Wpcxt᷑m.qᷓ apetitꝰlaudis hũane ñ ẽ pctm.¶ Itẽ. viij.ad ro.
ꝓuidẽtes bona nõ tm̃ coꝛã deo b̊ coꝛã oibo hoĩbo.ꝗoↄſciĩe
fidẽs famã negligit crndełẽ.̊ ñ ẽ bonũ negligẽ famã.q̊ᷓ
bonũ ẽ appetẽ.ꝗ̊ᷓ nõ ẽ pccm.⸗:j SIteʒ vlt.ad phił.Quecũq;
amabilia qᷓcũq; bone fameſi q̃ vᷣtꝰ ſi q̃ laus diſcipliĩe bec
cogitate ⁊ B̊ agite.glo.qſꝗs famã cuſtodit ĩ alios miſeri⸗
coꝛs ẽ.ſi bonũ ẽ milericoꝛdẽ eẽ ĩ alios.q̊ bonũ eſt appetẽ
cuſtdire famã.¶j Itẽ.jad Coꝛin.x.pꝓlacete oibo ⁊ ꝑ oĩia
ſiẽ ⁊ egoꝑ oĩa oĩbo placeo. velle placẽ oĩbo nõ ẽ pctm:
7 ita ꝑ ↄſequẽs landaꝛi velle ab illis ñ erit pcẽm.cũ ad h̊
moneat apis. ¶ Cõtra math.v. ſuꝑ illõ.Sic luceat lux
vra.glo.finẽ boni oꝑis nõ ĩ laudibo hoĩm ↄſtituatis.Et
vj. mat.ſup illð. Attẽdite ne iuſtici.glo. ·õ ꝓhibz vi⸗
ſi ſcſeA deri vt delaudet᷑ ſ̊ videri vt ipᷣi laudẽt᷑. Et ibidẽ in glo.
laus boim appeti nõ debzʒ. 4 Itẽ ſuꝑ ülð recipiũt meꝛce
dem ſuã.glo. vera merces pꝛaua intetione euacuat᷑.⁊ lo
quit᷑ de intẽtione male laudis. Et iteꝝ dic Heda ſuper
heſdra. q ieiunat. oꝛat.elemoſinã dat illa in tetione vt vi
deat ? laudet᷑ ab hoibo: ꝓles bone actõnis q̃ſi de imũda
VFE genitrice nata ẽ ſoꝛdide intentõis.̊ perm eſt. ¶ Ad qð

1

gloꝛia.

dicẽduʒ ẽ ᷣm diſtinctõeʒ greg.qui ſoluit ↄtrarietatẽ int᷑
illud qð.v.math.. Sic luceãt oꝑa vr̃a coꝛam hoĩbo ⁊c.⁊
vl.math. Attẽdite ne iuſticiã vraz faciatis coꝛaʒ boĩbo.
Si dantis gliaʒ querimꝰ:etiã publicata nr̃a oꝑa in co⸗

ſpeetu illius occulta ſeruamus. ſi vᷣo ꝑ hec noſtram

cupiſcimꝰ.ſoꝛas ab eius ↄſpectu fuſa ſunt:etiamſi
ann ris⸗ ignoꝛent᷑. Aliud eſt ̊ qrere laudem Pꝛiam ali⸗
ud laudem diuinam. terea aliud ẽ velle laudari ꝓpf
ſe. aliud ẽ velle laudari ꝓpter deũ 2 ꝓpter bonum ꝓximi.
bhmõi em̃ laudari non ẽ aliud niſi deum laudari in nob.
Vno mõ pr̃ appeti laus ab hoĩe nõ vt ibi finis oſtituat᷑:
p̃ in deum vel in eo qð ꝑ ſe oꝛdinat ad deũ. Yſtis ̊mo⸗
dis ↄſideratis pñt ſolui qᷓ obiecta ſunt.illa em q pᷣmo ob⸗
iecta ſunt reſpiciunt velle laudari ꝓpter gliam dei.vt deꝰ
in bono opeꝛe nr̃o laudet᷑.vel in bonis q habemus:vel vt
inde ꝓximꝰediſicet᷑.ᷣm qð dic Aug.vt illi ꝓficiãt ꝗ imi⸗
tari pñt ꝙ laudant.⁊ alubi ſubſeꝗ dʒ vt alios exemplo ĩ⸗
uitet.4 Kões vo q ſunt in cõtrariũ ſumunt᷑ penes hꝙ fi
nis in humana laude oↄſtituat ꝓpter ſe ſiue in hanofa⸗
noꝛe.⁊ H̊ mõ dẽ inanis gliaſvñ licet velle laudari poſſit ñ

eſſe petm: nihilominꝰ tn inanmis glia ſp eſt pctm. cũ eĩ vel⸗
le laudari non eſt pctẽm.non conſtituit᷑ finis in vano ſ̃ in
vero.cum autem eſt inanis gloꝛia.in vano finis conſti⸗
tuitur. .

embrum ſecundum

Ecundo q̃rit᷑ ſuppoſito ꝙ inanis gloꝛia ſit
pcxm. vtꝝ ſit ſꝑ petm mõꝛle vel ſꝑ veniale:
vel aliqn mõꝛle aliqñ veniale M alſp ſit
moꝛtale ſic oñdit᷑.vana Bhoria 7 veꝛa glo⸗
riaq eſt gloꝛia in vero teſtiꝰ ↄſcientie ſᷣm ꝙ dic aplus.ij.
co?:j.gloꝛia nr̃a hec ẽ ↄſcie nr̃e teſtimonin opponunt᷑.
non ſe ↄpatiunt᷑ inuicẽ.̊ veniale pctm ⁊ gr̃a ſeſe ↄpatiũt
ſi & gra in adulto bñ oꝑante ponit iſtam gliam. qꝛ vbi ẽ
gra ẽ iſta gloꝛia ⁊ ecõuerſo.gᷓ veniale pctm vera gloꝛia
q eſt in teſtimonio ↄſcie ſeſe compatiũt᷑.ſi ̊ vana gloꝛia
non ↄpatit᷑ ſecũ illam gliam vera: ipa eſt pctm mõꝛle.
tem YVſa.xlij.dic dñs gloꝛiam meam alteri nõ dabo.
SApꝛium ẽ dei gloꝛia. non ↄcedit᷑ alicui rõnali creatuẽ.
5 irõnalis creatura vſurpat illam: rapit qð dei ẽ 2 diẽ
Hꝛeg.in moꝛal.ꝙ inanit᷑ gloꝛiantis ẽ rape gloꝛiam dei:
Hᷣ raptꝰ ſiue vſurpatio eiꝰꝙ dei ẽ non ẽ niſi ꝑ mõꝛle pctẽm
ſ inanis gloꝛia ẽ ſimplicit᷑ mõꝛle pctm ⁊ vłr¶ Item diẽ
apłs galla.j. Si hoibo placerẽ xpᷣi Fuus non eẽm.ꝗᷓ oĩs
ꝗq appetit hoibo placẽ:de puo xp̃i fit non ſßuus:̊ omnis ĩ⸗
anit gloꝛiansſc ſᷣno xp̃i fit non Fuus. ſ̊ de puo xpᷣi non

fit nõ uus niſi ꝑ mõꝛle pctm.qꝛ non ꝑ veniale cũ nõ op c
ponat᷑ gre. oĩs inanit gloꝛias peccat mõꝛliteꝛ.q̊ inanis

gloꝛia vlłr eſi moꝛle pctm.¶ Itm̃ pctm mõꝛtale eſt ſpꝛeto
incõmutabili bono bonis mutabilibo adheꝛ?. ̊ h̊ facit ĩ⸗
anis gloꝛia.qꝛ adheꝛet laudi hoĩm q eſt mutabilis.q̊ ipᷣa
ẽ ſp moꝛle pcẽm. (onera inanis gloꝛia ſignat᷑ ꝑ pulue
rẽ qͥ d; Nat.x.aptis.excutite puluerẽ ð pedibo vꝛis.vñ
diẽ Hꝛeg.pdicatõ vix ſine aliqͥ pulueris mixtõne trãſit.
Zam pdicãs aut indignatõʒ thit cũ ↄtemnit᷑ aut ad qᷓn⸗
tulãcũq; gloꝛiã ſi ab hoibo honoꝛat᷑ ſ̊ apłi ñ cadbãt a pfe⸗
ctione pt᷑ hmõi inanẽ gloꝛi.ꝗ̊ ñ erat mõꝛle petm. aliqᷓ £△
inanis gloꝛia ẽ veniale pcẽm ⁊? non mõꝛle ſp.¶¶ IJItem 4

placeamꝰqð(ñniſi ipe in nob oꝑet)vitare ñ poſſumꝰ. Si
E veniale perin vitari ñ pt. moꝛle at pctm vitari pt.non
em intantum eſt coꝛrupta natuꝛa vt ſit nccitas ad actua
le mõꝛleerit inanis gloꝛia q hõ intẽdit placẽ hoibo aliqũ
veniale petm.¶ oc idẽ arguit᷑ ex alio ibidem dicto.ꝛ ſi
cuiꝙ; facile ẽ laudẽ ñ cuꝑe oñ negat᷑ iſſicile ẽ tñ ea ñ de⸗
lectari cũ offert/g aliq ẽ veniale pctm.¶ Ad qð doᷣm
ꝙ inanis gloꝛia aliqũ ẽ mõꝛle petm.aliq ẽ veniale.Qã

aliqñ inanis gloꝛia ꝓcedit ex ſurreptõe.aliqñ ex delibta
toe.2 iteꝝ aliqñ ẽ circa res qꝗ inducũt maxiaʒ ꝓnitatẽ.2
aliqñ ñ eſt circa hmõi res. venialis dicet᷑ tũ ꝓt᷑ ſurre⸗
ptoz. tũ ꝓpter maxiaʒ ↄcupie pꝓnitatẽ. l Ad obiectũ at p⸗
morñdendũ ẽ ꝙ inanis gloꝛia ꝓut ẽ venialis ñ opꝓponit᷑

vere gloꝛie ꝗ eſt in ↄſcia:ꝗn poſſit ſił eſſe in eodẽ ſu biecto
licet oponat᷑ ꝙtũ ad genꝰ:qꝛ hec inanis gloꝛia ẽ in genẽę
woxi

*

ills.i:ad theſ.ij.æo q pbat coꝛda nr̃ꝗ.glo. vt ſibi ñ hoꝛby

—

ι.

mali.illa aũt ẽ in genẽ boni.circa actũ vo ẽ oppoſitõ: cir ⸗ , Nor P
ca ꝑſonã vᷣo nõ.põt em̃ eadẽ ꝑſona vere gliari interiꝰ.et macnmmna
In nNibilominꝰhabẽ quẽdqã motũ inanis glie ĩ fauoꝛe vłlau
F.vole te x hoĩm.ꝗ motnõ ẽ in ↄſcia.¶ Adſcᷣm dicẽdum.q; ra ror
pere głiaʒ dei nõ ẽ cuiuſlibʒ inanit gloꝛiãtis:ł illiꝰq in⸗ *
aniter gloꝛiat 2 moꝛtalit. Inanis ei gloꝛia qᷓ venialis ẽ So en ese
licʒ nõ referat ad deũ ipᷣm actũ:nihilominꝰtñ a ſubiecto i⸗
no tollit ipe habitꝰvere gloꝛie. qꝛ q venialit gloꝛiat᷑ ali⸗ 1

quid amat ſub deo.⁊ talis nõ rapit gloꝛiã dei:qꝛ deꝰſi upß
eſt ꝗ amat᷑.raꝑe em̃ ẽ adſeipᷣm qð ẽ alienũ referꝛe.qð fa
cit qui gloꝛi⸗ dei quãtũ in ipoẽ aufert: qð fit ꝑ moꝛtale 1
peccatũ.4! Ad terciũ vᷣo dicẽdum.ꝙ appetẽ placẽ hoaibo i
hoc põt fieri duplicit.vel ita ꝙ tm̃ er deel ſe: H mo⸗ er ° “
do noẽ ßuus xpii ꝗ ſic appetit placẽ. vel ita nõ totaliter ſen u
referat ad ſe:p̊ ad ſe ſub deo: ⁊ H̊ mõ pt᷑ placẽ hoĩbo 2 eẽ
ss= ſeruꝰ xpᷣi. licet ipe actu veniali nõ ſeruiat.vnde h̊ mõ de
5M ſeruo rxpi nõ fit ſeruꝰdy aboli.¶ Ad quartũ dicẽdum q;
inanis glłia aliqũ adheret cõmutabili bono ſpꝛeto incõ⸗
mutabili bono.⁊ tũc ẽ moꝛtale.aliq nõ ſpꝛeto ſ̊ tũc nõ 4
ꝓ fine poſito actualiter. ⁊ ᷣm hoc erit veniale. 4

Miebruzs tercuu

2 ri n.
le laudari ẽ motiuũ ſiue axpetibile in iſto

etef un

Ercio q̃rit᷑ de motiuo pcti.dicit᷑ em̃ ꝙ vel N
ypeccato.ſed videt᷑ ꝙ velle laudaꝛi ſit bonũ Fyan
— ita nõ erit motiuũ hoc.nã ex eadẽ cauſa
eſt laudare laudabilẽe velle laudari laudabilẽ. ſi ẽ lau “B
dare laudabilẽ illud bonũ eſt.ꝗ̊ ⁊ illud bonũ ẽ velle lau⸗
dari laudabilẽ:qꝛ eadẽ eſt cã in actiua⁊ paſſiua/& velle
laudari nõ ẽ motiuũ inanis gloꝛie:qꝛ ſuũ motiuũ debet
eſſe eq̃le cum ipᷣa.Vñ debet habẽ in ſe bonitatẽ aparen
tem ⁊ deficiẽtẽ ſicut ſuũ pctm.tale aũt nõ eſt velle lauda
ri laudabilẽ cũ ſit bonũ.i Itẽ velle laudari põt fieri bo
no fine ⁊ malo.bono fine fit q facit ꝓpt᷑ bonoꝝ ediſica⸗
tionẽ ⁊ maloꝝ dep̃ſſionẽ.: ꝓpt dei gloꝛificatõeʒ.ſic habe
tur math. v.ſic luceãt oꝑa vr̃a coꝛa hoĩbo:vt gloꝛificent· . ſine, 9
patrẽ vrjm ꝗ in celis ẽ. Aldalũ aũt ẽ q vult hõ laudari p! W S
pter ꝓpꝛiã gloꝛiã.⁊ ſilꝛ qũ vult landari pt fiat diues.iſte ñ Mictn a
eſt malꝰfinis.̊ põt fieri bono fine ⁊ malo.ſᷣ qʒ põt fieꝛi 8 „(
bono fine ⁊ maloꝛeſt indifferẽsQAullũ autẽ indifferẽs ẽ atg aet,
motiuũ pct᷑i niſi addat᷑ circũſtantia qᷓ determĩet᷑ ad ma⸗
lum. velle landari ſimplꝛ ſine circũſtantia addita:nõ hene/1. ”ÿUDẽ
& eſt motiuũ inanis glie. Ite dic Lulliꝰ. M2 eſt idẽ bo? n/ 1
vS nü z laudabile. ſi finis ſubſequat᷑: duplicat᷑ boni ape⸗ ==”
titꝰ. laudari ẽ bonũ.⁊ velle laudariẽ bonũ.non eſt g ſarn Aaeb⸗
r μπ Motiuũ buiꝰpcti. 4 Stẽ nos videmꝰilla tria diſtincta.ſ. D
ata &α .aligs vult laudari ab aliqᷓ. itẽ aligs vult placẽ alij itẽ 1
en,„aliqs vult placẽ ſibi.cũ dico aliqs vult place ſibi:hoc to⸗: meptaſe e E
tum termiat in ſe.cũ dico q; vult laudari ab alio:h̊ inci⸗
pit ab alio? termĩat᷑ ĩ ſe.cũ dico vult placẽ alij:hoc inci
pit a ſeipo ⁊ termĩat᷑ in alio.non ẽ ̊ vnũ motiuũ ad iſta
tria.pᷣ̊ hec ſũt inanis glie:̊ inanis glia nõ hʒ motiuum
vnũ.⁊ ſic velle laudari ab alio nõ ẽ motiuũ in ipᷣa.aut ſi
ſit: cuiuſmodi pctm ẽ velle placẽ alij:qꝛ ſi dicat᷑ adula⸗
tionis:ſed adulatõ ptinet ad inanẽ gliaʒ:qꝛ nõ ad iraz
nõ ad inuidiã nec ad aliqð aliud pctm. velle placẽ alij
Ptinet ad inanẽ gloꝛiã.¶ Itẽ ſilꝛ velle placẽ deo eſt velle
clectari in cæo. ita velle placere ſibi eſt velle delectari ĩ
ſeipᷣo.ergo eſt ſub inani gloꝛia:⁊ ita continet illa tria.⸗
vnũ nõ eſt motiuũ ad alia duo. non eſt ꝗ̊ vnũ motiuũ in
ipſa.⁊ ita nõ eſt peccatũ vnũ.aut habebit aliud motiuũ
& velle laudari. ¶ Ad oppoſituʒ omnes actꝰqui ꝑtinẽt g *

ad creaturã ratõnalẽ:ſemꝑ debẽt fieri aliqua neceſſitate .
ſiue aliquo fine ⁊ hoc fine tali:qꝛ debẽt fieri in gliaz dei.
vnde apla.j.Coꝛin.x. ſiue manducatis ſiue bibitis ſiue ¶lret. I
quecũq; alia facitis: oĩa in gloꝛiam dei facite.ᷓ debet ho e l afar
mo appetere gloꝛiã vel laudẽ:nõ ꝓpter ſeſed ſemꝑ ad glo

& no Ban e

— — — — — — — Cẽ

— —
— —

— —- —

—

—,(z — — — –— – —

riam ci. ergo cum hoceſt velle laudaꝛi:non determinẽt
vlterioꝛem finem a ſe. ergo eſt malũ.a ita põt eſſe moti⸗
uum ad pctm qð eſt inanis glie.maxime cũ inanit᷑ glo⸗

G

— — —

122

¶ Lueſtio cluij. .

vaniſſimũ. EInde ꝗ laudem appetit delectat in vaniſſimo
⁊ iõ inanis gloꝛia plus determinat᷑ reſpectu hꝰ aꝓpetitꝰ
ſ.laudis:q; reſpectu apetitꝰalioꝝ actuum.vnde a qdaʒ
ſapiente ſic diffinit᷑ inanis gloꝛia eſt motꝰindeterminatꝰ
ad laudem bumanam.

rians nõ ponat gloꝛiã dri finẽ ſue laudis. ¶ Item dicit
neen,and phus ꝙ, vanũ ẽ q natũ ẽ ad aliquẽ finẽ æ⁊ no9 equit il ⸗
e. ? bmõi ĩari ad gloꝛiã? vtilitatẽ
4 lum. ſ laus ẽ binõi· q; debʒ oꝛdiari ad gloꝛiã ? vtilitate
n primi. ſi nõ oꝛdinet᷑ vana ẽ. ſ̃ cũ dicit velle laudari ñ
der miat᷑ ad h̊ velle laudari · ᷓ de ſe dicit qðẽ vanũ. ex

—

. it ꝙ glia qua bõ male głiat᷑ põt eſſe motiuũ ad —
ae negtaz S qð dicenduʒ. ꝙ ſi babeat reſpectꝰad em bꝛu quartum
bonũ er circũſlantia ⁊ malũ ex circũſtãtia: velle lauda⸗ Varto q̃rit᷑ de ↄueniẽtia ⁊ dꝛa inanis glie , kaa.

ri indifferẽs eſt. cũ poſſit determĩari bona circũſtantia.
ſic fit bonũ.⁊ mala circũſtantia ſic fit maluʒ. Si vo mne
velle laudari eo ꝙ nõ oꝛdinat᷑ vlteriꝰtanꝗꝙᷓ ao finẽ coin⸗
telligat in ſe finẽ: velle laudori malũ eſt. Vnñ ſup ill. .
(n auouoo gal. St hoibo placec c.erpones illud Aath. vj. vt — ſup ere. 25 ie aiper iaen
6 u vigeamiab eis nolite bec facere finẽ: vltra poꝛrigite in⸗ motiuũ in vtroq;. idẽ pctm. ¶ Cont Aug. v. de ci. dei⸗
tentõez. Similit dicẽg eſt de eo ꝙ eſt velle laudari ſic aſas ſine cupiditate gloꝛie qᷓ vetet bõ bñ iudicãtibo diſpli-
Nev de eo ꝙẽ velle videri Pꝛetea velle laudari qꝛ no oꝛdia . CEéñari atz impare deſiderat. er ꝑ aꝑtiſſima ſceleꝛa ꝗrit
4 7 tur ad vlteriꝰ. q̃ſi occaſio ẽ neceſſaria ad inanit gloꝛian/ G, pleruq; optinẽ qð diligit. ꝓinde ꝗ gliaʒ ↄcupiſcit aut ve⸗
ee . oum:a ideo dicit᷑.j. ad thel.ij.ſuꝑ illud. Mõ q̃ſi bomĩbo ue i* ra via nitit᷑.aut certe doł aut fallacijs ↄtẽdit.volẽs bonꝰ
placẽtes ⁊c.glo.quas vires nocẽdi ba bumane gloꝛie h. videri eẽ qð non e. ex vidꝛ ꝙ ſupbia pt eẽ ſine inani glo⸗
r ria 7 inanis głia ſine ſuꝑbia. ita neutꝝ ẽ idẽ cũ altero.
Itẽ idem ĩ eodẽ. Duo ei ſt libeꝛtas ⁊ cupiditas hũane ſNn,„
laudis.q̃ ad fcta ↄpulit mirãda rõnos.⁊ꝛ loqꝗt᷑ de liberta⸗ J aentm. Rb Meren,
te dñatõis.̊ ſuꝑbia ⁊ inanis głia q̃ reſpiciũt iſta ñ ſunt
idem. ¶ Ad qð doᷣm.ꝙ nõ ſunt idẽ foꝛmalr inanis glia

ad ſuꝑbiã maxie q̊ ad motiua h ⁊ ibi gꝛeg. ſ relle .
Znants Gli ſnger⸗ geck vt Farint. . Brd, r.. õ Ml⸗ .
atr᷑ idem ſuggerit ſuꝑbia.¶ Itẽ Aug. ſup & ſer= d cger, ve, 6. le.:
6 hũane laudis appetit de ſe eſtiare qð in ſen AS T& n-Rie

hʒ:⁊ ſuꝑ alios ſe effeꝛre.⁊ B egnri⸗ ſuꝑbiał ẽ & idem

amoꝛ nõ ſentit niſi ꝗ bellũ ei indixerit ꝑ hoc põt pateꝛe
qliter rũdendũ eſt ad obiecta. ¶ Ad pᷣmũ ſic. ꝙ nõ ẽ ſile
in eo ꝙ ẽ velle laudare ⁊ velle laudari.velle em laudare
in aliu tranſit. velle aũt laudari ſuꝑ ſe redit. Unde vel⸗
le laudare recte indifferẽs eſt.velle em̃ laudare laudabi

Fex = lem bonũ eſl: velle am laudare vituꝑabilẽ malũ eſt. vel⸗ ſuꝑbia: lʒ ↄtingat vnũ in alio eẽ vt ĩ pluribo. Uñ aug.
. e aut laudari cũ nõ apponit circũſtantia finis alterius v.ð ci.di.int᷑eſt ſane int cupiditatẽ hũane gloꝛie ⁊ cupi

ditatẽ dñnatõis: nazʒ licʒ ꝓcliue ſit vt q hũana gloꝛia dele
ctat᷑ nimiũ.et᷑ dñari ardẽter affectẽt⸗ Ad pᷣmũ g̊ dðm.ꝙ;
inanis gloꝛia non hʒ h̊ ex ſe ̊ iñtum ẽ ↄiuncta ſuꝑbie.
ipᷣa eĩ eſt pma filia ſuꝑbie ex h̊ ꝙ ẽ ei ↄiuncta:hᷣ eſt ap⸗
dum ẽ quo aliqd aſpetit᷑ put eſt bonũ appetẽti. ꝓut eſt petit vel ſuggerit pᷣe ſſe. vñ h eſt pꝛie dictũ ꝙ inanis glia
bonũ alteri ſᷣm ꝙ cognoſcit᷑ ab ip̃is eſſe bonũ.hoc ei eſt ſuggerit pᷣeſſe in laude hũana.i. extolli ĩ laude. vñ ſp intẽ
duplicari apꝓpetitũ boni.4 Ad illud vᷣo ꝙ quarto qrit᷑.è dit laudẽ excellẽtia:S ſuꝑbia ſiſtit i ipᷣa ercellẽtia.¶¶ Ad
dicẽduʒ eſt ꝙ nõ ſũt diuerſa motiua in genẽ inanis glie »e el, ſcõᷣm dom. ꝙ in illa ambitõe ↄponũt᷑ hec duo pcta.ſ.ſu-

7

ſe. ponit q̃ſi frui vtendo: ita plꝰinclinat᷑ ad maluʒ.. Ao
üaſfcoõm vo dicedum . ꝙ velle langarilieerpalſt fieri bono

—

a α fine vel malo: tñ plus ſe bʒ ad malũ. 4 AdD terciũ ð0 di⸗
Rnem cendũ eſt. ꝙ illud qð dicit Tulliꝰ in illo caſu intelligen⸗

ſed vnum motiuũ.velle em̃ placere alij:oꝛdinat᷑ ad velle
laudori ab alio. velle at̃ laudari ab alio:oꝛdinat᷑ ad vel

bia ⁊ inanis gloꝛia.vñ eſt ibi qdð eſt ſuꝑbie:⁊ qð ẽ inanis

gloꝛie. Ambitõ em̃ laudis impoꝛtat appetitũ laudis vt
honoꝛet᷑ ⁊ laudet᷑ ab alijs vᷣbo:et᷑ qtum ad h̊ eſt ipſiꝰin⸗

ſeh le ꝓpꝛiq excellẽtiaz.· ſic motiuũ adulatõnis oꝛdinat᷑ ad . ꝛel . B
Ala. motiuũ inanis gloꝛie.motiuũ aũt inanis gloꝛie ad mo⸗ anis gloꝛie. Iem talis appetit peſſe efferri ſuꝑ alios ⁊
ge tiuũ ſupꝑbie.velle aũt placẽ ſibi vel delectari in ſe:ↄmũe h eſt ſuꝑbie. VUnde duo ſunt in illa auẽte.pᷣmum ꝑtinet
Wreches eſt tanꝙ motiuũ pᷣmũ in oibo iſtis pctis.ea vo q̃ obijcie⸗ ad inanem gloꝛiam.qm̃ ſiquis appetit. eſtimat ⁊ dicitur
bant᷑ ex altera ꝑte reſpiciũt velle landari ꝓut concernit magna vt laudet.ſecũdum ad ſupeꝛbiam.q.iſ.appetit ſe
Rn in ſe finẽ ſimpliei⸗ vel erx enen 1 Se doͤr uert ſuꝑ alios efferre.
contingit vane delectari nõſoluʒ in laude vel fauoꝛe bo⸗ 44
4 wminc in diuitijs ⁊ ĩ alijs bonis mutabilibo.⁊ ita va mborum quintum

Vinto querit᷑ de ↄꝑatõe huiꝰpct᷑i ad pctm
* P

ne gloꝛiari:q̃re appetitꝰhũane laudis vel fauoꝛis magis
ſuꝑbie.vtꝝ ſit generale ad illud.ad qð ſic.

eA. ,e . . ,„ — . 9 „— 2 —
n “ ponit᷑ ꝓ motiuo in pcto iſto qᷓ appetitꝰ alioꝝ? 4 Ad qðd
Krren . . „ . . . 2. .7 finſe — . . — „ ₰„ ,.II2r 2
nor. dicẽduzʒ. ꝙ eſt vanitas quedã in creatura: in eo ꝙ eſt ex Siẽ ↄtingit hõie appetẽ excellẽtiã in hů bo⸗
B nihilo.⁊ eſt vanitas quedã in actu volũtario:cũ non re⸗ NVYVno ⁊ in illo. ita ↄtingit ipᷣm appetẽ głiam ĩ
, .— „ — . . . . 9 — — * —— „ — — — –„ —— . . ——
mfatidlt fertur ad debitũ finẽ. his duobo modis vanitas eſt mu m ꝗʒq ſů bono 2 ĩ illo.vñ in oĩbo pt᷑ hõ extollẽ:pt gloꝛiari ⁊ eco⸗ 12
nis in appetitu laudis ⁊ in appetitu diuitiaꝝ ⁊ alioꝛuʒ uerſo. neutꝝ naſcit᷑ ex alio.ĩmo ex eq̊ ſe bñt.⸗! Itẽ duo r 5 Slas n, loe ve Farnit⸗
bonoꝝ mutabiliũ.Pꝛeter bas aũt vanitates ĩ ipᷣo actu ſt apetibilia dẽſa.q̊ꝝ vnũ non ẽ ſub alio.ſ.hũana laus ⁊ ſ er on * α

laudatõis eſt triplex vanitatis cauſa.vna ex ꝑte eiꝰ qui excellẽtia bonoꝝ.⁊ foꝛant hec duo pcta q̃ ſt inanie glia
laudat:⁊ hec eſt opinio que valde mutabilis ⁊ vana eſt ⁊ ſuꝑbia.ꝗ̊ neutꝝ ſſᷣ alio ſ̊ ex eqͥ ſe hnt. Itẽ velle ſciẽ vt
qꝛ homo modo opinat᷑ vnũ modo eiꝰoppoſitũ.ex H̊ ↄtra⸗ Lun excellat ⁊ velle ſci vt ſciat᷑ ⁊ laudet᷑ ab hoĩbo.hec ſt duo e
pit laus quãdã vanitatẽ ſcʒ ex opinione laudãtiuʒ. Tñ adecl:x appetibili a: qn neutꝝ ſub alio.⁊ vnũ ẽ ſuꝑbie alið ẽ ina⸗ ſſ.

hiero. Si vitam tuã in oꝛe hominũ poſueris. modo par
uus modo magnꝰmodo malus hic cris.Et ideo dicit᷑.j.
ecẽci.Sapiens vt ſol ꝑmanet ꝗ.ſ.querit gloꝛiam in teſti⸗
monio bone oſcientie:ſed ſtultꝰ vt luna mutat᷑.qꝛ inane
gloꝛioſus nũc creſcit nũc decreſcit in opinione laudãtiũ
Alia cauſa vanit atis in laude eſt ex ꝑte materie ex qua
quia laus m hoc nibil aliud eſt ꝙᷓ; aer percuſſus flatu.
aer aũt eſt de ſe vanus/iflatus etiam quo aer ꝑcutitur
vanioꝛ quia ſtatim tranſit.⁊ ideo ex hoc contrahit laus

nis glie ¶ Itẽ Criſ.ſi auaritiã paulꝰvocat ydolatriã.hꝰ
mr̃eʒ ⁊ radicẽ ⁊ fontẽ oĩm maloꝝ vanã gloꝛiaz dicat.ᷓẽ
mr maloꝝ ſiẽ ſuꝑbia.ñ ꝗᷓ naſcit᷑ ex illa. ex eqͥ ſe hʒ cũ il⸗
k oppoſitũ dic gg·ĩ moꝛa.ꝙ inanis głia naſcit er
ſuꝑbia tãq; pᷣma eꝰ filia. ¶ AZld qð dᷣm.qꝙ vana glłia due-
bo mõis accipit᷑.vnoꝰ ꝓut ðẽ vana.ſᷣm quã ðlectat᷑ ⁊ glo
riat᷑ hõ in ̊ bono mutabili vano ⁊ ĩ illo pluſqᷓ in deo ꝗẽ
ſũmũ bonũ ⁊ ĩcõmutabile.⁊ ſic dꝛ vana glłia ꝓut ipᷣa dic
delectatõʒ ĩ re vana qcũq; ſit illa ⁊ ̊ mõ ipᷣa ẽ petm ge⸗

— . — . — . ,. —
quãdaʒ vanitatẽ.Tercia ratõ eſt ex ꝑte eius de quo eſt nerale.⁊ dẽ mr̃ oĩm pctoꝝ.⁊ circuit oĩa mala ſic ſuꝑbia. malakt n. g
ſ⸗ ißa laus. homo em laudat alium m ꝙ de ipo opinatur 1. qh; ſic ſuꝑbia dẽ ↄtẽptꝰ ĩcomutabilis boni.⁊ rõne illiꝰↄtẽ
. ⁊ ideo quia aliquãdo opinat᷑ de malo ꝙ ſit bonũ ⁊ econ · ptꝰꝗ eſt ĩ omni pcĩo.⁊ opponit᷑ vere gloꝛie q̃ẽ in bono ĩcõ
uerſo:laudat aliquãdo de quo nõ eſt laudãdus ⁊ econ⸗ mutabili.⁊ ẽ mr̃ maloꝝ⸗a ↄcomitãt᷑ ſeinuicẽ.qꝛ delecta⸗ . i.

uerſo.⁊ bec eſt vanitas.⁊ ex hoc iteꝝ trahit ipᷣa laaus va
nitatem. Ex his igit᷑ videt᷑ ꝙ laus nõſolũ ẽ vanũ ſ̊ etiaʒ

tio ĩ re vana ↄcomitat᷑ ↄtemptũ incõmutabil boni.⁊ ali⸗
qñ ex illa delectatõne ſequit ille ↄtemptꝰ.aliqñ ex illo
enuſR

Eller.

a 4D

contemptu ſequit᷑ illa delectatõ:ita ꝙ; aliqñ redit hõ ad
iſtam delectatõeʒ ex ↄtemptu tanꝙᷓ ad ſibi placẽs vt ali
quãdo a contemptu boni incõmutabilis dei ꝓpter aliqð ⸗
nociuũ vel punitiuũ vel aliud hmõi reſilit ad placendũ ⸗
7 delectandũ inimutabili bono. ⁊ relinquit bonũ incõ⸗
mutabile.vnde hoc modo nõ venit magis vnũ ex alio qᷓ;
ecõuerſo.⁊ hoc mõ vana gloꝛia nõ eſt filia ſuꝑbie.q Ite
alio mõ accipit᷑ vana gloꝛia ꝓut dicit delectationẽ in re
vaniſſima que eſt laus hũana.⁊ hoc mõ naſcit᷑ ex ſupeꝛ⸗
bia:⁊ eſt filia ſuꝑbie.quia ſuꝑbia eſt amoꝛ excellẽtie.ille
aũt qui appetit laudẽ hoĩm.nõ ꝓpter alind niſi vt excel⸗
lat appetit:quia ſignũ excellẽtie eſt ⁊ q debeat hõ excellẽ
quãdo ipᷣe laudat᷑ reſpectu eiꝰqui non laudat᷑.⁊ hoc mõ
ſe habet ꝑ poſteriꝰad ſuꝑbiã que naſcit᷑ ex illa.nec ſe ba
bent equaliter ſᷣm ambituzʒ.4 Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ di⸗ . n “
uerſa ſunt appetibilia laus hũana ⁊ excellentia in diui⸗ ⸗
tijs vel honoꝛibo.Dicendũ ꝙ verũ eſt foꝛmalit᷑ ſũt diuer
ſa.qꝛ vnũ nõ eſt alterũ:tñ vnũ eſt ꝓpter aliud.vnde vnũ
naſcit᷑ ab alio.ſ.laus hũana ab excellẽtia.qꝛ nõ appetit
laudẽ niſi vt ꝑ hoc excellit.vnde excellẽtia mouet ad ipᷣʒ
laudis appetitũ ⁊ ad hoc ꝙ velit hõ laudari.⁊ ſic licʒ di⸗
uerſa ſint vt vnũ nõ ſit alterũ:vnũ tamẽ naſcit᷑ ex alio.⁊
ſic inanis gloꝛia de ſuꝑbia.⸗ Ad illud qð obijcit᷑. Iſte
vult ſeire vt iſte vult ſcire vt ſciat᷑ duo ſunt mounz
tia ⁊ diuerſa: nõ vtrũq; eſt vana gloꝛia.Dicendũ ꝙ li⸗
cet ſint diuerſa diuiſa in ſe:vnũ tñ eſt ꝓpter alterũ.qꝛ il⸗
le qui vult ſcire vt ſciat᷑:appetit h̊ vt excellat in laude.vñ
excellẽtia in laude hoim mouet ipᷣm ⁊ ex h̊ naſcit᷑. Ao
terciã ratõeʒ ptʒ ſolutõ.qm̃ loquit᷑ Cri.de vana glia/p ſ. Ftites
ut dicit quãcũq; delectatõneʒ in quacũq; re vana.⁊ iſto ** &e
mõ bene ocedenqũ eſt ꝙ nõ eſt filia ſuꝑbie ſ̊ equalis eſt
am bitꝰcũ illa.¶ Beinde querit᷑ vtꝝ oĩs inaniter gloꝛi
ans ſit infidelis.⁊ ita vana głia ſit ſub infidelitateſoſtẽ⸗
dit aũt ꝙ ſic Yoh.v.quõ poteſtis credẽ qui gliaʒ ab in⸗
uicẽ accipitis ⁊ głiaʒ q̃ a ſolo eo ẽ nõ queritis.q.d.nul
lo mõ.ſ ois vane gloꝛioſus ẽ hmõi qui querit gliam ab
alio hoĩe ⁊ gliazʒ dei nõ qrit.̊ oĩs talis ẽ infidelis.q Itẽ .
Job.xxxj.Si oſculatꝰſum manũ meã oꝛt meo q eſtinig e:
tas marima ? negatõ ↄtra drũ altiſſimũ. ille ꝗ oſcula⸗
tur manũ ſuã negat deũ ſ̊ oſculari manũ ſuã ẽ vane glo
riari de oꝑibo ſuis.vñ dic glo.manũ ſuã oſculat᷑ oꝛe ſuo
qui laudat qð facit.⁊ talis ẽ ꝗ inaniter głiat᷑.ꝗ̊ talis ne
gat deũ. eſt infidelis. E qð dicẽdũ q infidelis di⸗
cit᷑ duobꝰ modis.vel qꝛ cadit a fide infoꝛmi.vel qꝛ cadi?
a fide foꝛmata ſi ̊ appellet᷑ ifidelis qꝛ cadit a fide fomma
ta.hoc mõ dico generalit ꝙ oĩs qui inanit᷑ gliat᷑ ꝓut di
co ẽ moꝛtale pctm:ẽ infidelis.qꝛ expellit graʒ ſiue caꝛita
tem que ẽ fſoꝛma fidei. ſ̊ ſi dicat᷑ infidelis ꝑ caſum a fide
inſoꝛmi?hoc mõ dicit᷑ infidelis ſimplicit. hboc mõ nõ oĩs
qui inaniter gliat᷑ ẽ infidelis.⁊ ꝙ dicebat dñs iſtos eſſe
infideles H̊ͥ erat qꝛ nõ cꝛedebãt ipᷣm eſſe dei filiũ.qð tñ te
nebant᷑ credẽ.nec ꝙ ab ipᷣo aligo boni haberẽt. h̊ aũt eſt
glia dei. ⁊ ꝓpter h̊ dicit gliaʒ dei nõ q̃ritis ̊ gliaʒ vr̃am
qꝛ creditis habẽ a vobis q habetis a xpᷣo dei filio incar⸗
nato. Vñ ceciderũt etiã a fide infoꝛmi nõſolũ foꝛmata.
l Ad ſcm ſatis ptʒ rñſio.qm̃ aliꝗs põt oſculari manũn·
hoc ẽ delectari in ſuis oꝑibo duplicit.vel ponẽdo bon u3 E
a ſe nõ a deo:vel nõ pᷣeludẽdo quin bonũ illud ſit a do:
tñ inoꝛdinate ibi delectat᷑.ſᷣ hoc ſcdðᷣo mõ dico ꝙ nõ ẽ ne⸗
gatio apud altiſſimũ.ſi at pᷣmo mõ vt ponat oꝑa ſua bo
na aſe ⁊ delectet᷑ ĩ illis q̃ſi ſint a ſe ⁊ nõ a deo.dicimꝰ q;
talis negat gr̃am dei ſic dic ibi glo. auctoꝛis ſui negare
gram ↄuincit᷑:quiſꝗs ſibi tribuit bonũ qð oꝑat᷑.⁊ ſ̊ mõ
eſt negatio apud altiſſimum ? infidelitas ſicut delecta⸗
ri in ſuis operibus. talis enim tenetur credere om̃ia
habet a deo m ꝙ dicit apłus.j. Coꝛin.iiij.quid habes
quod non accepiſti quid gloꝛiaris quaſi non acceperis
vnde talis ſimpliciter eſt infidelis. ⸗Ne „Pa- foiin

¶Membꝛü ſextũ

querit᷑ vtrum inanis gloꝛia ſit tm̃ in 68
homine an etiam in dyabolo.⁊ videt᷑ ꝙ ſit

in dyabolo.inanis em̃ głia pᷣmo naſcit᷑ de 8
ſupbia ſic diẽ Gꝛeg. cum g non tm̃ ſuꝑbia r
ſit in dy abolo ß̊ etiam aliq de filiabo eius: illa maxime 1
erit q̃ᷓ pᷣmo naſcit᷑ de ſuꝑbia.⁊ ita inanis glłia erit ĩ dya/
bolo. ¶ Item eſt qdam glia in malicia.ſic dꝛ in ꝑẽ.qd glo
riaris in malicia. ſᷣꝗs eſt ꝗ magis gloꝛiat᷑ in malicia qᷓ ri
dyabolus.⁊ illa eſt vana głia:ꝗ̊ vana głia eſt in dyabo⸗ ti
lo.¶¶ Item.iiij. Lu.hẽ ꝙ dyabolus temptauit pᷣmum bo⸗
minem de vana gloꝛia. Et h̊ idem hẽ.inj. ¶ath. vbi dẽ
⁊ gloꝛiaʒ eoꝝ. lo.de gloꝛia vana temptauit cum dirit & ven en 4
eritis ſicẽ dij.̊ illa pᷣma temptatio fuit in q̃ ſuggeſſit pꝛi: a
mo homini ſimile pctm ꝑ qð ceciderat.ꝗ̊ dyabolus ceci⸗ . 8
derat ꝑ va nam glłliam.ꝗ inanis glia eſt pctm in dyabo⸗ .. J s
lo.q Contra ſuꝑ illud ps. vt cantem gliam tuam. Glo. α mral 1
gloꝛia eſt oꝛe multoꝝ celebꝛata laudatio.ſᷣ dy abolus nõ in
appetit laudatõnem hmõi.non em̃ q̃rit fauoꝛem ſiue lau *
dem tanꝙᷓ ſibi vtilem. in ipſo ñ eſt inanis gloꝛia.¶¶ R†te
ſupꝑ illud. xxxi. ꝓue: . ſallax gloꝛia. Glo. fallax eſt gioria ne ptat 6ed
laudis quam ab hoie accipit ̊ talis non eſt in dyabolo Pemn pnnpi
g̊ inanis gloꝛia non eſt in dy abolo.¶¶ IJem Gꝛẽg. q̃ſi la⸗ Mo lo vl⸗ ne .
trunculus qdam eſt appetitus landis bumane. ꝗ recto * ſtone /
itinere qdientibo e lateꝛe iungit᷑.gqᷓ inanis gloꝛia non eſtti e n
dy abulo.¶ Item Gꝛeg. gſꝗs ꝓ vᷣtute quam agit huma⸗ N l
num fauoꝛem deſiderat.rem magni meriti vili pᷣcio vena u
lem poꝛtat.ſ̊ h̊ nõ ↄuenit dyabolo:ᷓ motus inanis glo⸗
rie non eſt in ipſo.̊ nec inanis gloꝛia.q Ad qð dicendũ 1
ꝙ inanis gloꝛia dꝛ multis modis.vno modo pᷣm ꝙ ſpũs
intendit placere ſibi ↄtempta voluntate dei. Vñ ſuꝑ il⸗

lud.j.ad coꝝ.x. cum bomo ꝓpter ſe placet.i. ꝓpter pua⸗ G
tam ⁊ ꝓpꝛiam gloꝛiam ſu ꝑbia eſt. hoc eſt ſeq̃la ſuꝑbie/2 HG
mõ pt᷑ dici de dyabolo.v.Joh.ꝗ gloꝛiam adinuicem q̃ri —
tis. Glo.cui oꝑa ſua placent ⁊ aligꝗd boni putat erx ſe ille Ijßz hr
ꝗqrit gloꝛiam ſuam.cum ̊ hoc ↄueniat dyabolo ſᷣm hunc
modum eꝛit inanis gloꝛia in dyabolo.vñ Aſa.x.Qungꝗd
gloꝛiabit᷑ ſecuris ⁊c.ꝑ ſeeurim ⁊ ſerram ſignat᷑ dy abolꝰ

q gloꝛiat᷑ ↄ deum. Alio vᷣo mõ dẽ ᷣm ph. gloꝛiaſq̃ nul⸗ cn , g
lo ↄſciente non feſtinaret ineſſe.⁊ iteꝝ gloꝛia eſt multoꝝ oDH
oꝛe celebꝛata laudatio.⁊ H̊ modo non ↄuenit.vñ ſiẽ̃ inui⸗ kricſ e

dia dẽ ↄueniẽ dyabꝛita inanis gloꝛia put ſinn lhia gignit
inuidiã ⁊ eſt ↄcomitans ſuꝑbiam.¶ Ad ſcᷣm vo dom ꝙ;
głiari in malicia eſt inaniter gloꝛiari.ᷣm illum modum
Fm quem inaniter gloꝛiat᷑ cui oꝑs ſua placent non ꝓpter
deum. ſiẽ ille loia cui oꝑa dei placent ⁊ non ſua
Sier ſe.in ipᷣa em̃malicia ꝓut eſt defoꝛmitas eꝑm: non
eſt ꝑ ſe gloꝛiatio.⁊ ſic pt᷑ ↄuenire dyabolo.i Ad tercium .
vo dðm ꝙ vana gloꝛia accipit᷑ ibi ꝓ ſuꝑbia q;tum ad reʒ pol ſn n
vñ ſic ðyabolus temptauit pᷣmum hoĩem de ſuꝑbia.im⸗
pᷣmendo ei ſuam ſimilitudinem ⁊ diſſimilitudinẽ dei.ita
ſuggeſſit inanem gloꝛiam. hec delectatio eſt in pᷣma va⸗

Membrumſeptumnum

ptimo querit᷑ vtz maius ſit pctm inanis
gloꝛia in ꝗbuſdam ꝑſonis vt in religioſis
ꝙᷓ in alijs⁊ videt᷑ ꝙ ſit maius pct̃m in reli⸗
gglioſis qiᷓ in alijs ſeculaꝛibo ꝑ ſiłe ð ſuꝑbia.
Diẽ em̃ Merñ.qd facit ſuꝑbia ſub pannis hũilitatis ihu
q.d.ibi ñ dæbẽt eẽ.minꝰ hñt incentiuũ.tantomaius eſi me
alijs ꝑibo pcrm. maioꝛ ẽ ſuꝑbia in viris religioſis pari
rõe ⁊ vana glia q pᷣmo ſeꝗt᷑ ſuꝑbiam. Itẽ berñ.non ma⸗
gnũ ẽ hũilem eẽ in abiectõe mag.ꝓꝛſus ⁊ rara vᷣtꝰ hũili⸗
tas honoꝛata.minoꝛ ꝗ eſt hũilitas in religioſis ꝑſonis q
ↄtemptibiles ſunt mᷣo: qᷓ ſit in his ꝑſonis qᷓ honoꝛant᷑
a mðo.⁊ Gᷓ eſt qꝛ abiectio inclinat ad hũilitatẽ:honoꝛ vᷣo
ad ſuꝑbiã.pari rõe videt᷑ de vana głia materiã em̃ vane
gloꝛiandi hñt multiplicẽ ꝗ ſunt in mo.ñ tantã ᷣo mate
riã hñt ꝗ renũciauert mðo.videt᷑ eſ̃ominꝰ eẽ pctm vane
glie in ſecularibo ỹ in clauſtralibo. ¶ Itẽ mar erat peim!

Sn

NHXu“uμ)d

—

.

he⸗

V

cbrun,

e no eſt

1Pæſpiumliſſin maxie aũt ĩ orone.in H̊ peccauit etiã ipᷣ

9

lboĩm oſciẽtiã. ¶l Ad aliud vo dicẽduz eſt. licz in oibo

WMueſtio

in dyabolo qᷓᷓ in hoĩe ſupbie ⁊ vane glie ↄſequẽtis. cum
dyabolꝰſolũ eſſet ſpũs:homo vo ſpũs⁊ caro ſiue ex car⸗
ne ⁊ ſpũ.diminuit ̊ quãtitatẽ peccati.vnio ſpũs cũ car⸗
ne alijs exiſtentibo paribo. cũ ergo vir qui vebet eſſe ſpi
ritualis voto extractatꝰa carne.ſi peccat peccato ſuꝑbie
vel vane gloꝛie: magis peccabit qᷓ ꝗ ſipi diniſus eſt ciiꝰ
eſt cogitare de his que ſunt carnis. Cotra inanis glo
ria eſt appetitꝰbũane laudis vel fauoꝛis.ſed huiꝰincen⸗
tiuũ multiplex eſt in Aba⸗ ergo pluribo modis pec

cant motu inanis gle. d no 6
gloꝛie aliquãdo ſurgit ex rebo ſpũalibo vt ſciẽtia vel vir ⸗·
tutibo.⁊ ſᷣm hunc moduʒz qui minꝰhabent de delectabili
exterioꝛi intenſius peccãt peccato inanis glłie qui ð his
bonis gloꝛiant᷑.Alij vᷣo qui habent nõ tm̃ motiuũ interi
us qð eſt ſpũale bonũ:ſed motiuũ exterius ſicut ſunt di⸗
uitie vel potentie tꝑales ꝓpter quas honoꝛat᷑ hõ.etſi be
ne vtit᷑ laudat᷑.aliquãdo etiã nõ bene vtendoſ̃m ̊ plu⸗
ribus modis peccant motu inanis glłie.⁊ plus habet de
incentiuo exterioꝛi:minꝰ vᷣo aliquãdo de incentiuo inte
rioꝛi.vnde magis habent de motu inanis gloꝛie quo ad
bonũ exterius.minꝰðdo quo ad bonũ interius.⸗] Ex his
pot patere qualiter rñdendũ eſt ad obiecta 'm diſtincti
Axtenſree onem eiꝰꝙ eſt pluribo modis peccare ⁊ magis peccare. cſuc

E a**Rαιο magis vo peccare duobo modis vel er maioꝛi cauſa: vel

quia minꝰhabeat excuſatõnis.magis ergo peccat clau⸗
ſtralis quia minꝰhabet excuſatõnis 7 plus de retrahen
te.plus vo peccat ſecularis quia pluribo modis.Itẽ ma
gis peccat clauſtralis quo ad h̊ q bhabet bonũ ꝑfectõꝛis
ſtatꝰſi de illo vane gliat᷑.magis vᷣo peccat ſecłaris qꝛ bo
num exteriꝰhabet maiꝰð quo magis põt vane gloꝛiari.

Nembꝛuʒ octauun

Ctauo querit᷑ de com ꝑatõne inanis gloꝛie
ad inanẽ gliaʒ ᷣm differẽtias materiarũ.
Et videt᷑ ꝙ maxiĩe malũ ſit in oꝑe miſcdie
ſcʒ elemoſina.dic ei Crib.ſuꝑ mathᷣ. vbi⸗
qʒ vana gloꝛia ẽ malũ.maxime aũt in philatrophia.phi
latrophiã aũt dicit miſcdiaʒ vel opꝰmiſcdie.⁊ iterum ſi
vis miſericoꝛs vocari apud hoĩes que eſt vtilitas? vtili⸗
tas quidẽ nulla ẽ.iactuꝛa aũt eſt infinita.ex his videt᷑ q;
in oꝑe miſcðie maximũ malũ ſit inanit᷑ głiari.⸗¶ Sʒ vi⸗
detur ↄtrariũ ꝑ hoc qð dicit Cri. In alijs vane gloꝛia
ri mirabile nihil eſt n ieiunio aũt ? orone hoc eſt exrtra
neum ⁊ lacrimis plenũ.ſi magis extraneũ ẽ ⁊ defluen
dum:maiꝰpctm eſt vane głiari in illis.¶ Hoc enã appa⸗
ret ꝑ hoc qð alubi dic a vana głia vbiq; erui bonũ eſt.
p̃e phariſeꝰcũ aſcẽ
deret in tẽplũ. in ipa em̃ or̃one ſua vanã gliam habnit.
4 Pꝛetea cũ ſint tria bona.miſcdia.oꝛo ⁊ ieiuniũ.ĩ om
nibo aũt dñs ꝓhibebat vanã gliaʒ. põt queri q̃reĩ euã⸗
Gli⸗ ſpãliter ꝓhibuit vanã głiaʒ circa elemoſinã dicẽs
ttẽdite ne inſticiã vr̃aʒ faciatis coꝛã hoĩbo vt videamĩ
ab eis.⁊ ptꝰ ſubiũgit.cũ facis elemoſinã noli tuba canẽ
añ te. cũ aũt locutꝰẽ de oꝛone ⁊ ieiunio nõ hec expᷣſſit. vñ
dic Criß. cũ de elemoſina mẽtõnẽ fecit appoſuit vt videa-
mini ab eis.ĩ ieiunio ⁊ oꝛone nihil tale detmiĩauit:ſed Gᷣ
quõ veꝝ ẽ.nõne dictũ ẽ vbi agebat᷑ ð ieiunio.cũ ieiunas
vnge caput tuũ oleo ⁊ faciẽ tuaʒ laua ne videaris hoĩba
ieiunãs.⁊ ita fit ibi ᷣmo de ꝓhibitõe vane S cũ

fit ᷣmo de oꝛone.dicit᷑ em vt videãt᷑ ab hoĩbo.¶ Ao qð
dicẽduʒ ꝙ i elemoſina dĩc eſſe maximũ malũ vanã gliaʒ
qñ.ſ.gloꝛiamur nõ releuãdo indigẽtiã ꝓximi qm iſið
crudelitatis. eo ꝙ videri ſubueiĩre ꝓxĩio indigẽti cũ non
ſubueniat maxia ẽ crudelitas.hͥ em ẽ vane delectari cuz
alteri⸗ eſrinif vbi fiat mo de vana glia in exhibitõe
elemoſine cũ exhibet᷑ indigẽti coꝛã hoĩbo: nõ ẽ tũc mari⸗
mum malũ.ſ̊ maiꝰ eſt ĩ oꝛone ⁊ ieiunio. ꝓnitas em̃ q̃dã
eſt in elemoſina ad motum inanis głie.eo ꝙ coꝛã hoĩbo
* ſit. in ieiunio vᷣo ⁊ oꝛone nõ ſic.nata em̃ fieri ſi unt ꝓpter

d qð dicendũ.ꝙ motꝰinanis

bis phibeat᷑ vana glia:ſpãlius tñ ĩ elemoſina fit expᷣſſio
Ipt iſta ꝓnitatẽ.vn dic Cri. Impoſſibile ẽ elemoſinazʒ
ino latẽ:oꝛonẽ vᷣo ⁊ ieiuniũ poſſi b leẽ.⁊ ideo diſtinguẽ?
da ẽ intẽtio vt nõ hac intẽtione fiat.in alijs em̃ eo ꝙ pnt
fieri nõ coꝛã hoĩbo defacili põt eſſe directio intẽtionis.

(Membrum nonu

— no querit᷑ de magnitudie huiꝰpcti. oſtẽ⸗
dit᷑ aũt ꝙ ſit maximũ qꝛ dicit.oſculari ma yeb 31
nũ ſuã.i.vane glłiari de oꝑibo ſuis ẽ iniqdni
tas maxia.q̊ᷓ eſt maximũ pctẽᷣm. Itẽ maxi⸗
mü eſt permꝗ

5

tm qð maxĩe ẽ ꝑiculoſuʒ. ſ̊ inanis gſia ẽ pctm
maxĩe piculoſuʒ.q̊ eſt maximũ pctm.mĩoꝛ ptʒ. qm̃ dicit
hiero.i Aihil tã ꝑiculoſuʒ ẽ qᷓ; glie cupiditas ⁊ iactãtia.
animꝰde ↄſciẽtia vpᷣtutũ tumẽs./ Itẽ piculoſuʒ ẽ pcim
qð de ſuo gignit᷑ opoſito.ſᷣ̊ inanis głia ẽ hmõi.ſicut ali⸗
quis ↄtẽpnit gloꝛiã ex illo ↄtemptu gignit᷑ vana gloꝛia.
Vñ hiero.dic de vane gloꝛioſis.In hoc ipo cupiunt pla-
cere qð placẽ ↄtẽpnũt.⁊ mirũimmodũ laus dñ vitat᷑ ap
petit᷑.⁊ ita maxĩe rerA hõ incidẽ in illud.⁊ ita ẽ
l

ꝑiculoſius.⁊ ita vt pꝛiꝰ.¶ Ao oppoſitũ videt᷑ eſſe ꝙ infi
delitas ſit maiꝰpct̃m.de illo eĩ dicit᷑.ij.hiere.filij mephe⸗
os ⁊ caphnes obſtupᷣuerũt te vſq; ad verticc. cũ g̊ coꝛru⸗
ptio ꝑ facta q̃ deſignat᷑ ꝑ coꝛrupiõʒ veritatis. ſigniſicet
P infidelitatẽ:maiꝰẽ peccatũ ĩfidelitatis.(¶ Ad qð dicẽ⸗
dũ ꝙ aliter dicit᷑ magnũ pctm inanis gloꝛia⁊ aliter inſi
delitas.dicit᷑ em̃ inanis głia maximũ pctᷣm ꝓpt facilita⸗
tem ꝑiculi.qꝛ defacili hõ cadit in ip̃aʒ⸗⁊ multiplicit gi⸗
gnit᷑.nõ tm̃ etiã ex malo ſ̊ ex bono.⁊ ideo dicit᷑ nihil taʒ
piculoſuʒ. Alio vᷣo modo dicit᷑ infidelitas maxĩa.qꝛ vlꝛ
coꝛruptiuũ.deſtruit em̃ fundamẽtũ oĩs meꝛiti.⁊ ſᷣm hoc
ex alia cã dicit᷑ marimũ. Per h̊ põt ſolui illð qð obie
ctum ẽ.iã pᷣma rõ ocludit ð inani głia ꝙ ẽ maximũ pec
catũ ꝗꝓpt᷑ h:p hõ videt᷑ ſibi attribuẽ bonũ qð a deo ẽ.vñ
cerogat dine bonitati.ſcõa vᷣo rõẽ ꝗꝓpter facilitatẽ ꝑpicu

wnr

li. tercia vo eliã qꝛ inanis glia ex ſuo opoſito occaſiona ?* vrtore . Sie
ſ△

liter aligñ gignit᷑ ſic ẽ de ſuꝑbia.in h̊ hᷣt ↄueniẽtiã3. N ſuy n·
Ecimo q̃rit᷑ de ſpẽbo inanis glłie ſi q̃ ſunt·
vidẽt᷑ eĩ eẽ qᷓtuoꝛ.ſ.affectatõ libertatis.di⸗
gnitatis.ptatis.autoꝛtatis.oĩa eĩ hec ap⸗
petũt᷑ ab inanit᷑ gloꝛiate.Appetit eĩ eſſe li⸗ ſnis sIe
ber hẽ libeꝛe volũtatis.⁊ ꝙ reputet᷑ magne auẽtis.⁊ ita
x alijs. In oĩbo ei his ẽ magna gliatõ. ex qͥ videt᷑ ꝙ plu
res ſũt ſpẽs.¶ Sʒ videt᷑ ↄriũ ꝑ ̊ ꝙ appetitꝰlaudis hua⸗

nerali accipiũt᷑. Ad qð dicẽdũ ẽ.ꝙ pᷣdicte differẽtie ñ
ſũt ſpẽs inanis glie niſi dicãt᷑ eẽ matiales.pt᷑ ei queꝛẽ ali
quis hũanã laudẽ rõe libertatis vel auẽtis.⁊ ita ð alijs
⁊ his modis foꝛte ſpẽs dici poſſent magis tñ ad ſuꝑbiã
i⸗ eo ꝙ quãdaʒ deſignant excellentiam.

ebrnz vndecimũ
decimo q̃rit᷑ de ↄpatõe hurꝰpct᷑i/⁊ videt᷑
ꝙ vera glia ſit ei directe oꝓpoſitũ. dicit᷑ ei
ſuꝑ illð.j.ad Fat. Sic ĩ ſemetipᷣo glaʒ ha⸗
ebit. glo. q ↄſciaʒ boni oꝑis hʒ.ñ dʒ de Hh
opð aliũ głiari ⁊ laudẽ ſuã foꝛis ſundẽ:h̊ i ſemetipᷣo hůi
liter gliari. ̊ glia ĩ ſemetipᷣo de qᷓ d in pᷣs.oĩs glia eiꝰfi

lie regis abintꝰ:oꝑponit᷑ inani glie.dẽ babet᷑ ſup illud S. t

xvij.luc.qs vrjm ⁊c.glo.quãto fides foꝛis ẽ vtutibo excel ⸗··
lẽtioꝛ:tãto intꝰſit ↄſcia hũilioꝛ.q¶ Sʒ oriũ videt᷑ aug.di
cere ĩ li.de ↄflictu vicioꝝ ⁊ vᷣtutũ.vbi dr.ꝙ inani glie op
ponit᷑ tioꝛ ⁊ ſupbie bũilitas. Si ̊ tm̃ vnu vni opponit᷑.
ſiẽ dic ꝓꝑhᷣs:videt᷑ ꝙ vera glia ñ oꝓponat᷑ inani glie. aut ⸗
ꝙ tioꝛ n oꝑponat᷑. e at᷑ fides opponat᷑ eiſvidet᷑ ꝑ h̊ q
dic aug.ĩ li.ð ci.di.vbi dꝛ.qꝙ h̊ viciũ tã ẽ iimicũ pie fidei
