magoꝝ dicẽda ſũt miracła vł nõ.dicimꝰ ꝙ miracła pñt
dici qᷓtuʒ ad rẽ factã vel q;tuʒ ad modũ faciẽdi. Mtum
ad rẽ factã ⁊ nõ ſolũ q;tuʒ ad modũ faciẽdi.dicit᷑ mira⸗
culũ.qñ ſuſcipiẽs nullũ oꝛdinẽ naturalẽ hʒ ad ſuſcipiẽ⸗
dũ:vt cũ cecꝰfit vidẽs.vł cũ vpᷣgo manẽs vſᷣgo parit.tũ
ad modũ faciẽdi tm̃.⁊ nõ qtũ ad rẽ factã dicit᷑ miracłm
cũ id qð mutat᷑ ĩ alteꝝ.habebat quẽdaʒ oꝛdinẽ natura⸗
lem ad illud: etſi nõ poſſet fieri mutatio illa ſᷣm natu⸗
ram in tamparua moꝛa. ſicut fit per miraculum. vt cũ
ex aqua fit vinum.vlł ex virgis ſerpentes:erat em aque
poſſibilitas quedã ſᷣm naturã. vel per tempoꝛis ſpacia

poſſet mutari in dinũ.⁊ ĩ virgis ſilꝛ vt poſſent mutari ĩ
ſerpẽtes tẽpoꝛis dilatõe.⁊ ſic loquũtur auctoꝛitates au
gu.de mirabilibo ſacre ſcripture.ꝙ nihil eoꝝ que deꝰfe
cit ꝑ moyſen ⁊ aaron.ↄtra naturã factũ eſt.i.nõ contra
poſſibilitatẽ natuꝛe quodãmodo oꝛdinate ad illa.ſᷣ qᷓtũ
ad modũ faciẽdi.videlicet vt ꝓtinus fiat.quod ꝑ natu⸗
ram fieret ſucceſſiue.Sed adhuc iſte modꝰfaciendi du⸗
pliciter põt eſſe. Poteſt em fieꝛi ſubito.i.ĩ inſtanti.⁊ ſic
fit a diuina virtute:⁊ tũc eſt dicẽduʒ miraculũ: vel põt
fieri repẽte.i.in tꝑe.ſed q̃ſi inꝑceptibili.⁊ hoc mõ reue⸗
ra nõ eſt miraculuʒ dicendũ.ſicut reliquũ vel pᷣcedẽs.bᷣ
mirabile m:verũtamẽ qꝛ nõ poſſumꝰ diſltinguè quando
hmõi fiũt repente vel ſubito.ideo ↄfundimꝰnomẽ mira⸗
culi ad vtrũq;.vt dicamꝰtum bec que fiũt repente tuʒ il
la que fiũt ſubito miracula.ſicut etiaʒ dicimꝰmiracula
illa que ſunt qtuʒ ad rem factã.de quibo diximꝰpꝛius:⁊
Fm boc coĩter accepto miraculo.ad has tres differenti
as diuidit augu.in li.lxxxiij.q.ꝙ quedã miracula fiunt
ꝑ publicã iuſticiaʒ.quedã ꝑ ſigna publice iuſticie.que⸗
dam ꝑ pꝛiuatos ↄtractꝰ:tñ ſi vellemꝰſtricte ⁊ ꝓpꝛie mi⸗
racula accipere. ſola poſſent dici miracula.que ſubito
facit dñs:in illis em nulla eſt preparatõ requiſita ante.
abſq; em vllo amĩculo mutat deꝰres ſubito quãdo vult
in miraculis aũt magoꝝ requirebat᷑ quedã pᷣparatio.ſi
cut collectio vel aptatio ſeminũ.vel aliquid hmõi.⁊ iðo
non ita vxere ſunt miracula.

D ſecũduʒ quo querit᷑.quio faciãt demo⸗
nes in his miraculis.vtruzʒ ſcʒ pᷣparẽt tm̃
materiã ad foꝛme receptõeʒ ⁊ foꝛmã non
inducãt:aut cũ pparatione materie indu⸗
oꝛmã nouã. 4 . aũt faciãt vtrũq; videt᷑.conſtat

cant

em̃ ꝙ plus põt angelꝰbonus ſiue malus q; natura infe

rioꝛ iſtoꝝ coꝛruptibiliũ:h̊ conſtat ꝙ natura inferioꝛ nõ
ſolũ pᷣparat materiã ſed etiã foꝛmã inducit: falſa eĩ fuit
illa opinio.que ponebat foꝛmas naturales oino a dato
re extra:.qꝛ ſᷣm hoc nõ eſſet differẽtia nature diſponẽtis
ad foꝛmã pure naturalẽ.⁊ diſponẽtis ad aĩaʒ ratõnalẽ
ſi hoc eſſet a datoꝛe extra.ſicut? illa:ergo ⁊ dyabolꝰ in
ſuis operibo miraculoſis.non ſolũ inducit materiã.ſeð
etiã inducit foꝛmã miraculoſazʒz. ¶ Sed otra eſt. qm de
angelis ſiue bonis ſiue malis vult dicere auguſt.ꝙ ipſi
creatoꝛes nõ ſint.vnde.iij.de trini.dicit.ſicut nec paren
tes dicimꝰcreatoꝛes hominũ.nec agricolas frugum.qᷓ;
uis eoꝝ extrinſecꝰadhibitis motibo iſta creanda dei vir
tus interiꝰoperet᷑:ita nõ ſolũ malos ſed nec bonos an⸗
elos phas ẽ putare creatoꝛes:ſed ꝓ ſubtilitate ſui ſen⸗
us ⁊ coꝛpoꝛis.ſemiĩa iſta rerũ nobis occultioꝛa noueꝛũt
7 ea ꝑ ↄgruas ↄtem peratões elemẽtoꝝ latent ſpergunt
atq; ita gignandarũ rerũ atq; accelerãdorũ incremẽto⸗
rum pᷣbent occaſiones:⁊ accipit hic augu.creare ꝓ in⸗
ductõne foꝛme vltime.qð ptʒ ꝑ hoc ꝙ dicit.pᷣbent occa⸗
ſiones gignandaꝝ rerum.creatõni em̃ ꝓpꝛie dicte. nul⸗
la pꝛebetur occaſio vel admĩculum. Si ergo dicit ꝙ an
geli non ſunt creatoꝛes.hoc modo dicta creatione ſicut
diximus patet. ꝙ non inducunt angeli neq; boni neqʒ
mali foꝛmam aliquã in re aliqua.¶ Solutio. dicimus
ꝙ demones pꝛeparant materiam tm.nec foꝛmam indu⸗
cunt:nec eſt ſimile de angelo ⁊ natura.Et ſi enim ange⸗
lus plus poſſit ſimpliciter q; natura iſtorum coꝛrupti⸗
bilium. tamen in eo ꝙ eſt inducere foꝛmam ſimilem in
ſpecie vel in genere foꝛme ipᷣius agentis.plus poteſt na⸗
tura q; angelus:hoc enim fuit inditũ nature.vt ſᷣm vim
agatinam poſſet inducere foꝛmam ſimilem in genere
vel in ſpecie ipi agenti inducere. dico in ipᷣo ſuſcipiente
angelo autem tale nibil inditum eſt. vt vel ſimile ſibi.
vel etiam ſimile illi circa quod agit poſſit inducere ĩ ali⸗
quod ſuſcipiens. Ende iſta ratio peccat ſᷣm quio ⁊ ſim⸗
pliciter:⁊ ſi em ſimpliciter plus poteſt angelug. non ta

men quo ad hoc:tamen ſimpliciter loquendo.plus dici
tur poſſe angelus ꝙ; natura.quia in plura poteſt: ⁊ eti⸗
am in diſpoſitione materie reſpectu foꝛme inducende.
plus poteſt q; natura poſſet q;tum ad duo: poteſt enim
accelerare materiam ex collectione ſeminum? congre⸗
gatione ex diuerſis locis.quod non poſſet natura: po⸗
teſt etiam accelerare diſpoſitiones illas. vt citius pro⸗
ducatur foꝛma vltima q; produceretur.ſi relinqueretuꝛ
ſibipᷣi in operando.⁊ ſic fuit in draconihus magoꝛum.
Vnde draco ſiue ſerpens potuit fieri tripliciter. vel ex
putrefactione per operationem ſolis agentis. vel alicu
ius coꝛpoꝛis ſuperceleſtis.⁊ hec operatio dicitur pure
naturalis.⁊ ſi non ſit ibi agens omogeneum.i.qꝙ agat
m ſimilitudinem foꝛme in genere vel in ſpecie: tamen
agens vniuerſale ſicut ſol ip̃e.vel hmoi gerit ibi ſimilis
vicem.vel operantis ᷣm hmõi ſimilitudinem. Eſt alius
modus producendi ſerpentes repente.⁊ hic eſt mirabi⸗
lis.⁊ hic fuit in miraculis magoꝛum per operationeʒ ſa
thane: non tamen dicitur hic modus creatio.quia nec
ſubito fit nec ex nihilo.Eſt tercius modus quo fit ſubi⸗
to.⁊ tunc eſt plene miraculum. quod fit virtute diuina.
ſicut fuit in ſigno moy ſi.¶ Sed obijcitur.quia ſuper il
lud pᷣs.immiſſiones per angelos malos.ibi dicit glo.q
ea que mirabiliter facta ſunt malis angelis tribuere nõ
audemus:quod ſi verum eſt.mali angeli nulla mirabi
lia vel miracula debẽt dici facere.¶¶ Ad quod dicendũ
ꝙ quedam ſunt miracula maioꝛis dignitatis quedam
mmoꝛis:⁊ appellamus maioꝛis dignitatis que fiũt ad
pꝛobationem.vel exercitiũ iuſtoꝛum ſpecialiter:⁊ ſi bec
ita fiant.tunc poſſumus dicere ꝙ bonis angelis attri⸗
buenda ſunt ⁊ non malis.ANiracula vᷣo minoꝛis digni
tatis appellantur.cum ſunt ſigna quedã miniſterio crea
ture tm̃.ad inferendam penam aliquam his qui merue
runt:⁊ dico tm̃ ad excludendum alium reſpectuʒ.ſicut
iam videbitur. De illis ergo que ſunt minoꝛis dignita⸗
tis.loquitur auguſ.de illis que ſunt maioꝛis dignitatis

loquitur glo.⁊ non de illis que ſunt minoꝛis dignitatis

illa enim bene attribuuntur malis angelis. ſicut videli
cet operatio dꝛaconum ⁊ ranarum in ſignis magoꝛum
hoc expꝛeſſe dicit eadem glo.dicit enim. Poſſumꝰ em̃
ſine dubitatione malis angelis attribuere moꝛtes peco
rum moꝛtes enn Genieem.⸗ obdurationes egiptio⸗
rum. Vngde ſicut iſta operatio intra fuit a malis ange⸗
lis.ita ⁊ pene exhibite per ea extra fuerunt ab eiſdeʒ de
monibus: talia aut fuerunt illa miracula. que nos at⸗
tribuimus malis angelis. ec obſtat ſolutioni iſti de
ſubuerſione ſodomoꝛum Geñ.xix.poſſet enim obijci. ꝙ
ibi fuit pena inflicta peccatoꝛibus.tamen non per ange
los malos facta ſunt ſigna illa ſicut dicit glo.ibidem.
Ad quod dicimus.ꝙ ſigna illa ⁊ ſi fuerunt peccatoꝛibo
inflicta.non tamen erat ſtatus illoꝛum ſignoꝛum.vt vi⸗
xelicet eſſet oꝛdo ſignoꝛum illoꝛum ad culpam precedẽ⸗
teʒ tm̃.ĩmo vlterius fuerunt illa ad pꝛobationem ipius
loth ⁊ ſuorum.⁊ exercitium ⁊ inſtructionem:⁊ qtũ ad
hoc fuerunt ſigna maioꝛis dignitatis.⁊ ideo debuerunt
fieri per angelos bonos ⁊ non per malos. M autem in
eiſdem ſubiectis creaturis. fiant per angelos bonos ſi⸗
gna maioꝛis dignitatis.⁊ per malos minoꝛis.nõ eſt ad
mirandum: dicit enim ibi glo.ꝙ ſicut bonꝰ homo ⁊ ma
lus vtuntur eiſdem ſigms in ſimilibus.ſcilicet terra aqᷓ
aere⁊ igne.vnuſquiſq; pꝛo modo ſuo:ita boni ⁊ mali ã⸗
geli vtuntur eiſdeʒ.pꝛout cuiq; opus eſt ⁊ poteſtas.que
poteſtas maioꝛ eſt angelis ꝙᷓ bominibus.⁊ angelis bo
nis q; malis. Unde ex hoc patet.ꝙ boni mali angeli
differẽter poſſunt operari circa iſtas creaturas.Fm ma
iorem ⁊ minoꝛem poteſtatem ip̃is datam.⁊ etiam ſᷣm ꝙ
adiuuantur a deo vel permittuntur differenter.

— — — — ———

—. —

—E——— — —. —

—

— — — - -

—

plusd
eſ 1e
cente
teſtenin
congr
unn
tius
geretur
ngonnn.
ter ler
elalien
tur pre
l gagen
ertanen
iſimli⸗
ſtalins
mnirabi⸗
ionezſa
gauianet
dſitſube⸗
edinina
Alperi
atgog
tvereno
gUwpirabt
diendin
bedann
hefiüteo
rrſie
lis attn
is dignn
rocren
imerue
iz ſicut
dignitp
gnitatis
Ghitatis
t fideli
ogohum
umsenm
especo
egipno⸗
s ange
ciſcezer
enos
hni ſia
perong:
ibiden.
catolp
n.t *
recede⸗
nißius
in 40
buerunt
utenn
bonooſ⸗
nöelal
oN
ternae,
. olis⸗
ſungie
geli
Funfna
fn

rumtercium

Iſo quomõ fiant miꝛacula magoꝝ quãdo
fiunt ᷣm veritatẽ.ↄſequẽter mẽbꝛo tercio
querit᷑ de mirabilibo factis ſᷣm deluſionẽ
m 7 fantaſiã. Et habet tres articulos.
Pꝛimꝰ ꝗ̃rit quio imutẽt demones ĩ hmõi deluſiõibo.
Scõus vtꝝ boni ãgeli plꝰpoſſint facẽ miꝛacła qᷓ mali
Tercius vtꝝ boni xpᷣiani poſſint facere miracula per

publicam iuſticiam. Et quid ſit publica iuſticia.
(Articnlus primus

Dpꝛimũ quo querit᷑ ð mirabilibo factis ſᷣm
deluſionẽ tm̃⁊ fantaſiã.Aut em̃ in hmõi de⸗
luſionibo fit mutatio ex ꝑte rei viſibilis. aut
ꝑte videntis:ſi ex ꝑte viſibilis. aut ĩ qualitate. vt qðᷣ

eſt album faciat dy abolus eſſe migrum: vel in quãtitate

vt qð eſt magnũ faciat paruũ:vel in ſubſtãtia.vt qð eſt
bomo faciat azinũ:vel m ſitum.vt qð eſt pariſius faci
at eſſe rome: tunc in his nõ eſi fantaſia tm̃ imo veritas.
Si eꝛgo dicit᷑ deluſio fantaſtica apparitio tm̃.nõ erit ibi
mutatio ex ꝑte viſibilis.ſed ex ꝑte videntis:tũc aut erit
imutatio ex parte virtutis intra.aut in ipo oꝛgano ex⸗
tra.aut ponetur defectus virtutis ſolũmodo oꝛgani.vt
nõ poſſit ↄpꝛebendere qð obiectum eſt.vt cum ꝓpter de⸗

bilitatem viſus.apparet vna candela due. Si eſt imuta⸗

tio oꝛgani.vtpote imutat ipᷣe dyabolus humoꝛes oculi
videntis.vel tunicas oculi.vt nõ poſſit rem videre ſicut
eſt. tunc cum ipᷣm oꝛganum viſus ſit res nobilioꝛ qᷓ; res
ſubiecta extra.aut ſaltem eque nobilis:ſicut dicebatur
vere miraculũ ⁊ nõ fantaſia tiñ.quando imutabat rem
obiectam extra.ita dicetur vere miraculũ ⁊ nõ fantaſia
quãdo ĩmutabat oꝛganum. Et eodem modo põt obijci
ſi dicatur.ꝙ non ĩmutat oꝛganum ſed viꝛtutem.⁊ hoc ſi
ue dicatur de virtute que ẽ intra ſᷣm ꝙ hmõi.ſiue de vir
tute ſᷣm ꝙ eſt cõiuncta oꝛgano extra.Cum em̃ hmõi vir
tutes nobilioꝛes ſint ꝙᷓ ip̃a oꝛgana.adhuc nobilioꝛ erit
iĩmutatio earum m veritatem. q; imutatio oꝛgani ſiue
rerum extra obiectarum. Si aũt ponatur ibi purus de⸗
fectus ſiue oꝛgani ſiue virtutis.tũc ſicut nullũ eſi mira⸗
culum cum viſus debilis credit duas candelas eſſe. vbi
eſi vna tm̃.ita nullum oino erit ponendum miraculũ in
deluſionibo aimond, Oen contra.aug.in li.de aĩa et
ſpiritu.⁊ ſimiliter poteſt haberi ex li.de ciui.dei.vbi ita
dicit.Quedam muliercule poſt ſathanã conuerſe.illuſi
onibus 2 fantaſmatibo ſeducte. credunt ſe 1 confitent᷑
nocturnis hoꝛis cum dyana paganoꝛum dea. cum he

rodiade inumera mulierum multitudine equitaꝛe.ea

rumq; iuſſionibus obtemperare. Ipſe nanq; ſathanas
qui tranſfigurauit ſe in angelum lucis.cum menteʒz cu⸗
iuſq; muliercule ceperit.⁊ hanc ſibi per infidelitatẽ ſub
iugauerit:ilico diuerſarum perſonarum ſpecies ⁊ mẽ⸗

tem quã captiuam tenet in ſomnis deludens. modo le⸗
ta.modo triſtia.modo cognitas.modo incognitas per⸗

ſonas oſtendens.per deuia queq; deducit:⁊ tamen ſolꝰ
hec patitur ſpiritus infidelis.vt non in animo ſed ĩ coꝛ⸗

pore opinatur venire. Jcirco nimis ſtultus ? ebes eſt.

qui hec omnia que in ſpiritu ſunt. accidere arbitratur
in coꝛpoꝛe.Si ergo ita facit dy abolus in ipᷣa imaginati
ua doꝛmientium quedam mira.ſicut dicit augu.ante pᷣ⸗
dictam auctoꝛitatem. ⁊ hoc deludendo imaginatiuam.
que potentioꝛ eſt qᷓ ſenſus extra.videtur ꝙ ⁊ mira ꝗne⸗
dam per deluſionem poſſit facere in ſenſu raG⸗
caſione etiam huius queritur vlterius.vtrum dyaboli
cum ita deludunt imaginatiuam. offerant foꝛmas no⸗
uas imaginatiue.vel nõſolum offerant ſed etiam impꝛi
mant:aut ſi non impꝛimunt nouas ſaltẽ impꝛeſſas trãſ⸗
foꝛment. Si offerunt tm̃ ⁊ non impꝛimunt.ergo cuʒ ad
ſolam oblationenm ſpeciei non ſequatur cognitio.immo
opoꝛtet fieri vnionem ſpeciei cognoſcibilis ad cognoſci

ratõnalem nec in imaginatiuam.

66 *%

xliij.

tiuum.ad hoc vt fiat cognitio.vbi autem non eſt iudici⸗
um non eſt vexluſio: tunc nulla eſt deluſio in operibo eo⸗
rum. Si dicatur ꝙ ipſas imaginatiue impꝛimunt ſiue
impꝛeſſas traſfoꝛmant.eadem obiecto eſt:tunc eniʒ poſ⸗
ſent in imaginatiuam:quod enim unpꝛimit.poteſt in il
lud in quod impꝛimit ⁊ quod tranlfoꝛmat.Sed non vi⸗
detur ꝙ poſſint in imaginatiuam demones.eadem eniʒ
ſubſtantia eſt ratõnalis anime? ſenſitiue.⁊ dico ſenſiti⸗
uam que ↄpꝛehendit ⁊ imaginatiuã ⁊ omnes hmõi po⸗
tentias.ſicut dicitur in li. de ebdomadibus ⁊ d eccle⸗
ſiaſticis dogmatibus. Si ergo nAonr demones in
Solutio.dicimus
ꝙ; quedam deluſiones fiunt abſq; demonibus. ſola agi⸗
tatione hominũ oſtendentiũ ⁊ occultantium.ſicut eſt in
tranſiectoꝛibus.Aliquãdo etiam ſine aliqua virtute de

monis eſt aliqua deluſio.virtute quoꝛũdam coꝛpoꝝ mi

neralium:que qui habent poſſunt ſᷣm quãdaʒ virtutem
hmõi coꝛpoꝛibus inditam. rem oſtendere ſiue apparere

facere.nõ ſicut eſt:⁊ tunc reuera nõ eſt falſitas ex paꝛte

rei viſe quin aliquid ſit quod videtur.non tamen eo mõ
eſt quo videtur.Eſt autem tercius modus deluſionis ꝗ
fit per demones.habent em̃ demones quãdaʒ poteſtatẽ
ex oꝛdine nature ſuper quaſdaʒ res infeꝛioꝛes.quã poſ⸗
ſunt exercere circa iſtas res.qtuʒ dominꝰ ꝑmittit.⁊ tũc
apparet res nõ ſicut eſt:⁊ hec deluſio.⁊ ſi ſit deluſio qᷓtũ
ad moduʒ videndi.ſubiacet tamẽ veritas rei viſe.ſicut
dicebatur pꝛius de coꝛpoꝛibo mineralibo.ſed hoc ſit vir
tute demoniaca.quod ibi fiebat virtute naturali indita
illi coꝛpoꝛi. Sed adhuc ꝗpꝛie hmõi illuſio facta a demo
ne nõ dicitur pꝛeſtigium. Pꝛeſtigium em̃ dicitur ꝓpꝛie
illa illuſio demonis.que nõ habet cauſam ex parte mu⸗
tationis rei.ſed ſolũmodo ex parte cognoſcẽtis.qui de⸗
luditur ſiue qᷓ;tuʒ ad oꝛganũ.ſiue qᷓtũ ad virtutẽ.⸗¶ĩ Ad
intelligendũ ergo quomõ fiat hec deluſio.ſciendũ eſt.qꝙ;
ſenſibile dicit᷑ dupliciter.ꝑſe ⁊ ꝑ accidens.Et per ſe du
pliciter. ꝓpꝛium ⁊ ↄmune.Dicimus em̃ in ꝓpꝛio ſenſi
bili nõ fallitur viſus bene diſpoſitus.VUnde qð eſt albũ
ſem per iudicabit viſus album. Sed in ↄmuni ſenſibili
⁊ inſenſibili per accidẽs bene poteſt falli.⁊ intra ⁊ extꝛa
ipᷣm oꝛganu:⁊ hoc per virtutẽ dyaboli efficientis ſicut
iam videbitur.¶ E ergo querit᷑ vtruʒ ĩmutet tunicas
vel humoꝛes oculi ⁊c̃.Dicimus ꝙ nõ.ſed poteſt dyabo
lus multis modis foꝛmare foꝛmas.⸗ illas offerre ocuł
ſiue ſenſui.ſenſus aũt obiectas volens nolens aꝑpꝛehen
dit. Vnde ſicut velim nolim video vel cognoſco album
cum eſt obiectum debito modo viſui.⁊ hoc exiſtẽte oꝛga
no in debito ſtatu.ita ⁊ ipe viſus ſpẽs quas offert dya⸗
bolus appꝛehẽdit:nec tamen debet dici ꝙ dyabolꝰ vniet
eas.imo naturaliter exquo oblate ſunt viſui debito mõ
ſenſus vnit ſe illis vel illas ſibi.⁊ vlterius iudicat d il⸗
lis.⁊ fallitur vlterius in videndo ipᷣm ſenſibile per acci
dens.cum ꝓpter foꝛmã que ſolebat eſſe buiꝰ rei.iudicat
eſſe hanc rem vbi videt talem foꝛmã.⁊ ſᷣm diuerſas ob⸗
lationes vel ᷣm diuerſas mutatõnes foꝛme oblate.iudi
cat ſemꝑ alia ⁊ alia ⁊ ſic deluditur.ſᷣm ꝙ dicebat aug.
in auctoꝛitate p̃dicta.modo leta.modo triſticia.modo
cognitas.modo incognitas ꝑſonas ⁊c. Et poteſt hec de
luſio duplicit᷑ fieri.vtpote in coꝛpoꝛe extra.ſicut eſt cuʒ
deludunt᷑ oculi coꝛpoꝛei. vel in ſpiritu.ſicut eſt cũ delu⸗
dituꝛ imaginatõ.ſᷣm ꝙ dicebat᷑ in fi.auctoꝛitatis pᷣdicte
hec ſolus patit᷑ infidelis ſpũs ⁊c.Xx ibi aꝑpellat᷑ ſpiritus
imaginatõ.ſicut ⁊ viſio imaginaria aꝓpellat᷑ viſio ſpũa
lis.q diuidit aug.tria genera viſionũ coꝛꝑalem.ſpũa⸗
lem.⁊ intellectualeʒ. Cum aũt deludit᷑ iſta imaginatio
fit delatio ip̃aꝝ foꝛmaꝝ oblatarũ extra.ꝑ quoſdã ſpũs
vſq;ʒ ad ipam:qui ſpũs ſunt quodãmodo ↄnaturales et
ꝓinqui ipi imaginatiue.¶ ergo querit᷑ vtruʒ dya⸗
bolus habeat poteſtatẽ in iam imaginatiuã.dicimꝰq;
uis quidã dixerint ꝙ ſic.põt offerre ip̃ᷣi ſicut diximus.
ſed impᷣmere nõ põt. Lamẽ dieimus ad hoc. ꝙ etſi im⸗

pꝛimere nõ poſſit imaginatiua ꝑ ſe attingẽdo ad illa.pt
tamẽ quedam facere in coꝛꝑe.ad que ſequit᷑ imp̃ᷣſſio.vel
trãſfoꝛmatõ im pꝛeſſoꝝ ad imaginabilia:vt cum reſolui
tur fumus colericꝰ aſcendẽs ad cerebꝛũ.põt impꝛimi in
imaginatiua foꝛma ignis.vel poſſunt trãſſoꝛmaꝛi foꝛme
que erant ibi ĩ foꝛmas igneoꝝ vel hmõi.non quia dya
bolus hoc fecerit impꝛimẽdo.neq; etiam coꝛpus dicen⸗
dum eſt iſtas impꝛeſſiſſe ſpecies in imaginatiua. ſed ex⸗
pꝛeſſe ſunt illi er indiuidua cõcomitãtia eius ad coꝛpus
vnde quia ſeſe cõcomitãtur indiuidualiter. cõnaturale

eſt. vt quãdo coꝛpus ſic patitur. ⁊ ip̃a tunc tales impꝛeſ

ſiones habeat.pᷣm ꝙ babetur a pho.ꝙ anima coꝛrũpit᷑
ſiue mutat᷑ quodã interiꝰcoꝛrupto ſiue mutato.

iculus ſecũdus

D ſecũdum quo queritur.vtrum boni plus
poſſint facere miracula q; mali. Et ꝙ ſic vi⸗
detur. Conſtat em̃ ꝙ ratione nature nõ ſunt
inferioꝛes boni malis.ratione aũt gratie conſtat.q me
lioꝛis conditõnis ſunt boni qᷓ; mali.ergo videtur ꝙ tan
tum vel eque boni pñt ſicut mali.q¶ Sed contra aug.in
li.lxxxiij.q.intelligimꝰqdã miracula etiã ſceleratos ho
mines facere.qualia ſancti facere non poſſunt. Ad hoc
vltimum ſoluit ibidem dicẽdo.ꝙ non ideo potioꝛis loci
apud deum arbitrandi ſunt eſſe ſcelerati q iuſti:non eĩ
acceptioꝛes erant apud deum magi pharaonis q; popu
lus iſrahel.quia nõ poterat ille populus facere quod il⸗
li faciebant.quis moyſes virtute dei maioꝛa potuit.vn⸗
de reuera. mali non poſſent illa facere niſi ꝑmiſſi.boni
autẽ ſi daretur a dño poſſent? illa ⁊ maioꝛa facere.nõ
tamen ſine recta oꝛdinatõne dñi eſt.ꝙ eis nõ datur bec
poteſtas ſicut ⁊ malis. Vnde ſubdens cauſazʒ quare nõ
detur eis dicit. ideo non omnibo ſanctis iſta tribuũtur
ne ꝑnicioſiſſimo erroꝛe decipiantur infirmi:exiſtiman⸗
tes in talibus factis eſſe maioꝛa dona ꝙᷓ in operibus iu
ſticie.quibus eterna vita comꝑatur. ꝓpterea dominꝰ ꝓp⸗
hibet hinc gaudere diſcipulos.cum ait. Molite in hoc
gaudere quoniam ſpiritus vobis ſubiecti ſunt.ſed gau
dete quoniam nomina veſtra ſcr ipta ſunt ĩ celis uce.
x · Meq; ergo ratõne nature nec ratõne gratie fiunt iſta
miracula.ſed ex virtute dei. Quare autem non det᷑ ali⸗
quando ſanctis ſicut peccatoꝛibus.ratio eſt iam dicta.
4 Ad hoc autem quod queritur vtrum indifferẽter cir⸗
ca res omnes poſſint facere mali miracula.dicimus ſi⸗
cut credimus ꝙ non:etſi em̃ ratione nature eſſet dyabo
lus ſuperioꝛ omnibus inferioꝛibo crenturis.tamen per
peccatum ſuum ita p̃cipitatus eſt.vt non iam equaliter
poſſit in omnibus creaturis: ſed quanto magis eſt igno
bilioꝛ aliqua creatura inter ceteras. tanto magis exer⸗
ceant poteſtatem ſuam in illam. Vnde quia ignobiliſſi⸗
mi inter omnia animãtia vident᷑ eſſe ſerpentes.⁊ hmõi
frequentius vtitur illis ⁊ exercet ſua miracnula in hmõi
Vnde augu.xj.ſuper geñ.ad litt. gaudẽt demones hãc
poteſtatem ſibi dari vt ad incantatõnem hominum ſer⸗
pentes moneant.vt quolibet modo fallãt quos poſſunt
2 aſſignat etiaʒ cõgruitatem.quare magis vtunt᷑ hmõi
ſerpentibus ſubdens. Hoc autem faceꝛe ꝑmittuntuꝛ ad
pꝛimi facti memoꝛiam ↄmendandam. ꝙ ſit eis quedaʒ
cum hoc genere familiaritas. Vnde vult dicere.ꝙ in B
ꝙꝙ modo dcipiunt per miracula circa iſta cõmendatur
memoꝛia pꝛimi facti. ſcilicet ꝙ ipᷣi deceperunt pꝛimum
hominem per ſerpentem. quod debet homo memoꝛiter
retint.⁊ etiã demones memoꝛit᷑ tenẽt cognoſcẽtes in pe
na q̃ ꝓ illa ſuggeſtiõe grauit puniũt᷑ quatũ in illa pᷣma
temptatõe ſiue pᷣmo facto ↄmiſerũt in culpa.

NQArticulus tercins
+BPirrcin quo querit᷑ de illo veꝛbo quod dicit
aug. ꝙ boni xpᷣiani faciũt miracnla ꝑ publi⸗
S iuſiiciã:quid appellet᷑ ibi iuſticia publi⸗

—

—
1.

ca.aut em̃ quid creatũ.aut quid increatũ. Si aũt purũ
increatum ⁊ nihil ex ꝑte creature.tunc queritur.quare
nõ poſſunt ſimilit mali xpᷣiani facere miracula ꝑ publi
cam iuſticiã ſicut ⁊ boni:iQec poteſt dici ꝙ hoc eſt.quia
iſti habent fideʒ ſoꝛmatã illi ᷣo non. Jam em̃ tu tangis
aliquid creatuʒ.⁊ q́;tum ad hoc non dicebas tu.ꝙ boni
facerent miracula. Si aũt dicatur ꝙ iſta publica iuſti⸗
cia ſit quid creatuʒ.tunc queritur quid ſit illud:? Si di⸗
catur ꝙ hoc ſit fides foꝛmata.⁊ videtur hoc accipi ex q
quod dicitur ad hebꝛe.xj.Omnia iſta miracula ſiue mi
rabilia veteris legis fide dicuntur facta.¶ Contra oſtẽ

ditur auctoꝛitate augu.ꝙ hoc nõ ſit aliquid creatuʒ:di⸗

cit em̃ in li.lxxxiij.qqueſtione.lxxx.fit vt ſancti dei ſeꝛui
quando eos hoc donuʒ vtile eſt habere.⁊ loquitur de do
no faciendi miracula.ſᷣm publicam iuſticiam.⁊ quodã⸗
modo imꝑialem legem.⁊ hoc eſt ſũmi dei poteſtatẽ.im⸗
perant infirmis poteſtatibo ad quedam viſibilia facien
da miracula. In illis enim ipſe deus imꝑat cuius tem⸗
plum ſunt.Ex qua auctoꝛitate patet.q iſtud quo mira⸗
cula fiunt. ſiue illa publica iuſticia eſt quoddaʒ diuinũ
7 increatum. ¶ Pꝛeterea. ipſe dicit ꝙ boni xpiani fa⸗
ciunt per publicam iuſticiam.mali per ſigna publice iu
ſticie. Sed illa ſigna per que mali xpᷣiani faciunt mira⸗
cula.ſunt inuocationes nominis domini ⁊ hmõi. ſicut
vult augu.ſed hec non ſunt ſigna niſi eius quod diuinũ
eſt.ergo publica iuſticia non fuit niſi quid diuinuʒ? ita
increatum.¶ Solutio.dicimus ꝙ eſt quedam pꝛiuata
poteſtas ſiue particularis.que confertur vnicuiq; crea⸗

ture in creatione ſua. pᷣm gradum ſuum:ſᷣm ꝙ dicimus

ꝙ vnus angelus plus poteſt ꝙᷓ aliusquia a creatõe ſua

maioꝛi poteſtati pꝛeditus eſt a deo.⁊ angelus in genere

pluſq; homo.⁊ homo pluſqᷓ bꝛutum.⁊ bꝛutum pluſqᷓ

vegetabile.⁊ ſic de alijs.Et ᷣm hoc dicimus nos.ꝙ ma

li etiam angeli a ſua creatione aliquam poteſtatem ac⸗
ceperunt.ſuper quaſdã creaturas viſibiles.aliquo mo⸗
do tranſmutãdas vel diſponendas:quam poteſtateʒ eti
am nõ amiſerunt cum etiam ceciderunt.⁊ ꝓpter hoc ali
quando ꝓpter illos qui vtunt᷑ illa poteſtate ↄſidentes et
delectantes in illa.vt magis eos ſibi obligent.faciunt il
la que poſſunt.Et hoc modo faciunt magi.de quibo di⸗
cit augu.ꝙ faciunt per pꝛiuatos ↄtractus.Eſt autẽ alia
poteſtas publica ſiue vniuerſalis ſcilicet diuina.⁊ hec
dicitur publica iuſticia.quia publice regit omnia.⁊ hec
influit ſuper creaturas:⁊ cum aliquis in iſta confidit.
virtute ipſius influentis fiunt miracula. Seo hoc po⸗
teſt dupliciter eſſe. ſcilicet ꝙ iſta publica iuſticia influit

ad faciendum miraculum. poteſt enim influere 2 ſuper

inuocantem ⁊ ſuper facto pꝛo quo inuocatur.⁊ hoc mo
do faciunt boni xpᷣiani miracula:influit em̃ dominꝰ non
ſolum poteſtatem ſuam ſuper factum miraculũ.ſed eti⸗
am ſuper bonum xpᷣianum.qtum ad fidem foꝛmataʒ.2
q́;tuʒ ad id quod cum fide foꝛmata requiritur ad hoc vt
bonus xpᷣianus faciat miracula:nõ enim ſola fides foꝛ
mata ſufficiebat.ſed requirebatur aliqua alia expediẽ⸗

tia.⁊ ideo in pꝛedicta auctoꝛitate augu.non ſolum dice

batur ſancti dei ſerui: qui enim ſancti ſunt non ſolum
habent fidem foꝛmatam in preſenti.ſed addebatur vl⸗
terius.quando eos hoc donuʒz habere vtile eſt.⁊ tunc fit
miraculum per publicam iuſticiam. Aliquando etiam
influit publica iuſticia ſuper factum tm̃ ⁊ non ſuper in⸗
uocantem:⁊ tunc nihilominus aliqua facit dominꝰmi⸗
racula pꝛopter honoꝛem nominis ſui.licet non ſit bonꝰ
rp̃ianus qui eum inuocat:⁊ tunc dicuntur fieri miracu
la per ſigna publice iuſticie.¶ Ad illud quod obijcitur
ꝙ ſi publica iuſticia dicit quid increatum tm̃.poterant
miraculũ facere per publicaʒ iuſticiã mali ſicut ⁊ boni
dicimus quod nõ ſequitur boc. Moni em xp̃iani nõ di⸗
cebantur ſacere miracula per publicã iuſſicia. eoq eſſet
influxꝰſuꝑ factũ tm̃:ſed qꝛ erat infiuxꝰipᷣius in illos:cũ
aũt mali faciũt miracula.nõ eſt inftuxꝰ diuine poteſta⸗

— — —

— — ⏑ – — — .

— —

utpond
r gune
1ppabtt
eſtni
Utange
gboni
ca ſuſti
Bid
wierß
Aſiueni
traoßt
atnz.d⸗
Niſeni
Ur dedo
quoda⸗
ale. im⸗
gſacien
s ſem⸗
gomira⸗
1 dinni
kpianiſc
publieetr
UVrntte
nin ſiot
Ditc
lungninn
n phiuana
nichcten
vdicinns
eatöeſia
ingenere
n pluſ
1,Gd
Ntemn ac⸗
gnomo⸗
latezeti
rhocali
enteset
Ncuntil
ibvo⸗
Uleglia
11ec
N.dbec
oofigit.
dwoepo⸗
cainkut
rerſoer
„Ahoeno
onino
i ſden⸗
onmato;
kadboeſt
aſitsͤfi
nerfeti
olundie
von ſon
banrtß
kammneſt
Ndoeton
nſtyrmn
wlninini
lſtb
innnn
otietur
enunt
rbon
inoi⸗
geſet
los:c
wteſc⸗

(Queſtio

tis ſiue publice iuſticie.Fjm iuſticia eſt in ios malos
ĩmo ſuꝑ ipᷣm factũ.⁊ ideo nõ poſſũt dici faceꝛe miracu⸗
la ꝑ publicam iuſticiam. ſicut ⁊ boni.

¶ Nueſtio quj

quarta de creatione ſubſtantiarum coꝛpoꝛalium in co⸗

muni.

Ompleto tractatu

de ſpiꝛitali natura ãgelica cũ adiutoꝛio
di ſeꝗt᷑ tractatꝰð ſpſiaãtia coꝛꝑali oĩno.
qui tractatꝰdiuidit᷑ ꝑ creatõʒ reꝝ coꝛpo
raliũ.diſtinctõʒoꝛnatũ.multiplicatõeʒ
Circa vo creatoʒ quedã ↄſiderada ſunt in comuni que⸗
dã in ꝑticulaꝛi.Circa ↄſiderationẽ in cõmuni.⸗ Pꝛimo
querit᷑.vtrũ res coꝛꝑales dicant᷑ creaꝛi rõne materie cũ
foꝛima.aut rõne materie infoꝛmis. Dico aũt infoꝛmem
duobo mõis. Vel qꝛ nõ habet foꝛmã.vel qꝛ habet in ↄfu
ſione.que dicitur chaos.Si vo rõne materie infoꝛmis.
quo illoꝝ modoꝛũ.¶ Deinde ſi eſt ratõe materie infor⸗
mis altero duoꝝ modorũ. Vtrũ eadeʒ ſit materia infoꝛ
mis celi ⁊ teꝛre.aut differẽtes deſignent᷑.¶ Tercio que⸗
rit᷑ ſi res coꝛꝑales ſint ſimul create vł nõ ſimul.q. Quaꝛ

to Aen fiat in die.aut ante oẽm diem.

IB pꝛimũ ſic. A pfecto agẽte ꝑfectũ opus
⁊ a ꝑfectiſſimo ꝑfectiſſimũ.ſed materia ĩ⸗
ſoꝛmis cuʒ eſt ſine om̃i foꝛma eſt imꝑfectiſ
ſimũ.ergo nõ eſt ꝑfectuʒ opus pꝛout hmõi
ed creatuʒ eſt ꝑfectuʒ opus.cũ eſt ꝑfectiſſimi agentis.ſ.
dei.ergo materia nõ eſt creata ſine om̃i foꝛma.. Ad idẽ

facit.qꝙ intelligẽtia creata cũ facit aliquid.ñ ꝓducit ma

teriã ſine om̃i foꝛma.nec natura ſilłr ſ̊ foꝛmã in materia
⁊ hec ſunt inferioꝛa agẽtia ⁊ minoꝛis virtutis:ergo nec
deus qui eſt ſũmuʒ agens.creat rem coꝛpoꝛaleʒ ratione
ſue materie infoꝛmis.¶ Itẽ foꝛma aliquo mõ habet ſiłi
tudinẽ cũ pꝛĩo.deus eĩ dicit᷑ foꝛma oĩm exẽplaꝛis.⁊ qͥd⸗
ãmodo ↄtinẽs.ſed nullatenus dicit᷑ materia om̃iuzʒ. er⸗
go cũ creatio ſit ꝓꝛinʒ opus dei.a extendit ſe ad rem coꝛ
oꝛalẽ:debet res coꝛpoꝛalis dici creata potius ratione
oꝛme q; materie. ¶ Si vᷣo foꝛte dicatur.ꝙ creatio dicit
eſſe ratione materie infoꝛmis.habentis in ſe foꝛmas re⸗
rum coꝛꝑaliuz.ſed per indiſtinctionẽ. Contra hoc obij⸗
citur:confuſio contraꝛia eſt oꝛdinatõi.ſed oꝛdina tio at⸗
teſtatur ſapientie.ergo ſũma oꝛdinatio ſũme ſapientie:
ergo a ſũma ſapientia nõ pꝛocedunt ĩmediate res ſbᷣ cõ⸗
fuſione.nõ ergo materia cuʒ confuſiõe reꝝ coꝛpoꝛaliuʒ
pꝛocedit a ſũma ſapiẽtia. Ad ideʒ.Erꝛoꝛ reputatur in
natura.quãdo nõ eſt foꝛmaꝛũ diſtinctio.vt ſi pꝛocederet
coꝛpus hũanũ ſine oꝛdinata membꝛoꝛũ diſtinctione. vt
caput eſſet infeꝛius ⁊ pedes ſuperius.⁊ ita de alijs.vel
nõ aꝓpaꝛerent ibi mẽbꝛa. Abſit aũt poneꝛe eꝛroꝛeʒ in oꝑe
diuino.nõ ergo creata eſt materia cuʒ foꝛmaꝛuʒ confuſi
one.⸗¶: ( Pꝛeteꝛea foꝛme q̃dã coꝛꝑales ſũt int ſe repugnã⸗
tes. ſi aũt eſſet confuſio ſoꝛmaruʒ.eſſent cõtraꝛie foꝛme
ſimul.⁊ ita cõtinua pugna: ſed pugna ſicut dicit Johᷣ.
dama.eſt pꝛincipiuʒ diſſolutignis.ergo ibi eſſet diſſolu
tio.nõ ergo ſic poſſent lae.B cõtrariuz ſic aꝛgui po
teſt. Creatio eſt exitus de nõ eſſe in eſſe.cui ĩmediatus eſt
exitus de potentia materiali in actuʒ.hoc aũt eſt faceꝛe
ſed in operibus ſex dieruʒ eſt factio ſiue conditio.dicit᷑
em̃ fiat lux ⁊ facta eſt lux ⁊c.⁊ ita de alijs.ergo ante nõ
fuit niſi creatio.pꝛius ergo creabatur de nõ eſſe in eẽ ali
quo modo materia.vt ſit oꝛdo de nõ eſſe oĩno in poſſe eẽ.
7 deinde de poſſe eſſe in eſſe actu qnod eſt eſſe per foꝛmã
determinataʒ. ¶ Itez pꝛimũ habet potentiaʒ q;tum ad
om̃e.hoc aũt nulli poteſt cõmunicaꝛe cuʒ ſit eius pꝛopꝛi
um. illud ergo in creatura quod magis aſſimilatur
ei in vniuerſalitate potentie eſt materia. que eſi capax

oĩm foꝛmaꝛũ.ergo pꝛimꝰ exitus a potentia diuĩa videt᷑
eſſe ↄditio materie.vt capacis oim foꝛmaꝝ.⸗! Itẽ deus
habet in ſe ydeas ⁊ ratões oĩm foꝛmaꝝ.ſicut accipit᷑ ex
li.lxxxiij.q.Augu.rõnes aũt iſte foꝛma dicunt᷑.nihil at
in creaturis poteſt aſſimilaꝛi quoqᷣmodo. niſi qð habet
in ſe cõtinentiaʒ oĩm foꝛmaꝝ coꝛpoꝛaliũ in genere.eꝛgo
cuʒ hec ſit materia ſub indiſtinctiõe foꝛmaꝛuʒ videt᷑ cõ⸗
uenienter huius fieri creatio.¶ Pꝛeterea.diſtinctõ non
videt᷑ eſſe niſi eꝰqð pꝛꝰfuit cõfuſu.ſi ̊ aſſignat᷑ aberpo
ſitoꝛibo opꝰdiſtictõis foꝛmaꝝ pᷣceſſit ̊ opꝰ⸗ aiC,

maxꝝ ĩ materia:h̊ aũt ñ ẽ niſi ĩ oꝑe creatois q̊ ⁊c.(Ad

quod rñdendũ eſt ſᷣm diuerſas ſnĩias ſanctoꝝ:vᷣm em̃ ſẽ
tentiã auguſtini videt᷑. ꝙ creatio erat materie cũ foꝛma
ꝑficiẽti eaʒ.ita ꝙ ſingule res cꝛeate eẽnt in ꝓpꝛijs mate⸗
riebus ⁊ foꝛmis.Scðm aũt ſentẽtiaʒ grego.⁊ alioꝝ vi⸗
der ꝙ creata ſit ĩ ſubſtãtia materie. VUnde dicit grego.
in ſubſtãtia ſimul facta ſunt.que de eis habent oꝛigineʒ
ſed nõ in ſpecie.que ſequentibus diebus oſtlenſa eſi.ſol
luna de celo.virgulta ⁊ huiuſmodi de teꝛra. Augu.eti
am in libꝛo ð ſimbolo videt᷑ hoc dicere.oꝛdinatiſſimo dði
munere pꝛima capacitas foꝛmaꝛuʒ fieret poſtea foꝛma⸗
rentur.quecunq; foꝛmata ſunt. Item Auguſtinꝰin.xij.
confeſ.no modo ſic exponit in pꝛincipio deus creauit
celum ⁊ teꝛrazʒ.dei verbo ſibi coeterno.fecit deus materi
am creature coꝛpoꝛalis.vbi confuſuʒ erat celum ⁊ teꝛa
que nunc iã diſtincta eſt ⁊ foꝛmata.in huius mũdi mo⸗
le ſentimus. Huic expoſitioni concoꝛdat quedẽ gloſa ſu

per pꝛimuʒ geñ. Itez ſuper illud põ. IOpſe mandauit et
creata ſunt.gloſa dicit infoꝛmem materiam de nihilo.

l Si ergo teneatur pꝛĩa ſententia.reſpondenduʒ eſt ad
obiecta.dicendo ꝙ licet intelligi poſſit exitus ð non eſſe
omnino in poſſe.⁊ poſt de poſſe in eſſe actu.per foꝛmazʒ
tamen ſimul vtrũq; factuʒ eſt.vt ſimul crearetuꝛ foꝛma
cuʒ materia.⁊ hoc vt vnita.vt opus creatoꝛis perfectuʒ
dicatur.¶ Ad ſcõm dicenduʒ eſt.ꝙ licet materia inq tũ
eſt capax foꝛmaꝛuʒ .quandaʒz habeat ſimilitudineʒ.ſed
multum remotam reſpectu diu ine potentie.nõ tamen
opoꝛtuit ꝙ ſic creaꝛetur infoꝛmis.ſed magis conuenie⸗
bat ꝙ eſſet capax in actu q; tm in potentia.4¶:. Ad aliud
dicendum eſt ꝙ aliter eſt foꝛmis in materia exiſtenti⸗
bus.⁊ de ydeis que ſunt in deo. In deo enim ſunt ydee
nec ſunt aliud q; ipſe deus.In creatura voo ſunt foꝛme.2
ſunt aliud qᷓ; ipa. Pꝛeterea nõ diſtingui.id eſt confundi
foꝛmas.non conuenit ſumme ſapientie om̃ia diſponen⸗
ti.⁊ ideo non in hoc haberent ſimilitudinem reſpectu
ſumme ſapientie.in qua nulla eſt diſtinctio.¶ Ad vlti⸗
mum dicendum.ꝙ opus diſtinctionis dupliciter poteſt
intelligi. Vno modo vt pꝛius foꝛmarum confuſio in ma
teria.⁊ poſtmodum diſtinguerentur. et hoc non eſi Fm
hanc ſententiam. Alio modo vt diſtinctio referatur ad
oꝛdinationem vniuſcuiuſq; in ſuo loco: et licet hec ope⸗
ra conditio ſiue cre atio ⁊ diſtinctio ſint diuerſa. nihil⸗
ominus ſᷣm auguſtinum ſimul erant. Vnde cuʒ res coꝛ
poꝛales eꝛant create vel condite.ſimul erant in pꝛopꝛijs
locis diſtincte.licet vnuʒ naturaliteꝛ pꝛeintelligatur al
teri:et ſcriptura que ſimul facta erant.non ſimul potu⸗
it dicere.⁊ voluit etiã oꝛdinẽ nature deſi =ð
Hieronimum autem ⁊ alios expoſitoꝛes.qui accipi⸗
unt diem vſitatioꝛi modo ſicut contingit.et quia de cre
atione fecit mentionem. q.ante omnem diem. videtur
Dicere.ꝙ creatio dicit᷑ eẽ ratione materie infoꝛmis.que
tamen aliquo modo habeꝛet in ſe foꝛmas.: Ad obiectũ
autem pꝛimum in contraꝛium ſic eſt reſpondendum.ꝙ;
a ꝑfectiſſimo agente ꝓceſſit perfectum opus.vt in gene⸗
re illo.nõ em̃ ibi ſiſtit opus diuinum.ſed eſt vlterius oꝛ
dinatu zad opus.vlterius quo dicebatur. Niat lux ⁊c̃.ſi
ergo requiritur omnimoda pꝑfectio.requirenda eſt in vl
timo oꝑe.⁊ non in initio operis.ſicnt ſi aꝛtifex facit do⸗
mum non eſt requirenda perfectio in initio ſui operis.

ſed cum iam opus ↄſummatũ eſt. Creatio fuit opus re-

ſpiciẽs initiũ oꝑm diuinoꝝ.q Si vo obijciat᷑.ꝙ eque fa
cile eſt deo.totũ opus in oſũ matõe feciſſe ſicut pꝛimo ſbᷣ
quadã infoꝛmitate ⁊ poſtea ſub cõſũmatiõe.Aꝛtifex em̃
ſi ſtatim poſſet in initio actu cõſũmaꝛe domũ.nõ pꝛimo
leuigaꝛet ligna ⁊ lapides poliret.ſed ſtatim domũ cõple
ret. Oicendũ ꝙ dño eſt eque facile cui dicere facere eſt.
vel quod plus eſt.velle eſt facere.ſᷣm q; dicit᷑ in põ. Dia
quecunq; voluit dñs fecit.nihilominus voluit in iſto ꝓ
greſſu oꝛoin? rerum naturaleʒ oſtendere. vt pꝛimo ſint
pꝛincipia ↄdita.deinde ea que aliquo mõ ab ipᷣis ducũt
oꝛiginẽ.ſicut dicit Gꝛe.q Ad ſcdᷣm vᷣo dicendũ ꝙ in hoc

oſtendit᷑ virtus agẽtis pꝛimi.excellere virtutẽ agetis ſᷣm

naturã.vel agentis cꝛeati ſᷣm volũtateʒ.quia poteſt vtꝛa
q; modo res cõdere.⁊ ſubito ⁊ ſucceſſiue.agẽs aũt crea⸗
tum nõ niſi ſucceſſiue.Et ſi hoc perſectio eſt ꝙ exit ab a⸗
gente creato.multomagis eſt ꝑfectio ꝙ a deo agẽte ꝓce⸗
dit.qð ad ſuum finẽ ꝓducit᷑inõ em̃ agens creatũ ab ini⸗
tio oꝑis ſui ꝓducit rem ꝑfectaʒ.ſed cũ eſt opus ↄſũma⸗
tũ. Ad tercium dicendũ.ꝙ licʒ foꝛma habeat ſimilitu⸗

Dinẽ cum deo.qui foꝛma dicit᷑:nibilominꝰ⁊ materia ſũ⸗

me potẽtie habet aliquã ſimilitudinẽ.⁊ ita voluit dñs vt
vtraq; ſilitudo oſtendeꝛet᷑.⁊ res cꝛeaꝛe ĩ mateꝛia.⁊ res
creaꝛe in ꝓpꝛia foꝛma ſiue ſpecie diſtincta.¶ Aod illud vo
qð obijcit᷑ de oyfuſione foꝛmaꝝ.Reſpondet᷑.ꝙ eſt quedaʒ
ↄfuſio ooſita oꝛdini.cũ foꝛine eꝛroꝛe agẽtis impꝛimũt᷑
oꝑe iam ↄpleto.ſic aũt nõ eſt hic.qꝛ ſic repugnãt ſumme
ſapiẽtie.Eſt aũt alia ↄfuſio.cũ nõdum ſunt res.vnaque
q; cõfuſio in ſuo debito loco qui debet᷑ foꝛme diſtincte.2⸗
Fm boc ĩ initio oꝑis nõ repugnat ſũme ſapiẽtie.Eſt aũt
