lo.Tercia eſt in ꝓinquãdo temptatõni.⁊ ᷣm h̊ dicit
exterioꝛ vel inteꝛioꝛ.pᷣmo aũt appropinq̃t temptatõ ma
gis vel minꝰ.ſecũdo ſuſtinet᷑. tercio in ↄſenſum trahit᷑
ab ipſis malis.⁊ ſic pñt he tꝛes diuiſiões accipi ex ꝑte
eius qui temptat᷑.¶ Si vo obijciat᷑ de illa diuiſione q̃
eſt.alia eſt humana alia dyabolica.ꝙ vtraq; eſt a dya
bolo.Dicendum eſt.ꝙ diuiſio nõ ſumit᷑ ex ꝑte cauſe eſ⸗
ficientis temptatõz. vtraq;.n.põt ꝓcurari a dy abolo:
Hᷣ̊ ſumit᷑ ſᷣm diuerſos modos ↄſentiendi temptatõni.ꝗ⸗
dam.n.ex infirmitate intellectus vel affectus cedũt te⸗
ptationi.⁊ ideo dicit᷑. humana temptatio eſt.cũ bo⸗
no quis animo ſᷣm tamen humanã fragilitateʒ in aliq
labit᷑ conſilio.dyabolica vᷣo eſt.cum ad imitatõz dya⸗
boli ex malignitate cõtendit.vel aliud quid facit.videt᷑
etiaʒ per diſtinct. Haymonis.ꝙ vnũ referat ad moꝛta
le peccatum.alteꝝ dᷣo ad veniale.dicit.n.ↄcupiſceꝛe eſt
humana temptatio. adulterium vᷣo vel foꝛnicatõʒ ꝑpe
trare dy abolica eſt.⁊ loquit᷑ e ↄcupiſcentia que ẽ ĩ in⸗
ferioꝛi ꝑte rõnis.nõ in ſuꝑioꝛi. Item dicit Haymo.tẽ⸗
ptatio humana eſt malum cogitare ⁊ in coꝛde tempta
tiones ꝑpeti.dyabolica vᷣo eſt certamie temptatõnis in
opꝑe ſuꝑari.¶ Item tres differentie ponũt᷑ temptatõis
hũane in glo.quaꝝ vna eſt alit ſoꝑe qᷓ; res hẽat cuʒ bo
no tñ aĩo.Scda eſt.cũ quis bono aĩo ſᷣm tñ humanaʒ
fragilitatẽ in aliquo labit᷑ ↄſilio. Tercia ẽ.cũ irritat᷑ ĩ
fratrẽ ſtudio coꝛigendi pluſq; xpᷣiana trangꝗllitas po⸗
ſtulat. Põt ꝗ queri in quo differãt iſte tres ꝑtes tẽpta
tionis humane.⁊ videt᷑ ꝙ pᷣma drũñtia ꝑtineat ad intel
lectũ cum dicit᷑ aliter ſaꝑe qᷓ; res ſe habeat.ſcdðᷣa ꝑtinet
ad rõneʒ que eſt de faciẽdo.cũ ſᷣm humanã fragilitatẽ
in aliquo labit᷑ cõſilio.tercia vpᷣo ꝑtinet ad affectõz cum
irritat᷑ in fratrẽ ſtudio coꝛꝛigendi. Aliꝗ vᷣo vident᷑ di⸗
ſtinguere. vt pᷣma ſit in reſpectu ad deũ.cũ quis habet
enĩ veꝝ intellectũ ſcripture.ſalua tñ fide ⁊ caritate.ſe⸗
cũda vᷣo quo ad ſeipᷣm.tercia vᷣo ſit quo ad proximum.

ed põt queri.vtꝝ prima temptatio ſit cũ pcto. i

t᷑.n.ꝙ nõ.ꝑ h̊ ꝙ dicit᷑ cũ bono aĩo.vbi.n.ſaluat᷑ bo⸗
nus animꝰ nõ videt᷑ eẽ pctm. ¶ Pretea.dicẽ̃ aplłs.tem⸗
ptatio ñ apprehẽdat vos niſi hůana.apłs aũt ñ ceſide
rauit eis nec ↄſuluit de pcto veniali.¶ Pꝛetea.dicit b.
aug.aliud ẽ induci ĩ temptatõz aliud temptari.iIaʒ
ſine tẽptatõne ꝓbatus nullus eẽ põt ſiue ſibipſi.Ecẽi.
xxxiin. Qui ñ eſt temptatus qualia ſcit ſine alijs. ſicut
dic apls.Et tẽptatõʒ nzazʒ in carnẽ meã ñ ſpꝛeuiſtis.tẽ
ptatio &̊ ſᷣm ipᷣm bonũ ẽ.⁊ de tali dicit. Cẽptatio ñ ap
pᷣhendat vos niſi bũana.Si ̊ ꝓbatio hoĩs põt eẽ ſine
pcto.g ⁊ tẽptatio hũ ana ppᷣt eẽ ſine pcto.¶ Itẽ aug.i li.
no.te.poĩt duplicẽ tẽptatõʒ.ſ.diuinã ⁊ hũanã.pᷣt ̊ qꝛi

q ſit drñtia iſtiꝰdiuiſiõis reſpectu illiꝰq̃ ponit᷑ ĩ glo.j.

ad coꝛint.x.cũ dẽ.alia hũana alia dy abolica.nunquid

ſunt tres temptatõnes. diuina. hũana.a dyabolica. 2

ita neutra diuiſio bimẽbꝛis ſufficiẽs.vel ſi vtraq;.ſuffi

ciẽs videt᷑ illa que ex vna ꝑte dyabolica dr ex alia ꝑte
diuina.quod valde diſſonũ ẽ a rõne.¶ Pꝛeterea.dicit

apls.tẽptatio nõ apprebendat vos niſi bũana. vbi ſᷣm
aug.·excludit᷑ diuina. Sed videt᷑ ꝙ multomelius eſſet
ꝙ dina temptatio nos apprehẽderet.diuĩa.n.ẽ ad ꝓbã

dũ. ſiẽ diẽ aug.in li.de Fmõe dñi ĩ mõte. Aſoulto ̊ me

lius eẽt.ꝙ diuina temptatio nos apprebenderet ꝙᷓ; bũa
na.4¶ Preterea.tripłr exponit᷑ temptatõ bũana.dẽ.n.
hũana temptatio.qñ eſt his ſine quibo iſta vita non
agit᷑.dicit᷑ iteꝝ temptatio hũana.cũ quis in neceſſita⸗
te vel preſſura diffidit e doo auxilium humanum re⸗

quirendo.dicitur iterum temptatio humana.cuʒ quis

aliter ſapit qᷓ; res ſe habet.ſaluo tamen bono animo.
Cum ergo ſit hec triplex differentia hbumane temptati
onis: in quo diſtinguuntur he tres differentie? vltima
enim videtuꝛ eſſe temptatio deceptionis. media vo di⸗
citur temptatio diffidentie. prima vᷣo dicitur tempta⸗
tio infirmitatis.vt diſtinguantur. ꝙ prima temptatio

ſit liberi arbitrij inꝗtum eſt facultas.ſecunda ſit tem/

ptatio propter voluntatem.cum hũana voluntas diſ⸗

fidit. tercia vᷣo ſit ex parte rationis cum aliquo modo

tcipitur. ¶¶ Sed videtur ꝙ non ſit temptatio cum ꝗs
non diffidit de deo humanum requirendo. neq; enim
diffidit de deo nec diffidit de homine.propter hoc qui⸗
dam libri habent.ꝙ temptatio humana eſt.cum quis
Diffidit de deo auxilium humanum requirendo. Sed

Em boe non eſſet vera ſententia apoſtoli.qua dicitur.

Temptatio vos non apprehendat niſi bumana.conce⸗
dit enim in hoc ꝙ humana apprehendat. ſed bumana

eſt diffidere de dro. ergo conceditur diffideꝛe de doo. BH

hoc falſum.nullatenus enim de deo diffidendum eſt.
4¶ Preterea.videtur gloſa contradicere ſiue ſit ibi nõ

ſiue non. ei quod dicit Auguſtinus.ꝙ bumana tem

ptatio eſt in dei cauſa deſperare de homine.⁊ prom⸗
ptum eſſe in fide dei. Si vᷣo deſperat de homine ⁊ con⸗
fidit de deo.non eſt illa temptatio de qua dicitur ĩ glo
ſa.ꝙ non diffidens de do. vel diffidens requirat bu⸗
manum auxilium. Ad pꝛimum dicendum eſt.ꝙ tem

ptatio illa que eſt cepnionis poteſt eſſe cum veniali
peccato vel ſine veniali peccato.nec optauit apoſto⸗
lus vel conſuluit ipſos incidere in temptationezʒ iſtam
ſed ꝙ non inciderent in aliam. ſi vᷣo iſtam inciderent.
ꝙ vlterius non progrederentur. ꝗ¶ Ad ſecundum vo
obiectum dicendum eſt. ꝙ licʒ temptatio reſiſtenti bo⸗
num ſit: tamen quantuʒz eſt de ſe diſponit ad malum.

loquimur enim de temptatione que eſt dy aboli vel car
nis.cum ergo dicitur.ꝙ bonum eſt temptari.hoc intel
ligitur cum conditione ſi non inducatur in temptati⸗
onem.tunc enim eſt occaſio boni.¶ Ad tercium vo di⸗

cendum. ꝙ aliter accipitur temptatio bumana cuʒ eſt

in diuiſione contra dy abolicam. aliter cum eſt in di
uiſione contra diuinam. cum enim diuiditur tempta⸗
tio humana a diuina. humanum ⁊ diuinum accipiun
tur ibi materialiter.ſicut enim dicit ANuguſtinus.diui
na temptatio eſt. cum ſub lege dei agens ex alia paꝛte

ab ydolis auxilium petat diffidens de deo. vnde diui/
na temptatio eſt cum de deo diffiditur. humana vo ciũ
in cauſa dei de homine ſperatur. Cum autem poni

tur differentia temptationis humane ⁊ dyabolice.nõ

eſt ibi differentia ſᷣm numermm: ſed magis differentia
ſm foꝛnam.⁊ ideo alia eſt hec diuiſio a predicta.ec

opoꝛtet eandem eſſe temptationem diuinam ⁊ dyabo

licam. licʒ hoc accidat.cum enim deſperatur de do.

ſimpliciter dy abolica eſt temptatio. diuina ergo eſt

materialiter: ſed dyabolica efrectiue. ¶ Ad quartum
ðo dicendum. ꝙ ſi diuina temptatio ſumeretur a deo

tanqꝙᷓ a cauſa effectiua. ſᷣm hoc melius eſſet. ꝙ tem⸗
ꝓtatio diuina apprehenderet q; humana.. qAd quin⸗

tum vᷣo dicendum. ꝙ temptatio humana ᷣm medium
modum dicitur. cum non omnino homo confidit in

deo: ſed confugit ad humanum auxilium in his que

pertinent ad deum. Qon enim temptare debet deum.

niſi cum non habeat aliud refugium. ſm quod dici⸗

tur in ſecundo paralipomenon viceſimo caplo. Cum
ignoramus quid agere debeamus. hoc ſolum re-

ſidui habemus: vt oculos ad te domine leuemus.

—— — — ☛ — -— l

in
Rn
no
i
nie⸗
gus
ho.
DNati
img
diͦ⸗
lbtg⸗
tatio
ten⸗
diß⸗
voco
nim
gan⸗
uis
Ged
tur.
nce⸗
hana
0.5
4
en⸗
m⸗
co
igo
ha⸗
tem
niali
ſto⸗
len
Nt.
30
⸗

l
i
diͦ
h
nd
0
diun
On
Alte
ind,
vel
oni
htia
9bo
ro⸗
Un
n
in

*

¶ LNueſtio

Si do in glo. habeat᷑ ꝓ temptatio humana ẽ. cum qs

in neceſſitate vxel preſſura poſitus difſidit de deo bũa⸗
nũ auxiliũ requirẽdo.põt ſic exponi. diffidit.i.n plene

ↄfidit.nũꝙᷓ.n. de deo ſimpłr eſt diffidendũ. ſm aũt ꝙ i-
uenit᷑ ab aug.in oꝛiginali.nõ videt᷑ glo.hr̃e veritateʒ.
tũc dicat᷑ hana temptatio cũ quis ĩ his que ſunt dei

eſt erat de hoie. — —
einde pꝛocedẽdũ S.j.

Een

eſt ad ſecũdaʒ diuiſiõʒ temptatõis que eſt. alia ẽ a dy
abolo alia a caꝛne.videt᷑ aũt ꝙ bec diuiſio nõ ſit coue⸗
niẽs.illa.n.que eſt a caꝛne oꝛiginalit ẽ a dyabolo.ꝗ̊ nõ
ex oppoſito diuidũt᷑. SPreterea.ad ideʒ dicit bgg.
Oſee

dy abolus in om̃i pcto interponit ꝑtes ſuas. Itẽ

vij. omẽs adulterates qi clibanꝰ ardẽs ſuccẽſus a coqn
te.clibanꝰ aũt dicit᷑ coꝛ bumanũ.coquens ⸗

bolus.ẽᷣ principiũ temptatõis eſt a dyabolo.¶ S
trariũ videt᷑ ꝑ hoc quod dicit᷑ ſuꝑ illud.v.ad galł.in ſi.
manifeſta ſunt oꝑa carnis.Glo.nõ omia in te iniꝗ vi⸗
cia tribuenda ſunt carni.ne ab his omibus mũdemus

dy abolũ. ſic ̊ videt᷑ quedã ſunt oꝑa dy aboli ⁊ quedã
carnis.¶¶ Iteʒ augꝰ.de eccleſiaſticis dogmatibo. ñ oẽs

cogitatõnes male ſemꝑ dyaboli inſtinctu excitãt᷑.ſᷣ qᷓ⸗

dam er noſtri arbitrij motu emergũt. Stemptationes
quedaʒ pñt ꝓcedere in nobis que non ꝓcedũt ab ipſo

dyabolo immediate. Itez dicit᷑ in li. ij.ſentẽ. xx. di.
accipit᷑ ex eo quod dicit᷑.ij.ad coꝛint᷑.xij.datꝰẽ mibi an

gelus ſathane ſtimulus carnis mee qui me cola. ꝙ tẽ⸗
ptatio que fit a carne nõ fit ſine pcto. que aũt ab boſte
miſi ei ↄſentiat᷑ nõ hʒ pctm: p̊ eſt materia exercẽde vir⸗

tutis.¶: Contra quod obijcit᷑.qdð eſt ex carne eſt in ſen⸗

ſualitate.ꝑs aũt ſenſualis coĩs eſt nobis ⸗ bꝛutis. in
illa nõ eſt perm. põt temptatio que ex carne: eſſe ſine
pcxo.ſicut illa que eſi ab hoſte. ¶¶ Preterea. temptatio

que eſt ab hoſte dicit᷑ materia exercẽde vᷣtutis. p̊ eodeʒ

mõ põt dici temptatio que eſt a carne.nã ſi rõ ei nõ cõ⸗
ſentiat.dicit᷑ eẽ materia exeꝛcẽde virtutis.⁊ ita hoc eſt

cõmune vtriq; temptatõni.( Iteʒ temptatio carnis ſi

cut ibideʒ dicit᷑.difficilius vincit᷑.ſ̊ ̊ͥ nõ videt᷑ verum.
daia illa aliqn quieſcit. ̊ illa que eſt ab hoſte nõ ceſſat
m illð.xxx. Job.qui me comedũt ñ doꝛmiũt. vbi ↄme
dentes dicũt᷑ demones.qui ipſam aĩam temptatõnibꝰ
affligunt.⁊ ad inteꝛitũ ꝑtrabũt. Reſtat &̊ q in tempta
tione que eſt ab hoſte difficilius vincit ꝙᷓ illa que eſt a
carne.¶l Iteʒ videt᷑ ꝙ nõ ſit ſufficiẽs diuiſio cuʒ dicit᷑
ꝙ temptatio alia eſt ab boſte alia a carne.videt᷑.n. ter
cia temptatio que eſt a mundo.ſicut.n.triplex ẽ hoſtis
ita triplex eſt temptatio. q̊ cum mundus ſit vnus ho⸗
ſtis.erit vna temptatio a mũdo. ſicut eſt ab hoſte vel a
carne.¶ Quod etiã videtur ꝑ ̊ quod dicit augꝰ. in li.

xc agone xpiano.p illicitas delectatõnes ⁊ pompas.2

ꝑ vicioſam curioſitatẽ nobis dñari põt h mũdꝰ.⸗ dya
bolo atq; angelis eius ſeruire compellere. Ex qͥ accipi
tur.q temptatio põt eſſe a mũdo.Et ſapᷣ.xiiij.cꝛeatuꝛe
dei facte ſunt in odiũ ⁊ in muſcipulã ⁊ temptatõʒ pedi
bus inſipientiũ.ſed quid aliud deſignat᷑ ꝑ creatuꝛã ni⸗
ſi mũdus iſte.cum diligũt᷑ ea que mudi ſunt pluſq dili
genda ſint. ̊ vna erit temptatio a mũdo ſicut eſt vna a
carne.⸗. Oreterea.dicit᷑ in pdicta diſ.li.ſen.ꝙ ex car⸗
nis conuptiõe ſuboꝛit᷑ motus illicitꝰ.ſi ᷓ ex carnis coꝛ
ruptõne eſt temptatio. in adam.n. vbi nõ fuit carnis
coꝛꝛuptio non fuit hec temptatio.motus illicitꝰerit ex
temptatone carnis.ſ̊ motus illicitus eſt in ſenſualita⸗
te: ex temꝑtatõne carnis nõ tm̃ temptat᷑ rõ ĩmo ſenſu
alitas. enra p motũ in ſenſualitate intelligit᷑ ſer
pens ſᷣm ꝙ dicit augꝰ.in li.d tri. h̊ ſerpẽs nõ dicit᷑ tẽ⸗
ptari a dyabolo ſᷣ ꝑ ſerpentẽ mulier aut vir. ᷓ tempta
tio nõ eſt ſenſualitatis nec eius quod eſt ĩ ſenſualitate.
Bꝑ motũ illicitũ ĩ ſenſualitate ſit temptatio inferioꝛis
ꝑtis rõis aut ſuꝑioꝛis.q Ao qð dðᷣm.qꝙ lʒ omis tein⸗

cõoO

cxvij.

ptatõ ſit oꝛiginalit᷑ a dyabolo.nihilominꝰ accipit᷑ hec

diuiſio temptatõis. alia eſt a dyabolo alia a carne. cũ

eni dicit᷑ hec diuiſio intelligit᷑ de ꝓxima cauſa tempta
tionis.pot aũt ↄtingere ꝙ caro vel carnalis ↄcupiſcen⸗

tia ſit pꝛincipiũ temptatonis ipſi rõni. ita nibil ꝓhi⸗

bet lʒz om̃e malũ ſit oꝛiginalit᷑ a dy abolo:tñ quoddam
eſt ex dy abolo tanq; ex ꝓpinqua cauſa.quoddaʒ vᷣo ex
carnali ↄcupiſcẽtia.q Ad ſecũdũ vᷣo dicendũ.ꝙ lʒ tem
ptatio que eſt er caꝛne dicat᷑ eſſe ñ ſine pcto.temptatio
ðo que eſt ab hoſte põt fieri ſine peccato: tñ illa que ẽ
er carne bʒ quendà oꝛdineʒ ad illaʒ que eſt ab hoſte.2
ita nõ excludit᷑ ꝗn temptatio a carne e diueꝛſo diuida᷑
a temptatiõe a dy abolo.illa vo que eſt ex carne eſt cuʒ
peccato.⁊ hoc accidit ex coꝛuptõe oꝛiginalis pcti ex qᷓ
ſecuta eſt coꝛꝛuptio in carne.nõ ſic aũt eſt in temptati⸗
one dyaboli.vbi nulluʒ ponit᷑ adiutoꝛiũ temptationis
ex carne.⸗l Ad illud vᷣo quod obijcit᷑ tercio loco ð tem
ptatõne ex carne.ꝙ nõ fiat cũ pcto.eo ꝙ ſenſualitas cõ

munis ſit nobis ⁊ brutis. Sicendũ eſt ꝙ lʒ vis ſenſibi

lis ſit cois nobis ⁊ bꝛutis.nõ tñ ſenſualitas ſub iſta ra
tione.ſenſualitas.n.dicit quandã oꝛdinatiõʒz reſpectu
rõnis. ſic ꝙ̊ temptatio que eſt ex carne. lʒ coiter fiat ex
motibo in ſenſualitate:nõ tñ eſi ꝑ ſe cauſa pcti.tempta
tio.n.que ẽ ex carne eo ꝙ ponit motũ ſenſualẽ illicituzʒ
nõ fit ſine pcto.⁊ hoc eſt quod dicit᷑ in li.ſen.q ex car⸗

ne ⁊ coꝛꝛuptõe ſuboꝛit᷑ motus illicitꝰ ⁊ cogitatio pua.

1¶ Ad illud vᷣo quod quaꝛto obijcit᷑ dõm eſt. ꝙ lʒ tem⸗
ptatio que eſt ab hoſte ſit materia exercẽde virtutis.H
tñ nõ remouet᷑ a temptatõe qᷓ eſt ex carne ſ̊ drñt᷑ ineſt.
qui.n.cuſtodit ſe a pcto veniali oꝛdinat ſe ad vſuʒ vir⸗
tutis.⁊ ꝑ ↄſequẽs ad ſalutẽ.⁊ ita temptatio hmõi ma⸗
teria eſt exercende viꝛtutis.̊ nõ ita ꝓpinq̃ ſicut ẽ ĩ tem
ptatõne ab hoſte vbi nullũ ponit᷑ incendin.¶ Ad quin
tuz vo dom eſt. ꝙ iſte due drñtie ſufficiũt temptatõ ab
hoſte ⁊ a carne.vñ cum obijcit᷑ de temptatõne que eſta
mũdo. Dicendũ eſt ꝙ vno modo poſſet diuideꝛe ð duo
genera temptationũ.a carne.ſ.⁊ ab hoſte vt tria moti⸗
uoꝝ genera xſignarent᷑. ſm illud quod dicit᷑.j. Jo. ij.
Ome quod eſt in mũdo.aut eſt ↄcupiſcẽtia carnis.Si
vo attendamꝰ rõneʒ diuiſionistemptatio q ẽ ab hoſte
ñ ita grauat niſi ei aligd adiũgat᷑.tem ptatio vᷣo caꝛnis
maxime grauat:qꝛ interius pugnãsð nr̃o nos robo
rat᷑.ſic &̊ accipiat᷑ rõ diuiſionis ſᷣm inclinatõʒ exterio⸗
rẽ ⁊ interioꝛeʒ.tũc bimẽbꝛis erit diuiſio.temptatio.n.
que eſt ab hoſte ad vnã ꝑtem diuiſionis ꝑtinebit. ad il
lam.ſ.que inclinat exterius.temptatio vᷣo que ẽ ex car⸗
ne ad illam que interius.⁊ ſm ̊ nõ optet eẽ trimẽbꝛeʒ
diuiſionẽ.illa.n.temptatio que eſt a mũdo cũ ſit exteri
oꝛ.cõnumeꝛat᷑ in temptatõne que eſt ab boſte.¶ Ao vl
timũ vᷣo obiectũ dõm. ꝙ lʒ ex coꝝꝛuptõne caꝛnis proce
dat motus illicitus in ſenſualitate.nõ tñ dicit᷑ ſenſua⸗
litas temptari.ſed ꝑ motũ ſenſualitatis qui gerit vicẽ
ſerpentis fit temptatio rõnis ſᷣm infeꝛioꝛẽ ꝑtezʒ aut ſu⸗
perioꝛem.

Conſequenter dicẽ S. ij.

dũ eſt de illa diuiſione temptatõnis ᷣm quã or vna in⸗
terioꝛ ⁊ alia exterioꝛ. videt᷑n. ꝙ omis ſit exterioꝛ q̃ nõ
ꝑuenit ad caſum pcti. nã cũ ꝑuenit᷑ ad caſuʒ pcti cedit
ad ꝓbationeʒ. illa ᷣo temptatio que cedit ad ꝓbatiõʒ
nõ eſt inter iſtas computanda. non temptatio exteri
oꝛ que ſolum eſt exterioꝛ:diuiſioneʒ debet facere cũ in⸗
terioꝛi.¶ Preterea.exterioꝛ temptatio dicit᷑ eẽ.qñ ex⸗
terius malũ nobis viſibiliter ſuggerit᷑ verbo vel ſigno
aliquo.vt ille cni fit ad conſenſum peccati declinet. ſed
verbum vel ſignum ad viſum vel ad auditum videtur
ꝓꝑtinere.ſm hoc ꝗ̊ temptatio exterioꝛ non diceretur eẽ.
niſi quo ad ea que ſunt viſus vel auditus.⁊ ita m ali
os ſenſus nõ fieret temptatio exterioꝛ.4 Preterea. di
cit᷑ ꝙ temptatio exterioꝛ eſt cuʒ malum vilibiliter ſug⸗

gerit᷑.ſed ſi malum viſibiliter ſuggerit᷑.hoc nõ cõgruit

niſi ex pte virtutis viſi ibilis. ̊ temptatio exterioꝛ fit ꝑ
viſum. 4 Item temptatio extericꝛ dicit᷑ eſſe ad hoc. vt

ille cui fit ad ↄſenſuʒ peccati declinet. ſi ̊ᷣ aliqua ſit tẽ⸗
ptatio verbo velſigno ⁊ nõ ad hũc fineʒ. nõ dicet᷑ tẽ⸗
ptatio exterioꝛ: cũ temptatio exterioꝛ ad h̊ oꝛdinatur.

¶Preteꝛea obijcit᷑ de interioꝛi tẽptatõni. Interioꝛ eni

temptatio dicit᷑ eẽ q nobis inuiſibilit intrinſecꝰ ma⸗
lũ ſuggerit᷑.ſᷣ que eſt iſta ſuggeſtio inuiſibilis.niſi ꝑ
ꝙ plus appꝛopinquat ad effectũ ſuũ.ſᷣ̊ ſᷣm hoc videt᷑ ꝙ

in interioꝛi temptatõne nõ ſuggerit᷑ maluʒ niſi ꝑ exte⸗
rioꝛa.aut eſt aliqua via ſeꝑata ꝑ quazʒ temptat dyabo

lus temptatõe interioꝛi:preter illam viam quaẽ ĩ acce
ptione exterioꝛi.¶¶ Preterea. omĩs temptatio videtur
exterioꝛ cum ſit extra ipſum intellectum. ſi.n.fiat illu⸗
ſio in ſenſibili interioꝛi ſiue in motiua inteꝛioꝛi ſiue tẽ⸗
ptatio exterius.totum refertur ad temptatõneʒ exteri
oꝛem reſpectu ipſius intellectus.ſic ̊ᷓ videt᷑ ꝙ oĩs tem⸗
ptatio debeat eſſe exterioꝛ.¶ Ad primũ dõm. ꝙ tem⸗
ptatio ad ꝓbationẽ nõ continet᷑ ſub altera iſtaꝝ diffe⸗
rentiaꝝ.cum ex temptatione intendit᷑ ꝓbatio.Qaʒ be
due diſferentie temptatõnis ad hoc tendũt.vt declinat
homo ad conſenſuʒ peccati.nihilominꝰ tñ temptatio
eſt ad ꝓbationeʒ põt eſſe exterioꝛ vel interioꝛ.he.n.di
ferentie poſſunt eſſe cõmunes temptatõi que eſt ad bo⸗
nũ ⁊ que eſt ad malum. ſᷣm aũt ꝙ bic accipiũt᷑ diuidũt
temptatõeʒ que eſt ad malũ.¶ Si vo obyiciat᷑.ꝙ oĩs tẽ
ptatio debeat dici exteꝛioꝛ que ñ ꝑuenit ad ↄſenſuʒ pec
cati. Dicendum eſt ꝙ nõ.poteſt.n.⁊ interioꝛ ⁊ exteꝛioꝛ
nõ ꝑuenire ad ↄſenſuʒ pcti.ſ̊ exterioꝛ dicit᷑ cũ fit tem⸗
ptatio virtute exterioꝛi.cum aũt fit temptatio immedi
ate vutute interioꝛi dicit᷑ inteꝛioꝛ.ſicut cũ fit temptatõ
ex ꝑte ipſius imaginis vel intellectus.vel ex ꝑte moti⸗
ue ratonis que apropinquat ſenſualitati.¶ Ad ſecũ⸗
dum obiectum dðm eſt.ꝙ temptatio erterioꝛ fit ver bo
vel ſigno.ſignũ auteʒ accipit᷑ coiter. nõ tm̃ ꝓ eo qð viſi
bile eſt vl tagibile h̊ ⁊ ĩ alijs ſenſibo.ꝑ omẽʒ.n.ſenſũ cõ
tingit eſſe exterioꝛeʒ temptatõz.marime tñ ꝑ viſuʒ me
diante ſigno.⁊ ꝑ auditum mediãte verbo.⸗ Ad tercõ
ðᷣo obiectum dom. ꝙ malum dicit᷑ viſibilit᷑ ſuggeꝛi ĩ tẽ
ptatione exterioꝛi.nõ a viſu m ꝙ eſt vnus ꝓprius ſen
ſus.ſᷣ a viſu ſᷣm ꝙ coĩs eſt alijs ſenſibo.ſicut.n.dic Nu
guſti.ſuꝑ geñ.ad lit.videꝛe coĩteꝛ ſe hʒ ad alios ſenſus
vnde. xx.exo.dicit᷑ ꝙ videbat voces.videre tñ ꝓprie di
ctũ nõ ↄuenit vocibo:q Ad quartum vo dðm. ꝙ lʒ nõ
omis temptatio que fit verbo vel ſigno vel que fit inui
ſibilit᷑ interius ꝑueniat ad ↄſenſuʒ pcti:nihilominꝰ dẽ
exterioꝛ vel interioꝛ.aliud.n.eſt temptatõʒ eẽ temptati
onẽ.⁊ aliud eſt eſſe efficacẽ.tunc aũt efficax eſt tempta⸗

tio dyaboli qñ ꝑuenit ad ↄſenſuʒ pcti.¶¶ Ad illð ᷣo qð

obijcit᷑ de temptõne interioꝛi.dõm eſt ꝙ nõ ꝓpter h̊ dr
temptatio interioꝛ. qꝛ fit ꝑ eẽntiaʒ in eo qui temptat᷑.
hᷣ quia mediante virtute interioꝛi immediate temptat᷑
ꝑ ea que ĩmediate mouent ipſam vel cognitiuã vel effe⸗
ctiuaʒ.ql Ad vltimo obiectuʒ dðm eſt.ꝙ nõ ob hoc dẽ
eyrterioꝛ temptatio quia fit extra rõneʒz vel li.ar.quod
temptatur.ſic.n.omnis temptatio exterioꝛ diceretur:
ſed exterioꝛ vel interioꝛ dicitur ſᷣm rationes iam di⸗
ctas.

Weingequeritur S. iij.

ůe illa quadrimẽbri diuiſione peccati.que ponit᷑ ſuper
illud in pᷣs.on timebit a timoꝛe nocturno ⁊c.Cũ.n.
prius enumerauit duo genera temptationũ que ſignã⸗
tur ꝑ laqueũ venantiũ ⁊ verbo aſpero.videt᷑ ꝙ illa qᷓ⸗
drimẽbris diuiſio ad illam bimẽbꝛeʒ debeat reduci.
Preterea.ſi vna eſt bimẽbris diniſio.⁊ alia quadri⸗
mẽebris: querit᷑ m quã rõneʒ vtraq; diuiſio accipiat᷑.
44 Preterea. beatus berñ.quatuoꝛ aſſignat rõnes q ꝑ
timoꝛẽ nocturnũ ⁊ alia tria que ſequũtur deſignantur

—

2

vt per timoꝛeʒ nocturnũ ſignaret᷑ timoꝛ aduer ſitatis.ꝑ
ſagittam vᷣo que valde timenda eſt vana gloꝛia.ꝑ nego
cium ambulans in tenebris amoꝛ cupiditatis.ꝑ demo
niũ meridianuz preſumptio ſcientie.i Aunquid hec di
uiſio temptationum omia genera temptationũ comp̃ᷣ⸗
hendit.quod videt᷑ per hoc ꝙ dicit pᷣs.omĩa genera tẽ⸗
ptationũ ↄpᷣhendere intendebat ꝑ üla quatuoꝛ.Sed
videt᷑ contrarium. temptatio.n.que eſt ꝑ carnalem vo
luptatez nulla iſtaꝝ videtur eſſe.⸗l Preterea. cuʒ ſint
quatuoꝛ animi ꝑturbationes. ſᷣm ꝓꝙ dicit augꝰ.in li.ð
ciuita.dei.ſᷣm gaudium ⁊ doloꝛeʒ.metũ ⁊ cupiditateʒ.
Fm vnãquanq; aũt contingit fieꝛi temptatõʒ.ſicut eꝛgo
fit temptatio ꝑ timoꝛez: ita ↄtingit fieri tẽptatio vel ꝑ
cupiditatẽ 2⁊ gaudium ⁊ doloꝛeʒ.non omia genera tẽ
ptationum his quatuoꝛ continent᷑. 1
qꝙ; temptatio quadrimem bꝛis 'm alium moduʒ accipi
tur qᷓ; bimembris.que fit ꝑ verbum aſpeꝛum ⁊ laqueũ.
Mam quadrimẽbris fit m modos temptatõnis com⸗

ꝓatione ad euʒ qui temptatur. bimem bris vo fit ꝑ in⸗

ſtrumenta ex parte temptantis. nam temptatio que fit
per laqueum deſignat tem ptatõz que fit ꝑ facta.tẽpta⸗

tio vᷣo que fit per verbum aſperum deſignat temꝑtatõʒ

que fit per verba.lʒ enim videatur leue verbum.graue
tamen eſt verbo temptari.facta autẽ verba inſtrumẽ
ta ſunt temptantis.4¶ Ad illuâ vo quod de comꝑatiõe
vnius diuiſionis obijcitur ad aliam. dom eſt ꝙ excedẽ
tes ſunt ⁊ exceſſa.vtraq; vniuerſaliter cõtinet omẽʒ tẽ⸗
ptationeʒ. Eſt.n. temptatio que eſt ꝑ facta aliqñ leuis
aliqñ grauis.aliqñ occulta.aliqñ manifeſta.Similit᷑
temptatio que eſt per verba.q⸗! Ad illud vo quod obij⸗
citur conſequẽter de diuiſione temptationũ m beatũ
Merñ. dom eſt ꝙ m aliam rationeʒz aſſignatur bec di
uiſio ⁊ illa. Mam hec diuiſio fit iᷣm modos temptatio
nis in comꝑatione ad eum qui temptatur. ſicut dictũ
eſt. Diuiſio ᷣo beati Berñ.attenditur ſᷣm motiuaʒ in
Diuerſis viribus.am motiuũ in rõnali ad temptati⸗
onem eſt ſcientia.in concupiſcibili eſt illud quod cõcu
piſcitur vt aparens delectabile mũdi vel carnis:ex ꝑ⸗
te vᷣo iraſcibilis terribile eſt motiuũ ad temptationem
timoꝛis. honoꝛ dᷣo vel excellentia ad temptatõnẽ vane
gloꝛiationis. 4 Per iam dicta poteſt eſſe manifeſtum
qualiter reſpondendum eſt ad obiectum.non enim ac⸗

cipitur cupiditas 'm ꝙ appropriatur ad illa que ex⸗

terius concupiſcuntur: ſed ᷣm ꝙ cõmuniter extẽdit ſe
concupiſcentia ad concupiſcentiam carnis ? ↄcupiſcẽ⸗
tiam oculoꝝ.4l Ad illud vo quod poſtea obijcitur di⸗
cendum eſt. ꝙ lʒ Fm vnãquanq; ꝑturbationeʒ otingat
ſieri temptationeʒ ⁊ due comprehendantur in hac di⸗
uiſione.ſcilʒ que eſt ſm timoꝛem ⁊ cupiditatẽ: alie ta⸗
men due ᷣm ꝓpriam rationeʒ non ibi comprebendũt᷑
ſed dantur intelligi ex conſequenti. Scõm enim aliaʒ
rationeʒz accipitur hec diuiſio ⁊ illa. Illa eniz diuiſio
attenditur ſm differentias bonoꝛum et maloꝛum. bo⸗
nu enim apparens aut eſt in preſenti aut in futuro qð
mouet.bonum enim apparens in preſenti ad temptati
onem gaudij. bonum apparens in futuro mouet ad tẽ⸗
ptationeʒ cupiditatis. econtra malum apparens ĩ pre
ſenti mouet ad temptationeʒ doloꝛis.malum appaꝛens
in futuro ad temptationeʒ timoꝛis.⁊ ſic ſᷣm aliam rati
oneʒ attenditur hec diuiſio qᷓ; attenditur illa quãꝗ po⸗
nit beatus Herñ. contingit tamen alternatim hac di⸗
wi ionem comprebendere genera temptationum ? il⸗
lam.
1716

Deinde pꝛocedẽ .S. uij.
dũ eſt ad illa diuiſionẽ temptatõis quã ponit b. grego.
que ſeptẽ mẽbra ↄtinet. Primo gᷓ querit᷑.vtꝝ oĩs ma⸗
chinatio dy aboli in aliq̃ illaꝝ intelligat. Scdo.penes
quid accipiatur illa diuiſio.⁊ qualiter inter ſe diſtin⸗
guantur membra predicte diniſionis. Ad primum

Ad quod dom.·

— — 2 —— — —

ſit
i
ſo
;
l
ti⸗
gt
16

⸗

H

Lueſtio

obijcit᷑ accuſatio de qua dicit᷑.xij.apoc. ꝓiectus ẽ ac

cuſatoꝛ fratrũ qui accuſabat eos die ac nocte. eſt qdaʒ

machinatio ſiue temꝑtatio.ꝗ̊ ſub aliqua pᷣdictaꝝ cõti⸗
nebit᷑. ¶ öäItez ẽ temptatio timoꝛis.⁊ eſt temptatõ amo
ris:querit᷑ ̊ ſub ꝗbo drñtijs ↄtineãt᷑.¶ͥ Preteꝛea. ois

temptatio dyaboli vel eſt inſidioſa vel violẽta. ſb du

abus pᷣmis drñtijs oĩs temptatio ↄtinet᷑.¶ Ad quod
dðm.ꝙ temptatio nõ eſt ſpes temptatõis vel machina
tõnis.hᷣ ↄtinet in ſe generalr omẽs temptatões.accuſa⸗
tio.n.dy aboli nibil aliud eſt qᷓ; temptatio qua homĩeʒ
reddit accuſabilẽ cũ ↄſentit. Ad ſecũdum vo dðm.qꝙ;
due temptatõnes que ſunt timoꝛis ⁊ amoꝛis. que dicũ
tur ab aug. due poꝛte moꝛtis.nõ ↄpᷣhendũt᷑ ſub aligbo
drñtijs determĩate.ſᷣ diuerſas drñntias circueũt.tẽpta
tio.n.timoꝛis ↄtĩet illã drñtiaʒ ſᷣm quã minãdo terꝛet.
2 ᷣm quã deſperando frangit. temptatio vo amoꝛis cõ
tinet ülam pᷣm quã ſuadendo blandit᷑.⁊ ſᷣm quã ꝓmit⸗
tendo decipit.¶ Ad terciũ pᷣo dðõm.ꝙ lʒ omis tempta⸗
tio dy aboli ſit ꝑ fraudulentiã vel violẽtiaʒ.tñ iſte due
drñtie opprimẽdo raꝑe ⁊ inſidiando circũuolare.e di⸗
uerſo dinidũt᷑ ↄtra alias q̃tuoꝛ.Qaʒ iſte due vident᷑ re
ferre ad facta dyaboli.aliqñ enĩ ꝑ facta temptat.aliqũ
ꝑ verba.aliqñ ꝑ ea que intra ſunt.cum aũt ꝑ facta ali⸗
qñ temptat vt draco:⁊ tunc dicit᷑ inſidiado circũuola⸗
re.Aliqñ ſeuit vt leo.⁊ tũc dicit᷑ ſeuiendo oꝓprimere.
ſiue opprimẽdo raꝑe.minari vo ⁊ ſuadeꝛe ad ipᷣa veꝛba
põt ꝑtinere.ſperando vo frangere vel ꝓmittẽdo de⸗
cipere ad ipſa teſideria que intra ſunt. ⁊ ſᷣm hoc due
prime drñtie ab alijs quatuoꝛ diſtinguũt᷑ lʒ in quadaʒ
generalitate ſumpte poſſint oẽs ↄtineꝛe. Salh ad
euidentiã pᷣdicte diuiſionis queꝛi põt.que ſit diffeꝛẽtia
inter ſuadẽdo blandiri.⁊ ꝓmittendo deciꝑe.videt᷑.n. ꝙ
cum ſuadendo blandit᷑ ꝙ tunc ꝓmittẽdo decipit.ſnua⸗
ſio.n.fit ꝑ ꝓmiſſa ſicut terroꝛ fit ꝑ ↄminata.4⸗! Pꝛetea
quidã volunt ponere quatuoꝛ pᷣmas drñtias ꝑtinẽ ad
pcipitatõzʒ in pctm. duas dᷣo vltimas ad ꝓfundatõʒ in

pc?m. duas vo primas drñtias ad temptatõʒz dy aboli

que eſt ꝑ facta.duas vᷣo ↄſequẽtes ad temptatõeʒ dya⸗

boli que eſt ꝑ verba.ſicut iam dictũ eſt.¶ Sʒ põt obij⸗

ci in ↄtrariũ. ſicut.n.ſuadendo blandiꝛi ꝑtinet ad vᷣba
ita ꝓmittendo decipere ꝑtinet ad ᷣba.4 Pretere a. al⸗
locutio dy aboli nõ eſt niſi ꝑ ſigna exterioꝛa ᷣm ꝙ in⸗
cendit cogitatiões interius. nõ diſtinguit᷑ tem ptatõ
Dyaboli ꝑ verba a temptatione dyaboli que eſt ꝑ facta
7 deſideria.i Ad obiecta põt ſic rñderi. prius intelle⸗
cta rõne diuiſionis. Eſt.n.quedaʒ tem ptatio reſpectu
preſentiũ vel ex reſpectu futuroꝝ. Ex reſpectu vo pᷣſen⸗
tiũ dupłr fit temptatio. aʒ illa ſunt que cogũt aut q̃ᷓ
ſeducũt.ſi cogũt:tunc oꝓrimẽdo rapit.oꝓprelſio.n.eſt
quaſi quedam coactio.Si vᷣo ſeducit eſt quedã fꝛaudu
lentia.⁊ tũc inſidiando circũuolat.Quedã.n.ſunt q ꝑ
ſe inducũt in ꝓctm.quedã vo ſunt que fraude inducuᷣt.
Ex reſpectu vᷣo futuroꝝ ↄtingit temptatio.eſt.n.ↄlide⸗
rare futura muiolentia 2⁊ remota. Reſpectu imminen
tiũ ↄtingit fieri dupliceʒ temptatõʒ.vna ẽ reſpectu ma
loꝝ imminẽtiũ.⁊ hoc modo minãdo terret. Alia eſt re⸗
ſpectu bonoꝝ apparentiũ.⁊ hoc modo ſuadẽdo blandi⸗
tur. Reſpectu vᷣo futuroꝝ remotoꝝ ſimilit fit duplex
temptatio.aut ꝑ deſperatõeʒ futuroꝝ bonoꝝ que vere
bona ſunt ⁊ ̊ deſperando frangit.aut ꝓmiſſione futu⸗
roꝝ bonoꝝ que vere bona nõ ſunt ac ſi vera eſſent.2 H
modo ꝓmittendo decipit. ſic ꝗ̊ ponũt᷑ ſex drñtie tẽpta⸗
tionis.ꝑ quod põt patere que drñtia ſit inter tempta⸗
tioneʒ qua ſuadendo blandit᷑.⁊ inter illaʒ qua ꝓmit⸗
tendo decipit.vna.n.reſpicit bona que imminẽt ⁊ tam̃
vera nõ ſunt.alia vᷣo bona remota que tñ vera ñ ſunt.
Ao ſcõm vo dm eſt. ꝙ nõ in ̊ diſtinguunt᷑ iſta duo

Fm hũc modũ. ꝙ vna drñtia reſpiciat verba.⁊ altera

ceſideria. vtraq; differẽtia põt eſſe circa deſiderata.
que tñ differunt ſicut iaʒ dictũ eſt. vnde nec ſuaſio nec

crvij.

ꝓmiſſio ad verba exterioꝛa vident᷑ reſerꝛi.ſᷣ̊ ad ᷣba in⸗
terioꝛa.quibo malignꝰ ſpũs loquit᷑ aĩe peccatrici ſiue
infirme. 4 Ad terciuʒ vo dᷣm.qꝙ ſecũda drñtia nõ ĩ h
diſtinguit᷑ a prima ſᷣm modũ diuidẽdi.ꝙ primꝰ bina⸗
rius temptatõis ꝑtineat ad facta.ſecundus ad verba.
vtroq; po modo loquit᷑ dyabolus.vel exterioꝛi tempta
tione vel inter ioꝛi ipſi aĩe peccatrici.

Deinde queꝛitn? S.v.

e illa diuiſione temptatõis quã facit b. Greg. q; alia
eſt ꝑ vicia.alia ꝑ flagella. Põt.n.queri que rõ inten⸗
dat᷑ in hac diuiſiõe.videt᷑.n.ꝙ temptatio que eſt ꝑ fla⸗
gella ducit ad vicia.⁊ ita viciũ ſit terminꝰ temptatõis
nõ inſtrumentũ temptandi.¶ Rũñſio.diuiſio illa acci⸗
pit᷑ penes Hh.ꝙ quedaz temptatio eſt ꝑ triſtia. quedam
vo ꝑ delectabilia.temptatio que eſt ꝑ flagella eſt ꝑ tri⸗
ſtia.tem ptatio vᷣo ꝑ vicia eſt temptatio ꝑ delectabilia.
⁊ ita vieium nõ ſumit᷑ ibi foꝛmalit᷑ ̊ materiahiter ſiue
cauſaliter.ſ.ꝑ ipſa delectabilia que alliciũt ad vicia.
Vel aliter põt diſtingui.vt temptatõ que eſt ꝑ flageila
attendet᷑ ꝑ mala pene.temptatio vo que eſt ꝑ vicia q;
tum ad mala culpe. põt.n.homo ꝑ mala pene cadere ĩ
peccatuʒ.cum nõ ſuſtinet ꝓut opꝑtet.põt iteꝝ cadere in

ꝑ mala culpe cũ nõ cauet ꝓut oꝑtet.

ltuno queritur . S. vj.

tæ diuiſione ſeptimebris quã ponit b. Hern. videt᷑ eni
ꝙ ſubita ⁊ occulta ſit eadeʒ temptatio. nã ſubita ẽ que
iudiciũ rõnis pᷣuenit.occulta que deliberatõʒ ratõnis
ſubterfugit.ſ̊ illa que ſubita eſt delibeꝛatõʒ rõnis ſub⸗
terfugit.&̊ ſubita eſt occulta. Steʒ illa q̃ ꝑplexa ẽ rõe
ꝓplexitatis aim in oubitatõeʒ ducit.ꝗ illa eſt dubia ⁊
ꝑplexa ſił.ꝗ̊ᷓ dubia ⁊ ꝑplexa nõ differũt inter ſe. Silit
impoꝛtuna videt᷑ eſſe ideʒ ꝙ violenta.im poꝛtuna.n.eſt
que ꝓcacit᷑ inſiſtit.ſᷣ̊ illa qᷓ ꝓcaciter inſi q̃ vires

mẽtis trãſcendit. videt᷑ eſſe violenta. d qð dom
pᷣmiſſa quadã rõne diuiſiõis.Eſt.n.quedã temptatio
ex ꝑte cognitõnis in ſe.⁊ quo ad h̊ accipiũt᷑ due prime
orntie.Eſt alia temptatio que reſpicit rõneʒ q̃ delibe/
raꝛe debet de eligẽdo.⁊ penes h̊ accipiũt᷑ due diffeꝛẽtie
ſequẽtes.Eſt tercia temptatio q̃ reſpicit affectiõeʒ ſiue
volũtatẽ ꝓximo.⁊ q;tuʒ ad h̊ͥ ſumũt᷑ he due drũtie.alia
violenta alia impoꝛtuna.Eſt q̃ꝛta tem ptatõ q reſpicit
oꝑatõʒ.⁊ q;tũ ad h̊ dicit᷑ ꝑplexa.qñ ignoꝛat᷑ ꝗd agẽdũ
eſt ꝓpter vtriuſqʒ ꝑtis ꝑplexitatẽ. Prime q̊ due dine⸗
rentie.ſ.impoꝛtuna ⁊ dubia reſpiciũt cogitatõʒ. aliqũ
enĩ inuoluit᷑ animꝰ in dubitatiõe.aliqñ vrget᷑.⁊ ſᷣm G̊
aliqñ eſt du bia aliqũ impoꝛtuna.ſitr penes rõneʒ cuiꝰ
eſt delibeꝛare ſumũt᷑ due drñtie.aut.n.nõ põt rõ plene
celiberare ꝓpt᷑ ipius rei occultatõʒ.aut ꝓt᷑ ipᷣiꝰ tꝑis ĩi⸗
ꝓuiſionẽ. Si ꝗpter tꝑis improuiſiõʒ:dĩ ſubita.ſᷣ pt᷑
rei abſconſionẽ dicit᷑ occulta.Siłr ex ꝑte affectõis ſu⸗
mũt᷑ due dꝛñtie.nã aut ꝑ quandã violẽtiã ducit᷑ ad con
ſenſuʒ.aut ꝑ q̃ndã doloſaʒ machinatõz. pᷣmo mõ dẽ vi⸗
olenta.ſecũdo mõ fraudulẽta.Perplexa vᷣo dr cũ alte⸗
rũ maloꝝ illoꝝ ncce ẽ fieri.h̊ ꝓpt rões neſci᷑ qð minꝰ
malũ ſit.¶ Ex iam dietis pʒ.ꝙ temptatio ſubita ⁊ oc⸗
culta nõ ſunt eadeʒ tẽptatio. naʒz temptatio occulta dẽ
rei ꝓpter abſconſioneʒ que ſubterfugit ratõʒ delibera⸗
tionis.ſubita vᷣo dicitur ꝓpter improuiſionem. 4¶ Ad
ſecundum voo dicenduʒz. ꝙ dubia ⁊ peꝛplexa inter ſe dif
ferunt.dubia enim dicitur cum non habet᷑ ratio q de⸗
term inet. perplexa vᷣo cum eſt quaſi quedam paritas
rationũ hincinde.vt ignoꝛetur quid magis fienduʒ ſit
vel vitandum.⸗! Ad terciuʒ vᷣo dicenduʒ. ꝙ differt im
poꝛtuna a violenta. IJmpoꝛtuna.n.dicit᷑ que grauat.ſᷣ
tamen infra vires animi eſt. Niolenta vo ſuper vires
animi.

embꝛũ ſeptimũ

Bñiignatis drntijs temptatõnis ᷣm mo⸗
dos drñtes. ↄſequẽter querenduʒ eſt qũo
fiat temptatio exterioꝛ que eſt ab hoſie.⁊
gqüo fiat interioꝛ qᷓ eſt a carne.qũo etiam
lat interioꝛ qᷓ ẽ ab hoſte. de his.n.drũtijs h agẽdũ eſt
principaliter.ſic aũt habet᷑.ij.li.ſen.temptatio exteri⸗
oꝛẽ qñ extrinſecus malũ ſuggerit᷑ verbo vel ſigno aliqͥ
vt ille ſic ad oſenſuʒ pct᷑i declinet.

¶ Articulus primus

Verendũ eſt S qualit aduerſarius temptet
temptatiõe exterioꝛi.⁊ hʒ tres.S.¶ PPrimo
Raquerit᷑.nũquid noua ſigna facit.vel ſignis
iam exñtibus alit vtit᷑ qᷓ eoꝝ natura erigat: aut aliter
immutat ſenſuʒ ꝙ; reqrat immutatio naturalis. 4 Se
cũdo querit.nunquid immiſcet ſe reboſi enſibilibo aut
ipſis ſenſibo vt ex eis eliciat᷑ temptatio.¶ Tercõ que⸗
rit᷑.nũquid indiffeꝛent temptat ᷣm quẽlibet ſenſum. Rᷣ

magis ſᷣm vnũ q; ᷣm aliũ. „. .
Ad pꝛimuʒ ſic obijci S. j.

tur ꝑh̊ quod dicit aug.in li.lxxxiij.q.ſerpit ̊ͥ maluʒ ꝑ
oẽs auditus ſenſuales.dat ſeſe figuris.accõmodat co⸗
loꝛibo. odoꝛibo ſe ſubijcit.infundit ſapoꝛibo.Ex qͥ acci⸗
pituꝛ ꝙ nõ noua ſigna facit ſed ſignis factis vtit᷑ ad ex⸗
plenda temptatõeʒ.ſed ſi vtit᷑ ſignis iam factis:qũo dĩ
ſe accõmodare coloꝛibo.infundere ſapoꝛid.nunꝗ ali
quã facit in eis immutatõeʒ que nõ eſt in eis ᷣm ſuam
naturꝗ.quod nõ videt᷑.circumſcripto.n.dy abolo ꝑ in⸗
tellectum:nihilominꝰ ex immutatõne coloꝝ vel odoꝝ
vel ſapoꝝ poſſet inclinari homo ad ideʒ peccatũ ad qð
modo inclinat᷑.̊ nõ videt᷑ ipſe temptatoꝛ in hac parte
oꝑari. Si vᷣo alind opatur pᷣter id quod ſenſibile hũit
er ſua natura.ſᷣm hoc querendũ eſt quid ſit illð.¶ Itẽ
dicit b. grego.intuetur inimicus hũani generis vniuſ⸗
cuiuſqʒ moꝛes.cui vicio ſint inqui.a illud oppoĩt añ
facieʒ:ad quod cognoſcit facilius inclinari menteʒ. vt
blandis ac letis moꝛibo ſepe luxuriã vel vanã gloꝛiam:
aſperis aũt mẽtibo iram. ſuꝑbiam vel crudelitatez op⸗
one poſt dicit generalit ibi.decipulã ⁊ periculũ in⸗
ſerit deceptõnis. vbi viam eẽ cognouit ꝓpinquã cogita
tõnis.põt ꝗ̊ queꝛi.quid eſt dyabolum poneꝛe añ faciẽ.
nũquid rem ſenſibileʒ que eſt in vno loco trãſfert ad a⸗
liũ locũ vt videat.quod nõ videt᷑: cũ nõ videamꝰ varia
tioneʒ fieri in rebus ſenſibilibo niſi ſm ꝙ exigit earum
diſpoſitio naturalis.i¶ ¶ Ad quod videt᷑ dm. ꝙ tẽpta⸗
toꝛ vtit᷑ rebo ſenſibilibo tanqᷓ inſtitutis ad temptandũ.
nec oꝑtet ꝙ noua ſigna faciat ſed ſignis inuẽtis vtat᷑.
lʒ poſſe habeat quedã ſigna faciẽdi.¶¶ Ad illud aũt qð
obijcit᷑ de verbo aug.in li.lxxxiij.q. dom eſt. ꝙ dare ſe
figuris ⁊ accõmodare ſe coloꝛibo.nõ eſt aliud ꝙᷓ er his
delectatõʒ ꝓuocare.Eſt.n.quedã delectatio naturatł ĩ
rebo ſenſibilibo.⁊ illa bona eſt. Eſt alia illicita qᷓ exce⸗
dit naturalẽ. cũ delectat᷑ plus ꝙᷓ optet vel qᷓ nõ optet.
vel quo ſine nõ oꝑtet.⁊ ita de alijs circũſtãtjs.4 Ad il
lud vᷣo qð obijcit᷑ ꝑ verbũ b. greg. vbi dicit. ꝙ illð poĩt
añ faciẽ ad qdð ↄgnoſcit facilius inclinari. facies pt di
ci ibi vel facies interioꝛ coꝛã qua poĩt᷑ aligꝗd.cũ fit ↄueꝛ
ſio ſuꝑ illã mediãte ſilitudie ſua. vł facies dr facies er
terior coꝛã qᷓ̃ poĩt᷑ cũ ſenſibile corã ſenſu poĩt᷑ vt ad illi
citũ trahat᷑.pᷣſumit᷑ aũt ꝙ iſti coloꝛes ſophiſtici ꝗ ſunt
in ſaciebo muliex vel capillis: fiant inſtinctu dy aboli
Similit iſte ſophiſticatões odoꝝ ⁊ ↄfectiões ſapoꝝ q̃
veniut ex maioꝛi ſtudio qᷓ; ncce ſit.nõ ꝓpter humanam
nccitatẽ ſ̊ ad ꝓmouendã voluptatẽ. Silꝛ ↄtingit ĩ iſtis
ioculatõnibo viroꝝ vel mulieꝝ.in melodijs etiã ad la⸗
