enum ? magis non ſubſtantia.

Einde q̃rit᷑ ꝗd eſt malum Ang.autem dif
fin iens malũ ſᷣm ꝙ ↄne eſt ad malum cul⸗
pe ⁊ ad malum pene.iij.d li.ar.dic.ꝙ ma
lum eſt affectio non natura. Sed videt᷑ ꝙ
ibi pᷣuet᷑ natura ꝓut eſt ↄnis decem generibo.pomit q̊ ma
lum er decem genera. ¶ Sed tunc dubitat᷑. quõ malum
diẽ eſſe affectõeʒ.qꝛ videt᷑ ꝙ ↄtingat omnem affectõʒz re⸗

ducere ad genꝰ q̃litatis.cum omnis affectio ſit inclinatõ
a actum interioꝛem vel exterioꝛem. ⁊ omnis inclinatio
q̃litas eſt. Querit᷑ q̊ de intellectn huius diffinitõnis date

ce malo.¶ ¶ Iem affectio ad aliquam potentiazʒ reducit᷑.

b malum cum ſit pᷣuatio non pt᷑ reduci ad aliquam potẽ
tiaʒ. ꝗ̊ malum non eſt affectio.¶ Item Joh. dam. ſic dil⸗

finit malũ.ADalum non eſt aliq̃ ſubſtãtia neq; ſubſiãtie
ydeoma.i.foꝛma:ſᷣ eſt accidens.Sʒ videt᷑ ꝙ in hac diffi
nitione ſit ↄdictio.qm̃ omne accidens in genẽ accidentis
= foꝛma ſubſtantie.q̃re videt᷑ malum elſſe foꝛma ſubſtatie
qð tñ negat᷑ in diffinitõe.q̃rit᷑ ̊ qd ibi appellet᷑ accidẽs.
¶ Item Aug. adamantium 7 Sam. die. ꝙ malum eſt
tenebꝛa intellectꝰ. Et Zlug.in li.de li.aꝛ.dic.ꝙ malum ẽ
auerſio a bono incõmutabili ⁊ ↄueꝛſio ad bonum cõmu⸗
tabile.Et in li.de natura boni:.ꝙ malũ eſt pᷣuatio boni.
⁊ idẽ ꝙ malũ eſt puatio modi.ſpẽi.⁊ oꝛdims.i¶ Et Anſ.
Aalum eſt abſentia boni.¶ Et dam. Malum eſt ab eo
ſm ꝙ eſt Fin naturã.in id qð eſt ↄ naturã euerſio. Oue
rit᷑ g̊ cum diffinitiones diuerſe eiuſdem rei ſint date ꝓpt᷑
diuerſa.quõ dꝛũt iſte diffinitões mali.¶ Rñ. diffinitõ⸗
nes diſtinguunt᷑ ſic.Alalum em̃ vel reſpicit crcatnm vel
increatum. vt illud cniꝰ dic puatõcʒ. Si increatum.aut
ꝙ eſt ꝑfectio cognitiue.⁊ꝛ ſic dẽ tenebꝛa intellectꝰ. aut ꝙ;
effectiue.⁊ ſic dr auerſio ab incõmutabili bono ⁊cc. Re⸗
ſpectu vpᷣo boni creati.ant ẽ reſpectu boni ſubſiracti.r ſic
dẽ affectio in materia.aut reſpectu boni pᷣuati.2⁊ ſᷣm hoc
dẽ pᷣuatio boni vel abſentia boni.ſiue puatio modi.ſpẽi

7 oꝛdinis.Sed qꝛ iſta puando facit in anima aliquã im⸗

mutatõʒ ⁊ relinꝗt potentiam malaʒ. Ad idẽ ꝑtinet alia
diffinitio Oam.que ẽ.malum eſt ab eo ꝙ eſt ᷣm naturã
in id quod eſt contra naturaʒ euerſio. AUnde alie dicunt
puram pᷣuatõʒ boni ſubſtracti.iſta ſuperaddit potentiã
pꝛauaʒ. aut reſpectu boni intenti a quo dficit.⁊ ſjm hoc
diẽ Dam.qꝙ non eſt ſubſſtia vel ydeoma. ſᷣ accidens.i.
pꝛeter intentionem.¶ Ad pᷣmum dicendum ꝙ malum
eſt affectio.⁊ affectio de malo ponit vt enue Fm ꝙ ẽ loꝗ
te genere reſpectu mali.quia ꝓpꝛie malum non habet ge
nus. Sed ad illud qð obijcit᷑ in contrarium. Dicendũ

7

(nueſtio

ĩ afſectio dupliciter ſumit᷑. Vno modo ꝓpꝛie ſm ꝙ diẽ
inclinatõeʒ ad actum interioꝛem vel exterioꝛem vᷣbi gra
cũ dico volo me velle.volo ſigficat affectõz ad actuz inte
rioꝛem. Cum dico volo currẽ.ad actum exterioꝛem ⁊ ſic
Apꝛie dz affectio de ad ⁊ facẽ.q ſiẽ ꝓpꝛie ad actum eſt oꝛ⸗
dinata.2 ſic dicimꝰgaudium ⁊ ſpem eſſe affectões. Alio
mõ dz affectio ſ̊ impꝛopꝛie voluntas deficiens non recte
agendi:q̃ eſt reſpectu male actionis.Cum em dico volo.
ibi ẽ voluntas vt affectio qᷓ̃daʒ. ſᷣ cum dẽ poſtea volo pec
care vt addat᷑ actus malus.ſignat᷑ potentia deficiens
vt deficiens eſi circa actum. ̊ bec affectio potiꝰmnficio dẽ
ꝙᷓ affectio. Pꝛimo mõ eſt affectio bonum naturale ̊ nõ
ſecundo. ⁊ ſecundo mõ intelligit᷑ cum dẽ malum ẽ affectõ
non natura. Ad ſcdᷣm dom ꝙ Johᷣ.dam̃. accipit acci⸗
dens non ꝓpꝛie. ̊ ᷣm ꝙ accidẽs dr ꝙ accidit pᷣter id qð
intẽdit ipſe opxans.ſᷣm ꝙ diẽ Dyo.nullus agit aliꝗd in⸗
ſpiciens ad maluʒ. ſ̊ magis ad bonum.? ꝓpter hᷣ accidit
pᷣter intentõnem ᷣm ꝙ eſt directa ad actõʒ· ⁊ ꝓpter hH diẽ
Aug.qꝙ petm eſt actꝰ incidens ex defectu boni.tale acci⸗
dens non ẽ ꝓpꝛie foꝛma actionis nec actio.ſ̊ accidẽs ꝓut
reducit᷑ ad aliqð.x.geneꝝ. ꝓpꝛie ſumit᷑ vt eſt foꝛma ſbe.
¶ Ad vltimũ dõm q; malũ pt ↄſiderari duplicit.vel ſᷣm
ꝙ vim cognitiuã reſpicit.vel ſm ꝙ affectiuam. in vtraq;
em̃ malũ puatõʒ relinꝗt. Pꝛimo mõ eſt tenebꝛa intelligi
bilis. ̊ ſim ꝙ reſpicit affectiuaʒ pĩ ↄſiderari duplicit.qꝛ
anima de ſe oꝛdinat᷑ ad incõmutabile bonum ſiẽ ad finẽ
2 malum ſᷣm ꝙ ꝑ ipᷣm pᷣuat᷑ hec oꝛdinatio aĩe.in affectĩa
dẽ auerſio ab immutabili bono.ad bonũ ↄmutabile cõ⸗
uerſio.nunqᷓ em̃ fit auerſio ab immutabili bono miſi fi⸗
at mutatio ad bonum ↄmutabile.¶ Itm aĩa m vim af⸗
fectiuam reſpicit ſummum bonum.ſm ꝙ ꝑ ipᷣm relingt᷑
aliꝗd in anima.ſiẽ ipa gra.ſ̊ malũ pᷣuat iſtum reſpectũ.
⁊ Fm h̊ dẽ eſt puatio vel abſentia boni.⁊ ꝙ non ẽ ſub⸗
ſtantia vel ydeoma ſubſtantie.ſ̊ accidens ⁊ ꝙ eſt affectõ
non natura.pᷣmo mõ ↄꝑat᷑ ad ſuum bonum vt ad ſuum
finem.ſcdðᷣo mõ vt ad ſuam cãm foꝛmalem. Item bonum
reſpicit hũilitatõem naturalem q̃ eſt in aia ad bonũ ꝗ̊/
tuitum.⁊ qꝛ malum eſt pᷣuatio buiꝰ humilitatõis.iõ dz
malum pᷣuatio modi ſpẽi ⁊ oꝛdinis. IJtem cum malum ẽ
coꝛruptio boni facit aliquam ↄmutatõʒ.omutando.ſ.hu
militatões naturales.q̃ſi in non naturales diminuendo
tñ eas non coꝛrũpendo.⁊ ſic malum ẽ ab eo ꝙ eſt ᷣm na
turam.in id ꝙ eſt ↄ naturam euerſio ꝛ⁊c̃.

¶ Membꝛum tercium

Onſeqnter q̃rit᷑ de cauſa mali.qð eſt q̃rere
aqͥ ſit malum. ¶ Et pᷣmo qrit᷑ vtꝝ malum
habeat cãm vel non.¶ Scðdo ſi bhẽat cãm.
vtxꝝ deꝰ ſit cã vel creatura.¶ Tercio ſi cre
atura.vtx qꝛ ex nibilo.vel qꝛ ex aliqͥ.ſ.bono.¶ Dto qꝛ
malum culpe nõ eſt in omni creatura ſ̊ tm̃ in rõnali. vtꝝ
ſit tm̃ a dyabolo.aut etiam ab homine.¶ Quinto ſi ẽ ab

homine rõne li.ar.aut tm̃ rõne ſui.aut rõne alieꝰ diſpo⸗
ſitõis ſuꝑaddite. vt libidĩs alicꝰ vel alteriꝰ.¶ Sexto ſi ẽ

rõne diſpoſitõnis alicꝰ ſuꝑaddite.q̃ ſit dꝛa inter libidinẽ
pm ꝙ eſt cauſa. 2 cupiditatem ⁊ ignoꝛantiam.
GR Irticulus pꝛtimus
Dpmum z qrit. vtꝑ malum bẽat cãm vel no
Mꝛ non. facit qð die Dyorin li. de di.no. mo⸗

lum eſt imꝑfectum ⁊ nõ collocatum ⁊ ſine cã.
Item ſi malum bʒ cam. aut bʒ bonum. aut hbʒ maluʒ.

ℳ£ — 2= —
bonum non eſt cã.q; bonum eſt bona ꝓducẽ ſiẽ diẽ dyo.

Si malum erit abire in infinitum. aut ponẽ malum nõ
creatum.qð qꝛ impoſſibile eſt.eo ꝙ nulla eſt ſempiterna
vel eterna volũtas mala.̊ malum non bhʒ cãm.hec vlti⸗

WV. Mala habeat cmiaſonn vel non?

ſi bono malum eſt contrari

Lenteſima

ma ps elicit᷑ ex eo ꝙ diẽ Uugꝰ. de ci. dei. non poterat eſſe

eam facit q̃ro. ¶ Contra Dyoniſiꝰ.bonoꝝ cã ex vna ca

ſempiterna voluntas mala. Si g non eſt ſempiterna ꝗs
¶E

um. mali vo ſunt canſe mul⸗
te. ¶ Item omne qð cepit eſſe bʒ cãm. Job. v. NAibil fit ĩ
teꝛra ſine cã.ſ̊ malum cepit eſſe. bʒ malũ cãʒ. non eſt
incauſabile.(¶ Rñ. doᷣm ꝙ malum non bʒ com ꝓpꝛiam
q̃ reducat᷑.ſᷣm q; hmõi ad cãm pᷣmam. nec hʒ cãm effici⸗
entem ſ̊ deficientem. ſiẽ diẽ Nug.xij. de ci. dei · ix · c. Ma
li non eſt cauſa bonum ſ̊ defectus a bono.Si aũt dicat᷑.
malum hʒ cãm deſicientem.tandem eſt venire ad pꝛi⸗
mum defectum ꝗ defeciꝰcum non ſit ſemꝑ cãm habebit.
Rñdeo ꝙ cã ipia eſt ipᷣm li.ar.ꝗ ſeipſo veficit qᷓtum ad
bene eſſe ſiẽ diẽ Aug.in li.de li.ar. Ipſuʒ malum ſi q̃rit
cã eius h̊ eſt li.aꝛ.dic em̃.peccaꝛe eſt ſpꝛeto incõmutabili
bono ↄmutabili adherere.qð facimꝰ ꝗꝓpꝛie volũtatis ar⸗
bitrio.i¶ Et ſi obijcit᷑ otaꝛ malum hẽat cãm ꝓpꝛiam.Rñ.
eſt. ꝙ bʒ cãm deſicientẽ ſᷣů non ꝓpꝛiam. opoꝛtẽt em̃ ꝙ in ĩ⸗
ſinitum eſſet ꝓceſſus.nec opoꝛtet in voluntarijs cauſam
ꝓPꝛiam guerere

rticulus ſecundus

Appoſito ꝙ malũ habeat cauſaʒ m aliquem
modum. qrit᷑ vtꝝ deus ſit cã mali vel creatu⸗
ra tm̃. deus ſit cã mali videt᷑ dicẽ Aug.in
li.& g.⁊ li.aꝛ.Exiſtimo oꝑari deum in coꝛdibo hoĩm ad
inclinãdas eoꝝ volũtates qcunq; volueꝛint.ſiue ad bona
ꝓ ſua mĩa ſiue ad mala ꝓ merins eoꝝ. iudicio vtiq; ſuo
aliqñ aꝑto aliqñ occulto. ſꝑ at iuſto. ipſe deꝰ inclinat
volũtates hoĩm ad mala. ipſe ẽ cã male volũtatis.& eſt
cã mali.¶ Itẽ AUug.in eodẽ deꝰ ydolatrie pcerjm volẽs vi⸗
dicare H̊ oꝑatus eſt in eius coꝛde cui iuſte iraſcebat᷑.vt
ammonitõʒ ſalubꝛem non audiret.ſ̊ ↄtempta iret in bel
lum vbi cũ ſuo exercito cadẽt.⁊ tangit be. Nug.qð hꝛ.ij.
ꝑalip.xxv.de amaſia rege iuda. dẽ eĩ ſic. Voluit audire
amaſias eo ꝙ dñi eſſet voluntas vt tradet in manibo ho
ſtium ꝓpteꝛ deos edom.ſᷣm ̊ vbum.b. Aug. Hoc oꝑatꝰ
eſt dñs in coꝛde eius vt non audiret ammonitõz ſalubꝛẽ
ſ non audire ammonitõʒz ſalubꝛẽ eſt malum.q̊ᷓ de oꝑatꝰ
eſt malum.¶ Item ad idem ſuꝑ illud põ. Conuertit coꝛ
eoꝝ vt odirent ꝓpłm eiꝰ. Glo.dum auyxit felicitatẽ iſrt H
tei bñficio ad inuidendum iſrł ↄuerſi ſunt.q; tam mali
erant.ꝗᷓ ipſe cæꝰ fuit cã inuidie ipſoꝝ.ꝗ eſt cã a Ee
ſuꝑ illud põ. Veruntamen ꝓpter dolos poſuiſti ⁊c. Gl

moꝛe dololi feciſti eis ſub ſpẽ boni.bona q̃ ſunt eis mala.

ſiẽ doloſus cum alium deijceꝛe vult iur lubꝛicũ ponit.Eñ
ſequit᷑.deieciſti ⁊c. &̊ deus ⁊ facit dolum ⁊ facit malum.
tm̃ AUnſ.li.de caſu dyaboli.xx.c.Quid mix ſi quem
admodum deus dẽ inducè in temptatõeʒ qñ non liberat

ab ea.ita fatemur eum dare malam voluntatem. non. ꝓ⸗

hibendo eam cum pr. pᷣſertim cum poteſtas volendi qðᷣli⸗
bet non niſi ab illo ſit.q̊ deus dat malam voluntatem.ꝗᷓ
eſt cã male voluntatis. ¶ Item idem in eodem. xxvij.ca.
Monſolum boc hʒ aliꝗs a deo. qdð deus ſponte dat. ſ eĩ
quod iniuſte rapit deo permittente.a ſicut deus dicit᷑ fa⸗
cere qð ꝑmittit fieri.ita dẽ dare quod peanittit rapi.ſed
permittit mala rapi vel fieri.ergo deus dat mala. ergo
eſt actoꝛ maloꝛum.¶ Item quicquid eſt cauſa cauſe. eſt

cauſa cauſati.ſed malum eſt a libero arbitrio.libe.arbi.

Fᷣm ꝙ bmõi eſt a deo.ergo malum eſt a co. autem
malum ſit a libero arbitrio dicit Aug.in li. de libero ar
bitrio circa finem pᷣmi li.¶ INtem ys.x. Qungd eleuabi⸗
tur ſecuris ⁊c̃.glo.ſiẽ hmõi inſtrumenta nibil ꝑſe ſunt
agentia. ita Sennacherib nihil per ſe operatus eſt, ſed
operatus eſt malum. ergo malum illud eꝛat a xo. s
tra ſuper illud Ro.iij. Qui infert iram ⁊c. Glo. illius
rei deus eſt vltoꝛ. cuius non eſt actoꝛ.i. iniquitatis.er⸗
go deus non eſt iniquitatis cauſa. ergo non eſt cauſa

mali. ¶ Item ad Romanos ſexto luper illud ꝙ. enim

„

X/ſers n"el cnd e

moꝛtuus eſt pcto.glo.non deo actoꝛe fit homo deterioꝛ.
hᷣ voluntatis vicium eſt.qͥ homo deterioꝛ eſt.ꝗ̊ vt ſupᷣ. de
us non eſt actoꝛ mali.4! Item ſuꝑ illud ps. Vt dolum fa
cerent in Fᷣuos eiꝰ.Glo.iſioꝝ tam guium pct᷑oꝝ non eſt
actoꝛ deus.ꝗ nulliꝰ et᷑ pct᷑i leuiſſimi actoꝛ credendus eſt
Item Aug.j.li.lxxxiij.q.nullo ſapiẽte hoĩe ſit bomo de⸗
terioꝛ.eſt at deus omni ſapiente hoĩe pᷣſtantioꝛ.multomi
nus igr̃ non fit deo actoꝛe homo deterioꝛ.cum qð dẽ illo
actoꝛe deus dẽ illo volente: H̊ drus nõ vuli malum. q̊ nõ
eſt actoꝛ mali.i Item ſi eſt actoꝛ mali.vel cẽ eſt in doo vł
in hoĩe.aut in eo qdð nec ẽ homo nec deꝰ.Sʒ nonẽ in ðo
bonoꝝ em̃ deꝰeſt cã.ᷓ eſt in hoĩe vel in aliqͥ alio.¶ IJtem
Dyo.malum non eſt in ðo.a malũ non ẽ res mota a ðo.
S deꝰ non eſt cã mali.⸗ Item Aug.li.de li.ar. Vlide quo
ꝑtineat cæfectꝰ. ⁊ ad deũ ꝑtinẽ non dubites. ſ̊ maluin ẽ
pᷣu atio vel xfectꝰ boni. nullo mõ ꝑtinet ad deü.ꝗᷓ deꝰ

non eſt cã mali.] IJtem ſuꝑ illud Lu. vj.licʒ aiam ſaluaʒ

eſt malum a co.¶ Rñ? malum culpe non ẽ a tro.ſ̊ ma
lum pene eſt a deo inqtum eſt pena.⁊ rñdendum eſt ad
obiecta.. Ad pᷣmum ꝗ̊ dom.ꝙ illud vᷣbum Aug.intelli⸗

facẽ n d iten mali deꝰ. Ex his ↄcludit᷑ ꝙ ñ
KRK

git de malo pene. Pcĩm em eſt aliqñ pcti pena,/qn·ſ.hbõ

incidit in pctm ex merito ſuo.⁊ inqtum pena eſt a deo.
inqᷓntum dᷣo pctm ab homie ẽ.⁊ h̊ patʒ ꝑ h̊ ꝙ diẽ Aug.
JYudicio di aliqñ aꝑto aliqñ occulto ſꝑ tñ iuſto. Sili
mõ rñũdendum ẽ ad ſcõm obiectũ.i Qaʒ obduratio in nõ
audiendo ammonitõʒ ſalubꝛem.eſt pena pct᷑i pᷣcedentis.
ſic a deo eſt.⸗¶. Aid tercium dðᷣ᷑n ꝙ ̊ qð dẽ in glo.ſuꝑ
illud ps. Conuertit coꝛ eoꝝ ⁊c.non ideo dic ↄuertit deꝰ
coꝛda eoꝝ.ꝙ deꝰ ſit actoꝛ mali.ſ̊ qꝛ cum ipſi ſuo vicio eſ
ſent mali.ille de malo illoꝝ bñ fecit. Vñ in eadem glo.
dum auxit felicitatem ⁊c.vt ſupᷣ.⁊ ſeꝗt᷑ ↄuertit coꝛ eoꝝ ñ
itaq; coꝛ illoꝝ malum faciendo.bᷣ ꝓplo ſuo bñfaciendo.in
̊ͥ notat᷑ ꝙ illud qð factum fuit a dno.ſ.ꝓſꝑitas iſrł.eſſe
occaſio qdam ipſis mali.non ꝙ deꝰ ſit occaſio vel cã ma
li.. Ad qrtum dm ꝙ illud intelligit᷑ de bonis tꝑaliba

q̃ dant᷑ a deo.⁊ ſunt mala vel occaſio cadendi in aliquod

malum.non ꝙ deꝰ faciat cadẽ in malum.⁊ ꝙ dẽ in dolo⸗
ſi moꝛe nõ intelligit᷑ ꝙ deꝰ habeat moꝛem doloſi. ſ qdaʒ
remota ſimilitudo vel ꝓpoꝛtio intelligit᷑.¶ Ed ꝗntuʒ qð
diẽ Anf. dom ꝙ non dẽ deus dare ꝓpꝛie malam volun⸗
tatem.ſ̊ dat voluntatẽ ⁊ homo efficit eaʒ malam.ᷣ dare
rſpctu male volũtatis inqᷓtũ ẽ malaẽ ꝑmittẽ.. Ad ſextũ
dðm ꝙ dare ſumitð᷑ ibi ꝓ ꝑmittẽ. Vñ dẽ ĩ auẽte ſiẽ deꝰ dẽ

facẽ qʒ ꝑmittit fieri.ita dẽ dare qð ꝑmittit rapi.⸗:d

ſeptimum dðm ꝙ tenet rõ in his vbi cã media tenet rõeʒ
extremoꝝ h̊ᷣm vnum modum. ſ̊ non ſic ẽ hic. nam li.ar.
xſiciens eſt cã mali.deꝰat cã li.ar.non ſᷣm rõem cæficiẽ
tis.⁊ ita non eſt ↄtinuatio in medio ⁊ extremis. ꝓpf qð
nõ valet rõ illa. Ad auẽtem vo a. x. dom eſt. ꝙ oꝑa⸗
tum dẽ dupliciter. AUnum ipſa pena illata pctoꝛibo me⸗
diante ſennacherib tanqᷓ; in ſtrumento.⁊ 'ᷣm hunc mo⸗
dum oꝑpatum eſt a deo. Alio vpᷣo modo ipſa actio mala eſt
oꝑata ⁊ rõne actionis in ſe.adhuc eſt dicẽ ꝙ a deo ẽ me⸗
diante ſennacherib.rõne vo mali non eſt a deo. ſᷣ ſiſtit a
li.ar. deficiente.Ex iam dictis patent ea q̃ obiecta ſunt
in contrarium.

Articulus tercius

H

BSnſcequenter querit᷑ ſuſpoſito q malum non
ſit a deo ſ̊ a creatura.vtꝝ ſit a creatura.qꝛ er
SS hilo vel qꝛ ex aliqͥſ.bono. aũt ex nibilo
oñdit᷑ in hunc modum Aug.ij.li.de li.ar.omnis defectꝰ
eſt ex nihilo.ſ̊ omne malum eſi defectꝰ.gᷓ omne malum
eſt ex nihilo. Item Nug.ij.li.ad elalerium. non er bo⸗
no potuit oꝛiri mala voluntas.qꝛ bonum factum ẽ a bo⸗
no dro.ᷣ qꝛ de nihilo factum eſt nõ de ðᷣo.¶ Jtem Aug.
xij. de ci.cæi. voluntatis male non eſt affectio ̊ defectio.
ficere at᷑ eſt ab eo qð ſumme eſt ad id qð minꝰeſt tendẽ
b deſicere eſt quia eſt ex nibhilo qð patet in ſummo bono

quod nullatenus deficit. ergo malum eſt quia eſt ex ni⸗
hilo.i¶ Item 3 eplam fundamẽti nature q coꝛrumpi pñt
coꝛruptõzʒ hñt hoc eſt qꝛ de nibilo finnt.ſᷣ̊ omne malũ
coꝛruptio eſt. ꝗᷓ malum reducit᷑ ad h̊ ꝙ res ſit de nibilo.
lIrem Dyo.de di.no. Aſalum non eſt ex bono. etſi ex
bono eſt non eſt malum.neq; em̃ ignis ẽ infrigidare neq;
boni non bona facẽ.ſ.mala.ſᷣ omne qs eſt aliqd.bonum
eſt. ̊ malum non eſt ex aliqͥ.⁊ eſt ex aliqͥ vel ex nibilo in⸗
itum tale. eſt er nibilo.¶ Cont᷑ Anſ. de pcto coꝛpali
⁊ ſiłr idem in ꝓſologion dic em̃ ꝙ nł nulliꝰ ca eſt. nec
mali.cum malum aliqͥ modo ſit.¶ Item ꝙ malum ſit ex
aliq creatura hẽ ex hoc qð dic Aug.li.lxxxiij.q. Sic em̃
ratiocinat᷑ non eſt a deoo cum bonoꝝ ſit cã.ꝗ eſt in hoĩe
vel in aliqᷓ re q̃ nec eſt deus nec homo. Si em in homine
aut hoc eſt vi.aut ſuaſione:ſᷣ vi nullo mõ.cum qð violen

tia fit omnino nõ fit culpabile. Deus at᷑ optime fecit hbo

minem vt ſi vellet manẽ bonus nullo reſiſtente impedi⸗

ret᷑.non & fuit homo malus violentia alteriꝰ hominis.
ſuaſione at᷑ alterius hominis.ſi ↄcedimꝰ hoĩem depᷣuaꝛi

q̃rendũ ẽ de ſuaſoꝛe a qͥ depᷣuet᷑.non em̃ pt᷑ non eſſe pᷣuꝰta
lium ſuaſoꝛ.ſi vᷣo nec ẽ homo nec deus.ꝗcꝗd illud ſit aut
vim intulit aut ſuaſit de vi. Rñdet᷑ idem qð ſupᷣ.De ſua⸗
ſione aut ꝗd eſt.qꝛ ſuaſio non cogit inuitum. ad eiuſdem
hom inis voluntatem depuationis cã accedit.ſiue enim
aliqͥ ſiue a nullo ſit ſuadente pᷣuatus. q mali quod eſt
in homine cã eſt ip̃e homo.ſiue alio ſuadente ſiue ñ ſua⸗
dente.¶ Ad ↄꝛium vo obijcit᷑ ſic.mala voluntas eſt effi⸗
ciens oꝑis mali.mala voluntas aut hʒ aliquam volũ⸗
tatem ꝓ cauſa.aut aliquam naturam. ſi hʒ voluntatem
ꝓ cauſa.aut habet bonam aut malã.ſed bona voluntas
nullatenus facit voluntatem malam.ergo habet volun⸗
tatem malam ꝓ cauſa.¶ Item illa cum ſit facta habʒ ali
quam cãm.opoꝛtet ẽᷓ ꝙ in aliqua natura. nam ſi in nul⸗
la omnino non fuit:.in mala vo natura non pr eſſe mala
voluntas.iIam mala voluntas pᷣuat bonum. & in bona
natura eſt mala voluntas. ̊ᷓ cum malum ſit volũtas ma
la. erit malum in bona natura.ꝗ̊ malum erit in aliqͥ tan
q in cã.q Ad qð dᷣm. ꝙ malum eſt in bono.⁊ ita in ali

quo.ſ̊ non ex hoc ꝙ eſt ex ſummo bono ẽ malum.imo ex

hoc ꝙ eſt ex nihilo.. Ad obiectum qð eſt in ↄꝛium.dom
ꝙ illa ꝓoſitio Anſ.nihil nullius eſi cauſa.intelligit᷑ de
hoc qð omnino nihil eſt.ſed non negat᷑ ꝗn res defectibi⸗
lis ſit cã defectus ſic̃ eſt hic dicere cauſaʒ.⸗! Ad illud vᷣo
quod obicitur ꝙ maluʒ eſt ex aliqͥ. Oicendum ſᷣm quod
dicit Auguſti.querens cauſam mali.in.xij. de ciui.dei.

ꝙ malum eſt in bono mutabili tm. IUnde querendo cau⸗

ſam vt ſubiectum. Sicendum ꝙ malum eſt ex aliquo ⁊ ĩ
aliq̊ͥ.queren v pᷣo cauſam emſicientem ſiue exẽplarẽ. Di⸗
cendum ꝙ malum non eſt ex bono tanꝙᷓ efficiente vel ex
emplari ſed eſt ex mutabili inꝙ̃tum eſt ex nihilo.loqui⸗
mur autem bic de malo ſᷣm ꝙ dicit defectum ſiue natura
lem ſiue voluntarium:ſed defectu voluntario quia ſuꝑ⸗
addit inferius q̃ſtio habebit᷑.¶ Ad obiectum in contra⸗
rium ex verbo Oyoni.dicendum. Ee licet malum ſit in
bono.non tamen ſic efficit bonum malum ſicut nec cali⸗
dum efficit frigidum. deſiciendo tamẽ fit ex bono.4 Ad
illud quod videtur obijci ex bono in contrarium.ꝙ cau⸗
ſa mali ſit in homine.Rũñ.qꝙ intendit ibi Auguſti.vtrã⸗
q; cauſam mali culpabilis tangere. videlicet ipſum libe.
arbi:quod non cogitur ad malum.⁊ quia ex nihilo ẽ veꝛ
tibile eſt malu m. cum aut vertitur ſua voluntate vertit᷑.

⁊ boc eſt quod dicit Aug.in li.lxxxiij.q·eſt vicium volũ

tatis.quo homo eſt deterioꝛ.quod vicium longe eſt a dri

voluntate vt ratio docet.
(Articulus quartus

j. . ð * . . . . .
in li.d natura ⁊ gratia. Ouis neſciat ſidelium aſatha⸗

Appolito ꝙ malum culpe ſit tm̃ a creatura.

— NQueritur vtrum tm̃ſit a dy abolo an etiam
ab homine? O autem ſit a dyabolo. Augu.

¶ Dueſtio

—

na pꝛimam veniſſe mali ſuaſionem. 2 ille pꝛimus ſit
actoꝛ omnium peccatoꝝ. 4 Iem in li. de eceis. dog Alda
lum vel malicia non eſt a deo creata ſed a dyabolo inue:
ta. Et idem Yſið. de ſummo bono malum a dyabolo nõ
eſt creatum ſed inuentum. non quia alicui aut aliquan⸗
w erat malum. vnde fieret dyabolus malus. ſed quia vi

cium elt cum eſſet angelus bonus. ſuperbiendo effectus

eſt malus.pter quod ab ipſo inuentum dicit. Sᷓ dy abo⸗
lus fuit pᷣma caula mali.¶ Contra obijcitur. ꝙ non tm
dyabolus eſt pꝛima cauſa mali.immo etiam homo.cum
em̃ hbomo babeat libeꝝ arbitrium ſiẽ 2 angelus. maluz
vo culpe ſit ex libero arbitrio. Unde Aug. in li. Retrac.
vᷣſat᷑ queſtio vnde ſit malum. Aſde aſſerente exoꝛtum fu⸗
iſſe vominis malum ex li. voluntatis arbitrio. erit cau⸗
ſa mali bomo ſᷣm ꝙ li.ar. non ergo tm̃ dyabolus eſt ma
li.¶ Itm̃ malum culpe efficit᷑ in eo ꝙ creatura viuit Fᷣm

ſe ꝓpꝛiam querendo voluntatem. ſicut babet᷑ ab Anf.in

li de ſimilitudinibo:ergo cum ꝓpꝛia voluntas ſit homis
ſicut ⁊ angeli.erit cauſa mali culpa. non tm̃ in angelo bᷣ
etiaʒ in homine.¶ Item ſuꝑ illud ys.qnq̃geſimo pᷣmo di
xerunt anime tue incuruare vt tranſeamus. Glo. niſi te
ipſum ſubdideris. demones non nocebunt tibi. Et Hie⸗
ro.ſuꝑ eundem locum.illis dicẽtibo incuruata eſt ꝓpꝛia
voluntate. q̊ malum non tm eſt a dyabolo. ſed etiam a
voluntate hominis.il Ad quod dicendum.·q; malum eſt
pmo a dy abolo ſicut bꝛ. viij. Joh. ſuꝑ illud. Ille fuit bo
micida ab initio.? poſlea. mendax eſti ⁊ pater eius. dicit
glo. Qota bomicidam nonſolum qui facto ſed qui vᷣbo
occidit.vt dy abolus pᷣmos parẽtes.⁊ poſi ſequit᷑.homo
mendax qui non babet de ꝓpꝛio ſed ab alio accepit. i. dy
abolus. addit. pater eius. pater eſt ipſius mendacij
quod inuenit. Mendacium autem dicit᷑ perẽᷣm ſic hꝛ ab

Aug.in li.xj.d ci.dei.Omne peccatum eſt mendacium

ſed hee poꝛitas nõ attendit᷑ niſi temꝑe2 quadam digqni⸗
tate.qua angelus dicitur pꝛioꝛ homine. videt᷑ ꝙ homo
habeat de ſe vt poſſit peccare ſine dyaboli ſuggeſtõne. ſi
cut em̃ li:ar.eius de ſe vertibile eſt in malum. ita de ſe pꝛ
cadere ſiue babeat ſuggeſtionem ſiue non. Cum ergo dẽ
omne malum eſt a dy abolo hoc eſt ratõne pꝛioꝛitatis
vt pater.a rõne occaſionis qua dyabolus inuidit huma
ne nature. ſen creature ⁊ inuidendo ſuggeſcit. AUnde diẽ
beatꝰ Merñ. in.xvij.omeł.ſua ſuꝑ Can. vidit ⁊ in liuoꝛe
ſuo innidit? molitus eſt bẽe ſubiectos ſocios.dedigna⸗
tus infirmioꝛes inquit? inferioꝛes natura.non debet eẽ
continens in gloꝛia. Et aug.in li.de vᷣginitate. ſuper bie
dy aboli acceſſit inuidia ꝗbo duobo dyabolꝰẽ dyabolꝰ.
x iaʒ dictis ptʒ. qliteꝛ vera ſunt q̃ obiecta ſunt.que con
cludunt dy abolum eſſe pꝛincipium mali ad hoc ſpectãt
ꝙ pᷣmus peccauit.⁊ alij cum ipſo peccauerũt. ſic angeli
vel ad eius ſuggeſtionem vt homines. Ad illnd quod
dẽ.ꝙ malum eſi inuentum a dy abolo. non excludit quin
bomo poſſit ꝑ ſe inuenire petm.ſic hx Yſa.iij.ad inuenti
ones coꝝ contra dñm. Sed quia dyabolus pᷣmo appꝛo·
bauit ⁊ ita nouit ꝑ apꝛobationẽ.⁊ ſit inuenit.i.in notici
am ꝑ axpꝛobatõeʒ venit.

rticulus quintus.

Einde querit᷑ ſuppoſito ꝙ malum ſit ab ho⸗
mine. vtꝝ rõne li.ar. Em ſeipſum.aut ratõne
alicuiꝰ diſpoſitionis ſupaddite. ratione
iphus li.ar.arguit᷑ ſic.Iructus malus ꝓcedit ab ar boꝛe
mala. arboꝛ vᷣo mala dẽ voluntas mala.voluntas ́ ma⸗
lacum non habeat añ ſe ꝓxmo niſi li.ar.Fm ꝙ eſt facul⸗
tas voluntatis ⁊ rationis. ex ipſo li.ar. canſabit᷑ ⁊ q̃rit᷑
h̊ te pᷣua voluntate mala.i Qam ſi eſſet aliq̃ volũtas ma⸗
la de illa ſimiłr querendum eſſet.⁊ quia non eſt tranſitꝰ
in infinitum oꝑtʒz ſtaꝛe.cuʒ illa pᷣma voluntas non ba
beat ante ſe nili ipſum li.ar.quod eſt facultas volunta/
tis.erit pᷣmum malum culpe ab illo libe.ar.q¶¶ Ad idem
Aug.in li.de li · ar. Malum ſiue peccatum eſt ſpꝛeto in⸗

fit li.voluntatis ar.g̊ malum ꝗpꝛie eſt a li·ar.

4

Centeſima.

commutabili bono bonis commutabilibo adhexere.qðᷣ
na⸗
videt᷑ ꝙ pꝛincipium mali ſit alia ſuꝑaddita diſpoſitio dt
libido.Vnde Rug.j.li.de li.aꝛ.ij.c.ſi.Clarum eſt iam ni
bil aliud 42 libidinem in toto malefaciendi genere do⸗
minari.ꝭj libido eſt cauſa omnis mali YItem viget᷑ ꝙ er⸗
roꝛ ꝑuerſus amoꝛ ſint pᷣncipia mali.Aug.xxij.de ciui.
xei loquendo de malis dicit. hic hbominum ſunt maloꝝ
ab illa erroꝛis ⁊ ꝑuerſi amoꝛis radice venientia.cum qᷓ
omnis filius adam naſcit᷑.ſQam quis ignoꝛat cum quã⸗
ta ignoꝛantia veritatis.que iam in infantibo manikfeſta
eſt. cum quanta abundantia vane cupiditatis que in
pueris incipit aparere homo veniat in hanc vitam. ita
vt ſi dimittat᷑ viuere vt velit.⁊ facere ꝗcquid velit.in hec
facinoꝛa ⁊ flagicia que commemoꝛaui ⁊ que commemo⸗
rare non potui. vel cuncta vel multa ꝑueniat. ergo ipſa
mala hominum pueniunt a radice erroꝛis 2 ꝑuerſi amo
ris.ergo ſunt canſa mali.erroꝛ ⁊ ꝑuerſus amoꝛ. 4 Item
videtuꝛ ꝙ ipſa cupiditas ſit cauſq.j. Thimo.vlt᷑. Radix
omnium maloꝝ eſt cupiditas.¶MKRñdet li. ar. eſt pᷣnci⸗
pium omnis mali culpabilis . ſi attendimus ad potenti⸗
am. Añ Aug.in li. de li. ar. Quid opus eſt qreꝛe vnde il
le motus exiſtat.quo voluntas auertit᷑ ab immutabili
bono ad bonum mutabile. cum em̃ non niſi animi.⁊ vo
luntate 1 ob hoc culpabilem eſſe fateamuꝛ. ſed libidoꝛ
alia que enumerant᷑ ſunt cauſe ſiue radices maloꝛum. ſi
cut pꝛaue diſpoſitiones ipſius potentie que eſt li.ar. Et
attedendũ eſt ꝙ li.aꝛ. ẽ facultas volũtatis ⁊ rõis.ex ꝑte
facultatis deficientis ſumit᷑ libido ſm ꝙ dẽ ab eo quod⸗
libet. ſicut dicit Augꝰ. in yponoſticõ. erroꝛ vᷣo ex parte
rationis deficientis eſt cauſa maloꝝ. Amoꝛ vo ꝑuerſus
ex parte voluntatis eſt cauſa mali.Sed aget᷑ de his infe
riꝰ diffuſius in tractatu de pcto. vbi aget᷑ de diuerſis ra⸗
dicibo peccatoꝝ.

Articulus ſextus

Bgnita cauſa mali quod eſt defectus. Item
ſm ꝙ dicit᷑ malum culpe quod pꝛius eſt qᷓ; ma
Aum pene ⁊ addit ſuꝑ defectum. malum enim
culpe eſt defectꝰ culpabilis.ſequit᷑ querere determinate
te malo voluntatis 2 malo actionis.

(Mueriturergopri. S.j.

mo de cauſa male voluntatis ſic. ¶ Ril eſt cn orium le⸗
gittima cauſa non pꝛeceſſerit. Et Job. v. nihil fit in ter⸗
ra ſine cauſa.ſed malum voluntatis fit· habet cauſam
non voluntatem malam. tunc em̃ eſſet ꝓceſſus in infini⸗
tum. nec bonam cum oppoſitum contrarij non ſit canſa
oppoſiti. bona autem ⁊ mala voluntas ſunt contraria.S
bona voluntas non eſt cauſa male voluntatis.4 Si aut
dicat᷑ ꝙ ipſa voluntas ſit cauſa male eſt voluntatis.con
tra ipᷣa eſt indifferens ad bonum ⁊ ad malum. non eſt
cauſa nccia buiꝰ. Si vo dicat᷑ li:ar.cum h.ar. ſit a deo.
erit malum a deo. m illud ꝗcquid ẽ cauſa cauſe.eſt cau⸗
ſa cauſati.¶¶ Foꝛte dicet᷑ ꝙ deus eſt cauſa ꝑ ſe. li.ar.li.ar.
vo eſt cauſa ꝑ accidens mali.a ita non ꝓcedit virtus po
ſitionis p̃cedentis.q; non eſt ̃m vnum modum cauſe.
Tonkan alum culpe qð eſt pᷣmo in volũtate mala. eſt
malum volũtarium. p̊ malum volũtariũ ꝑ ſe eſt in volũ⸗
tate. volũtas at ꝑ ſe in li.ar.ꝗᷓ malum voluntatis ꝑ ſe eſt
in li. ar.eſt ſic in cã. ¶¶ Item obyjcit ſic Aug. xij. de ci. dei.
Sunt duo eq̃tr affecti aĩo ⁊ coꝛꝑe ⁊ ꝑes in oĩbo.⁊ vidẽt
vnam rem pulcrã vel mulierẽ. vel equũ vel aliud hmõi.
q̃ re viſa.vnꝰ ulicite fruat᷑ alt non. qꝗᷣ g̊ fuit cã. Non rei
pulcritudo.cum eadem eẽt ⁊ quẽlibet eq̃liter de ſe mone
ret. Non caro. cum ſiłr ſe babeat qtum ad carnis diſpo
ſitõz. Mec animꝰ. cum ſilis eſſent animi. Mon ſuggeſtio
maligni ſpũs.cum malignus ſpũs eque temptet vtrũq;
itum eſt de ſe. nihil videt᷑ niſi ꝓpꝛia volũtas eſſe cauſa
ipſius mali ·Sᷣ illam qs fecit. cum añ non eẽt niſi natura

bona. nature autem bone deus eſt cauſa. illius autem
mali nullatenꝰeſt cauſa.q ꝗᷓ eſt cauſa.¶ Rndet᷑ ad pᷣmũ
ꝑ G̊ꝙ dic Aug.in li.de ci.di.Libeꝝ arbi. ſine volũtas
ſiue potentia duplicit pt ↄſiderari.vel inꝙᷓtum eſt natu
ra.⁊ ſᷣm h̊ non eſt cã mali.vel inqtum eſt ex nihilo vel ſe

ipſo deficiens ⁊ ↄuerſum ad vanũ.⁊ ſᷣm bũc modum eſt
cã male voluntatis.ꝓut mala voluntas diẽ actum inte
rioꝛem.ſ̊ non ex hoc accipiendum eſt.ꝙ malum pᷣmo ſit
in voluntate potentia ꝙᷓ in voluntate actu.ſ̊ econtrario
in actu p̃us qᷓ in potentia.2 ꝓpter h̊ non ſeꝗt᷑ deus eſt cã
li.ar.⁊ li.ar.eſt ꝑ ſe cã mali. deus eſt cã mali.qꝛ li.ar.
rõne alteriꝰ ⁊ alteriꝰeſt cã ⁊ cauſatum. eſt em̃ cauſatum
vt effectꝰ.eſt cã vt deficiens.ꝗ tñ defectꝰ dꝛ ſᷣm alterũ ge⸗

nus defectus ꝙ; ipſe actus. Actus em̃ dẽ tefectꝰ culpabi⸗
lis ꝗ non hʒ an ſe defectum cnlpabilem.¶. Ad ſecundum

vo dicendum.ꝙ paribo exñtibo ↄditionibo.non eſt diceꝛe

roeʒ mali in voluntate.niſi ipam voluntatem q ſeipſa v⸗
tibilis eſt. ⁊ ꝙ ſeipſa vᷣtit᷑ in iſto ⁊ non in alio: non? aſſi⸗
gnare aliquam cãm a ſeipſo.qꝛ ꝙ iſte vᷣtit᷑ ad malum non

eſt niſi ꝙ placet.placiti at̃ nnlla alia rõ eſt qrenda.ſic in

bonis cum ꝑuentum eſt ad volũtatẽ dei nulla eſt alia rõ.
ita ⁊ in malis cum ꝑuentum eſt ad voluntatem vᷣtibilem
ſibi relictam. ̊ em dẽ ꝓpter volũtatem in bono ꝑ gram
ↄfumatam.4.! Si vo obijcit᷑ ꝙ ſi li.ar.aut volũtas ſit cã
mali.Dicendum ꝙ li.ar.ſiue voluntas dẽ ex nihilo.⁊ vt
eſt natura ? vt eſt voluntas. Si vt natura.ſᷣm illum mo
dum ↄueniret etiaʒ alijs creaturis q̃ ſunt nature. Si vo

vt li.ar.ſiue volũtas in actu inqtum eſt ex nihilo. ſᷣm B

eſt eã mali.⁊ rõ eſt.qꝛ vt eſt naturalłr nõ determinat᷑ miſi
ad vnum. vt eſt voluntas vel li.aꝛ.eſt oppoſitoꝝ.⁊ vnius
&c ſe.ſ.mali.alteriꝰpᷣo non pꝛima cã nec tota.

rit᷑ de malo actionis a qͥ ſit.vtꝝ.ſ.a deo vel a ſolo li.ar.
Querit᷑ ̊ vtꝝ actõ mala ſit a deo.⁊ pᷣmo vtꝝ mala actõ
inqꝙᷓtum mala ſita xeo. Secundo vtꝝ mala actio inqtũ
actio ſit a deo. ¶ tum ad pᷣmum M mala actio in⸗
tum mala ſit a deo oñdit᷑ in hic modum.qm̃ dare ełinaz
ꝓpter inanẽ gliam.eſt qdam actio mala ex circũſtantia.
bᷣ hec actio inꝙᷓtum actio ⁊ inqᷓtum mala eſt a deo.i Qaʒ
ꝙ rõne eius ꝙ eſt actio ſit a deo patet. Sitłr etiam videt᷑

rõne ſu ꝑadditi vicʒ·qꝛ illa actio refert᷑ ad inanem gliaz.
ꝙ ſit a deo. qꝛ hec relatio eſt a cæ.ᷣ rõne buiꝰ relatõis
dẽ mala. & ipſa actõ rõne q mala eſt:ẽ a eo. 4 Itẽ Aug.

in li.lxxxiij.q.quod deo actoꝛe dẽ fieri.dẽ fieri deo volen
te ⁊ econuerio.ſ̊ malum inq;tum malum fit deo volẽte.
qꝛ ſi nollet non ſieret.̊ͥ malũ inqium malũ fit teo acto⸗
re. mala actio inqtum mala fit a So. IUñ aug. in ench.

Si oñs nollet mala fieri. non fierẽt. ᷓ fiunt deo volẽte.
82 do actoꝛe. ac. 4 Item duplex eſ lux. ſ. coꝛpalis
Ipũalis.Lux at coꝛꝑalis eadem eſt cã lucis ⁊ tenebꝛa v.

ſic ſol ꝑ ſui pntiam eſt cã lucis.ꝑ ſui abſentiam eſt cã te
nebꝛax. ſilłr lux ſpũalis qᷓ deus ẽ ohᷣ.j 7. viij. erit cã

lucis.i.boni.a cã tenebꝛaꝝ.i.mali.qᷓ deꝰ ẽ cꝗ male actõ⸗

nis inqᷓtum mala eſt. ſic ſol cã tenebꝛaꝝ Contra. ab
eodem agente penitꝰnon diuerſificato in ſe.
pfectum 2 im ꝑfectum.ſᷣ bonum diẽ pfectõz. malum vᷣo
imꝑſectõʒ qꝛ dic pᷣuatõʒ boni.modi.i.ſpẽi 7 oꝛdinis. pe⸗
nes ꝗᷓ determinat᷑ röne creature. ̊ deꝰeſt agens pfectiſſi
mè non diuerſificatꝰ in ſe. ̊ cũ bona actio ſit ab ipo. nõ
erit mala ab eodem. Et ad ̊ facit illud Deut. xxxij. dei
ꝓfecta ſunt opꝑa.· Stẽ illiꝰrei dxoeſt vltoꝛ cniꝰ ñ eſt actoꝛ
HmH male actionis deveſt vltoꝛ. illiꝰrei non eſt actoꝛ. ¶¶ IJtẽ
deus inhibuit ade ne comedeꝛet de pomo. ꝗ noluit ꝙ co
medeꝛet.ꝙ non fuit actoꝛ illius actionis.ſi em̃ actoꝛ fuiſ⸗
ſet. ð ſe vel ð pceptum ſuum feciſſet.¶ Item gcquid eſt a
o bonũ eſt iniỹtu eſt ab eo aliqͥ mõ.ſ̊ hmõr actões. bla
ſphemare. ſoꝛnicari nullo mõ ſt bone.̊ nullo mõ ſunt a
deo¶ Item omne qð ẽ a deo oꝛdinat᷑ ad finẽ bonũ.ſ̊ ſunt
aliq actiones male qꝝ non pt eſſe bonꝰ finis.vt foꝛnica⸗

onſequenter que. S. ij.

on egredit

ri. adulterari. mentiri. ergo nullo modo ſunt a deo.
Item hec actio mala.inqtum eſt actio eſt a deo:inqtũ
mala nõ eſt a c.ſᷣ a dyabolo vel li.ar.̊ actio eſt a deo
vel a dyabolo.q̊ eus ⁊ dyabolus ſunt eiuſdem rei pꝛin⸗
cipium. quod elt õ aplim dicentem. Mon eſt conuentio
xpᷣi ad belial.¶ Solutio dicendum. ꝙ actio mala rõne
mali non eſt a deo.i¶ Zld illud quod pmo obijcit᷑ in con⸗
trarium. Dicendum ꝙ in illa relatione ſunt duo. cum
em̃ dico relationem ad indebitum finem duo dico: ip̃az
relationem. ⁊ hoc eſt aliquid ſine aliqua natura.⁊ boc
eſt a deo.etiam dico ibi hoc quod eſt ad indebitum finẽ.
que eſt circũſtantia mali ſubſtantificata in illa⁊ hoc nõ
eſt a xoo. Vnde relatio de ratione relationis eſt a o.ñ
ꝙ̃tum ad hoc quod dicit᷑ ad indebitum finem. q; ex ꝑte
illa determinat᷑ in ea malicia.⁊ boc eſt quod dic Anb.ĩ
li.de caſu dya. Oyabolus onertit voluntatem ad id qð
non debuit.⁊ ipᷣm velle ipa conueꝛſio aliquid fuit.⁊ nõ
niſi a deo habuit aliꝗd. inqtum autem iuſticia caret ſi⸗
ne qua eſſe non debet.non eſt ſimpliciter malum. ſed eſt
aliquod malum.ſ.in illo genere. Ande patet.ꝙ ipᷣa con
uerſio ſiue relatio eſt aliqd quod ẽ a o.⁊ quod non di
cit ſe maliciam.ſed inqtum iuſticia caret quod eſt ad
indebitum finem ↄuerti. eſt ponere ibi maliciam. a illa
malicia non eſt a ro. VUnde ipᷣm ſuꝑadditum non eſt a

teo licet ipſa relatio. ¶ Ad ſecundum dicendum. ꝙ du⸗
plex eſt voluntas dei.ſ.peꝛmiſſionis ⁊ appꝛobationis. de

voluntate ꝓmiſſionis verum eſt ꝙ deo volente fit malũ. .

ita ꝙ notet᷑ hic ↄcomitantia ꝑ illum ablatiuũ.⁊ nõ cau⸗

ſalitas aliqua.quia pmiſſio Fm ꝙ hmõi non ponit cau⸗
ſam reſpectu ꝑmiſſi. Voluntas autẽ aꝓpꝛobatõnis non
ponit aliquam cauſalitatem reſpectu voliti.ꝛ ita loq̃n⸗
do de hac voluntate.non eſt concedẽdum ꝙ malum fiat
deo volente.qꝛ ſic ipſe ablatiuus impoꝛtat cauſalitateʒ.
nulla autem cauſalitas ẽ in o reſpectu mali.. E obij
cit᷑ quod fit deo volente fit deo actoꝛe. intelligendum eſi
x voluntate que ponit canſalitatem reſpectu voliti.que
eſt voluntas aꝓpꝛobationis.non de voluntate ꝑmiſſiõis
q̃ ſic dictum eſi.nõ ponit cauſalitatem in eo reſpectu cꝰ
eſt. ĩmo de hoc ſeꝗt᷑.non ꝗᷓ deo actoꝛe fit malicia ſed illud
quod ſubſternit᷑ malicie.qꝛ ad illud compaꝛat᷑ ci volu
tas in rõne cauſalitatis. . Ad tercium dicendũ q nõ ẽ
ſimile de luce ſiue ſole coꝛpoꝛali ⁊2 ſpũali reſpectu lucis
⁊ tenebꝛe.quia ſol materialis agit ꝑ naturaʒ.⁊ ideo per
ſui pñtiam eſt cauſa lucis ꝑ ſui abſentiam eſt cauſa tene
bꝛe. Sol autem ſpũ̃alis ſol iuſticie agit ꝑ volũtatem nõ
ꝑnaturam reſpectu lucis ſpũalis ſine boni.ideo per ſui
pñᷣtiam eſt cauſa boni.non autem ꝑ ſui abſentiam ẽ cau
ſa mali. immo potius ipſum malum eſt cauſa abſentie
ſpũalis ſolis.Vñ dicit Anbp.in li.ð caſu dy aboli. de bo
no angelo.quia deus ddit illi ꝑſeuerantiam. ideo ille
accepit.⁊ de malo dicit.quia non accepit ꝑſeuerantiam
ideo deus non dedit. VUnde ſuꝑ ilud Roma.tradidit il⸗
los deus in deſideria ⁊c.quia cultum ⁊ religionem dei

imaginibo tradiderunt. tradiditillos deus.i.ſubtraben

graz pmiſit. nibil em abſq; eius pmiſſione fuit in ma
lis.nde defectus li.ar.eſt cauſa receſſus ſolis ſpũalis
7 non econuerſo.ideo non eſt dicen dum ꝙ; ſol ſpualis ꝑ
ſui abſentiam ſit cauſa tenebꝛaꝝ. naʒ ipᷣe ſol ſpnalis eſt
agens vniuerſale.quia vbiq; ſe diffundit.vnde dæ ſe nũ⸗
ꝙᷓ abeſt.ſed alia deſunt ab ipſo.quando recedunt ꝑ pec⸗
catum.ideo non eſt dicere ꝙ ſua abſentia ſit cauſa tene
bꝛe ſiue mali.immo ipſum li.ar. deficiens eſt cauſa q̃re

ei abeſt ſpũalis ſol. um em̃ de ſe nulli abſit.non eſt ſui

abſentia cauſa alicuiꝰimmo econuerſo. Sol autem ma⸗
teria lis eſt naturaliter agens.vnde eſt agens particula⸗

re non vbiq; ſe diffundens. immo naturalr mouet᷑ abß

ſitu in illum.⁊ cum eſt in hoc ſitu non illuminat in alio.

qꝛ non vbiq; ſe diffundit.⁊ ꝗrter hoc abeſt aligbo? eſt

cauſa tenebꝛe.ſic ̊ patet ꝙ non eſt ſimile hic⁊ ibi.

eor.
„*.

— T — ——UN

— — — —

-=E;

20

do.
i
ſode
e Puin
hnento

laröne

Incon⸗

eipaz

nfine,
hoeni
do⸗
er pte
bi
idq
An
retſi
lageſ
Pacon
hond
(ſteg
llo
ela
9,N V
ä.
c
ean
un
ſgne
fiat
D
Lobi
mell
aue
lois
lud
n:
ſoe
cis
per
tene

erſoi
ican
ente
Nbo
le
tiaſn
itit⸗
di
Nhen
ne
lals
is,
gel
enͤ
pes⸗
ene
ſt
ſi.
n
Ulge
b5
10.

oſteaqueritur S.iij.

e

öqueſtio

AVUtꝝ mala actõ ſᷣm ꝗꝙ actõ ſit a deo.et videt ꝙ nõ. qꝛ li.
