inuidia:caſto poſſident᷑ amplexu vel ſibi vel alijs conſu

lit.⁊ ſi fallit᷑ in aliquo ꝑ ignoꝛantiam tꝑaliũ/quia ⁊ hec
tꝑaliter gerit ⁊ modũ agendi nõ tenet quã habebat: bu
mana eſt temptatio ſed humana temptatio eſt veniale

peccatũ.ergo in ſuꝑioꝛi ꝑte li.ar.erit veniale peccatum.
4 Stẽ aliꝗs ꝑ ſurreptõʒ cogitat inoꝛdiate de coꝛꝑe rpᷣi:

h ↄoſtat ꝙ illa cogitatõ ẽ de ſuꝑms.oↄſi deratõ aũt de ſuꝑ⸗
nis ſpectat ad ſuꝑioꝛẽ ꝑtẽ li.ar.ſ.ad ſuꝑioꝛẽ ꝑteʒ ratoõis
ergo veniale peccatũ põt eſſe in ſuꝑioꝛi ꝑte li.ar.
quod rñderi põt ꝙ macula põt accipi vel coĩter vel pꝛo⸗
pꝛie ᷣin q defoꝛmat᷑ imago dei.ſi accipiat᷑ mũiter: ſᷣm
hoc poteſt dici macula veniale peccatum. minuitur em̃
rectitudo eius quo ad aliquem actum. ſi pᷣo accipiatur
Apꝛie ſᷣm ꝙ defoꝛmatur imago diuina.ſic non dicit᷑ ma⸗
cula veniale peccatum. Et poteſt poni tale exemplũ.ali
quando em̃ intantuzʒ denigratur aliqua im ago depicta
vt videri nõ poſſit.aliquãdo vo ita obſcuratur vt plene
nõ poſſit dicerni.⁊ ideo ponit beatꝰgreg.talẽ differẽtiaʒ
inter veniale ⁊ moꝛtale:ꝙ veniale obſcurat moꝛtale ob⸗
tenebꝛat. 4 Ad illud vo qð obijcit᷑.ꝙ veniale ſit in ſupe
rioꝛi ꝑte ratõnis vel li.ar.dicendũ eſt. ꝙ ſi ſit ibi hoc eſt
in com ꝑatione ad infeꝛioꝛa.ex qua ꝑte veniũt fantaſma
tice cogitatões.nõ ex ꝑte dei qui ip̃aʒ aĩaʒ illuminat ad
recte cognoſcendum.
6

Arti

Veritur vtrum peccatum veniale ſit volun⸗

— ric-

tarium eſt quod ſi nõ ſit voluntariũ nõ eſt peccatuʒ.ſed

veniale eſt peccatũ ergo eſt voluntariũ.¶ Item peccatũ

eſt eoꝝ que ſunt in nobis.ſed ea que ſunt in nobis volũ ·

taria ſunt.voluntariũ em̃ eſt cuius pꝛincipiũ eſt in ipſo
ergo peccatũ veniale ẽ volũtariũ.⸗ Item volũtate libe
ra differimus a bꝛutis.ſed peccatum eſt in illo ſolum in
quo differimus a bꝛutis.ergo peccatum eſt in libera vo⸗
lütate. Kaner ſuꝑ illud. xxiiij. ꝓuerb. Septies ĩ die
cadit iuſtus.glo.ꝑ ignoꝛantiaʒ ⁊ obliuionẽ.vel ꝑ ſurre⸗
ptionem. vel ꝑ neceſſitatẽ.vel ꝑ fragilitatẽ caꝛnis.ſingu
lis diebo vel inuiti vel nolentes frequenter peccamus.
ſed illud quo peccat homo inuitus eſt inuoluntariũ.er⸗
go cũ hoc non ſit ibi dictũ niſi de veniali. erit &̊ veniale
inuoluntariũ.q Item.vij.ad Ro.qð nolo hoc ago.⁊ in
telligitur de veniali.ergo actus peccati venialis non eſi
voluntarium. Item augu.in li.retracta.Ille qui concu
piſcit aduerſus ſpiritum carne.nõ ea que vult facit.con
cupiſcit quið nolens. Eofenpiendo peccatur ſicut dicit᷑
in glo. vij. ad Ro. Hoc autein concupiſcere non eſt niſi
veniale peccatũ.ergo aliquod peccatũ veniale eſt malñ

AARr—
2

–

lel,
.
apnl
pn ee.

ſgg
Polnir
eſtal
Popen
ſat
ledſer
Gage
ſtälee
bonn
Aheteh
rieg Pr
iopen
höafe
Minte
edonnn⸗
tinel
Gconſu⸗
11 ber
nübir
enigle
gtum.
Krßi:
N ſap⸗
ratois
8
elpeo⸗
eren
wre
latue
mna⸗,
igli
eta
ene
tiaz
ob⸗
ſupe
ceeſ
na
10

Cnn
ati

N

goli⸗

¶ Lueſtio

non voluntariũ.¶ Ao qðs dicendũ.qꝙ om̃e pcim venia⸗
le dicit voluntariu. vel volũtate mouente ad boe. vel vo
luntate ꝑmittẽte ſiue nõ cohibente. Poteſt etia dici vo⸗
luntariũ malũ.quia ꝓcedit ab appetitiua quã debet re⸗
gere ratio..¶ Ad obiectũ aũt pꝛimo dicendũ eſt.ꝙ inui⸗
tus dicit᷑ aliquis peccare multipliciter. vel qꝛ nullo mõ
ſit a voluntate remota vel ꝓpinqua. eliciente vel ꝑmit⸗
tente ſiue nõ cobibente.⁊ ſᷣm hoc nullꝰ dicit᷑ peccare in⸗
uitus.Alio mõ dicit᷑ inuitꝰ peccare.qꝛ nõ ex toto in vo⸗
luntate.⁊ ſic põt aliquis inuitꝰ peccare.¶. Ad ſcðm vᷣo
dicendũ. ꝙ illud.vij.ad Ro.intelligi põt ſic: ꝙ actus ille
dicit᷑ inuoluntariꝰ.qꝛ eſt contra ratonem quo ↄcupiſcit
caro aduerſus ſpm̃.ſcʒ contra ratõeʒ rectã. EUnde ꝑ boc
vult oſtendere ↄtrarietatẽ motuũ inter legem mentis et
legem carnis.⁊ ratõeʒ ⁊ ſenſualitatẽ.⸗ Ad tercium di⸗
cendum ſᷣm eundẽ modũ. illud em̃ quod dicit aug.in li.
retract.eſt ad expoſitionẽ verbi pᷣcedentis.Si do obijci⸗
atur ꝙ nullꝰvult malũ.vnde dicit dyoni.in li.de di.no.
malũ eſt pꝛeter ratõeʒ voluntatẽ ⁊ cauſaʒ. Dicenduʒ eſt
ꝙ boc intelligit᷑ ratõne defoꝛmitatis quã nullus vult. li
cet velit ip̃am delectationẽ ad quã cõſequit᷑

Articulus tercins.

Einde querit᷑ quare dicat᷑ veniale.cũ nulluʒ
malũ ſit impunitũ.nullũ malnʒ eſt venia di⸗
gnum.ergo pctm nõ recte dicit᷑ veniale.vt ſu
matur differẽtia pcti actualis.¶ Pꝛetea differẽtie cõdi⸗
nidentes debent accipi pᷣm ↄſilem modum. ſed moꝛtale
peccatũ dicit᷑ cui debet᷑ moꝛs eterna.ergo differẽtia con⸗
diuidẽs debet reſpicere aliquã penã ↄtra reatum pene
eterne.ſed veniale ſub hoc noie dicit relaxationẽ a pena
ergo nec recte diuidit᷑ veniale ↄtra moꝛtale.Nec accipi
tur hic veniale ſicut pcẽm moꝛtale dicit᷑ veniale ꝑ penitẽ
tiã:ſic em̃ nõ differt eſſentialit᷑ veniale a moꝛtali.¶ Ad
quod dicẽdũ ꝙ veniale ſub hoc noĩe nõ dicit pꝛiã diffe⸗
rentiã diuidentẽ ↄtra moꝛtale:ſed circũloquit ꝓpꝛiã dif⸗
ferentiã.qꝛ oñ illud pcẽm qð diſponit᷑ ex aliqua oↄditõe
r &n vele/ ad rel axationẽ. licet de ſe nõ ſit termĩabilei tñ ex aliqua
ↄditõe termĩat᷑ niſi ei adiũgat᷑ moꝛtale ꝑ qð fiat ĩpemi⸗
tentia finalis.venialis dicit᷑ cui ꝑ ſe debet᷑ pena termi⸗
nabilis.⁊ in hac ratõe diuidit ↄtra moꝛtale.de bimʒ em̃
pene intermiabilis ? pene termĩabilis q̃ntuʒ eſt de ſe in
vnã ↄcidunt diuiſionẽ/ ? ſicut moꝛtale põt fieri venia di
gnum ꝑ penitẽtiã:ita ex oꝓpoſito veniale fit dignũ pena
intermiabili ꝑ ipenitẽtiã finalẽ.ponit aũt augu.talẽ ra
tionẽ.veniale eſt qð hoĩeʒ vſq; ad reatuʒ ꝑpetue moꝛtis
nõ grꝗuat ſed 2 penã meret᷑ ⁊ ſi facile indulgetur.

„
mbꝛu ſecudũ
cCEæcundo querit᷑ de differẽtia 2 ↄuenientia
. venialis ad moꝛtale. videt᷑ em̃ ꝙ ſit moꝛta
le illud qð dicit᷑ veniale. dicit em̃ augu.in
li.lxxxiij.q: hoc totũ? ſolũ homĩs malum
elſt frui vtendis ⁊ vti fruendis:ſed nõ eſt vti fruendis cũ
boc ſemper ſit moꝛtale.ergo eſt frui vtendis.ſed frui eſt
amoꝛe inberere alicui rei ꝓpter ſeip̃am.hoc aũt eſt moꝛ⸗
tale. ergo veniale eſt moꝛtale.4! Item petm actuale eſt ĩ
conuerſione ad mutabile bonũ.ſed cum duo ſunt termi
ni bonũ incõmutabile 2 bonũ cõmutabile.quãto axpꝛo⸗
pinquat plus ad vnũ:tanto recedit plus ab altero.eꝛgo
quãto plus cõuertit᷑ ad cõmutabile bonũ.tantomagis
auertit᷑ ab incõmutabili bono. ergo ꝑ pctẽᷣm vemale fit
auerſio ab incõmutabili bono ſed quãdo fit hec auerſio
eſt petm moꝛtale.ergo peccatũ vemale ẽ moꝛtale.: Itẽ
ſi differt veniale ⁊ moꝛtale.aut differt ratione pꝛincipij.
out ratõne finis.vel ratõne modi. Ratõne pꝛincipij non
videt᷑.ſQã idem pꝛincipiũ eſt vtrobiq;.ſ.mala voluntas
Ratõne finis nõ videt᷑.nam finis vtriuſq; eſt delectatio
in creatura. Mec ratõne modi.vtrobiq; eſt em̃ indebita
cẽuerſio ao mutabile bonuʒ. ¶ Ad quod dicendum. ꝙ

riey

4
.

—

— %½„% %

cxxuij.

peccatũ veniale eſt libido ſine voluptas ĩ creatura citra

cxũ.circa moꝛtale vo eſt libido ſiue voluptas in creatu⸗

ra ſupꝛa deũ vel eque dro:põt em̃ creatura bene diligi

male.bene cum ꝓpter deũ eo modo quo debet.virtus em̃

eſt oꝛdo amoꝛis.ſi pᷣo creatura diligit᷑ nõ ꝓpter eũ oĩno
aut hoc eſt ꝓpter vtilitatẽ ſibi neceſſariã: ⁊ ſic poteſt di⸗
ci naturalis dilectio.⁊ hec etiã oꝛdinat᷑ ad deũ.licet ho⸗
mo nõ referat. Si aũt ibi querit᷑ voluptas ꝓut diffinit
augu.in li. v.reſponſionũ.tũc eſt altero pᷣdictoꝝ modo⸗
rum duoꝝ.⁊ ſic patet differẽtia venialis a moꝛtali. Cũ
gũt valde vicina ſunt in eodem genere materie.difficile
eſt dicere vſq; ad quid extendit᷑ veniale peccatũ:a quan
do incipit eſſe moꝛtale.¶ Ao obiectũ aũt pꝛimo dicẽduʒ
ꝙ illud dictũ augu. intelligit᷑ totũ malũ.i.ꝑfectũ malũ.

quod.ſ.eſt moꝛtale.⸗ Ad ſcðm vo dicendũ. ꝙ diffinitio
illa in qua ponit᷑ auerſio ab incõmutabili bono. ꝓpria ẽ

moꝛtali peccato ſicut dictũ eſt.nec ſequit᷑ quãtuʒ ↄuerti
tur aliquis ad cõmutabile bonũ tanto auertit᷑ ab immu
tabili bono:ſed hoc habet quãdaʒ ꝗꝓpoꝛtionemĩ moꝛtali
peccato.¶ Ad tercium dicendũ.ꝙ differẽtia venialis ⁊

moꝛtalis nõ eſt penes pꝛincipiũ neq; penes finem. vᷣ pe⸗

nes modũ ipᷣius actus ſpalem. Hoc aũt quod obijcitur
in contraꝛiũ.ſ.ꝙ vtrobiq; eſt cõuerſio indebita.dicendũ

eſt ꝙ tangit᷑ modus geneꝛaliteꝛ:ſed modi ſpeciales ſunt
oↄuerſio citra deũ vel ſupꝛa deũ indebita vel eque.

¶Mem bꝛuterciuz

Avlbbito quid ſit veniale 2 ꝙ differt a moꝛ⸗
tali:tercio querit᷑ vtꝝ veniale poſſit fieri

pinrte ene

—. 1 .

moꝛtale.Et videt᷑ ꝙ ſic.aug.nihil adeo ve
niale eſt:qð nõ poſſit fieri moꝛtale duʒ pla

cet. quare vlder ꝙ illud qð fuit veniale poſſit fieri moꝛ⸗

tale.4. IJtem aug.in li.de penitẽtia ⁊ loquit᷑ de venialiba
oĩa hec ſimł aggregata quo plura ſunt:velut ſcabies ne
cant aut decoꝛẽ faciei extermiant.ſed nõ diſiũgeret ita.

niſi aliquãdo ↄtingeret hoc aliquãdo illud.ergo aliquã

do venialia ſimul aggregata faciũt vnũ moꝛtale.ſed to
tius aggregati⁊ ꝑtiũ aggregatõis nõ eſt alia ſu bſtantia
ſed eadẽ.̊ veniale ⁊ moꝛtale eadẽ poterũt eſſe in ſubſtã⸗
tia. 4¶ Item p̈s.expectãs:multiplicate ſunt ſuꝑ cap.ca.

m. glo.aug. caue ſi vitaſti grãdia ne obꝛuaris arena mi⸗
noꝝ pctoꝝ. & minoꝛa pcta.ſ.venialia poſſunt obruere h̊

rF ie

hoc nõ eſt niſi fiãt moꝛtalia.⸗ Itẽ.j.ioh.j. Si dixerimꝰ

qꝛ petm nõ habemꝰ.ibi aug:in omeł.vel epla ſup illud.
multa leuia faciũt vnũ graue.multe gutie implẽt flumẽ.
multa grana vnã faciunt maſſaʒ.4 Item diſpoſitõ põt
fieri habitus ſubſtatia manẽte eadem.ſi em̃ qð eſt facile

mobile fiat difficile mobile.non ꝓpter hoc mutat᷑ ſuba qᷓ
ſubeſt illis diſpoſitõnibo.quare ſi veniale eſt ſic diſpoſi

tio moꝛtale ſic habitꝰ.manẽte eadẽ ſuba poterit veniale

fieri moꝛtale.¶ Sed oↄtra.cũ tu dicis ꝙ veniale põt fie

ri moxꝛtale.in peto veniali ⁊ moꝛtali duo ſunt actꝰpct᷑i:

2 macula ſequẽs erinde derelicta in aĩa. cũ ᷓ tu dicis ꝗ;
veniale põt fieri moꝛtale. aut tu intelligis q;tuʒ ad actñ
aut qᷓ;tuʒ ad defoꝛmitatẽ derelictã.ſed de actu hoc nõ pt
eiſe.ſi em̃ actꝰiſte venialis fuit ⁊ fiendo tꝛanſit:venialis
tranſit.ſed poſtq; tranſinit nec iterũ fit vemialis nec moꝛ
talis.qꝛ nunqᷓ; ampliꝰeſt.⁊ ſimiliter põt oꝓponi de quoli
bet actu veniali.Si dicat᷑ de macula ↄlſequẽte ad actuʒ.
adhuc nõ põt hec fieri illa.qm̃ macula defoꝛmans ima
ginem nõ dereliquit᷑ niſi ex actu moꝛtali. ̊ quecũq; ſint
venialia dũmodo nõ pceſſerit moꝛtale ñ fiet macula ani⸗
mam deſoꝛmas.⁊ ita quo ad maculã derelictã ex pecca⸗
to nõ poterit illud eſſe verum.¶ Rñdendũ cõcedimus
bene ꝙ vemiale nũqꝙᷓ fit moꝛtale vt intelligatur idem ᷣm
ſubſtantiã qð pꝛius fuit veniale moꝛtale fieri. neq; quo
ad actum neq; quo ad maculãverũ tamen eſt ꝙ veniale
quando inſurgit.ſi nõ cohiberetur:poſſet pꝛogredi vſq;
ao moꝛtale:nõ qꝛ ipᷣm in ſubſtãtia fieret moꝛtale:ſed qꝛ
ex ipᷣo occaſionaliter fieret moꝛtale pgꝛediẽdo.⸗ Qð ꝗ

—

.
at a. rn

rium accipiuntur ſᷣm mo
nalem. †P re ſor Hertian

dicit augu. NQibil adeo eſt veniale qð nõ fiat moꝛtale dũ
placet.põt eſſe ꝙᷣ cum aliquis diligeret aliquid veniali⸗
ter.quia etſi inoꝛdinate ſub cœo tñ:ꝙ pꝛogredeꝛetur illa
inoꝛdinatio donec eſſet iam ſupꝛa deum.tunc ergo ex ve
niali fieret moꝛtale.nõ quia illa placentia ſub deo vel ĩ⸗
oꝛdinatio facta ſit ſupꝛa deum. neq; illa que ſupꝛa deuʒ
eſt fuerit aliquando ſub deo:ſed quia occaſionaliter vel
ꝓgreſſiue ꝓuentũ eſt ab illa que erat ſub deo ad illam
que eſt ſupꝛa deũ.quia ergo placere dicit quietionẽ vo⸗
luntatis ſupꝛa aliquid:ita intelligẽda eſt autoꝛitas.iQi
hil adeo veniale eſt quin fiat moꝛtale dum placet.hoc ẽ
dum quietatur voluntas:non ſuꝑ ipſum veniale.ſed ſu
per illud ad quod veniale erat diſpoſitio.vt pꝛogꝛediẽs
ex ipſo.¶ Qð autem obijcitur poſtea.omnia hec ſimul
congregata necant ⁊c̃. dicimus ꝙ nunqᷓ intelligendum
eſt ꝙ venialia quotcũq; ſint neq; per ſe neq; per ſuã mul
titudinem necare pñt quàtuʒ eſt ex ſe.quia tamẽ freque⸗
ter conſueuit cõcomitari aliquod moꝛtale vbi tot fueꝛũt
venialia:ideo poteſt dici ꝙ ipᷣa necant ex adiuncto.⁊ ſi⸗
militer poſſunt dici exterminare decoꝛeʒ faciei nr̃i.lel
pñ̃t intelligi illa dici diſpoſitiue et non effectiue. r ge⸗
catur exterminãt.i.diſponunt ad exterminationeʒ ꝙ lie
ret moꝛtale ſi vſq; ad illud ꝑmitteret pꝛogꝛedi.¶ Uoil⸗

lud qð dicit aug. caue ne obꝛuaris arena.dicimus ꝙ ſi⸗

militudinarie loquit᷑ ibi.nec eſt ꝓgꝛia ſimilitudo ex toto
tamẽ quia ad terrendũ loquebat᷑:maluit vti minꝰ ꝓpꝛia
ſimilitudine qᷓ; nõ inducere timoꝛẽ reſpectu habũdantie
venialiũ.bene eſt ergo ſimilitudo q;tum ad hoc.ꝙ in ge
nere ſicut arena dicit᷑ leuis reſpectu grandiũ lapidum:
ita ⁊ veĩiale reſpectu moꝛtalis.tamẽ nõ eſt ſiłitudo ꝓpꝛia
quia arene multe ↄgregate nõ ex adiuncto ſed ex onere
ꝓꝛio pñt ſubmergere nauẽ. venialia aũt etiã ↄgregata
nõ pñt ſubmergere nauem aĩe nr̃e pondere ſuo:niſi fiat

exitꝰa genere venialis ſiue a ſpecie.¶¶ Et eodẽ mõ ſolui
tur qð dicit᷑ poſt multa leuia faciunt vnũ graue ⁊c̃.dici

mus ꝙ nunqꝙᷓᷓ manet eadem ſubſſãtia ſubiecta trãſmuta
tioni vt ex hoc fiat vel ex his.ſed ſemꝑ qᷓdtum ad ꝓgreſ⸗
ſionẽ in moꝛtale intelligẽda ſunt illa. 4¶ OQð aũt obijcit
ꝙ diſpoſitõ põt fieri habitꝰdicimꝰq hoc eſt verũ:ſed hẽ
de diſpoſitione oꝛdinata ad habitum in eodem genere.
vnde ſi ex veniali qð erat ſicut diſpoſitio fit habitꝰ.hic

eſt habitus nõ exiens genus venialis.

embrum quartũ

celbgit delectatõʒ venialis. cũ delectatõ pec
ati moꝛtalis ſit finita. finiti aũt ad finitũ in eodem ge⸗
nere eſt ꝓpoꝛtio.delectatio aũt mala cũ alia delectatõne
mala eiuſdem generis eſt. ergo peccatũ veniale ⁊ moꝛta

into queꝛi᷑ ð radice venialis pct᷑i.Et q̃⸗
ritur ſi illa radix ſit libido.⁊ videt᷑.libido
em̃ ſicut dicit aug.eſt impꝛoba voluntas.
ſed ex volũtate ĩpꝛoba pcedit veniale pec⸗

Neatumero libido eſt radix venialis peccati.⸗ Itez au

Varto querit᷑ de ꝓpoꝛtione venialis pecca
ti ad moꝛtale.Et videt᷑ ꝙ ibi ſit ꝙoꝛtõ de⸗
lectatio peccati moꝛtalis nõ in infinitũ ex

le erunt ꝓpoꝛtionalia.q¶ Contra delectatio peccati moꝛ

talis eſt in pferendo bonũ cõmutabile deo vel equando.

delectatio vᷣo peccati venialis ẽ in bono cõmutabili ſub
co.illicite tamen.ſed nulla eſt ꝓpoꝛtõ peccati moꝛtalis

in quo p̃fertur vel equat᷑ aliquid deo reſpectu venialis.

Item peccato moꝛtali debet᷑ pena eterna.peccato ve⸗

niali quatuʒ eſt de ſe nõ debet᷑ niſi pena tꝑalis.pene aũt

tꝑalis ad eternã nulla eſt ꝓpoꝛtio. ergo nulla eſt ꝓpoꝛtõ
peccati venialis ad moꝛtale.¶ Ad quod rũdendũ. eſt
accipere com pationem peccati venialis ad moꝛtale pᷣm

ipᷣam delectatõeʒ. ⁊ ſic põt eſſe ꝓpoꝛtõnabilis ſᷣm modũ

xelectatõis qui eſt ſupꝛa deũ ⁊ ſub do.⁊ ſic nõ eſt ꝓpoꝛ⸗
tio.itẽ nec roõne reatus qui ſequit᷑ ad hunc moduzʒ.¶Et

per hoc poteſt patere qualiter ad obiectum eſt reſpõdẽ⸗
dum. Pꝛima em̃ ratio pꝛocedit 'ᷣm ipᷣ̃am ſubſtantiã de⸗
lectationis. pꝛout finita eſt ipᷣa delectatio egrediẽs a vo

luntate rationali.Oue conſequentes rationes in cõtra⸗
um vel reatum in pꝛopoꝛtio⸗

gu.in y pono.Omne qð male libet libido eſt.ſed venia⸗
le eſt male libitũ.ergo reducit᷑ ad libidinẽ tanqᷓ ad radi
cem. ¶ Contra augu.in li.de mendatõ. libido eſt appeti
tus animi quo eternis tꝑalia pᷣponunt.ſed nullũ venia⸗
le a tali ⸗ ꝓcedit.ergo libido nõ eſt radix venialis
peccati. Ad quod dicimꝰꝙ ſicut vult augu.xiiij.de ci.
dei. libido tripliciter põt dici. Vno em̃ modo põt dici li
bido omnis inoꝛdinata vißir. centia ſiue ſit reſpectu ve
nialis ſiue moꝛtalis.⁊ de hac verũ eſt ꝙ eſt cũ oꝛiginali
in nobis. Alio aũt modo dicit᷑ libido nõſolũ inoꝛdina⸗
ta ↄcupiſcentia alicuiꝰ:ſed etiã inoꝛdinata cõtra deum.
Tercio aũt modo dicit᷑ ſᷣm ꝙ apꝓpꝛopꝛiat᷑ libido ad inoꝛ
dinatã concupiſcentiaʒ ſᷣm vim generatiuam tm̃.ſᷣm ꝙ
dicit augu.ꝙ oꝛiginale peccatũ tranſmittit ad poſteꝛos
nõ ꝓagatio ſed libido. Pꝛimo ergo modo dicta libidi⸗
ne põt eſſe radix.nõſolũ moꝛtalis ſed etiaʒ venialis.ſe⸗
cundo aũt modo radix eſt moꝛtalis im̃ 2 nõ veialis.⁊. B
mõ ↄuenit ei pᷣdicta diffinitõ aug.⁊ nõ pꝛimo modo.

¶ Mlembꝛuz ſextũ

Erx to querit᷑ in quo veniale peccatũ ſit tã⸗
4 2 . . .7 a,
. ᷓ in ſubiecto.In.ij.ſen.diſ.xxiiij.c.nũc ſu
— per eſt. videt᷑ ſm diſtinctõeʒ aug. ꝙ in ſen⸗
—ſualitate habeat fieri veniale.⁊ ſumit᷑ ab
ipᷣo augu. in. xij. de tri. In ſupᷣma aũt ꝑte rationis ſemꝑ
moꝛtale. In inferioꝛi aũt ꝑte ratõnis aliquãdo ↄtingit

veniale aliquãdo moꝛtale.4 Sed obijcit qm̃ ſicut dictũ

eſt ſupꝛa.ↄtingit ſᷣm ſupᷣmã ꝑtẽ ratõnis ꝑ ſurꝛeptõeʒ ma
le cogitare de coꝛꝑe xpᷣi.ↄſtat aũt ꝙ hoc moꝛtale non de⸗
bet dici. ergo in illa ſupᷣma ꝑte ratõis poterit eſſe venia
le. ¶ Item ꝓuerb.xxiiij. Septies in die cadit iuſtꝰ.glo.
ibi de leuibo peccatis agit.ſine quibo hec vita nõ ducit᷑
ꝓ ignoꝛãtiaʒ em̃.vel ꝑ obliuionẽ.vel ꝑ ſurreptionẽ.per
neceſſitatẽ.ꝑ fragilitatẽ carnis.ſingulis diebo vel inuiti

vel nolentes peccamꝰ.ſi ergo leuia ſunt peccata que peꝛ

iĩgnoꝛãtiazʒ vel ꝑ obliuionẽ vel ꝑ ſurꝛeptionẽ fiunt aliqũ
hec pñt incidere in ſupᷣmã ꝑtem ratõnis.videt᷑ ꝙ non
ꝑ boc diſtinguet᷑ veniale a moꝛtali: ꝙ non poſſit veniale
incidere in ſup̃mã ꝑtẽ ratõnis.¶ ¶ ð ↄcedimꝰdicètes.
ꝙ reuera bene põt eſſe in ſupᷣma ꝑte ratõnis. ſicut ſi per
ignoꝛãtiã.nõ eiꝰ ad qð tenebat᷑:ſed alicuiꝰ facti.vel per
ſurreptionẽ vel aliquid hmõi jd qð nõ deberet:velit vel
cogitet. Dicimꝰ ergo ꝙ diſtinctio venialis a moꝛtali nõ
ſolum attendẽda eſt ex differentia potentiaꝝ vel poꝛtio⸗
num in quibo ſunt.ĩmo etiã ex ꝓpꝛijs generibo actuum.
vnde in quodã genere actus põt eſſe veniale in qualibet
pte. ¶ ergo dicit aug.? habet᷑ in ſenten.ſicut pᷣdictũ
eſt.dicit com ꝑando peccatũ humanũ ad peccatũ pinoꝝ
parentuʒ. vt ſicut ibi fuit ſerpens qui nõ peccauit.⁊ mu⸗
lier que peccauit.⁊ vir qui conſenſit ⁊ guſtauit.⁊ tũc cõ
pletum eſt totaliter peccatum illud:ita in nobis eſt ſen⸗
ſualitas poꝛtionata ſerpenti.quia hec minume peccat.
MPoꝛtio inferioꝛ rationis mulieri que credidit ſerpenti.
qũẽ ↄſentit carni ſiue ſenſualitati.ſuperioꝛ po pars ipi.
viro que cum conſentit ad actum cõſumatum eſt petm.
nõ ergo iſta diſlinctõe vult dicere augu.ꝙ cuicũq; actui
illicito conſentiat ꝑs ſupᷣma ideo ſit illud moꝛtale.d lo⸗
quitur ᷣm ꝙ vires vel potẽtie vel poꝛtiones ipᷣiꝰ aĩe.ra⸗
tione ſue perfectõnis.magis apte ſunt ad hoc vt ex ipᷣis
eliciatur moꝛtale vel veniale ratione ſue imperfectõnis
vnde ſi alicubi erit veniale hoc maxime erit in ipſaſen⸗
ſualitate. Si aũt moꝛtale erit in ſupᷣma parte.non quia
ſemꝑ ibi ſit quilibz actus illicitꝰmoꝛtale:ſed quia ſi ali⸗

avt Ar

—

vern hαμιαια

vt⸗ ſi Wetg

4. weia

y,

vr deet f

6

——— ——WCũł

— ———

ecwte

E 6
idi⸗
volvnn.
higlepe⸗
zun
denin
Padraa;
lüvenin
erebialis
otdicili
bectu ve
uginali
norgina⸗
adum.
oad ino
poſtenos
tahbid⸗
iolis ſe⸗
lis⸗78
noco.

¶ Lueſtio

eubi debeat eſſe:hoc maxime erit in vi illa vel ꝑte qᷓ ma⸗

xime debeat eſſe ꝑfecta.⁊ ideo grauiꝰerit peccatũ in ipᷣa

In inferioꝛi at᷑ ꝑte ratõis ſᷣm ꝙ ↄuertit᷑ ad ſenſt nalitatẽ.
erit veniale. m aũt ꝙ ad ſuꝑioꝛẽ ꝑtem ratõis moꝛtale.

(Membꝛü ſeptunnz

Eptimo querit᷑ vtrũ aliquis poſſit eſſe ſi⸗
ne veniali peccato vel nõ. ſic videt᷑. ve⸗

Cut

velle 2 nolle. untn
ceſſaria in nobis.ergo nõ eſt neceſſe veniale eſſe pctm in
nobis.⸗l IJtem ponat᷑ ꝙ aliquis adultus ſit baptiʒatus
qui multa egit moꝛtalia 2 venialia. baptiſmus velet et
culpam a penam. ergo in inſtanti quo baptiʒatꝰeſt nul⸗
lum habet veniale peccatũ. ergo aliquis põt eſſe ſine ve
niali peccato.⁊ fit ſermo de his qui habuerũt naturam

rijs autẽ cauere poſſumꝰcum in nobis ſit

coꝛruptã. 4: Itez ſit ita ꝙ aliquis ↄmiſit quatuoꝛ venia

lia ⁊ nõ plura.⁊ conterat᷑ ſuꝑ illis.in contritõne autem
dimittit᷑ culpa.ergo nullã habet illarũ.ergo eſt ſine ve⸗
niali peccato.4 IOtem.xxiiij. ꝓuerb. Septies in die ca⸗
dit iuſtus ⁊ reſurget.⁊ loquit᷑ ibi de venialibo.ergo iu⸗
ſtus reſurgit a veniali.ſed cum reſurgit nõ habet venia⸗
le.ergo iuſtus põt eſſe ſine vxeniali. vnde dicit᷑ in glo.ibi

ſi malum eſt ꝙ cadunt.ne habeant in malo citius reſur
gunt. 4 Iem peccatũ ⁊ gratia opponũtur.ergo veniale

vt dirt mp“peccatũ ⁊ aliqua gratia. ſed põt aliquis habere illa gra⸗

gtüſitti⸗
c huͤeſe
ginſan⸗
ſumtteb
iigſeng
Ntine
Utdici
dezina
on ⸗
ſenia
glo.
ucit
per
noitt
epe .
alci hahvrte
toton
ſnilr
Nlics
tie
per
ſicl
egln⸗
Hottid
gliba .
nee ,
ts pen⸗
titttccd
ceelt⸗ er
hen
GA
N 4 6 ℳ
0%
e
s
s
,
gia
ͦ

w———

tiaz. ergo põt eſſe ſine veniali qð opponit᷑ illi gre.(¶ Cõ⸗
tra ꝓuerb.xx. quis põt dicere mũduʒ eſt coꝛ meũ.punꝰ
ſum a peccato. ſed ſi aliquis põt eſſe ſine veniali.poſſet
vere dici.ergo nullus põt eſſe ſine veniali oĩno.⸗ Item
ſuꝑ illud pᷣs.i Qon em qui oꝑant᷑ iniquitatem. habet᷑ in
glo. fomes qui eſt languoꝛ nature. cõmouet illicita deſi⸗
deria.⁊ ita ſine peccato nõ ſumus.j.ioh.j. Si dixerimꝰ

ꝙ peccatũ nõ habemꝰc.q¶ Item aug.ſuꝑ illã cano.Jo.

Smpoſſibile eſt aliquẽ hominẽ minimis nõ cadere pec⸗
catis: ergo neceſſe eſt eſſe ſub illis.⁊ illa ſunt venialia.
ergo neceſſe eſt habere venialia.¶ Item augu.de ſpũ 2
lit. Sicut nõ impediũt a vita eterna iuſtũ quedã venia⸗

lia peccata ſine quibo vita iſta nõ ducit᷑:ſic ad vitã eter
nanm nihil proſunt impio alia bona oꝑa.ſine quibo vita

cuiuſlibet peſſimi difficile inuenit᷑.ergo vita iuſti nõ eſt
ſine veniali peccato.q¶ Stem aug.in li.retract. Querit᷑
vtrũ ꝑfectio iſta ſic poſſit intelligi.vt cam verũ ſit nemi⸗
nem iam vtentẽ voluntatis arbitrio hic viuere ſine pec⸗
cato.a quo em̃ vſq; ad vnũ apicem lex ꝑfici põt. niſi a q̊
fiunt vniuerſa diuina mãdata.Ex his colligit᷑ ꝙ bomo
quilibet naturã coꝛruptã ſibi relictus nõ poteſt eſſe ſine
veniali peccato.(¶¶ Ad quod dicendũ.ꝙ eſt loqui diffe⸗
renter de tota vita homis habente naturã coꝛruptã.cuʒ
iam ꝑuenit ad etatem adultã in qua viget voluntas ra⸗
tionalis.2 eſt loqui de aliqua ꝑticula vite. Si fiat ſᷣmo
de tota vita ꝙ ſit ſine veniali peccato.hoc eſt de excellen
ti gratia ⁊ ſingulari.ſicut videt᷑ beatus auguſ.dicere de
beata virgine. Si dᷣo fiat ſermo de aliqua paꝛticula vite
poteſt aliquis eſſe ſine veniali peccato.Vnde conceden⸗
dum eſt ꝙ aliquis poteſt eſſe ſine veniali peccato.ql Ad
obiecta autem reſpondẽdo dicendum eſt ad pꝛimũ ꝙ in
telligendum eſt ꝙ hec ꝓpoſitio quis poteſt.aliquãdo ſu⸗
mitur † impoſſibili.aliquãdo ſumit᷑ ꝓ difficili.diffici⸗
le em̃ eſt vt homo habeat mũduʒ coꝛ. ſm illud.v.math.
beati mundo coꝛde.per hoc etiam ꝙ dicit quis poteſt di
cere:intelligitur ꝙ temerarium eſt ſe laudare vel iuſtifi
care.VUnde alia tranſlatio expꝛeſſius dicit.quis gloꝛia⸗
bitur caſtum ſe habere coꝛ.aut quis gloꝛiabitur mũduʒ
ſe eſſe a peccato.⁊ loquitur de gloꝛia apud hoĩes.4⸗! AUd
ſcᷣm vᷣo dicendũ ꝙ illud qð loquit᷑ ſuꝑ pᷣs.ꝙ nõ ſumꝰ ſi
ne peccato. intelligit᷑ ꝙ vix ſum? vel de tota vita habente
naturã coꝛruptã ſibi relictã intelligit᷑. YOllud etiam pꝛi⸗
ma Joh.j. Si dixerimꝰ⁊c̃.poteſt intelligi ſicut illud ꝓ⸗

niale em̃ peccatũ voluntariũ eſt.a volunta-

a quibo ant cauere poſſumꝰilla nõ ſunt ne

*

1

culpe ꝑ

77775

cxxuij.

uerb.xx.vel de tota vita vnde glo.qꝛ ſine peccato in hac
vita eſſe nõ poſſumꝰ pꝛima ſalutis ſpes eſi cõfeſſio ißa.
Fm aũt interlinearẽ que dicit elati de aliqua iuſticia no
ſtra.idem eſt ſenſus cum illo qui dicit᷑ in li.ꝓuer.i¶ Ao
tercium dicendũ ꝙ illuo qð dicit᷑. impoſſibile eſt ſanctũ
aliquem ⁊c̃.hoc eſt de neceſſitate coꝛruptõnis humane.
ſed nõ de neceſſitate ſimpliciter. Eſt etiam quedã neceſſi
tas ad veniale vt ad pᷣmos motus:nihilominꝰtñ põt ca⸗
uere hoc veniale vel illud determiate.¶ Ao quartuʒ ðvo
dicenduʒ.ꝙ illud qð dicit aug.in li.de ſpũ ⁊ lra.intelli⸗
gendũ referendo ad totã vitã poſt coꝛruptionẽ inolitam
4l Ad quintũ dicenduʒ de eo ꝙ dicit᷑ in li.retract.qꝙ hoc
intelligit᷑ de pꝛonitate li.ar.poſt coꝛruptionẽ.reducente
in actum qð pꝛius fuit in potentia dum erat in minori
etate.fomes em̃ ꝑuulum reddit concupiſcibilem.adultũ
reddit concupiſcentem.vel hoc intelligitur ꝙ vix eſt ho⸗

mo ſine peccato poſtꝙᷓ vtitur li.arbi.⁊ ideo in oꝛatione
cminica dicendum eſt dimitte nobis debita noſtra.

¶ Membrũ octauum

. Ctauo querit᷑ cui opponatur veniale pec⸗
catum. vtrum. ſ.gratie.ſiue caritati perfe
cte vel imperfecte. aut etiam pene. hoc eſt
VyVytrum pena ᷣm ꝙ bmõi poſſit tollere ve⸗
iale.:. E ergo opponit᷑ veniale gratie ecõuerſio ptʒ
ſic.malo opponit᷑ bonũ ſimpliciter loquendo. vnde ⁊ de
ſcendendo ſimpliciter poſſumꝰ dicere.ꝙ omni malo cul
pe oponit᷑ bonũ gratie.ſed veniale malũ eſt culpe.ergo
ei oꝓponit᷑ bonũ gratie ſiue gratia.quẽadmoduʒ diceba
tur gratia opponi peccato moꝛtali quia erat malũ culpe
4Quo ſuppoſito videlicet ꝙ; gratia oꝓponitur veniali ⁊
ipᷣm deleat:cum triplex ſoleat ĩ homine eſſe gra.quedaʒ
in baptiſmo que dicit᷑ gra baptiſmi.quedã in penitẽtia
poſt lapſum ĩ actuale peccatũ:⁊ hec dicit᷑ gra iuſtificãs.
quedã in fine ꝑſeuerantie ⁊ hec dicit᷑ gra fiualis.querit᷑
an quelibet iſtlarum gratiaꝝ deleat veniale. aut que ſic
7 que non:querit᷑ ergo de baptiſmali.uerunt aũt qui⸗
dam qui voluerunt dicere.ꝙ gratia baptiſmalis non de
neceſſitate tollebat omne vemale.⁊ ad hoc etiam poteſft/
adduci ratõ talis. Aliquis habẽs inoꝛdinatã delectatõ l. drlertio⸗
nem vxoꝛis ſub deo tñ:accedit ad baptiſmũ ⁊ dum acce⸗
dit ad baptiſmũ ⁊ ſuſcipit ipᷣm baptiſmũ.adhuc eodem
inoꝛdinato amoꝛe diligit vxoꝛẽ ſuã quo pꝛius.q̊ adhuc ẽ
in ipᷣo illud veniale:recipit tamẽ graʒ baptiſmalẽ. Iſið
ronſtat ergo gratia baptiſmalis nõ delet ſemꝑ omne ve

niale. d oↄtra.gratia ꝑ ſe non oꝑonebat᷑ pene.ĩmo
pene aũt non niſi ꝓpter culpã. ſed gra baptiſ⸗
malis in baptiſmo tollit omnẽ penam debita ꝓ actuali
peccato.ergo ſi rectius opponit᷑ culpe:multomagis tol⸗
lit omnẽ culpã. aũt in baptiſmo ꝑ gratiaʒ tollat᷑ oĩs
pena debita ꝓ actuali peccato.pena dico ad quã ſoluẽ⸗
dam obligatus erat baptiʒatus iſtud dicit᷑ muniter ⁊
dico pena actualiũ:ad differentiã penaꝝ ↄtractaꝝ qui
nõ tollũtur a baptiʒato quia ſunt ad exercitiũ.ſic vult
aug. vt moꝛs ⁊ miſeria ⁊ cetere penalitates nature que
ſanl oͤtrocte. Item ſi ſuo modo reſpondet pulchritu⸗
do gloꝛie pulchritudini gratie ⁊ econuerſo.ſicut ſponſa
xp̃ᷣi in gloꝛia nullã penitus nec paruã nec magnã habet

macula miſerie:ita videt᷑ ꝙ qñ ſponſa per graʒ aſcendit

⁊c lauacro baptiſmi.nulliꝰ modi maculaʒ peccati debet
habere.quare aut nõ reddet᷑ aĩa tota pulchꝛa ꝑ baptil⸗
mum. aut in baptiſmo tollet᷑ om̃e veniale de neceſſitate.
¶ Qò ↄcedimꝰ, dicẽtes ꝙ in eo qui recipit graʒ baptilſ⸗

malem. ⁊ hoc ſi nõ fictus accedit:delet᷑ ois culpa taʒ ve
nialis q; moꝛtalis.ſed dicimꝰꝙ ad hoc ꝙ fictꝰnon acce⸗

dat poſtq; adultꝰ eſt:exigit᷑ ꝙ ↄterat᷑ de pctis moꝛtalibo
quoꝝ habet noticiã ſen memoꝛiaʒ.⁊ etiam de venialibo

ſalteʒ in genere dolendo qð ipᷣe fecit.aut habet aliquodð

veniale.ſi enim non ita faceret:dicimus ꝙ fict accedẽt
id eſt non reciꝑet gram baptiſmaleʒ. ſed hoc facto vide⸗

licet habita dicta contritione? doloꝛe. dicimꝰ ꝙ gratia

baptiſmalis ⁊ ſi ſpecialiter eſſet ad culpam oꝛiginalem

tollendã.tamẽ poſtqᷓ; pceſñt ille doloꝛ ? adeſt baptiſma⸗
lis gratia.nõſolum tolletur oꝛiginale.ſed ⁊ actuale nõ⸗
ſolum moꝛtale ſed 2 veniale. nec tm̃ quo ad culpam ſed
etiam quo ad penam ꝓ illis debitam. cuiꝰ cauſa.qꝛ poſt
ꝙᷓ ſolutus eſt ab oꝛiginali contra qð erat ꝗra baptiſma⸗
lis.a mediante contritione ab ipſis actualibus.cum ba
ptiſmus virtutẽ baberet ex paſſione xp̃i.bene fuit moꝛs
xp̃ᷣi ita ſufficiens pᷣcium.vt ex ſolutione paſſionis illius
a quo virtutem habet baptiſi mus.abſoluatur baptizatꝰ
nõſolum ab omni culpa ſed ab omni pena debita ꝓ cul
pa ſua. et ideo aſcendit anima tota pulchꝛa 2 munga ſi
recipitur gratia baptiſmalis. tamen ꝙᷓuis ex ſolutione

moꝛtis xp̃i dimitti dicatur in baptiſmo omnis pena.e

ipſa paſſio fuit ſufficiens pᷣcium: non tamen in telligen⸗
dum elſt ſimilit in ſacramẽto penitẽtie. vt qᷓuis habeat
virtutem ex paſſione xp̃i.nõ tamen ſit amplius penites
cebitoꝛ pene. quia nõ eſt ſic inſtitutũ illud ſacramentũ
quin cum paſſione xpᷣi exigatur ꝓpꝛia pena ſatiſfactoꝛia
ab ipſo penitente.qᷓuis ipa paſſio xp̃i poſſet ſi ufficere
pena omniũ peccatoꝝ. ¶ G: ergo obicit de illo qui ni⸗
mis diligit vroꝛem ſuam ſed ſub deo tñ.⁊ accedit ad ba
ptiſmum ⁊c. dicimꝰꝙ cum teneat᷑ de omni veniali conte
ri ſaltem in genere.cõteritur de hoc ſaltem in genere cũ
alijs. vnde dicimꝰꝙ ei dimittit᷑ in baptiſmo.¶ Quod ſi
obijcitur quõ volenti dimittitur veniale.poteſt enim ita

eſſe ꝙ ipe non vult penitere de illo.ĩmo adbuc bene ꝓpo⸗

nit ꝙ diliget ſicnt ⁊ pꝛius.⁊ hoc cogitat dum baptiʒat᷑.
Dicimus ꝙ iᷓuis adhuc placeat ei actus iſte.cum tamẽ
nõ placeat quia peccatum:ſed quia hic actus.ĩmo mal⸗
let nõ eſſe peccatũ.eo ꝙ diſplicet ei omne peccatũ in ge⸗
nere.⁊ G etiã diſplicet ei.⁊ iſtud ſᷣm ꝙ pctm.iſtud auteʒ
dicimꝰꝙ ſufficit ad hoc ꝙ remittit᷑ ei in baptiſmo.

(Mueriturpoſtaa §. ſ.

de ißa gratia iuſtificante vtrũ opponit᷑ veniali.Et ꝙ nõ
videtur.quia ſi peccato oponit᷑ gratia.⁊ diuerſis gene
ribus peccatoꝝ diuerſa gra.ſi diuerſa ſunt genera pec⸗

catoꝝ veniale ⁊ moꝛtale.ergo diuerſe eis gr̃e ogꝑonunt᷑.

ſed gra iuſtificans eſt que oꝓponit᷑ moꝛtali.inſtꝰ em dici
tur qui ſine moꝛtali eſt coĩter loquẽdo.ergo eadẽ nõ op⸗
ponit᷑ veniali.¶ Ad quod dicimꝰ.ꝙ hec foꝛma argumẽ
tandi nõ valet.peccata ſunt multa vel mala:ergo bonũ
illis oꝑpoſitũ erit multiplex.quia etiam vᷣm phᷣm cũ bo
num teneat ratõeʒ medij? ita indiuiſibilis eſt.malũ ra⸗

tionem extremi ⁊ ita diuiſibilis:nihil ꝓhibet mali N,

multiplex oppoſito vnico bono. VUnde etiaʒ ſᷣm phᷣm bo⸗

num eſt vno mõ.malũ aũt multiphariã gra q̊ non oꝑtet

ꝙ; multiplicet᷑. quia ſufficit vna gra ad totũ mũdandũ.
qꝙᷓuis em multiplices ⁊ varie ſint auerſiones ipoꝝ peto⸗
rum:tamen gra non dicit᷑ qua poteſt homo tm̃ ꝑticula⸗
riter mũdari ab hoc vel ab illo. vel que poteſt mundari
banc pꝑtem anime ſolã vel illã.ſed que totã aĩiam.i.quã⸗
libet eius ꝑteʒ poteſt gratificare tollendo omne peccatũ

2 ideo gr̃a nõ eſt niſi vna que culpã deletſed qꝛ gra iuſti

ficans nõ delet niſi ea quoꝝ eſi cõtritio.dũmõ illoꝝ ha⸗
beatur memoꝛia.ꝗ hoc dicimꝰ:qꝛ ſi nõ habeat᷑ illoꝝ me⸗
moꝛia aut dñs reducit in illoꝝ memoꝛiam aut dimittit.
ſicut dicit glo.ſuꝑ.viij.math.ideo dolere debet de quoli
bet moꝛtali ⁊ de venialibo ſaltem in genere.⁊ etiam foꝛ⸗

moꝛiam. vt ſicut multiplicant᷑ peccata multiplicent᷑ do⸗

te de maioꝛibo venialibo in ſpeciali ſi habeat illoꝛuʒ me⸗

loꝛes de illis.vnde q;uis vna gratia ſufficiet.non tamen

vnus doloꝛ ꝓ hoc ſiue ꝓ illo. VUnde etiã ↄtritio dicitur
quaſi multe tritiones cõgregate hoc eil multi doloꝛes et
quia gratia nõ delet penã totaliter.quin adbuc ſit debi⸗
toꝛ pene.ſicut multi doloꝛes erant in remittẽdo ita mul⸗
te debent eſſe pene in ſatiſfaciendo.vna tamẽ gratia ſuf⸗

ficit.vnde etiam quẽadmodum licet plura peccata mor

talia differẽt in ſpẽ peccati.non tñ requirebant᷑ plures
gr̃e.ſed vna gra cũ pluribo doloꝛibo. ita poteſt eiſe ⁊ eſt
ïtum ad veniale 2 moꝛtale.

(Mueritur poſtta S. ij.

vtꝝ caritas opponat᷑ peccato veniali. ⁊ qd ſic videt᷑.con
ſtat em maioꝛ ẽ diſcõueniẽtia vniꝰdoni dei ad quodcũ
q; pctm ꝙᷓ vniꝰdoni ad alterũ.ſed caritas nõ ſe compati

tur timoꝛi ſeruili qui ẽ donũ dei ſicut vult aug.̊ multo⸗
minꝰcompatit nenann e qð dicimꝰ ꝙ bene cõpatit
ſecũ caritas veniale.¶¶ Oð aũt obijcit᷑ ꝙ nõ patit᷑ ſecum

timoꝛẽ ſeruilẽ.dicimꝰꝙ quẽadmodũ vult aug.in li.ↄtꝛa
epłaʒ fundamẽti.cũ dicit᷑ natura coꝛrupta duo dicunt᷑.
vel actio mala ſiih ꝙ natura vel actio.⁊ ꝙ coꝛrupta vel
mala ⁊ ſilłꝛ in alijs hmõi. ita dicimꝰ ꝗ; in timoꝛe ſeruili
duo dicũt᷑.ꝙ timoꝛ ẽ.⁊ ꝙ ſeruile inchiuz timoꝛ eſt: do
num dei ẽ.⁊ in hoc nõ repugnat caritati.inqtuʒ aũt ſer
nilis:ſic nõ eſt donũ.ĩmo ſecũ impoꝛtat fomitem in actu
qꝛ ibi viuit volũtas peccãdi.⁊ peccaret nõſoluʒ vemalit᷑
ſed ⁊ moꝛtaliter ſi ſperaret᷑ impunitas.⁊ ex hac parte re
pugnat magis caritati qᷓ; veniale quodlibʒ.vnde ex hac
pte non ſe compatit᷑ caritas illi. vnde argumentũ pꝛedi
ctum eſt a minoꝛi deſtructiuũ. non em̃ ſequitur ſi expel⸗
lit illuo cui magis opponitur ꝙ expellat illud cui minꝰ
opponitur.

(S ed queritr .§. i.

tũc vlteriꝰcũ veniale nõ opponit᷑ caritati ſimplicit.vtrũ
caꝛitati ꝑfecte ogonat᷑.Et ꝙ ſic videt᷑.qm.j.ioh.iiij.dĩ.
ꝙ ꝑfecta caritas foꝛis mittit timoꝛẽ.⁊ ̊ nõ dẽ de ſeruili
tm.illũ em̃ eijciebat etiã caritas imꝑfecta. Eñ de initia⸗
li intelligit᷑ q̃re ſi ille timoꝛ erat donũ dei.⁊ quo bñ ↄtin
gebat vti ꝙ; ad vtrũq; ꝑtem ſui.⁊ tñ ꝓpter ſua impꝑfectõʒ
foꝛas mittebat᷑ a caritate ꝑfecta.młtomagis veĩale qð
plus ſonat ĩ im ꝑfectõezʒ:videbit᷑ plus repugnare carita
ti ꝑfecte.⁊ ita caritas ꝑfecta nõ poterit ſtare cũ veniali.
YItẽ dyo.ad iohᷣ.euage. Si illi qs dicis ſctos diligũt
ea q̃ ſunt ſuꝑ terrã ab inherentibo male zelata a diuino
oĩno ceciderũt amoꝛe.⁊ non noui quõ vocent᷑ ſcti. Si g̊
ſancti dicũt᷑ ꝑfecti in caritate.⁊ nõ licet eis amare ea qᷓ
ʒelant᷑ ꝗ inherẽt terrenis.ſ.iſta tꝑalia.quin cadant a di⸗
uino amoꝛe. amare aũt iſta tꝑalia ?ᷣm ꝙ hmõi non dice
bat niſi veniale. videt᷑ ꝙ ꝑfectõ caritatis ñ poſſit ſecũ
pati veniale. Sʒ ↄnla ꝙ h eſt falſuʒ. ſic em̃ dictũ ẽ in.q.
pᷣcedẽti.quẽadmodũ dic aug.ſuꝑ pᷣmazʒ canonicã Yohᷣ.
im poſſibile ẽ ſanctũ aliquẽ aliqũ in mimis nõ cadẽ pec⸗
catis.oↄſtat aũt ꝙ aliꝗs ſanctꝰ hʒ caritatẽ ꝑfectaʒ.quõ g̊
habebit veritatẽ illuo verbum dyoni. ꝗꝓpter h̊ põt aligs
dicẽ᷑.ꝙ nec cuilibet caritati ꝑfecte oꝑponit᷑ veniale.ſed ſo
lum ꝑfecte caritati ↄfirmate.¶¶ Sʒ adhuc ꝙ h̊ nõ ſit ve e *
rum videt᷑.qꝛ cuʒ dicit᷑ gr̃a ↄfirmata q̃ pꝛiꝰdicebat᷑ ꝑfe⸗ .a
cta.nihil addit᷑ ad ꝑfectõeʒ pꝛioꝛẽ niſi ꝑſeuerãtia. Si ꝗ̊
ratio tempoꝛis aut durationis dũmodo ſit equa perfe⸗
ctio caritatis ſicut et pꝛius)nihil facit ad abijciendum
veniale pluſqᷓ; pꝛius.patet ꝙ etiam habens finalem ca⸗
ritatem etiam perfectam:poterit habere veniale ſicut 2
ſi non haberet finalem. ¶ Ad quod dicimus. ꝙ reuera
