quidam heꝛetici ſomniaꝛũt.
Scðdo ſi anime habeant materi
fiant.Et habet tres articulos.
4l Pꝛimus de anima ade.ſi habuerit materiam ſpiꝛitua
lem ex qua fieret.
q Scðus de aia eue.ſi fuerit creata ĩ oꝑe ſexte diei.
il Terciꝰde aĩabo alijs i teꝛcõ mẽbꝛo pᷣncipali hꝰqſtiõis
Tercio mẽbꝛo auerit᷑ ſi anime habeat materiã coꝛꝑalẽ
c qua fiant.⁊ habet tres articulos.
4l Pꝛimus de animabo vegeta bilib in plantis.
4¶ Scõdðᷣus de animabo ſenſitiuis in animalib.
Tercius de animabo ratonabilibo in hominibo.

¶ Lueſtio.lxj.de tribus can

ſis alijs.ſ.foꝛmali efficieti.⁊ finali bʒ tria mẽbꝛa.
Pꝛimo querit᷑ de cauſa foꝛmali vtꝝ anima bumana ſit
oↄpoſita ex mateꝛia ? foꝛma. l
Scdo querit᷑ de cauſa efficiẽte vtꝝ anime habeãt aliaʒ
cauſam efficientem q; dtea.
Tercio queri?᷑ de cauſa finali vtrus anima bũana facta
it ꝓpter repationem ruine angelice.

¶ Nueſtõo. lxij.de ſimplicita
te aĩe ᷣm eſſe ſuũ abſolute habet ſex mẽbꝛa.
Pꝛimo queritur de ſimplicitate eius.vtruʒ oĩno ſit ſim
pler aut opoſita. H
Scðdo vtrum anima in tribus potẽtijs ſuis.ſ.vegetabili

ſenſibili ⁊ rationali ſit vna vel plures.
Terxcio vtꝝ omnes anime ſint ſimul crete.
Onarto y localitate anune m ſeipſam ſulcepte. Et ba

veſtõ. lvj. deosnatn ſepti

ge ope multi

am ſpiritualem ex qua

bet duos articulos. ððMB
4 Pꝛimus vtꝝ anima ſit in loco ſpũali.
Scðdus vtaꝝ anima ſit in loco coꝛꝑali. è
Muinto mẽbꝛo querit᷑ viꝝ anima ſit imago ad ſimilitu⸗
dinem diuinam. Et habet ſeptem articulos.
I Ianimus an anima rationalis debeat dici imago aut
tm̃ ad imagineʒ.

Scðus vtꝝ dici ad imaginem cõueniat ſoli rationali

an alteri creature. M
4l Tercius qua ratõne dicatur ad imaginem dci.
4 Quartque ſit differẽtia inter imaginem ⁊ ſimilitudi
nem. ⁊ in. S. de pluribo alijs diſferẽtijs.
4l Quintus ſᷣm quid ↄueniat ipᷣi anime.

Sextus ſi ↄueniat 'm ſupioꝛẽ ꝑtẽ tm.vtꝝ tm̃ ſᷣm natu

ralia illiꝰptis.an cũ additoe gratuitoꝝ ſub.S.ſuis.
4 Septim quõ ſit aĩa rationalis repᷣſentatiua imagi
diuine penes mentẽ intelligentiã 2 voluntatẽ.

Sexto membꝛo queritur de oꝛdine ani
vniuerſo.

¶Mneſtõ. lxiij. de ammaĩ cõ

me rationalis in

—— .

paratone ad coꝛpus habet quatuoꝛ mẽbꝛa.
Pꝛimo queꝛituꝛ ſi ſint ↄiũgibilia.
Scvdo ſi ↄiũgunt᷑ vtꝝ ſine medio an ꝑ mediũ.
Tercio ſi ꝑ mediũ vtꝝ ꝑ vnum an ꝑplura. .
Nuarto quõ ↄiũgunt᷑ ſiue vniũt᷑ aĩa ratõnalis⸗ coꝛpꝰ.

¶ Mueſtio. lxxuij. de modoeſ

ſendi aĩe ratõnalis in coꝛꝑe habet vnicũ membꝛũ.
Quo querit᷑ vtꝝ aĩa ſit tota in qualibet ꝑte coꝛxis.
Mueſtio. lxv. de viribꝰ? ani-
me ratõnalis in ↄmuni habet duo membae.
Eean querit᷑ an anima ſit ſua potentia.
Scdo vnde fit diſtinctio virium ſiue potentiaꝝ. Et ha⸗
bet tres articulos. M
41 Pꝛimus vtu vna ſit vis tm̃.
4l Scdus ſi omnes debeant dici partes anime an que⸗

dam ⁊2 quedam non.

Terciꝰſjm ꝗd accipiat᷑ diuiſio vel diſtinctio viriũ.

te aĩali exterioꝛi ipiꝰ anime

me in ſpali.⁊ pꝛimo de virtu
habet tria membꝛa.
Pꝛimo q̃rit᷑ ſi tm̃ vna ſit vis ſenſibilis vel plures.
Scðo ſuppoſito ꝙ ſint plures querit᷑ an quinq; aut pau
cioꝛes vel plures. P JJMUẽ
Tercio penes ꝗd accipiat᷑ numerꝰviriũ ſenſibiliũ.

27 ℳ₰G .
Ixvij. ge vtute ſen
ſibili intioꝛi ꝑtinẽte ad ↄgtõeʒ ſenſibilẽ hʒ qᷓtuoꝛ mẽbꝛa
Pꝛimo querit᷑ vtꝝ oẽs vires quas ponit damaſcenꝰcõti
neantur ſub virtute ſenſitiua.
Scðo vtꝝ oẽs differẽtie diuiſionis facte ſᷣm auicẽnaʒ 2
pᷣm damalſ.ↄtineant᷑ ſub imaginatõne. YYVU·
Terrcio vtꝝ oẽs vires intrinſecꝰↄgnitiue ſenſibiles vtã
tur oꝛgano ⁊ quo vtantur ſingule. 2
NQuarto q̃ꝛit᷑ ð diſtictõe viꝛiũ int ſe.Et hʒ duos aꝛtictos
¶ Pꝛimꝰð ↄpꝑatõe ſenſuũ extioꝝ ꝗ dicũt᷑ ſenſꝰꝑticłares
Scðus de nũero viriũ ſenſibiliũ ↄognitiuaꝝ interiꝰ.

ueſtö. lxviij. de vinb? aĩe

motiuis rõnał ⁊ pᷣmo de ſenſualitate hʒ qᷓtuoꝛ mẽbꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtꝝ ſit ꝑtis ſenſibilis vel ratõnalis.
Scðo in quo genere virtutis motiue ſit. G
Tercio vtꝝ ſenſualitas idẽ ſit qð inferioꝛ poꝛtõ rõnis.
Muarto vtxꝝ ĩ ſenſualitate ſit pcem vel nõ.Occaſione pᷣ⸗
Dictoꝝ ↄcurrunt duo articuli. . MM
A Pꝛimꝰſi phᷣi ꝑuenerint ad noticiã illiuis.
A Scvᷣs penes ꝗd vis iraſcibil ⁊ cupiſcibil diſtiguãt.

—

¶Mneſtõ. lrix. ge e pte ratio

nali cognitiua 2 motiua babet quinq; membꝛa.
Pꝛimo q̃rit᷑ de diuiſiõe viriũ ↄgnitiuaꝝ ratõnaliũ vers
aecipiat᷑ m vnũ modum indifferentẽ.
Scðdo de ↄpatõne diuiſionis qu facit phus reſportu 4
lius quã facit damaſcenꝰ.
Tercio q̃rit᷑ de oꝛdie diuiſionũ.Et bʒ tres articulos.
Pꝛim? que ſit pᷣma diuiſio ad quã alie ſequãtur ? qſi
ſuꝑ ipſam fundant.
l Scðus te ſecũda diuiſiõe quã facit phs ꝑ intellectuz
in triplici dꝛñtia.ꝗᷓ ſit nccitas ponẽ intellectũ matialẽ.
4Terciꝰq ſit nccitas ponẽ intellectũ agẽtẽ ⁊ poſſibilẽ.
NQuarto qrit᷑ de intellectu poſſibili.Et habet tres artu⸗
culos.
„4I Pꝛümdan ſit intellectꝰ poſſibilis. .
4 Scdðᷣus quõ ſit in aĩa.vel ᷣm ꝙ eſt actus coꝛporis an
ßm ꝙ eſt hoc aliquid.
4Terciꝰvtꝝ ſit poſſibilis potẽtia eẽntiali vł accidẽtali
Nuinto querit᷑ de diuiſionibo augul. 7 damal. Et babʒ
tres articulos.
4 Pꝛimovty ingeniũ.ratio.memoꝛia.2 intelligetia ſint
vna ⁊ eadem vis.aut differentes.
4Scdus de differentia inter opin ionem. mentem. in⸗
tellectum. .
4 Terciꝰde differentia inter intelligentiã.· excogitatio⸗
Rem. intentſonemn 7 Keneſem.

rioꝛi anime angeli babet ſer membꝛa.
Dꝛimo querit᷑ an hmõi ſenſus dicat᷑ ſpũalis· ahentialit
im vel accidentaliter.
Secũdo ſi ſit vnus ſolus vel plures.

Tercio vtrum ſenſus hmõi ſit ſeꝑabilis a copoꝛe vel in in⸗ .

ſeꝑabilis.
Nuarto vtꝝ ſolũ hoĩes an etiã ãgeli babeãt hmõi ſenſꝰ
Quinto de quibo eſt hmõi ſenſus.ſ.reſpectu ſenſi ibilinzʒ
vel intelligibilium tm̃.
to vtꝝ ſenſus interioꝛ inpecliak Tiertoꝛez.

one viriũ motiuaꝝ r. atönaliũ babet duo merbea. .
Pꝛimo qrit᷑ ſi vna ſola ſit potẽtia motiua aut plures.
Scdo ſi aliquo mõ plures.penes quid ſummat᷑ eoꝛum
diſtinctio.cum multiplex ſit diuiſio.

¶ Wneſtio. lxxyj. de libero ar

bitrio ſᷣm ſui ſubſtãtiã vnicũ mẽbꝛũ habens quo querit᷑
libeꝝ arbitriũ ſit aliqui i in rerum natura.

ueſtio. lxrii.

berum arbitrium tria habet membꝛa.
Pꝛimo qrit᷑ ꝗd ſit ſ̃in rem. Et hʒ tres articulos.
Pꝛimeꝗd ſit genẽ vtꝝ potẽtia vel habitꝰ.
Scdus ſi ſit potẽtia vtꝝ vna vel plures.
Terciaſi ſit vna potentia vtꝝ ſit ratõ vel volutas el
potentia ſeꝑata a ratõne ⁊ volũtate.
Secũdo queritur quid ſit liberum arbitrium diffinit⸗/
ne. Et habet quatuoꝛ articulos.
4l Pꝛimꝰde diffinitõne li.ar. pᷣm Anſeł.
4 Scdðus t diffinitõne eiuſdem ſᷣm Augu.
Terciꝰde diffinitõne ipᷣius ſᷣm Berñ.
4 Quartꝰq̃lit diſtinguãt᷑ he diffinitõnes inter ſe.
Tercio mẽbꝛo querit᷑.quid ſit li.ar. vm nomen. Et ba⸗
bet quinq; articulos.
Pꝛimꝰ vtꝝ li. ar. dicat᷑ libeꝝ eo ꝙ; eſt boni vel malii in
differenter. vel eu billoꝝ magis.

Scðus vtꝝ nomẽ libertatis habeat ex ꝑte ratis. xk

ex ꝑte volũtatis.vel ex ꝑte vtriuſq;.
4 Cercidex q̃ libertate.nat᷑e.gre vel glie nomẽ ſoꝛciak.

¶Quartoqre duobo noĩbo cẽſeat᷑.· cũ äſit vna potẽtia.
Quintꝰ cũ phi aliquo mõ puenerũt ad noticiã liar.
Fm rem.quare nõ etiam ſᷣm nomen.

¶ Nueſhio. lxxuiij.in quibus

ſit liberum arbi.habet octo membꝛa.
Pꝛimo q̃rit᷑ vtꝝ li.ar.ↄmũe ſit creature ⁊ creatoꝛi. .
Scðdo an ↄueniat creature ratõnali ⁊ irra tõnali.
Tercio vtꝝ ↄueniat omni rationali creature. ſcz bomi⸗
ni ⁊ angelo bono ⁊ malo.
NQuarto vtꝝ homĩ ↄmũe ſit qᷓtum ad ſtatum innoctie.
tn qad ſtatum culpe ⁊ gre.
irlinto vtxꝝ li.ar.ↄmũe ſit xrᷣo homĩ ? alijs bomibo.
Sexto vtꝝ eque ſit in omnibo quibo ↄuenit.
Septimo vtꝝ in creaturã ratõnalẽ poſſit cadẽ coactõ.
Nctauo vtruʒ li.arbi.poſſit ãmitti.vel minui in illis in
guibus eſt.

com ꝑatone ad actum habet quinq; membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ de differentia eius inqtum eſt cauſa ab
alijs cauſis actuum.
Scꝰdo vtrum ſit cauſa otingentium actuum tm̃.an ctiaz
neremri ioꝛum.
Tercio quoꝝ ſit vtꝝ ſcʒ libeꝝ ſit reſpectu interioꝝ 7 ex⸗
terioꝛum actuũ.an interioꝝ tm̃.
MQuarto quoꝝ actuũ ꝗpꝛie ⁊ pꝛincipaliter dicat᷑.
Nuinto ↄcludit᷑ tractatꝰde li.ar.illa qſtione vtꝝ ſit po⸗

habet quatuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtuꝝ ſit potentia vel habitus. .
Scðdo ſi ſit ratõ vel volũtas vel differẽs potẽtia ab bis.
Tercio vtꝝ ſᷣm eam ↄtingat peccaꝛe.
Quar to vtꝝ ↄtingat eam extingui vel non.

¶ Oneſtio. lxxvij. de ſcien⸗

tia habet ſex membꝛa.
Pꝛimo querituꝛ an ſit potentia pel habitus.
Secundo ſi ſit habitus vtrum naturalis vel acquiſitꝰ.
Tercio ſi ſit habitus naturalis vtrum ſit cognitiu⸗ vel
motiuus.
Nuarto vtrum ſempꝑ ſit in actu.
MQuinto vtrum ſit idem qð lex naturalis.
Serxto vtrum ſit idem qð ſindereſis.

¶ Mueſtio. lxxvin. de cauſa

efficiente coꝛpoꝛis adam habet tria membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ ſi coꝛpꝰ humanũ.ſ.ade in ſtatu i innocen⸗
tie fuit a deo.
Scðo ſi potuit eſſe a creatura ſpũali ſcʒ ab angelo. Et
habet duos articulos.
Pꝛimus ſi a bono angelo.
4 Sc&òus ſi a malo.

neſtio.lxxv. de li.arb.in

teentia ᷣm quã attendit᷑ meritũ vel demeritũ.
(Mueſtö. lxxvi. de ſindeꝛeſi

Tercio ſi a creatura copoꝛali cuiuſmodi eſt natuꝛa ali

ua inferioꝛ creata.

neſtio.lxxix .decauſa foꝛ

mali ipᷣius coꝛꝑis habet tria membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtrum coꝛpꝰ pꝛimi homiĩs exiuit ineſſe ꝑ
creationem vel aliter.
Scðo vtrum maioꝛis potentie fuit creaꝛe de nihilo ipᷣm
vel de limo.
Tercio vtrum iſte modus educendi coꝛpus de limo. e⸗

tinet ad ꝑfectionem vniuerſi.

¶ Lueſtõ.lxxx.de cauſa ma⸗

teriali coꝛpoꝛis pꝛimi bominis habet duo membꝛa.

Pꝛimo queritur quo ad cõpoſitõnem illius ex elemen⸗

—

tis. Et habet duos articulos.
¶ Pꝛimus ſi coꝛpus illud fuit vel eſſe debuit ex quatuoꝛ
elementis vel non.
4¶ Seðdus ſuppoſito ꝙ ex quatuoꝛ elementis: cur deno⸗
minatur ab vno ſcʒ de terra.

Secundo membꝛo queritur quo ad equalitatem elemẽ⸗

toꝛum in cõpoſito.Et habet tres articulos.

4 Prunns ſi elementa ſᷣm equalitatem molis fuerũt in

bore ade.
Vesus de equalitate virtutis ⁊ potentie.
Leꝛcius de equalitate iuſticie.

Sanke lxxx). decauſafu

nali coꝛꝑis ip̃ius ade habet tria membꝛa.
SBroͤns, queritur ſi voluptas carnalis ſit finis illius.
do ſi anima ſit finis eius.

Tercio ſi deus ſit finis coꝛpoꝛis ipſius pꝛimi hominis.

lxxxij. de coꝛpore

Mueſtio.

primi homims pꝛout conſideratur in eſſe habʒ tria mẽ⸗
bra.
Pꝛimo queritur ſi congruebat ex vno coꝛpoꝛe in ſpecie
bumana ꝓpagare omniũ hominũ coꝛꝑa.
Secundo ſi hoc decebat fieri pꝛopter cauſam mutue diů⸗
lectioniᷣ .
Ter cio ſi ꝓpter hanc vnitatem eſi maxima dilectio ſpe⸗
ciei bumane qꝙᷓᷓ inter indiuidua aliaꝝ ſpẽꝝ.

¶ ueſtio. lxxxii.de verita⸗

te coꝛpis ade habet tria membꝛa.
Fauno queritur dæ veritate coꝛpoꝛis ade creata ſcilicet
lerat vere coꝛpus humanum.
Sackuco de veritate pꝛopagata.Et babet duos articn
os.
4 Pꝛimus ſi tota veritas bumane nature fuit in coꝛpo
re ade ad eſſe coꝛpoꝛale.
4Scõͤus te modo ꝓpagationis.
rcio queriturde veritate occaſionata.
Eueſto. .lxxxuij. de digni-
tate coꝛpoꝛis bumani habet quatuoꝛ membꝛa.
Pꝛuno queritur de comꝑatione coꝛpoꝛis humani.
Secundo de diſpoſitõne quo ad rectitudinem habitus.

Tercio de vnione quo ad animam rationalem.
NQuarto de loco eius.

o. lvrxxv. de animali

tate coꝛꝑis bumani habet duo membꝛa.
NPꝛimo queritur vtrum coꝛpus ade erat animale.
Secundo vtrinn magis conueniebat eſſe animale qᷓ ſpi
rituale.

¶ Mueſtio.lxxxv.de tempo

re creationis pabzʒ duo membꝛa.
Pꝛimo queritur ſi fuerit conditum vel creatum ſimlcs
Aia creaturis.
Secundo de oꝛdine tempoꝛis conditõnis illius ad tem
us neſtie is aliaꝝ creaturaꝝ.

Aueſtio. lxxxvij. de loco

coꝛpoꝛis ade habet duo membra. —

Pꝛimo queritur te loco conditionis videlicet vtꝑ cqn⸗
ditus fuerit in paradiſo.
Rrcundo de loco habitationis. Et habet tres articn .
4 Pꝛimus quid ſit paradiſus terreſtris.
4 Scòdus vtrum paradiſus erat locus conueniens babi
tationi pꝛimoꝝ parentum.
4 Tercius vtꝝ faraiſiſnul ſit locus tempatus.

Mueſtõ. lxxxviin. de oditio

nibus coꝛpoꝛis mulieris habet ſex membꝛa.
Pꝛimo queritur vtrum coꝛpus mulieris foꝛmari debue
rit in viri adiutoꝛium.

Sc&dᷣo quid debuerit eſſe materiale pꝛincipiuʒ.ſcʒ coſta
vel aliud membꝛum.

Tercio vtꝝ illius coꝛꝑis foꝛmatio fuerit a deo ĩmedia⸗
te an ꝑ miſterium angelicum.
NQuarto de illius coꝛpoꝛis integritate.
Quinto de illius coꝛꝑis foꝛtitudine ⁊ virtute.
Serto de illius coꝛpoꝛis dignitate.

¶ DVneſtio. lxxxix. de paſſibi

litate pꝛimoꝝ parentũ babet ſex membꝛa.
Pꝛimo qugrit᷑ de paſſibilitate nature.Si adam fuit na
tura paſſibilis.
Scðo ſi fuit paſſibilis ꝑ impᷣſſionẽ extriſecaꝝ rceptõnũ
Tercõ ſi ꝑ mẽbꝛi vel ſube alicuiꝰablatõeʒ. H
Quarto ſi ꝑ etatis mutatõeʒ.
Duinto ſi ꝑ coꝛꝑis diſſolutionem.
to ſi ꝑ anime ſeꝑationem.

6. xc. de vita incigtg

circa moꝛtalitatis materiã habet duo membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ quid eſt vita ſᷣm diffinitionẽ.
Scðo ꝗd ᷣm rem.Et h̊ mẽbꝛũ hʒ quinq; articulos.
41 ꝛin vty ſit ſubſtãtialis vel accidẽtalis.
Scðs vtꝝ ſit aĩa vel aliquid aĩe.Et ſi aliquid aĩe.
4¶ Tercius vtrum ſit potentia.
4 Quartus vtrum ſit actus.

Luintus vtrum ſit habitus.

¶ Queſtio. xcj. de vita a quo

ſit imediate habet duo membꝛa.

Pꝛimo querit᷑ d cauſa efficiẽte ⁊ ĩmediata ipᷣius vite 7

hoc habet duos articulos.
4¶ Pꝛimꝰde cauſa efficiente vite rationaliuʒ.
4¶ Scdus irratõnabiliũ vt aĩaliũ ⁊ plantaꝝ.
Z0 q̃rit᷑ a quo ſit vita oꝛigialit᷑ ⁊ hʒ duos articulos.
ꝛimꝰſi aliquid ſit in illa vnde viuit ĩ ſe.

ð8us vnde alij vitam nibuit.
Garih xcij. de vita ſit

vt Apꝛij ſubiecti habet ſeptem membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtꝝ vita ſit in natura increata.
Scðdo vtx vita creatoꝛis ⁊ creature ĩ aliq re vueniant.
Tercio vtꝝ vita ſit ĩ creatura coꝛꝑali an tm in ſpũali.
rto ſuppoſito ꝙ ĩ coꝛpali vtx ſit ĩ coꝛꝑibo ſupᷣceleſtibo
Quinto vtx ſit in aĩaliboque carent ſ anguine.
Sexto vtx ſit in embꝛione.

Septimo vt⁊ꝝ ſit in bumoꝛe vel bumoꝛibo. S
(Vu eſtio.xcm. demoꝛtalita

te pumi hominis habet quatuoꝛ ͤmembꝛaa.
Eaimo querit᷑ vtꝝ erat moꝛtalis q;tum ad coꝛpus.
undo a quo erat illa imoꝛtalitas.a natura vel a Ga
Tercio vtꝝ eadẽ erat cũ ĩmoꝛtalitate głie.

narto vt eacdee erat potẽnia erat moꝛtał ⁊ imoꝛtał.
Enci xcuij. de modo

gandi pꝛolem l. quatuoꝛ membꝛa.
ꝛimo queritur ſi in ſtatu innocentie poterat eſſe ſemi
nis deciſio.
Secũdo ſi indeciſione hmõi fuiſſet libidinoſe vel ſaltez
intenſa delectatio.
Tercio ſi ſolum cauſa prolis habende fuiſſet maris et

femine ↄmixtio.

Quarto ſi illicita fuiſſet continentia.ſine ↄmixtione bu
ſaſinodi ceſſatio.

¶ Dueſtio. xcv. de Prole pꝛ'o

*

pagata habet quatuoꝛ membꝛ..

Prꝛim querit᷑ quales liberoe genniſſet tum ad iuſtici ⸗

am ⁊ hoc membꝝ hʒ tres articulos.

Pꝛimo ſi geniti illo eſſent heredes paterne iuſliciif⸗

tum ad iuſticiam oꝛiginalem. ..
4 Secundus q;tum ad inſticiam gratuitam.
¶ Terciꝰ qᷓtum ad iuſticiam ofirinatam.
Scðdo q̃les liberos genuiſſet qᷓtum ad ſcientiam.
Tercio q̃les qtum ad virtutem coꝛpalem.

Muarto qles qntum ad ſerum.

ueſtio.xcvj.de Adinto.

Scðs vtʒ in ſtatu illo potuit ꝓficere in bonum.
Bueſtio xcvij De BGratia

¶neſtio centeſima de

Mueſtio. xcvnij.

pmoꝝ ꝑentum habet duo membꝛa.

rio gre quam habuer̃t ex creatòe bʒ tria membꝛa.

Pꝛimo querit᷑ vꝝ pᷣmꝰ homo ↄditꝰ fuit in grꝗ ⁊ vᷣtutibꝰ

aut in ſolis naturalibo.

Secuntv vtxꝝ poterat ſiari ex accepto in ſui oditione.2

habet tres articulos.
Eꝛimꝰvtꝝ ex accepto potuit ſtare ſimpliciter.
4 Scõdðs vtꝝ erx illo accepto fuit inuertibilis.

Terciꝰ vtꝝ illi potuit dari inuertibilitas ꝑ naturam

ſcʒ ſine additamento gre.
Tercio membꝛo queri accep
rat in bonum ꝓficere.⁊ hʒ duos articulos.

4l Pꝛim ꝰvtꝝ in ſtatu illo fuit tus 2 acceptꝰ deo.

. “
.Mẽ

ſuꝑaddita habet duo membꝛa.

Pꝛimo querit᷑ ſi piimus homo habuit gram ⁊2 virtutem

ante lapſum.

Scðdo de jntitate gre 2 vᷣtutum q̈tum ad numen donoꝛꝝꝛ

virtutum ⁊ graꝝ: inſuꝑ qᷓtum ad pt̃atem ⁊ efficaciam
eoꝛundem.⁊ habet q̃tuoꝛ articulos.
lOꝛimꝰ vtꝝ habuit fiddeaen.
Secũdus vtꝝ habuit vniuerſitatẽ vᷣtutum añ lapſum
ſiue tot.quot habuit pff.

ATerciꝰ ſi pᷣmus homo poterat illis meꝛeri añ lapſum.

OQuartꝰ vtꝝ gtuita erat efficatioꝛa añ lapſum ꝙᷓ poſt.

4

Pꝛimo querit᷑ qᷓtum ad tpᷣs vtꝝ ↄditꝰ ſtat
entiam ſiue cognitõeʒ ꝑfectam.

Secundo qᷓtum ad cognolcibilia tam de cognitione crea

toꝛis ꝙᷓ etiam creature ⁊ hbʒ q̃tuoꝛ articulos.
OPꝛimꝰ ſi cognouit deum in ſpẽ ſiue facie ad faciem.

4 Scs vtꝝ adam cognouit deum ꝑſi peculum creature.

1Tercius ſi ꝓſeciſſet in cognitione.

neſtio xcir. de Dommio

. Quartꝰ vtꝝ poſſet in cognitione errare.

pᷣſidentie pᷣmi honninis hbʒ tria meinbꝛ.
Pꝛimo querit᷑ ſi pᷣſidebat ſiue dominabat᷑ creaturis vtẽ⸗
nibo ratiorr.
Scvdo ſi creaturis vtentibo ſenſu tm̃.i.aĩalibo.
Tercio ſi creaturis caꝛentibo ſennn

—

lo habet nouem membaaa.
Pꝛimo querit᷑ vtꝝ malum ſit ponendum.
Secundo ꝗd ſit malumnm. J
Tercio a qͥ ſit malum ⁊ hʒ ſex articulos.
4l ꝛimꝰ vtꝝ malũ habeat cãm vel non.
Scðds ſi habeat cãm vtꝝ de ſit cã vel creatura tm̃.

4l Terciꝰſi creat̃a vtꝝ qꝛ ex nihilo vel qꝛ ex aliq.ſ.bono.
Enartus qꝛ malũ cuipe eſt ſolũ in a nab creatu⸗

ra vtꝝ ſit tm̃ a dy abolo aut etiam ab homine.

Ouint ſi ẽ ab hoĩe aut rõne li.ar. aut tm̃ rõne ſui.aut
ratione alicuiug conditionis ſuꝑaddite vt libidinis vel

vtꝝ er acceptis in ↄditione pote

——..£

de ſcientia

im habuit ſei⸗

alicuius alterius. — 2.. .
4Sextus de malo voluntatis 2 malo actõis ſub. S ſuis.
Muarto mẽbꝛo q̃rit᷑ de ꝑmiſſione mali.⁊ hʒ.ij. articulos
OPꝛimꝰ ſi deus ꝑmittat mala fieri · “M

4lISecundus q̃re deus ꝑmittit malafieri.

Quinto mẽbꝛo in qͥ ſit malũ ⁊ bʒ tres articulos.
H malũ ſicẽ in ſubiecto. .
Scðs in qͥ ſit malum culpe.
Terciꝰ in qͥ ſit malũ qð eſt cfectꝰ nature. r
Serto membꝛo querit᷑ de diuiſione mali ꝑ malum culpe
malum pene. . —„=ðMD
Septimo de oꝛdine mali.vtꝝ ſit oꝛdinatũ rel non.
Octauo de oꝓpoſitõe mali ⁊ bʒ ꝗnq; aꝛticulos.
4 Pꝛimꝰvtꝝ malum opponat᷑ bono increato.
4¶ Scõs vtꝝ opponat᷑ bono creato.
lTerciꝰ ſi bono creato vtꝝ idem ſit malum qð oponit᷑
bono gre ⁊ bono nature.
4Quartus ſi bono nature vtꝝ ſit idem bonũ nature qð
ei opꝓponit᷑ ⁊ qð ei ſubſternii.
¶Quintꝰvtꝝ bonum nature qð minuit᷑ ꝑ malum ſit fini
tum vel infinitum.
Mono mem bꝛo vtꝝ malum ſit cauſa alicuiꝰ.⁊ ſm quem
modum dicat᷑ caula.

¶ Mueſtio.cj. de Primo effe

ctu mali.ſ.ſpoliatione gtuitoꝝ bʒ duo mẽbꝛa.
Pꝛimo q̃rit᷑ vtꝝ ſpoliatio ꝗtuitoꝝ ſit a xo.
Scdo vtꝝ ois vᷣtus moꝛalis auferat᷑ ꝑ malũ culpe.

Mneſtio. cij.de ſecundo ef

fectu mali.ſ.vulneratõe naturaliũ ⁊ hʒ tria membꝛa.
Pꝛimo q̃rit᷑ de rõne q̃tuoꝛ vulneꝝ a beda poſitox.
Scðo de dꝛa illiꝰnüũeri reſpectu aliaꝝ penaꝝ vł vulneꝝ.
Tercio de ſinguł vulneribo illis qᷓ ponit beda.⁊ bʒ.v.ar.
4OPꝛimꝰ de vulnẽ pᷣmo.ſ.inſirmitate.
4 Secundus de pena ignoꝛantie. ́ñäs
4¶ Terciꝰ de malicia. .
4Quart? de vulnẽ ↄcupie. .

OQuintꝰ de modo vulneris ⁊ cauſa vulneratõnis.

neſtio. cin. ge tercio effe
ctu mali ꝗ eſt pᷣuatio modi ſpẽi ⁊ oꝛdinis hʒ.iiij mẽbꝛa.
Pꝛimo querit᷑ qd vnũqdðq; boꝝ dicat᷑ ⁊ qſit dꝛa int illa.

Secundo q̃tr pᷣuent᷑ ꝑ malum culpe.

Tercio vtꝝ ſimul pᷣuent᷑ 2
QNQuarto vrꝝ equaliter pꝛiuent᷑.

nere vel ex genere hʒ qtuoꝛ mein bꝛa.
MPꝛimo q̃rit᷑ qꝗd ſit malum in genẽ ſiue ex genere.
Vcðo de oppoſitõe mali in genẽ reſpectu boni in genẽX.
Tercio de comꝑatõne malicie in ꝓpoꝛtionabilitate ipſiꝰ

Muneſto. cuj. de aloin ge

babitus ad actum. .
Quarto de comꝑatione ꝓpoꝛcionabilitatis maliciaꝝ int᷑

ſe reſpectu bonitatum.
de Maloex cir

cunſtantijs habet q̃tuoꝛ membꝛa.
Pꝛmo querit᷑ xe malo ex circũſlantijs in vmuni vicʒ vtꝝ
malum ex intentõne dicat᷑ malum ex circũſtantia.
Secundo vtrum malum ex genere dicat᷑ malum ex circũ
ſtantia.
Tercio de comparatione mali ex ciꝛcũſtantia reſpectu
mali er intentione ⁊ mali ex geneꝛe ⁊ hʒ tres articulos.
Pꝛimus vtꝝ circũſtantia addita ſuꝑ genus actionis

aggrauet peccatum.

Secundus vtꝝ malum ex circũſtantia ſit deterius ma
lo ex genere vel econuerſo. .
4Tercius vtꝝ ex circũſtantia dicat᷑ demeritoꝛium pter

hoc ꝙ addit᷑ malum er intentione.
Quartũ mẽbꝝ de malo ex circũſtantijs in ꝑticulari.

¶ Mneſtio. cvj. de intẽtione ĩ

genere habet tria membꝛa. ..
Pꝛimo querit᷑ quid ſit intentio ⁊ vtrum ſit idem qð vo⸗
luntas aut differens a voluntttez.
Scðo vtꝝ attendat᷑ meritũ vel demeritũ ſm intẽtioneʒ.

Er vtꝝ intentio vel voluntas reputet᷑ ꝓ facto.

ad intentionem bonam babet tria membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtꝝ q̃litas boni oꝑis addat ĩ bonitate et
in merito ſuꝑ bonitatẽ intẽtionnis.
Scðdo vtꝝ opeꝝ numeroſitas addat in merito ſuꝑ poni
tatem intentionis. .
Tercõ vtꝝ quãtitas ex ꝑte materie oꝑis.addat ĩ meri⸗
to ſuꝑ bonitatẽ intentionis.Et habet ſex articulos.
¶ Pꝛimus vt⁊ intẽtio illa idem ſit qð credulitas.cum
credit.ſ.hoc eſſe peccatum.
4I Scdus vtꝝ quãtulacũq; intentio ꝓ facto reputetur
vt ſemiplena vel ꝓgreſſiua. .
4l Terciꝰvtꝝ actus additꝰ intentioni faciat duo pcta.
4 Quartꝰque pena rñdet malitie actus ⁊ intẽtioni.
4¶ Quintꝰ de ↄꝑatõe malitie actꝰ⁊ intentionis.
4¶ Sextꝰ vtꝝ ille qui intendit peccare moꝛtaliter:peccet
moꝛtaliter.

genẽ quid ſit ⁊ de eiꝰdiuiſione hʒ duo membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ de diffinitõne peccati.i.quid ſit peccatũ
Et habet duos articulos.
4 Pꝛimꝰque ſit differẽtia quatuoꝛ diffinitõnũ peccati.
4¶ Scðdðus que ſit explanatõ vniuſcuiuſq; diffinitõis.
Scðo querit᷑ de diuiſione peti videlicʒ.Peccatuzʒ aliud
eſt angeli ⁊ aliud bominis.

Dueſtio. cix. de peccatolun

ciferi ⁊ de ꝑtinẽtibo ad ipᷣm habet vndecim mẽbꝛa.

Pꝛimo querit᷑ ex ꝑte ſubiecti quis fuit ille angelꝰ.i.de

quo oꝛdine.Et habet tręs articulos.
¶ Pꝛimus vtrum fuerit de ſuꝑioꝛi oꝛdine.
4 Scðus ſi fuit ſup̃ᷣmus.
¶ Tercius vtrum creatus fuit malus aut nõ ita creatꝰ
ſed factus a ſeipᷣo malus.
Secũdo mem bꝛo querit᷑ qdð fuit eius peccatum.
Tercio quod fuit motiuum.

Quarto de qualitate peccati pꝛimi angeli.Et habʒ tres

articulos.
Pꝛimꝰſi fuit yemediabile vel irremediabile.
4l Scðs vtꝝ fuit᷑ pcẽm in patrẽ aut filiũ aut ſpm̃ſanctũ.
4 Kati⸗ vtꝝ dyabolꝰ potuit vel poſſit peccare peccato
veniali.
Nuito mẽbꝛo q̃rit᷑ vtꝝ adbue peccet eodẽ genẽ pcti.
Sexto ſi pctm illud eſt cauſa peccati ⁊ quõ.
Septimo de h̊ ꝙ dyabolꝰ dꝛ caput maloꝝ.vi
pite ⁊ coꝛꝑe.Et habet octo articulos.
OPꝛimꝰ vtꝝ dyabolꝰſit caput maloꝝ hoĩm.
Seðus vtꝝ oy abolꝰ cũ coꝛꝑe ſuo ſit vna ꝑſona.

erciꝰvtꝝx dyabolꝰſit caput ðmonũ ſicẽ maloꝝ hoĩim

Quaꝛtꝰ vtꝝ ſit caput maloꝝ hoĩm ᷣm oĩa peccata.
Quiĩtoqd ſit vnitiuũ mẽbꝛoꝝ cũ capite dyabolo.
Sertꝰvtꝝ mẽbꝝ xp̃i poſſit fieri mẽbꝝ dyaboli.

Septim vtrum idem homines poſſunt eſſe membra

rpᷣi ⁊ membꝛa dyaboli.

Octauꝰq ſit differẽtia m dyabolꝰdẽ maloꝝ caput.

⁊ antixpᷣc ⁊ vtrum antixpᷣc ſit caput.

Octauo mẽbꝛo q̃rit᷑ q̃re ſcriptura nõ fecit mẽtõez expᷣſſe

d hoc pcto ſicut facit de ſecudo quo tẽptauit hoĩem.
Nono vtx illi pcto ſtatim ãnexũ fuerit petm inuidie.

Decimo que ſũt pct̃a dyaboli ſᷣm ſeipᷣm.i.que ↄueniunt

ſpirituali nature ⁊ que non.

neſtio. cvij. ge ꝑtinẽtiꝰ

¶ Nueſtio.cviij.de peccatoi

delicʒ ð co

Andecimo vtrum ſtatim peccauit cum factus fuit aut
non ſtatim.

¶ Nueſtio.cx. de peccato ali

orum angeloꝝ habet octo membꝛa.
Bꝛuno querit᷑ quod fuit genus peccati.
Scðdo quod fuit motiuum ad peccandum.
Tercio qui erant peccantes ſiue de quo oꝛdine.
NQuarto vtꝝ plures peccauerũt q; ſteterũt vel ecõuerſo.
Quinto quo tꝑe peccauerunt vtrum ſimul cum lucifeꝛo
vel poſt.
Sexto de ↄꝑatione peccati ipſorum.
Septimo de irꝛemiſſibilitate.
Octauo q̃re nõ ꝑſeuerauerũt ſicut nec lucifer.

¶ Mueſtio.cxj. de pena luci-/

feri q;tum 384 prᷣatis ligatõeʒ habet quinq; mẽbꝛa. ·
Pꝛimo querit᷑ vtruʒ ligata fuerit poteſtas dyaboli qui
pꝛius fuit lucifer.
Scðo vtꝝ ꝑ aduẽtũ xpᷣi fuerit magis alligata q; pꝛiꝰ.
Tercio vtrum aliquãdo vincatur a bonis ita vt vlteriꝰ
temptare non poſſit.
NQuar to ſi victꝰeſt ſuꝑ aliqͥ pcto vtꝝ ligata ſit ptas vt de
illo vlteriꝰtem ptare nõ poſſit. —
NQuinto vtꝝ ſic ligata ſit ptas eiꝰvł alioꝝ vt aliquã ꝑſo

nam detmiate temptaꝛe nõ poſſit.

¶Mueſtio. cxij. de ligatione

ptatis dyaboli qtũ ad oꝑa habet ſex membꝛaa.
Pꝛimo queritur vtrum poteſtas dy aboli ſit ligata quo
ad ſaciendum mirabilia ſᷣm veritatem.
Secũdo vtrum poſſint in res coꝛpoꝛales.⁊ animalia et
plantas ⁊ hmõi.
Tercio vtrum creaturam rationalem poſſit mutare ex
parte coꝛpoꝛis.
NQuarto vtrum habeant poteſtatem tam in bonis qᷓ; in
malis hominibo.
Nuinto vtꝝ poſſit aliquid facere in creaturis coꝛꝑalibo
non ꝑmiſſus.
Sexto vtꝝ eius poteſtas tm̃ a deo ligata ſit an etiam ab
angelis ⁊ ſanctis hominibo.

ueſtio.cxii. de penade/

monũ q obfuſcatõ intellectꝰ ſiue pꝛiuatio cognitõis ha

bet quatuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo queritur de pꝛiuatione cognitionis quo ad deũ
cum.S.ſuis.
Secũdo q;tum ad ſe.
Tercio q́;tum ad virtutes.
MNuarto ꝙtum ad res in ꝓpꝛio genere.

¶ Mueſtio. cxuij. de pena de

monum ex parte ↄſcientie habet quatuoꝛ membꝛa.

Pꝛimo queritur vtrum pena motiue potentie.i.vermis

Aſcientie ſit in demonibd. .
Secundo ꝙtum ad quid attendatur pena vermis in de

monibus.
Tercio vtrum illa pena in eis ſit grauioꝛ carentia viſi⸗
onis ⁊ afflictionis iehẽnalis ignis.
Nuarto vtrum puniantur ſimul aut ſucceſſiue pꝛo om⸗
nibus peccatis ſuis.

(Queſtio. cxrv. de penade

monum ex parte voluntatis habet quatuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo queritur vtrum gaudium aliquod ſit in ipᷣis de⸗
monibus. HJ
Secũdo ſi eſt gaudium in eis vtrum cedat in penã.
Tercio vtrum demones habeant doloꝛem.
Quarto vtrum demones timeant penam.

Mueſtio. cxvj. de Pena lo
cali demonum babet quatuoꝛ membaa nolo.
NPꝛimo querit᷑ vtꝝ ſit in eis pena in iſto aere caliginoſo⸗
Secundo quomodo ibi pꝛniant. „
Tercio vtꝝ tm̃ ille caſus localis ſit ĩ eis pena.an ſinꝭ eti
am alij caſus locales eis in pemam.
Quarto vtꝝ omnes ceciderunt in aerẽ caliginoſum aut
ſolum aliqui ⁊ alij in inſernum.

*
err.

tione demonum in ↄmuni habet decem membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ qꝗd ſit temptatio.
Secundo a quo ſit temptatio. ,
Tercio cuiꝰ ſit temptatio ⁊ hʒ nouem articulos.
Pꝛimꝰ vtꝝ tẽptatio ſit tm̃ hoĩs aut et angeli aut et dei.
¶ Secundus ſi ẽ temptatio bominis vtꝝ ſit mali tm̃ aut
boni ⁊ mali ᷣm eundem modum.
CTerciꝰ ſi xpᷣi aut tm̃ alteriꝰ hominis boni. .
OQuartꝰ vtꝝ dyabolꝰ ita temptet bonos doꝛmientes ſiẽ
7 vigilantes. G 2 .
4Quintus vtꝝ dy abolus ſimiłr temptet exñtes in ſecu
lo⁊ renunciantes ſeculo. .B
4 Sertꝰ vtꝝ dyabolꝰ ſiłr tẽptet ꝑfectos ⁊ imꝑfectos.
Septĩꝰvtꝝ ſilłr ſit tẽptatõ rſpectu ſiſtẽtiũ ⁊ ↄſentiẽtiũ.
Octanꝰvtꝝ ſiłr ſit temptatõ dyaboli reſpectu creden⸗
tium ⁊z non credentium. . . 8
Alionus vtꝝ magis temptet dyabolus exñtes in ↄmu⸗
nione ecclie ꝙᷓ ſeꝑatos ab eccia.
Quarto mem bꝛo querit᷑ ex q̃ cauſa ſit temptatio.
Quinto q̃ e cauſa ꝑmittit deus temptatões fieri.
Sexto at dee ſiue ſpẽs tẽptatõis ſub ſex.S.ſuis.
Septimo quõ vnaq̃q; temptatõ fiat ⁊ hʒ q̃tuoꝛ articlos.
4 Pꝛimus quõ fiat temptatio exterioꝛ qᷓ eſt ab hoſte ſub
tribo. S.ſuis.
Scðs quõ fiat interioꝛ q̃ eſt a carne ſub q̃tuoꝛ.S. ſuis.
Terciꝰquõ fiat ĩterioꝛ q̃ eſt ab hboſte ſub qtuoꝛ.S.ſuis.
Quartꝰ de temptatione inteꝛioꝛi ab hoſte reſpectu vᷣtu
tis intellectiue ſub.S.quatuoꝛ.
Octauo membꝛo querit᷑ de remedio temptationum.
Nono vtꝝ dyabolus ſemꝑ temptet.
ecimo vtꝝ ſꝑ eq̃ creſcat eiꝰappetitꝰ ad temptandum.

demerito habet tria membꝛa. ”D
Deine qrit᷑ vtꝝ dyabolꝰ poſſit in ſlatu in qͥ eſt demereri
ecunoo vtꝝ ↄtinne demereat᷑.
Tercio vt omni motu demereat᷑ 1 in generali. Scðdo
in ſpali ſunt nouem articuli.
Eꝛimꝰvtꝝ credẽ dyaboli ſit bonũ bonit ate moꝛis.
¶ Scðs vtꝝ dyaboli velint deum non eſſe.
1Terciꝰ an placeat dyabolo peccaꝛe.
EQuartꝰ vt dyabolus babeat ſpem.
¶Quintꝰ vtꝝ habeat motum timoꝛis.
Sertꝰ vtꝝ dy aboli ſuꝑbient in die iudicij dñm.
4 Septimꝰ vtꝝ demones velint ſe non eſſe.
4 Octanꝰvtꝝ in demonibo ſint paſſiones.
41Lonꝰ vtꝝ tantum puniant᷑ mõ qntũ ptꝰ diem iudicij.

tione q dyabolus temptauit pᷣmos pentes hʒ.ix. mẽbꝛa.

Pꝛimo qrit᷑ viꝝ pᷣmũ pctᷣm dyaboli fuit temptatõ pᷣmo⸗
rum pentum.
Scðo vtꝝ fuit vna temptatio vel plures.
Tercio ſi aliquomõ fuer̃t plures q illaꝝ fuit pᷣma.
Quarto vtꝝ facta fuerit mediãte aliqͥ ſenſibili vel non.
NQuinto qre mediante ſeꝛpente.
Serxto vtꝝ ſonꝰemiſſus ꝑ ſerpentem foꝛmatꝰ fuerit a dy
abolo vel a ſerpente expſſus. ”M Y
Septimo qre pᷣmo temptauit mulierẽ ⸗ ꝑ mulierẽ viꝝ.
Octauo vtꝝ ↄſili mõ in nobopleat᷑ temptatõ dyaboli.

—

Mono quare ꝑmiſit dens hmõi temptationem ſieri: cum

ex ea ſciret tantum malum ꝓuentuꝝ. 8:.

ueſtio. cxx. de Deccato

vmoꝝ pentum habet nouem membꝛa.
H:an querit᷑ qð fuit genus peccati.
ecundo de cauſa peccati. D .
Tercio de q̃ntitate pct᷑i reſpectu alioꝝ pcon
Quarto de ↄꝑatõe pct᷑i ade ad pcĩm eue ſub.S.ſuis.
Muinto vtꝝ pctm illud fnit remediabile.
Sexto vtꝝ adam potuit peccare venialr pᷣmo.
Septimo de gdibo peccati illius.
Octauo de temꝑe peccati. .
Mono de effectu illiꝰpct᷑i ſiune nocumento qð ex illo pcio

q̃ eſt ſtatuta pᷣmi pcti pena bʒ decem membꝛa.
NPꝛimo qrit᷑ vtꝑ moꝛs ſit bonum. an malun.
Scðdo ſi ẽ pena ꝓ pcto vtꝝ ꝓ illo pcto qð fuit pᷣma inobĩa
Tercio q̃ir pena iſia rñdet ꝓpoꝛtionabitr illi cupe.
Nuartto q̃liter impleta eſt illa pena cum nõ illa die moꝛ⸗
tui ſunt moꝛte pene.
NQuinto vtꝝ moꝛs ſit a deo. . . .
Sexto vtꝝ ſit pena t̃ pᷣmoꝝ ꝑentũ an et᷑ alioꝝ ab ipᷣis
deſcendentium.
Septimo ſi deſcẽdentiũ vtꝝ maloꝝ tm̃.an etiaʒ bonoꝝ.
Octauo qñ debʒ dici pena.an añ moꝛtem.an in ipᷣa moꝛ
te an poſt moꝛtem. BM
Mono q̃liter pena peccati ↄuerſa eſt in vſum iuſticie ⁊ pe
na vicij in vſum vᷣtutis. .
Decimo de penis ſpũalibo tam ex ꝑte viri qᷓ ex ꝑte mulie
ris ſub pluribo ꝓbleumatibo. J

cxxij. de Peccato

oꝛiginali habet decem membꝛa.
Peuno querit᷑ an ſit pctm oꝛiginale.
ecundo gꝗd ſit ⁊ habet q̃tuoꝛ articulos.
¶ Pꝛimus vtꝝ ſit culpa tm̃ aut pena tm̃ aut neutꝝ.
¶ Scðs ſi culpa vtꝝ voluntarium vel non.
4l Terciꝰquid ſit ẽm diuerſas diffinitöõnnes.
lQuartus ſi pctm oꝛiginale eſt pena.vtꝝ ſᷣm carentiam
diuine iuſticie. . 4
Tercio membꝛo querit᷑ q̃ eſt cauſa oꝛiginalis peccati ⁊
habet tres articulos. SW

4OPꝛimꝰvtꝝ ſolum contrahat᷑ ꝑ pctẽm pᷣmi ꝑentis an eti

am ꝑ pctm alioꝝ ꝑentum.
1¶ Scðs vtꝝ tm̃ ꝑ pctm ade an et̃᷑ ꝑ pctm eue.
Tercius q fuit cauſa in peccato ade ꝓpter quam intro
Ductum eſt petᷣm oꝛiginale.
NQuarto membꝛo querit᷑ qualit᷑ traducat᷑ oꝛiginale pec⸗
catum.
NQuinto in qͥ ſit vtꝝ tm̃ in ꝑuutł an et fueꝛit ĩ pᷣmis ꝑẽtibo.
Serxto q̃lr tranſeat reatu ⁊ remaneat actuu.
Septimo de ↄcupia q̃ eſt ſequela oꝛiginalis peccati bzʒ
octo articulos.
¶OPꝛimus quid ſit ↄcupĩa. .
¶ Secundus q̃re dicat᷑ fomes.
Tercius in quo ſit concupiſcentia. vtrum in carne vel
in anima.an in coniugio ſub.S.ſuis.
Quartus a quo ſit ↄcupia ꝓut eſt fomes.
4Quintus ad gd ſit ſiue cuius ſit cauſa.
Sextꝰ vtꝝ equalr ſit in ꝗbo ſit.
Septimꝰ vtꝝ erxt inguat᷑ ⁊2 quid ſit extingui.in quo ex⸗
tinguit᷑ ⁊ qualiter ſub.S.ſuis.

buenit. . 4
neſtio. crrj. de Aloꝛte

Octauus de comꝑatione concupiſcentie ad ſtimulum

carnis ⁊ ad ea cum quibus videtur habere conuenienti⸗
Am.

Octauo membꝛo queritur de vnitate oꝛiginalis pctᷣi —
no de quantitate oꝛiginalis peccati habet tres arti⸗

—, ᷣ—

4 Pꝛimꝰ vtꝝ in eodem aliquo tꝑe ſit maiꝰ alio tꝑe minꝰ
¶ Scdᷣs vtꝝ in vna ꝑſona ſit maius ꝙᷓ in alaa.
Tercius vtꝝ ſm diuerſas etates mũdi intẽdat᷑ magis
2 minus pcĩm oꝛiginale. .. . . .
Decimo membro qrit᷑ ð pena peti oꝛiginalis.
ſub. S. de pollutõne ⁊2 ſua cauſalitate.

(M neſtio. cxxij. de Actnali

pctoin communi habet duo membꝛa.
Pꝛimo q̃rit᷑ de diffinitionibo actualis pct᷑i.
Secundo de diuiſionibo actualis pcti.

(Mueſto. cxxiuij. de Pecca:

to veniali in ↄmuni bʒ decem membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ ꝗd ſit pcem veniale ⁊ bʒ tres articnlos.
¶Pꝛim? vty ſit macula.
Secundus ſi eſt voluntarium malum.
¶ Tercioqre dicat᷑ veniale.
Secundo de dꝛa eius ⁊ ↄuenientia ad moꝛtale.
Tercio an veniale pctm poſſit fieri moꝛtale.
Quarto vtxꝝ aliq ꝓpoꝛtio ſit pcti venialis ad moꝛtale.
Quinto querit᷑ de radice venialis peti
Sexto in quo ſit veniale petm. M
Septimo vtꝝ aliqꝗs poſſit eſſe ſine veniali pcto.
Octauo cui opponit᷑ veniale pcim ſub.S.ſuis. .
Mono gꝗd debeat᷑ veniali pcto vtu tm̃ pena tꝑalis aut eti
am eterna.
Decimo vtꝝ aliq̃ venialia remaneant ptꝰmoꝛtem in ipᷣis
iuſtis ratione culpe.

¶ Lueſtio cxxv.
motibo hʒ.xj.membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ ꝗd ſit pᷣmus motus.
Secundo vtxꝝ ſit pctm. .
Tercio vtx ſit in omni vi motiua ipᷣian ime.

Nuartoa q̊ bʒ pꝛimus motus pctm.

Quinto vtx ſit nccitas ad pᷣmos motus.
Sexto vtꝝ pᷣmi motus cadant ſub. phibitione.
Septimo vtꝝ rõ peccet ſi nõ repᷣmat motꝰin ſenſualitate
Octano q̃rit᷑ de ogoſito ᷣmi motus.
Leno an pmi motus ſint eq̃les in eadem ꝑſona vel in di
neꝛſis.
Decimo vtꝝ pena infligat᷑ a deo ꝓ pᷣmis motibo.
Undecimo annectit᷑ de delectatione moꝛoſa. an ſit peẽm.

de Primis

¶ Dueſtio. cxxvj. de Ocio bz

ſex membꝛa.
Deuno querit᷑ vtꝝ ocium ſit peẽm.
cundo vtꝝ ſit pctm veniale aut moꝛtale.
Tercio ſi reſpiciat aliq pᷣceptum vel/phibitõz.
Quarto vtꝝ equaliter ſit culpabile ocium in ſermone 2
opere.
Nuinto cui oꝓponit᷑.
Sexto vtꝝ religioſi teneant᷑ ad opus manuale.

¶ Mueſtio.cxrxvij. de Pecca

to moꝛtali bʒ ſeptem membꝛa.
Pꝛuno querit᷑ q̃re dicat᷑ moꝛtale.
Secundo de dꝛa vel ↄuenientia eius ad criminale.
Tercio de comꝑatõe venialis ad moꝛtale vt ſit ibi ali⸗
qua ꝓpoꝛtio. M
Quarto vtꝝ moꝛtale recipiat magis ⁊ minus.
OQuinto de effectu moꝛtalis ᷣm diuerſum ſtatum ꝑſone.
Serto vtꝝ diuturnitas pct᷑i inducat moꝛtale.

Septimo de pena peccati moꝛtalis. .
(Bueſto. crxxvinj de delicto

bʒ ꝗqnq; membꝛa.
Pumo querit᷑ q̃re dicat᷑ delictum.
Secundo vtꝝ delictum oponat᷑ ↄmiſſo.
Tercio vtꝝ magis ſit pcem velictum ꝙᷓ ↄmiſſum.

Quarto vtꝝ delietum ſit ſimul cum commiſſo.

Quinto ſi omne delictum ⁊ omne ↄmiſſum reducant᷑ ad
vnam cauſam omunem.

Mueſtio.cxxix. de Ignoꝛã

