põt dici.ꝙ licet nõ ſemꝑ cõueniat ei mĩſteriũ qð habet
reſpectu hoĩs:tñ illud qð ẽ ipᷣivus in ſe ad deũ ſemꝑ ei cõ
uenit.ipᷣos em̃ angelos volũtate dei ſemꝑ ſubiectos eſſe
dicimus. Ad aliud dicimꝰ ꝙ ꝓut ꝑ immoꝛtalitatẽ pꝛi⸗
uat᷑ quecũq; mutabilitas.q immoꝛtalitas ſoli deo ꝑna
turã cõuenit.Fᷣm ꝙ dr.j.thi.vlt. Añ bene concedimꝰ.q;
angelus ⁊ aĩa habẽt vᷣtibilitatẽ ſᷣm affectões ⁊ in nihil.
tñ immoꝛtalitas cõuenit eis gr̃a nõ natura./ Ad alið
ꝙ querit᷑ quare nõ dixit angelnʒz ſimpliciter ⁊ abſolute
eẽ immoꝛtalẽ.cũ hoc dicat aug.de aĩa rõnali dicẽduʒ q;
ibi nõ diffinit eã ꝑ differẽtiaʒ ad angelũ.ſᷣ potius ꝑ dif
ferẽtiã ad ſenſibile q̃ ẽ ĩ brutis.et vegetabilẽ que ẽ ĩ plã⸗
tis.qᷓ deſinũt eẽ cũ coꝛꝑe.tñ ꝙ hic dĩ angelũ eẽ immoꝛta
lẽ.intelligit᷑ ſpãliter de immoꝛtalitate.ꝓut pꝛiuat mu⸗
tabilitatẽ q̃ ẽ ſᷣm affectões: ꝓut dicimꝰ.ꝙ poſtq; angelꝰ
ſemel bonus ẽ.ſemꝑẽ bonus.⁊ poſtq; ſemel malus ſemꝑ
malus.nõ ſic ẽ de aĩa.Pꝛeteꝛea immoꝛtalis dr qꝛ ðᷣfaci
li nõ ẽ mutabilis:⁊ hoc habʒ a ſua natura ſiue a ſuo pᷣn
cipio:ex ſe em̃ ſolũ habet vt ſit vertibilis ĩ nibil quodã⸗
mõ.vñ habet ĩmoꝛtalitatẽ q̃ſi ex quodã dono gre.tñ qð⸗
ammõ ex pꝛicipio naturali põt nõ moꝛi.ſ̊ ania defacili
comparatiene ad angelum eſt vertibilis in nihil. vnde
ex ſe et ex abilitatione ad coniunctionem vertibilis.

¶ Axti.ij. huius membri

Verit᷑ poſtea de diffinitõe quã ponit dyoni.
in li.de diui.no.c.ꝰj.Angelus eſt imago dei.
maifeſtatõ occłti luis.ſpeculũ puꝝ.ſplẽdidiſ
ſimũ.ĩmaculatũ.incõtamĩatũ.incoĩqnatũ.rcipiẽs totã
(ſi iuſtũ ẽ dicẽ)ſpecioſitatẽ.benefoꝛmate deifoꝛmitatis
⁊ pure declaꝛãs ĩ ſeipᷣo ſic poſſibile ẽ bonitatẽ q̃ ẽ ĩ abdi
tis.¶ Querit᷑ ̊ pᷣmo qtũ ad pᷣmã differẽtiq.circa qð q̃
rũt᷑ duo.ſ.Vtꝝ angelꝰſit imago.Et ſi ſic.cũ h ſir dicat
de hoĩe.vtꝝ G̊ eq̃lit eis ↄueiat.aut vni ſᷣm pᷣeminẽtiam.
Circa pᷣmũ ſic pᷣo vidr̃ ꝙ ãgelꝰñ debeat dici imago di

cũ dieat aug.ĩ ſᷣmõe de imagiĩe.ꝙ nulli creat᷑e dedit deꝰ

vt eẽt ad imagĩeʒ niſi ſoli hoĩꝛ⁊ h̊ vult acciꝑe ex eo qð dẽ
ð ſolo hoĩe: Jaciãꝰhoĩeʒ ⁊c.¶ Pꝛetea obijcit᷑ ð h ꝙ dr ĩ
rectitudie gelꝰẽ imago.qꝛ dic aug.q; Apꝛiũ eſt filij ꝙ ſit
imago.⁊ rõ hꝰpt᷑ accipi ex h.qð dicẽ hyla.q imago ẽ ad
quã imaginat᷑ ſpẽs indifferẽs.Fᷣm ꝙ recitat᷑.j.ſen.diſ.x⸗
xxj.⁊ idẽ ibidẽ. mago ðẽ rei ad rẽ coequãdã imaginata
⁊ indiſticta ſilitudo.ſ̊ ↄſtat ꝙ nulli create ↄueĩt ꝙ ſit ĩ⸗
diffeꝛẽs a deo.̊ nulla creatuꝛa ꝓpꝛie dr imago.̊ ſolũ ad
imaginẽ.xt ꝑ h̊ denotet᷑ diuerſitas creat᷑e ad creatoꝛẽ.⁊
m hec vidr᷑ dictũ geñ.j.faciꝰhoĩeʒ⁊c.¶ Cuca ſcdm ſic
pᷣmo.ꝙ rõ imagis ꝑticipet᷑ eq̃tr ab ãgelo ⁊ ab hoĩe.ꝗa
ab ip̃is ꝑticipat᷑ rõe eiꝰ ꝙ tã ĩ hoie qᷓ; ĩ ãgelo ẽ reꝑiꝛe.ſcʒ
vnitatẽ ſbe ⁊ tꝛinitatẽ potẽtigaꝝ ſᷣm quã imitat᷑ deũ vnũ
ĩ eẽntia ⁊ trinũ ĩ ꝑſonis: ↄſtat ꝙ bec eq̃lit ſũt ĩ h ⁊ ĩ il⸗
lo g eqlit ẽ imitatõ.q̊ eq̃lis ẽ rõ imagis.i¶ Si dicatur q;
ibiẽ eqlitas qͥ ad h.n tñ qͥ ad eẽntie ſimplicitatẽ vł abili
tatõis ꝑſonaꝝ.ĩmo rõe hoꝝ ẽ p̃eminẽtia ĩ ãgelo.Vlñ ꝓ⸗
pꝛie loqndo.filiꝰimago hõ vo ad imaginẽ.agelꝰvᷣo ñ ſo
lũ ad imaginẽ ſ̊ et᷑ imago.i Sʒ ↄ aug.i li.de tri. ingrit
Fm ꝗd aĩa dicat᷑ eẽ ad imaginẽ.⁊ oñdit ꝙ nõ ſᷣm ſenſua
litatẽ.neq; ſᷣm ꝑtẽ rõis inferioꝛẽ.neq; iteꝝ ſᷣm ſuꝑioꝛeʒ

ↄppatam ad inferioꝛẽ· aut ſm ſe ↄſideratã: ̊ ſolum Fm
bmõi.ſᷣm qð ↄpꝑatur ad deuzʒ. Vñ ᷣm hoc vult dicere.ꝙ
rõ ymaginis eterminat in aĩa.ſ. ꝓut ẽ capar dei. 2 cõ
ſtat ꝙ ſm idẽ teterminatur i angelo:cũ ergo hec capaci
tas ñ dvependeat ab illa.vidr̃ ꝙ adbuc ſit equalitas in⸗
ter hoĩem 2 angelũ qᷓtum ad rõem ymaginis. Si di⸗
catur q' hoc ẽ verũ qᷓtum ad habitũ.nihilominus tamẽ
qᷓ̃tũ ad actum ẽ pemmẽtia ĩ angelo.Vnde angelus ma⸗
gis capit deũ ꝙ; homo.Coõtra. cõſtat ꝙ ſubſtatia rõna⸗

ſis ſᷣm naturã habet poſſe ad actum quam participat a

gratia:pᷣ aliqua aĩa a gratia habet.q; magis capiat de⸗
um q; aliquis angelus.ſicut aĩa xp̃ᷣi et beate virginis.
adbuc habẽt poſſe ꝑ natura.ꝗᷓ nõ eſt ſimpliciter dicere.
ꝙ angelus ſit magis capax dei qꝙᷓ aĩa.eadeʒ rõe nec aia
ꝙ angelus.quaꝛe vt pꝛius videt᷑.ꝙ adhuc ſit ibi equali
tas quo ad rõem ymaginis. Pꝛeteꝛea cũ ſᷣm ꝙ dictuz
ẽ.aĩa ſit ad ymaginẽ ci.qtum ad ꝑtem ſuꝑioꝛem rela⸗
tã ad deũ.et ea creatura nulla interpoſita foꝛmet᷑ a deo
videt᷑ ꝙ adhuc nõ poſſet eẽ ꝑpʒecminẽtia angeli ad aĩam
qtum ad rõem ynloginto⸗ d Rndetur ocedimns ꝓp⸗
pꝛiũ ẽ filij eẽ ymago patris.ymago em̃ ꝓpꝛie dĩ ſpecies
indifferens.ſicut dicit hylarius.et iõ ad hoc ꝙ aliquis
ſit ymago duo exiguntur.ſ.ꝙ ſit ſpecies.et ꝙ ſit indiffe⸗
rẽs ab eo cuius ẽ ymago ĩ eẽntia.Quia ergo nulla crea
tura ẽ eadem in eẽntia cum deo.ideo ꝓpꝛie nulla creatu⸗
ra dr ymago.niſi ſolus ſilius.Iñ ſᷣm dama.adhuc nõ
ẽ ſimpliciter dicere.ꝙ ſpiritꝰ ſit ymago.Fᷣm ꝙ habʒ ali/
quam rõem ymaginis. Iſto ergo mõ accipiẽdo ymagi⸗
nẽ.nõ eſt dicere ꝙ angelo aut aĩia ſit ymago.̊ ſoluʒ ad
ymaginem.vt per h̊ denotetur quida oꝛdo et quid re⸗
ſpectus ad deum. Alio tñ mõ cõmunius dr̃ ymago ꝙ ẽ
ab alio.et ꝙ ẽ eius ſimilitudo.ſ.dei.ſᷣm ꝙ poſſibile ẽ in
creatura:et ſᷣm hoc ymago ẽ ſimilitudo ph̊ nõ ecõuerſo.
Fm ꝙ dẽ in li.lxxxiij.q et ſᷣm ꝙ dicit phᷣs.ymago ẽ cniꝰ
generatio ẽ ꝑ mutatõem.et ponit ibi aug.exemplũ ĩ du
obus ouis.inter que ẽ ſimilitudo:quia tñ neutrũ eſt ab
altero.ideo neutruũ ymago alterius dr:hoc ergo mõ ac⸗
cipiendo cõmuniter ymaginẽ.dicũt ſancti ꝙ angelꝰaut
aia ẽ ymago ði.ſᷣm ꝙ dicit yſido.quãto ſimplicioꝛ ẽ na
tura.tãto ĩ ea inuenit᷑ ymago dei magis impꝛeſſa: veriꝰ
tamẽ et magis ꝓpꝛie loquẽdo eſt dicere angeluʒ ⁊ hoĩeʒ
ad ymaginẽ᷑.vt ꝑ hoc notetur diuerſitas:nõ ſolum ĩ ꝑ⸗
ſona.̊ etiã in eẽntia creature ad creatoꝛẽ.et hoc ratiõe
trãſitõis ſignate ꝑ pᷣpoſitõem.¶ Ad aliud qð queritur
de rõe ymaginis in angelo et in aĩa.et in quo ẽ peminẽ⸗
tia. Rñnderi põt.ꝙ expꝛeſſa ſimilitudo põt attẽdi ratõe
potẽtie pᷣſidẽtis.et ſᷣm hoc intelligit᷑ illa auctoꝛitas que
ẽ in ſermone aug.ꝙ nulli creature dedit vt eẽt ad yma
ginẽ niſi hoĩ:de eo em̃ dictuʒ eſt.vt pᷣſit piſcibus maris
et volatilibus celi ⁊c.qᷓtum q̊ ad hanc differẽtiam potẽ
tie pᷣſidẽtis.driĩ homo ad ymaginẽ nõ ſic angelus.Dicit᷑
iterũ expꝛeſſa ſimilitudo rõe ꝓpꝛietatis in cognoſcendo
creaturas.et ſᷣm hoc dr tam angelus q; aia ymago vel
ad ymaginem: et q;ꝛtum ad hoe intelligitur auctoꝛitas
Dyoni.ſupꝛadicta.Dicit᷑ iterũ rõe ſimplicitatis eſſentie
⁊ ſic intelligituꝛ auctoꝛitas yſido.Dicitur iterũ rõe ca⸗
pacitatis in cognoſcendo deũ.et ſic vtriq; ↄuenit.Bicit᷑
etiã rõne immoꝛtalitatis.ſicut ponit caſſiodo.et ſic con
uenit vtriq;. SOicitur etiã rõne finis creaturarum.et ſic
cõuenit bominiqð nõ angelo.et ſic poſſunt ſolui om̃ia
obiecta.q Querit᷑ cõſequẽter de tribo ↄſequẽnbus diſſe
rẽtijs.qᷓtum ad differẽtiam eaꝝ et oꝛdinẽ et numerum:
et videtur ꝙ nõ differant.cũ quelibet earũ videatur di⸗
cere rõem manifeſtatõnis reſpectu dei. Si dicatuꝛ ꝙ ꝓp⸗
pꝛie dicit᷑ ſpeculum.ꝓut ab alio recipit lumen:ſᷣ ymago
et maniſeſiatio dicũt rõem expꝛeſſionis vel mamiſeſtatõ
nis. differũt tñ.quia ymago qtum ad habituʒ. et ideo
Mꝛic dr.ꝙ ipᷣa ẽ cuius generatio ẽ ꝑ imitatõnem. mani
feſtatõ vᷣo qᷓtum ad actu. Sed tunc obijcitur de oꝛdine.
quia videtur ᷣm hoc.ꝙ tercia differẽtia debeat p̃cedere
ſecundã.qꝛ pꝛius ẽ cõſiderare angelũ qtũ ad eius viꝛes

ſecũdo qᷓtum ad receptõem factã ĩ ipis.tercio qᷓtum ad
manifeſtatõem ſpecierũ iã receptaꝛũ:et ſᷣm hanc repnta
tõeʒ ymago qtum ad pꝛimũ videt᷑ ſumi: ſpeculũ q;tum
ad ſecũdũ:maniſeſtatio occulti luminis q;tum ad terciũ
4 Pꝛeterea videt᷑ ꝙ differẽtia pᷣaſſignata inter imaginẽ
q nanifeſtatõem nulla ſit.quia cuius ẽ actus.eiuſdem ẽ
habitus:q̊ ᷣm illã differẽtiã imago et manifeſtatio ad
idem dicerẽtur.ſ̊ manifeſlatio dr ad inferius.̊ ſᷣm hoc
etiã imago qð falſum ẽ.ſᷣm ; oſtenſum ẽ ſupꝛa ꝑ aucto⸗
ritatẽ aug.in li.ð trini.¶¶ Itẽ dicimus ꝙ in trinitate po
tẽtia apꝑpꝛopꝛiat᷑ patri.et ſapiẽtia filio.bonitas ſpũiſan
cto:ſᷣ cõſtat ꝙ pᷣdicte tres diffeꝛẽtie reſpiciũt ſolumodo
ſapiẽtiã.Queritur ꝗ̊ cũ angelus ĩ ſua creatõne recipiat
effectus totius trinitatis.quare ſolũ in ſua diffinitione
que eẽ eius indicare debet.ponũtur differẽtie reſpicien
tes ſopiẽtiaʒ.nõ potẽtiam nec bonitatẽ.¶ Itẽ queritur
vtrũ ꝑ aliquã iſtarũ differẽtiarũ.ſit aſſignare differen⸗
tiã angeli ad aĩiam:et videt᷑ ꝙ nõ.quia cõſtat q; ẽ imago
ſicut et angelus.ſimiliter ⁊ ſpeculũ:rõne ciius dicũt ꝗ⸗
dã.ꝙ ꝓphete videt in ſpeculo.et rõe huius ponimus in,
tellectũ ſpeculatiuũ in aĩia.Similiter aĩa eſt maniſeſta⸗
tio occulti lumis.ꝑ ipᷣ̃am em̃ ẽ manifeſtare deũ. et ſi nõ
plene ſicut per angelũ.¶ Querit᷑ ſimiliter de ↄſequenti⸗

bus differẽtijs.que vidẽtur explanare rõeʒ ſpcculi. ꝓut

angelus dicit᷑ ſpeculũ.et queꝛitur quõ differãt.videtur
ꝙ ſit ibi ſolũ inculcatio ᷣboꝝ. Ad quod dicenduʒ.q;
bec tria ponuntuꝛ in rõe angeli.ꝓut oꝛdinãtur ad cõtẽ
platõnem.Eſſentialiter em̃ et pꝛimo ſe habent ad hunc
actum.exigitur em̃ ꝙ ſit eẽntia potẽs intelligere.et qtũ
ad hoc tenet rõem imaginis:requiritur etiã lumen quo
effectiue intelligit:et q;tum ad reſpectũ illius.dicit᷑ ma⸗
nifeſtatio occulti luminis.exigitur etiaʒ quo intelligat
foꝛmaliter.ſ.ſpecies recepta ab intelligẽte.et reſpectu il
lius dr ſpeculũ.Sicut em in ſpeculo recipiũtur ſiue re⸗
ſultat ſpecies ſenſibiles.ita in hoc ſpeculo ſpecies intel⸗
ligibiles. Rõne ergo hoꝛum triũ que exigũtur ad ↄtem
platõem.potens intelligere.lumẽ et ſpecies.et quaſi ad
tres rões cauſe referũtur. Dicitur angelus qui eſt pᷣma
creatura cõtemplatiua.imago dei.maniſfeſtatio occulti
luminis.ſpeculũ purum ⁊c̃.iex his etiã patet oꝛdo iſta⸗
rum differẽtiarum. 4¶ Sed cũ queritur.quare angelus
magis diffiniatur rõne ſapiẽtie q; bonitatis aut poten⸗
tie.Dicẽdũ ꝙ omnia dant᷑ intelligi. Mã noĩe imagims
intelligitur potentia intelligẽdi que ẽ pꝛima ipᷣius ange
li:per hoc etiam ꝙ dicitur ſpeculũ purũ.incõtaminatũ
notatur bonitas.et ſic om̃ia dantuꝛ intelligi:ᷣ illud ma
xime ꝑtinet ad cognitõem.quia de natura pꝛima oꝛdia⸗
tur ad cõtemplandum deum.et alia cõſequenter.⸗ Ad
aliud pᷣo quod queritur.vtrũ ꝑ aliquã iſtarũ differẽtia⸗
rum differat aia ab angelo.dicimus ꝙ ſi ille tres pꝛime
differẽtie ↄueniant aĩe et angelo.diffeꝛẽter tamẽ:angeli
em̃ ſunt pꝛima lumina creata.ſed aĩe ſecunda. Itez ani
me cõuenit rõ ſpeculi.ſᷣ̊ hoc rõe eius ꝙ ↄgnoſcit per ab⸗
ſtractõem ſpecierũ a fantaſmatibus:nõ ſic angelus. ſed
magis ꝓut recipit a ſuperioꝛi.vnde terminamus q̃ſi
triplex ſpeculum creatũ.Vnũ ſᷣm quod dicimus ꝙ oẽs
creature ſunt quaſi ſpeculũ dei.ſᷣm ꝙ ipᷣa ſunt veſtigiuʒ
trinitatis. Aliud ſpeculũ dr aia.Lerciũ angelus. PDer
differẽtias vo ſubſequẽtes differt angelus eẽntialiter.
licet em̃ aĩa q;tum ad ſtatũ innocẽtie poſſet eẽ ſpeculuʒ
purum.nõ tamẽ perlucidiſſimũ. ſ̊ angelus dr ſpeculuʒ
perlucidiſſimũ.cõtra hoc ꝙ aĩa in ſtatu innocentie et ſi
dicit᷑ ſpeculũ nõ tñ perlucidiſſimũ.ſeo minus lncidum
purũ cõtra hoc ꝙ aĩa ĩ ſtatu peccati ſpeculũ obſcurũ e:
H ꝑ reliquas differẽtias remouetur triplex genus macu
le ab angelo.ſpeculũ em̃ põt eẽ oꝛdidũ.vel quia in ſe hʒ
maculã.et qᷓtũ ad hoc dr immaculatũ:xvel quia ĩ ſe reci
piat ab extrinſeco.ſ̊ hoc dupliciter.vel quia res ſoꝛdi⸗
da ei adiungitur.vel quia rei ſoꝛdide adiungitur:quẽ⸗
admodũ dicimus.q; manus munda per motuʒ eius ad
lutũ ſoꝛdidatuꝛ.ſᷣm ꝙ dicimus ꝙ aliquis ponit manuʒ

— — — — —— —

—

——S—— ſ ⁶ ⁶⁸ — ,— „ „ ——— —

d
n
unn
keſi
ine
me

boe
to⸗
o
lan
odo
higt
lone
cien
itur
ren⸗
go
t 4
,
eſlo⸗
ino
nti⸗
put
tur

tott
ne
Fii
go
na⸗
ot
il
fe⸗
tel⸗
en
a
Ina
ulti
ſla⸗
us
ken⸗
ni
nge
auün

li⸗
ime

i

¶ Lueſtio

mũdã in luto.vel etiã ecõtrario ꝑ motũ luti ad manuʒ.
pꝛimo incõtaminatũ.ſecũdo mõ incoingqnatũ.Remoue
tur ergo ꝑ hoc om̃e genus macule.qð cotingit reꝑire in
aĩa.ſ.oꝛiginalis per hoc ꝙ dr immaculatũ.et actualis
per hoc ꝙ dr incoinquinatũ ⁊ incõtaminatũ.quia actu⸗
ale peccatũ põt eẽ ĩ aia.aut ex cõtaminatõe.aut ex coin
quinatõe.⁊ per hoc vult oſtẽdere dyoni.ꝙ malũ nõ eſtĩ
angelo. Quod vᷣo ſequit᷑.recipiẽs totã(ſi iuſtũ ẽ dicere)
ſpecioſitatẽ ⁊c. ꝓpter hoc dr ꝙ filius ſimpliciter ẽ ſpeci
es.vñ tota ſpecies patris dr.ſ̊ angelus nõ hbabet totaʒ
ſpeciẽ. ⁊ iõ dicit totã ſi iuſtũ ẽ dicere ſpecioſitatem hñs
dicimus.i.ſᷣm ꝙ ↄtingit ſᷣm poſſibilitatẽ nature.ſic̃ di⸗
cimus.ꝙ ſᷣm cõueniẽtiam recipiẽtis dat dñs gratiam.
Vñ mathᷣ.xxv.dedit vnicuiq; ſᷣm ꝓpꝛiam virtutem:⁊ il
lud. ᷣm nõ dicit cau ſalitatẽ ̊ quadam cõgruẽtiã ex ꝑ⸗
te recipiẽtis.Vñ in iſta datõe duo ſunt attendẽda.ogru
entia quedã ex parte recipientis.⁊ liberalitas ex parte
dantis. ſm ꝙ dẽ heſter.j.ꝙ aſſuerus largitus eſt mune
ra ſᷣm magnificẽtiam pꝛĩcipalẽ.⁊ li.iuxta hic cauſalita
tẽ nõ notat.ſimiliter hec pᷣpoſitõ ſᷣm.cũ dẽ ecci.j.ſᷣm da
tũ ſuũ pᷣbet illazʒ diligẽtibus ſe.¶ Pꝛeterea.videt᷑ ꝙ bec
differẽtia totũ ſi iuſtũ ẽ dicere.fſuperflue ponatur ĩ bac
diffinitõe.videt᷑ em̃ ſine illa ſufficiẽter manifeſtari eſſe
angeli.per pᷣcedẽtes differẽtias.Rñdetur verũ ẽ ꝙ per
pᷣcedẽtes differẽtias ſufficiẽter maniſeſtatur eẽ angeli.
quod habet ex natuꝛa.Quo ad hoc em conueniũt ei ille
differẽtie.nõ tamẽ quo ad hoc ꝙ habet eẽ ey gratia ſuꝑ⸗

addita:et iõ ad eẽ illius manifeſtãdũ quo ad hoc.addit᷑

illa differentia vltima.Sicut em̃ angeli mali facti ſunt
deſoꝛmes ꝑ culpã.ſic boni per gratiã bonifoꝛmes vł be⸗
nefoꝛmati. VUnte gratia hec appellatur ſpecioſitas.Fᷣm

quã angeli bene foꝛmati ſunt dei foꝛmes.et iõ ſignanter

addit᷑ bene foꝛmate dei foꝛmitatis.¶ Iteʒ ad ꝗd ibi ac⸗
ditur totũ. Ad quod dicimus.ꝙ ad differẽtiam aĩe: aĩa
em̃ et ſi in pnti poſſit ſuſcipere gratiã.⁊ ita hmõi ſpecio
ſitatẽ.nõ tn totã ſicut poſſibile eſt ip̃am ſuſcipere.pᷣm ꝓ⸗
poꝛtõem cõtiingẽteʒ ipam.ſiue etia ſit cõfirmata ſiue ñ
Vñ etſi in pñti poſſit ſuſcipere gr̃am.⁊ etiã cũ cõfirma
tõe.ſicut fuit in quibuſdã.licet in paucis:nõ tñ põt reci
pere in plenitudinẽ actus:ſ̊ ſolũ in futuro quãdo gloꝛi⸗
abit᷑.et tũc totã ſuſcipiet ſᷣm qð poſſibile ẽ ᷣm ꝓpoꝛtõeʒ
ↄtingẽteʒ ipᷣaʒ.ſ̊ angeli nõ ſolũ iam recipiũt ſpecioſita
tẽ gratie.ᷣ etiã cõfirmãtur in ea.⁊ etiã cu hoc gloꝛiaʒ.⁊
ideo plenitudinẽ actus.ſᷣm ꝙ poſſibile ẽ ſᷣm ꝓpoꝛtõʒ cõ
tingẽtem ipos.ſᷣm illud math.xxv. Inicuiq; Fᷣm ꝓpꝛiã
virtutem ⁊c.⁊ iõ iã ſuſcepeꝛũt hmõi ſpecioſitatẽ. Que
ritur poſtea de hoc quod in fine addit᷑.⁊ puꝛe declaꝛãs
in ſeipᷣo ſicut poſſibile ẽ bonitatem que eſt in abditis.et
alia trãſlatõe dicitur.ſpecificãs benignitatẽ ſilencij que
eſt in abditis.hoc em̃ oĩno videtur ſupeꝛflueꝛe qtum ad
manifeſtatõem eẽ ipius angeli.qꝛ cõſiat ꝙ nõ habʒ niſi
duplerx eẽ.ſ.nature ⁊ gratie.Rñndet᷑ ꝙ verũ ẽ ꝙ hic dil⸗
finitur qᷓtum ad vtrũq; eẽ.⁊ pꝛimo q;tum ad eẽ nature.
q;tum ad hoc dicebant᷑ pꝛincipaliter tria de ipo.ſ.ꝙ eſt
imago dei.manifeſtatio occulti luminis ⁊ ſpeculũ qtũ
ad ſecũdam differẽtiaʒ. determinabatur poteſtas mani⸗
feſtãdi lumẽ mcreatũ.que erat a natura in ipᷣo.q;tum
ad terciã poteſtas ſuſcipiendi aut recipiendi a pꝛedicto
lumine.Scðm pꝛimã differẽtiaʒ indifferẽter ſe habent
ad hoc et ad illud. dᷣo poſſibilitates ille que inſũt ei
a natura ad actũ reducãtuꝛ.gratie eſt nõ nature:⁊ ideo
ſicut ex parte illa qua diffiniebatur quo ad eſſe nature.

determinabat᷑ duplex poſſibilitas:ſic ex parte qua diffi

niebatur quo ad eſſe gratie.rñdet ei diſticte duplex actꝰ

Vñ ei quod pꝛius dicebatur ſpeculũ.rñdet ex parte gꝛa
tie pꝛimus actus qui eſt ſuſcipere:ei ꝙ dicebatur mani⸗

feſtatio occulti lumims.actus ſecũdus qui ẽ teclarare:
ei dᷣo quod dicebatuꝛ imago nõ rñdet aliquis actus.cũ
ißa ſit cõmunis reſpectu vtriuſq; poſſibilitatis.ne
ipᷣam determinetuꝛ diſtincte aliqua poſſibilitas.i. Sed

xx.

tũc eſt opoſitio de oꝛdine ſᷣm pꝛedicta videtur q; actus

ſecũdus deberet pꝛimo loco poni ⁊ actus pꝛimus ſecun⸗
do. Ad quod dicendũ.q manifeſtatio habet reſpectum

ad illud quod manifeſſatur.a ad eos quibus fit mani⸗

feſtatio. Angelus em lumẽ creatũ eſt.in ſe lucem increa
tam manifeſtãs.ſicut effectus cauſaʒ.⁊ quo ad hoc ra⸗
tõne eius ꝙ manifeſtat᷑ pꝛius ẽ manifeſtatio qᷓ; ſpeculuʒ
Em oꝛdinẽ nature:cõpaꝛatõe tñ ad eos quibus ſit mani
feſtatio.pꝛius ẽ ſpeculuʒ. Angeli em ſupeꝛioꝛes manife
ſtãt inferioꝛibus que ſuſceperunt a pꝛima luce: ſ pꝛius
eſt ſuſcipere qᷓ; declarare.quod ſuſceptuʒz eſt.Ex quo pa
tet.q; ecõtrario põt attendi oꝛdo inter manifeſtatõem ⁊
ſpeculũ ex vna parte.⁊ actus eius coꝛreſpõdentes.quia
q;tum ad pꝛimũ moduʒ ẽ oꝛdinatio inter illa.q;tum ad
ſecundũ inter iſta./. Sed queritur quid vult dicere cuʒ
dicit beniꝗnitatẽ ſilẽtij quod ẽ in abditis:et quid appel⸗

letur ibi ſiẽtium.⁊ quid abdita ſiue occulta:⁊ etiã que

ẽ iſta benignitas? o quod dicimus.ꝙ ſummũ veruʒ 2
incꝛeatũ in ſe ẽ incõpꝛebẽſibile ⁊ occultum:⁊ de eius be
nignitate eſt. ꝙ permittit ſe declarare. Iſta & permiſſio
benignitas vicitur hic.incõpꝛehẽſibilitas vᷣo eiꝰ dr ſilẽ
tium m methaphoꝛã. Silentiuʒ em̃ dicitur ſoni pꝛiua
tio.ſ̊ quãdo aduenit ſonus tunc eſt declaratio: verbum
vo eternum in ſe declaratuʒ ẽ.et iõ anteq; ad manifeſta
tõem veniat.que fit per aliquẽ ſonũ cꝛeatum.dẽr ſilentiũ
ꝓteꝛ pꝛiuatõem declaratõis.ſᷣm hũc modũ accipit᷑ ſilẽ
tin.xij.apoca.⁊.xviij.ſapĩie dũ mediũ ſilẽtium ⁊c᷑. Ra⸗

tõe ergo incõpꝛehẽſibilitatis dr ſilentiũ:ratõne eius q

occultum ẽ.dicit᷑ ꝙ ẽ in abditis.i Item quare in libro

ð hieraꝛchia angelica ponit tres actus.illuminaꝛe.pur

gare.pficere.quare potius diffinit᷑ per pꝛimũ actum q;

ſecũdu vel terciũ. Ad quod dicimus ꝙ iſti tres predicti

actus aſſignantur in eſſe angelis ſuperioꝛibus reſpectu
inferioꝛum.aut reſpectu aĩarum. Eꝛ do hic diffiniatur
hoc ẽ ꝓut cõꝑpantur ad deum.Fᷣm ꝙ expoſitum eſt ſupe⸗

rius.ꝓut dicimus ꝙ deus ẽ ſumme intelligibilis.ſum⸗

ma lux ⁊ ſpecies.En nulla ẽ pdicta queſtio.qꝛ illi actus
quos dyoni.aſſignat.nõ referũtuꝛ ad eſſe ongeli hic diſ
finiti:ſed potius cõſequuntur.

embrum uartum

Onſequẽter pꝛocededũ cẽ að perſonalita⸗
tem angeli.de qua querunt hec.¶ Pꝛimo
an ſit perſonalitas in angelo.. Secundo
pᷣm quã rõem ineſt. Tercio de hoc ꝙ di
ſcretio perſonalis ẽ vnũ attributum angelo.cõdiuidens
cũ ſimplicitate eſſentie ⁊ ꝑſpicacitate intelligẽtie.⁊ libe
ri arbitrij pt ate ſeu facultate.

rticulus pꝛimus

—

No pſonalitas nõ ſit in angelo ſic arguit.

—

dDicit em boetius in li. de duabus naturis et
dvna perſona.ꝙ ꝑſona ẽ rõnalis nature ſub⸗
ſtãtia indiuidua:ſ̊ rõnalis natura non cõuenit angelo.
cũ ratõnale ſit ꝓpꝛia differẽtia hoĩs ⁊ ſpecifica·eꝛgo nec
perſona.¶ Pꝛeterea.indiuiduitas ſicut dicit phᷣus ẽ a
materia vel ab accidente.ſed penes accidens non ẽ hec
indiuiduitas perſonalis.nõ em̃ cõuenit angelo habere
patriam parentelam ⁊ tempus et hmõi accidẽtia indi⸗
uidunatia. ergo non erit indiuiduitas peꝛſonalis per
accidens.nec per mateꝛiam.cum non poſſimus materi
am aliam ⁊ aliaʒ diceꝛe in angelis.ſicut anulus dicituꝛ
alterius materie cum ẽ aureus et cũ ẽ argenteus:nõ er⸗

go ẽ peꝛſonalitas in angelo. Item nõ accipitur perſo

nalitas ita cõmuniter ſicut in gramatica. vt de omni ſb
ſtantia indiuidua ſit dicere peꝛſonam:ſed coartatur ad

illam que habet poteſtatem ſermonis. vt que dirigit ſeꝛ

monem.vel ad quam dirigitur ſermo:ſed ſicut dicit da
maſ.ñ indigẽt angeli ᷣmõe.ſʒ ᷣqũt adiuicẽ ſi nas intelli⸗
gẽtias ſine Voce 4 rõ ꝑſone ſᷣm hũc modũ ñ ↄueiĩt ägek.

Itẽ ſicut angelus habet diſtinctõez intellectualis na⸗
ture.ita et anima: aia nõ habet ꝓpter diſtinctõz bmõi
intellectual nature pſonalitatẽ.i 20 em dr vna nia vna
pſona.& nec angelus ꝓpteꝛ ↄſimilẽ diſtinctõʒ.4! Itẽ ma
gis ẽ ↄpleta humana natura in xpo.ꝙᷓ angelica natura

in angelo:ſ̊ nõ accipit᷑ fin bumanã natura ꝑſonalitas

in xpᷣo.ſ2c em̃ ſunt due ꝑſone licz ſint due nature.ergo
ym angelicã naturã in aliquo angelo nõ erit acciꝑe ꝑ⸗
is isrrar ꝑſone quã ponit rich.i li.de tri.ↄueit
ei. ſ. ꝙ ſit res ꝑ ſe ſubſiſtes.ſᷣm quẽdã exiſtẽtie modũ ſin
gularẽ. Itẽ hugo de ſancto victoꝛe ꝗ ponit attꝛibuta an
gelis. Et magiſter ĩ ſentẽ.j.di.ij.lib. ponit vnũ attribu⸗
tũ angelo diſcretõem pſonalẽ. vItẽ inteꝛ xeũ et hoiem an
gelus ẽ mediũ et ſm quẽdã modũ ẽ dicẽ intellectualem
naturã: in his cũ in extremis ſit ꝑſonalitas. ĩ medio
Fm ꝙ uenit cu extremis erit rõ ꝑſone.(¶ Ao qð dicen
dũ ꝙ pſonalitas ↄuenit angelis. Zid obiectũ aũt ĩ cõ⸗
trariũ dicedũ ẽ. q roõnalis natura dupliciter accipit in
ſcripturis: ꝓpꝛie.et ſm hoc ẽ homo ronalis natura. ſic
rõ ẽ ꝓpꝛia vis eius. Alio mõ or̃ cõmuniter ꝓ intellectu⸗
ali materia.et ſm hunc modũ põt ↄuenire angelo.et rõ
ꝑlone in qua ponitur bec ↄdito.ſ.ronalis nature..¶ Ao
aliud dicendu ẽ ꝙ indiuiduitas nõ tm̃ ẽ ab accidẽte vel
a materia ſicut dic phs:ſ̊ phus locutus ẽ ſicut in natu⸗
rali phia.hic aũt cõmuniter accipit᷑ rõ indiuidui ꝓ in⸗
comutabilitate. vt dicat᷑ et in diuinig indiuidua ypoſta
ſis.vbi nõ ẽ materia vel accidẽs.ſᷣ attendit᷑ ̃m ꝓpꝛieta⸗
tes pſonales diſtinguẽtes.¶ Ad terciũ dicendu ꝙ licet
angelo nõ aptet᷑ ptas foꝛmãdi ſermonẽ. mibilominus ẽ
ꝑſona. Oꝛ em̃ nõ foꝛmat ſermonẽ.hoc nõ ẽ ꝓpteꝛ defectũ
ex pte ſui h̊ ꝓpter fectũ oꝛgani.Elñ cũ aſſumit coꝛpus
foꝛmat ſermon?. Pꝛeterea aliqua ẽ natura ꝑ ſe incomu⸗
nicabilis.ſ.intellectualis natura que ↄueit angelo.xt᷑

qð in ypoſtali otigit eẽ pſonalitate..Ad quartũ dicen
du ꝙ nõ ẽ ſimile de angelo et de aĩa. 42 aia nõ habz eẽ

diſtinctũ et ſeꝑpatũ ab oĩ alia re.ↄuenit em in vnũ cẽ cũ

coꝛpe.eẽ vo ꝑſone ẽ eẽ ꝑ ſe entis et diſtincti.et iõ angelꝰ

habet rõem ꝑſene.Et ſi obijciat ſi ↄtingit aĩam eẽ ſepa⸗
tã.nũquid tũc erit ꝑſona.Rñnde q; nõ.qꝛ licet ſit ſepata
babet rõem poſſibilitatis ad vnũ aliquiq ↄſtituendũ. et
ita oꝛdinat᷑ ad rõem ꝑtis:ſᷣ qð ẽ bhmõi nõ habet rõnem
P ſe ſonatis,et ita no ẽ perſona:̊ nõ ſic ẽ de angelo.cuʒ
habeat et i actu diſtinctũ et ſepatũ ab altero. nec babe⸗
at poſſibilitatẽ ad aliquid aliud alterius. Ao vltimũ
dicedũ:ꝙ; nõ ẽ ſimilis rõ de humana natura in xpᷣo et
angelico.licet em̃ humana natura in rpᷣo om̃imodã ha⸗
beat peꝛfectõem q;tum ad eẽ et bene eẽ. nec habeat rõeʒ
paꝛtis vt dicat᷑ ꝙ perſona illa ↄpoſita ſit exr bumana et
diuina natura:nibilominus rõ perſonalitatis ẽibi ᷣm
ypoſtaſim diuine nature.cũ qua pexiſtẽti et digmioꝛi bu
mana natura vnn 0 ſic aut ẽ de angelo:bhabet em̃
rõem ſue ypoſtaſeos.nõ pendentem ab alteꝛo qᷓ; a ſua
natura intellectuali.⁊ ↄgruit habere roem ꝑ ſe cntis. ex

quo eliet᷑ ꝙ angelo ↄuenit peꝛſonalitas.

Articulus ſecuqus
Sticulo ſecũdo querit᷑.Fm quã rõem ↄueni⸗
at perſona angelo:cũ em perſona ſit ypoſta⸗
ſis diſtincta ꝓpꝛietate.opoꝛtet in angelis at⸗
ſtendere aliquas ꝓpꝛietates.qbo perſone diſtinguãt᷑.non
aut vnus angelus ẽ ab alio.quẽadmoduʒ eſt in diuinis
et bumanis. nõ & o m quã diſtinguitur vna peꝛſona
ab alia in angelis. ¶ Pꝛeterea ſol et luna ñ dicũtuꝛ duo
indiuidua eiuſdem ſpei.ſᷣ vtriq; ſpei ſuũ rñdet indini⸗
dnũ. Abi at nõ ẽ diſferẽtia indiuiduoꝝ ſub eodem ſpẽ
in creaturis.nõ ẽ dicẽ differẽtes perſonas. cuʒ perſona
ſit indinidua ypoſtaſis nature:ſᷣ ſic ẽ in angelo vt viar

Cum ei ſpẽs ſit in ſubſtatia incoꝛruptibili.nõ indiget

multiplicatõe indiuiduoꝝ. Hoc em̃ videt᷑ eẽ rõ in ſole et
in luna.in aĩalibus at᷑ aliter ẽ.reſtat ̊ ꝙ vni ſpeciei an⸗

geli rñdet vnuʒ indiuiquũ et alij aliud:ñ g funt duo in⸗
diuidua ſub eadẽ ſpecie ĩ angelis.ꝗᷓ nec due perſone.er⸗
go nec perſonaꝛũ diſtictõ fm talẽ rõem. ¶ Pꝛeteꝛea dic
richaꝛ.in li.ð trini/ꝙ peꝛſona ẽ rénalis nature incõmu
nicabilis exiſtẽtia.exiſtẽtia aũt dr̃ cuʒ vnns habet eẽ ex
alio vel ab alio.ſᷣ hoc ñ ẽ ĩ angelis.ergo ñ ẽ peꝛſona ſᷣm
bac ronem.. ꝛeteꝛea vbi ẽ rõ peꝛſone.dr vna peꝛſona
pꝛioꝛ alteꝛa.intelligẽtia vel natuꝛa:ł̊ ĩ angelis ñ ſic.ſũt
em ſimul natura. et intelligẽtia vnius ñ depẽdet ab in⸗
telligẽtia alterius.¶. Pꝛeteꝛea ĩ creaturis viar̃ peminẽ⸗
tia perſone vnius ad alterã.vt perſona regis peminet ꝑ
ſone ducis.et peꝛſona ducis perſone militis. In agelis
aũt nõ diſceꝛnit hec peminẽtia.nõ ꝗ̊ vidr̃ ratõ per ſe eẽ.
Item ponat᷑ ꝙ oẽs angeli eẽnt equales in ꝓpꝛietatibo.
vt tam perſpicatio intelligẽtie eẽt vnus ſicut et alius.2⸗
equalis ſacultatis in volũtate.nũquid dicerẽtuꝛ habeꝛe
rõeʒ peꝛſone? ñ.vidr̃.quia nulla ẽ peminẽtia vnius
ad alterũ.Sʒ cõtrariũ vidr̃ per hoc ꝙ differrẽt in ſub⸗
ſtatia ⁊ ꝓpꝛietatibo peꝛſonalibo.̊ differrẽt ſm rõem peꝛ
ſone. Itez nũꝗd differẽtia quarũcũq; pſonaꝝ dat rõe
ꝑſone vel veterminat. ANiniſtrat eĩ vnus ãgelus 7 aliꝰ
nõ miniſtrat:nũquid hec diſtinctõ dat rõem pe:ſone. q;
ſi daret cũ ceſſaret miniſteꝛiũ ceſſarent ꝑſone.⸗ Jtẽ vnꝰ
angelus habet cognitõem alicutus rei aliuns no.nunqo
hec diſtinctõ eſt Fm quã differt perſona a perſona?:?ð
ſi eẽt. ceſſante cognitõe. deſinerẽt habere roem perſone.

lItẽ vonitas et malicia attribuũtuꝛ angelis.et ſᷣm illa

& diſtictio vnius ab altero:nũquid m boc accipit᷑ ratᷣ
perſone: Qò ſi eẽt.a pꝛicipio quo cõditi ſunt.nõ habe⸗
rẽt diſtinctõem perſonalẽ.¶¶ Ite dicit hugo de ſancto vi
ctoꝛe.ꝙ immoꝛtales ſunt.equa le ẽ oibo:& ñ differũt m
magis et minus ĩ imoꝛtalitate.g̊ quo ad rõem immoꝛ⸗
talitatis nõ ẽ diſtinctõ ꝑſonalis.¶ Sʒ videt᷑ ↄtrariuʒ.
quia dicit dama.ꝙ angelus ẽ ſuſcipiẽs immoꝛtalitateʒ
nõ natura ſ gratia: ↄtingit in vno angelo eẽ amplio⸗
rem gram ꝙᷓ in alio. ↄtingit eẽ amplioꝛem immoꝛtali⸗
tatem: S cũ differãt 'm magis et minus ĩ immoꝛtalita⸗
te.dicetur diſtinctio perſone ſᷣm hoc. Item ſunt diuerſa
officia angeloꝛum.vt a quibůs ↄcipiuntur bec nomina
cherubin.ſeraphin.nũquid m differẽtiam iſtam offici
oꝛum ẽ diſtictio ꝑſonalis in angelis.¶ Ad qð diceduʒ
Fm ꝙ dicit richar.de ſcto victo.in li.de trini.Exiſlẽtia
tribus modis generaliter põt variaꝛi.Variari nãq; pt
ſm ſola rei qualitatem.aut ſᷣm ſolam rei oꝛiginem. aut
Fm vtriuſq; cõcurſionẽ. Scdm ſolam rei qualitatẽ va⸗
riatur exiſtẽtia:quãdo pluribus perſonis ẽ vna eadem
q; oꝛigo per omia.ſingulis tñ ſingularis Apꝛiaq; ſubſtã
tia:plures naq; ſubſtatie oĩno nõ poſſunt eẽ᷑.ſine differẽ
ti qualitate.ẽ autem hec talis variatio exiſtẽtie Em q̃li
tatem nihil varietatis habens 'm oꝛiginem. Scom vo
oꝛiginẽ eſt varietas eriſtẽtie.quãdo pluribus perſonis
eſt vnum et indifferens eẽ: inueniũtur tñ ſᷣm oꝛiginem
adinuicem differẽtiam habere.ſ̊ vnus oꝛiginem babet
alius oꝛigine caret. vel ſi oꝛiginẽ habẽtium.oꝛigo vnius
differt ab oꝛigine alterius:bmõi g exiſtẽtia variat᷑ m
oꝛiginẽ ſolam.nõ ſᷣm aliquã qualitatis diffeꝛẽtiaʒ. Lã
Em rei qualitatem q; Fm oꝛiginem variatur exiſtentia.
vbi ſingulis ꝑſonis ẽ ſubſtãtia ſingularis. et ppꝛia oꝛi⸗
go diuerſa. In humana em̃ natura eſt diſtictio ſm q̃li⸗
tatem et oꝛiginẽ.Eſt em qualitas ꝓpꝛia ⁊ ſingularis per
quam vnus homo differt ab alio.⁊ ſimiliter oꝛigo pꝛo⸗
pꝛia.i Qam aliud eſt pꝛicipium iſti et aliud illi.In ange
lica autẽ natura nulla eſt ꝓpagatio.ſed ſola ſimplex cꝛe
atio. eſt ergo omium ſimul vnum ſolum indiffereſq; pꝛi⸗
cipium. Sunt aũt ĩ angelica natura tot ſubſtaãtie quot
perſone:ctidciꝛco opoꝛtet eas qualitate vifferre. Mam
ſi nulla qualitate differrẽt ꝓculdubio plures nõ eſſent.
In diuinis autem perſonis nibil omino diſſimilitudis
nihil inequalitatis.et ideo ᷣm qualitatem differre non
poſſunt,. Reliquitur ergo vt credatuꝛ 'm moduʒ oꝛigis

2

f — -- C——

eer⸗
adie
n
ceer
afn
ſona
ſüͤt
bim
nind⸗
netg
gelis
ſe ei.
Ni.
ns.
bere
Nius
ſub⸗
mper
lNroe
valis
eeg
n
hnad⸗
6
ſone.
mila
kras
be,
bopi
tm
mnoꝛ⸗
riuz.
tatez
plio⸗
Nalu⸗
hlita⸗
erſa
nina
fſici
duz
ena

v⸗
den
iel
mqli
3
nis
nem
bet
hius
fn

tin⸗
cnn
i

w.

lte
i⸗
hot

nt⸗
s,
ℳ

(Nueſtio

differẽtiam habere.ſi vnus extet a ſeipᷣo.alter oꝛiginem
trahat ab altero.et ſi oꝛiginẽ babẽtes differãt in obtinẽ
di mõ. In dinina ergo natura circa oꝛiginẽ ſolã opoꝛtet
querẽ ta perſonarũ ꝙ; ypoſtaſum differẽtiam. Vñ ĩ an⸗
gelis eſt diſtinctõ ꝑſonalis ſᷣm abſolutã et naturalẽ q̃li
tatẽ ypoſtaſeos angelice nature.he aũt qualitates ſunt
ꝓſpicacitas intelligẽtie.et facultas volũtatis.q̃ ſequun
tur ſimplicitatẽ eẽntie.q Ad pꝛimo q̊ obiectũ dicenduʒ
ꝙ m aliã rõem accipitur diſtinctio peꝛſonalis in ange
lis et in diuinis.Qã in diuinis omis qualitas natura⸗
lis cõmunis eſt tribus perſonis.Eſt em̃ ipᷣa ſubſtantia
vt bonitas ſapientia et ita de alijs. Sed diſtinguit᷑ in H
ꝙ; vnus ẽ ab alio.alter a quo alius.vnde diſtinctõem il
lam vocat ᷣm oꝛiginẽ:nõ ſic aũt ẽ in angelis.cũ omniũ
angeloꝛũ ſit vna oꝛigo.ſ.deus.a quo ſunt ſimul per cre⸗
atõem. Ad ſecundũ vᷣo dicẽdum.ꝙ multiplicatio indi
uiduoꝝ nõ accipitur in angelis ꝓpter hec quia ſpecies
nõ poſſit ſaluari in vno angelo.ſicut nec animaru mul-/
tiplicatio:ſed hoc eſt vt ſit multitudo fruentiuz ſumma
bonitate.nõ tamẽ in differenti ſpecie.ſed in eadem. IJn
hoc em̃ manifeſiatur bonitas diuina.ad quaʒ recurrũt
bonifoꝛmia.Nec eſt ſimile de ſole et luna: ſufficit enim
ſol vnus pꝛopter ſui perfectõem et magnitudineʒz ad cõ
plementum vniuerſi.⁊ luna ſimiliter.¶ Ad terciũ dicẽ
dum ꝙ illa rõ perſone ᷣm quam dicitur exiſtẽtia incom

municabilis. ꝓut exiſtere dr ex alio eẽ:nõ ẽ ratio cõmu

nis diuine nature et angelice.ſed diuine et humane.Si
vo accipiatur exiſtẽtia ꝓ ſubſiſtẽtia.ſubſiſtẽtia aũt eſt/p
pᷣetatis naturalis abſolute vel reſpectiue ᷣm h̊ cõuenit
ratio perſone.angelice perſone. Ad quartũ dicenduzʒ

ꝙoꝛdo nature vel intelligẽtie ibi dicituꝛ.vbi attendituꝛ

diſtinctio ᷣm oꝛiginem.nõ vbi attenditur ſᷣm abſolutã
qualitatem.¶ Ad quintum dicenduʒ.ꝙ eſt perſona ac
cidentaliter dicta.vt cum dicitur perſona regis aut du⸗
cis.⁊ in talibus pꝛeeminentia attenditur:ſic per quen⸗
dam modum eſt in naturalibus pꝛopꝛietatibus angeli
cis.vt dicatuꝛ alter altero pꝛeeminentioꝛ et excellentioꝛ
Eſt iterum peꝛſona naturaliter dicta.ſicut perſona pa⸗
tris.⁊ perſona filij in hominibus.⁊ bec eſt peminentia
alia.Aliꝗd em̃ habet pater naturaliter qð nõ babet fi⸗
lius.Sed in diuinis nõ ſic eſt. Quieꝗd em̃ habet pater
habet filius et ecõuerſo.⁊ iõ nõ dicituꝛ peminentia:ſᷣm
quẽ modum in porte cõtingit in angelis.nõ em̃ vnus pᷣ̃⸗
eminet alteri tãꝙᷓ oꝛigo illius.¶ Ad ſextum dicendum.
ꝙ licet habeant paritatem perſpicacitatis et bmõi.ni⸗
hilominus eſſent differẽtes perſone.quia differrẽt ypo⸗
ſtaſes et differrẽt ꝓpꝛietates.ſicut eſt de duobus gẽmis.
qui plurimum aſſimilantur.tamen ſubſtantia iſtius nõ
eſt ſubſtantia illius:nec ꝗpꝛietas huius eſt ꝗpꝛietas illiꝰ
vnde in differentia perſone ad perſonam. non opoꝛtet
ſeinper ponere oꝛdinem vel pꝛeeminẽtiam:differunt em
nõ per pꝛius et poſterius.vel magis et minꝰ:ſed ſeipᷣis
Ao ſeptimũ dicendũ ꝙ differẽtia accidentaliũ ſoꝛma⸗
rum. vt eius quod eſt miniſtrare.vel cognitionem buiꝰ
rei vel illius babere:et ſimiliter bonitatem vel maliciaʒ
nõ eſt pꝛima rõ diſtinguendi perſonas in angelis. ſed il
larum foꝛmarum que adherent y poſtaſi angelice natu⸗
raliter. ¶¶ Ad octauũ dicenduzʒ. ꝙ immoꝛalitas dicitur
dupliciter in angelis.Ino modo pꝛo immoꝛtalitate ex
natura.⁊ alio modo pꝛo immoꝛtalitate ex gratia:ſm ꝙ
moꝛs dupliciter dr. vel defectus nature vel cefectꝰ gra⸗
tie. tum ad pꝛimum modum ſumit hugo de ſancto vi
cto.⁊ ſic eque cõuenit omibus angelis. tum ad ſecũ⸗
dum vᷣo modum nõ.ſed conuenit bonis angelis.malis
autem nõ conuenit.ĩmo moꝛtui ſunt in peccatis. vtraq;
tamẽ immoꝛtalitas vno modo eſt ex gratia diuina con⸗
ſeruante res in eſſe vel in bene eſſe.⸗. autem dicitur
gratiam magis vel minus eſſe in alio et alio. Reſpon⸗
dendum eſt.nõ ſequitur ſi gratia maioꝛ vel minoꝛ.ꝙ im
moꝛtalitas ſit maioꝛ vel minoꝛ.data em̃ eſt a gratia di⸗
nina.ꝙ ſit eque in omnibus.

vxxr.
icnlus tercius

Rticulo tercio queritur de diſtinctõe ꝑſona⸗
li rõe huius ꝙ ponitur vnũ quatuoꝛ attribu
Rtoꝝ angelo. Dicit em̃ hugo de ſancto victo.

quatnoꝛ eẽ attributa angelo. Pꝛimũ ẽ ſimplicitas ſub⸗

0

R 2

ſtãtie. Secũdum diſcretio ꝑſonalis. Leꝛciũ foꝛma ſapi

entie ⁊ intelligẽtie rõnalis. Quartũ poteſtas libere vo⸗

luntatis inclinãde ſiue in bonũ ſiue in malũ.¶ Sʒ obij
citur de diſcretõne Rironal que attribuitur angelo cũ
ſimplicitate eẽntie. Nidet᷑ em̃ incõueniẽs.eẽntia em̃ ſim

plex ẽ ð ipa ꝑſona.ergo eẽntia ſimplex ⁊ ꝑſona diſcꝛeta
nõ cõnumerãtur:nõ ergo erunt duo.diſcretio perſona⸗

lis et eẽntie ſimplicitas:et ita nõ ponẽtur in diuſione.
Item queritur qualiter accipiat᷑ diſcretio perſonalis
que ei attribuitur.cũ nõ accipiatur de veteri vel ð nouo
Qon em̃ inuenitur angelum dici perſonam hic vel ibi.

Pꝛeteꝛea.cum in angelo nõ ſit tm̃ differẽtia eius qð ẽ
et quo eſt. ſed inter qð eſt et quis eſt:aliter em̃ nõ eẽt di
ſcretio perſonalis in creaturis.neceſſe eſt eẽ q̃ſi duplicẽ

cõpoſitõnem:nõ ergo in angelo ſe cõpatiũtur adinuicẽ

diſcretio perſonalis et ſimplicitas eẽntie.nec eſt ſimile

de deo. quia ibi idem eſt qð ẽ ⁊ quoẽ.⁊ quod eſt et quis
eſt. In creaturis vo nõ ſic eſt:nõ ergo ſimplicitas in an
gelis eẽntie et diſcretio perſonalis cõueniunt. Itẽ cũ
ſit duplex cõpoſitio.videtur maioꝛ cõpoſitio in angelis

ꝙ in creaturis in quibus nõ eſt perſonalitas:in illis eĩ

nõ differt niſi quo eſt et qð ẽ. In angelo autẽ videtur eẽ
compoſitio duplex.ideo requiritur ꝙ ex parte ꝑſone ſit

noua cõpoſitio i angelis.vltra illã que ẽ ſubſtatie vt vi⸗

detur. Sicut em̃ ſi paternitas nõ eẽt pater.paternitas
adueniẽs ypoſtaſi faceret vnã cõpoſitõem in angelo.ſed
hec ẽ cõpoſitio perſone.g̊ ꝑſona angelica ꝓpꝛiã habʒ cõ
poſitõem.pᷣter illã que ẽ ſubſtãtie.¶ Pꝛeterea. ſi perſpi
cacitas maioꝛ vel minoꝛ eſt ꝓpꝛietas perſonalis.⁊ diſtin
guẽs angelũ ab ãgelo:qͥ mõ erit attributũ ↄdiuidẽs cũ

diſcretõe ꝑſonali.eodẽ em mõ videt᷑ de diſcretõe ꝑſona/
li.¶ Ad quod dicendũ. ꝙ quatuoꝛ ſunt attributa ange⸗

lis ſicut ſupꝛa habitum ẽ. Rõ aũt eſt.quia quicqd credi
tur attributum angelo.ꝑtinet ad cõditõem angeli.el
pertinet ad ſubſtãtiom eius.vel ad potẽtiam. Cum eni
tria ſint in angelis.ſubſtãtia.potẽtia ⁊ operatio.ꝙ dici
