g re dʒ in mrionio.ex qͥ pſumit᷑ ab initio nõ fuiſſe illicitũ. dum eſt. ꝓg ſi factũ fuit ex neceſſitate.cũ nulla alia perſo
e R ſi em ab initio fuiſſet illicitũ ꝓcedente tꝑe nõ ratiſicaret᷑ na eſſet pns qꝗᷓ poſſet baptiʒare.nõ negat᷑ ꝗn poſſit poſtea
t . Eee qð dicendũ.ſm illud ꝙ ↄtinet᷑ in xcretali.ꝙ niſi reddere debituʒ et exigere ſiẽ br. xxx·q.j. ad limina. vbi
c otraxerit nõ dz reddere debitu et agẽ dʒ pniam de iura ponit᷑ caſus de illo qui filiũ ſuum in neceſſitate bapti3a —
,A 4 mento temerario et ꝑmanere in voto.ſiue aũt iurauerit uit. Si 60⁰ fuerit ex ignoꝛantia vel ey malicia:rõne igno 12 2. ſir v n phibet S3αα
. E .— ſiue nõ.peccat ↄtrahẽdo ↄſentiẽdo in carnalẽ copulã ꝓ⸗ rantie excuſe at᷑: ratiõe nᷣo malicie pniam debet agere: ſecd ue Adere
S pter voti tranſgreſſionẽ.q Ad illud vo qð obijcit᷑ in con⸗ nec abinnicẽ ſi unt ſepandi nec alter alteri dz ſubtrabere
ſ⸗ trariũ.dicendũ ẽ ꝙ lʒ eque obliget votũ ſimplerx ⁊ ſolen⸗ xcbitũ.ſicut hr̃ extra de cognatõne ſpũali:ſi vir vel muli

ne:nõ tñ rõne ſolenitatis.vñ ſi ↄtractũ eſt mrioniũ poſt er.¶ Ao obiectũ aũt dicendũ eſt.ꝙ licʒ cognouerit poſt
votũ ſimplex:reddere dʒ debitũ pꝰoſũmatũ mr̃ioniuʒ.⁊ oↄpaternitatem ↄtractã non peccat reddendo vbitũ cuʒ
agẽ pnĩam ð tranſgreſſione voti.ſi pᷣo nõ eſſʒ mr̃imoniũ er neceſſitate illud actũ fuerit. ſi ᷣo ex malicia actũ eſſet
ↄſummatũ poſſet vtrũq; ſeruari.poſſet em̃ ↄtrahẽ et ad etſi nõ peccet reddẽdo debitũ:peccat tñ in exigẽdo.q NA¶d . „ O. ver Rat Pe

☚
. 2 . — . . ⸗ 2 - „ „ . P —
erRfrugẽ melioꝛis vite tranſuehẽ ita ſeruaret᷑ iuramentũ et aliud vᷣo dicendũ. ꝙ illud qð dicit᷑ in cano. põt intelligi ri ge ſencd eS e a „
3 votũ.nibilominꝰtñ indiſcretũ fuit inramentũ.4 Ad il⸗

ce inotñ indiſcretũ fuit inramentu. de illis pſonis q ante ↄiugiũ ſiue mrioniũ ↄtrarerũt ad‚⸗ cnn, Hibine 1h n .
n⸗ . ya lud vo qð obijcit᷑. ꝙ cõſũmatio mðionij fuit inſtituta qꝛ inuicẽ ꝓrimitatẽ ſpũalem. Illud aũt qð ſcðo dicit intel onhrben D,h —
. ſut abkr nõ videbat᷑ ratificari ĩ poſteꝝ.dicenduʒ ẽ ꝙ qͥdãmo⸗ ligit᷑ de illis ꝑſonis vbi ignorantia interuenit/¶ Sʒ po ſc dbi wSie it Neit Potzas
Aere do fuit licitũ.ſ.inq;tum ↄſentit in vinculũ ↄiugale.inqᷓ;

S tum ðvᷣo ↄſentit ĩ copulã caꝛnalẽ: qͥdãmodo illicitũ.2⸗ licz/

teſt queri ꝗd ſi vterq; reliqͥ ſciente ſuſceꝑit ↄmunẽ filiuz o
c ſacro fonte.peccãt ne adinuicẽ pcto inceſtꝰ petẽdo vel

. 4N
/ v

ch⸗

4.
*

. .

—U. — — — — — —— — — —

S

malũ eſſet Fᷣm ꝙ illicitũ:ex illo tũ malo elicit deꝰ bonum
⁊ rõne eiꝰꝙ fuit mr̃ioniũ ↄſũmatũ tenet᷑ reddẽ debitũ:et
qð nõ fuit pꝛiꝰbitũ imo indebitũ poſtea factũ ẽ debitũ
ſi em̃ pꝛiꝰꝑmitteret ſe cognoſci peccaret:nũc aũt non pec
cat reddẽdo.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ iuramentum illud
erat ꝓ mr̃ionio qð foꝛtiꝰhʒ vinculũ voto ⁊ ita nõ ᷣgebat
in deterioꝛẽ exitũ. Dicendũ ẽ ꝙ lʒ eẽt ꝓ mr̃ionio qð in ſe
ſctᷣm ẽ:tñ erat ð votuʒ qð pᷣceſſit.et ideo qͥ ad hͥ ᷣgebat in
deterioꝛẽ exitũ.et iõ nõ obſeruãdũ ſᷣ agenda pnĩaꝓ teme
ritate iuramẽti qð dʒ eſſe cũ iudicio. ſiẽ dr.uij.hiere.
Mueritur etiam ſi d. ij.
mulier cderat fidẽ alicui de ↄtrahẽdo 74 tea votũ ↄti
nẽtie emiſit ex aliq̃ cã. vtrũ peccet pcto inceſtꝰ ↄtrahẽdo
⁊ carnalr ſe ei ↄmiſcẽdo.⁊ ſugponamꝰꝙ mlłier talis ſit q
ex infirmitate caꝛnis nõ valeat ↄtinẽ. O aũt peccet pcto
inceſtꝰfaciẽdo ð votũ.ptʒ ex ̊ ꝙ emiſit votũ ↄtinẽtie.pꝰ
votũ aũt ↄtinẽtie emiſſuʒ et ↄſenſit ĩ carnalẽ copulam et
carnalr cognita ẽ:gꝗᷓ peccauit pcto carnis ↄ votũ: ̊ cõomi
n c vece ſit inceſtũ.¶¶ Cont᷑· videt᷑ ꝑ qð dẽ in xcretali.vbi dẽ ꝙ
C de. de fide mẽtita ⁊ voto violato agat ↄgrnã ſatiſfactõeʒ. et
14

vanctτρ cui vult in dno nubedi licẽtia ↄcedat᷑: ̊ nõ intendit pa⸗
Irxa·poſſe pa p̃ſtare auẽtem peccãgi: no peccauit ſic ↄtrabendo 2
carnatr ſe nlerco. dr qð dicendũ ẽ.qꝙ illud qð dic
papa.reſpicit illud quõd dicituꝛ de duobo malis minus
malũ ocedendũ ẽ.minꝰaũt malũ ẽ mulierẽ ↄtrabẽ mr̃io⸗
niũ pꝰvotũ ſimꝑlex emiſſuʒ:qᷓ; incurꝛẽ reatũ foꝛnicatõis
et ideo bis ↄditõibo erñtibo ↄcedit papa licẽtiã nubendi
ita ꝙ agat᷑ pnia de violatõne voti. ec dr eẽ pctẽm ince⸗
ſtus ſi reddat debitũ ptꝰmr̃ioniũ ↄtractũ.vel ſi carnalit᷑

Heνε 2miſceat: ſ̊ ſi extra mrioniũ fieret cũ ꝑſona q votũ emi⸗
voto ſollem ſit: boc aũt tm̃ dicit᷑ de voti violatione.

Lonſequeteꝛ dicẽ,. .S. .

dum eſt de caſibo ptinentibo ad pcẽm inceſiꝰ ſiue ſacrile⸗
gij. Pm aliũ modũ qð ꝓuenit ↄtra cognatõezʒ ſpũaleʒ aut
ſpnñalem/primitatẽ. Põt ̊ queꝛi vtrũ peccet vir pcto in⸗
ceſtus ꝗ baptiʒat filiaſtrũ ſuũ vel filiaſtrã ſuã. et poſtea
cognoſcit vxoꝛem ſuaʒ cuius efficitur comꝑa terſt vige⸗

els· reddendo debitũ. Hd hoc rñdendũ eſt. in boc caſu vt⸗

qʒ perſona ſuo iure pꝛiuat᷑ et neuter põt petere:neq; ſi pe
tat aliꝰtenet᷑ reddere.¶ Geinde querit᷑ ſi inter ſacerdo⸗
tem ↄfeſſoꝛem et ipᷣm penitentẽ ſiue ſuſceptũ in pnĩia ꝓxi
mitas ſpũalis ↄtrabit᷑.vtrũ filiꝰipſiꝰ ↄfeſſoꝛis ↄmittat ĩ⸗
ceſtũ cũ muliere ſic ſuſcepta in pnia.vel ſi põt eã duceꝛe:

M nõ poſſit eaʒ duceꝛe videt᷑ ꝑ hboc qð vr in cañ.oẽs xxxA1 αRασ

in pnĩa ſuſcepimꝰita ſunt filij nr̃i vt baptiʒati ſuſcepti:ſᷣ
filiꝰſacerdotis nõ pt᷑ ↄtrabere cũ mulieꝛe ſuſcepta in ba
ptiſmo:&̊ᷓ nõ põt ↄtrahere filiꝰↄfeſſoꝛis cũ muliere ſuſce⸗
pta in pnia.¶ Pꝛeterea viget᷑ eſſe ſua ſoꝛoꝛ ſpũalis.eꝛgo
ↄmitti inceſtꝰ.¶¶ Ad qð diendũ eſt.ꝙ nõ eſt ſimile de vi
culo ſpũali ſacr̃i pnie et ſacr̃i baptiſmatis. Illud em qð
eſt baptiſmatis ẽ maioꝛis reueretie et ſctitatis: cũ bapti
ʒato nõ ficte dimittat᷑ om̃is culpa et pena et ideo ꝓximi⸗
tas ſpũalis magis extendit᷑.ſi em̃ aligs ſuſcipit aliquaʒ
ꝑlſonã in pniaʒ ↄtrahit᷑ vinculũ ſpũale inter patrẽ⁊ fili⸗
um:ſ̊ nõ ꝓpter hoc inter ꝑentes hmõi ⁊ illiꝰvel ꝓlẽ huiꝰ
et illiꝰ. Si vo ſuſcipit᷑ i baptiſmo:ꝓximitas ſpualis cõ⸗
trabit᷑ inter filiũ baptiʒãtiſet mulierẽ baptiʒatã: vnð in
cañ.non oꝑtet filia ſuã quã de ſacro fonte ſuſceꝑit aliqñ
filio ſuo in matrimonio tradere.

¶ Lueſtio. clxxj. de pecca

to contra naturam.

Onſequẽter dicen

dum ẽ de maxĩo pcto carnis qð.ſ.eſt ↄt
naturã.qð fit multis modis, Aliqñ em̃
ꝗs oꝑat᷑ turpitudinem ĩ ſemetipᷣo et dr
J mollicies. Aliqñ vo cũ alio vel alia:et
hoc ↄtingit multipłr cũ.ſ. maſculꝰcũ feia ĩ mẽbro nõ ad
hH ↄceſſo:vel femia inoꝛdiate cũ viro. Deinde maſculꝰcũ
maſclo.vel feia cũ feia.Vltio cũ ſit cũ re irꝛõnali.⁊ in h
genẽ tanto ẽ deteriꝰ:q̃nto ẽ maioꝛ nate ꝑuerſio. autẽ
ſit maꝰ ↄꝑatõe illoꝝ:pʒ ꝑ h̊ qd dic augꝰ.de adulterinis
ↄiugijs. Oim hoꝝ pctoꝝ peſſimũ ẽ qð ↄ naturã fit.⁊ di
cit aug.in li.de ofeſſi.lagicia q̃ ſunt ↄtra naturã:vbiq;
ac ſemꝑ repudiãda ſunt atʒ puniẽda.nec mirũ:q; viola:

●
tiur ipſa ſocietas que cum deo eſſe nobis debet. maxĩe cũ Inde pecoꝛa iubent᷑ occidi:qꝛ tali flagitio ↄtaminata:in M n
eadem natura cuiꝰille eſt actoꝛ libidinis ꝑuerſitate pol⸗ dignã refricant mẽoꝛiaʒ facti.dñs aũt nõ tm̃ penãa mor⸗ “M 4
3 luitur.¶ MPõt aũt queri de ↄꝑatione hoꝝ pctoꝝ inter ſe tis b̊ etiã genꝰmoꝛtis hoꝛribile ĩflixit ſiẽ hr̃. rix. geñ. vbi w
m rõnem magnitudinis. Scðo de pena hopct᷑i. Cercõ Driq pluit dñs ſuꝑ ʒodomã ⁊ gomoꝛrã ſulphur ⁊ ignezʒ p
tx caſibo aliquibo in quibo dubitat᷑ vtrum ſit otra natu⸗ de celo ⁊ ſubuertit ciuitates ⁊ om̃s regiones circa ⁊ vni⸗
ram velnon. uerſos habitatoꝛes vꝛbiũ.vt ex genẽ pene genꝰpcti oñde
embrum primũ retur. Elñ dic greg. cũ dñs ſcelera carnis puire decreuiſ ⸗/ in
4 ßhra ſet: qlitate vltonis inotuit maculã crimis.ſulphur em̃ fe nonſirmat e
* N D pꝛimũ ſic videt᷑ ꝙ mollicies ſit maiꝰpec etet:ignis ardet.q g ad ꝑuerſa deſideria carnis fetoꝛe ar⸗
acatuʒ in ̊ genere.prima.n.rõ in pᷣncipijs a ſerant:iure ſulphure ⁊ igne ꝑierũt. ¶ Sʒ põt qri Apter
. ‚ generatõnis ad quã oꝛdinat᷑ ↄcubitꝰeſt: vt i Ein qd infantes cũ ꝑentibo cremati ſunt ĩ ʒodomis:cuʒ imu⸗ 6
. alterũ ſit agẽs et alterũ ſit recipiẽs.in hoc a⸗ nes eẽnt a culpa: Ad quod dicendũ. ꝙ boc factũ ẽ in d⸗· .
at pcto nõ remoanet hec rõ. in alijs o remanet rõ altei teſtatõeʒz crimis ne de eoꝝ oꝛigine aliqð remaneret veſi 1
tatis licet ĩ alijs ſit oꝑoſitio nature:g hoc eſt pꝛimum 2 giũ. et ꝓuiſuʒ ẽ illis:ne diu viuẽtes exempla patrũ ſeque 4
maximũ pctim in ̊ genere.· Ao h̊ facit qð br in geñ.xx⸗ rent᷑:et ſic leuiꝰpunirent᷑.pentes aũt taʒ ꝓ ſe qᷓ p eis rei
xviiij. vbi dr.ꝙ ꝑcuſſit dñs eum ꝗ ſemen fundebat in ter⸗ erant mors em̃ filioꝝ crimẽ eſt ꝑentũ. ʒ adhuc qri: 4
ram: ne libenfratris noĩe naſcerent᷑.eo ꝙ rem deteſtabi⸗ tur rõne pene.videt᷑ em̃ cũ ſit guiſſimum pctm et maxie ”JM
leʒ facexet:ex qͥ̊ videt᷑ iſtud ſit maximũ pcẽm in illo ge cteſtabile ꝗꝙ mexiĩa rñdeat ei pena in futuro.4: Sʒ vidr 4
nere.Bed econtra videt᷑ illud eſſe maximũ vbi nõ ſal ↄtrariũ ꝑ hoc qð dr.xj.mathᷣ.remiſſiꝰerit terꝛe ʒodomo 4
uat᷑ ſpẽs in ipis ↄmiſcẽtibo.di em̃ ſuꝑ illud Geñ.xxxvij. rũ ĩdie iudicij ꝙᷓ tibi.&̊ maioꝛ pena debet᷑ ipi capharna: d
accuſauit frẽs ſuos crimie peſſimo.glo.ꝙ cũ pecoꝛibo mi um in futuro qꝙᷓ ipis ʒodomitis:łᷣ ſieut ibideʒ tangit᷑ illi tn
ſcebant᷑. hoc ẽ peſſimũ in illo genẽ.q¶l Pꝛeterea ad h̊ eſt vcapharnaũ ĩ ̊ peccauerũt ꝙ; nõ credider̃t. maioꝛi pẽa n
genano vt ↄſeruet᷑ ſpẽs.vbi ̊ plus ẽ de opoſitõe ad ſpẽʒ dignũ eſt petm infidelitatis q; pcim qð eſt ʒ naturã. Sʒ pag nae ſ⸗
ibi eſt maioꝛ oꝓpoſitio ↄ naturã:q̊ maiꝰ pctᷣm in h̊ͥ genẽ. videt᷑ ꝙ maria pena deberet rñdere pcto ð naturaʒ. Or᷑ mavtſirꝛ petn .
Item maxrimũ pctm łeſt ſpuᷣale ydolatria: p̊ huic ĩ illo cm̃.xvij.luc.ſuꝑ illud qᷓ die exijt lotb a ʒodomitis.gl. be⸗ cα⅜hen
genere ꝓpoꝛtönaliter rñdet aliqð in genẽ pcti carnalis. de.pᷣtermiſſo maxrĩo ſcelere ʒodomitaꝝ:ſola ea ↄmemo⸗ 4
Sidẽ erit maximũ in illo genẽ: h̊ hoc videt᷑ eſſe pctm illð rat q vel leuia vel nulla eſſe putarẽt᷑et dĩc de comeſtione
qð eſt maſculi in maſculũ et hmõi ſicut hẽ.j.ad MRo. ſu⸗ ⁊ negociatõne.cũ igr ibi maximũ ſcelꝰreputet᷑ maxĩa pe⸗
per illud relicto vſun naturali.glo.quantũ ydolatria per na dignü reputat᷑. o qdð dicendũ. ꝙ petm ò naturã
imperiũ ⁊ grauiſſimũ delictũ eſt:tantũ ↄpenſatio ꝑ hoꝛ⸗ reũ eſt ſiue reũ efficit maxia pena in futuro.¶ Ad illud
renda ⁊ ꝑ ſoꝛdida paſſio quã receperũt in ſemetipᷣis.2 lo vᷣo qð obijcit᷑ ꝑ illuq xj.math̊.dicendũ eſt ꝙ; non loquit
quit᷑ ibi de pcto ð naturam in q̊ maſculi in maſcnlos ⁊c̃. ̈tũ ad penã iſtiꝰpcti: b̊ loqt᷑ ꝙᷓtũ ad penã infidelitatis ĩ
Gillud ẽ maximũ pct̃m in illo genere.¶ Ad qð dicendũ ißpis zodomitis opatõne ad inſidelitatẽ eoꝝ de caphaꝛna-
in illo genè maximũ djr illud qð eſt ↄ naturam ſpeciei uin.ꝗa maioꝛ vebet᷑ pena ꝓ infidelitate illoꝝ ꝗ habueꝛũt
vel/ vbi fit coitus cũ re alteriꝰgeneris ſpẽi.¶ Ad obiectuʒ at᷑ cam motiuã ad credendũ: qᷓ illoꝝ ꝗ nõ habuerũt.vñ dĩ
pꝛimo dicendũ eſt.ꝙ licet pᷣma rõ in pᷣncipijs generatio⸗ ibidẽ ſi in ʒodomis facte fuiſſent pᷣtutes qᷓ facte ſunt ĩte:
nis ſit ſᷣm actiuũ et receptiuũ ibi aũt hoc deſit:nõ Apter foꝛte mãſiſſent vſq; in hũc diem.ex qͥ aparet q; loqꝗtur de
boc dicet᷑ maiꝰpetm in illo genẽ licet enoꝛme ſit in ſe.ibi pꝑatõne infidelitatis ad infidelitateʒ. Infidelitas enim
em̃ ex hoc pctm ẽ.qꝛ illud qð oꝛdinatum ẽ ad materiam illa qᷓ dr in illis ꝗ nõ credũt:ad generalẽ iniuſticiã perti
ercrotdis-1 e uſttunetn oꝛdinato nature emietik. neeb⸗ net. 1
in alteruʒ qð debito mõ ſit receptiuũ fundit᷑. hoc aũt e WWMom b
minꝰqᷓ; vbi in alterü indebito mõ receptiuũ. Aliqñ tam . Leimm brumtercium
mollities ſumit ꝓ pcto qð eſt in his ꝗ paciſci ſunt.et hoc FErcioquerit᷑ c caſibo in quibo dubitatur
mõ eſt grauiſſimũ pctm ð naturã.qñ qð eſt actiuum ſᷣm . vtrũ ſit pcm 3 naturã vel nõ.querit᷑ eniʒ
naturã ſupꝓponit᷑ ad recipiendũ. Ad aliud vᷣo dicenduʒ B de viro et muliere qᷓ ꝓpter pĩguedinẽ quã
ꝙ licet illud petᷣm ſit eteſtabile.tñ in q̊ erat ampliꝰ de⸗ hñt non poſſunt adinuicem reddere debi⸗
teſtabile ꝙ voluit ſemen deſtrui ne ſuſcitaret᷑ ſemen fris tum mõ ↄſueto in debito vaſe.et ex infirmitate carnis ñ
defuncti.vñ aggrauatio ẽ in illo genere pcti.¶ Ad illud pñt ſe ↄtinere.et ꝑiculũ eſt ſi patiant᷑ inciſionẽ.vtrũ poſ⸗
vᷣo quod obijcit᷑ vltimo.dicendũ ẽ ꝙ cũ ↄꝑatur pctᷣm pec/ ſint reddẽ debitũ carnis ĩ debito vaſe mõ nõ ↄſueto?:ð 1
cato.hoc eſt réne generis pcti: petm em qð eſt ↄ naturazʒ videt᷑:eo ꝙ duobo exñtibo malis.minꝰmaluʒz ↄcedit᷑ ſiue 1
eſt ſummũ in genẽ carnaliũ pctoꝝ.eum ſicut infidelitas pꝓmittit᷑.niſi alterũ illoꝝ ſit expediẽs ꝓpter maioꝛis ma⸗ 1—
dr ſummũ in genẽ ſpũaliũ pctoꝝ.dico aũt infidelitatem li vitatõeʒ:ſ̊ graue malũ eſt adulteriũ in ↄiugato vel cõ⸗
ydolatrie.cũ em̃ ſint.x.pᷣcepta in decalogo:ex ꝑte pꝛime iugata: minꝰvo coitꝰviri cuzʒ vxoꝛe illicitꝰpᷣ tamẽ in vaſe
tabule ſummũ dr infidelitas ydolatꝛie.in ſcdðᷣa ᷣo tabu⸗ debito/mõ incõſueto⸗ Pꝛeterea dicit aug:in li.de bono
la ex ꝑte pct᷑i carnalis ſummũ dr pcẽm quod ẽ ↄtra natu⸗ ↄiugali.q; longe minꝰpeccat qtũlibet aſſiduꝰad vxoꝛem
ram.vñ illud dr innom inatũ pctẽm ſiue paſſio ignomiĩe: ꝙᷓ rariſſinꝰad foꝛnicatõeʒ:cũ & iſte peccet in vxoꝛe:minꝰ
quia pꝛiuat nomen a dephenſo in tali crimine. et eſt ita peccat qꝙ; ſi ꝑpetraret foꝛnicatõeʒ aut adulteriũ. Pꝛete
enoꝛine:vt nec in recoꝛdatõeʒ debeat pꝑuenire. rea cũ ſiat i vebito vaſe videt᷑ eſſe vſus natalis. ſos aut
1 Fer⸗Lſyas nat᷑alis q ꝓlabit᷑ vl᷑ ꝓpagandi nccitateʒ ẽ venialis ĩ vx⸗
embrum ſecundũ ſ oꝛe.ſic dieangs bn⸗ ve eſſe venialis:ſᷣ aliꝰ dãnabilis
undo querit᷑ de pena huiꝰpct̃i. autẽ videt᷑ ̊ ꝙ ꝑmittendũ ſit viro ſic indebito mõ vxoꝛẽ ↄogno
pyuniat᷑ moꝛte m legeʒ bũãim pʒ ꝑ hoc qð ſcere. Pronn ſuꝑ illud.j.ad Ro.in eũ ꝗ eſt ↄ naturã.
dicit?᷑ in codice.ꝗ puero ſtuprũ adducto vł glo.ð naturã ẽ ↄcubitꝰ qn vir cũ ipſa vxoꝛe alio mõ ꝙᷓ; de
coꝛrupto comite ꝑſuaſerit capite puniatuꝛ cet doꝛmierit:ſed alio mõ doꝛmit iſte cũ ipſa ꝙᷓ; decet: g ẽ
ſi ̊ ꝑſuaſio punit᷑ tantũ:młtomagis⁊ ipᷣa oꝑatõ.⸗¶:. Si⸗ ↄtra naturaʒ bmõi coitꝰ: ſed 3 ↄecubitꝰnatura eſt maius
militer dr in leui.xx.vbi loqꝗt᷑ de pcto ðↄ naturaʒ dicẽs.q peccatum q́; foꝛnicatio vel adulterium: ergo huiuſmodi
ꝛmierit cũ maſculo coitu femĩeo ⁊ vterq; nephas opa⸗ eſt maius peccatũ.nõ ̊ ex ꝑmiſſione ꝑpetrandũ.( Iteʒ
tus ẽ moꝛte moꝛiat᷑.Et diĩc oꝛige. hoc pctẽm iniuria nat᷑e concubitus ꝗ eſt ↄtra naturam execrabiliter fit in mere
eſt vñ et moꝛte mulctari decretũ eſt.¶. Sitr in deteſtatõʒ trice ſed erxecrabilius in vxoꝛe vt dĩc auguſtinus in li.de
crimĩs ipᷣm pecus iubebat᷑ occidi.nõ qꝛ ipᷣm pecꝰdelinq bono coniugali:ſed minus malum eſt cognoſcere mere⸗
ret:̊ᷣ ne fieret refricatõ memoꝛie.vñ aug.in qõibo leui. tricem vſu naturali ꝙᷓ eo qui eſt contra naturam. ergo

11
99

crge,

7
enileg ,

1,
Tlseyr
Ritaca

¶ Mueſtio
fo:nicatio minus eſt peccatum qꝙᷓ; hmõi.ergo ꝓpter vita⸗
et nientoſe 5 en tnie malũ Pbetrand rer⸗
Metẽea.i:ad cot.ſuꝑ illud libidinem.glo.libido ẽ ar⸗
doꝛ ꝓ q̃ſlibet turpi ſte aem to⸗Sardun aſtib tur
pitudines diſcurẽs vr eſſe viciũ ↄ naturam: boc pctm
videt᷑ eſſe naturã de qͥ ſup dictũ eſt. ꝛetẽa.cognoſcẽ
ↄiugatã ſuã mõ bꝛutali vr eſſe ↄ natura hũanũ.⁊ qðẽ õ
naturã hũanaʒ ẽ valde graue pct̃m.gᷓ hoc ẽ e graue
petm. nullatenꝰꝗᷓ ex aliq cauſa ꝑpetradũ.¶¶ Ao qð dix
erũt quidã ꝓpter nccitateʒ dũmodo fieret in debito vaſe
ſi cognoſcẽt mõ nõ ↄſueto vir a pcto ercuſabat᷑ dũmodo
cauſa.plis fieret. Et rñdebant ei qð obiectuʒ eſt de pcto
ↄtra naturã.ꝙ tũc dicebat᷑ pcẽm pet̃Äm ↄ naturã ſoluʒ:ſi
nõ ea ꝑte coꝛꝑis q ad generanduʒ eſt inſtituta vteret᷑ ſed
alia.qð videt᷑ hr̃i ꝑ hoc qð dicit᷑j.ad Ro.ſuꝑ illud reli
cto vſu naturali.glo.qd eſt mutare vſum naturalẽ in eũ
ꝗ eſt ↄtra naturãa:nili ſublato vſu ↄceſſo:aliter vti i con
ceſſum ẽ.cũ illa ꝑs coꝛꝑis nõ habeat hꝰmõi vſum datum
a natura. Sʒ dicendũ eſt potiꝰ.q peccat vir ſic coõſcen
do vroꝛẽ mõ brutali.nec neceſſitas eũ excuſat a toto licʒ
dimin nat q̃ntitatẽ pct᷑i.et lʒ nõ ſit modꝰcognoſcẽdi õ na⸗
turã generalẽ:eſt tũ modꝰcognoſcẽdi ↄ modũ nature ro⸗
nalem.vñ valde guiter peccaret ꝗ ſic cognoſcẽt nulla ex
iſtente neceſſitate. ¶ Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ de ↄpatione
pct᷑i ad ꝑctm. videt᷑ dicendũ ꝙ excedentia ſint et exceſſa.
q̊ ad h̊ em̃ ꝙ ex vna ꝑte ẽ cognoſcẽ ſuã ex altera vo eſt co⸗/
gnoſceꝛe ſolutã ſiue alteriꝰ:maiꝰeſt pctm foꝛnicatio ſiue
adulteriũ iſto pcto.q̊ͥ ad h̊ aũt q hic eſt modus bꝛutalis
ibi ðᷣo modus hũanus:maiꝰeſi pcim ex iſta ꝑte qᷓ exr illa
vñ nõ eſt ſufficiẽs cauſa q̃re ſic cognoſcat vitatio foꝛnica
tiõis. et qa in vtraq;ʒ ꝑſona eſt impedimentuʒz. videtur ꝙ;
omune ſit vel eſſe debeat rõ ↄtinẽdi manẽte impedimẽto
QAeq; videt᷑ dicendũ in hoc caſu ꝙ facienda ſint mala vt
vitent᷑ terioꝛa.hoc at̃ totũ ſanioꝛi iudicio ẽ relinquẽdũ
et in ꝑſona petente debitũ 2 reddente:hᷣ ↄſtat ꝙ rõ eſſen⸗
di ↄtra naturã minoꝛ eſt q́; ̃m ſupꝛadictos modos.

(Mueſtio. clxxij. ge pecca
Dmiam dictum

ſit de pcto qdð eſt ex infirmitate ᷣm ſe.et
Fm dr̃ias magis vſitatas: ↄñter dicẽdũ
eſt de pcto qð ⁊ ex ignoꝛãtia ſiue ꝑ igno⸗
rantiq.¶ Qirca qð querit᷑ pᷣmo vtrũ a⸗
pigndꝛantiã ꝑpetrat?ſit petm. Scðo vtꝝ actꝰ
malus ꝗ fit ꝑ ebꝛietatẽ vel furoꝛẽ vł ꝑ pueritiã dicat pec
catu ꝑ ignoꝛantiã. Tercio vtꝝ actꝰmalꝰ ꝑ ignoꝛantiam
luris ꝑpetratꝰſit pcẽm. Quarto vtꝝ actꝰp ignoꝛãtiã feti
ſit petimn vel nõ. Quĩto vtx act p igꝛãtiã liget ad penã lʒ
n ad culpã. Sexto de ꝗbuſdaʒ caſibo qui fiunt ꝑ igꝛãtiã⸗

embrum prumũͥ
Dpꝛimũ ſic.videt᷑ ꝙ nõ ſit petn. Pctm eĩ
icut dr in li. de vera religi.adeoẽ volũta⸗
riũ ꝙ ſi nõ ẽ volũtariũ:nõ ẽ pctm. ſ̊ qð eſt
inuolũtariũ nõ ẽ volũtariũ.actꝰ autẽ malꝰ. ⸗

2 ignoꝛantiã

Miſcia. ꝛetéa. inuoluntariũ dr qð triſticiã affert et

: * 4 — ₰ . . — — . —— —
aſe k,zs Penitudine: Hotingit ĩ bmõti ̊nõ eſi pcrẽm. 4 Jteʒ aug.
wolete in qõibo ve. teſ. 7 no. quõ reus ↄſtituit q neſcit qð fecit?ßᷣ

g aa actmalꝰ ꝑ ignoꝛantia ẽ hmõi.ᷓ nõ ex ſlo ↄſtituit aligs
reus peti vel crimis..¶ Item volũtas rõnalis ſiue delibe
ratiua ſeqtur cognitõeʒ.ſi ᷓ nõ eſt cognitio nõ ẽ volũtas
deliberatiua: ᷣ vbi eſt ignoꝛantia nõ ẽ cognitio: vbi eſt
ignoꝛatia nõ ẽ volũtas deliberatia:ſ̊ pctm actuale moꝛ⸗
tale hʒ volũtatẽ deliberatiuã p cã.·ſᷓ vbi ẽ ignoꝛantia nõ
eſt petm actuale moꝛtale.ergo actus malus ꝑ ignoꝛãtiã
ꝑpetratus nõ eſt FeratiGRonuaug de adulterinis
aiugis. Sũt per̃a ignoꝛantiũ quis minoꝛa qᷓ ſcientium

1.

ꝑpetratꝰẽ inuolũtariꝰ:ꝙ non ẽ pctm.qð p⸗
bat᷑ ꝑ hoc qð dic phᷣs inuoluntarijs ignoſcẽtia ↄpetit et · veria

peccata autem ignoꝛantiuʒ dicunt᷑ pcta ꝑ ignoꝛantiam.
nõ / ꝓhibet gn ſit pctm: etſi fit ꝑ ignoꝛantia.¶ Itez gre.
ponit quandã differentiã pcti ex ignoꝛantia cũ dicit.ali⸗
ud pctm eſt ex infirmitate.aliud ex ignorantia ⁊c.̊ qð⸗
dam eſt pctm ꝑ ignoꝛantiã. ¶ Iem.iij. act.ſcio ꝙ p igno
rantiã feciſtis vos et pr̃es veſtri ⁊c.et tñ illud fuit pctin
quod ptz ꝑ hoc qð ſeꝗtur.pniam agite ⁊c̃.Et ad thi.dĩ
miſcdiam ↄſecutus ſum qa ignoꝛãs feci.Et aug:contra .
donatuʒz.Longe grauiꝰeſi pctm eiꝰꝗ ſciens qᷓ ꝗ neſciens
peccauit. qð dicenduʒ.ꝙ actus aligꝗs ꝗ fit ꝑ igno⸗
rantiã qui malꝰeſt:pctm eſt.ſicut hr in bis q obiecta ſũt
ex vna ꝑte.⸗ Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ in cõtraꝛiũ.dicẽdũ
eſt ꝙ aliud ẽ inuoluntariũ ꝑ ignoꝛantiã inuincibilem. et
talis actus cũ nihil habeat de volũtario eo ꝙ ſimpłr dr v
inuoluntariũ:nõ dicetur pctm:ſ̊ eſt inuoluntariũ quod
hʒ aliquid admixtũ de voluntario:et tale licʒ qͥ ad quid WDW
ſit inuoluntariũ.eo ꝙ; quo ad ꝗd eſt voluntariũ dicetur cvi⸗
pcr̃ᷣUm. et h̊ dicit phᷣus his verbis.ꝗ ꝑ ignoꝛantiã operat᷑
aliꝗd nõ aũt triſtat in oꝑatione.volens ꝗdeʒ nõ oꝑpatur „ –V —
qð neſciuit nec rurſuʒ volẽs cũ nõ triſtet. vñ aliud nomẽ tααιςſQnιnBv
hẽbit ab inuolũtario. 4. Dicendũ eſt & ad illud qð dr in
li. de vera reli.qꝙ ibi accipit᷑ volũtariũ/ ꝓut ẽ cõe ad volũ
ſꝰ tariũ ſimplex et voluntariũ Fᷣm ꝗd.⁊ hoc mõ dicet᷑ aliqñ
illud qð ẽ ꝑ ignoꝛantiã pctm.¶ Ad ſcᷣm vo dicendũ.ꝙ
myle vbi ẽ ſimplex inuolũtariũ nõ dicet᷑ pctm:bᷣ vbi ẽ volũtas

1 no in ꝑte licet nõ qͥ ad om̃s circũſlantias pt eſſe petm. phus 5eoſealalete

aũt cũ loꝗtur de inuolũtario logꝗtur de inuolũtaꝛio ſim⸗
pliciter.⁊ qꝛ ↄtingit eſſe inuolũtariũ ſimpłr. ſᷣm ꝗd aũt
volũtariũ nihil ꝓhibecęet ſi ſit ꝑ ignoꝛantiã et triſticiam
hẽat cũ cognoſcet᷑:nihilominꝰeſſs pctm. ¶¶ Ao terciuz dᷣo
dicendũ.ꝙ loꝗtur aug.de furioſis quoꝝ ligata ẽ ratõ vt
neſciat:et iĩ talibo nõ eſt reꝰꝗ neſcit quod facit.4. Ad q̃r⸗
tum dicendũ.ꝙ licʒ deliberatina dependeat a cognitõne
p̃cedente ⁊ nõ ſit ꝑfecta cognitõ:nihilominꝰ eſt volũtas
ratione alicuiꝰcognitõnis pꝛeambule.

bruz ſecunduiun

do querit᷑.vtrũ actus malus ꝗ fit per
ebꝛietatẽ.vel furoꝛeʒ.vel ꝓ pueritia: dicat᷑
petm ꝑ ignoꝛantiã ſet videt᷑ ꝙ ſic.cum eniʒ
triplex ſit pctm:ex infirmitate.ex ignoꝛan
tia.ex induſtria.hoc aũt pctẽm nõ ſit ex induſtria eo ꝙ il
lud dr irꝛemiſſibile:huic autẽ quodãmõ donat᷑ venia ſicẽ
dicit amb.in li.de patriarchis ſi qua ꝑ vina delinqrunt

1— . 4ℳ 7
. coαPrnt en srE. t ſr no fa walasfias

apud ſapientes iudices. venia ꝗdẽ facti donant᷑ ſed leui⸗
tatis dãnãt᷑ actoꝛes.Qec vr pctm ex ĩfirmitate.ex infir⸗
mitate eĩ dr̃ pctm.ſic dĩc gre.cũ aliqñ cojſcit᷑ malũ: ni⸗/
hilominꝰ ex kagin tate apetit᷑.ſicut amat᷑ bonũ et ex in⸗
firmitate nõ implet᷑.cũ ̊ in ebrietate nõ cognoſcat᷑ bo⸗
num aut malũ ſiue diſcernat᷑non dicetur pctm ex infir⸗
mitate ſ̊ ex ignoꝛantia.¶¶1 Item amb.in li. de priarchis.
Que ſobrij cauemꝰ:ꝑ ebrietatem ignoꝛantes ↄmittimꝰ.
̊ᷓ hmõi pctm videt᷑ eſſe pcẽm ex ignorantia.⸗ Similiter
põt obijci de illis ꝗ aliqua agũt in furia. vel de puerig ꝗ
aliqñ iocoſe ꝑcutiũt:ignoꝛãter em̃ crimẽ ↄmittũt. Cõ⸗
tra ſicut dĩc phᷣs.illis q̃ ſunt inuolũtaria: ꝑ ignoꝛantiaʒ
ↄpetit ignoſcẽtia ⁊ miſcdia:ſᷣ ebꝛijs nõ ↄpetit imo dupli
ces debent᷑ maledictõnes:̊ nõ ſunt hmoi pcta ꝑ ignoꝛã
tiam. Pꝛetẽa aliud ẽ pᷣncipiũ pct᷑i cũ dr̃ pcẽm eſt ex fu
ria.aliud iteꝝ cũ dr pctm eſt ex ebꝛietate.aliud cũ dr ex
ignoꝛantia.i Aaʒ ignoꝛantia ẽ in ꝑte cognitiua.furoꝛ in

parte motiua: ebꝛietas vo ex ꝑte hlius coꝛꝑið: nõ ꝗ̊ hec .. —
peta dicunt᷑ er ignoꝛantia eſſe.¶ Ad quod dicendum. ꝙ P ar ni ezt rna PDger c er

nõ dicunt᷑ hec pcta ex ignoꝛantia eſſe tanqᷓ pᷣncipali cau
ſa: ſed dicunt᷑ eſſe ex infirmitate que aliq ex vicio ↄtra⸗ vrr iſu õõ elr./ ſeth ſt
cta eſt.aliqñ pꝛeter viciũ illiꝰin quo eſt. 4 Ad obiectum/ 2*,
aüt in cõtrariũ dicendũ eſt:et ſᷣm ph̊ᷣm et ſᷣm ſententia,ʒ
ſctoꝝ.ꝙ aliud eſt ꝑ ignoꝛantiam operari:et aliud igno⸗
ranter oꝑari.ebrius em̃ et ꝗ in furia eſt:nõ videt᷑ ꝑ igno
rantiã facere ignoꝛãs tñ ſiue ignoꝛanter opeꝛatuꝛ.⁊ boe
modo ex ponenda eſt auẽtas ambin li. de patriarchis.

et ebꝛietas ſit eauſa prineipalis:ignoꝛantia vᷣo cõcomi⸗
tans. 4 Zld illud vᷣo qð dicit gre.dicendũ eſt ꝙ ipᷣe loqui
tur de quadã ſpẽ pcti er ignoꝛantia:ſᷣ vbicũq; iꝭꝛantia ẽ
cã pᷣncipalis:dicet᷑ eſſe pctm ey igꝛantia. vbi vo infirmi⸗
tas ẽ pᷣncipalis cã:dicet᷑ petm ex inſirmitate.igꝛantia tñ
aliqñ dr infirmitas large.ſᷣm ꝙ bꝛ.xv.q.i.c.vbi dicit ꝗ⸗
infirmitas alia eſt animi alia carnis. Infirmitas ai eſt
igrantia. carnis infirmitas ẽ cõcupĩa. ex qͥ accipit᷑ ꝙ in⸗
firmitas aliqñ large accipit᷑:et ſic nõ diuidit ð iorantiã
ſumit᷑ Po aliqñ ꝑ appꝛopꝛiatõnem et ſic diuidit cõtra in⸗
firmitatem. gnοτιππα .

embrum tercium

Ercio querit᷑ vtrũ actꝰmalus ꝑ iãrantiaʒ uris
ꝑpetratus ſit pctm.⁊ videt᷑ ꝙ ſic:ꝑ hoc qð
dr. xxx·q.j.de bis.vbi dĩ ꝙ pctm eſt licʒ ꝑ
inſcientiã fiat tenere filiaſtrũ ſuũ ad ↄfir:
coꝛã ep̃o.¶ Ad idem facit qð dicit᷑. xxiiij.q.j.ſi
quis acceꝑit.vbi dr.ꝙ ille ꝗ acceperit coĩoneʒ de manu
heretici:⁊ neſcit ꝙ ecclia catholica ↄtradicit.poſtea ĩtel⸗
ligens:ꝑ annũ peniteat.pnĩa aũt nõ iniũgit᷑ niſiꝓ pcto:
actus ꝑ igrantiã iuris ꝑpetratꝰeſt pcrm. 4 (e⸗ mõ
F.j.q.inj.vbi dr ꝙ ignoꝛantia iuris ẽ pcẽm. ¶ Sʒ vide
tur ↄtrariũ. pꝑ hoc qð dic ciprianꝰ. Ignoſci põt ſimplici⸗
ter erꝛantibo. ſiẽ de ſeipo vic bia aple: pᷣus ſui blaſphe
mus et ꝑſecntoꝛ:miſcdiaʒ ↄlecuiꝰſum ꝗa ignoꝛãs feciſ et
Dicit ang.in.q.ve.et no.te. Ille igrans pt excuſari a pe⸗
na:q quod diſceret nõ inuenit. Siłr hr.j.q.iiij. vbi dẽ.
õ põt ꝓbaꝛi reus crimĩs:cuiꝰↄſciam nõ hũit.⁊ loqꝗtuꝛ
ibi de eo qui hũit bñficiũ per ſy moniam ꝑ alios ꝑpetra⸗
tam.Cũ ꝗ iſte nõ habeat ↄſciam traſgreſſus fuerit:vide⸗
tur ꝙ nõ peccauit:hoc idem oñdit᷑ ꝑ hoc qð dr.j.q.v.S. cos
Ex hac auẽte.vbi dr ꝙ a crimine excuſent᷑. ptʒ ꝗa H̊ p.·
cto a ſacris oꝛdinibo nõ remouet᷑.ſi em̃ illiꝰcriminis ꝑti
cipes eſſent:ad ſacros oꝛdines cõſcendere Boa

quo hr ꝙ hmõi actꝰ ꝑ igrantiã nõ eſt pctm d qð di
cendũ.ꝙ actus ꝑpetratꝰ ꝑ igrantiã:aut ꝑpetratꝰ eſt per
igrantiã iuris naturalis:aut ꝑ igrantiaʒ iuris diuini:
aut ꝑ igrantiã iuris hũani canonici vel ciuilis.Si ꝑ ig⸗
ranuiaʒ iuris natalis actꝰpmõi malus ſit ꝑpetratus:eſt
pet᷑̃m. Ignoꝛãtia em̃ iuris naturalis nemĩeʒ excuſat qui
vſuʒ põt hr̃e ſciendi.ſic hr.j.q iiij. S. ¶Qotandum c;. vbi
dr ꝙ ignoꝛantia iuris natalis om̃ibo adultis dãna bilis
eſt. adultis dico ꝗ hñt vſuʒ ronis ꝓpter furioſos et hmõi
pctᷣm vᷣo ꝑ ignoꝛantiã iuris diuini in his ſine quibo nõ ẽ ſa ſic
lſalus ſiłr pctm eſt.nec ꝑ illã aliꝗs excuſat᷑ꝗ ſcire põt.ſic 4 fe.
habet᷑ ab auguſt.in ench.longe tolerabilius eſt in his q̃
a religione ſeiũcta ſunt mentiri:qᷓ; in his ſine quoꝝ fide
vel noticia deus coli nõ põt falli:pᷣ hoc eſt dictu: qꝛ igrãa
tia in his q̃ ſpectãt ad ſalutem damnabilis ẽ:et actꝰ ma⸗
lus ꝗ ꝑ ignoꝛantiã talẽ ꝓpetrat᷑ nõ excuſatur b̊ eſt pcẽm.
Wer igrantiã aũt iuris hũani actus ppetratꝰ: ſacerdo⸗/
tib quidẽ eſt pctm.dico aũt ſacerdotibo ſummis.ſ.epᷣis
vñ ſceleſtinꝰpapa.Qulli ſacerdotũ liceat canones igra⸗
re nec quicqᷓ facẽ qd patrũ poſſit regulis obuiare.xxxv⸗
nij. di.Et ibidẽ in cano.om̃s. Ingꝗrat᷑ aũt diligẽter a me⸗
tropolitano ſi in ꝓinptu habeat legẽ et ſacros canones
et ſanctũ euãgelin et librũ apłicũſactus at malꝰꝑ ignoꝛãa
tiam eoꝝ q̃ ꝑtinẽt ad ſacroꝝ ↄmuniũ diſtributõeʒ.et ad
canones pniales. et ad ſanctoꝝ legẽdas ẽ pctm illis.Vñ
aug.ſacergotiboſunt nccia ad diſcendũ ſacramentoꝛuʒ
librilectionariꝰ.antbiphonariꝰ.canones pniales. pſal⸗
teriũ.omelie.ex quibo oĩbo ſi vnuʒ defuerit: vix ſacerdo
tis nomẽ in eo ↄſiabit. grantia vᷣo eoꝝ q̃ publice ꝓmul
gant᷑ tæ his q ꝑtinent ad ſtatũ laicoꝝ nõ excuſat petm in
illis qð ꝑ irantiã ꝑpetratur.nulli em ignoꝛare ꝑmittit᷑
ea que publice fiũt.hoc aũt de clericis maxime intellige⸗
dũ c.ſicut hr.xvi.di.in fine vbi dr.quod penes nos ĩ no⸗
ſtris regionibo actũ eſt et oĩs eccłia recipit:q̃ ratõne con
ueniat vt ecclia ↄſtatinopolitana nõ recipiat ſactꝰ etiã ꝑ/
petratus ꝑ ignoꝛanuã iuꝛis canonici.in his que ꝑtinent

ad officium eſt peecatum. vnde leo. Si in laicis videt᷑ in⸗
tolerabilis inſcia: quãtomagis in his qui pᷣſunt:nec ex/
cuſatõne digna eſt nec venia Actus vᷣo ꝑ ignoꝛantiã iu⸗

„ —

ris ciuilis quibuſdãſꝑmitttit᷑ ignoꝛare quibuſdã dᷣo nõ.

Ruſticis em̃ ⁊ mulieribo et in minoꝛi etate ↄſtitutis per n

ibr

mittitur igraꝛe maxĩe in danificando: in maleſicijs autẽ c e v p .
ñdendum ẽ.pꝛimo ad illud qð †be

nõ ſic.¶ Ad obiecta aũt rñden
pꝛimo eſt ꝓpolitũ.qð em̃ ignoſcebat᷑ aplło: nõ oñdit non
fuiſſe pctm: ſed ꝓnter igrantiã excuſatõneʒ quandà hũit

ſabatn talo

ꝓpter quã minuebat᷑ pctm.ignoꝛabat em ea qͥ a ꝓphetis “ 1sto-

rpᷣo fuerant pᷣnunciata tunc fuiſſe ↄpleta.⁊ boc modo
erat de illis de quiba dr̃ act.iij. ꝙ ꝑ igrantia feciſtis ⁊c.
Ad ſcom vᷣo dicendũ. ꝙ illa auctas aug. intelligenda
eſt dæ illis ꝗ hñt ignoꝛantia illoꝝ que ncce eſt cogſci per
diſciplinã: ⁊ tales excuſant᷑ nõ tiñ a pena ſ etiaʒ a culpa
Ao terciũ vpᷣo dicendũ.q; licet nõ ſit reus criminis ſᷣm
ꝙ crimẽ eſi qd accuſatõne ẽ dignũ:mibilominus tñ ñ eſt
immunis a pena.ſ.pꝛiuatõne bñſicij qui ꝑ ignoꝛantiaʒ
ſymonie ꝑentum adeptus eſt beneficiuʒ.hoc aũt ẽ ꝓpter
enoꝛmitatem criminis:et quia poſſedit quod ſuum non

Eerat.
embrum quartũ

Varto querit᷑ vtrũ actus ꝑ ignorantiã fa⸗
cti ſit peti vel nõ pctm:dico qð excuſatio
ne ſit dignũ/ Et videt᷑ ꝙ nõ ſit dignũ excu⸗
ſatõne:ꝑ hec qð dr.j.q.iiij.circa fineʒ vbi

I* ꝙ; irantia facti nõ excuſat iudeos ꝗ non credũt xpᷣm

veniſſe. ¶ Hoc idem onditur ꝑ illos ꝗ erant de poſteri⸗
tate achab. quoꝝ aligꝗ ignoꝛabãt pctm ipſi et tñ puniti
ſunt.Silr fuit de changan ꝗ punitꝰeſt cũ ignoꝛaret pec⸗
catũ pr̃is ſui cham. R econtra videt᷑ ꝙ ignorãtia fa
cti excuſet ſicut de illis ꝗ comedebãat ydolaticũ igrantes
Fm ꝙ dicit apls.j.ad coꝝ.x. ſi quis infideliũ vocauerit
vos ad cenam ? ire vultis: quicqd appoſitũ fuerit vobis
comedite: nihil inde interꝛogantes ꝗꝓpter ↄſciam. 4 Silr
dicit᷑ de facto ipſius aplłi ꝙ ꝑ ignoꝛantiã facti excuſatur.
et de ꝑuulis ꝗ ꝑ ignoꝛantiaʒ ab hereticis baptiʒ ant᷑ vel
etiã oꝛdinant᷑ a ſy moniacis:cũ neſciebant eſſe ſy monia⸗
cos eos.ſic dĩc vꝛbanꝰ. Si ꝗ a ſymoniacis nõ ſy monia
ce oꝛdinati ſunt:ſi ꝓbare potuerũt ſe neſciſſe eos ſy moia
cos eſſe et tũc ꝓ catholicis habbant᷑: taliũ oꝛdinatões ſu
ſtinemꝰmiſericoꝛditer.ſi m̃ eos laudabilis vita ↄmẽdat.
Ad quod dicendũ.ꝙ duplex eſt ignoꝛantia facti ẽ eiñn
eins quod optuit ſcire: et eſt eius quod nõ opꝑtuit ſcire.
Si neceſſe fuit ſcire.etſfuit ignoꝛantia ſupina:non excu⸗
ſat et ẽ graue pctm.ſi po fuit eius qð oꝑtuit ſcire ⁊ adhi
buit diligentiam: excuſatur etſi nõ a toto tamen a tanto.
4I ° aũt dici᷑ de iudeis qui habent ignoꝛantiã de rpᷣo ꝗ
iam venit.dicendũ eſt ꝙ ignoꝛantia eox eſt ſupina. pol⸗
ſent em ſcire er oꝑibo xpᷣi. tũ ex oꝑibo diſcipulorũ rpᷣi.tũ
er collõne ſcripturaruʒ ꝓpheticarũ. Qec eſt ſile de illis
iudeis ꝗ penituerũt in pmitĩa ecclia.qa nõdũ plene erat
veritas publicata qᷓ latebat in ꝓphetis. YJõrantia vo fcti
qð nõ optuit ſcire ſiẽ de ydolatico excuſat. Illa vo que ẽ
oꝛdinatoꝝ a ſymoniacis nõ ſymoniace qui ꝓ catholicis
pñtur.licet ercuſet a culpa:nihilominꝰin deteſtationem
criminis pᷣuat᷑ executõne oꝛdinis et indiget diſpenſatio⸗
ne. ſymoniacꝰeniʒ occultꝰ ipſo iure ſuſpenſus eſt.ꝑuuli
vo qui ſimpliciter bñt ignoꝛantiã excuſant᷑ a culpa cum
baptizantur ab hereticis in foꝛma eccleſie.

embrum quintu

Vinto queritur vtrum actus ꝑ ignoꝛanti⸗
am liget ad penam licet non ad culpam.
Et videtur ꝙ non. pena em̃ debet᷑ pꝛo cul⸗
pa.ſi &̊ nõ termiat᷑ ibi culpa:ↄñter neq;
dʒ obligare ad penã. O at̃ nõ ſit ibi culpa.pʒ ꝑ Hᷣ qð dẽ.
ꝙ a reatu cris excuſat eũ iòratia pr̃ni ðᷣlicti. dic veba.
p Hfeto a ſacris oꝛdibo no illos rĩmouemꝰ.vxr ꝙ bmõi
igratia ñ eos ligʒ. ad penã. 4 Sʒ vriũ vr ꝑ b̊ qð.·j·ibidẽ

—

415rre

die
af
eſt
nez
ſo
lua

6
ſei

N
e
wo⸗
t.

6
1
ſ, 1.

1e 6
⸗

a

ahe,,
“ D

ſth

c .
neik⸗

Lueſtio

dicitur. ꝙ ignoꝛantig tales excuſat a reatu criminis non
d qð dicendũ eſt.ꝙ ſic indicandi

a fructu emptõis.
₰ —. — „ 4 —. . BE ——
eſt in hmõi ſiẽ in aljs enoꝛmibo pctis.in ꝗbo ob teſtatõ⸗

neʒ crimis puniunt᷑ ꝗ nõ telinqrũt. Pretẽa er alieno do

no nõ dʒz ꝗs lucrũ repoꝛtare.vñ ex dolo pentũ nõ dzʒ filꝰ
lucra repoꝛtare. Pꝛetẽa ꝗ ab initio nõ hũit canonicũ in⸗

greſſum.fructu poſſeſſionis nõ dʒ gaudeꝛe.i Ad illð vᷣo

qð obijcit᷑.dicendũ ꝙ licʒ ipſe nõ peccauerit nibilominꝰ

rei ininſte acquiſite eſt poſſeſſoꝛ:ideo in hoc puniendus

eſt vt poſſeſſione pꝛiuetur.

embrum ſextum

querit᷑ de gbuſdaʒ caſibo ꝗ fiũt ꝑ ig⸗
rantiã. Et qrit᷑ ð illo ꝗ nõ oĩino Fᷣuauit hᷣ⸗
ipᷣm qð ipᷣe dñs legit᷑ feciſſe de ſacro coꝛpo
ris ſui. vtrũ talis ꝑ ignoꝛãtiam excuſet?et
ꝙ nõ.qꝛ bmõi i ꝛãtia ẽ in his q ꝑtinẽt ad ius diuinũ
et quoꝝ ſcia incũbit officio:ſ̊ hmõi ꝑ igꝛantiã ꝑpetratũ

toſic agẽs ꝑ igrantiã.¶ Hoc etiã vr ꝑ h̊ qdð dic Cipꝛi⸗
anus.i obᷣ nõ põt ignoſci ꝗ nũc admoniti ⁊ inſtructi ſu
mus vt calicẽ dñi cũ vino mixtuʒ ſᷣm ꝙ dñs obtulit offe⸗
ramꝰ:ſ̊ ̊ exempluʒ dñi potuit eos inſtruẽ ſic ⁊ nos.ſi g&
nobᷣ nõ eſt igſcentia nec illis fuit ignoſcẽdũ gt igqrantiã
Econt᷑ vo dĩc criprianꝰ.Si ꝗs ð añceſſoꝛibo nr̃is vel
iGranter vel ſimplir nõ ̊ obpuauit ⁊ tenuit:qð nos dñs
facẽ exemplo ⁊ magiſterio docuit. põt ſimplicitati eiuſ⸗
dem etiã indulgẽtia dñi venia ↄcedi.¶ Ad qð dicendũ
eſt. ꝙ loquit᷑ ibi de his ꝗ nõ ponebãt aquã cũ vino.credẽ
tes nõ eẽ ncciũ:qꝛ panis ſigt coꝛpꝰ xpᷣi ⁊ vinũ ſanguinem
nec expᷣſſe hr̃ de aq̃ in eo qð dñs ſecit.¶ Ad illud vᷣo qð
obijcit᷑.dicendũ ẽ ꝙ potuit tũc tpis indulgẽtia ↄcedi cuʒ
peccauerũt ꝑ igrantiã.nondũ ei habita fuit inſtructõ ex
ſcpᷣturis q̃ pꝰᷣhabebat᷑.ex h̊ em̃ ꝙ de latẽ xpᷣi fluxerũt ſan
guis ⁊ aq cũ alijs rõnibo:deinceps habitũ ẽ.ꝙ aq̃ cũ vi⸗
no ponẽt᷑.ita ꝙ ĩ vinũ ↄuerteret᷑: ad deſigndũ vnionẽ fi⸗
delis ꝓli ꝗ ꝑ aquã teſignt᷑ cũ xpᷣo in coꝛꝑe miſtico.hec ẽ
hoſtia ⁊ oblatio ĩ odoꝛẽ ſuauitatis.Si vo dicat᷑ ꝙ hec fu
it igrantia iuris diuini.dicendũ ẽ ꝙ in pᷣmitia ecclłia añ
ꝙᷓ veniret plena illuiatio ſcpᷣturaꝝ: igrantia aliquarũ q̃
ſunt ĩ iure diuio nõ ita fuit eis guis.qꝛ nõdũ ex doctrina

ccceꝑant. Et dic aug: ꝙ igrantia illa excuſabilis ẽ. cum

nõ fuit a qͥ diſceret nec rumoꝛe ↄceꝑit opinionẽ doctrine.
4 Ad aliud pᷣo dicendũ.qꝙ differẽter ẽ de nob qᷓ de illis.
nos em̃ iam admoniti et inſtructi ſumus:illi ðo nõdum
gdmoniti et edocti erant.

(eindge quentur §. j.

c illis ꝗ ꝑ igrantiaʒ occiderũt xpᷣm. vtꝝ h̊ intelligat᷑ de

maioꝛibo ⁊ mmioribo iudeis/ Oꝛ at nõ intelligat᷑ de maio⸗
ribo.v ꝑ h̊ qdð dic aug.quõ ſcierũt demones:ſic ⁊ ſcieꝛũt

pᷣncipes iudeoꝝ.et quõ igrabat et illi igrabant: p̊ demo⸗

nes ñ ercuſabat ꝓpt ſuã igrãtiã de eo ꝙ ſuggeſſer̃t vt cru

ciſigerẽt xrpᷣm:gᷓ nec maioꝛes excuſaãt᷑.¶ Pꝛetẽa.xv.ioh.
dỹ. Si nõ veniſſeʒ ⁊ eis locutꝰnõ fuiſſeʒ:pctm nõ hr̃ent.
nũc aũt excuſatõeʒ nõ hñt de pct̃o.Sʒ pct᷑ni ꝑigrantiaʒ
facti vr dignũ excuſatõe:ꝗq̊ nõ peccabãt ꝑ igrantiã facti.
Cont᷑.ſic dĩc aug.igrabãt miſteriũ qͥ filiꝰ dei erat ab
etno et ſacr̃m incarnatois:q̊ habuerũt ignorantiã facti.
Pꝛetẽa ſic hr.xxiij.luc.xpᷣc oꝛauit/ꝓ crucifixoꝛibo di⸗
cens. ꝓr̃ igſce illis qꝛ neſciũt ꝗd faciũt.q̊ pctm illoꝝ fuit
Eigrantia.¶¶ Hoc etiã accipit᷑ ex eo ꝙ dr.iij.act. ſcio ꝗa
