qð ẽ baptiſma.¶ Sitłr hr act.x.vbi dẽ a petro. Nũꝗda⸗
quã ꝗs ꝓbiberi põt vt n baptiʒent᷑ hi ꝗ acceper̃t ſpmſa.
⁊ iuſſit eos baptiz ari ĩ noĩe ihᷣu xpᷣi.Eodẽ mõ br .
. nucho aer:wilien pis vr ꝙ; ñ tãta ↄueiat dila 6
qð doᷣin ẽ.q; alit fuit ĩ ᷣmitiua eccĩa ĩ ꝑte.⁊ alit ĩ ꝓgreſ
ſu eccĩe.ꝓ pᷣmitia em̃ eccia erat donũ ſpũſſct̃i donũ qð ĩ
viſibili ſig̊ demõſtrabat᷑ ĩ credentibo. ſiꝗ etiã alia erant
manifeſtatia fidẽ ĩ ipis.ꝓpt᷑ qð ñ oꝑtebat differre ſacrm
figdei.ᷣ ĩ ꝓgreſſu eccie vbi ñ erãt bmõi ſiꝗᷓ manifeſtãtia
vt vebemẽtẽ fidẽ arguẽtia.⁊ late bat vł latẽ poterat fictõ
coꝛdis:nccria fuit dilatõ tꝑis.vt fiẽt ꝓbatõ fidei ⁊ cate
ciſmꝰ ꝑ quã fieret habilitatõ ad baptiſmũ.⁊ iõ m drſa
tpa diuerſus p̃figebat᷑ terminꝰm pus ⁊ poſteriꝰpt ↄſia
ret de fidei habilitatõne ⁊ tollẽt᷑ facilitas redeũdi ad fo
mitũ.hmõi aũt terminus relinquit᷑ in iudicio diſcreti p
lati m plus vel minus videbit᷑ expedire.

eſtio clxxr de ouer

bianoꝝ cũ iudeis 1 paganis.

—

Emnge queritur de

ↄuerſatõe xp̃ianoꝝ q̃ fit cũ iuðis ⁊ pa⸗
ganis.Et pᷣmo qrit᷑.v.eccia iudicaꝛe de
beat ipᷣos iſideles aut ñ ꝑtineat ad ipᷣaʒ
iudicare.Scðdo.v.iudei vł pagani poſ⸗
ſint xpias peſſe vłñ. Lercõ.v.ↄpellẽdi ſint ſoluẽ deciaſ
pᷣdiales vł alia q ſolẽt ſoluẽ xpᷣiani.hĩtantes ĩ domibo vlł
ↄmoꝛãtes ĩ fris q ſũt infra limites alicꝰ eccie? Quarto
otꝝ xp̃iaĩ poſſint hr̃e mãcipiũ iudeũ vel paganũ: etſi ba
bendo pecccttt.
embrum primn
D pmũ ſic dic̃ apłs.j.Coꝛ. vj:qd mihi de
his ꝗ foꝛis fũt iudicare:ſoꝛis at᷑ dicũt᷑ eſſe
iĩfideles.ᷓ de his ñ hʒ eccia iudicare.Cõ⸗

Aa. paß iudicat ð heditate reſtituẽda ↄueꝛſis ad fidẽ.im

poit et penã ip̃is inðis ſbthẽdo ↄñionẽ rpᷣianoꝝ. ſiatuit
et᷑ penas ĩfligedas ipᷣis iudis ꝗ de inſidelibo baptiʒatos
ſpᷣuertẽ attẽptauet᷑t.ᷓ eccia iudicat de his ꝗ foꝛis ſunt.ſ.
iudeis.videt᷑ ̊ facẽ ↄ oꝛdiatõʒ apłi.¶Ao qð domẽ. ꝗq
duplex ẽ iudiciũ eccie.vnũ qͥ ad penã ſpũalẽ. alterũ qͥad
penã coꝛpalẽ ſiue pecũiaꝛiã.ñ ẽ eccie iudicare eos ꝗ ſoꝛiſ
ſũt vt penã ſpũalẽ eis ĩfligat dł regłas religiõis ĩponat·

—– —— — — —— — - —— — —— ——————v 2

,
N/
3
oß⸗
ial
t
fto
ba⸗

8

Ci⸗
in
it

a0
i
⸗

/

vult xp̃ᷣianꝰ:liberat ſin
eũ emerit. ſi aũt expoſuerit eũ venalẽ infra illũ terminũ
et ille fieri vult xpᷣianꝰtũc vel pꝰ:dũmõ nõ ſteterit ꝑ do⸗

(Eneſtio

põt aũt penas tꝑales eis infligẽ vł et ſpũales indirecte

remouẽdo rpᷣianos ab eoxꝝ colone. YJudicat at ecclia e
illis ĩ plibo caſibo. repellitco&& a legittimis actibo. ſicut

hr.ij.q.vij:alieni.pellit et᷑ eos a ptate publica.liiij.di⸗
nulla officia.ne babeat xpᷣianu macipiũ.vt er. ð iu eis
ceiudei:ne ſinagogas nouas ↄſtruãt. ſic br ex:eo.aſulu

it. ne ex teſtamẽto vxpᷣiani aligd habeãt. xxiiij q/ſj. Iane.

vt xpᷣianos teſtes ↄ ſe recipiat.er.de telti.iudei. vt ĩ die
paſceues feneſtras ñ apꝓperiat.eveo.q ſuꝑ bis.vt exce⸗

Dentes 7 fidẽ verberibo ſubijtiant᷑ ⁊ ſic płibo modis iu⸗

dicat eccłia eos ꝗ foꝛis ſũt.nec tñ facit eccłia ð verbum
apli qdð intelligit᷑ de pena ſpũali directa:cui nõ ſubijci⸗
unt᷑ infideles.cũ carẽt vnitate fidei eccłiaſtice.

L 14
1

cũdo querit᷑ vtrũ iudei vel pagani pñt
peſſe xpᷣianis vel ñ.Et videt᷑ ꝙ ſic:ꝑ h̊ qʒ
dic apls.j.ad thi.v.quicũq; ſũt ſub iugo
ſerui nos ſuos omi bhonoꝛe dignos arbi
glo. ſub ingo infideliũ.nõ negat apłs ꝗn infide
les poterũt pᷣeſſe fidelibo ¶ Iẽ. ex. de iuð.mltoꝝ ·qꝛ co⸗
lẽdis terris eoꝝ diutiꝰadheſerũt vtpote ↄductõne loci
cebẽtes ad colẽda rura remaneãt:oluetas pẽſiones pᷣ⸗
dictis viris pbẽtes.pñt ̊ iudei peſſe xrianis teʒ pnt
acciꝑe pᷣeium de xpᷣianis mãcipijs emptis qð nõ eet niſi

poſſent aliqͥ mõ p̈eſſe eis. ſic hr: liiij.diſ.frmitatẽ EUidĩr

er ꝑ H̊ qð dic gelaſius.xvij:q;nij: vbi dr./ ꝙ diligẽter vr̃a
cura rerũ fideliter examinet veꝛitatẽ.q̃tenus nec religio
temerata videat᷑.nec ſᷣuus hac obiectõe mẽntꝰopetẽtis
dñi iura declinare ↄtẽdat.Ex qͥ videt᷑.ꝙ ſᷣuus d qͥ ñ cõ⸗
ſtat eẽ xp̃ianũ a dñio dñi ſui nõ ẽ eximendꝰ. [5 vidr
ↄtrariũ ꝑ h̊ qð dr ex.eo.multoꝝ.vbi dr. Qulli iudeo lʒ
xpᷣianũ mãcipiũ ĩ ſuo dñioretinẽ.ᷣ ſi ꝗqapud eos inue⸗

niunt᷑:libertas pᷣuet᷑.⁊ dicẽ gꝛeg:mãcipia vpᷣiana q̃cũq;

iudeũ patuerit cõpaſſe/ad libertatẽ.iuxta legũ pᷣcepta ſi
ne ambiguitate ꝓducite.neqð abſii r̃ligio xᷣiana iude
is ſubiecta polluat᷑. Itẽ.di.liiij. Qulla officia publica
iudeis iniũgant᷑.ꝑ que eis tribuat᷑ penã xpᷣianis infeꝝne
BGaũt factũ ẽ ne xpiani iudeos habeãt dños.⸗ Silr hẽ

cæx:de indeis.ad h oĩbo.vbi inbibet᷑ ne xpᷣiani iudeoꝛuʒ

Fuitio ſe ꝓ aliqua mercede exponãt aſſidue.⁊ G̊ idẽ ba⸗

bet ibidẽ cũ dĩ.iudei ſine ſaraceni ⁊ q̃ rõ ẽ vt ꝓpter
fidẽ xp̃ᷣianã auferat᷑ ab eo ius ĩ ßuũ:cu pᷣuitus ſit de iu⸗
re diuino introducta:⁊ iure ſana appꝛobata. nul⸗

li aũt iniuriã facit religio xpᷣiana.¶ Ad qð dom ẽ.q ñ
ꝑmittit᷑ xpᷣianus ᷣuire iudeo ꝓpter xpᷣiane religionis vci

tãdũ detrimẽtũ.ſic hr er.de iudeis.ad H̊ oibo.vbi d iu
teoꝝ moꝛes 7 nttinulo ↄcoꝛdãt.⁊ ipᷣi defacili ob cõti⸗

nuã ↄuæ: ſatõem aſſiduã familigritatẽ ad ſuꝗ ſupſtitõʒ

2 ꝑfidia ſimplicium animos pñt inclinareſhac et röne
ſi aliꝗ fuerĩt eoꝝ ſerui:a ſuitio eoꝝ liberẽt᷑.aliqñ dato

pᷣcio.aliq nullo dato pcio.pᷣuus em̃ iudei.autẽ verna⸗

culus aut emptitiꝰ.ſi vernacłus:ſi ſit vlł velit fieri xpia
nus: eripit᷑ ſtatim ĩ libertatẽ nullo pᷣcio dato.ſic br.C.
t captiuis.l.fi.⁊ diſ.liiij.fraternitatẽ.Si vᷣo fuerit em

ptitiꝰ aut erat xpianꝰqn fuerat emptꝰ:aut paganus. ſi

xpᷣianꝰliber efficit᷑ nullo pᷣcio dato.ſiẽ hr.liuj.diſ.mãci⸗

piaſẽ iudeis interdictũ cõmerciũ xpianoꝝ.⁊. le.poli.2
legè foꝛi. Si autẽ fuit paganꝰ.aut emptꝰẽ cã ᷣuitij.aut
cã mercimonij.ſi cã Fuicij ⁊ vult fieri xpᷣianꝰliber efficit
ſine pꝑmno. diſ.liiij.fraternitatẽ. In ſecũdo vo caſu ſi in⸗
fra mes mẽſes nõ boſueri eũ venalem.poſtea ſi fieri
ſine pᷣcio.qꝛ pᷣſumit᷑ ꝙ ad Fuiendũ

minũ quominꝰvẽdiderit eũ:liberat᷑ reddiio pcio.xij.ſo
lidoꝝ ab lan⸗ xpᷣiano.diſ.liiij.frateꝛnitatẽ.⁊ er eo.pᷣ
ſenti cilio ſi tñ iudeus voletẽ fieri xrpᷣianũ circũciderit

vel alteriꝰſecte ſignacnlũ imp̃ſſit. ꝓ iniuria ꝓpꝛij coꝛpo

ris ſine pᷣcio liberat᷑.diſ.liiij.nulla.vbi dr.qꝙ ſiqui xp̃ia⸗

ni ab eis iudaiſmꝙ ritu ſunt maculati vel etiã circũciſi.

cxckijs.

.clxxx.

nõ reddito pᷣcio ad libertatẽ et tke rediãt xpᷣianaʒ

lex aũt hũana grauioꝛẽ penã infligit/qð aũt dictũ eſt de ⸗

Fuis iudeoꝝ.hᷣ põt dici eẽ de Fuis ſaracenoꝝ.eadẽ eĩ ſu
ſpitio ⁊ idẽ ꝑiculũ põt eẽ ĩ vtriſq;.¶ Ad obiectũ at᷑ ĩ cõ⸗
trariũ dm.ꝙ illð aptłi intelligit ꝓ ſtatu pᷣmitiue ecclie

2 vt allicerẽtur ꝓ Aeguia ho fidelium dñ infideles
ad ſidei ↄuerſionẽ. Eñ di

4 2ð

glo. potiꝰp obſega puoꝝ fi⸗

txliũ dñi ifideles ↄuertãt᷑.ſᷣ ibidẽ adoit᷑ ĩ textu ne nom̃
dñi ⁊ doctrina blaſphemet᷑.glo.q̃i aliẽa inuadẽtis.⁊ do

lpunnf r Nngs hain Siſß

ctrina xp̃iana videat᷑ q̃i iniuſta. ſjm ꝗᷓ illã rõem videba vrNꝛcα

tur alicui ꝙ ⁊ mõ ſic ſit faciẽdũ. Sʒ ad h̊ rñdendũ ẽ.q;
alia rõ refoꝛmat pactũ.Qũc em̃ ñ debet ſᷣuire ne nomẽ
dñi blaſphemet᷑.ita em ſunt indei ⁊ pagani ꝓni ad h̊ q;
thãt fideles ad ꝑfidiã ſiue apoſtaſiã.ꝓpter qð cohabi⸗
tatio cũ iudeis ⁊ paganis(niſi cã pᷣdicatõis )ẽ intdicta
ne nomẽ dñi blaſphemet᷑.neq; doctrina xpᷣiana ex h̊ iiu⸗
ſta dʒ videri:cũ cautela fidei oĩbo ſit pponẽda.¶ Ad ſe
cũdũ vᷣo dðᷣm.ꝙ lʒ poſſent xpᷣiani excolẽ pᷣdia iudeoꝛũ.
n tñ debẽt ᷣuire iudeis ĩ domo ſua ne ↄtrabat᷑ mala fa⸗
miliaritas.⁊ ñ ex h̊ dicũt᷑ recte pᷣeſſe eis tãqᷓ; Fuis.qꝛ ñ
pñt eos ad aliũ locũ.vel ad aliud uitiũ trãſferre.ſic dẽ
ex.de indeis.multoꝝ:⁊ h̊ factũ ẽ ĩ fanoꝛẽ xpᷣianoꝝ non
iudeoꝝ ꝙ pᷣdia vel terras emptas a iudeis poſſint exco
lẽ eo ꝙ ĩ illis terris pᷣus habitabãt.¶ Ad teiũ vᷣo dom

ẽꝙ lʒ poſſint acciꝑe pᷣciũ ſᷣuitutis:ñ tñ/ ꝓ rpᷣianis iã exi

ſtetibo ̊ ꝓ pagams ꝗ volũt fieri xpᷣiani.lege eĩ poli.mãa
cipia xpᷣiana a ᷣuitute iudeoꝝ liberãt᷑.ne ſit ꝑicłm fidei
xKaneſt fauoꝛẽ et᷑ fidei xpᷣiane ꝗbuſdã volẽtibo ſuſciꝑe
chriſtianiſmũ libertas concedit᷑ ¶ IJd aũt qð dr.xvij.q.
iiij.nõ expᷣſſe dat inielligẽ ꝙ fuerit xpᷣianꝰ:ſᷣ ꝙ dixerit ſe
ab infatia xp̃ᷣianũ.⁊ ꝙ a pfato dño ſignaclłin circũciſio⸗
nis eẽt ei inſixũ.qdð ſi eẽt a ſuitute libẽret᷑.ſi vᷣo non fue
rit xpᷣianꝰ:nõ ꝑ h̊ ꝙ ↄfugit ad eccłiaʒ niſi velit fieꝛi xpᷣi⸗

anus a Fuitute ẽ liberãdꝰ.⁊ G; videt᷑ ille canon dicẽ. vñ

ñ introducit᷑ ꝓ dñisiudeoꝝ.ſᷣ p dñirxpᷣianoꝝ.qdã eĩ vo
lebãt fraudare dños ſuos a iure ſuo ↄfugiẽtes ad eccłie
ſecreta ¶ Ad vlt.ddᷣm.ꝙ ecclia catholica nulli intẽdit
facẽ iuiuriã.ſ̊ Gͥ oꝛdinauit ne deo fiat iniuria. Iniuria
at fiẽt deo ſi fides ĩ aliqͥ ꝑiclitaret᷑ occaſiõe iuſticie tꝑa⸗

lis ſexuante. .
tercium

Ercio querit᷑ vtrũ cõpellẽdi ſint iudei ſol
uere dcinfas pdiales vel alia q̃ ſolẽt ſol⸗
uere vxpᷣiani habitãtes ĩ domibo vel como⸗
rãaãtes ĩ tris q̃ ſũt infra limites alicuiꝰec⸗
cleſie.qð vidẽ.eccłie em̃ nullatenꝰiure ſuo ſũt fraudãde
frau derẽt᷑ aũt ſi iudei terrã detinerẽt ⁊ decias ñ ſolue⸗
rẽt.̊ cõpellẽdi ſũt ad ſolutõem.i¶ Pꝛetea pᷣceptũ fuit ĩ
lege moyſi ꝙ filij iſrł ſoluerẽt decimas leuitis.Silr dr
ii malach Zuferte oẽm decimatõem i hoꝛꝛeũ meũ.⁊.ij.
palipᷣ.xxxj.vbi dr.qꝙ offeꝛebãt deo decias de omĩbo q̃ gi⸗
gnit terra.cũ ꝗ̊ iudei teneant᷑ ad ſolutõeʒ decimaꝝ nec
aliqͥ puilegio eximãt᷑.cũ deterioꝛis cõditõis ſint ⁊ eẽ de
beãt rõe pcti qᷓ; fuerũt tꝑe legis:tenebũt᷑ nũc ad ſolutõʒ
decimarũ.Et ſi foꝛte dicerẽt ꝙ ſuis leuitis tenerẽt᷑ red⸗
dẽ:ð hoc ẽ ꝙ leuiticũ ſacerdotiũ ceſſit ipᷣi ſacerdotio xpᷣi
ſic̃ hr.vij.ad hebᷣ.traſlato ſacerdocio neceſſe eſt vt legis
trãſſatio fiat.dicit᷑ et ĩ dañ.cũ venerit ſct᷑us ſctoꝝ ceſſa
bit vnctio vr̃a.adueniẽte ̊ xpᷣo ceſſare debuit vnctio re⸗
galis ⁊ ſacerdotalis.ᷓ ſolutio decimaꝝ facienda fuit ſa⸗
cerdotibo noue legis. Pꝛetea.decĩie reddᷣut᷑ deo de ter
ris in memoꝛiã bificij ĩ młtiplicatõe fructuum ſingłis
ãnis.limitate aũt ſũt terre ᷣm diſtictõem eccłiaꝝ. rõe
pᷣdioꝝ ſiue terꝛaꝝ ſoluẽde ſũt decime a ꝗbuſcũq; poſſidẽ
tibo. ſi poſſi deãt terras:decimas tenent᷑ ſoluere

Cõtra.iudei nihil hñt niſi de vſura vt in płi⸗
bo.de vſuꝛa at᷑ nibil dʒ eccłia ꝑciꝑe:̊ vt videt᷑ nec dʒ ꝑ⸗
ciꝑe de terris q vſuꝛis empte ſũt. Itẽ ecci.xxxiiij.drĩ i⸗
molatis ex iniqͥ oblatõ ẽ maclata.Et iteꝝ ꝗ offert de ſb/
ſtãtia pauꝑum qi ꝗ victimat filiũ ĩ ↄſpectu pr̃isſa iteꝝ

dona iniquoꝝ nõ ꝓbat altiſſimus.cũ ergo iſti nõ habe⸗
ant niſi dona iniqͥꝝ:nõ debẽt eẽ accepta ab eccłia q̃ reei
pit iure altiſſimi. ¶ Að q dᷣm. ꝙ decime quedã ſunt
pᷣdiales ⁊ quedã ſunt ꝑſonales.deciõ vᷣo pᷣdiales ⁊ qcqd
occaſiõe pᷣdioꝝ ſolebat ecclie ꝑciꝑe:pñt ecclie petẽ et a
iudeis roe p̃dioꝝ q̃ ab eis poſſidet᷑.ſicẽ habet᷑ ex de vecci
mis.: x texris.vbi dr.ꝙ iudei ↄpellendi ſunt ad decias
ꝑſoluẽdas de terris quas colũt.vł ad poſſeſſiones peni
tus renüciãdas:ne foꝛte ecclie illa occaſiõe ſuo iure va
leat fraudari. Silr babetuꝛ er.ð vſur ito.vbi dr: in
dci cõpellẽdi ſunt ad ſatiſſaciẽdũ ꝓ vᷣcimis ⁊ oblatoibo
debitis q̃s a xpᷣianis de domiboet poſſeſſionibo alijs re
ciꝑe ↄſueuerũt.vt ſic ecclie ↄſeruẽt᷑ indẽnes nõ ꝙ d vſu
ris aliqua accipiãt᷑ ſiue de illicite acqſitis.vel ꝙ obla
tões recipiãt᷑ ĩ ecclia ab ipis iudeis. h̊ de licite acqꝗſitis
ab eis rõe domoꝝ q̃s incolũt.ne eccłia enoꝛmiter ledat᷑
ſi tñ honeſias ecclie ĩ hac ꝑte ſuet᷑.ſi ᷣo repugnaret ho
neſtati nec enoꝛmit᷑ leſa eẽt ecclia:ad vitatõem ſcandali
eẽt ſuꝑſa edẽdũſ⁊ ꝑ hoc põt ſolui obiectũ ĩ cõtrariũ qꝛ de
vſuris inqtũ hmoi nõ pt ecccia decimas vel oblatõnes
petẽ. Et lʒ terre de vſuris eẽnt empte nihilominꝰ eccłia
pt pete decimas.qꝛ iũle ꝗ vendidit nõ poterat vẽdẽ niſi
q habebat iuris.res aut ipᷣa trãſit cũ onere ſuo.¶¶ Ad
ſecũdũ doᷣm.ꝙ lʒ oblatões vel dona non ſint accepta a
do inq;tum ab inigꝗs offerũt᷑.ea tñ q̃ debẽt᷑ rõe qᷓ debẽt᷑
ſũt accepta ſi ſolut᷑.vñ ſᷣm ꝗd accepta ſũt.Fſᷣm ꝗd ñ ſũt
accepta.ipᷣa tñ actio q̃ a ꝑuerſa volutate egredit᷑ nõ eſt
accepta.cũ aũt ex rapina vel vſura aligꝗd offert᷑ nõ ẽ ac⸗
ceptũ.qꝛ nõ ð ſuo offert.h̊ reſtitutõ eiinqᷓtum ſic ẽ.eẽt
acceptt. O

arto querit᷑ vtrũ xpᷣiani poſſint hr̃e iu⸗
deu vel ſaracenũ mancipiũ ſqð vidr peꝛ h
qð dr.xxiij.q.viij.diſꝑ.vbi dĩ de ſaracẽis
er.ð iudeis.vbi dẽ ꝙ iudei ſubmiſſi ſũt
Pꝛia culpa ꝑpetue fuituti.xp̃iani pñt hre iudeum
vel paganũ mancipiũ.h̊ et obtinet ↄſuetudo ĩ ꝑtibo re⸗
Pepe/ motis. Cõtra.xxviij.iqilſd:quicũq; ex his ꝗ baptiza
ti ſunt ẽmodo infideliũ ↄſoꝛtia nõ vitauerint et hi xpia
nis donẽtur ⁊ illi publice cedibo deputẽt᷑.⁊ ibidẽ. Mul⸗
lus clericꝰaut laicꝰcũ iudeis habitet.⁊ rõem vidr̃ apłs
ec Soaln rvi⸗erupit bonos moꝛes colloquia

ua /¶ Ad qð ddᷣm. licitũ ẽ vianũ hr̃e ſubditũ paga⸗
nũ vel iudeũ ſnõ tñ dʒ hr̃e familiaritatẽ cũ ipo.ſic bab
erve d iudeis.ad hoc.nimia em̃ familiaritas poſſet eſſe
occaſio ꝑtrabẽdi ad malũ infidelitatis.ſi tñ ille volu⸗
erit fieri xpᷣianꝰcũ effectu:nõ dʒ ꝓhiberi.inſpiratio em
ſpũſſancti in hmõi nõ ẽ repellẽda.nec ꝓpter h̊ aufert᷑ ſer-
uitiũ dñi ſ̊ ſeruire dʒ vł als ꝓcurari debet eiꝰliberatio
a ßuitute.¶ Ad obiecta at᷑ in ↄtrariũ dõm ẽ q ñ negat᷑
ex ilł auctibo ſbiecto pᷣuitutis ̊ cohibitõ failiaꝛitatis.

¶ Mueſtio. clxxxj. de He:eſi
NDnſequenter dic«c

di ẽ tæ his pctis ꝑ ꝗᷓ recedit᷑ a debito
cultu ſiue honoꝛe maieſtatis diuie. Re
cedit᷑ añt ꝑ apoſtaſia. ſciſma et heſim.
I tria pñ̃t ſic diſtigui vt hẽſis attendat
receſſus a fide ecełiaſtiea quã pᷣus fenuit.ſciſma vo r̃cel
ſus ab vnitckte ecclie.cũ mẽbrũ ꝑtinaciter nõ vult capi
ti obedire. Apoſtaſia vᷣo ꝓpꝛie dicta ẽ temerariꝰr̃ceſſus
a ſtatu oꝛdinis ſuſcepti ſic ẽ de clericis ĩ ſacris oꝛdinibo
ↄſtitutis.qꝗ de facto contrahũt.et de bis qui iam clerici
effecti ſunt clericatũ poſtponũt. In oibo at his dehono⸗
rat᷑ ei maieſias quatũ ĩ ipis ẽ K male credẽdo.qð ad in
tellectũ pt᷑ ꝑtinẽ.vł ab vnitate capitis ſe ſeꝑando qð pn·
cipaliter ꝑtinet ad affectũ vel honoꝛẽ clericatꝰ rijciẽdo
qð ad effectũ ꝑtinet maxĩe. Pꝛimo q̊ dom ẽ de hẽſi. Se
cũdo te ſciſmate. Lercio de apoſtaſia.¶ Circa vpᷣo beꝛe

ſim p̃mo q̃rit᷑ ꝗd ſit. Secũdo de differentia eiꝰ. Lercio

ad qð genꝰſeptẽ pctoꝝ reducat᷑. Quarto vtrũ ſit initiũ
oĩim petoꝝ.Quito ð quãtitate pcti.Sexto ð qð pᷣceptũ adh1
ſit ſpãliter. Septimo vtruʒ hereſis ad oĩa credibilia ſe 6 m/l
extẽdat:an ſolũ ad credibilia q̃ ꝑtinẽt ad aꝛticłos fidei e
Octauo de oppoſitõe.Lono de neceſſitate heꝛeſis.Deci ſ
mo de puatõe coĩonis hereticoꝝ ⁊ pena. Vndecimo de H
tolerãtia ipoꝝ et oppoſito.Ouodecio de duratõe hẽluʒ .
Zredecimo de reuertẽtibo ab hereſi. HMM
Dpmũ qͥ qrit᷑ ꝗd ſit hẽſis in genẽ diẽ ſi 4
aug. in li.de vtilitate credẽdi.tria ſunt ve 9
nt finitima ſibimet in animis hoim diſti
ctõe digniſſima.intelligere. credẽ.opina⸗ hi
ri.qᷓ ſi ꝑ ſeip̃a cõſiderent᷑ ſic pñt diſtingui.pᷣmuz ꝑ ſe ſꝑ
ſine vicio ẽ.ſecũdũ aliqñ cũ vicio.terciũ nũꝙ; ſine vicio. 6ℳ h
hẽſis cũ ſit ſꝑ cũ vicio:magis videt᷑ aꝑꝛopinq̃re cum
opiniòe ꝙỹ cũ intellectu vł credulitate. Hoc etiã videtuꝛ
ex rõe hẽtici ĩ eodẽ li.poſita.hẽticꝰẽ ꝗ alicuiꝰtꝑalis cõ⸗ c⸗ h
modi et maxime glłie pꝛcipatuſq; gra falſas et nouas ((eh
opiniones vel gignit vel ſegt᷑.cũ & heticus hereſim ſeq̃t᷑ U
hereſis erit opinio falſa.¶ Itẽ aug.ĩ eodẽ li.qð intelli⸗
gimꝰ ebemꝰrõi.qð credimꝰ autoꝛitati.qð opinamur er
rori.hereſis ̊ cũ ſub erroꝛe cõtineat᷑ ad opinionẽ redu .
cit᷑. ¶ In cõtrariũ ſic. heſis ⁊ fides opponũt᷑ inter ſe.er⸗ W’
go hẽſis ↄtinet᷑ ſub infidelitate.ſᷣ infidelitas ẽ falſa cre⸗ .
dulitas ĩ materia determĩata.ſ.ↄ veritatẽ q̃ ẽ ᷑m pieta 6
tẽ.̊ bereſis ſub incredulitate ↄtinet᷑.¶¶ ISRtẽ aug.ĩ li.ſup
dicto.credẽ tũc culpabile ẽ cũ de deo aligꝗd indignũ cre⸗
dit. ̊ oĩs hẽticꝰꝗꝗ indignum de deo aſſerit aut aliqð di h
gnũ deaſſerit.&ᷓ hſis ſub credulitate ↄtinet e at᷑ heſis
ↄtineatur aliqn ſub vno illoꝝ.aliq ſub alio.aliqñ ſub
tercio:videt᷑ ꝑ hoc ꝙ aliqui hẽtici ducũtur ad aſſerẽdũ
qð nõ ẽ aſſeredũ ĩ his qᷓ ꝑtinẽt ad fidẽ ex ꝗbuſdã oĩbo. 1
ſiẽ fuit de manicheis.ᷣ intellectꝰ inniti?᷑ ròi.gᷓ̊ bmõi ac⸗ .
ceptio dicet᷑ intellectꝰ.⁊ ſic hẽſis ſub intellectu ↄtinet᷑. 1
AVlij aũt inducũt᷑ ad ↄſentiẽdũ.ĩ talibo emauctibo ma⸗ 1
le intellectis ̊ credulitas innittit᷑ auẽti:̊ bereſis cũ ſit
talis acceptio erit ſub credulitate.¶¶ Itẽ alij inducũtur

ex rõibus aꝓparentibus ex quibo gigni᷑ opinio falſa.2

ſic errãt. bereſis ↄtinet᷑ ſub opinione Fm hoc.¶ Dz ꝰ

h videt᷑ dicẽ berñ.in li.ad euge.vbi diſtiguit inteꝛ intel
lectũ ⁊ fidẽ et opinionẽ. Intellectꝰ ẽ ex veꝛiſſimis rõibo
rei cuiuſcũq; ceꝛta ⁊ manifeſta noticia.ſides ant ẽ volũ
taria q̃dã et certa pᷣlibatio nõduʒ ꝓpalate veritatis.opi euleneß
nio do eſt q̃i ꝓ vero habere aliquid qð falſuʒ eẽ neſcias
Item intellectꝰrõni innitit᷑credulitas aucti:opinio vo
ſola in ſimilitudine ſe tuet᷑.hereſis ergo cũ elongata ſit
a veritate nec ſub intellectu nec ſub fide tõtinebat᷑ ſ̊ ſlub
opinione ſoa.(121 qð dðᷣm.ꝙ hereſis in ꝑte reſpicit· vi c r⸗ wosa
affectũ.et in ꝑte intellectuʒ ſicut et fides.quo ad hoc ꝙ e

reſpicit affectũ ẽ in genere peccati.peccatũ em̃ ẽ in volu ⁊ 249 yi . aaai .
tate.quo ad hoc aũt ꝙ reſpicit intellectũ ẽ ĩ genere fal⸗ lit 5
ſe credulitatis.⁊ ex opinione oꝛiginẽ trahit. Ad obie⸗ Wεπ heſr
ctũ aũt dm. lʒ opinio nũꝗꝙᷓ ſit ſine vicio.nõtñ hereſ N
ẽ opinio eẽntialiter.d̃ em̃ opinio eẽ cũ vicio ſemꝑ.quia 3
ẽ cũ foꝛmidine alterius ꝑtis.foꝛmido aũt penã quadã .
dicit et quo ad hoc ? ibi viciũ.credere aũt nõ ſꝑẽ cũ vi⸗

cio ſ̊ tunc cũ creditur qð nõ eſt credendũ.⁊ hoc mõ he⸗
reſis eſi ſub credulitate.nõ ꝙ ſemꝑ innitat᷑ auẽti nõ be
ne intellecte:ᷣ etiã rõni apparẽti. et quo ad boc vicinat᷑
cũ opnuione.¶ Ad ſecũdũ dicẽdũ.ꝙ cũ dr̃ ꝙ hereticus
gignit nouas opiniones vel ſegꝗtur.opinio accipituꝛ ibi
ꝓꝙ aſſertõe ſiue ꝓ acceptõe que coĩs ẽ eredulitati.¶ Ad
terciũ dðᷣm.ꝙ cũ dic̃ aug:ꝙ credere debet᷑ auẽti.opinio
vo erroꝛi.nõ accipit credere ꝓut ẽ cõmune credulitati
vere et falſe ſed ꝓut ↄuenit ſidei.opinio autẽ nõ accipit᷑
ibiꝓ acceptõe vnius ꝑtis cũ foꝛmidine alterius.ſed ac
cipitur ꝓ opinione ᷣm ꝙ cõmune ⁊ẽ ad falſazʒ credulita⸗ .
tem.et ſic hereſis põt dici opinio.q! Ad illud vᷣo quod

Alniei
ℳ Nℳ

Gls
N

¶ Mnueſtio

obijcit ꝗ hereſis aliqñ ſit ſub i ntellectu. aliqñ ſub cre⸗
dulitate.aliqñ ſub opiniõe.dm ẽ ꝙ ſi accipiat᷑ intelle⸗
ctꝰpm intentõeʒ bern.et credulitas ꝓ fide:nõ erit bẽſis

ſef/

clxxxj.

eius ad ſymoniã.videt᷑ aũt q; ſy monia ſit hereſis.dicit
em̃ greg.in regiſtro.Quiſꝗs ꝑ pecuniã oꝛdinat᷑ ad hoc
vt hereticꝰfiat ꝓmouet᷑ ex h/̊ 9 Epecunia oꝛdinat᷑ heeeꝛ·
ticus ẽ:ſᷣ talis ſymoniaeꝰ inqtũ hmõi ẽ hẽne.q̊ ſymo⸗ ſjmnnm

„10 o le ſub altero illoꝛũ ſ̊ tm̃ ſub opinione. Si vo intellectus nia ẽ hereſis.( Cõtra.oĩs hereticꝰdeuiat ab aliquo ar⸗ *
r fmm, large accipeꝛer z credulitas: tũc poſſz hereſ ſub intelle ticulo.nõ ſic aut ois ſy moniacꝰ:ꝗ̊ ſymoniacꝰnõ ẽ here⸗
men , ctu vel ſub credulitate ↄtineri.nõ ſic aũt vidr̃ aug.in li. ticus. ¶ Silr põt obijci de ſciſmate ꝙ ſit hereſis.dic eĩ
PuW* ſuo loqui te intellectu et credulitate: ſed fm ꝙ aꝑpꝛopꝛi aug:nullũ ſciſma ẽ niſi aliquã hereſim ↄfingat vt recte
Ang.mliu aliqua, Derenm anunga
BH nthr. . . ab ecclia videat᷑ receſſiſſe. ſciſmaticus ẽ hẽticus et ita
S in d e qu eritur S ſciſma hereſis. Itẽ ſciſma dicit diuiſionẽ ſuo nomie.hᷣ .
qd Eng Fm diffinitõem.Et ponit To ta Rnnt⸗ erls Haberi dſ hereſts uiſ Slupada ara liaa ahe
tõem in li. de vtilitate creqẽdi: peretic ? q alicuiꝰtpalis EEe re auiclch denfatabalic articto ympole
cõmodi et marĩe glie pꝛicipatuſq; gra falſas opiniones ſciſmatic. ſymoniacus væuiat ab vno aꝛticko. ab illo. l.
ac nouas vel gignit vel ſequit. ¶ Dʒ ð hac rõem obijcit ſanctã catholicã.et apłicã eccłiam. ſciſmaticꝰẽ hereti
põt em̃ aligs ſimpłr credere aliꝗd qð nõẽ credẽdum in cus.¶Cõtra. hiero.ſuꝑ epłam ad gal:inter hereſim 2
bis que pꝑtinẽt ad fidẽ.nec tñ intentõe tꝑalis cõmodi vl ſciſma hoc eẽ arbitroꝛ.i hereſis ꝑueꝛſum dogma habʒ.
pncipatgra. et ſi ꝑtiax ẽ ĩ hmõi credulitate heretic? dĩ. ſciſma vᷣo ab ecclia ꝑiter ſeꝑat.ergo ſciſma nõ ẽ hẽſis.
id·MTAοσι Iʒ ab ecclia nõ ſit ſeꝑatus ꝑ ſniam. dic ei hiero ſup epi Itẽ hereſis ẽ ð veritatẽ q̃ ẽ ð pietatẽ.ſciſma vo ð cari .
E . ſtola ad gal.quicũq; ſcripturã aliter intelligit.i. cõtra⸗ tatis eccłie vnitatẽ.ſ̊ aliud ẽ eẽ ↄ veritatẽ pietatis ⁊ ali .
. . E eE ſenſtto l ler efMenorr ab recellezit ud ð vnitatẽ ecclłie.ergo ſciſma nõ ẽ heꝛeſis. e⸗ vide
Fese berere . pe,l at Nẽ. ij. ad coꝝ.·iij.ſuꝑii S. n eulict⸗ tur e bereſis non differat ab ypocriſi.dĩ em ſuꝑ illuo
) entes ſimꝰ ac. habet᷑ ĩ glo.ꝙ fides ẽ cogitare de his que . yſa.ix.diſperdet dñs abiſrł caput ⁊ caudã.glo.oĩs he⸗/
credẽda ſunt cũ aſſenſioe recta.̊ ꝑ oppoſitũ hereſis ẽ co c 6 reticus y pocrita eſt.et dic berñ.ſuꝑ cãtica.i.õ ſufficit
gitare aliqd de credibilibo aſſenſione nõ recta. h põt ⸗ hereticos eẽ niſi cũ y pocrite ſint vt ſit ſupꝛa modũ pec⸗
t ee in diinitõe qð dr alicuiꝰ tꝑalis c 7c· a peccato ypocriſis.uno ꝙ y pocriſis ſit de cõplemẽto
I8l. 30. . Peretic'requirit ic yſido: pteꝛ ꝗd magis aꝓpꝛopꝛiat illi peto qð dircte
. opimiõe falſa ſiue in defenſiõe erroꝛis:ſic habet᷑ ſuꝑ cõtra vnitatẽ fidei.qᷓ illi q impugnat vnitatẽ cariag
.cg:ei: Audio inter vos eẽ ſciſſuras. glo q ĩ eccle tis vel qd ẽ cõtra vnitatẽ aliã ꝑ ſe et pꝛimo.4 Ad pᷣmũ ſo; p
ia xi moꝛbidũ aliqd pꝛauũq; ſapiũt et reſiſtũt ꝑtinaci dðm ꝙ nomẽ hereſeos aliqñ ſumit᷑ coiter ⁊ aliqñ ꝓpꝛie
fen rauah ſua dogmata emẽdare nolũt uͤ defenſare p ſm ꝙ coĩteꝛ ſumit᷑ ſic põt dici ſy moniacꝰhẽticꝰqꝛ io in
En üt. ereri fiũt. bᷣ hoc nõ vig p̃dicta diffinitõe. re ab ecclia diniſus. Si vpo accipiat᷑ ꝓpꝛie ꝓut reſtrigit
baae nrni⸗ e nheke⸗ Ad q Dan nne⸗ ad falſam egulatat circa articlos vnitatis ĩ tꝛinitate
iei aliqn lumit᷑ coiter aliqn ꝓpꝛie.⁊ aliqn/ ꝓpzillime. incarnatõis: nõ ẽ ſy moniacꝰhereticꝰ. Pꝛetea. pctẽᷣm
Coiter cũ dr ꝙ hereticus põt dici quicũq; ſcripturã a A, hereſeos ẽ ĩ falſo mõ credẽdo ⁊ ꝑtinacit.pctm vpo ſymo = men volet⸗
ter intelligit ſe inlu⸗ ſpũſſcti eflagitat. pꝛie ẽᷣm ꝙ be nie ẽ ĩ ꝑuerſe volẽdo ð ſacroꝝ dignitatẽ.⁊ ᷣm h̊ differ
s r arüq alin tpale⸗ mot animen derr cũ ſi hereſis a ſymonia. ¶. Ao H aũt qð obijcit᷑ ſy moniãſeẽ ð s
peraddit᷑ ia ꝑtinacia in defendẽdo falſitatẽ vel impu⸗ aliquẽ articlm fidei dm c. nõ ẽ directe ð credulitatẽ
i veritatẽ. Et ꝑ hoc põt intelligi qð obiectũ eſt. 2 alicui aꝛticli ß ex oſequẽti. eo eĩ ꝙ ponit impᷣciabile ſub
5e
Aé ex Pre vois, ct pucrla x. cupilci ce ex q̃ foꝛmat᷑ fides nec bñ credit᷑ ille articlus ꝗe
hilieet peinar fenlio ſiue impugnatio ex ꝑte iraſcibi ſckitate ecclie.¶ Ao ſecũdũ po dõm. ꝙ ſciſma ñ ẽ here⸗
Ze 17 le illa vo q ponit᷑ in glo. ym ciſma ab beſi ĩ B ꝙ lcilma ẽ ꝑ ſe ↄ vnitate qͥ e in affectu
rereirtcait mMipoliſt duobo pcegẽtiboſe pot dici he⸗ caritatis ſiue pacis. bereſ̃ dᷣo 8 vnitatẽ qẽ in intellectu
g. er lce⸗ vna ẽ diuiſio q̃ opponit᷑ ↄiũctõi ꝑ fidẽ.eſt alia q̃ opponi
66 pꝛicipatũ:nihilomin põt incurrere petm bekkſeos ſaei tarieate⸗ rcra ſotponi ↄiũctõi q̃ ẽ deeran ſacẽ
dee aeng ig ſ. regnert accidit. frequẽteꝛ em̃ accidit mẽtalẽ ſiue ꝑ gr̃am dignitatis eccłiaſtice.pꝛima diuiſio
e Za iſtis is. Si vo aligꝗs ignoꝛanter cre⸗ dỹ hereß.ſecũda ſciſma.tercia ſymonia.¶ Ao obiectuʒ
4 21 ri, n5 ag, cagens de his q̃ ꝑtinẽt ad ſacrã ſcripta ĩ ↄtrariũ doõm ẽ ꝙ ſi ſciſma ñ ſit hereß. tñ diſpoſitio eſt
tev. ino rocher nreie os fidei.nec ꝑtinaciter rſendeꝛet. im ad hereſim.pꝛimo em̃ ẽ inobediẽs capiti ecclie.ſecundo
Reilchs, gifanre 3 fidẽ ꝑtinere:nõẽ talis dicẽdꝰ he ↄtẽptoꝛ ẽ clauiũ.tercio ad h̊ ꝑuenit vt nõ credat illũ ar-
ſent vn gug. in li. bap. Vnatſ. Si aligs hoc idẽ ticłin ꝗẽ de aplłica ecełia.⁊ ſic diſpoſitio ẽ ad hẽſim.cũ
25 E.U Cl1. e ſiae c nodn dico ee he⸗ im incidit.. Ad ſcom vo doõm.ꝙ deuiare ab aliq arti: J*.
reticũ niſi manifeſta doctrina catholice fidei reſiſtẽ ma⸗ culo dr dupliciter.vel ſᷣm ꝙ ẽ pꝛicipiũ credẽdi:⁊ ſic de⸗
luerit. ? illð qd tenebat elegerit. ¶ Ad ſecundũ dom ꝙ uiat bereticꝰ. vel ſm ꝙ ẽ pꝛicipiũ obediendi⁊ ſic deuiat . H
nguner atalig ſei. cuz lenſtone S ctm hereſeos iʒ ſciſmaticꝰfaciẽdo Srrarh. 4 terciũ vo doᷣm ꝙ licʒ ſd fuer Ipr , vb db, d
int ictoꝝ.cũ facit hec ſciẽter.ſ̊ nõ puni rũ diuiſionẽ tñ differẽs ẽ diuiſio.
. ter⸗ ta Ganiüieab- cerlineni i cum ſi pti naciter.Bo or Peat⸗ aba ee diuerla m̃ ton s 5
n n illa rõ Hercrie intelligit de illo heretico ad h tẽdit vt credat᷑ qð ñẽ credẽdũ.ſciſma vo vt velit fa
dae ißr de Vvt pcidat᷑ 9 ecclia. quãta aut debeat eẽ ꝑti⸗ cẽ ỹ ſi uꝑioꝛis mãdatũ. Ad illdð do qð obijcit᷑ ð hereſi
ia: in decretali ti.de hereticis determingtur. ↄpꝑatõe ad y pocriſim.dðm ẽ ꝙ int ſe ↄꝑant᷑.nec ſegt ſi
— . hẽticaſit ypocrita ad cooꝑimẽtũ ſui erroꝛis.ꝙ t h̊ b
0cmbrum ſe ecundũ ſis ſit ypocriſᷣ Fᷣm eẽntiã.rões vo q inducte ſũt ĩ ↄtraꝛi⸗
☚ l i ad h tMũt.vt hẽticꝰypocrita dicat ꝓpt pcti palliatõ
Vm iaz dictũ ſit de quidditate hereſeos. nẽ.ñ ꝗpt ipᷣasʒ pct᷑i eẽntiã.¶ Ad vlt.vᷣo dicendum ꝙ licz
Secũdo querit᷑ de differẽtia eiꝰad ea cuʒ multiplex ſit diuiſio ſtamen illa eſt pꝛincipalis vbi de⸗
quibo videt᷑ ↄuenire.⁊ pᷣmo de differentia ſiruitur fundamentum chriſtiane religionis.tunc eniʒ
.
.£

ↄſtupꝛat᷑ ipa aĩa vſq; ad verticẽ.vyñ dicit greg· Ců negſ⸗
ſimi ſpũs vniuſcuiuſq; aiam in pᷣuis oꝑibo inuoluũt.hᷣ
integritatẽ fidei viciare nõ pñt.qᷓi adpuc inferioꝛa mẽ⸗
bra polluũt.qui aũt in fide coꝛrũpunt᷑ vſq; ad verticeʒ
ↄſtuprãtur. malignus ei ſpũs ab infimis membris qᷣſi
ad ſumma ptingit.cũ actiuã vitã polluens caſtã celſitu
dinẽ fidei diffidẽtie moꝛbo coꝛrũpit.cũ ergo diuiſio q̃ ẽ

ʒ ſidẽ ponat alias diuiſiões ꝑↄñs et nõ ecouerſo.rcke

nomen hereſis illi diuiſioni appꝛopꝛiat.

embrũ tercuum

Ercio querit᷑ ad qð genꝰ.vij. capitalium
peccatoꝝ reducatſet vidr̃ ꝙ ad ſuꝑbiam
dr em̃.j·ad thi.vj.Si quis aliter docet et
nõ acquieſcit monibo dñi nr̃i ihu xpᷣi et
ei que m pietatẽ ẽ doctrine:ſuꝑbus ẽ.ſ̊ hereticꝰẽ hmõi
&O hereticus ẽ ſuꝑbus.radix ꝗ bereſeos ad ſuꝑbiã vidr
reduci.¶ Pꝛeterea hereſis ꝑſicit᷑ ĩ ꝑtinacia defendendi
falſaʒ opinionẽ ſic ſupꝛa habitũ ẽ.ptinatie gũt radix ẽ
ſuꝑbia.et ita hereſis ad ſuꝑbiã reducit᷑.¶ Cõtra.vidr
reduci ad inanẽ głiam vel cupiditatẽ ſic elicit᷑ a diffini
tõe aug.cũ dr.hereticus ẽ qui alicuiꝰtꝑalis comodi ⁊c
cũ ꝗᷓ motiuũ ſit tꝑale comodũ ſiue glłia dasvon⸗

hereſis ad cupiditatẽ vel inanẽ głiam. d qð vom.

Sigbe ιπια ſτ 2ααd.ειια ſe loquẽdo hereſis ad nullũ.vij. peccatoꝛuũ capitali⸗
her kerezt eLaret or ſere uʒ reducit᷑ rõe tñ illa q̃ querit᷑ pꝛicipatus ſiue glia: að
Prra, P . S b ta , ar.s almii, ſupbis ſiuc inane gliam reduci?,n vſin glo, vi wui.

e ſeptẽ gẽtibo dic/ ꝙ de ſcenodoxia oꝛiũt᷑ ↄtentõnes.ia⸗
ctãtia.hereſis et pſumptio nouitatũ.ᷣ̊ hoc nõ ẽ rõe vo⸗
lũtatis credendi aliqd diuerſum ab eo qðò credit eccłia
H ꝓpter vanã gliam cuiꝰgra credit diuerſum.ab alio at᷑

1

hec attẽdat᷑ ad ſuũ opꝓpoſitũ ĩ ↄpatõe qð ẽ pᷣmũ ĩ genere
bonoꝝ.vel in ↄꝑatõe ad pꝛimũ pᷣceptũ decalogi.ĩ cuius
trãſgreſſione ẽ illud peccatũ. non ꝙ ſemꝑ mala vita ſit
cũ infidelitate.ᷣ qꝛ pᷣma mala vita ẽ ex infidelitate poſt co p
oꝛiginale peccatuʒ. nec ex h̊ ſeqtur ꝓpter h hereſis ſit
initiũ male vite.nõ em̃ vniuerſaliter dĩc infidelitatẽ ſʒ
quãdã ꝑtem ⁊ nõ pꝛimã.¶ Ad terciũ pᷣo dom.q; illud ñ
dr vniuerſaliter de oibo peccatis:ł̊ de ꝗqbuſdã ad qᷓ ma
gis inclinat hereſis.q. Ad quartũ dõm.ꝙ licʒ reditus

pctoꝝ fiat ꝑ hereſim. hoc nõ ẽ niſi ꝓpter enoꝛmitatẽ illiꝰ

D“

/

or hereticꝰet ab alio ſuꝑbus ſiue vane glioſus at dẽ Aò e.

hereticꝰſuꝑbus ꝑ cõcomitãtia dr.vel qꝛ aliqað motiuũ
ad hereſum põt eẽ ex inclinatõe ſuꝑbie. Ad ſecũdũ vᷣo
dðm. ꝙ licet ꝑtinatia ꝑ ſe ſit ex ſuꝑbia animi ſiue ex va
na głia.tñ ipᷣa diuiſio ĩ credẽdo qᷓ pᷣcedit nõ opoꝛtet

oꝛiginẽ habeat a ſupbia. ᷑“

Aarto querit vtrũ bereſis ſit initiũ oĩ

ſunt oppoſita.ſᷣ̊ fides ẽ initiũ oim bonoꝛũ
5 ꝑoppoſitũ hereſis ẽ initiũ oim maloꝛũ.
VAd hoc etiã facit qð dicit gug:ĩ li.de ſide ad petrũ:q⸗
litas male vite ab infidelitate incipit.hᷣ q ẽ maioꝛ infide
litas q; hereſis.maius em̃ malũ ẽ pꝰagnita vijã verita⸗
tis retroiꝛe:qᷓ eã nõ ↄgnoſcere.q Ad idẽ et᷑ facit qð dr
j· ad thi.vj: ex ꝗbo oꝛiũtur inuidie.cõtentões.blaſphe⸗
mie ⁊c. vbi videt᷑ dicẽ.ꝙ ex hereſi illa mala oꝛiũtur.et
ita hereſis ẽ initiũ maloꝝ. Itẽ ꝑ obſtinatõem hereſe⸗
os redeũt peccata ſic dicit aug.in.iij li: donatiſtos. ſʒ
qð ẽ pꝛĩicipiũ Künteeun peccatoꝝ.g hereſis ẽ

initiũ peccatoꝝ. 1
enumerãtur diſcẽſiones ⁊ hereſes.nõ vt pꝛicipia oꝑpum
exr quo vidr ꝙ heꝛeſis nõ ẽ initiũ oĩm peccatoꝝ ſ̊ quod⸗
dã mẽbrũ in coꝛꝑe peccati.¶¶ Ad idẽ facit.ꝙ marenia hbuꝰ
ius pcti ſeiuncta ẽ a materia alioꝝ peccatoꝝ.quoꝝ aũt
materia ẽ ſeiuncta nec alia depẽdet ab alia peccata di⸗
cũtur ſeiũcta nec vnũ dr ab altero oꝛiginẽ ducere. ĩſiat
Swꝙ bereſis nõ ẽ initiũ Peccato. qð dõm.qꝙ non
ſequit᷑ ſi fides ẽ fundamẽtũ oĩm bonoꝝ:ꝙ bẽſis ſit ini⸗
tiũ oĩm maloꝝ.hereſis em̃ dicit ſpẽm quadã infidelita⸗

iy untate alſe tis. infidelitas aũt ẽ pꝛimmũ oſpoſitũ fidei.ſ neq; de illo

ſſequit᷑ ꝙ ſit initiũ oim maloꝝ ſ̊ ꝙ in genere maloꝝ diẽ
vltimũ defectũ.pñt ei multa mala fieri manẽte fide in⸗
foꝛmi quoꝝ nulliꝰẽ infidelitas initiũ.ſᷣ ex eo dr vltimꝰ
defectus qꝛ deſtruit fundamẽtũ oĩs boni. deſtructo aũt
fundamẽto deſtruit᷑ edificiũ ſpũale.⁊ nõ ẽ ſemꝑ ↄſequẽ⸗
tia in ipᷣo in hmõi oppoſitis:ſ̊ aliqñ ↄſequẽtia ĩ ↄtrario
Ad ſecũdũ dðm.ꝙ illud qð dicit augiꝙ qualitas ma
le vite ab infidelitate incipit.dupliciteꝛ põt intelligi.xt

ECõtꝛa. vlt ad gal. Inter oꝑa carnis

112
.

peccatoꝝ. vidr ꝙ ſic.fides em̃ et heꝛeſis dE

₰

b

peccati:nec or ꝑ eẽntiã redire ̊ ꝑ quãdã feputatõem ꝓ
pter quoddã vincłm pcti.ſicut ondit᷑ ĩ queſtiõe de recti⸗
tu pctoꝝ.⁊ iõ nõ ſegtur ꝙ hereſis ſit initiũ pctoꝝ: lices
ꝓpter enoꝛmitatem eiꝰpcti redire dicãatnr.

Vinto querit᷑ de quãtitate hui pcti/⁊ vi⸗
det᷑ ꝙ ſciſina ſit maius peccatuʒ eo.ꝑ boe
qð dic hiero:eo ꝙ maioꝛi pena ẽ punituʒ
dic em̃.tꝑe quo dñs pꝛioꝛa delicta recenti⸗

. Vi penaꝝ exemplis cauẽda monſtrauit:ydolatria gla⸗

dio punita ẽ exuſtio libꝰ tebellica cede ⁊ pꝑegrina capti⸗
uitate.ſciſma hy atu terre ſepultis atꝛocibo viuis ⁊ ce⸗
teris celeſti igne ↄſumptis.quis iã dubitauerit h̊ eẽ ſce⸗
leratiꝰcõmiſſuʒ qð ẽ grauius punitũ.ſciſma ꝗ̊ videtur
eẽ maius ydolatria.ſᷣ̊ ydolatria maiꝰẽ petm ꝙ; hereſis
¶ Itẽ plus ẽ deteſtatio q; odiũ.ſ̊ dñs deteſtat᷑ pctm ſcil⸗
matis.ſic habet᷑.vj.ꝓuer.heꝛeſis autẽ videt᷑ cadẽ ex ꝑ⸗
te illoꝝ peccatoꝝ q̃ hʒ dns odio.aſciſma videt᷑ eẽ gquiꝰ
petm hereſi.¶ Sʒ ↄtrariũ arguit᷑ ex hoc qð accipit᷑ ex
epła clemẽtis.vbi dr.q; pꝛimũ locũ ĩ pemis hñt illi qui
aberrãt a deo.̊ heretici ſunt tales.ꝗᷓ bexeſis pꝛimũ lo⸗
cũ tenet ĩ penis.q̊ ẽ maximũ peccatũ.(¶ Ad qð dðm eſt
ꝙ hereſis vno mõ dr̃ eẽ quiꝰpetm ſein Abrerolio mõ ſci⸗
ſma grauius hereſi·hẽſis eĩ dẽ grauiꝰqͥ ad hoc ꝙ deſtau
it directe fidẽ qᷓ ẽ fundamẽtũ totiꝰreligiõis xpᷣiane. ſci⸗
ſma vo dr grauiqͥ ad h: opponit᷑ illi rei ꝑ quã dʒ eſſe
coꝛrectio oĩs pcti.⁊ hec ẽ vnitas mẽbroꝝ ecclłie cuʒ x?o0o
capite.et ꝓpter h̊ diẽ aug.in li.de bap.ꝰ donatiſt.ꝙ ẽ ĩ⸗
maniſſimũ pcẽm cũ dr ꝓpteꝛ ipᷣm ſeꝑatõis imaniſſimuʒ
ſcelus ſiue ꝑmanſerint peccata ſine ↄtinuo dimiſſa redi
erint.vt ad ſalutis pacẽè et canitatis veniã exboꝛtamur
7 iõ ↄtingit aliqũ ꝙ ſciſma magis punit᷑ qᷓ hereſis.ma⸗
xime cũ hereſis vnitatẽ eccłie nõ coꝛrũpit h̊ ĩ ſua coꝛru⸗
pta radice ꝑſiſtit: ſciſma aut ꝓcedit vſq; ad ecclłie coꝛxru
ptõem. et de tali loqꝗt apłs ad theſ. QAiſi venerit pᷣmum
diſſenſio ⁊ reuelatꝰ fuerit filiꝰ ꝑditõis ⁊c.ſi tñ tã heꝛeſis
q ſciſma ꝓgrediũtur vel equaliter ĩ ſua oꝛigine ſiſtunt
ↄſiłem pena ſoꝛtiũtur.ſiẽ ĩ canoue babr.⁊ ĩ plibo libris
ſuis expᷣmit aug.lAd illð vᷣo qð obijt᷑ ꝙ ſciſma in ve
teri legi maioꝛi pena puniebat᷑ ꝙᷓ ivolatria.⁊ ita maius
perm vidẽt. dõm ꝙ quãtitas pene attedit᷑ tꝛiplr. vl qtũ
ad młtitudinẽ puitoꝝ.vł q;tũ ad turpitudinẽ ſiue incõ⸗
ſuetudinẽ pene.vłqꝛtũ ad acerbitatẽ.pctm ̊ᷓ idolatrie
d quiſſime puniiũ ſi attẽdit᷑ quãtitas pꝑcti qᷓtũ ad młti
tudinẽ punitoꝝ.maxiĩa eĩ młtitudo ꝓpli puiebat᷑.ſciſma
at᷑ d quiſſime fuiſſe punitũ ꝓpt inconſuetudinẽ pene vt
magis abhoꝛrerẽt hoĩes a capite eccle r̃cedẽ a qͥ dʒ ꝓce
dẽ coꝛrectõ ad ↄFuatõz vnitatis eccliaſtice nec tñ dr ſci
ſma maiꝰpcim ꝙᷓ idolatria.¶ Ad ſcõm vo dom ꝙ tã bł
ſis qᷓ ſciſma ẽ pctm qdð dñs odit ⁊ dteſtat.vñ hẽſis ñ op
hẽdit᷑ int illa pcta q̃ onũerãt᷑ ĩ his pctis q̃ odit tiñ dñs.

vñ mẽdaciũ qð ibi ſumit᷑ nõ accipit ꝓ mendacio hereſe

os:ſᷣ ꝓ mẽdacio qͥ hõ mẽtitur ꝓxumo ſuo.

Exto qrit q pceptũ ſit ſpalit. Et vidĩ
ſit ð pceptũ pᷣmũ.hẽſis ei ſuꝑſtitio qdã
vidr eẽ.vij.math.attendite a falſis xhᷣis

— „ — . .

Tc. glo.hetici ſunt ꝗ qdã pietatis veſie te .

cti ĩ huĩlitate abulat ⁊ falſa religioe. belis ẽ ſuꝑſtitõ

G⸗ r

ne
i
ſo⸗

.

6

Pv
te

epan
en
e
6.el,.
di⸗
N
e,
ſPwe.
ape al
ſi
14
Pi
t
di⸗
zul
jen

clrrxj.

leticã vel ałs noueꝛit nõ impꝛobam. ſcie em̃ ſunt verita
tis ñ pietatis.ᷓ hẽſis ẽ circa credibilia qᷓ ꝑtinẽt ad vita
tẽ ᷣm pietatẽ ſic fides.ſic̃ dictũ ẽ.̊ hẽſis nõ ẽ circa cre⸗
dibilia q̃ ſił credũt᷑ ⁊ intelligũt᷑ ſiue ſint pꝛĩcipia ſiue rõ *
nes vel ſcie hũane.qSilłr ĩ his q̃ ſunt circa diuĩtatẽ.ꝗ⸗
dã cõtraria dixerũt.ꝗdã em̃ dixerũt ꝙ notões ſic pr̃ni⸗
tas ⁊ generatõ ñ ſũt deꝰbᷣ ſũt aſſiſtẽtes.alij dixerũt con⸗
kriũ.reſtat ̊ ꝙ aliq iſtaꝝ opinionũ ẽ falſa.vidr q̊ ꝙ alt
illoꝝ ſit hẽticus ſi ꝑtinacit affirmet.qcqd eĩ ẽ ĩ deo deꝰ
=.prnitas ẽ ĩ pr̃e ⁊ ẽ ipe pr.ꝑſona at᷑ n diſſiguit᷑ abeſſen
tia. ̊ pr̃nitas ẽ deꝰ.ſi ᷣo notio nõ ẽ deꝰ ẽ. ẽ igi᷑ creatu
ra.q diẽ̃ notõem eẽ deũ ᷣm h̊ creaturã dic eẽ creatoꝛẽ

¶ Lueſtio

—.—

ſuꝑſtitio ẽ ↄ pꝛimũ pᷣceptum. xiij.ad ro.plenitudo le.
gis ẽ dilectio ⁊c. glo.aug:q ẽ de decẽ coꝛdis.tange pina
coꝛdã ⁊ cedit beſſia ſuꝑſtitõis.cũ ̊ ſuꝑſtitio oponatur
