tũ diligis ⁊c. Oicẽdũ ꝙ H itelligit᷑ d cognitioe ⁊ dilecti⸗
one adiuicẽ cõꝑatis ĩ ſiatu vno.ſ.lĩĩ ſtatu nature lapſe ł᷑

ↄdite.ñ aũt ĩ diuerſis.In ſtatu.n.nature lapſe quãtũ co

gnoſcit tãtũ qiligit.⁊ ſimilit ĩ alio.i ec ĩtelligit ð q̃cũq;

cognitiõe.ſʒ ð illa q ẽ exꝑiẽtie ſiue ſapie que ẽ cuʒ guſtu.

⁊ hec etiã q̃ dico tãtũ quatũ nõ dicunt pciſi ionẽ ſed ꝓpoꝛ
tionẽ ĩ genere ſub hſenſu.ſi multũ cognoſcis multum di

ligis. Ad illud quod obijcit᷑ de fide· que videtur fuiſſe

tũc excellẽtioꝛ ⁊ efficatior ꝙ; illa q̃ ẽ nuc ⁊c. dicendũ.q;
ſicut tactũ ẽ.gꝛatuita in ſtatu innocẽtie habebãt efficaci
am quandã ex oꝛdinatiõe ⁊ obediẽtia potentiarũ ipſiꝰ
anime ⁊ ſubiectione reſpectu gꝛatuitoꝛuũ. vnde efficatiꝰ
mouebãt ? ipſam affectiuã.⁊ ipſam operatiuã quã faci⸗

ant nũc.ſiue quãdo amiſſa rectitudine naturali inclina

tus eſt affectꝰ ꝑ ↄcupiſcentiã.⁊ opatiua debilitata.⁊ ſic
comꝑatione fidei ⁊ aliarũ virtutũ ad potẽtias recipien
tes.bene põt cõcedi.ꝙ habebãt quandã efſicatiã in ſta⸗
tu illo quam poſt nõ habuerũt.vnde bene põt cõcedi.q;
Fſm hãc comꝑationẽ fide tũc puriꝰ ⁊ quietiꝰ adherebãt
prime veritati.nec ꝗpt᷑ hoc neceſſe eſt.ꝙ fides⁊ alie vir
tutes ſm ſe ↄſiderate eſſent tũc maioꝛis efficatie qᷓ; nuc.
Si autẽ loquamur de viſione fidei.põt dici.ꝙ qꝛ viſiua
interioꝛ nullatenꝰ erat obnubilata luculetior fuit ꝙ ſit
mõ.vnde clara fuit tũc ⁊ ſine enigmate. ⁊ q'tum ad hoc
vt vult hugo.ſides tũc erat maior ⁊ efficatioꝛ.nõ tamen
vt eſt virtus ſiue habitꝰ virtutis.. Ad aliud quod obij⸗
citur.qꝙ albius ẽ quod ẽ nigro im ꝑmixtius ⁊c. Dicẽdũ
ꝙ efficacia meriti ex pluribo venit.ſ.ex difficultate ope⸗
ris ⁊ pꝛomptitudie volũtatis.ex magnitudie caritatis.
7 cõſequẽter aliarũ virtutũ.difficultas eni operis mul⸗

tum valet ad meritũ vt in oꝑibus ſuꝑerogatiuis quoꝛũ

quedã efficaciter diſponũt ad augmentũ gratie.⁊ ꝑ con
ſequẽs ad augmentũ meꝛiti.in aliquo autẽ vt i martiꝛio
augmentat᷑ gůa ⁊ meritũ. Similiter ꝓmptitudo etiã vo
luntatis plurimũ facit ad meritũ.quantũcumq; eniʒ ſit
gratia in homine.niſi ſit volũtas gratie cõſentanee.nũ⸗
ꝙ elicit opera meritoꝛia.⁊ quãto magis volũtas gẽe ſub
iacet ⁊ cõfoꝛmatc᷑.tanto fructuoſius hbomo i oꝑibus me⸗
ritorijs exercet᷑. ꝓmpta eni volũtate ⁊ hilari oꝑantes.
plus merent᷑ q; illi qui minus ſunt huiuſmõi. ꝓpter hoc
dicit᷑ hilarẽ datorẽ diligit deꝰ.ij.Coꝛin.ix.aAagnitudo
caritatis efficaciſſime facit ad meritũ. qꝛ ᷣm illius quã
titatẽ attendit᷑ remuneratio pᷣmij ſubſtatialis. pondus
eni amoris.oꝑa meritoꝛia facit eſſe põderis ⁊ valoꝛis.
Mtũ ergo ad prim coditionẽ.ſ.difficultatem efficatio
res ſunt virtutes nũc q; tũc fuerũt .nũc enim magis im
pugnat᷑ ⁊ impugnado ꝓbatur ⁊ examinat᷑ virtus qᷓ tũc

ſicut patet in exercẽtibus ſe in oꝑibus ſuꝑerogatiuis.⁊

maxime in martiribo ꝙᷓtum ad ſcõam cõditionẽ.ſ.ꝓmp
titudinẽ volũtatis efficatioꝛis fuiſſent viꝛtutes in mere⸗
do tũc qᷓ; nũc.quia volũtas tũc cõtinua fuiſſet in bonis
operibo deo placẽtibus ſine retardatiõe.nũc autem ſiue

ex fatigatiõe fiue ex ſurꝛeptiõe frequenter ceſſat a bonis

operibus.⁊ nociuis intedit? inutilibus.tũ propter diſ
ficultateʒ ad bonũ.tũ propter pꝛonitatẽ ad malu.4lXd

illud quod obijcit᷑.ꝙ meritũ magis erat imꝑmuxtũ i ſta⸗

tu innocẽtie.i:c.Dicẽdũ.ꝙ hoc eſt ex eo.q; volutas non
eſt ita prompta ⁊ cõſentanea gratie ſicut fuit tũc.propt᷑
grauitatẽ carnis cõiuncte 2 pꝛonitatẽ ⁊ cõcupiſcetie co⸗
tracte.poteſt ergo cõcedi.ꝙ ſᷣm ꝙ efficacia merẽdi veĩt
ex pꝛomptitudine volũtatis.ſic erãt gratuita tũc effica⸗

ciora q́; nuc.⸗¶. Ad alind quod obijcitur.ꝙ liberũ arbi⸗

trium magis obediebat gratie ⁊c̃. Jaz patet reſponſio.
quia dictũ eſt.ꝙ q;tum ad promptitudineʒ voluntatis.
q; idem dicit in re ꝙ obediẽtia prompta.libe.arbi. effi⸗
catiores erãt tunc virtutes ad merendũ qᷓ; nunc.Ex his
tamẽ nõ ſequitur.ꝙ gratia ⁊? virtutes erant ᷣm ſe maio
res ⁊ efficatiores ꝙ; ſint nũc.i Ad illud quod obijcituꝛ.
ꝙ; natnꝛalis rectitudo erat tũc magnũ expedimentũ ⁊c.
JYam patet reſpõſio.quia ex illa naturali rectitudie eꝛat
volũtas prompta ⁊ conſentanea gratie.⁊ licet ita ſit q;
efficatioꝛes erant viꝛtutes.nõ tamen ex hoc ſequitur.qꝙ;
ipſe ſᷣm ſe ⁊ ſua propꝛia volũtate erant tũc efficatioꝛes

ſint nunc.vt ex dictis patet.

(Mneſtio. xcvin. de ulu⸗

minatione ſcientie primi hominis.

tia primi homi

6e „
Acto de paſſibilita
te primi hominis de prolis pꝛopagati⸗
one ⁊ de adiutoꝛio gratie.ſequit᷑ conſe⸗
quenteꝛ inquireꝛe de illuminatiõe ſcien
tie. Querit᷑ ergo de cognitione ſiue ſciẽ
inis. ſ. cuiuſmodi ſcientia ſiue cognitionẽ
habuit in primo ſtatu.Et primo de cognitione qtũ ad

tempug. Scdo qꝙtum ad cognoſcibililia.
(Miembezum primum

NANeerit᷑ ergo.vtrũ cõditus ſtatim habuit ſciẽ
tiam ſiue cognitionẽ perfectã.an ꝑficiendo
ſtudio ⁊ diſciplina.pꝑuenit ad illam. E pri
mo modo videt ſic. vt babetur ab Aug. ſuꝑ

PBeſ ad litt. Primus homo perfectus cõditus fuit ſᷣm

corpus.⁊ in ea ꝑfectione qua cõpetebat habere in virili

etate.ſed multũ decuiſſet hominẽ talis perfectionis ſm
corpus fniſſe in tenebris ignoꝛantie m animã. eꝛgo cũ

nihil exeat ĩmediate ab optimo cũ nota indecẽtie. relin⸗

quitur.ꝙ cõditus fuit perfectus in ſcientia.perfectꝰ di⸗
co ea perfectiõe quã requirebat ꝑfectio anime ꝑficiẽtis

coꝛpus huius. Itẽ hugo de ſacra.ſicut quãtũ peꝛtinet

ad perfectionẽ ſtature ⁊ etatis humani coꝛporis.pꝛimũ

hominẽ perfectũ factũ credimꝰ.ita quoq; q;tum ad ani⸗
mam cognitionem veritatis ⁊ ſcientiã.eam dũtaxat que
prime pfectioni cõgrua fuit perfectã mox conditũ acce⸗
piſſe putamus.⁊ ad illam nõ ſtudio ⁊ diſciplina aliqua
ꝑ interualla tẽporis ꝓfeciſſe.ſed ſimul ⁊ ſemel ab ipſo
ſue cõditionis exordio.vna ac ſimplici diuine inſpira⸗
tionis illumin atiõe illã pcepiſſe boc idẽ habet᷑ a magi⸗
ſtro.ij.ſen.xxiij.di. äperk Job.xxxiij. cõſumpta ẽ ca⸗
ro mea. Glo.primꝰ homo ante peccatũ neq; ſtultus ne⸗

q; lapiẽs fuit.( Stẽ diſtiguit᷑ natura angelica ab aĩa hu⸗

mana:quia illa creata ẽ plena ſoꝛmis.hec autẽ nata eſt
in corꝑe ꝑfici.vnde facta ẽ ſicut tabula raſa.Si igit᷑ aĩ⸗
ma ade codita ẽ plena cognitiõe ⁊ multitudie formarũ.
ergo videt᷑.ꝙ anima eiꝰ nõ ſit eiuſoẽ ſpeciei cũ animabo
alijs. ¶ Itẽ duplex ẽ rationalis creatura angelica 2 bũa
na. angelica natura in omnibo eiꝰ ſuꝓoſitis fuit predi⸗
ta eadẽ ſiue cõſimili illuſtratiõe ſciẽtie ⁊ cognitionis in
ſuo exitu in eſſe.omnes eni angeli in ſui cõditione predi
ti fuerũt ꝑfectione ſciẽtie.a ſimili videt᷑ de humana cre⸗
atura.ꝙ in omnibus ſuppoſitis debuit eſſe predita cõſi⸗
mili illuſtratiõe ſciẽtie ⁊ cognitiõis.⁊ ita omnes homi⸗
nes debebãt in orto primo eſſe ſapiẽtes.ergo cũ poſteri
ade in oꝛto ſuo ſũt ignoꝛãtes ⁊ ſtudio ⁊ diſciplina ꝑ tem
poꝛis interuallũ ꝓficiant. videt᷑ ꝙ ſimiliter fuit de illo.
e põſio.q; adã ab exordio ſue cõditionis ſicut vult
hugo.⁊ magiſter ſen. habebat ſciẽtie complementũ.⁊ G
cõueniebat. tum pꝛopter comꝑationẽ ipſius ad pꝛinci⸗
pium ſuũ ab ipſo colendũ.tũ pꝛopter comꝑtioneʒ ad ge
nus ex ipſo pꝛopagãdũ.tũ ꝓpter comꝑationẽ ipſius ad
genus animaliũ ab ipſo gubernandũ. Prio ergo ſᷣm cõ
parationẽ ipſius ad ſuũ principiuʒ decuit fieri ſcientia
com pletũ.Si eni decet deũ opera ꝑfecta facere.quãato⸗
magis ipſum natura decuit facere perfectũ.a q;'tum ad
eius premiũ.⁊ q;tũ ad eius bene eſie.Fᷣm ꝙ exigebat ſia⸗
tus natuꝛe.qui oꝛigo omniũ ſiue generis.⁊ quodãamodo
eſt finis omniũ.⁊ quia factus erat ad deũ colendum.le⸗
ges diuinas ſcire debuit.ſpᷣm quarũ obſeruationẽ poſſʒ
Deo placere.⁊ ĩ via moꝛũ recte ambulare.Scðo ꝑ cõꝑa⸗
tionẽ ad genꝰ humanũ ex ipſa ꝓagandũ. ſi eni ipſe con
ditꝰ ẽ. vt quaſi eſſet paterfamilias in tota domo ꝑadiſi
terꝛeſtris.⁊ optime ſedet ſapiẽtia ⁊ ſciẽtia in genitoribo
vt exempla prebeãt poſteris recte ambulãdi? ſequendi
ſe.indubitaãter decẽs fuit.vt deus hominẽ pꝛimũ tonus
hnmani generis patrẽ pꝛincipiũ ⁊ ſeminariũ ᷣm poſſibi

litatẽ nature ⁊ exigentiã eiꝰ faceꝛe in cognitiõe peꝛfectũ.
Kercio per comꝑationẽ ad genꝰ animaliũ regendum

e
Gaty
onſe⸗
ſcien
ſa⸗
uad

tſei⸗
ndo
pri
ſn
rili
Em
och
blin⸗
Nd
i
het
n
i
de
e
gu
igo
irn⸗
agi
cd⸗
ne⸗

et

agi⸗
—
1.

di⸗
in
edi
wre⸗
ſi⸗
ni⸗

lemn
lo⸗
vvlt

ci⸗
ge
40
5
ie
10
40

¶ LNneſtio

ipſum decẽs erat ⁊ ydoneũ.ſi enim deꝰ bominẽ pᷣpoſue⸗

rat ceteris beſtijs ⁊ animalibo vt ad nutũ eiꝰ cetera obe
dirent. ſicut nõ decet ſapientẽ dominũ curã rerũ ſuarũ
ſtulto gubeꝛnatoꝛi cõmittere ſed prudẽti.qm̃ acceptꝰ eſt

regi miniſter ĩtelligẽs ſicut dicit᷑ i ꝓuer.xiij. ſic non de⸗
cuit deũ facẽ hominẽ nõ ĩtelligẽtẽ ſᷣ itelligẽtẽ ↄgnoſcẽtẽ.

vt ſciret ꝗd vnicuiq; expediret.qð ⁊ fecit.cuiꝰ ſignũ ẽ.

adã omnibo nomĩa ĩpoſuit.⁊ hoc fuit eiꝰ nomẽ quoda⸗
dai prio nomĩauit.quod certe recte facere nõ potuiſſʒ.
niſi omniũ naturas ꝓpꝛietates a prima cõditione co⸗
gnouiſſet. Vñ Hugo idcirco ipſe cꝛeatoꝛ nõ a ſe aut ab
angelo aliquo ſingulis quibuſq; aĩalibo.ſed ab bomine
nomia foꝛmari voluit.vt maniſeſte oſtẽderet.q ſingulo
rũ naturã ⁊ vſum ⁊ officia.ex inſita ſibi hõ ratiõe agno
uit. que enĩ ꝓpter illũ creata erãt ab illo regẽda 2 diſpo⸗

nẽda erãt.⁊ idcirco horũ omniũ deus illi ⁊ ſciẽtiam tri

buit ⁊ ꝓuidentiã religꝗt.ſuꝑ oẽs has ratiões ẽ rõ ex ꝑte
ſtatus.qꝛ cũ hõ ĩ ſtatu ſuo deberet eſſe rectꝰ ⁊ expediẽs
in actibo affectꝰ vt nõ claudicaret.expeditꝰ ⁊ rectꝰ eẽ de
buit in cõſideratiõibo ĩtellectꝰ.hoc autẽ ẽ ꝑ ſciẽtie cõple
mentũ.⁊ ſic vt rationibo pᷣdictis agaꝛct. decebat ſapiẽ⸗

tiam diuinã facere hominẽ ĩ ſciẽtie cõplemẽto.¶ Ad il⸗

☚

lud qð primo obijcit᷑ cõtra hoc ꝑ glo.q dicit.ꝙ primus
hõ neq; fuit ſtultꝰ neq; ſapiẽs.dicendũ ꝙ intellectꝰ glo.
nõ eſt illũ caruiſſe ſciẽtia vel ſapiẽtia ãte peccatũ.⁊ poſt
peccatũ fuiſſe ſapientẽ.ſed ĩtellectꝰ eſt ipᷣm q;tum ad con
ſiderationẽ actꝰ peccati.⁊ ad cõmiſſionẽ eiuſdẽ.neq;ʒ fu⸗
iſſe ſapientẽ neq; ſtultũ.ſapientẽ nõ quia hoꝛũ obſt erua⸗
tione nõ cauit ſibi.ſtultũ nõ.qꝛ nõ ignoꝛãs peccauit.⁊ B
videt᷑ ex verbis glo.que ſunt.hic nota eũ ante peccatum
neq; ſapientẽ neq; ſtultũ fuiſſe.neq; ſapienter neq; ſtulte
peccaſſe.ſapiẽs enĩ ẽ.q obſernatiõe peccati agẽda vel vi⸗
tãda nouit.ſtultꝰ vᷣo ꝗ ſeruãda vel vitãda ignoꝛat.¶ Ad
hoc qð obijcit.ꝙ natura angelica diſtiguit᷑ ab aĩa hua⸗
na ꝑ hoc.ꝙ illa creatura ẽ plena foꝛmis ⁊c. Dicẽdũ ꝙ;
hec itelligẽtia angelica ẽ plena foꝛmis.⁊ de natura illiꝰ
ẽ.eo eni ꝙ nõ ẽ nata vniri alicui coꝛpi.nõẽ nata in cor⸗
poꝛe ꝑfici.neq; ꝑ ꝓgꝛeſſum a cognitiua exterioꝛi ad ĩte⸗
riores. ab ĩterioribo ꝓrimis ⁊ medijs ad primã ſim⸗
plicit ⁊ ſupremã.ĩ cognitionẽ exterioꝛẽ ꝑuenire.ſʒ pfici
tur iᷓtũ ad cognitionẽ actu plenitudie ſcientiarũ ĩ ſui cõ
ditioe impᷣſſarũ. autẽ aĩa ade fuit cõdita ĩ plenitudi⸗
ne ſpecierũ.hoc nõ fuit illi naturale ſiue ex ſua natura.
ſz ex gratia ſuꝑaddita.ſ.gratis data.vñ hoc nõ facit.q;
aĩa ade ſit eiuſdem ſpeciei cũ natuꝛa angelica ex ſui na⸗
tura.ſʒ alĩa ade ex gꝛatia ſuꝑaddita. eq; hoc iterũ fa⸗
cit animã ade alteriꝰ nature ꝙᷓ ſint alie aĩe.ſicut.n.neq;
arboꝛes que ſtati ĩ ſua ꝓductiõe fuerũt plene fructibus.
fuerũt alteriꝰ ſpeciei qᷓ ille que ꝓcedũt mõ ſᷣm tẽꝑis diu
turnitatẽ ⁊ varietatem ¶ Ad illud qð obijcit. ꝙ angeli⸗
ca natura in omibo ſuppoſitis fuit pᷣdita ↄſimili illuſtra
tione ſciẽtie ⁊c. Dicẽdũ nõ ẽ ſimilis comꝑatio primi
homiĩs ad alios.q ẽ angeloꝛũ adinuicẽ.primus hõ eꝛat
origo ⁊ principiũ ſemiariũ omniũ hominũ. ꝓpteꝛ qð cõ
ueniebat ipᷣm creari ꝑfectũ qᷓtũ ad ea que reqrit ꝑfectio
nature.⁊ q;um ad coꝛpꝰ.⁊ qtũ ad animã ſicut ſupꝛa ta
ctũ ẽ.pᷣterea vt ex dictis patet.plures ſũt rõnes. q̃re pri
mus hõ creari debuit ĩ cõplemẽto ſciẽtie. quaruʒ nulla
eſt. ꝙ creati ab ipſo debebãt in cõſimili ꝓcreari comple
mento.vt patet intuenti.

lembꝛum ſecundum

Equit᷑ de cognitiõe primi homĩs q;tum ad
cognoſcibilia.tã de cognitione creatoris q;
de cognitiõe creature.Sʒ quia ſupra tactũ
ẽ de cognitiõe creatoꝛis qtũ ad illã que ẽ fi

. dei.qũe ẽ cũ cognitione enigmatica vbi determinatũ ẽ.
A nõ habuit illã que ẽ enigmatica. Inquiret᷑ de cognitt
one creatoris quattuoꝛ. Primum eſt.ſi cognouit deum
2in ſpecie ſiue facie ad faciem. Scðm eſt. ſi vognouit euz

xcviij.

cum ſpeculo creature.Tercium ſi proſeciſſet in cogniti
one.Quartũ.vtrũ poſſet in cognitione erꝛare.

rticulus pꝛimus

Dprimũ quo querit᷑ſi cognomit deũ in ſpe⸗
cie ſiue ſacie ad faciẽ. Oꝛ ſic videtur. Diẽ.n.
ugo de ſacra. cognouit creatoꝛẽ ſuũ nõ ea

ognit ione 12 mõ accedẽtibus abſens fide querit᷑.ſʒ ea

que tunc ꝑ pꝛeſentiã contẽplationis ſcienti manifeſtus
cernebat.ſed cernere deũ manifeſtũ eſt cerneꝛe euʒ facie
ad faciẽ. ¶ IOtem exo.xxxiij.loquebat᷑ dominꝰ ad ANoy
ſen facie ad faciẽ ſicut ſolet homo ad amicũ ſuũ.ſʒ mul

to excellẽtioꝛ fuit ſtatus ade ante lapſum qᷓ; ſtatus moy

ſi.ergo videt᷑ ſi videbat᷑ a moyſe facie ad faciẽ. ꝙ fortio

ri ratione ab adazʒ. Si dicitur.ꝙ illa viſio fuit in ſubie⸗

cta creatura.Contra.numeri.xij.palam ⁊ non per ſigu
ras ⁊ enigmata deum videt. Itein ſicut habetur a da⸗
maſ.⁊ alijs orthodoxis.Adam nõ ſoluʒ fuit conſtitutꝰ
in ꝑadiſo corpoꝛali imo ⁊ in ſpirituali qᷓtum ad mẽtis
delitias.vnde deo fruebatur ſicut dicit Oamaſ.ſed ſꝛui
deo non poteſt quis niſi viderat eum in ſpecie ergo ⁊c̃.
Ytem adam ante lapſum deum in ſe ⁊ imediate ama⸗
bat. ergo ſi ita facilis eſt intellectus ad cognoſcendum.
ſicut affectus ad amandum per naturã. videtur ꝙ ſicut
deum in ſeipſo amabat.ita ⁊ in ſeipſo videbat.⸗¶ Item
omnis recta anima deſiderat deũ videre in ſe.ergo adã
in illo ſtatu hoc deſiderabat.Sed vt habetur ab augu.
de ciuidei.adã in ꝑadiſo quicquid volebat facere pote
rat.ergo ſi volebat deũ videre.poteꝛat eũ videꝛe ⁊ vidit.
Item Aug.xiij.de ciui.dei.c.x.ĩ ꝑadiſo nõ deerat ꝗc⸗
qᷓ quod bona voluntas adipiſceret᷑.ergo cum viſi ionem
dei in ſe adipiſcitur bona volũtas ⁊c.¶ Item mẽte hua⸗
na nihil deo propinquius eſt.marime quãdo ẽ imunis
ab omi culpa ⁊ pena. ſed talis fuit mẽs ade ante culpã.
neq; oculus mẽtis aliquã babebat nubẽ obſcuritatis.G
videt᷑ ꝙ in ipſum deũ imedigte poterat figẽ aſpectũ.qð
eſt videꝛe deũ in ſe. ᷓ ecrla Erarzrid 125 vide
bit me hõ ⁊ viuet.hoc intelligit᷑ de vita animali. ſʒ adã
ante lapſum viuebat vita aĩali.ergo videre deũ nõ pote
rat.¶ Itẽ Yoh.j.deũ nemo vidit vnqᷓ niſi vnigenitꝰ ⁊c.
Si ergo nullus vnqᷓ vidit deũ ⁊ maxie ante aduentum
xpᷣi.e rgo nec adã. Itẽ viſio dei in ſpecie ẽ tota merces.
ergo qui viſionẽ dei habet ĩ ſe.habet totã meꝛcedem ſeu
plenã.⁊ ꝗ hoc hʒ plenã gloꝛiã hʒ. nullꝰ talis põt cadeẽ.
ergo ſi adã cecidit ⁊c.¶ Itẽ lux increata ꝑfecta delecta⸗
tione delectat aſpiciẽtes.ergo ſi adã illã ſummã lucẽ a⸗
ſpexiſſet.ꝑfecte ĩ ea delectatꝰ fuiſſet.ᷓ nũqᷓ ab ea aueꝛti
cõſenſiſſet.. Itẽ ſtatꝰ vie ⁊ ſtatus patrie ſunt diſtincti.q̊
pari ratiõe ⁊ viſio vie ⁊ viſio patrie.ſed adã fuit viatoꝛ.
ergo nõ videbat viſionẽ patrie que ẽ viſio dei ĩ ſe. ¶¶ IJItẽ
quedã ſunt media ad idẽ generalioꝛa.ſ.talia cognoſcẽs
ſuꝑ cognoſcibile hʒ potẽtiam qᷓ;tum ad illud ꝑ quod co⸗
gnoſcit.ĩtellectus creatꝰ nõ põt ſuꝑ lucẽ increatam ĩ ſe
quãtumcũq; eleuet᷑ ꝑ gratiã.qꝛ illa ſemꝑ ĩ infinitũ exce
dit. eꝛgo ĩpoſſibile ẽ.q; oculꝰ interioꝛ ſiue intellectꝰ ipᷣaʒ
lucẽ increatã videat ĩ ſeipſa.¶ Itẽ cognoſcẽtis ad ↄgno⸗
ſcibile dʒ eſſe ꝓpoꝛtio.⁊ maxĩe in cognitiõe in qua ẽ ma⸗
gna delectatio.Si ergo illius lucis ſumme reſpectu in
tellectus noſtri eſt exceſſus in ꝓpoꝛtionabilis.⁊ tantꝰ vt
nihil additum poſſet ei ꝓpoꝛtionari. quin ſemper er⸗
cedit illum ⁊ in infinitũ.videt᷑.ꝙ nunqᷓᷓ intellectus no⸗
ſter poſſet lucem illam contemplari Eer ponſio. ad
predictorum intelligentiã notandum.ꝙ fere omnes po
nunt cognitionem quam habebat adam de deo.mediaʒ
fuiſſe inter cognitionem ſtatus miſerie ⁊ cognitionẽ ſta⸗
tus glorie.Sed in medio ponendi multa eſt differẽtia.
quidã autẽ innitẽtes auctoꝛitatibo male ĩtellectis ⁊ rõni
bus ſophiſticis direrũt.nũqᷓ ĩ ſe ſiue ĩ ſua eẽntia vidẽi.

nec ĩ via nec ĩ pꝛia.ſuũ tuẽtes eꝛꝛoꝛẽ ꝑ vᷣbũ Cꝛil.dicẽtis.

ipſuʒ qui deꝰ ẽ nõ ſolũ ꝓphe.ſʒ nec etiam angeli vident

ſimiliter ⁊ alijs cõſimilibus auctoꝛitatibus male ĩte lle⸗
ctis.putãtes ꝙ deꝰ iĩmediate.⁊ in ſua eſſentia vide ri ñ
poſſet.pter ĩpꝛopoꝛtionabilitatẽ lucis increate ad ocu
lum mentis create.ſed dicũt.ꝙ deus per quaſdã lumiĩo⸗
ſas influẽtias ſiue lugubrationes.i.puas luces videri
habet in ſtatu vie.⁊ in ſtatu innocẽtie videbat᷑.⁊ in ſta⸗
tu glorie videt᷑.⁊ in his influentijs dicũt deũ in his ſtati
bus videri magis clare ⁊ minus clare. ᷣm ꝙ deus ma⸗
gis ſe oculo create mẽtis vult cõtemꝑare ⁊ clarioribus
theophanijs oſtendeꝛe.Sed iſta poſitio heretica ẽ necĩ
merito.quia eſt plane cõtra ſacrã ſeripturã.ã prima
Corin.xiij.dicit᷑.tũc cognoſcã ſicut ⁊ cognitꝰ ſum. Et.j.
ioh.iij.videbimꝰ eũ ſicuti ẽ.⁊ alie multe ſunt cõſimiles
auctoꝛitates quibo erꝛor iſte ẽ reprobãdus. Si autẽ vi⸗
deantuꝛ alique auctoꝛitates eſſe ꝓ illis omnes erponen
de ſunt qꝛ loquunt᷑ de cognitiõe cõpꝛehẽſionis qua dici
tur aligꝗo cognoſci totalit.hac autẽ cognitiõe deꝰ ſibi ſo
li cognoſcibilis ẽ.⁊ etiã cõtra rationẽ ẽ.cũ aĩa ꝑfecte nõ
poſſit ꝑfecte quieſcẽ donec ipſam lucẽ increata videat ĩ
ſeipſa.il Itẽ alij dixerũt.q deus a purgatis mẽtibus ñ
ſolũ in patria.ſed etiã in ſtatu innocẽtie ⁊ in ſtatu vie in
ſeipſo videri hʒ.nec ẽ differẽtia niſi in gradibo.qꝛ claꝛiꝰ

2 ꝑfectius in ſtatu glorie videbit᷑. ⁊ minꝰ ꝑfecte in ſtatu

innocẽtie.⁊ mĩme in ſtatu nature laple.differẽtia autem
iſtorũ graduũ venit ex hoc.ꝙ anima ĩ ſtatu glorie ⁊ oĩ⸗
no a ſarcina coꝛꝑis abſoluta.aut oĩno habet corpꝰ ſpiri
tuale.quod nullo mõ ĩpediat ipſam ꝗn poſſit imediate
in deũ tẽdere.⁊ ſᷣm totũ ſuũ poſſe.In ſtatu vo nature la
pſe.qꝛ habet coꝛpꝰ corꝛuptibile ⁊ animale.ĩpedit᷑ ⁊ ag⸗
grauat᷑ ex terꝛena inhabitatiõe.ne poſſit in ipſam luceʒ
itendẽ ꝑfecte. In ſtatu vᷣo natuꝛe inſtitute medio mõ ſe
habebat.qꝛ coꝛpꝰ ade.⁊ ſi ñ eſſet ſubiectũ neceſſitate mo
riendi ⁊ poſſibilitati.erat tamẽ idigẽs alimonijs ⁊ opor
tebat regimẽ ⁊ vegetationẽ ſui coꝛꝑis aliquãdo occupa⸗
ri.⁊ iõ nec a deo excellẽter intuebat᷑ primꝰ homo deũ ſi⸗
cut ſancti intuent᷑ ĩ gloria. nec adeo exilit᷑ ſicut viri ſan
cti intuent᷑ in pᷣſenti miſeria.hãc autẽ potẽtiam ex auto⸗
ritat ibo Aug.volũt elicere cũ dicit in lib.de trini.viij q;
etis in preſenti vita põt homo notioꝛẽ habere deũ ꝙᷓ fra⸗
trem.⁊ docet ĩ eodẽ per contuitũ veritatis ⁊ bonitatis ĩ⸗
tueri deũ.⁊ etiã alubi dicit᷑.a purgatiſſimis mẽtibo cer⸗
nituꝛ.hec autẽ potẽtia nõ ẽ ſuſtinẽda.quia auctoꝛitatibo
ſanctoꝛũ nõ cõſonat.dicit enĩ Dyon.iĩ li.de miſtica theo
logia.ꝙ excellẽtiſſimus modꝰ cõtempladi ẽ ignote aſcẽ⸗
dere.qꝛ nec ipſe moyſes deũ valuit videre.⁊ iõ introdu
ctus dicit᷑ fuiſſe caliginẽ.vñ Oyon.vocat eos indoctos.
qui dicũt ſe noſſe eũ ꝗ poſuit tenebꝛas latibuluʒ ſuũ ⁊c.
Aug. viij. de trini.veritatẽ ipſam qua creata ſunt nõ po
teſt intueri.⁊ loquit᷑ de cognitiõe in via. Et Grego.dic.
ꝓ quantũcũq; mens ĩ contẽplando ꝓſecerit.nõ puenit
ad contuitũ dei.⁊a cõiter doctoꝛes in hoc cõcordant.ĩtel
ligẽtes illud quod dicit apoſtołꝰ.q qᷓdiu ſumꝰ ĩ hoc cor
poꝛe ꝑegrinamur a dño.⁊ per fidem ambulamus non ꝑ
ſpem.ij.Coꝛin.v. Vnde ſique auctoꝛitates id dicere in⸗

ueniantur.qꝙ deus ab homine videtur in pꝛeſenti cer⸗

nitur.nõ ſunt intelligende ꝗ videtur in ſua eſſentia. ſed
ꝙ in aliquo effectu interiori cognoſcitur. niſi foꝛtaſſis ĩ
his qui rapiunt᷑ ſicut eſtimatur fuiſſe in paulo qui qua
dam ſpecialitate priuilegiata ſtatũ viatoꝛũ in via ſuper
grediuntur.vbi nõ aliquid agũt ſed ſoluʒ agunt᷑.¶. Alij
aute ponunt.ꝙ in patria videtuꝛ deus ĩmediate ⁊ plene

ſiue ꝑfecte qtum eſt ex parte vidẽtis.in ſtatu miſeꝛie me

diate 2 diminute. In ſtatu innocẽtie medio modo ſcilicʒ

ĩmediate ⁊ diminute. diminute dico in ſtatu innocẽtie.
quia plena viſio ⁊ perfecta eſt plena æ perfecta remune
ratio.que adhuc nõ cõpetebat meritis primi bominis.
imediate autẽ quia nullã habebat velaminis interpoſi⸗
tionem. ⁊ hoc videntur ſentire verba Augu.dicẽ.ꝙ co⸗
gnouit homo creatorẽ ſuũ.nõ ea cogninione qua modo
deus a credẽtibns ⁊c.vt ſupꝛa.per hoc ꝙ dicit. ſed ea qᷓ
tunc per pꝛeſentiam coniẽplationis ſcienti manifeſtus

cernebatur inſinuatur nullũ fuiſſe velamen ex pte cõtẽ⸗
plantis.quia tũc eſt pꝛeſentia contẽplati quodammodo
in contemplatione.quando nullum velamẽ ex parte cõ⸗
templantis impedit.qm̃ templũ templo cõiungatur.et
hoc idem vult magiſter.iiij.li.ſen.di.j.c.triplici auteʒ.
dicens.homo qui ante peccatũ deũ ſine medio videbat.
per peccatum a deo abijt.nõ eſt ergo intelligendũ.ꝙ hõ
in ſtatu innocẽtie videret deum in ſua eſſentia ſiue facie

ad faciẽ.ſed in quadã claritate nõ obnubilata.in qua q/

dem claritate longe manifeſtus apparuit ⁊ cernebat᷑ de⸗
us.quaſi in ſpeculo ⁊ enigmate.vnde illa euidẽtia viſio

nis.in quanoã certitudinẽ ſciẽtie inducebat ſᷣm Hugo.

Tenendũ eſt ergo.q; cognitio in ſtatu innocẽtie media

eſt inter cognitionẽ ſtatus gloꝛie ⁊ ſtatus milerie. ſicut

7 locus padiſi medius eſt iter hanc vallem miſerie 2 pa

miam celeſtẽ.⁊ quẽadmodũ paꝛadiſus terreſtis plus ſe
tenet cũñ terꝛa q; cum celo.ſic ade cognitio ſiue ſtatus in⸗

nocẽtie plus ſe tenet ſeu cõformis ẽ cognitione ſtatus pᷣ⸗
ſentio qᷓᷓ futuri. Ande in ſolo ſtatu glorie videbitur deꝰ
imediate in ſui ſubſtantia. vnde rationes inducte pꝛo il
la parte concedẽde ſunt.ꝙ autẽ in ſtatu innocẽtie vide⸗
batur deus mediãte aliquo ⁊c.infra dicetur.¶ Ad illð
quod pꝛimo obijcitur cõtꝛa bec.patet reſpõſio ex dictis.

Yld illud exo.loquebat᷑ deus moyſi facie ad faciẽ. Re

ſponſio pᷣm glo.inter line.q̃ eſt manifeſta viſione.⁊ alia
glo.dicit ſᷣim opinionẽ populi loquit᷑ ſcriptura.qui pu⸗
tabat moyſen loqui oꝛe ad os cũ deo.cũ per ſubiecta cꝛe
aturam quaſi per angelũ ⁊ nubẽ ei loquebatur ⁊ appare
ret.Nam eius ſubſtantiã nec hominũ nec angelorũ ꝗſ⸗
q;ᷓ ſicut eſt videre potuit.¶ Ad boc quod obijcit᷑ de illo.
Qumeri.xij.palã ⁊ nõ per enigmata ⁊c. Dicendum.q;
eſt videre palã in via ⁊ in patria.⁊ eſt differẽs viſio hec
⁊ illa.quod ſic patet.Eſt autẽ videre tripliciter per eni⸗
gma.i.per ſimilitudinẽ obſcurã.⁊ boc viſiõe coꝛpor ali.
Scðdo per ſigurã.i.per foꝛmã a materia. ⁊ ſ nõ a cõdi⸗
tionibus maierie abſtractã.⁊ hec eſt viſio per imaginẽ.
i.ꝑ formã ſpualem que dicit᷑ imago. quia ductiua eſt in
aliud cuiꝰ eſt foꝛma vel ſpecies. Lercio mõ ẽ videꝛe viſi

one itellectuali.⁊ ẽ viſio itellectualis.cũ aliqð mẽte con⸗

ſpicimꝰ.nõ ꝑ imagines. ſſʒ ſicut habet᷑ ĩ ꝓlogo Apoca.
Sic autẽ videre eit videre palam in via.Fᷣm ꝙ poſſibile
eſt. Videre autẽ per ſpeciẽ hoc ẽ videre ſine medio ipßam
lucem ſpiritualem per ſpeciem que ipſa eſt. eſt videre in
patria palam.vidit ergo moyſes deũ palam.i.viſiõe in
tellectuali.Si obijcitur ꝙ videre aliquid viſione intel⸗
lectu ali.eſt videre aliquid ſicut ẽ.ergo moyſes vidit de
um ſieut eſt. hoc eſt per ſpeciẽ. Dicendũ. ꝙ ẽ videre ſicut
ẽ duobus modis.vno mõ ꝑ ſpeciem.⁊ hoc mõ neq; moy
ſes neq; primꝰ homo vidit deũ.Alio mõ ꝑ effectũ. veꝛbi
gra.E ſt itelligere illũ pᷣſentem anime.nõ ꝑ imaginẽ ali
quã.ſed per aliquã inſluentiã que ẽ ab ipſo ſolo ⁊ imme
diate.vt in maniſeſtatiõe alieniꝰ veritatis. vel infuſiõe
alicuiꝰ ſuauitatis.vel ex aliquo inconſueto eſectu.ex qͥ
euidenter cognoſcit᷑ bonitas vel ſapiẽtia dei eniciẽtis vi
operãtis.⁊ hoc modo poterat videre deũ ſicut ẽ.¶¶ Ad h̊
quod obijcitur ſcilicet ꝙ fruebatur ⁊c.Dicendum.ꝙ eſt
fruitio vie ⁊ patrie. Primus homo in ſtatu illo nõ frue⸗
batur deo fruitione patrie que requirit viſionẽ ſiue ſpe⸗
ciem.ſed vie.mõ tamen perffectioꝛe qᷓ; iuſti poſt lapſum.
quia peꝛfectius adherebat deo nullo exiſtente impedim̃
to diuiſionis in ipſo quod reuocaret vel retardaret ipᷣm
ab aoherẽtia perfecta.¶¶ Ad illo quod obijcitur.ꝙ ama⸗
bat deum inmediate ⁊c. Oicendñn ꝙ nõ eſt ſimile.amoꝛ
enim ſicut vult Merñ.multo plus ſe extendit qᷓ viſio.ſo
la enim eſtimatione ſequit᷑ dilectio.⁊ ipſe etiam dicit in

libro de amoꝛe dei.ꝙ vbi deficit intellectꝰ. ibi ꝓficit af⸗

fectus.Et ratio huius eſt.quia viſio eſt ſolümodo rei pᷣ⸗
ſentis.ſed delectatio nõ ſolummodo rei preſentis.ſ̊ etiã
abſentis.preterea.viſio hbuiuſmodi nõ dicit qualemcũ⸗
q; modũ cognoſcendi.ſed moduʒ cognoſcẽdi completũ.

DBilectio vᷣo ⁊ perfecta poteſt eſſe ⁊ inperfecta.iõ quis

—

⸗

keei⸗
lretr
htez.
tbat.
Pho
beie
gg⸗
viſio⸗
go.
lia
ſcut
pa
aſe
in⸗
ß⸗
de
oil
dice⸗
1is

Vpatrie.
dus vide

Mueſtio

ĩmediata ſit dei dilectio in via.nõ tamẽ oʒ . ꝙ viſio ſiue
cognitio ſit imediata.¶ Ad aliud quod obijcit᷑ . ꝙ deſi⸗
derabat videre deũ ac. Dicendũ.q deſiderabat videre
deũ.eo mõ quo ratio recta dictabat.nõ enĩ dictabat.ra
tio recta eũ in ſtatu illo debere deſiderare illã viſionem
que eſt ꝑ ſpeciẽ.que ẽ ꝑfecta meꝛces bonoꝛũ.ſed illa que

itellectualis dicit᷑. qua reficiebat᷑ ⁊ delectabatur.ſᷣm ꝙ;

ſtatui illi cõpetebat.hac ergo viſione deſiderabat vide⸗
re deũ in ſtatu illo.qꝛ q eſt ꝑ ſpeciẽ deſidera bat videre ĩ

ſtatu glorie ſiue vltime beatitudis. Et ꝑ h̊ patet reſpõ

ſio ad aliud quod ſequit᷑.ꝙ in ꝑadiſo non aberat quicq̃
quod bona volũtas adipiſcet᷑ ⁊c.quia bona volũtas di

cit᷑ illa q ẽ oꝛdinata ſm dictamẽ ratiõis recte. ¶ Ad hoc

quod obijcit᷑.ꝙ in ſtatu illo nibil erat ꝓpinquius mente
humana ⁊c̃.dicendũ.qꝙ reuera nihil erat ꝓpinquiꝰ iu⸗
xta quod exigit ꝓpinquitas ſtatꝰ nature. quia nihil ſᷣm
eſſe naturale erat ꝓinquius.nõ tamen erat in illa pro⸗
pinquitate quã requirit ſtatus glorie.vnde erat in ꝓpi⸗
quitate quadam ꝓmouẽda nihilominꝰ ad ꝓpinquitatẽ
viterioꝛẽ.erat enĩ in ſimilitudine gratie.ſed perducẽda
eꝛat ad deifoꝛmitatẽ gloꝛie.in qua nõ ſoluʒ aſpiceret di⸗
uinũ affectũ.ſed etiã ipſum vultũ deſideratũ.illa autem
pꝛopinquitate in qua erat adã in illo ſlatu nõ potuit a⸗
ſpectus mẽtis illiꝰ ĩmediate figi in lucẽ eternam. ¶ Ad
duo vltimo obiecta ꝓ alia ꝑte.quia illis medijs conclu⸗
ditur deũ in nullo ſtatu videri per ſpeciẽ ſiue 'm eſſenti
am.reſpondendũ ẽ.XK primo ad illud quod obijcit.ꝙ co⸗
gnoſcens habet potentiã ſuper cognoſcibile ⁊c. Dicen⸗
dum.qꝙ onima in vidẽdo deũ nõ agit in deũ.vñ non ẽ ne

ceſſe ꝙ ſit potẽs ſuper cognoſcibile.Añ ſicut viſio mate

rialis potius ẽ in ſuſcipiẽdo qᷓ in agẽdo.⁊ maxime cũ vi
dit lumẽ vel luminoſum.quia tũc videt᷑ ꝑ ſe in tranſinit
tendo.ita ẽ in ꝓoſito. Ad illud quod ſubiungit᷑.ꝙ in⸗/
telleciꝰ creatus nõ põt in lucẽ increatã que eſt infinita.
Dicendũ.ꝙ licet lux illa fit ĩfſinita.tamẽ qꝛẽ in ratione
finis ad quã vt ad ſuũ optimũ oꝛdinatꝰ ẽ intellec tus hu
manus.põt in illã ſicut ꝑfectibile ſiue poſſibile in ſuum
finẽ.nõ tamẽ inqtum eſt infinitũ.ſed inqtum eſt finis.
Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ cognoſcẽtis ad cognoſcibile
debet eſſe ꝓpoꝛtio ⁊c. OGicendu.ꝙ in viſione dei nõ reꝗ⸗
ritur ꝓpoꝛtio quãtitatiua ſcilicet qᷓtum ad infinitatẽ.ſʒ
ſufficit cõfoꝛmitas ſimilitudis expꝛeſſe.ſᷣm eius maioꝛẽ
⁊ minoꝛẽ ꝑticipationẽ erit oꝛdo in gꝛadibus premioruʒ
in gloꝛia.ꝓortio autẽ requirit᷑ vbi excellẽtia rei viſibit᷑
oſtedit vel obtũdit.Añ aliqm poſuerũt videri deũ ꝑ me
diũ deducens ſiue contem ꝑans.ne pro excellẽtia lucis
obtunderetur acies intellectus. ⁊ potius deijceretur qᷓ

ſenſificaretur.ſed hoc ponere nõ eſt ſanum.nec babet ra

tionem.quia lumen illud potius elſi ſaluatiuum qᷓ cor⸗
ruptiuum.vnde excellentia in nullo obeſt.ſed potius cõ
fert.⁊ pax ⁊ gaudiũ.⁊ lux illa ſuperat omnem ſenſum.
ideo homo totus vndiq; completur vt nihil aliud que⸗
rat.ſed potius abſorbeatur ipſa noſira intelligentia ab
eminẽtia lucis.ſicut ⁊ ipſa noſtra affectio a torꝛente vo⸗
luptatis. Vtrum adam cognouit deum per ſpeculum
creature.

rticulus ſecundus

Ad ſecundũ quo querituꝛ.vtrum Adam co⸗
gnouit deum per ſpeculum creature. E ſic
videtur. quia alius eſt ſlatus vie. alius ſtatꝰ
ſimiliter modus videndi alius 2 alius. ſed mo
ndi qui eſt patrie eſt ſine medio.⁊ modus vidẽ⸗
di qui eſt vie eſt per medium. medium autem illud non
eſt aliud qᷓ ſpeculum creature.ergo ⁊c. ¶ Jtem Dama.
ij.lib.hunc poſuit in ꝑadiſo ⁊ intellectuali 2 ſenſibili.ĩ⸗
ſenſibili enim ſuper terꝛam dictabat᷑ corpoꝛaliter. ani⸗
maliter cum angelis cõuerſabatur ⁊ diuinis intelligen⸗

77 6

tijs ⁊ his nutriebatur nudus ſimplicitate. artificialis
vita ad ſolum conditoꝛem per creaturas induebatur. 2
eius contemplatione voluptabatur. Kontr .vilio ꝑ
ſpeculum eſt per medium.tunc autẽ nihil erat deo con⸗
iunctius vel imediatius anima humana. maxime qtuʒ
ad illam partem qua contemplabatur deum. maxime in
ſtatu illo in quo nõ erat nubes vel relamẽ aliqð in ani⸗
ma de merito peccati. ergo anima ſeipſa ſpeculabatur
deum.non manuductiõe ſpeculi alicuius.ergo ꝛ⁊c. Hoc
idem videtur per verbum magiſtri.iiij.ſenten.di.j.dicẽ
tis.homo ante peccatũ ſine medio denm videbat. 4! IJtẽ
quanto aliꝗd expreſſius repreſentat aliquid.tanto ma⸗
nifeſtius ducit in cognitionem illius.⁊ quanto minꝰ mi⸗
nus.ſed anima humana ſiue homo expreſſiſſime deũ re⸗
preſentat.⁊ maxime qᷓ;tum ad mentem qua intuetur de
um.que eſt erpreſſiſſime imago eius. ergo mani⸗feſtiſſi⸗
me ducit in cognitionem eius.ergo ſeipſo luculentiꝰ vi⸗
deret deum ꝙ; manuductione alicuius creature. maxĩe
ſi eſet omnino abſq; velamine ⁊ obnubilatione quã cõ⸗
traxit ex corꝛuptione carnis.qualis fuit anima adeĩ il⸗
lo natu.ergo ſi quanto eſt ſtatus nobilioꝛ. tanto limpi⸗
dius videtur deus.⁊ tanto aſſurgit oculus mentis ad
modum videndi altiorẽ ⁊ perfectioꝛẽ. didetur ꝙ in illo
ſtatu tam nobili oculus mentis primi hominis aſſurge⸗
bat ad intuitum illũ pꝛo poſſe ſuo.qui fuit nobilioꝛ ⁊ ꝑ⸗
fectioꝛ.⁊ ita nõ conuerte bat ſe ſiue delectabat ad viden
dum deũ per cꝛeaturas infeꝛioꝛes.eꝛgo ⁊c.¶ Item habe
tur ab Anlſel. in monolo.qui dicit. certum eſt quia ꝑ il⸗
lud magis ad cognitionẽ eius acceditur.quod illi ma⸗
gis per ſimilitudinem pꝛopinquat.quicꝗd enim iter cꝛe
ata conſtat illo eſſe liberius.id neceſſe eſi eſſe natura pᷣ⸗
ſtantius quapropter id quod per maiorem ſimilitudi⸗
nem plus mouet ⁊ innat mentem indagantẽ ſumme mẽ
ti pꝛopinquare.⁊ per excellentioꝛẽ creatam eſſentiã. plꝰ
docet quid de creante mens ipſa debeat eſtimare. pcul⸗
dubio.itaq; tanto altius creatꝛi eſſentia cognoſcit᷑ quã
to per propinquioꝛẽ ſibi creatuꝛã indagatur. Ex hoc vi
detur.ꝙ ſi primus homo vel quicunq; alius conuertiſ⸗
ſet ſe ao inſerioꝛa ſe.ad deum ſpeculandum elongaſſet
ſe ab eiuns cognitione.quod eſſet inconueniens ĩ ſtatu il⸗
lo.¶ Reſpondendum.ad euidentiam eorum q̃ hic que⸗
ſita ſunt i ota.ꝙ multiplex eſt viſio.quedam eſt eniʒ fi⸗
dei.quedam intellectualis ſiue contemplatiua.quedaʒ
per aparitionem in creatura.quedam per apertam vi⸗
ſionem. Prima eſt gratie cõmunis.ſcda eſt gratie excel
lentis.tercia gꝛatie ſpecialis.quarta eſt gratia conſumã
tis ſiue perfecte.diſtinctio enim iſtoꝛum modoꝛũ ſic ha⸗
betur. omne quod cognoſcitur cognitione intellectiua.
cognoſcitur per aliquid preſens intellectui.⁊ voco hoc
preſens ſᷣm ꝙ vocat Aug.quod pꝛeſens ẽ intellectui ad
videndum.pꝛeſens vᷣo intellectui poteſt eſſe per manife⸗
ſtationem factam per verbum.per effectum. per ſignuʒ.
per ſpeciem.preſens autem fit deus intellectui per ma⸗
nifeſtationem factam.per verbum in viſione fidei.ꝑ veꝛ
bum dico duplex ſcilicet expreſſionis vocalis ⁊ inſpira
tionis.i.exterius ⁊ interius.ꝙ autem deus ſit trinitas
vnus.hoc ego credo dei ſilio qui hoc enarꝛauit ⁊ pre⸗
dicauit.⁊ ſpirituiſancto qui hoc inſpirauit.ꝙ enim cre⸗
dimus debetur auctoꝛitati ſicut dicit NRug. de vtilitate
credendi. Per manifeſtationem autem in effectu ſit pꝛe
ſens in vilione contemplatiua ſiue ſpeculatiua. per hoc
enim ꝙ deus eſt preſens.in effectu pꝛoprio videt anima
deum.non in ſua eſſentia vel ſpecie. ſed ĩ aliquo effectu
gratie ſiue influentie quam in le per experientiam ſenſit
⁊ hoc viſione contemplationis ſiue ſpeculatiõis.que tã⸗
to eſt enidẽnoꝛ.quato erfectu diuine gr̃e magis ſentit in
ſe hõ.vi quãto etia meliꝰ ſcit ↄſideraꝛe deũ ĩ exteꝛioꝛiba
creaturis. Per maifſeſtationẽ ĩ ſigꝰ fit pñs ĩtellectui ĩ vi
ſiõe apariiõis.hac viſiõe viait abꝛahã deũ qñ tꝛes vidit

2. ——

vnũ adorauit.Geñ.xix. Hec aꝓparitio ſolet fieri ĩ ſub

iecta creatura.que ipſum deuʒ glorificat.⁊ ſic ſpirituſ-

ſanctus apparuit in colũba Math.ij. Per manifeſtati⸗
onem in ꝓria luce ſit preſens ĩtellectui ĩ viſione apeꝛta
ſiue ꝑ ſpeciẽ qua videt᷑ deus facie ad faciẽ. Preter hos
modos vidẽdi deũ qui ſunt a gratia.eſt modꝰ quidã na⸗
turalis.ſ.per ſpeculũ creaturarũ.naturalis dico.quia
cognitio exiſtẽdi deũ naturaliter inſerta ꝑ hbũc modũ in
actu ꝑducitur.dicit eni Dama.omnibo cognitio exiſtẽ⸗
di deuũ ab ipſo naturaliter inſerta ẽ.cognitio autẽ iſta ſi
ue viſio duplex ẽ.ſ.ꝑ cõſiderationẽ ⁊ relucentiam dei in
imagine.⁊ per cõſideꝛationẽ ⁊ relucentiã inueſtigio.vñ
Hugo de ſacra. Ratio humana duplici iueſtigatiõe de
uin depꝛehẽdit.ꝑtim videlicet in ſe. ꝑtim in eis que ex⸗
tãt extra ſe.apertiſſime tamẽ dicit᷑ ſpeculũ aĩa ſiue mẽs
rationalis ⁊ efficaciſſime ducẽs ad deũ cognoſcendum.
Vnde Znlel.in monolog.ſicut ſola ẽ mens rõnalis in⸗
ter omnes creatuꝛas que ad eiꝰ inueſtigationẽ aſſurgeꝛe
paleat.ita nihilominꝰ eadẽ ſola eſt ꝓꝑ quã maxime ipſa
met ad eiuſdẽ inuentionẽ ꝓficere queat.omnibo autem
his modis cognouit primꝰ homo deũ ante lapſum.qꝙ vi
ſione hac vltima patet ꝑ verbũ Dama.ſupradictũ.ꝙ vi
ſione fidei patet ex ſupradictie in queſtiõe ð fide illius.
qꝙ viſione itellectuali ſiue cõtemplatiua habet᷑ ab Aug.
ſuꝑ Geñ.ad litt.⁊ in glo.ſuꝑ illud.ij.Geñ. Cũ audil⸗
ſet vocẽ domini deambulãtis ⁊c.dicit enĩ ibi fortaſſis ĩ
trinſecus effabilibo vel ieffabilibus modis deꝰ illis an⸗
tea loquebat᷑ ſicut angelis ĩmutabili veritate illuſirs
mẽtes eoꝛũ.vbi eſt ĩtellectus noſſe ſimul quecũq; ꝑ tem⸗
