minem extra oꝛdinem pollui vel naturam grauari extẽ⸗
ſione ſeminis.vel aliqñ mulierẽ cognoſcere.qñ non eſſet
apta generare.vtpote qñ eſſet grauida.ſi ergo duo pꝛĩa
ſunt incõuenientia.reſiat terciũ ſcx ꝙ vxoꝛem aliquãdo
cognouiſſet qũ ꝓlem non ꝓcreaſſet.il Si autẽ diceretur
ꝙ in ſtatu nature inſtitute non fieret hmõi multiplicatõ
humoꝛis ſeminarij.hoc nõ videtur verũ.quia erquo nu
tritiua ſemꝑ miniſtraret bumoꝛẽ hmõi: cum nõ eſſet ſb⸗
iecta rõni.nõ videtur ꝙ illius ceſſaſſet augmentũ.⸗! Stẽ
ſicut ↄmedere eſt actꝰ naturalis ⁊ ita coire.ſᷣ̊ hõ natura⸗
liter appetit ↄmedere nõſolũ in ſtatu nature lapſe ſ̊ etiã
inſtitute.̊ pari ratõne naturałr appetebat coire.ſed ho⸗
mo tꝑe nature inſtitute debebat nature ſatiſfacẽ.cuʒ na⸗
tura eſſet oꝛdinata ⁊ oꝛdiate appeteret. alioꝗn penã ſen⸗
tiret:g videtur ꝙ ſiue mulier poſſet ↄcipere ſiue nõ: vir
pᷣter neceſſitatẽ ꝓlis generande aliqñ mulierẽ cognoſce⸗
ret.¶ Item ponat᷑ ꝙ adam cognoſcẽèt vxoꝛẽ ſuã pregnan
tem.quero an peccaꝛet aut nõ.Si nõ.jᷓ non erat neceſſe
ꝙ in omni coitu generaret.ſi ſic:ↄtra ſanctius erat tunc
inr̃ioniũ qᷓ; tempoꝛe nature lapſe.et eque magne vel ma
ioꝛis efficacie:b̊ nũc ꝓpter bonũ mr̃ionij excuſatur coitꝰ
a culpa.etiã qñ nulla eſt ꝓlis generande neceſſitas:& vi
cetur ꝙ multofoꝛtius tũc.¶ Item nõ erat maioꝛ inoꝛdi⸗
natio in contactu illoꝝ membꝛoꝝ.ꝙᷓ in admouẽdo ma⸗
num ad os: ſ̊ manꝰadmoneri põt ad os ſine aliqͥ pecca⸗
to etiã pᷣter neceſſitatẽ.ꝗᷓ videt᷑ adam potuit cognoſce⸗
re vxoꝛẽ ſuã abſq; peccato.et pᷣter neceſſitatẽ pꝛolis gene
rande.(¶ Rñſio.dicendũ ꝙ vir in quolibet actu qͥ ↄgno
uiſſet exoꝛẽ.ſuſcepiſſet ex ea ꝓlem:et ratõ hꝰeſt.qꝛ ↄgruẽ
tia oꝛdinis exigebat.et ꝑfectio vᷣtutis ad hec ſufficiebat
Exigebat nãq; hec duplicis oꝛdimis ↄgruentia ſiue vir⸗
tutis generatiue.Ad rõnem et vtriuſq; ad ſuũ finẽ. vis
em̃ generatiua oꝛdinẽ hẽbat ad rõnem:oꝛdinẽ inquã ꝑfe
cte ſubiectõis.⁊ iõ in actũ non exigebat niſi ſᷣm ꝙ rõ di⸗
ctabat. Ratõ at᷑ recta ⁊ oꝛdĩata dictabat nulla re eẽ viẽ⸗

oũ niſi ad id ꝓpter qð ẽ.⁊ qꝛ vis generatiua data ſuit ho
mini ad ꝓlis multiplicatõem.iõ recta rõ nunqꝙ dietaꝛet
vis generatĩa nũqꝙᷓ exiret ĩ actũ.niſi ꝓgter ꝓlis genera⸗

tionẽ.hec em̃ ↄgruẽtia oꝛdinis exigebat.ꝑfectio aũt vᷣeu⸗
tis aderat q̃ ad hoc ſufficiebat.qꝛ em vis generatiua in
viro ad generandũ erat potẽs⁊ ſufficiẽs nec hẽbat im⸗
pedimẽtũ.ſiłr ⁊ ĩ mulieꝛe ꝓ ſuo loco ⁊ tꝑe:iõ cũ oꝛdinate
ↄgnouiſſet vir vroꝛẽ ſemꝑ ex ea ꝓlem ſuſciꝑet.ꝓpter exi⸗
gentiã duplicis oꝛdinis ⁊ ſufficientiã duplicis vtutis.ſ.
Generãtis ⁊ ſuſcipiẽtis.nec coiſſent ĩ ſtatu illo niſi cã ꝓ⸗
lis.nec cã delectatõis:nec cã pᷣueniendi fluxũ appetitus.
Ad illud qð pᷣmo obijcit᷑ ↄtra hoc.dicendũ ꝙ lʒ ałpeti
tus generatiue fuit natalis: nõ optuit illũ pᷣneniri.quia
oĩno fuit ſub obediẽtia rõnis recte. Siłr nõ fuit de appe
titu nutritiue ⁊ rõ hꝰeſt vt dicunt aliꝗ.qð appetitꝰ nutri
tiue dependet a natura eoꝝ q̃ ↄcurꝛebãt ad eſſe: ſ̊ eſſe a⸗
licuiꝰcreature nõ ſubiacet eiꝰarbitrio.ſiłr nec natura eo
rum que ad eſſe requirũtur. quia & apetitus nutritiue
depẽdebat ab illis qᷓ reqrunt᷑ ad eſſe.nõ ſbiacebat arbi⸗
trio illius cuiꝰerat.Sed ꝙ hec ratõ nulla ſit videt᷑.quia
nutritiua nõ data fuit creature ad hoc ꝙ ꝑ ülla hr̃et eſſe
ſ ad ad h̊ ꝙ ꝑ illã ſaluaret᷑ ſiue ↄſeruaret᷑ ineſſe.oſerua⸗
tio ꝓprij eſſe ſubeſt arbitrio eiꝰcuiꝰẽ.ſic ꝓductio oſilis in
eſſe. ꝓpterea cũ ipᷣa generatĩa ĩ ſtatu illo erat oĩno oꝛdi⸗
nata.ſiẽ etiam nutꝛitiua ⁊ de nata ſibi indita hũit poſſe
regẽdi ſe in oĩmoda oꝛdinatõe qꝗᷓ fuit neceſſitas vel ↄgru
entia.quare debuit oiĩno ſubeſſe imperio liberi ar bitrij
magis ꝙᷓ nutritiua. Dicendũ ꝙ ſicut dictuʒ ẽ.nutritiua
non ſubiacet imperio liberi arbitrij ſicut generatiua.pᷣ⸗
ſente em̃ nutrimento ipſa nutritiua aſſurꝛeriſſet in actu
vel opus pꝛoprium.ſiue vellet ſiue nollet liberum arbi⸗

(Mueſtio

triũ:ſ̊ pnñtibo ꝑſonis aptis ad coeũduʒ.ĩmo etiã ↄiuctis
mẽbꝛis genitalibo.nõ aſſurrexiſſʒ generatiua ĩ acti ſine
oſenſu liberi arbitꝛij. VUñ Anſel. de chenz i⸗ deyfecit
adã.fecit ĩ eo naturã ꝓpagãdi quã ſhiecit eiꝰ ptati.vt ea
ſua volũtate vteret᷑. qᷓdiu ipᷣe vellet ſubditus eſſe deoo.
d euidentiã aũt queſitoꝝ nota.ꝙ in pꝛimo hoie vi
res inferioꝛes erant ſubiecte rõni.⁊ hoc ꝗpt᷑ duplicẽ oꝛ
dinẽ cõſeruandũ.debuit em̃ hõ oꝛdiari in ſe.⁊ in finem.
ꝓpter oꝛdiem in ſe:opoꝛtuit vires inferioꝛes ſubdi rõni
ſic minus nobile maius nobili. et inferiꝰ ſuꝑioꝛi. Ipter
oꝛdiem in finẽ:qꝛ ille ſolus actꝰ eſt meritoꝛiꝰ ꝗẽ volũta
tis vel a volũtate im ꝑat᷑.vt qᷓ volũtas nõ tm̃ mereret᷑ in
actu ſuo h̊ etiã in actibo viriũ inferioꝝ· debebãt vires in
ferioꝛes eis ſubijci m ꝙ poterãt ſaluo iure nature. int
vires aũt ꝑtis vegetatiue magis ſubiecta fuit generati⸗
na ꝙ vegetatiua.cuiꝰ multiplex eſt rõ. AUna ſumit᷑ ex ꝑ⸗
te ead qð ſunt.nutritiua em̃ eꝛat ad ↄſeruãdũ boĩeʒ in
ſeipᷣo.generatiua ad multiplicãdũ ⁊ ↄſeruãdũ in ſiłi.et
ſic nutritiua oꝛdinat᷑ ad cõſeruatõʒ eẽ ꝓpꝛij.et qꝛ natuꝛa

lis apetitus maxie tendit ad cõſeruatoem ĩ eẽ ꝓpꝛij ma

giſq;ᷓ alieni.cũ natura ſit recurua hinc eſt aſpetitꝰ et
opus nutritiue magis erat ᷣm modũ nature.⁊ qꝛ natu⸗
ra determiate mouet ad vnũ.ptᷣas vo rõalis ſe habʒ ad
oppoſita:hinc ẽ ꝙ cũ appetitus ⁊ opus nutritiue magis
ſequerẽtur imperiũ nature qᷓ; opus generatiue.qð minꝰ
poterat ſubijci imperio rõis.ecõtra generatiua magis.
qꝛ erat ad młtiplicãdũ et ↄſeruãdũ ĩ ſili.et ita oꝛdiabat᷑
ad alterũ vt ad ↄplemẽtũ nũeri electoꝝ 2 ꝑ hoc ad bene
eẽ.talia aũt hñt eẽ ſub regimie rõis.hinc eſt ꝙ generati
ua magis erat ſubiecta. Itẽ alia ẽ cõgruẽtie.qꝛ ſcʒ gene
ratiua oꝛdinat᷑ ad effectũ digniſſimũ ſcʒ ad generatõeʒ
ſilłis.hõ em̃ generat hoĩem.ideo dignũ eſt ꝙ actꝰ illius
potẽtie ſubiaceret ei qð cẽ in homĩe digniſſimũ ſcʒ rõni.
Alia ẽ in actu generatiue.eſt quidaʒ motus mẽbꝛoꝝ
oꝛganitoꝝ in ↄiũctõne coeũtiũ.qui reducit᷑ ad motũ ꝓ⸗
greſſiuũ.et iõ cũ motus ꝓgreſſiuus in rõne vtentibo oꝛ⸗
tum habeat a rõne ſiue ab intelligẽtia pꝛactica. ſiẽ̃ vult
phᷣus.in pꝛimo hoĩe ꝗ ꝑfecte rõne vtebat᷑ vł regebatur.
cbuit ſubdi opꝰ membꝛoꝝ genitaliũ rõni.ſicẽ motꝰma⸗
nuũ ⁊ alioꝝ mẽbꝛoꝝ. Itẽ alia ẽ qꝛ nutritiua ẽ in attꝛa
bẽdo alienũ quo indiget.ſ̊ generatiue actus cõſiſtit ĩ ꝑ⸗
ciendo aliꝗd quo nõ indiget.ĩmo quo babũdat et ita q⸗
damodo magis detrahit᷑ eẽ in actu generatõis ꝙᷓ nutri⸗
tõnis.et ideo ne fiat erceſſus in hmõi detractõne.actus
hmõi potẽtie magis debuit regi rõne qᷓ actꝰ nutritiue.
¶ Item alia ẽ.qꝛ licet actui generatiue videant᷑ ſola mẽ⸗
bꝛa genitalia deſeruire.om̃ia tñ mẽbꝛa coꝛꝑis ei deſerui
unt. vel delegado ſemẽ vel delegãdo virtutem. vt ex ſemi
ne cooꝑante virtute ꝓducat᷑ coꝛpꝰ pꝑfecte oꝛganiʒatum.
et iõ cõneniẽs erat vt vis illa ſbderet᷑ eius regim i. qð de
bebat hr̃e dñium in toto coꝛpꝑe in ſtatu nature inſtitute
magis qꝙ vna aliaꝝ potẽtiaꝝ minꝰ generaliũ iptea ma
gis debuit generatiua ſpdi rõi qᷓ nutritiua. Jutritiua
em magis famulat᷑ q; recipiat famulatũ. veruntamẽ et
ipᷣa ᷣm ꝙ recipit famulatũ a maũ et ab oꝛe.quoꝝ miſte
rio intromittit᷑ alimẽtũ ſubiacebat imꝑio rõis.⁊ ſic ptz
vis vtraq;.ĩmo ⁊ om̃es debuerũt ſubiacẽ rõi ĩ pᷣmo
hoĩe.magis tn generatiua debuit eẽ ſubiecta qᷓ nutriti⸗
na multiplici cõgruẽtia hoc exigẽte. ¶ Ex his pʒ reſpon⸗
ſio ad illud qdð querebat᷑ cõſequẽter.ſcʒ cũ ipᷣa generati⸗
ua eet oino oꝛdiata. que eẽt neceſſitas vel cogruẽtia ⁊c.
Sittr pʒ rñſio ad illud qð ſequit᷑ ſcʒ ꝙ ſic apetitus nu⸗
tritiue eo ꝙ eẽt naturał nõ eet ſubiectꝰ rõni.nec appeti⸗
tus generatiue cũ eẽt naturalis.qꝛ alia ẽ rõ ſubiectõnis
huiꝰ ⁊ illiꝰ vt ex dictis pʒ.q Ad illð qð obijcit᷑.q; nutri⸗
tiua ſꝑ deſeruiret generatiue ⁊c. Dicẽdũ ꝙ ita eẽt natu⸗
ra oꝛdinata vt nunqᷓ de cibo ſumeret niſi adeo tpate.
ſuꝑfluitas digeſtionis illiꝰ q̃ ſemẽ dicit᷑.nõ eẽt ſufficien
ter coadunata qͥuſq; veiret hoꝛa debita generãdi. Adaʒ
em ĩ ſtatu illo poſſe ſue nature cognouiſſe.ꝛſi uffciaz ali⸗
mẽeti.et tempus ad hoꝛã qñ generare debuiſſet.ꝛ ita vi⸗

xcun.

ueret modeſte? ſobꝛie.ꝙ nec ad ſuphabũdãtiam nec ad
indigentiam declinaret.¶lAd aliud qð obijcit. ꝙ natu⸗
raliter opoꝛtet coire ſicut comedere ⁊c. Dicendum ꝙ; nõ
eſt ſimile. qꝛ actus cõmeſtionis oꝛdinatus eſt ad ſalutẽ
iĩdiuidui.vel ꝑ reſtauratõem deꝑditi vel ꝑ pꝛeuentioneʒ
deꝑditionis.Actus vᷣo generatõis ad ↄfoꝛmatõeʒ ſpẽi
et multiplicatõʒ ſilis.naturalis aũt appetitus maioꝛem
babet inclinatõʒ ad ↄſeruatõʒ ſui ĩ ꝓpꝛio ſubiecto ꝙᷓ in
oſimili.et iõ nõ ſic eẽt appetitꝰ naturalis ad coitũ ſiẽ ad
cibũ.nec ita cõtrarius nec ita freqns. Si em̃ in viris ca
ſtis etiã tꝑe nature lapſe nõ ſic ẽ inclinatio ad coitũ ſiẽ
ad cibũ.multominꝰ nec eẽt in adã.ꝙ aũt ita intenditur
aſpetitus vis generatiue.hoc potiꝰ eſt coꝛruptõis nat᷑e
qᷓ inſtitutõis pᷣme. Ad illð qð obijcitur.ꝙ ſi cognoſce
ret pꝛegnantẽ nõ peccaret ⁊c. Oicendũ ꝙ pꝛegnãs ñ poſ
ſet cognoſci ſine ceoꝛdinatõe vel que ſit vel que videtur.
ei qꝛ in ſtatu innocẽtie doꝛdinatõem timere nõ poterat
qꝛ nõ erat ĩ illo titullatio vel pꝛuritꝰ.ideo ſi tũc cogno⸗
uiſſet. ex quo ſciret ſe inutiliter cognoſcẽ ĩoꝛdinatꝰ fuiſſʒ
et ita peccaſſet. ec ẽ ſimile qʒᷣiducit᷑ de mrimonio in
ſtatu nature lapſe.qꝛ nõ ſolũ ẽ in officiũ ꝓcreãde ꝓlis
ſ̊ in remediũ vitãde foꝛnicatõis.⸗ Ad illud qð obycit.
nõ eẽt ibi maioꝛ deoꝛdinatio qᷓ; in admouẽdo manus
ados ⁊c̃. Dicẽdũ ꝙ ſilitudo illa attẽdit᷑ ꝙᷓtũ ad hoc.ꝙ
vtrũq; mẽbꝛũ rõni ſubiacebat vt ſupᷣdictũ eſt.in boc tñ
diſſimilitudo eſt.qꝛ magis opoꝛtebat actũ illũ ad fineʒ
te bitũ oꝛdinare.qᷓ qualẽcũq; motũ manus vł pedis ꝗꝓpt
ctermĩatõz actꝰ illoꝝ mẽbꝛoꝝ ad ꝓcreatõem ꝓlis.vſꝰ
aũt manꝰ vel pedis nõ ẽ ita determiatꝰ.et ideo nõ opoꝛ
tuit cũ tanta diſcretõe exerceri. ¶ Ad illud qð obijcit
alia ꝑte.ſcʒ delectari in vxoꝛem ſuã cauſa delecta⸗
tionis peccat moꝛtaliter. pt᷑ dici ꝙ duplex eſt delectatio
ſicut et appetitus.naturalis ſcʒ et volũtaria.Delectatio
ðᷣo naturalis q̃ eſt ex apetitu ſiue amoꝛe naturali.niło
modo eſt fruitio nec meritoꝛia nec demeritoꝛia. ſ̊ illa ſo
lũ q̃ ẽ ex amoꝛe volũtario et volũtaria.tał at delectatio
ſi appetit᷑ ꝓpter ſe.i.ſolũmõ cauſa ſui.i.ipᷣius delectatio
nis.ita ꝙ nulla habeatur cõſideratio niſi ad i pᷣ̃am. tunc
ſoꝛtitur ratõem fruitõis. verbigra.iſte axpetit delectari
in vxoꝛe ſua.non quia ſua.nec attendit quod licitum ẽ
ſibi illam cognoſcere:ſed ſolũmodo querit ĩ illa delecta
tõem.et etiam ſi ſua nõ eſſet idẽ quereret.hec delectatio
fruitio interpꝛetatur et eſt peccatum moꝛtale. Si autẽ
queret in ea delectari cõſiderãs ; ſua eſt.nõ q̃rẽs ſoluʒ
delectatõem ſ̊ delectatõeʒ in ſua.nec aliter q̃reret hmõi
delectari.nõ eſt frui. Adam vo ĩ pꝛio ſtatu ſi appetiuiſſʒ
delectari in ſua.qꝛ hmõi appetitus et delectatio fuiſſet
voluntaria peccaſſet.

embꝛum quartum

uitur inquirere.vtrum illicita fuiſſet
cõtinentia ſiue ceſſatio a cõmixtione car⸗
nali. ſic videtur.ſicut habet᷑ ab aug.
matrimoniũ datum fuit ſanis in officium
cʒ multiplicãde ꝓlis.ſᷣ̊ vt habetur ab aug.ſuꝑ geñ.ad
litt.officiu ẽ ↄgruus actꝰ vniuſcuiſq; ꝑſone pᷣm inſtituta
dei. ergo ßᷣm diuĩam inſtitutõem erãt pꝛimi ꝑentes con
Diti vt genꝰ ſuũ multiplicaꝛet᷑ ad cultũ dei.Si aũt multi
plicatio fieri nõ poſſet niſi ꝑ carnalẽ cõmixtõem:cõtra
dinĩam inſtitutõem eẽt cõtinẽtia pꝛimoꝝ parentũ.er⸗
go illicita fuit eoꝝ ↄtinẽtia.¶ IJſtᷣ dñs dedit pᷣceptũ pꝛi
mis parentibo de ꝓlis multiplicatõe. Geñ.j.mas ⁊ fe⸗
mĩam creauit eos.benedixitq; illis deꝰ et ait. Creſcite
et multiplicamimi ⁊ replete terrã.Ibi glo. Aug. multi⸗
plicatio hominum cõiunctõne maris et femĩe pficit᷑.ne⸗
gligere aũt pᷣceptũ dñi vel ↄtraire ẽ illicitũ.ẽᷣ ⁊c.¶ Cõ
tra tꝑantia omi tem ꝑe fuit vᷣtus.ꝗᷓ in omi tꝑe babẽda:ſᷣ
tinẽtia a coitu cõtinet᷑ ſo tꝑantia.ꝗᷓ ⁊c. ¶ Jtiem quãto
ſtatus alicuiꝰ eſt nobilioꝛ et excellẽtioꝛ. tantomagis de
bono et equo incumbit ei obſeruantia virtutũ.⁊ boc .
tum ad om̃es ſpecies et differentias virtutũ:vᷣ ſiatꝰ il

nobilioꝛ erat q; ſtatus nature lapſe.q̊ magis incũbebat
exiſtẽtibo in ſtatu illo ꝓꝑfecta obſeruatia vᷣtutũ qtum ad
om̃es illaꝝ ſpẽs tꝑantie vt dictũ cẽ.ꝗ̊ͥ ⁊c.¶ Si diceret᷑ ꝗq;
tenebant᷑ coire qꝛ dñs pᷣceperat illis Geñ.ij. Creſcite et
multiphcamĩ ⁊c̃. Cõtra.magr̃.ij. ſen.di.xx. Deus non
dũ iuſſerat vt coirẽt.et poterat dinia expectari auctoꝛi⸗
tas vbi ↄcupia nõ augebat᷑ ſimilit dic aug.ſuꝑ Geñ.ix.
Poteſt dici ꝙ nũq; deus iuſſerat vt coirẽt. Ite ſupoſito
ꝙ pᷣceptũ dñi erat datũ de multiplicatõe ꝓlis q nõ po⸗

terat fieri niſi ꝑ coitũ.ꝓpt᷑ qð ↄtinere eẽt ↄtra pceptum

dni.Cõtra abel ſᷣm aug.moꝛtuꝰẽ in virginitate ex h̊ cõ
mẽdat᷑ a pfectõꝛi inſticia. NDath.xxiij. Aſanguine abel
iuſti ⁊c. At ei hr̃ ab aug.li.de mirabilibo ſacre ſeript᷑e
a triplici ↄmẽdat᷑ iuſticia.ſcʒ ſacerdotij.virginitatis.et
martirij.cq;tũ ad ea etiã ꝑfecte geſſit ty pũ xpᷣi.dic em̃ ſic
Lota iuſticia hoc ẽ virginitas ſaceꝛdotiũ et martiriuʒ
q̃ triplex iuſticia in abel pꝛimo fuit.qꝗ etiã munera deo
placita obtulit ꝓ ſapia generis nõ dereliꝗt.et martirij
coꝛonã ꝓ ſanguis eſſuſioe ꝓmeruit.Ex qͥ pʒ.ꝙ ſtante p
cepto de multiplicatõe ꝓlis.ↄtinẽtia virginitatis licita
fult ĩmo grata. Itẽ currẽte lege nature.aligꝗs de ꝑfecti
oꝛibo ſiẽ abel finalit fuit ᷣgo.⁊ ex hoc ↄmendat᷑ vt ex di⸗
etis pʒ.Similit᷑ currẽte lege ſcripta ſiẽ helyas.ꝗ vixit ĩ
pᷣginitate ſic dicit hiero.ↄtra iouinianũ.ſiir bta virgo
luc.j.quo fiet iſtud qm̃ virũ nõ cognoſco.i.cognoſcẽ nõ
Aono. Itẽ.j.coꝝ.vij. Volo om̃es hoĩes ſicut meipᷣʒ.i.
caſtos dic glo.Ex qbe videt᷑.q; illud verbũ pᷣeepiũ de mł
tiplicatõe ꝓlis nõ cogebat.⸗ Itẽ ſuꝑ illud.j.Coꝝ.xj.
SDeſpondi vos vni viro virginẽ caſta.hec vᷣgo caſta ec⸗
cleſia eſt vt dicit glo.et dicit aug.abſit vt mẽbꝛis ꝓhibe
atur virginitas.cũ ſpõſe ↄcedit᷑ſpõſam vocat coꝛpꝰ xpᷣi
miſticũ.ſ̊ adã fuit de coꝛꝑe.q̊ illi nõ fuit ꝓhibita virgi⸗
nitas.¶ Item aug. videt᷑ velle.ꝙ; aliꝰ modus fuit tũc cõ
ueniẽs ſiue poſſibilis ꝓagatõnis ex viro et muliere q;
mediãte copula carnali.ſcʒ ꝑ affectũ caritatis.dicit em
ſic ſuꝑ Geñ.iij.ao lit.Illud qð dictũ ẽ.Creſcite et mul⸗
tiplicami ⁊ implete terrã.quaqᷓᷓ niſi ꝑ cõcubitũ maris
et femĩe fieri poſſe videat᷑.vñ huic q; moꝛtaliũ coꝛpoꝛuzʒz
extitit indiciũ:pt᷑ tũ dici aliũ modũ eſſe potuiſſe ĩ coꝛpo⸗
ribo ĩmoꝛtalibo.vt ſolo pie caritatis affectu nulla coꝛru
ptõis ↄcupia filij naſcerent᷑.ex hoc videt᷑ ꝙ nulla fuit ne
ceſſitas coeũdi ĩ ſtatu illo.q¶] Itẽ pt᷑ queri ſi fuit pᷣceptuʒ
nec videt᷑ ꝙ adhuc fuerit reuocatũ.̊ adhuc ẽ ↄtinentia
(ſaltẽ illa que eſt ex voto)illicita. Si aũt dicit᷑ ꝙ ſit ruo
catũ.querit᷑ qũ.¶ Rñſio ad ſolutõʒ pᷣdictoꝝ notãduʒ.
ꝙ; circa ſtatũ virginitatis plura ſunt attendẽda.vnũ eſt
carnis integritas.hec aũt nullo tpe fuit meritoꝛia ꝑ ſe.
qꝛ neq; virtus neq; actus vᷣtutis. Vñ aug.de bono cõiu⸗
gali cotinẽtia nõ coꝛꝑis ſ̊ aĩe virtus eſt.EelIñ math.xxv.
legit᷑ de talibo ꝙ fuerũt repꝛobate.Aliud ẽ ꝓpoſitũ cõſer
uandi carnis integritatẽ.hoc fuit meritoꝛin intꝑe alich
in tꝑe alio nõ meritoꝛiũ.ĩmo illicitũ.ſcʒ tꝑe nat᷑e inſtitu
te. Cũ em dñs creaſſet pꝛimũ hoĩem ꝗ erat pꝛĩcipiũ oĩm
ſic in qͥ erat ſemiariũ totiꝰ ſue poſteritatis.et dederat il
li pᷣceptũ de multiplicatõe ſui generis.q fieri nõ poterat
niſi ꝑ cõmixtõʒ maris et femiĩe.et hec illũ ñ latuerũt.be
ne ei ſciuit ꝙ; ex ipo ⁊ mliere data ſibi ĩ adiutoꝛiũ dẽbat

genus huanũ ꝓpagari.vñ vocauit vxoꝛẽ ſuã euam. eoq;

mater eẽt cũctoꝝ viuẽtiũ Geñ.iij. nullo mõ poterat ſim
plicit ↄtinere niſi fieret puaricatoꝛ diuini pcepti et ne⸗
glectoꝛ voluntatis eiuſdẽ. Silłr tpe legis nature et legis
ſcripte.ↄtinẽtia generalis fuit illicita diſpenſatõe tñ li⸗
cebat alicui pſone cõtinere. Tempe aũt legis gre fuit li
cita et meritoꝛia. ꝓpter qð multi caſtrauerũt ſe ꝓpter re

gnũ celoꝝ tpe illo.Aldath. xix. Lerciũ eſt habiiꝰ gene⸗
ralis ao om̃es modos ↄtinẽtie ꝗ attẽdit᷑ ĩ volũtate et de⸗

tellatõe om̃is coitus illiciti.et iſtud rõne ſui generis ſcʒ
2tinẽtie virtus eſt. et iſte habitꝰſine volũtate habẽtis au
ferri nõ pt. ſicut pt carnis integritas. Elñ aug.j.li. de
libe.arbi.de pudicitia vᷣo ꝗs dubitauerit ꝗn ea ſitĩ ipᷣo
aĩmo cõſtituta.qnquidẽ virtus ẽ. Vñ a violento ſtupꝛa⸗

rio nec ipᷣa eripi pt.patet ergo ꝙ cõtinentia a carnali cõ
eubitu in ſiatu pꝛimo nõ erat virtus nec actus virtutis
neq; ꝓpoſitũ cõtinẽdi.nõ em̃ fuiſſet circa bonũ neq; cir⸗
ca difficile circa que eſt virtus.licet em in ſtatu illo vir⸗
tus ſiue actus virtutis nõ fuiſſet circa difficile.fuiſſʒ tñ
circa bonum.cõtinentia aũt temꝑe illo nõ fuiſſet aliquo
modo bona.cum in nullo oꝛdinaſſet in finem ſed potius
auertiſſet a fine.quia induxiſſet pꝛeuaricatõem pꝛecepti
ei et voluntatis eiuſdem deſoꝛmitatem.¶ Ex his patet
quũo ad duo obiecta pꝛima reſpondendũ eſt. cõtinentia
em̃ a coitu attenditur penes voluntatẽ om̃is illiciti coi⸗
tus:coire aũt cum ſua tũc nullo modo erat illicitum.ne
q; eo modo quo dicenda ſunt illicita ſunt moꝛtalia ne
q; illo modo quo venialia:tum qꝛ thoꝛus erat immacu
latus et abſq; omi motu illicito.tum ꝓter fructũ ꝓlis
generande ad cultum dei./ Ao illud qð obijcitur ꝑ au⸗
guſti.et magr̃m in ſenten.ꝙ dñs nõdum iuſſerat vt coi⸗
rent ⁊c. Dicendũ q; hoc intelligitur q;tum ad ſpecifica⸗
tionem actus determinati in tem ꝑe.hoc eſt nõ determi⸗
nauerat eis tempus quo debebant coire:ſed in genera⸗
li derat illis pꝛeceptum.quando dederat eis pꝛeceptũ
e generis ſui multiplicatione.Geñ.ij. Vnde habebant
in pꝛecepto vt aliquando coirent.nõ aũt vt coiꝛent tunc
vel tunc.vnde nõ peccabant ex hoc ꝙ nõ ſtatim coierũt.
ſed peccaſſent ſi nunqᷓ coiſſent. Ad hoc qð obijcituꝛ de
virginitate abel. Dicendũ ꝙ ſi ſemꝑ vixiſſet inijſſet cõiu
gium et nõ ꝑmanſiſſet in virginitate. VUnde aug.de mi⸗
rabilibus ſacre ſcripture.ſi longioꝛe tempoꝛe vt enoch
maneret ſine vlla dubitatione cõiugium iniret. quiꝓpe
qui in tempoꝛe illius legis viueret que dicit. creſcite et
multiplicamini et ſi illud mandatum unpleret. ꝓfecto
nequaq virgo eſſet.Si autem queritur quare cõmen⸗
datur a virginitate.exquo cauſa virginitatis ĩ ipo erat
moꝛtis acceleratio.ſi autem diu vixiſſet vxoꝛem duriſſipj.
Dicendũ ꝙ hoc eſt.quia totius iuſticie foꝛma in eo ſer⸗
uabatur.q;;tum tñ ad hoc ꝙ virgo fuit cõmendatur ma⸗
gis ex pꝛefiguratione virginitatis ſaluatoꝛis.qꝙ ex actu
cõtinentie a coitu. Unde aug.de mirabilibus ſacre ſcri
pture recte competebat.vt qui pꝛimus in terra iuſtꝰ eli:
git᷑.in eo totiꝰ iuſticie foꝛma ſeruaret᷑.cuiq; pꝛio in hoĩ
bus poſt delictũ figurã geſtare ↄcedit᷑ ſaluatoꝛis.ꝗ vᷣgo
et martir et ſacerdos eẽ videt᷑.( Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ in
om̃i ſtatu ſiue tꝑe aliꝗ de ꝑfectõꝛibo ↄtinebãt.pt᷑ qð vi
debat᷑ ꝙ pᷣceptũ de ꝓlis multiplicatõe nõ cogebat.Dicẽ
dũ ꝙ h̊ fuit ex ſpali diſpoſitõe ⁊ diſpẽſatõe dei.ſic eĩ ta⸗
ctũ ẽ.ↄueniebat abel ĩ ðᷣginitate ↄſeruaret᷑.qꝛ pꝛimus
iuſtꝰ fuit ĩ qͥ totiꝰ iuſticie foꝛma fuit oſeruãda. vt ꝗ fuit
pꝛicipiũ eccłie iuſtoꝝ.Ab abel at᷑ dꝛ ĩcepiſſe eccłia iuſio
rũ.ſic eccłia malignantiũ a chayn.⁊ rõ huiꝰ ẽ.qꝛ q;uis
adã fuerit pꝛimꝰ iuſtꝰ:tñ ſi ꝓpt h̊ ab ipᷣo diceret᷑ inciꝑe
eccłia iuſtoꝝ.tũc eodẽ mõ cũ ipᷣe fuerit pꝛimꝰ hõ.pct᷑oꝛ
deberet dici ꝙ ab ipᷣo ĩcepit eccłia malignãtiũ.ſ̊ hoc nõ
erat decẽs vt ab eodẽ diceret᷑ inciꝑe eccłia vtraq;.et ideo
recte diſtingnũt᷑ duo vt ab eo ꝗ nũꝙᷓ fuit iinſtꝰ p᷑ iuſtus
pꝛimo inciꝑet eccłia iuſtoꝝ.cuiuſmõi fuit abel.et ecõtꝛa
ab eo ꝗ finalit᷑ fuit malꝰ ſilr inciꝑet eccłia malignãtiũ.
cu iuſmõi fuit chayn.hac ̊ rõne ↄueniebat vt ĩ eo totiꝰ
iuſticie foꝛma ſeruaret᷑.qꝛ ex dĩna diſpoſitõe ⁊ diſpenſa⸗
tõne facta ẽ.Siłr ẽ de helya? alijs viris ſctis ĩ lege.ſic
de heliſeo ⁊ ſiqui alij fuerãt.ꝗ ↄtiebãat lege ſcripta currẽ
te.diſpoſitõe et diſpẽſatõe dina.ſcʒ vt figura eent futoꝝ
Vñ hiero.i li.ↄtra iouinianũ.obſecro te lectoꝛ et idipᷣin
ſepe ↄmoneo.vt me ſcias q̃ loqͥꝛ nccĩtate dicẽ.nec detra⸗
here his q ĩ lege pᷣceſſerũt:ſ̊ ſuaſſe eos tꝑibo ⁊ ↄditõibo
ſuis.⁊ illa dñi ipleſſe ſniaʒ. Creſcite et multiplicami et
replete terrã.et qð bis maiꝰ ẽ fuoꝝ ty pos pᷣbuiſſe.no⸗
bis at gbo dꝛ tpᷣs ĩ collecto ẽ.ſuꝑeſt vt et ꝗ hnt vxoẽs ſic
ſint qi nõ hñt aliud pcipi.2 virgitatẽ a ſaluatoẽ vᷣgie de⸗
dicari.helyã et heliſeũ q;ſtulte poſuerit ĩi cathologo ma
ritoꝝ me tacẽte mirũ ẽ.ſi ei iohs veit ĩ ſpũ ⁊ helye vᷣtute
et iohes virgo eſt. vtiq; nõ ſolum in ſpiritu eius venit.S

.

— — — — ⏑ ☛ra ☛ — — ——

—————— — —4ꝗf—

(Mueſtio

etiam in coꝛpꝑis caſtitate. eata aũt virgo nõ ſolũ vao
fuit qtum ad carnis integritatẽ.ᷣ qᷓtum ad mẽtis an
ctitatẽ.et hoc diuĩa inſpiratõe.i¶¶ ꝛeterea. illud pꝛece
ptũ de multiplicatõe erat affirmatiuũ.pceptũ affirmati
uũ nõ ligat ad ſemꝑ neq; ᷣm oẽm cõditõʒ ⁊ crenttätias
bᷣ ꝓ loco et tꝑe ⁊ circũſtãtijs alijs debitis.et marie ꝓu
cadit ſub intẽtione illiꝰ ꝗ cædit.pᷣceptũ aũt illud datuʒ
fuit ad młtiplicãdũ genꝰ hũanũ.vñ qꝛ pceptũ illð datũ
fuit generaliter omnibo.nõ diſtincte huic vł illi Feebſie
pꝛimis parẽtibo.exiſtẽte nũero ſufficiẽte ad hmõi multi

plicatõem expedite faciendã. nulli ſingulariter ꝓbibe⸗

batur ñ tenere virginitatẽ.Licet ei aliꝗs ↄtineret:erãt
tn alij ꝑ quos poterat genꝰ hũanũ multiplicari.ᷣ tũc de
mũ teneret᷑ ꝗlibet illi pcepto.cũ videret aliũ de eẽ ꝑ quẽ
p̃ceptũ illud poſſet impleri.gꝗlibet em̃ tenebat᷑ ad G.vt il
lud pᷣceptũ nõ remaneret incõpletũ.etiã ꝑ ſeipᷣm ſi vide
ret ꝙ ꝑ aliũ nõ poſſet impleri.aut ꝙ dñs aliter nõ diſpo
neret. Ad aliud qdð obijcit᷑ ꝙ nulli mẽbꝛo erat caſtitas
ꝓbibita ⁊c. Dicẽdũ ꝙ hoc verũ ẽ de caſtitate fidei.non
aũt de caſtitate carnis.ecclłia em̃ nõ ẽ virgo ꝑ integrita⸗

tẽ carnis ſ̊ fidei.ſic intelligit᷑ verbuʒ aug.ſcʒ illud abſit

vt a mẽbꝛis ꝓhibeat᷑ caſtitas cũ ſponſe cõceditur.loqui
tur em̃ de ꝓhibitõne virginitatis fidei.al Ad illð qð di
cit Aug.ſuꝑ gen.iij.poteſt dici.alium modũ eẽ potuiſſe
in coꝛꝑibo moꝛtalibo. vt ſolo pie caritatis affectu ꝛc. qʒ
aug.expꝛimit.modũ aliũ poſſe fuiſſe a xo.vñ dicit gd
poterat fuiſſe.nũꝗd cõueniebat.cõueniebat em̃ vt muli
er ee viro foꝛmaret᷑.ct c illis duobo hũanũ genꝰ ꝓpaga
retur. ꝓpter multa ſuꝑius tacta. Ad illud qð querituꝛ
de reuocatõne pꝛecepti de multiplicatõne ꝓlis.dici pt᷑ᷣ.
ꝙ illud pᷣceptũ.Crelcite et multiplicamĩ nõ ſolũ datum
fuit ad augmẽtum et multiplicatõem carnalis. ̊ ꝓlis
ſpũalis.Vñ ſicẽ̃ ĩ pꝛimo ſtatu melioꝛ fuit piugalis ꝙᷓ vir⸗
ginalis pt paucitatẽ hoĩm:ſic poſt ſi ufficientẽ hominũ
multiplicatõʒ. maioꝛ erat necitas multiplicaẽ filios ſi pi
rituales ꝙᷓ carnales. VUñ hugo ꝓ tempꝑe illo apud deũ
excellit vᷣginitas.qꝛ cũ ad implẽqũ nũerũ ſctoꝝ largil⸗
ſima ſuppetat copia.libido ſibi nũc nõ vendicat qð iã ſu
ſcipiẽde ꝓlis neceſſitudo non poſtulat.et ita virginitas
melioꝛ. ꝓpter qð cõueniẽs fuit vt pᷣceptũ illud qtum ad
multiplicatõʒ ꝓlis carnalis reuocaret᷑. Lota & .P p̈ce⸗
ptũ illud erat multipliciter ⁊ multis locis reuocatũ.ſcʒ
pᷣfiguratõe.i.pᷣfigurata fuit eiꝰ reuocatõ.et ̊ añ legẽ. ſ.
in vᷣginitate abel. in q̃ fuit p̃ſigurata vᷣginitas xp̃i.vt ha
bet ab aug. de mirabilibo xp̃iiĩ ᷣbo ſupdicto.et ĩ lege ſcʒ
in vᷣginitate helie ſcʒ in q̃ pfigurata fuit vginitas iohis
baptiſte vt pʒ ex ᷣbo hiero.ſupᷣdicto.fuit etiã reuocatũ
inſpiratõe.ſcʒ in ᷣginitate bie vᷣginis et bẽi iohis bapti
ſte.fuit etiã ruocatn exẽplo ſcʒ in vᷣginitate xp̃i ꝗ fuit foꝛ
ma viuẽdi ꝑfectis.Vñ luc.vj.pfectꝰ at oĩs erit ſi ſit ſiẽ
magr eiꝰfuit etiã reuocatũ doctrina xpᷣi. Math. xix. di
cũt ei diſcipuli eius.ſi ita eſt cauſa bomĩs cũ vxoꝛe.nõ
erpedit nubẽ ꝗ dicit eis ⁊c. Supꝛa qð hiero. ↄtra ioui⸗
nianũ.apti vroꝛis onere ↄtemplato. ſi talis ? inquiunt
cauſa homiĩs cũ vxoꝛe.nõ expedit nubẽ.quoꝝ dñs ſnias
ꝓbans.recte quidẽ ſentitis ait.ꝙ nõ expediat homĩ ad
regna celoꝝ tendẽti acciꝑe:pᷣ difficilis res ẽ ⁊ non om̃es
capiũt vᷣbũ iſtud.verũ głbo datũ ẽ.ꝛ ibidẽ ſegꝗt᷑ ſunt eunn
chi ꝗ caſtrauerũt ſe ꝓpt᷑ regnũ celoꝝ.qui pt᷑ caꝑe capiat
Hiero.ↄtra iouinianũ mibi illi eunuchi placent. quos
caſtrauit ñ ncciĩtas h̊ volũtaſ.libẽter eos recipio ĩ meos

ſinus ꝗ ſe caſtrauerũt ꝓyt regnũ celoꝝ ⁊ ob meũ cultũ
noluerũt eẽ qð nati ſunt.

neſtio. xcv. de pꝛ’ole

gatga.

Eterminato de mo

do ſiue de via ꝓpagãdi.i.de coitu Pmo⸗
ruũ parẽtũ.ſeqꝗtur te ipᷣa pꝛole ꝓagata
vnde intentio huiꝰ ꝑtis eſt determiare
quales libeꝛos genuiſſent pꝛimi ꝑentes

ſi ñ peccaſſent. et poſteꝛi eoꝝ. . Pꝛimo ẽ querit᷑ quales
liberos genuiſſent qᷓtum ad iuſliciam. Secũdo quales

Ftum ad ſcientiam. Lercio quales qᷓtum ad virtutem
coꝛpoꝛalem. Quarto ꝙᷓtum ad ſexum.

embꝛũ pꝛimmm

rca pꝛimũ quo querit᷑ quales liberos ge
nuiſſent pꝛimi parentes qᷓtum ad iuſticiã
Queruntur tria pꝛimũ eſt.ſi geniti in ſta⸗
mnillo eẽnt heredes paterne iuſticie qᷓtuʒ
ad iuſticiam oꝛiginalem. Secũdum eſt ſi qᷓtum ad iuſti
ciam gratuitam.Terciũ eſt ſi qᷓtum ad iuſticiam cõfir⸗

Articulus pzimus

Veritur ergo pꝛimo ſi eẽnt heredes oꝛigina
lis iuſticie. ſic videtur per hoc.ꝙ ex meri
to obedientie eoꝛundem ſi ſtetiſſent. genuiſſet
alios heredes iuſticie parentũ.quia ſi opoſitum e op⸗
poſito et ꝓpoſitum de ꝓpoſito. ¶ JItem Anſel. de cõcep.
vir. xxiiij.c· Si adam nequiuiſſet ad eos q̊s geneꝛaturos
erat iuſticiã ſuam ꝓducere.nequaqᷓ poſſet eis in iuſtici
am traſmittere. ¶ IAem idem væ cõcep.virgi.x. c. DBedit
cus adam banc gram.vt ſicut qñ illũ cõdidit.nulla ꝓ⸗
pagandi opꝑante nat᷑a aut volũtate ſimul fecit eum etrõ
nalem et iuſtum ita ſimul cum rõnalem habeꝛent aĩazʒ.
iuſli eẽnt quos generaret oꝑante natura et voluntate ſi
nõ peccarẽt.¶ Item nihil ẽ mediũ int iuſtũ a iin ſtũ ĩ ho
minibo.ſed adam ſi ſtetiſſet nõ genniſſet filios iniuſtos
ergo geniuſſet filios iuſtos ſcʒ natali iuſticia. Ytez cũ
minimũ bonũ ẽ maius bonũ.qᷓ; maximũ malũ ẽ malum.
videtur ꝙ nõ minus tebuit remunerari meritũ obedien
tie pꝛimoꝝ parentũ.ſ̊ magis q; inobedire demeritũ pu
niri:ſ̊ inobedientia demeritũ fuit punitum tranſfuſio⸗
ne iniuſticie paterne.ꝗᷓ ⁊c. aten hug. ſi pꝛimꝰ hõ
tempoꝛe obedientie ſue.caſio coniugio ad pꝛopagatio⸗
nem poſteritatis inſtitutioni diuine deſeruiens filios
generaret.ſine peccato quidem:quoniam ex natura ab
ommi vicio libera ſed non ſimiliter paterne iuſticie he⸗
redes.¶ Item impoſſibile eſt fieri tranſſuſi ionez alicuiꝰ
pꝛopꝛietatis.niſi pertranſſuſionem ſiue traductõeʒ ſub⸗
iecti illius vel eẽ cauſe.dico pꝛopter tranſfuſionem oꝛi⸗
ginalis peccati.quod tranſfunditur a parentibo in ꝓlẽ
Etraductõem carnis coꝛrupte.que eſt cauſa ipᷣius pec⸗
cati oꝛiginalis: ergo cum in generatõne ꝓlis nõ ſit tra/
ductio ſubiecti vel canſe oꝛiginalis iuſticie. nullo modo
poteſt eẽ tranſfuſio oꝛiginalis iuſticie a parentibus in
pꝛolem. ſubiectum aũt oꝛiginalis iuſticie eſt ipſa anima
que non eſt extra duce.¶ Item anima ade nullo modo
poterat efficere peccatum in anima pueri geniti ab eo.
ſed quia perſona ade coꝛrupit naturam in eo qua natu
ra nõ erat eiꝰ ſolũm odo vt erat ſingularis ꝑſone:ſed vt
erat generalis.ex trãſfuſione illiꝰ nat᷑e coꝛrupte.coꝛru⸗
pta erat nat᷑a pueri ⁊ hoc rõe q̃ aliꝗd erat ↄne pri 2,5⸗
li. Si aũt natura qᷓ erat in puero nõ eẽt cũ ſuo vicõ tra⸗
ducta a patre. nulla fuiſſet coꝛruptio in puero. ſi ergo
nihil qð erat cõmune patri et pꝛoli erat ſubiectũ gratie
vel nune Ha, A pt dici ſᷣm Anſel.ꝙ ſi ſtetil⸗
ſent pꝛimi parentes ꝙ genuiſſent filios heredes pater⸗

ne iuſticie q;tum ad iu iciam oꝛiginalem. ſicut patet ex
verbis eius ſupꝛadictis.q¶ Ad illud quod dicit hugo.
F non genuiſſent filios paterne iuſticie heredes. Dicen
dum ꝙ hoc intelligitur ſic. paterna iuſticia non deſcen⸗
deret ad eos hereditarie:illud autem dicitur deſcẽde⸗
re hereditarie ad filios.quod filij habent a patre domi⸗
no et poſſeſſoꝛe iure filiationis. illi autem filij non he⸗
redarent bona gratuita a patre vt a domino et poſſeſſo⸗
re illoꝛum: ſed potius a gratia conditoꝛis. At enim ha⸗
beri poteſt ex verbis Anſelmi. in hoc oſtendebatur
magnitudo bonitatis dei et plenitudo gratie illius.q;
qualis erat pꝛinus homo. inſſicia et felicitate: ta⸗

les c garet. nec boc ẽ qꝛ ex ſola Ppagatõe eſſent ta es
ß qꝛ ꝓpagati dei eẽnt tales. ome em gratuitũ faciẽs gꝛa
tum ĩ nediate eſt a teo vt a ꝑſe efficiẽte. 4 Ex boc ptz
rñſio ad alia que ſequũt᷑.qꝛ nõ intelligi debet traſfuſio⸗
nẽ fuiſſe iuſticie ſiẽ coꝛruptõis ſ Zeqʒ aĩam infuſã caꝛni
incoꝛrupte cõtraxiſſe a carne iuſticiã oꝛiginaleʒ ſic aia
infuſa carni coꝛrupte cõtrahit ab illa culpã oꝛiginalem
ſed quadã impꝛopꝛietate locutõis dicit in ſticia oꝛigial
tranifuſa integra.ex qua aia bñs oꝛiginalẽ iuſticia ex
ſui cõditione.nihil cõtraxiſſet vitij quo væfeciſſet a ſua
rectitudie nec a ſtabilitate cõfirmatõis ſuꝑaddite gra⸗
tie cõditoꝛis. Addendũ eſt etiã ꝙ iuſticie paterne dicit᷑
trã ſfuſio fuiſſe.qꝛ iuſticia pat᷑na meruiſſet poſteris gꝛa
tie hmõi colla tõʒ.qꝛ ergo ex ꝑte nature trã ſfuſe nõ fuiſ⸗
ſet aliqd quo declinaſſent poſteri a rectitudine ſua.⁊ qꝛ
paterna iuſticia aliqno mõ cooꝑata fuiſſet ſeʒ merendo
illoꝝ iuſticie dicit᷑ traſfuſio iuſticie a patre in pꝛolem.

4Sunt quidã tenẽtes cõtrariũ ſcʒ filios nõ fuiſſe here⸗
uſticie. q; vidẽ ſentiꝛe hugo.dic ei ſic.ſũtꝗ

ces paterne i
credũt veraciter aſſerendũ.qꝙ pꝛimꝰ hõ ſi non peccaſſet.
nullos ni ſi bonos filios genuiſſet.⁊ nemo vim ꝗ ex eiꝰ
carne naſcerent᷑ damnarent᷑.tñ illud merito queritur.
ſi ſola pꝛimi hbomis obediẽtia ꝓbata.omib poſteris ex
eo naſciturie ad meritũ ſufficere cebuiſſet: aut ſi ſingli
quiq; tpibo ſuis poſt eũ.quẽadmodũ pꝛimꝰ hõ ꝓbatẽ.
ſine ein dẽ ſiue alteriꝰ cuiuſlibet mãdati obſeruãtia ꝓ⸗
bandi fuiſſent. Et pt᷑ foꝛtaſſis nõ abſurde ñ credi.ꝙ idẽ
mand atũ qð pꝛimo parẽti datũ eſt.poſteri q; illi obſer
uare debuerũt. vt ſinguli ꝓpꝛia obediẽtia ꝓbarent᷑? ſin
gali ꝓ ſuis meritis digna remuneratõe gloꝛificarent᷑.
TLenẽtes banc opinionẽ ſic pñt rñũdere ad obiecta cõ
tra ꝑtem iſtam. Ao illud qð pꝛimo obijcit ſcʒ ꝙ ex qᷣ cũ
culpa trãſgrelſioĩs generat᷑ filij culpe prne ꝛc. BGicẽdũ
qꝙ; nõ opoꝛtet.nõ em̃ ex carne incoꝛrupta cõtrabhit aia in⸗
ſticiã. ſic er coꝛrupta culps. Pꝛeterea.ĩ obediẽtia vniꝰ
pᷣnaricatõil ꝑfecta ẽ obediẽtia ꝗᷓ deficit añ finẽ ſiue finis
ↄſũmatõem nõ eſt ꝑfecta.vñ adimpletio obediẽtie ꝑti⸗
cularis nõ debuit eẽ ita efficax i bono ſicut ĩ obedientia
bui ĩ malo. Vnde hugo de ſacramẽtis temere aſſeren⸗
dũ nõ eſt.q;ꝛ nõ ſimilit videt᷑ ꝙ quẽadmodũ nunc.i.tẽpe
nature laple uatura ꝑ inobediẽtiã ad coꝛruptõʒ muta⸗
ta cernit᷑ et ita nũc.i.in ſtatu cõdite ꝑ inobedientia ſer⸗

uatã. niſi vſq; ad tp̃us poiffinitũ a deo ſeruata fuiſſz ad

incoꝛru ptõʒ mutaret᷑.ſemel em traſgredi plena inobedi
entia fuit. ̊ nõ ſimilit᷑ ꝑfecta obediẽtia fuiſſet ſi in ipſa
obediẽtia homo vſq; in finẽ nõ ꝓſtitiſſet.pꝛeterea ſic in
obediẽtia vno tꝑe ↄſũmata naturã ad incoꝛruptõʒ mu⸗
tauit.ita etia obedietia naturã ad incoꝛruptõeʒ nõ mu
taſſet. donec tempe ſuo vſq; in finẽ ſeruata pfecta fuiſſet.

Ao illud qt obijcit. ſi olpoſitũ ce oppoſito et ꝓpoſitũ

xx poſito ⁊c. Dicedũ ꝗ; maxie h̊ tenet vbi fit comꝑatio

oppoſitoꝝ ꝑ ſe et oſitoꝝ que ſunt ꝓpꝛie rñdentia ſiue

ꝛia ipᷣis opoſitis.ver bi gra.ſi albedo diſgregat m⸗
gredo cõgregat.nõ eſt aũt ꝓpꝛiũ peccati ſiue culpe tralſ⸗
fundere ſuã inoꝛdiatõʒ ad pſonã aliquã aliã a delinq̃n⸗
te.qꝙ; aũt pꝛimũ peccatũ traſfundit᷑ ao ꝓlem peccantis.
magis fuit ex cõgꝛuẽtia dine iuſticie ꝙ ex efficiẽtia pee⸗
cati.pꝛeterea ad inducendũ inoꝛdiatoem aliquã ſiue de

meritũ.vnicus ſufficit defectus.nõ aũt ĩiducendũ oꝛdiem

ſiue meritũ vnicꝰ ſufficit actꝰ oꝛdiatꝰ.ĩmo reqrũt᷑ mite
circũſla tie. pt nõ ſe bʒz oppoſitũ ad oſpoſitu ſiẽ ꝓPoſi
tũ ad ꝓpoſitũ generalit ĩ moꝛilv.Ad aliud qð obijcit᷑
ſi nequiſſet ꝓducẽ iuſticiz ſuã 7c. Dicẽdũ q poncẽ in⸗

ſticia ſiue traſmittere dicit᷑ duplicit.ſcʒ influedo illã et

ſic ẽ ſoliꝰ xei.q aĩam creat et pficit.vel traſfundedo ſi⸗
ue trãſmittẽdo carnẽ oĩno ↄſonatẽ ſpũi ifuſo. et iuſticie
ſiue rectitudini eiꝰ.et hoc mõ dici pt adã tra ſmiliſſe in⸗
ſticiã ĩ poſteros.qꝛ talẽ traſmiſiſſet carnẽ ſi ſtetiſſet: que
nequaq iuſticie obuiaſſet.ĩmo ꝑ oĩa ſpũi ſubiacẽt. Eñ

cũ adã generaret filiũ ſine omi coꝛruptela ⁊ rebellione
ex parte carnis:et deus infunderet aiam innocentem et

rectam: om̃es poſteri eius recti et iuſti eẽnt. et licet illa
iuſticia pꝛincipaliter quidẽ eẽt a deo.qui eam tribueret
aĩme:nibilominꝰ tñ dici polſet ꝙ adã eam trãſmitteret
qꝛ carnẽ ꝓpagaret innocetie ⁊ iuſticie cõſonantẽ. et ſᷣm
hanc viam ſunt intelligẽde omes auctoꝛitates que indu⸗
cunt᷑ ad iſtam ꝑtem. Et ꝑ hoc pʒ rñſio ad ſequens qð
dicit᷑. generaſſet filiũ iuſtũ.hoc nõ eẽt iuſticiã in aĩaʒ
filij inſundẽdo:ſᷣ carnẽ mundã ꝓgagando.que nata eẽt

rectitudini iuſticie ſubiacere.¶ Ad illud qð obijcit. ꝙ

nihil eſt mediũ int iuſtũ et ininſtũ. icẽdũ ꝙ verũ eꝛat
tũc de iuſticia oꝛiginali et iiuſticia ſibi oppoſita.̊ ð gra
tuita iuſticia nõ habet veritatẽ. poterat em̃ hoc eẽ in ſta
tu.ſolius rectitudinis naturalis.et iõ ex rõne illa h̊ ſo⸗
lũ haberi pt.ꝙ adã generaret filios inocẽtes.et h̊ qdeʒ⸗
verũ eſt. H tñ ex boc nõ habet᷑ ꝙ tranſmitteret. vel ꝙ filij
pꝛincipaliter ab ipo iuſticiã obtinerẽt.Ad illð quod
obijcit᷑ ꝙ adam debuit trãſmittere meritũ ſic demeꝛitũ
Dicẽdum ꝙ ſiẽ tactũ eſt in pᷣcedẽtibo illud nõ ſequitur.
q; plura requirũt᷑ ad cõſtituẽdũ bonũ ꝙᷓ ad inducenduʒ

malũ. ſicut pʒ in tractatu de oꝛiginali pcto. inoꝛdiatõ at

poterat hee cauſaʒ in carne.nõ ſic aũt radix meriti qẽ
gratia deſurſũ deſcẽdens.et iõ nõ ſequit᷑ ꝙ ſi trãmiſit de
meritũ. ꝙ pt H̊ meritũ tramiſiſſet.

Arnculusſecundus
Einde querit᷑ ſi eẽnt heredes pꝛie iuſticie q;
tum ad inſticiã gratuitã. ſic videt᷑.adam
Npeccas traſmiſit nobis demeritũ damnatio⸗
nis. ergo ſi ſtetiſſet ſiue ꝑfeciſſet in gra:trãſmiſiſſet po⸗
ſteꝛis meritũ ſaluatõis.Juxta illud.ſi oppoſitũ in oꝑo⸗
