nõ videt᷑ ex bis aug: vel ꝙ babeãt aliquã ↄueniẽtiã · vt
vtrobiq; inueniat᷑ natura ꝑſpicui.ſᷣ aque inferioꝛes ſũt

coꝛrupti biles ille ᷣo ĩmoꝛtales.que nõ coꝛrumpunt.ſic

dicit aug. Si tñ ſunt ille aque ↄſilis nature in ſpẽ. quõ
ibi ſunt.diuie diſpoſitõi relinquendũ ſiẽ diẽ dama.

embꝛuz terciumm

Bterciũ quo querit᷑.vtꝝ illud coꝛpus mo⸗
ueat᷑ oꝛbiculaꝛiter.⁊ videt᷑ ꝙ non.qꝛ illud
coꝛpus fit ex aquis.ſed aque naturaliter
ferunt᷑ deoꝛſũ:eꝛgo ⁊ illud coꝛpus natura
liter ferẽ deoꝛſũ.&̊ nõ mouet᷑ motu oꝛbiculaꝛi ſed recto.
Cõtra iſtud coꝛpꝰeſt nobiliꝰꝙᷓ ſit firmamentũ ſiue ce

luũ ſtellatũ.cũ oꝛdinet᷑ ſupꝛa illud.g̊ mouet᷑ motu nobili⸗

oꝛi: ſed firmamẽtũ mouet᷑ motu oꝛbiculaꝛi.ꝗ̊ multofoꝛti⸗
us celũ aqueũ ſi mouet᷑.mouet᷑ mot u oꝛbiculaꝛi.⸗ AdD
obiectũ aũt in ↄtraꝛiũ dicendũ.ꝙ aqua dẽ dupłr. Vno
mõ aqua dr elementũ inferiꝰↄiunctũ terꝛe.⁊ huiꝰeſt mo
tus rectꝰnaturatr tendẽs deoꝛſũ.⁊ fm hanc rõem aque
nõ dicit᷑ celũ aqueũ.Alio mõ dẽ aqua ↄmunit.ſcʒ mate
ria coꝛꝑm.nõ tm̃ inferioꝝ ſed etiaʒ ſuꝑioꝝ ſᷣm qð dicit᷑
HBeñ.j. Spũs dñi ferebat᷑ ſuꝑ aquas.⁊ ſᷣm hanc rõem
dẽ iſtud celũ aqueũ lʒ maioꝛis ſit iã nobilitatis ſiue ſpe
ciei nobilioꝛis.

Miembꝛzꝛum quaꝛtum

ODquaꝛtũ quo querit᷑.q neceſſitate ſint aq̃
ſuꝑ illud firmamentũ ſiue celũ aqueũ.cũ
em ſit multitudo celoꝝ.quodlibet celũ hĩr
ſnũ locabile 'ᷣm ſuã naturã. Empirꝛeũ an

—+

NQelos. firſnamẽtũ ſtellas: aeꝛeũ ethereũ volatilia. aqᷓ
aquatilia. teꝛra aĩ antia.q̊ aqueũ celũ ſuuʒ locale debet
pꝛe:ſi ergo nõ habet.videt᷑ natura ſuꝑuacua. Si dica⸗

tur ꝙ eſt ad tꝑandũ caloꝛẽ. Contra ſolũ humidũ inflam
mabile eſt. m ꝙ potentiã habet ad ſiccũ. relinquit᷑ er⸗
go. ſi celũ ſtellatũ nõ habet naturam ſicci:.q; non habet
naturã leuis vel grauis. videt᷑ ꝙ nõ habet naturã infla⸗
mabilẽ.⁊ ita nõ indiget aliquo qð temꝑet eius caloꝛem

Nuinquageſima

Sed videtur ꝙ ſit ad ſernuandũ eſſe in rebo generabili
bus ⁊ coꝛruptibilibus.quia coꝛꝑa citra celum ſtellatuʒ
cõtraꝛietatem habẽt.ſed vnũ ↄtraꝛiũ coꝛruptiuũ eſt alte
rius.om̃ia ergo bmõi ᷣm qualitatẽ ſunt actiua ⁊ paſſi⸗
una.ergo nullũ hoꝝ eſt vnifoꝛmit por ſaluatiuũ. Itez
neq; ſiellatũ.quia ibi eſt diuerſitas ſtellaꝝ.q ſm radio
ſitateʒ habent maioꝛem ↄſeruatõz vnius rei q; alterius
ergo ſellatũ nõ eſt vniſoꝛmiter boꝝ ↄſeruatiuũ. ꝗ̊ oꝑtet
aliud eſſe qdð vnifoꝛmiter om̃ia ↄſeruat.ſed hoc nõ ẽ em⸗
pirꝛeũ.qꝛ hoc eſt angelis xputatũ ⁊ gloꝛificatis coꝛpo⸗
ribus:⁊ nõ ad actionẽ.qꝛ nullũ motum.ergo aqueũ ce⸗
lum cũ habeat motũ vnifoꝛmẽ.facit vnifoꝛmitatẽ in in⸗
ferioꝛibus.¶ & aũt moueat᷑ ꝓbatio.In pꝛincipio crea

uit deus imobilia.ſcʒ celũ quod nõ eſt motũ.et terꝛam q̃

nõ ſᷣm ſui totalitatem mouetur.⁊ media natura flexibi
lis.fuit ⁊ mutabilis.⁊ inſuper habens naturam flexibi
litatis.Cum aũt dicit᷑ ſpiritus domini ferebat᷑ ſuꝑ aq̃s
per aquas deſignantur media que habent natur am fle⸗
xibilitatis.quia om̃is mutatõ rerũ debebat fieri exr eis:
pꝛincipaliter em̃ fiunt mutationes circa naturam aque
aeris.in teꝛra aũt nulla fit niſi aer vel aqua ingrediat᷑
Sed dupliciter dicitur mutabile vł quod in ꝓpinqua di
ſpoſitiõe eſt ad motum.vel quod eſt ad motum:ſed con⸗
ſiat quod actu mouetur.nobilius eſt eo qnod mobileẽ.
actus em̃ qui nõ coꝛrumpit nobilioꝛ eſi potentia. Vnde
motus in mobili nõ coꝛrumpẽs ſubiectum ſuum.nobili
oꝛ eſt ſubiecto ſcʒ inqtuʒ mobile eſt:illa ergo aquoſa na
tura media. duplicem habuit naturam. vnã que ſempeꝛ
fuit in motu.aliaʒ que in potentia fuit in motu: ⁊ ille ꝗ
actu ſemꝑ eſt. nobilioꝛ eſt. Cum ergo celum criſtallinuʒ
ſiellatum ſuꝑioꝛa coꝛpoꝛa ſint alijs coꝛpoꝛibo medijs.
relinquit᷑ ꝙ ſempeꝛ mouebunt᷑. Itẽ eſt motus diurnus
qui ↄſeruat res in eſſe.conſtat ergo ꝙ ille erit alicuiꝰcoꝛ
poꝛis.⁊ nõ niſi vnifoꝛmis in toto ⁊ in ꝑte:ſed hoc nõ eſi
celũ ſtellatũ.ergo erit aqueũ. (er ponſio ↄcedo ꝙ ſic
eſt.⁊ hoc fuit vtilitas ⁊ neceſſitas ponendi ipᷣm.qꝛ cum
alia coꝛpoꝛa ſint pꝛincipia generatiõis ⁊ coꝛruptionis
m diuerſitates motuum. ille vo ſm ↄfoꝛmitatem motꝰ
ſui facit cõſeruationẽ rerũ in eſſe.Eſi em̃ quedam conti
nuitas inter celos. vñ cum ipᷣm continue mouet᷑.mouet
celum pꝛoximi.⁊ illud vlterius ꝓximum. ita facit que
poſſibilia fuerunt ad motum actu moueri. ? ita conſer⸗
natiuuz eſt rerum in eſſe.¶¶ Ad hoc qð obijcitur ð oꝛna⸗
tu. dicendum eſt.quod nõ eſt neceſſe quodiibet celuʒ ha
bere ſuũ oꝛnatũ a ſe ſepaꝛatũ vt celum olimpium ⁊ igne
um.eodem modo criſtallinũ ñ eſt neceſſe ꝙ habeat oꝛna
tum a ſe ſeꝑatum.ſed neceſſe eſt.ꝙ alicnius ſit vtilitatis
pꝛopter aliquid factum. In his aũt nõ eſt diffinienduʒ
ſed quantũ dicit ſcriptura accipiendum. vñ aug. quõ ⁊
qualeſlibet aque ibi ſint.eas eẽ minime dubitamur:ma
ioꝛ eſt huius ſeripture auctoꝛitas.q; omnis humani in⸗

genij capacitas. .
embꝛum quintum

quintũ quo qꝛit.qualr dicat᷑ celũ.cũ eĩ
ſcriptura veteris ⁊ noui teſt.nõ nominet
aquas illas celũ. ꝗpter ꝗd ſancti expoſito
roes aquas illas celũ aliqũ nomĩaueꝛũt:cũ
criptura ſacra ſꝑ dicat aquas ſuꝑ celos.Empiꝛreũ em
dẽ celũ celi.⁊ firmamẽtũ dẽ celũ.⁊ etheꝛ dẽ celũ.ꝛ ita ð
alijs. 4 Rñſio ꝙ cũ celũ qð eſt firmamẽtũ ex omi ꝑte ci⸗
cũdabat terꝛam.qua ratõe eẽnt aque ſuꝑ vnã ꝑtẽ eius
cadẽ rõe eẽnt ſuꝑ aliam. ita indifferent ſuꝑ oẽm.⁊ ita
in modũ celi eſſent expãſe.⁊ videbãt differentẽ naturam
ab empirꝛeo ⁊ firmamẽto.vnde celum intermedium de
nominauerũt.denominando a materia aqueũ.a diſpo⸗
ſitione pᷣo materiali criſtallinum.quia ſic criſtallus ha⸗
bet perſpicuitatem cum luce.⁊ ita illud celum. non ꝙ
ſit ibi congel atio aquaꝛum ſicut in criſtallo fm curſum
nature. ( eritur etiam qua:e non ſit mentio

ſfecit deus 2 nõ in

te hoc celo.vbi enumerant᷑ celi in pncipio Geñ ecõuer⸗

ſo.x.deutro.nũerat᷑ cũ alijs.⁊ nõ fit mẽtio ð celo trinita
tis.i¶¶ Rũñſio oꝛdinãdo coꝛꝑa ſm naturã coꝛꝑm.vltimuzʒ
debet eẽ empirreũ.qꝛ celũ trinitatis nõ eſt coꝛpꝰ.Vñ qꝛ
in li.deutro.loquit᷑ ſenſibilibo de duobo celis.ſ.de celo

aqueo.⁊ de celo ãgeloꝝ facit mẽtiõʒ.q.d.tu ſenſibił es.

ſi queris locũ di.nõ queris niſi ĩ ſenſibilibo.⁊ nõ in inſẽ
ſibilibo. In pꝛincipio em Geñ.nõ loquit᷑ de celo aqueo
qꝛ illa oꝛdinatõ eſt Fᷣm quaʒ facti ſũt celi:ſed adbuc fuit
aqua ibi ſub natura poſſibilis.⁊ nõ fuit vnũquodq; di⸗
ſpoſitũ pᷣm differẽtiaʒ actualẽ. Vñ nõ inuenit᷑ ibi de aq̃
ꝙ ſit celũ.qꝛ aqua refert᷑ ad illas aquas que hñt poſſibi
litatẽ.vt ex eis fiãt res. Ex his que dicta ſũt patet ſitus
celi criſtallini.quia pꝛoximo poſt empiꝛreum.
(Membzumſertum
D ſextũ quo querit᷑ de oꝛdine verboꝝ cõ⸗
curꝛũt quatuoꝛ aꝛticuli.¶ Pꝛimꝰ cũ mul⸗
totiẽs dictũ ſit dixit deꝰ.v. tot ſint verba.
Scdus quaꝛe in ope ſcdᷣe diei additũ eſt
oꝑe pᷣme diei.⸗ Tercius vtꝝ firmam̃
tum quoo eſt in medio aquaꝝ factũ ſit er eadẽ materia
vel ex aqua. Quaꝛtꝰ vtꝝ cum vocauit firmamẽtũ celũ
dixit celum infirmatum.

rticulus ptmus

Opꝛimũ quo querit᷑.cuzʒ multotiẽs dictũ ſit
dixit deꝰ vtꝝ tot ſint ᷣba.qð videt᷑:factis eĩ r⸗
ſpondẽt verba.ſeo diuerſa fuerũt facta.ꝗᷓ et
inerſa vba. 4 Itẽ quotiẽs dic̃ hõ totiẽs multiplicant᷑ vᷣ

hba. 5 a ſili quotiẽs dicit deꝰtot ſũt ᷣba.¶ Contra. Job

xxxũj.ſemel loquit᷑ eꝰ ſcdðo idipᷣm non repetit.⸗ IJtem
verbũ dei eſt ↄſubſtãtiale.dicẽti.ſed nõ ſunt pła ↄſubſtã⸗
tialia.̊ᷓ nõ ſunt pła verba.i ¶ Rũñſio ꝑ boc ꝙ dicit aug.
ſuꝑ Geñ.vnũ verbũ ille ꝗ gehuit in quo dixit oĩa pꝛiuſ
q̃ facta ſũt ſingula.ſed eloquiũ ſcribẽtis deſcendens ad
paruuloꝝ capacitatẽ.dũ inſinuat.ſigillatim genera cꝛe
aturaxꝝ ꝑ ſingula reſpicit vniꝰcuiuſq; generis eternã ra
tionẽ ĩ ᷣbo dei.nec illa repetita.ille tñ repetit ⁊ dixit de
us.¶ SDicendũ eſt &̊ ꝙ veꝝ eſt ꝙ vnũ ẽ verbũ dei quo di⸗
cunt᷑ oĩa.⁊ illud no multiplicat᷑.licʒ multiplicant᷑ facta
ꝑ ipᷣm. Dicere tñ ſumit᷑ multipłr.Mã aliqñ ſumit᷑ ꝓ ge⸗

neraꝛe.⁊ ſic ẽ vnũ dicere ſiẽ vnũ verbũ.Aliqñ accipit pꝓ

creaꝛe.⁊ ſic ſucceſſiue creata ſunt ⁊ facta.diuerſis factis
rñdẽt diuerſe dictões ex ꝑte eoꝝ que dicunt᷑: ᷣbũ tñ qð
dicit.i.creat.nõ multiplicat᷑.nõ em̃ ex ꝑte dicẽtis eſt illa
multiplicatõ. Ao ſcm dicendũ.ꝙ nõ eſt ſimile ð deo
2 hoĩe in dicẽdo.ver bũ em̃ hoĩs eſt extrinſecũ a ſubſtan⸗
tia hoĩs.vñ ex alia ꝑte recipit multiplicatõʒ.vᷣbũ autezʒ
i ẽ aſubſtãtiale:vn nõ miłtiplicat᷑ Fm ſubſtãtiam.

ulus

O ſcðm quo querit᷑.cũ in oꝑe pᷣme dici ſit po
ſitũ fiat lux ⁊ facta eſt lux.⁊ nõ additũ eſt feẽ
2, deꝰ:quaꝛe in oꝑe ſcde diei additũ eſt fecit deꝰ
idet᷑ em̃ ſupuacuũ.i Aã ꝙ dicit᷑ factũ eſt ↄpletionẽ ope
ris ſignat.ↄpletõi aũt nibil addit᷑.i Ad qð videt᷑ ſic re⸗

põdeꝛe aug.dicẽs.ꝙ alit fuit qæ luce ſpũali.ſ.angelica

creatura.⁊ aliter de firmamẽto.i aʒ ãgelica creata co⸗
gnouit in vᷣbo pꝛiꝰfirmamẽtũ · deinde ĩ ſeipo.tercio in ꝓ
pꝛio.Vñ cũ dicit᷑ fiat.⁊ factũ eſt.x fecit:triplex eẽ notat
ĩ ᷣbo.in ↄgnitõe ãgelica in quo ↄgnoſcebat᷑.⁊ ĩ ꝓpꝛio ge⸗

—

nere. Aug.ſuꝑ Geñ. ditio celi pꝛiꝰerat ĩ ᷣbo dei ̃m ge

nitã ſapiaʒ. deinde facta eſt in creatura ſpũali. hoc ẽ in
2gnitõe ãgeloꝝ ſm creatã in illis ſapiazʒ. deinde ꝙ celũ
factũ eſt vt eẽt etiã ipᷣa creatura in geneꝛe ꝓpꝛio.i on ſic
aũt fuit cæ eẽ lucis ſpualis ſcʒ ẽgeli.vt pᷣmo eẽt in deo.2
cinde in ꝓpꝛio geneꝛe.tercio eẽt in ſnipius ↄgnitõe de fa
ciẽdo.¶] Sed tũc obijcit᷑ ſᷣm hoc.qꝙ tũc in teꝛcio die vł in
quaꝛto deberet eẽ ↄſimilis modꝰloquẽdi.ꝗ nõ inuenit᷑

em̃ noie firmũ ꝗd intelligeꝛe videt᷑.

nõ eſt hec rõ. Ad qð rñdet aug.vtens trãſlatiõe.lxx. di⸗
cens.⁊ ſi hec vpᷣba nõ ſint ibi.iñ ibi eſt equipollẽs.vñ po
nit hãc lr̃azʒ in tercio die dixit ↄgregent᷑ factũ eſt.et
ↄgregate ſũt aque.ql Sed adhuc poſſet obijci ð hoc qð
dicit aug.ſi eĩ eẽ in ꝓpꝛio genere eẽt ↄmune oĩbo.ſicut eẽ
in vᷣbo.⁊ eẽ in verbo ꝑ hoc qð d fiat intelligat᷑:eſſe poĩ
Aꝛio geneꝛe in pᷣma die intelligat᷑ ꝑ hoc ⁊ factũ eſt.̊ in
ſcða die ſiłr ⁊ in tercia.̊ ꝑ hoc qð dicit᷑⁊ fecitoꝑtẽt in
telligere eẽ in ↄgnitiõe angeli.⁊ ita his eẽt oꝛdo vt pᷣmo
notaꝛet᷑ eẽ in ᷣbo.deinde in ꝗꝓpꝛio geneꝛe.vltimo ĩ qgeli⸗
ca ↄgnitõe.ſed ſᷣm hoc ſicut agelus ↄgnouit in ſe firma⸗
mentũ factũ.ita in ſe ↄgnouit ſe factü.ꝗᷓ nulla eſt differẽ
tia.iõ videt᷑.ꝙ qꝛ alius eſt modꝰ loquẽdi in hoc ſcdðo die
qᷓᷓ in alijs.pter hoc dico ſine p̃iudicio melioꝛis ſnĩe.q;

in om̃ib oꝑibo intelligit᷑ triplex eẽ.in dro tanqᷓ in pᷣnci⸗

pio.eẽ in ꝓpꝛio genere.⁊ eẽ ad ipᷣm inqᷓtũ eſt finis.⁊ ita
notat᷑ ꝑfectio.Sed duplex eſt eẽ ad ipᷣm initũ eſt finis
vt in ſe ſit ad ipᷣm vt a finẽ.⁊ vt rõnalis creatura ſe et
alia reſerat ad cũ tãꝙᷓ; finẽ. ⁊ hec vocat᷑ ꝑfectõ ſcdᷣa.vt
Soñderet ꝙ hec ꝑfectio ſcdᷣa nõ fuit in rõnali creatura
ãgelica quo ad oẽm ãgelũ.⁊ hoc ꝓpter oꝑa eoꝝ que fue⸗
rũt ĩ ſeda die.vñ ñ dixit vidit de qꝛ bonũ ẽ.ſ̊ vt onderet᷑
ꝙ nõ defuit pᷣma pfectio. ꝓut res in ſe refert᷑ ad deũ tan
ꝙ finẽ.dictũ eſt.⁊ fecit deꝰ. Eñ hugo foꝛtaſſe qꝛ binaꝛiꝰ
ſignũ eſt diuiſiõis.q pꝛimꝰab vnitate ꝓcedit.ſacramẽtũ
magnũ ↄmẽdat᷑.⁊x nõ ſũt laudata oꝑa ſcðᷣa.nõ qꝛ bona
nõ eẽnt.ſed qꝛ maloꝝ ſignũ eẽnt:pꝛia em̃ oꝑa fecit deus
? illa oĩa valde bona erant.ꝗbo vo incrat coꝛruptio.nõ

Nerat ꝑfectõ.ſed venit deinde dyabolꝰ hõ.⁊ fecerunt

ipi oꝑa ſua.a erãt oꝑa ſcdᷣa poſt pᷣma.mala poſt bona:⁊⸗
noluit deꝰ videre oꝑa iſta qꝛ mala erãt.lſed que ꝑ ſapiaʒ
vidit.ꝑ iudiciũ aꝑpꝛobabit.( Si vᷣo obijciat᷑. ꝙ in alijs
diebo nõ eſt dictũ ⁊ fecit. Rñdendũ eſt.ꝙ in illo qð dicit
⁊ vidit deꝰꝙ eẽt bonũ.intelligi etiã dat᷑⁊ fecit:ꝑfectõ eĩ
ſcdᷣa ponit pꝛimã.⁊ nõ ecõuerſo.⁊ iõ cũ dr vidit de eſ
ſet Artie 7 fec.ĩ quo notat᷑ ᷣma ꝑfectio.
rticulus tercins

. D terciũ quo querit᷑ de ipo ſirmamẽto ꝙ ſa⸗
ctũ eſt ĩ medio aquaꝝ. Atꝝ ex eadẽ mateꝛia
factũ eſt. ſi factũ eſt ex eadẽ materia.quõ

dẽ firmamẽtu cu natura aque ſit fluribilis. Si vo non

er eadẽ materia ſed ex alia.quõ dictũ eſt ꝙ factũ ſit ĩ me
dio. mediũ em ↄmũicat cũ extremis.¶ Pꝛeterea qrit᷑ de
figura firmamẽti.vtꝝ ſpericã hẽat figurã.⁊ videt ꝙ ſic

ꝑ hoc ꝙ oꝛbiculaꝛit mouet᷑.⁊ hoc ex ipis ſtellis dephẽdi
tur.¶. ꝛeterea.ſi poſſet ex oĩ ꝑte radiꝰocli dirigi notuʒ

eẽt ꝙ ex oĩ ꝑte ↄnexũ videret᷑. Sed ſi hocẽ.qd eſi qð dicẽ
ps. Extendẽs celũ ſicut pellẽ. Alibi vᷣo ſic dicit Aug.ſu
per Geñ.ponit᷑ ꝙ celũ ſit ſicẽ cameꝛa.¶ Pꝛeterea.ſi fir⸗
mamẽtũ mobile eſt. quõ dẽ ꝙ eſt firmamẽtũ. firmamẽti
B (oas dicẽdũ. ꝙ
celũ qð dẽ firmamẽtũ videt᷑ eẽ ex eadẽ mateꝛia infoꝛmi.

te qua dr. ſpũs dñi ferebat᷑ ſuꝑ aqs nõ tñ ex eadẽ mate⸗
ria ꝓpꝛia.ĩmo ſic differt celũ criſtallinũ a firmamẽto. et

aque inferioꝛes ↄgregate ĩ vnũ locũ.differũt a firmamẽ⸗
to ita differunt materie ſinguloꝛum.¶ Ad ſcom dicẽdũ
ꝙ ſperice eſt figuꝛe ſicut atteſtant᷑ phᷣi: ⁊ depꝛebendunt
hoc ex motu. aũt dicit᷑ eẽ ſicut pellis hoc nõ eſt ſicut
pellis extenſa in rectum.ſed ſicut pellis veſice que extẽ⸗
dit᷑ in connexũ.Vnde nõ eſt ↄtrariũ in illa littera quazʒ
ponit AUugu.ꝙ extenditur ſicut camera:camera em co⸗
tegit exiſtẽtes i ea.ita celum ex om̃i paꝛte ↄtegit.⸗ Ad

teꝛcium dicendum.qꝙ; non eſt contraꝛiuʒ firmamento eẽ

mobile er omi paꝛte vel moueri.firmamentum em̃ dicit

non pꝛopter ſtationemn. ſed pꝛopteꝛ firmitatem. ? intraſ

greſſibilem terminum aquarum ſuperioꝛum.

t di
WI
cle
i
nte
küi
n
Netin
n
ogel⸗
a
dſſer
vde
r
ei⸗
zita
inis
ſeet
,N
ture
eſe⸗
ent
ian
ns

Nus
0h
runt
mnn
pz
alis
Nit
ei
re

Mueſtio
Articulus quaꝛtus

ti
Rticulꝰ q̃rtꝰoccurꝛit h̊ qʒ ſeqt. Vocauit ſir⸗
mamẽtũ celũ.Pt᷑ ei qri.ſi ĩ pᷣncipio dixit celũ
Nifoꝛmit. ſicut exponũt ſãcti.nũc aũt vt plene
Afoꝛmatũ. Vlidet᷑ ꝗꝙ nullũ aliud ſit celũ in foꝛma ꝑfecta
nmiſi fir namẽtũ.⁊ ita nec celu empirꝛeũ nec aqueũ.cũ tñ
ſint ſuꝑioꝛes celi.ꝗ Ad qð videt᷑ dicendũ.ꝙ ſicut ſuꝑiꝰ
Ecelũ ⁊ terꝛã(que ſũt magis ſenſibilia) voluit manudu
cere ĩtellectũ nr̃jm ad ĩſenſibilia.⁊ nõ tm̃ ad alia ſenſibi⸗
lia:Ita cũ nũc vocat firmamẽtũ celũ.hoc nõ eſt vt exclu
dat᷑ intẽtio celi ab empiꝛreo.ſed vt oñdat ꝙ hoc eit illð
celũ de ſuꝑioꝛibo.qð pꝛimo apꝑet nobis.vtrũq; aũt ſcʒ
empirꝛeũ ⁊ aqueũ eſt nobis i nuiſibile.vñ ⁊ iſtud poteſt
dici celũ.qð celat nobis ſuperioꝛes celos.

7

d pꝛima de opere tercie diei.

. Einde queritur de

oꝑe tercie diei.Circa quod querũt᷑ tria
Pꝛimo de oꝛdie verboꝝ.¶ Scðo ð oꝛ
natu terꝛe.4 Tercio vtꝝ ſpine ⁊ aꝛbo⸗
res infructuoſe tunc ſunt pꝛoducte.

bꝛum pꝛimum
Oprimũ querit᷑ ꝓpter ꝗd ſiẽ̃ in pᷣcedẽti bo
diebo dictũ eſt fiat lux ⁊ ſiat firmamẽtum
hoc verbũ fiendi nõ ponit᷑:nũquid hoc eſt
NMAgꝛ terꝛa facta fuit pᷣus ⁊ aque ſilr cũ dicit᷑
NXreauit celũ ⁊ terꝛã.⁊ ſpũs dñi ferebat᷑ ſuꝑ aquas.qðſi
celſſet tũc celũ cum diceret᷑ factũ.nõ oꝑteret dicere fiat fir
mamentũ.l! Pꝛeterea.tũc locutꝰeſt de teꝛra incõpoſita
2 inuiſibili:⁊ ita de infoꝛmi materia.ſiłr de aquis.vnð
neceſſe fuit hic loꝗ de factura aque ? teꝛre.4. Jtẽ oꝛnatꝰ
terꝛe ⁊ aquaꝝ in duobo diebo diſtinguebat᷑.ſicut oꝛnatꝰ
celi ꝑ ſe:deberẽt ergo duo dies ſpectaꝛe ad facturã teꝛre
aque.4.. Pꝛeterea.celum ht ſuum diẽ ꝑ ſe in quo factũ
eſt.ergo paꝛi rõe teꝛra que eſt aliud extremũ deberet bꝛe
ſuũ diẽ ꝑ fe ⁊ ſiłr mediũ ſcʒ aqua.¶:]ʒPꝛeterea.cũ infra fi
at mẽtio de oꝛnatu aeꝛis.quaꝛe ſilłr nõ fit mẽtio de factu
ra aeris ſicut de ags.⸗ Itẽ aque erãt ꝑ totũ.quõ &̊ potu
erũt ↄgregari in vnũ:cũ nõ videamꝰaquã ↄdẽſaꝛi in ſe.
ſicut ẽ de aere. Itẽ de aquis inferioꝛibo dꝛ.ꝙ ↄgregent᷑
in locũ vnũ.de aquis aũt ſuꝑioꝛibo nõ eſt hoc dictũ. cuʒ
tña aque ſuꝑioꝛes ſuũ habebũt locũ ſicut ⁊ aque inferio
res n pꝛimũ dicendum ᷣm aug.qꝙ nõ fuit ſimile de
ags ⁊ teꝛra.ſicut de luce ⁊ firmamẽto.cũ ei factio ad ſpe
ciẽ ꝑtineat.lux aũt ⁊ firmamẽtũ ſpeciẽ habeãt valde di⸗
ſtantẽ a materia infoꝛmi. recte voluit hoc ꝑ verbũ fiẽdi
demõſtraꝛi.aqua aũt ⁊ teꝛra licʒ ſpẽs receperũt ĩ tercio
die.tñ qꝛ maxime accedũt ad materiã infoꝛmẽ.que pꝛiꝰ
dictà fuit noĩe terꝛe vel aquaꝝ.iõ voluit ſub aliquo mõ
loquẽdi eoꝝ facturã deſignaꝛe.dicẽdo ↄgregẽt᷑.vt notet᷑
; pꝛiꝰeꝛãt in ꝓfuſione tũc aũt diſlingueret᷑: ⁊ ſic in vno
quoq; iteꝝ dieꝝ.vna notaꝛet᷑ diſtinctio. Vñ aug.ſuper
BGeñ. axceperũt hec duo ſpẽs illas ꝓpꝛias ⁊ notiſſimas
nobis ⁊ traetabiles.aqua mobilẽ terꝛa ĩmobilẽ. Et iõ ð
aquis dictũ ẽ ↄgregent᷑ aque.ð teꝛra appaꝛeat aꝛida. aq̃
em̃ eſt labiliter fluxa.terꝛa ſtabiliter fixa.q¶ Ad ſcdᷣm vo
Dicchd al ter fit diſtinctio dieꝝ triũ p̃ᷣcedentiũ.⁊ ali
ter triũ ſubſequẽtiũ.ã tres pᷣcedẽtes ſumũt᷑ ſᷣm tripli
cem diſtinctõeʒ lucis a tenebꝛis.aquaꝝ ſuꝑioꝝ ab infe
rioꝛibo, p mediũ firmamẽtũ diſtinctaꝝ.⁊ aquaꝝ ab ari⸗
da.i.terꝛa. tres aũt ſequẽtes ꝗ ꝑtinẽt ad oꝛnatũ nõ ſic:
cũ em̃ lux pᷣmo reſideret in celo empiꝛreo.celũ aũt empi⸗
reñ nuliu habuit oꝛnatũ coꝛꝑalẽ.ſed ſpũaleʒ.ſ.ãgelos.ꝗ
nõ ad factõz coꝛꝑm ꝑtinebãt.nõ em̃ ſũt ex celo empiꝛreo
ꝓter hoc ſuppoſito iſto oꝛnatu.tacuit de illo in illis die
ho in quibo loquit᷑ de oꝛnatu ↄnaturali.Sidera enim ex

Oueſtio quiquageſima

lj.

eadem materia cũ firmamẽto natabilia ex aqua. vola
tilia. beſtie vero ex terꝛa ⁊ reptilia.⁊ hõ ſiłr. Omiſſo er⸗
g celo ⁊ empirꝛeo ⁊ aqueo in diebo oꝛnatus locutꝰeſt ð
irmamẽto qð poit᷑ in genere oꝛnabilis.a terꝛa aliud ex
tremũ.aqua vᷣo cũ aeꝛe mediũ:⁊ ſᷣm bec fit diſtinctio ex
Ete oꝛnatꝰh̊ aũt eſt quia celũ empiꝛreũ cũ ſit vnifoꝛme ꝑ
totũ ⁊ ſupᷣmũ coꝛꝑm.nõ indiguit habere oꝛnatũ ex par⸗
te coꝛpꝑm.cũ ſit coꝛpus ꝑfectiſſimũ ex ꝑte coꝛꝑm in pma
pↄpoſitõe vniuerſi.ſed habuit oꝛnatũ ſpũale.reſpectu em̃
illiꝰhabuit ⁊ habet ꝑfectõeʒ.¶ Ad terciũ dicendũ.ꝙ ter⸗
ra ⁊ aqua plus apꝓpꝛopinquãt ſibi in materia 2 foꝛma.
ꝙ celũ cũ altero illoꝛum:eadẽ eſt eĩ materia ſᷣm trãſmu⸗
tatõeʒ aque ⁊ teꝛre.celi aũt materia eſt ingenerabilis ⁊
incoꝛruptibilis.i.que nõ coꝛumpet᷑.nec ſᷣm ꝑtẽ nec ᷣm
totũ.⁊ iõ in vno die ↄiunxit iſla duo que inſeinuicẽ eꝛãt
ↄꝓfuſa.4: Ad quaꝛtum vo dicendũ.qꝙ ſub aeris ratione ñ
fit mẽtio:ſed ſub ratione aquaꝝ ⁊ dicit᷑.aues multipli⸗
cent᷑ ſuꝑ teꝛram.nõ dicit in aere:⁊ ita ſicut ibi tm̃ loqui
tur de aquis. ita ⁊ bied S ðvᷣo querat᷑.quaꝛe nõ fit mẽ
tio de factura aeris. ſicut aque ⁊ terꝛe. Rñſio ꝙ loquit᷑
vt appᷣhendentibo ſenſibilia.⁊ ideo loquit᷑ de aqua ⁊ ter
ra que videri qoſſũt:aer aũt nõ videt᷑.⁊ ideo nõ ſit mẽtio
nec in oꝑe diſtinctõis nec oꝛnatus de aeꝛe.ſed totũ noti⸗
ficat ꝑ celum ⁊ teꝛram ⁊ aquam. dat᷑ em̃ intelligi aeris
diſtinctio a terꝛa.in diſtinctõe aquaꝛum. cũ em̃ ↄgregã⸗
tur aque cum nõ ſit vacuum.neceſſe eſt aliquod coꝛpus
replere ſpaciũ. Ad illud vᷣo quod quinte obijcit᷑. Rñ⸗
cet Aug.ↄtra manicheos.ꝙ cũ dicit᷑ ↄgreget᷑ aqua que
ſub celo eſt in congregationẽ vnaʒ.hoc dicit᷑ vt illa ma⸗
teria coꝛꝑalis foꝛmetur in eaʒ ſpeciem quaʒ habent iſte
aque viſibiles.ipᷣa em̃ cõgregatio in vnũ.ipᷣa eſt aquaꝝ
foꝛmatio.iſtaꝝ quas videmus ⁊ tangimus.om̃is em̃ foꝛ
ma ad vnitatis regulã cogit᷑.Et quod dicit᷑ appaꝛeat aꝛi
da.quid aliud dici intelligendũ eſt.niſi vt illa materies
accipiat viſibilẽ foꝛmã quaʒ habet nunc terꝛa iſia quazʒ
videmus ⁊ tãgimus.Superius ergo quod nominabat
terꝛa.inuiſibił ⁊ incompoſita materie cõfuſio ⁊ obſcuri
tas nominabat᷑:⁊ etiã noĩabat᷑ aqua ſuꝑ quã ferebatur
ſpũs dei.eadẽ rurſus materia noĩabat᷑:nũc vpᷣo aqua iſta
⁊ terꝛa foꝛmant᷑ ex ip̃a materia.que ipᷣis noibo apellaba
tur anteꝙᷓ foꝛmas iſtas quas nũc videmꝰacciꝑet᷑. Al pt
dici ſic alij ſentiũt.ꝙ illa ↄgregatõ fuit ↄdẽſatõ in paꝛte
vna.⁊ raꝛefactio ex ꝑte altera:vt ex ꝑte aeꝛis eẽt raꝛeſfa⸗
ctio ⁊ maioꝛis loci occupatio.ex ꝑte aque ↄdẽſatõ ⁊ mi⸗
noꝛis loci occupatõ.q¶ Ad ſextũ dicendũ eſt.ꝙ de aquis
inferioꝛibo dictũ ẽ.ꝙ ↄgregent᷑.qꝛ mioꝛẽ lecũ occupabat
in ſpẽ aque ſuꝑioꝛes nõ.qꝛ magis dilatabant᷑. hugo vo
ad miſteriũ refert. Vñ dicit eſt in illo ꝗ interiꝰfabꝛicatꝰ

eſt mũdo quidã huiꝰoꝑis foꝛmã ⁊ exẽplaꝛ hñs vbi teꝛꝛa

quedã doꝛſũ poſita ↄſiſtit ſenſualis natura hoĩs:celum
aũt ſurſũ puritas intelligẽtie.⁊ quaſi quedã immoꝛtał
vite motu vegetata rõ.duas vᷣo tadiſſimiles in vno hoĩe
naturas magna quedã veſiderioꝝ moles hinciĩde fluctu
antiũ.⁊ in ↄtraꝛio motu ſepe alterno tendentium ober⸗
rat.quia ⁊ aliud eſt qdð ſubtus caꝛo ex infirmitate pꝛeſſa
appetit.⁊ aliud qð ſpũs ſurſũ ꝑ contemplatõʒ veritatis
eleuatus intendit:ſed fit aliquotiens.vt contraꝛij motꝰ
ↄfuſioneʒ gignant.niſi ratio media interueniẽs.diuidat
abinuicẽ ⁊ diſcernat volũtates ⁊ apꝓpetitus. deſideriaq;
diſiudicet.quid ſit vicʒ quod ex caꝛne deoꝛſuzʒ trahit.qd
quod ex ſpiritu in ſuꝑna inbhiat.ſummũ illud ⁊ immoꝛ⸗
tale bonũ ambiens. nam ipᷣa ratio quaſi quedã iudicij
ſenſura in medio ſe collocat. atq; hinc ſuꝑceleſtes aq̃s.
illinc aũt eas que ſub celo ſunt ſeꝑatim diſponit.nõ po⸗
teſt inferioꝛ coꝛruptela ſuꝑioꝛem paꝛtem anime interſice
re.neq; ipᷣa que ſurſum eſt ſinceritas.ad ea que ſubt ſũt
abiecta ⁊ vilia ſeſe inclinaꝛe.

dᷣo punctionis ⁊ infructuoſitatis poſt peccatum ſic ſũt
conuerlſe.

WMnelſtio quiquageſima

ſecunda. de opeꝛe quaꝛte diei de oꝛnatu celi.

Equituꝛ de bis que
ꝑtinent ad oꝛnatũ. Oꝛnatus aũt eſt tri⸗
plex. ſᷣm tria genera locoꝝ:celũ ⁊ terꝛã
⁊ coꝛpus mediũ qð ↄtinet aerẽ ⁊ aquaʒ
L Pꝛio ergo agit de oꝛnatu celi. Scðo ð
oꝛnatu coꝛꝑis medij. Lercio de oꝛnatu coꝛꝑis vltimi.
SAic em̃ oꝛdinãt᷑ ᷣm gradũ nobilitatis.⁊ ſic determia⸗
bant in ſua factõe.pᷣmo firmamẽtũ quod dictũ eſt celũ.
Cxceinde aqua in ſua ſpẽ.tercio teꝛra que dicta eſt aꝛida.

Membenz ſecundnʒ

DO ſecundũ membꝝ quia dixit deus geꝛmi
net terꝛa ⁊c̃.queſtio eſt. propter quid iſte
oꝛnatꝰteꝛre.nõ ꝑtinet ad diẽ ſeꝑatũ. ſicut
eſt de animãtibo foꝛmatis ð teꝛra⸗ Pꝛete
ea. ſicut in pᷣma die dicit᷑ fiat ⁊ factũ eſt.⁊ vidit deꝰ eſ⸗
ſſet bonũ.in alijs diebo ꝑ equipollẽtiaʒ pᷣterqᷓ ĩ ſcdᷣo.ita
2 hic dz germiet teꝛra ac. 2 poſt dẽ ⁊ factũ eſt.⁊ vidit de⸗
. us ꝙ eẽt bonũ:⁊ ita videt᷑.ꝙ ad vnũ diem ſeꝑatũ ꝑtine⸗
at. ¶¶ Toꝛte dẽ ſicut dicit aug.ꝙ ille oꝛnatꝰad eundẽ dieʒ
ꝑtineat.qꝛ heꝛbe ⁊ aꝛboꝛes fixe ſunt radicibo.⁊ ita ↄnu⸗
merant᷑ cũ teꝛra:nõ ſic aũt de aĩantibo que facta ſũt ĩ ſex
to die vł quinto die. Sed obijcit᷑ in ↄtraꝛiũ ꝑ oꝛnatũ fa⸗
ctũ in quaꝛto die:ſol em ⁊ luna 2 ſidera facta ſunt ĩ quaꝛ

„*

to die.⁊ ꝑtinent ad oꝛnatũ firmamẽti.⁊ fixa ſũt ĩ firma⸗
mẽto.ſic dicunt phi.ergo ꝑ pᷣdictã rõeʒ deberẽt in ſcðo
die cũ firmamẽto ↄputaꝛi.ſed nõ ↄputant᷑.eꝛgo ñ eſt hec
6Pier quã aꝛboꝛes⁊ heꝛbe ſub vno die cũ terꝛa ↄputãt᷑
Rñderi pt᷑ vł ſᷣm opinionẽ illoꝝ qui dicũt ſydera ha
ere ꝓpꝛiũ motũ.quã oꝓinionẽ recitat Aug. vel ſi fixa
ſũt in ſuo oꝛbe ſicut dicit phᷣus.diſtinguendũ eſt inter fi
xũ ⁊ fixũ.Eſt em quoddã fixũ.qð oꝛit᷑ ex illo cui eſt infi⸗
xũ.⁊ eſt aliud fixũ qð factũ eſt in illo cuiꝰeſt oꝛnatus:pꝛi
mo mõ dẽ de heꝛbis ⁊ aꝛboꝛibo.ſcdo mõ dicit᷑ ð ſideribi
VUñ pᷣmo mõ geꝛminet teꝛra ⁊c̃. Scðo dicit fiãt lumina⸗
ria in firmamẽto celi ⁊c̃.fixũ ergo qð oꝛit᷑ ex teꝛra ſicut
dicit phᷣus.ꝙ teꝛra eſt mater herbaꝝ.ↄputat᷑ ĩ eodẽ die
cũ illa:aliud vᷣo fixũ nõ ↄputat᷑. Et licet dicat᷑ ꝙ teꝛra p
ducat reptile.hec pductio aĩantiũ eſt.vt aĩantia accipi⸗
ant materiã quodãmõ elongatã ab ipᷣa teꝛra: elementa
em̃ omixta cũ teꝛra ſũt materia aĩiantium.⁊ vltra ↄmix⸗
tionẽ hñt quandã aliã ꝑmixtionẽ. In heꝛbis vᷣo eſt ↄmi⸗
xtio.⁊ hñt naturã ꝓpinquã teꝛre.hoc aũt ẽ alterius oſi⸗

deratõis.! Ad aliud dicẽdum ꝙ licet dicat᷑ hoc ꝑ eꝗpo

lentiã.fecit ⁊ factũ eſt.⁊ vidit ꝙ eẽt bonũ.nõ tñ ꝓpteꝛ hoc
debebat dici ſeꝑatio diei.ſed vnũ factũ dupłr axpꝛobat᷑:
terꝛa em fuit ſub duplici rõe cum apaꝛuit.habebat ei p
pꝛiã naturã ᷣm quã dicebat᷑ arida.habebat etiã in huᷣo
re ↄmixtã:rõe cuiꝰ germinabat herbas ⁊c.⁊ ſic vnũ fa⸗
ctũ dupłr ↄmẽdat᷑.¶ Sed quaꝛe de materialibo nõ ẽ fa⸗
cta mẽtio vt lapidibo ⁊ hmõi.Rñſio videt᷑ ꝙ hec in teꝛꝛa
latebat.vel foꝛte metalla ⁊ lapides pcioñ poſt ꝑ oꝑatio
nẽ ſuꝑioꝝ coꝛꝑm hñtiũ efficatiã ĩ teꝛra hic ꝓduxerũt.

terciũ quo querit᷑ de hoc ꝙ dicit ᷣm ali
am trãſlationẽ.germinet teꝛra herbaʒ pa⸗
buli.Querit᷑ em de ſpinis.vtꝝ tũc ꝓducte

lunt. ſimilit de aꝛboꝛibo infructuoſis:qð ñ

videt᷑ ex ipa virtute lẽe.dicit᷑ em herbã pabuli. ſimilit᷑

lignũ faciẽs fructũ ſᷣm genꝰ ſuũ.¶ Ad quoo rñdet aug.

ↄtra manicheos ita dicẽs.Ergo dicẽdum eſt.ꝙ ꝑ pecca⸗

tũ hoĩs teꝛra maledicta ſit.At ſpinas paꝛeret.nõ vt ipᷣa
penas ſentiret.que ſine ſenſu eſt: ſed vt peccati hum ani
crimẽ.ſem ꝑ hoibo añ oculos poneret quo admonerent᷑
aliqũñ a pctis auerti ⁊ ad dei pᷣcepta ↄuerti.heꝛbe aũt ve⸗
nenoſe ad penã vel ad exercitiũ moꝛtaliũ create ſunt.et
hoc totũ ꝓpter pccẽm.qꝛ moꝛtales pꝰ peccatũ facti ſumꝰ.
ꝓ infructuoſas vo aꝛboꝛes inſultat᷑ hoĩbo.vt intelligant
ꝙᷓᷓ ſit erubeſcendũ hoĩbo.ſine oꝑibus bonis in agro dei
eſſe hoc eſt in eccłia.⁊ timeãt ne deſerat illos deꝰ: gꝗa et
ip̃i in agris ſuis in fructuoſas aꝛboꝛes deſerũt. nec ali⸗
quã culturã eis adhibẽt. Añ pctm ergo hoĩs nõ eſt ſcri⸗

ptũ.q; teꝛra ꝓtulerit niſi heꝛbã pabuli ⁊ ligna fructuoſa

poſt petin vᷣo videmꝰhoꝛrida ⁊ infructuoſa de teꝛra na⸗
ſci credo ꝓpter eã cauſã quã diximꝰ. Poſſet tñ dici alit.
ꝙ ſpine ⁊ hñt iocũditatẽ rõe floꝝ ⁊ fructuũ.⁊ hñt pun⸗

ctionẽ. rõne ergo iõcunditatis ⁊ fruetuoſitatis pñt dici

facte in tercio die.⁊ ita videt᷑ dicere damaſcenus :ratõe

Agit aũt ſic ð oꝛnatu celi ſiue firmamẽti.Pꝛio oñdit p
Ralt ũ luminaꝛiũ.q̃ ad oꝛnatũ ſpectãt a ſua cꝗ.cum diẽ
iãt lumĩaꝛia.Scðo deſignat ea in ꝓpꝛio genere.⁊ faciũ
eſt. Tercio ꝑfectõzʒ ſᷣm ſua genera.Quaꝛto ↄpoſitõʒ ad
finẽ.Et poſſunt hec quatuoꝛ diſtingui ſᷣm q̃tuoꝛ cauſas
Pꝛimũ ad efficientẽ. Scõm ad materialẽ cauſã diſpoſi
tam.Terciũ ad foꝛmã opletã. Quaꝛtũ ad cãm finalem.
¶ Pꝛimo ergo oñdit facturã luminaꝛiũ. Scðdðo ad quẽ
vſu.⁊ oñdit multiplicẽ vſum.diſtinctõʒ diei ac noctis.
ſignatõʒ impꝛeſſionũ quoꝛundãa inferioꝛũ.diſtinctioneʒ
poꝛum. oꝛnatum celi. .

ꝓtinẽtibo ad oꝛnatũ dic̃ ꝓducat ⁊c.in hac
aũt die fiãt lum inaꝛia:nec dicit ex firma
mẽto ſed in firmamẽto.iõ pt᷑ queri.exquo
facta ſũt lumiaꝛia tanꝙ; ex ꝓpinqua mateꝛia.Ad qð fac̃
ꝙ lux q facta eſt ĩ pꝛimo die nõ deſierit eẽ.hec em̃ magis
videt᷑ ↄuerſa in lumĩaꝛia:vt q̃ pꝛius diſtinguebat diẽ et
noctẽ.nũc amplioꝛi mõ viſui accõmodata.⁊ eidẽ mõ pfe⸗
ctioꝛi.eo ꝙ in eo fit lumẽ ꝑfectius ⁊ diſtinctiꝰ:recte ̊ vi
det᷑ dictũ.q lumĩaꝛa ſint ꝑfecta ĩ firmam̃to ñ ex firma⸗
mẽto:ſic dꝛ ĩ ſequẽtibo.ꝓducãt aq. ꝓducat terꝛa.⁊ ẽ mo
dus talis loquẽdi.quẽadmodũ ſi poneret᷑ gẽma pcioſa ĩ
anulo ad decoꝛẽ anuli.Vñ ĩfra ſeꝗt᷑⁊ poſuit ea ĩ firma⸗
mẽto. ¶ In firmamẽto celi. De hoc querit᷑ gad dicat᷑ hic
firmamẽtũ. Solemꝰem̃ dicere firmamẽtũ in qͥ ſũt ſtelle
fixe:ſed ſic nõ pt᷑ accipi.ã loquit᷑ hic de lumiaꝛibo ſole
⁊ luna.hec aũt lumiaꝛia nõ ſũt in firmamẽto.i.celo ſtel
laꝝ fixa ꝝ.ergo ſic nõ pt᷑ accipi firmamentũ.⸗ Pꝛeteꝛea
ad quid dixit firmamẽtũ celi ⁊ ñ celo.¶ Ad qð dicendũ
q; famamẽtũ h̊ accipit᷑ ꝓ toto coꝛpe ĩ quo ſũt ſtelle fire ⁊
qᷓ dicunt᷑ erꝛatice.vñ ↄtinet h̊ ſeptẽ ſperas ſᷣm phos.ſ.ce
lũ ſtellatũ.⁊ celos in ꝗbo ſũt ſeptẽ planete.i AYld alið di
cẽdũ.ꝙ ſignant᷑ dirit in firm amẽto celi.vt deſignaꝛet il
lam ptẽ celi que eſt ſupꝛa celũ etheꝛeũ.i.in illa ꝑte q̃ di⸗
uidit aquas ſuꝑioꝛes et inferioꝛes.

embꝛuz ſecunduʒ

Oſcõm quo querit᷑ ad quẽ vſũ facta ſint
lumĩaꝛia ⁊ circa h̊ querũt᷑ totidẽ aꝛticuł.
Pꝛimꝰeſt de pꝛimo actu lucis ⁊ ad quid
terminat᷑. Scðus de diſtinctõe tempoꝝ
qualiter ſint in ſigna ⁊ de ãno lunaꝛi ⁊ ſolaꝛi.¶ Ter⸗

cius de magnis luminaꝛibo ſole vicʒ ⁊ luna.ꝗ4l Quartꝰ
æ oꝛnatu celi cũ addit᷑ ſtellas ⁊ de quibus ſtellis intel

ligit. ta fixis tm an et ð erꝛaticis ⁊ qmotu moueat᷑.
Articulus peimus

Einde ſequit᷑ vt luceãt ſuꝑ terꝛã. Notat᷑ bic
pꝛimus actꝰlucis.s ad ꝗd terminat᷑reflectit
em̃ radiꝰlucis ex reſiſtẽtia teꝛre vł coꝛꝑis teꝛ
reſiris:⁊ lʒ luceat ſuꝑ aeꝛẽ vel ſuꝑ aquã.tñ nõ dr̃ hoc.q;
virtꝰĩ ſuo vltimo determinat?᷑ ⁊ ĩ illo alia dant᷑ intelligi

eſi
h
ne

ſltri

dgna
do
eimni.
nmng⸗
eli.
da.
itp
die
ein
dſas
ſſo
llen,
doe
ts.
ne

in
ii⸗

nibus.

ta ſigna in

ueſtio

¶Ee pſint diei ac nocti:alia lr̃a habet.ſint in inchoatõ

nem diei ac noctis:ratõe cuius obijcit᷑.õne ex pꝛeſen⸗

tia ſolis ſuꝑ terrã eſt dies.ex abſentia eiꝰ eſt nox: Kſol
eſt ad vtrũq; cũ ꝑ ipᷣm diſtinguat᷑ veſꝑe et mane.læꝛe
terea.ↄtingit ꝙ luna nõ ſemꝑ lucet in noſtro emiſperio

in initio noctis. qd ergo erat dicere. et ſint in inchoatio

nẽ diei et noctis.tanqᷓ luna eſſet in inchoatõem noctis.
ſemꝑ lucẽs in noſtro emiſperio.
ꝙ noſtra tranſlatõ aꝑtius deſignat.que dicit vt pꝛeſint
diei ⁊ nocti:ſol em preeſt diei in lumie.et luna pꝛeeſt no
cti:nõ ꝙ ſꝑ luceat luna in noctec(cũ em ↄiungit᷑ ſoli.non
tũc apparet lu nẽ eius)ſed hoc eſt.qꝛ domĩatõ in die ⁊ in
nocte quo ad effectue.maxime penes iſta luminaria di
ſtinguant᷑:ſed ipᷣa eſſentia noctis ꝑ defectũ ſolis in nro
emiſperio determinat᷑.¶ Ad ſcdᷣm dicendũ. ꝙ licet dic
aug.ꝑ inchoatõem deſignat᷑ pꝛincipiũ.nomine vo pꝛĩci
pij deſignat᷑ pricipatus:ſic em eſt in greco. dĩ archin.
vnde notat᷑ pꝛincipatus ſolis tanqᷓ; luminaris in die. et
iune tanqᷓ lumiaris in nocte. Vnde augꝰ. ↄtra maniche
os.ſi ꝑ inchoatõem pꝛincipiũ intelligas. et pꝛicipiũ pꝛt
cipatu:manifeſtũ eſt quoniã ſol ꝑ dieʒ pꝛincipatũ tenet
luna ꝑ noctẽ:qꝛ et ſi cetera ſidera tũc aꝓpareant illa tñ
ſuo fulgoꝛę ꝗmia ſuꝑat.et ideo pꝛinceps eoꝛũ rectiſſime
dici dBobn etiã querit᷑ de hoc qð dicit᷑.diuidant
diem ⁊ nòctẽ: cũ prius facta fuit diuiſio diei ⁊ noctis:.
4l Ad quod dicit aug.contra manicheũ.ꝙ licʒ pꝛius fu
erit diuiſio diei et noctis.nõ tñ ꝑ diuerſitatẽ luminari⸗
um.vt vnũ luceat de die aliud de nocte. Vnde dicit au⸗
guſti.otra manicheũ ſicut dictũ eſt:diuidãt diẽ ⁊ noctẽ.
tanq; ſi diceret᷑.ſic inter ſe diuidãt diem.vt ſoli dies det᷑
nox vo lune ⁊ ſideribo ceteris: que duo iam diuiſa erãt
ſed nõdum inter ſidera.vt iam certũ eſſet de ſideruʒ nu⸗
mero.quid per diem.quid per noctem appareret homi⸗

rticulus ſecundus.

Einde querit᷑.de hoc qð dicit᷑in tꝑa.dies ⁊
annos.2⁊ ſigna.qualiter em̃ ſunt in ſigna.nõ
ne pꝛeter ſolem et lunã ⁊ planetas ſunt poſi⸗
celo. VUnde zodiacus ſignifer dicit᷑.¶ Prete
rea.nõne ſunt ſigna plurima in celo pꝛeter illa duodeciĩ
ſicut dicũt phᷣi:que vergũt ad auſtrum vel aquilonem.
Quid ergo eſt qð dicit᷑ de ſole ⁊ luna et planetis.⸗. IOtẽ
ſi ſol ⁊ luna ⁊ planete ſunt ſigna eoꝝ q̃ fiunt in infeꝛioꝛi

bus. nũgꝗd determinãt cauſas aliqͥꝝ:a ſi ſunt cauſe aliqͥ

rum vel ſigna.quoꝝ ſunt cauſe vel ſigna: nungd oĩim?
ME. aũt ſint cauſe pluuie? ſiccitatis caloꝛis ⁊ frigoꝛis.
videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ cũ ſol apꝛopinq̃t ad cancrũ.maioꝛ ẽ fer
uoꝛ frequenter:tũc em̃ eſt quaſi ſuꝑ cenit capitũ noſtro
rũ.cũ aũt vergit ad capꝛicoꝛnũ.maioꝛ eſt intẽperies fre

quenter:eodẽ mõ magis videmus tonitrua fieri in vere
vel eſtate q; in hyeme.dicit em̃ ph̊s inꝗrẽs cãm genera⸗

tõnis et coꝛruptõis.ꝙ ſolꝑ ſui allatõem 2 ablatõeʒ cã
eſt niuerſalis hoꝝ.licet alie ſint cãe ꝑticulares.⸗ Pre
terea.ex rõe cãe arguit᷑.Cauſa em̃ eſt cuius eẽ ſeꝗt᷑ ali⸗

ud ꝑ ſe ⁊ nõ ſm accidẽs: ſ̊ motũ lumiariũ ꝑ ſe et nõ ſ̃m
accidẽs ſeqꝗt᷑ iſta variatõ.ſ.excellẽtia frigoꝛis caloꝛs ⁊c

& hbec luminaria ſunt cã hoꝛũ.Contra.dama.Qos aũt
dicimus.qm̃ nõ ipᷣa ſunt cauſa alieuius eoꝝ q̃ coꝛrũpũ

tur. Signa magis ſunt ymbꝛiũ ⁊ trãſmutatõis aeris.

4 YItem ſuppoſito ꝙ aliqͥ mõ dicãt᷑ eẽ cauſe aliq̊ꝝ. in in⸗

ferioribo.põt queri.vtꝝ oĩm:Et videt᷑ ꝙ ſit variatõ im

mineralibo. Fm boc lumĩiaria.vñ dicũt ſᷣm aſpectũ lu⸗

minariũ metalla fieri diuerſa in diuerſis terris:quedã
em̃ abundãt in auro.quedã in argẽto ⁊c̃. Similit ma⸗

mfeſtũ eſt.ꝙ diuerſitas planetaꝝ eſt in diuerſis regiõi⸗

bus ᷣm aſpectũ iſtoꝝ lumĩariũ maxime ſolis ⁊ lune:
eodem mõ diuerſitas in aialibo.quedã em̃ plus abũdãt
in vna regiõe jᷓ; in alia.et vnde h̊ eẽt.niſi ꝙ quedã cali⸗
dioꝛes ſunt alijs.q̃dã frigidioꝛes. In hoĩe etiaʒ videmꝰ
variatõeʒ ex ꝑte coꝛꝑm.qdã em̃ ſunt vniꝰcaloꝛis magis

d quod dicenduʒ

lij.

quidã alterius. quidã paſſibilioꝛes.quidã minus paſſi

biles:ex ꝑte vᷣo aĩe quidã ſunt iraſcibilioꝛes.qdã tꝑatio

res.quidã ꝓmptioꝛes ad vnũ peccatũ qᷓ ad aliud: ex qͥ

videt᷑.ꝙ cauſatõ illoꝝ lumiariũ extẽdat ſe ad oĩa inferi

oꝛa. Cõtra.dama.ponit rões ꝙ nõ ſunt cãe eoꝝ q̃ ſunt

in nobis. Vñ dicit.nos dicimꝰ qm̃ ſigna quedaʒ ex ip̃is
ſunt ymbꝛis ⁊ ſiccitatis.frigiditatis.caliditatis ⁊ hũi⸗

ditatis.et hoꝝ taliũ:nr̃oꝝ auũt actuũ nequaqᷓ.nos em li

beri arbitrij a ↄditoꝛe facti.nr̃oꝝ dñi exiſtimus actuũ:
ſi em̃ ex aſtroꝝ alatõe agimues.vᷣm neceſſitatẽ agimꝰqð
agimus.qð aũt neceſſitate fit.neq; virtus neq; malicia

eli:ſi aũt neq;ʒ virtutẽ neqʒ malicia babemus.neq; laudi

bus neq; vituꝑationibo exiſiimꝰdigni vel toꝛmẽtis. In
neniret᷑ aũt ⁊ deus iniuſtus.his quidẽ bona.illis tribu
latões dãs:̊ neqʒ gubernatõeʒ neqʒ ſuaꝝ creaturarũ
teus faciet ꝓuidetia.ſᷣ̊ ⁊ ratõnale ſuꝑfluũ in nobis erit
nullius em̃ exñtes.actꝰdñi ſuꝑflue ↄſiliamur.rõnale at
oĩno ↄſilij gr̃a datuʒ eſt nobis.Vñ oẽ rõnale ⁊ arbitrio
liberũ eſt. ¶ Ad qð dicendũ ꝙ oĩa ſigna q̃ ſunt in celo.
ſunt vel pꝛicipalia q̃ ſunt in ʒodiaco.vel vergẽtia ad au
ſtrũ vel aglonẽ.⁊ oĩa determinãt᷑ ꝑ ſtellas.⁊ vocãt᷑ ima
gines ex pluriũ ſtellaꝝ ↄiũctõe.Dicũt᷑ aũt ſigna.qꝛ ali⸗
quã ſignificatõem pꝛebent ſuꝑ iſta inferioꝛa:ſ imilit gn⸗
qʒ planete.hñt ſignifieatõem aliquã ᷣm differentiã ſin
motus vel aſpectus ſuꝑ iſta inferioꝛa.pꝛincipaliter vᷣo
ſol ⁊ luna ſunt in ſigna.et ideo in alia trãſlatõe dicit᷑.fi⸗
ant ſidera in firmamẽto celi.vt ꝑ ſidera hec oia ↄniter

intelligant. In nr̃a vo trãſlatõne dicit᷑.fiãt lumiaria.et

etiã ↄmũe eſt.licʒ magis ſpeciſicet de ſole et luna.q Ad
aliud videt᷑ dicẽdũ ſine pᷣiudicõ melioꝛis ſnĩe.ꝙ cã dicit
duobo modis.AUno mõ illð qð infallibiliteꝛ ⁊ ſꝑ ꝓducit
ſuũ effectũ.vel adminꝰ ſine quo nõ ꝓducit᷑ effectꝰ. Alio
vo mõ dicit᷑ cã illð.quo mediãte pluries ꝓducit᷑ eſtectꝰ

Pꝛumo mõ nõ credo luminaria eſſe cam iſtoꝝ effectuũ:

nõ em̃ ſꝑ ᷣm ſuã diſpoſitõem hos effectus ꝓducũt.ſine
em̃ hoꝝ ꝓpꝛia diſpoſitõne volũtas dei cũ expedit aliqñ
hos effectus ꝓducit.his etiã exñtibo in ↄtraria diſpoſi⸗

