les ſunt virtute ⁊ poteſtate.dominat᷑ ſcʒ maioꝛ minoꝛi.a
ſimili videt᷑ ꝙ in genere hominũ ⁊c̃.in quibo natura oꝛ⸗
dinatiſſim e regularet᷑ ſi lapſa non eſſet.¶ Contra yſi⸗
do. ethimo. Jus naturale eſt vmune omniũ natõnuʒ.vt
viri ⁊ ſemine ↄiunctõ.liberoꝝ ſucceſſio ⁊ educatõ.ↄmu⸗
nis omniũ poſſeſſio ⁊ omniũ vna libertas.ſi ergo omni⸗
um vna erat libertas:nullꝰalij dominabat᷑.4qINtẽ augu.
rix. ciui.dei.xxv.c.ratõnale factũ ad imaginem ſuã vo
luit niſi ratõnibo domiari nõ hominẽ homĩ ᷣ hominẽ pe
coꝛi.inde pᷣmi iuſti paſtoꝛes pecoꝝ magiſqᷓ reges hoim
ↄſtituti ſunt.vt etiam ſic inſinuaret deꝰqd poſtulet oꝛdo
creaturaꝝ·ꝗd exigat merituʒ. peccatoꝝ conditõ quippe
ſeruitutis in re intelligit᷑ impoſita pecoꝛi.¶ Itẽ gꝛego.
⁊ babet᷑ ĩ glo.ſuꝑ illuo Geñ.ix.terroꝛ ac tremoꝛ noſter
ſic ſuꝑ cũcta aĩalia.homo nõ ratõnalibo ſed irratõnali⸗
bus pᷣlatꝰ ẽ natura.ideo dicit᷑ ei vt ab aĩalibo nõ ab ho⸗
minibo timeat᷑.quia contra naturã ſuꝑbire eſt ab equa
libus velle timeri. omnes ergo homĩes natura equales

genuit.ex hac auctoꝛitate videt᷑ ideʒ quod pꝛius Re⸗
ſponſio.ꝙ eſt loqui de dominio ſᷣm ꝙ ↄmuniter dicit᷑ do
miniũ.ſiue nomine extenſo.⁊ ſic poteſt eſſe domimiũ pre
latõnis ſiue p̃excellentie dignitatis.que eſt digna vene
ratõne ⁊ obſequio.vel ratõne oꝛiginis.vel ra tõne pꝛioꝛi
tatis temꝑis. vel ratione ſcientie vel virtutis.⁊ hoc mõ
loquendo maioꝛes a minoꝛibo dñi apellant᷑. Et eſt lo⸗
qui de dominio ſᷣm ꝙ ꝗꝓpꝛie ⁊ ſpecialius dicit᷑ dminium
auctoꝛitatis pꝛeſidẽdi.ĩmo potius poſſidendi.eo modo
quo dominꝰ rei dicit᷑ pᷣeſſe eidem.ſicut poſſeſſoꝛ poſſeſſio
nis.hoc modo duplici ſumendo dominiũ dicit᷑ ſeruitus
reſpondẽs.ſcʒ obſequium reuerentie? libertatis.⁊ ab
hac ſeruitute nomie ertenſo dicit᷑ ſeruus.qui maioꝛi ſe
ex libeꝛtate ⁊ amoꝛe obſequij exhibet honoꝛis ⁊ miniſte
rij. ⁊ etiam obſequiũ debitum ? neceſſitatis.neceſſitatis
dico conditõnis ſcʒ ſeruilis. Hanc duplicem ſeruituteʒ
videtur augu. diſtinguere Geñ.xj.ad litt. exponens il⸗
lud verbũ Geñ.iij ſub viri poteſtate eris ⁊ ipᷣe domina⸗
bitur tui.dicens ſic.quid eſt quod dictũ eſt.⁊ ad virum
tuũ ↄuerſio tua ⁊ ipᷣe dominabit᷑ tui.videndũ eſt quẽad⸗
modum ꝓpꝛie poſſit accipi.neqʒ em̃? ante peccatũ aliter
factum fuiſſe dicit credere mulierẽ:niſi vt vir ei domina
retur ⁊ ad eum ipᷣa ſeruiendo cõuerteret᷑. Sed recte po⸗
teſt accipi hanc ſeruitutẽ ſignatam que cuiuſdam cõtra
dictõnis vel conditõnis eſt potius q; dilectõnis.vt etiã
ipſa talis ſeruitus qua honines hominibo poſtea ſerui
eſſe ceperunt.de pena peccati reperiatur exoꝛta. Ecce h
diſtinguit augu. duplicem ſeruitutem. ſcilicet liberali⸗
tatis ſiue dilectõnis.⁊ contradictõnis ſiue violẽtie.Pꝛi
mo modo ſumendo dominium ⁊ ſeruitutem. poteſt dici
ꝙ adam dominatus fuiſſet alijs bominibus ⁊ illi ſerui
eius.omni ergo ratõni conſonũ eſt. qꝙ ſi ſtetiſſet. filij eiꝰ
ocioſi fuiſſent ſibi in erbibitõne honoꝛis ⁊ reuerentie et
obſequijs coꝛpoꝛalibns. vt ſi vellet ↄmedere in allatõne
fructuum ⁊ conſimilibus obſequijs.ſumendo em̃ domi⸗
nium ſeruituteʒ ſcðo modo.neq;ʒ ipᷣe fuiſſet illis domi
natus neq; illi ſerui eius.hmõi eĩ ſeruitutis cauſa ẽ pec
catum. Ende augu.xix.de ciui.di.xv.c.NQullꝰ natura
in qua deus pꝛiꝰ hominẽ condidit ſeruus eſt homĩs aut
peccati. verũetiam penalis ſeruitus ea lege oꝛdinat᷑.que
naturalem oꝛdinem conſeruari iubet.ꝑturbari vetat.qꝛ
ſi contra eam legem nõ eſſet factuʒ nihil eſſet penali ſeꝛ⸗
uitute cohercendum. Ecce ꝙ augu.hanc ſeruitutem vo⸗
cat penalem. ad differentiã illius que eſt amoꝛis? liber
tatis. Nuctoꝛitates aũt quibus oſtenſum eſt. nõ domi
naretur intelligende ſunt de dominio ſcdðo mõ ſumpto ⁊
ſeruitute ſimiliteꝛ.4¶ Ad illud quod pꝛimo obijcit᷑. ꝙ de
us condidit hominem vt imꝑaret.non cupiditate domi⸗
nandi ſed officio ↄſulendi ⁊c. Dicendũ ꝙ ver bo illo nõ
expꝛimit᷑ hominẽ conditũ vt homini dominet᷑. ꝓꝛie ſu⸗
mendo dominiũ: ſed notãtur duo in omni ſtatu ↄuenire
parẽti ſiue pᷣlato reſpectu inferioꝛis.ſcʒ officiũ inſtructi
onis.qð notat᷑ cũ dicit᷑.officio cõſulendi.⁊ ↄdeſcẽſus be
nignitatis qð notat᷑ cũ dicit᷑.ſed ꝓuidendi miſcdia.ꝓ⸗
babiliter eĩ pᷣſumit᷑.ſi ſtetiſſent pꝛimi parẽtes:inſtruxiſ⸗
ſent filios ſuos ſaltem cũ eſſent ꝑuuli.⁊ benigne pꝛoui⸗
diſſent in his quibo ratõe qua aĩales eſſent indiguiſſent
vt em̃ ſupꝛa dictum eſt. Et dicit hugo illos qui naſceren
tur ex pꝛimo homine fuiſſe naſcituros.eadem lege qua
nunc natiuitatẽ humanã oꝛdinatam cernimus ꝑuos
naſcituros.ac deinde per interualla tem poꝝ tam in ſen
ſuqᷓ inſtatura coꝛpoꝛalia incremẽta accepturos.Pꝛete
rea inſtruẽdi erãt ⁊ alẽdi vnde maioꝛibo illoꝝ incumbe
bat officiũ inſtruẽdi ⁊ miſcdia ⁊ benignitas pꝛouidẽdi.
4¶ Ad illud quod obijcitur.ſcʒ ꝙ ratio dictat ꝙ poſteri⸗
ores miſtrent pꝛioꝛibo⁊ ſeruiãt ⁊c᷑.Dicendũ ꝙ verũ eſt.
ſed nõ ſeruiat coacto ⁊ penali ſed ſeruitõ gratis ⁊ ex di/
lectione exhibito.i ad aliud qð abijcitur ꝙ ⁊ in rebus
animatis ? inanimatis eſt reꝑire dominium violentie
⁊c. Dicendũ ꝓ bomo ↄditus fuit vt ſoli deo ſubditꝰ eſſʒ

Re
fv
inre
vene
iori
emo
ſlo⸗
iunn
0do
eſſio
itus
1 ab
niſe
iſte
tis
tez
i⸗
ng⸗
tum
kach⸗
liter
hina
epo⸗
tre
ti
erui
teb
rali⸗
Pei
dia
erui
jes
leet
one
ni⸗
ni
ee

905

onni
to7
N
vnni
ono
eſi⸗
mure
Ge
abe
1,
ri⸗
ohi
ſent
eren
nn
00
ſen
dete
nbe
idt⸗
en

1G

6
ſie

6

ueſtio

et ei imediate vniret᷑. vnde hngo.bonũ homiĩs ſupꝛa ho⸗
minem erat. ſolus ille bonnz homis erat ſcz eus. vnde
idiu buic bono in oꝛdine ↄditõnis ſue ꝑſiitit.ĩmediate
vigebat᷑. vnde ſolꝰ eus homini dominabat᷑. ſed iuſio di
iudicio demerito peccati: homo homini ſubditꝰeſt. AUn⸗
de augu.xix.d ciui.dei.xv. Pꝛima ſeruitutis cauſa pec
catum eſt.vt homo homini ↄtradictõnis vinculo ſubde
retur.qð nõ fit niſi deo iudicãte.apud quẽ nõ eſt iniqui⸗
tas ⁊ nouit diuerſas penas meritis diſtribuẽ delinquẽ
tium. õ ſic fuit de rebo alijs aĩatis ⁊ inaĩatis:̊ diſpo
ſitionis diuine ꝓuidẽtia oꝛdine agruo ⁊ ↄueniente pul⸗
chritudini vniuerſi quedã erant quibuſdã ſuꝑioꝛes vir
tute ⁊ aljs.dominat᷑ ſuo modo dominãdi ⁊ agũt in illis
eius occaſione ea que minoꝛis ſunt virtutis tranſmutã⸗
tur. Unde augu.ſuꝑ Geñ.iij. ad litt. habent om̃ia ꝙdiu
ſunt menſuras numeros oꝛdines ſuos.que cuncta meri
to ↄſiderata laudant᷑.nec ſine occulta ꝓ ſuo genere mo
deratione pulchritudinis tꝑalis etiam ex alio in aliud
tranſeundo mutant᷑.oꝛdo ergo virtutis in rebo. VUnde?ẽ
ꝙ vna alij dominat᷑ hoc eſt illis a natura.nõ ſic eſt de ho
mine.vnde nõ eſt ſimile de dominio hominis ⁊ aliarum
rerum. Suplici auteʒ ratõne volnit deus.⁊ Fm volun⸗
tatem ſuã oꝛdinatiſſimã diſpoſuit.vt homo illiꝰſoliꝰſub
deret᷑ dominio. Ana ſumpta eſt ex ꝑte pꝛincipij.⁊ alia ex
ꝑte finis. Ex ꝑte pꝛincipij conditõ ip̃ius hominis ad ex
pꝛeſſam eius mutatõeʒ.i.ad imaginẽ illius.ſicut em̃ ni
hil fuit mediũ inter deũ ⁊ hominẽ ꝙᷓtum ad ↄfoꝛmitateʒ
⁊ mutatõeʒ in natura:ſic diſpoſuit dñi ſapientia.vt mi⸗
hil eſſet mediũ in debito obſequij vel ꝑſone. Pꝛeterea ſo
lus deus erat bonũ bomiĩs quẽ cultus obſequio erat aſ⸗
ſecuturus.vt em̃ dicit hugo.homo ita factus erat.vt bo
num eius ſolus ille eſſet. a qͥ erãt cetera omnia.ſub ipſo
facta ſunt:nõ vt in eis eſſet eiꝰ obſequiũ.ſ̊ vt ex eis eſſet
eius obſequiũ.ꝓpter quod de hominẽ ↄdidit ⁊ inſtituit
in libertate.vt nulliꝰ obligaret᷑ obſequio. vt libere⁊ ex⸗
pedite aſſequeret᷑ ſuũ bonũ ſiue finẽ ad quẽ obtinẽdum
factus erat. Sunt & iſte ratões quaꝝ vna eſt ſumpta ex
ꝑte pꝛincipij ⁊ alia ex ꝑte finis. ꝓpter quas congruebat
hominẽ nulliꝰeſſe dominio ſubditũ.qᷓdiu ſuo.i.deo vel⸗
let eſſe ſubditꝰ. Aliter aũt eſt de alijs creaturis que ſunt
cõdite in maioꝛi diſtãtia a deo.que ad maioꝛeʒ decorem
vniuerſi ↄdite ſunt in diſtinctõe quadã ptatis ⁊ vᷣtutis.
7 de natura ſua actꝰſuos nõ diſcernũt:̊ ſᷣm ipetuʒ agũt
que erãt maioꝛis vᷣtutis quadaʒ pᷣſidẽtia dominij alijs q̃
ſunt minoꝛis inſluẽdo ⁊ agẽdo ſubijcint.·

lébrüſe
Eduitur inquirere vtrum pꝛimꝰhomo do
minaretur alalibo. O ſic videtur Geñ.j.
Creſcite ⁊ multiplicamini ⁊ replete terꝛã
1 ſubijcite eam. ⁊ dominamini piſciboma⸗
ris ⁊ volatilibo celi.⁊ vniuerſis aĩiantibo que mouẽtur
ſuꝑ terrã.ibi glo.ipᷣis dicit vt habeãt dominiũ omnium
creaturaꝝ in inferioꝛi ꝑte mũdi.¶ Iteem dama. Ex viſi
bili creatura ↄditurus erat deus hominẽ ſᷣm ꝓpꝛiã ima
ginem ⁊ ſimilitudinẽ. ſicut quẽdam regem ⁊ pꝛincipem
omnis terre ⁊ omniũ qne ſunt in ip̃a.ex his patet ꝙ ha

buit dominiũ omniũ aĩialiũ.
cui rei cuiꝰeſt ipa ſicut poſſeſſiõ poſſeſſoꝛis.ſed in primo
ſtatu omnia erãt ↄmunia.ſicut em dicit Iſido.ſᷣm legeʒz
natnre ↄomunis eſt omniuʒ poſſeſſio.⁊ omniũ vna liber⸗
tas.exquo ergo in ſtatu pꝛimo currebat lex nature ↄdi⸗
te.nihil erat alicuiꝰſubiectũ dominio.4 Item velle ha⸗

bere aliqua que nulli vſni vel officio ſunt violenti depu

tata.⁊ ita ex ↄſequẽti nulliꝰvtilitatis.eidem eſt culpe cu
piditatis vel curioſitatis vel alicuiꝰalteriꝰvicij.que nul
lo modo erant ĩ ſtatu illo.ergo pꝛimꝰhomo nihil voluit
habere in ſtatu pꝛimo quod nõ eſſʒ deputatũ alicui vſui
vel officio.ergo nec habuit.ſed animalia nulli vſui vel
officio erant deputata ergo eius nõ erat poſſeſſio.ergo

ontra ille dominat᷑ ali-⸗

xcix.

nec ille dñs a ita nõ dominabat᷑. ¶ Item oĩno indoma⸗

beili nullꝰ poteſt domiari: ſeo multa genera aĩaliũ erant

hmõi.multa em̃ ſunt que nulla frequẽtia hominum vel
ſtudio domari poſſunt.̊ ñn domiabat᷑ cuilibʒ.⁊ ita nõ do
minabat᷑ ommi aĩali.q¶ Iteʒ Geñ.ij.adduxit ea ad adã
vt videret quid vocaret ea.ibi glo.augu.⁊ ſumpta eſt ex
ix.ſuꝑ Geñn.ad litt.nõ ſicut venatoꝛes vel aucupes nec
viſionis vox de nube facta eſt.quã ratõnales aie intelli⸗
gere ſolent.hanc em̃ naturaliter nõ intelligũt beſtie ſed
aues per mĩſteria angeloꝝ.qui capiunt in verbo eiꝰ ꝗd
quãdo ſieꝛi debeat.ex hoc verbo videtur.ꝙ animalia nõ
erant dominio vel impeꝛio pꝛimi hominis ſubiecta.quia
ſi hoc nõ neceſſe fuiſſet ꝙ per miſteria angeloꝝ adducta
eſſent.ea eĩ que ꝑ hmõi miſteriũ ſolent fieri.⁊ modo mi⸗„⸗
rabili fiebant ⁊ ſupꝛa humanũ poſſe erãt: ſed ſi fuiſſent
humano imperio ſubiecta.ſine angelico auxilio potuiſ
ſet ea cõgregaſſe. ¶ Stem nõ omnia que erant in ipo p⸗

mo homine ante lapſuʒ erãt illi ſubiecta.ſicut vires na⸗

turales vtpote nutritiua digeſliua ⁊ hmõi.que ſiue vel⸗
let ſiue nollet.ſᷣm ꝙ mouebat᷑ earũ natura officia ſua ex
ercebant.multofoꝛtius videt᷑ ꝙ animalia que nõ moue
bantur ſᷣm dictamẽ ratõnis.ſed ſᷣm impetũ nature ſue

que fuerunt in maioꝛi diffoꝛmitate ab ipo homine non

erant illi ſubiecta.q Item hieronimꝰhomĩ adhuc ante
peccatũ nõ indigenti dedit deus dominatõeʒ aialiũ.pꝛe⸗
ſciebat em hominẽ admiculo aĩaliũ adiuuãduʒ foꝛe poſt
lapſum.Ex hoc verbo videt᷑.ꝙ nõ fuiſſet illi datũ domi⸗
nium niſi eſſet lapſus.q Item habet᷑ in glo.ſuper illud
dominamini piſcibo maris Geñ.j.que eſt talis.querit᷑
qua vtilitate homo dominatũ inter cetera aĩalia ꝑcepe⸗

rat ⁊ ad quos vſus queue ſolatia ſunt hec creata homi

ſi nõ peccaret.nõ em̃ ad eſcam. ſed herbe tm̃ ⁊ arborum
fructus pᷣmo cõceſſa ſunt.ſed foꝛte qꝛ peccatuꝝ pᷣſciebat
ceꝰ?hominẽ.⁊ ſic futuꝝ moꝛtalẽ quẽ creauit ĩimoꝛtalem.
ea pꝛimoꝛdialiter inſtituit.quibo ſe iam moꝛtalis poſſet
tueri.ha bens ex his alunentum ⁊ indumentũ ⁊ laboꝛis
adiumẽtum. int ꝙ pꝛimꝰ bomo ante lapſum ha⸗
buit dominiũ.⁊ hoc cõgruebat cõgruentia ſumpta ex ꝑ/⸗
te hominis.⁊ cõgruẽtia ſumpta ex pꝑte aĩaliũ.congrue⸗
bat em̃ ꝙ ante peccatũ haberet ptatiuã dominatõeʒ cete
rarum creaturaꝝ huiꝰmũdi ſenſibilis.ſᷣm eam ꝑtẽ qua
factꝰeſt ad imaginẽ dei.omnibo ceteris pᷣcellebat.iuſtuzʒ
nãq; erat vt ſᷣm ratõneʒ ſuo creatoꝛi ꝑfecte obediens.⁊
ab eius obedientia nuſqꝙᷓ ꝑturbato vel irratõnali motu
diuertens omnia ratõe carentia ſub ſuo otinẽt pt̃atiuo
⁊ imꝑturbato atq; pacato imperio.VUnde ⁊ Joh̃s ↄſiã⸗
tinopolitanus epᷣus dicit.ante peccatuʒ omnes beſtias
homini fuiſſe ſubiectas.qꝙ aũt nũc hominibo nocent.pe
na pꝛimi homiĩs peccati eſt.dominiũ aũt illud amiſit p⸗
pter peccatuʒ. Vnde glo.ſuꝑ illud dominamĩ ⁊c.poſtqᷓ
conditoꝛi ſubiectꝰ eſſe noluit iurs dominiũ ꝑdidit. in te⸗
ſtimoniũ dᷣo pꝛime creatõnis legimꝰ aues viris ſanctis
ſeruiſſe ⁊ ritus beſtiarũ ⁊ ſerpentũ venena ceſſiſſe. Alia
autem eſt cõgruentia ex ꝑte aialium. congruebat em̃ vt
aĩalia que ꝓpter hominẽ condita erant eius dominio et
diſpoſitõni ſubderent᷑.vnde Hugo que ꝓpter bominem
creata erant.ab illo regenda ⁊ diſponẽda erant.curam
etem̃ boum ⁊ ꝓuidentia ceteroꝛũq; animaliũ deꝰ homi
ni reliquit.vt dominatõni illiꝰ ſubicerent᷑.⁊ ratõne illiꝰ
regerent᷑.vt a quibo debuerat obſequiũ accipere.ſciret
etiam illis neceſſaria ꝓuidere.⸗ Ad pꝛimũ quod obijci
tur ↄtra hoc.per hoc ꝙ omnia tũc erant ↄmunia ⁊c. Di
cendum ꝙ illud dominiũ in nullo p̃iudicabat illi ↄmu⸗
nioni.nõ em̃ datnuʒ fuit hoc dominiũ ſolũmodo homini
pꝛimo.ſed illi ⁊ poſteris eiꝰſi ſtetiſſent.illi tñ tanq; pᷣmo
2 pꝛincipali patrifamilias in domo generis humani.vn
de vnuſquiſq; vſus fuiſſet illis ſ̃m beneplacitum volun
tatis oꝛdinate.vñ dominiũ illud nõ fuit ꝓpꝛietatis polſ⸗
ſeſſoꝛie ſed pᷣſidentie ptatiue ⁊ pꝛouidẽtie regitiue ſicut
vult hugo.¶¶ Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ animalia nõ erant

alicui vtilitati hũane deputata. ſi homo ſtetiſſet. Dicen⸗

dum hoc nõ eſt cerũ.licet em̃ qᷓtuʒ ad ſtatum illũ non

erãt alicui vſui vel officio deputata.quõ indiget hũana
miſeria.foꝛtaſſe erãt alicui alij quo ignoꝛamꝰ. Pꝛeterea
materia fuerũt laudandi deũ.tum qꝛ meliꝰ⸗⁊ manifeſtiꝰ
declarat᷑ diuina ſapiẽtia.potẽtia.⁊ bonitas.ex ↄditõne
gubernatõe ſuſtẽtatõe eoꝝ in quibo ẽ reꝑire imaginezʒ
ei ⁊ in ꝗboẽ reꝑire veſtigiũ.qᷓ declaꝛaret᷑ ex ↄditõe gu⸗
bernatõe ſuſtẽtatõe eoꝝ q ſunt ad imaginẽ dei.alijs ñ
exiſtẽtibo:tum qꝛ ex ſubiectõe qua ſubiecta fuerũt homĩ
magis ſe reputaret hõ obnoxiuʒ deo.⁊ magis abhoꝛre⸗
ret vilitatẽ peccati.⸗¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ plura ſunt
aĩalia indomabilia ⁊c̃. Dicẽduʒ ſine pᷣiudicio melioꝛis
ſentẽtie.ꝙ aĩalia in illo ſtatu erãt in ꝑadiſo ſubiecta ho⸗
minis impeꝛio.ↄcoꝛditer adinuicẽ.⁊ obediẽter ad homi
nem viuẽtia.hodie aũt ꝑ peccatũ recedente ⁊ declinãte a
ſui ſuꝑioꝛis obediẽtia.iuſtũ erat vt ordine naturali ſibi
ſubiecta ſentiret aduerſuzʒ ſe ꝑ obedientiã ↄtumatia.peꝛ
quã iuſticiã ⁊ caro facta eſt rebellãs ſpiritui.⁊ que exte⸗
rius ratõne carent repugnãtia ipi homini.nõ tñ amiſit
homo naturalẽ poteſtatẽ dominij.i.ratõnis im ꝑatiuam
poteſiatẽ:ſed ſicut poteſtas eꝰeſt infirmata ⁊ per pecca
tum viciata.ita ip̃a quoq; ratõne carẽtia labente homi⸗
ne ſunt deterioꝛata.⁊ ad obediendũ imꝑanti ratõni mi⸗‚
nus habilia.⁊ minoꝛis mãſuetudinis ⁊ maioꝛis crude⸗
litatis.qð patet ꝑ hoc.ꝙ ante peccatũ aĩalia aĩaliũ eſu
non viuebant.vnde Geñn.j. Ecce dedi vobis omnẽ her⸗
bam ⁊c. Obi dicit glo. Bede.patet ꝙ ante peccatũ homi
nis terra nihil noxiũ ꝓtulit.nõ herbaʒ venenataʒ.non
arboꝛẽ ſterilẽ. omnibo em̃ herba ⁊ ligna data ſunt homi
nibus ⁊ volatilibo ⁊ animãtibo terre in eſcam.vnde pa⸗
tet.qꝙ tunc aĩalia aialium eſu nõ viuebant.ſed concoꝛdi
ter herbis ⁊ fructibo veſcebant᷑. Nugu.tamen videt᷑ di⸗
cere contrariũ pꝛimo contra manicheũ dicẽs.hinc quis
admoueri debet.nõ carnaliter hec eſſe intelligẽda quia
herbe virides ⁊ ligna fructifſera omniũ generũ beſtiaꝝ
⁊ om nibo volatibo ⁊ omnibo ſerpẽtibo Geñ.iij. dantur
in cibum. cum videamꝰ ancipitres ⁊ miluos ⁊ aquilas
non paſci niſi carnibo. Reſpondendũ intellectus augu.
referendus eſt ad ſtatum poſt peccatum. quia ante eſu
animaliũ non ſuſtentabãtur. aũt animalia erant do

meſtica ⁊ manſueta ante peccatuʒ.patet ex glo.ſupꝛadi⸗

cta que eſt. in teſtimoniũ pꝛime creatõis.legimus aues
viris ſanctis ſeruiſſe ⁊ ritus beſtiarum ⁊ ſerpentum ve⸗
nenum ceſſiſſe.ſicut exꝑimento ſcitur de ſancto Ruber⸗
to.in cuius inſulam aues intrantes domeſtice ⁊ mãſue⸗
te fiunt.exeuntes aũt fiunt ſilueſtres.¶ Ad illud quod
obijcitur ꝙ animalia nõ erant homini ſubiecta.per hoc
ꝙ; adducta erant ad adam per miniſteriũ angelorũ ⁊c̃.
Bicenduʒ ꝙ hoc nõ opoꝛtet.ſicut em̃ pomt augu.mira⸗
bilia que fiebant in egipto. vtpote in conuerſione virge
moyſi in colubꝛum.⸗ in cõuerſione aque in ſangninẽ.et
huiuſimodi quodãmodo erant naturalia.quia ĩ illis ex
quoꝝ conuerſione fiebant colubꝛi ⁊ ſanguis ex tempo⸗
ris ꝓlixione poſſent ex eiſdem fieri operatione nature.
ſed quia hec ex illis repente ꝓducebant᷑ in eſſe miniſte⸗
rio angeloꝝ.quod non poſſet natura fieri hmõi produ⸗
ctio eſt mirabilis.ſicut ergo in illis operibus que facta
fuerunt miniſterio angeloꝝ fieri poſſent natura inferio
ri ſed non eo modo.i.repente.Similiter poteſt diei in ꝓ
poſito.ꝙ bene poſſet adam aĩalia omnia cõgregaſſe.ſed
ipᷣa congregatõ non fuiſſet ita repentina ſicut illa q̃ fie⸗
bat ꝑ miniſteriuʒ angeloꝝ.¶ Ad illud qð obijcit ꝙꝙ vi⸗
res naturales nõ erant oino ſubiecte ⁊c. Dicendũ ꝙ in
ſtatu illo natura ita obediebat voluntati.⁊ volũtas ita
fuit cõcoꝛs ⁊ ↄfoꝛnus nature.ꝙ etiã vires natuꝛales nõ
exceſſerũt terminos volũtatis. Pꝛefea nõ eſt oĩno ſimi⸗
le de viribo ⁊ hmõi aĩalibo.quia aĩalia erant quodãmõ
capacia diſcipline.vt illa que habent auditũ ⁊ memoꝛi⸗
am quãdaʒ.⁊ nata ſũt moueri ad ꝑtes oꝓoſitas.hmõi

vires non ſunt nate moueri niſi ad vnam parteʒ.¶¶ Ad
illud quod ſubiungitur. ꝙ ſiue vellet ſiue nollet exercẽt
officia ſua ſᷣm inſtinctum nature. Dicendum ꝙ in ſta⸗
tu illo voluntas fuit omnino actus nature.quia em̃ na⸗
tura omnino fuit oꝛdinata.⁊ voluntas ſimiliter.pꝛopte
rea penitus fuerunt concoꝛdes.ſuppoſito autem ꝙ pꝛi⸗
mus homo ſiue liberum arbitrium eiuſdem aliquid im
peraret.vel viribus naturalibus ipſius hbominis primi
vel animalibo quibuſcũq; quod eſſet contra eoꝛuʒ natu
ram.quia imperiũ illius minus eſſet ratõnale.nõ vide⸗
tur mihi neceſſe ꝙ obedirent imperanti. In alijs auteʒ
que non eſſent contra obedirent.¶ Ad illud qð obijcit
ꝑ verbuʒ Hiero.dicendũ.ꝙ non eſt intelligendũ ex ver⸗
bis hiero.ꝙ homo caruiſſet dominio aĩalium niſi fuiſſʒ
lapſurus.ſed ꝙ illi pꝛimoꝛdiali dominio ante peccatum
acceſſit.qualis nunc eſt admiculatio poſt peccatum.Exrx
illo nãq; dominio pꝛime habet adhuc bomo.ꝙ edomat
cetera animalia ⁊ eis vtitur ad neceſſarium huius vite
penalis ſubſidiuʒ. cuiuſmodi vſu non indiguiſſet homo
niſi peccaſſet.hmõi autem adiutoꝛium p̃oꝛdinauit domi
nus homini lapſo de animalibo futurum.ſic em̃ ſua ſapi
entia diſpoſuit rerũ oꝛdinem. vt ſiue laboꝛaret homo ſi
ue ꝑſeueraret abſq; peccato.om̃ia ei ſubiecta foꝛẽt ⁊ de⸗
ſeruirent ↄgruitati miſterio.verũtamẽ ſi nõ peccaſſz ho
mo.miſtraſſent homini leui ⁊ obediẽti obſequio.poſtqᷓ
aũt peccauit homo.excanduit creatura in toꝛmẽtuʒ ad;
uerſus iniuſtos.nec tñ in toꝛquẽdo deſtitit ab obſequen
do. quia ea que nociua dicunt᷑. aut penaliter vt iuſtũ eſt
ledunt.aut ſalubꝛiter exercent.aut vtiliter pꝛobant.aut
ignoꝛantes docent.⁊ ſic ſemper aliquem vſum vtilẽ ho⸗
mini ſubminiſtrant.

quitur inquirẽ.vtrũ p̃domĩabat᷑ creatu
ris carẽtibo ſenſu. Oꝛ ſic videt᷑ Geñ.j.fa⸗
ciamus hoĩeʒ ad imaginẽ ⁊ ſimilitudineʒ
noſtrã.vt pᷣſit piſcibo maris⁊ volatilibus
celi ⁊ beſtijs fre.vniuerieq; creature.Ecce ꝙ datuʒ fuit
illi dominiũ ſuꝑ vniuerſaʒ creaturã.X! Itez ſicut habet᷑
ab aug.curã aĩaliuʒ deus homi reliquit.vt dominatõni
illius ſubijcerent᷑ a quibo debuerat obſequiũ acciꝑe.ſed
ſi aĩialia ſubijciebant᷑ dominatõni hominis.quia homo
ab illis debuit acciꝑe obſequiũ:multofoꝛtiꝰcarẽtes ſen⸗
ſu. vt plante eius de bebant ſubdi dominio.a quibo debe
bat acciꝑe alimentũ. Dicit᷑ em̃ Geñ.j. Ecce dedi vobis
omnẽ herbam afferentẽ ſemen ſuꝑ terram.⁊ vniuerſa li
gna que habent in ſemetipᷣis ſementẽ generis ſui.vt ſint
vobis in eſcam. 4¶ Item hugo pꝛiꝰopifex deꝰ mũdũ fecit
deinde hominẽ poſſeſſoꝛẽ ⁊ dominum mũdi.vt ceteris
omnibo iure conditõnis dominaret᷑ homo ip̃i a quo fa⸗
ctus fuerat ſoli volũtaria libertate ſubiectus.⸗! Stẽ idẽ
homo factꝰeſt.vt deo ſeruiret ꝓpter quẽ factꝰ eſt.⁊ mũdꝰ
factꝰeſt vt ſeruiret homĩ ꝓpter quẽ factꝰ eſt. ex his ptʒ
homo nõ ſolũ accepit dominiũ ſenſibiliũ.etiã inſenſibili
um ⁊ cino ꝑtiũ mũdi ſiue ipᷣius mũdi ſicut etiã dicit da
ma.¶ Cõtra hoc ẽ multiplicit inſtare.pꝛimo in coꝛpo⸗
ribus ſu ꝑceleſtibo quoꝝ motꝰnõ eſt electiuꝰſᷣ ex neceſſi
tate.⁊ ſm neceſſitatẽ motꝰ.eſt neceſſitas influentie.Vñ
neq; qtuʒ ad motũ neq; qtuʒ ad inſluẽtiaʒ ſubiacẽt ho⸗
minis imꝑio.neqʒ ſubiecta eſſent ſi hõ ſtetiſſet.⸗ Pꝛete
rea ꝓbabilit᷑ pſumit᷑ ſi hõ ſtetiſſet.ꝙ alique impᷣſſiones
a innouatões accidiſſent circa coꝛpꝰhũanũ.ex neceſſaꝛia
influẽtia coꝛpoꝝ ſuꝑceleſtiũ in coꝛꝑa inferioꝛa.cũ illa ĩ⸗
fluẽtia ſit a diſpoſitõe diuĩe ꝓuidẽtie illis naturalit in⸗
dita reſpectu coꝛpoꝝ aĩaliũ ⁊ mutabiliũ.ſᷣ ꝓpter influen
tiam coꝛpoꝝ ſu ꝑceleſtiũ in inferioꝛa ⁊ impᷣſſiones ⁊ im
mutatões relictas.dicunt᷑ coꝛꝑa ſuꝑioꝛa dominari infe
rioꝛibo.qᷓ videt᷑ ꝙ in ſtatu ante lapſuʒ coꝛꝑa ſuꝑceleſtia
dominabant᷑ coꝛꝑi pꝛimi homĩs. ꝓpter qð magis ſubij⸗
ciebatur pꝛimꝰhomo coꝛpoꝛibo celeſtibus qᷓ econuerſo·

Itu
,
5

i
no
en⸗

bis
ſali
ſint
feit
eris
ſu⸗
ſſt
ſch
39
beli
tda
o
eſi
G
tho⸗
ete
es
nis
li⸗
in/
gent
in
ſe
a

(Mueſtio

Similiter videt inſtantia in elementis quoꝝ eſt ↄti⸗

nua actio ⁊ paſſio.⁊ ex neceſſitate ſm motum coꝛpoꝝ ſu

ꝑioꝝ ꝑ acceſſum ⁊ receſſum. neratio ⁊ coꝛruptio in

dominio ſubeſſe. ¶ͥ Similiter videt᷑ inſtantia in leuibo 2
ãFuibo.q̃ ̃m naturam eis inditam neceſſe bñt vniformis
moueri.qᷓuia.ſ.deoꝛſuʒ ⁊ leuia ſurſum.q vt ꝓbabitr pᷣſu

mit᷑ nullius hominis im ꝑio ad motꝰ ↄꝛios ſe inclinarẽt

ñſio dvᷣm abſq; dubio ſiẽ diẽ tertus Geñ.j·
dominaret᷑ vniuerſe creature etiam inſenſibili ſi ſtetiſſet
Sed attendendum ꝙ duplex eſt dominandi modus Fm

ꝙ ſpectat ad ꝓpoſitum. Uno eĩ modo dẽ ꝗs dñari alicui

creature.cum ſuꝑ eaʒ hʒ ius in poſſidendo.⁊ ea vti pt ꝓ⸗
uoto in ſua vtilitate ⁊ cõmodo. ita ꝙ nihil ipſiꝰ rei viibi⸗
lis aduerſet᷑ voluntati vtentis.⁊ H̊ modo homo dñabat᷑
creaturis inſenſibilibo qᷓ homini deſeruiebãt in ſuis acti
bus.⁊ homo ſine repugnantia ⁊ difficultate poterat eis
vti valde libere. Alius eſt modus dominandi. cũ non ſo
lum eo cui dominat᷑ pt vti libere.ſ̊ etiam pt᷑ ei indifferen
ter pᷣcipere.modo vnum mõ aliud ᷣm voluntatis ſue nu
tum ⁊ im ꝑium.⁊ hoc modo non dñabat᷑ creaturis inſen
ſibilibo. tm̃ ſenſibilibo.ſᷣm ꝙ ſenſibiłr mouẽt᷑ ⁊ nate ſt
moueri in ꝑtes oppoſitas. rò huiꝰ eſt qꝛ creature inſen
ſibiles mouent᷑ ſm naturalem inclinatõeʒ q̃ eſt ad vnam
ꝑtem tm̃. nde lapis determinate tendit ad centrum.?
ignis ſurſum.ideo niſi ſaluo nature oꝛdine ſᷣm ſuam pꝛi
mam ↄditõz nibil adam eis pᷣciꝑet. quippe cum non ſint
nate niſi vno mõ currẽ ⁊ magis agi ꝙᷓ agere ſi eas ſinẽt
agere ꝓpꝛios motus.⁊ dum illis motibo vteret᷑ad ſuum
ↄmodum ⁊ ꝑ ↄplacentiam acceptaret omnia ſibi defuien
ti. Sed creature ſenſibiles q̃ aliquo mõ eſſent diſcipline
capaces.ille.ſ.q̃ hñt auditum iuxta memoꝛiaʒ.⁊ q̃ nate
ſunt ad oppoſitas ꝑtes moueri atʒ obtemꝑarent in oĩbo
q̃ nature non ↄꝛiarent᷑.ſic tactum eſt ſuꝑiꝰ.oↄcedendum ẽ
ͤꝙ adam dñaret᷑ creaturis inſenſibilibo. Vnde ↄceden⸗
de ſunt etiam rationes que hoc oñdunt.4! Ad illud qð
obijcit᷑ quo videt᷑ concludi.ꝙ coꝛꝑa ſuꝑceleſtia domina⸗
bant᷑ coꝛꝑi pᷣmi hominis ante lapſum. Dicẽdum ꝙ non
eſt veꝝ.qꝛ ꝓpꝛie loqᷓndo illa coꝛꝑa dicunt᷑ alijs dominari.
quoꝝ vᷣtute obijcit᷑ de ſubſtãtia illoꝝ ꝗbo dominant᷑.⁊ ſi⸗
unt in illis dominationes coꝛruptionum. qð non fiebat
neq; fieꝛi conueniebat circa coꝛpus pᷣmi hominis. Vñ ſi
ſtetiſſent pᷣmi homines non hꝛent illud dominiũ coꝛpoꝛa
ſuꝑceleſtia in coꝛꝑibo humanis qð modo hñ̃t.ſpᷣ potiꝰ in

illis q̃ illis conuenirent p̃ᷣſtitiſſent obſegnum. Ex his pa-

tet rnſio ad omnia pᷣdicta.¶ Sʒ adhuc ↄ hoc obijcit᷑.qꝛ
elementa ⁊ elementata obediebant hominibo.ſ. helie ⁊
heliſeo.ad ᷣmonem helie celum ↄtinuit pluuiam. Jaco.
vlt.iij. Reg.xvij.⁊ multiplicata eſt farina ⁊ oleum eodẽ.
Am bꝛo. in li.de officijs. Seꝛmonem locutus eſt helias 2
pluuia ſtetit nec cecidit ſuꝑ terram tribo annis ⁊ ſex mẽ
ſibo. Item locutꝰeſt.⁊ ydria farine non defecit ⁊ vas olei
toto famis temꝑe diuine non eſt exinanatum. ⁊ eodem
Heliſeus autem aut in ſolitudine ioꝛdanem tranſitu ſuo
vt ꝑs defluat poſterioꝛ ſuꝑioꝛ autem infontein recurrat
iiij . Reg.ij. Aut ferrum ſecuris excuſſum ⁊ in fluuij ioꝛ⸗

danis merſum in ꝓfundo miſſo in aq̃s ligno facit ſuꝑna

taꝛe.iiij. Reg.vj. Joꝛtioꝛi rõe videt᷑ debebant pᷣmo ho⸗
mini obedire.cui a domino data fuit ſpãliter pᷣſidẽtia 2
dominiũ creaturaꝝ.l! Rñſio ꝙ in oꝑibo pdictis elemen
ta ⁊ ele nentata obediebãt deo ⁊ homimi. oꝑa em̃ p̃dicta
ſiebant.non vᷣtute nature p̊ potius ſupᷣ naturam.ad pꝛe⸗
ces ſanctoꝝ ꝓhaꝝ. Vnde Yaco.vlt.helias erat homo ſi
milis nobis paſſibilis 7. oꝛone oꝛauit vt nõ plueret ſuꝑ
terram ⁊ non pluit ⁊c̃. Unde in oꝑibo pᷣdictis ꝓgphe non
fuerunt actoꝛes oꝑm. ſ̊ vel imꝑatoꝛes mediante oꝛone.
vel denunciatoꝛes diuine voluntatis p̃dicta operantis

„

ꝑtibo mundi.quoꝝ at᷑ actio eſt m impetum ⁊ ex neceſſi⸗ 2
tate. non videt᷑ aliq̊ mõ hominis ſubiacẽ imꝑio. nec ei

Centeſima.
¶WMueſtio centeſina
Dinuante gratia

ihu xpᷣi.ptꝰ ↄſideratõʒ eoꝝ q̃ ꝑtinent ad
creaturam inq;tum eſt creatura.ꝓcedẽ⸗
dum eſt adoſideratõeʒ eoꝝ q̃ ꝑtinent ad
lapſum ſiue ad deterioꝛatõz einſdem.⁊
qꝛ de terioꝛatiuum creature eſt malum 7 petᷣm. qrendũ
eſt de malo ⁊ pcto.Et pᷣmo de malo ↄoſideꝛandum eſt.qð
eſt q̃ſi genꝰpct᷑i.non tñ ſimpliciteꝛ.Scðdo erit de pecto ↄſi
teratio.¶ Circa malum vo pmo oſiderandum eſt an ſit
Scdo ꝗd ſit.Tercio a qͥ ſit. Quarto q̃re deꝰ pmittit ma
la fieri.Quinto in qͥ ſit. Sexto de diuiſione eiꝰ.ꝑ maluzʒ
culpe ⁊ pene.⸗ ſi q̃ eſt alia dꝛa.Septimo de oꝛdine eius.
Octauo de oſpoſitione eius. Qono vtꝝ ſit alicꝰcauſa ⁊
e eiugs effectu.

embꝛum pꝛumü.

Irca pᷣmum ſic ꝓcedit᷑. ondit᷑ em̃ pᷣmo ꝙ ñ
eſt. dẽ em̃ ſuꝑ illud JSoh.j. Sine ipo factũ
eſt nibil.i.malum:ꝗ̊ malũ nihil eſt.̊ nõẽ.
¶ Itẽ Aug. i. xj. ð ci. ði. ANali nulla nat᷑a
z.ſ̊ cõnulla nata ẽ ñ ẽ: malũ nõ ẽ. ¶ Itẽ Aug. ĩ epla ꝰ
fundamentum. Mon inuenit᷑ in rebo malũ niſi coꝛruptõ
h coꝛruptio non ẽ natura.nulla itaq; natura malumẽ.ꝗ̊
non ẽ ſic pꝰ¶ Item YVſið.nihil eſt malum.·qꝛ ſine deo fa
ctum eſt nihil ¶ Item Dyo.d di.no.i Ahil ad naturaʒ
mali reſpiciẽs facit qᷓ facit.quõ erit malũ in exñtibo.aut
oĩno ens tali optimo deſiderio deſertum ¶ Itẽ om̃e qð ẽ
inq;tum eſt bonum ẽ.ſ̊ malũ non ẽ bonum.qᷓ malũ non ẽ
Giem malum non hʒ ſubſtantiam.ſᷣ̊ õ ſubſtantiã ẽ.ꝗᷓ̊ nõ
eſt · ¶ Ntem decurrit. b. Dyo.ꝑ diuerſa genera reꝝ:vtpo
te.in angelis.in aĩabo.in coꝛpoꝛe.in materia.⁊ in natu
ra ꝑ totu oñdit ꝙ nõ eſt malũ.̊ malũ non ẽ. ¶ Itẽ Anß.
Alalũ nõ ẽ aliud q; nõ bonũ vel abſentia boni.vbi dʒ ⁊
expedit eẽ bonũ.qð at᷑ non ẽ aliud qᷓᷓ abſentia eiꝰqð ẽ ali
qd.vtiq; non ẽ aliqd.q̊ malũ non ⁊ẽ. Item oĩs eẽntia eſt a
deo a qͥ nihil ẽ iniuſtũ.qre nulla eẽntia ẽ iniuſta ꝑ ſe.n⸗
iuſticia ᷣo oĩno nł eſt.ſic non ẽ aliud ꝙᷓ abſentia iuſticie
ſiẽ cecitas nihil aliud ẽ qᷓ; abſentia viſus. ᷓ cũ iniuſticia
accipiat᷑ ibi geneꝛałr.ex h̊ accipit᷑ ꝙͥ malũ mihil ẽ. ¶ Cõ
tra omne coꝛruptiuũ eſt actiuũ.ſᷣ̊ om̃e actiuũ bʒ naturã
ꝑ quaʒ agit/q̊ ⁊ omne coꝛruptiuũ.ſ̊ malum coꝛruptiuũ
eſt.qꝛ coꝛrũpit modũ ſpẽm ⁊ oꝛdinẽ vt dic aug.⁊ patebit
infra. ̊ hʒ in ſe naturã aliquam ꝑ qu agit. ꝙ̊ malumẽ
aliꝗd.¶ Itẽ omne qð ẽ᷑.oꝛdinatũ eſt.ſ̊ maluũ eſt oꝛdinatũ.
vñ Aug.de na.bo.malũ oꝛdinatũ ⁊ ſuo loco poſitũ emi
nentiꝰↄmẽdat bona.j̊ malũ eſial Itẽ malũ rcipit magis

2

. ũ/
e —

7 minꝰ.aliqð ei malũ maiꝰẽ alteꝛo.q̊ malũ ẽ aliqd.q¶ Stẽ

Dyo.li.de di.no.ſi ñ eſt malũ vᷣtꝰ⁊ malicia idẽ.vᷣ oſtat ꝙ
H eſt impoſſibile.ſ.idẽ eẽ malicia ⁊ vᷣtutẽ.̊ ⁊ pᷣmũ.ſ.ma⸗
liciaʒ non eẽ.̊ malũ eſt.i¶ Itẽ malũ pugnat ꝰↄ bonũ ipᷣm
expellendo.̊ malũ ẽ aligd¶ Item veꝝ ⁊ ens ↄueꝛtunt᷑.ſᷣ
veꝝ eſt maliciam eẽ cum malicia eſt.ᷓ malum eſt aliꝗd.
EFem Dyo.qð oĩno exꝑs boni eſt.non eſt.ſ̊ nullũ ma⸗
lum eſt oĩno exꝑs boni.q̊ qdᷣlibet maluʒ eſt aliqd.( Re
ſpondeo ad obiecta.ꝙ malum vnoꝰ eſt.alio modo nonẽ.
Eſſe em̃ dꝛ multiplicit᷑.Eſt em̃ eſſe rõnis.ſfᷣm quem mo⸗
dum q̃cunq; veritatẽ hñnt.i.adeq̃tionem rei ⁊ intellectꝰ
dicunt᷑ eẽntia.ſᷣm hũc modũ malicia eſt cũ defoꝛmat illð
in q̊ eſt.Eſt et᷑ eſſe nature.⁊ pᷣm hũc modũ rõne eiꝰqð ſub
ſternit᷑ malicie dẽ malũ eſſe aligd.vt mala actõ rõe actõ⸗
nis dẽ eſſe aliqd. Eſt iteꝝ eẽ moꝛis. ꝓut eſſe ẽ.qð oꝛdinẽ
retinet pᷣuatq; nataʒ.⁊ ſic diffinit Moe.li.de ↄſo.ſᷣm quẽ
modum dicunt᷑ mali homines in eo ꝙ mali non eſſe. m
hũc modum dẽ eſſe qð recte oꝛdinatum eſt ad finem ſupᷣ⸗
mnmm. ſ.deum. ⁊ ſic malum non eſt. Sed attendendum
eſt ꝙ quoddam eſſe nature ponit. quoddam pꝛiuat vel

G. mala ſur⸗

minuit eſt em eſſe quod non minuit᷑ ꝑ petm. vt ꝙ bomo
eſt homo.vel ꝙ anima eſt anima.⁊a iſtud ᷣuat malũ. Eſt

⁊ aliud eſſe qð pᷣuat᷑ vel minuit᷑ qdð modo ſpẽ ⁊ oꝛdine de
terminat᷑.⁊ tale non omnino ᷣuat malum. ⁊ rõne illius
diẽ Moe.non eſſe malum ꝑ iam dicta rñdum eſt ad ob⸗
iecta.¶ Ad pᷣmum ſic.MMalum em̃ dẽ nihil eſſe.qꝛ pᷣuat᷑
rõne qᷓ eſt malum oꝛdine.i.ad ſummum bonum ⁊ a ſum
mo bono.⁊ ꝑ illud ſoluit᷑ qð diẽ̃ ꝗſido. aſſumens illud
vᷣbum enangelij.ſine cro factum eſt nihil Joh.j.¶ Ad ſe
cundum dm.ꝙ eſt loꝗ de malo rõne eiꝰꝙ ſubiectum eſt
malitie.⁊ ſic malum eſt aliq̃ natura.⁊ eſt loꝗ te eo rõne
defectus ipſiꝰ boni vel bonitatis.⁊ ſic non eſt aliq̃ natu⸗
ra imo puatio boni nature. Per idem ſoluẽdum eſt ter⸗
cio obiectum.¶¶Ad illud vᷣo quod qrto obijcit᷑ de auẽte

Syponi. dom ꝙ malum dẽ eſſe non ens. qꝛ pᷣuat᷑ fine ⁊ B
vocat᷑ eſſe moꝛis in ſuꝑioꝛi diſtinctione. nde ſiẽ bonuʒ

dẽ ens.ita malum dẽ non ens.ſ̊ non omuino ſiẽ bonum
dz ens omnino. Per h̊ ſoluendum eſt qð ꝗnto obijcit᷑.ſiẽ
em̃ remouet᷑ bonum ita remouet᷑ ens.¶ Ad illud vo qð
ſexto obijcit᷑. Dicendum ꝙ ſubſiãtia dẽ duplicit᷑.vel foꝛ⸗
ma vel materia.Si foꝛma tunc eſt malum q ſubſtantiã.

ſi materia vel.q.materia.tunc malum nõ eſt ð ſpam ſ̊ in

ſubſtantia fundat᷑¶¶ Ad ſeptimum dom. ꝙ non intelli⸗
git Oyo.ꝙ nullatenꝰ inueniat᷑ malum in illis rebo. p in⸗
telligit oñdere ꝙ non eſt natura malum in illis neq; om

nino malum. licet ſint ibi gdam defectus ꝑticulares.ſic
infirmitas.turpitudo.vł infirmitas qᷓ eſt in coꝛꝑe.vel fu

roꝛ vel ↄcupia in ala irrationali.⁊ infra de alijs. ̊ ñ ꝓpt
B nature eoꝝ ſt male.¶ Adq octauũ dom ⁊᷑.qdð dic Zinſ.
E malum dẽ nõ ens ꝓpter defectum foꝛme aut finis ſᷣm
illam rõem pᷣm quam dẽ hůe foꝛmam aut finem ens ſim:

pliciter.nec. ꝓpter ̊ tolli᷑ omnino eſſe ab eo qð eſt malũ

vtpote eſſe natuꝛe ſubiecte ¶¶ Ad nonum dom. E ſiẽ in
ſilentio dẽ qddam ens.ſ.ſonus. rõne cuiꝰ d non ena.ſ.

pᷣuatio in illo genẽ ⁊ cecitas ſubſtantie:ita ẽ de malo q

pᷣuat᷑ de bita ꝑfectione qᷓ oꝛdinat᷑ bomo ad ſuum finem.
loꝗt em de malo culpe iniᷓ̃tum tollit iuſticiam qᷓ eſt pfe⸗
ctio generalis hominis ad ſuum finem oꝛdinati¶ Ad

illud ᷣo qð diẽ Gꝛeg. e malumẽ ſine ſubſtantia ⁊ fun

damento.h̊ intelligit᷑ non rõne boni in qͥ ſubſiſtit malũ.
Hᷣ̊ rõne boni qð pᷣuat᷑ rõne cuiꝰ nec dꝛ ſubſiſtẽ nec funda⸗
mentum.i.ſtabilitatem eſle hꝛe. Silr rönes in ꝛiam
ꝑtem inducte intelligende ſunt rone entis 'm ꝗd. qð in
malo dat᷑ intelligi. Ad pꝛimũ em dicenduim ꝙ; actiuum
dẽ dupliciter omunit᷑ ⁊ ꝓpꝛie.Communiter ſᷣm ꝙ indu⸗
ctiuum eſſe vel deſtructiuum eẽ dẽ actiuũ.⁊ ̊ modo ma⸗
lum dẽ actiuum ſ non eſt ſimpliciter ſ̊ inducens nõ eẽ.
Mꝛopꝛie no dẽ actiuum qð inducit᷑ eſſe.⁊ ſic malum nõ
eſt actiuum niſi ꝑ bonum in qͥ eſt. Ande Dyo.maluz nõ
eſt exns.nec exiſtentium effectuum. ꝓpter bonum autem

erñs ⁊ bonoꝝ effectuum. Alr auteʒ dẽ coꝛrumꝑe de ma

lo ſiue malicia.⁊ alr de igne cum coꝛrumpit aquam. nã
ignis ex rõne foꝛme ſue ↄꝛiat᷑ aq.⁊ rõne iiliꝰ dẽ agere ꝑ
ſe.qꝛ intendit nõ tm deſtructõʒ foꝛme aq̃. ſᷣ vt fiat foꝛma
ignis vel caliditatis in materia. ñ ibi dẽ vniꝰcoꝛrupti⸗
uum alteriꝰactiuum.h̊ at᷑ non ſic. ĩmo malum non? niſi
deſtructio boni.¶¶ Ad ſcᷣm vo malum dẽ oꝛdinatum.
dðm eſt ꝙ malum culpe q;tum de ſe eſt. inoꝛdinatum eſt.
nibilominꝰ tñ ſic dic Dyo.inqtum ex ipſo elicit᷑ bonum
hʒ quendam oꝛdinem ꝗ eſt magis in ipſo bono ꝙᷓ in ipſo
malo.ſiłr cum dẽ ꝙ malum pene oꝛdinatum ẽ ad malum
culpe.oꝛdo iſte magis fundat᷑ in malo pene ſᷣm ꝙ iuſtuz
eſt. ⁊ ita oꝛdo er ꝑte entis hʒ fundatõʒ. Cum at dẽ ma
lum bñ oꝛdinat᷑ in ſuo loco.dðm ꝙ oꝛdo attendit᷑ int lo⸗
cum ? ſubſtantiam. pᷣnatio em̃ ᷣm ſeipſam dicta nec bʒ
oꝛdinem nec locum. Vnde dicẽ̃ Byo. nullum malum eſt
collatum nec oꝛdinatum.malum em̃ p̃uat bonum. Ad
illud qdð obijcit. O malum recipit magis ⁊ minꝰ. Rñ.
H non hʒ in ſe.non em̃ d magis malũ qð ꝓcedit plus
ad terminum mali. malum em̃ non bʒ terminum: qꝛ

½ audſumlam

ꝓcedit a bono. ꝓpter hoc non dicitur vere intendi ad

modum foꝛmaꝝ ꝗᷓ magis attendunt ad ſpẽm vltimam.
¶ Ad illud vᷣo qð obijcitur de pugna mali.Dicendum ꝙ;
pugnat ꝑ bonum. Unde DPyo.ſi opoꝛtʒ veꝝ dicere.⁊ ad
uerſatiua bono ipſiꝰ uᷣtute lunt ⁊ aduerſari pñnt.¶ Ad il
lud vᷣo qð diẽ Dyoni. dom eſt ꝙ ꝑ boc intendit ↄcludẽ.
ꝙ aliquo modo eſt malum ſic̃ pᷣuatõnes dicũt᷑ eſſe.ꝙ aũt
diẽ ſeꝗ maliciam eſſe idem qð vᷣtutem.non aliudẽ dictũ
niſi ꝗꝙ tm̃ vᷣtus eſſet.⁊ nõ eſſent duo genera bonoꝝ ⁊ ma
loꝝ non eĩ h̊ intendit᷑.vt ſi malum non eſſet. malum eẽt:
pĩ em̃ intelligi ꝙ malum non ſit. nec ex ̊ poni malum
eſſe.ſᷣ non pt intelligi malum eſſe ꝗn intelligit bonum eẽ
d ſequens dᷣo quo dẽ veꝝ ⁊2 ens ↄuerti.dðm ꝙ accipi
endo eſſe rõnis dicunt᷑ puatones eſſe.⁊ꝛ ex bis relingꝗt᷑ ve
ritatem m ꝙ eſt adeꝗtio rei ⁊ intellectꝰ.⁊ ſic dẽ eſſe ſᷣm
naturam.non tñ dẽ eſſe Fm naturaʒz rõne nature.aut bo
ni qð pᷣuat.i¶ Ad illud vo qð diẽ Syoni.dðᷣm ꝙ nulluzʒz
malum eſt omnino erpers boni.⁊ ideo rõne illiꝰ dẽ bẽe
eſſe ſᷣm quid non ſimpliciter. Colligit᷑ autem ex pᷣmiſſis
vᷣbum illud Dyoni. Malum non eſt in exiſtentibo neq;
in nõ exñtibo b̊ ab ipſo nõ eriſtente magis ab exñs ꝙᷓ ali
