cũtur legem aſtroꝛum ⁊ ſuꝑioꝝ coꝛpoꝝ:potuerũt etiam
cognoſcere illa futura que ꝑipſos fienda erant.Que vo
erant oĩno in diſpoſitõne diuina. vel in libero arbitrio
alterius angeli vel hominis.non potuerũt cum certitu⸗
dine pꝛeuidere.ſed tm̃ conicere. Ad illud ðo qð obijcit
ſuperius.ꝙ nullius rei future babere poterant ſingula⸗
rem pᷣſcientiam.quia poterat res talis non foꝛe.Dicen⸗
dum ẽ. ꝙ licet res futura nõ ſit ſic ſtabilis ſicut res q̃ de
terminata ẽ in eſſe:nihilominꝰtñ alio modo ſcibilis eſt.
Apter cauſe pᷣcedentis certitudineʒ. vel ſigni pᷣcedentis.
Vnñ de imbꝛibo ⁊ ventis. licʒ ſint res ſinglłares et future
potuit haberi certitudo ex lege ſoꝑnoꝛum coꝛpoꝛum ſal
ua tamen diſpoſitione diuina. que poteſt mutare aliter
cũ vult:⁊ ideo non dicitur ſimpłr certitudo. ſed tñ cum
ↄditione niſi deus aliter oꝛdinauerit. Ex ſignis etiaʒ co
gnocunt naute mutatõnes tempoꝝ:multo em̃ eminen⸗
tius q; naute vł aſtrologi cognoſcũt hmõi futura. Vnde
aug.de ciui.dei.quorũdam ſignoꝝ nobis occultoꝝ.ma⸗
ioꝛa exꝑientia multo plura qᷓ; homines ꝑſpiciũt. Sʒ at⸗
tendendũ.ꝙ illa certitudo q;tumcũq; ſit. nihil eſt reſpe⸗
ctu illius certitudinis futuroꝝ qua deus in ſeipſo coo⸗
ſcit futura:qtumcunq; enim aſcendat certitudo ꝑ hanc
viam.nõ eſt ꝓpoꝛtio reſpectu diuine:in hoc eſt comꝑatio
ꝙ diuina eſt maioꝛ.et hec mĩoꝛ. Silr ſi comꝑetur reſpe⸗
ctu illius cognitõnis.qua angeli ſancti cognoſcũt in veꝛ
bo.nullatenus ꝓpoꝛtionat᷑ incertitudine.ᷣ in hoc ↄpan/
tur.ꝙ illa q̃ eſt in angelis ſctis ẽ maioꝛ.⁊ iſta ẽ minoꝛ.

¶Membꝛum quintum

ben
Onnnig.
tillina
eſtco
Unt Per
rtituct
cogniti
inig: 5
taſorn
enn
arucd
nadacer
tugenl.
tgnegc
cognino
tunecen
Gobpone
nylden
uington
ſgpnt
ienben
otottont
nlearno
in eler
buntea
Wacdh
ndaſunt.
mlibuste
eiſgzten
ſereregs
eineter⸗
ientia pi
ntaten:
irbeius
adiſcre⸗
boe eccle⸗
nt. ſubti
norum
ephandi
gelipoer
aqyeſe⸗
itetiam
Que do
arbürio
certit⸗
gdobiet
t ſingola⸗
e. Dicen⸗
tresq
bilisel.
genns.

ſuture

orum lal
re aliter
At cum
etiazco
eminen
fa.Vnee
liornn
t. G t
lchreh⸗
lpoos
Got
bmn⸗

S quintũ quo querit᷑ vtrũ angeli natura
li cognitõne.poterãt cognoſcere deum ve⸗
niſſe in carne cũ venit:dico aũt naturaleʒ
MNulam. que eſt pᷣter gratia gratũfacientem
el gꝛatiã gratis data ſicut in ꝓpbetis. Oꝛ nõ videtur: ſi
em̃ boni angeli nõ cognouerũt miſteriũ incarnationis.
h eis datum fuit cognoſcẽ. inferior aũt eſt cognitõ natu
ralis in angelis. ex cognitõne naturali cum xp̃c venit
in carne nõ poſſent cognoſcere. ¶ Contra. Eminentio
fuit cognitio naturalis in angelis. ꝙỹp illa qᷓ eſt vel fuit in
demonibo inqᷓntũ bmõicũ per peccatũ ſit obſcurata in⸗
telligentia: ̊ demones poterãt cognoſcere xpᷣm veniſſe
in carne. VUnde luc. iiij. ſup illð.exibant aũt demonia 76c.
glo. nũc ꝑ ſignoꝝ potentiã iam certioꝛ effectus filiũ dei
arbitrat᷑ Pꝛeterea mar. j. eniſti ante tpᷣs:et ergo bis
verbis inſinuat᷑ ꝙ cognoſcebũt ipſum eſſe filiũ dei.ſQaʒ
de iudicio loquent᷑ in quo filius dei veniet ad puniendũ
ſathan cuʒ complicibus ſuis:multo ergo foꝛtius angeli
ex naturali cognitõne petuerũt cognoſcere xpᷣm veniſſe
in carne. Sed adhuc obijcit. ꝙ iſia cognitio quã habu
erũt emones nõ fint certitudo ſiue ſcientia: pter illud
·j.coꝛin.ij.ſi ↄgnouiſſent nunꝙᷓ deũ gloꝛie crucifixiſſent.
glo. de demonibo nunqỹ xpᷣm cruciſigi ſuggeſſiſſent. eꝛgo
cognitio quã illi babebat xpᷣm veniſſe in carne nunꝙᷓ; ſu
it certitudo. quid ̊ dicendum tdæ angelis ꝙtum ad ogni
tionem naturalẽ vtrũ potuerũt cognoſcere ⁊c. ¶ Pꝛete⸗
rea adhuc videt᷑ ꝙ potuerũt cognoſcere. ſi eniʒ ſciebant
ipᷣm iam veniſſe ex ſcripturis ꝓphetie et alijs veteris te⸗
ſiamenti.ſicut habet᷑ ſuꝑ illud luce.viij · Quid mibi ⁊c̃.
EGlo.ſciebant demones ꝑ aduentum dni ſe aliquãdo in

—

abiſſum mergendos. nõ futura ſdininantes.ᷣ phbetaꝛũ

dicta recolentes: ex quo accipit᷑ ꝙ ſciebãt aduentũ ipſiꝰ
multo ergo foꝛtius angeli ex naturali cognitione pote⸗

rant ꝑuenire ad noticiam ſcripturaꝝ.et ita cognoſcere
filiũ dei veniſſe in carne.i Item.ix.de ciui.dei. Innotu
it demonibo non ꝑ id quod eſt vita eterna.et lumen i ncõ
mutabile quod uluminat pios:ſed ꝑ tempoꝛalia quedã

—

ſue virtutis effecta et occultiſſima ſigna ſue pꝛeſentie. qᷓ
angelicis ſenſibo malignoꝝ ſpirituũ poſſet eſſe oſt picua.
formſa infirmitati oni henn ergo de ange
is in natura ſua ↄſideratis. virum poſſent ꝑ iſta ſigna
cognoſcere:qð videtur.quia dum demones habuerunt

noticiam hoꝛuʒ ſignoꝝ. aut habuerũt ex naturali ↄgni⸗
tõne. aut ex dono:ſi ex dono pati ratione ĩmo multofor-/

tius angelis in natura ſua dat᷑ boc donum: 2 ita ſiue ex
naturali cognitione. ſiue er dono babuerunt. angeli in
ſua natura poſſunt hre. et ita poſſent cognoſcẽ filiũ dei
geniſſe in carne.4 Ad primũ dicendũ.ꝙ boni angeli ali
qui nõ cognouerũt ad plenũ xpᷣm veniſſe in carne: nihi⸗
lominus tamen poterant cognoſcere ipo aparente ĩ caꝛ
ne. Pᷣm ꝙ dicitur.j.thi.iij.manitfeſtũ eſi in carne pietatis
ſacramentuʒ apparuit angelis:ſed aliquo modo cogno⸗
uerunt mali angeli quõ non cognouerunt boni. quia qᷓ⸗
dain cognitio eſt in pena vel impedimento male operati
onis.ſiue cohibitõne poteſlatis et hoc modo poterãt co
gnoſcere mali angeli xrpᷣm veniſſe in carne.quõ non coj⸗
nerunt boni. ¶ Ad illud vo quod poſſet obijci.ꝙ nobili⸗
oꝛ eſt cognitio bonoꝛum angeloꝛum gratuita.ꝙ illa que
eſt naturalis. vel illa que eſt maloꝛum angeloruʒ dicen⸗
dum ꝙ hoc eſt verum.ſed tñ aliqua eſt cognitio maloꝝ
angeloꝛum bm aliquem modum m quem nõ eſt cogni⸗
tio bonoꝛum:nec hmõi cognitõ que eſt in malis ſpectat
ad nobilitatem: nec eſt aliqua cognitio naturalis que ñ
poſſit eſſe in bonis angelis:et bene ſequit᷑.ſi non cogno
uerunt ad plenum boni angeli cognitione gratuita. nec
ad plenum cognouerunt vel cognoſcere potuerunt cog⸗
tione natuꝛali.cognitio enim naturalis diminuta eſt re
ſpectu gratnite.¶ Ad hoc quod obijcitur. vtrum cogni⸗

tio quam babuerunt demones eſſet ſcientia.Dicendum

.

nomen ſcientie aliquandoſi umitur ↄmuniter. aliquã:
do pꝛopꝛie: cõmuniter cum dicitur ſcire eſt vehementer

—-
Oòè”ðñü
„ P

4
LYxxvſ.
opinati et non falli.et hoc modo ſciebant filium ei re⸗
niſſe in carne. Alio modo dicitur ſcire certa ratione in⸗
telligere. et 'm boc dicitur iteruz ſcire in eis. quia ex di
uinis ſcripturis ceꝛta ratõne compᷣhenduntur chꝛiſtum
peniſſe in carne. Si vo accipiatur pꝛo eo ꝙ eſt cognoſce⸗
re cauſam.et qm illius eſt cauſa.et qm impoſſibile eſt a⸗
liter ſe hbabere:hoc eſt ſcire ſimpliciter.et iſto modo non
ſciuerunt ipſum eſſe filium dei. VUnde by laꝛius ſuꝑ ma⸗
the.magis ſuſpicari qᷓ noſſe credendi ſunt:et ſic aceipit
illud. ſi cognouiſſent.nunꝙᷓ deum gloꝛie crucifixiſſent.
Vel aliter õm quandam expoſitionem. cognouerũt ip⸗
ſum eſſe filium dei.ſed non crediderunt ipſos ſua moꝛte
damnandos. Ande ſuper illud luce.iiij. Exibant autem
cemonia. Glo.non ideo crucifigit eũ.vt filium dei igno
ret.ſed quia eius moꝛte ſe damnandum non preuidit:H
enim miſterium a ſeculis abſconditum.ſi eniʒ cognouiſ
ſent nunꝙᷓ deum gloꝛie crucifixiſſent. Vnde gꝛego. Dya⸗
bolus redemptoꝛem veniſſe in carne ſenſerat. ſed ꝓpter
bumilia que paſſus eſt quicqd de deitate ſuſpicatus eſt.
ci in dubium venit pꝛo ſuperbia ſua.et non dei natum.
ſed dei gratia cuſtoditum credidit.4l Ad aliud vo quod
obijcitur de ſignis occultiſſimis.dicendum ꝙ q̃daʒ ſunt
ſigna occultiſſima potentie.que communiter poterãt ex
cogmitione naturali fuiſſe in angelis et er cognitione ob
ſeurata in demonibus: et ſunt alia que ſunt pꝛopria de⸗
monibus. IYlla enim ſigna potentie q veniebant ex ope⸗
ribus mirabilibo. inqᷓtum erant mirabilia ↄmunia erãt
vt ꝑ iülla poſſet haberi et iſta noticia.⁊ illa cũ gratia gea
tis data ip̃is bonis angelis:malis vᷣo bmõi cognitõ fu⸗
it ad penã. Illa vo ſigna potentie q ꝑ ſe erant inflictiue
pene vel cohibitõne potentie erant ꝓpria. vt ꝑ que pote⸗
rant cebebãt cognoſcẽ demones potenti ⁊ iuſticiã in
dicis:a ideo dicebãt.vt quid veniſti ante tpᷣus toꝛquere
nos. VUñ ſuꝑ illud Exo. v. Quis eſt dñs 7c.glo.poſt tor
menta ſciũt quem ante ſcire noluerant.

mnbzumſertum

Pſextũ quo queritur de ↄꝑatione cogni⸗
tionis angelice ad humanaʒ in velocitate
cognoſcendi.Si em̃ mens humana intan
“ tum aſcendat.vt nihil ſit inter ĩm deũ:
apientia enim diuina attingit vbiq; pꝛopter ſui mundi
ciam ſine pꝛioꝛi et poſterioꝛi.mens autem humana cuz
pꝛioꝛi et poſterioꝛi· ſed celerꝛime pꝛopter ſui axpꝛopinq
tionem ad pꝛimum imediatum: ſed ſi celerꝛime mẽs hu⸗
mana attingit cum poſterioꝛi 2 pꝛioꝛi·non erit differen⸗
tia inter mentẽ humanaʒ 7 angelicam in celeritate: cum
vtrobiq; ſit celeritas in termino:S adequabitur intelle⸗
ctui mentis angelice. ¶ Item acies oculi humani imper
ceptibiliter traſit ab oꝛiente in occidentẽ inſpiciẽdo:cuʒ
Gacies mẽtis bumane ſit ſimplicioꝛ. erit tranſitus eius
im ꝑceptibilioꝛ. et ita quaſi in termio:ꝗ adequabitur in/
tellectui mentis angelice in celeritate. (Contra qꝗᷓ eſt/ p
poꝛtio in ratione mouendi angeli ad ſuum coꝛpus. ea ẽ
ipſius anime rõnalis ad ſuum coꝛpus:ᷓ peꝛmutatim q̃
eſt ꝓpoꝛtio coꝛpoꝛis ad coꝛpꝰin celeritate.ea erit intelle⸗
ctus ad intellectum: ſed coꝛpꝰ apꝛopatuʒ quod mouet᷑
ab angelo. excedit in velocitate coꝛpꝰhumanum. ſic ha
betur ab aug. ſuper geñ. xij. et a beato Gꝛego. qui dicit.
babent aerea coꝛpoꝛa:ergo maioris velocitatis ſunt:
intellectus ergo angelicus ercedit humanũ in celeꝛitate
intelligendi vnum poſt aliud.⸗ Item maioꝛ ẽ ſimplici⸗
tas iſtiꝰ intellectus qᷓ illius.ſᷣ qð ſimpliciꝰẽ.ſi mouetur
celeriꝰmouet᷑: ergo intellectus angelicꝰnobilioꝛ eſt itel⸗
lectui hũano. Quod etiã videt᷑ er hoc qdð dicit augꝰ.xij.
ſuꝑ geñ.poſſunt hoc efficere angeli.nõſolum acrimonia
cernendi coꝛꝑalia incomꝑabiliuter pᷣſtontioꝛẽ ꝙᷓ noſtra⸗
leg ipoꝛum coꝛpoꝛũ longe ſubtilioꝛum mira velocitate.
Ao quod dicendum.ꝑ hoc ꝙ dicit augu. ſuper Beñ.
im. li. Si oculoꝛum carnalium acies celeritate tantum
poteſt. quid mentio humane acies quanto magis ange⸗

lice:quid autem de ipſius ſumme lapientie dicatur que
attingit vbiq; celeritate ⁊ diſponit omĩa ſuauiter. Ex ꝗ
bus verbis elicitur oꝛdo quidã in celeritate aſpectꝰ. Fᷣm
appꝛopinquatõem maioꝛẽ et minoꝛẽ ad aſpectũ diuinnʒ
qui ſimul et indiuiſibiliter oĩa aſpicit:aſpectus & ange⸗
licus amplioꝛis ẽ celeritatis ꝙᷓ hũanus. ¶. Ad illud qð
obijcit᷑ in ↄtrariũ.dicenduz ꝙ licet celerꝛima dicat᷑ viſio
intellectualis hũana:tñ nõ dicit᷑ ſuꝑlatiue nomen cele⸗
ritatis.ſed intentiue:cũ em̃ diuinꝰſpũs(ñſicut dicit aug.
ad oꝛoſiũ)monet ſpm̃ creatũ. mouet ipᷣm ꝑ tempꝰ non ꝑ
locũ.et patet ꝙ nõ loquit᷑ de motu locali ſed de motu co
gnitõnis vel affectõnis:quare neceſſe eſt ibi eſſe menſu⸗
raʒ tem ꝑis ſed ĩ hac differentia maioꝛ eſt celeritas.licet
ſit inꝑceptibilis apud ſenſum ⁊ minoꝛ.vñ angelicus in⸗
tellectus quia nõ habet colligatõem ad coꝛpus ꝑ inten
tionem maioꝛis ẽ celeritatis:hoc etiã eſt ex ꝑte effectus.
recoꝛdat᷑ em̃ ſpũs humanꝰin motu ad celeſtia ꝑ intenti⸗
onem ad coꝛpus:coꝛpꝰem quod coꝛrũpit᷑ vel coꝛruptibi
le eſt aggꝛauat oiam. Silr ex ꝑte cognitionis. vñ berñ.
inuolutꝰcarne accola terꝛe ſpus ex ↄſideratõne ſenſibili
um ꝓficiẽs paulatim gꝛadatimq;ʒ nitit᷑ ꝑuenire illo.q̊ ce
leſtin habitatoꝛ ingenua ſubtilitate in omi velocitate fa
cilitateq; ꝑtingit.¶. Ao ſcᷣm ꝙ licet in inſenbili temꝑe
ſiue repente fiat intellectiua motio: nibilominꝰpm rati⸗
onem eſt oiſcernere plus ⁊ minꝰin celeritate intelligen⸗
tie angelice et hũane. qᷓntũ eſt d vtriuſq; natura. aliter
em poteſt eſſe ᷣm gratie elenatõnem.

neſtio viceſuimaſeptima

tione angeli.

6 8
Icto de potentia
cognitiua angeli ⁊ actu pᷣncipali et ab⸗
ſoluto.ↄñter dicendũ eſt de actu ↄſequẽ
ti eius quẽ hʒ in ↄparatõne ad alterum
ſcʒ de locutõne.Circa qð querunt᷑ bec.
Oꝛimo vtrum ſit locutio in angelis.
Scðdo vtrum locutio dicat᷑ multipłr vel vno modo.
Tercio quid ſit locutõ ſᷣm ꝙ ↄuenit angelis reſpectu
angelorum.
Muarto q differẽtia actiſtiꝰab alijs quibuſdam.
uinto vtꝝ oĩm angeloꝝ ſit locutõ aut tm̃ ſu ꝑioꝛuz.
Sexto vtrũ fiat ꝑ mediũ ⁊ per quod medium.
Septimo vtrum neceſſe ſit auditio exiſtente locutõne

(Membrumpemum

Dpꝛimum videtur. ꝙ locntio nõ ↄueniat
angelis.cum em̃ loqui ſit actus ꝑoꝛgana

egana.vtpote lingua ⁊ bmõi. ergo nec lo

qui eſt in angelo.¶ Item loqui eſt actio rõnalis creatu

re ad alterum. data ei vt alij ſignificet quod apud ſe m⸗

terius habet. Unde aug.in li.de trini.foꝛmata cognitio
ab ea re quam ſcimus. verbũ eſt quod in coꝛde dicimus
quod nõ grecũ eſt nec latinum nec alterius lingue. ̊ cuʒ
id opus eſt in eoꝝ quibo loquimur ꝓferꝛe noticiã.aliqð
ſignum quo ſigniſicet᷑ aſſumit᷑ et plerũq; ſonus aliquã⸗

do nutus. vbi ergo non eſt neceſſe alij ſignificare nec ne-

ceſſarium eſt loqui.Sed in angelis non eſt neceſſe vnuʒ
alij ſignificare quod apud ſe babet.quia conſcientie eo⸗
rum ſunt adinuicem manifteſte.ſicut dicit oↄmentatoꝛ ſu⸗
per hierarchiam angeli non indigent locutõne quia cõ:
ſcientias ſuas adinuicem ↄtemplantur. ¶ Ieem ſic eſt in

luce coꝛꝑali:ꝙ ſeipſam per ſeipam manifeſiat. et ea que

circa ipam ſunt.nde oculus materialis lucem coꝛpo⸗
ralem videt ſine alio medio. dummodo ſit ſibi pꝛopoꝛti⸗
onalis.et non ſit aliund impedimentum. g cum angelus
ſit lux ſpũalis.videt᷑ ꝙ ſeipſum offerat oculoſi pirituali
alterius angeli.ergo nõ exigit᷑ locutõ media: Snulla eſt
neceſſitas locutòis in angelis.ĩmo fruſtra ibi eſſet.quia
id ꝓpter quod / ꝓprie ẽ locutio.ſufficiẽter ẽ in eis (Mon

exterius.in angelo autem non ſunt hmõi

tra.idem cõmentatoꝛ dicit ſi dixrerimꝰꝙ angelici ſpirit
om̃es ꝓꝛſus ↄſcientias ſuas adinuicẽ ↄſpiciunt. neceſſe
eſt vt fateamur mioꝛes ſcire oĩa q̃ maioꝛibo nota ſunt:
quod nequaq verũ eſt. Multa em ſciũt excellentioꝛes.
q ignoꝛãt inferioꝛes:ex H̊ arguit᷑. multa ſciũt ſuꝑioꝛes q̃
neſciũt inferioꝛes. ̊ ad ̊ ꝙ inferioꝛes ea ſciant. neceſſe
eſt interuenire manifeſtatonez. ſm ꝙ eis ↄpetit: ſ̊ hmõi
manifeſtatõ eſt ꝑ locutõeʒ. ᷓ neceſſaria ẽ locutio.⸗ Itez
ſuꝑioꝛes habundãt ab inferioꝛibo in illumĩatõne.qꝛ eos
illuminãt vt dicit dyoniſiꝰ dama.q̊ habundãt in ↄgni⸗
tione ⁊ inde vt pꝛiꝰ.¶¶ Si aũt inſtet᷑ ↄtra hec argumenta
quia angelꝰqui plura ſcit.nõ habet pr̃atem manifeſtan⸗
di.⁊ ita nec loquẽdi.Contra.cognitio in angelo nobili⸗
oꝛ eſt ꝙᷓ in hoĩe:quia q cognoſcit homo. ꝑ duo ſcʒ ꝑ ſen⸗
ſum et intellectũ cognoſcit angelꝰp vnũ ſcʒ intellectum:
vtraq; em̃ cognoſcit intelligibiliteꝛ: cũ in homĩe nõ de⸗
ſit potentia manifeſtandi id qð cognoſcit. multomagis
nec in angelo dreſt. ¶ Item idem videt᷑ ꝑ dama. qui dĩc
nõ lingua ⁊ auditu indigent.ſine ſermone voce pꝛolata
tradunt ſibinuiceʒ ſuas illumiatõnes ⁊ ↄſimilia.
lutio notandũ ꝙ eſt duplex locutio ſpũalis angeloꝛum.
vna qua loquunt᷑ deo.de qua dicit augꝰ.de trinit.habet
cxus ſuos nũcios.i.angelos.non tñ aliquid ei quod ne⸗
ſcit nũciant.ł̊ bonuʒ eoꝝ eſt de ſuis oꝑibo eius cõſulere

veritatẽ:et ꝙ dicunt᷑ ei nunciare.hoc nõ eſt vt ab eis di⸗

ſcat.ſed ecõuerſo:cũ etiã nos oꝛamꝰnon neceſſitates no⸗
ſtras cũ docemꝰ. De hac locutõne nõ intendit᷑ hic pꝛinci
paliter. Eſt alia locutio qua loquunt᷑ angeli adinuicem
vt. . patebit.¶ Ad hoc qð obijcit.ꝙ manifeſte ſunt eoꝝ
ↄſcientie adinnicem. põt ſolui bꝛeuiter.ſi inſpiciat᷑ finis
auẽtis:ſic em̃ finit᷑.qꝛ ↄſcientias ſuas adinuicem ↄtem⸗
plant᷑.ad alterutrũ ſine voce qdammõ loquunt᷑.q.dicẽt
nõ loquunt᷑ ſenſibiliter.ſᷣ intelligi biliter.⁊ hoc bene di⸗
cimus.el aliter dicendũ.ꝙ duplex ẽ manifeſtatio con⸗
ſcientie in bonis.qꝛ de malis nõ loqmur nũc.vna quam
hñt in verbo.⁊ ſᷣm hoc verũ eſt.ꝙ ↄſcie eorũ ſibinuicem
ſunt manifeſte.qꝛ vnꝰin verbo videt ↄſcientiã alterius.
tᷣ hoc nõ eſt ex ꝓpria natura angeli.ſed ex natura verbi.
vnde hoc magis eſt ex gra qᷓ e natura.ñ greg. de no⸗
bis in patria vniuſcuiuſqʒ menteʒ ab alteriꝰ oculis coꝛ⸗
pulentia nõ abſcondet:coꝛpoꝝ em̃ gloꝛiſicatoꝝ tãta erit

ↄfoꝛmitas ad ſpm̃.ꝙ ad effectus qui erũt in ꝓpiritibus.

ſequunt᷑ quida nutus in eoꝝ coꝛpoꝛibo. in quibo potue⸗
runt dinoſci ipſi effectꝰtanqꝙᷓ in illis nutibo relucentes.
Siiłr dicimꝰeſſe manifeſtas ↄſcias angeloꝝ adinuicem.
quo ad cognitõeʒ quã hñt in verbo.iAecc tin negandũ eſt
qn alij alijs plura cognoſcũt in verbo ꝓ volũtate ipſius
verbi:nec tamen eſt in angelis locutio quo ad illa.quia
poteſtas manifeſtãdi illa nõ reſidet apð angelũ.ſᷣ apud

verbum. VUngde vellet nollet angelus.qui plura cogno⸗

ſcit in verbe.manifeſtaret verbũ.et iſta eadem ei angelo
qui paucioꝛa ſcit.Eſt alia cognitio quaʒ habent angeli
in ſeipſis.et de hac nõ eſt verũ ꝙ ↄſcientie eoꝛum ſint ad
inuicem manifeſte: ĩmo plura ſcit vnus qᷓᷓ alius.a habʒ
poteſtatẽ naturalem ille ꝗ plura cognoſcit. manifeſtadi
ea illi qui neſcit:⁊ iſta maniſeſtatio dicitur locutõ ſicut
oꝓponebatur. Ad aliud quod obijcit de luce.Rñdetuꝛ
ꝙ nõ eſt ſimile ⁊e luce coꝛpoꝛali et ſpũali:coꝛpalis enim
non agit ꝑ voluntatẽ ſed ꝑ naturam.et ideo nõ eſt ad op
poſita ſcilicet ad manifeſtandum ⁊ occultandum.ſᷣ ſem
per qᷓntum eſt de natura ſua ſe manikfeſtat et diffinit:ſed
ſpiritualis lux quia agit per voluntatem ad opꝓpoſitã eſt
vnde poteſt ſe manifeſtare quando vult.et occultare q̃n

do vult.
¶ Wembꝛum ſecundum

D ſecundũ qͥ querit᷑. Eltrũ locutõ dr mul⸗
tiplicit.aut vno mõ:cũ dr angelꝰ loqt᷑ deo
et cũ dr̃ angelꝰloꝗt᷑ alio anglo.⁊ cũ dr an⸗
lꝰlogꝗtur aiĩme. Et videt᷑ ꝙ dicat᷑ multi⸗
c do.h̊ nõ ẽ vt deo maiſeſtet ſuã ↄgnitõ⸗

plicit. Cũ eĩ logꝗ

0

—, S- --- ——ʒ—k k

—

— —— ⏑d

— — — —

6
9
d

ſpirie
ſeceſe
ſunt
lores,
oes
ecteſſe
hro
leos
nenta
ſeſan⸗
hobilt
Ppſen
ectun
nöde
mage
guidi

lonn.
bober
vdne,
ſulere
disd⸗
lesho⸗
dprinei
hnicen
nteor
kfinis
enn⸗
dicit
ne di⸗
locon⸗
quam
icenn
trius,
erbi,
Nno⸗
iscon
taeri
fbus⸗
votne⸗
cntes⸗
icem
dück
pplins
gpio
rud
no⸗
eo
ngeit
ad
pabz
cici
ſicut
ſdetue
geninn
ade⸗
len
iſe
ſic

eqe

l
do
fans
t5

(Lueſtio

nem vel affectõem. cũ ip̃e pᷣcognoſcat eã. Cũ aũt loqui⸗
tur alij angelo.hoc eſt vt maifeſtat ei. Similit᷑ cũ loqui
tur aĩme.Elñ greg. Angelici ſpũs volũtatem dei ꝓphe⸗
taꝝ ſenſibo innoteſcũt.atʒ eas ad ſublimie ſubleuant.
et que in rebo futura ſũt in cauſis oꝛiginalibo futura de
mõſtrãt:̊ nõ ſᷣm eandẽ rõem dicit᷑ loqui de angelo.cum
dicit᷑ angelꝰ loquit᷑ deo.⁊ cũ dicit᷑ angelꝰ loquit᷑ alij an⸗
gelo vel aime.¶ Pꝛeterea dicit greg. vox angeloꝝ ĩ lau
ce cõditoꝛis eſt admiratio intime cõtemplatõis.Sʒ lo⸗
cutio qua loquit᷑ angelus angelo vel aĩe.nõ eſt admira
tio: g different dicit᷑ locutio reſpectu di.et reſpectu cre
ature rationalis.¶ Cõtra. vtrobiq; eſt cognitõis vel af
fectõis expꝛeſſio.¶ IJtem aug.de trini.formata cogita⸗
tio ab ea re quã ſcimus eſt verbũ qð in coꝛde dicimus.
Hͦ intentio foꝛmate cogitatõis a re quã eian⸗ eſt

locutioni.vtrobiq; ergo vno mõ dicitur. ¶ Reſpõdetuꝛ
Locutio quandãa rõem habet ex ꝑte ſinis.? ſᷣm hoc locu
tio dicet᷑ nõ ̃ᷣm eandem rõem.cu dicit᷑ reſpectu dei ⁊ re
ſpectu alteriꝰ angeli.vel aime:ex ꝑte vo foꝛme dici ſᷣm
vnam rõem ꝑ pꝛius et poſteriꝰ.que expꝛeſſio vel euiden
tia cogitatõis vel deſiderij:hoc aũt reſpectu dei nihil ali
ud eſt ꝙᷓ ipᷣm deſideriũ vel cogitatio.et ꝙ ita ſit patet.ꝑ
ſile de locutõe aime ad deũ.Bicit em̃ greg. Mimaꝝ ver
ba ſũt ipa deſideria.nã ſi deſideriũ ſermo nõ eſſet: ꝗphe⸗
ta nõ diceret. deſideriuʒ coꝛdis eoꝝ audiuit auris tua.
Similiter ꝑ boc qð dicit greg.de locutõe mali ongeli.
dy abolũ loqui ad deum eſi omipotẽti maieſtati eius nil
poſſe celare.ex hoc pʒ ꝙ loꝗ angeli nihil aliud ẽ qᷓ eius
cogitatio vel deſideriũ expꝛeſſũ.Reſpectu vo alteriꝰ an
geli vel aime eſt eoꝝ indicatio ꝑ aliꝗd vt ab eis cogno⸗
ſcatur.⸗. Ad id qð pꝛimo obijcit.dicẽdũ ꝙ nõ ẽ vna rõ.
lm ꝙ loꝗ ex ꝑte finis diffinit.⁊ ſic ibi accipiebat᷑.⸗ Ad

ſecũdũ dicẽdũ.ꝙ cũ dicit greg. vocẽ angeloꝝ eẽ admira⸗

tõem. poc ẽ laudẽ illoꝝ eſſe admiratõem.notificauit vo

cem eoꝝ nõ ꝑ illud qð eſt eẽntiale voci.ſᷣ ꝑ cõcomitãs:
admiratio em cõcomitat᷑ cognitõem ſiue cõtemplatõem

angelicã que eſt de diuinis q ſunt ſupꝛa ipᷣm.

rticulus pꝛimus

Vm locutio dicat᷑ de doo reſpectu angeli vel
reſpectu aĩme.et de angelo reſpectu dei vl al
terius angeli vel aime.vtruʒ dicat᷑ equiuoce
vel nõ. Et videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ vtrobiq; eſt volũta⸗
tis expꝛeſſio:cum em̃ deus loquitur angelis ſuaʒ volun
tatem oſtendit.cum aũt angelus loquitur.aliquid deſi⸗
Lat et deſiderãdo deſideriũ ſuum in cõſpectu dei poĩt
Contra greg. Coquitur deus ad angelos eoip̃o quo

coꝛdibo eoꝝ occulta ſua iuiſibilia oſtendit. vt quicquid

agunt. in ipa cõtemplatõe veritatis legant.et velut que
dam pᷣcepta vocis ſunt ipa gaudia cõtemplatõis.⸗ Itẽ
alibi.diceꝛe ẽ ꝑ vim intne vilionis eoꝝ mẽtibo exhibẽda
indicia motibo occultis inſpirare:cũ aũt deus loquitur
aĩme ꝑ ſe vel cum verbo ſuo ſine verbis coꝛ docet᷑:cũ aũt
angelus loquitur vel verbis vel rebus vel imaginibus
ſua voluntas indicatur. Ex quo accipitur. ꝙ loqui dei
ad angelos vel animas differenter accipitur ab illo lo⸗
qui. quo angelus loquitur deo vel angelo.¶ Ad quod
dicendum. ꝙ differenter accipitur ſicut dicit gregori:
us.et quaſi equiuoce.i Ahil enim recipit deus ab ange⸗

lo. ſed econtrario angelus vel anima a ceo aliquem reci

pit effectuʒ. ¶ Ad illud vo quod obijcitur ꝙ vtrobiq; eſt
expꝛeſſio voluntatis.Dicendum ꝙ expꝛimere non dicit᷑
vniuoce vtrobiq; quia cũ deus loquitur ſine verbis coꝛ

docet᷑. Cũ aũt angelus loquitur verbo aliqͥ vtitur.

Dſecundũ articulũ quo querit᷑ vtrũ vna ſit
locutio dei et angeli aliq vel nõ. QOð nõ vi⸗
detur. Diuerſaꝝ em̃ eſſentiaruzʒ diuerſi ſunt

actus. cum diuina eſſentia ſit alia ab ange⸗

lica.nõ erit actus iqem: ergo cum locutio ſit actus. non
erit eadeʒ locutio. Pꝛeterea.cũ deus loquit᷑ ꝑ angelũ
us no motus mouet.angelus aũt motus mouet.mo⸗
uere aut ĩmobilis et eius qð eſt mobile diuerſum ẽ.eꝛgo
diuerſa eſt locutio qua loquit᷑ teus et qua loquit᷑ ange⸗
lus. ¶ Contra cum agens ſecat ꝑ ſecurim. vna dicitur
ſectio:̊ a ſimili cum deus loquitur ꝑ angelum. vna di⸗

cetur locutio. aũt deus loquatur ꝑ angelum Apoc.

j·ſigniſicauit deus que opoꝛtet fieri cito angelum ſer
uo tuo ꝓohi⸗ Pꝛeterea.ſicut dĩc aug.in li.de trini. De
us in vete. teſta.ꝑ ãgelos loquebatuꝛ.¶ Pꝛeterea. ſicut
cum dominꝰ loquitur ꝑ ꝓphetam vna eſi locutio domini
et ꝓphe:ita cum dñs loquitur ꝑ angelum vna eſt locutõ
dei et angeli.¶ Huius etiam gratia querit᷑.vtrum ſem
per loquatur æ creaturis rationabilibo ꝑ angelos quã⸗
do loquitur.an aliquãdo ꝑ ſeipᷣm:nec fit bic mentio de
locutione qua deus in xpᷣo homine loquebatur. vel rpᷣe
bic loquebatur.¶ OE teus ſemper loquatur ꝑ angelos
quando loquitur.videtur per hoc.ꝙ loqui dei reſpectu
creature rõnalis ẽ indicare volũtatẽ ſuã rebo vel verbis
Sʒ cũ deꝰ loquit᷑ rebo vel ᷣbis.miſtrãtibo anglis b̊ fit:
Scum deus loquit᷑ rõnali creature.ꝑ angelos loquitur.
Contra.cuʒz ſeipᷣo loquitur rationali creature.nõ ꝑ
mediam ſubſtatiam aliam loquitur ſic ꝓbat᷑. Quod
fit ꝑ mediam ſubſtantiã creature.nõ ſimul totum datuꝛ
ſed ꝑ pꝛius et poſterius:ſic em̃ agit creatura. Sed noti
cia plurimũ aliqñ ſimul a deo datur.ergo cum hoc fiat
locutione diuina.deus per ſeipᷣm aliquando loquitur.
Item grego.dei locutio ad nos intrinſecus facta vide
tur potiuſq auditur quia duʒ ſeipᷣm ſine moꝛa ſermoĩs
inſinuat.repentina luce tenebꝛas noſtre ignoꝛantie illu⸗
ſtrat:ſ̊ cũ ſit viſio:ſubito fit multoꝝ viſio: ergo locutio
dei aliqñ fit ꝑ ſemetipᷣm.cũ ſimul multoꝝ noticiã infun
dit:et hoc videtur ꝑ hoc quod dicit᷑ actu.ij.factus eſt re
pente de celo ſonus adue.ſpi.⁊c.¶ Item maioꝛ eſt potẽ⸗
tia angeli qᷓ hominis.dei vo eſt maxima. Si ergo vtra⸗
q; natura pt᷑ ꝑ ſe loqui multofoꝛtius ſumma eſſentia ſcʒ
diuina.pt ꝑ ſe loqui rõnali creature.(¶ Ad qð dicẽduʒ
eſt.ꝙ deus ꝑ ſeipᷣm loquit᷑et aliqñ ꝑ crẽaturã rõnalem
vel angelicãa.ſicut dicit greg.¶ Ad illud qð obijcit᷑.vtꝛũ
vna ſit locutio dei et angeli:qn deus loquit᷑ ꝑ angelum.
Dicẽdũ.qꝙ vna eſt locutio dei.vt pꝛimo mouẽtis angeli
vt ꝓximi. Ad obiectũ dicendũ.ꝙ licet ſint ſubſtantie
differẽtes.tñ vnꝰ eſt actus.qm̃ vna ſubſtaãtia agit aliqñ
altera mediãte: vbi em vnuʒ ꝓpter alterũ.vtrobiq; tm̃.
Ad illud vo qð ſecũdo obijcit᷑.ꝙ alius eſt motus iſte
q; ille.Oicendum ꝙ motus ille quo mouet deus ange⸗
lum et quo angelus mouet aliã rem.diſferẽs eſt ĩ nũeꝛo.

ſed motus quo deus mouet rõnalem creaturam ꝑ ange

lum.et quo angelus mouet eam vnus reputatur. cum
cus mouet eam ꝑ angelum.¶ Ad illud po quod queri

tur.vtrum ſemper loquitur deus ꝑ angelos an aliquan

do ꝑ ſeipᷣm. Dicendũ.ꝙ aliqñ ꝑ ſeipᷣm loquitur ſicut ha
betur ex ſacra ſcriptura.et aliquãdo ꝑ angelum ſicut di
cit beatus grego.his verbis.ſpm̃ dei quaſi quedã ver⸗
ba nobis dicere.eſt occulta in ea que ſũt agenda intima⸗
re.et coꝛ homĩs ignarum nõ adhibito ſtrepitu et tardi⸗
tate ſermonis.pꝑitum de abſconditis reddere. Cum em
loquitur ꝑ angelum.aliqn voluntatem ſuam rebus in⸗
dicat.aliqũ imaginibo an coꝛpeos oculos ex aere aſſũ⸗
ptis.aliqn celeſtibo ſubſtãtijs: aliqñ terrenis.aliqñ ſi⸗
mul terrenis ⁊ celeſtibo:nõnũq; po hũ anis coꝛdibo ita

ꝑ angelũ loquit᷑:vt ipe quoq; ꝑ angelũ mẽtis obtutibus

pᷣſentetur:verbis nãq; ꝑ angeluʒ loquit᷑ tñ nihil ꝑ ima⸗
ginem oſtendit᷑.̊ ſuꝑne locutõnis verba audiũt᷑.ſic̃ di⸗
citur in YJoh.xij.clariſicaui et iteꝝ clarificabo.icq; eĩ
deẽg ſine tꝑe vi intime impulſioĩs clamat.ĩ tꝑe vocem
ſuam ꝑ ſubſtãtiaʒ edidit quã incircũſcriptã temꝑe ꝑ hu⸗
mana verba diſtinxit:ſᷣ de celeſtibo loquẽs verba ſua q̃
audiri ab homibo voluit.rationali admĩſtrãte creatuꝛa
foꝛmauit. Aliqñ autẽ ꝓꝑ angelos loquitur deus rebus.

Abi vult inu

cum nihil verbo dicit. ea que futura ſunt aſſumpta de
elemẽtis imagine nũciant᷑.ſicut eʒechiel electri ſpẽm in
medio ignis vidit.Aliqũ vᷣo ꝑ angelos verbis ſimul et
reh loquit᷑ſicut in gen.iij. cũ audiſſet vocẽ dñi deam bu

lantis ad aurã poſt meridiẽ abſcondit ſe ada. Aliquan

do imaginibo coꝛdis oculis oſteſis.ſic geñ.xx viij. Jacob
doꝛmiẽs vidit ſcalã ſubnixã celo. Aliqñ imaginibo añ
coꝛpoꝛeos oculos ad tẽpus er aere aſſumptis. ſic abra
tres viros videre potuit.et mõ angeli mõ dñs vocant᷑.
Aliqñ loquit᷑ celeſtibo ſubſtãtijs.ſic cũ vox de nube ſo⸗
nuit. hic eſt filiꝰ meꝰ ⁊c. Aliqñ terrenis ſic oꝛe aſine per
ꝑ angelũ hũana verba foꝛmauit. Aliqñ ſimul terrenis
et celeſtibo ſubſtatijs ꝑ angelos loquitur deus. ſicut ad
moyſen ĩ mõte.cũ viſionis ſue verba edidit.ignẽ rubũ⸗
q; ſociauit.atz aliud ſu ꝑiꝰ aliud inferius iũxit. Aliqñ
ꝑ angelos hũanis coꝛdibo ſecreta eoꝝ pᷣſentia virtutis
ſue inſpiratõem infundit.ſicut zacharie pᷣmo. dixit ad
me angelꝰ qui loquebat᷑ in me.Ex his pʒ qualiter deus
diuerſis modis ꝑ angelos loquit᷑.⁊ vna ẽ locutio.iQec
negat᷑ quin deus ꝑ ſe poſſit verba efficere vel res quibo
loquat᷑ ſine mĩſterio angeloꝝ: ̊ in hmõi voluit ipe mini
ſierio ãgeloꝝ agere.vt ſicut ſũt medij inter creaturã ra⸗
tionalẽ et deũ.ita deo miſtrẽt ⁊ diuinã naturã ratõnali
nature indicarent.

embꝛũ tercium

Dterciũ membꝛũ huiꝰ qõnis quid dicat᷑
locutio.ſᷣm ꝙ angeli adinuicẽ loquũt. Et
videtur ꝑ verbũ ioh.damalſ.qꝙ locutio ſit
intelligẽtie vel cõſilij cõmũicatio.ſine ſer⸗
one voce ꝓlato.Sed de hoc dubiũ eſt.q̃liter pt nſſer
ri intelligẽtia iſtiꝰ angeli ad intellectũ alteriꝰ: cum illð
qð tradit᷑ vel cõmuĩcat᷑.ad alterũ trãſſerat. Reſpõdet᷑
ꝙ hec cõmũicatõ ẽ ꝑ aliquã ſilitudiem.vt ſi ſpeculũ cuʒ
vellet daret ſuam ſititudinem alteri ſpeculo:ita angelꝰ
cũ vult cõmũicat ſuã intelligẽtiaʒ alteri angelo.¶¶ Sed
que diffeꝛẽtia eſt inter traditõem itelligẽtie 2 cõſilij. Re
ſpõdet ꝗ ntelligenia eſt de re cognoſcẽda.traditio conſi
hendaa.

DOquartũ quo querit᷑
comꝑatõe ad alios actus angeli vel oꝑa⸗
tões.Et querit᷑ vtrũ locutõ in angelis ſit
Rern qð iuſſio. Ad qð ſic aug.in li.ð tri.
igare verbũ increatũ ꝑ verbũ creatũ dic
ꝙ ſecus ẽ in verbo coꝛꝑali ⁊ ſpũali:qꝛ in coꝛꝑali ſᷣm aliã
vim eſt loqui et ſᷣm aliã intelligere:nõ ſic in ſpũali:ł̊ ad
eandẽ vim pꝑtinet.ſic eꝛgo in angelis ꝑtinet ad vim intel

ligere: querit᷑ ergo aut addit ſu ꝑintelligẽ.aut nõ.ſi nj.

habeo ꝓpoſitũ. Si addit queritur quid addit.et cuiꝰpo
tentie eſt illud qð addit:et nõ videtur alteriꝰ ꝙ intelligẽ
tie.hec aũt ſunt verba aug.Ioꝛis cum ꝑ coꝛpus hec fiũt
aliud eſt auditio et viſio:intus aũt cũ cogitamꝰ vtrunq;
vnum eſt:ſicut auditio et viſio duo quedaʒ ſunt inter ſe
diſtãtia in ſenſibo eoꝛꝑis.in aĩmo aũt nõ eſt aliud vidẽ

atz audire.¶ Item aug. in eodẽ.qñ dicimꝰiſte dicit apð

ſe.ſᷣm ꝙ dicit᷑.ij.ſapie.Dixerũt impij ⁊c. IJllud dicere ñ
eſt aliud ꝙ;ᷓ intelligẽ ex quadã relatõe.ſ̊ ioqui in angelis
eſt dicere apud ſe:qð patet.qꝛ nõ addit verbũ exterius.
cũ nõ habeat inſtrumẽta. Et hoc etiaʒ dicit damaſ.ſine
ſermõe voce ꝓlato loquũt᷑. dicere in eis.nõ eſt aliud qᷓ
intelligere.¶¶ Iẽ angelus eſt quaſi medius int deũ ⁊ ho
miem. Querit᷑ ᷓ̊. aut cõueit eũ deo magis in loquendo.
aut magis cũ homiĩe:patet aũt ꝙ nõ cũ homiĩe.qꝛ nõ ꝓ⸗
fert verbũ ſicut homo.ergo cũ deo:ſᷣ in deo eſt idem loꝗ
intelligere. ergo ſimilit in angelo vel dicat᷑ quare nõ
¶ Solutio dicimꝰ ꝙ angelus habʒ potẽtiam cognoſcẽ⸗
di vel a fficiẽdi circa cognitũ.et poſt maĩfeſtandi cogni⸗
tum et affectum: et quicqd ſit de potentia.i.ſiue ſit vna
ſiue differens quod modo nõ determiamus cum bi ſunt

actus differentes et oꝛdinati naturaliter. quia pꝛimo ẽ
cognoſcere.ſecũdo affici.tercio manifeſtare:quia vt di⸗

cit cõmentatoꝛ.manifeſtatio eſt iudiciũ voluntatis ⁊ cõ
ceptus. Ad obiectũ dicendũ.ꝙ cum angelus ſit medi⸗

um inter deum et homiem vt dicebat᷑.nõ cõuenit tñ cuʒ
altero extremoꝝ.ſed cum vtroq;. In deo em̃ eſt verbum
interius et non exterius.et pꝛeter hoc in re noticia
et verbum. qᷓuis em̃ dicẽs et verbum ad diueiſas ypo⸗
ſtaſes ptineat.tñ verbum et noticia ad eandem pꝑtinent
ſcʒ ad filiũ.tamẽ differenter.quia noticia vt aꝑꝛopꝛia⸗
tum:verbum vt ꝓpꝛium. tum ergo ad hoc ꝙ in deoo ñ
eſt verbum exterius.cõuenit locutio angeli cũ locutione
cei. differt autem.quia in deo vt dictum eſt idem penitꝰ
eſt noticia et verbum. ſed in angelo nec eſt penitus idẽ.
nec penitus diuerſum:imo quo ad hoc ꝑtinet ꝑtim con
uenit partim diſſonat.et hoc eſt qdð dicit damaſ. Sicut
nr̃m verbum de intellectu ꝓcedens.nõ ꝑ omnia idem ẽ
cum intellectu:nec omnifariam aliud.ita et dei verbum
in eo ꝙ ſubſiſtens ſᷣm ſeipᷣm. ſeparatur ab eo a quo ha⸗
bet exiſtentiam. In eo vo ꝙ eadem oſtendit in ſeipo que
circa deum inſpiciuntur.idem eſt cuʒ ip̃o. In ſumma g
dicendum.qꝙ locutio angeli in hoc conuenit cum locuti
one dei.quia ibi eſt verbum interius ſolum:et pꝛet boc
quia non idem eſt noticia cum verbo.in deo ᷣo omnino
idem. Cum verbo vpᷣo hominis conuemit in hoc. ꝙ ſicut
verbum hominis partim conuenit. partim diuerſum ẽ
ab intellectu ſiue a noticia.ſimiliter in angelo partim ẽ
diuerſum non ſimpliciter. Differt autem in hoc.ꝙ ver⸗
bum hominis per vocem extra traditur.non ſic autem
verbum angeli. Ad auctoꝛitatem autem dicendum:.qꝙ
auguſtinꝰ qtum ad hoc intendit ponere differentiamil
lam.quia in coꝛpoꝛibus audire et videre.⁊ potentia au
Oitiua et viſiua differunt penes oꝛgana diuerſa:qꝛ que
libet potentia habet oꝛganum ſibi pꝛopoꝛtionale.nõ ſic
intellectiua. ElInde buiuſmodi differentia non eſt in in⸗
tellectualibo ſubſtãtijs:ſed ex hoc non ſequitur ꝙ diſfe⸗
rant. Eltrum tamen differant penes virium diſſerenti⸗
am viſio vel intellectus in angelis et locutio. modo nõ
determinamus. ¶ Item circa hec obijcitur ſic. Triplex
eſt actus angeli vt dicit dyoni.illuminare.purgare.ꝑ⸗
ficere.et non determinat plures actus:ergo cum aliꝗs

ſit actus angeli. vel eſt aliquis hoꝛum trium.vel ad ali⸗

quem hoꝛum trium reducitur. Queritur ad quem. Ke⸗
ſpondetur nec eſt aliꝗs hoꝛũ triũ.nec ad aliquẽ reducit
Iſte em̃ actꝰ ꝗ eſi loqui.eſt pꝛioꝛ omibus illis.qꝛ ẽ ĩ eis
rõe nature. IHli vᷣo tres actꝰ ſunt in illis in rõe gratie.qᷓ
cõſequit᷑ naturã. Vñ poſterioꝛes ſunt iſto ſm viã gene⸗
ratõis. nõ dico ſᷣm viã nobilitatis.et ſunt illi tres actꝰ
tantũmodo ſuꝑioꝝ reſpectu inferioꝝ vel aĩarum.

lembeum quintum
Paquintũ quo queritur de locutione ꝙtũ
ad ſubiecta. AUtrum ſcʒ loqui ſit indiſſe⸗
renter in omibus angelis reſpectu oĩm.vt
M ſuꝑioꝛũ reſpectu inferioꝝ ⁊ ecõuerſo.Su
p illud j. COꝛin. xiij. Si linguis hominũ ⁊c.glo.quibo
angeli pꝛepoſiti ſignant. minoꝛibuſq; de domini volun⸗
tate pꝛeſentiunt.Et greg. Angelici ſpiritus voluntate
cei bumanis coꝛdibus inſinuant. Fᷣm ꝙ ab ipo accipiũt
IZtem ille qui loquitur. videtur quaſi aliquid influere
in illo cui loquitur:ſic cum deus loquitur angelo. ali⸗
quid influit:et angelus aliquid recipit. Unde angelus

vel anima non pꝛopꝛie dicitur loqui do.quia deus ab

eo nihil recipit.Sed inferioꝛ angelus non inſfluit ſuper
ſuperioꝛem.nec malus ſuper bonum.ergo non loquun⸗
tur inferioꝛes ſuperioꝛibus nec mali bonis.⸗ Itẽ agẽs
nobilioꝛ eſt patiente inqtum huiuſmodi: ſed loquens
inqᷓtuʒ huiuſmodi eſt agens.ergo nobilioꝛ eſt eo cui lo
quit᷑ſegꝗ inferioꝛ nõ eſt nobilioꝛ ſupioꝛe.nec malꝰ bono

ergo. (Contra. dama. Angeli tradunt ſibinuicem con
ſilia ſua et intelligentias ſuas. Itẽ hay mo angeli inter

nindi
4 bed⸗
lis765
1 meci⸗
tim ag
eerbum
noticna
8 ppo⸗
Penent
Nopn⸗
in doon
ehtioe
npenid
tug il.
tim cn
Giant
gidemi
Kerban
quobe⸗
ſißohe
unnag
nloeut
ner hoe
ounino
glicnt
Uefſain i
partini
Nig ſer⸗
ſe Auten
endumg
rentionl
tentigen
ſarcepe
gle noͤſie
eſl inin⸗
g dſſt⸗
ifferentn
modono
Tnpler
ore. ’
n oligs
Aad ali⸗
em. Pe⸗
techet
gi ies
egratei
vii gehen
Gres ar
n⸗

D

(Queſtio

ſe loquũtur: ſ̊ eoꝝ locutio eſt eoꝝ inter ſe ↄcoꝛdatõ: nec
neceſſe eſt vt ſonẽt verba illa vbi ↄtemplatõe dei cõcoꝛs
eſt volũtas bona. Ex hoc ꝙ dama. dicit inuiceʒ.et hay⸗

