interpꝛetari homo in melius quod dubium eſt in pꝛoxi
mo.cum dubium qtum eſt de ſe in neutram partem in
clinet. Reſpondendum eſt ᷣm ꝙ dicit Seneca.qꝛ ex bu
manitate tebemus interpꝛetari in melius. Sapiens em̃
quicquid accidit bene illud interpꝛetando leuat.i.ma⸗
gnificat.quicquid dubium eſt ex humanitate inclinat ĩ
melius.i! Si vo queritur quid ſit iſta humanitas an ſit
virtus vel non. Reſpondendum eſt ꝙ non. cõmunis eſt
em̃ bonis et malis.ſed eſt vis inſita hũane nature a pꝛi⸗
cipio.ſicut em̃ ꝑ ſindereſim fit reſpectus ad pꝛopꝛiaʒ ſa
lutem:ita ꝑ bunc habitum nature fit reſpectus ad ea q̃
ſunt pꝛorimi.ſed hec debilioꝛ ẽ.quia magis declinamur
ad bonum noſtꝛum ꝙᷓ; ad bonũ ꝓximi.q Ad illud vᷣoqð
obijcit᷑.ꝙ cũ dubia in noſᷣ interpᷣtari debeamꝰin deteriꝰ
et ita ſimiliter ea que ſunt pꝛoximi.dicendũ eſt ꝙ nõ eſt
ſimile.dubia em̃ in nobis interpꝛetanda ſunt in parteʒ
teterioꝛem pꝛopter timoꝛem et cautelam. et ideo dicit.
ix· Job. Verebar om̃ia opera mea ſciẽs ꝙ non parceꝛes
delinquenti.hoc eſt cum timoꝛe ponderaui.ea vo q̃ ſunt

6ρ τ

proximi ex bono humanitatis in melius interp̃ᷣtemur.
AAo illud pᷣo qð dicit aug.ꝙ ille iuſte et pie ⁊c. Dicen⸗
dum eſt. ꝗꝙ boc attendit᷑ in iudicio ↄtentioſo in quo conſi
cerande ſunt om̃s circũſtantie et ꝑſone et facti.nec decli
nare debet a veritate cum dicat᷑ roari Haannerl nõ
miſereberis in iudicio.et in ceutro. Yon accipies per⸗
am

Equit᷑ de iudicio cum.ſ.bomo vſurpat iu⸗
diciuz qð eſt ali i. hoc aũt põt ↄtingere
dupliciter. vel cum nõ hʒ iuriſdictõeʒ. vel
ſi habet nõ extendat᷑ ſua iuriſdictõ ad illð
qð eſt alteriꝰ:ſᷣ ſeꝑate ſunt iuriſdictiões nõ ſubalterne.
ꝓpter pꝛimã vſurpatõneʒ obijcit de moyſe ꝗ vidit virum
egiptiũ ꝑcutientẽ quẽdã de hebꝛeis quẽ ꝑcuſſum abſcon
dit in ſabulo. Videt᷑ em ꝙ; nondũ ↄſtitutus eſſet iudex a
dño ad puniendũ delinquẽtes.q; vſurpauerit iudicium
cum em̃ duo ꝑtineãt ad officiũ pꝛelati.ſ.ſubiectis poſſi⸗
denda iuſte diſpenſare et eos ↄtra iniuſticiaʒ defendere.
videt᷑ illam ꝑtem vſurpare officij qᷓ ꝑtinet ad ſeueritatẽ.
lPꝛeterea dr.xiiij.ad Ro. tu ꝗs es ꝗ iudicas ſeruũ alie
numſſuo dño ſtat aut cadit.ex quo videt᷑ ꝙ officium in⸗
dicij vſurpauit/ dicit etiã in euãgelio math.xxvj. omnis
q acceꝑit gladiũ gladio ꝑibit.accipꝑe aũt gladiũ videba
tur cũ nõ eſſet oſtitutus in iudiciaria ptate.dicit qautem
aug. ↄtra fauſiũ ille vtit᷑ gladio qĩ nulia ſupioꝛe ac legit
tima pkate vel iubente vel ↄcedente in ſanguineʒ alicuiꝰ
armat᷑:̊ moyſes ſic accipiendo gladiũ.i.poteſtatẽ pec⸗
cauit. ¶ Sʒ videt᷑ ↄtrariũ ꝗ; non peccauit vſurpando ſi
bi ptᷣateꝭ iudiciaria.ꝑ hoc qdð dicit amb.in li.de officijs.
non inferenda ̊D depellenda iniuria lex veritatis eſt.qui
em̃ nõ repellit iniuriã a ſocio ſi põt:taʒ eſt in vicio q ille
qui facit. Ande ſcẽs moy.hinc pꝛius ẽ oꝛſus temptamẽ⸗
ta imbecillis foꝛtitudinis.i Zam cũ vidiſſet hebꝛeum ab
egiptio imuriã accipientẽ defendit:ita vt egiptũſpſterne
ret atqʒ in arena abſconderet. ex qͥ accipit᷑ ꝗ licitum eſt
epellẽ iniuriã a ſocio eti nocendo alteri.et ita nõ pec⸗
cauit moyſes. Item in eodẽ li.foꝛtitudo q bello tuetuꝛ
a barbaris patriã.vel domi defendit ifirmos vel a latro/
nibus defendit ſocios.plena iuſticis eſt. Sed moyſes q̃i
domi defendit infirmũ:q̊ plenã iuſticiã exercuit.ergo nõ
peccauit vſurpãdo iudiciũ alienũ.⸗ Idem videt᷑ ex ver⸗
bis beati ſtephani in li. act.vij.ꝙ diuinitꝰfuerit ei inſpi⸗
ratum.dr em̃ ibidem cũ vidiſſet quẽdaʒ iniuriã patien⸗
tem vindicauit eũ.et fecit vltionẽ ei ꝗ iniuriã ſuſiinebat
ꝑenſſo egiptio eſtimabat aũt intelligere fratres. qm deꝰ
ꝑ manũ ipſiꝰdaret ſalutẽ iſrahel.ex quibo verbis videt᷑
intelligi ꝙ ipſe diuinitus hoc fecit.et ꝙ credebat hoc ab
alijs intelligi et p̃figurari ꝙ eſſet futurꝰ inder ꝓ ꝓplo iſ⸗
rahelition et ̊ videt dicere aug. in queſtoibo Exo. cũ di.
cit.ꝑ hoc teſtimoniũ videt᷑ moy.diuinitꝰãmonitꝰqð ſcri
ptura eo loco iacet h̊ audire potuiſſe· ex q̊ videt᷑ diceꝛe ꝙ
h fecerit diuinitꝰ:licet ſcpᷣtura nõ expᷣſſe dicat. Hoc etiã
videt᷑ aug:dicẽ ↄtra fauſiũ cũ dicit in ꝑſona ꝓphetica.ad
hoc diuinitꝰfieri ꝑmiſſuʒ ẽ vt futurũ ea et lo⸗

qtur de pcuſſione egiptij facta a moyſe.¶ Ad qð dicen⸗
dum. ꝙ licet moyſes fecerit hoc ad defenſionẽ ipſiꝰiſra⸗
helite.nõ tñ excedere debebat modũ.exceſſus aũt fuit in
occidendo qð pʒ ꝑ hoc qð dĩc aug.loquẽs de moy.et pe⸗
tro vterq; non deteſtabili inmaniiaſte ſed emendabili aĩ⸗
moſitate iuſticie regulaʒ exceſſit.Et in queſtõnibo Exo.
or.nõ videt᷑ ipᷣm factũ iuſtificandũ ⁊ pᷣmittituꝛ ſic nobis
terꝛa añ vtilia ſemĩa quaꝛũdazʒ herbaꝝ inutiliũ fertilita
te laudat᷑:ſic ille animi motꝰqͥ moyſes ꝑegrinũ fratrem
a cine impꝛobo iniuriã ꝑpetientẽ.nõ obſeruato oꝛdie p.
teſtatis inultum eẽ nõ ꝑtulit.nõ virtutum fructibo inuti

lis erat:fᷣ adhuc incultꝰvicioſa quidẽ:ſᷣ magne fertilitia

tis ſigna gerebat.ſic ꝗ̊ peccauit moyſes cũ adhuc nullã
legittimã ptᷣatem gereret.nec diuinitꝰacceptam nec hu⸗

7

mana ſocietate oꝛdinatam. 4 Ad obiectũ aũt dicendum
eſt. ꝙ licet non peccaret defendendo hebꝛeũ: peccauit tñ
ercedendo. Illud aũt qð dicit᷑ in. xxiiij. ꝓuer. Erue eos
q ducunt᷑ ad moꝛtẽ. intelligit ſalua iuſticia: hoc em dicit
in pᷣdicta auẽte.¶ Ad illud vᷣo quod dicit᷑ in ack. dicẽdũ
eſt. ꝙ ex hoc nõ dat᷑ intelligi ꝙ ipſe diuinit? accepta pta⸗
te hoe fecerit:ſᷣ pᷣfſigurat᷑ quodãmodo in eo accipiẽda po
teſtas et quedã ydoneitas future ptatis: in qua poterat
ꝓyls pᷣſentire ptatem ſibi ↄferendã.·4 Ad terciũ dicendũ
ꝙ boc nõ dirit aug.aſſerendo ſed futurũ ꝗd pᷣſignando.
boc em̃ pʒ per ea q ſequunt᷑.videtañ aug:quali dupliceʒ
ponere opinionẽ. aut ꝙ diuinitus acceꝑit ptatem qð tñ
ex ſcriptura nõ hr̃ aut ꝙ animolitatis eſſet indiciũ /non
accepte ptatis.non em̃ in hoc facto moyſes laudat᷑ ſin
pliciter ſicut nec petrus a dño.vterq; iñ odio improbita
tis aliene fecit.ſᷣ ille fraterno:iſte dnico licet adbuc car⸗
nali amoꝛe tñ peccauit ſicut dicit aug.

(Weinde queriturde S. j.
phinees fitio eleaʒ aꝛi.vtꝝ peccauerit ĩterficiẽdo iſrabe⸗
itẽ coeũtẽ cũ madianitide Cidet em vſuꝛpaſſe poteſtatez · piae
qcceperat em̃ pr̃ eius ſacerdotalẽ pr̃atem.nõ legit᷑ autem sgramt pe
accepiſſe ptatem a pr̃e ſuo nec a dño. vſurpauit. legit 6
em̃.xxv.nũeri:ꝙ dñs dixit moy.ꝓ illo pcto ꝓpli ꝙ ſuſpet
deret pᷣncipes ꝓplłi in patibulis.Moyſes etiã dixit iudi
cibo iſrabel ꝙ occigeret vnuſqſq; ꝓximũ ſuum g iniciatꝰ
eſt belphegoꝛ.nõ ẽm er mandato dñi nec ex mãdato mo⸗
yſi interfecit ipᷣm iſrahelite: et ita vſurpauit poteſtatem ,
Contra.dñs ibideʒ ↄmendat ipᷣm dicens.phinees fi Condſie
lius eleaʒari auertit iram meaʒ a filijs ilrł.ꝗqa zelo meo
ↄmotus eſt ↄtra eos.idcirco loquere ad eum. ecce do tibi
pacem federis mei.4! Preterea dĩ in .j.mach. ij. zelatus
eſt legẽ ſicut fecit ppinees d filio ſalomi.Et in pᷣs.

NReputatũ eſtei ad iuſticia.(¶¶ Ad qð dicendũ.ꝙ licʒ eo R'tarin 4&
dem ʒelo ꝑcuſſit petrꝰ quo et phinees ſicut dicit᷑ in gloo.
ſuꝑ luc.tñ nõ erat oĩno idem ʒelus.ʒelus em̃ erat in pe⸗
tro carnalis dilectõnis dñi. zelus pᷣo in phinees vt vĩdi⸗
caret iniuriam dñi quã intulerãt ydolatre:et ita nõ ſim
pliciter ent idem ʒelus.¶ Pꝛeterea licet nõ eſſet ſummꝰ
ſacerdos:tñ ſacerdos erat et filius ſummi ſacerdotis.⁊ ſx
ſacerdotibo ne iuſticiaʒ exequerent᷑ in bomicidas perſo a.
naliter vel etiã in malefactoꝛes. In petro autem hoc fu⸗
it oſtenſum ꝙ ſecerdotes euangelici nõ ſunt executoꝛes
huiꝰlegis. Vnde dictum eſt ei.oueꝛte gladiũ tuum in va
ginam ¶ Item obijcit᷑ de daniele qui non babuit legitti⸗
mam ptatem: et tñ iudicauit iudices illius tẽpis ſenes.
videt᷑ &̊ q vſurpauerit iudiciũ et marime reſpectu illoꝛũ
qui ſuꝑioꝛes erant ↄſtituti.¶ Nð etiã videt᷑ ꝑ hoc ꝙ da⸗
uid cum pcidiſſet Hoꝛã clamidis ſaul.pꝑcuſſit coꝛ ſuuʒ.in
q̊ notat᷑ (ſicut dicit greg.) ꝙ inferioꝛis nõ eſt iudicare vlł

———————-ʒ —

ad iuſticiã ei reputabat᷑.non enim temꝑe illo ꝓbibebat᷑ E,fa

repᷣhendere facta ſuꝑioꝛũ.̊ daniel vſurpauit iudicium
iudicando illos ſenes. Ad quod rñdendũ.ꝑ hoc qð di⸗
cit᷑ in canone.ij.q.vij.nos qui in competenter 7c. miracu
la et maxime vet.teſta.ſunt admiranda:non in exemplũ
noſtre actionis trahenda.multa enim concedebant᷑ que
nunc pꝛohibentur.tunc ſamuel agag regem pinguiſſimũ
amalech in fruſta concidit. nunc nulli eccleſiaſticoꝛum
iudicium ſanguinis agitare licet.tunc phinees iudeum
coeuntem cum madianitide interfecit. et reputatum eſt
ei ad iu ſticiam: hodie ſacerdotibus in pernitionem ſui
verteretur officij. In figura ergo contigit ꝗ DSaniel pu⸗
er ſenes iudicauit.prefigurauit enim chriſtum puerum
qui ſcribas et phariſeos iudicauit.de ipſo enim Dicitur
in Ylaie.xvj:prepaꝛabitur in miſericordia ſolium.et ſe
debit ſuper illud in veritate iudicans et querens indici:
um. et velociter reddens quod iuſtũ eſt. et dicitur in hie⸗
re.xxiij.regnabit rex et ſapiẽs erit et faciet iudiciũ et in⸗
ſticiã in terꝛa.¶ Qð obijcit᷑ ꝙ nõ habuit poteſtatem ⁊c.

o αndtAa *ναα

Eaa

.

G
ter⸗ t.

eerer
o ſp ſhier

in
09
at
gi
⸗

o.

e⸗
l .
e
/

—

—2 =

—. —

AW,NAl
Ral er

E

E Ac

¶Lneſtio

dicendũ ꝙ immo a dño qð patet per textuʒ dañ.xiij. vbi
dicit ſuſcitanit dñs ſpiritum pueri iunioꝛis ⁊c·

Membrum tercin
Dnſequẽter dicendũ eſt de iudicio vſurpa
foar eo aui habet Raien diſ wram ſeut
legit᷑.ij. pał.xvj.de Ozʒia rege ꝗ vſurpauit
ſihi ſacerdotiũ. Vñ dictũ eſt ei.nõ em̃ tui
officij eſt vt adoleas incenſuʒ dño ſed ſacerdotũ. et ſimi⸗
liter legit᷑ de hieroboam ꝗ alcendit ſuꝑ altare vt adolẽt
incenſum.iij.reg.xiij.¶ NPoteſt aũt queri ſi ptᷣas eccleſi⸗
aſtica vſurpet ea que ſunt pfatis ſecularis vtrum peccet
vel nõ.Scðdo querit᷑ ſi vſurpatio ſit iudicij nõ tm̃ qtum
ad ptatem ſ et qtuʒ ad ſciam et bonitatẽ.vtpote ſi igno
rans vſurpat ſibi iudiciũ ac ſi eſſet ſciens.vel malus acſi
eſſet bonus. Tercio queritur ſᷣm quos et quot modos
ſit vſurpatio indicij.

Pe re.
Irca pꝛimũ ſic.ptas eccleſiaſtica vel ſecłlaris
e diuerſo diuidũtur.ſic diuidũt᷑ vita terrena
ven telnen et. et vita ſpũalis: ̊D vita terꝛena nõ eſt ſub ſpũa
. Aαπ linec ecoõnerſo. nec pras ſub ptate. pras eccleſiaſtica
eA⸗ ſinỹtum hmõi ſi dictat vel exequit᷑ iudiciũ ſeculare vſur
14 200 pat 2 vſurpãdo peccat. Ytẽ in illo veꝛbo euãgelij AMNDa⸗
Apqr the. xxij. Reddite q̃ ſunt ceſaris ceſari et qᷓ ſunt dei deo.
cxſignat᷑ diſcretio ptatis ſpũalis a terꝛena/ eccleſiaſtice
a ſeculari.ſic̃ &̊ ſecularis ptᷣas ſi extenderet manũ in eos

. . . . 4
ꝗ ſubſunt ecclie:vſurpat qð eſſet pratis eccleſiaſtice: it alene

ccõueꝛſo. ꝙ aũt ſicſit videt᷑ ꝑ hoc qð dic hug. Spũalis gr⸗/
ſigdẽ pras nõ ideo pᷣſidet vt terrene in ſuo iure piudicii ?

faciat:ſicut ipᷣa terꝛena pt̃as qð ſpũali debet᷑ nunqᷓ ſine

net ad ptatem ſecularẽ.et ſpũalis ad eccleſiaſticazʒ.ſicut
gladius ſpũalis nõ arꝛipit᷑ a ptate ſeculari.ſic nec gla⸗
dius materialis arꝛipi dʒ a pfate eccleſiaſtica: &ᷓ ſi arri⸗
pit vſurpat. Arguit᷑ ꝙ diſtincta ſunt iudicia ſecularia
Iy ſulieto et eccleſiaſtica ex diſtinctõne officioꝝ. Ande ciprianus.

. D ι ediatoꝛ dei 1 boĩz xpc. ꝓprijs actibo 2 digtatibo diſti
ctis:officia ptatis vtriuſq; decreuit ꝓpria volẽs medicia
li humilitate ſurſum offerꝛi:nõ hũana ſuꝑbia rurſum ĩ
infernũ demergi.vt xpᷣiani im ꝑatoꝛes ꝓ eterna vita pon
ne hh G tificibo indigerent.et pontifices ꝓ curſu tꝑalium rerum
nnPl tim̃modo in ꝑſonalibo legibo vterent᷑. ¶ Ztem gelaſiꝰ pa⸗
pa.duo ſunt quibo pᷣncipalr bic mũdꝰ regit. auctoꝛitas
ſacra pontificũ et regalis pr̃as.in quibo tanto grauiꝰeſt
pondus ſacerdotuʒ.quãto ꝓ ipᷣis regi hoĩm in diuino
ſunt reddituri roni examine.⸗ Beaer ꝑ hoc ꝙ dẽ.
xxij.diſ.in can.omes ſiue patriarche ⁊c.eccłiaʒ ipſe ſolꝰ
fundauit et ſup petrã fidei mox naſcẽtis erexii.qui bea⸗
to petro eterne vite clauigero terꝛeni ſimul et celeſtis im
perij iura ↄmiſit.Et dicit greg. Mos ſanctoꝝ pᷣdeceſſo⸗
rũ ſtatuta tenentes.eos ꝗ fidelitate ꝗ lacſo ercoicatis ras
ſuntoſtricti.apłica auẽte a ſacrbnbi⸗ imus. et ne ſibi

c
. . — — „ u
Iy vere lege fidelitatẽ ſeruent omibo modis ꝓbibemus. 4 Item ipſe
H dñs in ſeipo vtrũq; iudiciũ exercuit.cũ vendentes ⁊ emẽ
tes eiecit de templo.cuʒ adulterã abſoluit.ex quo videt᷑
deſignaſſe ↄiunctõem vtriuſq; ptatis in vna ꝑſona futu
ram ſhoc etiã arguit᷑ ex moyie qui vtrũq; exercuit quod
Ss ha nona k- eſt pᷣncipis et qð eſt ſacerdotis. Cum enim vnxit aaron
S ters u. officiũ geſſit ſacerdotis.cũ aũt ↄſtituit tribunos et cẽtu⸗
N Tones officiũ geſſit pꝛincipig. ex quo videt᷑ cõi ungi offi⸗
2 cium vtriuſq; poteſtatis et i in vna ꝑſona. ¶ Co⸗
. b tra.ſpũalis ptas maioꝛ eſt dignitate ſeculari.qdð ſic ꝓpba
A tur: quẽaqmodum bʒ ſe coꝛpad aĩam. ita ſe habet ptas
WWrs al ſſpũàlis ad ſecularem: aĩa põt ſup coꝛpꝰnõ ecõnerſo.
ſᷣle ſpũalis põt ſuꝑ terrenam et eccleſiaſtica ſuꝑ ſecularem.
Pꝛeterea a tro pꝛimũ ſacerdotiũ eſt inſtitutũ.ꝑ ſacer⸗
dtium vo iubente deo regalis ptas eſt oꝛdinata ſic ha⸗

212 %

culpa vſi urpat. 4 Ytem ĩenãgelio.xxij.luc.d.Ecce duo .
gladij.et dñs dixit ſatis eſt.ex qͥ ſumit᷑ ꝙ ſecularis ptᷣas 2,3
e diuerſo ẽ ↄtra eccleſiaſticã.gladius em̃ materialis ꝑti- enian.

cxxxv.

betur in illo.j. Reg.x. Saule inuento a ſamuele et con⸗
ſtituto rege. ¶ Pꝛeterea ſacerdotalis dignitas benedi⸗
cit regalem. maioꝛ aũt eſt qui benedicit ꝙ ꝗ benedicitur
eꝛgo ſubeſt ſecularis ptᷣas eccleſiaſtice.¶ Pꝛeterea.ſi tm̃
gladius ſpũalis eſſet ipſius pratis eccleſiaſtice.cũ dictũ

fuit in euagelio.Ecce duo gladij hiciqnon rñdiſſet dñs ſa/
tis eſt. In hoc em̃ innuit ꝙ vterq; gladiꝰeſt eccleſiaſtice-

nec dixiſſet petro ↄuerte gladiũ in vaginã de gladio eniʒ
materiali intellexit dñs.eius aũt eſt ↄuertere qui habet
ptatem.cum & petrus typuʒ gerat pᷣ

—

neg pati eccleſiaſticũ reſidet poteſtas gladij materiał.

2

uiſe ſunt abinuicẽ ꝙtum ad exercitiũ ſoiuile etiam ſunt
qᷓtum ad imperiũ 8. nõ diuiſe ſunt ꝙtum ad meritũſali⸗

lati eccleſiaſtici pe,

qñ etiã ſunt ↄiuncte q;tũ ad impeꝛiũ.cuz.ſ.pᷣncipes terꝛe

ni ↄcedũt non tĩ vtilitatẽ ecclie ſ̊ etiam ptatem: nihilo⸗
minus tñ reducende ſunt iſte prates ad diuerſas ratões
ꝑſonaꝝ.Cum g queꝛit᷑ vtrum pꝛas eccleſiaſtica vſurpet
iudiciũ qð eſt ſecularis pr̃atis?: Dicenduʒ eſt.q vſurpat
ſi exerceat iudiciũ ſeculare ꝑ ſeipſum.cum aũt eſt ecclie
collata poteſtas a pᷣncipe terꝛeno.exercitiuʒ iudicij ſecu⸗
laris ſpectare debet ad laicas ꝑſonas:poteſtas aũt con⸗
ſtituendi illas põt tunc ſpectare ad ecclłliam. VUnde dicit
hug.licet ecclia fructuʒ terꝛene ptatis poſſeſſionis vſum
accipiat.ptatem tñ exercende iuſticie ꝑ eccleſiaſticas ꝑ⸗
ſonas añ iudicia ſecularia exereere nõ põt.põt tñ mini⸗
ſtros habẽ laicas ꝑſonas:q; per iura ⁊ iundicia ad terꝛe⸗
nã ꝑtinentia ptatem. ſᷣm tenoꝛem legis et debituʒ iuris
terꝛeni exerceat.cum aũt diuiſe ſunt ptates in perſonio

nõ eſt vſurpatio:ſi nutu poteſtatis eccleſiaſtice fiat exer

citiuũ a ptᷣate ſeculari.Elñ dicit berñ.iiij.ad eugenium.
EAterq; eſt ecclłie et ſpũalis.ſ. gladius et materialis:ſed
is quidẽ ꝓ eccłia:ille pᷣo ab ecclłia exercendus.ille ſacer⸗
dotis iſte militis manu: ſ̊ ad nutum ſacerdotis et iuſſu
imꝑatoꝛis..¶l Ex his patet qualiter rñdendũ eſt ad obie⸗
cta.ↄcedendum eſt em ꝙ diſtincte ſunt pr̃ates maxĩe qᷓ⸗
tum ad exercitia et qᷓtum ad imperia.ſicut quidã rõnes
ꝓbant:nihilominꝰnõ eſt ↄſimilis ↄꝑatio ptatis ſecula⸗

ris ad eccleſiaſticà ſicut eccleſiaſtice ad ſecularẽ.eccleſia

—

ſubeſſe eccleſiaſtico.ſicut ſequẽtes oſtendũt rõnes.Vñ
licet ad eccleſiã ꝑtineat poteſtas ↄſtituendi eos ꝑ quos
ſiant iudicia ſecularia.et exerceat᷑ gladius materialis:
nõ tñ ad ptatem ſecularẽ ꝑtinet ↄſtituere eos qui vtunt᷑
gladio ſpũali inqᷓtum hmõi vel vſum demandare.⁊ iõ
ex vna ꝑte põt eſſe vſurpatio aliquo modo.quõ non erit

ex alia
ticul?ſecundus

cundo querit᷑ ſi eſt vſurpatio indicij ꝙᷓtum
ad ſcĩam.vel bonitatẽ ſicut quo ad poteſtatẽ.
Nð videt᷑ ad iudiciũ em̃ rectũ ↄcurꝛũt pt̃ᷣas.
ſcia. et dignitas q̃ eſt ex bonitate vite.ꝗᷓ ſi p̃ᷣſumat aliꝗs
iudicare in quo aliquid RMR teficit:erit iudiciũ vſurpa⸗
um. 4 Ad idem iudiciũ eſt de notis nota aũt ſm ſciam

4

—

ſtica in nullo ſubeſſe dʒ ſeculari:h̊ ſecularis in nliez.

t⸗

nõ eſſe debent.ſi ̊ nõ ſit ſcientia ↄſequẽter nec erit iudici

um facto.vñ hieꝛ.repᷣhenſibile valde ẽ ð ñ bene cognitis
ꝓferꝛe ſniam.et dicitur.xxix.iob.Cauſam quã neſciebã
diligentiſſime inueſtigabã.ſi ergo aliquis ꝓcedit ad iu⸗
diciũ non pᷣhabita ſcia eoꝝ que neceſſaria ſunt ad iudi⸗
ciũ:vſurpat iudicium. ¶ Item dicitur in.viij.ioh. Qui
ſine peccato eſt pꝛimus in eam lapidem mittat. Super
quo dicit beatus augꝰ.docet nos auditis alicuius malio
non temere iudicare: ſed prius digito diſcretionis nolſ⸗
metipᷣos diſcutere.ſicut illis dicitur qui ſine peccato eſt

quaſi prius ſitis iuſti poſt ream puniatis.ſi enim lex iun

bet pumire reos.non tamen a ſimiliter puniendis: ergo
temerarium eſt iudicium ſi non precedat diſcretio ⁊ vi⸗
te dignitas.. Item idem.non ſimpliciter iubet vniuer⸗
ſa peccata non iudicare ſed bis qui decem milibus ple⸗
ni ſunt malis. Item Criſoſt. videre feſtucam et eijcere

d quod dicendũ eſt. ꝙ poteſið ille ſupᷣdicte due di

gfucten tibus

nõ eſt oĩm ſed doctoꝝ ſnec hoꝝ omniũ ſed iuſtoꝝ:ex quo
accipit᷑ ꝙ ꝓꝑſumptuoſum eſt iudiciũ ſiue vſurpatũ cũ nõ
eſt ſcia vel dignitas. enrabea iudicãdi penes in
dicem ipᷣm reſidet & iudicat de his q̃ ad ipᷣm ꝑtinẽt.q̊ nõ
vſurpat iudiciũ.¶ W quod dicendũ. ꝙ aliud ẽ de pta⸗
te et de ſcĩa ſiue digſitate.poteſias em ꝑtinet eſſentialit:
ſed alia duo ꝑtinent ad ↄgruitateʒ ſiue opoꝛtunitatẽ.⸗
prie aũt eſt vſurpatõ iudicij qͥ ad pratem: temeritas auüt
vel pᷣſumptio põt dici q;tum ad alia duo.

Ercio querit᷑ im quos modos ⁊ quot fit vſur
patio indicij. Ad qð põt dici ꝑ hoc qð dic hu
go. ꝙ aligd dicit᷑ eſſe illicitũ ſᷣm ꝑſonaʒ. vt ſe
culari iudici manũ mittere in clericũ non licet ſupple ad
iudicandũ Otem ᷣm cauſam aliqð eſt illicituʒ.vt ſpũa⸗
lia et eccleſiaſtica negocia a iudice ſeculari examinent᷑
Fſᷣin menſurã etiã pene ⁊ qualitateʒ pene.vt nõ licet ſecka
ri iudici ſpũali gladio vyti ſm locum.vt ſi loca ſacra vio⸗
lare pᷣſumeret et ↄfugibilibo ad illa etiã reis inoꝛdinate
moleſtiã inferꝛe temptaret.Fm tpᷣs ſi ſacris et ſolennibo
dieho reuerentiã nõ exhiberet ſed indifferenter ſua iudi⸗
cia exerceret.his q̊ modis fit iudicij vſurpatõ apud iudi
cem ſeculareʒ.et ſi em̃ als habeant ptatem: limitata tñ
eſt eißras e quo ad cauſam.et quo ad moduʒ pene ſiue
qualitatẽ.et quo ad locũ et qͥ ad tpᷣs.¶ Quo ad ꝑſonam
vo eccliaſticã vſurpatio eſt ꝙtum ad quendã moduʒ pe⸗

ne.et qtum ao quendã modũ cauſe:ſicut ẽ cauſa ſangui

—
git duplr vel in foꝛo cauſe vel in foꝛo pnie
Nuerit᷑ ̊ de vſurpatõne in foꝛo pnĩe vtrũ

ſibi vendicẽt.¶¶ Pꝛeterea licitũ eſt egroto et ratõnale:di

nis cuiꝰexercitiũ nõ ꝑtinet ad eam.q;tum ad quoddam
tpᷣs.qᷓtum aũt ad ꝑſonas et loca dummodo ſeruet᷑ bone
ſtas in loco põt attendi generalitas.perſona em̃ eccleſia
ſtica et ſecularis ſubeſt iuriſdictõi eccleſiaſtice.locus et
ſacer ⁊ non ſacer põt eſſe in qͥ tractet᷑ negociũ eccleſiaſti⸗
cum:magis tñ ogruit locus ſacer.

¶Wembꝛum quartum

Einde querit᷑ de iudicio vſurpato ꝓut eſt
inter ececleſiaſticas perſonas. Et hoc ↄtin

ſit ũlicitũ vni ↄfeſſoꝛi audire in ↄfeſſione et pniam iniun
gere ſubdito alteriꝰ. Qð videt᷑ ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ in deu.xix.
126 aſſumes nec trãſferes termios ꝓximi tui: ̊ trãſfert
ille terminos:ꝗ ſuã iuriſdictõneʒ dilatat 2 alet coartat.
4 Pꝛeterea dr in ꝓuer.xxrij. Me tranſgrediaris termios
antiqͥs qͥs poſuerũt pr̃es tui:ſ antiꝗ pres poſuerũt limi
tes iuriſdictõnis ipᷣis ↄfeſſoꝛibo.q̊ ꝗ iudicat ſubditũ alte
rius in foꝛo pnie vſurpat iudiciũ. hoc etiã dic Calixtus
papa.ix.q.ij. Qulłꝰtermĩos alteriꝰ vſurpet.et.ix.q.ij.
de pe.diſ.vj.placuit vt deinceps nulli ſacerdotum liceat
quẽlibet ↄmiſſum alteri ſacerdoti ad pniam ſuſciꝑe ſine
eiꝰↄſenſu cui pꝛiꝰſe omiſit:niſi ꝑ ignoꝛantiã illiꝰcui peni
tens pꝛiꝰofeſſus eſt. Qui vo ↄtra hoc ſtatutũ facere tem⸗
ptauerit.gradꝰſui ꝑiculo ſubiacebit.(¶ Comra. dicit ge
laſiꝰxvj.q.j. Si quis monachꝰſuerit ꝗ venerabilis vite
merito ſaceꝛdotio dignꝰpꝛeuideat᷑.ſi placeat ſuꝑioꝛi ſuo
oĩa que ad ſacerdotij officia ꝑtinent epi electõe ꝓuide ac
iuſte agere põt.¶Silr in eiſdẽ greg. MModeramie apli⸗
ce auẽtis decernimꝰ vt monachi ſi p̃ibiterij bonoꝛe ſint
dedicati.cũ ligandi ſolnẽdiq; ptate:decimaꝝ ⁊ oblatio⸗
num poꝛtoneʒ nõ minus qᷓ ceteri ſacerdotes laudabilit

ſcretioꝛẽ medicũ eligere ne de vita coꝛꝑali ꝑiclitet᷑: lici⸗
tum eſt pctoꝛi ꝗ egrotat ſpũaliter diſcretioꝛeʒ ofeſſoꝛẽ eli⸗
gere ne de vita ſpuali ree quod dicendum
ꝙ aliud eſt ꝓpria voluntate iudicinʒ huiuſmodi aſſume⸗
re.et aliud eſt er obedientia ſuꝑioꝛis vtpote illius ꝗ ba
bet poteſtatem ſpecialem vel generalem ſuꝑ illum ꝗq con
fitetur. Ratõnes ergo ille vel auctoꝛitates qᷓ inducũtur
ad hoc ꝙ non aſſumat aliquis iudicium. intelligunt᷑ de

illo qui propꝛia voluntate hoc facit. talis enim dicitur
vſurpare.ſi vᷣo fiunt ſuꝑioꝛis auẽte vel ingruente neceſ
ſitate.ſicut in articulo moꝛtis:vel ꝓpteꝛ ignoꝛantiam al⸗
terius ofeſſoꝛis.non vſurpatur iudicinin. Ende dicẽdũ
eſt. ꝙ aliud eſt ex ſua pᷣumptione.et aliud ex obedientie
iniũctione vel ex alterius neceſſitate vel ignoꝛantia ĩ co
ſeſſione huiuſmodi iudicium crequi vno modo fit vſur⸗
22

atio alijs vo modis non ſit. .

ijtum ad ſoꝛum cauſe vtrum illicitum ſit vel licitum ali⸗
cui pᷣlato iudicare ſubdituʒ alterius. Oꝛ nõ:videt᷑ ꝑ hoc
qð dicit Calixtus.ix.q.ij. Aullus alteriꝰꝑrochianuʒ iu
dicare vel oꝛdinare vel excoĩcare pᷣſumat.qm̃ nullꝰ alte⸗
Rnoralins

rius iudicis niſi ſui ſententia tenebi᷑ aut damnabitur.
Item ſicut oꝛdinatio alteri pᷣlato ꝓhibet᷑ ita iudicatio
et align rerũ diſpoſitio. Iteʒ ex anthiòceno ↄcilio.epi
extra ðyoceſim ad eccłias que extra eoꝝ terminos ſunt
non accedunt ex qͥ derelinquit᷑ ꝙ ſi hꝰmõi acceſſus fiant
iudicij erit vſurpatio.Contra.xxiij.deutr.ſuꝑ illuo.In⸗
greſſus in vinea ꝓximi tui:glo.in ecclia alteriꝰepi pot al
ter aliqͥs coꝛrigere vel ↄfirmare. Item ex ↄcilio anthi⸗
oceno ꝑ ſingulas ꝓuintias ep̃os ſcire opoꝛtet metropo⸗
litanam qui pᷣeſt eurã et ſolicitudineʒ ꝓuincie ſuſcepiſſe
pter ꝙ ad metropolitanaʒ ciuitatẽ ab bis ꝗ cauſas ha⸗
bent ↄcurꝛatur.¶ IStem rõne delicti vel ↄtractus ſoꝛtitur
gquis foꝛũ alterius.m.q.vj.ca.fi:ex his colligit᷑ ꝙ nõ fit
vſurpatio iudicij ſi ꝗs ferat iudiciũ de ſubdito alteriue
in foꝛo exterioꝛi.(¶ Ad quod dicendũ. regulare eſi ꝗ;
nullus iudicet ſubditũ alterius. habet tñ inſtantiam in 1. 9
certis caſibo.põt em̃ de ↄſenſu illius cuiꝰ ſubditus eſt in . R.
minoꝛibo iudiciũ ferꝛe.et hoc modo intelligit᷑ illud deu. M⸗ ſ⸗
vnde ſequit᷑ totam plebẽ nõ licet ei regere vel magna ne⸗ ei
gocia tractare.in caſu etiã illo vbi ꝑ aꝓpellatõneʒ ⁊ ne ,/
gligentiã uoluit᷑ ius ad ſuperioꝛẽ ſicut ẽ de metropoli⸗
tano.⁊ ſic intelligituꝛ qð de metropolitano dr.niſi foꝛte
cauſa fuerit ↄmiſſa a ſummo pontifice.rõne etiã delicti.
vel ↄtractus põt ſubiacere iuriſdictõni alteriꝰ et his ma
dis nõ fit vſurpatioſhis intellectis de iudicio ſuſpitioſo
et vſurpato:dicenduʒ eſſet e indicio contentioſo: ſed de
illo dicetur in pꝛoprio tractatu de pꝛeceptis iudiciali⸗
bus.ſe ve a

90 1
4

¶ Mueſtio. cxxxvj. de acce

erſonarum.

uitur de perſo⸗/
naruʒ acceptõne. Pꝛimo ergo videndũ
eſt quid ſit ꝓęſonarum acceptio. Secun
do cum tres ſint differentie acceptõnis s
FV plſonarum: quomõ peccatur vnoquoq;
querit᷑ qua de cauſa dicatur acceptio ꝑſonaꝛuʒ.
ſpecialiter ꝑſonaꝝ acceptõ

Ter
Quarto quare remouet᷑ ita
a co in ſacra ſcriptura.

Membrum prunum
Iffinitur autem ſic. acceptio perſone eſt =
iuſticia qua pꝛefertur perſona perſone ꝓ⸗ e inn
pter cauſam indebitam.ꝙ enim opponat᷑
iuſticie patet per hoc quod dicitur.xix.le⸗
uitiei.ſtatim enim poſtq; dictum eſt non facies quod ini⸗
quum eſt nec iniuſte iudicabis ſubiungitur. Mon conſi⸗
deres perſonam pauperis nec honoꝛes vultum potẽtis.
4Similiter in. xvj. eutrono.Cum dicitur. Judices co
ſtitues in omnibus poꝛtis tuis vt iudicẽt ptin iuſto iu⸗
dicio.et ſubdit᷑.nec accipies ꝑſonã nec mũera. ¶ Eont
hanc diffinitõeʒ põt obijci ꝓpter hoc ꝙ acceptio perſone
videtur eſſe actus coꝛdis.ſicut patet ex coniugato cũᷣ di⸗
citur hoc acceptum eſt mihi. prelatio vᷣo qua prefertur

„

.

50,
Gn

,

vunt
ant
In
Ntal⸗
tbe⸗
po⸗
lſſe
ha⸗
twr
fit
o
i
in ah
ne d
1
.
.
i.

„
1

=

=

ℳ 7

*
¶ Nueſtio

ꝑſona perſone eſt exterius: non recte diffinitur. A¶ Pꝛe
terea põt queri q ſit cauſa indebita. ſi em ↄſideret᷑ pauꝑ
rõne ſue pauꝑtatis.et ex ̊ moueat᷑ aliquis ad plus cõ⸗
patiendu ſic prefert᷑ ꝑſona ꝑſone.ꝗ̊ ↄſiderat᷑ ꝑſona pau⸗

peris.nec dicit᷑ acceptio ꝑſone:q̊ nõ quecũq; pᷣlatio per⸗ pofns ef⸗

hoc eſſet ꝓpter cauſam indebitã ſterea ꝓpter qd magis
dr acceptio ꝑſone q́; acceptio alterius rei.Cũ em dicitur
acceptio munerũ res dterminata dicit᷑: pter quid eꝛgo
dicit᷑ ꝑſone acceptio.¶ ¶ Ad qð dicendũ.q licet ꝑſone ac⸗
ceptio dicat pᷣmo actũ interioꝛẽ:nihilominꝰ ꝓ poſterius
dicit actũ erterioꝛem. Et ſilłr dicit᷑ er ꝑte diffinitõnis.pᷣ⸗
fertur em̃ pᷣmo ꝑſona pꝑſone in indicio interioꝛi. et dein⸗
ceps in actu exterioꝛi.et ſᷣm hoc intelligit᷑ acceptio ꝑſo⸗
ne. ¶ Ao ſcᷣm vo dicendũ.ꝙ ↄſideꝛatio pauperis ꝑſone
4 'ſu aled qꝛ pauꝑ eſt nõ eſt acceptio ꝑſone:lʒ ↄſideratio diuitis i⸗
Jan q̈tum diues ſit acceptio ꝑſone.nõ em̃ quecũq; peiminen
tia ꝑſone ad perſonã in iundicio eſt nerehtio ꝑlone etiã ꝓp⸗
pter cm indebitam. vt in illo genere: ſ cum er cõditone
pemineẽti in ꝑſona mouet᷑ ad pferendũ:vt ↄditio diuitia⸗
rũ.et ptatis terꝛene.et cognatiõis carnalis et hmõi. hec
em ſunt ↄditõnes qᷓ in indicio boĩs p̃ferunt᷑.4¶: Ad terci⸗
um vo dicendũ. ꝙ; aceeptio ꝑſone dr cuʒ attendit pſona
D F. eſ no ꝓpter id ꝙ eſt diuinũ in ea: b ꝓpter ea q adiacent ꝑſo⸗
erual ne. pſona em ſic accipit᷑ in hoc loco ad ſiłitudineʒ ꝑſone
in teatꝛo q laꝛuata dicebat᷑.vñ dicit gꝛego. Suꝑbia nr̃a
retundit᷑ qa in hoĩbo non naturã qua ad imaginẽ dei fa⸗
cti ſunt:ſᷣ honoꝛes et diuitias honoꝛamꝰ. Item idẽ. In⸗
crepat᷑ nr̃a ſnꝑbia que neſcit penſaꝛe hoĩes niſt igpter bo⸗
noꝛes. ſola qᷓ circũſtant hoibo penſat:naturaʒ nõ aſpicit
bonoꝛẽ vi in homibo nõ agnoſcit. er iam dictis patet ꝙ;
accipere ꝑſonam eſt peccatuʒ. vñ.rlij.ecci.i Ae accipias

ꝓſonam vt telinquas. . — ,
Becaſione etiam ... j.

dictoꝝ querit᷑. vtrum ſicut in ꝑſona ꝝ acceptione eſt pec
catũ:ita in ꝑſonaꝝ ↄtemptu qð videt᷑. Sic em̃ in pferen
do nõ pferendũ eſi pcẽm: ita in ↄtemnẽdo nõ ↄtẽnenduʒz
vñ ſuꝑ illud.ij. iocabi. Qolite in ꝑſonaꝝ acceptõne ba⸗
bere ſidem. glo. quicũq; diuitem ꝓpter diuitias eligit. et
pauperẽ ꝓpter pauꝑtateʒ abicit: vtrohiq; peccat.querit᷑
8 vtrum ſint duo pcra.etſi Vtrum ſpectat ad acceptõneʒ
ſone:an alterũ tm. Oꝛ aũt ſit vnũ peccatũ et ad accepti⸗
oneʒz pſone vtrũq;ʒ ſpectet:videt᷑ ꝑ hoc qð dicit aug. nõ ẽ
putandũ leue petm in pꝑſonaꝝ acceptione br̃e fidem dñi

ſone ad perſonã dicit᷑ eſſe duklahen one. Ponat ꝙ

gloꝛie.quis em̃ ferat diuitẽ eligi ad ſedeʒ honoꝛis ecclie
otempto paupere inſtructoꝛe et ſanctioꝛe.cuʒ qnt vnum
Ppfert:alterũ ↄtemnit eoipſo mulei eſt pctm. 4¶. Contra
duo ſunt actus oppoſiti.et penes dr̃as actuũ attendunt᷑
peccata.ꝗ duo ſunt pcta.et penes vnũ attendit᷑ acceptio
ꝑſone nõ penes alterũ.iQullus em̃ dicit occeptã eſſe pſo
nam q temnit᷑.¶ Ao qð dicendum.ꝙ licet ſint diuerſi
actus:tn qnia vns ↄſequitur ad alium. cuʒ em̃ pfertur
iſte ↄtemmit᷑ ille: ꝓ vno pcro reputant. et ad illud qð pᷣn⸗
cipalius eſt referunt᷑.et boc eſt pcẽn acceptõnis qð pꝛo⸗
hibetur. et ꝑ ↄñs aliud intelligit phitum.
1.

. cundum
Ecũdo querit᷑ cuʒ ſint tres dr̃e acceptõnis
ꝑſonaꝝ quõ peccat᷑ vnaqueq; Eſt aũt ac⸗
2 ceptio in pmotõne ad dignitates de q ĩtel⸗
VRligit illud. j. reg. xj. Dixit vñs ad ſamue⸗
lem non reſ icias vultũ eiꝰnec altitudinẽ ſtature eiꝰ. qm̃
abieci eñ./ Et dicit yſi. Qui oſanguinitatis vel amicicie
ſanoꝛe iudicẽ puertunt. in xpᷣm ꝗ eſt veritas peccare no⸗
ſcunt᷑. Eſt iterũ acceptio pſone in executõne iudicij.xvj.
uut. NQon accipies perſonã vel munera. Et dicit᷑. vj.ad
eph.ſup illud. · eſt acceptio perſ. onaꝝ apud deũ.iuſiꝰ
iuder cauſas diſcernit nõ perſonas/ Eſi iteruʒ acceptio
ꝓſone in exhibitõne honoꝛis.ij:iacobi. Lolite in pſona⸗

cxxxvj.

rum acceptõne habere fidẽ dũi nr̃i ihu xp̃i. ¶ Queritur
vtrũ ꝓmouere ꝓpter ↄſanguinitateʒ ſit acceptõ ꝑſone.
ponat᷑ em ꝙ duo ſunt equalis meriti et ſciĩe.et vnꝰ eoꝛuʒ
eſt oſanguineus vel nepos epi. et ei ↄfertur beneficium:
vtrũ eſt acceptio pſone.et vtrum peccat ſic ↄfeꝛendo /Et
videt᷑ ꝙ ſic. quia p̃fert eũ ꝓpter ↄlanguinitatem et ita ꝓ⸗
pter cam indebitam.ꝙ em̃ cauſa ſit indebita pʒ ꝑ ſimile
Biclt em̃ yſið.amoꝛe coꝛrumpit᷑ iudiciũ dum amico vel
Ainquis pᷣſtare ↄtendimus. ſicut q̊ oſanguineitas ẽ cã
indebita ꝓpter quã coꝛrumpit᷑ iudiciũ:ita eſt cauſa inde
bita ꝓpter quã ofertur beneficiũ. Preterea.in conferẽ⸗
do beneficio ſpuali attendenda eſt cauſa ſpũalis: ̊ ↄſan⸗
guineitas nõ eſt cauſa ſpuaiis:ꝗᷓ indebita cauſa eſt pro⸗
pter quã debeat ↄferꝛi beneficiũ.¶ Item oꝛig.ſuꝑ li.nũe
roꝝ. MQulla ẽ ꝓpterea acclamatõ. nulla ↄſanguineitatis
ratio.nulla ẽ habita ↄtemplatio ꝓpinquitatis: et fit ſer⸗/
mo de electõne ioſue.ex quo pʒ ꝑ ſimile.ſic̃ in electõnibo
ita in collatõnibo beneficioꝝ no attendendã rõnem con
ſanguinitatis. YItem berñ. O infinita ambitio et inſa⸗
tia bilis auaricia.cuʒ pᷣmos honoꝝ gradus meruerint:
meruerint at᷑ vite merito vel merito pecunie ſiue carnis
et ſanguinisꝗᷓ regnuʒ dei nõ poſſidebũtpᷣrogatiuanõ iõ
Wi coꝛda quieſct. ex q̊ accipit᷑ æ illud meritũ qð eſt er pro⸗
gatiua carnis vel ſanguinis:eſt repꝛobabile apud deũ.
Seſt cauſa e g nan en krencus:Keſt acce

ptio pſone.¶Cont᷑.oꝛdinata caritas magis diligit do⸗
meſticos qtum ad effectũ.m illud vlt.ad galł.maxrxime
aũt ad domeſticos fidei. Sʒ qð videt᷑ ex caritate oꝛdina-⸗
tum eſt. in collatõne bñnficij põt attendi ratio conſan⸗
guinitatis.¶ Item dicit᷑.j.ad thimo.v.Si quis ſuoꝛum
et maxime domeſticoꝝ curam nõ hʒ:fidem negauit. Do⸗
meſtici aũt dicunt᷑ qui in ↄſanguinitate attinent.ꝗqᷓ ratio
conſanguinitatis attendi poteſt in beneficijs conferen⸗
dis . Hoc etiam videtur ꝑ hoc quod dicit᷑ a beato Am⸗
bꝛo.ꝙ oꝛdo caritatis attenditur quo ad effectum in bhis
qu attinent linea conſanguinitatis.4 Pꝛeterea.pares
ſint circumſtantie et adqitur hec conditio que non vi⸗
detur diminuere.et ſufficit ꝙ conferatur bono ſicut ha⸗
betur ey canone ergo non peccat conferendo conſangui⸗
neo: ſed acceptio perſonarum eſt peccatum. ergo in boc
non eſt acceptio perſ. oneſeicketur tamen contrarium per
hoc ꝙ ſcandalum vitandum eſt in beneficijs conferẽdis.
ſtandalizantur autem multi cum confertur beneficium
conſanguineo.credunt enim ꝙ hoc ſit pꝛopter conſãgui
nitatem licet alie ſint conditiones bone. ergo huiuſmo⸗
di conditio non eſt attendenda.¶. Pꝛeterea dicitur. iij.
Aich. Ve illis qui edificant in ſanguinibus: ſed edifi⸗
care ſyon in ſanguinibus eſt collocare in eccleſia perſo⸗
nas ratione conſanguĩtatis. ergo buiuſmodi ordinatio
non eſt attendenda: ergo peccatur hoc modo in benefici⸗
oꝛum collatione.¶ Ad quod dicendum. ꝙ ſunt benefi⸗
cia ſpiritualia et ſunt coꝛpoꝛalia ſiue tempoꝛalia In col
latione tempoꝛalium vbi ſpirituale non eſt annexum li⸗
citum eſt conferꝛe conſanguineo ſi bonus eſt ex intentõ⸗
ne conſanguinitatis. Si vo temporale eſt annerum ſpi⸗
rituali. licitum eſt ei conferꝛe non ex ratione conſangui⸗
nitatis principali ſed ſecundaꝛia vt non egeat:ſed no ita
vt lururietur. Si vo eſt ſpirituale beneficium. nõ atten⸗ pat⸗
denda eſt ratio conſanguinitatis vel ratio carnis:ſed ra-
tio ſpiritualis.Si vᷣo alie conditõnes ſunt pares.poteſt
ex illis conditionibus moueri ad conferendum conſan⸗
guineo. dummodo non ſit ſcandalum paſſiuum ex hoc.
in huiuſmodi enim aliqua dimittenda ſunt pꝛopter ſcan k
dalum. tunc autem ſolum eſt acceptio perſone cum p̃fer? rk
tur ratõne conſanguinitatis in ſpiritualibus beneſicijs
ſic enim eſt cauſa indebita.¶ Per iam dicta poteſt vide
ri qualiter reſpondendum eſt ad obiecta. Ratõnes eniʒ
prime ad hoc tendunt vt in beneficijs ſpiritualibus non
ſit ratio conſanguinitatis mouens. rationes vᷣo que ſüt
in contraꝛium reſpiciunt pꝛeeminentiã in benficijs tem⸗

S
gανπο

poꝛalibo.in quibus poteſt bene attendi ratio conſangui
nitatis alijs exñtibo cincũſtantijs bonis.ſic em̃ intelligit
illud ad gał. ſm vnã expoſitõeʒ ſᷣm aliam expoſitionem
p̃eminentia attendit᷑ rõne fidei: et tũc eſt ratio ſpũalis:
IYllud vo qdð dicit᷑.j.ad thi.v.attendenduʒ eſt in conſi⸗
lijs et ncciorũ ſi buentene vbi põt attendi pᷣeminẽtia co⸗
gnitõnis.Silr põt atłendi illud amb. Si vo ſunt paꝛes

circũſtantie ſicut dictũ eſt ex ↄſideratone illaꝝ licitũ eſt
lerꝛe niſi ex alia ꝑte ſcandaluʒ multoꝝ timeat᷑.

tiaz quer S. j.

ſi ↄditõnes ſunt excedentes et exceſſe. vt ſi vnus eſt bene
litteratus ignobilis.alter vᷣo nobilis ſed minꝰlitteratus
vtrũ ſit acceptio ꝑſone in p̃ferendo nobilem?qð videtur
quia nobilitas nõ eſt cauſa ſpũalis:̊ non videt᷑ attendi
in beneficijs ſpũalibo ↄferendis. Ande dicit berñ.q̃ſi re⸗
pꝛobans hmõi vocationes.illum pᷣpoſitus aut decanꝰ vt
ſibi ſuccederet pluſꝙᷓ materno educauit affectu. ille di⸗
gnus archidiaconatu vtpote filiꝰpᷣncipis.magis autẽ vt
ſit ep̃s alius circuit ſedulus erploꝛatoꝛ.blandit᷑.obſequi
tur. ſim łat et diſſimłat.miſeraq; ſuffragia mendicaꝛe ñ
erubeſcit ſi quõ ingerere ſe valeat in patrimoniũ cruci⸗
firi.Ex quo videt᷑ ꝙ indebita cauſa eſt ↄſideratio nobili
tatis. ꝗ Pꝛeterea. cũ ſit illitteratꝰnõ hʒ virtute ſcĩe pka⸗
tem generandi filios deo. ꝓhibetuꝛ aũt in dent᷑.ꝙ eunu⸗
chus nõ intrat eccliaʒ. eunuchꝰaũt dr ꝗ non habʒ ſemen
