guitur tempoꝛe ab actu:planum eſt aũt de voluntate p⸗

cedente tempoꝛe peccatum actus.

Q¶Articulus quart

Varto querit᷑ ſi punit᷑ peccator p mala inten

.

tione ⁊ actu.q pena rñdet vtriq;: cũ enim ſit

WValterũ pctm actus.et alteruʒ intentõnis ſiue
atis:differene dʒ eis pena rñdere. 4 Rñ. eſt pena
vermis et ipa põt eſſe duplex ſiue differens ꝓ voluntate
et,ꝓ actu malo addito volũtati:ſ̊ pena afflictõnis gehẽ⸗
nalis vtriq; debet᷑ aut coĩs vna indiſtineta. vñ ſiue pec⸗
cat actu ſiue nõ: nibilominꝰtã coꝛpus qᷓ; anima punien⸗
tur in futuro ſi ſic decedunt.

Articulus quintus

Vinto querit᷑.iſte intendit adulterari et foꝛ⸗
nicatur: alter intendit foꝛnicari et adulterat᷑
gquerit᷑ quod iſtoꝝ debeat dici maiꝰpeccatũ:
quantũ em ꝗs intendit tantuʒ facit: g̊q intendit adulte⸗
rari magis peccat.¶l Contra.iſie no adulterat᷑ et alter
adulteratur: ̊ magis peccat.4l Rñdendũ hic ſunt exce⸗
dentia et exceſſa.vbi em eſt deterioꝛ intentio:qtuʒ ad ra
dicem culpe deteriꝰeſt pccm. et maioꝛ erit culpa q̃ reſpon
det intentõni vel volũtati.vbi aũt deterioꝛ eſt act?deteri
us eſt petm qtum ad genus pcti:qð attendit᷑ ſm genus
oꝑis ¶ Poſtea querit᷑ quõ intelligit᷑ Hͥ quãtũ intẽdis tã⸗
tum facis. et vtr tantũ quantũ teneant᷑ noĩaliter vł ad
uerbialiter.¶ Rñdendũ.dicendũ he dictões determi⸗
nant radiceʒ.vñ ſenſus eſt:ex q̃ mala intentõne intendis
aliquid ex tam mala intentõne diceris reus reatu volũ⸗
tatis in illo actu:nõ ꝙ ille actain ſe ſit a deo malus.

Erticulus ſextus

Exto qneritur.iſte intendit peccare mortali⸗
ter: ergo peccat moꝛtaliter. bene ſequitur.ſed
non ſequitur iſte intẽdit adulterari ergo ad⸗
ulteratur ſimpliciter: licet adulteretur in coꝛde.q¶ Item
iſte intendit peccare moꝛtaliter ergo peccat moꝛtaliter.

glo.ꝗ opus adijcit voluntati iniquitatẽ adij⸗

cviij.

non tamen ſequitur iſte intendit peccare venialiter ergo
peccat moꝛtaliter: et quare hoc? ¶ Rñdendum moꝛtale
peccatũ in eo ꝙ eſt moꝛtale iudicat intentõne.qꝙ autẽ ſit
ſm genus hoc vel illud.non eſt ex ipſa voluntate ſed ab
ipo actu:omne ergo moꝛtale eſt ab intentõne. vnde bene
ſeꝗtur.intendit moꝛtaliter peccare. q̊ moꝛtaliter peccat
ſed adulterari ꝓprie ſe extendit ad actum exteꝛioꝛc. vnde
non ſeꝗtur intendit adulterari ̊ adulteratur. 4 Ad ali⸗
ud dicendũ. ꝙ; moꝛtale peccatũ eſt ᷣm duas differẽtias
vel qñ intendit id quod eſt moꝛtale in genere.vt ſi inten⸗
dit peccare moꝛtaliter vel adulterari vel aliud bmõi.vł
qñ intendit aligꝗd quod eſt moꝛtale qð tamen nõ credit
eſſe moꝛtale.vtroq; aũt modo dr intentio moꝛtalis.mor
tale em̃ peccatũ in intentõne radicat᷑:et ſufficit ad rato⸗
nem moꝛtalis ꝙ adulterium ſit moꝛtale vel intentio vel
opus.ad hoc aut ꝙ ſit veniale requiritur vtrũq; eſſe ve⸗
niale: intentionem ſcʒ et genus operis.

NMueſtio. cvm. de pecca⸗

to in genere quid ſit et de eius diuiſione.

Avbita conſideꝛati⸗

one de malo ᷣm dr̃ias mali.ↄſeq̃nteꝛ di
cendum eſt de pcto. rimo ꝗᷓ queritur
quid ſit peccatũ. Scðo que diuiſio pec
acati ⁊ que ſpẽs pct᷑i materiales ſiue foꝛ⸗
. gedaue cauſa pcti.Quarto de gꝛadibo pcti.
HNuinto de effectibo ꝓinquis pcti. Sexto de com ꝑatiõe
pctfi ad pctm in quantitate.Septimo de oppoſitõne pec⸗
cati. Octauo de reditu peccati ſiue pctoꝝ. Mono vtrum
petm ſit cauſa peccati. Decimo de ↄditionibo aggrauã⸗
tibus peccatũ. Endecimo de pena peccati.

mbrum prunum

Iffinitur aũt peccatũ ᷣm ꝙ dicit augꝰ. in
li. de vera reli. Peccatũ eſi malũ volunta⸗
rium:et ſiłr in li.retractationũ.Dicituꝛ
etiã peccatũ caꝛẽtia debite iuſticie: ⁊ hanc
ponit anſel.¶¶ Dicitur etiam peccatũ priuatio boni.ſicẽ
babet᷑ ab aug.in li.de natura boni:et in li.de ciuita.dei
Dicit᷑ etiã peccatũ ſuꝑfluitas ↄcupiſcentie. ſicut dicit
Yohᷣ.dama.iiij.li.c.de circũciſione. His ratõnibo poſi⸗
tis cũ ſint omunes: videndũ eſt q ſit dria iſtaꝝ inter ſe.
Deiĩde que ſit explanatio vniuſcuiuſq;.

Articulus primus

— rimum di he
D primum dicendum eſt. ꝙ he quatuoꝛ dif⸗

.

finitiones aſſignantur in comparatõne ad qᷓ
Mmoꝛ cauſas. Com ꝑatione enim cauſe efficien
tis.aſſignatur illa difinitio:peccatum eſt malum volũ⸗
tarium. voluntas enim cauſa eſt efficiens omms pecca⸗
ti. VUnde anſelmus in libꝛo de caſu dyabol.Qullam ba⸗
bet aliam cauſam qua impellatur aut trahatur. ſed ipa
ſibi efficiens cauſa eſt:ſi cauſa dici poteſt ad effectum.
Et dicit aug.in li.de ciui.dei.xij. VHoluntatis male cau⸗
ſa efficiens ſi querat᷑nihil inueniatur. ipᷣa enim volun⸗
tas cauſa eſt. Similiter habet᷑ in li.de li.ar. Quid opꝰ
eſt querere vnde motus ille exiſtat:quo voluntas auer⸗
titur ab incommutabili bono.cum euʒz non niſi volunta⸗
rium eſſe dicamus.Ex quibus elicitur.ꝙ pꝛima diffini⸗
tio data eſt ſᷣm cauſam efficientem. Secunda vo diffini
tio data eſt ſm cauſam foꝛmalem.quid enim eſt iuſlicia
niſi rectitudo volũtatis a pᷣncipio vſq; in finẽ. Defectus
aũt iſtiꝰfoꝛme ſiue caꝛẽtia nihil aliudẽ niſi pcẽm. Reſtat
ex ꝑte canſe foꝛmał ſumit᷑ hec diffinito. nõ qꝛ pctᷣm
bhẽat cqm foꝛmalẽ:hᷣ defectũ foꝛme. Tercia vᷣo diffinitio
Data ẽ ex fctu finis ſiue finalis cauſe.bonũ em̃ ⁊ finis
idẽ.pᷣnatio ̊ boni pᷣnationẽ dicit finis. Quarta voo diffi
nitio ſumit᷑ ex ↄpatõne ad cãm materialẽ. cauſa em̃ ma-
terialis in qua eſt perm.eſt ip̃a ↄcupĩa.⁊ ꝓpter h̊ dicitur
pꝛima ſuꝑfluitas ↄcupiſcẽtie.cum enim ↄcupiſcit homo

quod ocupiſcendũ eſt.· modus eſt cõcupilcentie: cũ autẽ
ↄcupiſeit homo qð nõ ↄcupiſcendũ eſt.ſuꝑfluitas eſi con

cupiſcentie. hec aũt ↄcupiſcetia eſt appetit?generalis. e

quo dicit᷑ in li.yponoſticon. ꝙ ocupiſcẽtia mala radix
eſt oĩm maloꝝ.et dĩc iohᷣ.daĩ Impoſſibile ẽ aliquẽ ne⸗
quaq; ↄcupiſcere vel finaliter ſine guſtu voluptatis eſſe
ſ inutilis ↄcupia et voluptas boc eſt petm. bec ↄcupiſcẽ
tia nõ hũit neceſſitatẽ ſiue ꝓnitatem añ lapſum primo⸗
rum ꝑentum:ſᷣ poſt lapſum quandã babuit ꝓnitate ſiue
neceſſitatem. qua caro ↄcupiſcit aduerſus ſpm.ſicut hr

v. gd galbk. —
lſecũdus

Iſis diffinitõnibo pꝛimo querenda eſt expla
natio pᷣme diffinitõnis.videt᷑ em ꝙ nõ ↄueni
— om̃i pctẽo.eo ꝙ nõ conuenit pcto oꝛiginali
qð eſt in ꝑuulis:vbi nõ viget voluntas.Sitr alig perpe
trant pcta coacti in quibo nõ videt᷑ voluntariũ eẽ petm.
4 CPꝛeterea. vij. ad Ro. dicit᷑ qð nolo malũ hoc ago.iaʒ
nõ ego operoꝛ illud ᷣ qdð habitat in carne mea peccatũ.
Ex q videt᷑ ꝙ cum loquatuꝛ ibi de pcttis ꝙ nõ om̃e petm
ſit volũtaꝛiũ.¶ Aõ qð dicit aug.in li.retractatõnũ.his
verbis põt videri falſa bec diffinitio: ſed ſi diligenter di
ſcutiat᷑ inueniet᷑ eſſe veriſſima.et pᷣſequit᷑ qð in ꝑuulis
dẽ oꝛiginale pcẽm cum adhuc nõ vtunt arbitrio volũta⸗
tis.no abſurde vocat᷑ voluntariũ:qꝛ ex pꝛima hois ma⸗
la voluntate ↄtractũ:factũ eſt quodãmodo hereditariũ
et ſic ſoluit᷑ illud qᷣ pᷣmo obiectuʒ eſt.¶ Ao ſcðo vo di⸗
cenaũ.ꝑ hoc ꝙ ibidem addit᷑ ea q voluntaria pcta dicũ⸗

tur. ꝗa a neſcientibo vel a coactis ꝑpetrant᷑ non om̃i mõ

pñt ſine voluntate ↄmitti.qm̃ et ille ꝗ peccat ignoꝛãs vo
luntate vtiq; facit.qdð cũ faciendũ nõ ſit:putat eſſe faciẽ⸗
dum. et g cogi dicit᷑ er ↄꝑatõne dẽr velle.ſicut dicit phᷣus
qð em̃ ſimpłr eſt nõ voluntariũ.ſᷣm quid eſt voluntariũ
Silr rñdet᷑ ibidem ad id qð vltimo obiectuʒ eſt. dicit
em̃ ꝙ ille ꝗ cupiſcente carne aduerſum ſym̃ peccat.fa⸗
ciendo nõ ea q̃ vult.ↄcupiſcit quidẽ volens.et ideo non
facit quod vult:ſed ſi vincatur conpiſcentie conſentiens
volens dicitur. .

Explanatio vᷣo ſecũ/.S. j.

P . „

de diffinitõnis q̃ eſt.peccatũ eſt carentia debite iuſticie.
ſic eſt. Uidet᷑ enim pꝛimo ꝙ illa diffinitio nõ ſit in omni
pcto.nõ em̃ videt᷑ onenire pcto veniali:debita eniʒ iuſti⸗
cia br̃ ex ꝑfectõne gre:ſ̊ gratia gratũfaciens poteſt ſta⸗
re cum veniali pcto.& c bita iuſticia põt ſtare cum veni
ali pcto.non ꝗ̊ ꝓpter pcẽm veniale eſt carentia debite in⸗
ſticie. ¶ ꝛeterea.ſi hec rõ ↄmunis eſt om̃i pcto.qᷓ cõue/
nit tam oꝛiginali ꝙᷓ actuali: ſed nõ videtur ↄuenire vtri⸗

qʒ ſᷣm vnũ modũ. Aiia eſt em iuſticia que tollitur in oꝛi

ginali pcto.et alia que tollit᷑ ĩ actuali.¶ Pꝛeterea.alia
eſt iuſticia q̃ tenebat᷑ angelus ad dxũ et q̃ tenet᷑ bomo.ꝗ̊
non videt᷑ hec rõ ↄmunis pct᷑o angeli et peccato homis.
Ad qð dicendũ.ꝙ bec diffinitio coĩs eſt et ↄuenit ve⸗

mali pcto:ſ̊ attendendũ eſt.ꝙ duplex eſt iuſticia.Eſt eiĩ

iuſticia rectitudo naturalis.q fuit homĩs ↄditi a pꝛinci⸗
pio ꝓut dicit᷑.vij.eccs.deus ab initio fecit hoĩem rectuʒ
et bec iuſticia cæeſt in omi pcro.vel rõne ipſiꝰꝑſone vł ra
tione actus.Eſt iteruʒ iuſticia generalis que ꝓuenit ex
gra gratũfaciente. et hec iuſticia deeſt in actu venialis
pcxti. etſi nõ deſit in ꝑſona:ſic ꝗ̊ ↄuenit pᷣdicta ratõ actua
li pcto et veniali.¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ de oꝛiginali⁊
actuali.Dicendũ eſt.ꝙ vtrobiq; eſt carentia debite iuſti
cie:ſ̊ in oꝛiginali peccato eſt carentia debite iuſticie ali⸗
unde ↄtracta.ſicut eſt in paruulis.in actuali vᷣo peccato
moꝛtali eſt carentia debite iuſticie quaʒ homo ſibi facit
nihilominus tamen ratio iuſticie ↄmunis eſt. vñ ⁊ ratio
carentie iuſticie ↄmunis erit.licet ex diuerſis principijs
veniat.hec em̃ ratio:iuſticia eſt rectitudo voluntatis ꝓ⸗
pter ſe ſernata.quam ponit Anſel.ↄmunis eſt vtrobiq;⸗
Similiter dicendum eſt d peccato bominis et angeli.

(¶ Circa quaꝛtaz vo .S. lij.

licet enim differens ſit quodãmodo iuſtlicia angeli ⁊ ho⸗
minis.quia ad plura tenetur bomo ad que non tenetur
angelus: nibilominus tñ quedam eſt ↄmunis iuſticia qᷓ
eſt ſcripta in mente vtriuſq;. carentia autem iſtiꝰ debite
iuſticie boc eſt rectitudinis voluntatis vtrobiq; ↄmunis
eſt. patet ̊ ex pdictis ratio ſupꝛadicta.

= 7 ₰ . — 2’
TCercia vo diffuntõ S.
eſt. peccatũ eſt pꝛiuatio boni.Circa quod obijcit᷑.queri?᷑
em̃ quid ſit illud bonũ.vtrum bonum qð eſt finis.an bo
num gratuitũ. an bonum naturale. Si em̃ dicat᷑ eſſe pꝛi

uatio boni naturalis. tũc nõ erit ip̃a eſſentia peccati ſed

erit pena pcti. Si vo eſt pꝛiuatio boni gratuiti.cum bo
num gratuitũ nõ tollerat᷑ a ſubſtantia in omni peccato.
non videt᷑ dici pꝛiuatio boni gratuiti. Reſtat ergo ꝙ di⸗
cetur eſſe pꝛiuatio boni id ẽ finis ſummi.ſ.boni a qͥ pri⸗
uatur agens ſua actione.vel ſi nulla eſt actio ſicut eſt in
oꝛiginali pcto.pꝛiuat᷑ ipſa ſummo bono quo ad effectuʒ
gell gratie liue iuſticie q eſt ex gra. ¶ Dð ↄcedimꝰ dicen
tes.ꝙ ome peccatũ ẽ puatõ boni.ſ.finis.bᷣ differẽter. ſcz

vel pꝛiuãdo actũ fine.et ſic om̃e pctm.ſ.moꝛtale et veni⸗

ale eſt pꝛiuatio boni.ſ.finis.vel pꝛiuãdo ꝑſonam fine.et
ſic ſolum moꝛtale eſt pꝛiuatõ finis ſcʒ ſummi boni. ſicut
tactũ eſt qtum ad effectũ gꝛatie ſiue iuſticie.

,728

diffinitõem obijcit. videt em ꝙ illa diffinitio pctm ẽ ſuꝑ
fluitas ↄcupiſcentie nõ ↄueniat om̃i peccato.ð ocu iſcẽ
tia em̃ dicit᷑ in li.aug.ad valeriũ.ꝙ eſt vulnꝰ a dy abolo
inflictum humano generi. videt᷑ apropꝛiari peto ho⸗
minis. 4l Item aug. c lapſu mũdi. ↄcupiſcentia cũ qua
nati ſumus. finiri non põt qᷓdiu viuimus. q̃tidie minui
poteſt. ̊ videtur eſſe ꝓpꝛia hominis. ¶ Pꝛeterea loquit᷑
ibi ioh.dama. ð circũciſione que eſt in remedium illius
ↄcupiſcentie:ſ̊ remedium illud non eſt ↄmune angelo et
bomini.et ſic videt᷑ ꝙ nec vulnus ſit ↄmune vtriq;·g̊ hec
diffinitio. pcẽm eſt ſuꝑfluitas 2cupiſcentie.nõ ↄuenit cõ
muniter angelo et hbomini. E qð dicendũ.ꝙ ↄcupi⸗
ſcentia accipit᷑ pluribo modis. accipit᷑ em̃ aliqñ ꝓ pena
q̃ eſt inflicta homĩ ꝓpter pctm. et hn hũc modũu nõ eſt cõ
munis anglo et homi. Nlio vᷣo mõ ſunit᷑ ↄcupia ſᷣm ꝙ ẽ
nomẽ culpe.et ſᷣm boc dic aug.in li.de ſpũ et lFa. Quliũ
pctm niſi ↄcupiſcendo ↄmittit᷑.et hec ẽ ↄeupia generał.
hec aũt ↄuenit coĩter angło ⁊ homĩ:vñ hec ꝓhibitõ. ¶õ
ↄcupiſces eſt illiꝰlegis nature.q ligat nõ tm̃ homo ß eti⸗
am angelꝰ. 4 Auẽtes vo qᷓ inducunt᷑ attendunt᷑ ad cõcu⸗
piſcenuiã q eſt pena. de q̃ dĩ ſuꝑ illud.v.ad galł.Caꝛo cõ
cupiſcit ⁊c ipſiꝰcarnalis ↄcupie cauſa nõ eſt in aĩa ſola

nec in carne ſola.ex vtroq; enim fit: quia ſine vtroq; de/

lectatio nulla ſentitur.

(Mlembrum ſecundum

Vnſequenter dicendũ eſi e diuiſione pec
cati.Et pᷣmo accipiẽda eſt illa diuiſio ma⸗
terialis.q fit ᷣm diuerſitatẽ ſubiectoꝛum.

quia in angło pᷣmo fuit pctẽm ⁊ ꝑ ſuggeſtõeʒ angki ↄñteꝛ
in hoĩe.ſic hr ſuꝑ illua Ecci.x. Initiuʒ ſuꝑbie boĩs 76.
glo. nõ eſt maioꝛ apoſtaſia q; creaturã a creatoꝛe recedẽ.
q̊ merito aſcribit᷑ ſuꝑbie. Suꝑbia em̃ eſt. ſi creatura ve⸗
lit aſſimilari creatoꝛi.hoc dyabolo et homini fuit initi⸗

um pꝑditõnis.erponit᷑ etiã illud initiũ om̃is pcti eſt ſuꝑ⸗

bia:de peccato ipſiꝰvyaboli.quia illud fuit initiux oim
pctoꝝ ſᷣm vnã erpoſitõem·et ideo dicit yſido·ꝙ malũ a
dyaboio fuit innentũ. Ratio at᷑ diniſiõis ho. hec c. crea⸗

tura intellectualis vertibilis eſt 'm electõem. ſicut dicit
Johᷣ.dama.qð aũt vertibile eſt:ſm electõnem poõt verti

in malũ.qð aũt vertit᷑ in malũ peccat.creatura Fintelle

ctualis cum vertit᷑ m electõeʒ peccat. cũ tam angelus
S̈ hõ fuerit creatura intellectualis.erat vtraq; creatura
vertibilis 'm electõeʒ. 4 JFoꝛte diceret aliquis ꝙ becnoõ

SDcxm aliud ẽ angli.aliud hoĩs.rõ aũt eſt

6
tur
ite
nis

ti⸗

i

—

lucife

(Dueſtio

debet eſſe pꝛima diuiſio. quia vtraq; ꝑs ſub actuali pcto

ↄtinet᷑.vñ videt᷑ illa eſſe pꝛima:peccatuʒ aliud oꝛiginale
aliud actuale. Sed attendenduʒ eſt. ꝙ oꝛiginale ꝓceſſit
ex actuali primi ꝑentis: actuale vo primi pentis ꝓceſſit
er ſuggeſtione dy aboli. Dꝛima multiplicatio pcti. fuit
Fm hec diuerſa ſbiecta:ſeq̃ns po multiplicatio in hbomi/
ne fuit ꝑ actuale et oꝛiginale.vnde licet diuiſiones ſint

ercedentes et exceſſe:tn quia oꝛiginale oꝛiginẽ ſumplit D
aliunde.volentibo inueſtigare peccatũ ᷣm originẽ pec⸗

cati.pꝛimo occurꝛit dicẽ de peccato angeli ſiue angeloꝝ
Circa qð querunt᷑ duo.Primo de pcto eiꝰet de ꝑtinen⸗
tibus ad ipᷣm. Scðdᷣo de pcto eiꝰin comꝑatõne ad homi⸗
nem.quo.ſ.inuidẽs homi temptauit ipᷣm: et adhuc tem⸗

ptare non ceſſat. Ao cognitõez dᷣo pᷣmi pcti.primo cõ⸗

ſiderandum eſt de ipo peccato in ſe.deinde de ipſa pena
peccati. Pcrᷣin po angeli aut fuit peccatũ luciferi aut a⸗
lioꝝ ſinguloꝝ ei in pctẽo ↄſentientiũ. Pꝛimo dicendum
eſt de pcto luciſeri.Deinde de pcto alioꝝ.

¶ Mneſtio. cw. de peccato

& ptinentibo ad ipſum. „
Irca peccatuʒ vo
luciferi primo querit᷑ ex parte ſubiecti.
quis fuerit ille angelus hoc eſt de q̊ or⸗
dine.vtrũ fuerit ſupꝛemus angeloꝛuʒ ⁊
— cetera que ſpectant ad ipᷣm ſubiectum.
Scðo quod fuit eiꝰpeccatũ. Lercio quod fuit motiuũ.
Nuarto de qualitate pcti.vtꝝ.ſ.remediabile vel irꝛeme⸗
Diabile:et vtrũ poſſet eſſe veniale vel tm̃ moꝛtale. Quin
to vtrũ adhuc peccet illo genere peccati.Sexto ſi pecca⸗
tum illud ẽ cauſa pcti et quõ.Septimo de hoc ꝙ dyabo
lus dicit᷑ caput maloꝝ videlicʒ de capite et coꝛꝑe. Octa
uo querit᷑ quare ſcriptura nõ fecit mentioneʒ expᷣſſe de H

peto.ſicut facit de ſcdðo quo bominem temptauit.iQono

vtrũ illi peto ſtatim annexũ eſſet illud ſcʒ peccatuʒ inni⸗
die aut non ſtatim. Decima q̃ ſunt peccata dyaboli ſᷣm
ſeipᷣm.videlicet quot ſint pct̃a que ↄueniũt ſpũali natuẽ
et que non ↄueniunt.Vndecimo vtrum ſtatim peccauit
cum factus fuit: aut non ſtatim.

. 7

embeꝛum primum

Irca pꝛimũ hec tria ſunt qnerenda. Pri⸗

mo vtrum fuerit te ſuꝑioꝛi ordine vel non
. Scvdo ſi fuit ſupremus.Tercio vtruʒ cre⸗
Aatus fuerit malus an non creatus. ſed fa:
ctus eſt a ſeipſo.ꝓpter hereſim quorũdam qui dicebant
ipſum eſſe creatum malum.

Articul? prumuus

Veritur ergo primo.vtrum lucifer fuerit de

ſuꝑioꝛi oꝛdine angeloꝝ.et videtuꝛ ꝙ; non. Jo
hban.dama. Ex his angelicis virtutiboꝗ pꝛe
erant terꝛeſtri oꝛdini et cui a deo cuſtodia ↄmiſſa erat.ñ
natura malꝰafactus ſed bonus exñs.et nequaqᷓ in ſeipᷣo
a conditoꝛe malicie ſemitam hñs libeꝛi ſui arbitrij ele⸗
ctione.verſus eſt ex eo ꝗð eſt ᷣm naturã:in id quod ẽ p̃⸗
ter naturã.Ex quo videt᷑.ꝙ non fuerit de ſuꝑioꝛi oꝛdine
Alli em̃ quibo ꝑ apꝛopꝛiatõeʒ ↄmiſſa eſt cuſtodia terꝛe.
dicunt᷑ de inferioꝛi oꝛdie. Pꝛeterea dicit aug.ſuꝑ geñ.
ad lit. xj. Dicere de aliquibo angelis ꝙ in ſuo genere be⸗

ati: eſſe poſſint future iniquitatis vel ſalutis incerti.q;

bus nec etiã ſpes ſubeſſet.vix ferenda eſt pᷣſumptio. niſi
ſoꝛte dicat᷑ ita creatos illos angelos mũdanis miſterijs
diſtributos.vt ꝓ recte geſtis ppoſituꝛis accipiant illam
vitã br̃am.de q poſſint ceꝛtiſſimi:cuiꝰſpe gaudentes pñt
dici bri.ex quoꝝ numero ſi dyabolꝰcecidit cũ ſocijs inig
tatis ſue.ſimile ẽ h̊ ei ꝙ cadũt a iuſticia fidei etiaʒ homi⸗
nes ſimili ſuꝑbia pᷣnaricati.vel ſeipos ſeducendo vł ſe/
quctoꝛi ↄſentiendo. Exr quo videtur innuere. ꝙ angelus
ille primus qui cecidit cum ſuis complicibo.fuerit de in/

☛
ferioꝛi oꝛdie cui ↄmiſſa eſt adminiſtratio rerum terꝛena⸗
rum. Eronranto videtur aug.dicere. ꝙ fuerit de ſu⸗
perioꝛi oꝛdine in li.queſ.ve.teſt.ita dicens.Lnucifer erat
quaſi pꝛinceps multoꝛuʒ:inter quos clarior erat.quoꝝ
ſocietate ad impium deſcendit certamen. 4 Itez beatus
grego.xxxij.moꝛa.Creatum pꝛimuʒ angelum deus reli
quis angelis quoꝛum nouem oꝛdines inueniunt᷑ eminẽ⸗
tioꝛem fecit:ſed non poterat eſſe eminentioꝛ nouem oꝛdi
nibus:niſi eſſet de ſupioꝛi oꝛdine.qᷓ fuit de ſuꝑioꝛi oꝛdi⸗
ne.¶. Similiter videt᷑ ꝑ hoc quod alubi dicit.exponens
illud Eʒe.xxviij.tu cherub extentus et ꝓtegens in mon⸗/
te ſancto dei.xij.moꝛa.quia ↄpatione claritatis ſue cete
roꝛum obumbꝛaſſe claritatem credit᷑.ipᷣe extentus et ꝓ⸗
tegens ꝓphibetuꝛ. Reliquos em̃ quaſi obumbꝛando ope
ruit.qui magnitudinem alioꝛum erxcellentia maioꝛi trã
ſcendit.ſed non potuit magnitudinem alioꝝ exceillẽtia
maioꝛi tranſcedere:niſi eſſet de ſuꝑioꝛi oꝛdine.ergo fuit
de ſuꝑioꝛi oꝛdine.¶ Item moꝛat.xxxij.exponens illud.
In medio lapidũ ignitoꝝ ꝑfectus ambulaſti diẽ.in me⸗
dio lapidũ ignitoꝝ ꝑfectus ambulauit.qm̃ inter ange⸗
loꝛum coꝛda caritas igne ſucceſſa clarus gloria extitit
ↄditionis:cum ergo angeli intendentes vel incenſi dicã
tur ſeraphin.videtur ꝙ eſſet de illo oꝛdine.Et ipſa litte⸗
ra in Eʒze.xxviij.videt᷑ dicere.q eſſet de oꝛdine cherubin
ad q̊s ꝑtinet plenitudo ſcie. Unde bẽs gꝛeg. Jdcirco il⸗
le cherub dicit᷑ ꝙ tranſcediſſe cũctas ſcia nõ dubitatur.
Ex his videtur.qꝙ fuerit angelus ille de aliquo ſuperio⸗
ri oꝛdinũ vel ð cherubin vł te ſeraphin. ¶ Ad qð dicen
dum.ꝙ ſicut vident᷑ auẽtes ſctoꝝ dicere fuit de ſuperio
ri oꝛdine.i Ad illud pᷣoquod dicit Joh.damaſ.rnden⸗
dum eſt. ꝙ nõ hoc tollitur ꝗn fuerit de ſuꝑioꝛi ordine.
quia habuit cuſtodiã hoĩm et eoꝛum que gerunt᷑ ĩ terꝛa.
Dinnes em̃ ſpũs oꝛdinati erant vt eſſent admiſtratorij.
ſicut habet᷑.j.hebꝛe.ñ licet alig dicant᷑ cherubin vł ſe⸗
raphin ex pꝛeeminentia caritatis vel ſcie:nihilominꝰta⸗
men cũ vult dñs mittunt᷑ et hi in miniſteriũ. Sed ſi itel⸗
ligebat dicere ꝗ ille eſſet de infimis angelis.Oicendum
eſt cũ aug.ſuꝑ geñn.xj.li.mihi fateoꝛ. vñ hec ſᷣm ſcriptu⸗
ras aſſeram nõ interim occurꝛit.aſſerant qui voluerint

hec duo geneꝛa bonoꝝ angeloꝝ. vnũ ſu ꝑceleſtiũ in qui⸗

bus nunꝙᷓ fuit ꝗ cadendo dyabolus factꝰeſt.alterũ mñ
danoꝝ in quibo fuit.vñ hanc opinioneʒ repꝛobat:vel ex
ſcriptura non eſſe certã affirmat.¶:.i.Silr rñdendũ ei qð
introducit tanꝙᷓ alioꝝ rcitando opinionẽ in li.ſuꝑ geñ.
xrj.adherendũ eſt ̊ ipſi expꝛeſſioni ſcripture.

rticulꝰſecũdus

qð videt᷑.dicit᷑ em.xl.iob. IOpſe eſt principiũ

i. D Einde querit.vtrũ ille angelus fuit ſupꝛemꝰ

viaꝝ dei.ꝑ vias aũt oꝑationes dei intelligũ⸗
fuit pꝛimꝰinter oꝑa.g ſupᷣmus inter angelos.cuʒ

hec pꝛioꝛitas nõ attendat᷑ niſi dignitate.Sitr in eʒe.xx⸗

viij · Omnis lapis pᷣcioſus oꝑimentũ tuũ.et enũerat ibi
nouẽ genera lapidu.ꝑ que noueʒ oꝛdines angeloꝛum in
telligunt᷑.ſicut dĩc bs greg.cũ ꝗ ille cuiꝰ eſt oꝑpimentum
dicat᷑ dignioꝛ oꝑimẽto:angelꝰdignioꝛ erat nata alijs an

gelis. Uñ bis greg. Ale pᷣmꝰangls iõ oꝛnatꝰ⁊ oꝑtꝰ exti⸗

tit illis.qꝛ eos q̃ſi veſtẽ ad oꝛnamẽtũ ſui hũit.⁊ dũ cun⸗
ctis agmibo angeloꝝ pᷣlatꝰeoꝝ claritateʒ trãſcẽderit.ex
eoꝝ ↄꝑatõne clarioꝛ fuit.¶ Iteʒ eʒe.xxxj.cedꝛi nõ fueꝛũt
altõꝛes illo ĩ ꝑadiſo dei abietes nõ adeq̃uerũt ſũmitatẽ
eiꝰ.om̃e lignũ ꝑadiſi nõ eſt aſſimilatũ illi et pulcritudi⸗
ni eiꝰ.qð ſic exponit.b.grego.Quid ꝑ cedꝛos ⁊ abietes
niſi vᷣtutũ celeſtiũ ꝓcere eilttnche agmia. q ꝙuis excel⸗
ſa ſint ↄdita:huic tñ nec ſunt pᷣleta nec eq̃ta.tanta ſpẽs
illũ pulcrioꝛẽ reddidit quãta et ſuppoſita angeloꝛꝝ mlti⸗
tudo væcoꝛauit. Ex qͥ accipit᷑ ꝙ fuit ſupꝛemꝰ. cũ nullus
eſſet ei equatus nec pᷣlatus.¶ Item in li. q.ve. teſ. vidit
infra ſe multas ſpũales creaturas.qlpe cũ in ꝑadiſo dei
pᷣſtãtioꝛ eẽt cognitõe miſterij celeſtis. Silr ſic in yſa.xiiij
br. Ille ãgls dictꝰẽ lucifer:pᷣ ñ ẽ dictꝰ lucifer niſi ex q̃da

ſimilitudine. ſicut em̃ lucifer mane oritur ⁊ vicinioꝛ ſcʒ
eſt ſoli:ita et ille vicinioꝛ erat natura ſupmo ſoli ſcʒ deo.
onde ⁊ ſignaculũ ſiłitudinis dĩ ezech.xx viij. qð exponit
brs greg. Signaculũ ſiłitudinis dicit᷑ vt q̊ ſubtilioꝛ ẽ na
tura eo in illũ ſiłitudo dei pleniꝰcredit᷑ expꝛeſſa.ꝑ qð vi
cetur ꝙ pleniſſime expᷣſſa ſilitudo m naturã diceretur
ille angelus ſicut ↄtingit in ipſa creatura.4 Preterea.
videtur boc er ſuo ĩoꝛdinato appetitu ſicut dr.xiiij.yſa.
Conſcendã in celũ.et oſtat ꝙ fuit in celo empirꝛeo. & de
illo celo nõ intelligit᷑: ̊ ſi eſſet de inferioꝛibo angelis.ſuſ
ficeret ei in ꝑuerſo appetitu parificari ſuꝑioꝛi angeloꝛß
iſte voluit quodãmodo parificari deo qui intelligit per
illud celũ qð eſt trinitatis ad qð dixit ſe aſcenſurũ. yſa.
xiiij. ᷓ fuit ſuᷣmus angelꝰ ¶ Sed obijcit in ↄtrarium ſi
ſupᷣmus erat angelus.ſuppoſito ꝙ angeli ↄditi ſint in na
turalibo et gratuitis: eminẽtioꝛẽ habuit naturã eminen⸗
tioꝛẽ etiã gram. plura habuit inclinãtia li/ar. eius.vt
ↄuerteret᷑ ad deũ.ꝙᷓ inclinantia vt auerteꝛet᷑:ꝗ̊ magis oꝛ
dinatus erat vt ↄuerteret᷑ q; auerteretur.ſ̊ cum auerſus
ſit magis alijs ꝗ aueꝛſi ſunt:hũit ꝑlus de inclinatõne ad
auertendũ:q̊ no fuit ſũmus.¶ Ao qð dicendũ. ꝙ fuit
ſupᷣmꝰſicut ex pᷣdictis auẽtibo accipit᷑.¶ Ad illud vo qð
obijcit᷑ in ↄtrariũ.ꝙ licet hr̃et pła inclinantia ad cõuer
ſionẽ:et magis eẽt inclinatꝰad hoc.tñ gꝗa ſuꝑ alios erat.
et reſpexit ad inferius ↄſiderando ſe eſſe ſuꝑ alios.plus
eſtimauit de ſe vt peſſet et nulli ſubeſſet. AUnð dicit beatꝰ
grego. Relicto eo pᷣncipio cui inherere debuit.ſuuʒ ſibi
quodãmodo pᷣncipiũ eſſe appetijt.relicto eo ꝗ vere pote⸗
rat ei ſufficere:ſe ſibi poſſe ſufficeꝛe iudicauit.

ticul? quartus

Oſtmodũ querit᷑.vtrum creatꝰ fuerit malus
vel nõ creatꝰſed factꝰa ſeipſo.qð videt᷑. dicit᷑
em̃ in iob.xl.ſᷣm aliã litterã. hoc eſt initiuʒ fi
Ymenti dñi qð fecit vt illudat᷑ ab angelis eiꝰ. Et in pᷣs.
Praco iſte quẽ finxiſti ad illudendũ ei. Si & fuit initiuʒ
figmenti:q̊ fuit figmentũ.̊ figmentũ nõ dicit᷑ ia natu⸗
ra ꝑ ſe.ſed aligꝗd qdð fictuzʒ eſi:fictio aũt dr malicie.eꝛgo
malus creatꝰfuit.Oð etiã videt᷑ ꝓpter hoc ꝙ ſegtur vt il
ludat᷑ ab angelis eiꝰ. Mon ei illuſio ẽ ab angelis bonis
rõne nature ſ̊ roõne malicie:&̊ creatꝰfuit malus.4. Item
viij.ioh̊.ab initio in veritate nõ ſtetit.ſᷣ̊ quid ẽ ab initio
niſi ab inſtanti oditõnis & in inſtanti ↄditõnis fuit malꝰ
ſᷣ in inſtanti ↄditõnis nõ potuit eſſe a ſe malus. cuʒ pꝛiꝰ
ſit eſſe q; velle: ̊ fuit malus creatus.¶ Contra. a ſũmo
bono nõ /ꝓcedit pᷣmo qð diſſimile ẽ bonitati ſᷣ̊ maluʒ eſt
diſſimile ̊ a ſummo bono nõ ꝓcedit pᷣmo malũ.ſᷣ angls
ille ſicut dictũ eſt.pᷣncipiũ fuit viaꝝ dñi:g̊ pᷣmo creatꝰ.
nõ fuit ex creatõne malus.⸗ Iteʒ ſicut hr ĩ luc.x. Vi⸗
debam ſathanã ſicut fulgur ð celo cadentẽ:cecidit g̊.ſed
nõ cecidit ſi talis eſt factꝰ. ñ augꝰ.ſuꝑ geñ.ꝙ putatur
nunq dyabolłꝰin veritate ſtetiſſe.nunq; cũ angelis vitazʒ
beatam duxiſſe:nõ ſic accipiẽdus ẽ.vt nõ ꝓpria volunta
te depꝛauatꝰ.ſ̊ malus a bono deo creatus putet᷑. aliogn
nõ ab initio cecidiſſe diceret᷑.nõ em̃ cecidit ſi talis eſt fa⸗
ctus:ſ̊ factus ↄtinuo ſeſe a luce veritatis auertit.⸗ IJteʒ
aug.xj.d ci.dci.accipiẽs illud verbũ Eʒech̊.xxviij.am⸗
bulaſti ꝑfectꝰin vijs tuis a diebo cõditiõis tue donec eſt
inuẽta iniquitas in te dicit.intelligitur ex hoc fuiſſe ali⸗
qñ ſine pcto.vñ hanc lr̃am ponit ambulaſti in diebo tu⸗
is ſine vicio. Ad qð dicendũ.ꝙ angelus ille non fuit
malus ex creatone ſiue ↄditõne.ſ̊ᷣ ꝓpria voluntate depꝛa
uatus. Ao illud dᷣo qð obijcit᷑ pᷣmo in ↄtrariũ dicendũ
eſt· ꝙ ob hoc dr initiũ figmenti.nõ qꝛ ab initio malũ eũ
2didit:bᷣ quia cũ ſciret eũ ad hoc ꝓpria volũtate malum
futurũ.vt bonis noceret creauit ad h̊ illuʒ:vt de illo bo⸗
nis ipe/ ꝓdeſſet.hic em̃ vt illumĩat᷑ ab angelis eiꝰ. qm̃ ſic
uiludit᷑.cũ ſctis ꝓſunt temptatõnes eiꝰ quibo eos depra⸗
uare conat᷑.vt in alicia in q̃ ipe eſſe voluit.eo nolente ſit
vtilis ſeruis dei ſicut dicit aug. Iigmentũ aũt dẽ ibi ꝓfa
ctura.non ſicut ydola dicũt figmenta vel peccata.et per

boc patet qualiter reſpondẽdum eſt ad pꝛimo obiectum
Ad m vo obiectũ dicẽdũ eſt.ꝙ illud ioh.viij. ab ini⸗
cio in veritate nõ ſtetit.nõ intelligitur ꝙ in inſtanti con
ditionis fuerit malus.ſᷣ poſt. EIñ aug.in li.de coꝛreptio
ne et gratia.dictũ eſt de dy abolo in veritate nõ ſtetit.qꝛ
ibi fuit ſed nõ ꝑmãſit.Et.xj.de ci.dei:ꝙ dicit᷑ ab inicio
dyabolus peccat.nõ ab inicio peccare putandus eſt.ſed
ab inicio peccati.ꝙ ab illius ſuperbia ceperit eſſe pec/

catum. 2 2
embrü ſecundũ

Dnſequẽter queritur qð fuit eius pecca⸗
tum.et videtur ꝙ ſuꝑbia. Dicit em̃ augꝰ.
ſuꝑ geñ.factus cõtinuo ſe a luce veritatis
— auertit. ſuperbus.tumidus.·et ſue poteſta
tis delectatõe depꝛauatus. Itẽ Albinus ſuꝑ geñ.ad ſei⸗
pſos cõuerſi ſunt.et ſua ꝓpꝛia ſunt delectati poteſtate.2
iſte eſt pꝛimus deſfectus et pꝛima inopia rationalis crea
ture.et hoc viciũ quid aliud niſi ſuperbia nuncupatur.
lItem aug.xij.de ci.dei.hñtes elationis faſtlum.pꝓ excel
lentiſſima eternitate.vanitatũ aſtutiã ꝓ certiſſima veri
tate.ſtudia ꝑtiuʒ ꝓ indiuidua caritate.ſuꝑbi.fallaces.
inuidi . effecti ſunt.ĩ hac ſerie pꝛimũ eſt ſuperbia. ſuꝑ⸗
bia fuit peimũ peccatuʒ.¶¶ Item aug. in li.de vera reli.
Supbia quendã appetitũ vnitatis et omipotentie habʒ
ſed hoc fuit in pꝛimo angelo.appetijt em nõ ſubeſſe et ſu
per alios eſſe &̊Q peccauit peccato ſuꝑbie.¶¶ Nem aug. in
li.de vera reli.angelus magis ſeipʒʒ qᷓ deũ diligẽdo ſub⸗
ditus ei eſſe noluit et intumuit ꝑ ſuꝑbiã. ¶¶ Iem luc. x.
Videbã ſathanã ⁊c.glo.qui ſingulariter erat. vt in eiꝰ
ruina diſcerẽt quid de elatõne timerẽt.̊ maĩfeſtũ eſt ꝙ
eiꝰ ruina fuit ſuꝑbia. Item yſi.Lucifer eminẽtiã na⸗

ſuꝑbiuit intantũ.ꝙ etiã deo equari voluit ed cont᷑
videtur. ꝙ cupiditas fuit initiũ ſui peccati.Anſel.diſtĩ
guit duo appetibilia ſcʒ honeſtũ et cõmoduʒ. Hugo de
ſct᷑ᷣo vic.Loco honeſti ponit iuſtitis. VUñ dic.duo eẽ ap⸗
petibilia.iuſtitiã et cõmoduʒ:ſed aliqñ deſerit᷑ iu ſtitia
vel honeſtũ ꝓpt᷑ cõmodũ.ſ̊ ſic fecit angelꝰ ꝗ pꝛimo pecca
uit. deſeruit honeſtũ vel iuſtitiã et appetijt qð ſibi vide⸗
batur cõmodũ.ſ̊ appetitus cõmodi firus eſt in cupidita
te.et ita videtur ꝙ eius peccatũ fuit cupiditatis.4 Iez
aug.ſuꝑ geñ.ad lit. Auaricia radix omis mali.hac dya
bolus cecidit.huic moꝛbo contraria eſt caritas.que non
querit qᷓ ſua ſunt. Et ibideʒ dic.ꝙ iſta auaricia eſt.nõ qᷓ
amatur pecuĩa ſed qᷓ amatur ꝓpꝛia ptas.ſi ꝭ̊ dyabolus
pꝛĩo cecidit auaricia.pz ꝙ auaricia ſine cupiditas eius
pꝛimũ petm fuit.¶¶ Item videt᷑ ꝙ omiſſio fuit pꝛimũ pec
catũ ip̃iꝰ.ideo em̃ cecidit pꝛimꝰ angelꝰ quia cõſiderauit
pulcritudiem ſuã et non contulit.ergo tenebatur conſer
re.¶ Pꝛeterea.idẽ illð ꝓbat᷑ ſic. Iſie em tenebatur vita
re miotũ.et nõ poterat niſi conferẽdo vel ratiocinãdo.er

ture et ꝓfunditatem ſcie ſue ꝓendens in P ſuum

go tenebatur conferre.et nõ ↄtulit ̊ omiſit.¶ Pꝛeterea

tenebat᷑ vitare et nõ vitauit ̊ omiſit. Item videtur ꝙ
pꝛimũ peccatũ angeli fuit peccatum infſidelitatis. nihil
em̃ aꝓpetitur qð nõ eſtimetur bonum.qñ em̃ angelꝰ ap⸗
petijt pᷣeſſe et nõ ſubeſſe:eſtimauit ſibi illud eẽ bonum.g
credidit ꝙ hoc bonũ erat ſibi.quia regula eſt.ꝙ eſtima⸗
tio pꝛecedit agetitum.ſed vera fides dicit ꝙ crcatura
debʒ eẽ ſubiecta creatoꝛiet iſte credidit ſe poſſe nõ ſubij
ci creatoꝛi. etiã anteqᷓ; illud appeteret.pꝛimũ peccatũ ſu
um fuit peccatum inſidelitatis. CRen põſio conceden⸗
dum eſt. ꝙ pꝛimum peccatum dyaboli fuit ſuperbia et
radix eiꝰ auaricia vel cupiditas.nõ eſt oppoſitio int hec
adinuicem ſic ſe habentia.ſuperbia em̃ quod eſt ſpecia⸗
le peccatum.eſt amoꝛ ſiue apetitus pꝛopꝛie excellentie.
ita ꝙ hoc quod dico pꝛopꝛie ſonet in culpazʒ. quia poteſi
aliquis amare peſſe pꝛopter deum. quod nõ eſt apoſta⸗
tare.nec tunc amat pꝛopꝛiam excellentiam.ſed excellen⸗
tiam.quaſi cõmunem.quia pꝛopter cõmunem vtilitatẽ
apetit pꝛeeſſe.ſed apoſtatare eſt cuz hbomo pꝛopꝛiũ pꝛe⸗

—

.
tio
N
ſo

uneſtio
ciſe appetit. et ſic dicitur ſuꝑbia amoꝛ ꝗpꝛie excellentie.
et ſic fuit in pꝛimo peccato dyaboli.et ideo eius pꝛimũ
peccatum fuit ſuperbia.cum eius radix fuit cupiditas.
Fm quod in eo fuit appetitus pꝛopꝛie excellentie. et hoc
eſt quod dicebatur in auctoꝛitate aug. ſcʒ ꝙ cupiditas
iſta eſt.non qua amatur pecunia ſed qua amatur pote⸗
ſtas pꝛopꝛia.¶¶ Sed notandum eſt.ꝙ ſuper bia ſpeciali⸗
ter accipitur modo pꝛedicto.ſᷣm ꝙ dicitur eſſe pꝛimum
peccatum angeli.Alio em̃ modo accipitur ſuperbia ge
neraliter.et ſic dicitur ꝙ eſt initium cuiuſlibet peccati:
et etiam ſuperbie dyaboli ſpecialiter accepte.et cupidi⸗
tas ſimiliter dicitur dupliciter.poteſt eĩ dici cupiditas
amoꝛ inoꝛdinatus cuiuſq; rei.et ſic accipitur generalit᷑
vel amoꝛ inoꝛdinatus pecunie.vel bonoꝛum vel huiuſ⸗
modi rerum tranſeuntium. et ſic accipitur ſpecialiter.
Ao illud vᷣo quod obijcitur de omiſſione.dicenduʒ eſt
ꝙ omiſſio accipitur dupliciter. Vno modo generaliter
et ſᷣm hoc dicitur deſiſtentia a bono.Alio modo ſpecia
liter pᷣm ꝙ addat actũ impeditiuũ debiti actus. vt cum
aliquis facit cõtrarium actum ei ad quem tenetur.pꝛio
modo omiſſio nõ eſt ſpecies peccati.ſed eſt concomitãs
peccatum et ſic ſuperbiã cõcomitatur omiſſio.et hoc mo
do potuit omittere dyabolus.ſecundo vᷣo modo omilſit.
Aoid ðᷣo qð obijcitur de infidelitate.dicendũ eſt.ꝙ li⸗
cet appeteret pᷣeſſe alicui. non opoꝛtet ex hoc ꝙ credeꝛet
vtrũq; ſe poſie.ſcʒ pꝛeeſſe et ñ ſubeſſe.dĩc em̃ aug.ambi⸗
tioſa volũtas nõ quid poſſit ſed quid velit attendit.volũ
tas em̃ impoſſibiliũ eſt.¶ Ad illud vᷣo quod poſſet obij⸗
ci de hoc quod dicitur.xiiij.yſa.Dixiſti in coꝛde tuo ſi⸗
milis ero altiſſimo.vbi videtur credere ſe poſſe equiꝑa⸗
ri deo. Reſpondendum eſt.ꝙ dicitur equiꝑantia ſimpli
citer.et q̊ͥ mõ nõ appetijt eẽ ſiẽ deus ſᷣm quoꝛũdam expo
ſitõeʒ. ſ̊ appetijt pꝛeeſſe et nõ ſubeẽ.quod ſi eẽt: eẽt deus
etẽ hͥ equiꝑantia qᷓtum ad quid.nec ſequit᷑ appetijt hui⸗
uſmodi equiꝑantiam.ergo appetijt eẽ deus.nec ſequituꝛ
appetijt equ iꝑantiam diuĩam.ergo credidit ſe poſſe at⸗
tingere. cum verbo em̃ appetitus non tenet arꝗ̊. ab vno
axpetibili ad ſuum cõuertibile.nec a verbo appetendi ad
verbũ credendi.credere tñ multipliciter dicitur. Vno
modo dicitur credere a fide.et ſic non credidit.Alio vᷣo
modo dicitur credere a ſimplici eſtimatione boni.et G̊
modo potuit credere equiꝑantiam eẽ bonam ſibi.⁊ fuit

eſtimatio erronea non pꝛecedens peccatum ſed in ipſo

peccato Fᷣm ꝙ li.ar.dẽ facultas volũtatis et rõis. et hec
ceredulitas erronea non opꝓponitur fidei.non em̃ reſpi⸗
cit complexum.

Ueritur conſequẽter quod fuerit motiuũ
ad peccãdũ.et dẽ ꝙ equiꝑantia ad deum.
qð videt᷑ ꝑ hoc qð dz yſa.xiiij. Aſcẽdã ĩ ce⸗
luʒ ⁊c.ſᷣ tunc angelus ille erat in celo em⸗
† Cnõ appetebat aſcẽdere in celũ empirreũ. &ᷣ ſupᷣ
illud celũ nõ ẽ niſi celũ trinitatis. qð eſt ipe deus.̊ appe
tebat aſcendere ad equalitatẽ dei. ¶ Item in pẽ. que nõ
rapui tũc exoluebã.glo.rapuit diuĩtatẽ eua.pᷣſumẽs vt
dyabolꝰ.et q;ꝛ raꝑe voluerũt diuinitatẽ:amiſerũt felici⸗
tatẽ.Rᷣ xpc illud exoluit nõ rapiẽdo diuinit atẽ.ij.phił.
Qõ rapinam arbitratꝰ eſt eẽ ſe equalẽ deo. ergo dyabo
lus voluit raꝑe diuinitatẽ. ¶ Itez aug. in. q. ve. tel. Ja
elatione inflatus voluit dici deus.¶ Item greg. Unge⸗
lus iſte celſitudinis diuine culmen aſpiciens ius puer⸗
ſe libertatis appetijt vt pꝛeeſſet ceteris et nulli ſubeẽt. ſᷣ
pꝛeeſſe ceteris et nulli ſubeẽ eſt ꝓpꝛium dei.ergo appetijt
equalitatem dei.¶ Item Anſel. Mon ſolum voluit eſſe
equalis deo.quia pꝛeſumpſit habere pꝛopꝛiam volun⸗
tatem:ſed maioꝛ voluit eẽ volendo quod deus ipᷣm nol⸗
le volebat. ergo voluit eſſe equalis deo pꝛeſumẽdo equi⸗
iaianrrnen pꝛopꝛiam voluntatẽ quod eſt dei

ſolius.¶ Contra certiſſimum eſt creaturam non poſſe
adequari ſuo creatoꝛi.a hoc ſciuit angelus cum habeꝛet

Cix.

ꝓſpicaciſſimam rationem. ergo nunqᷓ appetijt equali⸗
tatem dei. Ytem anſel. appetebat illud ad quod aſcen⸗
re potuiſſʒ.et ꝑueniſſet ſi oꝛdinate appetiuiſſet.ſed nũ
ᷓ potuit puenire ad hoc vt eẽt equalis deo. ergo nũꝙᷓ; G

aſpetijt. ¶ Item anſel.ſic opponit.ſi deus non poteſt co⸗
gitari niſi ita vt ei ſimilis cogitari non poſſit.nõ eſt eſti
mandum ꝙ ita dyabolus eẽt obtuſe mentis. ꝙ appete⸗
ret illud quod non poterat cogitare.ergo nunq; aſpetijt
ſe eẽ equalem dro. autem equalis creatura excogita
ri non poſſit.patet per hoc quod dicitur ĩ põ.deus quis
ſimilis erit tibi. Simile em̃ accipitur ibi pꝛo ſimilitudi⸗
ne equiꝑantie.⁊ yſa.xl.Cui ſimilem feciſtis deum. Et ĩ
ps.dicitur de xpᷣo homine. MMirabilis facta eſt ſciẽtia
tua ex me confoꝛtata eſt et non potero ad eam.ergo cre
atura non potuit ad equalitatem creatoꝛis.cum H̊ non
poſſet humana natura in xpᷣo. ABo quod dicendum.
ꝙ non appetijt equalitatem diumam in hac ratõne vel
eẽ ſicut deus in hac ratione ſimpliciter.ſed axpetijt illud
quod ſi obtinuiſſet eo modo quo appetijt:eẽt equalis vł
ſicut deus:pꝛeeẽ enim omnibus et nulli ſubeẽ hoc ẽ pꝛo⸗
pꝛium dei.ſimiliter habere beatitudinem ex nullo meri
to ſuo vel alieno.eſt conueniens ſoli eo.vnde appetere
