tia hʒ nouem membꝛa. .
imo querit᷑ vtꝝ ignoꝛantia ſit aliqͥ mõ pctẽm.
ſi aliqͥ mõ non ſit pcẽm.an ſit pena pct᷑i.
Tercio q̃ ſint dẽe ignoꝛantie ⁊ erroꝛis.
Quarto ſi ↄcomitet᷑ qdᷣcunq; pctm. .K
Nuinto cum ignoꝛantia dẽ pcẽm vel cum pcĩo vtꝝ ſit oꝛi
ginale vel actuale vel medium.
Sexto vtꝝ pctᷣ ignoꝛantie ſit qᷓuiſſimum.
Septimo vtꝝ ignoꝛantia excuſet a pcto vel non excuſet.
Octauo de excuſantibo q̃ magis excuſat.
Mono de ↄꝑatione ipſius ad alias cauſas excuſatõis.

MPfto vtꝝ ſit

Mueſtio. cxxx. de Omiſſio-

ne habet decem membꝛa.
Renno querit᷑ vtꝝ omiſſio ſit peẽm.
Secundo vtꝝ ſit pcẽ̃m actuale.

Tercõ vtꝝ ſit pctm ſeꝑatũ a trãſgreſſiõe an ſeſe ↄcomitẽt᷑

Quarto vtꝝ multiplicet ꝑ ſpẽs pcti.
NQuinto vtꝝ teneat᷑ aligs ad impoſſibile.
Sextio de com ꝑatione eius reſpectu alioꝝ moꝛtalium qᷓ
tum ad q̃ntitatem pcti. r
Septimo qñ dẽ ꝑpet᷑ta omiſſio hoc ẽ quo tꝑe.
Octauo de oꝛdine ipſius omiſſionis ad ↄmiſſionem.
Mono ſi qntumcũq; ſit hõ ꝑfectꝰ ſemꝑ omittit.
Decimo de pena q̃ debet᷑ in futuro pcto omiſſionis.

¶ Nueſtio.cxxxj. de Negligẽ

tia hʒ nouem membꝛa.

Pꝛimo q̃rit᷑ viꝝ negligentia ſit pcẽm.
Secundo vtx ſit ſemꝑ veniale vel ſemꝑ moꝛtale vel aliqñ
hoc aut illud.
Tercio de dꝛa eꝰ ad alia pctᷣa cũ ꝗbo videt᷑ hꝛe ↄueniẽtiã.
NQuarto vtꝝ ſit de generalibo vel capitalibo pᷣmis pctis
vel ad qð reducit᷑
Nuinto de radice ⁊ cauſa negligẽtie quaʒ aſſignat greg.
ſuꝑ.xlviij. Jeremie.
Serto circa quos actꝰ ſiue oꝑa dei dicat᷑ negligentia.
Septimo vtꝝ negligentia eq̃liter ſit circa omnes circum
ſtantias actuum.
Octauo vtꝝ pctoꝛ ſemꝑ peccet pcto negligentie dum eſt
in pct̃o ſuo. .
NMono ꝗd eſt illud qð eſt pᷣncipłr oppoſitũ negligẽtie.

¶ Dneſtio. cxxxn. de Com/

miſſione hʒ q̃tuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtꝝ vna ſit trãſgreſſio voluntatis ⁊ oꝑis:
an plures ⁊ ita plura pctᷣa.
Secundo ſi ꝓpter diuerſaꝝ legum tranſgreſſiones debeat
dici vnum pctm vel plura.
Tercio ſi ↄmiſſio eſt trãſgreſſio legis tm̃. “
diuiſibile ĩ ſpẽs forales aut ñ ſit diuiſibile

to cogitationis hʒ ꝗqnq; membꝛia.
Pꝛimo querit᷑ viꝑ petm ſit in cogitatione.
Secundo vtꝝ ſit moꝛtale an tm̃ veniale. .
ercio de comꝑatione hꝰ pct᷑i ad illa q̃ ſunt oꝛis ⁊ oꝑis.
to vtxꝝ peccet᷑ i ſẽſibo ex gabo ꝓdeũt cogitatões ĩtellectꝰ
Nuinto de dꝛa huiꝰpct᷑i reſpectu reꝝ pᷣteritaꝝ pntium ⁊
ſhturaxꝝ. “

neſtio.cxxxun.de pꝛauo

iudicio ſuſpitionis — ——
Eeuno q̃rit᷑ ꝗd ſit ſuſpicio ⁊ vtꝝ ſit idẽ qð iudiciũ vel ñ.
ecundo vtꝝ ſuſpicio ſit malũ vel bonum.
Tercio vtꝝ ſit malum culpe vel pene.

.ẽẽ

j. de pecca

Quarto vtrum iudicium ſuſpitionis ſit moꝛtale tm̃.aut
veniale tm̃. aut aliqñ moꝛtale aliqũ veniale.
Quinto ſi ſuſpitio eſt malum pene ex q̃ͥ caua.
Sexto vtꝝ ſuſpitio ſit bominis ſm ſlatum innocẽtie vel
angeli. vel tiñ bominis m ſtatum nature coꝛruptt.
Septimo ex q̃ ſuſpitione pt eſſe iudiciũ rectum ⁊ ex 5 nõ
ctauo de ꝗbo pt eſſe iudicium hmõi ⁊ de ꝗbo nonꝰ

¶ Mueſtio. cxxxv. De Juch

cio p̃ſumptionis vel vſurpato habet qtuoꝛ membꝛia.
Pꝛimo querit᷑ de vſurpatione iudicij diuini qð dẽ iudi⸗
cium hominis vſurpatum ⁊ habʒ qtuoꝛ ar ticulos.
4 Pꝛimꝰvtꝝ ſoliꝰ dei ſit iudicare de occultis coꝛdium.
4 Scðs vtꝝ hõ poſſit iudicare occulta coꝛdis pꝛij.
4lTerciꝰ vtꝝ de manifeſtis alioꝝ pt᷑ fieri iudicium.
IMDuartꝰ vtꝝ in ꝑtem vtranq; ſit indrnter interpᷣtandũ
vel tm̃ in melioꝛem. *
Secundo querit᷑
pbinees. H
Tercio de iudicio vſurpato ab eo ꝗ habet ptatem diſpa⸗
tam 27 babet tres articnllos. .
4l Pꝛimꝰ ſi prtas eccleſiaſtica vſurpet ea que ſunt ptatis
ſecularis vtrum peccet vel non. .
4Secundꝰ ſi eſt vſurpanio iudicij q̃tum ad ſcientiam vł
bonitatem ſicut quo ad pratenm.
Terciꝰſm qͥs ⁊ q̊t modos fit vſurpatio iudici,j.
Quarto querit᷑ de iudicio vſurpato/put eſt inter eccleſia⸗
ſticas ꝑſonas ⁊ ↄtingit dupliciter vicʒ in foꝛo pnie ⁊ in
foꝛo cauſe.S.ſuo.

Muelſho. cxxxvj. de Derſo
naꝝ acceptione habet quatuoꝛ membꝛa.
ꝛimo querit᷑ quid ſit ꝑſonaꝝ acceptõ.

Secundo cum ſint tres dꝛe ꝑſonaꝝ acceptionis quomõ

peccat᷑ vnoq; ſub. S. ſuis.
Tercio querit᷑ q̃ de cauſa dicat᷑ acceptio ꝑſonaz?.
uarto qᷓre remonet᷑ ita ſpecialiter ꝑſonaꝝ acceptio a

in ſacra ſcriptura. „„
¶neſtio crrxxvij. de Decca

to ↄſenſus ⁊ ↄſcientia recta erronea ⁊ ꝑplexa habet qua⸗
tuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo qrit᷑ ꝗd ſit ↄſenſus ⁊ q̃ ſint dẽe ipᷣius.
Secundo cum ſit dupler ↄſenſus vtꝝ ſm vtrũq; ſit moꝛ⸗
tale pctm. an veniale aliqñ.
Tercio ſi ↄſenſus eſt moꝛtale petm cum eſt ↄᷣ ↄſcientiam
7 habet ꝗnq; articulos.
Pꝛim vtꝝ ↄſcientia liget ſiue ſit recta ſiue erranea.
Scðs vtꝝ magis liget q; pceptum pᷣlati vel non.
Terciꝰ circa q liget ⁊ circa q̃ nõ.an circa omnia.
4¶lQuartus vtꝝ meritum ſit in agendo m oↄſcientiam ſi
cut demeritum agendo 3 oſcientiam.
Quintꝰvtꝝ in omni pcto ſit fieri ð ↄſcientiiom.
Quarto ꝗd agendum eſt de perplexitate ↄſciẽtie ſi ẽ aliq̃
perplexitas 2 habet duos articulos.
Pꝛimꝰ vtx ſit ꝑplexitas ↄſcientie.
Seðs de caſibo in ꝗbo dꝛ eſſe ꝑplexitas ſub.S. ſuis.

cato taciturnitatis babet tria membꝛa.
Eino auerit vtrum tacere ſit peccatum.
Secundo vtꝝꝶ ſemꝑ ſit pcẽm moꝛle. an aliqñ veniale ali
qũñ moꝛtale. .
Tercio de ↄꝑatõe pct᷑i taciturnitatis ad pcetm locutõis.
7 —

uneſtio. c

Pꝛimo querit᷑ quid ſit mendatium.
Scðdo vt⁊ mendatiũ ex aliq circũſiãtia poſſit fieri bonũ.
Tercio vtꝝ omne mendacium ſit peccatum.
Quaꝛto vtꝑ omne mẽdatium ſit peccatum moꝛtale.·

de vlurpatione hmõi iudicij a moyſeꝰ

————————=

neſtio. cxrxrvm. de Pec

tio habet octo membꝛa. ”è́ùẽB

OQuinto vtrum pfectis liceat mentinrr.
Serto de mendacijs ſᷣm dẽas pſonaꝝ.
Septimo de ſpeciebo mendacij.

Octauo de comꝑatione ad ſuum opoſitum indicendo. .
(Bueltio. crl. de Peccato

contentionis habet quatuoꝛ membꝛa.
Feenoclernur quid ſit contentio. „
5cdo ſi ſit vniuerſalr pctẽm vtꝝ moꝛtale aut veniale.
Tercio vtꝝ ſit contendendũ cũ hereticis in diſputatõe.
Quarto vtꝝ ↄtentio poſſit eſſe in repetendo ſua·

Mueſtio. cxlj. de Ocurriu

tatè ⁊ turpiloquio habet quinq; membaꝛa.
Pꝛimo queritnr vtrum ſcuꝛrilitas ſem ꝑ ſit pꝑpctm.
Secundo vtrum veniale tm̃ aut moꝛtale.
Tercio vtrum in pᷣlato ſemꝑ ſit moꝛtale peccatum.
Quarto de compaꝛatione turpitudinis in ſᷣmone ad tur
pitudinem in opere. ””M —ä
Quinto vtrum idem ſit ſcurrilitas ſiultiloquium. an
iquo modo differant. .

de MNlultuo
quio habet quinq; membꝛa.
Sruno querit᷑ an ſemꝑ in multiloquio ſit peccatum.
ecundo vtrum ſit tm veniale aut etiam moꝛtale.
Tercio de comꝑatione huiꝰpct᷑i ad alia pcĩa locutõnis.
NQuarto de effectu huius peccati.
Muinto de difficultate cauendi hoc peccatum.
Mnueſtio. cxliij. De Jactan
tia habet quatuoꝛ membꝛa. . “
Pꝛimo q̃rit᷑ vtꝝ iactantia ſit veniale pcẽm an moꝛtale.
Secundo ſub quo capitali peccato contineattur.
Tercio vtꝝ ꝑfectoꝝ tm̃ ſit vitare iactãtiã ſiue oſtẽtatõʒ.
Nuarto de com ꝑatione huiꝰpct᷑i ad pctm cupiditatis.

luij. De Adula

tione habet octo membꝛa. JòMU
Pꝛimo querit᷑ Quid eſt adulalio ⁊ que dꝛe eius.
Secundo vtrum ſit pcẽm veniale vel ſemꝑ moꝛtale.
Tercio de grauitate buius pecaat.
Nuarto de com ꝑatione huiꝰ peccati ad alig.
Nuinto vtrum adulatoꝛ teneatur reſignare beneficium
quod impetrauit ꝑ adulationem.
Sexto ſi plus noceat ſibi adulatoꝛ ꝙᷓ alij.
Septimo de ſequela adulationis.
Octauo de remedijs adulationis.

¶ Mueſtio.cxlv.de Contume
lia habet ſex membꝛa. E

Pꝛimo q̃rit᷑ qd ſitotũelia ⁊ vtꝝ ſꝑ ſit idẽ qd ↄuiciũ vłñ.
Seðo ſi ↄtumelia ſit pctm moꝛtale ſꝑ an aliqñ veniale.

.

—

Tercio ſi ↄtumelia ſit ſuſtinenda. 4
Quarto vtꝝ maioꝛ ſit victoꝛia in ſuſtinẽdo qᷓ in reſiſtẽdo.
NQuinto ad qð capitale peccatum reducatur.
(Wn de magnitudine huius pct᷑i ⁊ comꝑatione.

neſtio. crlvj. de Detꝛacti

one babet vndecim membꝛa. S
Pꝛimo querit᷑ qꝗd ſit detractio ⁊ quot ſint eius ſpecies.
Sceðo an poſſit ruelaẽ aligs malũ alteriꝰoccłte ſine pcto
Rercio cum detractio ſit petm vtꝝ ſit moꝛtale mim.
Nuarto an ſit generale per̃m licʒ maxime peccent ſubdi
ti hoc genere peceaait. W .
Nuinto de pcto ↄſentientis ſiue audientis detractioneʒ.
Sexto vtrum tenetur detractoꝛ ad reſtitutionem.

Septimo de comparatione huius peccati.
Dctauo de effectu peccati huius.
Nono te remedio huius peccati.
Decimo ꝙ tollenda eſt occaſio huius peccati.

Vndecimo de pena bhuius peccati.

qMueſtio. cxlvij. de Maledi

3

etione bʒ octo membꝛa.
ꝛimo q̃rit᷑ vt maledicere ſit ſemꝑ malum.
Beim ſi eſt im̃ moꝛtale petm.
ercio vtꝝ ſit maledicendum creature non bñti ronem
vel intellectum. —.
Onarto vtꝝ ſit maledicendum creature rõnali vipote
angelice vel bumane.
NQuinto vtꝝ tm̃ dei ſit malidicere.
Sextum ſi maledictio fert᷑ ſuꝑ humanam creaturam: ex
q̃ cauſa ferenda eſt. —„
Septimo de comꝑatione huiꝰ pct᷑i ad alia pcta.
ctauo vtꝝ eque ↄueniant maledictiones in nouo teſta

mentd ſicut in veteri.

— „

ueſtio. cxlvin. de blaſphe

miã in deum bʒ ſeptem membꝛa.
Seino querit᷑ ꝗd ſit blaſpbemare.

ecundo que ſint dẽe eins.
Tercio vtꝝ ſit ſemꝑ moꝛtale pcim.

NMNuaꝛto vtꝝ ſit hominis tm̃ in pñti an et᷑ in futuro.
NMNMuinto tæ comꝑatione huius pcĩi ad qᷓdam alia genera

pctoꝝ vel ſpẽꝝ inter ſe.

Serxto vtꝝx ſit pcẽm irremiſſibile.

. eptimo vtx ſit tm̃ in dictis an etiam in factis. .
. Wueſtio. cxlix. de riſu et io

culatione coꝛꝑis hʒ qᷓtuoꝛ membꝛa.

Pꝛimo q̃rit᷑ vtꝝ ridẽ aut ludẽ aut ioculari ſit perm.
Secundo ſi aliqñ eſt moꝛtale. .
Tercio ſi inſpectoꝛes ludoꝝ aut iocnlationũ peccent ali
qñ veniałr aliqñ moꝛtaliter.
Quarto vtꝝ miſtrantes talibo nccia peccent.

¶ Nueſtio. cl. de Irriſione

hʒ qnq; membꝛa.
MHꝛimo q̃rit᷑ qꝗd ſit deriſidð ⁊ vtꝝ ſit idem qð ſubſannatõ.
Secundo vtꝝ ſit pcẽm moꝛtale vel non.
Tercio qð eſt in illo genẽ maius petᷣm.
NQuarto vtꝝ ſuſtinens deriſionem mereat᷑

Muinto de damno qð actidit e deriſione. .
(Dueſtio clj dge oꝛnatu veſti

um bhʒ ꝗqnq; membꝛa.
PHꝛimo querit᷑ vtꝝ pcrm ſit in pᷣcioſitate veſtium.
Secundo vtꝝ pctrmn ſit viris hẽe veſtimenta muliebꝛia.
Tercio vtꝝ oꝛnatus ꝑmiſſus mulieribo coniugatis ſit il
licitus vᷣginibo.
Nuarto vtꝝ r̃ligioſi viri peccẽt habẽdo veſtes delicatas.
NQuinto vtꝝ artifices facientes.talia ad laſciuiam pec⸗

¶Mneſtio.clij. Qnare ſunt

tm̃ ſeptem pcta capitalia hʒ tria mebꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtꝝ plura debeant dici capitalia peccata.
an vnum ſm. *
Secundo ſi plura vtꝝ tm̃ ſeptem. an plura qᷓ ſeptem vel
ſepiem p̈ciſe. . .n 2. d

ercio 'm quam cãm attendat᷑ ſeptimẽbꝛis diuiſio.

——

habet.xij. membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ ꝗd ſit ſuꝑbia.
Secundo vtꝝ omne pctm ſit ſuꝑbia.
Tercio ꝗd ſit motinum in pcio ſuꝑbie.
Quarto ſᷣm quam vim attendit᷑ boc pcẽm.
NQuinto de q̃ntitate huiꝰ peti.
Sexto de inleꝑabilitate eius ad alia pctᷣa.
Septimo de difficultate cauendi illud pcẽm.

neſtio. cliij. de Supbia

Octauo de effectu huius peccati. .
Mono de pꝛioꝛitate huius peceati ad alia.
Decimo de ſpẽbo hui pct᷑i ⁊ habet q̃oꝛ articulos.
1 Pꝛimꝰvtꝝ pautioꝛes ſpẽs ſufficiant.
ISecundus vtꝝ plures debeant dieci. .
Vercius de com ꝑatione illoꝝ in qᷓntitate pcti-
4Quartus de comꝑatione haꝝ ſpẽꝝ ad illas quas po⸗
nit Anß. 2 Berñ. . H
Vndecimo mem bꝛo e o woſitione huiꝰ pcti.
Suodecimo de ãdibo ſuꝑbie. .
Dredecimo de Na apetitꝰpᷣmatꝰ in ſpũalibo⁊ tꝑalibo.

Nueſtio. clun. de gnani

gloꝛia hʒ vndecim membꝛaa.
Pꝛimo q̃ri᷑ vtꝑ appetitꝰ inanis głie ſit pcẽm.
Scðo vtꝝ ſit tm moꝛtale pcem.
Tercio gꝗd ſit motiuum in hoc pcto. .
Quarto de ouenientia ⁊ dꝛẽa ad pcĩm ſuꝑbie.
Quiĩto de ↄpatõe ad pctm ſuꝑbie vtꝝ ſit generale ad illð
Serto vtꝝ inanis glia ſit tm̃ in hoĩe aut etia in dy abolo
Septimo vtꝝ ſit maius petm in gbuſdam ꝑſonis ꝙᷓ in
alijs vt in religioſis. . ..ð
Octauo de comꝑatione inanis gloꝛie ad inanem gloꝛiam
m dẽas materiaꝝ.
Nono de magnitudine bhuiꝰpcłi.
Decimo de ſpẽbo euuis.
AUndecimo de oppoſitione hui pcti.

hʒ vndecim membꝛa.
Pruno querit᷑ ꝗd ſit inuidia.
ecundo vtxꝝ ſit peẽm vel non.
Tercio vtx ſit moꝛtale vel veniale.
NQuarto vtꝝ ſit capitale pctẽm.
Quinto vtꝝ ſit ſpũale pcẽm vel carnale.
Sexto de guitate huiꝰ pcei.
Septimo de ſubiecto inuidie.
Octauo reſpectu cuiꝰ ſit inuidere.
Mono cui oponit᷑ inuidia.
Decimo de dꝛa inuidie ad emulatõʒ.
Vndecimo vtꝝ inuidia ſit mr omniũ pctoꝝ.

xij. membꝛa.
Keins querit᷑ ꝗd ſit ira.
ecundo vtꝝ iraſci ſit malum m ſe.
Tercio vtꝝ ſit aliqua q̃tuoꝛ paſſionum.
Nuarto querit᷑ de motino huiꝰ pcti.
Nuinto querit᷑ vtꝝ ſit pctẽm.
Sexto an ſit capitale vicium.
Septimo d comꝑatione eius ad inuidiam.
Octauo an ſint ibi iſte dꝛe veniale moꝛtale.
Mono de qntitate iſtius pcti.
Gecimo an ſit cã omnium maloꝝ.
Vndecimo de eius oppoſito.
Duodecimo de pena huius pect̃i.

¶ Mueſtio. clvj. de Ara babz

—¶— —

ueſtio.clvij.de Accidia

habet.xj. membꝛa.
Sꝛimo querit᷑ de rõne ipᷣꝰ noĩs vnde trahit᷑
Secundo ꝗd ſit accidia ᷣm rem.
Tercio in quo genere ſit.
Nuarto de cauſa illiꝰ pcti ⁊ radice.
Nuinto an ſit capitale vicium.
Sexto de eius oſpoſito ꝗd ſit illud.
Septimo de comꝑatione accidie ad inuidiam.
Octauo de magnitudine huiꝰpcti.
Mono q̃re accidia ponit᷑ pcẽm penes ſuꝑfluitatem ⁊ non
penes diminutionem.
Becimo ð qð pᷣceptum decalogi ſit.
Vndecimo de eius effectu.

¶Mue ſtio. clix. De gula ba-

¶ Nueſtio. clviij. Pe auaeicia

habet vndecim membaa
Srund⸗ queritur quid ſit auaricia.
ecundo an diligere tempoꝛalia ſit bonum m ſe an ma
lum vel indifferens. 77„„„
Tercio quid ſit inclinatiuum ex parte nr̃a ad illicitum
amoꝛem tempoꝛalun. .
Quarto quare dica?᷑ ↄcupiſcentia oculoꝛum cum nõ tm̃
contingat peccare ſᷣm viſum in illo genere peccati.
Muinto an ſit capitale peceatum.
Serxto an ſit ſpirituale vel carnale.

„

Septimo de alijs peccatis que ſunt circa amoꝛem tem⸗/

poꝛaliũ vtꝝ ſub auaricia contineantur.
Octauo de oppoſito auaricie.
Mono de magnitudine huiꝰ pct᷑i ⁊ comparasione.
Decimo de caſibo cirea hoc peccatum.
Vngecimo de effectu buius peccati.

bet vndecim membꝛa.
Primo queritur quid ſit.

Secundo qð ſit motiuum in hoc genere peccati.

Tertio vtꝝ pꝛimus motus nutritiue ſiue appetitiue in
nutrimento ſit peccatum.
uarto an ſit capitale peccatum.
NQuinto vtrum contingat eſſe pctᷣm circa diminutionem
cibi ſicut circa ſuperfluita ten.
Sexto de circumſtantijs gule.
Septimo de magnitudine huius peccati.
Octauo de pꝛudentia caꝛnis que diſponit ad gulam vtꝝ
ſit peccatum.
Mono de oppoſito gule 2 contra quod pꝛeceptum decalo
gi ſit gula.
Becimo de tempoꝛe ꝓbibitionis buius peccati.
Vndecimo vtrum quantitas ⁊ qualitas cibi ſint in vicio

aut ſolus appetitus.

Mueſho. clx. De Ebꝛietate

habet vndecim membꝛa.

Pꝛimo queritur quid ſit ebꝛietas.
Secundo an omnis ebꝛietas ſit moꝛtale peccatum.

Tercio an peccet moꝛtaliter inebꝛians alium.
Quarto vtrum eedem ſint ↄditiones ebꝛietatis gule.
Nuinto de magnitudine huius peccati.
Sexto de aggrauatione eius ſᷣm ↄditõem ꝑſonaꝝ.
Septimo de effectu huius peccati.

Octauo de cognitione huius peccati.

Mono de ꝓhibitione huius peccati.
Decimo de pena huius peccati.
Vngdecimo vtrum hoc peccatum fuerit ante diluuium.

¶ Nueſtio. clxrj. De Luxuria

habet vndecim membꝛa.
Pꝛimo queritur quid ſit luxuria.
Secundo vtrum coire ſit malum 2 peccatum m ſe.
Tercio vtrum omnis lururia ſit moꝛtale peccatum.
Nuarto quare dicitur peccatum in coꝛpus.
Nuinto de conditionibo huius peccati.
Sexto de quantitate huius peccati.
Septimo de comparatione bnius peccati ad ſupbiam.
Octauo de oppolito huius peccati 2 in genere mali in
genere boni.
NMono de differentijs huius peccati.
Decimo de effectu huius peccati.
Vndecimo de pena huius peccati.

ſinguloꝝ capitalium vicioꝝ babet ſeptẽ membꝛa.
Mꝛimo queritur de filiabo inanis gloꝛie. “
Secundo de filiab inuidie.

¶ Mueſtio. clxvj. de pe

peccet exigendo debitum.

¶ NMueſtio.clxir. de Enceſtn

Tercio de filiabo ire.
Quarto de filiabo accidie.
NQuinto de filiabo anaricie.
Sexto de filiab gule.

Seu timo de filia bo luxurie. B 1.
¶ Wueſtio. clruj. De üla din

ſione peccati.Aliud ex inſirmitate.aliud ex ignoꝛanti⸗
aliud ex induſtria aut certa malicia habet tria membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ penes quid accipiat᷑ hec diuiſio.
Secundo vtꝝ idem pctm ↄtineat᷑ ſub diuerſis diffeꝛẽtüs.
Tercio de comparatione differentiaꝝ inter ſe 'm ma⸗

nitudinem peccati. · R
Dueſtio. clriin de ſomica

tione habet tria membꝛa. .. .r
Pꝛimo querit᷑ vtꝝ omne per̃m carnis dicat᷑ foꝛnicatio.
Secundo ſuppoſito ꝙ non. vtrum concubitus cum ſolu⸗
ta ſit peccatum moꝛtale. G
Tercio ſi eſt moꝛtale vtrum ſit minus peccatum an

maius alijs. G
¶ Mueſtio. clxv. De ndulte

rio habet quatuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtrum adulteriũ perpetret᷑ tm̃ cũ aliena.
Secundo ſi peccat᷑ etiam cum ſua moꝛtaliter vtrum ſᷣm
omnem modum debeat dici adulterium.
Tercio de magnitudine iſtius peccati.
Quarto de pena huius peccati.

ccatis

Pꝛimo queritur qñ ↄmixtio matrimonialis ſit peccatuʒ
vel ex quibo cauſis.
Secundo qũ fit moꝛtale pcẽm ⁊ qñ veniale.
Tercio ſi peccat vna ꝑſona moꝛtaliter. vtrum alia ꝑſo⸗
na peccet reddendo debitum petenti.
NQuarto vtrum in matrimonio poſt votum emiſſum ſem⸗

coniugum habet quatuoꝛ membꝛa.

BGtupꝛo

habet quatuoꝛ membꝛa.

Pꝛimo querit᷑ quid ſit ſtupꝛum.

Secundo vtrum ſtuprum ſit adulterium.
Tercio in quo differt a raptu.
Nuar to in quo teneatur virgini quam defloꝛauit conſtu
pꝛatoꝛ.

⸗

habet quatuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ quid ſit raptus. B
Secundo ſi raptoꝛ poſſit duceꝛe eam quam rapuit.
Tercio de pena illoꝝ ꝗ ꝑticipant in rapiendo.
Nuarto de pena raptoꝛis ⁊ euaſione a pena.

Mueſtio. clrvi. dè Raptu

5

habet quatuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ quid ſit inceſtus.
Secundo vtrum inceſtus ſit malum m ſe.
Tercio de ↄꝑatione illius pct᷑i ad alia illius generis.
Quarto de caſibo qui contingunt rõne ↄſanguinitatis
ratione affinitatis.

¶Mueſtio. clrx. de Sacnale

gio occaſione foꝛnicationis habet tria membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtꝝ hmõi copula caꝛnalis ſit ſᷣm ſe pctẽm.
Secundo de comparatione huiꝰ peccati ad petm inceſtꝰ
qð dicit᷑ ratioue ↄſanguinitatis vel affinitatis.
Tercio in ꝗbo caſibo ↄtingit peccare cũ rõne hꝰvel illiꝰ.

¶ Dueſtio.clxxj.de peccato

ↄtra natura habet tria membra .
Pꝛimo querit᷑ te ↄꝑatione hoꝝ peccatoꝝ inter ſe ᷣm ra⸗
tionem magnitudinis.
Secundo de pena huius peccati. .
Tereio te caſibus aliquibus in quibo dubitatur.vtruʒ
ſit contra naturam vel non.

¶ Nueſtio.clxxuij.de peccato

ex ignoꝛantia habet ſex membꝛa. . .-
Pꝛimo queritur.vtrum actus malus ꝑ ignoꝛantia ꝑpe⸗
tratus ſit peccatum. .
Secundo vtrũ actus malus ꝗ fit ꝑ ebꝛietatem vel furorẽ
vel pueritiã dicat᷑ pcẽm ꝑ ignoꝛantiõ6.
Tercio vtruʒ actꝰmalus ꝑ ignoꝛantiã iuris perpetrat
ſit peccatum. sä .
Quarto vtrũ actꝰ ꝑ igrantiã facti ſit pctm vel nö.
Quinto vtrũ actus ꝑ ignoꝛantiã liget ad penam licet nõ
ad culpam.

to de quibuſdam caſibus ꝗ fiũt ꝑ ignorantiam.
(Mueſtio. clrxii. de peccaa

tis in ſpiñ̃ſanctũ habet ſex membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ quid ſit pem in ſpmſanctum.
Secundo vtrũ idem ſit petm in ſpiritũſanctũ quod pec⸗
catum ad moꝛtem.
Tercio qͥt ſunt differentie pcti in ſpiritumſanctum.

Nuarto vtrum omne pctm poſſit dici ꝑ aliquam additi

onem peccatum in ſpiritumſanctum.
Quinto cui gratie pꝛimo ⁊ ꝑ ſe opꝑonaf.
Sexto quare pct̃m in ſpm̃ſctm dicit᷑ irꝛemiſſibile.

¶ Mueſtio.clxxii.ge deſpe/

ratione habet octo membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ ſi deſperatio ſit pctm.
Scðo vtrũ ſit pctm idẽ cũ ſpe ſiue ↄfidẽtia q̃ ẽ ĩ creat᷑a.
Tercio vtrũ deſꝑatio poſſit eẽ cũ fide infoꝛmi aut non.
NQuarto vtrũ deſpatio ſit de potentia dei ſicut de bonita
te diuina.
Quinto vtrum deſpergtio /ꝓut eſt peccatum ꝑmaneat in
damna to ̃m actum.
Sexto de ↄꝑatione deſperatõnis ad alia peccata ⁊ de cõ
paratione pꝑtiũ inter ſe.
Septimo vtrũ deſperaꝛe de ſalute ꝓximi ſit pcẽm.
Octauo de remedio pct᷑i deſperatõnis.

¶ Mueſtio.clxxv.de timoꝛe

male humiliante hʒ ſeptem membꝛa.
Pꝛimo queꝛit᷑ꝗd ſit timoꝛ male humilians.
Scðdo vtrũ ſit moꝛtale pctẽ̃ᷣm vel non.
Tercio quõ ſunt dr̃ie timoꝛis ꝓut eſt pcim ſiue ſpecies
ſiue non. W .
NQuarto dæ eo quod eſt timendũ vel nõ timenduʒ et hoc
eſt de materia timoꝛis.
Nuinto de cauſa inducente timoꝛem bumanum.
Serxto vtrum excuſet a pcto.
Septimo dæ oppoſito ipſius.

lo. clxxvj. de amore

lale accendente bʒ ſeptem membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ quid ſit amor male accendens.
Secũdo vtrũ amoꝛ ſui ſit cauſa moꝛtalis pcti.
Tercio vtrũ ſit cauſa omnis peccati.
Nuarto vtrũ amoꝛ ſui ſupꝛa deum ſitydolatria.
Nuinto vtrum poſſit ſtare cum caritate.
Sexto vtrum amoꝛ indebitus ſit odium.
timo de pena huius peccati.

Nueſtio. clxxvij. de concu⸗
er fupbia vite hʒ tria

piſcentia cãaꝛms.oculo 3 tria membꝛa.

¶ LDueſtio.

Pꝛimo q̃rit᷑Quid ſit ↄcupia ſᷣm ꝙ cõe eſt bis tribus.
Sco ſi ipſa diuiſio trimembꝛis ſit ſufficiens et de oꝑpo
ſitione iſtarum differentiaꝝ inter ſe.
Tercio de vnaquaq; parte dimiſionis ſigillatim et ha⸗
bet tres aꝛticulos. .
Pꝛimus de ↄcupia carnis ad quantũ ſe extendat.
Secundus de ↄcupiſcentia oculoꝛum.
Tercius de ſuperbia vite.

¶ Nueſtio. clxxvii. de ydola

tria habet ſeptem membꝛa.
Pꝛimo queꝛit᷑ quid ſit ydolatria.
Scðo te cauſa ydolatrie.
Tercio in quibus ↄſiſtit ydolatria.
NQuarto de effectu eius.
Quinto de magnitudine peccati.
Sexto de tempoꝛe ⁊ de ceſſatione.
Septimo vtrum ↄmunicandũ ſit cum ydolatris.

clxrxix. Gi indei⸗

—

gentiles cũ ritu ſuo ſint tolerandi hʒ quatuoꝛ mẽbꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtrũ tolerandi ſint iudei.
Scðdo vtrũ ritus eoꝝ ſit quaſi ydolatria.
Tercio vtrum ꝑmittendi ſint ritum ſuũ in ſolennitati/
bus et alijs obſeruare.

NQuarto vtꝝ ad fidẽ ↄminationibo? penis ſint ↄpellẽdi

¶ Mueſtio.clxxx. de conuer⸗

ſatõne xpᷣianoꝝ cũ iudeis ⁊ paganis hʒ quatuoꝛ mẽbꝛa
Pꝛimo q̃rit᷑ vtrũ eccłia iudicare debeat ipos infideles.
Scðdo vtrũ iudei vel pagani poſſint xpᷣianis pᷣeſſe.
Tercio vtrum ↄpellendi ſint ſoluere decimã pᷣdialeʒ vel
alia que ſoluunt xpᷣiani.
NQuarto vtrũ xpᷣiani poſſint habeꝛe mancipium iudeum
vel paganum.

habet.xiij.membꝛa. ..
Pꝛimo querit᷑ qꝗd ſit hereſis ĩ genẽ ⁊ quid diffinitiue.
Scðdo de differentia eius.
Tercio ad quod genꝰſeptem capitaliũ reducit᷑
Quarto vtrum ſit initium omnium peccatoꝝ.
NQuinto de quantitate peccati.
Sexto ↄtra quod pᷣceptum ſit ſpecialiter.
Septimo vtrũ hereſis ad oĩa credibilia ſe extendat.
Octauo de oppoſitione.
Mono de neceſſitate hereſis.
Becimo de pꝛiuatõne coĩonis hereticoꝝ et pena.
Vndecimo de tolerantia ipſoꝝ et oppoſito.
Duodecimo de duratõne hereſum.
Tredecimo de reuertentibus ab hereſi.

NDueſtio.clxxxij. de ſciſma

te habet ſeptem membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ quid ſit ſciſma.
Scðo vtꝝ ſciſma ↄtineat hẽſim ⁊ ð ↄꝑatõe eiꝰin q̃ntitate
Tercio de poteſtate ſciſmaticoꝛum.
Quarto de ſacramentis ſciſmaticoꝝ.
Nuinto de oꝛdinatis a ſciſmaticis.
Sexto de coĩone cñ ſciſmaticis vel ſuo opoſito.
Septimo de pena ſciſmaticoꝛum.

*

¶ueſtõ. clxxxii. de apoſta

ſia habet quinq; membra.
Pꝛimo queritur quid ſit apoſtaſia et que ſit eius diffe⸗
rentia ad hereſim et ſciſma.
Secundo quis dicendus ſit apoſtata.
Tercio vtrum om̃is apoſtaia ſit infamis.
Quarto vtꝝ oĩs apoſtata ſit excoĩcatꝰ vel excoĩcandus.
Quinto vtꝝ clericꝰapoſtata pᷣuet᷑ puilegio clericali.

„*

neſtio. clxxxiiij. de diuĩa

tione habet ſex membꝛꝛꝛ
Pꝛimo queritur quid ſit diuinatio.
Secũdo que ſint ierenete eins.
Tercio vtrũ diuinatio ſi —
Suarto vtrũ diuĩatõibo ſit fides adpibenda.
NQuinto de pena hanc pena cöſequene.
Sexto de gbuſdaʒ ꝑtinẽtibo ad aliquas differẽtias diui

nationis.

4

¶ Nueſtio. clxxxv. de ſoꝛtile⸗

gio babet ſeptem membꝛa.
Dꝛimo queritur quid ſit ſoꝛs.
Secũdo vtrum licitum ſit ꝓijcere ſoꝛtes.
Tercio vtrũ ſic ſoꝛtiendo ſit temptare deum.
NQuarto vtrũ om̃i tẽꝑe cõgruat ꝑmiſſio ſoꝛtis ſicut fuit
tempoꝛe legis. „
Ain to webi exemplo apoſtoloꝝ ↄſulendũ ſit ſoꝛtibo in
electõnibo vel hmõi factis.

Sexto quare plus habũdat ſoꝛtilegiuʒ in ſexu muliebꝛi

i; virili. ůð
Septimo vtrum ſoꝛtilegium ſit maiꝰ peccatũ ꝙᷓ infide⸗
itas vel apoſtaſia.

ueſtio. clxxxvj. de yÿpo⸗

criſi habet.xj.membꝛa.
Pꝛimo queritur quid ſit ypocriſis.
Secũdo vtrũ ſit moꝛtale peccatũ ſꝑ an aliqũ veniale.
Tercio de motiuo huiꝰ peccait.
Quarto te comꝑatione eiꝰ ad inanẽ głiam.
Nuinto de grauitate buiꝰ peccati
Serto vtrũ quis poſſit ſiłare ſe eẽ malũ vel ypocritã.
Septimo de ſpeciebo huiꝰ peccati.
Octauo de oppoſitione. .
Mono de deteſtatione huiꝰ peccati:
Decimo vtrum ſit irremediabile.
Vngecimo de fructibo ꝗbo cognoſcit᷑ hoc peccatũ.

Mueſtio.clxxxvij.de ſymo

nia habet ſeptem membꝛa.
Pꝛimo cõſiderandũ eſt de nomine.
Secundo queritur quid ſit.
Tercio ꝗbo modis ↄtrahat᷑ et habʒ tres articulos.
4 Pꝛimus de munere a manu.
4Secundus de munere ab obſequio.
Tercius de munere a lingua.
Quarto querit᷑ de materialibo differẽtijs ſymonie ⁊ ha
bet tres articuloo.
4Pꝛimus de re ipᷣa ſpirituali.

lSecundus de annexo ſpirituali.

Tercius de illo qð eſt ſpũale ⁊ annerũ ſpũali.
Quinto querit᷑ de pena ſymonie.
Serto de quibuſda caſibo in quibo pt᷑ dubitari.vtrũ cõ⸗
mittatur ſymonia.
Septimo de ſatiſfactõe que eſt in reſtitutõne.

ueſtio.clxxxviij.de ſacri

legio ꝓut eſt ſpecies furti hʒ q̃tuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ quid ſit ſacꝛilegiũ.
Secundo que ſint differetie ſacrilegij.
Tercio quando committitur ſacrilegium et quot mo⸗
Dis.
NQuarto de pena ſacrilegij.

õ

¶ Nneſtio. clxxxix. de ſcan/

dalo habet octo membꝛa.
Pꝛimo queritur quid ſit ſcandalum.
Secundo ſi ſit peccatum ꝑſe.
Tercio an om̃e ſcandalum ſit moꝛtale peccatũ.

—

Quaꝛto vtruʒ neceſſe ſit eſſe ſcandala.
Quinto de compatione ſcandali actiue et paſſiue dicti.
Sexto ſi dimittendum eſt ſcandalum ꝓ veritate doctri⸗/
ne veritatis et iuſticie.
Septimo quid ſit faciendum oꝓpter ſcandalum.
Octano vtrum petrus ſcandaliʒzauerit ſeꝑando ſe a gen
tibus et comedendo cum iudeis.

Finis tabule ſecũde ꝑtis huiꝰ ſumme.

—

ECWneſtio

‚⸗ . ne ipitliber ſecſius ſimme Alexandri te ales:irre⸗
fragabilis doctoꝛis parlen

—.
SAAS NNNN⸗ ,

.
—
H 4 4 8 W
õõ

Cei. qui eſt factoꝛ omis creature: ſequit᷑ tractatus de his
Aqulnue ptinẽt ad oſideratõneʒ creature.Et pᷣmo de his que
Fptinent ad ipſaʒ creatuꝛã inquantũ eſt creatura. Deinde
Dv his que ptinent ad lapſuʒ ſiue deterioꝛatõeʒz eiuſdem.
Tercio ſequit᷑ tractatus de reꝑatõne. Conſideratio vᷣo
creature inquantũ eſt creatura.attendit᷑ ̃m ipam pꝛimi
tus bene inſtitutã: que biꝑtita eſt. m fieri vel ſᷣm eẽ. Cõ
ſigderatio dᷣo eius m fieri⁊ eſſe: põt attendi ĩ cõmuni vel
in ꝑticulari. Primo ꝗ̊ dicendũ ẽ de his que ꝑtinẽt ad cõ
ſicgeratõeʒ eius ĩ cõmuni.⁊ pᷣmo m fieri. deinde ſᷣm eẽ
Coonſideratõ vᷣo m fieri.pᷣmo eſt ſᷣm cauſas eius ꝗd ſit.
Secũdo iꝙᷓtũ ad ꝓprietates ↄſequentes ſiue ꝑ ſe accñtia.
DSe cauſa dᷣo agit᷑ duptr. ᷣm ſubam.⁊ ſm ratõneʒ. Con⸗
/ ſideratio pᷣo de ſuba cauſe:ſi eſt cauſa ſiue pꝛincipiũ que⸗
mnnnt᷑ duo. Primo ſi pᷣma cauſa vel principiũ ſit.qꝗd ſit.
Secũdo.vtꝝ ſit vnũ primũ principiũ vel plura.

„ — .

primũ. Supponendũ eſt ꝙ ſit vnũ primũ
pricipiũ.quod principiuʒ ſit ex comꝑatione
. que fluũt a pricipio. In omibo.n.inue⸗
it᷑ aliq mutabilitas.q̃ nõ cõueĩt pꝛicipio pᷣ⸗
mo.vñ Iido.Maeria mutabilis ẽ.qꝛ de infoꝛmi trãſit
ad foꝛmatũ. Angeli ⁊ aĩe mutabiles ſunt.dum in bonuzʒ
⁊ in malũ ſunt vertibiles. In creaturis vᷣo coꝛꝑalibo pʒ
ꝙ mutabiles ſunt.Ex quo ↄcludit᷑.cuʒ immutabile oino
ſit prius mutabili.⁊ hoc ab illo dependet: igit᷑ eſt aliqð
principiũ quod eſt immutabile. ¶ Preterea Jo. dama.
intellectualia angelos ſcʒ ⁊ aĩas ᷣm electõʒ.⁊ eam que ẽ
in bono pfectõneʒ.⁊ eaʒ que eſt ex bono acceſſioneʒ intẽ⸗
ſam ⁊ remiſſaʒ:dicimꝰ tranſmutari.reliq pᷣo ſᷣm genera
tõneʒ ⁊ coꝛuptõeʒ ⁊ augmẽtatõeʒ ⁊ diminutõneʒ. ⁊ m
qualitateʒ.tranſmutatõeʒ.⁊ localeʒ motũ.Omia autem
hec cũ ſint veꝛtibilia:neceſſe eſt eſſe ex aliquo quod eſt in⸗
uertibile oĩno.&ᷓ ei cõuenit eſſe principiũ.cũ oĩs trãſmu⸗
tatio vltimo dpẽdeat ab oĩno intranſmutabili.⸗ Pre⸗
terea.nõ eſt aliqua creatura que nõ habeat poſſibilitatẽ
ad aliquã ꝑſectõnẽ naturalit:nihil auteʒ ſeipſuʒ ꝑficit.
diſtant.n.natura ꝑficiens ⁊ ꝑfectibile.& neceſſe eſt aliqð
eſſe ꝑfectiuũ:erit &̊ aliqð principiũ.quo alia ꝑficient᷑ qʒ
nõ aliũde ꝑficiet᷑. Hoc ideʒ poteſt elici ex alijs ↄditõnibo
que ſunt cauſe vel principij.⁊ eius quod eſt ex principio
ſiue cauſato.Qõð cũ ſit:oñdit᷑ oſequent᷑.ꝙ nõ eſt ſcire ꝗd
ſit ̃ᷣ̃in modũ vie.ſᷣm ꝙ ſciẽtia eſt ꝑ prioꝛa.lñ Jo.dam̃.

S:oꝛdinis minozũ obſeruan .

Ane ptinent ad ſpeculatöez

Pruma

quid ðo ſit m ſubam a materiã incompbenſibile eſt Fm

ſe ⁊ ignotũ:familiariꝰ aũt eſt magis ex oĩm ablatõne fa⸗

cere ratõneʒ. ¶ Abil.n. eſt eoꝝ que ſunt.nõ vt nõ ens ſ vt

ſuꝑ omĩa ens.⁊ ſuꝑ ipᷣm eſſe ens.Si.n.eoꝝ que ſunt co⸗
gitatõnes ſunt.quod ſuꝑ cogitatõnes eſt.⁊ ſuꝑ eſſentiaʒ

crit.¶ Pretea. ſic ratiocinat᷑ Dyo.in li.de dini.no. Si

incõpꝑrehenſibilia ⁊ incõtemplabilia ſunt ſenſibo inmi⸗
bilia. ⁊ his que ſunt in figmento ⁊ ſilitudine ſimpla ⁊ ñ
ſimulata iur eandeʒ veꝛitatis ratõʒ.ſuꝑ has eẽntias ſuꝑ
eſſentiales magnitudo ⁊ omibo virtutibo:impoſſibile eſt
quod ſuꝑ ſenſuʒ eſt archaniq; ratõʒ. ſuꝑ ratõnale bonũ.
Et iteꝝ queʒ neq; cogitare poſſibile eſt.neq; diceꝛe. neq;
totalit aliquo mõ ↄtemplari: ꝗpter hoc ꝙ ab omibo ipſe
eſt ſegregatus ⁊ ſuꝑignotus. YPretea rõne põt aꝛgui.
Omis.n.attributio eſt aliquo ꝗnq; modoꝝ quoꝝ nullo
recipit principiũ ⁊ cauſa oĩm notificationũ ſeu diffiniti⸗
onuʒ. Prina attributio eſt ꝑ ſubſtãtialia coequata. hoc

ait nõ ↄuenit huic principio: cũ ſubſtãtialia coequata ĩ⸗
poſſibile ſit haberi.eo ꝙ principiũ eſt oim. Secũda attri
butio eſt ꝑ ſubſtãtialia nõ coequata.vt cum dici᷑ bomo

eſt aĩal.vel homo eſt ſenſibile.⁊ ſᷣm eandẽ ratõeʒ hec at⸗
tributio remouet᷑ a prima.Tercia attributio eft ꝑ ꝓpri⸗
etates que egrediũt᷑ a ſuba.vt riſibile ab hoĩe.⁊ hec attri
butio remouet᷑:principiũ.n.primũ nihil hʒ coequale qdð
ſit pᷣ̃ter eius eſſentiam: prefer auteʒz eſſentiam ſunt ꝓprie
tates. Quarta aũt attributio eſt ᷣm accñtia que intrin⸗
ſecus cõueniũt.vt ſunt quantitas ⁊ qualitas:⁊ hec attri
butio remouet᷑.nihil.n.quod mutari poteſt ſᷣm naturazʒ
ei eternaliter attribuit᷑cum ſit immutabile. Hoc etiam
plane dicit Aug.in li.d trini.⁊ magjr recitat in li.ſentẽ.
nullum accñs deo cõuenire. Quita vᷣo attributio eſt ſᷣm
ea que extrinſecus ↄtingũt:que ſi varient᷑.nõ dicunt᷑ va⸗
riare ſubſtantiaʒ. vt eſſe a dextris vel a ſiniſtꝛis.vel ageꝛe
vel nõ agere.hec attributio remouet᷑ etiaʒ a dicto pꝛinci⸗
pio.quia addunt aliquid preter ſubſtantiaʒ ad comple⸗
mentũ vel ſuum oppoſituʒ.vt ageꝛe ad complementũ. pa
ti ad ſuum oppoſitũ.nihil auteʒ addere poteſt ad ꝑfectõʒ
ſubſtantie principij. nec auferre ꝑfectioneʒ: ergo hec at⸗
tributio remouetur.ſed notio eius qdð quid eſt.eſt per at
tributioneʒ aliquam: ergo nõ eſt cogitare primuʒ princi
pium quid eſt ſm ſubſtantiaʒ. ¶ In contr ariũ videt᷑ qdð

dicit apłs ad roma.j.inuiſibilia dei ꝑ ea que facta ſunt

a creatura mundi intellecta conſpiciũt᷑. Et vt dicit Dyo
niſius.oĩm eſt cauſa ⁊ principiũ ⁊ eſſentia ⁊ vita.⁊ deci⸗
entium ab eo reuocatio ⁊ reſurrectio.4 ꝓreterea. cuʒ

ſit lux pꝛima.lux aũt ſui manifeſtatina eſi:pria eꝛgo ma⸗

rime ſui manifeſtatiua eſt. ergo primũ pricipinʒ ſeipſuʒ
maxime manifeſtat. O autẽ ſit lux.patet ꝑ hoc quod dic
Augꝰ.ſuper geñ.ad lam.nõ ita dicit᷑ lux quemodmodũ
petra ⁊ leo.ſed lux ꝓprie:illa figurate.¶ Preterea. dic
ph̊us.ꝙ ens eſt prima impreſſio intelligentie:ſed quo oꝛ
dine ſe hʒ ens in cõmunitate.eo oꝛdine ſe hʒ primuʒ ens
in cauſalitate: ̊ ⁊ pꝛimũ ens in oꝛdine cauſalitatis eſt pᷣ⸗
ma impreſſio.ſeipſo ̊ cognoſcit᷑ ſᷣm ſubſtantiazʒ ab intel
ligentia. ¶ Reſpondendu ad hoc. ꝙ duplex eſt cognitõ.
patrie ⁊ vie:cognitõne patrie cognoſcet᷑ m ſubſtantiaʒ.
ſicut dicit᷑.j.YJo.iij.videbimus eũ ſicuti eſt. Cognitio vᷣo
vie multiplex eſt. Eſt.n.cognitio natuꝛe ſcʒ rõnis.vt ẽ na
tura quedã:⁊ eſt cognitio rõnis vt eſt ratio cogitando ⁊
ꝑtractando:⁊ eſt cognitio gratie que eſt ꝑ fideʒ ⁊ per do⸗
num ſapiẽtie ⁊ intellectus. tum ad cognitõez nature
ſeipſo eſt primũ principiũ in intellectu.⁊ cognoſcit᷑:⁊ ſic
intelligit᷑ quod habet᷑ a po. ¶¶Et quod obijcit᷑ de luce:
intelligit᷑ qᷓtum ad hoc quod eſt ex ꝑte natuꝛe.qtuʒ autẽ
ad cognitõeʒ rõnis vt eſi ratio in cogitando ptra ctãdo
lz ſit lur que ſe manifeſtat. ꝓpter infiꝛmitateʒ tn ratõnis
nõ cognoſcit᷑ quid eſt ſᷣm ſubaʒ. ſed ꝑ oꝑa cognoſcit᷑ vnũ
principiũ opeꝝ.Et ſic intelligit᷑ quod dicit apls ad Ro.
j. Inuiſibilia dei ⁊c.⁊ ſic introducit᷑ illud. xiij. Sap. A
magnitudine ſpeciei ⁊ creature.cognoſcibiliter poterit

hoꝛum creatoꝛ videꝛi.Et ꝙ ſe non manifeſtat intellectui
noſtro ᷣm ſubſtantiam. hoc non eſt ex paꝛte ſui.ſed pteꝛ
noſtrum cefectum:⁊ ſic dicit phᷣus. ꝙ intellectus noſter
ſe habet ad mamifeſta natuꝛe ſicut viſus noctue ad lumẽ
diei. Quod auteʒ dicunt Dyo.⁊ Dam̃,duplici ratõne
poteſt attendi:tum quia prioꝛa non habet. nec aliquam
multitudineʒ m ſubſtantiam ᷣm quam cognoſcat᷑ quid
eſt diffinitiue:tum quia via ratiocinatõnis vel cogniti⸗
onis humane: ꝓpter deſectum ex parte noſtra.2 excellẽ⸗
tiam er parte ſua. non peruenit᷑ ad cognoſcendum quid
eſt.ſed quid non eſt: ⁊ qm eſt cauſa ſeu principiũ.¶. Ad
rationeʒ dᷣo de modis attributionum. reſpondendũ eſt.
ꝙ modi attributionũ in creaturis.non ſᷣm illum modũ
attribuũtur principio primo.ſed ſicut dicit Moe.in lib.
c trini. Omia predicamenta preter ad aliquid. cum ad
teum referuntur.ad predicatõneʒ ſᷣm ſubſtantiam con⸗
uertuntur:⁊ ideo lʒ attributõnes ille ſᷣm nmduʒz quo cõ
ueniũt creaturis.non conueniũt principio: conueniunt
tamen aliquo modo: dicũt.n.diuinam ſubſtantiã aligd
cointelligendo.nullam auteʒ rei compoſitõez circa ipᷣm
pripcipium deſignando. Cognitöõne vᷣo que eſt per gra⸗
tiam.lʒ non cognoſcatur in preſenti facie ad faciem: co⸗
gnoſcitur tamen per ſpeculuʒ in enigmate.⁊ quodã etiã
