gelis. Bilectõ at ẽ volũtas boni er electõe ꝓcedẽs.ergo

Iprca pꝛimũ ſic obijcit᷑. angelus diligat
1 dilectõe electiua ſiue rõnali vidr:liberum

Et pꝛimo p queri ſi dilectõ hmõi ſit

xxxj.

dilectio electiua ẽ in angelis.4 Oꝛeterea angelus habʒ

poteſtatẽ cognoſcẽdi ex intellectu vel rõe bonũ et malũ.
et inteꝛ bona qð ſit melius.ᷓ habet poteſtatẽ eligendi ⁊=
p̃eligendi. Ex hmõi aũt electõe vel pelectõe ſeqtur dile⸗
ctio.ergo in angelis ẽ hmõi dilectõ.¶ Sed vidr cõtrari
um ꝑ rõem quò ponit dama. Aſſignat em̃ rõem quare
electio nõ ẽ in deo.quia deue nõ cõlſiliatur.electio autez
eſt a cõſilio.Si ergo vnus angelus nõ cõſiliatur cum al
tero nec etiã in ſeipo.cõſiliũ em cũ deliberatõe.delibera
tio aũt ẽ cũ dubitatõe.Si ergo in angelis naturalit᷑ ñ ẽ
dubitatio.in eis nõ ẽ dilectio.ergo nec dilectõ electiua.
Pꝛeteꝛea.dilectio hmõi ẽ ex dilcuſſione rõnũ ad vtꝛã⸗
q; ꝑtem.h̊ diſcuſſio rõnum ad vtrãqʒ ꝑtem nõ eſt in an⸗
gelis.ergo nec electio que ↄſequitur ex illa.ergo nec di⸗
lectio cõſequens clecisem. Cznd quod dicẽdum ꝙ dile⸗
ciõ electiua in angelis eſt. m ꝙ eligere eſt alterũ alteri
p̃optare. Ad illud vᷣo quod obijcitur in cõtrariũ dicẽ⸗
dum ẽ. ꝙ eſt quedã electio que eſi ex ꝑtractatõne rõönuz
ad vtrãq; partem in ipᷣo du bitãte.per rõcinatõeʒ deter⸗
minante.et talis electio ẽ hominis ꝗ nõ ſtatim pꝛeuidet
vel eſtimat hoc eẽ illo melius.et hoc mõ nõ ẽ in ip̃is an
gelis electio.cũ citiſſime videãt vł eſſimant boc eſſe illo
melius. Eſt aut alia electio que ꝓcedit ex indicõ ſtatim
habito de bono vel melioꝛi.et hoc mõ põt eſſe electio in
ipᷣis angelis.O aũt dicit io.dama.electõem nõ eſſe in
deo. electõis eſt cõſiliari.deus aũt nõ cõſiliat᷑ignoꝛãtie
em eſt cõſiliari.veꝝ eſt de electõne que requirit cõſilium
ſicut loquitur ph̊ᷣus.nõ ꝙ oĩno tollat᷑ electio a oo.pᷣm
ꝙ electio ẽ actus ꝑfectus rõnis vel intellectus ↄtra bo⸗
num. In angelis vᷣo poteſt eẽ cõſiliuʒ. VUñ inferioꝛes an
geli ↄſilium occipiunt a ſuperioꝛibus.quid placeat deo
et quid faciendũ eſt. Superioꝛes aũt ↄſulunt deũ ð bis
que ꝑtinent ad eius voluntateʒ. Si ergo hocẽ ĩ ſanctis
angelis.multomagis eſt in angelis:ex eo ꝙ habent ßᷣm
naturã ꝙ adinuicẽ oſiliãtur. Jec hoc ẽ ↄtrariũ.q igno
rantie ẽ conſiliari.vgnoꝛantia aũt ẽ pena. Eſt em igno⸗
rãtia quedã que ẽ pena.et talis nõ fuit in angelis er na
tura:ẽ aũt alia ignoꝛãtia que neſciẽtia dr.⁊ hoc mõ mł
toꝝ erat ignoꝛãtia.hanc aũt ſequitur ↄſilium.

embrũ ſecundun

DO ſecũdũ qͥ queritur.ſi dilectõ electiua ẽ ĩ
ngelis. Vltrũ hac dilectõe diligat᷑ deus.
Et videt᷑ ꝙ ſic. Sicut em̃ in bomie ⁊. ꝙ ex
electõe nõ recta põt diligere aliquid quod
õeſt us ꝓ deo. vel quod nõ ẽ vere beatitudo ꝓ beati
tudine:et ex oꝓpoſito ex electõe recta pt diligere.qdð veꝛe
deus eſt ꝓ deo. ? qð vere beatitudo ꝓ beatitudine. ita
potuit eẽ in angelis.vt angeli mali diligerẽt aliquid qð
nõ ẽ vere beatitudo ꝓ beatitudine.et qdð nõ eẽt vere deꝰ
ꝓ deo.ſm illum modũ ᷣm queʒ hoc qdð p alijs diligitur
deus illi dicitur.Ecõtra.boni angeli qð vere ẽ beatitu⸗
do ꝓ beatitudine eligẽtes diligerẽt.⁊ qð vere deꝰẽ ꝓ deo
eligẽtes diligerẽt:bᷣ hoc nõ eẽt ſi dilectio electiua nõ eẽt
in angelis pꝛimitus inſtitutis:ergo dilectio electiua fu⸗
it in angelis pꝛimitus inſtitutis. WBed videt᷑ cõtrariũ
dilectio em̃ electiua ẽ illius cuius ẽ electio:electio aũt ñ
ẽ fimis.ſᷣ eoꝛum que ſunt ad finẽ. In hoc eĩ diſtinguitur
dilectio a voluntate.ꝙ volũtas ẽ cõmuniter et ſinis. et
eoꝝ que ſunt ad finẽelectio aũt ẽ eoꝝ que ſunt ad fineʒ
cũ ergo deus ſit finis.nõ erit eius electio.nullus em de⸗
liberat.vtrũ velit deũ naturaliter:ergo dilectio electiua
nõ eſt reſpectu di. Ao quod dðm.ꝙ eſt loqui de eo
ſm cõmunẽ intentõem.Fᷣm quã qr̃ deus.ꝙ p oib diligi
tur et colit᷑.et in hec rõe nõ ẽ eius electio nec dilectõ ele
ctiua.Alio vᷣo mõ dr deus ſubſtãtia cõditiua oim.et re⸗
gitiua. rõnalis creature pfectiua gra et gloꝛia: et hm
hũc modũ diligitur dilectõe electiua ab angelis bonis.
Hoc ergo mõ ꝓut dilectõ electiua non reſpicit rõem dei
ↄmunẽ.ᷣ id qð ſubeſt rõi.qdð vere eſt id vel nõ vere ẽ il⸗
lud.eſſe potuit dilectio electiua in eis.

D terciũ quo querit᷑. ſi deus illa dilectõe
ab angelo p ſeipo diligat᷑.qð videtur ꝑ H̊
quod dicit augin li.de fide ad petrũ. dic̃
A em. angelos eternos creauit. et eis facul⸗
tatẽ atq; intelligẽtia ↄgnoſcẽde diligẽdeq; veꝛitatis inſe
ruit.quos etiã creauit vt p ſeipis illũ diligerẽt.cuius ſe
tales creatos oꝑe cognouiſſent.cũ eoꝛum vt tales fierẽt
nulla merita pᷣceſſiſſent. Elt at᷑ hec dilectõ ha beret iu ſtã
et cõgruã laudẽ.volũtatis quoq; eis tribuit libertatem
vt eẽt eis poſſibile.ſiue ad eũ qui ſupꝛa ipos ẽ intentõeʒ
ſãcte dilectõis erigere.ſiue ad ſe vel ad ea que infra eos
ſunt.pꝛaue cupiditatis ſemetipos pondẽ clinare. Ex
quo accipit᷑ ꝙ deus ↄtulit angelis libertatẽ volũtatis.
vt p ißis ipᷣm diligeꝛẽt. ex libertate volũtatis p ſeipᷣis
oterãt diligere.¶¶ Itẽ angeli cognoſcũt ex intelligẽtia
kbi data deũ eẽ ſumme bonũ et ſuꝑ omia diligendum.ſe
aũt nõ ſumme bonos.volũtas ꝗ̊ ex hac rõne oꝛdinata ꝓ
cedẽs ceũ pᷣtulit dilectõe vel pᷣferre potuit ſibi et om̃i cꝛe
ature.ꝗᷓ ex dilectõe electiua.etiã ſi nõ adeſſet gra gratũ
faciẽs.poſſet diligere deũ ſuꝑ omia.(¶¶ Cõtꝛa.caritatis
ẽ diligere deũ et ꝓpter ſe et ſuꝑ oĩa:caritas aũt nõ eſt ſi⸗
ne gratia gratũfaciẽte. liberũ arbitriũ nõ põt in illuʒ
actũ ſine gratia gratũfaciẽte:nõ ergo ex electõe electiua
que ẽ ſolius liberi arbitrij. potuit angelus diligeꝛe deũ
pᷣ ſeip̃o. Pꝛeterea.rõis ex ſe ñ ẽ abnegare ſe.ſ ex gr̃a
fidei ſiue cognitõis ↄſimilis fidei.q.ſ.rõeʒ elenet ſuper

—

ſe:bᷣ diligere deũ ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ oĩa.ẽ ex fide vel ex cogni

toõne oↄſimili fidei.̊ nõ ẽ angeli ex dilectõe electiua q eſt
ſolius liberi ar bitrij diligere deũ ꝓpter ſe et ſuꝑ ſeipm.
d qð dicẽdũ.q eſt quoddã diligere deũ ꝓpter ſe ⁊
eipᷣo.qð ẽ ex gratia gratũfaciẽte.cognitõe defoꝛmi exi⸗
ſtẽte taq; fundamẽto.et caritate tqꝙ; foꝛma.et iſlud nõ ẽ
ex ſolo libero arbitrio. Hoc aũt diligeꝛe /ꝓcedit ex cogni
tõe dei vt creatoꝛis.iuſtificatoꝛis et gloꝛificatoꝛis.Fᷣm
ꝙ ad gloꝛiã ꝑtinet viſio dei vnius et trini.qꝛ ad hoꝛũ co
gmitõem nõ puemit ſine gra. Eſt aũt aliud diligere deuʒ
P ſeipᷣo et ꝓpter deũ.qð / ꝓcedit ex cognitõe dei vt ↄferen⸗
tis eẽ.et ↄferẽtis beatitudinẽ. In hac generali rõne vel
potẽtis ↄlerre.nec dico ↄferẽtis eẽ ꝑ creatõem.vel cofe⸗
rẽtis beatitudinẽ per gloꝛificatõem.qꝛ ad bhoc nõ ꝑueni
tur ſine gr̃a.et in hac rõe põt liberũ aꝛbitꝛiũ in angelis
diligere deũ. Et per pꝛe ſe.hanc diſtinctõnem pñt ſolui
obiecta.q¶ Illud aũt qð dicit aug.intelligit᷑.ꝙ licʒ data
eẽt eis potẽtia ad diligẽdũ deuʒ p̃ ſe.ñ tñ diligẽ deũ p ſe
vt ibi accipit᷑.eẽt ex ſolo libero arbitrio.et hoc patet peꝛ
hoc qð dr ĩ illa auctoꝛitate.vt eſſet eis poſſibile.ſiue ad
eos qui ſuper eos ẽ intentõem ſancte dilectõis erigere.
Ad ſecũdũ vo dicẽdũ.qꝙ ſᷣm illũ modũ ꝗ dictus ẽ ſupe
rius.poterat angelus ex libero arbitrio diligere deuʒz p
ſe.ex intelligẽtia em ſibi collata.poterat ↄgnoſcere deũ
eẽ ſumme bonũ et ſumme diligẽdum.et ẽ aliud de rõne
vt ẽ rõ q; de natura. Rõ em̃ vt ẽ.põt cognoſcere deuz vt
ſumme bonũ in ſe.nõ tñ vt beneficũ. ¶ Jatuꝛa vo ſiue rõ
vt natura.ſi babet cognitõem naturalẽ vel appetitũ na⸗
turalẽ in ſe quodãmodo reflectit.

einbru quartu

Oaquartũ quo querit᷑. vtrũ angelus dili⸗
gat ſe et aliũ angelũ dilectõe electiua ſiue
rõnali ſᷣm ꝙ ſupꝛa dictũ ẽ.Et videt᷑ ꝙ nõ
qꝛ dilectõ rõnalis tẽdit in alterũ vt ſit dile

62 E tio.ergo cũ ipe nõ ſit alter a ſe.rõnalis dilectio nõ ten⸗
dit ĩ ſe.¶ Pꝛeter ea ſi alius angelus diligit᷑ iſta dilectõe

Hoc ẽ vel ſᷣm ꝙ ꝑticipat cũ ipo ĩ natura.vel inqtum p⸗
ticipat cũ ipᷣo ĩ rõne imaginis diuine.vel inqᷓ̃tuʒ poteſt
participare Sam aut gliam ſiue ꝑticipat. Si ſᷣm pꝛimũ
modũ nõ diſtingueret᷑ dilectõ naturał a rẽnali. Si mõ
ſecũdo.hoc nõ videt᷑.nõ em̃ videt᷑ ꝙ rõ ↄgnoſcat ſe ima
gint᷑ vł ad imaginẽ.niſi ex aliqua gra data.ergo peꝛ cõ

ſequẽs nõ diligit ſe illa dilectõne.niſi ex aliqua gra ſibi
Data. ergo rõ ex ſeip̃a nõ habet dilectõem ſui vel alteriꝰ
angeli ſub hac rõe.Sed nec teꝛcio mõ videt᷑.qꝛ diligeꝛe
ſe vel aliũ angelũ ex oſideratõe ꝑticipatõis gr̃e vel glie
ẽ vltra ſe.ergo angelus nõ diligit ſe dilectõne rõnali ex
cõſideratõe iſtius ꝑticipatõis.¶ Sed videt᷑ cõtrarium
Dei em̃ cuius ẽ ſumma dilectõ ẽ diligere ſe:angelus er⸗
go ſi diligit ſe dilectõe rõnali ſiue intellectuali.in h̊ aſſi
milat᷑ eo.̊ multo maioꝛ ẽ indiuiſio inter diligẽtẽ ⁊ di/
lectũ cũ deus diligit ſe.qꝛ ẽ ſumma indiuiſio jᷓ ſit inter
diligẽtez et dilectũ cũ angelus diligit ſe.̊ nõ repugnat
dilectõni rõnali ſiue intellectuali ꝙ angelus diligat ſe.
lPꝛeterea.ꝙ angelꝰ diligat angelũ ad hoc inclinat na
tura.et od hoc inclinat gra.ergo rõ que ẽ media ſiue in⸗
tellectus ex cognitõe ſibi data ad hoc inclinat.ergo an⸗
gelus diligit aliũ angelũ dilectõe bmoi. ¶ KRndet᷑ ꝙ an
gelus et ſeipᷣm et aliũ angelũ diligit dilectõne electiua.
Ad pꝛimũ dicẽdũ ꝙ illud verbũ dilectio.vt ſic ſemper
in alterũ tendit.excludit ꝓpꝛũ et pꝛiuatũ amoꝛẽ. et loqꝗ⸗
tur d dilectõe gratuita q̃ nũqᷓ reflectit᷑ in diligẽtẽ ꝑ pᷣci

ſionẽ.Vñ ex verbo illo nõ habet᷑.quin et dilectio electi⸗

ua et naturalis ſit reſpectu diligẽtis. Pꝛeterea vtẽ ta⸗
ctũ ſupꝛa.angelus diligẽs ſe ẽ alter inꝙ tuz diligit et in⸗
qᷓtum diligit᷑.qꝛ diligit ſuũ eẽ ſuã vitam que ẽ altera ab
ipᷣo. Ad aliud dicẽdũ.q angelus diligit aliũ angeluʒ
dilectõe electiua.et rõe ꝑticipatõis eiuſdẽ nature.⁊ rõe
qua participat cũ ipᷣo ĩ rõe imaginis. Ad ülð qð obij⸗
citur.ꝙ tũc nõ diſtinguit᷑ a dilectõe naturali. Dicẽduʒ
q; nõ ſequit᷑.idẽ em̃ cũ diuerſimode accipit᷑ põt eẽ rõ di⸗
uerſoꝝ modoꝝ diligẽdi.ſicut in dilectõe mercẽnaria et
filiali.In vtraq; em̃ ẽ bonitas pꝛima rõ diligẽdi:ſed in
vnaẽ rõ ipᷣa bonitas inq;tũ ẽ bonitas. in alia ipᷣa boni⸗

tas inq;ẽtum ẽ benefica.Similiter in ꝓpoſito.Vñ parti⸗

cipatõ eiuſdẽ nature ẽ rõ dilectõis naturalis.inqtũ cõ⸗
ſiderat᷑ vt ene abſolute.Similiter em̃ natura mouet᷑ ad
diligẽdũ ſibi ſimile inqᷓtũ ẽ ſimile.Ecci.xiij.Omne aial

diligit ſibi ſimile. Participatio aũt eiuſdẽ nature vt ca⸗

dit ſub iudicõ debiti diligedi.ẽ rõ dilectõis electiue.in⸗

tellectus em angeli cognoſcẽtis aliquid eẽ ſimile alteri

iudicat illud debere diligi ab illo:et ita cõfoꝛmitas ſiue
ꝑticipatio eiuſdẽ natuꝛe vt cadit ſub iudicio debiti dili⸗
gẽdi ẽ rõ dilectõis electiue.4 Pꝛeterea.confoꝛmitas in
imagine fuit rõ diligẽdi dilectòe electiua:ognoueꝛũt em

adminus indiſtincte.q erant cõditi ad imaginẽ dei.ſcʒ

inq;ẽtum imago dr̃ expꝛeſſa ſimilitudo.bene em̃ ſciuerũt
naturali ↄgnitõe nullã creaturã deo ſumilioꝛeʒ illis.ſed
gratia addita diſtinctius et clarius cognoueꝛũt ſe eẽ ad
imaginẽ.ſciẽtes ꝑ eẽntie ſimplicitatẽ er eilnnckben po⸗
tẽtiarũ naturaliũ ſiue habituũ.ſe expꝛeſſiſſime/ꝓput poſ⸗
ſibile fuit creature.ad dei imitatõem qtum ad vnitateʒ
eẽntie et diſtinctõem ꝑſonarũ cõditos eẽ.Scðm ergo ꝙ
ↄgnouerũt dilexerũt vñ ↄgnoſcẽtes ſe eẽ ad imaginẽ dei
cõditos.ſe mutuo dilererùt dilectõe electiua. Ad id ̊

að obiqcit᷑ ꝙ naturali cognitõe ſine gra nõ cognouerũt

ſe eẽ ad imaginẽ.dicẽdũ ꝙ et ſi diſtincte nõ ↄgnouerũt.
indiſtincte tñ ſciẽtes nulla creaturã deo ſimilioꝛẽ illis.⁊

iita illos expꝛeſſiſſime ad imaginẽ dei ↄditos eẽ.

¶ Mueſtio triceſumaſecun

a de localitate angeli.

Acto de potentia

motiua angeli et de actu eius interioꝛi
cõſequẽter dicẽdũ ẽ de actu exteriori.
ſcʒ de motu locali. Et pꝛio de motu eiꝰ
quo mouet᷑ ĩ ſe nõ aſſumpto coꝛpe.Se⸗
de motu quo mouetur aſſumpto coꝛpoꝛe. tum

cundo

ad pꝛimum inquirendum eſt de localitate angeli. deide
de motu eius. ¶ Eirca pꝛimum inquirenda ſunt tric-

DPꝛimo vtrũ ſit ĩ aliqͥ loco coꝛpali. Secũdo vtrꝝ ſit
vbiq;. ꝗ Zeꝛcio vtꝝ ſimul poſſit eſſe ĩ pluribus locis.

e

¶ Lueſtio

xxxij.

inagfinn — 3 .D
N m plane determinatũ in ſacra ſcriptura.nec a ſanctis. nec
ai embrum beumn ab expoſitoꝛibus ſacre ſeripture⸗ Ceid hoc tamẽ magis
ge e Ppꝛimũ ſic. Natuꝛa loci nobilioꝛ E loca⸗ explanandum notandum. ꝙ deus de natura ſua duo
retde i to:̊ ſpiꝛitus angelic Inobilioꝛ ẽ quocũq; habet. ſ.qꝙ omnia cõtinet. ⁊ ꝙ ſit vbiq;. Iſta vo cõmuni
ceczonale coꝛpoꝛe.& nõ ẽ angelus in aliquo loco coꝛ cat creature ſᷣm ꝙ ẽ poſſibile a creatura ſuſcipi:rõem g
rötfaninn ꝛali tꝙᷓ cõtentus ab eo. Item ſapi.j. cõtinendi cõmunicat creature:ſ̊ creatura ſpiritualis qᷓ
WE de ſpiritu increato ꝙ cõtinet oĩa:̊ cõſtat ꝙ ſpiritus ? angelica hanc nõ potuit ſuſcipere.qm ipᷣi angeli ſunt
unſtirhafi angelus et ſi creatus ſit.plus tñ accedit ad naturã eius adinuicẽ diſtincti quo ad naturas ſuas.nec ita oꝛdinan
edlictin di et rõem. ſᷣm ꝙ ẽ poſſibile in creatura q; aliquod coꝛpus tur vnus ad aliñ ſicut ex parte coꝛpoꝛũ.Similiter dici⸗
ſo⸗ ſtinne ̊ ſᷣm viã iſta plus competit.vt ſpiritus creatus ↄtineat mꝰ ex parte aĩiaꝝ.Cõgruit ꝗ̊ creature coꝛpoꝛali.iñ ſᷣm
Cnorepugee coꝛpus qᷓ; ecõuerſo.¶ ꝛeterea.coꝛꝑis cõtinẽtis ad con qꝙ eſt poſſibile.vt quod in deo ẽ ſᷣm indiuiſionẽ.ſit ĩ crea
elns dllgete⸗ tentũ ẽ ſꝑ aliqua cõueniẽtia.ſicut videmus.ꝙ coꝛꝑibus tura coꝛpoꝛali per diuiſionem.vñ in eo eſt iſta potentia
doeinclinmn leuiboceo ꝙ ſunt leuia) debetur locus ſuperioꝛ:h̊ gꝛaui⸗ quaſi infinita in creatura quaſi finita.quoniã ſicut di⸗
eneciaſſhein bus(eo ꝙ ſunt grauia) debetur locus inferioꝛ.Elñ ⁊ coꝛ cit pᷣs.Omnis virtus vnita.plus eſt infinita q; virtus
inatercpen poꝛa ſuperioꝛa naturaliter mouentur ſurſum. inferioꝛa multiplicata.et pꝛecipue cõgruit illi creature coꝛpꝛali
Riccign deoꝛſum. ita ꝙ nec grauia naturaliter mouẽtur ſurſum que eſt compoſita in vniuerlo.et hoc eſt ipᷣm vniuerſum
tone elecnin nec leuia deoꝛſum:ſed angeli ad locuʒ coꝛpoꝛalem nul⸗ qð verum ẽ.quia ex ſe habet virtutẽ cõcipiẽdi ⁊ coꝛpo⸗
bektſieſengg la videtur eẽ cõueniẽtia.ĩmo indiſferẽter põt mouere ñ ra ⁊ ſpiritus:⁊ pᷣcipue illi particłari creature que nobi
ianoli tin ſolũ circulariter ſicut coꝛpus celeſte. H̊ etiã tam ſurſum lioꝛ eſt ſicut celum.et alijs ſicut ẽ magis et minꝰ. ᷣm no
ndilgiigi qꝙᷓ doꝛſum.videt᷑ q̊ ꝙ angelo nõ cõpetat eẽ ĩ loco coꝛpo⸗ bilitatem maioꝛẽ et minoꝛem. Et iõ ᷣm bhec nobis vidr
düecnoeen, rali.cũ coꝛpoꝛi nõ aſſignetur aliquis locus coꝛpoꝛalis. dicẽdũ.ꝙ in coꝛpoꝛali creatura ẽ ꝓpꝛietas. tñ diuinitus
neteenſtin, niſi pter ſpᷣdictã cõueniẽtiam que eſt naturaliter locati data. Fm quã põt cõtinere ſpũs.licet hanc ꝓpꝛietatẽ non
RKW ao locans.¶ Peterea. intelligamꝰ ꝑ impoſſibile. ꝓ nul habeat ex parte illa ex q ẽ coꝛpus.h̊ ſᷣm hoc qð dictũ fu⸗
lritſncb lũ eẽt coꝛpus.cõſtat ꝙ adhuc poſſet eẽ angelus:nõ em̃ ẽ it.deus nõ ſolum habet viꝛtutẽ cõtinẽdi omia ſed etiam
tdli nin angelo ſicut de aĩa.q adminus videt᷑ ꝙᷓtum ad exitũ habet eẽ vbiq;.⁊ hoc cõmunicat creature ſm ꝙ ei poſſi⸗
Einntralie ſui ineſſe.indigere coꝛpoꝛe:ſed angelus de ſe ẽ natuꝛa ſe bile ẽrß eſſe vbiq; nulli creature põt ↄuenire.bᷣ ſol eſſe
Plsd atus. ¶ Pꝛeterea.nullo coꝛpoꝛe creato potuit creaꝛi. hic.Fm ꝙ dicit ainbro.in li.& ſpũſancto.O vnaqueq;
nll Dic videtuꝛ ̊: ꝙ nullo mõ quo ad eius eſſe dependeat a coꝛ⸗ creatura ceꝛtis limitibus ⁊ fimibo diffinita ẽ.⁊ ita ſpũs
dt itiͦin poꝛe.⁊ ita videt᷑ ꝙ nulla ſit aſſignadi neceſſitas angelũ angelicꝰ?bʒ adminꝰex ꝑte ſua ꝙ de beat diffiniri loco. et
Enncnint eẽ in coꝛpoꝛe.vt quod ei ꝑ ſe cõueniat. Si dicat᷑ ꝙ ve⸗ ꝙ ſit hic.ita ꝙ nõ ibi.et iõ hec duo ei cõferunt eẽ in loco
licilicr rũ ẽ ꝙ hoc ei per ſe nõ cõueniat h̊ ꝑaccidens.ſ.rõne ſue Aoo ꝗ et valet qð vidr dicẽ berñ. ꝙ vnuſqſq; ſpũs creat⸗
gechon oꝑatõis.Quod videt᷑ dicere dama. Hoc nihil ẽ.qm̃ cõ hʒ aliquã oꝛdinatõem ad coꝛpꝰ:ex hac em̃ oꝛdinatõe pt᷑
halaiflal⸗ ſtat ꝙ ſi dicat᷑ eẽ in loco rõe ſue oꝑatõis.hoc nõ ẽ niſi rõ habẽ qſi poteſtatẽ ad G.vt poſſit cõtineri a coꝛꝑe.Cõce⸗
io ifni ne oꝑatõnum coꝛpoꝛaliũ.aut rõe eoꝝ que circa nos ex⸗ dimus tamen ; nõ ꝓpter hoc ſequitur.ꝙ ſi locus coꝛpo
taloinfiic ercent:qm̃ planũ eſt ꝙ rõne oꝑatõnum quas habet ime ralis ñ eẽt ꝙ ꝓpteꝛ hoc angelꝰnõ eẽt.ĩmo bene dicimꝰ.q;
turamonein diate in ceũ.nõ eſt ipᷣm aſſignare eẽ in loco coꝛpoꝛali.q poſſet eẽ.et ſi nõ eẽt in loco coꝛpoꝛali.qm̃ ab hac rõe co⸗
iOnen Fm hoc circũſcripta omi oꝑatõe coꝛꝑali quã circa nos tinẽdi.nõ depẽdet eẽ angeli.ſ̊ ſolũ ab hac rõe cõtinendi
Kenanunſs exercent.nõ eẽt dicere ipm eẽ in loco coꝛꝑali.qð falſum qua dicimꝰꝙ deꝰcõtinet oĩa:et verũ ẽ.ꝙ niſi deus ↄtine
dis elegtuen⸗ eſt. Pꝛeterea.quid ẽ dicere angelũ eẽ in loco.ſi hoc eſt ret ſuo mõ ↄtinẽdi.ꝙ ñ habẽt eẽ.Et hoc ẽ qð dicit gꝛeg.
eſimile din ſolum dicere.quia ẽ dum locus eſt.hoc nibil eſt.qm̃ ſᷣm ĩ moꝛalibo.q; oĩa tenderẽt ĩ ñ eẽ. niſi manu cõditoꝛis te⸗
ofomminot hanc rõem omia poſſent dici eẽ in loco. Si aũt diceret᷑ nerẽtur. Et ꝑ hoc pʒ ſolutõ ad oĩa obiecta.Poſſet tamẽ
cio ebii eẽ in loco.quia loco eſt pnᷣs et locus ei.ſ̊ hoc adbuc ni⸗ Dici ꝙ ñ dr eẽ ĩ loco niſi qꝛ pnñs ẽ loco.et tũc nõ opoꝛtẽt
onſommitoi bil ẽ.qm hoc ẽ dicere deũ eſſe vbiq;:et ita ñ diceret᷑ alio eẽ aliquã dependentiam eius ad locum coꝛpoꝛalem aut
gnoncitt, mõ angelus eẽ in loco.qꝙᷓ dicatur deus eſſe vbiq;.qð vi⸗ ad coꝛpus aliquod.et tunc ceſſarent omnes ille oppoſi⸗
marni deinr falſum 1 nacen⸗ bene cocrainue habet elſe tiones.
ne eñ aueni in loco coꝛpoꝛali.licet ſit ſpiritus:aliter tñ q; coꝛpus.cõ b ſe
lorzliof cedimus tñ ꝙ ñ q;tum ad ꝓpꝛietatem loci ne eſt ſalua⸗ I rum ecundum
cucuitſeit re.quonia coꝛpus nõ eſt natum ſaluare ſpiritũ.cuʒ ſine B ſecũdu qͥ qrit᷑.vtꝝ agelꝰ poſſit eẽ vbiq;
incen to⸗ eo poſſit:ſᷣ cum poſſibile ẽ ipᷣm eſſe in loco quo ad.ppꝛi ſil et ſemel. O. nõ vidr. qꝛ ꝓpꝛium ẽ dei et
leE etatẽ loci.que ẽ cõtinere vel diffinire.tñ valde dubita⸗ vbiqʒ.̊ ñ ↄuenit alicui cꝛeature. Itez ſi

ueniret angelo aliqñ eẽ vbiq;.non poſſet

ndofmint, bile eſt quõ hoc ſit poſſibile.qm in coꝛpoꝛibus videmus 8. 1
ꝙ cõtenta coꝛpoꝛa ſunt poſſibilia reſpectu cõtinentiim euerl motꝰeĩ ẽ ab vno loco ĩ aliũ.ſᷣ qð ẽ vbiq;.pns eſt

onene
n . per cõtinentiã terminãtur. VUnde ipᷣm cõtinens ẽ coꝛ⸗ oi loco.̊ nõ deeſt ei locꝰ aligs.g̊ ñ mouet᷑ ad illũ locum
4 bidg pus ſuperiu 8. Fm ꝙ dicimus ꝙ aqua cõtinet terrã. aer motdꝰeĩ ẽ ad obtinẽdũ aligd qð ñ bʒ. B dico 8 motu reto
cgnoneit aquã.ignis gerem.celũ omnia elemẽta.⁊ ponimus etiã vel ad otinuãdũ qd hʒſic ĩ motu circulari. Pꝛetea.ſi
mroleit ipa coꝛpoꝛa ſuperioꝛa pꝛout ſunt cõtinentia eẽ ſicut ſpe⸗ eẽtvbiq; hr̃et vᷣtutẽ extẽſa ad oẽm creaturã coꝛꝑalẽ. Si
gloiiisn cies reſpectu infeꝛioꝛũ cõtentoꝝ. Vñ in coꝛpoꝛalibo ſꝑ Snullus angelꝰbʒ ututẽ extẽſã ad oẽm creatura coꝛꝑalẽ
n ponimus aliquã foꝛmalem naturã ex parte cõtinentis. n pt᷑ eẽ vbiq; ſił.¶ Ad otrariũ vidẽ ꝑ h.ꝙ aia q̃ ẽ ĩ coꝛ⸗
64. poꝛe ſuo.vbiq; ẽ ĩ coꝛꝑe.ſic dic augẽ eĩ ꝑ vitam ĩ oĩ ꝑte

ſcnn
ſtn.
gus ſnon
watnn

Fm quẽ eſt natum cõtineri: ſed ñ videtur poſſibile reꝑi⸗
ri ex parte coꝛpoꝛis.Fᷣm ꝙ dicitur cõtinere angelum ali
quã naturã foꝛmalẽ.et ex ꝑte angeli cõtenti aliquã natu
rã poſſibilẽ aut materialem. ꝓpter hoc valde ẽ dubitabi
le quõ angelus poſſit cõtineri ab aliquo coꝛpoꝛe.pter
quod intelligẽdum eſt.ꝙ aliter cõtinetur coꝛpus a cor⸗
poꝛe.et aliter ſpiꝛitus a coꝛpoꝛe:qm̃ vt oñſum ẽ.aliqua
ꝓꝛietas eſt in coꝛpoꝛe ſuperioꝛi ſᷣm quã natum ẽ cõtinẽ

corꝑis.⁊ ñ ẽ ꝑ vitã ĩ aliqͥ.niſi vbi ipᷣa ẽ vnita.cũ ſit vita
coꝛpꝑis vł viuificãs coꝛpꝰ.cũ &̊ ãgelꝰaliꝗs poſſit eẽ mini
ſteꝛ ad mouẽdũ celũ.illð pᷣmũ penes qð detminat᷑ motꝰ
diurnꝰ.⁊ m illð moueãt᷑ alij celi.⁊ ↄſequẽteꝛ fiat muta⸗
tio ĩ elemẽtis ⁊ elemẽtatis.habebit oꝑatõeʒ ꝑ miſteriũ
ĩ his⁊ ibi ẽ vbi oꝑat᷑.ꝗ poteſt eẽ vbiq; ĩ toto illo coꝛꝑe.
Ad qð dom ꝙ; n pt eẽ vbiq; ſił.¶ Ad obiectũ at ĩ ↄtꝛa

ronn 6, coꝛpus inferius:v̊ licet in coꝛꝑe aliqua ꝓꝛntas.ſᷣm quã riũ dicẽdũ.ꝙ lʒ poſſet ex miſterio aliqð celũ mouẽ.ñ tñ
Dcnhe. 4 natũ eſt cõtinere angelũ.nõ tamẽ dicimꝰ ꝙ ſit ꝓpꝛietas ẽ totũ illud celũ.ñ eĩ vnit᷑ ei ſiẽ foꝛma mateꝛie.aut ꝑfe
eAn coꝛꝑalis ex parte coꝛpoꝛis ꝓueniẽs.ſᷣ potius eſt diuim cto ſubiecto.h̊ ↄiũgit᷑ ſicẽ motoꝛ moto.MMotoꝛ at᷑ indiui⸗
rar tus data. Scðm hoc etiaʒ eſt aliqua ꝓpꝛietas ãgeli.Fᷣm ſibilis põt mouẽ coꝛpꝰqð ẽ diuiſibile.et᷑ cũ ẽ ſeꝑatũ per
ſune quã eſt natus cõtineri vt iam videbitur.et hoc dicimus eẽntiam ab ipᷣo. ſi eẽt in aliqͥ parte ipᷣius taꝙᷓᷓ in loco.
b ſine pꝛeiudicio melioꝛis ſententie.qm̃ hoc nõ inuenimꝰ poſſet alias partes mouere. ſicut motoꝛ qui eſt in vna
ſno .

ꝑte nauis.ꝗl Sed adhuc poſſet obijci.ꝙ indiffeꝛenter ſe
habet ad oẽm locũ.nec plus ẽ in vno qᷓ; ĩ alio:& ſi ẽ ĩ vno
ari rõne ẽ in quolibet:ꝗq̊ vbiq;. RRñdendũ ꝙ ſic ẽ ange
us indifferẽter ad oẽm locũ.ꝙ ex natura nõ determi⸗/
natur ei aligꝗs locꝰ.vt ſurſum vł deoꝛſum.tñ cũ nũc ẽ vł
cũ oꝑatur.pnñs ẽ huic loco.et ↄtinet᷑ ab illo.ita ꝙ nõ ab

alio.et boc ẽ qð determinate ẽ virtutis.ad differẽtiam

eſt infinita.

embrumtercium

O terciũ quo querit᷑.vtrũ ſimul poſſit eẽ
in pluribus locis.circa qð ſic. In oꝛdine
vniuerſi nobilioꝛ ẽ ſubſtantia angeli qᷓ ſit
aĩa.eo ꝙ angelꝰ ex natura ſua eſt ſubſtã⸗
a a doꝛpꝑe. aĩia vo ſubſtãtia coꝛpi vnita aut vni⸗
bilis:vᷣ aia põt eẽ ſimul in pluribo locis.VUñ dicit aug.
in li.de ania et ſpiritu.ꝙ tota ẽ in qualibet ꝑte coꝛꝑis.&
multomagis angelus poterit eẽ ſimul in pluribo locis.
Si dicat᷑ ꝙ licet aĩa m ſe tota ſit in qualibet ꝑte coꝛ⸗
poꝛis.tñ nõ ꝓpter hoc debet dici ꝙ ſit ſimul in pluribus
locis.ſ̊ in vno loco partibili.quoniã rõ locãdi ꝓpꝛie de⸗
betuꝛ toti coꝛꝑi.&ᷣ ꝑtibus coꝛꝑis nõ debet᷑ niſi ꝓut ſunt ĩ
toto:et iõ nõ habent rõem locãdi differentẽ a rõe.que ẽ
in toto:et eodẽ mõ ↄcedit᷑ de angelo ꝙ bene poſſibile eſt
ipᷣm eẽ in vno loco partibili.Elerbigra.ſi de beat ſubueꝛ
tere ſodomã.dicimꝰ ipᷣm eẽ in ſodoma ſicut in loco vno
qui tñ locus eſt pribihe. Motra⸗ ſi angelus mittatur
ad ſubuerſionẽ ſodome.cõſtat ꝙ equaliter dʒ ſubueꝛteꝛe
vnã ꝑtem ita et aliam: g aut erit equaliter ĩ qualibʒ ꝑte
aut in nulla:̊ nõ põt poni ꝙ in nulla.quoniã tũc ñ ſub
uerteret᷑.̊ in omi.Minoꝛ patet.quoniã nõ ẽ de angelo
qñ debet ſubuertere aliquã ciuitatem aut aliquid hmõi
oꝑari.ſicut de nauta cũ debet mouere nauẽ. qui in vna
ꝑte nauis põt ſedere vel manere.et tũ totã nauẽ moueꝛe
et hoc ẽ quoniã motus nauis quaſi depẽdet ex motu hu
ius ꝑtis.et iõ plus habet oꝛdinẽ ad hac ꝑtem qᷓ; ad aliã
Hᷣ nõ ẽ ſic de angelo.imo oꝛdinatõem habet ad pꝑteʒ quã⸗
libet.nec etiã de ipo ẽ vt de rege.qui exiſtens in vna ꝑte
regni:.põt regere totũ regnũ.quoniã ptas plus depẽdet
ex vna ꝑte ꝙ; ex alia.reliquas etiã ꝑtes regit mediãtibo
aliqiibus miniſtris:łᷣ licet foꝛtaſſis angelus ad vnam
partẽ celi empirei deteꝛminatã.magis ſe babebat q; ad
aliã.nõ tñ ſic ẽ reſpectu inferioꝝ locoꝝ.et ita videt᷑ ꝙ ſe
quet᷑ ↄcluſio pᷣdicta.Rũdetur.dicimus ꝙ angelus ñ
ẽ niſi in vno loco partibili.ſᷣm ꝙ ipᷣm ponimus in loco
rõne ſue eẽntie.nihilominus tamẽ poteſt moueeꝛ quod⸗
daã coꝛpus magnum. eet ita in vnica parte eẽ̃.ſed eius vir
tus et operatio extendet ſe ad qualibet partem eius. vt
cuilibet parti dicatur pꝛeſens ꝑ effectum ſue oꝑatõnis.
Fm boc põt intelligi quoo dama.dicit.ꝙ ibi ẽ vbi oꝑa⸗
tur.nõ ꝙ opoꝛteat ipᷣm eẽ ꝑ eẽntiaʒ ĩ quacũq; ꝑte oꝑat᷑.
ſed ſolũ ꝑ effectũ ſue oꝑatõis.Fᷣm ꝙ ſua virtus põt ſe ex
tendere. Quedã em̃ coꝛpoꝛa poſſunt mouere coꝛpus eti
am ꝓ eẽntiam a ſe diſtincta.ſicut adamas feꝛrũ et hmõi
multomagis poteſt eſſe in ſpiritibus angelicis. EUñ pᷣm
hoc dicimus.ꝙ per eẽntiam nõ eſt in vno etiam impaꝛ⸗
tibili.¶ Ad illuo quod obijcitur in cõtrariũ ꝑ ſimile de
anima. Rñdetur ꝙ nõ ẽ ſimile. aĩa em̃ nõ ſolum vnitur
coꝛpoꝛi vt motoꝛ mobili.ſᷣ etiã vt ꝑfectio perfectibili:et
ſic fit vna natura ex anima et coꝛpoꝛe.et iõ ẽ in toto coꝛ⸗
poꝛe ſicut peꝛfectio ĩ ſuo perfectibili toto:nec hoc habet
roe qua dicitur motoꝛ.ſed angelus ſolũ coꝛpoꝛi vnitur
ſicut motoꝛ mobili.et ideo nõ opoꝛtet ꝙ in toto coꝛpoꝛe
locetur per eſſentiam.ſed ſolũ ꝗꝙ in vna parte.et ad reli
quas paꝛtes extendatur ſua virtus et operatio vt dictũ
eſt. Et generaliter nũq; opoꝛtet ꝙ ſi aliqua duo vniant᷑
ꝙ vbicuq; ſit vnuʒ. ꝙ et alterum: niſi fiat vna natura ex
ipᷣis. AVnde licet humana natura ſit vnita diuine ⁊ diui
na natura ſit vbiq;:non ꝓpter hoc opoꝛtet ꝙ humana.
ao niam no vniuntur in vnitate nature ſed ſolum per⸗
one.

cei cui

. %17 *

eſtio.
NDOnſequenter que

ritur de motu angeli. Pꝛimo vtrum
angelus moueat᷑ localiter. ¶ Secundo
vtrum mouendo neceſſe ſit pertranſire
— — Amediuz. Tercio vtrũ ĩ ſe vel ex ſe ha⸗
beat moueri localiter:aut ad hoc ꝙ ſic moueret᷑.neceſſe
ſit ip̃ᷣm aſſumere coꝛpus.

embrum pꝛiümum

D pꝛimũ ſic videt᷑.ꝙ angelꝰ localiter mo⸗

tu angeli.

ueatur.et pꝛimo ex hoc qð dicit᷑ ad eppe.,.

j. Oẽs ſunt adminiſtratoꝛij ſpũs.ĩ miſte⸗
riũ miſſi.hmõi aũt miſſio nõ expletuꝛ niſi
motũ localẽ. NHoc idẽ patet ex hoc qð dicit Joh̊.da⸗
ma.Cũ ſunt in celo empireo nõ ſunt ĩ terra.cũ ad teꝛrã
a deo mittũtur nõ remanẽt in celo.¶ Item greg. ſuꝑ il⸗
lud luẽ.j.Ego ſum gabriel qui aſto añ deũ ⁊c̃. Cuʒ ad
nos veniũt angeli exterius ſic implet miniſteriũ.vt tam̃
añn dũ interius ꝑ ↄtemplatõem aſſiſtãt.et ita vt pꝛius.
Et ad hoc poſſunt adduci plures auctoꝛitates tã ex te⸗
xtu biblie ꝗᷓ; exr poſitõibo ſacre ſcripture. Hoc ideʒ peꝛ
rõnem põt oſtẽdi.ꝙ ſolius creatoꝛis ẽ eẽ vbiq;.creature
ðo ẽ diffiniri loco.qð etiã patet de angelo qꝛ vt dictũ eſt
cũ ẽ in celo nõ ẽ in terra.ſimul em̃ nõ eſt in pluribus lo
cis.Sonamus & ꝙ ſit in celo et pᷣcipiat᷑ ei aliquid oꝑa⸗
ri ĩ terra:tũc planũ ẽ ꝙ nõ põt eẽ in terra niſi ꝑ motum
et neceſſe ẽ ꝙ ibi ſit.qm neceſſe eſt vt ibi ſit vpi operat᷑.q̊
planũ ẽ ꝙ neceſſe ẽ ipᷣm moueri localiter. ¶ Cõtra.oĩs
motus ẽ ꝓpter indigẽtiam ſuipᷣius vel alterius.et ponit̃
exemplũ de celo.ꝙ ſi ꝓpter indigẽtiã ſui nõ moueac᷑.qm
ẽ coꝛpus ꝑfectiſſimũ.mouet᷑ tñ ſicut dic pv̊s ꝓpter cõti⸗
nuatõem generatõis inferioꝛũ. Sed angelus nõ habet
neceſſe moueri ꝗpter indigẽtiã ſui vł alteꝛius.̊ ⁊c. Pꝛo
batio minoꝛis. ꝗꝓpter indigẽtiã iui nõ mouet᷑.cũ ſit iam
beatificatus.et ita vltimã perfectõem habet cũ qua nõ
põt habere indigẽtia aliquã:&̊ mouet᷑ ꝓpter indigẽtiaʒ
alteꝛius.⁊ hoc vidẽ ꝑ hoc qð er heb.j.Om̃es ſunt admi
niſtratoꝛij ſpũs miſſi ꝓpter eos ⁊c. Sʒ cõtra videt᷑.ꝙ ſi
nũqᷓ; eẽt indigẽtia hois reꝑanda per motũ angeli.ꝙ ad⸗

huc nihilominus poſſet angelus habere neceſſitatẽ ad

mouẽdũ.ponamus &̊ q ad hoc pᷣcipiat ei dñs moueri.
⁊ cũ ſuc motu nõ perficiat᷑ aliqua indigẽtia creature.⁊
cũ habeat neceſſe obedire.pʒ ꝙ neceſſe habet moueri.q̃⸗
re ⁊c̃.¶ Pꝛeterea vidr̃ ꝙ ꝓpter ſuipᷣius indigẽtiã moue⸗

at᷑. ↄſtat em ꝙ ꝑ ſuũ motũ ẽ ĩ aliquo loco ĩ quo nibilomi
nus pus eꝛat anqꝙᷓ; moueꝛet᷑. ẽ in ipo aliquid innouatũ

2

& aliquid acquiſitũ:qͥ vt videt᷑ anꝙ; mouereretur indige
bat:aut fꝛuſtra mouebat᷑.qre . S. icat᷑ ꝙ veꝛũ el
ꝙ; ꝓpter indigẽtiã ſuipᷣius.ſ̊ nõ ꝓpter indigẽtiã q̃ mõ ſit

„ 13 — —

in ipᷣo.cũ iã ſit beatificatꝰ.h̊ ꝓpter indigẽtiã que fuit.et

hoc dr ᷣm opinionẽ illoꝝ ꝗ dicũt.ꝙ angeli mõ merẽtur
głiam quã iã obtinueꝛũt.Vñ nõ merẽtur habẽdum ſed
potius iã habitũ. Cõtra.pᷣmiñ reddit᷑ ꝓpter meritũ.&
meritũ naturaliter ancedit pᷣmiũ.ꝗᷓ angeli pꝛius merue
rũt głiam quã mõ obtinẽt.q; eã obtinuer̃t.qre ⁊c.¶ Itẽ
mali angeli ſimul ſunt auerſi a doo? boni ↄuerſi. ſᷣ̊ ma
li ſufficiẽteꝛ meruerũt penaʒ per hoc ꝙ ſunt auerſi. Eñ
ꝓter illã auerſionẽ puniti ſunt poſtmodũ eternaliter.
8boni per h̊ ꝙ ſunt ↄuerſi.meruerũt głiam quã mõ ob⸗
tinẽt. extũc habuerũt ꝑfectõem iĩ merito ⁊ ĩ pᷣmio.qin

illa ↄuerſio fuit gratuita. ̊ quãtulacũq; ↄuerſio dũmõ

gratunta ſit.ſufficit ad obtinẽdã głiam. Planũ ẽ ̊ ꝗep⸗
pter hmõi ↄuerſionẽ nõ habueꝛũt angeli indigetia. nec
ex parte meꝛiti nec ex ꝑte pᷣmij.ꝗ̊ poſtmodũ nõ mouetu
ꝓpter indigentiã pꝛiꝰhabitã reꝑandã. Itẽ oẽ qð mo⸗
uet᷑ ꝓpter aliquid habito illo quieſcit.ſi motꝰ angeliñ
mouet᷑ niſi ꝓpter obtentũ głie.videt᷑ ꝙ obtẽta gloꝛia nõ

i dicat᷑ ꝙ veꝛũ eſt

— —

gemne⸗
erqne

Hino ftrum
.gGecundo
ſ hertranſire
eNeler
onerek neteſ.

localterno
dckk dege
ſpüs inſ
erplenen
dicit Yohdy
roch adteni
mgreg ſupi⸗
Nie. Cz
niſeni frn,
e ltaf l,
nitgtestiert⸗
ſbhoedeze
rbichcranr⸗
loqendieſi
kinplurbboet⸗
eidliguidon
amlſipmonn
itpioperet
(Cörraos
erius et pont
mnonent
pho prercht
gelus no hohe
lus 51.,
net ci ſit un
erci ua no
ter indigenaz
jesſuntadni
nn nicet ſi
angelichach
neceſſitate al
dis mover,.
tiatheatmne
betmoeri
pdigetüinore
iqnonihion
gidinnwnan
ererenrut
dintgfrieſ
ſn inͤſt
gtiapeſuſtt

ginönim

jhhicni,
ttermmernt⸗
lginhnt
ntenſen
i nhlin
nqinie⸗
l ſglſ
umnin,
ii ge
ginne
iacen⸗
bomnin

10

4*½

=

deberet vlteꝛiꝰ moneꝛi.qm̃ pꝰobtẽtũ glie ñ videt᷑ aliqꝗd
ĩ eo eẽ reꝑandũ.qm tũc ñ eẽt btificatꝰ:ex qͥ adhuc appa
ret.ꝙ ñ pᷣt poni ipᷣm moueꝛi ꝓpt᷑ reꝑatõʒ indigẽtie quẽ
pᷣus hũit.cũ ſit ia ſufficiẽt repata.¶ Stẽ occaſione bꝰ
motꝰ qrit᷑.vtꝝ motꝰ ſꝑ indigẽtie atteſtet᷑ vt ſeq̃t. h̊ mo
uet᷑.̊c indigẽs: qð videt᷑ ꝑ diffinitõʒ motꝰ.quã ponit
phůs ꝗẽ.motꝰ ẽ actꝰ mobil imꝑfectꝰ.¶ Sʒ Z. oſtat ꝙ ĩ
coꝛꝑibo głificatis atteſtat᷑ agilitas ꝓfectõni aut alit ñ
dicet᷑ dos agilitas:̊ agilitas diẽ potẽtiã hmõi coꝛpoꝝ

ad mouẽdũ locałꝛ:ſ̊ ↄſtat ꝙ plꝰ ẽ ꝑfecta potẽtia cũ ẽ ſᷣ

ſuo actu.q; ſit ᷣm ſe:vpᷣ actꝰ pᷣdicte potẽtie ẽ motꝰ hmõi
coꝛpoꝝ ſᷣm hmõi agilitatẽ.̊ planũ ẽ ꝙ motꝰ coꝛꝑm głi
ficatoꝝ atteſtat᷑ ꝑfectõi.⁊ n indigẽtie:g&̊ młtomag mo⸗
tus ſpirituũ., Sʒ ð.qꝛ deꝰẽ vbiq; iõ ñ drĩ moueꝛi.Qec
ẽ pꝛiũ qð dic̃ augꝰ.ad oꝛoſiũ.ꝙ deꝰ mouet ſe ſine tꝑe ⁊
ſine loco.G.n.ſolũ ẽ dictũ ſᷣm ſiłitudinẽ qᷣndã. q̊ d
creat᷑a moueri locałr.h ẽ.qꝛ deeſt ei vt ſit ĩ illo loco ad
quẽ mouet᷑.ꝭ ẽ ĩ eo indigẽtia q̊ͥ ad h.⁊ ita oĩs motꝰ ẽ ꝓ⸗
pteꝛ indi l otcerrahr angelꝰ mouet de lo
co ad locu.⸗ Ad illð qð obijcit᷑ ĩ Zꝛiũ.dicimꝰ ꝙ ĩ crea⸗
tura pᷣt determiari indigẽtia dupłr. VUno mõ vt dicat
diminutõʒ reſpectu ꝑfectõis.q̃ ẽ ĩ ſolo deo:⁊ ſic bñ ↄce
dimꝰ ꝙ ĩ qlibʒ creat᷑a et ĩ qᷣcũq; ſtatu ẽ indigẽtia.̊ enĩ
ꝑfectõi debite creat᷑e ſᷣin ꝙ ẽ creat᷑a ñ oppoĩit᷑. Alio mõ
vt dicat diminutõʒ ᷣ ꝑfectõʒ vltimã creat᷑e.ſᷣm q dici
mus.ꝙ angeli boni vltia ꝑfectõne ꝑficiũt᷑:⁊ ſic dicimꝰ
ꝙ nec ĩ angel nec ĩ coꝛpibo głificatis ẽ ĩdigẽtia.vñ nec
motꝰ eoꝝ ẽ ꝓpt indigẽtiã q ſue ꝑfectõi opponat᷑:nec.n.
qñ mouẽt᷑ inueniũt ĩ medio reſiſiẽtiã.ĩmo tamcito ſunt
vbi eẽ volũt.⁊ verũ ẽ.ꝙ ſi alit eẽt.ꝙ ĩ ipis qͥ ad motum
eoꝝ eẽt indigẽtia q̃ ſue ꝑfectõi ogoĩt᷑.¶ Dicimꝰ̊ ð an
gel.ꝙ mouẽẽ ꝓpt reꝑandã indigẽtiã q̃ ẽ ĩ nobis.⁊ ĩ h lʒ
n mereãt᷑ pᷣmiũ pricipale.merẽt᷑ tñ ſcdᷣariũ: ſicẽ pᷣlatꝰ ĩ
regẽdo ñ acqꝗrit pᷣmiũ pricipale ſᷣ ſcðᷣaꝛiũ:⁊ G̊ pᷣmiũ bñ

merẽt᷑ angeli.lʒ iã ſint bti vſqʒ ad diẽ iudicij: nec tñ eſt

ꝓpt h̊ ĩ ipis indigẽtia qᷓ opponat᷑ ſue ꝑfectõi.vt.S.oñſũ
eſt:tñ bñ ↄcedimꝰ.ꝙ et᷑ ſi n mouerẽt᷑ ꝓpt᷑ reꝑãdã indi⸗
gentiã qᷓ ẽ i nobis.ſᷣ̊ ſolũ obedirẽt deo pricipi:q adhuc
merẽt᷑ pᷣmiũ ſcdariũ.qdð tñ eẽt alteriꝰ geneꝛis a pᷣdicto
pᷣmio ſcð ario:illð.n.poſſʒ dici aureola.iſtud ñ. vñ bñ
ocedimꝰ ꝙ ĩ ſola ↄuerſiõe ad deũ meruer̃t pᷣmiũ pᷣmũ.

2 poſtmodũ ñ merẽt᷑ niſi ſcdᷣariũ. nõdũ tñ hitũ anteqᷓ

mereãt᷑ ſᷣ poſt meritũ hñdũ:⁊ ↄcedimꝰ ea q ad h obie⸗
cta erat.⁊ ꝑ hec pñt ſolui oĩa q̃ſita.

mby ſecuduz

Dſcdðm qͥ qꝛit᷑.vtꝝ ncce ſit ipᷣm moueꝛi ꝑ
mediũ.ð videt᷑. qm̃ mobile rõe ſui mo
tus ñ pᷣt ↄgꝑari niſi ad terminũ ad quẽ.⁊
AVtermio aqͥ. aut ad ſpaciũ eius mediũ.
uppoſito ꝗ̊ ex p̃dictis ꝙ angelꝰ moueat᷑ ſᷣm locũ.ne⸗
ceſſeẽ ꝙ dicat᷑ ̊ ↄꝑatõe ad aliquẽ pᷣdictoꝝ locoꝝ: h̊ cõ⸗
ſtat ꝙ; n ↄꝑatõe a termio a qͥ.qm ĩ illo teꝛmĩo fuit ñ mo
tus. ↄpꝑatõe ad hũc.ñ pᷣt h̃e ratõʒ motꝰ.cũ quieſcẽ ⁊
moueꝛi ſint opoſita.Silꝛ nec ĩ ↄꝑatõe ĩ teꝛmio ad quẽ
qm̃ cũ ẽ mobile ĩ h̊ loco iã ẽ mutatũ vł motũ: ſ̊ moueri
⁊ eẽ motuʒ opponũt᷑.ꝗ̊ ſi dicat᷑ moueri.ncce ẽ vt h̊ ſit in
ſpacio inteꝛmedio.⁊ ita ncce ẽ ip̃m ꝑtrãſire mediũ.Et

ꝓ ita ncce ſit m iſtã ronẽ adhuc euidentiꝰ apparet.qm̃

— —2 2

ipᷣm moueꝛi mediũ ẽ ĩt ñ motũ eẽ.ſᷣm ꝙ reſpic teꝛminũ
a q̊.⁊ ipᷣm motũ eẽ ĩ teꝛmiĩo ad quẽ.q̃re ſᷣm ̊ ip̃m ñ mo
tũ eẽ.ẽ i termio a qͥ̊.⁊ ipᷣm motũ eẽ ĩ termio ad queʒ.ſic
erit ipᷣm moueri ĩ ſpacio inteꝛmedio.i Ad idẽ.motꝰ lo
cal ⁊ locꝰ ſeſe ↄſequũt᷑.ita ꝙ ꝗcqd dr eẽ ĩ loco.dẽ moue⸗
ri locałr. ⁊ iõ diẽ phᷣs.ꝙ niſi eẽt motꝰ ñ q̃reret᷑ locꝰ: ſᷣ
locꝰ ↄꝑat᷑ ad locatũ.aut ſic ipᷣm circũſcribẽs.aut ſicut
ſaluãs.aut ſic terminãs.aut ſic ĩ qͥ locatũ geſcit:ſᷣ con⸗
ſtat ꝙ locꝰ angeli eẽntiał.ñ ↄpat᷑ ad ipᷣm ſic ipᷣm circũ
ſcribẽs. qm̃ ipe modꝰ eẽndi ĩ loco ſolũ coꝛpibo ↄpetit:
nec ſiẽ ſaluãs ipᷣm.qm ſine loco coꝛꝑali poſſʒ eẽ angelꝰ

%
xxxiij.
ſ bñ videt᷑ locꝰ ↄꝑari ad angelũ ſicã q̊ẽ angelꝰ.ſicut in
ſuo terminãte.aut ſicut ĩ eoĩ q̊ geſcit: intelligamꝰ ̊ q
angelus ſit in aliqͥ loco vt in qͥ geſcat.⁊ debeat poſtmo⸗
oũ eſſe in aliquo ad queʒ ncce ſit termiari ſuũ motum.
quia ↄſtat ꝙ in illo nõ põt eſſe niſi ꝑ motũ. Si ꝗ dicat᷑
angelus moueri.ↄſtat ꝙ G̊ nõ eſt dũ eſt in teꝛmio a quo
in quo eſt ſicut in quo quieſcat: qm̃ dum eſt in ̊ termi⸗
no.adhuc hʒ potentiã mouendi.nec adhuc actualiter
mouet᷑ aut motũ eſt. Similit᷑ nec cum iaʒ eſt ĩ termio
ad queʒ.qm̃ iam motus elſt aut mutatꝰ. Iſta ̊ potẽtia
ad mouendũ quã habebat dũ erat in termĩo a quo.nec
reducit᷑ ad actum.niſi dũ eſt in ſpacio intermedio. q̃re
vt prius videt᷑ ꝙ neceſſe ſit iᷣm moueri ꝑ ſpaciũ.⁊ ita
neceſſe eſt ꝑtranſire mediũ. ¶ Contra.eſi quoddã coꝛ⸗
pus rarũ vel denſum quod mòuet᷑ diuidẽdo mediũ:.eſt
aliud coꝛpꝰnec raꝝ nec denſuʒ p nobiliꝰ.vt lumẽ quod
ſuo loco mouet᷑ oꝛbicularit᷑.extra aũt mouet᷑ motu re⸗
cto.nõ diuidendo mediũ.vt radius.Uñ ꝓꝛie nõ dicit᷑
quo ad h̊ diuidere mediuʒ.ſᷣm ꝙ dicit augꝰ. in lib.ſex
queſtionũ: nõ citius ꝑueĩt radius ad ꝗꝓpingꝗoꝛa loca qᷓ;
ad remotioꝛa. h̊ fit repente immutatio i medio extre
