differẽs ab appetitu 2 Pcupiſcẽtia.q̊ nõ ſufficienter diffi

nitur luxuria ꝑ appetitũ ⁊ ↄcupiſcẽtiaʒ.¶ Itẽ ponatur

ita:iſte ſtudioſe in aſpectu pulchꝛe mulieris affigit ocu⸗
los. queſtio ẽ vtꝝ luxuriet᷑:⁊ videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ hoc qð dicit

Criſo.ꝗ ſtudet coꝛꝑa clara ꝑſcrutari.⁊ pulchros viſus
venari ⁊ fouere inſpectricẽ miaʒ ⁊ pulchꝛis faciebo dele⸗

ctari: captiuat aĩaʒ. ſed nõ captiuat aĩaʒ niſi ꝑ pctẽm. bᷣ
nõ aliud a pcto luxurie qᷓrẽ inſufficiẽter deſcribii ꝑ appe
titũ ⁊ ↄcupiſcẽtiã.¶ Aod qð dicendũ.qꝙ ibi diffinit luxu

ria ſᷣm q ẽ moꝛtale pctm.⁊ intelligit᷑ ibi eẽ apetit?ꝰꝗ ẽ ex
ↄſenſu rõnis ⁊ ſiłꝛ ↄcupiſcẽtia.vel etiã dẽ moꝛtale eẽqũ
nõ cohibet ipᷣa ratõ cũ poſſit hmõi inoꝛdinatũ appetitũ
ſiue ↄcupiſcẽtiã cohibẽ.lñ aug.ſuꝑillð.v.math.q vide
rit ⁊c.q vidit h̊ fine ⁊ aĩo vt eo ↄcupiſcat qð nõ ẽ titilla⸗
re bᷣ plene ↄſentire.vt ſi facultas ſic ꝑagat᷑.patʒ q̊q vᷣm
ꝙ eſt oſenſus ipᷣiꝰratõis vel nõ cohibitò cũ poſſit:ẽ luxu

ria moꝛtale pctm. 2 hoc excludũt᷑ pꝛimi motꝰ ꝗ nõ ſunt
in prate no ra.

Ded adbuc obijcit᷑.qui viderit mulie
rem ad ↄcupiſcẽdũ vtrũ luxuriet᷑.cũ alter ſit actꝰ videre

ab ipo cupiſcere.⁊ videt᷑ ꝙ nõ. cũ pꝛimo ſit perm ĩ ↄſen
ſu ipiꝰratois ſicut dictũ eſt.¶ Ad boc rñdet Criſo.mo⸗

uendo iſtã queſtionẽ dicẽs ita.ſimpłꝛ viſuʒ deſtruxit ꝓ⸗
pter ipam occaſionẽ q̃ ex hoc ſequit᷑ ↄcupiſcẽdi.ñ ſub⸗
dit. deus incõtinẽteʒ viſuʒ deſtruxit ante actũ. ne foꝛte ĩ
actũ incidat.qui em̃ accendit flãmaʒ abſente etiã muli⸗
ere apð ſe plaſmat ↄtinue. Vñ ipᷣe dicit.nõ qd h̊ oculos
tibi fecit deꝰ vt ꝑ illos introducas adulteriũ:ſed vt crea⸗
turas videns admireris creatoꝛem. EUnde ipe ponit ex⸗
emplum de impetuoſo tenente gladium qui defacili t
impetũ põt ſe interficere.⁊ auferret᷑ ſibi gladius vt au⸗
feray ſibi inteꝛficiendi occaſio.nde ipſe Criſo.vult di⸗
cere.ꝙ ꝗdã ignis ↄcupiſcibilis rõe nature coꝛrupte ipᷣi
viſui adiũctꝰẽ rõe cuiꝰdñs hmõi viſuʒ inhibuit cũ ↄſen⸗

ſu cui adiũgit᷑ delectatõ vel triſticia que paulati,/ pcedit

vſq; ad ↄſenſuʒ rõnis.vñ Yob.xxxj. Pepigi fedꝰcũ oen⸗
lis meis vt nec cogitarẽ de ᷣgine.⁊ poſtea dic qͥſi reddẽs
ratõeʒ huiꝰqꝛ ẽ ignis vſq; ad cõſũmatõeʒ denoꝛãs ⁊ oĩa
eradicãs genimia.Vnde ↄcedim?ꝰ luyxuria ẽ in appeti⸗
tu. ⁊? ideo ꝑ illa.ſ.ꝑ ↄcupiſcẽtiaʒ ⁊ appetitũ diffinit᷑· per
occaſionẽ vᷣo in viſu in ſequẽtibo naturã coꝛruptã ⁊ iðo
ab ipo dño ne viderit cõcupiſcẽdũ inhibet᷑.

ũdo querit᷑ vtꝝ coire ſit malũ ſm ſe et
pctm.⁊ loqmur de illo coitu añqᷓ ↄoſentiat
aliꝗs ĩ aliquã ꝑ mr imonialẽ copulã.qrit
g aut h̊ qdð dico coire ẽ malũ rõne materie
in quã trãſit:aut rõne potentie a qua egredit᷑.etſi dicat̃
ꝙ rõne materie h̊ nõ videt᷑.qꝛ iſte actꝰtrãſit in muliereʒ

ti dermiat᷑ actꝰin ꝓpꝛia materia.⁊ eſt bonũ in genẽ.ſic vi
det᷑ ꝙ hoc qð dico coire rõne materie huiꝰ ĩ quã tranſit
erit bonũ in genẽ.qꝛ ex tali materia nõ ↄtrabit᷑ defoꝛmi⸗
tas vt videt᷑. Si dicat᷑ ꝙ hẽ rõne potẽtie coꝛrupte.ſᷣ ſic

lembrum ſecunduz

icut ĩ materiã. h̊ hic determiat᷑ materia ſic dare indigẽ

eſt iſta coꝛrupta: ſic⁊ alie coꝛrupte ſũt2ꝛ loqᷓmur ꝓ illo

ſtatu poſtqᷓ coꝛrupte ſũt& ſi rõne huiꝰ coꝛruptõis ẽ coi⸗
re malũ pᷣm ſe: eadẽ rõne eẽt in alijs vel ſi nõ i alijs:nec ĩ
iſto.4! Itẽ Criſo.vtraq;.ſ.ira ⁊ ↄcupiſcẽtia ſũt natiua.ſᷣ
qð eſt natiuũ ſiue naturale nõ eſt malũ.qꝛ ᷣm ea q̃ natu
ralia ſũt nec laudabiles nec vituꝑabiles ſumꝰ.qre vide
tur ꝙ ipᷣm coire nõ ſit malũ pᷣm ſe.quare vt videt᷑ potiꝰ
ce beret dici malũ in genẽ vel ex circũſtãtia q; malũ ſᷣm
ſe( Bed nõ ſit malũ in genẽ:illud pʒ ꝑ ea q̃ dicta ſũt
7 etiã videt᷑ ꝙ nõ ſit malũ ex circũſtãtia.qꝛ ponat᷑ ꝙ ali⸗
quis coeat cũ aliq̃ intẽtione ꝓlis ꝓcreande.⁊ ſᷣuet ei fi⸗

„ .

nõ videt᷑ malꝰſimplicit᷑.(¶ Ao qð dicẽduʒ ꝙ coire nõ di
citur malũ ſᷣm ſe.tex ſᷣm

iugio nõ ſit malꝰex circũ e nec ĩ ſe ſicut oſtẽſuʒ ẽ. qᷓre
riam Fᷣm

ãſit in mulierẽ ſiẽ in materiã h̊ ſᷣm ꝙ trãſit

in h̊ ꝙ dico nõ ſuã.ſᷣ hoc qð dico nõ ſuã põt intelligẽ du

pliciter.vel qᷓ nõdum facta ẽ ſua ꝑ ↄiugiũ: vel intelligit᷑
coire cũ nõ ſua poſtq;ᷓ aliqua facta ẽ ſua.vltimo mõ pla⸗

num eſt ꝙ eſt peccatũ moꝛtale coire cũ nõ ſua ſᷣ nõ pᷣmo
modo coire cũ nõ ſua anteqᷓ aliqua facta ſit ſua ſit pcm

tunc eſt queſtio rõne cuiꝰ ipᷣm coire eſt maluũ.Et dicẽ⸗
dum ꝗ hoc eſt ratõe vtriuſq; ⁊ ratõe.ſ.potẽtie coꝛrupte
7 ratõe materie.Ende actꝰſic egrediẽs a potẽtia ſic exi⸗
ſtente coꝛrupta in talẽ materiã eſt cauſa quare ipᷣm coi⸗

re ſit malũ.Eñ nõ eſt rõne alteriꝰtm̃.ſ.rõne qua egredi

tur a potẽtia coꝛrupta ſicut ptʒ de vxoꝛe vbi ꝙᷓuis egre⸗
diat᷑ a potẽtia coꝛrupta.nõ eſt tñ pctm:cũ.ſ.ibi ↄcurrũt
illa tria bona fides ꝓles a ſacramẽtuʒ. ¶ QOð aũt obij⸗
citur ꝙ nõ eſt plus q;ᷓ coire cũ muliere.ĩmo plus dicit᷑.ſ.
coire cũ muliere nõ ſua ꝑ legẽ ↄiugij. VUnde ſicut dictuʒ
fuit in queſtione de pcto.potentia generatiua habet coꝛ⸗
ruptõʒ ſuꝑ alias.ratõe cuiꝰmalũ eſt ipᷣm coire: niſi ad⸗
datur debita circũſtãtia.ſicut ptʒ.q; ipᷣm iurare malũ ẽ
ex defectu debite circũſtãtie.cũ.ſ.iurat᷑ ſine ncc̃itate.vñ
Hac de cauſa dñs inhibuit iurare.vt ptz.v.math. Moli⸗
te iurare ⁊c.⁊ vlt.Jaco.ante oia fratres mei.ſed ex hac
pte etiã plus eſt.qꝛ ipᷣm coire egꝛedit᷑ a potẽtia coꝛrupta
ſupꝛa alias. ⁊ etiã deficit debita circũſtantia. Eñ ſemꝑ
G eꝛit malũ niſi trabat᷑ ꝑ aliquã circũſtatiã ad bonũ.

dhuc quentur HS. f.

circa hoc vtꝝ coire cũ pluribo ſit pcẽm vel ↄtra legem na
ture.⁊ videt᷑ ꝙ nõ.ponat᷑ em̃ q; aliquis cõſentiat in ali⸗
qua ad tempus.⁊ ꝓponat illi ſeruare fidẽ ad tempꝰ.⁊ ve
lit eam cognoſcere cauſa ꝓlis ꝓcreande:illud nõ vide⸗
tur ↄtra legem nature.ſ̊ hoc mõ poterat quis in plares
oſentire ita ptʒ ꝙ oſentire in plures ſucceſſiue etiã om
nibo viuentibo nõ fit ↄtra legẽ nature.¶. Itẽ ĩ alijs aĩan⸗
tibus ita eſt ꝙ vn maſculꝰ põt adimplere multas ᷣm le

traſit in mulierẽ ſic in mate

dem. ? tñ cũ nõ ſit ibi ↄiugiũ videt᷑ etiã ꝙ ille actꝰſine cõ/

–

gem nature ſicut patz in gallo. Similit᷑ videt᷑ ꝙ poterit
eſſe ex ꝑte iſta.nam vt dictũ eſt geñ.xvj.ipᷣi abꝛaham.in⸗
gredere ad ancillã tuã.ᷓ poterat diuerſis carnẽ ſuã cõ⸗
municare.vxoꝛẽ em̃ habebat qñ ſibi dictũ eſt hoc. Sed
ſicut vir poterat carnẽ ſuã coĩcare diuerſis:ita videtur
ipᷣa mulier poſſet.vel vnde eſt hoc ꝙ mulier nõ poteſt

cum vtrũq; eſſet ad multitudinẽ ſpeciei ꝓcreande ad cul
tum dei. ¶ Itẽ aliqua mulier intẽdit ſeruare fidẽ cũ plu

ribus.⁊ non eſt coitus niſi cauſa ꝓlis ꝓcreande.quare
videtur ꝙ nõ ſit contra legem nature ꝙ vna mulier ha⸗
beat plures.⸗: Item querit augu. de illa que coit cauſa
pꝛolis ꝓcreande ⁊ vult fideʒ ſeruare viro.⁊ dicit.ꝙ iſta
multis matronis pᷣponenda eſt.ſed in actu continentie:
ipſius matrone nõ malũ eſt. ĩ iſto actu coire nullo mõ
eſt peccatü. cũ ſit ipi ↄtinentiè matrone pponẽdꝰ.¶ Et
dicendũ ꝙ coire cũ pluribo vno mõ eſt ↄtra legẽ nature.

alio mõ nõ ſicut determĩatuʒ eſt ſupꝛa.q¶! Ad obiectũ au

tem dicendũ ꝙ lex nature pᷣm cõgruentiã ad ip̃am mri⸗

monialẽ copulã que eſt ꝑ inſtitutõneʒ diuinã: tria inclu v e Lu

A Pent he

”ꝗ”M
bi
4
ſbe
ſcl
i⸗
ſa
t
*
²
2 . .
P. e
22 a 1. mni

7

dit. ſ. ꝙ fiat coitꝰcauſa ꝓlis ꝓcreande.2 ꝙ ſeꝛuat ſidem ee Hi

thoꝛi. terciũ eſt ꝙ nõ tm̃ ad tempus ſeruet ſed inſeꝑabi⸗

liter. VUnde ille qui haberet illa duo nõ ꝓpter hoc habẽt
totum qð exigit᷑ ad hmõi legeʒ nature.æeſt em̃ illud de
oꝛdinatõne ad bonũ matrimonij qð eſt ſacramẽtũ.ſ.ipᷣa
inſeꝑabilitas.¶! Ad illud qð obijcit᷑ de viro.dicendũ ꝙ

vir ita potuit ↄmunicare quãdo neceſſitas erat.ſicut di

cit augu.ſuꝑ geñ.ad lr̃am. ⁊ ha bet᷑ in.iiij. ſentẽtiarum.
xxxv.diſ. ꝓ varietate tempoꝝ varia inuenitur diſpoſiiõ
conditoꝛis. Vnde dicit augu. antiquis multis non fuit

in peccatũ ꝙ pluribo feminis vtebãtur. nec contra natu

ram hoc faciebant:cum nõ laſciuendi cauſa ſed gignen⸗
di boc facerẽt. ¶ Sed quare mulieribo quãdoq; nõ fuit
cõceſſum vt diuiderent ſicut in viris.Ad qð dicendũ.q;
mulier ſubiecta eſt viro ratõne conditõnis.licet em da⸗

ta eſſet in adiutoꝛiuʒ viri ſicut dictũ eſt.j.geñ.nihilomi⸗

nus foꝛmata fuit de latere viri ipſius. ratõne etiam pe⸗
nalitatis ſicut dicitur geñ.iij.ſub viri poteſtate eris.et
ipᷣe dominabit᷑ tui.illud dictum eſt ei poſt peccatũ quaſi
in cumulũ pene.ita duplex ſubiectõnis ratõ durauit in
lege nature poſt ſtatum.ſ.pꝛimũ.Et etiam durauit duʒ
fuit lex ſeueritatis ⁊ rigoꝛis.ſcʒ tempoꝛe legis moyſi.⁊
ideo vir tem poꝛe iſto cum nõ ad paria iudicarentur vir
mulier.quado ſcʒ mos erat habere plures.nec erat pꝛe
ceptum incõtrariũ.⁊ ſic etiam poterat dictare ratio:po⸗
tuit vir habere pluꝛes vxoꝛes.ſed quãdo venit lex ſuꝑioꝛ
lex libertatis.lex ſpũs ⁊ gre.q.ſ.pᷣeminet taʒ legi nate q
lege moyſi ad paria iudicant᷑ in illo actu vir ⁊ mulier.2
ideo dicit᷑.j.ad Coꝛin.vij.mulier ptatezʒ coꝛꝑis ſui ñ bʒ
ſeo vir ⁊ ecõuerſo.¶ Pꝛerea plures pñt ab vno quidaꝛi
nõ at᷑ vna a pluꝛibo.vn aug.ð bono ↄiugaliocculta lege
nature amãt ſingłaritatẽ ꝗ pᷣncipãt᷑.ſubiecta vᷣo nõſolũ

ſingla ſingulł:p ſi rõ ſocialis aut naturalł admittit ⁊ plu

res vni ñ ſine xcoꝛe ſubdũt.nec eĩ ſic hʒ vnꝰſᷣuꝰ plures
dños qm̃ vn oñs plures uos.iec ẽ ðͥ nataʒ nuptiaꝝ
plures eĩ femie ab vno fetari pñt:vna vᷣo a pluribo ñ pt᷑.

hẽ ius pᷣncipioꝝ.⸗ Ad illð qð obijcit᷑ de matrona.dicẽ

Dũ ẽ ꝙ nõ parificat illa matrone inqtũ ẽ matrona. ſ̊ qᷓ;⸗
tum ẽ ad aliqs ↄditões ĩ iſtis.qꝛ ſᷣuat fidẽ ⁊ vult ꝓcreaꝛe
Pꝛetea vᷣo matrona qñq; vult coire cũ marito nõ ꝓpter
hmõi rões vel ↄditões ſ̊ cã incõtinẽtie ⁊ hmõi.⁊ i h ipa

matrona a bonitate matrone degenerat. vñ ñ pᷣponit᷑ ei

ſimptłꝛ⁊ ̊ inq;tũ matrona a rectitudie matrone aliquatu
lũ degenerat.vñ aug.ſic dĩc.Si aliꝗs aliquã ſibi aſſoci⸗
at ⁊ ad tpᷣus⁊ illo fidẽ Fuat viro ⁊ ſpe ꝓlis hñde vult ſe
cogſi tm̃:tał młtis matronis anponẽda ẽ.⁊ ſic añponit
natrone debitũ petẽti gra libidis explẽde qͥ ad hoc.

dhuc etia quentu? S. ij.

vtꝝ coire cũ ſua ſit pctm2 vẽ ꝙ ſic.qꝛ iſtð pcedit a vᷣtu⸗
te generatiua inqtũ coꝛrupta eſt ꝑ libidinẽ.̊ ſicut vᷣtus

„ 2 ,

—
755
”ü

—
=

EENENEEEE

LNueſtio

— —

clxj.

8 N 1 generatiua traſmittit ꝓgagatõeʒ:ita libido ꝗqᷓ inſepabili⸗ fuit vt trãſfunderet᷑ ꝑ hmõi libidinẽ adiũctã ꝓpagatõni 1
zc , ter adheret ii ꝓpagatoni traãſmittet aligo.¶¶ Si dicat petm oꝛiginale in ꝑſona genita.petm em̃ actuale nõ con a nata
. ꝙ pena ẽ illa libido ⁊ nõ culpa. Cõtra videt᷑ ꝙ ſit culpa uenit in ꝑſona. oꝛiginale vo venit ab ipᷣa natura coꝛru⸗
etnr bilis. qꝛ niſi eſſet talis:nõ traſmittẽt oꝛiginale. ipſa li⸗ pta in ipam pſonaʒ. ꝛ ides libido qᷓ reſpicit ip̃am vlem
Neſ⸗ bido eſt in potẽtia coꝛrupta ſequit᷑ in actu. relinquit ů coꝛruptõeʒ ẽ cauſa traducẽdi petm oꝛiginale ĩ ꝑſona ge
cl ꝙ ipᷣa libido ſit culpa in ipo coitu etiã cũ vxoꝛe.⸗ Item nita.nõ aũt cauſa alicuiactualis neceſſario ĩ ꝑpſona ge⸗
hln libido eſt in potẽtia generatiua coꝛrupta. ⁊ ẽ cauſa pcti nerate. 4 Ad iſtud vtꝝ eſſet in pcepto. dicẽdũ ꝙ aliq eſt .
e ſieut dictũ ẽ.ſ̊ magis nata ẽ facere pctm in ꝑſona gignẽ oↄueniẽtia. inqᷓtuʒ em ibi ẽ culpabilitas:in ꝑmiſſione eſt
tis cuideſt ⁊ ei ſeꝑabiliteꝛ adheret ꝙᷓ in ꝑſona geniti. ſi nõ vt in gignẽte fiat pctm ſed in genito. ¶ Ad aliud di⸗
facit in ipo genito relinqui pctm. cũ ꝑ bmõi tranſfunda cendũ ꝙ verũ eſt ꝙ reddit thoꝝ ingloꝛioſum qꝛ atteſtat
tur oꝛiginale qð nõ facit ꝓagatõ ſed libido ſicut dic au ignominie pcti pᷣmi parẽtis ꝗ erat oꝛigo. Sʒ tñ notãdũ
gul.g̊ multoſoꝛtiꝰfaciet pctm in generãte.relinquit᷑ &ᷣ ꝙ

ꝙ duplicit dicit᷑ thoꝛꝰhonoꝛabilis.ratõne nature pꝛimi
tus inſtitute.⁊ rõne mr̃imonij.ſᷣ ingłioſus dꝛ hmõi lectꝰ
ratõe fomitis.¶ Sʒ. ꝓbat᷑ adhuc ꝙ coire cũ ſua ſit pec⸗
catũ.qꝛ duplex ẽ viſio.qᷓ̃dã pꝛactica:qdã ſpeculatiua.pᷣ⸗
ma ẽ cũ gra gratũfaciẽte.ſcdᷣa põt eẽ ſine gra tali.ſᷣ gra
ſpũs ꝓphie q ẽ gro gratiſdata:nõ pt᷑ eẽ ĩ illo actu.mũto⸗
ue foꝛtiꝰ nec caritas niſi ẽ gr̃a gratũfaciẽs.⁊ ſic reliquit᷑ ꝙ
ſiit pctm. 4 Ao qð dicẽdũ.qꝙ ſpũs ꝓphie dat᷑ homi facto
in rõne ſpũs.ſ̊ ille actꝰẽ hoĩs inqtũ coiiꝰefficit᷑ caro.ſic
" Blo. dz.j. Coꝛin.vj. Si & iſti actꝰdirecte oꝑponũt᷑. patʒ ꝙ ipᷣe
ſpũs ꝓphᷣie nõ pt eẽ ĩ actu illo.nõ tñ ꝓt h̊ ſeꝗt᷑ ꝙ caꝛitas
inqtũ ẽ actꝰvel habitꝰ cũ ſit hoĩs ſpũalis nõ poſſit eẽ in
actu illo ſiue cũ illo.ipᷣe eĩ actꝰ ꝓphie ẽ ↄtuitꝰi ſpeculum
et᷑nitatis.vñ ptʒ ꝙ illð ñ pt᷑ ſe ↄpati cũ actu illo quis ca
ritas poſſit eẽ cũ illo ſic ptʒ ĩ coitu ↄiugali.nõ em̃ ſic di⸗
recte ẽ caritas ad hmõi ↄtractũ ñ quo ad h̊ eſt maioꝛ qu
oppoſt actꝰilliꝰcũ ſpũ ꝓghie:qᷓ; cũ ipᷣa caritate.

Ebruz terciñ

Ercio qrit᷑ vtꝝ oĩs lururia ſit perſm moꝛ⸗
tale.⁊ videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ hoc ꝙ dẽ vlt. ad heb.
foꝛnicatoꝛes ⁊ adulteros iudicabit domi⸗
nus.glo.i.cõdemnabit.h̊ foꝛnicatõ pꝛimꝰ
gradꝰẽ in actu luxurie.ſi &̊ ille moꝛtalis ẽ:qꝛ nõ ↄdẽnat᷑
aliꝗs niſi ꝓ moꝛtali:reliquit᷑ ꝙ ſᷣm oẽm actũ oↄſequẽteʒ

ipm coire cũ ſua nõ poſſit eſſe ſine pcto.¶ Item dicit in
ps. Eduxit eos cũ argento ⁊ auro.ſuꝑ boc dic glo. ꝙ il⸗
lis qui fecerũt ex obediẽtia ⁊ ex caritate ipe actꝰ fuit in
precepto ⁊ modꝰſiue q̃litas facti:ſed illis qui fecerũt ex
cupiditate actꝰfuit in pcepto ⁊ modꝰ ſiue qualitas in ꝑ⸗
miſſione.¶ Similit videt᷑ ex ꝑte iſta ꝙ ipᷣe actꝰ coire ſit
in pᷣcepto.ſicnt dicit᷑.j.oſee.Sume tibi vxoꝛẽ foꝛnicatõ⸗
nis. ſed libido adiũcta illi actui ĩ ſtatu nature coꝛrupte
videt᷑ eſſe in ꝑmiſſione.nõ em̃ pᷣceptũ fuit ꝙ ex libidie fa
ceret ſiue ex fomite ꝗ̊ illð qð ꝓcedit ex fomite quicꝗd ſit
nõ ſic fuit ex p̃cepto.&̊ coire cũ ſua eſt pcẽm. cũ nõ poſſit
eelſe ſine libidine qᷓ culpabilis ẽ ſicut dictũ eſt.¶ Itẽ vlt.
‚Q heb. dicit in quadã glo. duplex eſt pena ſecuta ipſum
oꝛiginale pctm.pena moꝛtis que reddit ipᷣm ſuſtinẽtem
gloꝛioſuʒ.ſ̊ alia.ſ.libido q̃ ſecuta ẽ in poſteris ꝓpt pctᷣm
pᷣmi hoĩs reddit ipᷣm thoꝝ ingloꝛioſuʒ.⁊ iſtud nõ eſt niſi
ratõe pcti.ᷓ ipe coitꝰcũ ſua nõ põt eſſe ſine pctᷣo. co,
tra oĩs motꝰoꝛdinatꝰ oꝛdine gr̃e eſt meritoꝛiꝰ:ſᷣ in ſlatu
nature coꝛrupte ler mẽbꝛoꝝ repugnat legi mẽtis. ſ̃ iſte
motꝰↄtrariꝰin ipis ↄiugibo ſeruãtibo bona ↄingij ẽ oꝛdi
natus.⁊ illud eſt ꝑ grazʒ.relinquit᷑ ̊ ꝙ coitꝰ cum ſua ſit
H o oα Meritoꝛi?. 4 Ytem aug: quẽadmodũ de pcto factũ ẽ ſup⸗
en Ppliciũ: ita ecõtrario dæ ſuplicio factũ ẽ meritum. ipſe
ii vſaſti coit?cũ ſua nõſolũ nõ eſt pctm:ſᷣ etiã meritoꝛiꝰ.ſed non

NreAAE

D e N. Seze IIA ſpe⸗ ſte α =E

HSE-⸗ Pre

3 At

— ᷑— — —

Ga eſſet meritoziſi ibi etiã eſſet veniale quo ad hoc. coire ſit moꝛtale młtofoꝛtiꝰ.¶ Itẽ dꝛ.j.Coꝛin.vj. Qeq; foꝛni⸗
Set⸗ cũ ſua nullo mõ eſt peccatũ.q¶ Itẽ mrimoniũ poſt lapſũ carij regnũ dei poſſidebũt.ſ̊ nõ aufert᷑ regnũ celeſte niſi

ꝓ moꝛtali pcto.̊ ⁊c.¶ Itẽ.iiijad eph̊.foꝛnicatoꝛ aut ĩ⸗

mundꝰnon ha bʒ ꝑtẽ in regno xpi.q̃re redit idẽ qð pꝛiꝰ.
ſcʒ ꝙ luxuria ſit moꝛtalis vlłꝛ.⸗ Sezſueld: ꝓPuerb.
io

datũ eſt in remediũ.ſᷣ bonꝰmedicꝰ qui habet poſſe ꝑme
Dicinã nõ reſtituit aliqð niſi reſtituat ad ſanitateʒ inte⸗
gram: led ipᷣe dñs ihs xpᷣc potens erat ⁊ reſtituit bmõi

motũ inoꝛdinatũ ꝑ medicinã ſacꝛamẽti mr̃imonij. coi⸗ pꝛeciũ ſcoꝛti.ſuꝑ qð glo.bꝛeuis delectio foꝛnicatois:ſed
Ire cũ ſua nullatenꝰeſt pctm. ( qð dicendu ᷣm ꝙ di⸗ ꝑpetua pena foꝛnicatoꝛis.pena ꝑpetua non debet᷑ ꝑſe
Ha geslat citur.j. Coꝛin.vj.ſuꝑ illud. erũt dno ĩ carne vna.glo.i. niſi moꝛtali.̊ ⁊c.] Itẽ hiero.Luxuria inimica eſt deo.
l wſr an: in carnali oꝑe qð inter ↄiuges bʒ fieri ſine pctoſſpᷣ poſſz inimica virtutibo.ꝑdit oẽm ſubſtãtiaʒ pr̃is.ſed veniale
bene eẽ in ipo ↄiugali opꝑe pctm. ᷣm illud:ardẽtioꝛ ama, bene ſecuz patit᷑ virtutes: quare videt᷑ ꝙ luxuria vlꝛ ſit
toꝛ vroꝛis ſue adulter ẽ ſi ꝓpt ſe dilectatõ q̃reret᷑ ĩ vroꝛe. r. moꝛtalis.¶ Itẽ Criſo.om̃i foꝛnicatoꝛi im poſſibile ẽ in⸗
vnde aug:quedã bona data ſũt nobis qᷓ ꝓpter ſe ſũt ape trare in regnũ celoꝝ. ſed nihil claudit regnuz celoꝝ niſi
tenda.vt ſapiẽtia.ſalꝰ.amieitia.qdazʒ vo ꝓpt aliud vt do⸗ moꝛtale. S*. ¶ Ad oppoſitũ ſic arguit᷑.dicit yſi.Si plꝰ
S”LZM cCLtrina.cibo.⁊ ↄiugiũ.quicũq; his qᷓ ꝓpter aliud inſtituta delectet mentẽ delectatõ foꝛnicatõnis q; amoꝛ caſſitatis
3 2 ſũit nõ ad hoc vtit᷑ ad qð inſtituta ſũt: als peccat veniali adhuc regnat peccatũ in hoĩe.q̊ vtrũq; põt eſſe ibi ſimul
ter als crimĩaliter.q vo his vtit᷑ ad qd ſũt bñ facit.ſiqui cum fiat com ꝑatio ⁊ amoꝛ caſſitatis que virtus eſt ⁊ de
vtit ad bona ↄiugij.⁊ nat fidẽ. ⁊ intẽdit ꝓcreare plem lectatio foꝛnicationis.ſed moꝛtale pctm nõ põt ſimul eẽ
ad cultũ dei. qꝛ vtit ipo ↄiugio ad hoc ad qð inſtitutũ ẽ. cum virtute: videt᷑ q̊ ꝙ delectatio foꝛnicatõis poſſit eſſe
Ad illud aut qð obijcit᷑ a potẽtia coꝛrupta ⁊c. dicẽ⸗ venialis.4. Itẽ querit Criſo.ſuꝑ illud.v.mathᷣ.q vide⸗
du ꝙ a potẽtia pt exire actꝰ ita ꝙ ↄcupiſcẽtia nõ habeat rit ⁊c. Si ego video ⁊ concupiſco. nihil aũt adipiſcatur
Dominiũ. Uñ volũtas ↄfoꝛmis nature pr ꝓcedẽ ĩ actum/ ꝓnicioſum: ⁊ vocat ꝑnicioſum moꝛtale pctᷣfi. relinquit᷑
ſuũ ſine pcto. Etſi obijciat᷑ ad ̊ ꝙ ẽ culpabilis cũ tradu ergo ꝙ bmõi cõcupiſcentia que eſt in luxuria poſſit eſſe
L catur petm in genito. dicẽduʒ culpabilis ſine vitioſa venialis.¶ Item.xxiij.deut.ſuꝑ illud nõ erit meretrix ð
n dicit. i. cauſa vel diſt poſitõ ꝑ quã põt ꝓduci pctm in ꝑſo filiabo iſrabel.glo.ad eas ꝓhibet accedere quarum eſt
na genita. vn vitioſa dici᷑ ꝑ cauſaʒ nõ ꝑ foꝛmã. foꝛmali venialis turpitudo ſed accedere ad tales eſt ſnicari er
ter em diceret᷑ culpabilis ſi ſem ꝑ reddẽt potẽtiam ĩ qua go foꝛnicari poteſt eſſe venialis.¶ Item qð eſt peccatũ
eſſet culpabilez in ſuo actu.ſ̊ ſicut traducit᷑ ĩa caro:ita non pꝛohibetur in decalogo teſtamẽti veteris videtur
aef an etiaʒ ipa libido ẽ cã traducẽedi oꝛigiale.qꝛ potẽtia gene⸗ eſſe veniale.ſed foꝛnicatio non pꝛobibetur in decalogo
ſe ratiua ẽ cuiſdã Eſone ſingularis. ipᷣinatuꝛe rõne cuiꝰ toto.relinquitur ergo ꝙ ſit venialis ipſa foꝛnicatio.vn⸗
fit deciſio.libido em̃ eſt vlis pena:⁊ data ẽ vt ſit vlis coꝛ de ſuper illud.xx.exo.ſon mechaberis.dicit glo.nomi
ruptio.⁊ vt oſequeret᷑ queda defoꝛmitas in ꝑſona geni⸗ ne mechie ſolet adulterium intelligi. ergo videtur ſo⸗
ta pocupiſcctiaʒ ſeminalẽ. ¶ Ao illud qdð obijcit ꝙ plꝰ lum adulterium ibi pꝛohibeat᷑. (Lio quod dicendũ.q
xbuit coꝛrũpi ꝑſona generãs qᷓ gemita. dicendũ ꝙ non Fſm ꝙ nos loquimur de delectatõne que eſt ꝑ conſenſum
uit libido ad hoc vt in ꝑſona generante eſſet culpa. ſed rationis ſicut dictum fuit ſupꝛa.hoc modo ſiue ſit ĩ mo⸗
JTara ov

E “ 1471

„.*

tu foꝛnicatõis ſiue ĩ alio motu ſequẽte ſemꝑẽ petm mor

tale ipᷣ̃a luxuria.etſi inueniat᷑ qñq; ꝙ ſit venialis:intel⸗
ligit᷑ ꝙ ſit in ipis ↄiugibo coeuntibo pter ſuã incõtinẽti⸗
am. ſicut diĩc aug.in li.x bono ↄiugali.⁊ habitũ ẽ ſupꝛa
in iſta qſtione.ꝙ põt eſſe in eis hmõi motꝰvenialis⁊ ita
impetuoſus põt eſſe ꝙ põt eſſe crimialis. Vnde ocedẽde

ſunt oẽs auẽtes ille ꝓbantes ꝙ foꝛnicatõ vlr eſt moꝛta

le pctm.¶ Nð vo obicit᷑ in cõtrariũ de yſið.dicendũ eſt

ꝙ qñ eſt ↄſenſus ratois vel nõ eſt ꝓhibitõ ratõnis opoꝛ

tuno tꝑe ꝓgrediẽtis in actũ:tũc nõ põt eſſe amoꝛ caſtita
tis ꝓcedens a caſtitate vᷣtute.⁊ tũc regnat pcẽm ⁊ dñat᷑
ocupiſcentia.nec põt eſſe amoꝛ caſtitatis q virtꝰ eſt. Vel
alio mõ põt accipi vt intelligamꝰ telectatõneʒ qᷓ ꝓcedit
ex fomite que nõ ꝑuenit ad ↄſenſuʒ ratõis.nec etiã ꝓce⸗
dit tantũ ꝙ debeat ꝓhiberi a ratõe.talis delectatõ bñ pt᷑
elle cũ amoꝛe caſtitatis virtutis.⁊ de tali intelligit Yᷣſi.
nõ de pᷣma.⁊ tũc nõ regnat pctm ĩ hoĩe ſed potiꝰ regnat
7 dñatur amoꝛ caſtitatis.vñ aug.Si plus delectat pul⸗
chritudo intime caſtitatis qᷓ turpitudo ipᷣiꝰ foꝛnicatõis

nõ regnat pctm ſed pulchritudo iuſticie..¶ Ad illð Cri
ſo.Si ↄcupiero ⁊c̃. dicẽdũ ꝙ illa delectatõ q eſt ĩ inferio

ri ꝑte ratõis.que ꝑ mulierẽ intelligit.⁊ nõ attingitur a
ſuꝑioꝛi ꝑte ratõis ꝑ ↄſenſuʒ in illã delectatõʒ. nec etiã ĩ
tantũ ꝓcedat ĩ inferioꝛi ꝙ vir debeat.i.ſuꝑioꝛ ꝑs cohi⸗
buiſſe.de hac ↄcupiſcẽtia loquit᷑ Cri.cum dicit᷑.ſQihil
adipiſci ꝑnicioſuʒ.ſed ſi tãta ſit ↄcupiſcentia vt ſi facul⸗
tas ſic ꝑagat᷑ ſicut dictum fuit ſupꝛa:tũc vir etiã ſuꝑioꝛ

pꝑs ratõis cibũ vetitũ ↄmedit ⁊ moꝛtale pcẽm eſt.¶q AdD

illud qð obijcit de glo. xxiij.deut. dicẽdũ ꝗꝙ nõ debet ibi

eſſe venialis ̊ potiꝰ venalis turpitudo. vñ fallſa eſt illa
lr̃a q dicit venialis.vel dicit᷑ veniale in lege qð nõ puni⸗

tur ꝑ legẽ pena moꝛtis. 4. Ad illud qð obicit᷑ qd non vi ⸗

ℳ* enſfert n 2 P9 Pak- i cozpere; ſie- * lrzor .

muliere:⁊ aliꝰẽ ibi actꝰ aliꝰ.ꝗ̊ᷓ ſi macula eſi defoꝛmatõ
imaginis videt᷑ ꝙ ſint ſeꝑate macłe ſoꝛnicatricis ⁊ foꝛni
cãtis.¶ Ad illð videt᷑ rñdẽ glo.j.Coꝛin.vj. dicẽs extra
vinculũ ↄcupiſcẽtie carnał ſũt cetera pcta etſi ꝑ coꝛpꝰ ge

gerat᷑.G̊ aũt ẽ ſub carne ĩmo q̃ſi facta ẽ caro.vt ſił poſſit

dici totꝰhõ caro.¶ Oð ꝗᷓ obijcit᷑ ꝙ vtrobiq; ẽ delectatio

Sè 2 = „ ℳ
n, Onzeeſh prnc- n de n zn s A Siecs aſe as kar
H 6 e O, ant tremlace n en A de ſe⸗
GH . l

carnalis ĩ gula.ſ.⁊ luxuria coĩs.dicẽdũ ꝙ delectatõ caꝛ

nalis 'm ꝙ coĩcat aĩa carni ⁊ coꝛpꝰↄtamiĩat ⁊ agit᷑ etiã
E coꝛpꝰ:coĩs ẽ gule ⁊ luxrurie.ſ̊ iſtud ẽ ſpale ĩ lururia qꝛ
totalit᷑ ratõ ĩ iſio actu abſoꝛbet᷑ qꝛ vis libidis facit quã⸗

dam oglutinatõeʒ ip̃iꝰaĩe cũ carne.vñ dĩic glo.ibidẽ.ĩ ſo

lo tꝑe foꝛnicatõis ↄmiſceri aĩm facit vis libidis cum ipᷣa
carne ⁊ vnũ cũ ipo fieri cui ↄglutinat᷑iſla em̃ vis plus ẽ
coꝛꝛupta q; cetẽ ſicut dictũ ẽ. Pꝛetea ipᷣa vis geneꝛatiua
eſt vis infima inter oẽs vires ĩ aĩa.vñ pᷣma ĩ aſcẽdendo
quare in infimo ẽ vis generatiua.ſcða nutritiua.tercia

motiua.ſenſibilis interioꝛ ⁊ exterioꝛ.vñ qñ ratõ q̃ ſupᷣ⸗

mũ eſt ĩ via illa deſcẽdit vt vniat᷑ cũ coꝛꝑe:tũc dicit᷑ ei cõ

glutinari qꝛ inclinat᷑ ĩ maximã ſubiectõem.vñ ſi vniret

ſenſibili interioꝛi vel exterioꝛi:nõ eſſet tanta rõnis incli

natio nec ſubiectõ tãta.Vñ glo.dĩc ibidẽ.i.Coꝛin.vj.li⸗
bidinis ardoꝛe quo nulla maioꝛ ẽ voluptas coꝛꝑis aim

rmſiα tenet ſeruũ. Ende ſũma ratõis ẽ. ꝙ ratõe veheniẽtis ab⸗
ſſov⸗bitõnis ip̃ius ratõnis ⁊ ſubiectõnis ⁊ aglutinatõnis

dicit᷑ luxuria peccatũ elſe in coꝛpus hec aũt omnia non
eſt reꝑire in alijs peccatis etiam carnalibo.

KMẽbruz quinnru

Vinto querit᷑ de cõditionibo huiꝰ peti. Et

Aſus ⁊ aliqñ contactꝰ ⁊ oſcula.quid ẽ ꝙ ſo⸗
luũ inter hmõi ↄditões viſus ꝓhibet᷑ mah.

det eſſe ꝓbibitũ.dicẽduʒ pᷣm aug:qui ponit lr̃am.lxx. cOqui viderit mulierẽ ⁊c᷑.ĩmo plus inflãmãt colloquia

vbi nos habemꝰnõ mechaberis.xx.exo.ipᷣi hñt nõ foꝛni

caberis:⁊ tũc foꝛnicatio generalit accipit᷑ ad oẽm illici⸗
tum coitũ ſicut dĩc glo.ſuꝑ illud.j.Coꝛin.vj.vnuſquiſq;
ſuã habeat ꝓpt᷑ foꝛnicatõeʒ.foꝛnicatio eſt cois ↄcubitꝰp⸗
ter legittimũ ↄcubitũ. EIñ ſᷣm hãc l̃azʒ.lxx.q ponit.⸗26
foꝛnicaberis.cũ dicit᷑ ꝙ nõ ꝓhibet᷑ in veteri teſtamento
rñdendũ eſſet ꝑ interemptõezʒ. Elel ſi volumꝰ rñdere ſᷣm
lFaʒ nr̃azʒ que dic.õ mechaberis.dicẽdũ ſᷣm Yſið.xx.
exo.in glo.ꝙ generalit᷑ intelligit᷑ ꝓhiberi oĩs illicitꝰcõ⸗
cubitꝰ.vñ ipᷣe dic.ſQe quiſꝗppᷣter mr̃imoniũ alijs femis
ↄmiſceat᷑ ad explẽdã libidineʒ. ſequit᷑:noĩe mechie oĩs
coitꝰ ꝓhibet᷑ ĩ decalogo excepto federe mr̃imonij vñ qð
obijcit᷑ ꝙ nõ ꝓhibet᷑ ĩ decalogo videt᷑ veniale:ẽ dicẽdũ ꝙ
veꝝ ẽ ꝙ n ꝓhibet᷑ explicite pᷣ ĩplicite.vñ licʒ foꝛnicatõ ex
plicite Fm nr̃aʒ lr̃aʒ nõ ꝓhibeat᷑:tñ implicite ſic dictũ ẽ
ꝓhibet᷑.⁊ ideo nõ ſequit᷑ quin poſſit eſſe moꝛtale.

(Membrum quartum

Varto querit᷑ q̃re foꝛnicatõ dicit᷑ eẽ pct᷑ᷣm
in coꝛpꝰ ſicut dic greg. quedã ſũt pcta ſpi⸗
ritualia ſic ꝗnq; pcta capitalia.qᷓdã car⸗
nalia ſic gula ⁊ luxuria.Si q̊ iðᷣo luruꝛia
Dicat᷑ pctm in coꝛpꝰqꝛ carnale.eadẽ rõne gula debet dici
petm ĩ coꝛpꝰ.ſ̊ nec h:̊ nec illð. Stẽ ſi ideo dicit᷑ pꝑetm
in coꝛpꝰqꝛ coꝛpꝰↄtamiat ſic videt᷑ ꝑ glo.ibidẽ q dĩc.ſoꝛni
catio nõ tm̃ aĩiam ſed ⁊ coꝛpꝰↄtamĩat.⁊ alia glo.nõ ſine
ceſiderio carnis aĩa q̃ hʒ ꝓpꝛiũ motũ ↄcupiſcit carnalit
vᷣ hmõi rõ duplex videt᷑ eẽ ĩ pcto gule.ↄtinuat em̃ ⁊ ↄcu⸗
piſcit aĩa qᷓ hʒ motũ ꝓpꝛiũ carnis coꝛpꝑaliter. videt᷑ eſſe
pctm ĩ coꝛpꝰſic luxuria.q] Si vo iõ dicit᷑ pctm ĩ coꝛpꝰqꝛ
coꝛpꝰexercet᷑.eodẽ mõ homicidiũ debʒ dici pctm ĩ coꝛ⸗
Ppꝰ:qꝛ exercet᷑ ꝑ coꝛpoſic maĩfeſtũ ẽ.¶ Itẽ ſuꝑ illð.j.Co⸗
rin.vj.an neſcitis ⁊c.diĩc glo.foꝛnicatõ ambos vnũ facit
vt quõ ĩ natura ſic ĩ macla ſint vnũ.ſᷣ vnũ dicũt᷑ eẽ bᷣna⸗
tura qꝛ fit naturaꝝ ↄmixtio ĩ illo actu:q̊ ſi eodẽ mõ ſunt
vnũ ĩ macla ſic dic glo. videt᷑ q ĩ macla eoꝝ ſit ↄmixtio
qdaʒ. vᷣ iſtud nõ videt᷑ veꝝ.q; alia ẽ imago iĩ viro alia in

ꝓinquioꝛa ſunt illi facto. Vnde.ix.ecci.colloquiuz eiꝰ

quaſi ignis exardeſcit.⁊ multum habetur in illo capi.ð
illa materia.quare videtur ꝙ potius deberet pꝛohiberi

colloquiũ q; viſus.¶ Item pꝛohibetur in euangelio ira

ſci ⁊ concupiſcere ſicut patʒ math.v.⁊ querit Criſo.vñ
hoc ꝙ cum pꝛohibetur ira:ponitur ſine cauſa vnde ĩ lit⸗
tera grecoꝛuz eſt omnis qui iraſcitur fratri ſuo inaniter
vel ſine cauſa.⁊ cum ꝓhibetur viſus ad ↄcupiſcendũ ſi⸗

ne omni conditõne ponitur. 4 Itẽ. vij. ad Ro. ſine omi

ↄditõne ꝓhiberi dicit᷑ ↄcupiſcentia cũ dicit᷑ non concu⸗

querit᷑ cũ multe ſint ↄditões iſtiꝰpcti.ſ. vN Pinhale

piſces.ꝓbibet᷑ aũt Exo.xx.vnde eſt ergo ꝙ ira ſub ↄditi

one ꝓhibet᷑:ipᷣa vᷣo ↄcupiſcẽtia luxurie ſimplicit.⸗ Itẽ
iſte videt inimicũ ſuũ ⁊ ex hoc mouet᷑ ad iram.querituꝛ
ergo cum debeat eſſe omnis ꝑfectio in eunangelio.nõ ꝓ⸗
hibetur ipᷣe viſus in ira ſicut in luxuria.il Item quedã
conditõnes determinãatur in peccato gule ⁊ luxurie.vn⸗

de eſt hoe ꝙ in peccatis ſpũalibo nõ dterminat᷑ ſilꝛ con

ditõnes ſᷣm gradus ꝓcedendi ad alia peccata.4 Item
peccatuʒ lururie habet ↄditõnes q̃ſi ediuerſo pceto gule
Fm gradũ oꝛdinatas.i.habet ↄditoes oꝛdinatas ⁊ gula
nõ.vnde hoc ẽ. ¶ Itẽ q̃rit᷑ ſi ĩ oĩbo illis ↄditõibo luxurie
ẽ moꝛtale pctm:⁊ videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ pᷣmũ.ſ.viſus vꝛ ꝓbhibe⸗
ri math.v.ſᷣ nihil phibetur niſi peccatũ moꝛtale:ergo ſi
viſus eſt moꝛtalis multofoꝛtius conditiones ſequentes.

d pᷣmũ dicendũ ꝙ ꝑ hoc ꝙ viſus ꝓhibet᷑ q̃ pᷣma cõ⸗

Ditio ẽ in luxuria.ꝑoſequẽs dat᷑ intelligi illos ꝓhiberi
que maxime ipᷣi actui apꝛopinquãt. Vnde aug.de hmõi
malo ꝓhibito viſu dicit.ne dicatis vos habere pudicos
aĩos ſi oculos habetis impudicos.qꝛ impudicꝰ oculꝰim
pudici coꝛdis eſt nücius.⁊ tacẽte lingua aſpectu mutuo
coꝛda nũciant᷑ impudica.¶ Ad aliud dicendũ ꝙ ſecꝰeſt
in motu ire ⁊ in motu acupiſcẽtie.qꝛ actus ↄcupiſcentie

ꝓpinquiſſime exit a fomite vła ſtimulo carnis ↄcupiſcẽ

tie que ẽ in luxuria.ſed aliter eſt de ira: qꝛ ↄtingit iraſci
Fm ꝙ eſt penale ⁊ ↄtingit illud dirigere ſic eſt in ira per
zelum vbi dirigit᷑ ia ira ꝑ zelum. Iſtam vo ↄcupiſcẽtia

ꝗegredit᷑ a fomite non ↄtingit dirigere niſi ꝑ matrimo/

ſinn
ſin
Nul
goe
carn
ſino
ſon
ſagt
do
nat
nu
ſun
thu⸗
l
ſin
rd ſois
Reßß ſeer
ſom
Pei
fan
oſn
gor
ſor
ſe
Ains
ſcer
Nn
n⸗
ſul
1
l

lonn
co.
diay
i
Alen,

.

ihl

taid
ſoni
Etrg

aſit
gtio
c⸗
ti
ud⸗

bẽ

4
mmoe

Vn 4 CIlfeſiste

Lueſtio

nium. q̃re ipſa ↄcupia ob hmõi vehementeʒ coꝛruptõem
ſimpłr coꝛrumpet᷑.vñ Criſ.qcunq; ſibi ↄcupiam colligit
nullo cogente ſeram hãc inducit cogitatõem.4 Ad illud
qð obijcit d vidẽ.dðᷣm ꝙ ꝓpter nimiam ꝓnitatẽ bomis
carnalis ad motũ ↄcupie ꝓhibet᷑ pᷣmꝰ gdus tanq diſpo⸗
ſitio antecedens.h̊ ex alia ꝑte non ẽ tanta ꝓnitas ad iraʒ
iõ nõ ꝓphibet? ien vidẽ ex c aſpectu excitat᷑ ira.ſenſuʒ ei
ſeqt ipſa delectio vel triſticia. ̊ er alia ꝑte magis trabit᷑
ꝑ viſum ad ↄcupiam ipᷣam ꝙᷓ ex hac ꝑte ad triſticiam.rõe
natuꝛe magis ex bac ꝑte coꝛrupte. Ad alið dðᷣm.q aĩa
multũ ex fomite vel ex ſtimulo carnis trabit᷑.iõ ↄditões
ſunt ex ꝑte iſta qꝗ diſcerni pñt.ſ.ĩ his duobo pct̃is.ſ.gula
⁊ lururia ab hoie carnali ⁊ ſpũali iõ in his duobo pctis
cũ ſint ↄditões apparẽtes ad vitandũ notant᷑.in petis at
ſpũalibo cũ non ſintↄditõnes ⁊ gdus manifeſti nob non
a& notant᷑. Ad illud qð obijcit᷑ de oꝛdine.dðm ꝙ vidẽ mu
Alierem oↄtingit duplr. vel Fm ꝙ ex pulcro ſeꝗt᷑ voluptuo/
ſui:vel curioſum.pmo mõ ꝑtinet ad luxuriam. ſcdᷣo mõ
ꝑtinet ad auariciam ſiue ↄcupiam oculoxꝝ.vñ ipᷣe viſus
ramificat᷑ ̊ͥ mõ.viſus ̊ ẽ pᷣma ↄditio ᷣm ꝙ ſeꝗt᷑ voluptu
oſum ad ipᷣm actũ luxurie.EIñ oꝛdinant᷑ ipᷣe ↄditões ſᷣm
ꝓoꝛdinat᷑ ad ipm actũ luxurie vel remote vel magis ꝓpi⸗
que.vñ viſus eſt rei diſtantis magis longe:allogqum ma
gis rei ꝓpinq.tactꝰẽ ↄiuctio alioꝝ mẽbꝛoꝝ.oſculũ pᷣo oꝛis
c. Vñ.vij. ꝓuerb.appꝛehẽdens deoſculabat᷑ iuuenẽ⸗qAd
aliud dᷣm.ꝙ ſi ↄcupiſcẽ ſit tale ꝙ ſi facultas ſic ꝑagat᷑:
ſic erit moꝛtale luxuriaꝛi in yviſu.vel pt᷑ eſſe ↄcupiſcẽ citra
oſenſum rõnis vel ꝓhibitõeʒ tꝑe opoꝛtuno. ꝙ tũc nõ erit
mõꝛle.vñ nõndum ꝙ apls dic v.ad eph̊.Lurpitudo aut
ſtultiloqum ⁊c. turpitudo in oculis ⁊ a mplexibo.ſtultilo
qum ⁊ blanda vᷣba ⁊ ſcurrilia.Elñn.v.ꝓuerbᷣ.fauꝰ diſtil⸗
lans labia tua ⁊c.⁊ ptꝰ ſeꝗt᷑ nouiſſima vᷣo ſunt amara q̃i
abſinthium 2 q̃ſi gladius biceps.

lembrum ſertum

to queꝛit᷑ de q̊ntitate huiꝰpcti.⁊ videt᷑ ꝙ
ſit maius omni alio pcto.ꝑ H̊ qð dꝛ.j.coꝝ.
vi.in glo. ardoꝛe libidinis q̊ nulla maioꝛ ẽ
voluptas:coꝛꝑis aĩim Fᷣuũ tenet.ſ̊ ſᷣm q̃nti⸗

£

ueiuaatem libidinis vt videt᷑ determinat᷑ qntitas pcxi. qre vi

t᷑ ꝙ ſit marĩim pctm in genẽ.q Itẽ yſi.magis ꝑ carmis
luxuriã humanũ genus ſubdit᷑ dy abolo ꝙᷓ; ꝑ aliqð aliud
pcxtm.q̃re cum ꝑ qᷣlibet pctẽm moꝛle ſubijciat᷑ hõ dyabo⸗
lo:videt᷑ ꝙ iſtud ſit maxim cũ maxima fiat ꝑ illud ſubie⸗
ctio. Itẽ rõne temptatõis iſtud oñdit᷑.qꝛ dic aug.inter
oĩa rpᷣianoꝝ certamina durioꝛa ſunt pᷣlia caſtitatis.vbi
qtidiana ẽ pugna rara ẽ victoꝛia. cum nulla ſit duri⸗
oꝛ temptatio dy aboli q; ꝑ luxuriã.videt᷑ ex q̊ ꝙ ipᷣa luxu
ria in genẽ ſit maxim pcẽm/! Itẽ rõne damni oñdit᷑ ꝙ ſit
maxim.qꝛ dic hiero.i Aulli ꝑiculoſiꝰſumũt coꝛpus xpᷣi q
Prltate his auẽtibo ptz ſeu oñdit᷑ ꝙ ſit maximum.

ASeS,

Agd oppoſitñ eſt qꝛ ẽ pctm caꝛnale.pᷣ pcta carnalia ſic
ult greg.ſunt minoꝛis culpe qᷓ ſpũalia & c. ¶ Item vbi
eſt maioꝛ ꝓnitas ibi ẽ maioꝛ excuſatõ pcti.ſᷣ int᷑ oĩa pctᷣa
ẽꝓnitas maioꝛ in h̊ pcto:q̃re videt᷑ ꝙ int oĩia mõꝛlia ſit
minimũ pctm.¶ Ad qð doõm.ꝙ illud pcẽm dẽ a ſanctis
maiꝰalijs petis plibo de cauſis.pᷣma ẽ ꝗpt᷑ vehemẽtẽ aꝛdo

.1 *

rem libidinis q̃ eſt in Hͥ pcto ᷣm quã aĩa copulat᷑ carni.⁊x

h mõ accipit᷑ illa glo.j.coꝝ.vj.Scða cã eſt p᷑ generali -

tatẽ peccantiũ.⁊ ᷣm h̊ intelligit᷑ auctas yſið.vñ pcim cõ⸗
at᷑ ſagene dyaboli.j.abac.⁊.vij.ecci. Vñ ſic in ſagena
magni piſces ⁊ ꝑui capiunt᷑:ita pcto luxurie magni⁊ ꝑ⸗
ii detinent᷑. Tercia ca eſt rõne feditatis.qꝛ fediꝰeſt inter
oĩa pcta ⁊ maioꝛẽ feditateʒ reddit in hoĩe.⁊ ſic intelligit
hiero.auctas qꝛ eſt feditas ex ꝑte aĩe ⁊ ex ꝑte coꝛꝑis in hᷣ
pcto.Vñ cũ tales accipiũt pᷣcioſiſſimũ coꝛpꝰ dñi nr̃i ihn
rp̃i:idem ẽ ꝓpter nimiam feditateʒ acſi ꝓijcerent in luto.
Quar ta cã eſt ꝓpter rõem duplicis temptatõis hoſtis.ſ.
carnis.nõ ſicẽ in pctis ſpũalibo hec duplex temptatõ ⁊

.clxj.

Fuis poſſit eſſe in gula hec duplex temptatio: non tñ eſt
ita vebemens.ſic illud pcm dẽ maximum q̃druplici de
cauſa.pma eſt rõe libidinoſi ardoꝛis.ſcdᷣa generalitatis.
tercia rõne feditatis.q̃rta rõne duplicis temptatõis.q̃
duplex temptatio vel nõ eſt in alijs pctis ſic in ſpũalibo.
vel ſi ſit illes reꝑire in aliqͥ ſiẽ in pcto gule.non eſt tñ ita
vehemens.dẽ tn iſtud pctm etſi excedat alia in iſtis ↄdi⸗
tionibo:minꝰ ſimpłr in genẽ ⁊ minoꝛi pena dignũ petis
. nalllv. in aliq tñ ſpẽ poſſet etiam bene excedẽ pcta ſpi⸗
ltualia.

Uembrum ſeptimum

Eptimo queꝛit᷑ de comꝑatõne huiꝰpct᷑i ad
pctm ſuꝑbie.vtꝝ.ſ.ſuꝑbia inducat ĩ pctm

. * . 4
— luxurie aut econuerſo. Et videt᷑ ꝙ non.qꝛ

petm ſuꝑbie eſi de maxime ſpũalibo.⁊ in q̊
pᷣmo pꝑ ↄtemptum recedit ſpũs ↄtumax a deo.luxuria vᷣo
e maxime coꝛꝑalibo ſiẽ dictũ eſt. ̊ cum maxiam habeãt
diſꝑationem.vnum vt videt᷑ non inducit in alteꝝ. In pᷣ⸗
mo em̃ eſt temptatio ipᷣiꝰ ſpũs jm ſe. In ſcdᷣo vo eſt tem⸗
ptatio ex ſtimulo carnis vel ex fomite. Ad oppoſitum ẽ
dicẽ Yſido. diẽ em ſic.Sic̃ ꝑ ſuꝑbiam mẽtis itur in ꝓ⸗
itutionem libidinis: ita ꝑ humilitatem mẽtis ſalua fit
caſtitas carnis.ᷓ videt᷑ ꝙ ſit qdam ꝓnitas ad lururiam
ex pcto ſuperbie.¶ Aem pᷣmus parens ꝑ ſuꝑbiam de⸗
um tumuit. 2 ſtatim ſenſit carnis libidinem 2 pudenda
opernit.qre videtur ꝙ pcẽm ſuꝑbie oꝛdinetur ad hoc pec
catum. ¶ Ad quod dicendum. ꝙ dñs oꝛdinauit in pe⸗
nam yt ille ꝗ pᷣmo peccauit ꝑ ſuperbiam non tm̃ hẽet pe⸗
nam ſpũalem ſᷣ coꝛpoꝛalem in pnti. duplex eſt em pena.
pena.ſ.condemnans qᷓ eſt in futuro:⁊ eſt pena coꝛrigens
illa qᷓ eſt in pñti.⁊ hac punit᷑ ipe ſuꝑbo cum ꝑmittit᷑ cadẽ
in pctm luxurie vt ſic humiliet᷑. vnde ſido. deus nõnũ⸗
eijcit occultam mentis ſuperbiam ꝑ carnis manifeſta
ruinam.non ꝙ per ſe oꝛdinet᷑ ſuꝑbia ad hoc petm: ſed p
bmõi caſum ſuperbo confundat᷑ ⁊ peniteat: ⁊ in ſenſum
ſue infirmitatis veniat. VUñ notandum ꝙ duplex eſt oꝛ⸗
D peccati ad pctm. vel ex diſpoſitione peccati ſᷣm ſe. Tñ
oꝛdinat᷑ ad alteꝝ ſicẽ inuidia ad ſuperbiam in ſpũaliboc gula a4
2 luxuria ad gulam in carnalibo.⁊ talis oꝛdo non eſt in⸗
ter luxuriam a ſuꝑbiam cum ſint maxime diſparata ſic
obijciebat. Alius oꝛdo eſt ᷣm diſpoſitionem diuinam q̃
vult reduceꝛe pctoꝛem að penitentiam.⁊ per hoc ꝑmittit
cadere ſuꝑbum in pctm luxurie.vt ſic confuſione reducẽ⸗
te ad gloꝛiam ↄfundat᷑ ⁊ in ſenſum ſue infirmitatis ſalu⸗
bꝛiter veniat ⁊ ſic humiliet᷑.

embꝛumoctgauum

Ctauo queritur de oꝓpoſito huius peccati
⁊ in genere boni ⁊ in genere mali. Et que⸗
ro ſic. Nirtus eſt habitus immediate con⸗
V ſiſtens ſicut dicit phᷣs:caſtitas eꝛgo cum ſit
virtus reſpicit medium.⁊ luxuria eſt vnum extremoꝛum
ſonans in vicium ſupeꝛfluitatis.queritur quid eſt aliud
extremum ſonans in diminutionem: ſi dicatur eſſe inſen
ſibilitas extremum ſᷣm phm.queritur quid ſit extremuzʒ
Em theologum.ſicut em luxuria eſt indr̃nter coire cum
quacunq; quod ſonat in ſuꝑfluitatem:ita videtur ꝙ debe
at eſſe ᷣm theologum aliquod extremum pᷣm diminutõ⸗
nem.ſi dicatur ꝙ non coire eſt illud extremum.i.abſtine

——

