caritas perfecta multipliciter poteſt dici.Cum enim ca
ritatis ſit liberare vel ducere in libertatem. pꝛimo qui⸗
dem Em ꝙ oꝛdinat auguſti.gradus liberationis ſuper
illud Johᷣ.viij. Si filius vos liberauit ⁊c. liberat cari⸗
tas a moꝛtali.ſed non dum plena eſt hec liberatio:quia
iterum poteſt cadere liberatus in moꝛtale.Si autem in
tantũ ꝑficiatur caritas vt iam nõ poſſit cadeꝛe in moꝛta
le habens ipᷣamtunc ꝑfectioꝛ eſt qᷓ pꝛius.ſed adhuc im⸗
perfectio remanet: quia poteſt cadere in veniale. ER ſi
adeo perficeretur vt nec in veniale caderet.adhuc non
eſſet plena liberatio: quia remaneret fomes. Sed ad⸗ Prz
10

—˙ - — — — — —— — — —

“
der rt
V

huc extincto fomite adbuc ſupereſt vnus gradus ſcili⸗ Pya

–

NN1

Gr

Solet avet

Mueſtio

cet amotio fomitis ⁊ omnis miſerie.qui gradaus erit in
glia:⁊ tũc demum erit liberatio completa ⁊ plena liber
tas. MPoteſt ̊ dici perfecta caritas ad pñs tripliciter.
Vna ꝓut eſt in ſanctis iam gloꝛificatis.etſi de bac intel⸗
ligeret᷑ infoꝛmatus eſſe ſanctus cum diẽ Dyo. Si aliq̊s
dicis ⁊c.tunc non hʒ dubitatõʒ autoꝛitas dyoniſij.ↄſtat
em̃ ꝙ neq; ſanctꝰ iam gloꝛificatus neq; etiam in pnti vi⸗
ta confirmatus vt nõ poſſit peccare nec veniałr nec moꝛ
tatr.pt᷑ nimis diligere iſta terrena ſiue materialia ⁊ tem
ꝑalia.Alio modo pt᷑ dici ꝑfecta caritas ꝓut etiam eſt h
in bennibo in terra poſitis.⁊ h̊ duplicit.vel ſᷣm actum vł
Fſm habitum.Fm actum cum totalr tlectat᷑ caritas ali⸗
cuiꝰin amplexu ſpõſi.ita vt nihil aliud amplexet/⁊ buic
ꝑfectioni caritatis 'm actum bñ vexꝝ eſt ꝙ oponit᷑ veni⸗
ale. Si em̃ aliꝗs inoꝛdinate diligit aliꝗd licet venialr:
tñ cum deſcendit ad illud ſub deo.iam non totalłr adbe⸗
rebat affectus eius deo.⁊ ita cadit ꝑfectio caritatis qᷓtũ
ad actum. remanere tñ pt qᷓtum ad habitum. De iſta S
ꝑfectõne ſeda q eſt ſm actũ.pr intelligi illud qð dic dyo.
ꝓꝙ ſancti.i.bñtes hanc ꝑfectõʒ caritatis non diligunt ea
qꝗq ſunt ſuꝑ terram. Tercia at᷑ ꝑfectio eſt ſm habitum. vt
vicʒ qñ mens etſi non ſemꝑ ſm totũ affectum ſuum actu
alem dirigat᷑ in um. tñ vt freqnter facit.⁊ apta eſt ad
illud.⁊ huic ꝑfectioni 'm habitum non repugnat qn li.
ar.aliq poſſit moueri motu veniali ᷣm actũ. Uñ bmõi
ꝑfecta caritas non foꝛas mittit veniale. foꝛas tñ mittit
timoꝛem etiam initialem. Etſi querit᷑ quõ hoc ẽ. rñdemꝰ
y quemadmodum dic glo.ſuꝑ illud ps. beati omnes 4
timent dñm.timoꝛ initialis duos hʒ oculos. vnũ adp̃ᷣ⸗
mium reliquum ad penam.qtum ad oculum reſpicien
tem penam ſiẽ quam timet.mittit ſoꝛas ꝑfecta caritas ti
moꝛem initialem.qᷓtum at᷑ ad alium non eijcit ipᷣm ſ cõ⸗
ſummat. reqrit em̃ ꝑfecta caritas vt quẽadmodũ dilige⸗
bat eum ita totaliter hẽbat oculum ad ipſum.cum q dẽ
tollit initialem ꝗ tollit veniale.non ſeqt᷑.eſt em a maioꝛi
ↄſtruendo ⁊ a minori deſtruendo. Nam ſi volumꝰ recte
ↄſiderare.plus opponit᷑ motus ipſiꝰ timoꝛis initialis qᷓ⸗
tum ad oculum quem habebat ad penam ipſi ꝑfecte caꝛi
tati:qᷓ; motus venialis pcti:qð patʒ. motus em̃ caritatis
pfecte erat totalr in drum dvirigi ſiue totatr circa ip̃ᷣm af
fici.ex h̊ auteʒ ſeqbat᷑ non affici circa aliud.qᷓto afficitẽ
anima circa magis diſtans a ſummo bono:tantomagis
diſtat ille motus a motu caritatis ꝑfecte.Sed oſtat ꝙ in
genere eoꝝ q̃ ſunt!qð maxime diſtat a ſummo bono eſt
pena eterna: qꝛ hec eſt q̃ſi ſummum malum ſm ꝙ eſt po⸗
nere ſummum in genẽ mali pene. Vnde a plus diſtat qỹ
qðlibet bonum temꝑale a ſummo bono.qꝗ affici circa pe⸗
nam eter nam timendo ipᷣam plus diſiat a motu ꝑfecte ca
ritatis.qᷓ inoꝛdinate diligẽ ſub deo qð ↄtinet bonum tẽ⸗
ꝑale.ſ̊ pmus motus fuit ipſius timoꝛis initialis q;tum
ad eius imꝑfectõʒ. quam dicebat᷑ foꝛas mittere caritas
fecta.ſecundus at᷑ fuit motus venialis peti. VUnde patz
ꝙ pluſlonge repugnat timoꝛ initialis q̈tum ad illam ꝑ⸗
tem ſui ꝗ eſt timere illam penaʒ:ipſi caritati ꝑfecte q; ve
niale. Vnde non ſeqt᷑ ꝙ ſi foꝛas mittit qdð plus ſibi repu⸗
gnat.ꝙ foꝛas mittat üllud qð minus eſt.vñ etſi ꝑfectam
bñs caritatem nunqꝙᷓ moueat᷑ motu timoꝛis reſpectu pe⸗
ne eterne tñ pt᷑ peccare venialłr. Concedimꝰtñ bene cũ
peccat venialr ſᷣm actum.non hʒ tunc actu motum cari-
tatis ꝑfecte.ſᷣ tñ retinet habitum ipſius ꝑfectõis Pꝛe⸗
terea timoꝛ initialis qtum ad illud qð eſi timere penam
eternam. ꝓ ſe non pr eſſe: niſi vel qũ ninet᷑ de moꝛtali.vel
qñ timet᷑ vt non piene ſit ſatiſfactum. ſ nihil hox in ca⸗
ritate pfecta timet᷑.vnde ptʒ ꝙ non pt hẽe caritas ꝑfecta
ſecum motum timoꝛis initialis qum ad illaʒ ptem. Sʒ
diu in vita iſta eſt qtumcũq; ſit ꝑfecta caritas. niſi de
pãli gra aliter dñs diſpenſet:nihil ꝓhibet gqn aligs inoꝛ
dinatus motus venialis ſiue ꝑ ſurreptõz ſiue alio modo
poſſet ſurgere. 4 Sed adhuc obijcit.diẽ em Augo. ꝙ ſiẽ

ε7g „

gutta aque in camino.ita veniale peccatuʒ in viro ꝑfecto
pᷣ gutta aque non cũ ſtat camino ignis.eꝛgo neq; veniale
cum caritate viri ꝑfecti.quod ſoluitur. ꝙ non facit pfe⸗
cta caritas.vt veniale non ſit aliqũ vel non incidat. ſed
facit vt non duret quemadmodum caminus ignis non
faciebat vt non apponeret᷑ ſibi gutta aque. h̊ facit vt ap⸗
poſita non duret immo citius deſtru at᷑.pfecta eĩ caritas
ſtatim inflammat hominem vt doleat⸗ peniteat. im ꝑfe⸗
cta vᷣo caritas non ſtatim inflammat ad penitentiam de
veniali.ſed dimittit poſi vnum venire aliud. VUnde quã⸗
do ſic aggregant᷑ venialia multa latent in anima ſimul/
fit maioꝛ diſpoſitio ad pſtractionem nec dẽ ſtatim reſur
gere iuſtus a caſu ſuo.

Q neritur poſtea

dicitur Hiere. xlviij. ANdaledictus qui facit opus tei ne⸗
gligenter. alia lr̃a fraudulenter ibi.glo.ꝛego. DBeſidia
p toꝛpoꝛem naſcitur.fraus per pꝛiuatam electationem
illam minoꝛ amoꝛ dei exaggergat:hanc ꝓpzius amoꝛ ſui
excitat. ex quo videtur ꝙ in negligentia operis tei faci⸗
endi minuitur amoꝛ dei.ſed negligentia quoddam veni⸗
ale kes⸗ amoꝛ di ſiue caritas non minui poteſt per

veniale ſed eodem modo minuitur caritas tollitur to⸗
taliter.ſicut enim dicitur commumter.minui non poteſt
caritas niſi totaliter tollatur. aut ſi non ſuſtinetur oppo
ſitõ iſta. ⁊ tamen verum eſt indubitanter ꝙ; eodem quo
minuitur caritas modo. tolli poteſt tempoꝛis ſucceſſio⸗
ne.diminutio enim via eſt ad totalem abiectionem. qua⸗
re erit verum.aut ꝙ veniale non ſiat cum caꝛitate:aut
veniale ſᷣm ꝙ huiuſmodi poteſt tollere caritatem ex toto
quoꝝ vtrumq; falſum videtur. ¶ AVd quod dicimus.ꝙ;
gloſa ⁊ textus illi loquuntur de negligentia moꝛtali ? nõ
veniali.⁊ hoc patet per hoc ꝙ ibi dicitur maledictus.ma
ladictio enim non ſolet comminatoꝛie indici niſi ꝓ moꝛ⸗
tali in ſcriptura.Si ergo queritur quomodo ibi dicitur
minoꝛ amoꝛ dei.dicimus ꝙ amoꝛ ille qui ibi dicitur eſſe
minoꝛ. non accipitur pꝛo amoꝛe caritatis.ſed ꝓ amoꝛe
natur ali ſiue ꝓ amoꝛe voluntatis nature conſentanee.⁊
boc pt minui ꝑ perjm moꝛtale 7 qtum ad actum ⁊ q;tum
ad habitum foꝛte.

neritur poſtaa S. v.

cum moꝛtale ⁊ veniale genere differant 2 ratione pecca
ti. videt᷑ ſimilr ꝙ deletiuum vtriuſqʒ aut ſunpliciter ſit
diuerſum aut ſaltem ſi idem eſt in ſubſta ntia:quo ad di⸗
uerſos effectus ſit deletiuum huius illius.quapꝛopter
ſi gratia eſt deletiua moꝛtalis. aut non erit deletiua ve⸗
nialis.aut non ᷣm eundem effectum ſᷣm quem eſt deleti⸗
uum moꝛtalis. Et hoc concedi ſolet.⁊ ponimus exem⸗
plum tale.ſol ⁊ deſtruit tenebꝛam noctis.deſiruit etiam
nubem aliquando.que etiam nubes etiam erat cum ipᷣo
die. ſed hoc dicitur eſſe ſm duplicem naturam in ipſo
ſole: dicitur enim caler e⁊ lucere.⁊ ſᷣm ꝙ lucet deſtruit
tenebꝛam: Pᷣm autem ꝙ calet diſſoluet nubem. 2 ſimili⸗
ter ſolet dici ꝙ gratia ſᷣm ꝙ illuminans purgans eſt
moꝛtale. ſm autem ꝙ feruens purgat veniale. ¶ Sed
obijcit᷑ qm̃ ſi nubis natura non eſſet humida ⁊ diſſolubi
lis ratione aquoſita tis.ſed ſolum haberet naturam ob⸗
ſeuritatis:non ratione alterius actus expelleret ſol nu⸗
bem ꝙᷓ tenebꝛam. ſed ratione eiuſdem. ⁊ ſi ſ̃m magis 2
minus intenſi.ſed ſicut vult ꝛego.moꝛtale obtenebꝛat
⁊ veniale obſcurat. ergo ſi ſic eſtqratia hec.non pᷣm ali⸗
um actum opꝓponet᷑ veniali ⁊ ſᷣm alium moꝛtali. ſed dif⸗
ferentia erit ſolum ſᷣm maioꝛem ⁊ minorem intenſio⸗
nem eiuſdem octuo Ce nons concedimus dicentesꝙ qᷓ
uis aſſignetur ꝓpoꝛtio inter ſpi ritualia ⁊ coꝛpoꝛalia.⁊
per inſpectionem coꝛpoꝛalium quodammodo manudn⸗
camuur in ſpiritualia: non tamen vſq;quaq; eſt conue⸗
niens vel vnifoꝛmis ſimilitudo que pꝛoponitur inter

Aazes

ek e

¶ Queritur ergo

ſolum in genere/ dicimꝰ g. ꝙ ad dele

coꝛꝑalia 2 ſpiritualia.cum ergo pꝛeponit᷑ ſimilitudo de
ſole materiali ad tenebꝛam ⁊ nubem. ⁊ de ſole ſpũali ad
veniale 2 moꝛtale. bñ eſt ſimilitudo in genẽ ꝙtuʒ eſt ad hᷣ
ꝙ ſic maioꝛ qdammodo vᷣtus ſolis exigit᷑ ad expellendũ
nubem ᷓ; tenebꝛam. qd patzʒ. qꝛ nubes poterat ſtare eti⸗
am expulſa tenebꝛa cum ipſo ſole: ita qd ammodo maioꝛ
actus gre vel gra ad plura extenſa reqrit᷑ ad expulſionẽ
venialis q; ad moꝛtalis expulſionem.ſiẽ iaʒ videbit· bñ
tñ eſt da ꝙtum ad G.ꝙ ſol materialis cã eſt generatõis
nubis.⁊ etiam cã eſt diſſoluendꝭ eandem generatõz. ſol

at̃ ſpũalis.ſ.gr̃a nunqᷓ fuit cã generationis venialis. vñ
etiam nec foꝛte q̊ͥ ad hec ſimilitudo eſt.vt opoꝛteat alium.

eſſe actum qͥ expellit gr̃a veniale 2 qͥ expellit moꝛtale.ſe
eundem ad alia ⁊ alia extenſum foꝛte ſiẽ iam videbitur.
Quod g̊ obijcit᷑ ꝙ ſi ſpẽ vel gen ere dꝛñt veniale ⁊ moꝛ

tale:dẽnt ⁊ eoꝝ eletiua.dicimus ꝙ h̊ non ſegt . qĩ ſicut·

multoꝝ moꝛtalium ſpẽ differentium ſpẽ pĩ eſſe vna dele⸗
tiua ⁊ non coiuſlibet ſua ꝓpꝛia:ita ⁊ moꝛtalis ⁊ venialis
pr eſſe eadem deletiua. ſ differat᷑ ſolutio bui⸗ vſq; polt⸗

modum vbi meliꝰvidebit᷑. .
S.vj.

ratione dictoꝝ.ſi gra regrit ad tollendum moꝛtale ?⁊ ad
tollendum veniale. Itrum maioꝛ regꝗrat᷑ ad tallendum
moꝛtale ꝙᷓᷓ ao tollendum veniale.⁊ econuerſo. maioꝛ
ad moꝛtale minoꝛ ad veniale. videtur ex ratione ꝓpoꝛ⸗
tionis.ſic em̃ ſim pliciter loqndo pcto ogonit᷑ gra.j̊ ma
ioꝛi maioꝛ.⁊ minoꝛi minoꝛ.ſᷣ moꝛtale maius eſt ꝙᷓ; venia
le in genere pct᷑i.¶¶ Sed gᷓ eſt.qm̃ cum aduenit gra q tol⸗

lit moꝛtale.adhuc ſublato moꝛtali remanet veniale.qᷓ vrſi

cx?᷑ q; non tanta ſuſfficiat ad tollendum veniale q̃nta ad
tollendum moꝛtale.¶Zid qð dicimꝰ ꝙ in pcto ſunt duo
cõſideranda:culpa ⁊a pena/ad deletionem culpe in pcto
adulti reꝗrit᷑ gra cum ↄtritione.⁊ h̊ tam in moꝛtalibo ꝙᷓ

in venialibo.cum in reſpectu venialium ſufficiebat foꝛte

ↄtritio in genẽ. reſpectu autem moꝛtalium exigebat᷑ nõ
. Si 9 5. , endum gcqd erat cul⸗
pe ⁊ in moꝛtali ⁊ in veniali cum ↄtritõne debita:minima

ſufficiebat gra vt ita dicam q vna ⁊ eadem. vnde quem

admodum plura moꝛtalia diueꝛſoꝝ geneꝝ potuit vnica
gra delere.ita eadem gra fuit eletiua moꝛtalis ⁊ venia⸗
lis q;tum ad illud ꝙ habebant culpe.vnde nec maioꝛ nec
minoꝛ qtum ad vnum q q;dtum ad aliud reqrit᷑.ſᷣ̊ qꝛ ptꝰ
deletionem culpe erat nibilominus abſoluendus pctoꝛ
areatu pene ꝑ ſatiſfactõnem.ex iſta parte dicimꝰ.ꝙ etſi
Stia eadem ſu fficiat ad tollendum culpam vtrobiqʒ: tñ

ex parte pene maioꝛ ſatiſfactio reqrit᷑ ad moꝛtale ꝙveni

ale. Fm ꝙ diẽ Aug. in encheridion ⁊ hx in ſen.li.iiijdi.
xvj.c.vlt. ꝓ pctis quotidianis bꝛeuibo leuibuſq; ſine
ꝗbo hec vita non ducit᷑ quotidiana oẽo fidelium ſatiſfa⸗
cit.eoꝝ em̃ eſt dicere pꝛẽ nr̃ ꝗ es in celis ⁊c̃.⁊ delet hec oꝛo

minima quotidiana pcta.talis autem ſatiſfactio non ſuf
ficiebat maioꝛibo.Similr autem ⁊ de ipſa ↄtritione dici

mus.ſẽm ꝙ ipſa fuit ſatiſfactoꝛia intra.quemadmodum

alia oꝑa pnie fuerunt ſatiſfactoꝛia er)de ipᷣa inquam co

tritione dicimus.ꝙ maioꝛ debuit eſſe reſpectu moꝛtaliã
ỹ̈ reſpectu venialium.

Qnueritur poſtea S. vij.

poſſibilitate motus venialis ⁊ motus caritatis.hoc ẽ
vtꝝ pñft ſimul ſtare in eodem.⁊ ꝙ in eodem m diuerſas
vires non eſt difficile ꝓbare vt videt᷑.qm̃ ſi diuerſe vires
ſimul pnñt mouere nihil ꝓhibet vt videt᷑. rõnalem ꝑtem
moueri motu caritatis: aliam autem motu inoꝛdinato
ſiue veniali. Sed vlteꝛius eſt.q.vtꝝ ſᷣm eandem vim pñt
ſimul ſtare duo motus.alter ex caaitate.⁊ alter venialis
⁊ ꝙ non videt᷑.iQam ſi vis in q̃ eſt motꝰcaritatis vis ſim
plex eſt. imꝑtibilis eſt.⁊ qð eſt ꝑtibile non ſm ꝑtem ⁊ ꝑ⸗

tem ↄueꝛtit᷑ ad multa. tũc videt᷑ ꝙ nõ poſſit ſimul ↄuerti

ad multa vis iſta.ſᷣ aliter non poterant eſſe motꝰ plurea

ſimul.quare videt᷑ ꝙ non poterant ſimul ſtare motus ve
nialis 1⁊ motus ex caꝛitate in eadem vi. Sed adbuc ſi H̊
eſſet verum.quero vlterius.vtrum in eodem motu poſſʒ
incidere quod eſſet ex caritate.⁊ q; eẽt venialis.vel in eo⸗
dem actu.⁊ adhuc videt᷑ ꝙ ſic.qñq; ponit᷑ ꝙ aliquis pᷣdi⸗
cet ex bona intentõne ⁊ ex caritate.⁊ actus caritatisẽ.
ponat᷑ ̊ ꝙ in aliq̃ ꝑte ſui incidat vana gloꝛia aliq̃ntula.
tunc ↄſtat ꝙ veniale eſi.querit᷑ ſi veniale nõ eſt ſine actu
ibi autem non fuit niſi vnicꝰ actus vt videt᷑:tunc nonſo⸗
lum in eadem vi ſᷣ etiam in eodem actu eiuſdem vis.vi⸗

det᷑ ꝙ pñt concurrere motus caritatis ⁊ motus venialis

⁊ ꝙ iſte caſus ꝗ poſitus eſt accidat hẽ ex euangelio vnde
Lu.x.dẽ etiam pulueꝛem ꝗ adheſit nobis de ciuitate vꝛa
extergimue in vos.Et ſimiłr Math.x. Excutite pulue⸗
rem de pedibo vꝛis.Et illud idem diẽ glo.ſuꝑ illud Jo⸗
hannis.xiij.lauit pedes diſ.ſuis.Quod ſi concedeꝛet᷑:in
contrariuʒ eſt.qm ſi ille motus eſt ex caritate.eſt merito
rius.ſ̊ ſi venialis eſt malus eſt.quomodo autem poterit
dici idem actus meritoꝛius ⁊ malus.4. Pꝛeterea.j.ad
coꝝ.iij.dicit apłus vel accipit᷑ ex verbis eius.ꝙ alij ſuꝑ⸗
edificant lignum fenum ? ſtipulam. alij auꝝ ⁊ orgentu.
⁊ lapides pᷣcioſos.querit᷑ ſi diuidit᷑ inter hec duo: ñ erit
idem motus quo ſupedificabit᷑ vtrũq;. ¶ Solutio. ỹtũ

A d pᷣmum concedimꝰ bene ꝙ motus caritatis ⁊ motꝰve⸗

nialis ſtare pñt in eodem ᷣm vires diuerſas. Si autem
querit᷑ vtꝝ pᷣm eandem vim ⁊ etiam vtrum ſᷣm eundem

actum eiuſdem vis.tunc diſtinguimus.qm̃ aut actus illi

contrarij ſunt ſiue oppoſiti aut diſꝑati tmn.ſi diſꝑati tm̃ ⁊
tunc dicimꝰ ꝙ bñ pñt ſimul ſtare in eadem vi.pbi gr̃a.di

ligere deum ex caritate 2⁊ vroꝛem venialłr. Si at᷑ ſint con

trarij actus.tunc non pñt ſil ſtare in eadẽ vi.⁊ dicimꝰ eẽ
vꝛios qñ að eundem actumſiue circa idem ſubiectũ mo⸗
uent᷑ cõtraꝛie radices.pᷣbi gra.diligẽ deum ex caritate ⁊

vxoꝛem venialłr non erant ↄꝛia.qꝛ non circa idem.ſᷣ mo⸗

ueri circa vxoꝛem motu caritatis.⁊ etiam circa eandem
motu veniali nimium diligẽdo h̊ ſub deo. hec duo ſimul
ſtare in eodem non pñt.Si em̃ circa diuerſa vel diuerſis

uffectõibo potuit ſimul affici vna vis ↄꝛijs tñ non potuit.

Ad illud at qd obijcit᷑.ꝙ ipſa vis cum ſit ſimplex ⁊ im

ꝑtibilis.ſimul ↄuertit᷑ ad pła.dicimꝰ ꝙ illud non obſtat

ĩmo argumentũ illud magis eſt ad opoſitum ꝗ; ad ꝓpo⸗

ſitum.qᷓto em̃ im ꝑtibilioꝛ eſt vis ⁊ ſimplitioꝛ eſt ſ̃m eẽn⸗

tiam:tantomagis ↄuerti pt᷑ ad pluꝛa.ↄcomitabant᷑ enim

ſeſe hec duo ſimplicitas eẽntie ⁊ multiplicitas.⁊ intẽſio

potentie in eodem.vt q;omagis eſſet de pmo.ſ.de ſimpli
citate eẽntie: tantomagis eſſet de intenſione ptatis ⁊ extẽ
ſione.vnde qᷓto ſimplitiꝰ eſt tanto potentiꝰ eſt ⁊ etiam in

plura vel ad plura. 4 Ad illud qð obit᷑. vtx in eodem
actu. Rñdemus ꝙ in eodem actu ita ꝙ vtrũq; denomi⸗
net actum illum impoſſibile eſt. ̊ vt motꝰ ille ſit merito⸗
rius pᷣncipatłr.⁊ q;tum ad appoſitionem alicuiꝰ indebite
circumſtantie.vel qᷓtum ad omiſſionem debite circũſtan
te incidat veniale:hoc bene ↄtingit.vnde ſi aliquis ex ca
ritate p̃dicat.actus quidem iſte pᷣdicare dicendus eſt me

ritoꝛius ⁊ caritate foꝛmatus. Si autem incidat ibi va⸗
na gloꝛia.hoc eſt quia aliquantulum declinat a recti tudi
ne intentionis.ſ̊ non ꝓter hoc denominandus eſt nunqᷓ;

actus ille venialis.neq; dicendus eſt eſſe demeritoꝛius.

veꝝ eſt tñ ꝙ relingt᷑ aliqua diſpoſitio in p̃dicante que fu
it meritoꝛia pene.S̊ non ſᷣm actũ illum pꝛincipalem fu⸗

it ita diſpoſitio: immo ſm aliquid circũſtans illi actui.

pᷣbi gra.pdicare iſte actus fuit meritoꝛius.ſ̊ vane gloꝛia
ri de pdicatione fuit quidam non debitus actus.cedens
in indebitam circũſtantiam ipſius pᷣncipalis actus pᷣdi⸗
candi.cum & ipſe pꝛincipalis actus pᷣdicandi nunqᷓ exe/
ata rectitudine ſue oꝛdinationis. quin ſemꝑ ipſa foꝛmet᷑

etſi aliquantula ſit ibi declinatio: ideo ſemꝑ dicendus ẽ

meritoꝛius ⁊ nunꝙᷓ demeritoꝛius.Si &̊ ibi motus carita
tis ⁊ veniale circa idem ſint. non tñ idem poterit dici ee
vtrũq; ꝑ denominationem.ſᷣ alteꝝ eꝛit ibi ꝑ rectitudinẽ

e

obierbw

ſ
1

———, — —ʒ—N

— –⏑

—VN — —

oe. ¶ vd

— — —. —

Nueſtio cxruij.

e
eſi; alterum vᷣo oblique. vt dicatur ꝙ circa actum caritatis d limbo qui dicitur poruuloꝛum decedentiũ non bapti⸗
poß poteſt incidere veniale. ʒatoꝛum.⁊ non de limbo qui dicit᷑ fuiſſe antiquoꝛum pa
neg SS trum.in quibo non fuit carentia viſionis dei niſi ad tem
en emn brum nonum pus. æ etiam alterius modi carentia ꝙᷓ in ꝑuulis hmõi.
si. S Bno querit᷑ quid debeatur veniali pecca⸗ ibi enim eꝛat defectus ſolutionis pꝛecij.ſed de bis als di
n to. vtrum tm̃ Pend tenboralis an ttiam cemns:.
eteꝛna.Et pꝛimo oſtendit᷑ ꝙ non poſſit eteꝛ 4 MI b d 4
ſo⸗ naliter nirt⸗ qm̃ ſi eus lultne iudex eſt em ruᷣ mdecimum
6 i veniali non debeatur niſi pena tempoꝛalis. cum eter⸗ Eecimo queritur vtrum aliqua venialia re
ials na impꝛopoꝛtionabilis ſit tempoꝛali.iniuſte videretur maneant poſt moꝛtem in ipſis iuſtis ratio⸗
fnge agere deus ſi puniret veniale eternaliter.¶ Sed conrrra ne culpe. Ad quod ſic. aliquis contritus
eſig ſi non eſt puniendum eternaliter. ergo aliquando ceſſaa . erat modo ſuper venialibo moꝛtalibo 2
hr⸗ Sit wo/ bit puniri.ſimus modo in illo inſtanti/ceſſauit pena.ſed dimiſſa ſunt omnia.deinde ante moꝛtem committit ali⸗
do⸗ non tollitur pena niſi ſublata culpa:ergo ſublata eſt cul quod veniale. de quo non contritur ſic moꝛitur.querit᷑
kin pa iſta in iſto quam attulerat in inferno ſecum. ſed hoc vtrum cleatur iſtud veniale hic in pꝛeſenti aut tranſeat
rito falſum. quoniam in inferno nulla fie t teletio culpe nec cum ipſo in purgatoꝛium. Si dicitur ꝙ cum illo tranſit
en etiam venialiter poſt moꝛtem. ¶ Ad quod dicimus. ꝓ in purgatoꝛium:hoc non videtur.ibi enim nõ poſſet am
iec reuera decedens in moꝛtali ⁊ veniali ꝓ vtroq; eternałr plius purgari illud peccatum vt videtur. quia nec noua
ſo punitur. cuius cauſa eſt. quia ſicut vult Gꝛegoꝛiꝰ. quia gratia ibi datur nec eſt locus merendi. Unde poſt moꝛ:
nti. cum peccauerit peccatoꝛ in ſuo eterno qui in fine grati⸗ rem non fit aliquid alicui ſicut vult Oꝛegoꝛius. niſi ᷣm
jenit am non habuit.ſicut fuit eternitas ſuo modo in volunta ꝙ meruit in vita preſenti. vnde ibi eſt tm locus vbi ali⸗
i te peccatoꝛis qtum ad moꝛtale:ita eſt qtum ad veniale. quis poſſit ſoluere penas debitas.opoꝛtet ergo ꝙ tollat
NAH vnde ſi hmõi peccato reſpondebat pena eterna. patet ꝙ; illud veniale in pꝛeſenti vita.Sed tunc queritur a quo:
en itum ad eternitatem pene non erit dẽa inter moꝛtale ⁊ Si dicit᷑ a gratia finali.Contra.ibi non fuit contritio.
ſen veniale ſed quia illud fuit ſub deo ⁊ illud contra deum: ſi autem gratia ſine contritione poſſet ſu fficere ad dele⸗
ili erit differentia in pene acerbitate. vt minoꝛ fit pena illa tionẽ venialium: tunc poſſent multotiens dimitti pecca⸗
que eſt/ ꝓ veniali qᷓᷓ que eſt ꝓ moꝛtali.vnde ſi idem ſit ꝗ ta venialia quando non dimittunt᷑.cum multi habentes
patit᷑ ab eodem igne.tñ ſicut vult Gꝛeg. ſuper illud Job gratiam habeant ⁊ vemalia. ergo ſi hec gratia finalis eſt
* x.terram miſerie ⁊c.⁊ eum confoꝛmabit ſe ignis punieẽ⸗ eadem que erat ante penultimum inſtans. dimiſſa fuiſ⸗
c dis non equaliter n heſel micuich meritis. neq; ſent ei peccata vemalia quod ſi non eſt verum. patet ꝙ ñ
no n quibuſcunq; meritis in eõdeni equaliter.ſed qtum ad q̃ ſufficit ſola gratia ad deletionem venialis. ergo erquo
nt 60 dam magis acerbe: qtum ad quedam minus puniet. iſte non conteritur in vltimo inſtanti vite ſi ue: non delebi⸗
o 4O ergo obijcitur ꝙ deus ageret iniuſte ſi tempoꝛali tur illud veniale a gratia finali.(¶ Ad quod dicimus ꝙ
* pena dignimm. puniret eternaliter ⁊c. Rñdemus.ꝙ veni diuerſe ſi unt de hoc opiniones vtrum huinſmodi veniale
l ale coniunctum moꝛtali ſi aſſit finalis impnĩa.non am⸗ celeatur hic vel in futuro. 7 vtranq; opinionem recitat
. plius eſt tempoꝛale. immo iam tranſit in perpetnum. qꝛ magiſter in.iiij. ſententia di. xxj. Sine pꝛeiuditio tamẽ
poſt moꝛtem non eſt locus dimittendi peccata neq; tem⸗ dicimus,/ꝙ veniale omne delet᷑ in pñti vita. Vnde ſicut
us.⁊ ideo fuit dignum puniri 2 pena eterna. vult Dusuſti. de e te dei. credimus ꝙ homini poſt
. vitam iſtlam non additur nouum meritum nec noua re⸗
1 ueritur poſtea S .R. miſſio culpe.ſed datur ei pena vel meritum ſᷣm meru⸗
⸗ de aliquo exiſtenti in oꝛiginali peccato.ponatur ꝙ non it in vita iſta. Unde in purgatoꝛio poteſt eſſe abſolutõa
purgetur ab illo.poſtea adultus factus ſuperaddat oꝛi⸗ pena:ſed a culpa non. deletur ergo veniale illud de quo

querit᷑ in pnti.ſi querit᷑ a quo:tunc dicimus ꝙ a gratia

Ginali aliquod peccatum veniale 2 nullum moꝛtale.que ueri⸗ .
ſo finali. AUnde Augin oꝛiginali ſuꝑ Jo.viij. vbi dicſt. Si

ritur tunc vbi iſte punietur. Qam ſi dicitur in limbo.Gᷣ

pi non videtur. ibi enim non erat locus puniendi aliquod filius vos liberauit ⁊c. accipiens illud quod dicit᷑ Ro. ſ vararls-
n actuale peccatum commiſſum. Si autem dicitur p in in vij. carne ſeruio legi peccati/ vult dicere. ꝙ ſeruitus iſta? eſpe veia
unn ferno actualis pene.hoc non videt᷑ quia ibi eſt locus pu⸗ qᷓdiu viuimus in nr̃is anim abo eſt. niſi dominus aliter / n E veraſe
en niendi tm̃ habentem actualia peceata moꝛtalia vt videt᷑ diſpenſet ꝑ ſpalem gr̃am.ſed tñ ſemꝑ diminuunt᷑ in ha⸗
nn quoꝛum nullum iſte habet.neq;ʒ poteſt dici.ꝙ hic ꝓ oꝛigi bentibo caritatem. ꝙdiu tñ viuit᷑ non eſt ꝑfecta liberatõ
1 nali ⁊ ibi ꝓ veniali cum idem non poſſit eſſe in diuerſis ſiue libertas ab hac ſernitute.quia coꝛpus quod coꝛrũ⸗
locis.¶ Ad quod dicimus q; ꝓpte as puniendoꝝ nõ pit᷑ aggrauat animam ſapᷣ.ix.vnde cum ad boc deuemt᷑
n opoꝛtet ponere diuerſa loca ſᷣm ſäbßRanrtam dꝛa in in⸗ ꝙ anima ſoluit᷑ a carne cuʒ gratia finali. fit anima ſpũa
vaüH ferno.in eodem ergo loco inferni quo puniuntur anime lis ⁊ libera ab illa ſᷣuitute/vnde tũc gra eo ꝙ finalis eſt
Ne repꝛoboꝝ:ſicut enim anima petri ibi exiſtens non pate⸗ ⁊ ita q̃ſi ĩ dam ſummo.non tñ ſummo intenſionis ſᷣ tñ
ret᷑.ita quelibet anima ibi adueniens differenter punit᷑ q̃ſi in qdam complemento pᷣualet ſupᷣ ipſum veniale.7
H Fm rõnem differentis cremabilis. Vnde in eodem loco delet illud in ipſa diſſolutione anime a coꝛpoꝛe.q;uis nõ
ni ⁊ in eodem toꝛmento nihil ꝓhibet diuerſos differenter ſit motus ↄtritionis ad illud directus. delet inquam ex
pati ſm diuerſas cauſas.ſicut vult etiam Sꝛego.ſuprr vᷣtute ſue complexionis ⁊ ſui ſtatus.⁊ boc qtum ad cul⸗
et illud Yob. x. terram miſerie 2 tenebꝛarum. Ende cum pam ⁊ non qtum ad penam. immo illa ſoluet᷑ in purga⸗
dicuntur paruuli non baptiʒati decedẽtes eſſe in limbo. toꝛio. Si qreret᷑ ꝓpter gd gratia alio tꝑe ſine ↄtritõne
6 illud magis pt ineeilig dꝛa pene q; dꝛa loci.in eodem ei non deleuit veniale ſic ⁊ nunc.patet ſoło: qm̃ non erat ſi
6 loco quo puniunt᷑ ſenſibiliter adulti. exiſtentes paruuli milis diſpoſitio gre ipſius quo ad ſtatum ſui complemẽ
9„ non punirent᷑ eodem toꝛmento.quia non habent eadem ti.neq; etiam ſimilis liberatio ipſiꝰ anime a pᷣuitute ſup̃
92 cremabilia que etiam illi. Ende ᷣm hoc videtur dicere G dicta. Si at moueret aliquem qð dꝛ. j coꝝ.iij. ꝙ ignis „ —
6 Aug. de fide ad Petrum.ꝙ firmiter credat a nullatenꝰ purgabit ⁊c̃. ex quo qdam voluerunt acciꝑe ꝙ; venialia?adruha⸗
4 dubitet. paruulos eſſe in igne inferni.i.in loco in quo eſt cremabunt᷑ in purgatoꝛio.dicinius ꝙ iſta cremabilia ñ
2 velale ignis. IJlle ergo qui diſceſſit in oꝛiginali aliquo in infer⸗ M ſunt pcta venialia remittenda q̊ ad culpam.ſ̊ tm̃ reatus
no exiſtens puniet᷑.⁊ pena oꝛiginali debita.⸗ pena veni iam remiſſoꝝ que ibi ſoluunt᷑
ali perpetuato.quod cum diximus de limbo intelligimꝰ

Prum wotn zd ſu

Mueſtio. cxxv. De pru
Actum eſt de veni

is motibo.

ali peccato in generali.dicendum eſt xe
ipſo in ſpeciali. Et pᷣmo de pᷣmo motu.
Secundo de delectatione non moꝛoſa.
Tercio de ocio. Quoꝝ pᷣmum reſpicit
ſenſualitatem. q̃ eſt motiua ſenſibil is interioꝛ.ſcdᷣm re⸗
ſpicit motiuam rõnalem interioꝛem. tercium motiuam
rõnalem exterioꝛem. Circa ðdo pᷣmum motum hec pñt
ↄſiderari.ſ.qꝗd ſit pᷣmus motꝰ. Scðdo vtx ſit pctm. Ter⸗
cio vtx ſit in omni vi motiua ipſius anune. Quertoa q́
bʒ pᷣmus motus pctm. Quinto vtꝝ ſit neceſſitas ad pꝛi⸗
mos motꝰ. Sexto vtꝝ pᷣmi motus cadant ſub phibitõne
Septimo vtꝝ ſion peccet ſi nõ repᷣmat motus in ſenſua⸗
litate. Octauo de oppoſito pᷣmi motꝰ.iQono an pᷣmi mo⸗
tus ſint eq̃les in eadem pꝑſona vel in diuerſis. Decimo
vtrum pena infligatur a deo pꝛo pꝛimis motibo. VUnde⸗
cimo annectit᷑ de delectatione moꝛoſa an ſit pem.

(Mlembzum primn

— Dpꝛimum ſic.Pꝛimus motus ſic diffini⸗
= tur. O eſt motus ſenſualitatis ſᷣm impul⸗
fſum fomitis tendẽs impetuoſe ad fruitõzʒ
creature delectabilis. ꝑ B̊ ꝙ dẽ ſenſualita⸗
— tis tangit᷑ cã materialis.ſiue ſubſtantia.ſenſualitas em̃
eſt ſubiectum in qͥ eſt pᷣmus motus. Motandum tñ ꝙ ſen
ſualitas dupliciter mouet᷑.aliqñ em̃ mouet᷑ ſm regimen
rõnis ad ſuſtentatõʒ nature:⁊ talis motus non eſt inoꝛ
dinatus nec vituꝑabilis.aliqũ mouet᷑ ſᷣim impulſum fo⸗
mitis:⁊ ille eſt pᷣmus motus de qͥ logqmur ⁊ eſt motꝰ inoꝛ
dinatus.ad dꝛam & illius motꝰ ſenſualitatis ꝗ fit ̃ᷣm re⸗
gimen rõnis ax ſultentatõʒ nature: addit᷑ 'm impulſum
Senteler in h̊ tangit᷑ cã efficiens ꝑ h̊ qdð ſegꝗt᷑ tendens im
petuoſe notat᷑ cã foꝛmalis:q eſt immoderatio ſiue impꝛo
bus impetꝰ libidinis. ꝑ hoc qð ſeꝗt᷑ ad fruitõʒ ⁊c.notat᷑
cã finalis.i. Quid at᷑ ſenſualitas ſit ⁊ quot modis dicat᷑
dictum eſt in pᷣma diuiſione virium amme.tñ ad pñs no
tandum eſt.ꝙ ſic ſe hʒ ſenſus ad rõnem ſᷣm vim cogniti
uam lita ſe hʒ ſenſualitas ad vim rõnabilẽ ſiue volutatẽ
ſiue li.ar.qð idem eſt ᷣm viaz motiuaʒ.vñ ſicẽ agꝛehen
ſio ſiue cognitio q̃ eſt ̃m ſenſum:pᷣcedit eam qᷓ̃ eſt ſm rõ⸗
nem.motus ſenſualitatis pꝛioꝛ eſt qᷓ; motus ꝗ eſt ſᷣm vo⸗
luntatem.⁊ ideo recte dictum eſt ꝙ pmꝰ motus eſt motꝰ
„ fſfenſu alitatis. ¶ otandum etiam ꝙ ſenſualitas nomẽ
afnt ſuiαα eſt vis ſenſibilis oꝛdinate ſub rõne. a ideo ſenſualitas eſt
in bomine ſolo.ſenſibilitas in bꝛutis.(¶ Contra pᷣdictaʒ
rõnem ſic obijcit.vij.ad Roma. Video aliam legem ⁊c.
Blo.lex carnis vel membꝛoꝝ eſt pᷣmus motꝰ ↄcupiĩe.ſed
lex membꝛoꝝ idem eſt ꝙ ſomes.q̊ᷓ non eſt actꝰ fomitis vł
Fm impulſum fomitis.i¶ IJrem ſic ſenſualitas fuit coꝛru⸗
pta:ita ⁊ ratio ꝑ pctẽm oꝛiginale. ſic ex coꝛruptõne ſen⸗
ſualitatis ſurgit pmꝰmotꝰ:ita ex coꝛruptõne rõnis.q̊ nõ
omnis pᷣmꝰmotꝰ ẽ motꝰ ſenſualitatis.¶ Item aligs mo
tus natura lis pt᷑ eſſe cum impetu.q̊ᷓ non tm̃ pᷣmꝰ motꝰ ẽ
tendẽs inpetuoſe.¶¶ Item ſenſualitas non eſt nobis cõ⸗
munis ⁊ bꝛutis. & eſt vis rõnalis. ſ̊ vis rõnis non agit
cum impetu. ſenſualitas non agit cum impetu.g pᷣmꝰ
mot? non ẽ cum impetu d qð dᷣm. ꝙ cum dẽ lex car
nis ⁊ membꝛoꝝ ẽ pᷣmꝰ motꝰ.dꝛ ꝑ cãm.lex em̃ carnis vel
mem bꝛoꝝ eſt ca pᷣmnoꝝ motuum. Ad ſcdᷣm doᷣm pᷣmꝰ
motꝰ? de qͥ logmur h̊ eſt ſenſnalitatis 2 non eſt rõnis niſi
qdᷣammodo. lñ tm̃ eſt ĩ ipſa ſenſualitate oꝛdinata ad rõ
nem. ¶¶ Ad tercium vᷣo dõm.ꝙ licet motꝰnaturalis ali⸗
qñ fiat cum impetu mihilominꝰmotꝰ ſenſualitatis g4 E vi
cioſus fit cum impetu.h̊ em eſt ↄñe vtriq;. nõ ex ꝑte rõis
H ex Ete ſenſibilis anime. Ad q̃rtum dðᷣm ꝙ non ſegt
ſenſualitas non eſt communis nobis 2 bꝛutis.vᷣ ꝓpꝛia eſt

*

hominis: q ꝓpter hoc ſenſualitas agat cum deliberatio⸗ G

ne.ſenſualitas em̃ eſt ꝑtis ſenſibilis oꝛdinate ad ratio⸗
nem.2 ꝓpter illum oꝛdinem non eſt communis nobis ⁊

Membrum ſecundum

do querit᷑ vtrum pmꝰ motus ſit pctm
NDð videt᷑.vij. ad Ro. lſuꝑ illud. Mon ego
operoꝛ ſ̊ ꝗ habitatĩ me ⁊c. Glo.qð apłus
nolebat ⁊ iñ faciebat ↄcupia eſt. ꝗ eſt in p⸗
mo motu qð eſt veniale pctm.g̊ pᷣmus motus eſt veniale
petm.¶ Itim.vij. ad Ro.diſtinguit᷑ tripler velle.nature.
gre 2 culpe. motus at᷑ pᷣmus eſt a velle culpe ſiue vicij.
pmꝰmotꝰ ẽ pctm. Itẽ ſuꝑ ꝓlogum ps.dẽ.cogitatio lar
accepta tria amplectit᷑.ſ. pmum motum mentisgꝗ eſt
venialis culpa. ᷓ pᷣmꝰmotus eſt veniale perm. ¶ Contra
Aug.de coꝛrectione ⁊ gra.ꝗs peccat in eo qð vitare non
pt᷑ q.d.nullus.&ᷓ ſi pmus motus vitari non pt᷑: pᷣmꝰmo⸗
tus non erit pctm. ¶ Item omne petm eſt voluntarium.
ita ꝙ ſi non eſt voluntarium non eſi pctm:bᷣ pᷣmus motꝰ
non eſt ꝗd voluntarium. non eſt pctm. E non ſit volũ
tarium patzʒ ꝑ G̊ qð dꝛ.vij. ad Ro.qð nolo h̊ ago.⁊ loqꝗt᷑
de pᷣmo motu.i̊ pmus motꝰnon eſt pct᷑m.¶ Item Auge.
in li. ci.dei. Si ↄcupia que pᷣter legem nr̃e voluntatis
mouet᷑ abſq; culpa eſt in coꝛꝑe doꝛmientis.qtomagis in
coꝛꝑe nõ ↄſentientis.¶ ANtem ſuꝑ illud. Jraſcimini ⁊ no
lite peccare. Glo.ſciendum ꝙ pᷣmus motꝰ non eſt in pfa⸗

te nra.ſ̊ qð non eſt in ptate nr̃a non eſi pcẽm.¶ Itẽ glo.

ibidem.pᷣmo motu iraſcimini qð eſt inumcibile.̊bmoi
motꝰ ſunt ininncibiles.&̊ non ſunt pctm. 4¶ Neẽ ſuggeſtio
q̃ eſt a dyabolo ſiue temptatio nõ eſt pctm.cum & ſit dya
bolus foꝛtiꝰimpellens. temptatio q eſt ex caꝛne q minꝰ
impellit:non erit pctm. (Aa qð dom. ꝙ gdam diſtin⸗
guunt inter motum pᷣmo pmum: a motum ſcðo pᷣmum.
pmo pᷣmꝰmotus eſt.ꝗ repente inſurgit.⁊ ille non ẽ pctm
ſecundo pᷣmꝰmotus eſt:ꝗ ptꝰillum occurrit ⁊ illeẽ petm.
qꝛ debebat repmi ex qͥ ſentiebat᷑ pᷣmo pᷣmꝰ. Alij ðᷣo dicũt
ꝙ omnis pᷣmꝰmotus eſt pctm. ̊ non dẽ pꝛimꝰmotꝰ qͥuſq;
voluntatem attingit. p̊ ipſi diſtinguunt duplicem ſenſibi
litatem. bꝛutalem ⁊ humanam. in bꝛutali non eſt pctm.
in bumang eſt pcẽm. MMelius tñ pt dici ꝙ ẽ ſenſualitas
in homine coꝛrupta ꝑ oꝛiginale pctm.⁊ inoꝛdinata dele⸗
ctatio ſiue libidinoſa qᷓ ex ea pcedit inqtum coꝛrupta dẽ
pꝛimꝰ motus:⁊ eſt pctm. qꝛ debebat eſſe ſubdita rõni.⁊
ipſa mouet᷑ indebito modo p̃ter rõem. ⁊ attingit᷑ aliqͥ mõ
a rõne:non faciente ̊ ꝑmittente a radicem eius non op⸗
pmente. ¶ Ad pᷣma ꝗꝙᷓ dom. ꝙ vno modo pĩ vitari pꝛimꝰ
motus.potuit em rõ vitare iſtum pꝛimum motum ⁊? illũ
2 üllum.? ita de ſingulis:licet nõ poſſet vitare de ſe oẽm.
ita pᷣmus motus eſt ꝗ vitari pt᷑ ſm rõnem iamdictam.
Ad ſcõm vᷣo dicendum.qꝙ voluntarium dẽ dupliciter.
vel quod eſt a voluntate faciente.vel quod eſt a volunta⸗
te permittente ſiue radicem non compꝛimẽte.primo mõ
non eſt pꝛimus motus voluntarium.ſecũdo modo vel ter⸗
cio eſt. ¶ Ad tercium dicendum.q; dupler eſt conſenſus.
factiuus:⁊ abſqʒ tali eſt pꝛimꝰ motus.⁊ eſt ꝑmiſſiuus:⁊
ſine tali nõ eſt pꝛimꝰmotꝰ. licet em non ſit ↄſenſus actu.
eſt tñ habitu. Ad q̃rtum dicendum.ꝙ pꝛimꝰmotus ſic
eſt in ptate nr̃a.vt iſte vel ille non ſurgat. ſ̊ nõ qn aligs
ſurgat.niſi hoc eſſet ex excellenti gra. Eodem modo di⸗
cendum eſt ad quintum. inuincibile em̃ dicitur duobo
modis aut in vniuerſali aut in particulari.¶¶ Ad vltimũ
dicendum.ꝙ licet dy abolus ſit foꝛtioꝛ impellens ꝙᷓ caꝛo
tamen caro plus allicit ad peccatum ꝓpter ſui coheren⸗
tiam cum ratione.⁊ ideo non ſequitur.ſi temptatio que
eſt a dyabolo non eſt peccatum. ꝙ ꝓpter hoc temptatio
q̃ eſt ex carne.

unt
nn
gen

gl

ſen

—

SN,
4 r oit

ſ t

tn
ken
pl
Knft P
tio
Fhee el
A.

lture.
ni
folar
gell
ntra
enon
Pmno⸗
fium.
mots
tpoli
zloge
g..
tan
isin
ino
ptn
n
eſto
tore
ins
ſin⸗
um.
Atn
n.
cit
bi fpent
.
1
Ne⸗
R
i4
no
op⸗
ins
ila
n
am.
ter.
to
n
ter
is⸗
67

woff O

Ercio querit᷑ vtrum pꝛimus motus ſit in
omni vi motiua anime. Quod videt᷑. oĩs
em̃ vis aĩe coꝛrupta fuit ꝑ oꝛiginale petm
xex illis ſic coꝛruptis alig motus pᷣmo oꝛi
unt᷑ ꝑ excitatõʒ carnis ſiue ſtimuli.⁊ motꝰ hmõi dẽ pꝛi⸗
mus motꝰ.ꝗ in omni vi pt eſſe pᷣnꝰ motus.¶ Item vna⸗
queq; pt᷑ peccare ex ſurreptione.̊ cum pᷣmꝰ motꝰ dicat᷑
q eſt ex ſurreptione: vnaqq; p᷑ peccare pᷣmo motu. Itẽ
aliꝗs ſine deliberatõe pᷣcedente ⁊ ſubito ex vicio rõis du⸗
bitat de aꝛticulo fidei.⁊ ſtatim reijcit.talis motꝰeſt pc᷑m
veniale.x nullus motus pᷣceſſit illum.& eſt pᷣm motus:⁊
eſt in ſuꝑioꝛi ꝑte rõnis.&̊ pᷣmꝰmotus pt eſſe in lraic,

te rõnis.multofoꝛtiꝰ in inferioꝛi ⁊ ita in omni vi.¶ Cõ

pcx᷑i. glo.lex membꝛoꝝ vel carnis moꝛbidꝰ gꝗdam affect?

q mouet illicitum deſiderium.vbi notat᷑ ꝙ pᷣmi motus
ꝗ dicunt᷑ illicita deſideria ſunt ex lege carnis. ſ iſta ime⸗
diate ↄiungunt᷑ ſenſualitati.qᷓ pᷣmi motus tm̃ ſunt in ſen
ſualitate.ex rõne ſupᷣdicta ipſiꝰpᷣmi motus pt᷑ idem hꝛi.

dq qð dicendum.ꝙ pᷣmomotusm ꝙ ſupᷣdictum eſt:
tm̃ eſt in ſenſualitate.¶ Ad obiectum at dicẽdum . licʒ
„ xynaqueq; vis ſit coꝛrupta vel inoꝛdinata:nõ tñ ex ea ſur
6 ret pſie git pmus motꝰ ſᷣ pr eſſe veniale pctm ⁊ G̊ rõne coꝛruptõ
nis. non qꝛ omnis motus ſit petm veniale ꝗ a vi q̃libet
egredit᷑ non em̃ ſufficit ꝙ ſit pᷣmꝰmotꝰ alicuiꝰ potentie:
Bꝙ ſit motus ſenſualitatis m impulſuʒ fomitis.4 Ad
ſcðm dicendũ.qꝙ; ⁊ ſi peccet vis q̃libet aliqũ ſᷣm ſurreptõ
nem.non tñ eſt pᷣmus motꝰ de qͥ logmur h:ſłᷣ vemale pec⸗
catum..Ad tercium vᷣo dicendum.ꝙ licet aligs dubitet
de aliquo articulo fidei ſine deliberatõne.non tñ illa du

ſck in⸗ bitatio eſt pᷣmus motus. eſt em in rõne ꝑ ſi urreptõnem.
Es, aſt ſed oꝛitur ex fantaſmatibo ꝗbo inoꝛdinate admiſcet᷑ rõ.
4 *

rr. mbrum quartum
aꝛto querit᷑ a quo hʒ pᷣmus motus pctm.
aut em̃ hʒ ̊ ab oꝛigine.aut a fine.autq Z
legem dei. aut a ↄſenſu rõnis.¶ Si hʒ illud
ab oꝛigine.i. ſczʒ a fomite. Cont᷑ fomes ptꝰ
baptiſmum non eſt petm ̊ pena. Si gᷓmotus pmꝰ eſt a
fomite.motꝰpᷣmus ptꝰ baptiſmũ non eſt mſi pena.¶ Si
ðo hʒ a fine.qꝛ eſt ad illicitum:gꝗ̊ pmꝰmotus ꝗ eſt in vxo⸗

E

rrenm non eſſet petm E eſt perm: qꝛ eſt z legem dei Contra
