q dicendo verũ intendit fallere nõ peccat mendacio niſi
quo ad ꝗd. vnde et illud genus pcti dicet᷑ ſm quid men ₰
daciũ.¶¶ Ao terciũ dicendũ.ꝙ lzʒ ille ꝗ peccat mendacio

iocoſo nõ intendat deciꝑe.intendit tñ diceꝛe falſuʒ. ex qͥ
poſſet eſſet in aliquo deceptio.vnde ↄuenit ei rõ menda⸗

⸗„

cij. eſt em intẽtio falſum dicendi.q Ad quartũ dicendũ. rn
ꝙ in mendacio officioſo ſimul eſt vtraq; ꝑs mendacij.li ðͦU
cet em̃ ſit vlterioꝛ intentõ.ſ.iuuare ꝓximu: nibilominꝰ 2—
citlioꝛ eſt intentio fallendi. et quo ad hoc dicet᷑ mendaci rUðU
um. Illa em intẽtio ꝝ ſe reſpicit ſermonẽ.altera vo intẽ⸗ Ne
tio reſpicit voluntatẽ:et nõ ꝑ ſe ſermonẽ.i¶ Ad quintuʒ ko
dicendũ.ꝙ licet ſophiſte dicãt falſum ⁊ intendãat fallere e
et ita dicât mẽdaciũ: tñ qꝛ hoc faciũt cã exercitij nõ ᷣt K
ignoꝛat᷑ pᷣtus noĩminõ eſi petm. Querit᷑ etiam cũ ſint HZð
due drñtie ↄtingit em aliquẽ dicẽ verũ cũ intentõne fal⸗

lendi.et ↄtingit dicere falſuʒ nõ cũ intẽtõne fallendi.q8 s
iſtoꝝ plus accedit ad ratõem mendacij.puatõ prime ꝑ⸗ . rern iw e
l,
P .

tis cũñ poſitõe ſcde:qꝙ poſitõ pꝛime ꝑtis cũ puatone ſcde e
¶ Ad qð dm ꝙ płᷣ ꝑtinet ad eẽ mẽdacij intetõ falledi *
q falſa vocis ſignificatio. falſa em vocis ſignificatio eſt I.
fiẽ materiale in mendacio.ↄplemẽtũ aũt eſt intẽtio fall?x, = 2è
er

ciũ.nihilominus tñ vtrũq; eſt mendaciũ ſm quid. li

di. et iᷣo vbi remanet intẽtio fallendi plus dicit᷑᷑ menda
¶ Mebrũ ſecunduʒ 3

vlle

Ecundo querit᷑ vtrũ mendaciũ ex ali⸗
Scundo querit vtrũ: ũ ex aliqua
circũſtãtia poſſit fieri bonũ/qð videt᷑.gra
nioꝛa ſunt.furtũ.homicidiũ.q; mendaciũ

cxxxix.

peccatũ. 5 ſolũ i
pe den. Man enbro. ſolũ in vᷣbis falſis.hᷣ et in ſi⸗
umane 6 eſt mendaciũ.Sed in oꝑibo ſimulatis pt
peccato.ſimulatio em̃ aliqñ bona eſt et ꝓ tẽꝑe

m⸗, ack rce in genere. ſed hec graui ñt fieri
Alr Iin genere. auioꝛa bene pñt fieri
ſe DP aliquas circũſtãtias fe. Sren P aſſumẽda.ſicut dici
. oꝛ . nbet occi umẽda. leroni
lta Sark, „ le hoĩem maleficũ iſtirta eroſeote Si⸗ Gan tienceaed arcsm mm men, s
edſ: militer poteſt fieri ↄtrectatõ rei aliene ĩuito dñ Di um eſt peccatu. ſ. Belnde ergo nõ omne mendaci⸗
Sark in eſt fieri ↄtrectatõ rei aliene ĩuito dño.ſiẽ fuit m eſt peccatũ. ¶ Deinde querit
ta aſportatõe r.:er tñ nõ Rire Merater. A nſce guenit ermin onne pe
4 ⸗ cernt. ger toe vaſce valbesnec tñ nõ peccauert h bñ ſe Grmendacide nõ videt᷑ peccatum enim wimergtars l
eene aug.loquens de bis malis lnter Kei 1 Kontta:lr eſtoc Her t vel factũ vel cõcupitũ. mendaciũ autẽ 7 es e er/
tumo W Die nere. ſi bomicidiũ ⁊ fur ie . ergo nõ om̃e pẽ iũ
tum obtenta a on 7 ur tr ErGa.. pctm eſt mendaciũ.⸗ Con·
enn mñ nung. licnin⸗ boni bene poteſt fieri: mendaciũ ſupüllop:una delectaſti. glo. omne Peccacimen⸗⸗ en e on l n e
. ti et homici Sertr genn cheſk aluer eſt de gen fur⸗ lnd vin egaepei recketr veritatẽ eſt. Similiter ſuꝑ il⸗ f 5PrebE
er g:et d endacij. furtũ em̃ et homi⸗ viij.ioh. Dy abolus eſt nlzer uß
cidiũ determinat inordinatõ . mendacij.ibi em pet᷑ mendax et pater eius. id eſt
H inatõnem actus riſpectu mate ndacij.ibi em petm dicit᷑ ei pater eiug. we
rie.nõ determinando inoꝛdinatõ Hni om F mendaciũ. ¶ Av qð dicẽdũ
Ini inatõem er ꝑte finis ſiue in⸗ omne mendaciũ eſt peccatũ.¶ Ad illud o üci
tentõnis.mendaciũ aũt inoꝛdinatõem in cõ in ↄtrariũ.dicendũ 4 Ad illud vo qð obijcit
inoꝛdinatõem in cõꝑatõ 9 ↄtrariũ.dicendũ eſt ꝙ mendaci vo ad ovuc
ad materiã et i ut inoꝛdinatõem in copatone act fall⸗ dicendũ eſt ꝙ mendaciuʒ duo impoꝛtat in ſe .
da⸗ n e Bent riã et in ↄpatione ad finẽ.et ideo dici 9 am vocio ſignificatõʒ: et fallendi intentõ n le.
I ent mendaciũ nõ poteſt bene fieri. furtũ an dicit aug ec falſ io ſignilcatozet fallenci intentenn.· ta ao
atio B NSE poteſt bene fieri.furtũ aũt et homi ai am vocis ſignificatõem o 2 rir teli.
Co. Gace lt bene fieri. urtum 7 homicidiũ importarent diſtinguit a bonitate. ꝓut aũt ponit i 6e
Z de ſe inordinatõem e n neiam in lendi otoni inr aũt ponit intentõem fal⸗
enr x ꝑte finis vel intentõn wponit᷑ veritati. ꝓut veritas ẽ
ur illa poſſent bene fieri. Pr⸗ int is. nec tune habet intẽtõ nti. ꝓut veritas ẽ ſub bonitate.ꝗ em̃
gti⸗ pee naterier ieri. Preterea. illa inoꝛdinatõ qᷓ eſt ex intẽtõem fallẽdi. fallar eſt. fallar añt no eſt ve
N te materie in furto et homicidi mato qelt veracitas aũ eil. ax aũt nõ eſt vera
tan iie⸗ nomicidio. ꝓpter aliquã ↄd eracitag aũt ſpecies eſt bon no d verar
. aduenie e pter aliqua ↄditoez eſt bonitatis. 4 Ad ſcõm cen.
je ſahenen tio toll entetrne materie cuius ratone põteſſe oꝛdina⸗ dũ ꝙ liy et tenebre pñt dici ex pte intellectus SS T ber me Jar
R kioꝛis. Ium ink aneandeſt bonũ ſuꝑueniens ꝙᷓ illud ſit ma⸗ er ertenitcllteius pꝛactici.ſi ex ꝑte ieeeen n vitas'et me lane
in io aũt eſt defectus ve HH iui:Fᷣm hoc ſi veri ſü ſi cns cochi!
hon addi ditõ ꝑ quã fiat mai veritatis cui nõ poteſt zdaciſᷓ ritas et mendaciũ ſic opponũt᷑:
litõ ꝑ quã fiat maius bonũ qᷓ r⸗ mẽdaciũ ſic ſub M ſponut: non erit
non eſt malũ.et ideo nõ nũ qᷓ; defectus veritatis . peccato.ſi vᷣo ſe habeat circa intellectũ
et ideo nõ eſt fo ernns! practicum. circa intellectũ
N aliqui rmabile ad bonũ nec illo poteſt . tunc veritas et mendaciũ ſi ſi r eri
ſe⸗ ra ſunt et pñ̃ llud vo qð obijcit᷑ ꝙ bec grauio⸗ ctm mendaciũ. 4 Ad terciũ dicenqu ꝑ b
pt bene ſieri ꝛc. dicendũ rauio⸗ Uictum eſt omengaciß n wrie die voc quod ſupꝛa
de — i ⁊c.dicendũ eſt ꝙ grauius pt ictum eſt ꝙ mendaciũ nõ ꝓprie dicit᷑ in opibo ſů n
nultipliciter. vel ratõne i R ſibo icit e ouiloſunnlait: wiſtingunena imulatis eſiſtit
icet modũ grauius dicit furtũ̃ iniurie ꝓximi.et ſᷣm hunc icit᷑ in oꝑibo ſimulatis:diſtinguendũ
auius dicit᷑ furtũ et homicidiũ qᷓ; . mulatõ laudabili guendu eſt. qꝛ eſt li⸗
te öPreterea etiã grauius di pomicidiũ q; mendacium latõ laudabilis.et eſt ſimulatio vituꝑabilis. Simu
a etiã grauius dicit qd̈ addicta cium. latio vituꝑa bilis eſt pct᷑ tuꝑa ilis. Simu⸗
rh ne. et ſic etis üla addi qð addictũ eſt maioꝛi pe pa bilis eſt pctm. Simulatõ vᷣo laudabilis nõ
addicta ſunt maioꝛi 5 eſt peccatũ.ſimulatõ aũt vi abihs no
ſue um in genere. licet ali maioꝛis pene q; mendaci f ſimulatõ aũt vituꝑabilis ꝓprie dici
re. licet aliq mẽdaciũ vt i 1 ciũ in opibo:ſicut ſi aliqui ꝑabilis. ꝓprie dicit᷑ menda
. e ciũ vt illud qð eſt bl 3 in oꝑibo:ſicut ſi aliquis ſin Sanñ ee no
pi⸗ mie ſit addictũ graniori . qð eſt blaſphe f. 2. quis ſimulat ſe eſſe xpᷣianũ et
odec rig pene in veteri teſtamto.ſi acit oꝑa xp̃i.¶ Ad illud vᷣo qð queri n0
. habet᷑ ĩ.xxiiij.leui. Qui eri teſtam̃to.ſicut Xm illuo vᷣo qð querit᷑.vtrũ o
= Habet 1. xxi. leui. ui blaſphemaueri — — ſit mendaciũ.di erit. vtru mne pem
Gyle altero ꝓpter hoc. ꝙ inoꝛdinatõem dic 5 al ⁊c̃.et ſic non om n ꝙ eſt falſa vocis ſignifieatio
Sà nobilioꝛis.et ſᷣm hoc ꝗ eſt veri dieit reſpectu rei cab n omne peccatũ eſt mendacin. extenſo vo vo⸗
⸗ . veri or ulo acc eiRe pez dο vo⸗
1 vita n ortaliikecnend oieik Kranim nopii ereni vel nnalo deciit cu dicit r onñde peẽm eſt mendaciũ.qꝛ de
. 8 . 4 . . . — .
Nn inoꝛdinatoem ad finẽ:et ſᷣm hoc dicit nena aniccii: 1 anu ondaithpler
e rauius. — men aciũ lterum *
e Valia õ men hgeic nõ eſt foꝛmabi l. Ae. „ * embꝛn quartu
„. e0 ui . —„ 1 — a ..
6 ponũt defoꝛmitatẽ ex ꝑte finis Tſuis intentionibo nõ larto querit᷑ vtrum om̃e mendacium ſit
ſe ee hernelnortale ge videt᷑ aug· in li. otra mẽ⸗
Bi E te cium ſgemr icut pietas ⁊ impietas iuſticia ⁊ ĩ⸗
ſr, — Ereis ulEe Aelii — iuſticia differũt:ſic veritas et mendaciuʒ
4 aaru q maͤet otcttan⸗ mendaciũ ſit pe-⸗ Eedie pieta abimpictate ? mndtaoa inilitin 2
iq dicit aug in li.de mendacõ mꝑ mortalia: &Q mendaciũ ſic di gertate
41 Se edacij peccatũ nõ eẽ ꝑ eſt moꝛtale. Ieem ſuꝑ illud ps. odiſti o p
men SHemunkmanmronikioſg elt an uter ain t, HH baͤere odnedtn o d
. ma in et iocoſum.ᷣ h . Ec nõ eſt niſi moꝛtale pct̃ . goar.
i genera mendacioꝝ nõ ſunt ſi 3 olum. b hec duo nine pctm. perdere non eſt niſi re⸗
L era mendacioꝝ nõ ſunt ſine culpa. ſi ſpectu eoꝝ qui moꝛtali iſt re⸗
6 ſup illud p̃s. unt ſine culpa. ſicut habet ĩ glo. ctu eoꝝ qui moꝛtaliter peccant.4 J in li
. E Perdes om̃s qui lo Haber glo. flictu vici aN 4 Item aug. in li. de
onhneimends iũ eſt qui loquunt᷑ mendaciũ. ergo ↄflictu vicioꝝ ⁊ virtutũ.nec officioſe õü
daciũ eſt peccatũ. 4 aein. ergo lici verb tu. nec omici o mendacio nec ſim⸗
mendacij elicit᷑: vbi em̃ u. 4 Preterea. ex ip̃a ratõne plici verbo de bet quis aliquẽ dcipe zli
6 icit᷑: vbi em̃ eſt ex ipa ratõne it e ene cipere.qꝛ quõlibet men⸗
vbi eſt mi bi em̃ eſt intentio fallendi eſi pec tit᷑ quis occidit animã.ſeð nõ occidit᷑ aia niſi
6 dacihi endaciũ: ibi eſt intentõ fallendi.& Pecratuz peccatũ tand dCcidlt end niſi ꝑ moꝛtale
aciñ ibi erit allendi. 5 vbi eſtn .7 omne mendaciũ fit cum i -
peccatũ.4 Item aug?. i Hl nen— omne dacii intentõne fallendi 6
ens pecce augꝰ. in enche. verbis vrir mendaciũ eſt moꝛtale . .
4 ad fallaciã nõ ad illud ad qð i . he. ver bis vti des om . tale pctm. 4 Ytem ſuꝑillud
ſ in mendacio hoc agi qð inſtituta ſunt:peccatũ eſt. es om̃s ꝗ loquũt᷑ mendaciũ ⁊c. Si quis nõ vi uoeper
1 acio hoc agit᷑.ergo om unt: peccatũ eſt. nem nũt᷑ mendaciu c. Si quis nõ vult homi/ Froens
Item aug in li go ome mendaciũ eſt peccatũ ad moꝛtem ꝑdere vm taceat ſed nõ
Item aug in li. de doctri. x̃ian ſt peccatũ. coꝛpe alteri ebn ed nõ falſuz dicat. ne
iniquitas.ſ̊ omis iniquit⸗ xvᷣiana.omne mendaciũ eſt ꝓ coꝛꝑe alterius animã ſuã occidat.
. Wr h e edeceatum d A enid ſeſtſetn. Lome mengarin nnnn tünſſni, h vita altennne ſaunga⸗b etigerer
sH . 1 . * am ſuam qð iſ . .
n e ghe, von tur bonitas et peccat et mendacium opponũ⸗ qð non eſſet niſi ꝑ moꝛtale peccatũ. Si
arn um opponuntur ſimili vorr, non eſt perpet Fdaer e peccatũ. Si ꝙ ⸗
⸗ Fer tas diltinguis a bomeate. imiliter. ſed veri⸗ perpetrandum mendacium beni —
3% 5 nitate.̊ mendaciũ diſti ee! minus j enigmitatis q ell. Gaſe
G g mendociũ nõ di te.ꝗ̊ mendaciũ diſtinguet᷑ a pcĩ in genere mendacij.eo ꝙ eſſe
cet᷑ perm eſſentiali 9 peto- ndacij.eo ꝙ eſſet moꝛtale peccatum
4 tra 5 dicet petm eſſentialiter. 4 It Eere multofoꝛtius nec alia genera beccathin
ſel re mendacium. Sient lur otponirur tem briod een⸗ lud eſſe alia genera mendacioꝝ. cum ergoi⸗
uerſo.ita veritas tlux opponitur tenebris econ⸗ eſſet moꝛtale peccatũ.et reliqua eſſe Gon⸗
lux et teneb ndacio.et econuerſo.ſed ¶ Contra.j.Exoð.vbi loqui a p
ꝛe opponunt᷑ circa cognitõ ſo. ſed mendcio eaꝛum: Di 050. bbi oquit᷑ de obſtetricibus et
go veritas et mendacium ci gnitõnem exterioꝛẽ. er⸗ cio eaꝛum: dicit glo que eſt aug
Go verits acium cir nem exterione. er⸗ 6 . c ug quoꝛundaʒz vita
in illa nõ eſt peccatũ ſi ca cognitõnez interiorẽ.e ſe Ale longe inferioꝛ eſt a ꝑfectione ſanctoꝛuʒ.ſe habe in MR.
cut nec veritas. iorẽ. H ſb peccata mend netoꝛnz. ant iſta vel proſe ſione
8. mendaciũ nõ . acioꝛum ꝓuentu ipᷣo ⁊ indole ſuſtij
. et dicitur ibi ꝙ infirmis me ißo indole ſuſtinentuꝛ trolevamt
1¹ ntiri conceditur. ſed nulluʒ

b

moꝛtale alicui concedit᷑.ergo hoc nõ fuit moꝛtale. Itẽ
grego.hoc peccati genus facile credimus relaxari.et lo ⸗
quit᷑ e mendacio benignitatis.nam ſi quelibet culpa ſe
quenti pia oꝑatõne purgatur quantomagis hoc facile
abſtergit᷑ qua mater boni oꝑis pietas comitat᷑. Itẽ ſu
er illuo p̃s. Perdes om̃s qui loquunt᷑ mendacium ⁊c.
glo. hec duo genera mendacij nõ ſunt ſine culpa: HK non
cum magna.ſed omne moꝛtale eſt cũ magna culpa· ergo no
om̃e mendaciũ eſt moꝛtale.4 Item yſið. Anter dũ quiſ⸗
q; incaute ſolet ex p̃cipitatione loqui mendaciũ. ſed loꝗ
ex pꝛecipitatõne dũmodo non aggrauet᷑ ex ꝑte materie:
poteſt ee veniale.ergo nõ om̃e mendaciũ eſt moꝛtale pec⸗
catũ.¶ Ad quod dicẽdũ.nõ v om̃e mendaciñ eſt pecca⸗
tũ moꝛtale.⸗ Ad illud vo qð obijcit᷑ primo dicenduz. ⸗/
nõ attendit᷑ ſimilitudo illa quo ad genus peccati.ſůᷣ quo ⸗
ad modũ oppoſitionis.pietati em oꝑponit᷑ impietas ⁊ iu
ſticie iniuſiicia ⁊ veritati mendaciuʒ. Vel poteſt dici ꝗ;
intelligit᷑ ibi de mendacio circa fidem ꝓ coꝛꝑali vita ſer
uanda.et hoc modo mendaciũ ſimilitudineʒ habet cum
alijo in genere mortalis peccati. ſᷣm ꝙ trabit ad talem
materiã. 4¶l Ad ſcõm dicendũ.q cum dicit᷑. perdes om̃s
qui ⁊c̃.nõ extendit᷑ ad omes loquẽtes mendaciũ.ſed ſiẽ
vult caſſio.hoc intelligit᷑ de omibo qui loquunt᷑ menda⸗
ciũ contra religionẽ fidei vel bonoꝝ morum:et tale ma
ius eſt qᷓ oꝑari iniquitatem. et ideo oꝛdinat᷑ poſi ipſum
Ad terciũ dicendũ ꝙ intelligendũ eſt illud aug:de cõ⸗
flictu vicioꝝ.de mendacio in quo pᷣponit᷑ cõmutabile bo
nũ incõmutabili.nec extendit᷑ ad omne mendaciũ offici⸗
oſum. et hoc patet ꝑ hoc quod ſequit᷑ ibidẽ om̃i bo men⸗
dacibo ꝑs erit in ſtagno ignis ardẽtis et ſ ulphure. 4Ad
quartũ dicendũ.qꝙ illud qð dicit᷑ de moꝛtali peccato mẽ
dacij ꝓ vita alterius ſeruanda. intelligit᷑ de ꝑfecto ⁊ ſpi
rituali viro ſicut habet᷑ in glo. Quis aũt dicat ꝑfectus
et ſpũalis dicet᷑ poſt. Aliudð eſt etiã mentiri et falſum di
cere.mentiri em̃ eſt contra mentẽ ſiue ↄtra ↄſcientiã ire.
et quo ad hanc circũſtãtiã vbi inuenitur poteſi eſſe moꝛ
tale peccatum.dicit᷑ em.j.ſapie.Os quod mentitur oc⸗
cidit animam.

02

— — „ — —ͦ
ebꝛũ quintumeuz:lz
Vinto querit᷑.vtruʒ ꝑfectis liceat mentiri
ex aliqua cã. non videt᷑ ꝑ verba aug.ꝗ
dicit.ꝙ ꝑfectis omnino mẽtiri nõ ↄuenit.
. V et alu bi dicit.ne quis arbitret᷑ ꝑfectum et
ſpirifualem hominẽ ꝓ iſta tꝑali nenun erar ſua vel

1

alterius nõ occiditur aĩa:debere mentiriſet poteſt eẽ ra⸗
tio ad hec dicenda.ſi em̃ ꝑfectis liceret mentiri vel men
daciũ dicere quibo crederet᷑.iam ergo nulli poſſet credi
qꝛ nõ ꝑfectis:ſi nõ preſumeret᷑ ꝙ ipᷣi nõ deberẽt mentiri
et multofoꝛtius nec im ꝑfectis. Ad hoc ergo vt ſtet credu
litas veritatis:nõ videt᷑ licitũ ꝑfectis mentiri ſiue men⸗

iuſlibet per eorum fallaciam defendatur: nec ſue anime

ctionis erit ꝑfecto moꝛtale mendaciũ quod erat venia⸗
le imꝑfecto.i¶ Similit obijcit᷑ de pᷣlato ꝑfecto. cui ſna ĩ⸗
tereſt gerere curam ſubditoꝝ. et maxime in ſua ꝑfectio⸗
ne: et vt ponat animã ſuam ꝓ ouibo ſuis.hoc aut nõ vi
detur eum plus obligare ad nõ dicendũ mendaciũ q; ali
um ꝗ eſt imꝑfectus.niſi de his que ꝑtinent ad ſuũ offici⸗
um.X Itẽ aug.in li.ↄtra mẽdaciũ dicit.q; quidã ſunt ci⸗
ues babilonis et de illis nõ querit ipe ſed de ciuibo hie⸗
ruſalem. vtrũ ꝑfectis ciuibo hieriimn liceat mentiri autñ
ſed caritas facit eſſe ciues hierłm. ꝑfecti ergo ciues ſunt
qui ꝑfectam habent caritatẽ. ponat᷑ ergo ꝙ; aliquis ba⸗
bens pfectam caritatẽ dicat mendacium ſiue mentiat᷑ ⁊
cadat a ſua pfectione.nunquid ꝓpter hoc excidit a cari
tate? nõ videt᷑ quare ſi qᷓdiu habet caritatẽ.viuit aĩa eiꝰ
vita gratie.nõ videt᷑ ꝙ ꝑ mendaciũ benignitatis anima
eius occidat᷑. q rñũdere poſſumus ꝙ mendaciuʒ
põt ſumi multipliciter. TFHno modofalſa vocis ſignifica ꝗ⸗
tio cũ voluntate falſum enunciandi. Alio mõ enũciatio
falſum enunciare volẽtis vt fallat. Cercio mõ

libido ꝑ⸗ iee
ſeuerans mentiendi.et has intentiones ponit augiſi er⸗ ſ 1

go accipiatur pꝛima intentõ et dicat᷑ ꝑfectus relig oſus
qui nõ ex ꝓfeſſione habet nõ dicere mendaciuʒ.nõ eſt ei
ꝓbibitũ nec peccat moꝛtaliter ſic ꝓꝑpetrando mendaciũ.
Si vo ſcdᷣo modo accipiat᷑.et dicat ꝑfecius ille qui ha⸗
bet ꝑſectã caritatẽ. et ex ꝑfecta caritate ꝑfectà cognitõz
vt adhereat totaliter deo. ᷣm intellectum et 'm affectuʒ
prout eſt poſſibile invia ſi peccat talis in genere menna·
cijclicet ſit benignitatis peccat moꝛtaliter. qui eĩ ꝑfecte E
adherebat deo nullamn habebat ratõem trahentem a. d.
re mentiri eberet.et ſicut de adam dicitur ꝙ ratiõe ſia⸗
tus ſui peccauit moꝛtaliter. ita et iſte ratione ſtatus er aſ
hoc genere peccauit mortaliter. Et hoc eſt quod dicit
Auguſtinus ſuper illud Exoð.i:Hene ergo fecit domi⸗
nus obſtetricibo. quoꝛum cõreꝛſatio iam in celis eſt eos
nõ eyiſtimo lingue modum circa veritatem: falſitatẽq;
exemplo obſtetricum debere foꝛmarivir ſanctus vt per⸗
fecte adhereat veritati ſtudioſe prohibetur nec precipi⸗
tatione mentiri. ſummopere enim cauendum eſt omne
mendacium.qᷓuis nonnunꝙᷓ ſit aliquod genus menda⸗
cij culpe leuioꝛis.ſi quiſqᷓ pꝛeſtãdo mentiatur.ſed quia
ſcriptum eſt. Os quod mentitur occidit animam.⁊ per⸗
des omnes qui loquuntur mendacium. boc quoq; men⸗
dacium perfecti viri ſummopere fugiunt vt nec vita cu⸗

õ
no Eſt .

Kel

noceant dum pꝛeſtare carni nituntur aliene.Et dicit au,
gactensin libro de mendacio. Ille filius qui verbun nßter
uſcipiens a perditione longe aberit. prouerbioꝝ. xxix. c l
ym aliam littergm. et nihil falſi ex eius ore procedit: tã SA. 2
putat ad ſubueniendum homini per mẽ⸗ EE
,

ſibi clauſum de

„

lij ſuperne ciuitatis filij veritatis eius ciuitatis ſunt.de

dacium: ꝙᷓ ſi per ſtuprum tranſire cogatur. Et alubi. fi
quibus ſcriptum eſt. In oꝛe eoꝛum non eſt inuentum mẽ .

daciũ dicere. Itẽ aug. in li.de mendacio et loquit᷑ ĩ il ve& dacium. Eius ciuitatis eſt filius de quo ſcriptũ eſt. ver⸗
lo caſu quõ quiſq; diligit ꝓximũ ſicut ſeipᷣm cui vt pre⸗ i eu bum ſuſcipiẽs filius a perditione longe aberit.excipi⸗ „Fr nS

ſtet tꝑalẽ vita ꝑdat etern.ſᷣ nõ ꝑdit᷑ vita eterna niſi per
moꝛtale.q̊ ꝑfecto moꝛtale eſt mentiri ſiue mendaciũ.q̃n⸗
tum enim erat de genere mendacij nõ erat ipᷣm officioſũ
mendaciũ mortale in ſe. ¶ Sedptra querit᷑ quis eſt iſte
ꝑfectus.ſi em̃ dicat᷑ religioſus:ↄtra. Religioſus non te⸗
netur ad aliqua ad que nõ tenẽt᷑ alij.niſi ad que obligat
ſua ꝓfeſſio.ſi ̊ ꝓfeſſio religionis ſue nec implicite. nec
explicite artat eũ vt nõ dicat mendaciũ:nõ erit tranſgreſ
ſoꝛ religionis dicendo mendaciũ. ſibi vt imꝑfecto erit
veniale. aũt nõ arcèt eum ſua ꝓfeſſio ex ſingulis ar⸗
ticulis regule ſue poteſt ꝑpendi.¶ Item circumſtantia
non excedit circumſiantiam in infinitum. ergo nec pec⸗
catuin aggrauatum ex circumſtantia excedit alterũ pec
catum ſine illa circumſtantia exiſtẽs in infinituʒ.S̊ moꝛ
tale in infintũ excedit vemiale: ergo ſola circũſtantia nõ
facit ꝙ illud quod erat veniale illi:moꝛtale ſit iſti.ſtat
aũt circũſtãtia quedam eſt.quare nõ propter ſtatuz ꝑfe⸗

1

1

ens autem excepit illud ſibi.et nibil falſi ex eius ore ppꝓp
cedit. his filijs ſuperne hieruſalem ſi quando in hbomini es

bus obrepit qualecunq; mendacium. dæpoſcunt humili

ter veni am:non inde querunt gloriam. ¶ Si vo accipia
tur tercio modo mendacium. erit mendacium moꝛtale
peccatum.et ßᷣm hoc dicitur. vij.eccleſiaſtici.Qoli velle
mentiri omne mendaciuʒ. aſſiduitas enim illius nõeſt
bona. et dicit Auguſlinus. quis integrum direrit ani⸗
mum eſſe mentieniis. etenim libido ipſa recte diffinitur
appetitus animi quo eternis bonis quelibet tempora lia
proponuntur. nemo itaq; poteſt conuincere eſſe menti⸗
endum:niſi qui potuit ollendere eternum aliquod bo⸗
num optimum poſſemendacio. Sed ecum tanto quiſq;
ab eternitate diſcedat:quanto a veritate diſcordat. qui
aũt mentit᷑ a veritate diſcedit. abſurdiſſimũ eſt dicẽ diſ
cedẽdo inde poſſe ad boni aliqd aliquẽ ꝑuenire. aut ſiẽ
aliqð bonũ eternũ qð ñ ↄplectit᷑ veritas ñ erit veꝝ. 7 i0

7* . — — — . . — —
(W Pn Pr Bere o ee u

Se este õ

— .,Gü0ů*-

— —

l

.cxxxix.

lam nõ volebat dicere ꝙ ipe eſſet eſau: ſed ꝙ iße eſlet il

ne⸗ nec erit bonũ.vt aũt animꝰ ip̃i coꝛꝑi.ita veritas ipi ani⸗ in ſ 1
l ed vt eam nfolum magis q;ᷓ coꝛpus ſed le cui iura primogeniture debebant᷑.excuſat᷑ em ꝑ ſenſũ
Mai⸗ mo preponeda elt. 4 — OPer 1 ½ . 6Pl
-, magis q; ſeip̃m appetat animꝰ. 4 Ad obiectũ ũt reſpõ⸗ figuratiuũ.ꝑ eſau em̃ figurabat᷑ ꝓplłs indaicus: ꝑ iacob
d dendũ eſt. Ad primũ dicendũ eſt ꝙ nõ erpfeihde ſue ob gentilis. qui licʒ eſſet minoꝛ natu:ip̃i tñ ante iudaicũ de
n ligat᷑ quis ꝑſectus ad nõ mentiendũü.i.nõ dicenduʒ fal⸗ bebat᷑ bñdictio fidei xp̃iane.ſic vult apls ad ro.iĩ młtis
d⸗ ſum cum volũtate dicendi falſum ſiue fallendi.ᷣ exquo locis.ix.et.xj¶Obijcit et de ioſeph gen. xliiij. legit ꝙ di
gtc, eleuata eſt aĩa in tantã ꝑfectõem caritatis et togmitimis xit attnnn iSnoratis 5 ſilis nciin auge
bie nõ habet excuſatõem vt mendaciũ ex ipᷣa fiat veniale. riandi ſcientia.et añ·x H Eſalu pharaonis erploꝛato
. 4 Ao ſcõm vo dicendum.ꝙ circũſtãtia nõ quecunq; in⸗ res eſtis.ſi ergo hec falſa erant ⁊ ↄtra ↄſcientiã hec dice
nri ducit moꝛtale pctm.ᷣ q impoꝛtat er ↄſequenti vtẽptũ. ſi bat.quare nõ mentiebat᷑. Primũ poſſet ſolui ꝙ verbum

8 eut ſi aliquis peccabat prius ignoꝛanter ⁊ ideo veniali

dir ter: ſed poſtea peccaret ſcienter faciendo conſi imile her
eri⸗ caret mortaliter. Similiter poteſt dici ex iſta ꝑte ꝙ i
„ intantũ adheſit ſumme veritati ꝙ rõne ſtatꝰ ipm mẽda⸗
te cium nõ tm̃ facit ipᷣm cadere a ꝑfectõne: ſed etiã a cari⸗
imna tate.qꝛ nullã cauſam habuit excuſantẽ. ¶ Av terciũ di⸗
nz . S Tvaroe cendũ eſt de prelato.ꝙ ratione pꝛelatõnis nõ tenet᷑ niſi
inn a Ri e*& ad nõ dicendu mendaciũ in bis que ſpectãt ad ſuũ offi⸗
2GGι cium. ſi tñ mendaciũ impoꝛtaret aſſiduitatẽ mentiendi.

auguriãdi aliqñ ſumit᷑ ſtricte.et tunc ſonat in malũ fm. ,— „ A
aliqñ ↄmuniter et ad bonum et ad malũ: et tũc verum ẽ “ ſ Pronoſtand. futn.
ꝙ; ioſeph habuit ſcientiã auguriandi.fuit em̃ preſciꝰ ali
quoꝝ futuroꝝ.ſicut patet geñ.xl.et.xlj/tñ vt ſoluat᷑ cõ:
muniter vtrũq; obiectũ poſſumus ſoluere ꝑ aug.in.v.li
bro ſuꝑ geñ.vbi dicit ſic.loquẽs de vᷣbis ioſeph. Hoc ñ .—
ſerio ſed ioco dictũ vt exitus docuit.et ideo nõ eſt haben Solen⸗ o 1 ꝗe eoen ne A pe Penn
dũ mendaciũ. mẽdacia em̃ a mẽdacibo ſerio agunt᷑ nõ io vudis ne nn’s a , Pen VünHn
co. ¶ QDuerit etiam de obſtetricibo de quibo exo.j.legit᷑. ſ V . vn. R pacs eet teſtatin Prhé
ꝙ dixerunt ꝙ nõ ſunt hebree ſicut egiptie mulieres 7. e⸗

.

atio

ſe

oſus

ppe
er⸗ cnte „Rνααα1
4.

His
ellei

cii. -

bn a gratia ſed ratõne ſtatus a recuꝑatõne gratie.4 Sʒ q; dacij in tempoꝛalem recompenſatõnem declinata eſt. ſi
1; ritur poſtea a beato Auguſtino.ponat᷑ ꝙ aligs babeat ergo omutata eſt eis merces eterna in tꝑalem ꝓpter mẽ⸗
n; oſcien tiam.ꝙ mendacõ eius interueniẽte poſſit aliquis daciũ.amiſſio aũt mercedis eterne nõ ẽ niſi ꝓpter moꝛ⸗
d ↄuerti ad fidem ſiue ad baptiſmũ.poterit ne in hoc caſu tale. videt ꝙ mentiendo peccauerũt mortaliter. 4 Sed
Kee ꝑfectus mentiri. Si ſic tunc nõ peccat mortaliter.ſi nõ: otra dicit᷑ in pꝛincipio buius glo.ᷣ leuioꝛis culpeẽ ſi qſq;
wad quõ remanebit tantũ bonũ ꝓ tamodico malo.⸗!qAd qð mentiat᷑ pᷣſtando beneficiũ.ſed iſte ſic mentite ſunt.eꝛgo
dicendũ ᷣm aug.q nequaꝙᷓ debet mentiri etiam in hoc ibi fuit leuioꝛ culpa.nõ ergo moꝛtalis. 4 Ytez in eadem
. caſu.et eſt ratio aug.talis.ſi ꝑ lururiã mei nõ licet mihi glo. infra.ſi quelibet culpa ſequẽti pia oꝑatõne purga⸗
dtt ꝓpetrari alterius caſtitatẽ vel oſeruare: q;ẽtomagis nec tur: quãtom agis hec facile abſtergit᷑ quam mater boni
vnni corruptõem veritatis.et hoc accipit ex lr̃a.lxx.interpᷣ⸗ operis pietas comitak. ſeo nullum mortale facile abſter ⸗
tum. ꝓuer.xxix.in fine.verbũ ſuſcipiẽs filius a ꝑditõne gitur. ¶ Itẽ ꝙ aut nullũ fuerit peccatũ aut veniale ſolũ
tig ec⸗ longe aberit.et nihil falſi ex eius oꝛe procedet.quod ex⸗ videt᷑ glo.hiero.⁊ baymonis ſuꝑ illud yſa lxv. edifica⸗
e ponens ſic aug.dicit.filius ſuſcipiens ꝑ gratiam verbũ bant domos ⁊c ibi em̃ dicit glo. p virtutiboin celeſtib⸗
d2⸗ eternũ tam ſibi clauſum veputet ad ſubuenienduʒ bono requieſcẽt.tales domos obſtetrices ſibi dicunt᷑ edificaſ⸗ ð
ne bhomini ꝑ mendaciũ.qᷓ ſi ꝑ ſiupꝛũ tranſire cogat᷑. Sʒ ꝗdᷣ ſe:qꝛ timuerũt deũ.ſeð nullus cũ moꝛtali edificat ſibi do
1, erit.nũꝗqd remanebit iſte nõ baptiʒatus hac occaſione? mũ in celis.aut obſtetrices q̃ tũc ſibi edificauerũt do⸗
ſa BRũqdet aug.illa veritas que fecit ſibi eũ adherere ⁊ elõ mos ſicut dicit᷑ hic.oĩno nõ peccauerũt.aut nõ moꝛtali
1, e gari a falſitate:docebit aliũ modũ ſubueniendi vt ꝑueni ter.et ita aut mẽdaciũ illaꝝ nõ fuit peccatũ aut nõ mor
p af at ad baptt tale. oiund dicendũ ꝙ in facto obſtetricũ duo ſuer̃t
c oꝑa.fuit enim ibi vnũ opus ↄpaſſionis ſine pietatis.fu
me Ulekin it etiã ibi mendacium.et illud forte ſolũ nõ ꝓpter vitam
al to querit᷑ de mendacijs m differẽtias pueroꝝ ſeruandam: ſed etiam ꝓpter propꝛiã vitã tuen⸗ „
,S ꝑſonaꝝ vete. teſta. et primo de mendacio dam. ſicut poteſt videri ex quada glo.grego.que frequẽ⸗
abrahe geñ. xxij.dicit ip̃e pueris.expecta⸗ APn ter adducta eſt bie· Etum ad primũ ergo opus ſcz com
t 10 te hic cũ aʒino.ego et puer ꝓgrediemur.⁊ paſſionis dicimus.ꝙ; illud bonũ fuit ſed in hboc genẽ tm̃
SD poſtꝙ; adoꝛauerimus reuertemur ad vos: conſtat ꝙ ipe etſi affuiſſet caritas que foꝛas mittit nmoꝛeʒ. ſicut dicit
— firmiter ꝓponebat immolare yſaac. q̃re nõ intendebat jiohis.ii bene ex iſio motu potuiſſent meruiſſe vitam
e ꝙ reuerteret cũ eo.dicebat & ipe patriarcha ↄtra ↄſcien eternã. Unde ſicut dare elemoſinã qð eſt bonũ in gene⸗
Ni /N nam ſuam. ¶ Sed otra dicit de eo. abſit ꝙ vir a dro in⸗ re tim̃.ſi liat in caritate: meritoꝛiũ eſt vite eteꝛne. ſi auteʒ
, ſpiratꝰ in illa hoꝛa moꝛtalit peccaſſz. Hoc ſoluit amb.in fiat extra:nequaqᷓ. Ita dicim hic ꝙ illud opus Opaſſj:
eA libro de pr̃iarchis vbi dicit.abraha: etſi ſᷣm foꝛmã vᷣbi onis vel pietatis ſi fuiſſet in caritate factum. fuiſſet me⸗
, 1 . mendaciũ dixit.et ꝓpter boc nõ eſi imitandus a nobis. ritoꝛiũ vite etne. Sʒ ꝙ fuit factũ extra caritatẽ. fuit ibi
i⸗ nihilominus rõne figure ad quã inſpiratus a deo reſpe ſcʒ in pᷣmo oꝑe potẽtia oꝛdinata ad gloꝛiã ſed remota:⁊

landũ in paſſione:reuerti debuit tñ yſaac cũ abrabam. ret᷑ in celis:remunerauit hic in terra. Unde illa glo.que
9) ve α Poſtiy filius dei ſemel aſſumpſit bumanã naturã:nec dicit. ꝙ merces eoꝝ declinata eſt ⁊c.nõ eſt ſic intelligen
lelck, in paſſione nec poſt dimiſit eã. Vñ ad h reſpiciẽs abra⸗ daſe opꝑe illo deberet᷑ eis prius vita eterna ſi ſine men

ℳ
7 .
Gofe

/
M

ces 4

. α eſſet in eo crimen. 4 o quartũ dicẽdũ.ꝙ licet nõ ſit vni

uerſaliter verũ.q qui cadit a ꝑfectõne cadit a toto: nihi
lominus tñ ratõne ſtatus poteſt eſſe.ꝙ cadens a ꝑfectõ
ne cadit a caritate.et poteſt eſſe exemplũ de angelo in p⸗
mo ſtatu poſito ꝙ; habuit gꝛatiã eminentẽ:nõ tm cecidit

rxit:nõ eſt pꝛeſumendũ illum mẽdaciũ dixiſſe.vnde.j.ad
coꝝ.x.dieit᷑.oĩa in ſigura ↄtingebant illis.fuit aũt figu
ra illa imolatõis xpᷣi.etſi em̃ filius dei incarnatus ſicut
pater abrabam ducèt yſaac humanam naturã ad imo

ham nõ intendebat mentiri. vnde etiã qꝛ mentiri nõ in⸗
tendebat ita diſpoſuit vt nec etiã ſᷣm litterã dixerit niſi
verũ.ipᷣe em̃ reuerſus eſt cum yſaac ſicut dixerat. vt ptʒ
gen.xxij. Propter hoc ꝗ̊ notandũ eſt ↄſequẽter.q; hmõi
verba ſanctoꝝ patrũ etſi aliqñ videant᷑ eſſe mẽdacia ad
lram. excuſabant᷑ tñ rõne ſignatoꝝ Elñ etiã de iacob qñ
Dixit · ego ſum eſau primogenitus mus. dicenduʒ ꝙ ad

id em̃ mentite ſunt ſicut volunt ſancti et glo.Querit᷑ er⸗
go vtrũ mendaciuʒ eoꝝ fuerit veniale aut moꝛtale: O⸗
moꝛtale videt᷑.qꝛ dicit ibi glo.grego.benignitatis eaꝛuʒ

merces que potuit in eterna vita retribui: ꝓ culpa men

nõ neceſſitas ſiue potentia ꝓxima. bonũ ergo fuit illud
opus:ſᷣ nõ ſufficiens ad merendã gloꝛiã pter de fectum
caritatis. Sed qꝛ nullũ bonũ irremuneratũ:ideo domi⸗
nus opus illud qð nõ habebat ſufficientiã vt remunera

dacio factũ fuiſſet:et ꝓ mẽdacio amiſerũt illaʒ mercedẽ

ſ̃ intelligendũ eſt qð dicit grego.benignitatis eaꝝ mer⸗
ces potuit ⁊c.nõ dicit debuit.ſeð potẽtia remota potuit
viczʒ ſi fuiſſent in caritate.ſed hoc nõ erat: immo erat in

ipᷣis timor ſeruilis vel humanus tantus.quo magis di

ligebãt forte tueri vitam pꝛeſentem qᷓ mereri eternam.G
aũt non ſtat cũ caritate.vnde illa xeclinatio nõ dicit ab⸗
tfohratnr Pr, ⸗

B

E 5fal n

ſolutõnem premij debiti. immo poſſumus dicere qð di⸗
cit inſufficientiã operis facti reſpectu pᷣmij eterni. ¶
ergo querit᷑ qᷓtum ad alind opus ſcilʒ mendacij.vtrum
fuerit moꝛtale vel vemale:poſſet ſuſtineri ꝙ veniale.re⸗
ſpondendo ſicut dictum eſt. tamẽ poſſumus dicere ſicut
alij dicunt.ꝙ mendacij ſui dupler fuit cauſa. Ana pue⸗
roꝝ compaſſio:et reſpectu huius fuit mendacium veni⸗

ale. alia aũt fuit tuitio ꝓprie vite. quazʒ qꝛ inordinate et S E
puerſe dilige bant: mendaciuʒ ꝑ relatõnem ad cauſam r
illam fuit mortale.q¶l Ad iüllã ergo glo.biero. dicimus. ai

ꝙ; c dicit obſtetrices dicunt ſibi ediſicaſſe. intelligẽdũ
eſt edificaſſe id eſt pꝛepalſſe.qꝛ ſi ꝓſeueraſſent in talibus
oꝑibus foꝛte dñs dediſſet eis caritatẽ que conſummarets
edificiũ. Vnde aliter dicuntur edificare ſancti et aliter
ipᷣe.¶ Alie aũt due glo grege⸗nsben- ꝙ mendaciũ il⸗
lud fuerit veniale niſi ᷣm ꝙ; fnit benignitatis et hoc be⸗
ne ocedimus. o queritur. quis ꝓponit oꝛationem
methaphoꝛicam ſicut dicit᷑ litus aratur.hic pꝛimo vnuʒ
ſignat᷑ ex conſequenti aliud pretendit. queritur ergo. ſi
mentiat᷑ ſic loquendo et peccet.i. Ad quod dicimus bꝛe
uiter m aug:ꝙ talis ſi intendit dicere ſenſum ſequentẽ
ꝓpter hoc non dicitur peccare.maxime cum dieit illud
quod poteſt patere ſiue quod frequenter cõſueuit dici.
vnde nõ dicit ↄtra ↄſcientiam.nõ em̃ intendebat aſſere⸗
re pꝛimũ ſenſum illius oꝛationis. Vnde aug.vbi loqui⸗
tur de Jacob vtrũ mentitus ſit in li.de mendacioata di/
cit.om̃is enũciatio ad id qð enunciat refe renda eſt. P⸗
pter hox ſi referendo ad intentõnem enũciatois nõ fuit
mendaciũ:nõ ſunt cenſendi tales mẽtiri. Duerit etiã
vtrũ mendaciũ minoꝛis ſit culpe in vete.teſta.q; in nouo
vel ecõuerſo paribus alijs circũſtãtijs.¶ Ad qð reſpon
det grego.ꝙ et ſub veteri forſitan teſtamẽto mioꝛis cul⸗
pe eſſe potuit.in quo ꝑ thauroꝝ vel hircoꝝ victimas ſa
crificiũ nõ fuit ipᷣa veritas ſ̊ vmbra veritatis.naʒ in te⸗
ſtamento nouo pᷣceptis altioꝛibo manifeſtata ꝑ carnem
veritate ꝓficimus.iuſtũ eſt vt facta quedã que in illo po
pulo vm bre veritatis deſeruierãt deſeramus. ſiquis vo
ꝓ teſtamentũ vetus vult ſuũ tueri mendaciuzʒqꝛ minus
illuc quibuſdã ſoꝛtaſſe nocuerit: dicat neceſſe eſt rex ali⸗
enaꝝ raptum dicat retributõem iniurie quia infirmis
illis ↄceſſa ſunt ſibi nocere nõ poſſe.que omnia cunctis
liquet quãta anim aduerſione veritas inſequi᷑ que iaʒ
nobis ſignificatõig ſue vmbra poſtpoſita in vera carne
cclarat᷑.¶ Ouerit᷑ vtrũ facta illoꝝ q in vete.te. menda
cio officioſo ſunt vſi imitanda? Ad qð reſpõdet aug.in
li.ↄtra mendaciũ dicẽs. Ille ꝑ onequas credendum ibi
nõ eſt ꝓphare volniſſe:ſed qꝛ faciendo vel dicendo finxe
runt voluntate fallendi.q;uis ex ip̃ᷣis 3 factis earũ ſiue
dictis aliqui ppheticũ poſſit ex culpa ꝑ illius om̃ipotẽ⸗
tiam preſeminatũ.atq; diſpoſitũ qui bene vti nouit etiã
malis hoĩm:tamen etum ad ipᷣas attinet ſine dubitati⸗
one mentite ſunt.ſed nõ ideo debent imitanda exiſtima
ri qꝛ in eis reꝑiuntur libris quę ſancti et diuini merito
nominant᷑.habẽt em̃ ſcripta ⁊ mala hominũ et bona.il⸗
la vitandaiiſta ſectanda.et quedam ita poſita vt de illis
etiã ſit ꝓlata ſententia.quedã voo tacito ibi iudicio ĩ no⸗
bis iudicãda ꝑmiſſa.qm̃ nõ ſolũ nos nutriri maĩfeſtis
verũ et exerceri opoꝛtebat obſcuris.Cur aũt iſti imitan
dam ſibi thamar exiſtimãt mentiẽtẽ:et imitandũ Judã

ſi exiſtimãt foꝛnicantẽ:ibi em̃ vtrũq; legerũt.et nibil ho

rũ ſcriptura illa ſiue culpauit ſiue laudauit.ſʒ tm̃modo
vtrũq; narrauit et iudicandũ hoc vtrũq; nobis dimiſit.
ſed mirũ ſi aliqd hoꝝ imitandũ impune pmiſit.ꝙ enim
thamar nõ meretricandi libidine ſ̊ ↄcupiſeẽdi volunta⸗
te mentita ſit nouimus verũ.foꝛnicatio etiã ſi iude talis
nõ fuit. poteſt eſſe cuiuſpiaʒ q; faciat vt hõ liberet᷑.ſicut
illius mendaciũ fuit vt homo ↄciꝑetur. nunqd ꝓpterea
etiam fornicandũ eſt.ſed ſi ꝗpter illud putat᷑ fuiſſe men
tiendũ.nõ de ſolo itaq; mendacio ſed de omnibo operibo
hominũ in quibo ↄſiſiunt velut ↄpenſatiua peccatacon⸗
ſiderandum eſt quã ſententiam proferre ebeamus. ne

V⸗

aſparesmus additum. non tm̃ paruis quibuſcunq; pee⸗
catis verũ etiam ſceleribus cunctis.

HMeptimuisß
timo querit᷑ de ſpeciebus mendacij. et
primo de mendacio benignitatis ſiue offi
cioſo.cuius tres dicit augꝰ.eſſe ſpecies in
li:de mendacio.Et ſimiliter dicit᷑ in.iij.li.
lenten. dil. xxx vijic.i. Contingit aũt in iſto mendacio mẽ
tiri vel ꝓ re alterius ſeruãda vel ꝓ vita coꝛpoꝛali.vł ꝓ
aſtitate alicuiꝰ ſeruãda. Ponat᷑ ergo ꝙ aliquis menti⸗
atur vt quis baptiʒet᷑.hoc mendaciũ ↄſtat officioſum ẽe
ſiue benignitatis.ſub nullo em̃ alioꝝ membroruʒ cadit
iſtius trimem bꝛis diuiſionis mendacij.que eſt ꝑ iocoſuʒ
et benignitatis ⁊ malignitatis que diuiſio fit ita in pꝛĩ⸗
cipio predicte diſtinctõnis in ſententijs.et in glo.ſuꝑ il⸗
lud ps. Perdes omnes qui loquunt᷑ mendaciuũ. In pꝛe⸗
dicto aũt caſu nõ poteſt dici eſſe mendaciũ iocoſum neq;
malignitatis.erit ergo officioſuʒ.ſed talis nec mentit᷑ ꝓ
re alterius nec ꝓ vita ſeruanda.quare non ſufficienter
diuidetur mendaciũ officioſum ꝑ illa tria.Vel tu dicas

vAl.

6

mihi ad quod illoꝝ triũ reducet᷑ mendaciũ illud.⸗. Ad V

quod dicimus.ꝙ ſufficienter diuidit᷑ mendaciũ officio⸗

ſum ꝑ hec tria.et hoc quod dictũ eſt reducitur ad illud .

qð eſt mentiri ꝓ caſtitate altenus ſaluanda.illud enim
mendaciũ intelligit᷑ ↄmuniter fieri q;tum ad illã ſpecieʒ
quotienſcũq; aliquis offitioſe mentitur ꝓ bono ſpũalii
alio ſeruando ſic aũt fuit in caſu ꝓpoſito.iſte em̃ menti⸗
tur vt acquirat illi vitam ſpũalem.hoc ergo qð dicit il⸗
le tercia ſpecies quando mentit᷑ aliquis ꝓ caſtitate alte
rius ſeruanda:dici ibi nõ dicitur cauſa tota menda⸗
cij officioſi ſᷣm ſpeciem illam:ſed ponit᷑ tm̃modo exẽplũ
et cũ dicit᷑ ibi mentiri ꝓ mundicia ſiue caſtitate:nõ intel
ligit᷑ mũdicia corꝑalis tm̃.ſed illa que bonuʒ ſpũale ee. ..·
vnde ꝓ quocunq; bono ſaluando ſpũali dicat᷑.intelligẽ⸗ mclat
