ↄmũicãt alijs ꝑ influẽtiã quãdã vł ꝑ multiplicatõem.ſi⸗
cut coꝛpoꝛa ſupiora inferioꝛibus ⁊ ſubſtantie ſpiritua⸗
les coꝛꝑalibo.hp̊ illnd qð eſt eẽntiale ⁊ p̃cipuũ ſubſtãtie
ſpñali nõ eſt eẽntiale ⁊ pᷣcipuũ corꝑali.bene tñ eſt illi a⸗
liqͥ mõ ↄmũicabile.lel põt dici ᷣm dyoni.c.de vita.q;
ſolus deus eẽntialiter viuit cuius vita eſt eẽntia.creatu
re aũt ꝑ ꝑticipatõem.qꝛ caꝝ vita nõ eſt eaꝝ eẽntia. Sʒ
quedã ꝑticipat vitã a prima vita vt ſube ſpũales. Vnde

dyo.c.de vita.Laudãada eſt laudabilis vita eterna ex qᷓ

ꝓ ſeipᷣam vita eſt omis vita ⁊ a q̃ oĩa vtcũq; vitã ꝑticipa
tia.viuere ꝓprie vnicuiq; exeminat. Sed coꝛꝑales cre⸗
ature ꝑticipat vitã ab aiabo. IUnde dyoni.c.de vita.Si
ue intellectualẽ dixeris ſiue ratõnalem ſiue nutritiuam
⁊ actiuã.ſiue qlemcunq; vitã. aut vite pꝛincipiũ aut vi⸗
te eẽntiã.ex ipᷣa viuit ⁊ viuũt que eſt ſuꝑ oẽm vitã.Suꝑ
illud vite principiũ ↄmẽtatoꝛ.vite principiũ ait.vtputa
nr̃am aĩiam ſenſibilẽq;. IJpᷣ̈e ꝗxpe pꝛincipiũ ſunt vite.his
qᷓ ꝑ ea in vitã incipiũt moueri coꝛꝑibo.et hoc ad idem re
dit.qð ſupra tactũ eſt. qꝛ ſube ſpũales licet nõ eẽntialit᷑
viuãt eo mõ quo deus.eẽntialiter tñ viuũt.quia vita eſt
illis eẽntialis.iQõ ſic eſt de coꝛꝑibo quibus vita ↄmũi⸗
catur ꝑ influentiaʒ a ſubſtantijs ſpiritualibo.i.aĩabus.
Ad illud qð ſeꝗtur dicenduʒ.ꝙ aia ſeipᷣa eſt actus vel
ꝓfectio coꝛꝑis organici ⁊c̃.nõ ſui ꝑte vnde ſeipᷣa cõmũi⸗
cat vitã coꝛꝑi cuins eſt actus.ſfᷣm ph̊ᷣm opoꝛtet accipere

qð eſt in ꝑte in toto viuẽte corꝑe.ſimile nanq; habet ſiẽ
ꝑs ad ꝑtem.ſic totus ſenſus ad totũ coꝛpus. Eñ eſt ali

qs actus ab aĩia ipᷣa in coꝛꝑe indiſiincto.ſicut viuere.nõ
em̃ viuit alia ꝑte vite oculus q; auris: ſicut alia ſpẽ ſen⸗

ſus ſentit.actus ̊ ꝗ eſt ab ipᷣa ᷣm ſe totã cuiuſmodi ẽ vi

uere.ↄmũicat᷑ coꝛpi et toti coꝛpi.ſicut anĩa illius totius
eſt ꝑfectio.ſimiliter actus ꝗ eſi a ꝑte ſiue potẽtia anĩe q
eſt ꝓfectio ꝑtis.ↄmũicat᷑ ꝑti ſicut audire videre ⁊ hmõi

Sed actus intelligẽdi ⁊ q ad actũ intellectꝰ ſequũtur.·

nõ pñt coꝛꝑi ↄmũicaꝛe.qꝛ ꝑs anime intellectiua neq; coꝛ
pis neq; ꝑtia coꝛpis eſt actus.vt vult ph̊s. licet ̊ actus
viuẽdi ſit precipuus actus.⁊ maxime eẽntialis ſubſtan
tie ſpñali.i.ale.cũ qꝛ eſt actus aie ſᷣm ſe q eſt ꝑfectõ coꝛ⸗

poꝛis coꝛpoꝛi ↄmũicat᷑.actus aũt intelligẽdi ⁊ ꝗ ad ißjym
ſequũt᷑.qꝛ nõ eſt actus aie ratõne alicuius ꝑtis ſeu pott

tie aĩe que eſt actus coꝛꝑis vel ꝑtis illius.coꝛꝑi nõ ↄmu⸗
nicat᷑.¶q Ad illud qð ſeꝗt᷑ ſcʒ ꝙ coꝛꝑa q̃ ↄtinuis ſubiacẽt
mutatõibo nõ viuũt.qꝛ nõnulla moꝛs ẽ ip̃a mutatõ.bi
ſumit᷑ moꝛs ꝓ declinatõe ſiue tendẽtia ad nõ eẽ.Vñ diẽ
nõnulla moꝛs.i.aliqð genus ſiue modus mortis. VUñ
intellectꝰ vᷣbi aug.eſt.ꝙ illa q̃ ſubiacẽt mutatõibo.ſi ſibi
eẽnt derelicta deficerẽt.et in nihilũ declinarẽt.vñn mors
Fm intellectũ vᷣbi ſupradicti.nõ dicit pᷣuatõem vite.ſᷣm
ꝙ hic intendit᷑ de vita: ſ potius ſumit᷑ ꝑ oppoſitõem ad
immoꝛtalitatẽ. De qua.j.thi.vj.ꝗ ſolus hʒ immoꝛtali⸗
tatẽ. De qua aug.li.j.de trini.cũ aĩia mõ quodã immor
talis eſſe dicit᷑et ſic nõ dicit ſolus habet immoꝛtalitatẽ
niſi quia vera immoꝛtalitas incõmutabilitas eſt.quazʒ
nulla poteſt habere creatura.vel mutatõ dicit᷑ nõnulla
mors.qꝛ mutatõ facit aliqꝗd nõ eẽ in re mutabili.qð añ

5

erat. de hoc.j.li.ſenten. viij.diſ. c. iiij. etem̃ ait.¶ Ad vlti
mnũ queſitũ patet reſpõſio ex pdictis. ſcʒ vbi tactũ eſt d
Differẽtia vite coꝛꝑaliũ creaturaꝝ et ſpũaliũ.

Membrumqnuartum

i inquirere. vtrũ vita ſit in corꝑibo
ſuꝑceleſtibo. ſic videt᷑. In ſcðo de celo
7 mðo dicit. Sciendũ ẽ ꝙ primꝰ oꝛbis pᷣn
cipiũ eſt potẽtie et cauſa in vita cuiuſlibʒ
viui plus ꝙᷓ alij orbes. et dicit ibi ↄmẽta.iſti orbes non
ſunt cauſe vite eoꝝ q̃ ſunt bic niſi ꝑ ſtellas. cũ ſit viſum
q; nobilioꝛa que ſunt illic.ſunt ſtelle.pꝛincipia q ſunt in
ſtis oꝛbibo ſũt viua? ſũt pricipia vite q̃ eſt hic. Ex his
videt᷑ ꝙ ſtelle ſint viue.ſi em orbes ſunt cã ⁊ pricipia vi⸗
te ꝑ ſtellas:&̊ ſtelle ſunt cauſa ⁊ principiũ vite que ẽ hic.
et principia que ſunt in iſtis orbibo ſcʒ ſtelle ſunt viue.
vt ipe dicit.q̊ ⁊c.¶¶ Item nulla cauſa efficiẽs principali⸗
ter ⁊ ꝑ ſe.eſi minus nobilis cauſato.coꝛpus celeſte ẽ cau
ſa efficiens ꝑ ſe ⁊ principaliter tam vegetatiue qᷓ ſenſi⸗
tiue.vt vult are ſtotiles in multis locis:g̊ coꝛpus celeſte
nõ eſt minus nobile vegetatiua ⁊ ſenſitiua. Sed oẽ non
hñs vitam eſt minus nobile vita: ergo coꝛpus celeſte nõ
eſt nõ habens vitaʒ imo de neceſſitate habet eam. ¶. Itẽ
om̃e generãs habet ſpeciem rei generande apud ſe.et ef
ficiens vel ꝓducens rei ꝓducende.ſicut dicit areſto.et
etiã auicẽ.ſuꝑ.xj.prime phie. Spẽs aũt rei viuẽtis nõ
poteſt eẽ niſi apud viuentẽ.cum ſpecies rei nõ ſit minus
ſpũalis ipᷣa rei ſed magis vel eque.cũ ̊ᷓ coꝛpoꝛa ſuꝑcele
ſtia ſint ꝓducentia in eſſe res vinentes ̊ ⁊c.¶ Item ni
bil dat quod nõ habet:ſed om̃e dano vel agens habet il
lud quod dat ſiue agit vel vniuoce cũ recipiẽte. vel aliqͥ
mõ excellentiore.ſed nullus eſt modus excellentior ha⸗
bendi vitam qᷓ viuendo. igitur ſi aliquid dat vitam vel
agit in aliquo.neceſſe eſt ꝙ viuat.¶ IStem auguſti.x.cõ
feſſionũ.nullũ coꝛpus ſcilicet tm̃ corpus.corpoꝛi vitam
preſtat:ſed generans ſiue ꝓducens anĩalia ex putrefa
ctione ſiue materia putreſacta.non eſt niſi celum cũ ſtel
lis ⁊ virtutibo que agunt in ipᷣa materia putrefacta.er⸗
go celum cum ſtellis ⁊ virtutibo celeſtibo eſt res viuens
¶ Item corpus natum eſt ad foꝛmnã ⁊ coꝛpus nobiliꝰ ad
nobilioꝛeʒ:ſed coꝛpus celi eſt nobilius q; coꝛpus plante
vel bruti.ergo coꝛpus celi natum eſt ad nobilioꝛem foꝛ⸗
mam.ſed tam coꝛpus plante q; coꝛpus bruti natũ eſt ad
foꝛmã que eſt vita.ergo coꝛpus celi natum eſt ad foꝛmã
nobilioꝛem.ſed talis non poteſt eſſe niſi aliqua vita.er⸗
go coꝛpus celi natum eſt ad aliquam vitam. cũ ergo na
tura nõ agat fruſtra neq; deficiat a neceſſarijs.relinqui
tur q; viuunt 2 habent vitam. ¶ SItẽ. xj. prime phie dr.
ꝙ principium mouens celuʒ mouet. ſicut mouet deſide
ratum ⁊ intellectum.ex quo poteſt argui cum commen
tatore.ꝙ celum eſt animatum.quia ſi mouct celuʒ ſicut
mouet deſideratuin et intellectuʒ. tunc illud mobile qð
mouetur ab illo ſcilicet celũ eſt deſiderans et intelligẽs.
ergo eſt animatum. ¶ Contra. non eſi niſi triplex vita
creata ſcilicet vegetatiua qua viuunt plante.Senſitiua
qua viuunt animalia. Intellectiua qua viuunt angeli 2
homines.Si ergo celeſlia coꝛpora neq; ſunt plante ne⸗
qʒ aialia neqʒ angeli vel hoĩes.relinquit᷑ ꝙ nulla iſlaꝝ
vitaꝝ viuũt. ⁊ ita nõ viuũt.¶ Item incidẽter hic põt q̃
ri.qre nõ eſt bic niſi triplex vita.¶Rnſio.ꝙ coꝛꝑa cele
ſtia nõ ſunt viua.hec aũt queſtõ nõ ſine rõne diſputat᷑ a
theologis.qꝛ poſitio qua quidẽ ponebãt celos hre vitã.
hereſim inducebat.ex h̊ em ponebant coꝛꝑa bmõi eẽ de⸗
os vt alibi ſcriptũ eſt. ꝓpter hoc ſacri doctoꝛes determi
nant coꝛpoꝛa celeſtia nõ eſſe animata neqʒ vitã habere
Vñ dama. nullꝰ aĩmatos celos vel lumiaria exiſtimet.
inanimati em̃ ſunt? inſenſibiles. Dicẽdũ ꝗ̊ ꝙ nõ habẽt
vitam ſicut foꝛmã ſiue actũ.ſed tm effectiue. ſic tm̃ effe⸗
ctiue habent frigus et caloꝛẽ.nec ſunt frigida vel calida
formaliter loquẽdo.⁊ illud videt᷑ velle phus dicens.ꝙ
pᷣmus oꝛbis eſi principium potentie ⁊ cã in vita.Quod

+ ——⸗

(neſtio

aũt dic ↄmẽta.qꝙ pꝛĩcipia qᷓ ſunt ĩ oꝛbibo ſunt viua.põs
intelligi de intelligẽtijs qᷓ viuũt q̃s ponebat eẽ motoꝛes
oꝛbiũ.lel põt dici ꝙ dicũtur viua effectiue.i¶ Si obij⸗
cit᷑ ꝙ diẽ ꝙ pᷣncipia ſũt viua ⁊ cũ h̊ ꝙ ſunt pᷣncipia vite
Dicẽdũ ꝙ intellectꝰcõmẽtatoꝛis ẽ ꝙ oꝛbis pᷣmꝰnõ ſolũ⸗
mõẽ pꝛĩcipiũ vite ̊ ẽ cã ↄſeruatõis viuẽtiũ in vita.Et G
vidr velle verbũ phᷣi.qð ẽ.ꝙ oꝛbis pꝛimꝰẽ pꝛĩcipiu pote⸗
tie.vt ꝑ h̊ intelligat᷑ ꝙ ẽ pꝛicipiũ vite.⁊ ꝙ ẽ cã ĩ vita cu⸗
iuſlibet viui.ꝑ hoc intelliges ꝙ ſit cã cõſeruatiua viueti
uʒ ĩ vita.diẽ &ↄmẽtatoꝛ.ꝙ pꝛicipia ſũt viua effectiue.i.
ↄſeruãtia viuẽtes in vita.¶¶ Ao aliud qð ſegt᷑.ſ.ꝙ nulla
cã efficiẽs ẽ minꝰnobilis ⁊c. Rñdẽdũ ẽ ꝑ diſtictoʒ inte⸗
nobile et nobile. ſoꝛma eĩ coꝛpis celeſtis lʒ vita ñ ſit. tñ
nobilioꝛ ẽ qͥ ad q̃da oĩ vita ĩ iſtis inferioꝛibo.foꝛma em
coꝛꝑis celeſtis oino ſeꝑata ẽ a ↄtrarietate.⁊ iõ incoꝛru⸗
ptibilis ẽ ꝑ ſe ⁊ ꝑ accidẽs phiſice dico.⁊ qᷓtũ ad h̊ͥ foꝛma
coꝛꝑis celeſtis ẽ nobilioꝛ tã vita ſenſitiua qᷓ; vegetatiua
lʒ eĩi neutra ↄpoſita ſit ex ↄtrarijs:vtraq; tñ ſeꝗt᷑ mixti⸗
onẽ ↄtrarioꝝ ⁊ iõ vtraq; coꝛruptibił. Itè foꝛma coꝛꝑis
celeſtis ẽ oĩno inalterabilis ⁊ impaſſibilis.⁊ qtũ ad G̊
nobilioꝛ ẽ vita intellectiua ĩ boĩbo. Hmõi em̃ vitaẽ alt⸗
abilis ⁊ paſſibilis qdammõ.ſequẽdo ↄplexiõem coꝛꝑis
Pꝛeterea.qtũ ad pᷣtutẽ quã influũt ĩ inferioꝛa q̃ ꝓducũ
tuꝛ ĩ eẽ et ↄſeruẽt.⁊ qtũ ad nobilitatẽ foꝛme eaꝝ q oĩino
termĩat᷑ appetitꝰmaterie q̃ nõ inueniũt᷑ ĩ illis ꝗᷓ vita ꝑfi
ciũt.nobilioꝛis ſũt ↄditõis.Vel põt dici ꝙ verbũ ꝓppoſi⸗
tũ.ſ.nulla cã efficiẽs pꝛicipalit ⁊ ꝑ ſe ẽ minꝰnobilis ⁊c.
verũ ẽ de efficiẽte ꝓꝛio ⁊ imediato ĩ ꝓductõne vniuoca
vt qñ aĩal ꝓducit᷑ ex aĩali vel plãta ex plãta.¶ Ad ulõ
qð ſeꝗt᷑.ſ.ꝙ oẽ generãs vel/ ꝓducẽs habet ſpẽm rei gene
rade vł ꝓducẽde.Sicẽdũ ꝙ reuera vt vult phᷣs ⁊ comẽ⸗
tatoꝛ.xj.pᷣme phie.Om̃e qð fit.fit ex ↄuenieti tã ĩ natu⸗
ralibo ꝙᷓ i artificialibo.In naturalibus vt qñ aĩal facit
aial. In artificialibo vt q mediaãte foꝛma i mẽte artifi⸗
cis efficit᷑ foꝛma ↄſiłis ĩ re artificiali. Sʒ determinatur
ibidẽ a cõmẽta.qbo ocurrẽtibo hoc intelligi dzʒ.vt foꝛma
rei vel ſiłitudo ſit ĩ agẽte.nõ ĩ iſtrumẽto.⁊ ĩ agẽte pinqͥ
nõ remoto.⁊ ĩ agẽti eẽntialiter nõ accidẽtalit. Spẽs ei

rei ꝓducẽde ĩ eẽ ꝑ inſtrumẽtũ aliqð.nõ ẽ ĩ ip̃o inſtrumæ

to vt ſpẽs imagis nõ ẽ i ſecuri vel dolabro.nec ſpẽs ho⸗
mĩs ꝓducẽdi ĩ eẽ ẽ ĩ ſole.neq; ĩ agẽte accñtaliter vt ĩ agẽ
te nõ ᷣm intẽtõem nec ꝓpter finẽ:̊ qñ ẽ agẽs ꝗpꝛie nõ vt
inſtrumẽtũ ẽ agẽset agẽs ꝓpinquũ vt hõ agit ĩ generan
do hoiem ⁊ eẽntialiter nõ caſu vt ẽ ĩ eis q̃ fiſt ex cauſis
agẽtibo ꝓpter aliꝗd.tũc fit qð fit ex ↄueniẽti ⁊ generans
vel ꝓducẽs hʒ ſpẽm rei generãde vel ꝓducẽde.q Ad il⸗
lud qð ſeꝗt᷑ ꝙ oẽ dãs vel agẽs aliꝗd hʒ illð mõ vniuoco
vel excelletioꝛe ⁊c. Oicẽdũ ꝙ dãs vel agẽs aligd actõne
vniuoca.hʒ illð mõ vniuoco.agẽs aũt ſiue das ſpecieʒ
alicui ex ꝓpoſito.hʒ illð qð dat.ſ.ſpẽm illiꝰmõ excellen
tioꝛe.agẽs em̃ aligꝗd ex ꝓpoſito qꝛ agit ↄpꝛebẽdẽdo.habʒ
ſpẽm eiuſdẽ ĩ intellectu.ſpecies aũt rei mõ excellẽtioꝛe ẽ
ĩ intellectu qᷓ; ĩ re ip̃a.qꝛ ẽ ĩ maioꝛi ꝑuritate ⁊ imateria⸗
litate.⁊ B maxie verũ ẽ i pꝛimo agẽte.ĩ qͥ excellẽtioꝛi mõ
ſũt ſpẽs reꝝ qᷓ ĩ ipis rebo.Et em̃ dr.xj.pᷣme phiie.cauſe
nõ tm̃ ſüt ĩ eis q̃ fit ſᷣ ea qᷓ ſunt extriſecꝰſũt cã.ſuꝑ qð
dic cõmẽtatoꝛ.ꝙ; pꝛimũ mouẽs mouet ad om̃s foꝛmae.

7 ꝙ&& foꝛma pᷣmi mouẽtis aliqͥ mõ ẽ coĩis foꝛme.vt at᷑ ibi⸗

dẽ exponit᷑. Eſt pꝛicipiũ extriſecũ duplex. Dꝛimũ ẽ com
mune oĩbo mouẽtibo.⁊ h ẽ pꝛicipiũ de qͥ dic.ꝙ foꝛma pᷣ⸗
mi mouẽtis ẽ aliqͥ mõ oĩs foꝛme.Secũdũ aũt pꝛicipium
qð ẽ cõmũe et remotũ.nõ de neceſſitate ẽ ↄueniẽs.i.cõ⸗
foꝛmis.hoc aũt pꝛĩcipiũ ẽ illð qͥẽ actio celi qð ẽ agẽs ex
natura ñ ex ꝓpoſito.lñ tale agẽs vl dãs aliqꝗd nõ hʒ il⸗
lud qð dat. Ad iũlð qð ſequit᷑.ſ.qð diẽ aug.ſ.ꝙ nullũ
coꝛpꝰ coꝛꝑi vitã pᷣſtat ⁊c.Dicẽdũ ꝙ h̊ verũ ẽ de pꝛacipio
intriſeco qð ꝑ ſui vnionẽ viuificat. tale eĩ nõ pot eẽ niſi
foꝛma ſpualis.⁊ huiꝰrõ ẽ.qꝛ vt s tactũ ẽ.vita eſt vigoꝛ
ñ põt, ꝓcedẽ niſi a ſubſtãna ſimplici curꝛẽte extẽſiõe p
ſue actualitatẽ ⁊ nobilitatẽ. Si aũt intelligat᷑ de pꝛici⸗
pio extriſeco.ſic ñ ẽ verũ.niſi intelligat᷑ ꝙ ñ dat vitẽ peꝛ

xcij.

virtutẽ oĩno coꝛꝑalẽ. Põt tñ coꝛpꝰceleſte hre virtutẽ ali
quã viuificatiua.ꝑ quã dat vita aliqͥ mõ.q quidẽ nõ eſt
oĩno coꝛꝑalis.lʒ habeateẽ in coꝛꝑe.⁊ iõ ex h̊ nõ ſequit᷑
hmõi coꝛpꝰ viuat. Pt etiã ⁊ alit dici ad hec ⁊ pobie⸗
cta.qꝙ illð ẽ verũ de eo qð dat vitã.ſicẽ pꝛicipiũ effectiuũ
cui pꝛicipaliter attribuit᷑ ſoꝛma rei generãde.⁊ iõ locuʒ
nõ hʒ qn agẽs exteriꝰſe hʒ ĩ rõe excitãtis illð qð latitat
interius.ſicut patet ꝙ caloꝛ fimi ſᷣm ꝙ ex piẽtia docet de
ouo facit pullũ. In apulia em̃ de ouis poſitis ĩ fimo/p⸗
ducũtur pulli ſine decubatõe galline.nec tñ habet vitaã
nec ſpũalẽ virtutẽ:ᷣ ꝑ coꝛꝑale exteriꝰ excitat᷑ ſpũale la⸗
tens. Mec hmõi ꝓductõ attribui debet excitanti tanqᷓ;
pꝛĩcipali efficiẽti.h̊ magis illi ꝗ illã rõem indidit. ꝗᷓ illã
explicat tꝑe opoꝛtuno.ñ aug.xxij.de cim.dei.deꝰopxpa
tõe qua nucuſq; oꝑatur.facit vt neꝛuos ſuos explicẽt ſe⸗
mina ⁊ a ꝗbuſdã latẽtibo ac inuiſibilibo ĩ volucris ĩ foꝛ
mas viſibiles huiꝰquas inſpicimas vecoꝛis euolãt.⁊ ſic
intelligimꝰin ꝓpoſito.ſic eĩ ex cauſis naſcentiũ quibus
mundus grauidus eſt ᷣm aug.tempoꝛe opoꝛtuno alia
que ꝓducutur in eſſe oꝑatõne ↄſimilis in ſpecie.viꝛtute
celeſti coo ꝑante.vt in generatõe vniuoca.Simili modo
ex eiſdẽ cauſis ꝓducũtur quedã animalia in eſſe mediã⸗
te virtute celeſii excitãte virtutẽ intra latentẽ ſine oꝑa⸗
tõne cõſimilis cuiuſmodi ſunt illa que exeũt ĩ eſſe ex coꝛ
poꝛũ coꝛruptõne.et ſicut pꝛima ꝓductio ſiue virtus ad
ꝓducendũ eſt indita creaturis modo iſio a ꝓuidẽtia cõ
Ditoꝛis:ſic ⁊ ſecũda modo ſecũdo.Nug/ad oꝛoſiũ.mul⸗
ta vtiq; videmus animalia ex coꝛruptõe coꝛpoꝛũ maxie
moꝛtuoꝝ naſci.nũꝗd tunc creata ſunt quãdo ipᷣa coꝛpo⸗
ra.abſit vt tunc dicũtur creata qñ ipᷣa coꝛꝑa.ſi coꝛꝑi⸗
bus inſita ſunt ⁊ quodãmõ initiata qᷓ ſũt ſuo tꝑe exoꝛi⸗
ctura.ſicut em̃ ſemẽ cuiuſlibet arboꝛis bʒ quãdã vim.vt
cũ obrutũ fuerit ĩ terra oꝛiat᷑ ⁊ virgultũ ꝓducat᷑.demuʒ
ramis nihilominꝰↄſtipata dilatet᷑ ⁊ frondibo de eiſdeʒ
Roꝛibus decoꝛata fructificet.ita ⁊ in coꝛꝑe vt ita dicam
ẽ quoddã ſeminariũ vñ ſuo tge curãte ꝓuidẽtia di aliqᷓ
genera oꝛiant᷑.de hoc ſupꝛa dictũ ẽ.¶ Zd aliud qð ſeꝗt᷑
ſcʒ ꝙ coꝛpus celeſte ẽ nobilius ⁊c. Dicẽdũ.ꝙ lʒ ſit nobi
lius qᷓtum ad ꝓpꝛietates luminoſitatis ⁊ incoꝛruptibili
tatis.nõ tamẽ q;tum ad dignitatẽ ſuſcipiẽdi vitã. ꝓ eo.
ꝙ ſoꝛma viuificatiua ẽ młtaꝝ oꝑatõnũ pᷣncipiũ.iõ coꝛ⸗
pus aptũ ad talẽ foꝛmã.nõ põt eẽ niſi coꝛpꝰetherogene⸗
um.et qtum ad naturã ↄplexiõis q̃ ex multis cauſis. et
qᷓtum ad eẽ oꝛganiʒatõis.quã quidẽ nullũ coꝛpus cele⸗
ſie habet.et iõ nõ habet tantã ydoneitatẽ reſpectu vite.
ac ꝑ hoc rõ illa nõ eſt a minoꝛi.qᷓuis em̃ ſint nobilioꝛa
ꝙtum ad aliquao ↄditões.nõ tamẽ qtum ad oẽs vt vi
Rn ẽ.¶ Ad vltimũ dᷣm.ꝙ ph̊ᷣus loquit᷑ de vltimo mo⸗
uẽte.qui nullo mõ mouetur ꝑ ſe.neq; ꝑ accidẽs.qui di⸗
citur mouere vt deſideratũ et intellectũ.nõ quia ſit deſi⸗
deratũ et intellectũ ab ipo pꝛimo oꝛbe vel alijs.ſ̊ a mo⸗
toꝛe pᷣmi oꝛbis.⁊ hoc qꝛ ponẽtes inttelligẽtias motoꝛes
oꝛbiũ.dr em mouere vt deſideratũ et q;tum ad effectus
ꝗ fiut ĩ inferioꝛibo ꝑ motũ oꝛbis pꝛimi ⁊ alioꝝ.⁊ qtum
od effectũ aſſimilatõis ipoꝝ oꝛbiũ ipi pᷣmo. motoꝛes ei
oꝛbiũ deſiderãt et intelligũt ab ipᷣo pꝛimo mouẽte aliqͥs
effectus ſiue in illis inferioꝛibo mediãte motu coꝛpoꝛuʒ
celeſtiũ.et et ĩ ipis coꝛꝑibo celeſtibo quoꝝ ipᷣi ſunt moto
res cõiũcti effectus ĩ oꝛbibo ipᷣis eſt aſſimilatio ipi pᷣmo
Vel poteſt aliter dici qð dicit phᷣus.ꝙ pꝛimũ mouet ſic
mouet deſideratũ ⁊ in tellectũ.ñ qꝛ ipᷣa mobilia ſeu mo⸗
ta ſcʒ coꝛpoꝛa celeſtia deſiderãt et intelligũt ipᷣm. ſᷣ̊ qm
ipᷣm pꝛimũ mouẽs mouet ſicut illð mouet.quod deſide⸗
ratur et intelligitur.i.ſicut finis mouʒ deſiderãtes ipᷣm
et intelligẽtes.hoc eſt mouet in illo modo motꝰ. Vnde
cõmentatoꝛ cũ pꝛimũ mouens mouet.et nõ mouet᷑ neq;
m accidens neq; ſᷣm ſeipᷣm.ſicut mouet᷑ anima que eſt
in coꝛpoꝛe.neceſſe eſt vt iſte motoꝛ moueat.quẽadmodũ
deſideratum et affectatum mouet nos.Nota ꝙ diẽ mo
net nos.Si autem videatur alicui commentatoꝛem ſen

ſiſſe vt videtur ex verbis eius coꝛpoꝛa celeſtia br̃e vitã.

nõ ẽ in hoe vis faciẽda.cũ ille ⁊ alij ↄmẽtatoꝛes ĩ młtis
male ſenſerũt.⁊ in opinionibo ſuis erraueꝛũt.i Ad illo
qð querebat᷑ ĩ alia ꝑte.ſ.quare ẽ vita hmõi tm̃ triplex.
põt dici ꝙ vita ĩ his inferioꝛido actꝰaĩe ẽ.aĩa vᷣo nõ põt
eẽ niſi ad vegetãdũ vel ↄgnoſcẽdũ.ad vegetãdũ nõ pt᷑ eẽ
niſi vegetatiua.ad cognoſcẽdũ ñ põt eẽ niſi reſpectu ſen
ſibilis.⁊ ſic ẽ ſenſitiua.vel reſpectu intelligibilis ⁊ ſic ẽ
intellectiua. Iẽ ſicut dimẽſio in coꝛꝑibo ñ ſtat citra ter
nariũ nec excedit ipᷣm ꝓpter huiꝰ numeri cõtẽplatõeʒ vt
babet᷑ ĩ pꝛicipio celi et mũdi.ſic vita ſiue aĩa que ẽ ↄple⸗
tio ſiue ꝑfectio coꝛpoꝝ ĩ numero eodẽ ↄplet᷑.

Membꝛumquintum
Equit᷑ inquirẽ vtru carẽtia ſanguĩe vinũt
ꝙ ſic videt᷑.cuʒ ceꝛta exꝑiẽtia ſciamꝰ.quia
multa ſũt genera piſciũ q̃ carẽt ſanguie.q̃
nmnihilomin? binnit. Forꝛa lnn illð geñ.
ix.carnẽ cã ſanguie nõ ↄmedetis ⁊ pꝰ.qꝛ ſedes aĩe ĩ ſan

fanguinis. Interlinearis ſanguis ꝓ aĩa ponit᷑. qꝛ ſedes
aie. i. huane vite ĩ ſanguie ẽ. Ex his vidr ꝙ carẽtia ſan⸗
guine nõ habeaãt aiam neq; vitã.cuʒ hec habeãat eẽ ĩ ſan⸗
guine.¶ Pꝛeterea.cũ aĩa ſit ſubſtãtia ſpũalis ñ hñs ſi⸗

tũ.neq; determinãs ſibi ꝑtẽ ĩ q̃ ſit ꝑ poſitõeʒ.q̃ꝛe dr hba⸗

bere ſedẽ ĩ ſanguie. Pꝛeterea.ſi ſedes aĩe.i.hũane vite ẽ
ĩ ſanguie.cũ ĩ oib mẽbris ſit ſanguis.ĩ oĩbo mebris eſt
vite ſedes.cuiꝰↄtrariũ vidr ex li.de mo.coꝛ.vbi dr.q; ꝓ⸗
pꝛiũ domiciliũ vite ẽ coꝛ.¶ Itẽ qnq; dr̃ ſanguis eẽ ſedes
aie ſiue vite.qñq; coꝛ.ſiẽ habet᷑ a caſſiodo.et ex li.de mo
tu coꝛ.qñq; caput.ſicut habet᷑ a caſſiodo.qñq; cerebruzʒ
ſic habet᷑ a medicis ꝗᷓ ẽ rõ hmõi differẽtis aſſignatõis.

Ruñſio.q; carẽtia ſanguie viuũt ⁊ hñt vitã ⁊ aĩias. cũ

aut dr ꝙ ſedes aie ẽ ĩ ſanguie ibi dr aĩa vita carnalis qᷓ
finit᷑ moꝛte. Vñ leuit.xvij. Nia carnis ẽ ĩ ſanguine.Ibi
aug.aliqd vitale ? ĩ ſanguie.qꝛ ꝑ ip̃ᷣm maxiĩe ĩ hac carne
viuit ꝗ ꝑ oẽs venas coꝛꝑis diffundit᷑ipam vitã coꝛꝑis
vocauit aĩam.nõ vitã q migꝛat ſ̊ q moꝛte finit᷑.q̃ locutõ
ne dicimꝰiſtã vitã tꝑalẽ eẽ nõ eternã.moꝛtalẽ nõ immoꝛ⸗
talẽ.cũ ſit imoꝛtalis aĩa qᷓ poꝛtat᷑ ab angelł in ſinu abra
he.luc.xvj.Et hoc ẽ qð dic apls act.xx.nõ facio aniam
meã pᷣcioſioꝛẽ me.ibi vocat aĩaʒ vitã tpalẽ.vita ̊ tꝑalł
hoĩs ⁊ vita pecudũ dĩ eẽ ĩ ſanguĩc.qꝛ inter q̃tuoꝛ bumo
res ſanguis ẽ tꝑatiſſimꝰ? maxie amicꝰnature.⁊ oĩa mẽ

bra tã ſolida ꝙᷓ mollia oꝛtũ hñt a ſanguiĩe tãꝙ; a nutri⸗
meto.oim ei mebroꝝ ſanguis ẽ nutrimẽtũ.(¶ Cũ ̊ obii⸗/

cũ gia 2 vita habest eẽ ĩ ſanguĩe ⁊c. Dicẽdũ ꝙ veꝛ

ñi pdictũ intelligi o ĩ babentibo ſanguinẽ.4 Ad illud

qð oſequẽter queſitũ eſt.ſ.quaꝛe anima cũ ſit ſubſtãtia
ſpnalis ⁊c. Similr et vita. Dicẽdũ ꝙ; aĩa nõ ſumit᷑ pꝛo
ſubſtatia ſpũali cũ dr q' ſedes aie ẽ ĩ ſanguie.q ẽ pfectõ
coꝛpis oꝛganici.⁊ qᷓ ſua pñitia coꝛpꝰviuificat.vt dĩic au
guſt. li.ð aia ⁊ ſpn.ſ̊ ſumit᷑ ꝓ vita coꝛꝑali.cuius ſedes

dr eẽ ĩ ſanguine.qꝛ ſanguis ẽ anicꝰnature. VUñ maxĩe ẽ

oſeruatiueiuſdẽ.⁊ ita vite oↄns. Et dr ĩ li.de mo.coꝛ.
ꝓp caloꝛ ⁊ humoꝛ ſunt oↄſeruatiua vite qᷓ fũt ꝗpꝛie ꝗᷓlita⸗
tes ſanguinis.⁊ qꝛ ſedes ſanguis moxie ẽ nutrimẽtũ mẽ

broꝝ.quoꝝ eẽ ⁊ oꝛoo ẽ ꝓpinqua diſpoſitõ ad infoꝛmatõ
nẽ aĩe.ex cuiꝰ colligãtia cũ coꝛpe ẽ vita coꝛpalis.⸗uſ:d

illud qð ſequit᷑ dicẽdũ.q coꝛ dĩ domiciliũ vite rõe pᷣſidẽ

tie vis vitalis.qð nõ impedit ꝗn vita ſit ĩ aljs mẽbris

coꝛpis.vt em̃ dic ang.ĩ li.ð aia ⁊ ſpũ.vis vitalis ẽ ĩ coꝛ⸗
qͥ ao obtꝑandũ feruoꝛẽ coꝛdis aerem hauꝛiendo atq;
reddẽdo vitã ⁊ ſalutẽ toti coꝛpꝑi tribuit. aere nãq; puro
ſanguĩeʒ puriſicatũ ꝑ totũ coꝛpꝰimpellit ꝑ venas pulſa
tiles qꝗᷓ arterie vocat᷑.exr qꝝ motu tꝑantiã atq; diſtꝑan⸗
tiã coꝛdis phiſici cogſcũt. Et caſſio.li.de aia. ꝗqda ſedeʒ
aie qᷓuis ſit toto coꝛꝑe diffuſa ĩ coꝛde eẽ voluerũt dicen⸗
tes. ibi ẽ puriſſimus ſanguis.⁊ vitalis ſpũs cõtinet᷑
Agd vltimũ queſitũ iam patet rñſio ſcʒ quare ſanguis
or ſedes vite.ſimiliter qᷓre coꝛ dr domiciliũ vite.Quare
aut aĩe ſedes dr caput.Rñſio eſt ſublimitas mẽbꝛi ⁊ fi⸗

guie ẽ. Et cxutro.xij.Ceruũ comedes abſq; eſu dũtaxat

—

gura q8 bñ cõpetit ſublimitati figure ronalis creature

Eñ caſſiodo. płimi in capite inſide manifeſtãt ſcʒ aĩiam
ſi fas ẽ cũ reuerẽtia tamẽ dieere ad ſimilitudinẽ aliquã
dinitatis.q licʒ omia ineſtimabili ſubſtatia ſua repleat
ſcriptura tñ celis inſideꝛe ↄfirmat.dignu eſt eni vt arcẽ
peteret q ſe nouerat celeſti oꝑpatiõe ſublimẽ.⁊ tali loco
pᷣ ceteris verſari.vnde reliqua mẽbꝛa debuiſſent cõpetẽ
ti regimie gubernari.ã ⁊ ipſa figura capitis ſperoi⸗
des pulcherrima eſt.in qua ſibi iĩmoꝛtalis atq; rõnalis

dia dignã faceret mãſionẽ. Itẽ medici ponũt cerebꝛum

eſſe templũ ſiue ſedẽ aĩe.⁊ hoc maxime qtũ ad illã ꝑteʒ
aĩe q̃ eſt cognitiua.ſic eni ĩ templo ſunt tres partes pn⸗

cipales. veſtibulũ.cõſiſtoꝛiũ.⁊ apotheca. Ita fantaſia.

cellule. logiſtica ⁊ memoꝛialis. partes ſunt cerebri pꝛin
cipales.aĩ a & in fantaſtica cellula quaſi ĩ veſtibulo di⸗
uerſas ꝑ imaginatões ſuſcipit foꝛmas. in logiſtica cel⸗
lula quaſi in ↄſiſtoꝛio de imaginatis rõe diſcermt. In
memoꝛiali cellula quaſi in apotheca aĩa ea que imagi⸗

natõ recipit. ratõ diſcernit.p memoꝛiã ↄſeruat.

́EEquitur inꝗrẽ ltꝝ vita ſit ĩ embꝛiõe añ

oꝛganiʒationẽ. O ſic videt᷑ per phᷣm xvj.
aĩaliũ.vbi dr oẽ ↄceptũ viuit ſicut viuũt
aurboꝛes. 7 vocat ↄceptũ ſemẽ relictũ ĩ ma
trice a generate. Itẽ eodẽ.nõ põt aliqs dicẽ ꝙ ↄceptũ

nõ habet aiam oĩno.⁊ ꝙ ẽ pꝛiuatũ vita.q Itẽ li.de mo.
coꝛ.oꝛdinãtur actus anie.dĩ em̃ ſic.viuit ⁊ vegetat᷑ ałs
ſentit et mouet᷑ diſcernit et intelligit.et que ex eis oꝛiũ⸗
tuꝛ nõ facile numer abilia efficere habet.et harũ poten⸗
tiarũ. Hec pꝛima diſtantia eſt.q; vitã quaſi pꝛeuiã cete
re ſequũtur.ſine qua nullã ceteraruʒ ĩieſſe poſſibile eſt.
actus em̃ cõſequẽtes neceſſario pᷣſupponũt pꝛioꝛeʒ.ergo
cũ in embrione vigẽt actus cõſequentes ad vita ſic actꝰ
vegetandi ⁊ augmẽtadi et hmõi.relinquitur ꝙ in illo

actus pꝛioꝛ qui eſt vite ſiue vi ta. ¶ Itẽ cum ſine virtute

anime vegetabilis? ſenſibilis nõ poſſit coꝛpus hoĩs oꝛ⸗
ganiʒari et pᷣparari cõueniẽteꝛ ad ſuſceptõem anime ra
tionalis.neceſſe eſt pꝛius eẽ aiam vegetabilẽ et ſenſibi
bilem in ſemine q; coꝛpoꝛi oꝛganizato infundit᷑ anima
ratõnalis.et hoc videt᷑ ph̊s velle.xvj.de aialibus.dicit
em neceſſe erit in cõcepto pꝛius anima cibatiua.⁊ cum
creuerit erit in eo aĩa ſenſibilis per quã dicit᷑ animal.⁊
nõ eſt aĩal ſimul et homo.Ex hoc videt᷑ ꝙ embrio vł ſe⸗
men ſit animatũ in matrice.et ſi hoc viuit.d eĩ in li.de
mo.coꝛ.animatũ et viuẽs ad ſeinuicẽ paria ſunt. Itẽ in
li.de motu coꝛdis.vitã actu omibus equaliter ĩeſſe ne⸗
ceſſe ẽ.eque em̃ eſt viuens embꝛio et adoleſcens.Cx his
patet ꝓpoſitũ.¶ ontra.ſicut dicit in li.de motu coꝛ.
animatũ et viuens ad ſeinuicẽ paria ſũt.ſi ergo embrio
viuit ẽ coꝛpus animatũ.ergo plãta vel aial.quoꝛũ vtꝛũ⸗
q; ẽ falſum.¶¶ Item ex hoc ſequeret᷑ ꝙ plures anime ſᷣm
ſubſtãtiã eẽnt in homine.cuius cõtrariũ dicit aug.in li.
e eccliaſti.dogma.ſic neq; duas animas eẽ dicimus in
vno hoĩe ſieut iacobus et alij ſiroꝛũ ſcribũt.vnã aĩalem
qua animet᷑ coꝛpus et immixta ſit ſaaguini.⁊ alteꝛã ſpi
ritalẽ qᷓ rõnem miniſtret.bᷣ dicimus animã eẽ vnã ean⸗
dẽq; in homine.que et coꝛpus ſocietate ſua viuiticet.et
ſemetipſam ſua rõne diſponat.habẽs in ſe libertatẽ ar-
bitrij.in ſua ſubſtãtia eligat cogitatõe qð vult.idẽ dicit
T libꝛo de ſpũ ⁊ aia.¶ Rnſio circa hãc materiã diuerſt i
diuerſa ſentiũt.Quidã enĩ dicũt ꝙ embꝛio viuit añ oꝛ⸗
ganiʒationẽ ⁊ habet aiam vegetatiuã ⁊ ſenſitiuã añ in⸗
fuſionẽ aĩe rõnalis.imitẽtes veꝛbo phᷣi ſupꝛadicto.⁊ iſti
ponũt hoĩem habere tres aĩas vel ſaltẽ tres ſubſtãtias
aie.qli Zotandũ & ꝙ quidã dixerunt tres ſubſtaãtias in⸗
coꝛpoꝛeas eſſe in homie.ſicut tres vitas ſeʒ vegetatiuã
ſenſitiuã ⁊ intellectiuã.dicũt etiã ꝙ bomo habet ſubſtã
tiam incoꝛpoꝛeã qua viuit creſcit ⁊ nutrit᷑.⁊ hoc patet
ex traduce in generatõne.in qua cõuenit cũ plantis.bʒ
ſubſtãtiã incoꝛpoꝛeã qua ſentit ex celo ⁊ ſtellis.ſᷣm quã

— —e

ↄuenit cũ brutis.hʒ et ſubſtãtiã q viuit et intelligit in⸗

mediate a deo ꝑ creatõez. vñ ponũt tres aĩas ĩ bomie.
Alij dicũt ꝗꝙ ꝙuis ſint tres ſubſtãtie.nõ tñ tres aie t
hoĩe.qꝛ aia nomẽ habʒ ꝑfectõis.iõ ſubſtãtia vegetabi⸗
lis nõ ẽ aĩia niſi ĩ plãtis.quaꝝ ẽ ꝑfectõ.ſenſibilis vo ni⸗
ſi ĩ brutis.ĩ hoĩe aũt ſt q̃i materiales ad rõnalẽ.⁊ rõna
lis ẽ ↄpletio.⁊ iõ ipᷣa ſola ẽ aĩa ĩ hoĩe alijs exiſtẽtibo vt
diſpoſitõibo materialibo ad ip̃am. De vnione aut illa⸗
rũ adducũt exẽplũ ĩ radijs ignis et ſolis.ꝗ Aq; vniunt
ĩ gere ĩ quo ñẽ niſi qi vnꝰet hoc ꝓpter eoꝝ ſimplicitatẽ.
⁊ ſiẽ cõtigit ꝙ radiꝰignis cũ igne coꝛruptibił ẽ.radius
ſolis cũ ſole incoꝛruptibilis.ſic due coꝛrũpũt᷑ cũ coꝛꝑe.
ſcʒ vegetabilis et ſenſibił.tercia remanet? ſeꝑat᷑ a coꝛ⸗
poꝛe vt radiꝰab aere.⁊ dicũt ꝙ pꝛiꝰtꝑe ẽ ĩ ſemie ipa ve⸗
getatiua qᷓ nutrit᷑ et creſcit.deide cuʒ creuerit ſubſeqt ꝑ
influẽtiã coꝛpis celeſtis ſenſitiua.vltimo vo infundituꝛ
Pcꝛeatõem rõnalis vt ꝑfectio vltima.iAec ſeqꝗt᷑ añ infu
ſionẽ aĩe rõnalis q̃ ẽ hõ ẽ ſenſibile ⁊ aiatuʒ.ergo leo vel
capra ⁊c.qꝛẽ aial imꝑfectũ.imꝑfectũ dico.ñ ſic dẽ aĩal
imꝑfectũ qð ñ hʒ oẽm ſenſum.vᷣ imꝑfectũ qð ẽ materi⸗
ale ad vltimũ cõpletiuũ. õ ſunt et differẽtes ſpus q̃ſi
differẽtes ſubſtãtiales ꝑfectões.qꝛ vna ẽ mateꝛialis di⸗
ſpoſitio ad aliã.et idẽ ẽ ſimplex vna ꝑfectio.ſ.rõnatł vl⸗
tima.Sed hec poſitio ẽ ſimplłr gᷣ aug.dicẽtẽ płes aĩas
nõ eẽ ĩ vno hoĩe. ñ em̃ intẽdit ꝑ hoc nõ eẽ plłes ꝑfectões
vltimas ĩ hoĩe.̊ intẽdit inſtꝛu vnã aĩam rõnalẽ eẽ ĩ hbo
mie.cuiꝰpotẽtie ſiue ex cuiꝰeẽntia ſũt vegetatiua ⁊ ſen⸗
ſitiua.qð pʒ ꝑ hoc qdð dic in li.de aĩa ⁊ ſpũ.Aia dũ car⸗
ne exuta ẽ.viuit.videt.et audit.⁊ oẽs ſenſus atq; inge⸗
nia tenet.nõ em̃ ponẽt aĩam exutã ſentire niſi ex ſua eſ⸗
ſentia hret potẽtiã ſentiẽdi.et illa vᷣtute qua ania ſentit
ſenſiſicat coꝛpꝰ⁊ ꝑſicit.q Alij ponũt ſuppoſito ꝙ rõalis

hẽat ſuã vegetatiu et ſenſitiuã. neceſſario duas vege

tatiuas et duas ſenſitiuas ĩ eodẽ eẽ.et pᷣoꝛes ceſſare ab
oꝑatõe foꝛtioꝛe virtute ſuꝑueniẽte. Hoc nõ vidr̃ ꝓbabi

le.quia cũ natuꝛa nihil agat fruſtra vt vult phᷣs.młto⸗

foꝛtiꝰnec auctoꝛ nature.ſed ſi due eẽnt vegetatiue ⁊ due
ſenſitiue ĩ hoĩe.altera eẽt fruſtꝛa. Pꝛetea.ex ̊ ſequituꝛ
ꝙ in hoĩe ſũt płes aĩe diſticte Fm ſubſtãtiã.cũ potentia
gie ñ ſit ſine ſubſtãtia.qð ẽ ↄtra aug.¶ Ouidã at᷑ ponũt
pᷣoꝛes coꝛrũpi rõnali adueniẽte et tãq; ad t̃s cõmiſſas
opleta oꝛganiʒatõe deficẽ. Hoc aũt ñ vidr̃ ꝓbabile cuzʒ
oꝛganiʒatõe ↄpleta foꝛtius vigeãt vegetatiua a ſenſiti⸗
ua.eo ꝙ lſunt fini ſuo magis oincte ſᷣm ſubſtãtiã.cũ po⸗

tẽtia aĩe ñ ſit ſine ſubſtãtia. Pꝛeterea.vñ eẽt illis ratio

deſiciẽdi.cũ hmõi aĩe ñ hñt defici miſi ex aliq̃ diſſolntõ⸗
ne ſine coꝛruptõe facta circa ſubiecta eaꝝ. ꝓpter h̊ vidr
alit doõm. ¶ Poõt & dici ſine pᷣiudicio q ꝓpꝛie loquẽdo
embrio nõ viuit eo mõ quo illð dr viue qð bʒ aĩam foꝛ
mã et ſui ꝑfectõʒ.hmõi aũt ꝓpꝛie dicunt᷑ viuẽ impꝛopꝛie
loquẽdo et extẽſo noĩe vite.eo mõ loquẽdi q oĩa illa di
cũt᷑ viuẽ.qbo coĩcat᷑ aliq operatio vite.ſiue h̊ ſit ex pntia
aĩe vinificãtis et infoꝛmãtis illð ſiue ex ↄtiguatõe vł cõ
tinẽtia alicuiꝰviuificati vel viuẽtis ex pnñtia aĩe infoꝛ⸗

mãtis illð.ſic põt dici viuẽ eo mõ q̊ͥ poma pñt dici vinẽ

–

nõ qꝛ viuificãt᷑ ex pñtia aĩe viuificatis ſiue infoꝛmãtis.

k ex influeẽtia quã recipiũt ex plãta.cui cõtigua ſũt.Pt
8 dici ꝙ em brio viuit extenſo noie vite. nec viuit er pꝛe⸗
ſentia aĩe infoꝛmãtis.̊ ex influẽtia quã recipit a coꝛꝑe

ↄtinẽte. ¶ Ad illð ̊ qð pᷣmo obijcit ꝑ illd phi. ꝙ oceptũ

viuit ſic viuũt arboꝛes.Dicẽdũ ꝙ viuẽ ſumit᷑ ibi ꝓ vege
tari ſub h̊ ſenſu.ↄceptũ vegetat᷑ ſic vegetantuꝛ arboꝛes.

ita tñ ꝙ ꝑ h̊ qð dr ſiẽ notet᷑ ſititudo ꝙtũ ad genꝰactus

nõ qᷓtũ ad modũ.i.oceptũ.⁊ arboꝛes hñt ſilitudinẽ ĩ Hᷣ
. vtrũq; vegetat᷑.¶ Ao illð qð obijcit᷑.ſ.ꝙ nõ pt dici ꝗe
ↄceptũ nõ hʒ aĩam oĩno.Dicẽdũ ꝙ hoc verũ ẽ.qꝛ babet
aiam oꝑantẽ aliqͥ mõ ĩ ipo.i.oꝑatõem aĩe.nõ tñ hʒ ani
mã infoꝛmãatẽ.vñ faciẽda ẽ vis ĩ hoc ꝙ dĩc oĩno.q;ꝛ ñ pẽ
vere dici ſeꝑari aĩa oĩno a ↄcepto.ſ.qtũ ad opatõem et

Ftũ ad ſubſtãtiã. Quod at᷑ ſubdit᷑ ⁊ qʒ pꝛiuatũ eſt ita.
ſic intelligedũ ẽ.cũ hac determĩatõe oĩno.qꝛ aliq̊ͥ mõ vi⸗

xcij.

uit vt dictũ ẽ. ¶ Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ viuere ẽ pꝛimꝰ actꝰ
aĩe quẽ pᷣſuponũt ↄſequẽtes. Sicẽdũ ꝙ eo mõ qͥ hñt eẽ:
hñt oꝛdinẽ.cũ em̃ dat᷑ vita alicui mediate aĩa infoꝛman
te illð.et ↄſequẽter vegetat᷑ et ſentit mediãte eadẽ. cũ af
dat᷑ vita alicui aliqͥ mõ ex cõtiguatõe ⁊ ↄtinẽtia alicuiꝰ
aliꝰqð viuificat᷑ ex pnñtia aĩe infoꝛmãtis illð.⁊ ↄſequen
ter vegetat᷑ ⁊ ſentit mediãte illo a qͥ ↄtinet᷑.⁊ q ꝑ influẽ⸗
tiã quã recipit ab illo.¶ Ao illud qð obijcit᷑.ꝙ coꝛpꝰoꝛ⸗
ganizat᷑ et pᷣparat᷑ ad ſuſceptõem aie rõnalis mediante
aie vᷣtute vegetatiue ⁊c̃. Dicẽdũ ꝙ i deciſione ſeminis a
generãte derelinꝗt᷑ vᷣtus ĩ ſemie qᷓ inualeſcit.⁊ vigoꝛat᷑
a virtute ↄtinẽtis.ſicẽ natura qñq; ↄfoꝛtat᷑ et roboꝛatur
opꝑe artificis.Vñ ipᷣa ðᷣtus relicta ĩ ſemie ſic vigoꝛata et
roboꝛata.oꝑat᷑ ad oꝛgamʒatõem ⁊ pᷣparat coꝛpꝰ red⸗
dit ↄgruũ ad aie rõnalis ſuſceptõʒ. inceſſanter cooꝑãte
et influẽte ipᷣo ↄtinẽte.Iñ ñ ẽ neceſſe pꝛiꝰĩ eẽ aĩam vege
tabilẽ et ſenſibilẽ ipi embrioni ꝑ modũ infoꝛmantis.xt
ſic pᷣparet᷑ ad aĩe rõnalis ſuſceptõeʒ.ſᷣ ſolũmõ ꝑ modũ
exterioꝛis.pᷣparãtis ipᷣm coꝛpꝰqð dʒ eẽ oꝛganũ ſiue ꝑfe
ctibile ip̃ius aĩe ꝑficiẽtis.Oð at᷑ dic ph̊s neceſſario erit
ĩ ↄceptu pꝛiꝰaĩa cibatiua ⁊ cũ creuerit erit ĩ eo aĩa ſenſi
bilis ⁊c. hoc intelligit᷑ ꝙᷓtũ ad virtutẽ oꝑatiuã.nõ qtuʒ
ad ſubſtãtiã infoꝛmatiuã.pus eĩ fiũt ĩ eo oꝑatões vege⸗
tatiue q̃ ſunt alimẽto vti ⁊ augmẽtari.qᷓ opꝑa ſenſitiue:
et ſenſitine qꝙᷓ intellectiue.Vñ verbũ phᷣi debet intelligi

Iĩtũ ad eẽ ꝑ vᷣtutẽ oꝑatiuã.ñ qtũ ad eẽ ꝑ eẽntiã infoꝛma

tiuã.¶ Si obijcit ꝙ nẽ vᷣtus ſine ſubſtatia.Dicẽdũ ꝙ B
nõ verũ ẽ.ſ̊ ẽ ſubſtãtia ĩ q̃ radicat᷑ vᷣtꝰ? ẽ ſubſtantia qua

qñq; defeꝛt᷑ ᷣtus.vñ nũqᷓ; ẽ vᷣtus ſine ſubſtantia radicali

7 deferẽte.¶¶ OQð aũt dr ĩ li. de mo.coꝛ.qꝙ aĩatũ ⁊ viuẽs

adſeinuicẽ paria ſũt.põt dici ꝙ hoc intelligi dʒ de vinẽ
te ꝓpꝛie dicto.i.d viuẽte ꝑ pñtiaʒ aĩe viuificãtis.⸗ Ad
illð qð ſeꝗt᷑.ꝙ dr ĩ li.de mo.coꝛ.i eq̃ ẽ viuẽs embrio et
adoleſcẽs.Dicẽdũ ꝙ embrio dr noĩe extẽſo fetꝰfoꝛmatꝰ
et oꝛganizatus.

Mlembrum ſeptimum
Equit᷑ inquirẽ vtrũ buoꝛes viuũt. E ſic
vidr̃.nihil reſurget niſi qð viuit.cũ illud
. qð reſurget ſit de vᷣitate hũane natuꝛe.qᷓ ſi
humoꝛes nõ viuũt nõ reſurgẽt.ſi reſingẽt

ſiẽ pʒ in xpᷣo ĩ qͥ reſurrexit ſanguis:cuiꝰſacꝛamẽtũ ẽ ſpe⸗

cies vini ĩ ſacramẽto altaris.ſanguis eĩ ꝗ ſumit᷑ ẽ glifi⸗
catꝰ.¶ Itẽ xpᷣc ſᷣm coꝛpꝰfactꝰẽ ex puriſſimis ſanguĩibus
bte vᷣginis: ̊ ↄſtat ꝙ ipe ſumpſit carnẽ ex ſubſtãtia qᷓ vi⸗
uit fuit ĩ ᷣgine.̊ ſanguis vixit ĩ illa.ſimiłr vidr ĩ alis.
IYtẽ oẽ illud viuit ĩ qͥ ẽ ſedes aĩe ſiue vite.ſᷣ humoꝛſan⸗
guineꝰẽ hmõi vt ex dictis pʒ. viuit.ↄſimili rõne videt᷑
qꝛ et alij hoꝛes ſiłr.¶ Ite coꝛ ẽ domiciliũ vite vt habet᷑ ĩ
li.de mo.coꝛ.Sʒ vt recitat Caſſiodo.ĩ coꝛde puriſſimꝰ
ſanguis ⁊ vitalis ſpũs ↄtinet᷑.q̊ humoꝛ hmõi.ſ.ſangui⸗
neꝰmaxĩe appꝛoximat᷑ pᷣncipio vite.i.coꝛdi.ſᷣ quãto ali⸗
qd ẽ pꝛicipio vite ꝓximiꝰtãto magis vitã ꝑticipat.̃ vi⸗
cet᷑ ꝙ hmõi humoꝛ magis pticipat vitã qᷓ extremitates

coꝛpis q̃ magis diſtãt a coꝛde.¶ Itẽ hũoꝛes nutriũt᷑.au

gmẽtant᷑ ⁊ diminuũt᷑.nutriũt᷑ ⁊ augmẽtant᷑ ex cibis ſa
nis et amicis nature.hmõi aũt actsſunt aĩe vegetatiue
S⁊c̃.¶ Eõtra.nihil viuit qð ñ ẽ colligatũ mẽbro.hũo⸗
res at᷑ hõ ſunt colligati mẽbris.ſunt em̃ in ꝑtibo coꝛꝑis
ſic ĩ vaſe.ſ.ĩ venis.vñ ſine leſione fit hoꝝ diminutõ.er⸗
go ⁊c. ¶ Iẽ ipis hũoꝛibo nutriũtur mẽbra.alimẽtũ aũt
quo mẽbra nutriũt᷑ anqᷓ; ↄuerſum fuerit ĩ mẽbrũ.nõ eſi
ſubiectũ vite.ergo ⁊c.¶ Itẽ nihil viuificat᷑ ab anĩa niſi
qð habʒ ſtabilitatẽ ⁊ fixionẽ ĩ coꝛꝑe.ſ̊ hũoꝛes non ſunt
hmõi. quia cõtinue fluũt ⁊ refluũt.ergo ⁊c.¶ Reſpon⸗
dendũ ꝙ viuere dictũ dæ coꝛpoꝛe tripliciter ctipitur.ſ.
pꝛie.minus ꝓpꝛie.⁊ minime ꝓpꝛie. Pꝛopꝛie viuẽ dr il⸗
lud coꝛpus qð vnit᷑ anime ipᷣm perficiẽti. ſiẽ coꝛpus oꝛ⸗
ganiʒ atũ iã actu ab aĩa ꝑfectũ.Aſdinꝰ ꝓpꝛie dr viuẽ qð
Iz nõ ſit vnitũ aĩe ꝑficienti.cõiunctũ tñ ẽ coꝛpoꝛi habẽti
aĩam vt perfectõem.et licet nõ habeat aĩam: bʒ aliquã

4

virtutẽ vitalẽ.ꝑ quã vt ꝑ virtutẽ alienã.ſ.alicuius cõti⸗
gui vel cõtinẽtis.habet opatõens cõſimiles rei viue.ſic
E ĩ pcedẽtibo dictũ de embrione.⁊ ſicut ẽ ð capillis ⁊ vn
guibo. Minime dr viuere.qð ex colligatõe ſui cũ coꝛꝑe
viuẽte.recipit aliquã vegetatõem.vñ ẽ in diſpoſitõe ad
vnionẽ cũ coꝛpoꝛe viuificato.et ẽ ſic inſtꝛzumẽtũ reſpectu
virtutis vitalis.q;uis nõ ſit vnitũ aĩe.nec habeat virtu
tẽ vitalẽ intꝛa ſe.⁊ ꝑ hũc modũ dicũtuꝛ viuẽ ſpũs et hu⸗
moꝛes.qui deſeruiũt vᷣtuti vitali.⁊ ꝑ illã in coꝛpoꝛe qð⸗
ammõ vegetãtur et augmẽtãtur ⁊ reſtaurãtuꝛ.vegetan
tur dico coĩter loquẽdo eo mõ quo vegetari dr in coꝛpe
qð nõ putreſcit vel coꝛrũpit᷑.ſic igẽ in pꝛopꝛie loquendo
vel accepto viuere.cõcedi põt ꝙ bumoꝛes viuũt. Si at
ꝓpꝛie accipit᷑.ſic dicẽdũ ꝙ; nõ viuũt.ſi rões ad ſecũdaʒ
ꝓtem oñdunt.¶ Ad pꝛimuʒz qͥ oñdit᷑ ꝙ viuũt ꝓpꝛie qꝛ re⸗

ſurgẽt.põt dici q nõ ſolũ reſurget qð viuet pꝛimo mõ vi

uẽdi dicto.ſ̊ ſecuũdo ſicut capilli et vngues. et etiã quod
tercio ſicut humoꝛes qui reſurgẽt vt dicunt quidã. ſoꝛte
ad decẽtiã repletõis vacuitatis in coꝛpe ſiue ĩ venis.vel
ad cõplemẽtum coꝛꝑis humani.ſupponit᷑ hoc de reſurre
ctõe humoꝝ de qua erit queſtio in loco ſuo.⸗X:! Ad illud
qð ſequit᷑.ꝙ cuʒ dr ꝙ vpᷣc factꝰ? Fᷣm coꝛpꝰ ex puriſſimis
ſanguinibo beate virginis.ſicut dic dama.⁊ recitatma

giſter in ſen.nõ intelligit᷑ de ſanguie ꝗẽ vnns de quatu

oꝛ humoꝛibo.ſ̊ ſanguis ſumit᷑ ibi pꝛo caꝛne.Eñ qnq; di

cit᷑ factus de carne qñqʒ de ſanguim.Ratio aute quare

dẽ xpᷣe aſſumpſiſſe carnẽ de ſanguinibo beate ðᷣginis pt᷑

eẽ.ꝙ illa poꝛtio carnis de qua factus ẽ vpᷣe Fm coꝛpus.

vim habebat ſeminis· ꝓpter qð cõueniẽter ſanguis no⸗
minat᷑ qui ẽ in ꝓpinquioꝛe cõſoꝛmitate ad ſemẽ ꝙᷓ caro-
Vñ ſicut dicit mgr in ſen.ſpũſſanctus potẽtiã ↄtulit ge⸗

nerãde beate virgine abſq; ſemine virili. Et dama.dic.

ꝙ in virgine eꝛat ſemen diuinũ. A illud qð ſequituꝛ
patʒ rñſio ex ſupꝛadictis vbi tactũ ẽ. ꝓpter qð ſanguis
dr ſedes aĩe et quis ẽ intellectus verbi huiꝰ.¶ Ad aliud
