ſpecies tumoꝛis.i.ſuꝑbie.Alio vpᷣo modo ell iactãtia de
ſcientia ⁊ de alijs hmõi bonis.ſᷣm ꝙ dic berñ.ð gradi
bus humilitatis. querit licẽtiaʒ vt ad fabulas ↄuertat᷑
pᷣter hoꝛaʒ.nõ vt quippiã edificet:ſed vt ſciaʒ iactet.⁊
Em hoc põt eſſe intentio vt ſciat᷑ ſe ſcire ⁊ vt laudetur.
ſic erit inanis gloꝛie.vel vt ꝑ hoc pꝛeemineat alijs:⁊
tũc reducet᷑ ad ſupbiam. beatus pᷣo gꝛego.cũ loquit᷑ de
iactantia ꝙ eſt filia inanis gloꝛie: inanis vo gloꝛia na
ſcit᷑ de ſuꝑbia.vult eam reducere ad vtrũq;: ad ſuꝑbis
ſcʒ mediante inani gloꝛia. .

Ebrum terciunz

Ercio querit᷑. vtꝝ ꝑfectorũ tm̃ ſit vitare
iactantiã ſiue oſtentationẽ. Qð videt᷑.di
cit eni Grego.valde ꝑfectoꝝ ẽ ſic oſtenſo
ope auctoꝛis gloꝛiam querẽ.uęt de illata
laude pꝛiuata neſciãt exultatõne gaudere.ex quo acci⸗
pit᷑ ꝙ ti ꝑfectoꝝ eſt vitare oſtentatiõeʒ ſiue boni oꝑis
iactantiã.l Item infumi quiq;ʒ ꝑ deſpectum mẽtis lau
ʒ non ſuꝑant: ideo neceſſe eſt vt bonũ quod opant᷑
abſcondant. er quo non eſt infirmoꝝ motũ iactã
tie oino declinare.¶ Contra.omibo ꝓhibet᷑ motus ia
ctantie.nullus aũt tenet᷑ vitare quod nullatenꝰ põt vi
tare: ſic.n.teneret᷑ ad impoſſibile.q̊ᷓ omẽs poſſunt vita
re motũ iactantie.¶ Iteʒ iactantia fit mediante ᷣmo⸗
ne ampuloſo.̊ omẽs pñt vitare ſermonez ampuloſuʒ

mo com poſitus eſt ex ꝑte anime quo ad naturam ſpiri
talem 7 animalez. quatum eſt ex ꝑte aĩalis nature ſᷣm
quam oꝛdinatur ad coꝛpus: plus inclinatur ad pecca⸗
tum cupiditatis.qᷓ;tum autem ex ꝑte nature ſpiritalis
que in ſe eſt defectibilis: plus inclinatur ad arrogan⸗
tiam ⁊ vanam gloꝛiam. Ende in hac parte temptauit
etiam dñm poſti temptationeʒ gule ⁊ auaricie. vnde in
glo. habetur.iiij.luc. Quem nec gula nec auaricia vi/
cit temptat vana gloꝛia. ſi foꝛte illũ ipſe victoꝛie ſue ia⸗
ctantia vincere valeat. huins etiaʒ ſignum eſt in viris
religioſis:qui per paupertateʒ ſpiritus abdicarũt bo⸗
na terrena adbuc temptantur de vana gloꝛia 2 ſciẽtie
iactantia. 4 Poſſet tamen illud hiero. intelligi de ip̃a
carentia auri 1 gemmaruʒ: non d carentia cupidita:
tis. multi enim carent auro ⁊ gemmis qui non carent
cupiditate. ſicut illi xx quibus dicit apoſtolus prima
ad CThim.vltimo. (Auenin & de compatöne ia
ctantie ad peccatum mendacu.vtrum ſcilʒ iactantia ſit
mendacium. Quod videtur. Jactantia enim eſt oſten⸗
tatio per ſermoneʒ boni quod nõ eſt vt eſſe videatur.ſᷣ
oſtentatio boni quod non eſt ſermone eſtmendacium.
ergo iactantia eſt mendacium. 4 Contra. mendaciuʒ
eſt cotra veritatem ſermonis.iactantia contꝛa rectitu
dinem que eſt in oꝛdinatione ad alterum.ergo iactan⸗

tia non eſt mendacium. 4 Pꝛeterea. mendaciuʒ eſt fal

ſa vocis ſignificatio cum intentione fallendi.Jactan⸗
tia dᷣo vt videatur ſapiens vel bonus vel vt laudetur.
ergo diuerſa eſt intentõ huius peccati⁊ illius. ergo di
uerſum eſt peccatum.¶ Ad quod dicendum. ꝙ lʒ vnũ
peccatum poſſet eſſe cum altero: cum vtrobiqʒ eſt fal⸗
ſa vocis ſigniſicatio.differunt tamen intentõnes. In⸗
tentio enim mendacij eſt vt credatur id quod non eſt ⁊
terminatur in cognitiua ſpeculatiua. Intentio vᷣo ia⸗
ctantie eſt/ potentia aliquid ĩ affectiua licʒ aliquid ibi
credatur quod non eſt.

oborvat + ſ Hμ „
t.— PH e AMKMειο νnαοtιαα

W11 14. gbo rõnibo videri bonũ.⁊ ita p̃t aliꝗs ĩ H̊ approbaꝛi mõ 4
¶ Mueſtio Cx. luij 8 de pec 4 adulatoꝛio. Vel alit eſt rñdẽdũ.ſ. Pucnteremctgezrans P. Wſio ⸗
cato onis —„ illa orñtia ꝗᷓ malũ nutrit ↄtinet ſub ſe duas.nutrire ei e cn
P Dnſequẽter dicẽ/ malũ otingit dupir. vel aprobado ipm tanq bonü. v
2 e vE Eͤ minuẽdo eius maliciã.lIn ecõtraꝛio ẽ adulatõni boni z5
dũ ẽ de adulatõe. ſic.n.i iactãtia q̃rit q; ĩ bono duptr.ſ.ponẽdo qð nõ ẽ:⁊ addẽdoĩ malo. ecõ ””ð
lans ria i in Hanlatie en trarig remouẽdo malũ quod eſt ⁊ minuendo. e
aus aliena ſiue onditur. ¶ Pꝛimo En b ñſe .
oſiderandũ eſt quid eſt adulatio ⁊ que B em ꝛu ſecudum hen
eius differentie Scðdo vtxꝝ ſit peccatũ veniale vel ſem⸗ Ecuãdo querit᷑. vtꝝ adulatio ſit pcẽm ve⸗ DMW
per moꝛtale. Tercio de grauitate huiꝰ pcti. Quarto niale vel ſy moꝛtale. Oꝛ ſit veniale vide⸗
de comꝑatõne huiꝰ peccati ad alia. Quinto vtꝑ adu⸗ tur ꝑ ̊ quod diẽ aug.i omeł.d igne pur ßs
latoꝛ teneat᷑ reſignare bnñficiũ quod adulatõe impetra⸗ gatoꝛio.vbi diſtinguit venialia a moꝛta⸗ : M
uit. Sexto ſi plus noceat ſibi adulatoꝛ qᷓ; alij. vel econ libo.vbi dẽ: Si ſũqᷓ; maioꝛi ꝑſone vł miĩoꝛi aut ex volũ “ mo
uerſo. Septimo de ſequela huiꝰ peccati. Octauo de re⸗ Ete aut ex nccitate adulari voluit:ad minuta pertinet
medio huiꝰ peccati. pcta.¶ Pretea.adulatio fit cã placẽdi qñ extollit᷑ bo aaͤ
„ nũ in aliq̃ pluſq; oꝑtet.ᷣ extolli põt bonũ ĩ aliqͥ pluſqᷓ; e, t
Meébꝛnz umum optet citra deũ.· adulatio põt eẽ veniale pctm. ¶ Co⸗ „eet e
3 —— tra.ſuꝑ illud pᷣs.oleũ aũt pctoꝛis nõ impinguet caput
D primũ ſic. deſcribit᷑ adulatio ſic. Adu meũ. lo.ſlatꝰ adulatoꝛis ẽ ſimulata dilectõ. qᷓ metes 1
ſeacAn” latio eſt peccatuʒ ex ſmone vane laudis a rigoꝛe veritatis emollit ad noxia.ſ hẽ moꝛtale petm ßMB
no AP.6 woye 12 bat- Al,c alicui exhibitjo intentoe placẽdi.¶ Sed G adulatõ ẽ moꝛtale pctm. Itẽ.xiij. eʒech. Ve g ↄſluunt d
S Wae . viget᷑ ꝙ bec diffinitio ꝙ̃tũ ad hͥ genꝰ pec⸗ puluillos ſub om̃i cubito manꝰ. intellige ſuane adula⸗ 1
vrr. ge. MS⸗ T 6 A. „s ſ dt nem „₰ Q kati no lit ſu leug. vor. n. otingẽ aligs laudat aliquẽ tionẽ. Et dicit geᷣ ·ĩ moꝛał.Quiſꝗs male agẽtibo adu⸗
r Kdo .199 Ms. ſcaneſt t N ma in eo ĩ ͥ laudadꝰ ẽ qũo laudandꝰ eſt:h̊ ñ ꝓpter deũ pn⸗ lat᷑:puluillũ ſub cubito ⁊ ceruical ſub capite ponit. vt

cipalit:̊ cauſa placendi ſibi. tũc ñ eſt ſermo vane lau

palit: H e en. an ꝗ coꝛipi ex culpa debuerat:ĩ ea fultꝰ laudibo mollit q⸗ Nalcim
dis.vanũ.n.eſt qð nõ hʒ rem quã inducat.ᷓ nõ ẽ adu⸗

* eſcat.cũ q̊ ve ſignificet penã eternã.pena eterna debet᷑

latio ſm pᷣſictã rõneʒ:⁊ eſt iñ peccatũ huiꝰ generis. &
nõ ſufficitt diffinit᷑ aũt mõ pᷣdicto.¶ SPretea.ſic extol⸗
li᷑ bonũ alicuiꝰ ita tegit᷑ alicuiꝰ malu.⁊ vtrũq; fit caun
ſa placendi.vñ videt᷑ eſſe adulatio: nõ aũt ↄuenit ei p⸗
dicta diffinitio. ñ eſt ſ̃ ii⸗C A quod doõm.qꝙ il
lud peccatũ de quo pᷣmo obiectũ eſt:eſt adulatio.diſtin
guendũ aũt eſt ꝙ ſermo vane laudis dicit᷑ duptr. Ua⸗
na enim laus eſt cũ laudat᷑ quod nõ eſt laudanduʒ: aut
pluſꝙᷓ laudandũ eſt. ⁊ hec vanitas eſt ex ꝑte materie. ⸗

iteꝝ vana laus cũ nõ ſit eo fine quo debet fieri: ̊ eſt prop

ter eum. ⁊ hoc mõ põt fieri cauſa placendi bomĩ qui
laudat᷑.x ſic iteꝝ dici᷑ vana laus.hoc vltimo mõ dicit᷑
ↄuenire diffinitio peccato illi.¶ Ad ſecũdũ dom. ꝙ te⸗
gere peccatũ alterius lʒ non ſit directe ſermo vane lau⸗
dis eſt tñ indirecte. dico aũt tegere cũ dicit᷑ ꝙ nõ fecit
illud malũ.ſicut.n.ſunt due ꝑtes iuſticie facere bonuʒ
2 nõ facere malũ:ſiue declinare a malo. ſic due partes
ſunt vane laudis:dicẽdo qð fecit bonũ qð nõ ẽ ab ipſo
factũ vel pluſꝙᷓ fecit.⁊ dicendo ꝙ nõ fecit malũ Ynõita

malũ ſicut dicit᷑.⁊ ̊ modo reducet᷑ ad adulatõʒ.ſi tam
excuſatio ſit peccati ꝑ ſe ſub illo poſſet ↄtineri. eſt eniʒ vlcd

excuſatio ꝓprij peccati vel alieni.¶ Pꝛeterea.põt ad⸗

moꝛtali pcto.erit adulatio moꝛtale pctm.4! Iez ĩ ↄci.
carthagi. Clericꝰ ꝗ adulatõibo vacare depᷣhẽdit᷑ ab of
ficio gradet᷑.S̊ degradatio ẽ pena que nõ debet᷑ niſi ꝓ
crimĩe.crimẽ aũt ẽ moꝛtale pctm.ꝗᷓ adulatõ eſt moꝛta⸗

le petm. ¶ Ad quod dᷣm.ꝙ adulatio aliqñ eſt venia/ vrE an
le: aliqũ moꝛtale. diſtinguit᷑.n.cũ ſit multiplex genus ꝰ*ꝰ

adulatõig.nũ eſt qð dicit malũ bonũ:fouẽdo pctoꝛẽ
in pctis.h̊ eſt moꝛtale. In alijs vo diſtinguit᷑.aut fit ĩ⸗
tentõne vt alicui ꝓſit ⁊ nulli obſit.⁊ tũc dẽ veiale. Si
auũt intentõne nocèdi alteri: lʒ alteri ꝓſit:moꝛtale dr.
videt᷑.n.fieri ex libidine moꝛtali.Si aũt nec ꝓdeſt nec
obeſt ß̊ ↄtemptũ generat ꝓpter aſſiduitatẽ: moꝛtale dr̃.
4Ad obiecta & rndẽdũ.ꝙ ilið qð dicit᷑ ab aug.ĩ om̃ł.
intelligit᷑ de illa adulatõne que dr ex libidine veniali:
cũ.ſ.ex ſurreptõne laudat aliquẽ in bono alit᷑ qᷓ debet.

non intentione placendi propter ſe. dicitur emnim pmno*

ad gał. Si hominibus placerem chriſti ſeruus nõ eſ⸗
ſem.non autem medium eſt inter eſſe ſeruum chriſti ⁊
eſſe ſeruum dy aboli.ſicut dicitur ſuꝑeꝛ illud.vj.math.
Memo poteſt duobus dominis ſeruire ⁊c. Contingit
autem venialiter peccare ⁊ eſſe ſeruum chriſti.ſed non
in illo tem poꝛe inqtum huiuſinodi.ſimiliter intelligi⸗

— —

— — -—

huc obijci de diffinitõne illa.põt.n.aliquis laudaꝛe ali tur ratio que adiungitur.Autoꝛitates vᷣo ex alia par⸗
quẽ nõ cauſa placendi ſibi ̊ cauſa lucri tꝑalis.ↄſtat ꝗq; te intelliguntur de adulatione moꝛtali aliquo modoꝛũ
eſt adulatõ:nec tñ ei ouenit pᷣdicta diffinitõ.¶ Ad qð dictoꝛum.
dðm eſl. ꝙ intentio placendi eſt pximus finis quicqd clen
aliud intendat᷑.ſi.n. intendat᷑ lucrũ tꝑale h̊ eſt media⸗ . b 12W Hr
te placentia.ſi.n.nõ ꝑlaceret ꝑſone laudate:nõ ꝑ ipam 4 E rum tercinz .
ↄſequeret᷑ lucrũ. (Peind querit᷑ de drñtijs adulatõ⸗ Ercio grauitate buius peccati. videt᷑
nis que ſic diſtinguũ?᷑.Eſt adulatio que bonũ nõ habi⸗ enim eſſe grauiſſimum.dicit enim Gre⸗
tũ attꝛibuit.⁊ ẽ adulatio que habitũ extollit pluſꝙᷓ ſit. goꝛius: ¶ Aihil eſt quod tamfacile coꝛꝛũ⸗
Eſt ⁊ adulatio que maluʒ nutrit laudando:⁊ dicendo pat mentes hominum: nibilqʒ tamdul⸗
malum bonũ.de quibo dicit᷑ in p̃s.Qm̃ laudat᷑ pecca⸗ citer animum ferit ſicut adulatio. IUnde.xvj.prouerbᷣ.
toꝛ in deſiderijs aĩe ſue.⁊ iniquus bñdicit᷑.Greg. Sũt verba adulatoꝛis(vbi nos habemus ſuſurrationis) ꝗuaſt eplon⸗
nõnulli qui dum malefacta hoim laudibo effeꝛunt: au⸗ ſimplicia: ⁊ ipſa perueniunt ad interioꝛa ventris. Si
gent que increpare debuerũt. ¶ Sed poteſt queri. q̃ꝛe ergo nihil eſt tam coꝛꝛuptiuum. ergo eſt grauiſſinum ʒe Alus⸗
ex ꝑte mali nõ ſunt due drũtie ſicut er ꝑte boni.¶ Ad peccatum. 4!. Ad idem Gregoꝛius.quid per ſignifica⸗
quod dm eſt. ꝙ exr pte mali nõ competit niſi vna diffe tionem locuſte que plus ꝙᷓ cetera minnta animantia
rentia. ſicut.n. attribuendo bonũ quod non hʒ laudat humanis frugibus nocet. niſi lingua adulantis: que H
quis aliquẽ: ita attribuẽdo malũ qð ñ bʒ vituꝑat. ap⸗ terrenoꝛum hominum mentes ſiquando bona aliqua A
π¼probare gat malũ qð ñi fecit 2 ip̃m qð fecit ꝓPrt illud: aſpicit ꝓferre immoderatiꝰ laudãdo coꝛũpit.ſiẽ ᷣ lo⸗

nullũ hʒ ronẽ adulatõis.̊ ñ ꝓpt h̊ videt᷑ laudãdꝰ. nec
iſto mõ ſumit᷑ ſpẽs adulatois. Sʒ malũ qð ẽ:pᷣt ex ali⸗
ℳ ſe Bendͤo 2 Sz Zc=

cuſta ĩ coꝛodẽdo plꝰ nocet ꝙᷓ cetera aĩalia:ita adulatõ
plus ꝙ alia genera hmõi peccatoꝝ.& eſt grauiſſimum

(Mueſti

in peccatũ. ¶ Item ſup illud. lingnis ſuis doloſe agebze
cnin . Sb⸗ Hlo. comes eſt voꝛacibo adulatio ⁊ omibo malis.
rneii ad, cõmiſitat᷑ oia mala quiſſimũ eſt peccatũ. Sa. ( Co⸗
N tra.oñdit᷑ ꝙ detractio eſt maius malum. detracto em
boni quantũ eſt de ſe: aufert bonũ alteriꝰ vel auferre nitit.
Ners⸗ adulatio vᷣo magnificat quantũ in ſe eſt bonũ alterius
nõ maximũ eſt malum adulatio.4 Item de inuidia
dicit Amb. Cum ꝑ ome virus antiqui hoſtis nẽo bũa⸗
no coꝛdi infundat᷑: in zelo inuidie tota viſcera ſua ſer⸗
nre pens cõcutit:⁊ hanc quaſi peſtem vomit.ᷣ graniꝰẽ pec
Nd⸗,. m inuidia.nõ ̊ adulatio eſt grauiſſimũ peccatu.
epor A quod dicendũ.q grauiſſimũ dicit᷑ duobo mõis
ia⸗ xel ſuꝑlatiue: ⁊ ſic non dicit adulatio peccatũ grauiſſi
li crat mü. dicit etiã grauiſſimũ intentiue.i. valde que: hoc
net mnſue mogo põöt dici adulatio aliqua grauiſſima rõne nocu⸗
boo menti:quia hoĩeʒ vouet in malicia maxime ? Gtinet.
S/ vnde dicit᷑ ſuꝑ illud ps. OQm laudat᷑ pcoꝛ ⁊c adulan⸗
XYAI tiiũ lingue alligant mias in peccatis. delectat. n. hoĩem
ut andν ea facere in quibo nonſolũ nõ mentit reprehẽſoꝛ: ſetiã autox
se auditoꝛ landat᷑ Et ibideʒ dicit᷑:magna ira cxi vt deſit
in coꝛectio ⁊ alſſit adulatio.nibilominꝰtñ detractio ẽ ma
. ius malũ in ſe. ſurgit.n.ex ceterioꝛi radice ⁊ ꝑ ſe ten .
ua dit nocere.⁊ ideo maius malũ eſt qᷓ adulatio. Ad il
⸗ lud vᷣo quod obijcit᷑ de inuidia ſilr dicendũ eſt. ꝙ ẽ ma⸗
GC4 ius peccatũ adulatõne: eo ꝙ ex deterioꝛi radice ↄſingit
4 in illo.n.ſiłitudineʒ dyaboli tenet.
l⸗ Varto querit᷑ de compatõe bꝰpeccati ad
9 alia. querit᷑.n. vtꝝ adulatio ſit maiꝰ pec⸗
d catũ ꝙ; homicidiũ.Quod videtur ꝑhᷣ qð
“ . dicit᷑ ſuꝑ illud pᷣs.Cõuertant᷑ ſtati ⁊ eru
1g 7 beſcant. Glo. plus nocet lingna adulatoꝛis ꝙ; gladius

ꝑſecutoꝛis.q̊ maius peccatũ eſt adulatio qᷓ; homicidiũ
A Contra.in homicidio fit nocumentuʒ irreꝑabile. in
adulatõne fit nocumentũ reꝑabile.ꝗq̊ homicidiũ ẽ ma⸗
MM ius malum adulatõne.¶ Preterea.damniſicatõ mor
tis eſt maxima:illa aũt inducit᷑ ex hbomicidio.damna⸗
tio vᷣo deceptõnis que eſt ming? inducit᷑ ex adulatione.
Sadulatio ẽ minꝰ peccatũ. S quod dom. ꝙ homi⸗
cidiũ ſimpłr eſt maius.qdð aut dicit᷑: ꝙ plus nocet lin⸗
gua adulatoꝛis.hoc eſt:qꝛ pluribo nocet ⁊ occultiꝰ no⸗

ee 4 cet.magis.n.caueꝛi poteſt a manu ꝑſecutoꝛis ꝙᷓ a lin⸗
eſſe gua adulatoꝛis vel detractoꝛis.
em by „V.
— Vinto querit᷑. vtꝝ adulatoꝛ teneat᷑ reſi⸗
1 gnare bñnficiũ quod impetrauit ꝑ adula⸗
1 tionẽ. Qð videt᷑ ꝑ hoc quod expoit ggę.il
Ilug eſa. xxxiij. beatus qui excutit manus
. dæb om̃i munere.Eſt aũt munꝰ a manu.⁊ munus a lin⸗
gua.⁊ munꝰ ab obſequio. Munus ab obſequio eſt ſeꝛ

„ uitus indebite impenſa. Munꝰa manu ẽ pecuia. Mu⸗
A bla,). nus a lingua eſt fauoꝛ. Qui pbelatus eſt tüc ab om̃i
munere manus excutit:qñ in diuinis rebus nõſolũ pe
cuniã vllam ſᷣ̊ nec humanã gꝛatiã requirit.q̊ qui impẽ
dit fauoꝛeʒ indebite qð fit adulatõne ſymoniacus eſt.
H bᷣ adulatoꝛ eſt hmõi.q̊ eſt ſymoniacus.&ᷓ tenet᷑ ad bñfi⸗
. cij reſignatõʒ.¶l Contra.videt᷑ ꝑ ſimile de ypocrita
nõ teneſt reſignare: ſ̊ intentõʒ mutare pniaʒ agere.
ſicut.n.y pocrita qui acquirit bñficiũ ſuũ ypocriſi nõ
tenet᷑ reſignare.ponat᷑ ꝙ bona intentõe receꝑit:ſic nec
videt᷑ iſte adulatoꝛ dũmodo bona intentõne receꝑit ſed
pniaʒ debet agere ſuꝑ peccato.(¶ Ad quod dicũt qdã.
nõ eſt ſmie de ypocriſi 2 Ri ulatõne.adulatio.n.
è ccoꝛꝛuptã facit intentioneʒ ipſius dantis. ypocriſis vᷣo
SK.* nõ intendit niſi bono ↄferre ⁊ credit. Ex dl ðo ne
N5d 6 lʒ ↄferat bono tũc tꝑis: tñ ex carnali intentõne h̊ facit
eo.ſ.qð ſibi placuit adulando. Alij ᷣo dicũt munus a
lingua eẽ munus precibo inhoneſtis ſiue carnalibo me

St r mef

cxtur ↄtrariũ.iſta.n.non ſunt ex ꝑte adulantis: ſed ex

„97 %

cxluij.

diantibo.⁊ quia hoc nõ ↄtingit ĩ adulatõe:nõ dicit᷑ ſy⸗
monia eſſe mediãte muneꝛe a lingua. vel nõ pᷣlumit᷑ ꝙ
ille »tulerit bac de cauſa. ſicut viget illy credẽ woipo
ꝙ ſit bonus:ita ↄferẽs credit de eo cui ofert ꝙ ſit bonꝰ.
⁊ ita nõ fit coꝛupta intentio. Videt᷑ tñ ꝙ magis debe⸗
at reduci ad munꝰ ab obſequio.vñ ſi nõ ſeruiret ei ĩa⸗
liquo niſi in h̊ ꝙ ſibi adularet᷑:credo ꝙ indigne recipe
ret 2 teneret᷑ ad reſignatõz. ſicut ille ꝗ ſeruit ĩ turpi of
ficio.turpe aũt officiũ dicit᷑ ꝓprie cui annerũ ẽ peccatũ
ꝓprie.⁊ ad hoc videt᷑ facere quod dicit Yſidorꝰ.Cres
ſunt acceptõnes muneꝝ quibo ↄtra iuſticiã huana va⸗

nitas militat.fauoꝛ amicitiaꝝ. adulatio laudis.⁊ cor⸗

tio muneris. facilius aũt ꝑuertit᷑ animus
unere:qᷓ; gre ⁊ laudis fauoꝛe.
. Pp ( vt; adats ſit emnm, fibey t. „nA lares
E eh.v * 7 D far eße⸗ V

‚Erxto queꝛitſi plus noceat ſibi adulatoꝛ
— J ꝙỹ alij vel ecõuerſo. Et videt᷑ ꝗ ſibi. ſibi eĩ
nocet vlr ⁊ nccio.alteri vᷣo nõ vłr ⁊ ñ ne⸗
dcelſſario:p põt ei cedere in meritũ ſi tem⸗
ptatõni reſiſtat. vñ.xxxix. ꝓuer. Qui blandis fictiſqʒ
ſermonibo ⁊c. Glo. qui fictis ſermoibo ꝓrimũ laudat

15E

ei inſidias parat quibo in ꝑiculũ verbi aut oꝑis ſecuꝛi⸗

la m ſuio cche gGpe det gſſibas cig

. . * . ,.LceE * * . 1 4 2 .
us incidat.Sʒ viqeamꝰ quicapiat᷑ cui fit aut ꝗs fecit vidtag gurck rapint 1cthi arlecf e Ter-
ſequit᷑ peccantẽ viti ⁊c.i 20 & inſto laqueꝰ peccantii/ c&. wolet Fpieh
etiã ſi coꝛꝑaliter ꝑimat nocet: ſ̊ ipſos imꝑpetuũ dam⸗

nat.gaudentibo iuſtis ac dei iudiciũ laudantibo de ſua
ereptõne vel maloꝝ ꝑditõne.¶ Et videt᷑ ↄtrariũ ꝙ ma
gis ſit xeccatũ ↄſentientis adulatõni q; ipſius adulato
risſadulatoꝛ eni ſua adulatõne nõ excecat᷑ ̊ ſeipᷣn no
ſcit vulneratum.acquieſcẽs aũt adulatõni excecatur.
magis enim credit alteri qᷓ; ſibi. Seneca.2õ cogita⸗
mus quid ipſi ſumꝰ ̊ quid alteris eſſe videamur. plꝰ
alijs cꝛedimꝰ de nobiſipſis q; nobis.pʒ & ꝙ acquieſcẽs
adulatõni excecat᷑.¶ Item hoc ideʒ videt᷑ rone neglige
tie:quia de illo dicit grego. Curari vulnꝰ negligi᷑ qʒ
dignũ laudig pᷣmio inuenit᷑. Et ideo dicit pᷣmo ꝓᷣueꝛ.
MNli mi ſi te actauerint pctoꝛes nõ acquieſce: H̊ curam
vulneris negligere eſt ꝑiculoſuʒ. ⁊c. ¶ Ad qð dom.
ꝙ adulatoꝛ plus nocet ſibi ꝙᷓ alteri. ſibi.n.nocet vlr:
alij o ꝑticulariter 2 caſualiter. Diſtinguendũ autem
eſt inter ucrae 7 acgeſcenteʒ. Eſt. n. quidã adꝗ⸗

Sc nge ſenur 0.. loS-

eſcens qui pouet adulatoꝛeʒ ⁊ ꝓcurat vt fiat adulatio
7 talis plus peccat q; adulatoꝛ. Eſt alius qui tm veci⸗
pit᷑ credendo adulatoꝛi plus de ſe ꝙᷓ ſibi: ⁊ talis minꝰ⸗
peccat.maius tñ damnũ ex parte ii conſequit
eo ꝙ adulatõne excecat᷑ in iudicio ſui.x ꝑte vᷣo affecti
onis plus eſt damni in adulatoꝛe ꝙᷓ; in acquieſcẽte eẽn⸗
tialiter: etſi nõ accidentalit. ¶ Similit rñdendũ ẽ ad
verbum grego. ꝙ peccatũ oſentiẽtis quo ad quendam
effectum gꝛauius eſt adquieſcenti ꝓpter damnuz: ꝙ ſit
peccatum adulatoꝛis. Sicut enim dicit amb. grauiſſi⸗
me peccet qui ignoꝛat: quia nõ ſentit ſuũ defectũ. ita ꝗʒ
negligit. ex hoc enim ꝙ negligit nõ querit remedium.
quo ad hoc ꝗᷓ dicit᷑ gauius ipſi acquieſcenti qᷓ ipi adu⸗
lanti.ſimplr tñ grauius ẽ peccatum adulantis qᷓ adꝗ
eſcentis cum ſit illius cauſa quantũ in ſe eſt.

embruz. vij.
ð —, .
Eptimo querit᷑ de ſequela adulatõis. di
cit᷑.n.a greg. fit vt inceſſanter creſcat cul
pa fauoꝛibo nutrita. Dicit᷑ etia ſuꝑ illud
883.· Qm̃ laundat᷑ peccatoꝛ. magna dei ira
eſt vt deſit coꝛꝛectio ⁊ aſſit agulatio ſC um cremẽtum A⸗
continuũ peccati ſit grauiſſima ſequela: erit hoc pec⸗
catum grauiſſimuʒ ratione huiꝰ ſequele.4 Pꝛeteren.
maioꝛi peccato reſpondet maioꝛ ira dei. cum & ſimplx
dicatur magna ira di in peccato adulatiõis:marximũ
videt᷑ fieri peccatum ratione huius ſequele. Sed vi

pte eius cui fit adulatio.̊ nõ videt᷑ quo ad h: G̊ pecca⸗
tum eſſe grauiſſimũ:cum ſit circumſtantia peccati ĩ cõ⸗
ſentiente non in ipſo adulante.¶ Ad quod dicendũ ẽ.
ꝙ he conditõnes lʒ circũſtẽt pecatũ acquieſcẽtis adu
lationf.ſunt tñ effectus conſequẽtes ipſam adulatiõeʒ
tanq cauſazʒ.⁊ ideo aggrauat᷑ peccatum adulationis.
⁊ ideo vtrobiq; ratõne haꝝ conditionũ fit aggrauatio
peccati.in adulãtne.ſ.⁊ ↄſentiente. in adulante quia
cauſat tam prauam conditõneʒ. In cõſentiente qꝛ tam

male diſponit᷑: in ſuo enim peccato foue?ſſ ec ẽ intelli Seclut.

gendum ꝙ continue cꝛeſcat peccatũ in ↄſentiẽte:ᷣ tunc
cum magis dæ ſeipſo credit bonitateʒ ꝙᷓ ſit. vel ñ credit
maliciã que eſt vel quãta eſt. Dicit᷑ aũt magna ira dei
quandã excellentiã ꝓpter effectum: nõ tam in pñti ſᷣ
etiã in futuro. Effectus aũt in pnti eſt qꝛ ꝑmittit ipᷣm
oſentienteʒ cadere de peccato in maius peccatũ ⁊ ĩ pec
catis eſſe ſecurum. In futuro aũt quia per h̊ ꝙ impeni
tens eſt in preſenti ratõne ſecuritatis vel falſe cꝛeduli⸗
tatis:in penam incidit eternazʒ ex impꝛouiſo.vñ de ta⸗
libus põt dici illud.j.ad thel.v. cum dixerint pax ⁊ ſe⸗
curitas:repẽtinꝰ ſuꝑueniet interitus.

embꝛu. vin. ren rr

Ctauo querit᷑ de remedio adulatõis.po⸗
nit. n. gꝛeg. remediũ ↄtra adulatõʒz detꝛa
ctionũ cum dicit.Sciẽdũ eſt ꝙ ne immo
cratis landibo eleuemur: plerũq; miro
noſtri rectoꝛis moderamĩe tetractõnibo lacerari ꝑinit
timur. vt cum nos vox laudãtis eleuat: lingua detra⸗
hentis humiliet.remediũ tra adulatõeʒ eſt ipſa de⸗
tractio. ¶ Sed videt᷑ aliud poni remediũ ſuper illud.
ODleũ aũt peccatoꝛis nõ impinguet caput meũ.dicit᷑ eĩ
amet fidelis argui a viro iuſto in miſcdia.⁊ nõ lauda⸗
ri a peccatoꝛe cum irriſione. habeat ſecũ oleũ cõſciẽtie
qð prudẽtes virgies ſecũ poꝛtabãt.nõ querãt oleũ pec
catoꝛis. ponit᷑ ̊ hic duplex remediũ.ſ.arguitio viꝛi iu
ſti.⁊ puritas oſciẽtie.põt q̊ queri ĩ quo differũt hec re⸗
media. quod dom eſt. ꝙ diuerſa aponũt᷑ reme⸗
dia ad tollendũ nocumentũ adulatõis que grauit᷑ no⸗
cet.ponit᷑.n.remediũ intra.ſ.teſtimoniũ bone ↄſciẽtie:
quod mitigat ad modũ olei vulnera: ſi que infligunt p
adulatõʒ. bona.n.oↄſcia ſemꝑ minꝰ eſtimat de ſe.⁊ ĩ age⸗
dis ſuis metuit ne quid repᷣpenſibile inueniat᷑. SPonit
etiã remediũ extra: et ̊ Duplex.ex ꝑte iuſti ⁊ peccato⸗
ris.ex ꝑte peccatoꝛis detractio: ne de boĩs extollamur
ſed magis humiliemur. Ex pte vo iuſti: ne ĩ bonis qd
repᷣhenſibile admixtũ inuenia?᷑. arguitio viri iuſti fa
cit ad circũſpectõʒ opeꝝ que eſt ex ꝑte rõmis. detractõ
ðdᷣo ad debita affectõʒ habendã in bonis oꝑibo. ſic ẽ̊ pʒ
qualiter vnũquodqʒ remediũ eſt ↄtra nocumentũ adu⸗
latõnis in eo cuiꝛ fit adulatio.

¶ Oneſtio. cxlv. ge cõtu⸗

melia ſiueconuicio.

ö Abitũ eſtſupra de

adulatõne ⁊? iactantia que ſunt contꝛa
rectitudinẽ in laude.Conſequẽt dicẽ⸗
dũ eſt de peccato quod ẽ ↄtra rectitudi-
nẽ in vituꝑio.Eſt aũt pctm ↄtra ꝓxi⸗
ecca uptra deũ. Peccatũ vpᷣo ↄtꝛa ꝓximũ aut

. —

2 — 93
eſt interpᷣtans penã:⁊ illud eſt maledictũ.aut eſt pa⸗ malelino

rans culpã:⁊ hoc otingit dupłr. vel occulte ⁊ dicit᷑ de⸗
tractio.vel maifeſie ⁊ dr̃ ↄtumelia. Pctm vo otra deũ
dicit᷑ blaſphemia nec eſt tercia drñtia pcti in vituꝑio.
nullus.n. ↄtra ſeipᷣm intendit ꝑ vituperiũ.Ex coꝛupti
one.n. hũane nature intendit hõ in laudẽ ſui nõ ĩ vitu⸗
periũ ſui.ſicut homo ex natuꝛa inclinat᷑ ad dilectionezʒ
ſin nõ in odiũ ſui. Sicendũ eſt ꝗᷓ̊ primo de bis que ſũt
in ꝓximũ ꝑ improperiũ culpe.deinde p interpᷣtatõneʒ

in quo occulte fit vituperiũ.

pene.vltimo de peccato quod eſt in deuz:qd? blaſphe⸗

mia: vt qi gradatim aſcẽdam rio at dicamꝰ te otu⸗

melia in qua manifeſte impꝛopera?᷑ alicui.R̊ eniz eſt a
cuiꝰ nocumẽto magis caueri põt. Scðo de detractõne
Primo ꝗ̊ querendũ eſt
quid ſit ↄtumelia.⁊ vtꝝ ↄtumelia ſit idẽ quod ↄuiciuʒ
vel nõ. Scðo.ſi ↄtumelia ẽ peccatũ moꝛtale: an aliqñ
veniale.Tercõ.ſi ſuſtinẽda ẽ ↄtumelia.Quarto.ſi ma

ioꝛ eſt victoꝛia ſiue vindicta ĩ ſuſtinẽdo q; ĩ rñdẽdo ᷣm

ſtulticiam. Quinto ad quod capitale pctm reducitur.
Serxto ææ magnitudine hꝰ peccati 1 patõne.

diffinitio ↄtumelie.Cö⸗
tumelia eſt peccatũ eximproperio ſermo
nis manifeſto:tendens in nocumẽtũ ꝓxi
mi. Sed videt᷑ ꝙ ↄtumelia etiã fiat ꝑfa⸗

– — , — . E .
ctn. ad Ro. Cõtumelioſos ſuꝑbos. Glo.ſunt qui di⸗
ctis vel facfis ↄtumelias ⁊ turpia inferũt.ex quo babe
tur ꝗꝙ dtumelia eſt in factis. Item ſuꝑ illud ꝓuerb.

xi. vbi ſuꝑbia ibi ↄtumelia. Glo. ſupbi ↄtũelioſe ſe ge⸗
rũt ad ↄtemptũ ſuꝑ ignoꝛantiã diſcipline.ſiue gᷣvtem⸗
ptus dicat᷑ reſpectu ꝓximi erit ↄtemptus in facto.ſiue
Otemptus dei in mandato. ↄtumelia nõ tiñ eſt in ver
bis ſᷣ etiã in factis. ¶ Ad quod dom. ꝙ; ↄtumelia pꝛo⸗
prie eſt in verbis:extenſo tñ vocabulo extendit per fa⸗
cta.⁊ hoc modo accipit᷑ in pdictis auẽtibo. Sic.n. diẽ
Cribſ.Cum quis iniuriatus te fuerit: memẽto tui cre⸗
Atoꝛis:quẽ cum ↄtumelia adoꝛabant ⁊ veꝛba ⁊ res ei
ctrahebant. ¶ Beinde querit᷑ que ſit drñtia inter cõ⸗
tumeliam ⁊ conuiciũ:ſi aliqua eſt. Et videt᷑ ꝑ boc qð
dicit Cri. a contumelia exiſtens ⁊ conuicio qð 7 ge⸗
bennam preꝑat anteq; mũdes teipſum tendis ſurſum
manus.Ex quo accipitur.ꝙ non ſunt idem cõtumelia
⁊ conuiciũ.Similit.xxij.ecci.eſt recoꝛdatio excepto cõo
uicio ⁊ improperio. Inproperiũ auteʒ videtur idem
ꝓ contumelia.̊ contumelia ⁊ conuiciũ differũt.⸗. O
auteʒz idem ſint videtur per hoc quod dicit greg. ſuper
illud. ij. Reg. xvj. dimitte eam. ↄtumelioſa verba ñ taz
conuicij q adiutoꝛia eſſe cꝛedidit.ſed ↄtumelioſa veꝛba
non ſunt aliud ꝙ; ↄtumelie. ᷓ contumelia nõ eſt alis q;
conuiciũ. 834 quod dõm.ꝙ ↄtumelia cum ꝗpꝛie di⸗
citur differt a conuicio.ↄuiciu enim dicit᷑ qũ im pꝛope⸗
ratur quaſi culpa.vt ſi dicatur alicui ꝙ ſit de illegitti⸗
mo.matrimonio natus. non emʒ hoc eſt vicium illiꝰ lʒ
ſit vicium parentum. Contumelia vo cum culpa impo
nitur. accipitur tamen in ſcriptura vnum ꝓ alteꝛo. bic
uuteʒ intenditur cõmuniter de contumelia vbi eſt im⸗
properium culpe vel quaſi culpe.⁊ dicit᷑ etiaʒ obpro⸗
brium vel improperiũ.ſed in boc eſt differentia. q ob⸗
probꝛiũ poteſt eſſe ĩ occulto vel manifeſto.ſiłr ⁊ impꝛo
periũ.ↄuiciũ aũt ⁊ ↄtumelia in manifeſto.⁊ differũt ſi⸗
cut dictũ ẽ. Vel ↄuiciũ dicit᷑ a materia eo ꝙ viciuʒz im⸗
ponit᷑ vel qᷓi viciũ.ↄtumelia vpo a motiuo:eo ꝙ cũ tumo
re quodaʒ aggredit᷑.

(Membx. ij.

ido qrit᷑ ſi cõtumelia ẽ pcẽm moꝛtale

le.dic Cri.lectulus dyabolicꝰẽ ĩ conui
cijs młtiplicari ⁊ ↄtũelijs.̊ ñ ẽ lectulus
dyabolic niſi vbi ẽ moꝛtale pctm.qᷓ ↄtũelia ſiue cõui⸗
ciũ eſt moꝛtale peccatũ.¶ Itez dꝛ. v.math. Qui dirẽit
fratri ſuo racha reus erit ↄcilio: qui aũt dixerit fatue
reus erit gehenne ignis.Criᷣ.cum dicit:qui vocat fra

trem ſuum ſtultum debitoꝛ erit gebenne. non de verbo⸗ fere⸗
dicit ſolum: ſed de contumelia vniuerſa. ergo cõtume⸗ =

lie debetur gehenna.¶¶ Item Criſoſtomus: Conuici⸗

ator pacis vel amoꝛis bono nocet: 27 decem milibus
circummittit prorimum malum.⁊ contumelia inimi-

ſꝑ:aut aliqũ veniale? Et videt᷑ ꝙ moꝛta⸗ Kr v
4 =

—,. —--J--—

—
=*

.

ſ vant

¶ Lueſtio

citias operat᷑ ? xpi euellit mẽbꝛa. ſed qð tale eſt.nõ ẽ ni⸗
ſi moꝛtale peccatu.ergo cõtumelia e mortale peccatuʒ.
Item Criſ.plaſmat᷑ os dyaboli ꝑ maledictiones per
emulationẽ ꝑ deerationẽ. mortale autẽ peccatuʒ efficit
ſolũ os dy aboli.ergo cõtumelia eſt mortale peccatum.
Sed cidet᷑.ꝙ ſit veniale peccatũ.dicit eni Eriß.non
tqto indigẽt ſtudio magna peccata quãto⸗ pua. illa eni
ipſa natura peccati auerti pᷣparat.ꝑua vo hoc ipſoĩ ge⸗
ſidiã immittut ⁊ nõ pꝑmittũt viriliter ĩſurgere ad eoꝛũ i⸗
teremptionẽ. iõq; velocit fiũt magna nobis doꝛmiẽtibo.
⁊ poſtea ponit exemplũ.detrabit ꝗs ꝓrimo.⁊ conuicia
mꝛ cõtempſit exinde dicẽs. Ahil ẽ maledicere. ab hoc
autẽ odiũ innatũ ẽ maximũ inde inimicitie. ab his pla⸗
ge. a plagis occiſio.Ex quo accipit᷑.ꝙ cõuiciũ accuſa⸗
tio ĩter ꝑua peccata cõputant᷑.ſed ꝑua dicunt᷑ venialia.
ergo cõtumelia ẽ veniale peccatũ. IFtẽ Aug. cũ enume

rat peccata venialia que minuta dicit.dicit ſi plꝰ aut p

ximũ aut vxorẽ. aut filiũ.aut ſeruũ exaſpauit q; opoꝛtet
ſed exaſpatio fit ꝑ cõtumeliã.ergo cõtumelia inter veni⸗
alia peccata k. Itẽ Criß. xpᷣs eũ qui iraſcit᷑ ĩma⸗
niter condẽnauit iudicio. eũ qui dicit racha cõcilio. ſed
nõdum hec magna.hic eni ſunt he pene. ergo nõ eſt ma⸗
gnum gicere verba cõtumelie. ergo nõẽ moꝛtale pecca⸗
tum ⁊ ẽ moꝛtale vel veniale.ergo eſt veniale ( Ad qð
dicendũ.qꝙ cõtumelia põt ꝓcedere er impetu aĩ.⁊ ꝓuo⸗
catione ire.põt etiã eſſe verbũ nõ cõtumelie tãte.vñn na⸗
ſcat᷑ moꝛtale peccatũ.⁊ ſm hec cõtumelia ẽ veniale pec⸗
catũ.Si vᷣo ꝓcedit ex ira repoſita cũ deliberatiõe.⁊ eſt
tãte cõtumelie vᷣbũ.vñ naſcat᷑ velſa equat᷑ mortale pecca
tum. vvel in ipſo vel in altero. ꝑſe dicet᷑ eſſe moꝛtale pecca
tum. Eñ dicit Criß. Inimicitie tẽpore ira accẽſa T ani⸗
ma ardẽte. quod minimũ ẽ magnũ peccatũ apparʒ.2 qᷣ
non valde iniurioſum eſt oneroſuʒ eſſe videt. occiſionẽ
enĩ peperit 2 ciuitates itegras euertit.ſicut enim amici
tia exiſtẽte que oneroſa ſunt fiũt leuia.ita inimicitia ſub
iacẽte qᷓ ꝑua ſunt fiunt impoꝛtabilia.¶ Iitẽ ne quoniam
verbũ nudũ ẽ inſpitias.ſed ſi multũ habet periculũ. Itẽ
nõ eſt aliquid contumelia moleſtiꝰ. quod maxime po⸗
teſt mordere hominis animã.¶¶ Itẽ Paulus.nõ adulte
ros ſolũ ⁊ molles.ſed cõuiciatoꝛes a regno expulit.cuʒ
dicitur maledici regnũ dei nõ poſſidebunt.Ex his eꝛgo
patere poteſt. ꝙ aliquando eſt peccatũ moꝛtale.aliquan
do vemale. Et per hec poſſunt ſolui ea que obiecta ſunt.
ym enim diuerſas circuſtantias aut conditiões.põt eſſe
veniale aut moꝛtale.

*

Ercio querit᷑.ſi ſi uſtinẽda ẽ cõtumelia. Oð
videt᷑ ꝑ hoc quod dicit Greg. Cõtumelioſa
verba nõ tam cõuicia ꝙᷓ adiutoria eſſe cre⸗
didit eſſe dauid quibo purgaꝛi ſibiq; miſeꝛe
ri poſſe indicauit.tũc enĩ illata cõuicia toleramus. cum
in ſecreto mẽtis ad mala ꝑpetrata recurꝛimus.ergo exꝰ
dauid ſuſtinẽde ſunt cõtumelie.¶ Itẽ Criß. cũ cõuiciat⸗
fuerit aliquis. intellige quo ſi uſplicio iorquet᷑.⁊ nõſolũ
nõ habebis irã.ſed etiã lacrimas emittes.aduerſus aũt
febricitantẽ nullꝰ exacuit᷑ neq; aduerſus inflãmatũ.ſed
miſeret᷑ omniũ taliũ. Similit etiã de illo gifert cõtume
liã eiꝰ ẽ cõpatiendũ tanꝙᷓ febricitãtis:. S ſuſtinẽde ſũt cõ
tumelie.¶ Itẽ Crip.miſerẽ cõuiciãtis. nequiſſima eĩ de
tinet᷑ fera.i.furoꝛe ⁊ difficili demone id ẽ ira. ᷓ oportet
pati cõtumelias.¶ Cõtra ꝗ patit᷑ cõtumelias audatiã
dat cõuiciati.ſʒ ꝗ dat audacia cõuiciãti mittit eñ in ma⸗
ius pᷣcipitiũ.qᷓ nõ opoꝛtet pati cõtumelias.4:! Itẽ cũ au⸗
diũt patꝛes ſilios delinquẽtes cõuicia nt᷑.foꝛmidãtes ne
aliquã ſuſcipiãt iactuꝛã magiſtri etiã ad diſcipulos vtũ
tur foꝛmato.cũ ꝗᷓ ex ſuꝑna caritate debeat ꝓximũ corri
pere delinquẽtẽ.cõuiciãs autẽ eſt delinquẽs. nõ gᷓ debet
pati cõuiciantẽ ſed agree i quod dicẽdũ.q opoꝛ
tet attẽdere cõditiones cõmciantis ⸗ eiꝰ eui infert᷑ coui⸗

ritur.ſi aliquis vinci poſſit a

cxlv.

cum. ⁊ m hec oportet ſuſtinẽ conuiciũ vel nõ ſuſtineꝛe.
Si enim dicit᷑ couiciũ a ꝓuocato pari ꝑſone vel infeꝛio
ri.vel etiã ſuperioꝛi.vbi nõ ẽ iniuria officij/⁊ ꝑꝛeſumituꝛ
qe medicĩa moꝛbi ſiue de tempantia per ſuſtinentiã.ſu⸗
ſtinendũ ẽ.⁊ eſt meritoꝛiũ.Si dᷣo cõuicium dicat᷑ ſuperi
ori in iniuriã officij. vel alij etiã corã ipſo. dummodo ni
bil preſumat᷑ de remedio intem ꝑantie.nõ eſt ſuſtinẽdũ.
hoc autẽ difficileẽ cognoſcere cũ conuicium infert pari
cu autẽ cõuicium infert᷑ alij inferiori ſiue ſit delinquens
inferioꝛ ſiue nõ.opoꝛtunũ eſt ſu ſtinere. Preterea. aliud

eſt arguere vel coꝛriꝑe tẽpoꝛe quo cõuicians ẽ in furore
aliud ẽ iam ſedato aliquantulũ furore.regnãte enĩ fu⸗
rore nõ cõpetit corꝛeptio ſiue arguitio. nõ enizʒ tũc aptꝰ
eſt ad recipiendũ.ſed iã recedẽte furore.2 ßm hec dicit.
xx.ecci.q; bonũ eſt arguere qᷓ iraſci ⁊ dicit᷑.vij. M¶ ac⸗

cendas carbones peccatoꝛũ arguẽs eos quod eſt tempo
re quo dominatur in eis ira.

Miembru quartum
D fs queritur.vtrũ meliꝰ fiat vidicta vel

atiſfactio ſilẽdo q; couiciãdo. Rñdeo. 2 vi-
det᷑ ꝙ ſilẽdo. ꝑ Hᷣ qð dicit Cripᷣ. Si vidicare
vis ſile. ⁊ funeſtã dediſti ei plagã.ſi vo cõui⸗

— oen —
o culpas.ignẽ accẽdiſti.ergo magis fit vindicta ſilẽdo

ᷓ reſpõdendo.¶ Itẽ Crib. Dui iraſcit᷑.putat᷑ qui mul⸗
ta cõuiciatꝰ eſt viciſſe.hic autẽ maxĩe ẽ victꝰ a difficili⸗
ma paſſiõe.qui autẽ fert virilit᷑ hic ſit uꝑauit ⁊ vicit. ergo
magis vicit ſuſtinẽdo qᷓ; reſpõdendo. Ad idẽ dicit Cꝛip.
alibi. Optime victorie modꝰ ẽ in multis vinci. ſiue eniz
ſuꝑhabũdauerit aliquis ſiue inſanuerit. ſiue emulatus
fuerit.qui vincit᷑ ⁊ nõ libẽte r ꝓcedit.hic ẽ qui vicit. er⸗
go magis vicit ſuſtinẽdo qᷓ reſpõdendo 1 Eina. xxvj.
ꝓuerb.qui imponit ſtulto ſilentium iram itigat. ⁊ in
eodem.reſponde ſtulto ſᷣm ſtultitiam ſuam ne ſibi ſapi⸗
ens videatur.¶ Pꝛererea.ſi non fiat reſponſio credit ſe
iuſte moueri ad conuiciandum.ergo ropter preſumpti
onem videtur eſſe reſpondenduʒ. ¶ Ad quod dicendũ.
diſtinguendo. vel hic fit comparatio in genere. vel ᷣm
determinatas conditiones perſone.ſi fiat comparatio ĩ
genere. melius eſt ſilere qᷓ; reſpondere ad victoriam ob⸗
tinendam. plus enim eſt vincere vicium qᷓ perſonam.
Fm illud.xvj.prouerbioꝛũ Melior eſt ſ apiens viro for⸗
ti.⁊ qui dominatur animo ſuo expugnatore vrbiuʒ. Si
ðvᷣo fiat comparatio ſᷣm conditionem perſone. melius
poteſt eſſe in caſu reſpondere iᷓ ſilere. In iudice enim
eſt ꝙ in ponat ſtulto ſilentium. Lollitur etiam aliquan
do preſumptio ſapientie per nſionem. vt ſic homo
ſuam ſtultitiam cognoſcat. uius etiam gratia que⸗
alio in conuicijs niſi a ſe
ipſo vincatur.⁊ videtur ꝙ ſic. De quo enim creditur ve
rum eſſe conuicium nec repellit ſicut oportet.victus eſti
matur.ſed talis conditio poteſt eſſe in alio. ergo poteſt
vinci ab alio in conuicijs.⁊ ſi non a ſeipſo vincat᷑.¶¶ Pꝛe
terea.nullus ſibi ipſi conuiciatur ſed alteri. ergo nullꝰ
ſeipſum vincit in conuicio. accideret enim ſeipſum eſſe
potentem ⁊ in poteſtate reſpectu ſuipſius.quod falſum
eſt. ergo in conuicio vinci poteſt ꝛſi a ſeipſo non conuin
catur. Kontra Criſoſiom Sicut niſi noſmetipſos
male diſpoſuerimus nullus nos alter diſ ponet. ita niſi
noſmetipſos conuiciati fuerimus nullus nos aliter cõ⸗
fundet.ergo nullus poteſt alterum conuincere in conui⸗
cio niſi a ſeipſo vincatur. 4. Jtem Criſoſtomus.i 2õ qui
conuiciatur.ſed qui puſillanimis eſt 2 dolet conuicijs.
ille eſt qui conſtituit conuicia qui mordere facit.ſi.n.
non dolueris conuicium non pateris. in ipſo autem eſt
dolere vel nõ dolẽ.ergo ĩ ipſo ẽ vinci vel nõ vinci.¶ Zda
qð dicẽdũ.ꝙ ſimplicit nullꝰ vincit᷑ ab alio in conuicijs
niſi a ſe ipſo vincatur.vincit᷑ autem gs a ſe multipliciteꝛ
prĩo cum delinquit.⁊ per hec ẽ cã conuicij. ſcðo ãt ſi non
delinquit cũ dolet ꝓpter ſe nõ ꝓpt cõuiciãtẽ de conuicio

tercio ο eincit᷑ cũ impotẽtem ſe eſtimat ad vindicãdũ.
Si vo nullo iſtorũ modoꝛũ a ſe cõuincit᷑. ab alio vinci
nõ põt. licet victꝰ eſtinet. ¶ Peꝛ hoc põt eſſe manifeſtũ
qð obijtiebat᷑.qui eni delĩquit iã primoa ſeipſo vincit᷑
cõſequẽs ab alio vinci põt.ſiue eque dicat cõuicia ſiue
nõ.nõ enim in dicẽdo cõuicia ẽ victoria. ſed in ſeruado
innocentiã. qui excellit ĩ cõuicijs nõ ẽ vere victoꝛ.· Ende
Cri. Sit aliquis vir mirabilis 2⁊ magnꝰ.⁊ omẽs vocẽt
eũ mechũ.furẽ.homicidã. ille vo nõ moleſtet᷑ nec conſciꝰ
ſit ſibi alicuiꝰ talis.licet multi de eo talẽ habuerint opi
nionẽ.nõ eſt cõuitium paſſus.ſed illi ſeipſos cõfuderunt
ille autem non eſt confuſus.

Membeum quintum

Vinto querit᷑. ad quod capitale peccatũ re⸗
ducitur ↄtumelia.⁊ videt᷑ ꝙ ad peccatũ ire.

tumelie naſcunt᷑. Similit᷑ dicit Cꝛiſ.de iꝛa

