ci dupliciter.vel cum cognoſcunt res in ſuo genere. vel
cum ex ipſis rebus ſiue er ipſa natura cognoſcitiui ſine
adminiculo gratie gratũfaciẽtis.aſcendit creatura ange
lica ad cognitionem creatoris. Cum ergo dicitur ꝙ an⸗
gelus de natura ſua vel ex conſideratione rerum creata
rum cognoſcit creatorem.dicitur hec cognitio non ma⸗

tutina ſed veſpertina.que non incipit a creatore 2 per⸗

nenit ad creaturam. ſed icipit a creatura.2 peruenit ad
creatoꝛem. Mec hoc eſt contrarium quod ponit beatus
Herñ.differentiam inter cognitionem angelice nature
7 humane. idetur enim dicere. ꝙ angelus immediate
cognoſcat deum nõ ſic autem homo. ſed hoc intelligen⸗
dum eſt ꝗ aſſignare intendit differẽtiam inter hanc co⸗
gnitionem ⁊ illam:q; angelus non indiget adminiculo
creature coꝛpoꝛalis ſicut homo. nõ enim per cognitio⸗

tionem dicitur cognitio angeli matutina. ſm terciaʒ ve

nem ſenſibilem venit ad intelligibilem. ſed nõ excludit

quin creatura intelligibilis per ſe mitatur aſcendere ad
cognitionem creatricis eſſentie.¶ Ad illud ðᷣo qð queri⸗
tur.vtrum altera iſtarum cognitionũ ſit naturalis.dicẽ
dum natur ale dicitur dupliciter.vel ad quod ſufficit na
tura.vel qð datum eſt a principio ipſe nature ⁊ reputa⸗
tur quaſi naturale.Secũdo modo poſſet dici altera ea⸗
rum iſtarum naturalis.pꝛimo vᷣo mõ dicitur naturalis
quedam cognitio.qua potuerunt angeli cognoſcere res

in ſeipſig vel in pꝛoprio genere. .
Membꝛmm tercium

Dtercium quo queritur de ſufficiẽtia huiꝰ
diuiſionis. Ad quod ſic aug.ponit.ꝙ ange
lus cognoſcit res in verbo.⁊ in ſe ⁊ in pro/
io genere.quare ᷣm hoc ſunt tres ratiões
oſcitur angelus.⁊ patet ꝙ; ᷣm primã ra⸗/

ſpertina.quare he due differẽtie nõ ſufficiunt.¶ At poſ⸗

ſet dici.ꝙ debet poni media differentia cognitiõis que

dicitur meridiana.ſed hoc ẽ ſupra poſitũ ⁊ ſolutuʒ. Re
ſpondetur concedimus ꝙ iuxta primã cognitionem an⸗
geli ſumitur cognitio matutina.ſed veſptina nõ ſolũ iu⸗
xta terciã ſed ⁊ iuxta ſcdᷣam.vt manifeſtatũ eſt ſupra.cũ
vtraq; cognitio ſit in creatura.⁊ ideo dicit Aug.ad oro
ſium. Ipla creature cognitio in ſemetipſa veſptina que
dei cognitione erat mane.⁊ idẽ in eodẽ. Sciẽtia angelo
rum in ſeipſis.in comꝑatione ad ſcientiam q̃ eſt in ver⸗
bo dicitur veſpeꝛtina.ſic eꝛgo tam ſcdᷣa diffeꝛentia ↄgni
tionis angelice ꝙ; tercia dicituꝛ veſpeꝛtina.tamen tercia
ſumpliciteꝛ.ſed ſcdᷣa quodãmodo. Sed tũc queꝛit᷑ que
eſt diffeꝛẽtia inter hanc duplicem cognitionem veſperti
nam. Et videtur ꝙ nulla.qm nec a ꝑte cognoſcentis.cũ
cognoſcens poſſit eſſe idem angelus.nec a pte rei cogni
te.qm̃ eandem rem cognoſcit angelus ĩ ſeipſo? in gene:
ribus reꝛum.nec a ꝑte eius quo cognoſcuntuꝛ res ꝑ ſu⸗
as ſpecies:ſed nihil aliud videtur ratione cuiꝰ poſſit al⸗
ſignari diffeꝛẽtia.quaꝛe ze.(stra angeli ↄgnouerũt
res fiendas in ſeipſis angelig.⁊ ita pᷣm oꝛdinem nature
anteꝙᷓ fieꝛent:ſed in pꝛopꝛijs geneꝛibus reꝛum.nõ cõtin⸗

git res cognoſceꝛe anteq; fiant.ſed ſolum iaʒ factas.ſᷣm
ꝙ ponit aug.ſed cõſtat ꝙ alio modo cognoſcitur res fi⸗

enda nõdum facta.⁊ res que cognoſcitur ſᷣm ꝙ ia facta
eſt. EVnde aug.ſuꝑ geñ.ad lit.accipit illa tria verba que

ponũtuꝛ in cõditione firmamẽti. geñ.j.fiat.fecit.⁊ factũ

eſt:⁊ vult illa diſtingueꝛe refeꝛẽdo ad triplicẽ cognitiõʒ
angeli . qm ꝙ dicit᷑ fiat.refert᷑ ad cognitionẽ angeli quã

habet in verbo.fecit ad cognitionẽ reꝛũ in ipſo angelo.
⁊ factũ eſt ad cognitionẽ reꝛum in pꝛopꝛio genere.lqʒ.n.

hec ſimul fuerit tẽpoꝛe tñ ibi ẽ pꝛioꝛitas oꝛdine ⁊ digni⸗
tate.Vnde li fiat dicit quaſi diſpoſitionẽ ad opeꝛanduzʒ.
quod cognouit angelꝰ in verbo. li fecit quaſi ipᷣm opera
ri qð cognouit.iĩ ſeipo li factũ ꝙ iã oꝑatũ.qð ↄgnouit an
gelus ĩ rebo iã creatis.⁊ hoc ſic cognoſceꝛe dedit deꝰ an
gelo. ᷣm ꝓꝙ ibi dicit aug.ſic eꝛgo patet ꝙ diffeꝛunt huiꝰ⸗
modi cognitiões quod cõcedimꝰ.¶ Ad illud eꝛgo quoo
obijcit᷑ in cõtraꝛiũ.dicimꝰ ꝙ angelus cognoſcit res in ſe
angelo ꝑ ſpecies ſibi datas.ſed ĩ ꝓpꝛio geneꝛe accipiẽdo
ſpecies ab ipſis rebo.licet eꝛgo vtrobiq; cognoſcat res ꝑ
earũ ſpecies diffeꝛẽter tñ.Et patet exempluũ de artifice.
qui aliteꝛ cognoſcit aꝛcham anteꝙᷓ fiat.⁊ poſtq facta ẽ:
⁊ tñ vtꝛobiq; ꝑ ſuã ſpeciẽ ↄgnoſcit.patet eꝛgo ex pᷣdictis.
quomõ ẽ ponẽ tm̃ duas diffeꝛctias ognitiõis in angelo.
tñ ſunt eiꝰ tꝛes ratiões cognoſcẽdi.⁊ quomõ buiꝰmõi

tres rationes diffeꝛãt.qm̃ illa que eſt in verbo nullo mõ

depẽdet a re cꝛeata. ſed illa que ẽ in angelo ad minꝰ de⸗
pendet a foꝛma vel ſpecie cõcreata ipſi angelo.qꝛ intelli
gentia ẽ plena foꝛmis.ſʒ illa que ẽ reꝛũ i ꝓgꝛijs generibo
a rebus creatis ſimplicit dependet.Ex hoc patet. ꝙ iſte
tres rationes cognoſcendi.ᷣm nobilitatẽ earũ differũt.
nobilioꝛ enim ẽ foꝛma increata qᷓ conereata ipſi angelo

Oldt
dere
gaten
ladc
citn
reputa⸗
ergen⸗
turolis
dcre eo

tilu
cenge
I Po⸗
rarioes
rimäta
reiczſe
Arhn
ise
p ſe
neman
princh
doro⸗
naqge
anceo
kinten
aygni
Infcia
i ce
ſſert,
ns
icogti
ngene⸗
gpſ
ſſtaß⸗
nerüt
ature
cötn
48. n
eres fi
iſacrn
baqte
1ſven
mnin⸗
iqri
ngeo⸗
,F.
.
pera
tan
Can
hoi,
guod⸗
ginl.
piic⸗
fes
ſie
ene⸗
i⸗
n
o
no
ge⸗
elti
iw⸗
iſe
rit
geo

¶ Vneſtio

a ꝙ; foꝛma a rebus accepta.

embruz quartum

cognitiõis ad aliã que potioꝛ ſit. Ad quod
ſic. Aſdelius cognoſcunt᷑ res in arte qua fi⸗
unt ꝗᷓ; in ipſis rebus.ſicut dicit Aug. in li.
de ciui.dei.⁊ idẽ ſuꝑ illud Yoh.j.quod factũ ẽ in ipſo vi
ta erat.archa viuit in mẽte qð fit traſit cũ tẽpore.ſʒ co⸗
gnitio rerũ in arte.ẽ in ipſo verbo.rerũ in ſeipſis in ꝓ⸗/
pꝛio genere.ergo potioꝛ eſt cognitio ĩ verbo.qᷓ que eſt in
ipſo genere ꝓpꝛio. Itẽ meliꝰ ↄgnoſcũtur res.cũ cogno
ſcuntur ſᷣm ꝙ habẽt eſſe imutabiliter. qᷓ; ̃m ꝙ haber el⸗
ſe mutabiliter.ſed ĩ verbo habẽt eſſe imutabiliter. in ꝓ⸗
prio genere mutabiliteꝛ:⁊ ĩ hoc ⁊ ĩ illo cognoſcunt᷑ ꝓut
ibi ſunt.ergo potioꝛ ẽ cognitio rerũ in verbo q; in ꝓprio
genere.¶ Itẽ Aug. ad oꝛoſiũ.plus videt᷑ creatura ĩ ver⸗
bo.qᷓ in ſeipſa videat᷑.plus videt᷑ in arte ĩ qua fit qᷓ ĩ ſe
ipſa videat᷑.vnde aug.in.xj.de ciui.dei.vij.ca.Scientia
creature in comꝑatione ſciẽtie creatoꝛis quodammõ ad
ueſpaſcit.itẽq; luceſcit ⁊ mane fit.cũ ipſa refert᷑ ad lau⸗
dem dilectionẽq; creatoꝛis.nec in noctẽ vergit.vbi non
creator creatuꝛe dilectiõe relinquit᷑.¶ Itẽ ibidẽ cognitõ
creature ĩ ſeipſa decoloratioꝛ ẽ(vt ita dicã) qᷓ cũ ĩ dei ſa⸗
pientia cognoſcit᷑ velut ĩ arte qua facta eſt.iõ veſpera qᷓ

nox cõgruẽtius dici põt. Itẽ matutinũ pᷣm ꝙ buiꝰmõi

nobilius ẽ veſpertino. exgo cognitio matutina potioꝛ ẽ
veſpertia cogni niöe Ebtr potioꝛ ẽ cognitio qua res
diſtincte cognoſcunt᷑ ꝙ qua indiſticte. Sʒ in ꝓprio gene
re cognoſcunt᷑ diſticte.in verbo vo indiſticte. ergo poti⸗
oꝛ eſt cognitio ĩ ꝓpꝛio genere q; in verbo.¶ Item ſicut ſe
habet eſſe ad eſſe.ita cognitio ad cognitionẽ.cũ cognitio
rei ſequat᷑ eſſe eiuſdem.⁊ iuxta ꝓpꝛietates eſſendi ſuma⸗
tur rõ cognoſcẽdi.ſed eſſe rei in ꝓpꝛio genere eſt eſſe ſim
pliciter.eſſe ĩ verbo eſt eſſe ſ̃m ꝗd.ergo ⁊ cognitio.ſj rei
cognitio que ẽ cognitio ſimpliciter. potioꝛ ẽ qᷓ illa que ẽ
Fm quid.eꝛgo ⁊c. ¶ Iteʒ ſi.b.cognoſcit᷑ ꝑ.a. ita ꝙ ꝓpꝛia
rõ cognoſcẽdi ſit a.ſi a nõ cognoſcit᷑ niſi ꝑ priuationeʒ.
ergo nec b.a ſimili arguit᷑.Coſtat enim ꝙ verbũ ẽ rõ co⸗
gnitionis angeli cũ ngnoctt ĩ verbo.ſʒ ipſum verbũ nõ
cõtingit cognoſcere niſi ꝑ priuationẽ.vt videt᷑ ꝑ hoc qð
dicit᷑.j.thimo.vlti.qui habitat lucẽ inacceſſibileʒ. Et H̊
oſtẽdit Dyoni.dicit enim ꝙ certioꝛes ſunt de deo nega⸗
tiones ꝙ; affirmationes.licet enim multe affirmationes
de deo ſint vere.tamen incerte. ſed negationes ſunt cer⸗
tiſſime.vt ꝙ nõ eſt lex aut lapis aut aliquio huiuſmodi
ergo angelus cognoſcit res in verbo ſolũmodo priuati⸗
ue.ſed talis cognitio nõ eſt certitudinalis. ſed cognitio
reꝛum in propꝛio geneꝛe ẽ certitudinalis.potioꝛ autẽ eſt
cognitio certitudinalis nõ certitudinali. quare vt priꝰ.

Item videt᷑ ꝙ nullo modo poſſint angeli cognoſcẽ res

in verbo.qm̃ verbũ eſt infinite lucis.potentia auteʒ an⸗
geli finita eſt.ſed nõ videtur ꝙ finitum copuletur finito
per infinitũ.quod eſſet ſi diceretur ꝙ angelus cognoſce
ret in verbo.vel ꝙ verbũ eſſet ratio. ſᷣm quã vniretur in
telligibile cum intelligente. Quod cum videatur impoſ
ſibile.vxigetur ꝙ angelus non poſſit res in verbo cogno⸗
ſcere.¶ Reſpõdetur ſᷣm Aug.ſuper Geñ. ad litt.⁊ ad
oꝛoſium̃.potioꝛ ẽ cognitio que eſt in verbo. qᷓ qᷓ in ꝓpꝛio
genere. qm̃ in verbo cognoſcitur res eternaliter ⁊ incor
ruptibiliter. ⁊ vt in cauſa.ſed in propꝛio genere vt tẽpo⸗
raliter. ⁊ vt corꝛuptibiliter. ⁊ vt create.ſʒ nobilioꝛ ⁊ po⸗
tioꝛ eſt illa cognitio qᷓ; illa.quẽadmodum enim dicimꝰ.
ꝓ certius cognoſcemus res in futuro qᷓ; modo.quia ĩ fu⸗
turo cognoſcemus in verbo. modo autẽ cognoſcimus ĩ
proprio genere.ita dicimus ꝙ melius cognoſcunt ange
li res in verbo q in genere pꝛopꝛio. Ao pꝛimo obiectũ

dicendum eſt. ꝙ deus vno eodem modo cognoſcit res

diſtincte.ſ.ſeipſo.⁊ ideo dicimus ꝙ potiſſima eſt ſua co⸗
gnitio.cum vno ⁊ eodem modo poſſit cognoſcere plura.
? in potentia eſt intellectus creati ꝙ nõ poſſit cognoſce⸗

Oaquartũ quo querit᷑ de cõparatione vniꝰ

xxij.

re plura niſi pluribus:ſicut enim dicimus ꝙ nobilioꝛ ẽ
motus vnius motoꝛis habetis virtutẽ plurium. qᷓᷓ pluri
um habentiũ ſolũ huiuſmodi virtutẽ. ita dicimus ; de
nobilitate dei eſt.ꝙ vno ⁊ eodẽ mõ poſſit ↄgnoſcere plu
ra ⁊ diſtincta.illnd enim vnum habet virtutẽ ipſo manẽ
te vno.diſtinguẽdi res ipſas.iQõ enim eſt deus ſicut ſpe
culũ materiale.quod ſᷣm vnã ſpeciẽ nõ poteſt diſtiguere
plura.ſed eſt etiam diſtinctiuũ ipſarũ.⁊ ideo ſoluenduʒ
eſt ꝑ interemptionẽ.¶. Ad illud vo qð obijcit᷑. ꝙ angelꝰ
in verbo cognoſcit res indiſticte.dicenduʒ ꝙ põt eas ibi
cognoſcere diſticte.nõ quia ſit diſtinctio in verbo.ſed in
rebus ipſis a verbo.⁊ ipſuʒ ſpeculũ angeli cũ in recipiẽ
do eas diſtincte recipit. Inde deꝰ facit ĩ angelo buiꝰmo
di diſtinctiõm.¶ Ad ſecundũ dicimus.q eſſe rerũ in pꝛi
mo. eſt eſſe ſimpliciteꝛ.qm illud eſſe eſt nihil aliud qᷓ eſſe
primi.ſᷣm ꝙ dicit Anſelmus. ꝙ creatura ĩ creatoꝛe ni⸗
hil aliud ẽ ꝙᷓ creatrix eſſentia.nõ enĩ dicimꝰ ꝙ lapis ha⸗
beat eſſe lapidis in deo.⁊ ſic de alijs.ſed eſſe quod hbabet
in deo. eſt eſſe increatum. 2 ideo eſt eſſe ſimpliciteꝛ. qm̃
quicqꝗd eſt in ipſo vt eſt in ipſo eſt ipſe.nõ ſic in anima in
qua ſunt ſpecies rerũ.que nõ ſunt ipſa ama.⸗ ideo cuʒ
cognitio ſequatur eſſe.manifeſtũ eſt.ꝙ ſimpliciter eſt co
gnoſcere res in verbo.vnde etiã dicit phus ꝙ cognoſce⸗
re creatũ in cauſa eſt cognoſcere ſimpliciter ipſuʒ.⁊ mi⸗
tomagis in cauſa que ſupꝛa omnẽ cauſam ẽ. ſicut ẽ cau⸗
ſa prima.i Ad terciũ dicendum.q aliter ẽ in cognitiõe
noſtra q; angeloꝛũ ſᷣm ꝙ oſtendit Merñ.v.omeł. ſupꝑ cã⸗
tica dices.ſuꝑceleſtis ſpiritꝰ abſqʒ; adiutoꝛio coꝛporis.2

abſq; intuitu hoꝛũ que ꝑ coꝛpus ſentiunt᷑.ſola perfectio

ſue vicinitate ac viuacitate natuꝛe ſufficit apꝛehendere
ſumma? infima penetrare. an nõ hoc aplus intellexit
qui cum diceret.inuiſibilia dei per ea que facta ſunt in⸗
tellecta conſpiciuntur.adiecit pꝛotinus a creatura mun
di. nimirum qm a cre atura celi nõ ita.quo enim his in⸗
uolutus carne ac incola terꝛe ſpiritus. er cõſideratione
ſenſibiliũ pꝛofitiens.gradatim quodãmodo paulatiʒzqʒ
nititur puenire.eo ille celeſtium habitoꝛ ingenua ſubti
litate a ſublimitate ſua ⁊ omni facilitate pertingit. nul⸗
lo vtiq; ſenſus coꝛpoꝛei ãminiculo fultus.nullo coꝛpoꝛei
mẽbriadiutus officio. nullo coꝛpoꝛee cuiuſcũq;ʒ rei re⸗
foꝛmatus intuitu. Et idem ſubdit exempla notabilia di
cens.Cuꝛ eni ĩter coꝛꝑa ſpeciales ſcrutent᷑ ſenſus.quos
in libro vite ⁊ abſq; cõditione legit.⁊ abſq; difficultate ĩ
telligit.Cur in ſudoꝛe vultꝰ ſui laboꝛet excuteꝛe gꝛana
de paleis.de vineis vuas.⁊ de amurca oleũ.qui de omĩ
bus ſatis habũdeq; ad manum habet.Quis mẽdicet vi⸗
ctum ſuũ in domo ſua babudans panibo.quis puteũ fo
dere curat.⁊ terꝛe viſceꝛibo venas aquaꝝ cũ laboꝛe rima
ri cui vltro affatim aquas lipidas fons viuꝰ emanat.⸗
dẽ dicit augu.ſuꝑ Geñ·.ad litt.ij.li.circa mediuʒ.i leqʒ
eni ſicut nos ad ꝑcipiendã ſapientiã eius pꝛoficiebãt an
geli.vt inuiſibilia dei ꝑ ea que facta ſunt intellecta con⸗
ſpiciẽt.ꝗ ex quo facti ſunt.ipᷣa ete:nitate ſancta ⁊ pia cõ
templatiõe ꝑſꝛuunt᷑. Facit eꝛgo Meꝛñ. vim ĩ h̊ ꝙ dicit a
creatuꝛa mũdi.i.a cꝛeatura hũana.⁊ nõ dicit a cꝛeatuꝛa
celi.i.a cꝛeatuꝛa angelica.quaſi diceꝛet.licet ĩtellectꝰ hu
monus veniet ad cognitionẽ inuiſibiliũ ꝑ cꝛeatuꝛas.nõ
tñ intellectꝰ angelicꝰ. ᷣm hoc ergo dicimꝰ. ꝙ veꝛum ẽ
cꝛeatuꝛa hũana qꝗtum ẽ de ſe.nunqᷓ venit ado cognitionẽ
inuiſibiliũ.ſed ſolũ aut ꝑ pꝛiuationeʒ aut ꝑ effectus . Fm
etiã quod dicit Dyoni.veꝛbi ga.pꝑ pꝛiuationem ſicut ſi
velim ſciꝛe quid ẽ deus.inducẽdo in cꝛeaturis remouen
do eas a deo.vt dicatur.ꝙ nõ eſt lapis.aut equus.⁊ ſic
de alijs.⁊ ſic conicituꝛ ꝙ eſt ſupꝛa omnẽ cꝛeatuꝛaʒ. Alio
mõ ꝓ effectꝰ eiꝰ reꝑtos iĩ cꝛeaturis.ſicut ſi dicat᷑.hec cre⸗
atura ẽ bona.⁊ nõ ẽ bonaa ſe. ab alio. Sʒ tũc queꝛit᷑.
vel ab alia creatuꝛa.vł ab alio ꝙ; a cꝛeatura. tũc conici
tuꝛ ꝙ ab alio qᷓ; a cꝛeatiꝛa.⁊ tũc conicit᷑ aliqua ſubſtãtiã
eẽ ĩcatã pᷣmã.qm abix ñ ẽ ĩ ifinitũ.ſʒ ſic ñ ẽ ĩ ãgło.ſʒ ãgłs
ↄſcit ðdu.łꝑ ipʒ.łꝑ ſilitudieʒ ab ipᷣo accepta.⸗ iõ ceꝛtiſ
ſima ẽ eiꝰ ↄgnitõ q̃ ↄſcit res ĩ ᷣbo.qm ꝑ ipʒʒ vᷣbũ ↄgſcit

verbũ.⁊ ꝑ ipſum alia.¶ Ao vltimum dicimus.q; ? ſi lu

ram angelicã quã illuminat.⁊ bec pꝛeſentia eſt in cõuer

—

ſione ad lumen eternũ. ſed nõ poſſunt cõuerti ad illud.
⁊ illud nõ cognoſcere.ergo in conuertendo cognoſcunt
ipſum lumen.ſed poſtea ſubditur.factũ eſt veſpere ⁊ ma
ne ⁊c̃.ergo ex ordine verboꝛũ videtur.ꝙ iſta cognitio ñ
fuit matutina aut veſpertina¶ Cõtra.angelus cogno
ſcit verbũ.⁊ res in verbo ꝑ ipſum verbũ. ergo vtrobiq;
eſt idẽ pꝛincipiũ cognoſcẽdi:ergo eadẽ eſt cognitio ĩ ſpe⸗
cie.ſed illa eſt matutina q̃ cognoſcũt res in verboꝑ ver⸗
bum.ergo ? reliqua. ( boc reſpõdendũ ꝑ auctori⸗
tatem Aug.ad oroſium dicẽtis ſic. hoc ĩtelligi poſſe ar⸗
bitror.qð nõ in ipſo die tanꝙᷓ eius bono indigẽs quo ſit
beatioꝛ requieuit.ſed ipſum diẽ ſeptimũ id eſt angelicã
naturã adduxiſſe ad requiẽ ſuã.vt viderẽt.ſ.in deo ſicut

.xxxj. de ciui.dei. Innotuit demonibus nõ per illud ꝙ ẽ
vita eterna ⁊ lumen incõmutabile.ſed per quedam tem

gnatos.per ſedem poteſtatem in illos quos vtiq; in pre
ſcientia dei quãto ei vicinioꝛ.tanto ceteris perſpicatior
preuidens nullo ſapientie radio choruſcãtes.nullo ſpi⸗
ritus amoꝛe feruentes.velut vacuum reperis locum.ex
quo accipitur ꝙ vidit ĩ preſcientia.⁊ ita ĩ verbo. ¶ Co/
tra.primo videtur ꝙ nec cognitionem matutinam habe
ant nec veſpertinam.quod dicitur geñ.primo. In prin⸗
cipio creauit deus.⁊c. Exponit Augu.ſuper geñ.qꝙ per
celum intelligitur factura angelice nature de nihilo.et
cum dicitur fiat lux.intelligitur factura eiuſdem in con
uerſione ad lucem primam.ſed hoc ſcdo modo nõ intel⸗
liguntur facti mali angeli. ergo illud fiat lux de malis
nõ intelligitur. Sed vt dictũ eſt veſpere ⁊ mane ibi ſub⸗
diuidunt lucem.que pꝛedicta eſt fieri. ergo quod ſubdi⸗

men increatũ ſit inſinitũ quãtũ eſt de ſe.tñ ĩtelligẽs ſᷣm . de
ſui poſſibilitatẽ ipſum recipit.⁊ ita finite.omne eniʒ re⸗ Foꝛalis diuine virtutis effecta.⁊ occultiſſima ſigna pre⸗ tn
ceptum eſt in recipiẽte per modũ recipiẽtis.⁊ nõ ꝑ mo⸗ cientie. que angelicis ſenſibus malignorum ſpirituum fe
dũ recepti.a hoc magis explanatũ eſt in queſtiõe de viſi potiuſqᷓ infirmitati hominũ poſſunt eſſe perſpicua. ſed G
one vel cognitiõe dei: vbi oſſeſum ẽ.quomõ deus licet ſit huiuſmodi effecta diuine virtutis ſunt res ĩ pꝛoprio ge ſe
infinite virtutis. tamẽ ſe cõtemperat intelligẽti. vt ipᷣm nere.ergo cognoſcũt res in proprio genere.⁊ hec eſt co⸗ in
poſſit recipere m ſuã poſſibilitatẽ.nec valet oppoſitõ ſi gnitio veſpertina ergo ⁊c. ¶ Item in eodẽ.demones nõ ne
ꝑ infinitũ virtute intelligat᷑ finitũ.nõ enim opoꝛtet itel⸗ eternas tempoꝛũ cauſas ⁊ cardinales in dei ſapiẽtia cõ tun
lectũ ꝑ tranſire id vt eſt infinitũ.ſed attingere illud vtẽ. templantur.ſed quorundãa ſignoꝛũ nobis occultorũ.ma
e iori experientia.multoplura q; bomines futura conſpi⸗ re⸗
em m nin 1 um ciunt.⁊ ita vt prius.¶ Item idẽ in eodẽ aliud eſt tempo gn
9 ralibus tempoꝛalia cõiecturare.aliud eſt in cõmutabili KWS
D quintũ quo queritur. vtrũ cognitio qua bus legibus mutationes temporuʒ pꝛeuidere.⁊ vult ꝙ *
cognoſcit angelꝰ verbũ.ſit matutina aut ve primũ referatur ad malos angelos.ſecundũ ad bonos. ei
L ſpertina.⁊ videt᷑ q nõ matutina.qm aliud 7 ita vt pꝛius. Item videtur ꝙ malus angelus habuit
eſt intueri lumẽ ſolis ⁊ rem in lumine ſolis cognitionem matutinã anteqꝙᷓ; caderet.per hoc quod di⸗ ii
rgo ſimiliter aliud ⁊ aliud eſt intueri verbũ ⁊ res ĩ ver cit Hern.ſuper cañ.xiiij.ca. Potuit contingere( ſi tamẽ 5
bo ⁊ alius modus intuẽdi videt᷑. Sed cognitio reruʒ in credibile non putetur)plenum ſapientia ⁊ decore peꝛſe
verbo dicit᷑ matutina.ergo cognitio ipſius verbi non vi ctum homines pꝛeſcire potuiſſe futuros ⁊ profecturos ĩ 9
detur dici matutina.⁊ conſtat ꝙ nõ dicitur veſpertina. paꝛem gloꝛiam. ſed ſi preſciuit in dei verbo abſq; dubio ſo
Itẽ cũ dicitur geñ.primo.dies vnus vel ſecundus ⁊c. vidit.ergo babuit cognitionẽ matutinam.¶ Ytez bern. du
dies ibi accipitur pꝛeſentia luminis eterni ſuꝑ creatu⸗ puto peꝛ aquilonem repꝛobandos homines fuilſe deſi⸗ P

omnẽ formandã creaturã.ita ⁊ illũ viderẽt.ꝙ nullã cre⸗ tur de veſpere ⁊ mane.nõ intelligitur de malis angelis. d
aturam ꝓ indigẽtia.ſed pro ſola bonitate feciſſet. Ex q̊ ſeo iuxta veſpere ⁊ mane ſumitur cognitio matutina et
videtur ꝙ eadẽ eſt cognitio qua vidẽt veꝛbũ.⁊ qua videt veſpertina.ergo nõ habent Hanc aut illam cognitionẽ.
res in verbo.¶¶ Ad primo obiectũ dicendũ ꝙ nõ eſt ſimi Itẽ ſᷣm ꝙ exponit Aug.dies ibi dicit preſcientiã lumi.
le de viſione ſolis ⁊ eiꝰ quod videt᷑ in lumine.⁊ de ↄgni nis eterni ſuper angelicã creaturaʒ. qm ꝙ dicit᷑ fiat lux
tione verbi.⁊ eius quod videt᷑ in verbo.viſio enim alicꝰ ſic exponit᷑i.cõuertatur angelica creatura ad lumẽ eter
in lumine ſolis nõ eſt idẽ quod viſio ſolis.viſio auteʒ ali num. in qua.ſ.cõuerſione fiebat dies ſpũalis.ſed hec cõ
cuius in verbo.eſt idẽ quod viſio verbi.res enim in ver⸗ uerſio nõ fuit in malis angelis.ergo vt priꝰ. Iteʒ hoc
bo eſt idẽ quod ipſum verbũ.viſum autẽ in ſole nõ ẽ idẽ oſtendit᷑ ex oꝛdine littere.qm ſicut dicit aug.ibi ꝑ diuiſi
quod ſol.cũ ergo matutina vel diurna dicatur viſio illa onem lucis a tenebris.iĩtelligit᷑ diuiſio perſiſtentinʒ an⸗
que eſt cognitio rei in verbo.dicetur ſimiliter matutina geloꝛum a cadẽtibus.ſed poſi huiuſmodi diuiſionẽ ſub⸗
ſiue diurna ipſa cognitio verbi. Ad ſecundũ dicendũ. ditur. 2 factum eſt veſpere ⁊ mane dies vnns. patet er⸗
ꝙ licet pꝛemittat᷑ de factura lucis anteqᷓ dicat᷑ de veſxe⸗ go ꝙ li veſpere ⁊ li mane ſoluʒ habent referꝛi ad bonos
re ⁊ mane·nibilominus tamen ipſa lux cõprehẽdit in ſe angelos. ⁊ ide vt pꝛius. ¶ Solutio cõcedimus ꝙ huiꝰ⸗
veſpere ⁊ mane.vt in h̊ intelligat᷑ omnis cognitio ange⸗ modi differẽtie cognitionis ꝓut ibi accipiũt᷑.nõ conue⸗ V
lica.que ꝓcedit ex ꝑlectione ipſius angeli. omnis enim niunt demonibo. vt enim ibi accipiunt᷑. hoc eſt inqᷓ tum
cognitio vel ẽ in pꝛicipio.vel ẽ in bis que ſunt a princi⸗ primũ lumẽ ⁊ eternũ angelos illuminat ad cognoſcedũ .
pio.Cognitio autẽ in prĩcipio eſt cognitio principij.prĩ res certitudinaliter. ⁊ hoc. vel in ſe ipſo.ſ.primo lumiĩe.
cipiũ eniʒ ſe oſtedit ⁊ alia que ſunt in illo.⁊ iõ cognitio 7 ſic dicit᷑ cognitio matutina.vel in ſeipſis angelis.vel ĩ 4
ipſius principij dicet᷑ cognitio matutina ſiue diurna. co ipſis rebus.ſ.in ꝓprio genere. ⁊ vtroq; mõ dicit᷑ cogni⸗ 4
gnitio autẽ que ortũ habet ab his que ſunt a principio. tio veſpꝑtina. Sed cõſtat ꝙ ſic tm̃ bonos illuminat. qm̃ 1
licet fiat ex pꝛeſentia lumis diuini effectiue.nõ tamẽ foꝛ mali nõ cognoſcũt certitudinaliter ſʒ cõiecturando.⁊ H ſe
maliter.⁊ ideo talis cognitio non dicitur matutina ſed plane dicit aug.iĩ auctoritate ſupradicta. ĩnotuit demo⸗
veſpertinn. nibo ⁊c. ¶ Et ad aliud eiuſdẽ in eodẽ. Aliudẽ tempora⸗ 3
¶ WMembrũ ſe extum libus tempoꝛalia ⁊c. Si tamẽ querat᷑.vtrũ ᷣm naturaʒ c
— ſorc ” ſuã pꝛimitꝰ inſtitutã habeãt aliquã ↄgnitionẽ rerũ natu 4
— ſextũ quo querit᷑.an demones habeãt co ralẽ. an ſint creati nudi quo ad eorũ cognitionẽ.ſicut i
gnitionẽ veſpertinã. ⁊ videt᷑ ꝙ ſic. Aug.ſuꝑ tellectꝰ hbumanꝰ.⁊ que dicat᷑ eſſe huinſmõi cognitio eo⸗
gen. ad litt, a malis angelis. 2 ſi mali ſint. rũ.dicendũ ẽ ꝙ nõ eſt de ĩtellectu eoꝝ ſicut de intellectu
e. eis tamẽ nõ aufert᷑ poteſtas nature. ſed bũano.ĩmo ĩ natuꝛa ſna bñt formas datas ad ↄgnoſcẽ⸗
er ſui natura habuerũt poſſe cognoſcẽdi res veſptina co dũ res ſm naturã.⁊ huiꝰmõi eoꝛũ cognitio ad pricipiũ
gnitione.ergo demones habẽt huiuſmõi cognitionem. naturale reducit᷑.nõ ad gratuitũ. Et cũ dicituꝛ fiat lux. 4—
Item idem in eodem. deus ſic malam punit volunta⸗ ⁊cibi notatur cognitio que eſt ex gratia naturalibo ſu⸗

tem.vt nec perimat dignitatem.⁊ inde vt prius. IJtem peraddita.q; ꝑ hoc ꝙ dicit creauit celũ2 terꝛã. notatur

—

=

¶ Lueſtio

76

xxiiij.

n creatio reꝛũ de nibilo. ꝑ ea q̃ ſubiungunt᷑ fiãt fecit fa⸗ lum enim eſt rei habentis pꝛopꝛiã figurationẽ. ſʒ lux ñ
gnpn ctum ?.notat᷑ eoꝛundẽ foꝛmatio diſpoſitio ⁊ oꝛnatꝰ. VUn babet. ergo nõ eſt eius y dolũ. Cõtra autẽ eſt de colerato
niumn de ꝑ hoc ꝙ dicitur ſiat lux. notat᷑ foꝛmatio angelice na⸗ quod habet ydolũ mediante quo depꝛehendit᷑ a viſu. Si
n, ſc ture.que quidẽ fit per gratiã.⁊ hoc patet ſi fiat vis in h militer dicimꝰ. ꝙ lux ſumma ⁊ icreata y dolũ nõ habet.
+ verbo fiat.creare enim ꝓprie eſt de nihilo. facere ðᷣo de vnde no intelligitur deus ab angelo vel ab anima ſub ſi
rſch aliquo vł aliquo ſ uppoſito.huiuſmõi autẽ foꝛmatio que militudine aliqua illo medio.ſed ſeipſo. nec aliqð aliud
* ſic fuit per gratiã nõ fuit in angelis malis. ⁊ ideo neu⸗ ex pte ſi ui requiritur. tamẽ ex ꝑte cognoſcẽtis requiritur
an tra cognitio in eis fuit.ſi tamẽ ertenderemꝰ nomẽ veſꝑ⸗ aſſimilatio que aſſimilatio fit in intellectu cognoſcente
anal tine cognitionis.poſſet dici illa cognitio naturalis.que vel per donũ nature.ſ.ꝙ ẽ ad imaginẽ dei factus. ⁊ hec
enan tunc fuit in angelis malis. veſ ptina reſpectu cu iuſſibet eſt prima aſſinnilatio. vel ꝑ gratiã. ⁊ hec ẽ maior: vel P
inſh cognitiõis gratuite.cũ hec multũ obſcuritatis habeat gloriã. ⁊ hec maxima ⁊ perſectiſſima.ſic ergo exigitur
tenpo reſpectu illius.ita ꝙ illud quod gratie ẽ a veſpertina co hec aſſimilatio vel iſta vel illa.per quã cõiungatur vł v⸗
mmundbin gnitione tollatur. Ad auctoꝛitatẽ tamẽ Merñ.reſpon niatur intellectꝰ cũ deo.vt eũ cognoſcat. Poteſt etiã co⸗
1piltg dendum eſt. ꝙ beatus Merñ. nõ ſimpliciter aliud aſſe⸗ gnoſci ꝑ ſuos effectus.⁊ hoc explanatũ eſtſi upra in pri‚⸗
obonns. rit ſed ſub quadã dubitatione ponit.ſi tamẽ verũ eſt.nõ mo libn
ohabut accipitur ibi.vidẽ in verbo.qm̃ viſio in verbo ẽ merces
ghoa⸗ angelorũ ⁊ animarũ ſanctarũ.ſed dicitur videre in ver⸗ rum — H.
(ſitani bo accipere a verbo illud quod eſt ſupra intellectuʒ ſuũ. B ſecunduʒ quo queritur. qualiter cogno⸗
orepelfe Supra enim intellectũ naturalẽ demonũ fuit pꝛeuidere ſcat angelꝰ quod iuxta ſe ẽ.ſ.aliũ angeluz:
Leturosi ꝙ hic habiturꝰ eſſet parẽ gloriã. & autẽ aliquã babuit oĩs enĩ cognitio fit.aut ꝑ pntiam. aut ꝑ ſpe
gdubio cognitionẽ de boc homine creato. habet᷑ per hoc quod cciem. ſiue ſimilitudinẽ. Si ergo vnꝰ ange⸗
tg bei. dicitur in queſtionibus de veteri teſtamẽto.vbi dicitur. lus aliũ cognoſcat.aut ergo primo mõ.aut ſcdᷣo.Qõ pꝛi
hiſedeſ⸗ dyabolus inimicus extitit homini.pᷣuidit enĩ ꝙ ad cꝛea mo mõ.qm vnus angelꝰ nõ ẽ pᷣſens in ĩtellectu alterius.
ſginpre tionẽ eius factus ẽ homo.ſʒ hec pꝛeuiſio potuit eſſe poſt nõ enim ẽ ibi ꝑ pñtiam.ſicut nec ꝑ eſſentiã.ſi ergo vnns
ſcanor calſum ſuũ ante caſum bominis.quod videtur ex verbis aliũ cognoſcat.hoc erit ꝑ ſpeciẽ. aut ergo ꝑ ſpeciẽ inna⸗
nulloſpi ſequẽtibus. ſubtilitate ſua id egit.vt in eandẽ illam pꝛe⸗ tamaut ꝑ acquiſitã. ⁊ quocũq; mõ dicatur. oʒ ſemꝑx
beumneer uaricationẽ in quã ipſe irꝛuit induceret.vt accuſatorem ſimilitudo aut ſpecies illa ſit pᷣſens in itellectu. Si eꝛgo
.C⸗ luũ participẽ ſue damnationis efficeret. .. diest ꝑ ſpeciẽ nat; cũ ñ nnt ſpecies atei tot en
mm babe (R 4444 fffe gelorũ quot creati fuerũt. Si mõ crearet᷑ vnꝰ angelꝰ.a
Nprin⸗ H AC eſtio .xxi de dif / alio nõ poſſet cognoſci.niſi deꝰ de nouo daret ei ſpecieʒ
nepper — 8 ognoſcibilium ab angeuWel. D ageli creati. ſʒ ſic mnöf loqmur de Goenise ageli. ſ.
nbiloer 2 S„α Fm id ꝙ de ei põt dare.ſʒ ſᷣm eiꝰ naturalẽ potentiꝗ. aut
nincon . J cto de cognitioe vreurercte viger nõ dſpeci inatã. Si Reatg⸗ p ſpe⸗
innet⸗ angeli qtũ ad modũ cognoſcẽdi. conſe⸗ ciẽ acꝗſitã.ᷓ aut de nouo a deo datã aut ab alio.Si pꝛi
demalis quẽter querit᷑ de ipſa rõne ↄgnoſcibiliũ mo mõ.q de ſe vel de potẽtia ſibi ĩ creatiõe data nõ poſ⸗
eibiſab circa quã querunt᷑ quatuor.¶¶ SPrio q̃li ſet vnꝰ aliũ cognoſcẽ.Si ſcdᷣo mõ.tũc ſequeret᷑ ex h.q ĩ⸗
0dſuboi ter cognoſcit quod ſupꝛa ⁊.ſ.deũ.¶Se tellectꝰ angelicꝰ eſſet poſſibił ⁊ receptibił ⁊ creatꝰ nudꝰ
zngeis. cũdo qualiter cognoſcit qð iurta ſe ẽ.ſ.angelũ.4 Tercõ reſpectu aliquarũ ſpecierũ poſſibił pfici ab illis qð vi⸗
Uurnae qualiter cognoſcit q ſunt ifra ſe.ſ.corꝑalia. EOQuarto q̃ det eſſe falſuʒ. ¶ Preteꝛea. ð natuꝛa lucis ẽ facẽ daꝛe vł
Gntin⸗. liter cognolcit habitꝰ ꝗ ſũei ſe. naturales ⁊ gratuitos. . pecies.nõ reciꝑe ſne. Hagel nõ n ſũt ſpecula. 3 q8
ni . — icut dyoni.⁊ dama.ſʒ etiã lumĩa.ꝗ̊ natura ĩ angeł erit
i 4 ern bruz primuz HM datia ſpẽrũ.nõ tm̃ receptĩa.ſʒ ſi illa telligerẽt ab alio re
uniar⸗ Irca primũ ſic. Angel⸗ cognoſcit deũ. aut cipiẽdo ſpeciẽ ð̊ nou o.eſſet qͥ ad hoc.i ipſis natuꝛa tm̃ re
obes ergo ꝑ mediuʒ. aut ſine medio. Et vider ꝗꝙ ceptiua ſpecierũ.⁊ eſſẽt ſolũmõ ſpecula ꝙtũ ad hoe ñ lu
(hur neceſſe ẽ hoc eſſe ꝑ mediũ.cõſtat enim ꝙ; deꝰ mia.qꝛe nõ videt᷑ ꝙ illa cognoſcat ꝑ ſpeciẽ ab alio de no
thli Nelſtifinite virtutis. ⁊ angelꝰ ẽ finite virtutis uo habitã.¶¶ Itẽ iferiꝰ nõ agit ĩ ſupius.nec par ĩ pareʒ.
mnizn ergo nõ eſt ꝓpoꝛtio ĩter hec. Ad hoc ergo vt angelꝰ deũ cũ oẽ agẽs ſempꝑ ſit nobiliꝰ faciẽte.vm ꝙ dicit augu. ſuꝑ
ſiniſid aſpꝛehẽdat.neceſſe ẽ vt prius fiat ꝓpoꝛtio inter hec. Sʒ Beñ. ad litt. iferioꝛ angelꝰ nõ põt ageè in ſi uperioꝛẽ im⸗
vuntch inter duo ſic diſꝑata ⁊ impꝛopoꝛtionalia de ſe nõ fit pro primẽdo ei ſpeciẽ ſuã. nec par ſimilit in parẽ.ſi vnꝰ a⸗
zolonds poꝛtio niſi per mediũ.oʒ ergo aliqð eſſe mediũ ꝓoꝛtio⸗ liũ cognoſceret ꝑ receptionẽ ſpeciei.nõ cognoſceret infe
lud⸗ nãs.mediate quo poſſit angel? deũ cognoſcẽ. ſ. aliquod rior ſuperioꝛẽ.nec par parẽ. Sʒ occaſiõe iſtoꝛũ queri
2 ue⸗ creatũ vt ẽ ſimilitudo vel ſpecies vł aliqð huiuſmõi quẽ tur.vtrũ in angelo poſſit eſſe vtraq; natura.ſ.natura fa
oc in admodũ qicimꝰ.ꝙ aĩa nõ põt ĩmediate ↄgnoſcẽ lapidẽ. ctiua ſpecierũ.⁊ receptiua.aut tm altera.⁊ viſuzʒ ẽ.ꝙ tm̃
e i ſed potiꝰ ꝑ ſpeciẽ lapidis aut ꝑ ſimnlitudinẽ. 4 Si autẽ altera. Sʒ cõtrariũ videtur.ſ.ꝙ vtraq; natura.qꝛ cuʒ
i boc cõcedatur.querit᷑ quid ẽ mediũ. ⁊ obijcit de illo me angeli ſint lumia.neceſſe ẽ ponẽ ĩ ipſis naturã factiuam
olun dio ſicut de angelo ẽ obiectũ.qm̃ cõſtat q illud mediuʒ. ſpecierũ.cũ natura lucis ſit facẽ ſpẽs.loqmur ð vno an
eis ex quo ẽ creatũ erit finite virtutis. ergo ipſi deo qui eſt gelo cognoſcẽte aliũ.cõſtat ꝙ ille ꝗ cognoſcit᷑ cũ ſit lux.
tcoh infinite virtutis nõ erit ꝓpoꝛtionale. ergo nõ poterit eſ⸗ facit ſpeciẽ ſuã ĩ alio cognoſcẽte. ⁊ ĩ angelo cognoſcẽte
nat,n ſe mediũ oꝛtionans.niſi pꝛius pꝛopoꝛtionaret᷑ peꝛ ali oʒ ponẽ naturã receptiuã. pᷣter naturã factiuã que ĩ eo
andoh) quod aliud mediũ.x ſimilit᷑ poſſet queri de illo alio me⸗ eſt. eo ꝙ ẽ lux.¶ Itẽ ſi aliqð cõe ineſt diuerſis.neceſſe ẽ ꝙ
nicen Dio. 2 ſic ſemꝑ in infinitũ. quare videt᷑.ꝙ nõ poſſet deus ſm naturã cõem inſit illis. Sʒ tã ĩ natura ſenſibili qᷓ i⸗
Zenpon cognoſci ab angelo ꝑ mediu.ſed potius ꝓ ſui pnñtiam vł tellectuali ẽ fieri ſpecies.q̊ ẽ natura cõis a q̃ fiũt ſpẽs h
hnmnmnc, eſſentiam. Preterea. aĩa ſeipſaʒ cognoſcit ſine medio ibi.Sʒ cõſtat ꝙ h̊ nõ põt eſſe aliq̃ foꝛma elemẽtaris.
i uu nec oʒ mediũ inteꝛcidẽ qm̃ ſibi pᷣſens ẽ. cũ ergo de⸗ ſemꝑ qm̃ talis natura ñ poſſet dare eſſe ſpũale ſpeciei aut foꝛ
iſend ſit pᷣſens anime ⁊ angelo.videt᷑ ꝙ ab angelo cognoſcat me viſibili.cũ ipſa nõ habeat eſſe hꝰmõi.oʒ & vt ſit talis
nnoco⸗ ꝑſui pñtiam ⁊ ſine medio.⸗! SPreterea. nobiliſſima co natura q̃ trõſcẽdat oẽʒ aliã foꝛmã ſimplicit coꝛꝑalẽ.ſʒ h
eleem gnitione videtur cognoſci deus.ſed nobilior ẽ cognitio ñ videt᷑ alia niſi lux.qm lux ĩter coꝛpꝑalia magis ẽ id qð
hoe que ẽ per pñtiam.ꝙ que eſt ꝑ ſimilitudinẽ aut ſj peciem. appꝛopiĩquat ſpũalitati.lʒ ſit coꝛpalis.Sʒ adhuc ñ q̃cũ⸗
fipi⸗ quare vt prius.¶ Ad hoc dicendũ.ꝙ deus vno mõ ſine qᷓ lux.ſed lux ĩ actu.qm oculꝰ lucẽ babet de ſua compo⸗
ſatlor⸗ omni medio videtur ab angelo.⁊ nibilominꝰ ꝑ effectum ſitiõe.⁊ tñ ſua lux nõ facit ſpẽs.ſʒ reqrit᷑ lux er. ſic & in
altoſt⸗ ſiue ſimilitudinẽ. Lux enim nõ cognoſcit᷑ ꝑ ydolũ.ydo⸗ ſenſu ⁊ ĩtellectu reqrit᷑ natura cõis.que ẽ datia ſpecieꝛũ

pm naturã lucis:ſed in ſenſu lux coꝛpoꝛalis in intelle⸗

ctu lux ſpũ alis.ſicut eſt in aĩa ĩtellectus agens:angeli g

babent naturã datiuã ſpecierũ. cũ habeãt ſimilit᷑ natu⸗

rã lucis.ergo ĩ eis erit natura dandi ſpẽs ſibinuiceʒ ſi⸗
ue ſimilitudines.⁊ ſimilit natura recipiẽdi:qm̃ ſi vnus
angelꝰ facit in alio ſpeciẽ· aliꝰ erit ĩ quo fiat illa ſpẽs.er
go in eis ẽ vtraq; natura.q Itẽ mediũ ꝑticipat naturaʒ
vtriuſq; extremi.ſed ſi talia duo ſunt extrema.qð ẽ que⸗
dam natuꝛa que tm̃ facit ſpecies.ita ꝙ ĩ ea nõ fiũt ſpẽs.
vt ẽ natura ſuprema que ẽ deus.Alia ẽ ĩ qua tm̃ fiũt ſpe
cies ⁊ ipſa nõ facit.ſicut ẽ natura coꝛporał. ſicut xatet ĩ
viſu coꝛporali.ſʒ media natura ĩter hec extrema ẽ ſubſtã
tia itellectualis.vt aima ⁊ angelꝰ.ergo tã ĩ aĩa qᷓ i ange
lo exit vtraq; natura.ſ.natura dandi ſpẽs ⁊ recipiendi.
een tũc obijcit᷑ de duobo angelis parẽ lucẽ habenti
8.quomõ vnꝰ aliũ cognoſcit. cũ neuter ĩ alterũ poſſit
agere.⁊ ſimilit᷑ de duobo quoꝛũ vnꝰ ẽ ſuꝑioꝛ aliꝰ ĩferioꝛ.·
quõ inferioꝛ poſſit cognoſcẽ ſuperioꝛẽ ſicut fuit obiectũ.
foꝛte dicet᷑.ꝙ angelꝰ cognoſcẽdo ſe.ↄgnoſcit ſuũ ſimile.
⁊ hoc videt᷑ velle Tug.ĩ lib.de trini.ibi enĩ dicit.ꝙ alit
eſt de oculo materiali.⁊ de oculo ſpũali.oculꝰ enĩ mate⸗
rialis minꝰ ſe cognoſcit q; alia.ĩmo ſe non videt.⁊ alia
bñ videt:ſʒ oculꝰ ſpũalis prio videt ſe.⁊ in ſe videt alia
ſicut aima vidẽdo ſe videt aliã aimã ⁊ angelũ ſimilit.et
hec ſunt verba eiꝰ. Aldẽs ergo ipſa ſiẽ ꝑ coꝛporearũ re⸗
rũ noticias ꝑ ſenſus coꝛpoꝛis colligit.ſic incoꝛporearũ
ſemetipᷣam.ergo ⁊ ſeip̃am ꝑ ſeipᷣam nouit.exẽplũ etiã
patet. Aligꝗs enĩ ꝑ hoc ꝙ cognoſcit caꝛtaginẽ quã vidit.
cognoſcit aliã cartaginẽ ſibi ſimilẽ quã nunqꝙᷓ vidit.Si⸗

militer videt᷑ eſſe de angelo.ꝙ ꝑ hoc ꝙ ſe cognoſcit: co⸗

gnoſcit alios ꝗ ſunt ei ſimiles ĩ natura.¶ Sʒ adbuc ob⸗
ncitur.qm̃ ⁊ ſi verũ ſit.ꝙ vnꝰ angelꝰ poſſit alios cogno
ſcere:quo ad hoc ꝙ ſunt ei ſimiles ĩ natura.nõ tñ ꝓpter
hoc cognoſcet eos diſticte.cũ ipſe nõ magis ab vno an⸗
gelo qᷓ;ᷓ ab alio diſtinguit᷑. Si ergo nõ poneret᷑ alia via
q̃ vnꝰ aliũ poſſet cognoſcẽ.nõ poſſet tũc vnꝰ angelꝰ aliũ
ab alio ĩ cognoſcẽdo diſtiguere.qm̃ angelꝰ nõ bʒ virtu⸗
tem diſtinctiuà rerũ ſicut deꝰ.⁊ ita nunqꝙ; ꝓfecte quo ad
hoc poſſet vnꝰ aliũ cognoſcẽ.qð falſum eſt.⁊ ita videt᷑ ꝙᷓ
opꝑoꝛteat ponere ſicut priꝰ.ꝙ ꝑ ſpeciẽ aliaʒ fit cognitio.
( Saiudi quadruplex ẽ modꝰ cognoſcẽdi vnũ angelũ
alio.Primꝰ ẽ ꝑ effectũ.⁊ iſte ẽ comunis angelo ⁊ aĩe
ſicut eni vna anima cognoſcit aliã ĩ ſuis effectibo. vtpo⸗
te ĩ hoc ꝙ ẽ mouere coꝛpꝰ.dare ſenſum ⁊ locutioneʒ.⁊ ꝑ
huiꝰmõi actꝰ deuenimꝰ ad cognitionẽ potẽtiarũ.⁊ ꝑ co
gnitionẽ potẽtiarũ ad cognitionẽ eſſentie.ita ⁊ vnꝰ an⸗
gelus põt cognoſcẽ aliũ ꝑ ſuos effectꝰ.ſunt eni quedam
oꝑationes mirabiles.que nõ poſſunt fieri niſi ab ange⸗
lo.ꝑ quas hõ põt deuenire ad ↄgnitionẽ angeli.bᷣbigẽa.

Certi ſumꝰ.ꝙ aima ꝑ ſe pꝛona ẽ ad lapſum.⁊ ex ſe non

hʒ ꝙ nõ labet frequẽter.⁊ ꝑ h̊ depꝛehẽdimꝰ .ꝙ h.ſ.q nõ
labat᷑ habet ex cuſtodia alteriꝰ.⁊ hoc dei vel angeli. Sʒ
poſtea deprehẽdimus.ꝙ nõ ẽ ſolũ ex dei cuſtodia.ſʒ ma
gis ex quadã ſpeciali cuſtodia.que data ẽ ei pter ſuam
nobilitateʒ. ⁊ hec ẽ cuſtodia angeli.a ita ſi ꝑ oꝑationes
angelorũ deuenimꝰ ad cognitionẽ eoꝝ.multoſfortiꝰ vnꝰ
angelꝰ ad cognitionẽ alteriꝰ.qꝛ vidẽt angeli effectꝰ ſuos
iter ſe magis q; aime ſuos.⁊ angeli boni ⁊ aĩme ſancte
meliꝰ qꝙᷓ; angeli mali ⁊ anime nõ ſancte. ꝓpter maiꝰ poſ⸗
ſe qð ẽ in animabo ſanctis ex gratia q; ĩ demonibo.De Hh̊
Augĩ lib.de trini.x.Mõ ita dicitur mẽti cognoſcere ſe
ipſam.ſicut dẽ cognoſcẽ cherubin ⁊ ſeraphin.de ablſen⸗
tibus eni illis credimꝰ que celeſtes queda poteſtates eſ⸗
ſe pᷣdicant᷑.neq; enĩ ſicut d; cognoſcẽ volũtatẽ illius ho
minis.que nobis nec ad ſentiendũ vllo mõ nec ad itelli
gendũ p̃ᷣſto ẽ.niſi coꝛporalibo ſignis editis.⁊ hoc ita.vt
magis credamꝰ ꝙᷓ itelligamꝰ.neq; ita vt dici᷑ homĩ co⸗
gnoſcere faciẽ tua.qdð nili ĩ ſpeculo ſieri nõ põt. Itẽ aliꝰ
modꝰ cognoſcẽdi ẽ ꝑ ſcripturas.ſᷣm ꝙ iuenimus eos di
uerſos ⁊ diuerſimode apparuiſſe.⁊ in diuerſis locis.vt
patet tã in veteri teſtamẽto qᷓ; in nouo.LTercius ⁊ quaꝛ⸗

tus ſunt circũſcripta omni oꝑatione. ⁊. ſic ẽ ſimpliciter
cognoſcere.⁊ hoc dupliciter.qm̃.vel ĩ ver bo.vel in ꝓpꝛio
geneꝛe ſiue in ſe.his enĩ duobus modis cognoſcit ange⸗
lus vnus aliũ in deo.vel in genere ꝗpꝛio.vel in ſe.loquẽ
do ergo de hoc quarto mõ cognoſcẽdi angelũ ſcilicet in
