p̃ᷣmo mãdato:hẽſis oponet᷑ pᷣmo mãdato.¶ Cotra yſi⸗
do.ĩ glo. xx.exo.pꝛimũ mãdatũ ꝓhibet ſurreptõeʒ.ſecũ⸗
u erroꝛẽ. terciũ ſeculi amoꝛẽ.cũ & heꝛeſis ſit erꝛoꝛ:oppo
net᷑ ſecũdo mãdato.. Pꝛeterea põt aliqꝗs credẽ ſiue aſ⸗
ſerere ꝙ foꝛnicatio vel furtũ nõ ſit moꝛtale pcim ⁊ ̊ ꝑti
naciter defendere:⁊ ſic erit hẽticus.nõ ̊ heſis tm oppo⸗
ocze pꝛime tabule ſ etiaʒ pᷣceꝑtis ſecũde tabule.

d qð doõm. ꝙ bereſis põt oponi pᷣmo pᷣcepto pᷣme

tabule.2 ſecũdo.rõe & ei ꝙ ↄtingit eẽ hẽſim ciꝛca trini⸗
tatẽ vł circa vnitatẽ diuine eẽntie:oꝓponit᷑ pᷣmo pᷣcepto

ſm hũc modũ põt hẽſis ſub vana religione ſiue ſuꝑſtii

tõe cõpꝛehẽdi/¶ Aoillð po qdð obijcit᷑ ꝙ opponit ſecudo
p̃cepto.̊ ẽ rõe qrũdã hereſuʒ in ꝗbo errat᷑ circa xpᷣi hu
manitatẽ.illi em̃ aſſumũt nomẽ dei inuanũ qð ẽ pᷣce⸗

ptũ ſecũde tabule.et hoc mõ ↄtinet᷑ ſub erroꝛe.ꝓpter er
roꝛẽ ẽ ð pᷣceptũ ſecũdũvł aliter põt dici.ꝙ hẽſis oxponi

nit᷑ pᷣmo pᷣcepto ſunpłr.ſ̊ nõ vniuerſaliter.ſᷣ rõe ſui ge⸗

pk*SWαα neris. c aũt dr ꝙ erroꝛ opponit᷑ ſecũdo p̃cepto. ᷣ intel⸗

ligit᷑ de erroꝛe ꝗ nõ opponit᷑ fidei ſ̊ qni manet cuʒ ſide.
qñn.ſ.errat᷑ circa veritatẽ et nõ circa cultũ diu ine maie⸗

vidr̃ ꝗ̊ ꝙ alta illarũ aſſertõnum ſi fuerit ꝑtinax ẽ hẽti⸗

ca. ¶ Ad qð põt dici.ꝙ bẽſis ad tria genera credibiliũ

extẽdit᷑ ꝑ opoſitũ fidei.tñ ſᷣm quãdã anologiã.nã circa
illa credibilia q̃ pus credũt᷑ ⁊ poſtea intelligunt᷑.ſ.circa
articłos iuenit᷑ ma rõ fidei.⁊ ꝑ oppoſitũ ipa hẽſis. Si⸗
mitxłr fides extẽdit ſe ad illa credibilia qᷓ ſit credunt᷑ ⁊ in
telligunt᷑vt ꝙ foꝛnicatio ẽ moꝛtale pcem ⁊ hmõi.⁊ per
oppoſitũ heſis.Deide fides extẽdit ſe ad cꝛedibilia q ſũt
ĩ byſioꝛijs vł canone ſacre ſcripte ↄtẽtis.ꝗ¶ Ad obiectũ
dᷣo rñdendũ ẽ.q ĩ ſac ſcripta q̃dã ſunt ꝑtinacia ꝑ ſe ad
fidẽ.q̃dã ad moꝛes.hẽſis ꝓpꝛie ſe extẽdit circa ea q̃ ſunt
fidei.ſᷣ qꝛ ĩ moꝛibo ſũt qᷓdã cꝛedibilia ſic dictũ ẽ.cca illa

S : . „ ,
. heſi⸗ Siſſeſiun de/ſentit ab dfr Gh, Dei,g .

ſtatis.⸗l Ad illð pᷣo qð obijcit᷑ ſecudo dðm ẽ.ꝙ lʒ hereß
. poſſit eẽ apud illũ.qui aſſerit foꝛnicatõem nõ eẽ moꝛta-
le pcẽm vel furtũ nõ eẽ moꝛtale peecatũ.hoc tñ ẽ ĩ rõe q̃
Hẽ credibile.⁊ G̊ ẽ acceptum ex ſacra ſcriptura ſpũſct᷑o

põt hẽſis attẽdi ſi ↄtrariũ illi vitati ꝑtinacit᷑ aſſerit᷑. ali
ud eĩ ẽ ſi foꝛnicat᷑ vel adulterat᷑ ⁊ tũc fac ↄ pᷣceptũ moꝛa
le.aliud vo ſi foꝛnicatõeʒ dicat ñ eẽ pctm vł ñ eẽ moꝛta
5. E— c ac V le pctm.⁊ h̊ ꝑtinacit affirmet doctrinaz ſacre ſcripte.
inſpirãte et ecclłia ſcta apꝛobante.2 ita reducit᷑ ad h̊ vt ſic eĩ cenſet hẽticꝰ.¶ Ao ſecũdũ vᷣo dðᷣm ꝙ alið ẽ diceꝛe Mtnp p⸗ Jrn
py ſtoꝛiã nõ eſſe verã.et alið ẽ exponẽ hyſtoꝛis ſic vel ſic

owon⸗ o pꝛime tabule. —
mbꝛü ſeptimũ 2 opĩari circa eꝰ expoſitões.ille aſ ꝗ diceret hy ſtoꝛiaʒ
H MEEEENHN. ANe nõ fuiſſe verã ⁊ ꝑtinacit:hẽticꝰ iudicaꝛet᷑.̊ᷣ ſic nõ facie
Eprimo querit᷑ vtrũ heſis ad oĩa credibi bãt ſcti opinãtes dæ ſex diebo.ipi eĩ ñ deſtruebãt by ſto⸗
lia ſe extendat. an ſolũ ad credibilia qᷓ pꝑti riã illã.ĩmo oẽs ĩ illa ↄcoꝛdabãt:different tñ ipᷣaʒ expo
) nẽt ad aꝛticłin fideiſqð vidr ꝑ ̊ ꝙ bereſis nebãt. qꝛ qdã exponebãt eã de diebo matialibo.ꝗdaʒ de
. opponit fidei. fides ot ẽ circa veritatẽ m ſpũalibo.̊ᷣ h ñ ẽ deſtruẽ by ſtoꝛiã ̊ exponẽ.vñ tłes expo
pietatẽ. bẽſis ꝗ extẽdit᷑ ad oĩa ea q ſunt ĩ ſacra ſcripta. ſitões ſũt declaratiue ſcript᷑e.qm̃ dicũt h̊ ſcti rõibo ad hq
Vnñ hug. ce ſanc.vic⸗Eleritas m pietatẽ dr ſac ſcriptᷣa indncẽtibo. Vnde aug.ſcti pres ꝙ ita diuerſa ſenſerũta
erar A219 qꝛ ea docet ⁊ amdo ↄplectit᷑ qᷓ ad religionẽ dei ꝑtinent. ſpũſcto ẽ.ↄcoꝛdãt eĩ oẽs ĩ hy ſtoꝛia qꝛ byſtoꝛia dic tot ſu
1 r⸗ 7 erroꝛ ſiue ſit ĩ fide ſiue ĩ moꝛibo bereſis dicet᷑. ¶ Pꝛe⸗ iſſe dies.̊ diſcoꝛdãt ĩ expoſitõe dieꝝ.vñ ex ſpũſcto mo⸗
. , terea.aug.in li.lxxxiij.q.diſtiguit tria genera credibili uẽt᷑ ſcti ad iſtas expoſitões ad ſcripture declaratõʒ.⁊ ſi
munmn. quedã credũt᷑ et nũꝙᷓ intelligũt ſic ſunt hiſtoꝛie. q⸗ ſit ibi aliq falſitas:ᷣ ñ ẽ ex natura hoĩs pᷣmitꝰ iſtituti
dã vo credunt᷑ pus et poſtea intelligũt ſiẽ ſunt articli fi ſᷣ er pena dãnati.In nata eĩ pᷣmo iſtituta n erãt opinio
le Aexz del gſaie viEn l niſi echdcritis ñ itelligetis. qddd nes: nec ert ſilr ĩ glia.ᷣ̊ mõ ſut.qꝛ opinio ĩpoꝛtat pena⸗ —
S ec. vo ſimul credutur 2 intelligũtur ſiẽ multa in li. ſaß. fi⸗ E Hg? litatẽ- Av tciũ dom. ꝗ; be is ẽ circa illa pncipia ꝗᷓ ſũt Dzhaſt h ſd ecf mſiꝛu ſolates t poſt
õ Sci extegat ſe ad oĩa iſta: ad tot aũt ad oppoſitũ pt ĩ ſacẽ ſcripłᷣa.cũ.ſ.male credit᷑ ciꝛca illa.⁊ dico ꝙ ñ oʒ ⸗n
XKa eſt ſe ertendẽ beſis:ad qͥt ſe extẽdit ſides.̊ bẽſis erit cir⸗ oĩs hẽticꝰ deuiet ab articło fidei.ĩmo ecõuerſo oʒ ꝙ oĩis
.e⸗ S. ca illa tria genera credibiliũ.¶ Cõtra. viget ꝙ helis ñ ꝗ deuiat ab aliq articlo fidei ſit hẽticꝰ.nã ſic fides ñᷣ ſo

c.

ſit circa illa credibilia q̃ ita credũt᷑ ꝙ nũꝙᷓ intelligũt᷑ ſi
cut ſũt hiſtoꝛie.ſj eĩ h̊ eẽt cũ ſcti doctoꝛes diuerſa ſiue cõ
traria ſentiãt circa hiſtoꝛias:ex alta ꝑte hẽſis cenſeret᷑
ſ̃ ñ cenſet᷑:nõ ̊ hẽſis ẽ circa illð genꝰcredibiliũ.q¶ Sitkꝛ
gdã ſcti ſenſerùt cõtraria de oꝑibo.vij.die ꝝ. ex neut᷑ tñ
ꝑte ẽ hẽſis.ñ &̊ hẽſis eſt circa credibilia illo mõ.¶ Sitr
vidr ꝙ nõ ſit hſis circa credibilia ſeðo mõ.dic eĩ aug.
ĩ li.de vtilitate crededi.qꝙ tũc credẽ culpãdũ ẽ.cũ te deo
aligd indignũ credit᷑: vł de hoĩe facile credit᷑.ſ̊ pᷣmũ ꝓ⸗
pꝛie ẽ ̊ fidẽ. In ceteris vo rebo ſi ꝗs credit ſi ſe id neſci⸗
re intelligat nulla culpa ẽ.cũ at᷑ ð deo aliqd indignum
credit᷑ ẽ erroneũ.cũ aut de hoĩe:ſuꝑſtitioſum ſiue teme⸗

rariũ.Fᷣm h̊ de xpᷣo iniᷓtũ ẽ hõ ſi aligꝗd nõ recte creda

tur nõ erit hereſis.vtpote de paſſione vł reſurrectõne et
hmõi.q cũ iſta ſint credibilia ſecundo mõ.nõ erit hẽſis

circa oĩia credibilia ſecũdo mõ. Siłtr videt᷑ ꝙ nõ ſit ciꝛ

1. 612 — 1U ⸗

ca credibilia q ſił intelligũt ⁊ credunt᷑ ſiẽ ſunt pᷣncipia.
qm̃ geũqʒ ẽ hẽticus:deuiat ab aliqͥ articulo fidei.ſᷣ ille
ꝗq credẽt foꝛnicatõeʒ nõ eẽ moꝛtale:nõ ꝓpteꝛ q̊ deniat ab

aliquo articło fidei.ĩmo aligs hns fidẽ h̊ bñ poſſet cre

dẽ.q̊ ñ ẽ beſis circa illa credibilia. Itẽ aliq ſił credũt᷑

. FeS autu ⁊Z intelligũt᷑ ſic ſũt rões hũane ſiue ſcie vel de numeris

vlł de gbuſcũq; alijs diſciplinis.ſᷣ ciꝛca bas ñ ẽ hẽſis.vñ
biero.ſuꝑ epłaʒ ad thitũ.Si ꝗs artẽ grãmaticã vł dya

lũ ſe extẽdit ad aꝛticłos.ĩmo et᷑ ad alia credibilia qñ ſũt
articłi.ſᷣ ſũt ſiẽ pᷣncipia:ita dicimꝰð hẽſi.vñ non oʒ ꝙ;
vbi ẽ hẽſis ꝙ ibi ſit deuiatio ab aliq̃ articło niſi ſit hẽſ
circa credibilia qᷓ pus credũt᷑ ⁊ poſtea ĩtelligũt᷑.ciꝛca qᷓ
ẽ hẽſis ſᷣm ſuã pᷣmã rõeʒ.quẽadmodũ ⁊ fidesſð alijs at
q̃ ſił intelligũt᷑ ⁊ credũt᷑ cuiuſmõi ſũt rões hũane ⁊c̃.vt
errare circa geometriã ⁊ hmõi bñ ocediꝰ ꝙ ñ ẽ heſis nec
e hmõi tm̃ loqꝗt᷑ aug.cũ dic q̃dã ſił credũt᷑ ⁊ ĩtelligunt᷑
ſ qᷓ ſũt q̃i pncipia qᷓdã et ꝑ ſe nota ĩ theologia.quẽadmo
dũ foꝛnicatõʒ eẽ moꝛtale pctm ⁊ ſuꝑbiã. Ald aliud qð
obijcit᷑ de articłis:dðᷣm ꝙ ſic hmõi articli ñ credunt᷑ de
hoĩe puro.ĩmo ð hoĩe ðo vnito.ita diciꝰ ꝙ hẽſis que ẽ ĩ
male credẽdo.circa iſta ñẽ ĩ credẽdo aliꝗd culpãduʒ de
hoĩe puro:ĩmo ð deo hoie vlł ð̊ hoĩe deo.⁊ iõ erroneũ ẽ
ꝙ male credit᷑ circa illos artictos.⁊ iõ ẽ hẽſis circa illa
n eĩ ꝑtinẽt ao fidẽ niſi qꝛ credũt᷑ ð hoĩe vnito deo.iõ di⸗
cimꝰ ꝙ hẽſis ẽ circa illa ſiẽ ⁊ fides.logꝗt᷑ eĩ de hoĩe puro
cũ dic.ẽ at᷑ ðᷣ hoĩe ſuſpicioſuʒ ſiue temerariũ.q Ao illð
qð obijcit᷑ de notõibo.dðim ꝙ ĩ tlibo ñ otigit eẽ płes opi
niões ſimul veras.ĩmo alta ẽ nccia:alta aũt falſa.qm̃ʒ
hmõi ꝑtinẽt ad ſummã veritatẽ.⁊ ꝓpt q̊ ſi aligs aſſerẽt.
ꝙ; bmõi notões ñ eẽnt deꝰ.alter at᷑ ꝙ eẽnt deꝰ: ille q di⸗
ceret notõnes eẽ deum ad veritatem reduceretur.· alter
autem ad falſitateʒ. qm ñ contingit ciꝛca ea qᷓ ad ſum

—
ſ. 2 p

a paſt ohe
ſa c P

8

”

—
o/

mã veritateʒ ꝑtinẽt cõtrarias aſſerere opiniones.ꝗn ſꝑ
altera ſit tenẽda.altera repꝛobàda. Aagiſtri aũt ꝗ cir
ca h̊ opinabant᷑:opinãdo dicebãt nõ cũ ꝑtinatia aſierẽ⸗
do ð determinatõem ecclłie.vñ nõ ſunt cenſendi heretici
ſi em dicẽt᷑ ab eccłia ꝙ illoꝝ vnũ ſimpłr eẽt tenẽdũ:acq⸗
eſcẽt.beatus aũt bern.illi ꝑti aſſentit.ꝙ notõ diuina ſit
idem ꝙ deus.

Ctauo querit᷑ de oppoſitõe huiꝰpct᷑i.cũ eĩ
hereſis oꝓponat᷑ fidei:querit᷑ cui pᷣmo di⸗
recte opponat᷑.vtrũ.ſ.fidei foꝛmate vel in⸗
foꝛmi ꝙ aũt fidei foꝛmate.vidt.fides em̃
foꝛmata ẽ fundamẽtũ xp̃iane religiõis.ſic.j.coꝛinth.iij.
fundamẽtũ aliud ⁊c.glo.i.fides q ꝑ dilectõeʒ oꝑat᷑ peꝛ
quã xpᷣc habitat in coꝛdibo.ſed hereſis directe deſtruit
fundamẽtũ xpᷣiane religionis.g̊ pᷣmo ⁊ ꝑ ſe oponet᷑ illi
Cõtꝛa quicũq; peccat pcto moꝛtali cadit a fide foꝛma
ta inꝙtũ bmõi.nec duʒ tñ incidit ĩ heſim.̊ heſis ñ ẽ qð
pꝛimo opponit᷑ fidei foꝛmate.⁊ oꝓponit᷑ pꝛimo nk
dD

mate vel fidei infoꝛmi.̊ opõit᷑ pᷣmo fidei ĩſoꝛmi.
qð dici põt.qꝙ vtriq; oponit᷑ rõe ipᷣius fidei.cui ꝑſe ⁊
mo opponit᷑.nec h̊ ẽ rõe fidei inqtũ ẽ foꝛmata.nec rõne
eiꝰ ꝙ ẽ infoꝛmis.ſ̊ qꝛ deſtructa fide in ↄꝑatõe ad credi⸗
tũ.deſtruit᷑ ta fides infoꝛmis qᷓ; foꝛmata.iõ vtꝛiq; drĩ op
poni.¶ Ratõe etiã pᷣcedẽtis querit᷑ cuʒ fides.ſpes.cari
tas ſint virtutes ad inuicẽ ↄmũcte.et habeãt oꝓoſita pec
cata.ſ.hẽſim.ſciſma ⁊ deſꝑatõezʒ.ꝓpter ꝗd duo ita gra⸗
uiter puniunt᷑ pena tꝑali.ſ.hẽſis et ſciſma.deſꝑatio aũt
nõ.¶:qAd qð rnjdendũ.ꝙ nõ ẽ ſiłe de oppoſito ſpei ⁊ ð op
poſitis aliaꝝ duaꝝ virtutũ.oppoſita em pcta duaxꝝ vtu
tũ nõ tm̃ ledũt ꝑſonã in q̃ ſũt:Fᷣ coꝛrũpunt alias ꝑſonas
ad modu lepꝛe q̃ ẽ moꝛbo ↄtagioſus.ſic habr.vij.mat᷑.
attẽdite ⁊c.vbi dꝛ.ꝙ hẽtici pietatis veſte ↄtecti.venena
to aĩio et itẽtõe nocedi lupi ſũt.vel exteriꝰſi copia dat᷑ ꝑ
ſequẽdo.vel interiꝰcoꝛrũpẽdo.⁊ idẽ põt dici de ſciſmati
cis.deſꝑatio aũt ꝑ ſe ledit ꝑſonã ĩ q̃ e.⁊ iõ nõ ita guiter
punit᷑ pena tꝑali in pñti quẽadinoduʒz alia duo pcta. q̃
ita eccliaʒ fũt coꝛrũpẽtia vł maxi nocumti generatiua.

Rébrumnonñ.

Ono querit᷑ de neceſſitate hereſuʒ.⁊ vid
ꝗ necelle ſit bᷣes eẽ ſic habet᷑j.coꝛin.xj.
neceſſe ẽ heſes eẽ:vt q ꝓbati ſũt maniteſti
fiãt.q̊ᷓ bonũ ẽ hereſes eẽ.¶¶ Itẽ aug. de ve⸗
ia catholica ꝑ totũ oꝛbẽ late diffuſa oibo ex

ra relig. e

cumẽtũ ſtabilitatis ſue.iudeis ad comꝑatõem pulchri⸗
tudinis ſue.alios inuitat.alios excludit.alios relin⸗
t. ꝗlios antecedit:hẽſis ̊ ẽ expediens ecclie catholice.
asnan dicimꝰð alijs pct᷑is ꝙ neceſſe ſit ea eẽ vppo
te foꝛnicatõem vel ſuꝑbiã vel inuidiã.pari rõe nõ di⸗
cet᷑ ꝙ neceſſe ẽ hẽſim eẽ.¶ Pꝛetea hereſis ẽ maximi no⸗/
cumẽti ſic habet᷑ ad thi.ꝓphana ⁊ vaniloquia deuita
multũ ei ꝓficiũt ad impientẽ.⁊ ſmo eoꝝ vt cancer ſer⸗
pit. nõ ẽ neceſſe hereſes eẽ.¶¶ Ad qð dõm. ꝙ nomen
huiꝰ qð ẽ neceſſariũ di młtiplicit᷑.vno mõ dẽ nccriũ ꝗa
impoſſibile ẽ alit ſe hre.⁊ q̊ mõ nõ dr heſis neceſſariuzʒz
ipᷣi eccłie. AVlio vᷣo mõ dr nccriũ qð ᷣm ſe ẽ expediẽs.et
iſto mõ iterũ dr neceſſariũ. Leꝛcio vᷣo modo dr̃ nccriũ
qð ſᷣm accidẽs ẽ vtile.ad hoc ei vtile ẽ hereſes eẽ.vt ma
gis declararet᷑ veritas fidei catholice.⁊ excutiat᷑ pigri⸗

rãtibo vtit᷑ ad ꝓfectũ.vtit᷑ em gẽtibo ad mateꝛiã oꝑatõisM⸗
ſue.heticis ad ꝓbatõem doctrine ſue.ſciſmaticis ad do⸗

erit impꝛudẽte aũt miſtro vtet᷑. ¶ Ad obiectũ aũt in con
trariũ dictt᷑ ꝙ nõ ẽ ſimile oĩno ĩ alijs pctis.⁊ in iſto pec

cato. Alia em̃ peccata etſi in ſe mala ſintex illis aliqd c

bonũ eliciat deꝰ.tñ nõ tãtũ quãtũ ex iſto pcto.ex actõne
em̃ iſtius peccati acquirit᷑ exercitiũ eccłie.ſic ex ꝑſecuts
ne que a tyrã nis infert᷑. Vñ aug.oẽs inimici ecclłie vel
erroꝛe cecati vł malicia depꝛauati ꝓſunt.qꝛ ſi accipiũt
ptatem coꝛꝑaliter affligendi exercẽt eius patiẽtiã.ſi ᷣo
male ſentiendo aduerſant᷑ exercẽt eiꝰ ſapiam. aduerſa⸗
rio em̃ mota.q̃ſtio diſcẽdi extat occaſio.multa em̃ ad fi
dẽ catholicã ꝑtinẽtia.dũ hereticoꝝ callida inquietudie
exagitãtur vt aduerſus eos defendi poſſint.⁊ cõſideran
tur diligẽtius:⁊ intelligũtur clariꝰ.et pᷣdicãt᷑ inſtãtiꝰ.

Ebrumdecunuz

Ecimo querit᷑ de pꝛiuatõe coĩonis here⸗
ticoꝝ.Et querit᷑ vtꝝ ſit coĩcandũ cũ ipᷣis
vel nõEt videt᷑ ꝙ nõ.ij.coꝛinth. vj. exite
de medio eoꝝ et ſeꝑamini ⁊ immũdũ ne
tetigeritis ⁊ ego recipiã vos.⁊ loquit᷑ ibi ð infidelibus
p̃ᷣmittit᷑ em̃. Qolite iugũ ducẽ cũ infidelibo.cũ ergo hbe
retici ſint hmõi:nõ ẽ cõmunicãdũ cũ ipᷣis. Itẽ dt.j.co⸗
rinth.v.ſi is qui nominat᷑ inteꝛ vos foꝛnicatoꝛ aut aua
rus ⁊c.cũ his nec cibũ ſumere:multofoꝛtiꝰꝭ nec cũ here
ticis.¶ Itẽ hoc expꝛeſſuʒ ẽ ex te hereticis.ad abolendã
et iterũ excõmunicamꝰ⁊c̃.vbi habet᷑ ꝙ bereticꝰ ſine oc⸗
cultus ſine manifeſtus ipᷣo iure ẽ excoicatus.¶ Cõtꝛa.
dr̃.xiij.math.ne foꝛte colligentes ziʒania eradicetis ſil
⁊ triticũ.ſinite vtraq; creſceꝛe vſq; ad meſſem.⁊ exponit᷑
a dño.meſſis dr cõſumatio ſeculi.ꝑ ʒziʒania intelligunt᷑
infideles ſiue heretici ſicut ꝑ triticũ fideles.nõ g̊ debẽt
ſeꝑari heretici a fidelibo.⁊ rõ videt᷑ ad h̊ ꝙ palea in pn
cipio nõ ſeꝑatur a tritico ĩmo melius triticũ cum palea
ↄſeruat᷑ a ſimili magis vidẽtur ↄſeruari fideles ſi cum

ip̃ᷣg9s maneãt heretici ad exercitiũ. ¶ EHð quod dici pðõot ⸗

q; duplex fuit ſtatus ecclie.vnꝰſtatꝰin qͥ multitudo erat
hereticoꝝ.alter ſtatus ĩ qͥ nõ erat multitudo hereticoꝝ
pᷣualens multitudini catholicoꝝ.¶ Itẽ quidaʒ heretici
ſunt occulti.quidã manifeſti.et iteꝝ quidã coꝛigibiles

quidã incoꝛrigibiles. Iterũ fideliũ quidã ſunt firmi ĩ fi

de quidã infirmiſſᷣm ̊ ᷓ põt dici.q cuzʒ fuit multitudo
hereticoꝝ pᷣualens:nõ fuit recedẽduʒ ab eis coꝛꝑaliter
maxime firmis in fide. Vñ ſuꝑ illud.ij.coꝝ.vjexite de
medio eoꝝ.glo.nõ coꝛꝑaliter ̊ ſpnaliter. vt ñ taceatis
ſᷣ̊ increpetis eoꝝ ſeelera.tolerãdi em ſunt mala ꝓ pace
nec coꝛꝑaliter ab eis recedit᷑.(¶ Itẽ ibidẽ ſpũaliter non
coꝛpaliter recedere debemus a malis.quia maius ma⸗
lũ in ſeꝑatõe cõmittimꝰ.Et iterũ.ſi coꝛꝑaliter rcedit ſu
perbus ẽ et ſciſmaticus.vbi vᷣo timet᷑ lapſu etiã ſeꝑa
tio coꝛꝑalis eſt vtilis.ne fides coꝛrũpat᷑ in infirmis peꝛ
colloquia pꝛauaſſalua tñ pace ecclie hoc idem expedie⸗
bat ꝓ tꝑe quo fuit multitudo hereticoꝝ nõ pᷣualens.ꝓp

vtroq; aũt tꝑe nõ erat coĩcandũ cũ ip̃is ſpũaliter. Ali⸗

qñ aũt nõ ſubtrabitur cõmunio eccłiaſtica in ſacramẽ⸗
tis ꝗꝓpter młtitudinẽ delinquẽtiũ.⁊ G̊ potuit eẽ ĩ pꝛimo
ſtatu tꝑe iuliani. Aug:cõtra ꝑmenianũ.cũ idem moꝛ
bus plurimos occupauerit.nihil aliud reſtat bonis qᷓ
doloꝛ et gemitus.et glo.ſuꝑ illud math.xiij. Vis imus
⁊c.multitudo nõ eſi excõmunicãda nec pꝛincipes popu
li.⁊ hoc ꝓpter ꝑiculũ pacis ⁊ vnitatis ecelie deſtruende
ĩĩ moderno nõ ſic. In pꝛimo etiã ſtatu heretici occulti ñ
pᷣuabãtur a cõſoꝛtio eccłie. In ſlatu autẽ moderno ⁊ hi
illi.¶¶ Pꝛeterea.alia ẽ excõmunicatio generalis ⁊ alia

tia ab his ꝗſe exercẽt i diuĩs ſcripturis.vñ ĩ glo.ſuꝑ il E plſonalis.generali excõmunicatõe excõmunicãtur beꝛre

lud.j.coꝝ.xj.dĩ.vtamur hẽeticis.nõ vt eoꝝ appꝛobemꝰ
Rleeß vt catholicâ doctrinã aduerſus eoꝝ inſidias
aſſerẽtes:vigilatioꝛes ⁊ cautioꝛes ſimꝰ. ꝓſimt g hereti⸗
ei nobis nõ verũ docẽdo qð neſciũt:hᷣ ad veruʒ qrẽdum
⁊ apperiẽdũ catholicos excitãdo.ꝑmittit &̊ diuina ꝓui⸗
dẽtia hereticos eẽ.vt pigritiã excutiamꝰ⁊ diuinaʒ ſcri⸗
pturã noſſe cupiamꝰ.vñ ĩ li.ſapᷣ. Nilius eruditꝰſapiens

tici ſicut dictũ ẽ.ꝑſonali ᷣo nõ excõmunict᷑ niſi cum vi
ctus fuerit.⁊ hoc mõ intelligitur illud.j.coꝛinth.v.ta⸗
lis em dr nominatus in aliquo delicto.¶ Ad illð vᷣo qðᷣ
obijcit᷑ ĩ euãgelio.dici põt ꝙ hoc intelligi põt de occui⸗
tis hereticis quoꝝ hereſis depꝛehẽdi nõ põt.tales em̃ ⁊
ſi pꝛiuẽtur a cõmunione ſacramentoꝝ generaliter.ꝑſo⸗
naliter tamẽ nõ pꝛiuãtur a cõſoꝛtio fideliuʒ.nec gladio

diſ

na
toti
ſioe⸗

— — — — — —

5 —, π☚T—

ſi/

¶ Mueſtio

Yel H
materiali extermĩant᷑: niſi h̊ fuerit qꝛ cũ multitudine in⸗
fideliũ manifeſtoꝝ inueniãtur.et de talibo põt intelligi
illud. Sinite vtraq; ereſcere vſq; ad meſſeʒ.vel de malis
catholicis h̊ͥ põt intelligi.vnde dic Rabanꝰ.hñs exem⸗/
plum diſcretionis eqᷓnimiter debes tolerare malos pꝛo⸗
pter bonos. ſm aũt ꝙ meſſis dr tpᷣus illud quo heretici
Apter ſuã coꝛruptõeʒ actiuã et manifeſtã abſcidẽdi ſunt
falce euangelica:Fᷣm hoc ꝑmiſſio intelligitur de tẽꝑe illo
quo non diſcernitur plene vtrũ ſit hereticꝰ.cũ aũt plene
innotuerit ecclie ſua coꝛruptio:tũc pᷣcidendꝰeſt perſona⸗
liter.Eſt ̊ attendendũ ex pᷣdictis.ꝙ multiplex eſt com⸗
munio.et ſimiliter multiplex coĩonis pᷣuatio ꝑ oppoſitũ
Eſt em̃ coio ſpũalis que ẽ in ↄſenſu vo vel interpꝛetatio.
et hoc modo accipitur in pᷣma auẽte.qm̃ nõ eſt comnicã⸗
dum cũ hereticis.Eſt iterũ coĩo in ſacramentis quõ in⸗
telligitur ſemda rõ.et hoc mõ etiã nõ eſt cõmunicãdũ cũ
bereticis notatis ꝗ licet nõ ſint notati ſiue noĩati:tñ q̃n⸗
tum eſt de ſe pᷣuãtur effectu coĩonis ſacr̃oꝝ.ſicut habet ĩ
decretali.Eſt iterũ coĩo ſidelinzʒ in cibo et potu et hmõi.
et iſta coĩone pᷣuãtur illi ꝗ pꝛęciſi ſunt ab eccłia noĩatim
Eſt iterũ coĩo coꝛꝑalis ſiue Localis ſicut eſt cohabitatõ⸗
nis ĩ eadẽ ciuitate ⁊ talis coĩonis pᷣuatõ in pᷣncipio non
fiebat ꝓpter multitudinẽ hereticoꝝ.⁊ adbuc etiã in aliqꝗ
bus ꝑtibo nõ fit huiꝰpᷣuatio. ſi tñ aliquibo timeret᷑ de la⸗
plſu:ſecurius eſſet nõ cohabitare ꝓpter ↄtagionem pcti.⁊
hanc diſtinctõeʒ pñt ſolui q̃ obiecta ſunt.

¶ WMembrum vndecimüũ

Adecimo querit᷑ de tolerãtia hereticoꝛum
ſine opoſito/ad qð ſic math.xiij. ¶ Ne foꝛte
colligentes ʒiʒania eradicetis ſimul et tri⸗
icũ: ſinite vtraq; creſcere vſq; ad meſſem.
zizania ſunt heretici.meſſis ẽ ↄſũmatio ſeculi.q̊ toleran
di ſunt vſq; ad ↄſũm atõeʒ ſcłi.q¶ Cont᷑ gał.v.modicũ feꝛ
mentũ tota maſſaʒ coꝛrumpit.glo. Soctrina ꝑuerſa ab
vno incipiẽs.vix duos aut tres pꝛimuʒ in exoꝛdio reꝑit
auditoꝛes:̊ paulatim vt cancer ſerpit.et iuxta vulgare
ꝓuerbiũ vniꝰ pecudis ſcabies ↄmaculat gregẽ.ꝗ̊ᷓ et ſcin
tnilla ſtatĩ vt agparueꝛit extinguẽda eſt.⁊ fermentũ a mal
ſa vicina ſemouendũ:⁊ ſcabioſuʒ aĩal a caulis ouiũ ex⸗
pellendum ex hac auctoꝛitate videt᷑. ꝙ heretici extirpã⸗
di ſunt ⁊ nõ tolerãdi.q Item ecci.xj.ab vna ſcintilla au⸗
getur ignis.gl.interli.ab vniꝰhperetici malicia multoꝛũ
ꝑditio.ꝗ̊ ſi non eſt toleranda ꝑditio multoꝝ fideliũ:non
erit toleranda malicia hereticoꝛuʒ.¶ Dicendum ꝙ aut
beretici ſunt occulti aut manifeſti. et ſimiliter diſtingui⸗
da eſt dupler meſſis ⁊ duplex falx.ſcilicet falx eccleſie in F⸗
pꝛeſenti:⁊ falx dei in futuro.ſi &̊ ſunt heretici occulti qui
nõ coꝛrũpant alios.nec ſint eccleſie manifeſti vel agniti
tolerandi ſunt vſq; ad falcem dei in futuro et non occidẽ
di.Auguſ.in li.& vera religi.poſſet eos area dominica
vſq; ad tempus vltime ventilatonis vt paleas ſuſtinere
niſi vẽto ſuꝑbie nimia leuitate ceſſiſſent? ſeſe a nobis et
alios multos vltro ſeparaſſent. Unde aug.in li.de vera
religi.qꝛ in hac area pro voluntate quiſq; vel palea vel
frumentũ eſt.tãdiu ſuſtinet᷑ pccẽm aut erꝛoꝛ cuiuſlibet:do
nec aut accuſatoꝛẽ iueniat aut pꝛauã opinioneʒ pertina
ci animoſitate defendat.ecce patet ꝙ pertinatia animi
facit hereticum. et etiam patet ꝙ non ſit manifeſtus vel
ↄuictꝰĩ ecclia tolerandus ẽ ⁊ dimittendꝰ vſq;ʒ ad indici⸗
um.Vñ.j.coꝝ.v.modicũ fermenti ⁊c̃.glo.ſi ꝗs ptatẽ hʒ
et quem ſcit reũ abijcere vel ꝓbare nõ valet imunis eſi:
et iudicis nõ eſt ſine accuſatoꝛe damnare. ſi autẽ cogno
ſcat in ſecreto aliquẽ eſſe hereticum.non ꝓpter hoc vitan
dus eſt publice:ſed non expedit alicui inſecreto coĩcare.
ne coꝛrumpatur ex doctrina ipſius Qualiter aũt puniẽ⸗
di ſunt determinat᷑ extra de hereticis ad abolendaʒ vbi
dr̃.quicunq; fuerint manifeſte in hereſi depꝛebenſi ſi cle
ricus eſt vel cuiuſcunq; religionis obumbratõe fuſcatꝰ:
totius eccłiaſtici oꝛdinis pᷣrogatiua pᷣuet᷑.et ſic om̃i offi
cio et bñficio ſpoliatus eccliaſſico/ſecularis relinquitur

R.
XÆ

—

n

clxxxj.

arbitrio ptatis aĩaduerſione debita puniẽdus:niſi cõti⸗
nuo poſt dep̃heſionẽ erroꝛis ad fidei catholice vnionẽ re
currat:et erroꝛẽ ſuũ ad arbitriũ epi regioĩs illiꝰ publice
cõſenſerit abiurare ſatiſſactõem ↄgꝛuã exhibẽ. laicus
aũt niſi ꝓut dictũ eſt abiurata hereſi et ſatiſfactõe exhi⸗
bita cõfeſtim ad fidẽ cõuerterit oꝛthodoxã.ſecularis iu⸗
dicis arbitrio rlinquat᷑.debitã recepturꝰ ꝓ qualitate fa
cinoꝛis vltionẽ. Punit᷑ aut hereticꝰ młtiplicit᷑ excõica⸗
tõne.depoſitõe ſic hẽt᷑ ĩ illa decretali adabolendã.⁊ diſ.
xl.ſi papa. Punit᷑ etiã rerũ ablatõe.vñ dĩic aug.cõt᷑ par
menũ.locus qͥ impia ſeꝑatio cõgregat᷑ in fiſcũ redigat᷑.
Sunt et alie vltõnes generales ꝗbo ei vł faciẽdi teſiamẽ
tũ vel ꝑ donatõnes aliꝗd cõferẽdi facultas adimit᷑. vel
er donatõibo aut teſtamẽtis ꝗd capiẽdi. ¶ Sʒ qrit᷑ vtrũ
viri xpᷣiani auctoꝛitate pꝛia poſſint ab eis auferre bo⸗
na que habent.qð videtur.eccleſia em̃ videtur eis dare
generalẽ auctoꝛitatẽ vt excõicent eos.cõcedit etiã taliba
idem pꝛiuilegium qð accedentibo in terre ſcte ſubſidiu,ʒ
eſt cõceſſum. extra eodem excõicamꝰ.et.xxiij.q:v.ſi vos.
vbi dicit᷑ illi qui vos ꝓ tanto ſcelere tam leniter damno
rũ admonitõibo vel locoꝝ vel honoꝝ vel pecuie pꝛiuati
one deterrẽdos cohercendoſq; decreuerũt.vt cogitantes
quare iſta patiamĩ ſacrilegiũ vrjſm ↄgnitũ fugiatis ⁊ ab
eterna liberemi:diligẽtiſſimi rectoꝛes pijſſimi cõſultoẽs
deputãtur.qð etiã ꝓbatur ꝑ hoc qð dicit᷑ in cut.ſi au
dieris in vna ex ciuitatibo ⁊c.xxiij:q.v.ſi audieris.⁊.q.
vij leglet occidit phmees:verũtamẽ ſatis videtur tutũ
ꝙ ſemꝑ fiat ex ſpãli edicto vel pꝛincipis vel eccleſie.ne
vel ex cupiditate vel vltione potiuſq; ex iuſticia vel obe⸗
dientia hec facere videantur.xxiij.q.j:quis culpatur.et
A C.j. ij. et · q. iij. ſex vr̃e.

lembꝛuʒz duodecimũ

Vodecimo q̃ritur vtrũ aliqð tpᷣus erit in
quo nõ erũt heretici vel occulti vel maĩfe⸗
ſti:et videtur ꝙ cõueniat aliqð tpᷣus eẽ.cũ
em̃ fides multiplicat᷑ in coꝛdibo fideliuzʒ:
oppoſitum ſcʒ infidelitas minuet᷑.ꝗ̊ cum erit fides ĩ ſum
mo:oĩno tolletur hereſis.̊ cũ plenitudo gentiũ intrabit
tunc erit fides in ſummo q;tum ad multitudinẽ creden⸗

tiũ.ergo tunc oĩno aufertur hereſis.¶ Sed vr cõtrariũ

hoc qð dicitur math.xiij. Sinite vtraq; creſcere vſq;
ad meſſem.meſſis aũt dicitur ↄſũmatio ſeculi.ergo he⸗
retici qui ꝑ ʒiʒania intelligũtur vſq; ad cõſũmatòem ſe⸗
culi durabũt. ð qð dæendũ eſt. ꝓ id qð dicitur in
glo.ſuꝑ illð yſa.vij. hec dicit dñs deus ⁊c.glo.qᷓdiu ſta
bit mũdus:et que ſunt eius ĩ finibo ſuis.ſapia ſecularis
et hereticꝰſermo dñabũtur.cum aũt finis mũdi aduene
rit:vniuerſa ſaluẽtur.ex quo accipitur ꝙ ſemꝑ erũt ali⸗
que hereſes vel malicie hoĩm ad exercendã patientiam
fideliũ et ſapiam.⸗. Ad obiectũ aũt in contrariũ dicẽdũ
eſt ꝙ licet augeatur fides quo ad multitudinẽ credẽtiũ
cum plenitudo gentiũ intrauerit.nõ neceſſe tñ eſt oĩno
hereſim tolli.illa em̃ plenitudo intelligitur qtuʒ ad ſin
gulas gentes:nõ qᷓ;'tum ad ſingulos homĩes.Qec hoc ẽ
ↄtrariũ qð dẽ.vij.yſa.nõ erit illud et nõ ſtabit.vbi dicit
in glo.ꝙ deo adiuuãte nõ ſtabit cõcilium eoꝝ.hoc eĩ in⸗
telligitur ꝙ; nõ pꝛeualebit cõtra eccleſiam etnon negat᷑
ex hoc quin hereſis poſſit remanere vſq; ad finem mun⸗
di ſic et ſapĩa ſecularis.finis aũt mũdi large pt᷑ accipi.

embꝛum. xiij.

Erciodeciĩo q̃rit᷑ de reuertẽtibʒ ab hereſi.
vtrũ ſint recipiẽdi ⁊ qũo⸗⁊ vidr̃ ꝙ nõ ſint
recipiẽdi.deliquẽtes em̃ cõtra füdamẽtuʒ
ecclie.ĩdigni ſũt gra ecclłie.̊ ñ ſũt recipiẽ
di. ¶ Pꝛeterea illa decꝛe.adabolẽdã dẽ ꝙ ſi aliq pꝰabin⸗
ratʒ · vel poſt purgatõʒ factã ab epo de ifamia illiꝰ cri⸗
mis dep̃hẽſi fuerint.inabiuꝛatã hereſim recidiſſe ſecłaꝛi
iudicõ ſũt relinqndi.&̊ tales nõ ſunt recipiẽdi ab ecclia.
aut h ꝗ̊ ẽ ꝓpt abiuratõʒ aut ꝓpt ipᷣam hereſim. ſi ꝓpter

võ Lebo

Giraf S

„ KHAEL ruin

ds s s ⸗lie ſrr ars

. —
— ateſnen
7

maſhtro/

abiuratõneʒ.pari ratõne eſſet in abiuratione alia:ſed H̊
falſum.reſtat & ꝙ hoc eſt ꝓpter hereſim:&ᷓ pꝛima etiã vi⸗
ce non eſſet riſgiengus. Tonna cle nulli claudit
gremiũ redeundi:ergo talibo nõ eſt claudere gremium.
Item dr in math.xviij.ipᷣi petro a dño.ꝙ ſi peccaueꝛit
frater in ipᷣm.nõ tm̃ dimittendũ eſt ſepties h̊ etiã ſeptua
gies ſepties:̊ illud ẽ maximũ pctm in membruʒ.ſ.here
reſis.̊ pᷣlatus ecclie ꝗ ꝑ petrũ deſignat᷑:nõ tm̃ debet di⸗
mittere ſepties:łᷣ etiã ſeptuagies ſepties.¶ Ad qð dici
põt.ꝙ redeũtes ab herelſi ſᷣm debita ↄditõem recipiendi
ſunt:pᷣmo ad vnitatẽ eccłie et ſi nõ ad oĩa bona ſua recu
peranda ſieut ſup habitũ ẽ.extra.eodẽ. nᷣgentis.vbi loqꝗ
tur de pena hereticoꝝ.ſi ᷣo poſtea dephenſi fuerint reci
diuaſſe in eandẽ hereſim:nõ recipiunt᷑.hoc aũt eſt ꝓpter
crimĩs abhonnatõeʒ:et vt alij timeant ſiłe attemptare.
Ao illud vo qð pꝛimo obm eſt. ꝙ licet delinquãt ↄtra⸗
fundamentũ eccłie.tñ ſi velint reuerti pᷣma vice ſunt re:
cipiendi: vt oñdat᷑ pietas matris eccłie erga illos ꝗ ali⸗
qñ erant filij.vt faciat qdð in ſe eſt.ꝙ aũt depᷣhenſi ſcðo ñ
ↄſequunt᷑ effectũ miſcdie:hoc eſt ꝙ timet᷑ eoꝝ obſtinatio
2 membꝛoꝝ ecclie ꝑ ipᷣos corropttoſne Heſt ꝓpter piuri⸗
um tm̃ vel ꝓpter hereſim tm̃:ſed ꝓpter vtrũqʒ. ex qͥ timet
maiꝰdamnũ ecclie.⸗¶ aũt or ꝙ eccłia nõ claudit gre⸗
miũ redeunti hoc intelligi põt ſi ſtatim in pᷣma vice rede
at.¶ Ad aliud vᷣo dicendũ.q illud qð dicit᷑ de petro non
intelligit᷑ de peccãtibo pcto hereſeos.hoc em̃ pctm ẽ qͥ in⸗
iuria fit eccłie:intelligit᷑ aũt de illis pctis ꝗbo frequẽter
fit ꝑſone iniuria.et tũc ſi petat᷑ venia dimittendũ eſt pec⸗
catũ:ita tñ ꝙ ↄpetẽs fiat ſatiſfactio.Et dr ĩ glo.ſnuꝑ illʒ
ſi peccauerit in te frater tuꝰ.iQota aliter dat᷑ venia petẽ
ti fratri vt nobᷣ.ſ.ſocia caſtitate coĩcet vt ioſeph fratribo?·l(¶
ſuis.aliter inimico ꝑſequẽti vt bonũ ei velimꝰ.ſ.vel faci⸗ .⸗
amus...Qu erit᷑ etiã vtrũ illi ꝗ reuerſi ſunt ad fidẽ ⁊ iaʒ vier
recepti ab eccłia poſſint de iure.vel ex diſpenſatõne pꝛo⸗
moueri vel in ſuſceptis oꝛdinibo mĩſtrare:? Ad qð videt᷑
dicendũ. ex diſpenſatõne ſi hereſim ſuã veraci pnia fu
erint deteſtati.et abiurauerit et vitã ſuaz in meliꝰ muta
uerint:poterũt ꝓmoueri vel in ſuſceptis oꝛdinibo mini⸗
ſtrare.niſi alia legittima cauſa obſtet: ꝓpter quã nõ con
gruat ei diſpenſatio.Et attendenduʒ eſi.q; de iure cõi aꝰ
coĩone eccleſie recipiunt᷑:ex diſpenſatõne vo hñt executi
onem oꝛdinis vel ꝓmotionem.

ueſtio. clxxxij.de ſciſ/
Dnſequenter dicẽ

dum ẽ de ſciſmate. Et pᷣmo querit᷑ quid
ſit ſciſma. Scðdo vtrũ ſciſma ↄtineat be⸗
reſim. et ve ↄꝑatione eiꝰ in quantitate.
Tercio de ptate ſciſmaticoꝝ. Quarto

de ſacramentis. Quite
to de ↄmunione cuʒ ſciſmaticis vel ſuo oppoſito. Septi⸗
mo de pena ſciſmaticoꝝ.

tembrum primmm

Yffinit᷑ aũt ſciſma ſic. Sciſma ? illicita ab
vnitate eccłie diſſenſio:dr aũt ſciſma ſicut
dicit yſi.ſciſſura:qa ꝑ ſciſma fit in vnitate
ſciſſura.vñ pelagiꝰ papa.ſciſma ſciſſuꝛã ſoꝛ⸗ i-
nat:h̊ in vnitate ſciſſura eſſe no pot:nõ ꝗ̊ vnitati coĩcat ꝗ . .
ſciſmaticis cołcat.¶. Sed põt queri que ſit eccleſia a cu⸗
ius vnitate diſſenſio ſeiſma nuncupat᷑.¶ Ao quod dicẽ?
dum eſt. ꝑ hoc qð dicit Calirtꝰ.Nulli dubiũ eſt gqn apo ſ⸗
ſtolica eccłia mater ſit omniũ eccłiaꝝ.a cuiꝰregulis nul
latenus ↄuenit declinare.et dicit greg.nulli dubium ſit.
ꝙ; non ſolũ pontificalis ereatio:ſ omis ſancte religiõig
relatio ad ſedem apłicam quaſi ad caput eccliaꝝ debeat
referri.¶ Beinde poteſi queri cuiuſmodi diſceſſio debe⸗
at dici ſatnarſe i em omnis tranſgreſſio vel ↄtemptus ca⸗

uĩto de oꝛdinatis a ſciſmaticis. Sex⸗ Aur

nonum diceretur diſceſſio ſciſmatica. plurimi diceren/
tur ſciſmatici.¶¶ Ad qð reſpõdendũ.qꝙ illa diſceſſio dici
tur ſciſma.cũ aliq vim et pratem romane ecclłie adnihi⸗
lant:pcepta eius et inſtituta ꝑtinaciter ↄtemnendo.nec
caput eam reputando.

Nlembzüſecondum

do querit᷑ vtrũ ſciſma cõtineat here⸗
ſim:et de com ꝑatõe eius in quãtitate. Et
videt᷑ ꝙ oĩs heretitꝰ ſit ſciſmaticꝰ.oĩs em̃
hereticꝰ a ſocietate eccłie ſe diuidit.ꝗ aũt
a ſocietate ecclie ſe diuidit ſciſmaticꝰ ẽ:gᷓ oĩs hereticꝰeſt
ſciſmaticus.q Nẽ.aug.in li.de vera reł.hãc ponit dr̃aʒ

— –

eccleſia excludit hereticos et relinꝗt ſciſmaticos.ſᷣ̊ exelu i ipe
ere ẽ relinq̃re:q̊ hereticꝰẽ ſciſmaticus.

18. (Lontra. aug. *ntnnα
cõtra fauſtũ. Sciſma eſt eadẽ opinãtem atʒz eodẽ ritu

colentẽ.q̃ ceteri ſolo cõgregatõis delectati diſcidio.here

ſis dvᷣo diuerſa opinat᷑ ab his que catholica cꝛedit ecclia

hereſis nõ ẽ ſciſma.i Iẽ aug.ĩ li.de vera reł. eccleſia
vtit᷑ hẽticis ad ꝓbatõʒ doctrie ſue. ſciſmaticis ad docu⸗
mentũ ſtabilitatis ſue.cũ q̊ diuerſa attẽdat᷑ vtrobiq; vti
litas:nõ erit ſciſma hereſi is. ¶ Ad qð dm ẽ. ꝙ nomen⸗x He⸗
ſciſmatis pt᷑ dici generalit᷑ ꝓ quacũq;ʒ diſceſſione illici⸗ f- Tde ſer
ta.et ſᷣm hũc modũ accipit᷑ ſuꝑ ulð Exo.xx.nõ edifica⸗

bis illõ dæ ſectis lapidibo.glo.ſecti lapides ſũt: ꝗq vnita⸗

tẽ ſcindũt.Alio vo mõ dẽ ſciſma ꝓpꝛie q ꝑtinacit᷑ rece⸗

dit᷑ ab obediẽtia ipᷣiꝰ capitis eccłie.ſic ĩtelligit᷑ ilð aptłi
ad theß.ij.Et ꝑ H̊ pt᷑ ſolui qð obiectũ ẽ. Roõnes eĩ qdã
loquũt᷑ de ſciſmatico generalit᷑ dicto. alie vᷣo loquũt᷑ de
ſcilmatico ꝓpꝛie dictoBeinde qrit᷑ de quãtitate huiꝰ
pcti qð vidr̃ grauiꝰ punitũ qᷓᷓ ydolatria.et ex hoc alig⸗
bus videri poſſet ꝙ maiꝰ eẽt pctm. decẽ em̃ tribo relicto
RKoboã:adheſerũt Jeroboã:facientes ſciſma.ſiẽ hr̃iij.
Re.xij.receſſit iſeła domo dauid vſq; ĩ pñtẽ diẽ.⁊ poſtaa · C elub
dupſi ſi tĩ penã vt vidr illiꝰ ſciſmafilij at choꝛe ſimilit᷑
Fuiſſime ſũt puiti.¶ Sʒ rñderi pt.ꝙ nõ tm̃ diſꝑſio decẽ
tribuũ facta fuit ꝓpt pct᷑z diuiſioĩs:vᷣ etiã ꝓpt᷑ pcm ydo
latrie qð ſuꝑaddiderũt.qdð etiã pʒ ꝑ h̊ ꝙ due tribo q̃ re⸗
mãſerũt cũ domo dauid puiĩti ſũt pena diſꝑſioĩs:licʒ poe
ſteriꝰ.et ita nõ vidr̃ illa pena eẽ pꝛicipalis ꝓpter illam.
Si vo alicubi grauioꝛi pena puĩat᷑ ſciſma qꝙᷓ;ᷓ hereſis.h̊ᷣ

poteſt eſſe ꝙ ex maioꝛi cotumacia vidẽtur illi feciſſe ſciſ⸗
P0 ⸗

ma ꝙᷓ alij in hereſim cecidiſſe.qᷓto aũt maioꝛ eſt cõtem⸗
ptus:tãtomagis ſcelerate peccatur.

¶ Wembꝛum terciũ

Ercio q̃rit᷑ de prate ſciſmaticoꝝ.et vr ñ
habeãt ptatem.ꝑ h̊ qð dic Cipꝛianꝰ. diciꝰ
hereticos et ſciſmaticos nibil habẽ iuris
aut ptatis:Et ſilr hr̃.vij.q.j.¶ Qouatiãꝰ.
vbi dẽ ꝙ nec vnitatẽ ſpũs nec ↄiũctõʒ pacis obſuat.⁊ ſe
ab ecclie vincło ac ſacerdotũ collegio ſeꝑat.epᷣi nec pote
ſtatẽ pt᷑ hr̃e nec honoꝛẽ.¶ Ad ideʒ facit qð dr ex.c.j.vbi
dr oꝛdĩatões ab octauiano et guidone hereſiarchis fa⸗ ⸗ 9
ctas irritas eẽ cenſemꝰ. adijciẽtes vt ꝗ dignitates ſeu be .d cfer
neficia eccleſiaſticꝗ ꝑ dictos ſciſmaticos acceperũt:caꝛe
ant impetratis. 68 videt᷑ cõtrariũ ꝑ hoc qð dic aug.
in li.ↄtra donatiſtas.ſic redeũtes ꝗ pꝛiuſq; recederẽt ba
ptiʒati ſũt ñ rebaptiʒãt᷑:ita redeũtes ꝗ pꝛinſq; rcederẽt
oꝛdiati ſũt.nõ vtiq; rurſꝰoꝛdiant᷑.̊ aut amiſtꝛat qdð ami

ſtrabãt ſi Hᷣ ecclie vtilitas poſtulat:aut ſi nõ ãmiſtrant:
ſacrm reſpectu ſue oꝛdĩatõis erotl i ᷓ oꝛdiem nõ amit⸗

tũt ꝗ̊ ſciſmatici hñt ptatẽ.(¶ Ad qð dici pt᷑ ꝙ duplex eſt
ſciſmaticꝰ.vnꝰ ꝗ in ſciſmate eligit᷑.et talis ꝗ in ſciſmate
ↄtra eccłiam generalẽ eligit᷑:ptᷣatem nõ hʒ.ſic nec hʒ di⸗
gnitatẽ.et hoc mõ ĩtellerit cy pꝛianꝰ de nouatiano.ꝗ cũ
canonice electus eẽt coꝛneliꝰin ſummũ põtificẽ.a ſciſma⸗
ticis in ſciſmate ẽ electꝰ,et eodẽ mõ intelligẽdũ ẽ qð dici

Frsel

tur eỹ de ſciſmatici 8. cſt aũt aliud genꝰ ſciſmaticoꝝ ꝗ

receperũt oꝛdieʒ vł digtatẽ ĩ vnitate eccłie.⁊ poſtea tãq;

6*

— — — — — -----—

— — — —

nnn

1.

3 a

.15 . .
dreh

¶ Lueſtio

q ſciſmatici receſſerunt. tales retinent ipſum oꝛdinem li
cet non retineant oꝛdinis executõnem.peccant enim exe
quendo extra eccleſie vnitatem:cum ſint iuſte pꝛiuati po

teſtate executionis.

Wembrum quartum

Varto querit᷑ ſacramentis ſciſmaticoꝝ
et videtur ꝙ nõ ſint vera ſacramenta. per
hoc quod dicit pelagius papa. non eſt xpᷣi
coꝛpus qð ſciſmaticus ↄficit: ſjd veritate
duce dirigimur. nec em diuiſum eſſe rpᷣm poterit quiſq; .
ſine apoſioli repꝛobatõne ↄfingere.⸗ Itez ab eccleſie vi 5
ſeeribo diuiſus et ab aplicis ſedibus ſepaꝛatus execrat e
potius et nõ ſacrat.non ꝗ̊ videntur vera eſſe ſacramẽta.
¶ Atem cripꝛianus audet quiſꝗ; dicere ſalutaꝛe ſacramẽ
tum et gratiam celeſtẽ omunem cum hereticis eſſe poſſe.
cum quibo nec cibus nec potus debet eſſe coĩs. ↄſtat aũt
eukariſtiam apud illos oĩno fieri nõ poſſe vbi ſpes nul⸗
la eſt et fides falſa:et omia ꝑ mendaciũ gerunt.4.. Y.tem
xxxij. di.ſi in ſciſmate vel bereſi ab eccleſia nõ ſeꝑentur.· micy.
eoꝛũdem oꝛdinatõnes ⁊ reliqua ſacramenta:ſcta ⁊ vene
randa non negamns. Ex quo videtuꝛ a contrario ſenſu.
ꝙ ſi ſepent᷑ ſciſmate vel hereſi:ſacramenta nõ ſint ſancta
nec veneranda. ¶¶ Item aug.in li.ↄtra donatiſtas qͥdam⸗
modo redarguit Cripꝛianum et alios ſibi adherentes.
qui dicebant apud hereticos vel ſciſmaticos nõ eſſe xpᷣi
ſacramentũ.dicit enim ꝙ baptiſmus ſiue a ſciſmatico ſi
ue ab heretico in foꝛma eccleſie celebrat᷑:ratum eſi⸗ ſan
tum. ¶Ao quod dicendũ eſt. Fin aug. in li. de bapti.
atiſt. ꝙ ſacramenta vera ſunt que in foꝛma eccłie da⸗
ta ſunt ab ipᷣis qui poteſtatem habẽt ſibi debito mõ col⸗
latam. 4 Ad obiectum aũt in cõtrarium dicenduz eſt.ꝙ
illud quod dicit pelagius intelligendũ eſt de his qui no
in foꝛma eccleſie ↄſecrant.tũc enim nõ eſt verũ ſacramẽ⸗
tum. et ſm hoc poteſt ſimpłr intelligi illud. Qõ pᷣi coꝛ:
pus quod ſciſmaticus ↄficit.et illud ſeꝑatus execrat po
tius ⁊ nõ ſacrat.Si vᷣo intelligat᷑ de illo oꝛdinato qui in
foꝛma eccleſie facit licet ſit ſciſmaticus:Fᷣm hoc retoꝛ’quu?
dum eſt ad effectum ſalutis.Fm ꝙ dicit augu. tpis indi⸗ Pa⸗
gne miniſtrantibo ſacramentũ ſalubriter non traditur:
licet aliquando ſacramentũ neceſſitatis ſalubriter reci⸗
piatur.etiam ab ipſo ſciſmatico miniſtrante.Et iterum
nõ diſtinguebant ſacramentuʒ ab effectu Eeranentiſet
boc modo poſſʒ intelligi illud quod dicit cipꝛianus.ſᷣm
autem quod dicit aug.non videtur Cipꝛianus recte pꝛi⸗
mo ſenſiſſe.inniti enim videbat᷑ illi auctoꝛitati euangelij
qui nõ eſt mecum ↄtra me eſt:et qui non colligit mecum
diſpergit: ſed attendere opoꝛtuit et illam auctoꝛitateʒ q̃
habetur in.ix.luc. vbi dicit dñs. Qolite ꝓhibere:qui ei
