nẽ etiã coꝛpulẽtie(nõ dico coꝛpoꝛeitatis )accipiũt ab ele

mẽtis iſtis pꝛĩcipaliter.ſᷣ terra ẽ vñ plus accipiũt de ma
teria. humoꝛ vᷣo qui ẽ ex aqua ẽ.vñ plus accipit᷑ młtipli
catio. ¶ Sed quia duplex ẽ humoꝛ.vnus qui deſcendit
ex nubibus aeris.alius qui oꝛit᷑ in terra.põt queri.qua

re cãm młtiplicatõis deſignat penes fontalẽ humoꝛem
pꝛimo ⁊ nõ penes pluuialẽ.cũ videamus mõ mamfeſtiꝰ
cãʒ młtiplicatõis eẽ ex humoꝛe pluuiali.qᷓ; fontali ĩ vni
uerſa terra.¶ Pꝛetea. cũ fit hbumoꝛ pluuial fit minuta
tim terre irrigatio.vñ magis videat᷑ ouenire a pꝛicipio
Aa qð videtur dicẽdum.qꝙ cũ nõ legat᷑ de pluuia ni⸗
iĩ cũ introductũ ẽ diluuiũ.nec de arcu ſiue iride.niſi ĩ ſi
gnũ recõciliatõis.videt᷑ quodãmõ in penã poſt pluuiaʒ
introdncta.pluuia aũt fit ex vapoꝛe aquolo eleuato in
nubibus. In vapoꝛe aũt ẽ queda ↄfuſio elemẽtoꝝ.vnde

introductio vapoꝛis videt᷑ eẽ ſignuʒ ↄfuſionis creature

humane.que ia venerat in ↄfuſionẽ peccatoꝝ:pꝛius em̃
erat aer ſerenus ĩ ↄditõe operũ pꝛimoꝝ. Sᷣ poſt factus ẽ
nubiloſus:recto ̊ ẽ pꝛimo facta multiplicatio ex humo

re fontali.irrigãte ſuꝑ faciẽ terre. Si cui aũt videt᷑ pꝛiꝰ
fuiſſe pluuia.licet de hoc nõ faciat mentõem ſacꝛa ſcri⸗

ptura.nihilominꝰopoꝛtet eũ intelligẽ pꝛimo. ꝙ bumoꝛ
aquoſus inbibatur terre.añqᷓ fiat vapoꝝ eleuatio.⁊ cõ⸗
ſequẽter pluuiaꝝ deſcenſio. em̃ dicitur ligatõ aqua
rũ.vt nõ pariter eꝛũpant deoꝛſum.nõ videt᷑ ad pꝛimum
ſtatum Gern Baconi aũt ex ſcriptura.qꝙ bumoꝛ
aquoſus qui ĩ terra oꝛit᷑ ſit pꝛicipiũ irrigatõis pꝛime:pt
queꝛi quare dicat᷑ eẽ fontalis.cuũ ex ↄditõe operũ ſex die

rũ habeamꝰ. ꝙ aque inferioꝛes ↄgregate ſunt.⁊ ↄgrega
tyões dicte ſunt maria. VUñ videt᷑ ꝙ irrigatio totius ter⸗

re ſit ex illis maribo.mare em̃ accipit᷑ comuniter ꝓ ↄgre

gatõe aquaꝝ dulciũ ⁊ amaꝛaꝝ.qd ẽ &̊ꝙ diẽ fons aſcen

debat ⁊c. ¶ IAtẽ ſuppoſito ꝙ fons m roeʒ aliquã fontis

irrigaꝛet. cũ nõ videat᷑ de alio fõte facẽ mentoem. mii ðᷣ
illo fonte paradiſi.ꝗ diuidit᷑ ĩ quatuoꝛ capita.videt᷑ im

poſſibile ꝗ; totam ſuꝑficiẽ terre irrigaueꝛit.cũ nõ legat᷑

te illis quatuoꝛ capitibo.niſi ꝙ ꝑ terras currũt deteꝛmi
natas.2 illas irrigẽt:alie vᷣo ſunt terre ad quas no exte

dit᷑ eaꝝ irꝛigatio.Si ðo fueꝛit aliꝰfons maioꝛ illo.mix
F vbi mõ ſit.Si em̃ obſtruſus ẽ ꝓpteꝛ pꝛimoꝝ dernĩ her
eti aobſtru
ſione.¶l Pꝛeterea.multiplici gene:e peccati peccauit hõ
añ diluuiũ.⁊ tñ nõ legit᷑ ꝗ; an diluuiũ fuit aliud genus
irrigatõis.ᷣ relinquit᷑ ꝙ ſi obſtruſus ect.hoc nõ eẽt ꝓpt
peccatũ pꝛimoꝝ ꝑentũ. D qð põt dici opinãdo.ᷣm
illud qð intꝛoducit aug.dlcẽs.ꝙ potuit ꝑ fontẽ intelligi
occeanꝰ.inqᷓtũ ꝑ diueꝛſas ꝑtes ramis ſuis extendit᷑. et

diueꝛſi ſunt meatus ſubteꝛꝛanei.ꝑ quos fiũt excolatões

oquaꝛũ.cuius vnꝰramus fuit fons ꝗ inigabat padiſuʒ
7 dr fons irrigare ſuꝑficiẽ tene.ñ ꝙ inundaueꝛit ſuper

eã.ᷣ ꝙ ĩ m aioꝛi pte iꝛigaueꝛit. vel qꝛ dixit fons aſcede⸗

bat ⁊c.⁊ ñ dĩ vnꝰſons pt intelligi.vt vniueꝛſaliteꝛ ↄpꝛe
bẽdat᷑ oĩs fons ſiue aqueductꝰ. Unde aug.ſuꝑ gen. ꝙ ſi
ip̃ius abijſſi magnituoinẽ.ea ꝑte excepta q mare dr. et
euidẽti amplitudine aq̃ maris fluctibo tenas ambit. in
ea ſola ꝑte quã recõditis finibo teꝛatinet.vnde ſe oẽs

„

.

N
iat di
ſebo
pit ob
ficen
cden
Nornz
ſtrbbo⸗
oſine
eco⸗
ni⸗
rdeo
ro/,
bele
ena
kipli
mai
iue
ſoen
ſelei⸗
ien
hunn
ai⸗
an⸗
iſiiſ
ic
toſ
Fnce
ture
en
use
mo
pri⸗
ri⸗
mo:ꝛ
166,
Gin
unn
non

¶ Lueſtio

fontes.oẽs aque diueꝛſis tractibo veniſq; diſtribuũt.et
ſuis queq; locis erũpũt.fontem voluit a ꝓellare ſcriptu
ra.nõ fontes ꝓpter nature vnitatẽ.cũq; ꝑ innumerabi⸗
les vias antroꝛum atq; rimaꝝ aſcẽdentẽ de terra.⁊ vbi⸗
q; diſꝑtitis quaſi crinibo irrigãtem oẽm ſuꝑficiẽ terre.
nõ cõtinua ſpecie tãq; maris aut ſtagni. ̊ ſicut videmꝰ
ire aquas ꝓ alueas fluminũ.fluxuq; riuoꝝ.et eoꝝ exceſ
ſu vicina ꝑfundeꝛe quis nõ accipiat.niſi q ↄtentioſo ſpi
ritu laboꝛat. Et iterũ ibidẽ. Pꝛo numero pluꝛali poſuit
ſingularẽ.vt intelligamꝰfontes multos ꝑ vniuerſaʒ ter
rã.loca vel regiones ꝓpꝛias irrigãtes.ſicut dr: miles et
multi intelligũtur.ſicut dicta ẽ locuſta ⁊ rana in plagis
quibo egiptij ꝑcuſſi ſunt.cũ eẽt innumeꝛabilis locuſtaꝝ
numerus et ranarũ.ia nõ diutius laboꝛemus.quidã at᷑
putauerũt ſic fieri irrigatõem.quẽadmodum nilus quo

dã tꝑe anni irrigat terrã. vt aliqno tꝑe effundat᷑ ſuꝑ ſu
pe

—————

catõis videlicet de ꝑadiſo terreſtri.

Lantauerat dom

nus deꝰ ꝑadiſum ⁊c̃. Sicut dic dama.
qꝛ hõ erat ↄpoſitus ex viſibili ⁊ inuiſi⸗
bili creatura.pᷣparauit ei deꝰlocũ deli⸗
ciaꝝ ꝑadiſum.qui qðammõ dictus eſt
intelligibilis.qdammõ ſenſibilis.ſicut ↄſentiũt aug. et
dama.ꝓmptuariũ vniuerſi gaudij et exultatõis.ð qͥ ꝑa
diſo ⁊ vniuerſis ↄtentis ĩ eo pꝛimo agit.deinde de mul⸗
tiplicatõe animãtiũ rõnaliũ qð notat᷑ ibi foꝛmatis g̊ ⁊c

r fici erre. aliquo vo tpe otrahat᷑.
Mueſtio. lviij de opere

Fm ꝙ ad adã bic referũt᷑.¶ Pꝛimo igr̃ deſcribit᷑ paradi

ſus.⸗. Secũdo ad quid hõ ĩ eo collocet᷑.¶ Tercio de oꝛ
natu et fructibo ꝑadiſi ⁊ de ligno vite. Se factõne eue
er coſta ade ⁊ quibuſdam alijs circa hmõi ſub.S.ſuis.
¶ ANouẽtur quedã queſtiones de multiplicatõe animã⸗
tiũ irrõnabiliũ.⁊ de impoſitõe nominũ eoꝝ.¶¶ De pꝛece
ptis diſcipline hoĩ traditis infra aget᷑.cũ de rõnali cꝛea
tura erit tractatus.q̃ ↄponit᷑ ex ſenſibili et intelligibili.

Hhͥ tiñ ſufficit hic oñdere.qð ꝑtinet ad coꝛꝑalẽ creaturã.
(Mlembrum pꝛumnz

— S Veritur de padiſo.vtrũ tm ſit ſenſibił.
1 vyel tm̃ intelligibilis.vel quodãmõ ſenſibi

N jus qdammõ intelligibilio. em ſit ſen⸗
— ac, ſibilis.videt᷑ ꝑ hoc qð dictũ ẽ a dno latro

podie meeũ eris ĩ paradiſo.a ↄſtat ꝙ aĩe ipᷣius latro
nis a dextris cũ eẽt ſpũalis.⁊ xpᷣi aĩe ſimilr nõ ꝑmitte⸗
bat᷑ delectatio coꝛꝑalis.ſ̊ ſpũalis.q̊ nomẽ ꝑaradiſi in⸗
telligit᷑ locus ſpũalis ſiue intelligibilis. Sed cõtrari
um videt᷑ per hoc.ꝙ loquit᷑ de plãtatõe.de arboꝛibus et
hmõi.q oĩa ad coꝛpoꝛalẽ creaturã referũtuꝛ. paꝛadiſꝰ
locꝰ erat coꝛꝑalis.Ad G̊ facẽ̃ qð dic̃ aug.ĩ li.ethiologia⸗
rũ.paradiſus ẽ locus ĩ ꝑtibo oꝛiẽtis ii iuenuf⸗

bulũ ex greco ĩ latinũ vertitur oꝛtus ⁊c. Rñdet ioh.
dama.Aſihi videt᷑ ꝙ ſicut hõ ſenſibilis ſimul et intelli
gibilis ↄditꝰſic etiã ꝙ huiꝰ ſacꝛatiſſimũ templũ ſenſibi⸗
le ſimul et intelligibile.et duplicẽ hñs oſlenſionẽ. coꝑe
em̃ in diuiniſſima regione et ſuꝑpulchra(ſicut hy ſtoꝛi⸗
ce diximus)ditatus cõmoꝛãs.aia vᷣo in ſuꝑioꝛi ⁊ incõ⸗
peꝛabiliter pulchrioꝛi loco ↄuerſabat᷑. deũ hñs inhabi⸗
tantẽ.⁊ eũ ferẽs gloꝛioſum oꝑatoꝛiuʒ.et eius circũami⸗
ctus g'am.⁊ ſolo dulciſſimo fructu ↄtemplatõis laſciui
ens.velud quidã angelus alius.⁊ hac nutꝛitus.vtiq; li
gnũ vite digne nominatũ ẽ.Similꝛ aug.ſuꝑ geñ.TLꝛes
c paradiſo ſunt generales ſnie. Vna eoꝝ qui paradi⸗
ſum timmodo coꝛꝑaliter intelligi volũt.alia eoꝝ ꝗ ſpiri
tualiter tm.alia eoꝝ qui vtroq; mõ ꝑadiſum accipiunt
als coꝛꝑaliter.alłs ſpũ aliter. breuiter & vt dicã terciam
mihi fateoꝛ placẽ ſniam.vt hõ factus de limo. qð vtiqʒ
coꝛpus bumanũ c. In paradiſo aũt collocatꝰ intelliga
tur.vt quẽadmodũ ipᷣe adã.⁊ſi aliquid aliud ſignat.ᷣm

id ꝙ eũ foꝛmã futuri dixit eẽ apłus.hõ tñ in ꝓpꝛia natu⸗
ra expꝛeſſus accipit. Ita ⁊ paradiſus ĩ qͥ eũ collocauit
xus.nihil alið q; loeus quidã intelligatur.terꝛa.ſ.vbi
babitaret hõ terrenus. Ao obiectũ aũt voᷣm.qꝙ para⸗
diſ mltiplieit᷑ accipit᷑.alit eĩ accipit᷑ cũ dr hodie mecũ
eris ĩ paradiſo ⁊c̃.et cũ dr plantauerat deus ⁊c̃.para⸗
diſus aũt ĩ ſua generali rõe dr̃.vbicũq; feliciter viuit᷑.
ſicut habet᷑ ex li.augad dardanum.

Wembrum ſecundũ

ſitus ẽ ĩ paradiſo vt oꝑaret᷑ et cuſtodiret.
nũquid voluit de vt oꝑaret᷑ agriculturaʒ

I 1 Einde queꝛit᷑ de hoc ꝙ adã pꝛimus hõ po
M. nõ videt᷑.qꝛ poſt peccatũ danauit ipᷣm

od laboꝛzc. vt habet᷑ gen.iij. In ſudoꝛe vultꝰ tui veſceris

pane tuo. Ad qð rñdet aug.dicens ita ſane arbitroꝛ.
niſi videamꝰquoſdã cũ tãta voluptate agricolare.vt eis
pena magna ſit ad aliud vocari.Quicqd ̊ hʒ deliciaꝝ
agricultuꝛa. tũc vtiq; longeampliꝰerat.qn nihil accide
bat aduerſi vel terre vel celo.nõ em̃ erat laboꝛis afſlictõ
hᷣ exbilaratio volũtatis.cũ ea que creauerat de humani
oꝑis letiꝰveratiuſq; ꝓuenirẽt.(¶Et circa illud qð ſeqꝗt᷑
⁊ cuſtodiret illũ. Obyjcit ſic aug. Qullus vicinꝰ metue⸗
bat᷑ inuaſoꝛ.⁊ nullus limitis ꝑturbatoꝛ.nullus fur nul
lus aggreſſoꝛ.quõ igit intellecturi ſumus coꝛꝑalẽ ꝑadi
ſum potuiſſe ab hoĩe coꝛꝑaliter cuſtodiri.Sʒ nec vt cu⸗
ſtodiret a beſtijs.cũ oẽs beſtie eẽnt ei ſubiecte.q Pꝛetea
adducta ei erãt aĩalia vt eis noĩa imponeret. Ao qð
rñdet᷑.ꝑ hoc qð dicit aug. in ſequẽtibo cuʒ dixũ.poſuit
eũ vt cuſtodiret padiſuʒ.ſibipᷣi ne aligd amitteret.deni⸗
q; accepit ⁊ pᷣceptũ.vt ſit ꝑ qð ſibi cuſtodiat padiſum.
id ẽ qͥ ↄuerſato nõ inde ꝓijciat᷑.recte em̃ quiſq;ʒ qr̃ nõ cu⸗
ſtodire rẽ ſuã.ꝗ ſic agit vt ãmitteret eã.etiã ſi alteri ſal⸗
ua ſit.ꝗ eã inuenit vel acciꝑe meruit.Eſt aliꝰĩ his vᷣbis
ſenſus.quẽ puto nõ ĩ merito ꝓponẽdũ.vt ipᷣm hoĩeʒ oꝑa
ret᷑ cet cuſtodiret.ſicut em̃ oꝑat᷑ hõ terrã.nõ vt eã fa⸗
ciat eẽ terrã.ſ̊ vt cultã atq; fructuoſam.ſic deꝰhoĩeʒ mł
tomagis quẽ ipᷣe creauit vt hõ ſit.eũq; ipᷣe oꝑerat᷑ vt iu⸗
ſtus ſit.ſi hõ ab illo ꝑ ſuꝑbiã nõ abſcedit. ea Pter
quid ſicut dicit aug.pꝛimo ponit᷑ hic dñs ſm trãſia.ſe⸗
ptua. In nrq em trãſlatõe pꝛius ponit᷑.ſ.ibi.foꝛmauit
igit᷑ dñs deꝰhoĩem ⁊c. Ad qð dicẽdũ.ꝙ ꝑ hoc dat᷑ in⸗
telligi:ꝙ cũ poſuit hoĩem ĩ paradiſo ad cuſtodiẽdũ eũ.
voluit rõem innuẽ.per quã poſſet ſe cuſtodire.videlicet
ſi maneat ſub dnatõe dei ⁊ eã ſe’quat᷑.qᷓcito em̃ nõ appe⸗
tijt eẽ ſub dñatõne.tacito mernit expuli a paradiſo.nec
oꝑatus ẽ ꝑadiſum.ſ̊ in ſudoꝛe ⁊ laboꝛe ⁊c.

WMiembrumtercium

terciũ qͥ queri᷑ de oꝛnatu padiſi in quo
poſitus erat.dr̃ em̃ ꝙ deus ꝓduxit de hu⸗
mo oẽ lignũ pulchrũ viſu ⁊c̃.Et per quid
”M fiebat multiplicatio.oñdit᷑ ꝑ hoc qð ſeꝗt᷑
uuius egrediebat᷑ 7c. Differẽtie aũt arboꝝ tres no⸗
tant᷑.lignũ qdð fuit ad ꝓbatõem obediẽtie.⁊ hoc ẽ lignũ
ſciẽtie boni ⁊ mali.lignũ qð fuit ad ſuſtentatõnem vite
ꝑ nutrimẽtũ:et lignũ ad iĩmoꝛtalitatẽ vite.ſ.lignuʒ vite
qð erat in medio paradiſi.Pñt &̊ ad litterã diſtingui.
vt vnũ reſpiceret ſuſtentatoeʒ coꝛpis.alterũ eer

tẽ ↄiuncti.terciũ ad ꝓbatõʒ obediẽtie ex ꝑte aĩe.CMõt
aũt queri de hoc ꝙ dicitur. ꝓduxitq; deus de humo ⁊c.
Nuũquid hec pꝛuductio facta eſt.cum dictum eſt germi
net terra herbam virentem et lignum faciens fructum.
NQuod videtur.Qam ibi dicitur. pꝛotulit terra.Si er⸗
go terra dr ibi generaliter.intelligit᷑ de ꝑadiſo.⁊ ita teꝛ
cia die fuit hec ꝓductio ligni paradiſi.et multomagis
paradiſi q; alioꝝ locoꝝ.cũ iſte locꝰdeputatoeẽt hoĩ ſi ſle
tiſſet.nõ ̊ ↄgruebat ꝙ alia ꝑs teꝛre oꝛnaret᷑ herbis vi⸗
rentibus ⁊ lignis facientibus fructum.⁊ hec remaneret
ſine oꝛnatu. Si vo tunc facta eſt hec pꝛoductio et iſte oꝛ
natus.ad quid ergo dicituꝛ.pꝛoduxit deus ð humo ⁊c.

Vetere cũ herbe virentes ſint ad oꝛnatũ terre.2 ĩ
uſtentatoem vite ſicut habetur. vj. die. ꝓpter quid non
fit mentio de vtroq;.̊ de altero illoꝝ tm.ſ.de ligno fru
ctifero.4 Pꝛeterea.cũ fructus ñ ſit tm̃ delectabuis quo
ad viſum vel guſtum.ſ̊ quo ad olfatum.quare nõ facit
mentionem de delectatõne quo ad olfatum. 4 Pꝛeterea
lignũ vite poſitum erat in medio paradiſi.et per id erat
nutrimẽtũ.ĩmo videtur ꝙ tm̃ lignum illud ſufficiebat.
A cũ lignũ illud haberet hãc virtutẽ.vt homo immoꝛ⸗
talitate coꝛpoꝛis aĩialis cõſeruaretur.nõ fuit neceſſe vt li
gnũ aliud adiũgeretur ad ↄſeruatõeʒ vite. Dueritur
aũt ꝓpter quoddam verbũ.quod dicituꝛ in li.de ciui.dei
tanqꝙᷓ cetera ligna eẽnt alimẽto.iſtud eẽt ſacramẽto. In
hoc em̃ innuitur ꝙ fructus alioꝝ cedebãt ĩ alimẽtũ nõ
in ſacramẽtum. fructus aũt iſtius in ſacramẽtum nõ in
alimẽtum.Cũ ergo fructus ligni vite ſumebatur. nõne
ↄuertebatur ĩ coꝛpus homims.⁊ ita erat alimẽtuʒ:aut
ſi nõ ↄuertebat᷑ ſicut eſt de medicina.que tm̃ eſt medici⸗
na nõ cibus.quomodo conſeruabatur coꝛpus hominis
ne veteraſceret.ſi ſtatim in ſeceſſum emittebatuꝛ.nec fie
bat aliqua immutatio.¶¶ Pꝛeterea.ſicut dicit aug.in li.
cæ ciui.dei.cũ loquit᷑ de paradiſo ſpirituali quod eſt ec⸗
cleſia.exponẽs illð canti.Emiſſiones tue paꝛadiſus ⁊c
per lignũ vite ſignatur xpᷣe.ꝑ ligna vᷣo fructifera ſaneti.
peꝛ lignũ ſciẽtie boni et mali liberũ arbitriũ volũtatis.
ergo pari rõe cetera ligna paradiſi erant ſacramento.ſi/
cut lignũ vite.¶ Pꝛeteꝛea.lignũ vite nũꝗd babuit banc
vim.vt qui guſtaret ex eo.immoꝛtalitateʒ coꝛpoꝛis ani⸗
malis cõſequeretur:tũc homo poſt peccatum ſi ſumpſiſ
ſet de ligno vite fieret immoꝛtalis.⁊ hoc videt᷑ per hoc
quod dr geñ.iij. Nidete ne foꝛte ſumat de vite ligno ⁊ vi
uat ineternum. Quod ſi eſt.in cõtrariũ eſt quod in lege
data a domino babebatur.ꝙ quacũq; die comederet de

ligno ſciẽtie boni et mali. moꝛte moꝛeretur.i.ſubiectus

eſſet moꝛtalitati.⁊ ita neceſſitatẽ haberet moꝛiendi.nec
ergo lignum vite hüc habʒ effectũ. ¶ Pꝛeterea. nõne ſic
dictũ eſt.lignum ſciẽtie boni ⁊ mali ſicut dictũ eſt.lignũ
eſt vite:bᷣ lignũ vite dicebatur ab effectu. ergo et lignuʒ
illud habuit virtutem dandi ieian. Aen⸗ ſcientia

eſt foꝛma ſpiritualis.foꝛma aũt ſpiritualis nõ efficitur

ex coꝛpoꝛe.ergo cũ immoꝛtalitas efficeretur ex eſu ligni
vite.nõ ſimiliter accipitur aꝓpellatio hic et ibi. Que
ritur ꝓpteꝛ quid de ligno vite fuit expꝛeſſum ꝙ plantatũ
ſit in medio paradiſi.de alijs aũt nihil determinat᷑ niſi
ꝙ erant in paradiſo.¶ Pꝛeterea.queritur de ligno ſciẽ⸗
tie boni et mali.vtrũ eſſet in medio paradiſi. littera enĩ
ad vtrũq; ſe videtur habere.Dicitur em̃ lignum vite in
medio paradiſi.lignũq; ſciẽtie boni et mali.Qã ſi ad ꝓ
ximũ fit copulatio.tũc erat in medio paradiſi cũ ligno
vite.ſi ᷣo nõ ad ꝓximũ ſed ad remotũ.ñ dat᷑ intelligi ni⸗
ſi ꝙ lignũ ſciẽtie boni et mali erꝗt in paradiſo.cũ lignis
ad eſum datis.et cũ ligno reAnnema dicẽduz. ꝙ
iſtud dicitur ꝓ recapitulatõne.vt deſcribatuꝛ in quo lo⸗
co voluptatis ſit homo poſitus.nõ ꝙ nunc pꝛimo facta
ſit ꝓductõ ligni paradiſi.Elñ poteſi intelligi.vt notetur
ille modus ꝓductõis.quo mediãte humoꝛe naturali.de
us mediãte natura.ligna fructifera ꝓducit.⁊ in hoc ſit
differẽtia ab illa ꝓductõe.quã facit deus ↄdendo ligna
fructifeꝛa de terra.et hoc vidẽtur iſta duo verba ſonare
terra ſiue arida.⁊ humꝰ.ſupꝛa em̃ dictum eſt germinet
terra herbã virentẽ.hic vpᷣo dicitur foꝛmauit deus de hu
mo. Humus em ab humoꝛe dicitur.vt notet᷑ oꝛigo mul⸗
titudinis ſᷣm modũ iſtum ex humoꝛe.et tñ differẽter tũc
et nũc.nũc em̃ ſᷣm pꝛius et poſterius creſcunt arboꝛes.
tũc em ꝓducebantur ad cõpletam quãtitateʒ deo oꝑan
te.ſupꝛa aũt deſignatur operatio diuina.nõ niſi de ter⸗
ra materialiter.¶ Ad ſecundũ vᷣo dicendũ.q; de herbis
virẽtibus(licet ſint ad delectatõem viſus et guſtus) nõ
fit mentio.quia intendit hic tangere illud genus rei.in
cuius differẽtia fuit pꝛimo datũ pꝛeceptum.⁊ ↄſequẽteꝛ
traſgreſſio.AUnde pꝛimo tangit differentias ligni.et vñ

*

potuit eſſe rõ multiplicatõis.ſ.ex fluuio paradiſi.dein.
de ao quid collocatus fuit in paꝛadiſo.reſpiciens pꝛedi
cta ligna.pꝛeceptũ affirmatiuũ reſpiciebat lignũ ad cſũ
7 lignũ vite: pꝛeceptum vᷣo negatiuũ lignũ ſciẽtie boni
mali. Vnde cum ſupꝛa cõceſſeꝛit ad eſum ta herbas vi⸗
rentes qᷓᷓ fructus lignoꝛũ.hic addidit ↄſequẽter p̃ceptũ
circa fructus ligni.in quo innuitur.ꝙ magis aptabat᷑
in cibũ hominis a pꝛincipio fructus ligni.qᷓ ipᷣe herbe.
herbe vᷣo magis in cibũ animantiũ irrationaliũ.q Ad
terciũ dicẽduz. ꝙ de delectabili ſᷣm duplicem ſenſum fit
hic mentio.ſ.Fᷣm viſum ? guſtum.viſus em̃ appꝛehendit
delonge et diſcernit delectabile in nutrimẽto.guſtus at
de pꝛope ſiue ꝑ immediatõem.olfatus em̃ ẽ quaſi cõſili⸗
um diffeꝛentiarum cũ guſtu.vel ad pꝛeſignanduz. ꝙ bõ
nõ tãtũ vigere de bebat in olfatu.quaãtum in alijs ſenſi⸗
bus.Tactus aũt licet oſtẽdat differẽtias rei nutribilis
nõ fuit hic enumeratus:ſufficiebat em̃ guſtus qui eſt ꝗ⸗
dam tactus.ſicut dicit phᷣs.¶ Ad quartũ dicẽduʒ.ꝙ li
gnum vite ad hoc ſpecialiter erat ſicut dicit aug.in li.ð
ciui.dei.ne moꝛs vndecũq; ſurriperet.vel ſenectute cõfe
cia decurſis ſpacijs tempoꝛũ interiret.nihilominus tñ
erat in ſacramẽtum et ſignificatõnem ligni vite.⁊e quo
dicit᷑ puerb.lignum vite apprehẽdentibo eã. Si vo obij⸗
cituꝛ ꝙ eẽt ĩ alimẽtũ.Rñderi põt.ꝙ ſicut medicina in:
q́;ẽtum bmõi ẽ ad pᷣſeruãdum vel cuꝛandum.ſic hmõi li⸗
gnum fuit ad pᷣſeruãdum cõtra defectum qui ꝓuenit ex
agentibus extra.Qec hec ẽ pꝛincipalis differetia inter
alia ligna.et iſtud ꝙ cetera eẽnt ĩ alimentũ.iſtud in ſa⸗
cramentum.niſi intelligamus ꝙ hoc plus erat in ſacra
mẽtum.ceteꝛa plus in alimẽtum. A illud quod obij⸗
citur.ↄſequẽter dicẽdum eſt.ꝙ lignũ vite ad hoc diſpo⸗
nebat.vt cõſequeretuꝛ immoꝛtalitas vite in adam ſumẽ
te: ſed hoc non fuit tota cauſa.ſed cauſa intrinſeca fuit
vis cõtentiua ipᷣius anime.quã habuit a deo vitꝗ in ſta
tu innocẽtie:extꝛĩſeca vo fuit eſus ligni vite. Ad ob⸗
iectum aũt in cõtraꝛium dicẽdum.cuʒz dicituꝛ videte ne
foꝛte ſumat ⁊c.datuꝛ intelligi.ꝙ ſi ſibi ſubtꝛaxit cauſaʒ
intrinſecam immoꝛtalitatis.iuſtũ fuit vt ab eo ſubtra⸗
heretur cauſa extrinſeca immoꝛtalitatis. Ad illud qð
queritur de ligno ſciẽtie boni et mali.dicẽdum ꝙ dictũ
eſt ſic quia in eſu eius expertus eſt homo quãtuʒ ſit ma
lum inobediẽtie.et ꝑ oppoſitũ quãtũ eẽt bonum obediẽ
tie.ab euentu ergo nomẽ accepit:pꝛius eꝛgo poterat co⸗
gnoſceꝛe bonũ obediẽtie.et per pꝛiuatõem malũ inobe⸗
diẽtie per ſimplicem noticiam.deinde vᷣo cognoſcere pe⸗
pene expeꝛiẽtiam. ¶ Ao illud quod obijcitur de ligno vi
te.qꝙ poſitum eſt in medio paꝛadiſi.poteſt dici ꝙ hoc ad
litteram cõgruebat.vt ex om̃i paꝛte facilioꝛ eẽt acceſſus
Et ſicut pꝛimũ receptiuũ vite.ſ.coꝛpoꝛalis poſitum ẽ in
medio hominis ſiue aoĩale habentis coꝛpus. ſic illud ex
quo accipiebatuꝛ vite vnifoꝛmitas.eẽt in medio lignoꝝ
nutꝛimento aptoꝛum. In figura etiam ẽ factum.ſ. ligni
vite ſpiritualis.quod in medio fuit paꝛadiſi.i.eccłie.de
us em ſalutem opatus ẽ in medio tene.vel adhuc ẽ m
illud. vbi duo vel tres cõgꝛegati fuerint ĩ noĩe ⁊c. Ad
hoc ꝙ queritur de ligno ſciẽtie boni et mali. vtrũ eẽt in
medio.quia ambigue videtur diceꝛe ſcꝛiptuꝛa. KRñden⸗
dum eſt per hoc qð dicit aug.de ciui.dei.Adbuc amia⸗
lia coꝛꝑa tenena geſtabant:que licet ſenio nõ veteꝛaſce⸗
rẽt. vt neceſſitate ꝓduceꝛẽtuꝛ ad moꝛtẽ.ꝗ ſtatus eis de li
gno vite.qð in medio paꝛadiſo cum aꝛboꝛe vetita ſimul
eꝛat miꝛabili dei gꝛatia pꝛeſtabatuꝛ. tñ ⁊ alios ſumebat
cibos que pꝛeteꝛ vnã aꝛboꝛẽ que fueꝛat inteꝛdicta.

MWlembrum quartum

BDquaꝛtũ quo agituꝛ de factõe eue penes

litteꝛã. Dixit quoq; deus.nõ ẽ bonum ho
minẽ eẽ ſolum ⁊c. Oſteſa multiplicatione
teꝛꝛe naſcẽtium ĩ paꝛadiſo.et quo ad cau⸗
ſam cũ locutus ẽ de fluuio.⁊ quo ad fineʒ
cũñ dicituꝛ ex omni ligno qð ẽ in paꝛadiſo ⁊c.ſubdituꝛ ð

dn
eut
adeſ
boni

N

Nepti
u
heſbe,
D
lun ſit
henct
gho g
röſili⸗
bo
enſi⸗
bilis

Il.5
coſe
lo i
No
bi⸗
Uin
dli
iter
inter
nſas
ſern
dbj⸗
ſpo
ni
ſuit

ob⸗

d
i⸗
inn

ſa

(Lueſtto

multiplicatione ex pꝑte animãtis ratõnalis. Et q multi
plicatio eſt ꝑ ſimile in ſpẽ.hoc aũt nõ inuentu fuit iml⸗
tiplicatõne aĩantiuʒ. EUñ ſeꝗtur.ſinxit deus ⁊c vbi nos
babemus:foꝛmatis de humo ⁊c. Seqtur foꝛmatio ene
de latere ade. et in hoc ↄcluditur ꝑs iſta que eſt de mul⸗

tiplicatione. .

otautemaguent
p oꝛdinẽ. pᷣmo ꝓpter quid dictũ eſt.nõ eſt bonũ hbomineʒ
eſſe ſolũ:cũ iam dixit maſculum et feminã creauit eos.
Pꝛeterea.nõne ratio ſpẽi bñ ſalua eſſet in illo ſolo. ſi
ſtetiſſʒ in ĩimoꝛtalitate.⸗ Pꝛetẽa.ſi opoꝛtuit multiplica
tionẽ fieri.q̃re nõ fuit facta admodũ quo multiplicatio
facta eſt in angelis:vt fierẽt duo mares a deo vel płes.
ſicut facti ſunt angeli:eque em̃ ꝑticiparẽt gloꝛiaʒ dei ad
quã creati eſſent.¶ Item quare nõ fecit virũ de mare. ſi⸗
cut feminã de viro.et ſic ↄnter.¶ Item ſi ↄgruit facẽ ma
ſculũ ⁊ feminã:q̃re feminã fecit de viro et nõ de limo ter
re ſicut adam: cũ in hoc magis notaret᷑ humiliatõ hoĩs
ex ꝑte oꝛiginis ſᷣm materiã.Si vo opoꝛtuit de aliqᷓ par
te viri. qᷓre de latere plus ꝙᷓ de alia ꝑte:cuʒ ſint nobilio⸗
res ptes in homĩe ⁊ min nobiles. Si vo de latere viri.
cũ ſint ꝑtes alie ↄſimiles ꝙᷓ os⁊ caro.os aũt factũ eſt ex
oſſe caro ex carne.AVñ eꝛgo vermis vel cartiloga ⁊ ita de
alijs ptibo ↄſiłib.¶ Itẽ cũ ſint ꝑtes officiales plłime.ꝛ
ꝓtes ↄſimiles dicunt᷑ fieri ſᷣm q̃ndaʒ ſiłitudinem. ꝗꝓpter
quid nõ pꝑtes officiales.ex latere em factꝰeſt pes. facta ẽ
manꝰ? ita de alijs ꝑtibo officialibo ſiue oꝛganicis.¶ De
mõ auũt ſoꝛmatõis qrit᷑ vtrũ miſterio alicuiꝰ vel aliqͥꝛuʒ
dñs opꝑatus fuerit:his efnande⸗ eſt ad aĩalia qᷓ

dicunt᷑ de alijs aĩantibo.¶ Ad primũ dicendũ. ꝙ illud
qð dicit᷑ de maſculo ⁊ femià ꝑ anticipatõeʒ dictũ eſt:nõ
quia tũc ſimul facte ſunt in oꝑibo ſex dierũ.ſᷣvt oñdere
tur: tam maſculꝰqᷓ; femĩia c ↄdebant᷑.ad imaginẽ dei
ↄdebant᷑:quã imaginẽ nõ accipiebat mulier a viro. ſed
vterq; a deo.ſm ſpm̃ ꝗ a deo ↄditus cẽ. Videt᷑ etiã dicere

aug. de hoĩe ↄdito in oꝑibo ſex dierũ. ꝙ in illa pᷣma con⸗

ditone mũdi cũ deus oĩa creauit ſimul. hõ factꝰeſt.ꝗ eẽt
futurus rõ creandi hoĩes nõ actio creati:⁊ ſeqtur. Alit᷑
erãt in elementis mũdi vbi oĩa facta ſimul futura ſunt:
aliter in rebo qᷓ̃ m cauſas ſił cꝛeatas.nõ iaʒ ſimul h̊ ſuo
tꝑe creent᷑.ex quibo adã cum foꝛmatꝰeſt ex limo ⁊ flatu
dicit᷑ aĩiatus. Ad ſcdᷣm dicendũ.ꝙ lzʒ ratõ ſpẽi ſufficiẽ⸗
ter poſſit ſaluari in vno homie imoꝛtalitatẽ hntem:non
tñ ↄſecutus eẽt finis vltimꝰ. ꝓpter qð ↄdidit deꝰ hoĩem:
& ſicut eſſet vnꝰſolus angelꝰpoſſet ꝑticipare gloꝛia.ſᷣ̊ nõ
ſic gloꝛificareł᷑ diuia potentia in vno ꝑticipante ſicut in
multis. Si etiã loqᷓmur ꝓ ſtatu angeloꝝ pꝰcaſum. con⸗
gruebat vt eſſet multitudo hoĩm.ad reꝑatiõeʒ multitu⸗
dinis ruine angelice.¶¶ Ap aliud dicendũ.qꝙ; nõ facta fu
it multiplicatõ admodũ multiplicatiõis in angel. vt lie⸗
ret multitudo ĩ maſculino ſexu a deo ita ꝙ nullꝰab alio
In bhoc em̃ nõ oñderet᷑ homo ↄditus ad imagineʒ trini⸗
tatis. In trinitate eniʒ eſt ꝑſona vna ab altera. ꝑſona
ſpũſſct᷑i ab vtraq; ꝑſona.ſeʒ pr̃is et filij. Vñ oꝛdo nature
oñdit᷑ ſicut dicit aug.qð nõ fieret in homie.ſi omes bo⸗
mines imediate oↄditi eſſent a co:vt &̊ ſignificetur ꝙ hõ
ↄditus eſt ad imaginẽ trinitatis: recte dr multiplicatio
in genere hoĩm.vt vnꝰſit er alio.et ſic veinceps.⸗ Ad il
lud qð obijcitur. ꝙ ſicut femia foꝛmat ex viro. ſic poſſet
em̃ vir ex viro foꝛmari ſi deo placuiſſet.et ſic fieri multi
plicatio ſᷣm priꝰ poſteriꝰ. Rñndendo ꝙ ſi ſic fieret oꝛdo
nature:in ꝑte oſtenderet᷑ quo ad hoc.ꝙ vnus ſcz eſſet ab
alio.ſed nõ oſtenderet᷑ ꝙ tercius ex duobo: vt ergo totũ
ſeruetur: mulier ẽ ex viro.ex viro aũt ⁊ muliere tercia ꝓ
cedit ꝑſona. Sʒ hic aduertendũ eſt.qꝙ ꝑ quandã ãthi⸗
teſim eſt in creatura ᷣm ꝙ ẽ in creatoꝛe. In creatura eĩ
ſcda ꝑſona ꝓcedit a pꝛima non ᷣm generatõnem: tercia

o ꝓcedit ᷣm generatiõem ex vtraq;. In diuinis autem

pſona filij pꝛocedit a patre ꝑgeneratõnem. ꝑſona ſpiri⸗
tuſſancti pꝛocedit a patre et filio non peꝛ generatõnem.

* %

lvüſj.

Et ratio huius videtur eſſe.quia creatura deficit a crea

toꝛe:generatio em̃ eſt in creatura m deciſionem partis

ſanguis in redemptõnem. „
Beg quidẽ ꝙ dici/ .S.iij.

ſubſtantie in diuinis vo eſt ſm totam ſubſtantiam: et iõ
pꝛima ꝓceſſio in diuinis fuit generatio.ſcdᷣa pᷣo in hũa⸗
nis. vt de pte vtriuſq; fieret generatõ.ſ.nat᷑alis: mirabi
lis vᷣo de ꝑte ſubſtantie alterius. ſicut fuit xpᷣe hõ de bia
virgine. vt ſic ↄpleret᷑ oꝛdo ſᷣm generatõneʒ de tota ſuba
filius a patre in diuinis de ꝑte ſube matrio xp̃ᷣe bomo ð
bẽa virgine de pte ſube vtriuſq;. bomo q eſt naturalr ꝑ
generatõem. In hoĩe qui tm̃ eſt hõ:mirabilis ꝓductõ/p
cedit naturałr.mirabilis em̃ fuit illa que fuit eue de co⸗
ſta ade:naturalis abel ab vtroq;. In vpᷣ vᷣo deo et hoĩe
naturalis pᷣceſſit mirabile.iQam ſiliꝰeſt a pre ſᷣm natu⸗
ram.a matre vo mõ mirabili. Ad illud vᷣo quod obij⸗
citur ꝙ mulier potiꝰ deberet fieri de limo q; & aliqua ꝑ⸗
te viri. Rñſio ꝙ non ita ↄuenienter: facta em̃ eſt de aliqᷓ
ꝑte viri.vt oñderetur ꝙ ſicut oꝛiginem ſumplſit ex viro:
ita debeat eſſe viro ſubdita ſᷣm ↄditõem nature.¶. Ad il
lud qð querit᷑.quare d latere potius ꝙᷓ de alia ꝑte.dicẽ
dum ꝓ in hoc innuit᷑ꝙ nõ tm eſt ſubiectio mulieris ad
virum. ſ etiã quedã paritas innuit᷑: ſolemus em̃ dicere

quod ẽ iuxta latus inqtum hmõi paritatẽ bre quanda.

Et dicit aug. ꝓpter ↄiuctõnis ipſiꝰ vim ↄmendandã ho
factũ eſſe credimus.

ed adbuc poſſet .S. ij.

eſſe queſtio quare de adam doꝛmiente facta eſt mulier.
Ad hoc rñdet aug.ſuꝑ pſalteriuʒ dicens.ꝙ doꝛmiente
adam facta eſt eua de latere.⁊ doꝛmiente vxpᷣo de aqua et
ſanguie qᷓ de latere fiuxerũt: ꝓfluxerũt ſacramẽta quibo
foꝛmata ẽ eccłia:q per euã ſignatur aqua in ablutõnem

7

tur ꝙ; ꝙ coſta repleuit carnẽ.quare nõ repleuit coſtaz ꝓ

coſla.⸗ Ad qð dicendũ.ꝙ in hoc notari poterat teneri⸗
tudo ↄpaſſionis quã hʒ vir ad muliereʒ. vt carnalis fiat
ꝑopaſſionem mulieris.¶¶ Ad boc qð obijcit quare caꝛo
de carne ⁊ os de oſſe.⁊ nõ ſic dicit᷑ neruus de neruo ſic
te alijs. Reſpon.videt᷑ ꝙ in latere ſunt illa duo manife⸗
ſte. et hec ſunt q̃ſi extrema ꝑtiũ ↄſimiliũ:os tanqꝙ; funda
mentũ machine hũane.caro cũ cute aliud extremũ:⁊ in
his erat poſſibilitas materialis ad omia ſienda. nõ ſᷣm
modũ naturalẽ generatõis.ſᷣ diuĩe foꝛmatõnis.⸗ Ad il⸗
lud vᷣo qð obijcitur de ꝑtibo officialibo.dicendũ eſt.ꝙ ſi

cut os et caꝛo habuerũt poſſibilitatem vt ex illis fierent

alie ꝑtes oꝑatõne diuĩa.ſic coſia habnit poſſibilitatem
reſpectu aliaꝝ ꝑtiũ officialiũ:iſte em modus nõ fuit ꝓ⸗
ducendi ſimile ex ſimili.̊ indifferenter ſimile mem brũ

ex ſimili:et diſſimile ex diſſimili.
„ ℳ. 7 N/1
(Muerituretia qua S. iiij.

re dictũ eſt. edificanit deus coſtà.cũ de homie dictuz eſt.
foꝛmauit deus hoiem de limo terꝛe. Ad qð dicendum.
; de hoie dictũ eſt. foꝛmauit deꝰ hoiem de limo terꝛe. ga
cũ eſſet limꝰ.nõdũ venerat ad foꝛmã coꝛꝑis hũani: velĩ
ꝑte vel in toto:cũ aũt iã erat coſta iaʒ aliꝗd foꝛme coꝛpo
ris hũani hẽbat. ſ̃ q̃ſi edificiũ ꝑabat᷑ a ſummo artiſice:
pedes em̃ q̃ſi rõeʒ fund amẽti tenẽt. coſte q̃ſi latera ediſi⸗
cij ſunt: caput vᷣo gerit vicẽ tecti. Et ſuccedit bec oꝑatio
qᷓ facta ẽ de coſſa illi q fit ex limo.quaꝛuz vtraq; ẽ a deo
ĩmediate.oꝑatio artificis ĩ artificialib ſuꝑaddit᷑ oꝑati
oni nature:pmo em naturałr ꝓducit᷑ lignũ ⁊ foꝛmatur.
ſcðo ex lignis domꝰedificat᷑ qdammõ ergo eſt ſimilititu⸗
d. licet ex alia ꝑte eſt diſſimilitudo.
æ Gᷓ qð ſegꝗtur.edificauit deꝰ: nungꝗd mtifex ſummꝰfecit
hec mediatibo miſtris aut ꝑ ſeipm. . Ad qð rñdet aug-
ſuꝑ gen. dicẽs:q̃le miſteriũ do exhibuer̃t angli ĩ illa mu
lieris ſoꝛmatõe.ꝗs audeat affirmare:certiſſime tñ dixe

rim ſupplementũ illud caꝛnis in coſte locũ.ipſiuſq; femi
ne coꝛpꝰ aĩaʒ:ↄformatõemq; mẽbroꝝ.oĩa viſcera.ſen⸗
ſus oẽs.et ꝗcqd erat quo illa.et creatura.⁊ hõ.⁊ femina
erat:nõ niſi in illo oꝑe dei factuʒ.qð deus nõ ꝑ angelos
ſed ꝑ ſeipᷣm operatus eſt.

embrũ quintuʒ

Stenſa multiplicatiõe ex ꝑte hoĩs.addit᷑
multiplicatõ facta ex ꝑte aĩantiuʒ irꝛõna⸗
biliũ:cum dr̃ foꝛmatis de humo ⁊c̃.⁊ alia
tranſlatõ hʒ finxit deꝰ de humo:⁊ vtrobiq;
nota rd igne tõ.⁊ adductio eoꝝ quibo nomen

imponebat᷑.(¶ Sʒ querit᷑ ð hoc ꝙ mõ dicit volatilia foꝛ
mata de humo:ſupᷣ vo in oꝑiboa ꝗnte diei dictũ ẽ. du/
cant aq̃ reptile et volatile ſuꝑ terꝛã: nungꝗd hec ẽ vna ꝓ⸗
ductõ differẽs ab illa.vt pᷣma fieret de agꝗs.ſcða fieret ð
humo.Si vo ꝓductõ elemẽtati.facta ẽ ex elemẽtis: non
fuit ibi aq tm̃ nec terꝛa tĩ.̊ᷣ aq̃ ↄmixta tre et ecõuerſo.
et h̊ nomẽ humi deſignat᷑:tũc ad minꝰq̃rit᷑: ꝓpter ꝗd ibi
plus noĩauit aquã. h po plus noĩauit terꝛã: bumꝰvo teꝛ
ra ẽ madefacta.l Ad qð vr̃ dicendũ.ꝙ volatilia quedã
reſpiciũt naturam mediã.ſ.q̃ coĩs eſt oeꝛi ⁊ aq̃ ad nutri⸗
mentũ acqrendũ.ſicut aues aq̃tice: et q in aere paſcunt᷑
vt hyꝛũdines:q̃dax vdo reſpiciũt naturã vltimã.ſ.terꝛazʒ
ad nutrimẽtũ obtinẽdũ:ex qͥ deſignat᷑.ꝙ lʒ ex vtroq; cõ⸗
ponant᷑.tñ plus aliqñ reſpiciũt h̊ pꝛincipiũ.aliqñ illud
Pꝛeterea.aq ex ꝑte q̃ ↄuenit cũ aere.magis fuit pᷣnci⸗
piu motꝰlocalis ĩ eis:er ꝑte vᷣo q̃ ↄuenientiã hʒ cũ terꝛa.
vt humꝰdicat᷑ terꝛa aqͥſa:magis fuit pᷣncipiũ motꝰ nutri
mẽtalis.ideo dupłr tetigit ibi oꝛiginẽ dicẽdo: ꝓducant

ndo queritur S.).

q̃re non ẽ facta mẽtio de piſcibo ſicẽ̃ de volatilibo.Rñſi
piſces ex ags oꝛiginẽ ducũt ⁊ ĩ eis ↄſeruantur:volatilia
aũt etſi ex ags oꝛiginẽ duxerunt.nũc ampliꝰ in terꝛa vel
ſuꝑ terꝛã vitã ducũt.et habitatõeʒ hñt in aꝛboꝛibo vel ſu
per terꝛã:q ſʒ arboꝛes ad terrã referũtur. Rñdet tamẽ
aug.q̃ſtioni facte de volatilibo ſub diſtinctõe:dicẽs vno
mõ ꝙ humꝰñ refert᷑ ad vtrũq;.ad aĩantia ſcʒ terꝛe et vo⸗
latilia.ſ̊ tm ad alterũ:alio vᷣo mõ ad vtrũq; cuiꝰ ſũt hec
verba. Si queʒ vᷣo mouet.q̃re nõ dixit finxit deꝰde terꝛa
om̃s beſtias agri.⁊ de ags oĩa volatilia celi:videat duo⸗/
hbo modis eẽ intelligendũ:aut tacuiſſe nũc vñ finxerit vo
latilia celi.qꝛ ⁊ tacitũ poſſet occurꝛẽ.vt nõ de terꝛa vtrũ
qʒ accipiat᷑ deũ finxiſſe h̊ tmmodo beſtias agri.⁊ vola⸗
tilia celi:etiã tacente ſcpᷣtura intelli
lut qui ſciamꝰin ꝑſona taliũ rationu ↄditõne ex aꝗs ea
eſſe ꝓducta.aut terꝛã vniueꝛſalr ſic appellatã.cũ aꝗs ſił:
ſicut aꝑellata ẽ in illo pᷣs.vbi celeſtiũ laudibo termians
ad terꝛã facta ẽ ↄuerſio ſermoĩs.⁊ dictũ.laudate dñm ð
terꝛa dꝛacones ⁊ oẽs abiſſi ⁊c.nec poſtea dictũ ẽ lauda⸗
te dñm de ags.¶! Ad ſcõm ðvᷣo dicit.ꝙ tũc noĩa impoſita
erãt volatilibo:piſcibo pᷣo ſᷣm genera ſua ↄgnitis ſucceſ⸗
ſiue noĩa impoſuiſſe:et ideo nõ fecit ibi mentõeʒ dæ piſei
bus.Vñ dic aug.Credendũ ẽ paulati cognitis piſcium
generibo noĩa impoſuiſſe.tũc aũt pecoꝛibo:cũ pecoꝛa et
beſtie ⁊ volatilia ad hoĩeʒ adducta ſũt.vt eis ad ſe ↄgre
gatis:qd atimq; diſtinctis noĩa imponẽt: ꝗbo etiã ipſis
paulatim młtocitiꝰ ꝙᷓ piſcibo ſi hoc factum ñ eſſet poſſet
nomina imponere.

Weinge queritur de S. ij.

hoc qð dr.Et adduxit ea dñs ad adã:nungꝗd em addu⸗
cta ſũt volatilia aut gꝛeſſibilia.ſicut venatoꝛ adducit ad
retia.Qunqd h̊ fecit aliquoꝝ miſterio:aut ſola voce iuſ
ſionis.Juſſionis voce nõ videt᷑ cũ nõ hẽant hmõi aĩima
lia intellectũ ad ꝑcipiendũ. Miſterio etiã nõ videt᷑.ne⸗
qʒ em̃ hoim cũ nõdũ eſſʒ adhue multiplicatõ: neq; mini
ſterio alioꝝ aĩantiũ.quoꝝ em̃ miſterio tũc hec adducta
eſſent.¶ AUd qð videt᷑ aug.dicere. beſtie vel aues in ſuo
genere obtemperãt deo:non ratõnali voluntatis arbi⸗

enn

gamꝰvñ finxerit. ve

.
.

¶ Atez queritur de

α

trio.ſed ſicut mouet ille om̃ia temꝑiboopoꝛtunis:nõ ipᷣe
tꝑaliter motus.pꝑ angelica miſteria qᷓ capiũt in vbo eiꝰ:
quid qͥ tꝑe fieri debeat.a illo in tem ꝑaliter moto.moue⸗
tur ipᷣa tꝑaliter.vt in his q̃ ſibi ſubiecta ſunt iuſſa eiꝰ ef⸗
ficiant. Om̃is em̃ aĩa viua.nõſolũ rõnalis ſicut ĩ homi⸗

nibo.verũetiã irꝛatõnalis ſicut in pecoꝛibo ⁊ volatilibꝰ

hec adductio fuit localis.nõ tm̃ ſpũalis vt pñtaret᷑ intel

lectui ſuo:ſᷣim hec em̃ adductõ poſſet fieri piſciũ ſiẽ beſti⸗
arũ aut volatiliũ.poterant em̃ cognitõi humane pꝛeſen⸗

i: hec ſicut illa.

hoc qð dr. Ome qð vocauit adazʒ nomẽ aĩe viuẽtis.ipᷣm
eſt nomen eiꝰ:nõ em̃ videt᷑ hoc veruʒ.ĩmo multa ẽ facta
mutatio illo nominũ ſᷣm diuerſitatẽ gentiũ: ſic apud
nos apparet.quidã em̃ vno modo vocabulis ꝓprijs deſi⸗
gnant:quidã vᷣo alijs.4: Ad qð videt᷑ rñdere aug.dicẽs
ꝙ etſi mõ facta ſit mutatio apud eos ꝗ fuerũt in diuiſio
ne linguaꝝ:tñ in pᷣma lingua q̃ fuit apud om̃es.hoc no
men potuit remãũſiſſe in ipᷣo.lel aliter dicendũ.q; adaʒ

idẽ dic ꝙ hõ ⁊ Fm h̊ eſt ſenſus. Sic hõ vocauit. ſicẽ no⸗

men aĩantis. vt notet᷑ ꝙ homis eſt imponẽ noĩa. Vnde
aug. Di lingue humane ↄſulãtur. ſic appellãtur hec oĩa
quẽadmodũ eio homĩes loquẽdo noĩa poſuerũt: nõſolũ
hec que ſunt in ags ⁊ terꝛis.verumetiaʒ ipᷣa aq et celum
7 terꝛa.⁊ q̃ vidẽtur in celo.⁊ q̃ nõ vident᷑ ̊ credũtur.pro
diuerſitate linguaꝝ gentiliũ diuerſis noĩbus Wellant
Vnã ſane linguã pᷣmitꝰfuiſſe didicimꝰ: anteq; ſuperbia
turꝛis illiꝰpꝰdiluuium fabꝛicate.in diuerſos ſignoꝝ ſo⸗
nos humani diuiderẽt ſocietatẽ. Quecunq; aũt illa lin
gua fuerit.qd attinet q̃reꝛe:illa terꝛe tũc loq batur adaʒ
⁊ in ea lingua(ſi adhuc vſq; ꝑmanet)ſunt voces articu⸗
late quibo pꝛimꝰhõ aĩmalibo volatilibo ⁊ terꝛeſtribo no

„mina impoſuit. „„„
Pötetiaz quer S. uij.

qre hec noĩa dixerit fuiſſe ĩpoſita viuẽti. q̃re nõ herbis
⁊ aꝛboꝛibo:cũ ⁊ hec noĩa hẽant.⁊ noĩbus indiguerĩt ad
ſignandũ effectũ ⁊ coĩcandũ intellectuʒ.¶ Rñnſio.videt᷑

ꝙ licet his ſint mõ noĩa impoſita.tũs non dr de illis.vt

notet᷑ ꝙ nõ ꝑ ſe eſſent mobilia.vt ſe ei poſſent pñtare.ſed
radiatꝰterꝛe affixa:vnde peꝛ acceſſum hominis ad ipſa.
ſucceſſiue fiebat nominum impoſitio.

—

Dinuuante gra ihu
xp̃i.pꝰↄſideratõeʒ ſpũalis ſube.ſ.ange
li.a coꝛꝑalis qᷓ ꝑ celuʒ ⁊ terꝛã deſignat᷑
Fm vnã expoſitõeʒ. Pꝛocedendum ẽ ad
ↄſideꝛatõeʒ hoĩs.q ẽ ſuba compoſita ex
pũali ſiue ĩtelledtuali ſuba ſcʒ aia ⁊ coꝛpe. Pꝛio dicẽ⸗

¶ Nueſtio. lix. de aĩe entitate

et quidditate.

dũ ẽ de aĩa:q; płꝑtinet ad ↄſideratõeʒ theologica: dein
xæ de coꝛꝑe aliqᷓ ſũt dicẽda.qtũ ad h̊ ꝙ ſbiacet eideʒ ſpe⸗
culatõni.Tercio de ↄiũcto.De aĩma vo pma ↄſideratõ
reſpicit ſubaʒ ſiue eẽntiã eiꝰ. Scða vires eiꝰ⁊ actꝰ.h̊ em̃
totũ ad naturã aĩe rre D ſubaz at aime qdru⸗
plex ẽ ↄſideratõ.¶¶ Pꝛia an ſit.¶ Scda gꝗd ſit.¶¶ ercia
ꝓpt gd ſt vel fiat. ¶ Quaꝛta ꝗd inſit.Gẽ de entitate.d
ditate. cãlitate eẽntiali ꝓpꝛietate ſiue diſpoſitõe. Dico at
eẽntiale ſcðᷣo mõ nõ primo.̊ em̃ refert᷑ ad ꝗdditateʒ vel
cãlitatẽ de pᷣmis duobo ĩ hac qõe ſub duoba membꝛis.ð
reliquis duobo in queſtionibo ſequentibus.

iuſſis mouetuꝛ:ſed anima ratõnalis roluntatis aꝛbitrio
vel oſentit iuſſis vel nõ ↄſentit.irꝛõnalis aũt nõ hʒ H̊ iu
dicium. ꝓ ſuo tñ genere atq; natura aliqͥ tactu ꝗꝓpellituꝰ
Sed Fᷣm h̊ poſſet obijci de piſcibo qui ſiłr obediũt:qre
