flicta recipiat.̊ vnus iſte quis eſt niſi ſindereſis.g ſin⸗
dereſis eſt ratio.¶ Item videt᷑ hoc idem ꝑ hoc qð dicit᷑
in li.de baptiſmo ꝑuuloꝝ vbi dicit᷑.ꝙ ratõ inſita ſiue ĩ⸗
ſemĩata lumẽ aĩe dicit᷑.et hoc lumẽ ſindereſis noĩatur.
Itẽ luc.x.abiert ſemiuiuo relicto.glo.ĩmoꝛtalitatẽ exu
ere.ſ̊ rõis ſenſũ abolere nõ poſſũt.ꝗn hõ ſaꝑe et deũ poſ
ſit cognoſcere.Sʒ id qð tolli nõ pt in ꝑte motiua ſinde⸗
reſis dicit᷑.erit ergo ſindereſis ſenſus ille rõis.⸗ tem
iij. de libe. arbi. An om̃e meritũ boni oꝑis.nõ eſt paruʒ
accepiſſe naturale iudiciũ.quo ſapiam pᷣponat erroꝛi ⁊
quietem difficultati:ſᷣ hoc natale iudiciũ ẽ ſindereſeos:
eſt em̃ naturale iudicatoꝛiũ ſic dic Haſilius. Iniacet no

bis iudicatiuũ.i.diſcretiuũ vitandi et eligẽdi: erit ergo

ſindereſis ipᷣa ratio cũ iudicatiuũ in nobis ratio dicat᷑.

M aüſt ſit voluntas.videt᷑ ꝑ hoc ꝙ duplex ponit᷑ vo⸗
luntas a damaſ.naturalis et deliberatiua: lolũtas at᷑
naturalis ẽ appetitiua virtus eius.qð ᷣm naturã eſt. et
oĩm que nature ſu bſtãtialit᷑ aſſunt cõtentiua:łᷣ hoc ẽ ſin
derelis. ergo ſindereſis eſt voluntas.4 Ytez volũtas na
turalis eſt naturaliter appetitiua boni ⁊ deteſtatiua ma

li:ſ hec eſt ſindereſis.ergo ſindereſis eſt volũtas natu⸗

lis(¶¶ Rmñdetur ad hoc.ꝙ ratio dicit multiplicit. Vno
modo ᷣm ꝙ ratio diuiditur ex oꝓpoſito cõtra ſenſibilem
vim.et hoc mõ ſindereſis ꝑtinet ad rõem et dicitur ra⸗

tio.ſ̊ ratio ſᷣm ꝙ ſic dicitur accipitur multipliciter. Aã

ratio dicitur cognitiua et motiua.ſᷣm vo ꝙ cognitia pt
dici dupliciter.vel inqᷓtum eſt iudicatiua credibiliũ vtł᷑
opabiliũ.que ꝑtinẽt ad bonos moꝛes:vel inqᷓtũ eſt iudi
catiua cognoſcibiliũ que nõ ꝑtinẽt ad moꝛes.et hoc vlti
mo mõ nò ꝑtinet ſindereſis ad rõem. OPꝛimo aũt modo
accepta ratio adhuc dicitur dupliciter: vel inqᷓtum eſt
naturalis.vel inq;tum ẽ deliberatiua: ꝓut ẽ naturalis.
dicitur ſindereſis.F̊ nõ ꝓut eſt celiberatiua. Per bec
patet ſolutio ad ea que obijciebantur. ã ratio contra
quã diuidit᷑ ſindereſis ſic dĩc greg.dicit᷑ rõ deliberatĩa
et de hac cõcedimꝰ.qꝙ ipᷣa nõ ẽ ſindereſis:et ꝑ hoc patet
ſolutio ad pꝛimũ. Silr ⁊ ad ſcᷣm.ã cũ diuidit aug.
rõem in duas poꝛtões:ſcʒ ĩ ſuꝑioꝛẽ et ĩferioꝛẽ.accipit ra
tionẽ ꝓut eſt deliberatiua et hoc patet ꝑ boc ꝙ dicitur.
ꝙ ſᷣm vtranq; poꝛtõem ↄtingit peccare.iõ em rõ pec⸗
cat inqᷓtuʒ natalis.ſ̊ ſolũ inꝗtũ eſt deliberatiua.¶ Ao
hoc aũt ꝙ ꝗᷓritur vtrũ ſit volũtas.dicẽdũ ꝙ ſiẽ rõ dicit᷑
dupliciter ſimilit᷑ et volũtas ſcʒ naturalis et deliberati⸗
ua:ſindereſis aũt eſt eadẽ cũ volũtate naturali.vᷣ non eſi
idem qð volũtas deliberatiua.loluntas tñ naturalis
ↄnñioꝛ eſt qᷓ ſindereſis.i Aã volũtas naturalis ſe ertẽdit
ad ea que ſunt meriti vel pꝛemij:et ad ea que nõ ſũt me⸗
riti vel pꝛeniij.ſindereſis aũt coartatur ſolũ ciꝛca ea que
ſunt meriti vel pꝛemij.

mbꝛü terciu.
TB terciũ quo queꝛit᷑ de ſindereſi. VUtꝝ ſᷣm
eam ſit peccare.ꝙ ſic videt᷑.qꝛ idem ẽ ſin⸗
dereſis qdð cõſciẽtia.lñ greg: ſuꝑ Eʒzech.
3 nc ↄſciam cũ impiꝰ ĩ ꝓfundũ peccatoꝝ
venerit. videmꝰ pᷣcipitari:et loꝗtur de ſindereſi:ſ̊ ſᷣm cõ
ſcĩam ẽ peccare.ergo et Fm ſindereſim.¶ Itẽ aima tota
punit?᷑.et pena eterna nõ debetur niſi pcto:ergo cũ vᷣmis
oↄſcie ſit pena.ergo ĩ ea ẽ pctm. et ita ĩ ſindereſi.¶ Itẽ cõ
ſcĩa dꝛ erronea. Hoc at᷑ nõ eſſet niſi erraret ſindereſis.
ergo ſindereſis errat:ergo ſm eã cõtingit peccaẽ.¶ Itẽ
ↄtraria nata ſũt fieri ĩ eadẽ vi:ſᷣ vᷣtus et vitiũ ſũt ↄtꝛoꝛia

ergo ſũt nata in eadẽ vi eẽ virtus. Sʒ vᷣtus q ẽ donũ ſapi

eſt perm ĩ ea. ¶ Kõtra. remurmurare pcto et conſentire
ſunt oppoſita.ergo cũ vnũ ꝑ ſe ſit ipᷣiꝰ ſindereſis.ſcʒ re⸗
murmurare pcto:reliquũ ſcʒ cõſentire pcto nõ erit eiꝰ.
Itẽ ſindereſis ⁊ fomes ſe habẽt ꝑ modũ oppoſitõis.qꝛ
cõtrarias hñt inclinatões:fomes ſemꝑ ad malũ.ſindeꝛe
ſis ſemꝑ ad bonũ:ſ pctm ẽ ᷣm fomitẽ. ergo et m ſinde⸗
reſim ẽ meritũ:ergo nũꝙᷓ peccat. Itẽ ſindereſis reſpi⸗
cit bonũ et malũ ſm differẽtias ↄnes.̊ ei ẽ eiꝰ differen⸗
tia ad ea qᷓ ſũt potẽtie deliberatie.ſ̊ petm cũ ſit cuꝛca opꝰ
ẽ in ſinglłaribo ex amiſſiõe bonoꝝ traſgreſſiõe maloꝝ.
ergo nõ ẽ ĩ ſindereſi pctm.¶Rñdendũ.ꝙ nõ?᷑ hm ſinde
reſim peccaẽ.¶ Ad h̊ qð obijcit᷑. ꝙ videmꝰ eã pᷣcipitari
⁊c᷑. Rñſio ꝙ pᷣcipitari dꝛ duobo mõis.lno mõ dẽ pci⸗
pitari ruere ĩ pcẽm ⁊ cadẽ a ſtatu gre.et h̊ mõ ſolũ libe⸗
rũ arbitriũ dr̃ p̃cipitari. Alio vᷣo mõ dẽ pᷣcipitari. retar
dari a ſuo effectu ſiue nõ cõſeꝗ ſuũ effectu.⁊ h̊ mõ dẽ pꝛe
cipitari. Eſt eĩ duplex effectꝰ.ſcʒ illuiare ad bonũ:et re⸗
trahere a malo remurmurãdo. Cõtra pctm ſiue etiã ſti⸗

— .

mulare ad bonũ ꝙ̃tũ ad pꝛimũ effectũ.dĩ obnubilari ꝑ

entie.eſt nata in eadẽ vi aĩe:et ita in ſindereſi: ergo

iſta
lodick,
lütag
nien, tt
hoeiſe
ütasn
tina
hatn⸗
t, no
nübien
ſturr⸗
ter
itig pi
iliüi y
ſtiudi
eylti
moco
um eſt
gralis.
derber
Cont
enntie
epgtet
tung.
bitra
tiun.
her⸗
D
dieke
berati
nonent
lralis
ticit
me⸗
que

efm
ſin⸗
ch.
1on
ne
tota
nis
tic
Hi
Gni
p
re
h.
d
gene
den
ſͦ⸗
fep
r.

Lueſtio

peccatũ.cum ſcʒ aĩma nõ cõſequit effeetũ illuminatõis
ſ tum ad ſecũdũ pcipitari dicit᷑cũ aĩa ꝑ eã nõ retꝛahi
tur a malo.¶ Ao aliud dicẽdũ.ꝙ licet tota aima punia
tur.nõ tñ ſᷣm quãcũq; ꝑtem punit᷑ perm. Dicit᷑ em puni
ri aia:nõ ſolũ rõe eius ꝙ pꝛicipalit peccat ſcʒ volũtatis

vel liberi arbitrij:ſᷣ eius rõne ꝙ oꝛdinat᷑ ad illud.Licet

aia puniat᷑ ex ꝑte ſindereſis.qꝛ nõ pt cõſequi actũ eiꝰ
nõ iñ in ſindereſi ẽ peccatũ.. Ad teꝛciũ dicẽdũ.qꝙ oſcien
tia habet reſpectũ ad id qð ſupꝛa eſt. ex illa pte no di⸗
citur erronea:habet etiã reſpectũ ad illud qð inferiꝰ ẽ.
ſiue qð accipit ab ĩferioꝛi:et erx illa ꝑte dicitur erronea.
bᷣ tñ nõ ꝑtinet ad ſindereſim. ¶ Atru aũt cõſciẽtia ſit idẽ
qdð ſindereſis.tractabit᷑ poſtea in queſtiõe de coſe cientia.
Ao quartũ dicẽdum.ꝙ donũ ſapiẽtie et alij babit?gra
tuiti.nõ ſunt in ſindereſi.ſ̊ in ſupina ꝑte rõnis.inqtum
eſt deliberatiua:illa at̃ nõ ẽ eadẽ in ſindereſiſi ic dictů eſt
Ao illud qð obijcit᷑ ꝓ alia parte dicẽdũ.q cũ dicit᷑ ꝙ
peccatũ eſt ᷣm fomitẽ.ðhoc pt intelligi dupliciter:ſcʒ foꝛ⸗
maliter vt in ea ſit peccatũ ſic in ſubiecto.et hoc mõ nõ
eſt peccatũ ſᷣm fomitẽ.nec meritũ pᷣm ſindereſi im. Ał po
teſt intelligi taliter. vt ſceʒ fomes ſit caulſa pcti ſiue incli⸗

nans ad peccatũ.et hoc mõ dicit᷑ eſſe peccatũ ſᷣm fomitẽ

et meritũ ᷣm ſindereſim:ſ̊ nõ ideo peccatũ ſm ſindere⸗
ſim.qꝛ neuter illoꝝ modoꝛum poteſt dici peccatum Fᷣm
Membzum quartum
Bquartum àà querit. vtrũ ſindereſis poſ⸗
guibo cõſcietia dictat ſubire martiriũ pꝛo
ſide ſua defendẽda. Sed hic ẽ erroꝛ pecca⸗
in glo. ſuꝑ eʒech. Cum impiꝰ in ꝓfundũ petoꝛuʒ vene⸗
rit. videmus locũ ſuũ amittere.Sʒ ꝗd eſt locũ ſuũ amit
cuꝑabilit ſit pᷣcipitata.ĩ eis erit extincta.⸗. Ytẽ hiere.ij.
NMiij mempheos et caphneos cõſtupꝛauerunt te vſq; ad
verticẽ ꝑtingit.q caſta celſitudieʒ mẽtis diffigẽtie moꝛ⸗
bus coꝛrũpit:ſᷣ celſitudo mẽtis d ſindereſis ⁊c. Itẽ

eam.
ſit extigui ꝙ aũt ita.videt᷑ in hereſiarchis
i.ᷓ nõ remurmurat in eis ſindereſis cõtra petm. ¶ Jtẽ
tere.niſi nõ ſꝑ eẽ ↄtra pctm.cũ ̊ oino in damnatis irre
verticẽ. glo. Malignꝰ ſpũs de mẽbꝛis inferioꝛibo vſʒ ad
ſuꝑ illud ps.Coꝛrupti ſũt et abbomiabiles facti ſũt ⁊c.

glo.oĩ vi rõis pꝛiuati.ſᷣ q̃dã vis aĩe ẽ ſindereſi is. eꝛgo 2c.

Itẽ ſindereſis et fomes.ſe hñt ꝑ modũ oppoſitõis pt
diuerſas inclinatões:ſ̊ ex toto pt᷑ fomes extingui ꝑ gre
aplitudiem. vt ĩ ba pᷣgie.qᷓ ꝑ cumulũ malicie ſin lereſis
poterit ĩ aliqͥrepꝛoboꝝ extigui.vt ĩ antirpo.¶ ¶ Cöõtꝛa Hᷣ
qð dẽ vltio yſa. Veꝛmis eoꝝ ñ moꝛiet᷑.nmis at ille ẽ re
moꝛſoſe die oi ertĩguit᷑ ſindereſ ĩ dãnatis.i Itẽ. v.ſ⸗ ap̃.
di. Dicẽt itra ſe pniaz agẽtes.ꝗd ꝓfuit nobᷣ iactantia.
Itẽ h̊ vr ꝑ ills qdð dẽ luc.xvj.vbi petijt diues vt mitte⸗
ret᷑ laʒarꝰ.vt extremo digiti tactꝰrefrigeriũ ſẽtiret:⁊ nũ
ciaret ꝗnq; fꝛibo.ne veĩrẽt ĩ bũc locũ toꝛm̃ toꝝ.glo.rpꝛo
boꝝ mtẽ pea ſua erudit.qñʒ iutilit᷑ ad dilectõʒ. vt et ſu
os ſpuᷣalit᷑ diligãt.ꝗ h dũ pctᷣa diligerent.nec ſe ama bãt
petijt ꝗ ſibi bonũ 2 alijſ.q̊ ñ vx ĩ danatis ſideꝛeſis exticta
Itẽ Herñ.ĩ li.de li.ar.qũo ñ ẽ ibi aligꝗd ſaꝑe niſi ma⸗
la q tolerat. cogũt penitẽ maloꝝ qᷓ facta ſi ũt:nũgd at᷑ in
toꝛmẽtis ñ ẽ penitẽ.aut peniteri male ñ ẽ ſaꝑe.q̊ t dãna⸗
tis ẽ et aligs actꝰ ſindereſis. IJiẽ biero. cintilla ↄſcie
ĩ chaym nõ ertiguit᷑ ſic hẽt ſuꝑ eʒech.¶ Ad qð dicẽdũ.
ꝙ ñ er toto extiguit᷑ ſindereſis et ĩ danatis.remanet em̃
aliꝗs actꝰ. Qotãdũ ꝙ ſũt ꝗdã effectꝰ ſindereſeos qtum
ad inſtictũ boĩ et diſplicẽtiã mali.Et h̊ duplicit. vel in
collatõe ad penã vel pᷣter. Dicẽdũ q. q qtũ ad inſtictum
boiĩ et diſplicẽtiã mali culpe.abſolute exticta ẽ ſindereß
ĩ dyabolo ⁊ ĩ dãnatis. Scðm vo certũ modũ ñ ẽ erticta
et h ̃manet ad penã.qð pʒ ꝑ alterã tẽ glo.luc.xvj.ſer
uat᷑ diuiti ad penã ⁊ cognitõ paupis quem deſpexit. et

memoꝛia fratrũ qͥs reliqt. vt de viſa glia deſpecti. 2 de

pena inutiliter amatoꝝ ampliꝰ toꝛqueat᷑. Et de hac drẽ
in fi.yſa.Vermis eoꝝ nõ moꝛiet᷑. Habẽt gᷣ diſplicẽtiam

.Alxxvij.

mali in collatione ad penam. q patet ex petitõne illiꝰ
diutis. petijt em vt hic nüciaretur fratribo. ne in bune

locum veniüt toꝛmentoꝝ.poc eſt.ne digna faciãt penis
eternis:et hoc eſt opus ſindereſeos.cui diſplicet maluzʒ

in collatione ad penã. ¶ Ad pꝛimo obiectũ dicẽdũ q; co⸗

ſciẽtia ſiue ſindereſis dicit amittere locum ſuũ.qꝛ retar
darur a ſuo effectu.ſiue nõ cõſequit᷑ effectum qui eſt re⸗
trahere a malo vel trabere ad bonum.nõ qꝛ non habeat
aliquem actũ.¶ Ad hoc quod obijcitur de hereſiarchis
Dicendũ ꝙ nõ oĩno in ipᷣis extinguit᷑.ſ̊ gter depꝛaua⸗/
tionem liberi arbitrij no ſentitur actꝰ eius. In inferno
aut magis ſentietur quia erit eis in penom. eo ꝙ nõ po
terit cõſequi effectũ ſuũ qui eſt retrabere a malo vel tra
here ad bonũ.et habebit ibi remoꝛſum conſcientie ſibi
manifeſtum. ¶ Ad terciũ dicendũ. ꝙ celſitudo mentis
nõ dicit᷑ ſindereſis p̊ ſides.que ẽ in ſi nꝑioꝛi ꝑte rõis.Vñ
aĩa dicit᷑ coꝛrũpi vſq; ad verticẽ qñ integritas fidei ĩ ea
coꝛrũpit᷑.¶ Ad hoc qð obijcit.ꝙ erũt omi vi rõis pᷣnati
ſiẽ in glo.ſuꝑ illud ps. Coꝛrupti ſunt et abbomĩabiles
facti ſunt ⁊c. Dicendũ ꝙ ratio dicit᷑ ibi vis aĩe delibera
tiua.vñ nõ ſuppoĩt ꝓ ſindereſi.¶ Ad vltimũ dicendũ ⸗
nõ eſt ſimile de fomite 2 ſindereſi.Qam ſindereſis natu
raliter eſt in homie et potentia naturalis.illud aũt q8
nature ẽ.nõ pt᷑ ex toto amitti ꝑ pcrm. ̊ fomes accidẽtali
ter eſt in aĩa. vñ pr extingui ꝑ gre excellẽtiã.4. Ad illud
qð obijcit᷑ ð chaym dicẽdũ eſt.ꝙ aliter eſt ĩ viatoꝛe.⁊ ali

ter i dqnato. à in viatoꝛe ſtimulat ad bonũ. et poteſt

dum eſt viatoꝛ hr̃e effectũ in illo:et ſi imilit de retrahẽdo
a malo.ſ̊ in danato nullũ poteſt hmõi elicere effectũ: et

ideo qͥ ad hos effectꝰ dicit extigui ĩ damnato.nõ aũt in

viatoꝛe:licet em chaym deſperaret ex libero arbitrio.tñ

potuit dũ erat viatoꝛ ñ doſperare.et ita aliquẽ vſum po

tuit elicere ſindereſis.

entia.

—

Dnſequẽter queꝛẽ

dũ ẽ ð ↄſcia. MPꝛio an ſit potẽtia vł ha
bitꝰ Scðdo ſi ſit hĩtꝰ.vtrũ natalł vel ac
qſitꝰ.¶ Terxcõ ſi ſit hĩtꝰ natał. vtrũ ſit
—. gnitiuꝰ vł motiuꝰ. Quarto. vtrũ ſit
ſy ĩ actu.¶ Quĩto vtrũ ſit idem qdð lex naturalis. Se⸗
rto vtrũ ſit idẽ qð ſindereſis.

embemm primum

erronea et recta.trãgꝗlla⸗ pturbata. iſta
nulli potẽtie ↄueniũt.g oſcia n ẽ potẽtia.
IYtẽ ↄſciĩa eſt ſcia q aliꝗs ſibi ↄſciꝰ ẽ:ſᷣ ſci

entia ñ ẽ po

◻

Gↄſcia nõ ẽ habitꝰ.¶¶ Itẽ oſcia dẽ aliqũ mũda. aliq im
mũda:ſ̊ nullꝰ habitꝰ ĩmũdus aliqñ pt eẽ mũdꝰ.nec ecõ⸗

uerſo. cõſcia nõ eſt habitꝰ.¶ Ite videt᷑ ꝙ nec ſit poten⸗

tia nec habitꝰ. dicit em damaſ.q cõſcia ẽ lex nr̃i ĩtellectꝰ

ſ lex nõ dẽ potẽtia vel habitꝰ. nec cõſcia.¶ Ad quod

dicendũ. ꝙ cõſciẽtia triplicit accipit᷑. Aliq em̃ accipit
ꝓ eo ꝙ cõſciꝰ.et ſic cõſciẽtia nec ẽ potẽtia nec habitꝰ.ſic

nec ſcibile in aĩma ꝓpꝛie dẽ potẽtia vel habitꝰ: a ſic acci

pitur a ioh.damaſ.cũ dẽ oſcĩa lex nr̃i itellectus. Aliqñ
ðᷣo ꝓ acipit᷑ eo quo cõſcij ſumus.et ſic dicitur habitus.

quo ſcʒ cõſcimus. et ſic ꝓcedebat ſcdᷣa obiectio.que dice
bat ꝙ oſcia eſt ſciẽtia..· Tercõ mõ accipitur cõſcientia
ipa potentia. habẽte vel recipiẽte illud qð cõſcimus:
m ꝙ dicitur. ꝙ lex mentis nzẽe ſcripta eſt in cõſcientia:
et ſic dicitur conſciẽtia. naturalis potentia aĩme.4 Ao
hoc qð obijcitur.q ↄſciẽtia dicitur eſſe erronea vel tran
quilla.mũda vł ĩmũda.qdð ñ conuenit naturali potẽtie.

.

Dicendum. conſcientia accipitur ibi ꝓ habitu acqui

ſito. q ſcʒ relinꝗtur in aĩa ex eo qð ↄſcit. vñ ↄcedo ꝙ fᷣm

Aeſtio. lxxvij. decõſci⸗

Dpmũ. e ñ ſit potẽtia. v ſic.qꝛ ↄſcia dẽ

ia ß habit?. g ↄſcia ẽ babitꝰ. M at ñ ſit
videt᷑.qꝛ ↄſcia ĩ dãnatis ẽ pena.ſ̊ nullꝰ habitꝰẽ eis pena

2 à 5Hinin⸗ ꝑnitioſi hoc eſt ler peccati ſuꝑue
niens mẽbꝛis càrnis ꝑ eã ſe nobis imittit.et ſubdit᷑.Cõ

ſtinct

ineſt et a pꝛic .
differẽtijs. & no videt᷑ eſſe habitus naturalis ſß potiꝰacꝗ
ſitus. ¶ Itẽ nõ pt qnis habere ↄſciam alicuiꝰ rei.quam
pꝛius nõ habuit.ſicut pʒ de iudeis:qui an datõeʒ legis
nõ habebãt ↄſcĩiam de imũdis.̊ poſi datõem habebant
vel habere debuerũt: ↄſcia incipit eẽ de aligbo de gbo

eſt. qd ſit bonũ et quid ſit malũ
accipit᷑ ᷣm actũ ? m babitũ. Scðʒ actũ qñ aligs habz

bunc modũ nõ dicitur potentia pꝛimo et pꝛincipaliier.
Quod aũt obijcit᷑ ꝙ cõſcientia in damnatis eſt pena.

dicendũ ꝙ conſciẽtia accipit ibi ꝓ afflictõne conſequen
te. nõ ꝓ habitu vel ꝓ potentia.Cũ aũt dicit᷑. ꝗ Cõſciẽtia
dicitur eſſe mũda vel immũda.accipitur ꝓ potẽtia ꝗͥ di

citur aliqũ mũda adueniẽte gratia. aliqñ immuda ad⸗

ueniente culpa:et ſic patet ſolutio ad omia obiecta ꝑ di

em cõſcientie ſupꝛadictam.
(Membzumlecundum
D ſecũdũ qͥ querit᷑ vtrũ cõſciẽtia ſit habi⸗
tus natalis vel acgſit?:et videt ꝙ lit hit
acqſit?.qꝛ pſcia aliqñ ẽ mᷣa aliqñ imũda
6 be differetie cõtrarie ñ inſunt eia natu⸗
ra. ;̊ potins ab acqſitõne: qꝛ q naturalit ei ineſt ſemꝑ
icipio. cõſcientia aũt non ſemꝑ eſt ſub hmoꝛ

nõ fuit. H habitꝰ naturalis ſemꝑ eſt de bis de quibo eſt.
Syt pꝛius.¶ Contra iohᷣ.damal.dicit ↄſciam eſſe legeẽ
nri intellectꝰ. ꝓut legi mẽtis repugnat lex carnis: ſ lex

.

carnis eſt in bomiĩe ꝙcito homo incipit eſſe. ꝗcito enim

.

aĩa ↄiũ git᷑ carni.habet bomo legem carnis:vn qꝛ ex coõ

iũctione ad carnẽ habet hõ legẽ carnis.ideo eã bʒ qᷓcito

ineipit eſſe: cũ q̊ lex mentis inſit aime a ſua creatõe. ptzʒ

ꝙ multofoꝛtiꝰ debet bre hbõ legem mẽtis qcito incipit eẽ

get ↄſciaʒ. cũ hec dicat᷑ illa:ſᷣ qð ineſt homi a pꝛincipio

et eſt habitus. eſt habitꝰ naturalis. g ↄſcia eſt babitꝰna
turalis. ¶ IJtem Ko. ij. cũ gentes que legẽ nõ habẽt. na⸗
turaliter ea qᷓ legis ſunt faciũt.ipᷣi ſibi lunt lex. glo. etſi

gẽtiles nõ habẽt legẽ ſcriptã.hñt tũñ legẽ natur alez. qua

gſq; intelligit ⁊ cõſcius ẽ.qd ſit bonũ et ꝗd malũ:ſ̊ hmõi
lex naturalis babitꝰ ẽ enali Ke ↄſcia.qꝛ ea ↄſciꝰ
K

eſpõdendũ ſic ſcia

ſciam actualit alicnio ſcibilis. a actualit ↄpueꝛtit᷑ ſuꝑ il⸗

lud. Scom babitũ. qñ etſi babeat ſciam alicuiꝰ ſcibilis
nõ tñ cõuertit actualit ſuꝑ illud. Similit et ↄſciẽtia q ĩ
ſe ſciam includit. pt᷑ accipi ſᷣm actũ ⁊ Fm habitũ.Vñ cõ

ſciẽtia ẽ talis habitꝰ.a qͥ pt᷑ elici actꝰ ꝗq nõ pꝛius fuit eli⸗

citus:nihilomin? tñ habʒ ſemꝑ aliquẽ actũ pm habitũ
etſi nõ ſᷣm actũ.vt poſt videbit᷑. ꝓut accipit᷑ ſm babi⸗
tũ. bene cõcedimꝰ ꝙ eſt habitus naturalis. ſed ꝓut Fᷣm
actũ acquiſitus. lñ bene cõcedimꝰ.ꝙ hmõi differentie
mũdum et immũdũ ? ſic de alijs differẽtijs.nõ ſunt Diffe

rentie cõſcie ꝓut eſt habitꝰ naturalis.ſed dĩc ꝓut acce⸗

ptõem iurta babitũ naturalẽ. et boc ꝓut ſe tenet ex ꝑte

ratõnis:et iterũ oſcientia de ſe dicit duo.ſcʒ ſciam.et ſic

poteſt dicere babitũ naturalẽ vel poteſt dicere allociati
onem rone eius ꝙ dicit cũ · et ſic recipit erroꝛẽ et poteſt
dicere habitum acquiſitum.

embꝛum terciun.
BHSterciũ quo querit᷑.vtrũ ſit habitꝰ cogni
tiuꝰ vel motiuus.et videt᷑ ꝙ motiuus.ꝑ hᷣ
ꝙ dicit damaſ.ꝙ ↄſcia eſt ler nr̃i intellectꝰ

ſciẽtia ↄgratnlat᷑ legi dei ſcʒ mãdato.lex aũt peccati ſcʒ

immiſſio ꝑ legẽ q̃ eſi in mebꝛis.ſcʒ ꝑ coꝛꝑis ſurrectõem

et motũ et irrônalem ꝑtem aĩme.repugnat legi intelle⸗

ctus mei:ex qͥ apparet.ꝙ damal. dicit ↄſciam eſſe legem

mẽtis. ꝓut ei opponit᷑ lex carnis. ſ lex carnis motiua ẽ.
et ſemꝑ inclinat ad maluz. ꝑ oꝓpoſitũ ↄſcis que eſt lex

metis in bonũ:et ita cõſcia cu ſit habitꝰ.erit habitꝰ mẽ⸗
tis. Ad idem delectabile 2 penale attẽdunt᷑ penes vo⸗
luntate. Vñ delectabile dicit᷑ qꝗð eſt cõſonũ volũtati.pe⸗

nale qð non eſt cõſonum:ſ̊ delectabile ? penale attendũ

cognitiuã.·ſ̊ lex carni

tur circa cõſciaz. ñ ſuꝑ illud.ij. ad Coꝛin:.j. Glia nr̃a

bec eſt. teſtimoniũ ↄſciete nr̃e.glo. ſicut impijs ẽ magna
pena cõſciẽtia.ita pijs gaudium eſt: ergo cõſciẽtia eſt ex

pte voluntatis et cum ſit habitus:erit habitꝰ motiuus.
Kontra coͤſcicn tia ponit ſciẽtiam: pᷣ ſcietia determiat
habitũ cognitiuũ.& et ↄſciẽtia. boc idẽ arguitur ꝑ ſimile
qꝛ cum dicitur iſle bomo eſt cõſcius ſecretoꝝ huiꝰ boĩis.

ſenſus eſt. ꝙ ille nouit ſecreta illiꝰ. AUnde ↄſcius dicit ur

Apter aliquã ↄnem noticiã.et ita cõſeius ponit cognitio

nem. gHet oſcientia: & eſt habitus cognitiuus.4 Ytem. j.

Coꝛin.iiij. Aihil mihi cõſcius ſuʒ. nõ eſt ſenſus nõ mo⸗
neoꝛ ad peccatũ.ſᷣ potius nõ cognoſco me eſſe in pecca⸗

to. Vnde glo..ibidẽ.in nullo me remoꝛdet cõſciẽtia mea.
quare ↄſcia nõ erit habitꝰ motiuus ſᷣ potius cognitiuꝰ.
¶ Item coꝛrigere cõſiliari et hmõi ad cognitõʒ ptinent.
coꝛrigere em magri eſt. cõſiliari ſapiẽtis:bᷣ iſta ao cogni
tõeʒ ptinent. Inde ĩ glo.ſuꝑ pꝛimuʒ Eʒech. vbi loquit᷑
de cõſcientia dicit᷑ ꝙ putat ipam errata coꝛrigentem. et
ita ad cognitõem ꝑtinet.¶ Item Ecẽs. vij. ſcit cõſciẽtia
tua. q; et tu crebꝛo maledixiſti alijs. et ita cõſciẽtie ẽ ſci⸗
re.et ita vt pꝛius. ¶ Hoc ideʒ arguit᷑ ex hoc.quod dicit᷑
ĩ glo.qua iudice nemo abſoluit᷑ nocens: ex ̊ aparet. q;
iudicare ad cõſciam pꝑtinet.ſᷣ iudicare cognoſcentis eſt.
et ita vt pꝛius.¶ Rndendũ. Eſt babitꝰ pure cognitiuꝰ
ſicut babitus huiꝰ pꝛincipij:om̃e totum eſt maius ſua ꝑ
te:et eſt habitus pure motiuus.ſicut eſt habitꝰ virtutis
et eſt habitꝰ qui nõ ſolum eſt cognitiuꝰ.p̊ etiam inclina⸗
tiuus in motu:ſicut in ꝓſecutione boni aut ſuga mali:2
talis babitus eſt cõſciẽtia. AUñ nõ debemꝰ ponere cõſciẽ⸗

tiam ſub vno babitu tm̃ ſ̊ ſub duobo.m ꝙ dicit phs. ꝙ;
peccant qui ponunt ſub vno genere es que ſunt ſb diuer
ſis.ſicut ẽ ð conſcientia.qꝛ rone cognitõnis oꝛdinat᷑ ſub
habitu cognitiuo.ratione eius ꝙ oꝛdinat ad ꝓſecu tionẽ
boni et fugam mali. oꝛdinat᷑ ſub babitu motiuo: et ꝓut
eſt habitus naturalis nõ dicit᷑ mala cum eſt de malo. vł
bona cũ eſt de bono: tñ ꝓut dicimꝰ⸗ acceptõem quandã
ratõnis.recipit ug modo iſtas differentias. rectũ erro
neũ.⁊ alias bmõi.ſm ꝙ dictũ fuit ſuꝑiꝰ. ſᷣm ꝙy itellectꝰ

ſemꝑ eſt rectus.ratio auũt recta et nõ rects: ſic cõſciẽtia
ꝓut ẽ habitꝰ natalis.ſemꝑẽ recta:ꝓut vo dicit accepti
onẽ quãdã rõnis.pt᷑ dici qnz recta qnʒ nõ recta.¶ Adil
lud qð pꝛimo obijcit ꝙ lex carnis ſolũ ptinet ad motiuã
et nõ ad cognitinã. a lex metis qꝗ ei opponit: dicẽdũ ꝙ
nõ ẽ oĩno ſile.qꝛ lex mẽtis ſemꝑ dirigit ipam motiuaʒ ꝑ
is ſine pcedẽte cognitõe pt mouere
et aliq pᷣcedẽte cognitõe:quẽadmodũ em̃ fomes ẽ pena
le inflictũ ex pꝛimo pct᷑o.ſiłr ler carnis q ipᷣm dirigit: et
ideo ſeipᷣa ſine pᷣcedẽte cognitõe· pt dirigẽ ipaz motiuaz
in malũ. et ideo accidit.ꝙ ip̃am pcedit aliqn cognitio:h
eẽnalit exigit᷑ cognitõ ad h: vt lex mẽtis dirigat motiuã
AVñ pꝛio reſpicit ꝙ eſt intellectꝰ poſtmodũ mediante H
ꝙ eſt voluntatis:et ideo etiã appellatur lex mentis ab eo
ꝙ eſt memiſſe qᷓ ſunt facienda. AUd h qð obijcit . ꝙ lex
mentis opponit᷑ legi carnis: dicimꝰꝙ ſolũmõ opponitur
ei ex ꝑte qua ẽ motiua ĩ bonũõ.et nõ ex ꝑte q̃ ẽ cognitina.
AVñ ex illo nõ pt cõcludi.q nõ dicat rõem motini.ſ non
ſolũ ꝙ dicat roem cognitiui.et hoc bñ ↄced imꝰ. 4 Ad ſe
cũdũ dicĩꝰ. ꝙ cũ dz oſcia ẽ pena aut gaudiũ ꝙ; nõ dicit ꝑ
eẽntiã.ſ̊ ſolu ex oſequẽti. Vñ ipᷣa diſponit ad hH vl ad il⸗
lud.fFm ꝙ diuerſimode ẽ in diuerſis.quẽad modũ cogni
tio diſponit ad motũ. Vñ qñzʒ accidit.q; aliꝗs hñns oſciẽ
tiã de malo affligit.et hbñs cõſciam de bono delectat᷑ ⁊c

( Wembzꝛum quartum

D quartũ quo querit᷑.vtrũ cõſcĩa ſp ſit in
actu ſuo.qð videt᷑.qꝛ ignis materialis ſꝑ
eſt ĩ actu ſuo.ñ qdin ignis.ſꝑ bzʒ ali⸗
qus actũ: B cõſcia dicitur eẽ ignis. xxvuj.
Ezʒzech. ꝓducam ignem de medio tui: glo. oꝛa qᷓ edifica⸗
ſti male cõſeientie ignis aſſumet. Vñ pꝛĩo eʒech. in glo.
dicit᷑ ſindereſis ſcintilla ↄſcie.& ſicut ignis ita et conſci⸗
entia ſemꝑ erit ĩ actu ſuo.¶ Pꝛeterea. etſi põderoſũ nõ

pi

—

(Lueſti

ſemꝑ ferat᷑ cooꝛſum.nihilominꝰ ſemꝑ inclinat᷑ ad h vt
ceoꝛſuʒ ferat᷑.vñ ſꝑ eſt ſub actu ſue inclinatõis natuꝛa
lis.Sed inclinare libeꝝ arbitriũ ad fugiendũ malũ.⁊=
ꝓſequendũ bonũ.eſt actus ꝗ ineſt ↄſciẽtie a natuꝛa:nõ
dico mouere libeꝝ arbitriũ ad h̊ aut ad illud. qꝛ libeꝝ
arbitriũ ñ põt moueri ad h̊ aut ad illud ſine ꝓprio co⸗
ſenſu: ↄſciẽtia ̊ ſemꝑ erit ſub bmõi actu.⁊ ita ſꝑ eritĩ
ſuo actu. ¶ Cotra.ↄſciẽtia eſt ſciẽtia.ſcia aũt habitꝰẽ.
habitꝰ aũt ñ ſemꝑ ẽ in actu: ↄſcia ñ ſp ẽ ĩ actu. 4 Itẽ
oſcia ñ efficit actũ in ꝓꝑuulis. cuʒ aſcia ſit ĩ ꝑuuł.eo ꝙ
natuꝛalis ẽ.ñ ſꝑ eſt in ſuo actu. (Küencihg etſi nõ

appareat actꝰ aſcie in puulis. tñ in adultis ſp oppareti

ſuo actu:ſp.n.ſtimulat in adultis libeꝝ arbitriũ ad bo
nũ vel ad malũ.lʒ ipſum ñ ducat ad ↄſenſuz.̊ eni ñ eſt
actus eius.¶j Ad aliud vᷣo dõm ẽ/ lʒ ↄſcia ponat ſci⸗
entiã.ſcia habitũ:nihilominꝰ ↄſcia ſꝑẽ in aliqͥ actu.qa
qdaʒ habitꝰ põt ſꝑ eẽ in actu aliq̃.⁊ qdazʒ nõ ſeinꝑ ẽ.de
rimg aüut genere eſt oſciẽtia.

Oquintũ quo qnerit᷑.vtꝝ ↄſciẽtia ſit idẽ
qð lex natalis.Et videt᷑ ꝙ ñ.lex.n.natu
ralis ñ eſt deponibilis. ſ̊ ↄſcia ẽ deponi⸗
bilis. vñ hñti ↄſciaʒ erroneã dr.depone
Slex naturalis ñẽ ideʒ cũ ↄſcia.ꝗ¶ FPretea.
quoꝝ ſunt diuerſe drñtie.ipſa ſunt diuerſa:ſᷣ̊ hꝰ ⁊ illiꝰ
ſunt diuerſe drñtie.ñ eni lex recipit iſtas dꝛñtias mũ⸗
dũ ⁊ immũdũ.⁊ ita de alijs.ꝭ ⁊c.q Jtem Jo.dam.lex
dei intellectũ nrjm attrabit ad ſeipſaʒ ⁊ pingit nr̃aʒ cõ
ſcientiã.⁊ ita vt prius.¶ Cõtra. Roma.ij.cũ.n.gen⸗
tes ⁊c. Glo.etſi gentiles n hẽant legem ſcriptã.hñnt tñ
legẽ natur alẽ.q̃ quiſq; intelligit ⁊ ſibi ↄſcius ẽ.quid ſit
bonũ ⁊ ꝗd ſit malũ:lege ̊ natali ẽ vnuſqſq; ↄſciꝰ.ſ̊ cõ⸗
ſciẽtia ẽ illud quo ſibi vnuſqſqʒ ↄſciꝰ ẽ. ↄſcia eſt illud
qð lex naturalis. ¶ Rnſio.dicimꝰ ꝙ hec differũt. quẽ⸗
admodũ aliqð principiũ qð fac ſcire aliquã ↄcluſionẽ
⁊ ſcia illius pᷣncipij:lex.n.nat᷑alis ſcripta ẽ ĩ coꝛde. vñ
eſt etiã quoddã ſcibile.qð dirigit potẽtiã intellectiuaʒ
ad motũ.eꝓut hʒ in ſe ratõʒ cognitiui.ñ ſicut ĩ ſciẽtia
pᷣncipij includit᷑ iᷣm principiũ.ſic in ↄſcia lex natalis.
¶ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ ↄſcia ẽ q̃ aligs ſibi ↄſciꝰ ẽ.⁊ ſiłr
lege naturali dicimꝰ. ꝙ diuerſa habitudo notat᷑ ꝑ bũc
ablatinũ ⁊ ꝑ illũ: ꝑ hũc.n. ablatm̃ ↄſcia.notat᷑ hitudo
ſannalis: ꝑ hũc ablatm̃ lege nat᷑ ali.diſpoſitio mate⸗
rialis.

lembruz ſertuz
Bſextũ quo querit᷑.vtꝝ ↄſcia ſit ideʒ qð
ſyndereſis. Oꝛ ſic. videt᷑ Eʒech.j.ſuꝑ il⸗
lud.qᷓtuoꝛ ꝑtes habebãt. Glo.ſyndereſis
Oſt ſcintilla ↄſcie.⁊ poſtea ſubdit.hãc aũt

Aſciaz cũ impiꝰ in ꝓfundũ pctoꝝ venerit. pᷣcipitari vi⸗

demus:ex qͥ videt᷑. ꝙ oſcia ſit ideʒ qð ſyndereſis:h̊ idez
pʒ argumẽtis.que dicũt᷑ in eadeʒ glo. vult.n.dicẽ ꝙ q̃⸗
tuoꝛ ſunt vᷣtutes aĩe.ſ.rõnalis.iraſcibilis.⁊ ↄcupiſcibi
lis:q̃ꝛta que ſupᷣ has ⁊ extra has.⁊ dr ſyndereſis: ⁊ vt

pʒ ex eadeʒ glo.ↄſcia reducit᷑ ad aliquã iſtaꝝ viriũ: cũ
Sñ ſit alia vis ab his in Saer ſyndereſis.pʒ ꝙ ↄſcia
l

ad ſyndereſim reducit᷑.(¶ Cõtra.pᷣdicte drñtie ↄſcie ñ
ↄpetũt ſyndereſi. hec ñ ẽ illa.Et iteꝝ.ſyndereſis eſt ĩ
pte motiua.ↄſcia pᷣo plus ẽ in ↄgnitiua. lʒ inclinat ad
motũ ſiẽ dictũ ẽ. ¶ Rñdendũ.q ↄſcia bʒ duo ſe.vnũ
quod eſt ſicut ſupremũ.⁊ quo ad h̊ ↄiũgit᷑ ipſi ſyndere⸗
ſi.⁊ dicit habitũ naturalẽ:⁊ aliud qð eſt inferius.⁊ ſic
ↄiũgit᷑ magis rõni:⁊ ſic dicit ratõʒ acceptõis.q̃ notat
in h̊ ꝙ dr con.⁊ ſic recipit erroꝛẽ ⁊ ꝑturbatõeʒ. ⁊ hmõi
ſimilia:a ꝑte.n.inferioꝛi bñ põt accidere error. tamen
erret. h nõ eſt ꝑ ſe.plus.n.ſe tenet ex ꝑte ſyndereſis.
q potẽtia hitualis dicit᷑. ꝙᷓ rõne ſciĩe.que includit᷑ ĩ ĩa

rõne cuiꝰ eſt in ipſa rectitudo.vñ rõne eiꝰ dicit hitũ.

tum. innocẽti
tie ↄſiderandũ ẽ de ipſo ⁊ ↄditionibo eius duplr.ſ.qͥ ad
fieri.⁊ quo ad eſſe. Quo ad fieri ↄſiderandu eſt de ipᷣo
quadrupłr.Fſᷣm genera q̃tuoꝛ cauſarũ. Et pᷣmo quo ad
cauſaʒ efficientẽ. Sco quo ad foꝛmalem. Ceꝛcio qͥ ad

AVwlxxvin.

ſe tenet ex ꝑte.que potentia hĩtualis dr:ſᷣ rõne eius q;
dicit acceptõzʒ. ex ꝑte rõnis:ex ꝑte buiꝰrecipit pᷣdictas
Orñtias.⁊ ita pʒ ſolutio.Dicendũ.n.eſt.ꝙ cõſcia a ꝑte
ſuꝑioꝛi ſm reʒ reducit᷑ ad ſyndereſim.

ueſtio.lxxviij.de can

ſa efficiente coꝛpis adam.

Honiaz cictuʒ eſt
de ſuba ſpũali vnibili.cuiuſmõi ẽ aĩa
rõnalis. dicendũ eſt de ſuba coꝛpoꝛali
vnibili.cuiuſmodi eſt coꝛpꝰ hũanũ: de

5 quo ↄſideꝛandũ eſt qtũ ad duplicẽ ſta

.

eſcʒ ⁊ nat᷑e lapſe. tum ad ſtatu innocẽ

mateꝛialeʒ. Quarto quo ad finaleʒ. ¶ Quo ad efficiẽ⸗
tem tria querũt᷑.¶ Primo.ſi coꝛpꝰ hũanũ.ſ.ade. in ſta
tu innocẽtie fuit a deo.¶ Scdo.ſi potuit eẽ a creatura
ſpũali.ſ.ab angelo.¶ Tercio.ſi a creatura coꝛꝑali.cꝰ⸗
modi eſt natura aliq inferioꝛ creata.

lembruz primuz

Irca primũ ſic. Geñ.ij. Ioꝛmauit deus
hoĩeʒ de limo terre.quod intelligit᷑ qᷓtuʒ
1 ad coꝛpꝰ.¶ Hteʒ Yob. x. Man tue fece⸗
rüt me plaſmauerũt me. vt pz ex glo.
loquit᷑ ibi Job in ꝑſona hoĩs ſimplłꝛ.ſ.hoĩs pᷣmi.Glo.
fecerũt ſcʒ aĩazʒ:totũ in circuitu ſiue coꝛpꝰ.⁊ pꝰ maĩbo
dr factus ꝑmiſſo ↄſilio. Jaciamꝰ hoĩeʒ ad imagineʒ 2
ſiłitudinẽ nr̃aʒ.¶ Itez ſi coꝛꝑis alicuiꝰ cecebat deũ eẽ
cauſazʒ.maxie decebat eũ eẽ cauſaʒ coꝛpis pᷣmi homĩs.
cum in genere coꝛpoꝝ fuerit nobiliſſimũ:ſ̊ ↄſtat ꝙ ali⸗
quod coꝛpꝰ eſt ↄditũ a deo.ſ.coꝛpꝰ ſupremũ.q̊ ⁊c.¶ Itẽ
augꝰ. in li.lxxxiij.qxxxv.q:arguit om̃e coꝛpꝰeſſe a deo
ſic.Omne bonũ eſt a doo: om̃e ſpecioſuʒ ẽ bonũ. ᷓ om̃e
ſpecioſum ẽ a deo:̊ om̃e coꝛpꝰ vt coꝛpꝰ ſub aliq̃ ſpecie
otinet᷑.ꝗ̊ om̃e coꝛpꝰ eſt a deo. Ex h̊ põt argui vlteriꝰ. g
coꝛpꝰ ade eſt a deoo. ¶ Contra. ſicut in genẽ eẽndi extre
ma n ↄiũgunt᷑ niſi ꝑ mediũ.ita in geneꝛe opandi int pᷣ⸗
mã cauſaʒ ⁊ effectũ vltimũ.debet intercedẽ oꝑatio cau
ſe medie:ſ̊ primũ eſt cauſa pꝛima coꝛpꝰ hũanuʒ effectꝰ
vltimus. ꝗ̊ inter hec debet intercedere cauſa media in
oꝑando.ad h̊ ꝙ ſit effectus vltimꝰ.ſ.coꝛpꝰhũanuʒ. O:
coꝛpꝰ hũanũ ſit vltimus effectus ↄfirmat᷑ theologice.
Aam coꝛpꝰ humanũ eſt vltima creatuꝛa in oꝑibus ſex
dieꝝ. Silr ⁊ phi iſtum ponẽtes oꝛdinẽ.vt pᷣmo ſit deꝰ.
cinde angelłꝰ. inde coꝛpꝰceleſte.deinde elemẽta que
ſunt coꝛꝑa ſimplicia. deinde mineralia. deinde vegeta⸗
bilia. einde ſenſibilia.vltimo coꝛpꝰ hũanũ.⸗ Itẽ pri⸗
mũ eſt ſuba immobilis ⁊ immutabilis: coꝛpꝰ humanũ
ſuba mobilis ⁊ mutabilis. Inter hec aũt elt ſuba aliq̃
mobilis ⁊ immutabilis.vt coꝛpꝰ celeſte.quod eſt mobi
le quo ad ſitũ.immutabile quo ad foꝛmã. Eſt etiã alia
que immobilis eſt ̊ mutabilis.pt terra que ẽ immobi
lis qtũ ad ſitũ.⁊ mutabilis q;tũ ad foꝛmã.nulla auteʒ
creatura eſt immobilis ⁊ immutabilis ſ̊D ſolus deꝰ.qð
pʒ ꝑ DOꝛeg.naʒãʒenũ.oñdenteʒ ꝙ hec duo in creatura
eẽ ñ pnt.vñ dicit: ſapiẽtia dei ꝓprietates vniuſcuiuſq;
mutãs.ĩmobilẽ naturã ↄuertibilẽ fecit. mobilẽ vo in⸗
cõuertibilẽ ꝓuidẽtia quadam.hec ita diſpẽſans ne q8ᷣ
dine nate ẽ ſingłare vel ꝓpriũ.i.iĩmobilitas ⁊ incõmu⸗
tabilitas.in aliq̃ creatura ↄſpecta.deũ eſtimare faceꝛet
creaturã.oñdens hec extrema.ſ.celũ2 terrã. ꝑticipare
has ꝗprietates.vt celũ ſit mobile immutabile. terra
immobilis i̊ mutabilis. Sed ſicut eſt oꝛdo in eẽndo.⁊
ita cbet eẽ in oꝑando ſiue in creando. alit᷑ deſtrueret
bonũ oꝛdis ĩ vniuerſo.Et ſi ſic:erit vltra ſuba.ſ.coꝛpꝰ

bumanũ a medijs vel a medio.4l SIteʒ cauſa primaria
creando inſluit ſuꝑ ſuũ eauſatũ: ſ ſua fluẽtia ẽ ex infi⸗
nita potentia. quod ẽ immediate cauſatũ ex influen⸗
tia diuine potẽtie.maxĩe debet eẽ potẽtie:q̊ cũ coꝛpꝰ pᷣ⸗
mi hoĩs maxie fuerit infirmitatis. nõ videt᷑ fuiſſe effe⸗
ctus pᷣme potẽtie. Si dicat᷑ ꝙ ex actu ipius ade ſecu
ta eſi hec infirmitas. Contra.plus erat cauſa prĩa po
tens influere qᷓ; aliquod aliud infirmare vel deſtrueꝛe:
nõ ꝗ videt᷑ ex aliq̃ infirmitate hmõi incurriſſe ſi ełt ef⸗
fectus immediatꝰ pᷣme potẽtie. Si adhuc diceret᷑.ꝙ
lʒ ↄditũ fuiſſet coꝛpꝰ pᷣmi hoĩs a ſumma potẽtia.nõ ex
H̊ ſequeret᷑ ꝙ eẽt impotẽs ſiue infirmũ.Cõtra.bonita⸗
ti artificis atteſtat᷑ bonitas artificiati. eodẽ mõ videt᷑.
ꝙ potẽtie artificis atteſtet᷑ potentia artificiati.¶¶ Itez
coꝛpꝰ humanũ ĩ genere reꝝ eſt vltime ↄpoſitiõis.quia
maxime ẽ ↄpoſitũ.vnde inter creatuꝛas maxie diſtat a
ſummo ſimplici:ꝗꝓpt᷑ quod videt᷑.ꝙ ſi q̃ nõ tantũ diſtãt
creant᷑ a cauſis medijs ⁊c.¶ Itẽ dyoni.optimi ẽ optia
facere. cũ coꝛpꝰ pꝛimi hoĩs inqꝗ tuʒ coꝛpꝰeſt ſiue deteꝛ
minatũ oĩno in eẽ coꝛꝑali.nõ fuit de numero optimoꝝ
nec fuit ꝓductũ in eẽ ab optimo.⸗ Iteʒ vt habet᷑ ĩ cõ⸗
mento ſupᷣ libꝝ de cauſis.aĩa facta ẽ cauſa coꝛpoꝛuʒ ⁊
facta ẽ cauſata ab intellectiua q̃ eſt añ ipſam. ſ̊ magis
ecet diuinã ꝓuidentiã creare aĩas ꝑ ſe qꝙᷓ; coꝛpa cuiuſ⸗
q; ſint ↄditõnis. igit᷑ ſi nõ ꝑ ſe creat aĩas. ſ create ſũt
ab intelligẽtijs.vt habet᷑ in ᷣbo ꝓpoſito. multofoꝛtius
7 coꝛpus cuiuſcũq; ſit ↄditõis.debʒ ab intelligẽtijs cre
ari.¶ Iteʒ coꝛpꝰ pᷣmi hoĩs ꝓductũ fuit ad eſſe vltimũ
ſcʒ beatitudinis mediate creatura. ſiłr a rõne foꝛtiori
videt᷑.ꝙ ꝑductũ fuit ad eſſe primũ aliq̃ creatura medi⸗
ante.cũ eſſe vltimũ ſit nobiliꝰ q; primũ.¶ Iteʒ prima

reꝝ conditio lex erat oꝛiginalis nature ſuccedẽtis.vñ

Haſi.in exameron.v.in fi.NQatuꝛe rõ ex prioꝛi dei mã
dato ſoꝛtita pricipiũ.ꝑ omne tranſit euũ.donec ad cõ⸗
munẽ term ini finẽq; ꝑueniat. Si ̊ coꝛpꝰ hũanũ in ꝓ⸗
ceſſu nature oꝛiginalis ab alio coꝛꝑe eiuſdẽ generis ꝓ
ducit᷑ in eẽ mediãte vᷣtute ſuꝑioꝛi(homo.n.generat ho
minẽ ⁊ ſol)videt᷑ ꝙ ſimpłr debuit in eẽ ꝓduci. Ad h̊
põt dici.ꝙ coꝛpꝰ pmi hoĩs fuit ↄditũ a deo. vt ex textu
geñ.pʒ.nõ ab angelo vel alia creatura.vñ augꝰ.ſuper
geñ.ad lit. Joꝛmare vel edificare coſtã vt mulier eſſet.
vſq;adeo nõ potuit niſi deus.vt nec illuo quidẽ caꝛnis
ſupplementũ in coꝛpꝑe viri.quod ĩ illiꝰ coſte ſucceſſit lo
cũ.ab angelo eſſe crediderim. ſicut nec ipᷣm homĩeʒ de
puluere terre. Rõ aũt quare decebat diuinã ꝓuidẽtiã
vt homno etiã ſᷣm coꝛpꝰ eẽt a deo.eſt quedaʒ ex duabus
oplexa. prima eſt ſumpta a cauſa exemplari.ſecũda a
cauſa finali. Prima eſt hec. DHomo ſᷣm coꝛpꝰ ẽ imago
dei:qꝛ ſicut deus ẽ principiũ ſimpłr oĩm.ſic hõ ſᷣm cor
pus.coꝛpoꝝ oĩm ſui generis fuit principiũ.vñ.ij.ſen.
diſ. xvij. IJmago dei in hoĩe aꝓpaꝛuit:qꝛ ſicut deꝰ omĩbo
reb extitit principiũ creatiõis.ita homo omibo hoĩbo
principiũ generatiõis: ꝓximitas.n.imaginis ad illud
cuiꝰ eſt imago omẽʒ rẽnuit mediatõʒ in creando ſicue
in mutãdo. Alia eſt hec: cũ deꝰ ſit alpha⁊ o pricipiũ ⁊
finis.apoc.j.voluit.vt hõ q;tũ ad vtrãq; ſui ꝑtẽ.a nlło
alio ſoꝛtiret᷑ eẽ.vt ſe totũ ſciret deo eẽ obnoxiu.quẽ etiã
qtũ ad coꝛpꝰtantũ nobilitauit:vt illi ſoli ſeruiꝛet.vt eũ
aſſequeret᷑ q̃i finẽ. Qec eſt ↄtra H.ꝙ oẽs hoĩes ſunt deo
obnoxij: qꝛ omẽs in pᷣmo hoĩe quodãmodo ↄditi ſunt.
12õ.n.ↄditus fuit pᷣmus hõ etiã q;tũ ad coꝛpꝰ ſoluʒ vt
res quedã ſingłaris.ſ̊ potius vt generale principium
oĩm coꝛpoꝝ generis hũani.] Pretea ſucceſſiones pᷣ⸗
mi hoĩs nõ ſunt ea rõne imago dei qᷓtũ ad coꝛpꝰ.q̃ ipe.
Vnde tota rõ qua ↄuenit primũ hoĩeʒ a dro foꝛmari.
nõ ↄuenit eis.¶ Ad pꝛima duo obiecta dõᷣm.qꝙ lʒ oꝛdo
creandi ↄueniat ꝑtibo vninerſi. ſicut eẽndi:nõ tñ atten
dendus ẽ oꝛdo iſte in ꝓductione principioꝝ oꝛiginaliũ
ineſſe.quoꝝ vnũ erat pᷣmꝰ hõ ᷣm coꝛpꝰ:ſ̊ potiꝰ ĩ ꝓdu⸗
ctione principiatoꝝ ſiue creatoꝝ ab eiſdeʒ.immo oue⸗

niebat vt a cauſa primaria ⁊ ſumma immedliate. ꝓdu⸗
cent᷑ in eẽ ſecũdarie ⁊ inferioꝛes.⁊ ab vtriſq; effectꝰ vl⸗
timi.ſ.qui ñ ſunt de nũero creatuꝛaꝝ.Theologi vᷣo po

nũt ipᷣm vltimũ ↄditõne.vnde Hugo.Cõſtat creationẽ

bois reꝝ oĩm viſibiliũ ↄditõeʒ poſterioꝛẽ quidẽ tẽꝑe.ſᷣ
cauſa prioꝛẽ fuiſſe.qꝛ qui factus ẽ poſt oĩa ꝗpter euʒ fa
cta ſunt omĩa. Phi aũt a natura eo mõ quo ↄpoſitũ ẽ

poſterius ſimplici natura.⁊ magis ↄpoſitũ minꝰ ↄpo
ſito:oĩm.n.coꝛpoꝝ coꝛpꝰ hoĩs eſt ↄpoſitõnis maxime.
cuiꝰ rõ infra patebit.l Ad terciũ dõm.ꝙ influẽtia p⸗
ma a qua creature exeũt in eẽ.nõ eſt naturalis vel ne⸗
ceſſitatis.ſᷣ eſt electiua:pter quod ſᷣm libertatẽ electi⸗
onis influẽtis.ſunt quedã potẽtioꝛa.quedã minꝰ potẽ⸗

tia. vnde nõ ſequit᷑.ſi maxia eſt potẽtia cauſe influẽtis
ꝙ gpter h̊ marie ſit potẽtie ipſe effectus. Pꝛima auteʒ

cauſa dicit᷑ maxĩe influẽtie a phᷣo.qꝛ ꝙ alie cauſe influ
unt ſuꝑ cauſata.h̊ hñt a cauſa prima: vñ ꝗa alie cauſe
hñt poteſtatẽ influẽdi ab ipſa ⁊c.hoc in om actiõe ipᷣa
eſt intime agẽs.iõ dicit᷑ maxie influẽtie.¶ Ad illõ qð
inducit᷑.ꝓ bonitas artificis atteſtat᷑ bonitati artiſicia
ti ⁊c.dðm ꝙ ñ eſt ſimile:eẽ.n.boni determĩatũ ẽ in ſui
coĩcatõne ſiue diffuſione.vñ qñ aliqð eſt ſui diffuſiuuʒ
ſiue coĩcatiuuzʒ. ſicut accidit in rei creatõe.hᷣ eſt.qꝛ bo⸗
nũ eſt:⁊ qtũ ad h̊ ſe eſſe bonũ oñdit.vñ etſi aligs ꝑ po⸗
tentiã aliqd alij coĩcat.vel ꝑ ſciaʒ ꝑ ſe loquẽdo.h vt bo⸗
nus facit.nõ vt potẽs vel ſciẽs: qꝛ & in creatione rei eſt
diffuſio quedã a cauſa in cauſatũ.⁊ coĩcatio boĩtatis
cauſe atteſtat᷑ bonitati cauſati.nõ aũt potẽtia potẽtie.
vel ſapia ſapie.vnde bñ ſequit᷑.cauſa ẽ bona. effectus
ꝓſe loquẽdo:nõ aũt ſequit᷑.cauſa ẽ potẽs vel ſapiens.&
effectus.¶ Ad aliud oõm.qꝙ ẽ diſtantia multiplex cau
ſatoꝝ a prima cauſa.ſic apropinq̃tio ſiue approxima⸗
tio.eſt.n.aꝑpropinquatio ꝑ ↄſoꝛmitatẽ.⁊ q;tuʒ ad eſſe ⁊
qtũ ad nobilitatẽ ſiue dignitatem.Silr eſt duplex di⸗
ſtantia ꝑ diffoꝛmitatẽ duplicẽ.Creatuꝛe ſpũales ſcʒ an

gelus ⁊ aia. vtroq; mõ maioꝛis ſunt approximationis

