tur.ergo ignoꝛantia eſt actuale peccatnm.¶ aũt ſit
oꝛiginale peccatũ.videt᷑ ex verbis hug.de ſancto victo.

pa ſimul ⁊ pena oꝛiginalis.ergo ignoꝛãtia eſt oꝛigialis
culpa. ¶ Ad quod dicẽdum.ꝙ ignoꝛãtia vno modo dr
eẽ peccatũ actuale.in eo qui nõ curat ſcire quod tenetuꝛ
ſcire.⁊ ſic cõtinetur ſub actuali peccato ꝓut ẽ a volũta⸗
te nõ curandi/Alio vpᷣo modo dr ignoꝛantia oꝛiginalis
culpa pᷣm hug. ꝓut oꝛigiale peccatũ reddit li.ar.culpa⸗

ſcentiã ex parte voluntatis:et hec eſt intentio hugonis
ſm q trahimus ex pꝛimis parentibo oꝛiginalẽ cõcupi⸗
ſcentiã cũ ignoꝛãtia.Lercio ðᷣo modo dr ignoꝛãtia ha⸗
bere quãdam cõueniẽtiam cũ oꝛiginali.⁊ aliã cõueniẽ⸗

ſit actu ⁊ remanet reatu.vt ĩ illo qui voluit neſcire⁊ po
ſtea addiſcit:ſed nõ cõterit᷑ de voluntate pꝛioꝛi culpabi
li.tranſit actuũ quia nõ remanet iaʒ ignoꝛãs:⁊ manet

becn lieer ſub actuali peccato ſimpliciter cõtineat᷑ ſm
ce Pe

Exto queritur vtrũ peccaiũ ignoꝛãtie ſit
grauiſſimuʒ petm. qð notat᷑ ad ro.ij. An
ignoꝛas qm̃ benignitas dei ⁊c̃.Et dic am

bꝛo.peccas homo dum impunitatẽ tibi p
ittis. grauiꝰcũ dei bonitatẽ cõtemnis:grauiſſime cuʒ
ignoꝛas.et ſunt gradus peccatoꝝ. grauiſſimũ pctm ẽ
ignoꝛãtie. ¶. Cõtra.qug.in li.de bap.õð donatiſtas. Ve⸗
riſſimũ ẽlongegᷓuius eẽ pctm eiꝰꝗ ſciẽs.q eiꝰꝗ neſciens
peccauit.̊ᷓ peccatũ ignoꝛãtie minꝰẽ. Silr aug.in li. de

ignoꝛãtia nõ ẽ oꝛiginale peccatũ.iQAec ẽ actuale peccatũe

qui dicit.ꝙ ignoꝛãtia ⁊ cõcupiſcentia ſunt in nobis cul⸗

grnc

S

bile quo ad ignoꝛãtiam ex ꝑte rõnis.⁊ quo ad cõcupi⸗ Fr

tiam cu actuali. aliqnãdo eĩ traſit reatu ? remanet actu neſne
vt in ſacerdote de quo diximus cõtrito.aliquãdo vo tꝛã c velle

reatu quia adhuc remanet culpa.⁊ hoc mõ hʒ mediaʒ

ciui.dei.aſilem ſnĩam poit.ex ꝗbo colligit᷑ ꝙ peccatum
ignoꝛãtie nõ ẽ grauiſſimũ. Itẽ yſido.iQeſcire/ſimpli⸗
citer ad ignoꝛantiã ꝑtinet.noluiſſe ſcire ad ſuꝑbi ⁊ cõ
tumacẽ voluntatẽ. ¶ Ad quod dm ꝙ peccatũ ignoꝛã
tie dicitur multipliciter.vel cum peccat aligs⁊ nelcit ſe
peccare.⁊ tũc dicit᷑ peccare ex ignoꝛãtia.vel cũ neſcit et

ctu culpe ⁊ pene.ẽ ̊ ignoꝛãtia diſponẽs ad pctm ſeq̃ns
⁊ ignoꝛãtia materia ipius peccati ſiue circa qð ẽ petm
7 ignoꝛãtia ↄns peccatũ aggrauãs ipᷣm.hoc vltio mõ

no curat ſe ſcire.vel peccat qui peccato ⁊ poſtea nõ ſen⸗
tit ꝙ guiter peccauit.immo reddit᷑ q̃i inſenſibilis reſpe·

7

dicitur illa autoꝛitas amb.grauiſſime peccat q ignoꝛat
id ẽ ꝑiculoſiſſime.quia ſi ſentiret peccatũ ac penã pecoea
ti.ad medelã cõfugeret qua curaꝛet᷑ a pcto.⁊ ſicẽ de illo
ꝗ nõ habet ſenſum moꝛbi ſui. Yllud aũt qð dicit ug.
ꝙ; peccata ſcientiũ pᷣferũtur peccatis neſciẽtiũ: intelligi
tur de ignoꝛãtia antecedẽte peccatum ſic em diminuit.
Quod aũt dic̃ yſido.Qelſcire ſimpliciter ad ignoꝛan
tiam ꝑtinet.noluiſſe nec ſcire ad ſuꝑbiam ⁊ cõtumaceʒ
voluntatẽ:intelligitur de peccato ignoꝛãtie ſᷣm ꝙ igno⸗
rãtia ẽ illud circa quod ẽ peccatũ.⁊ hoc mõ graue ẽ pec
catum. Vñ dicit yſido:ibidẽ.volũtate ꝓpꝛia deum ne⸗
ſcire velle.quid aliud eſt ꝙᷓ velle ſuperbiendo dominuʒ
contemnere. L

¶dbuc etiam que. S. j.

ritur de peccato eue cũ eẽt ex ignoꝛãtia (ſicut dic y ſido)
qualiter tamgraue fuit peccatũ 2 grauiſſime punitum.
videtur em ꝙ boc peccatũ maius eẽt alijs peccatis:a tñ
fuit peccatũ ex ignoꝛãtia)nullũ em aliud peccatũ actu,⸗
aAle ita grauiter punitũ ẽ.cũ ergo mẽſuꝛa pene ſit jm mẽ
ſurã culpe.nullũ peccatuʒ videt᷑ eẽ ita graue.( ¶ Ao qð
poteſt rñderi.ꝙ dicitur aliquod peccatũ eẽ ex ignoꝛan⸗
tia. vel quãdo aliquis ignoꝛat vtrũ fuerit pᷣceptum vl ꝓ
hibitũ.⁊ delinquit vel cõmittit.⁊ hoc modo nõ fuit pec
catum eue ex ignoꝛãtia.nouit em̃ eẽ pᷣceptuʒ a dño. Eſt
iterum ignoꝛãtia qua neſciuit eẽ verũ quod ei ſuadebat᷑
a dyabolo:et tñ aſſumpſit.⁊ iſta neſcietia nõ diminuit
culpã nec tñ ꝓpter illã pꝛincipaliter aſſignat᷑: ſed ꝓpter
hoc ꝙ appetendo eẽ ſicut deus totũ genus humanũ obli
gauit ad peccatũ:guſtando de fructu vetito.vnde omes

fzZe

in illis pꝛimis ꝑentibꝰ peccauimus.

brüſeptimuz

Eptimo queritur vtrũ ignoꝛantia excuſet
a peccato vel nõ excuſet. Et videt᷑ ꝙ excu⸗
ſat.ꝑ hoc quod dicit aug.iĩ.q.no.te. Qui
ignoꝛat nõ ſuo vicio.nõ em̃ fuit a quo di⸗
ſceret:nec rumoꝛe cõpeꝛit opinionẽ doctrine: immunis
7 a cõdemnatõe.ergo ignoꝛantia excuſat.4! Ytẽ.iij. act.
Scio ꝙ ꝑ ignoꝛãtiam feciſtis.cõuertimini ergo vt dele⸗
antur peccata veſtra.ergo ꝑ ignoꝛantia minuebat᷑ pec⸗
catũ. IJtem aug.in.q/ Quõ reus cõſtituitur ꝗ
neſcit quid fecerit.ergo ignoꝛantia excuſat.¶ YIez apo⸗
ſtolus.j.ad thi.j.miſericoꝛdiã cõſecutus ſuʒ quia igno
rans feci.ergo ignoꝛantia excuſat.et ſi nõ a toto tamen kn c d

a tanto. Cõtra. aug. ſupilludſri: luc. Qui no⸗ cogno
uit et fecit digna:plagis vapulabit paucis.glo.ignoꝛãa⸗
tia que nõ ẽ S qu ſcire volunt ſed eoꝝ qu⸗ neſeiũt ne nes t
minẽ ſic excuſat vt ſempiterno igne ñ ardeat.ergo igno
rãtia hmõi nõ excuſat.¶ Itez Aug·in. q.no.te.¶ oiiis
ignoꝛãs immunis a pena ẽ.hic em qui potuit diſereet ”
nsõ tedit oꝑam remiſſe fecit. negligẽtioꝛ aũt luxu Aaut
ʒce Ral iuolẽtia inexcuſabilis eſt a crimine.4 Jtem Ilido.
Sunt qui ſciẽter peccant et qui ꝑ inoꝛatiã cxcuſatõem

re . 1 , , —
querũt vt minus culpabiles habeant᷑.qui tñ ſeipos nõ Re ſe⸗ ,
minuũt ſed magis decipiũt:ergo bmõi ignoꝛatia nõ ex⸗ S Arr.
cuſat. Iem ſup illud ps. Loluerunt intelligeꝛe vt be * &
ne ⁊c̃.glo.volũtati male ſempeꝛ pena debetur.ergo iſta
ignoꝛatia addita alteri culpe.nõ diminuit aut excuſat
ſed magis auget. ¶¶ Iem cecitas inducit peccatũ. ſicut erſionet
atet in lamech. qui cecus effectus ſagitta occidit caym
ed ſicut cecitas ẽ in coꝛꝑe:ita ignoꝛantia in ania. ergo
ignoꝛantia facit ad eſſe peccatum.quod non eſſet ſi non
ignoꝛantia eſſet.ergo ignoꝛantia nõ excuſat peccatum.
quod dicendum ꝙ ignoꝛantia quedam excuſat. “ Dri

et queda nõ excuſat.Eſt em ignoꝛantia inuincibilis ex
caſu.in qua non incidit homo ex ſua culpa ſed ex debili
tate:et hec excuſat.Eſt iterũ ignoꝛantia iuris diuini et
canonici.et bec excuſat ſinplices quo ad quedã que nõ

ſunt neceſſaria ad ſalutẽ eẽntialiter. Ecõtrario vo ẽ ig⸗
rantia que nõ excuſat quo ad deum:vtpote ignoꝛantia

— — — — — — — — — — — —

—— — —⏑

N
a⸗
,
h.
dan⸗
10,
⸗
/

4

9)
n.
i
u⸗
ni/
5
An
p⸗
bee⸗
Eſ
at
nit
ter
bli
ſes

ſupina ſiue afſectata.a ignoꝛãtia eoꝝ ad que tenet᷑ hõ.

e Z Ignoꝛãtia negligẽtie. ider hoc pi rdere ad obiecta

Cũ em dicitur.q ignoꝛãtia excuſat vel ſimpliciter vel ĩ
parte.intelligitur de ignoꝛãtia immutabili.⁊ ð ignoꝛã
tia ſimplici:nõ dico eoꝝ que ſunt ad ſalutẽ.⁊ de ignoꝛã
tia facti.Illa ergo autoꝛitas qaug.in li.de.qno.te.de ig
rantia immutabili.intelligit᷑ m ſtatuʒ perſone ⁊ loci.
Illa vo autoꝛitas in li.act᷑. Scio ꝙ ꝑ ignoꝛãtiam feci
ſtis.nõ intelligitur de ignoꝛãtia que excuſat a toto. ſed
que excuſat a tanto.dicitur eĩ in eugelio ioh.xv. Nũc
aũt excuſatõem nõ habent de peccato.ſed in quibuſdaʒ
etiã eoꝝ poterit eẽ ignoꝛãtia negligẽtie:⁊ illa nec excu⸗
ſabit a tanto nec a toto.ñ de talibus dicit ang. cũ pᷣ⸗
dicaretur veritas.vt eã addiſcerent oꝑam nõ dederunt.
ſᷣ ꝑ ignoꝛantiã actoꝛem eius occiderũt. Tercia vo au
toꝛitas aug.in.q.ve.teſ.intelligitur ð ignoꝛantia inuĩ⸗
cibili ex caſu. VUñ dicit. aliquos ſcimus ſubito demẽtes
factos ferro.fuſta/lapidibus.moꝛſibus.multos nocuiſ
ſe captos aũt induſtria ⁊ iudicibus oblatos minime re
os factos.eo ꝙ non voluntate ſ impellente vi.neſcio qᷓ
hec geſſerunt neſcientes..¶ Quarta vᷣo autoꝛita s intelli⸗
gitur de ignoꝛãtia que nõ excuſat a toto ſed a tãto. que
fuit in aplo paulo arbitrabatur ſe obſequiũ pᷣſtare deo
zmmſſibt legis emulatoꝛ exrñs.et iõ peccatũ eius veniale fuit.euʒ
ad miſericoꝛdiam confugit, licet eẽt in genere moꝛtalis.
Ad autoꝛitates vo que ſunt ex alia parte dicendum
eſt.ꝙ illa autoꝛitas aug.in.q.no.teſeintelligitur de iq⸗
rantia negligẽtie.que quo ad hoc nõ excuſat ſed multo
magis cũ fuerit ex maliuolentia. Illa ðo qᷓ ponit yſi.

intelligitur de ignoꝛantia affectata/ſimiliter illa qᷓ po⸗
nitur ſuper illud ps. Qoluit intelligere vt bene ageret
Illa vᷣo que ponitur ab aug. ſuper illug. xij.luc. Qui
nõ cognouit ⁊c.intelligitur de illa ignoꝛãtia que nõ ex⸗
.⸗ euſet Atoto licet excuſet a tanto.et io dicitur neminem
ſi exeuſ⸗ at ⁊c.¶ Ad quartũ no dicẽdũ ẽ.ꝙ in ꝑte ſimile
ẽ de cecitate et ignoꝛãtia ⁊ in ꝑte diſſimile.quo ad hoc ẽ
. onmſtonud ſimile.ꝙ ſicut cecitas inclinat ad peccatũ.ſic etiã igno⸗
rantia.quo ad hoc pᷣo diſſimile:ꝙ cecitas tm̃ pena eſt:
ignoꝛantia Poteſt eſſe culpa.

Ctauo querituꝛ de excuſantibo peccatum
que magis excuſant.que ⁊ ẽ comꝑatio igᷓ
rantie ad ignoꝛantiã.Eſt aũt quedã diui
ſio ignoꝛantie.ex parte materie cũ dicituꝛ
alia eſt iuris alia facti. Ignoꝛãtia vᷣo iuris.alia ẽ iuꝛis
naturalis.alia eſt iuris diuini.alia iuꝛis canonici.alia
iuris ciuilis.Poteſt ergo queri que ignoꝛantia minꝰex
cuſat et que no. ¶ Ad qð rñdendum.q; ignoꝛantia iu⸗
risſi excuſat aliquã perſonã. vtpote ſimplices qui non
habent facultatem ꝑueniendi ad iuris ꝑitiam. vt ſunt
ꝑuuli.ruſtici.⁊ mulieres minus excuſat qᷓ ignoꝛãtia fa
cti. Ignoꝛantia em̃ iuris in his que ſunt ad ſalutem mi
nus excuſat:vtpote ignoꝛantia iuris canonici vel diui⸗
ni ꝙtum ad quedã pᷣcepta.naturalis vo iuris minime.
canonici vᷣo iuris plus excuſat quaſdam perſonas: ci⸗
uilis vᷣo plus.quto em̃ plus tenetur homo ad cognitõ
nẽ iuris:tãto minus excuſatuꝛ.quia ᷣo vnnſquiſq; tene
tur adſcientiã iuris naturalis.iõ nullus adultus excu
ſatur. nulli em adulto licet legem naturalem ignoꝛare
qm ipᷣa ſcribitur in coꝛde humano naturaliter.Eſt ⁊ ſei
entia iuris diuini.ſ.legis ⁊ ꝓhetaꝝ eugelice ⁊ apłice
doctrine.⁊ iſtã tenentur epi ſcire et plati maioꝛes: qui
tenetur omni poſcenti reddere ratõnem de ea que eſt in
eis fide ⁊ ſpe.ñ ab eis requiritur ſcientia noui teſta.
layci vᷣo tenẽtur ad noticiã vcalogi et eoꝝ que ꝑtinent
ad fidem ꝓut cõtinetur in ſymbolo apoſtoloꝝ. Ignoꝛã
tia vᷣo quo ad quedam iuris diuini eos excuſat ſi implici
ter.qᷓtum ad quedam vo excuſat a tanto etſi non a toto
Eſt et iteꝛum noticia iuris canonici quod cõtinet ↄſtitu

cxxix.

tões eccleſiaſticas ad intelligenda peccata.⁊ ad bãc te⸗
nẽtur ſacerdotes curam aĩarum habentee 7 cõfeſſoꝛes.
Ignoꝛantia huius iuris quoſdam alios excuſat etſi nõ
a toto tñn a tanto.nõ em̃ omnes clerici tenẽtuꝛ ad notiei
am oĩm que ſunt in iure canonico etſi teneantur ad no⸗
ticiam quoꝛũdam. Eſt iterum ignoꝛantia facti. et hec ẽ
duplex. vel in differentijs ad ſaluteʒ ⁊ ad officiũ.⁊ bec
ercuſat ſicut habetur.j.ad coꝛinth.x. omne quod in ma
cello venit mãducate nihil interrogãtes pter conſcien
tiam. Eſt autem factum neceſſarium ad ſalutem vt ꝙ;
rpᷣe paſſus eſt.et eſt faectum neceſſarium quo ad officiuʒ
vt in ſacerdote ꝙ facta fit ei manuum impoſitio. ꝙ pol
licis et indicis conſecratio.Et circa neceſſarium ad ſa
lutem diſtinguendum eſt.quia aut non poteſt vitari ig⸗
rantia ſicut in illoqui a natiuitate ſua caret vſu ratio⸗/ Itra
nis:et hec excuſat.aut poteſt vitaꝛi ſicut in iudeis et pane
ganis:⁊ hec non excuſat.¶ Eſt iteruʒ alia diuiſio igno
rantie.quia alia eſt ſimplex.alia eſt craſſa. alia affecta⸗
ta. Simplex eſt quando aliquis neſcit quod tenetur ſci⸗
re facit tamẽ aliquid ſed non quicquid poteſt: et hec ex
cuſat a tanto etſi non a toto.Ignoꝛantia craſſa eſt quã
do aliquis negligit ſcire quod tenet᷑.nec tñ vult ſe neici⸗
re.hec minus excuſat ꝙᷓ ſupꝛadicta.aliquando tamẽ ex
cuſat non a toto ſed a tanto. IJgꝛantia affectata eſt quã
do aliquis negligit ſcire ea que tenetur ſcire.et placʒ ei
neſcire:et hec accuſat ⁊ ñ excuſat. Item ẽ alia diuiſio
ignoꝛantie.quia quedam inuincibilis quedam eſt vinci
bilis. Illa que eſt inuincibilis.alia eſt inuincibilis per
naturam vt in puero qui non poteſt vti ratione.etĩ de⸗
crepito qui non poteſt diſcernere.et in eo qui naſcitur
amẽs.et hec excuſat a toto.Alia inuincibilis ex caſu.2⸗
bec contingit dupliciter. aut quia incidit ex ſua culpa.
aut qꝛ non incidit ex ſua culpa.ſi non incidit ex ſua cul⸗
pa excuſat a toto.ſi vᷣo incidit ex ſua culpa ſᷣm quoſdã
non excuſat a toto.ſᷣm alios excuſat:quia iam non ha⸗
bet liberum vſum rationis. ſed pꝛius non excuſabatur
ſiue de pꝛioꝛi.q¶¶ Item ignoꝛantia diuiditur ex parte el⸗
ficientis.quia alia eſt voluntaria.alia inuolũtaria.vo⸗
luntaria eſt duplex. alia eſt volentium neſcire.⁊ hec eſi . %.oö.
affectata ſimpliciter et non excuſat.Alia eſt nolentium neg hte
ſcire et hec eſt affectata ſm quid.⁊ hec ſimpliciter accu
ſat.ſed non tantum quantum pꝛecedens. Inuoluntaꝛia
dᷣo:aut fuit a pꝛincipio inuoluntaria:et hec eſt pena nõ
peccatum ſimpliciter.⁊ hec excuſat a toto.aut fuit a pᷣn
cipio voluntaria et poſtea facta eſt inuoluntaria.⁊ hec
excuſat a tanto etſi non atoto.

His cognitis adma/ S. j.

ioꝛem euidentiam ponendi ſunt quidam caſus de igno/
rantia. Queritur enim de puero qui ab infantia inclu⸗
ditur in carcere ſaracenoꝛum.vtrum ignoꝛando ea que
ſunt fidei peccetſquod non videtur. non em̃ poteſi babe
re eum qui eum inſtruat.nec per ſeipſum poteſt habere
cognitionem. ergo non poteſi non ignoꝛare.ergo nõ pec
cat.nullus em̃ peccat in eo quod vitare nõ poteſt.qiCõ⸗
tra ad hebre.xj. Sine fide impoſſibile eſt placere deo.
quod reſpondendum ꝙ talis cum peruenerit ad
ultam etatem habet potentiam credendi omnino.ꝗa
ſi facit quod in ſe eſt:dominus illuminabit eum per oc⸗
cultam inſpirationem. aut per angelum. aut per hbomi
nem. videtur tamen per hoc ꝙ dicit aug:in.qno. tel.qꝙ
ſi non fuit a quo diſceret nec ad eum aliquo modo ru⸗
moꝛ doctrine peruenerit:ꝙ tunc non ſuo vicio ignoꝛat 2
immunis eſt a condemnatione. Sed intelligendum eſt
tunc de diſciplina vᷣm ꝙ fit per doctrinam exteriorẽ vel
per doctrinam interioꝛem. opoꝛtet ànteʒ ꝙ faciat quod
in ſe eſt.facere autem quod in ſe eſt vti ratione ꝑ quam
põt cõpꝛehendere deum eſſe et inuocare adiutoꝛium tei
Diẽ em̃ beda:qꝙ vnuſquiſq; põt intelligere deum eſſe et

¶ Atem queritur de S. uj.

iudiciũ vẽturũ.de ĩcarnatiõe aũt? redẽptõe ſi aptet in⸗
tellectũ ſuũ q;tum in ſe ẽ:vocabitur vocatõe interioꝛi ⁊
ſi non exterioꝛi.

vtꝛũ quilibet catholicus teneatur ſcire de quolibet moꝛ
tali ꝙ ſit moꝛtale.qð videt᷑.nõ põt vitari malum niſi co
gnitũ.quilibet aũt tenet᷑ vitare moꝛtale peccatuʒ·ergo
quilibet tenetur ſcire de quolibet moꝛtali ꝙ ſit moꝛtale
¶ Cõtra.doctoꝛes dubitãt in caſibo ſubtilibo ſy monie æz
hmoi pctoꝝ.ergo nõ pñt ſciri a laicis.eꝛgo nõ tenentuꝛ
Rmñndendum eſt ad hoc.ꝙ quilibet tenet᷑ ſcire implici
te vel explicite.ꝑticulariter vel adminꝰgeneraliter.ſub
illa.ſ.ratõe generali qua dictat natura ſ̊ laici nõ tenen
tur ſcire & quolibet moꝛtali expliciteſlicet teneant᷑ viia
re in pꝛopꝛia ratione.

,,0⸗

ſacerdote qui accedit ad oꝛdines.⁊ nõ poteſt addiſcere
canones.⁊ ita nõ põt ſciꝛe: tenet᷑ ad ĩpoſſibile.¶ Cõtꝛa
dic hiero.aledictꝰ hõ ꝗ dicit deũ pcepiſſe iĩpoſſibile.
Siſte nõ tenet᷑ ad ĩpoſſibile.¶ Querit᷑ etiã de illo ſacer
dote ĩ qͥ peccat.nõ qꝛ vult ſuſcipe oꝛdines qꝛ in ſe bonuʒ
ẽ. nec in eo ꝙ neſcit.qꝛ adhuc nõ tenet᷑ ſcire.ergoĩ nullo
peccat cũ nõ ſint plura.¶¶ Ad qð rñdendũ.ꝙ peccat in
eo ꝙ vult ſuſciꝑe oꝛdies cũ neſciat nec addiſcere poſſit.
Ad aliud dðm. ꝙ licet teneatur ad ſciẽdũ canões ex
hoc ꝙ eſt ſacerdos ⁊ nõ poſſit addiſcere:nõ tenet᷑ ꝓpter
hoc ad impoſſibile.tenet᷑ em ex hoc nõ ſuſciꝑe cura aĩa⸗
rum. nõ ſuſcipere officiũ audiendi cõfeſſiones ⁊ iniũ
endi penitentias.in quibus eſt periculoſum iudicium
ESe⸗ adhuc videtur ꝙ in potẽtia ſciendi excuſet illũ
Plimile.qui em̃ cadit in pauꝑtatem ⁊ impotentiã dan/
di:excuſatur ſi nõ dat pauꝑi in extrema neceſſitate.ea⸗
dẽ eꝛgo rõne inpotentia addipndi excuſat eũ in hoc ca⸗
ſu.¶ Ad qð dicendũ ꝙ nõ ẽ ſimile.ille em immiſit ſe in
impotentiam curã babendi per defectum ſcientie. h ne⸗
mo põt ſe ĩmittere in impotentiã dandi.quia ⁊ ſi nõ ba
bet pecuniã.poteſt dare bonã voluntatẽ que magis pla
cet deo.nõ ſufficit autẽ iſti ſacerdoti curã habenti bonã
habere voluntatem d ſciendo vel ð curãdo.ſed opoꝛtet

Veé.

60

ꝙꝙ iße ſciat et curet.¶ Nẽ queritur de illo cui aparet ſa

thanas tranſfigurans ſe in angelum lucis.⁊ ipe credit
ꝙ ipᷣe ſit bonꝰangelus.⁊ apponit oẽz diligentiã quã põt
ita adoꝛat eũ.videt᷑ ꝙ ignoꝛãtia excuſet eum:eoꝙ ap⸗
ponit diligẽtiam quã potuit.¶ Cõtra adoꝛat quẽ nõ de
bet adoꝛare ergo peccat.¶ Rñdeo nõ apponit omnẽ di
ligentiã quã pot.⁊ ſi ꝗponeret.vel ꝑ ſe cognoſceret vel
deus ei reuelaret. ¶ Similiter queritur de ceco a quo
vxoꝛ querit debitum.et ipᷣe duhitat an ſit vxoꝛ ſua vł ali
ena.ſi ergo cognoſcit omittit ſe diſcrimini.ergo peccat
moꝛtaliter.ſi nõ cognoſcit exponit eã diſcrimini.eꝛgo ei
imputatur ſi illa adulteꝛet᷑.¶ Ad qð dicẽduʒ ·ꝙ ſi agꝑo
nit diligentiã quaz debet poterit ꝑ aliqua ſigna cogno⸗
ſcere ipᷣam eẽ ſuã vxoꝛẽ:et ita aufertur dubitatio.Si vᷣo
ꝑ nulla ſigna poterit cognoſcere nec ei deꝰreuelat.mo⸗
nenda eſt vxoꝛ ad hoc vt cõtineat ad tempꝰquouſq; poſ
ſit ab eo auferri dubitatio.ꝙ ſi noluerit:ipſa ſe ↄmittit
diſcrimini ⁊ nõ peccat vir:ſi ipa cũ alio coeat.¶ Simi
liter queritur de illo ꝗ dubitat de aliquo vtrũ ſit ſymo⸗
nia vel nõ.eo ꝙ quida iuriſperiti dicũt eẽ ſymoniã ⁊
dã nõ.quid eꝛgo faciendũ eſt cum ignoꝛat.Ad quod re

ſe diſcrimini. melius em̃ eſt vt incidat ĩ damnũ tꝑale qᷓ
in damnum ſpirituale.i.minus malum.

Ono queritur de ↄꝑatõne ignoꝛantie ad
alias cauſas excuſatõis. eſt em vna liga⸗
io rõis ꝑ ebrietatẽ ſicut fuit ĩ loth. Geñ.
xix. alia ligatio ꝑ naturalẽ ſtoliditatẽ.ter

ſpondendũ ꝙ abſtinẽdũ ẽ ab hmõi ↄtractu.ne ↄmittat
S

cia ꝑ freneſim ſiue ꝑ infirmitatem ꝑiculoſam bmõi. eſt
quaꝛta ligatio per doꝛmitõem.eſt quinta ligatio ꝑ igno

rantiã ſicut dictũ eſt.ẽ ſexta per ſtupoꝛem. Poteſt eꝛgo, 4
queri vtꝛũ equaliter excuſetur peccatũ in omibo pecca⸗

tis iſtis.vel amplius excuſetur ꝑ vnã ligatõem ꝙ ꝑ ali⸗

in li.de li:arbi. Inſanis.infantibus.doꝛmientibus. ni⸗
hil qð faciunt in bonũ vel malũ imputatur.ꝙ nimiruʒ
ſicut nõ ſunt cõpotes ſue rõis.ſic nec vſum tenent ꝓpꝛie
voluntatis.ac ꝑ hoc nec iudicium libertatis. De loth
ðᷣo dic amb.huius culpam dicimꝰ.nõ quãtũ inceſtus ſᷣ
quãtũ ebrietas meretur. ergo peccatũ nõ ẽ imputandũ

tas eſt oꝛigo inceſtuoſi cõcubitus peſſime generatricis
ꝑtis terioꝛ.ergo quo ad ebrietatẽ peccauit ⁊ quo ad
inceſtuʒ.¶ Item dicit phs de ebrioſo qui occidit.qꝙ du⸗
plices maledictões ei debentur.ergo ligatio rõnis que
ꝓuenit ex ebrietate:nõ ita excuſat ſicut in pᷣdictis.eꝛgo
nõ omnis ligatio rõnis equ aliter excuſat vel facit vt nõ
imputetur peccatũ.q¶ Similiter poteſt queri de pertur⸗
batõne qu habuit loth cũ dixit.habeo duas filias ab⸗
utimini eis.et de illo qui recipit leuitã.xviij.iudic.cum
dixit habeo filiam virginẽ.et hic homo habet cõcubinã
Ducã eas ad vos vt humilietis eas ⁊ vꝛam libidinem
cõpleatis:tm̃ obſecro vos ne ſcelus hoc cõtra naturam
oꝑemini.cũ em ꝑturbatio eẽt ſicut dicit aug.nõ erat ibi
cæliberatio rõnis. Vbi aũt nõ eſt deliberatio rõnis nec
eſſe poteſt.peccat moꝛtaliter.ergo illa ligatio ratõnis qᷓ
fuit ex hmoi ꝑturbatõe ipᷣm loth excuſabat in eo q; ᷣm
ſe erat moꝛtale.vel ſi nõ erat ibi tanta ligatio rationis
que excuſaret a moꝛtali non omnis ligatõ eque excuſat
ſed quedam plus quedam minus. ¶ Quod conceden⸗
dum eſt. vnde in quibuſdam eſt omnimoda ligatio Fm
omne tempus.⁊t illa omnino excuſat a peccato.ſicut eſt
in eo qui a pꝛincipio factus eſt extra mentem.? in mo⸗
rione.que vᷣo non eſt omnimoda ligatio:ſed accidit ſᷣm
aliquod tempus ſicut in ſenibus ex debilitate nature.
et illa pꝛo tempoꝛe illo excuſat. Quedam vo ex infirmi

loth niſi qᷓtum ad ebrietatẽ. ¶ Sed dicit iterũ ꝙ ebrie⸗
Feſſis ſch

qʒ contingit ꝙ infirmitas impedit imaginatonem. quã⸗

tate accidit ⁊ hoc poteſt fieri multipliciter. quia quãdo . Paaz fwraſtan

qʒ memoꝛialem.quandoq; logiſticam. quando vo lo⸗ vtatt ſen

. auũt nõ equaliter. videtur per hoc quod dicit᷑ . 5
O) E. .
cTteʒ S5

giſtica impeditur quandoq; ſunt lucida interualla quã NtnA

dq; non. Cum ligatur ratio cõtinue ex infirmitate non

ex culpa pᷣcedenti.omnino excuſatur ſm illud tempus.
Si vᷣo lucida ſunt interualla.poteſt ſibi pᷣuidere.et iõ
non omnino excuſatur Aliquando vo ligatur ratõ ad
hoꝛam ſicut in ſomno ex fatigatõne nature vel ex ebrie
tate.que accidit ex voluntate pambula vel ex ſtupoꝛe.ſ.
ex inſolita imaginatõe vel ex impꝛemeditatõne ſicut ex
perturbatione.ſi pꝛimo modo:nõ imputatur ei.niſi ꝗqa
potuit pꝛeuidere.ſi ſecundo modo imputatur ei quia ꝑ
culpam ingeſſit ſe in illam. Si vo tercio modo talis fu⸗
it cauſa que abſoꝛbuit vſum rõis ᷣm hoc excuſatuꝛ.aut
talis fuit que non debebat abſoꝛbere vſum rationis. et
talis non omnino excuſat. Si vᷣo fuit ex perturbatione
ad hoꝛam ligatio.quia non admittenda eſt flagitioꝛum
compenſatio:non omnino excuſatur. et ſi aliquantum
habeat excuſatõis. Unde loth peccauit moꝛtaliter ſi
minus qᷓ ſi imꝑturbatus diceret.

Einge querituꝛ de

omiſſione.Circa ipᷣam plures incidãt
dubitatões. Pꝛimo ergo queritur vtꝝ
omiſſio ſit peccatum. Secundo vtrum
ſit peccatum actuale.Tercio vtruʒ ſit

—

peccatum a tranſqr .
tiplicetur per ſpecies peccati.Quinto vtrum teneatur
aliquis ad impoſſibile. Sexto de com ꝑatõe eius reſpe⸗

8 23 5F

anſgreſſione ſeꝑatum. Quarto vtrũ mul

1
e e
.

fſſſech

17 4en
4 1

15

lle )ſeraſy
lo o velnz

Po⸗ .
—

3 d

—.

¶ Lueſtio

ctu alioꝝ moꝛtaliũ qtum ad quãtitatẽ peccati. Septio
qñ dr ꝑpetꝛari omiſſio.hoc ẽ quo tꝑe.Octauo de oꝛdie
ipᷣius omiſſionis ad cõmiſſionẽ.Qono ſi quatũcũq; ſit

homo pfectus ſꝑ omittit. Decimo de pena que debetur

in futuro peccato omiſſionis.

Vantũ ad pꝛimũ querit᷑ vtrum omiſſio ſit
peccatũ.Et oñdituꝛ ꝙ nõ.qm̃ dic aug:in

li. de veꝛa relig. Peccatũ ita ẽ volütariũ

llud dr malũ volũtariũ ſuꝑ quod quieſcit volũtas.ſed

E 2, bolũtas nõ quieſcit ſuꝑ aliqð ĩ omiſſioneqm̃ in pecca⸗

to ſunt duo.ſ.auerſio ⁊ cõueꝛſio lqm peccatũ ẽ ſpreto ĩ⸗
cõmutabili bono. bono mutabili glherere voluntas
in peccato nõ quieſcit ſuꝑ auerſionẽ ĩmo ſuꝑ ↄuerſionẽ
ſiue ſuꝑ bonũ cõmutabile ad qð fit cõucꝛſio. Si ergoĩ

omiſſione nõ fuit buius cõuerſio.ergo nõ quieſcit volã

tas ſuper aliquid in omiſſione.ergo omiſſio nõ ẽ malũ

cxxx.

ad mutabile bonum quietans appetitum dicitnr volũ⸗
turium.ſic autem nõ dicitur peccatum omiſſionis ꝑ ſe⸗
ipm voluntarium. Alio vpᷣo modo dicitur voluntarium r
comuniter cuius pꝛincipium eſt in ipo.quia vᷣo in ipſo 54
ẽE velle ⁊ nõ velle.facere et non facere.peccatum autem
omiſſionis eſt in non velle vel non facere quod tenetur
⁊ ſic peccatum omiſſionis hoc modo dicitur voluntari
um. ¶ Ao ſecundum dicendum eſt ꝙ vno modo dicitu
he⸗ volitum pꝛopꝛie quod cõſiſtit in poſitione.et ſic nõ dici Nr F.
5 tur voluntarium. Alio modo dicitur volitum quod cõ

qð ſi nõ ẽ voluntariũ:ñ ẽ peccatũ ſᷣ omiſ e ſiſtit in negatõne vt dicitur velle non facere pꝛout dicit
Io nõẽ malũ volũtariũ.ergo nõ ẽ peccatũ.minoꝛ patʒ. or· in glo.ꝗ

Oro:quod operoꝛ et non operoꝛ ſunt ꝑtes eius
29 qð eſ elor tſie deitur omettere velle nõ ceA
39 tercium dicendum.qꝙ pꝛout peccatũ dicitur auerſio ad
mutabile bonum. mutabile bonum dicitur cõmuniter
ad facere et non facere.¶ Ad quartum dicendum ꝙ nõ
eſt ſimile de peccato ⁊ iuſticia. Juſticia em̃ vt ſic requiꝛi
tur vtrũq; declinare a malo et facere bonum. Peccatũ
ðᷣo vt ſic non requirit niſi tdefectum alterius illoꝛum.ſ.
cum declinatur a bono fit malum.¶ Ad quintum dicẽ⸗

voluntariũ ? ita nec peccatũ.¶ Si dicat᷑ ꝙ pcem omiſ⸗ dum eſt. ꝙ facere malum dicitur vno modo pꝛopꝛie.ſcʒ

ſioms ẽ q aliquis nõ vult faceꝛe illud ad quod tenet᷑.
et ſic ſuꝑ banc negatõem nõ velle facere ad quod tenet᷑
hõ:quieſcit voluntas.In cõtrariũ obijcituꝛ.iſte tenetuꝛ
velle facere illud bonũ ⁊ nõ vult.cõſlat ꝙ hoc ẽ ex defe⸗
ctu voluntatis cũ dico nõ velle facere.ergo hic nõ quie⸗
ſcit voluntas ſuper aliquo: ̊ hic ẽ omiſſio.̊ᷓ in omiſſi⸗
one nõ quieſcit voluntas ſuꝑ aliquo.quare nõ ẽ pecca⸗
tũ.q¶ ercia rõ ſic patet ex pᷣdicta diffinitõe.Peccatuʒ

Fm ꝙ tranſgredi dicitur facere malum.cum ſit aliquid
cõtra pꝛeceptum affirmatiuum.⁊ hoc omittere non eſt
facere malum.Alio modo dicitur cõmuniter ſiẽ̃ habe⸗
tuꝛ.vij.ad ro.ſuper illud.quod em̃ operoꝛ non intelligo
glo. dimittere bonum et facere malum. ſunt partes eiꝰ
qð eſt oꝑari malũ.q¶ Ad ſextum dicenduʒ.q ulla diffini
tio.peccatum eſt dictum vel factum ⁊c.ſᷣm ꝙ conuenit
omiſſioni ſic intelligitur.vt dictum et factum ⁊ concupi

ẽ cõueꝛſio ad mutabile bonũ.videpenes hoc dicitur ra tum cõmuniter accipiantnr ad dicere ⁊ non dicere. fa
tio peccati:ß hec cõuerſio nõ ẽ in omiſſione.ergo nõ ba cere et non facere.ſicut ex pꝛedicta glo.habetur ꝙ ſi nõ

bet rõem peccati.¶ Quarta rõ due ſunt partes iuſticie
ſcʒ declinare a n:alo ⁊ facere bonũ.ps.declina a malo

ſic accipitur:pꝛopꝛia eſt diffinitio tranſgreſſionis.
(Membeumſecundu HS

mrelli 2 fac bonũ.Per has aũt qntur inſtrui ita ꝙ nõ ẽ ꝑfecta 4 .
iuſticia ſine hbis duab.EIñ nulli iſtaꝝ ↄuenit ꝑ ſe ratõ „7 KEcundo queritur vtruʒ omiſſio ſit pecoea E ſparifen 70 prſe Ppe 4 9 oricale
iuſticie.ergo ſimiliter due ſunt partes ꝑ quas dvturrdl — tum actuale.peccatum em actuale deter⸗ p ſa Algt adus
tio iniuſticie ſiue peccati.ſ.declinare a bono ⁊ facẽ ma⸗ minatur penes actum:ſed omiſſio nõ ier
lnm.⁊ neutra habebit rõnem peccati vel iniuſticie.De 3 nminatur penes actum ſed penes amotio⸗
clinare ergo a bono ꝑ ſe nõ habebit rõem peccati.ſᷣ̊ de⸗ nem actus. ergo omiſſio nõ eſi actuale peccatuʒ. Pꝛe
clinare a bono ẽ omittere.ergo omiſſio nõ habet rõneʒ terea.ſi eẽt ſpecies actualis peccati diuerſa a cõmiſſiöde
peccati.imo ſolũ eſt pars rõis peccati ſiue conditio pec penes actum diuerſum opoꝛteret determinari:ſed non n
cati.⁊ nõ dicetur eſſe peccatũ.¶ Quinta ratio pᷣceptuʒ – terminatur penes actum diuerſum.ergo nõ eſt actu⸗
ſtricte ſumptũ non ẽ ꝓhibitio ſtricte ſumpta.licet idem eale peccatum. ñiſio.dicẽdũ ẽ ꝙ actuale peccatũ di⸗
ſint large accipiendo pᷣceptũ.ꝓut.ſ.eſt ð faciendo ⁊ nõ ccituz ꝛopter hoc actuale.quia ex actu pꝛopꝛie volunta-
faciẽdo.ſed ſumamꝰſtricte vt ſit pceptum de faciendis. tis PBedinean em̃ teneatur facere aliquid.cum ĩ vo⸗
Pbibitio aũt de nõ faciendis.ex hoc ergo arguitur.nul luntate ſit non facere.ſi non facit:actuale peccatum di
lũ pᷣceptũ eſt pꝛohibitio.ſed facere bonu pertinet ad pᷣ⸗ citur eodem modo cum tenetur velle et non vult.quia ĩ
ceptũ.declinare a malo ꝑtinet ad ꝓhibitõnem.quia ad voluntate etiam eſt velle ſicut ⁊ nolle.non ergo ab hoc
hoc eſt ꝓhibitio.vt.ſ.homo declinet a malo.eꝛgo faceee actu exterioꝛi dicitur actuale peccatum.ſed ab actu in⸗
bonũ nõ eſt declinare a malo.ergo ꝑ oppoſitũ facere ma veigioe terioꝛi.et ita licet ſit remotõ actus exterioꝛis:nihilomi
lũ nõ eſt declinare a bono.ſed declinare a bonoẽ omit⸗ nus eſt potentia actus interioꝛis in omiſſiõe.q Ad ali⸗
tere.ergo omittere nõ eſt facere malũ.ſ̊ peccatũ ẽ ꝑ in⸗ ud vᷣo obiectum dicendum ꝙ omiſſio ⁊ cõmiſſio penes
terpᷣtatõem mali.ergo omittere nõ ẽ peccare.i Itẽ dicit alium et alium actum determinatur.velle em̃ nõ facere
aug. ꝙ peccatũ ẽ dictũ vel factũ vel cõcupitũ cõtra legẽ quod tenetur facere.⁊ velle facere quod tenetur non fa
dei.ſed in omiſſione nõ ſubſternitur aliquod iſtoꝝ.im⸗ cere ſunt actus diſparati.et ita omiſſio eſt actuale pec⸗
mo eſt ipo motio wn eneiergs niſo an eſt catũ aliud a tranſgreſſione ſiue a cõmiſſione.
peccatũ d oppoſitum habetur.iiij.iacobi. Scienti Wom b N fFore
bonũ et nõ faciẽti peccatũ ẽ illi.ſed oe non eſt niſi pec R Em rn tercinz
catũ omiſſionis.quia eſt peccatũ ex boc ꝙ nõ facit bo⸗ Ercia queſtio eſt vtrum omiſſio ſit pecca
nũ quod ſcit.⁊ hoc eſt omittẽs.ſ.nec facere.cũ ergo pec⸗ tum ſeꝑatum a tranſgreſſione:an ſeſe cõ⸗
cet ex nõ faciendo.cõſtat ꝙ peccat omittẽdo.ergo omiſ comitentur. Ad quod ſic aug.dicit.dua⸗
ſio eſt peccatuʒ.¶ Item aug.in ench.duabus ex cauſis bus ex cauſis peccanemus.aut uondum
peccamꝰ.aut nõdũ vidẽdo quod faceꝛe debeamus.aut vigdendo quid facere debeamus. aut nõ faciendo quod
nõ faciendo quod debere fieri i gidemꝰ.ſed hoc ẽ omit cbere fieri videmus.ſi g hec eſt ſuffitieneſdiuiſio.trãſ⸗ iptni
tere.ergo omittere ẽ peccatũ.¶ Ad quod dicendum ꝙ; greſſionis:&̊ altero iſtoꝛum duoꝝ modoꝛum erit. ſ̊ non
omiſſio ẽ peccatũ.¶ Ad obiectũ qutẽ pꝛimo dicẽdum.q; Bmo cũ illud ſit peccatũ ignoꝛãtie. eꝛit ſecũdo mõ.ſed
vo,,) o ong voluntariũ dicitur in peccato actuali moꝛtali.vno mõ cmm ſſio ill ẽ omiſſio: trãſgreſſio ẽ omiſſione¶ Itẽ cũ aligs
r, pꝛopꝛie illud cuius pꝛincipiũ eſt in ipo volente.⁊ trahbi· tenet᷑ nõ foꝛnicari ⁊ foꝛnicat᷑traſgredit᷑ ⁊ ſimul omittit
45 reᷣètur voluntas ex determmato appetibili in quo quieſcit. qꝛ tenetur reſiſtere temptatõni foꝛnicatõnis et non reſi⸗

⁊ Fm hoc peccatum tranſgreſſionis in quo fit cõuerſio
. „ heſl⸗ 15vo

— —–— 9—

ſtit.ergo eodem actu peccat peccato tranſgreſſionis et

onꝛiſſionis.̊ vnũ cõcomitat᷑ aliud. Iteʒ quicũq; facit
aliquod malũ opus deficit ĩ genere boni oꝑis vel in cir
cũſtãtia.ſᷣ̊ qñ deficit inomiſſione vł in circũſtãtia omit
tit vel negligit.ergo alterũ iſtloꝝ cõcomitat᷑ tragreſſio?⸗
¶Cõtra.vj.leui.diſtinguũtur adinuicẽ delictũ ⁊ pecca⸗
tũ.delictũ em̃ dicitur deſertio boni.peccatuʒ ꝑpetratio
mali.⁊ hec diſtinguũtur.̊ omiſſio ⁊ cõmiſſio diſtiguũ
tur. 4 YItem differuͦt adinuicẽ pcepta ꝓbibitões.bᷣ pe⸗
nes defectũ pceptoꝝ ẽ omiſſio:penes deſectũ ꝓhibitio⸗
nũ ẽ tranſgreſſio. inter ſe ſeꝑantur quẽadmodũ et illa
¶ Ao qð rñdendum.· ꝙ illa diuiſio peccati quam facit
aug.ad hoc tendit vt ondatur differẽtia inter defectum
ex ꝑte cognitiue ex ꝑte oꝑatiue.AIñ ꝓpꝛie loquendo ſe
ꝑat peccatũ omiſſionis a peccato ignoꝛatie.Peccatum

em̃ ignoꝛãtie ẽ.cũ nõ videmus qð facere debemus.pec
catũ omiſſionis cũ nõ facimus quod videmus debẽ fie⸗
ri.poſſet tñ large accipi illud membrũ vt nõ facere cõ⸗
muniter accipiatur a debitũ ſimiliter.⁊ ſᷣm hoc ſub il⸗
lo mẽbro cõtinerẽtur omiſſio ꝓpꝛie dicta ⁊ trãſgreſſio.ꝗq
em̃ tranſgreditur nõ facit qð debet fieri.¶ Ad ſecũdum
vᷣo dicendum.ꝙ omiſſio accipituꝛ cõmuniter ⁊ ꝓpꝛie.ſi
pꝛie accipitur diſtinguitur a traſgreſſione.ſi comunit᷑
ad trãſgreſſionẽ ſequitur omiſſio.nõ tñ ſicut genus ſex
ſicut cõcomitãs. Ao terciũ dicẽdũ m eandẽ rõem d⸗
ficere em̃ a genere oꝑis vel a circũſtãtia oꝑis dic omilſ⸗
ſionẽ vel negligẽtiã cõmuniter ⁊ nõ ꝓpꝛie.
(Mlembrum quartim
Varto queritur vtrũ omiſſio multiplicet᷑
ꝓ ſpecies peccati.vt dicatur quedã venia
lis quedã moꝛtalisſ⁊ iteꝝ ſi ples ſunt ſpe
cies omiſſionũ moꝛtaliũ.Oꝛ aũt quedam
omiſſio ſit venialis quedã moꝛtalis.videt᷑ per hoc ꝙ ali
qñ nõ facit hõ qð tenetur facere.aliqñũ nõ facit quod ex
pedit fieri.⁊ vtꝛoq; mõ ẽ omiſſio.Si vᷣo nõ facit quod te
netuꝛ facere moꝛtalis eſt culpa.Si vᷣo nõ facit qð expe/
dit fieri venialis ẽ culpa.ergo omiſſio quedã erit venia
lis quedã moꝛtalis.¶ Ad ſecũdum vᷣo videtur ſic aꝛgui
illa ad que facienda tenetur bomo diuident᷑ ꝑ ſpecies.
ſicut ea ad que nõ facienda tenetur hõ diuiduũtur ꝑ ſpe
cies.eꝛgo ſicut traſgreſſio habet ſpẽs moꝛtaliũ peccato⸗
rñ ples.ita omiſſio habebit ſpecies moꝛtaliũ peccatoꝝ
płes.¶ Ad pꝛimũ dicẽdũ ꝙ ſi omiſſio accipiat᷑ cõmum⸗
ter reſpectu debiti vel expediẽtis:tũc poſſet eſſe omiſſio
aliqñ venialis aliqñ moꝛtalis.ſed qꝛ ↄſuetuʒ ẽ accipere
reſpectu debiti.di omiſſio tm̃ moꝛtale peccatũ.⸗ Ad ſe⸗
cũdũ vᷣo dicẽdũ.q omiſſio aliter dimdit᷑ qᷓ trãſgreſſio.
tranſgreſſio em ẽ cũ ſit malũ.Aſdalũ aũt poteſt eẽ multi
pliciter:et circa diuerſum actũ ⁊ circa eundẽ. VUñ vtro⸗
qᷓ; mõ põt habere ſpecies.omiſſio.hẽè ẽ deſertio actꝰbo⸗
ni.bonũ aũt nõ diuiditur ꝑ ſpecies niſi ſᷣm diuerſitatẽ
actuũ.circa em̃ eundẽ actum nõ ẽ bonũ niſi vno modo.
vñ omiſſio nõ tot modis multiplicat᷑ quot modis tꝛanſ
greſſio.põt em̃ trãſgreſſio eẽ ſᷣm ſuꝑfluũ ⁊ diminutum:
omiſſio pᷣo nõ habet hmõi differẽtias.ſed cũ boni qð ẽ
virtꝰſint differẽtie ſm actus in ſpecie differentes: omi
ſio ſᷣm illa materialiter dinerſificatur.
um quntũ

Allinto queritur vtru aliquis teneatur ad
impoſſibile.et ex hoc omittat cũ ad illud
tenetur qð videtur.aliqua em̃ vouit virgi
nitatẽ ex voto:ergo cõtinere tenet᷑. Dit ꝙ

—

6 foꝛnicetur vel ꝙ cõtrahat matrimoniũ.cõſtat ꝙ pꝛi

tenebatur ad virginitatẽ ⁊ ꝑ culpã nõ abſoluit᷑ a tentõe
ſic em̃ de peccato repoꝛtaret lucrũ.ergo ad hoc tenetur.
bᷣ ẽ impoſſibile.ergo tenet᷑ ad impoſſibile.¶ Item iſte te
netur repꝛimere motũ libidinis.eꝛgo aut anteq ſit moꝛ
talis vel poſtq; ſit moꝛtalis.ſed nõ videtur ꝙ ante:quia

ante venialis ẽ.nõ tenetur aũt declinare a veniali.nõ ei

veniale eſt in phibitõne. Si vo tenetur repꝛimere cũ eſi

moꝛtalis et poſt. hoc eſt impoſſibile.quia cũ eſt moꝛtał:
nõ poteſt nõ eſſe moꝛtalis.et poſt neceſſe ẽ fuiſſe.ergo te
netur ad impoſſibile. ¶¶ Item iſte tenetur nũqᷓ; foꝛnicaꝛi
quia ꝓhibitiones obligant ad ſemper.ergo tenetur nõ
foꝛnicari in a.Poſito ergo ꝙ foꝛnicetur ĩ a.ipᷣm nõ foꝛ⸗
nicari in a eſt impoſſibile.et ad hoc tenetur.ergo tenet
ad impoſſibile.¶ Cõtra omne illud ad quod tenemur
ẽ ſub pꝛecepto vel ex ꝓhibitõe.ſed quod ẽ ſub pᷣcepto vł
ꝓbibitõne ẽ voluntarium.quicquid aũt eſt voluntariũ

Alm/ſubeſt li.arbi.ergo à pꝛimo:omne illud ad qð tenemur

ſubeſt li.ar.ſed nullũ impoſſibile ſubeſt li.aꝛ.̊ ad nul⸗
lũ impoſſibile tenemur.¶¶ Item omnis tentio ẽ reſpet᷑u
futuri.impoſſibile vpᷣo ꝑ accidẽs ꝓ tꝑe quo eſt impoſſibi
le nõ eſt futurũ.impoſſibile aũt ꝑ ſe ꝓ nullo tempoꝛe eſt
futurũ.¶ Itẽ ꝙ homo nõ teneatur ad veniale euitaãdũ
facit infirmitas. Adam em̃ añ infirmitatem tenebatur
ad euitandũ motus illos in genere qui mõ ſunt venia⸗
les.infirmitas ergo q;uis homo ingeſſerit ĩ eam er cul⸗
