125 ꝓ angelig moꝛtuꝰ ẽ xp̃s. bᷣ̊ ideo etid ꝓ angelis fit

quicꝗd hoim ꝑ eius moꝛtẽ redimit᷑ ⁊ liberat᷑ a malo:
qm cũ eis qͥdãmodo redijt ĩ gam poſt inimicitias q̃s
int᷑ hoĩes ⁊ ſanctos angelos pcta feceẽt.⁊ ex ip̃a hoĩm
redemptõe ruine angelice detrimẽta reꝑàt᷑: ⁊ vtiq; no⸗
uerũt ſaneti angeli docti ð deo.cuiꝰ veritatis eteꝛna cõ
templatõne beati ſunt.quãti numeri ſupplemẽtũ.de ge
nere hũano integritas illiꝰ ciuitatis expeteꝛet.⁊ ita vi
det᷑ ↄſtare.ꝙ in verbo accipiũt ñ tm̃ illũ nũeꝝ.hetiã il⸗

lũ ĩ qͥ ſunt.vñ apud ipos ĩ ᷣboẽ nũeri pᷣdicti ceꝛtitudo.
neſtio. xxj. de potẽtia

2 actibus angeloꝛ in genere.

Ranſituz faciamꝰ

adiuuante dño poſt oſideratõz oditi⸗
onis angelice.ad oſideratõz potẽtiaꝝ
7 actuũ. Primo &̊ faciamꝰ ſermonem
de potẽtia in genere. Scðo deſcẽdẽdo
ſm dꝛntias potẽtiaꝝ ⁊ actuũ.¶ Primo & fiat queſtio
cx potẽtia.vtꝝ eadeʒ ſit m ſubaʒ in angelis cũ eẽntia.
4 Secũdo.vtꝝ potẽtia ſit in actu ſꝑ. Tercio.vtruʒ
vna ſit ꝑotẽtia ſola.an plures.

emby primũ

Vod aũt potentia ſit eadẽ cũ eẽntia ĩ an
gelis.videt᷑ ex ↄpatõe ad aĩazʒ rõnalẽ.di
cit.n.aug.in li.de tri.ꝙ memoꝛia intelli
gẽtia ⁊ volũtas ſunt vna mẽs.vna vita.

.

vna eẽntia: ̊ nõ niſi eẽntia aĩe rõnalis. potẽtia ĩ gia

rõnali eſt eadeʒ cũ eẽntia:hᷣ maioꝛ ſimplicitas ẽ in an⸗
gelo. ſiẽ dicit Iſið.ᷓ ĩ angelo erit potẽtia ad minꝰaliq
eadeʒ cũ eẽntia.¶ Iteʒ in li.de aĩa ⁊ ſpũ dr.q deꝰ ẽ el⸗
ſentia ſua.aĩa vo ẽ q̃daʒ ſua vt potẽtie.q̊ multofoꝛtiꝰ ẽ
in angelo.4l YItez angelus ẽ ſuba ſimplex. ſiẽ dicẽ dyo.

ontra.ſumme ſimplicitatis ẽ ꝙ potẽtia ſit eadem

alers ſuba ideʒ ẽ potẽtia ⁊ eẽntia.ᷓ ĩ angelo ⁊c.

cũ eẽntia:ſᷣ angelꝰ ñ ẽ ſumme ſimplex. q̊ ñ oĩno idẽ eſt
potẽtia ⁊ eẽntia. 4l Preterea. ſi idẽ eẽt oĩno.ñ oꝑteret
ponẽ potẽtiã mediã ĩ angelis int᷑ eẽntiaʒ ⁊ oꝑatoʒ. ſic
dicit dyo.ꝙ ſuꝑceleſtia diuidũt᷑ in tria.ſ.eẽntiã. vᷣtutẽ
⁊ oꝑatõʒ:virtutẽ aũt vocat potentiã.ᷓ potẽtia ñ ẽ idẽ
cũ eentia.¶¶ Pꝛetea.potẽtia multiplex ẽ ĩ ſuo actu.eſ⸗
ſentia dᷣo nõ eſt niſi vnica ĩ ſuo actu:ꝗqᷓ potẽtia ñ ẽ ideʒ

Fm ſubaʒ cũ eẽntia.i Ad qð dᷣm.q potẽtia ñ ẽ idem

penitus qð eẽntia:dici tñ põt ideʒ ſic ĩ aia rõnali.qꝛ ſe

ipſa oĩno põt.¶¶ Ad primo obiectũ dðn. ꝙ cũ dicit᷑ ꝙ

„

memoꝛia itelligẽtia ⁊ volũtas ſunt vna eẽntia.n ẽ alis
dictu.niſi ꝙ vna eẽntia aĩe ẽ q̃ pᷣGt meminiſſe intelligẽ 2
velle:nõ ꝙ ſit eadeʒ eẽntia in genẽ potẽtie.tũc.n.eſſent
vna potentia.Siłr põt intelligi de eẽntia rõne eius q;
ſubeſt.nõ aũt ꝙ potẽtia dicat᷑ eẽntia vel ſuba ſicut ẽ in
deo.ꝗ¶ Ad aliud dðm.ꝙ aĩa eſt quedã ſua.vt fiat diſti
ctio int potẽtias ſubales ſiue vires ex vna ꝑte.⁊ acci⸗
dentia ex alia.qᷓtũ ad h.ꝙ potẽtie ⁊ viꝛes ſuhalit᷑ inbe
rẽt.⁊ vnũ ſunt cũ aia qtũ ad ſubaʒ.ñ dico qtũ ad eẽn⸗
tiã:potẽtijs.n.ſubalibo ſubſiſtit aĩa.accñtia vᷣo vt pru⸗
dentia foꝛtitudo ⁊ hmõi.ñ adherẽt ſubalit.qꝛ h̊ accñta
liter adſunt.Vñ potẽtie ⁊ vꝛes ſubales dicũt᷑ ideʒ qð
aia.rõne indiuiſionis ⁊ ad herẽtie ſubalis: accñtia nᷣo
nõ.qꝛ ſubalit᷑ ñ adherẽt.¶ Ad terciũ dm.ꝙ lʒ ſimpli
citas ſit in angelo.ñ eſt tñ oĩmoda ſimplicitas: ⁊ ideo
nõ eſt potentia quod eẽntia oĩno.quia nihil eſt ſua po⸗
tentia penitus pꝛeterq; deus ⁊c̃. G

eccudum

DOſecũduʒ quo querit᷑.vtꝝ potẽtia ſit ſꝑ
in ſuo actu. Dõ videt᷑. qꝛ ↄtigẽ ſiue poſſe
⁊ eſſe.ſimul ſunt ĩ ꝑpetuis:ſᷣ angeli ſunt
he ꝑpetue. in eis nõ differt poſſe ⁊ eẽ.
mpedimentũ ſube angelice. cum oĩno

—

—

ſit liberata a materia ⁊ conditionibo mateꝛialibo.ꝗᷓ cũ
omiĩs potentia indiſtans ab actu ⁊ non impedita exi
ab actu ſtatim cum eſt.q̊ potentia angeli ſtatim cuʒ eſt.
exit in actum.⁊ ita ſtatim eſt in ſuo actu. 4.(Ztẽ maior
indiſtantia eſt ſpũalis potentie ad ſuũ actum.qᷓ; coꝛpo
ralis: ſed potentia primi mobilis qᷓto cito potuit mo⸗
ueri mouebat᷑.q̊ angelica ſuba ſic eſt.ꝙ qcito potuit ĩ
actu.ſtatim fuit in actu. ¶ Contra. potentia hmõi eſt
potentia voluntaria.ſed potentia volũtaꝛia mediante
voluntate exit in actum:ſed non ſemꝑ eſt voluntas.q̊ ñ
ſemꝑ eſt actus.¶ Item prius eſt eſſe rei in creaturis
qᷓᷓ agere:ſed poſſe ſimul eſt cum eſſe.q̊ poſſe eſt prius q
agere:nõ ̊ potentia ſemꝑ eſt in ſuo actu.¶ Item potẽ
tia in creatura eſt ad oppoſita Fm ſuũ genus ſicut eẽn⸗
tia:eẽntia.n.creature põt eſſe ⁊ non eſſe.ꝗ potetia cre⸗
ature ſic ſe habet.vt poſſit agere ⁊ nõ agere: non ̊ᷓ ſem
per eſt neceſſario in ſuo actu. ¶ Ad quod dm.qꝙ eſſe
ſemper dicit᷑ dupłr. vel ita ꝙ ſit coeuum reſpectu eius
cuius dicitur ſemper:⁊ ſᷣm hoc non eſt potentia crea⸗
ture ſemper in actu. actus.n.nõ eſt coeuus potentie.
Si dᷣo ſemꝑ in actu dicat᷑ indiſtant.⁊ cum eſt in actuẽ
inceſſanter:nihil ꝓhibet eſſe aliquam potentiaʒ ange⸗
licã.q ſtatim qñ erat exit ĩ eſſe: ſᷣ nõ eſt hͥ in omi ſua po
tentia. Vnde poſſe ⁊ velle ſemꝑ ſunt ĩ ſuo actu.i.indi⸗
ſtanter. ⁊ poſt inceſſant reſpectu alicuiꝰ voliti.¶ Ad
obiectum ̊ dicendũ eſt. ꝙ cum dicit᷑ poſſe ⁊ eſſe nõ dit
fert in peꝛpetuis:ſenſus eſt.ꝙ nõ prius eſt poſſe ex po⸗
tentia mateꝛie qᷓ; eſſe quod eſt ex ſoꝛma.̊ ſic nõ eſt ĩ ge
nerabilibo ⁊ coꝛuptibilibo.vbi prius dicit᷑ eſſe ex potẽ
tia materie.⁊ poſt eſſe a foꝛma: ſᷣ in peꝛpetuis ſimul ẽ
materia ⁊ ſoꝛma.⁊ ideo poſſe a materia ⁊ eſſe a foꝛma
ſimul. Vnde non potuit celum eſſe ex potentia mateꝛie
priuſꝙᷓ fuit ex actu foꝛme: ſed prius fuit potentia agẽ⸗
tis ꝙᷓ eſſe in actu ſuo.prius potuit creare deus qᷓ crea⸗
uit: non ergo de actu potentie actiue intelligitur. ᷣ de
actu potentie paſſiue: in aliquibo enim actiuis poten⸗
tijs verum eſt. ſicut deus poteſt intelligere? intelligit.
Ad ſecundum dicendum eſt.q eo ꝙ nullum eſt impe
dimentuʒ potentie angelice.nihil prohibet ſemꝑ⁊ in⸗
diſtanter in ſuo aliquo eſſe:ſed nõ opoꝛtet in om̃i actu
volũtario:lʒ.n.impedimentũ non ſit tamẽ nõ ſemꝑ eſt
in ſuo actu. quia nõ ſemper adeſt volũtas: vt nõ ſemꝑ
videt viſus.Iʒ nullum ſit impedimẽtum ex parte oculi
⁊ medij ⁊ viſibilis:quia nõ ſemper adeſt volũtas ſ̊ con
uertit ſe ad aliud. ¶ Ad tercium vᷣo dm eſt. ꝙ eum dĩ
potẽtia coꝛpalis ſemꝑ ẽ in ſuo actu.ðvbi gr̃a:celũ ſemꝑ
mouet᷑.intelligẽdũ eſt ſꝑ.i.ſtati poſtq fuit⁊ inceſſant᷑
qꝛ ſemꝑ ↄtinuatus ẽ motua: ñ ſic aũt ẽ ĩ potẽtijs ⁊ acti
bus angelicis.qꝛ in actũ exeũt ꝑ volũtatẽ. ille vo exitꝰ
quantu erat ex ꝑte ſui.erat ⁊ eſt naturalis.

embx tercinz

O terciũ quo querit᷑. vtxꝝ ſit potẽtia vna
vel plures:⁊ videt᷑ ꝙ vna ſuficiat.Cum
enim angelus ſit creatura ꝓcedens a pᷣ⸗
o m primã aſſimilatõʒ quã ↄgruit na
atnra:in deo aũt ſic eſt.ꝙ ꝑ vnam po⸗

alit eẽ in cr

tentiã agit omĩa que agit.nõ ꝑ multipliceʒ: erit tũc in

angelo qð aſſimilabit᷑ in hac ꝑfectõne.q oĩa que aget.
vna potentia aget.¶ Itez ꝑfectius eſt agere vno q plu
ribus:cum ſumma perfectio conueniens ſᷣm naturã
cxreature ſit in angelo.vnica potentia aget in pluribo.
Wontramn quocunq; differens eſt potentia ab eẽn⸗
tia ⁊ eſt compoſituʒ.neceſſe eſt eſſe plures potẽtias: eo
enim ꝙ potẽtia differt ab eẽntia.neceſſe eſt ꝙ ſit ab eſ⸗
ſentia.⁊ quia eẽntia eſt compoſita. ratõne vtriuſq; bʒ
potentiam.q̊ᷓ cum angelus ſit eſſentia compoſita ĩ quo
differt potẽtia ab eẽntia. habebit nccio plures potẽti⸗
a8.4 Btẽ angelꝰ ẽ ꝓcedẽs a deo vno ? trino ꝑ pᷣmã al⸗
ſilatõʒ creature.ᷓ habet aliqꝗd qð rñdet vnitati diui⸗

kic⸗
anl
eingior
Pconpe
lit mo⸗
votliti
möleſt
dcante
sgi
reqtoris
Priuoih
ten hote
cutein,
itiacre⸗
Dnſen
negeſe
tu eins
lacren⸗
tehtie,
mmacmi
3 ange⸗
iſiapo
leinci⸗
enodif
cer bo/
eſtige
er pol⸗
ſimule
afoꝛnna
matenie
lia age⸗
ïcren⸗
Ur. 5 R
poten⸗
telligit
ſtimpe
npzin⸗
ſni getn
enopelt
öͤſen
cochli
ßcon
cumd'
üͤſenp
ceſſunt
61 ati
oo⸗

ena
Cunm
gaß⸗
gitna
mpo/
ücin
rage
pn
ar
ln.
enn⸗
geo
ben⸗
b⸗
io
titi⸗
iui/

9
¶ Lueſtio
ne eẽntie ⁊ trinitati ꝑſonaꝝ: ſᷣ̊ vnitati eẽntie rñdet eſ⸗
ſentia. trinitati ꝑſonaꝝ rñndent aliq̃ alia: nõ niſi po⸗
ſentie⸗ ad minug erũt tres potẽtie. cognoſcitina.effe⸗
ctiua. motua. ¶ Ad quod rñdendũ. ꝙ eẽntie angelice
rñndet pluralitas potentiaꝝ.4! Ad pmo obiectũ dom.
ꝙ lʒ angelus ꝓcedat a pᷣmo ſm primã aſſimilatõʒ cre
ature naturalit᷑ ogruenteʒ. nõ tn hʒ vnitatẽ ſiue ſingu
laritatẽ potẽtie: eſt.n.creatura ↄpoſita.ſ̊ᷣ ſi aliq crea⸗
tura eſt talis.ſ.hñs vnitatẽ eẽntie.ipſa erit materia vł
foꝛma vnita: materia.n.ñ hʒ niſi potentiã ad foꝛmas.
foꝛmare aut alicuiꝰ determĩate poteẽtie ñ eſt. niſi ꝑficẽ
numeꝛ in eſſe. ̊ ̊ ñ eſt niſi in ↄpoſitis eẽntijs.¶ Ad ſe
cundũ dðm.ꝙ lʒ pfectius ſit vno agẽ qᷓ; pluribo.nõ tñ
ↄuenit angelo ꝗ eſt pꝛima creatuꝛa in oꝛdine naturali.
Obuiat.n.ↄpoſitio.rõne cuiꝰneceſſe eſt habeꝛe pluꝛes
potẽtias:⁊ h̊ eſt ei ꝑfectius.q; ꝙ, materia bʒ vnicaʒ po
tẽtiã. Añ illa ſumma ꝑfectio qua oĩa vno agũt᷑. ñ oue⸗
nit niſi ſoli deo.in quo eſt ideʒ potẽtia ⁊ eẽntia.⁊ indi
uiſa eſt potẽtia quẽadmodũ qa natura.

—

2*

tijs 2 actibus angeloꝝ in ꝑticulari.

Einde procedẽdũ
eſt ad ↄſideratoeʒ potentiaꝝ ⁊ actuuʒ
ꝑticularit᷑.Soteſt aũt depᷣhendi in ge
nere numerus potentiaꝝ ? actuũ.ſᷣm
rõneʒ actuũ. Sũt.n.tres actus ꝗ de⸗

relinquut ſimilitudinẽ ſumme trinitatis in angelis. ſ.

peſſe creaturis ſᷣm regimẽ aut ptãteʒ ↄgnoſcere cũ ſuo
iudicio.motus exterioꝛ ⁊ interioꝛ.Preeſſe.n.ſᷣim regi⸗
men ⁊ ptãteʒ axpropriat᷑ patri:ↄgnoſcere cũ ſuo iudi⸗
cio qð eſt locutio filio appropriat᷑:motus ðᷣo interioꝛ ⁊
exterioꝛ apropriat᷑ ſpũilancto tanq principio:ſic &̊ in
bis actim relinquit᷑ quedã ſimilitudo trinitatis in an
gelo.ꝑ actus aũt cognoſcũt᷑ potẽtie. Erit &̊ triplex po⸗
tentia.ſ.pᷣſidendi.ↄgnoſcẽdi in ſuo iudicio.⁊ mouendi
motu interioꝛi vł exterioꝛi.Ex bis aũt poſſet videri q;
potẽtia pᷣſidendi derelinqt ſiłlitudinẽ ꝓpter apropria⸗
tionẽ reſpectu patris.⁊ ita prioꝛ debet eſſe. Sed videt᷑
ecõtrario.ꝗpter h.ꝙ preeſſe ſᷣm regimen ĩ angelis de⸗
pendet ex ↄgnitõne ⁊ motu.⁊ ideo prius dõm ẽ de po⸗
tentia cognitiua cũ ſuo actu.deinde de potẽtia motiua
⁊ tercio de potentia pᷣſidendi ſᷣm regimẽ vel ꝑtãteʒ re⸗
ſpectu creature angelice vel hũane vel alteriꝰ. Mec ob⸗
ſiat ꝙ potẽtia pᷣſidendi appropꝛiat᷑ patri:qꝛ tunc debet
vnũ pᷣoꝛdinari alteri.q intelligit᷑ abſolute. illud vᷣo ĩ
ↄꝑatione.⁊ ideo cũ potentia ↄgnitina: q̃ſi dicat.id qð
ptinet ad intelligentiaʒ angelicã ᷣm ſe.potẽtia vo pᷣſi⸗
dendi vt ad alteꝝ.⁊ ex prioꝛibo actibo dirigat᷑:recte pᷣ⸗
mo exiſtimamus agendũ de potẽtia cognitiua cuʒ ſuo
actu.⁊ deinde de alijs. MDotẽtia vᷣo cognitiua dupir at⸗
tendit᷑.vel rõne ꝓprij actus.vel rõne ↄſequẽtis.ꝗ eſt po
tentie indicatiue cuiꝰ eſt locutio. Primo ꝗ̊ dm eſt de
potentia cognitiua cum ſuo actu ꝓprio ⁊ princiꝑali.⁊
primo eſt oſideratio de potẽtia.poſtea de actu.¶ Cir⸗
ca potentiaʒ cognitiuã bec ↄſideranda ſunt.⸗. Pꝛimo
vtꝝ ſit potentia intellectiua ĩ angelis.an etiã ſenſitiua
Scðo.ſi intellectiua:aut cũ rone:aut pᷣt.¶ Tercio
ſi ẽ intellectiua excellẽtioꝛ rõe. vtꝝ ſit ĩtellectꝰ agẽs tm̃
aut poſſibilis ſiue materialis cũ illo.cuʒ alijs dꝛntijs qᷓ
Etinẽt ad intellectũ:ſicut ſunt intellectus ĩ actu ⁊ intei
lectus in habitu.q¶] Quarto.cũ ſint due dꝛñtie.ſ.intei⸗
lectus ſpeculatiuus ⁊ practicus.an vtraq; angelice cõ
ueniat intelligetie.an alteꝛa tm̃.

Membx primum
Arca primũ ſic videt᷑ ꝙ ñ tm̃ potẽtia in⸗
tellectiua ſit in angelis. ſ̊ etiã ſenſitiua:
ↄgnoſcũt.n.res ꝑticulaꝛes ſm ſignata.ſ.

(Queſtio. xxij. de poten/

.xxy.

tempa ⁊ loca:bᷣ vis ↄgnitiua ſingulariũ ᷣm ꝙ h̊ ⁊ nũc
eſt vis ſenſitiua.&̊ angelus hʒ potentiã ſenſitiuã.q Itẽ

poſſe ſentire calidũ in igne ſᷣm ↄtactũ nõ eſt niſi poten

tie ſenſitiue.⁊ h̊ ↄuenit ipſis malis angelis ꝗ igne pu⸗
niũt᷑.⁊ h nõ eſt niſi ſᷣm potentiã a principio datã.g̊ an

geli hñt potẽtiã naturaleʒ ſentiẽdi caliduʒ in igne.
aut ſic p uniũt᷑.pʒ ꝑ hoc quod dicit Aug.i.xxj.de ciui.

dei.Cur nõ dicamꝰ.quis miris.tñ veꝛis modis etiam
ſpũs in corporeos poſſe pena corpꝑalis ignis affligi: ſi
ſpũs hoĩm incoꝛpoꝛei.⁊ nũc potueꝛũt includi coꝛꝑali⸗
bus mẽbꝛis.⁊ tũc potuerũt coꝛpoꝝ ſuoꝝ vinculis inſo
lubiliter alligari:adherebũt & ſi eis nulla ſint coꝛpoꝛa
ſpũs demonũ:immo ſpũs demones lʒ incoꝛpoꝛei.cor⸗
poꝛeis ignibo cruciãdi.nõ vt ignes ipſi quibo adhẽbũt
eoꝝ iũctura inſpirent᷑.⁊ alia fiãt que ↄſtẽt ſpũ ⁊ coꝛꝑe
ᷣ vt dixi miris ⁊ ineffabilibo modis adherendo. accipi
entes ex ignibo penã.nõ dantes ignibo vitã.4 Item ſi
cut dicit Iſido.⁊ augꝰ.multa nouerũt angeli ꝑ experi
entiaʒ.que a principio nõ ↄgnouerũt:ſᷣ̊ exꝑientia ẽ pᷣn
potẽtiã lſenſibileʒ. ̊ angeli hñt potentiã ↄgnoſcendi ꝑ
ſenſuʒ.¶q Itez fantaſie ſunt ſᷣm ꝑtem ſenſibileʒ. Sᷣ ↄgni
tio aliqua fantaſmata ẽ ĩ aligbo angelis ſcʒ demonibo:
Hᷣ nõ eſt actus ſine potẽtia.̊ habebit potentiã ↄgnoſcẽ⸗
di ᷣm fanta ſiaʒ.⁊ ita potentiã ↄgnoſcẽdi ſᷣm ſenſum ĩ⸗
terioꝛeʒ.i¶ Itez nibil põt dare alteri niſi qð bʒ. ſed in
ſomno dant᷑ fantaſmata aut viſiones ſᷣm ꝑtẽ imagina
riã ab angelis.& angeli hnñt fantaſmata vel foꝛmas ta⸗
les.q̊ hñt potentiã ſenſibileʒ interioꝛeʒ.4! Itez diẽ au⸗
guſti.in li.de ci.dei.viij.ꝙ angelus nõ tm intelligit ſed
etiã ſentit.vñ dicit ibi.vj.ca.vniuerſi mũdi coꝛpꝰ.figu⸗
ras.q̃litates.oꝛdinatũq; motũ.a elementa diſpoſita a
celo vſq; ad terꝛã.⁊ quecũq; coꝛꝑa in eis ſunt.ſiue oẽm
vitã.vel que nutrit ⁊ ↄtinet qualis ẽ in arboꝛibo:vł q̃ 2
HG bʒ ⁊ ſentit.qualis ẽ in pecoꝛibo:vel q̃ ⁊ B̊ hʒ ⁊ intelli⸗
git.qualis ẽ ĩ homĩbo:vel q̃ nutritoꝛio ſubſidio ñ indi⸗
get. ᷣ tñ ↄtiĩet.ſentit.intelligit.q̃lis ẽ i angelis: niſi ab
illo eſſe nõ poſſe ꝗ ſimpłr eſi: &̊ᷓ angeli hnt potentiã ſen
ſitiuaʒ interioꝛeʒ vel ero. Aonrd on⸗ ſenſus
exteꝛioꝛ eſt mediate oꝛgano coꝛpoꝛeo.vᷣ angelꝰ eſt ſuba

ſeꝑata a coꝛꝑe.nõ indigens oꝛgano coꝛpoꝛeo.ᷓ nõ ſen⸗

tit exterioꝛi ſenſu.ꝗ Itez intelligentia angelica ẽ excel
lentioꝛ intelligẽtia hũana ſiue ronali. Intelligẽtia vᷣo
rõnalis excellẽtioꝛ ↄgnitiua ſenſibili. intelligetia an⸗
gelica eſt excellẽtioꝛ potẽtia.defeꝛente ↄgnitinã ſenſibi
leʒ.nõ & intelligentia angelica hʒ cognitiuã ſenſibilẽ.
4l Iteʒz foꝛma ſenſibilis eſt aliquo modo coꝛꝑalis.ᷣ̊ in⸗
telligẽtia angelica eſt totałr ſpiritalis:&̊ ñ eſt ↄuenien⸗
tia inter ſoꝛmã coꝛpaleʒ ꝓut hmõi? intelligẽtiã ange⸗
licã: nec int intelligentiã angelicã ⁊ ſ. s intel⸗
ligẽtia ſiue angelus n hʒ potẽtiã ſenſitiuã.¶ Ad quod
dðm.ꝙ in angelo ñ eſt potẽtia ſenſitiua diſtincta abĩ⸗
tellectiua.ꝑ ũlũ modũ ꝑ quẽ ſenſitiua hodie diſtiguit᷑
ab intelligẽtia. ¶¶ Ad pᷣmo ꝗ obiectũ doᷣm ẽ.ꝙ lʒ cogno
ſcat angelꝰ ſingłaria.ñ tñ hʒ illã potẽtiã ſenſitiuã q ꝓ⸗
prie ẽ ſingłariũ.Eſt.n.ↄgnoſcè ſinglare ſenſibilłr.⁊ eſt
ↄgnoſcẽ ſingłare intelligibiłr. Cognoſcẽ vo ſingulare
ſenſibiłr ẽ.qñ ſingłare qð ẽ h̊ ⁊ nüc immutat potẽtiaʒ
iniũctã oꝛgano h̊ ⁊ nũc.ſic̃ pʒ inuiſibili.qð imutat po
tẽtiã ↄiũctã oꝛgano h ⁊ nũc.Vñ ſpẽs rei viſibilis reci⸗
pit᷑ ĩ ꝑte pupille.⁊ cũ ↄditõe deteꝛmĩati tẽꝑis.Cogno⸗
ſcere ðᷣo intelligibiłr ſenſibile ſiue ſingłare ẽ. qñ qð ſin
gulare ẽ.⁊ ẽ H ⁊ nüc.ↄgnoſcit᷑ tale eẽ ab intellectu: ſ̊ ñ
m foꝛmã ſenſibilẽ ſiue ſpẽʒ relictã ĩ intellectu.ſed ſᷣm
ſpẽʒ intelligibilẽ.q nec dr̃ hr̃e ↄditõʒ loci aut tꝑis.niſi
tpᷣus laꝛgiꝰ accipiat᷑.¶ Ad ſcdᷣm vᷣo dõm.ꝙ lʒ angelus
poſſit pati ab igne ꝗ adheret ei:ñ tñ adheret ei ſic for⸗
me ↄiũcte cũ coꝛꝑe ꝑfectibili:recipit &ᷓ ſpẽʒ calidi affli⸗
ctiuũ ñ ꝑ modũ ſenſus.ſᷣ ꝑ modũ intellectꝰ paſſibił q ẽ
ſic ſenſus.Cũ.n.calidũ ĩmutat ſenſuʒ.ſpẽs calidi ſen⸗
ſibił ẽ ĩ oꝛgano qð patit᷑ ab ipo ſenſibili.⁊ aia ↄpatit᷑:

hec aũt ſpẽs calidi intelligibilis accipi?᷑ ĩ intellectu.ſᷣ
accipiendo vt ſibi nociuũ patit᷑ intellectꝰ: ⁊ ſic angelꝰ

patit᷑ qᷓi intelligẽdo ad modũ ſenſus.⸗ Ad teꝛcium ðo

dðm.ꝙ lzʒ ſit exꝑientia in angelis. nõ tñ potẽtia ſenſi⸗
tiua.Expientia.n.dicit᷑ dupłr.ſᷣm ſenſuʒ ⁊ m intel⸗
lectũ. Scðm ſenſuʒ dicit᷑ qn ſenſibile ꝑcipit᷑ apud ſen⸗
ſuʒz. ⁊ ex h̊ delinquit᷑ erꝑientia ↄſequẽt apud intellectũ
⁊ Fm h̊ dicit᷑ er ſenſu fit memoꝛia.ex memoꝛia multoti
ens facta expientia ⁊c. Scðm intellectũ vᷣo dĩ exꝑien
tia.qñ intellectus ĩmediate ↄpᷣhedit rẽ ſenſibilẽ.ñ me⸗
diãte ſenſu.⁊ ꝑ bũc modũ ẽ exꝑientia apud intellectuʒ
angelicũ.multa.n.tpalia cognoſcũt ſenſibilia ꝑ tꝑis
exꝑientiã.¶¶ Ad q̃ꝛtũ dom. ꝙ lʒ ĩ aliqi angelis dicat
eſſe intellectꝰ fantaſticꝰ.G̊ nõ ẽ niſi ꝓgter erꝛoꝛẽ ſiue de⸗
ceptõʒ qᷓ eſt apud eos.ſ.demones: ñ qꝛ hẽant fantaſti⸗
ca ſenſibilia ĩ potẽtia aliqᷓ. ᷣm ꝙ fantaſma dr ſpecies

ſenſibilis.ñ in pñti materia. Fantaſia q̊ ſic ↄueit ipſis

demonibo.qũo oueiĩt fantaſia intellectui bũano.cũ fal⸗
lit᷑ circa cognoſcenda. Ad ꝗntũ dðm. ꝙ lʒ poſſit in⸗

telligẽtia angelica immutare virtutẽ ſenſibileʒ. ᷣm vi?ꝛ

tutẽ imaginariã.ſicut ↄtingit in ſomnis: h̊ nõ eſt qꝛ ba
beat in ſe angelꝰpotẽtiã ſenſibileʒ vt hmõi. h̊ q̃ eſt intel
lectualis apud intellectũ angeli. in recipiẽdo recipituz
Em potentia vᷣtutis receptiue:⁊ ita apud recipienteʒ ẽ
ſenſibilis.Explanatio iſtiꝰ rei oſtendet᷑ infra.vbi aget
de cognitõne demonũ ⁊ eoꝛũdeʒ temptatõnũ.q Ad vl⸗
timũ dðm.ꝙ hG quod dicit aug.in li.de ci.dri ſic intel⸗
ligit᷑.vt intellectiua in angelis hẽat poſſe viuificãdi vł
ↄcidendi ſᷣm quendã modũ hẽat ⁊ poſſe ſentiẽdi ⁊ ĩtel⸗
ligẽdi ꝓpꝛie:vis.n.intellectiua ĩ eis ẽ ita ꝑfecta. vt poſ⸗
ſit aliquo mõ qð põt inferioꝛ. vñ cũ inferioꝛ poſſit ↄci⸗
dere ⁊ viuificare. põt etiã ſentire pᷣter iſta ſuo mõ ⁊ ꝑ⸗
fectioꝛi mõ quodã:nõ ꝗ̊ hʒ illa ßᷣm modũ pticulareʒ ⁊

differentez. ̊ ſm modũ generaleʒ. vt qð põt vegetabi⸗

lis vitaliter.⁊ ſenſibilis ſenſibiłr. hoc poſſit intellecti⸗
ua intelligibilit᷑ ⁊c B

embrum ſecüdum

Dſecũdũ quo querit᷑.vtꝝ in angelo ſit ĩ⸗
tellectus cũ rõne.aut ſine rõne. ñ cuʒ
rõne videt᷑.qꝛ diſtinguit᷑ angelꝰ ab boĩe
B ĩB/q; angelus ↄgnoſcit pᷣncipia ⁊ q̃ ſunt
a principijs.nõ decurrẽdo a pricipijs ad ↄcluſionẽ. aĩa
aũt rõnalis ñ ↄgnoſcit ↄcluſiones.decurrẽdo a princi⸗
pijs ad illas. ̊ intellectꝰ angelicꝰ ẽ ſine hmõi ratõne.
Pretea.rõnale eſt ꝓpria drñtia hoĩs.qua diſtiguit᷑
ab om̃i alia re.⁊ ita ab angelo:łᷣ nõ dicit᷑ rõnale niſi a
potetia rõnis. hõ diſtinguit᷑ ab angelo ĩ potẽtia rati⸗
onali:ñ g angelꝰ hʒ potẽtiaʒꝝ hãc.⸗. Iteʒ in li.de aĩa ⁊
ſpũ.Animꝰ ẽ q̃dazʒ ſuba rõnis ꝑticeps regẽdo coꝛpori
accõmodata:ꝗᷓ eẽ ꝑticipẽ rõms.eſt ꝓpria dꝛñtia aĩe ra
tionalis:g nõↄueit angelo.¶¶ Iteʒ in eodẽ li.rõ ea vis
eſt aĩe.q reꝝ coꝛpoꝛeaꝝ naturas.foꝛmas ⁊ accñtia ꝑci
pit:oĩa incoꝛpoꝛea.ſ̊ nõ er coꝛꝑa.Ex quo argnit᷑ ꝙ nõ
eſt potẽtia ĩ angelo ipᷣa rõ.¶ Iteʒz ĩ eodeʒ.ratiocinatio
eſt rõnis inqſitio:pᷣ ingꝗſitio rõnis ñ ẽ in angelo.q̊ñra

tiocinatio: nec actꝰ rõnis:̊ nec ipa potẽtia.⸗ Itẽ in

eodẽ.ad rõnẽ ꝑtinẽt viſibiliũ rõnes ⁊ diffinitões. inni
ſibiliũ inueſtigatõnes: E̊ G̊ nõ ꝑtinet ad angelü. g rõñ
eſt potẽtia angelica.¶¶ Cõtra. Dama. loquẽs de ange⸗
lo dic.vt rõnalis ⁊ intellectuał arbitrio libera E. gᷓ an⸗
gelus hʒ potẽtia hmõi. Pretea. aug.in li.de ci.dei. cuz
loquit᷑ ð demonibo dicit.ea eẽ ronalia aĩalia mẽte paſ⸗

ſiua. YIteʒ Moe. in li.de duabo naturis 7 vna ꝑſona di

cit: ꝙ ꝑſona eſt rõnalis nature.indiuidua ſuba:ſᷣ ꝑplo⸗
na eſt in angelis.ᷓ rõnalis natura ↄueit eis:h ñ oueni
ret niſi hrent rõneʒ. ⁊c. IJteʒ Oyo.in li.de di.no. qd
eſt malũ in demonibo niſi furoꝛ irrõnalis. ſᷣ ᷣ nõ dieit
m ſilitudineʒ brutoꝝ.ſ̊ ſᷣm ſiłitud inez hoim male vtẽ
tiu rone. rationeʒ habent. Preterea.cum angelꝰ ſit

ſubſtantia compoſita.quid pꝛohibet angelum ipᷣas re⸗
rum compoſitiones comprehendere:ſed comprehen⸗
re rerum compoſitõnes eſt ratõnis.ᷓ habet ratõeʒ.
Item cum angelus quedaʒ cognoſcit ⁊ quedam igno⸗
ret.⁊ per cognita poſſit venire in noticiaʒ incognitoꝝ
quid ꝓbibet inceſſum ratõnis eſſe in angelis. ange⸗
lus habebit potentiaʒ rationis. d quod dicẽdũ.
ꝙ ratio dupliciter accipit᷑.ſimilit᷑ ratõnale.lno mõ
ꝓprie.⁊ alio modo cõmunit. Proprie cum dicit᷑ vir⸗
tus cogitatiua conferens vnũ cum altero. decurrens a
principijs ad concluſiones.ab vno extremoꝝ ad aliud
medium. ſm ꝙ dicit Dama.excogitatiui ſunt indi⸗
cia ⁊ compoſitiões ⁊ inceſſiones ad actus.⁊ occaſiões
⁊ fuge actionum: Apꝛie vᷣo intelligentie intelligibiliuʒ
7 virtutes ⁊ doctrine.⁊ artiũ rõnes ⁊ conciliatiuum ⁊
electiuum.Et iteꝝ ideʒ ſcʒ Oama.diuidit᷑ rõnale aie ĩ
interius diſpoſitum ſermonem ⁊ prolatum. Eſt auteʒ
interius diſpoſitus ſermo motus aiĩe in excogitatiuo.

fiens ſine aliqua enunciatõne: ſᷣm hoc maxime ratio⸗

nales omnes ſumus.eteniʒz qui a natiuitate ſunt muti

vel ꝓpter aliquã egꝛitudineʒ vel paſſioneʒ voceʒ amiſe

runt. nihilominus rõnales ſunt: ꝓlatus vᷣo ſermo in
voce ⁊ ĩ ſillabis oꝑationeʒ hʒ.qm̃ ꝑ linguaʒ ⁊ os pfert᷑
ſermo.ideoq; ⁊ ꝓlatiuus dicit᷑. Eſt auteʒ annũciatiuꝰ
intelligentie.⁊ ſᷣm hunc moduʒ eſt ꝓpꝛium homĩs ſᷣm
aiam ratõnalez. Alio modo accipit᷑ cõmunit ꝓ intelle

ctu cognoſcente ſuꝑioꝛa 2 inferioꝛa intelligibilia ⁊ ſen

ſibilia intelligibilit᷑: ⁊ em hunc modum nõ eſt vis di⸗
ſtincta ab intellectu.⁊ hoc modo ↄuenit angelis.⸗ Ad
obiecta ̊ reſpondet᷑.ꝙ Iʒ ratio dicat᷑ eſſe in angelis.ñ

tamen ſᷣm omẽʒ actum. Sunt.n.quidaʒ actus qui at⸗

teſtant᷑ imꝑfectioni.ſicut decurrere ꝑ collationẽ a com
poſitis notis ad compoſita ignota:⁊ ꝑ hunc modũ nõ

ↄuenit angelis ratio.cuʒ ſint ſimplicioꝛis intelligẽtie:

ↄgnoſcũt.n.multa in vno ſine decurſu ratiocinatõis.
NMec prohibet quin in angelis ſint naturalit quedam

nota quedam ignota:⁊ per nota aliquo modo poſſunt

ignota cognolci.ſed hoc non eſt per viam inquiſitõis:
ſed in malis eſt ꝑ quaſdaʒ coniecturas.in bonis vo ꝑ

rreuelatõeʒ ſuꝑnam. Et ꝙ homo cognoſcat decurrendo

a ꝓpoꝛtione nota ad ignotam. hoc nouit angelus: non
ꝑ modũ ꝓpoſitõnis.ᷣ indiuiſibilit. Eñ ſi coprebendit
veritates ↄpoſitõnuʒ.hoc eſt ſᷣm ꝙ veritates ille redu⸗
cit᷑ ag veritates reꝑ.q̃ ab ipis angeł ↄgnoſcũt᷑.

ebꝛu tercmuz

D terciũ quo querit᷑ de drñtia intellectꝰ
poſſibilis ⁊ agentis.vtꝝ ſit in angelis ſi⸗
cut in homibo.Quod videt᷑.qꝛ angelꝰ hʒ
portentiam recipiendi cognoſcibilia:ᷣ po

7

rentia receptiua cognoſcibiliuʒ dicit᷑ intellectus poſſi⸗
beilis. habet intellectum poſſibileʒ. 4 Itez hʒz aligd ĩ

ſe ꝑ quod educit᷑ de potentia in actũ in genere intelle⸗
ctus.⁊ hoc eſt intellectus agens.̊ hʒ intellectũ agẽtẽ.
4 Itẽ compoſitus eſt ex materia intelligibili ⁊ foꝛma
intelligibili.⁊ ex parte materie ẽ reciꝑe intelligibilia.
⁊ ex parte foꝛme ſacere.ergo habet intellectum poſſibi
lem 7 agentem. (Konarahimelleane poſſibilis ĩ no/
bis eſt reſpectu ſpcieꝝ abſtrabendaꝝ a fantaſmatibo
ſed fantaſmata ſenſibilia non ſunt in angelis. intelle
ctus poſſibilis per hanc viam nõ eſt ĩ angelis. ¶ IJtem
intellectus materialis impedimentum quoddam reci
pit per leſioneʒ cuiuſdam paꝛtis cerebri.ſ intellectus
in angelis nullo coꝛpoꝛeo impedit᷑: &̊ intellectꝰ materi
alis ſiue poſſibilis nõ eſt in angelis. Itẽ qdã colliga
tio ẽ intellectꝰ poſſibilis ſiue materialis cũ vᷣtutibo ſen
ſibilibo.ſᷣ ĩ angeł nlła ẽ vis colligata hũs depedentiaʒ
ab illis:&̊ ñ ẽ intellectꝰ poſſibilis vł materiał ĩ angel.
Agd quod dm. ꝙ intellectꝰ poſſibilis ẽ ĩ ãgel. ᷣ nõ
Fmn omẽʒ modum ſᷣm quem eſt in aĩabus rõnalibus.

— — „ —„

2——— — — — ec-

= —

6sre
then⸗
toez.
igno⸗
nitor
nge⸗
idi.
omn
wir,
ensg
cliu
inch,
ſioee
bliß
un
leci
aun
htino,
vatio⸗
timutl
amie
Won
Pſert
gtius
fin
nelle
1ſen
sdi⸗
(Do
hiat⸗
conn
lüno
inie:
töis.
edarn
une
fis:
vop
endo
non
ndit
edu⸗

llect⸗
lsſi⸗
lbz
oo
gi
lle⸗
e.
man
lia.
ſſibi
no/
nbn
telle
ten
l
s
ri
6
n
3
no
:

¶ Nueſtio

babet enim angelus intellectũ poſſibilẽ ad recipien duz
cognitionẽ a deo.⁊ etiam ab angelis ſupioꝛibus ſi ſuꝑi

oꝛes habet.ha bet etiam intellectũ poſſibilem ad capien

dum noticiã iſtoꝛũ inferioꝛũ.ſed nõ illo modo quo intel
lectus poſſibilis humanue.intellectus eni poſſibilis hu
manus indiget miniſterio ſenſus pꝛeambulo.⁊ miniſte⸗
rio virtutũ ſenſibiliũ.qð nõ eſt in angelo.⁊ ideo diſſimi
liter dicit᷑ ex illa parte poſſibilis.¶ Ad obiectũ ergo di⸗

cendum.qꝙ licet habeant intellectũ poſſibilẽ.nõ tamẽ re

ſpectu ſpecierũ abſtrahendarũ a fantaſi matibus. nec re
ſpectu agentis abſtrabedis ſpecies a fantaſmatibo. nec
indiget memorijs pꝛecedẽtibus vel ſenſibilibus.nec im⸗
peditur per impedimentũ coꝛpoꝛei inſtrumẽti. ſicut dici
tur in his qui habent maniacã paſſionẽ. nõ enim intel⸗
lectus paſſibilis in angelis ſeꝑabilis tm̃ ẽ a coꝛpoꝛe vel
ab actu ſenſibiliũ virium.ſed leꝑatus eſt.ideo no occur⸗

rit ei impedimentũ ex ꝑte illa.¶ Ad aliud quo queritur

de intellectu agente.dicendũ. ꝙ in tellectus agẽtis pꝛie
ſumpti. eſt educere potentiã intelligẽdi.⁊ hoc per abſtra
ctionẽ ſpecierũ a fantaſmatibo. In angelo autẽ non ẽ ac

ceptio ſpecierũ per abſtractionem a fantaſmatibus.vn⸗

de qᷓtum ad hanc conditionẽ non dicitur intellectus an
geli agens. Sumendo autẽ cõmunius intellectum agen
tem. pꝛout agentis eſt educere potentiam intelligendi in
actum per acceptionem quandã ſpecierũ. intellectus an
geli poteſt dici agens. Vtrum intellectus ſpeculatiuus
aut practicus ſit in angelo.

Oaquartũ quo queritur de his differentijs
que ſunt intellectus ſpeculatiuus practi⸗
cus.vtrum cõueniant angelo ſᷣm naturam.
& non videtur. Cum enim ſpeculatiuns a
peculo dicatur. cognoſcere autem per ſpeculum ⁊ eni⸗
gma. ſit cognoſcere ſuperna per hec iferioꝛa.angeli au⸗
tem ᷣm naturam ſuam eſt nudã veritatem contemplari
cum nihil interſit inter ipſum naturaliter 7 deum. eꝛgo

non habet intellectum ſpeculatiuum a ſpeculo dictum.

Preterea.intellectus ſpęculatiuꝰ ſicut dicit phᷣus eſt
cum continuo tempore.ſed intellectus angelicus natu⸗
raliter abſtrahit a continuo. ergo nõ eſt intellectus ſpe⸗
culatinus in angelis. Bimmter arguitur ꝙ non ſit ĩ
tellectus pꝛacticus. Aa extendente ſe intelligẽtia fit ꝑpꝛa

ctica. ergo ſi nõ eſt ſpeculatiua in angelis. nec pꝛactica

que conſequitur ad ipſam. 4 Item intellectus practicꝰ
indiget cuſtodia angelica. ꝓut angelus datur ad cuſto⸗
diam in bono ⁊ ad fugam mali.ſed angelus ratione ali⸗
cuiꝰ potentie ſue non indiget cuſtodia angelica. ergo nõ
eſt intellectus pꝛacticus in angelis. ¶¶ Preterea.intelle⸗
ctus pꝛacticus retardatur per fantaſiam. ſed intellectꝰ

in angelis nõ retarqatur. ergo non eſt in angelis intel⸗

lectus practicus.¶ Contra.itellectus ſpeculatiuꝰ ẽ vis
qua cognoſcuntur res intelligibiles. vt angeli æ anime
⁊ buiuſmodi.ſed hec vis eſt in angelis. ergo intellectus
ſpeculatiuꝰ eſt in angelis. ¶¶ Item in lib. de anima ſpi
ritu dicitur.ꝙ anima ſimilis eſt per intellectum angel.
ſed propꝛie differentie intellectus. ſunt ſi peculatiuus et

practicus. ergo he differentie cõueniunt angelis. 4 Ytẽ

intellectus ſpeculatiuus ẽ vis nata cognoſcere verum.

Intellectus practicus vis nata monere ad bonũ. ſʒ be

due differetie ſunt in angelis. ergo in angelis eſt ſpecula
tiuũ ⁊ practicũ. Ee qð dicendũ.ꝙ ſpeculatiuum põt
dici du pliciter.vel a
do⁊ ſimiliter pꝛacticus ab opando. ſᷣm hoc bñᷣ poſſunt
he due differẽtie eſſe ĩ angelo. ſʒ bm ꝙ dicit᷑ a ſpeculo.2
mediãte ſenſu recipiunt᷑ ſpecies in telligibiles ꝗqbus aĩa
ſpeculat᷑.⁊ in ſpeculo videt.⁊ ſᷣm hũc modũ nõ dicitur
ſpeculatiuũ in angelo eſſe m naturã. Et nota ꝙ alia ẽ
obſcuritas quã habet angelꝰ malꝰ cũ videt ſpeculum.
cũ homo videt naturaliter. Qaʒ illa quã babet homo
natnraliter. eſt ex cõiunctione cũ coꝛpulẽtia ipſius cor⸗

ſpeculãdo vel a ſpeculo.ſi aſ peculãa

racticũ. „. .
Hueſtio. rxriij. de modis
olcedi.

poris coeruptibilis. Unde Greg. bhumanũ cor ipſo cor-
poris carnalis põdere grauatũ.hanc ipſam coꝛpulẽtiaʒ

quaſi obicem retinẽs.ſumma nõ penetrat.⁊ graue exte⸗
rius iacet.qꝛ leuãtem manũ interiꝰ non babet banc aut
nõ habet angelꝰ malus.ſed habet eã per peccatũ: quam
etiam peccatoꝛ homo ſimilit᷑ habet.vnde dupliciter dici
tur hbomo malus videre per ſi peculũ.angelꝰ vᷣo malꝰ al⸗
tero mõ tmi:homo vᷣo bonus altero mõ tm̃. cũ erat in ſta
tu inocẽtie.aliter vᷣo cũ eſt in ſtatu penalitatis.angelus
vᷣo bonꝰ neutro modoꝛũ.ſed clare videt aut ſi peculatur.
Ad id quod obijcitur de intellectu ſpeculatiuo.p iam
dicta põt reſpõderi. Ad illud o qð obijcit᷑ de ĩtellectu
pꝛactico.dicẽdũ ꝙ ĩtellectꝰ pꝛacticꝰ põt dici vis.que na⸗
ta ẽ mouẽ vel moneri ad b nũ.2 HB mõ ẽ ĩ angelo. Si vo
accipiat᷑ ꝓut ĩdiget cuſtodia angelica ne labat᷑. vel põt
reciꝑe impedimẽtũ ꝑ fantaſiã ſenſibilẽ. nõ ẽ ĩtellectꝰ pꝛa
cticꝰ ĩ angelis.ꝑ hec patet ſolutõ obiectoꝛũ cõtra intelle

Icto de potentia
cognitiua. dicendũ eſt de actu. Et prĩo
de modis cognoſcẽdi. ſcdᷣo de differen⸗
J tijs cognoſcibiliũ. O tum ad primum
ʒAgquerit᷑ de duplici cognitione angeloꝛũ.
matutina ? veſpertina que ponit᷑ ab Aug.i lib.ſuꝑ geñ.
ad litt. ⁊ in lib.de ciui.dei ad oroſium. 4 Prio querit᷑.
quare appellet᷑ cognitio matutina ⁊ veſptina. ¶ Scðo.
vtrũ vtraq; cognitio ſit naturalis. Tercio de ſufficien
tia huius diuiſiõis.¶ Quarto de comꝑatione vnius ad
aliã.ſ.que potioꝛ ſi
ſcunt angeli verbũ.debeat dici matutina aut veſi peꝛtia.
Sexto. vtrũ cognitio que fuit in angelis anteq; cade⸗
rent.eſſet matutina vel veſpertina vel nec ſic nec ſic.

mornz primu;

primunm ſic primo videtur. ꝙ aliqua co⸗
gnitio beatoꝛum angeloꝛum nõ debeat dici
ND matutina aut veſpertina. hanc enim dupli⸗
cem cognitionẽ angeli accipit Augu. ex boc
uod dictum eſt gen. j. factuʒ ell veſpe 2 mane dies vnꝰ.
Cognitio ergo matutina aut veſpertina dicitur iuxta
prietatẽ eius ꝙ dicit᷑ mane ⁊ veſꝑe.ſed mane eſt luxr ad
mixta cũ tenebris.ſimiliter in veſꝑe.ergo cũ ꝑ lucẽ ĩtel⸗
ligat᷑ cognitio.ꝑ tenebras ignorãtia. patet q; cognitio
matutina ⁊ veſꝑtina ẽ.cui aligd admixtũ ẽ ð ignoꝛãtia.
Sʒ in cognitiõe bonoꝛũ angeloꝛũ nihil ẽ admixtũ de ic⸗
rantia.imo potiꝰ videt᷑ dici diurna. ſᷣm dies nomĩat
cognitionẽ.cui nihil eſt admixtũ de ignoꝛatia.⸗ Prete⸗
rea videt᷑.q cognitio in verbo nõ debeat dici matutina
qm̃ cognitio ĩ verbo ẽ ſᷣm rationẽ verbi.qm̃ verbũ lux ẽ
incõmutabilis.elõgans a ſe omnẽ tenebrã.Cognitõ au⸗
tem matutina ꝓut ẽ matutina. nõ elõgat a ſe omnẽ tene⸗
brã igꝛãtie.ſiẽ nec mãe tenebrã mateialẽ.q̃re ⁊c.¶ Pre
terea vr ꝙ cognitio boni ageli de quacũq; creatura ſit.
ſiue ſit de ſe ſine de alijs.ñ debeat dici matutĩa.ſᷣm ꝙ di
cit Dama.angeli lumĩa ſunt. Et ſᷣm ꝙ exponit aug. lu⸗
HBeñ. ad litt. ꝑ diẽ ſignat᷑ cognitio angeloꝛũ ꝑ noctem
priuatio eiuſoẽ.vñ ſᷣm ꝙ expoit cognitio nihbil aliud eſt
ꝙᷓ dies.⁊ dies totiẽs repetitꝰ nihil alið Eq; cognitõ agłi
totiẽs repetita.Sʒ cõſtat ꝙ veſꝑa dicit declinationẽ ad
noctẽ.ↄgnitõ vo veſptia poſſibilitatẽ vel declinationeʒ
ad ignorãtiq.ſʒ ↄgnitõ bõi ãgeli nullo mõ eſt poſſibił ad
ignorãtiꝭ. m ꝙ huiꝰmõi.ꝗ cognitio ãgeli nõ dʒ dici ve⸗
ſꝑtina.¶ Ad h̊ dicẽt aligs.qꝙ cũ angelus ſit creatura.et
iõ de nihilo.ꝙ de natura ſua q creatura ẽ poſſibibł ad iq⸗
rantiã. ſua ↄgnitõe admixta ẽ qͥ ad h̊ ignorãtie.⁊ iõ
mãe ⁊ veſꝑe q dicũt admixtõeʒ cũ tenebꝛis põt aſſignaꝛi
vt dicat᷑ eꝰ ↄgtõ matutiĩa ł veſi ꝑtia. ¶ Sʒ tũc obijcit vi

t. Quito. vtrũ cognitio qua cogno

detuꝛ ꝙ cognitio angeli nec debeat dici matutina nec ve
ſpertina:qm mane habet tenebrã antecedentẽ a lumen
ſequẽs:econtra veſpera:ſeo neutro modo eſt in angelis
ergo neutra cognitio.i¶ ¶ Reſponſio dicimꝰ ꝙ ſicut patʒ
in libro ſuper geñ.ad litt.Cũ aug.ponit pꝛedictã dupli⸗
cem angeli cognitionẽ.ibi intendit diuidere diẽ a nocte.
ſᷣm ꝙ fit huiuſmodi diuiſio.Geñ.pꝛimo cũ dicit᷑. deꝰ di
uiſit lucẽ a tenebꝛis.⁊ vult ꝙ cognitio angeli dicatuꝛ di
es cuius ſunt due partes.mane.ſ.⁊ veſi pera. vult co⸗
gnitionem angeli comꝑare diei ſiue luce eiuſdẽ: ignorã⸗
tia nocti vel tenebris.⁊ cũ mane ſit principium diei ve⸗
ſpera finis.vult ſimiliter ſᷣm hoc.q ↄgnitio angeli ĩ ver
bo dicatur matutina.cũ ſit tanqᷓ in principio rerũ. Sʒ
cognitio eius vel rerũ in ſeipſo.vel rerũ in propꝛio gene
re eſt veſpertina.cũ ſit in creatura: q̃ inqtum eſt creatu
ra ẽ ĩ declinatione ⁊ caſu.⁊ iuxta hoc accipiunt᷑ hec no⸗
mina matutinũ ⁊ veſpertinũ.reſpectu cognitionis an⸗
gelice.⁊ per hec patet ſolutio ad omnia obiecta. ꝓcedũt
enim ex ſu ppoſitione cuiuſdam falſi.ſ.q cognitio angeli
dicatur matutina aut veſpertina. qꝛ ſit cognitio in ma⸗
ne ⁊ in veſpere lucis cũ tenebris.quod falſum eſt.⸗ Itẽ
vt patet gen.j.anteqᷓ; fieret mentio de mane ⁊ veſpe.iam
erat dies diſtinctus a nocte.⁊ ſimiliter in cõfirmatione
angeli cognitio eius fuit diſtincta ab ignorantia.Fm q;
exponit Aug.ſuper geñ.ad litte.Si ergo querat᷑.quare
tunc cognitio angeli nõ dicitur diurna. dicimus ꝙ be⸗
ne ſic poteſt vocari.Ande aug.in.xj.de cimi.dei capitu⸗
lo.xxir. In verbo cognoſcunt angeli tanqᷓ diurna cogni
tione.in ſeipſis tanq;ᷓ veſpertina.Item in quarto libro
ſuper geñ.ad litt. Cognitio que eſt in verbo ad diem P⸗
tinet.que eſt in ſeipſis ad veſperam. ¶ Seo foꝛtaſſe que⸗
retur ·. cum meridies ſit quaſi media pars diei ĩter ma
ne ⁊ veſperam. videtur ſᷣm hoc.ꝙ debeat poni tercia dif
ferentia cognitionis angeli que diceret᷑ meridiana. Zid
quod qdicimus.ꝙ hoc nõ opoꝛtet.nõ enim poteſt angel?
cognoſcere res.niſi aut in creatoꝛe aut in creatura.⸗ 6
vel cognoſcẽdo in ſeipſo res.vel in proprijs generibus.
prima cognitio dicitur matutina.ſecunda deſptina.

embrum ſecundum

ecundũ quo queritur. an cognitio in an
gelis matutina vel veſpertina dicatur natu
ralis.Ad quod ſic. Illud dicit᷑ naturale qʒ
principio fuit in angelis. ſed cognitio ve⸗
pertina fuit in eis a principio.¶ Preterea. aliquã ha⸗
buerunt de creatore cognitionem. ergo cũ illa nõ dicat᷑
veſpertina erit matutina.⁊ ita vtraq; cognitio eritĩ an
gelis naturalis. ¶ Contra. cognitio matutina eſt ange
lice nature foꝛmate cum dictum elſt fiat lux.⁊c̃. ergo cũ
non ſit angelus ᷣm naturam ſuã formatus.non habuit
cognitionem matutinam ſed primitiuam cognitionem.
Preterea.hec ẽ cognitio reruʒ in verbo.ſed bec cogni
tio eſt ſpirituum habentium gloꝛiam. ſed angeli mali ñ
habuerunt iſtum ſtatum. ergo nec cognitionem matuti⸗
nam.⁊ habuerunt naturalem. ergo illa nõ fuit matuti⸗
naen quod dicenduʒ. ꝙ veſpertina cognitio põt di
