ſciuiã ꝓuocãtibo.inſuꝑ tincturis veſtiũ ⸗ frequẽtibus
balneatõnibo vbi nõ requirit nccitas ſᷣ magis expetit

Deinge obijcitur

Weinge queꝛitu:

¶ Ad pꝛimũ ſic.cir

voluptas. Silłr in cantilenis mulieꝝ ad laſciuiã ꝓuo⸗

ł,
HS. ij.

cantibo in choꝛeis ⁊ hmõi.

ððõ

U☛

ratõne illius quod dicit aug.in li.lxxxiij.q. Vgite mile

ri moꝛtales. ne vnq polluat h̊ domiciliũ malignꝰ ſpũs
ne ſenſibus immixtus infeſtet aĩe ſanctitatẽ. videt᷑ enĩ

ex h ꝙ ſpũs malignus poſſit vniꝛi ĩ ſenſibo nꝛis vel in⸗
eſſe eis.hoc etiã videt᷑ ꝑ hoc quod dicit᷑.v.act᷑. ſᷣm aliã

tranſlatõʒ.vbi nos habemꝰ. Cur temptauit ſatbanas
coꝛ tuum.alia tranſlatio dicit. Quare impleuit ſatha⸗
nas coꝛ tuum.ſed ſi implet coꝛ:multofoꝛtius põt unpie
re ſenſum. autem non poſſit immiſceri ſenſiba ntis

vel eſſe in eis.poteſt argui ꝑ hoc quod dicit.ij. abacuk.

ſuꝑ illud.dñs ĩ templo ſancto ſuo. Glo. põt aſſidere ſi⸗
mulachris ſpũs immũdus.ſᷣ eſſe nõ põt intrinſecꝰ. Si

& intꝛinſecus non poteſt eſſe i

Item Heda ſuꝑ illud.v.cur tẽptauit ſatbanas.im⸗
plet ſathanas coꝛ alicuius non ingrediens ſenſum eiꝰ
neqʒ; introiens aditum coꝛdis.ſiquideʒ poteſtas hec ſo
lius txi eſt. ergo malignus ſpus nõ ingꝛedit᷑ ſenſus no
ſtros. ¶a quod dicendũ.q non poteſt malignꝰ ſpi⸗
ritus ineſſe noſtris ſenſibus ꝑ eſſentiam nec vniri per

elſſentiaʒ vel implere eſſentialiter: ſ diciẽ implere ꝑ ef⸗

fectum oꝑationis qñ temptatio ꝑ ſenſus ingredit᷑ ad

aiam. ſm “ dicit᷑. ix. Hiere. Ingreſſa eſt moꝛs per fene
ſtras. Ad illud quod obijcit in ↄtrarium dicendũ

eſt. ꝙ illud immiſceri de quo dicit aug..nõ eſt ſic fieri.
vnde quemadmodũ eſñ in viſceribo:ſᷣ dicit᷑ quedã cõue⸗
nientia in actu. ſicut agens ⁊ inſtitutum dicũt᷑ eẽ vnuʒ
in agente ſeu opante. ita dyabolus cum ꝑ ſenſus nr̃os
temptat vnum dicit᷑ eſſe vel immiſceri ſenſibo ꝓpter ef⸗
fectum temptatõnis in quo conueniũt.⸗. Ad aliud vᷣo
Dicenduʒ eil.ꝙ ſathanas dicit᷑ implere cor tũmodo
oꝑationem ⁊ voluntatis inſtinctum intus nõ intrãdo.
ſed malicie ſue virus inſerendo.⁊ hoc modo põt dici ð

ſenſibus.qꝛ virtꝰ tẽptatõis ꝑ ſenſus inſerit.

vtrum indifferent᷑ temptet 'm quẽelibet ſenſum. qð nõ

videt᷑ magis.n. videt᷑ temptare ſm tactuʒ. a ñ ſᷣm quẽ⸗
cũq;:bᷣ m illũ ꝗ ẽ copula caꝛnalis.⁊ iteꝝ ſᷣm guſtus

eſt qdã tactꝰ.ĩ his duobo maxĩe temptat᷑ bõ de gula.ſ.
⁊ luxuria.de gula ſicut temptauit pᷣmos paꝛẽtes.de lu
ruria ſiẽ temptauit ilſos inuoluit diluuiũ.¶ Sʒ vi
et᷑ ꝙ magis temptet ꝑ viſuʒ. viſus.n. plures oſtendit

orñtias in ꝗbo ſunt multe occaſiões pctoꝝ. plꝰ tem⸗
ptat ꝑ viſuʒ.¶¶ Ad ideʒz etiã facit.ꝙ viſus apprehẽdit ð

lõge.tactꝰ vᷣo ñ. ¶ Ad qð põt dici . ꝙ ꝑ quẽlibʒ ſenſum
pot teptare ⁊ tẽptat.quiꝰ vo ꝑ tactũ ⁊ guſtũ.qꝛ foꝛtio⸗

res ſunt imp̃ſſiões delectatõnũ.⁊ rõne nature ratiõe
coꝛꝛuptõnis ſolite er oꝛiginali pcto. ꝑ viſum aũt fiunt

plures temptatiões ⁊ pluribo modis. ſed nõ ita foꝛtis

eſt . preſſio temptationis.

Articulus ſecũdus

Einde q̃rit᷑ de tẽptatiõe qẽ ex carne.qẽ vna
ſpẽs tẽptatõis interioꝛis qũo fiat.Et pꝛimo
qrit᷑.vtꝝ caro tẽptet vel ſit tẽptatõis princi
piu. Scðo qd ẽ illud qdð tẽptat᷑ ̊ͥ ẽ ᷣm quã vim ipᷣa aĩa
tẽptat᷑. Cercõ qualit ꝓgrediat᷑ tẽptatio. Quaꝛto vtꝝ
hec temptatio poſſit fieri ſine pcto. .

cũſcribatur operatio ipſius dyaboli in preſenti. nibil

prohibet temptationem ex carne fieri poſtq; caro cor⸗

rupta eſt corruptione vicioſa. Non enim omnia pec⸗
cata dyabolo ſunt tribuenda tanq; proximo mo⸗
uenti. ſed ſi eſt aliqua temptatio ex carne: neceſſe

inrun ecn eſſe in coꝛpibus.multofoꝛtius
nõ põt intrinſecus eſſe in ipſis ſenſibo qui aĩales ſunt.

— — — — — „---———

e
ef

.2

60
3

1.

rr

Mnueſtio

eſt aliqdð eſſe principiũ tẽptatiõis nõ niſi ipſa caro. er⸗
go caro põt eſſe pricipiũ tẽptationis. Oð etiã videtur
hoc ꝙ ſtimulꝰ eſt ĩ carne.ſtimuli autẽ ẽ ſimulare. ſti⸗
mulare autẽ ĩ hac ꝑte nõ ẽ alið qᷓ tẽptare.ergo caro ra⸗
tione ſtimuli teptat.lEodẽ mõ põt argui de fomite. fo⸗
mes eni eſt in carne.fomes autẽ ẽ pꝛĩcipiũ peccati.non
niſi ꝑ tẽptationẽ.ergo tẽptatio oꝛiginẽ habʒ ex carne ra
tione fomitis. Hoc etiã arguit᷑ ex ipſa tiiulatiõe car⸗
nis ex titulatiõe enĩ temptatio carnis oꝛiginẽ bʒ. VUnde
Aug.in lib.yponoſticon. Quid iudicãt folia fici bus
nõ deo auctoꝛe pudẽda mẽbra ſeo ꝑ peccatũ facta texer̃t
niſi ro ertos libidĩs turpẽ er quo ſequit᷑ tempta

tio.¶ Sed videt᷑ cõtrariũ.caro enĩ nõ agit ĩ animã ſeo
ecõuerſo.tẽptatio autẽ quedã ẽ ĩ ipſaʒ amimã tanqᷓ paſ⸗
ſibilẽ. ergo nõ ẽ ab ipſa carne.⸗ Itẽ nihil poõt temptare
qð nõ põt exꝑientiã ſumere de re quã tẽptat.ſed caro 16
põt ex ꝑientia ſumere de motu aĩe rõnalis.ergo caro nõ
põt temptare animãẽ rationalẽ.¶ Reſpodendũ.cũ dicit᷑
tẽptatio eſſe ex carne.caro nõ ſumitur ibi tm̃ ꝓ ipſo cor
poꝛe.ſed ꝓ ꝑte ſenſuali enita carni. ꝓut dicit caro con⸗
cupiſcit aduerſus ſpiritũ.v.ad gał.vñ dicit Aug.in.xij.
de trini.Loquẽs de hac tẽptatione carnalis ſenſus. vel
aialis ĩgerit quãdã illecebrã fruẽdi ſe.i.tanq; bono pri⸗
uato ⁊ pꝛio.nõ tanq; publico ĩ cõi.qð eſt incõmutabile
bonũ.⁊ tũc velut ſerpeẽs alloquit᷑ feminã . allocutio autẽ
iſta nihil aliud ẽ ꝙᷓ teptatio ducẽs ad peccatũ.ð quo ſub
iungit. huic illecebꝛe cõſentire ẽ de fructu ꝓhibito man⸗
Ducare. Ad illud eꝛgo qð obijcit᷑ dicendu ẽ. ꝙ nibil ꝓ⸗
hibet tẽptationẽ ex carne fieri circũſcripta ſi uggeſtione
dy aboli ĩ p̃ſenti.ſed nõ fit tẽptatio ex carne nili pᷣceden⸗
te tẽptatione primorũ parentum que facta eſt ab hoſte.
Ad illud pᷣo quod obijcit᷑ ꝙ caro nõ põt in animaʒa⸗
gere. Reſpõdendũ ẽ.ꝙ caro.i.carnalis ſenſus ſiue cõcu
piſcẽtia põt ſtimulare animã ſᷣm partẽ rõnis ĩferioreʒ.

licet ipſa ſit ĩferioꝛ. ĩferiꝰ enĩ põt tẽptare ſu pius. ſi forte

iĩclinet᷑ ad ipſum.ſed nõ põt ĩducere ad tẽptationem. In
ductio enĩ ĩ tẽptationẽ nõ fit ſine cõſenſu.cõſenſus autẽ
rõnis eſt. ſic ergo põt ĩferius tẽptare ſi uꝑius.i.tẽptatio⸗
nis initiũ dare.¶ Ao ſequẽs dicendũ E. ꝙ ĩ carne ſic di⸗
cta.i.ĩ carnali ſenſu ẽ exꝑientia.vtrũ ſibi cõſentiat rõ vł
nõ.ſed nõ in ipſa carne ꝓut caro ſumi ꝓ coꝛꝑe. vel di⸗
cendũ.ꝙ ad temptationẽ nõ neceſſario requirũ exꝑien⸗
tia:ſed ſufficit impulſio.⁊ hoc cõuenit carni.

(Deinge queriturcm S.y.

ꝛie cõuenit tẽptare hac tẽptatione. an ĩferioꝛi pte rõ⸗
nis. an ſuꝑioꝛi. an alicui alteri. vtpote ſenſualitati. .
autẽ cõueniat ſenſualitati videt᷑. tẽptatio eni ẽ tũ de ve⸗

niali peccato tũ de moꝛtali.motꝰ autẽ primꝰ videt᷑ eſſe ĩ
ſenſualitate.ergo de h̊ põt eſſe tẽptatio ſenſualitatis. S

videbit᷑ er hac pte tẽptari.¶ Cõtra.temptationẽ eſſe ex
caꝛne nõ ẽ aliud ꝙᷓ mediãte ſenſualitate. ipſa autẽ ſenſu

alitas nõ ſeipſam tẽptat. nõ ẽ ipſius ſenſualitatis tem

ptari. Itẽ ſuꝑior ꝑs ranõis ſic ſe habet ſicut vir. vir

autem nõ temptat᷑ ꝑ ſerpentẽ imediate. ergo nec ſuꝑior

pars ratiõis põt ĩmediate tẽptari a ſenſualitate.¶ Mo
tra potuit ada iĩmediate tẽptari a dyabolo.nõ mediãte
muliere. licet aliter temptat⸗ fuerit.ergo pari ratiõe ſu⸗
perioꝛ ꝑs rationis.cũ ſe habeat per modum viri. potuit
temptari ĩmediate a ſenſualitate.¶ Pꝛeterea. ĩferioꝛ ꝑs
rationis ĩmediate cõiuncta eſt ſenſualitati. ergo põt tẽ⸗
ptari ab ea.querit᷑ ergo.vtrũ poſſit temptari tã ratione
venialis peccati q; moꝛtalis. EEe quod dicendũ.ꝙ ra
tionis ẽ temptari temptatiõe que eſt ex carne ſub li. ar.
⁊ nõ ſenſualitatis.eſt autẽ rationis temptari ſᷣin vnaqᷓ;⸗
q; eius differentiã. jm inferioꝛem.ſ.partẽ 2 ſuperioꝛeʒ.
Ad obiectũ autẽ in contrariũ dicendũ.qꝙ nõ ad omne
veniale peccatũ eſt temptatio.hoc ſi uppoſito. ꝙ; primus
motus ſit in ſenſualitate.ſi vᷣo eſt in inferioꝛi parte rati
onis.tunc poteſt eſſe temptatio reſpectu ipſius. ſed cre⸗
dibilius eſt ꝙ ad primũ motũ nõ ſit temptatio. ſed cum

¶ Muarto queritur. S. un

cxvij.

primo motu eſt temptatio.eſt enim quaſi quedam neceſ
ſitas ad hoc ꝙ ſurgat primus motus. ibi autem nõ pro
pꝛie dicituꝛ temptatio. Ad ſequens po dicendũ ꝙ alit
eſt de ſuperioꝛi parte rationis q́;tum ad noſtrũ interio⸗
rem hominem ꝙtum ad aliquid qᷓ fuit in primis paren
tibus.potuit enim adam immediate temptari a dyabo
lo.ſed ſuperioꝛ pars ratiõis in nobis nõ poteſt tempta⸗
ri a carnali ſenſu. niſi mediante inferioꝛi parte ratio⸗
nis.⁊ ideo quo ad hoc ponit ſi imilitudinẽ. Aug.in tem⸗
ptatione noſtri interioꝛis hominis. reſpectu illius tem⸗
ptationis que fuit in primis parentibus. Si ergo dica⸗
tur ſuperioꝛ ꝑs rationis temptari a carnali ſenſu. hoc ẽ
mediate ſᷣm ꝙ tres ponũtur gradus in tem ptatione.ſug
geſtio.delectatio.conſenſus. vt ſuggeſtio ſit in ſenſuali
ꝑte.delectatio in inferiori parte rationis. conſenſus in

inſerioꝛi ſm quandam pꝛopꝛietatem.
S. üj.

inde queritur

quomodo fiat temptatio a caꝛne.vtrum fiat tm per con
cupiſcentiam aut etiam per iram. videtur ꝙ; per vtrũ⸗
q;·ex vtraq; enim parte mouetur pars ſenſualis.ſᷣm cõ⸗
cupiſcentia reſpectu apparentis boni.ſᷣm iram reſ pectu
aꝓparentis mali. Sed videtur contrarium. per hoc ꝗꝙ;
medius gꝛadus temptationis eſt delectatio. ergo ſug⸗
geſtio in quo eſt primus gradus eſt delectationis. et
ita eius cuius eſt concupiſcentia.nõ cuius eſt ira.Eodẽ
modo cõſũmatio temptationis eſt in conſenſu.ire vᷣo cõ⸗
ſũmatio eſt in diſſenſu.ergo nõ fit vtroqʒ modo tempta⸗
tio que eſt ex carne. Preterea.ſicut in exteriori tẽpta⸗
tione dy abolus peꝛ ſerpentem allocutus eſt euam.ita ĩ
interiori alloquitur inferioꝛem partem rationis.ſed gd
per iſtam allocutionem deſignatur. allocutio enim iſta
nõ ẽ aliud ꝙᷓ; temptatio.temptatio vᷣo per aliquid fit qð
videtur eſſe delectabile temptato. illud autem eſt dele⸗
ctabile ſᷣm effectum ⁊ aliud ᷣm rationẽ.ergo nõ vigetur
cõneniens temptatio ꝑ delectabile ſ̃m ſenſuʒ. d q8
dicendũ.ꝙ in hac temptatione aliquãdo temptat᷑ rõ peꝛ
concupiſcentiam. aliquando per iram ſᷣm ꝙ proprie di
cuntur.aliquando vᷣo fit temptatio per concupiſcentiaʒ
tm̃ vt concupiſcentia ſit generale ad vtrũq;. cum ergo di
citur.ꝙ medius eſt gradus in temptatione delectatio.ĩ
telligendum eſt de delectatione generaliter 7 nõ ſpecia⸗
liter. Similiter de conſenſu ĩtelligitur cõmuniter ad cõ
ſenſum ? diſſenſum. ſᷣm quod conſenſus eſt diſ plicentia
diſſenſus.¶ Ad ſcdᷣm vo dicendũ. ꝙ licet aliudſit dele⸗
ctabile Im ſenſum aliud m rationem. nihilominus ta⸗
men. quia idem poteſt eſſe delectabile m ſenſum. 2 ſᷣm
rationem nõ rectam.ideo contingit temptationem rati⸗
onis circa huius delectabile vt ratio non recta quieſcat
delectabili vt nunc.quod eſt delectabile m ſenſum.
.
Vtrum temptatio ex carne fiat ſine peccato. quod vid
tur. ſi enim temptationes alie poſſunt fieꝛi ſine peccato.
conſimili ratione hec temptatio poterit fieri ſine pecca⸗
to.¶ Preterea. apoſiolus temptatus fuit temptatione
hac.⁊ fuit hec temptatio ad ꝑꝛobationem.nõ ergo con⸗
gruit eam eſſe cum peccato. PKonra dicitur.ij.ad Co
rin. xij. Datus eſt mihi ſtimulꝰ? carnis mee. glo.tempta
tio q̃ eſt a carne eſt veniale peccatum actu enim veniał
peccati nullus pꝛobatur ad bonum. temptatione que

Am
—

eſt a carne nullus probat᷑ ad bonũ. Ad quod dicẽdũ.

ꝙ nõ eſt ſimile de hac temptatione ⁊ de alia. Qam alie
que ſunt ex parte virtutis cognitine. hec autem eſt ex
te virtutis motiue.in qua eſt pęccatum ranone affectio⸗/
nis. Ad aliud vᷣo dicendũ.ꝙ licet apoſtolꝰ temptatus
eſſet ad pꝛobationẽ. nihilominus potuit ibi eſſe veniale
peccatum.pꝛobat᷑ enim hõ cũ ſuboꝛit᷑ veniale peccatuzʒ.
⁊ non deducitur ad conſenſum moꝛtalig peccati.

ginatiua.

Irticulus terciuns
BHnſequẽter dicendũ ẽ de temptatiõe ĩterioꝛi
que fit ab hoſie.Et pꝛimo querendũ ẽ de tem
ptatione que fit ĩ virtute fantaſtica ſiue ima⸗
cdo de temnptatiõe ĩteriori que fit circa itel
lectiuã. Prĩo autẽ oſtendit temptatio fit ꝑ ꝑtem ima
ginatiuã. Scðdo querit᷑ quõ fiat illa temptetio. Tercio.
vtrũ illa ſit cũ peccato vel ſine peccato.Quarto.vtrum
hec temptatio in nõ cadẽtibus ſit ad pꝛofectũü.

ptatio fiat ſm ꝑtem imaginatiuã ſic oſtendit ſuꝑ illud
JYob. xviij. AUbſcõdita ẽ in terꝛa pedica eiꝰ. Greg. intuet
hoſtis moꝛes cuiuſqʒ cui vicio ſint ꝓpinqui.a illa ponit
ante faciẽ ad que faciliꝰ nouerit ĩclinari. vt bladis ac le
tis moribo luxuriã. aſpꝑis autẽ mẽtibus ſuꝑbiam ira?
bniuſmõi.ibi ergo decipulã deceptiõis inſerit. vbi viaʒ
Apinque cognitiõis inuenerit.cũ ergo facies nõ dicatiʒ
tm̃ facies exterioꝛ ſed etiã interioꝛ. ante faciẽ interiorẽ
ponit ſim ilitudines illoꝛũ vicioꝛũ cũ ſunt ꝓinqui.⁊ ita
fit temptatio ꝑ imaginatiuã.¶ Itẽ Aug. in lib. de aĩa ⁊
ſpiritu.diuerſarũ ꝑſonaꝝ ſpecies oſtẽdit ſatbanas ac ſi
militudines mẽti quã captiuã tenet ĩ ſomnis deludens
mõ leta mõ triſtia oſtẽdit.hec autẽ oſtẽſio ẽ ad temptan
dum. ergo temptatio fit per partẽ imaginatiuã· ¶ Simi
liter habet᷑ hoc.vij. Job. Lerꝛebis me ꝑ ſomnia ⸗ xbi
dicit᷑. aliquãdo fiũt illuſiões in ꝑte fantaſtica. ed
videt᷑ contrariũ.ſicut enĩ habet᷑ ĩ eccleſiaſticis dogmati
bus. VUna ẽ anima que hʒ rationẽ.⁊ que babet ſenſus.
ſenſum autẽ dicit nõ tm̃ interioꝛẽ ſed etiã exterioꝛẽ.eꝛgo
vnaẽ ſubſtãtia rõnalis ⁊ que poteſt ſentire ſenſu exteꝛio
ri vel interioꝛi.ſi ergo malus angelꝰ nõ habet poteſtatẽ
ſuꝑ ſubſtantiã intellectualẽ.cũ eadẽ ſit ſubſtatia ſenſua⸗
lis.nõ habebit poteſtatẽ ſuꝑ partẽ ſenſualẽ.4 Preteꝛea
ſimilitudĩes que ſunt apud intellectũ ipſiꝰ demonis ſũt
itelligibiles.que vᷣo ſunt apud imaginatiuã ſũt ſenſibi⸗
les.ergo nõ cõueniũt vt ille ꝑ illas excitent᷑.vel ꝑ illa im
primant᷑.nõ ergo tẽptatio fit ꝑ virtutẽ imaginatiuam.
CEs quod dicendũ. ꝙ tẽptatio fit ꝑ partẽ imaginati⸗
nam ſicut dictũ ẽ. ¶ Ad obiectũ autẽ in cõtrariũ dicẽdũ.
ꝙ licet ſit vna aia ĩ bomĩe.nõ oʒ ꝙ eadẽ ſit ſubſtãtia in⸗
telligibilis 2 ſenſualis.⁊ ita nibil ꝓbibet dyabolũ hr̃e
poſſe ſuꝑ partẽ ſenſibilẽ.⁊ ſi ſic nõ habeat ſuꝑ intelligi⸗
bilẽ. Si vo vna ẽ ſuſtãtia que põt ĩtelligeꝛe 2 ſetire.nihil⸗
ominꝰ ĩferioꝛẽ vna potẽtia altera. ꝓpter qð põt ſpiritꝰ
malignꝰ etiã aliqð poſſe habere ſuꝑ infeꝛioꝛẽ potẽtiam
quod nõ habet ſuꝑ ſuperioꝛẽ ĩ qua ſimilit imago diuia
reſplẽdet.¶ Ad alið pᷣo dicendu.ꝙ licet ſimilitudĩes in
ĩtellectu dy aboli ſint intelligibiles.imaginatiua vo ſint
ſenſibiles.poſſe tamẽ eſt iſtarũ ſuꝑ illas.recipiẽs enim
ßm poſſibilitatẽ ſuã recipit nõ jm modũ immittẽtis aut
offerentis. „
einde queri· .S. ij.
tur. quomõ fiat tẽptatio ĩ imagiatiua ꝑte. aut enim vis
imaginatiua ſpecies recipit ab ĩmuratiõe dy aboli:aut
ſpecies quas hʒ apud ſe trãſfoꝛmat.aut ex trãſfoꝛmatis
iĩclinationẽ facit ꝑtis ĩtellectiue ꝑ oppoſitionem ipſiꝰ ho
ſtis.ſi tñ eſſet receptio.nõ ex hoc videret᷑ eſſe temptatõ.
receptio enĩ ſimilitudis ĩdifferẽs ẽ ad bonũ ⁊ ad malũ.
Si vo trãſfoꝛmat dyabolꝰ ea que ſũtĩ imagiatiua poſ⸗
ſet ꝓ volũtate ſua quecũq; ſomnia ingeꝛere.⁊ ita aĩa in
illa ꝑte nõ haberet trãquillitatẽ.ſi ergo aĩa ĩ illa ꝑte ali

(Muod autem tem/ S. j.

quãdo hʒ trquillitatẽ.nõ hʒ dyabolꝰ poteſtatẽ traſſor

mãdi.ſed ſi nõ hʒ poteſtatẽ trãſſoꝛmãdi. multofoꝛtiꝰ nõ
hʒ poteſtatẽ inclinadi.cũ iclinare intellectiuã ſit excelle⸗
tioꝛ oꝑatio q; trãaſfſoꝛmare fimilitudĩes ĩ ſenſitia E
quod dicẽdũ.ꝙ dyabolꝰ ſicut dicit Nug.repᷣſentat ſimi
litudines mõ ꝓpſperoꝛũ mõ aduerſoꝛũ.ex qua repᷣſenta⸗

tione aĩa ſm ꝑtem imaginatiuã negociat᷑. ⁊ ꝑ cõſequẽs
iclinat ipſam ĩtellectiuã vel diſponit ad inclinationem.
AVñ BGreg.DOyabolus mõ cupidis ꝓſpera.mõ timidis
aduerſa ꝑ ſomnia ĩgerit vt magis afficiat.4 Ad illð ðo
qð obijcit᷑ ĩ cõtrariũ.dicendũ ẽ ꝙ quedã ſimilitudies ſũt
indifferẽter ad bonũ.⁊ ad malũ ⁊ ꝑtales non temptat.
quedã vᷣo magis determiĩate ſũt ad alterũ.vtpote ad ap⸗
parẽs delectabile vel ad apparẽs triſte.⁊ ex iſtis põt ſeꝗ
iclinatio ad malũ.⁊ ꝑ buiuſmõi fit eius tẽptatio.

tur.ſi tẽptatio huiuſmõi fiat cũ peccato vel ſine.⁊ vide⸗
tur ꝙ fiat cũ peccato.pĩquior.n.ẽ tẽptatio iſta ꝑti rõ⸗
nali ꝙᷓ illa que ẽ ex carne.peccatũ autẽ oꝛtũ bhʒ a ratiõe.
ergo tẽptatio bec magis ẽ cũ peccato ꝙᷓ illa q̃ ẽ ex carne.
ſed illa que ẽ ex carne ẽ cũ peccato.ergo ⁊ hec ẽ cũ pecca
to.¶¶ Ite fantaſia nõ incliat rationẽ.cu autẽ ĩclinat᷑ ꝑcõ
ſenſum ẽ cõſũmatio peccati.ergo hec tẽptatio eſt cũ pec⸗

cato ſᷣm ꝙ primꝰ mot dicit᷑ eſſe peccatu.¶ Cõtra.tem

hec tm̃ ẽ ab hoſie.ergo nõ ẽ neceſſario cũ peccato.⸗
ſpondendũ ẽ.ꝙ hec tẽptatio nõ ẽ neceſſaria cũ peccato.
hec.n.temptatio ẽ habẽs initiũ ex ꝑte cognitiue. illa vᷣo
ex ꝑte motiue que ẽ ex carne.⁊ iõ illa dicit᷑ neceſſario cũ
peccato veniali ꝓpter coꝛruptionẽ motiue ex fomite. Si
do corꝛuptio ẽ ĩ ipſa cognitiua. nõ dicet᷑ niſi obſcuratio
quedã ⁊ bec coꝛruptio nõ eſt peccatũ.⸗. Ad obiectũ autẽ
in cõtrariũ dicendũ ẽ. licet hec tẽptatio ſit ꝓinquior
rationi a qua ẽ origo peccati.nõ tamẽ ꝗpter hoc bec tẽ⸗
ptatio magis ẽ cũ peccato.nõ enim bec ꝓpinquitas ẽ ex
ꝑte qua ratio eſt motiua.ſed ex ꝑte qua ẽ cognitiua · ex
pte vᷣo qua eſt motiua rõ eſt origo peccati. Ad alið vo
dicendu. ꝙ licet temptatio ĩ imaginatĩa ꝗtum ẽ de ſe in⸗
clinet rationẽ ad peccatũ.in ipſa tamẽ rone eſt inclina⸗
ri vel nõ ĩclinari.⁊ ꝗpter hoc nõ ẽ neceſſario hec tempta
tio cũ peccato.i Aec gter hoc dicit᷑ temptatio que eſt ex
carne cũ peccato ꝓpter formationẽ inclinatiõis ad pec⸗

—

catum moꝛtale.ſed ꝓpteꝛ motũ inoꝛdinatũ venialẽ qui pᷣ

cedit.ex quo ſequit᷑ inclinatio.talis autẽ motꝰ venialis

nõ pꝛecedit in hac temptatione.

ptatio que fit tm ab hoſte.nõ eſt neceſſario cũ peccato.ſᷣ
CK.

676

Deingequeri S.uij.

tur. vtrũ bec temptatio cadat ad ꝓfectũ bonoꝛũ qð non

videt᷑. quia hec tẽptatio fit in doꝛmiẽte.in dormiente vᷣo
nõ eſt vſus rõnis.ergo nec ꝓfectus meriti.nõ ergoẽ ad
ꝓfectũ bonoꝛũ hec temptatio.(¶ Cõtra cicit BGreg. Dã
ctos quos minꝰ valet vigilãtes grauiꝰ temptat dy abo⸗
lus doꝛmiẽtes. quod deꝰ benigne ꝑmittit ne ſaltẽ ſomnꝰ
a paſſionis premio vacet.ergo temptatio huiuſmoõi ce⸗
dit ad ꝓfectũ bonoꝛũ.i¶ Ad qð dicendũ.ꝙ tẽptatio p⸗
mõi cedit ad ꝓfectũ bonoꝛũ.qui tñ ꝓfectus nõ ẽ tempo⸗
re doꝛmitiõis ſed tpꝑe vigilie.licet ipſa temptatio ſit tꝑe
doꝛmitiõis.ſuſtinẽtia tamẽ tẽptatiõis ẽ tẽpore dormiti⸗
onis.ſed ꝑfecta repſſio tẽptationis ẽ.cũ ia ẽ vſus ratio⸗

nis in ipſis vigilàtibus.
UArticulus quartus

Ateriꝰ querit᷑ de tẽptatiõe ĩteriori reſpectu
virtutis ĩtellectiue.Et pꝛio querit᷑.ſi omnes

cogitatiões male inſtinctu dyaboli excitant᷑

—

Scðᷣo.ſi nõ oẽs ſed quedã.v.ĩmittat dy abol cogitatio
nes. Tercio ſi nõ ĩmittit cogitatiões.v.ĩcendit. Quar⸗
to quomõ dicat᷑ incẽdere.

¶ Circa pꝛimũ .S. j.

ſic ꝓcedit᷑. videt ꝙ omnes cogitatioes male ĩſtictu dya⸗
boli excitent Dyabolꝰ enĩ nunꝙᷓ ceſſat a tẽptatione. m
illud.xiij. Yob. Qui me comedũt nõ doꝛm iut.⁊ in multi
tudine horũ cõſũmitur veſtimentũ meũ. Greg. maligni
ſpiritus qui carnales de eccleſia cõſumũt.tatomagis ꝗe

egti
Dnen
nndes
18o
eoſut
ptat⸗
dap⸗
ſeg

.

1 e⸗
tiro⸗
ratöe,
n.
lpe
kpoh
üder

gto⸗s
chto.
lavo
och
Bi
tano
Hante
nior
heets
bee
leg
ſö
eſen
ln
pti
ſer
ſe⸗
hiß
lalis

Snon
ntei
picd
rto
oonmd
oice⸗
tofe
ennpo⸗
ſittoe
nic⸗
fano

ſpeen
hpnes
aton

;——

ſcere a tẽptatiõe neſciũt.qᷓto nullo carnis põdere grauã
tur.ſi nũꝙᷓ ceſſant a tẽptatiõe. nũqᷓ ceſſant ab ĩſtinctu
malarũ cogitationũ. Cõtra dicit᷑ in lib.de eccleſiaſti-

cis dogmatibo.õ omnes noſtre cogitatiões male ſem
per dyaboli inſtinctu excitant᷑ ſʒ aliquotiẽs ex noſtri ar
bitrij motu emergũt.¶ Itẽ poteſtatẽ habet hõ. ſi ñ tẽ⸗
ptet᷑ cadẽdi in peccatũ.ſed caſus ĩ peccatũ ex cogitatio⸗
nibus malis originẽ habet.ergo nõ omẽs cogitationes
male inſtinctu dy aboli efficiunt᷑. qð dicendũ. ꝙ
nõ omẽs cogitatiões fiũt ĩſtictu dyaboli. Ad obiectũ
autẽ in cõtrariũ dicendũ ẽ.ꝙ licet nõ ceſſet dyabolꝰ a tẽ
ptatione.nõ tñ oĩs male cogitatiõis ẽ pricipiũ:ſed coad

iutoꝛ ẽ qtñ ẽ de ſe ad caſum in peccatũ.nõ qꝛ nõ poſſit eſ/

ſe ſine eiꝰ temptatõe peccatũ.ſ̊ eiꝰ tẽptatiõe ad peccatũ
facilius inclinat᷑..Vñ greg.ſuꝑ Job.xvj.cõuulnerauit

lũbos.cõuulnerare dicit᷑.qꝛ qð nob male ſuggerit.nos

ſequẽtes ex

Apꝛia volũtate implemꝰ. ⁊ quaſi cũ ipo nos

pariter vulneramus. .
(Becudo queritur ſi. S. ih.

dy abolꝰ ẽ imiſſoꝛ malarũ cogitationũ.qð videtur Job
xix.Renerũt latrones maligni ſpũs ꝗ viã ſibi ĩ afflicto
rũ coꝛdibo faciũt ĩter aduerſa que exteriꝰ tolerant᷑.cogi⸗
tationes pꝛauas ĩmittẽ nõ deſiſtũt.¶ Itẽ aug.ĩ lib.ð cõ
ſenſu euãgeliſtarũ.quomõ ĩtrat ĩ coꝛ dyabolꝰ niſi imit⸗
tẽdo iniquas ꝑſuaſiões cogitatiõibo iniquoꝛum Euo
accipit᷑.ꝙ dy abolꝰ imittit cogitatiões malas. tra
ſuꝑ illud.v.act.Cur tẽptauit ſathanas.glo.implenit ſa
thanas coꝛ auaritia.nõ intrãdo ſed malitie ſue vir iſe⸗
rendo.ex quo colligit᷑.ꝙ demones nõ ſunt ĩmiſſoꝛes ma
larũ cogitationũ.¶ Itẽ ſuꝑ illð Marci.vij. Ab itus de
corde hominũ male cogitationes ꝓcedũt. Meda arguũ
tur ex hac ſentẽtia qui cogitationes a dyabolo immitti
putãt.nõ ex ꝓpꝛia naſci volũtate.ex quo accipit᷑.ꝙ dya⸗
bolꝰ nõ ẽ ĩmiſſoꝛ malarũ cogitationũ. Preterea.ĩtelle
ctus humanꝰ nõ habet depedentiã ab ĩtellectu angelico
nec ecõuerſo.cũ vtriq; ĩmediate creatꝰ ſit a deo.ergonõ
ẽ ipſiꝰ angeli ꝓ vrolũtate ſua ĩmittẽ cogitatiões ipſi ho⸗
mini.cũ equalit᷑ ſint li.ar.li.ðᷣo ar.ẽ cogitaꝛe vel nõ cogi
tare bonũ vel malũ.¶ Ad qdð dicẽoũ.ꝙ dyabolꝰ nõ eſt
ꝛie ĩmiſſoꝛ malarũ cogitanonũ. Immittẽ tñ dicit᷑ du⸗
plicit. vno mõ diſponẽ ad hoc ꝙ fiat.alio ðᷣo mõ facẽ ſʒ

ꝙ ĩmittẽ ẽ diſponere.quaſi ab extrĩſeco.Fᷣm hũc moduzʒ
iĩueniunt ſancti ꝗ dicũt.ꝙ dyabolꝰ imittit cogitatiões.

offeꝛt enĩ aĩe ſimilitudinẽ᷑.ĩ ipſa vᷣo aĩa ẽ ꝓlequat᷑ vel
fugiat ipſum oblatũ.nõ autẽ dẽ ĩmiſſoꝛ cogitationuʒ.i.
factoꝛ.ꝙ enĩ ſint cogitatiões male inqᷓtũ male ẽ ab ipſo
homiĩe.ꝙ autẽ cogitatiões a deo.a ꝑ hãc diſſictionẽ pol⸗
ſunt ſolui ea qᷓ obijciunt᷑. IJllð eni qdð dicit.b. Breg. de
ĩmi ſfione.iĩtelligit cõiter ꝓut ĩmittere ẽ diſponẽ ad hoc
ꝙ fiat cogitatio. Oe autẽ dicit Aug.de ĩmiſſiõe cogita⸗
tionis male inuidiã. nõ itelligẽdũ ẽ ſicut ipſe exponit. ⸗
nõ ſit priꝰ poſſeſſꝰ a dyabolo.ſed tũc pleniꝰ ẽ poſſeſſus.
qñ volũtatẽ habint i efectu tradẽdi dominũ.⸗ ponit ta⸗
le exemplũ Aug.ſicut de apoſtołꝗ pri⸗ acceperũt ſpiri
tũſanctũ.anteqᷓ miſſus eſſet ſpirituſſanctꝰ ĩ apłos.vł an
teqᷓ iſufflaſſet ĩ eos ſpiritũſanctũ dicẽs. accipite ſpiritũ⸗
ſanctũ ⁊c.miſſio ergo illa ĩ coꝛ JZude nõ fuit miſſio Peſ⸗
ſentiã vel ſubſtatiã.ſed fuit miſſio ꝑ opationẽ.dicit eꝛgo
Aug.ĩ lib.de aĩa ⁊ ſpiritu.ꝙ ſoliꝰ trinitatis eſt implere
ſubſtãtiã quã cõdidit.vñ ſuꝑ illud.ij. Abac. dominꝰ ĩ tẽ
plo ſancto ſuo.glo.põt aſſidere ſimulacris ſpiritꝰ ĩimun
Dus. ſed intriſecus eſſe non poteſt.

Cercio queritur S. iij.

ytrũ dyabolꝰ ſit incẽtor c itationũ.qdð videt᷑ ꝑ hoc qð

dicit.vij. Oſee. Omẽs adulterãtes cuaſi clibanꝰ ſuccen
ſus a coquẽte.ꝑclibanũ ſignat᷑ cor bumonũ. ſicut ergo
coquẽs ſuccẽdit ignẽ ĩ clibano.ita dyabolꝰ ignẽ cõcupi⸗
ſcẽtie in corde.ergo dy abolꝰ ẽ incẽtor. . Item ſi uꝑ illud

cxvij.

vltimo treñ.pellis noſtra quaſi clibanus exuſia ẽ. glo.
dy abolus qui ẽ fornax vicioꝛũ quotidie nouis concupi
ſcentiarũ incẽdit vſtionibus.Grego.ſuꝑ illud Yob.xij.
flãma de oꝛe eius egredit᷑.quicquid dyabolus ſi uggerit
ignis eſt quo infructuoſa ligna excremant᷑. igne autem
terrene cõcupiſcentie eoꝛũ mens t ngit᷑ qui nequaqᷓ; p̃ᷣ⸗
cioſa metalla fieri cõcupiſcu — concupi
ſcentie eſt penes ipſum hominẽ.? poteſtas cogitationuʒ
malarũ ẽ penes ipſum.cogitatiões autẽ male ſunt fomẽ
tum illiꝰ ignis.ergo ipſe homo ẽ incẽtoꝛ malarũ cogita⸗
tionũ. Itẽ incẽdere ignẽ eſt pꝛebere materiã ipſi igni vel
flatũ dyabolo.ergo ſi ẽ incẽtor.altero illoꝛum modorũ
incendit.ſed nõ pꝛebet materiam. cum materia ſint ipᷣa
deſideꝛia.in ipſis enim deſiderijs malis nutritur ignis
cõcupiſcentie.nec focit flatum.flatus eniʒ ex aliqua ma
teria intrinſeca accipitur.⁊ ignẽ feruere facit quaſi reſi⸗
ſtendo.flatus enim poteſt eſſe cauſa extictionis.ſi pᷣo re⸗
ſiſtere poteſt ignis.cauſa eſt augmẽti. ſuggeſtio vo dya

boli nõ habet hoc principaliter vt ertinguat ignem ↄcu

piſcentie.ſed vt feruere faciat. ergo nõ ſe habet per mo⸗
dum ſlatus.ignis enim cõcupiſcentie nõ augetur reſiſtẽ

dao ſuggeſtioni ſed cedẽdo ipſi ſuggeſtiõi.¶ Itẽ obijcitur

ratione cuiuſdã verbi quod dicit Aug. q dy abolus eſt
plenus incẽtiuis vicioꝛũ.querit᷑ ergo quid dicant᷑ hec in
centiua vicioꝛũ.nũquid cogitationes male q̃ ſunt in eo.
vel affectationes vel aliquid aliud quod motiuũ eſt ad
cogitationẽ malã vel affectionẽ.¶ Pꝛeterea.ſi plenusẽ
incentiuis viciorũ.nõ videtur ei poſſe ſuperaddi. ergo
nõ poteſt habere plura incentiua ꝙᷓ; habet.¶ Sed videt᷑
contrariũ.põt enim augmentũ recipere peccatoꝛũ.⁊ ſpᷣm
vnũ quodq; peccatũ eſt aliquod incẽtiuum. ergo poteſt
habere plura incẽtiua vicioꝛũ.¶¶ Preterea.nunquid ho
mo peccatoꝛ vt antiypᷣs dicitur plenus incẽtiuis vicio⸗
rum.aut hoc eſt ꝓpꝛium dyaboli eſſe plenus incentinis
viciorum. Item ſi eſt plenus incẽtiuis vicioꝛuʒ. quomo
do eſt ꝙ nõ vſq;quaq; incẽdit.vł qualiter coꝛ aliquod ei
reſiſtit incendi poteſt. ¶ Ad quod dicendum. ꝙ dya⸗
bolus dicitur incentoꝛ vicioꝛum ſᷣm boc qð dicit Meda
vij.marci.dyabolus incẽtoꝛ eſt malarũ cogitationum.
auctoꝛ autem eſſe nõ poteſt.ſi enim in inſioijs ſemꝑ poſi
tus leuem cogitationũ noſtrarum ſcintillam.ſuis fomi⸗
tibus inſtammauerit.nõ debemus dicere eum coꝛdis oc
culta rimari.¶. Ad illud vo quod obijcitur in cõtrariũ.
dicendũ ꝙ aliter dicit᷑ ipſe homo incendere cogitationẽ
malam ⁊ aliter dy abolus.homo enim dicitur incende⸗
re vt qui prebet pabulũ igni.dyabolus vᷣo vt coadiutor
per hoc enim ꝙ videt nos pꝛonos ad aliqua genera pec
catorum. illa delectabilia ꝓcurat anteponi. vt ex illis ĩ⸗
ducatur intellectus ad cogitandum de illis illicito mo⸗
do.⁊ per hunc modum eſt coadiutoꝛ.nec dicituꝛ pꝛopꝛie
prebere materiam ipſi igni cõcupiſcentie vel flatum oi⸗
no.ſed excitare ſᷣm iam dictum modum interius vel ex⸗
terius.ad hoc ꝙ cogitationes male in effectum inducã⸗
tur.¶ Ad illud vᷣo quod obijcitur de hoc ꝙ dicit Augu.
ꝙ dyabolus ẽ plenus incentiuis vicioꝛum. dicendum.ꝙ;
incentiua dicimus motiua ad cogitandũ malum que ꝑ
quandã originẽ ſunt in ipſis demonibus qui pleni ſunt
cogitationibus ⁊ affectionibus.⁊ incendunt conſilia in
glijs generare. ⁊ ideo incentiua dicuntuꝛ.¶ Ad ſcõm vᷣo
dicendum.ꝙ ideo plenus dicitur. quia oĩa genera ſug⸗
geſtionum penes ipſum habent originem. ante enim ꝙᷓ
ſuggerat vult ſuggere.⁊ ante voluntatem naturaliter ẽ
ipſa cognitio licet ſimul ſicut plenꝰ.ergo dicitur quo ad
cauſalitatẽ ſuggeſtiõis in alijs.⁊ plenꝰ dicit᷑ malitia in
ſe. qꝛ nullꝰ ẽ deterioꝛ nõ qꝛ nõ poſſit eſſe.l Ad terciũ di⸗
cendũ ẽ.ꝙ hõ peccator nõ dicit᷑ ꝑlenus incentiuis vicio⸗
xũ.vt antixp̃s.licʒ dicat᷑ plenꝰmalitia.alið eni ẽ eſſe ple
num effectu.⁊ aliud plenũ ẽ eſſe cauſalitate. plenus eſſe⸗
ctu malitie ſic poreſt dici antixpᷣs plenꝰ malitia. quia il⸗
lum dyabolus totum poſſidebit.⁊ dicit glo. ſuper illud

oſtẽdet ſe tanqᷓ ſit des glo. . antixpo plenitudo malicie

habitabit.nõ tamẽ ibi plenitudo quo ad cauſalitatẽ. D

autẽ mõ dicit᷑ dy abolꝰ plenꝰ incẽtiuus vicioꝛũ. Ad vl
timũ dicendũ ẽ.q licet ſit plenꝰ incẽtiuus vicioꝛũ.nõ ta

men hʒ ſufficientẽ poteſtatẽ ⁊ efficacẽ incedẽdi omne coꝛ

humanũ.ſicut enĩ nõ omĩis materia obediẽs ẽ igni ſicut

nec omne lib. ar. bumanũ ſequit᷑ incendiũ dyaboli. Inñ
dicit Jo.damalſ.ꝙ potẽs ẽ dyabolꝰ ĩmiſſiones facẽ.ĩ no⸗

bis autẽ ẽ ea ſuſciꝑe vel nõ ſuſcipere.

65

(Muarto queritur S. uij.

.

vtrũ dyabolꝰ incẽdat cogitatioes.⁊ videt᷑ ex iã dictis .·

ĩcendere nibil aliud ẽ ꝙᷓ diſponẽ vel excitare. ad hoc q;
ipſe ĩtellectus cogitet de malo.ſed hec diſpoſitio intelle⸗

ctus ad cogitandũ de malo m ꝙ videt᷑ aug. dicere. lib.

lxxxiij.q.no ẽ aliud qᷓ; replere cuiuſdẽ nebulis meat in⸗
telligẽtie.ergo incẽdere mihil aliud ẽ q obſcurare.¶Qð
etiã videt᷑ per H̊ qð dicit᷑ ſuꝑ illð.ADanꝰ tue feceꝛũt me.
cũ exponit᷑ qualit angelꝰ dat ĩtellectũ.dicit᷑ eni angelus
dare intellectũ.ad modũ illũ quo quis dicit dare lumen
quãdo apit feneſtrã.eꝛgo ꝑ oppoſitũ angelꝰ malꝰ dicituꝛ
auferꝛe in tellectũ.obſcurado meatꝰ intelligentie. 4 Seo
ſm hoc poſſet queri quare potiꝰ diceret᷑ incẽtoꝛ tunc qᷓ
obſcuratoꝛ.obicurare enĩ ẽ dare impedimentũ luminis.
Incẽdere pᷣo dare ſomentũ ardoris.ꝑ hoc qð dicit Be⸗
da.Cogitationũ noſirarũ ſcintillã ſuis fomitibo inflam
mat. ergo habet fomẽta ꝑ que põt inflãmare. Põt ergo
queri que ſint iſta fomenta qualit᷑ adijciant᷑ ad boc vt
fiant incendiũ maloꝛũ.videt᷑ autẽ ꝙ bec fomẽta ſumant᷑
ex diuerſis generibo creaturaꝛũ Fm ꝙ dicit aug. in li.de
ciui.dei. Illiciant᷑ demones ad inbabitandũ ꝑ cꝛeat᷑as.
quas nõ ipſi ſed deꝰ cõdidit delectabilibo p ſua diuerlſi
tate diuerſis.nõ vt aia cibis ſed vtſpũs ſignis.q cuiuſ⸗
q; delectatiõi cõgꝛuunt ꝑ varia genera lapioũ herbarũ
lignoꝛũ.carminũ ⁊ rituũ.ſed ſi incẽdere nihil aliud ẽ q

pᷣſtare buiꝰ fomẽtum ex delectahilibo in cꝛeaturis.ſᷣm H̊

nõ fieret incendiũ cogitationũ malarũ niſi ꝑ pꝛeſentiaʒ
ſenſibiliũ.cuiꝰ contrariũ videmꝰ.ã abſtꝛactis ſenſibo
vt ĩ dormiẽtibus fiũt tẽptationes circa etiã res nõ ſenſi⸗
biles.ſed etiã itelligibiles incendũt demones cogitatio⸗
nes malas.nõ ergo incendiũ cogitationũ malarũ ẽ em̃ ꝑ
delectabilia quę ſunt ĩ rebo ſenſibilibo vel per triſtibilia
eis oppolita.¶ Ad qð dicendũ. ꝙ aliud ẽ incẽdere ma⸗
lam cogitationẽ ⁊ aliud ẽ obſcurare cogitationẽ. Obſcu
rare.n.cogitationẽ ẽ ne videat qð agendũ eſt vel eligen⸗
dum. Incẽdere vᷣo ẽ mouere vt eligat qð eligendũ non ẽ

a per cõſequens appetat. Ad illud vo quod querit᷑ lau
ſint ille nebule quibo replet meatꝰ intelligentie.dicendũ

ẽ ꝙ nebule ille ſunt quedã penalitates ex peccato cõtra⸗

cte.ad qð peccatũ iclinauit dyabolꝰ homineʒ.⁊ nebule

iſte reliquũtur tũ ex peccato origiali.tũ ex peccato actu
ali.⁊ ſunt he nebule quaſi medie.ne lumẽ qð illuminat
omnem hominem.mentem noſtꝛam illumiat. has tamẽ
nebulas nõ põt inducẽ niſi pᷣcedente cõſenſu li.ar.⸗Ad
illud ᷣo qð querit᷑ de fomitis incẽdij.dicendũ ẽ ꝙ fomẽ⸗
ta incẽdij trahunt᷑.iũ ex apparẽtibo delectabilibo que ſũt

ĩ rebo ſenſibilibꝰ.tum ex aparẽtibus delectabilibo que

ſunt in rebus ĩtelligibilibo.ex delectabilibo autẽ ĩ rebus
trabunt᷑ cũ res ſenſibiles ꝑ ſpecies ſuas veniũt ad itelle
etũ.ex ĩtelligibilibo ᷣo ꝑ quendã modũ occultũ ſᷣm quẽ
demões excitare poſſunt noſtrũ intellectũ inſpirado mẽ
tibus virus occultũ.ſicut dicit Nug.quo autẽ hoc mõ fi
at noſtruin excedit intellectum.

((Membꝛum octanum

—

Ompleto tractatu de differẽtijs temptatio
nis quomõ fiãt. Octauo querit᷑ de reme⸗
dio temptationũ.⁊ hoc attẽditur duplicit᷑
vel de remedio quod eſt cõtra temptatiões.
vel de remedio qð accidit ex temptationibus . O: enim

—

remedium accidit ex temptationibo. patet per boc q di

citur.ij. ad corin. xij.Qe magnitudo reuelationũ extol:
lat me.datus eſt mihi angelus ſathane ſtimulus carnis
qui me colaphiʒet.ergo aplo data fuit temptatio ad re

preſſionẽ elationis.vñn in glo.contra capitale viciũ datũ
ẽ moꝛdax epy thima quo timoꝛ curaꝛet᷑. Et diẽ haymo.
ꝙ; temptatiõoe carnis tanꝙᷓ tyriaca fugauit venenũ ſuꝑ⸗

bie.ipſamq; temptationẽ ſic diſponit deꝰ.vt qui elati pe

rire poterat.in bumilitatis gꝛadu cõſiſtentes a precipi
tatu ſeruent᷑. Sed videt᷑ mirabile cũ apoſtolꝰ obtinue⸗
rit tantã gratiã a domino vt raptꝰ eſſet vſq; ad tercium
celũ.qualiter tãgrauiter potuit tẽptatiõe vrgeri.¶ Ad
quod dicendũ videt᷑.ꝑ hoc quod dicit.b.Greg. Suꝑna
diſpẽſatio caꝛnis noſire ꝑmittit nos impugnatiõibo cõ⸗
cuti.ne noſtra mens in ſuperbiã audeat pꝛeſumptiõe ſe⸗
curitatis eleuari.vt de pulſata treꝑ idat.ĩ ſolo auctoris
adiutoꝛio ſpei pedẽ robuſtiꝰ figat.vnde apłs.qui ex ꝑte
ſpiritꝰ tantã bhabuerit ex gꝛatia exaltationẽ. tantã ex ꝑ⸗
te carnis inuenit humiliationẽ.vt de viribo ſuis nõ con⸗
ſideret.ſed de ſolo dei adiutorio ſperaret.⁊ iõ dictuʒ eſt
ei a domino.Sufficit tibi gratia mea. Similiter Job.
.x. legit᷑. ꝓpter ſuꝑbiam quaſi leenã capiet me. Vñ dicit
grego.Dũ alijs ð vpᷣtutibo p̃ſumit.mira diſpoſitio parat
ei aliquid quo delectatꝰ coꝛruit.vñ ꝑ ſe non exit.ſed co⸗
gnita infirmitate quaſi vinctũ deus educit. ꝓpter ſuper

biam. ergo qua ſe extulerit lapſus in humilitate liga?.

IYteʒ eſſ remediũ cõtra temptationẽ oꝛatio.vñ dicit.b.

BGrego. Reſtat vt a malignis ſpiritiba mens aduſta ad

orationis opẽ ſe ſine intermiſſiõe cõuertat.flammã ſug⸗
geſtionũ eius extinguat qᷓcitius vnda lacrimarũ.ꝗ?J.Y
vigilia ſiue ſolicitudo neceſſaria eſt cõtra temptationẽ.
Vn dicit. b. Greg.vigilandũ ſemꝑ ẽ vt mẽs ſolicita nũ⸗
qᷓ relaxet᷑ ab inſtitutiõe ſuꝑna.ſemꝑ cõtra occultas inſi

dieas cautela ẽ ꝓpuidẽda. Iñn.ij. Abac. Suꝑ cuſtodiam

meã ſtabo ⁊ figã gradũ meũ.xxxj. hiere. Statue tibi ſpe
culã pone tibi amaritudinẽ ⁊.iij. Can.vniuſcuiuſq; ẽſis
ſuꝑ femur ſuũ ꝓpter timores nocturnos.Ne ergo occul

tus timoꝛ.i.occulta ⁊ repẽtina temptatio ſurꝛepat.ſem
per neceſſe ẽ vt femur noſtruʒ ſuꝑpoſitus cuſtodie enſis

—

pmat.ſanctus.n. vir ſic de ſpeẽ certus.vt de temptatiõe

ſemꝑ ſit ſuſpectus.

Dno querit᷑. vtrũ dyabolꝰ tẽptet ſemꝑ .qð
videt᷑ ꝑ h̊ qð dꝛ.xxx. Job.ſuꝑ ilð. Qui me
comedũut nõ doꝛmiũt.glo.Aldaligni ſpiritꝰ
tãtomagis a tẽptatione quieſcẽ neſciũt.qᷓto

nullo põdere carnis gꝛauant᷑.ſʒ cõſtat ꝙ nullo pondere

carnis grauant᷑.ergo nõ ceſſant a temptatiõe.⸗ Itẽ ſux
illud.xx. Job. Vadẽt ⁊ veniẽt maligni ſpiritꝰ. mẽtibus
ſunt hoꝛibiles.ſepe nãqʒ fuꝛore ire cõmouẽt.⁊ cũ ſuꝛor
abſceſſerit mentẽ lururia deuaſtat.cũ lururia ad tẽpns
intermitti elatio de cõtinentia ſubrogat᷑.ex quo videt᷑.
ꝙ demones a tẽptatiõe nõ ceſſent.Preterenoauſa tẽ
ptatiõis actualis ſꝑ ẽ ĩ dyabolo.nõ enim ceſſat ĩuideꝛe.
Inuidẽ autẽ? cqẽ tẽptatiõis.ergo dyabolꝰ nõ ceſſat a tẽ⸗
ptatiõc.¶ Cõtra. Yob.iij. ſuꝑ illð.noctem illã tenebꝛo⸗
ſus turbo poſſideat.glo. alijs quos ſecure poſſidet dor⸗
