tis ſue potentiam.ſed ex nibilo creauit cuncta. Hoc eĩ
eſt eſſe omnipotentie.vt nonſolum fa brica. ſed ⁊ mate⸗
ries ab illo eſſe inueniatur.qui non habuit initium.
4 Dicendum eſt ergo ad primũ. ꝙ lʒ agere ⁊ pati ſint
oppoſita.⁊ reducantur ad actiuuʒ ⁊ paſſiuũ. primũ in
his que fiunt vel ſunt ex materia:nihilomin us tñ pri⸗
mũ paſſiuum eſt a primo actiuo:qui nõ querit ſibi ſub
iectam materiam.eo ꝙ facit de nibilo.Et lʒ primuʒ in
ſeipſo non patiat᷑.eſt tamen principium eius quod pa⸗
titur ⁊ ipſius pati mediate. VUnde agere 2 pati redu⸗
cunt᷑ ad idem principium primũ in efficiendo.nõ ĩ ſub
ijciendo. ¶q Ad illud vᷣo quod obijcitur. ꝙ materia ſit
coeterna opifici.exiſtens tamen ab illo ꝑexempluʒ pe⸗
dis in puluere ⁊ veſtigij. Dicendum eſt. ꝙ non eſt ſule:
quia pes in puluere non dicit ſolam cauſa m effectiuã.
bͦ efficienteʒ ↄiunctã materiali.opiſex vᷣo de quo loqui⸗
mur efficientẽ tm̃ determĩat:eſficientẽ aũt dico omipo⸗
tenteʒ.⁊ ita de nõ eſſe in eſſe ꝓducentem oĩa.nõ de ſua
ſubſtantia.ſᷣ in diueꝛſitate ſubſtãtie.⸗ Ad illud po qð
obijcitur. ꝙ materia poſſit eſſe principium primuz. eo
ꝙ bʒ poſſibilitateʒ ad omia: Reſpondẽdũ eſt.q; aliud
eſt ha bere poteſtatẽ ad omia.⁊ꝛ aliud bre poſſibilitatẽ.
habere.n. poſſibilitateʒ coartat᷑ ad foꝛmam. que fit in
materia:ha bere vᷣo poteſtateʒ. extendit ſe etiaʒ ad hoc
ꝙ fiat materia.que eſt poſſibilis ad omĩa ⁊ non eẽ ab
aliquo.ſed non repugnat non eſſe ex aliquo.4 Ad il⸗
lud vpᷣo quod obijcitur conſequent. ꝙ in materia eſt p⸗

ma potentia ſᷣm ſuum genus.ſicut in opifice ẽ ᷣm ſuũ:

eo ꝓ ſi potentiaʒ materie precederet alia potẽtia.ante
materiaʒ eſſet alia materia.⁊ ita in infinituʒ. Dicẽduzʒ
ꝙ eſt potentia materialis ad eſſe foꝛme que fit in ea.⁊
ſi taleʒ precederet alia foꝛma conſimilis. in infinitum
opoꝛteret abire. Sʒ eſt potentia opificis.qua materia
potuit eſſe anteqᷓ; et: ⁊ ex hac nõ eſt abiꝛe in infinitũ.
H̊ eſt ſtare.⁊ ideo vnũ ſoluʒ eſt principiũ.nec eſt pꝛima
materia in ſuo actu.ſicut eſt primus opiſex in ſuo actu
ſemꝑ.⸗l Ad illud pᷣo quod obijcit᷑ coni equent᷑.ꝙ mate⸗
ria eſt incoꝛuptibilis ingeneꝛabilis ? ita intranſmuta
bilis.Dicendum eſt ꝙ intꝛanſmutabilis dicit᷑ ᷣm viaʒ
generatõnis ⁊ coꝛꝛuptõnis.inq;tum bhec ſunt a natura
vm ꝙ geneꝛatio eſt mutatio te nõ eſſe deſſe ſubiecta ex⸗
iſtente materia. ⁊ coꝛꝛuptio dæ eſſe in nõ eſſe: nibilomi
nus tamen tranſmutabilis eſt. eo ꝙ de nihilo ꝓceſſit ĩ
eſſe. ⁊ iniᷓtum eſt de ſe poſſibilitate hʒ ad nõ eẽ.4: Ad
illud pᷣo quod obijcit᷑ conſequẽter de hoc geneꝛe cauſe.
ipſa ſit ab eterno ſicut ⁊ cauſe alie:veꝛbi gra exẽpla⸗
ris ⁊ finalis.Rñdenduʒ eſt.ꝙ hanc opoꝛtuit eſſe in di
ueꝛſitate ſube reſpectu opificis.eo ꝙ eſt de ſuba creatu
raxꝝ materialiũ.⁊ ideo ſimul fieri cuʒ primis illax. ſic
⁊2 foꝛmas que ſunt de ſuba eoꝛũdeʒ: nõ ſic aũt eſt de ex⸗
emplari ⁊ finali. Et ideo rõnes ille cauſarũ poterant
ſimul eſſe cum rõne opificis. eo ꝙ eiuſdeʒ ſube ſiue el⸗
ſentięſunt he tres rõnes.ſicut.j.dicet᷑.

io. ij. de oſiderati
one eirca ratõneʒ cauſe. —
Equituꝛoſideꝛatõ

circa rõeʒ cãe q̃ ẽ duplex.tũ ſᷣm rõneʒ
cãe hĩtuałr dicte: tũ ſᷣm rõeʒ cãe exñ⸗
tis creãdi.pᷣmo q̊ dom ẽ ð rõe cãe hĩtual: deĩde
de rõe eiꝰĩ actu creãdi.Rõ dᷣo cãe hĩtualr dicte.qᷓ poit᷑

¶ Lueſtio
ab eterno:aut ẽ efficientis.aut exemplaris.aut finalis.
dicetur ergo de comꝑatione iſtarum inter ſe cõmuniter
deinde ſingulatim de vnaquaqʒ.¶ Primo fit queſtio.v.
rationes cauſe efficientis.exẽplaris ⁊ finalis ſint ab et⸗
no. Secũdo vtrum he tres rationes ſint in eadem ſub

ſtantia vel eſſentia.an differentes ᷣm ſubſtantiã ſeu eſ⸗
ſentiam.4. Tercio de oꝛdine iſtarum inter ſe.

ma enim eſſentia omnino ſimplex eſt.nec eſt
in diuinis ponere pluralitatem rationum.
ꝛeterqꝙ illarum que ad perſonas pertinẽt.
e ergo tres rationes nõ inerunt pꝛime eſſentie. vide⸗
retur enim additio fieri ad eſſentiam.cũ diceretur.prĩa
eſſentia eſt cauſa efficiens. Prima item eſſentia eſt cau
ſa exemplaris ſimiliter de finali.eſſentia autem diuina
non recipit additionem vt ſit peꝛfecta in aliquo genere
perfectionis.¶¶ Preterea.pꝛimum ſeipſo intelligit.⁊ ſe⸗
ipſo eſt pꝛincipium faciendi. ergo non querit cauſam
exemplarem ᷣm quã cognoſcat vel ſᷣm quã faciat.Pro
prioꝛum etiam cauſatoꝛum ſunt pꝛopꝛij fines.⁊ ita pꝛo⸗
prie cauſe finales.nõ ergo neceſſe eſt eſſe rationeʒ exem⸗
plaris cauſe vel finalis ab eterno.¶ Preterea ratõ cau
le eſt.cuius eſſe ſequitur aliud per ſe.⁊ nõ ᷣm accidens
ſed hoc dicitur ad cauſatum.ergo nõ exiſtente cauſato.
nõ erit ratio cauſe.ſed cauſata non ſunt ab eterno. er⸗
go nec rationes cauſarum.i Similiter ſi accipiãtur ra
tiones illarum cauſarum prout delſcribuntur a pho.nõ
videbuntur cauſe ab eterno.dicitur emʒ cauſa vno mo
do quod eſt principium tranſmutatioms ⁊2 quietis pri⸗
me.vt ambulatio eſt cauſa ſanitatis.⁊ pater filij.vel vni
uerſaliter agens acti.Alio ᷣo modo dicitur forma 2 ex
emplar.⁊ hoc eſt quod ſignat alicuius eſſe 2 genera eiꝰ.
Dicitur etiaʒ alio modo quo ſit aliquid.⁊ eſt in eo ex q̃

⁊ dicitur alio modo tanqᷓ complementum.⁊ hoc eſt pro
pter quod fit aliquid. vt ſanitas eſt cauſa ambulatiois.

ſed iſtis rationibus dicẽdo canſam.cauſa nõ eſt ab eter
no.ergo rationes cauſe efcientis exemplaris ⁊ finalis
non ſunt ab eterno.¶ Ad contrarium ſic arguitur. In
creatura reperiũtur he tres cõditioões.vnitas.veritas.
bonitas:⁊ quo ad hoc ſunt veſtigium prime eſſentie q̃ẽ
cauſa omniũ.ergo in primo eſt reperire tres rationes.
quibus hec reſpondent.ſed nihil nouum fit in primo.eꝛ
go rationes ille ſunt eterne.ſed he ſunt ſumma veritas.
ſumma vnitas.ſumma bonitas.ſed ſumma bonitas eſt

idem quod cauſa finalis.ergo ⁊ alie due rationes cõue⸗

6

niunt ⁊ alijs duabus rationibꝰ cauſe.ſ. ſumma veritas
cauſe exẽplari.ſumma vnitas cauſe efficienti.ergo tres
rationes cauſe ſunt ab eterno. Preterea ſi non eſſent
he rationes ab eteꝛno.inciperet aliquando eſſe cauſa ex⸗
emplaris.ſed cauſa exemplaris eſt illud in ſubſtantia q̊
intelligit.non tamen ad cuius ſimi litudineʒ ſit res.idẽ
enim eſt ydea ⁊ exemplar. ergo nõ ab eterno intellige⸗
ret.ſi exemplar non eſſet.ſed ab eterno intelligit nõ tm̃
ſe ſed etiã alia.ergo ab eterno fuit ratio cauſe exempla⸗
ris.pari ratione efficientis ⁊ finalis.nam quod poſſit
efficere habuit ab eterno aut non. Si non. ergo qð ali⸗
quando habuit.⁊ prius non habuit:ab alio accepit. er
go aliud erat nobilius:ſed hoc eſt impoſſibile. ergo ab
eterno potuit quia a ſe potuit.erunt ergo rationes iſte
ab eterno. SS hoc reſpondendũ. ꝙ prima eſſentia ſe
ipſa habet as rationes cauſe. ¶ Ad hoc autem ꝙ que⸗
ritur. vtrũ ſint eterne vel non. dicẽdũ ꝙ ratio cauſe aut
accipitur habitualiter. aut actualiter. Si ergo accipit᷑
actualiter.nõ ab eterno erant iſſe rationes.neq; enĩ eteꝛ
naliter efficiebat ſua effecta.nec exemplabat ſua exẽpla⸗
ta.ſᷣm ꝙ exemplar dicit᷑.ad cuiꝰ ſimilitudinẽ fit aligd.
nec ab eterno finiebat. ſed ſicut dominꝰ dicitur cũ tem⸗
pore ſiue cũ nunc temporis.quod ma gis pꝛopꝛie dicit᷑.

embrumprimum

Dpꝛimũ. non ſint ab eterno.videtur. pꝛi

Becunda

non tamẽ ex tẽpoꝛe.ita ⁊ cauſa dicitur ſᷣm hoc.ſecus ta⸗
men eſt in exemplari ſᷣm ꝙ habet rationem ydee.prout
eſt illud quo fit cognitio.ſic enim dicitur eternaliter.ſi⸗
cut infra habebitur. Si voo accipiatur habitualiter. vt
cauſa dicatur quod ſibi ſufficiens eſt ad cauſanduʒ. ſᷣm
hoc rationes iſte erunt ab eterno.nõ enim ſufficientiam
cum tempoꝛe vel ex tempore acceperunt.(¶ Ad illud vᷣo
quod ſcðo obijcitur.dicẽdum ꝙ pꝛima eſſentia non indi
get exemplari.nec habet exemplar alterum a ſe ſimiliteꝛ
nec cauſam finalem. ⁊ ſ̃m hoc pꝛocedit predicta ratio-
ſed quia ſe ipſo eſt cauſa exemplaris. ſeipſo eſt finalis.
nulla adoitio fit ei vt in hoc perficiat᷑.⁊ licet diſtinguã⸗
tur he rationes.cauſe exempiaris.ſ.⁊ efficiens.nõ tamẽ
ſunt duo pꝛincipia ab eterno ſicut poſuit plato. Duali⸗
tas enim principiorũ dualitatem ponit in eſſentia. non
autem he due rationes ſunt in duabus eſſentijs. ſicut vi
det᷑ plato ponere:vt quẽadmodũ opifer ⁊ matẽia dicũt᷑
duo pꝛincipia.ita opiſex forma dicũtur duo.quod lõ⸗
giſſimum eſt a veritate.niſi accipiatur foꝛma.que cum
materia eſt pꝛincipiũ cõſtituendi com poſitũ. ¶. Ad ter⸗
cio obiectũ dicendũ eſt.ꝙ ph̊s loquitur de cauſa ſᷣm q;
eſt in actu cauſe.cauſa vo in actu cauſe eſt cũ tempoꝛe vł
ex tempore.ſicut in cauſis naturalibo.⁊ illo mõ non ha⸗
bet locum ĩ rationibus eternis ipſius cauſe.de quibo iã
dictũ eſt. hoc enim etiam apparet per exẽpla que ipᷣe po⸗
nit.cũ dicitur pater cauſa filij.⁊ exercitium ſanitatis eo

dem mõ cauſa ambulationis ſanitas. 2 foꝛma hoc quod
ſignat alicuius eſſe. hec enim omnia ad cauſam cum tẽ⸗

pore vel ex tempore retorquentur.

embruſecundum.

O ſecundũ quo querit᷑.vtrũ he ratiões ſint
vnius eſſentie aut differãt. O differant. vi
Ddetur per ſimilitudinẽ ſumptam in artiſici
Vus ⁊ naturalibo. Alteriꝰ eni eſſentie ẽ ani⸗

ma que agit. ars ſm quã agit.ꝛ finis propter quẽ agit
vt patet in domificatione. Similiter i naturalibus.qð

mouetur. ⁊ Fm ꝙ mouet᷑.⁊ pꝛopter quod mouetur.vt la
pis ⁊ ponderoſitas ⁊ locus deoꝛſum.ergo videt᷑ ſimilit
in his que fiunt a volũtate prima.cum hoc etiã fiat ĩ a⸗
lijs volũtarijs.ergo he tres rõnes differũt ᷣm eſſentiã.
Item in cã exemplari dicunt᷑ plures ydee.in cã finali
plures rõnes ᷣm ꝙ dicit Aug.in lib.lxxxiij.q.Singula
ſunt ꝓprijs cauſata rõnibus.efficiẽs pᷣo oĩno ſine plura⸗
litate.nõ ergo videt᷑ vnũ in eſſentia exẽplaris ⁊ finalis
cũ efficiẽte.¶ In contrarium vo ſic.Maioꝛ eſt ĩdiniſio
in cauſa primã ꝙᷓ in alia ſequenti cauſa:ſed ĩ natura cũ
eſt principium generationis. vniuoce cõcidunt in vnum
efficiens.formalis ⁊ finalis.ergo multofortius erit in
cauſa prima.vt eadẽ ſit in eſſentia exemplaris.efficiens
foꝛmalis ⁊ finalis. Itẽ.xvj.pꝛouer.vniuerſa pꝛopter ſe⸗
metipſum operatus eſt deus.⁊ aug.de trini.dicit.ꝙ ipᷣe
eſt ars ſumma omniũ rationũ viuentiũ ⁊ icõmutabiliũ.
ergo exemplar nõ differt in eſſentia ab efficiente. nec fi
nis ſimilit.Si enĩ ab alio haberet exemplar qᷓ a ſe.ha⸗
beret alind prius ſe. Similiter ſi ꝓgter aliud ageret qᷓ
Apter ſe.⁊ finis mouet efficientẽ.eſſet aliꝰ motoꝛſi uip̃ius
cũ ergo nõ habeat aliũ motoꝛẽ nec aliũ directoꝛẽ. erint
idẽ exemplar ⁊ finis.quod ẽ concedẽdũ. ¶Ad obiectum
autẽ pꝛĩo in cõtrariũ.dicendũ ẽ.ꝙ nõ ẽ ſimile in cã perſe
cta ⁊ imꝑfecta.cauſe vᷣo artificiales vel naturales imꝑ⸗
fecte ſunt ĩ ipis creaturis.⁊ ꝓpt h̊ licet ĩ eis diſtinguan⸗
tur m eſſentiã tres pᷣdicte rõnes.nõ tñ ſic ẽ in cã pꝛima
7 perfecta que ſ̊ agit ĩ vnitate.quod alij agũt ĩ multipli⸗
citate.¶ Ad ſecũdo vᷣo obiectũ dicendũ ẽ. ꝙ lʒ cꝗ exẽpla
ris m rationẽ y dee dicat᷑ pluꝛaliter. ⁊ finalis ſub boc
nomine ratio.vel ꝓpteꝛ ipſas rõnes.nõ tamẽ differũt in
eſſentia ab efficiẽti.nõ enĩ illa pluralitas ꝗr̃ niſi ĩ reſpe⸗
ctu eorũ que fiũt.⁊ ñ dicũt plu ralitatem eſſentie ex par⸗
te cauſe. .

A Membrum. in.

O tercium de oꝛdine iſtaꝛum rationum.cum
enim pꝛima eſſentia ſcilicet deus ſit cauſa eſ⸗
ficiens exemplaris ? finalis.aut eſt ibsoꝛoo
ſtarum rationum aut non eſt. Or ſit videtuꝛ.finis enim
mouet efficientem: exemplar vo cum ſit pꝛincipium co⸗

gnitionis ſiue Fm ꝙ; eſt cognitio. pꝛecedit rationem fi⸗
nis ſicut ratio veri rationem boni.ergo rationes iſte or

dinem habent.l Preterea cum enumerat phs hec tria

genera cauſarum.primo koni foꝛmalem exemplarẽ.ſe⸗
i

cundo efficientem.tercio finem. quia efficiens agit ſm

exemplar aliquid pꝛopter finem.qui cõſequitur er eo ꝓ

fit.¶¶ Ad contrarium videtur facere.ꝙ cum Aug. in li.
confeſſ.enumerat modos pꝛioꝛes.illum mdoum inten⸗
dit eſſe pꝛimum.quo aliquid dicitur pꝛius eternitate.
Ex quo videturꝙ que ſunt in eternitate.ſimul ſunt.et
ita neqʒ pꝛius neqʒ poſterius. 4 Preterea in trinitate.
vbi eſt perſonarum diſtinctio.ſicut dicitur ĩ ſimbolo a⸗
thanaſij.nibil dicitur pꝛius aut poſterius. imuſtofortiꝰ
ergo cum ille rationes nõ ſunt aliud qꝙᷓ ipſa diuina eſſen
tia.nõ erit in illis pꝛius aut poſterius.Si etiam dicere
tur oꝛdo aliquis. eſſet oꝛdo in eternitate.ſed nõ eſt oꝛdo
niſi vbi eſt pluꝛalitas.ſed nulla eſt pluralitas q pꝛeintel
ligatur pluralitati perſonarum.ergo nullꝰ eſt oꝛdo.ſm
modum illum ſᷣm quẽ dicitur.ꝙ in diuinis perſonis nõ
eſt inequalitas ſubltantie.ſed oꝛdo nature.nõ quo alteꝛ
eſſet pꝛior altero.ſed quo alter eſſet ex altero.mReſtat er⸗
go. cum bec referantur ad vnitatem diuine eſſentie.non
attenditur oꝛdo vel nature vel tempoꝛis.⸗ Ad quod di
cendum ꝙ he rationes cum ſint vna eſſentia.ſunt vnum
ab eterno.nec pꝛopter hoc dicendum eſt plures res eſſe
ab eterno. licet plures rationes. Mam ꝙ ſint plures.B
eſt ex quodam reſpectu cauſatorum.ad pꝛimum. Fᷣm ꝙ;
cauſata in differentibus diſpoſitionibus reſpiciunt pri⸗
mum.nõ ꝙ ipſum primunm ſit in ſe multiplex ſicut dici⸗
tur de pluralitate ydearum vel rationum.vnde ſicut di⸗
citur de tribus perſonis ꝙ ſunt tres res.quibus ẽ fruẽ⸗
dum ſicut habetur in lib.de doctrina xpᷣiana. ita non eſt
dicendum. ꝙ tres rationes he ſint tres res quibus eſt
fruendum.vel tres res ab eterno.ſed ſunt vna res.que
tamen rationes licet communes ſint tribus perſonis.
nihilominus tamen appꝛopriantur ipſis perſonis. VUn⸗
de in lib. de ciuita.dei:xj.cuʒ dicitur.dixit deus fiat lux
7 facta eſt lux.⁊ vidit deus lucem ꝙ eſſet bona.intelligi
tur quis fecerit.⁊ per quid fecerit.⁊ pꝛopter quid fece⸗

rit pateꝛ intelligitur qui dixit vt fiat.quod auteʒ illo di
cente factum eſt.pꝛoculdubio per verbum factum eſt. in

eo dᷣo ꝙ dicitur.vidit deus ꝙ bonum eſſet.ſatis aſſigna
tuꝛ deum nulla neceſſitate.nulla vtilitatis indigentia.
ſed ſola bonitate feciſſe quod factum eſt.i.quia bonum

eſt. vt res q facta eſt congruere bonitati propter quã fa⸗

cta eſt iudicetur.que bonitas ſi ſpirituſſanctus recte in⸗
telligitur.vniuerſa in ſuis operibus nobis trinitas inti
matur.Seo conſtat ꝙ qui dixit vt fiat efficientis nomi⸗
ne deſignatur.cum dicere dei ſit facere:per quid vᷣo fec.
ad cauſam pꝑertinet exemplarem:propter quid ad cauſã
finalem. ¶ Bicendum eſt ergo ad obiecta. ꝙ licet ordo
nature vel tempoꝛis attendatur in his ratioõibus.ſᷣm ꝙ
inuenitur in creaturis.nõ tamen ita ſᷣm ꝙ inuenitur in
creatore.Ende ſimul ſunt ille rationes vnius eſſentie.
ſ.diuine.non ſᷣm prius ⁊ poſterius.aliquo illoꝛum mo⸗
dorum quos enumerat Ylugn.in lib. confeſ.Qeq; enim
illo modo quo prius dicitur eternitate. vt ante omia de
us quo prius dicitur tempore vt flos ante fructus vel
electione vt fructus ante floꝛem.vel oꝛigine vt ſonus an

te cantum./Ad ſecundo obiectum dicendum eſt.ꝙ non

eſt ſimile in creaturis ⁊ diuinis. nam que ᷣm ꝙ ſunt in
creaturis accipiuntur m prius 2 poſterius.in diuinis

,nñ vnñ
aent᷑ exrẽplaria genere vel ſpecie differꝛe. ſed ita ẽ in exẽ⸗

ſimul attenduntur. ergo ponit phᷣs oꝛdinem in bis.

hoc eſi ſᷣm ꝙ attribuuntur creaturis.⁊c̃.
¶ Mueſtio tercia
De ſingulis rationibus cauſe ſigillatim acceptis.et
primo Si cauſa exemplaris ſit de neceſſitate.

Onſequẽter agituꝛ⸗

de ſingulis rationibus cauſe ſigillatim
acceptis.Et primo de ratione cauſe ex
mplaris. Et habet hec queſtio tria mẽ
bra. Gtimum. vtruʒ cauſa exemplaris ſit de neceſſita⸗
te. Scom. v.ſit vna vel plures.Lercium reſpectu quo⸗
rum dicatur exemplaris.

Dprimum arguitur ꝙ ſic eo ꝓ̈lnihil igno⸗
rans fecit deꝰ.ergo prius erant in ſua ſcien
tia ꝙᷓ eſſẽt ĩ ſua natura.⁊ iõ dr.xj.ad hebr.
ide intelligimꝰ aptata eſſe ſecula pᷣbo dei. vt ex inuiſi⸗
hbrlibus viſibilia fierent. vbi dicit glo.dicens ex inuiſibi⸗
libus.ſignatur inuiſibilis mundus qui erat in dei ſapi⸗
entia.ad cuiꝰ ſimilitudinẽ factus ẽ hic viſibilis mũdus.
⁊ poſtea ſequit᷑.hec ẽ diſpoſitõ qua diſpoſuit omnia iſta
viſibilia.vt fierent iuxta inuiſibile exemplar.quod erat
in mẽte dei.Oð autẽ repꝛobãt phᷣi ydeas ſicut habetur
in fine prime phie.⁊ ſimiliter Auicẽ. in ſua phia.hoc E
ꝙ loquunt᷑ de formis mathematicis.quas ponũt ydea⸗
les.ſed hic nõ eſt intẽtio illarũ foꝛmarũ exemplaꝛiũ ſiue
ydealium.de quibus nos hic intẽdimus. intetio eniʒ Hᷣ
eſt loqui de ydea.ſᷣm ꝙ diſtinguit ſeneca. dicit enĩ pret
quattuoꝛ genera cauſaꝛũ eſſe ydeã.diſtinguẽs inter y de
am ⁊ ydon. vt ydea ſit ſpecies diuina.ydon vo forma ĩ
materia. Supponamꝰ ergo exemplarẽ cãm eſſe ex iaʒ di⸗
ctis.⁊ ex hoc qð dicit Aug.iĩ lib. retractationũ loquẽs
de mũdo ĩtelligibili.mundũ itelligibilẽ nũcupauit pla⸗
to ipſam rationẽ ſempiternã qua lĩecit deꝰ mũdum. quã
qui eſſe negat.ſequit᷑ vt dicat denʒ irrationabilit᷑ feciſſe
qð fecit.aut cũ faceret vel antecꝙᷓ faceret neſciſſe quid fa
ceret.ſi apud eũ ratio faciẽdi ñ erat.ſi vo erat ſicut erat.
ipᷣam videt᷑ plato vocaſſe ĩtelligibilẽ mũdum.necẽ H cõ⸗
trarium qð dicit Oyoni.excludere volẽs cãm exemplaꝛẽ
vt videt᷑ dicẽs ex ipſo ⁊ ĩ ipſo ſᷣm cãm omniũ noticiam ⁊
ſcientiã ⁊ ſubſtãtiã pꝛehabet a p̃concipit.nõ ſᷣm ydeã ſin
gulis imittens. ſed ᷣm vnã cauſe excellẽtiã omia noſcẽs
2 cõtinens. Loquit᷑ eni de ydea ad ſimilitudinẽ formeĩ
telligibilis que ẽ ĩ anima.q̃ nõ ẽ idẽ quod eſſentia ipſiꝰ
anime. ſm quẽ modũ nõ cognoſcit peꝰ ſᷣm ydeã · hoc.n.
eſlet ꝑ ignobiliꝰ ſe cognoſcere.nobiliꝰ enĩ habere nõ po
teſt. nec par qð nõ ſit eiuſoẽ eſſentie.hoc enĩ dicit ꝙ filiꝰ
eſt equalis patri.ſed eiuſdem eſſentie.

*
Atr

ſecundũ membrũ quo querit᷑.ſi ẽ vna cã.
exẽplaris aut plures.q enĩ plures ſint. vi⸗
get᷑ ꝑ H.ꝙ ꝓprio exẽplari reſpõdet ꝗꝓpriũ ex
ſicxẽpla differẽtia ſunt ĩ genere vel ĩ ſpecie · vi

platis ꝙ differũt genere vel ſpecie. ergo ⁊ exẽplaria dif⸗
ferũt. ¶ Itẽ ydee ſunt cauſe exẽplares. ſed de illis dicit
Aug.ĩ li. lxxxiij.q/ꝙ ydee ſũt pricipales quedã foꝛme vkł
rõnes rerũ ſiabiles atq; ĩcõmutabiles.que ⁊ ipſe ſoꝛma
te nõ ſunt.q̃ diuina ĩtelligẽtia cõtinent᷑.vt cnʒ ipſe neq;
oriant᷑ neq; intereãt ᷣm eas tñ foꝛmaꝛi dicit᷑ omẽ qð oꝛi
ri ⁊ ĩterire põt.⁊ oẽ qð oꝛit᷑ ⁊ iterit. Hoc etia vult ꝓ⸗
bare tali rõne cõſtat.q; deꝰ omia rõnabilit᷑ cõdidit.nec
ea rõne cõditꝰ ẽ hõ qua equꝰ. ⁊ ita de alijs rebo.ergo ſin
gula cauſata ſunt ꝓprijs rõnibo:ſed he rõnes nõ ſunt ni
ſi in mẽte creatoꝛis.ſacrilegiũ eniĩ ẽ opinari. vt extra ſe
quicqᷓ poſitũ intueret᷑ m ꝙ cõſtitueret qð cõſtituebat.

.
.
1,
ſ

na

on

nec
iin
n
aſe
al

¶ Mébrũ.iij. bʒ duos arti.

(NDueſtio

ergo pluꝛes ſunt rõnes exẽplaꝛes.⸗ Pꝛeteꝛea ex ſimili⸗
tudine aꝛguit᷑.nõ eni ſᷣm eandẽ ſpeciẽ aĩa efficit domuʒ
⁊ efficit naui.⁊ ita de alijs artificijs ĩ ſpecie. Similit ꝗᷓ
erit ĩ oꝑibus diuinis.vt diuerſa oꝑa diuĩa. ſᷣm diuerſa
fiãt exẽplaria.¶ Ao cõtraꝛiũ ſic.vnꝰ ẽ mũdus ſenſibił.
⁊2 mũdus ſenſibił e exemplatũ.multo &̊ foꝛtiꝰ ẽ vnũ exẽ⸗
plar.ſ.mũdus archetipꝰ.nã maior eſt vnitas exẽplaris
qᷓ exẽplati.¶ Itẽ ſicut ſupꝛa habitũ ẽ. cã exẽplaris eadẽ
ẽĩ eſſentia cũ cauſa efficiẽte.ſi ergo eſſent exẽplaria plu⸗
ra.opoꝛtẽt vnũqðq; eſſe idẽ ĩ eſſentia cũ cã efficiẽte.⁊ ita
plura eſſent ĩ eadẽ eſſentia cũ efficiẽte.quoꝛũ nullũ eſſet
alterũ.ſʒ hoc nõ poſſet eſſe ꝓpter ſui ſimplicitatẽ.ergo ñ

ſunt plures cauſe exẽplares.¶ Itẽ ꝑfectiꝰ ẽ vno cogno⸗

ſcere multa.⁊ ſimilit vno fieri multa.qᷓ; multis multa.
ergo cũ exemplar ſit qͥ ↄgnoſcit᷑.⁊ ſᷣm ꝙ ſit erit g̊ ꝑfectiſ⸗
ſimũ oĩno ꝑ vnũ cognoſcẽ multa.⁊ ſᷣm id facẽ. Sʒ ꝑfec⸗
tiſſimũ cõuenit vno.ꝗ̊ vna ẽ cã exẽplaris ĩdiuiſa ſᷣm el⸗
ſentiã qdð eſt cõcedendũ.i Ad illud po qð obijcit᷑ in con
trariũ.dicẽdũ ẽ ꝙ pluralitas ĩ eſſentia ĩ exemplari ñ ac⸗
cipit᷑ ex pluralitate eſſentie ĩ exẽplatis.ñ em ẽ ibi pluꝛa
litas ĩ eſſentia. tñ cicunt᷑ plures ydee.̊ ẽ ꝓpter quã
dam ſimilitudinẽ exẽplatoꝛũ ad ipᷣm exẽplar.⁊ quãdam
appꝛopꝛiationẽ ad modũ qͥ loqmur ĩ exemplaribo? exem
plis rerũ artificialiũ.ſʒ nõ ẽ oĩno ſimile.vnde pluraliteꝛ
dicunt᷑ ex ꝑte illa q reſpiciũt ipſa ydeata.⁊ ꝓpter h̊ dici
tur pluralit.xj.ad hebr.vt ex iuiſibilibo viſibilia fierẽt.ĩ
uiſibilia enĩ vocat illa exẽplaria ſiue rõnes. Qð autẽ di
cit aug.in lib.lxxxiij.q.nõ eadẽ rõne equũ cõditũ q̃ ho⸗
mo.nõ retoꝛquet ad diuerſitatẽ eſſentie.ſʒ ad differẽtiã

rõnis.vna eni eſſentia ẽ rõ huiꝰ ⁊ illiꝰ.hʒ ergo rõ exem

plaris quandã cõditionẽ ex ꝑte eſſentie diuine. vt cũ dr
incõmutabilis ꝑ ſe ſubſiſtẽs.⁊ huiꝰmõi. Hʒ et᷑ aliã cõdi
tionẽ ex ꝑte exemplatoꝛũ vt cũ pluꝛalit dicimꝰ.aſcẽdimꝰ
enĩ a pluralitate exemplatoꝛũ ad pluralitatẽ ſic dictazʒ.
Ad illud vᷣo qð vltimo obijcit᷑ dicendũ ẽ ꝙ nõ ẽ ſimile
in exẽplaribo rerũ artificiatarũ.que fiũt ab aĩa. exẽpla⸗
ria eni ſunt aduẽticia.⁊ nõ eiuſdẽ eſſentie cũ cã efficiẽte.
qð ĩ ꝑfectiſſimo agente nõ innenitur.

Verit᷑ ſupoſita pluralitate aliqͥ mo exempla
rium.vtrũ dicat᷑ cãẽ exemplaris tm̃ reſpectu
eoꝛũ que fiũt vel facta ſũt.an dicat᷑ cã exẽpla
& reſpectu eorũ que poſſunt fieri.licet nunqᷓ fiãt.
nõ vltimo mõ videt᷑.dictũ eſt eni.ꝙ pluralitas ex ꝑte ex
emplaris ẽ ĩ reſpectu exemplatoꝛũ ad ipſuʒ.cũ qᷓ id qð ñ
eſt ĩ eſſe ſub rõne pᷣteriti vel pᷣſentis vel futuri.nõ habe⸗
at vnitatẽ.ergo reſꝑectu illiꝰ non poterit accipi vnitas.
cõſequẽter nec pluralitas.ergo id qð tm põt eſſe.nõ ha⸗
bet rationẽ exẽplarẽ.¶ Preterea multa ſunt ipoſſibilia
que deo ſunt poſſibilia.que nunqᷓ cõtingẽt.hoꝛũ ĩ ſe nec
eſt vnitas nec pluralitas.conſequẽter ergo nec reſpectu
eoꝛ ſũt roõnes exẽplares.¶ Cotra.ſi ſũt poſſibilia. poſ
ſunt duci in actũ.qucant᷑ ergo ĩ actũ.ſi ergo nõ haberẽt
rationẽ exemplarẽ cũ nihil nouũ fiat ĩ deo.fierent abſq;
rõne exẽplari. ergo aliq facta eſſent a deo ſine rõne.qð
abſiꝛdũ ẽ. ſicut babet᷑ ĩ.q.ſupꝛadicta lib.lxxxiij q. ¶¶ YItẽ
cũ ĩfinita poſſit fieri a deo.finite autẽ eſſent ſᷣm iã dictũ
rõnes exeplares eſſent finite ĩfinitoꝛũ rõnes:cuiꝰ cõtra⸗
rium videt᷑.eo ꝙ potẽtia dei extẽdit ſe ad ĩfinita.a nibil
põt fieri a deo ſine rõne.ergo rõ erẽplaris potentiaʒ bʒ
ad ĩfinita.ſʒ finitũ nõ hʒ potentiã ſuꝑ ĩfinitũ.ergo rõ ex
emplaris ?ẽ ĩfinite vᷣtutis.¶ Reſpõdendũ ẽ ꝙ rõ ſiue cã
exemplaris.nõ ẽ tm̃ reſpectu eoꝛũ que producunt᷑ ĩ eſſe.
ſed que poſſunt ꝓduci.licet nõ ꝓducantur.intẽtio tamẽ
exemplaris in effectu ẽ.vt ad ſimilitudinẽ eiꝰ fiat aliꝗd
⁊ patet ꝑ illud qð dicit᷑ ĩ lib.lxxxiij.q.cũ ipſe ydee ſiue
rõnes.neq; oꝛiant᷑ neq; intereãt.Fᷣm eas tñ foꝛmari di⸗
cit᷑ quicqd oꝛiri vel ĩterire põt.⸗ Ad id vᷣo quod obijcit
in cõtrariũ.dicendũ eſt.ꝙ licet ea que poſſunt eſſe ⁊ nõ

Tercia

erunt.nõ habeant vnitatem ſimpliciter. nibilominꝰ ha⸗
bent vnitatem reſpectu cuius põt ratio exemplaris dici
pluraliter.nõ enim actus rationis exemplaris depẽdet
a re exemplata.ſiue ſit actu ſiue ĩ potentia ⁊ nõ in actu.
Si do dicatur ꝙ ſcientia diuina eſt reꝛũ exiſtentiũ.vt eo
rũ q̃ ſunt vel fuerũt vel erunt.⁊ ita nõ poſſibilium.⁊ per
conſequens q; ratio exemplaris nõ ſit illoꝛũ.reſponden
dum ꝙ ſic res ſe habent ad eſſe ita ad vnitatem. ⁊ ita ad
ſcientiã.vnde omniũ ſiue actualiũ ſiue poſſibiliũ.eſt di⸗
uina ſciẽtia.vnde ⁊ ratio exemplaris ſimiliter bonorũ
ſ. Ad illud vpo quod obijcit᷑ ſecũdo ð iĩpoſſibilibo. que
tamen ſunt deo poſſibilia.dicendũ ꝙ ſimiliter ratio ex⸗
emplaris nõ reſpicit poſſibilitatẽ vel impoſſibilitatẽ na
ture inferioris.ſed ratio exemplaris eſt eoꝛum que ſunt
poſſibilia deo.non autem eſt exemplaris. ꝙ fieri debe⸗
ant niſi ſint huiuſmodi q̃ congruant deo fieri impoſſibi
lium autẽ des non eſt ratio exemplaris ⁊c̃.

rticulus ſecundus

Vm iam dictum ſit de ratione exemplari re⸗
ſpectu poſſibilium ⁊ impoſſibilium.ſequitur
.AVe ratione exemplari ratione bonoꝛum 2 nõ
malorum.corꝛuptibilium ⁊ incorꝛuptibilium. Ratio⸗
ne cuius introducitur queſtio de hoc quod dicituꝛ.j. Jo
hãnis.quoo factum eſt in ipſo vita eꝛat.⁊ ſine ipſo factũ
eſt nihil.ex his enim verbis peccatum quod nihil eſt. ſi
factuʒ eſt ab alio qᷓ; ab ipſo.non eſt in ipſo vita.q! au
tem ratio exemplaris non ſit maloruun. patet per ratio⸗
nem exemplaris.Exemplar enim eſt.ad cuius ſimilitu⸗
dinem fit vel fieri poteſt ab ipſo qui habet exemplar.ſeo
mala culpe nec fiunt nec fieri poſſunt a deo. cuius ẽ ra⸗
tio exemplaris.ergo maloruʒ non eſt ratio exemplaꝛis.
vnde ſuper illud in pſalmo.que ignoꝛabam interꝛoga⸗
bat me.Quomodo ars nelcit vitium.ſic ego qui ſuʒ aꝛs
omnipotentis dei.⁊ loquitur xpᷣs.ergo malum non eſtĩ
aꝛte ſumma.ergꝗo nec in ratione exemplari.¶ Item in li
bꝛo de libe.aꝛbi.quicꝗd foꝛme cuiuſpiam rei deficientis
remanet.ex illa foꝛma ẽ que neſcit deficẽ.motuſq; ipᷣas
reꝛum deficientiũ vel ꝑficientiũ excedeꝛe numeroꝛũ ſuo⸗
rum leges nõ ſint. cũ ergo malum inq;tum huiuſmodi
foꝛmam non habeat.licet aliquid foꝛme ſubſit: non ha⸗
bet foꝛmam exemplarẽ in deo.nec eſt ex ipſa.licet forma
que ſubeſt malitie quo ad hoc ꝙ eſt. habeat foꝛmam ex⸗

HS emplarem.⁊ ſic ab ea. Item in.iij.de libe.arbi.natu⸗

re inꝙᷓtum ſunt.a deo ſunt.inq;tum auteʒ vitioſe.ab eiꝰ
qua facta ſunt aꝛte recedũt. Intantũ auteʒz recte vitupe⸗
rantuꝛ.inq;tum eaꝛũ vituperator aꝛtẽ qua facte ſunt na⸗
tuꝛe vidit.⁊ hoc in eis vituperet quod ibi nõ videt.ergo
maloꝛũ ſiue vitioꝛũ inq;tum huiuſmodi nõ eſt ars ſũma
ſiue ratio exẽplaris. otra omnia ſciunt᷑ a deo ſiue
bona ſiue mala.qð eni incognitũ ẽ iuſte punire nõ põt.
punit autẽ iuſte peccata.eꝛgo pᷣcognita ſunt. eꝛgo ſunt i
ſciẽtia eius.ſed ſciẽtia eius idẽ ẽ ꝙ ars ſumma ſiue ratõ
exemplaris.eꝛgo ſunt ĩ ipſa ratione exemplari. Itẽ an
ſelmus i monologis ſũmo ſpiritui dicere nihil aliud eſt
q cogitãdo intueꝛi.ſed cogitando intuent᷑ mala ab ipᷣo.
ergo dicunt᷑:ſed que dicunt᷑ ab ipſo ſunt ĩ ratione exem
plari ſiue in arte.ergo mala ſunt in ratione exemplari.
Keſpondendũ eſt.ꝙ ſᷣm ꝙ ea dicũtur eſſe in arte velĩ ra
tione exemplaꝛi que fiunt ab ea vel m eã.mala nõ ſunt
in arte vel in ratione exẽplaꝛi inqtũ huiuſmodi. nibilo⸗
minus tamẽ ſunt ĩ ipſa ſcientia.ſciẽtia enĩ ſᷣm modũ ſci⸗
entie ad plura ſe extẽdit q; ars.ars eni ẽ ſᷣm ꝙ buiuſmõi
pꝛincipiũ faciẽdi ⁊ cogitadi que ſunt faciẽda. ſciẽtia vᷣo
ẽ pricipiũ cogitãdi.⁊ ipas ſpẽs reꝛũ ⁊ pꝛiuatiões.pꝛiua⸗
tiões aũt ĩ q̊ ꝙ ñ iueniuut᷑ ſpẽs.vñ Dyoni.i li.de diui.
no.c.vij.ð ſapia ĩtellectu ⁊ vᷣitate ſᷣm vnã cauſe cõtinẽtiã
oĩa ſciẽs ⁊ ↄtinẽſ.ſiẽ lumẽ ꝑ ſemetip[ʒ pᷣaccipit tenebꝛaꝝ
viſioneʒ nõ aliunde videns tenebꝛas ꝙ; a lumine.4 Ad
obiectum autem reſpondendum eſt. ꝙ licet idem ſit ſci⸗
entia ⁊ ars diuina in eſſentia. cõmunius tamen dqr ſci⸗

entia q; as. Vnde licet ſcientia diuina extẽdat ſe ad bo⸗
na 7 mala.ars tamen vel ratio exemplaris que eſt ratõ
faciendi.Determinat bona.non ꝙ ars vel habens artẽ
non cognoſcat mala.vt vitet vel puniat.ſed non vt faci⸗
at. quo ad rationem autem cognitionis conuenit cum
ſcientia.q¶ Ad ſecundo obiectum. dicendum eſt ꝙ dice⸗
re pꝛout pertinet ad creaturas. cum dicitur dist ⁊ fa⸗
cta ſunt.non habet in ratione ſua tm̃ hoc.ſcilicet cogi⸗
tando intueri.ſed manifeſtare id qð eſt in arte vel ratio⸗
ne exemplari.⁊ ideo licet mala intelligantur vel cogitã
do inſpiciantur a ſummo ſpiritu.non tamen dicuntur.
quia non ſunt ad manifeſtandum.ſiue non mamfeſtant
ig quod eſt in ſumma arte.ſiue in ratione exemplari.
Ranone hbuius queritur.ꝗd ſit eſſe vitam in ipſo hec
enim videntur conuerti.habere rationem exemplarem.
7 eſſe vitam in ipſo.Cum enim viuere dicatur multipli⸗
citer.ſᷣm vegetationem.Fᷣm ſenſum.ſᷣm insellectum. Fᷣm
motum.pᷣm quam ſimilitudinem dicantur res viuere
habere vitam in ipſo. non enim ad ſimilitudinem eius
vite que eſt ᷣm vegetationẽ. cum enim hec vita ſit tm̃ rei
materialis ⁊ corpoꝛalis.nec pᷣm ſimilitudinem illiꝰ vi⸗
te que dicitur ᷣm ſenſuʒ. cũ illa vita nõ viuãt niſi coꝛpo
ra.⁊ foꝛme que a coꝛpoꝛibus nõ ſeparantur.nec vita vi⸗
detur dici ᷣm eam ſimilitudinem que eſt ſᷣm intellectũ.
ſi enim hoc eſſet.cum mala etiam intelligatur. ⁊ habe⸗
ant eſſe in intellectu.⁊ vitam in mente peccãtis.diceret᷑
malum in ipſo vita.quod cum non ſit.nõ dicetur viueꝛe
Fm illam ſimilitudinẽ. 4¶. Item triplex eſt actus eſſe in⸗
telligere ⁊ viuere.viuere vᷣo addit ſuper intelligeꝛe ⁊ ſu⸗
per eſſe.quid ergo dicitur amplius cum dicitur. omnia
in ipſo vita ſunt. Vltra hoc ꝙ dicitur.omnia in ipſo vel
in intellectu ipſius ſiue q̃ diſterentia deſignat᷑. Iteʒ cũ
dicitur ꝙ res habent vitam in primo. ⁊ quedam res ha
bent vitam in ſuo genere. nunquid magis dicuntur vi⸗
uere cum habent vitam in ſuo genere. q; ꝙ habent vitazʒ
in primo. ¶ O8 habeant plus de vita in ſuo genere. vi⸗
detur eo ꝙ in ſuo genere pꝛopꝛio habẽt eſſe ſimpliciter.
in deo eſſe ᷣm quid. eſſe enim in cauſa eſt eſſe ᷣm quid.
ergo res pꝛout ſunt in ſuo genere plus habent vite q cũ
ſint in ipſo.¶ Contra dicit Augu.ſuꝑ Joh. omnia an⸗
teqꝙ; fierent.⁊ cum facta ſunt.⁊ cum variant᷑.ſunt in ipᷣo
nõ in eo ꝙ ſunt in ſeipſis.ſed ſᷣm immutabilitatem rati
onũ: cuʒ autẽ ſint in ipſo ᷣm immutabilem rationẽ.ma
gis ſunt vita in ipſo ꝙ; in ſeipſis.¶¶ Item Anſel.quicqd
factum eſt.ſiue viuat ſiue nõ viuat.aut quocũq; mõ in ſe
ſit.in ipſo eſt vita ⁊ veritas.ſicut ergo ad ſcientiaʒ diui⸗
naʒ nihil facit.ſiue res ſint ſiue nõ ſint.ita nihil ad hoc
ꝙ ſint vita in ipſo.ſiue ſint ſiue nõ ſint.¶ IJteʒ omnia di
cuntur in ipſo vita.ſed quicquid eſt in deo nõ eſt niſi de⸗
us.⁊ ꝙ dicitur ꝙ ſunt vita.hoc nõ tollit illud ꝙ ſint de⸗
us.ergo oinnia que ſunt in ipſo.vita ſunt ipſe.ſed omĩa
ſunt in ipſo vita.ergo omnia qð ipſe.Sed ex hoc ſeque⸗
retur.ꝙ omnia ſunt vnum.¶ Item omnia ſunt in ipᷣo vi
ta.aut ergo hoc dicitur quia ſunt in eius eſſentia.aut h̊
dicitur ratione potẽtie. vel ſapientie.vel bonitatis ra⸗
tione eſſentie non videtur.eſſe enim in eſſentia. hoc ẽ eſ-
ſe ipſam eſſentiam. hoc autem eſt eſſe idem quod ipſe.
Si ðvo ratione potentie ratione potẽtie dicuntur ſubel⸗
ſe omnia.tam bona qꝙ; mala. ergo non dicuntur eſſe in

ipſa vita ratione potentie.¶¶ Preterea in verbo dicun⸗

tur eſſe vita.ergo ratione ſapientie.cum ſapientia appꝛo
pꝛietur verbo.¶ Qð autem non ratione ſapientie. vide
tur. Nam ſapientia dei nõ reſpicit facta tm̃ ab ipſo.ſed
quecũq; fieri poſſunt ab aliquo.ergo non dicitur ratio⸗
ne ſapientie.nec ratione voluntatis. voluntas enim re⸗
ſpicit ea que fiunt.que autem poſſunt fieri.x⸗ ſi nunqᷓ fi⸗

ant in ipſo vita ſunt.ergo non dicuntur eſſe vita in ipſo

ratione voluntatis. ¶ SItem ſi omma ſunt in ipſo vita.
ßm ꝙ ſunt in ipſo vita.aut ſunt vnum aut ſunt multa.ſi
ſunt vnum.nõ aliud vnum ꝙᷓ ipſe.ergo omnia ſunt idezʒ

quod ipſe.ſi omnia ſunt multa.ſᷣm ꝙ ſunt vita in ipſo.
non alia multa ꝙᷓ in ſuo genere:ergo pꝛout multa ſuntĩ
genere ſuo.ſunt in ipſo vita.¶ Cõtꝛa in ſeipſis ſunt coꝛ
ruptibiliter entia.ſed pꝛout ſunt ĩ ipſa vita ſunt incom⸗
mutabiliter entia.nõ ergo ꝑꝛout multa ſunt in ſuo gene
re.ſunt in ipſo vita ergo.¶ Ad iam dicta reſpondendũ

eſt.ꝙ cum dicitur omnia ſunt vita in ipſo.reduplicatio

facienda eſt huius determinationis in ipſo. vt ſic dica⸗
tur.omnia in ipſo.ſunt vita in ipſo.Si vᷣo queratur ſᷣm
quã ſimilitudinem vite.dicẽdum eſt ꝙ vel ᷣm excellenti⸗
oꝛem modum qᷓ ſunt modi iam ſupꝛadicti. vel aptabit᷑
ille modus qui eſt viuere ᷣm intellectuʒ ⁊ motum.vt di⸗
cantur illa eſſe vita.q̃ ſunt ad modum intelligẽtie pra⸗
ctice.recte ſe habentis anteqᷓ; pꝛoducantur in actum.bo
na enim ſunt in itellectu pꝛactico ⁊ habent quandaʒ vi
tam.ibi anteq exeant in actum. excellẽtius auten longe
in ipſa intelligentia diuina.Mec eſt ſimile qð obijcit᷑ de
malis que viuunt in intellectu pꝛactico ipſius peccato⸗/
ris.hoc eniʒ viuere nõ proprie dicitur. ſed ſicut dicitur
de peccatoꝛibus ꝙ viuunt in moꝛte.qui bꝰ ſcilicet moꝛs
non deficit.ſed hoc viuere impoꝛtat eſſe incoꝛruptibile
in ipſa mẽte agentis.vt a quo ᷣm ſimilitudineʒ poſſit a⸗
liud pꝛocedere.quia ergo in intelligentia practica recte
diſpoſita habet de vtroq; ſcilicet de intellectu ⁊ motu.
ideo per quandam ſimilitudinem dici poteſt reſpectu eo
rum que viuunt ĩ intellectu pꝛactico.¶ Ad ſecũdum di⸗
cendum eſt.ꝙ viuere pꝛout dicituxr.omia in ipſo ſunt vi
ta.Differt ſᷣm rationem ab eo ꝙ eſt eſſe in ipſo ⁊ eſſe in
intellectu ipſius.Qam eſſe in ipſo hoc reſpicit ad poten
tiaʒ eſſe in intellectu ad ſciẽtiam ſiue ſapientiaʒ .eſſe vᷣo
in ipſo vita ſiue viuere ad ſcientiam beneplaciti.que ſu⸗
peraddit bonitatem reſpectu cognitionis.vnde dicit eſ⸗
ſe in intellectu practico.i¶ Ad tercinʒ dicendum.ꝙ non
dicuntur magis vita.ea qᷓ habent vitam in pꝛimo vel in
ſuo genere.qᷓ ea que habent ſolam vitam in pꝛimo.ſʒ di
cuntur pluribus de cauſis viuere. Cũ eniʒ dicitur.xvij.
act. In ipſo viuimus mouemur ⁊ ſumus. vita dicit᷑ ſm
aliam rationẽ q; cum dicituꝛ omnia ſunt ĩ ipſo vita.Cũ
enim dicitur in ipſo viuimus. ponitur conſeruatio vite

iam exiſtentis.cum autem dieitur in ipſo erat vita.no⸗
tatur immntabilitas ſciẽtie beneplaciti.⁊ hec precedit

res.illa ſequitur.pluribus ergo rationibus poſſunt di⸗
ci viuere.ſed non magis.quia non eſt ponere excellenti⸗
oꝛem vitam illa que eſt deus.vel ſᷣm ꝙ ſunt in illo vita.
Qec eſt contrariuʒ ꝙ in ſeipſis habent cſ ſimpliciteꝛ.
hoc enim eſſe ſimpliciter.nõ eſt niſi qᷓtum ad ipſas res
in ſeipſis.nõ ꝙ ſit nobiliꝰ eſſe ĩ ꝓpꝛio genere.ꝙᷓ eſſe cau⸗
ſe quo ſunt cauſata cum ipſa cauſa⸗ Ad quartum dicen
dum.qꝙ eſſe in deo dicitur duplicitex. vno modo dicunt᷑
eſſe in deo que ſunt idem m eſſentiam.vt potẽtia.ſapiẽ
tia.bonitas.que ſunt ideʒ quod eſſentia dei. Et hoc mo

do quicquid eſt in deo eſi deus. Alio modo dicuntur eſ

ſe in deo ſicut in cauſa.⁊ ſᷣm hoc dicuntur cauſata eſſe ĩ
ipſo.⁊ ſic dicuntuꝛ vita in ipſo.per hũc moduʒ nõ omia
que ſunt in ipſo ſᷣm ſeipſa accepta.ſunt quod ipſe.ſʒ in⸗
qtum ſunt in ipſo.hoc eſt rationes exemplares ipſaruʒ
ſunt idem quod ipſe.vnde homo cum ſit in deo vita. ſᷣm

w homo nõ eſt deus.⁊ ita de alijs cauſatis.cũ ergo dici
tur.ꝙ omnia ĩ ipſo ſunt vita in ipſo.nõ aliud eſt ꝙᷓ ſi di⸗

