ciẽ abiſſi.qᷓ ſuꝑ faciẽ teꝛre. Item querit᷑.quaꝛe ſi idem
eſt teꝛra. abijſſus.⁊ aqua:diuerſis noĩbo ita nominetuꝛ.
Ad pꝛimũ dicẽduʒ. q inane dẽ reſpectu foꝛme.ſ.diſtin
cte:vacuũ vᷣo dicit᷑ reſpectu oꝛnatus:ſimilit᷑ pᷣm aliã ex⸗
poſitõʒ inuiſibilis dꝛ reſpectu foꝛme ſiue ſpẽi.ſᷣm quã ẽ
delectatio ĩ viſu. Incõpoſita dᷣo dicit᷑i.ſine oↄpoſitione
⁊ oꝛnatu.: Ad obiectũ aũt in cõtraꝛiũ reſpondendum ẽ

nõ dicit᷑ inane quia nõ habet ſoliditatẽ vel coꝛpulẽtiã
pterea vacua nõ dicit᷑.quia nullã habuit foꝛmã:ſed ꝗa
nõ habuit foꝛmã replẽtem ⁊ oꝛnãtem eaʒ. Item inuiſibi
lis dicit᷑: nõ quia nõ poſſet videri.ſed quia nõ poterat
videri vt ſpecioſa. Item incõpoſita nõ dicit᷑.quia nõ ha
buit compoſitioneʒ.ſed quia nõ habuit decẽtiam oꝛna⸗
tus.4l Ad illud quod obijcit᷑ de abijſſo ⁊ alijs nominibo
que cõcidũt in eandẽ rem. Reſpõdẽdum q; ex diuerſis
ratiõibo materia inſoꝛmis tria ſoꝛtit᷑ vocabula. Eſt em̃

potẽtia materie receptiue.que deficit ĩ genere potẽtie re

ſpectu potẽtie actiue vel ſimpliciter vel m quid.a qᷓtuʒ
ad hoc habet rationẽ terꝛe:teꝛra em̃ inter omia elemẽta
mius habet de ratiõe actiui. Item dicit᷑ abijſſus id eſt ſi
ne cãdoꝛe.quia ſine ſpecie et pulchꝛitudine.vt oſtendat
defectus ex paꝛte ſpecioſitatis.Dicta eſt aqua.quia aq̃
male terminabilis termino pꝛopꝛio.bñ alieno. Ita ma
teria bene terminabilis per ſoꝛmam ⁊ debitam diſpoſi⸗
tiõem:ex defeciu ergo terminatõis dicta eſt aqua.quia
defacili ductilis ⁊ fluxibilis ſubiacebat operãti.vt de ea
om̃ia foꝛmaꝛẽtur.⁊ a pꝛimo agẽte daꝛet᷑ eidem virtus ꝑ
foꝛmaʒ. ſpecies per diſtinctionem. terminatio per oꝛna
tum.a ſuma.ſ.potẽtia.ſapiẽtia ⁊ bonitate.

mbrum quartum

D quaꝛtum quo querit᷑ de hoc.ꝙ dicit᷑ te⸗
nebꝛe erãt ſuper faciem abijſſi.tenebꝛa em̃
dicitur pꝛiuatio lueis.pꝛiuatio aũt ſequit
hpabitum.lumẽ autẽ nõ pꝛeceſſit.ergo non

eſpondeo

turali rei cõſequẽtis.ſed negationem eius quod nõduz

factum eſt.⁊ eſt ſiendum.Ende nõ eſt neceſſe pꝛius fui⸗
ſe lumẽ.¶ Ad ſcdᷣm vᷣo dicendum.q tenebꝛa nõ dicitur

creaꝛi vel fieꝛi a xeo.quia ex pꝛiuatione luminis cõſequi
tur nec eſt aliquid ſimpliciteꝛ.ſed defectus eius quod a
deo cõditum eſt:⁊ hoc videtur peꝛ hoc quod dicit Aug.
in libꝛo.cõtra epiſtolam.fundamenti. Silẽtium em̃ nõ
eſt aliquid ſed defectus ſoni.tenebꝛa ſimiliter:hoc autẽ
nihil aliud dicitur.quia nõdum eꝛat lumẽ. Hugo autẽ
vult diſtinguere inter terꝛam 2 abyſſum. 2 ꝙ dicitur
teꝛra eꝛat inanis ⁊ vacua.⁊ tenebꝛe erãt ⁊c.quia duo ꝓ⸗
poſuerat ſupꝛa celum ſcilicet et terꝛam.modo alia ſubiũ
git duo.vt abijſſus ad terꝛã.tenebꝛe vᷣo ad celum reſerã
tur:ſed hoc non video expoſitionibus ſanctoꝛum conue

embeum quintum
Bquintum quo queritur ratione eius ꝙ
dicitur.ſpiꝛitus dni ferebatur ſuꝑ aquas

erebatur: ⁊ quaꝛe potius ſuper aquas ĩ hac ratioue q;

ei reſpõdentis.ſpiritus aũt dñi magis dicitur feꝛri ſuꝑ

aquas.quia bomitas dei que appꝛopꝛiatuꝛ ſpirituiſãcto

eſt pꝛincipium huius terminatiõis.ꝑ foꝛmam diſtinctã

⁊ locum terminatuʒ. Sed ſi queratur.quaꝛe ſuꝑ aquas

potius dicitur feꝛri.ꝙᷓ in aquis eſſe. cum ſpiritus dei ſit
vbiq;. Reſpondetur.ꝙ loquitur de ſpiritu dñi qui ſupe
rioꝛ eſt natura iĩ ratione agentis.⁊ ſic agitur de illo.licʒ

in ratione quadam dicatur contineꝛe paꝛtes inuicem q̃⸗

ſi eſſet intra.

¶ Queſtio quadꝛageſuma
ſexta de rebus coꝛpoꝛalibus q;tum ad diſtinctionem et
oꝛnatum in communi.

5

oteſt em queri quid nomine aquaꝛum
ſignatur.⁊ qualiter ſpiritꝰ dñi ſuꝑ eas

erant tenebꝛe. 4 Pꝛeterea queritur quaꝛe nõ dicitur te
nebꝛa creaꝛi ſicut ⁊ lumẽ cõſequẽter ſieri. R
ꝙ tenebꝛa antecedenter nõ dicit pꝛiuationem oꝛdinena

—

uper teꝛram. 4 Ao quoð dicendum. ꝙ nomine aquaꝛu
notatur mateꝛia receptibilis debite foꝛme.⁊ localitatis

ll

k

— — — — æ —-

— — — — —

— —

nhſi
e 4
hinoſh
poten
nanöhe
mornen
ominitv
dinerſis
olenien⸗
nen
elemitg
bieſtſi
bſtencht
guiga
Niang
diſpoſß
Nt Nen
firms-
Norm

dickte⸗
ehnei
itſegti
Cgonon
ſciurte
Cponden
Mrene
Cntg
ioſiß
Netur

ſen.

node
⸗
eſino
Nrtt
galte
ur
op⸗
ſobii
Nes
Cnme

1
reinsg
goge⸗
umn
iſogen
ton
eagbem.
cultnts
ſaniſin
wlſies
iſkca
oous
i
iſe
ſlolg
ſamg

n

net

Mueſtio

¶qAAbita oſideratõne

ſequẽter dicendũ eſt de rebo coꝛꝑalibo
qituz ad diſtinctõneʒ vel oꝛnatũ ſiue fa
ctionẽ.qð generale eſt ad vtrũq;.Et p⸗
mo q ada ſunt in ↄmũi.deinde ᷣm diſtinctio
nem dierũ in his ꝗque ꝑtinẽt ad diſtinctõeʒ vel oꝛnatum
rerũ ſpecialif. (WBorlideradla aũt in ↄomũi ſũt.⸗] Pꝛio
vtꝝ oĩa facta eſſent in illo tꝑe in materia vel nõ.¶ Se⸗
cũdo ſi facta ſunt ĩ materia tũc.vtꝝ in genẽ vel ĩ ſpecie
ſint oĩa facta tũc.vel nõ:vel q̃dã ſic.⁊ quedã nõ. Ter⸗
cio ſi naturalia facta ſunt ĩ genere vel ĩ ſpecie.vel non.
OQuarto ſi ſimul facta ſũt.vel nõ ſimul.¶ Quito ſi ñ
ſil. ĩ diebo differẽtibo. ᷣm ꝗd fiebat.tũc dies ⁊ q̃re tot.

¶Membrum pemum

IꝓDpꝛimũ ſic.oĩa creata ſũt ſimul ⁊ hoc ſi⸗

re ſub ↄmũi ratõe. ergo oĩa facta ſũt ſimł

HD — mul eſt ratõe materie.creare aũt eſt face⸗

Ao idez facit qð dicit augu. ↄtra mani

chheos.introducẽs auctoꝛitatẽ ð li.ſapi.Qui ſeciſti mũ

dum tx materia inuiſa.vbi nos babemꝰ qui creauit oꝛ⸗
bem terraꝝ ð materia inuiſa.ꝗ ſicut dicunt᷑ ſił cregta ĩ
materia. ſic dicent᷑ oĩa facta tũc ratõe materie.¶ Con⸗
tra.ſcriptura li.geñn.⁊ pſalmoꝝ diſtinguit int᷑ creaꝛe ⁊
facẽ.pᷣs.Dixit ⁊ facta ſũt.mãdauit ⁊ cꝛeata ſũt:vt cꝛea
tio reſpiciat ad exitũ de nõ eſſe in eſſe.factio aũt reſpici
at ad foꝛmã in materia:nõ aũt oĩia tũc facta ſũt in ꝓpꝛia
materia ⁊ foꝛma. nõ oĩa tũc dicunt᷑ eſſe facta.¶ Pre⸗
terea.res mirabiles nõ tũc facte ſũt in ſua foꝛma.vt in⸗
carnatõ nõ tũc facta fuit in ſua foꝛma. licet eſſet hůana
natura.⁊ ita de alijs mirabilibo ? artiſicibo.̊nõ om̃ia
tũc erant facta. Ad qð videt᷑ dicẽduʒ. ꝙ ſiue factum
dicat᷑ coĩter ad crłatum ſiue ꝓpꝛie ſicut diſtinguit᷑ in li.
BGeñ.oĩa dicunt᷑ facta ſimul ratone materie.⁊ qꝛ mate⸗
ria nõ fuit denudata ſiue nuda a foꝛma aliqua.dicũtur
oĩa eſſe facta.̊ nõ in ꝓpꝛia foꝛma.neq; in nũero.ſᷣ in ali
qua foꝛma. que ratõe materie ſue ⁊ ratõne ſui.habuit
poſſibilitatẽ obediẽtie ad om̃e quod voluit deꝰ facere de
illa creatura. VUnde augu.poſt queſtionẽ motã ſuꝑ geñ.
dicit. Reſtat ꝙ ad vtrũq; habiles ſũt creature.ad iſtuʒ
modũ quo vſitatiſſime tꝑalis tranſcurrũt.ſiue ad illum
quo rara ⁊ mirabilia fiunt.ſicut placuit deo facẽ:facte
ergo ſũt res in materia ⁊ in aliqua foꝛma.vt de qua poſ
ſit deꝰfacere illð ð ei placuit.i Ad hoc aũt qð dicit᷑ de

incarnatõe.dicẽduʒ ꝙ hũana natura tũc facta ẽ.que hba

buit poſſibilitatẽ obediẽtie.vt indiuiduo ĩ qͥ placuit deo
vniret᷑.vel vniri poſſet diuie nature.iõ eſt aũt aliqua
cauſa in creatura vt fiat.̊ in deo. cui nihil eſt impoſſi⸗
bile. De artificialibo aũt dicẽduz eſt.ꝙ ipᷣa tũc facta ſũt
in materia. que tũc nuda fuit a foꝛma.

embru ſecuduz

Dſecũduʒ ſuꝑpoſito ꝙ oĩa coꝛꝑalia facta
ſunt i materia.que tñ nõ fuit ſine aliqua
foꝛma.⁊ hoc eſt fieri in materia. VUnde di
cit hugo.i Ahil poſtea factũ eſt.cuiꝰmate
ria vt in coꝛꝑtbo.aut ſiłitudo vt ĩ ſpiritibo nõ pᷣceſſerit.
Querit᷑ tũc.vt⁊ oĩa tũc dicãt᷑ facta ĩ genere vel ĩ ſpecie
aut nõ.Et videt᷑ ꝙ nõ.multa em̃ facta ſunt ꝑ artificium
multa etiã ex putrefactõne.multa etiã ex ↄmixtione ele⸗
mentoꝝ.multa ex copulatõne rerũ ae ſpecierũ.

ſicut accidit in burdone ⁊ ↄſimilibo.¶ Contra.ſuper il
lud requieuit ab om̃i opere quod painꝛat.glo. Requie
uit a condendis generibo ⁊ ſpeciebo. ergo nullũ genus
nouũ vel noua ſpecies poſt condita.( Zlo quod dicen⸗
dum.ꝙ nõ omia facta ſunt in genere.aut in ſpecie ꝓpꝛia
vt artificialia ⁊ ſimilia.¶ Ad obiectum aũt in ↄtrariũ
gloſe dicendum ꝙ quieuit a generibus ⁊ ſpeciebus qui

de reb coꝛpalibo qᷓtuʒ ad creatõeʒ. cõ⸗

4
—

xlvj.

erant cauſe ad ꝓducendũ iſta naturalia artificialia ĩ
ſuis pꝛijs ſpeciebo ſi ufficiẽter ſub ipo.
Membꝛu tercniui
D terciũ quo querit᷑.ſi naturalia tũc oĩa
facta ſunt ĩ genere ⁊ ſpecie vel nõ.Et vide
tur ꝙ ſic: de talibo em dictum eſt Eccs.j.
2LHNMuid eſt qðͤ futurũ eſt. ipᷣm quod fuit.ni⸗
hil ſub ſole nouuʒ.. Pꝛeterea.oꝑa dei ꝑfecta erãt.ſicut
dicit᷑ in can.deu. Et dicit᷑ geñ.ij. Perfecti ſũt celi 2 ter⸗
ra ⁊ oĩs oꝛnatꝰ eoꝝ.Nerfectũ aũt dicit᷑ cui nihil deeſt.
ergo nihil defuit in celo vel in terꝛa qᷓ;tuʒ ad oꝛnatũ.Cũ
ergo genera ⁊ ſpecies rerũ naturaliũ fuerũt ad oꝛnatũ
omia naturalia tũc facta ſũt ĩ generibo⁊ ſpeciebo. Itẽ
vidit deus cũcta que fecerat ⁊ erãt valde bona: ſed val⸗

tce bonũ dicit᷑ in termio intẽſionis boni ĩ ſuo genere:er

go res naturales tũc erãt facte ĩ ſuis generibo ſpecie⸗
bus. Nam ſi aliqua nõ eſſent facte.nõ eſſet tũc poſitus
terminꝰbonitatis ĩ genere. ¶ Cotra. multa genera veꝛ⸗
mium ꝓducũtur ex carnibo aialiũ: ſed nõdum erãt ca⸗
dauera.ergo nec dũ erãt hmõi ſpecies.Similit᷑ pt᷑ obij⸗
ci de his que fiũt ex alationibo vapoꝝ.cũ nõdum eſſent
Rñdendũ.videt᷑ ꝙ oĩa facta ſunt ſcʒ naturalia ĩ ſuis
neribo ⁊ ſpeciebo.i pꝛincipijs generationũ ſuarũ:licʒ
ergo vermes.tũc nõ eſſent ⁊ hmõi que fiũt ↄſequẽter.ni
hilominꝰpꝛincipia generatõnũ erat.vt cũ eſſet materia
ↄueniens ꝓducerent᷑ in eſſe. Vnde iſta ſacta ſunt mate⸗
rialiter ⁊ cauſaliter.non ꝙ in ſe habeant naturam pꝛo⸗
Ducendi ſimile ex ſimili.

embrũ quartum

Oaquartũ quo querit᷑.vtꝝ oĩa naturalia
facta ſũt ſimul ĩ genere vel ſpecie: qð vide
tur ꝑ hoc qð dicit augu.in li.ↄfeſſio.Aer⸗
L bo tuo ſimul ? ſempit᷑no dicis que dicis:
ec aliter qᷓ; dicẽdo facit.̊ ipᷣa ſũt ſimul facta.¶ Pꝛete⸗
rea.equalis facilitatis ẽ deo oĩa ſimul ſacere.ſicut ſimł᷑
oĩa creare:ſ̊ ſimul oĩa creauit.ergo ſimul oĩa fecit: cũ G
magis oↄgruat om̃ipotẽtie. Pꝛeterea.ratio quare arti
fex vnũ facit poſt alteꝝ ẽ.qꝛ nõ ſimul põt ↄuerti ad mul
ta ſᷣm eandẽ ꝑtem oĩino.⸗. Pꝛetea.materia nõ ẽ aptata
ſed oꝑtet eã aptare.hoc aũt imꝑfectõis eſt. In deo autẽ
ell ſũma ꝑfectio. ̊ſimul oĩa fecit.¶ Pꝛetea.dicit᷑ geñ.
ij. Iſie ſũt generatões celi ⁊ terre in die quo fecit deꝰ ce⸗
lũ ⁊ terrã.& in ee fecit oĩa.⁊ pari rõne ĩ vno nunc

vel ĩ modico tꝑe.(¶ Cõtꝛa.ĩ geñ.dicit᷑.pᷣmꝰ dies.ſcos di
es ⁊ ita de alijs.q̊ plures erat dies: nõ g̊ ſimul oia ſunt
facta.¶ Itẽ gꝛeg.oĩa ſimul creata ſũt.qꝛ ĩ materia ſimł
ſũt.q̃ ð cis habẽt oꝛiginẽ.ſ̊ nõ ĩ ſpecie.q ſequẽtibo diebo
ẽ oñſa. Pꝛetea.videt᷑ ꝙ inter ſctos nullatenꝰ ebẽt eẽ
diſcrepãtia opinionũ qͥ ad creatõeʒ.ſᷣ qͥ ad factõʒ Ecẽi.
xviij. Qui viuit ineternũ.creauit oĩa ſimul.nõ dicit fe⸗
cit.¶ Itẽ niſi dictũ fuiſſet.pᷣmꝰ.ſcðs.terciꝰdies.nõ eſſʒ
diuerſitas opinionũ.vt videt᷑: in hoc tm̃ eſt ↄtrouerſia.
ꝙ qdaʒ dicũt oĩa in vno die. Vñ augu.qdã in.vj.vt gre
go.⁊ hieꝛo.ſ̊ ante oẽm diem fuit creatõ.vt patz ex textu
BGeñ.j.dicit᷑. In pᷣncipio creauit deꝰcelũ ⁊ terꝛam.ſatis
aũt poſtmodũ ſubiũgit de pᷣmo die.⸗. Itẽ augu.vbi nul
la ſpẽs.nullꝰoꝛdo.nec etiã dies ẽ.ſ̊ ſpẽs ⁊ oꝛdo pᷣmo di⸗
cunt᷑ in factõe lucis.Sʒ ante h̊ fuit creatõ.̊ penes crea
tionẽ nulla debet eẽ diuerſitas inter opiniones ſanctoꝝ
quin ſcʒ dicãt oẽs.ꝙ oĩa ſimul creata ſũt:pᷣ de factõe re⸗
rũ põt eẽ ↄtrouerſia.⁊ h̊ deſignat greg. qui dicit oĩa ſil
eſſe facta ĩ ſubſtãtia:fieri em̃ ĩ ſubſtãtia ẽ fieri ĩ materia
⁊ hoc ẽ creari:qð ↄcedimꝰ.¶ Ad pᷣmũ dicẽduʒ.ꝙ licz ſi
mul ſit dicẽ qtuʒ eſt ex ꝑte dicẽtis.nõ tñ eſt ſimul qẽtum
eſt ex ꝑte eius quod dicit᷑. Dicẽ em̃ ſumit᷑ multipliciter.
vno mõ ẽ eternũ.ſᷣm ꝙ pater dicit filiũ.Alio mõ idẽ eſt
; creare ⁊ ſᷣm hoc ex ꝑte eiꝰqð dicit᷑.nõ eſt ſimul.ſᷣ põt
eſſe m pꝛius ⁊ poſterius.⁊ ſic accipitur hic ᷣm ſenten⸗

.*
7

mnaria nõ p

tiam ſanctoꝝ.qui pluralitatẽ dierũ ponũt ad litteram.
¶ Ad ſcõm dicendũ.ꝙ licet equalis facilitatis ſit ſimł
creare ⁊ facere.ꝓut creare diſtinguit᷑ a facẽ:tñ creatio
qꝛ reſpicit materiã infoꝛmẽ.⁊ facere reſpicit foꝛmas in
materia diſtinctas.in quibo põt eſſe pꝛius ⁊ poſteriꝰ tẽ⸗
poꝛe.ſicut eſt pꝛius ⁊ poſteriꝰ natura:ideo diſſimile eſt
Stuz eſt ex ꝑte creati ⁊ facti. Et ſicut inſtruit᷑ homo ad
quẽ oꝛdinate ſunt coꝛꝑales creature.in hoc ꝙ pꝛius cõ⸗
didit infoꝛme.⁊ poſt ſoꝛmauit⁊ diſtinxit.⁊ ita inſtruit
in hoc qð fecit ſᷣm pꝛius ⁊ poſterius in tempoꝛe.

i quintuũͥ

Vinto querit᷑. ſm quid ſiebat ibi dies.et
quare tot.Dicit᷑ aũt fieri dies dupliciter.
Vel ex pñtis lucis coꝛpalis. ſicut teſtant᷑
j grego. Beda ⁊ hiero. Ael ex pñtia lucis
ſpũalis.ſicut teſtat᷑ aug. Pꝛimo ꝓcedendũ eſt ſᷣm pri
mam expoſitõneʒ.ſcʒ ſᷣm ꝙ dies habet fieri ex pñtia lu⸗
cis coꝛꝑalis.Scðo ſᷣm ſcðaʒ expoſitõeʒ.¶ Circa pᷣmũ
pꝛimo querit᷑ que fuit lux coꝛꝑalis. ex cuiꝰ pntia ſiebat
dies. ¶ Scðdo qualiter illa lux faciebat diem. 4 Lercõ
vtruʒ illa lux ſit adhuc.an deſierit eſſe facto ſole.Aut ſi
mutat᷑ in aliud:in quid mutata eſt.¶ Quarto vtꝛum in

vno die facta ſunt illa oꝑa.de quibo agit᷑ Geñ.j. an pln

ribus diebo.. Quinto quare nõ dicit᷑ nox facta eſſe ſiẽ
dies cum dicitur factum veſpere ⁊c̃.

Articnlus pumune
Spꝛimũ ſic.ex pntia luminariũ ſuꝑ terrã vł
abſentia videt᷑ fieri dies ⁊ nox.dies em̃ eſt la
tio ſolis ſuꝑ terrã.ſed cũ nõdum erant lumi
terãt ita ferꝛi ſuꝑ terrã vel ſubtus.ergo nec
ex eoꝝ allatõne poterat fieri dies:ſed quaꝛto die pꝛimo
facta ſunt lumiaria.vt ptʒ.j Geñ.ergo nõ fuit dies do⸗
nec ad tempus rag Boa male dicit᷑ ibi ÿᷣmꝰdies

vel ſcdᷣus vel tercius.¶ Ad qð dicendũ.ſᷣm iſtã opinio
nem.ꝙ lux iſta nõ fuit lux ſolis vel alioꝝ lumiariuz. qꝛ
reuera facta ſunt quarto die:ſed fuit quoddã coꝛpꝰluci
dum foꝛmatũ ex pᷣiacenti materia.ex cuiꝰ pñtia ſuꝑ ter⸗
ram fiebat dies.ex occaſu aũt eius ſuꝑ terra nox.⁊ hoc
plene in.ij.li.ſentẽ.xiij.di.c.j. SS aũt querit᷑ qualiter
lux iſta facta fuit.accipit᷑ a Peda qui dicit.qꝙ ĩ nubecu⸗
la lucida que hic vocat᷑ lux ab initio fecit diem ⁊ nocteʒ
diem cũ apparebat.noctẽ cũ erat abſcondita:⁊ deſcẽdẽs
ad occaſuʒz fecit veſpere.⁊ reuocatuʒ ad oꝛtum mane:⸗2⸗
hoc eſt qð dicit᷑.diuiſit lucem a tenebꝛis. VUnde dicimꝰ
ꝙ abilluſtratõne lucis hmõi fiebant tres pꝛimi dies.ſi⸗
cut ſequentes ab illuſtratõne lucis ſolis.

ticulus ſecundus

DO ſecnnduʒ quo querit᷑.qualiter lux illa fa⸗
ciebat diem.aut em illa lux erat ſparſa ciꝛcũ
Aquaq; ex om̃i ꝑte terre.aut in aliqua ꝑte ma⸗
gis coadunata ꝙᷓ in alia.Si ſꝑſa circũquaq;. ex omni

pte illumĩabat.ergo vndiq; erat dies.ergo no erat diſtĩ

ctio dierũ ⁊ noctis.quid ergo dicit diuilit lucem a tene
bꝛis.i¶ Si pter hoc dicatur ꝙ erat coadunata lux illa
magis in vna ꝑte illius coꝛpoꝛis qᷓ in alia.⁊ quãdo iſta
pars illiꝰin quo erat lur iſta coadunata erat ſuꝑ terraʒ
erat dies.quãdo vᷣo occidebat ſub terra erat nox. Con⸗
tra ꝓbat᷑ ꝙ erat ſparſa.iIam quado dictũ eſt. In pᷣnci⸗
pio creauit deꝰcelum ⁊ terrã: ibi dicit᷑ materia in confu
ſione foꝛmaꝝ coꝛpalium.que pꝛimo indiſtincte? ptꝰ di
ſtincte ſunt. vnde in ſe includebat lucẽ illã pꝛedictaʒ.qꝛ
terra habebat in ſe ratõeʒ opacitatis 2 lumioſitatis:ſed
poſt cum ſacta eſt lux.diuiſa ẽ actualiter opacitas a lu⸗
minoſitate.ſiue opacum a lumioſo.⁊ ceſſit opacitas ex
pꝑte terre.lumiĩoſitas ex ꝑte celi:⁊ hec duo exigunt᷑ ad h̊
vt eſſet dies vel nox:ſi em nõ eſſet aliquod coꝛpus potẽs
pꝛoijcere vmbꝛã.qð fit ratõe opacitatis.nõ eſſz tenebꝛa

ergo a ſimili ſi opacitas que ceſſit in ꝑtem terre.equali

ter erat ex om̃i pꝑte terre.videret᷑ ꝙ ſimilit luminoſitas
que ceſſit in ꝑtem celi.equaliter erat ex om̃i parte.ergo
lux pᷣdicta ſparſa erat.ergo reſtat vt pꝛius.ꝙ ꝑ eam nõ
erat diſtinctio diei ⁊ noctis.¶ Item intelligamꝰꝙ nul⸗
la ſit ſtella.ſed tm̃ celũ vnifoꝛme ꝑ totum reuoluat᷑ ciꝛca

coꝛꝑa inferioꝛa:tũc nõ erit effectus generatõis ⁊ coꝛru

ptionis in inferioꝛibo.qꝛ iſie effectus eſt ĩ eis a planetis
maxime.ꝛ etiã ab alijs ſtellis ſᷣm elongatõeʒ earum vel
axpꝛoximatõeʒ: erit tñ effectus ↄſeruatõnis rerũ in eſſe
ab ipo celo.Iſte em̃ effectus qui eſt ↄſeruare in eſſe.vni
ſoꝛmis eſt. Unde bene eſt ab eo qdð vnifoꝛme eſt. Cum g
in tribo pꝛimis diebo nõdum facte eſſent ſtelle.non erat

generatio ⁊ coꝛruptio in inferioꝛibo:erat tñ in eis cõſer

uatio.qꝛ de factis tũc nihil deperijt:⁊ nõ erat ponere a

quo eſſet hmõi ↄſeꝛuatio.a quo ſcʒ creato. niſi ab illa lu
ce pᷣdicta: lucis ergo illius erat ↄſeruare res iam entes
ſed nõ oſeruaret vnifoꝛmiter niſi eſſet ſparſa ex omi ꝑte
quia nõ eque diſtaret ſemꝑ ab omnibo ſi coadunata eẽt

7 noctis.¶ Rmñdeo.licet aug.videat᷑ dicere de luce ſpi⸗

in aliqua ia ſol.ergo nõ faciebat diſtinctõeʒ diei
rituali.tñ ſuꝓponamus ad pns.ꝙ lux iſta ſit coꝛpalis ſi

cut exponit Heda.grego.⁊ hiero.Dicimꝰergo.q in pri
cipio quãdo creatũ eſt celũ ⁊ terra.in terra que erat om

nium materia coꝛpoꝝ mutabiliũ.oↄtinebant᷑ ꝑ confuſio⸗
nem ꝑſpicuitas ⁊ opacitas:poſtmodũ vo cum dictũ eſt
fiat lux.diuiſa eſt actualiter ꝑſpicuitas ab opacitate.et
tunc opacũ cum ceſſit ex ꝑte terre ꝓpter ſui reſiſtentiam
quia ſcʒ nõ erat peruiũ luci.ꝓiecit vmbꝛã.ꝑſpicuuʒ vᷣo

quod ceſſit in ꝑtem ſuperioꝛẽ ſui giratõne circa opacũ fe
cit diem ⁊ noctẽ.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ lux iſta ſpar⸗

ſa erat.⁊ ſic nõ poterat diſtinguere diem ⁊ noctem:dici

mus ꝓꝙ reuera lux erat ſparſa.qꝛ vndiq; ex ꝑte tre erat

illud ꝑſpicuuʒ:tñ nihilominꝰex ꝑte terꝛe erat coaduna⸗
ta magis in vna ꝑte ꝙᷓ in alijs. Vnde dicimꝰꝙ illud coꝛ
pus in quo erat lux iſta.duplicẽ habebat effectũ: ratõe
em̃ ꝑſpicuitatis que erat vnifoꝛmis ꝑ totũ.habebat effe

ctum ↄſeruandi res coꝛꝑales infeꝛioꝛes:ratõne vᷣo lucis

que coadunata erat in aliqua parte illius coꝛꝑis.habe⸗

bat effectum declaꝛandi ⁊ multiplicandi:ſicut em̃ dicit

augu. ſuꝑ Yoh.⁊ Ambꝛo.in exaine.lux habet virtutem
cclaradi ſe ⁊ alia.⁊ multiplicãdi ſe ⁊ alia:ſed poſtmo⸗

dum cũ facti ſũt planete.ſᷣm alatõeʒ ſuã in aliquo circu

lo.ſᷣm ꝓpinquiꝰ⁊ remotiꝰfuit generatõ ⁊ coꝛruptõ in re
bus:bñ ̊ ↄcedimꝰ ꝙ lux ĩ eo ꝙ ſparſa erat.nõ faciebat
diẽ ⁊ noctẽ.ſ̊ ſᷣm ꝙ adunata. vtrũq; em̃ erat ibi reꝑire.
ſcz r vno modo.⁊ coadunatõeʒ alio modo.

Wrticulus tercus

Dterciñ q̊ querit᷑ vtrũ iſia lur ſit adpucan
cæſierit eẽ facto ſole.ſic videt᷑ dicẽ q̃dã opio:
dicit eĩ ꝙ lux iſta erat imꝑfecta ſiue diminu⸗

G a reſpectu lumis ſolis:2 ſole adueniẽte:ceſſit ĩ materiã
ex q ipa facta erat.¶ Si dicat᷑ ꝙ deſijt eẽ penitꝰ.ex h vi⸗

det᷑ ſequi incõueniẽs.ſcʒ ꝙ deꝰ aligꝗd fecerit.qð ſtatim de
ſinẽt eẽ:⁊ ſic nõ videret᷑ ſůme ſaptẽs.ij Itẽ ꝓbat᷑ adbuc
ꝙ nõ ceſſit ſoli.qꝛ ↄpletiꝰnõ cedit minꝰↄpleto:ł̊ illa lux
ↄpletioꝛ erat luce ſolis.̊ nõ ceſſit luci ſolis. ꝓbatio me⸗
die dicit dama.ꝙ opera pꝛime diei ⁊ ſeptime ↄpletiora
ſunt oꝑibo ceteroꝝ dieꝝ: cũ iſta lux eẽt opꝰp:ime diei.
ſol ðo quarte diei.iſta lux nobilioꝛ erat ſole.⸗l Itẽ a no⸗
bilioꝛi cã nobilioꝛ ẽ effectꝰ.ſ̊ dies ẽ effectꝰlucis.̊ a nobi
lioꝛi luce nobilioꝛ dies: ſ̊ pꝛimꝰ dies ẽ nobilioꝛquarto.
Sa nobilioꝛe luce. nobilioꝛ eſt lux predicta luce ſolis.
¶ZItẽ artifices iſti inferioꝛes nõ ſtatim faciũt res perfe
ctas ſ̊ ꝑ ſucceſſionẽ ꝓcedũt.oꝑando ab incõpleto ad co
pletũ.⁊ G̊ eſt ꝓpter ſui inſufficiẽtiã:̊ cũ deꝰ ſit ſufficiẽtiſ⸗

ſimꝰ.nõ ẽ in eo vt ꝓcedat ab incõpleto ad ↄpletũ.ſed ſta

tim facit rem ꝑfectã:cuʒ & lux iſta fuit opus dei. conſtat
ꝙ facta eſt in ſua ꝑfectione.ergo non ceſſit lumini ſolis

—

grele

ing 2 r †
ren dicat᷑ ꝙ adhuc manet.querit᷑ vtꝝ ita manet ꝙẽ ſub ea⸗ ruptõeʒ. hoc ptz. 2 ideo qᷣ ad ̊ nobilioꝛ eſt lux iſta ꝙ lux
an dem foꝛma in qua tũc erat.aut ita ꝙ mutat᷑ in aliud. vk ſolis. ſiue ꝙᷓ ſol. Si no conſideret᷑ ſol ſm ꝙ in ſe includit
Put er ea aligd factũ ẽ. Si dicat᷑ ꝙ ſub eadẽ foꝛma. nũc effectũ illiꝰlucis.⁊ cũ iſto ſuꝑaddit aliũ:ſic eſt dicere.q;
tcire ſimul cũ ſole radiaret qdð tñ nõ videmꝰ.4! Pꝛetea cũ eſ⸗ Etfectioꝛ eſt ſol.⁊ quo ad boc materialis ẽ illa lux reſpe⸗
con ſet ad idẽ opus ad qð ſol.ſcʒ ad diſtinguẽdum diẽ 2 no ctu illius. Similiter dicẽduʒ eſt de alijs planetis:2 per
aneti ctem. videret᷑ alterũ illoꝝ ſuꝑfiuẽ.cũ vnũ ſuffcẽt. ¶ Di hoc patet ſolutio ad omnia obiecta.
W dicat᷑ ꝙ mutat᷑ in aliud.querit᷑ in quid. Si in ſolẽ qꝛ de lus qu 9 rtu 68
ineſe eo laciꝰeſt ſol. Contra hoc pnt acduci⸗ tres ratões nuꝑ 1 mmgine
ſeemni dicte. qꝛ ↄpletiꝰnõ ẽ materiale ad min? opletũ. 4 Prete Dquartũ quo querit᷑vtꝝ vno die facta ſunt
lun rea ſi er ea fact? eſt ſol. querit᷑ vnde facte ſint cetere ſtel⸗ illa pꝛima oꝑa:an in pluribo. Elider q iplu⸗
nerat le: ſilꝛ ſi ex ea facta eſt luna vel alia ſtella. querit᷑ ex quo Nribo. qꝛ in textu dicit. pꝛimꝰ dies.ſcds.terci
“ facts eſt ſol.⁊ ſic põt queri de ſingulis: ꝗpt hoc dicit. ꝙ ſic deincèps. 4 Contra geñ. ij. Iſte ſunt generatões ce
erea illa lux diuilſa eſt. ita ꝙ er vna ꝑte factꝰeſt ſol ex alia lu⸗ li ⁊ terꝛe in die quo fecit deꝰcelũ ⁊ terrã ⁊c. ergo vnicus
lann na ⁊ ex alia ⁊ alia ſingule ſtelle. Sed tũc querit᷑ in quo fuit dies in quo facta ſunt illa pꝛima oꝑa.Silꝛ dicit in
tes ſitu erat añ diuiſionẽ. Utꝝ ſcʒ in inferioꝛi aut in ſuꝑio⸗ tranſlatõe ſeptuaginta. Hic ẽ liber creature celiz terꝛe.
ide ri. ꝙ ſol vel alie ſtelle:quomõ aũt dicat᷑. opoꝛtẽt in aliq ⁊ ſubdit᷑.cũ factꝰẽ dies:nõ dĩc cũ facti ſũt dies.⸗ Solu
gie illius lucis fieri traſmutatõeʒ 'm rectu: trãſmutatõ tio ſᷣm opionẽ aug: patebit infra:ſᷣ ſm alios põt dici.ꝙ
“ Qut Fm rectũ nõ eſt naturalit. niſi vbi eſt natura leuis Hẽ intellectꝰlr̃e Gen. ij. In die. i. ĩ tpe. vt ĩpoꝛtet ĩ ſe oẽs
8 vel grauis.aut ſcʒ fieri violẽtiaʒ circa eã ſi moueꝛet᷑ ᷣm dies:⁊ iſte modꝰloquẽdi reꝑitur alubi ĩ ſcriptuꝛa.
rectũ.quoꝝ vtrũq; eſt falſuʒ: ergo nõ videt᷑ diuidi poſſe ¶Arnculus quntus
tele modo pᷣdicto.ꝗ¶ Item eſto ita: altera ꝑs eius cedit in ꝑ⸗ E 1 „
n fectõeʒ ſaturni.altera in ꝑfectõez ſolis.cũ ergo ſaturnꝰ NQOquintũ quo querit᷑. cum pꝛima die diuiſa
lch ſit ſupᷣmus planetarũ.leuioꝛ &̊ pꝛius cedit in ſaturnum· J ſit lux a tenebꝛis.⁊ dies a nocte.cũ dicat ſcꝛi
ſ⸗ ergo m hoc citiꝰmoueret᷑ ꝙᷓ reliqui planete.ſicut eſt un Alytura de diuiſione iſtoꝝ. ⁊ dicat etiã diẽ fa⸗
gick iſiis inferioꝛibo.qð leuiꝰeſi.citiꝰmouet᷑.vt ignis qꝙᷓ aer: ctum. dicit em̃ factũ eſt veſpere ?⁊ mane dies vnus.qua⸗
iec boc aũt eſt falſuz. imo tardiꝰ videt᷑ ſaturnꝰmoueri q; e⸗ꝛ res ſimilit nõ dicit noctẽ:? ⁊ queſtio eſt ↄmũis ſᷣm vtrãq;
ltan liqui.quia nõ ꝑficit curſuz ſuũ ante.xxviij.ãnis.¶ Ao opinionem.l Rñſio.hoc fuit.qꝛ dies ſᷣm ꝙ hmõi.dicit
nigld quod dicẽduʒ. ꝙ iſta lux nõ deſijt eſſe ſᷣm ipᷣa que pꝛius poſitõeʒ:ſed nox inqtum hmõi dicit entis defectũ vnde
mie fuerãt ad quedaʒ vſum. ſcʒ oſeruatõeʒ rerũ coꝛruptibi⸗ eius ꝗpꝛie nõ eſt factio ſeo potiꝰ defectõ.⁊ ideo inter fa⸗
ſn lium 2 multiplicatõz. ⁊ adhuc ad amplioꝛẽ vſuʒ.ſeʒ ad cturas nõ oↄputat᷑ ſicut dies tñ nox bene ꝑtinet ad diui⸗
die generatõeʒz 2 ad coꝛruptõeʒ:dicimꝰergo ꝙ ex iſta luce ꝑ ſionẽ.quia pꝛiuatões bene diſtinguũt inter entia.⁊ iðo
ce eius diuiſioneʒ facta ſunt oĩa lumiaria:nõ tñ oꝑtet po⸗ de eiꝰdiuiſione a luce ſiue die loquit᷑ ſcriptura.nõ d fa⸗
hnan nere in ea naturã grauis ? leuis.quia lux ð natura ſua ctione.Hec ſolutõ ſilł coĩs põt eſſe vtriq; opinioni.Ca
dn ẽ diffuſiua ſui.Vnde diffundit ſe vndiq;.niſi habeat ob men Fᷣm opinionẽ augaliter dicendum eſt. dicit em̃ ſic.
aiot ſtaculũ ſᷣm rectũ ⁊ Fᷣm latus ⁊ circularit᷑:ſicut ptʒ in lu Dies ille quã fecit deus pꝛimitꝰ.eſt cognitõ angeloꝛum
nttft mine candele in domo:cõcedimꝰ ergo ꝙ etſi in ꝑtibo eiꝰ pñtata oibo oꝑibo diei h̊ oꝛdine pñtie.quo oꝛdie ſciẽtie.
blcs nõ eſt ponere grauiꝰ⁊ leuiꝰ.tñ ibi erat poneꝛe ſimpliciꝰ Eſt aũt duplex cognitõ angeli.qdaʒ matutina in verbo
babe 2 min? ſimplex.Fᷣm ꝙ plus ⁊ minꝰelongabat᷑ ab his in⸗ alia veſꝑtina in rerũ natura:⁊ in vtraq; ſupponit᷑ cogni
jdicit ferioꝛibo. ſicut eſt etiã in elemẽtis. VUnde plus dicit᷑ ſᷣm tio ⁊ dies.qꝛ ſꝑ fit relatõ creature ad ipᷣm faciẽtem:⁊ pᷣ⸗
ntem hoc eſſe de natura ſimplicitatis ⁊ ꝑſpicacitatis in ſatur ponit᷑ ab angelo cognitõ que ẽ in pᷣbo.cognitõi que ẽ in
mo⸗ no: qui eſt ſu ꝑioꝛ planeta.qᷓ in alijs. ¶ Oð ergo obijcit᷑ Aꝛio genẽ.⁊ ideo dic augꝙ angeli creaturã in ipᷣa cre
ciren ꝙ ᷣm hoc citiꝰmoueret᷑.dicimꝰꝙ ſi moueꝛẽt᷑ planete mo atura ſic ſciũt.vt illi ſcietie pponũt ſciẽtiaʒ que ẽ in ᷣbo
Hinre tu ꝓpꝛio.pꝛeter motũ ſuaꝝ ſperaꝝ.ſicut poſuit ꝗqdã ph̊s Si aũt pᷣponerẽt cognitõi que ẽ in vᷣbo.illã que ẽ in pꝛo
cebet bene poſſet hoc eſſe.qꝙ ſaturnꝰcitiꝰ moueret᷑.̊ nõ ſic eſt. pꝛio genere:tũc eſſet ibi nox ſcʒ peccati.ſᷣ̊ illa nox nõ eẽt
chie⸗ ĩmo ſperaꝝ motu mouet.ſpere aũt nõ citiꝰmouẽt᷑⸗ Ad a deo ̊ ab angelo.nõ ſic aũt eſt.⁊ ideo nõ fit ibi mentio
6o. id aũt qð obijcit᷑.ꝙ ſaturnꝰ tardioꝛ eſt.intelligit᷑ non qꝛ de noctis =ð hec nota expoſitõʒ.ꝙ ibi dr
groſſius coꝛpꝰ ſit: nec qꝛ tardioꝛ vel remiſſioꝛ ſit motus factũ ẽ veſꝑe.⁊ manè diuerſã.ſᷣm diuerlos expolſitoꝛes.
eius.ſed qꝛ maiꝰ ſpaciũ deſcribit ꝑtrãſeũdo ꝙᷓ alij.ideo Scðom aug.veſꝑe dr cognitõ creature ĩ ꝗꝓpꝛio genẽ.q̃ dr
een plus exigit de tꝑe: ſicut ſi aligo moueret᷑ circa vnà ro⸗ veſꝑtina: qꝛ ſicut veſꝑa declinat ad occaſuʒ vel ad tene⸗
pin tam. ⁊ aliqd eque cito moueret᷑ circa axem: multo plus bras.ita hec cognitõ declinat ad nõ eſſe.i.ad creaturaʒ
ſ⸗ exigeret de tꝑe ad pficiẽduʒ motũ circuli qᷓ illud qdð cir⸗ qᷓ de nihilo eſt. ¶ Scoðm Hedã ⁊ alios expoſitoꝛes.dicẽ
rü ca axem. 4l Ad illud qð obijcit de ꝑfectõne ⁊ nobilitate dũ.ꝙ illud lumĩoſuʒ coꝛpꝰ pꝛimo factũ reuoluebat᷑ cir⸗
hei pꝛime diei. dicimꝰꝙ reuera lux illa facta eſt nõ diminu⸗ ca terrã.⁊ deter minabat ꝑtes diei. Mane aũt faciebat
* ta ſed pfecta.ſᷣm ꝙ ↄpetebat vſui ad quem tũc erat: nec Fm y ð ſubtꝰaccedebat ad oꝛiʒonta nr̃jm:veſꝑe ſᷣm ꝙ de
abue opoꝛtebat aliquã traſmutatõeʒ ſieri circa eã. ad hoc vt clinabat ab oꝛiʒonte nr̃o ad inferioꝛes ꝑtes.ſic⁊ mõ fa
lr ad illũ vſuʒ eſſet. ſcʒ ad ↄſeruatõeʒ ⁊ declaratõneʒ vt di⸗ cit ſol. Scom alios adhuc mane deſignat ibi pᷣncipiũ vł
⸗ ctum eſt. ſed ꝓpter vlterioꝛẽ vſuʒ. ſcʒ vt eſſet cauſa ꝑfecta initiũ rei fiẽde.veſpe tminũ rei facte.¶ Circa ſcaʒ er⸗
n generatois 2 conuptois i inferioꝛibo: opetebat vt ex ea poſitõeʒ q̃ ẽ aug.i ꝛotãdũᷣ ꝙ ſᷣm aug.xidet᷑ cꝙ illa lux fu
i fierẽt lumiaria. Uñ ↄcedimꝰ.ꝙ a pᷣmo nihil egredit in⸗ erit radiatõ ſuꝑ ĩtellectũ angeli ad cognoſcẽduʒ ĩ ᷣbo.2
cõpletũ ⁊ imꝑlectũ: qð ſcʒ nõ ſit ſufficiẽs ad vſũ ad quẽ ſic dicẽt mane:vel ĩ ꝓpꝛio genẽ. 1 ſic veſpe. Iſte at irradi
oꝛdinatũ ẽ.⸗¶. Sed adhuc reſtat obiectõ pꝛiꝰfacta.ſi em̃ atões diſtinguũt᷑ ſᷣm oꝑata:in oꝑe em̃ diſtinctõnis erat
e erat lux iſta pfectioꝛ luce ſolis.ᷓ nõ erat materialis ad triplex diſtictio.lucis a tenebꝛis.aqruʒ ſuꝑioꝝ ab infe
4 illã.: pfectioꝛ aũt erat qꝛ erat opꝰpꝛime diei ⁊c. Solutio rioꝛibo.⁊ inferioꝝ ab arida:⁊ ſic tria oꝑata.Siłꝛ in oꝛ
e ſi ↄſideremꝰlucẽ iſtã quo ad ſuũ effectũ.2 Galgi an ſuuz natu erãt tria. oꝛnatꝰceli.aeris ⁊ aque.⁊ oꝛnatꝰterre. ?
it circũſcripto ſcʒ effectu illiꝰlucis quaz in ſe includit ſol: ſic alij tres dies. Vnꝰ aũt determiat᷑ ſm ↄſeruatõezʒ reꝝ
dicim? ꝙ effectꝰilliꝰ lucis erat ↄſeruare res ⁊ declarare. ſacta ꝝ ¶õ.em̃ ſolũ oꝑtet ꝓducere.ſed ↄſeruare.
l, ſolis aũt effectꝰ ꝓpꝛius eſt facere generatõeʒ ⁊ coꝛruptõ⸗ 4 . £
ſ nem:qꝙ em̃ ſeruat ⁊ declarat hoc accipit ab iſia luce:m 4 4 0 ep
ergo hanc ↄꝑatõeʒ nobilioꝛ eſt effectꝰlucis qᷓ ſolis.quia me diei.ſ. de celo empirreo.

(neſtio

—

tanqᷓ incõpletũ cõpleto.ſiẽ ponit nũc dicta opio.¶ Si

xIvſ.

nobiliꝰeſt oſeruare ⁊ declarare ꝙᷓ; facẽ generatõeʒ 2 coꝛ⸗

7

=

cto de oꝑe diſtin
ctionis in generali. ↄſequẽter agenduʒ
eſt de ipᷣa in ſpãli.Et pꝛimo de oꝑe pri⸗
me diei. in quo diſticta ẽ lux a tenebꝛis
7 eſi pꝛima ↄſideratõ de luce coꝛꝑali.de
inde de luce ſpũali. Se luce autẽ coꝛꝑali.ſᷣm ꝙ erat co⸗
adunata. dictũ eſt iam:nuc aũt de ipa agendũ eſt ſᷣm ꝙ
erat ſparſa. Pꝛima aũt ſparſio lucis coꝛꝑalis fuit in ce
lo empirreo.de quo querũt᷑ hec.¶ Pꝛimo an ſit.¶ Se⸗
cundo an ſit coꝛpꝰ.¶ Lercio an moueat᷑.¶ Quaꝛto an
ſit celũ.¶ Quinto de comꝑatõe illiꝰad alios celos.

E
IF Spꝛimũ ſic.videt᷑ ꝙ illud quod dicit᷑ ce⸗
lum empir reũ nõ ſit: nihil em̃ fit ſine cau

.

ſa a deo. ſed hmõi celũ nõ videt᷑ habẽ cau-

i aliquã: nõ em̃ ꝓpter ↄtinuãdam gene⸗

rxationẽ a coꝛruptionẽ in inferioꝛibo.cum huiꝰ ſit cauſa
ſufficiens firmamẽtuʒ cũ ſtellis ⁊ planetis.Qeq; ſit ad

ↄſeruationẽ rerũ in eſſe.cũ cauſa cõſeruatõis in eſſe ipᷣo
rum coꝛpoꝝ.dicat᷑ eſſe ᷣm phos in illa ſpera que moue
tur motu diurno. ergo nõ videt᷑ cauſa eſſe ex comꝑatõe
ad coꝛpoꝛa.iec ex comꝑatõne ad ſpũs.cum ſpũs natu
ra ſint ſeꝑati a coꝛpoꝛibo.nec indigeant ipᷣa coꝛpoꝝ cõ⸗
tinẽtia ad hoc ꝙ ſint.i ec illa videt eſſe cauſe.quãa qui⸗
dam ponũt dicentes.ꝙ ad ↄiunctõeʒ coꝛꝑis ⁊ anime re⸗

quiꝛit᷑ lux. IUnde ad ↄiunctõeʒ anime vegetabilis cũ coꝛ
poꝛe.exigit᷑ lumẽ quoddam ꝓneniẽs ex firmamẽto ſiue

celo ſydereo.Ad oiunctõeʒ ðo anime ſenſibilis cum coꝛ
poꝛe.lumẽ ꝓueniẽs ex celo criſtallino. Vo ↄiunctõʒ vᷣo

anime ratõnalis cũ coꝛꝑe.lumẽ ꝓueniẽs ex celo empir⸗

reo.Cum em̃ anima ratõnalis ſit ſubſtãtia incoꝛpoꝛea.
cognoſcitiua ſeꝑabilis a coꝛꝑe:ſi ↄiungit᷑ coꝛpoꝛi er ele⸗
mentis ↄpoſito.nõ requiꝛit mſi tot media quot ſunt me
dia ĩ genẽ.nõ quot ſunt media determĩata ĩ ſpecie.e⸗

dium aũt in genẽ inter coꝛpꝰ coꝛruptibile ↄpoſituʒ.⁊ in⸗
coꝛpoꝛeũ.eſt coꝛpꝰcoꝛruptibile ſimplex.⁊ coꝛpꝰ incoꝛru⸗

ptibile ſimpleyx: nec poſſibile eſt plura inuenire media:

ſed coꝛpꝰcoꝛruptibile ſimplex eſt elemẽtum.coꝛpꝰ incoꝛ⸗

ruptibile ſimplex.i.nõ reſolutũ in alia coꝛpoꝛa eſt lux:
ergo inter incoꝛpoꝛeũ ⁊ ſuũ coꝛpꝰ nõ intercidũt niſi illa

duo media in genẽ.ex ꝑte vᷣo incoꝛpoꝛei.nõ intercidunt

nili duo inter aĩaʒ ratõnalẽ ⁊ ſuũ coꝛpus:eſt em̃ incoꝛ⸗
poꝛeũ motiuũ nõ cognoſcitiuũ.⁊ eſt incoꝛpoꝛeũ motiuũ

cognoſcitiuũ.ſed nõ ſeꝑabile: ſic ergo ex ꝑte incoꝛporei

nõ erũt niſi ſenſibilis ⁊ vegetabilis.Si vᷣo acciperentuꝛ

media ſm differẽtias in ſpecie ex ꝑte coꝛpoꝝ.quot eẽnt

Differẽtie lucis inter elemẽtuʒ.qð eſt coꝛpus coꝛruptibi
le ſimplex ⁊ incoꝛpoꝛeuʒ.tot acciperent᷑ media:ſed ſunt
differẽtie lucis diuerſe ſᷣm differẽtias ſperaꝝ.ſpeꝛe aũt
ponũtur nouẽ ſᷣm ph̊os.ſpere ſeptẽ planetaꝝ. ſpera ſtel
larũ que dicũtur fixe.⁊ ſpera motꝰdiurni.⁊ ſᷣm quoſdã
phᷣos dicit᷑ eſſe alia a ſpera ſyderũ:Fᷣm boc ergo addito
celo empirreo qð nullũ illoꝝ eſt.eſſent decẽ differẽtie lu⸗
minũ. ita eſſent decẽ media.¶ Pꝛeterea.ſi determĩan⸗
tur media ex ꝑte coꝛpoꝝ.inter incoꝛpoꝛeũ ⁊ coꝛpꝰcõpo⸗
ſitum.eſſet pari ratõe lux.a celo empirreo ꝓueniẽs.me

dium inter animã vegetabilẽ ⁊ ſuũ coꝛpus.vel animaʒ
ſenſibilẽ ſicut inter aĩaʒ rationalẽ ⁊ ſuũ coꝛpus. Incoꝛ⸗

poꝛeũ em licet coꝛruptibile nobiliꝰeſt coꝛpoꝛe.licet ſit in
coꝛruptibile.i.qð nõ coꝛrumpit᷑ nec ſm ſe.nec ſᷣm ꝑtem
Item anima ratõnalis nõ eſt actꝰ cuiuſdazʒ ꝑtis coꝛpo⸗

ris.nec eſt ita actꝰ vt neceſſario oꝑetur ꝑ coꝛpus:q̊ me.

dium qð ſibi eligit inter ipᷣ̃am ⁊ ſuũ coꝛpꝰ.nõ eſt neceſſa

rio coꝛpꝰſed incoꝛpoꝛeũ.qð eſt mioꝛis nobilitatis: ſic S

nõ requirit aliqð lumẽ ꝓueniẽs ab empirreo.4¶ Pꝛete

rea.tres dicunt᷑ ſpũs eſſe.naturalis.aĩalis.⁊ vitalis:et

ſm aliquẽ phᷣm dicunt᷑ eſſe lumia.Fᷣm medicos ſubſtan
tia aer ea digeſta in coꝛde:nec aliud ponit᷑ mediuʒz inter

”M

aĩazʒ ⁊ coꝛpꝰſuũ.niſi ſpũs:ſi eſt ſubſtãtia aerea.patʒ ꝙ
nõ requirit᷑ ibi mediũ aliqð a coꝛꝑe celeſti.⁊ ita nec ab
empirreo:nõ ſolũ q;ẽtum ad aĩaʒ ratõnalẽ.etiã qẽtuʒ ad
alia.Si vᷣo ſunt lumĩa.conſtat ꝙ inter ſe oꝛdinẽ habent

nam ſine vitali alij nõ oꝑant᷑.vitalis aũt medium eſt ad

aĩaz ſenſibilẽ.⁊ aĩalis ſimilit:quicũq; ̊ illoꝝ dicat᷑ no⸗
bilioꝛ.erit lumẽ illud qð nobiliꝰ eſt mediũ ad ſenſibilẽ:
7 ita lumẽ ꝓcedẽs ab empirreo.cũ nõ ſit mediũ ad ſen⸗
ſibilẽ vt dr.nõ reꝗꝛet᷑ aliqʒ mediũ ex illa ꝑte int aĩaʒ ra
tionalẽ ⁊ ſuũ coꝛpꝰ.¶¶ Si foꝛte dicẽt.ꝙ vitał⁊ aĩatl diſ⸗
ferũt ſᷣm maioꝛẽ nobilitatẽ ⁊ mioꝛẽ.reſpectu aĩe vegeta
bilis ⁊ ſenſibił.̊ nõ videt᷑ veꝝ.cũ eĩ ſit imutatõ in oꝛga
no ſenſus.deinde ꝓuenit ĩmutatõ ad ſpm̃ aĩaleʒ.ab illo
vo ad ꝑtẽ ſenſibilẽ.a ꝑte vo ſenſibili ad rõnalẽ.nec plu⸗
ra ponũt᷑ media:&̊ ñ ẽ ncce duplicẽ ſpm̃ aĩalẽ ponẽ.vnũ
ꝗ nibil oꝑat᷑ ad ſenſibilẽ.alteꝝ ꝗ oꝑat᷑:⁊ tũc tm̃ fit oꝑa⸗
tio vtriuſq; ſpũs.cũ trãſferꝛi debʒ foꝛma ſenſibił vſq; ad
intellectũ:qð cũ ñ inueniat᷑.nõ erit aĩa ĩdigẽs alio ſpũ
ꝙᷓ illo.ꝗq miſtꝛat aĩe ſenſibili:⁊ ita ñ indiget aliqͥ lumie a
celo neirro vrrnire⸗l qð dicẽdũ . ꝙ celũ qð dĩ
empirꝛeũ ẽ.⁊ ꝓpt aliquã cãm:ca do illa nõ ẽ rõne ↄtinu
atõnis ĩ generatõe ⁊ coꝛruptõe vł ↄFᷣuatõis ĩ eſſe rerũ
coꝛruptibiliũ.ſᷣ̊ et ↄpleat᷑ vniuerſũ ĩ genẽ coꝛpoꝝ:łᷣ det⸗

miĩata extꝛema ⁊ mediũ.ad oſtẽſionẽ ſũme potẽtie.ſapiẽ

tie ⁊ bonitatis:extrema vᷣo ſũt lumĩoſuʒ ĩ fine ⁊ opacũ ĩ
fine.lumioſuʒz aũt ĩ fine dicit᷑ empirꝛeũ.¶ Pꝛetea. licet
ſpũs ſeꝑati a coꝛꝑibo ñ indigeãt q;tũ ad ſuu eẽ aliqͥ coꝛ⸗
poꝛe.tn eſt ↄgruẽtia alicꝰcoꝛꝑis ad ipos ſpũs. ꝓpt ma⸗
gnã ↄueniẽtiã.¶ Pꝛetea ſpũs rõnales ꝗq ↄiũgũt᷑ coꝛpibo
cũ ꝑueniet᷑ ad incoꝛruptõʒ coꝛpoꝝ.ↄgruẽt colloca bũt᷑ ĩ
coꝛꝑe.qð ẽ vltime nobilitatis ĩ vniueꝛſo.eo ꝙ hẽbũt coꝛ
poꝛa illa maximã nobilitatẽ:⁊ añ illã ↄiũctõeʒ cũ hmõi
coꝛꝑibo ibiꝓpt meritũ ſuũ ↄgruẽter collocãtur.

embrum ſecũdum
Dſecuũdũ qͥ qrit᷑. vtꝝ celũ empirꝛeũ ſit coꝛ
pus.ad qð ſic.ome ↄtinẽs ſimpliciꝰẽ natu
ra ↄtẽto.ſ̊ celũ ẽ ↄtinẽs angelos ⁊ aĩas ſã
ctas.cũ ̊ nullũ coꝛpꝰ ſit ſimpliciꝰ aut no⸗
aĩabo ſctis. celũ em pirꝛeũn ñ erit coꝛpꝰ.

piliꝰ angelis ñ erit coꝛp
¶ Cõtra dama.ſolꝰdeꝰ ẽ incircũſcriptꝰ ceta circũſcpᷣta

SKircũſcripti ſũt angeli.⁊ aĩe ſcte vbicũq; oꝑant᷑. ſi nõ
tm̃ h inferiꝰoꝑant᷑ ſ̊ etiã ſuꝑiꝰvbi ↄtẽplãt᷑.S ibi circũſcꝛi
bũt᷑.q ibi ſũt vt ĩ loco:ſᷣ locꝰ ẽ finie coꝛꝑal eiꝰqð ↄtinet᷑.
vel ẽ ĩ eo. celũ empirꝛeũ ẽ finis coꝛꝑalis ogeloꝝ. gẽ coꝛ
pus. 4! Itẽ ꝑfectꝰẽ oꝛdo ĩ vniuerſitate coꝛpoꝝ.q attẽdit᷑
Hm marimã nobilitatẽ ⁊ mimaʒ:& ſi ẽ coꝛpꝰpñs mimaʒ
nobilitatẽ.ſic coꝛpꝰmaxie babũdas ĩ opacitate.ſilꝛ erit
aliquod coꝛpꝰhabẽs maximã nobilitatẽ.ſic coꝛpꝰqð de
natura ſua bʒ lumioſitatẽ. ? ita erit aliq ð coꝛpꝰ vniſoꝛ⸗
