ar. ẽ mouẽs ab alio.l.dðo.vñ eſt motoꝛ ꝑticularis.h̊ aũt
agens ꝑticulare aliqñ ↄtinuat᷑ cuʒ ſummo agente deoq
eſt agẽs vniuerſale. aliquãdo diſcõtinuat᷑ et ſeꝑatur ab
ipᷣo.cũ aũt ↄtinuat᷑ in actõe ſua cũ primo agente. tuc di
ab ißo libe. ar. ꝓcedere bona actio.cũ aũt diſcõtinuat᷑.
tũc dicit᷑ actio mala.Ex h̊ obijcit ſic.nihil qð ꝓcedit ab
ipo li.ar.ꝑ diſcõtinuatõem ⁊ ſeꝑatõem a cæo.põt dicip
cedere a deo aliquo modo.ſᷣ̊ mala actio eſt hmoi. omne
em̃ qð ꝓcedit a libero arbi.inqᷓtũ eſt deficiens. ꝓcedit
ab ißo p diſcõtinuatõem ⁊ ſeꝑatõem a deo.ſ̊ mala actio
ꝓcedit a libero arbi. inqᷓtũ deficiẽs eſt.ᷣ ꝓcedit ab ipᷣo
li. ar. ꝑ diſcõtinuatõem eius a deo.ꝗᷓ nullo mõ ꝓcedit a
deo nec etiã mediãte libe.arbi.ql Item qui adiuuat fu⸗
rem in oꝑe furti ꝑticeps eſt furti. Juxta illud pᷣs.Si vi
debas furẽ ⁊c.hoc dẽ ibi in glo. q̊ ꝗ adinuat pctoreʒ in
ope peccati ꝑticeps eſt peccati.ſed deus nũqᷓ eſt nec po⸗
teſt dici ꝑticeps pcti ſiue mali.& cũ actio mala ſit pecca
tũ.nũqꝙᷓ; deus adiuuat pctoꝛẽ in actõe ſua vel mala.non
g̊ adinuat ipᷣm li.ar.in actõe mala:ſed adiuuaret ſi cuʒ
illo malã actõʒ facẽt. g nullo mõ ẽ ipᷣa actõ mala inqꝗᷓtũ
actio a deo.imo ſolũ a libe.ar. 4l! Itẽ math. vij.¶õ põt

arboꝛ bona fructus malos facere.ĩmo arboꝛ mala fa⸗

cit fructus malos.ſicut ha bet᷑ ibidẽ.Et.xij.math. Fu⸗
ctus ̊ mali ꝓcedũt ab arboꝛe mala.⁊ nullo mõ a bona
fructus mali ſunt oꝑa mala.arboꝛ aũt ſumme bonaa q̃
oĩs fructus bonus deus.ᷓ mala actõ nullo mõ eſta doo
I¶ Itẽ Geñ.ij. Vidit deus cũcta q fecerat et erant valde
bona.ſed mala actõ nõ eſt valde bona? inqᷓtũ actio.er⸗
go nõ eſt a ceo facta. ¶ Contra.videt᷑ ꝙ mala actõ inꝙᷓ;
tũ actio ſit a deo. Aug.in enche.diu natura coꝛrũpit᷑
ineſt ei bonũ quo pꝛiuat᷑.ac ꝑ h̊ ſi nature aligo remane
bit qð coꝛrumpi nequeat. ꝓfecto natura incorꝛuptibił
eſt.ergo qð coꝛrũpit᷑ abipᷣa malicia natura aliqua eſt.q
aliquo mõ priuat᷑ i̊ actio coꝛrũpit᷑ ꝑ maliciam. & actio
mala rõne actionis eſt naturaliter aliq̃. ̊ ois natura ẽ
a deo.ꝗ̊⁊ ipᷣa actio mala inqtũ actio.¶ Item aug. in li.
de vera reli.dicit.ꝙ mala actio rõne malicie defoꝛmat 2
coꝛꝛumpit bona naturalia.que ſunt modus ſpẽs 2 oꝛdo
8 malicia defoꝛmat ⁊ coꝛrur: pit naturã.ſed illð qð ma
licia defoꝛmat ⁊ coꝛrũpit in actõne matla.eſt ipᷣa actõ.ꝙ
ipᷣa actio eſt natura aliqua que priuat᷑:modo. ſpecie.et
oꝛdine.ſed omnis nature principiũ eſt dens.ergo mala
actio ratione actionis eſt a deo.¶¶ Item aug.in li.de ve
ra religi.omnis res vel ſubſtãtia vel eſſentia vel natura
vel ſi aliquo alio rerbo melius enunciatur.ſimul habet
hec tria.vt vnde aliquid ſit.et ſpecie diſcernat᷑.et reruʒ
oꝛdinẽ nõ excedat.ergo mala actio ratõne actõnis eſta
eo. 4 Item phus in li.de cauſis dicit. Cauſa prima et
vniuerſalis.plus eſt influens ſuꝑ ſuũ cauſatũ q; cã ſcda
ria et ꝑticularis.ergo cauſa ſecundaria a ꝑticularis ñ
agit ſine pꝛima cauſa ⁊ vniuerſali:qꝛ ob h̊ dr̃ pria ⁊ vni
uerſatlis reſpectu illius.ſed cauſa ſecundaria ⁊ particu
laris eſt liberũ ar.noſtrũ quod vertibile eſt. prima cau⸗
ſa et vniuerſalis deus qui eſt inuertibilis. ſi ergo aliqd
egredit᷑ a noſtro li.ar.hoc eſt ſᷣm ꝙ recipit influentiaʒ a
deo.ergo cũ mala actio ſᷣm ꝙ actõ ꝓcedit a li.ar.erit eti

ain ißa procedens a do. 4 YIteem dieit aug. Quicquid ẽ
inqtum bonũ eſt.eſt a deo. mala actio inꝗtũ eſt a doo
eſt.¶.¶ IOteʒ quicquid eſt cã canſe eſt cauſa cauſati. ita vt

ſit omnimoda vnifoꝛmitas.ſic ei nõ habet inſtantiam

2 —

Gcũ potẽtia a qua exit actio mala ſit cauſa illius inꝙtũ

eſt. inqᷓtũ aũt eſt potẽtia eſt a deo ſicut a cã.ergo deus ẽ
cauſa male actõnis inqtum eſt. 4 Itẽ vnus eſt fons eſ⸗
ſendi.qꝛ non ſunt plura principia eoꝝ que ſunt.q̊ nõ eſt
aliquid qð nõ ſit a deo.ergo ſi mala actio eſt mala actio
inqtũ eſt aliquid eſt a deo.4¶. Stẽ vt tu dicis mala actio
eſt aliqo:et no eſt a deo. eꝛgo habet aliud principiuz. ſcz
liberu arbitriũ.̊ eſt aliqð pꝛincipiũ maloꝝ que lunt.et

Centeſima.

hoc eſt manichei hereſis. Iẽ mala actio eſt in genere

actõnis. genera aũt reꝝ ſunt a deo. ſic ̊ onditur rõnibo

ꝙ; mala actio inq;tum actio eſl a No.¶ Item hoc idem
oñdit᷑ ꝑ exempla.rimũ eſt in Johe.xj.de cay pha qui
a ſemetipᷣo nõ dixerit.Expedit vt vnus moꝛiat᷑ hõ ꝓ po
pulo et nõ tota gens pereat:ſed cũ eſſet pontiſex anni il
lius ꝓphetauit ⁊c᷑.ergo eius dictõ fuit a ſpũſancto. et
conſtat ꝙ fuit moꝛtale peccatuzʒ.ad hoc em dixit vt dñs
interficeret᷑.ergo mala actio eſt a deo.i¶ Item yſaie.vij.
Sibilabit deus muſce q̃ eſt in extremo fluminum egipti
glo.ſibilatio eſt diuina inſpiratio.muſce ſunt egiptij im.
belles 1 immũdi.hoc em̃ dicit᷑ ↄptra iudeos:.qꝛ dñs inſpi
rauit egiptijs voluntatẽ deſtruendi iudeos.et conſiat ꝙ;
volũtas eoꝝ fuit mala.q̊ pꝛimũ.⸗:! Itẽ Yſa.x. Mũquid
eleuabit᷑ ſecuris aduerſus eum qui ſecat in ea. vbi dicit᷑
ꝙ ſennacherib virga ferrea baculus di.glo.ſicut hmõi
inſtrumẽta nihil ſunt ꝑ ſe agentia.ita ſennacherib nihil
ꝑ ſe oꝑatus eſt.ſed ꝙ eiꝰ volũtas fuit mala ↄſtat qꝛ ſuꝑ⸗
biuit. Unde ei impꝛoperat᷑ nungꝗd elenabit᷑ ⁊c.et tñ dici⸗
tur inſtrumẽtũ dei in iſia actõne.Actõ aũt magis attri⸗
buit᷑ agẽti ꝑ inſtrumentũ qꝙᷓ; inſtrumento. ergo primuʒ.
4 IZtem Ala. xlv. Ego dñ̃s creans tenebras et faciens
mala.glo.nõ malũ inqᷓtum malum.ſed inqtum iuſtum
aut illud intelligit᷑ de malo culpe aut pene.non pene.qꝛ
illud inqᷓtum tale eſt a deo ergo de malo culpe. Item
yſa.xxxv.j. Reuerſus eſt rabſacʒes.glo.dño ꝑmittente
venit. et domino precipiente receſſit.ſed ↄſtat ꝙ in receſ·
ſu peccauit moꝛtaliter ſicut in aduẽtu. ita em̃ querebat
facere volũtatem idolatrie dñi ſui in receſſu ſicut in ad⸗
uentu.ergo dño pꝛecipiẽte peccauit moꝛtaliter mala
actio eſt a deo.¶ Item Exoð.xij. Jndei ſpoliauerũt egi
ptios ex precepto dñi quod factũ fuit in precepto.̊ mo⸗
qus in ꝑmiſſione. ſed quidã illoꝝ ſpoliauerũt ex cupidi
tate.ergo mala eoꝝ actio ſm ꝙ actio fuit a deo.( Re⸗
ſponſio vel ſolutio dicendũ ꝙ mala actio ſᷣm ꝙ actio eſt
a co.ſed nõ ſᷣm ꝙ mala.nam mala actio ſᷣm ꝙ mala ẽ
a voluntate mala.dicendo aũt malam voluntateʒ. duo
dico.ſcʒ ipᷣam voluntatem que eſt motus potentie.⁊ de⸗
fectum ipᷣius qui eſt malicia.ergo ratõe potẽtie reducit
ad cauſam primã ⁊ potentiã.ꝙ aũt ibi dico maluʒ:ſiſtit
in ipa ſᷣm ꝙ eſt deficiens.et nõ vlterius ꝓcedit. hoc em̃
nõ hʒ a deo.ſed quia ex nihilo 2 ideo vertibilis ad malũ
vt ſupꝛa oſtenſuʒ eſt.et ideo licet volũtas ſit a deo ⁊ ma
lum a voluntate.non tamen malum a deo.non em̃ eſta
volũtate ſᷣm ꝙ ad deum refertur. Similiter etiam dicẽ⸗
dum de actõne.iQam inqtum actio: ꝓcedit a voluntate
Fm ꝙ eſt potentia a deo.ſed inꝗtum mala: ꝓcedit a po⸗
tentia vt deficiens. ¶ Ad primũ ergo quod obijcit in cõ
trarium. dicendum ꝙ cum dico diſcontinuationem lib.
arbi.a deo:duo dico.dico em̃ ibi ſeꝑatõem libe.arbi.a
deo.qtum ad affectum vel effectum. dico etiam ↄiuncti
onem ipᷣius qᷓtum ad eſſe.ſeꝑatõ ergo illa inducit defoꝛ
mitatem ſiue maliciam.hoc enim eſt volũtas deficiẽtis.
ſed ipᷣa coniunctio eum ſummo bono qtum ad eſſe indu
cit actionem. Sic ergo mala actio ratõe malicie vł de⸗
foꝛmitatis ꝓcedit a li/ar.ꝑ diſcõtinuatõem eius a deo:
ſed nõ ratione actionis. immo ratõne actionis ꝓcedit
ab ipo per continuatõem eius cũ deo.et ideo mala actõ
inqtnm eſt actio eſt a deo.ſed inqtum mala a li.ar.defi⸗
ciente tamen vel eiſcõtinuante ſe a eo. Ad ſecunduʒ
dicendum.q; nõ adiuuat ipᷣe deus lib.ar.in malo.adiu
uat em̃ ipᷣm tm̃ qᷓtum ad actõem.ſed non qtum ad mali
ciam vel defectum.dat em̃ potentiã ad actionem inqtũ
actio nominat naturam ſiue quid bonum. ſed non dat
potentiam ipᷣi voluntati vel li.arbi ad malum vel defe⸗
ctum.quia illud nõ eſt poſſe.immo non poſſe.non enim
hoc habet natura vel potentia a deo ꝙ deficiat. ſed a ſe

quia de nihilo. cum non potelt eſſe ille defectus ſine bo⸗

no quod dæus facit.nec tamen deus facit defectum. En
de DRyoniſius.bonum ſuſtentificat ſuam pꝛiuationem
non ergo adiuuat deus liberum arbitrium in malo.ſed

ſſi eſſent ma

adiuuat ipᷣm in actõnẽ in qua eſt malum.quia dat potẽ
tie ſiue libe.arbi.qð poſſit operari.ſed ñ ꝙ poſſit male
oꝑari.q Ad tercium quod obijcit᷑.q nõ poteſt arboꝛ bo
na fructꝰ malos facere.dicẽdũ ꝙ mala actio ſᷣm ꝙ actõ
nõ eſt fructus malus.ſᷣm em̃ ꝙ actio eſt aliqui.om̃e au
tem qð eſt.inqtum eſt bonũ eſt.ſᷣm ꝙ opponebat᷑ ꝓ alte
ra ꝑte.ergo mala actõ ſᷣm ꝙ actõ bona eſt. et eſt ab ar⸗
boꝛe bona.ſcʒ ceo.q Ad quartũ quod obijcit. vidit deꝰ
cuncta que fecerat 7c. dicendum ꝙ illud nõ intelligitur
ita ꝙ ſingula ſint valde bona ĩ ſe.ſed intelligitur de ipᷣo
vniuerſo quod eſt valde bonũ.et ꝓpter hoc non ſequitur
ſi hoc nõ eſt valde bonũ in ſe.quod nõ ſit a eo.

¶ Membꝛũ quartũ

Varto queritur de permiſſione mali. Et
habet duos articulos. Primus vtrum de
us pꝑmittat mala fieri. Secũdus quare ꝑ⸗
mittat fieri.

DOprimum. Atrũ deꝰ pmittat malum fieri.

Neſt opnma adducere.melioꝛes aũt eſſent res.
tis in ꝑmixte. ̊ dei ſumme potentis 2 ſum⸗-
me boni ⁊ ſumme ſapiẽtis nõ eſt permittere mala fieri.
4l Ad idem.nullus rex potens ſufficienter ꝑmitteret ſci
enteꝛ in regno ſuo fieri aliquiꝰ quos regno ſuo adueꝛſa
retur.ſed malum aduerſatur ei in quo regnat deus.er⸗
go nõ ꝑmittit deus malũ fieri in mundo.¶¶ Item ꝑmiſ⸗
ſio dei eſt actio eius.Vndæ aug.in queſtionibo vete. teſ.
lvj.q.Omne quod ꝑmittit deus facere dicitur.qꝛ ſi non
pmittat nõ fit. Eñ Yoh.xix. õ haberes in me poteſta
tẽ niſi datum tibi eſſet eſuper.ſed actõ eius eſt eſſentia
eius.ergo qð fit a ꝑmiſſione fit ab eſſentia.ſed malũ nõ
fit ab eſſentia.ᷓ nec a ꝑmiſſione.q̊ deus non ꝑmittit ma

H. nõ videtur. dyoni. de di.noĩbo. Optimi

la fieri. ¶ Cõtra.augꝰ.xx. de ci. dei. ullus hoĩm agit

recte niſi diuino adiuuet᷑ auxilio.nullus demonumaut
hoĩm agit iniquũ.niſi diuino eodẽqʒ iuſtiſſimo iudicio
ꝓmittat᷑.&ᷓ nullũ malũ fit niſi diuina ꝑmiſſione. IJtem
idem in eodẽ.i2õ dubitauit aplłs dicere.mittet deꝰ illis
oꝑatõem erroris.vt credant mendacio. deus em̃ mittet
qꝛ dyabolum iſta facere ꝑmittet.VUnde YJob. mitte ma⸗
nũ.i.pmitte.⁊ da poteſtatẽ. Itẽ ſuꝑ illud ps.Oixit et
facta ſunt.glo.ideo nihil pñt.niſi qð ꝑmittit.cupidita⸗
tẽ nocendi ꝑ te habes.ptatem aũt nocendi.ſi ille nõ dat
nõ habes.4 Item ſuꝑ illuo pᷣs. Indignatõem ? irã et
tribulatõem.glo.hec immiſit deus in eos nõ in ꝑticipã⸗
do maliciã.ſᷣ gratie ſubtractõe et hec eadeʒ ꝑmittendo.
Itẽ ſuꝑ illð.Eduxit eos cñ argẽto ⁊ auro ⁊c̃.glo.pᷣce
pit vt facerent.ſed cum ꝑmiſit nõ pᷣcepit vt ita ſacerent
qualitas & facti fuit in ꝑmiſſione.ł̊ factum fuit in pꝛece
ptõe.̊ ↄſtat ꝙ qualitas facti illis q aſpoꝛtauerũt ex cu⸗
piditate fuit mala.ergo mala fuit ex ꝑmiſſione diuina.
4 YItem ſp illud pᷣs. ante faciem frigoꝛis eius ꝗs ſuſtine
bit. glo.frigus dicit᷑ eſſe eius.nõ ꝙ faciat illud.ſ̊ qꝛ fieri
ꝑmittit. Item aug.in enche.i¶ õ fit aliquid niſi omi⸗
potens fieri velit.vel ſinendo vt fiat vel ipᷣe faciendo.er⸗
go cũ illud intelligitur de malis.om̃ipotẽs deus ꝑmit⸗
tit mala ler as dicenduzʒ ꝙ deus pmittit mala
fieri.¶ Ao obiectũ aũt pꝛimo in ↄtrariũ.dicendũ ꝙ me
lius dicitur dupliciter. vel ᷣm primũ ſtatuzʒ in quo res

ſimt odite:et m hoc verũ eſt ꝙ res melioꝛes eſſent imꝑ
mixte malis.Vel pᷣm ſiatũ ſecũdũ in quo res reparant᷑

a lapſu.et hm hoc melioꝛes dicũtur res quia magis ꝓfi
eiunt ꝑ maloꝛũ exercitatõem.vnde niſi melioꝛes fierent
aliquo mõ.nõ ꝑmitteꝛet ſumme potens ⁊ ſumme bonus
ſumme ſapiens mala fieri.¶ Adſcoõm dicendũ qma
lum vno mõ aduerſat᷑ bono quod eſt in regno dei. Alio
mõ eſt occaſio ꝓfectus.et nõ eſt extra dominiũ ipius ſũ⸗

me potentis.ipᷣm em̃ malũ cuʒ eſt ſub dominio ⁊ ꝓficit
ad aliquod bonum. immo ad maius aliquando ꝙᷓ de
ſtruit.¶¶ Sed adhuc obijcere poteſt aliquis quod nõ eſ⸗
ſet ꝑmittendũ malum in regno dei.id eſi in h mundo.eo
ꝙ elicit bonũ ex illo.quia bonũ qð coꝛrumpitur a malo
magis eſt qᷓᷓ elicit᷑ aliquando.⁊a ita nõ eſt ꝑmittendũ.nõ
em̃ rex hoc ꝑmitteret.ſ.regnũ ſuuʒ damnificari plus in
vna ꝑte.vt ex alia parte minus bonum adderet᷑. ꝓpter

qð dicendũ.ꝙ oĩbꝰoↄſideratis que ſunt in mundo plus ẽ

bonum vel numero vel quantitate qð elicit deus ex ma⸗
lo.qᷓ ſit bonum quod veſtruit ꝑ malum. 4¶:! Ad terciũ di
cendum.ꝙ ꝑmiſſio nõ dicitur actio ſicut impletio. Unð

ſicut impletũ dicit᷑ ab impletõe que eſt acno diuina.non

ſic eſt ꝑmiſſio a ꝑmiſſione diuina.nec ꝓprie dicitur per⸗
miſſio actio.ſᷣm ꝙ actio dicit᷑ eſſentia diuina.non em di
cendum eſt ꝙ permiſſio ſit eſſentia diuina.cum tñ dicit᷑
eus ꝑmittit nota eſſe diuina et ↄnotat᷑ nõ impedimen
tũ libe.arbi.quod eſt ex parte creature vertibilis in ma⸗

lum. B

D ſecundum quare deus ꝑmittit mala fieri.
miſſio em̃ diuina cũ ſit actio vt ſupra habi⸗
tum eſt. actio dᷣo pꝛincipaliter reſpicit vel o⸗
potentie diuine.vel ſapientie.vel benigmita⸗
tis.vel iuſticie.ergo queritur ad quoo illoꝝ pꝛincipali⸗
ter ſit ꝑmiſſio mali.Et videtur ꝙ ſit ad oſtenſionẽ potẽ:
tie:plus em̃ eſt poſie cum ex bonis eliciuntur bona ⁊ ex
malis bona.q cum ex bonis tm̃.¶ Itẽ poſſe ſuꝑ bona ⁊
ſuꝑ mala ẽ ãpliꝰpoſſe q; ſuꝑ bõa tm̃.ſ̊ poſſe ſuꝑ mala ñ
eẽt niſi eꝰ ꝑmitteret mala fieri qꝛ ñ eẽnt mala ̊ ꝑmiſſio
ẽ ad oſtenſionẽ potẽtie. ãt ſit ad oñſionẽ ſapiẽtie ha⸗
bet᷑ ꝑ hoc qð dicit yſið.in li.de ſum. bono.i?õ ꝑmittẽt
deꝰ mala oboꝛiri.niſi ex ↄtrarijs malis nature bone de⸗
coꝛ emineret.ſed pulchritudo eſt ad oñſionẽ ipius ſapiẽ
tie.& ꝑmiſſio mali eſi ad oſtenſionẽ ſapientie.¶¶ Ad idẽ
aug.xj.de ciui.dei. Sicut ↄtraria ↄtrarijs oppoſita ſer⸗
monis pulchritudinẽ reddunt. ita quadam nõ vᷣboꝝ ſᷣ
rerum eloquentia contrarioꝛum oppoſitione ſeculi pul⸗
chritudo com ponitur. Et in codem alubi. ſicut pictura
cum colore nigro ſuo loco poſita:ita vniuerſitas rernʒ
ſi quis poſſet intueri cum peccatoribus pulchra eſt. qᷓ;
uis ꝑ ſeip̃os cõſderatos ſua eformitas toꝛpet.⸗ au
tem ſit ad oſtenſionem benignitatis.haberi poteſt ex h̊.
qꝙ; mali ſunt ad exercicium iuſtoꝛum. ſed ꝙ exercitentur
iuſti hoc eſi benignitatis diuine ſicut patuit in Job. Di
xit enim ſathan. mitte manum tuam ⁊ tange os eius et
carnẽ.et poſtea dixit dominus.ecce in manu tua eſt vbi
notatur perimniſſio diuina.ex malis autem illatis eiꝰ pa
tientia probabatur.4l Et ꝗſidorus in libro de ſummo
bono.ſ on amplius temptat dy abolus qᷓ;ᷓ dei rolũtas
pmittat.tem ptando aũt ſanctoruʒ profectibus deſeruit
et ſic nolens vtilitati ſanctoꝛum ſeruit dy abolus.quan
do eos temptationibus ſuis non decipit ſed potius eru
dit.Qam temptationes quas ad humanum iteritũ mo⸗
uet.xpᷣc ad exercitium virtutum ſalubri vtilitate cõuer⸗
tit. ¶ aũt ſit ad oſtenſionem iuſſticie patet in glo.ſu⸗
per illud.xiij. Roma.iQon eſt poteſtas niſi a deo.Iniu⸗
ſtum non eſt vt improbis accipientibus nocendi pote⸗
ſtatem. malorum iniquitas puniatur. 4 Pꝛeterea mala
pene non eſſent niſi mala culpe preceſſiſſent.ſed non pꝛe
cederent mala culpe niſi diuina permiſſione.ergo mala
pene per ſe ſunt ad oſtenſionem iuſſlicie.q engo permit⸗
tit deus mala culpe fieri hoc eſt ad oſtenſionem iuſticie
in penis. Vnde Zluguſtinus in li.de natura boni. Pec

cantes in ſuplicijs oꝛdinantur que oꝛdinatio quoniam

nature eorum non competit ideo pena eſt.ſed quia cul⸗
pe conueniens eſt iuſticia.Et iterum Auguſtinus in li⸗

bꝛo de libero arbitrio. MMelius eſt ordinata natura vt

dleat pro peccato.qᷓ vt gaudeat ſine pena. Ex bis em̃

1 eit
foßd,
dr
1ndoe,
ANal
ndü.5
Plsin
oplug;
gep na⸗
ercüdi
0. nd
la,hon
Ir per⸗
em di
dicik
dünen
inma⸗

Nſin.
habi⸗
lo⸗
gute⸗
vpli⸗
ipore
ac
nn
alai
iſo⸗
fehe⸗
nitret
ed⸗
ppĩ
ici
ſen⸗
N
p
ctura
ferng
Qan
lab⸗
etn⸗
bDi
st
Pn
no
ilns
tuit
lan

en.

¶ Nueſtio

colligitur.ꝙ ꝑmiſſio malox eſt ad oſtenſionem iuſticie
Ao quod dicendũ.ꝙ ꝑmiſſio maloꝝ eſt ad oſtenſio⸗
nem oĩm ſupꝛadictoꝝ.ſed altera ⁊ altera ratõe.Ad oñſi
onem em̃ potentie eſt vt ſupꝛa plura vclaret᷑ potẽtia di⸗
uina:nõ ꝙ in hoc ſit magna potẽtia.Adoſtenſioneʒ vᷣo
ſapientie vt bona tecentius collocent᷑.collocat᷑ em̃ tunc
tæcẽtius cũ malo ſuꝑfert᷑. Preterea.qꝛ ↄtraria iuxta ſe
poſita magis apparẽt.bonũ iuxta qð eſi malũ pulchriꝰ
aſparet. Ad oñſionem vo benignitatis eſt ꝑmiſſio mali
vt in hoc natura laudet᷑ 2 ↄſequẽs actoꝛ nature. VUn⸗
de aug.xij.de ciui.dei.Cuius recte vituꝑatur viciũ.ꝓp⸗
culdubio natuꝛa laudat᷑ſicut cũ dicit᷑ viciũ oculoꝝ ceci
tas.id oñdit᷑ ꝙ ad natura oculoꝝ viſus ꝑtinet.ita cum

viciũ ratõnalis creature dicit᷑ ꝙ nõ adheret deo.hĩc de⸗

clarat᷑ eius natura vt deo adhereat ↄſuetudine. Ad oñ⸗
ſionẽ pᷣo iuſticie.vt nullũ malũ ſit impunitũ. Auguſ.de
natura boni. Melius oꝛdinatur natura vt iuſte doleat ĩ
ſuplicio: q; vt impune gaudeat in peccato.

into queritur in quo ſit malum. Et ba
bet tres articulos.Primus in quo ſit ma
lũ ſicut in ſubiecto. Secundus in quo ſit
malũ culpe.Tercius in quo ſit maluʒ qð
ature.

QWrticulus primus

B primũ.Cũ em̃ malũ ſit priuatõ. malũ eſt

uerendũ eſt ergo.cũ malũ nõ poſſit eſſe ſi⸗

lũ nõ eſi in eo. Si in bono qð põt coꝛrũpi.opponi?᷑ ma⸗
lum ei.oppoſitũ aũt nõ eſt in ſuo opoſito.gᷓ maluʒ nõ eſt
in bono.l Item ꝙ malũ nõ ſit in bono videt᷑ dicẽ dyo.
in li.de diuinis no. Mõ eſt frigidũ in igne ſic nec malũ
in bono.: Itẽ nõ eſt aliquid ſibip̃i ↄtrariũ. ſed ſi idem
ſit bonũ et malũ.aliquid ſibi erit ↄtrariũ.nõ ꝗᷓ idem eſt
bonũ et malũ:ſed ſi malũ eſi in bono idẽ diceret᷑ bonnzʒ
et malũ.ꝗ idẽ ſibi ↄtrariũ.ſᷣ hoc eſt impoſſibile.qᷓ malũ

nõ eſt in bono.Si vᷣo eſt in malo in infinitũ eſſet abire.

qdð eũ nõ ſit.nõ videt᷑ malũ eſſe in ſubiecto.q; neq; in bo
no neq; in malo. aũt ſit in bono aug.in li.de moꝛibo
mamch.Aſdalũ ẽ coꝛruptio.coꝛruptõ aũt nõ ſeipᷣm cor
rũpit.ꝗ̊ malũ nõ coꝛrũpit malũ.et corrũpit bonũ vł ma
lũ.ꝗᷣ coꝛrũpit bonũ.ſed coꝛruptõ illa eſt minuenda.q̊ bo
nũ minuit᷑.ᷣ cũ bonũ minuit᷑ adhuc bonũ eſt.qᷓ malũ eſt
in bono.. Item priuatõ eſt in eo qð priuat᷑ et eſt in ali
quo.qꝗᷓ in bono.et hoc eſt ꝗð dicit Byo.bonũ ſuſtentifi⸗
cat ſuam tinstien. o auon dicendũ.pꝑ hoc qð diẽ
aug. in enche. ꝙ malũ e
Aala ex bonis oꝛta eſſe dicimꝰ.et iteꝝ.Qõ põt eẽ ma⸗
lum niſi in aliquo bono.nec poterat eſſe aliud vñ oꝛiret
mali natura.i⁊ec eſt hoc ↄtrariũ ei qð dicit᷑.v.yſa.Ve
bis qui dicũt bonũ malũ et malũ bonũ.ibi em̃ accipiun⸗
tur bonũ et malũ vt ꝑ ſe ↄtraria.ſicut dicimꝰ de bonita⸗
le ⁊ malicia.et de hoĩe hñte bonitatẽ ꝙ ſit malus. et de
hñte maliciã ꝙ ſit bonus.hic aũt cũ dr malũ eſſe ĩ bono
bonũ accipit᷑ ꝓ bono nature:maluʒ vo pro malo culpeę.

Per boc pnt ſolni ea qᷓ obiecta ſunt ꝓ vtraq; parte⸗

Mam cũ dr bonũ eſt ↄtraꝛiũ malo ꝑ ſe.hoc intelligitur
ratõne bom in eſſe moꝛis. Si vᷣo dicatur ꝙ malũ ẽ con
trariũ bono nature.rõne illius ꝑtis boni quã abijcit.et
rõe illius nõ eſt ſubiectũ. Et ſi dicat᷑ q ei ↄtrariat᷑ pan⸗
latim diminuendo: hec ↄtrarietas dr̃ m aliũ modũ qꝙᷓ

Fm illũ.eo ꝙ dr m hoc bonũ et malu.ꝓut bonũ et ma⸗

lum ſunt ↄtraria.ſed ei attribuit᷑ bonũ noture. et ꝙ ab
eo tollit᷑ vel dininuit᷑ bonũ moꝛis vel bonũ nature ĩ pte
Ad hoc aũt qð ſupra obijcit᷑ auctoꝛitate Dyoni.Di⸗

in aliqͥ ſicut in ſubiecto qð pꝛiuat᷑ alio bono.
e ſubleecco. Tinn ſit in bono vel in malo.Si em̃ eſt ĩ bo

no. aut in bono qð nõ põt coꝛrũpi.aut qð põt coꝛrũpi.
Si in bono qð nõ poteſt coꝛrũpi.q̊ nõ põt ei nocẽ.q̊ ma⸗

in bono qð ſignat his verbis.

LCenteſuna

cendum.qꝙ loquitur ibi de bono quod eſi ꝑ ſe ↄtrarium
malo.ᷣſieut virtus eſt ↄtrariũ vicio.neq; em vtꝰẽc in vicio
neq; viciũ ĩ vᷣtute.et ꝑ h̊ et ſoluit᷑ incõueniẽs qͥ d eẽ idẽ
bonũ et malũ.nã ſi bonũ qð ẽ vᷣtus eẽt ſubiectũ vicij idẽ
diceret᷑ tũc bonũ ⁊ malũ.nõ ſic aũt accipimꝰcuʒ dicimꝰ
malũ eſſe in malo.ſᷣ̊ bonũ ſᷣm ad eſt maluʒ alio modo·

rticulus ſecundus
Einde ſuppoſito ꝙ malum ſit in bono qð eſt
defectus nature.Reſiat querere de malo cul
pe in quo ſit.cũ ſit illud ꝓpter qð aliquid di⸗
citur culpabile.culpabile aũt nõ eſt niſi volũtariuʒ.erit
ergo malũ culpe in roluntate:voluntas autem in ipᷣo li
be.ar.quod dẽ facultas voluntatis ⁊ rationie.ergo ma
lum erit in libe.ar.tanq in ſubiecto.¶ O nõ videtur di
ſtant em̃ naturaliter agens et recipiẽs. et faciẽs et illud
in quo fit.ſed liberũ arbitriũ eſt cauſa efficiens mali ſi⸗
cut habitum eſt.ergo libe.ar.nõ eſt in quo fit malũ.nõ
ergo eſt ſubiectum mali.. Qõð enã ꝑ ſimile aparet.ñ
em̃ ignis caliditatẽ facit in ſe ſed in aere.et ita eſt ĩ alijs
et ſi in ſe ſᷣm alterũ eſt faciens et ſm alterum recipiens
4 Preterea diuerſe ſunt vires ipius anime:vtpote ratõ
et volũtas.ſed ſᷣm ratõem ↄtingit errare.error aũt ma⸗
lum eſt culpe.ergo malũ culpe eſt in ratõne. Item ſic
dicit aug.lh.d trinitate.dupler eſt poꝛtio ratõnis.vna
ſuꝑior altera inferioꝛ.ſed ſᷣm vtrunq; cõtingit eſſe defe⸗
ctum culpabilem. vna em̃ comꝑatur viro ⁊ altera muli
eri.ſicut dicit augꝰ.xij.de trinita.ergo cũ malum culpe
ſit defectus culpabilis.malum culpe eſt tam in ſuꝑioꝛi
ꝓte rationis q; in inferiori.4 autẽ ſit malum culpe
in ſyndereſi.videt᷑ ꝑ hoc quod dicit.b.Gre.ſuꝑ illð eʒe⸗
chi.facies aquile deſuꝑ ipᷣorũ quatuoꝛ.vbi dicitur. hãc
pꝛecipitare videmus ⁊ amittere locum ſuum. ſed pꝛeci⸗
pitatio eſt ꝑ peccatuzʒ.ergo in ſy ndereſi eſt malũ culpa⸗
bile. ¶ Item videtur eſſe malum culpe in intellectu. qꝛ
malũ culpe opponitur fidei.ſed oꝑpoſita ſunt in eodẽ tà⸗
ꝙ in ſubiecto.fides aũt eſt in intellectu.ergo malum cul
pe quod opponitur illi erit in intellectu.¶¶ YJtem videtur
eſſe in ſenſualitate.primus em̃ motus qui dicitur eẽ ſer⸗
pens ſm aug.eſt ĩ ſenſualitate.diſtinguit em̃ in li.de tri
nitate ſuggeſtionẽ dyaboli ꝑ ſerpentem.et primus dici⸗
tur motus qui eſt in ſenſualitate et delectatione que eſt
in muliere.⁊ conſiliũ in viro.vt mulier dicatur inferior
poꝛtio rationis.ſuꝑioꝛ dᷣo com ꝑetur viro.ſed primꝰmo
tus eſt malum culpe.ergo malum alibuod culpe eſt ſine

ſenſualitate.ſed differt liberum ar.ab intellectu. a ſyn⸗

dereſi et a ſenſualitate.ergo nõ tm̃ eſt libe.ar.ſubiectum
mali culpe.q Item ſi malum culpe ineſt libero arbi.vł
alteri potentie ipᷣius anime.et nõ ineſt alijs viribus ſi⸗
ue potentijs.ergo alia ratio eſt ex parte libe.arb. ꝓpter
quam ↄuenit ei malum culpe.et non conuenit alijs viri
bus.cum in alijs cõtingat eſſe defectus.⸗¶. Preterea.cũ
libe.ar.ſit facultas ratõis et voluntatis.et ↄueniat vtri
q; malum culpe ꝑ ſe.ſed potius volũtati.propter quod
dicitur conuenire voluntati potius q; rationi.cum ra
tionem contingat eſſe rectam et non rectam ſicut et vo⸗
luntatem. ( quod dicendum.qꝙ malum culpe eſt in
libero arbitrio.non tm̃ vt agente ſed etiam vt recipiẽte
Et ſi obijcit᷑ ꝙ differt agens a recipiente. Reſpondetur
ꝙ hoc intelligitur vbi ſunt vere actõnes ⁊ vere paſſiões
hic autem quia ꝑ quendam modum loquimur de actio
ne et paſſione.agens differt a patiente ſᷣm rationem. vn
de ꝙ dicitur agens hoc eſt ratione eius ꝙ eſt materiale
et ſic ad differentiam eſt reducere.4¶ Zid ſecundum di⸗
cendum.ꝙ loquitur ibi de vere actionibus ⁊ vere paſſi⸗
onibo cum dicitur.ignis agit in aera. hic aũt non eſt ſi⸗
mile.¶ Ad tercium no dicendum.ꝙ ſunt diſferentes vi
res in anima ſᷣm quas ſunt actus. Sunt em̃ vires par⸗
tis irrationalis cũ cognitiue et motiue.ſᷣm motiuaʒ nõ
eſt motus culpabilis niſi inqᷓtum motus ille eſt ex lib.

arbi.imꝑante.vt ſi li.ar. defigat᷑ intuitus ad mulierem
ad quod ſequatur delectatõ illicita ſm ſe aut nõ. Scðʒ
motiudà vᷣo dupliciter eſt attendendum. Eſt enim quedã
motiua que reſpicit tm̃ ea que ſunt nature ſenſibilis pꝛe
ter oꝛdinẽ ad ratõnem.quo dicitur fantaſia eſſe motiua
et ſᷣm hunc modũ iterũ nõ eſt culpe malum. Et iteꝝ mo
tiua que reſpicit illicitũ ratõni vel licitum.et in hac con
tingit eſſe malum culpe.non in ſe ſed in oꝛdine ad ratõ⸗
nem.et hoc modo dicitur eſſe pꝛimus motus in ſenſuali
tate.ſenſualitas autem dicit quiddazʒ mixtũ ex motiua
ſenſibili vel rationali.Sunt iterũ vires partis rationa
lis.et has ↄtingit eſſe dupliciter. vel cum admiſcetur cũ
motiua in ſuo actu.ſicut eſt ĩ hoc actu credere vel aſſen⸗
tire.et tũc ſi fiũt ↄtra ea que ſunt cõuenientia vel incon
uenientia rationi. contingit eſſe malum culpe ſicut ẽ in
infidelitate.ſi ᷣo fuerit nõ admixta motiue ſed in ſe pu⸗
re conſiderata.nõ erit in ea malũ culpe.cum eius incli⸗
natio tm̃ ſit in verum. Si vᷣo fuerit motiua.aut natura⸗
lis aut nõ naturalis.ſed ex aprebenſione pꝛecedenti in
id qʒð eſt licitũ vel illicitũ. aut ẽ motiua ꝑ modũ imperij
2 ſic malum eſi culpe in libe.ar.aut ꝑ modum appetitus
7 ſic eſt in volũtate.aut per modum ↄſilij⁊ hoc duplici
ter. deliberãtis vel diffinientis per electionem.ſi delibe
rantis nõ eſt in ea malum culpe.ſi diffinientis ꝑ electio⸗
nem:eſt in ea malum culpe.¶ Per bec poſſunt ſolui ea
que obiecta ſũt.et pꝛimum obiectum ſic. Eſt em̃ ratõnẽ
accipere dupliciter. vt cognitiuum pure.et ſic non eſt in
ea peccatum.vel motiuum.et ᷣm hoc contingit dnplici⸗
ter. vel deliberando:et ſic nõ eſt verum in ea malum cul
pe.aut diffiniendo ꝑ electõnem.et ſic eſt in ea. VUnde cũ
dicitur eſſe ſuperioris partis ratõis vel inferioꝛis. hoc
eſt ratione ditfintionis ꝑ electionem. inferioꝛ em̃ pᷣele⸗
git delectatõeʒ illicitam. et ſuperioꝛ conſentit. 4! Ad il⸗
ſud vᷣo quod obijcitur de ſynderiſi.ꝙ in ea eſt maluz cul
pe.dicendũ ꝙ non.cuʒ ſit vis motina naturalis a malo
vel in bonum.ꝙ autem dicitur pꝛecipitari.hoc non ẽ qꝛ
ipᷣ̃a peccet:ſed quia ipᷣa non babet effectum ſuuʒ om̃ino.
cum libe.ar. obdurat᷑ in peccato.¶ Ad aliud quod obij
citur de intellectu circa credenda. Dicendum ꝙ ibi eſt
cognitiua mixta cum motiua.ratione cuius dicitur ma
lum culpe eſſe in non credendo quod credendum eſt vel
diſcernendo.ſed hoc per ſe refertur ad motiuam. mate⸗
rialiter ᷣo ad cognitiuam.. Ad illud quod obijcitur de
ſenſualitate dicendum.ꝙ ſi ſenſualitas acciperetur pꝛo
ſenſualitate vt pure eſſet irrationalis partis nullatenꝰ
eſſet in ea peccatum.et ſi dicitur eſſe malum culpe in ea.
hoc eſt pꝛopter rationem admixtam cuius per ſe dicitur
malum culpe.4 Ad illud vᷣo quod poſtea obijcitur de li
bero arbitrio.quare potius dicitur malum culpe eſſe in
libero arbitrio qᷓ; in alijs viribus. Reſpondendum.per
hoc quod dicitur libro quinto reſponſionum. dicit᷑ em̃
ibi.ꝙ ideo dicitur liberũ arbitriũ.quia in ſua ſit poſitũ
poteſtate agendi quod velit vel non agendi.⁊ agendi ſic
vel ſic. Item in eodem libꝛo dicitur.ꝙ poteſt facere qð⸗
libet.vt hoc quod dicitur quodlibet.commune ſit ad bo
num et ad malum.hac ergo ratione dicitur malum cul⸗
pe eſſe in libero arbitrio.nõ eo ꝙ habet libertatem com
munem cum deo:ſed ratione flexibilitatis ꝓprie.que eſt
ex eo quod eſt ex nihilo.et ideo dicitur in libꝛo de libeꝛo
arbitrio.defectus mali quoniam eſt voluntarius.in no⸗
ſtra poſitus eſt poteſtate.hec autẽ poteſtas eſt ipᷣa liberi
arbitrij facultas.quia vo hec ſola vis habet ſic poteſta⸗
tem ad oꝓpoſita.ideo cum refertur motus eius ad illici
tum ſiue ad indebitum.dicetur culpabilis.Ende augu
ſtinus in libro de libero arbitrio. Quid opus eſt quere
re vnde modus exiſtat quo voluntas auertitur ab incõ⸗
mutabili bono ad commutabile bonum. cum non miſi
animi et voluntariũ motum.et ob hoc culpabilem eẽ fa
teamur.. Ad aliud vᷣo dicendum.ꝙ malum culpe plus
dicitur eſſe in voluntate qᷓ; in ratõne.inclinatio enim vo
luntatis proxima eſt ad indebitũ:inclinatõ vᷣo rationi⸗

remotioꝛ.ratio em̃ p̃elegit: voluntas vo pᷣelectum appe⸗
tit. ꝙ autezʒ pꝛincipaliter ſit in voluntate.dicit auguſti.
in libro de vera religione. Aſq;adeo peccatuʒ volunta⸗
rium malum eſt:vt nullo modo ſit peccatum ſi nõ ſit vo
luntarium.et infra.poſtremo ſi non voluntate male fa
ciamus.nemo obiurgandus eſt omnino aut mouẽdus.
quibus ſublatie rpᷣiana lex ⁊ diſciplina omnis religio⸗
nis vt auferatur neceſſe eſt. er quo patet ꝙ malum cul⸗
pe pꝛincipaliter eſt in voluntate.hoc etiaʒ apparet ex ra
tione vicij quam ponit auguſtinus in eodẽ libro.Vliciũ
primum anime rationalis.eſt voluntas faciendi ea que
vetat ſumma ?⁊ intima veritas.

nlus tercius

Onſequenter queritur in quo ſit maluʒ qð
eſt defectus nature. Cum em̃ malũ nõ ſubſi⸗
ſtat ſine bono.neceſſe eſt aliquod bonum eſſe
lum quod eſt defectus nature. hoc autem
non videtur eſſe bonum nature cum ei opponatur. oppo⸗
ſitum enim per ſe non eſt in ſuo oppoſito. nec iterum bo
num voluntatis.cum bonum voluntatis ſit poſteriꝰ bo
no nature.nec eſt commune omnibo in quibo eſt defectꝰ
nature.4 Preterea. maluz quod eſt defectus nature a⸗
liquando minuit naturã.et tũc poteſt adhuc remanere
in bono.cum autem omnino tollit naturam.nullum ha

bet bonum in quo fundetur.ergo non videtux malũ na
ture eſſe in aliquo ſubiecto vniuerſaliter.(¶ Cotra.ma

lum quod eſt defectus nature.cum ſit defectus eſt in de
ficiente.deficiens po dicitur quod eſt.quod autẽ eſt:bo⸗
num eſt. ergo defectus eſt in bono.ſed nõ eſt creatuʒ pꝛi
us bono nature.ergo malum illud eſt in bono nature.
Ad quod dicendũ. ꝙ malum illud eſt in bono ſᷣm ꝙ
alũ ſonat in pꝛinatõnem.nec eſt in illo bono quod eſt

pꝛiuatõ.ſed in illo in quo priuatõneʒ inducit. Si vᷣo q

ratur de malo quod tollit oĩno bonum. hoc nõ eſt malũ
qð eſt priuatio:ſed malum qð ſonat in negationem. vt
ſiẽ eſſe et eſſe bonũ ↄuertunt᷑.ita ⁊ nõ eſſe malum. AUn
de moꝛs dicit᷑ dupliciter.vel ipe defectꝰ moꝛiẽtis.⁊ ſᷣm
hoc dicit pꝛiuatõnem ꝓprie.vel defectue qui eſt in moꝛ⸗
tuo.⁊ ᷣm hoc ſonat in non eſſe in illo genere.ei em̃ ꝙ eſt
non eſſe eſt oppoſitũ.nullatenus em̃ poteſt intelligi ma⸗
lum niſi ex intellectu boni.et ſemꝑ quandam relatõneʒ

habet ad bonũ pꝛeexiliens.et ſic ſemꝑ eſt vel vt priuatõ

in bono vel vt negacio in bono.malum em̃ in vtroq; mõ
nocet.et qð nocet nõ ineſt niſi illi cui nocet.nocet auteʒ
bono nature. eſt in bono nature. Vnde bonuʒ nature
poteſſ eſſe ſine malo.ſ̊ nõ ecõuerſo. Añ aug.xij.de ci.dei
Sola bona alicubi eſſe poſſunt.ſola vᷣo mala nuſqᷓ.

Membrũ ſertũ

8 Exto querit᷑ de diuiſione mali ꝑ malũ cul
pe ⁊ malũ pene.et ſi q̃ eſt alia dꝛñtia. O⸗
aũt ſit malũ culpe ⁊ malũ pene:habet᷑ ab
aug. in li.de fi.ad petrũ.geminũ ẽ creatuꝛe
rõnalis malũ.i.vnũ qͥ volũtarie deficit a ſũmo bono. al⸗
teꝝ qͥ in vita punit᷑ ignis etni ſupplicõ.̊ vnũ ẽ malũ cul⸗
pe alteꝝ malũ pene. videt᷑ ꝙ ĩ rönali creatura tm ſunt
due dꝛñtie maloꝝ.⸗ Silłr ĩ pꝛicipio li.ð li.ar.vbi ondit
ꝙ; vniꝰmali nõ ẽ de actoꝛ.alteriꝰdo eſt actoꝛ.¶ Pretea.
malũ ẽ defectõ. defectõ aũt oĩs vel ẽ voluntaria vt inuo⸗
lũtaria.iᷓ om̃e malũ vel ẽ defectõ volũtaria vlł inuolũta

ad minus ĩ rõnali creatura¶ Cõtra.vnaqq; creatura
quãtũ ẽ te ſe defectibiłẽ ſibi relingt.Vñ Aug. ſuꝑ geñn.
li.iiij. Cauſa ſubſiſlẽdi oĩs creat᷑e eſt ᷣtus oĩpotẽtis.que
ſic aliqñ ceſſaret ab eis q creata ſunt regendis.oĩs ſpẽs
naturã ↄcidẽt. res create ſi ſibi relinqrẽt᷑ deficerẽt.e⸗
fectus aũt ille nõ eſt malũ culpe.cũ ſit ↄmunis om̃i crea
ture.nec ẽ malũ pene.ꝗ cũ iſte defectꝰ ſit malũ:nõ oẽ ma
lum eſt malũ pene vel malũ culpe.ꝙ em̃ nõ ſit malũ pe⸗
ne patet per hboc. ꝙ malum pene poſterius eſt malo cul⸗

ria.Sʒ defectio volũtaria Ge⸗ culpe vł malũ pene.

—— — —-——ð

dhe⸗
guſti
unta⸗
ſito
nleſn
gus.
igio⸗
cub⸗
erra
Nicii
aque

to
no
hte;
thre

l

ab
me
4l
du⸗
Unt
t
ed.
10
id
Ne⸗
..

4
6

”õ

¶ Queſtio

pe. Sed hoc ſi eſt. prius eſt.ergo nõẽ malũ pene. . Pꝛe
terea.temptatõ eſt malũ.et nõ ẽ malũ culpe.cũ pᷣcedat
malũ culpe tanqᷓ cauſa eius.nec eſt malũ pene.cũ malũ
pene ſit ſequela mali culpe.temptatõ vo pcedat malum
culpe.ergo temptatio nõ eſt malũ pene.Ad quod di⸗
cendũ.ꝙ om̃e malũ qð eſt in rõnali creatura.aut eſt ma
lũ culpe aut pene. Rationalis em̃ creatura cõſtituta a
co eſt ſic.vt ſi velit auertat᷑. Si vo auertat᷑ voluntarie
ſubijciet᷑ pene inuolũtarie.Si vo obijcitur ꝙ eſt natura
coꝛruptibihis in ſe.ſicut ⁊ alie nature inqtuʒ ſunt ex ni⸗
hilo:illa aũt coꝛruptio ſiue defectus nõ eſt malum culpe
vel pene.Rñdendũ ꝙ aliter eſt in natura ratõnali et in
alijs.i Qam in creatura rationali licet coꝛruptibilis eẽt
id eſt potens coꝛrumpi.nõ tñ corrupet᷑ niſi pᷣcedẽte pec⸗
cato.et ita corruptio illa eſt malũ pene.in alijs vo crea⸗

turis nõ ſic eſt. que nõ ſunt oꝛdinate ad ꝑpetuitatẽ vite.

vnde d ſe habent deſectum.et quedã illaꝝ deficiũt.que
dam nõ. aũt quedã nõ deficiunt cum poſſint.hoc eſt
ꝑ virtutem diuinã ↄtentiuã. q̃ ordinat res illas ad ali⸗
qð perpetuũ.poteſt ergo in alijs creaturis eſſe aliqs de⸗

fectus nature qui nec eſt culpabilis nec penalis. in hoĩe

aũt nullus eſt niſi altero iſioꝝ modoꝝ. Unde augꝰ. xij.
ce ciui.dei.i Qullus de vicijs naturalibo ſed de volunta⸗
rijs penas luit.iQam qð viciũ ↄſuetudine nimioue pro⸗
greſſu roboꝛat᷑. vel vt naturaliter inoleuit. a voluntate
ſumpſit exoꝛdium.de vicijs quippe loquimur eius natu⸗
re.cuius mens ineſt capax intellectualis lucis.qua di⸗
ſcernit᷑ iuſtũ ab iniuſto. Ceteꝝ vicia pecoꝝ arboꝝ alia⸗
rũq; reꝝ mutabiliũquibo eoꝝ natura diſſolubilis cor⸗
rumpit᷑.damnabilia putare ridiculum eli.ex hae auẽte
patent dꝛñtie maloꝝ.¶ Ad illud vpᷣo qð obijcit᷑ de tem⸗
ptatõe.Dicendũ ꝙ temptatõ nõ dicit᷑ eſſe maluʒ niſi oc⸗
caſionaliter.temptatio em̃ eſt bonũ temptato ſi nõ ſuc⸗
cumbit. vnde de ſe nõ dicit malum. ſeo eſt occaſio mali
cfectus aũt ille qui eſt in eo ꝙ acquieſcit temptationi
vel ſequit᷑ temptatõem.eſt malũ culpe.hoc em eſt pꝛimũ
malum creature ratõnalis.ſicut dicit aug. Si pᷣo dicat᷑
c temptatõne actiua.ipᷣa eſt malũ culpe in temptante.
ecũ temptat ad ſeductõem.nõ em̃ temptatõ ratõne gene⸗

ris eſt malum.ſed cum ad hunc finẽ oꝛdinat᷑. Oꝛ aũt tẽ⸗

ptatõ qua temptatur aliquis de ſe non ſit malum. habe⸗
tur.ſuꝑ illud.ij. choꝝ.xij. Datus eſt mibi angelꝰ ſatha⸗

ne ⁊c̃. Glo.temptatõ cũ nõ ↄſentit᷑ nõ eſt peccatũ.ſ̊ ma⸗

teria exercende virtutis.hoc aũt intelligenaũ eſt de tem
