cuiꝰſit inuidia ⁊ reſpectu cuiꝰ fit.

embrum nonum

Ono querit᷑ cui oponit᷑ inuidia.⁊ videt

piſcibili. O aũt odiũ ⁊ doloꝛ ſũt in ↄcupiſcibili ptʒ.qm ſit inuidia reſpectu paris vel reſpectu ſu⸗ “DRU
ↄtraria nata ſũt fieri in eadẽ vi.ſᷣ amoꝛ ⁊ odiũ ſũt ↄtra⸗ perioꝛis vel reſpectu inferioꝛis.videt᷑ ̊ ꝙ Eba/† Q
ria.gaudiũ ⁊ doloꝛ ſũt ↄtraria.ᷓ cũ amoꝛ ⁊ gaudiũ ſũt ĩ inuidẽ ſp ſit reſſ pectu ſuꝑioꝛis.qꝛ dĩc gꝛeg.
ↄcupiſcibili:odiũ ⁊ doloꝛ ſũt ĩ ccupiſcibili.¶ Ad oppo⸗ Inuidere nõ poſſumꝰ miſi eis quos nobis in aliqͥ melio lon
ſitum inuidere ẽ ſibi diſplicẽs nolle vidẽ.ſᷣ nolle vidẽ ad res putamꝰ.q inuidꝰillũ cui inuidet ſꝑ reputat meliorẽ nii⸗
vim rõnalẽ ꝑtinet ſic ⁊ velle vidẽ:ꝗ̊ inuidia ẽ ĩ vi rõnali ⁊ ita ſuꝑioꝛẽ.ſꝑ ꝗ inuidet illi quẽ eſtimat eẽ ſuꝑioꝛẽ ⁊ nõ ale
Itẽ Seneca loquẽs de inuidia dic. Quicꝗd mente fu pari vel inferioꝛi.¶ Ao oppoſitũ aug.ſuꝑ geñ.ad lit.di⸗ Ru⸗
gimꝰ:ingeſtũ oculis vix videmꝰ.ſi ̊ videre ad rõnalem cit. Qui amãt excellẽtiã vel paribo inuidẽt ꝗ equãt᷑ vł diſin
vim ptinet:q̊ꝛ in uidẽ.¶ Oꝛ aũt ſit ĩ iraſcibili videt᷑.qꝛ ſuꝑioꝛibo ꝗbo nõ equãt᷑.vel inferioꝛibo ne eis equãt᷑. ĩ⸗ cpit
vt dic aug. in li.ↄfeſſi.Inuidia litigat de excellętia.bᷣ liti uidẽ eſt reſpectu paris ⁊ reſpectu inferioꝛis nõſoluʒ re⸗ onn
gatio ẽ in iraſcibili:̊ inuidia erit ĩ iraſcibili.¶ Et dDicẽ ſpectu ſuꝑioꝛis. qð dicenduʒ ꝙ inuidia inqtum et
dum ꝙ ſic ſupꝛadictũ ẽ ꝙ in inuidia ſũt tria.quoꝝ vnuʒ hmõi ſemꝑẽ reſpectu ſuꝑioꝛis vel in pᷣſenti vel in futuꝛo ter.
eſt pᷣncipale: reliquũ ↄſequẽs ad illud ⁊ maifeſtatiuũ il⸗ ſuꝑioꝛis dico vel ſimpłꝛ vel ſᷣm eſtimatõeʒ inuidẽtisvñ die
lius.Pꝛimũ ẽ diſplicẽtia viſionis ſiue q̃ eſt ſᷣin viſionẽ.2⸗ inuidẽt paribo.nõ quia pares:ſed ne fiant illis ſuꝑioꝛes ung
bec duplicẽtia dẽ nõ acceptatõ.Scõm ẽ doloꝛ vel odium 7 inuidẽt inferioꝛibo.nõ quia inſerioꝛes:ſed ne equãtur nnd
2 illũ doloꝛẽ vel odiũ manifeſtat᷑ illa diſplicẽtia viſio⸗ hoc etiã aſcendãt intãtuzʒ vt fiant ſu ꝑioꝛes. Inuidẽt lun
nis ſiue illa nõ acceptatõ.Terciũ vo ẽ ĩ qͥ radicat᷑.ſ.ira autẽ ſuꝑioꝛibo quia ſunt ſuꝑioꝛes.vnde reſpicit inuidia wol
qtuʒ ̊ ad pꝛimum eſt inuidia in vi rationali.qtum ad ſemꝑ ſuꝑioꝛeʒ.vel in pᷣſenti vel in futuro.⁊ hoc ſatis be⸗ idi
ſenoe Rel olili oñtez GiiA eſt in cõcupiſ Tirin⸗ ffieik. ne vterminat auctoꝛitas augu.
erenter ſicut ſupꝛadictũ eſt. q;tum vᷣo ad radicẽè eſt in vi ſe 4 H
iraſcibili ⁊ ᷣm iſn ꝓcedunt fatones. CConſequẽter 9 Ueri S . . „
S— dbu c etiꝗ qu eri S tur vtꝝ quis poſſit inuidẽ ſibipi.⁊ oñdit᷑ ꝙ ſic.qm.xiiij.
9 1 — ee Ecci.dicit᷑.qui ſibi inuidet nihil ẽ eo nequiꝰ.ex quo vi⸗
tur cuiꝰſit inuidẽ.⁊ pᷣmo q̃rit᷑ vtꝝ hoĩs mĩoꝛis ſit inuidẽ etur ꝙ aliquis põt inuidere ſibi.¶ Item caritas ⁊ in⸗
hoc ẽ querẽ.vtꝝ oĩs ꝗ inuidet neceſſaꝛio miĩoꝛ ſit illo cui uidia oꝓponũt᷑.ſed caritas reſpicit nõ tm̃ bonũ alienum 1
inuidet ĩ eo ꝙ ſic vel ſᷣm veritatẽ vel ſaltẽ ſᷣm ſui eſtima⸗ ĩmo etiã ꝓgꝛium bonũ.⁊ inuidia reſpicit vtrũq; vt ſic
tionẽ.vt.ſ.credat ſe eẽ mĩoꝛẽ illo. Et oñdit᷑ ꝙ ſic.qm.v. nõ tm̃ in odio boni alieni ĩmo etiã odio boni ſui.ſᷣm qð e
Job hꝛ.ꝙ ꝑuulũ occidit ĩuidia. oꝑtz ncc̃io ꝙ illeꝗ iui dicit᷑ in pᷣs.Qui diligit iniq.odit aĩaʒ ſuã.¶ Ad oppoſi i⸗
det alij ſit ꝑuulꝰ.h̊ ẽ mioꝛ vel inferioꝛ ſᷣm veritatẽ.vl ſal⸗ tum glibet naturalit amat bonũ ſuũ.ſ amare bonũ ſuũ
tem ſeipᷣm reputet mĩoꝛẽ.⁊ h etiã dic glo.ſuꝑ illũ locum eſt odire ſibi oppoſita ↄtraria.&ᷓ nullꝰodit bonũ ſuũ.ſed e⸗
ꝑuulũ occidit iuidia ei iuidet quẽ putat eẽ maioꝛẽ.¶ Itẽ quicũq; inuidet alicui odit bonuz eiꝰ.ergo nulloinuidet 6
Geg. niſi ip̃e alio infeꝛioꝛ exiſtet: de bono illiꝰnõ dolét. Abi. Solutio dicendũ q; ꝓpꝛie loquẽdo nullꝰſibi inui it
ſemꝑ ꝗ inuidet mĩoꝛ ẽ vel mioꝛẽ ſe reputat.¶ Ytẽ hiero. detſtn põt ſe habẽ ad modũ inuidẽtis ſibi.⁊ hoc haben⸗ o⸗
ſi inuideris mioꝛ eris.nã ꝗ inuidet mĩoꝛ ẽ.¶ Ad oppoſi do ſuũ bonũ odio.nõ inqtuʒ bonũ:ſů inqᷓtũ ei nociuũ.ſ. on
Sm ꝙ appᷣhẽdit bonũ ſpuale qð eſt ei graue ⁊ laboꝛioſuʒ vop

tionẽ:̊ ⁊ ĩuidia q̃ ipᷣaʒ ſeꝗt᷑ ⁊ ex ipᷣa naſcit᷑.qꝛ alit ei nõ
ↄfoꝛmat᷑.⁊ ita ĩuidꝰ nõ Bemior B qð dicẽduʒ ẽ.q; ꝙ caritati.ꝑ hoc qð dĩc aug. Abi eſt inui⸗ lobet
inuidia inqtuʒ hmõi ſꝑẽ mioꝛis vel inferioꝛis.⁊ h̊ vel ꝗ dia ibi amoꝛ fꝛafnitatis eẽ nõ põt.ſᷣ amoꝛ epe
mĩoꝛ ẽ ᷣm veritatẽ vel ꝗ mioꝛẽ ſe reputat vñ inuidꝰvt ſic frafnitatis ẽ caꝛitas.g inuidia oꝓponit᷑ ſa Unſint
ſꝑ mioꝛ ẽ vel mioꝛẽ ſe reputat.¶. Ad rõnes in cõtrariuʒ ritati.¶ e aũt oꝓponat᷑ miſericoꝛdie videt᷑. quoniã mi Wkiin
dicẽduʒ ẽ.ꝙ ſuꝑbo nõ eſtimat ſe ſuꝑioꝛeʒ reſpectu eiꝰcui ſericoꝛdie eſt cõpati alienis malis ⁊ cõgratulari alienis Teino

inuidet:h̊ reſpectu alteriꝰ. reſpectu aũt alteriꝰcui iuidet
eſtimat ſe eẽ inferioꝛẽ.⁊ h̊ vel ĩ pᷣſenti vel in futuro.vel ſi
reſpectu eiunſdẽ ꝑſone: h̊ tñ eſt tuʒ ad diuerſa q̃ ſunt in
illa ꝑſona.vñ dy abolꝰreſpectu alteriꝰin hoĩe inuidebat
⁊ reſpectu alteriꝰ ſuꝑbiebat vt videbit᷑. vñ licet ſint ſił:
nõ tñ reſpectu eiuſdẽ. ⁊ ideo nõ ſequi? incõueniẽs.aliqs

bonis.ſed ↄtrariũ facit inuidia:qꝛ gaudet de alieno ma⸗
lo ⁊ dolet de alieno bono.ergo oꝓonitur miſericoꝛdie.
4 aũt oꝓponat᷑ gaudio qð eſt fructꝰſpũſſct̃i oſtendit
ſic.qꝛ gaudiũ illud ẽ de bonis ꝓximi.⁊ ſiłʒ inuidia eſt de
illis ꝑ oꝓpoſitũ qm̃ triſtat᷑ de illis.̊ opponũtur inuicem
t dicẽduzʒ.ꝙ inuidia cũ oibo iſtis hʒ oppoſitõeʒ ſed

em bene põt ſe eſtimare maioꝛeʒ qᷓ ſit reſpectu alicuiꝰ:2 ñter.qm̃ in inuidia intelligit᷑ odiũ.⁊ ratõne illiꝰoxpo⸗ . 1
minoꝛẽ reſpectu alteriꝰ.dicit᷑ ant dyabolꝰſuꝑbiẽdo effe⸗ nitur amoꝛi vel caritati:qꝛ odiũ illud eſt de bonis pꝛoxri ee ſode
ctus inuidus.q; ſuꝑbiendo cecidit.videns aut ſe cadere mi que caritas reſpicit ꝑ oꝓpoſitum. Item in inuidia in ſa win
inuidet homĩ quẽ videbat poſſibilẽ ad bonũ ad qð ꝑſu⸗ telligit᷑ doloꝛ.⁊ ratõne illiꝰdoloꝛis oꝓponit᷑ miſcðie:quia Pon 1
am ſupꝑbiã factꝰfuit impoſſibilis.⁊ licet inuidia naſcat᷑ inuidia dolet de alienis bonis ⁊ gaudet de malis alie⸗ iß loe
& ſuꝑbia:nõ tamen oꝑtet ꝙ ſi hoc eſt ſuꝑioꝛis inqtum nis.miſericoꝛdia aũt ecõtrario ſe habet ſᷣm ꝙ habet᷑.xij t⸗

¶ Lueſtio clvj.

dg Bo. gaudere cum gaudentibo flere cum flentibo. hoe eſt ſtinguant᷑ iſte diſſinitiones/ qm bee vltima ñ videt poſſe
rer em̃ opus miſcdie. Item in inuidia intelligit triſticia. rõ⸗ ſtare cum pꝛima ⁊ ſecunda. qm in pᷣma determinat᷑ ira ꝑ
iſhll neg eius ꝙ in inuidia eſt triſticia:oꝓponit᷑ gaudio qð eſt motum. rllle mot?eſt inſurgẽ ad penã inferẽdaʒ. ad haãc
— fructus ſpuſſancti.a ſic diuerſis oponit᷑ inuidia ⁊ Im di Mlen ſilr vidꝛ redire ſcõa en Nar v gr pma ſedᷣa dẽ mo⸗
uerſas rõnes vt dictum eſt. tus oꝛdinatꝰad vindictã:pᷣ in qrta qͥ eſt aug.dẽ vꝛiuʒ.qm̃ . 4 9 F 3cy S; Jas e n rnpeen
. em brum de cim um . dẽ ira triſticia ex impotẽtia vlciſcẽdi ſe. S n viðꝛ hec diffi⸗ eZc- lei & e )* tapte
hi WeEenn wenmmmmn nitio poſſe ſtare cũ pᷣma. Pꝛeterea ſi ira dꝛ motus.aut *
ſi Ecimo queꝛit᷑ de dꝛa inuidie ad emulatõʒ: motꝰq eſt oꝑatio· aut motꝰq ẽ paſſio phᷣs em̃ diſtinguit
6 Ne naʒ vident᷑ eẽ idem inuidia ⁊ emulatio.qm int opatõʒ 2⁊ paſſionẽ Si paſſio.tunc Gdebẽt diffiniri ꝑ
K — Criſ.indinter accipit vnum ꝓ alio.h̊ at ñ paſſionẽ. ꝛet.iraß m ꝙ ẽ paſſio ẽ pena. g ira qẽ pcẽm
lio facẽt ſi hꝛẽnt dꝛam.¶ Itẽ in ps.i oli emn⸗ nõ ẽ paſſio ino ad ipᷣm ſeqt᷑ paſſio. ira q eſt peẽm opa⸗
or lari in malignãtibo.⁊ emulari ibi ẽ inuidẽ. ſi ẽm̃ vnũ ſu⸗ c tio.q¶¶ Sʒ ð dam̃.oꝑatio ẽ motꝰ ꝗẽ Fm naturã. paſſio vᷣo
n53 mit᷑ ꝓ alio in ſacro canone:jᷓ idem ſunt.(Zild oppoſituʒz eſt mot?ꝗ p̃ter naturã eſt. ſi ᷓ motꝰpet᷑i dẽ eſſe pᷣter nataʒ
, gał.v.manifeſta ſunt oꝑa carnis emulatões. inuidie ⁊c. Cira inqtũ pctẽm dẽ eſſe ĩ genẽ paſſionis ⁊ ñ in genẽ opa
! oſtat ꝙ ibi numerat emulatõʒ ↄ inuidiam.⁊ vnũ ab alio tõis. ira ẽ motꝰ ꝗ eſt paſſio nõ ꝗ eſt opatio. Pꝛeterea
i, diſtinguit:nõ ſunt idem. t dom ꝙ duobo mõis ac⸗ quõ ſtat cũ illa ipa diffinitõ quã ponit phᷣs.ꝙ ira ẽ appeti
e⸗ cipit᷑ inuidia.vno mõ put petm capitale dẽ. ⁊ ↄtinet in ſe tus pene.qm̃ hmõi axpetitꝰpᷣcedit illam inſt urrectõʒ quaʒ
n omnes ramos ꝓcedẽtes ab ipa tanꝙᷓ a ſtipite.⁊ G̊ mõ ↄti⸗ di p Diffinitõ. Alio g mõ idẽ dñt vel ſunt rõnes eiuſ⸗
D er net emulatõʒ. nec dĩt emulatio ab inuidia: ĩmo vnũ ẽ al⸗ ſſeſalr em. ¶ Solõ. dom ꝓ ira duplex eſſe bʒ.lſ.eẽ nature 2 eẽ
7 5 tex. m aũt ꝙ ſumit vtꝝ q; ꝓpꝛie ⁊ Fm ꝙ ſumit᷑ gal.v. vbi moꝛis.ſm ꝙ hʒ eẽ nature ſic diffinit᷑ a dam̃. ꝗ ira eſt fer⸗
S” dic emulatões inuidie. Inuidia em̃ ibi dẽ in coꝛdeemu⸗ uoꝛ ſang nis ⁊c. ab aug.cũ dic. Ira ẽ triſticia ex impoten
latio in oꝑe.vñ dic glo.q emulatões ſunt qñ duo ad idẽ tia ⁊c. YOra em̃ cũ ſit paſſio ↄiuncti.cãm bhʒ ex ꝑpte coꝛꝑis
L tendũt.⁊ ſic dẽ inuidia in actu interioꝛi: emulatio at᷑ in ex ꝑte aĩe.cã ex ꝑte coꝛꝑis tangit᷑ in diffinitõe dam̃ cã
actu vel effectu exterioꝛi.⁊ G̊¶ mõ diſtinguunt᷑ ab inuicem eiꝰex ꝑte aĩe dat᷑ in hac diffinitõe aug.⁊ ex his hʒ ira ſu⸗
emulatio ⁊ ĩuidia.⁊ ſic ſumit᷑ ibi.ſumẽdo tñ generatr in⸗ um eſſe. YItẽ ira bʒ eẽ moꝛis.ꝛ ſic ingꝗrimꝰ de ipᷣa H. ꝗ log⸗
uidiã: ſic accipit᷑ in ſcptura ſacra vnũ ꝓ alio ⁊ ecõuerſo. mur de ira ꝗᷓ eſt petm. qtum ad h̊ eſſe diffinit᷑ a Caſſio.
emb de imum 2 a pho 7 a Ka. Mat. v. qm diffinit᷑ ab eis ira ꝓput deoꝛ⸗
brum vndecimun dinat ab optimo.⁊ illud ẽ ᷣm eſſe moꝛle qͥ vicium eſt vel
Ndecimo querit᷑ vtꝝ inuidia ſit mat oĩm pctm.qꝛ nõ rõne paſſionis pure dẽ pctm imo pena.ßᷣ cuz
pctoꝝ.⁊ videt᷑ ꝙ ſic.diẽ Crib. in omeł.lv. H̊ dic actionẽ q̃ndam ꝑ quã deoꝛdinatiua ẽ ab optimo fi⸗

Feꝛa venenoſa ẽinuidia neqtia excuſatõne „Tet;Ne: eo ꝙ deoꝛdinat hoĩem qtũ ad ꝓxim ⁊ et qᷓtum ad deũ
1 Dhab. f (buata,/ oim cã z i maloꝝ. Ad oppoſitũ X . vult em expetẽ a ſe vindictam qua nõ dʒ niſi deo nullo iu
Zbob.iiij. Suꝑbiaʒ in tuo aĩo dñari nõ ꝑmittas.ex ipᷣa 1* 9 dice ↄſtituto ſub deo expetẽ.¶ Et dom ẽ ꝙ diffinitõ au
em ſumpſit initiũ omnis ꝑditio.omne gͤ pct̃m cauſat᷑ ex ⸗ gu. rTſpicit iram ꝓut ẽ paſſio.pᷣma vo diffinitõ 2 ſcdᷣa dãt᷑

ſuꝑbia. ꝭ ⁊ inuidia cauſat᷑ ex ſupbia.̊ non ẽ inuidia mr ira ĩiqtũ ẽ actꝰ. Eſt eĩ iraſcibile ↄſideraẽ vt ẽ vis paſſi⸗ eehe ſeſue, ſaſe
oĩm maloꝝ. qð dm ꝙ cũ inuidia dẽ m̃ oim ma⸗ ua ex appꝛehẽſione apparẽtis nociui cui nõ credit reſiſtẽ.
loꝝ h̊ non dẽ pſe ſ̊occaſionalr. qꝛ H eſt dictu. inmdia eſt Et ẽ iteꝝ vis actiua.pᷣmo mõ eſt in ea paſſio ex impoten·
mr oĩm maloꝝ.i.nocumẽtoꝝ ꝗbo noceł primo. pᷣ cuʒ dẽ tia vlciſcẽdi.ſcðᷣo mõ eſt in ea actꝰ ꝓut inſurgit ad vindi
ſuꝑbia initiũ omnis mali H intelligit᷑ ſiue in ſeipſo ſiue ĩ ctam ⁊ ſ̃m has duas rõnes diſtingui pñt ſupᷣdicte rões.
elio. Eñ ſuꝑbia dyaboli initiũ eſt ois mali ſiue ĩ dyabo⸗ ex pte ꝗᷓ eſt ꝑaſſiua due diffinitõnes. ex pte q; actiua alie
lo ſiue in alio.vñ inuidia eſt mr̃ oĩim maloꝝ.i.nocumen due. 4Et nondnm de diffinitõe Rab. ADat. v. Ira ẽ om
in genere. ſ. reſpectu pximi.ſuꝑbia vlr reſpectu ſui 2 nis motꝰmalus ad nocẽdum.ꝙ dẽ oĩs ibi.i.ꝑfectꝰ.ad no
alteriug. tandũ illũ motũ ire ꝗ eſt in ꝓhibitõe. pt᷑ em dici oĩs motꝰ DD
e ira vlr. ⁊ tunc ↄpᷣpendit motũ ire cui dſeilnt⸗ motũ ire cui ñ õ
* ↄſentit᷑.vñ tunc ↄpᷣhendit pᷣmũ motũ cui non ↄſentit᷑ de 3

Dẽ ibidẽ in glo.ſubitꝰmotꝰcui nõ ↄſentit pàſſio ẽ.cũ autè 2. — ⸗⸗ =
Dnſe E uenter d E ↄſentit᷑ paſſio.⁊ tũc eſt moꝛs ĩ domo.⁊ ſic intelligit Hoĩs r pas „ Se r
4 ce⸗ vlr vt dicat᷑ ſꝑ ira motꝰg eſt in iraſcibili ex libidine ſiue
dum eſt v pcto ire. Et. circa quaʒ plura ↄſentiat᷑ ipi ſiue nõ.Si at᷑ intelligit᷑ oĩs.i.ꝑfectꝰtũc coar

ſunt ingreca. Et Pmo qriẽ ad ſit ira im veherf tak ad illi motũ q cadit in gſenſm rorb i Ach ſcðm do
ronem.Scðdo vtxꝝ iraſci ſit malũ p̃ᷣm ſe. qſitum dᷣm.ꝙ oꝑatio ⁊ paſſio dicunt᷑ multiplicit.oꝑa⸗ Zut no ſab ſnnp „»vohr

. Tercio vtꝝ ſit aliq qtuoꝛ paſſionũ vel 1 tio em pr̃ dici actus potentie naturalis.⁊ ſm hoc non id
turbationũ qᷓs ponit Aug.2 tulli? Quarto qrit᷑ de moti⸗ cet᷑ petm.vel pt᷑ dici actüs libidinoſus ipius potentie. - F & c* P vohte
no hypcki. Quinto querit an ſit pcim. Sexto an ſit capi⸗ hm hoc eſt pctm. Similr paſſio pt̃ dici dupliciter.vnoꝰ
tale petm. Septimo de ↄpatõe eiꝰ ad innidiam. Octauo Fm ꝙ cadit in genẽ q̃litatis. alio mõ ſᷣm ꝙ cadit in genẽ
, an lint ibi ille dꝛe moꝛtale veniale. Mono de qjntitate b⸗ aſſionis. ſic eſt pena ⁊ ſeq̃la pcti. ᷣm ꝙ cadit in genẽ qua
, peti in ſe ⁊ in oꝑatõe.Decimo an ſit cã oim maloꝝ. ẽn Rtatis diẽ q̃ndam diſpoſitionem potentie:que relinquit .
deimo & epoſpoſito. Duodecimo de pena huiꝰ pcti. ex ampꝛehenſione motiui. ⁊ vno mõ eſt ſm aliam naturã pA& Hrrlä

mbꝛ um beumum pᷣmitus inſtitutam.alio po mõ ſm naturam coꝛruptam.
EA4 Peim ⁊ te hoc expᷣſſius loquit᷑ dam̃. in tractatu de paſſione ⁊

¹ operatione.

Eßßo ſic ponit᷑ a Caſſiodoꝛo ſup ill ps.
. eP 1 P . e * 1 1* — abo h e r
Ecundv querit᷑ vtrum iraſci ſm ſe ſit ma. ſi end ſer ebn t E⸗

Oñe ne in furoꝛe tuo ⁊c. Vnaẽ diffinitõ zj
6 talis ẽ. ꝗra ẽ motꝰ animi ocitatjad penam 3 .*
— BVPuocans as inferẽdam. Itẽ alia diffinitõ
eeq ponit᷑ ſupꝑ illud. v.Dat. Ego aĩẽ dico g iraſcit᷑ fratri

lum vł pctm. Ad quod ſic Joh. Criß. Ira

. A ſuo ꝗ talis ẽ. Ira ẽ ois motꝰmalus ad nocendũ. Tercia ſci non eſt pctm. ſed in tempanee cauſe.
ponit᷑ a dam̃.ra ẽ feruoꝛ eiꝰꝗ circa coꝛẽ ſangnis ex va⸗ . ideo ipſe addit ad illud qð dẽ Aat.v.om
poꝛatõe fellis vel p returbatõnem fiens. Ofta eiꝰ diffi⸗ nis qui iraſcit᷑ fratri ſuo reꝰ erit iudicio verum eſt ſine
nito ponit ab Aug. q talis ?. Ira eſt triſticia ex impotẽ uh⸗ poc eſt ſi ſine cauſa iraſcitur. ergo iraſci ſm
tia vleiſcedi ſe ⁊ accipit eam ex pho. ¶ Querit vrx di ſe non eſt peccatum.4l ꝓten dicit Eriſoſtomus ps. Jra⸗

. w Brgteynt honen

„☚

ſcimini 2 nolite peccare.̊ ↄceſſit iraſci ꝓhibuit peccaꝛe
&iraſci ſm ſe non eſt petm. Item iraſci im ſe eſt cõe ad
iram ꝑ zelum ⁊ iram ꝑ vicium ſ̊ malũ pcti inqtũ hmõi
nunqᷓ eſt cõe vicio ⁊ vᷣtuti.iraſci aũt ſm ſe cõe eſt vicio ⁊

— „ £

vᷣtuti:qm̃ ira ꝑ zelum ᷣtus ⁊ ira ꝑ vicium/ vicium eſt. ᷓ
iraſci ſm ſe nò eſt pctm.¶¶ Itẽ xpᷣc aſſumpſit omnes nr̃as
paſſiões indetracta biles.illas at᷑ q̃ detractabiles ſunt ñ
aſſumplit. p ipᷣe aſſumpſit iraʒ vtʒ Yoh.ij. qm eijecit emẽ
tes 1 vendentes de templo.vñ et᷑ ſubdit᷑ ibi illud. Zelus
domtue comedit me.⁊ dic glo.ꝙ zelus eſt feruoꝛ animi

q̊ mẽs abiecto humano timoꝛe ꝓ defenſione veritatis at

tendit᷑ira igr̃ ſᷣm ſe non ẽ malu.⸗. Ytem Dam̃.dic.ꝙ ira
eſt deſiderium punitõis ſed illud ẽ ngins: qꝛ pt fieri ex
cã bona ⁊ ex cã non bona.vñ bene ⁊ male pt fieri.ſ.vł ʒe⸗
lo iuſticie vel libidine vindicte.qᷓ ira ſᷣm ſe nõ eſt malum.
Item nullus actdicens ex ſe defoꝛmitatem eſt in deo.
ſi iraſci de deo dꝛ relinꝗt᷑ ꝙ nonẽ actꝰ de ſe dicẽs defoꝛ:
mitatem. non g eſt actꝰculpabilis de ſe. minoꝛ ptʒ dẽ in
ps.iratꝰeſt fuꝛoꝛe dñs.⁊ in multis alijs locis ſcpture ſile
br. ¶ Ad oppoſitũ dꝛ ſuꝑ illud Mat᷑.v. ego at dico vob
qꝛ oĩs ꝗ iraſcit᷑.glo.plus impono oĩno nõ iraſci:& iraſci
m ſe oĩno ꝓhibitum eſt a ſaluatoꝛe.ſ̊ omne tale ẽ malũ
ſm ſe nam eo mõ eſt malũ qͥ mõ eſt ꝓhi bitum. ſi q̊ Em ſe
eſt phibitũ.pᷣm ſe eſt malum.¶ Itm̃ ſuꝑ illud. Iraſcimi

noli.pec.glo.venialis eſt ira ꝗᷓ nõ ducit᷑ ad effectum.

ſi ducit᷑ ad effectum malũ eſt:ſi et non malũ eſt.ſ̊ omnis

ira vel ducit᷑ ad effectũ vel nõ ducit᷑.qͥ omnis ira ẽ pcem.

ſcʒ ſᷣm oẽm ſui dꝛam.ſ̊ omne tale ẽ ᷣm ſe malum.qꝗ̊ᷓ ira ẽ
ᷣm ſe malum.lItẽ omne qð ebetat mentem q̃ eſt ima⸗
go dei in nob malũ eſt.̊ iraſci ſᷣm ſe ẽ hmõi: iraſci ſᷣm
ſe eſt malũ.minoꝛ ptʒ.v. Job. puulum occidit inuidia ⁊
viꝝ ſtultum intſicit iracudia.ex qͥ pʒ ꝙ iꝛa facit ſtultũ.i.

obſcuratam mentẽ.⁊ ſiłr illud pt᷑ trabi ex glo.4 Sittr il⸗

lud ptz ex greg. ꝗ dic q̃nta iracũdie culpa ſit penſemus.
ꝑ quam du manſuetud amittit᷑:fratne imaginis ſilitu⸗
do viciat᷑. ¶ Item greg.in moꝛa.ꝑ iram ſplendoꝛ ſctciſpũs
excludit᷑ cum menti iracũdia ↄfuſionis tenebꝛas incutit
Item ibidẽ dẽ.q.ſ.ira dum gꝗetem mẽtis tollit.ſpũſſan
ctus ibi nõ geſcit.igr ira eſt malũ ſm ſe ſiue iraſci.¶ Itẽ
Dyo. Iraſcibilitas m naturaʒ ẽ in carne.in homĩe vo
pᷣter naturã:qꝛ hõ eſt animal mãſuetũ natura.manſuetu
do at᷑ ⁊ iraſci ogonunt᷑.iraſci ꝗᷓ eſt pᷣter naturã in homie
ſine Sj.ꝗ̊ iraſci malum ẽ: qꝛ non ꝓcedit ex natura neq; ex
gra.S ꝓcedit ex velle vicij.qꝛ nõ eſt niſi triplex velle.ſ.na⸗
ture. grea vicij. ¶Ad qð dᷣm. ꝙ iraſci m ſe non ẽ ma⸗

eſt bonum gre.ſic ptzʒ.v.ad eph.ſuꝑ illud.Iraſcimĩ ⁊ no
li.pec.glo.iraſcimini vobiſmetipſis de pᷣteritis pctis qð

lum ſiue pctm.vñ non ſꝑ eſt malu culpe.ĩmo alicm̃ die q

eſt penite.qd eſt em hõ penitens niſi hõ iraſcẽs ſibi vt ac

cipiat veniam.i.deſeipſo exigit penam.⁊ ptꝰ ſeqt᷑. Indi⸗

namini vobiſmetipſis tanta vehemẽtia vt peccare deſi⸗

atis.q; ſuꝑ hanc iram no occidit ſol iuſticie:ᷣ potiꝰ illi

irradiat llð iraſci deterininat bonum gr̃e qꝛ vᷣtuoſum

eſt illud. Item aliqñ determinat bonũ nature ſic loꝗt᷑ de

ipᷣ̃a Dam̃.cum dic.ꝙ ira eſt ſeruoꝛ ſangnis ⁊c̃. Itm̃ ali⸗
ñi terminat malũ pene.ſ.Fm ꝙ impoꝛtat penam q̃ndã
aliqñ dic̃ cum culpa aliqñ ſine culpa. ꝓut ſine culpa

⁊ ꝑturbatõe ſic fuit in xpᷣo.xpᷣc em̃ aſſumpſit penalitates ⸗⸗
nras ⁊ anguſtias ad liberatõz generis humani:łſ ſine ꝓ

turbatõe accepit illas. Itm aliqn dic malũ culpe ᷣm ꝙ

hẽ Mat᷑.v.ſuꝑ illud.omnis ꝗ iraſcit᷑ fratri ſuo.glo.ſubi
nſu/p

tus motꝰcui nõ oſentit paſſio eſt. acoidẽte ↄſenſu/ paſſio
eſt moꝛs in domo.⁊ tangit ibi iram venialem 2 mõꝛlem.
venialis dꝛ ꝓpaſſio.mõꝛlis cui ↄſentit᷑ naʒ ſicẽ diẽ glo· eo
dem ca.ſuꝑ iſlud.ꝗ viderit mulierẽ. ꝓpaſſio eſt ſubitꝰmo

tus ſine deliberatone boni vel mali opis:paſſio ẽ affecta

tio deliberati animi ſi ſit locꝰpficiendi. vñ ira ꝓpalſſio eſt
venialis:qꝛ hec ẽ motꝰire pᷣmꝰꝗ non ẽ in pfate nẽa cui nõ
pᷣbet᷑ ↄſenſus.vñ glo.ſuꝑ illud.Jraſcimi.dic.ſi motꝰani

mi ſurgit ꝗ non eſt in pfate nr̃a:non ei ↄſentiat rõ:veni

4

vel turbatio ſeqns ad iram eſt talis: imo q̃dam pꝑturbat
ſapientes.ſ.ira ꝑ ʒelum.vñ.y. Sob.glo. alia ira èſt quaʒ
impatia:alia quaʒ zelus facit.illa ex vicio: hec ex vᷣtute.

Hhac ſcʒ ira ꝓ zelum iraſci:ſicẽ ⁊ nr̃is ita erroꝛibo ꝓrimoꝝ

debemꝰq melioꝛẽ riſu.qꝛ ꝑ triſticiam vultꝰcoꝛrigit᷑ ꝓxi⸗
mꝰ:p non dʒ ⁊ hec menti dñari vt ancilla ſub eſſe rõni
ne ſit immoderata.hec ſapientes ↄturbat ſ ira ꝑ viciuʒ
ſtultos trucidat: Ad q̃rtam rõeʒ dõm eſt q iraſci acci⸗
pit᷑ triplicit. lno mõ iraſci vicijs.⁊ iſte motꝰqͥ hõ potuit
iraſcivicio alteriꝰ.potuit eſſe in natura pᷣmo homini in⸗
ſtituta:vt ſi adam motꝰeſſet ex imꝑio rõnis ↄ petẽ̃m eue.
tũc em vis iraſcibilis ⁊ ↄcupiſcibilis oꝛdinate mouerẽt᷑

ad imꝑium rõis.Eſt iteꝝ iraſci qð egredit᷑ ptꝰcoꝛruptõ

nem nature.⁊ h eſt duplex: out ꝓut eſt pena: aut ꝓut eſt
culꝑa.ſiue aut ſic aut ſic dicit᷑ eſſe ſm naturam ĩ carne.

. cIS&οNDß[ g ſeß
alis em̃ ira eſt qᷓ̃ non ducit᷑ ad effectum. Si D querit᷑ de ſen
iraſci ſᷣm ꝙ de ipo loꝗ ¶Math.v.tũc dicimꝰꝙ iraſci diẽ o
malum culpe ſim ꝙ, mali culpe ↄptinet veniale moꝛle. t. c vc, ne⸗
iraſci tñ ſᷣm ſe nõ dic malum culpe:ſᷣ diẽ ⁊ malũ ⁊ bonũ 1 aſt. ucß
4Ad rõnes ꝗ̊ in cõtrariũ ⁊ pᷣmo ad pᷣmam dom.ꝙ mat᷑. malj aliſs·
v.loqꝗt᷑ de iꝛa q eſt malũ culpe.⁊ et᷑ de illa ꝓbpibitõe qᷓ fitin
la⸗dicun ipe ↄcernit iraſci ſᷣm ꝙ de ad oſenſum. vñ il arnpit g
ud ꝓhibet ipᷣe:qꝛ eſt moꝛle. ſᷣ̊ non ꝓhibet ipᷣm iraſcibile
veniale.pᷣmũ em iraſci ꝓhibet᷑ ſcõm non.vñ ſuꝑ p. Ira
ſcimini diẽ glo.pᷣmꝰanimi motꝰnõ eſt in pfate nra.ſ̊ dei
gra ↄtemꝑare poſſumꝰ.qð ꝗ̊ ↄſuetudinis ẽ ꝑmittit.i.nõ ſoſ
ꝓhibet.qð culpe eſt.ſ.mõꝛle phibet.⁊ G etia hĩ Eph.v. nit
in glo. ꝑmittit qdem apts iraſci ꝗð eſt humana tempta⸗ fum
tio:h ꝓhibet iram ad effectu ducẽ bec ei eſt moꝛlis. Silr who
ibidem diẽ glo.inuitꝰ tollero qð vitari nõ pr.ſ.de ira:ne do
veniatis ad actum peccandi.ſ.mõꝛliter.qꝛ tunc eſt mõꝛle hiit
cum ducit᷑ ad effectum. ſi ꝗ ſurgit motꝰ animi ꝗ iam ꝓpr netſe
penam pct᷑i non ẽ in ptᷣate nr̃a:ſaltem non ei ↄſentiat rõ. niſul
vñ non imponit ꝗn inſurgat motꝰ.qꝛ H̊ nõ ẽ in ptate nr̃a clin
⁊ ſic in ꝓhibitõne cadit illud qdð eſt in nr̃a ptᷣate.ſ.iram. öe
nõ adeffectum ducẽ.⁊ ſic in.v.lat᷑.loꝗt᷑ de ira q eſt ma m acfad q 1ns
lum culpe.⁊ ſpãliter ĩ illa ꝓhibitõe ꝓhibet ipᷣm iraſci qdð o
ducit᷑ ad effectuũ.⁊ ita non ꝑ h̊ oñdit᷑ ꝙ iraſci ſm ſe ſit ma nes
lum culpe.⸗! Ad ſcðam rõem dom ꝙ glo. ſiłr loꝗt᷑ m ꝙ tiſt
iraſei ↄcernit malum culpe.ſ.ſm ꝙ diẽ motũ illicitum.⁊ gir⸗
h vel pt᷑ duci ad ↄſenſum vel effecium vel non.ſi nõ: tunc r
ꝓaſſio eſt ⁊ venialis.⁊ hunc nõ ꝓhibet. qꝛ nõ eſt in nr̃a ir⸗
ptate ꝗn ſurgat.Si at᷑ fit ↄſenſus:tũc mõꝛlis eſt ⁊ ipᷣm ꝓ he
hibet:vñ dõᷣm. ꝙ non ↄpᷣhendit ibi omnes dꝛas iraſci:bᷣ
ↄpᷣbendit ibi dꝛas eius ſᷣm ꝙ iraſci diẽ malum culpe.qꝛ
ſic eſt aſſio vel paſſio ſiẽ dic glo.¶ Dat.v.⁊ ſic non ꝓce⸗ ce
dit rõ.ſic et cum dic̃ impono vobᷣ oĩno non iraſci ꝓbibet brue gl
vłr iraſci qð ducit᷑ ad effectum.. Ad teꝛciam rõeʒ dom.
duplerx eſt obſcuratio.qᷓdam q ꝓcedit exculpa.alia q̃ ſe di
quit᷑ ex ꝑturbatõe q eſt pena. Si logqmur de obſcuratõe n
pᷣmo mõ:dicimꝰ; talis non ſeꝗt᷑ ad iraſci vłr:ſᷣ ad iꝛaſci
ſolum qð eſt malũ culpe.⁊ de illa ꝓcedit rõ. Si logꝗmur Z
ce obſcuratione ſcðᷣo mõ.ſic dicimꝰꝙ nõ omne qð obſcu ſich.
rat mentem qᷓ̃ eſt dei imago ẽ culpa ſiue malũ culpe.ĩmo bon
dicim?ꝙ ira ꝑ zelum q̃ ptus eſt ̊ mõ obſcurat menteʒ in *
nob.qꝛ ira ꝑ zelum hʒ q̃ndaʒ ꝑturbatõʒ ſecum ex q̃ ſeꝗt̃ itn
obſcuratio in mẽte.ᷣ illa obſcuratio non ẽ ad excecandũ ern
ad meliꝰpoſtea videndum. vñ ſiẽ ↄtingit de collirio Hñ
qñ ponit᷑ ſuꝑ oculum pᷣmo eſt q̃dam ꝑturbatio in oculo . 1
vᷣ poſtea clariꝰvidet:ſic dicimꝰq obſcuratio ⁊ ꝑturbatõ n⸗
q̃ ſeꝗt᷑ ad irã ꝑ ʒelum.eſt in bonis pena ꝓmouens ad me⸗ ſie
lius:ſᷣ illa qᷓ eſi in malis q̃ ſegt᷑ ad iram ꝓ viciũ:eſt ꝓmo⸗ H du
uẽs ad dete riꝰ.Aã de iraꝑ zelũ dic glo.eph̊.v.ſuꝑ hãc ñ niS
occidit ſol iuſticie ſ̊ illi irradiat. VUn ꝑ hac diſponit᷑ bo⸗ n
nus hõ ad videndum meliꝰ.ſᷣ de alia dic.ſol iuſticie ⁊ ve ng
ritatis xpᷣc eſt.cuiꝰveritate aĩa illuſtrat᷑ cũ in h̊ hitat ho⸗ nhen
mine.iõ ait cauẽ ne vpᷣc ꝗ eſt ſol iuſticie ꝑ iracundiã men hr
tem nr̃aʒ deſerat.ꝗ cum ira nunqᷓ habitat.vñ obſcuratõ lock
q̃ iſtam iraʒ ſeꝗt᷑ non ẽ niſi in pctoꝛibo.⁊ ſᷣm hanc ꝓcedit Gap⸗
rõ.non tñ iraici ſm ſe eſt malũ:qꝛ non omnis obſcuratõ un
in

erikde
ſidi
möre,

61 br

in*

Nr
Sd
hlnd
ptr
Ditr
nne
le
ꝓpt
r.
Df
famn

7
ne
ie
n
lis
d
ce⸗
bet
in.
e

eß

kbonii

th

ͦ
T1°½

— 4

eſt h̊ dictu.cũ nihil tale ex ſe ⁊ alio miſceat᷑.

neſtio

ſic p̃ter naturam pꝛimitus inſtitutam non dicit᷑ eſſe ira
ſci in hoĩe.maxime at᷑ illud iraſci qð eſt culpabile.ᷣ ex hᷣ
nõ ſequit᷑ ꝙ omne iraſci qð mõ elicit᷑ ſit malum culpe ali⸗
qñ em eſt maluʒ pene.ꝙ ſi adueniat gratia ad meritum
oꝛdinat

lembrum tercium

Ercio querit᷑ vtꝝ ſit aliq q̃tuoꝛ paſſionum
vel ꝑturbationum q̃s ponit Nug.⁊ Tulli
us.⁊ oñdit᷑ ꝙ ſic. qm vᷣm phᷣin. ihil ẽ in
genẽ qd non ſit in aliq̃ eiꝰ ſpẽ.ſi & ira ẽ paſ⸗

ſio ſiẽ diẽ dam.ↄſtat ꝙ ad aliquaʒ qtuoꝛ paſſionũ q̃ͥs po

nit ZRug.in.xiiij. ci.dei reducit᷑.dic em̃ ꝙ hũanoꝝ mo
rum vicioſitas iſtis qᷓtuoꝛ ↄtinet᷑ ꝑturbatõibo.ſ.gaudio.
doloꝛe. metu. ſpe. ſub q̃ eſt ira ſondit᷑ ꝙ nõ ſit ſub gau
dio nec ſub doloꝛe.qꝛ gaudiũ ⁊ doloꝛ nõ ſunt in pcupiſci⸗
bili:p̊ ira ẽ paſſio iraſcibilis ſiue q̃ eſt iiraſeibili. n oti⸗
net᷑ ſub gaudio vel ſub doloꝛe.⸗ Pꝛeterea nõ videt᷑ ↄtine⸗
ri ſub metu vel ſpe.qm ira dẽ reſpectu iniurie iaʒ facte vł
eſtimate.̊ metꝰ ⁊ ſpes reſpiciũt malũ vel bonũ futuꝝ vł
qð eſtimat᷑ futuꝝ.ra g̊ eſt rſpectu pñtis vel pᷣteriti. me⸗
tus at᷑ ⁊ ſpes reſpectu futuri boni vel mali.q̊ nõ reducit᷑
ad aliquã illaꝝ.ꝗ aut nõ eſt paſſio aut p̃ter illas paſſio⸗
nes ſunt alie paſſiones.⸗ O at᷑ ↄtineat᷑ ſub paſſione q̃̊ ẽ

triſticia vel doloꝛ ptʒ.qm̃ aug.diffinit iram ꝑ triſticiã di.
ꝙ ira eſt triſticia ex impotẽtia vlciſcẽdi ſe. ¶ Cõtra. ira

eſt paſſio ipſius iraſcibilis.ᷣ triſticia ẽ in ocupiſcibili:
ira nõ reducit᷑ ad paſſionẽ triſticie vel doloꝛis. Itẽ iu
h qrit᷑ diẽ dam.ꝙ hec paſſio ẽ mixta ex ira ⁊ ↄcupiĩa.⸗ lo
quit᷑ ibi de ira.ſi ſic: ira ẽ mixta ex ira ⁊ alio.ſᷣ ſegt ꝗd
Ad qð di
cendum· ꝙ in ꝑtuꝛbatõe ire ym ꝙ tangit dam.· eſt ↄcupia
alicꝰrei. corei ſi fiat phibitio ẽ motꝰ phibentem.vñ dicẽ
ꝙ uꝛa eſt audax mentis vindex ↄcupie.⁊ G̊ mõ ↄcupĩa pᷣce
dit q ſub vna ſpẽ q̃tuoꝛ ꝑturbationũ ↄtinet᷑. ipſa vo ira ẽ
motqdam nõ in anima /ꝓut eſt paſſiua ̊ ꝓutẽ actiua.ĩ⸗
ſurgit em ad vindictam ipter iniurie paſſionẽ pcedentẽ.
Alio vᷣo mõ ꝓut dz triſticia ex eo ꝙ nolẽti accidit ſub tri
ſticia ↄtinebit᷑ ſiue ſub doloꝛe ꝓut diẽ aug. cñ diſſentimꝰ
ab eo qð nolẽtibo accidit talis volũ: tas triſticia eſt. Ter
cio vᷣo mõ ꝓut dẽ appetitꝰ pene cadit ſub ↄcupia ſiue cu⸗
piditate generali.dic em̃ aug.in li. de ci. der. cũ oſentimꝰ
atpetendo ea qᷓ volumꝰcupiditas dẽ.⁊ H̊ mõ dicet᷑ ira cu⸗
piditas vindicte. ⁊ cadet ſub ↄcupĩa q̃ eſt apetitiue gene
ralis.¶ Per h̊ pt᷑ patere q̃liter rñndendum eſt ad pᷣmo ob
iectum. ꝓra em vnoꝰeſt actus iraſcibilis.⁊ nõ ↄtinet᷑ ſub
triſticia q eſt ĩ ↄcupiſcibili. Alio vᷣo mõ vel eſt triſticia vr
hʒ triſticiam annexã. tercio vᷣo mõ ſub cupiditate geneꝛa
li otinet᷑.¶ Ad illud ꝗ̊ qð ſcdᷣo obijcit᷑ ꝙ ira eſt triſticia.
dom ꝙ eſt diffinitio data ꝑ cãm ꝗ em iraſcit᷑ triſtat᷑ pᷣmo
ex hꝙ non pt ſe vlciſci. ¶ Ad tercium vᷣo dðm. ꝙ licz illa
paſſio mirta ſit er ira ⁊ ↄcupia non tñ ira miſcet᷑ ex ſe
alio.eſt em paſſionem ire accipere pꝛo toto motu qui ẽ ex
concupiſcentia p̃cedente. ira ꝓꝛie dicta ſub ſequente.
⁊ hoc modo illa paſſio dicitur eſſe mixta ex concu pilſcen⸗

tia irg.
nartum

em

Varto querit᷑ de motiuo hpcti ꝗd ſit illð.
d at ꝙ vindicta ẽ illud qð aꝓpetit ira qð
mouet iram. qritur at᷑ vtꝝ hoc habeat veri
tatem. 7 oñdit᷑ ꝙ nõ. qm̃ volũtas cum ſit q⸗
m hotentia detminat᷑ ꝑ ſuum obiectũ. p̊ vindicta / bo⸗
num gd eſt: S velle vindictã eſt bonũ.non 8ex h̊ incurrit

ꝗs pctm.qᷓ vindicta nõ ẽ motiuũ ad petᷣm ire.minoꝛ hniꝰ
ptʒ.qm illud qð deo relingꝗ? ſiue attribuit᷑ bonũ eſt: ðo

relinqt vindicta vtʒz. xij. Ro.mihi vindictam ⸗ ego retri⸗
buam diẽ oñna.glo.inihi vindicta reuaui mihi vos reb⸗
uate dic dñs.? ita ptʒ ꝙ vindicta bonum ẽ. ¶ Item om̃e
illud in qͥ aligs deum imitat bonũ ?. q; nibil pĩ deũ imi⸗

.clvj.

ANA
tari in malo cuʒ nihil ſit mali in ipſo.2 ſta tmitat deum
ĩ hoc ꝙ eſt velle vindictaʒ:ꝗ velle vindictam eſt bonum.
nec facit iram eſſe pctm: ̊ non eſt motiuũ ad ipᷣaʒ.minoꝛ
ptz qi dic Auge in li.ↄſel. q; omnes licz puerſe) imitant
Nqum ⁊ diẽ ꝙ ira imitat᷑ teuʒ qꝛ vult vindictã ⁊ qrit. ᷣm
illud in qͥ imitat᷑ deum non pt eſſe niſi bonũ.q Ieem ſan⸗
cti nõ letant᷑ niſi de bono.ſᷣ ſancti letant᷑ de vindicta.vtʒ
in põ.etabit᷑ iuſtꝰcũ viderit vindictam. g vindicta bo⸗
num eſt. ̊ non ẽ motiuum ad iram. ¶ Ad oppoſitũ Ro.
rij:dẽ ſuꝑ illud. non voſinetipſos defendẽtes. glo. bonus
magis cupit coꝛrigi inimicũ q́; pumri.⁊ cum deus punit
nõ dlectat᷑ de pena inimici.qꝛ odit eum:ſᷣ de iudicio dei
q; xeum diligit.h̊ ei placet qꝛ ⁊ deo placʒ. boni ꝗ̊ non eſt
velle penam. ̊ boni non ẽ velle vindictã. ̊ eiꝰcꝰ eſt odire
alium. Fin omne taleẽ malum. velle vindictã eſt malũ.
gpĩ᷑ eſſe motiuum ad iram. ¶¶ Item diẽ ibidẽ glo. apt er⸗
ſaturandum odiũ deſiderare vindictam ab eoꝝ ꝑfectõe
longe ẽ.ſi ꝗᷓ ſiderium vindicte ꝓpt᷑ odium erſ aturãduʒ
longe eſt a ꝑfectõne ſanctoꝝ:̊ eſt malũ vindicta. velle
ipam pr̃ eſſe motiuũ ad pctm ire:cum ira dicat᷑ re pectu

vindicte. Sed qꝛ dicunt ꝗdam ꝙ velle vindicari a ſeipſo

illud malum ẽ⁊. velle tñ vindicari a deo vel a iudice ad B

oſtituto illud bonũ eſt:2 HG ↄfirmat᷑ glo Kelleramn ro. xij.
q diẽ attẽde ꝙ non pᷣcepit ⁊ voluit vindicar
mant ſancti cum dicũt.vindica ſanẽnem nr̃jm deꝰnr̃:ſed
vt non ſemetipſos vindicãtes dent locum ire dei ꝗ dixit.
mihi vindictam.ad quẽ in Apoc.ſancti clamabant.vin⸗
dica ſangnem nr̃m.nõ ꝗ̊ phibet apls hic non vindicare
ſeipᷣm ⁊ non velle ab alio vindicari ſiẽ a deo vel a iudice
ↄſtituto.illud g non eſt malũ ſ̊ bonum.4 Pꝛeterea illud
ofirmat᷑ ꝑ illud qð dꝛ Ceuic.xix.non q̃ras vltionem nec

cari a deo qdð cla

i

memoꝛ eris iniurie ciuiũ tuoꝝ.vnde ptʒ ꝙ ſi ſit velle vin

lle vindicari a ſeipo peĩm ſit

6

malum. hoc erit q aligꝗs vult vindicari a ſeipſo.
ine

Pꝛopter hoc qrit᷑. vtx v
e malum/natura licʒ e lapſa:nõ tñ rbſr uis natu⸗
re.h̊ᷣ de iure nature lapſe eſt velle vindicari a cipſo.⁊ qðᷣ
eſt de iure nature bonum ẽ. g velle vindicari a ſeipſo ẽ bo
num. ꝙ at iſtud ſit de iure nature lapſe illud patz. qĩ de
iure nature lapſe ẽ.ꝙ ſi hõ iniuriet᷑ alij vult ꝙ ei ſatis fa
catvnde de iure nature lapſe ẽ delinquentem malum pu⸗

4

niri. ̊ puniri non eſt aliud ꝙᷓ vindicari. de iure nature

lgat-

lapſe eſt vindicare.pt᷑ antem eſſe ꝙ ille ſit iudex cui fit in

iuria.qᷓ pt᷑ velle ꝙ inqᷓtum index iudicet ſuam iniuriam.
⁊ velit a ſeipſo illam fieri inq̃tum iudex.ꝗ iſte pt de iure
velle ſeip̃m a ſeipſo vindicari.illud ꝗᷓ non eſt malnm ſim
pliciter. ¶ Item diẽ Tulliꝰ vna ꝑs naturalis iuſticie ẽ
vindicatio.ᷣ illud qð ẽ ꝑs iuſticie naturalis pt᷑ homo vel
le fieri a ſe ſine pcto. qð dõm.qꝙ motiuum in pct᷑o
ire eſt vindicta.vnde ſic excellẽtia eſi motiuum ⸗ axpeti⸗
bile in ſuꝑbia:ita vindicta in ira. Qð q̊ obijcit ꝙ velle
deus vindicet vel iudex ad h̊ oſtitutus.illud eſt bonum
⁊ hoc rõne iuſticie. Juſticia em̃ eſt qd deus vel iuder pu⸗
niat delinqᷓntem ⁊ vindicet iniuriam alij illatam. vindi⸗
cta em̃ hʒ duplicem reſpectum. reſpicit em̃ iuſticiam ſᷣm
quam fit.reſpicit etiam illum cui iniuriatum ẽ. ſᷣm S ꝙ
vindicta rſpicit iuſticiam:ſic bene licʒ velle ip̃am.qꝛ hoc
eſt de amoꝛe iuſticie velle ipſam.⁊ hoc modo velle vindi⸗
ctam eſt velle vel qd deus vindicet vel iunder hñs ptatem
a deo ⁊ ſub deo:⁊ hoc eſt bonum 2 Bᷓ eſt velle ip̃am retoꝛ⸗

dicet:ipᷣe retoꝛquet vindictam ad deum.qꝛ iudex hʒ hanc

„

quendo ad deum nec auertendo. vnde ꝗ vult ꝙ iudex vin

prᷣatem a deo.Fᷣm ꝙ hẽ Roma.xiij.q omnis ptas a domi

num ire.immo potius ad inſticiam oꝛdinat. Si autem
loquamur de vindicta m illum reſpectum quem hz ad
illum cui fit iniuria: ſic velle vindictaʒ habendo ſolum re-
ſpectum ad hoc: malum eſt ⁊ vicioſum.quia illud velle ñ
retoꝛquet᷑ ad deũ ĩmo ad odium ſaturandum.q auertit᷑ a
txo.ñ em̃ appetit᷑ ̊ mõ amoꝛe iuſticie:ᷣ ex ĩpꝛoba volũta
te ⁊ vicioſa.vñ illud velle libidinoſum ⁊.vult eiñ qui hoc

no deo eſt. hoc autem modo velle vindictam non eſt moti½

modo vult vindictam: q; ille ꝗ iniuriatus ẽ puniat᷑ ⁊ bec
volũtas eiꝰimpꝛoba ſaturet᷑.nõ vult at᷑ ꝙ iuſtia dei Fuet
vel exaltet᷑:imo auertit ab ipa.⁊ G̊ mõ velle vindictã nõ
ẽ in ſctis.vñ Ro.xij.dẽ in glo. ſancti ñ volũt vindictaʒ
pter erſatuꝛadum odiũ.vᷣ vult bonꝰ vt deꝰ inimicum pu
niat ⁊ magis cupit coꝛrigi inimicũ q; puniri.qꝛ cũ deus
punit nõ delectat᷑ in pena inimici.q;ꝛ nõ odit eum bᷣ te in⸗
dicio dei qꝛ diligit eum.iracũdus at᷑ vult vindictam non
amoꝛe iuſtie ſ̊ ſaturãdi odiũ ſuũ in inflictõe pene.vñn gre
go.plus ira in vindicta exigit qꝙᷓ; iniuria accipit ⁊ G̊ eſi ex
libidine.. Qð at᷑ obijcit᷑ ꝙ viðꝛ eẽ bonũ ꝗn ira ĩ B imita
tur deumſoðm ꝙ nõ imitat᷑ deũ niſi ꝑuerſe ⁊ inoꝛdinate
aliter em̃ ira ꝑ zelũ imitat᷑? alr ira ꝑ vicium. hec em̃ oꝛ⸗
Dinate.illa vᷣo inoꝛdinate.4l Ad illud qð qrit᷑ de iudice
vtꝝ poſſit ſe vindicare.dᷣm ꝙ aligs non dʒ eſſe iudex in
ſua cã.coꝛruptõ em̃ hũane nature ita aſſiẽt rõem ꝙ defa⸗
cili ꝑturbat᷑:nõ ſic at᷑ eſt in deo in quẽ nulla cadit ꝑtur⸗
batio vel inigtas.ſiłr in xpᷣo ꝗ eſt ↄſtitutꝰ iudex viuoꝝ ⁊

moꝛtuoꝑ.

Vinto q̃rit᷑ vtꝝ ira ſit pcẽm. Et viðꝛ ꝙ nõ.
qꝛ in omni pcto eſt cõuerſio ꝑ ↄcupĩam vel
appetitu a aliqᷣmutabile bonũ aꝓparẽs
Hᷣ ira nõ reſpicit bonũ apparẽs ſ̊ malũ ap⸗
Hparens.vñ ira nõ eſt hmoi ↄuerſio.ꝗq̊ ira non ẽ pctm. mi⸗
noꝛ piʒ qm̃ diẽ Dam̃:ꝙ ira venit ex ſuſpitõe mali appa⸗
rentis.ↄcupĩa vo ex ſuſpitõne boni aparẽtis.⸗¶ Item ira
appetit malũ ꝓximo.vñn ira ẽ apetitꝰmali pene ipſi ꝓxi⸗
mo.ſ̊ petm dic̃ appetitũ alicꝰaparẽtis boni ſibi.Iꝛa aũt
nõ veterminat ſibi bonũ aparẽs.ĩmo determinat᷑ reſpe⸗
ctu mali in alio.&̊ non hʒ ira rõem pct᷑i.i Contrariũ hẽ
a greg. q numerat ipᷣazʒ ĩ exercitu dyaboli vlt. Job. ¶ Et
dom ꝙ ird eſt pctm.⸗! Et ad rõnes dom ꝙ veꝝ ẽ in omni
pcto eit aliqᷓ ↄcu pia alieꝰboni aꝓparẽtis.ſᷣ̊ oꝑtz ibi intel
ige ↄcupiam generalr Fm ꝙ eſt ↄcupiĩa in ipa iraſcibili
vel appetitꝰalicꝰ. Ipſa em̃ iraſcibilis bñ oꝛdiata appetit
bonum ſub rõe ardui vel excellẽtis. ᷣm at᷑ ꝙ inoꝛdinata
eſt appetit malũ:non tñ vt malũ:̊ qꝛ aꝑarens ſibi bonũ
ſic ira hʒ ↄcupiam ⁊ appetit bonũ ſibi aparẽs.⁊ illud ẽ
malu alteriꝰ.malũ em̃ alteriꝰ vel nocumentũ eſt appaꝛẽs
ſibi bonũ.inqtum & ira apetit malũ alteꝛiꝰcũ illud ſit ei
apparẽs bonũ.qꝛ in illo delectat᷑⁊ geſcit:lʒ ſit alteri ma⸗
lum.relingt᷑ ꝙ in ipᷣa eſt petm.⁊ ꝙ in ipᷣa ẽ ↄuerſio ad ali
qð mutabile bonũ.⁊ ſᷣm q̊ ꝑ interemptõʒ ſoluende ſunt
rõnes incontrarium.

Mlembruz ſextuz

Exto querit᷑ vtꝝ ira ſit capitale pcẽm. Et
viðꝛ ꝙ ſic.qm̃.xxvij.ꝓuerh.hẽ.que ſaxum
t⁊ oneroſa arena.ſ̊ ira ſtulti vtroq;ʒ guioꝛ.⁊
glo.notat ibi iram capitale crimen. vñ diẽ
glo.ue ẽ vł in vno crimie capitali q̃ſi pondẽ ſaxi depmi.
Ite ggẽ.· Job. vl.vbi oꝛdiat exercitũ dyaboli ⁊ oꝛdiat ꝙ
ſuꝑbia ẽ ⁊ mr̃.vij.capitaliũ.numerat iraʒ int᷑.vij.

capitalia.¶ Ad oꝓpoſitũ.capitale pctm dẽ ex qͥ naſcint᷑
alia.ſᷣ ipᷣm nõ naſcit᷑ ex alio: ſᷣ ira ſꝑ naſcit᷑ ex alio.ᷓ ira
nõ eſt capitale pctm. at᷑ nõ naſcat᷑ ex alio patʒ.qꝛ ira
appetit malũ ꝓrximo.iſte at᷑ apetitꝰcauſat᷑ ab amoꝛe vici
oſo ꝓpꝛij boni ſic eſt de innidia.inuido em̃ diſplicet bonũ
ꝓximi ꝓpr᷑ amoꝛẽ ſui ꝓpꝛij boni.ſ.qꝛ amat ſuũ augeri.Si
milr iracũdus ↄſiderat aliqð bonũ apparẽs ex ꝑte ſui ex
q̊ vult malũ ꝓximo.amoꝛ ꝓpꝛij boni ẽ cã apꝓpetitꝰmali in
ꝓximo. motire nõ eſt pᷣmmotꝰ: ĩmo ipᷣm añcedat mo
