¶ His diffinitõibo ſuſpoſitis qᷓ ſatis cõueniũt:q̃rit᷑ vtrũ
ſuꝑbia ſit pctm ſᷣm has rões.Oꝛ nõ ſit pctmvidr.amoꝛ
em Apꝛie excellẽtie ẽ affectio natalis: affectio at natalis
nõ eſt pcẽm.g̊ amoꝛ ꝗpꝛie excellẽtie nõ ẽ pctm.ꝙ at᷑ amoꝛ
Apꝛie excellẽtie ſit affectio natalis videt ꝑ h̊ ꝙ quelibet
vis natalis pt᷑ naturalit᷑ appetere augmentũ ſui boni.g
vis iraſcibilis nat᷑ aliter pt᷑ appetere excellẽtiaʒ ꝓpꝛij bo
ni.ꝗ̊ amoꝛ ꝓpꝛie excellẽtie nõ eſt pctm. ISOtẽ excelleꝛe nõ
eſt malũ de ſe. nec velle excellere.appetitꝰ em excellẽtie
nõ ẽ pctm:et ita ſuꝑbia ſi nõ pliꝰ dic nõ erit pctʒ.¶¶ INeẽ
oĩs ꝗ aſſiłat᷑ deo ĩ eo ꝙ aſſilat᷑ nõ eſt pctaꝛ.ſᷣ dei eſt hr̃e
Apꝛiã volũtatẽ.qᷓ hõ ꝗ in hoc aſſiłat᷑ ipo nõ peccat.ſᷣ oĩs
ſuꝑbo ĩ eo ꝙ hmõi hʒ ꝓpꝛiã voluntatẽ.dicit em̃ Anlſel.q;
ꝓpꝛia voluntas eſt ſuꝑbia.ꝗ̊ nullus ſuꝑbo peccat¶ Cõ⸗
tra dĩc Anſel.dei eſt hbre ꝓpꝛiã volũtatẽ.q̊ cũ hõ vult ha⸗
bere ꝓpꝛiã volũtatẽ iniuriatur deo.ᷣ deo ĩiuriari ẽ pet᷑zʒ
ſuꝑbia q̊ cũ vult hr̃e ꝓgꝛiã volũtatẽ eſt peccatũ.q Item
in ꝑð. Suꝑbi inique agebãt.glo.ſuꝑbia a di incepit in⸗
iuria.ſed om̃e qð incepit a dei niuria peccatũ ẽ.S ſuper⸗/
bia eſt peccatũ.¶ Itẽ ſuꝑbie ẽ delectari ĩ ſua ptate błᷣ de⸗
lectari in ꝓpria ptate ꝓptẽr ſe eſt pctm.̊ ſuꝑbia? Eei o-⸗

—

exqgo

videt᷑ ̊ amplius ponẽdũ in diffinitõe ſuꝑbie d qð
dicendũ ꝙ cũ dicit. Suꝑbia ẽ apetitꝰ ꝓpꝛie excellentie.
Apꝛiũ ſonat ibi in viciũ.Eſt em̃ excellentia quã hõ bʒ a
deo et ei attribuit:et eſt excellẽtia quã ſibi hõ appꝛopꝛiat
aliquo mõ.ſic cũ dictat hõ ĩ coꝛde ſuo ꝙ habeat aliqꝗd a
ſe. vel cũ dicit meritũ eẽ a ſe eius qð hʒ.et ſic de alijs diſ
ferẽtijs.et hoc mõ amoꝛ ꝓpꝛie excellẽtie ſiue appetitꝰ illi
citus ẽ:et eſt pcẽm qð eſt ſuꝑbia.dic ei apłus.j ad coꝝ.
iiij. Quid habes qð nõ accepiſti.quid glłiaris quaſi nõ
acceꝑis? Et dicit Anſel.de caſu dy aboli.Siẽ a ſe ange
li et hoĩes nõ niſi nibil bnt:ita a deo ñ niſi aligd Si ðo
accipiat᷑ alio mõ et appetitꝰ dicat᷑ affectõ natalis.Fᷣm G
nõ ẽ pctm nec dr ſuꝑbia hmõi appetitꝰ.Cũ aũt dẽ ꝙ ſuꝑ
bia ẽ ꝑuerſe celſitudis appetitꝰ:reliqͥ mõ ẽ ñtelligẽdum.
4 Ad h̊ ̊ qdð pꝛio obijcit᷑dicẽdũ ꝙ amoꝛ ꝓpꝛie excellẽtie
vno mõ ðr affectõ nat᷑alł.cũ hõ ſcʒ q̃rit augmẽtũ boni eo
mõ q̊ debet et a qͥ debʒz ⁊ ad deũ referẽdo.reliqͥ vo mõ ſi
ſit axpetitꝰ ꝓpꝛie excellẽtie ad ſe referẽdo tãq; pꝛĩcipiũ vł
ad dep̃ᷣſſionẽ alioꝝ:nõ ẽ appetitꝰ natalis niſi itelligamꝰ
naturã coꝛruptã... Ad ſcõm vo dicẽdũ ꝙ excellere pt in
telligi. vel ĩ gtuitis vel ĩ virtutibo q tũ faciũt vk ĩ alſs 4 „py“
q̃ gtis dant᷑ a deo.ſi gtũfaciẽtibo appeti lyntellent mo tait⸗
t ille ꝓcedat ex gra:nõ vult excellẽ niſi quãtũ datũ ẽ ei
a deo. vel nõ ĩ depᷣſſionẽ alioꝝ. Si at᷑ ĩtelligat᷑ excellere

ſpũalibo vel in gtijs gtiſoatis q̃ magis infãt qᷓ; builiãt . .
n Byellecxcclieniis adagtur ebite ercitatenoc bo /5e ney h Xſt ß nreh e
nũ.qꝛ ſpõ iſto ↄtinet᷑ velle excellẽ ꝓpt᷑ ſe.̊ aũt mõ malũ ẽ
Vñ aug:ſuꝑbia nõ ẽ viciũ dãtis ptatẽ vel ipᷣiꝰ ptatis:vᷣ
aĩe ꝑuerſe amãtis ptᷣatem ſuõ potẽtioꝛis ptate ↄtempta
Pꝛeterea nõ ẽ deſiderãdũ pᷣeſſe ꝓpt ſe ̊ pt᷑ ꝓdeſſe. et
iõ dĩc apls.ꝗ epᷣatũ deſiderat bonũ opꝰ deſiderat vt nõ
ſit honoꝛ ĩ intẽtõe ̊ fructꝰ. Ao terciũ dicẽdũ.ꝙ ſuꝑbo

nõ d aſſiłari deo ſiłitudĩe ↄfoꝛmitatis cũ vult hre ꝓpꝛiã è wlaini⸗
ptatem.ſimilitudĩe em̃ cõſoꝛmitatis nõ vult niſi qð deꝰ
vult ipᷣm velle.deus aũt nõ vult ꝙ hõ habeat ꝓpꝛia volũ
tatẽ.i.nõ deo ſubiectã.et iõ nõ vult hõ hr̃e ꝓpꝛia volũta
tẽ ſ ſub deo oꝛdinatã ſilitudie cõfoꝛmitatis et 'm ̊ñ dẽ ſ aper d ꝛr

petm. Eſt aũt alia ſiłitudo q̃ vult hõ vſurpare qð deiẽ
ꝓpꝛiũ.ſic̃ dicebat᷑ de lucifero.AVſcẽdã in celũ et ero ſilis

altiſſimo. VUñ aug.xix.de ei.dei.Sic ſuꝑbia ꝑuerſe imi⸗ e m ſearb E nsmirs ſe Filere do.

tatur deũ.odit nãq; cũ ſocijs equalitatẽ ſub illo.ſed ĩpo⸗
nere vult ſocijs dnationẽ ſuã ꝓ illo.et hoe mõ quicunq;
vult aſſiłlari peccat.Fᷣm hoc ſuꝑbo peccat. Suꝑbia eĩ ẽ
pꝑuerſe celſitudis apetitus.ꝑuerſa aũt celſitudo eſt de⸗
Fto eo cui dz aĩmꝰin herẽ prĩcipio ſibi qᷣdãmõ fieri pᷣnci⸗
piũ.qð fit cũ iniquꝰſibi placʒ ſibj po ita placʒ cũ ab illo
hõ incõmutabili bono ðᷣficit.cũ ei magis plact᷑ ðbuit.2
dĩc Anſel.ob hoc recte dicit᷑ ſuꝑbia qꝛ volutatẽ dei quã
ſequi debet nõ vult hr̃e ſuꝑ ſe:ſed ipᷣi deo aufert quãtuzʒ

——

S Pre frß ne k fü g prn at mg N,

Ebruz ſecundũͥ

. ſdo querit᷑ vtrum omne petm ſit ſuper
bia.obijcitur aũt ꝙ ſic:qm̃ dicit augin li.
& na.⁊ gra.omne pctm dei ↄtempius eſte
ſeqd omnis ↄtemptus eſt ſuꝑbia: ergo om̃e
pctum eſt ſupbia. Item iob. xxxiij. vt ouertat hominẽ ab
iauitate glo. greg. Z ditoꝛem ſupbire ẽ pᷣcepta tran⸗
cendere: ſ in omi pcto tranſcẽdit hõ pᷣceptuʒ dñi: om̃e
per̃m eſt ſuꝑbia. ¶ Htem dicit aug. in li. de na. 2 gra taz
peccare ſuꝑbie eſt:ſuꝑbire peccare. ſicut ̊ vere poſſum
dicere ꝙ oĩs ſuꝑbia eſt pctin: ita vere põt dici ꝙ om̃e pec
catũ eſt ſu gbia Montra⸗ Augy.in li. de na. et gra. die
Sed neq; oĩa ſuꝑbe fiũt que ꝑpetrata fueꝛĩt.fiũt certa a
neſciẽtibo certa ab infirmis certa pleꝛũq; ab gementibo
Item greg . in moꝛał diſtinguit qᷓiuoꝛ genera vicioꝛũ
capitaliũ quoꝝ nullũ eſt alterũ.et ſilr aug.in li. cõſli⸗
ctu vicioꝝ et d ſed ſu ꝑbia ẽ vnũ er illis &̊ nõ om̃e

in ſe zueb et ſingulaꝛiter debet babere.

petm eſt ſuꝑbia.¶ Solo. dicendũ ꝙ duobo modis ẽ loꝗ
ſuꝑbia.vno modo ꝓut elt ſpãle pctm vnũ ex.vij. capi⸗
H AionOn eſt generale pren ꝓut dicl iiij
hob. ꝙ ex ipᷣa ſumpſit initiũ om̃is ꝑditio.et voc ẽ loꝗ
de ipa ꝓut Eirnicimin om̃is pcti.gꝗa ſic eſt pct᷑m generale r Es:
Hᷣm pꝛimũ modũ loquit᷑ greg.de luꝑbia:qn ponit ipſam
eſſe quoddã viciũ capitale.et hoc mõ nõ om̃e pctm eſt ſu
perbia.et ſic loquit᷑ aug.cũ dicit.ꝙ nõ oĩa ſuꝑbe funt 76
Bm aũt ꝙ elt generale pctm et generale initiu oĩs pcti: H
mõ vt magis ꝓprie loquamur dicendũ eſt.ꝙ in om̃i pec⸗
cato eſt ſuꝑbia.nõ ꝙ om̃e pctm foꝛmaliter loqndo ſit ſu⸗ ctii⸗⸗
perbia:ſᷣ in om̃i pcto eſt ſm ꝙ in omi pcto inuenit᷑ ꝛtem atiecj
tus p̃ceptoꝝ dei. quia vt dicit amb. pctm eſt pᷣuaricatõ
egis diuine ⁊ celeſtiũ inobedientia mandatoꝝ.vñ dicit
ꝙ in om̃i pcto ẽ ↄtemptus.Siłr ngein li. de li.ar. dicit
ꝙ peccatũ eſt ſpreto incõmutabili bono bomis mutabili
bus adhereꝛe.ꝑ boc aũt ꝙ dr ſpreto ponit᷑ ↄtemptus.et
ſic in om̃i pcto ẽ ſuꝑbia:ſᷣ hec eſt ſuꝑbia generalis que ẽ
ↄtemptꝰgeneralis ꝗ eſt in om̃i pcto.ex boc ꝙ aĩa ꝑ petᷣm
anertit᷑ ab incõmutabili et ſupᷣmo bono.Sʒ nõ ſic itelli⸗
gendũ ꝙ om̃e pct̃m ſit perm ſuꝑbie:łᷣ nullũ eſt perm in q̊
nõ ſit üfu⸗ generale viciũ. Et ꝙ ita ſit inteiligen Pan
aug, in i de na.et gra.vbi dicit.q̃re quid ſit quotlibet
Famet vide ſi inuenies aliqð ſine ſuꝑbie apꝓpellatõe pec
catum. Hãc aũt ſnĩam ſic exegmur. om̃e inꝗt pctm(niſi
falloꝛ)dẽ ↄtemptus.eſt et omis dei otemptus ſuꝑbia.ꝗd.
em̃ tam ſupꝑbũ eſt qᷓ; deũ ↄtemnẽ.om̃e g̊ perm eſt fupbia. c2
et ſcriptura dicente initiũ omnis peccati ſuperbia eſt.et
ſic patet reſponſio.

¶ Wembrum tercium
FErcio querit᷑ quid ſit inclinatiuũ natura⸗
liter vel motiuũ in h̊ geneꝛe peccatiſꝙ enizʒ
aliquod ſit: videt᷑ per ſimile in alijs. In lu
I dmxuria em̃ naturaliter motinũ eſt ↄſeruatio
ſpeciei. In gula ↄſeruatio ſui.et ita de alijs:erit ergo ali
quid in ſuꝑbia naturahter motiuum.illud non videtur
eſſe niſi apetitus potentie ſiue eius ꝙ eſt pᷣeſſe. hoc eniʒz
videt᷑ eſſe qd naturaliter homo appetat. anima enim cũ
aſſimiletur ſumme trinitati.cui fit appꝛopriatio potẽtie
ſapientiè et bonitatis:ſicut homo habet naturalem appe
titum ſcientie et bonitatis:ſic et potentie.⁊ hoc per pꝛiꝰ
cum potentia ſit pꝛiꝰin intellectu et bonitate.⸗l! Itẽ duo
actus ſunt peſſe et depꝛimi ſiue humiliari:ſ̊ natuxraliter
fugit homo dep̃ſſioneʒ:gᷣ naturalr appetit pᷣeſſe.¶ Con⸗
tra dicit berñ. quotiẽs pᷣeſſe deſidero totiens deũ meum
pire ↄtendo:h̊ ↄtra naturaʒ eſt velle pire deũ:&̊ nõ eſt na⸗
turale homi velle p̃eſſe. ¶¶ Silr dicit greg. quotiẽs peſſe
conamur:totiẽs ad apoſtaſie crimẽ relabimur.cũ ꝗᷣ ↄtra
naturã ſit apoſtatare:ↄtra naturã erit velle p̃eſſe.4 Itẽ
greßſuper iloar.ger terne et tremoꝛ vr ſit ſuꝑ cũcta
aĩalia terꝛe.hõ nõ ratõnalibo ̊ irꝛatõnalibo pꝛelatus eſt

gn.

natura. et iterũ in eadem glo.contra naturã ſuꝑbie ẽ ab
equali velle teneri.Ande antig patres.non reges homi
num ſ̊ paſtoꝛes gregũ fuiſſe dicũtur.ſic et in eandem glo.
ſi mens apud ſeipᷣam deſcendit de vertice culminis.ĩue
niet planiciẽ naturalis equitatis.vt nõ peſſe gaudeat ſᷣ
ꝓdeſſe.Ex his om̃ibo colligit᷑.ꝙ appetitus pᷣlatõis nõẽ
homiĩ naturalis.¶. Pꝛeterea ſi eẽt homi naturalis.qð
aũt eſt a natura ꝑmanebit ĩ patria: remaneret pᷣlatõ in
patria.ſᷣ ſicut habetł᷑.j.ad coꝝ.xv.Ceſſabit om̃is pꝛela⸗
tõ qua homo pꝛeeſt bomibo. nõ eſt naturalis.ᷓ nec aꝑp
petitus eius eſt naturalis. ¶ Ad qsð dicẽdũ. Aliter eſt
loqui de potẽtia in ſe.et aliter eſt loqui de potẽtia reſpe⸗
ctu ſubiectõis alioꝝ hoĩm. Si fiat ſermo de potẽtia ĩ ſe.
erit appetitus potentie naturalis ſicut ſapientie aut bo⸗
nitatis. Si vo fiat ſermo te potentia ad aliquos hoĩes
ſubiectos.ſᷣm hoc aut eſt appetitus illius gter gloꝛiaʒ
dei et ꝓximoꝝ vtilitatem.et ſᷣm hoc poteſt eſſe appetitꝰ
rectus ad qua inclinat ratio et natura aliquo mõ. aut
poteſt eſſe ipius ꝓpter ſe:et ſic eſt appetitus eu
et non habet inclinatõem niſi nature coꝛrupte.¶ Secũ
dum hec ergo reſpõdendũ eſt ad obiecta.prime em̃ rati
ones concludunt de appetitu qui quidem naturalis eſt.
alie pᷣo rationes que vident᷑ poni in cõtrarium: loquũt᷑
de potentia in comꝑatõne ad ſubiectionem hoĩm. ſed h̊
poteſt eſſe pꝛopter ſe:et hoc modo intelligũtur auctoꝛi⸗
tates quas ponit gꝛeg.et berñ.¶ Illa vᷣo ratio que ſumi
tur ex autoꝛitate greg.ix.geñ.ad hoc tendit.ꝙ appetitꝰ
pꝛelatõnis nõ ſit ẽm naturam pꝛimitus inſtitutam.⁊ ſi
militer vltima ratio ad idem tendit.ſed nõ ex hoc exclu
ditur quin ex naturali rõne ſit appetitus gloꝛie diuine
vel vtilitatis ꝓrimoꝝ mediante pꝛelatõe.¶ Si do obij⸗
ciatur ꝙ naturale ſit bomiĩ velle pᷣeſſe: eo ꝙ naturaliter
fugit depꝛeſſionem ipᷣe homo.dicendũ eſt ꝙ eſt quedam
epꝛeſſio ex merito culpe.et hanc naturaliter debet hõ
fugere cui exaltatio eſi oꝑoſitum ex merito gratie. et
hanc exaltatõem ſiue hmoi pᷣeſſe naturaliter aꝑp etit bõ
ſed hoc differt a dñatione qua hõ homi dñ atur. hmõi
em̃ exaltatio erit in patria vbi nõ erit exaltatio qua ho⸗
mo pꝛeerit homĩ.q¶ Sed adhuc obijcitur magis ſpãliteꝛ
de motiuo in peccato ſuꝑbie.et qnerit᷑ quid eſt ꝑ ſe ma
tiuũ in ſuꝑbia. Aug:ſuꝑ geñ. Angeli mali ſua poteſta⸗
te delectati velut eſſet eis bonum:a cõi bono deifico ad
ꝓꝛia defluxerũt.et habentes elatõis faſtum ꝓ excellen
tilſima eternitate ſu ꝑbi effecti ſunt.ex hac aucte videtuꝛ
ꝙ eternitas ſit motiuũ in peccato ſuꝑbie.qm angelusĩ
ſeipᷣo videbat ſubſtãtiam immoꝛtalem et eternam.⁊ ipᷣe
bonũ hoc eternitatis cõſideras in ſeipᷣo elatus eſi et cõ⸗
ꝑauit ſe deo. hec vult deſiãre p̃dicta auẽtas.vñ vr ꝙ ſpe
cialiter eteꝛnitas ſit motiuũ.¶ Sed ꝙ vnitas ſit motiuũ
Videt᷑ aug.in li.de g.no.te:ideo in vnicoꝛnibo ſuperbi
ĩtelligũt᷑ qꝛ ſuꝑbia odit cõſortiũ. et ꝙᷓtũ ĩ ipo ẽ ſolus cu⸗
pit eminere ſuꝑbo.ꝑ boc qð dicit ang. œ vera reli.quid
em̃ aliud in ea homo appetit niſi ſolus eſſe ſi fieri poſſit.
cum cuncta ſubiecta ſint ꝑuerſa, ſcilicet imitatõne om⸗/
nipotentis dei. quem ſi ſubditus imitaretur m eiꝰpꝛe⸗
cepta viuendo.ꝑ eam hr̃et ſubdita et cetera.nec ad tan⸗
tam defoꝛmitatem veniret.vt beſtiolam timeat qui vult
hominibv im ꝑare.hinc ergo et ſuębia quẽdam vnitatis
appenitũ et om̃ipotẽtie. ſd in rerũ tꝑaliũ pꝛĩcipatu que
omia trãſeunt tanqᷓ vmbꝛa. 4¶ Pꝛeterea videt᷑ aliud eſſe
motiuũ ab his duobo.ꝑ h̊ qdð dic aug.ĩ li.de li.ar.ꝗ ac⸗
cipit illud.j.iohᷣ.ij.om̃e qð ẽ in mũdo aut ẽ ↄcupia ocu⸗
loꝝ aut ẽ ↄcupĩa carnis·aut ſuꝑbia vite.et vult oſtende
re quaſi cauſam in his tribo dicens.q homo aut cõuer⸗
titur ad ꝓpꝛium bonũ:et ſic ſuꝑbus dicitur.aut ad exte
riꝰ bonu⁊.et ſic curioſus efficitaut ad inferius bonũ et
ſic voluptatis amatoꝛ efficit.conuerſio ergo ad bonum
Apꝛiũ cauſa ẽ ſuꝑbie.¶ Ad qð dicendũ.qꝙ in auẽte ſupᷣ⸗
dicta aug.ſuꝑ geñ.nõ itelligit᷑ ꝙ eternitas ſit motiuum
ſed ꝙ ꝑ pctm ſuũ angli receſſerũt ab etnitate. eternitas
em̃ accipit᷑ ibi ꝓ deo.ꝙ ſi acciꝑetur et᷑nitas ꝓ motiuo:

„ —

erqv Matonte

ſerdi tet vnite

lpabilis. n⸗ naf Ghtue

ab

nn

¶ Lueſtio

nõ diceret motiuũ ꝓprie: ſed poteſtas excellentie fuit ibi
motiuũ ſicut in eadẽ auẽte ↄtinet᷑.¶ Ad illud vᷣo qð ſecũ
do obijcit᷑ ꝙ vnitas eſſet motiuũ.dicẽdũ eſt ꝓ vnitas in
ſua generali rõne nõ eſt motiuũ:ſed vnitas in pᷣncipatu
rerũ tꝑalium ſicut ibidem determinat᷑.vnitas aũt prin⸗
cipatus generaliter eſt motiuũ in pcto ſuꝑbie ſiue ſit in
angelis ſiue in homĩbo. Ao terciũ vo dicendũ eſt.ꝙ in
li.de li.ar.nõ loqtur de ſuꝑbia ꝓut eſt ſpãle pctm:ſᷣ ꝓnt
tereium eſt in illa diuiſione.j.ioh.ij.ome qð eſt in mũdo
⁊c. Accipit᷑ aũt ibi ꝓpriũ boni.ad dr̃iam exterioꝛis boni
cuiꝰeſt ocupiĩa oculoꝝ:et inferioꝛis boni cuiꝰ eſt ↄcu pia
carnis.ꝓpꝛiũ aũt bonũ dicit᷑ interius bonũ cuius eſt pꝛi
mo appetitus ipſius ſpũs:cum ſcilʒ auertitur a ſupꝛemo
bono et delectatur in ſe.

bꝛum quartum Erik

Aarto querit᷑ em quã vim. attendit᷑ ö̊ pe
catũ.et videt᷑ ꝙ ſᷣm rõnlem. ſuꝑbia eniz .
eſt initiũ om̃is pcti.q̊ debet eſſe ꝓprie in il⸗
la potentia q pꝛicipatũ gerit inter om̃s po
Mtias: 65 rönalis eſt illa. ſuꝑbia eſi in rõnali.4 IJtem
in ſtatu inocentie om̃s vires erat ſub dominio rõnis.nec
aliq̃ receſſit a ſuo oꝛdine niſi priꝰrecedente rõnali.q̊ pꝛiꝰ
receſſit rõnalig:ſ̊ primꝰ receſſus fuit ꝑ ſuꝑbiã.qᷓ ſuꝑbia
eſt in rõnali.¶¶ Oꝛ autẽ ſit in iraſcibili ondit᷑.tũ ga ſuꝑ⸗
bia eſt elatio inoꝛdinata.elatio aũt ẽ in iraſcibili:̊ ſuꝑ⸗
bia ẽ in iraſcibili.¶ Item ſuꝑbia et huilitas opponunt᷑.
ſᷣ huilitas eſt in iraſcibili.oppoſita autem nata ſunt fieri
circa idẽ:g̊ ſuꝑbia eſt in iraſcibili.¶ Item ſicut hr circa
vncipiũ iob.dicit grego.q timoꝛ dei oꝓonit᷑ ſuꝑbie.ſed
timoꝛ eſt in iraſcibili ꝗ̊et ſuꝑbia.¶ Oꝛ aũt ſit i concupi
ſci bili videtur.ſuꝑbia em eſt amoꝛ/ ꝓprie excellẽtie.amoꝛ
autem eſt in ↄcupiſcibili ergo et ſuperbia.¶ Item ſupeꝛ

—

95
T⸗

₰

.
tt
e

e
6

bie eſt velectari in ꝓprio bono:ł̊ delectari in ꝓprio bono
ſuꝑbia eſt iĩ iraſcibili.appetitꝰem̃ ꝑuerſe celſitudinis ad EE
αι iraſcibile; ꝑtinet. 4 ant dicit eſſe in ronali hoc E.gqa. weK.
R dicit᷑ ꝙ eſt in cõcupiſcibili ter rõneʒ amoris vel appe⸗
K.⸗ F. titus. dicendũ eſt. ꝙ eſt amoꝛ ꝓprie:et eſt amoꝛ coiĩter di⸗
tur amatũ qð eſt alteriꝰpotentie.vt cũ dr̃ amoꝛ excellen⸗
tie.vel amoꝛ veritatis: amoꝛ coĩter dr:et trahit᷑ ad vim
Ainto querit᷑ de quatitate buiꝰpcti. vtruz
ſic̃s.emundaboꝛ a delicto marimo. glo.
— hoc eſt a delicto ſuperbie: quod eſt vltimũ
eſt maximũ.non enim eſt peccatũ maius q; apoſtatare a
deo quod ? ſuperbie initiuʒ.ſupeꝛbia ergo maximum eſt
ipſa eſt impia et veſana ſuperbia quod eſt certe immane
peccatum. .J⸗
marimũ petm in hoie ſuꝑbia e.q;ꝛ inde manauit nri
licti oꝛigo.¶ Itẽ dñe deꝰme ſi feci illud ⁊c.i.vłe peẽm
rũ eſt maximũ petm: g ſuꝑbia ẽ petm maximũ. Itẽ dic
yſi. Sic ſuꝑbia ẽ oꝛigo oĩm criminũ ita ruina oim virtu
¶Vteʒ greg. Cũ ſingła vicia ſingulas depaſcant vitutes
ola ſuꝑbia totũ coꝛpꝰvᷣtutũ depaſcit.ome aũt tale maxi
mũ pctm eſt. ¶ Item om̃e petm qð marĩe ſe deo opponit
maximũ eſt. p̊ ſuperbia ẽ hmõi ̊ ⁊c̃.minoꝛ pʒ qm̃ dic bo
nit.¶ Item maioꝛ virtꝰẽ q magis nos aſſitat deo vt cari⸗
tas:g marꝰviciũ qð magis aſſiłat dy abolo:̊ ſupbia eſt

ptinet ad ↄcupiſcibilłẽ:g et ſuꝑbia.¶ Ao qð dicendũ. qꝙ æ
5 cauſa pᷣncipalis pcti penes rõnem reſidet.¶ Cum auteʒ
etus.ſᷣm ꝙ ꝓprie dẽ ſic eſt ipſiꝰↄcupiſcibilis.cũ aũt addi
iraſcibilẽ vel rõnalem: ⁊ ſᷣm hũc modũ accipitur bic.
ſuperbia ſit maximum peccatum/ Ad qð
redeuntibo ad deum:et pꝛimum in recedentibus. hoc o
peccatum Auũꝑ.in ſcðo li.ↄtra epiſtolam ꝑmeniaʒ. ea⸗
Item ps.ſuꝑbi iniq agebat vſq;ʒquaq;.dicit
glo. m cem
qð eſt ſuꝑbia qᷓ eſt radix oĩim maloꝝ: ̊ radix oĩm malo⸗
tũ.om̃e at᷑ tale maximũ pctm ẽ:q ſuꝑbia maximũ pctm ẽ
etius. Cũ oĩa vicia fugiãt a deo:ſola ſuꝑbia ſe deo oppo
viciũ qdð magis aſſiłat nos dyabolo. qimñ ſicut hr iobexli

cli.

Iße eſt rex ſup oms filios ſupbie: öſuphia eſt marinũ

„

viciu. ¶ Cõtra tre.j. Peccatu peccauit hierlm. glo. in⸗
to auſerũtur.ſᷣ om̃e tale eſt maximũ pctm.ergo inſideli
tas eſt maximũ peccatũ. Itẽ om̃e peccatũ qð deſtituit
fundamẽtũ totius xp̃iane rligiõis ẽ maximũ.ĩfidelitas
eſt hmõi.ꝗ̊ ⁊c.¶¶ IJOtem.j.coꝝ.xj.audio int᷑ vos ſcilſſuꝛas
eſſe.dĩc glo. Pꝛimũ malũ diſſenſio eſt vnde cetera oꝛiũt
vbi ẽ diſſenſio nihil rectũ ẽ.ſᷣ om̃e tale ẽ maximũ.ꝗ diſſẽ
ſio eſi maximũ peccatũ.q]¶ IJem maioꝛi virtuti maiꝰ op⸗
ponitur viciũ directe.ſ̊ caritas maioꝛ eſt virtꝰ: qꝛ ẽ ꝑfe⸗
ctio et foꝛma aliaꝝ ſine qua alie nihil ſũt ſiẽ dic apius.
ergo odiũ qdð ẽ viciũ directe ei oꝑoſitũ ẽ maximũ viciũ.
Pꝛeterea.in ſuꝑbia tria ſũt cõſiderãda.ſcʒ motiuum
ipiꝰ:et terminꝰ a quo.et terminꝰad quẽ.ſi ergo ſuꝑbia ẽ
maximũ pct᷑m.aut hoc ẽ rõne ſui motiui.aut rõe ternĩ
a quo.aut rõne temĩ ad quẽ. Si dicat᷑ ꝙ rõe ſui motiui
tũc obijcit᷑ ſic.motiuũ in pcto ẽ libido:ſᷣ pt᷑ eẽ maioꝛ libi⸗
do in pcto luxurie ꝙᷓ ĩ aliqͥ pcto ſuꝑbie. Itẽ ſilr ad irã pt
maioꝛ libido mouere q; ĩ gliqua ſpecie ſu ꝑbie. ergo ſup⸗
bia in genere ratione ſni motiui nõ dẽ eẽ maiꝰ peccatũ
Si dicat᷑ ꝙ rõe termi a q̊.obijcit᷑ ſic.qm terminꝰ a quo ĩ
ſuꝑbia ẽ bonũ incõmutabile a qͥ elongat ſuꝑbia.ſ̊ ſuper
bia nõ magis elongat ab illo termĩo ꝙᷓ; alia pcta. Qã ſu
ꝑbia cõuertit hoĩeʒ ad ſe ſiue ad bonũ ꝓpꝛiũ qð ẽ ſuicu
piditas cõuertit ad bona exteriꝰ ſic ad res mundanas.
ipᷣa vðᷣo luxuria ad bonũ inferiꝰ:ſ̊j minꝰ elongat᷑ bonum
Aꝛiũ ſpũs ab incõmutabili bono qᷓ; bonũ inferiꝰ vel ex⸗
teriꝰ. minꝰ elõgat ab illo bono ſuꝑbia qᷓ; cupiditas vł
auaricia. at᷑ ſuꝑbia cõuertat᷑ ad ſe hoc ẽ ſpm̃ ad bo⸗
nũ ꝓpꝛiũ.hoc pʒ ꝑ aug.in li.de vera innocẽtia.ꝗ dĩc.bo
nũ ẽ ſurſum hre coꝛ.nõ ad inferius vel exteriꝰ. nõ tñ ad
ſeipᷣm qð eſt ſuꝑbie:ſᷣ ad deũ qð eſt obediẽtie.ergo ipᷣi
ſuꝑbie ẽ cõuerti ad ſe ſiue ad ꝓpꝛiũ bonũ.ſ minꝰ elõgat
a ſũmo bono hr̃e coꝛ ad bonũ ꝓpꝛiũ q; hr̃e coꝛ ad inferi⸗
us vel exteriꝰ bonũ.iAã ꝗ hʒ coꝛ ad ſũmuʒ bonũ bhʒ coꝛ
ſurſum.ſilr ꝗ babet coꝛ ad bonũ pꝛiũ qð eſt excellẽtia
(ſic̃ hʒ ſuꝑbiaſpʒ coꝛ ſurſum.ſ̊ hr̃e coꝛ ad bonũ exteriꝰ vł
inferiꝰ ẽ hr̃e coꝛ deoꝛſum.ergo maioꝛ ẽ cõueniẽtia in ſu-
bia ad ſũmũ bonũ qᷓi alijs pctis.ergo mĩꝰ elõgat a ter⸗
mino a q̊ ergo ex ꝑte illa nõ ẽ pctẽm maximũ. ¶ Ao qð
dicẽdũ ꝙ ſuꝑbia dꝛ eẽ maximũ pctmet infidelitas ⁊ hꝰ⸗
modi q̃ diꝑta ſũt.ſᷣ̊ ꝓpt᷑ diuerſas cãs dẽ quodlibet illoꝝ
maximũ.ẽt dicit᷑ qð ꝑ ſuꝑhabũdantia dicit᷑. vni ſoli
voneiweri eſt Pm n oen vel eam em nere
intẽtões pt᷑ aliꝗd dici ꝑ ſuꝑhabũdantiã de płibo ſed nõ
Hm cana roͤem Dicit en Pernnn maximũ ꝓpt᷑ ablatõem Alia PP W. maxt? ortuplint
fundamẽti boni qð ſengametn ſytes hoc n in⸗
fidelitas dicit᷑ maximũ pcẽm qꝛ fidem deſtruit q̃ eſt to⸗ .
tius boni et᷑ totius rßiane religioĩs fundamẽtũ.q Alio l erf v pay gno*ααα N 2 wd)
mõ pt᷑ dici petm maximũ.q; mime int oĩa pctᷣa hʒ ĩ ſe de
motiuo ad pniam q̃ eſt remediũ ↄtra pctm.et h̊ mõ pec⸗
catũ in ſpmſctᷣm dicit᷑ maximũ eẽ.in ipᷣo em̃ plus tollit
remediũ pct᷑i hoc ẽ pnia.et minꝰ habet de motiuo ad il⸗
lam ex hoc ẽ qð dicit᷑ irremediabile.¶ Tercio mõ dicit᷑
maximũ peccatũ.qꝛ magis ꝗpꝛie et directe ſoluit vincu
lum et vnitateʒ in eccłia.in qua vnitate dat᷑ ſpũs ad re⸗
miſſionẽ peccatoꝝ.et reuocãdũ ad bonũ. dicit em aug.
ꝙ in vnitate eccleſie rõne clauiũ datur ſpũs ad remiſſi⸗
onem peccatoꝝ.et hoc mõ diſcoꝛdia ſciſmatis dicit᷑ eſſe
maximũ peccatũ.tollit em̃ vnitatẽ ecclie.et ꝓpter h̊ ſa⸗
piens.vj. ꝓuerb. deteſtat᷑ illũ ꝗ ſemĩat int frẽs diſcoꝛdi⸗
as. Quarto mõ dẽ maximũ pcẽm qꝛ magis deoꝛdiat a
deo inqtũ eſt finis create rõnalis ad quẽ tẽdit ⁊ ĩ qͥ bea⸗
tificat/et q̊ mõ odiũ pt dici maximũ pctm. magis em̃ di
rectèoꝛdiat a fine ſic caritas ei oppoſita int᷑ oẽs vᷣtutes
maxiĩe oꝛdiat ⁊ ↄiungit fini.vñ ipᷣa ducit alias virtutes
ad ſuũ finem debitũ.vnde ſine ipᷣa nõ ſunt meritoꝛie ſed
eſt foꝛma ipaꝝ.¶ Quito mõ dicit᷑ maximũ pctm. qꝛ eſt
maxit nocumẽti in h̊ ꝙ ipʒ ẽ pꝛicipiũ⁊ oꝛigo alioꝝ pec⸗

Mcel et irt phie
D

fidelitas ẽ peccatũ quo retẽto retinẽtur oĩa:et quo abla P

2

A ni,

eatoꝝ. et hoc modo ſuꝑbia pꝛimoꝝ pentum dicitur eſſe guſ. et greg. ergo vnu pr eſſe ſine altero:nec vnũ depteet ·
maxrximũ pctẽm.vnde aug.ſuꝑ pᷣs.ſuꝑbi iniq̃ agebat.dicit ex altero. ¶ Solutio ſecus eſt de ſupbia que eſt iniciuʒ H
ꝙ maximũ pctm ẽ ſuꝑbia inde manauit noſtri oꝛigo te⸗ SEE petoꝝ. et de ſu pbia vite que eſt tercia radix:et de ſuper⸗
licti boc ẽ pctm oꝛiginale.vñ in ̊ marimũ nocumentuʒ M ᷣ / bia que eſt vnũ de vicijo capitalibo ab alijs diſtinctũ.qm̃ Sst⸗ EE.
eſt. qꝛ toti nocet hũano generi:ſic ꝗ̊ drĩ ſuꝑbia maximuʒ ' pꝛima ẽ in om̃i pcto.qꝛ dicit illi generalẽ ↄtemptũ ĩ aueꝛ Pageneg e-
pctm rõne ſui nocumẽti:ſᷣ hoc nõ intelligi᷑ adhuc niſi ð αννι ſione a deo. q pficit ome pctm in rõe malicieſſuꝑbia aü=t AnRe a
ſuꝑbia pᷣmoꝝ pentũ.⸗! Serto mõ dr maximuʒ rõne ſui ans que eſt radix tercia nõ eſt ſeꝑabilis ab illis pctis ĩ ꝗba n j
motiui vel allicſtiui. qꝛ magis ẽ inſepabile a ſpu et etia,ʒ P ¶¶eſt motiuũ pcrui ꝓpꝛiũ bo nu:cuiuſmõi ẽ vindicta gloꝛa. ſe
ga magis derogat deoſt auertit a deo.et hoc mõ ſupbia ꝰ⸗ Ade t hmõi que ſunt bonã ꝗꝓpꝛia ſpũs.ſᷣ de his duabo nõ lo⸗ 6
ex rõne generis pcti dr̃ eſſe marimũ pct̃m. ita em̃ ẽ in ſu quimur:vᷣ loquimur de ſupbia q eſt viciũ capitale.q o F
ꝑbia rõne generis pcti.ꝙ ipᷣa maxĩe auertit a deo ⁊ dero ſiſtit in boc ꝙ hõ appetit excellẽtiã ꝓpꝛiam. ſᷣm hoc diii?·?c in
gat ipſi. Item ſuũ motiuũ ẽ maxie allicftiuũ quia maxie mus ꝙ inſeꝑabile dicit᷑ duplicit. AUno mõ dẽ inſeꝑa bi⸗ il
inſeꝑabile:qð ptʒ. qa motiuũ vel appetibile ĩ ſuꝑbia ma le qð vix ſeꝑatur.et hoc mõ ſuꝑbia dicit᷑ inſeꝑabilis ab P
gis adheret ſpui ꝙᷓ motiua alioꝝ peccatoꝝ. ſicut ↄcupĩe inani gloꝛia ⁊ inuidia.qꝛ cũ difficultate ab ipis ſepatuꝛ (cG, l
caꝛnis vel hmõi:ꝗa tollamꝰcarnẽ nungd erit motiuũ vel vix em̃ pt eſſe ſine illis.Alio mõ dicit᷑ inſeꝑabile qð nul⸗ , nv
appetibile carnis in ſpũ:oↄſtat ꝗ; nõ.qa nõ eſt in ipo ſpũ. lo mõ pi ſeꝑari.⁊ hoc mõ peccatũ ſuꝑbie ſeꝑabile eſt ab . ne
niſi ꝗ eſt vnitꝰ carni.et hoc trabente fomite: ᷓ appetibile c illis qꝛ cõtingit eẽ inõtũ ſuꝑbie ſine motu inuidie.ſicuti 7 ſe nue
ↄcupie carnis nõ ita adheret ſpũi ꝗn ſit ab illo ſepabile angelo fuiſſet ſuꝑbia ſine motu inuidie: ſi nõ fuiſſet hõ cef (uün
ꝓ ſeꝑatõeʒ carnis.¶ Itez loqᷓmur de appetibilibo ocupie creatus.vnde ſi intelligamus ꝙ pꝛiꝰfuit creatꝰ q; bomo e
oculoꝝ ſeꝑemꝰaĩaʒ ſenſibilẽ.nunqd erit illud appetibile Fm ſucceſſionẽ temꝑis:nõ eẽt motus ĩuidia. Ao illud 1
in ſpũ ⁊ nunqd eꝛit ↄcupĩa oculoꝝ.oſtat ꝙ nõ.ſic &̊ illud qð obijcit᷑ de mẽdatio.dicẽdũ ꝙ mẽdaciũ duobo modis ſeſrr bn
appetibile nõ ita Aaheret ſpui gn ab ipo ſit ſeꝑabile ꝑ ſe⸗ dicit᷑.vno mõ ſpale pctm.et hoc mõ dicit᷑ falſa vocis ſig⸗ Aee 15
paratõeʒ adminꝰ alteriꝰ. 4 Stẽ loqmur de appetibilibus ficatio cũ intentõe falledi.et hoc mõ ẽ ſeꝑabile a ſuꝑbia pet ge
motiuis in pctis ſpũalibo.vindicta em̃ eſt vnũ appetibi⸗ nec de hoc mẽdatio loquit᷑ glo.pᷣdicta.Alio mõ accipit᷑ t
le vel motiuũ et h̊ in peccato ire:tollamꝰꝙ nõ fiat ĩiuria generaliter et ita om̃e pctm dicit᷑ mendaciũ.Ande ioh. in
nungd erit illud appetibile qð eſt vindicta?oſtat ꝙ nõ. et viij.dicit diñs de dyabolo. Vleritas nõ eſt in eo.cũ loqꝗt᷑ 1
ita ꝑ amotõeʒ iniurie remouet᷑. Item odiũ felicitatis a⸗ mendaciũ ex ꝓpꝛijs loquitur.qꝛ mendax eſt et pater eiꝰ. U
liene ẽ apetibile vł motiuũ in pcto inuidie. intelligamꝰ id ẽ.mendacij.i.pateꝛ eſt pcti. Uñ mendaciuʒ ſumit᷑ ibi 4
ꝙ vn ſolus hõ ſit.erit ne odiũ felicitatis aliene? aſtat generaliter.et H̊ͥ mõ qðlibet peccatũ dꝛ mẽdaciũ:et h̊ il⸗
ꝙ nõ.q iam tollit᷑ a ſpñ motiuũ inuidie et ſic de alijs.et la rõe:qꝛ ĩ mẽdatio pᷣtenditur veritas et nõ eſt ibi.ſic ẽ ĩ
ita oĩa appetibilia vel motiua aliorũ pñt tolli a ſpũ ma⸗ om̃i peccato ꝙ ibi pᷣtendit᷑ bonũ appaꝛ⁊ẽs et verũ.et deeſt
nente ipo:pᷣ appetibile ſu ꝑbie nõ põt tolli manente natu ibi vtrũq; ſcʒ bonũ⁊ verũ.et hoc mõ eſt ſuꝑbia mẽdaciũ
ra in ſua coꝛruptõne.4! Item dr maximũ ꝗa maxĩe deo et hac rõe dꝛ eſſe mẽdaciũ.et dꝛ om̃is ſuꝑbo mendax ge⸗
derogat et mminrige ler marine auertit ab ipᷣo.et 5 ma⸗ neraliter.
is auertat ab incõmutabili bono:illud apparetſꝗa per b ſe m1
Riar phemiã iniuriat᷑ hõ diuine bonitati as⸗ pectari in (Mem 2zuz eptimn
ſpm̃ſanctũ.ꝑ mend aciũ aũt diuine veritati:ſᷣ per ſuꝑbi⸗ Eptimo querit᷑ de diffcultate cauẽdi hoce ne
am ipᷣf diuine et excellentiſſime maieſtati.nam ſuꝑbire pctm.et qrit᷑ vtrũ h̊ peccatũ ſit eiuſdẽ faacicd di
eſt ſuꝑ ſtatũ hoĩs ire.hoc aũt eſt quaſi quandam equali litatis ad tollẽdũ cuiuſmõi ſũt alia/qð vi⸗: ⸗ eE n
tatem cum deo appetere.hoc autẽ eſt iniuriaꝛi diuine mma P. ꝑdetur.ſic em̃ oẽs vᷣtutes inſimul dãnt᷑: ita ſ. 7.
ieſtati. Tfei et omia vicia ſimul tollũtur. aliter em nõ poſſent om̃/es „ e⸗
(Me bꝛum ſe tum äs Ktes ſit ineſſe. ſuꝑbia ẽ eiuſqẽ facilitatis ad tollẽaũ
S P “” c ſũt ⁊ alia vicia.¶ Pꝛetẽa hõ factꝰẽ ex vili materia.cõ
Exto querit᷑ de inſeꝑabilitate huiꝰpeccati ſideratõ ꝗ̊ ipᷣi iducit ↄtẽptũ ſuipᷣiꝰ.ↄtẽptꝰ at᷑ ſuipiꝰ expel
ad alia pcta.querit᷑ ꝗ̊ vtrũ ſit ſeꝑabile vel lit ſuꝑbia.n ſic at ẽ de alijs pctis. hõ eĩ ĩ ſe hʒ ĩcẽtiuũ gu 4
inſeꝑabile ab inani glia et ab inuidia. O le ⁊ luxurie ⁊ alioꝝ ꝑctoꝝ.g facilioꝛis expulſioĩsẽ petʒ .
ſit inſeꝑabile ptʒ.qꝛ dicit greg· ſuꝑ e cche e dl ſuꝑbie q; alia pcta. Frördiun illð. dñe deꝰ meꝰ ſi feci .
Supꝑbia ſine inuidia atq; inani głia nullatenus eſſe põt . iſtð glo.ſuꝑbia ẽ pᷣmũ pctʒ recedẽtibo a deo ⁊ vltimũ re⸗
Agem augn. vera innocentia diĩc.cũ ſuꝑbia ſit amoꝛ s: deũtibo ad ipʒʒ.q̊ ꝑmanet pꝰ alia pcta. difficilioꝛis ẽ a⸗
rie excellentie.inuidia vᷣo ſit odiuzʒ felicitatis aliene. motõis. Itẽ ſuꝑbia de ipᷣis boĩis ſpũalibo naſcit᷑ occaſi
qd de qͥ inaſcat᷑ inpꝛomptu eſt.amãdo em̃ quiſq; excellẽ⸗ onalit᷑.bona at᷑ ſpũalia vt vᷣtutes expellũt vicia. diffi⸗ 4
tiam ſuã vel paribo inuidet ꝙ ei adequant᷑.vel inferioꝛi⸗ cilioꝛis amotõis ẽ h pct᷑ʒ. Rndẽdũ c.ꝙ pet᷑ʒ ſuꝑbie ſic 1
bus ne ſibi coequant᷑:vel ſu ꝑioꝛibo ꝙ eis nõ equat᷑.ſuꝑ⸗ 7 alia pcta duo ĩpoꝛtat.pᷣuatõʒ vᷣtutis gtuite:⁊ qᷓndã di⸗ A
biendo quiſq; inuidꝰnõ inuidendo ſuꝑbus ẽ.̊ ſuꝑbia ſpoſitõʒz ad malu opꝰ.qtũ ẽ de puatõe vᷣtutis gtuite: cũ ſafu
eſt pctm inſepaꝛabile ab inuidia. Iteʒ ſuꝑ illud pᷣs.ca⸗ eypellit᷑ pᷣu atõ ãnexa ſuꝑbie expellunt᷑ alie puatõnes ꝑ 1
put circuitꝰeoꝝ ⁊c.gl.om̃is ſuꝑbus fictus eſt.⁊ omnis gr̃asʒ tũfaciẽtẽ.vñ ſic fuꝑbia ẽ eq̃facił expulſioĩis reſpe 1
fictꝰmendax:&̊ omis ſuꝑbo mendax.pctm &̊ ſuꝑbie inſe⸗ ctu aſioꝝ pctoꝝ.Scðʒ at ; ſuꝑbia ẽ diſpoſitõ ad q̃ndã 4
ꝑabile ẽ a mẽdacio. e oppoſitũ videt᷑ ꝙ ſit ſeꝑabile appetitũ ioꝛdiatũ ꝗ ẽ excellẽtie:ñ eqfacił expulſioĩs ẽ ſu⸗ „ℳ N
ab inani gła.dic aug.in li.d ci.dei. Inter cupiditatem ꝑbie pct᷑ʒ ſic ⁊ alia pctã.appetibile em̃ illð magis iberes nme
bũane gloꝛie:et cupiditatem hũane dñationis intereſt. ipᷣi ſpũi rõali ſiẽ oñſũ ẽ.et iõ difficilioꝛis ẽ expulſioĩs. .
vnũ em̃ ꝗqarit ſine alio eſſe:ſᷣ cupiditas hũane glorie ꝑ⸗ 4l Per h̊ p᷑ patẽ q̃lit᷑ rñdẽdũ ẽ ad pᷣmũ obiectũ.fit eĩ ſer 6 JM
tinet ad inanẽ gloꝛiã.cupiditas vpᷣo hũane dñationis ad mo ibi de ſuꝑbia ꝓut ẽ pᷣuatõ pᷣtutis gtuite ĩqtũ ẽ gtui Iepe X
ſuperbiã que aꝓpetit dominari et pꝛeeſſe.ergo ſuperbia ẽ ta:⁊ ſᷣm h ꝓcedit obiectõ.¶ Ad ᷣm vo dõm.ꝙ lz hõ er ( , 1
ſeparabilis ab inani gloꝛia. Similiter videtur ꝙ ſit ſe pte carnis coꝛruptibił hẽat icẽtiuũ huĩlitatis.ꝓut dꝛ i ſrdan, 1
parabilis a mendacio.quoniã ſuperbia eſt in coꝛde: ſed Alich. Huĩaliatõ tua ĩ me* tui.tñ ex ꝑte ipᷣiꝰ ſpũs ꝗ bʒ . nu
mendacium eſt in oꝛe nonſolum in coꝛde.quoniaʒ men⸗ nobilitatẽ eẽntie vᷣtibił ſᷣm electõʒ ad malũ ẽ ĩcetiuũ ſu⸗
dacium eſt falſa vocis ſignificatio cum intentione fallen Pbie. 7rõe illiꝰdzẽ pctz ſu ꝑbie difficiliꝰ ad expellẽdum. e
di: ſed poteſt eſſe peccatuʒ coꝛdis ſine peccato oꝛis:ergo ⸗ l & Pꝛetẽa ſu pbia occõnalit oꝛit᷑ ex vᷣtutibo ſie bi ſup illud. ð
ſuper bia poteſt eſſe ſine mendacio. Similiter ſupeꝛbia a 2 Vox dñi kigerts cedros libani:⁊ alubi dꝛ.ex adipe ꝑ⸗ ,.e Jr . à
et inuidia ſunt diuerſa vicia capitalia et diſticta ab au⸗ Dijt inigtas eoꝝ. pt ̊ dẽ eẽ difficilioꝛis expulſiois. 5
n
4

Nneſtio

eig e

4
ſ

embꝛuoctauum
Ctauo querit᷑ de effectu huiꝰpcti. dicit᷑ aũt
j.ad Ro.ſuꝑ illud.ſiulti facti ſunt qꝛ ſuꝑ⸗
bia erat ĩ eis ⁊ obumbꝛauit eos. cecitas
eſt effect?ſuꝑbie.¶ Item gꝛeg. in moꝛ l. lu n
men veritatis elatis mẽtibo abſcondi?᷑:afflictis ⁊ huilia
tis reuelat᷑. cecitas eſt effectus ſuperbie ſiue excecatõ.
Cont᷑. cecitas ẽ effectus infidelitatis. ſicut yſa.vj.br
xceca coꝛ ppli buiꝰ.excecatio aũt illa eſt ꝑ erꝛoꝛe ·4 ꝛe
terea. excecatio videt᷑ eſſe eſeetotio cuiuſſibʒ pcti. ꝓpter
illud qd dẽ·ij.ſapᷣ.excecauit eos malicia eoꝝ:g nõ apꝛo
pꝛiat᷑ vm pcto.¶ Item querit᷑ vtrũ ſi uꝑbia in infinitũ va
ſlen ate enuat⸗ leat diminuere. Aug . in li. de li⸗ar. tantũ ſi nperbo fit mi⸗
ſ hottte"? noz quantũ maioꝛẽ ſe eſſe cupit:h̊ nõ eſt termin ſuperbo
4 er n in cupiendo maioꝛitatẽ: ᷓnõ eſt terminꝰ poſitꝰ in dimi⸗
nuendo: in infinitũ diminuit.ꝗl Cont᷑.iſia diminutio ẽ
in malo.pᷣ quodlibʒ malũ ẽ tantũ ꝙ nõ malꝰ diminutõ
eſt finita in pcto ſuꝑbie ſicut in alijs. pꝛimũ dicẽ⸗
dũ.q excecatio attribnit᷑ om̃i pctoꝑ appꝛopꝛiatõeʒ cij q y/

ſorhie puſdã.cũ em̃ pct᷑in ſit in voluntate excecatio ↄcomitat᷑ in ſt ypen
4tαε
1

17
4

Aſſerit

—

pt

Ke. N
z D. /va.

.õẽ .

rõne vt nõ ſemꝑ videat qd agendũ ſit.axpꝛopriat᷑ emñinfi
delitati qꝛ nõ videt hõ qð credendũ eſt.ſu ꝑbie po ex alia
ꝑte attribuit᷑.ſic em infidelitas male diſponit intellectũ
ita ſuꝑbia male diſponit affectũ ad recipiendũ lumẽ gr̃e
Jac.iiij. de ſuꝑbis reſiſtit huilibo aũt dat gr̃am.Et ſuꝑ
illud p̃s. inclinate aures vr̃as ad vba oꝛis mei.glo.tioꝛ
infuſa repellit.ſiẽ &̊ ↄuexũ initũ hmõi nõ ẽ receptiunʒ bᷣ
ↄcauũ.ita huilitas ẽ receptiua luĩs gre ⁊ non ſuꝑbia.ex
illa ꝑte dr ſuꝑbie effectꝰexcecatio ꝑ qᷓndã appropꝛiatöõ

urxie .

7

ale

DiE
AA £½ me
WNatn

nẽ. vñ de illis pt᷑ dici illud iob.xxiiij. IOpi fuerũt rebelles
4 Ad ſcõᷣm vᷣo dicendũ.ꝙ lʒ terminꝰnõ ſit politxꝰi ſuper⸗
bia q̊ ad h̊ ꝗn poſſit eẽ ſuꝑbioꝛ:ẽ tñ poſitꝰterminꝰin h:q;
oĩs ſuꝑbia ẽ aliquata.et ſic eſt in cã ita in effectu.vñ oĩs
diminutõ qꝗᷓ ꝓuenit ex ſuꝑbia finita eſt. et eſt aliq q̃ nõ ẽ
maioꝛ:h̊ᷣ nõ eſt aliq q̃ nõ poſſit alia eſſe maioꝛ.quẽadmo
dũ in malicia nihil ẽ ita malũ qð nõ poſſit eẽ deteriꝰ: et
yſpamay, ita nõ eſt ſumme malum:aliqua tamen malicia eſt q̃ nõ
eſt aliqua maioꝛ.
(Mẽbruz nonũ
Ono queꝛit᷑ de pꝛioꝛitate hꝰpcti.⁊ videt᷑ ꝙ
. ſit pꝛiꝰalijs pct᷑is yſi.in li. de virtutibo. ſi⸗
at ſuꝑbia ẽ oꝛigo oim criminũ:ita eſt oim
. Stutũ ruina.Et ſuꝑ illð p̃s. emundaboꝛ a stt ve
celicto maxko. Aug. delicto. ſ. ſupbie qð ẽ pᷣmũ recedẽti ⸗? ,
bus a co:ꝗᷓ ſuꝑbiaẽ pᷣmũ int pcta. Cont᷑.fides ẽ pria
vᷣtutũ.̊ ꝑ oppoſitũ infidelitas dʒ eſſe pꝛimum vicioꝛum.
4 Pꝛetea.caritas dr eẽ caput vᷣtutũ.qð gᷓ directe oꝑoni
tur caritati dʒ eẽ caput ipoꝝ pctoꝝ ᷣ̊ h̊ eſt inuidia.q̊ eſt
eaput ipoꝝ pctoꝝ. Pꝛetẽa petm hʒ originẽ ex volũtate
p volũtas indefinita ẽ reſpctu cuiuſlibʒ aetibilis: q̊ in
pctis nõ ẽ vnũ priꝰaltero natałr.ſi eĩ volutas pᷣma ſèe cõ
uertat ad bonũ carnis:dicet ilið eẽ pᷣmũ pcẽm. eodẽ mõ
eſt ĩ alijs appetitibo pctoꝝ.¶ Ad qð dicẽdũ ꝙ ſuꝑbia eſt mci,
Pmũ natalr inter pcta. Eſt ei appetit excellẽtie ſiue potẽ
mmmins tie, pxiinꝰadberẽs ſpũi ? iõ citiꝰinclinat᷑ ad illð appetibi
le.¶ Ad obm at᷑ in cõtrariũ dicẽdũ.ꝙ lʒ fides ſit funda⸗
mẽtũ vᷣtutũ.nõ tñ infidelitas vicioꝝ.nõ ẽ eĩ ſilis oꝛdo ĩ
1*2 De . vicijs.oꝛdo eĩ in deſtruẽdo ex ꝑte vicioꝝ q̃ dicũt ꝑ ſe op⸗
, poſitõeʒ ad vᷣtutes.vñ cũ fides ſit pᷣma vᷣtutuʒ ecõtrario
„eAv,
, ius vo qð obijcit᷑ de iuidia. dicẽduʒ ẽ caritas duos bʒ
mõtreſpectu dei ⁊ reſpectu primi. IYlle vo ꝗ ẽ reſpctu di
Allteri iu idia qͥ ad h̊ ſuꝑbia poꝛ ẽ inuidia. Ad tercium
vo dicẽdũ.ꝙ lʒ vnũqðq; vicioꝝ poſſit eẽ pꝛiꝰaltero tẽꝑe.
nat᷑atr tñ ſe bʒ volũtas plꝰad vnũ appetibile ꝙᷓ ad aliud.

lumĩ neſcierũt vias eiꝰ:coĩter tñ ↄuenit alijs pctoꝛibus:¶R⸗
infidelitas dʒ eẽ vltimũ vicioꝝ.ſiẽ mnnik hlefenn⸗
pheos filij ⁊ cãpnes ↄſtupꝛauerũt te vſq; ad vᷣtutẽ.¶ Ao
ſxè*ια naktalr? 5os. 2 röne illisſupbia oppoĩt᷑ caꝛitati. rõne ve
tie nyrt natalr ẽ poꝛ.⁊ rõne illiꝰſuꝑbia oppoĩt᷑ caꝛitati.rõne dᷣo
et rõne illius ſi fit inoꝛdinatus appetitus circa illud: di⸗

diſtingui a pꝛima.

cetur naturaliter pcẽm pꝛius peccato.

embꝛumdecunũ
Ecimo dicit᷑ de ſpẽbo huiꝰ pcti. Sũt añt
iiij.ſpẽs eiꝰ q̃s aſſiꝗt greg.xxxij.iob circa
pꝛicipiũ.qtuoꝛ ſũt ſpẽs tumoꝛil. Pꝛĩa ẽ cũ
hõ a ſe eſtimat hr̃e bonũ qð hʒ.ſcða ſi de⸗
ſuꝑ datũ credit:tñ ꝓ ſuis meritis accepiſſe putat.tercia
ẽ cũ iactat ſe hr̃e qð nõ hʒ. Quaꝛta ẽ cũ ceteꝛis deſpectis
ſingłariter vult videri.¶ Põr ꝗ qri vtrũ pautõꝛes ſpẽs
ſufficiat.Scðdo vtrũ plłes debeat dici.Lercia de ↄꝑatõe
illaꝝ ĩ quãtitate pct᷑i. Or̃to de ↄꝑatõe haꝝ ſpẽꝝ ad il⸗
las q̃s poĩt Anſel.⁊ q̃s ponit berñ.duas ſcʒ ponẽs ſpe
cies ſuperbiã cecam et vanã.

ichius primus
Irca pꝛimũ ſic Dm ; pꝛimuʒ nõ ſit
ſpẽs ſupꝑbie ſ iſidelitatis.diuerſoꝝ eĩ geneꝝ
et nõ ſubalternatim poſitoꝝ drſe ſũt ſpẽs.h̊
ifidelitas et ſuꝑbia ſũt diuerſa qͥꝝ vnũ nõ eſt ſub alio.gᷓ
ſpẽs vniꝰ nõ ẽ ſpẽs alteriꝰ.̊ eſtiare bonũ qð bʒ a deo ſo
lũ a ſeipᷣo hr̃e ẽ pctẽm infidelitatis.quilibet em̃ hõ tenet᷑
credere ꝙ om̃e bonũ eſt a deo.ergo nõ eſt ſpẽs ſuperbie.
Item.xxxj:iob.Si letatũ eſt coꝛ meũ ⁊c̃.glo.auctoꝛis
ſui gram negare cõuincit᷑.ꝗſq; ſibi tribuit bonũ qð o
