petm. an aliqð veniale? Et videt᷑ ꝙ ſit moꝛ
tale.ꝑ h̊ qð dr̃ math.xviij. Ve illi ꝑquem
ſcandalũ vemt. Et iterũ ve mðo a ſcãdatł.
ve auᷣt dic ↄminatõeʒ pene eterne.ena vᷣo eterna ñ de⸗
betur niſi moꝛtali pcto ꝑ ſe:g̊ ſcandalũ ẽ moꝛtale per̃m.
4l Itẽ de ſcandalo actino ptʒ ꝑ h̊ qd er̃.ꝗ ſcãdaliʒauesit
vnũ de puſillis iſtis expedit ei vt ſuſpendat᷑ mola aʒzina⸗
ria ⁊c.̊ ꝑ molaz azinariã et ꝓfunduũ maris ſignat᷑ pnĩa
ꝓ moꝛtali:ꝗq̊ ſcandalũ ẽ moꝛtale pcẽm. 4 Item in pᷣs.in⸗
xta iter ſcandalũ poſuerũt mibi.glo.nõ in via ſ̊ in inuio
G]; inuiũ dr̃ eſſe moꝛtale pctm: ̊ ſcandalũ eſt moꝛtale pec⸗
catũ.q¶ʃ!Iteʒ hiero.doctoꝛ ꝗ vᷣba docet et oꝑe ſcandaliʒat
regnũ celoꝝ claudit: ̊ nõ claudit᷑ rgnũ celoꝝ niſi ꝑ moꝛ
tale pctm: ſcandalũ ad minꝰin pᷣlato erit moꝛtale pcẽm
Cont.ſuꝑ illud.xiiij.ad KRo.ANDalũ eſt hoĩ ⁊c̃.glo.ne
onat frĩ offendiculũ.i. aliꝗd vñ ꝑeat frater exẽplo nr̃o.
vel ſcand alũ.i.ↄtriſtatõeʒ qð minꝰeſt qᷓ; offendiculũ:j ſi
offendicula perit et ſcandalũ minꝰẽ.erit ́̊ ſcandalũ qð⸗
dã veniale pctẽm. 4l IZtez dictũ vel factũ minꝰrectũ aliqñ
põt eſſe moꝛtale aliqñ veniale:&̊ᷓ et ſcandaluzʒ qð eſt ipᷣm
dictũ vel factũ.verbigr̃a aligs dic mendaciũ iocoſuʒ.et
cxẽplo ſuo aliũ ꝓuocat ad ſile.nõne tale factũ minꝰrctm
veniale ẽ?et ita ⁊ ipᷣm ſcandalũ veniale erit.¶¶ Itẽ berñ.
MAõ oim ſcandala eque lance pẽſanda ſunt. aliter em̃ ac
cipiẽda ſunt ſcãdala ꝓꝑuuloꝝ.aliter pheoꝝ.illoꝝ ſcanda
lum ex igrantia ꝓcedit iſtoꝝ ex malicia.videt᷑ q̊ q qͥddã
ſcandalu paſſiuũ ſit veniale qddã moꝛtale.punloꝝ veni
ale:alioꝝ pᷣo moꝛtale.4 Item. xiiij.ad Ro.ſuꝑ illud. ſcã

.Clxxxix.

daliʒat᷑ ant infirmat᷑.ſcandaliʒat᷑i.ↄtriſtat᷑:infirmat᷑ ſi
dubitet in ſide etſi nõ offendit.infirmat᷑ ꝗ nõ recedit a ſi
de ſ̊ dubitare incepit.cũ ᷣſcandalũ ſumat᷑ generatr. in
oĩbo iſtis erit aliq ſcandalũ paſſiuũ veniale.¶ ANo qð
rñdet᷑.ꝙ qͥddã ſcandalũ ẽ veĩale.qͥddã moꝛtale.tu ex ꝑte
ſcãdali actimi:tũ paſſiui.magis aut ẽ ex ꝑte ſcãdali pal⸗
ſiui. et oꝑtet intelligẽ ̊ verbũ ruere dupłr ᷣm ꝙ eſt cõe
ad veniale ⁊ moꝛtale. ruina em̃ dj eſſe cũ ꝗs eſt in motu
ad caſuz vel cũ oĩno cecidit.ſic ſcãdalo veniali ruit hõ:
ſic ᷣo moꝛtali.et occaſio ſilr coĩter accipit᷑.¶ Per h̊ autẽ
põt ſolui qð objm eſt. Illud em̃ qð dr ve mũdo a ſcanda
lis intelligit᷑ de pcto moꝛtali. Illud etiã qð dr in pᷣs. vſʒ
ad pecus.glo.ꝗcũq; affligit eccłiaʒ ⁊ ſcandala facit. et ſi
xpᷣianꝰdr̃:pdit fidẽ.̊ em de ſcandalo moꝛtali intelligit᷑.
Sittr illud qð dr. Qui ſcãdaliʒauerit ⁊c.⁊ qð dic hie⸗
ro.de ſcandalo p̃ᷣlatoꝝ. de quo dicit Jo. ↄſtantinopotł.
neq; cadaueris vetoꝛ ita ꝑnicioſus.et ſi vnuʒ polluat lo⸗
cuʒ ſicut ſi ſparſim nidoꝛe diffuſo corrupti aeris moꝛbũ
pluribo generet.ita ſi ꝗs eſt in rectoꝛe vicioꝝ moꝛbo:fa⸗
cile ĩ eis q ei ad obtemꝑandũ pꝛeſto ſunt tradit᷑ atʒ trãl⸗
fundit᷑et multofaciliꝰqð malũ eſt ab eo tranſit: q̃ntuʒ ſi
quid ĩ eo vᷣtutis ⁊ induſtrie fuerit.¶ʒ Qð aũt obijcit᷑ per
auẽtez berñ. dom eſt ꝙ ex vᷣtute illiꝰauẽtis nõ hr̃ ꝙ ſcan
dala ꝑuuloꝝ ſint venialia pcta ſᷣm ꝙ minoꝛa ſint ſcãda⸗
lis alioꝝ.petm em̃ ex irantia põt eſſe:aliqñ moꝛtale a-
liqñ veniale et ſilłr ex infirmitate.¶ Siłr rñdenduʒ ẽ ad
illud qð obijcit᷑ ꝑ glo.ſuꝑ illud Ro.xiiij. Eſt em̃ qdðdam
dubitaꝛe in qͥ hõ recedit a fide etiã informi.⁊ ſi tale eẽt:
eſſʒ mortale ſcandalũ.ſi etiã cadit hõ a fide formata:ed
buc ẽ moꝛtale.ſi ᷣo cadit manẽs tñ in fide foꝛmata: tũc ẽ
veniale pctm:et iſto vltimo mõ tm̃ põt eſſe veniale pcim
Dubitatõ at᷑ tũc ẽ ſurꝛeptõnis nõ deliberate rõnis.

R embrumquartum

NVarto querit᷑ vtrũ neceſſe ſit eſſe ſcandala
1 et videt᷑ ꝑ ̊ qð dẽ in math.xviij.ſeceſſe ẽ

vt veniãt ſca ndala. Pꝛeterea dic Criſo. .
Si coꝛrigendi eẽnt homĩes:nõ dixiſſet qin

S Neeſt vt veniãt ſcandala:ſ qa puidit inemendatos fu

ſe ẽ ſcandala euenire.¶ Cont.ſi neceſſe ẽ ſcandala eueĩ⸗
re.neceſſitas aũt tollit hlpabilitatẽ qdð oñdit Criſo.peꝛ
ſile.nullꝰincuſat eũ ꝗ neceſſitate talis eſt:bſᷣ magis veni⸗
aʒ dat. vt ſi aliqs cecus ẽꝗ natiuitate ſi vᷣo ex ꝓpꝛia mali⸗
cia nõ.ſic eodẽ modo ſi ex neceſſitate eneniunt ſcandala
nullus inculpat:ſ̊ inculpat᷑:nõ ꝗ̊ ex neceſſitate eueniunt
ſcandala pᷣ ex electõne.¶. Oꝛ aũt veniãt ex electõne nõ ex
natura nec a deo:pʒ ſic ꝑ Criſo.ſi in ꝗbo nõ incuſamus
teſtamur natxce illud eſſe totũ mamifeſtu.qm̃ in ꝗbo incre⸗
pamus: oñdimꝰqm electõnis ẽ hoc delictũ.q¶.¶ Item q na
turalia ſunt nõ trãſmutant᷑.ſᷣ hec trãſmutant᷑ defacili.qꝗ
em̃ deſpexit pauperẽ iam nõ deſpicit ⁊ ecõuerſo.̊ ſcãda
lum in hinõi nõ eſt a natura.nec etiã eſt a deo:tũc enim
nõ eſſet dictũ ve illi ꝑ quẽ ſcandala veniũt.⸗ Pꝛeterea.
dĩc Criſo. Si nos in quibo fuerimꝰ ipſi cã nõ incuſamꝰ
famulos nros.multomagis vniuerſoꝛuʒ deus:h incuſat
ſcandaliʒãtes:non g̊ ſcandalũ eſt ab ipᷣo.¶¶ E etiã ſcan⸗
dala nõ ſint neceſſitatis pʒ ꝑ h̊ qð ſtatiʒ ſubiungit.ſi ma
nus tua vel pes tuus ſcandaliʒat te:abſcide et erue a te.
Pꝛeterea.ſi natura eſſent mala.ſuꝑflua eſſet hec ãmo
nitio et ſuꝑſlua eſſet cuſtodia q̃ eſt ꝑ ea q̃ ſupᷣdicta ſunt.
ſi aũt nõ eſi ſuꝑſua:manifeſtũ eſt qm li.aꝛ.eſi ꝑnicies.⁊
ita ſcandalũ eſt a li.ar.nõ g̊ ex neceſſitate.¶ Ad qð rñ⸗
dendũ.ꝙ neceſſe dr multipłr.ẽ eĩ neceſſitas oĩmoda ĩmu
tabilitas vbi nõ cooꝑatur aliqͥ modo li.ar.et h̊ mõ non ẽ
ncce euenire ſcandala.Eſt iterũ nccitas ex diſpoſitione
nature coꝛrupte ſiue pᷣue ↄſuetudis.et hoc modo põt il⸗
ſud intelligi ſicut dr ꝙ nece ẽ egritudinẽ aliquã interue⸗
nire:̊ nõ eſt neceſſe eũ ꝗ attẽdit ab egritudine coꝛrũpi.
et hboc mõ dic Criſo. Aihil ita nocuum eſt vt conuerſa⸗

turos eſſe ex ſe.qð p̃uiſi aũt eſt ncce ẽ euenire:& neceſ⸗

„.

tio ꝑnicioſa.⁊ iterũ.Si queras vñ ſunt mala:a deſidia
dico ⁊ a cõmoꝛãdo cũ ꝑnicioſis et a cõtemnẽdo vututes
Lercio vᷣo mõ dẽ nece hoc ẽ vtile ex comꝑatõe ad finem
ſiue ad bonũ qð ex illo elicit deus.et hoc mõ dẽ.j.Coꝝ.
x. Meceſſe ẽ hereſes eſſe.vt qui ꝓbati ſunt manifeſti .
unt.ſic etiã eſt.ncce eſt eueniꝛe ſcandala.ex illis ei elicit
deus bonũ.vñ dĩc Cri.ſcandala erigunt.ſia bilioꝛẽ em̃
eum efficiũt.quare ſi vigilauerimꝰnõ ꝑuũ hic fructifica
bimus lucrũ.ſi aũt hoſlibo exiſtẽtibo et tantis temptati
onibo imminẽtibo doꝛm imꝰ:q̃ eꝛimus digni venia ĩ otio
veniẽtes.¶ Et ꝑ hoc ꝑt ſolui illud qð obiectũ eſt. illõ eĩ
qð dicit᷑ in math.⁊ in luc.nõ dicitur de neceſſitate ſᷣm
pꝛimũ modũ:ſed de neceſſitate ſᷣm ſecũdũ modũ aut ter⸗

ciũ.ſi em̃ diceret᷑ ſm pꝛimũ modũ.tũc locũ hr̃et illð q

dic Cri.oꝓponẽdo.ſi nccitas hmõi eẽt.tolleret᷑ oĩs cul⸗
pa.¶ O aũt dẽ neceſſariũ euenire qꝛ pᷣſcitũ. dicẽdũ q; il
la nccitas nõ ẽ rei abſolute:̊ dꝛ eẽ nccitas inferẽdi.ſeꝗt
em̃ eſt pᷣſcitũ &ᷓ eueĩet.nõ tñ nccẽrio eueniet: cũ depẽdeat
a li.ar.pᷣſcia em̃ nõ imponit nccitatẽ in his que ſubſunt
li.ar.aliter em̃ ẽ in bonis et alit eſt ĩ malis. In boĩs em̃

pᷣ̃ſcĩa eſt cã. In malis vᷣo nõ.ſ̊ eo ꝙ eueniũt ideo pᷣdicũt.

Vnde Cri.cuʒ dixerit neceſſe nõ ſpontaneũ poteſtatis
deſtruẽs neq; libertatem electõis neq; neceſſitatem ali⸗
cui rerum ſubmittẽs ait.nõ igit᷑ pꝛedictõ eius ſcandala
inducit.abſit:neq; qꝛ pᷣdixit ꝗꝓpter hoc ſit:ſed qꝛ eẽ futu
rũ erat ꝓpter hoc pdixit.qꝛ ſi nollent illa ꝑnicioſa agẽ:
nõ eueni rẽt.ſi nõ euẽtura eẽnt:nõ eẽnt pᷣdicta.

(Membꝛu quintu

Qinto querit᷑ vtrũ maiꝰ ſit peccatũ ſcãda⸗
lum actiuũ q; paſſiuũ. parũ diſilent dĩc
hiero. Parũ diſtant in vicio ſcãdaliʒaẽ et
ſcãdali ari:fallere et falli.ſi ergo falli in
is ꝗᷓ ſunt fidei valde ꝑiculoſũ ẽ.ſcãdaliʒari ſiir erit val
de piculoſũ in hmõi.poterit &̊ eſſe ꝙ ſcandalũ actiuũ mi
nus ſit paſſiuo.nam plus poterit ſcandaliz aꝛi q; ipe in⸗
tẽdit ſcãdalizare.intentõ vo nomẽ oꝑi ĩponit.q Contra
Mu.xxxj.hẽt᷑ in glo.Longe grauiꝰ eſi peccatũ.dare pec⸗
cati cauſaʒ q; peccare:ſed dare cauſaʒ peccati ẽ ſcãdalũ
actiuũ.ꝗ̊ grauiꝰ eſt ſcandalũ actiuũ q; paſſiuũ. Pꝛete⸗
rea de ſcandalo actiuo di ve illi ꝑ quẽ ſcandalũ venit.ñ
aüt dicit᷑ ve illi ꝗ ſcãdaliʒatur. ¶ Ao qð rñdet᷑.q; maiꝰ
eſt ſcandalum actiuũ faciẽdo com pationẽ in genere ⁊ B
mõ ꝓponũtur rões ꝓ illa ꝑte.pt tñ ſcandalũ paſſiuũ in
aliqͥ ſubiecto eſſe magis ꝑicu oſũ q; actiuũ ĩ aliqͥ.¶,Dð
aũt dĩc hiero.ꝙ parũ di ſtãt in vicio ⁊c. Rñdeo.q ẽ qᷣdã
diſtãtia ſᷣm genꝰpct᷑i ⁊ ẽ alia Im magnitndiem pcti.ſᷣm
genꝰ pct᷑i parũ dicunt᷑ diſtare.eo ꝙ aliqͥ mõ ↄueniunt
gignẽs et genitũ ſᷣm idem genꝰpct᷑i. Si vᷣo attẽdat᷑ diſtã
tia ᷣm magnitudĩeʒ pcti.maiꝰ ẽ ſcãdalũ actiuũ q; paſſi⸗
uum.¶ Adhbuc etiã querit᷑ de comꝑatõe ſcãdali actiui
et paſſiui ĩ determĩato caſu.pt᷑ em̃ eẽ ꝙ aligꝗs videat ali⸗
quẽ foꝛnicari et ad exẽplũ eiꝰ ꝓuocat᷑.et aliꝰ foꝛnicatur
nõ intẽdens tñ aliũ ꝓuocare.et h̊ facit in maifeſto.qrit
ꝗs illoꝝ magis peccet:videt᷑ ꝙ ꝗ ꝓuocat᷑ ſcient᷑ et ipꝛu/
denter ruit exẽplo alteriꝰ.plꝰ ꝗ̊ᷓ peccat qᷓ ille ꝗ foꝛnicat᷑
et nõ intendit aliã ꝓuocare.Reſpõdeo.ad hoc ꝙ om̃ibo
alijs circũſtãtijs paribo:grauioeſt actiuũ q; paſſiuũ.poſ
ſunt tñ caſu eſſe excedentia et exceſſa.

Erxrto querit᷑ qꝗd ſit dimutẽdũ ꝓpt᷑ ſcanda⸗

lũ paſſiuũ. Ad qð ſciẽduʒ diſtinguit beꝛñ.
— ſic. peccamꝰ ex infirmitate. ex ignoꝛãtia.
ex certa malicia. In pᷣmis duobo caſibus
–☚ eſt ne faciamꝰaliqð qð alij ſit cã ſcandali vel ma
teria.cum ſcz ex infirinitate vel ignoꝛãtia ꝓcedit.in ter⸗
cia nõ:cum ſcʒ ex certa malicia ẽ. Vñ dñs de phariſeis ꝗ

ex malicia ſcãdaliʒabãt᷑ agit math. xv. ſinite illos ceci ſtit
2c. et de querẽtibo didragma ait petro math.xvij. vt aut

nõ ſcãdaliʒemꝰ eos vade ad mare ⁊c̃. Iñ berñ.illoꝝ.ſ.

phariſeoꝝ ſcãdalũ ex malicia ꝓcedit.eoꝝ ex ignoꝛantia
deſcẽdit.iſti ſcandaliʒant᷑ eo ꝙ veritatẽ neſciũt: illi quia
odiũt.Regula hiero.talis ẽ.om̃e qð pt᷑ fieri vel nõ fieri
ſalua triplici veritate om ittẽdũ ẽ ꝓꝑt ſcãdalũ.h̊ ſi vᷣitas
ſit in ꝑiculo:nõ ẽ omittẽdũ bonũ ꝓt ſcãdalũ.ſcʒ vt omit
tatur vᷣitas iuſticie vite vel doctrie.pᷣbi gra.ſi ſcãdalizʒã⸗
tur ꝑentes niſi ego poſtꝙ voui religionẽ redeã ad ſcłm:
nõ de beo redire.qꝛ vᷣitas vite ẽ in ꝑiculo.Siłr ſi ſcãda⸗
liʒant᷑ auditoꝛes qꝛ pᷣdico fidẽ xp̃ᷣi vl decalogũ:nõ debeo
dimittẽ qꝛ vᷣitas doctrine ẽ in ꝑiculo. Silr ſi reꝰ ſcãdali
ʒatur ſi ꝓferã rectã ſniam:nõ de beo dimittẽ qꝛ vitas iu
ſticie ẽ in ꝑiculo.Diſtingui aũt pñt iſte tres vitates.nã
vitas vite ꝑtinet ad om̃es.ↄpꝛehẽdẽs oĩa pᷣcepta ⁊ ꝓhi⸗
ta et cõſiłia.veritas iuſticie ad pᷣlatos ↄpᷣhẽdẽs duas ꝑ⸗
tes iuſticie.ſcʒ ſeueritatẽ ĩ puniẽdo reos: ⁊ libalitatẽ in

ſuſtinẽdo miſeros.veritas doctrie ſcʒ ad pᷣdicatores et

mr̃os.vel alit᷑ ſᷣm tres vires aĩe.vt veritas vite ↄcupi⸗
ſcibilẽ oꝛdinet ad bonũ vᷣitas iuſticie iraſcibileʒ cõpelſcit
a malo.ditas doctrie rõaleʒ infoꝛmat ad bonũ diſcernẽ⸗
dũ et fugiẽdũ malũ.circa hec tria accidũt dubitatõnes
de ſcãdalo vitando.et pꝛĩo de oꝑibo miſcdie:ſcdo de oꝑi
bus q ſunt ĩ cõſilio:tercio de his oꝑibo q̃ dicũt᷑ indria.

Circa aũt operami S. ſ.

ſericoꝛdie qᷓrit᷑ vtrũ ipᷣa ſint dimittẽda pt᷑ ſcãdalũ.⁊ vi
det᷑ ꝙ nõ.oꝑa em̃ miſcdie ſunt ĩ pᷣcepto.ᷣ q̃ ſunt ĩ pᷣcepto
ꝑtinẽt ad vᷣitatẽ vite.ꝗᷓ nõ ſunt dimittẽda ꝓr᷑ ſcãdalum.
dicit em̃ greg.ſuꝑ Ezech.ſi de veritate ſcandalũ ſumit᷑
vtiliꝰ ꝑm ittit᷑ naſci ſcãdaluʒz q̃ veritas relinquat᷑.et hoc
habet᷑ in glo.xvij.luc.ſuꝑ illð.impoſſibile ẽ ⁊c.¶ Cõtꝛa
ad opa miſcðie nõ obligat᷑ aligs ad ſemꝑ niſi ꝓ loco et
temꝑe.nõ ̊ peccamꝰ ſi dimittamꝰ ad tpᷣus. ſ̊ ꝗcqꝗd ſine
pcto poſſumus facere. debemꝰ facere ꝓ vitãdo ſcãdalo
ꝓrimi:ſicẽ habet᷑ ſuꝑ illud.xviij.math.Ee illi ꝑ quẽ ſcã

dalũ venit.et.xvij.luc.pbi dꝛ.i ota ꝙ inqto ſine pecca

to potes vitare ſcãdalũ ꝓximi debes. et pt᷑ poni caſus.
ſint duo in extrema nccitate et nõ poſſũ ſubueire niſi al⸗
tero.vterq; vᷣo ſcãdaliʒabit᷑ ſi dem alteri et ñ ſibi.ſi dem
Fãdaliʒo:ſi nõ dem trãſgredioꝛ pceptũ.et ita vtroq; mõ
peccat᷑ d qð rñdet᷑ ꝙ oꝑa miſcdie nõ ſũt dimittẽda
ſimplłr ꝓpt᷑ ſcãdalũ vitãdũ ſ differẽda ſũt vł occultãda.
meliꝰem fiũt ĩ occulto ſic hẽtur.vj.math.Attẽdite ne iu
ſticiã vr̃am fa.co.ho.⁊c.q Ao illð vo qð obijcit᷑ ꝙ oꝑa
miſcðdie ſunt ĩ pcepto:et ita nõ dimittẽda ꝓxt᷑ ſcãdalum.
KReſpõdendũ ẽ.ꝙ veruʒ ẽ ꝓ illo tꝑe/ꝓ qͥ obligãt.et iõ re⸗

ſpondendũ eſt ad caſluʒ ꝓpoſitũ:p̊ ambo ſunt ĩ extrema
nccẽitate ſi res ẽ diuiſibilis vtriq; em̃ ſubueniẽdũ.ſi ᷣo
nõ ſufficit ad releuandũ neceſſitatẽ vtriuſq;:iĩ medio po⸗
vatur.et ꝗ pꝛiꝰ venerit accipiat ꝑſe vel ꝑ interpoſitam

ſonam.

atur hõ ad cõſilia ꝑt᷑ ſine pcto nõ aggredi ↄſilia:qð ẽ ſcã

dalũ paſſiuũ ĩ pnti ipoꝝ ꝑentũ.ꝗᷓ dimittẽdũ ẽ ipʒ ↄſiliũ.

¶ Pꝛeterea er de no.op.nuc.cũ ex inuncto dẽ. ab his q̃
ſine pcto moꝛtali ↄmitti pñt piter et omitti:ꝓ ſcandalo
tollẽdo ceſſandũ ẽ et eis ꝓuitãdo ſcãdalo inſiſtẽdũ. ſᷣ̊ ta
le ẽ illud tẽpus illo quo nõ tenetur ad conſiliũ:hoc dici

ꝓpt᷑ hoc quia ꝑ votũ de cõcilio fit pᷣceptum. reſtat ergo

ꝙ tẽpus quo eſt conſiliũ dimittendũ eſt ꝓpter ſcandalũ
¶ Adhuc etiã additur ꝙ pt᷑ contingere ꝙ pr̃ et mr ñ ha
beãt ꝓuiſoꝛẽ aliqñ.ſi &̊ᷓ intrat:pᷣſumit᷑ dᷣ moꝛte ipoꝝ.pᷣ⸗
ceptum aũt ẽ de honoꝛãdo pr̃em ⁊ mr̃em quod intelligi⸗
tur de coꝛꝑali exhibitõne.ſi &̊ intrat traſgredit᷑ illud pꝛe

ceptum cuʒ ad hoc temꝑe nccitatis obliget᷑.ergo peccat
moꝛtaliter intrãdo.dimittẽda ergo eſt impletio conſilij
Apter ſcandalũ.¶.

ontra cõſiliu cei nõ eſt dictũ vł ſa⸗

2 7 –R . -
einde queritur“ .S. ij.
vtrũ cõſilia ſint dimittẽda ꝓt ſcdalũ.vtpote renũciãs⸗⸗
do ſeculo et intrado clauſtrũ ſuppoſito ſcãdalo ꝑentũ pa
tris ſcʒ et mr̃is.et vidr̃ ꝙ ſic.ꝑ hoc qð dꝛ in gl.ꝙ inqtũ
potes ſine pꝑcto vitare ſcadalũ ꝓxrimi xæbes.cũ ꝗ̊ nõ tene

¶Mueſtio

ctum minꝰ rectũ.ergo quid illud implet nõ ſcandaliʒzat.
Item ſi nõ implet cõſiliũ deꝑit eius vtilitati ſpũali.&

cum cõſiliũ eſt de veritate vite nõ ergo dimittendu ẽ ſpt
ſcandalũ. Itẽ.v.ad gał. ſi ſpiritu ducimĩ nõ eſtis ſble

ge. ſi ergo ſpũs dei dictat ad intrãdũ religionẽ.ſolutus

eſt ab illa lege pcepti honoꝛa pẽem ⁊c.cꝛgo nõ traſgredi

tur intrãdo.¶ SItẽ math. viij. dꝛ de diſcipulo volenti pꝛi⸗
us ſepelire pꝛẽm ſuũ ſequere me.ergo voluit dñs ꝙ pᷣpo

neretur ſequela ſui oꝑibo miſcdᷣie int q magnũ eſt ſepeli
re pꝛem et mr̃em.ꝗ nõ eſt dimittẽdũ cõſiliũ de intrando
clauſtrũ.boc em ẽ ſe’qui dñũm ꝓpt᷑ opus miſcðie.¶ IJtem
dicit᷑ ꝗ nõ relinq̃rit pꝛem et mreʒ ꝓpt me nõẽ ine dignꝰ.
pᷣponendũ ẽ ergo cõſiliũ ip̃i oꝑi miſcðie de ſuſtẽtatõe pa
tris et mr̃is.¶¶ Vo ̊ reſpoderũt quidã diſtinguẽtes ꝙ il

le qii vult intrare clauſtrũ.aut vult occaſi ione peti vitã⸗
di qꝛ nõ pt defacili abſtinere a peccatis dum eſi in ſecu⸗

lo.et tũc nõ opoꝛtet dimittere ꝓpter ſcandalũ: qꝛ vᷣitas
vite eſt in ꝑiculo. Aut intẽtõe meriti acqrẽdi.et tũc debʒ

dimittẽ. ſm illã regulã:quicqd ſine pctᷣo ⁊c̃.diceꝛe em̃ vo

lunt ꝙ intentio q̃ aliꝗs vult intrare clauſtrum cã meriti

acqrendi nõ eſt de veritate vite.¶¶ Contra due ſunt ꝑtes

iuſticie generalis que veritatẽ vite ↄtinẽt.ſcʒ xeclinare a
malo et facere bonũ.ꝑfecto ſᷣm veritatis vite ẽ in facien
do bonũ.ergo ſi aliqd ꝑtinet ad ſaciẽdũ bonũ:magis eſi

de veritate vite qᷓ illud qð ẽ ſolũ ad malũ declinãdũ ſed

trãſire ad frugẽ melioꝛis vite ꝑtinet ad faciẽdũ.melius
ergo eſt de veritate vite.q̊ nõ ẽ dimittẽdũ ꝓpt ſcãdalum.
Ao qð reſpõdet᷑ ꝑ diſſinctõʒ.aut em̃ ia obligatꝰ ẽ ad
cõſiliũ aut nõ.ſi eſt obligatꝰ:iam de cõſilio factũ ẽ pꝛece

ptů. Item ſi obligatus eſt: aut cũ pfinitõe tꝑis infra il⸗

lud tpᷣus ꝓuideat pꝛi et mr̃i m ꝙ pt.vltra em illð tps

—

nõẽ licitũ differre ſua auẽte ſine diſpoſitõe.nec dimittẽ

ebet ꝓpter ſcãdalũ alteriꝰ.veritas em̃ vite eẽt ĩ ꝑiculo.
vbi em̃ veritas vite eſſet in ꝑiculo nõ ẽ dimittẽdũ ꝓpter

ſcandalũ.ſi pᷣo ſine deteꝛmiatõe tꝑis tenet᷑ ad ſtatim niſi

aliq condictio infueniat impeditiua.⁊ tũc pendente illa
ↄditõe ꝓuideat ſᷣm ꝙ pt.Si vo nulla extat cõditio hmõi
tenet᷑ intrare vel adminꝰ accelerare quãtũ pt dictãte cõ
ſcĩa et cõſilio ſalubꝛi. alit veritas vite eſſet in ꝑiculo· Si

vᷣo nõ intuenit obligatio ſed ẽ tm cõſiliũ.in cau pt᷑ et dx
differri. p̃ceptũ em̃ ꝓ tꝑe ꝓ quo ẽ pᷣceptũ implẽdũ E. vn
vtrũq; ᷣm illũ modũ adimplẽdũ ẽ m pꝛiꝰ et poſterius.

nõ ꝙ trãſgrediat᷑ ſi nõ adimpleat ↄſiliu.ᷣ vnu iplendũ ẽ

qꝛ pᷣceptũ eſt: alterũ vo fa ciendũ ſi vult ęfectus eẽ ßᷣm ꝙq
dicit᷑ in eugelio.nec credit᷑ ſemꝑ eẽ differẽdũ cõſilium

ꝓPter pceptũ. ¶ Ad obiectũ aũt rnderi pt.ꝙ cũ ↄſt iliũ ſit
xp̃i nõ eſt factũ vel dictũ minꝰ rectũ ſ̊ non ſubuenire pri

vel mri cũ eſt neceſſitas et bʒ vnde ſubueniat: eſt faquʒ

minus rectũ.¶ Ad aliud vᷣo rñdet᷑ ꝙ nõ deperit vtilita⸗
ti ſpũaliſi nie nõ implet cõſiliũ:ſed ſi nõ implet cõſiliuʒ

tunc cum dictaret ſpũs dei qui omia examinat et facien

da et nõ facienda.ſpũs em̃ dei ſic mouebit quantũ eſt de
ſe vt fiat eo mõ quo melioꝛi cõuenit.et reſpiciendũ eſtꝗ

aliter ẽ de ſcãdalo actiuo et de ſcandalo paſſiuo.qui em

ingredit᷑ religionẽ ipo actu nõ ſcãdaliʒat:aliꝰ tñ poteſt

ſcandaliʒ ari: ̊ refert vtrũ ex malicia vel er infirmitate.

ſi eſt ex malicia ꝓpꝛia:nõ eſt ita de ſcandalo curãdũ qtũ

ad ſe. ſic em̃ dirit dñs.ſinite eos ceci ſunt.ſi vᷣo ex infir⸗

mitate.ſi bono mõ fieri pt᷑ ſalua triplici veritate:vitetuꝛ.
illud ſcandalũ. Ad illud dᷣo qð obijcit. ꝙ ille ꝗ ſpũ dei
ducitur nõ eſt ſub lege. Rñderi pt ꝙ hoc intelligit᷑ ꝙ nõ
eſt ſeruꝰ legis vt ex timoꝛe faciat.ſᷣ̊ nõ ꝓpt hoc eximit a

lege.i.a decalogo.tũc em̃ a pᷣceptis ſcdᷣe tabule poſſʒ ab⸗

ſolui.ꝙ cũñ nõ ſit:nõ intelligit᷑ de lege.quo ad decalogũ

ſᷣ quo ad quedã ſuꝑaddita.¶ No illð vo qð oſeq̃nt᷑ obij
cit᷑ de diſcipulo volẽte pꝛiꝰ ſepelire pr̃em. rñdet᷑ ꝙ ꝑ boc

voluit dñs dare intelligẽ ꝙ paribo oĩbo alijs maiꝰ bonũ
pᷣponendũ ẽ mioꝛi bono.et ꝓpꝛiũ bonũ alteriꝰ bono. vñ
ſi vtrũqʒ ſił fieri nõ pt᷑.pᷣcipiete dño maiꝰ bonũ eſt aggꝛe

diendũ mĩioꝛi bono dimiſſo.ꝙ at᷑ dicit᷑ in euãgelio de⸗
relictõe pr̃is et mr̃is hoc ꝓpꝛie refert᷑ ad effectũ caꝛnalẽ.

qð pʒ ꝑ hoc ꝙ adait᷑ et vxroꝛẽ. Illud aũt qdð d ꝗ reliq rit

petere.g nõ ẽ repetẽdũ cũ ſcãdalo.

et mĩỹem et vxoꝛẽ et filios centuplũ accipiet.ad effectum

etiã ᷣm conditionem debitã cũ effectu retoꝛquet᷑. ⁊ bod

mõ intelligit᷑ illud biero. ad elyodoꝝ. licʒ ꝑuulꝰ ĩ collo
pẽdeat nepos.licet ſꝑſo crine et ſciſſis veſtibo vbera ſua

oñdat mr. licʒ ĩ limie pr̃ iaceat:ꝑ calcatũ ꝑge pꝛem.ſic,⸗

cis oculis ad vexilla crucis euola.ſolũ pietatis genus ẽ
in hac re eſſe crudelẽ. I.Dẽ xpᷣc ſubiectꝰerat parentibo ve⸗

nerabat᷑ mr̃em. ĩ cruce pendẽs ↄmẽdat mr̃em diſcipulo

q nunqᷓ ante dimiſerat. et dicit hiero.ad furiã: bonora
prem t. ᷣ ſi te a vᷣo pr̃e nõ ſeꝑat.tãdiu ſcito carnis copu⸗
lã qdiu ille nouerit ſuũ creatoꝛẽ.alioqn deus canet tibi
audi filia et vide ⁊c. ¶¶ Ad illð at qð dẽ ꝙ iĩgredi religio
nẽ ẽ de veritate vite cõcedẽdum qð non tm eſt de veritate
vite concedendum quod eſt in pꝛecepto:ſed etiam qð eſt
in cõſilio.nec ẽ ſiłe de ſepeliẽdo pr̃em et ſuſſẽtãdo vitam
pꝛis ĩ nccitate.vnũ em̃ ẽ maioꝛis intẽtõis ꝙᷓ aliud. pt᷑ at
gs ſuſtẽtare pꝛem ꝑ ſe vel ꝑ aliũ et ſimplicit᷑ ſepelire.

(Wemge queritur S. ij.

an ĩdifferẽtia dimittẽda ſint ꝓpt ſcãdalũ.et loquit᷑ apo

ſtolus de repetitõne rerũ in iudicio.de ſumptione ꝓcu⸗
ratõnũ a pᷣlato.de comeſtione ydolatici.pꝛimo aũt que⸗
rat᷑ te repetitione ſũmarij.alubi em̃ diffuſiꝰ dictum eſt.
OQuerið᷑ ergo vtrũ licitũ ſit repetere aligbo cũ ſcãdalo
fratris qᷓ ſua ſunt.et vidr̃ ꝙ nõ.dĩic em̃ apls.oĩa mihi li
cent h̊ nõ oĩa expediũt. ̊ licet licitũ ſit repetere ſua illis
qui habẽt Ipꝛiũ in cõi vel in ꝑticulari:nõ tñ vidr expe⸗
diens cũ ſcadalo fris.pponẽdũ eſt em ĩ oꝛdie caꝛitatis bo
nũ ſpũale alteriꝰ:bono tꝑali ꝓpꝛio.¶¶ Itẽ.j.coꝝ. vj · dic
aplus.iam oĩno delictũ ẽ ĩ vobis ꝙ iudicia habetis ĩiteꝛ
vos.ſ̊ h̊ nõ dixit ꝓpt iudiciũ ĩ ſe:ſ̊ᷣ ꝓpt ſcãdalũ qð oꝛie⸗

—

bat᷑ ex iudicijs.vñ ſeqt᷑.q̃re nõ magis iniuriaʒ patimi?

videt᷑ ̊ ſm aptin ꝙ delictũ ſit ſua repetere cũ ſcandalo.

Itẽ dic aplus. j. coꝝ. viij. Si eſca frẽm meũ ſcadaliʒat
nõ mãducabo carnes ineternũ.ſᷣ hoc fuit maiꝰ qᷓ; nõ re/
Cõtra glibʒ dz la⸗
boꝛare vt ꝓximꝰ ſuus nõ peccet.ſ̊ retinẽdo rem alienaʒ
peccat.ᷓ dʒ laboꝛare ne ea retineat.ſᷣ ad hẽ repetitio in
iudicio.&̊ ꝑt᷑ repetere ſua licet ille ꝗ detinet ſcandalizet᷑.
nõ em ille eſt ca ſcãdali ſ̊ detentoꝛ ꝓpt ſuã maliciã.¶¶ Itẽ
ſi hoĩes nõ repeterẽt ſua ꝓpt ſcadalũ occaſione ſumpta.
maioꝛ ꝑs hoĩm ra ꝑet bona iuſtoꝝ. multiplicarẽt᷑ ſcan
dala. diſſiparetur & vnitas ecclie et ſocietatis bumane.
Pꝛeterea. bona collaſa intuitu dei eccleſijs deperirẽt
et ita non poſſent vacare bonis ſpũalibo m ꝙ opoꝛtet.
Pꝛeterea.b.tho.cãthuarienſ.qꝛ videbat eccklie liber⸗
tatẽ deſtrui.repetijt res eccłie et cũ ſcandalo regis.ergo

erẽplo illiꝰ lieitũ eſt et etiã erxpediẽs repetere res ſuas vx

ecclie.licet alius ſcãdaliʒet᷑ ꝗq eas detinet.4. Videt tñ cõ
trariũ de generali ſcandalo. ꝓpt eĩ generale ſcandalũ ñ
repetit eccłia decimas q̃ t̃ de iure ei debent᷑. et ita videk
ꝙ nõ ſit licitum repetere cuʒ ſcandalo generali.¶¶ Pꝛete
rea. aliq ſubtrabit᷑ pꝛedicatio ꝓpt ſcandalũ generale.
multo & foꝛtiꝰ repetitio rerũ ſuaꝝ dimittẽda ẽ t ſcan
dalum generale. ¶ Ao qð rñdẽt ꝗdã ꝙ imꝑfectis liq re
petere etiã cũ ſcãdalo bona ſua vi ecclłie. alit em̃ diſſipa
rent᷑ oĩa bona eccłie qꝛ vnitas:qð eſt maximũ malũ.et h
ꝓpter ſeptem cauſas.pꝛima eſt refrenatio maloꝛum. Fᷣm
quã cõſulitur ipis malis.qꝛ efficiũtur peioꝛes occaſione
ſumpta ſicut oſtendebat᷑. Secũda ẽ cõſolatio ifirmoꝛũ.
cæſperarẽt em ſi nõ liceret eis repetere hia. infirmis em̃
ſunt data temꝑalia ad ↄſolatõzʒ nõ tm̃ ad ſuſtẽtatõz. vñ
.j. cañ. Leua eius ſub capite meo et dextera illiꝰ ample⸗
xabit᷑ me.etiã multi religioſi caderẽt ĩ accidis ſi auferẽt
eis tꝑalia qᷓ nõ liceret repetere. Tercia ẽ.qꝛ neſcit᷑ viꝝ
ille a qͥ repetit᷑ ſcãdaliʒ at᷑. ĩmo pᷣſumẽ dʒ ꝙ ñ ſcadaliʒet᷑.

Quarta ẽ zelꝰ iuſticie ſiẽ ĩ. b.tho.cãtu.ꝗ repetebat res

ecclie et tñ ſciebat regẽ et pꝛicipes ſcãdalisari.exemplo
phinees ꝗ zelo iuſticie ductus ꝑfodit virũ iſr łtitam coeũ
tem cũ madianitide:et cũ ſciebat illos ꝑire in aĩa ⁊ coꝛ⸗

poꝛe.eo ꝙ ĩ ipo actu pcti interficiebat illos.Qu. xxv.vñ

conuincitur ꝙ iuſticia non eſt dimittenda ꝓ moꝛte etiã
ſpirituali pꝛoximi.Quita eſi vnitas eccłie ſeruada que

diſſiparet᷑ ſi nõ liceret vnicuiq; repetẽ ſua. Sexta ẽ pax

eccłie tꝑalis qᷓ eſt apetenda ꝓpt᷑ pacẽ ſpũalẽ q cõſequit᷑
ex ea ꝑ quã vacat eccleſia lege dei.vñ in ps. Rogate que

ad pacẽ ſunt bierlm. Septia eſt cã vitãdi petm · ſi em̃ ti⸗
meo ꝑiculũ remanẽ ex penuria.poſſuʒ repetẽ q mea ſũt

licet cũ ſcãdalo paſſiuo.cũ ſcandalo aũt actiuo vt dicen⸗
d vel faciẽdo minꝰ rectũ ad hoc ꝙ repetat ſua nõ expe/
dit:et eſl pctm. Diſtingui ſic pꝑt.repetẽs aut repetit ex
bona intentõe aut ex libidĩe rei alicuiꝰ tꝑalis. ſi repetit
ex libidie rei tꝑalis pctʒz ẽ.ſi vo ex bona intentõe ⁊ aſſint
alie cõditõnes que dicte ſunt: licet et expedit repetẽ.nec
eſt cõtrariũ vt dicit᷑ in luc.vj.q tua ſunt ne repetas. De
Differẽtia pᷣo intẽtõis ĩ repetẽdo dic greg.cũ curaʒ nobis
rerũ itineris nccĩtas impoĩt qdam dũ ea capiũt ſolũmõ
ſunt tolerãdi.qdam vo ſeruata caritate ꝓhibẽdi.nõ tñ
ſola cura ne nra ſubtrahãtur.ᷣ ne rapiẽtes nõ ſua ſemet
ipſos perdant. plus ipſis raptoꝛibo ebemus metueꝛe qᷓ
rebo irrõnabilibo inbiare.illa em non rapta moꝛientes
amittimus: cum illis pᷣo nunc conditõis oꝛdine et ſi coꝛ
rigi ſtudeãt poſt ꝑceptõeʒ mũeris vnũ ſumus. Cũ aũt ẽ
intentio bona:aut põt repetere mõ debito: aut indebito.
ſi em̃ cũ falſis lr̃is vel ſub oꝛdiatõe falſoꝝ teſtiũ ⁊ bmõi
nõ licet. ſi ᷣo ex bona intẽtõe et mõ debito.adbuc poteſt
ꝓlter ius ſcãdalizare ꝑ contentõz. et ſic pacẽ ꝓximi tol⸗
lere et hoc etiã modo nõ lice t.ſi vᷣo intentio fuerit bona
et modꝰ debitus cũ alijs circũſtãtijs.licitũ ẽ repetẽ ſua
in generali vel in ꝑticulari... Ad obiectũ aũt ĩ cõtrariũ
dicendũ ẽ. ꝙ licʒ ſcãdaliʒet᷑ ꝓrimꝰ ex ſua ꝑuerſitate.nõ
ꝓteꝛ boc repetẽda ẽ repetito:nec pᷣponit᷑ ibi bonũ tꝑale
bono ſpũale ſed ecõuerſo.hoc em̃ ẽ bonũ ſpale vt ſit iu⸗
ſticia in ꝓxĩo.iuſticia aũt nõ eſt ibi niſi reddat᷑ vnicuiq;
qð ſuũ eſt.et iõ ſi hoc fine facit:bonum ſpũale pᷣponituꝛ
tꝑali.¶¶ Sʒ ponit᷑ ꝙ nullo mõ velit eſſe iuſtꝰ.nũqd ꝓpter
hoc cõcedere debet ei illud qð detinet iniuſte.Reſpodet᷑
ꝙꝙ et ſi nolit eſſe iuſtus. tñ intuitu generalis iuſlicie ↄſer
uãde.hoc etiã faciẽdũ ẽ.pᷣponit᷑ eĩ bonũ cõe bono ꝑticu/
lari.et hoc etiã mõ ſpũale bonũ pᷣponeret᷑ tꝑali. Si do
nõ eẽt ꝑiculũ iuſticie generalis nec ꝑticularis ĩ ꝓximo.
et indigeret ꝓximꝰ.et ille cuiꝰeẽt res nõ indigẽt nec pꝛo
ſe nec ꝓ ſuis:foꝛte ĩ tali caſu nõ eẽt repetẽdũ ſ̊ magis dã
dum ne ꝓximꝰ remanẽt in pcto alienã rem detinẽdo. et
cũ hoc monẽdus eẽt ad pnĩam de eo ꝙ detinuit.⁊ ſi ꝓxi‚⸗
mè pluſqᷓ res amaret᷑ ſm gre alit aũt indicãdũ ẽ ĩ mo
bilibo bonis et in immobilibo.¶ Ad illð vo qð obijcituꝛ
illud qð dẽ ab apło iam oĩno delictuʒ eſt in vobis. Re
põdet᷑ loquitur ibi de repetitõne cum ſcãdalo actiuo
cum quo delictũ eſt repetere. Ad terciũ ſiłr ẽ rñdẽduʒ
ꝙ nõ dixit aplus.ſi ex eſca ſcadaliʒat᷑ ⁊c:ſ̊ dictum eſt ſi
eſca mea ſcãdaliʒat.vnde de ſcandalo actiuo datum eſt
itelligi.et ita nõẽ ſiłe de ̊ ꝙ aliꝗs ſua repetit.nõ eĩ ſcan
dalũ ẽ actiuũ vbi mõ indebito repetat᷑ vł cũ ipe ſibi ap⸗
pꝛopꝛiat qdð cõe ẽ.vł ſi repetit ĩ iudicõ ↄtentioſo: cũ rõe
ſtat inſinuaẽ tm̃ ꝛudici debẽt.pt ei eẽ ĩ ſtatu talis ꝑfecti⸗
omis in qͥ nullã ꝓpꝛietatẽ hẽat ĩ cõi vel in ꝑticulari.Rᷣ tm
ↄcedit᷑ ei vſus.ſi fiat ĩiuria:ĩſinuaẽ dʒ iudici ⁊ iuderx ex
officio p ↄpellẽ ſatiſfactõʒ ſᷣuato oꝛdie iuris vt iuſtia 2
pax ↄſeruẽt᷑.¶ Si vᷣo qꝛat᷑ e ſcadalo genẽali paſſiuo pĩ
rñderi.aut ex dimiſſiõe repetitõis nõ ledit᷑ libertas ec⸗
cleſie ſpũalis.et tũc dimittedũ ẽ ꝓpf ſcãdalũ generale.ſi
dᷣo ledit᷑ libersas ſpũalis eccłie:adhuc ↄſideradũ ẽ vtrũ
magis obeſt leſio illiꝰ libᷣtatis ſpũał an ſcãdalũ genera
le vł ecõuerſo.et ſᷣm H̊ dr̃ſimode ẽ iudicare.q Aug.lo⸗
qᷓns de pfectis ĩ ſermõe dñi de mõte dic.pecuĩaʒ dimittẽ
illo inbemur pᷣcepto qͥ ſuꝑiꝰ dictũ ẽ.ſi ꝗs tibi tuĩcã tollẽ
voluerit et iudicõ tecũ ↄtẽdẽ: dimitte illi ⁊ pallium neq;
ibi ncce ẽ om̃i pecuĩario debitoꝛi dimitteꝛe dehitũ.h̊ ei⸗
reddere noluerit iterũ vt velit etià liigare.ſeruũ at̃ dni
vt ait apłus nõ opoꝛtet litigare.

(Weinde queritur S. iiij.

de ſumptõe ꝓcuratõnuʒ vtrũ licitũ ſit acciꝑe ſũ ptus.et
vtꝛũ accipiẽdi ſint cũ ſcãdalo paſſiuo ab ipis ſubditis:?

videt᷑ ꝙ ſic. ſumptꝰ em debent᷑ röne ſemiatõis ĩ ſpũᷣalibo
&ñ ẽ factũ miꝰrectũ.ſi ꝗᷣ ſcãdaliʒabat᷑ h ñ fuit ꝑ ipᷣʒʒ. lici
tũ ꝙᷓ fuit et expediẽs acciꝑe ſumptꝰ:ne ipᷣi vtinerent qð
alienũ eſſet. ¶ Sʒ ↄtriũ vidr ꝑ h̊ qdð dic apłs.j.coꝝ.ix.
bonũ mihi magis moꝛi qᷓ vt gliaʒ meã ꝗs euacuat.eua
cuatõʒ aũt glie diĩc.ſi acciꝑet ſumptꝰ ꝓ pᷣdicatõne.ꝑ qð
datx᷑ ĩtelligẽ. ꝙ nõ expediebat accipe ſũptꝰ a choꝛinthijs

Apt ſcãdalũ eoꝝ.¶ Pꝛetẽa dic apls ibidẽ.nõ ſumꝰ⸗ hac

pkate vſi ̊ oĩa ſuſtiemꝰ ne offendiculũ demus euangelio

xp̃i.ꝗᷣ ꝑ h̊ daret᷑ offendiculũ euãgelio xpi.nõ accipien⸗

di eraãt ſumptꝰ ꝓcuratõnũ: ꝓ ſcadalo paſſiuo ipoꝝ ſpdi
toꝝ vitãdo. Pꝛeterea ex illo vbo vidr̃ ꝙ ñ tm̃ eẽt ſcan⸗/
dalũ paſſiuũ pᷣR etiãẽ actiuũ.d em̃ ne offendiculũ demus.

uiꝰ etiã gra q̃rit᷑ vtrũ aliꝗs faciẽdo rẽ bonã in ſe ⁊
diſcretã poſſit ſcãdalũ facẽ:et vidr̃ ꝙ ſic. dicit᷑ em̃ ſuꝑ il⸗
lud leui.xix.Oõ coꝛã ceco pones offendiculũ.glo.coꝛazʒ
ceco offendiculũ ponẽ:ẽ dileretã ꝗdã rẽ agẽ.̊ ei ꝗ lumẽ
diſcretõis nõ hʒ ſcãdali occaſiõʒ pᷣbere.ſᷣ ꝗ pᷣbet occaſio
nẽ ſcãdali ſcãdalizat.qᷓ faciẽdo rẽ bonã ĩ ſe ⁊ diſcretã pẽ
aligs ſcãdalizare.Cõtra. ſcãdalũ ẽ dictũ vł factũ miꝰ
rectũ.ᷣ qdð ẽ bonũ ⁊ diſcretũ nõ ẽ miꝰreciũ:j̊ nõ
lũ.ſiẽ de acceptõe ꝓcuratõnũ debitaꝝ ſupᷣdictũ ẽ¶ Ad
qð rñdet᷑ꝙ licitũ fuit apło ⁊ adhuc licituʒ eſt ſemianti
ſpũalia acciꝑe ſumptꝰ ab hbis ꝗbo ſemiabat. dñs em̃ dic

in euãgelio.Dignꝰ eſt oꝑariꝰ cibo ſuo.et dꝛ in glo. ſuper

coꝝ.ix. Qeſcitis ⁊c. Qatalis rõ hoc habet vt ꝗs inde vi

uat vnde laboꝛat. noluit tñ apłus ꝓpt ſcãdalũ coꝛinthio
rum vitãdũ ꝗ auari erãt.et vt haberet libertatẽ arguen
di accipere ſumpt. vñ ꝓ illo temꝑe nõ expediebat acci⸗
pere.ſed nõ ꝓter hoc peccabãt alij accipiendo. nec etiã

aplłus peccaſſet accipiẽdo. ſi nõ tantã pꝑſectõʒ egiſſet. ꝗ
vᷣo in pñti immoderate ſumũt ꝓcuratões peccant:n em

immoderate debent᷑ ¶ Ad illud vo qð dꝛ ad coꝝ.ſQe of
fendiculũ demꝰ. Rñdet᷑ ꝙ boc fuit ꝓpt pſeudo p̃dicato⸗

ros ꝗ coloꝛẽ haberẽt excuſatõis in accipiẽdo ſumptus ſi

apłus acciꝑet.et ita daret᷑ impedimẽtũ euãgelio ne libe

—

re curreret.hoc aũt nõ fuit ꝓt᷑ h̊ ꝙ acciꝑe ſumpt debi⸗
tos a ſubditis ſit pctm.licʒ ipi ſua ꝑuerſitate ſcadaliʒa⸗

rent᷑.lecus aũt eſt in ſumptõibo vbi nõ ſunt debiti. ibi eĩ

nõ opoꝛtet exigere cũ conſcia ſcãdali paſſiui.⸗ Ad illd

—

Bo qð obijcit᷑ vtrũ faciedo aligs ĩ ſe bonũ diſeretũ ſcon

dalizet. Rñdetuꝛ ꝙ res diſcꝛeta dẽ duplicit.vno mõ put
dicit᷑ bonũ ĩ genẽ actꝰ.circũſtãtijs ↄcurrẽtibo qᷓ ncce ſũt
in ſe ad alterũ.et h̊ mõ agere rẽ dilcretã nõ ẽ ſcãdaliʒaẽ
eq; ſcãdali occaſionẽ re⸗ aliß, vo dẽ res diſcreta ꝗ;

in ſe bonũ eſt ſed nõ vſq;quaq; circũſcriptũ nec foꝛte ſpe⸗

.

ciẽ boni hñs.⁊ ideo dr.j.theſſa.iij.om̃ia pbate qð bonũ

eſt tenete.ab om̃i ſpecie mala abſtinete vos.⁊ boc modo

agere rem diſcreta: poteſt eſſe cũ hoc ꝙ pᷣbeat occaſionẽ
ſcandali ei qui nõ habet lumen diſe. cretõnis vſq;quaq; et
ſic ĩtelligr illð.xir. leui.coꝛam ceco nõ pones oſſendicu

lum. Huius etiã gr̃a querit᷑ de aliquo ꝗ habet puraʒ
conſcĩam apud deuʒz. multi tñ ſuſpicant᷑ aliq maluz de

ipᷣo ꝓyter aliquã ſpẽm exterioꝛẽ et ſic ſcandalizant᷑.que⸗

„ .

ritur qd agẽdũ ſit illi. videt᷑ em̃ ꝙ ſufficiat ei cõſcia ſua.
dicit᷑ em̃ iob.xvj.ecce ĩ celo teſtis eſt meꝰ et cõſcius meꝰ

in excelſis. Pꝛeterea dic greg.inter verba laudãtiũ ſius
vitupantiũ ad mentẽ ſemꝑ recurrẽdũ ẽ.et in ea nõ inue
nitur bonũ qð de nobis dẽ magnã triſticiã debʒ genera
re.et rurſũ ſi in ea.nõ inuenit᷑ malũ qð de nobis hoĩes
loquũtur:in magnã debemus leticia ꝓſilire.qd em̃ ſiñ

omes laudant et conſcia nos liberos demonſiꝛet. habe⸗

mus paulũ dicentez. gloꝛia nr̃a bec eſt ⁊c. Ex qͥ vidr ꝙ

ſufficiat ip̃a ↄſcia. Item aug. ad quẽdã maicheũ.ſenti de

aug· ꝗcqd libet:ſola ĩ oclis cei ↄſcia me nõ acculſet. ¶ Cõ
tra dñns dixit petꝛo. licʒ libeꝛi eẽnt filij regni.ne ſoꝛte ſcaã⸗
dalizemꝰ eos vade ad mare ⁊c. exẽplo illiꝰ ñ ſufficit ipᷣa

¶ Nueſtio

conſcĩa ſed tollẽda eſt occaſio ſcandali in alio ſm ꝙ poſſi
bile ẽ. Ad qð reſpõderi pt᷑ ꝑ hoc qð dicit aug.nob ne⸗
ceſſaria eſt vita nra.alijs fama nr̃a.et iõ quãtũ ĩ ſe ẽ de⸗
bet illis ſatiſſacere ꝗ malũ ſuſpicãtur oſtẽdendo intẽtõʒ
ſuã et remouẽdo ſpẽm mali.et occaſionẽ etiã ſcãdali in
alijs ᷣm ꝙ poſſibile eſt.ſi vo adhpuc nõ pt᷑ eis ſatiſfacere
dolendũ eſt ꝙ illi peccãt.Eñ greg.locãdi ſunt et tran⸗
quille admonẽdi eiſq; ſatiſſieri modis oĩbo dʒ.ſi aũt ſi⸗
bi ſatiſſieri ex veritate noluerit.habes cõſolatõʒ quã in
euãgelio aſpicias dñi dicẽtis.ſinite illos ⁊c.Et dic gg.
erponẽs illð Ro.xj.cũ oĩbo hoĩbo pacẽ hñtes. ſi fieri pt
quãtũ ex vobio ẽ.ſi nos in mẽte caritatem erga odiẽtes
ſeruare cuꝑimꝰ.et ſi nobiſcũ pacẽ nõ habeãt:nos tñ cuʒ

illis pacẽ habeamus.
Weinge queritur S. v.

r

te comeſlione ydolatici.illa em autoꝛitas.omiã mihi li

cent ſ̊ non oĩa expediũt:de illa comeſtione intelligit᷑.vñ
nõ expediebat cũ ſcandalo infirmoꝝ comedẽ.et dic gg.
Satiꝰ ẽ fame moꝛi qᷓ; de ydolatico veſci.et intelligit᷑ cuʒ
ſcãdalo.i Sʒ vidr h̊ eẽ falſũ.ſi em aligs nõ hñs qð man
ducet ꝑmittẽet ſe moꝛi fame inijcẽt ſibi manũ. poſito q̊ q;
nõ habeat qd comedat niſi ydolaticũ:ſi comedit ſcãda⸗
lizat ꝓximũ.ſi non comedit moꝛiet᷑ fame.et ſic intficiet
ſed peiꝰ ẽ intſicere ſe qᷓ; ſcãdaliʒare pximũ.&̊ pꝛimũ ẽ fal
ſum.¶ Rñdet᷑ ad ͥ q nõ comꝑat᷑ ibi petm pcto ſ̊ pena
peto.vn ſenſus ẽ moꝛs coꝛꝑalis miꝰ malũ ẽ ꝙᷓ ſcadaliʒa⸗
re ꝓximũ.ſi ̊ aligs nõ habeat ꝗd comedat niſi ydolati⸗
cũ debet comedẽ:debet tñ facere vt q;tũ in ſe ẽ nõ ſcãda⸗
liʒet ꝓximũ vnde debet ĩ publico ꝓteſtari ꝙ niſi come⸗

fame moꝛiet᷑.et tũc nõ debʒ eſſe occaſio ruine alteri.

einge queritur S. vj.

te oꝑatõne iuſticie vtrũ dimittẽdũ ſit aliqñ gt ſcanda
lũ. Vleritas em̃ iuſticie ẽ in executõe ſeueritatis. vtpote
excoĩcando delinquẽtẽ.et vr ꝙ nõ.vbi em̃ ẽ veritas iuſti

cie:nõ ẽ dimittẽdũ ꝓpt᷑ ſcandalũ paſſiuũ.Iñ ggẽ. Si de

veritate ſcandalũ ſumit᷑.vtiliꝰ ꝑmittit᷑ naſci ſcandalũ qᷓ;
veritas reliquat᷑.et ſic ẽ de veritate iuſticie &̊ nõ ẽ dimij⸗
tendũ opus iuſticie ꝓt᷑ ſcãdalũ paſſiuũ.Si g̊ inueniũt᷑
incoꝛrigibiles et cõtumaces excoicandi ſunt.ſi &̊ multi⸗
tudo eſtĩſcelere.vel pꝛĩceps nõ dimittẽdũ ẽ opꝰ iuſticie.
¶ Cõtra.cũ multitudo ẽ in cã vł pꝛiceps ẽ detrabẽdũ ſe⸗
ueritati ſic dic aug.et hr.xiij.math.in ꝑabola de ziʒaĩa
Itẽ aug.ad aureliũ cũ multitudie peccãtiũ agendũ eſt
magis monẽdo q; minãdo.ſeueritas aũt exercẽda eſt in
pcta paucoꝝ.q̊ᷓ dimittẽdũ eſt opꝰiuſticie aliqñ ꝓgt᷑ ſcan
dalum. 4 Item aug. coutra epłkam ꝑmeniã. Cum moꝛ⸗
bos plłimos occupauerit.nihil aliud reſtat q; doloꝛ ⁊ &
mitꝰ. Ex qͥ vidr ꝙ dimittẽdũ eſt opus iuſticie quo ad ſe⸗
ueritatẽ ꝓpt ſechdalũ multitudis Aieianis Vel qð
rñdet᷑ ꝙ duplex eſt opus iuſticie.Eſt em̃ opꝰ iuſticie qð
eſt in reddẽdo vnicuiq; qð ſuũ ẽ.et ẽ opus inſticie qð eſt
in penis infligẽdi.ſcʒ illud opꝰ iuſticie qð ẽ in reddẽdo
iudiciũ:ad h̊ ꝙ vnuſaſq; habeat qð ſuũ eſt.maxĩe q;ẽtum
eſt de volũtate:nũqᷓ; ẽ dimittendũ ꝓ ſcandalo ſicut dicit
greg.ſed veritas ipa q̃ eſt in penis ſtatutis:illa aliqñ pt
ſuſpendi ꝓpt᷑ ꝑpicula que euenire poſſunt.et maxime qñ
pꝛincipes vel multitudo eſt in cauſa: ꝓpter ſciſma quod
poteſt contingere.ſᷣm ; habetur cõtra eplam ꝑmeĩiaʒ a
cõtrario ſenſu.Dicit᷑ em̃ q cuiuſqᷓ; crimen notum eſt et
om̃i bo execrabile aparet.vt nullos ꝓꝛſus vel nõ tales
habeat defenſoꝛes.ꝑ quos poſſit ſciſma contingere:non
doꝛmiat ſeueritas diſciplinc.a ↄtrario ergo ſenſu: ſi po
