tia oculoꝰ aut ↄcupiſcẽtia carnis 76. 4 Ad qð dom⸗
ꝙ; noĩe ↄcupilſcẽtie ibi veſiqnate intelligit ocupiſcentia
que eſt radir maloꝝ.·hic aut intelligit ↄcupiſcetia eſt
ſequela peccati. ↄcupiſcit.n.aliqs peccare.⁊ ſic efficit
peccãs.peccãdo vᷣo fit pronꝰ ad ocupiſcẽqũ.⁊ bec ꝓni⸗
tas ↄcupie eſt ſequela peccati pcedẽtis.¶ Yez querit.
cum ↄcupia ſit pena.pena aut no eſt ſine afflictõe.hʒ g
in ſe afflictõʒ. ¶ Cõtra.ↄcupia eſt rei amate.res auteʒ
amata cũ ↄiungit᷑ ſonat vælectatõʒ. cũ aũt nõ eſt babi⸗
ta ̊ ſperat᷑ hr̃i:nibilominꝰadducit delectatõʒ. ſpes. n.
7 gaudiũ nõ ſunt ſine delectatõe.ↄcupia de ſe penaʒ
impoꝛtat.4 Itez dicit Cri. Indigẽtia eſt principiuʒ
ↄcupiĩe.aucta ꝗ̊ᷓ ↄcupĩa fiet aliꝗs indigẽtioꝛ.ſᷣ aucta pe
na iaʒ dicta auget᷑ ↄcupia. aucta pena iam dicta fiet
aligs indigẽtioꝛ. ¶ Sʒ ↄtrariũ videt᷑.qꝛ auget᷑ ↄcupĩa
approximatõe ad ↄcupiſcibile. ̊ cũ minoꝛ ſit indigẽtia
aucta ↄcupia minuit᷑ indigẽtia. (4 qð doõm . ꝙ dcu⸗
piſcẽtia reſpectu rei debito mõ ↄcupiſcẽde nõ ſonat ĩi ra
tionẽ pene.ſicut nec dilectio ſummi boni.Sʒ ↄcupiſcẽ⸗
tia rei indebito mõ ↄcupiſcẽde cedit in penã. nullꝰ.n.ĩ
ea inueit ſatietatẽ.ſ̊ quãtoplus credit ſatiari.tatoma⸗
gis euacuat᷑.⁊ ideo hmõi ↄcupĩa inducit afflictiõʒ. etſi
nõ ſemꝑ ſentiat᷑.quidã.n.ꝑaliticãt᷑ ſpũalr. Cuʒ·n. loꝗ
mur ꝙ ↄcupĩa eſt pena. intelligendũ ẽ de ↄcupia rei no
ↄcupiſcede.vel nõ in his circũſtãtijs ↄcu piſcẽde.⁊ ideo
cedit in rõneʒ pene.¶ Quod aũt obijcit in ↄtrariuʒ.ꝙ
ↄcupia ↄiũcta delectabili inducit delecta tõz. Rñndẽduʒ
eſt. ꝙ hec nõ eſt vera delectatio que nõ eſt ſine afflictõe
ß eſi mixta cũ afflictõe.de qua dicit᷑ ꝓuer.xiiij. Riſus
doloꝛe miſcebit᷑. vñ lʒ delectatio ſit m ſenſualeʒ ꝑtem
nihilomin ?tñ vere eſt pena ſiue afflictio ſᷣm rõneʒ in ſe
ↄſideratã.¶ Ad ſecũdũ vᷣo dõm. ꝙ cũ indigẽtia ſit pᷣn
cipiuʒ ↄcupie.maioꝛ põt dici ↄcupia duobo modis. vel
ꝓpter defectũ ex ꝑte ↄcupiſcibilitatis.vel ꝓgten attra⸗
ctionẽ ↄcupiſcibilis.ſi ter defectuʒ ex ꝑte ↄcupiſcibi
lita is.tũc maioꝛ indigẽtia eſt maioꝛis ↄcupiſcẽtie pꝛĩ
cipiũ.⁊ maioꝛ indigẽtia atteſtat᷑ maioꝛi concupiſcẽne.
Si bo fiat ↄſiderato qtũ ad attractiõeʒ ↄcupiſcibilis.
eo ꝙ magis attrahit quod ſibi appꝛoxiatũ ẽ.q̃nto ma⸗
ioꝛ eſt agroximatõ:tato maioꝛ erit ↄcupia.i.feruẽtior
intelligit᷑ hoc de motu naturali. eſt.n.quidã appetitꝰ

naturali tfent reſpectu ↄcupiſcibilis.
Articn us quintus

Is habitis de diuerſis vulneribo gbo vulne
rata eſt bũana natura ꝑ malũ culpe. ↄſequẽ
ter dõm eſt de mõ vulneris ? cauſa vulneꝛa
Ad quod ſic obijcit᷑. Malũ culpe nõ coꝛũpit ni⸗
ſi agendo.actio aũt illa eſt alicuiꝰ nature.natura aũt
bona eſt in illo quod hmõi.ꝗᷓ cũ ei attribuat᷑ coꝛuptio
cuiꝰ eſt actio.bonũ erit coꝛumpẽs:⁊ non aliud qᷓ ſe.g
be nũ ſeipſuzʒ coꝛtũpit. Ad ideʒ facit quod dic dyo.
de di.no.nõ agit malũ in bonũ niſi ꝑ virtutẽ boni.ſed
actio mali eſt coꝛuptõ. ̊ malũ nõ coꝛũpit niſi ꝑ viꝛtu
tẽ boni:h̊ malũ nõ coꝛũpit niſi illud in quo eſt.⸗ bonũ
Pvirtuteʒ ipius boni coꝛꝛumpit᷑.¶ Iez dyo.in eodeʒ.
Honi ſupexcellens magnitudo ⁊ priuata ſui priuati⸗
onẽ poſſe facit.ẽm ꝙ vniuerſalit eſt ſui ꝑticipare.ᷣ pᷣ⸗
uata nõ ſunt niſi mala.pꝛiuatio non eſt niſi malicia.S
malũ vel malicia nõ hʒ poſſe niſi ꝑ bonũ.⁊ ſicut ſe ba⸗
bet ad poſſe ita ad ageꝛe. agit ꝓꝑ bonũ.ſed actio ipius
mali eſt coꝛꝝuptio.̊ malũ ꝑ bonũ coꝛumpit᷑.⁊ ita ba⸗
bet poſitũ. Fm ꝙ aliqd ſeipᷣm coꝛumpit.quod eſt im⸗
poſſibile.coĩs animi ↄceptio eſt ꝙ nihil in ſe agit.eo ꝙ
nihil oĩno vnum eſt ꝑ ſe agens 2 patiẽs.¶ Ad qð dicẽ
dum. ꝙ malum eſt in eo ꝙ malum vulneꝛat bonũ.cum
auteʒ dicit᷑ malum dicit᷑ priuatio in ſubiecto ſiue ſub⸗
iectum priuatum. vt vulneratio nõ attribuat᷑ priuatõi
tm̃.nec ipſi bono ſᷣm quid tm̃.ſed ipſi toti. nibilominꝰ

quia coꝛumpit non dicit ꝑ ſe agere. ſed ꝑ ſe deſtruere

cat.tanto poteſt magis peccare.

bene conuenit ipſi priuationi exiſtenti in ſubiecto ſᷣm
qꝙ; huiuſmodi. Aliter enim debet fieri iudicium cuʒ h̊
verbo coꝛumpere.⁊ cum bhoc verbo agere.ſi enim po⸗
natur cum hoc verbo agere.retoꝛquetur actio princi⸗
palius ad ipſum bonum. Si do ſumatur hoc verbum
coꝛꝛumpere principalius refertur ad malũ ſiue ad ma
liciam. Cum ergo dicit Dyoniſius.ꝙ malum nõ agit
in bonum niſi per virtutem boni.aut coꝛumpere ſu⸗
mitur ibi vt dicatur agere quadam cõmuni ratione. ⁊
tunc dicendum ꝙ non eſt verum. Si vᷣo ſumatur agere
proprie.tunc verum eſt ꝙ malum non agit niſi per vir

tutem boni.⁊ ita ex predictis non ſequit᷑ ꝙ aliquis ſe⸗
ipſuʒ coꝛumpat.accidit tamen ꝙ aliquid in ſeipſo de⸗

ficit.⁊ hoc modo poteſt dici.ꝙ creatura ẽ cauſa ſui de⸗
fectus prout in defectum veꝛtitur.ſed hoc non eſt ex ra
tione boni.quia tunc opoꝛteret primam cauſam boni⸗
tatis eſſe cauſam hoꝛum defectuum. ¶ Similiter reſpõ
Dẽdũ eſt ad aliam auctoꝛitatem Dyoniſij qua dicitur.
ꝙ malum habet poſſe per bonum. Eſt enim poſſe du⸗
plex. vel poſſe a potentia actiua.vel poſſe a poſſibilita⸗
te defectiua.Si poſſe a potentia actiua: non habʒ ma
lum niſi a bono.Si vᷣo poſſe a poſſibilitate defectiua:
m hoc malum inqᷓ;tum malum. id eſt ſubiectum pri⸗
uatum dicitur poſſe.vt eſt poſſe coꝛumpi vel minui.⁊

ita de alijs. Et eodem modo eſt de poſſe coꝛumpere vt

ad malum ſiue maliciaʒ retoꝛquatur. Unde dicit Au
guſtinus in libro de natura ⁊ gratia. Abſtinere a ci⸗
bo non eſt ſubſtantia.⁊ tamen ſubſtantia corporis ſi
omnino abſtinetur a cibo ita langueſcit.a inequalita⸗
te moꝛbi coꝛumpitur.⁊ a laſſitudine debilitatur ⁊ frã
gitur. ⁊ ſic etiam eſt de malo quo natura anime coꝛũ⸗

pitur. 4¶ Item vulneratur potentia naturalis per ma⸗

lum culpe.non niſi ipſa potentia liberi arbitrij: ſ̊ ipſa
potentia liberi arbitrij eſt potentia peccandi.ergo po
tentia peccandi vulneratur per malum culpe. ſed hec
vulneratio non eſt niſi boni diminutio. ergo quanto⸗
magis homo peccat:tantomagis diminuit᷑ in eo po⸗

tentia peccandi. ergo uantomagis peccat. tantomi⸗

nus poteſt peccare. ¶ Contra. quantomagis peccat.
tanto fragilioꝛ eſt ad peccatuz.ergo quantomagis pec
quod dicendũ.
q; cum dicitur potentia liberi arbitrij vulnerari ꝑ ma
lum culpe.⁊ vulneratio illa eſt boni diminutio: intelli

gitur non ex illa parte qua liberum arbitrium eſt po⸗

tentia peccandi: ſed ex illa paꝛte qua dicitur potentia
non peccandi. ex illa enim parte ſicut dicit Anſelmus
dicitur libertas. non dico a coactione: ſed illa liber⸗
tas que eſt a miſeꝛia.qua dicitur qui magis peccat mi⸗
nus liber. VUnde dicit in libro de libero arbitrio. Po⸗
tentia prout huiuſmodi nec eſſe libertatem nec parteʒ
libertatis.ſed non ſic eſt de potentia non peccandi ſine
benefaciendi.ſᷣm hoc enim qui magis peccat peccato
moꝛtali minus poteſt. vnde in pꝛedicta ratione eſt com
mutatio ab eo quod eſt quid in quale.⸗ Elel quomodo
ſe habeat cum dicitur. malum vulnerat libeꝝ ar.⁊ li⸗

beꝝ arbi. eſt potentia peccandi.̊ vulnerat potentiam

peccandi vulneratione que eſt diminutio.libeꝝ. n.ar.
dicit quid.potẽtia pᷣo peccandi dicit qũo ſe bʒ.4l Item
dicit dyoniĩ li.de di.no. Aihil coꝛumpit᷑ a malo ſᷣm
ꝙ eſt eſſentia vel natura. ꝙ̊ non vulnerat᷑ ipſa natura.
ſed natura nihil aliud eſt ꝙ; ipſum bonum. natura er⸗

go non vulneratur bonum nature. quid ergo vulnera⸗

tur? ꝗ Ad hoc reſpondendum per hoc quod in eodez
libro dicitur.i Qon coꝛumpitur quid erxiſtentium ẽm
ꝙ eſt eſſentia vel natura.ſed ex defectu iuxta naturam
oꝛdinis armonie ⁊ communis commenſurationis.cir
cumloquitur ergo per oꝛdinem armoniam ⁊? commen⸗
ſurationem bonum modi. ſpeciei.⁊ oꝛdinis.ratõe quo
rum dicitur eſſe diminutio ſiue vulneratio in ipſa po⸗
tentia habituali. Qatura autem dicitur duplicit. vel

”

— — 2- ———2 v ———

ragere
Der pir
jnisſe⸗
plo de⸗
ide,
kerna
boni⸗
reſpo
ciur.
Reda,
bllita
le
ecnuo⸗
n,
Hll1
ereyt
D
rai⸗
ris ſi
halltu
reſti
coni⸗
er ma⸗
Fipta
gopo
Tbec
nto⸗
vo/
m⸗/
at.
pec
u.
ma
Kelli
po⸗
entia
emns
lber/
Ntnni
dIn
iſine
Cato
conn
no
li/
liamn
n.gr.
Nien
on
r.⸗
ltd
Nej
n
ra
lir
en⸗
o
,
ſel

¶ Lneſtio

ꝓ bonis naturalibv ip̃ᷣius aĩe oꝛdiabilis ad bonũ. voel

ꝓ ipſa natura aĩe. Si accipiat᷑ ̊ natura ipius aie ſᷣm
boc eſt verũ qð nõ coꝛũpit᷑ quid exñtium ᷣm ꝙ eſt na⸗
tura.Si vᷣo accipiat᷑ ꝓ ipſis naturalibo eius inqtum
oꝛdinabilis eſt ad bonũ ſicut coꝛumpit᷑ natura.¶ Sʒ
ad hoc attendendũ eſt. ꝙ duplex eſt coꝛuptio. ſimpler
⁊ Fm quid. Coꝛuptio ſimpler dicit᷑ oimoda deſitio.⁊
Fm hoc bonum nature nõ conumpit᷑ ꝑ malum culpe.
Si vo dicat᷑ coꝛuptio ꝑmutatõ ab eo qð eſt magis in
minus.ſᷣm hoc coꝛumpit᷑ quid exñtiuʒ rõne hmõi bo
ni naturalis.

¶ Nueſtio.ciij.de tercõef

— 2
*

fectu mali.ꝗ eſt puatio modi.ſpẽi.⁊ oꝛdinis.

Onſequenteꝛ que /

rit᷑ de tercio effectu mali qui eſi priua
tio modi.ſpẽi.⁊ oꝛdinis.circa quẽ effe
ctũ querũt᷑ hec quatuoꝛ. Primo ꝗd
vnũquodq; hoꝝ dicat᷑.⁊ que ſit inter
Scðo qualiter priuent᷑ ꝑ malũ cul⸗
pe. 4! Tercio.v.ſimul priuent᷑.¶. Quaꝛto.v.equaliteꝛ

. priuentur. , —
embꝛum pꝛimũ.

D primũ ſic eſt ꝓcedendũ.modus.ſpẽs
oꝛdo ſicut dicit aug.in li.de ciuita.dei.
inſunt omi rei exñti.⁊ ideʒ põt haberi ĩ
* li.de natuꝛa boni. Sed ſᷣm ꝙ dicit augꝰ.
Vſuper geñ. Modus ſumit᷑ m ꝙ eſt diſpoſitio rei ineſſe
termiĩate.⁊ B mõ refert᷑ ad ipſaʒ cauſoʒ efficientẽ:cuiꝰẽ
dare eſſe terminatũ ⁊ menſuratũ. Spes vo eſt diſpoſi⸗
tio rei foꝛmate ſᷣm ꝙ ab alia diſtinguit᷑.vñ eſt in relati⸗
one ad cauſaʒ foꝛmalez. Oꝛdo po eſt diſpoſitio rei ꝓput
refert᷑ ad finẽ. vnde relatione ad cauſazʒ finalẽ deſigna⸗
tur. Sed ſi hoc mõ accipiũt᷑.modus.ſpẽs.⁊ oꝛdo.non
erit dicere ꝙ maluʒ ſit priuatio.modi.ſpẽi.⁊ oꝛdinis.
illud aũt qð eſt cõmune homi cũ om̃i creatura nõ pri⸗
uat᷑oꝑtet ꝙ̊ ſub alia rõne deſignare.¶ Pꝛeterea.ma⸗
lũ culpe nõ aufert ab aĩa habitudinẽ ad ſuaʒ cauſaʒ ef
ficiẽtẽ.vel ad ſuã cauſaʒ foꝛmalẽ.nõ eniʒ aĩa eſt minus
aia etſi peccet.nõ ̊ modus ⁊ ſpecies ſm dictã rõnez p⸗
uant᷑ vel minuũt᷑ ꝑ mali.ſed oꝛdo tm̃ videt᷑ priuari vł
minui. Itezʒ bonũ quod priuat᷑ ꝑ malũ culpe.eſt bo⸗
nũ habitudinis naturalis. oꝑtet ꝙ bec tria.modus.
ſpẽs.⁊ oꝛdo.determinẽt᷑ circa habitudinẽ.ſ̊ hitudo il⸗
la dicit᷑ in oꝛdine ad finẽ. videt᷑ q modꝰ.ſpẽs ⁊ oꝛdo
m ꝙ hic accipiũt᷑:ex ꝑte oꝛdinis accipiant᷑.ᷣ qᷣ quałr
otingit vt oꝛdo diuidat᷑ ꝑ modũ.ſpẽʒ.⁊ oꝛdinẽ:cuʒ mo
dus ⁊ ſpẽs dicant᷑ ꝑtes oꝛdinis. Sreterea.om̃i rei ĩ-
ſunt hec tria.⁊ accipit᷑ res coĩter. inſunt bĩtudini.ha
bitudo g habebit modũ.ſpẽʒ. ⁊ oꝛdinẽ. p̊ ſicut dictũ eſt
modus.ſpecies.⁊ oꝛdo.accipiebãt᷑ in eẽntia ſiue natu
ra in relatõe ad tres cauſas.efficientẽ.foꝛmalẽ. exem⸗
plarẽ ⁊ finalẽ. habitudo cũ habeat hec tria: habebit
illa in relatõne ad has tres cauſas. modus dicet᷑ pe
nes eẽ ipſius babitudinis terminatũ.ſ pẽs penes eẽ ha
bitudinis foꝛmatũ ⁊ diſtinctũ.oꝛdo penes ipſuʒ habi⸗
tudinis ordinatũ in finẽ. ¶ Sʒ videt᷑ ↄtraꝛiũ:ſi:n. ba⸗
bitudo illa infinita dicit᷑ in diminuẽdo.nõ videt᷑ er il/
la ꝑte babeꝛe terminũ. nec eſt termiatũ.&̊ ñ videt᷑ he
modũ. Sitr ſi ſpẽs dicit diſtinctõʒ hitudinis ad babi⸗
tudinẽ.cũ hmõi diſtictõ habitudinis ab hĩtudie ma⸗
lũ culpe nõ priuet᷑:nõ priuat᷑ ſpẽs ꝑ malũ culpe.ßpᷣ pri⸗
uat᷑:g̊ nõ Ffm hanc rõneʒ intelligit᷑. ¶ Itez fuerũt g di⸗
cerent modũ.ſpẽm. ⁊ oꝛdinẽ tercio diſtingui.vt ſ pecies
attenderet᷑ ſm ſpeciẽ actõnis.modus no m circũſtan⸗
tias actõnis.oꝛdo vpᷣo comꝑatõe ad fineʒ:ß his modis
nõ videt᷑ malũ culpe ꝙ ſit priuatio.modi. ſpẽi.⁊ oꝛdis
quia ſpes actõnis nõ tollit᷑ ꝑ malũ culpe.4 Pꝛeteꝛea.

9%

cilj.

modus eſt diſpoſitio antecedẽs ſpẽʒ ſᷣm aug.iᷓ non dʒ
attendi ſm poſterius.2 ſpẽs ſᷣm prius.̊ actio ſm ſpe⸗
ciẽ ſuã eſt prioꝛ ꝙᷓ circũſtantia actiõis.̊ modus nõ dʒ
cetermiari penes circũſtantiã ⁊ ſpẽs penes ſpẽʒ actio⸗
nis. 70 quod dicendũ.q modus.ſpẽs.⁊ ordo acci⸗
piunt᷑ h ſᷣm ꝙ ſunt in volũtate originali ad finem. nec
accipiũt᷑ hic modus.ſpẽs.⁊ oꝛdo. ꝓut ſunt ĩ natura vł
eẽntia ipſius aĩie.vel ꝓut ſunt in potentia vt potẽtia eſt
in ſe ↄſiderata.modus.n.⁊ ſpẽs ⁊ oꝛdo aĩe inqtũ ẽ ſub
ſtantia quedaʒ ⁊ modus potetie.verbigra.rõnalis iꝛ
rõnalis ⁊ ↄcupiſcibilis cum ſpecie ⁊ oꝛdine nõ recipi⸗
unt priuatõʒ ꝑ malũ culpe.nõ.n.aĩa rõnalis minꝰ eſt
rõnalis cum peccat:nec minꝰ habet potentiã rõnabilẽ
vel ocupiſcibileʒ vel iraſcibileʒ.⁊ ideo ᷣm illũ modũ ñ
nccipiunt᷑ modus.ſpẽs.⁊ oꝛdo.ꝓut dicũ modus.ſpe⸗
cies.⁊ oꝛdo priuari vel coꝛumpi ꝑ malũ culpe. SDer
hoc põt patere qualit᷑ reſpondedũ eſt ad pᷣmo obiectũ
loquit᷑.n.ibi aug.de modo.ſpecie.⁊ oꝛdine.ſᷣm ꝙ ĩ his
ↄuenit eis oĩs creatura ⁊ eſt veſtigiũ dei.nõ ſᷣm ꝙ eſt/ p
priũ creature rõnalis inqtũ eſt ĩ ea malũ culpe.⸗ Ad
ſecũdum ðvᷣo dom eſt.ꝙ malũ culpe nõ aufert vel minu⸗
it modũ.ſpẽm.⁊ oꝛdinẽ.Fᷣm ꝙ inſunt nature ipᷣius aĩe
vel eẽntie.̊ ſᷣm ꝙ inſunt volutati oꝛdinabili ad bonũ.
4l Ad terciũ pᷣo ddᷣm. ꝙ tm̃ hec tria inſunt habitudini
ꝓut ꝑ peccatũ priuant᷑. de illa tñ habitudie volũtatis
eſt loqui multiptr.⁊ ſᷣm boc põt habere modũ.ſpecieʒ
7 oꝛdinẽ. Eſt.n.modus ipᷣius volũtatis inqtũ hʒ bitu
dinẽ ad ſum mã bonitateʒ boni effectiuã. ADodus enĩ
dicit menſurã. menſura oũt dicit᷑ eẽ volũtatis.in eo q;
ↄfoꝛmat voluntatẽ ſuã volũtati diuine.hec aũt eſt men
ſura volũtatis.vt nõ pꝛeferat volũtateʒ ſuam volũtati
diuine.bᷣ ſequat᷑ eam. Siltr ſpẽs dicit᷑ eſſe ipius volun
tatis ſᷣm ꝙ voluntas hʒ rectitudinẽ naturalem. ⁊ hec
rectitudo naturalis dicit᷑ ſpecies eius.nõ aũt loqͥr mõ
de illa rectitudine naturali cuiꝰ carentia dicit᷑ peccatũ
oꝛiginale quã habuit homo a principio:hᷣ de rectitudi

ne naturali que ſequit᷑ ipſaʒ volũtatẽ.lʒ defoꝛmetur ꝑ

malũ culpe.nõ.n.oĩno tollit᷑ ſpecies rectitudinis ſ mi
nuit᷑. Oꝛdo vo attendit᷑ in ipſa voluntate ſᷣm ꝙ refert

ad fineʒ. Qec oꝑtet diceꝛe.ꝙ lʒ hec habitudo ſit volun

tas oꝛdinabilis ad ſineʒ.ꝙ omẽs ille tres ↄditões acci
piant᷑ penes ratõʒ oꝛdinabilis in fineʒ.ſᷣ in comꝑatiõe
ad tres canſas ſᷣm genus illud.voluntas.n.dei bõa dr
efficiens.dicit᷑ etiã foꝛma ⁊ dr finis.voluntas autẽ rõ⸗
nalis põt habitudinẽ habere debitã ad voluntateʒ ſic

vel ſic dictã.⁊ ſᷣm hec in ea dicũt᷑ eſſe modus.ſpecies ?

oꝛdo. Ad quarto obiectũ dõm.ꝙ ſicut dictũ eſt habi
tudo hʒ iſta tria in ſe que priuãt᷑ vel mnuũt᷑ per pctm.
M aũt dicit᷑ habitudo nõ hʒ eſſe ſuũ vtrobiq; deteꝛmi
natũ.⁊ ita nõ hʒ modũ.Bicenduʒ eſt ꝙ quodãmõ ba⸗
bet terminatũ ⁊ quodãmodo nõ hʒ. VUno.n.mõ dr hec
hitudo volũtatis. mediũ inter volũtatẽ diuins 2 ipſaʒ
aĩaʒ volen teʒ.⁊ ſic dr hr̃e menſuratũ ⁊ terminatũ. cit᷑
eni ſummã volũtatẽ ẽ.⁊ ꝓgꝛedit᷑ ab ipſa aĩa volente.2
ꝓ hũc modũ bñ dicit᷑ eſſe modus ipᷣiꝰ volũtatis rõalis
termiatꝰ.Alio vᷣo mõ dr hitudo volũtatis rõnalis hr̃e
mẽſurã ſᷣm quãtitatẽ.vt dicat᷑ tanta eẽ hitudo ꝙ ñ poſ⸗
ſit vlteriꝰ aſcẽdere.in h̊ ꝙ magis ſit habilis.nec deſcen
dere vt citra nõ ſit minꝰ habilis.⁊ ſᷣm hũc moduʒ nec
dicit᷑ h̃e terminũ vtrobiq;.nõ.n.tam habilis eſt quin
poſſit eſſe babilioꝛ.nec etia minꝰ habilis ꝗn etiã poſſit
minui.cũ in creatuꝛa rõnali ẽ dicere ſũmũ ſiẽ ĩ xpᷣo.tã
eniĩ habilis fuit.ꝙ vltra ñ erat habilitatio rõnalis cre⸗
ature.ſ̊ in ſummũ nõ eſt ponere.nõ.n.aliq̃ hĩtudo ita
decreuit ꝗn poſſit vlteriꝰ decreſcere. ¶ Ad illud ᷣo qð
vltimo dictũ eſt.Fᷣm opinionẽ quoꝛundã dom ẽ. ꝙ ſᷣm
intentõʒ aug.de mõ.ſpecie.⁊ oꝛdine ñ recte diſtinxeẽt.
modus.n.pcedit naturalit ſpẽʒ.⁊ ſpẽs naturałr oꝛdi⸗
nẽ.ipᷣi ᷣo ſpẽz mõ pᷣpoſuer̃t.vñ illa diſtinctõ ñ hʒ locũ
in mõ.ſpecie.⁊ oꝛdie.Fᷣm ꝙ dicũt᷑ puari vel minui per

malũ culpe. Preterea. ↄtingit malũ culpe aliqñ eẽ ex
cæfectu boni q;tum ad ſpeciem actionis. aliquando ex
efectu boni ꝙtum ad circũſtantiã actõis. aliqñ ex de⸗
fectu intentõis reſpectu debiti finis. Maluʒ aũt culpe
m hoc aliqn priuaret ſpẽʒ nõ modũ vel oꝛdinẽ. aliqñ
oꝛdinẽ ⁊ nõ priuaret ſpẽz vel modũ.ſ̊ ̊ nõ eſi ſjᷣm ꝙ in
omni malo culpe eſt pꝛiuatio modi.ſ pẽi.⁊ oꝛdinis.

cudum

Einde ꝓcedendũ eſt ad ſecũdo queſituʒ
ſcʒ qualit modus.ſpẽs.⁊ oꝛdo priuent᷑ ꝑ
malũ culpe.Et videt᷑ illud oſtendi ꝑ hoc
quod dicit augꝰ.in li.& ciui.dei.ꝙ ſicut
moꝛbis coꝛtumpunt᷑ coꝛꝑa.ita mẽtes vicijs coꝛꝛum pũ⸗
tur.vnde ſicut moꝛbo coꝛumpit᷑ bonũ coꝛꝑis ita malo
culpe ſiue vicio bonuʒ naturale animi.̊ ita eſt in moꝛ⸗
bo coꝛꝑali.qꝙ aliqñ infirmat᷑ coꝛpus ꝑ immenſuratõeʒ
humox.aliqñ ꝑ defoꝛmitateʒ membꝛi.aliqñn ꝑ prauam

membꝛi oꝛdinatõeʒ.ſicut qñ fit diſlocatio.ſic ꝗ̊ ĩ moꝛbo

coꝛꝑali põt eẽ defectus in modo.aliqñ in ſpecie mẽbri.
aliqñ in oꝛdine. In modo aũt vel ꝑ incõmẽſuratõz hu
moxꝝ vel ꝑ ſuꝑfluitateʒ vel indigentiã membroꝝ. pari
q̊ rõne in aĩa ita eſt. ꝙ ↄtinget priuatõʒ fieri ſanitatis
ſpũalis ꝑ peccatũ rõne modi.ſpeciei.aut oꝛdis.⸗ Iteʒ
bonum gratie habet᷑ modus.ſpẽs.oꝛdo.in re qtuita.
peccatum aũt moꝛtale eſt priuatio gratie. ̊ pctm pᷣuat
modũ.ſpẽm.a oꝛdineʒ: qui eliciũt᷑ ex iꝑſo actu gratie.
malum ꝗ̊ culpe eſt prinatio boꝝ. 4 Contra.modꝰ.ſpe
cies.⁊ oꝛdo.ad herent ipſi aĩe vel alteri creature ſpũa⸗
li.ſed aia rõnalis ſiue altera creatura ſpũalis immor
talis eſt.̊ ab ea nõ tollit᷑ eſſe ſᷣm ꝙ eſt creatura.ᷓ nec
modus.ſpẽs.⁊ oꝛdo.q adperent ipi creature. ſine qui⸗
bus etiã ipſa creatura nec eſſe nec intelligi pᷣt oĩno. vñ
aug.xj.de ciui.ci.iaõ eſt vlla creatura quã nõ ille cõ
ſtituit a quo eſt omis modus.ſpecies.⁊ oꝛdo.ſine qui⸗
bus nihil reꝝ inueniri vel cogitari põt. &ᷓ modus.ſpẽs
7 oꝛdo.ꝓut adherent creature ſpũali pᷣuari nõ pñt.
Preterea.manente eſſe nature ſpũalis.rõne ſui ⁊ ra
tione potentie ſue manet habitudo natuꝛalis ad bonũ
ſed manente naturali habitudine ad bonũ. manẽt mo⸗
dus.ſpecies.⁊ oꝛdo.ꝗ̊ manente eſſe rei ſpũalis ratione
ſui ⁊ rõne potentie ſue.manẽt modus.ſpẽs.⁊ oꝛdo:ſed
peccato exiſtente manẽt modus.ſpecies.⁊ oꝛdo: non g&̊
priuãt᷑.¶ Ad quod dm.ꝙ priuatio dicit᷑ duobo mo⸗
dis.ꝓ ipſa ablatõne vłr.vel ꝓ ipſa ꝑmutatõe ab eo qð
eſt magis ⁊ minꝰ.Si ꝓ ipſa ablatone vłr:ſᷣm hoc ẽ pᷣ⸗
uatio modi.ſpeciei.⁊ oꝛdinis in eẽ gratuito.bñs enim
modũ culpe moꝛtalis.nec hʒ modũ nec ſpecieʒ nec or⸗
dineʒ eſſe gratuiti:quod eſt a gratia gratũfaciente. Si
vo ſumatur priuatio ꝓ ꝑmutatõne ab eo quod eſt ma⸗
gis in minus. ſm hoc dicit᷑ eſſe priuatio modi.ſpeciei.
7 oꝛdinis in quodaʒ eſſe naturali.4 Ad obiecta auteʒ
rñdendũ. ꝙ quodamodo eſt ſimile in moꝛbo coꝛꝑali ⁊
ſpũali: quodamodo diſſimile.nihil.n.ẽ ſimile qdð vtro⸗
biq; eſt defectus ſanita tis.ſ̊ in hoc eſt diſſimile.ꝙ mor
bus coꝛpalis aliqñ poteſt eẽ ex defectu modi.aliqũ ex
cfectu oꝛdinis.moꝛbo.n.ſpũalis ponit defectũ omniũ
hoꝝ.Fm ꝙ de his intendimꝰ. Poſſent tñ aliter ↄſideꝛa
ri.⁊ ſᷣm hoc aliqñ ↄtingeret eſſe defectũ in mõ. ita ꝙ ñ
eſſet defectus in ſpecie ⁊ oꝛdine.vel ecõuerſo.⁊.j.tãge⸗
tur.¶ Ad id aũt quod obijcit᷑ in ↄtrariũ.doõm ẽ ꝙ mo⸗
dus.ſpẽs.⁊ oꝛdo.pñt accipi dupłr. Vel prout inſepa⸗
biles ſunt a natura aie rõnalis inqtum hmõi.⁊ ſᷣm H̊
nõ pnt priuari ꝑ malum culpe altera duaꝝ priuatõnũ
videlʒ illa que eſt ꝑ oĩmodaʒ ablatõneʒz. vel que eſt per
ꝑmutatõʒ ab eo qð ẽ magis ĩ minꝰ Si vo accipiat᷑ ᷣm
ꝙ diſponũt hitudinẽ naturalẽ ad bonũ. ꝑ maluʒ culpe
pᷣt vno mõ ſieri pᷣuatõ hoꝝ.pñt.n.minui:hᷣ nõ vſqʒq q;
tolli.¶ EUñ ꝑ h̊ pᷣt ſolui illð qð ↄñt᷑ obiectũ ẽ. ¶Dodus
eni ſpẽs ⁊ oꝛdo. ꝓut adherẽt hitudini naturali ad bo⸗

*

S

nũ:lʒ diminui poſſint.oĩno tñ tolli ñ pñt.

Mlembꝛum terciũ

. 200ꝛdo. ſimul priuent᷑ ꝑ malũ culpe. vi⸗

t᷑ ꝙ non. per ſimile in alijs creaturis.
Naʒz in aĩalibo põt pꝛiuari modus cuʒ ñ
priuat᷑ oꝛdo vel ſpẽs.põt etiã priuari oꝛdo ita ꝙ ñ pri⸗

uetur modus vel ſpecies.⁊ ſimilit de ſpecie:&̊ nõ ſił p⸗

uant᷑ iſta.pari q̊ rone erit in ipſo hoĩe ᷣm aĩaʒ rõnalẽ.
ꝙ; vnũ poterit priuari ſine aljs duobo.⸗ SPreterea.in

alijs bonis ſpualibus ↄtingit hoc. ꝙ vnũ poterit pᷣua⸗

ri ſine alio.verbigr̃a.poteſt priuari memoꝛia nõ pua⸗
ta imaginatẽe.põt priuari imaginatio nõ priuata me⸗
moꝛa.⁊ hec pñt priuari manente quodaʒ vſu ratõnis
intermedio.ſᷣm ꝙ diuerſe fiũt egritudines quibꝰ fiunt
leſiones in diueꝛſis capitis ꝑtibo.ſimilit ↄtigit de alijs
bonis naturalibo. ſicut ſunt caſtitas naturalis ⁊ pie⸗
tas naturalis.⁊ ita de alijs.põt.n.vnuʒ eſſe ſine alio.
paꝛi ̊ rõne poterit priuatio eſſe modi ſine priuatione
ſpeciei ⁊ oꝛdinis.vel guctbb onne⸗ dicit aug.ĩ
lib.de natura boni.vbi modus.ſpecies.⁊ oꝛdo magna
bona ſunt:magnũ bonũ eſt.vbi parua bona ſunt: puũ
bonũ eſt.vbi ᷣo modica: mediocre bonũ eſt.ĩ quo vult
deſignare.ꝙ ꝑ quandã cõnexioneʒ vbi modus eſt ma⸗
gnũ bonũ.ſpecies eſt magnũ bonũ oꝛdo ſimilit.⁊ ecõ
uerſo.¶ Item iſta ſunt veſtigia trinitatis ſumme.ſ̊ in
ſumma trinitate eſt oĩmoda equalitas. in hac trini⸗
tate que eſt veſtigium eſt ſuo modo equalitas. & ſi plꝰ
eſt de modo:plus erit de ſpecie ⁊ oꝛdine.⁊ ſi minꝰ: mi⸗
nus.g ſimul priuant᷑.¶Ad quod dom.q; modus.ſpe
cies.⁊ oꝛdo.ſi dicerent᷑ ſn illum modũ ᷣm queʒ acci⸗
piuntur in animalibus inq'tum ſunt aialia. non dico
inq;tum ſunt creature. poſſet eſſe priuatio modi ſine
priuatione ſpeciei ⁊ oꝛdinis.ſed non ſic accipiũt᷑ hic:
h ſᷣm hoc ꝙ modus.ſpecies.⁊ oꝛdo in qualibet creatu
ra repreſentant quodãmodo ſummaʒ trinitateʒ. ⁊ iðo
cum priuatur modus.priuant᷑ ſpecies ⁊ oꝛdo.⁊ econ⸗
uerſo. Per hoc poteſt ſolui quod obiectum eſt per ſi⸗
mile in aialibus.modus.n.ſpecies ⁊ oꝛdo aliter accipi
untur ſᷣm ꝙ ↄueniũt aĩali inqtum eſt creatura. ſic enĩ
ſimul ſunt.aliter ſᷣm ꝙ ↄueniũt animali inqtum ẽ ani

mal. ſic enĩ modus poteſt eſſe ſine ſpecie ⁊ oꝛdine ĩ ißa

compoſitione membroꝝ aĩalis.in aĩia vᷣo rõnali pꝛout
malum culpe dicitur priuatio modi.ſpeciei.⁊ oꝛdinis
Fm ꝙ intelligit Anguſti.ſimul eſt priuatio oĩm.cũ enĩ
amatur creatura vt deus vel plus deo. eſt defectus mo
di ſiue menſure. exiſtente defectu iſto erit voluntas ab
extremis.extrema autem dico deum vt eſt principium
⁊ vt eſt finis.ergo eſt defectus rectitudinis.⁊ ita ꝑ cõ⸗
ſequens ſpeciei.rectitudo enim eſt foꝛina ſiue ſpẽs ipᷣiꝰ
extenſionis medie.cum auteʒ exit voluntas ab extre⸗
mis.non amat deum ꝓpter ſe ⁊ ſuper omnia. ꝓpter qð
eſt defectus oꝛdinis.ſimul ergo eſt priuatio modi.ſpe⸗
ciei.⁊ oꝛdinis per malum culpe moꝛtalis.¶ Ad ſecũ⸗
do obiectum dicendum. ꝙ aliter eſt in his bonis ſpiri⸗
tualibus ⁊ in alijs quibuſdaʒ.quedam enim ſunt bo⸗
na ſpiritualia que non ſimul tolluntur. quedã vᷣo ſunt
que ſimul tolluntur. bona enim ſpiritualia que per ſe
ſunt gratie gratumfacientis.ſimul priuantur.que do
non ſunt huiuſmodi.ſed ſunt gratie gratiſdate.pñt nõ
ſimul priuari.bona vᷣo naturalia que ſunt nature or⸗
dinabilis ad bonum.nec omnino ſe habent ſiẽ illa bo⸗
na vel illa.ſed minui poſſunt. omnino autem prinari
non poſſunt.talia autem ſunt modus.ſpecies.⁊ oꝛdo.
ſimul tamen minuuntur propter predictam rationeʒ.
eo ꝙ diminutio que eſt ipſius habitudinis ad efficien⸗
tem. ponit diminutioneʒ habitudinis ad ipſaʒ foꝛma⸗
leʒ ⁊ ſilir finaleʒ.⁊ ecõuerſo. V

„

,ſpig
.2 i,
urig.
cui
pei,
ſlp⸗
nale,
keg, in
. Pun⸗
Pna,
ane⸗
nig
iunt
alis
pie⸗
Alo.
one
angi
non
i
fult

S
in
rimn⸗
ſi
nnl
ſpe
leel⸗
dico
line
c:
tu

SSSñͦL

¶ Nueſtio

arto querit᷑. vtꝝ modus.ſpẽs.⁊ oꝛdo.
cqualit priuent᷑. nõ vide modus.n.
appꝛopꝛiat᷑ potẽtie ſiue vᷣtuti.ſpẽs vᷣo pul
— chꝛitudini.oꝛdo vo bonitati.̊ ↄtingit de
fectũ eẽ in potẽtia.nõ exñte defectu in pulchꝛitudine vł
bonitate. Silr in pulchritudine ↄtingit eẽ defectũ. nõ
exñte defectu in potẽtia vel bonitate.⁊ eodẽ mõ ↄtĩgit
eſſe defectũ in bonitate nõ exñte defectu in pulchritu⸗
dine aut potẽtia.ↄtingit &̊ minui modũ ſine diminuti
one ſpeciei ⁊ oꝛdinis. Preterea.in vᷣtutibo naturali⸗
bus ↄtingit intenſionẽ fieri vniꝰ ſine intenſiõe alteriꝰ.
diminutõz vniꝰ ſine diminutiõe alterius: vt caſtitas
naturalis põt minui vel intẽdi ſine pietate natuꝛali vł
ſine iuſticia.pari & rõne cũ modus.ſpẽs.⁊ oꝛdo ad bo
na naturalia referat᷑. poterit minui modus ſine ſpecie
vel oꝛdine.vel ecõuerſo. ¶ Cõtꝛa.modus.ſpẽs.⁊ oꝛdo
ſunt ipſius hĩtudinis potẽtie.pront oꝛdinabilis ẽ ad
bonũ gratie.quẽadmodũ g̊ eſt in bono gꝛatie qð ᷣm i⸗
moꝛtalitatẽ gratie eſt minoꝛitas virtutũ gratuitoruʒ.
cum minoꝛ eſt foꝛtitudo gratuita.mioꝛ eſt caſtitas g⸗
tuita.a ita d alijs. eodeʒ mõ videt᷑ eſſe de mõ.ſpecie.⁊
oꝛdine:vt cũ minuit᷑ modus minuat᷑ ſpẽs ⁊ oꝛdo.⸗ Itẽ

ſi minueret᷑ modus ꝑ malũ culpe.nõ facta diminntõe

ſpẽi ⁊ oꝛdinis.ecũ ad diminutiõeʒ modi ſequat᷑ ꝙ minꝰ
babilis ſit aĩa ad bonũ.nõ facta aũt diminutõe ſpeciei
7 oꝛdinis ſit aia habilis ad bonũ eſſet ſimł habilis ad
bonũ ⁊ inhabilis.quod ẽ incõuemẽs.nõ ̊ ꝑ malũ cul⸗
pe fit priuatio ſiue diminutio modi.ꝗn inſimul fiat di
minutio ſpẽi ⁊ oꝛdinis.⁊ ecõuerſo.⸗. Iteʒ cũ voluntas
hũana ↄfoꝛmat ſe voluntati diuine. rectitudinẽ habet

in ſua oꝑatõne.cũ aũt hʒ rectitudinẽ in ſit na oꝑatõe. or
dinat᷑ debito mõ ad ſuũ fineʒ 1 ecõuerſo.ꝗ̊ fectu exn-⸗

te in aliquo hoꝝ.eſt defectus in alijs.̊ hitudo naturał
reſfert᷑ ad omĩa iſta.⁊ põt reciꝑe intenſionẽ ⁊ diminu⸗

reſpectu alioꝝ.⁊ ecõuerſo.¶¶ Ad quod doᷣm. ꝙ ſimul
fit oĩm iſtoꝝ diminutio ꝑ maluʒ culpe moꝛtalis 4 Ad
obiectũ aũt dðm eſt.ꝙ lʒ modus appropriet᷑ potentie
ſiue virtuti.⁊ ita de alijs:tñ qꝛ potẽtia dicit᷑ dupliciieꝛ
Vno mõ aꝓpropriat᷑ hic modus potẽtie.alio mõ nõ ap
propriat᷑. Si.n.accipiat᷑ hic potẽtia ꝓ ipſa habitudie
naturali volũtatis ad ſummã bonitateʒ. ᷣm hoc modꝰ
appropriat᷑ potẽtie. ⁊ ↄotingit minui ſᷣm ꝙ minuit᷑ illa
babitudo naturalis. Si vdo accipiat᷑ potẽtia ꝓ foꝛtitu⸗
dine naturali.Fm h̊ modus nõ aꝓpropriat᷑ potentie.qꝛ
ↄtingit foꝛtitudinẽ naturalẽ eſſe ſine pulchritudine vł

tionẽ.q̊ eum diminuit᷑ vmiꝰ iſtoꝝ.diminuitur

bonitate.⁊ etiã in ipſa aĩia. ſᷣm boc modus hͥ nõ appro

priat᷑ potentie.⁊ ſᷣm h̊ nõ dicit᷑ h ꝑ malũ culpe fieri pᷣ⸗
uatio modi.ſpẽi.⁊ oꝛdinis.eodẽ mõ dom eſt de alijs.ſ.
ſpecie ⁊ oꝛdine.¶¶ Ad ſcedᷣm dm.ꝙ ſecus eſt in bonis
naturalibo que dicũt᷑ virtutes.⁊ in bonis natuꝛalibus
que dicũt᷑ modus.ſpẽs.⁊ oꝛdo.põt.n.vna virtus natu
ralis ineſſe ſine alia.⁊ ecouerſo. Modus aũt ſi pẽs 2 oꝛ
do ſie ſe hñt. ꝙ ſi vnũ põt ineſſe. nõ põt ineſſe ſine alijs.
nec ecõuerſo.eo ꝙ ſunt vniꝰ ↄditõis.⁊ pter h̊ cũ vnnzʒ
intendit᷑ alia duo intẽdũt᷑.cũ vnũ minuit᷑ alia duo mi⸗

nuũt᷑. Attendendũ elt añt ꝙ loqmur hic de mõ. ſpecie.
⁊ oꝛdine ꝓut hoꝝ priuatio nõ eſt ipſa eẽntia boni eul⸗

pe. b eſt defectus ↄſequens malũ culpe.

uneſtio. cun. de maloĩ

genere quid ſit 2 de eius oppoſitone.

Ompleto tꝛactatu
malo ⁊ de primis drñtijs mali.v᷑nſ
itum faciẽtes ad ↄſideratõʒ pcti. Pꝛi⸗
mo dicamꝰ diſpoſitõʒ quandã materi
aleʒ ad perm 'm quandã mali culpa⸗

*½ °£ %

.Cciiij.

bilis diuiſionẽ. Malũ. n. culpabile aut eſt mali er ge⸗
nere actus. aut ex circũſtantia actus.ant ex intẽtiõe fi⸗
nis indebiti. Quia dᷣo prioꝛ eſt in hac ↄſideratõe mali
cia ey genere actus. deinde vᷣo malicia ex circũſtautia.
Tercio vᷣo malicia ex intẽtõne.põt.n.actus eẽ bonus
in genere ⁊ circũſtantie bone:nihilominꝰ tñ malus ex
intentõne. bonitas po intẽtionis nõ põt eẽ niſi fundet᷑
ſuꝑ bonitatẽ ex genere ⁊ erx circũſtãtijs.ideo primo di⸗
cendũ eſt de malo in genere circa quod eſt ↄſideratio.
Primo quid ſit malũ in genere vel ex genere. ¶ Se
cudo de oppoſitõne mali in genere reſpectu boni ĩ genẽ
vtꝝ ſit ooſitio ↄtrarietatis ⁊ oꝓpoſitio immediata.
Cercio vo d ↄpꝑatõne malicie in ꝓpoꝛtionabilitate
ipſius habitus ad actũ.¶ Quaꝛto de oppoſitõne ꝓpoꝛ⸗
tionabilitatis malicioꝝ int ſe reſpectu bonitatũ.
lembꝛu primũ
Irca primũ peieen
malũ in genere ſiue ex genẽ. dicit᷑ illð qð
nullo mõ ꝑ circũſtantia foꝛmari pᷣt vt ſit
Vonũ.⁊ hoc videt᷑. Foꝛnicaꝛi.n.ẽ tale ma
lũ quod ꝑ nulla creaturã pᷣt ſoꝛmari vt ſit bonũ.i⁊ phᷣs
dicit quedã ſtati noĩata mox ↄiũcta ſunt malo.vt adul
teriũ.Si g̊ hoc mõ dicit᷑ malũ in genere tũc malũ ĩ ge⸗
nere.ↄtinebit in ſe malũ ex circũſtantia.nullũ.n.malũ
eſt oino infoꝛmabile ad bonũ.niſi ↄtineat in ſe defectũ
circũſtantie vel circũſtantiaꝝ: ſ̊ hoc nõ videt᷑.cuʒ ma⸗
lũ in genere diuidat᷑ ↄtra malũ ex circũſtantia.4. Pre

terea.nõ dicet᷑ malũ in genere qð genꝰeſt maloꝝ:ſᷣm B

enĩ nõ cõnumeraret᷑ malũ in genere cũ ſpẽbꝰ mali.ge⸗
nus enim nõ cõnumerat᷑ cũ ſuis ſpẽbus.relinquitur S
ꝙ malũ in genere dicet᷑ malũ quod eſt ex genere actus
qñ in ipſo actu ᷣm ſeipſuʒ ↄſideꝛato inuenit᷑ tefect?.ſ̊ ĩ
nullo actu m ſeipᷣm ↄſiderato inuenit᷑ ita defectus ꝗn
poſſit cũ aliqua materia ↄiũctus dici bonũ.xerbigra.
odire ſi reſpiciat ꝑſonã dicit malũ. ſi reſpiciat peccca⸗
tũ: ſᷣm ꝙ dicit᷑ in ps.iniquitateʒ odio habui.dicet bo⸗
nũ. odire ſᷣm ſeipᷣm ↄſideratũ dicit bonũ.aut nec dic

bonũ nec malũ. Et ſilr eſt de h̊ qð eſt iraſci. Yraſci eniʒ

ſi fit er odio ꝑſone malũ eſt. ſi vo fit ex odio vicij bonũ
eſt. Siłit ille actus occidere ſi fit auẽte legis ab eo ad
queʒ ſpectat.⁊ reſpectu eius materie que debita eſt. bo
nũ eſt.ſi ðᷣo alio mõ malũ eſt. occidere ᷣm ſeipſuʒ con
ſideratũ erit indifferens.⁊ ſimilit in alijs actibo.q̊ ma
lũ in genere nõ dicet᷑ ex genere actus.quo ̊ mõ dicet᷑
malũ in genere? Si aũt dicat᷑ genus ꝓ ſubtecta mate⸗
ria que cõuenit actui. ſm hoc dicet᷑ occidere boĩeʒ ma
lum in genere.bᷣ hoc qualiter dicet᷑ cum precipiatur in
lege occidere maleficũ.occideꝛe aũt maleficũ eſt occidẽ
hoĩeʒ.⁊ ita malum implicabit᷑ in bono. Similit pꝛeci⸗
pit dñs abrahe immolare filiũ ſuuʒ. ⁊ immolare filiũ
eſt occidere hoĩem.ᷓ in bono meꝛtoꝛio implicabit᷑ ma
lum.quod nõ videtur.g̊ malum in genere dicet᷑ nõ ſᷣm
hũc moduʒ. ¶¶ͥq Dicũt aliqui ꝙ interficere hoĩeʒ eſt ma⸗
lum in genere.qm eſt malũ in ſe.ſᷣ non ſm ſe: h̊ que eſt
iſta differentia: Si. n. aliquid eſt malum in ſe. & de ſe
impoꝛtat maliciam.h̊ quod impoꝛtat de ſe malicis.d

eſſe malum m ſe aut ꝑ ſe. ᷓ interficere hoĩeʒ eſt malnʒ
3 quod dᷣm.ꝙ lʒ multis modis poſſit di ⸗*

m ſe.
ci malũ in genere. vt quod ꝑ nullam circũſtantiaʒ põt
foꝛmari vt ſit bonũ.vt foꝛnicari vel adulterari.vel qð
Dicit genus maloꝝ:ſpẽaliter tñ hic accipit᷑ maluʒ ĩ ge⸗
nere.qñ actus dicit defectum boni.⁊ reſpicit mateꝛiaʒ
indebitam.vt genus ſubiectum. dicatur ipſa materia
indebita.nomen dvᷣo actus determinet tefectum. ſic.n.
bonũ in geneꝛe multis modis põt dici.vel ꝙ eſt genus
bonoꝝ ſicut eſt virtus que dicit᷑ bonũ in geneꝛe. vel qð
circũſtantiã nullatenꝰ põt fieri malũ.ſicut habeꝛe ca
ritatẽ.vel quod dicit bonum in genere actus ⁊ reſpicit

materiã debitã. vt dare elemoſins. vel paſcẽ eſurienteʒ

„

ita ſit dieit aug.ĩ primo li.de bap.ↄtra donatiſias⸗
oſtendẽs ꝙ bona oꝑa in geneꝛe nõ ſufficiũt ſine caꝛita
te.ꝗcquid boni in oꝛoniba ⁊ elemoſinis bẽbat ꝓdeſſe.
illi ñ poterat: niſi ꝑ vinculũ xpᷣiane ſocietatis ⁊ pacis
incoꝛꝑaret᷑ eccie.Et aug.de ſpũ ⁊ la.Sicut nõ impe⸗
Diũt a vita eteꝛna iuſtum quedã peccata venialia. ſine
quiba vita iſta non ducit᷑: ſic ad ſaluteʒ eternam nihil
proſunt impio bona opera.ſine quibus vita cuiuſlibz
impij vix inuenit᷑. dare.n.dicit bonum in genere actꝰ.

elemoſina vᷣo dicit ↄuenienteʒ materiã. ſicut habet᷑ in
Diſ.xxx vj.ij.li.ſen.c.ſatis diligent. Sic ex oppoſito di⸗

cet᷑ malum in genere m tot modos. hic aũt ſpalit᷑ con
trahimus malum in genere. qñ actus in ſe diẽ defectũ
7 coniũgit᷑ cum mateꝛia indebita.¶ Si vo obijciat. ꝙ
tale bene põt fieri vel male fieri.⁊ ita erit indifferens.
BDicendũ eſt. ꝓ illud quod dicit᷑ bene fieꝛi vel male fie⸗
ri.hic refert᷑ ad circũſlantiam vel ad intentioneʒ.cum
autem circumſtantia addit᷑ que bona eſt. ↄtrabit᷑ ma⸗
lum extra rationeʒ ſuam.ſicut bonum in genere trahi⸗
tur extra rationẽ ſuam. qñ additur circumſtantia ma⸗
la.vnde nõ eſt dicenduʒz. ꝙ malum ſit ꝑs boni. eo eniʒ
dicebat᷑ malum.quia dicebat defectuʒ in ſe ⁊ ↄiũgeba⸗
tur cum materia indebita.nec addebat᷑ circumſtantia
ꝑ quam ad bonum traberet᷑.vnde occidere maleficiuʒ
eſt. lʒ impoꝛtet in ſe occidere hoĩem.occidere aũt hoĩeʒ
ſit ꝓhibitum in decalogo cum dicit᷑.Mon occides: nõ
tñ ille peccat qui maleficuʒ occidit tranſgrediẽdo pᷣce⸗
ptum decalogi.ſi auẽte legis faciat.⁊ ad eum ſpectet.
vnde aug.in li.de li.ar. Si homicidiũ eſt hoĩeʒ occidẽ
põt accidere aliqñ ſine peccato.nam ⁊ miles hoſtem ⸗
iudex vel miniſter eius nocentẽ ſi occiderit. nõ mihi vi
detur peccare:cum non dicitw᷑ recte homicidiũ niſi extẽ⸗
ſo vocabulo. vñ ſequit᷑ ibi. nõ mihi vidẽt᷑ hi homicide
dici. Vñ occidere hoĩeʒ tunc ꝓprie dicit᷑ malũ in genẽ.
qñ nõ addit᷑ circumſtantia trabens ad bonũ.¶ Silit
intelligendũ eſt de eo quod obijcit᷑ de imolatõne. lʒ enĩ
oblatio in olocauſtuʒ ſiue immolatio ex pᷣcepto dñi ſit
bonũ.in eo auteʒ intelligat᷑ occidere hoieʒ nõ intelligi
tur ibi ſᷣm rõneʒ mali. addita.n.eſt circumſtantia per
quã illud qð ſibi relictum eẽt malũ ꝑ additõʒ circum⸗
ſtantie foꝛmatũ dicit bonũ.iQec eſt diſtinguẽdũ ꝙ ali⸗
quod dicat᷑ in ſe malũ ſᷣ̊ nõ ᷣm ſe malũ. non enĩ hec di⸗
ſtinctio ex intẽtõnibo vocabuloꝝ ꝑ ſe elicit᷑.nec expoſi⸗
toꝛes ſacre ſcripture iſtis vtũt᷑ drñtijs.

embꝛũ ſecundum

eudo querit᷑ de opoſitione mali ĩ genẽ
reſpectu boni in genere.videt᷑.n.eẽ ↄtra⸗
rietas.ↄtraria.n.dicũt᷑ que ſub eodeʒ ge
nerxre poſita marime diſtãt. ᷣ bonũ in ge/
nere malũ in genè ↄnicãt in intentõe geneꝛis.⁊ differ̃t

genere ⁊ malũ in genere ſunt ↄtraria.4l Itez eidẽ acti
oni eſt im poſſibile ſimul ineſſe malũ in genere ⁊ bonũ
in genere. ̊ malũ in genere ⁊ bonũ in genere ſunt ↄtra
ria vel adminꝰ oppoſita. (onta.draria ſunt q̃ na
ta ſunt fieri circa ideʒ ſubiectũ.hᷣ bonũ in genere ⁊ ma
lũ in genere nõ ſunt nata fieri ciꝛca ideʒ ſubiectũ.q̊ bo
nũ in genere ⁊ malũ in genere nõ ſunt nata fieri ↄtra⸗
ria.qꝙ aũt nõ ſunt nata fieri ciꝛca idez ſubiectum ꝑ hoc
pʒ:ꝙ eadeʒ actio nõ põt eſſe pᷣm diuerſa tpa bona ĩ ge⸗
nere ⁊ mala in genere. ſ̊ que ſemel eſt mala in genẽ ſꝑ
eſt hmõi. ¶ Itez malũ in genere ⁊ bonuʒz in geneꝛe ge⸗
nera ſunt bonoꝝ ⁊ maloꝝ. nec hñt cõmune genꝰ. ↄtra⸗
ria do ꝓprie dicta hñt cõmune genꝰ. ꝗ̊ malũ iĩ genere ⁊
bonũ in genere nõ ſunt otraria.4 Itez malũ in geneꝛe
Eꝑ additõʒ põt fieri bonũ.⁊ bonũ in genere ꝑ additõnẽ
