(ſi maioꝛ ſit ĩ coꝛde cupiditas głie qᷓ dei tioꝛ vel amonvt
dñs dic ĩ euãgelio.quõ poteſtis credere głaʒ allinuiceʒ

— —— A
ne ſiue fauoꝛis ĩ oĩbo qrit᷑.he aũt differẽtie ñ ſub illo ge⸗ ve Our ſpes 3 Knns lis +
6 ge = FT. Kiktns Sees e

MNuarto vtꝝ ſit

Apectãtes gliaz vo qᷓ a ſolo deo ẽ nõ grii⸗ A1 qs di⸗

cendũ. iſta tria oꝑpouũt᷑ vane głie ſ̃ differẽter. qm̃ ve⸗
ra głia q̃ ẽ ĩ teſtionio cõſciẽtie:opponit᷑ ipi inani głie foꝛ⸗

malit.ſᷣm ꝙ dicit᷑ vana glia.qñ ponit hõ ſuũ bonũ ĩ lau

em hoĩm. vñ dĩc Merñ.q de omni alia re plꝰſibi credit
ꝙᷓ alijs:ð ſe ſolo plꝰalijs credit qᷓ ipᷣe ſibi vt iã nõ veꝛbo⸗

tenꝰaut ſola opeꝝ oſtẽtatõe ſuã pᷣferat religionẽ.ſed cor

dis intimo ſe credit oĩbo ſanctioꝛẽ ſ̊ cũ plꝰſe cognoſcat:

plode ſe ſibi qᷓ; alijs debẽt credẽ.vñ Oal.vlt. Yße ſe ſeldu

cit.glo.nõ eĩ ſeducũt laudatoꝛes eiꝰ.ᷣ ipᷣe ſe potiꝰ.qꝛ cũ
ipe ſit ſibi pᷣſentioꝛ qᷓ illi.mauult ſe ĩ illis q̃rẽ qᷓ; in ſeipᷣo
Zec ẽ huic ↄtrariũ qð dꝛ Yſa.iij. Popule meꝰ ꝗ beatuʒ
te dicũt ipᷣi te xcipiut.qm illð occaſionalit dictũ eſt ſed
ipᷣe hõ vane głioſus ꝓpꝛie ſe ſeducit.marĩe in h̊ ꝙ querit
ſe in alijs ⁊ nõ in ſe.q ſi tñ in ſe querẽt ſe:ſuuʒ inueniret
defectũ.⁊a ita oꝓponit᷑ ipi vere głie.qua hõ querit ſe in ſe

7 nõ in alio nihilominꝰaũt timoꝛ dei ei ogꝑponit᷑ non foꝛ

maliter ſᷣ ſicut diſpoſitõ pᷣambulet ad foꝛmã.ipᷣa em̃ va⸗
na głia dilatat hoĩeʒ ⁊ eleuat coꝛ eiꝰ.timoꝛ aũt dei ipᷣm

cõpꝛimit faciẽdo reſilire in ſuã ꝓpꝛiã puitatẽ ⁊ ſic hũilia

ri.vñ dicit᷑ ſuꝑ illud ꝓuerb.fallax gra ⁊c.glo. illa ↄſciẽ

tia vere laude digna eſt:que timoꝛẽ dei in omni

ſeꝛua
⁊ ſic opponitur ei timoꝛſfides aũt ei oꝑponitur ſed nõ Sen

neraliter ſed in caſu.ſ.quãdo homo vane gloꝛioſus dele
ctatur in bono qð habet.quaſi ipſum a ſe ⁊ non a deo:⁊
tribuit ſibi illud bonum ⁊ non deo.

ueſto.clv. de Inuidia
Onſequẽteꝛ dicen⸗

dum ẽ de pctᷣo inuidie.circa qð plura ĩ⸗
cidunt dubitabilia.Et pᷣmo q̃rit᷑ ꝗd ſit

cio vtꝝ ſit peccatuʒ moꝛtale vel veĩale.

catũ vel carnale.Sexto de gꝛauitate illiꝰpct᷑i. Septĩo ð
ſubiecto inuidie.Octauo reſpectu cuiꝰſit inuidẽ.ſQono
cui opponit᷑ inuidia.Decio de dꝛñtia inuidie ad emula⸗
tion?᷑. Undecio vtꝝ inuidia ſit mr omniũ peccatoꝝ.

(Mẽbruʒz prinnz

Irca pmũ ſic ꝓcedit. Inuidia ſic diffinit
a Joh.damaſ. Inuidia ẽ triſticia de alie⸗
R tit coꝛ eox vte

uidia ẽ odiũ felicitatis aliene.⁊ ſuꝑ geñ·iij.ca.dĩc h idẽ.
Itẽ Re mig. diffinit eã ſic. Ynuidia ẽ dolõꝛ de alieno bo⸗
no.ita exponũt eã expoſitoꝛes ſacre ſcripture.¶ Obijci⸗
tur q̊ ſic.doloꝛ ⁊ odiũ ſunt diuerſa ſicut ſua oꝓpoſita:ſua
em̃ opꝓpoſita ex ꝑte boni ſcʒ amoꝛ ⁊ gaudiũ diuerſa ſunt
⁊ iſta duo q̃ ſunt eoꝝ oppoſita ex ꝑte mali diuerſa ſũt.
ſi ẽᷓ inuidia ẽ vnũ eoꝝ:ᷓ nõ alteꝝ eẽntialit᷑.nõ &̊ pt᷑ diffi
niri ꝑ vtꝛũq;imo ſi diffinit᷑ ꝑ vnũ:oꝑtʒ ꝙ nõ diffiniat᷑ ꝑ
alteꝝ. 4! Itez videt᷑ ꝙ ꝑ neutꝝ poſſit diffiniri.qꝛ inuidia
ſuo noĩe dĩc pᷣuatõeʒ eiꝰ qð ẽ vidẽ.pᷣpoſitõnes em̃ addite
alijs ꝑ ↄpoſitõeʒ: aunt addũt aut mutãt aut minuũt ſ̊ hec
pᷣpoſitõ in nõ auget h.nec addit.̊ mutat vel minuit.ſᷣ ſi
ue ſic ſiue ſic:eiꝰvis ẽ inuidẽ cuiꝰẽ vidẽ. ſi vidẽ ẽ actus
ipᷣiꝰvis rõnalis:manifeſtũ ẽ ꝙ pꝛiꝰ⁊ pᷣncipalis actꝰinui⸗
die eſt ĩ vi rõnali.̊ inuidia eſſentialit᷑ debʒ diffiniri per
actũ ipᷣiꝰvis rõnalis.ſ̊ odio habẽ vel doleꝛe nõ ſunt ipᷣiꝰ
vis rõnalis: ̊ ſunt ↄna ad inuidiã ⁊ nõ pᷣncipales eius
actus.̊ nõ põt diffiniri ꝑ illos:cũ nõ ꝑtineãt ad rõnalẽ
& pꝛaue ſunt pᷣdicte diffinitões.⸗. Itẽ ↄtingit ꝙ aliquis
dolet de bono alteriꝰ. Stẽ ↄtingit aliquẽ gaudere de ma⸗
lo alteriꝰ.2⸗ arn e inuigie: bonũ ⁊ malũ nõ hñt ali⸗
qð ↄne.gaudiũ autẽ ⁊ doloꝛ ſunt diuerſe affectões.q̊ nõ
eſt aligd ↄmũe ſuꝑ iſtas affectõnes ſᷣm ꝙ reſpiciũt iſta
motiua que ſunt bonũ ⁊ malũ. Inuidia ꝗᷓ non habet ali⸗
qð ↄmune ſᷣm ꝓ poſſit diffiniri.vt ↄueniat illa diffinitõ

irẽt ꝓtm. diffinit ſic. In⸗

nis boms. Aug:ca. in Bs. mmpilludouer .

—

—

—

inuidia.Scðdo vtꝝ ſit pctᷣm vel nõ.Ceꝛ

apitale pctm. Quito vtꝝ ſit ſpũale pec

*.

aligꝗd diſplicʒ inuidẽti.qꝙᷓtũ ad hoc inuidia reſpicit ißaʒ

buic inuidie⁊ illi.̊ nulla pᷣdictaꝝ difſinitionũ eſt ſuffi

ciens.qꝛ om̃es dicũt ratõneʒz inuidie ſᷣm ꝙ dolet de alie⸗
nis bonis.nõ ſᷣm ꝙ gaudet de alienis malis.pꝑ hoc etiaʒ
ptʒ ꝙ nõ põt diffiniri cũ nihil ſit ↄmũe ad hac inuidiaʒ
2 illam. ¶ Item videt᷑ ꝙ debet diffiniri ꝑ gaudiũ alieni
mali: ⁊ nõ ſᷣm odium ⁊ doloꝛẽ alieni boni.quoniã cari⸗
tas ⁊ inuidia ſunt oppoſita ſicut videbit᷑ inferius.⁊ hoc
etiam vult aug.in li.de vera relig.vbi loquit᷑ de caritate
inuidia qui amat id ſolũ quod amanti eripi nõ poteſi

bet caritatem. ille aũt vincitur ab inuidia qui amat qð
eripit᷑ vnde dicit. Non em̃ vincit᷑ ſuꝓle ab inuidia niſi
is cui eripit᷑ ab aduerſario qð amat/vult dicere:ꝙ cari⸗
tas amat bonũ quod nõ poteſt eripi. Inuidus aũt dicit᷑
ille qui amat qð eripit᷑.inuidia &̊ ⁊ caritas oꝑponunt᷑ vt
ſicut caritas amat bonũ ita inuidia amat malũ.qꝛ non
amat bonũ niſi qð eripit᷑.ſi ergo caritas determinat᷑ et
diffinit᷑ ꝑ amoꝛẽ boni.ꝗ inuidia debet diffiniri ꝑ gaudi⸗
um mali.vt ſicut caritas dicit᷑ amare bonum ⁊ deteſtari
malũ:ita ꝑ opoſituʒ inuidia dicat᷑ gaudere pꝛincipalit᷑
de malo alteriꝰ⁊ deteſtari bonũ ipᷣius.⁊ iterũ cum cari⸗
tas pꝛimo ⁊ pꝛincipalit reſpiciat bonũ alterius aman⸗
do ip̃m ⁊ delectando in ipᷣo.⁊ poſtea triſtat᷑ de malo al⸗
terius: ⁊ ideo diffinit᷑ ꝑ amare bonũ alterius tanq; per
actum pꝛincipalẽ. ergo inuidia ex oꝓpoſito pꝛimo ⁊ pᷣn⸗
cipaliter debet reſpicere malũ alterius gaudẽdo de ipſo
7 delectãdo: ⁊ poſtea triſtari de bono. 4. Item bonũ in⸗
qᷓtum bonũ delectat.quia aꝑpꝛehẽſum ⁊ imaginatũ mo⸗
uet appetitum motu deſiderij. deſiderium aũt boni cõſe⸗
quitur delectatio.bonũ ergo inq;tum bonũ delectat.er⸗

boc eſt ſummũ bonũ:ille indubitãter inuictꝰeſt.⁊ hic ha

—

er Umb

go bonũ inq;tum bonũ nõ poteſt eſſe cauſa triſticie.ſi er

go inuidia eſt triſticia:nõ eſt de bono inq;tum bonũ.er⸗
go male diffinitur dicendo ꝙ inuidia eſt triſticia boni.
Sed obijcit᷑ in contrariũ qꝛ qð eſt malũ põt eſſe dele⸗
ctaãbile alicui licet ipᷣm ſit malũ ⁊ ſᷣm ratõeʒ mali triſta⸗
bile:tamẽ pt᷑ habere aliquã ſpeciẽ boni ſᷣm quã delecta⸗
bile eſt. ᷓ ſimilit bonũ ex alia ratõe vel ſpecie pt᷑ eſſe tri⸗
ſtabile. ¶ Ad qð dicendũ ꝙ in innidia ſunt duo.pᷣmuʒ
eſt diſplicẽtia viſionis q̃ ẽ vł ꝑ viſuʒ interioꝛẽ vel ꝑ viſuʒ
exterioꝛẽ.ſicut vult Sene.dicẽs.quicqð mẽte fugimꝰin⸗

geſtũ oculis vir videmꝰ. ã ſicut aliqo placet amãti ita

ere vvim rõnalẽ.⁊ hec diſplicentia viſionis ꝓpinquiꝰſe tenet

at ſat

cupiſcibilis.vñ qᷓtuʒ ad hoc reſpicit ip̃am vim ↄcupi⸗

cũ ipo peccato inqᷓtuʒ ſic nomĩat᷑. Itẽ ĩ inuidia ẽ alið.ſ.
dolere de alieno bono ſiue odire ipᷣm. ⁊ hoc eſt actꝰ ipiꝰ

ſcibilẽ.licet ̊ illa diſplicentia ſᷣm viſuʒ ꝓpinquiꝰſe tenet

— ðͦðUU
2 frhe 24 1
. .

ead ppnn

ũ iuidia. jc noĩ 9: tñ illa diſplicẽtia ma⸗⸗
cũ ĩuidia.ſᷣm ꝙ ſic noĩat᷑ ⁊ ꝑ pꝛiꝰ:tñ illa diſplicẽtia ma =

nifeſtat᷑ ꝑ odiũ vel doloꝛẽ.q̃ expᷣmũt᷑ vel ꝑ diſpoſitõeʒ in
coꝛꝑe vel ꝑ effectũ ĩ oꝑe.⁊ qꝛ maifeſtat᷑ illa diſplicẽtia 2
etiã inuidia ꝑ iſtã.idðo ſct᷑i expoſitoꝛes ꝑ odiũ ⁊ ꝑ doloꝛẽ
defmiauer̃t ⁊ diffinierũt ipᷣaʒ inuidiã.qꝛ volebãt manu⸗
ducẽè ipᷣos oꝑantes vt cauerẽt ab ipᷣo pcto.⁊ ideo ad ma
nuducẽdũ ipos opoꝛtebat ꝙ detmiaxre?᷑ ꝑilla ꝑ que ma⸗
gis manifeſtat᷑.hec aũt ſunt odiũ vel amoꝛ.⁊ ideo nõ va
let illa ratio que oſtendit ꝙ nõ debet diffiniri ꝑ iſta.im⸗
mo ꝑ diſplicentiã que ꝑtinet ad vim ratõnalẽ.qm neceſ⸗
ſitas fuit vt ſic diffiniret᷑: cuʒ ꝑ ipam manifeſtetur ipſa
Diſplicentia viſionis.¶ Sed quod obijcit᷑ ꝙ odium non
eſt doloꝛ nec ecõuerſo.⁊ ita ſi eſt vnũ eſſentialiter nõ eſt
alterũ:dicendũ eſt.ꝙ licet vnũ non ſit alterũ poſſunt ta⸗
men ſequi ad vnũ ⁊ vtrũq; manere in concupiſcibili.ita
ꝙ inuidia ßm n ratõeʒ odij 2 doloꝛis eſt in concupiſcibili
tamen differunt: qꝛ potentia cõcupiſcibilis in nobis eſt
paſſiua ⁊ eſt actiua ſᷣm ꝙ habet ratõeʒ paſſiue potentie
ꝓut.ſ.dicunt᷑ paſſiones in ea fieri determinat᷑ in ea do⸗
loꝛ.ſᷣm aũt ꝙ eſt potẽtia actiua ⁊ pꝛincipium motus:ſic
odium ⁊æterminat᷑ in illa.ſiẽ gaudiũ ⁊ amoꝛ alia ⁊ alia
ratõne ſunt ĩ ipᷣa vi cõcupiſcibili.¶ Ad terciũ dicẽdũ.q
licet bonũ ⁊ malum non habeant ↄmune reſpectu cuius

in⸗
ni

glie
tigz

ri⸗

i⸗

. ̃ůS
*
7

2 uhrez⸗

.

Mueſtio

dicunt᷑ doloꝛ ⁊ gaudium: nihilominꝰtñ vnaẽ rõ inuidie
q; vnũ illoꝝ ↄſequit᷑ ad alteꝝ. pꝛimo em̃ dolet de alieno
bono.⁊ ex hoc ↄlequẽter gaudet de alieno malo. ex boe
aũt dolet de alieno bono qe eſtimat illud ſibi nociuũ. ſic
ergo ꝑ pꝛiꝰ poſteriꝰilli duo motꝰad vnã radicẽ reducũ⸗
tur. ¶¶ Ad quartũ dicendũ. cũ caritas opponat᷑ inui⸗
die ⁊ ecõuerſo.attendit᷑ oꝑpoſitõ ratõe oppoſitoꝝ motu⸗
um:nõ ratõe oppoſitaꝝ mateꝛiaꝝ.caritas em ẽ amoꝛ bo
ni ꝓximi.inuidia vo eſt odiũ boni in eodẽ. Ad quin⸗
tum dicenquʒ ꝙ cũ inuidia dicat᷑ triſticia de bonis alię
nis.nõ eſt bonũ motiuũ in triſticia: niſi inꝗtuʒ bonũ il⸗
lud eſt malũ alteri vere vel apparent.⁊ ſᷣm boc dicit᷑ ſau
ſa triſticie. ¶¶ Ad ſextũ dicendũ ꝙ aliter ẽ de bono ⁊ ma
lo.quia malũ ꝓpter aliꝗd de bono qð habet põt eſſe de⸗
lectabile.bonu vo nihil habet de malo.vnde ſi eſt triſta
bile hoc ẽ occaſionalit vel ſm alteriꝰeſtimatõeʒ boc aũt
intelligendũ ẽ nõ de quocũq; bono.Eſi ei quoddã bonũ
qdð põt coĩcari a pluribo ſine diminntõe.? tale bonũ in⸗
qᷓ̃tuʒ hmõi nõ ẽ ꝓpꝛie materia inuidie ſiẽ ẽ de bono bti⸗
tudinis: eſt ⁊ alind bonuʒ qð nõ ſimul põt ꝑticipari.vel
ſi ꝑticipat᷑:videt᷑ cũ diminutõe ꝑticipari.⁊ circa tale di⸗
citur inuidia eſſe. Vnde greg.ſuꝑ illud.x.iob.punlũ oc⸗
cidit inuidia.glo.nullus hac peſſe moꝛit᷑. niſi qui terre⸗
na appetit que tota nõ ꝓueniũt pluribo. Unde ſi qua de
ſideramus:illi inuidemus qui ea penitus accipit vel ꝑ⸗
tem habendo nobis quãtitatem reſtringit.
—

₰
bruz ſecunanz
Ecũdo qꝛit᷑ vtꝝ inuidia ſit pcẽm vel nõ/q;
aũt ſit videt᷑:qm quilibʒ tenet᷑ diligẽ ꝓri⸗
mũ ſuũ ſicut ſeipᷣm.ſ̊ bonũ eſt obiectũ ipᷣiꝰ
amoꝛis:ꝗ̊ tenet᷑ quilibʒ ex pᷣ̃cepto diligere
bonũ ꝓrimi ſui ſic bonũ ſuũ.ſi ᷓ inuidia facit ↄtrariuʒ
qm̃ odit bonũ ꝓximi ſui.ntra pᷣceptũ euãgelicũ.ergo
eſt pccm.¶ IOtẽ caritas ẽ foꝛma vᷣtutũ.vnde nulla virtꝰ
eſt foꝛmata ſine caritate.̊ illud qð directe caꝛitati oppo
nitur maxime debʒ dici viciũ. ̊ inuidia directe caritati
oxponit᷑ ſic inferiꝰvidebit᷑.⁊ ſic enã habet᷑.j.coꝛin.xiij.
Caritas nõ emulat᷑.glo.i.nõ inuidet.qꝛ nõ ea aliena cõ⸗
triſtet felicitas.ſi & inuidũ aliena ↄtriſtat felicitas:reli⸗
ung directe ẽ opoſita caritati q ẽ ſoꝛma ⁊ ꝑfectõ vir

tutu. Hipa eſt perm. ¶ Ad oppoſitũ dic aug. ꝙ inuidia ẽ
odiũ felicitatis aliene. Yoh̊.damaſ.dic.ꝙ inuidia eſt tri
ſticia de alienis bonis.ſᷣ oĩs doloꝛ vel triſticia ẽ pena in
qᷓtuʒ hmõi.nulla aũt pena inꝙ tuʒ hmõi ẽ pctm. q̊ inui⸗
dia nõ ẽ pcẽm. ꝓbatõ mĩioꝛis.dic aug.in li.de li.aꝛ.pena
eſt affectõ innolũtaria.pctm aũt ẽ aſfectio voluntaria.g
inuidia nõ ẽ pctm.¶ Pꝛetea Sene.loquens de inuidia
dic. Negtia ipᷣa ſui pena ẽ.quãta em̃ ſũt gaudia feliciũ.
tãtiſũt gemit inuidoꝝ.ſ̊ pena inqtuʒ bmõi inuolũtaꝛi
um gd eſt: ſic dictũ eſt. ſiẽ aũt dic aug.in li.de vera reli.
Peccatũ ita ẽ volũtariũ.ꝙ ſi nõ ſit volũtariũ:nõ eſt pec
catũ.ptʒ ̊ innidia nõ eſt pctm.X. Itẽ ſiẽ vult phᷣus in
moꝛali ꝓphia.NPaſſionibo nõ laudamur neq; vitupamur
paſſiones ꝙ̊ no ſunt laudabiles neq; vituꝑabiles.ſᷣ qð ñ
eſt laudabile neq; vituꝑabile nõ facit viciũ nec virtutem
ergo paſſiones nõ ſũt vicia neq; vᷣtutes.ſi q̊ doloꝛ triſti
cia ſut paſſiões ⁊ inuidia ẽ trilſicia.̊ᷓ inuidia nõẽ pctm
qm ẽ paſſio.qm̃ volumꝰnolumꝰ triſtamur:vᷣ nullũ tale ẽ
petm.¶ Itẽ om̃e petm pohit ↄuerſionẽ ad aliqd bonuʒ
mutabile in qͥ delectat᷑:tñ differẽter ĩ moꝛtali ⁊ ĩ venia⸗
liibᷣ inuidia nõ ponit ↄuerſionẽ ad bonũ ↄmutabile.im
mo potidic auerſionẽ ab ipo ⁊ doloꝛẽ.qꝛ ꝗ dolet de alie
no bono auertit᷑ ab ipo ⁊ nõ ↄuertit᷑. inuidia nõ hʒ ra⸗
tionẽ pcti. Itẽ poſito ꝙ ↄuertẽt᷑ ad illud:nõ tñ delecta
tur in illo ĩmo triſtat᷑ inuidia.q̊ᷓ nullo mõ ẽ pcrm.⸗¶. Dꝛe
terea ad H̊ ofirmãdũ facit auẽtas aug.q dic. ꝙ om̃e pec⸗
catũ ẽ er libidie.libido aũt ẽ amoꝛ impꝛobꝰ.amoꝛ autẽ
impꝛobo dic delectatõeʒ inoꝛdinatã ĩ bono aliquo muta
bili· ergo ĩ omi pcto eſt aliq delectatõ in bono mutabili

.clv.

boc aũt nõẽ ĩmo triſticia.ergo nõẽ een g dicẽ⸗
du.ꝙ inuidia ẽ pctm.¶ Sʒ notãdũ ad euidẽtiã pᷣme ro⸗
nis in ↄtrariũ.ꝙ duo ſũt ĩ muidia.ſ. illð vñ ẽ pctm.⁊ il
lud vn ẽ pena. habʒ eĩ inuidia ĩ ſe quẽdã actũ culpabilẽ
ſcʒ velle bonũ alteriꝰdim inui vel auferri. G̊ emẽ malũ
culpabile.2 iſie actꝰẽ volũtariꝰ.vñ penes iſtũ deminat᷑
eſſe petmn. Itẽ pᷣter hũc actũ babet quãdã penalitatẽ vel
paſſionẽ coherẽteʒ in cõcupiſcibili.ã in ꝗbuſdã pctis
cũ actu peti eſt pena pcti.vel paſſio maifeſia.⸗ ĩ ꝗbuſdã
nõ.ſic in ſuꝑbia cũ actu pcti culpabili nõ ẽ paſſio vel pe
na pcti manifeſta. Vñ ſuꝑbia cũ diffinit᷑ nõ diffinit᷑ per
paſſionẽ Ynuidia aũt cũ ip̃o actuẽ paſſio vel pena per
quã diffinit᷑.⁊ G qꝛ ꝑ ip̃ᷣm magis maifeſtat᷑ ab alijs ge⸗
neribo pctoꝝ in ꝗho nõ ſũt paſſões.vñ Sene.dic de in⸗
uidia.ꝙ nequitia ſuip̃iꝰpena ẽ.ad notandũ penã ⁊ paſ⸗
ſionẽ inuidie. hec paſſio veternũat᷑ ꝑ doloꝛẽ vel triſliciã

. — PSLeI. . . - . . . — 47 N ʒ 1
in coenbilotl⸗ in illa triſticia adpuc inuenit᷑ vtrũ⸗ νHheH dennt re N

q; inuenit᷑ em ibi actꝰculpabilis ⁊ pena.aliter em triſla
ri de bono alteriꝰnõ eſſet pctm.ſic patiẽtia habʒ vñ pa⸗
titur ⁊ habz vñ agit ⁊ ſuſtinet paſſionẽ.in ratõe iſtiꝰ de⸗
terminat᷑ eẽ virtꝰa volũtaria. ratõe pᷣmi paſſio vel pena
inuolũtaria.⸗l Ad icdaʒ ratõeʒz ptz rñſio ex dictis.qꝛ ñ
eſt inqᷓtuʒ pena ẽ vel paſſio:ſ ratõe act? culpabilis queʒ
cõcomitat᷑ illa paſſio vel pena.: Ad terciũ dicẽduʒ. ꝙ;
inuidia habet auerſionẽ ab incõmutabili bono ⁊ cõuer
ſionẽ ad cõmutabile bonũ.que ouerſio libidinoſa ẽ:⁊ ex
impꝛoba volũtate.⁊ ꝙ dicit᷑ pcẽm hoc ẽ pᷣmo ⁊ ꝑ ſe ratõe
ↄuerſionis ad mutabile bonũ in q̊ delectat᷑ vel qdð appe⸗
tit inoꝛdinate.Et qð obijcit᷑ ꝙ inuidꝰauertit᷑ a bono cõ⸗
mutabili:dicẽduʒ eſt.ꝙ verũ eſt ꝙ inuidꝰ auertit᷑ a mu
tabili bono qð eſt alienũ bonũ.⁊ hoc ꝑ odiũ vel doloꝛeʒ
qꝛ odit bonũ ꝓximi ⁊ dolet de ipo:ſᷣ ↄuertit᷑ ad bonũ cõ⸗
mutabile qð ẽ ſuũ bonũ.bonũ ꝓpꝛiũ excellẽs ſingularit᷑
vnde ſub his ↄditionibo ↄuertit᷑ ad cõmutabile bonum
ꝛiũ.Inuidꝰem̃ ſuũ bonũ amat ſingularit ⁊ excellẽter

reſpectu alteriꝰ. Vñ aug.in li.cõfeſſ. Inuidia de excell?

tia litigat go te excellẽtiꝰ. Itẽ appetit ſingulaꝛitatẽ ⁊ hoc
eſt ei pena.vellet em habẽ bonũ ſingularit vt ab alio nõ
coĩcaret᷑.⁊ ideo dic Seneca. vtinã baberẽt inuidi ocu⸗
los ex omi ꝑte:vt ſic magis cruciarẽt᷑ ſiue toꝛquerẽt᷑.vi⸗
dendo ſupple bona in alijs.⁊ hoc dicit quia amat bonuʒ
ſingularuter nolens ip̃m coĩcare alijs.⁊ ideo circa talia
bona que ꝑ coĩcantiam ſui poſſunt diminui vel auferri.
Fm eſtimationẽ eiꝰẽ inuidia ſic ̊ patet q alteꝝ eſt ymu⸗
tabile bonũ a quo auertit᷑:r alteꝝ ad qð ↄuertit᷑ ꝑ ape
titũ liceri. hoc facit ip̃am eſſe peccatum.

Ebꝛuz tercinz

Frcio qrit vtrũ inuidia ſit pctẽm moꝛtale

dit in ꝓhibitione in ſcriptura.vlti.Gal.
MNon efficiamuꝛ inanis gloꝛie cupidi inui
cem ꝓuocãtes inuicẽ inuidẽtes.ſed tale ẽ pctm moꝛtale
G inuidia eſt pctẽm moꝛtale.⸗:!( Itẽ aug.in li.de vera reli.

. . vel veniale.ad qð ſic. Peccatũ inuidie ca⸗

quis dubitet immane viciũ eſſe inuidiã.qua neceſſe ẽ t

toꝛqueat᷑ ⁊ ſubijciatur qui nõ vult in rebo tꝑalibo vinci.
meliꝰg eſt vt hõ nos vincat:qᷓ; inuidia vel quodlibʒ alið
viciũ.ſi &̊ inuidia vincit hoĩeʒ:⁊ veniale pctm nõ vincit.
ergo vłꝛ eſt moꝛtale pctm.⸗ en aug. amaſti bene agẽ
tem.vixiſti bono odoꝛe.inuidiſti bene agẽti moꝛtuus es
bono odoꝛe.peccatũ ergo inuidie reddit hoĩeʒ moꝛtuũ:
⁊ hoc moꝛte culpe.ergo eſt peccatũ moꝛtale. Itẽ berñ.
NQuiſꝗs es qui inuides ſaluti aliene.ꝑcito vł tue an ne
ſcis ꝙ inuidia dyaboli moꝛs intrauit in oꝛbẽ terraꝝ.at
tende itaq; tibi ſi vbi inuidiaibi moꝛs: ꝓſecto nõ potes
ſimul inuidere ⁊ viuẽ.peccatũ ergo inuidie inducit moꝛ
tem.ergo eſt peccatũ moꝛtale.¶ Item Criᷣ.verſutũ li⸗
uoꝛ verſutum ⁊ ꝑiculoſum inuidentibo nõ inuidiam pa
tientibo pᷣmn ei eos ledit ⁊ coꝛrũpit.ſiẽ venenuʒ aliqð
moꝛtiferũ inſidens eoꝝ aĩabo.ſed om̃e qð ſic agit in aia

— —

t Prr t ſe

—

luo . veſintes:

eſt pctm moꝛtale: g inuidia eſt pcẽm moꝛtale. (Eorra
ↄtingit eẽ pᷣmos motꝰad inuidiaʒ ſiẽ̃ ad alia pcta.qꝛ fo⸗
mes? in nobis ex qͥ ↄtingũt ĩ nobis pᷣmi motꝰ ad pcta.ſᷣ
pꝛimi motꝰſunt veniales: ̊ inuidia aliqñ eſt veĩale pec⸗
catum.⸗! Pꝛetea dĩc aug.in li.ↄſeſ.im becillitas mem⸗
bꝛoꝝ infantiliũ innocẽs ẽ nõ animꝰinfantiũ.vidi ego et
exꝑtus ſum zelantẽ puerũ nõdũ loquebat᷑ ⁊ intuebatur
pallidus ⁊ amaro aſpectu collactaneũ ſuũcũ & in tali⸗

bus pueris nõdũ vigeat ratõ.pctm aũt moꝛtale nõ ſit ſi

ne ratõe:erit inuidia aliq nõ perm moꝛtale.¶¶ Ao qð
dicenqũ.ꝙ inuidia ẽ moꝛtale pctm.aliqñ tñ accipit᷑ pꝛo
veniali ̊ raro.ꝙ aũt ſit moꝛtale ptz ꝑ hoc ꝙ dicit᷑.xiiij.
ꝓuerb.putredo oſſiuʒ inuidia.ꝑ oſſa aũt intelligũt᷑ vir

p'tutes inuidia aufeꝛt pᷣtutes.qð nõ fit niſi ꝑ moꝛtale pec

catũ.cũ aũt loquit᷑ ſcriptura de inuidia:maxiĩe loquit᷑ ð
ea ꝓut ẽ pctm moꝛtaleſſũt tñ qdaʒ motꝰveniales ſic ob
iectũ eſt ĩ ꝑuulis ⁊ aliq etiã ĩ adultis.qñ aligqs mouet᷑
ex quadã ſurreptõne ad dolendũ de aliquo bono alteriꝰ
⁊ ita patet reſponſio ad obiecta.

Varto querit᷑ vt
catum ⁊ videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ hoc ꝙ dicit grege in

cit em̃ ꝙ.vij.ſunt capitalia a quibo naſcũt᷑

⁊ inuidia lit capitale pec-

fi. Job.vbi loquit᷑ de exercitu dyaboli. di

H totũ dicit᷑ eẽ vnũ capitale pctm. Amoꝛ at ſingularita⸗
tis ⁊ diſplicẽtia ↄmũionis ꝓ vno capitali pcto ↄputãt᷑ vt
D pẽs capitalis pcti.illð vo ſiẽ cauſa inqua.

Membꝛũ quintũ

Aiinto querit᷑ vtꝝ inuidia ſit ſpũale pctᷣm
vel carnale.ꝙ autẽ ſit ſpũale videt᷑ ꝑ ̊ qð
dicit greg.Quinq; ſũt pceta ſpũalia ⁊ duo

2 carnalia.⁊ loqt᷑ de capitalibo:⁊ illa duo
ſunt gula 2 lu.

xuria.cũ ̊ inuidia ſit capitale.relinquit᷑
ꝙ ſit ſpũale petm.¶ Itẽ pctm inuidie eſt ↄne nobis ⁊ an
gelo malo. eſt ſᷣm illud qð ẽ ↄñe in nobis⁊ in ipᷣo.h̊ at
ↄmũe nõ eſt caro ſ̊ ſpũs.ꝗᷓ eſt pctn ſᷣm ſpm̃ ⁊ nõ ſᷣm car
nem.4l SOtẽ.j.Coꝛin.vj.omne pcẽm qðcũq; fecerit hõ ex⸗
tra coꝛpꝰẽ.qui aut foꝛnicat᷑ ĩ coꝛpꝰſuũ peccat.pctm &̊ in
uidie cũ nõ ſit foꝛnicatõ extra coꝛpꝰẽ:ꝗ̊ᷓ eſt pcm ſpũale ñ
coꝛꝑale vel oarnale. ötra dicit᷑ gal. v.manitfeſta ſũt
oꝑa carnis emulatõnes ⁊ inuidie. emulatõ ⁊ inuidia
ſunt oꝑa carnis.ꝗᷓ eſt pctm carnale.¶ Stẽ gal. v. Nꝛõ el⸗
ficiami inanis glłie cupidi.inuicẽ ꝓuocãtes inuicẽ inui⸗
dentes.glo.in iſto pcto eſt toꝛuꝰvultſtridoꝛ dentiũ.pal⸗
lida facies.ex h̊ obijcit᷑. om̃e pctm qð imp̃mit ſiue imp̃ſ⸗
ſionẽ facit ĩ carne ẽ carnale.inuidia ẽ hmõi. ſicut ptzʒ ex
hac auẽte: inuidia ẽ pctm carnale ſiue pctẽm in carne.
Ad qð dicẽduʒ ꝙ ſᷣm beatũ greg. Inuidia ẽ pctm ſpi

eun

alia.inter que nũerat᷑ inuidia: inuidia eſt capitale pec
catum. 4] Itẽ ſicut dicit aug. quatuoꝛ ſunt affectões do⸗ qꝛ nõ intelligit᷑ ꝙ oia opꝑa illa ex carne ꝓcedãt: I̊ nomie
loꝛ.⁊ gaudiuʒ.ſpes ⁊ timoꝛ.⁊ h̊ habet᷑ ſuꝑ illo.iij.tren.

j ſp 2.2 B ba . carnis intelligit᷑ ibi hõ.ſ.carnał ſiue carnalit᷑ viuẽs.vñ vine
peluſit me lapidibo quadꝛis.vbi dicit Paſcaſiꝰ.quadri· PnhoBm ſeipᷣmſ hoĩe ẽ viuẽ carnalit.⁊ ido dĩc ꝙ hec pcta ſũt
lapides ſunt gaudiũ ⁊ doloꝛ ⁊c̃.cũ ̊ doloꝛ ſit de pᷣmis a?

rituale.4 Ad “ ratõeʒ in cõtrariũ ſoluit᷑ ĩ glo.illa

des liu 27 doloꝛ 2c. loꝛ opa carnis.qꝛ qũn hõ illa ꝑpetrat:Fſᷣm carnẽ ſiue carnali
fectionibo.doloꝛ aũt inoꝛdinatꝰfit duplicit᷑.vel de alieno

bono ſicut ẽ in inuidia:vel de ꝓpꝛio malo ſicut ẽ in triſti⸗
cia ſeculi:erit &̊ inuidia capitale perm.cũ ſᷣm pꝛimã dif⸗
ferentis doloꝛis accipiat᷑.¶ Itẽ amoꝛ ⁊ odiũ oꝓponũtur
cũ ſint circa idẽ.ſ̊ amoꝛ boni in ꝓxĩo ẽ capitalis virtꝰ.ſ.
caritas.ᷓ odiuz alieni boni qð opponit᷑ illi erit capitale
viciũ.ſ̊ hoc ẽ inuidia:̊ͥ inuidia ẽ capitale viciũ.dicit em

ter viuit.⁊ hẽ qð dic aug.ĩ glo.illa dicẽs.attẽdite ꝙ; nõ
hec oĩa qᷓ maĩfeſta ſũt in oꝑiboꝗᷓ maifeſta dixit eõad vo⸗
luntatẽ carnis ꝑtinẽt: ſᷣ vicia ſũt animi vt inimicitie ire.
credẽ etiaʒ mala oĩa accidẽ aĩe ex carne erroꝛ eſt:nõ em̃
oĩa vite inique vicia tribuẽda ſunt carni.ne ab his om⸗
nibus mũdemꝰdyabolũ ꝗ carnẽ nõ habet:ſ carnis no⸗
mine totũ hoĩeʒ ſignauit qui viuẽdo m ſe in hoc cadit.

aug:.q; inuidia ẽ odiũ felicitatis aliene.i¶ Cõtra nullũ
peccatũ qð naſcit᷑ directe ex alio pcto quo ad hoc ẽ capi
tale.ſ̊ inuidia ſicut dicit aug.ſuꝑ geñ.ex ſuꝑbia naſcit᷑
Sinuidia nõ eſt capitale pctm. ¶ Sem aligs amat ꝓpꝛi
am excellẽtiaʒ ⁊ ex hoc timet ne aliꝰequiꝑet᷑ ei.deinde ſi
equiꝑeð᷑ dolet.inuidia aũt ẽ hmõi doloꝛ. inuidia naſcit
ex timoꝛe inoꝛdinato pᷣcedẽti.nõ q̊ debʒ dici capitale pec
catum ſ̊ magis ille timoꝛ.4! Itẽ qui dolet de alieno bo⸗ ſio que ſequit᷑ ex h̊ ꝙ ſpũs ꝑpetrat h̊ pctm.⁊ licet nõ per
no cauſaʒ habet ĩ ſe aliquẽ amoꝛẽ inoꝛdinatuz. doloꝛ em̃ carnẽ tñ ex hoc eſt pena in carne ſequẽs culpã in ſpiritu
eng naſci niſi ter nre alteriꝰ. ſti amoꝛ inoꝛdina quia ſpiritus eſt cõiunctus carni ⁊c.
tus reſpectu ſui obiecti debʒ dici capitale pcẽm. nõ ̊ in b ſe
uidia.¶¶ Ad qð dicẽduʒ. q; inmdia capirae pececii⸗ ein rum cx tum
¶ Ad obiectuʒ aũt in cõtrariũ dicendũ.ꝙ licet inuidia to querit᷑ de grauitate iſtiꝰ pct̃i. an ſit
grauiſſimũ pctẽᷣm ⁊ grauiꝰoĩbo alijs pctis.

naſcat᷑ ex ſuꝑbia:nihilominꝰeſi capitale peccatuʒ. quia
ſicut dicit greg. ſu bia ẽ ſicut quedã regĩa cuiꝰ.vij.ſũt fi ⁊ in q matia dẽ grauiꝰX ĩ ꝗbo ꝑſonis.oſtẽ⸗ ſgr adMer
dit᷑ &̊ ꝙ ſit grauiſſimũ int oĩa alia pcta q;; q e:

lie pꝛime.⁊ ille dicut᷑ capitalia peccata.ex illis aũt ſeptẽ
naſcunt᷑ alia peccata.ꝙ aũt dicunt᷑ capitalia non eſt re⸗ tum ad genꝰpct᷑i:nõ dico qᷓtũ ad circũſtãtias.Criſo.in q na inp.

ſpectu ſuꝑbie ſ̊D reſpeetu peccatoꝝ ab ipᷣis naſcẽtiũ: ſicẽ

nõ em babendo carnẽ ̊ viuendo ſᷣm ſei.ſᷣm hoĩeʒ factꝰ
eſt hõ ſiłlis dy abolo.qꝛ ille ᷣm ſe viuere voluit: quãdo ĩ
veritate nõ ſtetit.¶ AUd ſcdaʒ ratõeʒ dicendũ.ꝙ licet H̊
peccatũ faciat impᷣſſionẽ in coꝛꝑe vel carne.nõ tũ debet
dici peccatũ carnale:qꝛ ex hac impᷣſſione non dicit᷑ inui⸗
dia eẽ petm.ĩmo pena ẽ illa impᷣſſio nõ culpa.ſic dicimꝰ
ꝙ; pena ſequit᷑ ad culpã:ita g̊ eſt hic.ꝙ bec penalis impſi

ometł.xl. Cale malũ emulatõ ẽ:q̃ vtiq; malitia nõ ẽ de⸗

. = Er inuidia naſcitur detractio.ſuſurratio. ? ita de alijs. terioꝛ. ⁊ hec emulatõ ẽ inuidia.ꝗ̊ nullu malũ ẽ deterius
atite bientα οα P ſ —α ¶Ad ſcom vᷣo dicẽduʒ.ꝙ cũ due ſunt affectões timoꝛ ðᷣ Sinuidia ẽ maximũ pctm.⸗¶ Itẽ ad gal.v.ſuꝑ illud.non
—p ſole. f* e Rp alieno bono ne equiꝑet᷑ ei: ⁊ doloꝛ de alieno ſi equiꝑet᷑. inuicẽ inuidẽtes.dicit glo.am bꝛo.ſciendũ cũ ꝑ om̃e vici

vtraq; reducit᷑ ad quoddã generale qð eſt diſplicẽtia ali
eni boni ne equiꝑet᷑ vel excellat.⁊ hec ẽ inuidia.quia vᷣo
maioꝛ eſt afflictio de pᷣſenti malo qᷓ de futuro: maioꝛ eſt
diſplicentia de alieno bono etiã cũ in pᷣſenti nocet v?Ino
m/dcere videt᷑:qᷓ cũ futuro timet᷑ nocere.⁊ ideo pᷣncipalius
ſe habet ad inuidiã doloꝛ huiꝰ ꝙᷓ; timoꝛ.⁊ ex hoc ẽ ꝙ ma⸗
gis diffinit᷑ inuidia ꝑ doloꝛẽ q; ꝑ timoꝛẽ. ¶ Ad terciũ vᷣo
dicendũ ꝙ licet hmõi doloꝛ illicitꝰ generet᷑ ex inoꝛdina⸗
to amoꝛe ꝓpꝛij boni:tñ hmõi doloꝛ illicitꝰ ponit᷑ capitale
petm. Amoꝛ em inoꝛdinatꝰ ꝓpꝛij boni cauſa ẽ pinqua il
lius pet᷑i.⁊ nõ tm̃ ẽ cã huiꝰcapitalis pcti ſ etia alioꝛum.
Fm ꝙ diuerſimode appꝛopꝛiat᷑.⁊ ivᷣo ñ facit nũeꝝ cũ iſo

um antiqui hoſtis virꝰ humano coꝛdi infundat᷑:in ʒelo
inuidie tota ſua viſcera ſerpens concutit ⁊ in hac impꝛi
menda malicia.quaſi peſtem mouit ʒelꝰ iſte modũ nõ ha
bet ꝑmanẽs iugit᷑ ſine fine.cuʒ alia ſcelera finiãt᷑.quãto
ille cui inuidet᷑ ſucceſſu melioꝛe ꝓfeceꝛit: tanto inuidus
in maius incẽdiũ liuoꝛis ignibo inardeſcit.conſtat &̊ per
hanc glo.hoc maius ⁊ grauiꝰeẽ peccatũ alijs. Ad op
poſitum.peccatũ inuidie eſt ſequela alteriꝰpeccati.ſ.ſu⸗
perbie ⁊ etiã inanis gloꝛie.vñ Crib.vana głia verſutuʒ
quid eſt generans inuidiã ⁊ emulationem ⁊ multa alia
mala.ſed generans eſt eterius genito: ergo deterius ẽ
peccatum vel malum quod eſt vana głia qᷓ inuidia.non

Hin
itet
ann.

ein
dno
o⸗
nt
an
kor
,
n

t
ia
⸗
1,

NX

pumat/

7

. Vu inuidiã vult homĩ impmere ꝑ imitatõeʒ.

¶ ueſtio

eſt grauiſſinũ vel marimũ perm. ¶ Ad qð dicẽduz

duobo modis ẽ loqui de inuidia.VUno mõ qtuʒ ad gen?
pcti. alio mõ ꝗtuʒ ad nocumẽtuʒ qð ex ipſa ſequit i illo
in q̃ eſt. ꝛimo mõ dicimꝰꝙ nõẽ maximũ pctm.bᷣ dicit
maximũ ſcðᷣo mõ.ſ.qtũ ad nocumẽtũ.⁊ hoc ẽ ꝙ illuoẽ
per̃m qð maxie inter alia pcta punit ſuũ ſubiectũ⸗ affli
git. emulatoꝛ em̃ anteqꝗᷓ eũ qui inuidet ſeipᷣm punit⁊ nũ
ꝙᷓ quieſcit. vnde maxĩe verat⁊ affligit hoĩem inuidia:2
ita maximũ malũ ac nociuũ cũ infert ip̃i non dimittens
ipᷣm quieſcẽ.ac qtuzʒ ad ̊ dicit᷑ a ſctis eſſe maximũ.ſ. qᷓ⸗
tum ad nocumẽtuʒ.nõ ꝙᷓtuʒ ao genꝰ pcti. ⁊ ꝙ ſic intelli⸗
gant ptz ex dictis eoꝝ qm̃ Criſ·poſt pᷣmã aucteʒ oꝛdia⸗
te dicit ⁊ exponit ſe q vocat maximũ dicẽs.emulatoꝛ eĩ
ante eũ cui inuidet ſeipᷣm punit ⁊ in ſupplicium mittit ⁊
nũꝙᷓ quieſcit a pcto ſ̊ ↄtinue ẽ in id qð faciẽdo: Itẽ Cri⸗

ſo. in omeł.lv. Ahil liuoꝛe deteriꝰ vt aliũ ꝑdat⁊ ſeipſuʒ
ſimul ꝑdat inuidi oculis loquat᷑ triſticia ⁊ morte viuit
ↄtinua. Item in glo.ambꝛo.gal.v.ſequit᷑ huic vultus tu

maxr. toꝛuꝰaſpectus. palloꝛ in facie. in labijs tremoꝛ eſt.
ſtridoꝛ in dentibo.ᷣba rabida ? effꝛenata auitia.manus

ad violentiã ꝓmpta.etſi gladio interimi vacue:odio ta

men furiate mẽtis eſt armata.ſic ̊ ptz ſentẽtia ſctoꝝ di⸗
centiũ hoc pcĩm eſſe grauiſſimũ.¶ Ad auẽteʒ Ambꝛo.
dicendũ ꝙ ꝑ hoc vult deſignare ꝙ eſt perm qð reſpõdet
intimo ipᷣius dyaboli.q.d.infundit qnqʒ dy abolꝰ vene⸗
num pꝑ exteriꝰ qñq; ꝑ intimũ.r ſicut aranea extꝛabit fila
de intimis:ſic dyabolꝰde ſuo intimo extrabit h̊ pctm qꝛ
dy abolꝰſuꝑbus effectꝰfuit:⁊ ſu ꝑbiẽdo inuidꝰfactꝰfuit.

ueritur poſtea

circa boc vtꝝ ſit pcẽm irremediabile.ꝛ videt᷑ ꝙ ſic.dicit
em̃ Criſo. Plaſmat᷑ os dy aboli ꝑ maledictões ↄtume⸗
lias ⁊ emulatõeʒ.qualẽ ꝗ̊ habebimꝰ veniã:q.d.nullam
7 poſt ſequit᷑.magis aut.ſ.habebimꝰ qualẽ nõ ſuſtinebi
mus penã.cũ linguã qua digni effecti ſumꝰ de carne gu⸗
ſtare dominica:hanc veſpicimꝰque ſunt dyaboli loquen
tes.ex hoc ptʒ ꝙ hoc pctm nõ eſt dignũ venia: ꝗq̊ eſt irre⸗
mediabile ? ſic eſt pctm in ſpĩſctm. ¶ IRẽ Criſo.dolere
nos opꝑtet in his qᷓ patimur malis.nõ ĩ his in ꝗbo alios
appꝛobari videmur.ſic̃ ſupple facit inuidia. ꝓpteꝛea om̃i
Pnr venia h̊ pctm. irremediabile ita maximũ.4 Itẽ
biero.iõ facilis ẽ venia pꝛaua dixiſſe de rectis ꝗqdã mi
hi manũ oſculabãt᷑ ſed oꝛe vipꝑio detrahebãt.⁊ loquit᷑
de pcto inuidie.etſi nõ facilis venia:&̊ ipᷣa eſt petẽm ĩ ſpi⸗
ritũſcẽm ⁊ ita marimũ.q Itẽ Criſo.in omel.lv.fera ve⸗
nenoſa ẽ inuidia neꝗtia excuſatõe puata. ipᷣa eſt pcim
irremediabile.q⸗ IOtẽ Criſo.xxxvij.omełl.ioh̊. Adulter.
fur.homicida quaſdã habẽt occaſiones dicẽ᷑:tu vpᷣo quã
cauſaʒ dicis nullã niſi a malitia fientẽ ſolã. Si &̊ nullã
habʒ occaſionẽ &̊ nullã excuſatõeʒ ⁊ ita nullam veniaʒ.
¶ Ad oppoſitũ petm illud aliqñ naſcit᷑ er ſuꝑbia.aliqñ
ex cupiditate.ex ſuꝑbia em̃ naſcit᷑ qꝛ iſte amat excellẽtiã
ſuã ſingularit.⁊ ex h̊ inuidet excellẽtie alteꝛiꝰ.ecce ꝙ na
ſcitur ex ſuꝑbia. Itẽ naſcit᷑ ex cupiditate ſicut iſte inui⸗
ct illi ꝓ diuitijs. vidẽs ꝙ nõ bñ põt habẽ eas cũ ille ſiẽ
ipe vult habẽ eas.ſ.excellẽter ſingularit᷑.ecce ꝙ naſcit
ex cupiditate ſi & radices eiꝰſũt remiſſibilia:q̊ ⁊ multo
magis ⁊ ipᷣa ẽ pctm remiſſibile.¶ Ad qð dicẽdũ. ꝙ du⸗
pler ẽ inuidia vna ſuꝑne gr̃e.⁊ hec ẽ pctẽm in ſpm̃ſctm et
irremiſſibile.nõ ꝙ nõ remittat᷑ vel nõ poſſit remitti: ſed
qꝛ nõ hʒ in ſe motiuũ ad remiſſionẽ ſic dicũt auẽtes pᷣdi
cte qᷓ de iſta loquũt᷑. in alijs em pct᷑is vbi aliꝗs peccat ex
infirmitate vel ignoꝛãtia ẽ aliqdð motiuũ ad ipᷣoꝝ remiſ
ſionẽ. ⁊ ẽ aliqua excuſatõ qꝛ tales pñt ſe ercuſare ꝑ infu⸗
mitatẽ vel ꝑ ignoꝛãtiã.ſ̊ nõ vbi peccat hõ ex malitia cer
ta:hec aũt inuidia nõ hʒ excuſatõeʒ ifirmitatẽ nec igno
rãtiã.Sʒ ẽ alia inuidia q̃ nõ ẽ ſuꝑne gr̃e ſẽ ꝑſone reſpe⸗
ctu bonoꝝ tꝑaliũ.ſicẽ qũ aligs inuidet alij ꝓgt᷑ bona tꝑa
lia.⁊ h̊ pt pcedẽ ex ĩfirmitate.qũ eĩ credit ꝙ bona ꝓpꝛia

4

Iy ℳ

¶ Adbuc etiã queri S.

minuant᷑ vł auferãt᷑ ꝓpt᷑ bonoꝝ vicini ſui dilatõeʒ:inui⸗
ct illi h̊ eſtimãs.⁊ hec iuidia ĩ ifirmitate radicat᷑.⁊ Fᷣm

B motiuũ ad remiſſionẽ.⁊ ſᷣm h̊ ſoluũt᷑ obiecta.

Adhbuc etiaz queri .S. ij.
tur de ↄꝑatõe inuidie boĩs ⁊ dyaboli ſᷣm quãtitatẽ.qſ.
illoꝝ ſit maioꝛ ſiue maiꝰpcim.dĩc Criſo.ĩ omel.xxxvij.
Inuidi feris ſũt deterioꝛes demonibo pares vel illis de⸗
terioꝛes.̊ inuidia hoĩs deteꝛioꝛ q; inuidia dy aboli ⁊ ita
maiꝰ pctm. 4¶ Cõtra inuidia dyaboli fuit cã oĩs pcti in
boĩe. vñ etiã fuit cã inuidie hoĩs ⁊ nõ ecõueꝛſo:q̊ ẽ maiꝰ
pct᷑m qᷓ; inuidia hoĩs.⸗¶ Iteʒz inuidia dyaboli ẽ inexpia⸗
bilis ſiue irremiſſibilis.Añ aug.dĩc ꝙ dy abolꝰreus eſt
illa inerpiabilit᷑ ̊ inuidia hoĩs ẽ expiabilis: deterioꝛ
esad⸗ dyaboli q; inuidia hoĩs.⁊ ita maiꝰ peccatũ.

Ad qð dicẽduʒ. qꝙ inuidia dyaboli ſimplicit deterioꝛ
eſt ⁊ maioꝛ. ⁊ B ẽ qꝛ inuidia dyaboli ẽ inerpiabilis ⁊ cõ
tinua reſpectu hoĩs.vñ ↄtinue ipᷣe inuidet.ſ̊ inuidia ho
minis expiabilis ẽ nec eſt ↄtinua illa ſimplicit maioꝛ
eſt iſta.¶ Qð aũt obijcit᷑ ꝙ inuidia hoĩs ſit maioꝛ ex au
ctoꝛitate Criſo.Dicẽdũ ꝙ Criſo.dic h̊ ratõe cuiuſdã ciꝛ
cũſtantie q̃ ẽ circa inuidiã hoĩs ⁊ non circa inuidiã dya
boli.hõ eĩ inuidet homĩ vñ rei ſue nature inuidet.ſ̊ dya
bolus nõ inuidet rei ſue natuꝛe.vñ demon nõ inuidet de
moni:⁊ qtũ ad hãc circũſtantiã loquit᷑ Criſo.tñ ſimpli
citer maioꝛ ẽ inuidia dyaboli ſicẽ dictũ ẽ. VUñ etiam ipſe
Crilſo.in illa auẽte bñ tangit quõ illoꝝ inuidia ſit ma⸗
ioꝛ ⁊ q̃re nr̃a maioꝛ dicẽs.illi.ſ.demones ad nos inexpi
abilem inuidiã hñt ⁊ ideo dẽ maioꝛ.his aũt ꝗ ſũt eiuſdẽ
generis ñ inſidiãt᷑.ſ.demones.i.nõ inuideẽt rei ſue natu⸗
re. ido dẽ mĩoꝛ. hbi at.ſ. hoĩes neq; coĩone verecũdãt᷑.i.
nõ verecũdãt᷑ inuidẽ rei ſue.⁊ ſic ſe hñt vt excedẽtia ⁊ ex
ceſſa ĩ aligbo. illa tñ ĩuidia q̃ ẽ dyaboli ſimplł ẽ maioꝛ.

tur de ρatõe inuidie ad alia pcta ſpalit ad pckm ſup⸗
bie. an ſit idẽ pcẽm ꝙ ſuꝑbia.⁊ oñdit᷑ ꝙ ſic.aug.in li.cõ⸗

feſſ. Inuidia de excellẽtia litigat ꝗd te excellẽtiꝰ?g moti
Gat ꝗ

uũ inuidie ẽ excellẽtia.ſ̊ aꝰ ̊ idẽ ẽ motiuũ ſuꝑbie.& idẽ
motiuũ hñt ſuꝑbia ⁊ inuidia. motiuũ eĩ ſuꝑbie ẽ excellẽ
tia.vũ dic ibi aug.ſuꝑbia celſitudinẽ imitat᷑.inuidia de
excellẽtia litigat.ira ð vidicta:ſᷣ ꝗd te dñe celſiꝰꝗd excel
lentiꝰ qd te potẽtiꝰ?vñ ꝑ h̊ ↄcludit ꝙ ꝑuerſe imitãt᷑ te.ſ.
teũ oẽs ꝗ lõge ſe a te faciũt ⁊c.̊ pcta q hñt idẽ motiuuʒ
ſũt eadẽ.qm pcta ꝑ motiua differũt. & idẽ pctm ſũt ſuꝑ⸗
bia ? iuidia. 1e qð dicẽdũ ꝙ nõ ſũt ideʒ pctm.⸗ Ao
obiectũ at̃᷑ dicedũ.ꝙ alit accipit᷑ excellẽtia ꝓut dẽ moti⸗
uũ ſuꝑbie ⁊ ĩuidie qꝛ excellẽtia q̃ ẽ ſuꝑbie nõ ponit ꝙ di⸗
minuat᷑ vł auferat᷑ bonũ ĩ alio.ſᷣ excellẽtia inuidie h̊ po⸗
nit.ĩ ſuꝑbia eĩ ẽ amoꝛ excellẽtie.i.celſitudis.⁊ Gq ẽ mag⸗
tudis ĩ potẽtia vł magnitudis ĩ aliqͥ alio bono.ſ̊ ñ ponit
ꝙ auferat᷑ vł minuat᷑ aliꝗd in alio.vñ ſuꝑbo vult excellẽ
ſuꝑ alios:̊ nõ appetit rõne ſuꝑbie ꝙ aliꝗs amittat ali⸗
qv. nec auferat᷑ vł minuat᷑ bonũ ſuũ: h̊ appetit excellẽ ſe⸗
ip̃ᷣm. p̊ excellẽtia ĩ inuidia dꝛ ↄꝑatiue.qꝛ inuidꝰvult ſuꝑ
alios excellẽ ⁊ eoꝝ excellẽtiã minui vł auferri.⁊ h ẽ qꝛ ſi
cut dictũ ẽ appetit excellẽ ſingularit᷑.vñ ſingularitas ad
iuncta ẽ ſue excellẽtie.⁊ rõne illiꝰaꝑpetit bonũ ĩ alio mi⸗
nui vel auferri.⁊ ideo dẽ litigare de excellẽtia.⁊ ita nõ ẽ
idẽ ꝓpꝛiũ motiuũ hic ⁊ iſ rn H q̃rit᷑ de ̊ qd dicit
aug. in li. ↄfeß. puerſe te imitãt᷑ oẽs ꝗ lõge ſea te faciunt
q̊ inuid puerſe imitat᷑ deũ ⁊ ſil ſuꝑdo.quõ &̊ hic differt
puerſa imitatõ: 4¶ Ad qð dicẽdũ.ꝙ ſuꝑbo imitat᷑ ꝑuer⸗
ſe deũ ĩ appetitu celſitudis.appetit ei ſu ꝑbo celſitudinẽ ſi
ue magnitudinẽ. 2 ꝗo te vñe celſiꝰvt dic aug. Inuidꝰ at
ceũ ꝑuerſe imitat᷑ ĩ apetitu ſingularitatis ⁊ ĩmutabili⸗
tatis.qꝛ vult ⁊ apetit inuidꝰꝙ ſuũ bonũ nõ eẽt mutabi
le.i.ꝙ nõ poſſet minui.nec poſſet ipi noceri ſic ſũmo bo⸗
no nõ põt noceri.⁊ ideo qꝛ nõ eſt ita:inuidet illi a qͥ eſti⸗
mat ſibi ĩ ſuo bono poſſe nocere.⁊ ſic ptʒ diſferẽtia.

hmõi:qꝙ ⁊ ſimiliter illa. In alia em eſt cõfoꝛmitas.quia

Ro

emne
¶Wembrum ſeptumnum . bene dico ꝙ inuidꝰ appetit ſuã excellẽtiã ſicut ſuꝑbo.⁊ ex neg
L imo querit᷑ de pcto inuidie. pᷣmo qᷓꝛi hoc ſequit᷑ vltra ꝙ timet ſe eſſe mioꝛem alijs in pᷣſenti vel ſu
tur in q̃ vi aĩe ſit.vtꝝ in rõnali vel in cocu in futuro ⁊ ideo inuidet illis. ent

piſcibi vel iraſcibili: O aũt ſit ĩ cõcu piſci
bili oñdit᷑.qm̃ inuidia ẽ odiũ ſiue doloꝛ. B
odiũ ⁊ doloꝛ fũt in vi aĩe ↄcupiſcibili:& inuidia ẽ in ↄcu⸗

tum aug. i li. d vginitate: die dya bolꝰſupbiẽdo mui⸗
dus fact??. ⁊ ꝑ h̊ vult ꝙ ex ſuꝑbia generat᷑ inuidia.ſᷣ ſu⸗
perbo ĩ eo ꝙ ſuꝑbo eſtimat ſe eẽ ſuꝑ alios ⁊ maioꝛẽ illis
ex ſuꝑbia naſcit᷑ iuidia ſił cũ illa:̊ i ſuꝑbo ẽ inuidia ſᷣ
ſuꝑbo eſtimat ſe maioꝛẽ ̊⁊ iuidꝰ.aut ſil idẽ ſe eſtiat ma
iorẽ ⁊ mioꝛẽ.ẽ & aliqñ ĩuidia ipᷣiꝰ ſuꝑioꝛis ⁊ ñ ſꝑ mioꝛis
Itẽ dic greg: ſꝑ iuidia de ſuꝑbia naſci ſolet.⁊ itcrũ
aug.· dic. ꝙ ſuꝑbiã ſequit᷑ inidia tãq; pediſſeq̃ ꝗbo duobo
afis dy abolꝰ:dyabolꝰẽ.Et iteꝝ augu.ſuꝑ geñ.dic ꝙ
inuidẽdi cã ẽ ſuꝑbia q̃ ẽ amoꝛ ꝓpꝛie excellẽtie.ſi ̊ ſuꝑbia
ſꝑ ẽ excellẽtioꝛis ſiue ſuꝑioꝛis vel ſimplr vel ſᷣm eſtima⸗

Membrũoctauũ

CcCtauo querit᷑ reſpectu cuiꝰ? iuidia.ſ.vtꝛũ

difficile.ſicut ẽ bonũ penitẽtie.⁊ ideo inqꝗtuʒ tale odit
illud nõ inꝙtuʒ bonũ ſibi.⁊ ideo qꝛ inuidꝰ odit bonum
qð eſt alij bonũ ſibi tñ nociuũ:iſte aũt nõ odit bonũ ꝓpꝛi
um vt ſic ſed inituz eſt ei graue ⁊ laboꝛioſuʒ:nõ dicitur
iſte inuidꝰ ꝓpꝛie.ſed ad modũ ſe habẽs inuidẽtis ſibi.qꝛ
ſcʒ odit illuo qð eſſet ei bonuʒ ſi faceret.nõ tñ odit illud
q; bonũ:ſed qꝛ malũ vel nociuum ſiue penale.⁊ ſic patet
