Ecũdo queritur de dignitate homiĩis ſiue
coꝛꝑis hũani quo ad diſpoſitõʒ ſiue recti⸗
tudinẽ habitꝰ.Querit᷑ ꝗ̊ vtꝝ ↄpetat coꝛpo
ris hũani dignitati hẽe figuram erectã.q;
ſic videt᷑.ſũmꝰopifex oĩa pꝛudẽter ↄdidit.ps.Oia ĩ ſapiẽ
tia feciſti ⁊c. AUñ ſᷣm ↄgruẽtiã ſtatuũ diuerſoꝝ.diuerſas
dedit rebo diſpoſitões.Vñ aĩalia quoꝝ foꝛma ⁊ motor
oĩno ad teꝛrena ↄuerſus eſt. q;tũ ad coꝛꝑalẽ diſpoſitõeʒ
in terꝛã reflexit. quoꝝ aũt foꝛma ⁊ motoꝛ ad celeſtia cõ⸗
uerſus ẽ q;tũ ad diſpoſitõʒ coꝛꝑalẽ in celũ erexit.⁊ h̊ iu⸗
diciũ ſtatꝰdignioꝛis ⁊ minꝰ digni.⁊ h̊ eſt qʒ dicit poeta
ꝓnaq; ↄſpectãt aĩalia cetera terꝛã.os homĩ ſublime de
dit celũq; videre.iuſſit:⁊ erectos ad ſidera tollere vultꝰ.
ex h̊ ptʒ ꝓpoſitũ. Itẽ vt hᷣ a phᷣo mirabilis ẽ potẽtia lo
ci qua vnuſquiſq; aꝓpetit locũ ꝓꝛiũ.g̊ cum coꝛꝑis pꝛimi
hoĩs ⁊ ſimilit alioꝝ ſit celũ locnaturatł.inditũ fuit coꝛ
pi ade in ſui ↄditõe.xt in celo q̃i ĩ loco collocaꝛet᷑.⁊ ad h̊

factũ eſt. ꝓpter qð videt᷑ eẽ locus eiꝰ naturalis.vnũqͥdq;

aũt locale erigit ſe ad ſuũ locũ.qð maxime videmus in
igne flãma.relinquit᷑ ꝙ coꝛpꝰhmõi debet hẽe vultũ ere⸗
ctũ in celũ.qð dignitati eiꝰ ↄuenit rõe qua ẽ in celo collo
candꝰ.¶ Cõtra.quedaz creature minie dignitatis hñt
figurã rectitudis ⁊ ad celũ erigũt.ſicut fere oĩa genera
plataꝝ.⁊ quedaʒ coꝛꝑa nobiliſſima in genere coꝛꝑm vt
ſuꝑceleſtia ⁊ lapides pcioſi.nequaq; ergo bmõi rectitu⸗
dini ⁊ erectõi vlla dignitas aſcribenda eſt ꝗ̊ ex hmõi re⸗
ctitudine in coꝛꝑe humão nulla erit dignitas in homie.
Item quod eſi dignitatis in homine reddit bominem
commendabiem.quia efficit illũ dignũ bono aliqͥ. qð
ea natura nõ eſt laudabile vł vituꝑabile. habitꝰaũt re⸗
ctitudis ſine erectõis in hoĩe eſt naturale.ᷓ nõ laudabi

le ex hoc nulla ẽ dignitas hoĩ.¶¶ Itẽ ꝑ pet̃m cecidit aĩa

a rectitudine ſua.̊ hmõi œpditiòis facte in aia debuit
eẽ aliqʒ veſtigiũ in coꝛꝑe.ſᷣ̊ nullũ ↄgruẽtius qᷓ; curuitas

coꝛꝑalis.Si dicat coꝛponihil demeruit h̊ nihil eſt. qꝛ
coꝛpus fuit inſtrumẽtũ demerẽdi.al Itẽ hõ ꝓpter pe cc⸗

tũ ↄpatus eſt iumẽtis inde ſimilis factꝰe ſt illis.hec at
ſimilitudo eſt ꝙᷓtũ ad curuitatẽ aĩe.que oñdit᷑ in ↄcupi⸗
ſcentia noxiaꝝ. Vt em habet᷑ ab Aug.duo ſũt nobis in
flicta ꝑ pcrjm ſcʒ ignoꝛãtia agendoꝝ.⁊ ↄcupiſcẽtia nori
oꝝ.quaꝛe nõ ſimilłr qᷓtũ ad curuitatẽ ne A ni⸗
deus fecit hoĩeʒ rectũ.vt habet᷑ Ecci.vij.⁊ qͥ að diſpoſi⸗
tõeʒ coꝛꝑis ⁊ quo ad habitũ mentis. Vñ ↄcedo ꝙ natu⸗
ralis rectitudo dignitas eſt coꝛꝑis hũani.⁊ atteſtat᷑ iſta
dignitas hoĩ ᷣm triplicem ſtatũ.ĩnocẽtie.gẽe. glie¶ Ve

ſtigiũ ergo innocẽtie quo ad tria repñtat᷑ in hac rectitu

dĩe quo ad potentiã in pᷣſidẽdo.ſapiam in loquẽdo.boĩ⸗
tatẽ in diligẽdo.hec tria potẽtia ſapĩa ⁊ bonitas erant
2ditiones hoĩs ꝙ;tũ ad ſtatũ innocẽtie.añqᷓ cecidit in in⸗
firmitatẽ potẽtie.⁊ tenebꝛas ignoꝛãtie.⁊ maliciã ↄcupi⸗
ſcẽtie.de pꝛimo manitfeſtũ eſt m illud Gꝛego.nazʒan.dæ

imagine.c.viij.ꝙ erectus eſt hoĩs habitus ⁊ ad celuʒ ſe

ſuſtollẽs ſurſũq; reſpiciẽs.pꝛincipalia bec dona certiſſi⸗

mũ eſt eẽ apꝑꝛobãtia regiã poteſtatẽ. etem ſolus ita foꝛ⸗

mat?* eſt.ceteroꝛũq; oĩm ꝓna ſunt coꝛꝑa ⁊ in dooꝛſũ ꝓcli
uiꝰ inclinata.maniteſta differẽtia eiꝰhonoꝛis ondit᷑.dũ
oſtat illa eẽ huius ſubiecta potẽtie. huic aũt ſupeminen
tis exiſtere dignitatis.de ſcdðo maniteſiũ eſt ĩ hbuc modũ
ſolus hõ eſt aial rõnale moꝛtale.ſed ſi coꝛpus eẽt inclia⸗
tũ ⁊ nõ erectũ.nõ poſſet habere vſũ ſermonis.⁊ ita nõ
eẽt excellentiſſimũ ſignũ ſapĩe diuine.⁊ ꝙ ita ſit ptʒ per

gre.naʒan.c.ix.oñdentẽ.ꝙ ſolus hõ habʒ manꝰad loqn
dum. vñ poteſt ofici rõ ſpᷣm ↄſequẽtias hmõi. Si em̃ hõ

haberet coꝛpꝰinclinatũ nõ haberet manꝰ.q; in oĩbo ani
mantibo inclinatis anterioꝛa mẽbꝛa coꝛꝑis pedes ſunt.

⁊ m greg.eundẽ ⁊ ſᷣm phᷣm.ſi nõ habeꝛet m anꝰnõ ha⸗

beret vſũ ſermonis in ↄmunicatõe ad alteꝝ.⁊ tũc nõ ita
manifeſiaret᷑ in ipᷣo ſapia ⁊ inde vt pꝛius.nð gre.na⸗

ʒan.c.ix. Si hõ ſine manibo extitiſſet ꝑcipiẽdoꝝ ciboꝝ

neceſſitate mẽbꝛa vultꝰeius inſtaꝛ quadrupedũ foꝛmaꝛẽ
tur.ita ꝙ oblonga facies tenueret᷑ ſimul 2 emĩeret i na
ribo.oꝛis etiã labia calloſa ⁊ groſſioꝛa eſſent atq; firmiſ
ſima ⁊ ad caꝛpendas heꝛbas opetenter aptata ? lingua

grãdioꝛi coꝛꝑi durioꝛ eẽt ⁊ aſperioꝛ que cooꝑaꝛet᷑ denti⸗

bus ad ea que mandẽda pꝑciꝑet liquidioꝛ exiſtens. ſi er⸗
go manus nõ adeſſẽt coꝛꝑi.quõ vox ei aꝛticulata figura
retur.cũ talis eiꝰ oꝛis foꝛmatio ad vſũ ſermonis mime
ↄueniret.nũc aũt ſunt manꝰ accõmodate coꝛꝑi.vt os ad
miniſteriũ nᷣbi liberũ permaneret.¶ De tercio maifeſtũ
eſt.qm cũ illuo ſit amoꝛ in ſpiritibo quod eſt pondus in
corporibo.ipᷣa aũt coꝛpoꝛa naturali ſuo pondere tendat
deoꝛſũ.ipᷣm aũt coꝛpus humanũ qð eſt oꝛganũ ſpũs.qͥdã
modo ſpũali qdammõ naturali affectu tẽdit ſurſum m
illud vbi amoꝛ ibi oculus. Uñ Caſſio.c.ix:de aĩia/ ꝓceꝝ

aĩal hõ in effigiẽ pulcherꝛime ſpeculationis erectuʒ aðd

res ſuperna s intuẽdas.qĩVeſtigiũ gẽe imitande apꝓpaꝛet
in hac erectõe.⁊ hoc quo ad duo. NPꝛimũ eſt quo ad caꝛ
nalẽ delectatõʒ abijciẽdã. Scom quo ad ſpũalẽ ſectandã
Pꝛimũ ptz ſic.aĩantia cetera ꝓna ſũt ⁊ in ventrẽ ſuũ re
cipꝛocat᷑ eoꝝ viſus. in quo deſignat᷑ eoe voluptas car
nalis quã appetũt. hõ pᷣo ñ.Elñ Maſiliꝰ exame. libꝛo.ix
Pecudes om̃es terꝛene ſũt.ob boc inclinãt᷑ ad terzꝛã. ſed

alia eſt plãtatõ celeſtis hõ ꝗ quãtũ habitu tigure tãtũ di⸗

gnitate diſtat a pecoꝛibo.illoꝝ facies oꝛſũ fixa ẽ. vteꝝ.

qʒ perſpectãt. ⁊ ꝙ eiꝰ libidini iocundũ eſt h̊ ſectat᷑.tnum
ð caput ad celũ ſem per erigit᷑. oculi tui ſuperna reſpi

ciũt.ſed ſi tu coꝛpoꝛis voluptate te fedaueris.obediẽdo
luxui vẽtris ⁊ inferioꝛibo eiꝰ partibo.oparatus es iumo

tis inſipiẽtibo ſimilis factus es illis. Scðm patet peẽ
Merñ.ſuper can.ſermone.xxiiij.corpoꝛis ſtaturã dedir

deus hoi rectã.foꝛſã vt illa coꝛpoꝛa exterioꝛis vilioꝛilt t
qꝙᷓ rectitudo.figmẽti hoĩez illũ ꝗ ad imaginẽ dei facteſt⸗
ſpnñalis ſue ſeruãde rectitudinis amoueret.⁊ coꝛ limi
deformitatẽ argueret aĩ.quid em̃ indecentiꝰ ꝙᷓ curuum
recto coꝛpoꝛe gerere aĩm. peruerſa res eſt ⁊ feda luteum
vas quod coꝛpus eſt de terra.oculos habere ſurſum.ce

O1

los libere ſuſciꝑe.celorũq; lumĩaribo oblectare aſpectꝰ
ſpũalẽ dᷣo celeſſẽq; creaturã ſuos ↄtrario oculos.i.inteꝛ
nos ſenſus atq; aſpectus trahere in terra croꝛſum. 2 q
debuit nutriri in croceis herere luto tanqꝙ; vnuʒ de ſuis
amplexioꝛiq; ſtercora.¶ Similiter veſtigiũ gloꝛie ꝓpo⸗
nit᷑ ei in hac rectitudine qͥ ad atemplatõʒ duplicẽ.ſcʒ ce⸗
leſtiũ ⁊ terreſtriũ.inter terreſtria vt ↄtemplet᷑ ſeipᷣm pul
cherꝛimũ. Inde ambꝛo.in exam.omet.vj. et vltima. Ja
aliq dicẽda ſunt de corꝑe hoĩs.qð pꝛeſtãtius ceteris de
coꝛis gratia eſſe ꝗs abnuat: Mam ſi vna atq; eadẽ oim
terrenoꝝ coꝛpum videat᷑ eſſe ſuba.foꝛtitudo quoq; ⁊ p⸗
ceritas quibuſdã maioꝛ in beſtijs.foꝛma em̃ hũani coꝛ⸗
poris eſt venuſtior.ſtatus erectus.⁊ mediocris vt neq;
enormis ꝓceritas ſit neq; vilis.⁊ abiecta puſillitas.in

ter celeſtia vt ibi ſꝑ babeat aiam. Eñ Berñ. xxiiij. ſer⸗

mone ſuꝑ canti:Erubeſce cia diuma.pecoꝛinã omutaſ⸗
ſe ſimilitudinẽ.erubeſce voluptari in ſceno q es de celo.
1 ſequit᷑ querere ⁊ ſa ꝑe q ſunt ſuꝑ terrã curuitas eſt aie
et de ſuꝑna regione meditari 7 deſiderare q̃ ſurſuʒ ſunt
rectitudo.huius aũt rectitudinis veſtigiũ eſt in erectõe
coꝛpis. Vnde poeta. Os ſublime dedit hoĩ celũqʒ vidẽ
iuſſit:et erectas ad ſidera tollere vultus.Et hoc dic au⸗

guſti.lxxxiij.qxxvij.coꝛpus hoĩs ſolũ inter aĩaliũ terre
noꝝ coꝛꝑa nõ pꝛonũ in aliũ ꝓſtratũ eſt. cũ ſit viſibile et
ad intuendũ celũ erectũ. et ita tale eſt vt ao ↄtemplãdũ

celũ ſit aptius:magis in hoc ad imaginẽ? ſimilitudinẽ
ei.qᷓᷓ cetera corꝑa aĩaliũ merito videre poteſt.¶¶ Ao pᷣ⸗

mũ ↄtra obiectů dicẽdũ. ꝙ nõ tm̃ atteſtat᷑ dignitati coꝛ⸗

ponis hũani habitus rectitudinis ̊ erectõis. babitꝰaũt
rectitudinis erecte iudicat ad ꝗd ↄditũ eſt corpꝰ bmõi.
ſignũ eſt em̃ ꝑfectõis eius foꝛma nobili et celeſti ⁊ alio⸗

rũ que ſupꝛa tacta ſunt ⁊ aꝓpetitus beatitudinis obtinẽ

de in celo. Qõ ſic eſt de plantis.que licet recte ſint. non
tñ ſunt erecte ſᷣ potius demiſſe ꝑ fixionẽ ꝑtis.a qua ha⸗

bent vitã ⁊ motũ in terra.hõ em ⁊ plata in ↄtraria poſi

tõe ſe hñt.ꝓpter qð homo dicit᷑ antropos.i.arboꝛ euer

ſa. Vnde neqʒ plante neq; coꝛꝑa celeſtia neqʒ terreſtria

cuiuſmodi ſunt lapides cuiuſcũqʒ generis. regulariter

bñt rectitudinẽ in illa potẽtia quã habet coꝛpus bũanũ
cuius habitus ⁊ ꝑtiũ diſpoſitõ magnoꝝ indicia ſunt ſa

cram̃toꝝ.Diẽc em caſſio.ð aĩa.c.ix.coꝛꝑis hois armoi⸗
ta diſpoſitio ingentia nobis ſacra declarat.et ſtati maĩ⸗
feſtat illa ſacramẽta q̃ ꝓpter ꝓlixitatẽ vident᷑ hic ſubti⸗

cenda.4 Ad alind dicẽdũ.q; ſicut habet᷑ a pho. honoꝛ ẽ

exhibitio reuerẽtie in teſtimoniũ virtutis expꝛeſſe ꝑ ſer⸗

monẽ. Unde bonoꝛ et laus referunt᷑ ad aliqð bonuʒ vel
dignũ in ipoꝗ honoꝛat᷑ vel laudat᷑. Illud aũt bonũ vel

dignũ poteſt ſumi ſpãliter ao bonũ vel dignũ in genere
moꝝ.Et ſic intelligit pᷣs loquẽs in philoſophia moꝛa
li dicẽs/qð ꝓpter illud qð eſt a natura nõ eſt aliqd lau
dabile. Vel põt ſumi bonũ vel diguũ ↄmuniꝰ. pm ertẽſi
onẽ ad ea que ſunt nature:ſic laudabile eſt bonũ qð eſt

a natura magis tñ auctoꝛ nature:ꝗ nulla creatuꝛa rati

onali coopante talia ꝓducit in eſſe.vñ dignitas coꝛpis

humani ex nobilitate ſui habitus nõ eſt laudabilis.vᷣm

ꝙ laus refert᷑ ad bonũ vel dignũ in genere moꝝ:Fᷣm au
tẽ ꝙ ad bonũ ↄniter ſumptũ ẽ vtiqʒ.4¶:. Ad aliud dicen⸗

dũ.ꝙ bñ manitfeſtat᷑ ſignu ĩ coꝛꝑe rectitudis ſpũalis de⸗

ꝓdite.cñ em̃ rectitudo ſit motꝰ aĩe ĩ deũ.ſicut determĩat

beatus dyoni.aĩa q nõ põt libere exercere oꝑatões ſpi⸗

rituales.̊ voluit᷑ ad creaturas ⁊ delectat᷑ in eis ꝑ ↄde⸗

ſcenſum ad coꝛpus.bene pᷣtendit in hoc ſignũ rectitudi⸗

nis deꝑdite.qꝛ cũ ↄſtet aiam creatã fuiſſe a deo ⁊ itara
tione ſue oꝛiginis nullũ babuiſſe viciũ.ↄſiat ipam a coꝛ
pore ſibi vnuo fuiſſe coꝛruptẽ. et rectitudinẽ in q̃ ↄdita
fuit amiſiſſe.et loqͥr de poſteris primi hoĩs q ↄtraxerũt
coꝛruptõeʒ ab illo.cuiꝰ coꝛꝑis curuatõ fuit obnoxietas

—2 „

in cineratõeʒ. Juxta ſniam dñi geñn.iij. Puluis es et in

puluerẽ reuerteris.Et ſi dicat᷑ ꝙ rectitudo coꝛpꝑalis de⸗

buit amitti in coꝛꝑe ſic ſpũalis amittebat᷑ in aĩa. Dicen

qũ ꝙ nõ eſt verũ imo eo magis ↄſundi dʒ aia. qꝛ amiſit

777„%
lxxxrumj.
ſuam rectitudinẽ. et coꝛpus nõ ſus. Et ꝑ ̊ᷣ eti vlterius
qmonet᷑ ad reuertendũ in deũ.ſic dicit be.berñ. Prete⸗

rea cũ pꝛimus hõ poſt petm fuit recõciliatus deo.et oĩa
eius purgata a culpa imago di reꝑata: nullo mõ de⸗

ceret corpus deoꝛſum inclinatũ illi vniri. Caſſio.de aia

viij.ca. Conuenit vt de aie tẽplo.i.coꝛꝑe oicamus.qm il
la imago dei nõ patit᷑ vt coꝛꝑe defoꝛmi ↄiũcta eſſe videa
tur. ꝓpter qð nõ decreuit diuĩa ſapia a qͥ oia decent fiũt
homiem ꝓpter petm de bere puniri coꝛpis inclinatõne.
lAo illud qð obijcit᷑ ꝙ pctoꝛ eſt ſiłis iumẽtis. Dicẽdũ
ꝙ boc nõ ẽ verũ q;tũ ad coꝛꝑis inclinatõem: ſ̊ q;ẽtum ad
moꝛtalitatis nccitatẽ.Ecci.iũj. nus interitꝰ ẽ hoĩis et
iumẽtoꝝ.et equa vtriuſqʒ ↄditõ. ſic̃ moꝛit᷑ hõ ſic et illa
moꝛiũt᷑.⁊ añcedit.dixit in coꝛde meo de filijs hoim vt p
baret eos deus 2 oñderet ſiles beſtijs. hec autẽ eſt pena
cõueniẽtiſſima coꝛꝑi dãanato ꝓpter peccatũ.ↄueniẽs em
fuit ꝙ corpus pꝛimi hoĩs exequẽs opꝰ inobediẽtie ↄtra
pceptũ vite ⁊ eius ꝗ dederat ei vitã ꝑ vnionẽ cũ aĩa.ea⸗
dqẽ pꝛiuaret᷑ iuxta diuinũ decretũ. Geñ.ij. ãcũqʒ die co⸗
mederitis moꝛte moꝛiemi. Preterea vr̃ ꝑctoꝛ ſilis eẽ iu
mẽtis. ꝓpter impetũ deſiderij ⁊ declinatõeʒ q̃ſi brutalẽ
ad illa turpia q̃ carni placẽt.et in ꝗbo dlectat᷑.⁊ hoc eſt

qð dic̃ berñ.erubeſce aĩa diuĩa peco.⁊c. Et baſilius in

exame. Si tu te coꝛꝑis voluptate fedaueris ⁊c.

Nembrum tercium

Ercio q̃rit᷑ d dignitate corꝑis prinn ho⸗
mĩs.et generaliter cuiuſlibet:q̃ntũ ondit᷑
ex vnione eius cũ aĩo rõnali.circa qð ar⸗
guit ſic. Nõ quelibet materia apta eſt ad
ſuſceptõem cuiuſlibet foꝛme.ſᷣ̊ quãto foꝛma ſit nobilior
tãto reꝗrit᷑ mateꝛia nobilioꝛ:. cũ aia rõnalis ſit foꝛma
nobiliſſima requirit᷑ ꝙ ꝑfectibile ab illa ſit nobiliſſimuzʒ
in genẽ ſuo.⸗ Stẽ h̊ etia patet ex h.ꝙ qñ aliꝗd vnit᷑ rei
nobili manifeſtat᷑ eius nobilitas.vñ vnio aie cũ deo at⸗
teſtat᷑ eius nobilitati.q̊ cũ aĩa ſit nobiliſſima foꝛmarũ:
vnio coꝛpis cũ aĩa atteſtat᷑ nobilitati coꝛꝑis. Stẽ finis
ẽ optimũ in re ⁊ cuius gr̃a alia.ꝙ in genere creataꝝ fi⸗
nis eſt optimũ ⁊ ad quẽ vt ad eoꝝ optimũ alia deſerunt᷑
etiã ſᷣm illũ diſtinguit᷑..õ em̃ vnũqðqʒ ad vnũquẽqʒ
finẽ oꝛdinat᷑:ſ̊ ↄꝑabilia ad illũ.vnde cũ ex nobilitate fi⸗
nis oñdit᷑ nobilitas eius qð ẽ ad finẽ:ᷓ cũ coꝛꝑis ade ⁊
generaliter oim boĩm finis ſit beatitudo glorie.⁊ G̊B me
diãte ↄiũctõe eoꝝ cũ aia.patet manifeſte.ꝙ vmo iſta eſt
nobilitatis eoꝝ oñſiua.ql Stẽ vnio qͥ maximeↄformis ẽ
nobiliſſime vnioni.atteſtat᷑ nobilitati vnibiliũ.h̊ patʒ:
qꝛ qð ↄfoꝛmius eſt nobili illud eſt magis nobile.ſ̊ vnio
coꝛꝑis cũ aia maxime ↄfoꝛmat᷑ vnioni gloꝛie q̃ͥ ẽ aĩe cuʒ
co.poſt illã ſummã vnionẽ q eſt triũ ꝑſonaꝝ in vna el⸗
ſentia. bec vnio atteſtat᷑ nobilitati coꝛꝑis vniti. mioꝛ
patet.ij.ſentẽ.di.j.vbi dicit mgr̃ ꝓ exemplo future ſocie
tatis q̃ inter deũ et ſpũm rõnalẽ in gloꝛificatõe ꝑficiẽda
erat.aiam coꝛpoꝛeis indumẽtis terrenis maſionibus
copulauit.luteãqʒ materia fecit ad vite ſenſuʒ vegetare
vt ſciret hõ ꝙ ſi potuit deus tãdiſparẽ natura corꝑis et
nie in federatõem vnã ĩ amiciciã tantã ↄiũgere:neq̃q;
ei impoſſibile futuꝝ rõnalis creatuꝛe hũilitatẽ.licet lon
ge inferioꝛẽ:ad ſue gloꝛie ꝑticipatõeʒ ſublimare. 623
tra.coꝛꝑa celeſtia nobilioꝛis ſunt ↄditõis coꝛpe huano.
nec tñ ſunt apta ad vnionẽ cũ aia rõnali.cũ aliq̃ foꝛma
ita nobili.nõ & videt᷑ ꝙ vnio coꝛꝑis hũani cũ aĩa rõnali
atteſtet᷑ dignitati illiꝰ. Pꝛobatõ pꝛie.nobiliꝰ ẽ illud coꝛ
pus qð ẽ magis actiuũ qᷓ; illð qð ẽ paſſiuũ:coꝛpus at᷑ ſu
Pceleſte maxie ẽ actiuũ ⁊ foꝛme ſue maxie vnituʒ.qꝛ ibi
tota foꝛma termiat totũ oꝓpetitũ matie.coꝛpꝰ at huanũ
ẽ maxiĩe paſſiuuʒ:nec ĩ foꝛma ſua termiat totũ apꝓpetituʒ

ſuũ.ꝗᷓ digmiꝰ ẽ coꝛpus celeſte qᷓ; hůanũ.¶ Itez vt habet
ab aug.ↄiũctõ coꝛꝑis hũani cũ aĩa fuit opus mirabile
ſiue miraculoſuʒ. dic̃ em ĩ li.de ſpũ ⁊ aĩa.plenũ fuit mi⸗
raculo.et rõ huiꝰ ẽ quãtitas diſiantie inter lutũ terre ?

ſpiñ vite.Vñ dieit ibidẽ tãta ſocietas carnig ⁊ aĩe ſpũs

vite ⁊ limi terre.ex hoꝝ aũt mirabili ſocietate oñdit᷑ vi⸗
litas corꝑis humani. ꝗᷓ hec vnio nõ atteſtat᷑ nobilitati
eius ſᷣ potius vilitati.¶ Itẽ oppoſita iuxta ſe poſita ma
gis apparẽt.̊ de fectꝰ coꝛꝑis hũani ex poſitõe iuxta ani
mã.̊ eſt ex vnione coꝛꝑis cũ aĩa magis apparẽt. igit᷑ il⸗
la vnio magis eſt ĩdiciũ defectꝰ in coꝛpꝑe q; atteſtãs nobi
litati. IJtẽ vnio coꝛꝑis cũ aĩa rõnali ẽ opꝰ plenũ mira⸗
culo.vt habet᷑ li.de ſpũ ⁊ aĩa.In oꝑiba aut miraculoſis
materia exiſtit in ſola potẽtia obediẽtie.⁊ paſſiua ad ſu
ſceptõem foꝛme. Alnio aũt foꝛme cũ materia tali nõ at⸗
teſiat᷑ nobilitati materie.cuʒ ipᷣ̃a materia ſit oĩno indi⸗
ſpoſita ad illã foꝛmã.ꝗ̊ eAAn h ẽ dicẽdũ.ꝙ vnio coꝛ
pis pᷣmi hoĩs ad aĩam atteſtat᷑ nobilitati coꝛpꝑis eiuſdẽ.
7 genẽalit alioꝝ coꝛpuʒ hũanoꝝ vt rõibo pᷣmiſſis oñdit᷑
et ñ ſolũ manifeſtãdo ſ̊ faciẽdo:in h̊ ꝙ ex tali vniõe cor
puo hũanũ hʒ magnã dignitatẽ m pꝑticipatõe vite ratõ⸗
nalis ⁊ effectũ gratie.gr̃a em̃ infoꝛmãs aĩaʒ incẽtiua vi
cioꝝ coꝛꝑaliũ mitigat.hʒ etiã amplioꝛẽ dignitatẽ ex h̊.
ꝙ ꝓpter vitã illã ꝑticeps efficit᷑ beatitudis. qꝛ illa vnio
q eſt aĩe ad deũ ꝑ deifoꝛmitatẽ gloꝛie qdammõ redũdat
in ipᷣm coꝛpus. habʒ etiã et ꝑfectiſſimã dignitatẽ in ge⸗
nẽ coꝛꝑum ex B.ꝙ ex illa vnione qu hʒ cũ aĩa reddituʒ
eſt idoneũ.vt ſᷣm aliquaʒ ptẽ ſui ſiue aliqð generis ſui
vniret᷑ filio dei ĩ vnitate ꝑſone.q enio pᷣcellit ⁊ illã q eſt
nature ⁊ gloꝛie.quã etiã dignitatẽ manifeſtauit filiꝰ dei
ꝑ incarnatõem ſuã.ſicut &̊ km modos iã dictos vnio ta
lis eſt ad nobilitatẽ coꝛꝑis primi hoĩs ⁊ generalit᷑ oĩm
hoĩm facit ⁊ plurimũ atteſtat᷑ eidẽ.⸗¶ Ad pꝛimũ q̊ obie⸗
ctũ otra h.dicẽdũ ꝙ reuera coꝛpa celeſſia qᷓtũ ad aliqd

nobilioꝛa ſunt qᷓᷓ erat coꝛpus pꝛimi hoĩs.⁊ ſilłiter q; coꝛ⸗

poꝛa alioꝝ hoĩm. hñt em aliqs ↄditões ſcʒ impaſſibili⸗

tatẽ.incoꝛruptõem.ſubtilitatẽ.claritatẽ.virtutẽ quã ĩi⸗

fluunt in coꝛꝑa inferioꝛa.⁊ appetitũ materie oĩno termi
natũ ꝑ foꝛma.q nõ bũit coꝛpus primi hoĩs inqtũ coꝛ⸗
pus:nec corꝑa alioꝝ.habuit aũt coꝛpus pꝛimi hoĩs et
ſimiliter coꝛꝑa Poſterio eius aliq̃s ↄditões.q̃s nõ ha⸗
bent coꝛꝑa celeſtia.⁊ nobilioꝛes ſimplicit᷑ ↄditõibo illo⸗
rũ.vt ꝙ ſunt pfecta ſiue ꝑfectibilia forma nobiliſſima ⸗
mediãate illa ſunt in potẽtia ꝓducẽdi in eſſe ſibi ſimilia
in ꝑticipatõe vite ratõnalis ⁊ alioꝝ q̃ tacta ſunt.vnde
nobilitas coꝛpum ſuꝑceleſtiuʒ termiata ẽ in nobilitate
nature coꝛꝑis hũani non.ſ̊ potius qͥdãmõ gratuita ſcʒ
gratie ⁊ gloꝛie vt ex dictis patet. Preterea h̊ argumẽtũ
nõ valet.coꝛꝑa nobilioꝛa nõ ſunt apta ad buius vnionẽ
& vnio iſta non atteſtar᷑ nobilitati coꝛꝑis vnibilis.qꝛ ex
alia cã hñt eſſe nobile q; ex aptitudine ? abilitate ad il⸗
lã.ꝗ¶l Ad alið dᷣm.ꝙ coꝛpus hũanũ ⁊ aĩa pñt duplicit
ad inuicẽ cõꝑari. Ael ſᷣm ꝙ vtrunq; bʒ ꝓprietates ſibi
determĩatas in genẽ ſuo.vel ſᷣm ꝙ ad inuicẽ oꝛdinãt᷑ vt
Uiects ⁊ ꝑfectibile.Fᷣm ꝙ primo mõ ↄpant᷑ ſic ꝓpt opo⸗
itas ↄditões coꝛꝑis et aĩe ex ↄꝑatõe coꝛꝑis cui ſunt cõ
ditões ignobiles ad aiam. cuius ↄditões nobiles ſunt.
oſtẽdit᷑ eẽ coꝛpus nobile reſpectu aĩe.⁊ ſᷣm hãc ↄſidera⸗
tõeʒ vnio hmõi nõ atteſtat᷑ nobilitati coꝛꝑis.ſᷣ ignobili
tati potius.Si at᷑ ſcdðᷣo mõ ↄꝑant.ſic qꝛ nõ niſi aliq̃ ↄdi
tõe nobilitatis ip̃ius coꝛpis ⁊ armonia ↄueniti aptũ ẽ
7 abile ad vnionẽ foꝛe tãte nobilitatis.vnio iſta atteſta
tur nobilitati illiꝰ.Añ ipᷣoꝝ vnio ĩ alia ↄſideratõe atte⸗
ſtat᷑ nobilitati coꝛꝑis.ĩ alia ignobilitan:⸗ P h pʒ rñſio
ad illud qð ſeqt᷑.¶ Ad aliud dõm.q; ang.loquẽs vel di
cẽs illã vnionẽ eẽ mirabile hẽbat reſpectũ ad oꝛigieʒ ma
terialẽ ipius coꝛꝑis.vtʒ ex vᷣbis eiꝰ.qꝛ coꝛpus humanũ
vocat limũ.ↄſirmmõs qð dr ꝑ illud Geñ.j.fecit xxꝰ hoĩeʒ
&æ limo terre ⁊ iſpirauit in faciẽ eius ſpiraculũ vite.ł
põt verbũ aug.intelligi de coꝛꝑe primi hoĩs formato ð
limo.et diſpoſito ad ſuſceptõem anime.

embꝛum quartum

Varto q̃rit᷑ de dignitate coꝛpis hũam qtũ

Et videt᷑ ꝙ ſicqͥ eadẽ eſt natura idẽ ẽ lo

ad locatõem.⁊ qrit᷑. Atrũ celũ ſit locꝰ eiꝰ

cus natalis.ſ̊ angelus ⁊ aia ſunt eiuſdẽ nature. Dic eĩ
qug.ĩ li.de libe.ar.ꝙ angelꝰ⁊ aia natura ſunt pares.of
ficio diſpares:̊ locꝰ naturalis eoꝝ ẽ idẽ. ̊ coꝛpꝰ ⁊ aĩa
vnã ꝑſonã ↄſtituũt.totũ aũt hr̃e diuerſa loca naturalia
ĩpoſſibile ẽ:̊ cũ hõ ſit vnꝰ⁊ idẽ.nõ debebat᷑ ei aliꝰlocus
rõe aĩe ⁊ aliꝰ rõe coꝛꝑis.¶ Stẽ ſi deberet᷑ ei aliꝰlocꝰrõe
coꝛꝑis ⁊ alius rõne aie.aut hret corpus locũ ſibi debitũ
naturaliter z aĩa ſuũ.aut non. Si nõ:nõ eſſet illis ꝑfe⸗
cta ꝗes.cũ vnũqðq; geſcat naturalit᷑ ĩ loco ſuo. Si ſic:
nõ eẽt ſimilit᷑ ꝑfecta ges.qꝛ aĩa eẽt in vno loco ⁊ coꝛpꝰ ĩ
alio. diuiſa eſſent.̊ nõ eẽt determiatus appetitus aĩe
quẽ hʒ ad vnionẽ coꝛꝑis.⸗ Itẽ ſᷣm ↄſideratõʒ areſto.in
topi.Si optimũ in h̊ genẽ ẽ meliꝰ optimo in illo genere
tũc h̊ genus ẽ ſimpliciter illo genere meliꝰ. Sed coꝛpus
xpᷣi qʒ ẽ optimũ in genẽ hũanoꝝ coꝛꝑuz.ẽ meliꝰ oĩ alio
coꝛꝑe:̊ coꝛpus hũanũ ſimplicit᷑ meliꝰ ẽ oĩ alio coꝛꝑe.qᷓ
ſole ⁊ luna et ſtellis ⁊c.¶ Oð etiã pʒ ſic.nec natura nec
artifex nature facit meliꝰ ꝓpt᷑ penas.ſ̊ potiꝰ ecõuerſo
finis ẽ optimũ ⁊ meliꝰ his qͥ ſunt ad finezʒ: ſᷣ ſielle facte
ſunt ĩ miſteriũ coꝛꝑum bũanoꝝ.Deut:iiij. Le foꝛte ele⸗
uatis oculis ad celũ videas ſolẽ ⁊ lunã ⁊ oĩa aſha celi.⁊
erroꝛe deceptus adoꝛes ea colas q̃ creauit dñs deus ĩ
miſteriũ cuctis gẽtiba ⁊c.ſ̊ iſta nõ miniſtrãt aĩabo nr̃is
ſᷣ coꝛꝑibo.q̊ coꝛpus hũanũ meliꝰẽ ſtellis.ſᷣ vt pʒ ꝑ indu
ctõem coꝛꝑis melioꝛis et nobilioris locꝰ natalis ẽ locꝰ
ſuꝑioꝛ.&̊ locus naturalis coꝛpis hũani eſt celũ. Itẽ lo
cus naturalis coꝛꝑis xp̃i eſi celũ. aliogꝗn cũ locꝰ natura
lis eius ſit celũ.ocupiſcẽt caro aduerſus ſpm̃.etiã nũc.
qꝛ caro naturalit appetẽt ſuũ locũ natalẽ.⁊ tũc xpᷣs miſ
eſſet.ſ̊ idẽ locus naturalis totiꝰterre ⁊ vniꝰ glebe.eadẽ
rõne vniꝰ coꝛꝑis ⁊ oĩm.ꝗ coꝛꝑis nr̃i locꝰ naturalis ẽ ce⸗
lũ.¶ Itẽ materia ⁊ ſua forma ꝑ ſe ꝓpoꝛtionãt᷑.ita vt no
bilioꝛis materie ſit nobilioꝛ foꝛma ⁊ ecõuerſo.G foꝛma
coꝛpis hũani ẽ nobiliſſima ſcʒ aia rõnalis.̊ ipᷣm ẽ no⸗
biliſſimũ.q̊ naturalit᷑ ei debet᷑ locꝰſupᷣmus. Itẽ cũ abſ
q; ãbiguitate ⁊ heſitatõe aĩe locus naturalis ẽ celũ: hʒ
naturalẽ celi appetitũ cuius ĩdiciũ eſt manifeſtũ.q oibo

ẽ inſitus appetitꝰceli.ſ̊ qdð ĩeſt oĩbo eſt natuꝛale.ſicut dĩc

aug.ĩ li.vñ malũ.igit᷑ huůana aĩa naturalit appetit locũ
ſuꝑpremũ.ꝗ ſi eẽt innaturalis coꝛꝑi nro.accidẽt hoĩem
nũqꝙ; foꝛe bm plene.qꝛ nũq; hr̃et getũ apetitũ. Con⸗
tra.Jo.iij.il emo aſcẽdit in celũ niſi ꝗ deſcendit de celo
Sʒ coꝛpus hũanũ nõ deſcẽdit de celo.̊ nõ aſcẽdit in ce⸗
lũ.pᷣ res naturalit᷑ aſcẽdit ad locũ ſuũ.⁊ ita videt᷑ celum
nõ eẽ locũ coꝛꝑis. Itẽ coꝛpus ⁊ locus eaſdẽ ꝓpꝛieta⸗
tes ꝑticipãt.Sʒ natura coꝛꝑis hũani⁊ celi ſunt penitꝰ
oppoſitaꝝ ↄdictionũ ⁊ ꝓpꝛietatũ.q̊ vnũ nõ ẽ locus alteꝛi
us.⸗ Itẽ ſicut diẽ Aug.vlti.de ciui.dei.xj.ca.⁊ in alijs
młtis locis arguũt phᷣi celũ ñ eẽ locũ hũani coꝛꝑis.res
eĩ põderoſa ⁊ ex elemẽtis ↄſtituta locũ ſuꝑioꝛẽ n obtĩet
H̊ coꝛpꝰ hoĩs ex elemẽtis ẽ.⁊ gue ẽ.̊ ⁊c̃.¶ Itẽ hõ cꝛeatꝰ
ẽ ꝓpt celũ ñ celũ ꝓpt᷑ hoĩem. dignioꝛ res ẽ celũ ꝙ ſit hõ
D multofoꝛtiꝰq; corpus hũanũ.q̊ locꝰnobilioꝛ q; celũ de
bet ei.añs pʒ p mgrmiĩ ſentẽ.ij.li.xiiij.di.c.ſeqꝗt᷑ dixit de⸗
us.⁊ in fine ſbiũgit᷑.poſt oĩa factꝰ ẽ hõ de tra ⁊ in terrã
nõ ad terrã neq; ꝓpt terrã.ſ̊ ad celũ ⁊ ꝓpt celũ.¶ Itẽ
arguit mercurius hoĩem exñtẽ duplicis nature coꝛpo⸗
ralis et ſpũalis.debere creari in celo ꝓpter naturã ſpiri
tualẽ q excellit in eo.⁊ nõ in terra ꝓpter naturã coꝛpo⸗
ralẽ.ſᷣ̊ dicit ꝙ ꝓprietates terre magis dñant᷑ in eo.locꝰ
aũt ſeꝗt᷑ natura p̃dñantis.⁊ ita pʒ coꝛpus hũanũ pꝑtinẽ
ad tra ⁊ ñ ad i ü ven⸗ ꝙ coꝛꝑi hũano diuĩa
ꝓuidẽtia triplex debẽt᷑ locꝰ.ꝑadiſus treſtris.tra ⁊ celũ
Euit eĩ hõ collocatꝰ ĩ ſtatu innocẽtie in padiſo volupta⸗
tis vt oparet᷑ et cuſtodiret illũ geñ.ij.oꝑaret᷑ inqꝙᷓ nõ ad
faſtidiũ vel laboꝛẽ ̊ ad ſolaciũ ⁊ coꝛꝑis exercitium. In
ſtatu culpe eiectꝰ ⁊ de ꝑadiſo poſitꝰ fuit ĩ terra vt labo⸗
ribo ⁊ ſudoꝛibo ea veſcẽt ſiẽ habet᷑ geñ. iij. In ſtatu glie
collocãdꝰ ẽ in celo vt ibidẽ in vita beata ⁊ ꝑpetua gliet᷑.
Dicẽdũ ̊ ꝙ celũ ẽ locꝰcoꝛꝑis hũani q;tũ ad ſtatũ glłie ⁊
celũ eimpireũ ſiue angtoꝝ vbi erit ĩ ꝑticipatõne gloꝛie

S — —

—— — — e

9

allugere at
ſcendere ꝑ ʒodiacũ ad incoꝛꝑatõem.qð eſt erroꝛ ⁊ here⸗

cum aĩa. Unde aug.de aĩa et ſp. Si em tamdiſparem
naturꝗ carnis? aie ad vnã ſederatõem atq; amiciciã de
us ↄiũgere potuitneqꝙᷓ erit ei impoſſibile rõnalẽ ſpũm
ꝗ vſq; adↄſoꝛtiũ terreni.corpis huiliatus eſt, cũ eodem
coꝛꝑe gloꝛifica to vt ſit ei gloꝛie qð fuit ſartine ad oſoꝛti
um beatoꝝ ſpuuʒ. q in ſua puritate ꝑſtiterunt exaltare.
atq; ad ſue gloꝛie ꝑticipatoem ſi ublimare. ad hoc ſigdẽ
ſola caritate nulla neceſſitate illũ creauit altiſſimus. vt
ſue beatitudinis ꝑticeps fieret.¶ Angumenta igit alüt
ad iſt ꝑtẽ ſunt ↄcedẽda. ¶ Ad pꝛimũ in ↄtrariuũ dicũt

.

quidã ꝙ quis debebat᷑ coꝛꝑi bhuano locus ſuꝑioꝛ.nõ tñ

aſcẽdit in celũ niſi virtute diuia vniẽte coꝛpus aie.? ele⸗
uate aiaʒ et coꝛpus.qð qdẽ coꝛpus dr teſcẽdiſſe de celo
rõne aie ꝗᷓ creata ẽ. in qua ſunt portões numerales? ar
monice cõcreate ad coꝛpus ſuũ. Sʒ qꝛ iſta ſolutõ videt
erroꝛ phoꝝ ponẽtiũ aĩas creatas in celo.⁊ de

ſis: Ideo pot rũderi ad illa auctoꝛitatẽ alit. m ꝓrñch
aug. in li,. de agone xpiano. Illa em auctoꝛitas magis i⸗
telligit de xp̃o q; de puro boĩe. vñ ſeqꝗt. filius hoĩs gẽ in
celo. dicit em aug. Nõ intelligũt qmn coꝛpus nõ alcedit ĩ
celi.ons em aſcedit. coꝛpus no nõ aſcẽdit h̊ leuatũ ẽ ĩ ce
lũ illo leuãte ꝗaſcẽdit. verbi gratia. Si qs deſcẽdat de
mõte nudus.cũ aũt aſcẽdat veſtiat ſe ⁊ veſlit⸗ iteꝝ aſcẽ⸗
dat:recte dicimus.i Remo aſcẽdit niſi ꝗ deſcẽdit. nec ve⸗
ſiẽ ↄſideramns quã ſecũ leuauit: ſ ip̃ᷣm ꝗ veſtitus ẽ ſolũ
dicimus alcẽdiſſe.vel põt intelligi de mẽbris verbũ illoð
vt patet ex glo.q etſi aſcẽdũt in celuz nõ aſcẽqũt virtute
Pria bᷣ virtute capitis cui adherẽt. EUnde glo. ibidẽ re⸗
nati ſpũaliter aſcẽdũt in celũ.pᷣ nõ niſi ſint mẽbꝛa cohe⸗

rentia illi qui in vna ꝑſona eſt hõ et filiꝰ ci. vt ſciat iſie

nullü ex ſe ſ̊ ꝑxpᷣm poſſe aſcẽdere. et ideo ñ dicit hoĩies

aſcendere.̊ ſilu hoie totũ cũ coꝛꝑe.ꝗ ſᷣm deitatẽ deſcen⸗
dit cæ celo et eſt in celo. ¶ Ad alind dicẽdũ.ꝙ lʒ coꝛpus

hũanũ ⁊ celũ ſint ooſitaꝝ ↄditõnũ.ſ.habito reſpectu

ad ſtatũ vie.ↄnica but tñ eaſdeʒ quãtũ reqrit ↄueniẽtia
q dz eſſe loci et loc⸗ ti.qñ ablata erit coꝛruꝑtõ coꝛpulẽta
obſcuritas 2 ponderolitas coꝛꝑe.vt qñ dotatũ erit do⸗
tibo gloꝛie. qð erit qñ verificabit᷑ illud apoc. xxj. ipᷣa ci⸗
uitas aurũ mũdũ ſimile vitro mũdo. qð verbũ exponẽs
greg. Job. xxviij. dicẽs. Auri metallũ nouimus potioꝛi
metallis oib claritate fulgere. vitri vo natura eſt vt ex
trinſecue viſum pura intrinſecus ꝑſpicuitate pluceat.ĩ
alio metallo quicꝗo intrinſecus pↄtinet abſconcht. in vi
tro ꝗlibet liquoꝛ qualis otinet᷑ interius vel exterius de⸗
mõſtrat᷑. atq; vt ita dicõ̊.oĩs liqr ĩ vitreo vaſculo clau⸗
ſus patet.qd aliud in auro vel vitro accipimus niſi il
lam ſuꝑnã patr iã.illã beatoꝝ ciniũ ſocietatẽ:quoꝝ coꝛ⸗

da ſibinuice claritate fulgẽt puritate trãſiucẽt. In

hic dicit᷑.ip̃a pᷣo ciuitas 7c. Qura em̃ ſancti om̃es in ea

beatitudimis claritate fulgebãt. inſiructa auro dicit᷑. et

qm ipᷣa eoꝝ claritas viciſſim ſibi in alterius coꝛdibo pʒ
du vminſcuiuſq; vultus attẽdit᷑ſił⸗ oↄſilłia penetrat᷑.pᷣ
ipᷣm auro ſile vuro mũdo eẽ mẽoꝛat᷑.ibi ꝗppe vniuſeuiꝰ⸗
q; mẽtẽ ab alterins oculis mẽbroꝝ coꝛpulłẽtiã nõ abſcõ⸗
qgat. ̊ patebit aimus patebit coꝛꝑalibo oculis.ipᷣa etiaʒ
coꝛpꝑis armonia ſicq; vnuſqſq; erit tũc aſpicabilis alte⸗
ri.licut nũc eſſe nõ põt oſpica bilis ſibi. ¶ Ad aliud q8
ſegtur patet rñſio ex dictis WMreterea.põt addi vᷣbũ pe⸗
tri alphoſt dicẽtis. paſſer 2 anſſer eiſaẽ elemẽtis ſunt.ſ⸗ 3
paſſer ſurſuʒ aſcẽdit anſeꝛ nõ. Elñ boc.nõ niſiqꝛ paſſer
minoeis corpis et ideo lenioꝛ:anſer maioris q ideo gra
uioꝛ. &m h vultur aquila qᷓ grõdioꝛa ſũt nõ volaꝛent

ſuꝑius.ſi foꝛte qꝛ er ſubtilibo elemẽtis. patet tñ ꝙ ſpũs

facit ea alcẽdere ſurſuʒ. Za ſine ſ pu nõ aſcegerẽt. Cũ g
coꝛpa vnita erũt ſpiritib. depoſt ita coꝛruptõne om̃s ni⸗

gredine.qd mirũ ſi coꝛpa facta ↄfoꝛmia ſi puũi ſurſum po
terat aſcẽdere æ ad nutũ ſpus mouere. ug. in de cini.

xci. cũ valeat nũc natura coꝛpoꝝ terrenoꝝ deprimẽ aĩ⸗
mas dorſum. aliqñn 7 aie leuaꝛe ſt urſuʒ talia coꝛpa non
valebũt: q. dicẽt ſic.¶ Ad aliud dicẽdũ.ꝙ cũ bõ dẽ factꝰ

lxxxv.

eſſe ꝓpter celũ. hec pᷣpoſitio ꝓpter.nõ diẽ habitudineʒ
ſinalẽ illo ſenſu q̊ͥ ceiñ ſit finis⸗ hoio:ſᷣ potius habitudis
ſuppoſitõis ſub ſ̊ ſenſu ꝓpter cel.i. vt ſit vns teus.eo
mõ qͥ diẽ apłs. Omia noſtra ſi unt. j. Coꝝ. üj. Vel põt di
ci habitudinẽ loci ad locatũ.ſub hᷣ ſenſu. homo factus ẽ
Ater celũ ad habitãdu.¶ Ad alið pʒ reſpoſio ex dictis
⁊ intelligendũ eſt. ꝙ licet hõ ſit duplicis nate ꝓpt᷑ quaʒ
videt᷑ ei duplex locus oↄgruere. tñ ꝓppter plures cauſas
ogruebat hoiĩ terra ad habitãdũ. Ghaſfuiraptitnco ad

penitudinẽ. Alia fuit aptitudo ad merendũ. aptioꝛ em̃

erat locus ad faciendũ penitentiã ? ad merendũ in ter⸗
ra iſta miſerie ⁊ defectus multiplicis.qᷓ; alius locꝰ. Alia
fuit ↄueniẽtia coꝛpis hũani coꝛrupti cũ terra maledicta
Beñn.iij. Alia fuit oueniẽtia indigẽtia alimonie q ↄgrue
bat. ¶ Si aüt obijcit ꝙ viget᷑ fiert violẽtia aie. ex Hꝙ de
termiet᷑ in loco inferioꝛi.ſicut fieret coꝛꝑi tali ſi teneret᷑
in loco ſupiori. Dicendũ q; aia põt eſſe deoꝛſuʒ ſine vio⸗
lentia.qꝛ nõ eſt ita eſſentialis ſpiritibo locus ſurſuz ſic

coꝛpoꝛibo locus deoꝛſum.

¶ Mueſtio. lxxxv. De am⸗

malitate coꝛꝑis bumani.

Onſequenter que
rit᷑ de animalitate illius coꝛpis. Prio
queritur vtrum corpus ade erat aiale.
Secundo vtrum magis conueniebat
- eſſe animale q; ſpnale. R
embzum prunnmm
Ireca primuʒ ꝓcedit ſic.⁊ videt᷑ plane ꝙ;
fuit aiale.Nugꝰ.in pꝛimo li.de baptiſmo
enuloꝝ.ↄuincens eos ꝗ dicũt adã ſic crea
tũ eẽ. vt etiã ſine pcti merito moꝛeret᷑.nõ
pena culpe ᷣ nccitate nature. Sicit em̃ quio rñdebũt cũ
legit h̊ dictũ etiã poſt perm increpãdo ⁊ damnãdo diriſ
ſe. terra es ⁊ in terrã ibis.neq; em ſᷣm aĩam. H qð mani
feſtũ eſt ſᷣm coꝛpus terꝛa eꝛat.⁊ moꝛte eiuſdẽ coꝛꝑis eꝛat
iturus in terra.q;uis em ſᷣm coꝛpus terra eſſet et coꝛpꝰ
in quo creatus eſt aĩale geſtaret. tñ ſi nõ peccaſſet.ĩ coꝛ
pus foꝛet ſpũale mutadus. et in illã incorruptõem qᷓ fi⸗
delibo et ſanctis ꝓmitti?᷑ ſine moꝛtis piculo tranſiturꝰ.
ecce ꝙ aĩale erat. Preterea.adã ſi nõ peccaſſet trãſ. ſſʒ
ab aiali coꝛꝑe in ſpuale. aiale coꝛpus habebat añ pec
catũ.qñcedẽs patet ꝑ aug.in eodẽ li.ſi nõ peccaſſet adã
nõ crat expoliandus coꝛpe.ᷣ ſupueſtiendus imoꝛtalita
te ⁊ incoꝛruptõe.vt abſoꝛbeꝛet moꝛtale a vita.i.ab aia⸗
li in ſpũale traſiret. Pꝛeterea. ſ Dicat᷑ q; nõ habuit coꝛ
pus aiale.qꝛ tũc paulati ſeneſceret ⁊ defiecẽt. qð nõ ope⸗
tebat illi ſtatni. Contra H̊ arguit aug. in eogẽ dicens. ſi
us iſrahelitaꝝ veſtimẽtis 7 caleiamentis pſtitit. ꝙ; ꝑ

tot õnos ñ ſunt obtrita.quid mirũ ſ iobediẽti homi pᷣce

ptis potentia pꝛeſtaret᷑. vt aĩale h̊ et moꝛtale hnñᷣe coꝛpꝰ.
pret in eo quẽda ſiatũ.q ſine defectu eſſet ãnoſuʒ tßs. q̊
dens vellet. a moꝛtalitate ad immoꝛtalitateʒ ſine moꝛte
materie traſt iturus. Preterea. Aug. in eodẽ.talẽ puto
babitudinẽ adhuc in coꝛpꝑe aĩali atq; moꝛtali etiaʒ illis
a ſine moꝛte binc trãſlati ſunt fuiſſe ↄceſſam. neq; enim
enoch 7 helias ꝑ talongã etatẽ ſenectute marcuert. nec
tñ credo eos iã in illã ſ pũᷣalẽ qualitatẽ coꝛꝑis ↄmutatos
Preterea. ſi nõ eẽt illud aiale cur pᷣciꝑet᷑ comedere de

lignis. habebat em de lignox fructibo retectõez otra de⸗

fectõem.⁊ de ligno vite ſtab:litatẽ. pt i bidẽ dicit augn.
(ontin corn illud erat duemnes oꝛganũ aie aia
erat deifoꝛmis.q̊ cũ aĩe trifoꝛmi corpꝰ mutabile et aĩa⸗
le magis opponat᷑ qᷓ ogruat:nõ erat tũc coꝛpus ade aĩa⸗
le.Vñ greg.naʒan.xxvij.c. ᷣm aliã trãſlatõem.in deifoꝛ
mitate aĩe nõ flexibile coꝛpus ꝑ mutabilitatẽ 7 trãſi: mu
tabile ẽ. qð pmanet.⸗ Pꝛetera.coꝛpus illð beatũ fu⸗
it. ̊ nlłim aiale bẽm. Saiale nõ fuit. 4 Preterea. patz ꝑ
aug.xiiij·li.de ciui.dei.x.c. In illo memoꝛiali beatitudi

nis loco.i.paradiſo.ꝗs tandẽ abſolute dici põt. beatus

qui timoꝛe afficit᷑ aut dolore.ꝗo aũt timẽ aut dolere po⸗
terãt hoĩes illi in tantoꝝ tanta affluẽtia bonoꝝ. vbi nec
moꝛs metuebat᷑. nec vlla coꝛꝑis mala valitudo.nec ab⸗
errat gcqᷓ; ꝙ bona volũtas a lpiſceret᷑.nec inerat quod
carnẽ aimue hois feliciter viuentis offenderet. 4 Ytem
aug.de ciui. dei. ſumma in carne ſanitas erat. Hͤ ſumma
ſanitas illa regrebat mixtionẽ elemẽtoꝝ in pace tali et
armoĩa vᷣtutũ. ꝗ in illo nõ fieret paſſio aliq qꝗͥ abijcẽt a

ſuba. nõ regrebat᷑ aliq̃ reſtauratõ dꝑditi ꝑ alimẽtuz.

Gnõ fuit indigẽs aliqͥ alimẽto? ita nõ aĩale.caloꝛ em di
geſtiuus ĩ nobis ſꝑ reſoluit.et iõ ſꝑ opoꝛtet fieri reſtau

ratõ ꝑ alimẽtũ. bmõi aũt reſolutõ nõ fuit in illo. ꝓpter

qð nec reſtauratõ neceſſaria.hmõi aũt de ꝑditio penaẽ.
ꝓpter qð nõ tebebat añcedẽ culpã. Itẽ eſſe in hmõi
egẽtia ſiue indigẽtia videt᷑ atteſtari ſtatui culpe. ſic em̃
egere pena eſt.quã pᷣcedẽ culpã nõ ↄuenit. Itẽ ſi adaz
indiguiſſet alimẽto in ſtatu innocẽtie.⁊ illo vlus eẽt:ne⸗
ceſſario indiguiſſet purgatõe ꝑ egeſtõen.qð videt᷑ incõ⸗
ueniẽs cũ hmoi purgatõ ſit penalis. ¶ Ao h̊ dom ꝙ; B
nomẽ aĩal.qñq; ſumit᷑ generaliꝰ.qñũq; pẽalius.qñq; eĩ
diuidit᷑ genus ĩ duo qͥꝝ vnũ hʒ nomẽ ꝓpꝛiũ aliud no. il⸗
lud aũt diuidẽtiũ qð nõ hʒ nomẽ ꝓpriũ retinet nomen
generis.ſiẽ pʒ cũ dr anĩal diuidi in rõnale et irrõnale.

Alial rõnale hʒ nomẽ ꝓpꝛiũ.irrõnale dᷣo nõ:et iõ irratõ

nalia noĩe generis noĩant ⁊ dicũt᷑ aialia. Cũ aĩal du⸗

plicit dicit· Ino mõ ẽ nomẽ generis ↄñe ad ronalia et

irrõnalia. alio at mõ ẽ nomẽ bꝛutoꝝ.ſiłr aĩale deriuati
uũ ab eo qdð ẽ aĩal dr duplicit. nã ſi deriuet᷑ ab aĩali qð
genꝰad hoĩes 2 bruta.tũc ↄueit hoĩ 'm oẽʒ ſtatũ ſiue

innocentie ſiue culꝑe ſiue gre ſiue gloꝛie. Si vᷣo deriuet᷑

ab aĩali qd eſt nomẽ brutoꝝ. tũc dr hõ aĩalis.i.ſimilis
brutis. Sʒ b duplicit.qꝛ vel ſilis brutis m coꝛpus vel
Em aĩazʒ. Gi pꝛio mõ ſic dicimur aĩales nũc. et adã ſilr
tũc ĩ ꝑadiſo.qꝛ cibis indigemꝰ vt bruta.⁊ cibis idige bat

adã ᷣm coꝛpus.Aug.xiiij.de ciui.dei.c.xxv.cibo erat ne

eſuriret. potꝰ ne ſitiret. lignũ vite ne illũ ſenectꝰdiſſolue
ret. Si pᷣo anĩalis dr hõ m aĩaʒ.i.ſilis bruto.hᷣ dr ad⸗

huc duplicit 'm aug.iĩli. lxxxiij·q. dĩ em hõ aĩalis vkł vi
ta vel aĩ ſenſu. Elita aĩał dr qn fruit᷑ diſſoluta laſciuia

aie ſue. quã intra nat᷑alis ordis metas ſpũs rectoꝛ ñ cõ
tinet. eo ꝙ ipe ſe deo regẽdũ nõ ſubijcit.⁊ ſic aialis ideʒ
ẽ qʒ carnalis. Animi vo ſenſu dĩ aialis.q de deo iur coꝛ
poꝝ fantaſiaʒ. vel legis litterã vł rõeʒ phicaʒ iudicat.2
de tali dr illud.j.coꝝ.i.aĩal bõ ⁊c.his duobo modis vl
tumis erat adã aĩalis in ꝑadiſo.nec de bis modis ẽ que
ſtio:qꝛ h intẽdimꝰ de aĩalitate ꝙtũ ad coꝛpus. ᷣm ꝙ dẽ
aĩale 2 eges alimonijs.et ſic intedit aug.ꝰ alij loquetes
ce materia iſta.Cõcedimꝰ ̊ ꝙ coꝛpus ade erat aiale.i.
indigẽs alimonijs.ſiẽ defimat mgr.ij.ſentẽ.xix.di.ca.j.
ſolent phᷣi qri ⁊c. dicit em̃ ibi. In primo ſiatu fuit coꝛpꝰ
hoĩs aĩiale.i.egẽs alimõds ciboꝝ.⁊ ad h̊ͥ oñdẽdũ induẽ
ills.j.coꝝ.xv.factus ẽ pꝛimꝰ hõ adã ĩ aiam viuẽtẽ.i.in
aĩaʒ coꝛpꝰlenſificantẽ.qð adhuc erat aĩale qð egebat ci
bis vt ꝑ aĩaʒ viuẽt.q Ad primo obiectũ ð H.dom ꝙ nõ
dũ erat ĩ plena et ꝑfecta deifoꝛmitate.qu erat bitura ĩ
acceptõe ꝓpꝛie ſiole.vñ illã deifoꝛmitatẽ ñ ĩpediebat a⸗
mimalitas coꝛꝑis ꝓpter eiꝰ oimod ipuritatẽ(nihil em̃
