſpecie eſſent multa indiuidua. ꝗ̊ ſ vna ſpecie
angeli eruũt plures.quoꝝ vnuſquiſq; ſit pſona. Ad
quod dm. ꝙ vni ſpeciei rñdent plures indiuidue ꝑſo
ne ſub illa ſpecie. 4 Ad obiectum aũt in ↄtrariũ dom
eſt.ꝙ alia eſt ratõ ꝙ plura indiuidua ſunt ſub vna ſpe
cie:qᷓ coꝛuptibilitas materie aut indiuidui.que ñ põt
ſuſficienter ſaluare eſſe ſpeciei: in ſpiritibo.n.plurali⸗
tas indiuiduoꝝ nõ eſt ꝓpter hanc cauſazʒ.ſ̊ ad manife⸗
ſtationẽ diuine bonitatis.que vult coĩcare pluribo ꝑti
cipatõneʒ beatitudinis:vt ſicut multiplicat᷑ numerus
indiuiduoꝝ in ſpecie aĩe rõnalis ad fruitõz beatitudis
ita multiplicat᷑ numerus engelorũ ſub quacũqʒ ſpecie
ad fruitõz beatitudinis. Pꝛetea.poſſe regis temꝑalis
decens diſpoſitio in aula eiuns ondit᷑. cum multi cõſi⸗
milis diſpoſitõnis ſeruiũt.magis qᷓ ſi vnus ĩ vno offi⸗
cio ſeruiret:vt ſi multi pincerne.qᷓ ſi vnus ſolus piceꝛ⸗
na.? ita de alijs officijs:cũ &ᷓ poſſe regis ſit impropor⸗
tionale in infinitũ ſuꝑ poſſe regis temꝑalis.⁊ decẽtioꝛ
diſpoſitio aule celeſtis ꝙᷓ terrene: ↄueniẽs eſt angelos
ꝗ ſunt ſummi miſteriales.plures eſſe ſub vna ſpecie:ñ
eſt &̊ in ſpiritibo accipienda rõ multitudinis indiuidu
oꝛu que eſt in coꝛꝑalibo.¶ Ad ſecũduʒ pᷣo dðm.ꝙ di⸗
uina eſſentia nõ coĩcat ſe niſi vni ꝙ eſt.⁊ hoc ẽ: qꝛ nõẽ
poſſibile plures eſſe os:obuiaret.n.pfectõni diuine.
vt oñſuʒ eſt: nõ ſic eſt in angelis. immo magis cõgruit
pluralitas ſupoſitoꝝ:nõ.n.ſimile eſt de dño ⁊ ſeꝛuo
ↄuenit.n.magis ꝑfectõni dñi vnitas ⁊ indiuiſio.ſᷣuo
aut magis multiplicitas:cũ ̊ᷓ angeli ſint admiſtrato⸗
rij ſpũs. magis eis ouenit pluralitas ſuꝓpoſi itoꝝ ſbᷣ ea⸗
xzʒ ſpecie.i Zec eſt ſile de ſole ⁊ luna.ſunt.n.lũaria ſuf
ficiẽtia: ſol.n. eſt ſufficiẽs ad illuĩatõeʒ totius oꝛbis in
die.luna vo cum ſuis ſtellis ad totius oꝛbis illuĩatõeʒ
in nocte.ſicut expedit: ſtelle tñ ad aliud officiũ ſint di⸗
recte per ſe ⁊ eẽntialit᷑.

rticulus tercius

Kticulo teꝛcio querit᷑ ð cauſa multitudinis
angeloꝝ. ꝓpter quid ſcʒ neceſſe fuit tãtã an
eloꝝ multitudinez: ſi.n. hoc eſt ꝓpter mul⸗
titudinẽ hoim. cuʒ homo ſit ſuba coꝛuptibilis. angelꝰ
añt ſuba incoꝛꝛuptibilis.eẽt dignioꝛ creatura ꝓpter ĩ⸗
dignioꝛẽ.Silłr ſi dicat᷑ ꝓ h ẽ ꝓpt aĩas rõnales.ad q̃rũ

cuſtodiã vel exercitiũ dant᷑.nec hoc videt᷑.Cum.n.aĩe
ſucceſſiue creent᷑ ſic coꝛꝑa ſucceſſiue geneꝛãt᷑.poſſʒ vnꝰ
angelus multas aias cuſtodire vel exercitare: vñ ñ eẽt
ncce tantã eẽ multitudineʒ.¶¶ SOꝛetea.dr ĩ.xxxij.deut.
ſtatuit filios hoĩm iu? numeꝝ filiorũ dei. numerus G
hoĩm vel aiaꝝ rõnaliũ.magis videt᷑ ſumi iu numerũ
angeloꝝ·/ ꝙᷓ ecõnerſo.Dr̃.n.ĩ cantico.qñ diuidebat al⸗
tiſſimꝰgentes ⁊ ſeꝑabat filios adaʒ. ſtatuit termios gẽ
tiũ iu numeꝝ filioꝝ dei.ſiue angeloꝝ ſ̃m aliã lIr̃am.
Iteʒz neq; iuxta officia aut miſteria ſumit᷑ rõ młtitu⸗

dinis.ſ õ.n. pter miſteria ncce fuiſſet tantã eẽ multi

tudinẽ. ¶ Pꝛefea.cũ młtitudo creatuꝛaꝝ ꝓcedat a deo
ſm ſititudinẽ maioꝛẽ vel minoꝛẽ: q̃nto maioꝛ eẽt receſ⸗
ſus a ſumme vno.tãto maioꝛ deberet eẽ młtitudo.⁊ q̃n
to maioꝛ aꝑpꝛopinquatio mĩioꝛ młtitudo:q̊ ĩ maxia ap⸗
ꝓrimatõe mima mititudo:ſ̊ maxia ẽ aproxĩiatõ ange⸗
li ad ſummã vnitatẽ. mĩma ẽ multitudo in genere an
geloꝝ. ¶ Cõtra dañ.vij.milia miliũ miſtrabat ei ⁊c.⁊
math.xxvj. Mõne poſſeʒ rogare patrẽ meũ.⁊ exhibe⸗
ret mihi pluſꝙ. xij. legiones angeloꝝ. Ex q̊ videt᷑ ꝙ ma
rima ſit młtitudo angeloꝝ. Pꝛetea.Job.xxv.iQunꝗd
eſt numerꝰ militis eiꝰ? milites.n.vocat ſpũs ãgelicos.
S videt᷑ ꝑ ̊ vicẽ.ꝙ innumerabiles ſunt angelici ſpiitꝰ
d quod videt᷑ dõm.ꝙ angeli ſunt miſiri dine pote
ſtatis ĩ his creaturis mũdi.ſic hbabet᷑ ab aug.ſuꝑ geñ.
ad lit.ix.li. Cũ ea viſa ꝑ angeloꝝ obediẽtiã deſuꝑmi⸗
niſtꝛant᷑. ꝑueit iuſſio dei.nõſolũ ad aues aut pecoꝛa.ve
rũetiaʒ ad ea q̃ ſub agꝗs latent.ſicut ad cetuʒ ꝗ glutiuit
Jonã.⁊ etiã ad vᷣmiculũ:nã ⁊ hic legimꝰ diuinitꝰiuſſũ
⁊ radicẽ cucurbite roderet ſub cuiꝰ vmbꝛaculo ꝓpheta
regeuerat.Si.n.dominiũ donauit deꝰ ſic eũ inſtruens.
vt carnẽ peccati poꝛtãs. poſſit nõſolũ pecoꝛa ⁊ iumẽta
ſuis vſibo ſubdita.nõſoluũ domeſticas aues. veꝝ ⁊ libẽ
volitantes.etiaʒ ſeuas feras ⁊ caꝑe ⁊ mãſuetas facẽ.2⸗
eis im ꝑaꝛe potẽtia rõnis nõ coꝛꝑis:.cũ eaꝝ appetitus ⁊
coloꝛes captãs.paulatimq; illectãdo laxado pᷣmendoq;
moderans agꝛeſti eas exuit ↄoſuetudine:quatomagis h̊
angeli pñᷣt.ꝗ eius iuſſa quẽ ſempiterne intuent᷑.incom⸗
mutabili veritate ꝑſpecta.mouẽtes ſe ꝑ tẽpus ⁊ corꝑa
ſibi ſubdita.ꝑ tempꝰ ⁊ locuʒ agilitate mirabili.⁊ vila

abo moueat᷑. ⁊ appetitũ carnalis indigẽtie pñt efficẽ oĩ
aie viue: vt quocũq; venire opus eſt.venire neſciẽs ad⸗

Oucat᷑.Et ita pʒ ꝙ nccia eſt maxia multitudo angeloꝝ

Fm ↄgruentiã:nõ ꝙ mediantibo paucis nõ poſſit deus

iſtas creaturas diſpẽſare 2 admiſtrare.ſ̊ qꝛ decet ma⸗
gis ꝑ miſtros multos hec fieꝛi: ⁊ ſicut accidit in Rege
terreno ꝗ hʒ regnum terrenũ.qꝙ plures bʒ miſtros.qͥn
tomagis eſt apnd regeʒ celeſteʒ. ad quẽ ꝑtinet oim gnu⸗
bernatio.Et nihilomin ſi ñ eſſent iſte creature coꝛpa-⸗
les.deceret multitudinẽ angeloꝝ eſſe aſſiſtentẽ ſumme
ptãti.tanq; paratã obedire vel iuſſa ꝑficere.¶ Ad hoc
qð obijcit᷑.ꝙ rõ numeri vel młtitudis ñ bet ſumi er
ↄpatõne hoim vel creaturaꝝ cũ ſint dignioꝛes.DBicen⸗
dũ ꝙ rõ nõ ſumit᷑ ex hbis infeꝛioꝛibo:̊ iſta infeꝛioꝛa de⸗
clarant multitudinẽ ſpirituũ ſuꝑioꝝ.⁊ ideo ſumitur ex
reſpectu dine ptãtis ⁊ bonitatis.q nobilioꝛ ẽ om̃i ſub⸗
iecta creatuꝛa.q¶ Ad aliud dðᷣm.ꝙ in pluꝛibo ẽ veꝛũ.q;
diſtãtia a pᷣino ᷣm diſſilitudinẽ ↄcomitat᷑ młtitudineʒ
maioꝛẽ reꝝ diſtãtiũ. Vñ maioꝛ ẽ młtitudo nũeraliũ qꝙ;
plantaꝝ.plataꝝ vᷣo q; aĩaliũ:ſ̊ vtꝝ ſic ſit de angelis.ſo
li deo notũ eſt.cui definitus eſt nuerus ſpirituũ creato
xrũ.homiĩ vᷣo incertus eſt.ſicut habet᷑ in glo.ſuper illud
Job.xxv.ũqd eſt nũerus milituʒ eiꝰ.Aliud.n.eſt de
his q̃ ſpectãt ad multitudinẽ ſapie dei.cuiꝰ ſunt incõ⸗
prehen ſibilia iudicia ⁊ inueſtigabiles vie. aũt ma
xima multitudo:conijci pᷣt ex ſupdictis. ¶ Sʒ q̃ri põt
vtꝑ numerꝰ angeloꝝ ſit ceꝛtus apud angelos beatos.
Rñqdet᷑ ꝑ ̊ quod dẽ ĩ encheridion.vbi dr.q angeli no
uerũt de quot deberet fieri ſupplemẽtũ.vñ dicit.lix.ca.
