pa facit ꝙ nõ tenemur ad illos mot?euitandos vniuer⸗
ſaliter. ergo młtofoꝛtius impoſſibilitas ſoluit nos a tẽ⸗
tione:quis ex culpa nr̃a in eam incigamna A. :nina
gratia queritur quid ſit tentio.⁊ ex ꝗbo cauſis hõ tenea enn;
tur. deinde que ſoluũt tentõem. Poõt ergo dici ꝙ tentio m
aliquando eſt ratione pꝛecepti vel. ꝓhibitionis.aliquan
do ratione pꝛopꝛij conlenſus ſicut in conctractibus. vo
tis.iuramentis.et pꝛomiſſis.aliquando ratione pecca⸗
toꝛum ſicut homo tenetur ad penam. Tentio ergo ſic
poteſt deſcribi?ex vi alieni pꝛecepti vel ꝓhibitõnis vł ꝓ
pꝛij aſſenſus vel culpe ad agendum vel non ad nõ agen
du. vel ad vtrũq;. vel ad patiendum obligatio/ad agen⸗ ⸗
dum ratõne pꝛeceptoꝛum ad nõ agenduʒ ratõne ꝓhibi⸗
tõnum.ad vtrũq; ratõne Apꝛij cõſenſus.ad patiendum
ratõne cu lpe ¶ Habito ergo quid ſit tentio et ex quibo
cauſis:ſequitur de his que ſoluunt tentionem.hec autẽ
dicũtur eſſe tria. IOmpoſſi bilitas.diſpenſatioet peniten

differre. vt penitentia ſoluat tentõem ex parte eius qui
tenetur.a ſic generaliter poſſet dici ſolutio debiti. Di⸗
ſpenſatio vᷣo ex parte illius cui fit obligatio vel a quo ẽ
obligatio. Impoſſibilitas vᷣo ex paꝛte rei ad quã obli⸗
gatur.¶ Sed poteſt queri ſi impoſſibilitas ſoluat bo⸗ ..
minẽ a tentione. ꝙ non videtur. tentio em̃ nõ eſt ratõne /t
pꝛecepti ant ꝓhibitõis ſiue ꝓpꝛij conſenſus.ſed impoſſi⸗
bilitas nõ aufert has cauſas.ergo nec effectũ emum ſi
ſunt he cauſe ſufficiẽtes.ſed tentio ẽ effectus ſufficiens
ab iſtis cauſis ꝓcedens:ergo nõ ſoluitur per impoſſibi⸗
litatem. ¶¶ Item dicit hiero. Anathema ſit qui dicit deũ
pꝛecepiſſe impoſſibile.et accipitur ibi pꝛecepiſſe comu
niter. ergo deus nõ pꝛohibuit aliquid quod nõ poſſit ñ
fieri.ſicut nõ pꝛecepit aliquid quod nõ poſſit fieri:non
ergo circa idem ſunt tentio et impoſſibilitas.aut ̊ nũq
tenebatur.aut ſi tenebatur:inõ tenebatur niſi ad impoſ
ſibile fieri.¶ Ytem aut incidit in impoſſibilitatem illaʒ
ex culpa aut ſine culpa.Si ex culpa ſicut ſacerdos qui
ignoꝛans officium ſuum ⁊ tenetur quottidie dicẽ.⁊ lu⸗
dens ad talos amittit librum ſuum:ex culpa non debet
repoꝛtare comodum.ergo non ſoluitur per impoſſibili⸗
tatem a tentione.Si vᷣo non ex culpa nec ſic ſoluitur ꝑ
impoſſibili tatem.ſicut accidit in ſacer dote infirmo qui
non poteſt celebrare et tenetur ex officio vel pꝛomiſſo ce
lebrare.non enim tenebatur miſi debitis conditõnibus
exiſtentibus in perſona.debita autem conditio ell ꝙ ſit
ſanus vel adminns potens celebrare.et ꝙ habeat ea qꝗᷓ
neceſſaria ſunt ad officium.¶ Similiteꝛ de diſpenſato
ne poteſt queri. oteſt enim queri ſi aliquis poteſt di⸗
ſpenſare contra pꝛeceptum nature.4! Similiter querit᷑
ſi quis poteſt diſpenſaꝛe contra pꝛeceptum ſummi pon
tificis.vel contra pꝛeceptum pꝛopꝛij pontificis.ðᷣbigr̃a.
Eſco contra pꝛeceptum archiepiſcopi cũ par vi⸗
Ann

tia.põt ergo queri ratione iſtius numeri.et videntur ſie Ei 1ei ſ. fFen

7

4

*ye

2 2£

,
17
Nn

e ß
ſi
n6
bi⸗
tß
ſ
4
3
ni
l

nü eſt bſewar Pcepta *

ueſtio

detur eſſe dignitas.nulla aũt ſit maioꝛ ꝙᷓ ſit pontiſica⸗
lis. ¶ Ad quod dicendũ. ꝙ nullus tenet ad impoſſibi⸗
le vᷣ ex impoſſibilitate ſi in eã incidit ex ſua culpa:tene
tur ad aliud ꝓpter illud ad quod prius tenebat. vt ad
ſatiſfactionẽ d culpa 71 damno.4l Ad obiectũ aũt pri⸗
mo dicendũ. ꝙ illa que tenet᷑ ex voto ad virginitatem.
aut foꝛnicat᷑ aut ↄtrabit matꝛimoniũ. ſi foꝛnicat᷑ tene⸗
bit᷑ adhuc ? impoſteꝝ ad ↄtinentiã: ⁊ tenebit᷑ ad ſatiſ⸗
factõʒz de culpa.Si vᷣo otrahit matrimonialit: tenetu⸗
ad agere pniam de voti tranſgreſſione:⁊ tenet᷑ nõ petẽ
debitũ lʒ teneat᷑ reddere.G.n.ſue poteſtatis ẽ.illud po
alieni iuris.l Ad ſecũduzʒ vpᷣo dðᷣm.qꝙ cũ dicit᷑ tenetuꝛ
reprimere motũ libidinis.ſenſus eſt. tenet᷑ nõ ↄſentire
vel ſimpłr vel ꝑ dñatõʒ motui libidinis moꝛtalis. Cũ
g̊ querit᷑. vtꝝ teneat᷑ reprimere anteqᷓ ſit moꝛtalis vel
cum eſt. Dicendũ eſt. ꝙ bec determiatio añ vel cũ põt
referri ad hoc verbũ tenet᷑.vel hoc verbũ repꝛimere. ſi
ad hoc verbũ tenet᷑:verũ eſt ꝙ añ tenet᷑ ꝙᷓ ſit moꝛtalis:
Si vo determiat ̊ verbũ reprimere:nõ tenet᷑ reprimẽ
ante.qꝛ nõ tenet᷑ nõ ↄſentire añ:niſi
tale eſt m om̃e tempꝰ. ſp̃ ſi eẽt determinatũ ᷣm certum
tempꝰ:nõ teneret᷑ reprimere añ.Elel põt dici ꝙ tenetuꝛ

reprimere añ.Ad quod obijcit᷑ añ eſt veniale ⁊c. di

cendũ ꝙ nõ tenet᷑ reprimere inqtuʒ veniale:̊ qʒ fieꝛet
moꝛtale niſi reprimeret᷑.¶ Ad terciũ dᷣo dicendũ.q cũ

foꝛnicat᷑ aligs.vtpote in a:tũc nõ tenet᷑ ad nõ foꝛnican

dũ in a.ſᷣno ad foꝛnicanduʒ impoſte G illud pᷣo
qð poſtea queꝛit᷑.vtꝝ aliquis ꝑ impoſſibilitateʒ ſoluat᷑
tentione? Dicendũ ꝙ nõ ꝓprie dicit᷑ illud: ̊ ꝑ boc dat᷑
intelligi ꝙ nõ eſt tentio niſi eius qð poſſibile eſt fieꝛi.?

eius qui põt ꝓ tꝑe ꝓ quo põt.vnde cũ ex euentu fit ali
quid impoſſibile ñ ꝓ illo temꝑe tenet᷑:ſ̊ ad aliud tene

tur quod poſſibile eſt ſi manet ex ꝑte ipſiꝰ poſſibilitas
ſi ðᷣo nõ manet ex ꝑte eius poſſibilitas ſicut eſt in eoꝗ
incidit in furiã ꝑpetuã: tũc ſoluit᷑ a tentõnelniſi ĩ eam
incideret ex culpa ſua:⁊ tũc ſᷣm quoſdã teneret᷑ ad pe⸗
nam ex impoſſibilitate in quã incidit ex culpa. ſᷣm ali⸗
os vo ſimplr abſoluiſ᷑ ꝓ illo temꝑe.¶. Per hoc p⸗t eſſe
manifeſiũ illud quod obijcit᷑.naʒ tentio nõ eſt niſi eius
qui poſſi bilitatẽ hʒ ꝓ temꝑe ꝓ quo hʒ.⁊ ita intelligit
quod dicit b. DHiero. Si.n.ñ poſſet hõ implere aliquo
modo faciendo vel nõ faciẽdo.nõ pᷣciperet᷑ a deo vel ꝓ⸗

hiberet᷑.¶ Ad aliud vᷣo dᷣm. ꝙ aliud eſt de impoſſibi

litate ex ꝑte rei ad quam obligat᷑ in euentu temꝑis. ⁊
aliud ex ꝑte ꝑſone. Qaz illa que eſt ex ꝑte ipius rei ex
temꝑe.nõ abſoluit boĩeʒ manente apud ipᷣm poſſibili⸗
tate.ſ̊ tenebit᷑ ad illud vel ad aliud ex defectu ſolutõis

illius.ſ̊ᷣ ſi aufert᷑ poſſibilitas ex ꝑte ꝑſone:tũc abſolui

tur a tentione qua prius tenebat᷑. Ad illð qð queꝛit᷑
de diſpenſatiõe. Rñndendũ eſt ĩ ꝑte illa vbi aget᷑ de iure

rationes iuris coĩs eſt agendum.

MWẽbx. pj.

Exta eſt de .atõne omiſſionis ad com⸗
miſſionẽ qtũ ad quantitatẽ pcti. aũt

ditẽ ſuꝑ illud pᷣs.declina a malo⁊ fac bo⸗

ni. dicit glo. duo bona ſunt diuerte a malo.⁊ fac bonũ

illud vitat culpã.ſ.declinare a malo. hec meret᷑ palmã
ſeʒ facere bonũ. maius aũt eſt illud bonũ quoq meret᷑
palmã ꝙ illud quod vitat culpã. ꝗᷓ ex ꝑte iuſticie maiꝰ
eſt bonũ facere bonũ ꝙᷓ declinare a malo.ꝭ ciꝰ oppoſitũ
quod eſt facere bonũ.ſ.malũ facere:eſt maius malum
ex ꝑte iniuſticie ꝙ; opoſitũ eius qð eſt declinaꝛe a ma⸗
lo.ſ.dclinare a bono.⁊ ſic maius malũ eſt facẽ maluʒ
ꝙᷓ cclinare a bono. cum penes veclinare a bono ſu⸗
mat᷑ perm omiſſionis:relinquit᷑ ꝙ inaius eſt peccatuʒ
cõmiſſionis ꝙᷓ eninie 1 oppoſitum.maius bo⸗
pibita. qꝛ nõ ꝓpter obfua⸗
A“⅛ A πna

6oſentire moꝛ

naturali ⁊ poſitiuo.ibi.n.de diſpenſatõibo qͥ ſunt rela⸗

omuſſio ſit magis pctm q; omiſſio ſic oſtẽ

Crrxr.

tionez ꝓhibitoꝝ babebit homo gloꝛiã: ̊ vitabit penã.
Apter obſeruationẽ vᷣo pᷣceptoꝝ ha bebit gloꝛiã ſicut di
cit glo.predicta.ſ̊ omiſſio eſt ↄtra obuatõʒ pceptorũ
oↄmiſſio eſt contra obuatõzʒ ꝓhibitoꝝ. cum maima
lũ ⁊ maius bonũ opponũt᷑:maius peccatũ erit omiſſio
ꝙᷓ ↄmiſſio.¶ Rñdendum ꝙ peccatũ omiſſionis ⁊ com⸗

miſſionis in diuerſis qᷓtũ ad quantitatẽ pcti ſe habent

vt excedentia ⁊ exceſſa.quia aliqñ eſi maius peccatuʒ
omiſſio q; ꝛmiſſio.aliqñ ecõuerſo.Si vo fiat com ꝑatõ
vniꝰ ad alteꝝ in geneꝛe:maius malũ ẽ ↄmiſſio qᷓ; omilſ⸗

ſio. Nam ar boꝛ que fructũ malũ facit plus nocet q; il⸗ vien ſe —
la que nullũ fructũ facit.omiſſio aũt eſt ſicut arboꝛque Wias ſ. Fi*du wen ſſio

fructũ malũ facit:omiſſio autẽ ſicut arboꝛ que nõ facit

fructũ bonũ. vtraq; aũt excidet᷑ 2 in ignẽ mittet᷑.ſibi⸗
lominꝰ tñ ad drñtiã paruuloꝝ nõ baptiz atoꝝ qui ñ fa e⸗d . —
or Ach p olmiſſls w*d ſut Si⸗,

ciũt fructũ bonũ:qꝛ nullũ faciũt.dicũt᷑ omittẽtes face⸗ vi Su * P
re fructum malũ.nã nõ facere cũ debet ⁊ poſſit eſt frn,. manſſto CραN˖ ent ari Bovo „
ctus malus.ſed nõ ſic ſicut facere malũ directe ad cuiꝰ miſſᷣ F ope .S E& νau
otrariũ tenet᷑. ¶ Ad illud vo quod obijcit᷑ in cõrrarüü Pont Heir- ſs t Nlnd n anado.

dðm eſt. ꝙ tenet oñtia in ↄtrario nõ ↄſequẽtia in ipſo. —
„ . — —– .
NMaz ſi facere malũ opponit᷑ ei quod eſt facere bonũ. ? lo r paſſa mn ddet ae ,.
clinare a bono:ei quod eſt declinare a malo.declina crſe ve⸗ t al ſecn
facere malũ eſt minꝰ malũ q; declinare a bono.ſᷣ econ⸗
uerſo.
(Mebru vij
ri.i.quotemꝑe.⁊ ponat᷑ exemplũ d aliq̊
qui doꝛmit? tenet᷑ ſurgere ad matutinas
nõ debet dici omittere qñ nõ ſuꝛgit:qꝛ tũc doꝛmit:p nul
luʒ peccatũ fit a doꝛmiente. tũc nõ omittit. ec omit
euigilet hoꝛa debita ⁊ ſurgat. ec poſt doꝛmitanoneʒ
omittit:qñ.ſ.euigilabat.tũc eni dicte ſunt matutine.ᷣ
tur omiſſio ꝑpetrari. q aliquis aꝓplicat ſe ad aciũ illi
citum impoſſibileʒ cum illo actu ad quẽ tenet. vt ſi iſte
infructuoſo.2 ita d alijs. ꝓpter quod nõ ſuꝛgat ad ma-
vutinas:tunc omittit.Si vo applicat ſe alicui aciuibo⸗
nõ omittit. Si vo fuerit actus indifferens tñ quia im⸗
peditiuus eſt eius ad quod tenet᷑:a lic omittit.ſed po-⸗ Mo ter

re aũt a malo ſit minus bonũ qᷓ; facere bonũ.nõ ꝓpt h
Eptimo querit᷑ qñ dicit᷑ omiſſio ꝑpetra⸗
2 7 nõ ſurgit. Querit᷑ ̊ qñ iſte cõmittit.qa
tit qñ ſe oꝛdinauit doꝛmitõni: qꝛ põt adhuc ↄtingeꝛe ꝙ;
nullo tꝑe omittit.¶ Ad quod reſpondẽdũ. ꝙ tũc dici
tenet᷑ ire ad matutinas ? inebriet ſe.vel ſit ĩ colloquio
no ad quem tenet᷑.⁊ ex illo feſſus doꝛmiat ⁊ nõ ſurgit:⸗ —
ſito ꝙ teneat᷑ ſurgere ⁊ nõ ſurgit. nec hoc eſt ex aliq cã

5Pcedenti que in ipſo ſit: ̊ tm quia ligata eſt vis ſenſibi .ſr · Nr amſio
Pre lis. nũquid omittit doꝛmiendo:? Dicendũ eſt ꝙ nõ. ſub⸗

intelligendũ eſt enim ꝙ tenet᷑ ſurgere cum audierit ſi⸗
gnũ ſurgendi.ᷣ ſi nõ ſurrexerit ex cauſa que ſuit in ipᷣo
tuc omittit.cũ canſaz ppetrat.

(Mébx. vn.

CTtauo queri? de oꝛdine omiſſionis ad cõ

miſſiont᷑. Ad quod ſic. dicit᷑ in p̃s.ſuper
illud. Incẽſa igni ⁊ ſuffoſſa.qð duplex ẽ
— radix peccati:amoꝛ male incendẽs. 2 ti⸗
moꝛ male humiliãs. timoꝛ vᷣo ad amoꝛẽ reducit᷑ ſi dic
aug-in li.æ li.ar.ſi &̊ omiſſio eſt ex tioꝛe male humili⸗
ante.ↄmiſſio ex amoꝛe male incẽdente.quẽadmodũ ti⸗
moꝛ radicat᷑ i amoꝛe ſiue ſit bonus ſiue malꝰ: omiſſio
radicabit᷑ in ↄmiſſione.. Ad oppoſitũ ſicut diẽ »höus har 93
tria ſunt in oꝑatõnibo virtutũ.ſ.ſcire.velle.⁊ firmiter
oꝑari:vnde pꝛius eſt ſcire.⁊ poſtea velle.⁊ poſt ẽ oꝑaꝛi
hũc oꝛdinẽ hñt peccata que ſunt circa iſtos actꝰ. ſed
ignoꝛantia eſt ↄtra primũ actum. cum.ſ.tenet᷑ aliquis
ſcire aliquid ⁊ nõ ſcit illud.omiſſio aũt eſt ↄtꝛa ſecũdũ
actũ.qñ ſcʒ tenet᷑ aliquis velle aliquid ⁊ nõ vult illud.
Sed ↄmiſſio ↄtra ipᷣm oꝑari eſt.qñ ſcʒ aligꝗs facit ali⸗
quid quod tenetur non facere.qᷓ ignoꝛantia ẽ ↄ priorẽ

SParcFe kbet,

De:Fe E N

Prepio zmſe

oꝛ eſt omiſſio qᷓ; ↄmiſſio. nſio.dðm eſt ꝙ omilſio ĩ
oꝛdine peccatoꝝſicut otingit oꝛdinẽ dicẽ prioꝛ ẽ omiſ⸗
ſio ꝙᷓ; omiſſio.¶¶ Ad obiectnʒ in ↄtrariũ dðᷣm.ꝙ radix
omilſionis nõ ſemꝑ eſt timdꝛ ̊ amoꝛ ⁊ libido. ſicut enĩ
ex amoꝛe male accendẽte aliquis facit malũ quod tene⸗
tur nõ facere:ita aliquis nõ facit bonũ quod tenet᷑ fa⸗
cere. vnde penes illas duas radices nõ diſtinguũt᷑ eẽn
tialiter omiſſum 72 ↄmiſſuʒ.

Ono querit᷑ vtꝑ quilibet ꝑfectus ſempeꝛ
omittat.dicit.n.Orig.ſuꝑ exo. Quantũ

actũ q; omiſſio: ne hia qᷓ ↄmiſſio. ̊ pri

quia tenet᷑ tantũ facere quantũ debet⸗? ñ facit.¶ Item

xiij .ad Roma.ſuꝑ illud: Plenitudo legis eſt dilectio.

Dlo.caritas ꝙᷓtomagis ſoluũ it᷑ tantomagis debetur.
quanto quis magis diligit:tanto magis diligeꝛe tene⸗

tur.minus ̊ diligit ſemꝑ ꝙᷓᷓ deheat. ſemp omittit.

l Item. xvij.luẽ. Cum omia bene feceritis: dicite qm̃
ſerui inutiles eſtis.ſed ſeꝛuus inutilis nõ adimplet qð
tenet᷑.ꝗ̊ cum omia benefeceritis nondũ quantum tene⸗
mini adimpleuiſtis.g̊ omiſiſtis.¶ Ad primũ dicẽduʒ
ꝙ cum dicitur:quantũ quis poteſt boni tantum debet
intelligendum eſt ꝙ duplex eſt debituʒ. ratõne accepti
⁊ ratõne precepti. KRatõne accepti eſt hoc veruʒ quod
dicit᷑:quantum quis poteſt boni tantum debet. hoc eſt
ex quanto poſſe vel ratõne quante potentie.Si vo ra⸗
tione precepti:ſic hoc nõ eſt verum: quantũ quis boni
poteſi tantũ dbet.vel quod boni quis poteſt hoc debʒ.
Cum auteʒ ſubdit᷑:nullus poteſt tantum facere quãtũ
cebet: ᷓ omittit. intelligendũ eſt ꝙ omiſſio nõ reſpicit
cebitum ex accepto ſᷣ̊ ex precepto.poteſt autẽ vnuſꝗſqʒ
facere quod debet ex pꝛecepto:a ita nõ omittit.omĩiſſio
etiazꝝ ſicut dictum eſi non reſpicit cireumſtantiam ſed
genus actionis m ꝙ eſt in precepto. ¶. Ad ſecunduʒ
vᷣo dicendum.ꝙ illa ratio non concludit ꝙ homo omit
tat:ſ ꝙ homo impfectus eſt in diligendo duʒ eſt ĩ via.
non enĩ poteſt diligere oĩno ex toto coꝛde ⁊ ex tota aĩa
ex tota mente.⁊ iqeo dicit augꝰ.in li.de ꝑfectõne iu⸗
E. ſticie.cur non precipetur homi iſta ꝑfectio: qᷓuis eam
in hac vita nemo habeat. non enim recte currit᷑ ſi quo
currendum eſt neſciatur.qũo aũt ſcitur ſi in illis pꝛec

7 premitiit cum adhuc aliquid carnalis ↄcupie eſt qdð
ↄtinendo refrenetur nõ oĩmode er tota aĩa diligit᷑ deꝰ.
2 ideo nõ ſequit᷑ ꝙ omittat ſi minus diligit qᷓ debeat:
ſicut ſi nõ diligeret. ¶ Ad terciũ no doᷣm. ꝙ reputatio
ſerui inutilis non eſt quia nõ facit quod tenet᷑ facẽ vel
quantum: ſed dicit᷑ ſeruus inutilis quia nõ veĩt ad ple⸗
ctum. Alio dᷣo mõ dicit᷑ ſeruus inutilis qui nõ fac q8ᷣ
ſacere tenet᷑.⁊ ſic nõ accipit᷑ ibi.quod pʒ ꝑ h̊ quod ad⸗
dit᷑:quod debuimꝰ facere fecimꝰ.q.d.in pceptis nõ de⸗

quis poteſt tantũ dvæbet.ſ̊ nullus põt tan-
tum ſacere quantũ & bet/q̊ ſemꝑ omittit

actu volũtatis peccauit ibi.ꝗ Silr dicim! ĩ omiſſiõe.
ꝙ ẽ reſpectu actꝰ volũtatis interioꝛis ꝗ geſcit ſuꝑ ipᷣm

. b, us ꝙ peccatũ ipius omiſſionis in actu ꝑpetrata de⸗
ptis oſtendepetſic ergo curramus vt cöprebendam cEate⸗ .
iti

peccati.omiſſio aũt eſt actuale peccatũ.⁊ drñtia ẽ int
puiaʒ peccati actualis ⁊ peccati oꝛigialis.quia oꝛigi⸗
nali debet᷑ carẽtia: actuali peccato actualis pena. ergo
peccato omiſſionis debet᷑ actualis pena.̊ hec eſt pena
ſenſus. ¶ Solutõ.dðm eſt ꝙ peccato ↄmiſſiõis ⁊ omiſ
ſionis debet᷑ pena ſenſus.⁊ noſolũ pena damni ſiue ca⸗
rẽtia viſionig dei. ⁊ hoc pʒ ex illo verbo dñi math. vij.
Omis ar boꝛ que nõ facit fructũ bonũ excidet᷑ ⁊ ĩ ignẽ
mittet᷑. ecce ꝙ tagit᷑ hic pena ſenſus que ẽ pena gebẽne.
ar boꝛi nõ faciẽti fructũ bonũ.nõ facere aũt fructuzʒ bo⸗
nũ iſtud eſt cõmune omiſſioni ⁊ cõmiſſioni.qꝛ nõ face⸗
re bonũ eſt duplex.vel ñ facere fructũ bonũ ſolũ vt ibi
quieſcat voluntas.vel nõ facere fructũ bonũ qꝛ fac cõ⸗
trariũ.ſ.fructũ malũ.pᷣmo ̊ modo ↄuenit omiſſiõi nõ
facere fructũ bonũ.ſcdðᷣo mõↄmiſſioni.qᷓ ex ̊ bo patz Sen
ꝙ vtriq;.ſ.omiſſioni ⁊ ↄmiſſioni debet᷑ pena afflictiõis
gehenne que eſt pena ſenſus. Sitłr illud pʒ ex alia ra⸗
tione.qm impaſſibilitas put eſt dos redditur facienti
bonũ fructũ finalit.facere aũt bonũ fructũ bʒ duo op⸗
poſita.ſ.nõ facere fructũ bonũ cũ teneat᷑: ⁊ ẽ omiſſio⸗
nis.⁊ facere fructũ malum:z hoc eſt cõmiſſionis.ergo
vtriqʒ.ſ.omiſſioni ⁊ cõmiſſioni debet᷑ paſſibilitas ge⸗ *
henne:⁊ ita pena ſenſus.¶ Et ſi obijciat᷑ vt priꝰ. ꝙ ille
qui omittit non facit aliqd malũ. Dicendũ ꝙ falſum ẽ m (⸗
Fm ꝙ ſuꝑius dictũ eſt facere malũ/ vel ꝓ nõ facẽ bonũ/ e
tenet᷑. vel ꝓ facere malũ ↄtrariũ bono. ita diffinit HM
oꝑari malũ ſuꝑius.ipſe aũt omittens lʒ nõ faciat ma⸗ e
lũ ↄtrarium bono: tñ oꝑatur malũ quia nõ facit bonũ
⁊ ſic peccatum vninſonis perarinope-, ꝓ relatõeʒ ſer gqnnſſtörs
ad opus veterminat᷑ virũq;·ſed vnum ceſſando a bono
oꝑe:aliud ꝑpetrando opus maluʒ pᷣm glo.predictam.
Ad ſecundũ vᷣo dicendũ. ꝙ omittẽs peccat actu ⁊ iõ
punit᷑ pena ſenſus ſiue ſenſibili.verbigra.ſi aligs paꝛ⸗
uulus decederet nondũ baptiz atus: ipſe ſolũ puniret᷑
pena damni ſiue carentie.⁊ nõ pena ſenſus:qꝛ non ba aleben
buit vſum voluntatis nec actũ.vnde nõ peccauit actur 4
ſᷣ ſi ecederet adultus: qui haberet vſum ⁊ actũ volũ⸗
tatis ſi nõ baptiʒ aret᷑ puniret᷑ pena ſenſus. quia habʒ
vſuz arbitrij.in voluntatè ſuã fuit ꝙ ñ baptiʒ abat᷑. vñ

nõ facẽ. vñ dicit omittẽs polo nõ facẽ vel nõ volo facẽ.
velle aũt ⁊ nõ volle ſunt actus ipius volũtatis. iõ dici⸗

terminat᷑.hoc eſt in actu voluntatig interioꝛi.⁊ nõſolũ
in ipſo defectu vel carẽtia boni.quiã ipſe vtit᷑ actu ſue 9
volun tatis ſiue arbitrij.

¶ Lueſtio. cxxxj. de negli
gentia. .
Deſtio eſt de negli

gentia. Et primo querit᷑ vtꝑ negligẽ⸗
tia ſit peccatũ. Secũdo vtx ſꝑ ſit ve⸗

ſecim. eceg⸗ Nliornd adimpleuun. — niale vel ſꝑ moꝛtale.vel aliqñ hoc ali⸗
O qñ illud.Tercõ de drñtia eiꝰ ad alia
pcxa cũ ꝗquibo didet᷑ hr̃e ↄuenientiã. Quarto.vtꝝ ſit ð

Ecimo querit᷑ e pena que debet᷑ in futu⸗ generalib vel capitalibo vel pᷣmis pct᷑is. vel ad aliq
ro peccato omiſſionis. Et querit᷑ viꝑ de⸗ reducit᷑. Quito ð radice ⁊ cã negligẽtie quã aſſigt gg·

beat᷑ ei pena ſenſus: vel ſolũ pena carẽsie xlviij.hiere.Sexto.circa qͥs actꝰ ſiue oꝑa dicatx eſſe ne⸗

Pena ſ 92 riſhrte P s eperit

viſionis dei. Ad qð ſic. Ille gq omittit nõ
facit aliqð malũ:qꝛ nihil facit.dicit᷑.n.omittere ga de⸗
ficit a bono. ꝓ malo ope vebet᷑ pena ſenſus. pecca⸗
to omiſſiõis ñ debet᷑ pena ſenſus ̊ pena carẽtie. ¶ Itẽ
pena debet ꝓpoꝛtonari culpe.ᷓ ſi culpa omiſſiõis dicit

fem. penes defectũ 2 caꝛentiã boni oꝑis.qꝛ ille dicit᷑ omittẽ

g caret bono ope. ei debet rñdere pena ꝗꝓpoꝛtõnalis.
q̃.ſ.ẽ carẽtia boni.ſ. viſiõis dei.qꝛ bin Poꝛtõʒ rectaʒ ꝗ
tenet facere bonũ 2 ñ facit:tenet᷑ carẽ bono 7 nõ affligi
malo. ( oppoſitũ.pena carẽtie eſt pena oꝛiginalis

gligẽtia. vtꝝ ſit eq̃lit circa oẽs. Septio.cũ negligentia
ſpẽalit dicta ſit circa circũſtãtias actuuzʒ. vtꝝ ſit eqᷣlit
circa oẽs. Octauo.vtꝝ pctoꝛ ſꝑ negligat.Qono.quid
eſt illud quod eſt principaliter oꝑoſitum negligen⸗ leer
tie.

WMembzüpzimm ê

– ni ſic. diligẽtia ⁊ negligẽtia ſũt op⸗
vpon

poſita.qm ꝗs dr diligẽs ĩ bono oꝑe: qun
Eeei cure q ⁊ qũo ⁊ vbi faciat opus ſuũ

„
— N

.

l⸗

Lueſtio

ꝑ oppoſituʒ huius dicit᷑ negligentia. B diligentia nõẽ

virtus immo diſpoſitio ↄcomitãs viuꝛtutẽ. circuiẽs oẽs
virtutes. ſiłr negligentia nõ erit peccatũ.immo erit
diſpoſitio que eſt comes peccati.& nõ eſt peccatũ.ſᷣ cir
cumſtantia peccati.ſiue diſpoſitio ↄcomitãs peccatũ.

cxxxj.

catũ moꝛtale. ¶ Item hoc videt᷑ ex eadeʒ auẽte. qꝛ com
pat hiero.in illa aucte ipſaʒ negligentiã ſacrilegio.⁊
ita li ſacrilegiũ eſt peccatũ moꝛtale:⁊ negligẽtia.¶ IYẽ

”ratio. puer.xij.mulier diligens coꝛona eſt viro. hẽ di⸗

ctum ꝙ ei debet᷑ coꝛona ꝓpter diligentiã.ſed diligentia

¶ Item phus dicit/ ꝙ ꝓhereſis ideʒ eſt ꝙ eligẽtia. ſed negligentia opoonũt᷑. ſi coꝛona meꝛet᷑ diligentia.re
eligentia recta opponit᷑ negligẽtie.qm̃ negligere eſt nõ linquit᷑ ꝑ oppoſitum ꝙ negligentia ipᷣm ſuppliciũ mere⸗
e eligere.vñ eſt priuatio ipius eligẽtie.łᷣ fᷣm phm eligen tur: cum ſit ↄtarium eius.ſed ome tale eſi moꝛtale pec
1 tia nõ eſt virtus ſ̊ principiũ viꝛtutis ↄſuetudialis ſiue catũ. negligentia eſt moꝛtale peccatũ¶ Ntem ꝓuerbi.
6 moꝛalis.q̊ ꝑ opoſitum ipſa negligentia que eſt priua⸗ xix. Qui negligit vitam ſuaʒ moꝛtificabit᷑.⁊ loquit᷑ de
bi tio nõ eſt pctm p̊ comes peccati: ſicut nec eligẽtia viꝛiꝰ moꝛtiſicatõne que eſt in gehenna.ſed hbec non debet᷑ ni⸗
5 h comes virtu tis. ¶ Ad oppoſitũ.xlviij.hiere.dẽ.male ſi peccato moꝛtali:⁊ hec debetur ꝓpter negligentiaz.
dictus homo qui facit opus dei negligenter.ſᷣ maledi⸗ negligentia eſt peccatũ moꝛtale. A oppoſtum oſtẽ
ctio nõ dat᷑ niſi rõne peccati ſᷣm interptatõʒ ſeripture. ditur qꝙ; ſit peccatum veniale ⁊ nõ moꝛtale ſꝑ. qm̃ que⸗
ſᷣ conſtat ꝙ non datur bec maledictio oꝑis dei:qm̃ fa⸗ dam eſt negligentia in ſermonibo.ſᷣ hec nõ eſi peccatuʒ
cere opus dei ñ eſt peccatũ.qᷓ datur hec maledictio ra moꝛtale veniale. &negligentia quedaʒ eſt peccatũ ve⸗
1 tione eius quod eſt facere negligent.g negligẽtia ẽ pec niale.nõ ̊ ſemꝑ peccatũ moꝛtale. aũt illa negligen
. catum. 4. Item hiero. Qui claudã vel quaſi ſoꝛde ma⸗ tia ſit peccatum veniale patet aug. in li. de na tura 7
culatam offert hoſtiam reus eſt ſacrilegij.quãtomagis gratia: accipientis illud verbũ Yaco.iij. lingus hoim
0 qui ꝑtem ſui coꝛꝑis ⁊ illibate aĩe puritatẽ amplexibꝰ nullus domare põt.⁊ dicit: nõ hoc ideo dicit apoſtolꝰ
regis parat ſi negligens fuerit:puniet᷑.nõ aũt punituꝛ Yaco.vt hmõi in nos mali dnatõeʒ ꝑ negligentiã ꝑma⸗
D niſi peccatum. ſi punit᷑ quia negligẽs fuerit: patet ꝙ; nere patiamur: ̊ vt ad domandũ lingua diuine gratie
„ negligentia ẽ peccatũ.¶ Ad primũ doõm. ꝙ diligentia poſcamꝰ auxiliũ:vt qð nos noſtris viribo nõ valemus
. pficta) aliqñn nomiat diſpoſitõz ↄcomitantẽ virtutes generali adiutoꝛio dei ſuppleamꝰ. Ex hac auẽte pʒ. ꝙ negligen
N. RAE ter.aliqñ aũt nomĩiat virtuteʒ.vt cum dicit᷑: mulier di tia in ſermone quotidiano ſanuâda: ſit ſupra vires no⸗ vitande
ligens coꝛona eſt viro.xij. ꝓuer. nã diligentia quandã ſtras ad hoc vt ipᷣam vitemꝰ. p nulluʒ peccatũ moꝛtale

E. ll. mem dicit 7 impoꝛtat ſolicitudinẽ. ſ poteſt dicere ſolicitudi
nẽ ex ꝑte ipſius ratõnis vel intellectus vel ex ꝑte volũ

eſt ſupra vires noſtras vt ipᷣm vitare poſſimꝰ: ĩmo aĩa
fryſe tatis.ſicut cum dicimus:homo diligit eẽ ſolicitꝰ circa

hʒ poſſe ↄtra moꝛtalia vt ipſa caueat lʒ nõ ↄtra venia⸗
lia.hoc eſt quin ſurgat aliqð veniale.q̊ negligẽtia que
eſt in ſermone quotidiano cuſtodiendo nõ eſt peccatiũi mite Pfe re Jo
moꝛtale:ĩmo veniale.cũ ipſaʒ nõ poſſumꝰ vitare.ſicut
ec lapſuʒ lingue in ſermonibo Heez ecei. vij/ de negli ſap illo
gentia purgate cũ paucis.⁊ dicit glo.quis oblatõ par
ua ſit in mente humili? pura dilectõne facta.multoꝛũ
clictoꝝ purgat negligentias.qꝛ caritas oꝑit multitu
dinẽ pctoꝝ.ſi ̊ pauca oblatione puꝛgat᷑ negligentia:q̊
ipſa non eſt peccatũ moꝛtale ſ̊D ſolũ veniale.¶ Ytez ſta⸗ P rSh
tuta fuerũt ſacrificia ĩ lege ꝓ pctis moꝛtaliboĩ genere.· ee, dar er ſſeen l, g. gelut⸗
hec erãt q̃i confeſſio in oꝑe.ſicut pʒ leuit.iiij.v.⁊.vj. Pfir nſhtece Gh ven *. .

bonũ pᷣm ꝙ dicit ſolicitudinẽ ex ꝑte voluntatis ad bo⸗
nũ:ſic diligentia eſt virtus.⁊ hoc modo negligentia eſt
ei oꝓpoſita ex ꝑte voluntatis.ſiliter ꝓut diligit mia nõ
eſſe ſolicita ad bonum. ⁊ hec negligentia eſt peccatuʒ.
. Si aũt dicat diligentia ſolicitudinẽ ex ꝑte rationis vł
. Trnenr=t snu† intellectus. boc modo non eſt virtus comes virtutis
vnde hoc modo diſꝑatur ſiue ſeꝑatur a virtute ſic ſcia
diſpatur a virtute.⁊ hoc modo ſimilit negligẽtia ei op
poſita non eſt peccatum.Añ.ij.ad Ro.ſuꝑ ilð.Igno⸗
ras qm̃ benignitas dei ad pniaʒ adducit.dicit glo.gꝛa

Seldt,;

niſſime peccas.quia ignoꝛas te contemnere. ſic dom ẽ
de negligentia ꝓut eſt in ratione vel intellectu non eſt
peccatum:immo magis comes ſieut diſpoſitio quedã
vel pena ex peccato.ſᷣ pᷣm ꝙ eſt in voluntate peccatuʒ
eſt. hoc eſt m ꝙ eſt xefectus illius ſolicitudinis vel at⸗
tentionis in voluntate quam nominat diligentia vir⸗
tusFm qð defectus ſolicitudinis illiꝰ in rõne ñ. ¶ Ad
ſecundam rõnem qua obijcit᷑ de eligentia:ſimilit᷑ dicẽ⸗
dum eſt. ꝙ eligentia ꝓut eſt ratõnis:ſi
comes virtutis. ſie negligentia oppoſita negligrte co⸗
mes eſt peccati. vel poteſi dici eligentia ipſa
eligendi bonũ ⁊ repellendi malum. ⁊ hec eſt in volũta
te. ⁊ hec eſt virtus.⁊ ꝑ oppoſitum negligentia ipſi op⸗
poſitꝗ dicit᷑ eſſe peccatum. ⁊ hec negligentia dicit᷑ eſſe
voluntas eligendi malum ⁊ repellendi bonum.hec enĩ
eſt peccatũ. ⁊ hec eſt negligentia. vnde patet ꝙ negligẽ

tia ſm ꝙ eſt oppoſita eligentie virtuti:dicitur eſſe pec⸗

catum.

c nõ eſt viꝛtus E

voluntas

ſᷣ nullũ fuit ſtatutũ ſacrificiuʒ ꝓ negligentia.relinqt᷑ ꝗ
ꝙ ipſa nõ reputat᷑ inter pcta moꝛtalia.· ¶ Sʒ videt᷑ ꝙ
aliqñ ſit moꝛtale aliqñ veniale.qm̃ ſicut dictũ ẽ.omiſ⸗
ſio aliqñ eſt actus debiti ꝗ ẽ ĩ pcepto.aliqñ ẽ actus ex⸗
pediens ꝗ nõ eſt in p̃ᷣcepto.⁊ primo mõẽ petin moꝛtale
ſecũdo mõ veniale.ſᷣ ſicut circa aciũ ↄuemit eẽ bãc du⸗
pliceʒ drñtiaʒ.ſ.debitũ ⁊ expediens:ita ⁊ ciꝛca circum
ſtantiã vt ſit aliqua ctrcũſtantia debita aliq̃ expediẽs.
⁊ ita cũ ſit negligẽtia ipſius circũſtãtie:põt eẽ negligẽ⸗
tia ipſius circũſtantie debite vel expediẽtis.etſi eſt ciꝛ⸗
cũſtantie debite erit moꝛtale pctm. ſi expediẽtis veĩale
ſicut eſt in omiſſiõe reſpectu actus.ᷓ negligẽtia aliqũ
eſt pctm moꝛtale ⁊ aliqñ veniale.¶ Ald oppoſitũ videt᷑
ꝙ non ſemꝑ ſit moꝛtale peccatũ vel veniale ſ̊ ſolũ idif⸗
ferens aliqn.qm̃ aliquis põt ſe circa actum negligẽteʒ
indifferent hr̃e.⁊ ſicut actus ille indifferẽs ẽ:ita ⁊ cir⸗
cũſtantia eius erit indifferẽs. cũ circũſlantia ſequatur
actũ ſicut pʒ ĩ h actu mãducare.g negligẽtia circa hꝰ⸗

modi circũſtantiã eſt indifferẽs ⁊ n veniale ⁊ moꝛtale.
ita aliqñ ſe bʒ ꝑdrñtiã ad veniale ⁊ moꝛtale.¶ So⸗
lutio.dðm ẽ ꝙ negligetia aliqñ ẽ moꝛtale pctm. aliqũ 2=WWU
veniale.moꝛtalis eſt negligẽtia q.ſ.eſt circa circũſtan —- —
tiã de bitã q eſt in pᷣceptoſſicutẽ ꝙ aliqꝗs tenet᷑ dare ele⸗ AI. el & mwelee Be lebende L K..

embꝛũ ſecũgdum
Ecũdo quer it᷑.vtꝝ negligẽtia ſit ſemꝑ ve
niale vel ſemꝑ moꝛtale. vel aliqñ veniale
aliqñ moꝛtale vel nrureſ ondit᷑ ꝙ ne⸗

4 gligentia ſit ſemꝑ moꝛtale petm. dz hier̃. moſinã indigenti.⁊ qñ neceſſe eſi dare elemoſinã ẽ qdã vè⸗ 6επι nαα νεαrαα 1 ally
ykhere rlviij. MMaledictus homo qui ſacit opuc oe eie acrocircuſtaie aäͤt etttmiat * indigẽti:⁊ e ꝙ enr , Rte) 3, An ob m e Fareslig
Aa ſed maledictio in ſcriptura nõ attribuit᷑ niſi moꝛta eſt in tꝑe nccitatis:ſiue qn ẽ ncce.he circũſiãtie debite
R 0. li. negligentia eſt moꝛtale peccatuʒ. ¶ Ytem er auẽte ſunt ⁊ in pᷣcepto negligẽtia circa ipſas dʒ dici moꝛta — „ „
e. pᷣcedenti ſuꝑ illud Malach.j.aledictꝰ hõ qui bʒ ĩ lis. Silr dic apłs.j.coꝝ.vlt.oĩa vra ĩ caritate fiãt. llu Netu alle Jaa ec te a ſcoto

gge ⁊c̃.dic hiero.qui claudaʒ ⁊ q̃i maculatã ſoꝛde ⁊c.
ey qua auẽcte habet᷑ ꝙ negligẽtia punit᷑.ſᷣ puiꝛi niſi ſim
plicit ſumi?᷑ dicit᷑ ꝓ peccato moꝛtali.qᷓ negligẽtia ẽ pec

circũſtãtia pceptoꝝ affirmatiuoꝝ. hec circũſiãtia eſti E 22 SEeenn —
pepto. negligentia circa hmõi circſantiaʒ dicet ee ſ r9 eſet w, aſarse r Bulpenehe

—. L 2—- „—. In s „Prav ge neuo mere 6A
petm moꝛtale. Iteʒ aliqũ ẽ negligẽtia venialis.ſicut 5 S : SE

eS ro s zirr — Ffend

Jo A½ vergle

C d le

i

,(5
* W„°

vV. frht mbe

qñ eſt cirea taleʒ actũ vbi de natura actus ñ ſeqt᷑ pcẽm
moꝛtale.ſicut qñ ẽ circa loꝗ ꝗ actꝰ ponit᷑ in lubrico lin
gue.vñ qꝛ difficile ẽ cauẽ ab bmõi lubrico ligue.ſᷣm ꝙ
babe⁊᷑ ecẽi.xiiij.beatꝰ vir ꝗ ñ ẽ lapſus verbo ex oꝛe ſuo
cũ h̊ dicat᷑ ꝓpt difficaltatẽ cauẽdi.iõ dicimꝰ ꝙ ẽ veĩale
pcĩm circa ipᷣm actũ locutõis ꝓut eſt in lu brico lingue
Nã ex h̊ ꝙ difficile ẽ ad cauendũ hmõi lingue lubꝛicuʒ
hʒ rõneʒ venialis pcti:qdð difficile ẽ cauẽ/verũtñ reſpi
ciendo ad ipſaʒ matem ñ ad genꝰ actus:ↄtingit bñ ꝙ
negligẽtia circa locutõʒ ſit pcẽm moꝛtale.ſicut ſi aligi
digerent vᷣbo pᷣdicatõis:⁊ aligs negligeret in tꝑe in lo
co cũ eẽt ncce oñdẽ ⁊ aꝑire verbũ veꝛitatis. pt hmõi
defectũ ⁊ negligentiã oñſiõis veritatis diceret᷑ ip̃e pec
care moꝛtalit. vñ hmõi negligẽtia eẽt peccatũ moꝛtale
hoc rõne materie:nõ rõne ipᷣius generis actꝰ ſiue lo⸗
cutõnis:qm̃ talis negligeret qtũ ad ciꝛcũſtantiã debi⸗
tã ipſius actus.cuʒ eſſet tpᷣs ⁊ locus neceſſariꝰydoneꝰ
7 ipſi auditoꝛes indigẽtes deſiderarẽt audire.vñ quia
omitteret in circũſtantia debita eẽt moꝛtalis eiꝰ negli⸗
gentia. rõne aũt ipius ſermonis quotidiani ꝗ defacili
nõ põt vitari:oẽ veniale.⸗. Ad rõnes pʒ rñſio ex pꝛedi
ctis.4! Ad vltimã rõneʒ doᷣm. bñ põt eẽ negligentia
circa circũſtantiã indifferentẽ.⁊ tũc nõ erit veiale neq;
moꝛtale:ſ̊ tũc dicit᷑ eẽ moꝛtale qñ eſt ext᷑ circũſtantiam
actus debitã vt fiat.veniale aũt eſt qñ eſt circa circũſtã

tiã expedientẽ.⁊ G̊ mõ de impotẽtia logmur nõ ꝓut eſt

— . — . .
Erc ẽ de drñtia negligentie ad
alia pcta cũ ꝗbo videt᷑ hre ↄueniẽtiaʒ.ſic
ad dæſidiã. toꝛpoꝛẽ. vel pigriciã. vel igna⸗
niã. ad omiſſiõʒ. Querit᷑ & qũo differ̃t.
Solo. dom eſt ꝙ negligẽtia hʒ oppoſitõz ad diligen
tia.vñ ſicut diligẽtia dẽ eſſe in volũtate eligẽdi recte/p/
ut eſt virtus: ita ꝑ oppoſitũ negligẽtia ei oppoſita dicet᷑
eſſe ⁊ ſiſtere in volũtate.⁊ ſicut negligẽtia reſpicit ipaz⸗
volũtatẽ inteꝛioꝛẽ vt dicat᷑ negligẽtia volũtas eligendi
nõ recte:ſiue volũtas nõ eligedi recte. Ipſa at᷑ deſidia
7 pigricia reſpicit opus ext᷑.vñ ſunt reſpectu oꝑis ex⸗
terioꝛis a voluntate egredientis:bᷣ drñter.qm ipſa pig
cia eſt reſpectu boni oꝑis fiendi. deſidia autẽ reſpectu
oꝑis boni ↄtinuãdi.vn qn nõ vult hõ facere bonũ opꝑꝰ
dẽ piger. ꝓuer.xr. ꝗpter frigus piger arare noluit.Et
ꝓuer.xix. Abſcondit piger manũ ſuã ⁊c· ſic ẽ̊ pigſicia
dicit᷑ reſpectu boni fiendi.x deſidia dicit᷑ reſpectu boni
opꝑis ↄtinuãdi ſiue ꝓᷣſequẽdi.ſicut q aliꝗs videt dim̃⸗
cultatẽ in bono oꝑe ↄtinuãdo ⁊ ꝓſeqnẽdo deſiſtit? ceſ⸗
ſat ab illo oꝑe.vñ dicit᷑ talis deſidioſus:qꝛ dẽ deſidia a
deſinẽdoſſ egligẽtia aũt eſt reſpectu eligendi illud qð
ebet eẽ extra.vn pᷣcedit hec negligẽtia alia vicia:lʒ a⸗
liq in ſcriptura vnũ ꝓ alijs accipiat᷑: tñ he ſunt ꝓprie
rõnes iſtoꝝ. ¶ Sʒ querit᷑ de drntia omiſſionis ? ne⸗
gigentieli videt᷑ negligẽtia eẽ omiſſio.qm̃ dic augꝰ.
in li.de pfectõe inſlicie boĩs. Om̃e pctm ẽ:ſi aũt uᷣla fi⸗
ant que ꝓbibẽt᷑:aut illa nõ fiẽt q iubẽt᷑.ſ̊ primũ eſt cõ⸗

mjraleg

miſſio ſecũdũ omiſſio.̊ ome peccatũ actuale ẽ omiſſio

vel ↄmiſſio.ł̊ negligẽtia eſt actuale pctm.ᷣc omiſſio vł
ↄmiſſio.ſ̊ nõ eſt ↄmiſſio:qꝛ cũ ꝗs negligit ñ fac̃ ea q̃ ꝓ⸗
hibent᷑.&̊ eſt omiſſio.ſic ꝗ̊ nõ differt pctm negligentie
⁊ omiſſiois.⸗! Ad oꝓpoſitũ.bonũ i r 7 bonũ ex ciaꝛ⸗
cũſtãtia diſtinguũt᷑.ſ̊ negligentia eſt ex defectu boni ex
circũſtantia.omiſſio eſt erx defectu boni in genere.ergo
omiſſio nõ eſt negligetia.¶ Iteʒ omiſſio eſt cũ ñ fit opꝰ
dei qð ceberet fieri.negligẽtia aũt cũ eiꝰ opꝰ fit ñ ſicut
dʒ ſieri.̊ negligẽtia ẽ omiſſio.¶¶ Soko. dom ꝙ negli⸗
gẽtia ñ ẽ omiſſio ĩmo differũt ꝓut ſunt pcta moꝛtalia 2
ꝓut ſunt venialia.ꝓut aũt ſunt pct̃a moꝛtalia ſic diffe⸗
rũt:qm omiſſio ꝓprie dicit᷑ reſpectu actus debiti.negli
gentia aũt reſpectu circũſtãtie debite: vt reſpectu tꝑis

—

vel loci vel finis debit i. Iẽ qñ vtꝛũq; ẽ veniale diffet.
qm̃ omiſſio dicit᷑ reſpectu actꝰ expediẽtis: negligẽtia
aũt reſpectu circũſtantie expediẽtis.

72

C Membꝛu un.

1 AVlarta queſtio eſt. vtꝝ negligẽtia ſit ðᷣ ca

pitalibo ⁊ generalibo pctis pᷣmis: an ad
aliqð illoꝝ reducat᷑. Ondit᷑ aũt ꝙ redu⸗
cit᷑ ad accidiã:qm̃ greg.noĩat eã inter ſi⸗
lias accidie dicẽs:de triſticia naſcũt᷑ malicia.rãcoꝛ.pu
ſillanimitas.deſperatio.toꝛpoꝛ circa pᷣcepta: ſᷣ toꝛpor
circa pᷣcepta nihil aliud ẽ qᷓ; negligẽtia.̊ negligẽtia na
ſcit᷑ ex triſticia ſiue accidia quod ideʒ ẽ.g eſt filia acci⸗
die:⁊ ſic reducit᷑ ad accidiã.¶ aũt reducat᷑ ad im/
prudentiã oñdit᷑ ſic:qm̃ dicit᷑ ecci.xx.Laſciuꝰ⁊ impꝛu
dens nõ ſeruabũt tempꝰ.ſᷣ nõ ᷣuare tp̃ᷣs h̊ eſt negligeꝛe
hoc ẽ imprudẽtia. negligẽtia ad imprudẽtia redu⸗
cit¶ Iteʒ diligentia reducit᷑ ad prudẽtiã.̊ ꝑ oppoſitũ
negligentia ad impꝛudentiã ſiue ad ſtulticia: que ẽ rezʒ
nitandaꝝ ⁊ appetendaꝝ ignoꝛãtia.vt dic aug.in li.de
li.aꝛ.⁊ hec eſt rõ negligẽtie.̊ negligentia reducit᷑ adĩ⸗
prudentiã. ¶ Ad oppoſitũ.videt᷑ ꝙ; Wreat ad aliqð
ſpãle pctm:ſ̊ circueat omĩa pcta.qm̃ negligẽtia nõſolũ
accipit᷑ ſᷣm circũſtãtias illiꝰ actus debiti a qͥ defic ac⸗
cidia vel ĩprudẽtia.ĩmo ſᷣm circũſtãtias ⁊ illoꝝ actuũ
a quibo deficiũt.inuidia.ſuꝑbia.auaricia.⁊ ſic ð alijs
vicijs.ᷣ relinꝗt᷑ ꝙ circuit oia vicia: ⁊ ita ñ reducit᷑ ad
aliqð uloꝝ.cũ omiĩa pcta deficiãt ab aliqͥ ꝓrio actu ⁊
circũ ſtantijs debitis.⁊ ſic dicit᷑ in circũſtãtijs aliorũ a
quibo deficiũt alia vicia ¶ Itez aug.ĩ li.de li.ar.vᷣſus

—
„

7. &J .

finẽ dicit: pcti ⁊ malũ eſt in negligentia vel ad accipi⸗ rez. . F.

endũ pᷣceptũ dñi.vel ad obſeruadũ vel cuſtodiẽdũ cõ⸗
templatõʒz ſapie.̊ maluʒ in iſtis duebus eſt cõmune ad
oĩa pcta.ꝙ̊ᷓ negligentia nonſolũ determinat᷑ ex defectu
circumſtantiaꝝ que ꝑtinẽt ad defectũ accidie: ſet᷑ oĩm
peccatoꝝ.: ꝗ̊ circuit omĩa peccata ⁊ ñ reducit᷑ ad aliqð
illoꝝ.¶ Solo. doᷣm ꝙ negligentia generalit᷑ ↄſiderata
ↄcomitat᷑ diuerſa genera pctoꝝ.⁊ ſic accipit᷑ in auẽte ß
dicta aug. vnde negligentia ſic generaliter ſumpta eſt
ce circueuntibus ipᷣa peccata. Aliter auteʒ eſt loqui de
ipſa negligentia ſpecialiter.⁊ hoc videtur: quia aliqñ
dicitur negligentia m ꝙ bomo negligens faſtidit bo⸗
na ſpiritualia.cum ergo accidia ſit taſticia de ſpiritu⸗
ali bono: hoc modo dicimus ꝙ accidia generat negli⸗
gentiam ad eligendum ⁊? toꝛpoꝛem ad faciendũ. Stem
aliquando contingit negligentia:vt quando homo ẽ in
magna ꝓſperitate.⁊ ex boc fit negligentia ad eligẽduʒ
bonum ⁊ vitanduʒ malum. ⁊ ſic comes eſt negligentia
cupiditatis vel auaricie.vnde hec negligentia ex auazi
cia naſcitur ⁊ ad ipſam reducit᷑. vnde hiere.xxxij. In⸗
greſſi ſunt ⁊ poſſederunt terram ⁊c.dicit glo.nihil me
dium eſt inter poſſeſſiones ⁊ inobedientiaʒ.vbeꝛtas eĩ
ſecuritatem:ſecuritas negligentiam: negligentia ↄtem
ptum parit. ita reducitur negligentia ad cupiditatez
vel ad auariciam. Fm auteʒ ꝙ generaliter accipitur ⁊
circuit diuerſa genera peccatoꝛum: ſic reducit᷑ ad im⸗
prudentiam. qm impꝛudentia circuit ⁊ concomitatur
diuerſa genera peccati ſicut prudentia diuerſas virtu⸗
tes:quia ipſa eſt auriga virtutum:vt dicit berñ. vnde
imprudentia circuit alia genera peccatoꝝ.nazʒ impru⸗
dens dicit᷑ qui non obſeruat circũſtantiã in ſuis opibo. T.
ſic & negligentia eſt comes imprudentie ⁊ circuit alia. 7
7 ſic negligentia naſcit᷑ ex diuerſis pctis.nihil aũt ꝓ⸗
hibet ᷣm diuerſa motiua vnũ pceĩm ex pluribo naſci.⁊

Ehec ꝑʒ rñſio ad rõnes.

. .

„*
3

Vinta queſtio eſt de radice cauſa negli⸗
gentie quam aſſignat VBregoꝛiusc viij.
hiere:ſuper illud: Maledictus homo ꝗ

6 ne

. nod , Xe
,. vrm 9α0ο er
