no querit᷑ de magnitudine bui pcri.⁊ pᷣ⸗
mo in ↄꝑatione ad idlatriam ſvidet᷑ em ꝙ;
perẽm dnenicie ſit lanel n 2 peĩm ydola⸗
trie. ꝑ hoc qð dẽ ſuꝑ illu v.quaricia
qð eſt ydoloꝝ buitꝰ. Kotamafetann latrie infra
Elel iõ auaꝛicia eq̃ta eſt ydolatrie:qꝛ eſt illud.⁊ ita pcrm
auaricie ẽ tantũ qntũ pctm ydolatrie.¶ Itm Col.iij. aua
ricia ẽ ydoloꝝ vᷣuitꝰ glo.tam fugienda ẽ ſic ydolatria:cui
ſile ⁊ par vicium eſt.qꝛ rebo ꝓ deo kuit. 7 infra recte ydo⸗
latrie ↄpat auariciam.q eſt non diſpar malicia.q. Item
Ala. ij. Repleta eſt terra argẽto auro glo. inter ydola
auaricia ↄputat᷑.ſic ̊ vel ẽ ylatria vł ꝑs ydlatrie:2 tã
tum pctm qᷓntũ ydolatria.¶ Contra auaricia ẽ buma⸗
nam egtatem:̊ ydolatria ẽ dinaʒ maieſtatẽ.qð ptʒ per
illud qꝗð d ſuꝑ illud Eph. v. Odolatria dei honoꝛificẽti
am vſurpat ⁊ ſibi vendicat.qᷓ bec nonẽ illa nec ꝑs illiꝰ.g
nec tantũ pct m. ¶ Pꝛet᷑.q̃re dꝛ auaricia ydoloꝝ pᷣuitus.

„

Rñqdet᷑ ꝑ illud qð dẽ phil.iijj.qᷣꝝ deus vent᷑ eſt ⁊c.glo.au

gu. hoc ab hoie colit᷑ qð p ceteris diligit.ſ̊ auaricia p ce⸗
teris diligit pecuniã et ſuꝑ deũ ⁊c.¶¶ Sʒ obijcit᷑ ꝙ ſilr de⸗
beꝛet dici de gula ꝑ eãdem lo:cveipue ad h adducit᷑.vñ
ſubdit᷑ in eadẽ glo.ꝙ de oĩbo rebo maioꝛ ẽa melioꝛ.2 plꝰ
oĩbo diligẽdus ẽ vt colatur. illi at demn faciũt ventrẽ ⁊c.
Item Oſee. xij. Inueni ydolum mihi.glo.intli. ſi gu⸗
loſo deus venter ẽ.ita auaro auꝝ. ¶ VFoꝛte dicet ꝙ auarꝰ
Fuit pecunie ſic eſt deo ſuiẽdum:a ſic ywlatria ſᷣuit ydo
lo.⁊ ideo rõne ᷣuitutis h̊ dꝛ. Sed obijcit᷑ tunc. ꝙ ſilr eſſet
tunc in gula.p illud ad Ro.vl.hmõi em̃ xpᷣo dno non ſ⸗
uiunt pᷣ ventri ſuo.l Pꝛeterea illa puitꝰ videt᷑ eſſe in om
ni pcto genealis.ꝑ h̊ qð dꝛ Johᷣ.viij.ꝗ facit Fnus ẽ

pcti.⁊ ita poſſet tũc illud dici de omni pcto.¶ Ad qð di⸗

cendum ꝙ bene ↄcedimꝰ ꝙ ydolatrie non equãt᷑ auaricia

⁊ comꝑatio in pꝛopoꝛtõne:ſᷣ in pꝛopoꝛcionalitate vt vult

Erib.qm ſiẽ ydolatria ſe hʒ ad ydolum:ſic in q̃dam ſimi
litudine auaricia ad nũmum.Et qrit Criß.q̃re ydolatrie
comꝑet᷑ auaricia.⁊ poſtmodum rñdet ſic. hñt multi pecu
nias ⁊ eis vti non audent.ſ̊ vt ſacra deponant ad nepo⸗
tes ⁊ ꝓnepotes intactas tranſmittũt.libentiꝰoculos tra
derent qᷓ hoc ſcuptile.lli in multis non obediunt ydolo
bi at ſubijciunt᷑ pecunie. Ali ſculptilibo oues ⁊ boues im
molant.auaricia diẽ immola mibi tuamipſius animam
Mota & ſilitudinẽ.ꝙ ſic ſancti viri venerant᷑ religas ſan
ctoꝝ. nec eas p reuerẽtia tangẽ audent: ſic anarus ſe bʒ
reſpectu pecunie. Et iteꝝ qm̃ in immolatõne excedit aua⸗

rus yclatras. Plus ei eſt immolare ſe qᷓ; ſua. Aliter et

exponit᷑ illa ꝓoꝛtionalitas Eph.v.ſic dicendo.MHuaꝛicia
equata eſt ydolatrie.qꝛ ſic ydolatria dei honoꝛificentiam
vſurpat⁊ ſibi vendicat:ita auarꝰres dei quas deus vult
fuare indigentibo: vſurpat ſibi ⁊ recondit. Aliter volũt
alij exponere. vt ſolum eſſet ꝓpoꝛtionalitas in genere. vt
ſic ydolatria magnum peccatum eſt.ita auaricia. Etiaʒ
aliter ex ponit glo.ad Col.iij. Sicut ydolatria nitit deo
auferre gloꝛiam ne ſolus nomen diuinitatis babeat. ita

auarus in res mundi ſe extendit. vt ſolus vſurpet que e

us ꝓ omnibo fecit. Ad aliud qð obijcit᷑ de ſuitute rñde⸗
mus.concedo ꝙ etſi non ſimpliciter:tñ quo ad hoc eſt ef⸗

fectus ydolatrie in omni pcto.qm ibi pᷣponit in delecta: s

tione bonum ↄmutabile bono incõmutabili quo ad effe⸗
ctum. licet non q̊ͥ ad intellectum ſiue eſtimationem. Sed
econtra deo ſuꝑomnia debemꝰ dilectõnem.⁊ ipſi ſoli bo
noꝛem latrie exhibere. in ipſo ſolo ↄſidere.de q ↄfiden⸗
tia ⁊ eius opoſito vꝛ hiere.xviij. quo ad boc ̊ ꝙ omnis
petoꝛ poſiponit deum pꝛincipaliter in dilectione rei mu⸗
tabilis qu diligit:eſt rõ ſuntutis in omni pcto.ſᷣ̊ adhuc
plus eſt in gula pter qð dꝛ illud ad mo.vl.a ad bil.

qm̃ ꝗ recte colit deum:omnia facit ad nutum eius.ſᷣ gu⸗

loſus omnia ad volumatem ventris ſui facit. m ꝙ dẽ in

aͤſſe

clvij.

glo. ſup illð ad PRo. vlt. alijs eĩ adulan᷑ alijs detrahũt

vt vetꝛe ſuũ poſſint adimplẽ. tñ ̊ nõ ẽ intelligẽdũ de om

ni gulolo bᷣ de eo eſt ĩ hoc pcro ꝓfundatꝰ. Sicẽ v aua
ro qꝛ quicqd facit:ſacit vt ↄgreget pecuniã ⁊ vt aggꝛega
tam cuſlodiat: cũ tñ deꝰtederit tꝑalia ad h̊ vt diſpergat᷑
nõ vt cuſtodiãt᷑. diſpergẽ em̃ dñi eſt ̊ famuli cuſiodire.
vnde Criſo.loquẽs de auaro dic. cuſiodire famuli 2 con
ſumere dñnationis eſt. cũ &ᷓ cuſtodias 2 nõ diſt pgas famua
lus es.ſed nõ ideo accepiſti pecuniã vt eã cuſiodias ſᷣ vt

eã diſtribuas. Si vellet eã cuſtodire:nequaq; eã omnibo

deaiiſerfe⸗ cũ adhuc illud pᷣuire poſſet inueniri ĩ guloſo
⁊ ita ſmh gula debẽt dici ydoloꝝ ᷣuitꝰ.ideo vlteriꝰ no⸗
tandum ẽ. ꝙ ſeruire auariẽ in maxia ꝓximitate pᷣuituti
ydolatrie. licet em ydolũ rõne foꝛme artificialis ſit ali⸗
quid:tñ qͥ ad h̊ vt ydolatra credit ĩ eo eẽ potẽtiã ad ſub⸗
ueniẽquʒ nihil ẽ.vñ.j.ad Coꝛin.viij. Scimꝰqm̃ ydolum

—

mhil ẽ.tñ qũq; ad deceptõeʒ ydolatris p̃ſidet ibi dyabo⸗.

lus ⁊ dat rñſa Abac.ij oĩs ſpũs nõ ẽ i viſceribo eiꝰ.glo.
in vniuerſis ydolis hereticoꝝ ⁊ figmẽtis dy aboli nulla
eſt gra ſpũſſcti. ſi tũ ſm imaginẽ diuinitatis pulchri⸗

—

tudinẽ dogmatũ pᷣferre videãt᷑ nibil ẽ in eis ſi pirans 7 vi

tale. Yterũ erroꝛ hbumanꝰaurũ ⁊ argentuʒ gẽmas ⁊ ſeri⸗
cum quibo oblita ſunt vel operta ydola pᷣ fulgoꝛe deos
eſtimãt:quibo foꝛmã ſed vitã artiferx dare nõ põt: ecce ꝙ

ydolũ nihil ẽ qtum ad illud qð credit ibi eſſe y dolatra.

nec in ydolo eſt aligꝗs ſpũs vnitꝰ.eſt em̃ quoddã figmen⸗
tum purũ ſine veritate exiſtẽte.⁊ ideo ipᷣi ydolo qð eſt q̃
ſi nihil ⁊ eſt infimũ valde inter oĩa:aꝑpꝛopinquat ſimili⸗
ter pecunie que eſt infimũ inter oẽs creaturas. hoc autẽ
eſt bonũ mutabile terꝛenũ.⁊ maxime metallũ qð apyctit
auarus ⁊ ita ptʒ ꝙ auaritia in maxia ſilitudine ſe habet
ad ydolatriã.qꝛ ſicut iſta colit nihil:a illa nibil.nobilio/
ra em̃ ſunt bona que appetũt alia peccata vt ptzʒ in gula
que appetit cibũ qui oꝛdinat᷑ ad ſuſtẽtatõeʒ nature.⁊ ſi⸗
militer luxuria aſpetit coitũ qui oꝛdinat᷑ ad ſuſtẽtatõeʒ
ſeu ↄſeruatõeʒ nature.ſed cũ in rebo mutabilibo ſũt q̃dã
ſuꝑioꝛa.quedã media.⁊ quedã infima:coꝛpꝰ terrenũ eſt
infimũ.⁊ adhuc in oꝛdine terrenoꝝ coꝛpoꝝ metallũ eſt
magis infimũ (licet ĩ oꝛdine metalloꝝ vnũ ſit ſuperius
quo ad nobilitatẽ ⁊ pcioſitatẽ alteroyr ideo inter omia
coꝛꝑa illud reſpectu cuiꝰattendit᷑ auaritia ꝓpꝛie:ĩ maxi
ma ꝓximitate ſe habet ad ydolũ.nec ſic ẽ de rebo eſibili
bus:qm̃ ille de ſe oꝛdinat ad ſuſlẽtatõeʒ hũane nature 2
imo ⁊ imediate.nõ ſic aurũ ⁊ argentũ ſᷣ ſolũ ad p̃ciũ
Aaerieri vtrũ auaꝛus peioꝛ ſit demoniaco:⁊ vide

tur ꝙ ſic. ꝑ hoc qð dicit Criſo. loquẽs de demoniaco illo

e quo habet᷑ math.viij.⁊ comꝑat ei auarũ ꝑ ſile ei incõ
trario ita dicens.quẽadmodũ denudationẽ demoniaco
facit inſania:ita hec inſania oꝑat᷑ philargie.qm̃ ſicut il
le ſe denudat ſic iſte cõgregat.denudatõne aũt illa h̊ co⸗
oꝑtoꝛiũ miſerabiliꝰ eſt. demoniacꝰ em̃ in hoc ꝙ ſe denu⸗
dat nõ nocet niſi ſibi.⁊ in hoc caſu tm̃ ſequitur: ſed aua
rus nocet ſibi ⁊ alijs.ſic & auarꝰ peioꝛ eſt demoniaco in
quo eſt ratio ligata.¶. Item difficiliꝰ adheret demonia⸗
cus demoni ſiue obedit: ꝙᷓ auaritie ↄcupiſcẽtia.ã illi
nõ obediũt in quibuſqã.hi aũt in oibo ſubijciũt ſe. vnde
ecci.x.pecunie obediũt oĩa.¶ Ad h̊ dicẽduz ꝙ q̊ ad hq⸗
in demoniaco eſt ratõ ligata vñ nõ hʒ liberã ratõezs vtĩ
illo ſtatu poſſit exire in bonũ 2 duci ad penitẽtiã. q̊ ad
hoc ꝙ illa ligatio nõ ẽ in demoniaco niſi ꝑ penã. de tali
em loquit᷑ Erif.æ in auaro eſt ꝑ culpaʒ.⁊ muarꝰ2 ſibi 2
alijs nocet.talis demoniacꝰſolũ ſi bi.ↄcedimꝰ ꝙ quo ad

6 9 eſt qᷓ; in dmoniaco. L
K lembrum decimunʒz
Ecimo queritur de quibuſdam caſibo in⸗
cidentibo circa auaritiam. Et pꝛimo de
ſunt duo auari vnꝰ plus hñs alt minꝰ.et
vterq; amittat qð hʒ.querit᷑ gs eoꝝ plus
peccat ibi? ⁊ videt᷑ ꝙ qui plus habet.qm videt᷑ plus do⸗

(uos
W

ſſtar geah le⸗

9 4 Ocnm„νannn

17

671

al9 4α ο 0*

lere. amplius diligebat.qm ᷣm ꝙ dicit Augeintentõ
Dilectionis apparet ex intenſo doloꝛe amiſſionis ⁊ ita plꝰ
peccabat ? in retinendo? in amittendo. 4 Sʒ videt
non ſit ncce ꝑ ſimile in contrario.qm tanta caritas pt el⸗
ſe vel maioꝛ in vidua offerente duo minuta: qta in diui⸗
te offerente.rx.milia talenta.̊ tantum vel maius meritũ.
Sitr ꝑ ↄꝛium qm tantum vel maioꝛem affectum pt᷑ hꝛᷣe
ille pauꝑ circa pauca q̃ hʒ:qᷓ; diues circa multa. Itm.ij.
coꝝ. viij.⁊: xxi.Luc.vbi hẽ de vidua dic glo.Qon oſide⸗
rat dñs quantum ſ ex qnto.ꝗ̊ᷓ non qꝛ plus amiſit plus vi

pꝓbabiliter: tũc caſu iſto deberet retinere 2 non vendẽ:ſi
ʒelus aĩaꝝ moueret euʒ ad hoc:nõ cupiditas libꝛoꝛum.
¶ Querit᷑ etiã de alio. cũ rex poſſit multa ↄgregare ad
tuitioneʒ ſui regni.vtx ſilꝛ poſſit eßus ↄgregare multa
ad tuitionẽ ſue ecclie? Qð videt᷑ ꝑ ſiłe. qm ſiẽ rex tenet᷑
tueri ſuũ regnũ:ſic epᷣus ſuã eccliaʒ.¶ Sʒ z res ep̃i ſũt 44
res pauperũ ⁊ ipᷣe ẽ ſolũmodo diſpẽſatoꝛ.ſic aũt nõ ẽ de lre
rege. Pꝛetea videt᷑ ꝙ neuter poſſit.ꝑ hoc qð dic Am⸗
bꝛo.nõ minꝰ eſt crimisg habeti tollere: qꝙᷓ cũ habũdes in⸗
digetibo denegare. ¶ Ao qð dicẽduʒ. ꝙ nõ ẽ ſiłe.qm̃ ad

det dolere: ita nec etiam plus peccare.¶ Ad qð dðᷣm.ꝙ; hoc eſt rex ↄſtitutꝰ vt ſubditos ĩ pace cuſtodiat 2 ab ad⸗
non eſt oĩno ſimile ex ꝑte caritatis ⁊ cupiditatis.ſi enim uerſarijs tueat᷑.: circa illud debʒ verſari ſua intẽtio.vñ
q̃ntitatem rei ſeꝗtur quãtitas affectionis: bñ ſeqt ꝙ ille res regni ad hoc põt habere ⁊ ↄleruare. ſed epᷣus ſemꝑ
ꝗ blus hʒ plus dolet in amittendo.⁊ plus peccauit cum res eccleſie debet ↄuertere in vſus eccleſie.⁊ hoc facit cũ
ampliꝰ inoꝛdinate diligẽt.ſ̊ caritas non reſpicit m eq⸗ dat pau eribus. vnge non debet ita congregare.

lem qntitotem dati:bᷣ potiꝰ affectum dantis reſpectu eiꝰ
Apter quem dat.q̃ntitas at᷑ cupiditatis multotiens ſeꝗt᷑
Intitatem rei cupite.ſ̊ nõ eſt ita caꝛitate qꝗᷓ reſpicit illũ

ebꝛu vndecimnz
Mecimo qrit᷑ de effectu huiꝰ pcti. ⁊ vider
ꝙ ſit excecatõ.dicit Criſo.tenebꝛa aĩe ẽ pe ta
cuniaꝝ cupido.nihil dimittẽs eoꝝ que ſũt k L B

Pter quem dat᷑ ⁊ iõ non ẽ ſile. ¶ Querit᷑ er de iſto. Sint
duo pauꝑes vᷣterq; ↄgreget ſuꝑſtuum.p̊ vnꝰ vſq; ad mil⸗
le alter vſq; ad cenitum tm. querit᷑ ꝗs eoꝝ plus peccat
R? videt᷑ ꝙ ille ꝗ vſq; ad mille.qm̃ plus recedit a medio.

etẽ ſiẽ ſũt.quẽadmodũ ꝗ ĩ tenebꝛis ẽ ſi
videat aureum vas purpurea veſtimẽta nihil eſtimat.

vᷣtus vᷣo in medio ↄſiſtit.¶ Sed ð.ſic arguit Crib.ↄcupie Auar itia excecat ſicut ⁊ alia quedam peccata. (.5
pncipium eſt indigentia.ᷓ qᷓtomaioꝛ eſt indigentia tan⸗ Acedmꝰexcecat em̃ vt homo nõ poſſit cognoſcere aut af 4
tomaioꝛ eſt ↄcupia.⁊ econuerſo q;'tominoꝛ indigentia tã⸗ fici circa bona eterna.quoniam tota mens auari rapit᷑

tominoꝛ ↄcupia.ſᷣ in eo ꝗ ꝓceſſit vſq; ad mille eſt minoꝛ
indigentia.g̊ minoꝛ ↄcupia.ꝗᷓ minꝰpctm. ¶ Ad qð dõm
ꝙ indigentia nature coꝛrupta eſt.ſ̊ iſta indigentia pt᷑ attẽ
Di quo ad penam vel qͥ ad culpam.de pᷣmo veꝝ eſtqð dic
ECrib. de alio dicimꝰ ꝙ omnino eſt econtrario.ſ. vt ſi ſit
minoꝛ indigentia culpabilis ꝙ ſit maioꝛ cõcupĩia. Vnde
ꝓuerb.xxx.tria ſunt inſaturabilia.glo. creſcit amoꝛ nũ:
mi quantum pecunia creſcit.⁊ ſic iteꝝ dic Cri.Si ma⸗

ad tempoꝛalia.⁊ quo ad cognitionem ⁊ quo ad affectio⸗
nem. ⁊? cognitio ſequitur affectionem. Vnde ſicut oculi
thobie ſtercoꝛibus hirũdinum excecati fuerunt: ſic ocu⸗
li mentium auaroꝛum tempoꝛalibus excecantur.

Rueſtio.clix. de Oula.
Onſequęeteꝛ dicen⸗ 4

gis diligit magis ↄcupiſcit. Si magis ↄcupiſcit: magis dum ẽ de gula. Gula accipit᷑ coĩter ꝓ ĩ⸗ Vn
eſt in infirmitate.Elñ auarus q̃nto eſt ditioꝛ tanto eſt in moderato appetitu cibi ⁊ potꝰ.Aliquã⸗ n
maioꝛi indigentia.ñ ꝓuerb.xiij. ẽ diues cum nibil ba d do accipit᷑ ſpalit ꝓ ĩmodeꝛato agpeti nu
beat:⁊ eſt pauꝑ cum in multis diuitijs ſit.¶ Querit ee tu cibi. hic at dicemꝰpᷣm q ẽ petᷣm ſpãle i
de alio. Sint duo clerici vnus eſt ↄtentus vno bñficio. deinde de pcio ebꝛietatis qd ↄſiſtit ĩ imodeꝛato appetitu n
tñ qꝛ auarus pauca expendit.⁊ qm cupidus multa ↄgre⸗ =ðWðWð vo gulã aut crapulã. Pꝛĩo q̃rit qꝗd ſit d
gat:alter vult hẽe plura bñficia.tñ omnia ſua expendit. Scðdo ꝗd ſit motiuũ ĩ h̊ genẽ pcti.Tercõ vtꝝ pᷣmꝰ motꝰ

Querit᷑ ꝗs eoꝝ plus peccat:ꝙ vterq; peccet patet boc
qð dẽ vl.ad hebꝛe. Seint moꝛes ſine auaricia ↄtenti pn⸗

nutritiue ſiue apꝓpetitiue ĩ nutrimẽto ſit nccio peccatuʒ.

a otenti pn Nuarto an ſit capitale pctm gula.Quĩto vtꝝ ↄtigat eẽ .
ſ APre tibo:auarus eſt ꝗ tenax eſt ⁊ cupidus in accipiedo ſᷣ pꝛi⸗ petm circa diminutõʒ cibi ſiẽ circa ſuꝑfluitatẽ. Sexto ðᷣ
mꝰpeccat plus.qͥre ̊ magis bckrant pᷣdicatoꝛes nr̃i ð ſe⸗ circũſtãtijs gule.Septio de magnitudie huiꝰpcti.Octa
cundum qꝙ ↄ pᷣnum? Item videt᷑ ꝗ pᷣmꝰ ſimpliciter pl⸗ uo de pꝛudẽtia carnis q̃ diſponit ad gulã vtꝝ ſit pctm.
peccet qꝛ ſibi nocet ⁊ nulli ꝓdeſſe videt᷑.ſᷣ ſcdᷣnus q;uis ſibi Mono de oppoſito gule.23 qð pᷣceptũ decalogi ſit gula.
noceat:tñ multis ꝓdeſt vt videt᷑.⁊ ita pᷣmus magis pec⸗ Decimo ð tꝑe ꝓhibitõis huiꝰpct᷑i. Vndecimo vtꝝ qua 4 e
cat.¶ Ad ↄꝛium apparet.vnum em̃ beneficium eſſe vide⸗ litas ? quãtitas cibi ſint in vicio aut ſolus apetitus. en⸗

tur deputatum vni ? non plura. ſcus magis peccat.
Rin ſupponamꝰ ad pñs ꝙ pmus plus peccet.tñ plus
ðʒz pdicari gᷣ ſcõᷣm q; ð pᷣmum.qm de illo ꝗ hʒ plura ma⸗

lébruz primnz è“

D pmũ diffinit᷑ aũt ſic. Gula ẽ ĩmoderatꝰ 4

nifeſtum eſt ꝙ eſt cupidus. c alio vᷣo non eſt ita manife⸗ amoꝛ edẽdi.¶ Cõtꝛa qð obijcit᷑ ſic:ᷣm pec
ſtum. ſi pauca videatur expendere in aliꝗbo. in alijs tñ catũ gule nõſolũ ↄtingit peccare ꝓpt defe⸗ D
que ignoꝛant᷑ pt expendere ille. Item ꝗ plura habet. in cctum debite circũſtantie qͥ̊ ad quãtitatẽ: ſᷣ ⸗
ſcanqalum potius congregat qᷓ alter. ¶ Querit etiam tiã hm qlitatẽ ſubaʒ a tp̃s. ſm ꝙ dic greg. ⁊ yſið.ſ ibi ſen
de alio.eſt tempus famis ⁊ ſunt multi pouꝑes non habẽ .

ponit᷑ defectꝰſolũ qͥ ad quãtitatẽ.ꝑ G̊ q dic ĩmoderatꝰ.ñ
gẽ ſufficiẽs diffinitõ. Itẽ aug.pctẽm ẽ pᷣuatõ ſpẽi.mo⸗ .
Di.⁊ oꝛdis. ĩ pcto gule attẽdit᷑ puatõ hoꝝ triũ.̊ cũ ĩ pᷣ⸗
Dicta diffinitõe ſolũ ponat᷑ puatõ modi.nõ erit fſufficies Hr
4 Iteẽ ᷣm greg.vna oditõ gule ẽ q hõ anticipat tp̃s co⸗
medẽdi.⁊ ibi videt᷑ Ricẽ oꝛdo.Silꝛ alia ẽ qñ qrit lautio⸗

tes ſuſtentationem.eſt etiam theologus pᷣdicatoꝛ hñs li⸗
bꝛos theologie in ꝗhbo ſtudet vt poſſit pdicare.dʒ ne inſtã
te hac nccitate vendere libꝛos ⁊ paupꝑibo dare ad ſu ſten⸗
tationem ſhoc videt᷑:qm̃ tenet᷑ ſubuenire eis inqtum pt᷑.
2,put indigentia exigit inſtanti tali nccitati.4¶ Sed con

tra.elina ſpũalis maioꝛ eſt q; coꝛpoꝛalis ełina.pꝛedica⸗ ra cibaria ⁊ ibi deficit ſpẽs.⁊ ita debẽt diffiniri ꝑ pꝛiua⸗ 4
tio eſt elina ſpũalis ⁊ indiget libꝛis vt ſciat p̃dicare. er⸗ tionẽ ſpẽi ⁊ oꝛdis ſic ꝑ pᷣuatõʒ modi.i Joꝛte dicet᷑ ꝙ ly d
go non tenetur vendere. ¶ Reſpondeo bene concedimꝰ ĩmoderatũ ſumit᷑ generalit ibi ſᷣm ꝙ dic defectũ cuiuſli⸗
pᷣ̃dicare eſt maius bonum in geneꝛe.ſed ille pt᷑ vtrunq; bet circũ ſtatie. Sʒ tũc videt᷑ qm ſiẽ̃ ncce ẽ ibi ponẽ debi .
faceꝛe ſimul.qm̃ pauca ſufficiunt ad pᷣdicandum ? poteſt tas circũſlãtias ð ſu ꝑfluitatẽ:ita ⁊ 3 idigẽtiã. hᷣ ↄſtat ꝗ;
pdicare ſine libꝛis ſa tñ ſi ita eſſet neſcius ꝙ neſciret pᷣdi⸗ ly imoderatũ ñ dic defectũ niſi ex pte ſuꝑfluitatig. ᷓ itel 4 .
care ſine libꝛis: nihilominꝰpoſſet ad tempus abſtinere a ligeẽt opoſitũ ĩ oppoſito ſi intelliget illð ꝑ q8
pᷣdicatione:niſi ſciret ꝙ ꝗꝓpter defectum pdicationis irẽt Dicẽdũ.q modꝰvno mõ ſumit ꝓPꝛie. ſᷣm ꝙ dic ekmiate
homines in perditionem:ſi antem hoc ſciret vel crederet mẽſurã 2 quãtitatẽ.⁊ ſic iurta hꝰpᷣuatõeʒ ñ ſumit᷑ ratio 4

.
15

— ———

“ ,nel cies oꝛdoſ m ẽoꝛdo ie 141
HM vel ꝓut diuidit᷑ erx opoſito ð ſpẽʒ ⁊ oꝛdinẽ:vel ꝓut gene
raliter ſumit᷑ vt ↄtineat ſpẽʒ ⁊ oꝛdinẽ.ſi pmo mõ ſic ꝓce

Mueſtio

generalis gule. Alio mõ dicit ĩmoderatõeʒ vel mẽſurã
oĩm circũſiatiaꝝ debitaꝝ maxĩe quo ad exceſſuʒ. ſic ſu⸗
mitur ĩ rõne gule.¶l.q Qð g obijcit᷑ ꝙ petm ẽ puatõ nõ tin
modi ſᷣ etiã ſpẽi 2 oꝛdis.dicẽduʒ ꝙ veꝝ ẽ. Sʒ notãduʒ ẽ
hm ꝙ dic aug . ꝗ tollit modũ tollit ſpẽʒ ⁊ oꝛdinẽ.⁊ ſiẽ ſp·
Renn i ẽ oꝛdo ⁊ modꝰ.⁊ ideq põt pᷣuaꝛi

tebat rõ.ſi ſco mõ ſic ponit ĩ difinitõe.⸗ Ad illuo qð
obijicit᷑· ꝙ circa H ↄtigit peccare ſᷣm diminutõeʒ ſic ᷣm
ſuꝑfluitatẽ. Rñdebit᷑ infra.explanabit᷑ etiã q̃re q̃daʒ ca

pitalia ᷣm ſuꝑfluitatẽ detmiant᷑ qdaʒ ſm indigẽtiã.⁊ q

re pluꝛa m ſupfluitatẽ ⁊ pautioꝛa m diminutõeʒ.? q̃⸗
re phs q̃ſi circa oẽm medietateʒ ponit vtrũq; ⁊ Fm ſuꝑ⸗
fluitatẽ ⁊ Fm indigẽtiã ſcti aũt theologi nõ ſemꝑ ita.

te appetitũ facit pctẽm eſſe pctm. vt in ſuper

4 ébruz ſecyndau
bia excellẽtia ĩ ira vindicta.ĩ auaritia ſuf⸗

Ecũdo querit᷑ de motiuo buiꝰpct᷑i.cũ em̃ ĩ
ficiẽtia:qᷓrit᷑ ꝗo tale ẽ in gula:nõ põt dici ꝙ apparẽs ſuf:

„7

quolibʒ pcto ſit aligo apꝓpetibile qð ĩoꝛdia

ſiciẽtia · qin vt dictũ ẽ ſupꝛa.appetibile auaritie ẽ ſufficiẽ

ſernlonn

e

Kasel

5

E nõ ẽ ↄſentiẽdũẽ pctm:ita 2 ĩ nutritiua.q⸗! SItẽ ĩ iraſci

r P

A 6⁶5

—BnnEia.

E

tia.⁊ tũc non diſtinguẽt᷑ hoc pctm ab illo.¶ Eoꝛte dices

ꝙ apparẽs ſufficiẽtia alimẽti ⁊ hoc videt᷑ ꝓbabile.Con/

tra multi ſũt ſe ĩgurgitãtes ex induſtria accipiẽtes ſuꝑ⸗
fluitatẽ ⁊ vltra ſufficiẽtiã.nõ &̊ mouit eos apparẽs ſuffi⸗
cientia alimẽti.(¶ Ad qð dicẽduʒ ꝙ apparẽs fufficiẽtia
alimẽti mouet ĩ hoc pcto.¶ Ad illð ꝗ̊ qð obijcit᷑ ꝙ potiꝰ
otingit ibi eſſe apparẽteʒ ſuꝑfluitatẽ.vt ptʒ in illis qui ſe
ingurgitãt. dicimꝰ ꝙ ſic ſuꝑflnũ ⁊ diminutũ? ſufficiẽs
circa alimẽtum detmĩat᷑ diuerſimode ſm diuerſas ꝑſo⸗
nas hm ꝙ dic phs ꝙ iuueni eſt parũ.mgr̃o ginnaſioꝝ ẽ
multũ.eodẽ mõ dicimꝰ ꝙ ĩ multis ẽ ita.qꝙ illuo qð pᷣmo
videbit᷑ eis eſſe ſuꝑfſluũ:poſtmodũ ex pꝛaua ↄſuetudine
vix videbit᷑ eſſe ſufficiẽs.ĩ multis etiã ipᷣe appetitꝰabſoꝛ⸗
bet iudiciũ.vñ ſi pꝛimo moueat eos ſufficiẽtia. poſtmo⸗
dum aũt ad ingurgitatõeʒ inclinat᷑ eoꝝ ratio.

motꝰ nutritine ſi⸗
ne appetitiue ĩ nutrimẽto ſit pctm/a videt᷑
ꝓ ſie. ꝑ hoc qð dicit᷑ ſuꝑ illð as Ro. viij.

ðð 20 cupiſces.glo.ꝓhibet motũ ne duca
adoſenſuʒ. ꝓhibʒ boc:ne pꝛimꝰmotꝰↄcupiſcibilis du

cat᷑ ad ↄſenſuʒ.ſᷣ pꝛimꝰmotꝰnutritiue ẽ motꝰↄcupiſcibi⸗
lis ſic ⁊ generatiue.ᷓ ſiẽ primꝰmotꝰĩ generatiua ſᷣm ſe

ili ẽ motꝰꝭ ĩ ↄcupiſcẽtia erit.¶ Itẽ potẽtia ↄcupiſcibił
ita ſe bʒ imediate ad nutritiuaʒ ſiẽ generatiuã. Mia bʒ
nutritiua obiectũ pᷣmũ reſpectu cꝰpt dici motꝰinoꝛdina
tus ſiẽ ⁊ generatiua.ꝗ̊ͥ pt᷑ h demĩari pᷣmꝰmotꝰſic ⁊ ibi.
Itẽ aug. ẽ temptato a carne q̃ eſt ſꝑ cuʒ pcĩo etſi ei tñ
nõ ↄſentiat᷑.g̊ temptatõ a carne coĩs ẽ generatiue nu⸗
tritiue: tẽptatõ nutritiue ẽ ſꝑ cũ pcto ſiẽ ⁊ generatiue.
Steẽ videt᷑ ꝙ magis debeat eẽ motꝰpᷣmꝰin nutritiua
ſit petm ꝙ; in generatiua.qꝛ pᷣmũ pctm fuit pctm Gale.

Em b̊ magis fuit coꝛrupta(vt videt nutꝛitiua ꝙᷓ geneꝛa
tiua:qre ſi ĩ geneꝛatiua m ſe ſit pᷣmꝰmotꝰ ẽ pctm:vide

tur ꝙ ĩ nutritina młtomagis. Itẽ ſcᷣm aug.i li.ð tri.
In om̃i tẽptatõe a carne ẽ ponẽ ſerpẽteʒ.muſierẽ ⁊ viꝝ:

ſerpẽteʒ intelligit motꝰ ſenſualitatis: ſic ꝗ ĩ nutritiua
ẽ ponẽ talẽ motũ ſiẽ ⁊ ĩ generatiua.ſ.pᷣmũ mo

tũ. ¶ d h̊ dicit᷑ bñ verũ ẽ ꝙ ĩ nutritiua ẽ motꝰpctm

ſeo nõ ſpẽ pᷣmꝰmotꝰpctm. ſiẽ ĩ generatiua ſic iã ꝓbatũ ẽ
⁊? ꝑũ̊ qð dic aug.ꝙ tẽptatõ a carne ẽ cũ pcto et ſi ei ñ cõ

ſentiat. ¶ Sʒ occaſiõe huiꝰq̃rit᷑ quõ ᷣ ſit veꝝ.⁊ arguit᷑
20 Zriũ:qm m ꝙ' ĩ pluꝛibo locis aug.ondit.nullꝰpeccat
in eo qð vitare ñ pt.ᷣ talẽ pᷣmũ motu nullꝰvitare pt:q̊ ñ

eſt petm.q ꝛetea ſpalit᷑ videt᷑ ̊ qm vt ĩ pluribo nõ põt

.Cclix.

ꝑſecte diſcerni inter appetitum nutritiue licitum æ illici⸗
tum. Uñ greg: eo tꝑe qͥ nccitati obitum ſoluit ꝑ eſum
necitati voluptas miſcet᷑. ꝗd nccitas. ꝗd voluptas igno⸗
rat᷑.pᷣmꝰgᷓ motꝰq tũc circa ̊ erit.licʒ nõ videat᷑ oꝛdinatꝰ.
non viðꝛ debẽ imputari ad pctm.4l IYtem aug.x. fel. dũ
ad getem ſaturitatis ex indigẽtie moleſtia tranſeolin ipᷣo
trãſitu inſidiat᷑ mihi laqus ↄcupiſcẽdi ipᷣe em̃ trãſitꝰ vo⸗
luptas eſt. ⁊ cũ ſalus ſit cĩ comedẽdi ⁊ bibẽdi:adiũgit ſe
tanꝗꝙᷓ pediſſeq ꝑiculoſa iocũditas.⁊ plexqʒ p̃ire conat᷑ vt
eiꝰca fiat qð ca ſalutis me facẽ vel dico vel volo. viðꝛ g ꝙ
Hᷣ excuſet ignoꝛantia⁊ iſta mixtura nccitatis ⁊ volupta⸗
tis. non dʒ imputari ad pcẽm. ¶ Ad qð doᷣm ↄcedẽdo
in nutritiua eſt pᷣmꝰmotꝰſic ⁊ ĩ generatiuatñ q̊ͥ ad h̊ ẽ
diſſile:ꝙ omnis motꝰet pᷣmꝰ generatiue eſt petᷣm niſi per

ſacrm mr̃imoniale excuſet᷑:non tñ ſic ois motꝰnutritiue.

ↄcedimꝰem̃ ꝙ eiꝰmotꝰpᷣmꝰ pt eſſe pcrẽ̃m.nõ tñ oĩs. qm̃ po-

tentia ↄcupiſcibilis et᷑ in nutritiua coꝛrupta eſt. licʒ non

—

tantũ quantũ in generatiua.⁊ et᷑ reſpectu ſui obiecti mo/
uet᷑ pluries in ſuo pᷣmo motu illicite. qñq; & pt᷑ bõ pueni

re vt nõ ſurgat motꝰ illicitꝰ in nutritiua ⁊ qñ non facit vt
non ſurgat pt:ille motꝰeſt pctẽm. Silr poſtq ſurrexit lʒ
nõ potuerit impediſſe vt ſurgẽt:ſi non reſiſtit ꝓut dʒ:im⸗

putat᷑ ad pctm. Ad illð ꝗ qdð obijcit᷑ freq̃ntiꝰibi igno

rat᷑ qd ſit voluptatis ⁊ ꝗd nccitatis. non pt᷑ facile ꝑcipi.
⁊ et᷑ ꝙ q̃ſi ſꝑ admiſcet᷑ voluptas cum nccitate.bñ ↄcediꝰ
non ? ibi ſꝑ ꝑceptibile.ꝗd licitum ꝗd illicitum. ſiẽ nec

in alijs pct᷑is vtʒ in ira.multotiens credit hõ iraſci ↄ vici

um ⁊ iraſct ꝭᷣ ꝑſonam: nec defacili pt᷑ ꝑcipi.̊ illa ignoꝛã⸗

tia ꝓceſſit ex pcto tanq; pena.qm̃ non fuit in adam añ la

pſum ſ potiꝰ in ipo erat potẽtia diſcernẽdi int hec.non q
hec ignoꝛũtia oĩno excuſat perᷣm. cũ tali pcto vbi ſic ẽ ilſũ
citum: nõ debet᷑ niſi pena tꝑalis.tñ ipᷣa vnctõ freq̃nter do
cet ſcẽos vt ſciant diſcernẽqd ſit nccitas ⁊ ꝗqd voluptas.

v̈trõ deſe ad h̊ non attingat. 4 Oð at dẽ de voluptate.

dicimꝰꝙ eſt voluptas naturalis:⁊ qn iſia ſe admilcet nõ
ꝓpter h̊ eſt pctm.⁊ eſt voluptas libidinis ⁊ hec facit ibi
petᷣm qð ẽ exceſſus menſure.j Sʒ obijcit᷑ de motu illicito
nutritiue vt attingat inferioꝛem ꝑtem rõnis qᷓ dẽ młr:⁊

nonſolum ſenſualitatẽ.querit᷑ ſi ſit ibi moꝛoſa delectatõ

vtxꝝ ſit mõꝛle pctẽm.ꝙ ſic viðꝛ ꝑ ſile de motu generatiue.
⁊ magis videt᷑ ꝙ ceberet eſſe hec qm̃ magis videt᷑ eſſe coꝛ
rupta.cum adam ſm motũ eius illieitũ peccauerit.a ita
ſi ex ꝑte motus illiciti generatiue cum ẽ delectatõ ſic mo⸗
roſa:eſt pctm mõꝛle etiam ex ꝑte iſta. 12 qð dom. ꝙ;
non ? ſimile. qm generatiua nõ ſolii eſt potẽtia ꝑſone vᷣ
nature m rupta. /ꝓut ꝑ ipam debebat fie⸗
ri ꝓpagatioſniſi ſit excuſatio per matrimonium.̊ nutri⸗
tiua ⁊ cetere potentie non ſunt ita pᷣncipa alterius vnde
potentie perſone ſunt:non nature vniuerſalis.⁊ ideo ſo⸗
kn hñt vnam coꝛ tõz. non negam? ꝗn aliqñ talis mo
tus poſſit eſſe moꝛtalis:ſ̊ non opoꝛtʒ ꝙ omnis aut ſemꝑ.
SBed adhuc obijcit᷑ de eo qð dic aug.in li.de ↄflictu vi

cioꝝ ⁊ vᷣtutum.ſic eger ad medicinam ſic ad ſumendas
dapes debet vnuſqſq; accedere.nequaꝙᷓ in illis volupta⸗
tem appetens h̊ neceſſitati ſuccurrens.ſᷣeger ad volupta
tem nihil accipit de medicina nec vltra id qð credit ↄgru
ere nature ſue:⁊ ſi vltra accipit ſcienter peccare videt᷑.ꝗ
ſimiliter ⁊ hic.q Ad qð dicendum ꝙ quo ad hoc dẽ cibo
ſumendus vt medicina.qm cum in nobis ſit ↄtinua de ꝑ⸗
ditio:ad hoc ſumit᷑ vt fiat econtra reſtaus atio.ꝛ ſic eger
medicinam cum timoꝛe accipit.nec ibi apetit voluptatẽ:
ſic dz ſe hꝛe homo qͥ ad cibum.tñ quo ad id qð eſt acciꝑe
vltra nccitatem non eſt ſimile:qm̃ non ẽ ita determinatũ
pciſe ꝗd eſt ad neceſſitatem h ſic ibi ᷣbi gra. Eſt aligs ꝗ
non vult comedere niſi ſemel in die.plus comedit in vna
vice qᷓ ſi bis comederet: quoniam aliter cibo ſemel ſum⸗
ptus non ſufficeret ad totam diem. nec tamen quo ad
hoc peccat dummodo non excedat tm̃.vt per hoc impe⸗
diatur ab operibus ſuis maxime ſpiritualibus vt il⸗
li qui ſe ingurgitatnt.ql! Sed contra illud quod dietum

7 77
et vt nio ſert BxriiPt-

—

eſt de ſilłitudine generatiue 2 nutritiue obijcit᷑.qm̃ gene

ratiua vt dictũ ẽ coꝛrupta ẽ ſm ſe ⁊ ꝓut ẽ traductiua:ſᷣ

nutritiua tm̃ m ſe. ᷣ ↄſtat ꝙ vtraq; coꝛruptõ generati⸗
ue penalis ẽ.cũ ̊ inclinat generatiua ad petm:plꝰ ẽ ibi
de inclinatiuo ꝙᷓ nutritiua.maioꝛ excuſatõ.̊ minꝰ pec
catũ.potiꝰ ᷓ diceret᷑ petm vel veĩale vel moꝛtale ĩ motu
nutritiue qᷓ generatiue.¶ Ad qð dicẽdũ.ꝙ h̊ nõ ſequit
qm̃ cũ duplici coꝛruptõe generatiue ẽ dupler cauſalitas
pct᷑i.⁊ ipᷣa rõ declinat poſi cauſalitatẽ ſequẽtẽ penalita⸗
tem.nec ẽ ſeꝑare cauſalitateʒ a penalitate.vñ fomes ꝗẽ
ꝓnitas ad petm maxie ibi viget.⁊ ideo nõ ẽ maioꝛ excu

ſatio nec minꝰpctm ſ̊ potiꝰecotra.nõ aũt ita ẽ ĩ nutriti⸗

na:qm ĩ generatiua ẽ duplex coꝛruptõ ꝑſone ⁊ nature:
⁊ vtraq; ẽ pena reſpectu pᷣcedẽtis pet᷑i.⁊ cauſa reſpectu
ſequẽtũ.ĩ nutritiua vpᷣo tm̃ ẽ coꝛruptõ vna ſcʒ ꝑſone.

bruzs quartun
Varto qrit᷑ vtꝝ h̊ viciũ ſit capitale. ñ
videt᷑ ꝑ ̊ qð dr ſuꝑ illud deut.vij.cũ dele⸗
uerit dns gẽtes multas coꝛã te.glo.yſid.
c caſtrimargia ↄmeſatõ ⁊ ebꝛietas: S̊ nec

net nature illð Rt᷑ capitalia vicia cũ oꝛiãt᷑ ex alio.¶ Et dicẽ

dũ ꝙ gula vno mõ accipit᷑ generalit᷑ ꝓut otinet exceſſuʒ
mẽſure tã reſpectu cibi ꝙᷓ reſpectu potꝰ.⁊ ſic idẽ eſt ꝙ ca

ſtrimargia.⁊ ſic ẽ capitale.⁊ alio mõ ꝓut ↄtinet tiñ exceſ

ſum mẽſure reſpectu cibi.⁊ ſic ẽ ex oꝓoſito diuiſa ðᷣ ebꝛi
etatẽ.qᷓ dĩc exceſſuʒ mẽſure ĩ potu.⁊ ſic nec h̊ nec illud ẽ
capitale.
viſũ auditũ olfatũ.ſic dic aug.x.oↄfeſſ.ſic ciꝛca guſtũ ⁊ ta

ANMta

uerit᷑ etiã ſi ↄtigit moueri inoꝛdiate circa

ctum.q̃re nõ def̃miant᷑ capitalia pcta circa inoꝛdinatõö

nẽ motuũ iſtoꝝ ſenſuũ ſic alioꝝ. Vñ de inoꝛdiato motu
circa auditũ dic aug.x.cõfeſ.cuũ mihi accidit vt me apliꝰ
cãtꝰqᷓ; res ipᷣa q̃ cam᷑ moueat:penalit me peccare ↄfite⸗

oꝛ. ⁊ tũc mallẽ nõ audire cãtantẽ.Sil? ibidẽ regre de i⸗-

oꝛdiatõe motuũilioꝝ.¶ Itẽ ẽ vtꝰ pᷣncipalis cohibẽs paſ
ſiones ſenſibiles qͥ ad oẽs ſenſus.ſ.tꝑantia. ex oppoſi⸗
to debz det miari circa motũ eoꝝ inoꝛdinatũ viciũ capi

tale. 4 Item phus defmiat medietatẽ circa oẽs ſenſus.

4l Pꝛetea maxiĩe videt᷑ ꝙ debẽt vnũ dermiari circa inoꝛ

tiẽs intelligũt᷑ oẽs ſenſus.¶ Ad qð dicẽdũ.ꝙ ſenſus et

dinatõeʒ viſus.qm̃ ẽ ſenſus general.vñ noie ipiꝰmulto⸗
tactꝰ guſtꝰreſpiciũt eẽ.eſt tactꝰ ꝓpt ſe. guſtꝰ vo vt cõ

ſeruet᷑ eẽ. ſ̊ ſenſus alij magis ſit ad diſcernendũ ꝗd ↄue

niẽs ꝗd diſcõueniẽs.ſi pᷣo ſũt ad delectãdũ q̊ nõ ẽ in con

ueniẽti re eſſentialit ſ̊ ſm accidẽs.⸗ tũc ſi ſit delectatõ ĩ⸗
oꝛdinata.nõ erit ꝓpter h̊ capitale viciũ:ſᷣ potiꝰ viciũ re⸗

ducibile ad aliqð vicioꝝ.bpbigra.Solẽt hoies ad maio

rẽ delectatõz in prãdijs velle audire ⁊ nmunt pulchꝛos
ſonos ⁊ ĩ hoc peccãt.ſ̊ hoc reducit᷑ ad pctn gule Ila.v.
Cithara ⁊ lira ⁊ tympanũ in ↄuiuijs vris.⁊ opꝰdei non
reſpicitis.hocẽ dicẽ vt magis ibi delectemi.põt iteꝝ eſſe
vt ſint inoꝛdiati mot?circa illos tres ſenſus ꝓpt curioſi⸗

tatẽ.⁊ ſic pñt reduci ad inanẽ głiaʒ vel ↄcupiſcẽtiã ocu⸗
loꝝ.j Qð aũt dicit᷑ de ſenſu viſu ꝗ eſt ſenſus generalis

illud nihil facit ad h̊: qm hoc ẽ ſolũ rõne nois ſui.vel ra

tione eoꝝ ꝗᷓ ondit ꝓpter qꝗᷓ eſeruit intellectũ. ¶ enazʒ
dicat᷑ nobilioꝛ ſenſus hoc Eelatõe ad obiectũ.ſ̊ hoc nõ

facit ad defmiandũ capitale viciũ.Rᷣ potiꝰinoꝛdiatõ ap⸗

.

a per ſet alia per accidens.

(Mébruz quintuz

Alliinto querit᷑ vtvꝝ ↄtingat petm eſſe circa

.

Dð videt᷑ ꝑ hoc quod dicit greg. Dũ plus
iuſto caro reſtringit᷑: ab actione boni ope

wnn 4 „„ . . . „ . .
Ags enernat. ideo neceſſe eſt vt quiſq; ſic artẽ abſtinedi

habeat:vt non carnẽ ſeo carnis vicia caſtiget.⁊ ideo ad
HGo:rxij. Ratõnale ſit obſequiũ veſtrũ.ad quod ergo ca⸗
pitale viciũ reducet᷑ hoc peccatũ: nõ videt᷑ debere redu⸗

petibᷣcirca appetibile.ꝛ ſic ẽ ꝙ appetibilia tactꝰ guſt ap⸗-

dim inutoem cibi ſicut circa ſuꝑſluitatem.

ci ad pcim gule:nec ad aliud multomagis.¶ Itm querit
ſi ſꝑ ſit pctm ſigꝗs intendit ꝓgpter bonum min? comedẽ qᷓ
exiget ſua natura.qm non bꝛet tũc motum inoꝛdinatũ:⸗
et᷑ videt᷑ intentõe bona.̊ non peccaret. Ad qð dᷣm.q;
aliqs pt declinare a medietate:ſumendo minꝰꝙᷓ ncce ſit
ꝓpter laudem hoĩm. tunc h̊ petm reducit᷑ ad inanẽ glo⸗
riam. ſiẽ ̊ pcẽm qͥ ypocrite exterminat facies ſuas.vj.
Aſdat᷑. Potelſt er ꝗs declinare a medietate bona intentõe
7 decipi in ſuo iudicio ꝑuerſe iudicando in ̊ ꝙ macerat
carnem ſuaʒ vltra qꝙᷓ debẽt.vt ſi neſciat qꝗ ſit nccium aut
qd diminutum.dicimꝰꝙ tunc peccat:tñ ̊ non ẽ capitale
pctᷣm. nec ꝓpꝛie ad illð capitale reducibile:qm̃ tale pctm
non hbʒ motiuum. pct᷑a vo diſtinguunt᷑ m motina ꝑuer⸗

ſe rolũ tatis non m ꝑuerſum ronis iudiciuzʒ.¶ Sz gra

bhuiꝰqᷓrit᷑. ponamꝰ ꝙ aligs dubitet. timet em̃ ꝙ ſi nimis
abſtineat: ꝙ non poterit vacare oꝑibo debitis. timet iteꝝ
acciꝑe.eo ꝙ non poſſit ſubijcẽ aut domaꝛe caꝛnem.peccat
ne talis accipiendo minꝰ ꝙᷓ opoꝛteat. Pꝛeterea qð iſtoꝝ
facẽ expediat magis illi⸗ſ Ad qð dom.ꝙ vnꝰ ẽ tioꝛ ſpũa
lis ꝗ dʒ eſſe in omni bono ope.de qͥ JYJob.ix. Verebar om
nia opa mea ſciens ꝙ non ⁊c. ſ̊ eſt alius timoꝛ dubieta⸗
tis in eligendo. de q̊ eſt qſtio.⁊ dicimꝰꝙ talis dz inſiſteꝛe
ſecurioꝛi ꝑti.ſecurioꝛ ꝑs videt᷑ eſſe in abſtinẽdo:qm in h
vitat᷑ ſuum piculum.ſ.vt non dominent᷑ vicia.⸗ Sed vl⸗
teriꝰquerit᷑ ẽᷣm ꝙ diẽ Aug.in multis appꝛoximat ſuꝑflu
um ncẽio ꝙ non pt᷑ defacili diſcerni ꝗd nccium ꝗd ſuꝑflu
um. querit S.ſi iſte ꝗ ignoꝛat qꝗd neceſſarium qꝗd ſupfin⸗
um:accipit pluſq; ncẽium ſit.ſi pctm eſt:qm ſi eſſet certꝰ
gd ncẽium:vltra nõ accipꝑet.¶! Zlid qð doᷣm. ꝙ ſi gaudet
talis qꝛ ignoꝛat nibilominꝰ peccat: vᷣ ſi triſtat ⁊ ſit ita
non poſſit diſcernẽ niſi ꝑ gram datam.nec eſt ſibi data:
tunc dicimꝰꝙ non peccat.hoc eſt qð diẽ Augx.ↄfel.qð
ſaluti ſatis eil:dilectioni paꝝ eſt.ſepe inceꝛtum fit vtrum
adhuc nccia coꝛpoꝛis cura ſubſidium petat.an voluptu⸗
oſa cupiditatis fallatia miſterium ſubpetat.ad hoc in/
certum hilareſcit infelir anima. in eo pꝛeparat excuſa⸗
tionis patrocinium: gaudens non apparere qð ſatis ſit
mogderationi valitudinis. vt obtentu ſalutis abumbꝛet

negocium voluptatis.

Membruz ſertum
Erto querit᷑ de circũſtantia gule. ponitat᷑
Aido. mij. genera diſtinctõnum in appetitu
gule.i.ꝗqd.qñ.quãtum ⁊ quõ appetit᷑.quid
ad rem ipſam ptinet q̃ apetit᷑.qñ ſi añ le⸗
gittimum tempus ꝗd appetat᷑.quantum vo ad immode⸗

ꝗqnq; circunſtantias dicens in glo. ſciendum ꝙ nos qnq;

ris pᷣuenit.aliqñ nõ pᷣuenit ſ̊ cibos lautioꝛes qꝛit.aliqñũ

qᷓſumẽda ſunt accuratiꝰpꝛeꝑari appetit. aliqñ q̃litatibo

ciboꝝ ⁊ temꝑi ↄgruit: ſ̊ in qᷓntitate ſumendi menſuram
excedit.aliqn vᷣo abiectum eſt qð veſiderat: ſed cum ipᷣo

eſtu deſideij deteꝛiꝰpeccat. Jonatas ſniaʒ moꝛtis mẽuit.

qʒ in gu ſtu mellis cõſtitutũ edẽdi tempus añceſſit.ppls
er egipto ductus in heremo poſitꝰ oceubuit.qꝛ deſpecto
manna carnes petiuit qᷓs lautioꝛes putauit. ilioꝝ helij

pma culpa eſt:ꝙ ex voto eoꝝ ſacerdotis puer non de mo

re vellet cames ð ſacrificio acciꝑe:ſ̊ coquendas qrebat
q̃ᷓs accuratius exhiberet ⁊c.ſic ̊ ponit Oꝛego.v. YVſido.
vo.iiij.circunſtantias ſvidetur ̊ vnus ſuꝑfluus vel alter
diminutus. Pꝛeterea videt᷑ ꝙ vterq; inſufficienter eas
aſſignat.qꝛ aligs religioſus cui eſt ꝓbibitum comedere
carnes comedit eas.⁊ comedendo peccat pcto gule:non
tñ q;tum ad aliquam dictaꝝ ↄditionum. contingit eſſe
pet᷑m gule ſine aliq̃ dictaꝝ ↄditionum.¶ Ad qð dom.
Hꝛeg.ponit ꝗnq; ↄditiones ipſius gule qꝗᷓ ↄtinent᷑ hoc v⸗
ſu. Laute p̊ ꝓpere.nimis ardenter.ſtudioſe.ſido.auteʒ
ponit qtuoꝛ? tñ non eſt diminutus reſpectu aſſignatõis

ratõʒ refert᷑.quõ ad impatiaʒ leſtinatõis accipit᷑. ¶ Itẽ
Hꝛeg.ſuꝑ illud geũ.xxv.Oa mihi d coctione hac.ponit

modis gule vicium temptat.aliqn em indigentia tempo-

— — — —7⁷77 S=E

.Clix.

tas attendat᷑ ratione foꝛtioꝛis inclinatõnis ad quã con
ſequit᷑ maioꝛ ⁊ grauioꝛ pugna. cũ bec ſit inclinato fomi⸗
tis: ſicquo ad hoc põt dici ꝙ pcta carnalia ſunt maioꝛa
Et ſic dic greg. hoc niſi pꝛiꝰrefrenet᷑ ⁊c.⁊ ſilꝛ alia aueto⸗
ritas hiero.tn ſpũalia ſimpłꝛ ſunt maioꝛis culpe.cũ ad
hoc inclinet᷑ aia ex ſe.¶ Ad illud aũt qð obijcit᷑ ꝙ maxi⸗
mũ eſt. eo ꝙ ꝓ eo maxime ſunt pene inflicte.dicimꝰ ꝙ q;;⸗
uis tante pene ↄſecute ſunt:nõ tñ hoc ẽ ꝓpter pctm gule
tm̃ ſed ꝓpt mala ↄſecuta Ad bhoc pctnſce pᷣmo parete.ſ.
qꝛ ꝓhibitõ facta fuit ei inqtuʒ in ipo erat vel tota poſite
ritas vel materialiter quo ad coꝛpꝰvel in ſpẽ ⁊ ſiłitudie
quo ad aĩaʒ.vñ idẽ pctᷣm nõ tanto eſſet in alio punituz.
Similiter ptz de pena diluuij qm̃ ibi aſecutum eſt petm
luxurie cũ ꝑpſonis que ritum religionis habebãt. nde
BGeñ. vj. videntes filij dei filias hominũ.⁊ eſt vis facien
da in hoc qð dicit filij dei. vnde fuit ibi quaſi peccatum
enoꝛme. Pꝛeterea homiĩes erant tũc materiales ? erat
maxima inclinatio ad peccata carnalia.a ideo ad reuo⸗
candũ a carnalitate ita grauiteꝛ puniebat᷑ peccatũ illud
De ſodomis ptʒ qm ibi ↄmittebat᷑ luxuria ↄtra naturã

Gꝛegoꝛij.immo ſub vna conditionũ quas aſſignat ſido.
compꝛehenduntur due illarum quas aſſignat gregori
vnde ſub conditione quomodo: intendit includere duas
conditiones.ſ.conditionem qualitatis ex parte apparen/
tis in intellectu.⁊ hoc dẽ ſtudioſe.ſtudioſe em̃ d̃ ex parte
ſolicitudinis in cognitione vel intellectun ⁊ ſic non eſt cõ⸗
trouerſia.immo yſido.duas illas quas diſtinguit greg.
compᷣhendit ſub vna conditione que eſt quomod.que ẽ
conditio ex parte qualitatis.vnde in hoc non diſtinguũ
tur. ſed diſtinguit illas greg.per hoc ꝙ vna reſpicit affe⸗
etum ⁊ alia intellectum/ vnde ita ſe habent ⁊ coincidunt
inuicem ꝙ hec conditio quid quam aſſignat ſido.com⸗
pꝛehendit illam quam aſſignat grego.que eſt laute 2 qñ
hoc quod eſt pꝛopere. quantum hoc quod eſt ninus ⁊
quomodo:hoc quod eſt ardenter ⁊ ſtudioſe.q; vtrãq; q̃li
tatem reſpicit vnam.ſ.in affectu ⁊ alteram in intellectu.
per hoc patet ſenſus iſtaꝝ conditionum ſqm non ẽ ibi
plus conſiderare niſi aut ſubſtantiam aut qualitatem:
aut quantitatem. aut tempus ſumendi cibos. 7 Pm illa
ſumunt iſte conditiones Yſido.a greg. Ad illud quod
obijcit —— blares alnonea icuduin A per hoc patet ſoluno ad omnia obiecta.
ſic patetEt quod obijcit᷑ de religioſo ꝗ ſub ꝓhibitione „
