ri mali.rõne pᷣo ↄiũctõis ⁊ diſiũctõis diſpata ſũt amoꝛ ciat in ææbite:dr eẽ pctm ex amoꝛe male accedẽte.
7 bmõi timoꝛ.amoꝛ.n.ponit ↄiũctiõeʒ cũ amato.timoꝛ 1 Eb ſ. d „
ðo diſiũctõʒ ab eo qð timet᷑.¶ Ad illð vᷣo qð obijcit᷑ ð Mlel TU ecuii n 9
prudẽtia.dm ẽ ꝙ Gᷓ dictũ ẽ ꝑ cãam.ignauia.n.que ẽ cã ũdo querit᷑.vtꝝ amoꝛ ſui ſit cã morta 1
timoꝛis illiciti prudẽtie ogponit᷑. lis dett⸗ Et videt᷑ ꝙ ſic. ꝑ h̊ qd diẽ aug.ĩ
,, — li.de li.ar.ponit.n.ratõʒ moꝛtalis peccea
¶ Lueſtio Clxx Vl. de pec/ ti ſpꝛeto intomutabali bono adher⸗ mu⸗ ſi
cato amoꝛis male accendẽtis. „— tabili.̊ hec adherentia ſiue ↄuerſio eſt ꝑ amoꝛeʒ ſicut ge
Onſequẽter dice 6 pſe ianar⸗ S ntes male arckcen ẽ ca oĩs mortalls li
. cti. 4 Ytez luꝑ illo ps. ↄphenſus é pes eoꝝ.i. affect?.
dũ eſt e peccato amoꝛis male acceẽden Sio.pes aĩe amoꝛ ẽ: al Mag⸗ Reipigitao ſine libi 1
tis. Et primo q̃rit᷑ qꝗd ſit illud. Scðo do. ſi ᷣo rectꝰ ẽ dẽ caritas.amoꝛe.n.mouetw᷑ aĩa q̃i ad lo⸗ ſ⸗
vtꝝ amoꝛ ſui ſit cã moꝛtal pct᷑i. Ter⸗ cũ quo tẽdit.ſ.ad delectatõʒ bonã vel malã.̊ caꝛitas ẽ p
1o vtꝝ ſit cã omis pcti. Quaꝛto vtꝛũ principiũ oĩs meriti. ſuũ oppoſitũ eſt principiuʒ de⸗
amoꝛ ſui ſupᷣ deũ ſit ydolatria. Quito vtꝝ poſſit ſiare meriti.ſᷣ h̊ eſt amoꝛ male accendẽs.q̊ᷓ amoꝛ male accen
cũ caritate vel nõ. Seyto vtꝝ amoꝛ indebitus ſit odiũ dens eſt cauſa oĩs moꝛtalis pcti.4l Iteʒ aug. in lib. de/
Septio & pena hꝰ pct᷑i. doctri.xp̃ia.caritatẽ voco motũ animi ad fruẽdum deo 1
embꝛu rimũ Apter ipm.⁊ ſe atq; ꝓximũ ꝗpter deũ.cupiditatẽ autez ni
»Ellive np hIEEFEf“ motũ ammi ad fruẽdũ ſe ⁊ ꝓximo ⁊ quolibʒ coꝛꝑe nõ
Irca primũ ſic p̃t qꝛi ꝓ q̃nto dicat᷑ aligs Apter deũ. hec aũt ſunt oꝓoſita ſicut virtus ⁊ moꝛtale 4
amare ſeipᷣm m q; amoꝛ ſui dĩ amoꝛ ide⸗ peccatũ.̊ amoꝛ male accendens qui eſt in cupiditate .
bitꝰ.ſi.n.amoꝛ ſun ñ ſit alið qᷓ diligẽ ſe ex eſt canſa omis moꝛtalis peccati. Ad h̊ facit qð dicit̃ ſe
caritate: cũ diligẽ ſe ex caꝛitate ↄtigat a⸗ ma Yaco.Cõcupiſcẽtia cuʒ ↄceꝑit parit pctm: pecca⸗ i⸗
moꝛ ĩdebitꝰcẽt ex caꝛitate. Pꝛetea amoꝛ ſui ẽ ex nat᷑a tum cũ conſummatũ fuerit generat moꝛteʒ. ontra hi⸗
diſtiguũt᷑ aũt abinuicẽ velle nature ⁊ gre ⁊ vicij. reſtat ſupeꝛ illud. Incenſa igni ⁊ ſuffoſſa.Glo.due res faciũt 40
ꝙ amoꝛ ĩdebit aliꝗd addit ſupᷣ q̊ ꝙ ẽ velle ſibi bonũ omia peccata in homie. amoꝛ.ſ.male accẽdẽs:⁊ timor 7
ſiue amare ſe.nõ &̊ recte dicit᷑ ꝙ ſiẽ amoꝛ dei ẽ fundamẽ mnale humiliãs.nõ & ome moꝛtale peccatũ eſt ex amo⸗
tũ celeſtis ciuitatis:ita amoꝛ fui ẽ fundam̃tũ terrene ci re male accendente.¶ Pꝛeterea.amoꝛ 7 odiũ ſunt actꝰ
uitatis.ſic dic augꝰ.ĩ li.de ci.dei.¶ Itẽ ſuppoſito ꝙ a⸗ diſpati.cũ ̊odiuʒ aliqũ fit cauſa peccati ſicut eſt ĩ in⸗
moꝛ indebitꝰ addat aliqꝗd ſupᷣ amoꝛẽ ſui ſic gdã dicunt uidia Fm ꝙ inuidia eſt odium felicitatis aliene. reſtat
dicẽtes ꝙ amoꝛ ſuiꝓpt ſe ẽ amoꝛ indebitꝰ. h̊ h̊ videt᷑ fal ꝙ nõ ome peccatũ eſt ex amoꝛe male accendẽte. Si⸗ ate⸗
ſuʒ.amoꝛ.n.ẽ ĩ pcto veniali ⁊ ĩ pcto moꝛtali.ſᷣ amaẽ ſe milit põt obijci ꝑ hoc:ꝙ quatuoꝛ diſtinguũt᷑ affectiões de

L
moꝛtali. Itẽ ſic dic aug.ĩ li.de li.ar.aĩa ↄueꝛſa ad ex⸗ ſunt cõgnitiue ⁊ motiue.ſ.credere ⁊ diſcrede: diligẽ ⁊ .
teriꝰ bonũ vel ad inferiꝰ vel ad ꝓpriũ peccat.g amoꝛ ꝓ nõ diligẽ.cum ꝗ̊ diuerſe virtutes ponãt᷑ ſpes.fides.ca in
prij boni ẽ vna dꝛñtia pcti.ñ q̊ amoꝛ ſui ẽ tota cã pcti. ritas:diuerſa peccata ponẽt᷑ infidelitas. deſperatio.2 ſi
Ad qð dom ẽ.ꝙ amoꝛ ſui ẽ triplex. Vno mõ ẽ amor amoꝛ male accendẽs:q eis opponũt᷑.nõ &̊ ome moꝛtale gt
ſui ꝓpt deũ.⁊ G̊ ↄtingit duptr.vel ꝙ motꝰ ſit fſoꝛmatus peccatũ eſt ex amoꝛe male accendẽte. P qð dicẽdũ. n
ex caritate.vel ꝙ ſit foꝛmabitł.ſi ẽ foꝛmatꝰ:tũc ẽ motus ꝙ om̃e peccatũ moꝛtale eſt ex amoꝛe male accẽdẽte tãqᷓ iͤͤr
gre. ſi vðo foꝛmabilis ſᷣ nõ de ſe foꝛmatꝰ:motꝰ ẽ nature. ex cauſa prima.ſ̊ non ſemꝑ eſt ex amoꝛe male accendęe⸗ “
Ex alia dᷣo ꝑte motꝰ ille q ñ ẽ ꝗꝓpt᷑ deũ.aut tollit amoꝛẽ te tanqꝙᷓ; ex cauſa ꝓxima.⸗ Et ꝑ hoc ſoluit᷑ qd obiectuʒ 4
dei ꝗ ẽ caritas:aut ñ tollit.ſi tollit:tũc ẽ amoꝛ indebitꝰ eſt de timoꝛe male bũiliante ⁊ amoꝛe male accẽdẽte.pᷣt en
q eſt i moꝛtali pct̃o.ſi vᷣo nõ tollit:eſt amoꝛ indebitus ꝗ enĩ eſſe ex amoꝛe male accendẽte tanq; ex ꝓinq̃ cauſa: i
eſt in veniali pcto.vterq; aũt ẽ motꝰ infoꝛmis ñ foꝛma⸗ 7 ex timoꝛe male hũi liãte tãqᷓ ex remota.⁊ h̊ ẽ qʒ dicit in
bilis.⁊ dr vterq; amoꝛ ſui pluſq oꝑtet.G̊ ait ẽ incliaꝛi augin li.æ li.ar.qũo pñt arbitrar iſtos carẽ libidiĩe in
in ſe vnde ẽ vanũ:nõ vnde ẽ verũ ſiue bonũ.¶ SVer h̊ g qui/p his rebo digladiant᷑ q̃̊s pñt dimittẽ inuiti.⁊ ĩ eo
rñdẽdũ ẽ ad primo obiectũ.q amoꝛ ſui dẽ duplłr ſᷣm ꝙ dez li.i 2õ ideo factũ h̊ cupidita tis dñatu caꝛet:nã qui a n
coĩter accipit᷑ in triplici amoꝛe:nat᷑ali:qtuito: ⁊ libidi metuẽs hoieʒ occidit:amat vtiq; ſine metu viuẽ.¶ Ad
noſo.⁊ ſᷣm h̊ n ẽ tota rõ amoꝛis ĩdebiti amoꝛ ſui. Alio ſcdᷣm dᷣo dõm.q; lʒ amoꝛ? odiũ ſint actꝰ diſpati: odiũ W zn
vo mõ ſumit᷑ p apropriatõʒ:vt dicat᷑ amoꝛ ſui inꝗᷓtuʒ tñ vnius rei reducet᷑ ad amoꝛẽ alteriꝰ. ⁊ ſᷣm hũc modũ l
eſt res vana ſiue deficiẽs a ſummo bono. ⁊ h̊ mõ dicit᷑ peccata que ſunt ex odio ĩ amoꝛe aliqͥ illicito primora . ſ
amoꝛ ſui amoꝛ indebitꝰ.¶ Ad ſecũdũ dᷣm.q G̊ ñ oĩno dicant᷑.¶l Ad terciũ ᷣo dõm.ꝙ lʒ ſint q̃tuoꝛ affectiões h
ſile ẽ de hac oditõe ꝓpt ſe:Fm ꝙ dicimꝰ ꝙ diligẽ drũ ꝓ⸗ animi e diuerſo diſtincte:que aliqñ ſunt licite aliqñ il⸗ i
pter ſe ẽ motꝰ ſoliꝰgre gtũſaciẽtis.⁊ de hac ↄditõe pꝛo⸗ licite.tñ omẽs cum ſint illicite ad amoꝛeʒ male accẽdẽ 4
pter ſe:ſm ꝙ ẽ ↄditio pcti ĩ eo ꝙ ẽ diligẽ ſe ꝓpt ſe.h̊ enĩ tem reducũtur ſᷣm ꝓpinquius aut remotius. doloꝛ enĩ ſo
põt eẽ cõe ĩ veniali ⁊ moꝛtali vno mõ.alio vᷣo mõ ppᷣt eſſe 7 metus cũ ſunt circa determinatã materiã mali redu⸗ d
ꝓpriũ moꝛtalis pcti. g ſe.n.amari pᷣt aliqd cũ ad ſe⸗ cunt᷑ ad gaudiũ? ſpem ſiue cupiditatẽ reſpectu oppoſi e
ipſuʒ refert᷑ ꝑ modũ delectabilis. G̊ at põt eẽ ſpreto ĩ⸗ ti boni.illa vᷣo reducũt᷑ ad amoꝛẽ male accẽdẽteʒ.⁊ ſic iͤ
cõmutabili bono.⁊ tũc ẽ illo frui ⁊ ſicẽ ĩ peto moꝛtali. omia peccata que veniũt ex his q̃tuoꝛ ꝑturbationibus ne
vel nõ ſpreto incõmutabili bono:⁊ H̊ mõ ẽ in pctĩo veni ad amoꝛẽ male accendẽteʒ ſᷣm ꝓpinquiꝰ ⁊ remotiꝰ re⸗ in
ali.⁊ H mõ amare aliqd pt ſeipᷣm ſiat cũ eo ꝗqð ẽ ama: ducũt᷑.¶ Ad qrtũ pᷣo dðᷣm. ꝙ lʒ actꝰ ↄgnitiue ⁊ actus
re deũ Apt ſe. reliqͥ ᷣo mõ ſtare ñ p̃t.¶ Ad terciũ vo di ne motine ſint diſpàti: tñ oẽs ĩ volũtate taq́; in cãẽ pria ra
ccdũ ẽ. amoꝛ ꝗꝓprij boni ſᷣm ꝙ ẽ tercia drñtia cõs pcti . dicãt᷑.Fᷣm ꝙ circa illos actꝰ pctm ↄſiſtit.⁊ iõ amoꝛ ma i
cput ome pctm ẽ vel ex amoꝛe ꝓprij boni vel exterioris (n-le accẽdẽs ꝗẽ ĩ volũtate cã ẽ infidelitatis deſꝑatõnis ⁊ ſe⸗
vel inferioꝛis.aꝑpropriat᷑ bono apparẽti interioꝛi quẽ⸗ daʒ ſ.⸗ alioꝝ pctoꝝ.Qec ðʒ ſic eẽ ĩ pctis quẽadmoduzʒ ĩ vᷣtutti⸗
VYV. . 5
, ſt

Ale F.⸗

n

—
Pj/

¶ Lueſtio

bus.vᷣtutes.n.ſimul ĩfundũt᷑.lʒ natalit vna vᷣtꝰ pꝛioꝛ di
cat᷑ alta.vnaqq; põt eẽ pꝛicipiũ ſui actꝰſufficiẽs.ſi tñ cõ
ſiderẽt᷑ ſᷣm ꝙ referũtur ad caritatẽ inꝗᷓtũ ẽ pꝛimũ pꝛici⸗
piũ actꝰ meritoꝛij ᷣm hũc modũ ſic oẽ meritũ ẽ ex amor
bñ Wien oẽ demẽeitũ erit ex amor̃ male accẽdẽte.

embruz tercium

Ercio querit vtrũ amoꝛ ſui ſit cã oĩis pecaaa

ti. ⁊ ṽ ꝙ ſic.ſuꝑ illð.j.ioh.ij.oẽ qð ẽ in mũ
do ⁊c.glo.oẽs delectatiões mũdi nihil hñt
niſi hec tria ꝗbus oia vicioꝛũ genera cõpre
hẽdunt᷑.ſʒ oẽs delectatiões mũdi ad amorẽ male accen⸗
dentẽ reducũtur.oĩa etia peccata tam venialia q; morta
lia ad genera viciorũ ꝑtinẽt.ᷓ oĩa peccata ſiue venialia
ſiue mortalia ſũt ex amoꝛe male accẽdẽte. ¶ Iẽ ſuꝑ illð
vij.ad Ro.venũdatꝰ ſũ ſub peccato.glo. ꝗcqd peccato⸗
rũ ẽ 1 dictis ĩ factis ĩ cogitatiõibo.ñ orit᷑ niſi ex mala cõ⸗
cupia.ſʒ ĩ mala cõcupĩa cũ reduci ᷑ĩ actũ ꝑ ſe ⁊ prio eſt
amoꝛ male accẽdẽs.ꝗ oẽ peccatũ ẽ ex amoꝛe male accen⸗
dẽte.⁊ oẽ peccatũ tã veniale q; moꝛtale ẽ ĩ iſtis. ergo 26.
Steẽe aug.ĩ li.ð ſpũ.⁊ lit.ullũ peccatũ niſi cõcupi· cõ
mittqt. ̊ nec veniale nec moꝛtale.ſʒ qð cõcupiſcẽdo com
mittit᷑ ẽ exr amoꝛe male accẽdẽte. nullũ peccatũ ta veni⸗
6 moꝛtale cõmittit᷑ niſi ex amore male accendente.

¶ Cõtra.peccatũ qð ẽ ex amoꝛe male accẽdẽte eſt ĩ ptãte
nrᷣa.ſʒ cõcupia q̃ ẽ ĩ prio motu nõẽ ĩ ptãte nẽa ꝗn ſuꝛgat.
& ipᷣa nõ ẽ ex amoꝛe male accẽdẽte.⁊ ẽ ꝑeccatũ.q̊ nõ omẽ
peccatũ ẽ ex amore male accẽdẽte. (Ao qð dicẽdũ eſt.
ꝙ oẽ peccatũ ẽ ex amoꝛe male accẽdẽte tanq ex ꝓpinq̃ cã
vel remotaſcõcupia ãt q ẽ in prio motu ẽ ex amore male
accẽdẽte primoꝛũ parẽtuz tãꝙᷓ ex pria cã.⁊ qꝛ eſt ĩ ptãte
noſtꝛa vt iſte motꝰ determiate vel ille nõ ſurgat.iõ ẽ ad⸗
hue ĩ amoꝛe male accẽdẽte quodãmõ.ſᷣm ꝙ extẽdit᷑ ñ t̃
ad partẽ rõnalẽ ſʒ ad ſenſibilẽ q̃ ſubeſſe dʒ.¶ Pretea.in

ſid ws peo- pꝓtate nra ẽ cõpeſcẽ vel ꝑmittẽ vt ꝓgꝛediat.⁊ ita qtũ ad

πM4t

B ꝑmittit᷑ ꝓgredi.ẽ ex amoꝛe male accẽdẽte.

Anſup queritur pꝛo/ .S. j.

£ —

pter com ꝑationẽ amoꝛis ad tiorẽ. ꝓpter ꝗd amoꝛ nõ ex⸗
cuſat a peccato vel a pena peccati ſic ⁊ tioꝛ.⁊ vr ꝙ ſic.ſic
eĩ ifirmitas ẽ ex ꝑte tioris.ſic ĩfirmitas ẽ ex ꝑte amoꝛis.
ſic ifirmitas ex ꝑte tioris excuſat a culpa vł a pena.ita
erit ex ꝑte amoꝛis. Itẽ tioꝛ ex amore ꝓcedit.ſi ꝗ̊ timoꝛ
excuſat a peccato vel a pena peccati:amoꝛ ꝑ cõſequẽs ꝗ
ẽ cã eiꝰ a peccato excuſabit. tra⸗ pricipiũ tior is eſt
extra.⁊ logmur h̊ ð tiore ꝗ põt cadẽ ĩ virũ ↄſtãtẽ.ſʒ quas
toplꝰ ẽ extra volũtatẽ.tãtoplꝰ hʒ de excuſatiõe peccati.
ſ amoꝛis pricipiũ magis ẽ ĩ volũtate peccati.ꝗ qᷓ̃toplꝰ
ẽ ð tiore tatopiꝰ ẽ de excuſatiõe peccati.ſʒ amoꝛis prici⸗
piũ magis ẽ ĩ volũtate ⁊ qᷓtoplꝰ ẽ in volũtate qð ẽ malũ
tãtoplꝰ accuſat.qᷓ ᷓtoplꝰ ẽ ð amore tãtoplꝰ accuſat᷑.⁊ qᷓ;

topiꝰ accuſat᷑ tãtominꝰ excuſat᷑. q;toplus hʒ de amore

ℳ 1.

tãtominꝰ hʒ excuſatiõis.q̊ amoꝛ ſimplicit᷑ nõ ẽ cã excuſa

SEPe niõis.¶ Ao qð dicẽqũ ẽ.ꝙ nõ ẽ ſile ð tiore ⁊ amoꝛe.ti⸗
Rexa aor, mor ei iductionẽ bʒ ð alieno pricipio. amor vᷣo pꝛĩcipa⸗

liter ẽ ex ipᷣa volũtate.⁊ iõ lʒ tior excuſet ĩ rõne tioris.ñ
tñ ita amor i rõne amoꝛis.ſ̊ ifirmitas quedam carnis
que põt cõcomitari põt aliquãtulũ excuſare.nõ at a to⸗
to ſic tioꝛ ꝑ ̊ pʒ q̃liter rñdẽdũ ẽ ad prio obiectũ. In ti
moꝛe eĩ nõ totũ oꝑat᷑ volũtas.ĩ amoꝛe vo totũ oꝑat᷑.illa
eĩ dicũt᷑ volũtaria. dicit eĩ phᷣs.ſiqs ea que delectabilia
ſũt dixerit violẽta eẽ(cogũt enĩ exteriꝰentia )eẽnt ſic oĩa
violẽta.hoꝛũ eĩ gra oẽs oꝑãt᷑.ridiculũ ãt ẽ se ea qᷓ
exteriꝰ ſũt. ꝙqᷓ nõ ſeipᷣm reddẽtẽ habilłẽ vt capiat᷑ a talibꝰ
⁊ bonoꝛũ quidã ſeipᷣm.turpiũ ãt delectabilia.ex qͥ appa⸗
ret ꝙ aliter ẽ amor pricipiũ ⁊ alit᷑ timoꝛ.⁊ iõ nõ ſic ſe hʒ
ad excuſationẽ amoꝛ quẽadmodũ timoꝛ Ad ſcom dicẽ⸗
dũ ẽ.ꝙ licet timoꝛ ex aliqͥ amoꝛe ꝓcedat.nõ tñ dicimus
ſic excuſare amorẽ quẽadmodũ timoꝛẽ.timoꝛ eni ẽ ꝓpin
qua cꝗ quodãmõ cõpellẽs volũtatẽ.amor voo cũ ẽ ꝓpinq̃
cã cõſonat volũtati.⁊ iõ peccatũ qð ẽ ĩ volũtate ꝑ amo⸗

Yban⸗

clxxvj.
rem non minuitur ſed magis augetur.

embrum quartum

. Varto querit᷑.vtrũ amoꝛ ſui ſupra deuʒ ſit

₰△——

ydolatria.Et vr ꝙ ſic.iij ad philipp.quorũ
) deꝰ vẽter ẽ.glo. h̊ ab hoĩe colit᷑ qʒ p ceteris
diligit᷑.vñ qꝛ deꝰ oĩbus rebo melioꝛ ẽ.plꝰ oĩ
s8D diligẽdus ẽ.illi ãt deũ faciũt vẽtrẽ ꝗ ita laboꝛant de
edẽdis quaſi ĩ eſca ſit ſalꝰ.ĩ oĩ ꝗ̊ genẽ qð p deo diligit᷑ ab

eo colit᷑ ⁊ ita ꝓ ðo habet᷑.ſʒ hre creaturã ꝓ deo ẽ ydola

* .

C₰ * . . — 7. C . .
tria.qᷓ dilectio ſiue amoꝛ creature ſupᷣ deũ ẽ ydolatria. vc m aten

Itẽ ſuꝑ illð.j.coꝛin.vj.oĩa mihi licẽt.glo.amoꝛ cuiuſ⸗
libet rei domĩat᷑ ſibi.⁊ tũc mẽs ſeruire rebo cõuincit᷑ q̃
rũ amore ſuperat᷑.ſʒ ſeruitꝰ creature exhibita ⁊ do de⸗
bitaẽ ydolatria.qꝗ̊ amor buiꝰmõi ĩdebitus ẽ ydolatria.

ſʒ nõ oẽ peccatũ mortale ẽ ydolatria.ſʒ vna ſpẽs pecca⸗
ti moꝛtał.reſtat q̊ ꝙ amoꝛ rei illicitꝰ ſupꝛa deũ nõ ẽ ydo
latria.qð etiã ex comꝑatiõe ſui oppoſiti pʒ.nõ eĩ dicimꝰ
quẽcũq; amoꝛẽ debitũ eẽ latriã.a ſiłi ꝗ̊ nec qcunq; amor
idebitꝰ erit ydolatria. qð dicẽdũ ẽ.ꝙ ñ oĩs amor
illicitꝰ rei tꝑalis ſupꝛa deũ ẽ ydolatria.ydolatria eĩ tũc
dẽ eẽ.quãdo aliꝗd numis credit᷑ ĩeſſe creatuꝛe.⁊ ei ſerui
tus exhibet᷑ qᷓ ꝓpꝛie debet᷑ creatoꝛiſvñ diligẽ aliꝗd ſupꝛa
deũ dẽ duplicit.vel cũ diligit᷑ cõtra volũtatẽ ði ⁊ contra
eiꝰ pᷣceptu.⁊ Hͥ mõ nõ ar ydolatꝛia.Alio vᷣo mõ dẽ aligd
diligi ſuꝑꝛa deũ.quãdo honoꝛ ꝗ exhibẽdꝰ ẽ do ĩ adorati
one ⁊ huiꝰmõi exhibet᷑ creature.⁊ H̊ mõ nõ cũ oĩ amore
idebito creature ẽ ydolatria.ꝑ h̊ pʒ ꝙ alit᷑ eſt ꝑdalatria
reſpectu amoꝛis ꝗ ẽ caritas.⁊ aliter de ydolatria reſpe
ctu amoris illiciti.amor enĩ caritatis ſᷣm ꝙ ĩ deũ refert᷑
ad latriã ꝑtinet.ſʒ nõ dicit totã rationeʒ latrie. debemꝰ
enĩ deo nõ tm̃ amoꝛẽ ſuꝑ oĩa.ſʒ etiã fidẽ ⁊ maieſtatis re
uerentiã ⁊ ſacrificioꝛũ exhibitionẽ.amoꝛ autẽ indebitꝰ
creature poteſt exhiberi ſine iſtis.

—

Mlembꝛũ quintũ

Vinto querit᷑.vtrũ amoꝛ ſui ꝗẽ prĩcipium
peccati poſſit ſtare cũ caꝛitate.qð vr ꝑ h̊ qð
dẽ. j.ad thi.j.ſuꝑ illð caritas ẽ finis pᷣcepti
glo:minuit᷑ cupiditas caritate creſcete.ſʒ ſi

Nminnit cupiditas cupiditas ẽ. ſi caritas creſcit caꝛitas

ſr Xn

9
ℳ4

z.ſimul ̊ fũt caritas ⁊ cupiditas.⸗ IYtẽ dic Crip.ſuꝑil
lud.dqiliges dominũ deũ Eans delectetis ĩ ſpecie mi.
3

nõ ĩ honoribo.nõ ĩ auro.ſʒ pᷣJ his oĩbus deũ ames.ſi au
tem ĩ aliqͥ horũ occupatꝰ fuerit amoꝛ coꝛdis: iã nõ ex to
to coꝛde deũ amas.ꝓ quãta eĩ ꝑte cor tuũ fuerit ad aliã
rẽ.ꝓ tata ꝑte minꝰ ẽ ad deũ.ſʒ ſi ꝓ aliquãta ꝑte ẽ ad de⸗
um diligit᷑ deꝰ.ſi ᷣo ꝓ aliquãta ꝑte coꝛ ẽ ad aliã rẽ diligi
tur alia res.⁊ ita ſimłerit amoꝛ illicitꝰ creatuꝛe cũ amo
re dei ꝗẽ caritas. ¶ Cõtra.oppoſita nõ pñt ſimul in eſſe
eidẽ.ſʒ amoꝛ male accẽdẽs ⁊ caritas ſũt oꝓoſita.ſic ptʒ
ſuꝑ illð Job.xx vij.aut poterit ĩ oipotẽte delectari.Gre
go. ꝗ terꝛenarũ rerũ amoꝛe vincit᷑ ĩ deo nullatenus dele⸗
ctat᷑.ſed delectari ĩ deo ẽ ꝑ caritatẽ.ꝗ̊ amoꝛ terꝛenarũ re
rũ quo vincit᷑ hõ nõ põt ſimł eſſe cũ caritate.i¶ Itẽ beꝛũ.
ſuꝑ cañ:amat ꝓfecto caſte ꝗ ſpiritũ quẽ amat querit.ñ
aliꝗd aliud.ergo amoꝛ illicitus creature non eſt ſimł cũ
caritate. Itẽ ſu ꝑ illð.Nũquid adheret tibi ſedes inig
tatis.glo.ſedes iniquitatis eſt poſſeſſio mũdi cum amo⸗
re q̃ deo non heret qui ſuis precipit hic fugere. nõ ergo
ſimul eſt amor mundi cũ amore dei.¶ Aq qð dicendũ
eſt.ꝙ ẽ amoꝛ venialis creature ⁊ ille ſimlł ſtare cũ carita⸗
te.Eſt ⁊ amoꝛ mortalis cũ diligitur aliquid contꝛa deũ.
ille amor non poteſt ſimul eſſe cuʒ caritate.¶ Et ꝑ bec
poſſunt ſolui que obijciunt᷑.cũ enim dicit᷑ ꝙ, minuit᷑ cupi
ditas caritate creſcente.hoc intelligit᷑ de cupiditate ꝓ⸗
uteæſt diſpõ venialis peccati.que magis ⁊ magis minui
tur per incenſionẽ caritatis.¶¶ Illð autẽ qð dicit Cri.

ſic intelligẽdum eſt de motu amoꝛis non de ipo babitu ⁊ H

ſ·t

—„

Cõtra.amoꝛ huiꝰmõi ĩdebitꝰ ẽ ĩ peccatis moꝛtalibꝰ. æ)

e le 5

ꝗ cũ ẽ malꝰ ↄriat᷑ amoꝛi bono.ĩ ilł eĩ ñẽ dicẽ ꝑtẽ ⁊ ꝑteʒ.

nõ negat᷑ ꝗn ꝑ cõcomitãtiã.q¶¶ Scoõm autẽ obiectuʒ ad B

vno etiã mõ amar̃ deũ ex toto coꝛð amar deu ñ ex toto tẽdit.vt amoꝛ peccati poſſit eſſe ſine odio nature.dico ãt 1.
coꝛð.ſũt oꝓpoſita.Alio vᷣo mõ pñt eẽ nõ oppoſita.amare de natura q̃ ꝑ peccatũ nõ diminuit᷑.¶ Ad idẽ tẽdit quod
eĩ ex toto coꝛð põt dici cũ nihil icõpoſſibile amat᷑. ⁊ hoc tercio obiectũ ẽ.¶ Oð autẽ obijcit᷑ ex alia ꝑte. dicẽdũ ẽ.
mõ põt deꝰ amari ex toto coꝛde.⁊ tñ creat᷑a ſub do põt ĩ⸗ ꝙ loquit᷑ ibi ð odio imagĩs ſiue ſimilitudis diuĩe ⁊ ꝑ cõ
debite amari.̊ eĩ nõ ẽ amare ↄtꝛariũ.Alio ᷣo mõ ama⸗ ſequẽs cõſequit᷑ ex amoꝛe illicito.Cũ auteʒ qr᷑.xij.ioh.ꝗ
re ex toto coꝛde ẽ amar̃ ꝑfecte ſic poſſibile ẽ ĩ via. ⁊ ama amat animã ſuã ⁊c̃.amoꝛ aĩe accipit᷑ ibi ꝓamoꝛe caꝛna
re creaturã ĩdebite cõta di pᷣceptũ ẽ amare in ꝑte.⁊ ßm lis deſiderij ⁊ aĩalis ꝗ ĩ ꝑditionẽ ⁊ odiũ tẽdit refoꝛmati
genin hũc modũ nõ poſſũt ſił ſtar.vt ꝓ quãta ꝑte coꝛ fuẽit ad onis dinie. ¶ Ad illð vo qð obijcit᷑. ꝙ odiũ debitũ ſit a⸗ i
aliã rẽ. ꝓ tãta ꝑte minꝰ ſit ad deu.reliqͥ vo mõ poterant moꝛ.ĩtelligit᷑ de odio peccati ⁊ ſequele eiꝰ qð ĩterpᷣtatie dii
ſił ſtar/Oe ãt ita amor illicitꝰ duplicit accipiat. põt ha ẽ amor imagis diuiĩe vel ipſiꝰ boni naturał.⁊ ad ea que cti
beri ꝑ illð Job.xxvij.ibi.n.accipit᷑ amoꝛ creat᷑e gfgnat ſequunt᷑ ſimilit dicẽdũ ẽ.i¶ Ad illð vo qð obijcit᷑ aug ſen
ĩ nobis.⁊ ẽ pctm̃ moꝛtale.⁊ iõ faciẽda ẽ vis ĩ ̊ ꝙ diẽ fre odiũ cõditiõis vite pᷣſentis ẽ amor regni. intelligẽoũ ẽ. an
narũ rerũ amox viĩcit.Cũ ãt qr̃.xxij.Job.ſuꝑ illð. qͥtiẽs ꝙ duplex ẽ cõditio vite pᷣſentis.vna que auertit a deo vł ſa
lucerna ⁊c̃.cũ filiꝰꝗ nimie amat᷑ ſubtrabit᷑.lucerna ĩpij dat occaſionẽ auertẽdi ſe ab ipſo.⁊ h̊ͥ mõ odiũ iſtiꝰ cõdi jal
q̃ videbat᷑ extiguitᷣnimie amari põt accipi ibi ꝓ amore tionis ẽ amor regni ꝑ cõſequẽs.alio ᷣo mõ cõditio vite wvo
veniali imoderato.Et ſilꝛ cũ dr ð illo ꝗ edificat fenũ li⸗ pᷣſentis r.vel ipᷣa cõditio nature.vel ipſiꝰpenalitatis ꝓ a
gnũ ⁊ ſti.j.cor.iijvbi dr̃ ꝙ dilectio veial põt ſtare cum mouẽtis ad bonũ.⁊ Gq̊ mõ odiũ cõditiõis ĩ pᷣſenti non drẽ tc̃
fun damento amoꝛ regni.Et ꝑ ſimile dic̃ hiero.ad furiã.honora pꝛẽʒ c
tuũ ſi te a vᷣoo patre nõ ſeꝑat.ſi autẽ te ſeꝑare ĩtẽdit odio ie
12 õ habẽdus ẽ.⁊ iõ dʒ.xiiij.luc. Sigꝗs venit ad me ⁊ nõ odit le
Exto querit᷑.vtrũ amoꝛ ĩdebitꝰ ſit ooiũ ſui. patrẽ ſuũ ⁊ matrẽ.⁊c. Et ſimilit dicit Criſ.nõ ſimplici .
Et vẽ ꝙ nõ.amoꝛ eĩ ⁊ odiũ ſũt affectiões op† ter iubet odio hr̃e.ſʒ qð ĩ itinẽ ðᷣi nobᷣ obſiſtit h̊ odio hba 4
poſite.amoꝛ eĩ ẽ copula amatis cuʒ amato. be. Ad illð vo qð querit᷑.vtrũ aliꝗs ſeipᷣm odio haber 4
odiũñ vᷣo ẽ diſiũctio ab eo qð vr̃ ĩcõueniens. poſſit.Rñdendũ ẽ ꝓ diſtictionẽ ſupꝛadictã. ꝙ ſi ĩtelliga TaH
cũ ꝙ nõ ſit idẽ cõueniẽs ⁊ nõ cõueniẽs.nõ erit amoꝛ ide⸗ tur de odio nature qð nõ põt minui ꝑ peccatũ q̃ ſubſter ſr i⸗
bitꝰ idẽ ꝙ odiũ. ¶ Pretea.cõtigit vnũ eẽ ſine alto. põt nitur oĩ amoꝛi.m h̊ nõ pot odio haberi. Si vo ĩtelliag 4
eĩ aliqs idebite amar̃ aliqð bonũ mutabile ⁊ nõ hẽe odi io tur de aniore eiꝰ qð decliat ĩ viciũ vel eiꝰ qð ĩclinat ad S ſe*. 8
uz ſui.̊ nõ ẽ idẽ amoꝛ idebitꝰ qð odiũ ſui.q¶ Pꝛetea.ſic tiã ꝑ ſe.Fm h̊ põt odio haberi ꝑ ↄſequẽs.dilectio.n.qꝛa
dicit apłs ad eph.v.i emo vnq carnẽ ſuã odio habuit e tuita tollit amorẽ vicioſuʒ ſibi oppoſitũ ecõuerſo. 7006
multofoꝛtiꝰ ſeipᷣm.ꝗ̊ nullꝰ ſeipᷣm odio hʒ. nõ ixẽ erit a⸗ dicit aug.ꝗcũq; ſeipᷣm nõ deũ amat.nõ ſe amat.quicũq;
moꝛ ĩdebitꝰ alicꝰ agarẽtis boni qð odiũ ſui.¶ Contra autẽ deũ amat nõ ſelipſe ſe amat.qꝛ quicũq; nõ põt ð ſe
ĩ pᷣg.q diligit iniꝗtatẽ odit aiam ſuã.ᷓ amoꝛ peccati ẽ viuẽ.morit᷑ amãdo ſe.cũ vo diligit᷑ de qͥ viuit᷑. nõ ſe dili
odiũ ſi nierponi an⸗ ibi awe diligẽ kiatate⸗ille diligit gẽdo magis diligit. . G
migtateʒz ꝗ ex deſiderio ⁊ affectu peccat.ꝗ ſi ſꝑ viueret. b 1. 4
ſemꝑ pereaf vellet.¶ YIẽ ſuꝑ illð.xij.iohiq amat animã embru leptunum .
ſuam.augu.amoꝛ aie ẽ ꝑditio eiꝰ.ſʒ ꝑditio illiꝰ ẽ odiũ il FNr . Eptio querit᷑ pẽa hꝰ peccati.dẽ eĩ.xx.iob. el
liꝰ.ꝗᷓ amor aie illiꝰ ẽ odiũ.ſʒ q̊ ẽ amoꝛ ĩdebitꝰ.ꝗᷓ amor ĩ⸗ Iſuꝑ illo. Relictꝰ? ĩ tabernaculo. greg. Reli⸗ Kiec⸗
debitꝰ ẽ odiũ.¶ Itẽ ꝓbari põt ꝑ oppoſitũ.odiũ debituʒ ẽ ctus qua h carnẽ amauit nec reliquere vo⸗ eſe
amoꝛ ᷣm ꝙ dicit aug:ſi bn odis tuc amaſti.&̊ ꝑ oꝓpoſitũ luit.tũc ꝓpt toꝛmẽta relinquẽ volet ſʒ ñ po⸗ .
amor ĩdebitꝰ ẽ odiũ.Silꝛ dic hiero.odiũ ĩ ſuos ẽ pieteas terit. ergo Koꝛ carnis ꝗ ẽ peccatũ nõ poterit r elinꝗ ĩ fu⸗
ĩ deũ.ſʒ pietas ĩ deũ ẽ amoꝛ debitꝰ.gꝗ odiũ ĩ ſuos ẽ amor turo.ſʒ erit ei pẽa ĩ ̊ ꝙ relinquẽ nõ poterit.¶ Contra ſi
debitꝰ.ꝗ ꝑ oppoſitũ amoꝛ ĩdebitꝰ ẽ odiũ. H gra que⸗ amoꝛ carnał ᷣm actũ remanete6̊ eĩ vr er illa auctorita-
rit᷑.vtrũ aliꝗs poſſit ſe odir̃ ¶ nõ amatr᷑.qð vr.xilij. luce. telamoꝛ autẽ nõẽ ſine delectatiõe. ꝑmanebit ge aliq de⸗ eoſg
dẽ. Si ꝗs nõ odit aĩaʒ ſuã nõ bot. c. ſic ſeg xpᷣm ẽ odi lectatio ĩ peccatoꝛe dãnato.non ẽ penitꝰ affliget᷑. S
re ſe. põt aligs ſeipᷣm odix.¶l. Silr aug. ð va inocẽtia. qð dicẽdũ.qꝙ loꝗt᷑ ibi ð io amoĩ carnis ꝗ hᷣ fuit actu.ſʒ S
gcũq; ſeipᷣm nõ deũ amat nõ ſe amat.ſʒ gꝗcũq; nõ põt de ibi remanet hitu.hũc ãt habitũ noluit relinquẽ ĩ pᷣſenti.
lſe viuẽ moꝛit᷑ amãdo ſe.̊ põt aligs nõ amaẽ ſe.⁊ ꝑ ↄns ⁊ iõ ĩ futo cedit ei ad penã.Si vo ĩtelligere᷑ ð amorf, a⸗ 4
odir̃. Cõtra.nata.rõ.⁊ Ga.dictãt ſui dilectionẽ · ipſa ctuali.tũc dicẽdũ c᷑.q ſic viuit ĩ dãnato amor ille vt pec:· manet
etiã libido.ſʒ nõ ſũt plura mouẽtia.ꝗᷓ nullus põt ſe odio care vellet ſi nõ adeſſet pena.ſʒ tñ ꝓpt᷑ cõtinuitatẽ pene
hĩe. ¶ Ad qð dicẽdũ.ꝙ amoꝛ ſui dĩ tripłꝛ.vł ꝓut ſonat ⁊ acerbitatẽ odio habet amoreʒ carnis relinquere vel ſ.
inenira. di ur dat᷑ itelligi amoꝛ imagis diue ſiue ſant⸗ let cum tamen non poſſet. .
itudĩs.vł ꝓut dr amoꝛ corꝛuptiõis vitioſe.his eĩ tribo 2 ſt 4 ſſi
modis accipit᷑ ĩ ſcripta.amoꝛ eĩ nate ẽ q̃ dicit aug. ꝙ nõ / neitio. Cc lxr vy * de diui 1
opoꝛtuit pᷣcipi ꝙ ho ſeipᷣm diligẽt.hᷣ eĩ a nata ĩeſt.⁊ dic one peccati.que ẽ.aliud ẽ ex ↄcupiſcentia carnis alið ex ſen
ern gbre⸗ ẽ qdð aiale ẽ qᷓ; qd ſpũale ẽ e qð znteinne concupiſcentia oculoꝛum ⁊c̃. „ 6
iligit hõ ſeipᷣm.caro ꝗqppe ẽ ⁊ nihil valet ſaꝑe pᷣt ſe. El & 418 ſi N
ãt aliꝰ amoꝛ q̊ͥ hõ diceinagine di ĩ ſe.⁊ H̊ mõ accipit᷑ peditu E de dim 1 ſ
T lib.ð vᷣa relig.cũ qr.ĩ eo nihil pᷣt hominẽ diligat.i.crea one peccati q̃ ẽ.peccatũ alið ẽ ex amore d
turã di ad eiꝰ imaginẽ factã.⁊ alubi.ꝗ diligit ꝓximũ tã male accẽdẽte.alið ex timore male hu⸗ ſon ſi
qᷓ ſeipjm nõ illi iuidet vt ſit qʒ ip̃e ẽ.apð eĩ ſeipᷣm hbʒ quẽ miliãte.Cõſequẽter dicẽdũ ẽ ð illa diui ĩ
diligit tãq; ſeipm.Terciꝰ ðᷣo amor ẽ coꝛuptõis vicioſe. ſiõe peccati que ẽ peccatũ alið ẽ erx cõcu din
⁊ m hũc mdũ qx.xij.ioh. Qui amat aĩam ſuã ꝑdet eã: piſcẽtia carnis. alið ex cõcupia oculorũ. aliud ex ſupbia d, ..
ſicut multiplex ẽ amoꝛ.ita multiplex ẽ odiũ qð amori vite.quã tãgit ioh.ĩ cañ.ſua.omẽ qð ẽ ĩ mũdo.ant ẽ ccuu is met ꝛ e
oꝑponit᷑.Cũ g prio querit᷑.vtrũ amoꝛ ĩdebitꝰ ſit odiũ-rñ piſcẽtia carnis.aut cõcupia oculorũ.aut ſuꝑbia vite. et· ⸗ . J
ſ veꝛ/ dDẽdũ ẽ.ꝙ hec pᷣdicatio nõ ẽ ꝑ eſſentiã ſʒ ꝑ cõcomitãtiã·⁊ hec diuiſio data ẽ ſᷣm diuerſa er ꝗbus cõtrahit᷑ concupi /æbicun grupiſa n
itelligit᷑ ð amoꝛe peccati ad quẽ ꝑ reputationẽ ſequit᷑ o⸗ ſcẽtia peccati.ex carnali eĩ delectabili quedã contrabit᷑
diũ imagis diuĩe.cũ ꝑ peccatũ deformet᷑ vł maculet᷑. o⸗ cõcupia.⁊ ita de alijs. Prio autẽ querẽdũ ẽ ꝗd ſit cõcu
diũ et ẽ ꝑ ↄnñs boni naturał qð corꝛũpit᷑⁊ diminuit᷑. ſed piſcẽtia ſᷣm ꝙ cõe ẽ ĩ his tribo.lʒ enĩ vnũ illoꝛu dicat᷑ ſu⸗ ſe/

nõ ꝗpt h̊ illiꝰ bõi naturałqð ꝑ peccatũ corꝛũpi nõ põt.
Prio ꝗ̊ obiectũ ad h̊ tẽdit.vt H̊ nõ ſit illð ꝑ eſſentiã.ſʒ

ꝑbia vite.nihilominꝰ tamẽ ĩ illo intelligit᷑ quedã ſpalis
concupia. ⁊ ita oĩa illa tria ſub concupia generalit des

emer

Gann

4

Mueſtio

cõtinẽt᷑. Scõo querẽdũ ẽ de ipſa diuiſione trimembri.
Tercio de vtraq; parte diuiſionis ſigillatim.

Mlebꝛuz pꝛimũu

C Idet᷑ ãt ꝙ cõcupia ſiue cupiditas ſit illð ge⸗
D nerale ꝑ h̊ qð dicit aug·ĩ lib. ð vᷣa relig ſer⸗
uiũt cupiditati triplici vł voluptatis.vel ex⸗
llẽtie.xł ſpectaculi. ̊ cupiditas cõe ẽ ad cu
pigditatẽ excellẽtie.ſʒ H nibil alið ẽ qᷓ ſuꝑbia vite ſic ibi⸗
dẽ ifra pʒ.̊ cupiditas ſiue ↄcupia ẽ illð generale. 4l Hoc
etiã arguit᷑ ex h̊ ꝙ dr ĩ glo.ſuꝑ illud math.xxvj. orauit
tercio.glo.ẽ cõcupĩa carnis.oculorũ.⁊ ãbitio ſeculi.ſed
ambitio ſeculi nõ alið ẽ qᷓ; cõcupia ſeculaꝛis.̊ cũ cõcupi
ſceẽtia excellẽtie ſecularis ẽ ſuꝑbia vite.cõcupiĩa erit gene
rale ĩ hac diuiſiõe.¶ Itẽ aug.ð doct.xpᷣiana.cupiditatẽ

Ye fcτ⅓.*⁶½

E cõis.qð eĩ cõuenit diffinitiõi.⁊ diſfinito.( Cõtra.ſi
cut peccat hõ ex cõcupiĩa.ita peccat ex cõtẽptu.⁊ differt
actꝰ ille ab illo.cõcupĩa enĩ ad cõcupiſcibilẽ ꝑtinet. con
temptꝰ ãt ad iraſcibilẽ.peccatũ ãt vtroq; mõ fit· nõ ̊ oẽ
peccatũ ſᷣm hĩ his tribodifferẽtijs cõtinct᷑.ſʒ cõtinet᷑ oẽ
peccatũ.nõ ꝗ̊ᷓ cõcupiſcẽtia ſiue cupiditas ẽ illð generale.
xApeta Pretea ᷣm vnã quãq; vim motiuã cõtigit eẽ peccatũ.
l va cupiditas ãt ſiue cocupia determiat᷑ m vnã illarũ. nõ
.le Go peccatũ cõtinet᷑ ſub cõcupia. oẽ peccatũ cõtinet᷑ in
bis tribo.ꝗᷓ cõcupĩa ſiue cupiditas nõ ẽ illð cõe ĩ qͥ mem
bra diuiſiois cõueniunt.i¶ Pretea.ſic dicit aug.i.xiiij.
ciui.di.cũ cõſentimꝰ appetẽdo ea q̃ volumꝰ cupiditas
dr.cũ at cõſentimꝰ fruẽdo his q̃ volumus leticia vocat᷑.
Itẽ cũ diſſentimꝰ ab eo qdð accidẽ nolumꝰ metꝰ dr̃.cũ qt
diſſentimꝰ ab eo qð nolẽtibo accidit triſtitia ẽ.ex oꝓpoſi⸗/
to ᷓ cupiditatis.ſũt alia tria mala qꝗ tñ ſũt peccata.cũ g
oẽ peccatũ cõtineat᷑ ĩ illa diuiſiõe.nõ erit concupĩa ſiue
cupiditas illð generale. Ao qð dicẽdũ.q; cõcupiĩa ſi⸗

pter deũ.ſʒ hẽ cõe his tribo differẽtijs.g ſhherd
£

5 ue cupiditas multis modis accipit᷑ vno mõ ꝓ cõcupia
ſ Capſum origiali ꝗᷓ d culpa ? pena oꝛigialis. ⁊ m huc moduʒ
ſs at cprſm nõ accipit᷑ h. Alio etiã mõ dr̃ cupiditas determiata ad
quodda genꝰ peccati qð ẽ cica diuitias ⁊ pecumiã. ñ ſic
etiã accipit᷑ ↄne ad hec tria. Tercio mõ accipit᷑ cupidi⸗
tas reſpectu alicꝰ appa retis bõi nõdũ habiti.ſic accipit᷑
li.ð ci.dei.nec etia ſic accipit᷑ cõe ad iſta tria. rto vo

rrvolurio ſr- Mmõ cupiditas vel cõcupia dr̃ ꝑuerſa volũias alicꝰ boni

49 S. . mutabil.⁊ iſta ꝑuerſa volũtas aliqñ dꝛ amoꝛ. ſicut dicit
ſren aug.ĩ li.ð ci.di.ſub q̃dã generali rõe amoꝛis.⁊ ſᷣm hũc
modũ ĩuenit᷑ cõe ĩ his trib. Ad obiectũ ̊ rñdẽdũ.q; li
cet cõtigat peccare ex cõtẽptu ſicut ex cupiditate vłamo
re.tñ allicitiuũ ad peccatu ex ꝑte cupiditatis vł amoꝛis
accipit᷑. vñ illð peccatũ qdð fit ex cõtẽptu fit ex cõcupia.⸗
lʒ diuerſe vires ſint iraſcibił ⁊ cõcupiſcibił.cõtẽptꝰ aũt
aſpꝛopꝛiet᷑ iraſcibili.⁊ cõcupia cõcupiſcibili.nõ tñ hů eſt
Em iten tionẽ cõcupie ð q̃ h lioqmur. hec eiĩ ẽ generał ĩ oĩ
vi. vñ contẽnens aliqꝗd aſpetit pt qð aliðᷣ contẽnit.⁊ bʒ
cmen iraſcibił ſuã cõcupiam eodẽ mõ rõnalisſ⁊ ꝑ h ſoluit᷑ qð
rra hj ſcdo obiectũ ẽ.nõ eni h loquit᷑ ð cõcupia ſpali ſʒ ð gene⸗
N*vHw;rali. ill etiã peccatũ qð ẽ ſᷣm actũ rõnabil. vtpote ĩſide⸗
litas ĩ aliq cocupia radicat᷑ ſieut ĩfra oñdet᷑.¶ Ao tciũ
dicẽdũ.ꝙ cupiditas ð q̃ loquit᷑ aug.ĩ lib.ð ci.ði.aliquo
ʒvamnpta mõ ẽ coartata. iſta ãt ð qᷓ hic loqmur rñdet generalit vo
lutati ꝑueꝛſe q̃ i oĩibus ilł reꝑit᷑ ſicut ie determĩat.cupi
ditas eni ẽ quedã volũtas.⁊ leticia quedã volũtas.⁊ me
tus ⁊ triſtitia ſimilit᷑ volũtates dicũt᷑.vñ ↄcupiſcẽtia ge
neralit ĩ oĩbus ilł itelligit᷑.ſicut eĩ amoꝛ ab eodeʒ nõ re⸗
ctꝰ dicit᷑ cõe illis quatuoꝛ.ita ⁊ cõcupiſcentia erit gene⸗
rale in illis quatuoꝛ.

embrũ ſecundum

H — Ecũdo queritur ð diuiſiõe trimẽbri vtrum
etet ſufficiẽs ſit.⁊ vẽ nõ. cũ eĩ libido ſit idẽ qð
ErX. coõcupĩa.libide autẽ ſicut dicit aug:ĩ lib.dę
ciui. dei diuiditur ſic.Eſt libido vlciſcẽdi qᷓ
ſ

voco motũ aĩ ad fruẽdũ ſe ⁊ ꝓxio.⁊ quolibʒ cõꝛꝑe nõ ꝓ

clxxvij.

ira dicit.eſt libido habẽdi pecuniã q auaritia dr̃.eſt libi
do vincẽdi q̃ ꝑnicatia dicit᷑.ẽ libido gloriãdi q̃ iactantia
dicit᷑.⁊ ẽ libido dominãdi.⁊ multe alie varie ſũt libidi⸗
nes. tot & erũt differẽtie cõcupiſcẽtie.nõ ergo ſufficiẽter
diuidit᷑ cõcupia q ẽ in mũdo.ꝑ iſtas tres differẽtias que
ſũt cõcupĩa carnis ⁊ oculorũ ⁊ ſuꝑbia vite.i Itẽ eſt pec⸗
catũ ifidelitatis ĩ quo ponit᷑ ioꝛdinatio rõnis.nec tñ vi⸗
det᷑ eẽ cõcupia carnis.cũ nõ aꝓpetat᷑ iferius bonũ.vł co
cupĩa oculorũ cũ nõ appetat᷑ exteriꝰ.nec ſuꝑbia vite cuʒ
hec poſſit ex ignorãtia cõtingẽ ⁊ magis videat᷑ diſcredẽ
ex ſimplicitate ĩtellectꝰ ꝙᷓ; exarrogãtia.⸗:! Itẽ aligs ſcan⸗
daliʒat aliquẽ peccat.nõ tñ huiꝰmõi peccatũ determia⸗
te habet originẽ ex cõcupia carnis vel ex cõcupia oculo⸗
rũ vel ex ſuꝑbia vite.nõ ̊ oẽ qð ẽ ĩ möo .vr eẽ aliquod
iſtoꝛũ.¶ Similit᷑ obijcit᷑ ibi ð peccato qð ẽ ex certa mali
tia.tale eĩ peccatũ vꝛ habere differẽs motiuũ a qͥlibet p⸗
dictoꝛũ.⸗ Stẽ Aug.iĩ lib.cõfeſ.multas oſtẽdit differenti⸗
as peccatorũ.iter quas enumerat ignorã tiã q̃ nullũ iſto
rũ vr eẽ.enumerat etiã timoꝛẽ ꝗ ĩſolita ⁊ repẽtina exorꝛe
ſcit.enumerat etiã ignauia.enumerat triſticiã q̃ accidia
dẽ. nullũ ãt hoꝛũ vr ꝑ ſe ĩ cõcupia An vel cõcupia o⸗
.

culorũ.vel ſuꝑbia vite radicari.¶ Ao qð dicẽdũ.ꝙ li⸗

cet multe ſint differẽtie libidinũ.ſpãles tn oẽs reducunt᷑ /H hi tes ct=n: ollauus

ad has tres differẽtias generales cõcu piſcẽtiaꝛũ.⁊ ſicut
oſtẽdit aug.ĩ li.ð li.ar.circa finẽ pᷣmi li.vñ libido iraſcẽ
di reducit᷑ ad aliquã pᷣdictarũ.põt eniʒ eſſe cauſa ire vel
ablatio boni exterioris.⁊ tũc ẽ ex cõcupia oculoꝛũ.dł po⸗
teſt eſſe ꝓpter ipedimẽtũ domĩatiõis.⁊ ſic erit ex ſuper⸗
bia vite. ſic ð alijs.⁊ ꝓpter h̊ ᷣm diueꝛſa motiua ĩ gene
re ad diuerſa reducet᷑.ſic etiã ð alijs ĩtelligẽdũ ẽ q̃ nõ hba

——

bẽt ſibi cãm determinatã.. Ao ſcðm voo dicẽdũ ẽ.qð ob

ijcitur ð peccato ifidelitatis.illð enĩ peccatũ lʒ determie
tur ĩ rõnabili ꝓpter ſuũ actũ.magis determĩat᷑ ĩ ip̃a ira
ſcibili vel ĩ ip̃a cõcupiſcibili ſᷣm cãm motiuã. ꝙ ei ñ cre
diderũt filij iſrahel ſed idolatrabãt.aliquãdo fuit ex cõ⸗
cupĩa carnis.ſicut hbẽ in.xxv.il Qu.vbi dicit᷑.ꝙ fornicatꝰ
ẽ ꝓpter cõcupiam cũ filiabo moab q̃ vocauerunt eos ad
ſacrificia ſua.at illi comeder̃t ea ⁊ adoꝛauerũt deos eo⸗
rũ. Aliquãdo ðvᷣo vt placerẽt principibꝰ ſuis ſicut hr.iij.
reg.rij. de hieroboã.⁊ oſee.vij malitia ſua letificauert
regẽ.⁊ ĩ mẽdacijs ſuis pricipes.⁊ ita ᷣm diuerſa motiĩa
ad diuerſa genera cõcupiſcẽtie reducit᷑ peccatũ iſidelita-⸗
tis.maxĩe vᷣo cõtingit ex ſuꝑbia itellectꝰ ſicut ẽ ĩ hereti⸗
cis. Ad terciũ dicẽdũ.ꝙ peccatũ ſcãdali ſubſternit ĩK di
cto vel facto minꝰ recto.ill ãt cãʒ motiuam põt habere
ex concupia carnis.ſicut de aliquo religioſo qui multũ
de terꝛenis loquitur oſtẽdens affectũ ſuũ eſſe in illis.vel
ex ſuperbia vite. vt ſi non humiliter ſe habet in geſtu ⁊
habitu. in alijs inditijs humilitatis.⁊ ita ſcandalum
ad diuerſas radices concupiſcentie reducetur m illud
in quo ſundatur.¶ Ad quartum vo dicendum.ꝙ pecca⸗
tum in ſpiritũſanctũ maxime reducit᷑ ad ſuperbiã vite ſi⸗
cut eſt de inuidẽtia fraterne ge vel impugnatiõe verita-⸗
tis agnite.poteſt tamẽ trabere originẽ ex alijs radicibꝰ
concupiſcentie. Ad vltimũ vᷣo dicendum eſt. ꝙ pecca⸗
tum ignorantie ſiue ſtultitie ad genus delicti reducituꝛ.
ꝙ autem non ſcit illud quod ſcienduʒ eſt.poteſt cauſaʒ
habere ex ipſa cõcupiſcẽtia carnis qua hõ quietẽ caꝛnis
appetit.⁊ ita ꝑ conſequẽs nõ vult laboꝛaꝛe.aut ſi vult la/
borare aliqũñ allicit᷑ ex delectabilibo vt appetat ſcire qð
ſciendum non eſt.⁊ ita curioſitas deducit ad ignoranti⸗

am q;ᷓ peccatum eſt.aliquando vᷣo non vult ſe bumiliare

vt credatur ſ ſcire.⁊ tunc ignorantia eſt ex ſuper bia vi/
te.⁊ ita ex diuerſis motiuis ducit originem. Similiter
dicendum eſt ꝙ triſtitia er diuerſis cauſis poteſt ſumeꝛe
originem ſᷣm carentiam diuerſorum appetibilium que
triſtitiam inducunt.⁊ hoc patet per hoc.ꝙ ipſe triſtitiã
itqꝗ diffinit: triſtitia rebus miſſis cantabeſcit quibus ſe
oblectabat cupiditas.⁊ ſummitur ibi cõcupiſcentia lar
ge. Similiter dicendum eſt de peccato timoris ſic enim

diffinitur timor. timor inſolita 2 repentina exorreſcit

.

£
e, W r rr rre

rebo que amat᷑ aduerſãtia dũ pᷣcauet ſecuritati.ignauia
ãt eo ꝙ quietẽ appetit marĩe reoucitur ad cõcupiſcẽtiam
carnis.

Weinde queritur de §S.

oppoſitiõe iſtarũ differẽtiaꝝ ĩter ſe(vẽ eĩ ꝙ aliqð pecca⸗
tũ vnũ? idẽ cõtineat᷑ ſub ↄcupiſcẽtia oculoꝛũ ⁊ ſub cõcu
piſcẽtia carnis.cũ ei cõcupiſcẽtia oculoꝛũ large accipiat᷑
ꝓ ↄcupiſcẽtia que ẽ ĩ alijs ſẽſibo.ſic dicit aug.iĩ li.cõfeſſ.
bis vᷣbis generalibꝰ.exꝑiẽtia ſẽſuũ ↄcupiicẽtia ſic dictũ
ẽ oculoꝛũ vocat᷑.cõcupiſcẽtia carnis q ẽ ĩ delectatione
oĩm ſẽſuũ dicet᷑ ocupiſcẽtia oculorũ.¶ Yeẽ curioſitas dr
illð peccatũ qð ꝑtinet ad cõcupiſcẽtiã oculoꝛũ.dicit eni
aug. ĩ lib. ð vera relig:qꝙ cõcupiſcẽtia oculorũ reddit hbo/
mies curioſos.ſʒ ̊ peccatũ vꝛ eẽ ſub ſuꝑbia vite.augeĩ
li.cõfeſ.ita notificat curioſitatẽ.curioſitas affectare vẽ
ſudiũ ſciẽtie.ſciẽtia aãt ẽ de bõis ĩterioꝛibo.̊ ⁊ aparẽs
ſcietia reducet᷑.̊ curioſitas ad cõcupiſcẽtiã iterioꝛis bo
ni. ad ſuꝑbis vite.nõ ergo int ſe habẽt oppoſitionẽ ꝓ⸗
pꝛia cõcupiſcẽtia oculorũ ⁊ ſuꝑbia vite. Itẽ aug.ĩ lib.
cõfeſ.ex morbo cõcupiſcetie oculorũ ad ꝑſcrutada natu⸗
re qͥ pᷣter nos c oꝑa ꝓcedit᷑.que ſcire nibil ꝓdeſt.⁊ nibil
aliud ꝙᷓ ſcire hoĩes cupiũt.hic etia ẽ ſi ꝗd eodẽ puerſe ſci
ẽtie ſiue ꝑ artes magicas querit᷑.ſʒ hoc totum ꝑtinet ad
appetitũ apparẽtis ſciẽtie.⁊ ita ad appetitũ axparẽtis bo
ni iterioꝛis. ꝑtinet ergo ad ſuꝑbiã vite.¶ Itẽ vẽ ꝙ ñ dil⸗
fert cõcupiſcẽtia oculorũ a cõcupiſcẽtia carnis ĩ gbuſoã
peccatis.ad cõcupiſcẽtiã ei oculorũ ꝑtinet delectatio ſpe
ctaculoꝛũ ſicut r ĩ li.de vera relig.ſʒ delectatio ſpecta⸗
culorũ ad cocupiſcẽtia carnis ꝑtinet.querũtur eĩ ſpecta
cula mulierũ ad ex plẽdã cõcupiſcẽtiã carnis.querũt᷑ e
ſpectacula ĩ theatris ad ꝓuocationẽ libidis carnał.que
runt᷑ etiã ſpectacula ĩ venatioõibo ſiłr.reſtat ergo ꝙ ↄcu⸗
piſcẽtia oculorũ nõ diſtiguit᷑ a cõcupiſcẽtia carnis ꝗᷓtũ
ad aliquãa ſui differẽtiã. ¶ Itẽ honoꝛ ẽ ð bonis exteriori⸗
bus. appetẽ ergo honoꝛes ẽ appetẽ bonũ exteriꝰ .ſʒ cõcu⸗
piſcẽtia bõi exterioꝛis ad cõcupiſcẽtiã oculoꝛũ refeꝛt᷑.er⸗
go cõcupiſcẽtia honoꝛũ ad illã radicẽ refert᷑.ſʒ hec ẽ ãäbi
tio ſeculi.q̃ ẽ ſupꝑbia vite.nõ ergo ĩter ſe diſtiguunt᷑ cõcu
piſcẽtia oculorũ ⁊ ſuꝑbia vite.¶ Pretea.põt queri pe⸗
nes ꝗd accipiat᷑ hec triplex differetia.vẽ ei rm aug.ĩ li.
de li.arbi.ꝙ accipiat᷑ ſm tres differẽtias aꝓaretis boi
que ſũt.bonũ apparẽs erteriꝰ.⁊ bonũ appares inferiꝰ.⸗
bonũ apparẽs iteriꝰ.pᷣm auts ipᷣm ĩ li. coſeſ.vẽ alit᷑ acci⸗
pi. vt penes ea que ꝑtinet ad volũtatẽ ĩordinatã cogno⸗ ⸗
ſcẽdi accipiat᷑ cocupiſcẽtia oculoꝛũ.penes vo volũtate,z
potẽtie iordinatã ſuꝑbia vite ſiue ãbitio.penes autẽ cõ⸗
cupiſcetiã delectatiois carnal ioꝛdiatã cõcupiſcẽtiã car⸗
nis.⁊ ita penes apparẽs arduũ.⁊ penes apparẽs verũ.⁊
penes aꝓpares delectabile vidẽt᷑ ſumi dicte differẽtie. ſRʒ
