dedei inſte oꝛdiat mala.neutꝝ at᷑ extꝛẽoꝝ.ſ.malũ ⁊ ſubtctõ
gre ꝓpꝛie ẽ a deo.̊ ſi dicat᷑ ſubtctio gr̃e vt ẽ pena.rõe q̃ ẽ pe
na ẽ a ðᷣo.¶ Ad ſcdᷣm dom ꝙ obſcuratõ ꝓut ẽ hmõi n eſt a
ðo. ꝓut tñ ẽ pena ẽ ab ipᷣo.ↄcedẽdũ ẽ et᷑.ꝙ lux ſapiĩe deſerit
pct᷑oꝛes.ſ̊ ñ deſerit niſi pᷣus veſerat᷑.vñ aug.ĩ li.v bono ꝑſe
uerãtie.Volũtate ſua ꝗſq; deſerit deũ vt meꝛito deſerat᷑ a
eo.Et iteꝝ.j.ꝑali.xxxiij.Si derelinq̃ris illũ ꝓijtiet te deꝰ
ĩet᷑nũ.Et.ij.ꝑalipᷣ.xij. Vos reliꝗſtis me ⁊ ego rliq vos i ma
nu ſeſach.i Ad tciũ dðᷣm.ꝙ alið ẽ de apoſitõe gre⁊ ſubt᷑⸗
ctõe. Appoſitõ eĩ gr̃e cũ ſua ſeq̃la ẽ a deo. Subtrctõ vᷣo gre
Apꝛie ẽ a pcto.cũ at᷑ dr deꝰſubthit ꝗbuſdã q̃ ſubtcta ⁊c̃. B ẽ
n appõit graʒ ꝓpt ĩdignitatẽ ꝑſone.ꝙ at᷑ dr q̃ ſubtcta ⁊c̃.nõ
ĩtelligit᷑ ꝙ cã ſit illiꝰſeqle.vñ lʒ deꝰſubthat ꝗqbuſdã gaʒ.nõ
tñ icuruat volũtates ad malũ.ſᷣ̊ hõ ſuã ĩcuruat volũtatẽ.ꝑ
Hi ſoluit᷑ illð ꝙ dẽ. deſerit deꝰñ awonẽdo graʒ ł appoſitã ſb⸗
chẽdo.ſecꝰat᷑ ẽ ð ñ appoſitõe ⁊ ð ſubtctõe gre.ſubtctõ eĩ gꝛe
penã dic ꝓ pcto.ñ appoſitõ ðᷣo niſi alið addat᷑ ñ dicẽ penaʒ.
ſupoſito eĩ ꝙ hõ ↄditꝰeẽt ĩ natalibo.⁊ ñ apponẽt᷑ gra.ñ di⸗
ceret᷑ ñ apoſitio gr̃e pena.cũ nulla pᷣceſſiſſʒ culpa./ Ad il⸗
lud vo qð dic aug.ad felicianũ.dðm ẽ ꝙ ñẽ ſile de luce coꝛ⸗
pali ⁊ ſpũali.lux eĩ coꝛꝑał ꝑ ſui pñtiaʒ ⁊ abſẽtiã ẽ cã aꝓpo⸗
ſitiua luis.ſ.⁊ tenebraꝝ.⁊ h̊ qꝛ aliqñ adeſt aliqñ abeſt.ꝑ Gᷣ
ꝙ de loco ad locũ mouet᷑.lux vpᷣo ſpũał vbiq; ẽ.⁊ iõ ñ ẽ ca te
nebraꝝ ſpũaliũ.ſ̊ li.ar.ĩ qͥ ponit᷑ obex.ſic ei coꝛpꝰopacũ in
fpoſitũ cã ẽ tenebre coꝛꝑał aliqñ.ita li.ar.rõe pcti.⁊ iõ dẽ
lix.yſa. Inigꝗtates nr̃e diuiſer̃t int vos ⁊ deũ. Ad illð vᷣo
qð obijcit᷑ ð ſubt̃ctõe bonoꝝ tꝑaliũ ⁊c̃.dm ẽ ꝙ ñẽ ſile.ſb⸗
tetio eĩ tꝑaliũ ab idignis bõa ẽ.⁊ et᷑ eis bõa aliqñ.ꝑ h̊ ei cõ
uertũt᷑ ad pniaʒꝝ ⁊ huiliãt᷑.ſbtᷣctõ ᷣo gr̃e nec ĩ ſe bonũ ẽ.nec
ẽ bonũ illi a qͥ ſthit᷑ occaſionalr.cũ poſſet eẽ bonũ ſᷣm ilłtð
qð dr viij.ro.Oiĩa cooꝑant᷑ ĩ bonũ his ꝗ ſᷣm ꝓpoſitũ vocati
ſũt ſcti.ſbtᷣctõ eĩ gr̃e poſſʒ eẽ occaſio.vt pctoꝛ huĩliaret᷑ ⁊ cõ
fugẽt ad dei miſcdiam.cũ eĩ aliꝗs oſiderat ſe deſtitutũ a ðdo
t petm dolet ⁊ doles ſiue attritꝰↄfugit ad dei miſcdᷣiam.
uend et̃᷑ de duobo pct᷑is eq̃libo.q̊ꝝ vnũ ẽ pᷣus alið po⸗
eriꝰ. vidr eĩ ꝙ pᷣmũ pctm cũ ſit eq̃le ſcdo.eq̃l ei pẽa debeat᷑
ſ ei debet ſubtctio gre.̊ cũ h̊ ſit maxia pẽa.ſᷣm ꝙ dr ſuꝑ il
lud pᷣs.abhoĩatꝰẽ hbeditatẽ ſuã.glo.deũ auerti ab eis.extre
mi oĩm maloꝝ pñtiũ.⁊ ſcdðo pcto debet᷑ ſiłr maxĩa pẽa.ſ.ſbᷣ
tetõ ge.¶lI.ꝑ pᷣmũ pct᷑ʒ mõꝛle ibtᷣcta ẽ ga.ñ &̊ ĩ ſcdðᷣo pcto
ſubthit᷑. pẽa ĩeq̃ł debet ꝓ eq̃libo pctis.qð ẽ flm.dðr ei hie⸗
re.l.Jur ea q̃ fe facite illi.Et.xxv.deut᷑.ꝓ mſuꝛa pcti erit
plagaꝝ modꝰ.vñ aug.de bapꝰʒ dõatiſtas.ꝓ diſꝑibꝰ pon
deribo pctoꝝ ſũt diſꝑia toꝛmta pẽaꝝ.⁊ ꝓ eq̃litate criminũ
eq̃litas pẽaꝝ ̊ ſm iᷓtitatẽ pcẽoꝝ ðᷣbet᷑ qᷓ̃titas pẽaꝝ.alad qð
dðm ꝙ ſubtctõ gẽe duobo modis pt᷑ accipi.łp ipᷣe amiſſiõe
gre q hita ẽ.ł p elõgatõe gr̃e.Si /ꝓ elõgatõne gr̃e.eq̃li pcto
e bet᷑ eq̃ł pẽa.ſ.eq̃ł ſſtᷣctõ.ſi ᷣo accipiat᷑ ſbtᷣctõ gre ꝓ amiſ
ſiõe gre.ũ debet᷑ ſcdᷣo pcto iſia pẽa.lʒ de bẽt᷑ ſi ifuiſſʒ gr̃a.h
eĩ ñ ẽ ex ꝑte pct᷑i iᷣ ex ꝑte ſubiecti ĩ qͥñ iuenit᷑ hmõi bonum
quod ſubthendum eſſet.

.

latõe virtutis moꝛalis.malo em culpe fit
ablatio virtutis moꝛalis. Querit᷑ vtrum
5 oĩs vᷣtus moꝛalis auferat᷑ ſiue ſpolietur ꝑ·
malũ culpe.ſicut ſpoliatur oĩs virtus gratuita. cũ eniʒ
malũ culpe opponat᷑ nututi moꝛali.quẽadmodũ ⁊ vutu
ti gratuite.maluz aũt culpe aufert.inſimul ſiue ſpoliat
omnẽ virtutẽ gratuitã.ergo cõſimili rõe aufert vel ſpo⸗
liat omnẽ virtutẽ moꝛalẽ.⸗! Pꝛeterea cõneya vidẽtur eẽ
vicia.EIñ diẽ aug.in li.de bap.cõtra donatiſias.Cũ ꝗs
ẽ hereticus.nõ põt eẽ quin et alia vicia cõſequatur.eꝛgo
cũ vnũqðq; viciũ tollat ſuã virtutem moꝛalẽ.vno vicio
poſito:tolletur om̃is virtus moꝛalis.¶ Itẽ bonũ ⁊ ma⸗
lũ ſunt cõtraria.ergo nõ cõuenit illa dno in eẽ eidẽ.ſed
vno malo culpe poſito ineſt malum.ergonõ cõuenit ei⸗
dem ſubiecto bonuz. ſed quelibet virtus moꝛalis ponit
bonũ.ergo remouetur omnis virtus moꝛalis.ergo ſpo
liatõ omniũ moꝛaliũ eſt pena cõſequẽs ad maluʒ culpe
ſiue viciũ.Cõtra.malum culpe ſiue vicium ẽ ab homi⸗
ne ſiue ab intellectuali creatura.ſed vno actu ꝑpetrato
nõ ꝑpetratnr actus diſparatus.malũ aũt culpe mediã⸗
te actu ineſt.ergo cõtingit vnũ malum culpe ineſſe.alio
mõ nõ exiſtẽte ĩ eodẽ ſubiecto:ſ̊ nõ auſertur virtus mo⸗
ralis niſi ꝑ ſuũ oppoſitum.ergo vno malo culpe exñti ñ
om̃is virtus moꝛalis aufertur. ¶ Iitẽ aug.iiij. li. de bap.
cõtra donatiſtas.vnũ aliquod viciũ nõ omnia cetera cõ
ſequũtur.nõ ergoẽ vicioꝝ cõnexio.ſed virtutes moꝛa⸗
les opponunt᷑ vicijs ip̃is.ita ꝙ quelibet habet ſuũ opo⸗
ſitũ.ergo nõ ẽ cõnexio virtutũ moꝛaliũ.ergo vnum ma⸗
lum culpe nõ aufert ſiue ſpoliat omnẽ virtutẽ moꝛalem
¶ Itẽ occaſione huius queritur.ſi maluʒ culpe ſpoliat
virtutẽ moꝛalẽ.ſᷣm quẽ modum fiat ſpoliatio.cũ em̃ viꝛ⸗
tus moꝛalis exercitio bonoꝛum oꝑum acquiratur. ma⸗
lum aũt culpe vno mõ perpetretur.nõ videtur ꝑ vnum
malũ culpe ſpoliatio ſieri omnis vitutis moꝛalis.ſicut
em̃ habitus bonus moꝛalis exercitio bonoꝛũ opum ac⸗
quiritur.ita malum ei oppoſitũ exercitio maloꝝ operuʒ
videt᷑ aequiri.nõ ergo vnicũ malum culpe aufert virtu⸗
tẽ moꝛalẽ.ſicut em̃ malũ ⁊ bonum opponũtur.ita malũ
cõſuetudinale ⁊ bonũ cõſuetudinale.ergo ad ſpoliatõʒ
virtutis cõſuetudinalis videtur ꝙ exigatur viciũ con⸗
ſuetudinale. Quod etiã videtur per hoc quod dicitur
in li.de natura ⁊ gracia.Dicitur em̃ ibi.ꝙ viciũ eſt ma
la qualitas mentis.ſed que qualitas dicetur niſi fuerit
habitus vel diſpoſitio.habitus aũt cũ ſit de difficili mo.
bilis.qualiter generabit᷑ vnico actu?eꝛgo malum culpe

cũ fiat vnico actu.nõ inducet malum habitum.ſed ma⸗
lus habitus expellit habitum bonũ.ergo malũ culpe de
ſe nõ erpellit habitum vonn. g Cõtꝛa in eadem vi non
poſſunt ineſſe oppoſita ſᷣm determinatõnem.cũ ergo ma
lum culpe ineſt.et per cõſequens denominet ſubiectum
in quo eſt nõ denomina bitur ſubiectũ ab oppoſito.ſʒ op
poſitũ eſt diſpoſitio bona ⁊ habitus.ergo neutrũ illoꝝ
põt ineſſe.malum ergo culpe vnicũ ſpoliat habitũ moꝛa
Ao quod dicẽdum:ꝙ malum culpe nõ ſpoliat ha⸗
bitum omnem moꝛalem.ſed ſpoliat habitũ ſibi opoſi⸗
tum.. Ad illud pᷣo quod obijcitur in cõtrarium per ſi⸗
mile de habitu gratuito. Dicẽdum eſt non eſt ſimile.
habitus em̃ gratuitirõne gratie ſunt conexi. et pꝛopter
hoc malum culpe quod opponitur vni habitui gratiito.
ratõne malitie opponitur ipᷣi gratie gratumfacienti.gꝛa
tia vᷣo gratumfaciens eſi cauſa cõnexionis virtutum ⸗·
tuitarum pꝛopter quod malum culpe quod opponit᷑ gra
tie.auferendo gratia ſpoliat a virtutibus gratuitis vni
uerſallter.ſm q; ſunt gratie.i2õ ſic autem eſt in virtuti
bus moꝛalibus m ſeipas acceptas.contingit em vnam
viꝛtutem moꝛalem ineſſe ſine alia.⁊ pꝛopter hoc: viciũ
quod opponitur vni.nõ neceſſario tollit aliam vel ſpoli⸗

Onſequẽter querit᷑ de ſpoliatõne ſiue ab⸗

at animam ab alia.4· Ao ſecundum vᷣo dicendum ꝙ il·

lud ꝙ dicitur in li.aug:cõtra donatiſtas.nõ dat intelli

gere cõnexionem eſſentialem vitioꝛum.ſed que cõtingit
frequenter in quibuſdam vitijs.et hoc patet er verbis
eius cum dicitur. Si quis dicat ꝙ hereticus ẽ. non po⸗

teſt hoc ſolum eſſe quin et alia cõſequantur. carnalis eĩ

et animalis eſt.ac per boc neceſſe eſi vt odioſus ſit et in⸗
uidus et inimicus ipᷣius virtutis.ab eaq;ʒ diſſentiẽs.Si
militer loquitur de ebrioſo.quis ebrioſus et non cõten⸗
tioſus et animoſus et inuidus ⁊ arguẽtibus ſe grauiter
inimicus.hec autem cõnexio non eſt eo ꝙ ſimul ſint vi⸗

cia neceſſario:ſed quia illud vicium diſponit ad alia cõ

ſequenter.et hoc in pluribus.Vnde licet vnum vicium
ſiue malum culpe tollat habitum moꝛalem ſibi oꝓoſitũ

non pꝛopter hoc tollit alios habitus in eodem nunc.nõ

em̃ in eodem nũc neceſſario inſunt alia vicia.¶ Ad teꝛ⸗
ciũ ᷣo dicendum.q licet bonum et malum ſint contra⸗

ria.nec poſſunt ſimul ineſſe eidem ſubiecto: nibilominꝰ
vnum malum culpe non exypellit omnes alios habitus

moꝛales.ſed habitum directe ſibi oppoſitum. VUnde ex
hoc non ſequitur ꝙ vicium incõtinentie expellit cõtinẽ⸗

tiam moꝛalem.ſed non pꝛopteꝛ hoc expellit ſobrietatem

licet em̃ ſobrietas et continentia reſpiciant idem ſubie⸗
ctum in quo.non tamen eundem actum in ſpecie circa
quem:Ad hoc aũt ꝙ ſit ogoſitio directa.neceſſarium ẽ
ꝙ; reſpiciat idem ſubiectum ⁊ eundem actum in ſpecie.
vtpote caſtitas⁊ ineõtinentia circa delectationem que
eſt in coitu.ſobrietas et ſuum opꝓpoſitum circa illaʒ que
eſt in guſtu.iẽx quo accipitur ꝙ nihil pꝛohibet habere
maliciam moꝛalem circa vnum actum.et bonitateʒ mo
ralem circa alium actum.vnde nihil pꝛohibet dicere ꝗ/
ſit bonus in moꝛibus qᷓ;tum ad hoc.⁊ ſit malus in moꝛi
bus q;tum ad aliud.¶ Beinde reſpondendum q;tuʒ ad
ſecundum queſitum.quid per ſe ſpolietur et tollatur ex
ipᷣo malo culpe.q Ad quod dicenduʒz.ꝙ ſiue habitꝰ mo
ralis dicatur diſpoſitio.ſiue habitus tollitur per malũ
culpe.quod vno actu perpetretur non opoꝛtet viciuʒ eſ
ſe cõſuetudinale ad tollendum virtutem cõſuetudinalẽ.
habitus enim bonus moꝛalis eo ꝙ eſt habitus.ẽ diſpo⸗
ſitio.diſpoſitio ðᷣo bona tollitur per diſpoſitõnem ma⸗
lam. Aldalum autem culpe actualis eſt diſpoſitio mala

ergo tollit habitum bonum moꝛalem ſibi opoſitũ. Dic
ergo malum culpe non poteſt ſimul eſſe cum habitu bo
no moꝛali.qui circa eundem actuʒ in ſpecie verſatur. vt·

malum incontinentie non poteſt ſimul eſſe cum caſtita:
te moꝛali.Et ſi dicatur ꝙ vicium moꝛale colligitur exeꝛ
citio maloꝛũ operum.ſicut virtus moꝛalis exercitio bo⸗
noꝛum operum.poteſt quidem ſed non eſt neceſſe ad ex⸗
pulſionem ipᷣius virtutis. Pꝛeterea em̃ oppoſitio eſt in⸗
ter bonum et malum circa eunde:n actum in ſpecie.ſecũ
da vo eſt inter exercitium bonoꝛum operum ⁊ exercitiũ
maloꝛum operum.nos autem loquimur bic ð oppoſitõ
ne pꝛima.¶¶ Ad aliud vᷣo dicendum.ꝙ eſt loqui de malo
culpe dupliciter. vel ratione ip̃ius tefoꝛmitatis.vel ra⸗
tõne ipius diſpoſitionis que deſoꝛmatur.ſi fiat ſermo ð·

ipᷣa deſoꝛmitate.cum defoꝛmitas vieij ⁊ ſpecioſitas veri

tatis non ſe compatiantur in eodem ſubiecto.ſᷣm idem

opponentur malum culpe et virtus moꝛalis ſᷣm idem ge

nus.Si vo accipiatur vicium ratõne diſpoſitõis.Fᷣm G̊
non vſq;quaq; tollitur habitudo ad bonum per vnum
actum malum.niſi actus ille pꝛopter hoc dicatur diſpo
ſitio difficile mobilis.quia homo cefacili poteſt cadere
in illum.ſed per ſe non poteſt reſurgere nec ſine quadã
difficultate. vnde quo ad hoc eſt differentia ĩ bono ⁊ ma
lo.quia exiſtens in bono tum defacili tum de diſicili po

teſt cadere in malum.exiſtens vᷣo in malo.non niſi ð dif

ficili poteſt venire ad bonum.

¶ Queſtio cij. De ſecun

do effectu mali.ſcʒ vulneratõne naturalium.

nci V
nntſi⸗
tinge
verbig
on bo⸗
glis
tetin⸗
8i
cötenn
mitr⸗
int vi⸗
dliacz
iciumn

voſiti⸗

ne.no

Dten⸗

m,

mnind.

bitns
e er
dine
faten
ſle
a
e⸗
de
ce
lbere
zno⸗
neg
nnoni
gad

er

no⸗
li
c
ſu
/
19
,
ſe

02

SSõ

Lneſtio D
Einceps dicenduʒ

eſt ð ſecũdo effectu mali.q ẽ vulneratõ
nat᷑aliũ.vulneꝛatõ at᷑ iſta nataliũ potẽ
tiaꝝ hĩtualiũ dr. Queritur autẽ q ſint
illa vulnera.⁊ per quid fiat vulneꝛatõ
Sicut aũt dicit beda.quatuoꝛ ſunt vulnera ĩ quibo vul
nerata eſt humana natura. Infirmitas. ignoꝛãtia. ma⸗
litia ⁊ Ccupiſcẽtia.Alubi vᷣo dicit aug.duo eẽ vulnera
dicit em̃ ĩ li.de natura et gr̃a.Omni anime peccãti duo
iſta ſunt penalia. ignoꝛãtia æ difficultas. ex ignoꝛantia
xvboneſtat erroꝛ.ex difficultate affligit. Itẽ dicit aug. ĩ
ench.pꝛimũ creature rõnalis malũ eſt ip̃a pꝛima pꝛiua⸗
tio boni.deinde ipᷣis volẽtibus ſubintrauit ignoꝛantia
rerũ agendarũ ⁊ cõcupiſcẽtia reꝝ noriaꝝ.ꝗbo comites
ſubinferũtur erroꝛ ⁊ doloꝛ. Cõſimile dicit in li.ij.de li.
ar. Suꝑ illud aũt in p̃s. Retribue pᷣno tuo ⁊c.diẽ glo.
bumana indigẽtia multiplex ẽ. infirmitas.ignoꝛantia.
exiliũ.temptatio hoſtiũ. Item aug.ſuꝑ illud ps. Confi
temini domino.iij.deſignat quatuoꝛ.erroꝛẽ. di ficultatẽ
vitande cõcupiſcẽtie.tedium benefaciẽdi.tempeſtatẽ ſe⸗
culi. Heatus vᷣo greg.ponit ſeptẽ penalitates quibo vul
neratur humana natura. ſtulticiã. ebetudinẽ. p̃cipitatõ⸗
nem.timoꝛem.ſiue timiditatẽ.ignoꝛãtiam.dnriciã ani⸗
mi. excellentiã ſiue ſuꝑbiam. ꝓut ſonat in penã. Queri
ergo poteſt pꝛimo de rõne illius numeri quem ponit be
da.Secũdo de differẽtia illius numeri reſpectu aliaruzʒ
penarũ ſiue vulnerũ que nominant᷑ in alijs diuiſionibo
pene em̃ cõtracte vulnera dicuntur. Tercio de ſingulis
vulneribus illis que ponit beda tractãdum eſt.

AA pꝛimũ quo queꝛit᷑ de rone quatuoꝛ vul
nerũ a beda poſitoꝝ arguit᷑ ſic.malicia de
ſignat ipᷣm malũ culpe.efficiẽs aũt cãꝗ nõ
C iße effectus.eꝛgo malitia nõ eſt effectus
nali culpe. IYtẽ cõcupiſcẽtia eſt radix omniũ maloꝛuʒz

2 ſicut dicit aug.in li.de ſpũ ⁊ littera dicẽs ſic. Hoc ideo

eligit aptus malũ quo cũcta cõplexus eſt. cũ ergo cõcu⸗
piſcẽtia ſit malum generale.nõ diuiditur cõtra infirmi
tatẽ ignoꝛãtiam.et maliciam. Item due ſunt tm̃ viꝛes
ipᷣius anime rõnalis in genere.cognitiua,/ſ.⁊ motiua ſi
ue affectiua.ergo cũ vulneratio fiat in anima mediãti⸗
bus potentijs.erũt tiñ duo vulnera ĩ genere. ignoꝛãtia
qua vulneratur cognitiua. cõcupiſcẽtia qua vulnerat᷑
motiua vel affectiua.ſuꝑfluũt ergo infirmitas 2 mali⸗
cia. Itẽ triplex ẽ peccatũ.in patrem.⁊ filiũ.⁊ ſj piritũ⸗
ſanctũ.⁊ nõ eſt quarta differentia:ſᷣ peccatũ in patrem
ẽ ex infirmitate.peccatum in filiũ ex ignoꝛãtia.pꝓeccatũ
ĩ ſpiritumſanctũ ex malicia.nõ ergo couenit vt quartuzʒz

vulnus ponatuꝛ. ſ. cõcupiſcẽtia.¶ JItem dicet aliquis.q;

ponũtur iſta quatuoꝛ 'm receſſum a ſumma vnitate.et
trinitate. vt infirmitas ſit ſm receſſum a ſumma poten⸗

tia.ignoꝛãtia.ſapiẽtia.malicia a ſumma bonitate.cõcu⸗

piſcẽtia vᷣo a ſumma eẽntia.que vna ẽ in tribus apꝛopᷣ⸗
atis. cõcupiſcẽtia em cũ ſe diuidat ꝑ cõcupiſcibilia.rece
dit a ſumme vno.diniſio em̃ cõtrariaẽ vnitatiſiue defe
ctus ab vnitate. ¶ Sed ↄ.cõcupiſcentia eſt boni vel ap⸗
parẽtis boni.cũ ergo hec cõcupiſcẽtia de qua loquimur
ſit aparẽtis et nõ exiſtentis boni.erit defectus a ſũma
bonitate.⁊ nõ per appꝛopꝛiatõem reſpectu ſumme eſſen
tie.cõcupiſcentia em nõ reſpicit multa pꝛopteꝛ ratõnem
multoꝛũ.ſed pꝛopter apparentium bonoꝛum ratõnum.
Item dupliciter cõtingit deficere a ſummo bono. vno

modo recedendo ab ipᷣo.altero mõ cõueꝛtendo ſe indebi

te ad aliud. m ꝙ eſt duplex motus 2 appetitus vłreceſ
ſus vel acceſſus.cum ergo cõcupiſcentia ſumat᷑ ex par⸗

te ipius acceſſus indebiti ad aliud. malicia que eſt alte

ra pena ſumetur ex parte ipius receſſus. et ita duplicit

penalitas ſumetur ex illa parte. Sed pᷣm hoc obijcitur.·

cij.

ꝓ eadem rõne dupleyr ſumenda eẽt penalitas.vna reſpe

ctu ſapientie aut veritatis.ſ.ignoꝛãtia.Alia ex cõuerſi⸗

one ad falſitatem que dicitur erroꝛ 1 ignoꝛantia. ſm H

dicerẽt penas.dicit em aug.in ench.ꝙ errare ẽ apꝛoba
re falſa pꝛo veris.boc autem nõ eſt natura hominis in⸗
ſtituti ſed pena damnati⸗C io quod dicendum ꝙ acci
piũtur hic quatuoꝛ vulnera ſiue pene.pᷣn: ꝙ tria ſumun
tur ex defeeta potentie.ſapientie ⁊ bonitatis:ſed qꝛ iſte
defectus triplex nõ occurrit niſi per cõuerſionẽ ad ap⸗
parens dlectabile ⁊ nõ exiſtens. ideo quarta adiungit
penalitas.que eſt ꝓnitas reſpectu hmõi apparẽtis dele⸗
ctabilis et hoc ẽ cõcupiſcentia.Sumuntur ergo tꝛes pe
ne m triplicem defectum termini a quo.Fm vo motum
ad terminum in quem.quarta pena deſignatur. nõ enĩ
recedit homo a ſumme conuenienti niſi m acceſſum ad
inconueniens quod videtur conueniens.¶ Ad obiecta
ergorñdendum eſt ꝙ malicia eſt nomen equiuocum ad
malum culpe ⁊ ad malum pene. Hic autẽ ſumitur pꝛo

malo pene. dicitur em̃ quedam defectibilitas a bonita⸗

te. et hec defectibilitas eſt pena quedaʒ. ¶ Zld aliud dᷣo
dðm/ꝙ cum dicitur cõcupiſcentia radir omniũ maloꝝ
alitenaccipitur ⁊ cum dicitur cõcupiſcentia eſt pena.ſo
mes em̃ peccati ẽ cõcupiſcentia ⁊ eſt iteꝛum pena pecca:
ti.vno ergo mõ eſt pena peccati.Alio mõ eſt cauſa pec⸗
cati.ꝓut autẽ eſt pena.ſic diuidit contra pꝛedietas pe⸗
nas.pꝛout aũt eſt canſa peccata nõ ſic diuidit ſed ẽ vna
cã.¶. Ad tercium dicẽdum.ꝙ diuiſio penaꝝ ſine vulne⸗
rum poteſt accipi multipliciteꝛ.vel õm numerum ipᷣarũ
potẽtiarum rõnabilium in genere.pꝛout deficiũt a ſuis
aſpetibilibus que ſunt vnum ⁊ bonũ.⁊ ſᷣm hoc aliqñ po
nũtur due tm̃ penalitates.ſ.ignoꝛãtia ⁊ cõcupiſcentia.
vel ignoꝛãtia ⁊ difficultas.ſᷣm aũt hunc modũ nõ acciö⸗
pitur hec differẽtia vulnerũ ſiue penarũ.ĩmo ſᷣm pᷣdictã
ratõnem. Ad quartũ dicẽdum.ꝙ illa differẽtia pecca
ti ſm ternariñ.habet cõeupiſcẽtiam tãqᷓ; cõmunẽ ĩ illis
tribo generibus peccatoꝝ.aliquis em nus ẽ ad malũ
ex infirmitate.aliquis ex ignoꝛãtia.aliquis ex malicia.
in oĩbo aũt eſt cõcupiſcẽtia.¶ AUd quĩtum dicẽdũ.ꝙ non
accipitur ratio diuiſionis hoc mõ.vt cõcupiſcẽtia peꝛ ſe

reſpiciat diuiſionẽ a ſumma eẽntia.cõcupiſcẽtia em̃ ad

cõcupiſcibilẽ dicit᷑. cõcupiſcibile vo dicit terminũ ĩ quẽ
nõ tm a quo eſt motus vł a quo receſſus.⁊ iõ ſi dicit di
uiſionẽ a ſumma eẽntia vel pꝛonitatẽ diuiſionis.hoc eſt
ex cõſequenti:

embrumſecundũ

Ecũd queritur de differẽtia iſtaꝛũ pena⸗
rũ ſine vulne:ũ ad alias penas.Ad quod
dicẽdum.ꝙ differẽs accipitur diuiſio ſᷣm
diuerſam cõſideratõem.bimẽbris em di⸗
uiſio.vna accipitur ᷣm differẽtiam cognitiue ⁊ motiue
ſiue opatiue.vt ignoꝛãtia ꝑtineat ad defectũ cognitiue.
difficultas ad defectũ oꝑatiue.Altera no bimẽbris ac⸗
cipitur ſᷣm differẽtiam viriũ.cognitiue.ſ.⁊ affectiue.vt
ð cognitiuã ꝑtineat ignoꝛãtia.ad effectiuã cõcupiſcen
na.Tercia vᷣo diuiſio que eſi quadrimẽbris. accipitur
Em defectũ cõneniẽtis triplicis ⁊ cauſam eius extriſecã
Sicut em̃ pꝛima diuiſio accipitur ſᷣm defectuz triplicis
ↄueniẽtis ⁊ cauſam intriſecã eiꝰ.ſ.cõcupiſcẽtiã.que cũ
eſt qued pena ſic. Quarta diuiſio accipit᷑ ſᷣm defectuʒ
iriplicis cõueniẽtis ⁊ cqm extriſecã eius.ſ. cõcupiſcenti
am. tẽptatio em̃ hoſtiũ ẽ cã extrinſeca.paſſibilitas autẽ
temptatõis ẽ quedã pena rſpiciẽs illã cãm. Infirmitas
aũt ignoꝛãtia ⁊ exiliũ determinãt defectũ triplicẽ a tri⸗
plici cõueniẽti.Infirmitas em̃ determinat defectũ potẽ
tie.Ignoꝛantia defectum ſcientie.Exiliũ defectũ cõinn⸗
ctõnis cum ſumma bonitate.ſicut eniʒ homo exul dicit
qñ eſt extra locũ ſuum naturalem ſibi ↄueniẽtẽ.⸗ pᷣuat᷑
bonis ſuis:ita exiliũ ſpũale patit᷑ ꝗẽ er locũ ſpũalis bo
nitatis ĩ qua ẽ quies ⁊ pꝛiuat᷑ bonis gratuitis. Quinta

vᷣo diuiſio accipit᷑ m defectũ ꝑtinẽtẽ ad tplicẽ vim ani⸗
me et cauſam eius extriſecã. i Aa erroꝛ accipit᷑ ſm rõem
diffichtas pᷣo vitãde ↄcupiſcẽtie ad cõcupilcibilẽ ſiue af
fectiuã. tediũ benefaciẽdi ad oꝑatiuã ſiue iraſcibilẽ m
aliũ modũ.tempeſtas vᷣo ſeculi cauſaʒ extriſecam dicit.
Sunt aũt tres vires anime ᷣm pꝛius ⁊ poſierius.ratõ
ſiue cognitiua et affectiua et oꝑatiua vel vis rõnalis cõ
cupiſcibilis ⁊ iraſcibilis. Diuiſio aũt ſeptimẽbris acci
pit᷑ fm defectus ꝗ ſunt in cognitiua 7 motiua.defectꝰat̃

multiplex ẽ ĩ cognitiua m differentẽ modũ cognitõis

eſt em̃ cognitio finis.et eoꝝ que ſunt ad finẽↄgnitio at
finis ẽ duobo modis.vł in roe veria ſic dĩ intellectus.
vel ĩ rõe boni 2 ſic dr ſapĩia.ꝓpter qð duplex ẽ defectus
ſiue penalitas rñdens. ſtulticia.ſ. et ebetudo. vt ſtulti⸗
cia ſit cõtra ſapientiãebetudo cõtra intellectũ. Reſpe⸗
ctu aũt eoꝝ que ſunt ad finẽ duplex ẽ cognitio.qrduoꝛuũ
2 nõ arduoꝝ.defectus aũt cognitõis arduoꝛũ dr̃ pcipi⸗
tatio.ſicut cõſiliũ qdð ei opoonit᷑ eſt reſpectu arduoꝛum.
Ignoꝛãtia vᷣo que oponit ſciẽtie ẽ reſpectu nõ arduoꝛũ
que tñ ſũt ad ſalutẽ ſicut ſciẽtia eſi cognitio talium. Ex.
pte vo motiue accipiũtur tres penalitates. Ex ꝑte enim
ipius concupiſcibilis vnꝰ defectꝰſiue pena.que di duri⸗
cia que eſt circa pietatẽ. Ex ꝑte vᷣo iraſcibilis duplex at
tẽdit᷑ defectus ſᷣm exceſſum.excelletia ſiue ſuꝑbia.quan
do hõ ꝓnus eſt ſupꝛa id ꝗqð põt er quadaʒ temeritate et
ita opponit᷑ timoꝛi.reliquus vᷣo defectus eſt ſᷣm indigen

tiã vel diminutõem ⁊ dr timiditas.que eſt cõtra foꝛtitu
dinẽ donũ. ſic ergo ſunt ſeptẽ penalitates ĩ ꝗbo vulnera⸗

tur anima et reꝑatur per.vij.dona.

Ercio querit᷑ de ſ ingkis v

ium.

ulneribo illis qᷓ

Pꝛimo de vulnere infirmitatis. Secũdo
te pena ignoꝛãtie. Tercio de vulnere ma

licie

vulneris et cauſa vulneratõis. .
Erncuins pzꝛimus

imo q̃rit᷑ de vulnẽ infirmitatis. Infirmi⸗

ſed dicit aug.in li.de natuꝛa ⁊ gra.quis peccat in eo qð

vitare nõ poteſt?q/d.nullus. eꝛgo videt᷑ ꝙ habẽti bmoöi
infirmitatẽ nõ imputet᷑ peccatũ.⸗ Ad qð rũdendum ẽ

ꝑ hoc ꝙ dicit aug · in eodẽ li.ꝙ ex vicijs nature nõ ex cõ⸗
ditõe ſit quedã peccãdi neceſſitas. Audeat hõ atq; vt ea

dẽ neceſſitas no ſit diſcat deo dicere.de neceſſitatibo me
is educ me.quia in hmõi oꝛõne certamẽ ẽ adueꝛſus tem
ptatoꝛẽ de ipa cõtra nos neceſſitate pugnãtem. ex h̊ ver
bo aug.patet ꝙ quedã eſt neceſſitas ex nicio.et alia ẽ ne

ceſſitas ex cõditõne nature.ſi peccaret hõ ex neceſſitate

nature ↄdite.nõ imputaret᷑ ei ad peccatũ.quia vitare ñũñ

poſſet. Sed cũ peccat ex neceſſitate que ẽ ex vicio natu⸗
re cuius oꝛtũ fecit volũtas.imputatur ei ad peccatum.

eo ꝙ ſe hõ in hanc neceſſitateʒ pꝛecipitauit.i¶ ⸗2õ eſt aut

talis neceſſitas que nõ poſſit tolli adiutoꝛio gre.et ideo
petendũ eſt adiutoꝛiũ gre.ne talis neceſſitas vł infirmi
tas p̃ᷣualeat.¶¶ Iẽ ex peccato pꝛimo ꝓuenit infirmitas.
ſi ergo addat᷑ peccatũ erit maioꝛ infirmitas.q̊ quãtũcũ.
qʒ multiplicet᷑ peccatũ erit maioꝛ infirmitas.nõ eꝛgo ea
dẽ facilitate ſurgit hõ ĩ ſecũdo peccato vel in tercio qua
facilitate reſurgit ĩ peccato pꝛimo.quod videtur per ſi⸗
mile de homine cãdẽte in ſoueã pꝛofundioꝛẽ.et de caden.
te in minꝰ ꝓfundain.¶ Ad qð dicẽdũ ẽ.ꝙ ẽ quedã facili

tas vel difficultas ex ꝑte bominis.a eſt ſacultas alia ex
ꝑte eius ꝑquẽ reſurgit. tum ad illũ per quẽ reſurgit
equalis eſt facilitas reſurgedi a pꝛima infirmitate et a

ſecũda vel tercia. qtum aũt eſt ex parte ipius hominis.
nõ eſt equalis facilitas ſᷣm ꝙ maioꝛ vel minoꝛ infirmi⸗
tas.⁊ illud deſignat᷑ in ceco cui dñs impoſiit manus ⁊z

enumerat beda.et habet quiq; ꝑluſtrãda.

Luarto de vulneꝛe cõcupiſcẽtie.Quinto de modo

tas aũt ẽ impotẽtia reſiſtẽdi malo ſ̊ qui non
poõt reſiſtere malo.i.peccato neceſſitatẽ habz

=

poſtea ſequitur video homines velut arboꝛes ambulan⸗
tes.deinde iterũ impoſuit manus ſuꝑ oculos eius ⁊ ce⸗
it videre et reſtitutus eſt.ita vt videret clare omnia.vt
betur marci.viij. non em̃ ex parte dei fuit difficultas
quin ſiatiz clare videret:ſed ondere voluit dom inꝰinfir
mitatẽ maioꝛem vel minoꝛẽ ex parte peccantis. b⸗
huc etiã queritur ſi hõ per peccatũ vulneratur vuùlnere
infirmitatis.eꝛgo ꝑ maximũ peccatum cadit in maioꝛeʒ
infirmitatẽ.ꝭ̊ maximũ peccatũ ẽ peccatũ hereſeos.ſicut.
habet᷑ in li.de bap.contra donatiſtas.ergo peccans illo
peccato cadit in marimã infirmitatẽ.¶ Ded videt᷑ con⸗
trariũ.quia quidã illoꝝ:vtpote hereſiarche qui magis
peccãt foꝛtioꝛes ſunt.aggrediũtur ei moꝛtẽ que eſt de· re
bus difficilimis ſicut dicit phᷣus.ex quo videt᷑ ꝙ ex pec⸗
cato nõ ꝓueniat infirmitas.imo ꝙ ex aliquo peccatoꝓ
ueniat maioꝛ foꝛtitudo.¶ Similiter obijcitur de deſpe⸗
rato.qui ex deſperatõne aggreditur moꝛtẽ cũ deſperatõ
ſit maximũ peccatũ. Ad quod dicendũ.ꝙ ex peccato
ſᷣm quãtitatem peccati accidit infirmitas maioꝛ vł mi⸗
noꝛ.ꝙ aũt in quodam peccato eſt foꝛtitudo ſuſtinendi aꝛ
dua vtpote tribulatõem maximã vł moꝛtem.hoc ẽ ꝓpter
opinionẽ vel eſtimatõem fidei recte.que eſt apð illũ qui
eſt hereticus.nã ſi nõ recte crederet et ſe cꝛederet nõ re⸗
cte credere.nõ eẽt apud ipᷣm hec rectitudo.ſ̊ quia nõ re
cte credit ⁊ credit ſe recte credere.innuit ex hac opinio⸗

ne fidei apparẽtis foꝛtitudinẽ quãdam ſimilẽ foꝛtitudi⸗

nufidei.que tñ nõ vſq;quaq; tãta eſt.quãta eſt foꝛtitudo
fidei.¶¶ Ad illud vᷣo quod obijcit᷑ de deſperatõe.ꝙ rõne
peccati deſperatõis maxima ꝓuenit infimitas reſpectu
tem ptatõis.qꝙ aũt aggꝛedit᷑ moꝛtẽ hoc ẽ ex quadã opini
one euadẽdi miſeriã illam que durit eũ in deſperatiõem
vel que eſt cuʒ deſperatõne:nullus em̃ ſimpliciter eligit
moꝛteʒ. Elñ aug.in li.iij.de li.ar.nullus recte poteſt eli⸗
gere vt nõ ſit.ſed eligit ex quada opinione nõ recta.eſti⸗
mat em̃ euadere miſeriã.Iñ aug.in eodẽ.Cum quiſq;
credens ꝙ poſt moꝛtẽ nõ erit.intolerabilibus t mole⸗
ſtijs ad tota cupiditatẽ moꝛtis impellitur.⁊ decermt at
qʒ arripit moꝛtẽ.in opinione babet erroꝛẽ omnimode de
fectõis.in ſenſu aũt naturale deſiderium quietis.omis
itaq; appetitus in volũtate moꝛtis nõ eſt vt qui moꝛitur
non ſit. ſed vt requieſcat intẽditur. ¶ Adbuc etiã que⸗
ritur de illo peccato quod dicitur pecceatũ ignoꝛãtie 'm
quod dieit.b.am bro.grauiſſime peccat qui ignoꝛat.ſu⸗
per illud em.ij.ad ro. an ignoꝛas ⁊c.cũ em maximuʒ ſit
peccatum.inducit maximã infirmitatẽ.talis aũt nõ ſen
tit ſuã infirmmitatẽ. VUñ ꝑaliſim habet ſpuitualẽ.ſed qui
paraliſim habet ſpũalem nõ timet adiungi nociuo.cuz⸗
nõ ſentiat.ſicut ẽ de ꝑalitico coꝛꝑaliter.q̊ ex hmõi pecca
to cõſequitur quedã foꝛtitudo ad ſuſtinẽdũ nociuũ.non
ergo ex maioꝛi peccato maioꝛ infirmitas.⸗. Ad quod di
cẽdum qꝙ ſicut in pcedentibus peccatis rõne eſtimatio⸗
nis cõſequebat᷑ quedã foꝛtitudo.ita in hboc peccato röe
nõ eſtimatõis ↄſequitur quedam foꝛtitudo.eſtimat em̃
de noeiuo nõ eſſe nociuũ.et hoc eſt in pᷣcedentibo pecca⸗
tis. In hoc aũt nõ eſtimat nociuũ quod ẽ nociuũ.⁊ ex B
habet quandã foꝛt itudinẽ ſuſſinẽdi.ex alio ergo ſurgit
infirmitas.ſ.ex infirmitate moꝛbi ſpirituał.ex alio ſur⸗
git foꝛtitudo.ſ.eſtimatõne recta vel non eſtimatione re⸗

Articulus ſecundus
Einde queritur de pena ignoꝛantie. Si eniz
pena ignoꝛantie conſequitur ad peccatum.
ergo ad maius peccatum maioꝛ ignoꝛantia.
quod tamen videtur dupliciter eſſe falſum.tum qꝛ pec⸗
catoꝛ aliquando magis nouit quid ſit agendum ꝙ; iu⸗

—

ſtus. tum quia in maioꝛi peccato exiſtens magis nouit

aliquando ꝗꝙᷓ ille qui eſt in minoꝛi. non ergo videtu
anima per peccatuʒ vulneretur vulnẽ gndrine. C
quod dicẽdum.ꝙ eſt duplex ignoꝛantia.Eſt enim igno
rantia que opponitur ſciẽtie ſpeculatiue.a tał ignoꝛatia

glann
1c
lgept
lta
niir

tar
e⸗
tſ
zſt

Sn.

ni
h⸗
di
1

(Mueſtio

lʒ ſit pena peccati oꝛiginalis. nõ tñ ſemꝑ eſt ꝓpria pẽa
peccati actualis.qm.n.perpetrat homicidiũ.multoti⸗
ens nouit homicidium eſſe moꝛtale peccatum. Eſtetiã
ignoꝛantia que opponitur ſcientie exꝑientie ſiue ſciẽtie
approbatõmo.⁊ hec ignoꝛantia rñdet tanq; ꝓpria pe⸗
na moꝛtali peccato.ita ꝙ diuerſo peccato moꝛtali rñ⸗
det diuerſa ignoꝛantia. ſm hunc modũ dicitur a pho.
Dmis malus ignoꝛat.cuʒ enim peccat aliquis moꝛta⸗
liter.non noſcit bonum oppoſitum noticia approbati⸗
onis:cum enim noſcere malum noticia approbatõnis
noſcere bonum noticia approbationis ſint oppoſita.
peccatoꝛ auteʒ noſcat malum noticia agrobatiõis.ab
eo remouet?᷑ altera noticia. ignoꝛantia & ſᷣm bunc mo⸗
dum auget᷑ per augmẽtuʒ peccati.(¶ Adhuc etiã que⸗
ritur. cum ſit malum veniale ſicut moꝛtale.vtrũ ma
lum veniale inducat vulnus ignoꝛantie. non videt
vulneratio enim naturaliũ ſequitur ad ſpoliatõʒ gra⸗
tuitoꝛum.ſed ſpoliatio gratuitoꝛum non fit niſi ꝑ moꝛ
tale peccatum. non ergo ignoꝛantia que eſt vulnus ſe⸗
quitur ex veniali peccato.¶ è auteʒ ad ſpoliationezʒ
gratuitoꝛuzʒ ſequatur vulneratio naturalium. a paret
per oꝛdineʒ contẽtum in parabola euangelica lnc. x.
dicitur enim ibi.ꝙ bomo incidit in latrones qui etiã
ſpoliauerunt eum ? plagis impoſitis abierunt ſemi⸗
uiuo relicto. prioꝛ ergo eſt ſpoliatio ⁊ conſequens eſt
vulneratio.¶ Contra.peccatum veniale diminuit ſpe
ciem.modum.⁊ oꝛdineʒ.ſᷣm ꝙ ſunt bona naturalia.⁊
dicit beatus Gregoꝛius.ꝙ peccatuʒ vemale obſcuꝛat.
ergo per peccatum veniale fit vulneratio naturalium.
7 indnucitur vulnus ignoꝛantie.Preterea.qui peꝛpe⸗
trat peccatum veniale.pctm noſcit illud noticia appro
bationis.eꝛgo ignoꝛantia oꝓpoſitum bonum.cecidit ᷣ
in vulnus ignoꝛantie.¶ Ad quod dicendũ. ꝙ lʒ pec⸗
catum veniale non per ſè inducat ſpoliatõneʒ gratui⸗
toꝛum.inducit tamen quendam defeetum bonoꝛuʒz na⸗
turalium. vnde pena ignoꝛantie cuiuſdam poteſt con⸗
ſequi ad peccatum veniale. Ad illud pᷣo quod obijci⸗
tur in contrarium dicendum eſt. ꝙ oꝛdo ille para bole
euangelice attendit vulnerationem illam naturalium
que conſequitur ex peccato moꝛtali per ſpoliationem
gratuitoꝛum. hic autem loquimur de illa vulneratiõe
que immediate cõſequitur ex peccato ipſo veniali.que

non eſt tanta. quanta eſt illa que conſequitur ex pecca⸗

to moꝛtali.non enim in veniali peccato fit vulneratio
aut diminutio boni niſi q̃tuʒ ad quendam actũ ipᷣius
potentie.per moꝛtale auteʒ fit vulneratio ipſius potẽ⸗
tie naturalis.qtum ad omẽʒ actum ipſius potentie oꝛ
dinabilis in ſaluteʒ.

Tticulus. in.

Oſtmoduʒ queritur de tercio vulneꝛe quod
eſt malicia.Et queritur primo de diffeꝛẽtia
malicie m ꝙ vna differentia peccati ẽ. qua
uis peccat ex malicia. ⁊ de malicia ᷣm ꝙ eſt tercia pe
a. Cum enim malicia hic dicta ſit pena peccati.mali⸗
cia vo ibi dicta ſit cauſa peccati. differunt malicia bic
dicta ⁊ malicia ibi dicta.x ita non ideʒ ſupponetur peꝛ
vtrunq;. ¶ Sed videtur contrarium per differentias
condiuidentes. differentie enim cõdiuidentes ſunt in⸗
firmitas 2 ignoꝛantia. infirmitas auteʒ 7 ignoꝛantia
tõnes ad peccatum. ſunt idem

prout dicuntur diſpoſi
cum penis hic dictis. ergo a ſimili diſpoſitio que ẽ ad
peccatum. erit idem in ſubſtantia cum malicia que eſt
diſpoſitio peccati.⸗ Preterea.malicia ſᷣm eſt pena

dicetur vulnus alicuius boni naturalis. cuius g̊ boni

naturalis dicetur vulnus eſſe: videtur enim ꝙ indiffe⸗
renter omne bonum. ſicut enim malicia culpabilis nõ

diſtinguit aliquod bonum ſibi oppoſitum: ita nec mali

cia penalis. Preterea. malicia Fm ꝙ eſt pena cõtra⸗
hitur ex malo culpe.ꝗ̊ ex differenti malo culpe eꝛit dil⸗

cij.

ferens malicia.Fm ꝙ eſt pena.⁊ ex augmẽto culpe erit
augmentuin ipſius pene.in quo ꝗ̊ dicetur ipſe deteꝛioꝛ
ratione iſtius ꝑene. ¶ Ad quod dicendum. ꝙ malicia
Fm ꝙ hic ſumit᷑.⁊ prout ſumit᷑ in illa diuiſione.pecca
tum aliud ex infirmitate.aliud ex ignoꝛantia.aliud ex

certa malicia. different ſumit᷑. hic ſumit᷑ ꝓ malicia pe

ne que ex peccato moꝛtali ↄſequit᷑ ibi ᷣo ſumit᷑ ꝓ mali
cia culpe.nõ que nccio pᷣcedit pctm in ſpiritũſanctũ.ſᷣ
dicit᷑ ceꝛta malicia cũ homo ſcient peccat.eo modo quo
dicit᷑ peccare ex certa malicia impugnãdo gratiã ſpii
tuſſancti.ꝑ quã fit remiſſio pctoꝝ in eccĩa.dicit᷑ ̊ cer⸗
ta malicia qꝛ certitudo p̃cedit reſpectu hꝰ generis pct᷑i
⁊ ita different ſumit᷑ malicia.cũ dicit᷑ ꝙ quis peccat ex
certa malicia. ⁊ cũ dicit᷑ ꝙ peccãs cadit in maliciã pe⸗
ne.¶ Ad ſecunduʒ vpᷣo dom.qꝙ malicia cuʒ ſit defectibi
litas boni natuꝛalis.nõ accipit᷑ malicia ſᷣm ꝙ eſt pena
ꝓ defectu cuiuſcũq; boni: potentia.n.dicit᷑ bonũ.⁊ ſci
entia dicit᷑ bonuʒ: p accipit᷑ ꝓ defectu boni ſimptr.a q̊
quis dicit᷑ bonus.⁊ ita ñ erit malicia cõmune ad alia

genera penaꝝ. pͤ e diuerſo diuidet᷑ ſicut bonũ diffeꝛent
ſumit᷑. Si dᷣo querat᷑.vtꝝ ex quocũq; pcẽo moꝛtali ꝓ

ueniat hec pena.ſicut ⁊ pᷣcedẽtes pene infirmitas ſcʒ ⁊
ignoꝛãtia. Dicendũ eſt ꝙ ꝓueniũt ſingule iſte pene ex
quolibet genere pct̃i moꝛtalis. hec aũt pena nõ eſt niſi
defectibilitas recedẽdi a bono ſimpłꝛ vel elongandiſe.
Et ſi obijciat᷑ ꝙ iſta defectibilitas nihil aliud ẽ qᷓ infiꝛ⸗
mitas.⁊ ita hec pena nõ differt ab illa. Dicendũ eſt ꝙ
infirmitas reſpicit penã aĩe ſᷣm ꝙ ↄtrahit de bilitatem
quandaʒ carnis adiuncte.malicia vᷣo dicit defectibili⸗
tateʒ volũtatis ſᷣm ſeipam.que tñ naſcit᷑ ex coꝛꝛuptiõe
volũtatis pᷣcedentis.⁊ ita differt rõ potentie ſᷣm ꝙ in⸗

firmitas dicit᷑ defectus potentie.⁊ ſᷣm ꝙ malicia dicit

cefectibilitateʒ potentie.que eſt volũtas ex Pria cor⸗
ruptõne. Ad aliud dom. ꝙ malicia ſᷣm ꝙ eſt pẽa de⸗
linquit᷑ erx malicia culpe.⁊ creſcente malicia culpe cre

ſcit etiã malicia pene.malicia aũt illa pene reddit ip̃m

Aterioꝛeʒ.qꝛ plus elongat᷑ a bono ſimpłr.⁊ ita magis
inhabilis eſt. nec dicit᷑ deterioꝛ eo mõ quo ille ꝗ magis
peccat malicia culpe dicit᷑ deteꝛioꝛ.ſed eo mõ quo pena

reddit hoĩeʒ deterioꝛeʒ. „
— Articnius WW.
Barto querit᷑ de vulnere ↄcupiſcentie.Cir⸗
. ca quod querit᷑.que ſit iſta ↄcupiſcẽtia que
dicit᷑ eſſe pena peccati. Si.n.dicit᷑ ↄcupiſcẽ
tia illa que eſt fomes peccati: ſm hoc eꝛit pena oꝛigia⸗

lis peccati. ᷓ̊ aũt mõ nõ dicet᷑ eſſe pena pctoꝝ ſinglłoꝛũ

moꝛtaliũ:h̊ dicit᷑ illa de qua dicit᷑.vj. Ro.ſuper illud.
QZeq; exhibeatis mẽbꝛa veſiꝛa ⁊c. Glo.longioꝛ ille ty⸗
rãnus eſt qui ↄmouet in nobis mala deſideꝛia.eſt ̊ in
nobis mala ↄcupiſcẽtia q̃ nõ eſt in nobis ꝑmittẽda re⸗
gnare.ſunt ⁊ eius deſideꝛia que ſunt actuales ↄcupiſcẽ
tie.que ſunt arma dy aboli.hec ̊ ↄcupiſcẽtia ẽ pẽa oꝛi⸗
ginalis peccati.ſ̊ actuale pc m differt ab oꝛiginali. qᷓ
alia rñdet ei pena.Ael ſi dicat᷑. omẽs iſte pene refe⸗

runt᷑ ad oꝛiginale pcẽm tm. hoc non videt᷑. Infirmitas

eni vel ignoꝛantia reſpiciũt indifferent quodcũq; moꝛ⸗
tale peccatum.g concupiſcẽtia que eſt pena cõdiuidẽs
ſimiliter reſpiciet indiſerenter quodcuq; peccatũ moꝛ
tale. ¶Ad quod dom.qꝙ concupiſcẽtia de qua fit h ſeꝛ⸗
mo eſt circuiens tanqᷓ pena quodcũq; peccatũ moꝛtale
ↄcupiſcentia vᷣo de qua dicit augꝰ.ſuꝑ epiſtolã ad Ro.
eſt ꝓria pena oꝛiginalis peccati.⁊ dicit᷑ ad omne pec⸗
catum ſiue veniale ſiue moꝛtale.ↄcupiſcẽtia vᷣo prout
hic ſumitur eſt pronitas ad aliud peccatũ quod eſt ſe⸗
quela pcedentis.vel ad illud quod eſt eiuſdeʒ generis.

erxr peccato enĩ mnoꝛtali prouenit concupiſcentia aparẽ
tis delectabilis que ↄſequentiã habet ad illud. Itẽ

queritur de differentia ↄcupiſcentie ⁊ illius qua queri
tur.j.So.ij. Omne quod eſt in mũdo aut eſt ↄcupiſcen

