cheo ꝗ nolebat genu flectere coꝛã aman.timnit em̃ ne bo
norẽ dei tranſferret ad hominẽ.Et dicit orige. genu fle⸗

ctere eſt cuncta eſſe ſubiecta? cultui dei obedire.ꝙ; autẽ

geuuflectere ad cultum dei ꝑtineat patet ꝑ ̊ qð dꝛ.ij.ad
phił. Donauit illi deus nomẽ qð eſi ſuꝑ omne nomẽ. vt

in noĩe ihu ome ge.fle. ¶ Ad qð dom. ꝙ nullo mõ eſt re
nerẽtia ſoli deo debita creature exhibẽda. hoc aũt eſt de

genuflexione coꝛdis.ſicut dꝛ.ij.ꝑalip.vlti.et nunc flecto
genua coꝛdis mei. Si vᷣo fit ſermo de genuflexione cor⸗

pali. aut illa eſt qͥ ad vtꝛũq; genu: illa nõ eſt exbibenda

creature ꝓpter ſe:b̊ exbibendo deo reuerentiã in creatu⸗
ra.alicubi tñ poteſt cõſuetudo excuſare. Si vo fiat quo
ad vnũ genu:genuflectio h̊ͥ mõↄuenit creature rationa⸗

li cui exhibet᷑ reuerẽtia.Similit᷑ licet ꝓſtratõ principa

liter dro fiat: tñ ſicut habet᷑ in vete. teſt. in reuerentiam
hoĩm exhibebat᷑.¶ Item cũ ydolatria fiat in adoꝛatõne

ydoloꝝ ſicut habet᷑ y ſa.xx.poteſt qri vtrũ factoꝛes ima⸗

ginũ vel ꝗ ꝓcurãt facturã earundẽ peccẽt peccato ydo⸗
latrie vel pcto ↄſimili:qð videt᷑:x hoc qð dicit᷑.xiiij. de⸗
utro.nõ vidiſiis aliquã ſimilitudinẽ in die qua locutus
eſt vobis deus de medio ignis: ne forte decepti faciatis
vobis ſculptã ſimilitudinẽ aut imaginẽ maſcuhl aut fe⸗

mine ⁊c.⁊ dẽ.v.deutꝰ.nõ facies tibi imaginẽ aut ſculpti

le ſiue ſiłitudinẽ ⁊c̃.pꝑ qð deſignat᷑ ꝙ faciẽtes hmõi pec⸗
cant ⁊ faciũt ↄtra pᷣmũ preceptũ.b facere otra pmü pce⸗
ptũ eſt pcẽm ydolatrie: hoc eſt pcẽm ydolatrie.Siłiteꝛ
de ꝓcurantibo habet᷑.xlvj.yſa.qui ↄfertis aurũ de ſacco
2 argentũ de ſtatera ponderãtes ↄducẽtes auriſicem vt
faciant deum ꝓcurare.ᷓ vt faciant unaginẽ hmõi ẽ pec⸗
catũ ydolatrie.q¶ Contra.eccleſia ↄcedit facturã imagi⸗
nũ ⁊ eas in eccleſia collocat.hoc aũt nõ eſſet ſi ſpẽᷣm ydo
latrie pᷣtenderet.⸗l! Preterea iohᷣ.damaſ.honoꝛ imagi⸗
nis ad ꝓthotipũ puenit.ꝓthotipũ at᷑ ẽ qd imaginat᷑.ex
quo deriuat᷑ qdð fit.Et iterũ dei genitricis imaginis nõ
materiã.ſ̊ figurã adoꝛamus.honoꝛ em̃ ꝗ eſt ad ipᷣaʒ: ad
eũ qui eſt ex ipᷣa incarnatus reducit᷑. ſi ᷓ bonorationes
imaginũ ↄcedũt᷑:⁊ facture ꝑ ↄns eaꝝ ↄcedunt᷑.¶¶ Item in
exo.dixit dñs ad moy ſen.ꝙ facẽt cherubimobumbrãtia
ꝓiciatoꝛiũ.ſi &̊ h ↄcedebat᷑ in ve.teſta.vt fierent imagi⸗
nes etiã reꝝ incorpoꝛeaꝝ:multofoꝛtius in nouo telſ.ↄce
dit᷑ vſus imaginũ reꝝ incorpoꝛeaꝝ ⁊ ita ꝑ ↄnñs factura
imaginũ.¶ Huius etia gra querit᷑ vtrũ ſimiliter añ ad
uẽtũ xpᷣi poterãt ſine pcto fieri imagines reꝝ ſacraꝝ ſic
7 mõ fiũt.Et videt᷑ ꝙ ſic.qð em̃ ꝑtinet ad cultũ dei vł ho
norẽ ſanctoꝝ.mor ale eſt.ſᷣ facẽ hmõi imagines ⁊ hono⸗
rare ad cultũ deifoꝛmẽ ꝑtinet.&̊ᷓ eſt moꝛale.moꝛalia autẽ
nõ variant᷑.ſi &̊ modo fiũt ſine pcto tunc potuerunt fieri
ſine pcto.¶ Contra deus infigurabilis ẽ.infigurabilis
aũt rei ꝗs põt facere imaginẽ:et dicit dam aſ.Inſipiẽtie
ſummme ⁊? impietatis eſt figurare deũ.hinc et in ve.teſta.
nõ erat aſuetus imaginũ vſus.qꝛ vo deus factus eſt hõ
Irter nr̃am ſalutẽ.2⁊ vere ꝑambulauit terrã. paſſus eſt:
crucifixus ẽ:excogitauerũt pr̃es velut qͥſdã triũphos in
imaginibo exrſcribẽ ad velocẽ memoꝛia.ſic & in no. teſta.
ſunt ↄceſſe imagines.dic etiã damaſ.accepimus lucã euã
geliſta pinxiſſe dũm et mr̃em eius.ex ꝗbo et alijs pluribo
(eban arguit᷑.ꝙ licitus eſt vſus imaginũ in eccleſia.

Ad qꝗð dicendũñ eſt. ꝙ facere imagĩes duplici pt fieri 120

intẽtõe.vł vt adoꝛẽt᷑ ꝓ ðᷣo:⁊ h̊ mõ ydolatre aliꝗ adora⸗
bãt imagies.vł vt adoꝛẽt ſpũs pᷣſidẽtes ĩ ydolł: ⁊ ſᷣm hũc
modũ ẽ ydolatria.vñ damalſ.grecoꝝ ſculptilia q̃ demo⸗
nũ erãt imagiatões abiectabilia 2 deteſtabilia exiſtunt.
Si do fiũt imagies reꝝ ſcẽaꝝ ĩtẽtõe honoꝛãdi res ſacs.
7 p̃ncipałr deũ colẽdi ꝗẽ auctor ſctificatõis.Fᷣm h̊ faceꝛe
imagies vel ꝓcurare nõ ẽ pctẽm niſi admilſceat᷑ aliqͥ alia
intẽtio ꝑuerſa.⸗ Illud aliund qð obiectũ ẽ intelligit᷑ ð fa
ctura unaginũ m intentõem ydolatrie addit᷑ etiã ꝙ ipi
us vei ᷣm diuinitatẽ nulla eſt facienda imago.vñ peccãt
ꝗ ſub imagie repñntare volũt trinitatẽ i vnitate ⁊ ſic ado
ret᷑. In vete. etiã te. ꝓhibita fuit factura ymaginũ ne vi
ce dei fieret veneratõ. ꝓni eĩ erãt iudei ad ydolatriã ſic
pʒ ex ſac̃ ſcript᷑a.tũ qꝛ młtũ erãt ſenſibiles:tũ q;ꝛ int gen
tes ↄuerſabãt᷑. at᷑ ĩ ve.teſ.fiebãt imagies cherubi.B
fuit ꝓpt h.qꝛ angli aparuer̃t in coꝛꝑalibo creaturis ſub⸗

is
tie
ho
ſ

.
na
b
gi.10
f⸗
ie
no
Nt⸗
1.
tne
li⸗
i
i
5

(Mueſtio

iectis nð vt crederet᷑ ios angelos eſſe coꝛpoꝛeas crea⸗
turas.nullatenus aũt ↄcedebant᷑ imagines q̃les ydola⸗
trie faciebãt ⁊ colebãt:ne creatura ꝓ deo coleret᷑. In ec/

cleſia aũt modo imagies ↄcedẽt᷑ reꝝ ſacraꝝ. vtpote ipi

us xpᷣi hoĩis in memoꝛiã vᷣbi ꝓ nobis imolati.ipius etiã

crucifixi in memoꝛiã ip̃iꝰ redeptoꝛis ꝗ ꝓ nobis ẽ paſſus
vt ꝗ ſcripturas nõ intelligũt: libꝛũ habeãt ĩ qͥ reſpiciãt.

Vn damaſ.qꝛ nõ om̃s noſcũt lr̃as nec lectõni vacãt.pa
tres excogitauerũt velut qͥſdã triũphos in imaginibo ex
ſeribere ad velocẽ memoꝛiã nõ ſᷣm metẽ hntes dñi paſſi⸗
onẽ.imaginis xpᷣi crucifixionẽ vidẽtes:⁊ ſalutaris paſſi
onis ĩ rememoꝛatõe veniẽtes ꝓcidentes adoramus non
materiã ſᷣ maginatũ. Ad obſᷣm aũt ꝙ colẽ deũ ⁊ id qð
Ptinet ad culturã eius ẽ moꝛale. dom eſt ꝙ q̃dã ſunt ſim
pliciter moꝛalia ſm om̃e tpᷣs.ſicut credere ⁊ diligẽ deũ ⁊
adoꝛare:q ad cultũ dei ꝑtinẽtia ſᷣn om̃e tpᷣs ſunt exhibẽ
da.adoꝛare vᷣo mediocribo imaginibo eſt moꝛale h̊ ñ ᷣm

oñme tps. Dico aũt adoꝛare xp̃m illa adoꝛatõe qᷓ dẽ yper

dulia.q̃ ad hũanã naturã ipius ꝑtinet.(¶ ¶ Adhuc etiam
querit᷑ vtrũ aligs poſſit ſimulare ſe adoꝛare creaturam
ſine pꝑcto:et videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ h̊ qð dicit hiero.vtilẽ ſiłlatõem
⁊ in tꝑe aſſumendã iehu regis iſrł nos doceat exẽpluʒ.q
nõ potuiſſet interficẽ ſacdotes baal:niſi finxiſſet ſe ydo⸗
lũ velle colere dicẽs.ↄgregate miht oẽs ſacerdotes baal.
achab ſeruinit ei in paucis:ego ſeruiã ei in multis.ex vᷣ⸗
bis biero.poſſumus elicẽ.ꝙ aliꝗs põt ſine pcto moꝛta
li ſiłare ſe adoꝛare creaturã. ¶¶ Elidet᷑ etiã ex H̊ ꝙ omen⸗
dat᷑ a dño in G̊ ꝙ deſtruxit ſacerdotes baal..l Cotra.ſi⸗
mulatio hmõi eſt illicita.aut em in vbo eſt aut in facto.
ſi in ᷣbo:erat ibi mendaciũ.mẽdaciuʒ aũt in his q̃ ſunt
religionis ẽ moꝛtale pctm.ſi aũt in facto:exemplũ pote⸗
rat eſſe alijs ꝑditõis.ſcandalũ aũt ẽ dictũ vł factũ occa⸗
ſionẽ pᷣbẽs ruine.vtroq; ẽ̊ mõ peccauit.¶ Ad qð dom.
ꝙ licʒ iehu ſiłaſſet ſe adoꝛare ydola.nõ tñ ex h̊ erat ydo/
latra.eſt em̃ ſilatio ᷣboet talis nõ ꝑtinet ad genus ydo/
latrie ſ̊ ad genus mendacij.et qꝛ nõ fiit prĩcipaliter in⸗
tentiõe falledi ſ̊ malũ ydolatrie illiꝰ tollẽdi:iõ nõ dice⸗
bat᷑ ſimpłr mendaciũ.nihilominꝰ tñ peccauit ſic dicẽdo
hſ ipa intẽtio tanti boni minuit ip̃am ſimulatõezʒ ſnec fu
it alijs occaſio ruine ſpiritualis. immo declaratio ma⸗
gis mali qð latebat.¶ aũt dẽ eẽ mendaciũ in his q ꝑ⸗

„ 2.— — —

tinẽt ad religionẽ cũ ſit intẽtõe fallẽdi.h̊ eſt vt credat᷑ q

nõ eſt credendũ ĩ doctrina religionis.ſic eſt in hereſiar⸗

cha ꝗ mentit᷑ vt alios ad errorẽ ꝑtrahat.q: aũt dicit᷑
dñs ↄmendaſſe iehu h̊ fuit in deſtructõne baal et ydola⸗

6 in oibo placuerit ſicut ibidẽ oñdit᷑.

Aarto querit᷑ de effectu ydolatrie. dẽ em̃
xiiij. ſapᷣ. infandoꝝ ydoloꝝ cultura omis
mali cã eſt ⁊ initiuʒ et finis.ſᷣ H̊ q̃liter põt
eſſe:cũ cã efficiẽs differat a finali ⁊ pꝛinci⸗

piũ a fine. ¶ Itẽ.j. ad ro. dẽ. mutauert gloꝛiã incoꝛrupti
bilis dei ĩ ſilitudinẽ imaginis coꝛruptibilis hoĩs.⁊ vo⸗

lucrũ.et qᷓdrupedũ.⁊ ſerpẽtũ.ꝓpteꝛ qð tradidit eos dñs
ĩ deſideria coꝛdis eoꝝ ĩ immũdiciã vtoↄtumelijs afficiat
coꝛda ſua ĩ ſemetip̃is.ꝙ̊ ydolatria cà fuit pcti ↄtra natu

rã. ̊ hqᷓliter cũ marime diſtant pctm ſpũale qð eſt infi⸗
elitatis: et pcem carnale qð eſt luxurie.⁊ maxime eius
qðs eſt otra naturã.

5 eſt otra ¶ Ad qð doᷣm. ꝙ ydolatria dẽ eẽ cã
omis mali ꝑ occaſionẽ nõ eẽntialiteꝛ.nõ em̃ neceſſe ẽ pec
cantẽ pcto ydolatrie cadere ĩ alia genera pctoꝝ: ſᷣ ſi in⸗
tantũ deſipit rõ hũana vt creaturã ꝓ creatoꝛe colit:veri
ſimile eſt vt in alijs deſipiat in qbo ꝓpter delectatõnem
alicuius boni mutabilis ↄtemnit᷑ maieſtas dei pcipiẽtis
Ad illud vᷣo qð obijcit᷑.q; ydolatria ẽ cã initiũ? ſinis
oĩs mali.dðm ẽ ꝙ ex alia ⁊ alia cã dẽ eẽ initiũ ⁊ cã ⁊ fi⸗
nis. Jnitiũ em̃ dꝛ.qꝛ ab illo pcto facta eſt inchoatio ma

lox in ipis gentilibo. cauſa vo qꝛ diſponebat magnitu⸗

do illius erroꝛis ad coꝛruptõnem erroꝛis in alijs gene⸗
ribo pctoꝝ.finis vᷣo qꝛ ꝓpter ̊ vt placeret ſpiritibus in

quartum

clxxviij.

ydolis pᷣſidentibo.et ab eis impetrarẽt ſᷣm q; etedebant
plurima mala ꝑpetbãt. Ad vltimũ dᷣm ꝙ petm y do⸗
trie cã eſt ſiue occaſio pct᷑i ↄtra naturã.vt notet᷑ ꝙ ad de
oꝛdinatõnem hoĩs reſpectu nature vlis:ſequ at᷑ deoꝛdia⸗
tio volũtatis hũane reſpectu nature ꝑticularis. et eſt il⸗
lud pcẽm nõ tm̃ pcim ſ᷑ pena pcti.et ideo dr ꝙ deus tra⸗
diqdit eos in repꝛobũ ſenſum.i.ꝑmiſit tradi.inqᷓ tũ em̃ eſt
pctm eſt a mala volũtate hoĩs.inqᷓtũ aũt eſt pena. eſt a
tcxo⁊ recte punit᷑ in illo.vt ex h̊ intelligat enoꝛmitatẽ ſui
pct᷑i.ſi em̃ tanta enoꝛmitas eſt facẽ ↄtra naturã ꝓpriazʒ.
qᷓtomagis eſt facẽ ↄtra naturã increatã a qua eſt princi
piũ eſſe bumani.

de magnitudine huius pet᷑i et
ↄꝑatõne. Et pꝛo videt᷑ ꝙ ſit maximũ pec⸗
catũ ſimpliciter. Scðo ꝙ ſit maius qᷣruũdã
pcxtoꝝ ↄꝑatõe.⸗.(ã E aũt ſit maximũ videt᷑
P R qð dẽ leuit.xv.de muliere patiẽte fluruʒ ſanguinis.
glo.om̃e pctm eſt immdicia aie.ſᷣ ydolatria maxie:qua⸗
re ydolatria ẽ maximũ pctm. Itẽ eʒech.xxij.q̃ fecit ydo⸗
la.glo.ydolatria q̃i maxĩa expꝛobꝛat᷑. Itẽ deut? xvij. cuz
reꝑti fuerint apud te.glo.lex erꝛoꝛẽ ⁊ ydolatriã maxime
deteſtat.maximũ em̃ ſcelus eſt honoꝛẽ creatoris impẽdẽ
creature.ex ꝗbo videt᷑ ꝙ ẽ maximũ. ð etiã videt᷑.j.tre⸗
noꝝ.pctm peccauit bierlm glo.cauſaʒ tante miſerie de⸗
mõſtrat petm ſingulare qͥ retẽto oĩa retinent᷑.et qͥ abſen
te oĩa dimittunt᷑.hoc aũt eſt incredulitas ex incredulita
te em̃ deũ ſꝑ exacerbauer̃t:ydola coluerũt:in xpᷣm credẽ
noluerũt.videt᷑ q̊ ꝙ pctm ydolatrie ſit maximũ.⸗4!.q Ra⸗
tio etiã docet illð.cũ em̃ pcẽm ſit ſpreto incõmuta bili bo
no adherere ↄmutabilibo:ſ̊ inter ↄmutabilia bona ydo
lũ ẽ maxime elongatuʒ a bono incõmutabili.vñ et nibil
d eſſe in ſcriptura.ꝗᷓ adherere illi eſt maximũ peccatũ.
Contra de iſto pcto nõ legit᷑ ꝙ ſit irremediabile h et
in futuro.de pcto aũt in ſpm̃ſ.legit᷑.qð autẽ nõ rem ittit
hic neq; in futuro maius eſt &̊ ⁊c.¶ Stẽ ſuꝑ illud. Noli
te exaltare coꝛnu.glo.maximũ eſt viciũ excuſatõis. nam
q̃i coꝛnu erigit ꝗ ꝑ alios pct᷑a ſua nitit᷑ excuſare. Reſtat
O ꝙ per̃m ydolatrie nõ eſt maximũ.qð em̃ ꝑ ſuꝑabundã
tiaʒ dẽ vni ſoli ↄuenit. ð

„ . 7

Atem poteſt queri H. j.

vtrũ pcĩm ydolatrie ſit majus pcto ſciſmatis?et videtu?ꝛ
ꝙ; ſic.ydolatria em̃ eſt defecłus fidei ſimptr:ſciſma vᷣo fi⸗
dẽ ponit.in h̊ tñ deficit a fide ſimpłr ꝙ nõ adheret vnita
ti eceie catholice.ꝗ̊ maius eſt pctm y dolatrie qᷓ; ſciſma⸗
tis. Aug.ↄtra fauſtũ. Sciſina eſt eadẽ opinãte atq; ea⸗
dẽ ritu colẽte q̊ͥ ceteri ſolo ↄogregatõis delectari deſtidio.
ex q pʒ minus eſt pctm ſciſmatis q ydolatrie.¶ Con
tra.dicit aug.ↄtra fauſtũ.los longe paganis eſtis de⸗
terioꝛes.qꝛ illi ea colũt q̃ ſunt ̊ ꝓ dijs colẽda non ſunt.
ſunt em̃ ydola:et ad ſalutẽ nihil ſunt.et ꝗ colit arboꝛem
nõ amãdo ſ̊ adorãdo.nõ id colit qð nunꝙᷓ eſt:łᷣ qð ñ ita
colẽdũ eſt.vos aũt ea colitis q̃ oĩno nõ ſunt.ſᷣ̊ vꝛaꝝ fa bu
laꝝ vanitate fingunt᷑.et ideo ꝓpingꝗores eſſetis vere pie
tati ſi ſaltẽ pagani eſſetis.&ᷣ illi manichei ſciſmatici erãt
re qꝝ numero erat fauſtinus.ęt hẽtici ſiłr.gꝗᷓ deteriꝰẽ ſciſ
ma cũ hẽlſi qᷓ ſit ydolatria.¶ Ad qð dom ꝙ petm ydo⸗
latrie maximũ eſt.eo ꝙ maxĩe opponit᷑ rectitudini fidei.
deſtruit em̃ totaliter pᷣmũ qð ẽ in fide.ſ.credulitateʒ dei
oĩpotẽtis creatoris celi et terre.q. Ad obiectij aũt in cõ⸗
trariũ dðᷣm.ꝙ aliqð petm dr maius altero vel ꝗpter ge

nus ip̃ᷣius actus.et ſᷣm G̊ dẽ ydolatria eſſe maioꝛ.vel ꝓ⸗

pter cireũ ſtãtiã actus:cũ ſcʒ ſcienter ex induſtria peccat
7 Fm h̊ pct̃m in ſpm̃ſcẽm dẽ maius pctm.vel ꝓpter pri⸗
unatõem remedij ↄtra pctẽm:et ſᷣm illũ modũ dẽ pctẽ̃m ex⸗
cuſasionis maximũ ſiue impenitentie.et ꝑ H̊ ſoluũtuꝛ ea
q̃ obiecta ſunt in ↄtrarinʒ.¶ Ad h̊ vᷣo qð obijcit᷑ de ſciſ⸗
mate vel hereſi manicheoꝝ dicendũ eſt. ꝙ licet in pluri⸗
bus ↄmunicaret cuʒ fide catholica.in hoc tamen remo⸗/

Al. Aran,

tioꝛes erant a doctrina religionis q; pagani ꝗ colebant
ydola.qꝙ figmẽta quedazʒ excogitabant. ſicut narrat᷑ in
li.contra epłam fundamẽti:et illa venerabant᷑ que nul⸗
latenus in reꝝ natura reꝑiebãt᷑.nõ ſic aũt paganiꝗ res
creatas vel factas venerabant. ſi aũt tm̃ eſſet ibi ſciſma
minꝰelongarent᷑ a doctria religiõis xpᷣiane q; ydolatrie.

bꝛũ ſextum
o querit᷑ de x ydolatrie ⁊ ceſſatione
Circa qð pᷣmo querit᷑ ꝗꝓpt᷑ quid magis fu⸗
it ydolatria tꝑe ſcdᷣe etatis ⁊ deinceps: ꝙᷓ
tꝑe pꝛĩe etatis q aĩ inoegi the ſcde etatis
pꝓʒ ꝑ h̊ qð dẽ in li.hyſtoꝛiaꝝ.dẽ em̃ ꝙ chaldei ignẽ adoꝛa
bant.et ad idem cogebat alios:ↄburẽtes alioꝰ ydola.
et huius pꝛincipiũ erat nemprot ꝗ fuit oppᷣſor hoim a⸗
moꝛe dñandi ⁊ cogebat hoĩes adoꝛare ignẽ. Minus vᷣo
a qͥ niniue dicta eſi in honoꝛe pr̃is ſui bei ↄſtruxit.⁊ ado⸗
rar fecit ab aſſirijs.ex quo patzʒ ꝙ incepit ydolatria tꝑe
ſcõe etatis.Siłr oñditur de thare patre abrahã. ꝗ ꝓpt
Hh ſtatuit pegrinari:eo ꝙ nolnit ignẽ adoꝛare.⁊ ſequit᷑ ꝙ
chaldei abrabã ⁊ thara ĩ ignẽ ꝓiecerunt.qꝛ ignem ado⸗

Af t abæe rare noluerũt. et ex hoc ſimiłr apparuit ꝙ illo tpe cepit

ydolatria. Scom aũt yſis.gẽtiles ꝓmetheũ pᷣmũ ſimu⸗
lachra hoĩm de luto finxiſſe ꝑbibent.⁊ ab eo natã eſſe ar

tẽ ſimulachra fingendi.Judei vᷣo dicũt ꝙ Imabel pᷣmꝰ
ſimulachꝛa ex tuto fecit. ſic ̊ colligit᷑ ꝙ in ſcða etate et
terciaoꝛiginẽ apud diuerſos cepit ydolatꝛia.in pᷣma vo
etate nõ legit ſe⸗ videt᷑ ꝙ potius illo tꝑe hoim genus ꝓ⸗
nuʒ eſſet ad ydolatrià.cũ em̃ diſtinguat᷑ etates huani ge
neris quẽadmodũ diſtinguũt etates alicuiꝰ ſingularis
hoĩs. In pᷣma vo etate plurimũ adherẽt hoĩes rebo ſen⸗
ſibilibo.in illa em̃ etate nõ multũ differt intellectꝰ a ſen⸗
ſu.q̃re videt᷑ ꝙ intellectus hoĩm illiꝰ tꝑis quãtũ eſt de ſe
nõ aſcẽderet ad cognitõeʒ creatoꝛis ᷣ ſiſteret ĩ re ſenſi
bilibus.⁊ ſic a rebo ſenſibilibo crederẽt ꝓuenire om̃e iu⸗
uamẽtũ qð hẽent.ſ̊ illud a qͥ eſt om̃e iuuamẽtũ illud pꝛo
deo reputat᷑.ĩ illa ꝗᷓ etate maioꝛ videbat᷑ ꝓnitas ad ydo
latriã qᷓ; in ſequẽtibo vbi plus abundabat vtꝰ intelligen
tie. ¶ Preterea.hoĩes illiꝰtꝑis ſimplicioꝛes erãt.q̊ faci
lioꝛis ſeductõis ab inimico ꝗ inſidiat᷑ hũano generi. il⸗
lo etiã tꝑe exhibebant᷑ ſacrificia deo.qð aũt exbibet᷑ deo
maxie intendũt vſurpare demones ⁊ hoĩes ad id ꝓuoca
re ꝙ eis exhibeat᷑ ꝓpter ip̃am infidelitatẽ q ↄcomitat᷑ nõ
em demones cũ ſint ſpũs in fumo ſacrificioꝝ delectant᷑.
vñ aug.ĩ li. & ci.dei.iq ſpũs Auĩitatẽ ſibi aꝛrogãt ñ cuiꝰ⸗
libʒ coꝛpis fumo ſᷣ ſupplicãtis aĩo delectant᷑.cui decepto
ſubiectoq; dñent᷑ intercludẽtes iter ad deũ verũ ne ſit hõ
illius ſacrificiũ cũ ſacrificat᷑ cuiq; pᷣter illũ.reſtat ̊ q; il
lo tꝑe ꝓni erãt demones vt temptarẽt homies de ydola
tria.et hoĩes ex alia ꝑte minꝰ cauti:⁊ ita maior ꝓnitas
ad ydolatriã.ꝙ aũt demones ꝓcurẽt ſe ꝓ deo honoraꝛi
habet᷑ in.ij.d ciui.dei.intelligunt᷑ vemones ſic̃ notuʒ in
litteris ſacris ⁊ xes ipᷣe iudicãt negociũ ſuũ agere vt pꝛo
Dijs babeane⸗ 4ſved ↄtrariũ põt ſic argui. in illa etate
nõ erãt multũ elongati a pꝛincipio mũdi.⁊ ita nec a me⸗

moꝛia creatoꝛis celi terre.quare elongati erãt ab ydo⸗

dio veſtri.ſᷣ illud genus ydolatrie ex ↄtagione gentium 4
ꝓceſſit.reliquum vo ex inuentione iudeoꝝ. Poteſt ergo
queri quid mouit iudeos ad hmõi genus ydolatrie.cuʒ
dñs in exo. ꝓhibuiſſet dicens.nõ habebis deos alienos 6
coꝛã me⸗(o pꝛimũ dicendũ eſi.ꝙ ydolatria cepit in .

etate ſcdᷣa ꝓpter multiplicatõem hoim maximã que tũc
cepit eſſe.ſicut habet᷑ x.geñ.et diuidebant᷑ gẽtes hm di⸗
uerſitatẽ terraꝝ.⁊ coꝛruptõ generalis pcti intantũ pꝛo⸗
ceſſerat ſucceſſiue:vt inducerẽt᷑ hoĩes ſᷣm pꝓrius et poſte⸗
rius ad diuerſa genera pctoꝝ actualiũ:⁊ tadẽ ad coꝛru⸗ —XR
ptõem fidei.vt ſic vertex rõnis coꝛrũꝑetur ſvnde pᷣma ge

neralis coꝛruptio fuit qᷓtum ad ↄcupiam carnis.ſic ha⸗
ektend gencege ðo Sian ad bengianm mũdi. ſicut babe / galoz g
tur. x. geñ.de his qui edificauerũt ciuitates diuerſas et MMBR
alios opprimebãt. tercia vᷣo fiebat coꝛruptio ꝑ ſupbiam ,„.
vite. ſicut habet᷑.xi.geñ.et ibidẽ in ſine agit᷑ de coꝛruptõ en. 4
ne fidei p ydolatriaʒ æ nunc in hũano genere aſcendit velenv 4
corruptio actualis peccati vſq; ad ſummũ qð eſt pecca⸗ rele .

tũ infidelitatis.G̊ aũt nõ ↄtigit in pꝛima etate. qꝛ in illa
nõ erãt niſi due drñtie hoĩm.aut deo dæditi: uli vaca⸗ &
bant cultui diuino omino.aut dediti carni:⁊⸗ uli tm̃ va⸗
cabãt carnis voluptati.ꝗ licet deũ cognoſcerẽt fide:tam̃
malis oꝑibo carnis ↄtradicebant.¶ Ad obiectũ aut in .
otrariũ dm eſt. ꝙ licet quidã hoĩes tũc erãt dediti ſen⸗ .
ſibilibo:tñ nõ aſcedebat ad hoc vt creaturaʒ ꝓ creatore
venerarent᷑. ꝓpter recentẽ memoꝛiã eius qui fecit cellu,z . (.e t
7 terram quã er diſciplina patrũ habuerũt ¶ Ad ſcðm
nᷣo dðᷣm.q licet ſimplices eſſent qͥ ad hoc: ꝙ tot nõ ert
relicta in ſcripturis ex ꝗbo erudirẽtur ſicut in poſteriori
bus tꝑibo fuit factum: melioꝛa tñ naturalia babebant ꝙ;
hoĩes ꝗ poſtea fuerunt.⁊ ex meliori ingemio na tur ali ci
gratia que tunc nõ ceſuit.poterant melius reſiſtere ma
chinatoibo dyaboli qᷓ in poſtenoꝛi tꝑe quãtũ eſt de boni
tate naturaliũ.¶¶. Ad illud vᷣo qð obijcit᷑. de drñtia ori⸗
ginis ydolatrie ſiue tꝑis apud gentiles ⁊ iudeos.dicen
dũ eſt ꝙ iudei diutius ꝑſtiterũt in fide ꝓpter doctrinam
abrahe ⁊ pr̃iarchaꝝ quã a deo acceperũt.h̊ aũt fuit.qꝛ
aliqͥs elegit ſibi in om̃i tꝑe in ꝗbo voluit fidẽ creatoꝛis ⁊
liberatoꝛis ſeruare.¶ Si vo q̃ri ꝓꝑter qð ꝓnioꝛes erat
tũc tꝑis ad ydolatri cũ dñs loqueret᷑ cũ moyſi in mõte J
ſyna.̊ fuit foꝛtaſſe qꝛ ꝓpter moꝛã eius in mõte vacabãt
ocio ⁊ multis alijs pctis.q̃ tãdẽ inducũt ad infidelitatẽ
tãq;ᷓ ad ſummũ in genere pcti.⁊ magis ydolatrabãt ĩ vi⸗
tulo ↄflatili qᷓ ĩ alio genè ydoli: ꝓpt᷑ memoꝛiã y doli egi⸗
ptioꝝ. colebat em egiptij thauꝝ line bouẽ ſerapi ↄſectũ.
ſerapus aũt ſic dicit y ſiðerat egiptõꝝ deus:q pꝛiꝰ erat

latria.ꝗ⸗! Preterea.multa erat annoſitas illoꝝ ꝗ eratiĩ De tpe ceſſatiomis. videt em̃ ꝙ; ceſſauert ydola ꝑ aduetũ xp̃i b

illo tꝑe.⁊ ideo quãtũ eſt de G.in eis vigebat ſapia de his
q̃ dictabat natura.natura aũt dictabat creatoꝛeʒ celi et
terre coli.vñ ⁊ tũc vnius dei erant adoꝛatoꝛes.⸗ Prete
rea nõ ſic circa młta vagabat᷑ intellectꝰquẽadmodũ ĩ po
ſterioꝛibo tꝑibo.et ꝓpter h̊ elõgati erãt ab ydolatria ma
gis in poſterioribo tłpbo. ¶¶ Pꝛeterea. oppᷣſio hũana vt
plurimũ induxit ydolatriã.nõdũ autẽ erat ſeruitꝰ ꝓpter
qð nec ↄſenſus in ydolatriã. Itẽ põt q̃ri de drñtia ydo
latrie cui adheſerãt gentiles:⁊ cui adheſerunt iudei. de
ydolatria em̃ gentiliũ legit᷑ an tpᷣs abrabam. de ydola⸗
tria vᷣo iudeoꝝ nõ legit᷑ in canone ſacre ſcripture puſqᷓ

in exo.poſt datõem legis generaliter. legit᷑ aũt principa panetx

liten in gen. de rachele qᷓ abſcondit ydola pr̃is ſui.Et ia⸗
cob dixit domui ſue.abijcite deos alienos qui ſunt ĩ me⸗

rex argiuoꝝ ꝗ cũ nauibo tranſiuit ĩ egiptũ ⁊ occupauit
eã ⁊ mortuus ẽ ibi.et ĩ honoꝛe tanq; deus habitus ẽ.po⸗ 2
ſtea fingebat᷑ ꝙ ſub ſpẽ thauri egrediebat᷑ qͥlibet anno ð n⸗
nilo:⁊ dabat reſpõſa ſacerdotibo mempheticis ⁊ imagi⸗ 2
nẽ huius capitis iudei in deſerto ſibi lecerũt.poſtea etiã
in recoꝛdatõem illius fecit hieroboã vitulos aureos ĩꝗ⸗ D
bus ⁊ poſtea filij iſrł ydolatrabat.ſic habet᷑.iij.xe.xi. t e
qcgo eet de alijs ydolł iſta erãt ydola pricipalia iudeoꝝ
. 27 ſ
(Deinde quertuur S. ſ.
⁊ publicatõz euãgelij.ſicut hr̃ yſa.xlj.ſuꝑilluo qui fue⸗- n
rũt nũciate.glo.i 2otãdũ poſt xpᷣi aduetũ ↄſtituiſſe ydo⸗ 4
la futuroꝝ ſciam ꝓmittentiaſa iteꝝ ibidez. xp̃o ptatem I. 6
eccie nunciãte ⁊ veritatẽ monſtrante:ipᷣi errores vento ð”ð
et turbini ↄꝑabant᷑ſſiliter videt᷑ expᷣſſe ꝑ H̊ quod dicitu·
xix.yſa.aſcendet dns ſuꝑ nubem leuẽ ⁊ ingredietur egi⸗
ptum ⁊ mouebuntur ſimulachra egipti.¶ Sed videtur

ↄtrariũ ꝑ hoc qð legit᷑ in acti.xiiij de ſacerdotibo iouis
⁊.· xix.de cultura dyane.⁊ ſicut legitur in cronicis. plu⸗
res etiam ꝑpoſt aduentum xp̃i et fidem pꝛedicatam ydola
coluerũt.¶ Ad quod dicendum eſt.ꝙ tempo ceſſationis
ydolatrie ⁊ cauſa fuit ex aduentu xpᷣi et ex publicatione
euangelij vt in pluribo.et qꝛ nõdum facta eſt publicatio 4R
apud aliquos gentes: forte apud illas remanet ydola⸗ i⸗

ſgti

— — — — — — —

ẽ“

aAt
Nn

G

.

— –.. T

⸗

dei et gentiles ſint cũ ritu ſuo tolerandi.

(Nueſtio

tria. Qec boc eſt vtrariũ. q; ydola pſtiterũt poſt aduen⸗

tũ rp̃ᷣi ⁊ pdicatõem euãgelij:qꝛ quidã noluerũt recedere
ab ydolis ꝓpter ſui ꝑtinatiã.immo ꝑſecuti vſq; ad moꝛ
tẽ credẽtes xpᷣm quouſq; dñs ꝑ miracula in ſanctis ſu⸗

ptimo querit vtrũ ↄmumicandũ fuit cuʒ
ydolatris:qð nõ videt᷑ ꝑ h̊ qð dꝛ.xv.lem.
9 ſnꝑ illud.mulier qᷓ redeuũte menle ⁊c. glo.
ſic opoꝛtet ab ydolatria abſtinere. vt nec
ydolatras nec eoꝝ diſcipulos vel fantoꝛes quibo qᷣſi le⸗
ctis vel vaſis vtunt᷑ ↄtingamus nec cũ eis ↄmunionè he
beamus.;nõ fuit ↄmũicandũ cũ eio.¶ Silr dꝛ. xvij. de⸗
utro.ſuper illud. Reꝑti fuerunt apud te ⁊c.glo.lapidi⸗
dibo iubet ydolatras obrui.qͥs irreuocabili ſnia damnãa
dos eſſe pᷣuidit.nõ ̊ tm̃ ſeꝑandi erãt a ↄmunione:immo
uiſſima moꝛte puniedi.Sitłe habet᷑ in.xiijdeutꝰ·. Et. x⸗

vij. vutꝛexpmit᷑ cã cum dz.i26 inibis cũ eis fedus neq;
miſereberis eoꝝ.nec ſociabis cũ eis ↄiugia.filiã tuã nõ

dabis filio eius nec ecõuerſo:qꝛ ſeducet filiũ tuũ ne ſeq;⸗
tur me ⁊ vt ſeꝛniat dijs alienis.¶¶ Silr dic apłs.j.coꝝ.x
nõ poteſtis menſe dñi ꝑticipes fieri r Lona⸗

et pᷣmittit᷑nolo vos fieri ſocios demonioꝝ. Contra.
criſoſt.ad menſaʒ paganoꝝ ſi volueris ire: ſine vlla ꝓ⸗

t Apla )hibitõe ꝑmittimus. ſi em quis noĩat᷑ frat int vos:fratrẽ

in h̊ loco fidelẽ intellige.cuᷣ aũt de paganis agẽt nõ ita:
hᷣ ſiquis vos vocauerit de infidelibopaganos ſignãset
vultis ire:om̃e qð aponit᷑ vobis comedite.&ᷓ poterãt cõ
municare in cibo cũ paganis.ᷣ illi colebat ydola: cuʒ
his poterat eſſe ↄmuio lʒ nõ in rõne ydolatrie.4 Item
aug.infideles ñ poſſumus xpᷣo luẽri:ſi colloquzʒ eoꝝ vi⸗

tamus ⁊ ↄuiuiũ.·ꝗ potuit eẽ ↄũio cũ infidelibo ꝗ tũ ydo⸗

la colebãt.(¶ Ad qð doᷣm ꝙ qd pagani erãt ꝗ nõ cole⸗
bãt ̊ ſe’quebant᷑ legẽ naturale hñtes fidẽ creatoris.⁊ cũ
talibo poterat eſſe ↄmũio:miſi ipi inſiſterẽt ad ꝑtrabẽdũ

in ↄtumelia rpᷣi.et de talibo põt intelligi ꝗð dicit Criſo.

Ratõ aũt ponit᷑ ab aug.vt ſic fideles poſſent lucrari in⸗

fideles deo. ̊ aut fuit illo tꝑe qͥ infideles patiebant᷑ fide
les ſecũ cohabitare ſine ↄtumelia xp̃i.et ſine ꝑiculo pro

prie ꝑſone.Ali vᷣo pagani ꝗ colebat ydola ⁊ in ydolata
erat:obſtinati erãt.cũ/qba nõ fuerat ↄnicãdũ.ęt Em G̊Ddi

clt apls.nõ poteſtis fieri ꝑticipes meſe dñi ⁊ mẽſe demo-

nioru.lʒ em̃ iſideles hmõi patient ſuſtinerẽt xpᷣianos ſe⸗

cũ.tñ ꝓpter piculũ infirmoꝝ fideliũ ꝗ poſſent ſcandali⸗
gari ſi comederẽt de ydolaticis:nõ erat ↄnicandũ cũ eis

⁊ ideo dicit apls.i.coꝝ.x. Si ꝗs dixerit h̊ immolatũ eẽ
ydolis:nolite mãducare ꝗpter illũ ꝗ indicauit ⁊ ꝓpter

oſcĩam:nõ tuã ̊ alteriꝰ. Preterea diuerſa intẽtõ ⁊ cou
tela piculi diuerſimode elicit opus. intẽtio em̃ lucrandi

aĩas deo cũ cautela ꝑiculi qð põt accidere cũ ↄtagione
reddit opus bene foꝛmatũ. et ſic poterãt fideles cũ infi⸗
gelibo tali intẽtõe ↄnicare vbi ñ erat ꝑiculũ.vbi vo eꝛat
ꝑiculũ cũ oſciẽtia talis ꝑiculi nõ erat ↄnicãdũ.⸗. Et ᷣm
hũc modũ intelligendũ ẽ qð dẽ in leui. vbi dẽ ꝙ opoꝛtet
ab ydolatria abſtinere ⁊c.ne ſoꝛte ex colloqꝗis eoꝝ oꝛiat᷑
coꝛruptio.coꝛrũpũt eĩ bonos moꝛes colloꝗa pᷣua.j.coꝛ.

xv. ¶ Silr intelligendũ ẽ illð deut? xvij. 7. xuj. ꝓpter eoꝝ
6

tinaciã 2 fideliũ vitandã fallaciã. bec etia ratõ fuit

apud iudeos ꝗ tũc tꝑis erãt vt vitarẽt ↄſortia paganoꝝ.

neſtio. clxxix. Giin⸗/

õ

Onſequenter dicẽ
dũ eſt de peccato qð ẽ in obſeruãtia ritꝰ
iudaici: et gentilis ↄuerſatõe cũ iudeis
aut paganis.Et pmo q̃rit᷑ vtrũ toleran
. i ſint iudei.Scðdo vtrũ ritus eoꝝ ſit q̃
ſi ydolatria. Lercõ vtrũ ꝑmittẽdi ſint ritũ ſuũ in ſolẽni
tatibo ⁊ alijs obſeruere.Quarto vtrũ ad fidem commi⸗

KR

clxxix.

nationibo⁊ penis aliquibus ſint opellendi.

embꝛu prunn
Irca pᷣmũ ſi S nõ ſint tolerãdi.bla⸗
ſphemãt ei et ↄtra xpᷣm ⁊ ↄtra.b.vginẽ.p⸗
ſequũt᷑ etiã fidẽ catholicã.ſacr̃is etiã eccle
deis.et ſi iudeos.blaſphemi aũt ſᷣm legẽ etiã veterẽ erat
morti tradẽdi: et indei nõ ſunt tolerãdi ſ̊ moꝛti expo⸗
nẽdi.maxie ꝗ ſic ſe hñt.qj pretẽa.in li.eoꝝ ꝗ dr thalmut
plura ↄtinent᷑ qᷓ ad blaſphemiã xpᷣi ⁊ be. vᷣginis ꝑtinent

cũ ꝗ̊ doctriam illius libri q̃i legẽ obpᷣuẽt: ſimul cũ libꝛis

hmõi ſunt diſꝑdendi.i Itẽ xpᷣiani ꝑſecunt᷑ paganos vſʒ
ad moꝛtẽ ꝗ ſunt detentoꝛes terre ſcte.ſ̊ amplioꝛ iniuria ẽ
ↄtumelia redemptoꝛis:g̊ ꝑpetrãtes hmõi atumeliã ꝑſe⸗
qui dñt vxpᷣiani vſq; ad mortẽ.nõ & ſunt tolerãdi. aũt
ↄtumelia ingerãt pʒ ꝑ h̊ qð dẽ extꝛa:.de iudeis.ĩ nõnulł.
Contra videt᷑ ꝑ ̊ qð dꝛ ĩ ps.ſuꝑ ilð.vt occidas eos
Olo.ᷓ te iudeis ſpalit᷑ pt intelligi. pᷣcat᷑ ne iudei funditꝰ
ꝑeant.diſꝑſi ꝗdẽ ſunt vt ad ↄuerſionẽ ꝓuocent᷑.oꝛat etiã
ꝓ eis dicẽs.ne occidas eos ꝗ me occidũt: ſ̊manea: gẽs
iudeoꝝ cũ ſigno circũciſionis.ꝗ̊ toleꝛãdi ſunt.¶ SItẽ foꝛ
tius ẽ teſtimoniũ qð ab aduerſarijs accipit᷑.ſ̊ eccia ca⸗
tholica ſumit teſtimoniũ a veteri lege qua obpᷣuãt iudei.
ad HG̊ ̊ ꝙ eccia catholica ab inimicis habeat teſtimomũ
toleradi ſunt iudei.a lege ei veteri.ſcʒ a lege moyſi ⁊ ꝓ⸗
phetis accipit᷑ teſtimoniũ d xpᷣo qð negare nõ poſſunt.
Itẽ yla.x.habet᷑.ꝙ relige iſrł ſalue fiẽt.⁊ ſiłr dic apo.
xj.vo.reliꝗe aũt ſaluari nõ pñt niſi ſemẽ iudeoꝝ

ſaluãdũ eſt &̊ ſemẽ iudeoꝝ. toleꝛãdi ſunt & iudei. ¶

ocedendũ ẽ.⸗. Ad obm aũt in ↄtrariũ dom c.ꝙ licʒ blaſ

phemiã ꝑpetrẽt.credũt tñ ſe ñ in h̊ dxelinquere: eo ꝙ nõ⸗
dũ credãt meſſiã veniſſe.et in ̊ errãt ⁊ reſeruant᷑ ad fu⸗

turã dãnatõem niſi reſipiſcãt.ſic dĩ ſuꝑ illud p̃s.Retri

bus eis.glo.in pñti vt diſꝑgant᷑: in futuro vt dãnent᷑.ſi
tñ ꝑſiſtent ĩ blaſphemia manifeſta:coercẽdi ſunt ꝑ pꝛin
cipes ſeculares.ſicut habet᷑ er.d iudeis in nõnullis ꝓ⸗
inncijs.vbi dẽ.diſtrictiſſime ꝓhibemus ne in ↄtumeliã
creatoꝛis ꝓſilire pᷣſumãt.et qm̃ illius nõ debemus diſſi⸗
milare obpꝛobriũ ꝗ ꝓꝑbra nr̃a deleuit:pᷣcipimꝰpᷣumpto
res hmõi ꝝ pꝛicipes ſeculares digne aiaduerſiõis adie⸗
ctõe ↄpeſci.ne crucifixũ ꝓ nobis aliq̃tenꝰ blaſphemare
pᷣſumant.4. Ad ſcdðᷣm dom.ꝙ libꝛi eoꝝ ĩ ꝗb hmõi blaſ⸗
phemie ↄtinent᷑ ↄburẽdi ſynt. ipᷣi vᷣo ſi ꝑtinacit᷑ in hmõi
blaſphemia ꝑſiſterẽt.coꝛa iudice ouicti digna pena ſunt
puniendi.ſecus aũt eſt ſi occulte blaſphemãt.⸗! Ad ter⸗
ciũ vᷣo dðm ẽ.ꝙ alia ẽ rõ de ipᷣgis paganis detẽtoꝛibo ter⸗
re ſcte:⁊ de ipᷣis iudeis.pſeqũt᷑ em̃ xpᷣiani ios paganos
taq iniuſtos detentoꝛes.⁊ ſacri loci violatoꝛes in iniuri⸗
am xp̃i.iudei vo multiplici rõne ꝑmittũt᷑ viuẽ ⁊ int᷑ vpᷣi⸗
anos ↄmoꝛari.tũ ꝓpter h̊ ꝙ a iudeis legẽ veterẽ accepi⸗
mus.tũ qꝛ de ſemie illo venit xpᷣc: tũ qꝛ facta eſt ꝓmiſſio
ſalutis eoꝝ cũ plenitudo gentiũ intrauerit.vñ ſi deliuq
rint maniteſte i xrpᷣm debita aĩaduerſione ſunt cohercẽdi
nec yr eis mag ꝑcẽdũ ĩ celetis maĩſeſtis qꝙ; mał xpᷣianis

MWembꝛu ſecüdu.

undo querit᷑ vtrũ ritus eoꝝ ſit q̃i ydo⸗
latriaſqð videt ꝑ ̊ qð dꝛ.v.gal. ſuꝑ illuo
Molite iugo uitutis iteꝝ ↄtineri.glo.nõ
— eſl leuior hec legis ſeruitꝰꝙ ydolatrie.vi⸗
det᷑ &̊ ꝙ ſeruitus legaliũ aſſimiletur ydolatvie in onere.
Et iterũ.ſuꝑ illud.iiij.gal. ꝗbo denuo Fuire vultis. glo.
legis obpᷣuantia cui biti tũc erãt erat pcẽm pene par
ſeruituti ydoloꝝ cui añ ↄuerſionẽ vacauerãt.ex qͥ habe⸗
tur ꝙ legis ſeruitꝰ ẽ q̃i ydolatria/et explanat᷑ ibidẽ ꝑ g̊ᷣ
qð ſeꝗt᷑.nõ mõ diſtat lex ptꝰ xpᷣm ab antiq̃ ydolatria.&
meonifeſte æpparet ꝙ ſeruitꝰ legis modo ſit q̃i ydolatria
4¶ Cõtra.lex dictabat credẽ in deũ? illi ſoli latriazʒ exhi⸗
bere.ↄtrariũ aut exigit ydolatria.eyxhibebat em̃ latriaʒ

ißis ydolis. nullatenus & ſeruitus legis in pcto adeq⸗

tur ydolatrie. ¶ Ad qð dom ꝙ nõ eſt eqͥle pcem in ipᷣis
iudeis obſeruare ritũ legaliũ ⁊ ydolatraꝝſᷣ̊ dꝛ pet᷑m pe
ne par ip̃is fidẽ xpᷣianã aſſumentibo. ꝓpter h ꝙ vtrobiq;
eeſt apolſiaſia: licet nõ eqᷣlis.qᷓtũ ad onus etia habebat ſi
militudinẽ. vtrobiq; em maximũ erat onus:et iam ſacꝛi
ficia iudeoꝝ repꝛobata ſunt ſicut ⁊ gentiũ.dẽ aũt nõ di⸗
ſtare ab ydolatria qꝛ vtrobiq; erat infidelitas. galathbe
em̃ cũ erãt gẽtiles ſuꝑſtitioni ydolatrie deſeruierũt.cnʒ
aut a fide catholica qᷓ ꝓhibebat retꝛoceſſert ad ſeruitutẽ
legaliũ: iterũ q̃ſi in inſtaelitate ceciderũt. Pꝛeterea roe
opis oꝑati.ſ.ſacrificioꝝ erat ↄueniẽtia cũ ydolatro.ra⸗
tione etiã ꝓnitatis ad ſacrificandũ ipᷣius ſuꝑſtitõis ĩ
ſacrificizs udeis tñ nõ eſt tantũ pctm modo adherere le
gi quãtũ fuit pctm eoꝝ qui ydolis adheſerunt.

Uembꝛuterenun

Ercio querit᷑ vtrũ ꝑmittẽdi ſint ritũ ſuuʒ
in ſolennitatibo ⁊ alijs obſeruareſqð ñ vi⸗
det᷑peccãt em̃ moꝛtaliter in celebꝛando ri⸗
tus ſuos cũ iã tpᷣs legaliũ tranſierit.⁊ dic
hiero. q; legalia moꝛtifera ſunt obſeruatibo:et in hoc cõ
coꝛdat aug.reſtat q̊ ꝙ peccãt moꝛtaliter obpᷣuãdo.cũ er⸗
go eccia no obuiet hmoi facinoꝛi videt᷑ ↄſentiꝛe:maxime
cũ poſſit obuiare. ꝗ em manifeſto facinoꝛi deſinit obuia⸗
re cũ poſſit ↄſentire vr.ſic dicit aug.peccat &̊ eccĩa. Ke⸗
ſtat eccia ꝑmittẽ nõ dʒz ꝙ iudei in ſolẽnitatibo legali
bus ſuos ritus obſeruẽt ¶ Contra.videt᷑ ꝙ eccĩa det eis
auẽtem dũ p̃cipit eos nõ impediri a cuſtodia ſuaꝝ ſolẽ⸗
nitatũ: ſic habet in dilxlv.q ſincera.vbi dꝛ. om̃s feſtiui
tates feriaſq; ſuas ſicut hactenus ipi ⁊ pres eoꝝ ꝑ lõga
colẽtes tꝑa tenuerũt:liberã habeãt obſeruadi celebran⸗
diq; licentiã. Hoc etiã videt᷑ ꝑ ̊ qð dẽ extra.d iudeis 2
ſara.c.ſicut indei.vbi dꝛ.pᷣſertim in feſtiuitatũ ſuarũ ce
lebratone nullatenus ꝗſqᷓᷓ eos fuſtibo vel lapidibo ꝑtur⸗
bet.ſ̊ eccia nõ dat auẽtem peccãdi.ꝗ̊ nõ peccãt ſuas ſo⸗
lẽnitates celebrando.pmittedi &ᷓ ſunt in hmõi ritibus.
Qð etiã videt᷑ ꝑ H̊ qʒ dic greg.qd vtilitatis eſt arcere
iudeos a ſolẽnitatibo ſuaꝝ feꝛiaꝝ.qñ etſi ↄtra lõgũ vſuʒ
fuerint vetiti nil ad fidei ↄnerſatõeʒ illis ꝓficit.aut cur
iudeis q̃liter ſuas ceremonias colẽ vebeãt regulas poĩ⸗
mus:ſi ꝑ ̊ eos lucrari nõ poſſumus.agendũ eſt g vt po⸗
tins rõne ⁊ mãſuetudine ſeꝗ nos velint nõ fugẽ. P

cipit᷑ ꝙ ꝑmittẽdi ſunt ſuas ſolennitates obpuare.(¶ ¶o

qð dõm.ꝙ ꝑmittẽdi ſunt gꝑmiſſione tolerãtie.ſic habet

ex eo. ↄſuluit.vbi dẽ q ꝓ magno debent habere ꝙ in v⸗
teribo ſynagogis ĩ ſuis obpᷣuatijs tolerat᷑.ſi em ꝓhibẽt
ſuos ritus ſeruare:iã q̃i ad fidẽ cogerẽt᷑.coacta aũt ſᷣui

cia deo nõ placẽt. Preterea dic greg:qͥꝝ mentẽ reddita R—m m

rõ ad plenu nõ põt/ ꝓuocaꝛe.ſi aſpitatibo cogerent᷑: ꝓcul
pelleret querſitas.¶¶ Ad obm aũt ĩ ↄtrariũ eſt dom.ꝙ lʒ
eccia ita ꝑmittat:nõ tñ ↄſentire dẽ.qꝛ ille ↄſenſus qrepu
tat᷑ in pctm:intelligit᷑ de delictis manifeſtis vbi tenetur
ad coꝛrectõem illoꝝ ꝗ ſubijciũt᷑ ſibi:vel in vno fidei vin⸗
culo ſunt cũ ipa.̊ aũt nõ hʒ locũ in hac ꝑte. ideo non
dẽ ↄſenſus ſᷣ ꝓmiſſio tolerãtie ne deterius ↄtingat vt ali
quo modo bonũ eliciatur.

Membzum quartů

Aarto querit᷑ vtrũ ad fidẽ ↄminationibo
17 penis aligꝗbo ſint ↄpellendi.qð nõ vide
dz em̃ in ↄcilio Loletano ð iudeis:.pᷣcepit
Mſancta ſynodus nemi deinceps ad creden⸗
gũ vim inferre. ſic̃ em̃ hõ ꝓpria arbitrij volũtate ſerpẽti
obediẽs perit:ſic vocãte ſe dei gra ꝓprie mẽtis ↄuerſione
ꝗqſq; credẽdo ſaluat᷑.ñ &̊ vi ĩpelledi ſũt ſᷣ potiꝰſuadẽdi.et
HB; idẽ dic gre:reſtat ̊ ꝙ ñ ſüt ad fidẽ cogẽdi.q I dic au
gu.ĩuiti aliqd facẽ poſſumꝰ.credẽ tñ ñ poſumꝰ niſivolũ
tarij.p ↄpulſiõz ̊ nullꝰad fidẽ ducẽdꝰ?᷑.¶¶ Cõt᷑ aug:ad
macedo. bñſicentie ↄſolatõne vel diſcipline coꝛrectione
adducat hõ ꝓximũ ad colendũ deũñ.diſciplĩa aũt intelli⸗
git ꝑ vᷣbera. vᷣberibo aligs ad fidẽ ẽ ducẽdꝰ.¶. Itẽ. xxiij
:vlaiã pᷣo:dẽ ꝙ flagelł tribulatõnũ mal ſunt cohibendi

ð

4
a malo 2 puocãdi ad bonũ. flagellis ꝗs ad fidẽ è cogeg
dꝰ.¶ ꝛetẽa.iĩ cano.legit᷑ aliꝗ ad xpᷣianitatẽ cogebaert·
ſiẽ factũ eſt tpibo religioſiſſimi pᷣncipis ſinſi ebnci.No
qð dõm ꝗ aliter intelligit᷑ de ↄuertẽdis að fideʒ ꝗ nun
credideruũt:⁊ alit de his ꝗ aliqñ credidert ſᷣ a fide recei⸗
ſerũt vł eã ↄtempſer̃t.ſi em̃ intelligit᷑ de his ꝗ nũꝙᷓ credi⸗
derũt:nõ ſunt oino cogẽdi:ſi pᷣo aliqñ credider̃t:opellen
di ſunt fidẽ Fuare vel ad fidẽ redire.⁊ ̊ mõ intelligũt᷑ pᷣ
dicte auẽtes.Diſtinguẽdũ eſt aũt ꝙ duplex ẽ coactõ.ab
ſoluta ? ↄditõnał.abſoluta coactõe nllłus ẽ cogẽdꝰꝗ nũ⸗
ꝙᷓ credidit:⁊ ſm h̊ intelligũt᷑ auẽtes q̃ de h̊ loquũt᷑.non
em̃ H̊ mõ hr̃ fides nec caract baptiſmalis impmit᷑.ſic hr
ex. xde bap.: et eius effectu. Si vo eſt coactõ ↄditõnalis ſit S = r
1 3 minas vł ꝑ pbera. B̊ mõ aligꝗ fidẽ recipiũt ⁊ caractere,z ee⸗ 1
baptiſmalẽ qꝛ adeſt volũtas.⁊ H̊ mõ aliqñ aliꝗ fuer̃t cõ⸗ S r Fe-
pulſi.⁊ tales ↄpellẽdi ſunt tenere fidẽ quã nccitate ſuſce⸗
perũt.ne nomẽ dñi blaſphemet᷑:et fides quã ſuſceperũt
vilis 7 ↄtemptibilis habeat᷑.ſic h in diſt.xlv.de indei
¶ ccaſiõe huius qõnis querit᷑.vtrũ illi ꝗ gueniunt ad
fidẽ iudeis cito ſunt recipiẽdi aut nõ. Et ſilr põt q̃ri de
paganis:2 viᷣr ꝙ nõ.ꝑ h̊ qð dꝛ ĩ di.iiij. de ↄſe.iudei.vbi
d. ꝙ ſeptẽ mẽſes int cathecumios eccie legittimè itroeãt
1 ſi pura fide venire noſcũt᷑:tũc demũ graz baptiſmi me
reant᷑.h̊ idẽ hr̃ ibidẽ:ne ꝗð abſit.vbi dẽ.q abſtinẽtia.xl.

dieꝝ ẽ indicta vtrobiq; magnũ ſpaciũ dat᷑ ad ꝓbatõʒ .

— — 5 — — — ,„ 2
7 cã pnie ꝑagẽde.¶ Sebd videt᷑ ↄriũ ꝑ ̊ qð dꝛ.ij.act. vbi
petrus logꝗt de iudeis dicẽs.agite pniaʒ ⁊ baptiʒet᷑ vnuſ
Alſq; vrm. cũ & cito eẽnt baptizati exẽplo illius nõ videt᷑
ꝙ tantũ differenda ſit ſuſceptõ ad fideʒ ſiue ſacrm fidei
