epeccatum fugere appetant:hoc ſine alio peccati laqᷣo
non euadant. Et alibi dicit: argumenta machinationuʒ
illius quo laxantur vt relinquant: eo magis implicant
vt teneant.ex quo accipit᷑ ꝙ aliquis poteſt eſſe perplexꝰ
perplexitate conſcientie.( Contra nullus peccat in eo
quod vitare non poteſt.ergo non eſt ineuitabilitas pec⸗
candi.ergo non eſt perplexitas.¶ Item perplexitas di⸗
citur neſſitas peccandi aliquo modoꝑꝶ. ſed nullus eſt in
tali ſtatu dum eſt viatoꝛ quin poſſit obtinere gratiazʒ. er⸗
go nullus eſt in tali quin poſſit ãmouere perplexitatem.
pꝑplexitas em̃ opponit gratie gratũfacienti. Pꝛeteren
dẽ in pe. Saluaſti de neceſſitatibo aĩaʒ meã. de ſaluat
a nccitibo miſerie.ſᷣ qᷓ ẽ maioꝛ nccĩtas milerie. qᷓ pplexi
tas:?qᷓ deꝰſaluat a ꝑplexitate. Ao idẽ dĩc aug:de nata
et gẽa. ꝙ ex vitio nature nõ ex ↄditõe ſit peccãdi necĩtas
audtat homo atz vt eadẽ nccĩtas nõ ſit dicat xo: ne⸗
ceſſitatibo erue me.q̊ ſi bomo inſtãter oꝛat:eruet en de?
a neceſſitate ꝑeccandi. eruet eum a ꝑpleritate.Ad
qð dieendũ ꝙ duplex ẽ ꝑplexitas(i·dubietas ex qua dẽ
ineuitabilitas pcti. ꝑplexitas ſeʒ iuris et facti.qtuʒ ad
ius nullus ebet eſſe ꝑplerus.nullus em eſt in tali ſtatu
quin poſſit ab eo ãmoueri dubietas iuris.qẽtum aũt ad
pplexitateʒ facti poteſt aliquis ex ꝓpꝛio vitio eẽ ꝑplexꝰ.
vnde ſi pꝛimo abolitũ eẽt vitiũ nõ ſequeret᷑ ꝑplexitas: ſᷣ
manente in tali ſtatu pt eẽ ꝑplexitas. et ſm H̊ dic greg.
Ao illð vᷣo qð dictũ eſt de neceſſitate peccandi.dicẽdu
eſt ꝙ ſi bomo ingerit ſe in neceſſitatẽ nibilomĩꝰ peccat.
pet᷑ʒ eĩ poſſʒ vitaſſe. Eſt ar duplex nccitas. Vno em̃ mõ
dicit neceſſitas idem qð ꝓnitas. et in hanc incidit hõ ꝑ
pꝛimũ peccatũ. Secũdo mõ dicit idẽ qð ineuitabilitas
et in hanc incidit bomo ꝑ ꝛiũ vitiũ dũ manetĩ volun⸗
tate peccãdi.ſi tũ peniteat liberatur a ppleritate. et ſic
patet reſpõſio. Scom hunc modũ intelligitur illud ꝗð
dicit᷑ in po. et qð dicit᷑ in li.d na.et gra.liberat em dns
a ꝓnitate aliqñ ita ꝙ nõ deducit᷑ ad effectũ. Silr 'm ꝙ
neceſſitas dicit᷑ ineuitabilitas pcti. ſi bomo inſtãter pe⸗
teret ꝓut deberet nõ caderet in bmõi neceſſitatem. ꝑmit
tit iñ dñs hoĩem cadere in bmõi neceſſitatem ꝑplexita⸗
tis.vt ſic confundatur homo ſuꝑ pcto ſuo.et reuertatu⸗
ad dñm ꝑ penitẽtioʒ. aliqñ etiã nõ caderet bomo ĩ pple-
xit atem ſj⸗ pꝛiꝰ peniteret.ſiẽ eſt de ſacerdote qui eſt ĩ vo
luntate peccandi moꝛtaliter et celebꝛat vſq; ad cõſecra⸗
tõem. ſi conſecrat in tali ſtatu et ꝑcipit ſacramẽtũ indi⸗
gne:peccat moꝛtaliter. Si vᷣo nõ ꝓcedit ad conſecrãdũ

ſcandaliſat aſſiſtentes ſcandalo grauiſſimo: Si vᷣo du⸗

ctus eſſet penitentia: conſecrare poſſet et non caderet in

bmoõi perplexitatem.
Wrticul nans
Einde dicendum eſt de caſibus de quibo vi⸗
xetur accideꝛe perplexitas conſcientie. Et eſt
quedã ꝑplexitas circa oꝑatoes ſpũales que⸗
dam vo circa oꝑatones coꝛꝑales. de perpleritate no in
oꝑationibus ſpiritualibus ponũt᷑ caſus a magris ſin⸗
ad ſtatum pꝛelationis.ſcit em aliquis ſacerdos ꝙ aliꝗs

f ff f f —0—d—— —. — — — — —

1
i⸗
A
t
Dde⸗
v;
de

̃

Dueſtio

ſubditus eſt in peccato moꝛtali.nec vult penitere.pona
tur ergo ꝙ inſtater petat eukariſtis: ſi dat ei ꝓijcit coꝛ⸗
pus xp̃i in latrinã dyaboli.ſcit etiã ꝙ ille iudicium ſibi
mãducat et bibit.vel adminꝰ pᷣſumit.cũ ergo debeat di
ligere ſalutẽ ſubditi et ꝓpꝛiã.tenet᷑ nõ dare.ſi ðᷣo nõ dat
ſcandaliʒat.ipo etiã facto videt᷑ eſſe ꝓditoꝛ cõfeſſionis

manifeſtãdo peccatũ occultũ ip̃ius ſubditi. &̊ videt᷑ eſſe

ꝑplexitas.¶ Ad qð dicendũ.ꝙ ſi petat in maifeſto in⸗
ſiãter.nõ eſt ei denegandũ.exemplo xp̃i ꝗ tꝛadidit coꝛpꝰ
ſuũ iude in cena.quẽ ſciebat eẽ in moꝛtali ꝑcto.Et dicit
aug ſuꝑ illud.Aãducauerũt et adoꝛauerũt omes pin⸗
gues terre. glo. nõ ꝓbibeat diſpẽſatoꝛ mãducare ſ̊ exa⸗

ctoꝛẽ moneat timere.nec ipᷣe dicit᷑ tũc ꝓꝛie dare h̊ alius
dicitur raꝑe.Aliter aũt eẽt ſi peccatũ eiꝰ eẽt maĩſfeſtum
ipi eccłie.de hoc em̃ dic aug. Si ꝗs in crimĩe manifeſto
ꝑdurat. ꝓbibẽdus ẽ.occultus ðo monẽdꝰ ẽ. Rõnes at᷑
Apter quas tenet᷑ in maifeſto dare occulto peccatoꝛi in⸗
ſiãter petenti.vidẽt᷑ eẽ tres. Pꝛima ẽ vitatio ſcandali.ſe
cũda ne ſit ꝓditoꝛ peccati, tercia ne tunica dñi incõſu⸗ c
tilis coꝛrũpi videat᷑.eodem mõ ſacerdotes poſſent alios
recuſare.¶ Siłr querit᷑ de ſacerdote ꝓmoto ſymoniace
ad oꝛdiem ſaceꝛdotalem.ꝗ tenet᷑ ex officio ꝑſonaliter ce
lebꝛare.Aut g celebꝛabit aut nõ celebꝛabit. Si celebꝛa⸗
bit indigne celebꝛat.et ita peccat moꝛtaliter.ipᷣo em̃ iu⸗
re ſuſpẽſus ẽ:ſi nõ celebꝛat ſcãdaliʒat cũ ex officio tenea
tur.¶. Ad qð reſpondendũ ꝙ ſi ſymoniace eſt oꝛdinatꝰ
et peccatũ illud eſt occultũlipᷣo iure ſuſpẽſus eſt quo ad
ſe tm̃. Si vo eſt manifeſtũ:ipᷣo iure eſt ſuſpenſus quo ad
ſe et quo ad alios.ſi ẽ in officio celebꝛãdi cũ doloꝛe peni⸗
tẽtiali miſſas ꝑficiat/ſic em̃ vitat maius malũ.ſi vᷣo nõ⸗
dum eſt in officio celebꝛãdi dimittat illud officiũ ꝓpter
qð tenetur celebꝛare ꝑſonaliter.et expectet gr̃am diſpen
ſatõis ſi pt̃᷑ obtinere.In ſecũdo voo caſu nõ celebꝛet ſic eĩ
dicit᷑ ꝙ peccaret et quo ad ſe et quo ad alios quibo gene
raret ſcandalũ. Silr ponit caſum greg.de illo ꝗq/ ꝓmo
netur ad ecclłiaſticũ beneficiũ ſy moniace.ꝑplexus em̃ ẽ
vtrũ teneat vel deſerat.de quo dicit greg:eſſe ſine reatu
crimĩs ex neutra ꝑte videt᷑ ſi aut ſuſceptꝰ ſemel grex re⸗
linquat᷑.aut rurſus ſacra actio ſeculariter empta tenea
tur. ¶ Ad qð dicendũ ꝙ illã ꝑtem cõuenit eligeꝛe vt deſe
rat officiũ ſuſceptũ ſymoniace.ſicut het᷑.xiiij.q.vi:ſi ree
aliena. et er.de reſti.ſpotł.ꝗauis.¶ Item ꝓponſt calꝰ
ꝑpleritatis de illo ꝗ gerit ex voto vita heremiticã.et vò⸗
catur ad ciuitatẽ et dicit᷑ ei a multis ꝙ lucrari pt᷑ conſi⸗
lio ſuo et exemplo multas aĩias deo que diu iacuerũt in
gann lereilei ꝙ debeat exire.nõ em̃ ẽ maius ſacrifi⸗
ciuʒ q; offerre deo aĩas peccãtiũ.¶ Pꝛeterea.dicitur in
cañ.Egrediamur in agrũ cõmoꝛemur ĩ villis.⁊ dẽ h̊ in
ꝑſona eoꝝ qui ſunt in vita cõtemplatõis. ergo bonũ eſt
taliboſad hoc etiã eſt exemplũ.b.hyllarionis ꝗ cũ roga⸗
tus eẽt a quadã matrona vt veiret ad filiã ſuã q uit in
firmabat᷑ noluit:tãdem ad verbũ illiꝰ qͥ dixit ꝙ hic ſexꝰ
peꝑit ſaluatoꝛẽ exiuit et viſitauit filiã illiꝰ.¶ Cõtra. fa⸗
cit cõtra votũ ſuũ.nec interuenit diſpẽſatio ſi upioꝛis.
peccat moꝛtalit᷑ ¶ Pꝛeterea.tenẽdũ ẽ certũ et dimitten⸗
dum incertũ.certum aũt eſt ꝙ pt ꝓficere quo ad ſe in vi
ta ſolitaria.incertũ aũt eſt ſi ꝑficiat qͥ ad alios exeundo

¶ Peeterea. ſi exiret ad vnuʒ vel ad duos ſiłr videret᷑

opoꝛteret exiꝛe ad alios:aut videret᷑ eẽ acceptoꝛ pſona
¶ MReſpõdendũ eſt cũ venire cõtra votũ et Poſeſſlonet
ꝓpꝛia volũtate ſit manũ mittere ad aratrũ et reſpicere
retro.nec ꝓficit ſi totũ mũdũ lucret᷑:detrimẽtũ vᷣo aĩme
ſue patiat.nõ eſt eundũ niſi in illo caũ vbi fides ꝑiclita⸗
retur et crederet᷑ ꝑ ipᷣm releuari vel cõpelleret᷑ a ſuꝑioꝛi
vt papa.¶ Ad obiectũ at᷑ in cõtrariũ dicendũ ẽ. ꝙ illud
q dicit᷑ maiꝰ ſacrificiũ ⁊ c᷑.attendit᷑ in genere ſacriſicio⸗
rum.nõ ſm cõditõem pſone q obligata ẽ ex voto ad con
trariũ ſtatũ.ſic eſt xe illo ꝗ ex voto obligat᷑ ad vitã ſoli⸗
tariã. Pꝛeterea.talis pt᷑ offerre illud ſacrificiũ deo cõſu
lendo ſi ad ipᷣm veniat vel oꝛãdo vel verbũ ſalutis demã
dando. 4l Illud vo qð dꝛ in cañ.ĩtelligitur de p̃lato qui

cxxxvij.

ſe cõuertit ad cõtemplatõem aliqũ.et videt neceſſitateʒ
in cura ſubditoꝝ.vł de religioſo qui habʒ officiũ pᷣdica
tionis generale 2 videt plures fame verbi dei moꝛiẽtes.
Nec illud exemplũ.b.byllarionis compellit. vnctio em̃
docuit eum in illo caſu que mouit eum ad viſitandã fili
am matront ¶ Item alium caſum ponit.b.greg. de il
lo qui renunciãs ſeculo:ſe obligat voto/⁊ pꝛomittit ꝙ ſe
quetur voluntatem ſui ſuꝑioꝛis ꝑ obedientiã in omibo
que nõ ſunt contra deum.ſuꝑioꝛ aũt ſuus pcipit ei age⸗
re que ſunt mundi. ſicut eſt in his ꝗ ſunt in officijs ſecu⸗
laribo.ſubditus eꝛgo penſans que ſit culpa inobediẽtie.
et qð ſit cõtagium ſecularis vite ⁊ obedire trepidatt n e Plar⸗ er
obedire foꝛmidat.ne at᷑ illicitis obtemꝑãs hoc qð ꝓ deo † Fene A
appetit contra deum exerceat.vel non obtemꝑans erit et
quẽ ſuum iudicẽ qſœrat ſuo iudicio ſupponat.⸗ De tali
aũt dicẽdum eſt.ꝙ licet nõ ſit directe cõtra pᷣceptuʒ dñi
poteſt tñ eſſe cõtra illud quod vouit.qdpꝛius fuit ei cõ⸗
ſilium modo eſt ei pꝛeceptum ex ꝓfeſſione regule.ſi ergo
pꝛecipiatur ei a ſuꝑioꝛi aliquid qð ſit contra metas re⸗
gule ſue vel religionis.nõ eſt ſuꝑioꝛi obediendum. non
em̃ pᷣeſt regule pᷣlatus ſed regula pᷣeſt ei quam pꝛofitet᷑.
ſicut dieit bern.Si vo non eſt contra deum vel cõtra re
gulam ſalua vtrobiq; veritate eſt ei obediẽdum. ¶ Be⸗
inde queritur de eo qui eſt in ſeculo qui tenetur honoꝛa
re parentes ſuos.parentes autẽ ſunt pauperes et ita ti⸗
met ſi relinquat ſeculum ne tranſgrediatur illud pꝛece⸗
ptum.honoꝛa pa.et ma.Erx alia parte voto obligatur
ad relinquendum ſeculum:quid agendum eſt ei?ſi relin
quit ſeculum tranſgreditur pꝛeceptum dehonoꝛãdo pa.
et ma.ſi manet in ſeculo:facit contra votum.ergo ꝑple⸗
xus eſt in conſcientia. Ad qnod dicendum ꝙ tenet᷑ ꝓ⸗
uidere parentibus de bonis que babet ꝓut poteſt.ᷣ nõ
dimittere quin votum impleat.Unde dicit hiero.ad be
liodoꝛum.ſolum genus pieatis eſt in hac re eſſe crudelẽ
et alubi.gladium tenet hoſtis vt me ꝑimat.et ego de la⸗
crimis parentum cogitabo:dum ergo poſſunt ſeruari
illa duo ĩſimul et que ſunt voti et que ſunt pꝛecepti:ſer⸗
uanda ſunt.Si vo vnum nõ poteſt ſimul eſſe cum alio.
ei quod plus obligat adherendum eſt. Vnde hiero.ho⸗
noꝛa patrem tuum. ſſed ſi te de vero patre non ſeparat.
tamdiu ſcito ſanguinis copulam iᷓdiu ille ſuum noue⸗
rit creatoꝛem.alioquin canet tibi dauid.Audi filia ⁊ vi/
de:et obliuiſcere popnlum tuũ et domũ patris tui.dicit ?.

. . . . — 2 . 7 . H D — rE –2
etiam dominus in euangelio diſcipulo qui voluit ire ſe⸗ d nnhα ſ jpltm prd

pelire patrem ſuum:ſequere me et dimitte moꝛtuos ſe⸗
pelire moꝛtuos ſuos.de quo dicit greg:pꝛopter patrem
militiam xpᷣi deſeram.cui ſepulturam chꝛiſti cauſa non

Micto ge Pplexuati⸗ .. j.
bus que mergunt in oꝑatõiboſpũalibo. dicẽdum eſt de

his que immergunt in operationibus coꝛpoꝛalibo. Po⸗
natur enim ꝙ aliquis deponat gladium penes aliqueʒ
qui iuramento conſtringitur ei ꝙ reddet ei qñcunq;ʒ pe⸗
tierit.poſtea dñs gladij factus furioſus repetit gladiũ:
ꝑplexus videtur.qꝛ ſi nõ dederit crimen ꝑiurij videt᷑ in⸗
currere.ſi vᷣo dederit:crimẽ incurrit hbomicidij.q¶ Simi⸗
liter queritur de vſurario qui deponit pecuniam ſuam
penes aliquem.poſtea repetit pecuniam.et pꝛeſumitur
vehementer ꝙ ex eo fenerabit:videtur ꝙ ſit perplexus ſi en
nõ reddat arguitur de infidelitate. cõtrectat enim rem
alienam non de conſenſu illius/et pꝛeter hoc videtur
agere contra iuramentum.Si vo reddit exponit animã
fratris ſui ꝑiculo. Si em̃ ꝓ vitãda moꝛte coꝛꝑali tene
bat᷑ nõ reddere gladiũ furioſo:młtofoꝛtiꝰ ꝓ vitãda moꝛ
te ſpũali tenet᷑ nõ reddere pecuniã vſurario.de q̊ͥ pꝛeſu,⸗
mitur ꝙ male vtetur in damnũ aime ſue. A qð di⸗
cendũ ᷣm conſilium greg.in bmõi cum mens int᷑ maio⸗
ra et minoꝛa cõſtringit᷑.ſi non ſit ſine peccato euadendi
aditus:minoꝛa eligantur. quia qui muroꝛum vndiq;
ambitu ne fugiat clauditur. ibi ſe in fugam pꝛecipitet

W.0s e)nze m Do

vbi bꝛeuioꝛ murus inuenit᷑.qꝛ ergo minus ꝑiculoſuʒ eſt
nõ reddere gladiũ furioſo.videtur dicẽduʒ ꝙ nõ redda⸗
tur.et ſubintelligẽdũ eſt in iuramẽto q; reddet ſi poteſt
ſalua pietate reddeꝛe.iuramẽtũ em̃ obſeruãdũ eſt qð nõ
vergit in deteriꝰ: vergit aũt in deteriꝰſi eẽt cauſa homi⸗
cidij. 4¶ Ad aliud dicendũ eſt ꝙ nõ eſt ſimile de vſurario
Si em dñs papa dicit in decretali ꝙ ille qui tenet᷑ iura-
mẽto reddeꝛe vſurã reddat ea. cũ tñ maifeſtũ ſit ꝙ vſuꝛa
nõ ſit vſurarij:multofoꝛtiꝰ reddenda eſt pecunia vſura⸗
rij quã habet aliquis depoſito ſub iuramẽto ¶¶ Ad obie

ctum aũt i ↄtrari dicendum eſt.ꝙ licʒ vſura ſit res d 1. 4
6

ena:tñ ei reddenda eſt ꝓpter iuramẽtũſet cũ ſit com
mentis ſue.nõ eſt firmiter cꝛedendũ quin dñs poſſit mu
tare mentẽ ipius ad hoc yt bene vtatuꝛ.magis aũt cauz
dum eſt ꝓpꝛium perlculuʒ qᷓ alienũ /i ec eſi ſimile de ſu
rioſo qui non eſt compos mentis ſue.nec imputat᷑ ei ad
peccatũ dum eſt in furia:ſed tradenti gladiuʒ. ¶ Simi⸗
liter queritnr de vxoꝛe vſurarij qu quicꝗd habet babzʒ
de vſura.⁊ hoc dictat ei conſcia.videtur ergo ꝙ ſit ꝑple
xa.qꝛ nõ habet alia bona vnde ſuſtentet᷑: et ita ĩmineat
ſibi malũ ſi abſtineat a bonis illis. ſi ᷣo vtatur ũlis ꝑti
ceps eſt vſure ¶ Ad quod dicendũ.ꝙ licet malait it ſub
iecta viro in his q̃ ꝑtinent ad thoꝝ.ſm ꝙ dicit apls.j.
ad Coꝝ. vij. Mulier nõ habet poteſtatẽ coꝛꝑis ſui ſᷣ vir.
tñ nõ de bet cõicare viro in his que ſunt in cõtumeliã ceeꝛ
atoꝛis. EUn abſtinere debet a re fenebꝛi et lucrari opere
manuuʒz ſuarum vel querere ſibi neceſſaria a paretibo
vel aliũde vel ab aliquibo viris bonis mẽdicare. Si vo
cogeret illã ad vtendũ bonis illis illicite acquiſitis po⸗
teſt Rntelcan tẽpus quo ad thoꝝ cauſa foꝛnicatio
nis ſpũalis ¶ Item ꝓponit᷑ talis caſus a grego. de illo
qui iurauit alteri ꝙ ſecreta eius om̃i ſilentio tegeret.et
contingit poſtea ꝙ ille cui iurauit ꝑpetrat adulteriũ et
ꝓeurat homicidiũ ip̃ᷣius mariti adultere.et hoc ſcit qui
iur auit.videt᷑ ꝙ ſit ꝑplexus.qꝛ ſi tacet nõ pᷣmuniẽs aliqͥ
mõ cũ ſit cõſciꝰ videt᷑ ꝑticeps homicidij.ſi vᷣo reuelat re⸗
us videt᷑ ꝑiurij:ſic ergo eſt ꝑplexus ¶ Ao qð dicenduʒ
ꝙ illũ debet ãmonere fraterna coꝛrectõe ꝓut dẽ i math.
xviij. Si peccauerit ĩ te frater tuus ⁊c.ſi noluerit ceſſac
pt dicere in generali illi cuiꝰ ꝓcurat᷑ homicidiũ.aliquis
vult te interficere.ita tñ ꝙ; nõ dep̃hẽdat᷑ ex aliq̃ circũſtã
tia ꝗs ille ſit.ſicut habetur extra. ð offi.oꝛdi.ſi ſacerdos
vel ſi ꝑiculũ ẽ dicere illi ꝑſone:dicẽdũ eſt alicui ꝗ pt᷑ pꝛso
deſſe et nõ obeſſe in generali.vt ſacerdoti ꝙ pᷣmoneat il
lum.vt dĩc aug.in qonibo leui. Mihi videt᷑ ꝙ ab q̊ pec
cati vinculo ſe ſoluat ſi indicet talibo qui magis pñt ꝓ⸗
deſſe qᷓ; obeſſe.hoc tñ ſaluo ꝙ ꝑ circũſtantiã nõ indicetuꝛ
perſona.nec eſt iſte reus periurij qꝛ nõ indicat ſecretum
illius. VUnde in ecc.denudare miſteria amici deſperatio
eſt aime inſelicis. Quent aũt ſi querat᷑ aligs ad moꝛ
tem et fuerit in loco ſecreto domꝰ.ſi ꝓdo ipᷣm pecco moꝛ
taliter.ſi dico ꝙ neſcio vbi ſit.mẽtioꝛ.et ita pecco.nõ em̃
mentiendũ eſt ꝓ vita alteriꝰ ſaluãda.ſiẽ hẽt᷑ ab aug.in
li.de mendacio.ↄmoditas q; cuiuſq; aut ſalus coꝛpalis
nõ eſt ꝑfecte fidei pferenda.et aug.ſuꝑ illud pv. perdes
om̃es qui loquũtur mendacium.nõ eſt mentiendum pꝛo
ſalute coꝛꝑali alterius.ſi vᷣo taceo ex taciturnitate mea
quodãmodo ipm maniſeſto et ita videt᷑ ꝑpler us qui in
tali ſtatu eſt.q¶ Ao quod dicendum ᷣm aug.q nec pꝛoce
dere debet nec mentiri.ſed vel tacere vel dicere Si etiaʒ
ſciret nõ diceret.nullatenꝰ em̃ eſt peccandum contra ve
ritatem ꝓ alterius ſalute ſicut dicit aug.in li.de mẽda⸗
tio.faciat homo ꝓ tꝑali vita vł pꝛo ſalute quod poteſt.
eum autem ad hoc ventum fuerit vt tali ſaluti niſi peceäẽ
vv conſulere non poſſit.iam ſe exiſtimet nõ habere quid

faciet.¶ Queꝛituꝛ etiam ſi aliquis pplexus eſt int᷑ duo
venialia peccata ſicut dictum eſt de ꝑplexitate int᷑ duo
moꝛtalia:verbi gra aliquis pꝛomiſit ſimplici verbo q;
pluſꝙ;ᷓ opoꝛtet comederet.ſi plus comedit venialiter pec
cat.ſi facit contra verbum ſuuʒ venialiter peccat.¶ AðD

quod dicendum.ꝙ agere debet penitentiam de indiſcre

— —

ta pꝛomiſſione nec comedendũ pluſqᷓ ohortet. Dvert—

tur etiam ſi u poteſt cõmittere venialia vt aliter eui⸗

tet moꝛtalequod videtur qꝛ dẽ.ix.ad ro.optabam fieri

anathema ꝓ fratribo meis.ſᷣ̊ fieri anathema nõ ẽ niſi

pꝓ aliquo peccato adminꝰ veniali.ergo pꝛo ſalute ſpiri⸗

tuali alteris poteſt aliquis cõmittere veniale¶ Cõtra

per hoc quod ſupꝛa dicit aug.cum ad hoc ventum fue . 4—

rit vt tali ſaluti ⁊cſet dicit aug.in.q/ſuꝑ geñ.qualit p
triarcha noluit dicere falſũ vt ſaluact pudicitia vxoꝛis
ſue ¶ Ad quod dicendum eſt ſᷣm quoſdam ꝙ perſectus

non debet venialia cõmittere vt alter euitat moꝛtale.ſed

penam poteſt ſuſtinere tem ꝑalem.im ꝑfectus aũt poteſt
Alij vᷣo dicunt q; poteſt aliquis cõmittere veniale etiaz
ꝑfectus vt alius euitat moꝛtale ſed cadit quodãmodo

a pfectione.videtur aũt q; nulla tentio ſit ad veĩale pecc

catum.ſed poteſt eſſe tentio ad ſgꝗluãdum illum a moꝛ⸗
tali peccato et ſi aliter nõ poteſt p veniale.et eſt aliud de
ſalute ſpũali et de ſalute coꝛpoꝛa li ipius ꝓximi.venialę⸗

em non cbetur niſi pena coꝛꝑalis dum homo conſiſtit &αι

in caritate.4l Ad illud autem quod dicit apoſtolus. q;
optabat eſſe anathema ꝓ fratribo.i.pꝛo ſalute fratruʒ.
dicendũ eſt ꝙ anathema accipit᷑ ibi ꝓ pena illa que etiã
aliqñ ĩiuſte infligitur.et tunc nõ ẽ ibi niſi pena tĩ.talis
aũt pena ſuſtinenda eſi:et pꝛo ſalute ſua ſpirituali et ꝓ
ſalute alterius.ſᷣm autẽ ꝙ dicit penam iuſte inflictam.
cointelligit peccatum moꝛtale ſi tota ratio iuſticie aſſit
et hoc modo nõ optabat aplus:nec optabile eſt ꝓ alicꝰ
vel aliquoꝝ ſalute. Ad illð pᷣo quod obijcitur de abꝛa⸗
ham qui videtur mentitus eẽ.dicendũ eſt ſᷣm aug.ꝙ nec
dixit falſum neq; mentitus eſt.nõ em̃ dixit eam non eſſe
vxoꝛem ſuam ſed dixit eſſe ſoꝛoꝛem ſuam.ſoꝛoꝛ aũt dici⸗
tur multipliciter quia filia erat fratris.vel ſoꝛoꝛ pt᷑ dici
ex eodem patre vel ex eadem matre genita.

¶ Nueſtio. cxxxvij. de

peccato taciturnitatis.

Abitũ eſt ſupꝛa de
peccatis coꝛdis.conſequẽter dicendum
eſt de peccatis oꝛis ſiue locutionis. et
dicitur aliquis peccare tacendo:pecca⸗
tum do locutõnis fit pluribus inodis.

veritat
tra veritatem vt in mẽdacio:cõtra bonitatẽ vt ĩ ſcurrili “
tate:cõtra rectitudiem vt ĩ cõuicio vel detractõe.Dicen
dum eſt ergo pꝛimo de pcto taciturnitatis. at᷑ ſit pec⸗
catũ tacere pʒ ꝑ hoc qð dicit greg.diſcrete penſanda ſũt
tẽꝑa ne aut cũ reſtrigi lingua dz iutiliter ſe ſoluat.aut
cũ loꝗ vtiliter pt᷑ ſemetipᷣam pigra reſtrigat.⸗ Poteſt
ᷣ queri pꝛimo vtrũ tacere ſit pececatũ. Scðo vtrũ ſit pec
catũ moꝛtale ſꝑ.aut aliqñ veiale.aliqñ moꝛtale. Lercõ
cæ cõpatõe pct᷑i taciturnitatis ad pctm locutõis.

¶ Klembꝛum pꝛimuz
AVod tacere nõ ſit pctm videt᷑ ome eĩ pcfʒ
eſt acꝰ incidẽs ex defectu boĩ.ſ̊ tacẽ nõ eſt
actꝰ ̊ nõ ẽ pct̃m.¶ Silr arguit᷑ ex illa di
föflinitòe pcti. pctm ẽ dictũ vel factũ vł ↄcu⸗
pitũ ⁊c. Qullũ aũt hoꝝ ẽ tacere.q̊ nõ ẽ pctm.⸗ Itẽ ſi ta
cere eẽt pcẽm eẽt ĩ doꝛmiẽte pctm.moxiĩe ẽ em̃ ĩ doꝛmiẽte
taciturnitas.ĩ doꝛmiẽte aũt nõ ẽ pctm. ᷓ taciturnitas ñ
eſt pertm. ¶ Cõtra aug.ſuꝑ illud Math.xviij. Quotiẽs

— . ☛

dñe ĩ me peccaui

ſiẽ̃ ꝗ penitẽti nõ idulgʒ. tacẽ ẽ pcrm.¶ Itẽ ꝑS. OQm̃ ta⸗

catũ ̊ tacẽ ẽ pct᷑ʒ. Itẽ ſuꝑ illð.xvj.iob. Si tacueo nõ
recedet doloꝛ meꝰ.glo.hocipᷣʒ ãpliꝰ ꝙ tacet genuit qꝛ ſe
tacẽte ꝓuerſoꝝ culpas excreſcẽ ſpirit.Ae⸗ eeer⸗
tacẽdi tpᷣs loqndi.ſi qᷣt acet hõ cuʒ dzʒ loq petm ẽ.vn die

tra bonitatẽ.et cõtra rectitudiem. Cö p. Nr

tfr meꝰ ⁊ dimittã:ñ paſſim iubʒ peccãa S
ti dimittẽ ſ̊ penitẽti.ita peccat ꝗ vidẽs frẽm peccac tac Peqs
dim itte ßᷣ penil ccat ꝗ peccae tacʒ
cui ueterauerũt oſſa mea. Ynueteratõ t᷑ offiũ defect? ẽ ⸗ Sih. 2
ſoꝛtitudis ſpũał.defectꝰ at̃ foꝛtitudis ſpũał ñ ẽ niſi ꝑ bee Ga⸗

he ſen

8
ſe
ei⸗

S

2—
—
—
R

aae
rene/

Elde

–

ſch 1 aer.

„

¶Mueſtio

———

grego. Inmogeratum ſilentum ſi culpa nõ eſſet. ꝓphe
ta nõ dixiſſet. ve mibi qꝛ tacui.¶ Ao qð dicendũ.q ta⸗
cere aliq eſt actus virtutis.vnde dicit grego.os diſere
tum et ↄgruo tꝑe vox aperiat ⁊ ruꝛſum ↄgruo tꝑe taci⸗
turnitas claudat. Aliqñ vo eſt nomen vicij ſicut ſupra
ha bitũ eſt. ¶ Ao illud qð obijcit᷑ ꝙ tacere non eſt actus
Dicendũ ꝙ actus dupliciter accipit᷑.vel ꝓut eſt ↄmune
ad oꝑari ⁊ nõ oꝑari.ſicut babet᷑.vij.ad ro.operor et nõ
oꝑor ꝑtes ſunt eius qð eſt oꝑor. et ſᷣm hoc dicitur tace⸗
re actus.ſed non dicit᷑ actus peccati:niſi inqtum refert᷑
ad voluntatẽ. put aliquis ex volũtate tacet cũ tacere nõ
debet. Si vo accipiat᷑ actus ꝓprie.tacere non eſt actus
nec eſſet peccatũ niſi ꝓut actus volũtatis cadit ſuꝑ ipᷣm
boc patet ſolutio ad ſcðᷣm.¶ Ad obiectũ nᷣo de doꝛmi
ente dicendũ eſt.ꝙ tacere nõ eſt peccatum niſi cũ ↄgruit
loqui ⁊ debet᷑.hoc autem nõ eſt in doꝛmiente..j Si vo q
ratur in quo genere pcti ſit.vtrũ in rõne delicti vel com
miſſi.dicendũ eſt.ꝙ in rõne delicti.tacere aũt nihil alið
eſt qᷓ; nõ loꝗ in eo ꝗ poteſtatem habet pro loco et tꝑe ⁊
alijs circũſtantijs.vnde cũ teneat᷑ loqui et nõ loquit᷑ pec⸗
cat peccato delicti.ſicut qui tenet᷑ nõ loqui ꝓ tꝑe et loco
et alijs circũſtãtijs et loquit.trãſgredit᷑.

embꝛum ſecũdum

Einde queritur.vtrum ſit peccatũ morta
le ſemꝑ.an aliquãdo moꝛtale aliqñ venia⸗
le.Et videt᷑ q aliqñ veniale aliqn moꝛta⸗
le.ſicut loqui aliqn eſt veniale aliqũ mor⸗
tale.¶ Preterea aliqñ tacet homo cũ tenet᷑ loqui.aliqũ
cũ expedit vel cũ cõgruit:ſed cũ tacet in his in quibo cõ⸗
gruit et nõ tenet᷑.vel expedit veniale eſt peccatũ.vel tac,
cũ tenet᷑ moꝛtale.ergo tacere aliqũ eſt veniale aliqũ moꝛ
tale peccatũ.ſicut dictũ eſt ex pꝛecedenti.4 auteʒz ſit
mortale habet᷑ ex hoc qð dicit grego.que corrigere non
valet increpare nõ deſinat:ne ꝓ ſe ꝑticipẽ delinquẽtium
ex ↄſenſu taciturnitatis addicat.⁊ loquit᷑ de illo ad quẽ
ꝑtinet officiũ coꝛrectõis. Item qui tenet᷑ mederi egro
to ⁊ ſubtrabit vſuʒ medicamĩs ꝓ tꝑe et loco peccat moꝛ
taliter.̊ platus dʒ mederi ſubditis cũ infirmãt᷑ ex pcto
ergo cũ tacẽdo ſubtrahat vſum medicamĩs peccat mor⸗
taliter. VUnde grego.Plerũq; nimis taciti dũ quoꝛũdazʒ
mala reſpiciũt et cũ ſilentio hnguã pᷣmũt.quaſi oſpectis
vulneribo vſuʒ medicamis ſubtrahũt.et eo moꝛtis acto

res ſunt:quo virus quod poterãt eijcere loquẽdo nolue

moꝛtis ſpũalis ĩ alio.ĩ ſeipᷣo ↄᷣhit moꝛtẽ.¶ Ad qð dicẽ⸗
dũ ꝙ taciturnitas aliqñ eſt veniale peccatũ.aliqñũ mor⸗
tale. In his em̃ ad que tenet᷑ hõ eſt taciturnitas morta⸗
le pctm.verbi gratia.cũ teneat᷑ ꝓpꝛiũ peccatũ ↄfiteri p
tꝑe debito et alijs circũſtãtijs.et mederi ꝓximo ſᷣmone
medibili ꝓ tꝑe debito ⁊ alijs circũſtãtijs.in his eſt moꝛ
tale peccatũ.Cũ aũt nõ tenet᷑ ſed expedit aut decet: veni
ale eſt peccatũ.qñ aũt hoc fuerit et q nõ difficile eſt de⸗
terminare in ſingulis.ſed ipᷣa vnctio cet que nõ ꝑmit
tit hoĩem ſibi adherenteʒ defacili errare.¶. Ad illud no
qð obijcit᷑ in ↄtrariũ.dicẽdũ ꝙ ille auctoꝛitates b. greg.
intelligũt᷑ de illo ꝗ tenetur ex officio coꝛrigere et mederi
alijs in ver bo correctõis.in talibo aũt ſi fiat omiſſio pro
tꝑe debito erit moꝛtale peccatũ. vnde dicit᷑ in eʒechiele.
xxxiij. Si ſpeculator viderit gladiũ veniẽtẽ.⁊ nõ inſonu
erit buccina ⁊ ꝓpls ſe nõ cuſtodierit: veneꝛitq; gladius 2
tuleꝛit de eis aiam:ille in inigtate ſua captꝰell.ſanguinẽ
aut eius de manu ſpeculatoꝛis requirã. ¶ Sʒ poteſt q;⸗
ri ꝓpter illud verbũ qð dicit᷑.xx.ecci. homo ſapiens ta
cebit vſq; ad tps.qð ſit illud tps.ſi em dicat᷑ tᷣs opoꝛtu

runt. taciturnitas eſt pctm enaaed Noage eſt

nũ eo ꝙ ante illud tpᷣs nõ dicat᷑ eſſe peccatũ.et hoc vide

tur dici ſuꝑ illud.xx.leui.lir qui patit᷑ fluxũ ſeminis
⁊c glo.quid eſt ſermo niſi ſemen.ꝗ dum oꝛdinate mitti
tur mens quaſi vterus impꝛegnat᷑ſi aũt impoꝛtune pol
ec mene⸗ e generãdi ꝑdit vᷣtutẽ.et ri tn om̃i
io eſt tempus ⁊ oportunitap. et.xxy. ꝓuerb.mala

GBo Pret e—. 4 porA n weui
e Pur I Et we

5.

2

nr

2—

ciue/peccatur taciturnitate ab eo cui incũbit officiũ pꝛedica⸗ ſ J.
tõis vel corꝛectõis: ¶ Reſpondendũ eſt.ꝙ aut intelligi Pepona

cxxxviij.

aurea in lectis argenteis qui loquit᷑ verbum in tꝑe ſuo.
glo.qui verbum dei oportune nouit iuxta audientiũ ca⸗
pacitatẽ pᷣdicare.modo extra modo iuxta lr̃am replicat

modo ſuauioꝛes ſpũaliũ ſenſuũ floꝛes pandit.⸗ Sed vi

det᷑ ↄtrariũ ꝑ hoc qð dicit᷑.ij.ad thi.vlt. Predica vᷣbuʒ

inſta opoꝛtune importune. importune eſt pꝛedicandũ
&non eſt erpectanda opoꝛtunitas.qñ ꝗ̊ dicendum eſt ꝙ;

tur oportunitas ex ꝑte aliquoꝝ audientiũ et aliqͥrũ nõ

S Mſpe aut er nulla pꝑte. Si ex parte aliquoꝝ intelligit᷑ oportu⸗

nitas:ex paꝛte alioꝝ nõ:nihilominus eſt predicandũ.⁊

hoc eſt qð dicit predica verbũ inſta opoꝛtune impoꝛtũe.

glo.opoꝛtune qtũ ad eos quibo placet: impoꝛtune nolẽ⸗
tibo. Et dicit Nuguſtiuus.Sonet verbũ tuum volẽtibo
nolẽtibus oportune impoꝛtune.inuenit locuʒ vbi requi⸗
eſcat:terrã vbi germinet.licet aliqui ſunt in terra petro
ſa. Si vo nõ placeat auditoꝛibo tũc cũ audit ꝓdeſſe ni⸗
hilominus poteſt in poſterum:⁊ adhuc dicit᷑ predicare
opoꝛtũe impoꝛtune.Añ glo.tu quið opoꝛtune agis ſed/

importunus videris ei qui libenter nõ audit. hoc aũt at

tendendum eſt ſi credetur ipos eſſe coꝛrigibiles. Si vᷣo
ſunt incoꝛrigibiles.nõ dicit᷑ oportunitas. et tũc eſt tpᷣs
tacendi. Vnde ſuꝑ illud.noli arguere deriſoꝛẽ.aliquoti⸗

ens ab eius coꝛrectõe nõ tue timiditatis ſed dilectõnis

gꝛatia eſt ceſſandũ.Et dicit᷑.vij. math.Qolite ſanctũ da

re canibo neq;ʒ margaritas ꝓijcite ante poꝛcos.ꝑ ſanctũ
intelligit᷑ verbũ pꝛedicatõis qð nõ debet coꝛrũpi.corrũ⸗
pit᷑ aũt in alijs cu ſunt impugnatoꝛes veritatis ⁊ ↄtem⸗
nentes. Vnde dicit caſſiodoꝛus.graue peccatũ eſt obſti
natis pꝛedicare.et ideo dici.v.amos. Prudens in illo
tꝑe tacebit.vbi dicit glo.lidẽs vir eccleſiaſticus incoꝛ⸗
rigibiles.ſubtrahit coꝛrectõem ne videat᷑ ſanctum dare
canibo.¶ Sed gov eſt qð dicit᷑ Eʒe. ꝙ ipᷣe loquat᷑ ad do⸗
mũ exaſperãtẽ.cũ domus exaſperãs videat᷑ dici ꝑꝑls in⸗

coꝛrigibilis. Ad quod dicendũ.ꝙ nõ dicit᷑ hic hõ exaſpe

rans ꝑ incoꝛrigibilitatem ſᷣ̊ ꝑ drñtias peccatoꝝ.Ende
gre.Qoli eẽ exaſꝑans ꝑ incorrigibilitatẽ.ne tibi omiſſa
tacendo:⁊ maledicta no increpando wum exaſt
cut illi maleficiendo/“ iοo⅞¹wt P Pn ge

querit᷑.vtrũ predicãdũ ſit illis qͥs ſcit incoꝛrigibiles.qð
videt᷑ ꝑ hoc 2 petrus pꝛedicauit ſy moni mago dicens.
pmam age a
trus eum pniam nõ acturũ: Ea⸗ omnibo iuſſus eſt p̃di⸗
care.ſuũ facit officiũ. vt ille ſit inexcuſabilis. Et in.xv.

Johis dicit.Si nõ locutus fuiſſem eis peccatũ nõ hbabe

rent.nũc aũt excuſatõem nõ hñt de peccato. Sed cũ ſci⸗
uit eos dñs penitẽtiaʒ nõ acturos.nũꝗd predicauit eis

vt augeret᷑ malicia eoꝝ qð nõ videt᷑.immo ꝙ potius ta

cendũ ſit Fm ꝙ dicit gre. Cum oſpiciũt qꝛ vitã auditoꝝ

loquendi lucrari nõ poſſunt:tacendo ſcientiã ſuã abſco

dũt.vt cum herodes interrogaꝛet ihᷣm multis ſermoni⸗

bus nihil ei reſpõdebat.⸗ AVo qð dicendũ.ꝙ h̊ qð petꝛꝰ
dixit nõ tm̃ fuit vt ſuũ faceret officiũ: ſed ne alij falleren

tur ꝑ maliciã ſymonis magi.Vñ di in glo.coꝛaʒ om̃ibo
arguit᷑:ne ampliꝰ ab eo fallant᷑. Illnd aũt qð dic gre.

de taciturnitate habuit aliã cauſaʒ.vñ ſubdit gre. Quo

tiens auditoꝛes nr̃i nr̃a volũt q̃i laudãda cognoſcẽ non
aũt ſua ꝑuerſa mutare:oĩno taceamus. ne ſi oſtẽtatõis
ſtudio verbuz dei logmur:eęt illoꝝ culpa que erat eſſe nõ
deſinat.et noſtra que nõ erat fiat. ⸗

Ercio queritur de patõe peti taciturni⸗
tatis ad pctm locutois (et videt᷑ ꝙ maius
ntitate.ꝓ vᷣbũ ſenece. DByogenes introgatꝰ

q̃re inter malos taceret. Rñndit.plus expedit ſapiẽti ta
cere ꝙᷓ ð ſe loꝗ.· noui em̃ multos loquẽdo paucos tacen/

¶ Occaſione dictoꝝ S. j.

hac nequicia.et dicit glo.nõ ꝙ ignoret pe

per̃m ſit in locutõe qᷓ in ſilẽtio ſiue tacitur

—— 2

. —
Ei,

—

*a nmenα ,e
ℳ en ) eſt.

J
e⸗

do circumuentos. in plurib eſt peccatũ locutionis qᷓ;
taciturnitatis.quid em̃ aliud eſt cirũueniri niſi ꝑ indi⸗
ſcretõem ſermonis ſeduci.¶ Similiter idẽ accipit᷑ ꝑ ali

tiens. locutũ eſſe aliq penitet: tacuiſſe nunẽp. 4. Prete⸗
rea.iij. Jaco.dr.ꝙ lingua eſt vniuerſitas iniꝗtatis.de
ſilẽtio ſiue taciturnitate nihil dr.ꝗᷓ maius mali eſt locu
d, F'r is ꝙ taciturnitans. Cone maius eſt bonũ locuti
Caαο 9 NMa tEa vei * aleyonis ꝙᷓ ſit bonũ ſilẽtij.q; tacẽdo ſibi ſoli pꝓdeſt.loquẽdo
w. vrtilis eſt libi et alijs. 5petm qð opponit locutõi maius
e enſuc) tecere erten 2 ey eſt Fein qð opponit᷑ ſilẽtio. ß perin Lelturnnari op⸗
Cs .Ges . plrg seni ſplo, ponit᷑ rirtuti locutõis:pcẽm vo locutõis opponit᷑ bono
E Pe. EP PE ſientij: ergo maius cſ pekth taciturnitatis ꝙᷓ pctm lo⸗
P, † Ver 17 cutõnis. IOtẽ ſuꝑ illud.vir linguoſus nõ diriget in ter
ra.pꝑfectius eſſet omes audire ſponſuʒ cũ iohe ꝗ non tiſtu/
ga udebat q; docebat ꝙ; qꝛ audiebat. ſicut habet in iohẽ
Hamicus ſponſi ſtat et audit ⁊ gaudet ꝓpter vocẽ ſponſi:
bᷣ ꝓpter impitos neceſſe eſt loqui aliqn vt doceant. gau⸗
diũ ꝗ̊ ſit taciturnitatis ⁊ ſponſum audiẽdi in volũtate.
vox doctrine ſit in neceſſitate.cũ & ſilentiũ malũ oppona⸗
₰ „ 3n tur ſilentio bono.locutio vᷣo maia oponit᷑ locutõni bo⸗
P. Airxg. eſr medh en nh an eſt ne:maioꝛ aũt ſit ꝑfectio in andita ſponſi cũ ſilentõ bono
me) & ae;: ꝙᷓ ſit in ipᷣa locutõe vtili:erit magis malũ ſilentiũ inde⸗
bitum ꝙᷓ locutio indebita.¶ Item videt᷑ magis debẽ eẽ
p̃ceptuʒ de tacẽdo qᷓ; de loquẽdo.pꝛonus em̃ bõ eſt ad lo⸗
quẽdũ.Eñ ſuꝑ illud pᷣs.vt nõ delinquã in lingua mea.
Ko⸗ b fruſtra eſt lingua in humido qꝛ defacili labit᷑.et
ſuꝑ illud.iij. Yaco.lingua eſt ignis ⁊c. cũ fere ſit impol⸗—⸗
ſibile vitare pctm lingue ⁊ a ꝑfectis nõ quicũq; debʒ ap
petere magiſteriũ.pᷣceptũ aũt ad hoc datũ eſt vt cobibe
at ſe bõ a delicto.nõ aũt ita pꝛonus ẽ homo ad peccatuʒ
taciturnitatis.q̊ magis dandũ eẽt pᷣceptũ de tacẽdo qᷓ; P
ceptũ de loquẽdo.pᷣceptũ em̃ de tacẽdo cohibẽ oʒ a vicio
locutõis.pᷣceptũ vᷣo locutõis a vicio tacit᷑nitatis.¶Ad
qð dõᷣm.qꝙ; maius dr̃ pctm pct᷑o.vel qꝛ in pluribo peccat᷑
et ſᷣm boc maius dr peccatũ locutiõis ꝙᷓ taciturnitatis.
vel maius dr̃ peccatũ qꝛ occaſio ſiue cã eſt maioris dam
ni.ſᷣm hoc pcẽm taciturnitatis eſt maius:qꝛ ꝑ ulud ſub⸗
trahit᷑ vtilitas locutõis que eſt maior vtilitate ſilentij.
Ad obiectũ aũt dicendã eſt. prima rõ ſumũ er com
ꝑatõe ſᷣm pluralitatẽ delicti.et ſimiliter ſcda ⁊ ſimiliteꝛ
tercia.ꝗ¶. Ad obiectũ aũt ex alia ꝑte dicendũ ꝙ pꝛima rõ
. reſpicit cauſaʒ maioꝛis damni.et hoc mõ pet᷑m tacitur⸗
. nitatis eſt maius.. Ad ſcdᷣo vᷣo obiectũ dicenduʒ eſt.qꝙ;
pctm taciturnitatis opponit᷑ honitati locutõnis.et oſpo
5 nit ſilentio bono:dᷣ aliter et aliter.ratõne em̃ oppoſitõis
lubſin actu opponit᷑ bonitati locutõis.rõe pᷣo qualitatis ma
nente in ↄſimili actu oponit ſilentio bonoſſilentiũ autẽ
bonũ in ̊ audit᷑ vor ſponſi: habet quanda bomitateʒ. ct.
ratõne ſilentij qꝛ ſilet ab eo a qͥ ſilendũ eſt. ct babʒ boni
tatẽ rõne auditus vocis diuine.ratõne eius dr hr̃e pfe⸗
ctõem licet vᷣo ei oponat᷑ taciturnitas mala rõne illius
ꝑfectõis.nõ tñ eſt maius pctẽm ꝙᷓ peccatũ locutõnis.pec

A- 2 4
SR nur veſere 1 ſp De er
. varas A πι α vez 7 p 46 3 vo r-

tur ꝙ ſit maius ſed ecõtrario.⸗!. Ad illud vᷣo qð queri
q̃re magis eſi pᷣceptũ de locutione qᷓ; de ſilentõ.dicendũ
eſt ꝙ locutio pluribo modis habet rõnem bonitatis. et
quo ad ſe:et quo ad ꝓximũ.Preceptũ aũt ſilentij babet
. bonitatem quo ad ſeſprecepta aũt affirmatiua aliter ſe
habent q́; negatiua.negatiua em̃ ſunt ad cobibenduʒ a
malo:affirm atiua dᷣo vt ꝓficiat homo in bono.quia er⸗
go cum ꝓficit magis proficit loquendo ꝙᷓ; tacendo.ideo
magis eſt preceptuʒ in ſacra ſcriptura d bonitate locu
tionis ꝙ; de bonitate ſilentij.cum tamẽ pluribus modis
poſſit eſſe taciturnitas bona/ſò multiplicius poteſt eſ⸗
ſe bona locutio

to locutionis. et primo de mendacio.

ud verbũ ſenece. Sis rari ſermonis ipᷣe.ſed loquẽtiũ ba ne⸗
won H

ille qui iocoſe dicit mendaciũ nõ videt᷑ habere intentõeʒ

8
catũ em̃ locutõis plus ↄtrariat᷑ eidẽ.et ita ex hoc nõ ſeꝗ l

Onſequenter dicẽ⸗⸗

dum eſt de peccato qð eſt in locutõne.⁊
pꝛimo ↄtra veritatẽ.veritas autẽ aliqũ *
ſtruit᷑ ſicut in mẽdacio.aliqñ ↄtemni r er
tur ſicut in ꝑiurio:aliqñ impugnat᷑ ſiẽ 4 6 mi
in ↄtentone. Pꝛimo ꝙ dicendũ eſt de mẽdacio. ¶ Circa e ne
qð querendũ eſt quið ſit mendaciũ.Scðo vtrũ menda⸗ en
ciũ ex aliq circũſtatia poſſit fieri bonuʒ. ſicut occidere ð
circũſtantiã trabitK ad bonũ.Tercio vtrũ omne menda⸗ tun
ciũ ſit peccatũ.Quarto vtrũ omne mendaciũ ſit pecca⸗ m̃⸗
tũ moꝛtale.Quinto votruʒ ꝑfectis liceat mentiri.Sexto fſfe
c mendacijs ſm differentias ꝑſonaꝝ dicendũ. Septio ”è”Rñ
de ſpeciebo mendacij. Octauo de ↄꝑatõe ad ſuum oppo⸗ ſe

ſitũ in dicendo. tent
(Mlembꝛuz pꝛumnuz n
eee —. ſ(ent ue
SIrrxca pꝛimũ ſic dicit augꝰ.in li.de menda⸗ Rae e
cio.Mendaciũ eſt falſa vocis ſignificatio en d
cũ intentõe fallendi.et H ideʒ babet i glo.
ſuꝑ illud ps.perdes om̃es qui loquuntur

.— ⸗ ——— = 214* — . „ — . . .
mendaciũ.⸗ bijcit᷑ aũt otta bãc diffinitõeʒ.ↄtingitſi Ver
mulatõem facere in oꝑibo ſicut in pᷣbis. VUñ ſicut mẽda⸗ H
eblarc hrth icut in bere Eie ſeem ti
ciũ eſt in falſis verbis:ita in oꝑibo ſimulatis.&̊ nõ tm̃ eſt ne. I
mendaciũ falſa vocis ſignificatio.l Itẽ aliquis dicit a⸗
liqð verũ et tñ intendit fallere:oſtat ꝙ ipᷣe peccat.et non 6
videt᷑ reduci ad aliud genus pcti ꝙᷓᷓ ao mendaciũ.ꝗ̊ non

vniuerſaliter eſt mẽdaciũ falſa vocis ſignificatõ. ¶ Itẽ

fallendi.immo vult bene ꝙ alius cognoſcat ꝙ vult dice.-
re falſum.ꝗ̊ nõ ↄuenit omi mendacio.¶¶ Similiter videt
ce mendacio officioſo.aliquis em̃ dicit falſum vt ſaluet
aliquẽ. pꝛincipalis intentio eius fuit circa ſalutẽ alteri⸗
us.̊ nõ eſt pꝛincipalis intentio fallendi. eſt tñ mendaci
um:ꝗ̊ᷓ nõ ↄuenit om̃i mendacio.¶ Itẽ ſophiſtee diſpu⸗ J
tando tota die ſalſuʒ dicũt et intendũt fallere.nũꝗò om —— .
dqð dᷣm ꝙ illa diffinitio generalis ẽ .
mendacij ſimpliciter. Qam ᷣm aug.reꝗrunt᷑ duo ĩ men ſo dte
dacio ſimpliciter dicto ſcʒ ꝙ ꝓferens dicat falſum: et .
intendat dicere falſum.ex qua diſpoſitõe eſt vt poſſit ali 4 1l

nes peccant.

quis falli. vt ſic ſit falſitãs ex ꝑte intendẽtis et ex ꝑte ſi⸗
gni.¶ Ad obiectũ primo dicendũ eſt.ꝙ mendaciũ non
Ipꝛie dicit᷑ in factis licet ſit ibi ſimulatõ.verbũ em̃ pꝛie
ordinat᷑ ad ſiguficandũ.mẽdacium aũt dicit᷑ a dictõne
mentis.qꝛ & mens dicit ꝑ verbũ.iðo recte dicit menda⸗
ciũ falſa vocis ſignificatio.¶ Ad ſcdᷣm vo dicẽdũ.ꝙ ille
