ĩpuritatis ſiue coꝛruptõis erat tũc ĩ coꝛꝑe illo)a obedi⸗
entiã aie. Qð at diẽ greg.nazʒan.ĩ xeifoꝛmitate ⁊c. ĩtel⸗
ligit de boĩe ẽ tũ ad ↄditõeʒ ĩtelligibilẽ.ñ qtũ ad tꝑalẽ.
Conditõeʒ at ĩtelligibilẽ hois appellat illa q ẽ qdã notio
erñs ab eterno ĩ mẽte diuĩa.⁊ illi ↄditõi nõ ↄpetit coꝛpꝰ
fluxibile vel aĩale.ñ ĩ penul.c.de imagĩe.hac duplicẽ
hoĩs ↄditõeʒ diſtingnit.ſcʒ intelligibilẽ et tꝑalẽ. de intel
ligibili diẽ ĩ pſcia diuie virtutis oem pleĩtudinẽ hũane
ↄditõnis ſubſiſtere ↄfitemur.cũ teſtificante nobis,pphᷣa
dicit dñm noſſe oĩa anteqꝙᷓ fiant:⁊ oſequẽter loquit᷑ de
tpali.ꝗ¶ Ad aliud dicũt quida.ꝙ aĩale põt dicè dꝛñ tiã
vel paſſionẽ.ſi primo mõ.bñ ↄpatiũt᷑ ſe aiale ⁊ brutuʒ.
ſcðᷣo mõ non.⁊ h̊ vltimo mõ opponit᷑. Alio mõ põt dici

ꝙ ſtatus innocẽtie d

—

beatitudo ſiue ſtatue beatitudis.
ꝓpter abundantiã bonoꝝ ⁊ abundantiã maloꝝ.vt inu⸗
it aug.xiiij. de ciui. dei.c. x. qui poſt multã bono enue⸗
ratõem qᷓ in ſtatu illo affluebat ſubiũgit . qᷓ igit felices
erãt ⁊ nullis agitabant᷑ ꝑturbatõibo aiaꝝ.nullis coꝛpo

rũ ledebant᷑ incõmodis.atq; iſta ꝑmanẽte felicitate do⸗

nec ꝑ illã benedictõem q̃ dictũ ẽ creſcite ⁊ mltiplicamĩ
p̃deſiinatoꝝ ſanctoꝝ numerꝰↄpleret᷑:alia maior daret
qᷓ biĩſſimis angelis data ẽ. huic &̊ felicitati ſiue beatitu⸗
dini nõ eſt ↄtraria aĩalitas.de qꝗᷓ hic intendit. licet ſit cõ
traria illi qᷓ ẽ patrie.¶. Ao aliud dicũt quidã ꝙ in coꝛꝑe
illo erat calor naturalis reſoluẽs ⁊ diſꝑdẽs carnem ᷣm
materiã. nõ tñ oĩno ſicut in nobis ſ̊ moderamie maioꝛe
ad cuius reſtauratõem nccariũ fuit illi alimẽtum. Sli⸗
det᷑ aũt alit dm. ꝙ ſi aliqua q̃litas ita fuiſſet p̃añans
in coꝛꝑe illo qᷓ poſſet inducere paſſionẽ ꝗᷓ abijcẽt a ſubo ĩ
illo coꝛpe fuillet principiũ diſiolutõis illius.⁊ ita nõ eſ
ſet ↄueniẽs materiale ſiue ꝑfectibile aĩa rõnali duʒ erat
oĩno ſubiecta ⁊ obediẽs deo.vt ſupra tactũ eſt.¶ Prete
rea.ſi corpus illud fuiſſet paſſibile mõ pᷣdicto a caloꝛe i
trinſeco.vel aliqᷓ alia q̃litate. qᷓ nõ erat ibi in vltimitate
ſue virtutis.ſ̊ in ꝓpoꝛtõe ⁊ armonia ↄueniẽti optie com
plexioni.tũc multofortius paſſibile fuiſſet a calore vel
aliqᷓ alia qᷓlitate extrinſeca.q̃ nõ erat ĩ tali armonia ſi⸗

ue ꝓpoꝛtoe q̃litatũ.qꝗᷓ erãt coꝛꝑis illius. Si aut diceret
ꝙ nulla res ſiue q̃litas extrinſeca agere poterati illo p⸗

pter ↄtinẽtiã aĩe.cui oĩa bmõi erat fubiecta i ſtatu illo
multofoꝛtius videt᷑ ꝙ illa q erãt de eẽ illius coꝛꝑis? in
armonia ↄueniẽ᷑ti. debebt moderari ipius aĩe otinẽtiã
ita ꝙ nullã inducere poſſent paſſionẽ qᷓ abijcẽt a ſubſta⸗
tia ipᷣius coꝛꝑis.cuius aĩa illa erat ꝑfectio act?. 4 Ui
det᷑ aliter dicẽdũ.ſcʒ ꝙ coꝛpus illud etiã fuit celectibi
le. nõ qꝛ hr̃et in ſe qlitates actiuas ⁊ paſſiuas.ex qᷓꝝ a⸗
ctõe ⁊ paſſione fieret aliã de ꝑditio ſube ipius coꝛꝑis. H
rõne qua erat creatura. cuiꝰ appetitui nõ fuit oino latil⸗
factũ ꝑ foꝛm ꝓpꝛiã Vñ videt᷑ dom. ꝙ fuit de fectibile ñ
ter actõem ⁊ paſſionẽ qualitatũ in:erioꝝ. nec ꝓpter
puiuſmodi defectibilitatẽ erat illi alimẽtũ neceſſarium
ſed magis quia ex hoc ꝙ erat creatura talis. poſſibilis
erat deficere in ſe. Unde ſicut eſt de ſpiritibus. ſcilʒ an⸗
gelo ⁊ anima rationali.q dficerent ex hoc ꝙ creature
funt.niſi virtute creatoris ſui influente ſuſtentarent᷑ in
eſſe. nec tamen in eis eſt aliqua actio ſiue aliquid agens
corꝛumpens vel detrabens a ſubſtantia eorum. ſic coꝛ⸗
pus illud ſuit defectibile? defeciſſet. tiam ſi ꝑm anſiſſet
primus bomo in innocẽtia in qua ↄditus fuit.niſi ſuſtẽ
tatũ eſſet virtute cibi ↄceſſi.nõ ꝓpter aliquẽ violentiaʒ
illi illatam a virtute aliqua intrinſeca. b quia de ſe non
habebat vnde ſtare poſiet in eſſe ꝑpetuo. ratõne qᷓ erat
creatura talis.ſicut ignis qñq; deficit ꝑ violẽciã illataz
ab agẽte contrario.qnq; in ſe ſiue ex ſe ipo.virtutes aut
actiue ⁊ paſſiue erãt in ipᷣo in quadam armonia et pace
neq; per ſe neq; ꝑ adiutoꝛium alicuins virtutis.neq; de
ſuba coꝛpis extrinſece ſe mutuo infeſtãtes. neq; de ſub⸗
ſtantia coꝛꝑis illius abijciẽtes: ̊ potius ipᷣm in eſſe ſal⸗
uantes. ꝑ ↄuerſionẽ alimenti ſiue cibi ſumpti ad reſtau
ratõem cꝑditi.oꝛte vel oꝛiũde ex ip̃a natura a ſuba de⸗
ficiente in fe. Ad aliud dicẽdũ.ꝙ eſt indigẽtia necelſi⸗
tatis naturalie. eſt indigentia paſſionis Im ſenlum a
prima eſt defectus.a ſcdᷣa eſt ſenſus defectus. Prima ñ
ponit penã. ̊ manifeſtat naturã: ſcõa vo ponit. pᷣma
eſt deficere. a ſcda ſentire defectũ. Adã vo ſi defeciſſet ſi⸗
ne culpa ſua.nõ ſenſiſſet aliquã paſhoneʒ. vñ ageritug
ſimul infuit illi cũ indigentia naturalis neceſſitatis.no
aũt appetitus vel indigentia paſſionis m ſenſum. indi
gentia ergo illa non atteſtabatur ſtatui culpe ſed cefe⸗
ctui nature. reſpectu pfectõnis. vltime que erat vel erit
in pticipatõe gloꝛie.¶ Ad aliud põt dici ſine pᷣiudicõ · ꝙ
in ſiatu illo poterat eſſe purgatõ ſiue ſeꝑatõ impuri per
egeſtioneʒ. neq; eſſet hmõi egeſtio pena aliquaq nulle
fuiſſet oſecutus fetoꝛ ſiue imudicia vł turpitudo. ſiẽ mõ

. R.
—— .
—

materia ſiue ꝑfectibile.aĩa aũtẽ foꝛma nobiliſſima.coꝛ

2

Lueſtio

quando terunt᷑ fructus vel calcant᷑ vne eliquat᷑ illud
qð eſt puritatis 2 ſubtilitatis maioꝛis a ſuba gꝛoſſioꝛe.
nec eſtim andũ ẽ fructus padiſi ꝗq eꝛãt pentibo pꝛimio da
ti in cibũ.fuiſſe ſimiles fructiboqbo veſcunt ꝗ naſcũt ex
terra maledicta in groſſicie vel lapore vel etiã virtute.
ſ erãt multo maioꝛis ſubtilitatis ſapoꝛis ⁊ viꝛiutis.vel
põt dici ſicut foꝛte ponebat qdã purgatoem ills ſieri ꝑ
vapoꝛatões ⁊ exalatões.vel vt ponũt ꝗdã totus ille cibo
aptꝰ fint ad auerſionẽ ꝓf ſui puritate⸗ virtutemn
lebrũ ſecundum
Ecundo querit᷑ ſi ↄueniebat coꝛpus pᷣmi
hoĩs magis eẽ ſpũale ꝙ; caꝛnale.ꝙ ſic vide
tuꝛ. qꝛ ↄueniebat vt nobiliſſime foꝛme ſiue
pfectõi nobiliſſimũ ĩ genere ſuo aptaret᷑

poat ſpnũale nobiliſſimũ ẽ in genẽ corpoꝝ ꝙ⁊c. ¶¶ Iẽ op
timo artifici ſeʒ deoonenit cũ foꝛma nobiliſſima nobi⸗
liſſimã in genere ſuo coaptare materiã·. ? ita vt prius.
Itẽ inter creaturas ſpuales q ſt ad imaginẽ væi. ſüt
nobiliſſime vt anglłs aĩa.a ſili videt ꝙ inter coꝛpales qᷓ
ſunt ad imaginẽ dei dñt eſſe nobiliſſima:ſ̊ inter om̃s cre
aturas coꝛpales coꝛpus primi bõis maxie gerit imagi⸗
nẽ dei. ᷓ debuit eẽ de genẽ coꝛpoꝝ nobiliſſimoꝝ.4 Item
ꝑfectõ vniuerſi h videt᷑ reqrere.q ſ regrit ĩ ſingulis re⸗
rũ generibo dꝛñtiã 7 di ſtinctõem. Verbigra.n ſpiriti
bus aligꝗs eſt vnitus coꝛꝑi aliꝗs ſeꝑatus: vnitoꝝ aliꝗs
ẽ ſeꝑabilis vt ſpũs ratõnalis.aliꝗs inſe ꝑabilis.vt ſpũs
q eſt pfectõ bꝛutoꝝ. Siliter videt᷑ ꝙ ex ꝑte coꝛpoꝝ vni⸗
toꝝ debeat eſſe aliqð oiale vnitũ? aliqð ſpũale. Vñn.j.
coꝝ.xv. Si eſt corpus aĩale.ẽ et ſpũale.glo.cũ dicit cor
puo.fruſtra adoit᷑ aĩale:niſi ſit aliud ſpnale ad cuiꝰ diſ⸗
crepãtiã dẽ aĩale.tale n poſſet eẽ niſi coꝛpꝰ vnitũ aĩe ra⸗
tionali 1c. ¶ Itẽ aĩe q̃ ꝑficiũt coꝛꝑa.queda ſũt ſpũales.
vt aĩa ratõnalis qᷓ ſeꝑabilis eſt a coꝛꝑe ⁊ ſpũs dicit᷑. Vt
em dr in li.de ſpũ et aĩa.aĩa ⁊ ſpũs idẽ ſunt ĩ hoie.qᷓuis
aliud notet ſpũs ⁊ aliud aĩa.ſpus nanq; ad ſubam dici
tur.aĩa ad viuificatõem.queda qͥdammõ ſunt aĩales.vt
gie in brutis.q̃ neq; ſᷣm ſubam neq; m eſſe pñt eẽ niſiĩ
aĩalibo.a ſimili videt᷑ ꝙ debeat eſſe ex ꝑte coꝛpoꝝ pfecti
biliũ.q quedã ſunt oĩalia quedã ſpũalia.et ita idẽ ꝗ; p⸗
us. 4! Ite foꝛme imoꝛtali ſiue ꝑpetue ↄuenit habere ma
teriã ſiue ꝑfectibile hmõi.⁊ ſᷣm huc modũ ꝓducẽ res in

eſſe ↄuenit optimo artiſici cuius eſt oia optime facẽ. vt

vnlt dyoni. aĩe rõnali ↄuenit hre coꝛpus ab eo pfecti⸗
bile immoꝛtale.ᷣ nõ põt eſſe ĩmoꝛtale nili ſit ſpũale ⁊c̃.
4l Itẽ ↄſtat ꝙ ada babiturus ẽ coꝛpus ſpũale poſt reſur
rectõem.qñ hoĩes erũt ſicut angeli dei. Mathᷣ.xxij. Et
ſicut habetj.Coꝝ.xv.vbi dr.ſurget coꝛpus ſpalc.ſᷣ ſi
adã hũit coꝛpꝰaĩale.⁊ ↄſtat ꝙ reſurget ſpũale:ſ qð fuit
factũ a ſapiẽtiſſimo artifice.minus ſapienter factũ ẽ.cũ
primo factũ ẽ deſtruẽdũ ⁊ poſt ꝑmanendũ.j.Coꝛ.vj.de⸗
us aũt hãc ⁊ hac deſtruet. Glo.i.ventrẽ ⁊ eſcas.qð erit
cũ coꝛruptibile h̊ induet coꝛruptõnem.a ibi loqꝗt᷑ de ne⸗
ceſſarijs nature. ſicut dicit glo.Ex h̊ patet deꝰeſtru

et coꝛpus aiale.qð videt᷑ incoueniẽs.Si ꝗs em̃ vellet cõ

ſtruẽ domũ.dueniẽtius facẽt.ſi ſtatim ſacẽt eãũ bonam ⁊⸗
pulchra:q;ᷓ ſi primo faceret vilem ⁊ turpẽ ⁊ deſtruẽdaʒ.
7 poſt ex eadẽ facẽt bona ⁊ pulchrã ? ꝑmanẽdã.¶ Cõ⸗
tra.pꝛimus hõ ↄditus fuit vt eſſet pꝛiucipiñ generis hu
mani.j.Coꝝ.xv. JFactus ẽ pꝛimus adã in aĩiaʒ viuẽteʒ.
nouiſſimꝰ ada ĩ ſpũʒ viuẽtẽ· Ibi glo.aug. attẽde q̃re xpᷣs
dr adaʒ ⁊ nouiſſimus adã.qꝛ de eadeʒ materia nouiſſi⸗
mus.qꝛ poſt eũ nõ ſuccedit aliꝰ ꝗ ſit caput vel actoꝛ hu⸗
mani generis.ſicut illi duo fuerũt.totũ em genꝰ huũanũ
qͥdãmo ſunt illi duo hoĩes.ſ.pꝛimꝰ ad ⁊ ſcðs.qꝛ ex illo

nati ex iſto renati.⁊ ideo vterq; dr pr̃ hani generis.nõ

aũt poſſʒ eẽ pꝛincipiũ hũani generis.miſi coꝛpus eẽt ani

male:coꝛpus em̃ ſpũale nõ pot eẽ principiũ ꝓpagatiõis

generatõem. ↄueniẽs fuit vt hret coꝛpus aiale nõ ſpi
rituale.ne actoꝛ nature egiſſet aliqd fruſtra. 4 Itẽ i re⸗

lxxxv.

rum cõditõe vt vult aug.nõ vtit᷑ duus reb ad miraculũ
ſue potẽtie.ſ̊ oĩa ꝓducit ſʒ exigẽtiã ſue nate.ſ̊ aia rõna

lis pᷣſuppoit vegetabilẽ 2 ſenſibilẽ. q̊ m ↄditõem ↄpetẽ⸗

tentẽ nature.ebuit vniri coꝛꝑi abili ad actꝰ iſtaꝝ potẽ
tiaꝝ ſcʒ vegetabił 2 ſenſibilis.ſᷣ tale ẽ aiale ⁊c.¶¶ Iez
aia rõnalis ex ſua prima vnione cũ coꝛpꝑe fuit aĩatũ ⁊ a⸗
nimal.ſ̊ in Hͥ nicabat hõ cũ bꝛutis.qᷓ aut pnicãt in foꝛ⸗
ma.dñt ↄnicare in diſpoſitõe ex ꝑte materie. R ſi coꝛpꝰ
hoĩs eſſet ſpũale nõ ↄnicaret in aliqua diſpoſitõe bmõi
nec etiã cũ ipᷣis bꝛutis.̊ quatũ eſt de pꝛimaria ↄditione
naturali.videt᷑ aĩale rõnale hr̃e coꝛpus aiale. (s cõ

cedimus dicẽtes.q; illud multipliciter ↄgruebat ad ma

nifeſtãdã ſapiẽtiaʒ ↄditoꝛis q̃ ex ̊ manifeſtat᷑ ex oꝛdine

multplici. Primo ꝓpter oꝛdinẽ ꝓducẽdi ab im ꝑfecto

ao pfeetũ.ſᷣm em̃ oꝛdinẽ rectũ im ꝑfectũ pᷣcedit ꝑfectum.
7 pꝛius ? qð eſt niale.deinde qð ẽ ſpũᷣale.j/coꝝ.xv. Se⸗
cũdo ꝓpter oꝛdinẽ meriti ad premiũ cũ em̃ hõ prius de⸗
bebat poni in ſtatu meriti qᷓ; premij. debuit tale coꝛpus
eius fieri qð eſſet aptius ⁊ efſicatius ad merendũ.pᷣ coꝛ
pus aĩale maxime ↄpetit ſtatui merendi.ſpũale ſtatuipᷣ

mij. et iõ prius aĩiale. deinde ſpũale. Lercõ ꝓpter oꝛigi

nẽ lapſus ad reſurrectõezʒ. qꝛ em babuit libeꝛũ ar.potẽs

labi 2 reſurgere. debnit hr̃e coꝛpus qð poſſet etiã labi ĩ

moꝛtẽ.⁊ poſtea aia facta in vᷣtibili ipᷣm ꝑ reſurrectõnem
oĩno fieret immoꝛtale.⁊? iõ pꝛius gqniale deinde ſpũale.

Muarto ꝗpter oꝛdinẽ q attendit᷑ in ↄꝑatõe vnius crea⸗

ture ad alterã. vt ſicut hõ in terris factꝰfuerat vt ſerua⸗
ret᷑ ꝑfectus oꝛdo ex ↄꝑatõe hoĩm ad angelos.:ꝗ facti ſũt
in celis ſic et decebat.vt primo br̃et coꝛpus ↄpetẽs habi
tationi terꝛeſtri magis qᷓ celeſti: ſ̊ coꝛpus opetẽs terre⸗
ſtri habitatõi eſt aĩale ſicut celeſti ſpũale.et ideo prius
aĩale deinde ſpnale. Quinto ꝓpter oꝛdinẽ principij ad
principiata in ꝓpagatõe generis hũani. ꝓpter h̊ em cõ⸗
ditũ fuit coꝛpus ade.vt ab eo ꝓpagaret᷑ huanũ genꝰ Fm
coꝛpus.qð fieri nõ poſſet niſi eſſet miale.ꝓpter iſũ g̊ mł
tiplicẽ oꝛdinẽ in prima ↄditõe ſcʒ ꝓpter oꝛdinẽ imꝑfecti

ad pfectũ.meriti ad pᷣmin.lapſus ad reſurrectõeʒ. vniꝰ

ſpũs rõnalis ad alterũ.ſiue bomĩs ad angelũ. principij
ad principiatũ: in genẽ hoĩm dcebat aĩe ratõnali dari
coꝛpus aĩale.¶ Ad primũ ʒ ̊ dicẽdũ.ꝙ ẽ ↄſiderare ani
mã rõnalẽ diuerſimode.babito reſpctn ad diuerſos ſta
tus.ſcʒ im ꝑfectõnis ⁊ pfectõnis.Primus eſt ſtatus vie

ſeðs patrie.ſimiliter ⁊ coꝛpus huanũ ↄuemit. vt nie rõ
nali exñte in ſtatu ſue ꝑfectõnis ⁊ nobilitatis aptet᷑ coꝛ

pus nobiliſſimũ in genere ſuo ſcʒ ſpũale. ñ tres ſunt

ſſatꝰ hoĩs.ſ.innocẽtie.lapſus ⁊ gloꝛis. in quibo coꝛpꝰ et

aĩa pꝛimi boĩs qᷓndã paritatẽ in nobilitate 7 ignobilita
te ↄnicabat. ſicut em aia in pꝛimo ſtatu ſeʒ añ lapſuʒ ſoꝛ
tita fuit eẽ nobile.in qͥ vniebat vita natuꝛe integꝛe robo
rata ⁊ ſuſtẽtata vita gratie.q̃ erat in potẽtia ⁊ habilita⸗
te ad eſſe eins finale ⁊ vltimatũ nobilitate. Siliter coꝛ⸗
pus in illo ſtatu erat ĩ integritate nature optime ĩ genẽ
ſuo.⁊ mediãtibo fructibo ſibi datis ad ſuſtẽtamtũ pote⸗

rat ppetuari in eſſe illo.qaduſq; ꝓductũ eſſet ad ee coꝛ⸗

poꝛis nobiliſſimũ. Vñ ſicut aĩa in vita nature alebat et
ſuſtẽtabat᷑ gra q̃i alimẽto ſpuali in ꝓgreſſu ad ſuũ eẽ o⸗
ptimũ.ſie coꝛpus alimẽto coꝛꝑali fructibo ꝑadiſi. re⸗
terea ſic in ſiatu culpe aĩa ſoꝛtita ẽ eẽ ignobile.ꝑ lapſuʒ
in culpã duplex malũ incurrẽs.ſcʒ coꝛruptõis ⁊ moꝛtis
ſpũᷣalis.vñ indigna efficiebat᷑ bono ad qð ↄdita erat.ſi
militeꝛ coꝛpus ſoꝛtitũ ẽ eẽ ignobile duplex malũ icurrẽs
ſcʒ coꝛruptõis ⁊ nccitatis moriẽdi.⁊ indignũ efficiebat᷑
dono ad qð ↄditũ erat. Preterea ſicut aia penitẽdo re⸗
cuꝑauit apntudinẽ 2 digtate recupandi ſuu optunũ qð
amiſerat ꝑ culpã.qͥ bito ſoꝛtit᷑ eẽ nobiliſſimũ. Silit oi⸗

no erit de coꝛpe.vñ Fm ↄgruitatẽ dinie diſpoſitõis coꝛ⸗

pus exñs ĩ ſuo eẽ nobiliſſimo.ñ ẽ aptandũ aie añqꝙᷓ ſit in
ſuo eẽ nobiliſſimo.VIñ añ ſtatũ gloꝛie nõ ↄgruit coꝛpus
pmi hoiĩs nec alteriꝰ eẽ ſpuale.¶¶ Ad alið doᷣm.ꝙ; optio
artifici ↄueit ⁊c.ſaluato oꝛdine reꝝ m diuinã ſtatuto
ꝓuidẽtiã.q at᷑ oꝛdo reꝝ a diuia ꝓuidentia ſtatutus exi⸗

poꝛe creationis.

gat c in via ſit corpus aĩale pfectibile aĩa rõnali. ex di⸗

ctis patet.¶¶ Ao aliud doᷣm.ꝙ pꝛimus hõ iꝙtũ ad coꝛpꝰ

dei imago eẽ nõ poſſet.niſi coꝛpus eius eẽt aĩale.qꝛ alit
nõ poſſet eẽ pꝛincipiũ oim hoim ꝑ viã ꝓpagatõis.ꝓpter
qð dr eẽ ad imaginẽ dei.ij.li.ſenten.dilſ.xvij. vbi dicit.ꝑ
hoc imago in hoĩe apparuit.qꝛ ſicut de oĩbo rebo extitit
principiũ creatõis.ita hõ oĩbo hoibo principiũ genera⸗
tionis.Vlñ rõ illa magis ẽ ad oppoſitũ qᷓ; ad ꝓpoſitum.
¶ Ad aliud dicẽdũ.ꝙ bene reꝗrit hec ↄpletõ vniuerſi.ſᷣ
nõ in qͥcunq; ſtatu imo magis ↄtrariũ.ſᷣ h̊ regrit habito
reſpectu ad ſtatũ pfecte ↄpletonis.hoc eſt.qn ea q̃ ſunt
de ↄpletõne vniuerſi ſimplicit᷑ erũt in ſuo vltimo.vt qñ
cus erit oĩa in oĩbo.j.Coꝝ.xv.4! Ad aliud dicendũ q;
ſi aia rõnalis ꝑficiẽs coꝛpus ſit ſpũalis.nõ tñ eſt in ple⸗
nitudine ſpᷣualitatis añꝙ; ſit ꝑfecte vnita cũ ſummo ſpũ
Vñ glo.aug.ſuꝑ illud.j.coꝝ.xv. factus eſt pꝛimꝰ hõ in
aĩam viuẽtẽ.aĩa in coꝛꝑe ſpuali.qꝛ ꝑfecte adheret deo.
ſic viuificat vt ſpũale coꝛpus efficiat.qñ aũt ꝑfecte ad⸗
heret habet᷑ in glo.ſuꝑ illið.j.Coꝝ.vj.Qui adheꝛet deo
⁊c.vbi dicit᷑.vnus ſpũs ẽ cũ ſpñ dei.cũ quo ẽ vnus ſpũs
nõ ſube idemptitate.diuerſe em̃ ſube ſunt ſpũs homĩs
2 ſpũs dei:ł̊ qꝛ accedit iſte ſpũs ad ꝑticipatõem nature
veritatis ⁊ beatitudinis illius.vnus ſpũs ẽ cũ ſpiritu
ci.cũ ei ſic adheret vt ſit ꝑticeps beatitudinis eius.qð
plene erit cũ ſatiabit᷑ teſideriũ eius in bonis iĩmutabili
libo ſcʒ in ipᷣa trinitate dño ſuo cuius imago eſt. vñ qñ
erit aĩa in illa ſpũalitate.ↄpetit ei coꝛpus ſpũale ⁊ non
ante. Ad aliud dicẽdũ.ꝙ qñ aĩa erit imoꝛtalis qtũ ad
eſſe ſiue vitã gratie.vt qñ erit beata.tũc ↄueniet illi hꝛe
ꝑfectibile immoꝛtale.et coꝛpꝰ ſpũale.ſic em̃ dictũ ẽ.dũ⸗
modo libeꝝ arbitriũ aĩe eſi potẽs labi et reſurgẽ.con⸗
gruit illi hr̃e corpus qð põt labi in moꝛtẽ.ſ̊ aĩa facta in

uertibili: et coꝛpus ipᷣm ↄuenit firmũ imoꝛtale ꝓ reſurre

ctiõem.Si em̃ aĩa poſſet labi in moꝛtẽ.⁊ coꝛpus pfecti⸗
bile ab illa eẽt imoꝛtale ⁊ ꝑ ſpũale.accidẽt młtiplex ĩcõ⸗
ueniẽs ſcʒ ꝑfectibile ab ipa aia ꝑfectiſſimũ eẽ.ᷣin ꝙ poſ
ſibile ẽ ꝑfectõe ſua exñte imꝑfecta.Preterea.alið incõ⸗
ueniẽs.ſcʒ aĩam nõ poſſe reſurgẽ pꝰ lapſuz. ſicut nec an
gelũ. At em̃ dr Gen.vj.õ ꝑmanebit ſpũs meꝰ ĩ hoĩe
qꝛ caro eſt.ſ̊ tũc nõ eẽt caro in hoĩe.i. ꝓnitas carnalis
infirmitatis.⁊ ꝓpter q̊ ꝑmaneret ſpũs indignatõis dei
in hoĩe ſi peccaret. Ad aliud dicẽdũ.qꝙ ⁊ ſi corpꝰſur⸗
get ſpũale.nõ ꝓpter h̊ eſtruet᷑ opus artificis optimi ſᷣ
ficiet᷑. Si obijcit᷑ deſtruit᷑ qñ rediget᷑ in puluerẽ.Di⸗
cendũ ꝙ nõ oĩno deſtruit᷑.qꝛ remanet quedã oꝛdinatõ ĩ
pulueribo ad aiaʒ 2 ex hac oꝛdinatõe poſſibilitas ad ne
ceſſitatẽ nõ moꝛidi ſiue nõ coꝛrũpẽdi.̊ als explanabi⸗
tur.habuit ̊ coꝛpus illud ex ↄditõe ſua poſſibilitatẽ
oꝛdinatõeʒ ad neceſſitatẽ nõ moꝛiẽdi.q̃ qaẽ oꝛdinatõ at⸗

teſtat᷑ aptitudini relicte in pulueribo ad ſuã ꝑfectõem et

ad aĩam.hãc aũt aptitudinẽ ſiue poſſibilitateʒ reducit
dñs ad eẽ ĩ coꝛpoꝝ reſurrectõe. Preterea in nullo p̃iu⸗
dicat᷑ artifici ſapiẽtiſſimo.ſcʒ ſᷣm tꝑa diuerſa et exigen⸗

. ) tiã mutatõis reꝝ.qdð factũ ẽ vno tꝑe ĩ alio mutet᷑ vel ꝓ
/

ꝑte deſtruat᷑. VUñ beſter vlt᷑.nec putare debetis ſi diuer⸗

ſa iubeamus ex aĩ nri leuitate venire.ᷣ pꝛo q̃litate 2 ne
ceſſitate tꝑm vt reipublice poſſit vtilitas ferre ſentẽtiam

Nueſtio. lxxxv.de tem/
Actũ eſt de coꝛpo/

cas.Segꝗt᷑ querẽ de ipᷣo qͥ ad extrĩſecas
qᷓ ſunt due.ſ.tꝑs ⁊ locus. Prĩo gᷓ q̃ren
Giuüi eſt de tpe. Scðdo qrẽdũ ẽ ð loco. De
pᷣmo duo ſunt qrẽda.rimũ ẽ ſi fuit ↄditũ vel creatũ ſił
cũ alijs creaturis.Scdm ſi nõ cũ alijs:c ordie tꝑis cõ⸗
ditõig illius ad tꝑs ↄditõis aliaꝝ creaturaꝝ.

(Meébru prinuum

n

re primi hoĩs qᷓtũ ad ↄditões intrinſe⸗.

eodẽ iſtãti nõ põt plura creare.

—

ꝗAeritur ergo primo. Atruʒ oditum fuit

coꝛpus ade eo tꝑe qͥ alie create.ꝓut vide⸗
. tur ex illo ðᷣbo Ecci.xviij. Qui viuit ĩeter
mnmũ creauit oĩa ſimul. Hãc at᷑ qõnẽ ꝓpoĩt
aug.ſuꝑ geñ.vj.ad lit.¶ Itẽ dẽ in li.fontis vite.ſ.in pᷣn
cipio.ꝙ vᷣtus ꝑ quã oĩa facta ſũt ẽ volũtas dei adiueni⸗
ens oĩa.⁊ ibidẽ dic̃.ꝙ ſicut reſultat imago in ſpeculo ex
ſola oppoſitõe rei:ſic ex ſola ↄuerſiõe ad res oĩa ꝓduxit
ĩ eẽ.ſ̊ n põt eẽ in deo niſi vna ↄuerſio.qꝛ vt ſcribit᷑ ĩ epła
Ja.j.apud illũ nõ ẽ trãſmutatõ ⁊c.̊ ⁊c.¶¶ Itẽ augꝰ.xj.
ↄfeſ.obo tibi coet᷑no dicis ſił oĩa q̃ diciſ.⁊ fit geqd dicis
vt fiat.nec alit᷑ qᷓ; dicẽdo facis.q¶ Itẽ ĩ pᷣs.ſemel locutꝰẽ
deus.et ita idẽ qð priꝰ.ecce ꝙ ſił dicit oĩa.̊ vt priꝰ. Et
ſic põt incidẽter queri quõ eſt hͥ verũ.ꝙ deꝰ creauit mł⸗
ta ſił vel oĩa vt dicũt auẽtes pᷣdicte.qꝛ huiꝰ ↄtrariũ vi⸗
det᷑ ſic.ad h̊ ꝙ aliꝗd creet᷑ ſiue ꝓducat ĩ eẽ ex nihilo.req
rit᷑ ifinita potẽtia.nec h̊ intelligẽdũ ẽ.q exñs ĩfinite po⸗
tẽtie poſſit ĩ hꝰeffectũ finita põ.qꝛ ⁊ tẽ exñs finite potẽ⸗
tie ̊ regrit᷑ ᷣtꝰ inſinita ad hmõi/pductõzʒ.ſ̊ ĩ vᷣtute ĩfini
ta ñ pt eẽ ðᷣtꝰ maioꝛ.̊ deꝰñ põt eẽ vᷣtutis maioꝛis q; infi
nite.& tota vᷣtus diuĩa regrit᷑ in creatõe vnius rei.igit᷑ ĩ
onera vt hr gen. ij.
poſt oꝑa ſex dieꝝ fecit deꝰhoĩei de limo terre.q IJteʒ h

idẽ habet᷑ a mgr̃o.ij.ſentẽtiaꝝ.⁊ alijs expoſitoribo ſcp⸗

ture. ſ.ꝙ oĩbo creatis ⁊ diſpoſitis nouiſſime ſactus ẽ hõ
d G̊ dicendũ ꝙ in duobo locis ſcripture fit mentio

de ↄditõe coꝛꝑis ade.ſ.geñ.j.ibi.maſculũ ⁊ femĩaʒ crea

uit eos.ſ.inter oꝑa ſex dieꝝ.⁊ geñ.ij.foꝛmauit deꝰ hoĩeʒ

cx limo terre.⁊ illa foꝛmatõ ſᷣm aug.nõ enumerat᷑ ĩ oꝑi
bus ſex dieꝝ.R potiꝰ inter oꝑa illa de ꝗbo dr Joh.ij. pr

meus vſq;mõ oꝑat᷑ ⁊ ego oꝑoꝛ. Prima ↄditõ fuit ĩ cau
ſis ſuis pᷣmoꝛdialibo in ꝗbo ſemĩialiter fiebat. Scðda ↄdi
tio fuit in eſſe actu et opleto.Vñ aug.ſuꝑ geñ.vj.ad lit.
Fecit deus ade adiutoꝛiũ ſibi ſile de coſta lateris eiꝰ. G
aũt factũ ẽ cũ eaſdeʒ beſtias agri ⁊ volatilia celi adbuc
c terra finxiſſet.⁊ ad illũ adduxiſſet. Adhuc quõ ſexto
die factũ ẽ.põt intelligi.qnqdẽ ille de terra ꝓduxit aiam
viuã ſᷣm verbũ dei. volatilia vᷣo ꝗnto die ꝓduxerũt. aq̃
ſiłr ſᷣm vᷣbũ dei.nõ itaq; h̊ dicẽt᷑ et finxit adhuc deus de
terra om̃s beſtias agri 2 oĩa volatilia celi.niſi qꝛ iã tra
ꝓduyxerat om̃s beſtias agri ſexto die ⁊ aq̃ oĩa volatilia
celi ꝗnto die.alit᷑ ̊ tũc.i.potẽtialit atqʒ cãliter. ſic illi
oꝑi ↄpetebat qͥ creauit oĩa ſił.a ꝗbo ĩ die ſeptimo regeuit
aliter aũt nũc ſic ea videmꝰ q̃ ꝑ tꝑalia ſpacia creat. ſic

vſq; nũc oꝑat᷑.ac ꝑ h̊ i ꝑ iſtos notiſſimos lucis coꝛꝑał

dies.q̃ circuitu ſolis fiũt.eua facta ẽ de latẽ viri ſui.tũc
em̃ deus adhuc finrit de terra beſtias ⁊ volatilia.ĩ ꝗbo
cũ adiutoꝛiũ ſile ipᷣi adà nõ eſſet inuẽtũ.illa foꝛmata ẽ ĩ
talibo diebo etiã ipᷣm de limo fecit deꝰ. Neq; em̃ dᷣm ẽ
maſculũ ꝗdẽ ſexto die factũ.feĩam vᷣo poſterioribo diebo
cũ ipᷣo ſexto die aꝑtiſſime dictũ ſit.maſculũ ⁊ feiaʒ fecit
eos ⁊c̃. Et bñdixit eos q̃ de am bobo ⁊ ad abos dicũt᷑.a⸗
lit᷑ aũt tũc ãbo ⁊ nũc aliter ambo.tũc.ſ.ſᷣm potẽtiã ꝑ vᷣ⸗
bũ dei.ſ.tanq; ſemĩalit mũdo inditã cũ creauit oĩa ſil.
a gbo in die ſeptio regeuit.ex gbo oia ſuiſq; tꝑibo iã ꝑ ſe⸗
culoꝝ oꝛdinẽ fierẽt.nũc at᷑ iin opatõem pᷣbendã tꝑiboq̃
vſq; nũc oꝑat᷑. Sʒ ↄtra h̊ obijcit᷑ geñ.j.dicto de ↄditi
one hoĩs ſubdit᷑. Dixitq; deus.Ecce dedi vobis oẽʒ her
bã affeꝛentẽ ſemẽ ⁊c. Sʒ ↄſtat ꝙ dñs nõ locutꝰẽ rebo exi
ſtẽtibo in cauſis ſuis ⁊ potentialiter.ſᷣ potius hñtibo eẽ
in actu.Et bec eſt obiectõ augꝰ. Et reſpondet augꝰ. q
dñs loquebat᷑ rebo exiſtentibo in potentia ⁊ non in eſſe
actuali.eo modo quo xpᷣs qñq; loquẽs pñtibo.ſimui loq̃
bat᷑ ⁊ futuris.Vñ dicit ſuꝑ geñ.vj.ad litterã.quoniam
loquebat᷑ inꝗt eis qui munduʒ audiebant nec intellige⸗
bant.qꝛ nec erant qui verba perciperent:poſſem reſpõ⸗
dere ſic illos allocutũ deum quemadmodum xpᷣns nos
nondum natos. etiam longe poſt futuros. nec tm̃ nos:
ſed etiã eos om̃s qui futuri ſunt poſi nos.omnibus em̃
dicebat quos futuros videbat.Ecce ego vobiſcum ſum
vſq; ad conſummatõeʒ ſeculi.ſicut deo notus erat ꝓpha

¶ Nueſtio

cni dixit.pꝛiuſꝙᷓ te foꝛmarẽ in vtero noui te. hec autem
locutõ nihil aliud erat qᷓ inſertio cauſaꝝ ſiue ↄditõ rex
futuraꝝ. Vñ aug.eo. Cũ vᷣo deꝰ dicebat:ecce dedi vob
oẽ pabulũ ſemiale ſeminãs ſemẽ. qð eſt oẽm terrã ⁊ oẽ
lignũ fructifeꝝ.qð hʒ in ſe fructũ ſeminis ſemĩalis.qð
erit vobis ad eſcã.ipſe Fᷣmo eiꝰ añ oẽm aeris ſonũ.ante

cta ſunt oĩa.nõ q̃ſi hũanis auribꝰ inſtrepe bat. reb
factis reꝝ faciẽdarũ cãs inſerebat.ſᷣ̊ oĩpotẽti potẽtia ſuᷣ
tura aiebat.hoĩemq; ſuo tꝑe foꝛmãdũ in tempoꝝ tanꝙᷓ
ſemie vel tanq; radice ↄdebat. His viſis pʒ quõ rñderi
põt ad queſtõnẽ ꝓpoſitã.¶ Ad H̊ ̊ qd objcit᷑ q creaui 4
oĩa ſimul ⁊ ita hoiem.dicẽdũ ꝙ h veꝝ ẽ eo mõqͥ dictũ ẽ
ſcʒ cauſaliter ⁊ ſemĩaliter in ipis mũudi elemẽtis.nõ eo
mõ quo res ſuis ꝓpꝛijs tꝑibo ꝓducunt᷑ in eſſe cõpletuʒ.

oẽm carnis ⁊ nubis vocẽ.in illa eiꝰſũma ſapia ꝑ quã ,

qð inſinuat Aug. diſtinguẽdo modos eſſendi.ꝰj.ſuper

Beñ.ad litte.dicẽs.Sic ĩ illa pᷣma ↄditiõe mũdi cũ de
oĩa ſimul creauit. hõ factꝰ eſt. ꝗ eſſet futurus rõ creãdi
boĩs.nõ actio creati.ſ̊ hᷣ aliter in vbo dei. vbi iſta nõ fa⸗
cta h eterna ſunt.aliter in elemẽtis mũdi vbi oĩa ſimul
futura ſunt.aliter ĩ rebo q̃ im cãs ſimul creatas.nõ iã
ſimul ſᷣ ſuo quoq; tꝑe creant᷑.in gbus adã iã foꝛmatꝰex
limo ⁊ dei flatu aĩatꝰ.l Ad aliud dicendũ.q; illa ↄuer⸗
ſio de qua loquit᷑ li.fontis vite.nõ dicit aliquã innoua
tõem ſiue mutatõem circa cõditoꝛẽ rerũ. et diſi poſitõem
eteꝛnã.de illis ꝓducẽdis ĩ eẽ ĩ tꝑe ſi ue ꝓductionis.Ad
aliud dici põt. ẽ dicẽ res ĩ ſuo eẽ ↄpleto.⁊ ſic nõ dic de
us pr̃ res ſił.nec ſic intelligit aug. oia ſil dici.⁊ ẽ dicere
res ĩ ſua arte.⁊ hoc mõ dicit de pr res ſił.ſ.ĩ verbo ſuo
qð ẽ ars om̃ipotẽtie illiꝰ.Sʒ vidr ex hoc qð tagit ĩ fine
qauctoꝛitatis.ſ.nõ aliter qᷓ dicẽdo ſacis.ꝙ res ñ ſint ali⸗
ter qᷓ ĩ verbo ſuo vel ĩ arte. Rñndeo.pꝑ ſ notat᷑ ꝙ ſine oĩ
innouatõe circa illũ ſue diſpoſitõi obedit flurus rerũ ĩ
eẽ. Vñ diſpoſitõ ſua ĩ arte qtũ ex ꝑte ipᷣius ẽ.ẽ ꝓductio
reꝝ ĩ eẽ. ¶ Ad aliud qð ſeqtuꝛ pʒ rñſio ex glo. ibidẽ.ſcʒ
ſemel locutꝰẽ deꝰ. Glo.ẽ inter hoĩes młtis modis loqẽ?
cꝰ.apud ſe ſemel.qꝛ vnicũ verbũ genuit ꝑ qð oĩa facta
ſunt.in quo ſił oĩa diſ poſita ſunt. Vñ ſemel loꝗ vt vult
glo.ẽ ver bũ eternaliter gignere.in qoĩa diſpoſuit.⸗ Ad
illud qð querit᷑.quõ põt deus multa ſimul creaꝛe.eũ ad
vnius rei creatõem requirat᷑ infinita potẽtia.Dicẽduʒ
ꝙ ſicut pꝛima bonitas ſumma dẽ.qꝛ ſine ſni diminutõe
diffunqit᷑ 2 diffundi põt ĩ inſinitũ.ſic 2 virtoſumma. qꝛ
ſine ſui diminutõe influit.vñ eius potẽtia quãtũcũqʒ i⸗
Nuat nũꝙᷓ ĩ alio diminuit᷑. ꝓpter qdð infinita ſimul crea
re põt.i ¶ aũt intelligẽdũ ? qñ dĩ diuina vᷣtus influ⸗
it ĩ creaturas creãdo illas vel opandoĩ illis ꝙ diuidat᷑
viꝛtꝰeiꝰ⁊ ſic im ꝑtiat᷑ illis.iĩmo qꝛ ad nutũ ſue volũtatis

oipotẽtiſſime ſine diminutõe ſue vᷣtutis fiãt vel creent᷑.

Vñ ĩ ipo nihil accidit innouatõis.ſᷣ quicꝗd innouatõis
ibiẽ.accidit circa creatura 8. Aug.ad maxrcellinũ.nihil
coꝛrigi poſſe aſſerũt niſi qd añ nõ recte factũ ꝓbaret᷑.q⸗
bus rndere copioſe ſi velim. t̃us iße me citiꝰ deſeret ꝙᷓ
exempla ꝗbo reꝝ ip̃a natura 2 oꝑa hũana circa rõem ꝓ
tem opoꝛtunitate mutent᷑.nec cũ eadẽ rõ ſit mutabilis.
quia iſta mutant᷑ imo byemi eſlas addito caloꝛe ſenſui
ſuccedit.nõne quotiẽs variãt᷑ etates adoleſcẽtie pueri⸗
cia noõ reditura. cedit iuuẽtꝰ adoleſcẽtie.nõ mẽſure ſuc⸗
cedit.hec oĩn mutant᷑ nec mutat diuĩe ꝓuidẽtie rõ.qua
fit vt iſta mutent᷑.õ aũt opinoꝛ cũ agricola eſtate ali⸗
ud.iuſſerat hyeme rõ mutet᷑ agriculture.⁊ cũ mane ſur
git ꝗq nocte quieſcebat vite cõſiliũ nõ mutauit.alið ma⸗
gis adoleſcẽtiq; puero ſolebat impoſnit.nõ itaqʒ verũ
ẽqð dẽ ſemel recte factũ nullatenꝰeẽ mutãdum.mutata
quippe coꝛꝑis cã qð recte añ fuẽat factũ.ita pleꝛũqʒ mu
tari vera rõ ſlagitat.vt cũ ipi dicat recte nõ fuerit fi mu
tet᷑. econtra veritas clamet recte non fieri niſi mutetur.
quia vtruqʒ tunc erit recte ſi erit ꝓ tempoꝛum diuerſi⸗
tate diuerſum.

Membrum ſecundu

Ecũdo querit᷑ de oꝛdine tꝑis ↄditõis ade.
ad tpᷣs ditõis alioꝝ.Et pꝛimo qrit᷑ vtꝛuʒ
ↄditũ fuit ante alia vel poſt.et vidr ex di⸗
ctis ſupꝛa ꝙ poſt. qꝛ vt habet᷑ geñ.ij.poſt
oꝑa lex dieꝝ fecit de hoĩem de limo terre.⁊ h̊ idẽ habet᷑
ab aug. geñ. vj. ad litt. ¶¶ Itẽ idẽ habet a mgr̃o.ij.ſentẽ.

Ev.di.c.Oĩbo creatis atqʒ diſpoſitis nouiſſime factoeſt

hõ tãq; dñs ⁊ poſſeſſoꝛ.q ⁊ oĩbo pferẽdꝰerat. Sʒz videt᷑
cõtrario mõ fieꝛi debuit.ſiẽ ĩ emanatõe ꝑſonaꝝ a pr̃e
pus a natura ẽ emanatõ ꝑſone q ẽ imago pr̃is. qᷓ illiꝰ
q nẽ imago.⁊ G̊ͥ ſᷣm oꝛdinẽ cõueniẽtiſſimũ.a ſilłi vidr.ꝙ
ĩ eiꝰnatõe ſiue creatõe ꝑſonarũ crea taꝝ a deo.debẽt pꝛi
mo,pduci ĩ eẽ ſiue cri ille q̃ fũt av im aginez creãtis ſi⸗
ue imago.⁊ ſi hͥ hõ debehat cũ pꝛimis creaturis creari.
S⁊ coꝛpꝰ.i Itẽ coꝛpꝰpꝛimi hoĩs int᷑ oĩa coꝛꝑa ſingłari
rõe fuit imago dei.vł hõ ᷣm illð.vñ rõe q S.de bebat in
teꝛ pᷣma creata creaꝛi. Itẽ dicit beda. q̃tuoꝛ fuerũt ſił
in pꝛicipio creata.ſ.angelica natuꝛa.celu empiꝛꝛeũ.pꝛi⸗
ma mateꝛia ⁊ tp̃s.ĩ genẽ at᷑ coꝛpoꝝ dno ſũt nobiliſſima
hũanũ coꝛpꝰ⁊ maxie pᷣmi hoĩs. celũ empiꝛꝛeũ.⁊ ſi int᷑
bec ẽ differẽtia nobilitatis. nobiliꝰfuit coꝛp?ꝰ pᷣmi hoĩs
ſimpłr.vt illð qdð eꝛat foꝛma nobilioꝛi ꝑfectibile oꝛdina
tũ ad finẽ nobilioꝛẽ.⁊ magis deifoꝛme vt ſᷣm ꝙ hõ eꝛat
ad imaginẽ dei qᷓ; celũ pꝛimũ.ꝗᷓ videt᷑ ꝙ rõ ſue nobilita
tis debuit cꝛeaꝛi int᷑ pꝛimo cꝛeata ſicut celũ em piꝛꝛeum
Et põt hic incidẽter q̃ri.quare illa q̃tuoꝛ tꝑe fuerũt pꝛi
mo creata.¶ Itẽ hõ ⁊ angelꝰhñt paritatẽ ĩ natura licet
habeãt diſparitatem ĩ officio.ſi ꝑitas ẽ ſuffitiẽs ratio
quare paria debẽt ꝑiter.i.ſił creari.q̊ ꝛc. Sʒ hõ nõ põt
creari niſi coꝛpꝰcreet᷑.ꝗ̊ cũ angelłꝰſit de pꝛimo creatis 2
coꝛpꝰhũanũ dʒ eẽ ſitr. vel quare n. ¶ Itẽ hugo. intãtuzʒ
rõnalis creature cõditio.ceteriſqʒ oĩbo q̃ ꝓpter ipᷣaʒ fa⸗
cta ſunt.excellẽtioꝛ eẽ ꝓbat᷑. oĩm cã ẽ ipſa.ex h̊ obo vi⸗
det᷑ ꝙ et ꝓpt hoĩs excellẽtiã ⁊ ꝗpt ei cãlitatẽ ſiue dignita
tẽ.pꝛiꝰalis creari debuit vł dbeat.¶ Itẽ celũ 2 fra ĩ 9
bus oĩa alia intelligũt᷑ creabãt᷑. VHñ geñ. j. In pꝛĩcipio
creauit celũ ⁊ terrã.ꝑ celũ aũt matia oĩm ſpualiũ in
telligit᷑ ſiue creatura ſpualis.ꝑ trã coꝛꝑaliũ ſiẽ ex glo.
pʒ.⁊ hugo.ꝑ celũ ⁊ teꝛꝛã matia oĩm celeſtiũ treſtriuũqʒ
h loco ſignificari puto.ᷣ ſiłr hõ ẽ quodãmõ oĩs creatu⸗
ra.vt dĩc greg.ſuꝑ illð marci.vlt᷑. Ite pᷣdicate euãgeliũ
oĩ creature.̊ hõ habuit creari int creaturas. pꝛimo cõ⸗
ditas eadẽ rõe. ¶¶ Itẽ aut obuat᷑ ĩ ↄditõe reꝝ oꝛdo na⸗
tural aut artificiał.i2õ naturał.ñ em̃ impediũt bruta
aĩalia hoĩem natuꝛa.ſ̊ᷣ potiꝰhõ illa cuz ſit cã eoꝝ. ec
artificiał q̃ attẽdiẽ ĩ oꝛdie dignitatis.vt qñ pᷣoꝛdinatur
qð ẽ maioꝛis dignitatis.a ſic neutro oꝛdine vidr boĩezʒ
Fm coꝛpꝰhũanũ pꝰalia debẽ io coꝛpꝰ pꝛimi
hoĩs ↄditũ fuit pꝰalias creatuꝛas.⁊ Bpter mktipliceʒ
rõem. VUna ẽ vt hoĩs dignitas oñderet᷑ ꝗ erat alijs crea
turis dñaturus.ñ hugo.pꝛiꝰſiqdẽ opifex deꝰmũdum
fecit.ac deide hoĩem poſſeſſoꝛẽ ⁊ dñm mundi.vt ceteris
oĩbo iure cõditõis dnaretur hõ. ota ꝙ dic iure cõdi⸗
tõis. Hãc rõem declaꝛat greg.naʒãʒentali exẽplo.pꝛi⸗
us ↄuenit illð eẽ cui dʒ pᷣnceps aligꝗs pꝛincipari q; ip̃m
pꝛĩcipẽ.Elñ determinato de ↄditõe mũdi ſenſibilis dicit
nõdũ magna hic ⁊ pᷣcioſa res hõ mũdi dñs aderat.nec
em̃ vecueꝛat pꝛiꝰexiſtẽ pꝛicipẽ.qᷓ illa quoꝝ gerẽt pꝛinci⸗
patũ.ſed vdi ei cũcta ſubijciẽda pꝑata ſunt.iã cõſequens
erat oppareꝛe rectoꝛc.qꝛ igit᷑ veluti quodꝗã regni domi⸗
ciliũ futuꝛo regi creatoꝛ vniuerſitatis efficeꝛet. Idem at
erat terra.inſule.maria.⁊ ſuꝑ hoc celũ in modum cari⸗
ne curuatũ.diuitias pᷣo repoſueꝛat regni mltiplices. di
uitias aũt dico totaʒ creaturam quicquid eſt in herbis
⁊ plantis et arboꝛibo.quicquid ĩ ſpiritibo ⁊ ſenſibilibo
et aĩatis.ꝙ ſi metalla quoq; cõuenit his annumerari di
uinitus.que ꝓpteꝛ coloꝛũ pulchꝛitudinẽ pꝛecioſa huma⸗/
nis oculis viſa ſunt.vt anꝛi et argenti 2 lapidũ eoꝛũ qͥs
hoĩes amãt.hoꝝ oĩm copiaʒ velud ꝗbuſdam regalibus
theſauris terre ſinibus occultis in bunc mundum ho⸗
minem pꝛotinus introduxit. pꝛopteꝛea in boc mundo

pocreaturã nouiſſimꝰintroductꝰẽ hõ.ñ vt viliſſimꝰĩ ex⸗
trema pte piectꝰ:h̊ quẽ decebat genitũ mox eẽ rectoꝛeʒ.

Alia rõ fuit oꝛdo incõpletiad copletũ.Ad cõpletõeʒ eĩ

vniuerſi reqrit᷑ ꝙ aliqͥ creatura ſit ſimpłr ſpũalis.aliqᷓ

—

ſimpłꝛ coꝛpoꝛalis.aliq ↄpoſita ex coꝛꝑali ⁊ ſpũali.vt ſic

trinitas creata trinitans icreate ſacrm ſequat᷑.ſic habe
tur. ij. ſen. di.ij. creatura at᷑ cõpoſita ex ſpuali coꝛpali
7 hõ.Alia ẽ oꝛdo futuroꝝ ad ſuũ finẽ.hõ eĩ ẽ finis alia⸗
rũ creaturaꝝ ſiẽ hbabet᷑ a pᷣo ⁊ hugo.dicẽte.cõſtat crea
tõeʒ hoĩs rerũ oĩm viſibiliũ ↄditõe.poſterioꝛẽ ꝗdẽ tꝑe.ſᷣ

c pꝛioꝛẽ fuiſſe.qꝛ ꝗ ẽ factꝰ pꝰoĩa.ꝓpter eũ facta ſũt oĩa.
He é tres rões ſumũt᷑ ex ↄgruẽtia oꝛdinis.ſ.Fuiẽtiũ ad

dñm.incõpleti ad ↄpletũ.finitoꝝ ad finẽ.alia eĩ rõ fuit
ↄpoſitio ex multis.hõ em̃ inter oẽs creaturas ⁊ ppoſitiſ

ſimꝰ. ſiẽ babet᷑ ĩ li.fontis vite.⁊ vtõ tactũ ẽ. ꝓter qð di
cit yſaac.ĩ li.ð elemẽtis.hõ ĩ naturali generatõe vltimũ

7. Alia rõ fuit coĩcatio cũ multis.ſic ei dic greg. ſuꝑ il⸗
lud marci vlt. ꝛedicate euãgeliũ ⁊c. Ois creature ali
qd bhʒ hõ.eẽ cũ lapidibo.viuẽ cũ arboꝛibo.ſentire cũ aĩa
libo.intelligẽ cũ angelis.ſi & cõmune hʒ aliꝗd cũ oĩ cre⸗
atura hõ.iuxta aliꝗd hõ ẽ oĩs creatura. Alia rõ indigẽ

tia multoꝝ.bõ em̃ pꝛimꝰ introducẽdus erat ĩ mũduʒ. vt

ibi refectꝰet educatꝰtrãſferret᷑ ĩ patꝛiã. Vlñ adinſtaꝛ ho⸗
miĩs pꝛudẽtis inuitãtis aliquẽ ad refectõeʒ ꝗ pᷣparat do
mũ ſuã ⁊ alia neceſſaria anqᷓ introducat pꝛaſoꝛẽ. ſic fec
dñs.ne hõ ad momẽtũ indigeret.pᷣparauit illi q̃ erat ne
ceſſaria ad refectõem et educatõezʒ.⁊ pꝰintrodxit eũ ĩ lo
cũ vbi erat reficiẽdꝰ⁊ educãdꝰ.et h ẽ ꝗð dic greg.naʒã.
ſiẽ gqdã optimꝰinuitatoꝛ nõ pꝛiꝰĩ domũ pꝛãſoꝛẽ ꝙᷓ ppara
ret epulas introducit.ſ̊ oẽm appaꝛatũ inſtruẽs domũq;
ↄgruẽter exoꝛnãs diſcubitũq; ⁊ mẽſa ⁊c.tũc ad pꝛepaꝛa
tas iã delitias ↄuocatũ inuitat. Juxta hũc modũ diues
et copioſus nr̃e ↄditoꝛ educatoꝛq; ſubſtãtie.bonis omĩ⸗
ho replẽs habitaculü mũdi huiꝰ.⁊ magnas has eplas
variaſq; diſpoſitões.ſic introduxit boĩeʒ.dãs ei opꝰexi
miũ cuſiodire mãdatũ.q̊ ñ appetitu reꝝ nõ extãtiũ ſ̊ pᷣ⸗
ſentiũ poſſeſſione gaundẽt. Iſie tres rões ſumũt᷑ ex exigẽ
tia ↄſtitutõis.qꝛ ei ex młtis ↄſtabat cũ młtis coĩcabat.?ꝰ·
młtis indigebat q̃ illi ꝛueniebat.ex ſua oſtitutõe ↄueni⸗
ebat vt pꝰmulta ex ꝗbo ↄſtabat etcũ ꝗbo coĩcabat ⁊ ꝗbo⸗

indigebat ꝓduceret᷑ i eẽ. euidentiã eoꝝ q̃ obieeta

ſũt ſciẽdũ.ꝙ ĩ ↄditõe reꝝ pꝛimoꝛdialiũ attẽdit᷑ oꝛdo na⸗
tuꝛe. Sʒ notadũ ꝙ natuꝛa dr multiplicit. Ano mõ ꝓut
Fĩ rõe efficiẽtis ᷣm ꝙ dr pꝛĩcipiũ motꝰ⁊ getis ⁊c. Alio
mõ ꝓut ẽ ĩ rõe materie vł foꝛme vł ↄpoſiti.Ad boc intel

ligẽdũ nota.qꝙ ẽ rẽ cõſiderare duplicit vlł ꝓut ẽ ĩ ꝓducti

one ĩ eẽ vł ĩ fieri.lł pꝛout ẽ ĩ eẽ ↄpleto ſiue ĩ facto.⁊ ſᷣm⸗
iſtã duplicẽ ↄſideratoem ẽ attẽdẽdus oꝛdo natuꝛe ſm q
naturaẽ ĩ re efficiẽtis.qꝛ penes iſia duo attẽditua fieri
rei.qꝛ fieri rei ẽ ꝓgꝛie ꝑ actõeʒ agẽtis ĩ materia ꝓut ĩ eẽ.

fm ꝙ ẽ ĩ re foꝛme vel ↄpoſiti.vbi g̊ determinat de rebo
pᷣm oꝛdinẽ rerũ ſᷣm ꝙ ꝓducũt᷑ i eẽ.attẽdẽdꝰẽ oꝛdo natu⸗

re ſᷣm ꝙ natura dr mateꝛia.i otãdũ ̊ ꝙ i ↄditõe reꝝ p
mo agit᷑ de rebo ꝓut hñt eẽ indiſtictũ.ſ.vbi agit᷑ de crea
tõe celi et terre.q; ibi oia qdammõ creata ſũt.⁊ Gᷓ̊ ante
pꝛimũ diẽ.vt ei dic hugo.oꝑis huiꝰ matia añ pᷣmũ dieʒ
creata ẽ/qꝛ mox cũ ipᷣa luce cepit dies.oſequẽter ĩ oꝑpibo
triũ dieꝝ pᷣcedẽtiũ agit᷑ de reba ᷣm ꝙ interiꝰ hñt eẽ.ſ.di
ſtictũ ĩ tꝛibo diebo vltimis.adhuc ſᷣm ꝙ vlteriꝰ⁊ magis
ꝑfectũ hñt eẽ. ꝓut vltimã ſoꝛtiũt᷑ ↄplexõeʒ.ſ.ex eoꝛũ oꝛ⸗
natu.et ſic ꝓcedit᷑ ſm viã nature ꝓut natura dr.qꝛ ꝓce⸗
dit᷑ a magis materiali ad magis ⁊ minꝰ ꝑfectũ.ĩ oꝛdie
eĩ cãrũ ꝓut creature cauſe dicũt᷑.pᷣmo ẽ materia ſiue na
tura.vt materia dr.ſecũdo efficiẽs. tercio foꝛma indu⸗
cta ꝑ efficiẽtẽ oꝑãtẽ cca matia.cui ĩmediatũ ſiue ãnexũ

ipʒ ↄpoſitũ.ad q m oꝛdinẽ ↄgꝛuũ ſeꝗt finis.xt qð ẽ l
timũ et cuiꝰgra alia ĩ cõditõe.g reꝝ pᷣmo cꝛeata fuit ma

teria.circa quã agẽs efficiẽs pᷣus foꝛmã induxrit.diſlin⸗
guẽdo rẽ a re ⁊ vlteriꝰ ↄplẽdo ꝑ rerũ diſtictõez oꝛnatuzʒ
ad q̃ Fm viã iſtaʒ ſeq debebat illa creatura ꝓpter quam
alia.ſ.hõ.ſic &̊i cõditõe rerũ pᷣmũ onñdendũ ẽ oꝛdo natu

re ꝓut natura materia dr. Si aũt obijcit᷑ oꝛdo iſte nõ
vidr̃ e cõſonare.qꝛ pᷣma diſtictõ dieꝝ ẽ penes triplic?

naturã ſiue tres diſferẽtias nature.qᷓ ſut luminoſũ.traſ

parẽs.et opacũ. za eĩ diſtictio. ſ. diei pꝛime. ẽ lucis

a tenebris. Secũda ẽ trãſparẽtis a traſparẽeti:ſ.aquaꝝ
ab ags. Lercia ẽ opaci a trãſparẽti.i.terre ab ags. bic
nõ aitẽdit᷑ oꝛdo nature m ꝙ natura mateꝛia dẽ. ꝓut oꝛ
do hmusẽ a magis materiali ad minus ſine a magis ꝑ
