creaturis coꝛꝑalibo.⁊ minoꝛis diſtantie.Sʒ inter res
coꝛꝑales ſecũdo mõ appropingꝗtatis.fuit coꝛpꝰ pᷣmi ho⸗

minis maxie ꝓpingꝗtatis.⁊ mioꝛis diſtãtie.qꝛ maxime

dignitatis ⁊ nobilitatis.vtpote int oĩa coꝛꝑa maxime
imago dei.ſiue ſᷣm illud.⁊ ꝙ mediante ſui ꝑfectõne.eſt
deo vniendũ vnione gloꝛie.⁊ ſic błificandũ: lʒ ̊ maxie
Diſtet a deo rõne ſue ↄpoſitõis.mĩme tñ diſtat ⁊ maxie
eſt appropinq̃tiõis rõne ſue dignitatis vel nobilitatis.
4 Ad aliud dðm.ꝙ coꝛpꝰ primi hoĩs erat optie factũ
⁊2 de optimis: imo potiꝰoptimũ in genẽ coꝛpoꝝ.tuz ra
tione finis.vtpote ſpũali miſterio deo ſeruituꝝ ⁊ cõſe

quent᷑ beatificandũ.tuʒ qꝛ principiũ oĩm ſui generis:

Eʒ &̊ ñ ſit de optimis ſimplꝛ.eſt tñ de optimis ĩ genẽ coꝛ
poꝝ.Pretea.etlſi ñ fueꝛit optimũ ꝑ ſe.fuit tñ optimuʒ
in vniuerſo.q̃i quodãmodo ncciuzʒ ad ꝑfectõʒ vniueꝛſi.
4lAd aliud dom.ꝙ illud vᷣbũ aĩa creata ẽ ab intelligẽ⸗

tia.ſimplr loquẽdo falſuʒ ẽ ⁊ hereſim ſonat.tñ aliqͥ mõ

intellectũ hʒ veritatẽ.ſᷣm ꝙ creare dr qñq; coĩter.ꝓut
dẽ ꝓductio in eẽ cuiuſcũq; ſube.ſiue accñtis.ſᷣm ꝙ diẽ
ps. Emitte ſpiritũ tnũ ⁊ creabũt᷑.ſ.qtũ ad innonatõʒ
in bonis oꝑibo:ſic põt dici.ꝙ aĩe cꝛeant᷑ ab angelis.q;
multe innouatões fiũt ĩ aiad mediantibo angelis.a ꝗ⸗
bus aĩe frequẽt recipiũt illuiatões:ſᷣ ꝓut creare dicit᷑
ꝗprie ꝓductio rei de ñ ente in ens.ſic eſt falſuʒ. Aliter

etiaʒ põt intelligi ⁊ hʒ verũ intellectũ ſᷣm ponentes in⸗

telligetias eẽ motoꝛes oꝛbiũ celeſtiũ: qꝛ cũ motu oꝛbiũ
fiũt coꝛꝑa oꝛganiʒata.⁊ ſic diſponũt᷑ ⁊ adaptãt᷑ ad aĩa
rũ ſuſceptiõeʒ.cũ hmõi motus fiat ab intelligẽtijs Fm
hãc opinionẽ aliqͥ modo loquẽdo.ſ̊ valde ꝑ accñs pᷣt di
ci aĩas creatas eẽ ab itelligẽtijs. Licz aũt ſic ſoleat ex⸗
poni verbũ pᷣdictũ.ſaniꝰtñ eſt illud vt ſimpłr falſuʒ ne
gare.qᷓᷓ ſic exponendo acedere.¶ Ad h̊ quod obicit᷑. ;
coꝛpꝰ pᷣmi hoĩs ꝓductũ fuit ad eẽ vltimũ mediate crea
tura ⁊c.dðᷣm.ꝙ ẽ eẽ pᷣmũ.ſ.nature.ſecũdũ ſcilʒ gratie.

lone

ie.

s

— — e

¶ Lueſtio

terciũ.ſ.gloꝛie.quoꝝ nulliꝰ oꝑatoꝛ ẽ creatura.coopani
tñ põt ad vnũqͥdqʒ.dic.n.aug. ſuꝑ geñ.ix.ad lit. ſolus
vmuſcuiuſq; creatoꝛ eſt deꝰ.nõ ꝙ; nulla ſit angeloꝝ co⸗
oꝑatio vt quid creet᷑.ſᷣ̊ nõ ideo ſunt creatoꝛes.loqt᷑ eni
aug. d foꝛmatõne mulieris ex coſia viri: quã ipᷣe dicit
quandã creatõʒ. foꝛte rõne multiplicatõis. q de tatilla
materia fiebat coꝛpus tantum:q qdem foꝛmatio fuit a
co.tñ vt ipſe dic.aliqð fuit ibi miſteꝛiũ angeloꝝ. Eo⸗
xʒ mõ ceꝰ ẽ ꝑ ſe oꝑatoꝛ ⁊ datoꝛ gloꝛie ⁊ gre. aliqͥ tamẽ
mõ angeli oꝑant᷑.ſilluiando ⁊ exeitãdoſiue diſponen
d. ¶ Ad vltimũ doᷣm.ꝙ prima reꝝ ↄditio ẽ lex oꝛigina
lis nature ſuccedẽtis in h. ꝙ virtꝰ a ꝓprietates collate
rebus tũc ↄditis pſenerãt:⁊ h̊ principalr qᷓtũ ad tria.
ſcʒ qtũ ad collatõʒ vᷣtutis ꝓpꝛietatũ.que reqrũt᷑ ad ꝑ

fectõʒ eẽ indiuidui in ſe: ꝙtũ ad ptãteʒ oꝑadi tẽpibꝰ

ogruis ad ſui ſilis multiplicatõʒ:⁊ qᷓũ ad inceſſatõeʒ
opatõnis hꝰ. quouſq; ſit ſtatꝰ multiplicatõis ſiue crea
tõnis reꝝ a diuina ꝓuidẽtia determiatꝰ LCuʒ. n. dixit
geñ. j. germiet terra herbã virẽtẽ. vᷣtute b ðᷣbi. accepit
terra virtutẽ fructificãdi in ſe ⁊ renouãdi fructũ ſin cõ
uã tꝑis renouatõʒ: 2 bocipſuʒ iceſſant faciẽdi.qͥuſq;
ſtatus multiplicatõis reꝝ venerit. De pᷣmo Maſiliꝰ in

exame. v. Geꝛminet terra. Reſpice qm ex paꝛua voce ?
pᷣceptõe breuiſſima tellus arida ſteriliſq; repẽte partu
riẽs.⁊ ad effectũ fructificatõis impulſa.velut qͥda ʒ lu⸗

ctuoſo amictu depoſito.ſumptiſq; letioꝛibo indumẽtis.
⁊ cultu ꝓprij xecoꝛis exultãs.oĩq que iuſſu celeſti cõce⸗
ꝑat eſfundebat.De ſecũdo idẽ in fi.v.li.germiet terra.
Parua iſia pceptio cogit terrã vires ꝓprias quantas
hʒ.ſingulis annoꝝ curꝛiculis. ad infoꝛmanduʒ genus

berba ꝝ.ſeminũ.lignorũq; ꝓducẽ. Et ĩ principio gnti.

Vorx que tüc emilſa eſt. ⁊ prima illa pceptio velui lex
quedã nature fuit.⁊ inheſit terre creadi fructificãdiq;
ſibi pᷣbens impoſteꝝ facultatẽ. De tercio idẽ Hali.in
principio nom.Aduerte ̊ᷓ verbũ dei curꝛẽs ꝑ oẽʒz cre⸗
aturã.quod olim cepit ſ̊ vſq; nũc oꝑat᷑? ꝗꝓperat ad fi⸗
nẽ. donec ↄſummatõʒ mũdus accipiat: ſicut.n. pila cũ
ab aliqͥ fuerit impulſa. cũ ſpacia diuerſa receꝑit. ipſa
ſui volubili lociq; ꝓcliunitate velociꝰincitata pꝓpfert᷑. nec
prius ſtare poterit ꝙᷓ ad plana deſcẽdat: .ita natura re⸗
rũ dei pceptõne ↄmota.naſcẽtiũ moꝛiẽtiũqʒ paſſim na⸗
tura penetrãs.vniuſcuiuſqʒ generis ſobolẽ ꝑ ſui ſimi⸗
litudinẽ cuſtodit equalit. donec ad ſtatutũ terminũ va
leat ꝑuemire:equũ.n.facit equo ſuccedere.⁊ leonẽ leo⸗
ni. ⁊ aquilà aquile. 2 ſingulas aĩantes ſequentiũ ſuc 2
ceſſione ſeꝛuata vſq; ad finẽ oĩm exitũq; ꝑducit. Qullũ
eni tempꝰ valebit ꝓprietates aĩantiũ ↄmutare. ſᷣ taqᷓ;
nuꝑ ↄſtituta natura. ita recẽs fert᷑ cũ tpe. vñ dr ler na

ture ſeruari quo ad h. ꝙ ꝓducet᷑ coꝛpꝰex coꝛꝑe.ſic mõ

fit ꝑ deciſionẽ ſube.ſ̊ modis pᷣtactis:tunc.n. opoꝛteret
generatoʒ eẽ. vel circularẽ.vel infinitã a ꝑte ante

lembx ſecudu
Dſecũdũ quo querit᷑ſi coꝛpꝰ primi ho⸗
minis potuit foꝛmari a creatura ſpuali
ſcʒ abagelo.¶¶ Et pmo ſi a bono angelo.
Scdo. ſi a malo.ſ.a dy abolo vł demõe

Articulus pruuus

imo articulo querit᷑. ſi bonꝰ angelus po⸗

1 tuit foꝛmare vel condere coꝛpꝰ pᷣmi homis.

H. ñ videt᷑ ſic.ſicut oñdit augꝰ.ix.ſuꝑ geñ.
ad lit. Angeli ñ poterãt foꝛmare mulierẽ ex coſta viri.
ſu in maioꝛi diſtatia ⁊ mioꝛi diſpoſitõe ẽ puluis ſiue lu

tũ ad coꝛpꝰ hũanũ.qᷓ; os ⁊ caro hũana.a difficilioꝛ teaſ

mutatio.cũ in hñtibo ſymbolũ ſit facilioꝛ tꝛãſmutatio.
S ſi angeli impotẽtes erãt faceꝛe coꝛpꝰ hũanũ ſiue mu⸗
liebre er carne ⁊ eẽ hbũano.multofoꝛtius erãt unpoten⸗
tes coꝛpꝰ hũanũ foꝛmare ex puluere luto.¶ Itez ñ ẽ

diminuta virtus ſiue ptãs angeli poſt tempꝰ ↄditõis

ve infra patebit.
ris. refoꝛmare coꝛ

lexviün.

pᷣmi hois: g ſi nũc nõ põt angelꝰeducere coꝛpꝰ hũanũ ĩ

eſſe. ex ſemialibo rõnibo exñtibo ĩ elemẽtis.nec tũc po⸗

terat. O nũc pot. oñdit᷑ ſic.QAullius rei ſuba ꝓprie ⁊
ſe educẽde in eſſe ꝑ natura. pot educi ĩ eẽ miſterio an

gelico:coꝛpꝰ hũanũ eſt tale. ⁊c. Pꝛobatio pᷣme vt diẽ

aug.ſupꝑ geñ.ix. Inſunt rebꝰ coꝛpoꝛeis rõnes. ꝗbo cuʒ
Data fuit opoꝛtunitas tꝑalis. ꝓrumpũt ĩ ſpẽs debitas

ſuis modis ⁊ finibo.ꝓrumpũut inqua ꝑ ſe oꝑatõne na⸗

ture:quãtacũq;.n.ſolicitudine oꝑaret᷑ angelꝰ ciꝛca ho⸗

rũ ꝓductõʒ in eſſe. nũq in eſſe ꝓducerent᷑ niſi natura

opante:bñ tñ opatõne nature in eẽ ꝓducerẽt᷑ angelo ñ
cooꝑante: ſicut qntacũq; ſolicitudine oparet᷑ agricola

circa ꝓductõz ſegetũ vel arboꝝ.nũqᷓ; ꝓduceꝛent᷑ in eẽ.

niſi oparet᷑ natura. Eñ angelꝰ coopans nature ĩ natu
raliũ ꝓductõne.ſolũmodo expedit ⁊ accelerat oꝑatõʒ

nature:nec eſt educẽs reʒ naturalẽ in actũ vel i eẽ. nec

potẽs educere.ſicut nec agricola ſegetes vel aꝛboꝛes.ſᷣ

natura potius.q ꝓpria ðᷣtute ſufficit ad hoꝝ ꝓductõeʒ

in eẽ tꝑe ↄgruo. IYeʒz ſi angel? potuit foꝛmare vel cõ
tere coꝛpꝰ hũanũ.tũc fuit poſſibile ⁊ ponibile.ponat᷑ ꝗ̊
inde ſic. Angelꝰ eduxit in eẽ coꝛpꝰ ade. angelus fuit
ↄditoꝛ alicuiꝰ ſube.Cõtra.Dam̃.quicũq; dicut ãgelos

ↄditoꝛes.hi oẽs ſunt os pr̃is ſui dyaboli. Si dicat᷑. ꝙ

ibi ſumit᷑ ↄditoꝛ ꝓ cꝛeatoꝛe. nec hͥ impedit ꝓceſſuʒ ro⸗
nis:cũ foꝛmatio S hoĩs ex puluere fuit creatõ q̃dã

Contra.eiuſdeʒ ẽ potẽtie ⁊ amplio
a moꝛtuoꝝ ex puluẽ. ⁊ foꝛmare ex
puluere:vtrobiq;.n.videt᷑ eẽ potẽtia paſſiua vel obedi
entia materialis tm. primũ aut fiet miſterio angeloꝛuʒ

ſicut dicit᷑.̊ᷓ videt᷑ ꝙ ⁊ ſecũdũ fieꝛi poſſit:⁊ ita videt᷑ ꝙ
coꝛpꝰ pᷣmi hoĩs potuit foꝛmari de luto vel pulueribus

miſierio angeloꝝ. Pretea.ſuꝑ gen.ix.aug.i .õnlła
eſt in angelis potẽtia vt aliquid creet᷑. Ex h̊ aꝛguit᷑ ſic.
Cuicũq; ↄuenit potẽtia.põt ↄuenire actꝰ illiꝰpotẽtie:ſᷣ

potẽtia creandi oueit angelis. vt pʒ ex auẽte pᷣdicta. &

7 actus ↄuenire potuit.⁊ ita nihil impedit.ꝗqn corpus
ade potuit equci in eſſe ab angelo.etiãſi illa eductõ eẽt
creatio. 4 Itez vt babet᷑ ab aug.ſuꝑ gen.vij. coꝛpꝰ ade
fuit in temꝑid ſex dieꝝ ſemĩalit.ſ.in qtuoꝛ elementis.
Si g angeli nouerũt poꝛtõnes elemẽtoꝝ.q reqrebant᷑
ad ↄditõʒ coꝛꝑis huani.⁊ ↄſtat q; miſterio eoꝝ poterãt
coaptari ⁊ ↄpegi vel ↄpingi in tali ꝓpoꝛtõne.relinquit᷑
ꝙ poterũt coꝛpꝰ primi boĩs foꝛmare.¶ Rnſio. ↄcedẽ⸗
do ꝙ angeli ñ poterãt ꝑ eoꝝ miſteria educẽ coꝛpꝰ hũa⸗
nũ.nec ad ̊ erat potẽtia eoꝝ oꝛdinata. vt pʒ ĩ. q. de mi
raculo. ⁊2 B dicit aug.ſuꝑ gen.ix. foꝛmare vel editicare
coſtã vt mulier eẽt.vſq;adeo nõ potuit niſi deꝰ.a qͥ vni⸗
uerſo nat᷑ᷣa ſubſiſtit:vt nec illud quidẽ ſi upplementũ car
nis in coꝛpe viꝛi quod in illiꝰ coſie ſucceſſit locũ.ab an
gelis factu eẽ crediderim. ſicut nec ipᷣm homieʒ de terꝛe
puluere.. Ad primũ dom. ꝙ nõ eſt ſile de ſoꝛmatõe
⁊ reſoꝛmatõe.nã ĩ pulueribo ex ꝗbo erit refoꝛmatõ.eꝛit
quedã aptitudo ſiue appetitꝰ ad G.ꝙ ſimul vniãt ĩ coꝛ⸗
poꝛe. ⁊ vlteriꝰ ad vnionẽ cũ aĩa. cui atteſtat᷑ oꝛdinatio
coꝛpis ad nccitatẽ ñ moꝛiẽdi: qᷓ qdẽ aptitudo nõ erat ĩ
pulueribn vel in luto.ex quibo foꝛmabat᷑ coꝛpꝰ pᷣmi bo
minis. Pretea.etſi miſterio angeloꝝ ſic dĩ( qð tñ ego
nõ aſſero)fiat reꝑatio coꝛpoꝝ qꝗ reſuꝛgent.nõ tñ eredo
ꝙ illa repatio inꝙᷓtuʒ erit ab angelis. ſit vltime cõple⸗
tionis ſiue ꝑfectõnis. ſᷣ qdã ↄpunctio ſiue coadunatio
Ptiũ in toto.vltima ↄpletõne a ſuo ↄditoꝛe refoꝛmãdo
h̊ habet᷑ pleniꝰ infra cũ aget᷑ de reſurrectõne. 4 d
aliud dõm.ꝙ angeli creare nõ pñt. pñt tñ iuſſu di in⸗
qᷓtũ voluntati eius obediũt.de rebo ſubiectis tãqᷓ ma⸗
teriã miſtrare vt aliqd creet᷑.vñ aug.ſuꝑ geñ.ix. Cum
xus vniuer ſaʒ creaturã ſuã biꝑtità quodamõ.oꝑe ꝓ⸗
uidentie ? in naturalibo 2 in volũtarijs motibo aami⸗
niſiret creare naturã. tã nullꝰ angelꝰ põt ꝙᷓ nec ſeipᷣm:
voluntas vo angelica obedient᷑ deo ſubdita.eiuſq; ex⸗
ecuta iuſſionẽ naturalibo motibo de rebꝰ ſubiectis tãqᷓ

materiã miſtrare. vt m illas principales in vᷣbo dei ñ
creatas. vel m illas in primis ſex dieꝝ oꝑibo cauſalr

creatas ratönes aligꝗd in temꝑe creet᷑ moꝛe agricoladi
vel medẽdi põt.Et eſt exemplũ aug.de medico.ꝗ egro
adhibet alimentum. ⁊ vulnerato medicamẽtũ. n h̊ fa⸗
cit de rebo quas creauit. &ᷣ q̃s creatas inueit: de bmõi
aũt que adbibʒ.nec vires creat nec carnẽ.̊ natuꝛa po

tius ̊ agit.oꝑatõne medici adiuta.4l Ad vltimuz di⸗

cendũ.qꝙ etſi angeli ſciãt ꝓoꝛtões elemẽtoꝝ que requi
runt᷑ ad foꝛmatoʒ coꝛꝑis hũani.⁊ elemẽtaria materi⸗
alia coꝛpis hũani debita foꝛmatõe mẽbroꝝ ↄpingeꝛe.
tñ coꝛpꝰ bumanũ foꝛmare ñ pñt:illã.n.aꝛmoniã ⁊ diſ/
poſitõʒ.qua aptũ eſt ad ſuſceptõeʒ aĩe rõnatł.⁊ ita tãq
ꝓpria ⁊ debita ꝑfectõne ꝑfici impmere ſiue inſerere n
pnt.qð nccio regrit᷑ ad coꝛpꝰ hbũanũ.ſic.j.meliꝰ pate⸗

icunlus ſecũdus

Sſecũdũ quo querit᷑ vtꝝ coꝛpꝰ primi boĩs
poterat educi in eſſe miſierio mali angeli.
H̊ eſt. vtꝝ malus angelꝰ poterat educẽè illð
n eẽ. : nõ.pʒ ex rõniba quibo oñſum ẽ ſupᷣ. ꝙ nec an
gelus bonꝰ h̊ potuit. ¶ Cõtra. angelꝰ malꝰ tꝑe aditi⸗
onis primi hoĩs.ñ fuit minoꝛis potẽtie qᷓ; nũc: h̊ oſtat
ꝙ tam boni angeli qᷓ; mali aſſumut coꝛꝑa bũana ĩ ꝗbo
apparẽt.que foꝛmãt ex ipᷣis elemẽtis.gᷓ videt᷑ ꝙ tũc ſilr
potuerũt: ⁊ ex ̊ videt᷑.ꝙ mali angeli poterãt foꝛmare
coꝛpꝰprimi boĩs.¶ Iteʒ aug.in li.lxxxiij.q.xlv.q.dic.
126 ;D opoꝛtet mirari.qꝛ oĩa q viſibilit fiũt. etia ꝑ infe
rioꝛes ptãtes aeris h'.ñ abſurde fieri poſſe credũt᷑: ex
H; videt᷑ ꝙ ñ ſolũ mõ coꝛꝑa hũana ſ̊ (t᷑⁊ alia q viſibilit
fiũt.etiã ꝑ inferioꝛes ptaãtes aeris ⁊ demones ſieꝛi pñt
4l Si diceret᷑.ꝙ aug.logt᷑ de oꝑibo mirabili ſiue mi⸗
raculoſis.que qñq; viſibiłr fiũt.quod videt᷑ ꝑ h. loꝗ
tur de factõne ſerpẽtis a Magis ⁊ moyſe Exo.vij. H n

impedit ꝓceſſum rõnis. qꝛ ſi oꝑa mirabilia qᷓ viſibilit
fiũt pñjt fieri ꝑ inferioꝛes ptãtes aeris.multofoꝛtius ⁊

alia qᷓ ſubiacẽt nature.⸗ Iteʒ cum optimie ſciant natu
ras ⁊ ꝓpoꝛtõnes reꝝ naturaliũ ſiue elemẽtoꝝ. ⁊ ſemꝑ
ſciuerũt:ñ eſt dubiũ ꝗn ſcirent a principio ↄditõis ho⸗
minis.quantũ debeat eẽ ĩ ſemĩe hũano de quolibʒ ele⸗
mẽto.ſilr ⁊ ꝓpoꝛtõʒ elemẽtoꝝ in tali ꝓpoꝛtõe ↄmiſceꝛi:
⁊ ſic ſemẽ qð ẽ materia coꝛꝑis hũani facẽ. SPꝛeterea.
cũ ſcirẽt qua ꝓpoꝛtõne caloꝛis ⁊ ex quibo nutrimentis
embrio caleſceret ⁊ ↄfoueret᷑:oſlat ꝙ ſciuerũt vas ali⸗

qð parare qð tali caloꝛe vigeret.⁊ hmõi nutrimentuʒ

abundaret.⁊ ita fetũ hꝰ nutrire.⁊ nutriẽdo ad ſlatũ cõ
uenientẽ ꝓducere.videt᷑ ꝙ tũc ſciebãt ⁊ poteꝛãt coꝛpus

hũuanũ in eẽ ſiue viꝝ ⁊ mulierẽ ꝑducẽ.¶ Itẽ h̊ videt᷑ ꝑ

H.ꝗa dracones erãt ſemialit᷑ ĩ rebo coꝛpoꝛeis.mali an⸗
geli ꝓduxerũt eos ĩ eẽ.ſiłr ⁊ boni.qð vult aug.dicẽs:
ſi veri dracones facti ſunt ex virgis magoꝝ.ñ fuerunt
tñ creatoꝛes dꝛaconũ.nec magi.nec angeli mali.quibo

miſtris illa fiebant:inſunt.n.rebo coꝛpoꝛeis ⁊c.⁊ poſt

ec dicũt᷑ angeli ꝗ faciũt iſta) aĩaliuʒ creatoꝛes.ſicut
nec agricole ſegetũ vł arboꝝ ⁊c̃. Ecce plane habet᷑ ab
aug.ꝙ dracones ſiebãt a boĩs angelis ⁊ malis.⁊ illos
facẽ poterãt: ⁊ G̊ qꝛ erãt in rebo coꝛpoꝛeis ſᷣm ſemialeʒ
ratõʒ:ſiłr videt᷑ in ꝓpoſito.ꝗl Iteʒ maius ẽ coꝛpꝰ or⸗
ganizare ꝙᷓ q̃litates elemẽtaꝛes ad eqlitatẽ ꝑfectaʒ de⸗
ducere. cũ malus angelus poſſit illud qð maius eſt.
põt illuo qð minꝰ eſt: ſ̊ ad h̊ ꝙ coꝛpꝰ hũanũ educat᷑ in
eſſe.iſta duo ſufficiũt.ſ.ꝑfecta eq̃litas qualitatũ.⁊ coꝛ
poꝛis hũani oꝛganizatio.De primo dic Alghaſ. Cuʒ
ↄmixtio elemẽtoꝝ fuerit pulchꝛioꝛis ⁊ ꝑfectioꝛis eq̃li⸗
tatis. tũc erit diſpoſitõ ad ſuſceptõʒz aĩe rõnal.¶ Iteꝝ

querit᷑ incident.ſi demones pñt generaꝛe.⁊ ſic coꝛpus

hũanũ ad eſſe ꝑducere.ſiẽ opinat᷑ ðĩ mellino.ꝗ vt dicit
genit? fuit a mone incubo:qdð videt᷑ rõne p̃tacta. ga
noſcũt quantũ ſit in tanto ſemie de quolibet elemento

2 in qua ꝓpoꝛtõne ⁊ ꝓpoꝛtõnes elemẽtoꝝ:⁊ tales ꝓpoꝛ
ciones in tali ꝓpoꝛtõne ſciũt ↄmiſceꝛi.⁊ ſic ſemẽ hũanũ

facere ⁊ matrici infundẽ.⁊ ſine viro coꝛpꝰ hũanũ ꝓdu

cere.4! Iteʒz ſciũt ſemẽ deciſuʒ a viro colligẽ.⁊ ĩ ula viꝛ

tute qͥ deciſuʒ Sẽ obſeruatũ ĩ matrice apta ad ꝓlis ꝓdu
ctionẽ infundere.⁊ ita vt prius.q⸗j Iteʒ Job. xlj.I26
ſuꝑ terrã ptãs que comꝑet᷑ ei: & ſi aliq̃ ẽ ptãs in terꝛa
que põt coꝛpꝰ hũanũ ꝓducẽè in eẽ ⁊c. Ad h̊ dom ſine

piudicio.ꝙ nullã reʒ cuiꝰ ꝓprie naturà ẽ cauſa.pᷣt an⸗

gelus bonus vel malꝰ educeꝛe de potẽtia ſemiali ĩ actũ
vel in eẽ.ſicut ſupᷣ tactũ eſt in ogonẽdo:cuiꝰ rõ eſt hec.
M. cũ duplex ſit oꝑatiocꝛeatuꝛe:quedã.ſ.agẽtis necelſ⸗
ſitate vt illa qᷓ eſt nature:⁊ quedã agẽtis ꝑ electõʒ. vt il
la que ẽ volũtaria:illa qᷓ eſt angeli cadit ſub ſecũda dif
ſerentia.vñ aug.ſuꝑ gen.viij. In ipſo mũdo gemĩa ope
ratio diuine ꝓuidẽtie reꝑit᷑. ꝑtim naturalis.ꝑtim vo⸗
luntaria:naturalis quideʒ ꝑ occultã dei admiſtratõʒ.
qua etiã lignis ⁊ herbis dat incrementũ:voluntaria ꝑ
angeloꝝ oꝑa ⁊ hoĩm.Eſt ̊ oꝑatio angelica qtũ ad ea
que oꝑsat᷑ ĩ mũdo volũtaria. vñ ⁊ artificialis. marime
cũ oꝑat᷑ in mũdo circa hec inſerioꝛa.in ꝓducẽdo illa in
eſſe vel ꝑficiẽd.ñ angelus in talibo ẽ agẽs vt artiſer
⁊ oꝑatio eius oꝑatio artis.⁊ oꝑatuz ab eo aꝛtificiale.
Vnñ nihil qð ꝓprie eſt ꝓducendũ in eſſe ᷣm decretũ na
ture.põt ab angelo ꝓduci in eſſe. ſicut nee naturale pᷣt
eſſe artificiale:põt tũ angelꝰnaturã erpediꝛe ⁊ ꝓducti
one reꝝ naturaliũ in eẽ.opus illiꝰ accelerare: bᷣ lludĩ
eſſe ꝓducere nõ põt:ſicut nec agricola ſegetes vel aꝛbo
res.qð manifeſte pʒ.qꝛ ſi in hmõi ꝓducẽdis in eẽ mul⸗
ta ſolicitudine angelus oꝑaret᷑.ceſſante oꝑatõe natuꝛe
in nullo ꝓficeꝛet.Añ anlel.de ↄceptõe vᷣginis.Siẽ cre
ata natura nihil ꝑ ſe facere põt.niſi quod volũtate txi
accepit.ſic volũtas creature nequit quicqᷓ ꝑ ſe oꝑare.
niſi quod natura adiuuat vel acedit.Eſt & agens vt ar
tifex. Apter qdð ab aug.cõꝑat᷑ medico ⁊ agricole.vt ſup
Dictũ ẽ. Añ coꝛpꝰ ↄpoſitũ ab angelo ſiue bono ſiue ma
lo.ad effigiẽ coꝛꝑis hũani.eſt coꝛpꝰ artificiale ñ natu⸗
rale.vnde nec coꝛpꝰ hũanũ quod ꝑ ſe eſt coꝛpꝰ natura⸗
le.ſicut nec coꝛpꝰ artificiale ad effigiẽ coꝛꝑis hũani cõ⸗
poſitũ. vt ſtatua vel hmõi. SPatet ̊ qualit ad primuʒ
rñdẽdũ eſt.qꝛ coꝛꝑa foꝛmata ⁊ aſſumpta ab angelł.ſiue
bonis ſiue malis.nõ ſunt coꝛꝑa hũana.&̊ aꝛtiſicialia qᷓ
daz ad hũani coꝛꝑis effigiẽ ↄopoſita.⸗ Ad illud qð dic᷑
aug. in li. lxxxiij.q.ſcʒ ꝙ omia que viſibilit fiũt ⁊c. Di⸗
cendũ ꝙ aug.intendit determiaꝛe.ꝙ demones faciẽtes
miracula ſiue mirabilia.ſimilia illis que fiũt ab angel
bonis.faciũt illa vere ⁊ nõ fantaſtice.vnde vult dicere.
ꝙ ab angelis malis fiunt miracula ſimilia illis q̃ fũt
ab angelis bonis. ſicut fuit de ſerpente moyſi? ſerpen
tibus magoꝛum: ſicut enim verus fuit ſerpens.qui ꝓ⸗
iecta virga moy ſi in terra fiebat quodãmodo miſterio
bonoꝛum angeloꝛum. ſimiliter fuerunt veri ſerpentes
magoꝛum.quodaãmodo facti miniſterio maloꝝ.⸗! Ad
illud quod obijcitur. ꝙ ſi poſſent in oꝑa mirabilia que
ſunt ſupra naturazʒ.multofoꝛtius? in illa que ſubſunt
nature. Dicendũ ꝙ non ſequit᷑.quia qñq; dicitur opꝰ
mira bile ſiue miraculoſuʒ rõne modi agendi.nõ rõne
rei acte ſiue ꝓducte in eſſe:ſicut fuit de miꝛabilibo qui⸗
buſdaʒ factis in egipto.vt ſcʒ de mutatõne aque in ſan
guinẽ.⁊ virgarũ in colubꝛas.⁊ alijs bmõi.que vt vult
auguſti.naturalia erant: deteꝛmiat enim ꝙ inſunt rebo
coꝛpoꝛeis per omnia elementa mundi quedam occulte
ſeminarie rationes.quibus cum data fueꝛit opoꝛtum/
tas.ꝓrumpunt in ſpecies debitas.quibus agricole pᷣ
bent quaſdaʒ viſibiles opoꝛtunitates? cauſas naſcen
di:⁊ quod illi faciũt viſibiliter. hoc angeli faciũt inui⸗
ſibilit. Vñ quia angeli miſtrant inuiſibilit.⁊ repete.p
ductõe taliũ qdð miĩſiraret natura viſibilit? ſucceſſiue.
Mec ẽ drñtia niſi ĩ mõ ꝓducẽdi.q; H repẽte? ĩuiſibilr
illic tpali ꝓtelatõe ⁊ viſibilit᷑:diẽ augꝰ.hmõti oꝑa na⸗

¶ Nueſtio

turalia. Veruntñ rõne modi ꝓducẽdi in eẽ. qui ꝗdeʒ
repentinꝰ fuit.⁊ ↄtra ſolitũ curſuʒ nature.ꝗerat mi⸗
niſterio angeloꝝ. erãt illa oꝑa mirabilia. Ex qͥ ptʒ ꝙ
angeloꝝ miſterio qñq; eueĩt aliq̃ miꝛabilit ꝓduci ĩ eẽ.
q̃ tn m oꝛdiatõzʒ effectuũ ad ſuas cauſas natalia ſũt.
7 oꝑe nature in eẽ ꝓducta. Ex qͥ pʒ.ꝙ h̊ͥ argumẽtũ nõ
valet ꝑ ſe loquẽdo.angeli pñt in oꝑa miꝛabilia.ᷓ pñt
ꝓducẽè in eẽ nat᷑alia.Intelligendũ eſt tñ.ꝓ in oꝑe pꝛe
dicto ⁊ ↄſilibo.opꝰ oꝑans erat mirabile. in qð ſolũ pᷣt
angelꝰ:opꝰ o ꝑatũ naturale.in qð ñ põt. põt.n.angelꝰ
inirabilit᷑ oꝑari.i.ↄtra curſuʒ nature ſiue ſup̃ vt fiant
naturalia. nõ tñ põt illa facẽ.¶¶ Ad aliud dm.ꝙ ſup⸗
poſito ꝙ nouerũt ꝓpoꝛtõnes elementoꝝ ? poꝛtiones q̃
requirũt᷑ ad ſemĩs ↄpoſitõʒ.⁊ quibo nutrimẽtis.⁊ qua

tꝑantia caloꝛis fetus eſt ↄſeruadus ⁊ nutriẽdus.ñ tñ

pñnt de ſemialibo rõni bo educere coꝛpꝰ hũanuʒ i eẽ: ꝗa
ad h̊D ꝙ coꝛpꝰ hũanũ ex ſemie educit᷑ in eẽ.pᷣteꝛ ſubaʒ ſe⸗
minis requirit᷑ diſpoſitio ſiue virtus.que relinquat᷑ ĩ
ſemine ex vᷣtute decidentis ſiue generãtis:⁊ foꝛte a to⸗
ta ſpecie illius qua preparet᷑ ⁊ diſponat᷑ ipᷣm coꝛpꝰ ad
aĩe ſuſceptõʒ.ſicut ꝓprie ⁊ ꝑ ſe ꝑfectibile ab eadeʒ.qð

pʒ ꝑ G.ꝙ nõ omẽs qui pñt decideꝛe ſemẽ pñt geneꝛaꝛe.

Dicendũ ꝗ̊. ꝙ ſemẽ quocũqʒ mõ fuerit ha bitũ.niſi fue⸗

rit deciſuʒ a coꝛ ꝑe ꝑfecto ala rõnali. in qͥ relicta fuerit

virtus a decidente:q̃ coꝛpꝰ ex illo educenduʒ pᷣparet᷑ 2
diſponat᷑ ad aie ſuſceptoʒ.vt ad ꝓpriã ſui ꝑfectõʒ:ñ pᷣt
eſſe materia coꝛꝑis hũani.4 Ad aliud dom. qꝙ ñ intẽ
dit aug.ꝙ dꝛacones de quibo obiectũ eſt facti fuerunt
ſiue a bonis ſiue a malis angelis.qꝛ tũc nõ determina
ret illa oꝑa natuꝛalia fuiſſe.ſ̊ dic illos factos fuiſſe ab
angelis eo genere loquẽdi.quo ille dicit᷑ faceꝛe ꝗ iuuat
⁊ expedit facientẽ ꝑſe.¶ Ad aliud quod ſeꝗt᷑ pʒ rõ.ꝗa

coꝛpꝰ opoſitũ ab angelis.cũ ſit artificiale vt ſupᷣ tactũ

eſt.nõ eſt coꝛpꝰ oꝛganiʒatũ:nec põt angelꝰ hmõi coꝛpꝰ
oꝛganizare.lʒ poſſit ꝑtes qᷓi mẽbra quedã ↄpingẽ.⁊ il⸗
lis qᷓi inſtrumẽtis vti.nõ oꝛganis: qualit intelligẽduʒ
eſt illud verbũ alghaſ.ſcʒ cũ ↄmixtio elementoꝝ fuerit
⁊c.infra determinabit᷑.¶ Ad h̊ quod poſtea querit᷑ ſi
demones incubi pñt generare.⁊ ſi coꝛpꝰ hũanũ ad eſſe

pꝓgduceredðõm ꝙ ñ pnt.quod pʒ ex pᷣdictis: põt tñ dici
ſine pᷣindicio. ꝙ ſi ſemen matrici infuſuʒ a demone in⸗

cubo.fuerit deciſuʒ a potẽte generare.⁊ validũ ad hoc
vt de eo fiat coꝛpꝰ hũanũ.a ſeruatũ fuerit vſq; ad infu⸗
ſionẽ in vᷣtute ĩ qua deciſuʒ fuit:ſiłr ⁊ fuerit ex ꝑte mu⸗
lieris recipiẽtis qᷓ requirũt᷑ ⁊ ſufficiũt ad fetũ ꝑficien⸗
dũ.bñ poterit ꝓduci ex tali materia in eſſe coꝛpꝰ huma
nũ. Si aũt ſemẽ infuſuʒ matrici aliq arte extractũ fue
rit a coꝛꝑibo elemẽtaribo in quibo latent rõnes ſemina
rie.nullo mõ ex hmõi ſemĩe educet᷑ in eẽ coꝛpꝰ hũanũ.
cuiꝰ rõ pʒ ex dictis.¶ ARd h̊ quod obijcit᷑ ꝙ nõ eſt ſuꝑ
ter.po.⁊c̃.d dm.qꝙ etſi maxia ſit ꝑtãs illiꝰ.⁊ maioꝛ po⸗
teſtate potẽtis generaꝛe.qꝛ tñ a datoꝛe ptãtis illius nõ
eſt data ad H. nullo etiã mõ põt in h:no.n. põt cꝛeata ĩ
aliꝗd.niſi ĩ illud ĩ quod data eſt illi ptãs a ↄditoꝛe ſiue
datoꝛe eiuſdeʒ.

embru; tercum

D terciũ mẽbrũ prĩcipale hꝰ qõnis quo
querit᷑.vtꝝ natura inferioꝛ vt virtus cele
ſtis ſiue aſtroꝝ.vel etiã ipᷣa virtus inſita
coꝛpibo inferioꝛibo.potuit ꝓducẽ coꝛpus

5 2. . „ 2 . . — — — .
Wpmi hoiĩs in eſſe. Et videt᷑ pᷣmo ꝙ nõ. Ome ducẽs alið
in eẽ.nobiliꝰ eſt eo quod educit᷑ ꝑ ipᷣm:ꝗ ſi in genẽ cor⸗

poꝝ coꝛpꝰpᷣmi hoĩs fuit nobiliſſimũ.etiã ſm ſiatũ in qͥ
ↄditũ erat.nulla virtꝰ coꝛꝑis poterat illud educẽè in eẽ.
cum illa virtus ſit nobilioꝛ ſuba cuiꝰ eſt virtꝰ.q¶ Itẽ di
cit dam.nos dicimꝰ qm̃ aſtra ñ ſunt cauſa alicuiꝰ eorũ
que fiũt.neq; coꝛuptõis eoꝝ que coꝛꝛũpũt᷑. q̊nlła fuit
eis data ptas faciendi a qua eoꝝ qᷓ fit a ſuo ↄditoꝛe:
cum ipſe nihil agat fruſtra.neq; deficiat in neceſſaꝛijs.

lxxvinj.

¶ Pretea.ſi poterat ꝓducere illud in eẽ.aut h̊ fuit mi⸗
rabilit.aut volũtarie.aut naturalłr:nõ mir abiliter.qꝛ
ſolus deus oꝑat᷑ in curſu mirabili.Fſᷣm ꝙ dicit anſeł. ñ
volũtarie.qꝛ hec eſt oꝑatio ſube agẽtis ꝑ electõʒ:nõ na
turalit.qꝛ ↄpatio nature regrit aſſimilatõeʒ ĩ mateꝛia
2 ſpecie:e ſt.n.natura vis inſita rebo ꝓcreandi ſilia ex
ſimilibo: ᷣ inter coꝛꝑa celeſtia ⁊ alia coꝛꝑa inferioꝛa ñ
eſt hmõi aſſimilatio cũ coꝛꝑe pᷣmi hoĩs. ⁊c̃. otra
augꝰ.in glo.exo.vij. Inſunt rebo coꝛpoꝛeis ꝑ oĩa elemẽ
ta mũdi.quedaʒ occulte ſemiarie rõnes.quibo cum da
ta fuerit opoꝛtunitas tꝑalis. ꝓrumpit in ſpẽs debitas
ſuis modis ⁊ finibo.Er h̊ ᷣbo aug.pʒ.ꝙ ea quoꝝ ſunt
rõnes ſemĩarie occultate ſunt in rebo ſemĩalibo vel ele⸗
imnẽtaribo.data tꝑis opoꝛtunitate exeũt in eẽ: ⁊ ↄſtat q;
iſte exitus ẽ ꝑ oꝑatõz nature. cuʒ coꝛpꝰ pmi hoĩs ſᷣm
ſemialeʒ ratõz erat ĩ rebo opeꝝ ſex dieꝝ.videẽ ꝙ data
temꝑis opoꝛtunitate eductũ eẽt in eẽ oꝑatõne nature:
ſed h̊ eſſe nõ poſſet.niſi natura h̊ poſſet:g ⁊c.¶q Stẽ au
guſti.ſuꝑ gen.vj.ad lit.dic̃.Si oĩm futuroꝝ cauſe mũ⸗
do ſunt inſite.cuʒ ille factus eſt dies qũ deꝰ creauit oĩa
ſimul.nõ aliter adam factus c.ſicut ẽ credibiliꝰ iã ꝑfe⸗
cte virilitatis.qᷓ eꝛat in illis cauſis.vbi deꝰ homineʒ in
oꝑibus ſex dieꝝ fecit:ibi.n.erat nõſolũ vt ita fieri polſ⸗
ſet.verũetiaʒ vt eũ ita fieri nece eſſet:ſi ̊ ita erat coꝛpꝰ
primi hois ĩ illis cauſis.nõſolũ vt fieꝛi poſſet.ſ̊ vt ipᷣm
fieri neceſſe eẽt:videt᷑ ꝙ in cauſis iſtis nõ tm̃ erat poſſi
bilitas ꝓducendi illud in eſſe.ſ̊ nccitas.¶ IOteʒ ſolum
coꝛpꝰ humanũ eſt diſpoſitũ ad ſuſceptõeʒ aĩe rõnalis:
quod g põt facere coꝛpus diſpoſitũ ad ſuſceptõneʒ aie
rõnalis.põt facere coꝛpꝰ hũanũ: ſ̊ h̊ põt facere natura
celeſtis.ꝗ ⁊c. põt ꝓbatio.Dicit alghaſ.Cum ꝑmi⸗
xtio elementoꝝ fuerit pulchꝛioꝛis ⁊ ꝑfectõꝛis equalita
tis.tũc erit diſpoſitio ad ſuſceptõʒ aie rõnalis:ſᷣ̊ natu
ra celeſtis põt faceꝛe hmõi omixtionẽ elemẽtoꝝ.pᷣt eni
influẽtiã vᷣtutis lucis grietates elemẽtoꝝ ↄciliare.2
ↄſequẽter ꝑ actões frequẽtes. quod erat intẽſuʒ remit⸗
tere.⁊ quod remiſſuʒ intendẽ: igit᷑ cũ inter qualitates
elemẽtares ↄtrarias nõ ſit infinita diſtantia.⁊ natuꝛa
agẽs inceſſant agat.dicit.n.alghaſ.iſaõ ceſſat natura
oꝑari in materia.ſicut nec datoꝛ foꝛmaꝝ influere.vide
tur ꝙ poſſit hmõi equalitatẽ facere elemẽtoꝝ. ¶ Item
triplex eſt ↄditio mateꝛie.potentia.diſpoſitio.⁊ neceſſi
tas:om̃e agens in materia inducẽs diſpoſitõʒ in illa ꝑ
actuũ multiplicatõʒ. inducere põt nccitateʒ in eadeʒ.
bhoc pʒ ꝑ exemplũ ⁊ ratõʒ. Exempluʒ eſt.ꝙ calidum vt
ignis diſponẽs mateꝛiã aeꝛis ad ſuſceptõʒ foꝛme ignis

poõt ↄtinua actõne inducere nccitatẽ ad eandẽ. Hoc idẽ

pʒ rõne tali.Cum nõ ſit infinita diſtantia inter quali⸗
tates elemẽtares ſiue ↄtrarias ſiue alias.cũ vnũ agat ĩ
aliud.ſi quomodo agens põt diſponere patiẽs ad illiꝰ
foꝛme ſuſceptõʒ. põt actõne frequẽti inducẽ nccitateim
ad eandẽ. Ideo videt᷑ de vᷣtute celeſti.ꝙ cũ poſſit mate
riã coꝛpis hũani diſponere ad ſuſceptõeʒ aĩe rõnalis.
vt er pᷣdictis pʒ.cũ ſit ↄtinue agẽs: põt in eadẽ nccitatẽ
inducere ad eandeʒ.quod nõ põt eſſe niſi ꝑ eductõʒ coꝛ
poꝛis hũani in eẽ. ¶ Itez aĩa vegetabilis cũ ſit vita q̃⸗
dã.dignioꝛ eſt om̃i coꝛpoꝛe hũano inqtũ eſt coꝛpꝰ.hoc
aũt pʒ ꝑ aug.in multis locis:ſ̊ natura celeſtis inducit
aĩaʒ vegetabilẽ in eẽ.quod pʒ in li.de vegetabilib.vbi
aꝑpellat᷑ terra mater plantaꝝ.⁊ ſol pater:ſi igi᷑ poteſt
illud quod eſt maius ?⁊ nobiliꝰ.põt ⁊ illud qð eſt minꝰ
ignobilius.( Iteʒ ꝑ imp̃ſſiones relictas in inferio⸗
vibus a coꝛꝑibo ſuꝑceleſtibo ſiue a vᷣtute celeſti. educũt
in eſſe minuta aĩantia:ꝑ acceſſuʒ.n.ſolis ſᷣm motũ eiꝰ
annuũ.vt manifeſte videmus minutoꝝ ſenſibiliũ fit re
nouatio.Si ̊ bmõi minuta rõne aie ſenſibilis q̃ agũt
⁊ ſenſificant᷑:nobilioꝛa ſunt omi hũano coꝛꝑe inꝙtum
eſt coꝛpꝰ.videt᷑ id quod ſupᷣ.¶ Iteʒ vt oñdit phᷣs ſcʒ al
bumaſar ĩ li.introductoꝛio ad artẽ aſtronomie.In lo⸗
cis in quibo abundat frigus vehemẽs ſiue ſuꝑfluũ ꝓpt

*

ſolis remotõnẽ.aut caloꝛ immodeꝛatus ſine ſupfinns:
Apter nimiã eiuſdeʒ appropinq̃tionẽ ñ educit᷑ aliquod
aial in eſſe.̊ ſolũmodo in locis medijs.in quibo calor
⁊ figus in quodã temꝑamẽto ſe hñt. ex oↄuenienti ſitu
ſolis.Ex bis pʒ.qꝙ ex pñtia vᷣtutis coꝛpis ſolaris.in ꝓ
poꝛtõe ↄuenienti aĩalia ſoꝛtiũt᷑ eẽ.⁊ ex io nõ.Ex qͥ pʒ
vᷣtutẽ celeſteʒ ⁊ maxie ſolis poſſe aĩalia ꝓducere ĩ eſſe:
ex quo videt᷑.q ⁊ coꝛpꝰ hũanũ vt prius.4. Itẽ vt dicit
Hugo.homo factus ẽ vt deo ſeruiret ꝓPter quẽ factus
eſt.⁊ mũdus factus ẽ vt ſeruiret homi:ſi mudus fa⸗
ctus ẽ vt ſeruiat homĩ. ̊ aliq que ſunt de nobilioꝛibo ꝑ
tibus mũdi ſicut ſtelle.ſunt cauſa diſſolutõis coꝛpoꝛis
hũani.⁊ in illã pñt. videt᷑ ꝙ ille ſtelle vel aliq alia ſint
cauſa ↄpoſitõis hũani.⁊ in illã pñt: ſᷣ ptãtẽ quã habẽt
ea que principalit agãt in mũdo. habebãt a pꝛincipio.
Sa principio erat ptas in eis ↄponẽdi corpus hũanũ.
E aũt ſtella aliq videlʒ cometa ſit cauſa diſſolutõnis
hmõi videt᷑ ſic.vt volũt ph̊i. In om̃i re ↄplexionata teꝛ
reſtri ſunt res coꝛpoꝛee ſpiritales aſſilate naturis cele⸗
ſlibus.incoꝛꝑate ipᷣis rebo ↄplexionatis.que res ſpua⸗
les ſepabiles ſunt a rebo ↄplexionatis ꝑ actões coꝛꝑm
ſuꝑceleſtin.Cũq; fit hec oꝑatio.reliquit᷑ res anatura
ↄpiexiõata:ſiue diſſoluit᷑ ↄplexio ⁊ infirmat᷑ res.a cor
rumpit᷑.¶ Pretea.ponũt aſtronomi. ꝙ oĩs ſtella ſit ð
natura vniꝰ ſeptẽ planetaꝝ:ponũt etiã.ꝙ ſi fueꝛit ali⸗
qua ſtella trabens comã de natura ſolis.vᷣtus eiꝰ qᷓ ſeʒ
ſublimauit comaʒ ⁊ ſeꝑauit a natura terreſtri.ſeꝑauit

ſpũs ꝗ ſunt incoꝛꝑibo ↄplexionatis aſſiłati nature ſol.

⁊ erit infirmatio ac coꝛu ptio in hoibo⁊ ſemẽtis quibo
ſol principalłr dñat᷑.Siłr ſi fuerit ſtella trahẽs comaʒz
& natuꝛa martis.patiẽt᷑ detrimentũ aut coꝛuptioneʒ
res materiales.⁊ ſiłr currit res peꝛ ceteros planetas.
Ex his videt᷑.ꝙ ſtella cometa ſit cauſa infirmatõis 2ʒ
coꝛuptõis coꝛpoꝝ hũanoꝝ. 4! Pretea. aſtronomi po
nũt ſtellã aliquã eſſe cauſaʒ coꝛꝛuptõis coꝛpoꝝ hũano⸗
rũ ⁊ alioꝝ naturalin.Dama.pomit jriũ. ipſa aſtra
nõ ſunt cauſa alicuiꝰ eoꝝ que coꝛũpunt᷑.¶ Ad H̊ põt
dici.ꝙ nulla natura inferioꝛ poteꝛat coꝛpꝰ pmi homis
xducere in eẽ:h̊ aũt ñ fuit alicui creatuꝛe inferioꝛi nec
ſuꝑioꝛi datũ a do. Elt.n.dicit aug. fauſiũ. Ills erit
cuiq; rei naturale.qd ille fecerit a qͥ oĩs modꝰ 2 nume⸗
rus ⁊ oꝛdo nature.vñ cũ natura inferioꝛ nihil põt niſi
qð eſt ei naturale.̊ ⁊c.¶ Ad primũ & doðm. ꝙ lʒ coꝛpꝰ
prrimi hoĩs ̃m ſemialeʒ rõnẽ eẽt in elemẽtis. ñ debuit
oꝑatõne nature ꝓduci in eẽ ſicut alia.q̃ ̃m eandẽ ra⸗
tioneʒ erant in elemẽtis:⁊ bec eſt rõ. Sũma potẽtia qᷓ
in elemẽtis mũdi cauſales rõnes? ſemiales inſeruit.
non indidit illis ſiue eoꝝ nature.vt illoꝝ opatiõe oĩa
hmõi in eſſe educerẽt᷑.ſ̊ eductõʒ quoꝛũdaʒ ſibi reſerua
uit.de quoꝝ numero erat coꝛpꝰ hũanũ vel pᷣmi hoĩs:lʒ
eni pfixerat in pᷣmis rerũ cauſis.vt coꝛpꝰ pꝛimi hoĩs fi
eret. ⁊ ſic vel ſic fieret:ñ tñ pᷣſixit vt opatõe illoꝝ fieret
vł ſic fieret.vnde aug.ſuꝑ geñ.ix.ad lit. Sic factus eſt
homo.quẽadmodũ ulle prime cauſe habebãt vt fieꝛet P
mus hõ:quẽ ñ ex parẽtibo naſci.ꝗ nulli pceſſerãt. ſ de
limo foꝛmari oꝑtebat.ᷣm cauſalẽ ratõz in q̃ pꝛimitus
erat factꝰ. Si & i illis pᷣmis reꝝ cauſis q̃s mudo pmitꝰ
creatoꝛ inſeruit.ñ tm̃ poſuit ꝙ de limo foꝛmaturꝰ erat
boĩeʒ.ſ̊ et quẽadmodũ foꝛmaturꝰ. vtꝝ ſicẽ ĩ matris vte⸗
ro.an in foꝛma iuuenili.ꝓculdubio ſic fecit vt illis pfi
xerat: neq;.n.ð diſpoſitõeʒ ſuã faceret. Si aũt vim tm̃

ibi poſuit poſſibilitas vt hõ fieret vt ſic ſic poſſz.i.vt
ibi eẽt.qꝛ ſic ⁊ ſic poſſet.vñ aũt ipᷣm modũ qͥ erat factu⸗

rus ĩ ſua volũtate ſernauit.cũ inũdi oſtitutõʒ ↄtexuit.
Ad aliud dðm.ꝙ ñ eſt intẽtio aug.ꝙ ncce eꝛat coꝛpꝰ

primi hoĩs ab illis cauſis inferioꝛibo in gho cauſaliter

erat educi in eẽ.nec inꝙᷓ̃tũ in iſis erat:hᷣ potius inqtũ

erat in dĩna volũtate vt ſi ua potẽtia ꝓpducerent᷑ in eẽ.

ab illis quibo dederat vt de illis fieri poſſz. 2 HB patz ex

übis aug. ibideʒ dicẽtis.Manifſeſtũ ẽ ſic ũ factij fuiſſe

hoĩeʒ. 3 qð crat ĩ illa prima ↄditõe cau ſaꝝ. qꝛ ibi e raĩ

etiã ſic poſſe fieri.ꝙuis ñ ibi erat ita fieri ncce eẽ. G̊ ent
nõ erat in ↄditõe creature.ſ̊ in placito creatoꝛis. cꝰ vo
luntas ẽ reꝝ nccitas.Ecce dicit plane.ꝙ ñ ibi.i.in cau
ſis inferioꝛibo erat ncce ita fieri.ſ̊ vt eꝛat ſic fieriĩ vo⸗
luntate creatoꝛis. Ad terciũ dᷣm. ꝙ E ſolũ coꝛpꝰ bu
manũ diſpoſitũ eſt ad ſuſceptõʒ aĩe rõnalis.verũ ẽ ſi ĩ⸗
telligat᷑ diſpoſitũ ꝓpinq vel ↄiũcta diſpoſitõe.vt illa qᷓ
eſt nccitas qũo diſponit᷑ coꝛpꝰ hũanũ qñ eſt oꝛganiʒa⸗
tũ.Si intelligat᷑ diſpoſitũ remota.ñ ẽ vex.qꝛ ſemẽ hu
manũ diſpoſitũ ẽ quodãmõ.ſ.diſpoſitõne remota. ßm
dicit alghal. cũ ↄmmixtio elementoꝝ ſuerit pulchrio⸗
ris ⁊ ꝑfectioꝛis eq̃litatis.tũc eꝛit diſpoſitõ ⁊c᷑. intelligi
tur de diſpoſitõe remota.qꝛ loꝗt᷑ de ſpeꝛmate ſiue ſemi
ne huano.in quo vt ipſe dicit ẽ ↄmixtio elemẽtoꝝ ĩ eqᷓ⸗
litate pulchrioꝛe2 ꝑfectioꝛe.quo nibil poſſit inueĩri ib
cilius ⁊ pulchrius.tũc ẽ aptũ ad ſuſceptõʒ foꝛme pul⸗
cherrime.ſ.aĩe hũane.Dicit.n.ſic.Cũ ↄmixtio elemen
oꝝ fuerit pulchrioꝛis⁊ ꝑfectõꝛis eqͥlitatis.quo nibil
poſſit inueiri ſubtiliꝰ ⁊ pulchrius.ſicut ẽ ſoma homĩs
cuiꝰ nccĩtas venit in coꝛpꝰ hoĩs ex cibis ꝗ ſunt ſubtilio
res cibis aĩaliũ ⁊ cibis vegetabiliũ.⁊ ex vᷣtutibo⁊ ner⸗
uis q̃ ſunt pulchrioꝛes vᷣtutibo ⁊ neruis aialiũ. tũc fiet
apta ad recipiendũ a datoꝛe foꝛmaꝝ pulchrioꝛem for⸗
mis que eſt anima hominis. Ad illud quod obijcit᷑.
ꝙ illud agens quod poteſt inducere diſpoſitio ad for⸗
mam aliquam in patiente.poteſi neceſſitatem induce⸗
re in eodem. Dicenduʒ.ꝙ quando ſic eſt. ꝙ diſpoſitio
que eſt neceſſitas.ſequitur ad remotam diſpoſiiõʒ ſine
aliqua innouatione foꝛme alterius generis.bene verũ
eſt:ſicut patet de igne inducente ĩ materiam aeris dilſ⸗
poſitioneʒ remotam ad foꝛmam eiuſdem.qui actioneʒ
continuam poteſt inducere illaʒ que eſt neceſſitas: qũ
autem inducitur neceſſitas per innouationeʒ foꝛmarũ
Diuerſoꝛum generum. ſicut fit in deductione corporis
humani in eſſe ex elementis:vbi primo requiritur cõ⸗
mixtio elementoꝛum in perfecta equalitate. deinde co⸗
agulatio ſperinatis.deinde infoꝛmatio eiuſdeʒ in ner⸗
uis ⁊ armonijs qua aptatur ad ſuſceptioneʒ anime ra
tionalis. virtute relicta ab ipſo decidente. vnde efficit
ſemen ⁊ materiale congruum coꝛpoꝛi humano.deinde
poſi multas innouationes actionuʒ paꝛtiuʒ oꝛganiʒa⸗
tio: non eſt verum.¶ Ad illa que communiter obijciũ⸗
tur.ſcilʒ ꝙ natura inferioꝛ poteſt deducere vegetabilia
in eſſe ⁊ animalia minuta ſiue que exeunt in eſſe ꝑ pu⸗
trefactionem.Dicenduʒ ꝙ ſi iſta ſint nobilioꝛa aliqua
ratione coꝛpoꝛe humano.inqtum coꝛpus eſt:nõ tamen
inqꝙtum hbumanum. propter oꝛdinem quem babet ad
animam rationalem: ⁊ maxime.quia coꝛpus pᷣmi bo⸗
minis mediante ſua perfectione ſcilʒ anima rationali.
erat ſeruiturum deo.⁊ a quo erat totum genus huma⸗
num accepturum eſſe:⁊ etiam chriſtus ſᷣm ca rnez. vn⸗
erat deus maxime gloꝛificandus.⁊ etiam erat giori
ficandum ⁊ dro vniendum.nobilius eꝛat qtum adq hoc
re aliqua vegetabili.⁊ etiam omni minuto animante:
⁊ ſic interimitur media ſupradicta.quia vegetabilia ⸗
animantia minuta ſe habent ſicut excedẽtia ⁊ exceſ
ſa reſpectu corporis primi hominis.⸗ Preterea. etſi
vegetabile quodcunqʒ.⁊ minuta animantia cuiuſcũqʒ
generis eſſent coꝛpoꝛi primi hominis nobilioꝛa:nõ ta⸗
men ſequeretur. ꝙ ſi natura inferioꝛ poſſet educere il⸗
la in cabcranmer ſimiliter poſſet coꝛpus primi homis.
Matio huius eſt.quia quandoqʒ que ignobilioꝛa ſunt
cum maioꝛi difficultate educuntur in eſſe.Cum maio⸗
ri enim difficultate educitur lapis viliſſimus ĩ eſſe. ad
cuius eductioneʒ requiritur congelatio multoꝝ anno⸗
rũ.qᷓ planta aliqua valde nobilis in genere ſuo: xter
qð nõ ſequit᷑.G põt educeꝛe illud in ex.illð qð ẽ nobiliꝰ
S illud qð ẽ minꝰ nobile.⸗. Prerea.alia cauſa eſt. qa
creatuꝛa ñ põt in aliud.niſi in illud in quod data ẽ illi

¶ Lneſtio

poteſtas a ſuo cõditoꝛe.Vñ Anſel.de cõceptione virgi
nis. Creata natura nihil ꝑ ſe facere põt.niſi qð a volun
tate dei accepit.qꝛ ĩ ea ſola dei volũtas fecit in pꝛicipio
naturas reru.dãs quibuſdã cõpetẽs ſingulis volũtates
vt natura ⁊ volũtas ſᷣm oꝛdinẽ ſibi traditũ.ſuũ opꝰĩ re
rũ curſu pſolueret. ꝓpter hoc dico.ꝙ id qð põt facere il
lud quod ẽ maiꝰ nõ põt facere illud quod ẽ minꝰ.ſicutꝗ
põt generare bominẽ.nõ põt generare aʒinũ.quia h̊ͥ nõ
eſt ſibi datũ ab illo a quo ẽ oĩs poteſtas. Pꝛeterea.vt
