tur.ſ̊ ꝗq negat gram ſui auctoꝛis ẽ infidelis:ergo ſpẽs il
la quã pꝛima aſſignat nõ eſt ſpẽs ſuꝑbie ſᷣ infidelitatis.
¶ Si dicat᷑ ꝙ ibi eſt vtrũq; petm.ſcʒ ſuꝑbia et ĩfidelitas
Cõtra.pctmẽ actꝰ incidẽs ex defectu boni:ſi g̊ duo ſunt
pct᷑a.erũt duo actꝰ incidẽtes ex defectu boĩ.̊ ad deſtru⸗
ctõem ↄſeq̃ntis ſi nõ ſunt duo actꝰ:nõ erũt duo peccata.
Deinde querit᷑ de eo qð ponit᷑ ĩ ſpẽ ſcdðᷣa que ẽ.qñ ali
ꝗs bonũ qð habʒ a deo.eſtimat ſe hre ꝓ ſuis meritis.vi
detur em̃ h̊ bñ poſſe fieri ſine pctẽo.dat᷑ em aliqd bonum = max ba) btn:
a deo ꝓ meꝛito hũano.q̊ hoc eſtiare nõ eſt pctm.q̊ᷓ nõ eſt
ſpẽs ſuꝑbie.Si ðvo nõ pt fieri ſine pcto:videt᷑ nõ differꝛe
a pꝛima ſpẽ.ſi em̃ eſtimat ſe eẽ cãm ſui meriti:et ſuũ me
ritũ eẽ cãm ſui boni qð hʒ:̊ credit illð bonũ hr̃e a ſe.qc
gd em̃ ẽ cauſa Bin canſati.nõ ̊ vidr̃ hec ſpẽs

leſts ſib, ſrli w 6s,

27

—

tz d. eS

—
1*

7„ .

7 . — — QQ
, αντιιι.ο Rir „α

S n de

ory PPErO„ν2½

Beinde q̃rit᷑ qᷣ tercia ſpẽ cũ hõ ſi⸗ ne
ſupbr

bi attribuit qð nõ hʒ:dẽ arrogã taln om̃i emmpcto ali⸗
qd ẽ motiuũ qð ẽ aparẽs bonũ.ᷣ ille ſcit ſe nõ hr̃e illð
bonũ:& nõ videt᷑ de illo extolli.cũ motiuũ nõ dicat᷑ niſi
qð ẽ.nõ ̊ ſũt tot ſpẽs ſuꝑbie.¶ Ao qð dõ ꝙ q̃tuoꝛ ſũt
ſpẽs ſuꝑbie.ſic dĩc greg.Et rõ diuiſiois ſic pt᷑ ſumi.SOu
ꝓbia ẽ q̃ hõ miuriat᷑ deo. Aut h̊ eſt qᷓtũ ad bonũ qð hʒ
aut qð videt᷑ hre. Si qtũ ad illð qð videt᷑ hr̃e et nõ ha⸗
bet ertollit᷑: 3en pẽs ſu ꝑbie. Si vᷣo qᷓtũ ad bonum qð ⸗
bʒ. boc pr eẽ duplicit. qꝛ aut ĩiuriat᷑ deo ĩ ſe. aut deo ĩ p⸗ Rtats Je abſolute
ximo.ſi do ĩ ꝓxio q̃rta ſpẽs ĩtelligit.cũ aligs vult ſingu
larit videri.ſi vᷣo deo ĩ ſe ꝗ ẽ pꝛĩcipiũ oĩs boĩ:h pt᷑ eẽ du⸗
plicit.aut ꝓut hõ poit ſeipʒʒ totã cãʒ boĩ.aut ꝓut ponit
ſe eẽ pꝛĩcipalẽ. Pꝛĩo mõ determĩat᷑ pᷣma ſpẽs ſuꝑbie.ſe⸗
cũdo mõ deteꝛmĩat᷑ ſecũda ſpẽs. Ao obiectũ ot pꝛio di
cẽdũ ẽ ꝙ puᷣt᷑ ſpẽs ſuꝑbie determĩat᷑ ĩ affectu inqᷓtũ hõ.
intãtũ extollit ſe vt ponat ſe totã cãm illiꝰ boĩ cuiꝰ deꝰ ẽ
tota cã.vt ſi ꝗs dicat vᷣtutes gtuitas eẽ a ſe:q ſolũ ſũt a
deo. Si vo credat deũ nõ eẽ càm oĩs boĩ hmõi credẽ ſᷣm
ꝙ ſiſtit ĩ ĩtellectu ẽ ifidelitatis.credit eĩ qdð nõ ẽ credẽdũ
¶ Ad ſcdaʒ vo rõeʒ dicẽdũ ẽ.ꝙ negare gr̃azʒ ſui actoꝛis
pt dupkłr eẽ.vel vᷣbo vel fcto.vᷣbo vt ſi dicat᷑.ꝙ gr̃a dei ñ ẽ
et m h̊ ẽ iſidelitas.eodẽ mõ ſi aĩmo credẽt grazʒ dei ñ eẽ
ſi vᷣo neget fcto:h̊ ẽ ĩ affectu vel effectu gerat ſe tãqᷓ; piin
cipiũ boi.ſᷣm h̊ erit pct᷑Dʒ ſuꝑbie.⁊ ita diſtiguũt᷑ adinuicẽ
pct᷑ʒ ĩfidelitatis ⁊ ſuꝑbie ĩ h̊ genẽ.i Ad illð vᷣo qð obij⸗
cit᷑ de ſcdᷣa ſpẽ.dicẽdũ.q talis ñ peccat ponẽdo ſe bonuʒ
hr̃e a eo.ſᷣ̊ ĩ h ꝗ facit ſe eẽ pꝛicipalẽ cam eiꝰ cuiꝰ pꝛĩci⸗
palis cã ẽ deꝰ.¶ Ao id vo qð obijcit᷑ ꝙ hec ſpẽs ẽ eadẽ cũ
pꝛĩa.dicẽdũ ẽ ꝙ nõ qꝛ ĩ hac ſcoa ſpẽ facit hõ ſe pꝛicipalẽ
cãʒ ⁊ deũ ſcðᷣam eiꝰcuiꝰ ẽ deꝰ cã pꝛicipał ⁊ hõ ſecũdaꝛia
qꝛ talis poĩt ꝙ ipᷣe ſit pꝛicipalis cã boĩ qð bʒ licʒ a deo

. 2⸗

Fal⸗

Pr- ſarsy vdt-Rir n

u G e

R
vPſu aα pe rn en
viſe⸗ 1

i

ſt bene ſriat

bẽat. 4l A illò quod obijcit de tercia ſpẽ dᷣm. q ibi eſt
petm ſuꝑbie cũ ho ertollit᷑ attribuẽdo ſibi qð nõ hʒ. et lʒ
talis nõ hẽat bonũ nec appaꝛẽs bonũ alijs qð ipᷣm mone
at:hʒ tñ apparẽs bonuʒ ſibi qð ipᷣm moueat ſibi ad h̊ vt
extollat᷑.vn bʒ bonũ apparẽs i ſua opiniõe lłʒ nõ apð ali⸗
os.4 Sʒ ponat᷑ ꝙ nõ appareat alij nec eẽ hẽat ĩ opinioẽ
ſua appaꝛẽs ſibi bonũ:.hʒ tu adhuc motiuũ ad pctm. vñ
ad talis oſtẽtat ſe ſmõe? dic adhuc ſe hre ill qð ñ hʒ
nec et credit hr̃e.⁊ ſic dic anſel.h adhuc ẽ motiuũ.ſ.illð
qð ipe intẽdit alijs impmmẽ.vñ lʒ ñ ſe talẽ exiſtiet qᷣlẽ ſe et
oſtendit: vult tũ aparere talis et h̊ mouet ipᷣm.

Articulns ſecundus

.AEE

Scũdo querit᷑ vtrũ debeant poni plures ſpẽs

tercia ſpẽs ſuꝑbie alie aũt tres determiant᷑ penes bonũ.
ſiẽ ſunt.ꝗᷓ plures ſpẽs ᷣm poſitionẽ boni ita debent eſſe
plures ſm defectũ boni vel quare non. ꝗ¶ Itez otingit eẽ
ſpẽm ſuꝑbie in ↄꝑatione ad malũ qð hõ defendit.ſic cuʒ
hõ excuſat ſe de pcto ſuo hoc eſt pctm ſuꝑbie: et malum
diuidit᷑ ↄtꝛa bonũ.& hec ſpẽs ſupbie diuidet᷑ ↄtꝛa illas q̃

ingratitudo ſit ſpẽs ſuꝑbie ſic oñdit hiero:qd iam ſupeꝛ
bum ᷓ ingratuʒ videri:aduerſus eiꝰvoluntatẽ viuẽ de qͥ
viuere accepiſti.illiꝰpᷣcepta deſpiceꝛe ꝗ ideo ꝗd imꝑat vt
cauſas hẽat remuneꝛaàdi.ex hac auẽte videt᷑ ꝙ ingꝛatitu
do ſit ſu ꝑbie ſpẽ s.minoꝛ pʒ.ſ.ꝙ nõ ſit aliqua illaꝝ qua
tuoꝛ.qm ingratitudo dĩ: q aliquis nõ refert gr̃as ð be
neficio:ſᷣ̊ talis bñ ſcit ꝙ babet bñficiũ a deo et nõ a ſe. er
go nõ eſt ſuꝑbus q;tum ad modũ pꝛimũ ſuꝑbie. Iteʒ ta⸗
lis bñ ſcit ꝙ nõ habet ꝓ ſuis meritis. Pꝛeterea talis nõ
iactat ſe de eo qdð nõ habet. Item talis nõ vult ſingulari⸗
ter videri p alijs.vñ a illoꝝ q̃tuoꝛ ponit de ſeipᷣa ĩ⸗
gratitudo.qꝗᷓ ſi eſt ſpẽs ſuꝑbie:relinꝗtur ꝙ eſt differẽs ab
illis quatuoꝛ.et ſic ſunt plures ſpẽs ſuperbie q́; quatu⸗
oꝛ. ¶ Ao quod dicendũ, ꝙ ſufficiens eſt diuiſio ſicut di
— ctum eſt.. Ad pꝛimo obiectũ dicendũ.ꝙ penes defectuʒ
DWrnmi = ⸗ boni cum agarentia nõ debent accipi plures ſpẽs.ſicut
penes poſitmam boni.defectus eniʒ ille boni notat᷑ vni⸗
uerſaliter.vnde vnicam dicit remotõnem.poſitio vᷣo bo⸗
ni ſᷣm plures modos dici poteſt ſicut ſupꝛadictum ẽ. ꝓp⸗
pter qð ples ex illa ꝑte ſumunt᷑ dr̃ie.¶. Ao ſcõm vᷣo dicẽ
dõ.ꝙ excuſatõ de peto non ẽ ſpẽs ſuꝑbie:ł diſpoſitõ ↄns
ſuꝑbiã.ſic̃ accuſatõ de pcto ñ ꝭ ſpẽs pet᷑i ſ̊ comes ẽ huili
tatis.excuſatio vo naſcit᷑ ex ſpẽ ſuꝑbie q̃ aligs attribuit

ſibi qð nõ hʒ.vult eĩ ſe oñdẽ innocẽtẽ cũ nõ ſit. at d dd
ercuſatõ pcti peioꝛ danabilioꝛq; ſuꝑbia:hoc non ẽ qʒ ſit de
fPaæ eëntialłr ſupbia: ;̊ qꝛ ↄſeqtur ſu ꝑbia. æ dr̃ dãnabilioꝛ gqa P ollit non he lui
tollit ip̃aʒ pnĩaʒ ꝑ quã ẽ r̃mediũ pcti.¶ Av terciũ daimim· .ſiſfs
licʒ ſuꝑbia vite ſit radix mitoꝝ petõꝝ. ñ tñ qdᷣlibʒz il⸗ be
loꝝ facit vnã ſpeciẽ ſuꝑbie:ſed dicũt᷑ naſci ex ſuꝑbia ſiẽ̃ . b e can
eſt c inuidia et hmõi. Ad quartũ dicẽdũ.ꝙ licet filia ſ e . an
in rebo naturalibo ſit eiuſdẽ ſheign mre ꝓꝑ ſimilitudiem ”
aũt accipiiſtur ĩ peccatis: nõ tidicũtur hmõi peccata ſun
eſſe eiuſdẽ ſpꝛi cũ ſuꝑbia matrè vt vnũqðq; illoꝝ dicat Pl
ſuꝑbia.ſed dicitur filiaꝑ quandam confoꝛmitatem caun n
ſalitatis a qua immediate naſctur.⸗ Ad quintum dicẽ it⸗
dum eſt ꝗ; inobedientia non eſt ſpecies ſuperbie foꝛma⸗ 3
lis.immo naſcitur ex ea.inobediẽtia em̃ ſumitur penes ia⸗
nolle ſubeſſe voluntati alterius vel pꝛecepto. ſuperbia Pe⸗ e

71
ſuꝑbie ꝙᷓ iſte qtuor/as videmꝰ ꝙ vna ſpẽs otc;
ſuꝑbie determiat᷑ penes bonũ qð hõ nõ hʒ. ſ. . 3

habet de excuſatione tanto minus peccatuʒ eſt.ergo ;⸗ loy⸗
to plus ha bet de motiuo tanto minus eſt.et econtrario e
ꝙto minus de motiuo tanto maiꝰ pctᷣm eſt. ſed iactãtia 0
ẽ tercia ſpẽs ſuꝑbie mũꝰhʒ ð motiuo int᷑ alias:j maiꝰ
eſt pctʒ.miĩoꝛ pzʒ qm alie ſpẽs oꝛiũtur ex bono qð homo R

vo ſumitur penes velle pꝛeeſſe.ſic ergo inobedientia con
ſequitur ad ſuꝑbiam et non eſt ſpecies ſuperbie.⸗.] AVd
illud auũt quod obijcitur ꝙ reſpectu paris vel inferioꝛis
ſumitur ſpecies ſuꝑerbie:reſpectu vᷣo ſuꝑioꝛis hominis
nõ.dicendũ eſt ꝙ homo conſtitutus eſt in medio int᷑ de⸗
um et alias creaturas.homo vo homini par eſt natuꝛa.
iniuria ergo qua homo iniuriatur ꝑ ſuperbiam: vel eſt

ſunt ex ꝑte boni. et ipᷣa nõ eſt aliqᷓ illaꝝ q̃tuoꝛ.q̊ ſunt ꝗn⸗ reſpectu dei vel reſpectu hominis paris.reſpectu auteʒ Seen .
q; ſpẽs.O aũt hmõi excuſatio pecti ſit ſuꝑbia pʒ ꝑ aug. dei. cum vendicat ſibi quod dei eſt ſcʒ ſuꝑioꝛitatẽ vel do N
in.xuij. de ci.dei.c.xiiij.vbi dĩc.eſt peioꝛ damnatioꝛq; ſu⸗ minationem.vnde dicit aug.in li.de voc.xpᷣiana. IYneſt
perbia q̃ etia in pctis manifeſtis ſuffugiũ excuſatõis ex/ vicioſo aĩmo io magnũ appetẽ et tanꝙᷓ debitũ vendicare B
quirit᷑.ſicut illi pᷣmi hoĩes quoꝝ et illa dixit.ſerpens ſe⸗ qð vni ꝓpꝛie debetur deo.ſiłr iniuriatur bomĩ cum affe
duxit me ⁊ mãducaui.et üle dixit mulier quã cediſti mi⸗ ctat ei libidinoſe dñari qui eſt par natura.vñ dicit aug.
hi hec mihi dedit de ligno et comedi:vult & dicere. ꝙ ex⸗ cum hõ eis ꝗ pares ſunt ſibi naturalit᷑ hoc eſt homĩbus
. cuſando ſe de pcto et referendo in deũ:peccabãt pcto ſu⸗ dñari affectat ĩtolerabilis oĩno ſuꝑbia ẽ. ſic ̊ ſpẽs ſuꝑ⸗
perbie. dicere aũt ꝙ deus ſit cã mali:mpii aliud eſt dice bie altero duoꝝ modoꝝ accipit᷑.¶ Ad ſextũ dicẽdum .
re qꝙᷓ ꝙ deꝰnõ ẽ cã boni vł pᷣncipalis cauſa boni.vñ videt᷑ ingratitudo nõ ẽ eẽntialit ſuꝑbia b̊ ↄſeqtur ad eã.inqtꝰ
hec ſpẽs differꝛe ab alijs.¶ IStem.j.ioh.ij. Om̃e qð eſt ĩ aũt dẽ ꝗ nõ reddit gras de beneficio accepto.vñ q̃ſi pꝛx 8
mũdo aut eſt ↄcupia carnis aut ↄcupia oculoꝝ aut ſuꝑ cipiũ boni ſe reputat.et ita ad pꝛimã ſpẽm ſuꝑbie redu⸗
bia vite.poſſum dicẽ de ncaldo pexo. ꝙ eſt vel coneua citur eo ꝙ nõ retoꝛquet beneficiũ ad illũ a qͥ recipit. S
d. ſ K H piſcentia carnis vel 76.· H poſſuʒ diceꝛe de multis alijs ſcwe
P D F, pct᷑is ab his q̃tuoꝛ q̃ aſſignat greg.g nõ tm̃ hʒ ſuperbia ( E Tt ulus t
In bas ſpẽs. Item filia ↄuenit in natura cũ matre: & filie 1 C 8 erciuns
ſuꝑbie ↄueniũt in natura cũ ſuꝑbia.j̊ plures ſunt eiꝰſpe ðOðl Ercio queritur de comꝑatõe illaꝝ ſpẽꝝ ᷣm
cies qᷓ iſte qᷓtuoꝛ.¶ IJctem ſuꝑbia eſt qua bõ ccoꝛdinat᷑ q; 2 quãtitatẽ peccati.Obijcitur aũt ꝙ qrta ſpẽs 4
tum ad deũ et q;tum ad hoiem.homo aũt ſe hʒ ad hoĩem NQ ſupbie ſit maiꝰ peccatũ inter alias.qm̃.xxxij.
in triplici gradu.vel ſicut ſuperioꝛ vel ſicut par vel ſic in moꝛalium ſuper illud iob ſperabam etas pꝛolixioꝛ llo 1
ferioꝛ.tres prime ſpẽs ſuꝑbie deoꝛdinãt bominẽ ad deũ queretur.dicit greg:de quarta ſpecie ſuperbie.hec ſpeci
uarta doꝛdinat hoĩem ad hoiem parẽ et inferioꝛẽ. cuʒ es quarta pꝛoximat vicinius peccato dy aboli qui pꝛe 1
inobedientia ſit ſuꝑbia reſpectu ſuꝑioꝛis.qꝛ deoꝛdiat angelis eſſe voluit.hec ergo ſpecies eſt pꝛoxima magis
hoĩem reſpectu hoĩs ſuperioꝛis.et nõ ſit aliqua illaꝛum peccato dy aboli.ſed maximo peccato viciatur dy abo
q̃tuoꝛ: eit vna ſpecies qua deoꝛdinat᷑ hõ reſpectu ſupe⸗ lus:ergo hec ſpecies peccati eſt marimum peccatum in⸗ 1
rioꝛis hoĩs.¶ Itez ingratitudo eſt ſpẽs ſuꝑbie ⁊ differt ter alias.¶. Cõtra·vidr.pꝛĩa ſpecies eſſe magis peccatũ
ab ulis qᷓtuoꝛ.̊ plures ſunt ſpẽs iᷓ ille q̃tuoꝛ. O autem Hꝙ̃j iſta.qꝛ illa ſpecies maius peccatui eſt que magis in⸗ f

iuriatur deo.ſed pꝛima ſpecies magis iniuriatur deo q; d
quarta:ergo eſt maius peccatum.minoꝛ patet qm̃ iniu⸗
ria que fit deo immediate maioꝛ eſt ꝙᷓ illa que fit deo me .
Diate.ſed pꝛima ſpecies deo iniuꝛiatuꝛ immediate:quia
cum aliquis dicit ſe eſſe pꝛincipium boni qð habet: hec
iniuria immediate redundat in deu. ſed quarta ſpecies
eo iniuriatur mediate.ſcʒ deo in homine.cum em̃ ali⸗
quis deſpectis ſingulis ſingulariter vult videri:ipᷣe pꝛi⸗
mo iniuriatur homini:et ꝑ hominem deo. ſed cum ali⸗
quis negat bonum eſſe a deo et ponit ſe illud habere a ſe
talis immediate iniuriatur deo.et ſic maius peccatum
eſt pꝛima ſpecies q; quarta.q¶ e auteʒ tercia ſpecies ſit
maius peccatum videtur.quia quãto ad peccatuʒ plus
habet de motiuo plus habet de pꝛonitate.et q;ẽto plłꝰ bʒ
de pꝛonitate tanto plus habʒ de excuſatõne.et q;to plus

—, —

hʒ.hoc at᷑ nõ oꝛit᷑ de bono qð hõ hẽat ſ̊ qð ñ hʒ.plꝰ at ex
cuſatõis ẽ ⁊ plꝰpʒ ðᷣ motio ille ꝗ extollit᷑ ð bono qð hʒ qᷓ
ille ꝗ extollit᷑ ð bono qð ñ bʒ Ao qð dõᷣm ꝙ pctʒ dya⸗

ε7

¶ Lueſtio cluij.

iy⸗ —E
ſi . ..ẽ . Bin ains inthriabe ter:foꝛmaliter vᷣo in volũtate.qñ eĩ aliquis eſtimat ſe di⸗
babuit patõeʒ. vnã 'm qu iniuriabatur ate. qñ eĩ aliquis eſtimat ſe di
n e Mlt ouplic⸗ Beneni 0 em Sini penm. er alia pte qᷓ vo⸗ gnum honoꝛe.ex hac eſtunatõe ↄſequit᷑ ſuꝑbia in affectu
n luit pᷣeſſe angelis ĩ debito mõ:⁊ ex illa ꝑte aſſiłat quaꝛta vnde materia ſiue occaſio ſuꝑbiendi ſumit᷑ ex intellectu.
ln N, ſpẽs in hoiĩe que eſt pumptio ſingularis pcto dy aboli. complementũ vo er ꝑte volũtatis.ꝗ Ad alið dom.q dẽe
ſ NR onde nõ er boc ſequit᷑ ꝙ quarta ſpes ſuꝑbie ſit mai pec⸗ iſte ꝗbo diuidit Anſ.ſuꝑbiam ſunt materiales dꝛe.Alia
lli 8 4 catum alijs ſpeciebo. nõ em apꝛopinquat ex illa pte pec⸗ em̃ eſt materia ſnꝑbiendi ex ꝑte opinionis.alia ex ꝑte vo
n Mg cato dyaboli ex qua ꝑte dicit᷑ marimuʒ. 4 Ad illuo qð lutatis.alia ex ꝑte fmonis. ꝛe at ſupᷣdicte q̃s ponit gg.
in obijcit de iactãtia que ẽ in tercia ſpecie.dicẽduʒ ẽ ꝙ duo A ſunt fomales dẽe ipſiꝰ ſuꝑbie non materiales.2 H̊ qꝛ do⸗ e aec
al ſunt ĩ illo pcto.ſ.motiuũ ad pcim ⁊ iniuria i.licʒ ergo *7 terminant᷑ ſm dĩntes appetitexcellẽtie. Et licz vtq; di⸗ den Gr iani⸗
h plus habeat de motiuo r ita plns excuſatõis qui extolli⸗ uiſio ſit ſufficiens: nulla tñ ſpẽs in vna diuiſione coeq̃t
Wct tur de bono qð habet:qꝙᷓ qui extollit᷑ de bono qð nõ hbʒ. · ſſpẽi in alia:̊ ſunt excedetes ⁊ exceſſe. Diuiſio ct/grego.
”M ita ꝙ hoc ſit minpctm: tñ er ꝑte iniurie pꝛiꝰ iniuriotur e plus attẽdit᷑ mn das reꝝ. diuiſio art Anb. ſm das nr̃o
636 co qui ſe negat bonuʒ babẽ a ceo qð hʒ ab ipᷣo qᷓ illeg õ 0 kec acrgen nf aut eſt interioꝛ
i 5 ñ qð nõ hʒ ⁊ ideo in pꝛima ſpe⸗ Interioꝛ aut ẽ ex ꝑte cognitiue aut ex ꝑ⸗ .
S”” iactat ſe hobe aliqd bonũ qð nõ hʒ æ ideo in paima ſꝑe te affectiue. Exterioꝛ vᷣo aut ex rahmonidantopis: ſide run oaß.

n le) 2 ci, ius eſt peccatum ꝙᷓ; in tercia. e. KEr
5 lei= cie ſuphie maius eſt peccatum ꝙ lancta“ ex pte oſſẽſiue ſiue opatiue: pter qð q̃tuoꝛ erũt dẽe ſim⸗
6 Trtic ulus qugrtus prlices ip̃iꝰ exaltatõis.plures vo pnt eſſe compoſite.Dicẽ

3 e lex ſunt blrcna: arno⸗ ðvo triplicia.vnum vo qͥdꝛu
Varto queꝛit᷑ de ↄpatõe diuiſionũ aliaꝝ pm ex: 2 ita in vninerſo erunt gndecim genera exalta tõis.
Anſeke Werſereſpectn illiꝰ diuiſionis quã Beinde dom eſt ſpẽbo ſuꝑbie q̃s ponit Herñ.in ſe.
5 ponit greg. Et pꝛimo de illa quã ponit anlſet. ⁊ in comꝑatione adillas qͥs ponit greg. Ponunt᷑ at due
— indit aũt Anſeł. eraltatõez quã ponit loco ſuꝑbie ſic .ſuꝑbia ceca ⁊ ſuꝑbia vana.⁊ dicẽ P lupbia ceca pt᷑ dici
rac Exaltatõ quedã eſt ĩ opimione.quedãa ĩ volũtate. queg otumatia.ſuꝑbia vᷣo vana vanitas. po cecam ſu ꝑbiam
veeetq in ſermõc. quedã in oꝑatõe querat᷑ & de bis pꝛimo in ſe *; eſſe ſpem bumqpili tatis:q̃ ꝗs pt ſ entire humilr de ſe. 3
deinde in ↄꝑatõe põt queri penes quã illaꝝ exaltatio⸗ Sαα vanam vo ſpẽs bumilitatis:qᷓ non ↄſentit homo alit ſen
num maiꝰpetm attẽdit᷑. Ad qð ſic dicit Anſel. ꝙ exalta⸗ tientibo. Poteſt queri penes ad accipiant᷑ he due ſpẽs
tio que ẽ in oꝑe eſt mala:exaltatõ que ẽ in opinione pel⸗ ⁊ videt᷑ ꝙ penes h̊ accipiant᷑ ꝙ vna ſit in rõne:altera ĩ vo
. ſima.̊ ſᷣm ipm maiꝰpeccatũ eſt qꝙᷓtum ad eraltationè in luntate.Gic em Merñ.ex vna fallit᷑ oculus rõnis.ex al⸗
opinione ꝙᷓ ꝙᷓtuʒ ad exaltatõeʒ in ope.4 Contra ſuꝑ il⸗ tera male afficit᷑ appetitus voluntatis. vident᷑ q̊ jm has
vires accipi iſte dꝛe.hoc etiam ex ipᷣis nomĩbo videt᷑ colli

Immree poſt falſa ſpe vel eſperatõe nutrit. Euz oſũmatõ pcti perbie.ſpẽs em̃ ponit eſſentiam generis·ſuperbia autem
ſit in ogꝑe:maiꝰeſt pcẽm ꝑpetratuʒ in oꝑe ꝙᷓ in opinione eſt appetitus ꝓpꝛie excellentie ſiẽ ab eodem diffinit: Lappe
ſiue cogitatõne.exaltatio &ᷓmai in oꝑe ꝙᷓ in opinione:ꝗ titus vtriq; ↄuenit.⁊ appetitus eſt in voluntate.q̊ vtraq;
peccat maiꝰpct᷑o.¶ Item petm in oꝑe ponit pctm ĩ vo eſt in voluntate.non g vnaſtin in rone. Aa quod dicẽ/
luntate ⁊ opinione ante ſe. maius eſt pcẽm exaltatõ in dum licet vna dicat᷑ rõnis altera voluntatis ꝑ quan⸗
oꝑeq exaltatõ in opinione.¶! Itẽ ex illa ꝑte determina⸗ dam appꝛopꝛiationem: nibilominus tñ vtraq; ſᷣm ꝙ eſt
tur virtꝰ viciũ tm̃.ex qua ꝑte determĩat᷑ tm̃ bonum vel petm:eſt in voluntate.ſicut em̃ dic vna eſt qua in ſe non
malũ.ſed hoc ẽ ex ꝑte affectꝰ nõ ex ꝑte intellectꝰ.opinio in domino gloꝛiat᷑.altera eſt qua ſuis magis ꝙᷓ dei laudi
aũt eſt ex ꝑte intellectꝰ.ꝗ̊ᷓ ex ꝑte ipſius nõ determinabit᷑ bus delectat᷑:⁊ ita vtraq; reſpicit voluntatem:ſed vna il⸗
maiꝰpeccatũ q; ex ꝑte oꝑis.nõ ergo maiꝰ peccatũ eſt ex⸗ larum dicitur ceca.⁊ dicitur eſſe rõnis ꝓpter hoc ꝙ;qnon
altatio in opinione q; exaltatõ in oꝑe Cdei nde queri⸗ recta eſtimatio antecedit pꝛauam delectationem. eſtimat
tur de com ꝑatõe diuiſionis ᷣm Anſel.ad illã que ẽ ſᷣm enim vel eſſe bonum quod nõ eſt. vel eſſe a ſe qð eſt. in qͥ⸗
reg. penes quid vtraq; diuiſio accipiat᷑. qualiter vna rum vtronq; eſt peruerſe ratioms iudicium.per hoc er⸗
e babeat ad aliã:cum vtraq; ſufficiẽs videat᷑.¶ AUd qð te/ go patere poteſt ꝙ tplures ſuperbie: non diſtin⸗
dicendũ ꝙ exaltatõ in opinione ẽ maiꝰpctẽm ſᷣm acceptõ yc guuntur in hoc ꝙ vna eſt rõnis altera voluntatis. ſeꝗ in
nem Anſeł.qᷓ exaltatõ in oꝑe.Eraltatõ em̃ in opinione hoc ꝙ vna ſic pꝛaue delectat᷑:altera vo alio modo. (¶ De
/ eſt qũ aliquis opinat᷑ vł eſtimat ſe eſſe dignũ aliquo ma inde queritur qualiter ſe habeat hec diniſio Herñad il
gno honoꝛe.⸗ in hac eſtimatõe ſic delectat.Exaltatõ vᷣo lam que eſt Gꝛeg. cum em̃ hælunt due ſpecies ⁊ ibi q̃tu⸗
in volũtate ẽ.qñ aligs nõ eſtimat ſe eẽ dignũ aliquo ho⸗ oꝛ.videt᷑ ꝙ reduci debeant ille quatuor ad iſtas duas.
noꝛe:vult tñ illũ habẽ.tñ nõ ꝓcurat oꝑe vel pᷣmõe:⁊ ita Pꝛeterea om nis ſpẽs ſuperbie aſſignata a Gꝛego. vel
delectat᷑ in volũtate.Exaltatõ vo in Fmõe ẽ qñ aligꝗs nõ eſt in qua quis delectatur magis in ſe qᷓ in deo de eo qð ẽ
eſtimat ſe eſſe dignũ aliqͥ honoꝛe nec vult ipᷣm habẽ.nec vel de eo qð non eſi. ergo quatuoꝛ ſpẽs aſſignate a Bꝛeg.
laboꝛat oꝑe ad obtinẽdũ: nibilominꝰmagnificat ſe ĩ ſer⸗ ſub vna ſpẽ huius diuiſionis continentur. Similiter
J mone.Exaltatõ vo in oꝑe qñ nõ eſtimat ſe eẽ dignũ.nec poteſt dici de illa ſpecie.qua quis exiſtimat bonam eſſe
vult ipᷣm nec magficat ſe ?ᷣmõe tñ facit aliq̃ oꝑa ex ꝗbus quod nõ eſt:vel a ſe eſſe quod eſt.in ſe non in domino glo
magnꝰhabeat᷑.bec ̊ vltima exaltatõ ſᷣm anſeł. minima riatur. hoc em̃ ſimiliter continet ſpẽs aſſignatas a greg.
eſt ĩ genẽ huiꝰpct᷑i.Exaltatõ vᷣo que ẽ in opione peſſima Sed hoc quomodo poteſt eſſe.cum ſint diuerſe ſpẽs qua
Ratõ aũt ẽ:qꝛ plꝰbʒ de vano ĩ qͥ delectat᷑.¶ Ad obiecta rum neutra eſt ſub altera. Ad quod dicẽdum.ꝙ penes
a — aũt rñdendũ.qꝙ illð qð dicit greg. MPeccatũ in oꝑe ẽ ma aliud ⁊ aliud ſumuntur ſpecies in hac diuiſione 2 in il-
l a ius qꝙ petm in cogitatõe ſine in coꝛde. hoc ẽ qꝛ ponit añ la. In hac diuiſione attenditur diſferentia ſpecierumpe
t no ſm ſe peta illa que dicũt᷑ pcta coꝛdis.ſᷣm gradꝰ em̃ aſſignãt᷑ nes hoc.ꝙ vna eſt in qua homo delectatur in ſeipꝑſo non
. ſ ppcta enumerata a greg.ſicut ſupꝛa põt videri.¶ Ad illð in deo. altera vᷣo in hoc ꝙ magis delectat᷑ in ſe q; in veo.

lud Job.iij. quare nõ ĩ vulua moꝛtuꝰ ſuz ere g guuve
modis fit pctm in coꝛde.⁊ quatuoꝛ modis ummat in

oꝑe. In coꝛde fit ſuggeſtio.inde delectatio: poſt dlenln Thor

inde defenſio. In oꝑe vo pꝛiꝰ latẽs culpa agit᷑.poſtũ
hoĩem ſine pudoꝛe appetiẽ.deinde in ↄſuetudinẽ ducitur

ðᷣo qð obijcit᷑ ꝙ penes opinionẽ nõ xæbeat attẽdi pecca⸗
tum.qꝛ neq; bonũ neq; malũ attendit᷑ m illa.dicenduʒ
eſt ꝙ penes opinionẽ nõ attendit᷑ peccatũ niſi materiali

gi. cecitas em̃ ad rõem videt᷑ ꝑtinere.vanitas vᷣo ad de⸗
lectationem q eſt vanitas.¶¶ Sed obicit᷑ in ↄꝛium: fm h
nõ eſſet vt᷑q; ſuꝑbia in affectu:⁊ ita non eſſet peccatũ.cũ
omne peĩᷣm ſit in voluntate.¶ Preterea nõ eſſent ſpẽs ſu⸗

diuiſio ᷣo Gregoꝛij attenditur m differentias cauſaꝝ
electationum. cauſa enim delectationis vel eſt in eo qð
eſt: vel in eo quod non eſt. In eo vo qð eſt: aut abſolute

aut ĩ comꝑatõe ad aliũ hoieʒ.ſi vᷣo abſolute: hoc põt eẽ
Fm duas differẽtias. vel ꝙ totalit᷑ bonũ ſit a ſe vel quo
ad ratõez merendi.⁊ ſic ſm differentias iſtarum cauſa⸗

rum ottenduntur ille quatuoꝛ ſpecies.
Miebꝛu vndecimi

decimo qᷓrit᷑ de opoſitõe huiꝰpct᷑i.vide
tur em̃ ꝙ opponat᷑ caritati.ꝑ hoc qð dicit
ſuꝑillud pᷣs.nõ det ĩ cõmotionẽ pedeʒ tuũ
Micut ad ꝓficiẽdũ non mouet pedẽ niſi

caritas:ita ad c

adendũ nõ niſi ſuꝑbia.caritas eĩ ad cel

ſitudinẽ ꝓuehit:ſuꝑbia vᷣo elatas mẽtes in ruinã veꝛgit
cũ q̊ᷓ effectus ſunt oꝓpoſiti:erũt cauſe oppoſite.ᷓ caritas

⁊ ſuꝑbia inter ſe oꝑponũtur.⸗ O aũt hũilitas oponat᷑

—

ptz ex diffinitõe quã ponit Herñ.hũilitas erem.

ptus ꝓpꝛie excelletie.ↄtemptꝰaũt ⁊ appetitꝰ opponunt᷑.
ſuꝑbia ⁊ hũilitas.4¶: Crib.nibhil ita euertit ſuꝑbiã ſicut
hũilitas.ergo nibil oꝓponit᷑ ſuꝑbie ꝙᷓ; hũilitas.4¶ Item
augu.in li.de li.ar.Cui ſe dy abolꝰad imitatõez ſuꝑbie
pbueratt:ei ſe dns ad imitatõneʒ hũilitatis pᷣbuit.⁊ hoc
pit remediũ otra ſuꝑbiaʒ.ergo hũilitas ẽ oꝓoſita ſuꝑ⸗
bie.
ſuꝑbie.vel ꝑ ſe ⁊ foꝛmalit᷑:⁊ ᷣm hoc hũilitas opponitur
ſuꝑbie.nõ em̃ ſunt ſimul nata eẽ in vi iraſcibili. Vel pt
ſumi oppoſitõ ratõe finis:⁊ ſᷣm hoc cũ caritas ponat ſũ
mũ bonũ ꝓ fine ad deũ hoĩeʒ oꝛdinet: ſuꝑbia po pꝛimo
deoꝛdinet ponẽdo ſe ꝓ fine.ex illa ꝑte caritas ſuꝑbie op
ponet᷑.maxiĩie ſᷣm illũ motũ qui ẽ ĩ deũ.⁊ hocmõ videt᷑ in
telligi illa auẽtas,ꝙ caritas mouet ad ꝓficiẽdũ ſuꝑbia
do ad cadendũ.¶ Beinde querit᷑ vtꝝ ſuꝑbia naſcat᷑ ex
ſuo opꝓpoſito.qð nõ videt᷑: oꝓoſitũ em̃ natũ eſt deſtruere
ſuũ opꝓpoſitũ nõ induc?᷑.j cũ illð qð naſcit᷑ ex alio ꝑ iᷣm
inducat᷑.nõ naſcit᷑ ſuꝑbia ex ſuo opoſito.⸗ Item ꝑ ſile
oſtendit᷑ ĩ alijs vicijs ⁊ vᷣtutibo ſibi ogoſitis.gula eĩ nõ
naſcit᷑ ex ſobꝛietate nec luxuria ex caſtitate? ita de alijs
nõ naſcit᷑ ſuꝑbia ex ſuo oppoſito.¶ Cõtra aug. in li:de
natura ⁊ Ga. Sola ſuꝑbia i recte factis cauẽda ẽ.Ratõ

d qd dicendũ.ꝙ duplicit᷑ dicit aliquid ogoni

Pone e

aũt eſt.qꝛ ex illis aliqñ oꝛiginẽ ducitſcũ ergo hõ de hůili

tate aliqñ extollat᷑:ſuꝑbia aliqñ de ſuo oꝓpoſito naſcit᷑.
4l Itẽ aug.in eodẽ li.vbi letat᷑ hõ in aliquo bono oꝑe
ſuꝑaſſe ſu ꝑbiãſex ipᷣa leticia caput erigit ⁊ dicit.ecce v
uo ego ꝗd triũphas: ⁊ ideo viuo qꝛ triũphas.q̊ ſuꝑbia
ex ſua victoꝛia aliqñ oꝛiginẽ ducit.⁊ ita ex ſuo oppoſito.
4l Itẽ.j.machab.vj:occidit eũ ⁊ cecidit ĩ terra ſuꝑ euʒ ⁊
moꝛtuꝰẽ.quid ꝑ Eleazaꝝ ꝗ elephãteʒ interficiẽs occu⸗
buit:niſi ꝑſona arrogãtiũ deſignat᷑.qui dũ volũt aligð
foꝛtiter gerere ⁊ nõ ſimplici aio ſed erecto ĩ ſuis conati⸗
bus deuicti ꝓſternũt᷑.ex quo accipi põt.q ſuꝑbia aliqñ
ↄuincit᷑ oñter ⁊ ipᷣa vincit:⁊ ita ex

mnearohcer vCtez. ſuo oppoſito naſcitur
victoꝛia em vicy opponit᷑ ip̃i vicio. ¶ Ad q8 dicedu 3. ; d⸗ *

ſuꝑbia oꝛiginẽ ducit aliqũ occaſionalit᷑ ex ſuo oꝓpoſito

krtu.

2

vel ex opꝓpoſito alteriꝰpctiſᷣ nõ eſſentialit᷑.eſſentialit a=

dicit᷑ oꝛiginẽ ducẽ ex ipa delectatõe inoꝛdinata:qua hõ ĩ
ſeipᷣo nõ in dño letat᷑ de victoꝛia vicioꝝ.hoc em̃ ꝑiculo⸗
ſum ẽ letari niſi in dno.tũc aũt erit ſecurũ letari ð victo
ria vicioꝝ:cũ extrema vmbꝛa ex ipᷣo tãqᷓ; ex meridie ab⸗

—

ſoꝛbebit᷑.de qua dicit᷑ in ps.educet q̃ſi lumẽ iudiciũ tuũ

7 iuſticiã tuã tanq; meridiẽ.a! Ad ſcõᷣm voo dicẽdum.q;
nõ eſt ſiłe de hoc pcto ⁊ de alijs.cetera em̃ vicia tm̃ ĩ ma⸗
lefactis valẽt ſicut dĩc aug. ſola aũt ſuꝑbia etiã in recte
factis eſt cauẽda.⁊ cũ ſit ſᷣmo ibi de ſuꝑbia:includit᷑ ibi

inanis glłia.⁊ ideo dic aug. admouemur ne dona dei no

-

ſtre poteſtati tribuẽdo æ nos extollẽdo grauiꝰꝑeamꝰ:qᷓ

ſi nibil boni oꝑem.¶ Beinde q̃rit᷑ vtꝑ ſuꝑbia magis
opponat ſe deo ꝙᷓ; aliuð pct̃m.dicit em̃ hiero.cũ cetera vi

cia fugiãt a deo:ſola ſuꝑbia ſe doo opponit.⁊ ita videtuꝛ
; maioꝛ ſit ogoſitõ ad deũ ipiꝰſuꝑbie qᷓ alteriꝰ peccati

¶ Itẽ ſuꝑbia vendicat ſibi qð dri ẽ.alia ᷣo pcta nõ ven⸗

dicant:ergo magis oꝓponit᷑ ꝙ; aliud petm. O autẽ
ſuꝑbia vendicet ſibi 43 dei eſt:habet᷑ ab aug:in li: do.

4

Np
De

xp̃ᷣiana.q¶ Contra in omni pcto moꝛtali pꝛeponit᷑ muta

bile bonũ incõmutabili.&̊ cum vnũqðq; genus pcti appe
tat pꝛiũ bonum ↄmutabile:alia pcta eq oꝓponũt᷑ deo ſic
ſuꝑbia¶ Itẽ dic Anb.q; ꝓpꝛia volũtas eſt cã omnis pcti
H hẽe ꝓpꝛiam volũtatẽ eſt vſurpare qð ꝓpꝛiũ eſt dei:ſi ̊ in
alio pcto eſt eq ꝓꝛia voluntas ſic in ſuꝑbia: omne pctm
moꝛtale eqᷓ deo rer A qð doõm. ꝙ opponi deo dẽ
dupkr.ↄñiter ⁊z ꝓgꝛie. Coĩiter omne petm deo opponit᷑: qꝛ
bonũ ↄmutabile bono incõmutabili pᷣponit᷑. pꝛie at᷑ d

oſponi ſuꝑbia ꝑ q̃ndam ſilitudinẽ.ſic ſi rex aligs deuicil

ſet exercitũ ſui aduerſarij:⁊ adhuc ipᷣe aduerſariꝰſtaret ĩ

bello:ſic eſt de ſuꝑbia:cũ vincunt᷑ temptatões alioꝝ pcco

rum ⁊ ita fugiunt a dro pcta:ſuꝑbia adhuc reſiſtit:qꝛ ex
ipᷣa ablatõe vicioꝝ hbʒ roz temptatõis.⁊ ̊ mõ dẽ ſola ſu⸗
ꝑbia deo ſe oꝑponẽ vt nõ excludat᷑ ꝗn alia vicia ſe deo oꝑ
ponãt.hᷣ̊ qꝛ iſia ſe opponit et᷑ alijs victis ſiẽ dictũ eſt⸗ Ad
ſcõm dðm eſt.ꝙ licʒ ſuꝑbia vẽdicet ſibi qð dei eſt pᷣmum
m intelligẽtiaʒ.ſ.potẽtiam:nihilominꝰtñ alia pcta ven
Dicat. In autoꝛitate em̃ bẽ ꝙ ineſt vicioſo aĩo ſibi tanqᷓ;
debitũ vẽdicare:qð vni ꝓpꝛio deo debet᷑. vñ ꝑ hoc dat᷑ in⸗
telligi ꝗq; nõ tm̃ hoc ẽ ꝓpꝛiũ ſuꝑbie.Et diẽ Aug.in li.ↄfeſ.

Siẽ ſuꝑbia vẽdicat ſibi excellẽtiam qdð dei ẽ:ua ira vẽdi⸗

ſpeili mlo

—

cat vindictam q̃ deo ↄuenit.⁊ ita de alijs.ꝑ qð hẽ ꝙ nõ ſo

lum ſuꝑbie eſt
eſt vicioꝝ. .

WMembrum. rxij.

QAVogecimo querit᷑ ð gdibo ſuꝑbie.ponit at

hoc.licʒ hoc ei magis attribuat᷑ qꝛ regina

tis leuitas.inepta leticia.iactantia.ſingu⸗

rũ.ſimulata ↄfeſſio.rebellio.libertas peccãdi.oſuetudo.
Poteſt ̊ q̃ri vtꝝ ſint ſpẽs ſuꝑbie an tm gdꝰ. ſint tm̃
ſpẽs viðꝛ ꝑ hoc qð dꝛẽ.q peccat aliqͥ illoꝝ:peccat pcto ſu⸗
bie.vt ꝗ peccat pcto iactantie vel arrogantie vel ſingu⸗

be. Herñn.xij.gdus ꝗ ſunt.curioſitas.men

laritas.arrogãtia.pᷣſumptio.defenſio pctco-

laritatis:⁊ ita de alijs.¶ Item ſic ſe hñt q̃daʒ eo ꝝ ad ſu

ꝑbiam:ita ⁊ alia.ſ̊ qdam illoꝝ onũerant᷑ inter ſpẽs ſupᷣ⸗
dictas:pari ꝗ̊ rõe alie dñt ↄnumerari. Contra Aug⸗
in li.de vera religione dic.q ↄcupia oculoꝝ ad curioſos
pꝑtinet.ambitio ad ſuꝑbos. curioſitas ẽ diſtincta ex oꝑp

poſito ſuꝑbiam.non ꝗ̊ eſt ſpes ſuꝑbie.Simiłr pt᷑ opo

ni de gbuſdam alijs.non ̊ p ſpẽbo dñt ↄputari.⸗ Dein⸗
æ qritur q̃ ſit rõ illiꝰ numeri.viðꝛ em̃ ꝙ ↄſuetudo nõ de⸗
beat poni ꝓ gdu iſtius pct᷑i pluſꝗᷓᷓ alteriꝰ. Simiłr pt᷑ di⸗
ci de defenſione petoꝝ:⁊ de liberalitate peccandi:. hec eĩ
duo ſimiłr reſpiciunt omne pctm.¶ Ad qð dõm. ꝙ nõ
ſunt ſpẽs ſuꝑbie qᷓtum ad boc q ibi ponunt᷑ ſ̊ ãdus. licʒ
aliq illaꝝ ſpẽs dici poſſint ex alia rõne.ᷣ ſic hũilitas.xij.
hʒ gdus qͥs aſſignat be:benedictꝰ:ita ſuꝑbia ſuo mõ.xij.
bhʒ gdus oꝓpoſitosſſᷣ in hoc eſt dꝛa inter gdus humilita⸗
tis ⁊ ᷓdus ſuꝑbie: ꝙ ad ꝑfectam humilitatẽ omnes illi
G̃dus reꝗrunt᷑.ad ſuꝑbiaʒ vo non regꝗrunt᷑ omnes illi g⸗
dus ſuꝑbie.pt᷑ em̃ eſſe ſuꝑbo ſine aliqͥ illoꝝ. Ad obiectũ
at᷑ dom eſt.ꝙ licet ſuꝑbia ↄſequat᷑ ad quodlibʒ illoꝝ.nõ
tñ ſequit᷑ ſic genus ſpẽm:ſ̊ ꝑ qͥndam ↄcomitantiam ſiue
annexionem.lZid ſcõᷣm do dicendum. ꝙ non eſt ſimile
oĩno de gbuſdam illoꝝ gduum ⁊ de alijs.ꝗdam em̃ gdꝰ⸗
non tm̃ ſunt gqdus ſ̊ etiam ſpẽs:vt arrogantia.pᷣſumptõ
2 iactantia.ꝗdam vo ita ſunt gdus ꝙ non ſpẽs·qͥ ad rõ⸗/
nem,ꝗ gdus aſſimilant᷑.q̊ͥ ad rõnem vo ſpẽi non aſſitan⸗
tur..Ad illud vᷣo qð abdicitur de numero. Dom ſic diẽ
Merñn.q homo ꝑ ſuꝑbiaʒ iniuriat᷑ do. Item iniuriatur
ꝓximo cui dʒ eſſe par. Item iniuriat᷑ ſuꝑioꝛi cui dʒ eſſe
inferioꝛ.⁊ licet omnes iſte iniurie ex ↄſeqnti in deum re⸗

. t ey

dungent: illa tñ iniuꝛia pꝛia dẽ fieri deo q immediate re

dundat in eum.ſᷣm has ꝗ̊ iniurias attendunt᷑ illi ẽdus
ſiue circunſtantie.pine ſex determinant᷑ penes iniuriam
eius ꝗ dʒ eſſe par.q̃tuoꝛ alij in iniuriam q̃ fit ſuꝑioꝛi ho⸗
mini.due vltime determinant᷑ ꝓpꝛie qtum ad iniuriam qᷓ
ceo immediate fitſ dicunt᷑ gdus.qꝛ de minoꝛi ꝓceditur

õ

adn
ſie
mus
reſ⸗
Ge
ng
zm
ligt
poi
diel
mna
fiſce
ſtne
ſage
ſiln
looi
tas
nir

litea
ris
e
ſis
tere
ept
n

ſun

V 7
peii
gin
in
1
e
de
il⸗
ti
to⸗

„½= = = 5 ☛ =

—

N

(o,
ole

(Mueſtto

ad maius. vnde pꝛimus gdus malus eſt. ſecũdus peioꝛ:
⁊ ſic ſꝑ aſcendẽdo inueniet᷑.ꝙ vltimꝰinter omnes eſt peſſi
mns. 2 io oꝛdinant᷑ em magis ⁊ minꝰ malũ. Uñ iniuria
reſpectu paris ex G̊ ꝙ eſt reſpectu paris eſt minoꝛ ex hoc
ꝙ reſpectu ſuꝑioꝛis eſt maioꝛ.ex h̊ ꝙ reſpectu deie maxi
ma.vñ oꝛdinat᷑ iſti ꝗdus vt pᷣmo ſint illi ꝗdus in iniuria
paris. Deinde illi ꝗ ſunt in iniuriam ſuꝑioꝛis.vltimo il⸗
li ꝗ ſunt in iniuriam dei Diſtinguunt᷑ lex pᷣme dꝛe pop
poſitum ad dꝛas humilitatis reſpectu paris.ſex em̃ ſunt
dze humilitatis ꝑ qᷓs bõ bumilis bñ ſe hʒ erga parem ſpꝛi
ma eſt ꝙ dz eſſe hũilitas in aſpectu interioꝛi vel exterio⸗

eSelH riſſcðᷣa eſt humilitas in vᷣboſtercia ẽ humilitas in ſigno.

vt nõ eat hõ ſuꝑcilio eleuato:vt ſit hõ de illa pᷣua ac ꝑuer
ſa generatõe ſupboꝝ de qᷓ h ꝓuerb.xxx.generatõ cꝰexcel
ſi ſunt oculi ⁊ palpebꝛe eiꝰ in alta ragtgä eſt bůili
tas in ſilentio: vt ſi aliꝰloꝗt᷑ ꝙ ipe taceat ꝗnta eſt bumili
tas in ↄuerſatõeſexta ẽ bumilitas in eſtimatõe.vt.ſ.om
nibo alijs inferioꝛẽ eſtimet ſe.⁊ hec ẽ hbumilitas quam hʒ
hõ in ſuo aſpectu 2 in ſeipſo.Contra at᷑ has ſex dꝛas hũi

litatis ſunt ſex dꝛe fuꝑbie.ꝗbo hʒz hõ reſpectu pa⸗

ẽ vna dẽa ſuꝑbie q̃ eſt curioſitasſð ſcõam eſt leuitas mẽ⸗

epta leticia in riſu ⁊ cãticolõò q̃rtam bumilitatẽ ẽ iactan
tia:q̃ qdem ẽ in vbofs. ꝗqntam ſingularitas ꝑ quã alijs
ſanctioꝛ vult aparẽ:vult em̃ ieiunare cũ alij comedunt.
3 do ſextam humilitatẽ q eſt in extimatõne ẽ arrogantia.
ſunt & ſex dꝛe ſuꝑbie q̃ deoꝛdinãt ad parẽ:ſic ſex ſunt dꝛe
bumilitatis ꝗᷓ bn oꝛdinant ad parẽ. Item ex ꝑte humi⸗
litatis ſunt ꝗtuoꝛ ꝑ q̃ bene oꝛdinat᷑ hõ ad ſuũ ſuꝑioꝛem.
pᷣma ẽ inſufficientia bonoꝝ:vt.ſ.reputʒ ſe hõ inſufficien⸗
tem. Jux illud qð bz lu.xvij. Cum feceritis ommia q̃ pcae
pta lern⸗ dicite Fui inutiles ſumꝰſſcða dꝛa eſt ofeſſio

ctoꝝ ſtercia ẽ patia aduerſoꝝ.vt.ſ.paratꝰ ſit ad vᷣbera.
qrta eſt obedientia mandatoꝝ. Per oppoſitum ſunt q̃tu⸗
oꝛ dẽe ſuꝑbie ꝑ q̃s deoꝛdinat᷑ homo ad ſuꝑioꝛem ſuum
pᷣmam ẽ pᷣſumptio bonoꝝſ ſcðam exculatõ maloꝝſõ teꝛ⸗
. ciam q̃ eſt patia aduerſoꝝ: eſt ficta ſubiectio/ contra vᷣo
obedientiã mandatoꝝ eſt rebellio. Item duo ſunt ex ꝑ⸗
te humilitatis ꝑ que oꝛdinat᷑ homo ad deum pꝛimum eſt
abnegatio ꝓpꝛie voluntatis ſcdᷣm eſt adimpletio diuine
voluntatis ex timoꝛe filiali.hoc ẽ ex timoꝛe ⁊ amoꝛe.Ecõ⸗
tra ex parte ſuperbie ſunt duo q deoꝛdinant ad deum.p⸗
mum ẽ libertas voluntatis ſiue libertas peccãdi vel pec

cati.⁊ hec eſt ð abnegationem ꝗpꝛie voluntatis.ſcom eſt

otemptus dei:⁊ eſt contra adimpletionem diuine volun
tatis ex timoꝛe ⁊ amoꝛe.ſic ergo habent᷑.xij.ꝗdus humi/
litatis.¶ Ad illud quod vltimo obijcit᷑ de diuiſione ſuꝑ⸗
bie per cecam ⁊ vanam. Dicendum ꝙ hec diuiſio gene⸗
ralis eſt.⁊ datur per differentias generales que compꝛe
bendunt omnes alias. dantur he differentie per diſtin
ctionem ad ipſas vires anime vt dicat᷑.ꝙ ceca pᷣncipali⸗
us reſpicit intellectum. vana at᷑ pncipalius reſpicit affe⸗
ctum.vñ hoc mõ omnes alias dꝛas ſuꝑbie generaliter cõ
phendunt.

Uembrum. xin.

Erciodecimo queritur de dꝛa aſpetitꝰ pꝛi⸗
matus in ſpũalibo ⁊ tempoꝛalibo.ex quo
vtroq; contingit ſuperbire.2 qritur qnd
uloꝝ pmathz habeat magis de motino ad
α °66 0 Apetendum. 7 ↄueniẽtius appeti poſſit. Ad qð ſic Crip̃.
Prn ſum- Dicit pꝛim atum ſecularem appetere. etſi rõ non eſt: lalteʒ
Tren Cã eſt. pꝛimatum vᷣo eccleſie concupiſcere:neq; rõ neq; cã
17 „△ eſhergo magis ẽ apetendus pᷣmatus tempoꝛalis ꝙᷓ ſpůa-
w ge⸗ A v lis. 4 Contra pꝛimatus ſpũalis magis aſſimilat᷑ o ꝙᷓ

vich eoe tem poꝛalis.ergo magis dʒ appeti.qd eſt ergo quod dicit
Eri: ¶ Ad quod dicendum. ꝙ; in vtroq; pꝛimatu hoc

eſt mune ꝙꝙ ipſe pᷣmatus nõ eſt ratio aſpeti debeat. ſiẽ

ris:ꝑ q̃s deoꝛdinat᷑ reſpectu ipſiꝰ ð pᷣmam bumilitatem 35

tis clanoſa:ꝑ quaʒ bõ ſuꝑbe ſe hʒ in ᷣboſõ humilitat⸗ vellt
tereram eſt in ſigno:eſt dꝛa ſuꝑbie ſiłr in ſigno qᷓ eſt in⸗ F5.*ſhd

Ccluij. .
AO& AH

poſtenſuʒ ẽ a pᷣncip io huiꝰq̃ſtionis.ꝙ pᷣferri vel pᷣlatõ ꝓ⸗
pter ſe nõ habʒ ratõeʒ axpetẽdi n vtroq; tñ appetitu tã
tpali ꝙ ſpũali nõ ẽ dominiũ appetẽduʒ pᷣ miſteriũ.nde
ECrib. Honoꝛes nõ ſũt honoꝛes ſ̊ miſteria. ſic videt᷑ ho⸗
noꝛ oculi ꝗꝙ; illumiat totũ coꝛpꝰ.a nõ ẽ bonoꝛ ſ̊ miſteriũ
Silꝛ ⁊ pedes ꝗ baiulãt totũ coꝛpꝰ⁊ nõ ſunt honoꝛes ſed
miſteria:ita &̊ oĩs pmatꝰ ẽ miſleriũ.De pmatn ſeculari
dicit᷑ Ro.xiij.miſtri dei ſũt in hocipᷣm ſeruiẽtes.De ſpi
ritualibo.j.Coꝛin.iiij.ſic vos exiſtimet homo vt miſtros
rpᷣi ⁊ diſpenſatoꝛes miſterioꝝ dei.Et luẽ.xxij. Qui ma⸗
ioꝛ ẽ in vobis fiat ſicut mioꝛ ⁊ qui pᷣceſſoꝛ ſicut miniſtra
toꝛ. In neutro ꝗ̊ pᷣmatu ipᷣe pᷣmatꝰ? ratõ q̃re tebeat ap⸗
peti:ſ in pᷣmatu ſeculari ẽ cauſa appetẽdi.vt.ſ.incutia᷑
timoꝛ ip̃ᷣis malis ⁊ ipᷣm arceat᷑ malitia.Qã ſm ꝙ dici
tur Ro.xiij. Ypᷣi pᷣncipes nõ ſũt timoꝛi boni opꝑis 3 mali.
pᷣncipes mũdi ſũt vt dominent᷑ mioꝛibo:pᷣncipes ecclie vt
ſeruiãt ei. In pᷣlatõne aũt ſpũali nõ habet locũ illa cau⸗
ſa. nam tales pᷣlati ſolũ debent velle amari? nõ timeri.
(niſi ĩ caſu vel ex aliqua neceſſaria cauſa:ſicut quãdo hba⸗
dbent aliquẽ ↄtumacem ſubdituʒ vel bmõi ideo in hoc
2 pꝛimatu nec cauſa nec ratio eſt apetendi ipſum. in alio
Vvo cauſa eſt agetendi.ſ.ipſe timoꝛ.

6 eſtio. cluij. de inani
Abito tractatu de

pct᷑o ſuꝑbie.ↄſequẽt᷑ dicẽdum ẽ de pcto
inanis glie.qᷓ ſiẽ dic greg.deſcẽdit a ſu⸗
perbia. Pꝛimo at᷑ qrendũ ẽ vtꝝ axpeti⸗
tus glie ſit pctm. Scðo vtꝝ inanis glła
ſit tm moꝛtal pctm. Tercõ ꝗd ſit motiuũ in h̊ peccato.
Nuarto de ↄueniẽtia ⁊ dꝛñtia ad pctm ſuꝑbie. Quinto
e ↄꝑatõe ad pcẽm ſuꝑbie vtꝝ ſit generale ad illð.Sex⸗
to vtꝝ inanis glła ſit tm̃ ĩ hoĩe aut etiã ĩ dy abolo.Septi
mo vtꝝ maiꝰſit pctẽm ĩ gbuſdã ꝑſonis qᷓ ĩ alijs vt ĩ relia
oſis. Octauo de ↄpatõe inanis glie ad inanẽ głiaʒ ſᷣm
dꝛñtias materia ꝝ. Nono de magnitudie hꝰpcti. Lecĩo
de ſpẽha hpcti ſi q ſũt. VUndecio de oppoſ. itõe buiꝰpcti.

Wembrüprumu

B pmũ ſic ꝓcedit᷑ oſtẽdit᷑ appetitꝰ gle ñ æbana⸗ ⸗ mlo
— ſit pctm. Appetitꝰ eĩ głie ꝗo aliud ẽ niſi ap

petitꝰfame vel laudis hũane.ſᷣ ille appeti⸗
tus nõ ẽ pctm.ↄſciẽtia eĩ bona ꝓpt᷑ nos eſt
NANeceſſaria: bona aũt fama ꝓpt alios.appetitꝰfame nõ ẽ
