ad eſſentiã.eſſet deus:in eo ꝙ eſſet factus.non eſſet de⸗
us:ergo non idem eſt eſſe ad imaginem quoo eſſe ad eſ⸗
ſentiã.i eqʒ; ſupponit aliqd creatũ.nihil em̃ creatũ in G

genẽ dignius ẽ ronali creatura: nõ ſupponẽt aliud qỹÿ

ipm hoiem. Cic ᷓ ſenſus eẽt.faciamꝰ boĩem ad ſeißm.

ec ſic põt dici ſicut filiꝰ ẽ imago pr̃is.vt abel ad ima
ginẽ ade. qꝛ hõ:ſicut em̃ rediret vt diceret᷑ ꝗllibet hõ deꝰ
Itẽ cũ hõ ↄditus ſit ad imaginẽ dei eo ꝙ habeat mẽo⸗

riã.intelligẽtiã volũtatẽ: ꝓpter ꝗd nõ ẽ dictũ in pꝛimo
die vbi agit᷑ d ↄditõe angeli.faciamꝰ lucẽ vł angelũ ad

imaginẽ nr̃am. ¶ Preterea.vult aug.ꝙ in h̊ ſit ad ima

ginẽ tei qꝛ pꝛeeſt piſcibo ⁊c. VUñ dꝛcit.iij.ſuꝑ geñ.i õ eſt

pᷣtereundũ.qꝛ cũ dixiſſet ad imaginẽ nr̃aʒ. ſtatim ſubiũ

rit: ⁊ habeat ptãtem piſciũ maris ⁊ volatiliũ celi.et ce⸗
teroꝝ a nimatiũ rõnis exꝑtiũ. vt vicʒ intelligamꝰ in eo

factũ hoĩem ad imaginẽ xei.q̊ irrõnabilibo aĩalibo an⸗
tecellit.ſ̊ H̊ͥ nõ videt᷑ veꝝ.i Aã intellecto hoĩe nõ cũ rõne
iſtius potẽtie.nibilominus eẽt ad imaginẽ dei. ſicut ipe
ondit in li.d trini.vbi inueſtigat.ꝙ ſᷣm mẽtẽ ? intelli⸗
gentiã ⁊ volũtatẽ ẽ bec imago accipiẽda.¶ Ad pꝛimũ di
ccdũ.q; vno mõ põt increatu ſupponẽ.alio mõ creatum:
m ꝙ ſupponit increatũ dic eẽntiaʒ diuinã in rõe mẽtis
intelligẽtie ⁊ volũtatis:⁊ tũc imago dr̃.ad cuius imita
tõem fit aliud:⁊ ſumit᷑ ꝓ exemplari. Qec ex h̊ ſeqt hõ
ſit deus. ̊ ꝙ habeat memoꝛiã intelligẽtiã ⁊ volũtatẽ.in

qbo imitat᷑ eſſentiã increatãa. Si vᷣo ſupponat creatũ.tũc

eſt ſenſus:oditus ẽ hõ.vt in hac trinitatis rõne virium
imitet᷑ ſummã trinitatẽ. Sic ̊ ſupponit᷑ trinitas creata
q ad imaginẽ ſumme mnitatis eſt ↄdita. Qec ex h̊ ſeꝗt. g
creatꝰ eſt ad ſeip̃ᷣm:nã ſub hac rõe dicit reſpectũ ad ſũ⸗
mã trinitatẽ in quꝗ tẽdit.¶ Ad ſcᷣin vo dicẽdũ eſt. de

hoie dictũ ẽ nõ de angelo. licet angelus gerat illã imagi
nẽ dei. ꝓut ẽ ſignaculũ ſilitudimis dei.ij Aã ſicut dic gre⸗

go.naʒanʒe.hõ totius creature dñs.ad imaginẽ ſui ↄdi

toꝛis effectus.nihil alind indicat.niſi ꝙ mox ĩ eo regia

natura ſoꝛmata ſit.ſicut em iuxta hũanã ↄſuetudinẽ 9
principũ imagines fingũt.nõ ſolũ imp̃ᷣſſioneʒ forme eiꝰ
imitant᷑.verũetiã amictu picture regiã expᷣmũt dignita
tẽ.et imago ipᷣa iã ꝓ ↄſuetudie dicit᷑ impꝑatoꝛ: ſic et hũa
na ſuba.qñ ad alioꝝ regnũ ↄdebat᷑. ꝓpter regis vniuer⸗
ſoꝝ ſiłitudinẽ. velut imago aĩata ↄponit᷑. ꝓ picture ve⸗
lamie veſtita ẽ virtute.ꝓſceptro beatitudine et ĩmoꝛta⸗
litate ſuſtollit᷑. ꝓ regali ſerto iuſticie coꝛona decoꝛatur.
vdẽ vult dama.dicẽs.ↄditurus erat deus hoĩem ſᷣm ꝓ

pꝛiã imaginẽ et ſilitudinẽ.velut quẽdã regẽ et pꝛincipẽ

tiã diuinã.q̊ idẽ ẽ ac ſi vicẽt᷑ ad eẽntiã nr̃am: ſ̊ ſi hõ fa⸗

terre.⁊ oiĩm q ſũt ĩ ea. In idẽ videt᷑ aug. ↄſentire ð mani
cheũ:et hoc ↄfirmat᷑ ꝑ hoc.ꝙ ſtatim cũ dixit ad imagi⸗

nẽ.ſubiũgit.pᷣſit piſcibo ⁊c.licet ̊ᷣ angelus pꝛncipet᷑ bis

terꝛenis:tñ nõ ſic ↄditꝰ eſt.vt tanq; rex corꝑaliũ creatu⸗
raꝝ ↄſtitueret᷑.quẽadmodũ hõ. Põt g̊ dici ad imaginẽ
vno mõ.alio vᷣo mõ nõ ad imaginẽ: de h̊ inferius dicet᷑
diffuſius in ꝗꝓpꝛio tractatu.Addit etiã greg.ꝙ nõ tm̃ hõ
dignior eſt aiantibo alijſq; terrenaſcẽtibo m aiaʒ ᷣ eti⸗
am ſm coꝛpus.¶lj Ao vltimũ vo dicendũ ẽ. ꝙ eẽ ad ima
ginẽ põt vno mõ abſtrabi ab illa potẽtia.inqtũ ↄuenit
cũ angelis ſm trinitatẽ interioꝛẽ. Alio dᷣo mõ ñ abſiꝛa⸗
hit ſm potẽtiã iſtã ſapiaʒ ⁊ bonitatẽ detmiatur.

embrum quartũu

r Squartũ qͥ querit᷑. ꝓpter qd dr ad imagi

nẽ dei creauit illũ.poſtiᷓ dictum ẽ.creauit
deus ad imaginẽ et ſiłitudinẽ ſuaʒ. 4 Ao
qð dðm.ꝙ primo dixit pluraliter vt exp⸗
eret᷑ trinitas ſcðᷣo ſingulariter vt expꝛimeret᷑ vnitas
eẽntie.vt imago rñdet vnitati eẽntie in trinitate ꝑſona⸗
rũ:h̊ vnitas eentie eſt in duplici ratõe.inqtuʒ eſt foꝛma

exẽplaris.et inꝙᷓtũ eſt finis:et ideo expꝛimẽdo exẽplarẽ

dixit.creauit deus ad imaginẽ ſuã:exprimẽdo ↄuerſio⸗
nem iteꝝ ad ipᷣ̃am tanqᷓ finẽ.dr ad imaginẽ dei creauit
illũ.Et h̊ eſt qdð dr in eccleſiaſtico.xvij.ſᷣm imaginẽ dei
fecit illũ:et iterũ ↄuertit illũ in ip̃am. vbi loquit᷑ de ↄdi⸗
tõne primi hominis.

embx quintũ
Ogntũ vbi agit᷑ q diſtinctõe ſexrus.nam
malſculũ et feminã creauit illos.primo q⸗
ritur cũ hic loq̃t᷑ de hoĩe ſᷣm rõeʒ ſᷣm quã
ditus eſt ad imaginẽ dei.⁊ h̊ ẽ ßᷣm eminẽ
ioꝛẽ ꝑtẽ aĩe:ſᷣm aũt illã nõ dr maſculus vel feĩa.q̃re de
Diſtinctõe ſexus h agit.¶ ¶Mꝛeterea.nõdũ eꝛat foꝛmatus
hõ d limo terre.nõdũ erat formata eua de latere viri.
Ad gꝗd facta ẽ ̊ diſtinctõ illa.ꝓpter ꝗd &̊ h̊ de maſeulo ⁊
femia facit mẽtõem. B
rã ⁊ alterã rõeʒ accipiat᷑ eẽ ad imaginẽ? ſexũ diſtingui
nihilominus hec facta ẽ mentõ de diſtinctõe ſexus.vt o⸗

ſtẽda?᷑ ꝙ ↄditõ imagis nõ ſit ꝓpria maſculi.ſᷣ vtriuſqʒ:
licʒ dicat apo.Vir ẽ imago dei.mulier eſt gloria viri: ßᷣ

ipᷣe accipit h imaginẽ ꝓpter hoc ꝙ bõ fuit qͥddãmõ pꝛin⸗

cipiũ oĩim hoĩm.etiiã eua fuit foꝛmata d latẽ eius.⁊ ita
quãdã imaginẽ tenet ci.ꝗ eſt principiũ oĩs creature.ſi
cut in glo.hẽt᷑ ibi.õ ſic at᷑ fuit de muliere. et iõ nõ di⸗-

cebat᷑ imago.¶¶ Ad aliud vo dicẽdũ ẽ. ꝙ licʒ nõdũ eſſet
expᷣſſa foꝛmatõ viri ⁊ mulieris ᷣm coꝛpus:nihilominus

ꝑ q̃ndã anticipatõʒ dictũ eſt de coꝛꝑe mulieris:bᷣ de coꝛ⸗

poꝛe viri fuit facta mẽtõ in oꝑibo ſexte diei.lʒ poſtea ex⸗
pꝛimẽt᷑:nõ em̃ ſpũs rõnalis ſiue aĩa ↄdita fuit ſine coꝛ⸗

qᷓdã cæinceps facta eſt expᷣſſio. ¶ Et bndirit illis dicẽs
creſcite et multiplicamĩ ⁊c. Querit᷑ ↄiuctõe viri ⁊ fe⸗
miĩe.vtrũ fuit an pctm:⁊ arguit᷑ ſic. Concubitꝰ ſiẽ dicit

poꝛe.ſ̊ creãdo infundebat᷑: ̊ vt ie de qͥ factũ ẽ coꝛpꝰ

aug.nõ eſt niſi moꝛtaliuʒ coꝛꝑpum:ſi em ĩmoꝛtalia eſſent

coꝛꝑa.nõ eẽt deciſio.ſicẽ nec deciſio a ſole ⁊ luna ⁊ hmõi
coꝛꝑibo:q̃ eĩ coꝛꝑa recipiũt diminutõem.recipiũt p oſe⸗
quẽs coꝛruptõeʒ:bᷣ añ pcetm hẽbat coꝛpa imoꝛtalia.& ñ
fuit ncẽria ↄiũctõ maris ⁊ feĩe. Pꝛetea.ſuſticiẽt ſalua

. . . . — — –
ret᷑ ſpẽs in illis duobo indiuiduis.q̊ cũ generatõ ſit ad

ↄſeruatõem ſpẽꝝ.ñ erat generatõ nccria.et ita nec ↄiun
ctio.¶ IStẽ bõ hʒ qdammõ ↄñnñem naturam cũ aialibo ex

vna pte. cũ angelis ex alia ꝑte:bᷣ ᷣm illð ↄmũe qð bʒ cũ

aĩalibo.ẽ generatõ ſiue ↄiunctõ ad generãdũ.ſm aũtil⸗
lud qð ↄne ẽ cũ angelis.nõ ẽ generatõ ſᷣ multiplicatõ ꝑ
aliũ modũ.adopletõem numeri electoꝝ.Si g bõ ĩ ſta⸗
tu innocentie eſſet ↄfirmatus ſicut angelus. nõ eſſet in
illo ſtatu generatõ.ſed alia multiplicatõ.¶¶ Item hic ar

guũt᷑ ex hoc.ꝙ nõ erat coitus maris et femine.niſi poſt

ꝙ peccauerũt.ex qͥ apparet tũc introduci pꝛio neceſſitat

qð dicendũ ẽ.ꝙ licet ſᷣm alte

nl

6
tg⸗
gine
Ncet
ibo
eni
ſna
ennt
be
tur.

g
uit
;
86
n⸗
ma
lae
ſo⸗

generatõis.¶ Itẽ de hoĩe poſtqᷓ peccauit dictũ ẽ. hõ cuʒ
in honoꝛe eẽt ñ intellexit.ↄꝑatus ẽ iumẽtis inſipiẽtibo.
ꝑ qð innuit᷑ꝙ hõ poſtq; peccauit.declinauit ad ea que
erat cõmunia iumẽtis. Itẽ math.xxij.legitur qualiteꝛ
dñs rñdit ſaduceis. Erratis neſciẽtes ſcripturas.in re⸗
ſurrectõe neq; nubẽt neq; nubent᷑.ſᷣ erũt ſicut angeli dei
quid ꝗ̊ aliud innuit᷑ in reſurrectõe.niſi ꝙ reuocabũtur
bhoĩes ad ſtatũ innocẽtie ⁊ multonobilioꝛẽ.qᷓtũ ̊ de ſta⸗
tu innocẽtie.ſi bõ cõfirmatus eẽt.nõ videretuꝛ niſi ꝙ hõ
duceret vitã angelicã.¶ IJt.l ̃ ad idem gꝛego.naʒãʒenus.
Vere iumẽtis ſimilis factꝰẽ hõ.qui hanc aĩalem gene⸗
ratõem in ſua natura ſuſcepit. ꝓpter cqueꝛſionis caſum
qui ei ex ↄfirmatõe materie dar. EArra oſlat añ
peccatũ habuerũt virtutẽ generatiuaet a potẽtia pote⸗
rat egredi actus ſine libidine cũ libido ſit pena peccati.
ergo in ſlatun innocẽtie manẽtes poterãt generaꝛe.⸗lIJtẽ
ſi multiplicatio fieret alio mõ.ad quid eẽt diſcretio ſexꝰ

cũ diſcretio ſexus ꝑ ſe oꝛdinet᷑ ad ↄiunctõem.⁊ ↄiunctio

ad generatõem filioꝝ ad cultũ dei.¶¶ Itẽ cũ coꝛpus ad⸗
huc eẽt animale nõ ſpũale.Fᷣm ꝙ; dzẽ.j.coꝝ.xv. Pꝛius qð
aĩale deinde qð ſpale.ad aĩale vo ꝑtinet generatõ. re⸗
ſtat ̊ ꝙ ſi maliſſet in ſtatu innocẽtie.eẽt generatõ. Itẽ
aug.de ciui.dei.quiſꝗs dicit nõ fuiſſe coy tuꝛos nec gene
raturos niſi peccaſſent.quid dicit niſi ꝓp᷑ numeꝛoſita
tẽ hoĩm neceſſariũ fuiſſe peccatũ.ſi em̃ nõ peccando ſoli
remanerẽt.quia ſicut putãt niſi peccaſſent geneꝛare nõ
poſſent.ꝓfecto vt nõ ſoli eẽnt duo iuſti hoies ſ̊ multi.
necceſſariũ peccatũ fuit.quod ſi credere abſurdũ ẽ. illð
potius eſt credendũ.q ſanctoꝝ numeꝛus q;tum ſupplen
de ſufficit illi beatiſſime ciuitati.tantꝰ exiſteret.et ſi ne
mo peccaſſet.quouſqʒ; filij buius ſeculi generãt et gene⸗
rant᷑.⁊ iõ ille nuptie digne felicitate ꝑadiſi.ſi peccatuʒ
nõ fuiſſet et diligendã plem gignerẽt.et pudendã libidi
nẽ nõ haberẽt.Ex quibo oĩbus cõcluditur.ꝙ eẽt ↄiũctõ

numerpꝛedeſtinatorũ.¶ Quod cõcedimus.⸗ Ad ob⸗
iectũ aũt in cõtrariũ.rñdet᷑.ꝙ cũ d cõcubitus moꝛtali⸗
um. intelligẽdum ẽ illoꝝ qui de natura habuerũt poſſi⸗

maꝛis et femine.etiã ſi nõ Branrg multiplicaꝛetuꝛ

bilitatẽ moꝛiẽdi.licet nũꝙ; moꝛerẽiuꝛ. Vñ adam licʒ eẽt

immoꝛtalis.i.potẽs nõ moꝛi.tñ erat moꝛtalis.i.potens
moꝛi.i.poſſibilis.nõ auteʒ d ꝙ ↄcubitus neceſſario ſit
moꝛtalium.i.eoꝝ qui habet neceſſtatẽ moꝛiendi.⸗! AdD
ſecũdũ dicẽdũ.q licet haberẽt coꝛꝑa immoꝛtalia que nũ
. eẽnt moꝛti ſubiecta.nihilominus poſſet in eis eẽ deci⸗
io ſeminis ex vi ſeminatiua.nec ex hoc ſequit᷑ coꝛruptõ

licet em̃ de coꝛꝑe minueret᷑.nõ tñ eẽt illa diminutio ᷣm

quã dicimus.ꝙ poſt augmẽtũ coꝛpꝑis eẽt diminutõ.que
ſenium induceret.⁊ ↄſequẽter diſſolutõem.¶ AUd terciũ
dicẽdũ.ꝙ licet poſſet ſpẽs hoĩs ſaluari in illis duabus
ꝑſonis ↄditis.nõ tñ ſic ſaluaret᷑ vt fieret multiplicatõ pᷣ
veſtinatoꝝ vſq; ad deteꝛminatũ numex.ſiẽ dicit aug.q;

ſanctoꝝ numerus qᷓ;tum ↄplende ſufficit illi beatiſſime

ciuitati tũc exiſteret. et ſi nemo peccaſſet. quãtus nunc

ꝑ dei gram colligit᷑.de multiplicatõe pececatoꝝ.quouſ⸗

qᷓ; filij huius lucis generãt et generãtur. 4 Ad quartuzʒ
dicẽdũ.ꝙ licet generare ſit ex ꝑte nature cõmunis cum
brutis.nõ tñ generare filios ad cultũ dei.generatio em
reſpicit ↄſeruatõem ſpeciei.et ſic ẽ cõmune. reſpicit etiã
multiplicatõem rerũ ſpeciei ad cultũ dei.et ſic nõ ẽ com
mune hſ̊ ꝓpꝛiũ.⁊ hoc mõ eẽt hoĩs ſi ſtetiſſet in ſiatu inno
cẽtie.¶ Ad quintũ dicẽdũ.ꝙ differẽs erit ſtatus gloꝛie.
qn neq; nubẽt neq; nubẽtur.ſᷣ erũt ſicut angeli dei.a ſta

tu innocẽtie etiã ↄfirmato.multo em̃ nobilioꝛ erit. vbi

nõ erit nutrimentũ coꝛꝑale neceſſariũ nec generatio.ſiẽ

fuiſſet in ſtatu innocẽtie. In ſtatu em̃ innocentie pꝛimo

eẽt coꝛpus aniale.In ſtatu vᷣo gloꝛie eẽt coꝛpus ſpũale.
Vñ reſuꝛrectio gloꝛioſa nõ reuocat ad ſtatũ pꝛrimũ inno
cẽtie.h̊ ꝓducit ad nobilioꝛẽ.¶ Ad vltimũ dicẽdum.qꝙ li
cet illuo hõ cũ in honoꝛe eẽt ⁊c̃.intelligat᷑ ð ſtatu pꝰ pec⸗
catũ in quo ẽ generatio libidinoſa.mhilominꝰañ pecca
tũ ↄueniebat aliquo mõ cũ iumẽtis. inqtũ eĩ hõ habuit

lv.

coꝑus animale.et ᷣm hoc poſſet geneꝛare ſine peccato.
(Wana etiã querit᷑.ð rõe eius ꝙ ſupꝛa poſuit.quaſi
uiq; differẽtias.ſ.piſces.volatilia.beſtias.et creaturã
ſi⸗ up terra.⁊ reptile qð mouet᷑ in terra. bic aũt nõ ponit
niſi tres differẽtias.⸗ Ad qð dicẽdum.ꝙ ſupꝛa deſigna
uit.Fm differẽtias mobiliũ ſiue motuũ in locis.vñ qui⸗
q; erãt.i Aã ſunt mobilia in aqua.que ſuũ habent motũ
Mobilia in gere qꝛ ſuũ.NDobilia vᷣo in terra quedam
ſunt ambulãtia in ſiluis.queda in agꝛis.et bec ſignant᷑
ꝑ iumẽta ſiue ꝑ creaturã que mouet᷑ ſuꝑ terrã.quedam
ðᷣo repũt ſuꝑ terrã.Alio vᷣo mõ diuiſio accipit᷑ ſm diffe
rẽtias locoꝝ.ſ.aeris et aque et terre.vt aeris ſint volati
lia.aque piſces.animãtia terre deputentur ipſi terre.

(Membrum ſextu

Iritq; deus ecce dedi vobis eſcaʒ ⁊c. Nic

pitulat omnia vitam habẽtia.ad hoĩeʒ re
ferẽdo ſiue oꝛdinãdo.nõ aũt facit mentõʒ
te luminaribo.cũ tñ et ipᷣa ꝓpteꝛ hoĩeʒ facta ſint.⸗ SPꝛe
terea.cũ oĩa vitã hñtia inq;ẽtum hmõi.ↄſimiliteꝛ ad ho⸗
minẽ refeꝛũt᷑.ꝓpter quid diſtincte agit de terꝛenaſcenti
bus ⁊ aialibo.ſᷣm ꝙ hic ad hoĩem oꝛdinant᷑.¶ De tercõ
querituꝛ.ſi pꝛius dixit de pꝛoductõe terrenaſcentiuʒ q;
aĩantiũ.quare nõ pꝛius hic ad hoĩem retulit ſed poſſeri
us.pꝛius em̃ dixit dominamini piſcibus.⁊ poſt ſequituꝛ
Ecce dedi vobis ⁊c̃. quod dicẽdum.ꝙ ð oꝛdine lu

minariũ nõ facit bic mentõem.nõ quia nõ oꝛdinẽtuꝛ ad

hoĩem.ſ̊ quia nõ oꝛdinata ſunt ſᷣm ſubiectõem.hic autẽ
loquitur de oꝛdine ſubiectõis.quo ſubiecta fuerũt ani⸗
matia ⁊ terrenaſcẽtia hoĩ.ſᷣ luminaria nõ ſic.ſed ſubij⸗
ciũtur do.vt ſᷣm nutũ eius moueantur.referũtur autẽ
ad hominẽ in hoc.ꝙ dr.erũt in ſigna ⁊ tꝑa ⁊c.¶ Ad ſe⸗

cundũ dicẽdũ.ꝙ licet cõöueniat animãtia cũ terrenaſcẽ

tibus in vita.nibilominus diſtinguũt᷑ in hoc.ꝙ animã⸗
tia ſupeꝛaddũt ꝑfectõem anime ſenſibilis. Eñ et aĩan⸗
tia dicũtur.terre vᷣo naſcentia.licet aĩam habeãt vege⸗

tabilẽ.nõ dicũtur aiantia.nõ em̃ animã habẽt ſᷣm acce⸗/

ptõnem ſum ptaʒ cõmuniter.ſᷣ dicitur a ph̊o ꝑs partis

7

põt queri quare poſt cõditõem hoĩs reca⸗

anime.eo ꝙ non peꝛcipitur motus aliquis localis.⁊ iõ

aliter oꝛdinãtur ad hominẽ terꝛenaſcẽtia.qᷓ; aiantia.nã
terrenaſcentia oꝛdinãtur ad vtrũq;:aĩantia ad hbominẽ

tm̃. Vnde greg.naʒãzenus.poſt gramina et animantia

factus ẽ homo quadam via ad perfectionẽ.cõſequente?ꝛ

natuꝛa/pficiens.omniũ naq; ſpecierum creſcentis ⁊ ſen
ſibilis hõ participat. Ad tercium dicendũ eſt.ꝙ oꝛdo
mutatusẽ in fieꝛi ip̃arum reꝛũ.⁊ in relatõne ipᷣaꝛuʒ ad

hominẽ.quia pꝛogꝛeſſus in fieꝛi eꝛat ſᷣm im peꝛtfectũ ⁊ ꝑ⸗
fectuʒ.quouſq; ad perfectõeʒ eẽt deuentuʒ.oꝛdo vo ĩ ſb⸗
iectõne ad holĩeʒ.a magis perfecto tendit ad minus peꝛ
feciuʒ.animãtia em ſubijciuntur homini.teꝛrenaſcẽtia
homini et anim antibus.⁊ ideo dixit ecce dedi vobis in
eſcã et cunctis anim antibus terre. (Dea adhuc reſtat

queſtio.quare non loquituꝛ hic de piſcibus.2 pꝛeteꝛ hec

volatilia inteꝛſerit inteꝛ aĩantia teꝛꝛe.⁊ ea q̃ mouẽtur in
terꝛa in quibus ẽ anima viuès.ecũ hec decantuꝛ animan
tia teꝛe.i¶ Ad quod dicendũ.ꝙ de piſcibo nõ fecit men⸗
tionẽ diſtincte.quia nutꝛunẽtũ ſuum accipiunt ĩ aqua.
licʒ aliqui piſces nutriãtuꝛ ex his que ſunt in teꝛꝛa. ſᷣ il⸗
la de quibo hic facit mentõeʒ. nutriũtuꝛ ex his que ð teꝛ
ra oꝛtũ habent.vt volatilia ⁊ ceteꝛa que mouẽtuꝛ in ter⸗
ra.¶· Ad aliud vᷣo dicẽdum eſt.ꝙ differẽtia eſt inteꝛ ani
mantia teꝛre.⁊ ea que mouẽtu: in teꝛꝛa. Peꝛ animantia

eim̃ terꝛe ambulantia deſignatuꝛ. Peꝛ ea vo que mouen⸗

tuꝛ in terꝛa reptilia.⁊ hoc patʒz in alia trãſlatõe.⁊ omm
reptili reptãti ſupeꝛ teꝛꝛã quod habet ſpiꝛitum vite.oꝛdi

nantuꝛ & ᷣm nobiliug 2 minus nobile.⁊ inq;dtum plus

pꝛoſunt bomini.¶ Sʒ adhuc queꝛit᷑ de hoc. ꝙ hic da⸗
ta ſunt teꝛꝛenaſcẽtia in eſcã hoĩ.infra vᷣo ipa animatia
et nõ hic.cum tñ vtraq; natuꝛa materialis et poſſibilis

ad nutrimẽtũ reſpectu boĩs. in ſiatu tñ innocẽtie nõ eſi
data eſca niſi de terrenaſcẽtibo.¶ Rñſio. quantommioꝛ
erat foꝛtitudo viuẽtis.tãto cibus cõpetebat auſterioꝛ.
quãto vᷣo maioꝛ erat fragilitas.tãto cibus ad nutrimẽ⸗
tũ ↄpetentioꝛ.vt fieret inſirmitatis releuatõ.⁊ ꝙ maioꝛ
eẽt fragilitas poſt patuit ex hoc.ꝙ abbꝛeuiata fuit vita
hominis poſt diluuium.

¶einge queritur de S. j.

hoc ꝙ dr. et factũ ẽ ita.⁊ nõ ponit᷑ fecit ⁊c.ſicut in pce⸗.

dẽtibo. vel equipollẽs.ſicut in pꝛimo die.vbi dictũ ẽ con
ſimiliter.Aã ſi ſic intclligere 7 factũ ẽ ita vt poneꝛetuꝛ
ſicut ĩ pᷣcedentibo.tũc eẽt ſenſus.vel creuerũt ⁊ młtipli⸗
cati ſunt. Vlel ad pꝛimũ ederũt de fructibo ⁊ herbis ter⸗
re.quoꝝ adhuc neutrũ intelligit᷑ veruʒ.Reſtat ergo.ꝙ;
ſenſus erat ⁊ factũ ẽ in cognitõe boĩs.ꝙ hõ habebat fa
cultatẽ edẽdi de illis.Et ideo attendendũ c.ꝙ alius eſt
modus loquendi hic et in pꝛimo die.⁊ alius in alijs die
bus.vt notetur lux eſſe facta.qñ data ẽ cognitio angeli⸗
ce nature.hic aũt data eſt cognitio angelice creature.vt

ouertat ſe ſuꝑ illa que erãt oꝛdinata ad ipᷣm.
—= „

dut d C

que fecerat ⁊ erãt valde bona.Querit᷑ quare nõ dixit ſi
gillatim de hoĩe. et vidit deus ꝙ eẽt bonũ.cũ multofoꝛ⸗
tius melioꝛ ſit in genere ſuo rõnalis creatura.qᷓ; vegeta
bilis vl ſenſibilis.¶ Itẽ quare hic poſt pꝛimã cõmenda
tõem in fine ſexte Ortridi deus cũcta que feceꝛat
⁊ erãt valde bona.i¶ Ad pꝛimũ rñdet aug.multipliciteꝛ
q; nõ de hoie dixit ſigillati.vt innueret quid futurũ eẽt
de hoĩe ſigillatim accepto.ĩ vniuerſo tñ ſꝑ habuit boni

——

tatẽ ⁊ habet.ql Sed pari rõe dicẽdũ eẽt e luce.ꝑquam

ſignat᷑ angelus.cũ deus pᷣuideret peccatũ ipius.Ad qð
rñderi põt.ꝙ factura lucis licet taceret᷑ eiꝰvmẽdatioꝓ⸗
pter hãc rõem quo ad angelos apoſtatas.nõ tñ taceret
quo ad ↄmẽdatõem coꝛpalis lucis.nõ ſic aũt de bomĩe
qui totus peccauit.Aliã etiã aſſignãt rõem quaꝛe tm̃ aſ
ſignat bonũ hoĩs ĩ vniuerſitate.hõ em̃ ẽ quaſi oĩis crea⸗
tura.⁊ iõ facta cõmendatõe alioꝝ.ↄmẽdatur hõ in illis
⁊p̃ter hoc in vniuerſitate.eo ꝙ ſuꝑaddit ꝑfectõem vni⸗
uerſi reſpectu illoꝝ. Ad ſecudũ dicẽdũ ẽ.ꝙ ad cõpletõ
nẽ ſinguloꝝ ↄueniebat quãdã bonitateʒ vniuerſo attri⸗
buere.vt nihil remaneret qð nõ oꝛdinaret᷑ ad bonũ. vñ
aug.iiij.li.ſuꝑ gen.Ocus naturarũ optimꝰↄditoꝛ.pec
cantiũ vo iuſtiſſimus oꝛdinatoꝛ ẽ.vt etiã ſi qua ſigillatĩ
fiũt delinquẽdo defoꝛmia.ſemꝑ tamẽ cũ eis vniuerſitas
ulchra ſit.

121

Agitur peꝛfectiſunt.S. iij.

⁊c.cocluſio ẽ ex pꝛedictis. Sʒ põt queri de qua ꝑfectõe
loquit᷑.pꝛima.ſ.ꝰłᷣ ſecũda.⁊ quare dicit pluraliteꝛ celos
ſingulariter vpᷣo terrã. Rñſio ꝑfectio deſignat ↄditõeʒ
hoꝝ.et qtũ ad materiã ⁊ qdtum ad foꝛmã:q;tũ ad mate⸗
riã cũ dictũ ẽ in pꝛicipio creauit ⁊c̃.q;tum ad foꝛmã cuʒ
dictũ ẽ fiat lux ⁊c. Celos aũt dixit plłaliter.terrã ſingu⸗
lariter.qꝛ terra ẽ ad modũ centri.celi ðᷣo ad modũ ſpera
rũ.que voluũtur circa centrũ.centrũ vᷣo ẽ vnum.plures
dᷣo ſunt oꝛbes circa illud cẽtrũ.maioꝛes ⁊ minoꝛes.ſic ẽ
etiã de celis.vt circa terrã ſit celoꝝ diuerſitas.vt vnum
ab alio cõtineatur.

¶WMueſtio.lvj. de oꝛnatuſe⸗/

ptime diei. et pꝛimõ opẽ gũbernatonis.

Dmplemt deꝰ die

ſeptimo et cetera. Completa conſide⸗
ratõne de opere creationis ⁊ de opere
diſtinctõnis ĩ tribo diebo.et oꝛnatus in
trib alijs ſequẽtibo. Sequit᷑ ↄſideratõ
de op ꝛnatois.multiplicatõis et ⁊ collocationise.
Opus gubernatõis notat᷑ cũ drĩ ↄpleuit deus die ſeptio

Opus multiplicatõis innuit᷑ ꝑ hoc ꝙ dr ibidẽ creanit
deus vt faceret.fecit em̃ res in ꝓpꝛijs generibo ⁊ ſpecie⸗
bus vt poſt multiplicaret vbi neceſſaria erat multiplica
tio.Opus vᷣo collocatõis.notat᷑ cũ ſubiũgit᷑. Plãtaue⸗
rat aũt dñs deꝰ padiſũ voluptatis.ꝑtes patebũt.¶ Cir
ca opus gubernatõis pꝛimo mouẽtuꝛ quedã queſtiones
circa lr̃am ſub ſuis ꝑagraphis.i Secũdo quare bene⸗
dixit diei ſeptime ⁊ ſanctificauit illã p̃ ceterie.¶ Tercõ
qd noie celi 2 terre datur intelligi

Irca illð qð ẽ ſeptime d
quare ſeptimo die cõpleuit.cũ cõpletio ſi⸗

(um ẽ ꝑfecti ſunt celi ⁊c. Rñdendũ cẽ ↄple
tio ſᷣm materiã et foꝛmã.· et hec fuit in ſex diebus.ẽ ↄple
tio in fine.et hec intelligit᷑ ĩ ſeptimo die.ſᷣm ꝙ oĩa oꝑa
aeceperãt quietẽ in eo quiẽ finis oĩm. ꝓut dixit.xvj. ꝓ⸗
uer. Uniuerſa ꝓpter ſemetipᷣm oꝑatus ẽ dñs.Vel ꝑfectõ
in ſeptimo die fuit qᷓtum ad genera ⁊ ſpẽs rerũ.hec aũt

letio qtum ad gubernatõem ⁊ młuplicatõem.

neritur etiã quaꝛe S.j.

iſio die nõ dr̃ ſicut in pᷣcedẽtibo.factũ ẽ veſpe ⁊ mane di
es ſeptimꝰ.nũquid iſta dies nõ habuit mane nec veſpe.
IJdeo ita vidr aug.ptiri dies iſtos.vt pꝛima dies ha⸗
beret veſꝑam ⁊ nõ mane.ADedij mane et veſgpam. vlti⸗
mus vo mane et nõ veſperã.Mã ſᷣ̃m ꝙ dies deſignat co⸗
gnitõem angelice creature.angelica aũt creatuꝛa nõ po
terat ↄgnoſcere añq; eẽt.nõ poterat cognoſcere ſe faciẽ⸗
dũ in verbo qð ad mane pertinet.ſ̊ ſe factã in ꝓpꝛio ge⸗
nere:⁊ ita veſpere habuit.et cõputat᷑ cũ illo mane ſequẽ
ns diei· quia ↄgnouit in verbo firmamẽtũ ſaciẽdũ ⁊ ſic
deinceps.Cũ auũt deuẽtũ ẽ ad ſeptimũ diẽ.veſpere eius
fuit cognitio creatuꝛaꝝ ſenſibiliũ.et ipius hoĩs in ꝓpꝛio
genere. mane vo ꝑtinebat ad cognitõem gubernatõis 2
ↄtinuatõis reꝛũ in eẽ ꝑ multiplicatõem.⁊ quia illð quã
tũ ẽ de ſe nõ habet finẽ.miſi cũ adeſt volũtas cõditoꝛis.
iõ nõ habʒ veſpeꝛe ſ̊ mane.Vñ aug.ſuꝑ geñ.Et ſi vna⸗
queq; ꝑs põt eẽ ĩ toto cuius ꝑs ẽ.ipᷣm tñ totũ nõ ẽ niſi ĩ
illo a quo ↄditũ c.⁊ iõ nõ abſurde intelligit᷑ ſeptimo die
ↄpleto ꝑ eius veſperã factũ mane. quo ſignificꝛet non
initiũ cõdende alterius creature ſicut in ceteris.ᷣ quo
ſignificaret᷑ initiũ manẽdi ⁊ quieſcẽdi totius qð cõditũ

ẽ.in illius quiete qui ↄdidit que quies deo nõ initiũ ha⸗

— —

bet nec terminũ.creature aũt hʒ initiũ ſᷣ nõ habet teꝛmi
nũ.⁊ iõ ſeptimus dies cepit a mane.&̊ nullo veſpere ter
minatur. Vñ quia mane ſeptime diei ↄputat ĩ ſexto die
nõ ſeptimo.nulla fit mẽtio nec de mane nec de veſpere.
Neq; em̃ de initio vel fine alicuius creature diſticte ibi
agit᷑. ¶ Si vo nõ ad diẽ ſpũalem hec referamus.qd dicẽ
duʒ ẽ de die ſeptimo que ſub alia foꝛma deſignat᷑ ꝙᷓ alij.
cũ em̃ dies dicat᷑ ad modũ alioꝝ.dies aut ſic ſm reuo⸗
lutõem alicuius lucis ſuꝑ terrã.neceſſe ẽ ꝙ habeat ma⸗
ne et veſꝑam:quare & nõ dr̃ ſeptimo die de mane ⁊ ve⸗
ſpere ſicut ĩ pcedẽtibo.Ad qð vidr̃ dicẽdũ.ꝙ licet iſie di
es ſicut ⁊ pcedẽs habeat mane ⁊ veſpꝑe.tñ in iſto die nõ
fit expꝛeſſio ſicut in p̃cedẽtibo:ne credat᷑ requies dei ĩſe⸗
ipᷣo babere pꝛĩcipiũ et ſinẽ.ſicut creature de ꝗbo actum

&iĩ alijs diebo habuerũt pꝛĩcipiũ et finẽ.⁊ iõ dies dĩ ſine

aliqua diſtinctõe.vt notet᷑ plena illius requiei illumina
tio:in qua nihil oꝛit᷑ nihil occidxit.

(Bedadbucqueri S. u.

tur. Si dies vnꝰ er̃ dies m vnã rõeʒ cũ alijs.⁊ alij di⸗
es ↄditi ſunt.ꝗq̊ ⁊ iſte ↄditꝰẽ. aligd ↄditũ ẽ ĩ ſeptĩo die.
Mualiter dicta ſunt oĩa facta ee iſex diebo.⁊ ĩ ſeptio
quieuiſſe.¶ Rñndeo cũ dr geuiſſe intelligit᷑ ceſſaſſe a cõ⸗
dẽdis generibo a ſpeciebo rerũ.⁊ huic nõ ẽ ↄtrariũ ꝙ di

em ↄdidit.q;ꝛ hec ẽ ↄditõ ſᷣm numerũ.a reboat ꝑmanẽti

bus quieuit.ſic ſunt ſpẽs et genera rerũ ſi ubliſtetiũ.

iei. Querit᷑ pmo

ue ꝑfectio ĩ ſex diebo intelligeret᷑. EUñ p̃ᷣmiſ

Wwi
dat⸗
dien
gue⸗

Mnes
ene⸗
ene

no

oſ⸗

in

ple
ble
pa
1.
io
aüt

(Queſtio
Geaq uidẽ ꝙ dici/.S.iij.

tur io ater meus vſq; mõ opatur ego operoꝛ.g
nõ videt᷑ quieuiſſe aboĩ oꝑe.⸗ ꝛeterea.nõ ẽ quies ali
qua creatoꝛis vel cõditoꝛis ſummi in re cõdita. Snihil
eſt qð dr ĩ ſeptimo ⁊c̃.cũ ſtabile nullatenus quieſcat in
vano. Itẽ dr ꝙ ceſſauit ab oĩ oꝑe qð creauit Abas

⁊ illud facere ẽ oꝑari.̊ nõ quieuit ab oĩ oꝑe.
dicẽdũ.ꝙ illud opari de quo dr ioh.v.intelligit᷑ de oꝑe
gubernatõis ⁊ mitiplicatõis.nõ de oꝑe ↄditõis generũ
⁊ ſpecieꝛũ.a q̊.ſ.quieuit.q¶ Ad ſecũdum dicẽdũ. ꝙ licet
quieueꝛit aboꝑe iã dicto.nõ tñ in illo quieuit:̊ magis
ecõuerſo opus quieuit in illo inqᷓtũ ẽ finis. De h̊ aug.
ſuꝑ geñ. Ipᷣa vniuerſitas creatuꝛe q̃ ſex diebus cõſũma
ta ẽ.aliud habet in ſua natura.aliud in ſuo oꝛdine quo
in dro eſt nõ ſicut deus.&ᷣ tñ ita vt ei quies ꝓpꝛie ſtabili⸗
tatis nõ ſit.niſi ĩ illius quiete qui ꝛie nihil pᷣter ſe ap
petit.quo adepto requieſcat.et iõ dũ ĩe manet ĩ ſe gc⸗
quid ẽ ex illo.retoꝛquet ad ſe.vt oĩs creatuꝛa in ſe habe
at nature ſue terminũ.ĩ quo nõ ſit qð ipᷣe ẽ.in illo aũt ꝗ
etis locũ quo ſeruet qð ipᷣa ẽ.¶¶ Ad terciũ dicẽdũ.ꝙ cũ
dr creauit vt faceret.creare ſumit᷑ ibi ꝓ ↄdere. Duplex
ẽ aũt cõdere.ſ.in eẽ generis ſui vel ſpẽi.⁊ in ꝑmanentia
rõe multiplicatõis indiuiduoꝝ. vbi neceſſaria ẽ multi⸗
plicatio ad ↄſeruatõem.cõdidit ergo deus vt ſic faceꝛet
⁊ multiplicaret ad ↄſeruatõem.

embrum ſecundum
quit᷑ de hoc ꝙ benedirit diei ſeptimo et
ſanctificauit illũ.Põt eĩ queri.quare bu⸗
ic diei data ẽ benedictio nõ aũt aliqua cũ
creauit celũ ⁊ terrã.vel cũ fecit et oꝛnauit
aut cũ hoĩe factoↄſũmauit.⸗ Itẽ que ẽ differẽna int᷑ be
nedictõem ⁊ ſanctificatõem.cũ de benedictõe feceꝛit mẽ

tionẽ ĩ aliquibo diebo pcedẽtibo.vt in e et die ſexto.

ſanctificatõe vo nõ fecerit mentõʒ. ¶ Rñſio m aug.
ſuꝑ geñ.q; nõ ẽ data benedictio.nec an diẽ nec ĩ die aliq̃
que benedictio ſit cũ ſanctificatõe.qꝛ creatuꝛe in ſe non
ſanctificãtur.ſᷣ in ĩo ad quẽ referẽda ſunt oĩa bona.et
hoc in hoc ſeptimo die deſignat᷑.⁊ iõ hec ſolũ diei datur

benedictio. Vñ aug.qꝛ em̃ ex illo ita ẽ.quicqd ex illo ẽ.

vt illi debeat quod ẽ.ipᷣe aũt nulli qð ex ipᷣoẽ. de beat ꝙ
beatus ẽ.ſe rebus quas fecit diligẽdo pᷣpoſuit.nõ ſancti
ficans diẽ quo ea faciẽdo inchoauit.nec illũ quo ea pfe
cit.nec illis vel faciẽdis vel factis.actũ eius gaudiñ vi⸗
deret᷑.ſᷣ eũ quo ab ip̃is ĩ ſeipo requieuit.et ipᷣe quidẽ nũ
ꝙᷓ iſta requie caruit.&̊ nobis eã ꝑ diẽ ſeptimũ demõſtra
uit.¶¶ Ad ſecũdũ dicẽdũ.ꝙ diſtingui pt᷑ inter benedictõ
nẽ et ſanctificatõem.qꝛ benedictio magis ⁊ qᷓ ſanctiſica
tio.ã ẽ benedictio quedã tꝑalis.ſicut que ↄſiſtit ĩ re⸗
rũ multiplicatõe.et talis bene fuit iquĩto ⁊ in ſexto die
ẽ benedictio ſpũalis.⁊ illa ẽ duplex:gratie.⁊ in hacẽ
appeopꝛiata benedictõ homi.⁊ẽ getis eterne.⁊ hec rcte
dicitur henedictiocũ ſanctificatòe.

lembꝛum terciũ

D terciũ quo ſubiũgit᷑. DHic ẽ liber creat
re celi et teꝛre. t queꝛi. Vtꝝ ſic accipiat̃
B celũ et terra.ſicut ſupꝛa cũ dr̃. In pꝛici
ann deus celũ ⁊ terrã ⁊c̃.an ſic ſiẽ

fuit firmamelũ ⁊ diſtixit aridã ab aquis. Et videtur
ꝙ pꝛimo mõ. qpter hoc ꝙ dicit.creature celi et terre.tũc
em creauit celũ et terrã. ¶ Oꝛeterea. videt᷑ illud ex h e
ſequit᷑ om̃e viride agri.anꝙ; eẽt ſuꝑ terrã.cuʒ em̃ tercio
die factũ eẽt iſtud ⁊ hoc ẽ cũ facta eẽt terra.ñ ſi ic accepit
hic diẽ ſicut in tercio die.ꝗ ſic ſicut in pꝛicipio. Itẽ cũ
factũ ẽ firmamẽtũ.⁊ facta ẽ terra.tũc erat dies. Hic at
dr cũ factug ? dies.i.cũ fieret.qᷓ vidr̃ potius ad pꝛimuʒz
referẽdũ. ¶ Ded vidr ↄtrariũ ꝑ hoc qð ſequit᷑cũ factꝰẽ

dies.fecit deus celũ et terrã.cũ em̃ nõ ſimul factus ẽ ſer

mo de die cũ crearet celũ et terrã in pꝛĩcipio.⁊ fecit mẽ⸗

d qd

„
lvj.
tionẽ de die cũ fuit firmamẽtũ ſecũdo die.⁊ teꝛra tercio
die.relinquit᷑ ̊ ꝙ ſic accipit celũ ⁊ terrã. ſicut cũ facta
ſunt in diebo.¶ Pꝛeterea.põt queri de hoc qð dicit cum
factus ẽ dies. Qullã em̃ fecit mentõem diſtincte te aliq̊
die. cum fecit celum ⁊ terrã.celũ em̃ factũ ẽ ſecũdo die.
terra tercia die.q̊ cũ dies nõ ſit ſimul cum die.nõ facta
ſunt celũ et terra cũ factꝰẽ dies.Aut ʒ bic intelligẽ diẽ
coĩter.vt ſimul fieret tpᷣus cũ tꝑali. Teres querituꝛ
quid nomine celi dat᷑ intelligi.cũ dr celum et terra. An
tm̃ firmamẽtum ⁊ arida que duobo diebo facta ſunt.an
ipᷣa cũ natura media.ſ.aquarũ que ſimul facte ſunt: fa⸗
cta eĩ ẽ diuiſio aquaꝝ ſuꝑioꝝ ab inferioꝛibo.ſecũdo die
cũ firmamẽto.in tercio ẽ aquaꝝ a terra diuiſio.⁊ ĩ vnũ
locũ cõgregatio.Ei aũt dant᷑ intelligi ꝑ ſe.quare nõ fit
mẽtio de aquis.ſi em̃ aque dant᷑ intelligi ꝑ illa duo.mł
tofoꝛtius viride agri intelligi potuit.et tñ eſt expꝛeſſum
& ñ videt᷑ ꝑ hoc intelligi. Pꝛeterea.nũꝗd nomie celi 2
terre intelligit᷑ luxr que facta ẽ pꝛimo die.⁊ ea que facta
ſunt in illis vltimis diebo.Oꝛ nõ lux intelligat᷑.videtur
ꝑ hoc ꝙ dr.fecit celũ et terrã.loquens de eoqð vocauit
celũ.⁊ hoc fuit firmamẽtũ.Vñ dixit vocauit firmamen
tũ celũ.iꝛõ ergo videt᷑ intelligi lux illa ꝑ celũ et terram
Pꝛeterea.ea que facta ſunt in tribo vltimis diebo.nõ
vidẽtur intelligi.nã nõ ſunt facta anq; viride agri eẽnt
ſuꝑ terrã.ergo nõ ꝑ celũ et terrã intelligũtur. Eſ⸗ ob
uiare videtur.vt nomine celi et terre oĩa que facta ſunt

in illis diebus intelligãtur. Qam cũ factus eſt dies fe⸗

cit celum et terrà.ſed factio diei intelligitur in oꝑibus
ſex dierũ. ergo celũ ⁊ terra debent cõtinere ſuis deſigna
tõibus illa omnia.et pꝛeterea quare recapitularet ipſe
ea que in ſecundo die et tercio facta ſunt.⁊ nõ illud qð ĩ
pꝛimo die factum eſt.et vltimis tribus diebus.¶ Ad
p:imũ dicendum.ꝙ accipitur hic celum et terra ſicut fa
cta ſunt. Vnde cum dr̃ creature celi et terre.aut ſimul ĩ

telligitur creatio et factio.aut nomine creature factura

deſignatur.iſec hoc obuiat qð dicitur.om̃e viride agri
anteꝙᷓ eſſet.quia illud poſt facturam terre nominatur.
licet in die eodem. VUnde poſtq facta eſt terra.dictum ẽ
gerninet terra ⁊c̃.vt pꝛimo ſit eẽ terre.et poſt generatõ
ex ea.Nec illud obuiat quod dictum eſt.cum factus eſt
dies.Aliter em fiunt tꝑa.et aliter fiunt res permanen⸗
tes.tem poꝛum em̃ eẽ eſi cum fiunt.rerum vᷣo ꝑmanentiũ
eſſe nõ ſemper eſt cum fiunt.Vnde cum dicitur cum fa⸗
ctus eſt dies.et cum fuerunt dies.i.fuerit dies.tunc ce⸗
lum et terra facta ſunt.quia in die facta ſunt.ſed creata
ante diem:et ideo ſermo ille.ſ.cum factus eſt dies.ad h̊
inducitur.vt de factura celi et terre intelligatur. 4¶ Ad
ſecũdũ vᷣo dicendum dupliciter ſᷣm expoſitionem Aug.
Aut ꝙ nomine diei intelligatur vnus dies repetitꝰ.ſᷣm
ꝙ fit expoſitio ð die.i.de cognitõe angelica. aut dies ac
cipitur ibi coĩter ⁊ indiſticte.ꝗlibet em dies factus ⁊.et
ſimul cũ tꝑali.Añ aug.ſuꝑ gen.facte creature motibus
ceperũt currẽ tꝑa.lñ añ creaturã fruſtra tꝑa requirũ⸗
tuꝛ.quaſi poſſint inueniri añ tꝑa.motus eiĩ ſi nullus eſ⸗
ſet vel coꝛꝑalis vel ſpũalis creature.quo ꝑ pñs pᷣteꝛitis
futura ſuccederẽt.nullũ eẽt tꝑus oino.moueri aũt crea⸗
tura nõ vtiq; poſſet ſi nõ eẽt.potius & tp̃ᷣus a creatura.
ꝙᷓ creatura cepit a tꝑe.vtꝛũq; aũt a deo.ex ipᷣo em̃ ꝑ ipᷣm

2 in ipo ſunt oĩia. Mec ſic accipiatur ꝙ dictũ eſt.tpᷣus a

creatura cepit.quaſi tpᷣus creatura nõ ſit.cũ ſit creatu⸗
re motus ex alio in aliud.ↄſequẽtibus rebus ſᷣm oꝛdinẽ
adminiſtrãtis dei cũcta que creauit.¶ Ad terciũ dicen⸗
dum. ꝙ nomine celi et terre intelligitur natura media.

ſcʒ aquarum. et per extrema dat intelligere mediũ.me⸗

dium em̃ ſimul factũ eſt cum extremis. Similiter ꝑ ce⸗

lum et terram intelliguntur.et illud quod factuz eii pꝛi

mo die.⁊ pñjft intelligi ea que facta ſunt in tribo vltimis
diebo. alia em̃ que in ſequẽtibo diebo ad oꝛnatum illoꝛũ
referũtur.Et licet celũ ꝑ quendã dicatur firmamẽtũ.ni
hilominus celum empireum apud intelligẽtes noiĩe celi
etiam intelligitur.

NEneſtio.lvij.de opere

multiplicationis.

eEimnde pꝛocedẽdi

ẽ ad opus multiplicatõnis.et circa boc
querũtur tria.i. Pꝛimo rõe eius ꝙ dicẽ
Anteqꝙᷓ fenũ agri exoꝛtũ eẽt.ſi etiã intel
. ligatur de ſeminibus herbarũ fructi
bus lignoꝛũ.il Secũdo rõe eius ꝙ dr.Non em̃ pluerat
deus ſuper terram et homo nõ erat qui oꝑaretur eam.
4 Tercio rõe eius ꝙ ſubiũgitur fons aſcededat de ter⸗

ra.quare incipit ab oꝛigĩe ex ꝑte aque.⁊ ñ ex ꝑte terre.

embrum primum

Hann

primũ quo querit᷑ rõe eiꝰ ꝙ dicit anteꝙᷓ
fenũ agri exoꝛtũ eẽt.ſicut habet᷑ in traſla⸗
tõe ſeptuagita.nr̃a vo trãſlatio habet.an
teqᷓ;ᷓ virgultũ agri oꝛiret᷑ ĩ terra. Aut enĩ
Hoc intelligit᷑ de ſeminibo herbarũ et fructuũ ſiue ligno

rũ.aut ð ipis berbis ⁊ arboꝛibo.⸗ rõe ſeminũ h vi⸗
xcxtur.cũ em̃ terra facta ẽ.grauida erat ſeminũ.lignoꝛũ

et herbarũ.et ad factur terre hoc ꝑtinebat.ᷣ aliud ẽ fi
eri terre.⁊ aliud herbarũ et arboꝝ ex terra naſcentium

G& cũ in illo die nõ fieꝛet niſi qð ꝑtinebat ad terrã graui

dã fetuũ.nõ aliud intelligit᷑ cũ dr.anq;ᷓ fenũ agri oꝛiret
niſi ꝗ eẽt rõ ſeminalis in ipᷣa admixta cũ aqua. Sed
videt᷑ cõtrariũ.ꝑ hoc quod ibidẽ dr̃.ꝓducat terta her⸗
bã pabuli ⁊c.hoc eĩ nõ ad rõem ſeminalẽ tm̃ ꝑtinet.ſed
etiã ad foꝛmã herbarũ et arboꝝ.nõ ergo hoc fſuit anteꝙᷓ
fenũ agri exoꝛtũ eẽt.⁊ hoc ex verbis aug:ſuꝑ geñ.innui
tur cũ dr.ꝓducat terra herbã pabuli ſeminatem ſemen
Hᷣm genꝰſuũ ⁊ lignũ fructuoſum.Ande dicit his verbis
magis apparet ſemina oꝛta eẽ ex herbis ſiue lignis.nõ
aũt illa ex ſeminibus ſed ex terra.pꝛeſertim qꝛ et verba
ci ſic ſe habent.no em̃ ait.germinet ſemina in terꝛa heꝛ
bam feni et lignũ fructuoſum.̊ ait.germinet terra her

ſemine inſinuaret.i Av qð videt᷑ rñderi ꝑ hoc qð dic
aug. Aliter nota ẽ angelis creatura dei.⁊ aliter nobis.
angelis em̃ pꝛimoꝛdialiter vt ita dicã vel oꝛiginaliter.ſi
cut eã deus pꝛimitꝰcõdidit.⁊ poſt eã cõditõʒ a ſuis ope⸗
ribus requieuit.nõ cõdendo aliꝗd amplius. nobis aũt
pm ↄditarũ rerũ adminiſtratõem.iã ꝑ oꝛdines tꝑm.ſᷣm
quã iã deus illis rebus ꝑ ſenariã ꝑfectõem ↄſũmatis vſ
q; mõ oꝑatur.ex ꝗbo verbis dat᷑ intelligi.ꝙ cũ dr terra
germinet herbã virẽtem ⁊c.hoc attendit᷑.q in oꝑe ↄdi⸗
tõis herbarũ ⁊ lignoꝝ ex terra.nõ attendit᷑ tm̃ ſeminum
grauidatio.ſ̊ ip̃arũ ſpecierũ ꝓductio.que habebat in ſe
rõem ſeminalẽ.cũ aũt dr añꝙ; fenũ agri eẽt exoꝛtuʒ.hoc
intelligitur m curſum nature.quomodo heꝛba eyr ſemi
ne pꝛoducitur naturaliteꝛ.et planta ex planta vł ſemiĩe.

embrum ſeundum
Blecundum quo queritur röne eius qð
ſequit᷑.iõ em̃ pluerat deus ſuꝑ terraʒ et
h nõ erat qui oꝑaret᷑ eã. Videt᷑ em̃ ꝙ in⸗
telligat factura celi 2 terre cũ herbis in⸗
ludi.p̃ter ea que erãt ĩ tribo diebo ſequẽtibo. Qã ſi illa

ba ligni.vt ſeminãs ſemẽ vt ſemẽ ex herba.nõ herbã ex

includerẽtur. tũc iã erat hõ ꝗ ſexto die cꝛeatus ẽ. ꝙ ſi ſic

dicat᷑.tũc ad quid drĩ nõdum pluerat deus ſuper terraʒ
hoc em factũ ẽ poſt oꝑa ſex dierũ. Ad qð dicẽdũ ꝙ il⸗
lud quod dicitur.et homo nõ erat qui operaretur eam.
negatio ad totum extenditur.vt ſit ſenſus. nondũ erat
homo operatus terram.vt ſic vtrumq; referatur ad ea
que facta ſunt.poſt opera ſex dierum. Vnde Auguſt.v.
ſuper Geñ.tanqꝙᷓᷓ ſi diceret.non ea ſic fecit deus.quem⸗

gdmodum nunc facit talia. cum pluit et cum operantuꝛ

homines.hec emm iam per moꝛas tempoꝛum fiunt que
unc non erant cum fecit omnia ſimul.vnde etiam tem⸗

poꝛa inciperent.

catũ. videret᷑ alicubi ĩ ſcꝛiptuꝛa fieꝛi mẽtio ð i

CEembrum tercium

Biterciũ quo querit᷑ circa illã Fam. Iõs
aacẽdebat de terra ⁊c. Hic cũ incipiat di⸗
cLeiꝛe cæ cã multiplicatõis ? collocatõe ho⸗
— minis ĩ paradiſo.quare pꝛimo incipit ab

oꝛigine ex ꝑtè aque.⁊ nõ ex ꝑte terre.¶ Ad quod rũdet
aug.ſuꝑ geñ. Recte ab eo incipit elemẽto.ex quo cũcta

genera naſcũtur. vel aĩalium vel herbarũ atq; lignoꝛuʒ
vt agãt tꝑales numeros ſuos.naturis ꝓpꝛijs diſtribu⸗
tos.om̃ia quippe pꝛimoꝛdia ſeminuʒ.ſiue ois caro.ſiue
vñ oĩa frutecta gignũtur. bumida ſunt.⁊ ex bumoꝛe cõ⸗
cꝛeſcũt.Vtrũq; iñ dat᷑ intelligi.nã ea que ſiũt.ex cõmi⸗
xtõe fiũt aque et teꝝe adiũctis alijs elemetis.ſᷣ hec duo
ſunt manitfeſtioꝛa.iõ de his duobus facit mentõem.rõ⸗
