in qͥ aditi ſunt erat celũ em pirreũ qð ẽ luioſuʒ ⁊ q̃ſi locꝰ
ↄonatalis eis.eſſe ̊ ꝑpetno ĩ loco tenebꝛoſo vł caliginoſo
inflictũ eſt eis.qꝛ noluerũt tenẽ habitatõeʒ luioſaʒ:non
ꝙ pena eẽt angelo bono eẽ in loco tenebꝛoſo.vt ſi angłs
bonꝰmittat᷑ ad has ꝑtes inferioꝛes:ſᷣ ideo cedit eis ĩ pe/
nam.ꝙ reuerti nõ poſſunt ad regionẽ luis ſibi ↄnatuꝛa⸗
lẽ. deferũt etia ſecuʒ tenebꝛas interioꝛes qᷓ magis ſũt eis
in penã q; tenebꝛe exterioꝛes.ſic &̊ ẽ pena ipſoꝝ demonũ
4¶Ad obiectũ at᷑ pꝛio in ↄtrariũ dicendũ ẽ.ꝙ lʒ gaudeãt
c tẽptatõne hoĩs.nõ tñ gaudẽt de diſpoſitõe loci in qͥ te
ptãt cũ illa diſpoſitio loci diſcõneniẽs ſit nature pᷣme in
ſtitute.¶ Ad ſcõm vᷣo dicendũ.ꝙ lzʒ aer ſit de coꝛꝑibo re⸗
ſpectu terꝛe ⁊ aqᷓ.bre tn aereũ coꝛpꝰtenebꝛoſuʒ ceditĩ ra
tionẽ paſſibilis:non ꝙ aer ipᷣe agat in ipos demones in⸗
feredo eis pena: ſᷣ ipſi ex innaturali ſibi habitatõne pe⸗

cxvj.

nam accipiũt. Ao terciũ dicendũ eſt.ꝙ licet dminent᷑
ipſis pctoꝛibo ꝗ ꝑ tenebꝛas deſignant᷑:nibilomin tñ hoc
dominiũ ↄcomitat᷑ quedã pena. ñ dicit augꝰ. ſuꝑ gen.
aduerſus manich. Pena eſt dy abolo vt in ptate habeat
eos ꝗ pꝛecepta dei ↄtemnunt.ſicut eſſet e aliqͥ ꝗ eſſet de
familiaribo alicuiꝰ regis.et pꝰfactus eſſet carcerariꝰ ad
cuſtodiendũ malefactoꝛes:et cum ipſis malefactoribus

puniyetur.
e embrum ſecundum

Eeundo querit᷑ quomodo demones in ae⸗
re caliginoſo puniant᷑. Si em̃ angelis ſan
ctis nõ eſt gaudiuʒ eſſe in corꝑe luminoſo
quocũq;.vt ſi eſſent in aere illumiato.non

ter boc eſſet eis maiꝰgaudiuʒ · ̊ per oppoſitũ non erit
pena ipſis demonibo ꝙ ſunt in coꝛꝑe caliginoſo.⸗Pre⸗

terea.coꝛpꝰnaturaliter inferiꝰeſt ſpũ.&̊ non agit in ſpim̃
aer aũt caliginoſus eſt coꝛpus. non agit in ſpm̃ demo⸗
nis. nulla paſſio infert᷑ ab ipſo coꝛpoꝛe: et omis pena
paſſio eſt.q̊ nullo modo pena ex coꝛpoꝛe caliginoſo infeꝛ
tur ipſis demonibo.¶ Sed ↄtrariũ videri põt.ꝗa pena
dicit᷑ affectio inuolũtaria affectio aũt inuoluntaria ĩ de⸗
monibo eſt eẽ in aere caliginoſo videlʒ ↄtra voluntatem
pꝛimitꝰ? inſtitutã. eſt pena in illis.¶ Pꝛeterea. ignis ge
enne licet coꝛpoꝛeꝰſit.nihilominꝰafſligit ipſos ſpiritus
elinqntes ex dei oꝛdinatõe:q̊ paꝛi rõne cũ aer caligino⸗
ſus ſit coꝛpꝰnõ impedit᷑ ꝗn poſſit eſſe in penã demonibo
o qð videt᷑ eſſe dicendũ.ꝙ cũ ſtatus demonũ in pꝛe
enti mediam rõnem teneat inter ſtatũ innocentie quem
habuerunt et ſlatũ pene eterne cui deputati ſunt. ↄgrne⸗
bat vt duz eſſent in ſtatu medio.habeꝛẽt aliꝗd de poten⸗
na et aligd d paſſibilitate.vnꝰem̃ ſtatus ad potentiaʒ ꝑ
tinebat.alius vᷣo ſtatꝰad miſeriã. et diſtãt loca his ſtati⸗
bus ↄgruentia.ſ.celũ empirreũ ⁊ infernꝰ:ouenit q̊ vt lo⸗
ceum mediũ teneãt duobo ↄgruentẽ.ſ.vt poſſint agere. et
poſſint pati:et ideo in aere ſunt et caliginoſo.vt eẽ in ae
re et de ꝑte aeris facere qð ſibi ꝑmiſſuʒ ẽ: ꝑtineat ad age
re.eſſe ᷣo in caliginoſo pertineat ad pati. Ad illud vᷣo
qð obijcit᷑ in ↄtraꝛiũ dici põt.ꝙ licet aer coꝛpus ſit.cor⸗/
pus aũt de ſua natura nõ agat in ſpm̃:nibilominꝰquia
nõ ſeruauit ſuũ oꝛdinẽ ipſe ſpũs.in h̊ cecidit vt a coꝛpo⸗
re pateretur:vel ſibi inde aſſumeret coꝛpus.⸗ Ad aliud
vo dicendũ eſt.ꝙ nõ eſt ſiłe:angeli em̃ boni naturaliter
pᷣeminent coꝛꝑibo.et ideo de eſſentia gaudij eoꝝ non eſt
Diſpoſitio coꝛꝑis:ſ̊ angeli mali ꝗa ſpũᷣs ſunt ex natura.
in h̊ hñt penã ꝙ a coꝛꝑibo vel in coꝛꝑibo patiunt᷑.

embrmm tercium
Ercio queritur. vtrum localis caſus ĩ ge⸗
rem caliginoſum ſit tm̃ demonibus in pe⸗
nam.an etiam ſint alij caſus locales. Si
enim ſunt alij caſus locales.et alia pena
r niſi pꝛo alio peccato.eſſent diuerſa peccata
in genere pro quibus inflicte eſſent penalitates illoꝛum
locoꝛum.videmus autem pꝛo pꝛimo peccato inflictã pe
nalitatem aeris caliginoſi et inferni:ergo nõ videtur ꝙ;

penalitas diuerſoꝝ locoꝛum diuerſis peccatis reſpõde
at.¶ Preterea ſicut dicit beda.cũ eſt in aere caliginoſo

penã ignis gehennalis ſecũ defert vbicunq; mouetur.⁊

ponit exemplũ tale defebricitante.quocũq; tranfferatuꝛ

penam caloꝛis febꝛilis ſecũ defert:ergo nec localiter di⸗
ſtinguũt᷑ pene vt vna pena ſit in vno loco? alia in alio.

nec diſtinguũt᷑ ꝑeccata ꝓpter que diuerſi caſus locales
inferantur. ¶ Sed videtur ↄtrarium ꝑ boc ꝙ dicitur ĩ
li.collectionum de ſententijs ſctoꝛũ et videtur eſſe verbũ
am bꝛoſij: tribo locis dy abolus cecidit.pꝛimo de celo peꝛ
ſuꝑbiam. ſcdo de padiſo ꝑ homicidiũ ade.vñ homicida
dictus eſt ab initio Yꝓohᷣ.viij. tercio de terꝛa ꝗ per inuidi

am hũani generis cecidit i infernũ.? ita no tm erat ca⸗

ſus vnꝰ vemonibo in penã ſed płes. ¶ A qð dici poteſt

ꝙ illud dictũ eſt ꝑ quandam coaptatiõeʒ. Fm Hᷣ em̃ ſi di⸗
uerſi iſti caſus eſſentialiter reſpondent diuerſis pct᷑is
dictis.tũc ꝓ pᷣmo pcto ſuꝑbie non cecidiſſent in infernũ
dicit᷑ aũt in yſa.xnij. Quo cecidiſti lucifer ⁊c.et pꝰſequi
tur. Verũtamen ad infernũ detraheris in ꝓfunduʒ laci.
obi notat᷑.ꝙ ꝓ primo pct᷑o ſuꝑbie inflictꝰẽ caſus geben⸗
ne.ꝑ quandã tñ aꝓpꝛopriatõnem dici videt᷑ de aptatõnę
locoꝝ.eo em̃ ꝙ peccauit in celo:de celo cecidit ꝑ ſuꝑbiã

eo aũt ꝙ peccauit in ꝑadiſo ſuggerendo primis parenti

bus.dicitur de ꝑadiſo cecidiſſe ꝑ homicidiuʒ. eo autem
ꝙ quotidie peccat in terꝛa temptãdo hoĩes ad ſeditõneʒ
dicit᷑ de terꝛa cecidiſſe quaſi boſm habitatõne. ſic ̊ qtũ
ad terminũ a quo eſt caſus tria loca diſtinguũtur. ꝗꝙtuzʒ
ad terminũ in quem eſt caſus.nõ diſtinguũt᷑ niſi duo lo
ca aeris.ſ.caliginoſus qui eſt locus ad temptandum.et
infernus qui eſt locus ad recipiendum penam ignis e⸗
terni.

Varto querit᷑.vtrum vterq; locus ſit det⸗

miĩatꝰom̃ibo demonibo in penaʒ aut vn ꝗ⸗
buſdã:et alijs aliꝰ.Et videt᷑ ꝙ vnꝰquibui⸗
dam et aliꝰalijs.nõ em̃ par erat oĩbo pcẽm
Humpari exiſtente pcto. impar debet eſſe pena: ſ̊ pena fu
it caſus localis.ᷓ inequalis dʒ eſſe caſus: ſ̊ hec inequa⸗
litas nõ fuit eo ꝙ quidam demones in ſuꝑioꝛi ꝑte aeris
caliginoſi ceciderunt.alij ᷣo in media ꝑte.alij ðo in inſi
ma: ꝙ in boc attendit᷑ inequalitas ꝙ quidã cecideꝛũt in
agerem caliginoſuʒ:quidaʒ vo in S obijcit
in ↄtrariũ.ꝑ hoc ꝙ dr̃ in euãgelio cum dicit᷑ math.xxv.
Ite maledicti in ignẽ eternũ ꝗ ꝑatus ẽ dy abolo⁊ angel
eius.cũ em̃ dicit᷑ ⁊ angelis eiꝰ.nullꝰexcipit᷑:q̊ ignis ĩfer⸗
ni omibo deputat᷑ in penã. Silxr dr̃.xir.apo.et.xx.ꝙ dy⸗
abolus miſſus ẽ in ſtagnũ ignis et ſulfuris.et ꝗ habebat
caracterẽ beſtie.Et.b.aug.dicit in li.de fide ad petrum.
Firmiſſime crede dyabolũ ⁊ angelos eiꝰin ignẽ eternũ a
xpᷣo eſſe mittendos.vbi nunq carebũt pena quã eis pꝛe⸗
parauit diuina iuſticia.̊ pena ignis infernalis coĩs eſt
om̃ibo demonibo.i Silxr pena aeꝛis caliginoſi ẽ eis com
munis.vñ dr.xxiiij.yſa.liſitabit deꝰ ſuꝑ militiã celi in
excelſo.militia autẽ deſignat ibi demones ꝗ in aere mili⸗
tant ad hoĩes ſeducendos.Silr dr.xxxiiij.yſa.axplica⸗
bunt᷑ ſicut liber celi et omis militia eoꝝ defluet ſicut de⸗
fluit de vinea.vbi nulla fit diſtinctio ꝙ quidã militãt in
aere caliginoſo quidã nõ:ſᷣ indifferẽter om̃s.qᷓ illa etiaʒ
pena cois eſt omibo.¶ Pꝛeterea.b.grego.exponẽs illud
ij. pe.ij.Deus angelis peccãtibo nõ peꝑcit ſ̊ ⁊c̃. Dicit in
moꝝ.li.viij.et.xiij.q;tum ad ſublimitatẽ celi aer iſte cali
ginoſus nõ ĩmerito põt infernus dici ſicut qtuʒ ad eiuſ⸗
deʒ aeris altitudinẽ.et terra q̃ inferiꝰiacet infernus põt
intelligi.malignꝰitaq; ſpũs de ſuꝑioꝛibo in hec inferio⸗
ra deiectus.ne ad celeſtia valeat deuolare pene ſue pon⸗
dere coartat᷑.et hic q̃ſi in carcere conſtringit᷑.qꝛ tempta
re bonos quantũ deliderat ꝓpbibetur.⁊ vt implere mala
q̃ apetit nequeat.ſuꝑna diſtrictiõe relegatus anguſtat.
ex quibo verbis colligitur.ꝙ eſſe in aere caliginoſoẽ pꝑe⸗
na indifferẽteꝛ ommibo demonibo.loꝗtur em̃ ð dyabolo⁊
angelis eiꝰ.et ita indifferẽteꝛ vterq; locus eſt pena demo
num.¶ Dð ↄcedendũ eſt.¶ Rñdendum aũt eſt ad obie⸗
ctum in ↄtrarium.qꝙ exñte inequali pcto et inequalis ſu
it pena.ſed illa inequalitas pene eſt ſᷣm maioritatẽ ⁊ mi
noꝛitatẽ afflictõnis in igne gehenne ꝗ eſt ignis gebenna
lis. et ſ̃m maioꝛitatem caliginis et minoritatem quam
ſibi ſuo peccato effecerũt.non ꝙ quidam habeant ꝓ pe⸗
na ꝑpetuum carcerem aeris caliginoſi alij vᷣo ignem in⸗
fernalem. ¶ Videtur autem aliquibo ꝙ pena aeris cali⸗
ginoſi ſit pena eoꝛum vſqʒ; ad dieʒz iudicij. pena vᷣo ignis

gehennalis poſt iudicium: ſed ꝙ pena gehennalis ſit pe

na in preſenti.patet per hoc ꝙ dicit beda in auctoꝛitate
ſupradicta.¶¶ Preterea.pꝛimum peccatum fuit maius
peccatum qꝙᷓ conſequentia ꝑeccata demonuʒ.ergo maior

pena debebatur.ſed maioꝛ pena eſt ignis gebẽnalis.ex⸗

go cum iam iudicati ſunt. ꝓ illo peccato eis illa pena ẽ
inflicta.¶ PHꝛeterea.in iudicio vltimo cũ ꝓonit᷑ ſnia in

dicis reſpectu damnatoꝝ nulla mentio fit ibi de iudicõ
ferendo in angelos malos.ſed de iudicio ferendo in bo

mines malos. ex quo accipitur ꝙ ia latum eſt iudicium
ſed pꝛo malis angelis fuit ille ignis gehenne. ſicut.xxv.
math̊.ergo iam latũ eſt iudicium ipſoꝝ demonũ reſpeo⸗

ctu huiꝰ pene.qE aũt alia pena ſcilicʒ aeris tenebꝛoſi
nõ ſit pena eoꝝ pꝛincipalis videtur.ꝙ em̃ remaneãt in
hoc aere tenebꝛoſo.boc ẽ qꝛ hic eſt eis locus temptandi
hũanũ genus.ſed poſt indiciũ nec erit temptatio nec ha
bebunt poteſtatem temptãdi.ergo nec pena cõcomitãs
hmõi poteſtatem ᷣm illũ modũ erit tũc ĩ demoiĩbo. Aer
em̃ qui nunc eſt caliginoſus tunc erit illumĩatus.̊ tunc
nõ erit eis pena eſſe in illo tãqᷓ; caliginoſo.¶ Ad qð olti
mum dicẽdũ.ꝙ etiã illa pena que eſi tenebꝛoſitas aeris

nõ aufertur ab ipᷣis demoĩbo poſt iudiciũ.licet em̃ nõ ha

beant tenebꝛoſitatẽ huiꝰ aeris:habebũt tñ tenebꝛoſita⸗
tem que eſt in inferno.et licet auferatur ab eis poteſtas
tẽptandi ⁊ eſſe in loco ſuperioꝛis aeris caliginoſi: nõ tñ
eſſe in loco infimo vbi erit etiam eis tenebꝛoſitas in pe⸗
na.

¶ Queſtio.cxvij.de tem ·

ptatione demonum in generali.

Ompleto tractatu

de pꝛimo peccato maloꝝ angeloꝝ ⁊ de
pena ↄſequẽte:dicendum eſt de peccato
temptationis quo pꝛimũ parentẽ tem⸗
E ptauit et adhuc temptat humanũ genꝰ
rationè em illius dicitur homicida ab inicio.ſicut habe
tur.viij.iohᷣ.Pꝛimo aũt dicendum eſt de temptatione in

coõmuni. Secũdo de temptatione facta pꝛimis parenti‚⸗

bus.De temptatione in cõmuni pꝛimo dicendũ eſt de tẽ
ptatione actiua. Secundo de temptatõne paſſiua.⸗Ci
ca temptatõem actiuã ipᷣius dyaboli conſideranda ſunt
bec. OPꝛimum quid ſit temptatio. Secundum a quo ſit
temptatio. Zerciũ cuiꝰ ſit temptatio. Quartuʒ ex qua

cauſa ſit temptatio. Quinto qua de cauſa ꝑmittit deus

temptatõnes fieri. Sextum que ſint dꝛñtie ſiue ſpecies
temptationis. Septimũ quo vnaqueq;ʒ fiat.Octauũ de
remedio temptationis.Qonum vtrũ dyabolus ſem peꝛ
temptet. Decimũ vtrũ aliqn creſcat eiꝰ appetitus ad tẽ⸗

Irca pꝛimũ ſic ꝓc
ꝙ temptatio ẽ aſſimilatio boni ad fallẽdũ
Sʒ videt᷑ ꝙ hec ratio nõ ↄneniat om̃i tem
ptatiõi dyaboli.temptat᷑ em̃ aliꝗs qñũq; a
abolo de flide.⁊ tũc eſt te nõ vero ſub ſpecie veri.qñ
angelus ſathane trãſfigurat ſe in angelũ lucis.conſenti
re falſo ſub ſpecie veri.aliqñ aũt trãſfigurat ſe vt hõ eli⸗
gat malũ ſub ſpecie boni.nõ ergo in om̃i temptatõe dya
boli eſt aſſiłatio boni ad fallẽdũ.ſ̊ qnʒ aſſiłatio veri ad
fallẽdũ.q¶ Itẽ greg.in moꝝ.dy abolꝰ quoſdã dcipit vt
ſapiẽtes ſub ſpecie boni.ſ̊ alios a ꝑte ducit in pꝑeccatum
greſpectu eoꝝ nõ eſt temptatio aſſilatio boni ad fallen
ũ gꝑte ducũtuꝛ in malũ.quidã em̃ ſciẽter malum

Dum. cũ
faciãt.( ¶ Sed in cõtrariũ ſic obijcit.terminꝰ temptati⸗
onis dyaboli ẽ pctm.ꝗ̊ᷓ ad hoc tendit temptatõ eiꝰ vt ho
mo ꝑpetret pctm.ſᷣ̊ nullꝰvult malũ inqtũ bmõi.q̊ ſb ſpe
cie boni ꝓcedit ad tẽptandũ.qᷓ temptatõ eſt aſſiłatio ⁊c.
4 Hoc etiã videt᷑ ꝑ hoc ꝙ dẽ in glo.ſuꝑ illud pẽ.ꝛoba
me dñe tempta me.dyabolꝰtemptat vt ſeducat.ſᷣ ſedu
cere eſt a bonitate ad malicia ducẽ vel ĩ maliciã magis
ꝓfundare. temptatio dyaboliẽ ꝑ aparẽtiazʒ boni.ad
hoc ꝙ a bono ducat᷑ ad malũ.hoc em quodamõ tenet ra
tionẽ medij.ab extremo aũt ad extremũ nõ venit᷑ directe

editur dicit Caſſiodoꝛꝰ

— — — , ——————ũ

c⸗
enad
i 1
dic,
n bo
iumn
rr.
e,
l
W
ndi
ehe
Ber
une

ſto

l⸗

2

go experiri videtur eſſe cõmune om̃it

S

Lueſtio
niſi ꝑ mediũ.¶ Ao qð reſpõdẽdũ.ꝙ pᷣdicta ratio Caſ⸗
ſiodoꝛi cõnenit omi temptatõni dyaboli.¶l Ao obiectũ
aũt in cõtrariũ dicendũ eſt. ꝙ temptatio que eſt de ſide
eſt etiã bmõi.eſt em ibi aſſilatio boni in genere illo.verũ
em̃ eſt bonũ intellectũ et affectum. ᷣm ꝙ conſenſus fert᷑
ſaꝑ illud.¶ Ad ſcðᷣm verũ dicendũ.ꝙ licet quoſd tæci⸗
piat occulte quoſdã aꝑte ducat.nihilomĩꝰ in om̃ibo ẽ de
ceptio.Appetũt em̃ illud qð nõ eſt aeren. et licʒ co⸗
guoſcat quodãmõ illud eẽ malum q appetit:tamẽ alio
modo eſtimat eſſe bonũ.et ita ſemꝑ eſt ibi aſſiłatio boni
ad fallendum.ſed ꝓpter hoc dicit᷑ aꝑte ducere quoſdam
qꝛ habent in ſe ſciam ſᷣm quẽ poſſunt cognoſcere et cogᷓ
ſeunt quoniam illud eſt malum ſimpliciter. et a deo pꝛo
hibitum.

ugo de ſancto vi j.

ponit aliam diffinitõem. Lemptare eſt callide experiri
et quaſi quibuſdã blandis conatibo ante violenta pulſa
tionem probare.i Circa quã diffinitionem ſic obijcituꝛ
Videtur em̃ ꝙ nulla ſit violenta pulſatio.dicit ei greg.
nõ eſt timẽdus hoſtis qui nõ pt᷑ vincere niſi volentem.
Item yſa.lj. Incuruare vt trõſeamus.in pſona demo
num ip̃ᷣi aĩme dicitur.vbi glo.niſi teipᷣm ſubdideris.de⸗
mones non nocebũt tibi.¶ Pꝛeterea.phᷣus aſſignat dif⸗
ferentiã inter violentũ et volũtariũ dicens. Violentuʒ
eſt cuiꝰ pꝛincipiũ eſt extra eo vel conferente ꝗ agit vel ꝗ
patitur. Volũtariũ em̃ ẽ cuiꝰ pꝛincipiũ eſt ĩ ip̃ᷣo.ſ̊ů omne
petm eſt ita volũtariũ.q ſi nõ eſt volũtariũ:non eſt pec⸗
catum.ꝗ nullũ eſt violentũ.nõ ergo eſt violenta pulſatö
in aliquo pcto.¶ Contra dicit. b. greg. g aliqñ temptat
dy abolus vt leo.et aliq temptat vt dꝛaco.cũ aũt ſeuit
vt leo.tũc videtur eſſe violenta temptatio. cum aũt tem
ptat vt vꝛaco nõ violenta. et ita nõ in om̃i ꝓgreſſu tẽpta
tõnis eſt violenta.¶ oc etiã videtur per hoc qð dicit
b. greg. alibi pꝛins.quaſi cõſulens blanda ad amimũ lo⸗
quitur.ſed cum ſemel tentẽ telectatõnis infixerit. violẽ
ta poſt cõſuetudie pene inſolubiliter innodatur. Et ite⸗
rũ ſuꝑ illud Job.caput aſpidis ſuget et occidet euʒ lin⸗
gua vippere.ꝗd ꝑ linguã niſi violenta demonũ tempta⸗
tio deſignat᷑.pꝛius em leniter ſi urrepit.poſtmodũ vᷣo vio
lenter trabit. caput po aſpidis ſugit. qꝛ initiũ ſi uggeſti
onis occulte pꝛauũ pꝛius in coꝛde naſcit᷑. h̊ occidit eum
lingna vippere qꝛ poſtmodũ capta mens veneno violen⸗
tie tẽptatõis necatur. ¶ Pꝛeterea tẽptare ẽ exꝑiri.ᷣ ex⸗
periri eſt de re ignota vt fiat nota.ſi ergo notũ fit dy abo
lo de aliquo ꝙ ſit in moꝛtali.de illo nõ erit experientia.
ergo nec temptatõ.a quo em̃ remouetur genus ab eo re
mouetur ſpecies.ergo ſi in hmõi eſt etiam temptatio.ñ
erit teinptare callide expiri ⁊c.· uius etiaʒ gratia
queritur cũ tẽptare dicatur de deo et dicatur de dya bo⸗
lo et dicatur de homine.ſicut habetur ſi uꝑ illud. Pꝛoba
me dñe ei tempta me.querit᷑ in quo ſit cõueniẽtia.⁊ vtꝝ
ſit cõmunis ratio. nõ videtur.temptat em̃ deꝰ vt eru
diat vel ꝓbet. homo do vt ſciat:dyabolus vt ſeducat.
iſte ſunt rationes differẽtes.ᷓ nõ videt᷑ eẽ cõmunis rõ.qᷓ
cũ iſta nõ habeãt cõe.. Pꝛeterea.et homo et dyabolus
pt experiri de re ignota.ſᷣ deus nõ.nihil em̃ ẽ ei ignotũ.
ſed anteq; iat eſt notũ. Vnde cũ dẽ. xiij. deutro.temptat
nos dñs deus nẽ vt palã fiat hoc. nõ eſt vt ei fiat palam.

„

₰

6; vt homi fiat palam xvel ſibipᷣi vel alteri.reſiat ergo ꝙ

exꝑiri ſᷣm vnã rõem nõ erat in temptatõne dicta de dya
bolo.et in temptatõne dicta de ceo. ¶¶ In ↄtrariũ ſic obij
citur. per ſimilitudinẽ in temptationibus artificũ.tem⸗
ptat em medicus quis ſit effectus alicuius beꝛbe per ex
perientiã. Similiter temptant?2 alij artifices quottidie
ſic ergo videtur ꝙ temptare hic dicatur exrperiri.cuʒ em̃.
dyabolus temptat:experientiã ſnmit de homiĩe ad ma⸗
lum.cũ deus temptat:experiettiã ſumit de hbomie ad bo
nũ.cum homo tem ptat:experientiaʒ ſumit ad verũ.er⸗
tationi et ꝙ g⸗
hniuſmodi differẽtias diſtrahatur. ¶ Av quod dicen⸗

.

cxvij.

dum. ꝙ illa ratio hug. intelligitur de temptatione q̊ ad

*

initium motus in peccatum. Zccidit enim dy abolo ali⸗

quãdo ſicut accidit ceco.qui pꝛimo temptat baculo vtꝝ
iueniat viã ꝑ quã poſſit incedẽ.poſtq aũt iuenit viam.

Iſi incedit ſecure.ſic dyabolꝰ pꝛimo tẽptat hoĩeʒ.etſi in⸗

ueniat eũ foꝛtẽ ad reſiſtẽdũ blande conat⁊᷑ et paulatim:ſi
vᷣo inueniat viã paratã quaſi violentus pulſat. et H̊ͥ mõ
ĩtelligit᷑ ipᷣa rõ ſi upᷣdicta.¶ Ad obiectũ aũt de violẽta tẽ⸗
ptatõe ſiue pulſatõe dicẽdũ ẽ.ꝙ nũqᷓẽ oĩno violẽta. ſed
dẽ in reſpectu violẽta qꝛ q̃ſi quadã ncciĩrate ↄſuetudinis
vel alterius rei ducit᷑ ad pctm.vel ad hoc ꝙꝙ in pcto pꝛo⸗
ſundet᷑.et boc mõ inducũt acẽtes.b.greg.nõ de violenta
temptatõe ſimplicit᷑ ſ̊ in reſpectu.¶ Ao ſcoᷣm vo dicen⸗
dũ.ꝙ licʒ tẽptare ſit exꝑiri.nõ tñ ſem pẽ de re incognita
hſ tũc pꝛie ẽ de re incognita vel ſibi vel alij. qn finis ex⸗
perientie termĩat᷑ in noticia intellectꝰ.qñ vo nõ ſiſiit in
ĩtellectu finis temptatõis vel ex ꝑientie ſᷣ ꝓgreditur ad
effectũ vel affectũ: tüc pt eſſe erꝑientia de re ignota et de
re nota.eyperit᷑ em̃ vt fiat malũ vel vt fiat bonũ ſiue ma
nifeſtet. ¶ Ad illð vo qð obijcit᷑ de cõueniẽtia tẽptatõis
dy aboli cũ temptatõe dei et homĩs.dici pt. ꝙ nõ ẽ cõue⸗
nientia ex ꝑte finis.ſᷣ ↄueniẽtia eſt ex ꝑte actꝰ et ſbiecti ĩ
genere. temptatio em̃ eſt expientia li.ar.ſ̊ deus experit᷑
li:ar.ad bonũ.dyabolꝰ experit᷑ li.ar.ad malũ.ex paꝛte
ergo boni ⁊ mali nõ eſt accipe cõe ſed ex ꝑte actus ma
terie.i¶ Si vᷣo querat᷑ q̃ ſit differẽtia int᷑ tem ptatõz dya
boli et cõſiliũ et ſuggeſtionẽ.pt bec aſſignari differentia
vt temptatio ſit reſpectu li.ar.cõſiliũ dᷣo ſit reſpectu ra⸗
tionis vel reſpectu intelligẽtie.ſuggeſtio vo reſpectu vo
lũtatis.ſiẽ em ſpũs ſcʒ ſuggerit bona volũtati.ſic habet᷑
riiij.ioh.ſic ſpũs maligno mala ipᷣi volũtati.ſic 6diſfer⸗
re pñt temptatio.conſiliũ et ſuggeſtio.

embrü ſecundũ

udo querit᷑ a quo ſit tẽptatio vtrũ ſit a
ſolo dyabolo. nõ videt᷑.dꝛ Job.rxl.ſuꝑ
illud.iQũquid accipies eũ ſeruũ ſempiter
Rnũ.ibi dicit.ꝙ dy abolꝰ ſeruit dño in tem⸗
ſed illð qdð fit a ſeruo miſterio.fit a dño auẽta
te.ᷓ tpẽtatio q̃ fit a dyabolo tanqᷓ a ſeruo eſt a dño au⸗
ctoꝛitate.nõ ꝗᷓ ſoliꝰ dy aboli eſt temptare iſta temptatõe
Pꝛeterea.homo etiã temptat ad temptatõem.ſiẽ ba⸗
betur in euãgelio cum dicitur.acceſſit quidam legiſla⸗
toꝛ temptans eum ſicut habetur math. xxij.et luc. x. tem
ptabat em̃ eũ vt deciperet.ita etiã multi homines tem⸗
ptant alios ad deceptionẽ.ergo non eſt ſolius dyaboli
temptare hoc genere tẽptationis. Item.j. Jac. Elnuſqſ
qᷓ; temptatur a concupiſcentia ſua abſtractus et illectꝰ.
ergo cõcupiſcentia hominis temptat ipᷣm.ſed ꝗd aliud
eſt dicere ꝙ concupiſcentia temptat.niſi ꝙ eſt quedam
cauſa tẽptationis. differens a cauſa temptationis qᷓ eſt
dy aboli.ergo nõ a ſolo dyabolo fit hmõi temptatõ que
eſt ad ſeductionem pcti.¶ Contra.j. Jac.i Leminem
Jus temptat. deus em intem ptatoꝛ maloꝛum eſt. ergo
hmõi temptatio que eſt ad ſeducendum non eſt a deo.
Item aug.in li.d bono perſeuerantie.deus nemiem
tẽptat temptatõe ſcʒ noxia.nꝗ eſt vtilis qñ ñ cecipimuꝛ
hᷣ ꝓbamur.noxia ðo eſt quã ſignat aplus.j.ad theß.iij.
NMe ſoꝛte tẽptauerit is qui temptat ⁊ inanis ſic laboꝛ nz
Itẽ cũ aſſignat᷑ rõ temptatõis hũane.dicit ꝓ hõ tem⸗
ptat vt ſciat.ſi &̊ finis tẽptatõis hũane ẽ ſcire.nõ ẽ finis
tẽptatõis hũane deciꝑe.gᷓ ꝓpꝛiũ ẽ tẽptatõnis dyabolice
temptare vt ſeducat vel decipiat. ſic enim diſtinguitur
temptatio a tẽptatione. ex parte finis.⸗ Pꝛeterea. di⸗
ſtinguitur temptans a temptato in ſubſtantia et babet
in ſe pꝛincipium experiendi.ſed concupiſcentia non di⸗
ſtinguitur oĩno ab homine temptato in ſubſtantia. nec
habet in ſe pꝛincipium ex ꝑienqi.illud em̃ẽ pꝛincipiũ ex
periendi qð habcet in ſe potentiã cogſcẽdi.q̊ concupiſcẽ⸗
tia nõ eſt pꝛincipiũ temptandi illo mõ quo dẽ dyabolus
cẽptare. 2 qð dicendũ.ꝙ temptare ſᷣm ꝙ eſt calli⸗

.*

de experiri ad malũ. eſt officiũ dyaboli. ſicut dẽ in glo.
.Jj. theſſa. iij. ſuꝑ illuo. e foꝛte temptanerit is qui tem
ptat. Ad boc autez quod obijcitur.ꝙ dei eſt temptare
iſia temptatione tanqᷓ actoꝛe. dicendum eſt ꝙ tempta⸗

tio actꝰ inꝗtum ꝓcedit a ptate.ſic eſt dei vt actoꝛis.inqᷓ

tum aüt temptatio ꝓcedit a volũtate: nõ eſt eius vt acto
ris. poteſtas eni iuſta ẽ ̊ volũtas iniuſta eſt. ſicut dicit
btũs greg. cũ dicit᷑ ſeruꝰ ꝓpꝛie dicit᷑ ex ꝑte poteſtatis.
nibilomin“ tñ ſeruit etiã deo ſua mala volũtate.qꝛ actũ
illius male volũtatis oꝛdinat deus ad bonũ. AUñ grego.

Ingde obtẽꝑat nutibo diuine potẽtie.vnde exercet iram

nequiſſime volũtatis ſue.⁊ iteꝝ ſeruꝰ ex pacto eſt.quia
dum voluntatẽ ſuã umplere ꝑmittit᷑ a ſuꝑni ↄſilij volun⸗
tate ligat᷑:vt electos dei nolens temptet ⁊ temptãdo ne⸗

ſciens ꝓbet. Et dicit Iſið.dyabolus tẽptando ſanctoꝝ
pfectibo ſeruit.cũ aũt dr.i. ac. Deus neminẽ temptat

ſenſus eſt. nõ habet volũtatẽ temptãdi ad ſeductionem.

2 Aug.in li. de bono ꝑſeuerãtie ita exponit ibi. neminẽ
te nptat.i.in temptatoʒ inducit.nam temptari ⁊ in tem
ptationẽ nõ induci nõ eſt malũ. Meda vo ita diſtinguit
2 exterioꝛẽ tẽptationẽ immittit deus ad temptationem
uoꝝ. interioꝛẽ pᷣo qᷓ ſepe accipit᷑ malũ.nõ imittit deus.

Ad ſecũdũ vᷣo quod obijcit᷑ de temptatiõe boĩs.ꝙ licz

aliqñ temptet homno ad temptatõem. et in hoc miniſter
dyaboli hoc tñ nõ eſt vniuerſale in temptatõe hominis
ß ad hoc temptat vt ſciat. AUnde cũ dꝛ in euãgelio.q; ſur
rexit quidã temptas ⁊c. hoc dupliciter exponit᷑ ab aug.
in li.de cõcoꝛdia euãgelioꝝ. fieri pt vt ꝙuis temptãs ac
ceſſerit dñm tñ reſpectiue coꝛrectus ſit. aut certe tẽpta⸗
tõem nõ accipiamꝰ malã tanqꝙᷓ volẽtis deciꝑe inimicuz:
ſ cautam potius taniᷓ exꝑiri volentis ignotũ.4 Ao teꝛ

cium dicẽdũ.ꝙ aliter dẽ temptatio eẽ a dyabolo:⁊ alit

a cõcupiſcẽtia.ab ipᷣo em dy abolo eſt tanq; a patre.ab
ipa vᷣo cõcupiſcentia tanqᷓ a matre.xvj.Eʒech. pr̃ tuus
amoꝛreꝰ et mater tua cethea. VUñ dẽ ibidẽ illud Yaco.j.
Concupiſcẽtia cũ ↄceꝑit parit pctm.et dẽ in intlineari.
dyabolꝰ incentiua ĩmittit vel cũ caro ſuauia ſibi queꝛit
vult ᷓ ꝙ incentiuũ ſit ab ipo dyabolo tanqꝙᷓ; pꝛimo mo⸗
pᷣa cõcupiſcẽtia tanꝙᷓ a ꝓximo.

embrum tercium

rcio qrit᷑ cuiꝰſit tẽptatõ.et pꝛĩo qrit᷑ vtꝝ
temptatõ ſit im̃ hoĩs tãqꝙᷓ; temptabilis.vel
etiã angli aut etiã dei.Secũdo ſi tempta⸗
tio ẽ hoĩs vtrũ mali tm̃ an etiã boni ⁊ ma

li. Tercõ ſi rp̃i aut alteriꝰ boĩs. Quarto ſi ẽ temptatio

ptari.
ad malum. cum ergo temptatõ de qua loquimur ſit poſ
ſibilis ad bonum et ad malum.vt ſi ĩ bono ſit.poſſit ca⸗

alteriꝰ hoĩs vtrũ ſilr doꝛmiẽtis vigilãtis. Quĩto qrit᷑
vtrũ eodẽ mõ ſit tẽptatio exñtis in ſecło.⁊ renũciatis ſe

culo. Sexto vtrũ ſilr ſit ꝑfectoꝝ ⁊ imꝑſectoꝝ· Septimo
eſt qſtio ex ꝑte maloꝝ.ſũt em̃ qdã qui aliqñ reſiſtũt.qui

dam vo ꝗ nõ reliſtũt. vtrũ ſuꝑſit temptatio reſpectu ho⸗
rũ et illoꝝ· Octauo qrit᷑ vtrů ſiłr temptatõ ſit reſpectu

credẽtiũ et nõ credẽti i. ono. v. ſiłr reſpectu credẽtium
in ↄmũione eccłie ⁊ reſpectu ſeꝑatoꝝ a ↄmunioe ecclie.

rticulus pꝛumnus

pꝛimũ ſic. videt᷑ em ꝙ temptatõ nõ ſit tm̃
hois ſᷣ etis angeli. ſi em temptat᷑ deꝰ. ſicẽ ha⸗
bet᷑. vj. deutro. 1205 temptabis oñm deũ tuũ.
ſͦ temptat qui hñs qð faciat.ſine rõne ↄmittit ſe

lo.

. piculo.erperiens vtrũ poſſit liberari a deo.ſi ergo deus
pt temptari multofoꝛtiꝰ angelus. 4 Pꝛeterea. temptatõ

eſt erperientia ad bonum vel ad malum. ſed alterum
boꝝ poteſt conuenire angelo.ergo angelus poteſt tem⸗
Contra.angeli determmati ſunt ad bonum vł

cere vel pꝛobari.iſte aũt roõnes nõ cõueniunt angelo. F
tẽptatõ ũᷣ erit ãgeli vt tẽptabilis.¶q Pꝛeterea differt rõ
tẽptãtis et rei teptate.h officiũ ẽ angeli mali temptare.
ergo eiꝰ uõ eſt teptari.nõ eĩ ſeipᷣm temptat nec ab alio

4

temptatur vt cadat. ergo non eſt angeli mali temptari
nec boni. cum impoſſibilis ſit ad caſum et manifeſta ſit
eius pꝛobatio vel apꝛobatio.(¶¶ Ad quod dicendum. ꝙ

temptari eſt pꝛopꝛie ipius hominis ſᷣm ꝙ loquimur hic

te temptatione.cum em̃ dicitur ꝙ deus temptatur.alið
eſt genus temptationis.hoc em̃ eſt experientia poteſta⸗

tis diuine ad ſubueniendum.hic autem fit ſermo de ex⸗
perientia poteſtatis ad permanendum vel ad cadendũ
¶ Ad illud ergo qð obijcitur de angelo per hoc ꝙ obijci⸗
tur de deo. dicendum eſt ꝙ non eſt huius temptationis
ſicut dictum eſt. AUnde ſi temptaretur angelus illa via
hoc non eſſet niſi experiri vtrum angelus vellet ſubueni
re. ſed de huiuſmodi temptatione non loquimur. Si vᷣo
ꝗᷓret᷑ foꝛtaſſe vtrũ deus a pꝛincipio temptaret angelum
ad pꝛobandum.videtur dicendum ꝙ nomen temptatio
nis non conuenit ibi·temptatio enim pꝛopꝛie fit cũ ali⸗
quid exigitur. vnde poteſt eẽ pꝛobatio vel caſus.hoc au
tem modo non temptat deus angelum. Mec inuenitur
ꝙ deus temptauerit hoĩem nili poſt caſum. non in ſtatu
innocentie. Unde cum angelus tunc fuiſſet in ſtatu ino⸗
centie non conueniebat ei temptatio.4 Ad ſecundũ vo
dicendum. ꝙ licet experiri ad bonum vel ad maluz poſl
ſet eẽ ipius angeli ĩ pꝛimo ſtatu.nõ tñ nomẽ temptonis

conueniret.temptatio em̃ videtur eẽ quaſi inter duo nõ
ſolum er parte temptati.⁊ ideo tẽptatio nõ eſt ipſius an

geli. ——
irticulus ſecũdus.

Ecundo queritur ſi temptatio bominis eſt.
. vtrum ſit mali tm̃.aut boni et mali Em eun⸗
dem modum. et videtur ꝙ ſic. cum em̃ officiũ
dy aboli ſit temptare.nec qᷓtum eſt de voluntate ſua cel
ſet a temptatione.indifferenter pulſat bonos et malos.
ergo ſimiliter ſe habet ad temptaãdũ hos et illos. E
tra mali ſunt in poteſtate dyaboli.ergo cum plus inten
dat trabere ad ſuam poteſtatem bonos ꝙ; etiam malos
cetinere. maioꝛ eſt intentio ipius ad temptandum ipᷣos
bonos qᷓ ad temptanduʒ ipos malos.! Itẽ dicit᷑ inpẽ.
ſuꝑ illð. Immiſſiones ꝑ agelos malos.glo.ĩ malis po⸗
teſi dyabolus ſicut in pecoꝛe ſuo.in bonis vᷣo nõ poteſt.
niſi ſicut in pecoꝛe alieno.ergo diſſimiliter ſe habet ad
temptandum bos et illos.4 Pꝛeterea. ſuper illud. vj.
Judic.Cum ſeuiſſet iſrahel aſcẽdebat madian.glo.nõ
dicuntur inualuiſſe madianite cõtra populum dei dum
pꝛecepta cuſtodiuit.cum autem negligere cepit.mor in⸗
ualere cepit boſtis aduerſum nos.qui iſrabel 'm ſpiri⸗
tum dicimur. ex quo deſignatur ꝙ aliter eſt temptatio
reſpectu bonoꝛum et reſpectu maloꝛum.dicitur em̃ ibi
de bonis. demones non poſſunt accedere ad ſpirituales
campos.vbi ꝑ ſpirituales campos deſignãtur boni. eſt
autem quando ſata noſtra coꝛrumpuntur.qui em̃ ſemi⸗
nat in carne de carne metet coꝛruptionem. et boc ſimili
ter de malis.ergo ad malos poſſunt aſcendere.ad bo⸗
nos vo non. diſſimiliter ergo ſe habent reſpectu bono⸗
rum et maloꝛum temptationes.¶ Ad quod dicendum
ꝙ reſpectu hoꝛum et illoꝛum eſt t mptatio. Similiter
iytũ eſt ex ꝑte appetitꝰ ipᷣ⸗ tẽptantis.et hos em et illos
appetit tẽptare.nõ m̃ eſi equalis appetitꝰ ad trahẽdũ iu⸗
ſios et ad detinẽdũ pctoꝛes. pt etiã eẽ diſſimilitudo non
tiñ ex ꝑte temptãtis ſ̊ eti er ꝑte eiꝰ ꝗ temptat᷑. In ma⸗
lis em̃ eſt amplioꝛ habilitas ad recipiẽdũ temptatõem
ꝙᷓ ſit ĩ bonis.mali em̃ inclinãt᷑ ad tẽptatõʒ dyaboli. bo
ni vᷣo nõ inqtum bmõi. Item mali veniũt ad dy aboluz
vt ab eo temptent᷑.oy abolus vo ad iuſtos vt cos tem⸗

4 —

ptet. non ꝙ ſe offerãt temptatõni.ex bis pñt patere ea ᷓ
obiecta ſunt.

Articulus tercins.
Ercio querit᷑ ſi ẽ tẽptatio homiĩs boni. vtruz
rp̃i aut tm̃ alterius boĩs. Et vidr ꝙ nõ ſit te⸗
ptatio xp̃itemptatõ em̃ dẽ ad / ꝓfectũ.ĩ xpᷣo

nli⸗

ino⸗
do
pof
nS

e

o/
n
ter
los

L ¶ Lueſtio

aũt nullus erat pꝛofectus. ergo nõ erat in ipo temptatõ
Item nibil inris habebat in eo.ſed in quo nihil habe
bat iuris:nõ cõueniebat ptas temptadi.ergo nõ babu⸗
it poteſtatem temptãdi rpᷣm.¶ Pꝛeterea.xpc maioꝛ fuit
quocũq; angelo.ergo ſi temptatio nõ cadit in angelum.
multofoꝛtius temptatio nõ fuit rp̃i.¶ Sed in cõtrariũ
videtur qð dicit᷑ in glo.ſuꝑ illud.iiij.math. Si filiꝰ dei
es.nõ indignũ fuit xrpᷣm temptari qui venerat occidi.vt
temptatõem ſuꝑando nobis poteſtatẽ daret ſi uperandi
temptationes.¶ Item dẽ in ipo euãgelio math.iiij.du⸗
ctus eſt ihs in deſertũ a ſpiritu vt temptaret᷑ a dyabolo
Nem ſuꝑ illud ps.Educes me de laqueo quẽ abſconde⸗
rũt mihiglo.due ſunt poꝛte moꝛtis et ꝑ vtraãq; tempta⸗
uit dyabolus xpᷣm.ꝑ poꝛtam cuᷣpiditatis ſiẽ ha bet᷑.iiij.
math.ꝑ poꝛtam timoꝛis ĩ paſſione.ſᷣm ꝙ dẽ math.xxvj.
cepit ihus pauere et tedere.ex quo necii temptatio
fuit xpᷣi.¶ Pꝛeterea.ſi xpᷣc temptatus fuit aut tiñ tẽpta⸗
tus fuit temptatione exterioꝛi.aut et tẽptatione interio

ri.ꝙ aũt temptatõe interioꝛi videtur. temptatõe em̃ ti

moꝛis temptatus fuit.timoꝛ aũt eſt interioꝛ.ergo fuit tẽ⸗
ptatus temptatõe interioꝛi.Sed videt᷑ cõtꝛariũ per hoc
ꝙ dicit᷑ ſuꝑ illud. Educes me de laqueo ⁊c̃.vbi videt᷑ di⸗
cere.ꝙ nõ fuit temptatꝰ niſi exterioꝛi.q] Pꝛeterea.tem
ptatio interioꝛ que eſt a carne nõ fit ſine peccato.pecca⸗
tum aũt nullatenꝰ nõ fuit in xpᷣo nec potuit eſſe. nõ tẽ⸗
ptabat᷑ temptatõne interioꝛi.temptabat᷑ ergo ſola tem⸗
ptatione exterioꝛi.qdð etiã videt᷑ ꝑ hoc qdð dicitur ſuꝑ il⸗
lud.et accedens temptatoꝛ ⁊c.glo.xpᷣc ſola ſuggeſtione
temptatus fuit.delectatio vᷣo peccati mentem eiꝰ nõ mo⸗
moꝛdit. A quod dicendũ ꝙ temptatio fuit xp̃i ſicut
legitur in euangelio.¶ Ad obiectũ aũt in cõtrariũ dicẽ⸗

dum eſt. ꝙ licet temptatio ſit ad ꝓfectum. hoc nõ fuit vt

ipᷣe pꝛoficeret in ſe.cum baberet ſummam pfectionem:ſᷣ
vt mem bꝛa pꝛoſicerent. ꝓpter nos em̃ fuit hmõi tempta⸗
tio. Ao ſecũdũ pᷣo dicẽdũ.q licet mihil hr̃et iuris ĩ eo
cũ nõ hr̃et pctm.nihilomĩꝰ tn ꝑmiſit dñs ipᷣʒʒ et ipᷣe ꝓꝑmi
ſit ſe tẽptari.⁊ alia rõe quã ꝓmiſit adã tẽptari. pmiſit
eĩ adã tẽptari ĩ ſtatu ĩnocẽtie.vt expeꝛiret᷑ ĩ eo obediẽtiã
quã ſciuit ipᷣm nõ obſeruaturũ.ꝑmiſit aũt ipᷣm tempta⸗
ri de cuiꝰ obediẽtia conſtabat et cõſtantia:ſed vt nos ex
emplo illiꝰ et conſtantes et obediẽtes eſſemus. Uo ter

cium dᷣo dicendũ eſt. ꝙ licet xp̃e etiã ſm ꝙ homo tanta

gratia pꝛeditus fuerit maioꝛ angelo.nihilomiꝰ tñ tẽpta
tus fuit.qð non d angelo legitur.qꝛ xpᷣc cum ſit caput
nrm multa attribuũtur ei ꝓpter nos.nõ q; ipe indigeret
angelus aũt bonꝰ nec rõne ſui nec rõne alioꝛum dicituꝛ
temptari.cũ angelus nõ dicatur habere membꝛa ad mo
dum illũ ßm ꝙ xpc dicitur habere membꝛa. 4 Pꝛete⸗
rea.quedam paſſibilitas fuit in xpᷣo aſſumpta ex qua ꝑ⸗
te videbatur ſilis alijs bomibo.⁊ ideo temptauit dyabo
lus ipᷣm.ſi em̃ ſciuiſſet ipm eſſe filiũ dei oĩno nõ temptaſ
ſet. AUñ babetur in quadã glo.math.iiij.ſuꝑ illud.ſi fili⸗
us vei es. aliud temptãtis ẽ aliud exploꝛãtis.dũ dñi cõ⸗
fiteri videt᷑ et homiĩ illudere conat᷑.ſic em temptat vt ex⸗
ploꝛet qð veretur.ſic er ploꝛat vt tem ptando decipiat.ñ
ergo auſum temptãdi haberet niſi in eo hũanã naturaʒ
cõſideraret nõ ſciendo diuinã.¶¶ Ad illud vᷣo qð obijcit
ↄſequẽter.cuiuſmõi temptatõe temptatus fuiſſet.dicen⸗
dum eſt ꝙ temptatus fuit temptatõe exterioꝛi.pᷣm ad
inuicem diuidqũt᷑.temptatio que eſt a carne et temptatõ
que eſt ab hoſte.temptatio em que eſt ab hoſie dẽ exteri⸗
oꝛ. que pᷣo interioꝛ a carne eſt. vñ quedã ab hoſte interi⸗

oꝛ et illa xpᷣ nõ fuit temptatꝰ.cum em̃ ſint tres gradus
temptatõis ſic dicit.b.greg.ꝙ dyabolꝰpulſat exterius.

palpat interiꝰ.trahit ad coͤſenſi um.pulſat ſine pct᷑o.pal
pat cu veniali.trahit cũ moꝛtali.pꝛimꝰ gradus tm erat
circa xpᷣm.ſcʒ pulſando.alij ᷣo duo nõ cõueniebant nec
cõuenire poterãt.¶ Si vᷣo dicat᷑ ſiẽ habetur ĩ euãgelio.
ꝙ temptauit cũ temptatõne timoꝛis.de timoꝛe quidẽ le⸗
gitur in euagelio de temptatõne aũt nõ legit ꝙ non fuit
ibi temptatio ſicut dicitur in glo. ſi upꝛadicta. Dicẽduʒ

cxvij.

eſt ad pꝛeſens.ꝙ eſt timoꝛ duplex. Eſt em̃ timoꝛ natura
lis.nolente diuidi aĩma a coꝛpoꝛe m naturã. et iſte ti⸗
moꝛ fuit in xpᷣo.rõne huius timoꝛis nõ dicitur pꝛopꝛie
xpᷣc temptatus.Eſt alius timoꝛ qui dicit pꝛopaſſio.non
dico ꝓpaſſio que eſt ꝑturbate mẽtis.talis em̃ nõ poteꝛat
cõuenire rpᷣo:ſed ꝓaſſio.et hoc mõ aſſumpſit ipe nr̃am
infirmitatem que nr̃e redemptõi competebat.et dicitur
eſſe motus ſubitus er ꝑte ipᷣius ſenſualitatis nõ ex par⸗
te rõnis deifoꝛmis. cui nihil erat ſubitũ.et p hũc modũ
poterat eſſe temptatio timoꝛis.nõ qꝛ dyabolus habeꝛet
poteſtatem incutiendi bmõi timoꝛem. niſi quatenꝰ ipſe
filius xæi voluit.et ſᷣm ꝙ deus et ſᷣm ꝙ homo.

Articnisquartus

Varto querit᷑ vtrum dy abolus temptet ſimi
liter bonos doꝛmientes et vigilantes. et vide
tur ꝙ nulla ſit temptatio reſpectu doꝛmienti
cit em̃ dyabolus ꝙ in doꝛmientibo non eſt vſus li.
ar. vbi aũt nõ eſt vſus li.ar.nec eſt meritũ nec demeritũ
Vbi aũt nõ eſt meritũ vel demeritũ.nullius eſt effectus
temptationis.ergo temptatio nullum habet effectuʒz in

doꝛmiente. non enim conſentire poteſt temptatõni.et ita

non eſt demeritum.nec reſiſtere temptationi et ita non
eſt meritum. ¶ Pꝛeterea ſuper illud Yob. vij. terrebis
me per ſomnia diſtinguitur.quot modis tangunt ani⸗
mum imagines ſomnioꝛum. quoꝛum vnus eſt. ꝙ ali⸗
quando fiunt illuſione.aliquando cogitatione ſimul et
illuſione.et his duobus modis interponit dyabolus
partes ſuas.ſed iſte illuſiones non fiunt niſi in parte
imaginatiua.in illa vᷣo parte nec eſſt meritum nec deme⸗
ritum.licet enim aꝑpareant pꝛoſpeꝛa doꝛmientibus que
poſſent allicere animum ad indebitam cupiditatem. vł
aduerſa que poſſent deijcere per timoꝛem. tamen nec eti
am mens timoꝛe depꝛimitur nec indebita ſpe ſubleua⸗
tur. ergo temptatio dyaboli cum non aliter fiat nullum
babet effectum. pꝛo nihilo ergo fit tem ptatio huiuſmo⸗
di. ¶ Sed videtur contrarium per hoc ꝙ dicit beatus
gregoꝛius.hec maligna agere ſuperna diſpenſatio be⸗
nigne permittit.ne in electoꝛum coꝛdibus ipſe ſaltem a
