ſa et laboꝛioſa.eſt em ipᷣaʒ accidiã ↄcomitãs ſꝑ impatĩa
Fm ꝙ nos vocamꝰ impatiazʒ nõ ĩ ſuſtinẽdo aliqꝗd laboꝛi
oſum et difficile ꝓt deũ.et nõ loqmur de impatia queẽ
motꝰ ſurgẽs ex ĩiuria illata.hoc em eſt in iraſꝑ ſe aũt et
eẽntialit opponit᷑ gaudio:et h rõe triſticie.hec em̃ rõ de⸗
termĩat eiꝰ eẽntiã.ſcʒ ꝙ accidia ẽ triſticia.et iõ rõe triſti
cie illiꝰ q̃ẽ eẽntiał:ipᷣi oppoĩt᷑ gandio ⁊ ꝑ ſe ⁊ eẽntialiter
Verũtñ diſtinguẽdũ ẽ gaudiũ.qꝛ qdᷣdaʒ ẽ cõcomitãs ge
neralit oẽs pᷣtutes.⁊ de qͥ het Ro.xiiij.2õ ẽ regnuzʒ dei
eſca et potꝰ:ſ̊ iuſtia et pax ⁊ gaudiũ ĩ ſpũſcto. et huic ñ
opponit᷑ pꝛĩo et ꝑ ſe:ſᷣ ex ↄſeq̃nti.qꝛ ſcʒ oppoit᷑ ᷣtuti.vir
tutẽ aũt cõcomitat᷑ hoc gaudiũ.eſt aũt aliud gaudiũ qð
eſt ĩ ſpũali laboꝛioſo ⁊ B ꝓpt᷑ cũ.et hoc ꝑ ſe opponit᷑ ac⸗

cidie.
lembꝛuz ſeptimũ

Eptimo q̃rit᷑ de ↄꝑatõne accidie ad iuidiã
vtꝝ ſint vnũ pct᷑ʒ vł duo.⁊ vidꝛ ꝙ vnũ ꝑ H
qð dr.xvj.ꝓuerb. ſpũs triſtis exiccat oſſa
glo.qꝗ trillicia ſcłi q moꝛtẽ oꝑat᷑ agit᷑.pin⸗
guedieʒ dĩne caritatisũ roboꝛe vᷣtutũ q̃s exercẽ vidr hꝛe
nullaten valz. ex qͥ het᷑ ꝙ oppoĩt᷑ caritati.̊ amoꝛ carita
tis reſpicit bonũ ĩ alto ⁊ bonũ ĩ ſeipᷣo.et tñ vna vᷣtꝰ ẽ.vñ
nõ ꝑ h̊ diſtinguũt᷑ due vᷣtutes:& ſibi ĩ eiꝰ oppoſito idẽ ẽ
viciũ qð reſpicit bonũ ĩ ſe et bonũ ĩ alio.ſᷣ accidia reſpi⸗
cit bonũ in ſe qꝛ accidia ẽ tediũ interni boĩ a deo collati.
iuidia aũt reſpicit bonũ ĩ alio qꝛ iuidia ẽ odiũ alieni boĩ
S accidia et iuidia ſunt vnũ viciũ.¶ Itẽ dic damaſ.q; ad
cidia ẽ triſticia aggrauãs.Sʒ iuidia ẽ triſticia aggra⸗
uãs.ꝗ iuidia ẽ accidia.&̊ vnũ viciũ.mioꝛ pʒ qꝛ triſticia ĩ
alienis boĩs ẽ triſticia agguãs ⁊ hec ẽ iuidia. Ko op⸗
poſitũ ẽ illð qm̃ accidia ⁊ iuidia ſũt duo capitalia vicia
adinuicẽ diſticta.( Ad h̊ ddm̃.ꝙ caritas cũu ſit oppoſitũ
ĩuidie et accidie.nõ ẽ ꝓpꝛie oppoſitũ ilł.Rõ at᷑ ꝓcedit ac
ſi eẽt pꝛie opoſitũ.pꝛie at oppoſitũ ĩuidie ſic dic phᷣs
ẽ nemeſis.q̃ ẽ mediũ iuidie ⁊ epichetarie.vᷣtus ſcʒ qua fit
ↄgꝛatulatio ĩ alienis boĩs et ↄpaſſio ĩ alienis malis.Ac
cidie vᷣo oꝓpoĩt᷑ bona leticia quã deſcribit damalſ.dicẽs.
bona leticia ẽ q̃ nõ penitudieʒ ĩfert.nec alteriꝰ nocum̃ti
eſt generatiua.nec vltra mẽſurã excedit.nec a ſtudioſis
oꝑibo nos abſtꝛabhit.aut ĩ Pᷣuitutẽ redigit.ſic at᷑ acceptis
oppoſitis:ſiẽ vnũ oꝓpoſitoꝝ ñ ẽ alteꝝ:ſic nec ĩuidia ẽ ac
cidia vł ecõuerſo nec ad vnũ capitale pct᷑z ↄueniũt. Pꝛe
terea poſſʒ alit᷑ rñdẽi qð ñ ẽ ſile ex ꝑte vicõꝝ ⁊ ex ꝑte vᷣ⸗
tutũ.duo eĩ rami vᷣtutis ĩ vno ramo vᷣtutis pñt ↄueniꝛe:

V nter

clvij.

munʒ. 4 Sed iuxta HB obijcit᷑ ð hoc qð dr.j.iohᷣ.vlt. ẽ pee⸗
eterm catũ ad moꝛtẽ.nõ dico vt ꝓ eo oꝛet quis.nungd aũt eſſet
bi G eſſe ipſiꝰaccidie:ſᷣ in ↄpatione ad achos. eſt enim achos oꝛanduʒ ꝓ accidioſo deſperante qm ſi eſt oꝛandũ ꝓ illo:
l⸗ triſticia vocẽ auferens.H aũt ſumit᷑ accidia coiter 2 diſti quid ̊ dicit᷑ Soh: Ad qð dicendũ. ꝙ pctᷣm ad moꝛtẽ di⸗
guit᷑ ab inuidia:qꝛ inuidia ẽ triſticia aggrauons de alie cit᷑ dupłr.vno modo dĩ pcẽm ad moꝛtẽ pctm moꝛtale. et

¶ Lueſtio

oppolita eniz vicia inter ſe diuiduntur tanqꝙᷓ duo genero
. ſcom dicendũ.ꝙ illa diffinitio nõ determinat totu

N. no bono.accidia vᷣo eſt triſticia aggrauas de ꝓrio bono hoc mõ oꝛandũ eſt ꝓ illo:̊ aliter exponit᷑ et dr̃ pctẽᷣm ad
w- ſpũali.qð tñ videt᷑ malũ eo ꝙ laboꝛioſuz. vñ dic Criſo. moꝛtẽ qñ aliquis oꝛdinat ita ſeip̃ᷣm quod nõ eſt talis ꝙ
ſ Dices/laboꝛioſum eſt ↄtinua oꝛatio:cui econtra dr.et ꝗ ꝓ ipſo habeat effectum oꝛatio ſicut deſperans de venia.
. nõ laboꝛioſum eoꝝ que ſunt virtutis: manens hmõi reddit ſe talem vt p eo nõ habeat effectuʒ .

oꝛatio.et hoc eſt gꝗa ipſe nõ coadiuuat ſe ſicut ↄfidens de
venia.ↄfidens em de venia adiuuat oꝛantẽ in hoc ꝙ con
fidit de venia:ſᷣ iſte qui eſt deſperans nõſolum nõ adiu⸗
uat oꝛantẽ immo etiã ipᷣm impedit.In alijs em̃ pctis bo

embꝛü octanum

Eitauo querit de magnitudine bui pecca⸗

n ti.videt᷑ em maximũ eſſe inter vicia.ocioſi
i tas em̃ mr eſt oim vicioꝝ et nouerca viriua mo bene conſidit de venia:vel ſaltem nõ diffidit: ſ̊ illuꝰ
. e tum. ſicut dic berñ. et hec ocioſitas ↄiũcta peccatum quod eſt deſꝑatio diffidit de venia.vnde ponit
k nlee, eſt aceidie.de ipſa dr.xxxiij ecci.multaʒ maliciaʒ docuit obſtaculũ et impedimentũ vt in ipſo nõ habeat effectum
* ocioſitas.cũ aũt ſit mr vicioꝝ et nouerca virtutũ:ꝑons oꝛatio:et ideo dic nõ dico vt p eo oꝛet quis.

e iſpe erit accidia marimũ pctm. 4 YItem pena pcti ꝓpoꝛtionat᷑

———— e—

culpe.ᷣm illud pctm guiſſimã bʒ penã gra uiſſimã cul⸗
pam. ꝓbatio minoꝛis.r ſuꝑ illud.xxxviij ecc. In abdi⸗
ctione ꝑmanet triſticia. glo.hic incipit et in futuro pena
durabit Ppter diffidentia ſupne ↄſolatõnis.cum g triſti⸗
cia habeat penã in pñ̃ti ↄtinuatã pene future.bec auteʒ
eſt pena grauiſſima. accidia vo ſit triſticia: pʒ ꝙ accidia
ſit peẽm grauiſſimũ.⸗ Pꝛeterea.dr de hac triſticia ꝙ ſit
triſticia ad moꝛtem ſᷣm ꝙ habet᷑.ij.coꝛint.vij.ſcli autem
triſticia opatur moꝛtẽ: Seſt pctm in ſpmſctm. de quo dr
j. ioh. vlt. eſt pcẽm ad moꝛtẽ: non ꝓ eo oꝛet quis:& eſt ir⸗
remiſſibile & marimuʒ. (Kontra. inſidelitas eſt maius
petm q accidia. accidia nõ eſt maximuʒ. ⁊ ſiłr ſuꝑbia
maiꝰeſt qm̃ accidia ſicut dictũ eſt. Ad qð dicenduʒ.q;
ↄtingit loqꝗ de accidia multipliciter.eſt eĩ vno mõ acciꝑe
accidiaʒ ᷣm ꝙ ipᷣa termiat? ↄſũmat᷑ in deſpatõe. ſm ꝗ⸗
Dicit aug. ꝙ vna eſt triſticia qᷓ ad peniaʒ trabit:altera qᷓ
ad deſpatioez ꝑducit. ab illa auertat nos deus.loquẽdo
de accidia 'm ꝙ terminat᷑ in ſꝑationẽ:dicimꝰ ꝙ ipᷣa
eſt grauiſſimũ pctm.et hoc rõne deſpationis.ſ.adiuncte
in quã terminat᷑.? ſic intelligit᷑ illud ꝙ dr.xxxviij. ccci.ĩ
go:loatur em̃ ð tali accidia.Vñ dicit.ꝓpter diffidentiã
upeꝛne ↄſolationis hic incipit et in futura pena durat.

hec em eſt valde que et q̃ſi irꝛemediabile qn adducit dik
fidentia ſuꝑne ↄſolatõnis.hoc etiam modo loꝗtur de tri

ſticia vel accidia ibidem cũ dicit.a triſticia feſtiat moꝛs
glo.aiĩme rei.ecce ꝙ ibi loqꝗtur de accidia illa q habet de⸗
ſperationẽ adiunctã. Item loq ↄtingit de ipᷣa rõne ocio⸗
ſitatis ſibi adiũcte.hec aũt ocioſitas occaſio ẽ multoꝛuʒ
vicioꝝ.aĩa eĩ nccio aut occupat᷑ bonis cogitatõnibo aut
malis.ſi nõ ẽ occupata bonis:tũc ẽ valde ꝓna ad malas
et ideo dr ocioſitas malũ et rõne hui ocioſitatis drĩ ma⸗
lum accidia ſverũtamen rõne ſui generis in ſe nõ dicituꝛ
eſſe maximum pctm ĩmo rõne generis pct᷑i:maioꝛa ſunt
ſuꝑbia ⁊ infidelitas.ſicut obijcit᷑:ſᷣ loqunt᷑ ille auctoꝛita
tes ecci.Fᷣm ꝙ hʒ deſperatiõeʒ terminũ.⁊ tũc dicit᷑ maxi⸗
mum:rõne adiũcti vel termini.nõ ratione generis pcti.
¶ Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ eſt petm ad moꝛtem.dicendũ q;
triſticia dr eſſe pct᷑m ad moꝛtẽ dupłr.vno mõ qñ termia⸗

tur in deſperatõnem venie.et tũc ꝓprie dicit᷑ eſſe ꝑcm ad

moꝛtem.et h̊ modo ẽ pcẽm in ſpmſanctũ et irꝛemiſſibile.
Alio mõ dicit᷑ tiſticia eſſe ad moꝛtẽ.quia ſcʒ oꝛdinat ad
moꝛtez culpe.qa ſic bona triſticia q̃ eſt pnia oꝛdinat ad
vitam:ita triſticia ſcłi oꝛdinat ad morteʒ culpe.quia ſiẽ
culi oꝛdinat ad moꝛtẽ.hoc eſt ad culpam.et hoc mõ dici⸗
tur.ij. coꝛin. vij.ꝙ triſticia ſcli moꝛteʒ opatur.ſ̊ hoc mo⸗
do nõ eſt pcẽm maximũ et irꝛemiſſibile:ꝗa in multis ac⸗
cidit ꝗ ſunt ad h̊ diſpoſiti ſic̃ in melancolicis. Eñ mul⸗
totiens ↄtingit ex infirmitate melancolie vel etiam alia
et ideo nõ drĩ maximũ eſſe pctm nec irꝛemediabile.lnõ

bois ĩ ſeipᷣo vel ad deũ.

Ono querit᷑ Accidia ponit᷑ pccum penes
ſuꝑfluitatem et nõ penes diminutõnemſet
vinget᷑ ꝙ debeat eſſe petm. ſimilit penes di⸗
Wminutoeʒ. ſicut ↄtingit ↄtriſtari vbi eſt tri

ſtandũ et put eſt triſtandum.et hoc videt᷑ eſſe virtutis ⁊

ↄtingit triſtari vbi non eſt triſtandũ et ꝑ ĩmoderantiam

et iterũ nõ triſtari vbi eſſet triſtanduz:et ita duo vidẽtur

eſſe extrema.vnũ dictũ ꝑ ſuꝑhabundantiaʒ.⁊a reliquum
ꝓ diminutõeʒ reſpectu eiꝰqð pꝛimo poſitũ eſt ᷣm medi⸗

etatem. ſicut determinat᷑ vnũ pcẽm penes pꝛimũ extre⸗

mũ:ita deberet deterininari penes reliquũ.. Iem criſ.
magna ẽ triſticie tyꝛãnis.et multa virilitate opus eſt vt
inſtemns huic paſſioni nobiliter.qð vtile ab ea fructifi⸗

cantes:qð vᷣo ſuꝑſluũ eſt dimittentes: triſtari bʒ extre⸗
mum dictũ ſᷣm ſuꝑſiuitatẽ.ſed eadẽ rõne et km diminu⸗

tionẽ:⁊ ita vt pꝛiꝰ.¶ Ad quod dicimꝰ.ꝙ ſiẽ dicimꝰirazʒ
petm qñ ꝗs iraſcit᷑ vbi nõ eſſet iraſcendu:ſ̊ nõ ponimus
in aliud genꝰpct᷑i cum ꝗs nõ iraſcit᷑ vbi eſſet iraſcendũ.
Pꝛeteꝛea cũ ꝗs nõ triſtat᷑ hoc accidit ex aliq̃ leticia vana
vñ potius cadit in aliud genꝰpct᷑i ꝙᷓ triſticie. vel põt dici
ꝙ totum ↄtinet᷑ ſub accidia.ſᷣm ꝙ dicit gꝛeg: in fine iob.
triſticig nõ hñs in ſe vñ letet᷑:foꝛis querit.

—
Ecimo quert᷑ ↄtra qð pceptũ ſit pcim ac⸗
cidie.et maxie ↄtra qð pceptũ decalogi.ad
illa em pᷣcepta alia quodãmodo reducunt᷑
Et videt᷑ ꝙ nõ ſit ↄtra aliqð pᷣceptum pri
me tabule.pᷣcepta em̃ pᷣme tabule referunt᷑ vel ad diuiaʒ
maieſtatẽ vel veꝛitatẽ vel bonitatẽ.ↄtra quoꝝ nullũ eſt ꝑ
lſe accidia.ↄtra em̃ primũ eſt idolatria ꝑ ſe.ↄtra ſcõm di

uinatio ? ſoꝛtilegiũ ſed terciũ eſt ſuꝑſtitio.nullũ aũt bo vntva

rũ ẽ accidia.nõ ꝗ̊ eſt pcẽm ) pᷣceptũ pᷣme tabule.⸗ Pre⸗
terea.ſi eẽt ↄð aliqð:videt᷑ magis eẽ ↄð pᷣceptũ ſctificatõis
ſabbati.qð at᷑ nõ ſit pʒ ꝑ h̊ ꝙ in illo pᷣcepto pᷣcipit᷑ quies
ab oꝑe ᷣuili.Quies at ab opꝑe fᷣuili ⁊ laboꝛ opponit᷑. In
accidia vᷣo reꝗꝛit᷑ ges.2 ita nõ opponit᷑ pᷣcepto ð ſabbato
Sitltr nõ eſt q pceptũ ſcde tabule.pᷣceptũ eĩ ſcðe tabule

⁊ in qͥ fit ꝓhibitio iniurie in ꝓxio.vel in qͥ fit pᷣceptuʒ eiꝰ

qð debet᷑ ꝓxio.ſic in honoꝛe ꝑentũ.⁊ ita om̃e pᷣceptuʒ ſe⸗
cũde tabule reſpicit ꝓximũ:ſᷣ accidia nõ reſpicit ꝓrximũ
in ſuo actu:ꝗᷓ nõ ẽ ↄ pᷣceptũ ſcde tabule:ẽ em deoꝛdinatõ
d qð dicendũ. ꝙ pctm acci⸗
die ſpaliter eſt ↄ phibitõʒ datã in eccłiaſtico.xxxviij. vbi

dr ne dederis in triſticiã coꝛ tuũ ſ repelle eã a te.⁊.xxx.

ecci.triſticiã longe expelle a te.młtoo ei occidit trillicia
et nõ ẽ vtilitas ĩ illa.¶ Si vᷣo qrat᷑ ↄ qd pᷣcepiũ decalogi
ſit ꝓut alia pᷣcepta ĩplicite intelligũt in decalogo. dicen⸗
dũ eſt ꝙ opponit᷑ pᷣcepto ð ſctificatõe ſabbati.in pcto em

criſo. Caym triſtatus ẽ ſed triſticia mũdi.paulꝰ triſtat?
eſt ſͦ ea q eſt Fm deũ.que vo ſpualis eſt triſticia:lucꝝ ba
bet maximum.que vo ſecularis eſt damnum babet vlti

accidie triſticia ẽ de ſpũali la boꝛioſo cũ amore getis car
nalis. ecõtra vᷣo ĩ illo pcepto ẽ amor ſcte getis ꝗ eſt cum
gandio ĩ bono ſpũali lʒ ipᷣm ſit laboꝛioſuʒ. EUñ lʒ pᷣcipi⸗

aa rrncheet

Nate α.*νο

—

e

effec
coxꝝ cũ dẽ dicentes ſe eſſe ſapiẽtes ſtulti facti ſunt. et tan

atur ibi abſtinere ab ope ſeruili in quo eſt laboꝛ nõ tam̃
ꝓhibetur bonuʒ ſpũale vt oꝛare pſallere et p̃dicare que

ſunt oꝑa ſpũalia licet laboꝛioſa. „
(Miembrum vndecimn

Madecimo querit᷑ de effectu huiꝰ pct᷑i. dicit

ie ẽ obſcuratõ intellectus.¶ Cont᷑. iſte eſt
toſuꝑbie ſicut hr.j.ad Ro. Pꝛĩo em tangit᷑ fuꝑbia

gitur pena.obſcuratũ eſt inſipiẽs coꝛ eoꝝ. et in glo.dĩ.
vt nihil intelligãt niſi qð a ꝓbitate remotũ eſt.qͥs ſua ce⸗
citas a veritatis lumie funditꝰexcludit.(¶ Ao qð rnde⸗
rur vtriq; ↄuenit:ſᷣ differẽter. qm̃ ſu pbia obtenebrat
roõne

7 .
Crip.triſticia tenebꝛat viſibile aime:nihil vny
— 7 . ,2 9 . 4⸗
mittẽs videre eoꝝ que oꝑtet: effectꝰ acci⸗ .

ſuꝑbabũdantie doloꝛis de bono ſpuali:eo ꝙ ẽ labo

rioſum et difficilel amoꝛ aũt 2 doloꝛ dinerſimode obtene

brant vt nõ cogſcat᷑ bonũ qð oꝑtet. Sed obijci᷑ amoꝛ
iſte ⁊ doloꝛ ille ſunt ĩ affectu et ita nõ videt᷑ obtenebrare
intellectũ.Ad qð dicenduʒ. ꝙ; ↄiuncta ſunt ita intellectꝰ

pꝛacticus ⁊ ſpeculatiuus.eo ꝙ extendłete ſe intellectiua: Pi.

ſpeculatiua fit pꝛactica.ita ꝙ pturbatio in vno vt ĩ plu⸗
ribo facit ꝑturbatõeʒ in alio.Vñ cũ ꝑturbatur affectus

gener aliter ꝗᷓ dicitur concupia oculoꝝ ſe habet reſpectu
oim qᷓ inoꝛdinate pñt appeti ſᷣm oculũ interioꝛẽ vel exte⸗

pm ꝙ dẽ generaliter appetitꝰ cuiuſſibet boni tpalis.Fᷣm
ꝙ in ipᷣo ĩiuenit᷑ ſuſtinẽtia.lñ et foꝛtaſſe aug:.xiiij.de ci.
i dic.ꝙ auaricia ẽ libido hñdi pecuĩaz.ſᷣ ñ ibi ſui ge⸗
neralit auaricia:hᷣ ſolũ ꝓ bono mutabili ſubiacẽti foꝛ⸗ uacina: rapta
tune.et ſic ratio tullij pt᷑ eẽ apꝛopꝛiata reſpectu pecuie. enpe α
Vñ noie pecuĩe ſic̃ dic aug.in.j.de li.ar. ↄtinẽt᷑ oĩa qͥᷣꝝ Vuchakit, E
dñi ſumꝰ quoꝝ donãdoꝝ aut vendẽdoꝝ pfateʒ br̃e vide ent foltnd
mur.cũ auaricia generalit ſe habeat reſpectu etiã ſcien-
tie q̃rẽdo in ea ſufficiẽtiã.eſt em̃ in ea oculꝰ interioꝛ ipᷣiꝰ
aĩme ⁊ exterioꝛ.et ſᷣm interioꝛẽ oculũ rõis ẽ imoderatꝰ
appetitꝰ hñdi ealerterioze ſubiacẽtes foꝛtũe.auaricia ſte

rioꝛẽ qrẽdo in illis ſufficiẽtiã. ꝓpꝛie tñ vt dꝛ qdᷣdaʒ ſpeci· ⸗
ale pctm: e reſpectu bonoꝝ foꝛtũe q noĩe pecuĩe ĩtelligũ . 1
tur. Ael pt ſumi diffinitõ tullij cõiter nõ trabẽdo ipſwam v⸗
TPharnkan ſic cõuenit auaricie generaliter ſumpte.

Juxta H̊ querit᷑ de noĩe auaricie.vtrũ ſcʒ nomẽ aua⸗
ricie aliqũ ſumat᷑ ĩ bono ⁊ nõ ſemꝑ ĩ malo.ſiẽ et in bono
aliqñ accipiẽ nomẽ ire.¶ Ad qð dicimꝰ ꝙ ſic ſed rariſſi
me.Vlñ ſuꝑ illð abac.ij.le ꝗ multiplicat ſua.glo.ẽ bo⸗

na auaricia doctoꝛis eccliaſtici.ꝗ ſtudioſo laboe pluꝛes

ex pct̃o ſuꝑbie vel accidie:ꝑturbat intellectꝰ:nõqñ vidẽ ⸗ſt,

do illud qdð ẽ ſalutiferũ:ſᷣ ex diuerſis cauſis ſiẽ dictũ eſt.
Pꝛeterea dic Criſo.Om̃e pctm obtenebꝛat imaginẽ dei

in nob.et licet oẽ pctm obtenebrat:tñ h̊ ſpaliter dr̃᷑ de tri

ſticia.q̃ non ſolũ obtenebrat rõne q̃ eſt pctm:ᷣ rõne qua

eſt hoc pctm.accidia em̃ inqtum triſticia cũ eſt immode

rata pturbat vſum debitum ronis.

¶ Mueſtio. clvm. de

rici .

cia. NPꝛimo g querit᷑ quid ſit. Scðo an
diligẽ tꝑalia ſit bonũ ſᷣm ſe an malũ vł
indifferẽs. Lercio ꝗd ſit inclinatinũ ex
e noſtra ad illicitu amoꝛem tꝑalium.
Quartõ q̃re dicat᷑ ocupia oculoꝝ.cũ nõ tm̃ ↄtingat pec⸗
care ſᷣm viſuʒ ĩ illo genẽ pcti. Quito an ſit capitale pct᷑ʒ
Sexto an ſit ſpũale vel carnale. Septimo de alijs pct᷑is
q̃ ſunt circa amoꝛẽ tꝑaliũ:vtrũ ſub auaricia ↄtineantur
Octauo de oppoſito auaricie.ono de magnitudine hꝰ

Deſtio eſt de auan

peccati et ↄꝑatione.Gecimo de caſibus cirea boc pecca

tum.Vndecimo de effectu huius peccati.

embrum primũ

pꝛimũ ſic dĩc aug:ſuꝑ gen. ad lit. Aua⸗

celletie ad minꝰin ſcia.q¶Sʒ ↄ hB qa ᷣm G̊;
5 vr̃ differꝛe a ſuꝑbia q̃ ꝓrie drẽ̃ axpetitꝰ
excellẽtie. ¶Ao qð dicendũ.ꝙ ᷣm illã roeʒ nõ differũt.
qm̃ illa diffinitio data ẽ auaricie generalr ſumpte. Põt

ricia nõ dr eſſe tm̃ appetitꝰpecunie ſ̊ altitu
dinis ⁊ ſcie.vr g̊ ꝙ auaricia ſit apetitꝰ ex

etiã alit᷑ dici ꝙ h eſt differẽter.qꝛ ſuꝑbia ⁊ auaricia ſum

pta generalr appetũt
mi boni lʒ imꝑfecte.et agpaꝛẽtiã hꝰappetit ſuꝑbo ⁊ auarꝰ
differẽter tñ:qm̃ in ſcia duo ſũt.excellẽtia ⁊ ſufficientia.
appetit &̊ ſuꝑbo apparẽtiã excellẽtie in ſcia.cupidꝰvᷣo ap⸗
parẽtiã ſufficiẽtie.lIʒ H̊ mõ nõ accipiat᷑ auaricia vt pctm
ſpãle imo in a generalitate.⁊ ſic diffinit eã aug. hG̊ mõ
generatr vñ f
tie in ſcia. Uñ adã appaꝛetez ſufficientiã appecijt in ſcia.
motex H̊ ꝙ dictũ ẽ eritis ſic dij ſci.bo.⁊ ma.⁊ qͥ ad hoc

loqtur aug.ſuꝑ geñ.ad lit.¶ Lulliꝰat᷑ ponit alia diffini

tionẽ auaricie talẽ. Auaricia ẽ imoderatꝰ amoꝛ hñdi.ſᷣ
videt᷑ ꝙ hec rõ nõ cõueniat auaricie ſpãliter ſumpte.qm̃
amoꝛ hñdi põt eẽ coĩter reſpectu cuiuſlibet boni creati.
vtpote pecunie ⁊ hmõi.i¶ Ao qð dicendum.qꝙ bñ ↄcedi⸗
mus qð hec rõ nõ aꝓpꝛopꝛiet᷑:pᷣ coĩter data ẽ de auaricia

alſuz ẽ qð dor ꝙ; auaricia ẽ appetitꝰ excellen

ctiã.ſcia ei tenet imaginẽ ſum

16

ſibi facere cupit diſciplos ſemꝑ.ᷣ ve illi ꝗq aggregat do⸗
mui ſue.freqᷓntiꝰ em̃ ſumi?᷑ in malo diuerſimode tñ qm̃
triplicit᷑. Ano mõ dicit᷑ radix cuiuſlibet pcti.et h̊ͥ qũʒ ſbᷣ
noie cupiditatis.j.thi.vlt.Radix oim maloꝝ cupiditaſ
Et dĩc Cri.ars oim maloꝝ ẽ phylargia.qdð ideʒ eſt q;
— — — „ — .— 2 — .„ —
auaricia ſiue amoꝛ argẽti. Qñʒ etiã ſb noĩe auaricie dẽ
radirx cuiuſſibet pcti.vñ ſuꝑ illð thy.vlt.Radix oim ⁊.
l.aliꝗ libꝛi habẽt radix oim maloꝝ auaꝛicia. ſic pol⸗
et cõiter intelligi dicta diffinitio quã ponit tulliꝰ. Alio⸗
mõ ſumit᷑ ꝓut eſt tercia radix pctoꝝ ex oꝓoſito diuiſa
cõtra cõcupiſcẽtiã carnis ⁊ ſu ꝑbiã vite.Fſᷣm ꝙ dẽ.j.ioh.
ij.ome qð ẽ ĩ mᷣo aut ẽ ↄcupia carnis aut ↄcupia ocłoꝝ
⁊c.⁊ iſtud ſic exponit᷑ in plibo locis.Vñ aug.de vera re

ligi.hec diuidit tres radices pctoꝝ ſm iſta tria appetiti

ua honoꝛes.delitias.et diuitias.et ſic nõ ſolũ ẽ pecuĩe ̊
etiã ſcie. Lercõ mõ ſumit᷑ ſᷣm ꝙ ẽ pcti capitalis ſpecies
et ſic dicit᷑ libido vel apetitꝰ inoꝛdiatꝰ bonoꝝ mutabi⸗
liũ ſubiacẽtiũ foꝛtune.tñ pᷣcipue pecuiĩe licʒ alia appetat
et iõ ꝑ quãdã q̃ſi appꝛopꝛiatõʒ retinuit ſibi nomẽ ppylaꝛ
gie. qm vt freqntiꝰ ⁊ vniuerſaliꝰ fert᷑ appetitꝰſuꝑ argẽtũ
cũ ſit pᷣcioſum.et qꝛ vniuerſaliꝰ eſt in vlu qð eſt pᷣcioſius

dicitur amoꝛ argẽti q; auri.
MWemorumſecunduzʒ
“ Ecũdo q̃rit᷑ an diligẽ tꝑalia ſit ſᷣm ſe bo⸗
nũ an malũ.et videt᷑ ꝙ ſit maluʒ ᷣm ſe.qꝛ
dẽ. jeioh.ij. olite diligẽ mũdũ neq; ea qᷓ
in mũdo ſũt:p̊ h̊ ẽ diligẽ tꝑalia.ꝓhibitũ ẽ
H diligẽ.̊ ẽ malũ ᷣm ſe h̊ diligẽ.¶ Iiẽ ſuꝑ illð dic aug.
un oꝛigiali.bonũ nobᷣ ẽ nõ diligere ea q̃ i mũdo ſũt.ne re⸗
maneãt ſarmẽta ĩ noõ ad dãnatõʒ nr̃am.j diligẽ tꝑalia
eſt danabile.ã ẽ malũ ſ̃m ſe.i] Itẽ idẽ.vis hr̃e dilectõeʒ
pr̃is vt ſis coheres filij.⁊ rñdet poſtea. Noli diligẽ mũ
dũ.q.d.dilectõ pr̃is ⁊ mũdi ñ pt᷑ ſimł ſtaẽ. dilectõ tꝑa⸗
liũ ſiue mũdanoꝝ ẽ malũ ᷣm ſe.i¶ Itẽ ſuꝑ illð.j.ioh.ij.

5*

NMolite diligẽ mũdũ gl.ſic dilectio dei ẽ ſolũ oĩm vᷣtutũ

ita dilectõ mũdi oĩm vicioꝝ.ſic̃ ̊ dilectõ dei ẽ bonũ ſim⸗
pliciter: ita dilectio mũdi ẽ malu ſimplicit᷑.dilectõ autẽ
mũdi ẽ dilectõ tꝑaliũ vt dic iterł.vt auꝝ ⁊ argẽtũ.( Cõ
tra dꝛ ſuꝑ illð math.x.qᷓ difficile ẽ ⁊c̃.glo.non ait ĩpoſſi
bile.qð em̃ ipoſſibile ẽ:oĩno fieri nõ pt.qdð at᷑ difficile eſi
cũ laboẽ fieꝛi p.cũ magno at᷑ laboẽ iuuãte dei gẽa pecu
nias hñtes nihil ĩ eis ↄfidẽtes exutis phylargie rtiacuł
int᷑re pñt ianuã rᷣgni ði.ex q̊ accipit᷑ ꝙ diligẽ tꝑalia ñ ẽ
Fm ſe malũ.ſi eĩ ſᷣm ſe eẽt malũ.ñ poſſet ĩtre ianuã rĩᷣgni

dei. Itẽ. xix. math.diues difficile ĩrbit ĩ ĩgnũ celoꝝ ĩ⸗

telligit᷑ amatoꝛ diuitiaꝝ:̊ ñ ẽ ipoſſibile.amatoꝛẽ diuiti
aꝝ ĩtre gnũ dei.̊ᷓ amaè tꝑalia ñ ẽ ſᷣm ſe malũ.K! IJt tꝑa

lia poſſunt ↄſiderari vt ſũt cr eature. et ſic cõſtat ꝙ ſunt

ls
ſoel
tom
ner
nat

pt⸗
gue
fi
hbine
ſtal

e
ſiſ
1g ge
Mtn
ar
ſes
kear

ts
lon
ode
npei
re
Rep
natn
ttia⸗
itad
ſiei⸗
6 .
Mel

¶neſtio

clviij.

n Viligenda vel vt ſunt ad vſum. et ſimilit᷑ adpuc nparet coꝛruptione ſubiecta.Ad illud qd dicit Crip.bñ cõce
i ꝓꝙ ſunt diligenda qꝛ ſic eſt licitũ ea hre et ht rõnem bo⸗ dimus ꝓ aliquid pt eſſe natura fere qð tam̃ eſt in hoĩe
o nitatis.̊ diligẽ nõ ẽ malũ ſm ſe.¶ Ad h̊ rũdemꝰm be⸗ ex ſua coꝛruptione.et nõ ꝓpꝛie ex natura ſua.ſic dictum
N, gam in glo.ſuꝑ illud.j.ioh.ij.p. Atami mũdo ad nccitatẽ fuit ᷣm dyo.in.q.de ira.ꝙ natura carnis eſt iraſci.qm̃
ſ. e ⁊ nõ ad voluptatẽ ⁊ noĩe mũdi intelligit tꝑalia.qð vo di ad hoc eſt natura eius oꝛdiata. ſed hoc nõ eſt de natura
neſte eit᷑ nolite diligẽ mm ⁊c̃.intelligit᷑ vt.ſ.in mðo ponat᷑ fi bomĩs: cum bhomo magis ſᷣm natuꝛã ſuã ſit oꝛdin at?ad
Z nis.eſt et᷑ diligẽ ad voluptatẽ ⁊ ad ſuꝑfluitatẽ et H̊ cadit mãſi uetudĩem. qm̃ eius natura ĩmediate ᷣm naturã de⸗
N in ꝓhibitõne.⁊ bñ ocedimꝰqð nõ negat᷑ ꝗn poſſint tꝑa⸗ termin atã cõſiſtit. Similiter dicimꝰ de raꝑe ꝙ naĩa fe⸗
. lia oꝛdiate amaꝛi: ꝙ ð difficili ſũt ſine peto moꝛtali aut rarum ad hoc eſt determĩiata ſeu oꝛdinata: non autẽ ita
6 veĩali qm̃ tꝑalia ſũt craligengechi ſic ne inn ẽ 5 ilk. eſt de natura rationali.
ſmede quidã em amãtes ea edificãt ibi lignũ.fenũ 2 ſtipulam.
Zuis eo plunri ſtagnũ.¶ Ad id vo qð obiectũ eſt.j. em bruz quartuʒz ä
oe Yoh. ij. dicendũ ẽ.ꝙ diligẽ mũdũ pt᷑ ↄſiderari duplr.ve 4 Aarto queritur quare a ſenſu viſu dieaẽ
1 Dilige mũdanã auerſatõeʒ ⁊ ſic ꝓhibet᷑:ſie em de mundo eſſe cõcupia oculoꝝ.on em̃ videt᷑ hoc cöõ⸗
een ſunt ↄcupia carnis ⁊c. Item diligẽ mũdum põt aligs. vt uenire auaricie cũ cecus poſſit peccaẽ pec⸗
x ponat ibi finẽ:⁊ ſic ibi ꝓhibet᷑. Alio vo mõ nõ ꝓhibet᷑ lʒ

occaſio poſſit eẽ ad malũ. eꝛ h̊ etiã ſe oluit᷑ qð dic aug.
in tribo auẽtibo ſequẽtibo.¶ Rone buiꝰquerit᷑ vtrũ ali⸗

gs poſſit dilige tpalia ꝓpter ſe.ſi eĩ h̊ͥ nõ eſt.nõ dicet᷑ dili
gere mũdũ malũ m ſe.ꝙ aũt nõ poſſint ꝓpteꝛ ſe diligi vi

cetur ꝑ h. ꝙ nihil ĩ eis eſt ꝙ ꝓpter ſe ſit diligendũ: cu to⸗
tatr ſit ad vſuʒ ſᷣm ꝙ vti ẽ referꝛe ad aliud qͥ fruendũ eſt
frui at᷑ amoꝛe inherẽ alicui rei ꝓpter ſe. 4 Pꝛetẽa ꝓdig⸗
peccat moꝛtalr nec tñ diligit ꝑecniaʒ ꝓpter ſe. nõ & Bů eſt
coĩs ratio in oiba cupidis. ¶ Ao qð dicendũ.q; otingit
diligẽ tꝑalia pter ſe.et lʒ in eis nõ ſit aligd qð ſᷣm veri⸗
tatem ſit ꝓgter ſe appetendũ:nihilominꝰtn eſtimat᷑ bhmõi

eſtimat᷑ em ĩ illis ee ſufficientia cũ nõ ſit.4l Ad illud vðo

qð obijcit᷑ de ꝓdigo dicendũ eſt. ꝙ lʒ nõ amet pecuĩaʒ x⸗
pter ſe qᷓ eſt res tpalis.amat tñ honoꝛẽ vel laudẽ ꝓpter ſe

tin eſt res tꝑalis:et ita vterq; diligit rem tꝑaleʒ ꝓpter
le:licet aliam et aliam.

embrumtercum

Ercio querit᷑ ꝗd inclinat appetitũ noſtruʒ
ad illicitũ amoꝛẽ tpaliũ:cũ dico naturam
coꝛruptã duo dico. naturã.ſ.⁊ coꝛruptõeʒ
bᷣ ↄoſtat natura nõ inclinat apetitum ad
amoꝛẽ tꝑaliũ.qm ſᷣm naturã pꝛimã oĩa erãt coĩa: ſ̊ vbi ẽ
talis amoꝛ non eſt amoꝛ ꝓpꝛietatis.ᷓ natura qa natura:
nõ eſt inclinatiuũ ad amoꝛẽ illicitũ tꝑaliũ.¶ IJItem nõ ga
coꝛrupta.qm̃ nõ ſtatim pꝰcoꝛruptõeʒ facta ẽ apropria⸗
tio. Item cri. Non eſt bec ↄcupia naturalis.q em ſunt
nature oĩa ſunt coĩa. hoc aũt cũ hoĩeʒ occupauerit p̃ter
naturã viuẽ facit.¶¶ Item lʒ natura qꝛ coꝛrupta inclinet
ad hñdum ꝓpꝛium:tñ nec natura qꝛ natura nec qꝛ coꝛru
pta inclinet ad hñduʒ G.ꝙ bñs tꝑalia hbis non vtat᷑: ſed

cato auaricie.et ita auaricia ſiue cõcupĩa
QE 6τ⅓noͤ eſt

ſemꝑ ᷣm ſenſum viſum.⸗. Pꝛetera auari⸗
cia pt eſſe apetitus ſcĩe.et cõſtat ꝙ ſcĩa Apꝛie loquendo
nõ eſt de viſibilibo aut alijs ſenſibilibo ꝑ ſe aut per acci
xns.ꝗ auaricia m ſuam generalitatẽ 'm quã eſt pct᷑ʒ.
nõ videtur debere denoĩari a concupia alicuius ſenſus.

4 Pꝛeterea.aligꝗs videns equũ pt᷑ delectari.nõ ſolum in

precioſitate eiꝰ ſed etiã in pulcritudie eiꝰ. ponamus er⸗
go ꝙ pulcritudo moueat eum ad appetendũ.cõſtat ꝙ re⸗
ducetur hoc pcẽm ad cõcupĩam oculoꝝ.qð videt᷑ cũ ibi
ſit inoꝛdinatꝰ apꝓpetitus habẽdi bonũ mutabile ſubiacẽſ
foꝛtune.¶ Sed cõtra illa delectatio videt᷑ eſſe delectatio
carnalis.quẽadmodũ delectatõ que ẽ in viſn pulcre mu
lierig.et ita eſt im cõcupiſcẽtiam carnis.¶ Ad qð di⸗
cendũ ꝙ ſᷣm ꝙ dic aug.ĩ li.de li.ar.aĩa debite cõuertit
cũ ſcʒ ad deũ cõuertit᷑:⁊ ſic ẽ meritũ.aut indebite cũ ſcʒ
ad creaturã nõ referendo ad increatũſſed tũc aut cõöuer
titur ad bonũ ꝓpꝛiũ interiꝰ:et ſic eſt ſuꝑb a.aut exterius
et ſic fit curioſa.aut ad inferius et ſic fit carnalis. ſic &ᷣ
iuxta pꝛimũ ſumit᷑ ſuꝑbia vite.iuxta ſcom cõcupiſcẽtia
ocłoꝝ.iuxta terciũ ↄcupĩa carnisiqꝛ &̊ bona exterioꝛa

maxie appᷣhendũt᷑ a ſenſu viſu ᷣm ꝙ dic phus.ꝙ certi⸗

oꝛ eſt et plures nobis dr̃as rerũ ondit.et reſpectu illoꝝ
dicit᷑ ↄcupia illa.iõ dꝛ ↄcupĩia ocłoꝝ.i Sitr nõ valʒ qð
obijciebat᷑ de ceco.licet eĩ coloꝛ rei nõ poſſit ꝑuenire ad
viſum huiꝰ ceci:tñ cognitio huiùs viſus pt᷑ deuenire ad
oclʒ aĩe ĩterioꝛẽ.¶¶ Ad illð ꝙ q̃rit᷑ ſi appetit᷑ equꝰ ꝓpt ſui
pulcritudieʒ ad quã radicẽ reducat᷑.dicimꝰſᷣm aug.ĩ li.
feſ.dicẽtẽ ex hac euideuxiꝰ diſcernit᷑ ꝗd voluptatis qd
nrtotiiats agat᷑ ꝑↄſẽſꝰ.ꝙ voluptas pulcra.canora.ſu/
auia ſapida.leuia ſecuꝛa.curioſitas aũt his ↄtraria tẽ⸗
ptãdi cã.nõ ad ſubeũdã moleſtiã.ſᷣ̊ ad exꝑiẽdi noſcẽdiq;

auaritia ad h̊ inclinat:auaritia ꝓut determinat auari⸗
ti ĩ retinẽdo. Eñ ſeneca.auaritia ꝗcquid oĩbo aufert ſi⸗
bi negat.et cũ oĩa cupit in vſuz ſuũ ↄuertere. oĩa ſibi fa⸗

libidĩeʒ.pʒ &̊ ꝙ ille appetitꝰ iq;tũ mouet᷑ a pulcritudie re
fert᷑ ad ↄcupiaʒ carniſ:Si at alpet poſſeſſio rei ꝓpt ipaʒ texe
rem:reducẽt᷑ tũc ad ↄcupĩaʒ ocloꝝ.¶ Ao illð et ẽ qð dic

C09

cit aliena:̊ hoc videt᷑ eſſe ↄ naturã etiaʒ in qͥlibet ſtatu.
qm natura etiã coꝛrupta qꝛ coꝛrupta ẽ: ꝗpter ſui indigen
tia ſupplendã appetit vti tꝑalibo.¶¶ Item ad h ꝙ auari cõ
gregent ncce ẽ Alalieni vaꝑe:ſ̊ illud videt᷑ eẽ oino ↄt
naturã boĩs: vt cri.ait. raꝑe et auarum eſſe nõ eſt boim
manſuetoꝝ ᷣ crudelitas feraꝝ.magis aũt hbis deterio⸗
res.his em a natura.q.d.illud eſt ↄ naturã boĩm.⸗ pte:
rea rapit fera ad vſuʒ ſuũ et h̊ dictat ei natura ꝙ nõ hoĩ.
nſio.eo mõ qͥ ome pctẽm dr ↄtra naturã pᷣmitꝰ inſti⸗
tutã bñ ↄcedimꝰꝙ ſitr eſt de auaritia: ſ̊ loqndo de nata
coꝛꝛupta dicẽdũ ꝙ cũ dico nataʒ coꝛꝛuptazʒ duo dico.ſᷣm.
ꝙ dic aug.ſ.naturã ⁊ coꝛruptõz.pt᷑ q̊ ita eẽ ꝙ nat᷑a ⁊ coꝛ
ruptio vno motu ↄpoſito curꝛũt.et ſic vti ꝓprio bñ eſt na
ture coꝛrupte.ipᷣm em̃ vti ẽ nature:łᷣ qð eſt ꝓprie ẽ coꝛru⸗
pte. vel põt eſſe ꝙ in iſto motu pᷣualeat alterũ 2 h̊ vłipſa
natura.et ſic bñ dictat natura vti ꝓprio:ſᷣñ ẽ ab vſu/vel

etiã coꝛruptõ.et ſic ſurgit appetitꝰ non vtendi vtibili( vt

ita dicã)bᷣ potiꝰreſeruãdi illud.et ſicẽ pctẽm auaritie.et
ſic intelligit qd dicit Senec. ꝙ ea que aufert ſibi negat.
ſcʒ ad vſuz et ſibi facit aliena ſupple ab vſn. non eſt tamẽ
intelligenda coꝛruptio ſine natura ſed ſemꝑ eſt natura

be.ĩ gl. ſuꝑ illð.j.ioh.ij. Om̃e qð ẽ ĩ mo ⁊c̃.dic ci.ↄcu⸗
piſcẽtia carnis ẽ ĩ oĩbo qᷓ ad voluptatẽ 2 delitias ꝑtinet
ↄcupĩa oclłoꝝ ẽ oĩs curioſitas q̃ fit i magicis aꝛtibo.ĩ cõ⸗
tẽplãdis ſpectacuł.ĩ ſuꝑfluis acqrẽdis rebo tꝑalibo ĩ di
noſcẽdis carpẽdiſq; vicijs ꝓxioꝝ.¶ Sʒ obijciet aliquis
qm ſi ſuꝑbia ꝑtieat ad bonũ iteriꝰ et n exteriꝰ.videt᷑ q;
auaꝛicia ñ ſit ipiꝰſcie.Sil⁊ꝛ pt᷑ obijci ꝙ ſuꝑbia ñ pt eẽ ali
euiꝰ boĩ exterioꝛis.Ad qð diciꝰ ꝙ bonũ ĩteriꝰqnʒ ĩdutit
rõʒ boĩ exterioꝛis ⁊ ecõuerſo.vbi gra.ſcia ẽ bonũ ĩteriꝰ.
qñʒ pᷣtẽdit excellẽtiã qñʒ ſufficiẽtia aꝑpaꝛẽtẽ.⁊ tũc induit
rõʒ boĩ exterioꝛis ſbiacẽtis foꝛtũe qͥ ad h.pꝛio ̊ mõ ẽ ſu
perbia appetitꝰ ĩoꝛdinatꝰ ſcie.ſcdðᷣo mõ auariciaſiłr ẽ in
ceteris intelligẽdum.

embꝛum quintum
Vinto q̃rit᷑ an auaricia ſit capitale viciũ
et vidr ꝙ nõ.dic gg.ſuꝑ iob. Auaricia ali
qñ oꝛit᷑ ꝑ elatõʒ aliqũ ꝑ tioꝛẽ.dũ eĩ qdã ſũ
ptuũ nccia timẽt mẽtẽ ad auariciã relaxãt
ut alij q dũ potẽtõꝛes videri appetũt:ad alienarũ reruʒ
ambitũ ſuccẽdũt.Fᷣm h̊ ̊ videt᷑ ſꝑoꝛiri ex alio pcto.q̊nõ

2

—

0

eſt capitale. ¶ Ao qò dicenduz. ꝙ auaricia ꝙ ſie vel ſie
oꝛiat᷑ aliqñ hoc nõ impedit ꝗn ſit capitale viciũ.qm̃ mo
tus timoꝛis aut elatõnis nõ ſunt ĩ eadẽ vi cũ motu auaꝛi
cie.qm̃ motꝰauaricie ẽ in vi ↄcupiſcibili vt ptm ⁊ in mo⸗
tu appetẽdi et retinẽdi et nõ dãdi:ß motꝰelatõis ⁊ timo⸗
ris eſſe pñt in iraſcibili vel rõnali.ad h̊ ᷣo ꝙ nõ diceret᷑
capitale viciũ ꝓpter h̊ ꝙ oꝛiret᷑ ex illis.oꝑteret ꝙ illi mo⸗.

tus eẽnt ꝑꝛioꝛes motu auaꝛicie et etiã in eadem vi.

xto querit᷑ vtrũ auaricia ſit viciuʒ ſpiri⸗
tuale an caꝛnale.et videt᷑ ꝙ ſpũale.ꝑ illud
qð dĩc greg:in fine iob.qꝛ illud pctm noiĩ⸗
nat inter ſpualia & eſt ſpuale.¶ Cont᷑ ſpi⸗
ritualia pcta qꝛ ſpũalia ſunt.vidẽtur poſſe ineſſe dyabo
lo:cũ ipſo em̃ coĩcamꝰrõne nature ſpualis: ſ̊ auaricia ñ
ineſt ei ̊ nõ eſt ſpũale.(¶ Item alia qtuoꝛ ſpũalia inſunt

ei et illud rõne eadẽ deberet ineſſe ei ſi eſſet ſpũale. ſi

nõ ineſt nõ eſt ſpũale.q¶ Juxta h̊ querit᷑ cuʒ motꝰ luxurie
magis a natura elonget᷑ ſpũali.et plus aꝑꝛopinqᷓtur na
ture carnis q; motꝰauaricie.et motꝰluxurie videat᷑ poſ⸗
ſe dy abolo ineſſe vt pʒ in demonibo incubis quare nõ ſi
iliter motus auaricie? et videt᷑ multom agis per id.
Et dicendũ.q ſpũs hũanus ſi ſit ↄiunctꝰcoꝛꝑi: eſt tñ
ſeꝑabilis a coꝛꝑe ⁊ ideo dupłr põt ↄſiderari.⁊ iuxta hoc
põt aliꝗd dici ſpũale dupłr.vel ꝙ ineſt ſpũi inqtum ẽ ſe⸗
pabilis. et ſic ineſt ei inq;tum ſpũs eſt.et ſic dr quo ad h̊
coĩcare cũ natura angelica.et ſic eſt verũ ꝙ petm ſpũale
qð ineſt ſpũi:ineſt dyabolo.ſic ſuꝑbia.ira.inuidia.acci⸗
dia.Silr dr ſpũale qð ineſt ſpũi inqtum regit coꝛpus 2⁊
Aꝑpetit ea quibo indiget coꝛpꝰvel indigere videt᷑.et iuxta
inoꝛdinatõeʒ hꝰaſpetitꝰſpũale ſumit᷑ qʒ eſt in auaricia.
qm̃ auro vł argẽto nõ indiget aĩa ꝓpter ſe: ſᷣ pteꝛ coꝛpꝰ
potiꝰ ̊ cetera q dicũt᷑ ſpũalia inſunt aĩe inqtũ ẽ nat᷑a di⸗
ſtincta a coꝛꝑejð accidia tñ dicimꝰ ꝙ vno mõ copulatur
cũ cupiditate.alio mõ cũ ſuꝑbia:qm aliqñ oꝛit᷑ ex hoc ꝙ
appetit᷑ quies coꝛpis.aliqñ ex vagatõe ſpũs qm tedet bn
agẽ.¶ Ao illud qð obijcit᷑ de demonibo incubis. dicimꝰ
ꝙ in ip̃is nõ eſt motꝰluxurie ſᷣm veritatẽ.vñ nõ hñt coꝛ⸗
poꝛa vnita ꝑ modũ vnionis ꝑfectõis cũ ꝑfectibili: ſᷣ̊ po⸗
tius motoꝛis cũ mobili:ſ eſt ibi illuſio ⁊ deceptõ.et de h̊
magis als.⁊ eodẽ mõ dicim?ꝰꝙ ĩ auaꝛicia decipit creatu
ras mũdi.xiiij.ſapiẽ.creature dei in odium facte ſunt: et

in muſcipulam pedibus inſiptentium. —
Mlembrumſeptimu

Eptimo querit᷑ de alijs pctis q̃ ſunt circa
. amoꝛẽ tꝑaliũ vtrũ ſub auaricia ↄtineãtur.
Et pꝛimo de ambitõne.Scðdo de pꝛodiga⸗
—litate. Tercio de alijs de quibus loquitur

ꝙ ambitõ hẽat reduci ad cupiditatẽ.qm̃ ipa ẽ cupiditas
bonoꝝ ſubiacẽtiũ ſoꝛtũe. Cont᷑.dic augĩ li.ð vera re.
Ambitõ ſcli facit ſupbos.ↄcupĩa vᷣo cuꝛioſos.q̊ reducet᷑
potiꝰad ſuꝑbiã q; ad auariciã.¶:! Itẽ idem in li:afeſ.Ju⸗
bes dñe vt ↄtinea a ↄcupia carnis ⁊ ↄcupia ocloꝝ ⁊ am
bitõne ſcli.ꝑ ãbitõeʒ ſcli itelligit ſupbiam.&ꝙᷓ ambitõ ad
ſuꝑbiã reducit᷑. ¶ Aoqð dicenduʒ.qꝙ ambitõ ẽ appetit⸗ parlien
potẽtie.potẽtia at pt᷑ apeti put ꝑ illã acqrit᷑ apparens bo?
noꝛificẽtia ↄſic reducit᷑ ad ſuꝑbiã.vel ꝓut apparens ha
bũdantia vel ſufficiẽtia:⁊ ſic reducit᷑ ad ↄcupiaʒ ocloꝝ.
vñ aug.in.j.ↄſeſ.Auaricia poſſidẽ vult młta ⁊ dñe poſ⸗
ſides oĩa.potẽtia vᷣo intelligit᷑ ĩ poſſeſſione oĩm. vñ pſal.
Ecce cogui qm̃ deꝰmeꝰes.gl.qtumlibʒ auarꝰ ſis ſufficit
tibi deꝰ.etem auaricia terꝛã qrit poſſidẽ totã.adde et ce⸗
lum: adde qð plus ẽ ꝗ fecit celum et terꝛam.

einde queritur. S.ij.

de ꝓdigalitate an ſit viciũ.⁊ vr ꝙ nõ. ꝓdigalitas em̃ aut

nõ debet poni irirne i em̃ reducit᷑ ad ypocriſim.

capitale.nõ ꝓdigalitas ẽ:qꝛ coꝛruptõ nature magis in⸗

¶ WDeinge queritur

eſt capitale viciũ aut ad aliqð reducibile.ſi ſit capitale
ergo erũt adminꝰ octo capitalia.ſᷣ dicit greg.ꝙ tm̃.vij.
ſunt.Si ad aliud reducibile:q̃ritur ad qð.nõ ad auari⸗
ciam:cũ videant᷑ eẽ opoſita.ſic om̃ia dare et nibil dare
nec ad aliud nultomagis vt videt᷑. Itẽ que ẽ rõ vt ꝓdi
galitas nõ ẽ viciũ capitale ſiẽ̃ auaricia. Ad qð dom.
ꝙ nat᷑̃a coꝛrupta q̃ inclinat ad pcẽm qꝛ coꝛrupta ẽ.nõ in⸗
clinat ad dãdũ omia qð ꝓdigalitas facit vt ibi ponat fi
nem.ſ̊ vlteriꝰ vt laudet᷑ ipᷣe ꝗ dat:vel vt honoꝛet᷑:vel fiat
ditioꝛ.et iõ ꝓdigalitas cũ ſit ad aliud viciũ reducibile:

qñʒ ad inanẽ gliaʒ.et qnʒ ad auariciã ſiue cupiditateʒ.
licet em̃ q;tũ ad ipᷣos actꝰ oꝓponant᷑ auaricia ⁊ ꝓdigali⸗
tas:nõ tñn aliqñ qtũ ad finẽ.vtrobiq; em̃ ẽ ↄcupia rei tt
ꝓalis.cõcupia aũt eſt ex indigẽtia ſic dĩc crib.indigẽtia
eſt cõcupĩe pꝛincipiũ.Ratio aũt ꝓpt᷑ quã auaricia poĩt

clinat᷑ ad cõplemẽtũ ſui qͥ ad ſufficiẽtiam:q; ad cõicatõʒ
alteriꝰ.auaricia em̃ ẽ ad retinẽdũ ſibi.ꝓdigalitas autẽ

ad dandũ alteri qð nõ eſt dandũ.

de tercio. Ponit aũt moꝛalis phus.vnã medietatẽ q̃ dẽ
magficẽtia circa donatõʒ magnaꝝ rerũ.⁊ extrema huic
medietati reſpõdẽtia.Aliã medietatẽ poĩt qᷓ d liberali
tas circa donatõz ꝑuaꝝ rerũ:et ſiłr extrema huic reſpo
dentia. Theologꝰ vo reſpectu huiꝰ ⁊ illiꝰ ſolũ poĩt vnã
medietatẽ et extrema ſibi reſpõdentia reſpectu huius.
Ao qð dicẽdũ ꝙ finis moꝛalis phi ẽ felicitas ciuilis.
nẽc vltra ꝓgredit᷑.ꝗ vult ↄſeruare pacẽ ciuitatis:ncce ẽ
vt in q̊ attẽdat dr̃am vt magnis det magna:ꝑuis ꝑua.et
idðo aliã medietatẽ ⁊ alia extrema determinat᷑ circa hec
et circa illa.vñ ſna extrema poit ᷣm ꝑuũ et magnũ.Sʒ
theologꝰ attẽdit tanq; ꝓ fine felicitatẽ eternã. ph̊ᷣus em
ad hunc finẽ nõ potuit ꝑuenire nata et rõne. ſic̃ potuit
fidelis argumẽto gre 2 ex adiutoꝛio fidei.ſcʒ ꝙ ĩ felicita
te illa attẽdit᷑ rõne fruitõis.ſ̊ licet cõparãdo res poſſet
dici q̊ ꝑuũ illð magnũ:tñ cComꝑatõe ao hmõi felicitateʒ
mil dẽꝛ magnũ.ij.coꝝ.iij illð qð momẽtaneũ? leue ⁊c̃.
OQuerit᷑ etiã adhuc qꝛ ꝗ retinet oĩa peccat ⁊ ſic auaꝛꝰ⸗
q dat om̃ia nõ videt᷑ peccare ſ̊ magis aggredi ꝑfectionẽ
euãgelij et adimplere cõſiliũ.̊ dare qð dandũ ẽ ci cete⸗
ris ccũſtãtijs debitis: erit bñs tm extremũ vnũ.¶Et di
cendũ ꝙ licet dare om̃ia ꝓpter xpC3ʒ nõ dicit extremũ fᷣm
ſuꝑfluitatẽ ſ̊ magis ꝑfectõʒ.ſᷣm q; dĩ math.xix.ſᷣ̊ ibi eſt
extremũ ſᷣm ſuꝑfluitatẽ.ſcʒ dare oĩa ꝓpter finẽ tpalem
vel honoꝛẽ vel ad hmõi.et ita dare oĩa:et pt᷑ eẽ ꝑfectõis
actꝰ et actꝰ vicij.nõ aũt ſic ẽ de hoc ꝙ ẽ retinere oĩia.qm
illud nõ pt᷑ fine debito foꝛmari.nõ em̃ poſſuʒ ꝓpt᷑ deum
velle retinere omia vt ſic eſſet altera differẽtia.

¶ Membꝛü octauum

Ctauo querit᷑ de oꝓpoſito auaricie. Et vr o,
ꝙ caꝛitas ſit ei oppoſita.ꝑ h̊ qð dẽ ſuꝑ illõ ερ.
ps.bonũ mihi lex oꝛis tui ⁊c.glo. illa lex ẽ
caritas.alterũ reſert᷑ ad cupiditatẽ.ſQam
caritas tẽdit et trabit ſurſũ cupiditas deoꝛſũ.opꝓponũt᷑ ꝗ̊
caritas et auaricia.] Itẽ vidr ꝙ libeꝛalitas ſit ei oꝑpꝑoſi
ta.cũ illa ſit in dando oĩa.auaricia in retinẽdo.q Item

—

vidr̃ ꝙ ꝓdigalitas . ĩ male oia dando.auaricia vᷣo in

male oĩa retinẽdo. Ao qð dõm.ꝙ cupiditas generał
opoĩt᷑ caritati.ſᷣm q; cupiditas ẽ appetitꝰ ĩoꝛdiatꝰ rei
mutabił ꝓpt ſe.⁊ caritas ẽ apetitꝰ rei imutabilis.qm̃ ſi
rei mutabił h̊ ẽ initũ ẽ oꝛdiata vel relata ad ĩcõmutabi
le bonũ.ſpalis at᷑ auaꝛicia qᷓ deteꝛmĩat᷑ ciꝛca bonũ foꝛtie
ſubiacẽtis directe oꝑponit᷑ liberalitati.el alit᷑ diſtin⸗
guendũ ẽ qͥ ad actũ interioꝛẽ.ꝗ ẽ diligẽ qð nõ ẽ diligẽdũ

oꝑponit᷑ caritati.qͥ ad exterioꝛẽ liberalitati vel ꝓdigali⸗ un
tati.exterioꝛ em actꝰ cõſiſtit ĩ retinẽdo.et pʒ ꝙ dꝛñter op⸗
ponit᷑ auaricia ꝓdigalitati et liberalitati:qm liberali⸗ plus
tas eſt ſicut medietas. ä ng⸗

lne

le
.
ri⸗
re

i⸗

*

inn

i

— — O4 —

=
2
2=

——— —— =-⸗
.

— — —

☛
—

Arrn in quantitate pcti/ vnde dicimꝰ ad illud ꝙ nõ eſt eqᷓlitas

Meſtio

E

