SSSõ

dicit aug.in li.de tri.ꝙ actus iſti ſeſe ſunt ciꝛcũcidẽtes
memiſſe. intelligere:velle: vt ſit ſiłitudo potẽtiaꝝ ad ꝑ
ſonas dĩnas.ſicut dicit dama. vᷣbigr̃a.qð memĩi intelli
go volo.⁊ qð intelligo memĩ ⁊ volo.⁊ qð volo memĩ ⁊

intelligo.¶¶ Contra.intelligẽtia eſi reſpectu aliquoꝛũ.

reſpectu quoꝝ nõ eſt volũtas ⁊ etiã memoꝛia.memĩmꝰ
enĩ ⁊ intelligimꝰ mala.⁊ nõ volumꝰ ea:nõ & qð intelli
gimus memimꝰ. volumꝰ.¶ Rñdet᷑.nõ dicũt᷑ ſeſe cir
cũcedere.niſi cũ ſunt ſuꝑioꝛis ꝑtis rõnis reſpectu pᷣme
veritatis:⁊ tũc ſeſe niſi circũcedũt.vel cũ ſunt inferio⸗
ris ꝑtis rõnis reſpectu ſuipſius:que memit ſe.intelli⸗
git ſe. ⁊ diligit ſe:vel reſpectu eius ad qð nata ⁊᷑. q̃ ñ pᷣt
nõ amari.nec etiã ignoꝛari habitu.Reſpectu vo alio⸗
rũ que nõ ſunt.vel illud a quo ipſaẽ.vel illud qð ipᷣa ẽ
vel ea ad que nata ẽ.ſicut ſunt tꝑalia ⁊ oꝑatões volun
tarie ñ ſe circũincedũt ſiue nccio ↄcomitant᷑

¶ Mébruz. vj. pꝛncipale

ius queſtionis. . .. .
— O ſextum principale mẽbrũ quo querit᷑
4 S atuꝛa ꝝ.videt᷑.n.ꝙ poſt oꝛdinẽ intelligen
tie angelice debeat eſſe oꝛdo aĩe rõnalis.

e oꝛdine aie rõnalis in vniuerſitate cre⸗
Intelligẽtia.n.angelica ẽ ſuba incoꝛpoꝛea ſeꝑata a coꝛ

poꝛe:cũ & incoꝛpoꝛeũ ſit prius dignitate coꝛpoꝛeo.⁊ ſe⸗

patũ a coꝛꝑe inſeꝑabili a coꝛpoꝛe:ſeꝑabilis vᷣo ſuba di
gnioꝛ inſeꝑabili: aĩa vᷣo rõnalis ſit ſuba inſeꝑabilis a
coꝛꝑe.nõ dependẽs ſm eſſentiaʒ a coꝛꝑe.ſenſibilis vᷣo
aĩa ⁊ vegetabilis ſit inſeꝑabilis a coꝛꝑe: recte aĩa rati
onalis collocari debet in vniuerſo poſt angelicã intelli
gentiã.⁊ ante ſenſibilẽ aĩaʒ ⁊ vegetabileʒ.⁊ hec oĩa añ
coꝛpoꝛeã ſubaz.ſicut pᷣhabitũ eſt. ¶ Iteʒ principiũ mo

tus nobilius eſt qᷓᷓ illud cuiꝰ eſt principiũ.ſ.mobile.cũ

coꝛpꝰ ſit mobile.⁊ aĩa ſit pꝛincipiũ motiuũ.⁊ maxĩe
rõnalis:recte erit prioꝛ in vniuerſo coꝛꝑe:recte q̊ poſt
lucẽ.̊ eſt intelligẽtiã angelicã.que pᷣmo die ↄdita ẽ.de
beret eſſe oꝛdo aie rõnalis.. Iteʒ aĩa rõnalis ẽ cõdita
ad im aginẽ.cũ ̊ res deberet habere oꝛdinẽ ſᷣm maioꝛẽ
2 minoꝛẽ aꝓropinquatõʒ ad deũ.debet aĩa rõnalis vlł
immediate oꝛdiari poſt deũ. vel poſt intelligẽtiã ange⸗

licã que aliquã facit influentiã ſuꝑ aĩaʒ rõnalẽ.ſ.ↄſili

oꝛũ ⁊ illuĩatõnũ.¶ Contra.aĩa rõnalis hʒ eẽntialẽ cõ
ꝑatõʒ ad coꝛpꝰ.coꝛpꝰaũt ſuũ poſteꝛius ẽ alijs coꝛꝑibo:
oĩa.n.coꝛꝑa oꝛdinant᷑ ad illud tanqꝙ; vltimũ rõne qͥ vni
tur aĩe rõnali. In coꝛꝑe.n.hũano eſt potẽtia ad actum

pfectioꝛẽ.qᷓᷓ ſit in coꝛꝑe hñte tm̃ potentiã ad aĩaʒ ſenſi⸗

bilẽ vel vegetabilẽ.Eſt.n.in coꝛꝑe hũano potẽtia ad a⸗
ctũ locutõis ꝑ quã eſt oĩm ſignatio. STPreterea.ĩ cor⸗

poꝛe hũano ẽ vis oꝛdinata ad ꝓductõʒ coꝛꝑis aĩabilis

ꝑ aĩam rõnalẽ.qð nõ eſt in alio coꝛꝑe:̊ coꝛpꝰẽ digniꝰ
quo ad h̊ alijs coꝛꝑibo.¶ TVoꝛte dicet᷑.ꝙ h ẽ veꝝ in cor⸗
poꝛibo inferioꝛibo.ſ̊ h̊ nõ eſt in coꝛꝑibo ſuꝑceleſtibo:nã
illa coꝛꝑa dignioꝛa vident᷑ eſſe hoc coꝛꝑe.eo ꝙ ſunt prĩ
cipiũ trãſmutatõis in h̊ coꝛꝑe.ſicut etiã ĩ alijs coꝛpibo.
Sʒ huic obuiat.ꝙ etiã coꝛpꝰ ſuꝑceleſte ad h̊ coꝛpus
oꝛdinat᷑.Oicit᷑.n.Job.xiiij.ꝛõ reſurget hõ donec atte
rat᷑ celũ. attritio celi ẽ p̃ambula ex dina diſpoſitione
ad reſurrectõz coꝛꝑis hũani: ſᷣ attritio celi ñ aliud ẽ qᷓ;
ſtatus eiꝰ inqtũ eſt mobile.ꝗ ſtabit celũ añ: HG̊ aũt non
eſſʒ niſi motus eius oꝛdinaret᷑ ad mutatõʒ.⁊ innoua⸗
tio eius ad innouatõʒ. ſuꝑioꝛa coꝛꝑa ſunt oꝛdiata ad.
coꝛpꝰ hũanũ tãꝙᷓᷓ ſuũ vltimũ.q¶j Pꝛetea.dicit᷑ Ro.viij.
expectatio creature reuelatõeʒ filioꝝ dei expectat. Et

poſt ſeꝗt᷑.oĩs creatura ingemiſcit ⁊ ꝑturit vſq; adbuc.

vbi dicit glo. Oia elemẽta cũ laboꝛe lua explet officia:
ſicut ſol ⁊ luna ñ ſine laboꝛe ſtatuta ſibi implẽt ſpacia

quoo ẽ cauſa noſtri. VUñ quieſcent nobis aſſumptis: ᷓ

etiã illa coꝛpa oꝛdinata ſunt ad coꝛpꝰ hũanũ: cuʒ coꝛ
pus hũanũ ſit oꝛdinatũ ad aĩaʒ rõnalẽ. erit aia rõnał
vltimũ in vniuerſo. Hoc etiã oñdit ipſa ↄditio ĩ oꝑibꝰ

pᷣmis.iQã poſt omĩa dicit᷑ ꝙ fecit hoĩeʒ:a expꝛimit᷑ ſua
ↄditio ⁊ ſᷣm coꝛpꝰ ⁊ ſᷣm aĩaʒ.pꝑ h̊ qʒ ſeꝗt᷑.foꝛmauit ho⸗

minẽ de limo terre.⁊ inſpirauit ĩ eo ſpiraculum vite.
oꝛte diceret᷑.ꝙ eẽ aĩe rõnalis.ĩqtũ ẽ aĩa.ẽ ſᷣm hũc
modũ.ſ̊ ñ ſ̃ᷣm ꝙ ſpũs: ꝓut.n.eſt ſpus.ñ viderit depen
entiã hr̃e nature nec ↄꝑatõʒ ad coꝛpꝰ:⁊ ita ꝙ aliũ or⸗
dinẽ habeꝛe debeat.¶ Cõtra h̊ ẽ qð dicit aug:ſuꝑ geñ.

64 hʒ ſpũs rõnalis intentõʒ ad coꝛpꝰ vel inclinatõʒ:

aia rõnalis etiã ꝓut ẽ ſpũs.cũ adhuc hẽat aliquã in⸗
clinatõʒz ad coꝛpꝰ ⁊ poſſibilitatẽ.vt ſit ꝑs hoĩs eẽntiał.
oꝛdinabit᷑ in vniuerſo.ea oꝛdinatõe q̃ hõ oꝛdinat᷑.ergo
erit finis ſiue terminꝰ creaturaꝝ.⸗ Ad quod dðm. ꝙ
aĩa rõnalis h̊ mõ oꝛdinabit᷑tanq; vltimũ in vniueꝛſo:
7 ſicut ſuũ eẽ nõ habuit anteqᷓ; oinũgeret᷑ cũ coꝛꝑe.immo
creat᷑ ⁊ cꝛeando infundit᷑.etiã ſᷣm ꝙ ſpũs.ita nõ habet
aliquẽ oꝛdinẽ niſi in oꝑe ſexte diei. ¶ Ad obiecta autẽ
in ↄtrariũ dðm eſt.ꝙ lʒ incoꝛpoꝛeũ ſit digniꝰ coꝛpoꝛeo.
⁊ ſeꝑabile inſeꝑabili:nõ tñ ſᷣm h̊ accipit᷑ oꝛdo ĩ vniuer⸗
ſo.qꝛ nec habuit eẽ anteq eẽt in coꝛꝑe:⁊ ſi hꝛet eẽntiałr
reſpiceꝛet coꝛpꝰ.⁊ ideo totalit᷑ oꝛdinat᷑ ſm eẽ totius in
vniuerſo.ſicut etiã ſenſibilia ⁊ vegetabilia.¶ Ad illð
qð ſecũdo obijcit᷑.ꝙ eſt principiũ motꝰ⁊ ita digniꝰ. di
cendũ ꝙ h̊ eſt verũ.q ſcʒ dignioꝛ ẽ coꝛꝑe: ſ̊ lʒ fructꝰ ſit
digmioꝛ nõ tñ pᷣcedit floꝛeʒ:ſic nec aĩa rõnalis pꝛecedit
ſuũ coꝛpꝰ.h̊ eſt ꝑfectio coꝛꝑis oꝛganici potẽtia vit ha⸗
bentis.⸗ Ad terciũ dõm.ꝙ lʒ ↄdita ſit ad imaginẽ dei
⁊ ita quandã habeat immediatõʒ ad deũ:nõ tñ in vni⸗
uerſo oꝛdinat᷑ ꝓpt᷑ hitudinẽ eẽntialeʒ ad coꝛpꝰ.ſᷣm quã
ↄſtituta eſt quaſi mediũ quoddãa inter coꝛpus ⁊ deũ.vt
ipſa ꝑ ſe oꝛdinaret᷑ ĩ deũ.coꝛpꝰ vᷣo mediãte ipᷣa aĩa:aia
enĩ ꝑ ↄtemplatõʒz ⁊ dilectõʒ ſurſuʒ fert᷑ naturalit: cor⸗
pus vᷣo lʒ ex quadã materia tẽdat deoꝛſuʒ. hʒ tñ ex ꝑte

e aĩam quodãmodo deo aſſiłatur.

S= . ,„„-
(Wueſtio.lxiij.de anima

comꝑatione ad coꝛpus.

ma vᷣm ſe ⁊ ↄditõnibo ſuis.Nũc doᷣm
eſt de ea m ↄꝑatõʒ ad coꝛpꝰ. Primo
qtũ ad ↄiũctõʒ. Scðdo qtũ ad eẽ eiꝰ in

ſeꝑabilitate autẽ erit ſerino in vltima ꝑte qᷓ ſpectat ao
retributõʒ q;ẽtũ ad ↄiũctõʒ.¶ Primo q̃rit.ſi ſint piũgi⸗

bilia.q¶ Scðo.ſi ↄiũgũt᷑.vtꝝ ſine medio an ꝑmediunʒ.
Tercio.ſi ꝑ mediũ.vtꝝ ꝑ vnũ an ꝑ plura 4Quaꝛto

qũo ↄiũgunt᷑ ſiue vniũt᷑.

emb

mn

—

vnũ fiat ex ilł. inłtofoꝛtiꝰ q̃ꝛ mioꝛẽ cõ⸗
neniẽtia.Sʒ maioꝛẽ ↄueniẽtia ĩ nata int
còꝛpꝰ celeſte ⁊ coꝛpꝰ elemẽtatũ.qᷓ int coꝛpꝰ elemẽtatuʒ

⁊ incoꝛpoꝛeũ.Siłr maioꝛ ẽ ↄueniẽtia int coꝛpꝰ celeſte?
elemẽtatũ.q int incoꝛpoꝛeũ ⁊ coꝛpꝰ: ſᷣ coꝛpꝰ celeſte nõ

„◻

ↄiũgit᷑ vt faciat vnũ ĩ nat᷑a cũ elemẽto vel elemetato. S
nec incoꝛpoꝛeũ facit vnũ cũ elemẽto vł elemẽtato:bᷣ aĩa
rõnatł ⁊ coꝛpꝰ hũanũ ſic ſe hñt.ſic incoꝛpoꝛeuʒ ⁊ coꝛpꝰ
elemẽtatũ. ñ oiũgẽt᷑ vt fiat vnũ ĩ nata ex ilł. autẽ
coꝛpꝰceleſte ñ faciat vnũ ĩ nata cũ elemẽto vel elemẽta
to. ꝓbat᷑ ꝑ h.ꝙ illð coꝛpꝰñ eẽt ſimplex.& eẽt ↄpoſitũ ex
naturis diuerſoꝝ coꝛpoꝝ: ſᷣ nullũ ẽ tale niſi elemẽtatũ
gᷣeẽt elemẽtatũ.ſ̊ elemẽtatum ñ ↄpoiĩt᷑ niſi ex elemẽtis.
coꝛpꝰ aũt celeſie ñ ẽ elemẽtũ.q̊ ñ ẽ ex qͥ ↄpoit᷑ elemẽtatũ
rõ aũt elemẽti ẽ.ex q̊ cũ alio ĩ potẽtia fit aliꝗd in actu.
Cuũ ꝭ hec ratõ remoueat᷑ a coꝛpoꝛe celeſli.coꝛpꝰ celeſte
nõ eſt faciẽs vnũ ĩ natura cũ aliquo coꝛpoꝛe inferiori:

aĩe rõnalis vt trabat᷑ urſuʒ ad immoꝛtalitatẽ.in qua

Actum eſt de ani⸗/

coꝛꝑe.Tercõ qtũ ad ſeꝑabilitatẽ.De

Rimo q̃rit᷑xtxꝝ ſint ↄiũgibilia. ñ: vi⸗
det᷑.q̃ꝝ.n.maioꝛ ẽ ↄueniẽtia.ñ ↄiũgũt᷑ vt

iſin
the⸗

ſte.

lbie
dpen
nor⸗
gei.
loz⸗
ſin⸗
liat,
engo
n.
hino
lbet
ute
er⸗
r
in
I
ſt
Gt
.
N
ni
t
di
cor/
ſe
gn

ipſa ẽ ꝑfectio coꝛꝑis

Mueſto

cum ꝗ magis diſtent aĩa rõnalis ⁊ coꝛpꝰ elemẽtum vel
elemẽtatũ.·ñ facient vnũ in natura.. Pretea. coꝛpꝰce
leſte nõ eſt naturałr diuiſibile. nec ſegregabile vel cõ
gregabile: h̊ quod ñ eſt tale ñ eſt vnibile cũ alio coꝑe.
coꝛpꝰ celeſte nõ eſt vnibile.ᷓ nec eſt aia rõnal ꝑ hunc

modũ multofoꝛtius.4 Itẽ quecũqʒ ſunt ↄpleta ſuo ge

nere.nõ etiã hñt poſſibilitatẽ ꝓut hmõi ad vlten?ens.
Vñ ignis ⁊ aer vt ſunt in ſna ſpeꝛa.ↄpleta ſunt in quo
genere.nec hñt poſſibilitatẽ ꝓut hmõi ad aliꝗd vnũ in
natura:cũ aĩa rõnalis ⁊ coꝛpꝰ hũanũ ſe habeãt vt en
tia ↄpleta in ſuo genere. In genere.n. coꝛpoꝛeoꝝ eſt cõ
pletiſſimũ coꝛpꝰ: in incoꝛpoꝛeoꝝ genere valde pletũ ẽ
aĩa rõnalis vt ꝑ ſe potẽs ſubſiſtere. ᷓ ꝓut hmoõi ñ hñt
poſſibilitatẽ ad vlterius ens in natura: p̊ oĩia ↄiũgibi⸗
lia ĩ vnu natura ſunt poſſibilia. ᷓ aĩa rõnalis 7 coꝛpꝰ
illud ñ ſunt ↄiũgibilia.¶ Itẽ videt᷑ ex ſiłitudine micro⸗
coſmi ⁊ mecracoſini:nã nõ fit vnũ ex motoꝛe celi ⁊ ce⸗
lo:̊ pari rõne ex motoꝛe coꝛpis hũani ⁊ coꝛꝑe hũano.
¶Itẽ quecũqʒ ſube nõ hñt ↄneʒ materiã. nõ vniũt᷑ ad
inuicẽ in vnã naturã: ̊ aĩia rönalis ⁊ coꝛpꝰ hijanũ ſũt
hmõi.ꝗ̊ nõ vniũt᷑ vt ↄingant᷑ in vna natura. Contra
aug.in li.de aĩa ⁊ ſpũ.ſunt coꝛꝑis ⁊ aĩe queda lilia ſcz
ſupremũ coꝛpis ⁊ infimũ aĩe.quibo ſine naturali cõfu⸗
ſione ꝑſonali tñ vnione facile ↄiũgi pñt:ſilia ei gandẽt
ſimilibo:ſ aĩa que vere ſpũs caro q veꝛe coꝛpꝰẽ ĩ ſuis

extremitatibo ↄuenient᷑ ⁊ facile vniũt᷑ in fantaſtico aie

quod coꝛpꝰnõ eſt.̊ ſile coꝛpi.ꝛ ſenſualitate carnis que
vere ſpũs eſt.qꝛ ſine aĩa fieri nõ p̃t.¶ Iteʒ in eodeʒ. cõ⸗

ueniẽtiſſima media ſunt carnis ⁊ aie.ſenſualitas car⸗

nis que maxime ignis ẽ ⁊ fantaſticus ſpũs.qð igneus

vigoꝛ dicit᷑.⁊ celeſſis oꝛigo.mira ſocietas carnis ⁊ aie

ſpus vite 2 limi terre. Sic. n. ſcriptũ eſt. Iecit deus ho

minẽ d limo terre ⁊ inſpirauit in faciẽ eius ſi piraculũ
vite. Itez ex röne quã ponit phᷣs arguit᷑. aia ẽ ꝑfectõ
coꝛꝑis phyſici oꝛganici ⁊c. ¶ Iteʒ ome id quod coĩcat
alteꝛi in paſſionibo. ↄuenit in vnũ cũ illo:̊ aĩa 2 coꝛpꝰ

coĩcant in paſſionibo.ꝭ̊ ⁊c. aũt coĩcant in paſſioni⸗
bus pʒ ꝑ hoc.ꝙ ad mutatõʒz factã ĩ coꝛꝑiba ſegt imme
diate mutatio in aĩalibo.⁊ ecõuerſo.vt in gaudio tri⸗
ſticia ⁊ Pmõi paſſionibo.¶ Iteʒ om̃e quod otinet alteꝝ

⁊ ſaluat ꝑ modũ foꝛme. facit vnũ cum illo quod ↄtineẽ

⁊ ſaluat᷑.ſᷣ aiĩa eſt hmõi: ipſa.n.ↄtinet ⁊ ſaluat coꝛpus

ens in coꝛꝑe: ga deſtruit᷑ ⁊ diſſoluit᷑ coꝛpꝰ.q̊

aia ⁊ coꝛpꝰ.⁊ vniũt᷑ in tuꝛa. 4
lectũ aũt in ↄtrariũ dm eſt.ꝙ lʒ minꝰ diſtent ĩ natuzꝛa
coꝛpꝰ celeſte æ coꝛpꝰ elementũ vel elementatuʒ ꝙᷓ aĩa ⁊

coꝛpꝰ hũanũ.⁊ illa nõ faciũt vnũ ꝑ ↄpoſitõʒ.nihilomĩiꝰ

hec faciũt vnũ ꝑ ↄpoſitõʒ.qꝛ vnũ illoꝝ eſt poſſibile re⸗
ſpectu alteriꝰ.nõ tm̃ vt mobile reſpectu motoꝛis.ſed vt
materiale reſpectu ſue ꝑfectõis.i Pꝛetea.vt diffeꝛent
eliciat᷑ actꝰ a potẽtia aĩe hʒ ↄpoſitoʒ cũ coꝛꝑe oꝛgaĩco:
Hʒ.n. ala intellectiua rõne intellectꝰ ñ determiet ſibi or
ganũ.nihilominꝰ rõne aliquoꝝ actuũ ꝗ ꝑtinẽt ad ſenſi
bile vel vegetabile. vel eoꝝ qui ↄſequẽt᷑ ad intellectuz.
vcetermĩant ſibi oꝛganũ.¶ Ad lcoᷣm dðm. ꝙ lz vtrũqʒ
in ſuo genere ſit completũ. nec reſ piciat vlterius perfe
ctionẽ ſui generis. vt coꝛpꝰ ñ reſpiciat vlteriꝰ ꝑfectõeʒ
coꝛꝑaleʒ in natura:nihilominꝰ reſpicit coꝛpꝰ vlterioꝛẽ
fectõʒ ſpũaleʒ ſiue aĩalẽ.que ẽ mediãte vita: ⁊ bec eſt
Eſectio nobilioꝛ pᷣdicta.iZec eſt ſimile de alijs duobus
ꝑfectis.quoꝝ vnũ eſt natũ ꝑ ſe ſubſiſteꝛe ſine alteriꝰad
iuuamẽto:talia.n.duo nõ dicũt᷑ in natura vnibilia.vt
ignis in ſua ſpera.⁊ firmamentũ in ſua ſpera:tñ vnuʒ
abaltero ꝙtũ ad termiatõʒz figure. vel q̃tũ ad ratõnez
motus.. Ad illud pᷣo quod obijcit᷑ de ꝓpatõne macro⸗
coſmi ⁊ mecracoſmi.dðm eſt.q in mecracoſmo ñ ẽ cõ⸗
ꝑatio coꝛpoꝛei ad incoꝛpoꝛeũ.niſi ſᷣm ratõʒ mouentis
moti:coꝛpꝰ.n.illud nõ indiget vt ſubſiſtat ꝑ creaturã
illã.ſᷣ tii vt moueat᷑: coꝛpꝰ ᷣo hũanũ indiget aĩa.ñ tm̃

Vaiaʒ angelũ

Ad qð dõm.qꝙ ↄiũgibilia ſunt
nũ vt fiat vna natuꝛa.. Ad ob

vt moueat᷑ hetiã vt in eẽ in quoẽ ſubſiſtat ⁊ ꝑmaneat:
⁊ ideo duplicẽ bʒ oꝑatõʒ.vt mobilis ad motoꝛẽ.⁊ ꝑfe⸗
ctibilis ad ꝑfectõʒ ſuã:vñ vnũ ĩ nat᷑a ↄſtituũt.ſ. hoiez.
¶ Ad vltimũ rñdẽdũ ꝑ interpᷣatõʒ maioꝛis. bec.n.eſt
falſa.quecũqʒ ñ bñt ↄneʒ naturã.nõ vmiũt᷑ inſtatia in⸗
compoſito ex materia ⁊ foꝛma. G

embx ſecũdũ .
D ſecũdũ ſuppoſito ꝙ ↄiũgant᷑ vel vniãt᷑

in natura.querit᷑.vtꝝ ↄiũgãt᷑ ſine medio
aut ꝑ mediuʒ. Et videt᷑ ꝙ ſine medio.ꝗa
vnibilitas vt videt᷑ ẽ drñtia eẽntialis int
: & cũ aia vniat᷑ coꝛpori vnibilitate vnit᷑
ſua eẽntia.̊ quod vnit᷑ ſua eẽntia.vmit᷑ ſine medio:vni⸗
tur g aĩa coꝛpoꝛi ſine medio.¶ Itẽ ſi vpiũgant᷑ ꝑ mediũ
cũ vnũ ſit coꝛpoꝛeũ ⁊ alteꝝ incoꝛpoꝛeũ. neceſſe ẽ mediũ

eẽ coꝛpoꝛeũ ⁊ incoꝛpoꝛeũ ĩ ꝑte: quod cũ impoſſibile ſit

ſcʒ aligꝗd eẽ in his duobo generibo.ſ̊ tm̃ eſt in altero: ñ

habebũt iſla duo mediũ aliqð.q¶] Sitr obijcit᷑.cum aĩa

ſit ſimplerx ſicut dicit aug.in qõne veteris 2 no.teſta.2
coꝛpꝰ ſit ↄpoſitũ: nihil aũt mediũ ſit inter ſi impler cõ
poſitũ:ñ erit mediũ int aiam ⁊ coꝛpꝰ cui ↄiũgit᷑.¶ Pre

terea. inter materiã ⁊ foꝛmã que ei vnit᷑.nõ intercidit

mediũ:cũ ꝙ̊ coꝛpꝰ ſit ſicut materia. aĩa vᷣo ſicut foꝛma.

noõ eſt ncce intercidere mediuʒ ĩ natura.4 Pretea.int

aiaʒ vegetabileʒ 2⁊ ſuũ coꝛpꝰ ñ eſt ncce intercidẽ mediũ
in plantis: cũ g aĩa rõnalis ſe habeat a ſuũ coꝛpꝰ ↄſi⸗
milit᷑.nõ eſt ncce intercidere mediuz. Foꝛte diceret᷑.
ꝓ aĩa ſuis potẽtijs vnit᷑ coꝛpoꝛi.ſicut v et diceꝛe aug.
in li.de aia ⁊ ſpũ:ſᷣ Hͥ nõ remouet ꝗn ꝑ ſe ↄiũgãt᷑.i Lam
cũ eſſe ꝑ prius attribit᷑ eẽntie qᷓ ipi potentie: ⁊ ſimiłr
eẽntie coꝛpꝑis ꝙᷓ potẽtijs eiꝰ:coꝛpꝰ aũt ⁊ aĩa ſe reſpiciũt
naturatr.ꝗ prioꝛ ẽ reſpectu eẽntie aĩe ⁊ coꝛꝑis qᷓ viriũ

inter ſe: iunctio eẽntie aĩe cũ coꝛpis eẽntia.eſi natu⸗

raliter prioꝛ.lzʒ ſit tꝑe ſil: ſine medio ĩ eẽ vniũt. ¶ Cõ
tra obycit᷑ ꝑ ſimilitudinẽ ſumptaʒ ex verbis phᷣoꝝ. Ea
eni q magis ſunt diſtantia.vt ignis ⁊ terra.n ↄueniũt
niſi ꝑ mediũ: aq vo ⁊ terra dicũt᷑ ↄuene ĩ vnũ aliquod
ſine alijs qᷓ ñ int ſe diſtãt.Aã ſi diceꝛet᷑ ignis immedi⸗
ate ↄuenit cũ terra in carbone.h̊ nõ eſt veꝝ: materia eiĩ
illa ñ eſt pure terra.ſᷣ ẽ ↄpoſituʒ ex alijs.Iʒ plus dicat
cenomiari ab illo:q̊ q̃ diſtãt adinuicẽ.quãto magis di
ſtant.tanto magis indigẽt medio vt ↄueniãt ĩ vnnʒ na
tura. 4 Pretea. aia rönalis ad h̊D ꝙ ↄiũgat᷑ coꝛpoꝛi exi
git diſpoſitões aptãtes. quid ſit aptatio coꝛpis ad re
ceptõʒ ipius.hoc aũt ñ ẽ niſi ꝓpter maximã dũſimilitu

Dinẽ eius ad coꝛpꝰ. gia rõnalis ⁊ coꝛpoꝰq̃rũt mediuʒ.

q quod dom.ꝙ aĩa rõnalis ↄiũgit᷑ ſuo coꝛpoꝛi.vt

motoꝛ mobili. 2 vt ꝑfectio foꝛmalis ſuo ꝑfeciibili: ꝓut

aut eſt motoꝛ hʒ potẽtias medias quibo mouet᷑ coꝛpus

pꝓut eſt oꝛganũ aie.⁊ illa via dicit hre potẽtias ꝓp me⸗
dio. Preterea.ſpũs qui dicũt᷑ vitalis ⁊ aĩalis.deſe⸗

rũt tanqꝙᷓ miſtrantes actũ viriũ ꝑ coꝛpus:eo aũt modo

quo eſt ꝑfectio ⁊ coꝛpꝰ ꝑfectibile.lʒ habeat diſpoſitio⸗

nes p̃ambulas que dicũt᷑ quodãmodo media: nõ iñ ex
igit mediũ ĩ vnione. immo ſeipſa vnit᷑ aia coꝛpoꝛi. :
aũt habeat diſpoſitõnes medias in aptatõne.pʒ peꝛ G
quod dic̃ aug.q vegetat᷑: creſcit ⁊ oꝛganiʒat᷑ 7 foꝛma
tur:H̊ aũt ñ poſſz eẽ.niſi eẽnt aliq vᷣtutes ſpuales q iſta
facerẽt.⁊ ideo in aptatõe ſunt media.ĩ ipſa vo vnione
ſeipſa ↄiũgit᷑ coꝛpoꝛi.. Ad illud dᷣo qð obijcit᷑ rõne pꝛi
me pꝑtis.dðm q; eẽntia ipᷣiꝰ aĩe ñ ẽ ſua vnibilitas.lʒ ſe⸗
ipſa vniat᷑.¶ Ad ſcᷣm vo dom ẽ. ꝙ Iʒ aĩa ſit incorpo⸗
rea.⁊ ipᷣm cui vnit᷑ ſit coꝛpꝰ:ñ ꝓhibet illa hre mediuzʒ.
põt.n.eſſe tanta diſtãtia vniꝰ ab altero. vt incoꝛpoꝛeuʒ
ex ꝑte ſua hꝛet mediũ.ſic aĩa bʒ media ex ꝑte ſua viꝛes
aĩales ⁊ vitales ⁊ natales:⁊ coꝛpꝰex alia ꝑte hʒz mediũ
ſpũs tres rñdẽtes.⁊ illud ex via q̃ motoꝛ oꝛganuʒ qð
eſt mobile ↄiũgũt᷑.¶ Silr rñdendũ eſt ad terciuʒ.quia
eni aia eſt ſimplex reſpectu coꝛꝑis.⁊ coꝛpꝰ hʒ ↄpoſitõã

nõ eſt neceſſe ꝙ ſit immediatio:põt.n.coꝛpus habẽ ma

rimã ↄpoſitõʒ.rõne cuiꝰ põt minꝰ ↄpoſitũ eẽ mediuʒ: ⁊
aĩa ronalis cũ ſit ſimplex.põt hre mediũ in genẽ incoꝛ
poꝛei quod ẽ mĩoꝛis ſimplicitatis. ſic eſt vis ſenſibit ⁊
vegetabilis: ? ita er vtraq; ꝑte pᷣt h̃e mediũ ad prepa

ratõez. 4 Ad illuo vᷣo quod obucit᷑ de mateꝛia 1 foꝛma

dom ꝙ illo mõ ſine medio vniũt᷑.lʒ alio mõ mediũ ha⸗
beãt. 4¶ Ao aliud vᷣo qð obijcit᷑ de aĩa vegetabili ⁊ ſuo
coꝛꝑe dom eſt. ꝙ ad vnionẽ ꝑfectõis cũ ſuo ꝑlectibili ſi
mile ẽ ĩ mediatone.ᷣ nõ quo ad ↄꝑatõʒ in coꝛꝑe.aĩa eĩ
vegetabilis immediate oꝑat᷑.rõnalis vᷣo oꝑat᷑ median
te ſenſibili. Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ ex alia ꝑte. ꝙ req;
rit᷑ mediũ.h̊ nõ eſt niſi in quadã ↄgruitate rei vtriuſqʒ
generis adinuicẽ diſtãtis.nñ quo ad ratõʒ vnionis: ſic
enĩ ignis ⁊ terra in ſuo genere entia. reqrũt aquam ⁊

aeꝛez ꝓ medijs.cũ aũt veniũt ad mixtionẽ. vnũquodq;
alteri miſcet᷑ fit vnũ cũ illo.vt ꝙ int ignẽ remiſſum a

ſua virtute ⁊ terrã remiſſaʒ a ſua vᷣtute.nõ ẽ mediũ po
nere ĩ mirto.lz ſit ĩ mixtõne:ita ẽ int᷑ aĩaʒ rõnalẽ qdã⸗
mõ ⁊ ſuũ coꝛpꝰ.In aptatõe.n.ipᷣa media vtrobiq; int⸗
cidũt.in vnione vᷣo ĩ termĩo ñ ẽ mediũ int aĩaʒ ⁊ coꝛpꝰ
Hec aũt oñdit alia rõ ſupᷣdicta ſumpta ex illa ꝑte.loꝗ
tur.n.de medio in adaptatõne.

embrum tercium

Sterciũ quo querit᷑.vtꝝ eo mõ qͥ hñt me
diũ.hẽant vnũ vel plura. ꝓpter maximã
diſtantiã:nõ.n.aĩa rõnalis ẽ vltimũ ĩ ge
. re incoꝛpoꝛeoꝝ: nec coꝛpꝰ primũ in ge
nere coꝛporeoꝝ.ſᷣ̊ vltimũ.Querit᷑ q̊. vtꝝ vnũ tm̃ ſit ex
ypte aie.⁊ alteꝝ ex ꝑte coꝛꝑis:an plura vtrobiq;. Et vi
tet᷑ ꝙ vnũ tm̃ ex ꝑte aĩe.⁊ vnũ ex ꝑte coꝛꝑis.ꝑ ᷣ qð dic
aug.in ſupᷣdictis auẽtibo in li.de aia ⁊ ſpũ.¶ Pretea
inteꝛ aĩaʒ rõnalẽ ⁊ coꝛpꝰ ex ꝑte aĩe rõnalis eſt vis ſen⸗
ſibilis vłᷣ vegetabil.erx ꝑte coꝛpis ſpũs.̊ᷓ vtrobiq; ſuffi
cit vnũ mediũ.¶ Cõtra.aĩa rõnalis eſt ſuba incoꝛpo⸗
rea motiua cognoſcitiua ſepabilis ſiue nõ œpendẽs a
coꝛꝑe:coꝛpꝰ vᷣo cui vnit᷑ tanꝙᷓ oꝛgano ſine ꝑfectibili.eſt
coꝛpus ↄpoſitũ ex elemẽtis ↄplexionatũ.Ex ꝑte vo in⸗
coꝛpoꝛei eſt ſuba incoꝛpoꝛea motiua.ñ ognoſcitiua.in⸗
ſeꝑabilis a coꝛpe.ſ.vegetabili.⁊ ſuba incoꝛpoꝛea moti⸗
ua ⁊ cognoſcitiua inſeꝑabilis.ſ.ſenſibilł:⁊ ita dno ſũt
media. Ex altera voo parte eſt coꝛpꝰ ↄpoſitũ ex elemen
tis.ñ ↄplexionatũ ⁊ coꝛpꝰ ñ ↄpoſitũ ex elemẽtis.⁊ iſia
duo ſunt media.⁊ iſta qtuoꝛ erũt media int aiaz rati⸗
onaleʒ ⁊ ſuũ coꝛpꝰ:duo ex vna ꝑte.⁊ duo ex altera: ſpi
ritus.n.eſt coꝛpus nõ ↄpoſitũ ex nad A⸗ vo ẽ

coꝛpꝰↄpoſitũ er elemẽtis ̊ ñ ↄplexionatũ.¶ Ad quod
dom. ꝙ eo mõ quo ↄtingit eſſe media qᷓtuoꝛ. bʒ media
ſupᷣdicta.¶¶ Ad obiectũ aũt in ↄtrariũ dðm ⁊.ꝙ aug.ĩ

li.de aĩa ⁊ ſpñ loquit᷑ de bis medijs que ꝑtinẽt ad vgni

tionẽ vel motũ ſenſualeʒ. vbi tm̃ requirit᷑ vnũ medium
ex ꝑte aĩe.alteꝝ ex ꝑte coꝛꝑis:ex ꝑte aĩe ſenſualitas.ex
ꝓte coꝛꝑis ſpũs aĩalis ꝗ vocat᷑ fantaſticꝰ:⁊ tũc dꝛ fan⸗
taſticũ ñ coꝛpꝰ.qꝛ ñ eſt coꝛpulẽtũ: ſenſualitas vo dicit᷑
ſpũs.q ñ hʒ oꝑatõʒ pᷣter coꝛpꝰ quẽadmodũ aĩa ſm in⸗

tellectuʒz. -—.
Euempbri quartuz

, . G quartũ quo querit᷑ de mõ vnionis aĩe

rõnalis cũ coꝛꝑe.Cũ.n.multi ſint modi
iũctionũ. Eſt.n.vnũ ↄpatõne.quo ma⸗
teria ⁊ foꝛma vniũt᷑:vnũ ↄtinuatõe.ſicut

ptes quãtitatis ↄtinue:vnũ ↄtiguatõe. ſicut ligna 2 la

pides in domo:vnũ colligatõne.ſicut membꝛa ĩ coꝛpe:
vnũ ↄmixtõne.ſicut elemẽta ĩ elemẽtato:vnũ oplexiõe.
ſicut hũoꝛes in coꝛꝑe ↄplexionato:vnũ impᷣſſione.ſiẽ fi
gura ⁊ cera: vnũ inſertu.ſiẽ ſurculi in ſtipite.Põt q̃ri.
vtꝝ aliquo iſtoꝝ modoꝝ dicat᷑ aĩa vniri coꝛpoꝛi. Et vi
det᷑ ꝙ nõ pᷣmo mõ. qꝛ fſoꝛma ñ hʒ eſſe pᷣter materiã. ſed

fectionum inter ſe.

aia bʒ eſſe pter coꝛpus:nõ dicũt᷑ vnũ illo mõ. Nec di
cũt᷑ vnũ ↄtinuatioe.qꝛ ↄtinua terminũ bñt vnũ.ſeo in⸗

coꝛꝑale nõ hzʒ rerminn. 31 eſt vnũ ↄtiguatõne. cũ eo⸗
rũ ſunt termini ſimul.i
nũ nõ hʒ. Ylnũ aũt colligatõne ñ erit.quia ea que ſunt
vnũ colligatõne. habẽt cõgrue ligamentũ coꝛpale.In⸗

coꝛpoꝛeũ aũt nõ bʒ ligamentũ coꝛpale.̊⁊c. Non ſunt
vnũ ↄmixtione.qꝛ illa diuidũt᷑ vſq; ad mima:indiuiſi⸗

bile ᷣo quod eſt aĩa nõ recipit diuiſionẽ.̊ nõ ñ ẽ vnuʒ

mixtione. Nec eſt vnuʒ complexione.quia illud funda
tur ſuꝑ vnum mixtione.ꝗᷓ ⁊c.Mec eſt vnum impᷣſſione

quia foꝛma nõ eſi principiũ mouendi in illis. Pretea

diuidit᷑ pᷣm diuiſioneʒ materie. nõ ſic aũt eſt in aĩa.g

nõ eſt vnitas impreſſionis.iQec eſt vnũ inſertu.q;ꝛ q

inſerit᷑ dependet ab eo cui inſerit᷑.⁊ vtrunq; vitaʒ bʒ ·

Mec aũt dependet coꝛpus ab aĩa quo ad vitam: reſtat

Sꝙ nullo modo dicet᷑ vnio aĩe 2 coꝛꝑis.¶ Pret ea.foꝛ/
ma babet vnitatẽ cum coꝛꝑe.a aĩa rõnalis cuʒ ſuo coꝛ

poꝛe.⁊ anima ſenſibilis in brutis. vegetabilis in pla⸗
tis. Poteſt queri.in 6 attendit᷑ differentia iſtarũ ꝑ⸗

7 ſe habet ad moduʒ foꝛme cum materia. Sed diſtin⸗
guendum eſt. ꝙ eſt foꝛma prima que ꝑficit materiã.ſic
ſunt foꝛme elemẽtares.⁊ in talibus foꝛma pficit ſimilłr
totã materiaʒ 2 quãlibet ꝑteʒ. vt totus ignis ẽ ignis.
quelibet ꝑs eius eſt ignis:⁊ ad hũc modũ ſunt foꝛme
naturales.que ſunt prime ↄmixtõnis. ſicut ẽ ĩ metallo
hmõi mineralibo:totũ.n.auꝝ eſt aurũ.⁊ quelibet ꝑs
auri eſt auꝝ:ſicut eſt de omĩbo formis materialibus qᷓ
plurimũ appropinquãt ad ſuã materiazʒ. Eſt iteruʒ foꝛ
ma naturalis que ꝑficit totum 2 ꝑtem. ſed non ſimilit
ſicut eſt aĩa ſenſibilis in brutis.⁊ vegetabilis in plan
tis. In hoc.n. habent ↄuenientiã: totu.n.aĩal eſt aĩal.
ſ nulla ꝑs aĩalis eſt aial.ſ̊ plurime ꝑtes ſentiũt.Siłr
quelibʒ ꝑs plante vegetat᷑. ᷣ nõ quelibʒ eſt plãta. Sic
&nõ ſimilit ꝑficit᷑ totũ ⁊ quelibʒ ꝑs: ⁊ hec foꝛma plus
elongat᷑ a materia.hʒ.n.aliquã indiuiduatõʒ pᷣt ma⸗
teriã. Eſt aũt tercia foꝛma que ꝑficit totum. ita ꝙ nul⸗
lam eius ꝑteʒ: ſicut aĩa rõnalis totũ.n.eſt hõ.nulla at

— „

ꝑs hoĩs eſi homo.nec etiã intelligit:totuʒ gͤintellectm̃
eſt. ita ꝙ nulla ꝑs.vñ nulliꝰ ptis dicit᷑ actus. In plan:
tis aũt ⁊ ſenſibilibo nõ ſic erat.ſᷣ ꝑs vegetabat aut ſen

tiebat: 2 ideo iſta foꝛma que ꝓſicit ita totũ.q; nullaz ꝑ⸗

tem. eſt vltima in genere foꝛmaꝝ naturaliũ. 4 Adhuc
etiã addẽdũ eſt.ad dꝛñtiazʒ vegetatiue ſenſitiue. Naz

aĩa vegetatiua etſi nõ ſitłr ꝑficit totũ vt ꝑteʒ. tñ partici
pat quelibet ꝑs vegetatõz ⁊ bec ꝑtes alalis hñt. Sen

fitiua vᷣo aĩa nõ ſic ꝑficit quãlibet ꝑteʒ vt ſentiat.ſicut

ſunt oſſa.pili.⁊ hmõi.ideo accedit plus ad diſtinctõz:
mẽbra vᷣo oꝛganica hoĩs ſenſuʒ hñt ⁊ vegetatõʒ. 2 nul
lũ bñt intellectũ:hᷣ eſt finis diſtinctõis ? indiuiqua⸗
tõnis naturalis.4¶. TPer hec põt patere qualr rñdẽdũ
eſt ad obiecta.Iʒ.n.quedã ſit ſilitudo aĩe ⁊ coꝛpoꝛis ⁊
foꝛme ad materiã. tũ eſt ſimilitudo m modũ is dictũ.
Eſt. n. aia h aliqd pᷣter ſuã materiã.qð nõ ẽ dicẽ in for
ma naturali ſimpłr: vñ ñ eſt ibi ꝓprie actus materie.
ſ actus naturalis coꝛꝑis ↄpleti in ſoꝛma naturali.qᷓ
foꝛma dicit᷑ ſoꝛma coꝛꝑalis:ſic ̊ hbʒ ꝓgriũ moduũ vnio
nis. iõ vocat b. Mern. iſtaʒ vnionẽ ꝓprio noĩe vnita
tem natiuam.in li.ad eugeniũ.v. Patet etiã ex ia dl⸗
ctis. ꝙ ſit drũtia ꝑfectionũ inter animã rõnaleʒ ſenli⸗
bileʒ ? vegetabilez. Alig vo volũt ponẽ drñtiaʒ in ino
onionis. ſm diueriſa media vnientia. vt ponerent lu⸗
men celeſte ſᷣm triplicem differentiam medium inter
perfectionem ? ſubiectum: quod ſi verum eſt tranſcen⸗
Dit noſtram ſpeculatõeʒ.

uod aũt quantũ nõ eſt.termi

d qð dicenduʒ eſt. ꝙ hec vnio
que eſt anime 2⁊ coꝛpoꝛis.a beato Mern. diciẽ natiua:

1

ſi

Nueſtio
Mueſtio. lxiiij. de modo

eſſendi anime rationalis in coꝛpoꝛe.

Onſequenter dicẽ-/

dum ẽ de mõ eſſendi in coꝛꝑe.vtrum ſit

ita ĩ toto coꝛꝑe.ꝙ ĩ nulla ꝑte m eſſenti
am. aut ĩ vna m eſſentiã.ĩ alijs ſᷣm vir
tutẽ . E autẽ ſit ĩ toto.ita ꝙ ĩ nulla ꝑx
te.videt᷑ ꝑ hoc ꝙ actꝰ aĩe rationalis nulli ꝑti conuemt.
nulla eni ꝑs coꝛpis dicit᷑ ĩtelligere.nulla ꝑs dicit᷑ hõ.ſᷣ
totũ dicit᷑ hõ.totũ dicit᷑ ĩtellectus.¶ Pꝛeterea.ph̊s dic.
ꝙ nulliꝰ ꝑtis coꝛꝑis dicit᷑ actꝰ.ſed nec etiã coꝛꝑis. cũ i⸗
telligere ſit pᷣter coꝛpꝰ.quomõ diceret᷑ eſſe in qualibet ꝑ⸗
te vel iu aliqua ꝑte..¶ Pꝛeterea.anima ſenſibilis ſm po
tentiã ſuã.determĩat ꝑtem coꝛꝑis. vt ſᷣm vim auditiuã
determĩat aures.Fᷣm viſiuã oculos.ꝛ ſic de alijs.non ſic
autẽ ẽ de ĩtellectia.que ẽ actus aĩe rõnalis.ergo aĩa rõ⸗
nalis nõ dicit᷑ eſſe ĩ aliqua ꝑte coꝛꝑis.ergo ẽ in toto con
iuncto.Similiter dicit phᷣs.ꝙ ſimiliteꝛ ẽ de ĩtelligeꝛe.⁊
de texere vel edificare.ſed texeꝛe vel edificare ſunt ipſiꝰ
cõiuncti totiꝰ.ergo ĩtelligere. (Eotra. aĩa ẽ ſubſtãtia
ĩcoꝛporea.⁊ iõ nõ ẽ ſitualis.⁊ ẽ in coꝛpoꝛe.⁊ ideo aliquo
modo localis.cũ ergo mouet᷑ coꝛpus.erit ſᷣm ꝑteʒ ĩ vno
loco.⁊ ſᷣm ꝑtem in alio.ergo aĩa cũ ſit ꝑ accides in loco
erit ſᷣm ꝑtem in loco huiꝰ ꝑtis.⁊ ſᷣm ꝑtem ĩ loco illiꝰ ꝑ⸗
tis.ergo pari rõne ĩ locis aliarũ ꝑtium.⁊ ita erit vbiq; ĩ
corꝑe.ſed eſſe in loco coꝛꝑali nõ dicit᷑ niſi rõne coꝛꝑis.
ergo erit in qualibet ꝑie coꝛꝑis.¶ Pꝛeterea. dicit᷑ in li.
de aĩa ⁊ ſpiritu.ꝙ ẽ in qualibet ꝑte coꝛꝑis.nec in maio
ri maioꝛ.nec in minoꝛi minoꝛ./ itẽ aĩa ẽ ſimplex. ergo
nõ habet ꝑtem extra ꝑtem.⁊ m ſubſtantiã eſt in coꝛꝑe.
cũ ergo ſimiliter ſe habet ad ꝑtem coꝛꝑis.erit ĩ qualibet
ꝑte coꝛpis tota. autẽ ſit pricipaliter in aliqua ꝑte
coꝛꝑis.videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ a coꝛde fit expãſio caloris vitalis
ꝑ totũ coꝛpꝰ.in vigilia ⁊ ĩ ſomno fit reditio ad interiꝰ.
I Preterea.in mouẽte fit reditio caloꝛis ad coꝛ. ſpiritꝰ
etiã vitalis dicit᷑ eſſe pꝛicipaliter ĩ coꝛde. Ex quibo colli
gitur.ꝙ aĩa q̃ eſt principiũ vite ſit ĩ coꝛde.¶¶ Preterea.ꝑ
ſimile accipit᷑ hic.ſicut enĩ rex ĩ vna ꝑte regni ſui ẽ ꝑ eſ-
ſentiã ⁊ ĩ alijs ꝑ virtutẽ.aĩa autẽ ſic ẽ in coꝛꝑe ſicut rex ĩ
regno.ergo ĩ vna ꝑte coꝛꝑis ẽ ꝑ eſſentiã.in alijs ꝑ virtu
tem.ſed H̊ nõ ẽ niſi in pricipali.prĩcipalis autẽ ꝑs a q̃ ẽ
motꝰ ẽ coꝛ.ergo ẽ in corde. ¶ Cõtra.virtꝰ aĩie ẽ ſimplex
ſicut ſubſtãtia eiꝰ.ergo cũ ſit ĩ qualibet ꝑte eiꝰ.erit ſim⸗
plex ĩ pluribo locis ſimul.⁊ virtꝰ ſua nõ leꝑatur ab eſſẽ⸗
tia ſua.ergo erit ſimul in ſingulis ꝑtibus coꝛꝑis.ergo ñ
eſt tm̃ eſſentialiter ĩ coꝛde. Pꝛeterea.ſi eſſet ĩ coꝛde ſᷣm
eſſentiã tm̃.cõmetiret᷑ ſe toti coꝛꝑi vel alicui ꝑti eiꝰ.ſʒ ſi
ue ſic ſiue ſic.eſſet ſitualis.quod cũ nõ ſit.nõ erit eſſen⸗
tialiter ĩ coꝛde.⸗ OPreteꝛea.videamꝰ animã iĩpediri ĩ oꝑi
bus ſuis.pꝛĩcipaliter que ꝑtinẽt ad cognitionẽ rationa⸗
lem ꝑ ipedimentũ exiſtẽs ĩ capite aut ĩ cerebꝛo.ergo ſi ẽ
alicui pricipaliter.dʒ dici eſſe ĩ cerebro.¶ Hoc etiam vi
detur ꝑ ſimile.ſicut enĩ deꝰ dr eſſe ĩ mũdo vbiq;.pꝛicipa
liter tñ ĩ celo.q̃ ẽ eminẽtiſſima ꝑs.ita aĩa ĩ coꝛꝑe.princi⸗
paliter vðo ĩ eminẽtiſſima ꝑte.ſed h̊ ẽ caput.ergo aĩa ẽ in
capite.hoc etiã vr.qꝛ ſitꝰ oꝛganoꝛũ ſenſibiliũ ſunt ĩ capi
te.¶ Ad qð dicendũ.q ẽ loꝗ de aia rõnali.vel rõne ſue
eſſentie.vel rõne quarundã viriũ.ſimilit ẽ loꝗ de ea vt ẽ
ꝓfectio.⁊ vt eſt agẽs in coꝛꝑe.Si ergo fiat ſermo de aia
rõnali ꝓut ẽ ꝑfectio.dicendũ ẽ.ꝙ ita ẽ totiꝰ perfectio.q;
nulliꝰ ꝑtis.ſi vᷣo fiat ſermo de ea in rõne agẽtis.dicẽduʒ
eſt.ꝙ diuerſa ẽ eiꝰ actio.hʒ enĩ actionẽ ꝑtis ĩtellectiue.
7 Fm hoc duplicit᷑ accipit᷑.Eſt enĩ quoddã itelligere nõ
dependẽs aliquo mõ a coꝛꝑe.⁊ ꝙ tum ad illũ actu nec di
citur eſſe ĩ ꝑte coꝛꝑis nec ĩ toto.Alio vᷣo mõ dicit᷑ intelli
geꝛe cuʒ fantaſmate.⁊ ſm hoc dicit᷑ media cellula capi⸗
tis logiſtica ſiue rõnalis.⁊ hoc mõ dicit᷑ determinare ſi
bi ꝑtem coꝛporis in ꝑte capitis.Et ſic videt᷑ illud intel⸗
ligi quod dicit phᷣs.ꝙ ſimiliter videt᷑ de texere vel ediſi⸗

% % *

lxuij.

care a intelligere. Alio pᷣo mõ erat ĩtelligere aĩe nõ con

iuncti.inq;tum coniunctũ habet iterũ actionẽ ꝑtis mo⸗

tiue.⁊ ſᷣm hoc põt ĩtelligi.vel ratione motꝰ affectionis.
vel motus vitalis. vel motꝰ localis. Si ratiõe motꝰ vita
lis.ſic primo in coꝛde. Si ratione motus localis. ſic eſt
vbiq; in coꝛpore. Si ergo querat᷑ de aĩa.ratione eſſentie
aiſtimguendũ eſt m modos dictos.tamẽ eſt vbiq; eſſen
tialiter. ⁊ nõ ẽ in maiori maioꝛ.vel in miori mĩior. Hoc
autẽ indicat motꝰ vitalis ⁊ motꝰ localis. ꝙ ſit vbiq; in
corꝑe. Intelligere autẽ primo mõ dictũ.⁊ velle quod ei
reſpõdet.⁊ ſi ſint anime rationalis exiſtẽtis per eſſentiã
in coꝛꝑe.nõ tñ hoc declarãt.cum ipſiꝰ aĩe ſeꝑate ſint hi
actus.⁊ fortaſſe verius ⁊ ꝑfectius.Ex iam dictis poſſũt
ſolui ea q ſupra differenter ſunt obiecta.

¶ Dueſtio. lxv. de conſide

ratione virium anime rationalis.

Ompleto tractatu

ꝑtinente ad cõſiderationẽ ſm ſe. ꝓcedẽ
dũ ẽ cũ adiutorio iheſu xpᷣi.ad cõſidera
tionẽ viriũ.¶ Prĩo ergo queꝛẽduʒ t᷑.an
— 0 aĩa ſit ſua potẽtia.¶¶ Scðo.vñ ſit diſtin
ctio viriũ ſiue potẽtiarũ.¶ Oeiĩde de ſinguł viribo ĩ ſpe⸗
cie.in queſtionibus ſequentibus.

lembrum pꝛimuz

ð pꝛimũ ſic.auguſti.in lib.ð anima ſpi
itu. Anima pᷣm ſui oꝑis officiũ.varijs nũ⸗
upat᷑ nomibo.dr̃ nãq; aĩia dum vegetat.ſen
us dũ ſentit.animꝰ dũ ſapit.mẽs dũ intel⸗
igit.rõ dũ diſcernit.memoꝛia dũ recordat᷑.dũ vult vo⸗
lũtas.iſta tñ nõ differũt ĩ ſubſtãtia quẽadmodũ ĩ nomi⸗
nibo.qm̃ oĩa iſta vna ſunt aĩa.ꝗꝓprietates quidẽ diuerſe
ſʒ eſſentia vna.ex quo relinꝗtur ꝙ; aĩaẽ ſue vires.¶ Itẽ
Aug.ĩ eodẽ.hʒ aĩa naturalia.⁊ illa oĩa ẽ.potentia nãq;
eiꝰ atq; vires idẽ ſũt.ꝙ ipᷣa hʒ accidẽtia?⁊ illa nõ ẽ.ſue vi
res ẽ.ſue virtutes nõ c.nõẽ enĩ ſua prudẽtia.ſua tem ꝑã
tia.ſua iuſtitia.ſua foꝛtitudo.potẽtie aĩe ſunt rnabili⸗
tas ⁊ irꝛationabilitas.potentia tñ pñt dici vires ⁊ vires
potẽtie. Ex his verbis Aug.videt᷑.ꝙ aĩa ſit ſue potẽtie.
Itẽ ſicut materia prĩa poſſibilis ẽ ad ſuſceptionẽ oĩim
foꝛmaꝝ naturaliũ.ſic aĩa hʒ potẽtiã ad ſuſceptionẽ oim
ſpecierũ.ſʒ materia pꝛia ẽ ſua potẽtia.qua eſt ſuſceptiua
oĩm foꝛmarũ naturaliũ.g potẽtia ſuſceptĩa ſpecieꝛũ ĩtel
ligibiliũ ⁊ ĩſenſibiliũ ẽ ipa aĩa.ergo aĩa eſt ſue potentie.
Si neget᷑.ꝙ materia pria nõ eſſet ſua potẽtia.Cõtꝛa.
In omnibo materialibo ẽ potẽtia recipiẽtis ꝑ aliud.⁊ il
lud ẽ materia prĩa.ergo materia prima ẽ receptibił ſor
marũ ꝑ ſeipſam.nõ ergo ĩ ea ẽ differẽs id qð ẽ ipſa ⁊ ipᷣa
potẽtia.ergo ſimilit᷑ eꝛit ex ꝑte ſpũalis ſubſtantie.qꝙ ipᷣa
erit receptibilis foꝛmarũ ꝑ ſeipſam.¶Cõtra nõ ẽ idem
anime ſuũ eſſe ⁊ ſuũ oꝑari.ergo nõ eſt idẽ quo eſt.⁊ quo
oꝑatur.ſʒ quo ẽ.eſt a ſua eſſentia.quo oꝑatur. eſt a ſua
potẽtia.ergo nõ ẽ idẽ ⁊c᷑.¶¶ Itẽ ĩ deo qꝛ nõ differt eſſe ab
oꝑatione(operationũ dico qua oꝑatur)idẽ eſt nõ diffe
rens eſſentia ⁊ potẽtia.̊ cũ in aĩa nõ ſit idẽ eſſe ⁊ oꝑari.
nõ erit idẽ ĩ aĩa eſſentia ⁊ ſua potẽtia. Itẽ potẽtia ani⸗
me eſt ꝑs virtualis ipſiꝰ.aĩa vo totũ virtuale.ẽ ĩ pluribo
potẽtijs.nõ ẽ ̊ aĩa q̃libet ſuarũ potẽtiarũ.i Itẽ ſi eſſen⸗
tia aĩe nõ ẽ differẽs a potẽtia.cũ aĩa ſit ſimplex.nõ vide
bit᷑ niſi vna potẽtia.q̃cũq; enĩ vni ⁊ eidẽ ſũt eadeʒ.ĩter ſe
habẽt eadẽ.nec ẽ ita dicẽ ſicut ĩ trinitate.vbi nõ ẽ poten⸗
tiarũ diſtictio ſiue viꝛiũ.i¶ Itẽ ſi eſſet vna virtus anime.
cõſequeret᷑ ꝙ vna oꝑatio.qꝛ omnis vis creata. cũ ſit di⸗
ſereta.t᷑mĩata ẽ ad oꝑatõnẽ diſcreta ⁊ ſingularẽ prio⁊ ꝑ
ſe. videbit᷑ ergo idẽ eſle ſentire ⁊ itelligẽ apprehẽdẽ ⁊ mo
uẽi. vł ad ſe ĩuicẽ ↄſeqꝗ.¶ Adhuc dicũt qda ꝙ ĩ nlło alio
oꝑaꝰ ẽ idẽ eẽntia r̃i qʒ ſua potẽtia.vñ dict ꝙ aĩa ñ ẽ idẽ ĩ

2
—

eſſentia qð ſua potẽtia.dicũt tñ ꝙ ſunt idẽ in ſubſtãtia.

ſicut enĩ nõ ẽ ioẽ eſſe ⁊ oꝑari.ita nec eſſẽtia ⁊ potẽtia.eſ
ſentia eni anime ẽ illud ꝑ qð aĩa ad aliud ẽ efficiẽdũ vel
recipiendũ. dicunt tñ ꝙ idẽ ẽ ĩ ſubſtãtia.eo ꝙ aĩa ñ ſub⸗
ſiſtat ſine ſuis potẽtijs.nec eti ĩtelligat᷑.nec ipſe poten⸗
tie ſine aĩa.ydẽptitas ergo quã ponit aug.referẽda ẽ ad

ſubſtãtiã nõ ad eſſentiã.4· Ad ̊ qdð obijcit᷑ dicẽdũ ẽ. q ⁊

ſi pria materia ẽ receptibilis foꝛmarũ ꝑ ſeipſaʒ ⁊ non ꝑ
aliud.er hoc nõ ſequit᷑.ꝙ ſit ſua potẽtia.ſicut nec ſequit᷑
aĩa ſeipſa viuit. eſt ſua vita.Preterea.⁊ ſi matẽia pꝛĩa

eſſet ſua potẽtia:non ꝗpter hoc ſequeret᷑.ꝙ aĩa eſſet ſua

potẽtia.qꝛ materia pria ẽ illud ĩ quoẽ vltia reſolutio ex
ꝑte coꝛpoꝛaliũ.ſiue ſuſceptibiliũ foꝛmarũ coꝛꝑaliũ.aĩa
autẽ nõ ẽ id ĩ qðẽ reſolutio ex ꝑte ſpiritualiũ. ſiue ſuſce⸗
ptibiliũ foꝛmarũ ſpũaliũ.aĩa enĩ c reſolubilis in ſuã for
mam ⁊ materiã.ſiue ĩ ſuũ qð ẽ ⁊ quoẽ.

Enſequẽter ſuppoſito.ꝙ aĩa nõ ẽ ſue vires

quẽte
m eſſentiã.licet aliquo mõ ſᷣm ſubſtãtiam.
Querit᷑.vtruʒ vna ſit vis tm̃. aut plures.
¶(¶!qSecũdo.ſi plures.vtrũ omẽs debẽt dici ꝑ
tes anime.an quedã ſic.quedã nõ.4 Tercio ſᷣm ꝗd ac⸗
ci piatur diuiſio virium.

ticulus primus

virtus in ſpũalibo ſeꝗ videt᷑ foꝛmã ab vnita⸗
te. ergo foꝛme ſeꝗtur vnitas virtutis.ſicut.n.
ĩ coꝛꝑalibo vnitatem ſoꝛme ſequit᷑ vnitas nature.forma
autẽ dẽ iniꝙtũ ꝑficit eſſe.natura inqᷓtũ ẽ pricipiũ motꝰ.
ſic ĩ ſpũalibo foꝛma qr̃ initũ pficit eſſe.motꝰ vo inqᷓtuʒ
ẽ pricipiũ actꝰ.Ex hoc ergo vr. ꝙ vna deberet eſſe virtꝰ
aĩe.cũ ſit vna foꝛma.vel ſi aĩa rõnalis ẽ vna foꝛma ꝓut
autẽ ẽ ſenſibilis ẽ alia foꝛma. ꝓut ẽ vegetabilis alia. ſic
dicũt quidã.adhuc nõ dicerent᷑ niſi tres vires.ſᷣm teꝛna
riũ formarũ.q¶ Preterea.ĩ prio ẽ vmtas viꝛtutis ſiẽ vni
tas eſſentie.ĩ creatura autẽ cũ nõ ſit repugnãtia. vt vna
ſit virtꝰ ſicut vna ẽ eſſentia.quẽadmodũ repugnat crea⸗
ture vt virtꝰ ſit idẽ oĩno qð eſſentia.hoc eni dẽ ꝓpriũ dei
poſſibile ẽ ergo creaturã aliquã ĩ hoc aſſimilari prĩo.il⸗
la autẽ cõſequẽter ẽ ſpũalis.vt angelꝰ aut aia rõnalis.
habehit ergo vnitatẽ virtutis quẽadmodũ vnitatẽ eſſen
e cra ian io entis ꝑ vnũ ⁊ multa.prioꝛ ẽ qᷓ; per
idẽ ⁊ diuerſum. Si ergo dʒ accipi differẽtia ĩter creatu
rã ⁊ creatorẽ ꝙᷓtũ ad virtutẽ.accipiet᷑ priꝰ penes vnita⸗
tẽ ⁊ pluralitatẽ.qꝙᷓ penes ydẽptitatẽ a diuerſitatem.ſi ̊
creatura differt a creatoꝛe ĩ hoc. ꝙ virtꝰ ĩ creatura noẽ
oĩno idẽ qð ſua eſſentia. ſic diſſert ĩ hoc.q bʒ ꝑ plurali⸗
tatẽ virtutis.qð hʒ creatoꝛ ꝑ virtutis indiui ionẽ.xt cre
ator agit vna virtute omẽ qð agit.creatura vᷣo agat plu
ribus virtutibo differentia.⸗ Oreterea. aĩa rõnalis ad
imaginẽ cõdita.ẽ ipſiꝰ creatoꝛis.ſʒ ĩ creatore eſt vnitas
eſſentie 2 virtutis. ⁊ differẽtia ꝑſonalis. ergo in aĩa erit
p̃ᷣter vnitatẽ eſſentie aliqua pluralitas.nõ niſi viꝛiuʒ.eꝛ
go aĩa hʒ pluralitatẽ viriũ aut virtutũ.¶ Ad qð dicen
dũ .· ꝙ aĩa hʒ pluralitatẽ viriũ.q Ad obiectũ autẽ in cõ⸗
trariũ dicẽdũ ẽ.ꝙ non ẽ ſimile de virtute reſpectu foꝛme
que ẽ ſubſtãtia.⁊ de natura.i Qatura enĩ ꝓrie.a primo
reſpicit multiplicationẽ foꝛme ĩ mateꝛia.ĩ gbus ẽ poſſibi
le multiplicari. ſicut natura ignis vt multiplicaret for⸗
mam ignis. ſi reſpicit aliũ modũ.hoc ẽ inqtũ ad hunc
oꝛdinat᷑. In illis autẽ ĩ gbus nõ ẽ multiplicatio forme.
vt ĩ ſole ⁊ huiꝰmõi.determiat ſpeciẽ motꝰ.vt vni nature
vnꝰ reſpõdeat motꝰ.virtꝰ autẽ reſpicit actũ. actꝰ autem
