tũ ꝓvter cãs ſupꝛadict as.tũ ꝓpter ſluuij irrigatõcz. ſi at
ñ eẽt aliqd tpans eſtũ ſoł.bñ ſequ eret᷑ ꝙ rõibo illis vclu
dituꝛ. ſuppoſito ꝙ ĩ mote fuit ogre atio radij ĩ angulo pi
ramidali ſic ĩ loco plano.⁊ no diſpeꝛſio ſiue lubricatio
radioꝝ. ꝓteꝛ nimiã eidenexitatẽ. qðᷣ multi ꝓbabilit po
nũt. ad qð põt eẽ argumẽtũ.ꝙ ĩ motibo excelſis plus ha
budat i terra plana.ᷣ ꝓbabilit᷑ acludẽtur ulis roibo
ꝓpoſitũ de paradiſo. niſi eent cauſe ſpales eſtũ ſolis tẽ⸗
peꝛãtes. 4 Ad illo qd obijcit᷑ ꝙ ꝓpt᷑ aq podẽoſitatẽ ⁊c.
Dicẽdũ ꝙ inlti mõtes ſpõgioſi ſut.vñ illoꝝ ſpõgioſita⸗
te aquas ſuggedo attrabut. vñ fõtes et fluni oꝛruntur.
Ado alið dom.qꝛ ſua eleuatio a cẽtro terꝛe inſenſibilis
ẽ reſpectu celi.nõ dicẽdaẽ feꝛtibilitas eiꝰ ſenſibilit᷑ mioꝛ
fertilitate locoꝝ alioꝝ ex hac cꝗ. Pꝛeteres Fm eloõgatò
nẽ eiꝰa cẽtro terre ſoꝛtit᷑ ſitũ vicinioꝛẽ ſoli.et ꝓiecti ra⸗
dioꝝ ſolaꝛiũ ꝑpẽdiculariũ ſuꝑ locũ illũ ꝓpter q oĩa loca
xcedit fertilitate alijs ocurrẽtibo.ſirrigatõe ſinuij aui
oꝛitur in ipo perfecta temperie ⁊ ceteris cõditõmbo no⸗

.

dentia illi loco inſeruit.

Mueſho. lxxxvi de con

Ditionibus coꝛpoꝛis mulieris.

Acto de conditio
nibus reſpiciẽtibo coꝛpus virile.Dicen
dũ ẽ d ↄditõibo reſpiciẽtibo coꝛpꝰmu⸗
lieris. Dꝛimo g querit᷑. Vtꝛũ coꝛpꝰmu
lieris foꝛmari de buit ĩ viri aciu toꝛium

Scðo qg debuit eẽ materiale pꝛĩicipiñ.ſ. coſta vel agliuch

mẽbrũ.ercio vtꝝ illiꝰcoꝛpoꝛis ſoꝛmatio ſuerit a deo
immediate. an per miſteriũ angeloꝝ. Quaꝛto & illicoꝛ
poꝛis integꝛitate. Quito de illi co poꝛis ſoꝛtitudie Se
xto de illi coꝛpoꝛis dignitate. Eltrũ fuerit eque magne
nobilitatis vt coꝛpus virile. Geñ. ij. ſ. cribit.20 ẽ bonũ

— 8

boĩem eẽ ſolũ faciamꝰei adiutoꝛiũ ſimile ſibi.Et queꝛit

aug. ſuper geñ.ad litt.ix.ad ꝗo debuit bre H̊ adiutoꝛiun

,
ti⸗
8

it
10
ſiſi

⸗

(Mueſtio

7 determĩat ꝙ ad ꝓcꝛeatõeʒ filioꝝ.dicẽs. Dʒ qnerit᷑.
ad quã reʒ fieri oꝑtuit hoc adiutoꝛiũ.nibil aliud ꝓba
biliter occurrit q; ꝓpter filios ꝓcreandos. ſicut adin⸗
toꝛiũ ſemi terra ẽ vt virgultũ ex vtroq; naſcat᷑.? G̊ oñ⸗
dit ſic·qꝛ nõ oꝑtuit ſibi dari adiutoꝛiuʒ mulieris ma⸗
gig ᷓ viri ꝓpter terrã excolendã. nec ad tollendũ faſti
diũ nec ad couiuẽduʒ vel colloquẽdũ.nec ad h̊ꝙ vnus
alteni eẽt ↄfoꝛiis in pace 2 volũtate.⁊ bmõi cauſis ex
cluſis ↄcludit.ꝙ nõ fuit alia cauſa ꝙᷓ ꝓcreatio filiorũ.
dicit.n. ſic ſuꝑ gen.ix.Si ad h̊ adiutoꝛiũ gignẽdũ fili⸗
os nõ eẽt facta mulier viro.ad quod g adiutoꝛiũ facta

eſt. Si qꝛ ſimul oꝑaret᷑ terra. nondũ erat laboꝛ vt ad⸗
iumẽto indigeret.⁊ ſi opus eẽt: meliꝰ adiutoꝛiũ maſcu
lus fieret. Hoc ⁊ deſolatio eẽ põt.Si ſolicitudinis foꝛ
taſſe & bebat.quato.n.ↄgruẽtia ad ↄuiuendũ collo⸗
quendũ duo amuci parit ꝙ; vir ⁊ mulier habitarẽt· ꝙ ſi
opoꝛtebat aliũ iubedo. aliũ obſequẽdo parit viuere.ne
oↄtrarie volũtates pacẽ cohabitantiũ ꝑtuꝛbarẽt.nec ad
retinendũ oꝛdo defuiſſet quo prioꝛ vnꝰ alter poſterioꝛ.

maxie ſi poſterioꝛ ex prioꝛe crearet᷑ ſicut femia creata

eſt. an aliqs dixit de coſta hoĩs deũ feminã tĩ ñ ei ma⸗
ſculũ.ſi H̊ vellet facẽ potuiſſe. ꝓpt qð ñ inuenio ad qð
adiutoꝛiũ facta ſit mlier viro.ſi pariẽdi cã ſubtrabit .

embrũ prumi
dALlerit᷑ ̊ primo. vtꝝ ↄuenies fuit coꝛpus
mulieris foꝛmari in viri adiutoꝛiũ ad ꝓ-
Vlis ꝓc:eatõʒ. Et ꝙ nõ videt᷑.q; nata oꝑa
tur Inqꝙtũ leuiꝰ pot. 2 ̊ ſpectat ad eiꝰ no
bilitatẽ ⁊ dignitatẽ. ſi generatõ hũana fieret ab vno
ſolo pꝛincipio.ſ.ab vna ꝑſona ⁊ ab vno ſexu.natuꝛa hu
mana dignius ⁊ pfectius eẽt inſtituta.ꝗᷓ videt᷑ ꝙ ꝰ ñ

debuit ea cõdere in ſexuũ pluralitate.⸗ Itez rõ quare

oẽs hoĩes ex vno ꝓcedũt ẽ. vt inuicẽ ↄglutinẽt glutino
dilectõis. ꝑ vnitatẽ quã hñt in principio ꝓpagatõis.
ſi ab vno ſolo ſexu hoĩes oꝛirẽt᷑. magis inuicẽ ↄiũgeꝛẽt
ꝙᷓ cũ ꝓpagãt᷑ ex pluriũ ſexuũ ↄcurſu. ̊ videt᷑ ꝙ magis
opetebat hoĩeʒ fien in ſerus vnitate qꝙᷓ in ſexuũ diuerſi
tate. 4 Itez mibil tebuit de dare homi in agiutoꝛiuʒ
qð ꝓuideret ei eſſe in offendiculũ.̊ deꝰ preuidit mulie
brẽ ſexũ preſtiturũ eẽ viro occaſionẽ lapſus. ita fieꝛi
ei ĩ ſcandalũ.q̊ minꝰ ꝓuide videt᷑ feciſſe.cũ virili ſexui
addidit muliebrẽ.¶¶ Itẽ hõ in ſtatu innocẽtie debuit ſi
eri expeditꝰ ad h ꝙ poſſet aſſuꝛgẽ ſurſuʒ.ᷣ intẽtio amo
ris circa creaturã agguat metè ne ſuꝛſuʒ tedat.ſi ꝙ̊ mu
lier ex viro ſoꝛmata ? in ↄingiũ ei copulata magis at⸗
trahe bat affectũ viri qꝙᷓ ad alið creatũ.ſicut pʒ ex textu
gen. ⁊ ex euentu oſequẽte.videt᷑ ꝙ foꝛmato viro nõ ſuit
pueniẽs deinde foꝛmare mulierẽ.! IZtez in genere aĩa⸗
liũ eſt aliqua ſpẽs in qua nõ eſt diſtinctio ſexus.ᷣ ſunt
ſexus ſiue generis ꝓmiſcui.vt cuniculꝰ lepus 2 bmõi-
⁊ alia eſt ſpẽs in qua eſt diſtinctio hmõi. ſ illa ſpecies
aĩalis videt᷑ eẽ ꝑfectõis in genere ſuo que ſine adiuto⸗
rio alterius ſufficit ad ꝓductõʒ ſui ſilis:qᷓ qᷓ ñ ſufficit.

fectũ eẽ ꝗꝙ nullo indiget adiutoꝛio extrinſeco. vt dicit

phs.ſi & decet genꝰ hũanũ coicare cũ aĩalibo.natuꝛe p⸗
fectoꝛis videt᷑ qð xæcebat hoĩeʒ fieri vnitate ſexꝰ. ¶ JItẽ
in omi genẽ aĩaliũ.ſ.tam pꝑfectoꝝ qᷓ imꝑfectoꝝ fit pro
Geatio fetus ſine adiutoꝛio ↄſilis ſpei.Hoc etiã ptʒ in
genere aĩalis habitatis in triplici elemẽto. cuiuſmodi
ſunt reptilia in terra. aquatilia in aqᷓ.ꝛ volatilia ĩ aere
illoꝝ duplex genꝰ.impfectũ ⁊ ꝑfectũ. JIinpfectum vo
cat᷑ totalũ a pho.quod dicit totalũ.q;ꝛ ẽ totũ ſimul ꝓpt
carẽtiã ꝑfecte diſtinctõis in ſenſibo. vel qꝛ totũ in alijs

Fm expoſitõʒ alioꝝ.cuiuſmõi ſunt apes 2 vel pe. Per⸗

fectũ vo qd hʒ oẽs ſenſus pfecte. Et ð reptilibo q̃ habi

tãt in terra G̊ pʒ. cicaxe.n. naſcunt᷑ ex plunia. rane

mures terra. ñ Maſi. exame. ix. no. n. cicades ſo⸗
lũ ex hymbribo terra rigata ꝓducit. vel alia plima vo

latiliũ milia quoꝝ maxia ꝑs Apter ſui tenuitatẽ voca

„9
lxxxviij.
bulis caret. Hetiã mures ranas ex terra generari vi⸗
mus. deniq; ĩ egiptiatis chebis ſi pluuias largioꝛes
eſtiuo tꝑe terra fuderit. mox infinitis muribo tota cõ⸗
plet᷑ regio. Silr de aq̃tibo pʒ. dic.n. baſi.in eodẽ li.an
guillas nõ alit qᷓ de ſceno uaſel certiſſimũ ẽ. q̃ꝝ genus
nec ouũ nec aliqꝗs alt ꝑtus inſtaurat. ̊ᷣ te limo gignẽ⸗
di ſoꝛtiũt᷑ oꝛiginẽ. De aĩantibo aeris vagis vel volati⸗
libo ſiir ptʒ.apes.n.naſcũt᷑ ex floꝛibo ſicut dicũt phi ⁊
ſancti. maxie Caſſioð.li.vij.de incarnatõne vᷣbi z ve⸗
ſtoꝛiũ. Apes ſic mima admodũ. ita prudẽtiſſima ac ſo
lertiſſima aĩalia. ex diuerſiſſimis edi legimꝰ atqʒ exire
naturis.cuʒ.n.ſint miri ingenij aĩantia.⁊ nõſolũ ſenſu
bBetiã prudẽtia abundẽt. ex quibuſdã herbaꝝ floꝛibus
ꝓcreant᷑. De aĩalibo etiã ꝑfectoꝝ ſenſuũ.habemꝰ exẽ⸗

pluũ a baſi. in vultuꝛibo. exrame. viij. dicẽte. eoꝝ qᷓ altius

volitãt aĩaliũ quedã ſterilia oĩno ſunt.ſiẽ vultuꝛes.q̊s
aſſerũt ſine coitu generari.pᷣcipue cũ ſint longeui.nazʒ
vita eoꝝ cẽtũ annis manere ↄſirmãt. Oretea.vt ba⸗
ber ab aug. de ci. dei. Equa gignit ſine ↄmixtõe cũ ma⸗
re.ſ. in capadotia.q̃re ꝗ̊ opoꝛtuit vi:o ꝗ cõditus fuit in
maxia ptate ⁊ uᷣtute. dari adiutoꝛiũ ſibi ſile ad ꝓcrea⸗
tionẽ ꝓlis: 4l Itez nihil cuiꝰ ſimile ĩ ſpecie occal iona⸗
lit᷑ ducit᷑ in eẽ opatõe nature. vebuit int pᷣma pꝛinci
pia reꝑꝝ ⁊ inter illa oꝑa erx ꝗbo oꝑatõe natuꝛe aliq ſunt
in eẽ ꝓducta. cuiuſmõi ſunt de ꝗbo habet᷑ in oꝑibꝰ ſer
dieꝝ in eẽ ꝓduci. p̊ tale ꝗd eſt mulier.i.occaſionaliter
oꝑatõne nature ꝓducit᷑ in eẽ. vñ phᷣs li.de nĩalibo dic
ꝙ mulier ẽ mas occaſionatꝰ.h̊ aũt dr.qꝛ natura inten
dens ꝓducere virũ in eẽ. occaſionalit᷑ ꝓducit muliereʒ
in ecẽ.ꝗ̊ mulier ñ debuit ꝓduci in eẽ int prĩa rex prici⸗
pia. ¶ Item ſumma ſapia creaturis optie dil cretiſſi
me ꝓuidẽs.inter creaturas exñtes ad eius imaginem
nõ cbuit aliꝗd ↄdere.quod ñ ad diuinã foꝛma princi⸗
palit ↄfſoꝛmaꝛet᷑: ſ̊ magis irrõnali nature.qð eſt.n. dei
im ago ſiue ad eiꝰ imaginẽ.pꝛincipaleʒ debet habẽ re⸗
ſpectũ ad illud cuiꝰ ẽ imago.⁊ ñ ad natuꝛã irrõnalẽ c⸗
imaginẽ nõ gerit:bᷣ hmõi eſt mulier. VUñ greg.naʒan.

Mui nouit omĩa anteꝙᷓ fiant.ſicut ꝓgha ꝓnũciat pui⸗

ens atq; ꝓſpiciẽs virtute pᷣſcie ſue.inq̃ declinaret hõ

iuxta ſpontaneã volũtatẽ hbuani motus aꝛbitrij. qꝛ il8
qð futuꝝ erat inſpexit. tribuit imagini differẽtiaʒ ma

ris ⁊ ſemie.que nõ ad diuinã foꝛmà principaltr reſpi⸗

ceret.ſᷣ irrõnabili nature appropinq̃ret. 4 Itez er iſta

auẽte greg. naʒan.videt᷑ ꝙ mulier ↄdita ñ eẽt ĩ adiuto
riñ viri niſi vir fuiſſet lapius ꝑ culpã.vñ vult dicere.q;
ga deus ſciebat primũ hoĩeʒ peccatuꝝ.⁊ ita meꝛito pec
cati deficere a vᷣtute in qua ↄditꝰ erat.foꝛmauit deꝰ mu
lierẽ yt eet ſibi in adiutoꝛiuʒ ad filios ꝓcreandos. ſic
ſexus drñtia pter petm erat.nõ ꝓpter pctm vt tũc ꝑpe

tratũ: ̊ vt ꝑpetrandũ ſiue pᷣcognitũ a deo foꝛe ppetrã⸗

dũ. ¶ Contra. cũ ſit generatio in plãtis 1 ĩ aialibo.pfe
ctioꝛi mõ ẽ in aĩalibo ꝙᷓ ĩ plãtis. h̊ qᷓuis in plãtis nõ ſit
maniſeſta diſtictio ſexuũ.ĩ aĩalibo tñ ẽ diſtinctio ſexuũ
manifeſta.⁊ H̊ atteſtat᷑ generatõi ꝑfectioꝛi: ſi hõ ꝑfe ⸗
ctiſſimũ ẽ oĩm aĩaliũ.videt᷑ q ↄuemẽs fueꝛit hoĩeʒ ſieꝛi

in diſtinctõe ſexuũ.4l Iitẽ ad pfectõz vniuerſitatis ꝑti

net.ꝙ agẽtia ⁊ patiẽtia ſint diſtincta.ſi &̊ ad generati⸗
onẽ hũanã nccio ↄcurrũt agẽs ⁊ patiẽs.⁊ h̊ iim ꝙ cõpe
tit ꝑfectõni vniuerſi.videt᷑ ꝙ debeat eẽ diſtincta.⸗ Itẽ
in prio ſtatu hõ ↄditꝰ erat ex duplici pncipio.ſ.ex ſpiri
tuali ⁊ coꝛꝑali.⁊ ĩ prĩo coĩcabat cũ angelis.ĩ ſecũdo cũ
aĩalibo brutis:̊ ſpũale principiũ hoĩs qð ẽ aĩa.ſic ↄĩ⸗

cat cũ angeł ĩ ꝑticipatõe rõnis.ſicↄĩcat ⁊ĩ mõ ꝓductio⸗

nis ⁊ cibatõis. ſic̃.n.angelꝰꝓducit᷑ ĩ eẽ ꝑ creatõʒ 2 re
ficit᷑ ꝑ vᷣbuʒ vite:ſic ⁊ aĩa rõnał. videt᷑ ꝙ ↄſilr ex ꝑpte
coꝛꝑis hõ hẽat cũ brutis cibari a generari. ſ̊ hõ habe
bat cibari ex fructibo aꝛboꝝ ⁊ teꝛꝛenaſcẽtibo ſic aĩalia
bruta.ꝗ debet coĩcaꝛe ĩ mõ geneꝛãdi cũ aĩalibo brutis.
Sʒ cñ ſit duplex modus.eſt.n.duplex modꝰgeneꝛãdi ĩ
diſtinetõe ſexꝰ.quidã ſine.magis ↄueĩt homi illa ↄica⸗

—

tio que eſt ꝑ modũ nobilioꝛẽ ꝙᷓ alia.modus aũt nobili
oꝛ eſt quo diſtinguit᷑ agẽs a patiente. qᷓ ille qͥ ↄfundũt᷑ ĩ
eodeʒ. S e1Ao⸗ ↄcedimꝰ. Ad pᷣdictoꝝ intelligen
tiã eſt notandũ. ꝙ ↄueniẽs fuit genus hũanũ foꝛmari
in ſexuũ diſtinctõe.Fᷣm ꝙ innuit tex.geñ.ij. hꝰ auteʒ rõ
fuit moꝛalis. lzalis. allegoꝛica.a anagogica. Litteꝛat
quidẽ.qꝛ natura deſiderat ꝑfectõʒ ⁊ refugit ↄfuſionem
⁊ ideo debuit hõ fieri taliter.vt eẽt ĩ eo ꝑfectio ad actũ
ꝓagandi.⁊ ita in primaria hoĩs ↄditõne debuit fieri
agẽs ⁊ patiẽs.⁊ h̊ incõfuſe.⁊ hinc eſt ꝙ mulier foꝛma⸗
ta fuit a viro diſtincta.ne ſi pluralitas ſexuũ in vna ꝑ
ſonã ↄcurrerent.ↄfuſionẽ facerent.quã refugit natuꝛa
⁊ reꝝ ratõmis iudiciũ.ſicut videmꝰ circa hermofrodi⸗
tũ.Rõ vᷣo moꝛalis fuit.vt in h̊ erudiret᷑ hõ qᷓtũ ad vſuʒ
humilitatis 2 exercitiũ caꝛitatis.videlʒ vt dũ vir vide
ret ſe alieni ſexus indigẽ.ſeipᷣm humiliaret.dũ etiam
attenderet aliũ ſexũ ſuo auxilio indigere.ſeipᷣm illi li⸗
beralit a caritatiue impẽderet.Rõ allegoꝛica fuit.vt
in illoꝝ ſexuũ diſtinctõne ⁊ ↄiũctõe in carnis vnitateʒ
ſignificaret᷑ ↄiũctio xpᷣi ⁊ eccie. Poſtremo fuit rõ ana
gogica.vt in illa amicabili ↄiũctiõe viri ⁊ mulieris ſi⸗
gniſicaret᷑ ↄiñctio aĩe ⁊ dei.vñ hugo. erant duo ĩ ipſo
ↄiugio.ↄiugiũ ipſum.⁊ ↄiugij officiũ.⁊ vtrũq; ſacꝛamẽ
tũ erat.ↄiugiũ ſiabat in ↄſenſu federis ſocialis.officiũ
ↄiugij ↄſtabat in copula carnis.ↄingiũ ſacramẽtũ fuit
cuiuſdã ſocietatis ſpẽalis.que ꝑ dilectõʒ eꝛat int᷑ denʒ
7 aĩazʒ. in qua ſocietate aĩa ſponſa erat ⁊ ſponſus deꝰ.
officiũ ↄiugij fuit cuiuſdaʒ ſocietatis que futuꝛa erat ꝑ
carnẽ aſſumptã inter xpᷣm ⁊ eccĩiaʒ.ĩ qua ſocietate xpᷣs
ſponſus futurꝰ erat ⁊ ſponſa eccia.ſignificat᷑ ̊ bac cõ⸗
iunctõne ↄiũctio aie ⁊ dei.⁊ q;dtum ad magnitudinem
adherentis.⁊ q;tum ad fructus fecũditatẽ. Sic̃.n.mu
lier in ↄiũctõne ad virileʒ ſexũ hʒ fecũdari.ſic bona vo
luntas fecũdari bzʒ. dũ hõ deo adheret ꝑ grãz ſpũſſcti ·
q̃ eſt tanq; ſummulariũ ſpũſſancti.vñ hugo.in h̊ officõ
maſculo quideʒ ꝗ ſuꝑioꝛ erat.datũ eſt qʒ ꝓpagãdũ fu⸗
iſſet de ſuo ſemĩe:femiĩe aũt ↄciꝑe ⁊ parẽ.vt in eadẽ ſili
tudine demonſtraꝛet᷑ qm̃ in illa inuiſibili ſocietate aĩa
rõnalis nullatenꝰ fructificare poſſet:niſi priꝰ ſemẽ vir
tutis a deo ociꝑet.Ad h̊ faciũt rõnes que ſupᷣ in oppo⸗
nẽdo adducte ſunt.q¶ Ad primo obiectũu in otrariũ di⸗
cendũ. ꝙ bonitati ſiue vᷣtuti nature atteſtat᷑ qð ñ facit
ꝑ plura ⁊c̃.hoc verũ eſt.qñ ita bñ ⁊ ita ↄueniẽter facit
breui oꝑatõne ſicut fieꝛet ꝓlixioꝛe.⁊ vno oꝑatoꝛe ſicut
pluribo. ̊ nõ eſt ita in ꝓpoſito.meliꝰ.n.⁊ ↄueniẽtiꝰ ꝓ⸗
ducit᷑ ꝓles ex mare ⁊ femia.qᷓ fieret ſi ex maꝛe ſolũmõ
ꝓduceret᷑.ſicut ex pᷣdictis pʒ.Si aũt quereret᷑.q̃re deꝰ
nõ fecit virũ talis ptãtis 2 vᷣtutis.vt ſine adiutoꝛio fe⸗
mine poſſet genus hũanũ ꝓpagare: dici poſſet ꝙ deus
ſapiẽtiſſime ↄdidit res.⁊ vnicuiq; dedit naturã que ſi⸗
biopetebat.vt.n.dicit᷑ geñ.ix.ad lit. potẽtia dei nõ eſt

temeraria ſapiẽtie ᷣtute om̃ipotẽs.Et Hugo.ſingulis

ꝓuidʒ vt habeat vnũqͥdqʒ quod ſibi debet᷑ ⁊ ↄueĩt.ia
tura aũt creata de ſua rõne qua creata ẽ indigẽs ẽ.vnð

alieno indiget auxilio.hõ rõne qua ẽ creatura.natu⸗

rã hbʒ in indigẽtia ↄſtitutã. ñ hugo.hõ natura egens
erat alieni auxilij. quo vel ſaluaret qð mutabile acce⸗
perat.vel augeret qð nõ ↄſummatũ habebat.diuina 8
ſapiẽtia optime ꝓuidens hoĩs indigẽtie.ꝓuidit nõ ſo⸗
lũ de adiutoꝛio quo ſaluaꝛet qð mutabile accepit.⁊ bo
nũ quod ad coꝛpis mutabilis ſalutẽ expectat:ed qͥ au⸗
geret quod nõ ↄſummatũ habebat.i.bonuʒ quo aptus
erat ad dĩnã ꝑticipatõʒ in głia.ꝗpter h̊ dens in ꝓuidẽ
do primo homi indigenti adiutoꝛio ad ꝓlis ꝓcreatõʒ
ꝓuidit illi mõ optimo.vt quo illi innoteſceꝛent diuina
ſacramẽta.⁊ humiliaret᷑ ⁊ ad amoꝛẽ dei ⁊ pꝛoximi ac⸗
cenderet᷑.vt ptʒ in aſſignatõne cauſaꝝ quare data fuit
primo viro mulier in adiutoꝛiũ.pretea nõ decuit hũa⸗
nam dignitatẽ in tali oꝑe.ſ. ꝓpagatõis huane.ↄfuſiõʒ
agentis 2 patiẽtis ſuſtinere.Ex his pʒ.ꝙ meliꝰ ⁊ decẽ⸗

tius factũ fuit cum homie qui erat principiũ generati

onis hũane.qñ datũ fuit illi adiutoꝛiũ ſimile ſibi:qᷓ ſi
eẽt ſibi datũ in ↄditõe quẽadmodũ quoꝛũdaʒ irratõna
liũ ſine tali adiutoꝛio poſſet ꝓleʒ ꝓducere.⸗! Ad alið
dðm.qꝙ modus ꝓcreandh ꝓleʒ ꝑↄmixtionẽ ſimiliũ in
ſpecie.dũmodo vna ꝑſona ↄmiſcentiũ oꝛigineʒ bhabuit

ex altera.nõ diminuit rõnẽ mutue dilectiõis in prole.
qa ⁊ in h mõ ꝓpagatõis ſicut ĩ alio omẽs ſunt ab vno.
iſte modus eſt ꝓpagatõni vtilioꝛ.rõne qua in cõmi⸗

xtione hac diuina ꝑcipiũt ſacẽ̃a.⁊ ↄueniẽtioꝛi rõe qua
ↄfuſio naturaꝝ ñ admittit᷑.¶ Ad aliud doðm. ꝙ diuĩa

ſapia ſiue ꝓuidẽtia qᷓ eſt lex eterna. ñ ẽ euẽtibo tꝑalibo
regulanda.qð fieret ſi faciẽda nõ faceret neq; oꝛdinan
da oꝛdinaret.niſi m ꝓuẽtus ↄſequẽtes reꝝ ↄditõʒ. ſic
enĩ diuina volũtas ñ bʒ cauſazʒ ſed ipᷣa ẽ cauſa ſimpłr

7 ſe.neq; iuſte vult qð ad quod illud futuꝝ eſt iuſtuʒ
ſed ecõuerſo.Vñ hugo.prima rerũ oĩm cauſa volũtas
eſt cauſatoꝛis.quã nulla pᷣcedẽs cã mouit.qꝛ eterna eſt
neq; ſubſequẽs aliq̃ ofirmat:qm̃ ex ſemetipſa mſta eſt.
neq;.n.idcirco iuſte voluit qð futuꝝ iuſtuʒ fuit.qꝛ ipſe
voluit.ſiłr nec ipſa diſpoſitio vel ꝓuidẽtia recta ẽ ſiue
oꝛdiata.qꝛ aliqð futuꝝ ẽ oꝛdiatũ ⁊ rectũ: vᷣ qͥ bona ſũt
7 bñ facta.ſᷣm ipᷣaʒ ſunt talia:⁊ q̃ mala ſᷣm ipᷣazʒ oꝛdia⸗
ta.Vñ hugo.ſm hãc vniuerſalẽ ꝓuidẽtiaʒ cũctoꝝ.nõ
ſolũ ſuis q bona fecit ſ̊ alienis qͥʒ q̃ mala ipſe nõ fecit
ß ꝑmiſit:qð debitũ ẽ diſpẽſat.vt nihil in regno ſuo iu⸗
ſtã oꝛdiatõʒ euadat.qð & ſumma ſapia ↄueniẽt vtilit
diſpoſuit.ſ.mulierẽ dari viro ĩ adiutoꝛiũ.ñ debuit ꝓpt
malũ occaſionalr ſequẽs ñ fieri.ſᷣ malũ ſi fieret ↄueni⸗
ent oꝛdinari.vñ hugo.bonã diſpoſitõʒ inſuꝑ hñt.⁊ vt
ſint qꝛ bona ſunt.⁊ vt ſic ſint qꝛ oꝛdiata ſũt.Aldala ðo
ex diſpoſitõe ſuꝑna ñ hñt ꝙ ſunt.qꝛ mala ſunt:⁊ tamẽ
hñt ꝙ ſic ſunt.qꝛ oꝛdiata ſunt.dꝰ.n.malũ ñ facit.ᷣ cũ
factũ eſt. inoꝛdinatũ eẽ nõ ꝑmittit:qꝛ maloꝝ actoꝛ non
eſt ſ̊ oꝛdiatoꝛ.Multa.n.ſunt bona que elicit diuia ſa⸗
pientia ex malis.vt ſupᷣ tactũ eſt. ꝓpter que ↄueniẽter
NMeq; deus vllũ nõ dico angeloꝝ ᷣ vel hoim crearet.
queʒ malũ futuꝝ eſſe preſciuiſſet:niſi parit᷑ noſceret ꝗ⸗

bus eos bonoꝝ vſibo ↄmodaꝛet.i Ad alið dõm.ꝙ ad⸗

iutoꝛiũ illud dicto viro nõ impediebat aſſurrectõʒz eiꝰ
ad ſuꝑna.qꝛ nondũ monebat᷑ aliqua affectõne amoꝛis
libidinoſi.ꝗa adhbuc habebat iuſticiã naturaleʒz cuʒ in⸗
tegritate nature.ſ̊ potius ꝓmouebat. vt pʒ oſideratis
rõnibo ſupradictis.ſ.quare datum fuit illi adiutoꝛinʒ
tale.amoꝛ.n. naturalis ꝓximi in ſiatu innocẽtie.ñ im⸗
pediebat erectioneʒ affectus ꝑ amoꝛez in deũ.quod pʒ
qa regulabat᷑ iuſticia naturali.¶¶ Ad aliud quod obiij⸗
cit᷑ de aĩalibus ꝓmiſcui ſexus.dðᷣm ꝙ ad ꝓcreationeʒ
fetus talium aĩaliũ eſt vnum gerens viceʒ maris.⁊ a⸗
liud viceʒ femine.veruntñ viciſſim h faciũt.vterq; enĩ
vtriuſq; vtit᷑ offcio.quod.n.vno tꝑe viceʒ gerit maris
alio vicez gerit femine.vñ in talibo nõ eſt ꝓcreatio fe⸗
tus ex vno.nec modus iſte ꝓcreationis ꝑfectus eſt.ſed

imꝑfectus.⁊ in nata nobili abuſio eſſet.nõ vſus.⸗ Ad

aliud quod primo obijcit᷑ de triplici genere animaliuzʒ
que nõ ꝓducũt᷑ in eſſe ꝑ ↄmixtioneʒ maris ⁊ femine ĩ
ſuo genere. dðm ꝙ hoc eſt natuꝛe defectus in illis ⁊ im

ꝑfectionis. vt.n.dicit phᷣs.tũc eſi vnũquodq; ꝑfectum

cum poteſt attingere ꝗprie virtuti.tũc auteʒ dicit᷑ res

attingere uᷣtuti ꝓprie ſicut ibideʒ patet.qñ põt facẽ q̃le

ipm eſt. iſte igit᷑ modus ꝓductõnis nature atteſtat᷑ im
pꝑfectioni.quare homĩ nõ ↄueniebat.Nec dicit Haſi ·

vulturẽ ꝓduci in eſſe ſine ſemĩe ↄſimił᷑ in ſpecie: ſed po

tius ꝙ dicit relatio eſt quedã ſᷣm aſſeꝛtionẽ alioꝝ.que
virtus collata hmõi auibo⁊ alijs aĩ alibo eſt a cõditoꝛe
eoxꝝ.meã latet inſipientiaʒ.⁊ modũ ꝓpagatõis in illis
ignoꝛo.ſ̊ ꝙ generatõe vniuoca aliqð hmõi ſine ſeĩe vł

aliqͥ ſemis vtutẽ hñ̃te ñ ꝓducat᷑ in eẽ vehemẽt opinoꝛ.
4Al Ad aliud dicendũ.ꝙ quedaʒ eſt actio que impoꝛtat

¶ Lueſtio

viciũ.ſicut inoꝛdinatio vel ex ꝑte ſupꝑfluitatis vel indi⸗
gentie. vt ĩ mõſtris.a iſta nõ fuit ĩ prima oditiõe.Alia
eſt actio que magis reſpicit ꝓprietatẽ aut vitatẽ ex ꝑte
finis.⁊ ſic poſſet dici mulier occaſionata.i:occalioc vi
ri facta quodãmodo. ̊ ̊ vltimo mõ ñ loquit᷑ phᷣs.nec
verbũ eius veritatẽ hʒ q tũ ad ſtatũ prime oditõis:na⸗
tura.n.muliebris eque ꝑtinet ad veritatẽ hũane nate
ſicut natura virilis.ſic ꝓbat Julianꝰ toletanꝰ in li.ꝗ
dicit᷑ ꝓnoſtica futuri ſeculi li.iij.c.xxiij.⁊ introduc v⸗
bũ aug. dicẽtis. Mõ eſt viciũ ſexus femineꝰ ſ̊ nata.coꝛ
poꝛibo. n. illis in futuro vicia detrabet᷑ a natura ſalua
bit᷑.quod nullo mõ eẽt niſi drñtia ſexus ꝑtinẽt ad na⸗
turã. 4¶ Ad aliud qð Maʒãzenꝰ dicit. põt diei ꝙ młier
cõdita fuit vt eẽt viro in officiũ.habito reſpectu ad ſta⸗
tũ innocẽtie.⁊ vt eẽt illi in remediũ habito reſpectu ad
ſtatũ lapſus.⁊ hec vident᷑ inſinuare vᷣba eiꝰ.in ꝗbo dr.
ꝙ id quod futuꝝ erat inſpexit.tribuit imagini differẽ⸗
tiã maris 2 femie que iaʒ ñi ad diuinã foꝛmã principa⸗
lemq; reſpiceret.̊ irrõnali nature ꝓpinquare videret᷑.

In ſtatu.n. lapſus irrõnali nature videbãt᷑ apropinꝗjᷓ
re.qꝛ tũc inſurgebũt in eis motus brutales ⁊ inoꝛdia⸗

ti.nec poterat adinnicez carnalit᷑ ↄmiſceri ſine libidie
2 voluptate inoꝛdinata. in qua factꝰ ẽ hõ totꝰ earo ad
modũ bruti. Si aũt ſtetiſſent in innocetia in q conditi
eꝛãt.nõ eẽt ſic.vñ Hugo.añ pct᷑in inſtitutũ fuit coniu⸗
giũ ⁊ ↄiugij officiũ vtrũq; ad ſacramẽtũ.vt ↄiungiũ ⁊ q/
daʒ ſanctificaret᷑ pura mẽtis dilectõne:officiũ qͥʒ cõiu
gij impleret᷑ ſine carnis pollutõe. nũc vo qꝛ ꝑ petm ho
minis caꝛo hũana coꝛꝛupta eſt.iaʒ poſt peccatũ camis
ↄmixtio ſine carnali ↄcupiſcẽtia fieri ñ põt. Sʒ ga vi⸗
t᷑ eſſe grecoꝝ opinio.ſ.greg.naʒan.⁊ ꝗJo.dam̃. ꝙ nõ
fuiſſet ↄdita mulier.niſi dñs pᷣuidiſſʒ lapſuʒ bumanũ.
dicit.n.dama.Sciẽs pᷣcognitoꝛ deus.ꝙ in tranſgreſſi⸗
onẽ fieret ⁊ ſub coꝛuptõe caderet.fecit ex ipſo feminaʒ

auxiliatricẽ ſibi ſᷣm ipᷣm. auxiliatricẽ aũt ad eã que pꝓ

geneſim. i. p generatõz poſt tranſgreſſionẽ generis ex
ſucceſſione oↄſiſtentis. Propt h̊ aliter rñdendũ.Si.n.
dictu na ʒan.cũ pᷣciſione intelligit᷑. ⁊ cauſam impoꝛtat

ſub h̊ ſenſu.ſi non peccaſſet primus parẽs. vel nõ eſſet

peccaturꝰ.nõ ſequeret᷑ mulieris foꝛmatio.vt q̃ſi pecca⸗
tũ preſcitũ futurũ eẽ.cauſa ſueꝛit foꝛmatõis coꝛꝑis mu
lieris.h̊ nullo mõ eſt ↄcedẽdũ.̊ ẽ ↄtra catholicos ⁊ la

tinos expoſitoꝛes.⁊ maxĩe ↄtꝛa aug.xiij.li.de ci.dei.c.
xxj. dicẽteʒ. Illa bndictio nuptiaꝝ vt ↄiugata cꝛeſceꝛẽt
⁊ multiplicarent᷑ ⁊ replerẽt terra.q;uis ⁊ in delinquen

tibo ꝑmanſerit:tñ anꝙ deliquerint.data ẽ vt cognoſce⸗
ret᷑ ꝑ ꝓcreatõʒ filioꝝ.ad gloꝛiã cõnubij.nõ ad penã ꝑ⸗
tinere peccati.⁊ ſic pʒ ꝙ neqʒ ↄiugiñ nec filoꝝ ꝓcrea⸗
tio ex viro ⁊ muliere reſpicit tm̃ primã culpaʒ. Alit᷑ ̊
intelligendũ eſt verbũ naʒan.⁊ dam̃. Ad quod nõ.pri
mus homo cõditus erat vt ꝑticiparet diuinũ eẽ. vnde
intentio nature in illo fuit ꝑpetuatio eſſe talis.i.eẽ rei
rõnalis.nõ aũᷣt in h̊ ſlabat intentio ↄditoꝛis.ſ̊ intende
bat vt ex eo fieret hůana ꝓpagatio.⁊ multiplicatio nu
meri electoꝝ beatificandoꝝ in ꝑticipatõe dei in gloꝛia
ſiue deiſoꝛmitatis.iaʒan. ⁊ dam̃.referẽtes ↄſidera⸗

tionẽ ad primũ finẽ.ſ.finẽ intentũ a natura.qꝛ primus

bomo cõditus fuit immoꝛtalis ſi nõ peccaſſet. vñ pote

rat aſſequi fineʒ ill.ſ.ppetuitatem eſſe ſine ↄmixtione
ſiue oiuctõne cũ mulieꝛe.ponũt ꝙ nõ opoꝛtuit ſibi dan
adiutoꝛiũ mulieris niſi fuiſſet caſus in culpaʒ. vñ ñ eſt

doðm. ꝙ ipſi crederẽt mulierẽ nõ debere dari vio ĩ ad⸗
iutoꝛiũ niſi peccaſſet:ſ̊ ꝙ nõ opoꝛtuit ꝓpt primũ finẽ.

Si aũt ñ peccaſſet. debuit ſibi dari in adiutoꝛiũ ad p⸗
creatõʒ ſiue multiplicatõʒ nũeri electoꝝ.vñ ſi queret.

vtꝝ naʒan. ⁊ dam̃.ponebãt mulierẽ nõ debere foꝛmari

ſiue creari in adiutoꝛiũ viri.niſi cauſa vel occaſiõe pec
cati.põt dici ꝙ nõ.ſ̊ ꝙ ponebãat ñ opoꝛtere illa dare vi
ri in adiutoꝛiu ꝓpter eſſe ſui ppetuatoeʒ miſi peccaſſet.
opoꝛtuit tñ ꝓpter multiplicatõʒ electoꝝ numeri.Inde

%7 *%

lxxxvuj.

dicẽtes ꝗᷓ drꝰ puides trãſgreſſionẽ futurã ſiẽ mulirem
⁊c̃.ñ dic nõ totã cãʒ ↄditois eiꝰ.neq; pᷣciſam vt dictũ ẽ.

n ſecunduũ
Equit᷑ de materiali pꝛincipio ipᷣius eue.
Muerit᷑ ů̊. quod fuit materiale pricipiũ
illius. vtꝝ coſta vel mebrũ aliud?: Oe co
ſta videt. Heñn.ij. Ediſicauit dñs coſtaʒ
quã tlerat de adaʒ in mulierẽ.¶ Itez mulier foꝛmata
fuit vt eẽt viro in obſequiũ ſociale ſiue paritatis. Hoc
ſignat᷑ geñ.iij. vbi dicit᷑.mulier quã dediſti mihi in ſo⸗
ciaʒ 2c. & debuit fieri ex illo mẽbro quo mexie paritas

MMU ſß tale mẽbrũ eſt coſta. ̊ zc.
e al

Tontra omis lapiens opatoꝛ. etſi ꝓducit rẽ aliquã
iquo mateꝛial pꝛincipio:illud pᷣelegit qð magis ẽ

pabile ad illius foꝛme ſuſceptõʒ. ſ̊ humoꝛ ſemialis qð
erat in coꝛpꝑe viri.habilioꝛ erat ad ſuſceptõʒ foꝛme no⸗

ui coꝛpis ꝙ; coſta. 7c. 4 Iez mulier foꝛmata ẽ de coꝛ
poꝛe viri.vt ſicut illoꝝ magna fuit vnio ey ꝑte coꝛporũ
lic eſſet magis ex ꝑte aĩoꝛũ que eſt vnio dilectõig. vt.ſ.
ille diligeret eꝗ tanꝙ; pteʒ corpoꝛis ſui.ꝛ illa illũ tqqᷓ
ſui principiũ.ꝗ̊ debuit foꝛmaꝛi illo modo de illo q ma⸗
gis ipſi ↄingerent᷑. pᷣmo carne ⁊ ↄſequẽter aĩo: ſed ſi ð
omibo mebris eius eẽt foꝛmata.magis eẽt illi colliga⸗
ta vnione coꝛꝑis ⁊c.il Iteʒ ſi hec foꝛmatio ſiebat ſic yt
maioꝛ inter eos eſſet colligatio amoꝛis. debebat ita fi⸗
eri vt nullũ poſſet oꝛiri diſpendiuʒ ipſi viro ex hac for⸗
matone. nõ debebat fieri ex aliquo mẽbro integro cꝰ
ſubtractone paſſus fuiſſet diſpendiũ vel incurrilſet in⸗
ſirmitatẽ. Sed dicit glo.aug.ſuꝑ illud gen.ij. Adã nõ
inueniebat᷑ adiutoꝛiũ. MNulier facta eſt d latere viri.
que ꝑ ipſimn firma facta ẽ.quia ex oſſe eius.ille propt
ipſam infirmus.qꝛ nõ coſta ſed caro ſupleta.̊ nõ de⸗
buit illa foꝛmatio ex aliquo vno mẽbro fieri.cuiꝰ carẽ
tia vel ſubtractõne damnificaꝛet᷑ ipſe vir:ſᷣ ex młtis vł
omibo ꝑ ſubtractõʒ alicuiꝰ ptis q̃i inſenſibilis.ita ꝙ ĩ

nullo paſſus eẽt diſpendiũ ſenſibile. ¶ Itez mulier cõ⸗

dita fuit vt eẽt viro ĩ ſociã. vtʒ gen.iij. debuit ex illis
mẽebris foꝛmari in quibo maxima monſtraꝛet᷑ eqlitas.
Sed magis eet mõſtrata eorũ equalitas. ſi de olbo eẽt
ſumpta:̊ 1c.· ¶ Itez multiplex reꝑit foꝛmatõnis mo⸗
dus in genere huano.ſ:quadruplex.ſic mõſtrat augꝰ.
vrſuß taeri d Hin duolies allor min oorp' ſoumatuin
fuit in quadaʒ integritate 2 pfectõne reſpectu materia
lis principij. AA coꝛpꝰ ade ex oib elemetis. coꝛp' filij
i ex buᷣoꝛe ſemiario

nis.ex ꝗbo oꝑatõe ſpuᷣſſancti eꝛat collecti puꝛiſſimi ſan
guines ex ꝗbo erat coꝛpꝰ eiꝰ.pari rõne coꝛpꝰ mulieꝛis
cebuit foꝛmari de viro. ita vt aliqd baberet de ſinglis
mẽbris viri.¶ Iteʒ videt᷑ ꝙ coꝛpꝰ mulieꝛis fſoꝛmatum
ſit de coꝛꝑe viri.dic.n. Iſido.Adã ⁊ eua ↄditi ſił.̊ neu
ter ex neutro ſoꝛmatꝰ.4¶. Stẽ ſi ſcta fuit ex coſta.vtꝝ ex
oſſe tm.aut ex oſſe cũ carne.(¶ Iteʒ ſi facta fuit ex coſta
viri.q̃re ñ ſuppleuit deꝰ aliã coſtã ꝓ illa ̊ carnẽ.vt ſic ĩ
nullo damniſicaret ex foꝛmatiõe mulieris. ¶ Rndeo.
dom ꝙ ſi ĩ pᷣcedẽtibo hitũ ẽ. multis de cauſis młier de
buit foꝛmari de viro.qꝛ oẽs hoĩes debuer̃t eẽ er vno cõ
gruitate młtiplici exigete. nec tñ coꝛpꝰ mulieris decẽs
fuit foꝛmari ex viro.hetiã ex coſta.⁊ pᷣt multiplex rõ hꝰ
ↄgruitatis aſſigri. Pria attẽdit᷑ Fm exigẽtiã idẽptita⸗
tis viri. Scðda m exigẽtia ſigniſicatõis ſiue pᷣfiguꝛati⸗
onis.Tercia attẽdit᷑ m officiũ paritatis.Quarta rõ
Pm exigẽtiã ſocialis dilectois. ¶ PDria rõ ſiue exigeẽtia
pʒ ſic.ſi aliqð mẽbꝝ debuit detrahi ad foꝛmãdũ mulie
rẽ.illð potiſſime fuit ydoneũ ĩ cuiꝰ ſubtractõe mutila⸗
tio ñ pᷣberet defoꝛmitatẽ.nec ablatio damnificatiõeʒ.H
aũt fuit coſia int oĩa mẽbra oꝛgaĩca. detractio.n.coſte
null attulit defoꝛmitatẽ.qꝛ coſta fuit de mẽbris occul⸗
t. S.nec aliqð attulit dãnũ.dic.n. Caſſi.coſte.xxiiij. ra⸗
dijs ꝓ viſcerũ defenſiõe flectũt᷑.ne teneritudo illa inter⸗

noꝝ impoꝛtuna iniuria facilime lederet᷑. ⁊ cõſtat q; ita
efficax repit᷑ iſta cauſa in vno latere ſicut ĩ alio.4¶ Alia

fuit ↄgruẽtia pfiguratõis ſiue ſignificatõis.modꝰ enizʒ

foꝛmadi mulierẽ fuit oꝛdinatus ad inſtructõʒ noſtrã.
NQaʒ ſicut debuerat mulier fieri vt ſua ↄiũctõe cuʒ viꝛo
ſignificaret ↄiũctõneʒ xp̃ᷣi cũ eccia.ſic ⁊ foꝛmari.vt ſua
foꝛmatõe ſignaret᷑ foꝛmatio eccie de xpᷣo.vñ.v.ad eph.
erũt duo in carne vna.ſacrjm q̊B magnũ ĩ xpo ⁊ eccia.
BGlo.aug.doꝛmit adam vt fiat eua:moꝛit xpᷣus vt fiat
eccia.doꝛmiente adã fit eua de latere: moꝛtuo xpo lan⸗
cea ꝑcutit᷑ latus.vt ꝓfluãt ſacramenta ꝗbofoꝛmat᷑ ec⸗
cleſia. Et ro.v.qꝗ eſt ſoꝛma futuꝛi.ibi glo.Criſo.ſic ille

eſt pr̃ oim m carnẽ. ſic xp̃s pr eſt oĩm m fideʒ. ſicut

ex latere illiꝰ doꝛmiẽtis aſſumpta eſt coſta vnde foꝛma
ta eſt eua:ſic ex illius latere ꝓfluxerũt ſ acr̃a.ſ.aq̃ ablu
tõnis ⁊ ſanguis redẽptõis.ꝑ que ſaluat᷑ eccia.4 Ter⸗
cia rõ fuit officiũ paritatis in ꝓcreatõe ꝓlis. officiuʒ
aũt illud mediũ tenet inter illos ꝗ vacaãt hmõi oꝑi.ꝗa
̊ h officiũ.ſ.generatõis eſt officin paritatis ⁊ equali⸗
tatis:inulieꝛ que foꝛmata fuit ad h̊ officiũ exequenduʒ
&æ loco paritatis debuit foꝛmari.ſ.de latere ſiue de co⸗
ſta.G̊ᷣ eſt æ loco qui mediũ tenet inter ſupᷣmũ in coꝛꝑe
7 infimũ. de paritate maris femĩe in hoc opere ba⸗
bet᷑.j.coꝛint᷑.vij. Similiter ⁊ dir ptãteʒ ſui coꝛꝑis ñ bʒ
H̊ mulier.ibi glo.in hoc paꝛes ſunt vir ⁊ mu lier. ⁊ ĩ eo⸗
xzʒ. ſitr ⁊ vxoꝛ viro.ibi glo.inuicẽ ſibi ſubiecti. In hac
cauſa dicit.vt vna ſit eoꝝ volũtas in lege nature.i.ĩ P⸗
lis ꝓcreatõne ſiue ↄmixtõne in oꝑe carnis.quod ſieri
cebuit m legeʒ nature. Quarta aũt rõ ẽ ↄiũctõ ſiue
vnio dilectõis.vnde hugo.⁊ ideʒ habet᷑ a mgro.ij.ſen.
facta eſt de latere viri vt oñderet qꝛ in ↄſoꝛtiũ creabat᷑
dilectõis.de vtroq;.ſ.officio paꝛitatis ⁊ ↄſoꝛtio dilecti
onis põt intelligi illud quod dicit aug.ĩ li. de bono cõ
iugali in principio. diciten.qm̃ vnuſgſqz hõ hũani ge⸗
neris ꝑs ẽ.⁊ ſociale quideʒ eſt hũana natuꝛa.magnũqʒ
pʒ ⁊ naturale bonũ.vim qͥʒ amicitie: ob h̊ ex vno dens
voluit oẽs hoĩes odere.vt in ſua ſocietate.nõ ſola ſimi
litudine generis. Setiã cognatõis vinculo tenerẽt᷑. pri⸗

.

ma itaqʒ; naturalis hũane ſocietatis copula vir vxroꝛ

eſt.quos nec ipſos ſinglos ↄdidit deꝰ tanq; alienigẽas
ↄiũxit:ſᷣ alte ꝝ crea uit ex altero. ſignãs etiã vim ↄiun⸗
ctõnis in latere. vnde ⁊ illa detracta foꝛmata ẽ. lateri⸗
bus.n.ſibi iungũt᷑ ꝗ parit ambulãt.⁊ parit᷑ quo am⸗
bulent i nuene
eſt. ſ. ꝙ ad inſinuatõʒ paritatis int virũ ⁊ mulierẽ.fa⸗
cta fuit mulier de latere viri.ꝑ G̊ quod dicit᷑.j.coꝛĩt.xj.
caput mulieris vir. Ibi dicit glo.ꝙ ex eiꝰ coſta dxi viꝛ⸗
tute foꝛmata eſt.⁊ ideo debet ſubijci vꝛo de q̊ facta eſt.
7. v.ad ephe. Elir caput eſt mulieris. Glo.ibi rectoꝛ ⁊
auctoꝛ. a quo mulier ſumpſit initiũ.¶ Ad h̊ p̃t dici. ꝙ
mulier fuit indicta duplici ſubiectõni ſcʒ reuerẽtie:⁊
⁊ hoc qᷓtum ad ſtatũ innocẽtie.2 qᷓtum ad ſtatũ culpe.
⁊ hoc inſinuatũ fuit in foꝛmatõne mulieris de pte viri
lIʒ.n. mulier ↄdita eſſet vt aliquo mõ par eẽt viꝛo.tamẽ
penes virũ reſidebat auẽtas regimĩs reſpectu młieris

ſicut viri eſt regere ꝑtes coꝛꝑis ſui.⁊ H̊ inſinuat᷑ ĩ glo.

quadaʒ aug.miſtica ſuꝑ illud Geñ.ij. Jacta ẽ mulier ĩ
adiutoꝛiũ viri.que glo.ſumit᷑.ij.li.ð manicheũ.a ĩ ea⸗
dez dicit᷑.vocauit adaʒ vxoꝛeʒ ſuam tanq; potioꝛ inferi
ꝛem ⁊ dixit. H̊ nũc os ex oſſib meis ⁊c̃.⁊ ſubiectõi ſer
uitutis. 2 H ꝙᷓtum ad ſtatu culpe.⁊ Gᷓ ſignatũ eſt Geñ.

iij. vbi dicit᷑ſub viri ptãte eris. De hac ſubiectõe.v.ad

ephe. mulieres viris ſuis ſubdite ſint ſicut dño. Glo.
ibiæʒ. in ea ſimplicitate qua dño ſubdite ſunt.ſic ſara

ſubdita erat viro ꝗ dñm vocabat abrabã jj· pe.iij. hec

aũt ſubiectio ſiue ſeruitus debet intelligi vt mihi vide
tur de ſubiectõne obediẽtie. In qbo aũt tenet᷑ vxoꝛ eſſe
ſubdita viro ſiue obedire bʒ queſtionẽ. ⁊ ad minus vt
eſtimo in his q̃ ad bonũ ſpectat matrimonij.in foꝛna⸗

tõne aũt mulieris de ꝑte viri que ſitũ hʒ in medio cor⸗

Si aũt obijceret᷑ ↄtra G̊ quod dictã

poꝛis.inſinuatur illam habere aliquaʒ paritatẽ cuʒ vi⸗
ro.vt qtuʒ ad ea que dicta ſunt. Ende bec bñ compoſ⸗
ſibilia ſunt muliereʒ ↄditam fuiſſe vt ſubeſſet illi q;tuʒ
ad aliqua.⁊ hoc ſignatum eſt ex hoc.ꝙ ex ꝑte aliq illiꝰ
foꝛmata eſt.⁊ maxime ex hoc ꝙ ey ꝑte inferioꝛi non ſu⸗
prema.⁊ vt eſſet par qtum ad aliqua. ⁊ G̊ ſignificatuʒ
eſt ꝑ hoc ꝙ fuit foꝛmata ex ꝑte que locum ſiue ſituʒ ha⸗
bet in medio illius ſcilʒ de coſta.¶. Ad primũ obiectũ
in contrarium dõm. ꝙ omiĩa ſunt apud omnipotenteʒ
eiuſ dʒ facilitatis. eadem.n.facilitate ꝓducit aliꝗd in
eſſe ex principio materiali habili ad foꝛmaʒ rei pꝛodu
cende in eſſe.⁊ ex non habili.ex nihilo ex aliquo. ꝓ⸗
pter quod in ꝓductione rei in eſſe ex principio materi
ali eius omnipotẽtia. non eſt attendẽdus oꝛdo habilita
tis ſiue diſpoſitõnis ad foꝛmaʒ inducendaz: ſed poti⸗
exigentia congruẽtie vel ptilitatis.ꝗ Ad aliud dom.
ꝙ non fuit foꝛmata de latere ꝓpter vnioneʒ dilectõnis
vt ꝓpter totam cauſam ſiue preciſam: ſed ꝓpter alia
iam dicta. ⁊ etiaʒ ꝓpter alia que tangit magr.·ij. ſentẽ.
2 Hugoli.de ſacramẽtis dicẽs. facta eſt de latere viri
vt oſtenderet᷑ quia in ↄſoꝛtium cauſabat᷑ dilectiõis: ne
foꝛte ſi fuiſſet facta de capite pꝛeferenda videretur vꝛo
ad dominatõneʒ:aut ſi de pedibo ſubijcienda ad ſeꝛuitu
tem.quia igit᷑ viro nec dña nec ancilla putabat᷑ ſed ſo⸗
cia:nec de capite nec de pedibus bᷣ de latere fueꝛat pꝛo⸗
ducenda.vt iuxta ſe ponendũ cognoſceret: quam de ſe
ſumptam didiciſſet. Ad aliud dom.ꝙ in nullo dam⸗
mſꝗicatus eſt primus homo ex foꝛmatone illa.Ad glo.
ſupᷣdictam que eſt ꝙ ille pter illã infirmus.qꝛ ñ coſta
ſͦ carne eſt ſupleta. Dicendũ ꝗ; glo. illa intelligit ð fu
tura infirmitate ſub h̊ ſenſu. ꝓpt ipſaʒ ſiue ꝑ ipam in⸗
firmãdus erat.vñ verbo illo exprimi?᷑ cauſa infirmi⸗
tatis tũc ha bita ſub h̊ ſenſu. ꝓpt ipſam infirmꝰ.i.hũit
cauſam infirmitatis. Affectio q̊ amoꝛis qua monebat᷑
erga eã.lʒ nõ eẽt inoꝛdinata tũc: cauſa tũ fuit illi infir
mitatis ſubſecute. qꝛ.n.noluit ↄtriſtari ſuas delicias.
vt dicit aug.ↄſenſit illi in actũ ꝓhibitũ.vñ peccauit 2
infirmꝰ effectus ẽ. nõ & intelligit᷑ illa glo. de infirmita
te aliq carnali quã incurrit ex ſubtratone coſte.¶ Si
obijcit ↄtra h.qꝛ ex ipſa glo.videt᷑ꝙ intelligit᷑ de infiꝛ
mitate coꝛꝑali.qꝛ in glo.ſubdit᷑qꝛ nõ coſta ſᷣ caro ſi up⸗
pleta eſt. dom ꝙ; G̊ dicit᷑ ſignificatiue ñ cauſatiue.i.ſup
pletio carnis nõ coſte.ſignũ fuit infirmatõis nõ confir
matõnis ſiue vᷣtutis.de h̊ infra habebit᷑ foꝛtaſſe.¶ Ad
illud quod ſequit᷑ patet rõ. q; vt dictũ eſt. ſocialis cõiũ
ctio nõ fuit ſolũ cauſa foꝛmatõis mulieris ex coſta.ſed
alie rõnes pᷣtacte h.x illa que tacta ẽ ab hugo.⁊ magẽo
ſen.¶ Ad aliud quod ſequit᷑ dm. ꝙ alia fuit rõ ↄpoſi
tõnis mulieris ex viro.⁊ ↄpoſitiõis ade ex elemẽtis. ?
coꝛꝑis xp̃i ex virgine.Sic.n.pʒ ex dictis multiplex eſt
rõ quare ↄgruebat ꝙ fieret ex ꝑte coꝛꝑis.⁊ ex ꝑte tali
cuius conſimilẽ nõ eſt aſſignare de foꝛmatione corpis
primi hominis æ limo.in quo erant elementa quatu⸗-
oꝛ.⁊ coꝛpoꝛis chriſti de ſanguinibo coꝛpoꝛis beate vir
ginis.¶ Ad aliud quod ſequi dᷣm. ꝙ verbuʒ Yſido.
cebet intelligi ſicut illð verbũ Job. xl. Ecce vehemoth
quẽ feci tecũ.vbi q; dico tecuʒ nõ eſt nõ ſimultatis ĩ tẽ⸗
poꝛe.ſed ſimilitudinis in rõne.vnde ſenſus eſt.quẽ fe⸗

ci tecum. i.tibi ſimileʒ in rõne. Vñ greg.in moꝛal. Si

reꝝ cauſas ĩ ſubtili diſcuſſiõe pulſamꝰ.ſił factũ ange⸗
lũ hoĩemq; cognoſcimꝰ.ſimul videxlʒ nõ vnitate tempo
ris:h̊ cognitõne rõnis. ſił ꝑ acceptã imaginem ſa pie.
⁊ nõ ſił ꝑ ↄiũctaʒ ſubazʒ foꝛme.vt dũ hõ eũ qui in roòne
ſecũ factus eſt perijſſe ↄſiderat.vicinũ ſibi caſum ſupeꝛ⸗
bie ex ipſa ꝓpinqua ſui perditõne pertimeſ cat. ecceno
tat dyabolum ꝓpinquum homĩs ꝓpter ratõnabilita⸗
tis ſimilitudineʒ. ⁊ hoc eſt quod dicit ſimul ĩ ↄgnitiõe
ratõnis. Similit dm in ꝓpoſito.ꝙ eua ⁊ adã dicun
ſimul ↄditi.nõ vnitate tpis: ̊ ↄgnitõe rõnis. lel alit
põt dici.ꝙ dicũt᷑ ſil ↄditi.ſ.in quadã ſimultate oꝛdinis

1⸗
inz
lio
ſun
tin
cii
tez
Uin
dd
⸗
eri
tn

nec ipſuʒ hoĩeʒ de terre puluere.

Mueſtio

ad ideʒ. Sic.n.vir oꝛdinatꝰ ẽ ad ſummũ bonũ vt ptici⸗
