ad oꝑationẽ licet ibi ſit de cognitione.¶ Ad illud vo qð
obijcit de ſoꝛtilegio. dicendũ ꝙ ſoꝛtilegium aliqñ ſumit᷑
ↄmuniter.aliqñ ꝓꝛie.Fſᷣm ꝙ ↄmumiter accipit᷑ maleficiũ
ↄtinet᷑ ſub ſoꝛtilegio.ſᷣm aũt ; ꝓꝛie ſumit᷑ ſoꝛtilegiũ cũ
ꝓiectõne ſoꝛtiũ ad aliqd cognoſcendũ:nõ eſt maleficiuʒ
maleficiũ em̃ magis eſt ad oꝑandũ aliꝗd virtute xmo⸗
num.quod ex alia tñ virtute falſo credit᷑ fieri.q¶ Ad ter⸗
cium dicendũ.ꝙ diuinatio aliqũaccipit᷑ coĩter.et ſic cõ⸗
tinet maleficiuʒ ⁊ ſoꝛtilegiũ:aliqñ vᷣo apꝛopꝛiat᷑.ſiẽ̃ ha⸗/
betur.xviij.deut.vt diuini dicant᷑.et ꝑ ↄſtellatõnes futu⸗
ra ↄiectant mõ indebito.ſiẽ eſt de neceſſitatibo bominuʒ
2 de affectõnibo aĩaꝝ.¶¶ Ad illud vᷣo qð ↄnter obijcit᷑ di⸗

cendũ eſt.ꝙ pᷣſtigiũ ꝑ ſe eſt vt opatõne demonũ fantaſia

bhum ana vel viſus ludificet.ad hoc ꝙ credat᷑ qð non eſt
ad hoc aũt nõ tendit maleficiũ ſic dictũ eſt.q Põt etiaʒ
queri de hoc qð.xviij.ceu.ponunt᷑.viij.drie cũ dicit᷑. nõ
ſit ꝗ ariolos ſciſcitet᷑ ⁊ obſeruet ſomnia atʒ auguria.nec
ſit maleficus.nec incãtatoꝛ.nec qui phitones ↄſulat.ne⸗
q; diuinos ⁊ querat a moꝛtuis veritatẽ.oĩa eĩ hec abho⸗
minat᷑ dñs.xix.vᷣo leui.nõ tot dicunt᷑.dicit em̃ nõ augu⸗
riabimini.nõ obſeruabitis ſomnia.nõ figuras aliquas
aut ſtigmata facietis.et poſt ſegtur:non declinabitis ad
magos neq; ab ariolis ſciſcitabimĩ aliꝗd.ne polluami⸗
ni ꝑ eos. Ad qð dici põt ꝙ in deut.nũerant᷑ dr̃ie diuĩa
tionis ſpãliter.in leui.pᷣo ſub quadã generalitate.vt ſub
magis et ariolis ↄpꝛeheudant᷑ ſpales dr̃ie qᷓ nũerant᷑ in
deut. pᷣter illas q̃ dicunt᷑ in leui.vel foꝛte ples drie dinĩa

tionũ pᷣueniũt ad vſum maloꝝ cũ dabat᷑ dutronomius

qᷓ; tpᷣs qͥ dabat᷑ leuiticꝰ.diſtinguit autẽ ſeꝑatim in leuiti⸗
co quaſdaʒ drias ab alijs.vt oñdat diuerſas eſſe drias
diuinãdi.Aliꝰem̃ modꝰẽ diuinãdi ꝑ res vel ꝑ rerũ ſilitu
dines ſiue ſigna.et de illis dat pᷣmo intelligere ꝓhibitõʒ
alius pᷣo ꝑ demonũ inuocatõeʒ ĩmediatã: et de illis dat
ꝓhibitõeʒ ſcdo.in deut.aũt has et illas ↄmiſcet oſtendẽ
do dr̃ias diuinationũ ſᷣm dr̃as eoꝝ per quas homo põt
trabi ad infidelitatem differenter.

(Membrumtercium

EFErcio querit᷑ vtrum diuinatio ſit licita. et
Nviget᷑ ꝙ nõ:ꝑ hoc qð dicit᷑.xxiij. Qumeri

non eſi auguriũ in iacob neq; diuinatio in
iſrł.in qͥ innuit᷑ ꝙ nõ fuit licitũ.Siłr habi
tum eſt. xix. leui.vbi fit ꝓhibitõ.et in deu.xviij.ſic dictnʒ
eſt.dicit aũt aug.ſuꝑ illud.xix.leui.nõ augurabimini.q
Hͥ obuare curat.deũ nitit᷑ infamare:tanꝙ;ᷓ auibo pluſq;
do ſcĩaʒ tribuãt.(¶ Itẽ yſa.viij.cuʒ dicũt ad nos.qrite a
phitonibo ⁊ diuĩs ꝗ ſtridẽt ĩ incãtatõibo.nunꝗd nõ ppłs
regꝗrit a deo ſuo viſionẽ:q.d.reꝗrẽ dʒ:⁊ nõ ab illis.nõ gᷓ
tm ẽ malũ diuinatõeʒ facẽ ſ̊ diuinatõi credẽ. nõ eĩ ſoluʒ
qugũt ſ ee ꝗ ↄſentiunt digni ſũt moꝛte Ro.j.¶ Silr dic
apts ad gat.dies obpuatis ⁊ tꝑa 2 mẽſes ⁊ ãnos.timeo
ne foꝛte ſine cã laboꝛauerĩ in vob.i Silłr dr̃.xx.leui.aia
qᷓ declinauerit ad magog 2 ariolos 2 foꝛnicata fuerit eũ

eis:ponam faciem meã contra eam.ex bis accipit᷑ ꝙ tã
diuĩatõem facere q; diuiatõʒ querere ſiue ei credẽ ſit il⸗
licitũ.¶ Sʒ otrariũ vidr̃ ꝑ h̊ qð dꝛ geñ.xliiij.de cipho ĩ
quo ſolet ioſeph augur ari ſicut dicit famulꝰ eius.et pꝰ
ſubdit᷑ ab ipo ioſeph.An ignoꝛatis.ꝙ ñ ſit ſimilis mihi
in augurãdi ſcia.cũ ̊ vteret᷑ ioſeph augurio ſic ibi videt᷑
nõ eſt auguriñ illicitũ.auguꝛiũ aũt ꝓ diuiĩatõe ſuit᷑.eꝛgo
diuinatio nõ ẽ illicita.q Itẽ legr ĩ.vij.ioſue.ꝙ ioſue pꝛe
cepto dñi ſoꝛte exꝗſiuit pcẽm achoꝛ.et ſaul ↄpꝛehẽdit ſoꝛ
te ionathã filiũ ſuũ comediſſe de fauo mellis.ex his vidẽ
ꝙ diuiatio ſit licita.Siłr vigri ione.ꝙ miſerũt ſoꝛtes
et cecidit ſoꝛs ſuper ionã.¶ Ao quod poteſt rñderi.q/
Diuiatio oĩbo modis ſupᷣdictis illicita ẽ.niſi foꝛte dicat᷑

de illa que fit mediãte ſoꝛte de qua infra aget᷑. de alijs at

pʒ ꝙ ſunt ꝓhibite et in veteri et in nouo teſtamẽto ſoꝛti
legiũ etiã ꝓhibitũ ẽ ſub illa rõne quã pomi yſið.ſoꝛtile⸗
gi ſunt ꝗ ſub noie ficte religionis ꝑ quaſdã quas ſctoꝝ
ſiue apłoꝝ vocãt ſoꝛtes:diuĩatõis ſciam ꝓfitentur.aut
quarũcũq; ſcripturarũ inſpectõe futura ꝓmittunt. O⸗
aũt diuĩatio ſit illicita pʒ ꝑ hoc qð dẽ in canone.ꝗ dĩna
tões expetũt et moꝛes gentiũ ſubſequũt᷑.vel in domo ſua
bmõi boĩes introducũt exꝗrendi aligꝗd arte magica aut
exꝑiendi cã ſub regula quiquẽnij ſubiaceãt ſᷣm gꝛadꝰpe
nitẽtie diffinitos.¶ Ad illð vᷣo qð obijcit᷑ in cõtrariũ.di
cendũ ẽ ꝙ ioſeph nõ vſus eſt augurãdi ſcia.̊ hũit ſpiri⸗
tũ pᷣuidẽdi aliqᷓ futura a deo. aũt dic ſe nõ eẽ ſilem in
augurãaãdi ſcia.hoc pᷣm augioco dictũ eſt nõ ſerio.vñ nõ
eſt habẽdũ mẽdaciũ.mẽdacia ei a mendacibo ſerio agũ
tur nõ ioco.lAd illð vᷣo qð dicit᷑ de ioſue et de ſaule.di
cendũ ẽ ꝙ ꝑmiſſũ fuit añ publicatõʒ euãgelij.et tũc tꝑis
cum inuocatõe dei.nullatenꝰ aũt cũ inuocatõe demonũ.
Joſue aũt et ſaul cum inuocatõne diuĩa ſoꝛtes miſcrũt.
opoꝛtet etiã ꝙ affuerit neceſſitas.nccĩtas em̃ aliqñ facit
licitũ qð ałs nõ eẽt licitũ. AUñ beda.ſiqui neceſſitate ali⸗
qua cõpulſi deũ putãt ſoꝛtibo eẽ cõſulẽdũ exẽplo apłoꝝ.
videãt illos nõ niſi p̃ᷣcibo fuſis ad deũ egiſſe.

embrum quartum

Vlarto querit᷑ vtrũ diuĩatõibo ſit fides ex⸗
hibenda.Et viar̃ ꝑ hoc qð dic aug.i li.de
diuiĩiatõe demonũ.vbi dicit᷑. demões qñũq;
ꝓnũciãt ea que ipi facturi ſunt.aliqñ aũt
ea ꝗᷓ noò facturi ſunt: q̃ fua eſſe pᷣcognoſcũt natalibo ſi⸗
gnis.qᷓ eis credulitas pt᷑ adhibeꝛi.¶ Itẽ aug.in.ix.ð ci.
dei.demões nõ eternas tꝑm cauſas et quodamõ cardia⸗
les ĩ dei ſapĩa ↄtẽplant᷑.̊ quoꝛũda ſignoꝝ nobis occulto
rũ maioꝛi exꝑientia multopla q; hoĩes futura cõſpiciũt.
¶ Item aliud ẽ tꝑalibo tꝑalia et mutabilibo mutabilia
cõiecturare.eiſq; tpalem et mutabilẽ motũ ſue volunta
tis et facultatis inſerẽꝭ.qð demoĩbo certa rõne ꝑmilſnz ẽ
Aliud aũt ĩ eternis legibo mutatões tꝑm pᷣuidè.qð ſan
ctis angelis donatũ eſt.cũ ergo rerũ mutabiliũ cauſe ꝓ⸗
pinque ſint res mutabiles.in eis aũt cognoſcãt demões
futura diuĩatõibo ↄgnoſcũt:diuĩatõibo pt᷑ ſides ad⸗
hiberi. OPꝛeterea.maioꝛ ẽ ꝑſpicacitas ĩtelligẽtie ange
lice q; huũane.ſ̊ adhibẽda ẽ fides hoĩbo cũ vera loquũtur
ex his q̃ ꝑ ſe acceperũt.multo ꝗ foꝛtiꝰvidẽ ꝙ adhihenda
eſt fides ilłque ab anglis licet malis reuelent᷑.Con⸗
tra.demonũ intentio eſt ad fallendũ.h̊ aũt fit maxie in
diuiatõibo.ꝗ̊ diuĩatõibo nõ ẽ fides adhibẽda.⸗ Item ẽ
mẽdax et pr̃ eius.ſ̊ mẽdacibo nõ ẽ fides adhibẽda.nõ g̊
eſt adhibẽda jillis vel dinis ꝗ ab eis accipiunt. Itẽ ob⸗
ſcuratꝰ ẽ itellectꝰ demonũ et illoꝝ ꝗ eis credũt circa reꝝ
cognitõʒ.t᷑ pctm qð marxie ẽ ĩ eis ꝓfundatuʒ. nõ eſi
eis fides adhibẽda de rerũ certitudie. Itẽ ſoliꝰ dei eſt
pᷣſcire futa.vel eiꝰ ꝗ ab ipo accipit tanq a ſpeculo et᷑no
quẽadmodũ ẽ de ſingulis ſctis ⁊ ꝓphetis.ꝑ hanc aũt viã
nõ accipiũt imo ꝑ oppoſitũ.nõ ꝗ̊ pᷣſciũt futa.exgo eis nõ
eſt adhibenda fides de p̃ᷣſcia futuroꝝ.( Qð ↄcedẽdũ ẽ.
vñ licet aliqñ vera dicũt diuini ſiue demões in ipis di⸗
uinatõibo:nõ tñ eſt eis credendũ.Dicit em̃ aug.de nat᷑a

demonũ.ꝙ fallũt etiã ſtudio fallendi et inuida volũtate
qua hoĩm erroꝛe letãtur.̊ ne apud cultoꝛes ſuos pondꝰ
auẽtatis amittãt.id agũt vt interpᷣtibo ſuis ſignoꝝq; cõ
iectõibo culpa tribuat᷑.¶ Ad illð vo qð obijcit᷑.ꝙ ipᷣi ꝓ⸗
nũciant ea aliqũ ꝗbo certi ſunt:vtpote de factis ſuis vel
de hmõi.Vñ de his pt᷑ fides adhiberi.reſpõdendũ ẽ.;
licet etiã vera ꝓnũciãt.nõ minꝰſunt execrãda ea q̃ oꝑa⸗
tione demonũ ad deceptõem hoĩm fiũt.lñ aug.in li. de
doc.xpᷣiana.nõ qꝛ imago ſamuelis moꝛtui ſauli vera ꝓ⸗
nũciauit.ꝓpterea talia ſacrilegia ꝗbo illa imago pñtata
eſt minꝰ execrãda ſunt. Ao ſcᷣm do dicẽdũ eſt.ꝙ licet
cmões ꝓpt᷑ maioꝛẽ exꝑientiã quã habẽt multopla coq⸗
ſcat q; hoies:tñ reſpectu certitudis futuroꝝ deficiũt ali⸗
qñ pluſq; hoĩes vel tatũ.et ita de certitudie futuroꝝ ſiue
euẽtu nõ eis fides adhibẽda eſt.¶ Ao terciũ vᷣo dicendũ
ꝙ licet reꝝ mutabiliũ cà ꝓpinque ſint res mutabiles:tñ

ipis cauſatis vel cauſis demones nõ hñt certitudinem

hᷣ niecturã falllibilẽ.⁊ iõ in eis nõ ẽ fides adhibẽda ſiue
in diuiatõibo.¶ Ad quartũ vo dicẽdũ.ꝙ licet ꝑſpicaci⸗
tas ſit maioꝛ ᷣm naturã in demoĩbo.et ita ſᷣm naturam

poſſent meliꝰ cognoſcẽ:tñ It volũtatẽ cõtinuã xecipiẽ
di. et ꝓpter obſcuratõem intellectꝰ ex culpa.nõ eſt eis ſf

es adhibẽda.quẽadmodũ homibo de ꝗgbo pᷣſumit᷑ e et
vera dicere intendant.

Wlembrum qnitum

Elinto de pena diuiatõem ↄſeq̃nte. ꝙ autẽ
ſint excõicandi pʒ ꝑ hoc qdð dicituꝛ in cañ.
xxvj.q.vſſᷣ̊ de pnia pt᷑ queri quaãta debeat
ipis diuinis et ſoꝛtilegis.Et vidr̃ ꝙ quin⸗

quẽnis.ꝑ hoc qð dẽ in can.ꝗ demones expetũt et moꝛezʒ

4

Mgr e

Pirin i pas.

gentiũ ſequũt᷑ vł i domo ſua hoĩes introducũt exquiren

di aliꝗd cã arte magica:ſub regula quiquẽnij iaceant.

Coõtrariũ aũt vidr qð dʒ in cano.ꝙ ꝓ graui pcẽo moꝛ

tali ſeptẽnis pnia iniũgi?᷑ſicut hẽt᷑.xxxiij.q.ij. hocipſũ.
et ponit᷑ exemplũ de maria ſoꝛoꝛe aaron. de qua pcepit
dñs ꝙ eẽt extra caſtra.vij.diebo.et poſt ſequi.maioꝛum
criminũ pñia ſeptẽ annoꝝ ſpacio ↄcludat᷑.

qð re

ſpõderi pt.ꝙ licet ita regulariter ſit ſtatnta pnĩa ſepten
nis:tñ aliqn iniũgit᷑ maioꝛ vel mĩoꝛ ſᷣm quatitatẽ ⁊ q̃li

tatem delicti.et ſm hũc modũ pt᷑ illud ĩtelligi qð ſupᷣdi⸗
ctũ eſt.multi em̃ ſunt ꝗ in taliba nõ credũt eẽ peccatũ.et
ex quadam curioſitate ſiue t᷑ cõmoditatẽ hoc efficiũt

vel inquirũt.

lembru ſerrui
Exto querit᷑ de ꝗbuſdã ꝑtinẽtibo ad aliq̃s
dras diuĩatõis.ſᷣ pꝛiꝰ querat᷑ in genẽ vtꝝ
hmõi cognitõ ſit a deo vel a dyaboloſet vr
ꝙ ſita o.pꝑ hoc qð dẽ in li.de li.ar:quis

rim aliqua intelligẽtiã malã eẽ poſſe.illa ergo intelligẽ⸗

ligetia eſt ipa luce mẽtis illuſtrius ꝑfectiuſq; viuẽ.aug.
in li.d li.ar.ſed hoc bonũ eſt:ergo hmoi cognitio cũ ſit
intelligẽtia bonũ eſt. et ita a deo eſt. ¶ Cõtra.aug. de ci.

audeat dicere diſciplinã eẽ malũ.et iterũ nullo mõ dixe

tia que datur ꝑ illã viã:nõ mala eſt ſ̊ bona.4 Item itel⸗

cei.hec vanitas magiceꝝ artiũ ex traditõe maloꝝ ange

loꝝ in toto terrarũ oꝛbe plurimis ſeculis valuit.et iteꝝ
pinuẽtõnes eoꝝ inuenta ſunt aruſpicia.augurationes.
et oꝛacula.ergo hmõi cognitões ſunt a dyabolo.Oꝛi⸗
ge.eſt quedã oꝑatio demonũ in miſterio pꝛeſcie.q̃ artibv
quibuldã ab his ꝗ ſe demoĩbo mancipauerũt colligit᷑.et

nũc ꝑ ſoꝛtes nũc ꝑ auguria nũc ex ↄtẽplatõe vm bꝛaꝝ cõöõ⸗

pᷣhendi videt᷑.hec aũt om̃ia oꝑatõe demonũ ſieri nõ du⸗
bito. ¶ Ad qð dicẽdũ.ꝙ cognitio iſta cũ eſt veroꝝ. qͥ ad
hoc ꝙ veroꝝ eſt:a deo eſt pꝛio.om̃e em̃ verũ ẽ a veritate
pꝛima.vñ et ipᷣa cognitio vera eſt ab eo.quo ad hoc autẽ
ꝙ illo modo requiritur qͥ requiri ñ cõuenit.ſcʒ ꝑ inuo⸗
cationem demonum nõ eſt a eo. Si aũt querat᷑ vtrũ ta
lis ars diuinãdi ſit a deo.dicendũ eſt ꝙ nõ.vñ nec etiam
ars dicenda eſt.nõ em̃ ex oꝛdinatis pꝛincipijs eſt: ſed ex

6.

ere A

—

urſr

ſe

ſaft 6
cun
6 fid

¶ Lueſtio

—

lililuſioĩbo dyabolicis.cum aũt falſa pdicũtur mõ diuĩia
Sſoꝛmntionis. totũ eſt a demoĩbo vel ex hũanis adinuẽtõnibus.
Ao illð po qð obijcit᷑ in cõtrariũ.dicẽdũ eſt ꝙ in li. de
li.ar.loquit᷑ de ſcia veri noĩs que eſt a deo.cũ ſcz ex oꝛdi
natis pꝛincipijs eſt vel ad cognoſcendũ vel ad opanduʒ.
o. lla etiã cognitio que eſt a eo de futuris imediate: licet
et * non ſit ex inoꝛdinatis pꝛincipijs accepta ̈ er reuelatõe

.

dinuia. in genere bonoꝝ multomagis eſt numerãda:eo
E accipit᷑ er illo pꝛicipio pꝛimo qð mutari nõ pt.

:lte

quare ꝑmittit dens ꝑ hanc viam illudi homĩbo ab ipᷣis
m lꝰ N u* wemoĩbo. Ad qð reſpondet aug. in his poꝛtentis ꝑ de⸗
m α u*ν monum fallaciam uluditur curioſitas bũa na.quando
id impudẽter appetunt ſcire qð et nulla rõne competiti⸗
ueſtigare. bec ant pras ideo datur immũdis ſpiritibus
vt pꝛauos homiĩes ſeducant. illos ſcʒ qui ſpernunt veri⸗
tatem et credunt mendacio. Et iterũ in li.de doc. xpᷣiana
Judlcio quodam diuino occulto tradunt᷑ homines illu

dendi et decipiendi ꝓ meritis voluptatũ ſuaꝝ.

Deinge queritur S. I.

vtrũ peccatũ ſit inueſtigare de rebo furtim ſublatis:per

6 inſpectionẽ aſtrolabij et ꝑ indicia aſtroꝝ. videt᷑ em̃ ꝙ nõ
. ſe ſit peccatũ.cũ em̃ multa fiũt ſᷣm curſus eoꝛũdẽ iudicaꝛe

„ℳ

* de illis ꝑ ip̃os motus aſtroꝝ et cõiunctões ⁊ aſpectus

nõ erit peccatũ.¶ Pꝛeterea.doctrina aſtronomie vtilis

—

eſt et cõceſſa. vñ hiero.diſcant ea mẽte dogmata et doctri
nam chaldayca: qua et moy ſes omem ſa piam egiptioꝝ
didicerat. cum ergo bmõi iudicia q aſtronomiã ꝑtine
ant. nõ eſt peccatũ his intẽdere. Se vidr̃ ↄtrariũ ꝑ
poc qð dẽ coł.ij.ſuꝑ illud theſauri ſapie et ſcie abſcõdi⸗
ti. Glo.ideo deſpecta ſunt a nobis qᷓ ſunt ĩ aſtrologia 2
geometria. qꝛ nihil ad ſalutẽ ꝑtinẽt:ſ̊ magis mittũtĩ er⸗
roꝛẽ ⁊ a deo auocãt.vt dũ hi ſtudẽt diſpoſitõnũ rõciona
toibo curã aiaꝝ ſuaꝝ ñ agũt. IZẽ aug. i. v. ð ci. dei.nõ
immerito credit᷑ cũ aſtrologi mirabiliter multa vera re
ſpondẽt occulta ficri inſtinctu ſpirituũ nõ bonoꝝ.quoꝝ
heroſef cura eſt has falſas et norias opioes de aſtralibo fatis ĩ⸗
. ſerere mentibo hũanis atʒ firmare nõ hoꝛoſcopi vocati
T2 et inſpecti aliqua arte que nulla eſt. ¶ Item hᷣ idẽ viet
ferib eſhiſat g boc qð dẽ ex.· de ſoꝛtilegijs.ex tenoꝛe.vbi dicit᷑.ꝙ gdazʒ
pᷣſo iter cũ quondã ad pꝛiuatum locũ acceſſit nõ ea intẽ⸗
tione vt iuocaꝛet demoniũ:ł̊ in ſuſpectõne aſtrolabij fur
tum cuiuſdam poſſet recuꝑare ſicut dicebat.ꝙ licet pꝛo
bono ʒzelo et ſimplicitate feciſſe ꝓponat.tñ grauiſſimum
peccatũ fuit. Reſtat ergo ꝙ peccatũ ẽ ꝑ inſpectõnẽ aſtro

. „

d qð videt᷑ dicendũ.ꝙ ſunt quedã iudicia ð ei.
quũtur ꝓpꝛie mutatõz aſtroꝝ·ſic eſt de caloẽ ⁊ fri⸗

ar.
que

(w⁴ου goꝛe. ym bꝛe et ſiccitate.et de talibo nõ eſt arguere: ſalua

ei virtute que peminet.ſi at fiat iudiciũ ð his que ſub⸗
ſent li.ar.que nõ ſunt ſubiecta legi aſtroꝝ. peccatum eſt
in his magnam fidem adhiberi.generalit aũt vbi inter
uenit inuocatio demonũ vel aliud ſuꝑſtitioſũ graue eſt
peccatuʒ. 4 Ad illud vo quod obijcit᷑. dicendum ẽ. ꝙ nõ
repꝛobatur ipa ſcientia aſtronomie nec vniuerſalit om
nia iudicia.ſed qꝛ illa nõ ſufficiũt ad inueſtigatõeʒ eoꝝ
„ que variant᷑ m motũ li. ar. circa hmõi eſt repꝛobatio.et
ſic ſoluit᷑ illud qð ↄſequẽter obiectum eſt.¶ Quod autẽ
obiectũ eſt ꝑ auẽtem coxł.ij.dicendũ ẽ.ꝙ ipe ſcĩe in ſe bo⸗
ne ſunt ſiẽ dicit aug.ſuꝑ epłam ad tytum.geometria et
alie hñt in ſua ſcia veritate:ſed nõ ſunt ſcie pietatis.oc⸗
caſionẽ tñ mali dãt ſiẽ dĩc aug:dũ ꝓpꝛia curioſitate aſto⸗
logie catholici nimis erãt inteti:miꝰ vacabãt his q̃ ſalu
ti aiaꝝ erãt accõmodata.4 ꝛeterea. ꝗ multũ bis inite
bant᷑ nõ credebat aliq fieri niſi q em curſũ nature eſſent
oꝛdinata.et iõ dz.ij:ad coł. Elidete ne ꝗs vos decipiat ꝑ
philoſophiã et inanẽ fallaciã. ſm traditõʒ hoim m ele⸗

meta hui mũdi: et nõ m xpᷣm.

87 .
cH(Deinge queritur S. j.

labij et iudicia aſtronomica inquirere ea que ſubſunt li. F.

cCclxxxinij·
einge queritur S. iij.

de ip̃is phiſicis ꝗ circa medicinas dãdas et circa egritu
dines ↄlſiderãt motꝰ ſuꝑioꝝ.vtrũ peccẽtſet vidr ꝙ non.
cũ iſta vt in plibo varient᷑ ̃m cõditões aſtroꝝ.vñ in di⸗
uerſis egritudibo mouet᷑ materia moꝛbi ſᷣm motꝰcoꝛpo
rũ ſuꝑioꝝ.¶ Cõtra aũt videt᷑ ꝑ hoc qð dĩc apłs ad gal.
iiij. dies obſeruatis et mẽſes et tem ꝑa et ãnos ⁊c᷑. ¶ Ao
qð teſpõdendũ.ꝑ hoc qð dicit᷑ ibi in gl.loqt᷑ eĩ de dupli⸗
ci genere rerũ ð his ſcʒ q̃ currũt curſu naturali.et ð his
que currũt curſu volũtario.ĩ his ẽ pctm:ĩ his nõ ẽ.vnde
glo.eos culpat q ↄſtellatões ſequũt᷑ dicẽtes.agã hoc mẽ⸗
ſe cõmerciũ::qꝛ illa ſtella agit mẽſem.nõ plãtabo h̊ an⸗
no vineã:qꝛ biſextus ẽ.illi aũt nõ culpant᷑ ꝗ natales ef⸗
fectus elemẽtoꝝ ſydeꝝ oꝛdiatiſſima ↄuerſione nouerũt.
dictũ ẽ em ĩ gen.vt ſint in ſigna et temꝑa 77.

¶ Adhuc etiã ꝗ

7V „ „

tur vtrũ liceat vti dinatõibo q fit ꝑ imagies ſctoꝝ ho⸗
minũ ſiẽ̃ vꝛ eẽ factũ ꝑ imaginẽ ſamueł ſic.i.reg:xxviij.le

git ſet videt᷑ ꝙ ſit licitũ.nõ em̃ pᷣſumit᷑ ꝙ demones poſſe

habeãt ſuꝑ coꝛꝑa moꝛtuoꝝ ſctoꝝ vt in eis ludiſicẽt. ſi g̊
in ſpecie bonoꝝ fiunt alique reuelatões veroꝝ occulto⸗
rũ.pᷣſumitur ꝙ hoc ſit miſterio bonoꝝ angeloꝝ.vti er-
go bmõi vel credere non erit illicitũ.¶¶ Ad hoc facit qð
dicit aug.ad ſimplicianũ.nõ eſt abſurdũ credere aliqua
diſpenſatõne pꝑmiſſum fuiſſe.vt nõ dñante magica arte
ſed diſpenſatione occulta que phitoniſſaʒ et ſaulem late
bat ſe oſtẽderet ſpũs iuſti aſpectibo regis diuina eũ ſen⸗
tentia peunrue arguit᷑ cõtrariũ.dicit em̃ aug.
ad ſimplicianũ.foꝛte apparuit imago ſamuelis ꝑ ſicta
mathematica eiꝰ ꝗ trãſſigurat ſe in angelũ lucis. Iteʒ
beda ſuꝑ illð act.xvj.NPuellã quãdã hntẽ phitonẽ.ma⸗
lignꝰ ſpus ẽ ꝑ gua pbiigniſſ H̊ agũt.vt moꝛtuos ad locu
tõem et diuĩationeʒ incãtatoꝝ ſuſcitent.⁊ ĩ glo.dicitur.
ꝙ rogante ſaule phitoniſſavel aimam ſamuelis vel ꝓ eo
ſpm̃ imũdũ euocauit ab iferis.ſi ꝗ̊ talia fiũt miſterio de⸗
monũ.illicitũ ẽ iſtis vti vel credẽ. ( qð dom ꝗ licet
ſub ſpecie viri ſancti fieret hmõi apparitio vel reuelatõ:
tñ nõ eſt hmõi dinatõ licita.nec ẽ credendũ ꝗn hoc facit
ſathanas vt magis decipiat.ſi em̃ vere ſamuel apparu⸗
iſſet:nõ vtiq; vir iuſtus ꝑmiſiſſet ſe adoꝛari.ꝗ p̃dicaue⸗
rat deũ ſolum eſſe adoꝛãdũ.et qũo hõ dei ꝗ cũ abꝛahã in
refrigerio erat dicebat ad virũ peſtilentie dignũ ardoꝛe
gehẽne:cras mecũ eriss¶ Ad illð vo qð obijcit᷑ pꝛio.di⸗
cenaũ eſt. ꝙ licet nõ habeat dyabolꝰ poſſe ſuꝑ aias ſan
ctoꝝ moꝛtuoꝝ vel ſuꝑ coꝛꝑa eoꝝ ex le:hʒ tñ vt ſilitudo
trãſſoꝛmet᷑ apud imaginatiuã pctoꝛis.⁊ vt er ſumat ali
quã ſilitudieʒ ex ꝑmiſſiõe dina.hoc aũt merent᷑ ipi pcto
res ꝗbo illudit᷑ . ¶ Ao ſecũdũ vo dicẽdũ:q lzʒ ipᷣa apꝑitio
ſamueł poſſet fieri ex diſpẽſatõe dĩna.ex ipis tñ circum⸗
ſiãtijs facti magis pᷣſuit᷑ ꝙ aduerſariꝰ ſbᷣ ſpẽ ſamuel nec
coꝛpꝰ ipiꝰ aſſumẽdo nec alazʒ ab ĩferis excitãdoappuẽit
vt ea ruelauẽit q̃ ĩ ꝓxio erãt futa.Vñ dic aug.quid mi⸗
rũ ſi iminẽtẽ ꝓpe moꝛtẽ potuit pᷣuidẽ. cũ hoc ſit vnde fal⸗
it: et ſe in dei prate vult adoꝛari.

einde querttur S. v.

de his trãſfoꝛmatõibo que aſſerũtur ſieri a gbuſdã vetu

lis vt poſſint tranſire multa terrene ſpacia/et cũ innu α νααon απ⁸ herodyade

mera multitudie equitaꝛe.queꝛit᷑ vtrũ hoc huana virtu
te fiat. vel ſi ſit virtute dy abolica.vtrũ ſit ibi veritas rei
vel illuſio. Ad qð reſponderi pt᷑.q a maligno ſpũ talia
fantaſmata mẽtis infideliũ inferuũtur, dy abolꝰ em cum
aĩam alicuiꝰ ꝑ talem erroꝛẽ ſubiugauerit. trãffoꝛmat ſe
in ſpecies differẽtes ſiue ſilitudies.et mẽtẽ quã captiuã
tenet multipliciter deludit.nec enſcreat ea que appa⸗
o rent in fantaſia in veritate coꝛꝑali accidere.vñ nulla fit
muralio in ipis credentibo ᷣm ꝙ credit᷑.ſed ſic axparet

⁰ 9„ 4 . 5„
Deindequeritur D. v.
vtꝝ licitum ſit dicere aliqua carmina cum collectiombo
berbaꝝ. aut aliqͥs ſepturas ꝓ qcunq; infirmitate ſup hbo
mines vel animalia ponẽ.¶. Ad qð rñũdet aug. ꝙ nõ licz
aliqᷓ ponẽ p̃ᷣter ſimbolum ⁊ oonem dñicam. 2 boc idem
Dẽ.xxvj:q.v. NQon licz.hoc at᷑ fieri dʒ vt deus omniũ crea
toꝛ ⁊ dns honoꝛet᷑. Si vo aliq̃ ſuꝑſtitioſa obuantia ad⸗
Dar etiam peim eſt.
Weinge aueritur
t illis oꝛonibo⁊ figuris q ſunt in arte notoꝛia.vtꝝ lici⸗
tum ſit eas facẽ.cum in illis ooibo nõ videat᷑ poni niſi
qð ptinet ad pietatem religionis xpiane. dirigunt᷑ em ibi
oꝛones ad deum ꝓ bonis impetrandis velꝓp malis qmo⸗
uendis. indins eſt et ꝓtractõnes tales facere q̃les fiunt
ibidem ad deſignatõʒ diuerſaꝝ ſcientiaꝝ. ¶ Ad qð doᷣm
eſt. ꝙ hmõi ars notoꝛia,/phibita eſt nec licitum ẽ illi fidẽ
adpibẽ. licʒ aliqᷓ ponant ibi qᷓ areligione fidei nõ diſere⸗
pant.aſponunt᷑ em vt faciliꝰ alijs credat᷑. Pꝛohibita at᷑
eſt multis de cauſis. Vna ẽ qꝛ ponunt᷑ ibi noĩa plura q̊ꝝ

ignoꝛat᷑ intelligentia. Alia ẽ qꝛ attendit᷑ ibi inſpectio hbo-

rax. q. vᷣtute aſiroꝝ illa fierent. Tercia eſt ꝗ fiunt ꝓtra⸗
ctiones qᷓdam ? lineatõnes hac intentione vt inſpectõne

eaꝝ acꝗrant᷑ diuerſe ſcientie vel artes.a ſic falſa creduli

tas in coꝛdibo hoim generet᷑.

¶Mueſto. clxxxv. de Go⸗
tilegio. =
Ltimo quezendum

eſt de ſoꝛtibo. Pꝛimo at᷑ qrit᷑ ꝗd ſit ſoꝛs.
Scðo vtꝝ licitũ ſit ꝓijcẽ ſoꝛtes. Tercio
vtꝝ ſic ſoꝛtiendo ſit temptare xeũ. Oꝛto
omi tꝑe ↄgruat ꝑmiſſio ſoꝛtis ſiẽ fu⸗

tibo in electõibo vel hmõi factis. Sexto qre plus habun⸗
dat ſoꝛtilegiũ ĩ ſexu mliebri in virili. Septimo vtx ſoꝛ
tilegiũ ſit maiꝰperjm ꝙᷓ; infidelitas vel apoſtaſia.

tilegiü ſi

D pmũ ſic dic aug.ſuꝑ po. In te dñe ſpera
ui.ſoꝛs nõ eſt aliqd mali ̊ res in bůana du
bitatõe poſita:dðinam indicãs volũtatem.
iirnrca hanc diffi itõz qrit᷑ rõne eiꝰ ꝙ dicit᷑
non eſt aligd
dininatione. diuinatio at᷑ dic hiero.ſuꝑ illud MMich. ij.

pte ĩ ſc̃tura ſacẽ accipit᷑.̊ ſoꝛs cũ ſit ſpẽs eiꝰẽ aligd mali
4¶ IYtẽ ſoꝛs dꝛ qð in huana dubitatõe ẽ poſitũ.ſᷣ qð ĩ hũa⸗

na dubitatõe eſt poſitũ nõ ẽ nobᷣ certũ.qð at indicat diui

naʒ volũtatẽ nobᷣ dʒ eſſe certũ.q̊ nõ bñ ponũt᷑ ila duo in
ſit in diffinitõe ſoꝛtis. ¶ IOtẽ ſoꝛs dẽ indicans dinaʒ volũ⸗
tatẽ. ̊ qð eſt indiciũ dine volũtatis ẽ ſignũ eiꝰ. fi at di⸗
uine volũtatis ꝗnq; dicunt᷑. pceptũ. ꝓhibitio.ↄſiliũ.im⸗
pletio. pmiſſio. od qð &ᷓ illoꝝ requci?¶ Ad qð dom. q;
cũ dꝛ. In manibo ei ſoꝛtes mee.ſoꝛs acelpit᷑ ibi p electõe
gtuita.cũ at᷑ dẽ ſoꝛs nñ eſt aliqd mali.ſi ſic accipiat᷑.veꝝ ẽ
ſic dic apls.j.ad eph. In qͥ ſoꝛte vocati ſumꝰ. Si vo ſoꝛs
accipiat᷑ ꝓ eo qð eſt qᷓſi qdam indicium diuine volunta
tis.quomodo accipit᷑.j. Act᷑.· cum dicit᷑ ſoꝛs cecidit ſuper
Aldathiam. ſoꝛs in ſe non fuit aliꝗd mali p ratione circũ
ſantie pt᷑ ſoꝛsaaliquid mali continere. VUnde in canone
Di. In ſoꝛtibo nibil mali ineſſe monſtrat᷑.ꝓhibet᷑ m fide
libo ne ſub ſpẽ diuinatõis ad o ntiqͥs ydolatrie cultꝰ redi⸗
rent. Ad ſcom dᷣm. ꝙ; ſoꝛs pt accipi vel ꝓ ipſo opera⸗
to hm ꝙ eſt in fieri. ſic ẽ res dubia. vel ꝓut eſt in ipo eẽ
ꝙ eſt terminꝰ fieri ? ſic eſt res certa.⁊ tunc indicat᷑ ina
volũtas.qð ꝗ̊ pꝛius fuit res dubia deinde fit resè certa:?
ita non repugnant ea q ſe. unt in diffinitõe.ꝗ Ad tercium

ianuarij his qui de paginis euangelicis ſoꝛ
optandũ eſt vt id potiꝰ fiat.qᷓ; ad demonia cõſulenda re⸗

laria ⁊ ad vite huiꝰvanitatẽ diuina oꝛacula velle duer⸗ .

pPontificis.gᷓ ꝓijcere ſoꝛtes in hmõi eſi maluz 5 458
dicendũ.ꝙ ꝓijcere ſoꝛtes in illis actibo hũanis q̃ nõ ſpe

W. Da. Siqui neceſſitate ali

mali.videt᷑ em̃ ꝙ nᷣen ſit malũ: ↄtinet᷑ eĩ ſub w.

vo dicendũ. ꝙ ſoꝛs eum ſit indiciũ volũtatis diuine.qd
illuo ſignũ reduei poteſt qð eſt ↄſilium. Ipꝛie tamẽ non

eſt illud. Mam cũ dicit᷑ ꝙ ꝗqnq; ſunt ſigna volũtatis di⸗

uine que eſt beneplacitũ. referẽdũ eſt ad actus qui ſu nt
ex parte dei.verbigr̃a.cum pꝛecipit aliquid vel conſulit

2Z ita de alijs.ſoꝛtes autem pꝛoijcere actus eſt huma nus. 14.
vnge non eſt dæ illis ſignis quinq;. licet in illo requirat᷑ rernée

certitudo conſilij diuini.

Ebruz ſecundũ

Ecundo querit᷑ vtrũ licitũ ſit ſoꝛtes pijce⸗

re. ⁊? videt᷑ ꝙ ſic.dicit᷑ em̃ xviij. ꝓuer. ↄtra- mheun
DdDictõnes opꝛimit ſoꝛs. ſed hoc eſti bonũ cõ⸗

pꝛimere.l.ↄtradictões. ſoꝛtes ꝓijcere bo

num eſt. ¶q IYem. xvij. ꝓuer. ſoꝛtes mittũtur in ſinũ ſed
a dño tꝑant᷑.ſed hoc mõ mittẽ ſoꝛtes nõ eſt malũ. ꝓijce
re ſoꝛtes nõ eſt malũ.¶] Item cũ quedaʒ ciuitas eſſet ob⸗
ſeſſa.⁊ clerus dubitaret qui deberẽt fugere:qui manere
rũdet auꝗ.ſoꝛte eſſe dirimẽduzʒ. ¶ Pꝛeterea fiũt etiã ad oe val e⸗

dirimendũ dubitatões hũanas quottidie ſoꝛtiu/ piectio le r n
nes. nõ eſi malu. ¶Contra dicit aug:ad inquiſitöem A. ſont ar,

egunt etſi

currant:tñ iſta mihi diſplicet ↄſuetudo.ad negocia ſecu

tere.ex quo habet᷑ ꝓijcere ſoꝛtes cauſa negocioꝝ ſecu

larium fuit ſuꝑſtitioſuʒ a ita malũ. ¶. Itẽ extra. de ſoꝛti

legijs. eccłia nra. vbi dicit᷑ multa repᷣhenſione eẽ dignuz
ꝙ ſoꝛs in talip interuenit. 2 loquit᷑ de electõe cuiuſdazʒ
de ſt

ctant ad ci.vt in ↄtradictõibo hũanis. vel in ↄtractibo

2. Dirimendis:nõ eſt malũ /in electõibo aũt vbi pt eſſe ani⸗ , SZ
uEn marum piculü. nõ vebet ſoꝛte ↄtractõ compꝛimi: niſi ne⸗ te itre
— omi t 8 ſiẽ fu⸗ n) ceſſitas magna interueniret p̃cedentibo oronibo. vñ be⸗
it tꝑe legis. Quinto vtꝝ eremplo aploꝝ ↄſulendũ ſit ſoꝛ D

.

qua ↄpulſi deũ putãt ſoꝛtibo ex⸗

—

eemplo aploꝝ eſſe ↄſulẽdu: videt hoc aplos nõ niſi col-

lecto cetu fratrũa ſuſis ad deuʒ peibo hoc egiſſe.¶ Et ꝑ

hoc põt ſolui illud qð obiectũ eſt. Ratões em̃ ille pꝛimo
poſiie agũt de hmõi ꝓiectõne ſoꝛtiũ que fiunt adotradi⸗
ctiones hũanas in negocijs.⁊ ↄtractibo hbũanis dirimẽ⸗
dis. ¶¶ Ad illud vo quod obijcit ꝑ auct.augu.að ianua

r ium.dicendũ eſt ꝙ loquitur de illis ſoꝛtiba vbi ꝓ nego⸗

cijs ſecularibo qualibetcũq; diuina oꝛacula requireban
. tur. nõ em̃ exemplũ apłoꝝ de piectione ſoꝛtiũ trahẽduʒ
s ‿eſt ad ſecularia negocia.pꝛiuilegia em̃ ſinguloꝝ ↄmunẽ
ninatio at dic hiero. inp ill⸗ Pinl legem gino face
Aphe eius ĩ mercede diuinabãt.nunꝙᷓ diuinatõ in bona 7 2

re non pnt.

lebruz tercin r⸗ Fanrs
Er cio qrit᷑ vtxꝝ ſic ſoꝛtiẽdo ſit tẽptare deũ
Et videt᷑ ꝑ ſilelſi em̃ moyles poſuiſſet vi
gas filioꝝ iſrł ĩ tabernaculo auẽte ꝓpꝛia.
vt vidẽt cuiꝰvirga floꝛẽt:temptaſſet dñm.
qui mittit ſoꝛtes ad cognoſcẽduʒ quẽ cui dñs pꝛefe
rat:videt᷑ temptare deũ.dicit᷑ em̃ ſi uꝑ illud. vj. dent. Mõ
temp.do. d. tuũ.tẽptat dnm qui hñs quid faciat:ſine ra

—

tõne pꝑiculo ſe ↄmittit exꝑiens vtꝝ poſſit liberari a dño.
ex quo videt᷑ꝙ ſit temptare xeũ in ꝓiectõne ſoꝛtiũ: cuʒ

alio mõ poſſit haberi certitudo vel cautela mali. 4 Sʒz
otra h̊ videt᷑ eſſe.q; ꝓoſue ⁊ alij miſerũt ſoꝛtes ꝗ tñ non
temptauerũt dñm faciẽtes ↄtra pceptũ. dñm den tuũ nõ
remyratie i qð rñdendũ.ꝙ nõ eſt recurrendũ ad
oñnm ꝑ ſoꝛtes vel ꝑ alia bmõi.dum homo habet qð rõne
hũana poſſit facere.cũ aũt nõ habet:recurrenduʒ eſt ad
auxili riumnſ. paliber.e ignoꝛamꝰquid agẽ debea
mꝰ. h̊ ſolũ ̃ſidui habemꝰvt ocłos ad te leuem? g ꝑ ſoꝛ
tes vel ꝑ aligꝗo aliud bmõi.ingꝗrit auẽtem diuinã.dũ bʒ

huana rõe quõ ſe poſſit expedire ĩ negocijs ſpũalibo:q̃ſ
temptat dñm nõ ſic aũt fuit de Joſue qin ex inſpiratoe
diuina faciebat.

S
valg 8
fre .
4 1,
l ſeenfein

whete

— o⸗
è pabl

‚—
õ

2 cApteꝛ ̊ electio mathie ſoꝛte facta eſt añ pẽthecoſten in

¶ Nueſtio

Varto queꝛit᷑ vtꝝ om̃i tꝑe ↄgruat ꝑpmiſſio
ſoꝛtis.ſiẽ fuit ĩ tꝑe legis. Ad qð ſic argu.
lex ẽ vmbꝛa futuꝛoꝝ·x.ad beb.qdiu fuit
vmbꝛa potuert eẽ ſigna ſeu durare 1 n amͤ
pliꝰ.ſoꝛs at ſignũ erat: tꝑe legis veteris ↄgruebat ſoꝛs
2 nõ tꝑe euãgelij. YItẽ aug. i li. de diuinatõe.demonum
artis mathematice ſcĩa vſq; ad xp̃m fuit cõceſſa. vt rpᷣo
edito nemo exinde alicꝰnatiuitatẽ intpꝛetet.¶ Sed 5 „

obijcit᷑ de ſcẽo mathia ꝗ ſoꝛte fuit electꝰtꝑe euãgelij.ſicut 1
babet᷑ Act.j.põt etiã qri cũ apls ſoꝛte eẽt electꝰ. ꝓpt qd
dy aconi nõ fuer̃t ſilꝛ ſoꝛte electi. Pꝛetea cũ ad hoc ꝗ;
ſoꝛs valeat reqrat᷑ inſpiratõ diuia ad ̊ ꝙ bñ fiat qᷓ ncci⸗
tas fuit ſoatiũ.cum inſpiratõ diuĩa de ſe ſufficiẽs eẽt ad
maifeſtatõeʒ volũtatis dei.(¶ Eld qð dicẽdũ ꝙ donec ve⸗ erf,
‚

niret veritas ĩ publico ↄceſſe fuer̃t ſoꝛtes ĩ electõibo. in
his q̃ oꝛdinabaÄùt tãq; vmbꝛa ad veritatẽ. Vñ dic Beda.
bic ſoꝛte eligit᷑ ne a lege diſcrepet ĩ qua ſummꝰ ſacerdos
ſoꝛte qᷓrebat᷑.qꝛ querẽdꝰ erat vetꝰ ſacerdos:donec veiret
ille ꝗ ꝑ ꝓpꝛiũ ſãguinẽ intrauit ſemel ĩ ſcka ſcẽoꝝ. cuiꝰho⸗
ſtia iĩ paſcha ĩmolat᷑.in die pẽthecoſtes ſpũ apparẽte ẽ cõ

—

ſummata. donec em̃ veĩꝛet veritas figurã licuit exerceꝛi:

4

—

qua dabat᷑ ſpũſſ.nõduʒ em̃ oĩno factaẽ publicatõ veri⸗
tatis.dy aconi aũt electi ſũt in miſieriũ poſt pẽthecoſten
vt oñderet᷑ ꝙ deinceps ꝑ electõez eẽnt pᷣlati eligẽdi ñ ſoꝛ⸗
te. ¶¶ Av illud vᷣo qð obijcit᷑ de ↄceſſione artis mathema
tice vſq; ad xpᷣm. intelligẽdũ eſt ꝙ ↄceſſio accipit᷑ ibi ꝓ ꝑ
miſſione. Pꝛetea illa iudicia ſiue ↄiecture qᷓ̃s feceꝛũt ma
gi de natiuitate magni regis: fuit ꝑ h ꝙ ſtells inſolitam
vider̃t. oyoni.etiã ĩ miſtica theologia ꝑ eclipſim ſot xpᷣo
patiẽte factã nõ ſᷣm curſus aſtroꝝ.couit ꝙ ee?nate pa
teret. ¶ Ad illð vo qð obijcit. ꝙ tũc nõ eẽnt ſoꝛtes nece
cũ inſpiratõ diuĩa ſufficẽt. dicẽdũ ẽ ꝙ licʒ inſpiratõ diui
na ſuſficiẽs eẽt qtuʒ ẽ ex ꝑte ſua: nihilomiꝰtñ fiebat ꝓie
ctio ſoꝛtiũ.ad h̊ eĩ ꝙ accipiamꝰa deo qð petimꝰ.oꝑtz nõ
ſolũ de potẽtia.ſapia.⁊ bonitate pᷣſumẽ:S etiã nr̃az ĩiſuf⸗
ficiẽtiã oñdẽ.h̊ aũt fit ĩ ſoꝛtiũ piectõe.vñ ſicẽ mali onñdũt
q̃ſi ſu inſufficiẽtiã dy abolo.⁊ poſlea ipᷣm inuocãt ⁊ i B
peccãt:ita opoꝛtuit ꝙ ipi inſufficiẽtiã ſuã oñderẽt deo in
dubitatõe ſoꝛtis.⁊ inuocarẽt ipᷣm ꝑ oꝛonẽ vt ſupplet de⸗

fectũ eoꝝ.vñ Act.j.oꝛantes dixerũt tu dñe c·
( embꝛum qumntu

Vinto querit᷑ vtꝝ exemplo aplłoꝝ ↄſulen
dum ſit ſoꝛtibo in electionibo vel hmõi fa⸗
ctis?: Ad qð rñdet Heda.nõ exẽpls ma
mtbie vel ꝙ Yonas ꝓyba ſoꝛte debẽſus ſit
indifferẽter e ſoꝛtibo credẽdũ:cũ pᷣuilegia ſingloꝝ vt ait
biero.omunẽ legẽ oĩno facẽ nõ pnñt.extra etia de pꝛiuile-

ſoꝛs in electõibo nõ eſt collaudanda.

(Möébruzſertum

Exto querit᷑ qᷓre plꝰ habũdat ſoꝛtilegiũ in
ſexu muliebꝛi qᷓ; ĩ virili:¶ Ad qð dicẽduzʒ
ꝙ; doctriĩe dñice is fuit oꝛdo.vt a deo ĩ xpᷣm
Poiez deſcẽdẽt. 2 a xpᷣo ĩ virũ.⁊ a viro ĩ mu
lierẽ.caput eiĩ mulieris ẽ vir.caput vo viꝛi xpᷣc.xpᷣi ðᷣo de⸗
us. j. Coꝛin. xj. Ecõtra vo fuit ð doctrina dy abolica ꝛ
ipᷣe dyabolꝰ pᷣmo trãſſudit eã ĩ mulierẽ. vtpote q miꝰpa/⸗
bebat diſcretõeʒ ſpũs.⁊ ꝑ mulieꝛẽ virũ.ſic g̊ pᷣmo ĩ mu⸗
liere trãſfudit doctrinã peti: ita adhuc fallacẽ doctrinaʒ
ſoꝛtilegij trãſfundit frequẽtiꝰĩ mulieres qᷓ ĩ viros.

—

Ebruz ſeptunum

ptimo queritur vtꝝ ſoꝛtilegiun

4 n ſit ma⸗
ius peccatum qᷓ infidelitas vel apoſtaſia:
qð non videtur. Inſidelitas em̃ ⁊ apoſta⸗
ſia dicunt ſimpliciter fidei pꝛiuatõeʒ· ſoꝛ⸗

tera anima- manens in eius ↄiug .
xet maius eſſe hoc pctm: cum 2 gqui⸗ dicat. C qð di

clxxxvj.

tülegium vᷣo vel augurium poteſt eſſe ſalua fide infoꝛmi
5gmains eſt perm infidelitatis vel apoſtaſie qꝗᷓ peĩm ſoꝛti⸗
legij vel augurij. Contra. Aug. in li. de cem coꝛdis tu
vis dimiſſo vno deo tanꝙᷓ legittimo viro anime. ſoꝛnica⸗
ri ꝑ multa demonia. 2 qð eſt quius non q̃ſi a ꝑte deſeres
7 repudians ſiẽ apoſtate faciunt: ſß tanq; manens in do⸗
mo viri tui admittis adulteros.i.tanq; xianus non di⸗
mittens eccłiaʒ ↄſulis mathematicos aut an riſpices aut
augures aut maleficos.q̃ſi de viri dmo nõ recedis adul
ↄiugio foꝛnicaris. ex qͥ vi⸗
cendum.qꝙ non ẽ maiꝰpctẽᷣm ſimpir Rpoſtaſia vel infideli⸗
tas.ſ̊ q̊ͥ ad qd dẽ eſſe guius.qꝛ infidelis vel apoſtata ma
nifeſte diſcedit a domo dñi vel ſeꝑat᷑. ſoꝛtilegus at ſilat ſe
eſſe de vnitate eccłie ſiue fidei eccłiaſtice.⁊ non eſt oino.
⁊ iõ dẽ quiꝰpctm.qꝛ faciliꝰallicit anima. ⁊ q̃ſi maioꝛ ẽ of⸗
fenſa ſponſi ſpũalis cũ ſilłat ſe eſſe ſponſam: ⁊ nibilomi⸗
nus adulterat᷑ cũ ip̃o dyabolo. pin dꝛ. lvij. Yla. iux me
diſcooꝑuiſti ⁊ ſuſcepiſti adulteꝝ.

ſiłatio.aliꝗs e vult videri caſtus cũ ipe ſit caſtꝰ.⁊ in h̊

Mueſtio. clxxxvj. Deypo
NActumẽ ſupra de

petis ꝗbo fit iniuria ↄ omnipotẽtiam di⸗
uinam ſine maieſtatem ⁊ ꝗbo fit iniuria
ʒ diuinam ſapiam. ſic eſt in ſu ꝑſtitõibo:
oñter dom eſt de petis gbo fit iniuria ꝑ
apꝛopꝛiatõz ) bonitatẽ diuinam. Hat fit tripkr. aut ſila⸗
tione ſanctitatis ꝓut eſt in y pocriſi.aut abnſione doni g⸗

tuiti / ꝓut eſt in ſimonia.aut violatõe loci ſacri ꝓut eſt ĩ lſa

crilegio.dat᷑ em honoꝛificẽtia diuine bonitatii veritate.
ſctitatis bumane q̃ a deo dat᷑.ð qð eſt ypocriß.in ſanctifi
catõe reꝝ ſpũalium.ð qð eſt ſimonia cũ ponit᷑ ſpũale ſub

—

p̃cio.in loci ſacratõe qð eſt ſacrilegiũ Pꝛimo at᷑ dðõm
eſt de ypocriſi circa quam pᷣmo q̃rit᷑ qad ſit. Scðdo vtꝝ ſit
mõꝛle pctm ſꝑ an veniale aliqñ. Tercio e motiuo hurꝰ
peti. Quarto de ꝑatõe eiꝰad inanẽ gliam. Quinto de F⸗
uitate hꝰpcti. Sexto vtꝝ 3 poſſit ſiłare ſe eſſe malũ vel
ypocritam. Septimo d pẽbo hepcti· Octauo de oppoſi⸗
toe. ono de deteſtatione hopcti. Decimo vtx ſit irreme⸗

diabile. AUndecimo de fructibo ꝗbo cognoſcit᷑ h̊ pcẽm.

m prinum
D pmũ ſic. vj. Math. ſu illud ſic ypocri⸗
te faciũt · go. ypocrita ẽ ꝗ ſiłat qð non ẽ re⸗
p̃ſentatoꝛ alteriꝰꝑſone.G eſt cum vult vide⸗
bonꝰcũ ñ ſit. ¶ Sʒ videt᷑ ꝙ ypocriðv ñ ſit

2£

vult videri bonꝰ ꝓpter ſe.ſiłatoꝛ at᷑ eſt malicie palliatoꝛ.
ypocrita ñ eſt ſiłatoꝛ.y pocriſ initũ hmõi nõ ẽ ſiłatio.
Itẽ ſup illud dañ. vij. æ pardo ꝗ bebat qtuoꝛ alas vꝛ q
q̃tuoꝛ deſignant᷑ pcta ſiẽ diẽ Ric:q ſunt iactãtia de bono

Ar.—

manifeſto. ercuſatio de malo maniteſto.ſiłatõ boni ocul⸗
ti. diſſilatio mali oculti.ñ & ſiłatio ↄuertit᷑ cum ypocriſi
nec eiꝰrõ.¶ Itẽ ſnꝑ illud.in. Zreñ. maioꝛ ẽ iniqtas 7c.
lo. ſcelera aĩe plagunt᷑ qᷓ in ypocriſim labunt᷑ q mala de
aurando tegit bona fraudulenter facit. p̊ hec duo ñ oti⸗
nẽr in illa roõe. S non ẽ generał rõ ypocriß.¶ Ad qð dom
ꝙ ypocriſ pt᷑ dici amoꝛ apparentis bonitatis ꝓpt ſe. pt er
diei ypocrita ille ꝗ repntat qð nõẽ in genẽ boni vel mali
4Et ꝑ G̊ pt ſolui illna 6 obm eſt. vnoæm mõ ſiłatio ſub
ypocriſi ↄtinet᷑.ſim ꝙ ſilatio ponit malitiã cũ palliatöõne
boni. ᷣm ꝙ dẽ lilata eqtas eſi duplex iniqtas. eſt em inig y

tas ⁊ ſilatio.⁊ hoc modo ↄtinet᷑ ſub ypocriſi niſi appꝛopꝛi· pt

etur nomen ypocrib. Alio vᷣo mod ꝓut ſilatio non dicit
niſi aparentiam bonitatis ꝓpter ſe intentam. pt idem eẽ
ypocni qð ſilatio.¶ Ad ſeᷣm vo dõm q; ſilatio etmĩat᷑
ꝑ bonũ occultum ꝓut int.iiij.ſpẽs accipit᷑. Alio vᷣo modo

——

accipit᷑ cũ ponit᷑ in rõe ypocriſis ſub maioꝛi nominis ex

galis

ſz aliſinn

5.

tenſione.i¶ Ao terciũ ðᷣo dicẽdũ.ꝙ vtroq; mõ dicit᷑ ypo⸗/
criſis.cũ æ mala deaurãdo tegũt᷑:⁊ cũ bona fraudulẽteꝛ
fiũt.⁊ ita large põt ſumi ſiłato in ratõe ypocriſis.repꝛe
ſentare em̃ aliã ꝑſonã h̊ͥ multis modis intelligi põt. vel
cũ vult tegẽ malu.vel cũ bonũ qð facit ãſpar rpoeul⸗
aũt grece latine ſiłatõ dicit.vñ ⁊ ypocrita ſiłatoꝛ.¶ Ad
hoc etiã querit᷑ cũ ypocriſis ſit aſpetitꝰinoꝛdinatꝰei qð
eſt videri bonꝰ.bonitas aũt generalis nõ determiat ali⸗
quã ſpẽm virtutis.videt᷑ ꝙ apꝓparẽtia bonitatis cñ defe⸗
ctu ſit generalis defectꝰ.& ⁊ appetitus inoꝛdinatꝰilliꝰeſt
generale pctm ⁊ nõ ſpãle.⁊ ita ypocriſis nõ ſit quedam
