mno dicit int ſe. patz ꝙ inuicẽ ẽ locutio. Itẽ h̊ pʒ ꝑ rõem

/

creatura intellectualis de natura ſua habet potẽtiã maĩ
feſtãdi qð apud ſe habet. g̊ vbicũq; ẽ hec natura.eſt hec
potẽtia maifeſtãdi. Ytẽ nõne ſathan legẽ loq.j. Job. Itẽ
angelꝰ ſuꝑioꝛ eſt hoĩe m naturꝗ.ſ̊ quilibet hõ hʒ bmõòi
potẽtiã. et angelꝰ quilibet.¶ Solutio duplex eſt locu
tio angeloꝝ. vna que ſequit᷑ eoꝝ naturã. hec eſt ĩ oĩbo
reſpectu oĩm:alia que ſequit᷑ gram.et ſicut ſuꝑioꝛ pᷣemi
net inferioꝛi in gr̃a.ſᷣm ꝙ bmòi inqꝙtũ eſt ex cõditõe gꝛa
tie ⁊ nõ ecõuerſo:ita ſuꝑioꝛ iſto mõ dicit᷑ loqui inferioꝛi
et nõ ecõuerſo.Vñ quicuuq; iſto modo loquit᷑ alij.qͥ ad
hoc ſuꝑioꝛ eſt. Inferioꝛ aũt nõ dicit᷑ ꝗꝓpꝛie loqui iſto mõ
bᷣ magis ꝓpꝛie diceret᷑ referre aliꝗd ſuꝑioꝛi.qꝛ quaſi ex⸗
citat eũ ad aliquid agendũ. Suꝑioꝛes aũt influũt infe⸗
rioꝛibo.Fm q; ipᷣi receperũt a pꝛimo.et hec locutio ſequi
tur illniatõem gratuitã.¶. Ad illud qð obijcit.ꝙ agens
nobilius ⁊c. pt᷑ dici ꝙ hoc intelligit᷑ de agẽtibv vbi nõ ẽ
recipꝛocatio.loqui vᷣo ſᷣm natura eſt agere recipꝛocum.
iſte em loquitur illi et ecouerſo. Ratões ad oppoſitũ pꝛo
bantes ꝙ loqui oĩm eſt cõcedimꝰ.ſᷣm ꝙ ꝓcedũt de locu⸗
tione que eſt a potẽtia naturali.nõ ab illuiatõne gratui
ta.

um.ſic em̃ ẽ ꝙ locutio hoĩs ſit ꝑ medium.
ſcʒ ꝑ aliqð ſignũ:vel ꝑ ſignũ audibile vt ꝑ
ocẽ.aut ꝑ ſignũ viſibile vt ꝑ nutũ ſᷣm illð
nutu ſigniſq; loquũt᷑.Querit᷑ ꝭ̊. vtrũ in locutione ange⸗
lica requirat᷑ aliq mediũ.vt aligs nutus ſpũalis.Eli⸗
de tur ꝙ lic. ꝑ illud.j.coꝝ.xiij. Si linguis ⁊c.glo.quibo
angeli p̃poſiti ſignãt mioꝛibuſq; qð de voluntate pꝛimi
ſentiũt qð fit aliꝗbo nutibo aut ſignis. Lunc querit᷑ de
illis nutibo.aut em̃ cognoſcũt᷑ ab angelo cui alius loqꝗt᷑
aut nõ:ſi nõ.g ꝑ illos nõ venit in cognitõem alteriꝰ. cũ
ſcʒ neſcit illũ nutũ ſignũ eſſe.Si vo dicat᷑ ꝙ cognoſcit il
los. Querit Aut angelꝰ iſte cui loquit᷑ cognolſcit iſtos
nut ꝑꝶ ſe.aut ꝑ aliud.Querit᷑ ſimilit᷑ te illo alio. et ſic ĩ
infinitũ:opoꝛtet ergo dicere ꝙ ↄgnoſcit iſios ꝑ ſe.Lũc
querit᷑ vlteriꝰ.aut ita cognoſcit iſios ꝑ ſe ꝙ intellectus
eius adbereat eis ꝑ ſe.i.de natura ſua.aut hoc fit volũ⸗
tate angeloꝝ.ſcʒ ad ſignãdũ illa que intendũt maiĩfeſta
re.Sed nõ videt᷑ ꝙ in ipᷣo aliqua fiat ibi ad ſignandum
intellectꝰ angeli adheret illis nutibo ꝑſe te nata ſua.
Sed ſiłr videt᷑ aaherere ꝑſe ſpecieb quaꝝ ſunt illi nu⸗
tus.&̊ ꝑ nutus nõ deuenit ipᷣe in cognitõem illaꝝ ſpecie
rum./l!teʒ ſit a.ſpecies intelligibilis.quã debet notifi⸗
care vnus angelꝰ alij.b.ſit nutus ꝑ quẽ dicis eã notifica

ri.tũc obijcit Angelꝰ cognoſcit a ꝑ b.̊ cognoſcit b eſſe

ſignũ. iã cognoſcebat illud ſignũ.aliter em nõ cogno⸗
ſceret ꝙ ſignu eſſet.ᷣ nõ pꝛimo cognouit a ꝑ b.¶ Itez ſi
illi nutus ſint diſtincti ab illis ſpeciebo. cõſtat ꝙ illi nu
tus habent ſuas ſpecies ꝑ quas diſcernuntur.ſicut alie
res habent:nõ em̃ veniũt ipi nutus ĩ intellectum cogno
ſcentis ꝑ ſui eſſentiam.ſed ꝑ ſui ſpeciem vt videtur: illa

ſpecies eſt pꝛincipium cognoſcendi nutum illum cuiꝰ

eſt ſpecies.ergo nutus eſt pꝛincipale cognoſcibile.ergo
non eſt medium cognoſcendi. Item Aug.xv.de trini.

rxxvij.

ſtandi ſe et alia. Unde nõ requiritur aliud a ſe.ergo ſiłr
nec lux ĩtellectualis:ergo nõ requirit᷑ aliquis nutus qui
ſit ibi ex natura.vel ex volutaria impoſitione. Iteʒz vi⸗
demus duo coꝛꝑa luminoſa potẽtia recipere a ſeinuiceʒ
Vnge ſi ſibi obijciũt vnum recipit ab alio ſine medio.
ſicut patet in duobus ſpeculis.eꝛgo ſimiliter videtur in
luce ſpirituali.ꝙ duo angeli ratione lucis quam habet
videant ſine medio.nec requiritur nutus tanq; mediuʒ
Sic reuera nutus ſi ꝓpꝛie accipiatur refertur ꝛie ad
vim ſenſibilem. Vnde aug.xv.de tri. Innuere quid alið
eſt qᷓ viſibiliter dicere.nde cum in angelis nõ eſt vis
ſenſibilis.nec ꝓpꝛie eſt ibi nutus. Concedimus tamẽ q;
ibi eſt nutus ſpiritualis.ſᷣm ꝙ dicit glo.ſuꝑ.xiij.pꝛimo
coꝝ. vidẽdum aũt qualiter hoc ſit.ſ Qotanduʒ ꝙ;
in angelo quem loqui dicimus pꝛimo eſi ſpecies intelli⸗
gibilis in eius intellectu ſᷣm ꝙ eam cognoſcit.ſecundo ĩ
eius affectu.ſᷣm ꝙ circa eam ſic afficitur. tercio eadem
ſpecies ſiue illud quod ſic conceptum eſt. et circa eam
ſic afficitur.mouet vel inclinat ip̃ᷣm angelum ad hoc.vt
eam alij manifeſtet. Vnde tunc angelus habet manife⸗
ſtandi eam volũtatem.et ipᷣa ſpecies pꝛout ſic eſt ſub vo⸗
lũtate manifeſtãdi.dicitur verbum. Vnde pꝛimo eſt in
ratione conceptus.ſecũdo in ratione affectus:tercio ĩ ra
tione verbi.et boc eſt quod dicit damaſ. in auctoꝛitate
ſupꝛapoſita.Verbum noſtrum te intellectu pꝛocedens
nõ per om̃ia idem eſt cum intellectu.nec omniſariã ali⸗
ud. Item iſta ſpecies pꝛout eſt ſub voluntate manifeſtã
di dicitur verbum. pꝛout vo eſt in actu maniſeſtandi di⸗
citur nutus. vt itelligamus ibi verbum habere ſimilitu
dinem noſtri verbi interioꝛis.nutum autem ſimilitudi⸗
nem noſtri verbi exterioꝛis ſiue vocis:quia ſicut vox no
ſtra eſt vehiculum verbi interioꝛis ad alium.ita ibi nu⸗
tus.quaſi vehit ad alium: ſuo modo ipᷣm verbum erxte⸗
rius.i.ipᷣa ſpecies pꝛout eſt ſub actu manifeſlandi.et ſic
quaſi exterius ſuo modo vehit ſeip̃am.pꝛout erat interi
us ſub voluntate manifeſtandi.nde nõ diſfert ibi ver
bum et nutus niſi pᷣm rationem alteraʒ et alterã. Per
hec patet ſolutio ad obiecta.Quatuoꝛ em̃ obiectões q̃ fi
ebant pꝛimo de illis nutibo.ꝓcedũt ac ſi eſſet ibi aliud ĩ
eſſentia.verbum et nutus.ſicut in nobis eſt.nõ ſic auteʒ
eſt.¶ Juxta hec nota.q; ĩ nobis differt vox et nutus.qꝛ
vox eſt vehiculũ verbi nr̃i interioꝛis ad auditũ alterius
nutus vᷣo eſt vehiculũ verbi nr̃i intenioꝛis ad viſum:con
ueniũt aũt ĩ hoc.qꝙ vtrũq; ẽ vehiculum verbi.q¶ Ao alia
duo vltia reſpõdemꝰ.cõcedẽtes ꝙ lux coꝛꝑalis hʒ vim
teclarãdi ſe ſeu maifeſtãdi ⁊ multiplicãdi.Silłr lux ſpi
ritualis habet vim maifeſtãdi ſe ſi adeſt volũtas.Alio⸗
quin ſi abſit voluntas.nõ ſe maifeſtat.et ĩ hoc differt a
coꝛpoꝛali.Vnde nõ ẽ oĩno ſimile.

1B ſeptimum quo queritur. vtrum angel?
loquens impꝛimat in audiente velit nolit:
aut requiritur conſenſus eius qui debet
audire ſicut in nobis. In nobis enim exi⸗
8 loquentis ad hoc vt manifeſtet: exigi⸗

gitur volun

gitur etiam voluntas recipientis aliquid ad hoc vt au⸗

diat vel conuertat ſe ad illud an ipᷣe audiat velit nolit.
et hoc ex parte loquentis.conuertentis audientem. ad

ſermonis attentionem. 4 Reſpondetur ſecus eſt in locu

UVerbum qð intus ſonat eſt pꝛincipium quod intus lu·

cet.cui magis competit nomen verbi.Nam illud quod
pꝛofertur oꝛe.vox verbi eſt.ex hoc videtur q; ꝓpꝛijſſime
ſit locutio iſta que abſtrahit a nutibus et ydeomatibus
et ponit aug:exemplum de verbo diuino.quod ꝑ ſe indi

cat dicentem ſine ſigno. Similiter facit verbum interiꝰ

ſuo modo.Sed verbum illud interius non eſt nutus ne
qᷓ; ꝑ nutũ fit.qꝛ nutus reſpicit viſum ſicut vox auditũ vł
qſi auditũ. ſine nutu ꝓpꝛijſſime dicemꝰ locutõeʒ eſſe in
angelis. Item lux coꝛpoꝛalis habet virtutem mamife⸗

tione que eſt ꝑ gratiam.et in ülla que ẽ ꝑ naturã:q;ꝛ in lo
cutõe q̃ eſt ꝑ gram loquẽs hʒ potẽtiã maifeſtãdi qð vult
et etiã ↄuertẽdi aliũ cui loquit᷑ ad attẽtõʒ. Sʒ ĩ locutõe
que eſt ꝑ naturaʒ.nõ habet loquens talem poteſtatẽ.im
mo in volũtate audiẽtis ẽ ꝙ ſe conuertat vel nõ.vnde re
uuritur voluntas eius ad hoc vt habeat effectũ locutio
Inaiqitet illa queſtio articularis. trũ in locutio⸗
ne angeli requiritur pꝛopinquitas localis int᷑ loquẽteʒ
et audientẽ.vel diſtatia aliq̃ ꝓgpoꝛtõnalis.ſicut videmus
in locutõne nza.¶ Ad qð dicendũ.ꝙ diſtãtia vel ꝓpinꝗ⸗

¶Vlius:et eſt ſeintilla L
tur g̊.vtrũ ſindereſis ſit in angelis.Oð videtur.qꝛ ſin⸗

tas localis nihil facit ibi:ĩmo quãtũcunq; diſtent.pt lo
qui vnus alij.niſi vbi actus ſpũalis cõmetit᷑ ſe coꝛpoꝛi:
exigit᷑ tñ ꝓpinꝗtas vel diſtatia ſpũalis q̃ nos latet ad⸗
huc.Oicit᷑ aũt actus eins cõmetiri ſe coꝛꝑi.qñũ aſſumit
coꝛpus.Vñ qñ loquit᷑ aĩiabo ad quas mittit᷑ que ĩ coꝛꝑe
ſunt.exigit᷑ ꝓpinquitas aliqua:ſᷣ cũ vnus angelus loqꝗt
alij. nihil videt᷑ facere ibi localis ꝓginquitas.

¶ QNueſtio.xxvij.de potẽ⸗

tia motiua angeli.

Ompleto tractatu

de potentia cognitiua ĩ angelis cuʒ ſuo
actu ⁊ iudicio ſui:cõſequẽter erit ↄſide
artor motiua ⁊ ſuo actu.Et pꝛimo ð
motiua interioꝛi cum ſuo actu. Secun
do de motiua exterioꝛi cũ ſuo actu. Motiua em̃ interioꝛ
plures hʒ differẽtias.Eſt em̃ motiua ꝑ naturã et eſt mo
tiua ꝑ electõem. Adotiua vo ꝑ natura.aut ex ꝑte rõnis
aut ex ꝑte volũtatiſ. Motiua ſᷣm natuꝛã ex ꝑte rõis ſin⸗
dereſis.Ex ꝑte volũtatis volũtas naturalis. Aldotiua
ðo pᷣm electozʒ liberũ arbitriũ cũ his que ꝑtinent ad illð
e (Mier dicetur.

Membꝛum pꝛimum.

— —ʒ—

Mumeratis ergo differẽtijs ex ꝑte motiue
interioꝛis.pꝛimo dicẽdũ eſt de ſindereſi.q
eſt naturale iudicatoꝛiũ ſicut dicit Haſi⸗
ntilla cõſciẽtie ſicut dicit gregoꝛiꝰ.Queri⸗

dereſis eſt ſcintilla conſciẽtie que remurmurat malo.et
dictãdo naturaliter inclinat᷑ in bonũ:ł he due differen⸗
tie cõueniũt nature angelice.Eſt em̃ natura angelica in
clinatiua ad bonũ nat᷑aliter.et fugitiua mali naturalit᷑
4 Pꝛeterea in demoĩbo eſt pena exterioꝛ ſcʒ ignis qui ñ
extinguet᷑.q̊ multoſoꝛtiꝰ pena interioꝛ ſcʒ vermis cõſci⸗
entie qui nò moꝛiet᷑:ſ̊ nõ poteſt eſſe veꝛmis niſi fuerit cõ
ſciẽtia in natura angelica:ergo cõſciẽtia inerit angelo
et ſcintilla oſciẽtie ſcʒ ſindereſis.¶ Pꝛeterea ſindereſis
eſt naturale iudicatoꝛiũ naturale aũt iudicatoꝛiũ boni⸗
mali nõ deeſt angelis.q̊ ſindereſis ñ deeſt angelis⸗s
tra.nulla vis ocioſa debet eſſe ĩ ſubiecto in quo eſt quin
aliquando eliciat actũ:ſ̊ remurmurare malo eſt actus
vnꝰ ſindeꝛeſis.⁊ ẽ ad reuocãdũ a pct᷑o:ſed in angelo nõ
eſt reu ocatio a peccato.qꝛ ĩ bono angelo non eſt illud:
cum ſemper ſit in bono et nunq ceciderit in illud: in
malo aũt angelo nõ eſt.qꝛ nũqᷓ; reuocat᷑ a peccato: cum
peccatũ eiꝰ ſit irremiſſibile:&̊ iſte actꝰnõ pt᷑ ineſſe.ᷓ vis
a qua egredit᷑ talis actus eſſʒ ocioſa:ſed illa eſt ſindere⸗
ſis.̊ nõ habet ſindereſim. Pꝛeterea ſindereſis ẽ ſcin
tilla cõſciẽtie.et ſicut dicit gregoꝛiꝰ ſignat᷑ ꝑ faciẽ agle.
que erat eminẽtioꝛ ĩter facies aĩmaliũ:ſed he facies aĩ⸗
maliũ nõ cõueniũt angelo ſed homĩ:nõ em̃ eſt diſtinctio
viriũ vel potẽtiaꝝ ĩ angelo.quibus aptent᷑ facies aĩali⸗
um. ſindereſis nõ cõuenit angelo ̊ homi./ Itẽ ſinde⸗
reſis ẽ ſcintilla cõſciẽtie ⁊ ẽ iudicatoꝛiũ qdðᷣdam ad reſur
gendũ a pcto.ſ̊ angelꝰ nõ reſurgit a pcto.q̊ nõ hʒ ſinde⸗
reſim. Pꝛeterea ſindereſis eſt ſcintilla cõſciẽtie. Si gᷓ
cõſciẽtia remouet᷑ ab angelo.ergo ſindereſis. at᷑ con
ſciẽtia remoueat᷑.videt᷑ ꝑ hoc.q eiꝰ differẽtie remouent᷑
ſᷣ eius differẽtie ſunt cõſcia recta et erronea.illeſa et cau
teriata.trãquilla et ꝑtuꝛbata:hec aũt nõ cõueniũt ange
lis.quare nec ſindereſis.(¶ ¶ld qð dicendũ ꝙ licet ſinde

reſis ſub rõne quadã nõ inueniat᷑ in angelis ſcʒ pꝛout

ſindereſis et ꝓhereſis ſunt vnius cooꝛdinatõis:nihilo⸗
minus natnurale iudicatoꝛiũ ineſt angelo. Ad illo qð
obijcit᷑ dicendũ eſt. ꝙ nõ eſt hec vis ocioſa:licet eĩ nõ ha
beat om̃em actũ in angelo.quã habere poteſi vel habet
in homine.non pꝛopter hoc eſt ocioſa.Vnde licʒ remur
murare malo iam exiſtenti vt peniteat nõ inſit angelo:

nihilominus angelus habuit ante lapſum naturale iu⸗
dicatoꝛium boni et mali ne caderet.ſed non adheſit illi
malus angelus.ſed ſue libertati.id eſt flexibilitati ĩ ma⸗
lum.Hoc autem naturale iudicatoꝛium.licʒ nõ habeat
effectum in demonibus.qui ceciderũt vt reſurgant.ha⸗
bet tamen effectum quia cedit eis in penam. 4¶ Ad ſecũ⸗
do obiectum dicendum/ ꝙ licet ſindereſis vt tenet ratio⸗
nem faciei aquile nõ ſit in angelo: nibilominus tamen
vis naturalis iudicatoꝛij ineſt illi.q¶ Ad tercium dicen⸗

dum. ꝙ licet nõ habeat hanc vim vt adiutoꝛium ad re⸗

ſurgendum a peccato vel ad penitẽdum:habet tamẽ eaz
angelus bonus vt indigẽtem intra ad bonum. malus
vo habet eam vt affligentem.eo ꝙ nõ ſtetit in bono.cuʒ
ſtare potuit.¶ Ad quartum dicendum.ꝙ licet difſeren⸗
tie cõſcientie nõ cõueniant angelo m omnem modum
nibilominus tamẽ naturale iudicatoꝛium eſt in eo.ſᷣ ex⸗
tinctum eſt ad bonum in malis angelis.multomagis qᷓ
in aimabus damnatis vel eque.

¶ WMembꝛumſecundum.

naturalis ſit in angelis vel fuerit. quod
videtur. Omnia enim naturaliter optant
L bonum. et rationalia et irrationalia mul
o ergo foꝛtius angeli optauerunt naturaliter bonum.
ſed iſta optatio nõ eſt niſi ſm volũtatem naturalem.er⸗
go voluntas naturalis infuit eis et ineſt.¶ Pꝛeterea da
maſ.Volũtas eſt appetitus ratõnalis ⁊ vitalis.ex ſolis
dependẽs naturalibus:ſᷣ hec volũtas ineſt angelis.ſᷣm
ꝙ rationale cõmuniter accipitur.ergo volũtas natura⸗
lis ineſt vel infuit angelis.¶ Item Anſel. Angelis iſer⸗

tus eſt naturaliter appetitus beatitudis.ſed iſte apeti⸗

tus erat volũtas naturalis.ergo volũtas naturalis in⸗
eſt vel infuit ipᷣis.¶ Item dyoniſius in li.de diui.no.ꝙ
ſunt.et ꝙ viuunt.et intelligũt:eſt in ipis quidam deſide
rij motus. Item ꝙ ſunt ex bono.ſunt et boni:et bonũ
et pulcrum deſiderant eſſe et vinere et intelligere exiſtẽ⸗
tiam eneranteCekennu. Molntale naturali diligi⸗
tur deus.ſed iſta naturalis volũtas ſi exit in actum.exit
in bonis angelis aut malis.In bonis nõ videtur: quia
veniente ꝑfectione euacuatur quod eſt imperfectum.ſi⸗
cut dicit apoſtolus. Sed motus natuꝛe impeꝛfectus eſt

reſpectu motus gratuiti.ergo adueniente perfectione

motus gratuiti.euacuat᷑ motꝰ naturalis: ᷣ ꝑfectio mo⸗
tus naturalis eſt gloꝛia.̊ cũ angeli boni ſint in glia nõ
mouẽtur motu naturali ſed motu gratuito in deũ. ¶Mo

tus em naturalis ⁊.qñ diligit deus a creatura ꝓt ipazʒ
creaturã. In angelis aũt malis nõ ẽ iſte motꝰ.qꝛ pabẽt

odio deũ. Vñ aug.ꝙ dixi nulliꝰ ↄſciẽtia pt᷑ deum odiſſe.
nõ videt᷑ fuiſſe dicẽdũ.multi em̃ ſunt.de ꝗbo ſeriptum ẽ.
ſuꝑbia eoꝝ qui te oderũt aſcẽdit ſemꝑ.Sed quid ẽ alið
Pir rria n i volũtas ꝓut h ſumit᷑:q̊ volũtas ĩ demoni⸗
habʒ odio deũ.ergo in illis nõ exit hec potẽtia ĩ actũ
dilectõis naturalis.ꝗ hec potẽtig eſt ocioſa:nõ ergo eſt

volũtas naturalis in angelis.(¶ Ad qð dicẽdũ.ꝙ eſt vo

lũtas naturalis in angelis.et fuit.ſicut dicit dyoni.et

alij ſancti.¶¶ Ad illud vo qð obijcitur in cõtrariũ.dicen

dum.ꝙ eſt voluntas naturalis in bonis:nec eſt cõtrari
um ꝙ euacuata eſt ĩ eis imꝑfectio. Iinpꝑfectio em̃ illa eſt
ex ꝑte nature.ꝙ natura que pꝛiꝰ diligebat deũ reſlecten⸗
do in ſe. ꝑ gr̃am et gloꝛiã eleuat᷑ ſuꝑ ſe.et diligit ipʒʒ ſuꝑ
om̃ia ꝗpt᷑ ſe. De hoc aũt pleniꝰ infra requiret᷑.vbi aget᷑
de dilectione naturali in angelis. Ad illud vo qð obij
citur de malis angelis.Dicẽdũ ꝙ in eis eſt volũtas na
turalis.et licet odio habeãt deũ.nõ tñ natuꝛali volũtate
ſi electiua coꝛrupta.cõſciẽtia aũt ibi nõ accipit ꝓ volũ⸗
tate naturali cũ dicit. nulliꝰ cõſciẽtia deñ odiſſe pt.ſᷣ ꝓ

D ſecundum quo queritur.vtꝝ voluntas

rõneę vel intellectu coꝛrupto ꝑ pꝛauã electõem.
Dueſiio viceſimanona

de libero arbitrio in angelig et gra rationis et poten⸗

— —

— —— — — ̃S———

ſ̃nI» – —- mrm=rvſ ð

—

ðÜITL—- - ̃=²——

Urale e
ſbeſti
tatiimna⸗
öhaben
d ſeci⸗
etratio⸗
8 tamen
ndicen,
n edre⸗
anſten
n. mmalus
bono.
1 difkeren
n modhn
ineoßer⸗
onnageo⸗

n.

wolunnns
erit grol
teroptant
Malannl
r bonum.
Urdlenner⸗
Neiereada
igerlols
ngelis n
nönamuta
Gelisſſe⸗
ſſeapenn
uralisin
diui No
jam dſce
nitet boni
irciſi
falidilig
ctum ern
nr: quin
veuumn. ſi⸗
ſeeuus eſt
rfectione
ctiono/
nglia n
di. A
pt ipi
irt⸗
balſe⸗
riotumt.
n glis
anon/
ig igenn

yond
rib dicen
ſtcörteft
ß ilae⸗
reſteeey
i ißſi
rfe
vbbh
iuons
liͤtate
owi/

peen/

.

(ueſtio

tia iraſcibilis.

Einge pꝛocedẽduʒ

eſt ad liberũ arbitriũ de quo pꝛimo eſt

de gratia rõis.Tercio de potẽtia ira⸗
ſcibił. Vñ pꝛio mẽbꝛo q̃rit᷑ de libero ar
bitrio vt eſt facultas volũtatis et rõnis circa qð occur⸗
runt ſeptẽ articuli.¶ Pꝛimo querit᷑vtrũ liberũ arbitri
um ſit in angelo.¶ Secũdo quid ſit.¶ Tercio vtrũ eq̃
ſit in angelo et ĩ hoĩe vł nõ ſiir ĩ deo et ĩ angelo.q¶ Quar
to vtrũ ſimilis vertibilitas fnerit vel ſit in angelo et in
hoĩe.¶ Quito ſi libertas arbitrij ſit in angelo ꝑ volun
tatem. 4 Sexto vtrũ vertibititas liberi arbitrij in hoĩe
et in angelo. ꝓut et boni et mali ſit ex eodem pꝛincipio
vel ex diferẽtibo. ¶ Septimo vtrũ verſio liberi arbitrij
in bonis angelis fuerit in pꝛimo inſtanti.ĩ quo data fu⸗
it vertibilitas ipᷣi angelo.

Mlébꝛi pꝛim Aeticnl“.).

I Vod nõ ſit liberũ arbitriũ iĩ angelo obijcit ꝑ
rõem liberi arbitrij quã poit aug.Liberũ ar

biiriũ ẽ facultas volũtatis et rois qua bonũ

Aliigit᷑ gra aſſiſtente.⁊ malũ gra deſiſtẽte:ſᷣ nõ ĩ bonis an

gelis nec ĩ malis ẽ liberũ arbitrium ſᷣm banc rõem. In
bonis eĩ nõ eſt qꝙtũ ad illã ꝑtem.qua malũ eligit᷑ gra de
ſiſtente. In malis vo nõ eſt quãtũ ad illã ꝑtem.qua bo⸗
nũ eligitur gra aſſiſtẽte:g̊ nec cõuenit bonis nec malis.
liberũ arbitriũ nõ eſt in angelis. Item qð naturale
eſt in aliquo.ipᷣo manẽte nõ pt᷑ tolli:p̊ liberũ arbitrium
ꝓut impoꝛtat flexibilitatẽ ad bonũ et malũ potuit tolli
nec em neutri ꝑti cõuenit:g liberũ arbitriũ nõ ẽ natura
le in angelis:̊ᷣ ſi eſſet in eis eſſet naturale. nõ ẽ in eis.
Itein nõ poſſe peccare cõuenit dĩne eſſentie. et pt᷑ ꝑti⸗

cipari a creatura itellectuali: ſ̊ nulli potius cõueit mu

nicare qꝙᷓ creature nobilioꝛi in natura.et hoc ẽ angelus.
ↄnicabit angelo:ſp liberũ arbitriũ ꝓut eſt flexibile ad
bonũ et malũ oꝑonitur illi.q̊ nõ erit liberũ arbitriũ in
agnlie rnn damaſ. Om̃e qð creatũ eſt.vertibi⸗
le eſt. vel m eſſe.vel ſᷣm electõem.̊ angelꝰ nõ eſt verti⸗
bilis ſᷣm eſſe.cũ ſit imobilis.q̊ vertibilis ẽ ſᷣjm electõem:
vertibilitas aũt ſm electõem ꝑtinet ad liberũ arbitriũ.
liberũ arbitriũ ẽ in angelis.q¶ Item penes liberũ aꝛbi
triũ eſt meritũ vel demeritũ:bſᷣ̊ meritũ vł demeritũ eſt in
angelis. liberũ arbitriũ eſt in angelis.¶¶ Item aug. de
ſide ad petrũ.vt dilectio haberet iuſtã et cõgruã laudeʒ
volũtatis:tribuit angelis libertatẽ:vt eſſʒ poſſibile ſiue
ad eũ qui ſupꝛa eos eſt intentõem ſancte dilectõis erige
re.ſiue ad ſe declinare:ex q̊ accipit᷑.ꝙ libeꝝ arbitriũ eſt
in angelis.¶ Item damaſ.deſcribẽs angelũ dicit.eſt na
tura intellectualis.arbitrio libera.vertibilis ſᷣm volun
tatẽ:om̃e em̃ creabile eſt vertibile.⁊ om̃e rõnale eſt arbi
trio liberũ.¶ Itẽ ang.de coꝛrectõe et gr̃a. Sciuit deus
magis ad ſuã omipotẽtiſſimã boĩtatez ꝑtinere.et ð ma
lis benefacere.qᷓ mala eſſe nõ ſinẽ:et ſic oꝛdiauit angelo
rũ et hoĩm vitã.vt ĩ ea pꝛius oſtẽderet ꝗd poſſit liberum
arbitꝛiũ.et deinde ꝗd poſſet gratie beneſicium. Ex bis Ś
colligit᷑ liberũ arbitrium ẽ in angelis.¶ Ad qð dicẽ

Dum . ꝙ liberũ arbitriũ nataliter ẽ in angelis.¶ Ad ob⸗

iectũ in cõtrariũ dicẽdũ ẽ.ꝙ illa diffinitio ſup̃ dicta libe
ri arbitrij.ꝓpꝛie ẽ liberi arbitrij. ꝓut ẽ in boĩe.in qͥ rema
net electio dñi ꝑ gram et mali ꝑ ſe.Si vᷣo ſumat᷑ ↄñ̃iter
ad liberũ arbitriũ in angelo.ſᷣm hoc cõueniet angelo ra
tione pꝛimarij ſiatus:tunc em̃ potuit eligi bonum gꝛatia
aſſiſtente et malum gratia teſiſtente. Hic autez ſciendũ.
ꝓ liberum arbitrium poteſt dici liberũ arbitrium a co⸗/
actione.vel poteſt dici liberum a miſeria. ſᷣm pꝛimum
modum dicitur eſſe liberum arbitrium in angelis. tam
bonis qᷓ; malis.et pꝛimo ſtatu et conſequẽti. Scõᷣm vᷣo
modum ſecundum nõ dicitur cõmuniter in bonis 1 ma

queſtio rõne liberi arbitrij in ſe.Oein⸗

rxxix.

lis.ſed in bonis tm̃. Ad ſecũdo obiectum.dicendum.
ꝙ liberum arbitrium a coactione cõmune eſt et natura⸗
le ipis angelis.et hoc modo non tollitur ab eis.ſed pꝛo
ut liberum arbitrium dicit flexibilitatẽ in aſfectu de bo
no in malum. vel econuerſo non eſt cõmune:ſed pꝛout di
cit fler ibilitatem in bonum et malum naturaliter ſic eſi
com mune.et hoc eſt quod dicit damaſ.At ereabilis vᷣo
vertibilis eſt.babens facultatem manendi et pꝛoficien⸗
di in bono.¶ Ao tercium dᷣo dicendum.ꝙ non poſſe pec
care.non eſt de natura creature intellectualis.ſed ꝙ ꝑ⸗
ticipatur a creatura hoc eſt ex gratia. on negatur &ᷣ
quin communicet dæus creature banc libertatem: ̊ hec
libertas non eſt creature intellectualis inqtum eſt ex ni
hilo.Qec in hoc liberum arbitrium inq;tum eſt in an⸗
gelo ſimilitudinem dicitur habere liberum arbitriũ di⸗
uini.ſed in hoc ꝙ non cogitur ad bonum. Unde anſel.
ſic liberum arbitrium erat:vt nulla alia rei cogi poſſet
ad recte agendum vel ad peccandum.et ideo iuſte repꝛe
benditur cum peccat.quia cum hanc haberet arbitrij
ſui libertatem. non aliqua re cogente.nõ aliqua neceſſi
tate.ſed ſponte peccauit.

¶ Articulus ſecundus

Dſecundum quo queritur quid ſit liberum
arbitrium.ſᷣm ꝙ conuenit angelo. Et ponit᷑
in li.ſniaꝝ talis diffinitio. Liberum arbitri⸗
um eſt facultas voluntatis et rationis:ſᷣ ra⸗
tio non conuenit angelo. In hoc em̃ diſtinguitur hbomo
ab angelo. vnde et eius differentia eſt rationale. ergo
liberum arbitrium pꝛout ſic diffinitur:non eſt in ange⸗
lo.¶ Eodeʒ modo poteſt obijci ̃ᷣm hoc quod dio Berñ.
in li.de libero arbitrio.Liberũ arbitriũ dicit᷑ liber ſui
ter voluntatem.iudex ſui ꝓpter ratõnẽ.Si &ᷓ iſte due
differentie cõueniũt angelo.nõ erit hic ratio liberi aꝛbi
trij pꝛout eſt in angelo.q¶ IJtem Merñ. oluntas habet
quocunq; ſe vertit rõem ſemper comitem et quaſi pedilſ⸗
ſequam: non ꝙ ſemper ex ratione.ſed nũqᷓ abſq; ratiõe
moueatur.ita vt multa faciat ꝑ ip̃am cõtra ipᷣam: ſ̊ hoc
nõ cõuenit angelo.qꝛ in angelo nõ ſunt cõtrarij appetitꝰ
Gᷓilla ratio quã ponit beatus Merñ.nõ erit diffinitio li⸗
beri arbitrij pꝛout cõuenit angelo.q¶ Item anſeł.ponit
talem ratõem. LCiberum aꝛbitrium eſt poteſtas ſeruan⸗
di rectitudinem pꝛopter ip̃am rectitudinem. hec iteruzʒ
diſfinitio liberi arbitrij non conuenit libero arbitrio.
ut eſt in angelis.conuemiret em bonis et malis.ſed ma⸗
li non habent hanc rectitudinem. et illud quod non ba⸗
betur.non poteſt conſeruari.ergo poteſtas cõſeruandi
rectitudinem non eſi in angelo.ã non eſt hec diffinitõ li
beri arbitrij in nrlieidi qð dicẽdum ꝙ pꝛima dif
finitio ꝓpꝛie videt᷑ ↄuenirè libero arbitrio pꝛout ẽ in ho
mine:nibilominus tamen ſi nomen rationis extendat᷑
ad intellectum qui eſt in angelis.poſſet conuenire.
autem extendatur nomen rationis ad intellectum ange
licum. patet per hoc quod dicit Joh.damaſce.Opoꝛtet
ſcire ꝙ angeli rõnales entes. arbitrio liberi ſunt.et vt
creabiles ⁊ vertibiles.Et iterũ Aut non erit rõnale aut
ratõnale ens.dñs actuũ erit et liberi arbitrij. vnde irra
tionalia nõ ſunt libera arbitrio: agunt᷑ eĩ a natura ma⸗
giſq agũt.Ex quo accipit᷑.ꝙ ratio ſiue rationale com⸗
mune eſt homini et angelo ĩ ſacra ſcriptura.⸗ Per hec
poteſt patere qualiter reſpondendum eſt ad hoc quod
dicit Merñ.in vtraq; auctoꝛitate.accipitur enim ibi ra
tio communiter pꝛout in angelo et bomine. VUnde poſt
in eodem libꝛo oſtenditur illam diffinitionem angelo cõ
uenire que eſt. iberuʒ arbitrium ẽ volũtarius cõſenſ⸗
Et iterũ. Deus ẽ actoꝛ ſalujs libeꝝ arbitꝛiũ capax.Vñ
ſi anglłs ẽ capax ſalutis.hʒ liberũ arbitriũ ſᷣm pᷣdictam
rõem. Vñ ſubiũgit Derñ. Libertas a nccitate ĩ ãglo ẽ
2 ĩ hoĩe.¶ Ad h̊ no qð obijcit᷑ ꝙ ĩ ẽgto ñ facit libeꝝ arbi
triũ multa ꝑ rõem ↄtra rõem.qꝛ nõ ſũt ↄtrarij appetit?

ſimul in angelo.dicendũ ꝙ ſumpta ratõe large boc acecꝛ
dit in demonibo:demones em̃ multa faciũt ꝑ rationẽ.i.
in intellectu cõtra rõem recta:et ſunt ibi quo ad hoc con
trarij appetitus. ꝓut appetitus nature cõtrariat᷑ appeti⸗
tui peccati. ᷣ̊ nõ ſunt ibi cõtrarij appetitꝰ bonus et mal?
ſm idem genus.vel vt bonus ſit ſᷣm fantaſiam aliꝰ ßm
intellectũ. ſicut cõtingit in hoĩe in quo eſt duplex moti⸗
num de quo infra dicet᷑. 4¶ Ad illud qð obijcitur de dil⸗
finitõe Anſel. dicẽdũ eſt. ꝙ illa diffinitio cõuenit ſic ipᷣe
dicit libe. arbi. ꝓut eſt ĩ angelis:eſt em ibi ptᷣas ſeruan
di rectitudiem ⁊c.¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ ꝙ illa rõ nõ
cõuenit demoĩbo. Dicẽdũ ẽ.q eſt queda ptas. que eſt ex
pte eius qᷓ pĩ ſeruare. Alia vo ex ꝑte rei ſeruade:ſic po⸗
teſtas viuẽdi dicit᷑ cũ res viſibilis pñs eſt.dicit etiã po⸗
teſtas videndi cũ nõ eſt pnño. Si ꝙ fiat ſermo de poteſta
te naturali ex ꝑte rõnis.et ptas ſernãdi in demoibo. ſi
nõ ſeruet᷑ rectitudo:nõ tñ eſt potẽtia oꝛdinata ao ſeruã⸗
dum rõe impoſſibilitatis ex ꝑte rei ſeruande. Elñ ſi ali
quid eſſet iuiſibile ab oculo.et ſi eſſet ĩitegritas viſus.di
ceret᷑ ꝙ nõ eſſet poſſibilitas videndi rem illam. Vno er⸗
go mogo dicit᷑ ptas in demonibo.alio mõnõ.

ODterciũ quo querit᷑. Atrũ liberũ arbitriuʒ
eque ſit in angelo ⁊ in homie. aũt ſit eque
in vtroq; ſic ondit᷑. Libertas in intellectuali
eatura attendit᷑ ex eo ꝙ eſt intellectuale ex nibilo ⁊ a
o:ſ̊ eſſe rem intellectualẽ ex nibilo et a deo eque pꝛin⸗
cipaliter ineſt aime et angelo.qꝛ neutri ineſt ꝑ alterũ.ſᷣ
immediate vtriq;:ergo et ratio libertatis eque ineſt hoĩ
et angelo. 4 Ytem ro libertatis ſumit᷑ penes imaginis
ratõem vt dicit berñ.diſtinguẽs int libertateʒ cõſilij.et
cõplaciti.et libertatem arbitrij. Dicit em̃.ꝙ libertas cõ
ſilij ⁊ libertas cõplaciti attendit᷑ penes rõem ſilitudinis
ei.libertas vᷣo arbitrij penes rõem imaginis:cum ergo
tam angelꝰ q; aia eque gerant dei imaginẽ.q ſcʒ neutꝝ
mediãte altero.ᷓ equaliter habent libertatẽ. ¶ Item li⸗
bertas fundat᷑ in volũtate intellectualis nature:ſᷣ habe
re volũtatem vel eſſe volũtariam naturã et nõ cogibileʒ
eque cõuenit angelo ⁊ aĩe.ergo ſũr libertas.Loꝗt᷑ autẽ
hic de libertate a coactõe.¶Cõtra videt᷑. ꝙ maioꝛ ſit li⸗
bertas in angelo qꝛ eſſentiã ſequit᷑ potẽtia.⁊ nobilioreʒ
eſſentiã nobilioꝛ potẽtia.et miꝰ nobilem eſſentiã minus
nobilis potẽtia:ergo cũ angelus nobilioꝛis ſit eſſentie
q̃ aĩma.nobilioꝛẽ habet potentiã ꝙ; aĩa.̊ potẽtiã ſequit᷑
libertas.ergo nobilioꝛ eſt libertas in angelo qᷓ in hoĩe.
Item ſic dicit᷑.ij.ſen.ij.diſt.quatuoꝛ ſũt attributa an⸗
gelo.ſcʒ ſimplex eſſentia.ꝑſonalis diſcꝛetio.ꝑſpicacitas

intelligẽtie. libertas arbitrij:et iſta ſe habẽt ꝑ oꝛdinem.
ita vt in quo eſt magis de pꝛimo.magis ſit alijs: in j
Geſt maioꝛ ſimplicitas eſſentie eſt maioꝛ ꝑſpicacitas in

telligẽtie. et maioꝛ libertas arbitrij:ſ inter angelos ad⸗
inuicem ſic eſt.ꝙ vnus aliũ excellit in ſimplicitate eſſen

tie. et in ꝑſpicacitate intelligẽtie 2 libertate arbitrij.

Hoc etiã dic plane magiſter eadẽ diſ.ca.ij.cũ &̊ plus ex
cellat angelꝰ aiaz in ſimplicitate eſſentie.q; vnus ange⸗
lus aliũ:g& multomagis excellit angelꝰ aiam in liberta⸗
te arbitrij.¶ Item libertas eſt ĩ deo angelo et hoie rõne
volũtatis.que tñ voluntas ſequit᷑ intellectũ. VUñ ſicut ĩ
illis eſt excellẽtia penes intellectũ.ſic videt᷑ eſſe penes li
bertatẽ volũtatis.que ſcʒ ſequit᷑ intellectũ:ſᷣ pꝛimũ itel⸗
ligit ꝑ vnũ ſolum qð ẽ idem cũ ipᷣo:angelꝰ intelligit ſolũ
ꝑ com ꝑatõem ad ſuꝑiꝰ ſcʒ ad cũ.qꝛ nõ recipit mediã⸗
te fantaſmate a rebo inferioꝛibo ſicut ĩtellectꝰ hũanus.q
plus elongat᷑:ꝗᷓ maioꝛ eſt libertas in angelo q; in aima
Item libertas eſt voluntatis facultas et rõis.ſᷣ maioꝛ
eſt facultas ſiue facilitas in angelo ad exeũdũ in actum
ꝙᷓ in boie.qð pʒ.qꝛ angelꝰ qcito ẽ. pt᷑ velle vel diligere

6 hõ nõ ſic. vt pʒ in puulo ꝗ habet impedimẽtũ a carne.
et expectat tẽpus vt habeat vſum rõis.ꝗ̊ et libertas ma⸗

ioꝛ eſt in angelo ꝙᷓ; in hoĩe.q. Quod ſi concedatur.iCõ⸗

tra. Libertas arbitrij videtur dici eo ꝙ vertibilis ſit vo⸗
luntas quo vult:ſed homo plus vertibilis ꝙᷓ angelus.
qꝛ homo pt verti a bono in malũ.et inde rurſus ĩ bonũ
nõ ſic angelus.ĩmo ſolum ſemel vertit᷑ vel in bonũ vel in
malum ſine regreſſu ad alterum:plus ergo homo ẽ ver

tibilis.ergo et plus liber:pꝛopter hoc conceditur ꝙ libe

rioꝛ eſt homo ꝙᷓ; demon.quia ſcʒ homo poteſt egredi pꝰ
caſum demon autem nõ.4 Item ſicut ſupꝛa dictum eſt
Libertas ſequitur rõem imaginis: ſed ratio imaginis
magis pꝛopꝛie videtur eſſe in homĩe ꝙᷓ in angelo.cum ĩ
vtroqʒ ſit:qð patet ex eo ꝙ in canone ſacre ſcripture legi
tur.ꝙ homo ſit ad imaginem.nõ ſic autem legitur ð an
gelo. g̊ ſᷣm hoc magis erit libertas.vel magis ſaltẽ pꝛo⸗
pꝛie in homine ꝙᷓ in angelo.¶ Solutio.pꝛenotandũ eſt
ꝙ triplex eſt libertas.pꝛima ẽ libertas a coactione ſiue
a neceſſitate. Secunda eſt libertas a peccato.de qua.ij.
Coꝝ.iij. Abi ſpiritus dñi ibi libertas.et ioh.viij.ſi filiꝰ
vos liberauẽit.vere liberi eritiſ. Lercia ẽ libertas a mi
ſeria de qua Ro.viij. Ipa creatura liberabit᷑ a ſeruitu⸗
te coꝛruptõis in libertatem gloꝛie filioꝝ dei. De hac tri
plici libertate habet.ij.li.ſentẽ.di.xxv.ca.eſt nãq; liber⸗
tas triplex. Dicimius &. ꝙ ſcdᷣa libertas ⁊ tercia nõ ſũt
eque in homine ⁊ in ongelo:ſed maxima eſt ĩ angelo bo
no.minoꝛ in homine bono.minima ĩ homie malo. nul⸗
la in demone. Sʒ pꝛima libertas que eſt a coactione. ẽ
eque in homine et angelo tam bono ꝙᷓ; malo. Vñ berñ.
in li.ð libe.arbi.Libeꝛtas a neceſſitate nec peccato nec
miſeria amittitur.nec ꝑ oꝓpoſitum auget᷑.nec plenioꝛ ẽ
in homine qᷓ; in angelo:et ſubiũgit hac pꝛerogatiua con
ditoꝛ rationalem creaturam iſigninit.vt ſicut ſue iuꝛis
ſueq; voluntatis nõ coactionis erat ꝙ bonus eſt: ita et
ſui iuris exinteret.vt nõ niſi vellet.bona vel mala fieret
Erx bis patet. ꝙ ſicut nõ cogitur angelus vt bene vł ma
le faciat.ita nec bomo:et ideo hec libertas equaliter eſt
binc et inde. Qualiter aũt hoc ſit infra patebit.Conce⸗
dimus autem tres poſitas rationes ad hoc additas.

Ad pꝛimum obiectum in contrarium ſcʒ de nobilita

te eſſentie. dicimus ꝙ nobilitas eſſentie nõ facit ad eſſe
ipſius libertatis:nobilitas em nature ineſt creature in⸗
tellectuali condite abſolute.libertas aũt eſt quedaʒ di⸗
gnitas deſcendens a deo in rationalem creaturam per
conuenient iam ad ipᷣm pꝛimum. Vngde libertas nõ ſeꝗ
tur naturam creatam eo ꝙ eſt creata.ſed in relatione ad
pꝛimum ſm conuenientiam:et ideo nõ ſequitur.ſi ma⸗
ioꝛ eſt nobilitas &̊ maioꝛ libertas:bene concedunt tamẽ
ꝙ abilioꝛ dicereiur voluntas in ſimplicioꝛi eſſentia ꝙᷓ ĩ
minus nobili et ſimplici: nec ſequitur ſi eſt abilioꝛ vo⸗
lũtas ꝗᷓ liberioꝛ.¶! Et ſi videatur ſequi ſicut pꝛobabat
ſequens ratio.quia libertas et facultas ⁊c. Ad hoc
ſoluendum ſciendum.ꝙ duplex eſt facultas in rationa⸗
li creatura. VUna que ſequitur voluntatem inꝙ̃tum eſt
voluntas.pꝛout ↄtingit dicere.q voluntas libere vult
quod vult.nec ab aliquo poteſt impediri:et hec facultas
equalis eſt in ommni rationali creatura.ſiue intellectua⸗
li.quia omnes eque ſunt ſine coactione ſicut patuit per
auctoꝛitatem Mernar. Eſt alia facultas non ſequens
ipſam voluntatem pꝛout volũtas eſt.ſed ipſam naturaʒ
que ſubiecta eſt illi:Fᷣm ꝙ contingit dicere ſimplicioꝛ
eſt facilioꝛ et abilioꝛ ad ſuum actum:et illa que minus
ſimplex eſt minus facilis. Scom hoc veruʒ eſt.ꝙ maioꝛ
eſt facilitas in angelo qᷓ in homine. ſᷣm ꝙ ſimplicioꝛ eſt
eius natura et ſubtilioꝛ: et ideo minus potens impedi⸗

ri ab ingreſſu in ſum actum. Scom hanc viam pꝛocede
bant omnes rationes adducte.ꝙ maioꝛ eſt libertas in

2 . .

angelo qᷓ in homine.quia omnes ſumuntur penes es j

reſpiciunt ipſam naturam ſubiectam voluntati.pꝛima
enim ſumitur penes nobilitatem eſſentie ſiue potentiè
angeli: ſecunda penes ſimplicitatem eſſentie: tercia et
quarta penes perſpicacitatem intelligentie: hec autem

omnia ſequũtur naturam ſubiectam voluntati. nõ ipaʒ
voluntatez Similiter facultss de qua vltimo obijcit eſt

„*

— —, —

, — „ 2 —

—

blisfteg
„angelus,
onüln
onoi ſer
lturg libe
ſegrec 5
dietumeſ
uagimis
geocuni
Tiprureſegi
keginrden
isſaltipro
notandi ed
ctione ſe
qun,
bertasann
Kaleruin⸗
.Deheent
näqglber
rciano ſüͤt
tianggobo
emnalo Vol⸗
(actione⸗⸗
epecenonet
nee pleniote
roganinncn
icut ſveinns
nuoelk inct
A mals ſianen
Tbeneft nn
equalirrh
ebit Coner⸗
Naditns⸗
denoblin
foettadek
creawrein
etapetn⸗
aturan
bertas ſoe
relanionetd
guitur ing
ncedumtn
zieſſentinci
ſt abilon on
uut hoheht
i. be
olnronoh⸗
injtumel
jlrfe fut
beeſneultus
ntelleaua⸗
annißer
on ſegtene
ſam haun
gunpiun
ape nii⸗
, lignnn
ſinecn⸗
eii

(Lueſtio

lELT0 —

facultas talis que ſequit᷑ ißam naturã ſubiectam.cum
vo dicit. libertas arbitrij eſt facultas ⁊c. ſumit᷑ facultas
ꝓ facilitate q ſequit᷑ iam voluntatẽ.inqtu volutas eſt.

Ab hac em facultate dicit᷑ liberũ arbitriu.ſi nõ dicat᷑ q
vtranq; facultatẽ ſequit᷑:illa tñ que ẽ nature ſubiecte vo

luntati ᷣm ꝙꝙ hmõt nõ eſt a qua dicit᷑ liberũ arbitrium.
Zld ea ꝗᷓ obijcit ꝙ maioꝛ eſi libeꝛtas in hoĩe.Ad pꝛimũ
dicendũ ꝙ nõ valet.qꝛ procedit a libertate q eſt a ſerui⸗
tute peccati ⁊ nõ a coactõne:bene em ſ. equit᷑ homo cũ ce⸗
cidit in malum põt reſurgere ad bonũ·et no angelus. 6
quo ad hoc liberioꝛ eſt homo vel minus ſeruus:hᷣ nõ ſe⸗

quitur q̊ minus poteſt cogi. De hac aũt libertate que ẽ

a peccato dixrimus. ꝙ nõ eſt eque in homine ⁊ in angelo

AVnde berñ.diuĩe ſimilitudinis ſummũ gradũ tenẽt an

geli boni.nos infimũ.adam mediuʒ.demon nullum. Et
nota ꝙ dicit ſimilitudinis nõ dicit imaginis:q; ſimili⸗
tudo magis attendit᷑ penes gratuita.et ideo nulla eſt in
demonibo imago.magis penes naturalia: et ideo ſalteʒ
in aliquo gradu remanet in demonibo. Si aut ad hoc
obijcit.q hõ in pluribo vertibilis eſt ꝙᷓ angelus.q; ange⸗
lus ſol ũ ſemel vertit᷑.ergo hõ eſt liberioꝛ.Cicendũ q nõ
ſequit᷑.qꝛ ex alia rõne eſi vertibilitas.⁊ ex alia ratone li
bertas: qꝛ libertas eſt dignitas exiſtens in intellectuali
creatura ꝑ conuenietiam ad pꝛimũ.vertibilitas aũt ſeꝗ⸗
tur ipᷣaʒ naturã creature ratõnalis m ſe. VUnde nõ ſegt
ꝙ maior libertas.ſed qꝛ maioꝛ mutabilitas ⸗ H eſt veꝝ ·
Ad illud qð obijcit᷑ ſedᷣo.ꝙ libertas ſequit᷑ ratõeʒ ima
ginis. Dicẽdũ ꝙ lʒ in canone ſcriptuꝛe inueniat᷑ de hoĩe
ꝙ ſit ad imaginẽ ⁊ nõ de angelo expreſſe:nihilominꝰin⸗
uenit᷑ ibi ᷣm beatũ grego.implicite. in ratõne ſignaculi
ſimilitudinis.Eʒech̊.xxviij.et imago vno mõ eque eſt in

homine et angelo. ꝓut alio mõ attendit᷑ penes memoꝛiã

