+ ——

— —

Cõtra. licet diſputa⸗ pa pares ſumn

— —

—— — —,ézg =—.

teng ne *Cx. Ij

ttarns — — . , „ 2
dn Alio ðᷣo mõ dicitur cõtendere in cõtrariũ finẽ tendere. niloquio. Pꝛimo ergo querit᷑ vtruz ſcurrilitas ſemꝑ
aſte cũ vnus intendit aſtruere veritatẽ alteꝛ intendit aſtruẽ ſit peccatũ. Secũdo vtruʒ veniale an tm moꝛtale. Ler⸗
ſen falſitatẽ vt credat᷑.vel cũ aliquis intendit omnino vin⸗ cio vtru in plato ſit ſemꝑ moꝛtale peccatuʒ. Quarto de

cõpatõne turpitudinis in ſermone ad turpitudineʒ in

cere vel extoꝛquere aliquid quod cõtra cõſciẽtiã dicat᷑. udinis none a itudin
oꝑe.Quinto vtrũ ſit idẽ ſcurrilitas ad ſtultiloquiuʒ an

ſic nõ eſt licitũ cõtendere ĩ diuina ſcriptura.VUñ dicit

n a Bay:in Gi uinis ſeripruris borins Atari ec babenge aliquo modo differant. ,. —
ſenn a . m ratione.qᷓ; contentio cum furoꝛe.e 38. b
S latio cum ratione babenda eſt nõ cũ furoꝛe contetio. ☛ e u peinn ſapictie babet
75. 2*½ lͦ Wel Senm. .
ſgtuf ebrum quintiͥ MDM ſcurrilitas.ſᷣ qð om̃ino caret ſapiẽtia ma
mumi⸗ Einde queritur vtruʒ poſſit aliquis ſine luũ ⁊c.ꝗ ſcurrilitas malũ ẽ.¶ IN. v.ad eph.
dens peccato cõtendere cũ alio in iudicio. ñᷣ dꝛ. nõ nominet᷑ ĩ vobis ſic decet ſctos aut
i videt᷑ ꝑ hboc ꝙ dr.v.math.ei qui vult ĩ iu⸗ turpitudo aut ſtultiloquiũ q̃ ad rem nõ ꝑtinet.i.nulliꝰẽ
mi⸗ Dicio cõtendere tecũ et tunicã tuã tollere. vtilitatis ſic diẽ glo. Pbibet vłoiſuadet᷑ ibi.ſᷣ qðphi
hre dimitte ei et palliũ.glo.anq cõtendas.licet eiĩ infirmis bet᷑ vel diſſnadet᷑ ẽ pctm.q̊ ſcuꝛilitas ẽ pctm.4.Cõtra.
bnt ſua repetere:hᷣ nõ cõtendẽ.ſed ſi nõ licet imꝑfectis:mul⸗ hiero.plerũq; a ſapiẽte ꝓfert᷑ cũ q̃dam vrbaitate: pᷣ qð
is. tomagis nec pfectis.ergo nulli licet cõtendere ĩ iudicio ꝓpfeꝛtur cũ vrbanitatea ſapiẽte nõ eſt peccatũ. ſcurri⸗
cer⸗ Item. j. coꝝ. vj. frater cũ fratre ĩ iudicio contendit ⁊ litas nõ ẽ peccatũ. ¶ Ao qð dicẽdum ꝙ ſcurrilitas ꝓ⸗
ag5. hoc apud infideles.glo.cõtendere qð malũ cẽ apud infi pꝛie dicta ẽ peccatum.ſed aliqñ accipitur ꝓ vrbanitate
lin celes qð peius ẽ.¶ Item ſuꝑ illud.Jazʒ quideʒ omnino vel affabilitate ſermonis.⁊ hoc ẽ impꝛopꝛie.⁊ ſᷣm hoc ſi
nei⸗ celictũ ẽ.glo.infiꝛmis licet repetẽ ſua mouẽdo cãm añ aſſit debitus finis.vt ad cõſeruatõem amicicie bone vel
D⸗ inudicẽ ſ̊ nõ cõtentioſe vel fraudulenter.ergo nõ licet cõ ad remouẽdã ttiſticiã ſeculi vel acidiazʒ:hoc aũt cũ non
eſin tendere in iudicio.¶¶ Item.xxj. ꝓuer.honoſ ẽ homi gſe ẽꝑlba t᷑ᷣpia ñẽ petm. ſi eĩ fiat ꝑ ᷣba t᷑pia vel ꝑ pba nul
con⸗ ſeꝑat a cõtentõibo oẽs ſtulti mucũtur cõtumelijs. 3 lius , hᷣ tm̃ riſum ꝓuocãtia inoꝛdiatũ:pctm ẽ.
al tra.mouere cauſam añ iudicẽ ẽ mouere cõtrouerſiam b ſe und
en certo dicto vel de certo facto.mouere aũt cõtrouerſiam en ec! dum. —
fo⸗ ẽ mouere cõtentõem.ſed licitũ ẽ imꝑfectis mouere cau⸗ Ecundo querit᷑ vtrũ ſcurrilitas ſit venia
e ſam ante iudicẽ ſeu coꝛam indice.ergo licitũ eſt eis con- le peccatũ tm̃ an moꝛtale.Et vidr̃ ꝙ moꝛꝛꝛ:
ſnl. tendere coꝛã eo.] Pꝛetera:ſuꝑ illud.iij. ꝓuer. ne cõten tale. Dicit ad ephe.iiij·oĩs ſermo malus cꝛn A) ephe 6. a ſrtas no on
igi⸗ das aduerſus hoĩem fruſtra cũ ille nihil mali tibi fecit. ex oꝛe vro nõ ꝓcedat.videt᷑ eẽ ꝓhibitio ꝑ
dicit glo.õ vetat cõtendere aduerſus eũ qui male fe⸗ antecedentia ⁊ ſubſequentia.loqui em̃ pꝛiꝰ e furto qð
we⸗ cit vt cõtendatur.quia hoc fruſtra nõ fit quod certa ne⸗/ pbibitũ ẽ:loquit᷑ cõſequẽter de ↄtriſtatõe ſpũſſcti ĩ q̃ſiẽ
1 ceſſitas cogit.cũ ergo neceſſitas infiꝛmoꝝ exigat repetẽ ti eſtis.qᷓ ſunt ꝓhibita.vñ ꝑ ↄſequẽs videt᷑ ꝙ Fmo malꝰ
ſua in iudicio.ſi eſt ibi cõtentio non ẽ peccatum.⸗ Hoc qĩ medio ponit᷑ inteꝛ ꝓhibita cõputet᷑.̊ ſcurꝛilitas ẽ ſeꝛ
etiã ex ipᷣa lr̃a põt trahi vt fiat argumẽtũ a cõtrario ſen mo malus.ꝗ ſcurrilitas ẽ ce phibitis.c peccatũ moꝛ⸗
ſu.ſi em nõ ẽ licitũ cõtendere aduerſus bominẽ cum ipᷣe tale. Itẽ criſo. antũ pᷣbes eis honoꝛẽ quos leges ꝗ⸗
nihil mali fecerit.ergo a cõtrario ſenſu licitũ erit cõten dem ꝗ a grecis ſcripte ſũtin fames eẽ volũt.ſi famulꝰali
cere aduerſus hoĩem cũ aliquid mali fecerit:ergo cum quid hmõi loquẽs audiẽte te decẽ milia aceipiet flagel⸗
quis abſtulerit alicui ſua.licitũ eſt cõtendere in indicõ la.etſi filiꝰ⁊ſi vxoꝛ hec fecerit vocas iniuriã.ſi at homi
Aleref cõtra iniuſtũ detentoꝛẽ.¶ Ad quod dicẽdum ꝙ veꝛbuz nes Q caupones vocauerint te ad audiẽdũ ſilia. nõ ſo⸗

cõtentõis aliquãdo im poꝛtat in ſe peccatũ ſicut in illo

verbo greg. ſuꝑ illud ꝓuer. Qui dimittit aquã caput ẽ
iurgioꝝ.dicit em̃ in moꝛalibo.aqua dimittituꝛ:cuʒ lin⸗

lũ nõ offenderis bᷣ letaris et laudas.ſi & aſſueti in ſcur⸗
rilibo verbis infames ſũt apud legẽ bum ana/quãtoma
gis apud legẽ diuinã ·ſi et tãtũ flagellat᷑ ᷣuus vel filius

gue ſluxus in cõtentõeʒ effrenatur. dimiſſoꝛ aque ĩurgi Tiudicio hũano.qtomagis ĩ indicio dinĩo dignꝰẽ flagel
arũ caput efficitur. quia ꝑ lingue incõtinẽtiam oꝛigo di lo.b infamia ẽ ꝓ peccato moꝛtali ⁊ flagellum ĩ plibo.
4 ſcoꝛdie ꝓpinat᷑.Fᷣim hunc modũ nõ eſt licitũ cõtendere ĩ ſeurrilitas vᷣboꝝ ẽ peccatũ moꝛtale. Itẽ ſic ſe hñt vᷣba
iudicio nec ſua repetere cõtentõe.Aliquãdo vᷣo verbuzʒz ſcurrilia ſicut ſe hñt ſoꝛdes ⁊ lutũ ſic dicit criſſᷣ ex ſoꝛ⸗

is⸗

o ec

cõtentõnis nõ aliud dicit niſi cõtrouerſiam motã.q̃ eti
am aliqñ fit ex debita cã.⁊ ſm hoc exiſtẽte bmõi cã:lici⸗
tũ ẽ coõtendere.Añ dicit greg.Qõ ſolũ cura eẽ debet ne

dibo ⁊ luto ↄtrahit᷑ immũdicia ſi pijciat᷑ ĩaures carnis
ſcurrilia verba generãt immũdiciã ſi ꝑueniãt ad audi

h 8 reg. 12 tũ mẽtis.Iñ cril:ſicut ſoꝛdes ⁊ lutü aures carnis. ita
nr̃a ſubtrabãt. ſed ne rapiẽtes nõ ſi naſ emetipos perdat meretricalia cãtica auditũ mẽtis immũdũ faciũt.̊ ma
, Scom aut ꝗꝙ cõtẽdere impoꝛtat diſeoꝛdiã que geneꝛati- ioꝛ immũdicia dʒ eẽ ĩ gignẽte ĩ eo ĩqᷣ; gignit᷑. ipferẽ
na eſt odij et ſcandali.nõ ẽ licituʒ in indicio cõtendere. te ſcurrilia verba ẽ mẽtis immũdicia ⁊ ita peccatũ moꝛ⸗
8 AUnde dicit hay. qui accuſat auctoꝛ eſt cõtrouerſie. diſ⸗ tale.¶¶ Oð et᷑ patet per hoc qð dicit in aucte criſ. Dic
coꝛdia odiũ generat.odiũ nõ eſt cũ caritate.caritas ma em̃ ꝙ abhominabilia ſunt hec cantica.abhominatio at᷑
4 ter e vnitatis Et dicit gregi dũ ꝓ terrena re pax a coꝛ⸗ eſt pter peccatũ moꝛtale. ¶ Item criſ. Soꝛdes oꝛis ſũt
1 ef & cũ ꝓximo ſcĩditur.apparet q plus res ꝙᷓ ꝓximꝰama⸗ maledictio plaſphemia.turpiloquiũ.ſcurrilitas. Si ꝗ̊
tur.hoc ergo modo non eſt licitum repetere ſua cum cõ⸗ conſcientiam habes tuipᷣius.nihil eoꝛum loqueꝛis. ne⸗
. nention⸗ qʒ illarum ſoꝛdium que ſunt in operibus circa te confi⸗

i

neſtio. cxlj. de ſcurri/

litate et tir piloquio. .

VOnſequẽter dicen

dens.ſi aũt aſſumpſiſti ſoꝛdes has:ſcias qꝛ inaniter la⸗
boꝛas.cum eꝛgo oꝛatõnem inanẽ non reddat ex paꝛte lo
quentis niſi indignitas moꝛtalis peccati. exit ſcurrili⸗
tas et turpiloquium moꝛtale becauum onn men—
dacium iocoſum eſt veniale peccatum.et tamẽ eſt ibi re

⸗
g“
4 dum ẽ de peccatis oꝛis q̃ ſunt ↄtra hbo: ⸗ ceſſus a veritate.deterioꝛ autẽ eſt receſſus a veritate vᷣ⸗
neſtatẽ et vtilitatẽ qᷓ ſunt ptes bonita⸗ Veſree bi éᷓ ab honeſtate.communicant autem in eo quod eſt
ſhiteher 1 tis.Cõtra honeſtatẽ vpᷣo ẽ ſcurrilitas ſi iocoſum.ergo minus malũ eſt ſermo ſcurrilitatis qᷓ; mẽ
ne turpiloquiũ.cõtra vtilitatẽ pᷣo ẽ va⸗ dacium iocoſnm.ſed mendaciũ iocoſum eſt veniale pec
niloquiũ cũ multiloquio.Dicendũ ẽ ergo pꝛimo de ſeuꝛ & ſcurrilitas ſmõis ẽ veiale pctm.¶ I ioculaꝛitas ẽ ad
rilitate ſiue turpiloquio.Secũdo de multiloquio⁊ va⸗ ꝓuocatõeʒ riſꝰ vł gaudij.ᷣ riſꝰ vł gaudiũ hmõi ex q̃ds

— —

anene vnum ovavin

15

Seh

mentis leuitate ꝓcedũt et vidẽtur venialia.ergo iocula
ritas ſermonis erit veniale.ſed illa dicitur ſcurrilitas
in ſeriptura:ergo ſcurrilitas ẽ veniale peccatũ.a Item
dicitur in glo.ſuper illud ad coł.ij.Qũc aũt ⁊ deponite
et vos omnia.ira et indignatõem.blaſphemiã et tuꝛpẽ
ſermonẽ ⁊c̃.poſt maioꝛa ꝓhibet minoꝛa.⁊ vocat maioꝛa
foꝛnicatõem.immundiciã.libidinẽ que pꝛius enumera⸗
ta ſunt.minoꝛa vo irã ⁊ indignatõem.et turpẽ ſermonẽ
hec aũt minoꝛa videntur eſſe peccata venialia:nã ira 2
indignatio ſicut ibi accipiuntur videntur eſſe venialia.
dicit em̃ iram ſubitũ animi motũ.indignatõeʒ vᷣo motũ
ſubitũ de alio ſublimato.pari ergo ratõne videtur tur⸗
pis ſermo ad venialia peccata ꝑtinere.¶¶ IYItẽ aug.in. S.
NQue ſunt minuta.xxv.diſ.enumerat peccata minuta q̃
dicũtuꝛ venialia.enumerat maledictõem temeritatis et
facilitatis.ſed ſub maledictõe temeritatis cõtinet᷑ ſcur⸗
rilitas ſiue turpiloquiũ.ergo ſcurrilitas eſt veniale pec
catum. ¶ Aod quod dicẽduzʒ ꝙ ſcurrilitas ſᷣmonis ſiue
turpis ſermo.põt ꝓcedere ex qnadã lubricitate lingue
⁊ impetu iraſcibilis vel cõcupiſcibilis.⁊ ſurreptõe rõ⸗
nis.vel poteſt ꝓcedere ex deliberatõe rõnis et mala con
ſuetudine lingue ⁊ ꝑuerſa affectõe ſiue maligna cõcupi
ſcibilis vel iraſcibilis.⁊ ſᷣm hec retoꝛqueritur vel ad li
bidinẽ moꝛtalẽ vel ad libidinẽ venialẽ taq; ad radicẽ.⁊
Fm hoc erit vel moꝛtale peccatũ vel veniale.q¶ Ad obie⸗

cta aũt rñdendum.ꝙ cũ dẽ.vj.ad eph. Scurrilitas non

nominet᷑ ĩ vobis aut ſtultiloquiũ. dicẽdum ẽ. Aliud eſt
eſſe ſtultiloquiũ vel ſcurrilẽ i Smõe.⁊ aliud ẽ eẽ nomina
tũ hmõi.cũ em̃ nominatꝰẽ hmõi notatur infamia q̃ ſur
git ex pꝛaua aſſuetudine.⁊ hoc mõ põt reduci ad moꝛta
le peccatũ cũ eſt ex pꝛecedẽti deliberatõe.Añ in canone
dr.clericũ ſcurrilẽ ⁊ verbis turpibo ioculatoꝛẽ ab offi⸗
cio eẽ retrahendũ.vbi intelligit᷑ pena ꝑ ſuſpenſionẽ ab
officio que eſt/ ꝓ moꝛtali peccato.q Ad illõ quod dr̃ ad
eph̊.omnis ſermo malus ex oꝛe veſtro nõ ꝓcedet.dicen
dũ ẽ ꝙ aut ſumitur ſermo malus generaliter et tunc eſt
exrhoꝛtatio nõ ꝓhibitio.⁊ H̊ videtur ex glo.que dic.mł⸗
tas ꝑtes veteręs hoĩies enumerat a ꝗbo deboꝛtat᷑ ⁊ m
hoc nõ opoꝛtet.ſi extrema ſint moꝛtalia.ꝙ mediũ oĩbo
modis ſit moꝛtale.Si vᷣo coartetur ad ſermonẽ malũ ꝗ
ex malignitate animi ꝓcedit ad deſtructõem fidei vł bo:
noꝝ moꝛũ.Fᷣm hoc põt eẽ moꝛtale peccatũ.i Ad terciũ
vᷣo dicedũ.ꝙ infamia nõ tm̃ ſurgit ex geneꝛe moꝛtał pec
cati pſᷣ ex aſſuetudine venialiũ peccatoꝝ.cũ qua tñ aſſue
tudine põt eẽ cõtẽntus ex quo ẽ peccatũ moꝛtale.ſiẽ pa
tet in ebrietate vel ebrioſitate.q Ad quartũ dõm.q im
mũdicia põt ſurgeꝛe nõ tm̃ ex moꝛtali peccato ĩmo ex voe
niali.Vñ illa rõ nõ ẽ ſufficiẽs ad aſtꝛuendũ ꝙ ſit moꝛta
le peccatũ.niſi intelligat᷑ ð immũdicia ſᷣm quã defoꝛma i
tur imago diuina. Ad ꝗntũ ꝙ cũ dicũtur hmõi canti
ca abhominabilia.hoc intelligit᷑ rõe illoꝝ q̃ ſpectãt ad
moꝛtale peccatũ vel rõe damni qð elicituꝛ ex illis.q¶ Ad
ſextũ vᷣo dicẽdũ.q intelligit de peccatis oꝛis q̃ ſunt moꝛ
talia rõne quoꝝ opponitur nubes ne tranſeat oꝛatõ per
efficaciã ad deum.

4₰
Membꝛumtercium
Ercio queritur vtrũ ſcurrilitas in pᷣlato
ſemper ſit moꝛtale peccatũ eino videt᷑ ꝑ
hoc qð dicit berñ.Cõſecraſti os tuũ euan
gelio.talibo aũt aperire os illicitũ ẽ aſſue
ſcere ſacrilegiu.labia em̃ ſacerdotũ cuſtodiunt ſcĩiam et
legẽ ex oꝛe eius requirũt.ſic ergo peccatũ moꝛtale ẽ tur
piloquiũ vel Fmo ſcurrilitatis ĩ oꝛe ſacerdotis vel pᷣla⸗
ti. tẽ fugienda ẽ ocioſitas mr̃ nugaꝝ nouerca virtu⸗
tũ.nuge in oꝛe ſacerdotis ſunt blaſphemie.¶ Itẽ criſo.
equus regalis eſt lingua ſi impoſueris frenũ ⁊ docueꝛis
ambulare cũ bona cõpoſitõe.quieſcit ſuꝑ eã et deſuꝑ ſe
debit rex. ſi aũt infrenats dimiſeris ferri ⁊ ſaltart:dya
boli fit aſcenſus.cũ ergo hoc fit in turpiloquio pᷣlati vł
ſacerdotis.erit moꝛtale pccm. ontrarab nihil obli⸗

I.—.

gatur pᷣlatus ad quod nõ obligetur alius p̃ᷣter illud qð
pfectio pᷣlatõnis exigit.ꝑfectio aũt pꝛelatõnis eſt curã
habere debitã ipᷣoꝝ ſubditoꝝ.de ſubſtãtia aũt huius ñ
videtur eẽ abdicatio turpiloquii.ergo ratõne perfectõ⸗
nis officij non tenetur ad abdicatõnem ſcurrilitatis vel
turpiloquij.¶ Ad quod dicẽdũ.q pᷣlatus ſiue ſacerdos
cũ teneatur docere plebẽ verbo et exemplo:peccat moꝛ⸗
taliter reddendo verbũ ſcurrilitatis aut tnrpiloquij ꝓ
verbo doctrine. et quia tenetur docere exemplo. ſi ſcan⸗
dalizʒat vel pꝛauũ exemplũ dat turpiloquio.iteꝝ peccat
moꝛtaliterſſi tñ ex ſurreptõe ſiue ex impᷣmeditatõe veꝛ⸗
ba hmõi ꝓferret:nõ creditur ex hoc peccare moꝛtaliter
Et qð dicitur in illa auctoꝛitate talibo aꝑire os illicitũ
eſt. intelligitur de apertõne per pᷣmeditatõem ⁊ delibe⸗
ratõnem in his in quibus tenetur docere et apud quos
tenetur docere.

¶ Gratia pꝛecedentiũ .S.j.
querit᷑ vtrũ peccant pᷣbentes auretmn turpiloquio.quod
videtur per hoc quod dicitur ad Ro.j.ion ſolum qui
agunt ſed qui cõſentiunt digni ſunt moꝛte.ſed pᷣbentes
aurem turpiloquio fouent peccatoꝛem ĩ peccato ſuo.er⸗
go ꝓ cõſentiẽtibus reputantur. ergo digni ſunt moꝛte.
¶ Queritur ergo ſi equale ſit peccatuʒ. quod videtur ꝑ
ſimile.dicit em̃ berñ.ad eugenium.detrahere aut detra
bentem audire quod hoꝛum damnabilius ſit non facile
dixerim. ex quo accipitur ꝙ quaſi par damnatio eſt
detractoꝛis ⁊ auditoꝛis.pari ratione dicentis turpilo⸗

quium et libenter audientis.¶ & etiam magnũ ſit pe les ſk
catum patet per hoc quod dicit criſo.quãdo poteris ef e, ſe
Arcoſſ fici ſtudioſus in talibus conuerſans auditionibus qus ea⸗
dv ſudoꝛes qui ſunt pꝛo ſobrietate ferre ſuſtinebis pau⸗ l⸗

latim ſubfuſus a riſu et canticis et hmõi turpibus ver⸗
bis.ex quo accipitur q cõſuetudo audiendi turpiloqui

um libenter non ſtat cum virtute.ergo peccat moꝛtali⸗ 4

ter diligens auditoꝛ et frequens.videtur ergo peccatuʒ Pſer 2*

peccato parificari.¶ Ad quod dicẽdum.ꝙ duplex eſt
auditio. Ana illoꝛum qui ſuſtentant turpiloquium ⁊ p
cuꝛant vt fiant turpiloquia.et taliũ ẽ maius peccatum
q turpiloquiũ.autoꝛes em̃ ſceleꝛis magis ſunt ĩ culpa
ꝙ miniſtri.ex maioꝛi em̃ libidine peccant.Eſt autẽ alia
auditio caſualis cum tamen offertur placet.⁊ hi minꝰ
peccare credũtur q; turpiloquiũ ⁊ ſcurrilitatem perpe⸗
trantes.talibus dicit cri. Si vis ondere nobis mani⸗
feſte quoniã nõ letanis in turpia loquendo.neq; audire
ſuſtine.amabile em̃ eſt ab omnibus habens purgatam
animã poſſe fieri honeſtam et ſobriã.quatominus tali⸗
bus auditõibo nutritam.

¶ Membrũ quartum

—

Aaarto queritur de ↄꝑatõne turpitudinis
in ſermone ad turpitudinẽ in opereſ⁊ vi
detur ꝙ maioꝛ ſit in oꝑe.turpitudo eĩ ſer⸗
Qer- monis ẽ gꝛadus ꝑ quẽ deuenit᷑ ad turpi⸗
tudinẽ oꝑis. Vñ ſeneca.Libentia turpiũ verboꝝ impu
dicitiã nutrit.⁊ iterũ turpia ne dixeris tranſibis poſt ĩ
effectum ſi inhoneſta loquaris.cũ ergo vlterioꝛ ſit gra⸗
dus turpitudo oꝑis turpitudine ſermonis. erit maius
peccatum in opere iᷓ in ſermone.i Hoc etiã videtuꝛ ex r
verbis ſocratis dicentis.quod facere turpe eſt hoc nec ouè
differẽtie honeſtũ puta.q.d.ex turpitudine operis qua⸗
ſi ex fonte redundatur turpitudo ſermonis. CKontra
dicit criſo.multi hoꝛrent dicere vel andire què nõ hoꝛ⸗
rent facere.ſi ergo hoꝛroꝛ maioꝛ atteſtatur maioꝛi cri⸗
mini. vel vbi eſt hoꝛroꝛ ex vna paꝛte eſt aggrauatio cri:
minis:erit maius crimen turpitudo ſermonis ꝙᷓ turpi
tudo operis.¶ Pꝛeterea.actus ᷣmonis immediatius
elicitur a ratõne.eſt em pꝛopꝛius eius actus.actus au⸗
tem operis mediante alia potentia. cum crimina vel
peccata ad ratõnem tanqꝙᷓ ad oꝛiginem referantur.ima⸗
gis peccabit ratio in actu ſermonis ꝙᷓ in actu operisꝰ

gdcs

iugß
ſend⸗
iorel
ſcos
non
n
can⸗
cegt
pen
lier

lbe⸗

.
nod
qni
ntes
en
e.

r
tra⸗
le
ilo⸗

ni⸗

ni⸗

6

—— — — —

7

d

6

eng.

6
00 en —

Anpn

e⸗

N
“

neſtio

ceteris paribo.ᷓ maiug peccatũ eſt turpitudo Fmonig
ꝙ̈ turpitudo oꝑis. ¶ Ad quod dicendũ. qꝙ; maius eſt
dusr turpitudo opꝑis: q́; ſermonis relati ad illud

opus.(¶ Ad obiectum aũt in ↄtrariũ dom eſt. ꝙ iõ di⸗
cit hoꝛꝛꝛ in dicendo vel audiendo ſuã tuꝛpitudinẽ ma
ioꝛ qᷓᷓ in faciendo vel ſimpłr: qma que fiunt aliq i oc
culto fiũt.que aũt dicũt᷑ vel andiũt᷑:alio oſlituẽte vel a⸗ &
lijs ꝓpetrant᷑. Preteꝛea nõ eſt hoc ex coditione actus
in comꝑatõne ad actum: ſed ex mala ↄditione ꝑſone q̃
vult latere delictũ.ꝗl Ad aliud vᷣo dðm eſt. ꝙ lʒ princi
palioꝛ ſit actus rõnis loqui:tñ nõ in om̃i actu locutio⸗
nis magis culpanda eſt q in actu oꝑis moꝛtalis.ſᷣ tũc
tm cum eſt in peſſimo actu locutõis.peſſimꝰ aũt actꝰ ẽ
negare deũ coꝛde ⁊ oꝛe.vñ ĩ illo plus vituꝑat᷑ maxime
cum ex ꝑuerſitate coꝛdis hoc facit.ad drñtiam illoꝝ ꝗ
ex timoꝛe ⁊ puſillanimitate.

NN.

Vinto querit᷑. vtꝝ idez ſint ſcurrilitas ⁊
ſtultiloquiũ:an aliqͥ mõ differãt.ſi enim
vtrũq; eſt ↄtra honeſtatẽ: optet ꝙ addat᷑
aliqua diſferentia ꝑ quã diſtinguat᷑ vnũ
balio. cum & ſcurrilitas ſit ꝑ veꝛba turpia:vñ ? tuepi
loquiũ dictum eſt.opꝑtet ꝙ ſtultiloquiũ addat᷑ ſm diffe
rentiã verbi qᷓ opponit᷑ turpitudini:qð nõ videt᷑.verbũ
enĩ turpe eſt verbũ ſtulticie. Glo.etiã dicit.v.ad ephe.
ꝙ ſtultiloquiũ dicit᷑ quod fit ꝑ verba blanda: ̊ verba
ſcurrilitatis verba blanda ſunt. ſcurrilitas ſub ſtul⸗
tiloquio ↄtinet᷑.¶ Ad quod dom eſt.ꝙ ſtultiloquiũ ⁊
ſcurrilitas cum appropriant᷑ ſic diſtinguũt᷑.vt ſtultilo⸗
quiũ referat᷑ ad indiſcretõʒ rõnis.ſcurrilitas 30 ad la⸗
ſciuiã aſfectõis.nihilominꝰ tñ pñt ↄcidere in ideʒ: vel
vnũ ſub altero ↄtineri.¶ Qð aũ dicit᷑ in glo. ꝙ ſtulti⸗
loquiũ eſt ꝑ blanda veꝛba:̊ reſpicit ad finẽ vt fiãt pla

.ſP

logeß cendi cauſa.⸗¶] Ex aũt dicit᷑ ſcurrilitas ij ꝑtinẽ ad vtili
4 taté.2 ita diuiqere ↄtra illã ꝓꝑtem bonitatis que ẽ vtili

tas:nõ ↄtra illã que eſt honeſias.Dicẽduʒ eſt ꝙ ꝑ ſe eſt
ↄtra honeſtatẽ. ↄtingit aũt aliqñ eſſe ↄtra vtilitatẽ.

Ai. de multi⸗
Onſequẽter chcẽ/

dũ eſt de multiloquio vaniloquio q̃
dicũt᷑ eſſe ð vtilitateʒ ßmonis.⸗ Pri⸗
mo querit᷑. vtꝝ ſemꝑ ĩ multiloquio ſit
B Neccatũ.¶ Secũdo. vtꝝ ſit tm̃ veĩale
an etiaʒ moꝛtale.¶ Tercio de comꝑatione hꝰ peccati
ad alia peccata locutõis.¶ Quarto tæ eſffectu b pecca
ti.4 Quito x difficultate cauẽdi h̊ pcẽm.

ebruʒz primũ

Irca primũ ſic. decimo ꝓuer. In multi⸗
loquio nõ deerit pctm. Iteʒ. xiij. ꝓuerb.
vbi ver ba plurima ibi frequẽter egeſtas.
R L icit glo.boni oꝑis.ſ̊ vbi ẽ defectus bo
ni eſt peccatũ. in multiloquio eſt pctm. ¶ Itez ſuper
illad.xv.leuit.vir qui patit᷑ ſurum ſanguĩs. dicit glo.
immũdus eſt qui bũc ſlurũ patit᷑:qꝛ in multiloqꝗo inꝗ⸗
nabit᷑ ̊ inqnatio de qua loquit᷑ bic nõ eſt niſi ꝑ perm.
Smultiloquiũ eſt peccatũpſimillð p̃s.vir linguoſus
⁊c. Olo.ſi quis vera dicat ſed pᷣter necĩtatẽ:vir linguo
ſus eſt. ntra. Peltlonaſd nõ dicit niſi multitudi
nẽ locutõis.multitudo locutiõis ñ opponit᷑ vtiitati.in
difficilibn enĩ multis ſmoĩbo vti opꝑtet ad euidẽtiã rei
obſcure.̊ multiloquiũ de ſe ñ diẽ pcrm. ¶ Zld qdð dicẽ
du ẽ.ꝙ multiloquiũ notat᷑ hͥ vbi ẽ multitudo locutiõis
cũ ſuꝑſluitate vel pter vtilitatẽ.⁊ ſjm ̊ in multiloqꝗo eſt
petm.no aũt accipit᷑ h in ſua generalitate:in qua põt ⁊=
bene fieri 2 male.

loquio.

ANn

2t

¶ Membꝛũ ſecũdũ

udo queꝛit᷑. vtꝝ multiloquiũ ſit tm̃ ve-
niale:an etiã moꝛtale/ Et videt᷑ ꝙ ſit ve⸗
niale.cũ.n.loquit᷑ ang. de minuns betis
inter ceteꝛa ponit illud:qͥtiens loquit᷑ ꝗs
4 us optet. Z H̊ eſt in multiloquio. 8 multiloquiũ eſt
keniale pctm.¶ Iteʒ dicit Aido.ꝗ ocioſa vᷣba nõ repꝛi
nit cito ad noxia trãſit.⁊ dũ nõ cauemꝰparua:in ma⸗
gnis ꝓlabimur.ſ̊ ĩ multiloquio ocioſa vᷣba ñ repᷣmũt᷑.
ocioſa vdᷣo verba nõ reprimẽ eſt ꝑua ñ cauẽ.h̊ aũt ẽ ve⸗
niale per̃m. ̊ multiloquiũ ẽ veniale pcẽ̃m. ¶ Stez ecci.
xix. Qui ſpernit modica paulatim Jaadet. ſater inea⸗
ris.verbũ ocioſuʒ ⁊ riſum ⁊ enrc multiloquiuʒ ad

modica ꝑtinet. eſt veniale pctm.¶¶ Dꝛ aũt ſit mor⸗
tale peccatũ videt᷑ ꝑ illud qð dr ſuꝑ illð p̃s.vir linguo⸗
ſus ⁊c.vbi dicit glo.quẽ delectat exire foꝛas timidus ẽ
⁊ gꝗa foꝛis ẽ qð amat:mittet᷑ ĩ tenebras exterioꝛes.ſ̊ pe⸗
na exterioꝛ tenebraꝝ debet᷑ pcto moꝛtali: q̊ liguoſitas
eſt pctẽm moꝛtale.q̊ multiloquiũ ẽ pct᷑m moꝛtale.⸗: Itẽ
xij. Job. Qungd vir verboſus iuſtificabit᷑.q.d.ñ. iu⸗
ſtificatio ⁊ ᷣboſitas oponũt᷑.ſ̊ nõ opponit᷑ niſi moꝛta⸗
li peccato.ᷓ verboſitas ẽ moꝛtale pctmn.4. Yteʒ. iij. Ja⸗
co.ſuꝑ illð: lingua nra ignis ẽ. Glo.lingua incõtinẽs
magnã materiã bonoꝝ opex ꝑire facit. h̊ nõ facit ꝑire
materiã bonoꝝ opeꝝ niſi moꝛtale pctẽm. & incõtinẽtia
lingue eſt moꝛtale pctm.ᷣ̊ h̊ eſt multiloquiũ principa⸗
liter. ̊ multiloquiũ ſiue vᷣboſitas ẽ moꝛtale.⸗ Itẽ gg.
NQui linguã nõ refrenat ↄcoꝛdiaʒ diſſipat.ſᷣ diſſipatio
ocoꝛdie nõ fit niſi ꝑ actũ moꝛtalis pcti.q̊ ᷣboſitas in q̃
nõ fit refrenatio lingue ẽ moꝛtale peccatũ.¶ Ad qð di
cendũ.ꝙ aliud eſt ꝓrie multiloquiũ ⁊ vᷣboſitas ſiue li
guoſitas.iAã linguoſitas ſiue vᷣboſitas ſonat in ꝛtemn
ptũ ꝓueniẽteʒ ex ↄſuetudine ſuꝑflue lingue ⁊ inoꝛdĩa⸗
te locutõis. multiloquiũ pᷣo ñ determĩat tantũ quantũ
linguoſitas:ł̊ ſtat in genere.⁊ ideo lʒ multiloquiuʒ ſit
aliqñ veniale peccatũ: nihilominꝰ verboſitas vel lin⸗
guoſitas põt eſſe moꝛtale peccatũ.¶ Et ꝑ bec poſſunt
ſolui ea que obiecta ſunt.iQam pme rõnes loquũt᷑ ꝓ⸗
prie inuſtiloquio ꝓut eſt qtra linguoſitatẽ ſiue ver
boſitatẽ. Rõnes alie vpᷣo auciere ſunt in ↄtrariũ: lo⸗
quũt᷑ de vᷣboſitate vel linguoſitate in termĩo vel circũ⸗
ſtantia aggrauante.

¶ Miembꝛũu teꝛcium

Ercio queꝛit᷑ de ↄpatione hꝰ pct̃i ad alia
1 . peccata locutõis.⁊ fit primo ↄꝑatio ver-

boſitatis ad ſtulticiã. Queꝛit᷑ &̊ qð illoꝝ
ſit maiꝰ/videt᷑n.maius eſſe pctm verbo
ſitatis ꝑ hoc quod dicit᷑xxix.ꝓuerb.ſuꝑ illud: vidiſti
hoieʒ ſapientẽ ſibi videri ⁊c̃. Glo.graue ẽ indiciũ ſtul⸗
ticie:̊ n leuiꝰ verboſitatis.⁊ minꝰ dicit ⁊ plus ſignat
ſcʒ grauiꝰ.g̊ pctm verboſitatis eſt guiꝰſtulticie. Cõöõ⸗
tra.pctm verboſitatis offendit ĩ multitudine Fmoĩs: 2
ita peccat in quãtitate.peccatũ vᷣo ſtulticie peccat ĩ q̃li
tate.deterioꝛ aũt defectus eſt qualitatis debite ꝙᷓ S

7

tatis.q̊ grauius ẽ peccatũ ſtulticie q; pᷣboſitatis.(Ad
quod dðm.qꝙ peccato ver boſitatis ñ intelligit᷑ qdcũq;
multiloquiũ: h̊ illud quo aligꝗs iactat ſe cũ ſibi videat᷑
ſapiẽs.nec vult reciꝑe ãmonitõʒ alteriꝰ.ſtulticia ᷣo di
cit᷑ peccatũ:cũ aliquis veꝛba fatua dicit:⁊ tñ vᷣba coꝛꝛe
ctionis accipit.vñ glo. Sepe cõtingit vt ydeota aliꝗs
citius verba coꝛꝛectõnis accipiat:q; qui ſua que nouit
vel noſſe putat:magis iactat ꝙ; alioꝝ monita audiat.
Si vᷣo multiloquiũ tm̃ peccaret in quãtitate ⁊ ſ ĩ quali
tate:minus poſſet dici peccatũ peccato ſtulticie.¶ Itẽ
querit᷑ de comꝑatõne multiloquij ad vaniloquiũ:qð il
loꝝ dicat᷑ mains peccatũ. Et videt᷑ ꝙ vaniloquiuʒ:qa
priuat fineʒ debitũ locutõnis.vñ dicit Iido.Sermo
vanus vane ↄſcientie ẽ index. ꝗ¶ Preterea. dicit greg.

demeprs vesleſrnfe alo g r amehee

—— — ö —
ESre n F H .
, Y SiS E Pr FaNer Ffan
S r F:-de r. Fatte.

—

VeI
6 & dͤ
A rr vi

ab impfectis vitari pot.

Dũ ocioſa verba caueꝛe negligimꝰ:ad noxia ꝑuenimꝰ.
vt poſtmodũ detꝛactionibo inhiemꝰ. Sʒ hec ſeqla vaoni
loquij eſt ᷓuiſſima ⁊ alie circũſtantie predicte.̊ pctm
vaniloquij maius eſt peccato multiloquij/ In multilo⸗
quio:nñ.peccatũ eſt ex defectu modi.defectus aũt modi
minoꝛ eſt iᷓ defectus finis.¶q Contra.multilogꝗ ſiue lo⸗
quacis poſite ſunt ↄditõnes ſupᷣ guioꝛes vt ꝙ nõ diri⸗
get᷑ ⁊ ꝙ nõ iuſtificat᷑ vir verboſus.¶ Preterea.grego.
dicit:valde difficile eſt vt qui multa loquit᷑ nõ mẽtiat᷑
he aũt ↄditõnes ſunt gꝛauioꝛes pᷣdictis de vaniloquio.
młtiloquiũ eſt grauius peccatũ vaniloꝗo.¶ Ad qð
dicendũ.ꝙ ſi in ſe conſiderent᷑ ſine ↄditionibo agguan
tibo:maius malũ eſt vaniloquiũ q; mutiloquiuzʒ.ponit
enim defectũ maioꝛis honiſ ðᷣo attendat᷑ ᷣm ↄditio⸗
nes adiũctas aggrauãtes:pñt eſſe excedẽtia ⁊ exceſſa.
Mam circũſtantia aliqua põt eẽ aggrauãs ex ꝑte mul⸗
tiloquij.vtpote ꝙ admiſceat falſitatẽ vłꝙ ꝑueiat ad cõ
temptũ ex oſuetudine.⁊ ſᷣm hoc multiloquiũ poſſz eſſe
grauius aliq vaniloquio.he tñ ↄditõnes pñt ⁊ ineſſe
anitoauio. tunc quo ad hoc nõ diceret᷑ vnuʒ maius

F 7

mbꝛu. iij .⸗

Varto de effectu hꝰ peccati quiẽ quadeu
plex.dicituꝛ.n. vnus effectus immũdicia
xix. numeri. las quod nõ habuit opicu⸗
lum deſuꝑ immũdũ erit. Greg. Tegimẽ
opiculi vel ligatura intelligẽda eſt cenſura diſcipline:
qua quiſqꝛ ñ premit᷑.q̃i vas pollutũ immũdũq; repꝛo⸗
bat᷑.hoc aũt eſt in multiloquio.multiloquiũ ̊ polluit.
4 Item alius effectus eſt amiſſio intime ↄſideratõnis.
vnde grego.ꝗa ꝑ multiloquiũ exterius ſe ſparſit vim ĩ⸗
time ↄſideratõis amittit.¶ Tercius effectus eſt ad de⸗
terioꝛa deſcenſus ſiue crementũ ĩ pcto.vnde greg. Iſti
ſunt caſus culpe creſcẽtis vt lingua cũ nõ reſtringituꝛ:
nequꝗꝙᷓ vbi ceciderit iaceat:b̊ ſemꝑ ad deterioꝛa deſcæ
dit. KTum & hi ſunt effectus cuz illo qui dicit᷑.xiiij. p
uerbᷣ. Abi verba plurima ibi frequẽter egeſtas.vñ dic
grego.cum multiplicitas in ſermone deprehendit᷑: ꝓ⸗
culdubio intelligentie grauitas in ſenſu denega
teſt queri qualiter differant hi qtuoꝛ effectus.. Ad qð
dicenduʒz. hi effectus ſunt oꝛdinati ⁊ ſic diſtincti.vt
pollutio reſpiciat voluntatẽ. ꝓgreſſus aũt ad deteꝛio⸗
ra ſimiliter reſpiciat volũtatẽ.ſed pollutio attenditux·
qtum ad actum in ſeipſo.q;ẽtum aũt ad actum peccati 4 4
multiplicatũ attendit᷑ ad deterioꝛa deſcenſus. Alij o
duo effectus reſpiciũt rõneʒ ex ꝑte rei oſiderate amiſ⸗
ſio grauitatis in ſenſu.ex ꝑte ðᷣo virtutis ↄſiderantis
amiſſio intime ↄſideratõis.Sic ̊ quatuoꝛ pdicti effe⸗

— — E.

ctus pñt diſtingui.oꝛdinari aũt ↄtingit vt duo qͥ ſpe⸗ Poſſut.

ctant ad röneʒ pᷣponãt᷑:duo vᷣo que ſpectãt ad volunta

tez 7 ueter oꝛdinent᷑.
. Miem by. v.
AUinto queꝛit᷑ de diſſicultate cauendi hoc

peccatũ.videt᷑.n.ꝙ de difficili poſſit ꝑfe⸗
ctus vitare.iij. Jac.Lingua nr̃a ignis ẽ.

Blo. cu fere ſit impoſſibile vitare perm

etiã a pfectis:nõ quis debʒ appetere magiſteriũ..al Itẽ
ibideʒ habet᷑:ſi quis nõ offendit verbo hic ꝑfectꝰ ẽ vir.
¶ Silr. xiiij. ecci. Meatus eſt qui nõ lapſus ẽ verbo ex
oꝛe ſi Vo. Perlerſo⸗⸗ eſt caueꝛe pᷣdictũ peccatũ cuʒ dif⸗
ficultate tñ.⁊ ita videt᷑ ꝙ nõ ſit imꝑfectoꝝ:cum ̊ tm̃ ꝑ
fectis tribuat᷑ Bed ↄtrariũ videt᷑ ꝑ q̊ quod dicit᷑ in
glo. ibideʒz. dicit᷑.n.ſuꝑ.iij. Jac. Si quis nõ offenderit
in verbo ⁊c.cuiꝰ offenſioʒ bũana põt vitare fragilitas
vt eſt verbũ doli.detractõis.iactãtie:hᷣ ⁊ ocioſe ⁊ ſupeꝛ⸗
ſlue locutõis.ſed quod põt vitare hũana fragilitas/ab
impfectis põt vitari.̊ multiloquiũ ſiue vaniloquium
Ad quod dm eſt.ꝙ cũ lo⸗

quit᷑ de hũana fragilitate que põt vitare hmõi pcta.Gᷣ
dicit᷑ ad drñtiaʒ prioꝝ motuũ:quos humana non põt
vitare fragilitas. Sed humana fragilitas duos habʒ
ſtatus:in imꝑfectis ⁊ ꝑfectis. In impfectis eſt poſſibi
litas vitandi. ſed iſta poſſibilitas non eſt diſpoſita ad
vitandũ:̊ magis prona eſt ad nõ vitandũ. In pfectis
vᷣo eſt poſſibilitas diſpoſita:bᷣ quia nõ eſt vſq;quaq; cõ

pleta. ideo dicit᷑ difficile eſt vitaꝛe ꝑfectis.cum autẽ po ber t D.

tentia eſt completa ex ſpẽali gratia: tũc dicit᷑ beatꝰ vel ⸗
fectus pfectõne ſufficienti.ſicut in.iij. Jaco. Si ꝗs ñ

it⸗
zu⸗
ſel
ſi⸗

mo

ouf

offenderit verbo hic ꝑfectus eſt. .
ta/

tia in ſermone. .
Icto de peccatis

que ſunt ↄtra honeſtatẽ ſᷣmonis ⁊ vti⸗
litatꝭ.⁊ ita ↄtra bonitatẽ.dicenduʒ ẽ
de his que ſunt ↄtꝛa rectitudinẽ.Con⸗
tra rectitudinẽ aut peccat᷑ in laude vel
vituꝑio. In laude ſic̃ ẽ in adulatõne aut in iactãtia.In

vituꝑio ſicut eſt in blaſphemia aut detractõe ⁊ ĩ gbodã errle 4—

alijs. In laude vo peccat᷑ dupłr. vel ꝗꝓpria. vel aliena.
In ꝓpria dicit᷑ peccatũ iactãtia. In aliena vo dr adu⸗
latio.dicendũ eſt primo de iactãtia. Eſt aũt iactãtia ꝓ⸗
prie laudis oſtẽtatio:cũ nõ ſubſit reritas.⁊ ̊ alio no⸗
mine dicit᷑ arrogãtia:cũ ſibi attribuit qð ñ hʒ aliquis
Aliqñ tñ iactantia extendit᷑ vt dicat᷑ oſtẽtatio vana/p⸗

prie laudis etia cũ ſubeſt veritas.ſic dicit greg. Si ac⸗

cepiſti ꝗd gliaris q̃i ñ acceꝑis:cũ ⁊ G̊ poſſet dici iactã⸗

tia ſiue gloꝛiatio de eo qð nõ eſt.lzʒ.n.bonũ heat: tamẽ
a ſe nõ hʒ. Silr accipit᷑.j.ꝓuer.ſuꝑ illud: audiens ſa⸗
piens ſapiẽtioꝛ erit.Glo.nemo iactet ſe de ſua ſciẽtia.
Põt & queri.vtꝝ iacttia ſit veniale pctn:an mor⸗

tale. Scðdo.ſub quo capitali pcto otineat. Cercõ.vtꝝ
pfectoꝝ tm̃ ſit vitare iactantiã ſiue oſtentatõʒ. Quar⸗

to de com ꝑatõne hꝰ pcti ad pctm cupiditatis.

embruʒz primu

primũ ſic videt᷑ ꝙ ſit pcrm veniale.dt
eni.xv.ſuꝑ illud Yob.oſtendã tibi.lo.
ꝓriũ ẽ arrogatis vt cũ rectũ paꝝ et ſen⸗
ſan inde eleuet᷑.ſ̊ eleuari de ſcia vł ð ſen
u aliquãtulũ n ſꝑ ẽ moꝛtale pctm. ꝗ iactãtia ñ ẽ aliqñ
moꝛtale etm. reten⸗ põt aliꝗs oñdere laudẽ ſuaʒ
2 nec peccare.ſic faciebat apłs.ij.ad coꝛiut.x. Nos nõ
immẽſuz gloꝛiabimur: ⁊ exiſtimo me nihil minꝰ feciſ⸗
ſe a magnis apłis.cũ ꝗ̊ veniale peccatũ elonget minus
a ꝙᷓ moꝛtale:põt aligꝗs laudẽ ſuã oſtentare venia⸗

—

— . —. 14
1 ànο 2r

litHoc etiã videt᷑ ex ↄꝑatõne ad vanã gloꝛiã cuiꝰ gra
agiẽ iactãtia.vana.n.gloꝛia aliqñ eſt moꝛtał. aliqñn ve vae
nialis. iactantia que ad illã oꝛdinat᷑ aliqũ erit venia
1e autẽ ſit pcẽm moꝛtale videt᷑ ꝑ q̊ quod dꝛ.vj.
ecci:ſuꝑ illud: nõ te extollas in cogitatõe.Interlinea⸗
ris.iactantiam ⁊ ſuperbiam prohibet.ergo iactantia
eſt moꝛtale peccatum.4! Item ſuper illud prima ad co
rint.tercio: Quid habes quod non accepiſti? Gloſa.
Sciendum eſt neminẽ poſſe diſcerni ab ülla perditio⸗
nis maſſa: niſi qui hoc bonum habet vt cꝛedat ꝙ quic⸗
quid boni habet: gratia ſaluatoꝛis accepit.⁊ poſt ſeq⸗
tur. Aliud genus arrogantie hic amouere conatur. S
non diſcernitur a maſſa perditionis qui habet hoc ge⸗
nus arrogantie.ergo arrogantia eſt peccatum morta⸗
le Gem ſuꝑer illud.xxxv.Job. Dixiſti enim non cui
placet.Glo.arrogantes cum non poſſunt reprebende⸗
re iuſte dicendo que ſunt:reprehendunt mẽtiendo que
non ſunt.ſed hoc eſt peccatum moꝛtale.ergo arrogan⸗
tia eſt peccatum moꝛtale. ( Ad quod dicendum. ꝙ
iactantia ſub generali nomie poteſt eſſe veniale ⁊ moꝛ
tale peccatum/ cum oſtendat ſe de eo quod babet le⸗

1.

g
ſi

—

;ST — — —

.cxlii.

e hof . .
.e8 niter ſine alterius cpreſſioneſcum aũt oſtentatio illa Somẽs pñjf nitare iactantiam. quod dðm. ꝙ il⸗
o⸗ ꝑuenit ad hoc vt ſua laus preponat᷑ laudi dine ẽ mor⸗ lIa auẽtas greg.intelligitur de motu inanis gloꝛie que
tale peccatũ.Si vo oſtentat ſe de bono quod nõ habet vefacili ſequit᷑ ex oꝑis oſtentatõe.lʒ ꝗ̊ omẽs pñt decli⸗
ſi hoc fuerit ex ſurreptõe mentis adhuc eſt veniale. Si nare opis oſtentatõeʒ ꝑ ſermonẽ:cum tñ eſt oſtentatõ
lad D vo ex deliberatõne ronis ſufficienti prebabita: videt᷑ eẽ erdl oꝑis ꝑ ſermoneʒ: nõ eſt quoꝛũlibet ſed ꝑfectoꝝ motuʒ
ctis moꝛtaleſvel ſi hoc eſt cum intentõne depꝛimedi aliñ in⸗ . inanis gloꝛie declinare.vnde ſuꝑ illud.j. ad theſſal.ij.
es⸗ u &π ſte. 4 Ex bis pʒ qualiter rñdendũ ad pdicta obiecta Mon quaſi placentes bomibo ſ̊ dro. Glo.etſi cuiqᷓ fa⸗
po quedaʒ. n. rõnes concludũt iactantiã eſſe moꝛtale pec⸗ cile laudeʒ nõ caꝑe dum negat᷑: difficile eſt tñ nõ dele⸗
Nel n catum:cum eſt ſub quibuſdã determiatis circũſtãtijs · ctari cum offert᷑.⁊ ideo dicit grego.occultent᷑ oꝑa ſtu⸗

of ſabont q&h 4

iͦ⸗

uedam vo eſt veniale peccatũ cũ eſt preter illas circũ⸗

ſtantias. —
embꝛũ ſecũdum

Ecundo querit᷑ ſub quo capitali peccato
ↄtineat᷑ iactãtia.Et videt᷑ ꝙ ſub ſuꝑbia.
ꝑ hoc qð dicit greg.xxxij. Yob.in princi⸗
pio glo. vbi enũerãt᷑ ſpecies ſuꝑbie ſiue
tumoꝛis.ponit.n.vnam ſpeciẽ cum ſe iactant arrogan

dio neceſſitate publicent᷑ vt eoꝝ occultatio ſit cuſtodia
ꝓria:eoꝝ publicatio ſit vtilitas aliena. ſic patet.q;
omẽs pñt ⁊ tenent᷑ vitareſmotũ iactantie cum eſt mor⸗
talis.nec neceſſitateʒ hñt ad motũ iactantie venialis:
lʒ aliqua ꝓnitas ſit ↄcupie ad ᷣmonis oſtentatõʒ.

—

lbenʒz quartũů

Varto querit᷑ de com ꝑatõne huiꝰ pecca/
ti ad peccatũ cupiditatis.videt᷑.n.ꝙ pꝛo⸗

8
3 tes habere quod nõ hñt.ꝑ quod accipit᷑ ꝙ ad ſuꝑbiam I nio: ſit naturaſconupta ad peccatũ cupi⸗
MVUB reducit.¶ Hoc etiaʒ ex verbis greg.accipit᷑ cnʒ dicit ditatis ꝙ; ad peccatũ iactantie.cum eniʒ
X3 ꝓprium eſi arrogantis vt cuʒ rectũ paꝝ etia ſenſerit homo peccatoꝛ poꝛtet imagineʒ terremi: terreni auteʒ
i e inde eleuet᷑ t ſimilit dr.vj.ecci. Qõ te extollas ĩ cogi⸗ homis eſt marime terrena querere. cupiditatis autem
9g. wen tationibo tiis velnt thaurus.vbi dicit᷑ ꝓhiberi iacta⸗ eſt terrena ꝓprie querere. vt argentuʒ ⁊ aurum ⁊ lapi⸗
” tia. Ex quo pʒ ꝙ iactantia ad elationẽ ? ita ad ſuꝑbi⸗ s precioſos.̊ peccatoꝛ maxime inclinat᷑ ad peccatũ
(dll am immediate reducit᷑.¶ Similit habet᷑ ꝑ hoc verbuʒ cupiditatis. & magis ꝙ; ad peccatum iactantie vel aꝛo A Reroſei,
RKr 4 amb. ſuꝑ illud.iiij. luc. Statuit eum ſuꝑ pinnaculũ tẽ⸗ gantie. 4 Contra.dicit Crif.ſuꝑ illud.xvj.ꝓuer.In⸗ , Czonα
is e⸗ pli. Ita eſt iactautia yt dum putat vnuſquiſqʒ ad alti⸗ dignatio regis nuncij moꝛtis ⁊c. difficilius arrogãtia
oꝛa conſceęndere ſublimus vſurpatõe ad inferioꝛa tru⸗ qᷓ auro caremns ⁊ gemmis.i.cupiditate auri ⁊ gẽma⸗
-⸗ datur. (Sea videt᷑ ꝙ ad inaneʒ gloꝛiã ꝑtineat ꝑ boc rum.4l Preterea. magis adheret aic ratõnali appeti⸗
dieit greg. arrogans qui mala defendit in bonis bu- tus gloꝛie qᷓ apetitus pecunie. diſticilius vita? pec⸗
. milit᷑ ambigit: quia fauoꝛeʒ querit.ſ̊ querere fauoꝛem catuin iactantie quod oꝛdinat᷑ ad gloꝛiam opparenteʒ:
D eſt inanis gloꝛie. iactantia ꝑtinet ad inaneʒ gloꝛiaʒ· q peccatum cupiditatis ꝑ quod oꝛdinat᷑ homo ad di⸗
. arrogans.n.eſt qui ſibi attribuit quod nõ hʒ.¶ Itẽ ſuꝑ uitias ſen ad pecuniam. d quod dicendum.qꝙ ho⸗

4
5
4
.

illud:xxriij. JYJob. loquet᷑ lingua mea ⁊c. Glo.arrogan

tes ſepe ſe fugere arrogantiã ſimulãt: ⁊ priuate ſingu

lis quaſi latent loquũt᷑. vt ſicut de ſenſu ita de ↄtẽptu
arrogantie gloꝛient᷑.gloꝛiari aũt vane ſic ẽ inanis glo⸗
rie.ꝗᷓ ꝑtinet ad vanam gloꝛiã. ¶ Ad quod doᷣm. ꝙ ia⸗
ctantia poteſt eſſe de potentia: ſicut legit᷑.j.heſter cum
dicit᷑:vt oſtendeꝛet dinitias gloꝛie regni ſui.⁊ magnitu
dinẽ᷑ atq; iactantiam potentie ſue.Et.xlviij.hiere.Ego
ſcio ait dñs iactantiaʒ eius.⁊ ꝙ nõ ſit iuxta eam vitꝰ
eius.Cum ſic eſt rõne materie ⁊ rõne ſoꝛme: ꝑtĩet ad
ſuꝑbiam immediate. 2 Fᷣm boc dicit greg. ꝙ iactãtia eſſt
