verbi dei: ergo talis non eſt idoneꝰad regimẽ eccłie dei.
Contra. in diſpenſationibo ſummꝰpontifex attendit
nobilitatẽ ꝑſone ſicut hr̃ in decretali circa ſublimes ꝑſo⸗
nas et l̃atas.q maioꝛibo ſunt bnficijs bonoꝛande.cum
ratio poſtulauerit ꝑ ſedem apticam poterit diſpenſari.
&nobilitas ẽ vna ↄditio magis attendenda in collatiõe
bñficij eccleſiaſtici.¶ Meterea talis magis põt vefendẽ
eccłiaʒ.in coꝛpe aũt eccłie nõ tm̃ debet eſſe oculus h̊ etiã
manus.̊ hmoi ꝑſona põt pᷣferꝛi in collatõne bñficij: ñ
eſt acceptio ꝑſone.¶ ꝛeterea.diſpenſatõ fit cauſa neceſ
ſitatis vel vtilitatis eccleſiaſtice: ſ̊ vtilitas eccleſiaſiica
oↄſiſtit in ꝓmotõne bhmõi ꝑſonaꝝ que frate ſunt: nõ eſt
Pog pſone ſi hmõi ꝓ loco et tꝑe ↄferant᷑ beneficia.
4

Ad quod dicendũ.ꝙ licet latura ſiue ſcia ſit pᷣferen⸗
ſimptr nobilitati.eo ꝙ ipſa neceſſaria eſt in regimĩe
eccłie:nihilominꝰotñ in caſu p̃ferꝛi põt ipᷣa nobilitas ꝑſo
ne.ad hoc vt arceant᷑ lupi qui nõ tiñ pacẽ tꝑalem imo et
ſpualem eccłie pacẽ impediunt. et in boc caſu vt diuerſa
ſunt membꝛa in coꝛpꝑe eccleſie q̃ pacem eius ſeꝛnant:pñt
nobiles ꝓmoueri dumodo moꝝ boneſtas ſubſternatur.
Et ꝑ hoc põt ſolui illud qð obqcit᷑ de eunucho.lʒ eniʒ
nõ poſſet generaꝛe filios deo ratõne eminẽtis ſciĩe: poteſt
tñ rõne vite.et talis nõ dicit᷑ eunuchꝰſicut hr ibi in glo.
eunuchꝰeniz dicitur ꝗ nõ bʒ ſemen verbi dei: nec ꝗ bona
a facit ꝓduci.

ſtaueri S. ij.
te electone ſi pꝛeferatñ minꝰbonus magis bono ſcienter.
vtrum ſit acceptio ꝑſone.qð videt᷑ ꝑ hoc quod dicit᷑.viij.
Ceui.vbi agitur de oꝛdinando ſacerdote. Dicit hiero.qꝗ
pſtantioꝛ eſt ex omi populo.ꝗ doctioꝛ. qui ſanctioꝛ. quiĩ
om̃i virtute eminentioꝛ:ille eligat᷑ ad ſacerdotiũ. et hoc
aſtante populo ne qua poſtmoduʒ retractatio ne ꝗs ſcru
pulus reſideat:ergo in electione optimus pꝛeferendꝰ ẽ.
Item leo papa ex pᷣſbiteris eiuſdem eccleſie vel diaco⸗
nibus optimus eligetur. ¶ Item gelaſius cuiuſlibet vti⸗
litatis cauſa vel pᷣbiterum vel diaconum non his pꝛefeꝛ
re audeant.qui ante eos fuerunt oꝛdinati: ergo melioꝛẽ
kfant iie⸗ pꝛioꝛ.ſi ergo non preferatur eſt acceptio

perſone. ¶ Contra videtur ſufficere. ꝙ ſit bonus ꝑ boc
ꝙ dicit gelaſius. ſi de vita vel ð monbus nibil eſt quod
contra ſtatuta canonum veniat ſupꝛaſcriptum pᷣſbiteri
decoꝛabis honoꝛe.ex quo ſufficit hominem bonum elige
re qui ſufficiens ſit ad regimen animarum. ſi ergo talis
pꝛeferatur in electione non erit peccatum. ¶ Ad hoc di

cendũ. ſolet diſtingui ꝙ aliud eſi in maioꝛi dignitate
aliud eſt in minoꝛibo bnficijs. ꝛetẽa aliud ẽ cũ eligit
de gremio illius ecclie:et cũ eligit de gremio alteriꝰ ec.
deſie ſiue poſtulat᷑.cum &̊ eſt electio facienda ad epiſco
palem dignitatem reqrit ꝙ Fm conſcĩam cligatur vtili⸗
oꝛ. In mĩoꝛi Zᷣo beneficio ſufficit ꝙ bonꝰ. Silr ſi fiat po
ſtulatio:maioꝛ reqrit᷑ diligẽtia. Vñ ſi nõ ſm ſciam vel
credulitatem eligit melioꝛẽ aut vtilioꝛem. peccare vide-
tur.

(Deinge quentur §. in.
de acceptione ꝑſonaꝝ in executõne iudicij.vtrũ pauper
poſſet pꝛeferri diuiti ex compaſſione. E nõ:videt᷑ ꝑ boc
qð dicit᷑.xxiij.exo.nõ declinabis in iudicium pauperis
Et.xix. leui.iſ 26 cõſideres ꝑſonã pauꝑis.¶¶ Iteʒ Criß.
ꝓ nulla re coꝛrũpamus iuſticia: oĩa ꝓ hac faciamus:
ſiue mops ſiue diues fuerit quis:nõ ꝑſonas attendamꝰ
ſed res ſcrutemur. iuij

Cõtra ecci.iiij. Eſto puſillis miſe⸗
ricoꝛs vt pr. Et.j.yla.Querite indiciũ ſubuenite opꝛeſ
ſo iudic ate pupi 1. C o qð dicendũ ꝙ in indicõ debet
eſſe equitas vt nõ occalſione buiꝰ ꝑſone vel illiꝰ ſit decli
natio a veritate. Aec eſt cõtraꝛiũ qð dicit in eccłiaſtico
vel in yſa. boc em eſt vt inder miſerabiles pſonas tueat᷑
ab oppꝛeſſione diuitũ et potentuʒ. et ſi amoꝛe vel timoꝛe
potenter vel ſola rone pauptatis defuerit pſone que ne⸗
ceſſarie ſunt ad inſtructionem cauſe pauperis et ꝑſone
miſerabilis: iudex er officio tenet᷑ ſubueniꝛc.in veꝛitate
aũt ſinem neutri parti debet parcere.

—1ä11ä1

Deinge quentur S. iij.

acceptione ꝑſone cũ HS honoris.circa qð que⸗ 7 h* S gle,
ritur vtrũ ſit acceptio ꝑſone ſi pꝛelatus malus honoꝛet᷑ og. r=
¶ quod videt᷑ ꝑ hoc quod dicitur a hieꝛo.ſuꝑ olee. In exẽ⸗
plum culpa vehemẽter extẽditur. cũ ꝓ reuerẽtia oꝛdinis
peccator bonoꝛatur.4PBs. Mon poſſumus ob hono⸗
res reuerendos iudicare: quos ip̃i bonoꝛibo reputamꝰ
indignos. ¶ Contra ſuꝑ illud.iiij. tren.facies dñni diui⸗
ſit eos.glo. acerdotes ꝗuis ſint mali.non ſunt tamẽ cõo⸗
temnendi: ſed ille in eis reuerendus eſt atq; colendus a
quo ſunt miſſi.¶¶ Pꝛeterea.cum dicitur in.xx.exo.hono
ra patrem tuum. dicit glo.ꝙ ꝑ patrẽ intelligitur pꝛela⸗
tus. ergo cñ vnuſꝗſq; teneat ad illud pꝛeceptum. tenet
ad exhibitõem honoꝛis ſuo pꝛelato licet etiam malus ſit
Sitr dr ĩ eccłiaſtico. Pꝛeſbitero huilia aĩaʒ tuã.⁊ ali
bi.honoꝛifica ſacerdotes. Ad qð dicendũ.ꝙ honoꝛ ex
hibendus eſt platis rõne qua a wo acceperũt poteſtatẽ
Ad illud aũt qð dic hiero. dicendũ eſt ꝙ hoc intelligi
tur cum ꝗs peccatoꝛ honoꝛat᷑ indebite a maioꝛe a q̊ debe
ret coꝛripi.Vñ dĩc hiero. Epiſcopꝰ ꝗ taliũ crimĩa ñ coꝛ
ri is dicendꝰ eſt canis impndicꝰ ꝙᷓ ebus.

it. magi
queri plato ſeculari.vtrũ ſit acceptio ꝑſone ſi Pplatus ſeri⸗ Prlen
malus ꝓpt᷑ potẽtiã honoꝛet᷑. nõ:videt᷑.dicit em̃.j.pe. „
ij. Serui ſubditi eſtote dñis vris.nõ tm̃ bonis ⁊ mode⸗
ſtis. ſᷣ etiã diſcolis. Et dẽ.xiij.ad ro.vbi loqt᷑ de ptatibo
ſecularibo.cui honoꝛẽ honoꝛẽ.⁊ logꝗt᷑ cõiter de bonis et

ce malis donne reuerentia honoꝛis exhibẽda ell, M⸗

bis et illis. ¶ Contra habet᷑ in.iij. heſter.ꝙ imperato
pꝛeceperat ꝙ dm̃es flecterẽt genua et adoꝛarẽt amon. ſo
lus aũt mardocheꝰ nõ flectebat genua nec adoꝛabat. et
in hoc videbatur cõmendabilis.ſi ergo adoꝛaſſet pec
caſſet indignam ꝑſonam accipiendo. ita nõ videtur pᷣ⸗
latus ſecularis cum malus eſi eſſe honoꝛandus.¶¶ Ad
qð dicendum.ꝙ honoꝛandꝰ eſt licet ſit malꝰ ſed non o
noꝛe vel reuerentia que debetur deo vel cuʒ conſcia di/
ctante contrarium. videtur aũt ꝙ tunc temꝑis hmõi ho
noꝛ deo exbibet᷑ ꝑ hoc ꝙ dicit᷑xiij. heſter.i on lupeꝛ
bia vel cõtumelia vel cupiditate gloꝛie feci boc vt non
adoꝛarem amon. libenter enim pꝛo ſalute iſrahel veſti⸗
gia pedum eius deoſculari paratus eſſem: ſed timui ne

ſoo⸗
il
⸗
el
ſ

18

⸗
ne

cli⸗
o

N àà

vt latxi

bonoꝛẽ dei mei trãſſerrẽ ad hoĩeʒ et nequaqᷓ; quãqꝙᷓ ado⸗
rarẽ excepto deo meo.⁊ dẽ ð adoꝛatõne latrie.talẽ ei vi⸗
detur amon queſiuiſſe ꝑ hoc qð dicit glo.potẽtes ſeculi
qui beneficijs diuina pietate collatis abutẽtes.qͥs cõſoꝛ
tes babent nature: dedignãtur hr̃e cõſoꝛtes gre.et hono
rem et reuerentiã quã ſoli teo debuerũt in ſeſe trãſferꝛe
cotendũt.nõ em̃ hac cõſcia peccauit mardocheꝰ nõ ado
rando ipᷣm licet a rege pᷣceptũ.ſic em̃ habet᷑ in lr̃a pꝛece⸗
ptũ illud ertendebatur ad ſeruos regis qui erant in fſoꝛi
bus pallacij.

nde —§..

vtrum diuites honoꝛãdi ſint ꝓpter diuitias.ꝙ nõ videt᷑

ꝓpter illud qð dicit᷑ ſuꝑ illud.ij.iaco. Qolite in ꝑſonaꝝ

acceptõe ⁊c. Quicũq; diuitẽ ꝓpter diuitias honoꝛat pec
cat. ꝓpterea qui honoꝛat ꝓpt᷑ diuitias:accipit homineʒ

. nõ exr eo ꝙ hõ ẽ:ſ̊ ex rebo adiacẽtibo.̊ talis eſt acceptoꝛ

ſonaꝝ ſicut dĩc greg.q̊ talis peccat.¶ Contra aug.Si
Banc dinantis ſedendi et ſtandi ad honoꝛes eccliaſſicos
referamꝰ:nõ eſt putandũ leue peccatũ in ꝑſonaꝝ acce⸗
ptõne hr̃e fidem in noĩe dñi gloꝛie quis em ferat diuitꝭ⸗
eligi ad ſedem honoꝛis eccłie cõtempto pauꝑe inſtructo
re et ſanctioꝛe: Si aũt qͥttidianis ſenſilv loquit᷑ gs non
hic peccat:&̊ ſi fiat ſermo de honoꝛe publice erxhibito di
uitibo nõ eſi peccatũ.¶.¶ Pꝛeterea.qð nõ eſt peccatũ debe
mus facere ꝓ ſcandalo vitando.ſᷣ ſi diuites nõ honoꝛe⸗
mus ſed eis pᷣferemꝰ pau ꝑesſcandaliʒzant᷑:ꝙᷓ honoꝛãdi
ſunt. ¶ Ad qð dicẽdũ ꝙ ſi tm habet᷑ intuitꝰ ad diuitias q
tãtomelioꝛ qtoditioꝛ videat᷑:pctᷣm eſt.et ſi de exhibitõne
bonoꝛis eccłiaſtici hoc intelligat᷑.ſic dicit aug.ſi tñ hoc
fiat ꝓ vitatõne ſcandali.ita tñ ꝙ pauꝑ nõ cõtemnat᷑ vel
diues in peccato ſuo nõ foueat᷑:nõ peccat.

—
Ercio querit᷑ qua de cauſa dꝛ acceptio ꝑ⸗
ſonarũ.ſi em̃ ꝑſona attendit᷑ hic ᷣm ca q̃ bedee
ArA α

adiacent homiĩ.ſic̃ dĩc gꝛeg.ĩ omel.de filio
reguli et ſeruo cẽturionis.et ſuꝑ illud luc.
cni multũ datum eſt multũ queꝛet᷑ ab eo. dicit li.moꝛal.
xxv.plerũq; hoĩem nõ ex eo ꝙ ipᷣe:ſed ex hbis q̃ circa ipʒ

ſũt veneramur.cũq; nõ intuemur ꝗd ipe ſit ſed ꝗd poſſit
in acceptõne ꝑſonaꝝ nõ ex ꝑſona ſed ex rebo adiacẽtibo

ducimur. ſm hec potẽtia:diuitie.et oĩa hmõi dicũt᷑ adia-
centia et penes omia dicit᷑ acceptio ꝑſonaꝝ.Si vo aliq̃
iſtoꝝ dicũt᷑ eſſe adiacẽtia et alia nõ.que poteſt eſſe rato
cum poſſint eſſe et abeſſe tanq extrinſecꝰ cõtingentia et

bona foꝛtune dicũtur. Et ſicut pt̃as dat᷑ a dño:ita 2 di,

itie dantur a dño et alia bona que dicũtur foꝛtune. Et
ſicut honoꝛaꝛi pt᷑ dñs in bono potẽtie dato:ita ĩ bono di

nitiaꝝ. et ſic in alijs bonis.Cum g nõ dicat᷑ acceptõ ꝑ⸗
ſone ſi honoꝛat᷑ deus potẽs in homie potente:ſic nõ dice
tur acceptio ꝑſone ſi honoꝛet᷑ deus diues in hoĩe diuite
et deus nobilis in homie nobili.¶ Ad qð dicendũ eſt.
ꝙ aliter dicendũ ẽ d poteſtate et de diuitijs ⁊ hmõi bo⸗
nis foꝛtune.ꝑ poteſtatem em̃ gerit homo vicem dei.et ſi⸗
ne poteſtate oꝛdinata nõ regitur vniuerſitas: et ideo ei
Eſe debetur reuerentia.diuitie aũt quaſi ex quadã vſur
patione ꝓuenerunt ſᷣm ꝙ dicit hiero. Omnis diues eſt
iniquus vel beres iniqui.ex lege em nature om̃ia erant
cõmunia. Eſt tñ conſiderare poteſtateʒ dupliciter vł in⸗
tum oꝛdinata eſt ſub deo.vel m̃ inqᷓtum eſi ſuꝑ bomi
nes. Si vltimo mõ vanitas eſt in poteſtate ſicut in di/
nitijs.et illo mõ poſſet eſſe acceptio ꝑſone. Ad illð po
qð obijcit᷑ ꝙ vtrobiq; deus pt᷑ honoꝛari ĩ bonis ſuis.di⸗
cendum eſt ꝙ honoꝛ quo honoꝛatur deus in donis ſuis
non eſt acceptio ꝑſone:ſed honoꝛ quo honoꝛatur perſo⸗
na ratione adiacentium ſibi non relatione ad denm.

(Membꝛũ quartuʒ

cxxxvij.

Varto queritur quare ita ſpãliter remo⸗
uetur ple Snar acceptio a deo in ſacra ſcri⸗
ptura.Dicit᷑ em̃.ij.ad ro.Non eſt ꝑſona/
rum acceptio apud deum. et loquitur ibi
iudeo et greco.Silr ad gal.ij.dicit᷑ deus ꝑſonã non
accipit.et loquitur ibi de dno et ſeruo.et idem dicit᷑ vl.
ad eph. Sitr dr.j.pe.j.Sine acceptõe iudicat.⁊.x.act᷑.
nõ eſt ęꝑſonaꝝ acceptoꝛ deus.nõ eſt ergo acceptõ ratone
ritus vel conditõis et alioꝝ que ſunt circa ꝑſonã. SPõt
ergo queri quare tanta laus attribuitur deo in ſcriptu⸗
ris rõne buiꝰ conditõis:cũ tñ in quibuſdam videat᷑ cõ/
trarium.elegit em̃ ꝓpłm iſrabeliticuʒ ſicut habet᷑ in.vij.
deut. Te elegit dñs deꝰ tuus vt ſis irud renkieni
elegit etiam qnoſdam filios patriarchaꝝ.quoſdam re⸗
pꝛobauit.quibuſdam etiam pꝛedicauit et quibuſdã nõ
ergo videbat᷑ ꝑſonaꝝ acceptoꝛ.¶ Ad qð dicendum eſt
ꝙ duplex eſt iuſticia:ſeueritatis et liberalitatis. Juſti⸗
cia aũt liberalitatis magis ꝓpꝛium eſt diuine bonitatis.
buic aũt oꝑpoonitur acceptio ꝑſone.quia ergo tim deꝰ cõ⸗
mendatur ĩ iuſticia liberalitatis: ꝗꝓpter hoc remouetur
in ſacra ſcriptura ab eo acceptio perſone. Juſticia autẽ
liberalitatis deſcendit in omnes.et rõne ſexus et rõne
ↄditõis.et rõne ritꝰ.iõ dꝛ.iij.ad gał.i 2õ ẽ iudeꝰneq; gre
cꝰ⁊ nõ ẽ fuus neq; liben nõ ẽ maſculꝰ neq; femĩa oẽs vos
eſtis vnũ ĩ głia ihu.et.iij.ad colocen. Induẽtes hoĩem
nouũ ꝗ renouat᷑ ĩ agnitõe dei ᷣm imaginẽ eiꝰ ꝗ creauit
eũ vbi nõẽ cule et femia gẽtilis et iudeꝰ circũciſio 2
p̃puciũ.barbarus et ſcita.Fuus et liber.ſᷣ oĩa ĩ oĩbo.Et
ad thi.ij.q̊ ẽ bonũ et acceptũ coꝛã deo ſalutari nr̃o.ꝗ
oẽs hoĩes vult ſaluos fieri et ad agnitõem veritatis ve⸗
nire.eſt g̊ qtũ in ipᷣo eſt liberalitas in omes deſcẽdens.
M aũt dẽ eſſe electio dina quoꝛũdã vel rõne gentis vel
ꝑſone.hoc eſt ex gratia et nibilominꝰ ex puiſione occul⸗
tiſſimoꝝ meritoꝝ:qͥ̊ꝝ tñ meritoꝝ ẽ pꝛicipiũ gr̃a licet li⸗
berũ arbitriũ cooꝑat᷑. Dic etiã aug.ꝙ volũtas dĩna e
rõe ẽ:cuiꝰ tñ rõis altitudiĩeʒ ignoꝛas apls exclamat di⸗
cẽs.O altitudo di.ſa.⁊ ſcĩe dei ⁊c.dicẽdũ .ꝙ ĩ hmõi ele
ctõe nõ ẽ acceptõ ꝑſone.nõ em ẽ ꝓpt᷑ cãm indebitã.̊ cuʒ
oẽs deſcẽdẽtes a maſſa peccatrice:de iuſticia poſſent oẽs
dãngꝛi:ex gꝛa ẽ.ſ.ẽtuita boĩtate ꝙ qdã eligũt᷑.ex iuſticia

ðvᷣo ditut᷑ repꝛobari.bonũ a deo ẽ.malũ vo ab homiĩe.

¶ Nueſtio. cxxxvii.de pec

cato ↄſenſꝰcꝰgra q̃rit᷑ de ↄſcia recta et erronea ⁊ pplexa

Onſequenter poſt

tractatũ de pcro cogtõis ⁊ iudicij dicẽ⸗
dũ ẽ de pcto ↄſenſꝰ.ↄſenſꝰ em̃ ſegꝗt᷑ indi⸗
ciũ:iudiciũ vᷣo cogitatõzʒ (Pꝛĩo g dicẽ 8
d ſit ↄſenſo 2 q̃ dr̃e ↄſenlꝰ. Scðdo cuz
ſit duplex ↄſenſꝰ vtꝝ ſᷣm vtꝛũq; ſit moꝛtale pctʒ.an veia
le aliqñ. Lercõ ſi ↄſeſꝰ ẽ moꝛtale pct᷑ʒ cũ ẽ ↄ oſcĩaʒ rectã
qrẽdũ ẽ de his q̃ ſpectãt ad ↄſciaʒ ꝓut aliꝗd fit ð ↄſciaʒ
fto qd agedu ĩ ꝑplexitate ſciel ſiẽ aliq ꝑplexiias.
Nẽbruũ pꝛimnũ
Iffinitur aũt ſic conſenſus a beato berñ.
Conſenſus eſt mòtus voluntatis ſponta⸗
neus vel matus animi liber ſui.nibil em̃
ita eſt in poteſtate animi ſicut conſentire
vel non conſentire.Suppoſita hac ratione attendenduʒ
eſt ꝙ duplex eſt conſenſus.Eſt conſenſus in opus.et cõ
ſenſus in delectationem. ſicut dicit aug.in li.de tri. Cõö⸗
ſenſus enim aliquando ſola animi delectatione conten⸗
tus eſt.ſuperioꝛis vo auctoꝛitate conſilij membꝛa reti⸗
nentur.vt non exhibeantur mem bꝛa iniquitatis pecca
to. Eſt iterũ conſenſus vt ſi poteſtas ſit. ꝙ etiam opere
compleatur. Poteſt queri vtrum conſenſus ſit rationis
aut voluntatis.Et videtur ꝙ ſit rationis.ꝑ hoc quod di

cit augu. in li. de tri. ꝓſuperioꝛ poꝛtio rationis eſt que

A étαναρ

Lxvn/

ſe ANNnοαα

ſuꝑnis cõſpiciẽdis et cõſulendis inhereſcit.huiꝰ aũt eſt
diſcernere faciendũ:et cõſentire vt fiat. cõſenſus ẽ ipiꝰ
rõnis. Eli rant eſſe ißius volũtatis ꝓgter ſupᷣdictam
berñ. rõne i. Et dicegu ẽ. ꝙ vtriuſq; Fm ꝙ dic berñ.
cõſenſus òb voluntatis mm amiſſibilem libertatẽ. et rõis
indeclinabile indicium li.bicitur âr: liben ꝓpter volun⸗
tatem: iudex ſui ꝓptey. rõem. ¶ Queritu etiã ſi cõſenſꝰ
ſit ſuꝑioꝛis ꝑtis nisau inferioꝛis aut vtriuſq; ſet vi⸗
cætur eẽ inferioꝛis ꝑtis.cõſenſus em̃ cõtentus ſola dele⸗
ctatöne aĩmi.eſt inferioꝛis ꝑtis rõis.&̊ cõſenſus dicitur
inferioꝛis ꝑtis.¶ Oꝛeterea.eius eſt conſentire illecebꝛe
carnali.¶. aũt ſit ſuꝑioꝛis ꝑtis habet᷑ ꝑ hoc qð dicit
aug. eius em̃ eſt cõſentire inferioꝛi ꝑti rõnis vel nõ con
ſentire.tenet em̃ locũ viri:eius etiã eſt ꝑ voluntatẽ coꝛꝛ
bere vel nõ cohibere mẽbꝛa.ergo penes ipᷣam reſidet pꝛi
cipaliter conſenſus. (28 concedendũ eſt. vtriuſq; em̃
eſt decernere.vtriuſq; eſt conſentire.in vtraq; em̃ conſti
tuitur pctm:ſ differeter ſicut dic aug:in li.de tri.et reci
tat illud magiſter in li.ſentẽtiaꝝ.

MWembeum ſecundum

Ecundo queritur cũ ſit duplex cõſenſus.
vtrũ ſm vtrũq; ſit moꝛtale pcẽm an venia

pte. ꝑ h̊ qd dic aug. Si cũ cogitatõe mẽs
oblectat᷑ illicitis.nõ tecernẽs eẽ faciẽda:tenens en 2 vol
uens libẽter.que ſtatim vt attigerũt aim reſpui debuer̃t
nõ negandũ ẽ eẽ pctz. ſ̊ longeminꝰ ꝙ; ſi oꝑe ſtatuat᷑ im⸗
plendũ.et ideo de talibo cogitatõibo venia ẽ petẽda pe⸗
ctuſq; ꝑcutiendũ atʒ dicendũ dimitte nobis debita nr̃a.
ſed ad venialia quedã pcta delenda dicit᷑ valere oꝛo dñi
ca.eſt ̊ hmõi veniale pcrm.¶ Sed videt᷑ cõtrariũ ꝑ hoc
qð ſubiũgit aug.vna ꝑſona vnuſq; homo totꝰ damnabi
tur niſi hecque ſine volũtate ꝑpetrãdi.ſi tñ cũ volunta⸗
te aim talibo oblectãdꝗ ſolius cogitatõis ſentiũtur eſſe
pcet̃aꝑ mediatoꝛis gram remittãt᷑.ſᷣ damnatio nõ ẽ niſi
ꝓ moꝛtali pcto.ꝗ̊ huiꝰ fit moꝛtale pctm.4.!. Silr pᷣmittit᷑
ibidẽ ſi mulier ſola cibũ edidiſſʒ illicitũ.ſola moꝛtis ſup⸗
plitio plecteretur.nõ ita dici pt᷑ in homie vno.ſi celectateib

bilins illicitis a quibo ſe cõtinuo debet auertere:cogita⸗

tio libẽter paſcat᷑ ſola.nec faciẽda decernãtur mala:ſed
tm̃ in recoꝛdatõe ſuauiter teneãtur.q̃ſi mulierẽ ſine viro
poſſe damnari.ex quo accipit᷑ ꝙ ꝓ hmõi pcto debet᷑ dã⸗
natio.damnatio aũt nõ ſolet accipi in ſcriptura niſi pꝛo
moꝛtali pcto.̊ hHinõi ẽ moꝛtale pctm. ¶¶ Item in ſuꝑioꝛi
ꝑte rõis queri?᷑ vtrũ fiat veniale pctm.qð nõ videt᷑. In
illa em̃ ꝑte eſt cõſũmatio pcti.cõſũmatio aũt pcti eſt cuʒ
eſt moꝛtale pct᷑ʒ.& in illa ꝑte eſt tm̃ moꝛtale pctm.¶ Pꝛe
terea.magr in li.ſen. Si aſſit plena volũtas ꝑficiẽdi.vt
ſi aſſit facultas ad effectũ ꝑducat᷑viꝛ mãducat qꝛ ſuꝑioꝛ
ꝑs rõnis illecebꝛe cõſentit.tũc ẽ damnabile et graue pecc
ſuꝑioꝛi & ꝑte tm̃ videt᷑ eſſe dꝛñtia moꝛtalis pcti.
t

Ad qð dicẽdũ ꝙ et ĩ inferioꝛi ꝑte pꝑt᷑ eẽ.et moꝛtale pec
u et denialeſen nes oblectat᷑ in cogitatõe ĩ illicitis.ñ
decernẽs tñ eẽ facieda ſed repellit᷑ a ſuꝑioꝛi ꝑte rõis ve⸗
niale eſi.et in remedium huiꝰ pcti valet tonſio pectoꝛis
cum oꝛõne dnical Si aũt ꝓgrediat᷑ vt nõ a ſuꝑioꝛi paꝛte
poſt deliberatõem ſuſficiẽtem non cohibeat᷑dẽ moꝛtale
pctm:qñ verſatur delectatio circa genus moꝛtalis pcti.
et hoc mõ intelligit᷑ illud ꝙ mulier nõ ſine viro danat᷑.
Yam em̃ ẽ cõſenſus ſuꝑioꝛis ꝑtis vere vel interpᷣtatiue.
difficilimũ tñ ẽ in hac ꝑte fines venialis pcti ⁊ moꝛtalis
diſtiguere ĩ ſubiecta materia.et iõ volebat aliꝗ diceꝛe q;
dũ eſt ↄſenſus ad delectãdũ.et nullatenꝰ ad ꝑpetrãduʒ
oꝑe:eſt veniale petm.oãnatõʒ vᷣo exponebat viri cũ mu
liere ꝑ puĩtõʒz in huiꝰ.vt puniẽda ſit ſuꝑioꝛ ꝑs in pñti ſi
ne pena tꝑali:qꝛ nõ cohibuit delectatões ĩferioꝛis ꝑtis
ſicẽ buit tũc aũt danat᷑ vir cũ muliere dãnatõe moꝛta⸗
lis pcti: cũ adeſt cõſenſio male vtẽdi rebo q ꝑ ſenſuʒ coꝛ
poꝛis ſentiũt᷑ et decernit᷑ pctm vt ſi poteſtatis ſit oꝑe cõ⸗
pleatur.tunc em̃ eᷣm aug.mulier intelligẽda eſt dediſſe

tur de ſuperioꝛi ꝑte rationis.dicendũ eſt.ꝙ aut ſuperioꝛ

do mem bꝛa moꝛtale eſt peccatũ

damnabile et graue eſt peccatum. .

le aliqũ.Et videt᷑ ꝙ veniale ſit ĩ inferioꝛi Pleri

Que

=
.

⸗ „

viro ſecũ ſimul edẽdũ illicitũ cibũ.4 Ad illud q abijei

pars rationis verſatur circa genꝰ venialis pcti.aut cir⸗
ca genus moꝛtalis pct᷑i. Si verſatur circa genus venia⸗
lis peccati.vt ſi conſentit non cohibendo ſe ab oioſo ſer
mone vel facto: eſt veniale peccatuʒ. ſi verſatur circa
genus moꝛtalis peccati conſentiẽdo vt fiat.nõ cohiben⸗
2 rcatu5 aüt dicit aug. in ſu—
perioꝛi parte eẽ damnahile et graue peccatum.intelligi
tur per quandam coartationem circa genus moꝛtalis.
hec em̃ nomie illicitoꝝ intelligunt᷑ et qꝛ circa iſta erat.

differentia ſenſualitatis inferioꝛis partiset ſuperioꝛis
m veniale et moꝛtale.Qam in ſenſualitate veniale ti ⸗
. . . . . . . — NR; = ,
in inferioꝛe veniale et moꝛtale.in ſuperioꝛe moꝛtale tin ⸗⸗ S
ſicut dicit magr in li.ſen.ideo ĩ ſuꝑerioꝛi parte dixit tm̃ S .
. 7 1

Membzütercium AA
Ercio q̃rit᷑ de cauſa peccati interioꝛi moꝛ⸗ .
talis.que eſt qñ aliquid fit ĩ cõſenſu cont᷑
conſciam rectà. Et ad hmõi explanatõem
Paiꝛimo queritur vtrũ cõſcia liget ſiue ſit
recta ſiue erronea.Secũdo vtrũ magis liget ꝙ; pᷣceꝑtuʒ
pꝛelati vel non. Lercio circa que liget et circa que non.
an circa omia.Quarto vtrũ meritũ ſit in agendo Fᷣm co
ſciam ſicut demeritũ in agendo contra conſciam. Quin
to verumin omni peccato ſit fieri cõtra conſciam.

¶Articulus pꝛiuus
D pꝛimũ ſic dicit damalſ.ꝙ conſcia eſi lex in: Mt q Ek
tellectus nr̃i.ſed lex intellectus nr̃i dictat eeẽ &f
Afaciẽdũ qð eſt faciendũ.et qð nõ eſt faciendũ
ictat nõ eſſe faciendũ.cum ergo lex liget:conſciẽtia li⸗
gabit. ¶ Pꝛeterea.ſuꝑ illud.ij. ad Ro.cum gentes que
legem nõ habent naturaliter ea que legis ſunt faciunt.
glo. etſi nõ habent legem ſcriptam: habent tamen legezʒ
naturalem. qua quiſq; intelligit et ſibi conſcius eſt ꝗd
ſit bonum et quid ſit malum. et ſicut ſcia ligàt ipᷣm intel
lectum ad eęa que egrediuntur a pꝛincipio ſcibili:ita cõ
ſcientia ligat intellectũ pꝛacticũ ad ea que ſciũt᷑ ab ipſo.
Er conſcĩa eſt iudex ſicut habetur.vij.ecci.ſuꝑ illud
Scit em̃ conſcia tua.Judex aũt ligat illũ ſiue obligat ꝗ
ſubeſt iudicio ad faciendum quod iudicatum eſt.̊ con⸗
ſciẽtia ligat ad id cuiꝰeſt conſciẽtia. Item.xiiij.ad ro.

Vechfs

om̃e qð nõ eſt ex fide peccatũ eſt.et exponitur qð eſt con
tra conſciam. ergo conſcia obligat ad nõ facienduzʒ ſi=r
ad faciendũ.¶ Item oꝛig.ſuꝑ illud.Deſides aias aſtri
git aplus vt nibil ſine fide agant vel dicant vel cogitẽt.
ſi ergo fides eſt conſcĩa nibil agendum vel dicenduʒ vel
cogitandum eſt niſi m conſciam.ergo conſciẽtia ligat.

QAuenturetigz ge „H. f.
6ſcientia erronea ſi ipᷣa obliget.qð videt᷑ ꝑ hoc qð dici
tur in glo.ſuꝑ illud.Om̃e qð nõ eſt ex fide ⁊c. Om̃e qð
ad cõſciam ptinet.ſi aliter fiat:dicit eſſe pctm. q;uis em
fiat qð bonũ eſt.etſi nõ eſſe faciendũ credat᷑ vel nõ ſit fa
ciendũ vt fit.pctm eſt.̊ conſcia erronea etiã obligat.co⸗
ſciẽtia em̃ erronea eſt que dictat de faciẽdo nõ eẽ faciẽdũ
yItem ſicut dꝛ. j.ad coꝝ.viij.quidam cum conſcia ydo
li.q̃ſi ydolaticũ maducabant.et conſcia ipoꝝ cũ eẽt ifir
ma polluebat᷑.ſ̊ nõ eſt pollutio niſi ꝑ petm. hoc aũt non
erat qꝛ comedebãt ydolaticũ:ſᷣ qꝛ conſcia dictabat ydol
eẽ cõſecratũ.dictabat ergo conſciĩa nõ eſtlicitũ.qð erat ĩ
ſe licitũ.et iõ peccabãt ſic faciẽdo.ergo conſcia erronea
ligabat.(¶ Contra conſcĩa eſt in ratione.ratio aũt con
ſiliaria eſt voluntatis.conſilium aũt nõ eſt obligatoꝛiũ
ergo conſcientia ſᷣm quam foꝛmatur conſilium nõ obli
gat.¶ Itez conſcientia aliquãdo foꝛmatur ex oppinatis.
opinio vᷣo ad vtrq; partem ſe babet.Eſt em̃ opinio ve⸗
ra et falſa.vera etiam eſt poſſibilium aliter ſe habere.
conſcientia non eſt obligatoꝛia.cum non fundetur ſuꝑ

ti
ſer

z Nle
N

2R e⸗
An

1* „ . .

ſS vef
S Do e &†

R lif

re certa ſemꝑ ¶ Item peccatũ eſt dictũ vel factũ vel ↄocu⸗
pitũ cõtra legẽ. ergo nõ eſt peccatũ facere cõtra cõlciam
krrones lS vpo dicat᷑ ꝙ cõſcia erronea eſt lex illi cuiꝰẽ
conſcia. Contra omis erroꝛ ẽ dimittẽdꝰ. ergo illa ↄſcĩa
erronea eſt dimittenda. erronea em̃ conſcia dictat petm
faciendũ.ſᷣ nullus tenet᷑ ad peccatũ faciendũ:ĩmo tenet
ad nõ faciendũ.ergo tenetur ad non faciendũ qð dictat
conſciĩa ranear Bo qð dicendũ.qꝙ ſunt quĩq; geneꝛa
operũ.quedã ita bona ꝙ nullo malo fine fieri poſſunt.
vt diligere deũ pter ſe. Et ſunt quedã ita mala vt niło
fine bono fieri pñt:vt fomicari et mẽtiri et hmõi.Sunt
aũt alia hmõi oꝑa que bona ſunt in genere et pñt tñ fie⸗
ri malo fine.vt dare elemoſinã qð pt᷑ fieri cauſa inanis
gloꝛie. Sunt alia que ſunt mala in genere vt ire ad lu⸗
panar qð poteſt fieri bono fine ad coꝛrectõem ſcʒ foꝛni⸗
carie. Sunt aũt quedam indifferẽtia oĩno. In pꝛimis ꝗ
duobo ligat conſcia ad faciẽqũ id qð faciendũ eſt: et non
faciendũ qð non eſt faciendũ.jn alijs aũt nõ ligat oſcia Ses ſe
ſm ꝙꝙ eſt lex intellectus nr̃i:niſi quatenꝰ ad iſta reducu
rvt ligat ad dandũ elemoſinaʒ cũ foꝛmatur debitis
circũſtantijs.et ad nõ eundũ ad lupanaꝛ cuʒ attenditur
ſcandalum. Ad indifferẽtia vᷣo oĩnoligat/conſcia vᷣo er
ronea nõ ligat quo ad duo pꝛima mẽbꝛa ſᷣ erroꝛ conſcĩe
eſt deponendꝰ. Si em conſcia dictat aliqð faciẽdũ ↄtꝛa
legem dei:deponẽda eſt:et abſoluit᷑ bõ ab hmõi vinclo.
n alijs aũt etſi cõſcia erronea iniꝙtũ erronea nõ ligat:
ligat tñ ſub rõne conſcie dum nõ deponitur.ad hoc aũt
pꝛicipaliter ligatur hõ vt erroꝛ deponat᷑. ¶ Ao obiecta
eꝛgo reſpõdendũ eſt.ꝙ conſcia licet ſit i rõe que cõſilia⸗
ria eſt volũtatis.cõſiliũ at᷑ nõ ſit obligatoꝛin: nibilomi
nus tñ conſcia recta obligat.qꝛ ipᷣa determinat quid eſt
eligendum vel nõ eligendũ rõni quid eſt faciẽdũ vel non
faciendũ voluntati.vñ eſt circa pcepta vel ꝓhibita vł qᷓ
ad illa quodãmõ reducũt᷑ ſub aliqua generalitate.ꝙ at᷑
dicit᷑ ratio cõſiliaria nõ ꝓpter aliud eſt niſi qꝛ non cogit
voluntatẽ et quo ad hoc nõ dicit᷑ ↄſiliũ obligatoꝛiũ.i.cõ
pulſiuuzʒ:eſt tamen obligatoꝛium vt ſi nõ fiat peccetur.
¶ Ad vm vo dicendũ ꝙ conſcia licʒ aliqñ ſoꝛmaretur ex
oſłpinatis.ex ꝑte aũt opinionis ſolũ nõ obliget: obligat
th ex ꝑte ſciẽtie ↄiuncta ſibi opinione.vt ſcientia ẽ.i.cer
te acceptõnis ꝙ blaſphemus ẽ duriter caſtigandꝰvł ſᷣm
legem veterẽ interficiẽdus.opinio aũt adiũgitur ꝙ iſte

ex ꝑte ſcie cũ opĩone.et bec pt᷑ dici conſcia.¶ Ad illð vᷣo
qð obijcitur tercio et quarto de erronea conſcia ꝙ; non
obliget. dicengum eſt. ꝙ hoc eſt ex parte erroꝛis.et non
ex parte conſcie cum eſt de his que videntur indifferen⸗

Articulus ſecundus

Ecundo queritur vtrũ conſcientia magis li⸗
get q; keccepttn Pꝛela vel nõ/ Et videtur ꝙ
ſic.qui em̃ ↄtra conſciam facit edificat ad ge
nnã. ꝓ nullo aũt pᷣcepto p̃lati debet quis facere quod
ediſicet ad gehennã.ergo magis ligat conſcia qᷓ; pꝛelatꝰ
¶WItem conſcia iudex eſt ſicut habetur ſuꝑ illð. vij. eccĩ.
Scit em conſcia tua. cõſciẽtia aũt tua recta nullũ habʒ
iudicem ſupꝛa ſe pꝛeter deum.pꝛelatus vᷣo poteſt habeꝛe
iudicem ſupꝛa ſe alium a deo.ergo conſcientia recta eſt
ſuperioꝛ iudex qᷓ; pꝛelatus. ergo magis obligat.manda⸗
tum em̃ ſuperioꝛis plus eſt obligatoꝛium q̃ᷓ a I;
C

inferioꝛis.immo abſoluit a mandato inferioꝛis.Cõ
tra.xriij. math. Suꝑ cathbedram moyſi ſederũt ſcribe et
pharilſei omia que dicunt facite.hoc autẽ non intelligi
niſi de his que non ſunt contra deum.ſi ergo non ſunt
contra deum: ſtandum eſt mandato ſi uperioꝛis. ergo in
indifferentibo nõ eſt credendum conſcientie ſi iubeat cõ⸗
trarium. ¶¶ Item. xiij. ad Ro. om̃is aĩma ſublimioꝛibo
pote ſtatibus ſubdita ſit.glo. mandatum ſuperioꝛis ab⸗

ſoluit a mandato inferioꝛis.pꝛelati autem ſpirituales

ſit blaſphemꝰ.ex ꝑte opinionis ꝑ ſe nõ eſt obligatio:ſed — .

.cxxxvij.

pꝛeſunt ipis animabus ſubditoꝛum.vlt.ad bebꝛe. Ipſi
em̃ peruigilant rationem reddituri de animabus vris.
ergo pꝛeſunt conſcientijs.ſi ergo conſcientia dictet con⸗
trarium in his que pꝛecipit pꝛelatusin indifferentibus
obediendum eſt magis pꝛelatis.ergo magis ligat pꝛela
tus q; conſcientia.¶ Ad bhoc dicendum.qꝙ obedienduzʒ

eſt magis pꝛelato qꝙ; conſcientie in hmõi.Ande glo.ſup h oy ve ⸗

illud.xiij.ad Ro.i on ſolum ꝓpter iram pꝛincipis vel
dei vitandam.ſed etiam pꝛopter conſcientiam ſcilicʒ vt
munda ſit mens noſtra.ergo conſcientia oꝛdinat ad G;
ꝙ obediamus pꝛelatis in indifferentibus. de talibo em̃

Kf -‚

preſte d

loquitur apoſtolus.loquitur em̃ de diſcernentibus ci⸗ Ekrmeluf vdeli,

bos conſequenter et de his que debentur pꝛelatis/ Alit᷑
tamen eſt in ſecularibo et religioſis.ſeculares debent ſe
qui ſententiam pꝛelatoꝛum in his que ꝑtinent ad cathe

dꝛam. ſicut.xxiij.math.ſuper illud.que dicunt vobis fa⸗

cite ⁊c.religioſi ᷣo qui renunciauerunt pꝛopꝛie volunta
ti et pꝛopꝛio ſenſui:tenentur ſequi mandatum ſuperio⸗
ris in his que non ſunt pꝛecepta vel pꝛohibita econtra⸗
rio a deo vel in regula quam pꝛofitentur.vel in conſtitu⸗
tionibus obligatoꝛijs ad culpam que fiunt ab eccleſia
ſuper ipſos vel a capitulo generali cum conſenſu pꝛela⸗
toꝛum. cauere autem debent pꝛelati ne indiſcrete pꝛeci⸗
piant pꝛopter periculum conſcientiaruʒ.¶ Ao obiectũ
autem in contrarium dicendum eſt.ꝙ ſicut qui agit cöo⸗
tra conſcientiam edificat ad gehennam:ita qui agit cõ⸗
tra diſcretum mandatum pꝛelati edificat ad gehennã.
conſcientia autem ſubditi debet foꝛmari ſᷣm diſcretionẽ
pꝛelati in dubijs.pꝛelatus vo non tenetur foꝛmari in
agendis pſᷣm conſcientiam q;dtumcunq; ipſius ſubditi.et
ideo ſtandum eſt mandato diſcreto ipſius pꝛelati. hec
enim dictat conſcientia. Ad ſecundum vᷣo dicendum.
ꝙ licet conſcientia ſubditi ſit iudex.non tamen eſt iudex
immediate ſub deo niſi quo ad ea que pꝛecipit vel pꝛo⸗
hibet deus.habet em̃ pꝛelatum ſupꝛa ſe: ſᷣm cuius di-
ſcretionem foꝛmari debet.ꝙ autem dicitur conſcientia
iudex quo iudice nemo abſoluitur.ĩtelligendum eſt de
illa conſcientia que arguit hominem in pꝛeſenti et con⸗
demnat in futuro.ſcdᷣm enim libeꝛum conſcientie redde
tur iudicium.

Articulus tercms

Ercio queritur circa que liget conſcientia et
1 circa que non. an ciꝛca omnia: Et videtur xbair *
Vconſcientia non liget circa indifferentia. con
ſcientia em̃ eſt lex intellectꝰ nri ſiue mẽtis nr̃e.lex auteʒ
mẽtis nr̃e determiĩata eſi circa faciẽda et nõ faciẽda.ſᷣm
illas regulas.qdð tibi nõ vis fieri ⁊c.⁊ iterũ qð tibi vis
fieri hoc idem alij facias.̊ conſcia determĩat᷑ circa ea q
ſunt determĩate bona vel determiare mala. ſ̊ indifferen &ασ
tia inqtum bmõi nõ ſunt talia. circa indifferẽtia ꝓut
hmõi ſunt.nõ ligat conſciĩa niſi inqᷓtum reputantur faci
enda vel nõ faciẽda.ſed hec reputatio erroꝛ eſt quidam.
erroꝛ aũt non obligat ſimpliciter: ergo nec conſcientia M
ratione ſui.ſed ratione exterioꝛis ſuꝑadditi obligat cir ſłꝑ re
ca indifferẽtia. Pꝛeterea.aliqua ſunt licita que nõ ex
pediũt.ſicut licitu eſt p̃dicatoꝛi acciꝑe ſumptꝰ ab his ꝗ/
bus pᷣdicat.aliqñ aũt nõ expedit.conſcĩa ergo aut ẽ tm̃
licitoꝝ et illicitoꝝ.ant etiam exꝑedientiũ et nõ expediẽ
tium. Oꝛ ſit licitoꝛum et illicitoꝛum videtur ꝑ hoc ꝙ hec

Dol e .

t

ad legem nature pertineant. & autem ſit erpedientinz

et non expedientium videtur per hoc quod dicit apoſto

lus.j.ad coꝝ.viij.loquẽs de illis qͥꝝ conſcia ledebat᷑ cir

ca nõ expedientia:licet eſſent in ſe licita.ergo ↄſcia non
tm̃ reſpicit licita et illicita.ſed etiã erpedientia et ſibi op
poſita E qð dicendũ eſt ꝙ conſcia nõ ligat ad indif
ferẽtia ꝓut hmõi.ſed ad indr̃a ſub rõe differẽti bonoꝛ FAn—
diffinite vel maloꝝ diffinite.hoc em̃ noĩe ſcie impoꝛtat᷑.
nihilomiꝰtñ dicit᷑ eẽ circa indifferẽtia ĩ genẽ ſno⁊ ita ſu
pꝛadictũ ẽ.q¶ Ad ſcdᷣm do dicendũ eſt.q cõſcia ẽ licitoꝝ
ſimpliciter et illicitoꝛum et expediẽtiuʒ vel non expedi⸗

—

—

—
AANDOE

△ͦ

entiuz. que dicũtur licita et illicita in ſuo genere oĩa em̃
aliquo mõ ad legẽ mẽtis reducũtur.ſic em illð qð eſt cõ
ſiliũ in caſu pt eſſe pceptũ.licʒ nõ ſit gener aliter pᷣcepiũ
ſic etiã illud qð nõ erpedit ꝓ temꝑe et loco dicit illicitũ
licet nõ ſit ſimpliciier illicitũ.

¶Articulus quartus

Uarto querit᷑ vtrũ merituz ſit in agendo ſm
ↄſciam.ſic eſt demeritũ in agẽdo ↄtra ↄſciaʒ

Et videt᷑ nõ. xiiij· ad ro.ſuꝑ illud.om̃e q ebe e, I

Hnð eſt ex fide pctm ?. glo. axparet ꝙ licet ome qð nõ ẽ er
fide ſiue cõtra ↄſciaz ſit pctm: nõ tñ om̃e qð er ſide ſiue
qð ᷣm cõſciam agit᷑ eſt bonuʒ. ex quo accipit᷑ ꝙ nõ om̃e
ds m cõſciam agitur eſt bonũ.¶ Cõtra fides dicit᷑ eſſe
cſr fundamẽtũ operũ et ſolũ bonoꝝ.illud ergo qð erit ex fi⸗
Etteerit bonä.⸗C
Wa d et deſtruẽdo. Qd em fit cõtra ↄſciam perm eſt ſiue de
i meritoꝛiu. nõ tñ ome qò fit m ↄſcĩam eſi bonũ et meri⸗
toꝛiũ.fieri em̃ ſᷣm ↄſciam eſt.cũ credit᷑ eẽ bonũ quod fit.
Boc aut nõ ſufficit ad eſſe bonũ. mali ant ſum ſufficiẽs
pꝛincipiũ:boni aũt nõ ſumꝰ ſi ufficiẽs pꝛincipiũ.ſumitur
tñ equiuoce conſciẽtia. ſi em dicat conſcia ꝓ lege mẽtis
nr̃e. ᷣm hoc qð fit ſn conſciam eſt bonũ.nõ tñ ſequitur
ꝙ ſit meritoꝛiũ:meritũ em̃ requirit gram ad hoc ꝙ opꝰ
ſit meritoꝛiũ.hoc aũt nõ eſt niſi a deo/et ideo agere ᷣm
conſciaʒ nõ ſufficit adeſſe meritoꝛiũ: licet ſufficiat adeſſe
bonum bm hunc modũ. Si vo ↄſciẽtia dicatur ſᷣm extẽ
ſionem vocabuli ad credulitatem de agendo vel nõ agẽ⸗
doꝛbm boc nec agere ᷣm cõſciĩam ſufficit adeſſe bonum
nec adeſſe meritoꝛiũ.agere vᷣo cõtra cõſciam ſufficit ad⸗/
eſſe malũ et ad eſſe demeritoꝛiuzʒ. deeſt em̃ vna conditio

boni vl meritoꝛij.
Vinto queritur vtrũ in om̃i pcto ſit fieri cõ⸗
tra cõſciam.qð videt᷑. In omi em̃ pcto actu⸗
— ali fit malũ.de ipo em̃ pꝛimo motu dẽ qð no
lo hoc ago.et ita ↄtra legẽ mentis agit᷑.cui at᷑ repugnat
lex mẽtis repugnat conicĩa. ergo in om̃i pcto etiã venia
li fit cõtra cõſctam. ¶ Cõtra ome qð fit contra cõſciam
edificat ad gebẽnam.̊ ediſicatio ad gebennã nõ fit niſi
ꝑ moꝛtale pctm.ſolo em pcto moꝛtali ↄſtituit᷑ hõ re ge⸗
hẽne. tm̃ ĩ moꝛtali pcto fit ↄtra ↄſciaʒ.¶. Pꝛeterea die
apls.ij. ad ro.teſtioniũ reddẽte ↄſcĩa cogitatõnũ adinui
cẽ accuſantiũ.a loqꝗt᷑ de malis. ſi ꝗ̊ hmõi accuſatio nõẽ
niſi de moꝛtali.erit agere ↄtra oſciam tm̃ ĩ moꝛtali peto
et boc videt᷑ ꝑ hoc qð dẽ ſuꝑ illð Treñ.ploꝛãs ploꝛauit
in nocte.ſuꝑ quo dicit ꝑaſcaſius papa.marxilla aĩe ẽ cõ
ſciẽtia.conſcia vᷣo ꝗ nouit pcta ſua.ſemꝑ debet fonte la⸗
crimaꝝ irrigari. vn dauid.pctm meũ ↄtra me ẽ ſꝑ. alit
nõ ẽ ꝗ ↄſolet᷑ eã.cũ ̊ cõſolatoꝛ dicat᷑ ſpũs.ſeg deficit ſpi⸗ P
. ritus.ſcʒ cũ nõ ẽ hmõi fletus ĩ ↄſcia.hoc at᷑ nõ ẽ niſi vbi
eſt moꝛtale moꝛtale pctm tm̃ eſt illud qð agitur

ↄtra cõſciam.¶ Ad qð diendũ eſt ꝙ aliud eſt agere cõ⸗
tra ↄſcĩiam.aliud pᷣter ↄſciam ẽ agere.Agit᷑ ↄtra:cuʒ fit
qð ꝓhibetur fieri.vel nõ fit qð pᷣcipit᷑ fieri.⁊ G̊ ẽ moꝛta
le petm. Pꝛeter cõſciam fit malũ veniale. cõſcĩa em etſi
nouit eẽ malũ nõ tñ dictat ipʒʒ eẽ pꝓhibitũ.¶¶ Ld obiectũ
aũt in cõtrariũ dicẽdũ ẽ.ꝙ licʒ nõ cõcoꝛdat ↄſcia cũ ve⸗
niali pcto. et ideo dicat᷑ repugnare:nibilominꝰ tñ vᷣm cõo⸗
ſciam regulat᷑ interiꝰ li.ar.circa pᷣcepta et ꝓhibitõnes.
et ideo nõ dicitur tũc regnare peccatum. regnuʒ em̃ pec⸗
cati actualis et moꝛtalis.et regnum conſciẽtie ſimul ſta⸗
re non poſſunt.

embꝛũ quartũ

cto de cõſenſu peccati in quo fit contra
oſcĩam.dicendũ ẽ de pplexitate cõſcĩe.Et
pꝛimo querit᷑ vtruʒ ſit ꝑplexitas conſcĩe.
Secũdo attẽdẽdi ſunt caſus in ꝗbo dẽ eẽ
ꝑplexitas cõſcie.¶ Pꝛimo ergo attendẽdũ eſt ꝙ triplex

d qð dicẽdũ ꝙ nõ eſt ſile in cõſtruen⸗Irr⸗

eſt perplexitas.eſt em ꝑpleritas intelligẽtie derboꝝ ſa⸗
cre ſcripture. Eſt iterũ ꝑplexitas cognitionis faciẽdoꝝ
et vtraqʒ poteſt eſſᷣ in bomibo bonis. Tercia eſt ineui⸗
tabilitas peccandi. Pꝛima ſoluit᷑ ꝑ cõſideratõʒ cauſaꝝx
dicendi in diuerſis locis ſcripture. intelligẽtie em̃ diet e
rum ex cauſis eſt aſſumenda dicendi.vt bylarius.De
cunda vᷣo tollitur neceſſario vnctõne ſpũſſancti que do/
cet de omibus. Tercia dᷣo ꝑ depoſitõem erronee conſciĩe
ce qua ad pᷣſens eſt intentio.

‚ Aleleritur ergo vtrũ ſit hmõi ꝑplexitas.qð vi⸗

detur ꝑ boc quod dicitur.xl. Job. Qeꝛui teſti
culoꝝ eius ſunt ꝑplexi:ſuꝑ quo dic greg · ſug

.

eſnonom illius argumẽta implicitis inuentionibo alli⸗

antur. vt pleroſq; ita peccare faciãt.quatenus ſi foꝛtal
