tupat᷑.¶ Ao pᷣmo obiectũ dicẽdũ.q appetẽ vel nõ alpetẽ

inmnpetũ facẽ vel nõ facẽ ⁊c.non ſufficit ad libertatẽ. bᷣ ad

flexibilitatẽ.ſ̊ ad libertatẽ exigit᷑ ꝙ iſia fiant ex rõne.ſ.
pꝛius deliberante. VUñ lʒ poſſint apetẽ vel nõ appete:tñ
pꝰcognitõeʒ determinat᷑ eoꝝ appetitꝰad vnã ꝑteʒ.4.Ad
aliud dicendũ.ꝙ flexibilitas aꝓpetitꝰeſt duplex.quedaʒ
eſt ſᷣm electõeʒ.⁊ hec ſeꝗtur ad deliberatõnem rõnis:qñ
ſcʒ poſtq delibeꝛauit ⁊ cognouit eſſe bonũ:adhuc in ipo
eſt ↄouerti vel nõ ↄuerti ad illud bonuʒ:⁊ hec flexibilitas
ꝑitnet ad libertatẽ. Alia ẽ flexibilitas appetitꝰ Pᷣin muta
toeʒ.ꝗa põt mutari ab vno appetitu ad ↄtrariũ apꝓpetitũ
1 hec põt eſſe irꝛatõnabiliũ:̊ nõ ꝑtinet ad li.ar.qꝛ de ſe
nõ hʒ vt ↄuertat᷑ vel nõ ↄuertat᷑.ſᷣ determiat ſemꝑ alterã
ꝑtem.licet mutari poſſit ab eno aꝓpetitu in alimm.

lembrum terciumm

DO terciũ quo querit᷑.Atrũ hõ ↄueniat cuʒ
angelis tã bonis ꝙᷓ; malis in li.ar.qð non
videt᷑ Herñ.Abi ẽ necceſſitas nõ eſt liber
tas:ſ̊ in angelis è neceſſitas.qꝛ ĩ bonis ad
Bonũ 2 in malis ad malũ. nõ eſt libeꝛtas aꝛbitrij:q̊ nõ
eſt cõe libe.arbi.homini ⁊ angelo.cũ in hoie ſit flexibili
tas ad vtrũq;.⸗!. Item libe.arbi.eſt ↄſiliari.p̊ om̃is con⸗
ſilians ſic dicit dama.vt in ſeipᷣo ente electõne actibiliũ
ↄſiliatur.vt qð pᷣiudicatũ ẽ ex ↄſilio eligat:⁊ eligẽs agat
hoc aũt nõ eſt in demonibo:iudicat em aliꝗd bonũ.⁊ eli
git nibilominꝰmalũ.et agit ſilr.ᷓ nõ eſt ĩ eo li.ar. ſᷣm q;
liberũ arbitriũ ẽ facultas volũtatis ⁊ rõnis ⁊c. Cercia
ratio ſumit᷑ ex eo:ꝙ li.ar.eſt ptas ↄſeruãdi rectitudinẽ.
ſᷣ potentia ocioſa ẽ.vbi nunq pt᷑ elici actus:ſᷣ ↄſeruaẽ re
ctitudinẽ nunõ pt elici a dy abolo.ꝗ̊ ptas eſſet ocioſa:ſᷣ
nihil ẽ ocioſuʒ in vniuerſo.ꝗ̊ cũ li.ar.eſt ptas ⁊c.nõ erit
in demonibo:ꝗᷓ nõ eſt cõe homi et angelis malis. Co⸗
tra.qð ſemel na turalrẽ in aliqͥ:ſemꝑ remanet in eo: ſed
libeꝛũ arbitriũ a pncipio naturalr ẽ in angelis tã bonis
ꝙᷓ malis.q̊ libe.arbi.eſt iĩ eis:q̊ eſt cõe eis cũ hoĩe. Itẽ
vbi ẽ coactio non ẽ ibi laus vel vituperiũ.h̊ in malis an
gelis vel bonis ẽ laus vel vituꝑatio.qꝛ boni angeli lau⸗
dant᷑ mali vituꝑant᷑.ꝗ̊ non eſi in eis coactõ:&q eſt in eis
libe.aꝛbi.¶¶ Item pena ⁊ pꝛemiũ nõ ↄſequũtur niſi ĩ eis
q̃ libera volũtate agũtur:h̊ pena vel pᷣmiũ ↄſeꝗtur ange⸗
los bonos vel ea q̃ agũt libera volũtate agunt
R

Sin eis ẽ libe.ar.(¶ Rñſio.ꝙ libeꝝ arbitriũ eſt cõe ho⸗
mini? angelo.bono ⁊ malo. Merñ. libertas a nccitate
i.coactõe nõ maioꝛ ẽ in iuſto qᷓᷓ in pct̃o:e.nec plenioꝛ in
angelo q; in hoĩe.Et iteꝝ.dy abolꝰlibere coꝛruit ĩ malũ
7 ꝓliſtit ſuo volũtario nutu non alieno impulſu.¶ Ad
obiectũ aũt in ↄtrarium dicendũ eſt.q ẽ duplex neceſſi⸗
tas ineuitabilitatis.⁊ coactõis.i eceſſitas coactõnis:
tollit li.ar.ſ̊ nõ neceſſitas ineuitabilitatis: lʒ ẽ̊ in ange⸗
lis ſit neceſſitas ineuitabilitatis.nihilominus tñ li.ar.
Vñ berñ.ꝙ dy abolꝰnõ põt bonũ.nõ eſt ex aliena oppᷣſ⸗
ſione.ſᷣ ex volũtaria obſiinatõne ⁊ obſtinata voluntate.
NAo ſcm dicendũ.ꝙ lʒ in demoĩbo ſit iudiciũ boni.ñ
tñ ſeꝗtur electõ ex ꝑte volũtatis:nec ex h̊ puatur libtas
volũtatis.immo magis oñditur eo ꝙ volũtas nõ ſeꝗtur
rõnem: ſ̊ ex h ſegtur ꝙ libertas gre in eis pᷣuatur.qꝗa ꝑ
illã volũtas ſeqtur rõem rectã.et lʒ rõ libe.ar.quã poit
aug.nõ ↄueniat malis:qͥ ad h̊ ꝙ dr.q̃ bonũ eligitur. cõ⸗
uenit tñ rõne reliq ꝑtis.boĩs vᷣo angelis rõne pᷣme ꝑtis.
Ad terciũ dicendũ.qꝙ lʒ ille actꝰ ↄſeruare rectitudinẽ
nunꝙ; in demoibo eliciat᷑ a potẽtia.nõ tñ ẽ potẽtia li.ar.
ocioſa:hʒ em̃ aliũ actũ. Pꝛeterea.ſi nõ potuiſſet a pꝛin⸗
cipio ↄſeruaſſe rectitudinẽ.tũc poſſet dici ocioſa: ſed po
tuit ↄſeruare.⁊ deſeruit rectitudinem.

lembrum quartum

DOquartũ qͥ queritur. trũ libe.arbi. fu⸗
it ↄmune homi in ſtatu innocẽtie culpe et
re.M nõ.xxiiij.di.ij.li.ſenten.libe.arbi.
eſt ab omi labe ⁊ coꝛruptela rõnis imunis
atq; volũtatis rectitudo.et oĩm potẽtiaꝝ aĩe viuacitas:

hᷣ Em h̊ non ↄuenit in ſtatu culpe.vbi ẽ coꝛruptõ labis et

peti.et curuitas volũtatis ⁊ potẽtiaꝝ ad moꝛtẽ culpe de

clinatio. ¶ Pꝛetẽa. in ſtatu etiã gre ẽ viriũ aĩme ꝑ penaʒ

vulneratõ nõ ̊ dr li.ar.oↄmune ĩ h̊ triplici ſatu.⸗ Sre⸗
terea.Aug.in enche.qlis põt eſſe addicti ſerui libertas:
niſi qñ eũ peccare delectat:liberałr em̃ ſeruit.ꝗ ſui dñi
voluntatẽ libẽter facit:ac ꝑ hec ad peccãdũ liber ẽ:ꝗ pec

cati ſeruꝰẽ:cuʒ ̊ hmõi libertas nõ ſit hoĩs in pᷣmo ſtatu

nõ eſt li.ar.cõe homini in ſtatu innocẽtie? ſtatu culpe.
Ad ideʒ facit qð d in li.de regulis fidei.Libeꝝ aꝛbi⸗
triũ magis libeꝝ eſt ad maluʒ ſermiẽdo:et minꝰoin bono
faciendo.⁊ attẽditur fᷣm ſtatũ culpe:ſ̊ ſᷣm ſtatũ innocen
tie ⁊ gre eſt ecõuerſo.& li.ar.nõ dr ſᷣm eandẽ rõneʒ ĩ ſta⸗
tu innocẽtie ⁊ culpe ⸗ fe (Coni.ſe homini in pᷣmo
ſtatu fuit fleribilitas vel vtibilitas ſm electõneʒ. ita in
ſtatu culpe⁊ in ſtatu gre:bᷣin qͥ eſt vᷣtibilitas ſᷣm electõʒ
coĩs.eſt in eo li.ar.ↄmune: & in h̊ triplici ſtatu eſt libe.
ar. ↄmune. Item libeꝝ arbitriũ datũ fuit in ſtatu ino⸗
centie:nec ꝑ pcẽm ꝑdidit ꝗn poſſet emẽdare pctm ꝑ pe⸗
nitentiã.vel in pcto ꝑſeuerare.̊ᷓ nõ ꝑdidit li.ar.¶¶ Aug.
in li.de eccle.dogma. Poſtqᷓ ſeductoe ſerpentis ꝑ euam
cecidit nature bonũ ꝑdidit ⁊ arbitrij vigoꝛẽ:nõ tñ electi

onẽ. ne nõ eſſet ſuũ ꝙ emẽdaret pctm:nec merito indul⸗

geret᷑.qð non li.ar.diluiſſet:&̊ libeꝝ arbitrinʒ cõe eſt in
ſtatu innocẽtie? in ſtatu culpe.(¶ ¶Ud qð dicenduʒ eſi.q;
libe.arbi.ↄmune ẽ in his ſtatibo:nec ẽ ↄtrariũ qð obᷣm ẽ
qꝛ illa pꝛima rõ libertatis ẽ ꝓgria ſm ſtatũ innocẽtie:et
non djr illa libertas nature.q̃ homo liber dr̃ a coactõne.
Hᷣ qua hõ ſumit pꝛimã rectitudinẽ nature ſibi a do gra⸗
tiſdatam.q̃ hõ poſſet ſtetiſſe in bono ſi voluiſſet.¶ Ad ſe
cundũ dicendũ.ꝙ ſeruitꝰpct᷑i nõ ↄpatit᷑ ſe cum libertate
gre.ꝑmanet tñ cuʒ libertate nature ſeruitꝰculpe.Añ li⸗
berũ arbitriũ a libertate nature: ↄmune ẽ in ſtatu vtro⸗
q;.ſcʒ in ſtatu gre ⁊ culpe.¶ Siłr rñdendũ eſt ad illud
qð dr in li.de eccle.dogma.cum dr.ꝙ liberũ arbitrium
magis liberũ eſt in faciendo malũ.et alicui dr̃ ꝙ magis
liberũ eſt ad bonũ:dicendũ eſt.ꝙ non intelligit᷑ de liber
tate nature:que eque eſt ſic dicit berñ. boni et mali: ſed
de libertate gratie in bono:vel de flexibilitate volũtatis
ex ſe ad malum.

embrum quintum

Oquintũ quo querit᷑. AUtrũ liberum arbi
trium ſit ↄmune rpᷣo homi:⁊ alijs homini
bus. non ſit ↄmune:oñnditur ꝑ hoc qð
dicit ioh.dama. In anima xpᷣi nõ dicimꝰ
onſilium vel electõnem:nõ enim habuit ignoꝛantiam.
Et ſi ignoꝛãtis etiam futura nature erat:ſed tamen ſᷣm
ypoſtaſim vmta dei verbo:omniũ cognitõeʒ habuit. ꝓp⸗
pter eam que ſᷣm ypoſtaſim eſt vnionem:ſed vbi non eſt
electio nõ eſt liberũ arbitrium.ꝗ̊¶ non habmit liberuʒ ar⸗
bitrium. 4¶ Item liberũ arbitrium eſt.quo bomo poteſt
peccare ⁊ bene agere:ſᷣ hoc modo nõ fuit liberum arbi⸗
triũ in xpᷣo.eſt auteʒ in alis hominibo. ſᷣm ꝙ dicitur in
enche.ſic opoꝛtebat hominem fieꝛi.vt ⁊ bene velle poſſʒ
et male:ergo liberum arbitrium.non eſt cõmune xpᷣo et
alijs hominibus.4 YItem liberum arbitrium a delibeꝛã
do dicitur.ſᷣm id Joh̊.viij. Si filius vos liberauerit ⁊c̃.
ſed ſᷣm hanc e non eſt nec fuit liberum arbitriuʒ
C

in xpᷣo.ergo ⁊c̃.i ¶Contra.de xpᷣo yſa.vij.habetur.buti
rum et mel comedẽt.vt ſciat repꝛobaꝛe malum et eligere
bonum.Sed illud quo repꝛobatur malum et eligit᷑ bo⸗
num. eſt liberum arbitrium.ergo ⁊c.¶ Item auguſt. de
pꝛedeſtinatione.nunquid metuendum fuit. ne acceden⸗
te etate.homo ille libero peccaret arbitrio.aut ideo ĩ il⸗
lo non erat voluntas libera.Et reſpondet:tanto magis
erat libera.quanto magis ſeruire peccato non poterat.
ergo in xpᷣo fuit liberum arbitrium. 4¶¶ Item iohes da⸗

maſc. Sententialis voluntas in xpᷣo erat.vnde dicit.qa

vna ypoſtaſis et vnus volens.vna eſt ſententialis volun
tas.humana ſua voluntate ſequente diuinam volunta⸗

—

NMWueſtio xxum.
en tem. ſed ſentẽtialis volũtas eſt volutas liberi arbitrij. libere eſſe pmittit. Fm hoc E eaue dicit᷑ contra magis
den in xpᷣo fuit liberũ arbitriũ.¶ Ad qð dicendum ꝙ libeꝝ ⁊ minus libeꝝ arbitriũ.a ſeruitute ſũmitate nature dr
r ar bitriũ fuit in chꝛiſto. ¶ Ad pꝛimo obiectũ dicendũ ꝙ eſſe de oibus intellectualibus ſubſtãtijs. eque autem eſt
an. eligere dicit dupliciter ſicut ſup dictũ ẽ. Vno mõ dicit᷑ acciꝑe eque cõtra pꝛiꝰ ⁊ poſterius.⁊ hoc mõ nõ dẽ libeꝝ
eligere diffinire ſeu determinare inter aliq duo.⁊ H̊ mõ arbitriũ eque de oꝛ rõnali creatura.nec eque de carente
di electio eſt in xpᷣo. Alio mõ dĩ eligere rem pꝛiꝰignotã de⸗ rectitudine ⁊ habẽte rectitudinẽ.⁊ ita de alijs. Et dico
he terminare ſeu diffinire. Vñ h̊ mõ dicit᷑ electio determi⸗ peius ⁊ poſterius ꝓut dicũt maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ pticipati⸗
tnn natio rei dubie in alterã partẽ.⁊ qꝛ eligere q̊ mõ impoꝛ onẽ᷑ ſimilitudinis diuine.¶¶ Per hoc idẽ reſpõdendũ eſt
ſre tat ignoꝛantiã nõ dicit᷑ de xpᷣo ſicut nec oſiliũ.⁊ hoc mõ ad ſecũdo obiectũ de libertate impmirta maius ? minꝰ
nb intelligit᷑ q dicit Damaſ. Ad aliud dicendũ ꝙ cũ dẽ Ag tercio vᷣo obiectũ dicendũ eſt. ꝙ in oĩ ſtatu liberũ
bon ꝙ liberũ arbitriũ xpᷣi nõ potuit peccare.̊ dicit᷑ nõ rõne ar bitriũ equaliter qᷓtũ eſt de libertate a coactõe qᷓ vocat
oeen nature in ſe ↄſiderate.ſ̊ rõne gratie vnionis ꝑ quã ↄfir quaſi eſſentialis libertas.nõ tñ eq dicit᷑ libertas inqᷓtũ
iln matus fuit in bono.VUñ ſi eſſet natura bũana ſeꝑata a oꝛdinat᷑ ad gratiã.ſᷣm h̊ͥ nõ dr ſᷣm magis 2 minus.
Dno diuina 2 Z ſ 5 Srnti Rfirengen ete⸗ Benbne⸗ ad N H
in eccatũ.Ilud qð dicit᷑ꝙ liberũ arbitriũ eſt q̊ͥ hõ põt (¶M b 94 ſe
o; 1 recte agere.intelligit᷑ rõne nature. do dicit᷑ ꝙ xpᷣs 4 em 2Lumliep timum
be. nõ potuit peccare.h̊ dicit᷑ rõne gratie.vnde libertas na —— æBſeptimũ quo querit᷑ occaſione pdictoꝝ
no⸗ ture que eſt a coactõe cõmunis fuit xpᷣo ⁊ alijs boĩbus. 5 — vtrũ coactio poſſit in rõnalem creaturam
pe⸗ Ad aliud dicendũ. q; libertas de qua dicit᷑ Johᷣ. viij. cadere que eſt libere voluntatis.qð videt᷑.
lug. ſi filiꝰ vos liberauit ⁊c.dicit᷑ libertas a pcto. Libertas — icit᷑ eni Luce.xiiij. Cõpelle eos intrare
Ban autẽ iſta ſᷣm ꝙ dicit᷑ a liberãdo dr duplicit᷑.actiue ſcʒ q̃ coõpulſio aũt conctio eſt. nullus autẽ intrat niſi hbabens
fect eſt libertatis.⁊ G̊ mõ fuit libertas in xpᷣo. Alio mnõ drĩ a libeꝝ arbitriũ.ᷓ coactõ ẽ liberi arbitrij.¶ Itẽ.ix.ſapie
6, liberãdo ſcʒ paſſiue q̃ ẽ liberati.⁊ G̊ mõ nõ fuit libertas Coꝛpus qð coꝛũpit᷑ aggrauat aiam ⁊c.⁊ qð dicit apts
i in xpᷣo a pcto.qꝛ in ipſo nũꝙᷓ fuit pctẽm. video alia legem in neleis menkerug⸗le Han abtt
31 b ſe nam me ducentẽ in lege peccati.vidẽt arguere ꝙ cogai
8 emmn 2 um er tum. volũtas. Pꝛeterea. qui timoꝛe moꝛtis vel penaꝝ indu
8 BDlſextũ quo querit᷑. vtrũ liberũ arbitriuz cunt᷑ ad negandũ xpm cogi dicũtur. vnde beatꝰ Perñ.
Ne eque ſit in oibꝰ quibo ↄuenit. nõ videt᷑ loquẽs de petro dicit. fatendũ eſt hoiem fuiſſe cõpulſ uz
1n libertas alia eſt a ſe. que nec eſt facta nec volũtatẽ ꝓpꝛiam.⁊ ſi nõ mutare occultare tñ.videt᷑ ẽ q;
⸗ accepta que eſt ſolius dei. alia a dro facta cogi poſſit liberũ arbitriũ in hoĩe. qualiter ꝗ̊ᷓ dicendũ ẽ
8 ſt ⁊ accepta que eſt angeloꝝ ⁊ hoĩm. Jacta vᷣo.alia eſt liberũ arbitriũ hoĩs a coactiõe. Agd qð dicendum ꝙ
l⸗ hns rectitudinẽ quã ſeruet.alia carens. Hñs. alia tenet gemina ẽ cõpulſio.ſm ꝙ aut pati aliqd aut agere cõtra
. ſepa bilit. alia inſepabilit. Illa ꝗdẽ que ſeꝑabilit tenet Apꝛiã voluntatẽ dicimur.quaꝝ paſſiua nõnũꝙ; põt fieri
li fuit angeloꝝ anteqᷓ boni ↄfirmarent᷑ 7 mali caderent.⁊ abſqʒ volu ntario cõſenſu patientis. eſt enim ſic dictum
in eſt oĩm hoĩm ante moꝛtẽ qui hñt eandẽ recti tudinẽ.que inuolũtariũ ꝑ violentiã.cuius pꝛincipiũ eſt exterius eo
vo tenet inſeꝑabilit eſt maloꝝ angeloꝝ 2 boĩm. ſ̊ ange nihil oferente qui patitur. ſi do violentia reſpicit agere
e loꝝ poſt ruinã.⁊ maloꝝ hoĩm poſi moꝛtẽ ſuã. Illa que mixtũ ex interioꝛi ⁊ exterioꝛi.nõ erit cõpulſio ſimplicit
. caret rectitudine.alia caret recuꝑabilit alia irrecupa⸗ nec inuoluntariũ ſimplicit.ſʒ mixtũ ex inuoluntario 2
i biliter. Que recuꝑabiliter caret eſt tĩ hoĩm in hac vita voluntario.⁊ G̊ͥ mõ poteſt eſſe cõpulſio ad bonũ vel ad
ns illa carẽtiũ.quis illaã multi nõ recuperẽt.Que aũt irre malum.⁊ hoc mõ poteſt eſſe meritoꝛiũ vel demeritoꝛiũ
cuꝑabiliter caret eſt repꝛoboꝝ hoĩm angeloꝝ:ſ ange⸗ cõpulſio gᷓ illa de qua dñs dicit compelle intrare.habet
loꝝ poſt ruinã.repꝛoboꝝ hoĩm poſt moꝛtẽ.Ci liberũ de voluntario ad bonũ ratione cuius dicitur meritoꝛiũ
arbitriũ ᷣm hos modos nõ eque ↄueniat. nõ ↄuenit eqᷓ Herñ.hoc intendit deꝰ cum terret aut pcutit vt faciat
bi liberũ arbitriũ ꝗbo ↄuenit. Itẽ libertas qꝗᷓ plꝰ impꝑmi⸗ voluntarios.non ſaluet inuitos:quatenꝰ dum de malo
m xta eſt ſeruituti.nõ eque ſe hʒ cũ illa qᷓ minꝰẽ imꝑmixta in bonũ mutat voluntatẽ.trãſſerat libertatẽ. Illa vᷣo q̃
85 vnde nec libeꝝ arbitriũ eque ſe bʒ in his rebo q ĩ illis. dicitur aliquis abſtractus vel illectus a ↄcupiſcẽtia ſua
ſͤ plus eſt imꝑmixtũ vbi nõẽ ſeruitꝰ nature ſicut in do ⁊ qua dicitur.coꝛpus qð coꝛũpitur aggrauat aĩaʒ.nõ
1 Iteꝝ vbi non eſt ſeruitꝰ culpe vel pene ᷓ vbi eſt. ſicut in bet pꝛie dici cõpulſio ad malũ.ſ̊quedã voluntatis
bonis angelis in ꝗbo neutra ſeruitꝰ ẽ q; in hoiꝛbo buius inclinatio ꝑ põdus coꝛꝛuptionis ↄcupiſcibilis. Illa vo
. vite bonis in ꝗbo ẽ ſeruitꝰ penalis.in his aũt plus ꝙᷓ in qua petrus cõpulſus eſt negare dñm. compulſio poteſt
dãnatis vel malis hoĩbo in pñti.q̊ liberũ arbitriũ no eq̃ dici habens de voluntario ad malũ. illa nõ oio excu⸗

dicet de oĩbo his.⸗ Pꝛeterea.nec ſᷣm oẽm ſtatũ te hoĩe
eq̃liter. vnde Aug.de ciui.xi.ſicut pꝛima ĩmoꝛtalitas
fuit quã peccãdo adã ꝑdidit poſſe non moꝛi.nouiſſima
erit non poſſe moꝛi.ita pꝛimũ fuit liberũ arbitriũ poſſe
no peccare.nouiſſimũ erit nõ poſſe peccare. nõ eq fuit
liberũ arbitriũ in ſtatu inocẽtie ſicut erit ĩ ſtatu gloꝛie
Cont᷑ Herñ. libertas a neceſſitate eqᷓ a indifferenter
dõ vniuerſeq; create rõnali ↄuenit. libeꝝ arbitriũ eq̃
dicit de illis in gbo eſt. ¶ Item Mern. manet volũtas li
bertatis vbi eſt capacitas mẽtis tã plena in malis i in

bonis.ꝗ ꝑ ſeruitutẽ culpe vel miſerie nõ minuũt᷑.gᷓ eque

eſt liberũ arbitriũ.i¶ IBiẽ Merñn. nõ ſolũ liberũ arbitriũ
ſui oĩo diminutionẽ ſeu defectũ nõ patit qꝛ in ipſo potẽ
tiſſime eterne ⁊ incõmutabilis dinitatis ſubſtantĩa q̃dã
imago videat. Qametſi habuit initiũ.neſcit tñ occaſ uz
vt de inſticia vel gloꝛia ſumat augmentũ. aut de culpa
vel miſeria detrimentũ.ꝗ libeꝝ arbitriũ eq̃ dicet᷑ de gbꝰ?
dicit᷑. ¶ KRñſio ꝙ liberũ orbitriũ ĩ ͥ eque dicit᷑ de gbus
dicit᷑ ꝙ in nullo cogit᷑. licʒ eni deus de ſua creatura ra⸗
tionali poſſit facere qð vult nõ tñ cogit volũtatẽ.ſᷣ eam

———

ſatur.Ende Merũñ.ẽ cõpulſio quedã actiua ſ̊ nõ habet
excuſationẽ cum ſit voluntaria.cogebat᷑ xpᷣianꝰ negare
⁊ dolens ßᷣ tñ niſi volens.volebat enĩ gladiũ vitare feri⸗
entis.atq; illa volũtas intus pᷣſidensos aperiebat nõ
gagiue qui foꝛis aparebat.ſicut eniĩ dicit phᷣs.quedã
unt ad que nullatenus homo cogi debet. ſi vᷣo cõpulſio
dicatur reſpectu actus interioꝛis.nullatenus dicenduʒ
eſt ꝙ liberum arbitrium reſpectu actus interioꝛis oĩno
coactionem recipiat.⁊ ideo dicitur ſimpliciter liberum
arbitrium a coactione.

Doctauũ quo queritur. ſi liberum arbi⸗
triũ poteſt amitti vel minui in illis in qbo
eſt. Sicut enim poteſt intendi pari rõe pt
iminui. autẽ intendi poſſit. patet ꝑ hᷣ
nod dicit Aug.multo liberius erit arbitꝛiuʒ qð oĩno
nõ poterit ſeruire peccato q; ꝙ poteſt.¶ Pꝛeterea. ſicut
habundat captiuitas pct᷑i ita minuit᷑ libertas arbitrij.
ergo contingit diminui.ergo cum iſta libertas ſit bo⸗

num creatũ. nõ crit infinitũ.et ita poſt diminutõeʒ mul
tiplicẽ poterit amitti: ̊ libertas arbitrij eſt amiſſibilis.
(Euc a erß Aeena nec miſeria amutnk vel mi⸗
nuitur. 4 Item Hern. ſolũ liberũ ar bitriũ ſui oĩno di⸗
minutõem vel vefectũ nõ patit. Ao qð dicendũ eſt.
eſt libertas arbitrij:et eſt libertas cõſilij: ſicut diſtiguit
Herũñ.et eſ libertas cõplaciti Libertas ergo arbitrij ñ
eſt amiſſibilis nec diminuit. Libertas vo oſilij vel ↄpla
citi diminuibilis eſt vł amiſſibilis. VUn bern. In duabo
libertatibo ſcʒ cõſilij et cõplaciti.qm nõ ſoluʒ ex ꝑte mi⸗
nui ſ̊D ex toto amitti pnt: accidẽtalis ſilitudo queda ſa pi
entie et potetie diuſe imagini ſuꝑducta cognoſcit᷑. Peni
q; amiſſus illã ꝑ culpã et ꝑ gram recuꝑamus.·et qtidie

alij quidẽ plus alij minꝰ.aut i ipᷣis ꝓficimꝰ.aut ab ifis

p ficimus:pñt etiã ſic amitti vt iã nõ valeãt recuꝑari·
noſſunt etiã ita poſſideri vt nec amitti queant aliqͥ mõ
deec minui.. Item Merñ. Libertas arbitrij de ipᷣo quo
cõdita eſt ſtatu aliquatenꝰ nõ mutat᷑.ſᷣ equaliter qtum
in ſe eſt a celis.tris.inferis poſſideat᷑.merito illi ſimili
tudini vel imagini putant᷑ et quidẽ apud inferos ꝙ
pere. qᷣ ve cõlilij libertate cõcipit᷑ oĩno nõ eſſe. locꝰ ille
manifeſtat. vbi legit᷑:qdᷣcũq; pt manus tua oꝑare qꝛ nec
opus nec ratio nec ſapiẽtia ſunt apud inferos qͥ tu ꝓpe⸗
raS. Porro de potẽtia que ꝑ libertatẽ oplaciti dicit. eua
gelium ſic loquitur.ligatis manibo et pedibo pijcite eos
in tenebꝛas exterioꝛes. MM

4

bitrio in compatione ad actum.

Einge queritur ge

com ꝑatione ad actũ. Et pꝛimo ð dit⸗
ferẽtia eius inꝙᷓtuʒ ẽ cauſa ab alijs cau
ſis actuũ. Secũdo vtrũ ſit cauſa con
tingæẽtiũ actuũ tm.an etiã neceſſarioꝝ
4 Tercio quoꝝ ſit· vtrũ ſit liberũ reſpectu interioꝝ et
exterioꝝ actuũ.an tm̃ interioꝝ.¶ Quarto quoꝝ actuũ
ꝛie et pꝛincipaliter dicat᷑.¶ Quito cõcludit᷑ tractatꝰ
xæ li.ar.illa qoe.vtrũ ſit potẽtia.ſᷣm quam attendit᷑ me⸗
ritum vel vemeritum. l

3pꝛimũ ſic. YJoh. damal.plura ponũtur
genera cauſaꝝ: eſt em̃ ꝓuidẽtia diuia cau
ſa. natura ſitr dẽ cã. neceſſitas ſiue finis
ponit᷑ vna cauſa.euentus ⁊ caſus ſilr po-
nutur cauſe:qno ergo differt liberũ arbitriũ i hoĩe ſi eſt
cauſa actuu. ab bis generibo cauſaꝝ. Et videt᷑ ꝙ nõ dif

ferant. Oẽs em actꝰ q cauſant᷑. aut ſem p contingũt. aut
frequẽter.aut raro eon gue ſen bectinsdt cauſa dici
tur neceſſitas:eoꝝ vo que frequẽter natura. vt generati
onis auginẽtatois et oſimiliũ in platis et aĩalibo. eoꝛuʒ
voꝗ raro cauſa dẽ euentꝰ vl caſus. deus po oĩm ẽ cauſa
nec ſunt plures differetie actuũ. nõ differt liberũ arbi
triũ inqtum ẽ cauſa reſpectu aliaꝝ cauſe ꝛaut ergo nõ

eſt caula:aut eadẽ cũ aliqua p̃dictaꝝ. (Eotra. Act?
in homie poſſunt eſſe iuſti vel iiuſti.deo aut non eſt fas
aſcribere actus iniuſtos.nec alicui aliaꝝ cauſaꝝ. ergo
aliqui ſunt actꝰ pᷣter iſtos quoꝝ pr eſſe liberũ arbitriuz
ꝛincipiũ. Item ſi bomo nõ eſſet pꝛincipiũ aliquoꝛuzʒ
actuũ ꝑ liberũ arbitriũ.ſuꝑflue cõſiliaret᷑. Ome em con
ſiliũ fit actu gra q ꝑ nos fiũt.Reſtat q hõ eſt cã ali⸗
quoꝝ actuu ꝑ liberũ arbitriſj. Hoc em optimũ et potiſ
ſimũ dicit᷑ in natura hoĩs.¶ Qð cocedendũ ẽ.¶ No ob
iectũ aut rndendũ.q; pᷣteꝛ illa q dicta ſũt et ſunt nõ ĩ no⸗
bis ſunt cõtingetia ad vtrũlibet que ſũt in nobis.et ho⸗
ru eſ b pꝛicipi pliberu orbitri. Sic poſſunt diſti⸗
gui genera cauſaꝝ. aut em eſt oim cauſa.et ſic eſt dinia
ꝓꝓuidetia.aut nõ oim ſed quoꝛũdã. Si vo quoꝛũda. aut

Mueſtio. lxxv. de libero

.
eoꝝ que ſunt ĩ nobis aut que nõ ſunt in nobis. que vo
nõ ſunt in nobis: aut ſunt ſemꝑ.et eoꝝ dicit eẽ neceſſi⸗
tas cauſa: aut frequẽter. et ſic natura in bis inferioꝛibo:
aut raro et ſic caſus. Que vo in nobis ſic liberũ arbitꝛi
um hbñt pꝛo pꝛicipio ſi ꝑ ſe cauſant᷑:ſi ᷣo ꝑ accidens.foꝛ
tunꝗ.ſᷣm quenda modum dictum. ſicut eſt de inuẽtione
tbeſaarerrt.

Wembꝛzꝛum ſecundum

tingentiũ actuũ.an etiã neceſſarioꝝ:et vi⸗
tur ꝙ tĩ cõtingentiũ. Liberũ arbitriũ
enin eſt pfas ad oppoſita: ptas ad olpoſi⸗
ta eſt cõtingentiũ tm: liberũ arbitriũ eſt cõtingeẽtium
tm. Pꝛeterea. ſicut dic ang: ĩ ench. ſic opoꝛtebat boĩeʒ

um. ergo liberũ arbitriũ in hoĩe fuit.quo poſſet bomo
vtroq; mõ agere:ſᷣ qð eſt hmõi.pꝛicipiũ eſt cõtingentiũ

cauſa. &li. ar. eſt cõtingentiũ cauſa. Item ccci. xv. añ

hoiĩeʒ vita et moꝛs bonn et malũ.qð placuẽit dabit illi:
ergo liberũ arbitriũ eſt eoꝝ que ad vtrũlibet ꝑtinent.
Cõtra.A libero arbitrio exeũt actus.nõ tm qui ſüt
n p

nti. ̊ etiã qui erũt in futo:ſ̊ in futuro erũt actꝰneceſ

ſarij. ergo liberũ arbitriũ nõ tm̃ eſi eoꝝ ſcʒ cõtingentiũ

ſᷣ neceſſarioꝝ.⸗ Item Vmbꝛo.fidei ſuccedit viſio veri⸗
tatis. ſpei ſiłr tetio ardui. caritatis aũt actꝰ eru dilectõ
ſũmi boni:ł̊ hi actꝰ indeſinenter erũt et nõ exibunt niſi
a libero arbitrio.ergo liberũ arbitriũ eſi neceſſarioꝛum

um eſt liberũ arbitriũ.ꝙ;ᷓ natura vel neceſſitas ſiue fa⸗
tum:ſ̊ illa dicũtur eſſe cauſa neceſſarioꝝ vt ſemꝑ vel vt
frequẽter.ergo multofoꝛtius liberum arbitriuzʒ · ¶ Zo
qð dicendum. ꝙ liberũ arbitriũ hũanũ de ſe eſt cã cõtin
gentiũ.ꝙ aũt in futuro erit cauſa neceſſarioꝝ· Hoc ẽ ex
fupadditõne vtermiatõis: que eſt a iuſticia cauſe pꝛime
retribuẽtis. Ad illud vᷣo qð obijcit᷑.liberũ arbitriũ eẽ
nobilioꝛẽ cauſam ac.dicẽdum ẽ. ꝙ nobilitas cauſe pt at⸗
tendi:vel qꝛ ſibi ſufficies eſt ad morũ. et hoc mõ nobili⸗
eſt liberũ arbitriũ ꝙᷓ natura in ſupioꝛibo coꝛꝑibo vel ife⸗
rioꝛibo:vel quo ad modũ influẽtie actuum. vt liberũ ar
bpitriũ influat neceſſarios actꝰ vel nõ neceſſarios: et ſic

p᷑ natura eẽ nobiliꝰ pꝛincipium.

Miembeumtercinum.
O terciũ quo querit᷑.vtrũ liberũ arbitriũ
ſit liberũ reſpectu actuũ interioꝝ et exteri
oꝛũ:aut interioꝝ tmm. O reſpern interio⸗
riu et exterioꝝ. videt᷑ ꝑ id qð dicit damaſ.
ibere cõſiliat libere iudicat.libere diſponit.libere agit
libere ĩpetũ facit.̊ reſpectu vtroꝛũq; actuũ dẽ liberum.

Cotra.Ab actu exterioꝛi pt ipediri.liber at dr̃ eo ꝙ

ſit᷑ dns actnũ ſnoꝝ.Vnñ Mern. Libeꝝ arbitriũ dẽ. eo ꝗ⸗
nõ tm pt᷑ in actꝰ ſuos.pᷣ ſuꝑ ſe:̊ libertas nõ dẽ ꝛie re⸗
ſpectu actuũ exterioꝝ:ꝗ cogi pnt.ſ̊ reſpectu ĩterioꝝ qui
non butt. ¶ Rmſio g, libeꝝ arbitriũ dẽ reſpectu actuuʒ
ĩterioꝝ.⁊ ſeſpectu exteꝛioꝝ vt ab inteꝛioꝛibo ꝓcedũt. qꝛ
hGͥ mõ nõ pnwtt ipediri: ̊ vt exteꝛioꝛes ſũt a vᷣtute motiua
coꝛꝑali.ſic pñt ĩpediri: ⁊ hoc mõ nõ ẽ li bertas reſpectu

illoꝛum gctuum.
Mlebꝛn qnuart.
Dq̃tũ qͥ qrit᷑ reſpectu quoꝝ actuũ ſit pꝛi
cipalit et ꝓpꝛie libeꝛũ arbitꝛiũ. Aſſignat᷑
atr milti actꝰ a dama. vñ dic libeꝛe aꝛbitꝛio
aſpetit. libere arbitꝛio vult. libeꝛe aꝛbitꝛio

diſponit.libeꝛe aꝛbitꝛio eligit.et libere aꝛbitꝛio impetũ
facit. et libere arbitꝛio agit et oꝑat᷑ ſꝑĩ bis ꝗ ßm nat am
ſũt.Cũ pluꝛes ſint actꝰ.q̃rit᷑ vtꝛũ aliꝗs illoꝝ ſit pꝛici⸗

vnus pꝛicipalis actꝰ ſcʒ elige ꝓpt qꝗd nõ denoĩat ab illo

Bſecudum quo querit᷑.vtrũ ſit cauſa con

fieri vt bene velle poſſet et male.ſᷣ hoc ẽ ꝑ liberũ arbitri⸗

actuũ.nõ tm cõtingentiũ.¶ Pꝛeterea.nobilins pꝛincipi

õ

ngrit vel ſerutat᷑.libeꝛe arbitrio iudicat:libeꝛe aꝛbitꝛio

palis ad quẽ alij oꝛdinẽt᷑. qꝗs ſit ille actꝰ.iItẽ qrit ſiẽ

e

Nn
tbibt
ſn
tore

ſcon
trt
ni
bln
ig
ri⸗
D
ſti
an
li:
et.
1
ere
ni
en⸗
66
gllt
uin
api
fa⸗

tin
i
ne
li⸗
inn

inr
tſe

inii
tten
roo
.
t

,
1
1
i
1

6

= ι§m ☛

9

Nueſtio

ſed magis a iudicõ vel ſentẽtia. ¶ Deinde q̃rit æ oꝛdie
actuũ ꝗ ſũt ex ꝑte rõnis et ex ꝑte volũtatis. ¶ ꝛ at ſit
vnꝰ pꝛicipalis.videt᷑ ꝑ h.ꝙ vniꝰ potentie ꝑticularis aut
vniuerſalisẽ vnꝰ actꝰ pꝛĩcipał. ipᷣiꝰ liberi arbi trij. Bl⸗
le aut erit pᷣmꝰ inf iſtos cũ ſint oꝛdiati.vel vltiꝰ. vl ali
quis mediꝰ. Oꝛimꝰ nõ vr. m em̃ hãc enueratõeʒ appetẽ
eſt pꝛimꝰ actꝰ:h ille ẽ volũtatis ſiue vtutis appetitine. S
nõ ẽ ꝓpꝛie liberũ arbitriũ: Fm illã at enũeratõcʒ q dꝛ
pᷣmo cõſiliat᷑.deinde iudicat qð meliꝰ ẽ.pꝛimũ ?ẽ oſiliari
et illð ẽ rõis pꝛicipalit:nõ ẽ pꝛicipalis actꝰ liberi arbi
trij. OPꝛeterea. ipfect? act? ẽ cõſiliari pꝛĩcipalis at᷑ de⸗
bet ĩ pfectõe oſiſte.ergo ñ ẽ ꝑꝛĩcipalis.¶. Si vo dicat᷑ vl
timꝰ.h̊ ñ videt᷑.qꝛ vltimꝰ poĩt᷑ impetũ facẽ aut opari: B
neuter ẽ pꝛicipalis. Im petũ eĩ facẽ aut oꝑari ad vᷣtuteʒ
obediẽtie ꝑtinere dicũt᷑:nõ q̊ alt illoꝝ pꝛicipalis dẽ libe
rũ arbitriu.cũ liberũ arbitriũ ſit potẽtiſſimũ pᷣm dama.
¶ Qec vẽ eẽ actꝰ mediꝰ.qꝛ actus medij poſt pᷣmos oꝛdi⸗
nat᷑ et añ vltios.et quãdã babent colligãtiam vtrobiq;.
d qð dicẽdũ.ꝙ eligere ẽ pꝛicipalis hoꝝ actuũ ſᷣm
vnũ̃ modũ.et h̊ attẽdit᷑ qᷓtũ ad illã enũeratõʒ vbi ↄſilia⸗
ri poit᷑ pᷣmũ.iQAã eligẽ ẽ pꝛimꝰ actꝰ interioꝛ ex pte volun
tatis.G̊ em ẽ duolv piacetibo alterũ alteri poptac᷑.⸗ licʒ
ſit actꝰ volũtatis.nõ obſtat q nõ ſit liberũ.Eſt eĩ liberũ
arbitriũ inq;tũ ẽ int᷑ duo.inqtũ at inclinat᷑ ĩ vnu volü⸗
tatis:ſm at᷑ alterã enũeratõʒ pꝛĩcipalis actꝰ liberi arbi⸗
trij ẽ appetere vel velle. vᷣm ꝗ velle vel appetẽ ẽ actꝰ gene⸗
ralis.circuiẽs oẽs alios actꝰ:eſt em̃ libere appetẽ vł vel⸗

le ſuꝑ iudicare diſponẽ.et ita de alijs actiboq enũeran⸗

tur.vñ qtũ adð ̊ pꝛĩcipal dẽ actꝰ.Si vo qrat᷑ diſfferẽtia
int᷑ appetẽ et velle pt itelligi duplicit᷑:aut axpetẽ ſit finis
velle ho eiꝰ qð ẽ ao finẽ:vel aetẽ iſtiꝰ potẽtie inqtũ nõ
hʒ. velle vᷣo ſit ĩclinatõ ad habẽdũ.vel vt exeat actꝰ. Ap
petere em̃ ẽ liberi arbitrij creati ꝙᷓtũ ad h.ꝙ eſt aliqͥ mõ
materiale et deficiẽs:velle vo ẽ eiꝰ ᷣm ꝙ ↄuenit cũ deo.
In cro em ẽ velle bᷣ nõ apetẽ ꝓpꝛie. ¶ Geinge q̃rix ſi eli
gẽ ẽ eiꝰ pꝛicipalis actꝰ. ꝓpt᷑ qd nõ enoĩat ab illo ß a iu⸗
dicio ſiue arbitrio. Zlo qð dicẽdũ ẽ.ꝙ cũ dĩ liberũ ar
bitriũ ſiẽ dĩc Hoetiꝰ.ẽ liberũ de volũtate iudiciũ. bʒz 6
in ſe qð ẽ rõis et qð ẽ volũtatis:ſᷣ qd ẽ rõis materialiter
qð ẽ volũtatis foꝛmalit.ñ qð ſubſternit᷑ d arbitriuz
ex ꝑte rõis.qð ſupponit᷑ dẽ liberũ.et ̊ ẽ ex pte volũtatis
Eligere at᷑ ꝓut poĩt damaſ.ẽ pᷣmus actꝰ volũtatis pe⸗
nes quẽ attẽdit᷑ libertas:ſᷣm at ꝙ poĩt᷑ ĩ diffinitõe aug.
cũ dicit᷑.q bonũ eligit᷑.eligẽ reſpicit tã rõem qᷓ volũtatẽ
⁊ ſic ſimpliciter dẽ actꝰ pꝛicipalis:cenoĩat Svt materia

liter ab ipo iudicio vel arbitro. foꝛmalit᷑ vo ab ipᷣo vñ

eſt liberuũ.quod ſcilicʒ eſt electio ⁊c. deinde queritur de
orvine. Beine queritur de oꝛdine ipᷣoꝛum actuum.
quoꝝ quidam ſunt ex ꝑte rationis.et quidam ex parte
volũtatis:et q̃re ĩ vna enũeratõe ĩ pꝛĩcipio ⁊ ĩ vltio poĩ
tur actꝰ volũtatis.ĩ medio at̃ actꝰ rõis:in altera vo qui

ſũt rõis pꝛio.ꝗ ſũt volũtatis oↄſequẽteꝛ Pꝛeterea.ĩ acti

bus rõis ab imꝑfecto pcedit᷑ ad ꝑfectũ.nõ ſic at᷑ vꝛ ĩ acti
bo volũtatis. ¶ Ad qð dicẽdũ F.ꝙ in illa enũeratõe vbi
pᷣmo ponũt᷑ appetẽ et velle.ſic fit actuũ diſtinctio ⁊ oꝛdo
Ut illi actus ꝗ ſũt liberi arbitrij. vt ẽ vniuerſalis poten
tia.cuiꝰ actus trãſit ſuꝑ actꝰ et ſuꝑ res.pꝛio ponãt᷑.⁊ il⸗
li lũt appetere et velle:poſſũ em̃ velle et iudicare et diſpo
nere.et ita de alijs actibo.ſiłr eſt de appetere: ſeqntes vᷣo
actus ꝑtinẽt ad liberũ arbitriũ ex ꝑte rõis. vltimi vᷣo ex
pre volũtatis operatiue. In alia diuiſione ponũt᷑ actꝰ

liberi arbitrij ex ꝑte rõis pꝛimo.⁊ deinde ex ꝑte oꝑatiue

volũtatis:et ponũt᷑ tres ex ꝑte rõis ꝗq ꝓcedũt ab impfe⸗
cto ad pfectñ. ꝛĩo eſt motus inqſitois de faciẽdo vł nõ
faciẽdo ſcʒ cõſiliũ.Secũdo ẽ iudiciũ de faciẽdo. Lercio
eſt. ꝓpoſitũ faciẽdi.qdð dz diſpoſitio:vel pt dici arbitriũ
Ex pte vᷣo volũtatis pꝛĩo ẽ electio.et ille? ſimplicit mo⸗
tus interioꝛ.deinde ꝓgreſſus ad motũ exterioꝛẽ et dicit
impetus:deinde motus eyterioꝛ et dẽ vſus.

Membemn quintun

lxxv.

Oncludit᷑ tractatꝰ de li.ar.illa qõe. vtruz
ſit potentia fᷣm quõ attenditur meritum
vel demeritum. Quod videtur pꝛĩa Joß.
iiij.qui ſanctificat ſe.glo.nõ aufert liberũ
arbitriu. ergo nõ eſt id in quo eſt meritum. 4 Item in li
bꝛo de ebdomadibo.Motiua boni eſt in libero arbitꝛio
Item Herñ. Totum et ſolum opus liberi arbitrij eſt
eius meritum ꝙ cõſentit. Unde in cõſentire meritũ.ĩ nõ
cõſentire demeritum:ergo liberum arbitrium eſt in qẽ
meritum vel emeritum. Sed ꝗ; cebeat eſſe in volũta⸗
te.videt᷑ Herñ.in li.de viꝛtutibo ſenſus iſte eſt. penes vo
lũtatem reſidet ratõ meriti vel demeriti.et hec eſt ratio.
nihil eſt tam in poteſtate noſtra ſicut volũtas.ergo vo⸗
luntas eſt illud in quo pꝛimo attenditur oꝛdo ad deum.
vltimũ em̃ ĩ trinitate eſt ſũma volũtas patris et filij. pꝛi
mũ aũt in nobis eſt voluntas creata. IUnde ̃m volun⸗
tatẽ debet attẽdi meritũ vl demeritũ.⸗ Pꝛeterea. dicit
Herñ.ſola volũtas qm ꝓ ingenua ſui libertate.aut dil⸗
ſentire.aut cõſentire.nulla vi.nulla cogitur ncciĩtate:ñ
ĩ meruo capax eſt iu ſticie vel ĩiuſticie. ergo ẽ vis penes
quã attẽdit᷑ meritũ.. Ee aũt illa vis ſit ratõ. videtur P
boc.ꝙ frenetici.pueri.nõ pñt mereri.licet voluntatẽ ba
beãt.qꝛ nõ habẽt vſuʒ rõis:ergo penes rõem fr̃ſidet vis
merendi. Oꝛeterea.ĩ illa diſiguitur imago dei:mẽs
em̃ habet imaginem in potentia cognoſcẽdi. d qð
dicendũ eſt.ꝙ illud penes qð attenditur meritũ.ſiue qð
eſt capax meriti. attenditur m li. ar. rationem et voli⸗
tatem:meritũ em eſt.cum cõfoꝛmatur in actu gratuito
ipᷣa anima rationalis.que eſt ad imaginem.ex pte mo⸗

tine imagini increate. VUnde cõfoꝛmitas liberi arbitrij

eſt er parte poſſe rõnis.ex ꝑte iudica re:vel aꝛbitrari.vo
luntatis ex parte velle ſiue eligere.tollatur em̃ aliquod
iſtoꝛũ.nõ iam dicitur capacitas meriti. Mam ſi nõ eſſet
poteſtas ex neceſſitate determinata.nõ eſſet merituʒ:ſi
iterum ſine iudicio ageret vel apeteret. nõ eſſet meritũ
tunc em̃ nõ habentia vſum rationis.que agunt ᷣm im⸗
petum merentur. Si iterum eſſet indicium.et nõ eẽt vo⸗
luntas in id.nõ eſſet meritum. Reſtat ergo ꝙ penes hec
tria attenditur meritũ. vt ſic trinitas creata. trinitati
incregte in actu cõfoꝛmetur.

reii.
—

— —ʒ—N

Onſequẽter dicen

dum eſt de ſingereſi.et rõne eiꝰ de cõſci
entia. Circa aũt ſindereſim pꝛĩo q̃rit
vtrũ ſit potẽtia vł hĩtꝰ.¶ Secũdo ſi ſit
– Fratio. vel voluntas. vel differẽs ab his.
Tercio vtrum ſᷣm eam con tingat peccare.¶ Quarto
vtrum cõtingat eam extingui vel no extingui.

Wembꝛum pꝛimum
Dpꝛimũ.O ſit potentia.accipi poteſt ex
eo quod dicit beatus greg.ſuꝑ illð eʒech.
facies aquile deſuper ipoꝝ quatuoꝛ. Di⸗
cunt pleriq; iuxta platonẽ. rõnabilitatem
irrõnabilitatẽ.iraſcibilitatẽ et ↄcupilcibilitatẽ. q̃rtaʒ
onẽtes ſuꝑ has.quã greci vocãt ſindereſim.cum alie
tres ſint potẽtie.potẽtia at᷑ potẽtijs cõdiuidat᷑.erit ſin⸗
dereſis potẽtia. Itẽ ſindeꝛeſis 2 ſẽſualitas ſũt opoſite
ꝙỹ̈tũ ad iclĩatõʒ.qꝛ ſiẽ ſẽſualitas ĩcliat rõʒ ad bõ tnſito⸗
ria.ita ſindereſis ĩcliat ad bõ ſpũalia ⁊ et᷑na.ſᷣ ſeſuali⸗
tas ẽ vis motiua ex pte ĩferioꝛi.erit &ᷓ ſindereſ motia a
ꝑte ſu ꝑioꝛi. ẽ potẽtia.¶ ITẽ.ij.mat.Cuſtoditeſ pm̃ vꝛm
⁊ vxoꝛẽ adoleſcẽtie nolite deſpicẽ.glo.ꝑ vroꝛẽ adoleſcen
tie ĩtelligit legẽ natalẽ ſcpᷣtã ĩ coꝛde:ſpũs vo dẽ ñ aĩal ꝑs
q̃ ñ ꝑcipit q dei ſũt.ſ rõnalis ſi pũs.ꝗ ĩterpellat ꝓ nobis
gemitibo inenarrabilibo.Eſt rõnalis ſpũs.de quo lo⸗
quit᷑ potẽtia quedã in nobis.que inclinat᷑ ĩ cũ.cui ziũ⸗

ſindereſis.que ſꝑ ſtimulat ad bonũ.qẽ potẽtia. ¶ Cotꝛa
videt ꝙ ſit habitꝰ. ꝓbereſis em̃ et ſindereſis opponi vi⸗
dentur quẽadmodu volũtas naturalis et dliberatiua.
Sʒ ꝓhereſis eſt habitꝰ quo infoꝛmat᷑ volũtas delibera⸗
tiua.̊ ſindereſis ex oꝓpoſito erit habitꝰ qͥ infoꝛmat᷑ volũ
tas naturalis. ¶ Itez ſindereſis ⁊ fomes peccati oꝑponũ
tur:ſicut em̃ fomes peccati trahit ad malũ ex ꝑte carnis
ita ſindereſis trabit ad bonũ ex ꝑte ſpũs et a malo. ſed
fomes eſt incentiuũ qdðᷣdam ad malũ pᷣter ſubſtãtiã ipᷣiꝰ
aĩme ⁊ quaſi accidẽs illi.̊ ſindereſis erit qdðdam incen
tiuũ ad bonũ pᷣter ſubſtãtiam aime.⁊ ita nõ erit potẽtia
ᷣ babitus. Itẽ ſindereſis videt᷑ eſſe lumẽ quo potẽtia
illuiatur ad bonũ.ſicut habet᷑ in pꝛimo libꝛo de baptiſ⸗
mo ꝑuuloꝝ.ſi rõem ipᷣam q̃ adhuc velut quieta et quaſi
ſopita.tñ inſita.et quodãmõ inſemĩata in ꝑuulis latet
illuiatõem voluerit appellare tanqᷓ interioꝛis oculi cꝛea
tõem.nõ reſiſtendũ eſt tũc eam fieri cũ aĩa creat᷑.et non
abſurde hoc intelligi cũ homo venit in mũdũ. Sed hoc
lumẽ quid aliud eſt qᷓ ſindereſis.cũ ſindereſis dicatur
ſcintilla cõſciẽtie.̊ ſindereſis eſt lumẽ quo potentia rõ⸗
nalis illuiat᷑: nõ eſt potẽtia ſ̊ habitus. Item circa co
gnoſcẽda ponebat᷑ a phᷣis lumẽ intellectꝰ.qð vocabant
intellectum agentẽ:pari rõne vel multo amplioꝛi eꝛit lu
mẽ in ꝑte motiua ad oꝑanda. et illud erit ſindereſis: eſt
Gſindereſis lumẽ quo illmat᷑ potẽtia motiua. 4 Pꝛete⸗
rea.aug.ponit lumẽ rerũ cognoſcendaꝝ.et bonũ agen⸗
darũ eternũ:ſ̊ huic eterno rñdet aliqð lumẽ intra crea⸗
tuʒ. ⁊c.¶ ¶ Ao qð dicendum.ꝙ ſindereſis nec tm̃ ſonat
in potẽtiã.nec tm̃ in habitũ.ſᷣ in potentiã habitualẽ.vt
notetur habitus naturalis nõ acquiſitꝰ:et rõne potẽtie
poteſt opponi alijs potẽtijs.ratione vo habitꝰalijs habi
tibo vel inclinatõibo. Vñ eo mõ quo eſt potẽtia.diuidet᷑
in rõne ↄtra alias potẽtias.¶ Et ꝑ hoc ſoluet᷑ illud qð
obiectum ẽ.ſᷣm em̃ ꝙ ꝑ aquilã ſignificat᷑ diuidet᷑ cõtra
rõnabilitatẽ. ꝓut eſt potẽtia deliberatiua:ſic etiã intelli
gũtur alie rõnes obiecte ex illa ꝑte. Ille vᷣo rõnes q̃ obij
ciũtur ex alia ꝑte.ad habitũ naturalẽ referũtur. ꝙ at᷑ eẽ
dicit᷑ lumẽ.hoc intelligit᷑ de lumie ĩnato.ꝓut cognitõ re
rũ faciẽdaꝝ que ꝑtinent ad adeptõem gloꝛie et vitatõez
pene lumẽ intelligit᷑.et hec etiã cognitio habitꝰ natura
lis dicit᷑. Unde ratio in li.de baptiſmo ꝑuuloꝝ que lu⸗
men dicit᷑ habitꝰ hmoõꝛ nõ intelligit᷑:et foꝛte illud eſt qð
phᷣus rectam dixit rationem. S=
m.

O ſecũdum quo querit᷑.ſi eſt ratio vel vo⸗
lũtas.vel differens potẽtia ab his. O aũt
ſit differẽs.videt᷑ ꝑ hoc qð dicit greg.ĩ gl.
ſup Ezʒech.dicit em hac eſſe quartã. nõ ſe
tribo miſcentem.ſ̊ errata coꝛrigẽtem:ſ̊ vna illaxꝝ eſt rõ
6O ſindereſis nõ eſt ratio.¶ Pꝛeterea.ratõ ſicut dic aug.
in li.de trini.diuidit᷑ in duo.quoꝝ vnũ aptat᷑ viro alte⸗
rũ mulieri:ſᷣ in vtraq; ꝑte rõnis ↄtingit eſſe peccatũ. ĩ
vtraq; ꝑte pt᷑ eſſe rectitudo ⁊ nõ rectitudo.ſ̊ ipᷣa ſindeꝛe
ſis quatũ eſt ð ſe.remurmurat pct᷑o.q differẽs ẽ ſindere
ſis ab vtraq;. ſindereſis non eſt rõ.¶ Cõtra.videt᷑ ꝙ
ſit ratio.ꝑ hoc qð dicit᷑ ſuꝑ illud.j.Job. euaſi ſolus vt
nũciarẽ tibi:greg.vnus.i.rõnis diſcretio ad animũ re⸗
dit.que amiſſa nũciat:vt qð pᷣoccupata mens ꝑdidit.aſ
