ſus.ſicut ipᷣa intẽtõ noĩs determiat. cuz
aliena tm̃ ꝑpetrat᷑ adulteriũ.⸗ Ite aug.
iechus ẽ cũ relicta ſua aliena ↄcupiſcit᷑.¶ Itẽ leo papa
adulteriũ ↄmittit᷑ cũ vel ꝓprie libidinis inſtinctu vł alie

adul

ne ↄſenſu cũ altero vel altera ↄtra pactũ ↄiugale ↄcubi⸗

tur: atq; infrangit᷑ fides q magnũ aĩ bomũ ẽ.4! Siliter
yſið.ſuꝑ exo.adulteriũ facit:ꝗ pᷣter ſuã ad alteraʒ acce⸗
dit.ex ꝗbo colligit᷑ ↄiũgi cũ aliena adulteriũ eẽ ⁊ ecõuer
ötra. hiero.nibil intereſt ex q̃ cãẽ honeſia ꝗs inſa
niat:vñ ſextus pitagoricus adult inqꝗt eſt in ſuã vrorem
ardẽtioꝛ amatoꝛ. Et iterũ nibil fediꝰ aũt ꝙᷓ vxoꝛẽ amare
tanqᷓ; adulterã. adulteriũ põt committi nõ cũ aliena.
l Itẽ aug· in li:de nuptijs ⁊ ↄcupiſcẽtijs.Si ambo non

ſũt tales. audeo dicè: aut illa qdamõ ẽ mariti meretrix.

aut ille adulter vxoꝛis.ᷓ adulteriũ ↄmitti põt ñ cogſcen
E

do alienã.¶ Ao qð dᷣm.ꝙ adulteriũ ꝓprie dẽ cũ ad ali

enũ thoꝛũ fit acceſſus nibilominꝰtñ dẽ adulteriũ cũ ↄpiu

gatꝰ vel ↄiugata ad ꝑſonã ſolutã acceditſextenſo aũt vo
cabulo dz adulteriũ aliqn cũ ꝓpria vxore. hᷣ h̊ eſt Fm q̃n
dã iuris interpᷣtatõem.dẽ em̃ adulteriũ cũ ita ardenter
diligit vxorẽ ſuã vt ſi eſſet vxoꝛ alterius:nõ minꝰ carna⸗
liter ↄmiſceret ſe cũ ea.ſimilitudine adulterine libidis
dẽ adulteriũ.nõ qꝛ pena adulterij ei debeat. ſm illuo qð
dẽ. ꝙ adulteriũ ſcdᷣm locũ tenet in penis.et ꝑ hoc ſoluit᷑
illud qdð obiectũ eſt pꝛimo.¶¶ Ad ſcᷣm dicẽdũ.q illa au⸗
ctoꝛitas aug. in qᷓ dẽ ꝙ ille eſt adulter vxoꝛis. intelligit
de illis ꝑſonis q̃ꝝ altera ſcʒ vir intendit extingueꝛe fetũ
in ventre materno.⁊ reputat᷑ adulter:qꝛ dignꝰẽ pena cõ
ſimili vel amplioꝛi qᷓ adulteris eſt determinata.ſacit em̃
ↄtra bonũ ꝓlis et ↄtra bonũ ſacramenti.

WMiembꝛn ſecuauů

Ecundo querit᷑ ſi etiã peccat᷑ cũ ſua mor⸗
taliter. vtrũ m om̃em moduʒ debeat dici
agdulteriũ vel ſub alia ſpecie ↄtineri. Aſſi⸗
gnant᷑ aũt ꝗnq; modi. Primo cum cogno

ſcit eam cauſa ſatiande libidinis ꝑ meretricias blandici

as. Secũdo cũ preter naturalẽ modum.Tercio cũ etiã

tꝑe ꝓhibito. Quarto cum loco ꝓhibito. Quinto cũ ac⸗

cedit ad p̃ᷣgnãtẽ vicinã partui: vel ad mẽſtruatã tꝑe mẽ⸗

tõis.cũ ſit foꝛnicatõ ſoluti cũ ſoluta Fuato vſu natali.ſi⸗
milit᷑ pt᷑ ĩtelligi de alijs ſpẽbo pct᷑i carnalis.ſicẽ de ſtupꝛo:
vel inceſtu.reſtat ̊ ꝙ ſit adulteriũ.⸗ Itẽ minus videtur
eẽ pctm cũ cã explende libidinis cognoſcit.q; cũ accedit
pᷣter naturalẽ modũ:vel cũ accedit ad mulierẽ mẽſtrua⸗
tã vł vicinã ꝑtui vbi timet᷑ ꝑiculũ ꝓlis.Et dic hiero.tũc
viri dñt abſtinere ab eis:qꝛ tũc ↄcipiũt᷑ mẽbris damna

ti. ceci. leproſi. gibboſi et hmõi.ſi &ᷓ illud petm dẽ adulte⸗

riũ ꝓpt ſui enoꝛmitatẽ: młtofoꝛtiꝰ⁊ ſcdᷣm terciũ ⁊ ita de
alijs. 4 Preterea. adulteriũ reputat᷑ cũ fit contra bonũ
fidei ⁊ ↄtra bonũ ꝓlis.ſimiliter cum ſit ↄtra bonum ſa⸗
cramenti. ſed in omibo his fit ↄtra aliquod iſtoꝝ bono⸗
rũ:i in omibo bis reputatur adulterium. Contra. adul⸗

—

ſtrui/ Et videt᷑ ꝙ ñ ſitfoꝛnicatõ ym modũ ſpaleʒ ſnnica orlgun
i

NOE“
th, gi

zlef ſp

—

W ———

— —,-

D

SS= —— —

—

⏑ — —

☛ * —

—

Mueſtio

teriũ ſᷣm legem habebat penã determinatã:quã nõ babz
q iſtis modis coit cũ vxoꝛe.̊ nõ reputat᷑ adulteriũ.4 IN
aug.re adulterinis ↄiugijs. vſus naturalis ſi vltra mo⸗
dũ ꝓlabit᷑ in vxore eſt veniale.ex qͥ videt. ꝙ minꝰ petm ẽ
alijs paribo illicite cognoſcẽ ſuã ꝙᷓ nõ ſuã.ſᷣ cognoſcẽ nõ
ſuã q tñ ſoluta eſt minus pet̃m eſſi:q; cognoſcẽ alienaʒ:
hmõi petm ſi nõ fit ↄtra naturã: minꝰ ẽ pctm adulterio/
videt᷑ em minꝰfornicatõe.ꝗ̊ hmõi pctm nõ eſt adulteriũ
4l Pꝛetea vbi ẽ adulteriũ ſcient in vtraq; ꝑſona ↄmitti⸗
tur pctm:in altera ꝑſona põt nõ eſſe ꝑctm vt videt᷑.qꝛ ñ
intendit reddere niſi qð ſuũ eſi.̊ bmõi pctm nõ eſt adul
teriũ. 6 d qð dõm.ꝙ peccare cũ ſua modis ſupᷣdictis
nõ eſt peccare pct

o adulterij. ¶ Ad obiectũ aũt in otra⸗
agtia ſapvj riũ dicendũ ẽ. ꝙ; nõ eſt adulteriũ licet alie ſpẽs ſupᷣdicte
dumſa & *νρ remoueant. inſufficient em fit diuiſio ad ↄpᷣhẽdẽdũ oĩa
Rt ait*, genera carnalis pcti. libido em ſpaliter dicta vel imũdi
ia ſpecialiter dicta: illa genera ↄpᷣbedit q ſub pᷣdictis
ſpebo nõ oↄtinẽt᷑.¶ Ad ſcoᷣm vo dom.· ꝙ; lʒ dicat᷑ pᷣma diſ⸗
iRiara ferẽtiaꝝ adulteriũ m quãd ſilitudinẽ. nõ tñ 'm alias
dꝛñtias dicet᷑ adulteriũ.ſᷣm em̃ illã dꝛntiã dr adulteriũ
qꝛ ſic ardet in illã ſicut eẽt adultera.(¶ Ad terciũ pᷣo dicc⸗
dũ.ꝙ nõ oĩbo modis ꝗbo fit ↄtra bonũ mr̃imonij indicã⸗
duʒz eſt adulteriũ.ſ̊ ꝓprie cũ fit ↄtra bonũ fidei.et ſᷣm G
nõ oĩa pct̃a ꝗbo hõ cognoſcit indebite ſuaʒ ad rationem
adulterij reducentur. .

Exrcio qᷓrit᷑ de magnitudine huius peccati
dr ei in epła clemẽtis.In oĩbo pctis adul
teriũ ẽ guius.ſcõm nanq; ĩ penis obtinet

muz petm poſt pctm apoſtaſie.dr em in illa auẽte.pᷣmũ
locũ hñj illi ꝗ oberrãt a deo.qð ſi ẽ:erit maiꝰ pctm pec⸗
cato inceſtus ⁊ alijs pctis.¶ Contra augin li.de adulte
rinis aiugijs, grauius ẽ petm adulterij ꝙᷓ foꝛnicatõis. ſᷣ
bec pcta inceſius trãſcẽdit.q̊ nõẽ maximũ. ¶ Ad qð di
cendũ.qꝙ adulteriũ cũ dr guius:hᷣ eſt er oſideratoe pene
ſicut em̃ pctẽm pme tabule.qdð ẽ bereſis vel apoſtaſia pe⸗
nã hʒ ſibi termĩata.penã.ſ.moꝛtẽ. ſilit illuo pctm qð
determinat in iuriã q̃ diſſoluit᷑ vnitas ſocietatis humãe
in veteri lege: determiata bʒ penã. nibil em̃ ita exaſpat
hoĩem ꝙᷓ iniuria in ſuã ꝑſona ꝓſe vel rõne illius ꝗ efici
tur vna caro cũ ipᷣo.vñ ſic habet᷑ ĩ lege moy.vtrũq; pec⸗
catũ pena moꝛtis puniebat᷑:nihilominus tñ in quatita⸗
te pcti maius ẽ pctm inceſtꝰ:et eiꝰ qð ẽ ↄtra naturã: pec
cato adulterij.et maior debet᷑ pena in futuro iſtis pct᷑is
illis. ſicut patet ex iure canonico.¶ Obijcit etia ad H
ꝓbter vᷣbũ yſi.ꝙ petm foꝛnicatõis ſit maximuʒ ſcelerii⸗
inter cetera vicia.dic em.viciũ foꝛnicatõis maximi ſcele
ris eſt.qꝛ ꝑ carnis immðiciã templũ dei violat᷑.ſunt em
quedã mulieres qᷓ ſicut aialia abſq; vlla diſcretõe inde⸗
ſinent libidini Fᷣuiũt.q̃s ego nec mutis pecudibo ↄꝑaue
rim ex qͥ videt᷑ ꝙ foꝛnicatõ ſit maius pctm adulterio.
Sszʒ ecõt᷑ habet᷑ ab aug.ꝙ adulterij malũ vincit foꝛni⸗

cqtõeʒ.ipᷣa etiã rõ ſuadet.qꝛ maius ẽ iniuriari deo ⁊ ꝓpi

mo in vno genẽ pcti ꝙ; deo tm̃.ᷣ ĩ adulterio fit deo imiu⸗
ria 7 ꝓrimo.in foꝛnicatõe deo tm̃ in genẽ pcti carnis.g
minus eſt petjm foꝛnicatõis qᷓ; adulterij. ¶ Ao qð dom
ꝙ fornicatio accipit᷑ duplicit.vno mõ ᷣm ꝙ generaliter
otinet pcta carnis.et h̊ mõ dĩ eẽ maximi ſceleris ꝓpt ma
ioꝛe ꝓnitatẽ ↄcupie.et qꝛ nõ tm̃ violat᷑ tẽplũ dei ex parte
cie. Alio mõ ſumit᷑ fornicatio ſpãliter ꝓut dimdit᷑ ↄtra
adulteriũ.et ſᷣm hũc modũ maiꝰ ẽ pctẽm adulterij qᷓ for⸗
nicatõig.et ſic accipit᷑ ab auguſtino.

Uembrum quartum
Varto q̃rit᷑ de pena buius pcti. aſſignat᷑
aüt in vete.teſta.pena moꝛtis.ſic̃ ha betuꝛ
rx. leuit. Si mechatꝰ fuerit aligs cũ vxo⸗
. re alterius ⁊ adulteriuʒ ꝑpetrauit: moꝛte
moꝛiatur. videt᷑ &̊ fm legẽ q pena moꝛtis debeat᷑ ĩ lege

*ναανπ

locũ.Ex qͥ cidet᷑ ꝙ pctm adulterij ſit maxi tis

circum

(( clxvj.

aũt videmus ꝙ furtũ punit᷑ pena pecuniaria. ſiẽ babet?᷑
xxij.exo.ecõtra videt᷑ furtũ mõ punit᷑ pena mortis ſi du
cit᷑ in ↄſuetudinẽ.adulteriũ pᷣo nõ ita videmus puniri.
Preterea ſicut habet᷑ ĩ canoneldic yſi:ꝙ ꝓ adulterio
⁊ hmõi pctis ſeptẽnis pnĩa iniũgit᷑ et accipit᷑ hoc ex ve⸗
teri teſtõ exemplo dauid ꝗ in adulterio dep̃hẽſus vnius

hebdomade ieiuniũ ſatiſfactõis admiſſi ſceleris ðo legi

tur obtuliſſe.̊ G idẽ legit᷑ de foꝛnicatõe et de alijs hmoi
pctis. videt᷑ em̃ ꝙ par pena in equalibo peccatis debeat᷑
Ad qð ddm eſt ꝙ alit fuit in veteri teſtõ.et alit nũc 2
m legẽ ciuilẽ ſiue ſecłarẽ. In lege eĩ veteri iniuria ĩ ꝑęſo
nãꝗ vel in aliaʒ q eſt q̃ſi eadẽ ꝑſona moꝛte mulctabatur.
Iniuria do in rẽ:ꝑ penã bmõi puniebat᷑.ſic em erat pe⸗
na talionis.nũc aut pemm furti punit᷑ moꝛte.nõ ꝓpt in⸗
iuriã in ipᷣa re:ſ̊ ꝓpter cobertõem ꝓnitatis: ⁊ pacis cõ
munis oↄſeruatõeʒ.adulteriũ etiã moꝛte puniret᷑ niſi eẽt
excuſatõ oꝛiginalis ↄcupie ex vna ꝑte:⁊ deeſt excuſatio
ex alia ꝑte.nõ vindicat᷑ tñ ſi adulter in ipo facto luatur.

Ad ſcdᷣm vᷣo dðᷣm ꝙ licet pcta ſint inequalia. regłarit᷑

tñ ſeptẽnis pnĩa iniũgit᷑.nõ qꝛ maioꝛi pct̃o nõ debet᷑ ma
ioꝛ pena.ſ̊ vt oñdat᷑ ñ ſᷣm q̃ntitatẽ ſinguloꝝ pcioꝝ ꝓpꝛi
am poſſe in cã inſtitui priam.ſ̊ ꝓ hinõi maioꝛibo ſeptẽ⸗
nis iniũgit᷑. exẽplo marie ſoroꝛis moyſi.exẽplo et illo qͥ
dr.ij.reg.vlti.ſeptẽ annis veniet tibi fames ĩ terra tua.
ſignat᷑ at ꝓ moꝛtali pcto cui debet᷑ pena eterna hõ ĩ p⸗
ſenti vita vlem dʒ ſuſtinere afflictõem.ſi tũ crimia ſunt
maioꝛa vel minora ᷣm genus pcti vel circũſtãtias ex ꝑ⸗
te ꝑſone vł actꝰmaioꝛ vel minor iniungit᷑ penitentia.

¶Queſtio.clxvj. de pecca
iungum.
Via iam dictuʒ eſt

de adulterio ĩ qͥ delinquit᷑ ↄtra ↄiugiũ
ſimpłradiũgendũ videt᷑ de pctis qᷓ fi⸗
unt ab ißis ↄiugibo.Sic aũt ſupᷣdictũ ẽ
lures ſunt dꝛñtie ſᷣm defectũ diuerſaꝝ
antiaruʒ. Aliqñ em̃ pꝛiuat᷑ finis debitus: ſicut
accidit q coit ca ex ſaturande libidis. aliqñ vᷣo priuat᷑
modus:cũ fit pꝛeter naturalẽ modũ.aliqũ vo tpᷣs debitũ
ſiẽ cũ fit ꝓhibitõ tꝑis vt in ſolẽnitate paſchali.aliqñ vo

pᷣuat᷑ locus dbitꝰ:ſiẽ ĩ locis ſacris.aliqñ vo priuat᷑ cir⸗
cũſtãtia de bita er cũ q̃ ẽ ↄcubitꝰ:ſic cũ mẽſtruata vł
cauſis. Scðo qn ſit moꝛtale petm et qn vemale.Cercio
ſi peccat vna ꝑſona moꝛtalit᷑ vtrũ alia peccet ꝑſona red
Quarto vtrũ in mr̃imonio poſi votũ ↄtinentie emiſſum
ſꝑ peccet ꝑſona q̃ votũ emiſit petẽdo debitũ aut non.
D pꝛimũ ſic dic grego. tũc ſolũ ↄiuges in
2 amixtione ſunt ſine culpa.cũ nõ explẽda li
det᷑.qꝙ alia de cã ſi fit ocubitꝰ eſt peccatum
Hoc etiã videt᷑ ꝑ ̊ qʒ addit dicẽs.Paulus cũ qͥſdaʒ
in eccĩa ĩcõtinẽtes reſpicẽt.oceſſit minoꝛa vt maioꝛa de⸗
clinarẽt.dicẽs.ꝓpter foꝛnicatõeʒ vnnſqſq; ſnaʒ habeat
dinis ſibinuicẽ copulant᷑.nõ tã ↄiuges q; foꝛnicarij vidẽ
tur.Et dic hiero.ſic ñ oĩs ↄgregatio hereticoꝝ eccĩa vxpᷣi
xp̃ᷣi pigit᷑ rite ↄiugiũ appellari põt.ſ̊ magis adulteriũ.
Fm h̊ vr ꝙ cã ꝓlis ꝓcreade ſi fiat ↄiũctõ viri cũ ↄiuge ſo
de debitũ ſi nõ exigisò redde.ꝓ ſetificatõe ꝑfecta deus ti⸗
bi ↄputabit.Et iterũ.quiſꝗs ↄpatiens infirmitati vxo⸗
diẽnouiſſimũ.¶ Itẽ.xxxii:q·ij.dr.ꝙ cã vitãde foꝛnica tõ
nis põt ꝗs vxorẽ ſuã cognoſcè ſine pcto vbi dr.ſcða inſti

vicina partui.¶ Primo & qrit᷑ qñ ſit pctm vel ex quibo
dẽdo ei qð petit:cũ ſciat altera ꝑſona peccare moꝛtalit.
Uembzuz peumnz
bidine:p ꝓ ſuſcipiẽda ꝓle miſcent᷑.ex qͥ vi
vxoꝛẽ.¶ Itẽ amb.ꝗ ñ cã ꝓcreãde ſobolis ſᷣ explẽde libi⸗
dici põt:ſic nõ oẽ mr̃imoniũ qͥ vxoꝛ viro ſuo ſᷣm pᷣcepta
lũmõ nõ ſit pctm. ¶ Sʒ ecõtra hr̃ ꝑ ̊ qð d ab aug.red
ris reddit ⁊ nõ exigit debitũ:qtũ ad h̊ ſecurus expectat
tutio ↄiugij eſt ꝓpter illicitũ motum eliminãdum extra

padiſum factum. vt infirmitag ꝓna in ruinã turpitudi ceſſitatibo ſeruit.ibi de dñio talis damnatur turpitudo nen
nis honeſtate excipet oiugij. q dom eſt m aug. bic de pediſſequa talis boneſias verecundat᷑cũ & nõ re⸗ i
c bono ↄiugij.cebent ſibi ↄugati nõſolũ ſexus ſui ↄmi⸗ gnat hmõi ↄcupia:erit nõ moꝛtale ſ̊ veniale ex his vide ſo
. ſcẽdi fidẽ ꝓcreandoꝝ liberoꝝ cauſa qᷓ prima eſt bũani tur ꝙ motus inoꝛdinatus naturalis tñ:ſit venialis ĩ cõ bet
generis ĩ iſta moꝛtalitate ſocietas. verũetiam infirmita iugibo ſᷣm quãcunq; fiat dꝛñtiam.maxime cũ nõ fiat ex⸗ rid⸗
tis inuicẽ excipiẽde ad illicitos ↄcubitꝰeuitãdos mutuã ceptõ.motus & ꝗẽ inoꝛdinatus qtũ ad finẽ ⁊ modũ quẽ giia
damõ ſeruitutez. Scom h̊ᷣ eſt ̊ dõᷣm.ꝙ tribo re cauſis daʒ ⁊ locũ et tpᷣs et Dona o9lugalneri enala Es 5 cii⸗
it ↄuenient ↄcubitus ↄiugalis.vel cã ꝓlis ꝓcreãde· vel tra ex ꝑte finis obijcit᷑ ꝑ h qð dic hiero. Ardentioꝛ ama ce⸗
cã debiti reddẽdi.vel cã vitande foꝛnicatõis.⸗. Ad obm toꝛ vxoꝛis ſue adulter eſt.adulteriũ aũt vere vel interpᷣ⸗ no⸗
⸗ auuüt dom eſt. ꝙ illud vͤ̈bũ greg. qͥ dz. tũc ſolũ ↄiuges ĩ ad⸗ tatiue ẽ moꝛtale pctm.¶:. Itẽ aug.de bono ↄiugali.ſi am “
mirtione ſunt ſine culpa:intelligendũ eſt ꝙ talis admi⸗ bo tali ↄcupia ſubigunt᷑:rẽ faciũt nõ plane nuptiaꝝ.ex tun
xtio cã ꝓlis ꝓcreande potuit eſſe ſine culpa. hᷣ eſt cũ nul q̊ videt᷑ ꝙ ſit moꝛtale pctm. cũ ambo ſint ſubiecti ↄcupiĩe ſm
la fuit culpa.ſic em ↄſtitutũ fuit ↄiugiũ.ſᷣ nunc ſi fit alia nec excuſent᷑ ꝑ bonũ nuptiaꝝ. ¶ Itẽ inoꝛdinatus motus dete nl
x cauſa:nõ eſt ſine culpa oꝛiginali pᷣcedẽte: licet ſit ſine qᷓtũ ad circũſtantiã tꝑis videt᷑ eẽ moꝛtale pctm. dic em̃ Oß ns Ar hi⸗
culpa actuali.Ael aliter põt notari excluſio vt dicat᷑ tũc hiero:quicũq; vxori debitũ reddit vacare nõ põt oꝛatöi. i
ſr i admixtio cã ꝓlis ꝓcreãde ſolũ ſine culpa fieri:cũ nõ ad/⸗ nec de carnibo agni comedere.⁊ poſt ſubiungit. eo tꝑe q̊ 2—
ſv wiA miſcet᷑ ð libidinis motu.Ad ſcdᷣm vᷣo dom Fᷣm illð qð carnes agni manducaturi ſumus:vacare a carnalibus v ki
dicit greg. de ↄceſſione mioꝝ ad vitatõnẽ maioꝝ.põt in⸗ oꝑibo æbemns.ex qͥ accipit᷑ ꝙ ↄcubitus carnalis ĩ ↄiuge a
telligi de illo cognoſcit ↄiugẽ ꝓ explenda libidine.tali indignũ reddit reſpectu ꝑceptõis euchariſtie.ſᷣ indignũ ſf Mß. S ſid
em ꝑmittit nmno eſt ad vitandũ maius pctm. ſ. foꝛni⸗ nõ facit niſi moꝛtale pctm. illicitꝰↄcubitꝰĩ ↄiuge ẽ moꝛ cta
catõem et pᷣm ̊ ↄceſſio dꝛ ꝑmiſſio.Si vo ↄceſſio accipit tale pctẽm.¶. Itẽ aug.in qõnibo vete.⁊ no.te.xpᷣiano cõ⸗ ter⸗
aliter tũc diceret᷑ ꝙ ↄceſſit actũ ↄiugalẽ.i.ↄceſſum oñdit uenire cũ ſua vroꝛe aliqn licet aliqñ ñ lʒ ppt᷑ ꝓceſſionis fer
ꝓter vitandã foꝛnicatõem.nõ qꝛ actus ↄiugalis ſit mi⸗ eĩ dies ⁊ ieiunioꝝ aliqn ñ lʒ ↄuenire:qꝛ a licitis et᷑ abſti co
nus ꝑctm h̊ qꝛ ↄtingit fieri cũ minori pcto. Ad terciũ di nendũ eſt ad tp̃s:vt facilius impetri poſſit qdð poſtulat᷑. 0
cendũ ꝙ dicit ambꝛo.ꝙ ꝗ ſolũ explẽde libidinis cã copu vñ apls.ex ↄſenſu abſtinẽdũ ẽ ad tpᷣs vt vacetis oꝛatõni. x
lant᷑ foꝛnican vident᷑.põt ſic exponi de pꝛimo ↄſenſu qui ex qͥ habet᷑ ꝙ ↄcubitus ↄiugũ tꝑe orõnis eſt illicitꝰ a ita 4
em̃ adinuicẽ ↄſentiũt nõ affectu mr̃imoĩali ſ̊ affectu for moꝛtale pctm. Itẽ aug.de bono ↄiugali.h̊ ſᷣm veniã coõo 9
nicario nõ ſunt dicẽdi ↄiuges ̊ magis foꝛnicarij.ſi ᷣo ð· cedit᷑ cuius delectu nõ hnt hortatrices nuptias.̊ depca on
iam copulatis intelligit᷑ opoꝛtet tũc referre ad ipᷣm mo⸗ trices. dei miſcdᷣiam nõ a ſe auertãt. vel nõ abſti a . eerent d
tũ vt motus ille referat᷑ ad libidinẽ priuſq; ad ↄiugium. gꝗqbuſdam diebus vt oratõibo vacẽt.⁊ ꝑ abſtinetiã ſicut ꝑ ⸗ r
dicit em aug:ad h̊ nuptie ſunt vt illa ↄcupia redacta ad leiuniũ ſuas pꝛeces conuincent.vel immutando natu⸗ ſ b
legittimũ vinculũ nõ defoꝛmis ⁊ diſſoluta fluitaret hñs turalem vſuʒ in eũ ꝗ eſt ↄtra naturã.ex qͥ accipit᷑ q auer D .
cæ ſeipᷣa irrefrenabilẽ infirmitatẽ de nuptijs aũt indiſſo⸗ tit᷑ miſcvia dci cũ nõ abſtinẽt tꝑe oꝛationis ↄiuges a cõ
lubilẽ fidei ſocietatẽ de ip̃a ꝓgreſſum immoderate coe⸗ cubitu inordinato et ita eſt moꝛtale peccatũ.⸗ Hoc etiã
undi de nuptijs modũ caſte ꝓcresdiꝑ qð oñdit᷑ ꝙ motꝰ apparet ex diſiũctione ꝑ hoc quod ſequit᷑ de immutatõe
explende libidinis plꝰ ad ↄcupiam ptinet ex qua eſt foꝛ⸗ naturalis vſus in eũ qui eſt ↄtra naturã qð damnabile
mcatio ꝙ ptineat ad ↄiugiũ. Ad quartũ dðm.ꝙ illud ᷣ eſt in ↄiuge.¶ Siliter oſtenditur de circũſtantia loci in⸗
bũ hiero.vbi dẽ ꝙ nõ rite ↄiugiũ dici põt ſ̊ magis adulte debiti.ꝗ em̃ ↄcumbit in eccleſia:ſacrũ locũ violat.viola
riũ intelligit᷑ de illa ↄiũctõe ↄiugis cũ ↄiuge.q dẽꝛ ꝙ oĩs tio aũt ſacri loci eſt moꝛtale pctm. g̊ hmõti cocubitus eſt 14
ardentioꝛ amator ↄiugis ſue adulter eſt.? intelligit᷑ illo moꝛtale pctẽm. Itẽ ex niceno ↄcilio habet᷑ vbi dicit᷑.ec⸗ i
mõ qͥ ſupra dictũ eſt nõ ꝙ ſit ſimpliciter adulteriũ ſᷣ ſᷣm cleſijs ſemel deo ↄſecratis nõ debet iterũ ↄſecratõ adhi⸗ M
quandam reputatõem. òèG beri:niſi ab igne exuſte ant ſanguinis effuſione aut ſemi
embꝛũ ſe cun duũ Fa ne cuiuſdã pollute fuerint.ſi ̊ pollutio fit ꝑ ↄcubituʒ li d
EE! Po l, w vlr- bidinoſuzʒ:ↄiuges qui concumbunt peccant moꝛtaliter. m
undo q̃rit᷑ qʒ; ſit peccatuʒ moꝛtale ⁊ qñũ 4l Sʒ poteſt obijci qtũ ad ↄditõʒ ꝑſone.vt ſi vicina fue⸗ ſa
veniale.⁊ videt᷑ ꝙ ſit veniale cũ peccãt diu rit partui mulier vel ſi fnerit menſtruata. De primo did ſ̃
ges in ↄiugio ſaluato vſu naturali ( cũ em cit ambꝛo.ſuꝑ epłam ad coꝝ. Ipᷣa ratio ↄceptus et par⸗ bo⸗
vlſus eſt ↄtra naturã eſt moꝛtale. Vñ aug. tus iuxta legẽ ceſſare vſum carnalem his debere tꝑibo de
de bono ↄiugali.Ille ↄcubitus ꝗq ẽ ↄtra naturã execrabi mõſtrat.¶ Preterea.illo tꝑe imminet ꝑiculũ partus.cũ M
ter fit in meretrice ſ̊ execrabilius ĩ ↄiuge dẽ em̃.j.coꝛ. hoc fit ↄtra bonuʒz pꝛolis:erit ↄtra matrimoniiũ.et ita N
vij. Reuertimiĩ in idipᷣm ne temptet vos ſatbanas ꝓpter erit moꝛtale pctm.4. SOtẽ hiero.pᷣcipit᷑ vt viri nõ ſolũ in
incõtinẽtiã vr̃aʒ.h̊ ant dico ᷣm indulgẽtiã nõ ſᷣm ĩperiũ alienis ſ̊ in ſuis vxoꝛibo modũ ⁊ tꝑa ſeruẽt.vñ tpᷣus eſt H”MUD
et dic aug. ĩ li.de bono ↄiugali.quis ambigat abſurdiſſi amplexandi ⁊ tpᷣs longe fieri ab amplexibo.Ex qͥ bhabe⸗
me dici nõ eos peccaſſe ꝗbo venia dat᷑ pſ̃ illũ ↄcubiũ ſᷣm tur ꝙ tempus quo mulier vicina eſt partui ſi eaʒ cogno 4
veniã ↄcedit ꝗ fit ꝑ incõtinẽtiã:nõ cã ꝓcreãdi.ex qͥ accipi ſcit peccat moꝛtaliter faciendo ↄtra p̃ceptũ.¶ Similit᷑ KHU
tur ꝙ inoꝛdinatus ↄcubitus ĩ ↄiugibo ſit veniale pc᷑m. oſtenditur de menſtruata.dicit᷑ em̃.xviij.ezech.ſi ad mu⸗ eunl
Itẽ ĩ eodẽ li.ↄcubitus ꝗ vltra nccitatẽ generandi pro⸗ lierẽ menſtruatã nõ acceſſerit ⁊c.et ↄputat inter opa iu⸗ 61, 1
gredit᷑:iã nõ rõni ſ̊ libidini obſequit᷑ ꝗ aũt libidini ob⸗ ſticie.et dicit᷑ in glo.ſi quis acceſſerit: dicunt᷑ ↄcepti fetꝰ Dü
quit᷑ ſaluato vſu nature in ↄiugibus eſt veniale.Dic em̃ 1

ruptõne naſcunt᷑.¶ Similiter dẽ.xvii.leuit. Ad mulie⸗ eE. e
erem que patit᷑ menſtrnũ ne accedas.Et dicit aug . cum e 1n
hoc ſupius ſufficienter ꝓhibuiſſet:bic repetit foꝛte.ne ĩ . N.
ſuꝑioꝛibo videret᷑ figurate accipiendũ vbi talia phiben ſ ferd
tur.et ſubditur. In bac re nõ natura damnat᷑ h̊ ocipien⸗
de ꝓli noxiũ ꝓbibetur.cũ ſit ꝓhibitio:faciens ↄtra h
moꝛtalit᷑ peccat.¶ Item in.xx.leuit.qui coierit cũ mulie

aug.ĩ eodẽ. Ille vſus naturalis q ꝓl abit᷑ vltra pacta na
turalia nuptialia.i.vltra ꝓpagandi ncc̃itatem:venialis
eſt in vxoꝛe in meretrice damnabilis. Itẽ aug.in eodẽ
Si turpe eſt libidinoſe vti velle marito:honeſtũ tn ẽ nol
le miſceri niſi marito.ex qͥ accipit᷑ ꝙ motus libidis excu
ſabilis pt ↄiugiũ.̊ venialis. Itẽ ĩ li.de nuptijs ⁊ 9⸗
cupĩa.aliud eſt nõ ↄcubẽ niſi ſola volũtate generadi qð leuit
nõ hʒ culpã. aliud carnis ↄcũbẽdo appetere voluptatem re in fluxu menſiruo ⁊ reuelauerit turpitudinẽ eius ißa
hᷣnõ pᷣter ↄiugẽ qð venialẽ hʒ culpã. motus naturalis q; apparuerit fontem ſanguinis ſui:interficientur ambo
in diugibo ẽ venialis cũ ẽ inordinatus.! Itẽ i eodẽmhu⸗ ſed huiuſmodi pena in lege indicat moꝛtale peccatuzʒ:ꝭ
ius plage quidã pꝛuritus ĩ adulterioꝝ 2 fornicatõnum eſt pct᷑m moꝛtale.⸗ Oð etiã videt᷑ ꝑ hoc qð dic eſicius.
⁊ q̃rũlibet ſiupꝛoꝝ feditatibo regnat.in ↄnubioꝝ vo n⸗e⸗ ſſuper illud.xv.leuitici. Mulier que redeunte

viciũ ſeminis ↄtrahere:vt lepꝛoſi et elefantici ex hac coꝛ: Eleykan⸗ ,
Ger

—

—.- ̃ᷓũ———N,

ſuper illud.xv. leuitici. Mulier que redeunte menſe 7c.

— —

— — — — —

vioenteh
e

¶ Nueſtio

neceſſario vtriſq; interna ↄtinẽtia indicit᷑. tꝑe illo ab

ſtinere dʒ vir a cognoſcẽdo mulierẽ mẽſtruatã. Icem
ſuꝑ illud.xviij.leui.de ſemie tuo nõ dabis ⁊c.glo.pbi⸗
bet᷑ mẽſtruata et vxoꝛ ꝓximi qꝛ in tali cõmirtoe adulte
riũ ẽ nõ ↄiugiũ.¶ Ao qð ddðᷣm.ꝙ aliqñ ẽ veniale petm
aliqn moꝛtale ĩ cocubitu inoꝛdinato viri cũ mliere ſen
cõiuge.ſi eĩ illa delectatio ſit ſub deo veniale pctm ẽ.

excuſat᷑ em ꝓpter ſacramẽtũ cõiugij.vñ aug. in li. ve bo

noↄiugali.Si magis in ſua ↄiunctõe diligũt qð bone
ſium ec quod inboneſtum eſt. io eſt quod eſt nuptia⸗

rum ꝗꝙᷓ quod non eſt nuptiaꝛuʒ hoc autore apoſtolo eis

Fm veniam ↄcedit᷑. Si vᷣo equiꝑet᷑ vel pferat᷑ ðo eſt moꝛ

tale pctm.¶ Qð ꝗᷓ pꝛimo obijcit᷑ ꝙ vniuerſaliter ſit ve⸗
niale peccatũ.dom ẽ ꝙ nõ.niſi veniale large accipiat᷑ ñ
tm ꝓ eo qð ẽ in genere veniale:ſed ꝓ eo qð eſt veniabile
— ſiẽ dr̃ de illo peccato qð ẽ ex infirmitate,ꝙ ipᷣm ẽ nenia
getmcale le ſiue remiſſibile. qꝛ babet aliquã cãm illicitã pt quã

in ꝑte excuſat᷑ licet ſit in genẽ moꝛtale.⁊ G̊ pʒ ſi recte at

tẽdant᷑ intentões illaꝝ auctoꝛitatũ.¶ Ad ea vo q obie⸗
cta ſunt ex altera ꝑte.dm ẽ de illa aucte hiero.ꝙ adul
ter dr ardentioꝛ amatoꝛ vxoꝛis ſue. hoc intelligit᷑ ſi ita
feruet in vxoꝛẽ ſuã.q etiã ſi nõ eẽt ſua nibilominꝰvellet
coire cũ ea.nihil em fedius ẽ qᷓ; amare vxoꝛẽ ſuã tanqᷓ
adulterã.¶. Ao ſecũdũ ᷣo dðm.ꝙ licet ambo ſubijciant᷑
ↄcupiſcẽtie:nõ tñ opoꝛtet ꝙ ſit moꝛtale petm ſic ipe ex⸗
ponit.qꝛ magis diligere pñt qð honeſtũ ẽ q; inboneſtũ.
— rẽ aũt facẽ nõ nuptiaꝝ dicũtur ꝓpter motũ libidinis.ꝗ
ANR*πνM Q é ad infirmitatẽ ↄcupiſcẽtie ꝑtinet.nõ ad bonũ nuptiaꝝ.
rI MNo terciũ vo doᷣm ꝙ iſtuo qð dr̃ de abſtinẽtia 2 pce⸗
„ —A V l . L1 .—
6 Peag ptõe ſacramẽti eukariſtie tꝑe ocubitꝰ carnalis: attẽdit᷑
. ⁊ rõe peccati et rõe imũdicie.lʒ em hmõi actꝰinoꝛdina⸗
tus ĩ ↄiugibo m ſe eẽt venialis:tñ ꝓpter reuerentiã ſa⸗
cramẽti exhibẽ ſe dʒ bõ mũdũ ſpũaliter ⁊ a pctẽo ⁊ a ſe⸗
quela peccati quãtũ in ipo ẽ ꝓpter reuerẽtiã ſacramẽti.
hoc aũt intelligit᷑ e petẽte.de reddẽte vᷣo tebituʒ infra
dicet᷑.petẽs em̃ illo tꝑe peccat:bᷣ reddẽs põt nõ peccaꝛe
ſi reddit qð alienũ ẽ et cũ anxietate animi ꝓpter id qð ẽ
ibi de moꝛbo ↄcupiſcẽtie.¶ Ad quartũ dᷣm.ꝙ illð qð
diẽ aug.ꝙ aliqũñ n licet ↄuenire cũ vxoꝛe vt tꝑe ieiumio
rũ vel ꝓceſſionis.dõm ẽ ꝙ nõ licẽ d multipliciter vłqꝛ
oĩno ꝓhibitũ ẽ:vel qꝛ nõ expedit ſibi vel alij.⁊ ̊ mõ põt
dici nõ licere.Vñ dic aug.nõ expedit qð licitũ ẽ qn ꝑ⸗
mittit᷑ quidẽ.ſᷣ̊ vſus ipius ptatis aſfert impedimentũ
ſalutis.vel aliqñ or̃ licitũ.qꝛ ad vitatõem deterioꝛis.ſ.
foꝛnicatõis vel adulterij ꝑmittit᷑.¶ Ad quĩtum dõm.q;
boc intelligit᷑ de illo ꝗ nulla neceſſitate ductꝰ cã ſatian⸗
de libidinis tꝑe debito oꝛõi:petit incòſtãteꝛ carnalẽ co
pulam nõ cã ꝓcreatõis.talis em̃ peccat moꝛtaliter. Et
dr̃ de tꝑe oꝛõis ſolẽniter ſtatuto ab eccłia.aliteꝛ aũt eẽt
ſi petẽt cãaʒ vitãde foꝛnicatõis ĩ ſe vł ĩ alia ꝑſona.⸗. Ad
illð pᷣo qð obijcit᷑ de loco ſacro dõᷣm ẽ.ꝙ ſi locꝰↄſecratꝰ
ẽ ꝓpter ↄtemptũ ſacr̃i peccat moꝛtaliter neq; tãta ẽ ne⸗
ceſſitas quin poſſit cognoſcẽ ĩ alio loco.iQec ẽ ſile de tẽ
poꝛe oꝛõis quocũq;.¶ Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ de eccłijs
k pal. oſecratis ſi ſint pollute ⁊c. Dicẽdũ ꝙ ꝓprie dr pollutio
polluit᷑ ꝑ coitũ cũ vxoꝛe ꝓpt᷑ quã debeat ſieri recõſecra⸗
lmit loem tio. in ꝙ dic quidã. Scoᷣm alios aũt ĩ ꝗbuſdaʒ cauſis
4 lee⸗ dʒ fieri iterata ↄſecranio.ſi pᷣo fuerit adulteriuʒ dʒ fieri
4E&H65: recõciliatio: recõciliare aũt põt dioceſanus eps vł ꝑſe
vel ꝑ alin.i Ao illð vᷣo qð obijcit᷑ de petẽte ↄcubituʒ a
muliere vicina ꝑtui.dom ẽ ꝙ ſi pᷣſumit᷑ vehemẽteꝛ de ꝑi
culo partus peccat moꝛtaliter. ſi vo fit cã vitãde foꝛni⸗
catõis.eo ꝙ in ꝑte ꝓgredit᷑ ſm motũ libidis peccat ve⸗
nialiter. Aug.de bono ↄiugali.ſunt viri vſq; adeo incõ⸗
tinẽtes.vt ↄiugibo nec grauibo parcant.quicquid ergo
inter ſe aiugati immodeſtũ.inuerecũdũ.ſoꝛdidũ gerut:
viciũ ẽ hoim nõ culpa nuptiaꝝ./ Ad illu d vᷣo qð dicit
hiero.dðm ꝙ hoc intelligi᷑ ppter ↄditões ꝑtus.loqꝗtur
em̃ in illo caſu vbi talis ẽ ↄditio mulieris cũ qua ſię co
eat eo tꝑe põt eẽ ꝑiculũ ꝑtus.q Ad illð vᷣo qð obijcit᷑ ð

. illo mõ qͥ polluit ꝑ adulteriũ vel foꝛnicatõeʒ.nõ aũt cũ

ſ3
1
95

—w

. α

2.

clxvj.

mẽſtruata.dm ẽ.qꝙ cã ↄcubitus põt aggꝛauare factum
vel minueꝛe.ſi em̃ cauſa vitãde foꝛnicatõis fiat:diminu
itur quãtias pcti.ſi vᷣo libido ſatiãda cuʒ negligẽtia ꝑi⸗
culi ĩ ꝓle.aggrauat᷑ in hoc pctm vt ſit moꝛtale.⁊ ſic in⸗
telligi põt illa ꝓhibitio.iec ẽ oĩno ſilłe de mẽſtruata ⁊
lepꝛoſa.qꝛ mẽſtruata ſm tpᷣs patit᷑ mẽſuuʒ lepꝛoſa vᷣo
ſimpłr detmiĩat᷑ et iõ ↄueniẽtiꝰ põt a mẽſtruata abſtinẽ
q a lepꝛoſa.qꝛ nõ ſᷣm om̃e tpᷣs põt eẽ ↄtinẽtia ĩ quibuſ⸗
dã pſonis.q¶ Ao illud vᷣo qð obijcit᷑ ð pena moꝛtis que
infligebat᷑ coeũti tꝑe mẽſtruo cũ muliere.dðm ẽ ꝙ alia
attẽdit᷑ cõditio in.xv.leui.et.xviij.⁊.xx.In.xv.em̃ leui.
legit᷑ de illo ꝗ cognoſcit mẽſtruatã ignoꝛater.poterat eĩ
talis ꝑ ſacrificiũ expiari vel ꝑ lotionẽ veſtimentoꝝ.In
xviij.aũt intelligit᷑ de ſcienter accedẽte vbi fit ꝓhibitio
ꝓpter ꝑiculũ ꝑtus.In.xx.aũt vbi loꝗtur de pena moꝛ⸗
tis loquit᷑ de cognoſcẽte mẽſtruatã ⁊ pctm ſuũ publicã
te. Vñ dr ibi.⁊ reuelauerit turpitudinẽ eiꝰ.⁊ ſilłr intel⸗
ligit᷑ de muliere.Vñ dr ibi. Ipaq; appaꝛuerit fontẽ ſan
guinis ſui.q Ad illð vᷣo qð vltĩio obijcit᷑ ꝙ adulteꝛiũ eſt
in tali cõmixtõe.dom ẽ ꝙ hoc ẽ ꝑ interpᷣtatõem.qui em̃
cã exſaturãde libidis coit cũ mẽſtruata.ad modũ adul⸗
teri q̃rit voluptatẽ ĩ ea cũ incõſideratõe ꝑiculi. vñ q̃ſi
ꝓ adulterio reputat᷑.nõ em̃ bonũ ↄiugij ibi conſiderat.

cũ hocipᷣm pꝛicipaliter moueat. —
ilembrumterciu

Ercio querit᷑ ſi peccat vna ꝑſona moꝛtali
ter.vtrum alia ꝑſona peccat reddendo ei
qð petit:cũ ſciat altera ꝑſonã peccaẽ moꝛ
taliter in pᷣdictis caſibo.Oð videt᷑ ꝑ ſiłe.
ſi em̃ aligꝗs eẽt furioſus et aliquis redderet gladiuʒ eiqͥ
ſe interficẽt ſcienter peccaret moꝛtaliter.a ſimili cũ ſci⸗
at vxoꝛ virũ ſuũ peccare.ſi reddat ei debitũ peccat moꝛ
taliter.ſi ̊tꝑe nõ debito ſiue loco et ita de alijs circum
ſtantijs ↄſentiat illi.peccat moꝛtaliter.¶ Itẽ vidr qtuʒ
ad illũ caſum vbi peccare vult pᷣter naturã. dicit aug.ĩ
li.de bono ↄiugali.cũ vir mẽbro mulieꝛis nõ ad hoc cõ
ceſſo vti voluerit:turpioꝛ eſt vxoꝛ ſi in ſe q̃i in alia fieri
ꝑmiſerit.nõ & reddẽdum ẽ debitũ carnis vbi aligs ↄiꝛa
naturã petit.¶¶ Itẽ quo ad circũſtãtiã tꝑis arguit᷑ ꝙ nõ
ẽ reddendũ debitũ.qꝛ redditio de biti tꝑe oꝛõis videtur
ſubtrahere ꝑceptõem eukariſtie.ſic ſupꝛa expꝛimit᷑ ĩ au
ctoꝛitate hiero.quicũq; vxoꝛi debitũ reddit:ð carnibus
agni nõ põt ↄmedere.ex quo videt᷑ ꝙ nõ tm̃ peccat vna
ꝑ ona petendo debitũ ſed Atera ꝑſona reddendo. dico
aũt illud debitũ de quo dicit aplłus.vir non habet pote
ſtatẽ coꝛpoꝛis ſui ſ̊ mnulier.ſimiliter młier nõ habet po⸗
teſtatẽ coꝛꝑis ſui ſ̊ vir.q.¶ Item dicit greg.cuʒ voluptas
dñatur in oꝑe cõmixtõis.habent cõiuges ð cõmixtõne
ſua ꝙ deſleant.ſᷣ deflere nõ ẽ niſi peccatũ.ergo ꝑſona qᷓ Ppter
reddit debitũ debet deflere peccatũ.ergo peccat redden
do. Cõtrariũ videtur rõe circũſtantie loci per hoc qð
dicit aug.in li.de adulteꝛinis ↄiugijs.nec ad tempus vt
vacent oꝛõi niſi ex cõſenſu volueritcõiuges carnali in⸗
uicẽ debito fraudari debent.ſi ergo mulier petat in ec⸗
cleſia debitum:non eſt fraudenda cum non conſentiat
in oꝛatione.¶ Similiter videtur quando mlier vicina
eſt partui vel tꝑe menſtruoꝛum. põt em̃ mulier magis
pᷣſumere de ꝑiculo partus quem babet in ventre qᷓ ipſe
vir.ſi dᷣo eſt cõtra bonũ ꝓlis.nõ tenetur reddeꝛe.ꝑiculũ
em̃ homicidij eẽt.peccat ergo moꝛtaliter ſi ſic pꝛeſumat
conſentiendo in copulam carnalem. ¶ Cõtra nõ videt᷑
peccare moꝛtaliter quod videtur per ſumile.ſt em̃ aliꝗs

–
4

widet

. ,„ . . .— — — 1 7 ◻— *
tenetur alicui indebito carnis.ergo reddere debitũ nõ ſalaqus 5 e ſeb⸗ Do Alad Zarſile

eſt peccare moꝛtaliter.¶ IAtem dicit aug. de bono cõiu.
reddere debitũ piugale nullius eſt criminis. exigere at
vltra generandi neceſſitatem culpe eſt venialis. foꝛnica
ri d vel mechari puniendi criminis.ex quo accipitur
ꝙ reddgere debitum non eſt pctm moꝛtale.¶ Itez aug . ſi
vir cõtinere voluiſſet ⁊ tu noluiſſes:tibi reddẽ debitũ co
geret᷑.⁊ illi deꝰiputaret ↄtinẽtiam ſů̊ non ſue ſed tue ce⸗

ceret infirmitati ne in adulteriũ cadeꝛes.ex qͥ accipituꝛ
ꝙ altera ꝑſonarũ nõ peccat reddẽdo debituʒ. ad paria
em̃ iudicantur in hac ꝑte vir et vxoꝛ.¶ Ad qð dðm.q/
aliud ẽ de illo qui tradit gladiũ furioſõ quẽ penes ipᷣm
tepoſuit.⁊ de muliere qᷓ reddit debitũ carnis viro vo-
leti foꝛnicari vel adulterari.illa eĩ reddit ad vitatõem
maioꝛis piculi.maius em̃ ꝑiculũ ẽ adulterari ꝗᷓ; pecca?
ĩ cognoſcẽdo ſuã libidinoſe.ꝗ vᷣo tradit gladiuʒ furioſo
occaſionẽ dat ꝑiculi manifeſtã.nõ ꝓpter declinatõʒ ma
ioꝛis ꝑiculi.q AUd ſecũdũ dom.qꝙ ĩ peccato ↄtra naturà
nullatenꝰoſentire dʒ mulier viro ſicẽ habet᷑ ex pᷣdictis.
2 ſi cõſentit peccat moꝛtaliter ſic em̃ comiſceri nõ ẽ red
dere debitũ. ¶ Ad aliud dom.q; tpᷣus oꝛõis vr duplicit
vel tpᷣus maioꝛũ ſolennitatũ qð cõſtitutũ ẽ ad oꝛadum
2 vacandũ diuinis.vel qdð volũtarie eligit᷑.ſi pᷣmo modo
honeſtũ ẽ nõ ꝗꝓpter ſuũ pctẽm ſ̊ ꝓpter immũdiciã abſltinę
ob reuerẽtiã ſacr̃i.ſi tũ cũ anxietate ⁊ fletu de bitũ red⸗
dat.põt ſacrã cõmunionẽ acciꝑe niſi aliud obſtiterit ſi
cut dic greg. Si vᷣo fuit tpᷣs volũtariũ oꝛõis.nõ ẽ eligẽ⸗
dũ niſi ex cõſenſu.ita ꝙ debitũ ſubtrahatur yᷣm ꝙ dicit

apls. Molite fraudare inuicẽ. niſi foꝛte ex ↄſenſu ad tẽ⸗

“ llcunitne
ſonpker

pus oꝛõis vacetis.Et dic expoſitoꝛ.ꝗ ſubtrahit debitũ
cũ deberet fraudẽ facit ei cui debet᷑.quãtomagis in illo
cebito qð deus inſtituit.¶ AVd quartuʒ dõom.q auẽtas
greg.intelligit᷑ de ↄiugibo vbi ẽ cõmixtio libidinoſa.ibi
em̃ vtraq; ꝑſona vel altera ſuũ pctm deflere debet.ſi ᷣo
vna pſona peccet et altera nõ peccet.illa q̃ nõ peccat nõ
tenet᷑ deflere niſi ꝓut poꝛtat onꝰalterius.¶ AUd quintũ
dðm.ꝙ ſi vir vel mulier petit debitũ carnis ĩ loco ſacro
nõ tenet᷑ reddẽ:cũ als ſit opoꝛtunitas defacili.Qec va⸗
let argumẽtũ.ſ.ꝙ ſi nõ ẽ fraudãda niſi ex cõmuni ↄſen⸗
ſu ̊ ñ ẽ fraudẽda ĩ loco ſacro.¶ Ad ſextũ dom.ꝙ ſi ſim
pliciter pᷣſumit vel ꝓbabiliter de ꝑiculo ꝑtus non tenet᷑
reddẽ.ſi pᷣo nõ pᷣſumit᷑:tenet᷑.licet cognoſcat ipᷣaʒ pecca
re.tñ cũ doloꝛe et anxietate.nec dr oſentire peccato illiꝰ
bů ↄſentire ei qͥ ad hoc ꝙ petit quod ſuũ eſt:⁊ tali inten
tione ne peius fiat.

Membrum quartũ
Warto querit᷑ angit podotum
ↄtinẽtie emiſſuʒ ꝑſona peccet ſꝑ q̃ votum
emiſit petendo vel reddendo debituʒ aut
nõ.Et videt᷑ ꝙ ſemꝑ peccet.qꝛ facit ↄ vo⸗
u. vouit eĩ ↄtinẽtiazʒ.cũ & ĩ qlibet copula carnali agat
votũ.nec videt᷑ debitũ eẽ exigẽdũ nec reddendũ.⸗.Cõ
tra.votũ ſimpłr emiſſum cõtinẽtie impedit ↄtrabẽduʒ
F nõ dirimit ↄtractũ.manet q̊ mrimoniũ. manẽte mr̃i⸗
monio ⁊ copula carnali ſublecuta tenet᷑ reddẽ debiiuʒ
nullus aũt tenet᷑ ad ↄtraria:ᷓ nõ peccat reddẽdo debi⸗
tũ. ¶ Ad qð dom ẽ.ꝙ agere dʒ pnĩam de voti traſgrel
ſione ⁊ ᷣm ius mr̃imonijqð ↄſtat reddere dʒ debitum.
nec peccat ſireddẽdo cũ oſuũmatũ ſit matrimoniuʒ. In⸗
dultũ em̃ ẽ ꝓpter bonũ mrimonij ꝙ nõ diſſoluat᷑ mrfimo

niũ ꝑ hmõi votũ ſimpłr. maioꝛ em ẽ dignitas ſignatõ⸗

nis ſacramẽtalis in ipo mr̃imonio ꝙᷓᷓ in ipᷣo voto. licʒ &̊
poſſit nõ petere debitũ:tñ tenet᷑ reddere qð ẽ alienũ. de
hoc aũt am pliꝰdicẽdũ ẽ i tractatu de voto.

neſtio. clxvij. deſtup’o
Onſequẽter dicen

dũ ẽ de alio genere peccati qð ẽ ex infiꝛ
mitate carnis qð dĩr ſtuꝑpꝛuũ. Pꝛimo g
vidẽdum eſt quid ſit ſiupꝛũ. Secundo .
vtrũ ſtupꝛũ ſit adulteriũ. Lercio ĩ que
Differat a raptu. Quarto ĩ qͥ teneatur virgini quam de⸗
ſioꝛauit cõſtupꝛatoꝛ.

Icit aũt yſido.qꝙ ſtupꝛũ ẽ viꝛginũ illicita
defloꝛatio.qñ videlʒ nõ pᷣcedente ↄiugali

ißius ſtupꝛi ſᷣm ꝙ oſiderat᷑ in eẽ legalilſimpliciter

. 4

¶ Mẽbrum prunũ

pactõne vtriuſq; volũtate virgo coꝛrumpit᷑ pr̃e miuriã
ſtatim ad animuũ poſi pactõem vel cognitõem reuocãte

— — — —. „, —„
Cõtra hãc diffinitõnem ſic obijcit᷑tvidet᷑ em̃ ꝙ nõ ſit era⸗

o/ ſtupꝛũ ſi ſtatim iniuriã reuocet ad animũ.hoc em ẽ mẽ

brũ poſitũ in diffinitõe.Sʒ cõtra.defloꝛatio vᷣginis il⸗
licita ipᷣa ↄſentiẽte ẽ ſub peccato carnis.ſᷣ̊ ñ ẽ ſub adul⸗
terio:cũ adulteriũ ſit cũ cõiugata.nec ẽ ſimpłr foꝛnica⸗
tio.cũ ſimpliciter foꝛnicatio dicat᷑ coitus cũ ſoluta coꝛ⸗
rupta. hec aũt virgo ẽ.̊ nõ ẽ ſimpliciter foꝛnicatio.nee
ẽ inceſtus. Inceſtus em ẽ cõcubitus ↄtra ↄſanguinitatẽ
vel affinitatẽ cõmiſſus.iAec dr ſacrilega luxuria ſicut ĩ
eo ẽ qui votũ ꝓfeſſionis traſgredit᷑ vel ſic ẽ in eo ꝗq in ſa
cris oꝛdinibus ẽ ↄſtitutꝰ.tale aũt nõ ẽ iſtud.nec ẽ pecca
tũ cõtra naturã.reſtat ergo ꝙ in genere ſtupꝛi cõtinetuꝛ
M et᷑ nõ ſit foꝛnicatio de q̃ magis videt᷑.oñnditur ꝑ hoc
qð dicit yſido.foꝛnicatio ſpãliter intelligit᷑ ĩ vſu vidua
rũ vel meretricũ vel cõcubinarũ.talis aũt cõcubitꝰnõ ẽ
iſte ergo nõ dicet᷑ foꝛnicatio.¶ Ad qð doõm. q illð mẽ⸗
brũ appoſitũ ẽ in diffinitione ꝓpter h̊ qꝛ de ↄſenſu etiam
ꝑentũ vel quadã diſſimulatõe virgo hmõiẽ allicienda.

Peeterea pater põt agere cũ ſtupꝛatoꝛe actõe iniuriaꝛũ

ſi reuocet iniuriã ad animũ:nihilominus vtroq; mõ di
cit᷑ eẽ ſtupꝛũ.. Ad illud ergo qð obijcit᷑ dicẽdũ c.ꝙ ills
clauſula non apponit᷑ niſi vt determinet᷑ om̃e ↄplemẽtuzʒ

dr eẽ ſtupꝛũ vbi relique ꝑtes diffinitõis ↄueniũt.
Ecũdo querit᷑ vtrũ ſtupꝛũ ſit adulteriuʒ
qð vidr ꝑ hoc qð dꝛ ab ambꝛo.ĩ li.de pa⸗

MMigrchis. emo ſibi blandiat᷑ de legibo
hoĩm.om̃e ſtupꝛũ adulteriũ ẽ.nec viro li⸗

cet qð mulieri nõ licʒ.ex hoc accipit᷑ ꝙ ſtupꝛũ ſit adul⸗

teriuũ.¶ Pꝛetea.v. Numeri:loꝗt᷑ ð vxoꝛe que erꝛauit cõ
temnẽs maritũ doꝛmiuit cũ adultero viro.⁊ poſtea ſb⸗
iungit᷑.latet adulteriũ ⁊ teſtibo argui nõ põt.qꝛ nõ ẽ in
uenta in ſtuꝑꝛo.ex hoc accipit᷑ ꝙ ſtuprũ ẽ adulteriũ vel
ecõuerſo.( Cotra yſido.adulteriũ ẽ alieni thoꝛi viola
tio.dr em̃ qi ad alteꝛius viri thoꝛũ acceſſio.⁊ h̊ ñ ↄtĩgit
in ſtupꝛo ꝗ̊ ſtuprũ nõ ẽ adnlterid. ( Ad qð doõm. ꝙ ſtu
pꝛuʒ dr dupliciter. no mõ ꝓpꝛie.⁊ alio mõ coĩter.Fᷣm
ꝓpꝛie ſumit᷑ differt ſtupꝛũ ab adulterio.⁊ hoc mõ dif⸗
iniuit Iſido. Alio vpᷣomõ coĩter accipit᷑.et h̊ͥ mõ ſumit
ambro.⁊ ſumit᷑.v.iIu.Et dicit aug.in li.de ſermõe do⸗
mini in mõte.intelligit᷑ ꝙ ꝓpter illicitas cõcupiſcẽtias
nõ tm qᷓ in ſſupꝛis cu alienis viris aut feminis cõmit⸗
tunt᷑:ſ oino ꝑ quaſlibet que aĩiam male coꝛpꝑe vtenteʒ a
lege ði aberrare faciũt:⁊ ꝑnicioſe ac turpiter coꝛiumpi
poſſit ſine crimĩe.⁊ vir vxoꝛẽ dimittere ⁊ vxoꝛ virũ.

WMembrũu tercium

Ercio querit᷑ in quo differat ſtupꝛũ a ra⸗
ptu.didet᷑ em̃ ꝙ raptꝰſub ſtu pꝛo cõtinea⸗
tur.dr ei.xxiiij.geñ. ꝙ Sichem filiꝰ emoꝛ
