alio eſt pcẽm: ꝓpter ſe dico.poteſt ̊ dici ꝙ pᷣmus homo
diligebat ſe pt ſe.ſ.amoẽ amicitie ñ amoe ↄcupie ſic at
diligere ſe pt ſe non eſt frui ſe.qꝛ frui ſe eſt delectari in
ſe.qð eſt delectationis ↄcupie.vtroq; iſioꝝ modoꝝ pote⸗
rat pᷣmꝰ homo diligere um.ſ.dilectione amicitie ? cõ⸗
cupiſcentie.nec opoꝛtet illum babuiiſe ca ritatem ſiue ð⸗
tutem aliquam gtumfacientem.qꝛ naturali dilectõe po⸗
terit his duobo modis moueri in deum.Ad cuiꝰeuidẽ
tiam nota. ꝙ motꝰ dilectionis ſiue dilectio alr eſt gre.
alr eſt natuꝛe. ature vo eſt ⁊ maxime inſtitute ex qdaʒ
babilitate ⁊ rectitudine reſpectu boni. gre vᷣo eſt inqtuʒ
captiuat᷑ affectus in obſequm xp̃i diligendo.ſiẽ intellectꝰ
ſidem ſiue credendo.tunc autem captiuat᷑ intellectꝰ in
obſegum xpᷣi.qñ contra id qð dictat ratio.aſſentit pᷣme
veritati.ſic ⁊ affectus qñ id ad qð diligendum naturalr
inclinat᷑.amoꝛe yxpᷣi paꝛatus ẽ odire.vel econueꝛſo.vt qñ
ad id ad qð odiendum naturatꝛ inclinat᷑ ꝑatus eſt ama
re.⁊ talis eſt affectus ꝗ ↄtemnit honoꝛes diuitias ⁊ om:
ne delectabile carni.⁊ amat odientes ſe ⁊ ꝑſeqᷓntes ꝓpteꝛ
deum. 7 bmõi affectus non eſt a natura ſ ſolum a gra.ñ
tñ in ſtatu nature condite fuiſſet iſia dilectio.4: Alia eſt
dra q quandoq; dilectio eſt a cognitione naturali.a illa
ſimilłr eſt naturalis.¶¶ Alia eſt a cognitione fidei 2 dif⸗
fert hec cognitio ab illa.qꝛ cognitio natnra is cognoſcit
deum ſum ne bonum ꝓpter diffuſionem ſue bonitatis in
effectibo cauſatis. ſed fides dictat deum ſumme bonum

AIpter ↄmunicationem ſue bonitatis in diuinis ꝑſonis.

2 vtraq; cognitio diẽ deum ſumme bonum ⁊ ſumme di⸗
ligenduim.ſᷣ melius fides ſiue cognitio ãtuita.ꝑ hũc mo
dum vtraq; dilectio eſt ſumma reſpectu dei.ſᷣ moo nobi
lioꝛi dilectio qtuita.¶ Alia eſt dꝛa qꝛ dilectione naturali
diligit drum animꝰ ſiue affectus rectus.qꝛ bonꝰſibi ſum
me bonus, ↄ omne bonum qð eſt ⁊ qð hʒ ab ipſo eſt.⁊ ni
bil eſſet niſi ꝑ ip̃m.ideo plus illum diligit qᷓ ſeipſum.ſed
dilectione gtuita diligit ꝗs deum. qꝛ ſimpliciter bonus.
⁊ qꝛ ſumme bonus ſumme diligit.⁊ qꝛ iple homo non eſt
bonus niſi inqᷓtum eſt ad deum. diligat ſe ꝓpter denm. ſ.
dilectione Ftuita. Et ſic triplex eſt dꝛa. Pꝛima eſi ↄ paꝛ⸗

te modi diligendi. Secunda a ꝑte cognitionis diſponẽ⸗

tis ſiue pᷣncipij. Tercia a ꝑte motiui.⁊ ſie patz pmus
homo poterat diligẽ deum dilectõe naturali. rõne qᷓ eꝛat
in optima habilitate 2 rectitudine naturali reſpectu bo
ni. ⁊ rõne q habebat cognitõnem naturalem bone diſpo
nentem ad h̊.⁊ rõne q̃ deus erat ſibi ſumme bonus. non
iñ p̊ poterat dilectione qtuita.quam ↄcomitant᷑ tres dẽe
opoſite.¶ Ad illð qð obijcit᷑. melioꝛ fuit volũtas ade
cyercens aliquam actõʒ ⁊c. Oicendum ꝙ voluntas non
ſolum eſt vis ſiue vᷣtus actiua.ſᷣ eſt q̃ſi inſtrumentum re
ſpectu mouentis ſui. vt em̃ diẽ Anſ. voluntas eſt leipſuz
mouens. ꝓpter qð nihil ẽ ita in ptate bominis ſiẽ̃ ſua vo
luntas. ꝓpter qð a ſua natura ſiue vᷣtute naturali pt exi⸗
re in actum. Quod autem diẽ phs melioꝛ eſt actꝰq; potẽ
tia. Dicendum ꝙ boc veꝝ eſt ꝑ ſe loqndo. Similr volun
tas eſt melioꝛ exercens aliquam bonam actionem P le lo
quendo qᷓ ipſa ceſſans ab eadem. O: at dẽ ꝗ non pr facẽ
ſeipſum melius.Dicendum ꝙ g̊ vex eſt pᷣciſe loquendo.
m ꝙ melius dic com ꝑatõeʒ in merito ſiue in Ftuitis. H
necio reqrit᷑ adiutoꝛium gr̃e. cum em̃ ſit bonum triplex
honeſtum.vtile.⁊ erpediens. ſᷣm ꝙ meliꝰ diẽ comꝑatõʒ
ad bonum honeſtum. non pi aligs ſine adiutoꝛio gre fa⸗

cere ſe melioꝛem.pt᷑ tñ ſᷣm ꝙ meliꝰ diẽ comꝑatõeʒ reſpe⸗
ctn boni vtilis vel erpediens Ad illud qð obijcit. di⸗
nina bonitas ita apta eſt diffundẽ ſe ad ꝑficiendum crea

turas ſpũales ⁊c. Bicendum ꝙ H veꝝ ẽ ſaluo oꝛdine di⸗
uine ſapie.ꝙ at᷑ ↄgruebat diuine ſapie dilatio ꝑfectõnis

gtuite ſimilr ⁊ diuine maieſtati ex dictis pa tz. Pꝛeterea

diuina bonitas ea pfectõe ꝑficit pᷣmum hoĩem ꝙtum ad

aĩam. qᷓ ꝙꝓ̃tum ad coꝛpus.qꝛ vtrunq; ꝑficiebat ꝑfectõne

—

revj.
naturali.ſiue q;tum ad ea que requirebat ꝑfectio nature
vnde patʒ ꝙ rõ illa nulla eſt. ¶ Ex his patet rũſio ad il⸗
lud quod ſeꝗt.qꝛ non fuit ſimilis rõ dilectiomis ꝑfectio⸗
nis eius ꝙᷓtum ad ſcientiam ⁊ qtum ad virtutem. multi
plex em fuit rõ dilationis pfecuionis qtum ad vᷣtutem.
vt ex dictis patet. qꝝ nulla fuit dilationis ꝑfectionis qᷓ;
tum ad ſcientiam.ideo multis rõibo ↄgruebat. vt ſtatim
conditus.fuiſſet p̃ditus ſcientia vt infra patebit. Pꝛete⸗
rea addendum eit pᷣdictis. ꝙ non eſt ſimile de ꝑfectione
etatis ⁊ cognitõis.⁊ de ꝑfectõe vᷣtutis. ꝑfectio em̃ etatis
cognitõnis non tm̃ elongat᷑ a ꝑfectõe nature ſic̃ ꝑfectõ
gre.homo em̃ ꝑ vim nature ſibi inditam. pt᷑ ꝑuenire ad
ꝑfectam etatem.⁊ pt ꝓficẽ ad cognitõem.ſ̊ nunqᷓ ꝑſe pt
hõ in pfectõeʒ gre.imo regꝗrit᷑ nccio qð infundat᷑ a dño.
Ad illud qð obijcit᷑ de ꝑlectõne illoꝝ q̃ erant ad ſuſten
tandum hoĩem.i.arboꝝ.Dðm ꝙ non fuit rõ ſimilis bo
rum ⁊ illiꝰ.iſtaꝝ ei non erat nec debuit eſſe niſi vnica ꝑ/
fectio.ſ.naturalis.hominis at ſᷣm aĩam triplex.ſ.natu⸗
ralis. gr̃e ⁊ glie.q debebant rõibo pᷣtactis diſcerni.⁊ ſᷣm
tꝑis ⁊ ſtatꝰ opoꝛtunitatem diſtingui.¶¶ Ad illud qð obij⸗
cit᷑ de illo ðbo Geñ.faciamꝰhominem ad imagi.⁊c. Di
cendum ꝙ ſilitudo attendit᷑ ibi in ãtuitis gtiſ datis.Vel
dom ꝙ de dẽ feciſſe hoĩem ad ſuam imaginem? ſimili⸗
tudinem.non qꝛ ſtatim cũ dedit ei unaginem ſit etiaʒ de
xvrit ſimilitudinẽ.ſ̊ qꝛ alteꝝ dedit.ſ.imaginẽ.⁊ ad alte⸗
rum habilẽ fecit vicʒ ad ſilitudinẽ.quam poſtmodũ /ꝓ lo
co ⁊ tꝑe ei dedit. VUñ q́tum eſt ex vi obi.non pt᷑ ↄcludi ꝙ;
ſimul ⁊ ſemel fuit in bomine imago dei ſilitudo.⁊ ꝑ vᷣ
patʒ rñſio ad duas auẽtes ſeq̃ntes Ecẽi.vicʒ Dama.
qꝛ ſic intelligunt᷑ non qꝛ deꝰ ſtatim vi ↄdidit hominẽ vtu
te veſtiuerit ⁊ oꝛdinauerit.Sᷣ qꝛ tunc dilpoſitũ fecerit ⁊ ñ
longepoſt tꝑe ↄpleuit.

eſ embꝛum ſecundum

Equit᷑ inqrere vtꝝ potẽat ſtare ex accepto
in ſua oꝛdinatõne. qͥ qrunt᷑ tria. Pꝛimũ
eſt vtꝝ ex accepto potuit ſtare ſimpliciter.
Scðm vtꝝ ex illo accepto fuerit inuertibił

Tercio vtrum potuit ili dari inuertibilitas ꝑnaturam
ſcʒ ſine additamento gratie.

lculus pꝛimus

Verit᷑ ̊ pꝛimo vtꝝ ex accepto in ſui ↄditione
poterat ſtare ſimpliciter. at᷑ ſic videt᷑ ex v⸗
bis mgri.ij.ſen.xxiiij.di. Dic em̃ ſciendum ẽ
ꝙ homini in creatione datum eſt ꝑgram auxilium? col
lata potentia.ꝑ quam ſtare poterat.i.non declinare ab
eoqð acceꝑat.ſ̊ non poterat ꝓficẽ intantum vt ꝑ gram
creationis ſine alia mereri ſalutem valeret.⁊ ad h̊ oſten
dendum plures inducit auctoꝛitates.j.c.xxiiij.di.⸗. Itẽ
Anß. libeꝝ arbitrium eſt ptas ſeruandi rectitudinẽ ꝓꝑt
ſe.ſᷣ ſuando rectitudinem non declinaſſet ab eo qð acce⸗
perat.ᷓ cum in conditione datum fuerit ei libeꝝ arbitri
um ⁊c̃.¶ Item ſi nõ poſſet ſtare.cum nullus peccet ex eo
ꝙ vitare non poſſet vt h ab Aug.de li.ar.ſi cecidiſſet.ñ
eſſet illi imputandum ad culpam.ſ̊ conſtat ꝙ hoc eſt fal
ſum. 4 Item natura nulli dat eſſe quin etiam dat ei ali⸗
quam potentiam ꝑmanendi.cum non defi iat in neceſſa
rijs. Vnde ſic aliqd naturaliter agaĩ ſic etiam in na⸗
turali vᷣtute ineſſe ↄſeruat᷑. ſi ̊ libeꝝ arbitrium homini
datum ꝓ naturam ꝗꝓpꝛiaʒ innocens erat ⁊ immune a enl
pa. ꝑ naturam ꝓpꝛiam abſq; omni gra ꝑmanere pote⸗
rat in ſua innocentia.gᷓ ⁊c. Siẽ voluntatis rectitudo ſo
lo actu ſuat᷑.ꝗq em̃ rectus eſt. obliquus eſſe non pt qᷓdiu
ipſe vult eſſe rectus.ſed nibil tam eſt in voluntate noſtra
ꝙ ipſa voluntas.nihil facilius homini recto ꝙᷓ velle re⸗
ctitudinem.ſi ergo libeꝝ arbitrium qᷓtum eſt de ſua con
ditione pᷣmaria rectum erat. abſq; omni gra ſuꝑaddita
rectitudinẽ ſeruare poterat.̊ ⁊c̃. ontra Job. xlj. nõ

eſt poteſtas ſuꝑ terram que ei comꝑet᷑. dicit᷑ de Behe⸗
moth. ex qͥ patet ꝙ nulla ptas naturalis eſt pfati ſue cõ
pabilis. homini habente ſolummodo naturalia in ꝗbo
conditus erat.foꝛtioꝛ erat dy abolus.ꝗᷓ ex accepto in cõ
ditione non poterat pᷣmꝰ homo illi reſiſtẽ.ſᷣ illo impetẽ
te neceſſe habuit cadere.ql Item Aug. de gr a 2 vera in⸗
nocentia natura hum ana ⁊ ſi in illa integritate in qua
ↄdita eſt ꝑmaneret.nullo modo ſeipſaʒ ſine creatoꝛe ad⸗
iuuante ſeruaret. ex hoc patz. ꝙ ſine gra ſtare nõ potuit
Item ſi öᷣtute ꝓpꝛia poſſet homo abſq; omni gr̃a tem⸗
ptationi reſiſtere. potuiſſet etiaʒ de inimico obtinere vi⸗
ctoꝛiam: ̊ victoꝛie rñdet coꝛona.ꝗ abſq; omni gr̃a potu
iſſet mereri ⁊ ꝑuenire ad gliam.qð ſi euidenter factum ẽ
reſtat ⁊c. ¶ Itẽ m aioꝛis difficultatis eſt reſiſtẽ tẽptatõ⸗
nibo qᷓ; oꝑa vᷣtutum exercẽ. hoc bñ nouerunt erꝑti diffi⸗
cultatem temptationum. maioꝛis difficultatis eſt ſta⸗
re in bono accepto.qᷓ in honum acꝗrendũ /ꝓſicẽ.ſi q̊ nõ
poterat tunc ꝓficẽ ⁊c᷑. ¶ Item vicium culpe non opponit
nature ꝑ ſe ̊ potiꝰgre.ſimiłr vicium nature nõ opponit᷑
gre ꝑ ſe ̊D potiꝰnature.& eſt ſimilis com ꝑatõ vicij culpe

.„2⸗ — .
90 gram 7 vic nature ad natura. 2 ꝑmutatim.ſ. natu⸗

re ad gram ⁊ vicium nature ad vicium culpe.q̊ ſi ꝑ gra
tiam ſiue tuita non pt᷑ gꝗs ſtare ꝗn labat᷑ in vicium na⸗
ture.̊ ↄſimili rõne nec ꝑ naturam aliquam ſiue natura
lia q̃cunq; prĩ ꝗs ſtare ꝗn labat᷑ in vicium culpe.q̊ pᷣmus
homo ꝑ naturalia non poterat ſtare ꝗn cadẽt in culpaʒ
¶ Rñſio dicendum ꝙ pᷣmꝰ homo ex acceptis in ↄditõe
oterat ſtare ⁊ reſiſt? omni temptationi. ſiẽ hẽ a mgro
ſent.Aec opoꝛtebat illum cadẽ niſi vellet. VUnde Aug.
coꝛrectione ⁊ gra.tunc dederat deus homini bonam
voluntatem in illa quippe eum fecerat ꝗ fecerat rectum.
dederat adiutoꝛium ſine qͥ in ea non poſſet ꝑmanẽ ſi vel
let. vt at vellet in eiꝰ reliꝗt libeꝝ arbitrium. poſſet & per
manẽ ſi vellet. qꝛ non deeꝛat adiutoꝛium ꝑ qð poſſet.⁊
ſine q̊ non poſſet pſeueranter bonum tenẽ qð vellet. Cũ
hoc at᷑ intelligendum eſt ꝙ ſiẽ ſupᷣ dictum eſt. Pꝛimus
homo ↄditus fuit in gra. eo modo qͥ gra dꝛ ↄomuniter.ſ.
Fm ꝙ compᷣhendit ꝗcqd eſt additum naturalibo.qᷓ ſunt
e ↄſtitutione generali reꝝ.⁊ qð eſt additum libero ar⸗
bitrio diſponẽs ⁊ faciens ad eius rectitudinem. Mota
g̊ ꝙ pᷣmꝰ homo duplicem habuit gram in pᷣmo ſtatu.
eſi anteqᷓ; habuit gram qtumfacientem.ſ.gtiſdataʒ cõ⸗
muniter dictam. eo modo qͥ dictum eſt:⁊ gram ſuꝑ in⸗
fuſam.q erat ↄtinua influentia vᷣtutis a cauſa pᷣma. Cũ
Fdẽ ꝙ pmꝰ homo poterat ſtare ex acceptis in ↄditione
abſq; gr a.hoc pt intelligi dupliciter. vel ita ꝙ excludat᷑
ↄtinuatio diuine influentie.vel ita ꝙ ercludat᷑ apoſitio
noue gre pᷣmum ſimpliciter eſt impoſſibile.nunq; em tẽ⸗
ptationi libero arbitrio reſiſtẽ poſſet.niſi deus ſue boni
tatis influentia illud in bono ↄᷣuaret. Secundo modo
veritatem hʒ /ꝓ ſtatu innocentie.Dic em̃ mgr̃.ij.ſenten.

xxiiij.di.c. hoc ↄſiderandum ⁊c. Alud adiutoꝛium dñi

datum in creatõe qͥ poterat manẽ ſi vellet. fuit libertas
arbittij ab omni labe ⁊ coꝛruptela immunis.·atʒ volun⸗
tatis rectitudo ⁊ oim naturalium potentiaꝝ aie ſinceri⸗
tas atzʒ viuacitas..Ad illud ꝗ̊ qð pᷣmo obijcit᷑ contra H
Eillud Sob.non eſt ptᷣas ſuꝑ terram ⁊c̃.pt᷑ dici. E licz
ptᷣas dyaboli ſit maioꝛ ꝑ naturam. tñ qꝛ eneruata eſt ꝑ
petm.tũ qꝛ non ꝑmittit᷑ totam potentiaʒ ſuam exercere
in tem ptando.tum qꝛ temptat.ſuggerendo. non violenti

am inferendo. non eſt tante ptatis neq; fuit tunc ꝙ pᷣmũ.

hominem vel etiam alium nõ ſubiectum ſibi ꝑ petm. pt
vel poterat ſuꝑare. ꝛeterea. nullus ſuꝑari pt niſi vo⸗
lens.Vñ nulliꝰ ptatis eſt dyabolus reſpectu hominis.
poteſtatis dico ad vincendum. Gꝛeg. Debilis eſt hoſtis
ꝗ non pt᷑ vincere niſi volentem. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝑ

Aug. de vera innocentia.ſ.ꝙ nulla natura in qcunq; ſit

innocentia vel rectitudine.pt᷑ ſe Fuare ſine diuino adiu⸗
toꝛio.Dicendũ ꝙ hoc non dẽ. qꝛ natura inſtituta in pꝛi⸗
mo homine eo mõ quo fuit inſtituta ad h̊ ꝙ ſtare poſſz.

2

neceſſe habuit noua gratia fulciri:ſed quia in quocunq;
ſtatu eſſet.indiguit influentia diuine virtutis ſuſtenta⸗
tis illam. 4l Ad illud qð obijcit᷑ ſi poſſet ſtare.poſſet de
temptatione victoꝛiam obtinere ⁊c. Dicendum ꝙ plus
eſt victoꝛam de hoſte obtinere ẽᷓ ſtare ſiue hoſti reſiſtẽ.
Ad hoc em̃ ꝙ aliquis victoꝛiazʒ obtineat de hoſte.requi⸗
rit᷑ ꝙ aſſequat᷑ oꝓpoſitum illius quod ab boſte intendit᷑
Hoc at᷑ eſt qn nonſolum illi reſiſtit voluntarie: veꝝ etiã
meritoꝛie. Zunc em̃ recte vincit᷑ hoſtis dyabolus.qñ ex

veratione temptationis ꝑ quam intendit incuruare ad
demeritum.homo ꝓficit ad meritum. hoc at᷑ facere non
poteſt libeꝝ arbitrium niſi ꝑ adiutoꝛium gre.nec potuit

in pᷣmo homine. qᷓuis per ſe poſſet refugere peccatum.
l Ad illud qð obutit᷑. ꝙ maioꝛis difficultatis ẽ tempta⸗
tioni reſiſtere qᷓ c.· Dicendum ꝙ quidam poſuerunt bo
nos angelos magna difficultate reſtitiſſe temptationi
illi.a qua apoſtate ceciderunt. ᷣm iſtos non modica dil
ficultate reſtitiſſent pᷣmi parentes pᷣme temtationi.qua
ratione aꝛduitatis habende quam ꝓpoſuit violentiſſime
allexit. vt illi ponunt.ſ̊ hoc eſt ſimpliciter falſum. quia
temptatio non poteſt eſſe alicui violenta ſine pena. Pe⸗
nam autem non ingerit tem ptatio. niſi illis in quibo eſt
aliquid quod ad malum compellit. boc non potuit eſſe
in pᷣmo homine ante peccatum vt hẽ a mo ſen. li.ij.di.
xxiiij. Aliter ᷓ̊ dicendum eſt.ſ.ꝙ in pᷣmo Ratu nulliꝰ eꝛat
difficultatis reſiſteꝛe temptationi.etiaʒ non habita gr̃a
gratumfaciente. ꝓficere autem in merito ipa non habi⸗
ta fuit impoſſibile.ſi autem in illo ſtatu pᷣmus homo ex⸗

ercuiſſet oꝑa de genere öᷣtutum. non ꝓpter hoc ꝓfeciſſeti

merito.quia opera illa non eſſet ꝓgreſſa de radice meri⸗

ti.ſed potins de vᷣtute ⁊ apꝓpetitu naturali.non em̃ ſemꝑ

ꝓficit homo in meritum cum facit opus bonum bonita
te moꝛali ſiue de genere vᷣtutie: ſed ſolummodo qñ ipſe
agens eſt bonus bonita te gre infoꝛmantis:.l Ad illud
quod obijcit᷑ꝙ ſimilis eſt comparatio vicij culpe ad g⸗
tiam ⁊ vicij nature ad naturam ? ꝑmutatim ⁊c. Dicen
dum. ꝙ iſta fuit comꝑatio iſtaꝝ adinuicem in ſtatu natu
re condite.⁊ alia in ſtatu natare lapſe. in ſtatu nature
condite conſeqᷓbat᷑ integritas nature ad infoꝛmationem
gratie. immo ad abſentiaʒ culpe. vic ium enum culpe in⸗
troduxit vicium nature. ex culpa em̃ ſiue peccato pꝛimi
hominis introducta eſt coꝛruptio bumane nature. Elñ
culpa perſone fuit cauſa vicij ſiue coꝛruptionis nature.
Vnge in ſtatu illo gratia nonſolum erat incontingens
vicio culpe ſed vicio nature. ſimiliter integritas nature
nonſolum erat incontingens vicio nature ſed vicio cul⸗
pe. ꝗpter hoc licet in ſtatu lapſus gra ſuſtineat lapſum
in vicium nature. tamen in ſtatu illo nullo modo ſuſti⸗
nuiſſet.omnino em̃ erant tunc incompoſſibilia. Simili⸗

ter licet naturalia in ſtatu lapſus qtumcunq; ſint bona

iuxta quod ſuſtinet ſtatus hmõi.ſuſtinent lapſum in vi⸗

cium culpe ipſis non cadentibo in oppoſitum genus in

ſtatu illo non ſuſtinuiſſent. immo neceſſario cecidiſſent
in genus oꝓpoſitum.quia in coꝛruptionem ab integrita⸗
te. ꝓpter qð non valet argumentum illud. ſi ꝑ gram nõ
poreli quis ſtare quin labat᷑ ⁊c.q̊ pꝛimus homo per na⸗
turalia.

Articulus ſecundus

Equitur inquirere vtrum ex acceptis pote⸗
rat in conditione ſtare inuertibilis in malũ.
Meꝛ ſic videt᷑. DOuas fecit deus creaturas ra⸗
tionales a pꝛincipio.ſ.angelum ⁊ animam. angelum au
tem fecit vertibilem in malum. Ad hoc ergo ꝙ eſſet vni⸗
erſum completum decuit illum animam facere inner⸗
tibilem in malum.ſᷣ̊ conſtat ꝙ fecit illuin talem qualem
decuit illam facere.ergo ⁊c̃.⁊ hoc videt᷑ ꝑ Aug. dicentẽ
in li.iij. de libero arbitrio ad plenam ꝑfectionem vni⸗
uerſi decuit fieri omnem creaturam que a recta ratione
potuit excogitari.ſed recta ratione poteſt excogitari ad

—— —. —————

— — —,æ⸗

⸗ — — — „„

.

ns
e.
⸗
i

ſe

e
l
I

li⸗
la
l⸗

nt
,
o
,

—.B Nueſtio

perfectionem vniuerſi ſpectare creaturam talem. quod
patet ꝑ hoc. ꝙ qn vniuerſum erit in vltima completione
tunc erit creatura talis ̊ ⁊c. 4 Ytem honeſtum pꝛia vir⸗
tute allicit. ̊ magis boneſtũ magis allicit. ſumme ho⸗
neſtum ſum me allicit. ⁊ infinitum infinite: &cum pm us
bomo conditus fuit in noticia 2 amoꝛe ſummi boni. die
eĩ Boe.ꝙ amoꝛ ⁊ noticia ſummi boni naturalr ſunt in⸗
ſita bumane anime. ex qͥ ſeqt. ꝙ ſi fuit illo bono allectꝰ.
ſumme fuit allect? illo q ẽ ſumme honeſtus. nihil tale vti
bile eſt ab eo ̊ ⁊cX ¶̃ Btem pᷣmus homo cõditus fuit ſm
animam in eſſe naturali ↄmuni. ? rectitudine ſiue inſti⸗
cia naturali. rõne q̃ conditus eꝛat er milo. fuit impoſſi
bilitate q̃dam 7 ad non eſſe qtum ad eſſe naturale ſi ſibi
eſſet relictus.a ſimił ad non eſſe qtum ad eſſe natmalis
iuſticic. ſ̊ in vtroq; eſſe ↄᷣuabat᷑ ꝑ influentiam viutis di

uine. melius 1 magis acceptum fuit deo eſſe naturalis

rectitudinis ſine iuſticie qᷓ eſſe nature ſimplicit.⁊ q̃nto
aligd eſt nobilius 1 magis acceptum deo. magis cet i
lum in ſtatu illo influendo vᷣtutem illi conuaꝛe. & ſi dti⸗
nua influentia otutis anime pᷣmi bhominis inuer tibilis
fuit qᷓtum ad eẽ nature.multofoꝛtius videt᷑ ꝙ fuit inuer
tibilis qtum ad eſſe naturalis iuſticie. 4. Item Bᷣ etiam
videt᷑ ꝑ diuinam bonitatem. vt em̃ dic Dyo. Optimi eſt
optima adduceꝛe.ᷣ melioꝛ eſt natura rõnalis qᷓ̃ non pot
peccare ꝙᷓ que poteſt. enm & conueniat optimum. ſ.denz
optima pduceꝛe.̊ ſᷣm ꝙ conuenit ſibi adduxit naturaʒ
rõnalem.ſ. hominem pᷣmum impotentem peccare. 7 ita
inuertibilem ad peccandum. hoc idem videt᷑ ꝑ liberalita
tem ipſius. liberalis em̃ ẽ ⁊ maxime conferentis ex me⸗
ra gr̃a. ſtatim dare indigenti.quod intẽdit.ad quod hoꝛ
tat᷑ diuina ſapientia Pꝛouerbioꝝ.iij. Ne dicas amico
tuo vade 7 reuerteꝛe 2⁊ cras dabo tibi.cum ſtatim poſſis
daꝛe.moꝛa em̃ in dando gratiam dantis denigrat. ſ̊ con

ſiat ꝙ deus intendebat faceꝛe pꝛimum hominem aliquã

do inueꝛtibilem. videt᷑ ꝙ ſtatim fecit eum talem.¶¶ Itm̃
idem videt᷑ ꝑ diuinam ſapientiam q̃ ſumma eſt. maioꝛis
em̃ cientie eſt ſcire malum pꝛccaueꝛe.ꝗᷓ malo facto reme
dium adhibẽ. melius em̃ ꝓuidet ſibi ⁊ alij qui pꝛecauet
ne in malum incidat. qᷓ; qui poſt caſum remedium adhi⸗
bet. ſi diuina ſapientia maxime manifeſtanda erat in
hominis conditione. videtur ꝙ talem debuit eum feciſſe
7 tanta cautela ipſum munuiſſe. ꝙ non poſſet incidere
in eum. Ytem idem videtur ꝑ diuinam potentiaʒ· quia
ex eo ꝙ infinita eſt.influit vnicuiq; quantum poteſt cape
re. videtur enim eo ꝙ diuina potentia indiuiſibilis eſtĩ
ſe.⁊ cum hoc infinita.non minus influere in dando iᷓ ſit
creatura capax in accipiendo.ſed pꝛimus homo fuit ca⸗
pax inuertibilitatis.̊ ⁊c. ¶ Contra.gloꝛia eſt bonum
laudabile.ſed nullus eſt laudabilis in eo quod habet.ni⸗
ſi habeat illud ꝑ merita.eꝛgo ſi dens fecit bominem ad
hoc vt ꝑueniret ad ſtatum gloꝛie ⁊ pꝛemij. videtur ꝙ de⸗
buit etiam faceꝛe hominem in ſtatu meriti. ſed ſtatꝰ me⸗
riti ⁊ pꝛemij ſunt diſtincti ſicut ſtatus vie ⁊ patrie ᷣm le⸗
gem communem.eꝛgo ⁊ dona vie ⁊ patrie.ſi ergo hꝛe im⸗
poſſibilitatem ad peccandum hoc ſpectat ad ſecuritateʒ
beatitudinis.videt᷑ ꝙ a pꝛincipio non debuit homini da
ri.¶¶ Item vniuerſum ex oppoſitione mali ad bonum de⸗
coꝛat᷑ quaſi gabuſdam anthitetis ſicut dicit Augꝰ.⁊ ſapi⸗

ens innuit Ecci.xxxiij. contra bonum malum ac. Si

deus vniuerſum debuit venuſtare 7 decoꝛare. videtur ꝙ

hunc decoꝛem vniueꝛſo nõ debuit auferre. ſi feciſſet ho⸗
minem inuertibilem.iam hoc decoꝛ non eſſet. q̊ ⁊c.¶ Ytẽ

hoc idem videt᷑.quia deus vniuerſam fecit ad ſuipſius
manifeſtationem.⁊ ſicut deus eſt ſumme potens ⁊ ſapi⸗
ens.ſic eſt ſumme iuſtus ⁊ miſericoꝛs.eꝛgo tale debuit fa
ceꝛe vniueꝛſum in quo manifeſtaꝛet᷑ eius ſumma iuſticia
⁊ ſumma miſcdia.ſ̊ ſumma iuſticia non manifeſtat᷑ niſi
in ſeueritate punitionio maloꝝ.ſumma miſcðia nõ ma⸗
nifeſtat᷑ ꝑfecte niſi in liberatione miſeroꝝ ⁊ remiſſione

xcvſ.

delictoꝛum. Hec autem non poſſent eſſe niſi rationalis
creatura facta eſſet in ſtatu in quo poſſet peccare. ergo
diuina iuſticia miſericoꝛdia exigebat hbominem verti⸗
bilem ſieri. ¶ Reſponſio vt ex pᷣſictis patet.de creatu⸗
ras ⁊ maxime rationales condidit 1 etiam modum.⁊ q;̃⸗
litatem in conditione conuenient obſeruauit.ad ſui ma⸗
gnificentiam declarandam 2 creature rationalis vtili⸗
tatem. Mota ergo ꝙ etſi diuina oꝑatio non indigeat ap⸗
pꝛobatõe.ꝓ eo ꝙ qꝗcqd deꝰ facit optime facit.verũtñ ad
excitandam deuotionem in mentibo fidelium. compe⸗
ſcendam rabiem in oꝛe blaſphemantium ⁊ deum in ſuis
oꝑibo inculpantium.multiplex poteſt aſſignari ratio qꝛ
crus fecit hominẽ veꝛtibilem in malum. 4 VUna eſt mani
feſtatio diuine potentie.v oluit em̃ deus oſtendeꝛe bomi
ni ꝙ ſicut ſine eo factus non erat.ita nec ſine ipſo ꝑſiſtẽ
poterat.vt ergo homo noſceret ꝙ diuinum poſſe non ſo⸗
lummodo eſt omnis potentie cauſatiuum ſed etiam om⸗
nis potentie conpuatiuum. ꝙ ille ſolus eſt indefectibi
lis ⁊ inuertibilis.ideo placuit ſibi creaturam rationalẽ
facere veꝛtibilem. nec ipſaʒ confirmare in bono quouſq;
illi conſtaret ꝙ ipſe ſolus eſt in quo non cadit non poſſe.
¶ Secunda rõ eſt manifeſtatõ diuine ſapie que ondit᷑ ex
tribo.ſ.ex oꝛdine maloꝑ cum bonis ſiue ad bonum vᷣtu⸗
tis ad actum ꝓpꝛium meriti.ad pᷣmium. ex vᷣtbilitate eĩ
bominis in malum. qð ꝗdem malum deus oꝛdinat cum
bonis ⁊ ex qͥ bonum elicit.diuina ſapientia manitfeſtat᷑.
maioꝛis em̃ ſapientie eſt ſcire oꝛdinare bona cum malis
7 eliceꝛe bonum ex malis. q; oꝛdinaꝛe ſolum modo bona
cum bonis 2 ex bonis eliceꝛe bona.⁊ ideo cum non decẽt
teum facè mala. debuit talem facẽ creaturam q̃ poſſet in
oꝑando de ſicẽ ⁊ malum committẽ.vt deus mala illa oꝛdi
nando ſuam ſapiam declaraꝛet.Dic̃ em̃ Aug.xj.de ciui.
i.xviij.c.neq; deus vllum nõ dico angeloꝝ ſ̊ vel hoĩm
creaꝛet quem malum futuꝝ eſſe pᷣſciſlet niſi pariteꝛ noſſʒ
gbo eos bonoꝝ vſibo ↄmodaꝛet.Oñnderet᷑ cet᷑ diuina ſapi⸗
entia ex oꝛdine vᷣtutis ad actum ꝓpꝛium. ſic ei diuina ꝓ⸗
uidentia omnes res adminiſtrat.vt eas ageꝛe ꝓpꝛijs mo⸗
tibo ſinat.⁊ ideo hominem condidit in libertate arbitrij
in manu conſilij ſui reliquit. hoc enim competebat re⸗
gimini diuine ſapĩe in ↄᷣuatione oꝛdinis. ꝗ attendit᷑ ex
comꝑatione vᷣtutis ad actum ꝓpꝛium. Oſtendit᷑ etiam ex
oꝛdine qui attendit᷑ ex compaꝛatione meriti ad pᷣmium.
quia nemo dignus eſt coꝛonaꝛi niſi qui legittime certa⸗

uerit. ij. Thi. ij. IJdeo decuit diuinam ſapiam hominem

pus q̃ſi in campo certaminis examinare.ꝙᷓ in gloꝛia ex⸗
altari. ¶ Alia ratio eſt manifeſtatio diuine miſcdie.que
potiſſime manikeſtata eſt. enʒ vnigenitum ſuum tradidit
ꝓ ſerui liberatione.¶ Alia ratõ eſt manifeſtatio diuine
iuſticie.que potiſſime manifeſtat᷑ in hoc.ꝙ deus retribu
it vnicuiq; ſᷣm oꝑa ſua.bonis.ſ.bona eterna retribuen⸗
do. malis eterna pena puniendo. hec autem retributio ⁊
punitio ⁊ pꝛefata miſericoꝛdie liberatio. non eſſet niſi
deus hominem in ſtatu vᷣtibilitatis condidiſſet. 4¶ Alia
ratio eſt augmentum gloꝛie bonoꝛum. gloꝛioſius em̃ eſt
homini in veꝛtibilitate ad malum cõdito qdðam modo ex
meritis gloꝛiã obtinere.qꝙᷓ ĩ inuertibilitate conditum fu⸗
iſſe.⁊ ſic ſine aliquo genere meriti beatificare.pter hoc
ad commendationem iuſti vertibilis in malum. dicitur
Ecẽ̃i.xxxj.Qui potuit tranſgredi ⁊ non eſt tranſgreſſus
facere malum ⁊ non fecit.bis ergo ratiomibo patet.ꝙ cõ
gruit deum hominem vertibilemf eciſſe. Vnde rationes
ad hoc induct e ſunt concedende.¶ Ad illud quod pᷣmo
obijcit᷑ contra hoc.ſ.de completione vniuerſi.Oicenduʒ
ꝙ ex hoc potius eſſet de ſoꝛnatio vniuerſi ⁊ defectus q;
completio.ad completionem em̃ vniuerſi ? decoꝛem·ẽ ſo
lummodo deum deſlicere non poſſe nec vᷣtibilem eſſe.⁊ B
duobo modis ita ꝙ aliqua ſit vᷣtibilis ſemel.i.vertibilis
cum impoſſibilitate reuertẽdi.ſ.angelica. Alia vᷣtibilis
pluries.i. vᷣtibilis cum poſſibilitate reuertendi.magis

*

ergo eſt ad completionem ⁊ decoꝛem vniuerſi bominem

fuiſſe ↄditum vᷣtibilem ꝙ; inuertibilem. Pꝛeterea: magis
pueniebat ao diuinam potentiam bonitatem 7 ſapiam
manifeſtandam hoiem fuiſſe ſio ↄditum.q́; ſic.⁊ ad hoĩis
głiamXlAd ullud qð ſubdit᷑.ꝙ ad plenaʒ pfectõʒ vniuer
ſi vecuit fieri hoiem vel omneʒ ereaturam q a rone recta
potuit excogitari.Picendum ꝙ aliud eſt dicẽ omnẽ ere⸗
aturam ? ſingulas creaturas. vel vnsquãq;. omnem eĩ
dic multitudinein in oꝛdine. ꝛeterea excogitari nõ diẽ
ſolummodo acceptõz intellectus ſiue appꝛebenſionem.ſᷣ
cũ rõne ⁊ iudicio.excogitatio em eſt ſimul agitatio. AVñ
excogitare dic acceptõeʒ intellectꝰcum roõne ⁊ iudicio ꝑ⸗
fecto. Hec etiam pꝛepoſitõ ex. auget in compoſitõe cum
dz excogitare. VUn licet hoĩem fuiſſe ↄditum inuertibilẽ
potuit a recta rõne ↄcipi ſiue aꝓꝛehendi vt erat de nu⸗
mero ſinguloꝝ non tñ vt erat de numero oĩm poruit ex⸗
cogitaꝛi.q¶ Ad illud qð ſubdit᷑. qñn vniueꝛſum erit in

vltima completõe tunc erit hbomo talis. Dicẽdum ꝙ tũc

erit ſtatꝰpᷣmij ⁊ anima erit in qͥdam deifoꝛmitate. ꝓpter

qð tunc erit q nũc nõ eſt.¶Aid aliud qð obijcit᷑ ꝙ ſum⸗
me honeſtum ſumme allicit ⁊c. Dicẽ dum ꝙ boc veꝝ eſi᷑

ätuʒz eſt de aptitudine ⁊ efficatia allicientis. ipᷣa tñ aĩa

quãtumeũq; ſit naturalibo p̃dita.niſi fuerit gra diſpoſi

ta ⁊ infoꝛinata.non ſic allicit᷑ niſi fuerit a curuitate na⸗
ture ꝑ gram erecta ⁊ a tenebꝛis obſcuritatis naturalis
purgata. ita ꝙ apta ſit ad agendum aſpectum ĩ candoꝛe
luminis eterni.nõ erit apta neq; poſſibilis ad h̊ͥ q ſum⸗
me alliciat᷑.ſ̊ inſpecto cãdoꝛe illo lucis eterne qᷓ eſt inac⸗
ceſſibilis viatoꝛibo. pfecte rapiet᷑ aia in ſumme boneſiũ
⁊ ſumme alliciet᷑. VUn ſic allici ↄpᷣbenſoꝝ eſt no viatoꝑ
Ad illud qð obijcit᷑. Oe q̃nto aliqd eſt meliꝰ a magis

acceptum ceo. tanto 7c. Dicendum ꝙ hoc veꝝ eſt ſer⸗·

uatis ↄgruitate ⁊ ↄdecentia dinine excellentie modo o⸗

dine pfectõis ſtatuum ? retributoõis pfectõe. vt em̃ er di

ctis patet. plus ↄgruit dinine excellentie.ſ. potentie. ſa⸗
pie.iuſticie.ſapie ⁊ miſcõie hoĩem. fuiſſe ↄditum vtibilẽ
qꝙᷓ innerti bilem.⁊ etiam magis ↄgruit ſtatui pfectionis

humane.⁊ glłie einſdeʒ pfectioni ſic infra patebit.Ad

illud qð obieit᷑ ꝑ auctoꝛitatem Syoni:q eiveſt facẽ ho⸗
minem ſimplicit᷑ optimum ⁊c̃. Dicendum ꝙ eſt optimũ
ſimpliciter ⁊ eſt optimũ in oꝛdine.cum at᷑ diẽ Byoni.q;
optimi eſt optima adducẽ.non intelligit abſolute ſ̊ in oꝛ
dine. ? ideo ex hoc non ſeqꝗt᷑ ꝙ homo debuit fieri in opti
mo ſtatu ſimplicit:ſ in qͥ optime ſaluaret᷑ vniuerſitatis
oꝛdo ⁊ pulcritudo.⁊ ſic factꝰeſt cum ꝓductꝰ fnit in ſtatu
vᷣtibilitatis.vt oꝛdinato ꝓceſſu pueniret a merito ad pᷣ⸗
mium.⁊ ab imꝑfectõne ad pfectum. ⁊ ab inferioꝛi ad ſu⸗
pinum.l Ad aliud qð obijcit᷑ de ſumma liberalitate.
Dicendum ꝙ etſi de ſic liberaliſſimꝰ. tñ liberalitas nõ
pᷣeludit viaʒ iuſticie ⁊ ſapie.ideo ſic dona ſua diſtribuit
largiter.vt tñ non excludat᷑ ſapie recta oꝛdinatõ vel iuſti
cie iuſta retributio.ideo ſtatimn non debuit beatiſicare 7
ofirmare. ſ merita hominis expectare:4 Ad illud q
obijcit. OQ maioꝛis ſapie eſt pcauere m alum c. Dicen⸗
dum ꝙ falſum eſt. imo multomaioꝛis ſapie eſt moꝛbum
bene curare. ꝙᷓ naturam a moꝛbo p̃ſeruare. Eñ augein
enche.meliꝰindicauit deꝰ de malis bona facere. ꝙ; mala
nulla ꝑmittè. maioꝛi etiam ſapie atteſtat᷑ vt p̃dictum
eſt ſic res oꝛdinare.vt ex ſuꝑueniente de oꝛdinatõe nõ de
turpent᷑.ſ̊ eoꝝ decoꝛet᷑ oꝛdinatio.Zid aliu d qð obijciẽ
P potentiam diuinã qᷓ infinita E2 ſimplicit ⁊c. Dicen⸗

dum p licet ſit infinita. eo tñ ꝙ; influit agit ꝑ electõem

moderate. ſm ꝙ; exigit q̃ntitas effectꝰ inducendi opat᷑.
ommpotentia em ↄditoris nonſolum poteſt ſn omnia qᷓ
vult ipᷣa diuina voluntas. ſed poteſt in omnia vt vult.
Aꝓpter quod in effectus nobilioꝛes 2 minꝰnobiles maio⸗
res ⁊ minoꝛes pᷣm electõʒz ſue volũtatis.⸗ licʒ diuina ſa
pia ſimplex ſit:non ꝓpter hoc ererit ſe totalr in agendo.
imo moderate oꝑat᷑ iurta beneplacitum ſue voluntatis.
Vn qð eſt in ſe impartbile ptit in ſuis effectibo. ſiẽ legiẽ

de ſpũ intelligentie q; eſt multiplex 2 vnicꝰ. Sap. vij·

Articulnus terciuus
Eguit᷑ ingrere vtrum libero arbitrio homĩs
pꝛimi vel alicuiꝰ creature potuit conferri q

dita. . ſic videt᷑. ⁊ pᷣmo a ſimili ſumpto a luce coꝛꝑali.
ptingit em reꝑire lucem coꝛpalem quam impoſſibe eſt ĩ
ſe ꝑ naturam obnubilari ſic lucem empirrei vel lucem
ſolis.Si ꝙlux ſpũalis multopurioꝛ eſt ꝙᷓ coꝛꝑalis. Vi⸗
det᷑ ꝙ anima humana potuit fieri in ꝑfectõe tanti lumi⸗
nis ꝑ naturam.ꝙ nullo mõ poſſet obſcurari nec ꝑ igno⸗
rantiam nec ꝑ culpam.⸗ Item cõtingit reꝑire aliquam

ſubſtantiam coꝛꝑalem intranſmutabilem q;tum ad ſub-

ſtantiam ⁊ ꝙtum ad ꝓꝛietates. ſic eſt coꝛpus vltimũ.ſ.
empirreum. HB nõ hʒ ſolum ꝑ gram ſ ꝑ naturaʒ: ũ pari

rõne eſt ſpũalem ſubſtantiam ꝑ naturã in tanta ſubtili

tate ſieri.q nullo mõ valeat ꝑmutari a rectitudine na⸗
turali.ſi em h̊ reꝑit᷑ in ſubſtantia coꝛꝑali.multofoꝛtiꝰre
ꝑiri pt᷑ in ſubſtantia dignioꝛi. Item gra eſt ꝑfectõ na⸗
ture.⁊ ꝑfſectio ↄfoꝛmat᷑ ſuo ꝑfeciibili.ſi ã gra ↄſirmatio⸗

nis omnino reddit naturam impoſſibilem ad peccondũ

Videt᷑ ꝙ aia humana naturatłr capax ſit talis ſubtilita
tis ⁊ inuertibilitats. Si tu dicas ꝙ non eſt capaxr talis
inuertibilitatis niſi mediante gra.obijcit h. qꝛ talis v⸗
tibilitas ad malum.aut eſt eſſentialis ip̃i nature aut nõ

ſi eſt eſſentialis.ᷓ videt᷑ ꝙ ꝑ graʒ non poſſit auferri ſine

tali vᷣtibilitate ad malum poſſit natura ronalis fieri ſal

ua ſua naturaa nulla ſuꝑaddita Ga. ꝓpter h̊ eſt queſlio

cum tam libeꝝ arbitrium hominis ꝙᷓ gra ſit creatum.vt

qd dari pt᷑ gre inflexibilitas ad malũ.⁊ non pt dari cre⸗

ature ratõnali. idet᷑ em̃ rone ↄſimili ꝙ ſi pt᷑ dari vni.
pt dari alteri.⸗¶ Item licet omnis creatura ꝑ ſe ſit vᷣtibi
lis m naturam. alique tn tales creent᷑ a ſua oꝛigine q;
impoſſibile eſt eas coꝛrumpi.a hoc hñt ſine aliq̊ͥ adcdito

naturalibo.ſic patʒ in alijs ſimplicibo. VUñ angeli ani⸗
me ꝓꝑ naturam ſunt immoꝛtales. pari rõne. Aidet᷑ ꝙ
alique anime poſſint creari ꝑ natuꝛazʒ ad malum inflexi

qð naturalꝰ ad malum nõ poſſet inflecti.¶ Contra iſta
duo ſunt ↄuertibilia ſic vult Dama.⁊ etiam Aug.viczʒ
eſſe creaturam ⁊ eſſe aliquam dᷣtibilitatem. ſed in ſub⸗
ſtantia ſpirituali non eſt aliqua vertibilitas ᷣm ſubſtã⸗
tiam.ergo neceſſe eſt ꝙ fit ᷣm electionem. ergo impolſſi⸗
bile eſt ſubſtantiam creatam habere liberum arbitrinʒ

biles.videt᷑ ꝗ̊ ponibile tale adiutoꝛium a aonme ii
C

naturam inflexibilem. 4 Ytem non eſt p naturam ma⸗
gis aꝛtatus offectus ꝙ; intellectus. ſed intellectus eo

ipſo quo intellectus eſt. ꝑ naturam ſuam eſt natus om⸗

nia intelligere. ergo pari rõne.affectus ꝑ naturam ſuazʒ
eſt potens hoc vel illud ag etere.ergo ab vno c ppoſito⸗
rum in alterum tranſire.ergo omnis affectus creatus ꝙ

tum eſt de natura ſua.nonſolum bonum ſimplictrter ſed

aꝓparens. etiam nonſolum bonum conceſſum ſed ctiam
hibitum pr velle 2 pf eligere.ᷓ æc. ¶ Item liberum ar⸗
bitrium creatũ hocipᷣm ꝙ creatum eſt factum eſt de bẽs

aliqꝗd ſuo creatoꝛi vicʒ honoꝛem. ꝗᷓ ſi domiat᷑ ſuo actui.
pr non reddẽ qð debet.ſ̊ h eſt petm. neceſſarium eſt li⸗
berum arbitrium qtum eſt de ſua natura fieri flexibile

ad petm. 4 Item ſi libeꝝ arbitrium ꝑ naturam ſuam

eſſet inflexibile ad malum. ꝗ ſtare in bono ⁊ facere bo⸗

num elſet ei naturale. &omine opus egrediens a libero
aꝛbitrio eſſet in genere oꝑis naturalis.⁊ nullum eſſet in
genere moꝛis. ergo ſi hoc verum eſt: nullum eſſet me⸗

ritoꝛium. nullum etiam eſſet laudabile.ꝑ nullum etiam

opus qð faceret eſſet libeꝝ arbitrium ad gliaʒ oꝛdinabi

le. ̊ Heſt na turalem liberi arbitrij inſtitutionem q̊; im
poſſibile eſt alicin creature dari libeꝝ arbitrium ꝑ natu
ram inflexibilem ( cum dr aliꝗd dari ulicui.ꝑ B
wwdz dari alicui.notat᷑ aliqð m ediũ.inter dantez 7 acci⸗
pientem.Cum ergo querit᷑.vtꝝ potuit dari liberum ar

eſſet inuertibile ꝑ naturam.ſ.ſine gẽa ſupad

— — — — —.— ,— —

—E d88

¶ Nueſtio

bitrium pꝛimi bhominis ꝙ eſſet inuertibile in malum.
Dicendum ꝙ inqᷓtum boc ꝙ dẽ dari dicit rem ſuam rela
tam ad accipientem.non poteſt. ꝑ naturam dico. qꝛ hoc
eſt pꝛiuare li.ar.natura ꝓpꝛia. eſſe eius naturali repu⸗
gnat.vt infra patebit. Secundum autem ꝙ diẽ rem ſud
relatam ad ipᷣm dantem.ſ.deum. loquendo de ptate ab⸗
ſoluta potuit.loquendo de pfᷣate oꝛdinata non potuit.⁊
dico ptᷣatẽ oꝛdinataʒ q̃ influit eſſe reb. ſᷣm ꝙ pᷣuidit ⁊ oꝛ
dinauit eas fiendas ⁊ oꝛdinandas ab eterno.pᷣter abſo⸗
lutaʒ dico q̃ potuit aliter ab eterno ꝓuidiſſe res fiendas
7 oꝛdinandas. illis naturas alias in temꝑe indidiſſe.
potuit em̃ ab eterno pᷣuidiſſe pᷣmum hominem futuꝝ in⸗
uertibilem qtum ad libeꝝ arbitrium. ⁊ illum talis na⸗
ture ↄdidiſſe in temꝑe.Ex his ptzʒ.ꝙ impoſſibile fuit ho⸗
minem pᷣmum vel aliquaʒ creaturam rationalem bẽe li
beꝝ arbitrium inuertibile ad malum. q; boc repugnat
nature ipſius creature rationalis.⁊ a ꝑte pncipij initia⸗
lis.⁊ a ꝑte termini finalis.qð ſic patet.ſi libeꝝ arbitriũ
creature rationalis fieret naturaliter inueꝛtibile ad ma
lum. aaut hoc eſſet ꝓpter ipſius artatõʒ ad bonum.aut ꝓ⸗
pter ipſius determinatõz ad bonum. Si ꝓpter artatõez
vt.ſ.faceret bonum ſic lapis tendit deoꝛſum.iaʒ reueꝛa
nec libeꝝ aꝛbitriũ eſſet libeꝝ.nec opus eius laude dignũ

2 ita ineptum eſſet ad finem ꝓpter quem eſt factum.ſ.ad

pᷣmium gloꝛie.Si auteʒ inflexibile eſſet ad malum ꝓpter
determinatõeʒ ad bonum.qꝛ ſic potens eſſet ꝑ naturam
ꝓpꝛiam in bonum. vt non poſſet vᷣti in malum. ſic̃ eſt de
libero arbitrio diuino.quod ad ſola bona determinatũ
eſt:iam tale li.ar.careret va nitate ꝑ naturã ſuaʒ. ̊ iam
non eſſet creatura nec ꝓductum ex nibilo? ita hoc eſſz ð
naturam pᷣncipij initialis.q;tum ad hoc ꝙ dicimꝰ crea⸗
turam rationalem ex nihilo eſſe ꝓductam. repugnante
natura rationalis creature.⁊ ex ꝑte pꝛincipij initialis
7 ex ꝑte termini finalis.impoſſibile fuit pᷣmum homineʒ
vel aliam creaturam rönalem hꝛe libeꝝ arbitrium ꝑ na
turam inuertibile ad malum.ꝑ naturam dico. ꝓpter il⸗
los ꝗ hñt hoc ꝑ beneficium gr̃e ꝑfecte.ſicut illi qui iam
gaudent beatitudine.i Si obijcit᷑ ꝙ deꝰ de potentia ab⸗
