cta ꝙ; ꝓ peto ydolatrie.⁊ ita videt᷑ maiꝰ et in A
qð rñdedũ ꝑ hoc qð habet᷑ ĩ alia trãſlatõe ſᷣm nr̃aʒ lr̃am
vbi dicit · ꝙ ammonites 7 moabites etiã ptꝰ cimã g
neratõezʒ no intrabũt in eccłiaʒ dei vſq; as inſempitnũ

ex q̊ habet᷑ ꝗ vtri; peto qᷓtũ ad h̊ par pena fuit inflicta

1

nihilominꝰ tñ pctm ydolatrie maius eſt 2 Guioꝛ pena de
bet᷑ ei. Quod at᷑ dẽ ꝙ non intrabit vſq; in terciam ⁊ q̃r⸗
tam generatõʒ eccłiam dei ſic hẽ in alia tranſlatõe:ad in
tellectum miſticum pt᷑ referri. Illud et qð dꝛ ꝙ lep adbe
rebit tibi ⁊ ſemini tuo vſʒ ĩ ſempit᷑nũ.ſpualrpt intelligi
de imitatoꝛibo in illo genẽ pct᷑i. VUñ amb.cũ gieʒei ſemen
inet᷑nũ damnatur.ꝗd em̃ niſi ꝙ vicioꝝ ſemẽ magis ꝙᷓ; ge⸗
neris intelligas.¶ Pꝛet᷑.qð dẽ de moabitis q; nõ intbut

dñi eccłiam:cã ſubiũgit᷑qꝛ noluer̃t vob occurrẽ cũ pane 40,
7 aq̃ qñ egreſſi eſtis de egiptoqꝛ ↄduxer̃t ð te balaam fi⸗ leu
lium behoꝛ vt maledicẽèt tibi.⁊ ita alia cã ſubiũgit᷑ q; ydo⸗

latrie:lieʒ ipi eſſent ydolatre.q;ẽtum at᷑ ad penaʒ talis pe⸗
na ſtatuta fuit:ne eos factos ꝓſelitos reciꝑent in eccłiaʒ
dei vſq; in decimam generationem

lembrum!

Ereio querit᷑ quibo modis ſimonia zbat.
.

⁊ pt᷑ dici ꝙ triplicit᷑ ſ̃m greg.ſuꝑ illud yſa.
xxxiij.bẽs ꝗ excutit manꝰ ſuas ab omni mu
nere.ẽ em̃ munꝰa manu:pecunia.⁊ munꝰa
lingua: fauoꝛ.⁊ munꝰabofficio:ᷣuitꝰ indebite impeẽſa.⁊
hG idem dic̃ vrbanꝰ.qſꝗs res eccłiaſticas nõ ad qð inſtitu
te ſunt:ſᷣ ad ꝓpꝛia luẽ munẽ lingue vel indebiti obſequij
vel pecunie laꝛgit᷑ vel adipiſcit.ſimoniacꝰ ẽ.⁊ dic gã.tũc
ab omni munẽ manꝰexcutit.qñ in ðinis rebo nõſolũ nul⸗ . .
lam pecuniã ſ̊ nec hũanaʒ gr̃am reqrit.¶ Pꝛimo qren R.
dum ẽ de munẽ a manu.Scðo de munobſeꝗgo. Lercio / R
de munere a lingua. =

“Sèð
rticulus pꝛimus *
Irca mun?at a manu qrit᷑ vtꝝ iudex eccłiaſti
1 cus poſſit aliqͥ munera reciꝑe.etſi recipit vtꝝ
uincicadus fir imoniac C 28 ꝙ ſic. dẽ em̃ in
Aat.x.qtis accepiſtis gtis date.⁊ ðẽ in ↄcilio toletano
gcqd inuiſibilis gre ↄſolatõe tribuit᷑. nunꝙᷓ qſtibo vel ꝗ⸗
buſlibet pᷣmijs venũdari penitꝰ dʒ.ſ̊ ꝗ recipit munera vł
ꝗ dat: exponit vẽditioni vel enptost.. ẽ ſimoniacꝰ.¶IYtẽ .
ecẽi.xx.xenia a dona excecãt oculos iudicũ ⁊ q̃ſi frenum 4
in oꝛe auertit coꝛreptiones eoꝝ.nullatenꝰ g̊ dandum eſt
munꝰiudici eccleſiaſtico vel accipiendum munus ab eo.
Cõtra.in iure hũano hʒ.qꝙ eſculentũ ⁊ paſtulentũ pñt
acciꝑe:nec ẽ eis ꝓhibitũ.ſ.iudicibo ſecularibo.pari rõe
pñt iudices eccłiaſtici hmõi munera acciꝑe.¶ Itẽ ex. de
ſimonia etſi qſtiones.ð.dꝛ.Qð ſcpᷣtũ eſt bts ꝗ excutit ma
no ſuas ab omni munèẽ᷑.de illis donis dictũ ẽ q accipiẽtis
aĩm allicẽ vel inueꝛtẽ ſolent.qꝛ ſi offerat᷑ electuariũ aut ð
vino vel alijs hmõi q modici pcij fueꝛt.⁊ qᷓ volũtatẽ recipi
entis vł mouẽ ñ debeãt.ecclia rõna ñ ↄlueuit interpᷣtaꝛi
ace pientẽ in his derelinqre.& nõ in q̃cunq; receptõe mu⸗
neris a pᷣlato vel iudict ecchiaſtico ↄhit᷑ ſimonia.(¶Ad
qð dom eſt.ꝙ in iudicio dei ꝗ intuet᷑ coꝛ.ſi moueat᷑ volũ⸗
tas iudicis ecclłiaſtici ad ferẽdũ iudiciũ pᷣcio mũeris ma⸗
gni vel ꝑui:ſꝑẽ ſimonia. eccłia vo reſpicit opꝰ exteriꝰ.⁊
qꝛ modica munera nõ vident᷑ debẽ coꝛrumꝑe aĩm iudicis
eccliaſtici.n reputat᷑ apud eccłiam ſimonia/vñ in mune
ribo accipiẽdis ⁊ dãdis tria ſt ↄſiderãda.pᷣmo.ſ.dãtis ?
accipietis q̃litas.qᷓntitas muneris:⁊ donatõis tpũs.qli
tas ꝑſonaꝝ vt aqͥ ⁊ cui.vicʒ an a pauꝑe diuiti vel econ⸗
uerſo ſiue a diuite locupleti datũ fuerit.eſtimatõ mũeris
ſi maioꝛis vel minoꝛis pcij exiſtat.donatõis tpũs ſi inſtã⸗
te nccitate vel alio tꝑe ↄferat᷑:⁊ ſᷣm h̊ hñda eſt pᷣſumptio
ſimonia vel ſuo oppoſito.

¶ Atem queritur H. j.

vtꝝ poſſit pecunia daꝛi ſacerdoti ꝓ baptiſmo adulti.ſi ſa
cerdos nullatenꝰ vult baptiʒzare niſi hẽat pecuniam.⁊ vi
det᷑ ꝙ ſic. licʒ vnicuiq; redimere ius ſuum: ſ ius iſtiꝰ ẽ
vt baptiʒet᷑.ꝗ licʒ in illo caſu dare pecuniã.¶ Pꝛe.pt᷑ cõ⸗
tingẽ ꝙ ꝑuulus deferat᷑ ad ſacerdotem laboꝛans in extre
mis. etſi nõ fuerit baptiſatꝰ: penam eternam ſubibit.

—

¶ Lueſtio
de duobo antem malis minus eligendũ eſt.ergo ĩ tali ca⸗
ſu põt dari pecuĩa ſacerdoti ꝓ baptiſmo ꝑuuli. Cont᷑.
dicit aplłs ad Ro ñ ſunt faciẽda mala vt veniãt bona
nõ ᷓ danda ẽ pecuia ꝓ re ſpũali.¶ Ao qð dicendum. q
aliud eſt dare pecuniã ꝓ baptiſmo.et aliud ꝓ aq in q̃ po
ſtea poſſit aligs baptiʒari.ꝓꝓ baptiſmo nõ elſt licitũ dare
pecuniã.ꝓ aqua do ſi aliter hri nõ poſſit pt᷑ dari pecuĩa
nec vendit᷑ ibi ſpũale.in caſu ̊ predicto ſi nullatenꝰ vult
4. ziad ſacerdos baptiʒare niſi detur ei pecunia: emenda eſt aqᷓ
l. ſimt, ſi aliter fieri nõ põt et baptizari debet abal ſo. Silr er/
ASpat p“ dDicenduz eſt de puulo. in neceſſitate em põt ab alio dari
ou baptiſmꝰ. maxume aũt neceſſitatis eſt vitatio ſymonia⸗
ce prauitatis.

P

. neritur .H. ij.
vtrũ licitũ ſit dare pecuniã ꝓ redemptõe iuris ſui.quod
videt᷑:licitũ em̃ eſt vnicuiq; ius ſuuʒ redimẽ.et dĩ ext᷑.de
ſymonia.dilectꝰ.qꝙ ṽſtitutõ faciẽda ẽ illi ꝗq redemit vexa
tionẽ ſuã.qꝗa q accepit pecuniã ↄmiſit ſymoniaʒ. ex q̃ br
ꝙ licitũ eſt redimẽ.nõ ̊ ↄmittit᷑ ſy monia ſi dat᷑ pecunia
ꝓ redimenda vexatõne qᷓ ſibi fit iniuſte ſuꝑ iure ſpũali.
¶ Contꝛa.põt ↄtingeꝛe ꝙ is a qͥ petitur ius habeat aliqð
in ipᷣa re q̃ petit᷑:pᷣ illud ẽ ius ſpũale. nõ ẽ at᷑ licitũ eme⸗
re ſpale ſiẽ nec vendere:q̊ nõ eſt licitũ redimẽ. Pꝛete⸗
. rea.hʒ ſu ꝑioꝛẽ quo põt ↄſeq ius ſuũ.cũ &̊ alia via pateat
ei.et dicat apłs.ab omni ſpẽ mala abſtinete vos:redem⸗
ptio iDen quedã eſt:nõ & in tali caſu licitũ eſt redi⸗

Aα mere. (Ad qò dicendũ. ꝙ licitũ eſt redimere vexatiõeʒ
Ea. fſit iniuſte ſuꝑ re ſpũali.niſi ille a qͥ petit᷑ nihil inꝛis ba
beat.nec ꝑ ſuꝑioꝛẽ põt ↄſequi ius ſi nũſnec emit᷑ ibi ſpũa
le p̊ tꝑale.vexatio em̃ res tꝑalis ẽ᷑.ꝙ aũt liceat redimere
abillo ꝗ nihil iuris bzʒ in relicet nõ ſit licitũ acciꝑe:pʒ ꝑ
hoc qð dr.j.q.iij.queſitũ.vbi oẽm venalitatẽ ꝓhibʒ vꝛba⸗
nus.ↄcedit aũt decimas monaſterijs ſb hniuſcemodi re⸗
mptõne ab ãnis.xxx.⁊ ſupᷣ gete poſſidendas.

dahuc etiaz queri.S. ij.

tur vtrũ licitũ ſit ꝓ om̃ibo ſpũalibo debitis. vt ꝓↄſecrati
one vel viſitatõne ꝗd exigere:⁊ videt᷑ ꝙ nõ.ſicut eĩ ſctifi⸗
catio in baptiſmo vel ofirmatõne ẽ res ſpũalis:ita ⁊ cõ⸗
ſecratio eccłie:ſed ꝓ iſtis oꝑibo nõ eſt licitũ acciꝑe.ergo
nec ꝓ illis. Contra.dic aꝑłs.j.coꝝ.ix.Si ſeminamus
vobis ſpũalia:nõ magnũ eſt ſi carnalia metamꝰ:et iteꝝ
ꝗs militat ſuis ſtipẽdijs vniꝙ: et iterũ.laborantẽ agrico⸗
lam optet de frugibo ꝑcipere.Ex quibo colligit᷑ ꝙ licirũ
eſt ep̃is 2 alijs A quibuſdã oꝑibo exibitis recipere

Raraft ꝓcuratõneʒ.¶ Ao qð dicenduzʒz.ꝙ in hmõi nõ ↄmittit
f ymonia ſi exigit ꝓcuratio moaergra ſicut hr ext᷑. de ſy⸗
Phed w gt monia: cum ſitr dr. eccliaꝝ pſecratione
v„H„nec pot vel oz p ter peuratõez exigere. et ey. de pᷣſcriptio
nibo. cũ ex officij: vbi dr ꝙ rõne etla vilitctofnis r ber p⸗

curatio ↄtra quã nõ põt pᷣſcribi.¶ Ad obm aũt in cõtra⸗
riũ dicendũ eſi.ꝙ nõ eſt ſile de ↄſecratõne ⁊ baptiſmi ſeu
õ miniſtratõne.illa em̃ pure ꝑtinẽt ad gr̃am.
Eiſtn nec in his nec in alijs aliqua debet fieri pactio rei
tꝑalis.oↄſtitutũ aũt eſt ab eccłia ꝙ ꝓcuratõnes dent᷑ rati
one ipſiꝰlaboꝛis ꝗ magneeſt. et nõ debent interuenire
ſequi.vnde ibi tꝑalia nõ ſunt media ſed ex ↄſequenti de-
bita:ſicut dñs dicit in euangelio dignus eſt operariꝰ ci⸗

bo ſuo.

—

.*

Ecundo querit᷑ de munere ab obſequio vtrůũ
licitũ ſit mediãte obſequio obtinere bñſiciu,ʒ
ſpũale: et videt᷑ ꝙ ſic.dicit eniʒ greg· eccleſig⸗
ſticis vtilitatibo deſeruiẽtes:ecclłiaſtica dignũ eſt reme
ratõne gaudere.vt ꝗ ſe volũtarijs obſequioꝝ neceſſitati
bus ſponte ſubijtiũt:digne nr̃is ꝓuiſionibo ↄſolent᷑.ex
hbr. mediãate obſequio põt aliꝗs obtinere bñficiũ eccle
ſiaſticũ.¶ Ytem greg. Juſtum eſt vt illi ↄſequant᷑ ſtipen⸗
dium.qui,/ꝓ tꝑe ſuũ ↄmodare reꝑiunt᷑ obſequiũ. Pꝛe⸗

clxxxvij:

terea.ſi conſferenda ſunt beneficia eccleſiaſtica.quibus

magis ↄferenda ſunt qᷓ illis ꝗ eccłie ſeruiũt: licituz eſt
intuitu ſeruicij ↄferꝛe bñficiũ eccleſiaſticuʒ.pari rõne et
ſeruire intelligii hoc de ſeruitio coꝛpali. Konna mn

—

nus ab obſequio interuenit.ſed ſicut dic greg.ĩ regiſtro

vbi eſt manuale ſeruiciũ ſi exhibeat᷑ intentone beneficij
ſpũalis:ſymonia ↄmittit᷑.dicit em ꝗ res eccłiaſticas nõ
ad qð inſtitute ſunt mũere lingue vel obſequij vel pecuĩe
adipiſcit᷑:ſymoniacus ẽ. ½*¾ qð rñdet᷑.ꝙ refert vtruʒ

dignũ exhibeat ſeruitiũ ſiue honeſtũ.et iterũ ſi ꝑſona fu

erit digna vel indigna.et iterũ vtruʒ interueniat pactio
vel nõ. Si dignus dignũ exhibeat ſeruitiũ vel honeſtum
nec interuenit pactio: nec pᷣncipaliter hʒ aim ad hoc. hG
dicit ꝓpter illud qð dr a greg.j:·q.j.oꝛdinatõnes.lʒ hanc
ſcðario:nõ ↄmittit ſymonia.dicit eẽ munꝰ ab obſequio

babeat

ſenm

ſeruitus indebite impenſa. Si vo indignꝰ eſt et maxime

ſi inhoneſtũ exhibeat ſeruitiũ:ſymonia ↄmittit᷑ ſicut di⸗
cit greg. in regiſtro.et hr.j.q.j.Si vo interueniat pactõ
ſymoniacus ẽ.res em̃ ſpnalis vtpote eccleſiqn pactõeʒ
non eſt deducenda. H V

WGed adhuc queri/ S. j.

tur vtrũ oqſequiũ ſpũale poſſit aliqs facere ꝓ bñficio ec⸗

cleſiaſtico interueniẽte ↄditõne.et videt᷑ ꝙ nõ: qa in con⸗

tractu rei ſpũalis nõ debʒ interuenire ↄditio.ꝗlContra.
habet᷑ extra.⁊æ pᷣbendis.ſignatũ.vbi dr ꝙ cuidam ſacer⸗

doti vnã pꝛebendaʒ in eccłia cõi volũtate dederũt. ita ꝙ;

miſſam de ſancta maria niſi coꝛꝑis infiꝛmitate ſit gꝛaua-

latõne.
ſita fuit in inſtitutõne pᷣbende.et poſtea ſecuta eſt cõfir:
matio ſummi pontificis.et ita illi pᷣbende adherebat ta⸗
le officiuʒ.et res cũ oneꝛe ſuo tranſit. Illud aũt qð dici⸗
tur in decretgli ad ↄditõeʒ in ↄſtitutõeʒ referat᷑.

¶ Articulus tercius

Ercio dicendũ eſt de munere a lingua. que⸗

cleſiam vel dignitateʒ vel aliqð beneficiũ ec⸗
cleſiaſticũ:⁊ videt᷑ ꝙ nõ.dĩ em̃ ad heb.Qe quiſqᷓ ſibi ſu⸗
mat honoꝛẽ ſed ꝗ vocatus ẽ a deo tanꝙ; aaron:q̊nõ debʒ

tus debet qᷣttidie celebꝛare:innuit᷑ q̊ ibi pactio in ipa col
d quod rñdet᷑.ꝙ ↄditio illa ↄuenientiꝰimpo

ritur pᷣmo vtrum aliquis poſſit ꝑ ſe petere ec

ſe ingerere verbo vel facto.nõ debet ꝓ ſe petere.¶ Pꝛe

terea.in ipᷣa petitõne oñndit᷑ ſe deſiderare:ſᷣ dicit greg.ſi⸗
cut locus regimis deſiderontibo eſt negandus:ita fugiẽ⸗
tibo eſt offerendus:nõ &̊ aliquis ꝓ ſe dʒ petere beneſiciũ
eccleſiaſticũ. (Kontrapo eſſe oꝛdinatꝰet nõ hr̃e bene⸗
ficiũ ſufficiens vel nullũ hr̃e beneficiũ.cum & ei iure de⸗

at vllo epo oꝛdiare clericos: ⁊ nullas eis alimonias p̃⸗
ſtare.et iterũ epᷣs ſi aliquẽ ſine certo titulo de q̊ nccia vi⸗

beat᷑ ꝓpter honeſtatẽ ecclie ſiẽ br er.d pᷣbendis.nõ lice⸗

te ꝑcipiat in diaconũ vel pᷣſbiterũ oꝛdinauerit:tandiu ei

nccia ſubmiſtret ⁊c.põt & licite petere beneficiũ eccleſia⸗
ſticũ.¶ Item hiero.ad damaſuʒ papã. clericos illos nõ
ↄuenit ſtipendijs ſuſtentari.quibo ꝓpinquioꝝ ⁊ ꝑpentum
nulla bona ſuffragant᷑.cuʒ & cleꝛicis iure Se licitũ

eſt eis petere bñficiũ eccleſiaſticũ ꝓ ſeipᷣis. Ad qð re⸗
ſpondet᷑.ꝙ nõ põt petere ꝓ ſe oꝛdines vel bnficiũ cui ſit
annexa cura aĩaꝝ.põt aũt petere bñficiũ ſimplex cuʒ ei
de iure ↄpetat vtpote ſicut oꝛdinatus et nõ hʒ beneſiciuʒ

ſufficiens.dĩc em greg:.oꝛdinatõnes q interueniente pre

cio vel pᷣcibo vel obſequio alicuiꝰꝑſone ea Auentsne im⸗
penſo falſas eſſe iudicamꝰ.qm̃ ꝗ taliter oꝛdinant᷑:non ꝑ
hoſtiũ.i.xpᷣm intrant.dicunt᷑ aũt falſe q;tum ad executo
nem et hoc exponit᷑.j.q.j.nõ itaq;.⸗:. Sed quid ſi aliꝗs
vignue - ſe offerat pꝛeces.nunqd eſt ſymoniacus:videt᷑
ꝙ ſic ex ſam dictis.et hoc idem quidam opinant᷑:ᷣ gra⸗
uueſt hoc dicere:cum iura nõ ſint de hoc oĩno expꝛeſſa.
et multorum ᷣm hoc fieret condemnatõ.tutius tamẽ eſt
vt nullus q;tumcunq; dignus ꝓ ſe faciat pꝛeces niſi iure
ei ↄpetat ſicut dictũ eſt. ex hoc eĩ põt reddere ſe indignũ

N

BGrego.qui vltro ambit vel importunũ ſe ingerit: ꝓcul⸗

dubio eſt repellendꝰ.nam gꝗ ſic nititur ad altioꝛa cõſcen

7

— .
.

redimere ius ſuum. Pꝛeterea querit᷑ quid agendũ in ta
li caſu. Rñdetur ꝙ benedictio non eſt de ſubſiantia ma⸗
trimonij ſed ꝑtinet ad ſolẽnitatẽ.tñ ꝗa eis debet᷑ ex con⸗
ſtitutione eccleſie:recurꝛere debent ad ſuꝑioꝛem cuiꝰeſt
ↄpellere et amouere obſtaculũ pct᷑i.Si vᷣo noluerit: tuti

ſi ſces fiant ab alio vtꝝ ſymonia ſit vel in oꝛdine vel in us ẽ abſtinere q; aliũ inducẽ ĩ pctim vel daꝛe occaſionem n da
bene ficio: et videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ hoc qð dicit greg. optet ꝙ ne⸗· l.ler. pctiihõ eſt ſimile in alijs vbi redimit᷑ vexatio non ipſuʒ K: vene
;ᷓ ꝑ vnuũ neq; ꝑ Ram neqʒ ꝑ quoꝛũdam ſupplicatõeʒ ali ius emitur.¶ Ad aliud vᷣo dicendũ.ꝙ nõ eſt ſymoma ſi ; n .

quos ad ſacros oꝛdines ↄſentias vel permittas adduci.
Item ꝙ; nõ debẽt adeſſe pces armate:ptz ꝑ hoc qð dic
ſymachꝰ. Sigꝗs epᷣatum deſideret data pecunia potẽtes
ꝓlſonas ſuſfragãtes munere ſibi adhibeat. nec ad decre⸗

tum ſibi ſacienqu adhibito cuiuſlibet genẽ timoꝛis com
pellat. ¶ Sʒ videt᷑ otrariũ ꝑ hoc qd dr in cano.j·q.j· la·
toꝛem pntium ⁊c.et dic greg.nec gra alicuiꝰneq; ſuppli⸗/

catõne aliqs ad ſacros oꝛdines audeat ꝓmouẽ: niſi quẽ
vite ⁊ actõnis qlitas ad hoc dignum eſſe monſtrauerit.
Ad qð rñdet᷑.ꝙ cum p̃ces cardinales ſuccedunt loco
pcij et hoc marie fit cuʒ ꝓ indigno fuerit:ſymonia dr p⸗
petrari.Añ greg.in regiſtro:pᷣ omibo tibi cure. vt in ele
ctione nec datio ꝗbuſcũq; modis interueniat pᷣmioꝛum
nec quarũlibet pſonaꝝ patrocinia ↄualeſcant. Si vo p⸗

ces fiant ꝓ digno.nõ ↄmittit᷑ ſymonia. pᷣſumit em̃ ꝓ ip̃a

ꝑſona ꝙ recta ſit intentio.nec oꝛdinatoꝛ vel electoꝛ prin
cipaliter bʒ reſpectũ ad pces.¶ Sʒ poõt queri q̃re minꝰ
2imittit᷑ ſymomia in pcibo oblatis ꝓ digno qᷓ;/ g pecunia.
ſi em̃ interueniret pecuia ſymonia ↄmittit᷑. Et rñdetur
ad hoc.ꝙ pᷣces oꝛdinate ſunt ad manifeſtandũ cõgru⸗
it talem oꝛdinari vel bñficiari.ad boc em̃ eſt ſermo dep⸗
catoꝛius ꝓ digna pſona.pecunia vᷣo nõ eſt ad hoc:ſed vt
inoꝛdinate moueat affectum oↄferentis oꝛdinem vel bene

¶einge queritur

interueniat ↄditio pecunie in ↄtractu mr̃ioniali.dicu ne

em̃ ꝙ in om̃i ſacro eccłiaſtico in quo ↄfertur gra ſi inter

ueniat pactio pecunie vel datio qua ematur:ſymonia I.
in matrimonio vo nõ ↄfertur gra. et eſt ſacrm añ vtrãq;
legem in lege nature:et ideo põt interuenire ↄditio pecu
nie ꝓuocatiua ad oſenſum.

vtrum ſacerdos poſſit cantare miſſaʒ ꝓ denarijs. et vidẽ
ꝙ; non. Dicitur em ſuper illud.v.oſee. Vobis iudicium
eſt ſacerdotes.qm̃ laqueus facti eſtis ſpeculationi et re⸗
the expanſum ſuꝑ montem thaboꝛ.vbi onit Mern
c ſacerdotibus qui ſupeꝛ ſacramentuʒ altaris rethe ex⸗
pandũt cupiditatis.¶ Pꝛeterea.ſicut habet᷑.ij.ioh.dũs
emẽtes et vendentes eiecit de templo.qui autem magis
ſunt ementes ꝙᷓ illi qui ſacramẽtum eukariſtie exponũt
venditõni.¶ Pꝛeterea.iij.michee repᷣhbendunt᷑ ſacerdo⸗
tes qui in mercede rñdebant.Fᷣm aliam litteraʒ habemꝰ
in mercede docebant:ſed quid eſt reſpondere in mercede
niſi celebrare pꝛo pecunijs? ¶ Sed videtur ↄtrariũene⸗
mo eniʒ tenet᷑ ſuis ſtipendijs militare.ſicut habetur.xij.
a.ij. caritatem. et idem dicit a poſtolus.non ergo tenen
illi laboꝛi in ecclia niſi habeãt vnde ſuſtentant᷑ miniſtri

ficium. di. ¶ Ad quod dicendũ quoniam poſſunt dari denarij
y, pᷣſbitero ꝓ miſſa.vel vt ſit queda ꝓuocatio ad laudeʒ dei
hnuin narih ſ, vel vt ponat᷑ pꝛecinʒ in illis.vel vt ponat᷑ finis in illis.ſi
Vlarto querit᷑ de materialib differentjs pꝛimo mõ:licitũ eſt cantare miſſam ei ꝗ nõ tenet᷑ et eſũt
ſy monie.q attendũtur ſᷣm dr̃iam ſpũalis ei ſumptus recipiendo denarios nõ interueniente pacti-
et annexi ſpũalibo.Sũt aũt tres dr̃e. Pꝛi one:nec in hoc habita intentõne pᷣncipali.2⁊ hoc hr̃ ꝑ hoc
ma d ipᷣa ſpuali.ſcdᷣa de annexo ſpiritua⸗ qð dic hiero.ſuꝑ michea. dicit em̃ recitãdo illud ꝙ ſaul
i. tercia ð illo qð eſt ſpũale annexũ ſpũali. dixit puero ſuo.ꝗd feremꝰ ad virũ dei:et dixit puer.ecce
inuenta ẽ in mann mea qrta ꝑs natalis n gente⸗ dem?7
8. Peg homini dei vt indicet nobis viam noſtrã. et illud qð.iij.
rticulus pr imus Reg. xiiij.de vxoꝛe hieroboã.vbi dr.tolle ĩ manu tua de⸗
Irca pꝛimã ſic querit᷑.vtrũ licitũ ſit aligbus cem panes ⁊ cruſtulã et vas mellis ⁊ vade ad illũ.ipſe eĩ
dare pecuniã ꝓ bñdictõe matrimoniali:ſi ſa⸗ indicabit tibi quid euenturuʒ ſit huic puero.hec magis
cerdos noluerit facẽ eine pᷣcio iam exñte ma⸗ in ſumptus ꝗꝓphe q; in ꝗꝓphetis munera reputanda ſunt.
trimonio.et videt᷑ ꝙ ſic: ꝗa licitũ eſt redimẽ ius ſuũ.ſed
ius ẽ copulatoꝝ ꝑ mr̃ioniũ ꝙ detur eis bndictio.ꝗ̊ lici⸗
tum ẽ dare ꝓ bndictõne obtinenda ſi aliter fieri nò põt.

non autẽ licitum eſt vt tꝑalia dentur in pꝛecium.tũc em̃
Contra.bñdictio ẽ res ſpũalis.et nõ eſt licitũ dare pe⸗

eſt ſymonia. et hoc modo intelligit᷑ illud qð dicit berĩr.
et illud qð dicit greg.exponens illud de venditoꝛibus et.
cuniã ꝓ re ſpũali: nõ eſt licitũ dare ꝓ ea:qꝗd q̊ agenduʒ
eſt in tali caſu. Item mrioniũ eſt ſacr̃m et ita ẽ res ſpi⸗

ementibo in templo. Si vo ſacerdos habeat ſumptus ? 92 Wil
ℳ
ritualis.nunqd licitũ eſt interuenire pecuniã in ↄtractu

tenet᷑ ex officio ad illaʒ miſſam.exigere nter hoc eſt ſy⸗
moniacũ.Si aũt nõ tenet᷑ ad hoc ſed hʒ ſi umptus ſuffici . Kare
inr̃ioniali adiecta pactõneſet videt᷑ ꝙ non.qa ſacr̃m res
ſpũalis eſt:matrimoniuʒ at᷑ eſt ſacr̃m.ſi &̊ in ſpũalibo dz .

enter:in ſpẽʒ mali reputaretur ſi exigeret.cũ dicat apts

ab omni ſpecie mala abſtinete vos. Illud autem non eſt
ſine graui offenſa quod quidam pꝛo pecunia aut vt pla⸗ prens
oĩs pactio pecunie ceſſare:dʒ in mr̃ionio hmõi conditõ ceant ſecularibo pꝛeſumũt vna die plures facere miſſas. EnHαο
nõ intereſſe. (2., ↄtraꝛiũ videt᷑ ꝑ hoc qð dr e.de ↄditi ſicut dĩc alexander papa.ſi tamen imminet neceſſitas ⁊
onibo appoſitis in mr̃ionio.de illis.vbi dzẽ. ꝙ ſi oditõ in⸗ ceeſt pluralitas ſacerdotũ: põt vnam facere dæ die et al⸗
terpoſita fuerit de aliq ſumma pecuie interueniẽte iura⸗ teram pꝛo deſunctis ſi neceſſe ſit: ita tamen ꝙ non aſſu⸗
mento ſub hac foꝛma.ego te in vxoꝛẽ accipiã ſi tantũ mi⸗ matur ablutio vini:ne ſoluat᷑ ieiuniũ qð reꝗrit᷑ ꝓpter re
Kiaonauer nõ habebit᷑ reus ꝑiurij ſi eã nolenten ſibi uerentiam ſacramenti.
oluere qð ſibi dari potuit nõ acceꝑit in vroꝛeʒ. niſi ↄy᷑ſen NR J S
ſus de pnti aut carnblis ſit inter es ↄſecuta ↄmixtio. ex „ einde queritur V.
quo hr ꝙ nõ eſt ꝑctm apponere ↄditõem pecuĩe in mr̃io⸗ vtrũ ſit licitũ dare certos redditꝰ⸗ paciſci p ãniuerſaꝛio
nio ↄtrabendo. qð rñdetur.et primo ad illud qð celebꝛãdo.Silr qrit᷑ de illis ꝗ recipiũt pecuniã ab excoiĩ⸗
dr̃ de bñdictõe nubentiu. ꝙ nõ eſt licitũ exigeꝛe ⁊ extoꝛ⸗ catis añꝙᷓ abſoluãt eos.et vr ꝙ ↄmittãt ſymoniã.ponũt
quere pecuniã ꝓ bñdictõne nubentiũ ⁊ ſimilibo.ſicut hr
extra.œ ſy monia.ad aplicam audientiã.ſi tñ eſt ↄſuetu
do pia in quibuſda ptibo vt aliq̃ ↄſerant᷑ ex deuofõne fi⸗

celiũ: ↄgruit vt libẽ ↄferãt᷑ ecclłiaſtica bñficia: ſed ꝑ epʒ
loci veritate cognita ↄpeſcant᷑ que malicioſe nitunt᷑ lau⸗
dabilẽ oſuetudinẽ immutare.Oð aũt obijcit ꝙ licitũ eſt

em impᷣciabile ſbᷣ pᷣcio.¶¶ Sʒ vr ↄtrariũ ꝑ ↄſuetudinẽ ec⸗
cleſie.⁊ ꝑ h̊ ꝙ ſtatute ſũt pene pecuĩarie ad coꝛrectõeʒ ð⸗
linqntiũ. Pꝛetẽa.iuſtũ ẽ vt vbi onꝰ eſt ꝙ ibi ſit emolu⸗
mẽtũ.onꝰat᷑ c eccłiaʒ obligari ꝑpetuo ad celehrãdũ ani/
uerſariũ:ↄgꝛnit ̊ vt aſſiẽt cert emoli ai qð rñ
xt᷑ ꝙ ñ eſt licitũ pactõe intueniẽte acciꝑe redditꝰ ꝓan⸗

he

„

.
6ℳ
2

ſeſ

¶Lueſtio

niuerſario celebrando.ſi tñ deuotio ſideliũ eſt incõferẽ
do redditũ: tenet᷑ eccłia ꝓpter deuotoõneʒz ipſoꝝ ſideliũ
celebꝛare ꝓ illis ꝓ quibus rogat᷑.¶ Ad ſcõm vo dicen
dũ.qꝙ nõ eſt recipiẽda vel danda pecuĩa ꝓ bñſicio abſo
lutõnis.ſiẽ̃ br̃ extra de ſymo.ad aures:ſi tamẽ ſunt cõ⸗
ſtitute alique pene ab ecclłia ꝓpter coꝛrectionẽ delinq̃n⸗
tium.pñt peti ↄñter nõ ꝓ ipſo bñficio abſolutõnis:ᷣ vt
pter penã quã timet caueat deinceps a delicto.Vidẽ⸗
dum autẽ eſt ne plus aſcribat᷑ cupiditati qᷓ; coꝛrectioni.
tũc em̃ poſſet eſſe peccatum.

Deinge quentur S. in.

—

0

vtrũ liceat dare bona tꝑalia viris religioſis vt oꝛent ꝓ
eis.⁊ videt᷑ ꝙ nõ.oꝛo em̃ ẽ res ſpũalis i ea vt petit᷑ ſpũſ
ſct᷑s.ſ.donũ ſpũſſcti:ſ̊ nõ eſt licitũ ponẽ impᷣciabile ſub
pᷣcio:q̊ nõ eſt licitũ dare bona tꝑalia vt oꝛatõnes fiant.
Cſont᷑ dr.xvj.luc.facite vob amicos de mãmona iniꝗ
tatis ⁊c̃.ꝗ̊ͥ licitum eſt dare viris bonis vt oꝛent pꝛo ipᷣo
Pꝛetẽa licitũ ẽ dare tꝑalia hoc fine vt hẽat᷑ ſpũſſct᷑us

ſed ozones ſunt ad impetrandũ graʒ alijs.q̊ licitum eſt

dare tꝑalia ad hoc ꝙ viri boni oꝛent ꝓ ipᷣo.⸗. Pꝛeterea
licitũ eſt dare tꝑalia ad h̊ vt emat᷑ regnũ celorũ.dicit᷑ eĩ
in math.xiij. Site ẽ regnũ celoꝝ hoĩ neg.⁊c̃.et iterum
vlt.ꝓuer.de mulieri forti.conſiderauit agrum et emit
illũ.ꝑ agrũ aũt intelligit᷑ ager paradiſi: ergo licitũ eſt
emeꝛe regnuʒ celoꝝ:ſed regnum celoꝝ młtomagis ẽ qᷓ
aliquod ſpũale in vita pñti:ergo licitum eſt multofoꝛ⸗
tius emere ſpũalia in = qð rñdet᷑. ꝙ lʒ dare
tꝑalia viris religioſis vt oꝛent ꝓ eis.hec em̃ dictio pꝛo.
nõ notat ibi rõnem aꝓpꝛeciatõnis ſicut cum dicit᷑ de pe
cunia ꝓ panno:̊ notat rõnem ꝓuocatõnis vt ſcʒ ꝓuo⸗
centur in amiciciã ſpũalem.et ꝑ ↄnñs ad orandũ ꝓ ipᷣis
et hoc mõ licitũ eſt.nec ponit᷑ ibi impᷣciabile ſub pꝛecio
tꝑali.¶ Ad ſcdᷣm vo dicendũ. ꝙ licʒ ↄtingat emẽ bona

eterna.qꝛ ipᷣa cadũt ſub merito.emere aũt illud non eſt

aliud qᷓ; mereri.dare em̃ tꝑalia ex caritate meritum eſt
ſ gra pꝛima qua dant᷑ ſpũalia bona vt in ſacramento
bmõi cadit ſub merito.q̊ᷓ non eſt ſimile de pꝛima gratia
quã nõ põt aliquis mereri ex condigno vnde datio tpa⸗
liũ que ẽ extra gram nõ põt attingere ad eam.

Deinde queritur S. ij.

vtrũ ſit licitũ dare vel reciꝑe pecuniã ꝓ ſepultura.dico
aũt ſepulturã ꝓut ẽ officiũ qð ꝓprie ad ſacerdotẽ ꝑtinet
ꝙ aũt licitũ ſit:vidr̃ ex oſuetudie diu obtenta in eccłia
ↄſuetudo aũt q̃ oꝛtũ bʒ ex deuotõne ꝓ hꝰnõ eſt abolẽda
Slicite põt accipi vel dari.q¶ Cont᷑ dr extra. de ſymo.
nõ ſatis.vbi dicit᷑.ꝙ pꝛo ſepultura et criſmatis et glei
Pceptione nulla cuiuſq; p̃cij eractio attemptet᷑.nec fub
obtenta cuiu; ↄſuetudinis ſuũ reatũ ꝗs tueat᷑.qꝛ diu
turnitas tꝑis nõ minuit pcẽm ſed auget. ¶ Ad qð rñ⸗
detur.ꝑ hoc qð dr extra de ſymo.ad aptica.ex q̊ accipi
tur ꝙ ſacerdotes nõ dñt extoꝛquere vel petẽ añ ſepultu
ram vel ꝓ ſepultura.ſymonia em̃ eſſet ſic hr̃ extra cũ in
ecclie coꝛꝑe.ſepulturã aũt põt petẽ ex madato ſuꝑioꝛis
vbi eſt hmõi ↄſuetudo.et h̊ dĩ in illa vecretali:ad apłi⸗
cam.Sic aũt ſymonia ẽ vendẽ ſepulturã moꝛtuoꝝ:ita
ſymoniaẽ vendere terꝛã bñdictã ad ſepeliendã mortu⸗
os debitã. vñ geñ. xxiij.vitu ꝑat᷑ ephꝛon ꝗ vẽdidit abra⸗
be agn in q̊ erat ſepultura duplex in q̃ ſepeliebant᷑ mor
tui.⁊ iĩ ſignũ hꝰvituperij mutatũ ẽ eiꝰ nomẽ.vñ cũ pᷣmo
dictus eſſet ephꝛon:poſtea dictꝰẽ ephꝛan. In qͥ vt dicit
hiero.ſignat᷑ nõ eſſe ꝑfecte vᷣtutis ꝗ potuit vendẽ memo
rias moꝛtuoꝝ.videt᷑ &̊ ꝙ pctᷣm ſymoniacum comiſerit.
4Sʒ otra.totũ qð vẽdidit tꝑale ẽ.nõ eſt ̊ ſpũale nec
annerũ ſpũali.q̊ nõ ↄmiſſt ſymoniã.⸗ Iteʒz ſi ↄmiſit ſy-
momiã vẽdidit nõ vendẽdũ.ꝗ̊ abꝛabã emit nõ emendũ
Somiſit ſymoniã ſicut ephron vendẽdo ⁊c̃.q] Item vi⸗
detur magis peccare abrahã qᷓ; ephꝛon.qꝛ ephꝛon volu

—

it ei gratis dare agrũ ad ſepeliendum moꝛtuum ſuũ.⁊

abrabã accipere noluit niſi pecunia mediante: ſcan⸗

.clxxxvij:·

dalizauit eum.et ita videt᷑ magis peccaſſe qᷓ ephꝛon.
d hboc dicũt ꝗdaʒ ꝙ abꝛahbã emit quendã agꝝ ma⸗
gnum in ꝗᷣ erat illa magna ſpelũca in q̃ ſepeliebantur
moꝛtui.vñ nõ peccauit qꝛ tranſit ſpelũca illa cũ vniuer-
ſitate.ſicẽ cũ ꝗs emit villaʒ cui annexũ eſt iuſpatronatꝰ
alicuiꝰeccłie.nõ ↄmittit ſymoniã: qꝛ iuſpatronatꝰtrã⸗
ſit cũ illa vniuerſitate:ſ̊ eadẽ rõne ephꝛon nõ peccauit
vendidit em agrũ ⁊ cũ illo tranſiuit ſpelunca.qre gmu
tatũ eſt ei nomẽ· Ad h̊ dicebat pᷣpoſitinꝰ. ꝙ nõ legit᷑ ꝙ
ager ille ↄſecratꝰfuerit ſpelũce vel etiã ſpeluca illa ad h
bndicta vel ↄſecrata fuerat:ſ̊ antiꝗ pr̃es in illa ſpelun
ca duplici faciebãt ſe ſepelire:ſpeꝛates ſe reſurꝛecturos
eſſe cũ filio dei.et dicebat᷑ illa ſpelũca duplex.qꝛ duas
habebat mãſiones:vnã ſuꝑioꝛẽ in q̃ ſepeliebant᷑ viri et
aliã inferioꝛẽ in q̃ femĩe.vñ cũ nõ eſſet terꝛa illa benedi
cta:nõ peccauit abꝛahã emendo nec ephron vendẽdo
mutatũ tñ eſt ei nomẽ.qꝛ deſcendit a ſtatn ꝑfectiõis ad
ſtatũ imꝑfectõis.pꝛiꝰem̃ voluit dare gratis qð ẽ ꝑfecto
rũ.⁊ poſtea vẽdidit cariſſime.vñ pᷣmo dicebat᷑ ephꝛon.
i. ↄfirmatꝰet ꝑfectꝰ.poſtea dictꝰẽ ephꝛan ĩſirmꝰet imꝑ⸗
fectꝰ.eadẽ eſt rõ ↄmutatõnis noĩs m aliꝗ ſolntõneʒ q̃
dicit ꝙ ſpelũca tranſiuit cũ vniuerſitateſſicẽ at᷑ ſy moia
eſt vendẽ terꝛã bñdictã.nõ ꝓpter terꝛã bᷣ ꝓpter bñdictõʒ
q̃ſpũalis eſt:ita ſymonia ẽ in ꝗabuſdã mimis.vñ ſymo/
nia eſt vendere panẽ bñdictum ⁊ aquã benedictã.ſpũa⸗
lis em̃ eſt et delet multa venialia.

ticulus ſecundus

cũdo querit᷑ ſymonia qᷓ oſiſtit in vendẽ⸗
do annexuʒ ſpũali.et pᷣmo de iure ꝑcipiendi
decimas.Circa qð querit᷑ vtrũ licitũ ſit ven
ceꝛe ins ꝑcipiendi decimas:aut cõmittatur ſymonia:
et videt᷑ ꝙ nõ ↄmittat᷑ ſymonia.milites em̃ hñt ius ꝑci
piendi ꝑticampũ.et ius illud dr̃ terꝛenũ. eſt aũt ꝑticãj⸗⸗
pum decima vel vndecima vel duodecima ꝑs gelimarũ ?o
Fm diuerſas ↄſuetudines diuerſaꝝ regionũ.pñt &̊ mili
tes hr̃e ius ꝑcipiẽdi decimas: nõ eſt ſymonia.cũ non
ponit᷑ ibi ſpuᷣale ſub p̃cio.¶ Cont᷑ ius ꝑcipiẽdi decimas
eſt annexũ ſpũali.ſ.oꝛdini.ſoli em̃ clerici hñt ius ꝑcipi/
endi decimas ſicut hr ex ↄcilio laterañ.de deci. ꝓbibe
mus ne laici cimas cũ aĩaꝝ ſuaꝝ piculo in alios lai
cos valeant trãfferꝛe:ſᷣ̊ ſymonia eſt volũtas emẽdi vel
vendendi ſpũale vel annexũ ſpũali:ergo ſy moniaẽ ven

dere vel emere ius ꝑcipiendi cimas.

„

¶ Atem queritne vty . S. j.

¶ Weinde queritur S. ij.

int vendi decime laicis ſine ſymonia?et videt᷑ ꝙ ñ.
dic em̃ gꝛeg.j.qiij.ꝑuenit.Si ꝗs amõ epᷣs inuentꝰ fue⸗
ritſq decimas atqʒ xpᷣianoꝝ oblationes laicalibo ꝑſo⸗
nis militũ ſiue ſeruitoꝝbꝰdiuini pᷣcepti traſgreſſoꝛ.in⸗
ter maximos hereticos et antexpos nõ mimꝰhabeat᷑.et
ſic Nicena ſynodus de ſymoniacis cenſuit.et qui dat
epᷣis et ꝗ recipiũt ꝓ pꝛecio cel bñficio eternis igmibo de⸗
putent᷑.ſiłe dĩc paſchaſiꝰↄnter. Cont᷑ fructꝰ ecimaꝝ
lunt res tꝑales.res at᷑ tꝑales emi pñt ⁊ vẽdi ſine ſymo
nia. nõ eſt ſymoniacũ vendẽ vel emẽ decimas.

—

„

vtrum laici poſſint ꝑcipere oblatõnes datas eccłijs:et
videt᷑ ꝙ nõ.dicit em̃ damal.oblatõnes q̃ intra ſanctam
eccłiam offerunt᷑.nullo mõ ſub dñio laicoꝛũ detineant᷑
Item oblatõnes q̃s xpᷣiani offerũt ꝓ petis ſuis.ad h̊
offerunt᷑ vt ꝓ ꝓpło oꝛetur:ſed nõ eſt officiuũ laicoꝛuʒ ſ̊ ſa
cerdotũ oꝛare ꝓ populo:q̊ nõ eſt licitũ ipſis laicis reci
pere oblatõnes. MPꝛeterea in veteri teſtõ ꝓhibituʒ fu⸗
it filijs iſrabel ne comederẽt panes ſct̃os pᷣterqᷓ aaron
et filij eiꝰ:ſ̊ multonobilius eſt qð offert᷑ in noua lege qᷓ
Að offerebat᷑ in veteri.̊ nõ eſt licitũ laicis in nouo teſ.
reciꝑe oblatõnes ecchiaꝝ.( Cont᷑.oblatõnes ille ĩ ſui
ſuba ſunt res tꝑales.licitũ aut eſt eis h̃e dominiũ rerũ
tꝑaliũ.ꝗᷓ licitũ eſt ꝑcipere oblatõnes.

N

Pa mmapu-pr wrlg Agna

Atem queritur S. iij.
vtrum poſſint dari decime in feudum laicis ab ecclia? 2
videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ hoc qð dr̃ ab Innoc.hoc de illis intelliga⸗
mus decimis:q laicis ꝑpetuo ſunt ĩ feudũ ↄoceſſi.⸗ Dꝛe⸗
terea.hoc hʒ ↄſuetudo pluriũ terꝛaꝝ q̃ optia ẽ legũ inter
pres. ¶ Cont hr.extra.xæ cæcimis.ad Hᷣ. vbi dr vonatõ
nem ccime quã abbas cuidã laico ↄceſſit.et ꝑ ſucceſſio⸗
nem tenendã quã ſctuariũ dei iure hereditario poſſide⸗
ri nõ dʒ:irritas eſſe cenſemꝰ. d pꝛimũ rñdendũ eſt.
ꝙ ſymoniacũ ẽ vendẽ vel emere ius ꝑcipiendi decimas.
dico aũt ius pᷣmauũ qð ſolũ clericis a dñno eſt oceſſuʒ.de
bent᷑ eti in ſignũ vłis dñij quod ipſiꝰei ẽ ſic dĩic hiero.
ſuꝑ malach. Pꝛeterea ꝗa decime ſunt tributa egentium
aiaꝝ.¶.Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ in cõtrariuʒ.ꝙ lʒ milites
habeãt ius ꝑcipiẽdi ꝑticãpũ:nõ tñ hñt ꝑcipiendi decias
inq;tum decime ſtatute ſunt vt ſint tributa egentiũ aĩaꝝ.
põt tñ ↄuenire cũ his ꝗ tenent terꝛas ꝙ debẽt dño aliquã
certã poꝛtiõeʒ ipſoꝝ fructuũ terecet vᷣo querat᷑ vtrum
poſſit tranſiꝛe ius ꝑcipiendi cũ venditõne alicuiꝰville in
qua ꝑcipiunt᷑ decime ſic tranſit iuſpatronatꝰ ꝑtis terre:
Rñdet᷑ ꝙ nõ eſt ſilłe.ius em̃ ꝑcipiendi decimas nõ eſt an
nexũ ville vel alicui ꝑti terꝛe.ſᷣ̊ eſt annexũ oꝛdini clerica⸗

ſim eſſe nullꝰfideliũ ignoꝛat

Pier impedimentũ iuris tollendũ.ql Ad ſcoᷣm vᷣo dicẽ⸗
dum.ꝙ licʒ ꝑmucatio nõ curꝛat inter annexuʒ ſpũali ex
vna ꝑte ⁊ tꝑale pure ex alia ꝑte.ſicut hr extra.d rerum
ꝑmuta:.ad queſtiones.nihilominꝰtñ põt fieri redemptõ
nec curꝛit illa redemptõ inter pure ſpũale et temꝑale ex
alia ꝑte.pure em̃ ſpũale nõ poterat a laico poſſideri ali⸗
quo mõ:ł inter tꝑale qð obtinere poterat laicus ⁊ tꝑale.
vñ tꝑale redimit᷑ tꝑali tali caſu.ql! Ad terciũ vᷣo rñdetuꝛ
ꝙ licet pꝰoſtitutõez ↄcilij nõ poſſint laici ↄtra volũtateʒ
eccłie iuſte ꝑciꝑe fructꝰdecimaꝝ.et hoc pᷣmitiuo iuri ec⸗
cleſie ↄſonat.ſicut hr a greg.tñ qui redimũt pñt iuſte re
dimere.hoc aũt eſt qꝛ aliqͥ tꝑe ex ↄoceſſione eccłie ꝓpt᷑ cau
ſam ncciaʒ interueniẽte aucte ſuꝑioꝛis. poterãt laici ad

tp̃s fructus decimaꝝ xei ꝑe.et illud cadit in otractu.
(einge querituar. S.v.

ſi licituʒ eſt eo emere decimas ab aliqua vicina ecctiaa?

⁊ videt᷑ ꝙ ſic.põt em̃ reciꝑe decimas ab aliquo milite cæ⸗
tinente eas.cũ tñ ille nõ habeat ius merũ poſſidẽdi eas.
multofoꝛtiꝰa vicina eccłia cuiꝰille ſunt decime.q. Cõtꝛa
dic paſchalis.decimas ꝑ pecuniã dare ſymoniacã bere⸗
d hoc rñdet᷑.q non eſt

ſiłe.in illis em decimis q̃ detinet laicus ius hʒ ep̃ᷣs.⁊ iõ
licet redimere.In alijs vᷣo q ſunt extra ſuã dyoceſiʒ.nõ tenn SOahe⸗ ,
hʒ ius:et ido nõ eſt licitũ emere.nõ enim emptio vel ven rale⸗

li.vñ ſicut oꝛdo vendi nõ põt: ita nec ius ꝑcipiendi deci⸗
mas ex ↄſequenti. Ad illud vo qð querit᷑ de ipſis deci⸗

laicis ex eã:h̊ ius tecimale nequaqꝙᷓ;. Illud autẽ qð dicit
gre.de iure dxcimali intelligit᷑: non de ipſis fructibo.fru
ctus em̃ pñt ↄcedi ex cã ipſis militibo ab eccłia auẽte pᷣ⸗
lati ꝓter cefenſioneʒz ecclie in fauorẽ xpᷣianitatis. ſicut
ↄcedebant᷑ militibo gbuſdam in regno aꝛrogonie.vt deci
mas oĩm locoꝝ q̃ poſſent ꝑquireꝛe expellendo paganos
ꝑciperẽt:ſed ſi ̊ eſt.nõ ꝑcipiũt eas ppetuo de iure cõi:hᷣ

mis.dicendũ ꝙ ipᷣi fructꝰpñt vendi vel emi vel etiã dari ditõ curꝛit ĩ his q̃ ſunt mere ſpũalia vel ãnexa ſpũalibo.

ex pꝛiuilegio et ex ↄceſſione ecchie qᷓdiu extat cã ſi em̃ ec

cleſia poſtea enoꝛmiter guaret᷑ vel nõ iuuarẽt eccłiam ſᷣ
impugnarẽet vel pᷣuilegio abuterent᷑:nõ ꝑciꝑent licite ip⸗/
ſas decimas.AVo illud vᷣo qð querit᷑ de oblatiõibo. di⸗
cendũ eſt.q; nec hñt laici ius ꝑcipiendi oblatõnes eccłie
nec eoꝝ eſi ꝑciꝑe illas q̃ fiũt in altari.pñt tñ eis ex cã da
ri vel ad reꝑatoeʒ eccłie vel aliquẽ vſuʒ honeſtũ.ita tam̃
ꝙ; nullũ ius vendicet᷑.q Ad vltimũ vᷣo dicendumẽ ſᷣm ꝙ;
dr in vecretali. decime nõ pñt tranſire in feudũ laicale.
nõ eĩ ius pꝛietatis ↄceſſum ẽ ipſis laicis ab eccłis:ſᷣ ius
quoddã ꝑcipiendi fructꝰad tp̃ᷣs ad tuitõneʒz eccłie.nõ at
noĩe hereditatis. aũt in aliguibo ꝑtibo trãſeũt ad he⸗
redes vbi non extat cã ex ꝑmiſſione ecclie.eſt ꝓpteꝛ multi
tudinẽ delinquentiũ:nõ ꝙ ex hoc eis ius detur.¶ e aũt
obijcit᷑ illud decretalis.ꝙ decime erãt ↄceſſe laicis in fen
dũ.intelligendũ ẽ añ ↄciliũ:⁊ H̊ datũ fuit ab eccłia pter
ecclłie neceſſitatẽ ad tpᷣs.vt filij tꝑe neceſſitatis ꝑciperent
fructꝰdecimaꝝ ſicut ⁊ pꝛes.hoc aũt ius nõ fuit iure ſpũ⸗

Deinde queriur. S. vf.

vtrum eps ꝗ dat pᷣbendã alicui ↄſanguineo tm̃ cã cõſan⸗
guinitatis cõmittat ſy moniã?et videt᷑ ꝙ nõ.ꝗa non reci⸗
pit aliqð tꝑale in pᷣciuʒ ↄferendo ſpũale.⸗j Cont.ſi ali⸗
quis daret pᷣbendas nepotibo vot iple epᷣs hr̃et fructꝰ illa⸗
rũ pᷣbendaꝝ:ſymonia eſſet. Sitr ſi epᷣs daret pᷣbendam
alicui vt patet epi vel aliquis aliꝰlaicus hr̃et fructꝰ illiꝰ
pᷣbende ↄmitteret ſy moniã:pari rõne ſi epᷣs ↄferat ↄſan⸗
guineo pᷣbendã intuitu ↄſanguinitatis vt ipᷣe ꝑcipiat fru
ctus.¶:. SOtem ſymonia cõtrabit᷑ ꝑ amoꝛẽ pecunie.paꝛi q̊
rõne ↄtrahet᷑ ꝑ amoꝛeʒ carnis.Xq Iteʒ beda.venditoꝛes
cotũbaꝝ ſunt ꝗ gradũ vel graʒ in ecclłia ſpũalem quam
dñno largiente ꝑceperũt nõ ſimplici intentione ſ̊ cuiuſſli⸗
bet hũane cã retributõnis exercẽt:ſᷣ illi ꝗ ↄferũt preben⸗
das intuitu ↄſanguinitatis.non faciũt intentõne ſimpli/
ci nec intuitu dei:h̊ reſpectu alicuiꝰtꝑalis retributõnis.
& ↄmittũt ſy moniaã.⸗:] Item dic gre.grauiꝰ eſt pctmn cum
epᷣs ↄfert decimas ↄſanguineis.⁊ determĩat eſſe pctm ſy-
monie:ꝗ̊ᷓ eadeʒ rõne ſi ↄferant᷑ ppende ↄſanguineis erit
Fmongci, qð rñdet cantoꝛ ꝑiſieñ.ꝙ erat ſy mo⸗
niacũ pᷣter ẽt triplex mun coꝛdis ligue ⁊ manꝰ:ponebat
manꝰſanguinis: eo ꝙ tůntũ repᷣhendit᷑ in ſcriptura edi⸗
ficatio eccłie in ſanguinibo.lidet᷑ tñ aligęr dicenduʒ. q;
licet ſit ꝗue pctm.non tñ eſt ſymoniacũ.⁊ lʒ det᷑ annexũ
ſpũali ꝓ re tꝑali tanqᷓ; ꝓ fine vel motiuo:non tñ tanq; pᷣ⸗
cio:et ita nõ eſt ſymonia. Si vo oꝓonatur ꝙ nõ gratis

.:ſi ei eẽt mere ſpũale: nõ poſſʒ ↄcedi laico manẽte b.
Weinde queritur §. unj.

vtrũ licitũ ſit redimẽ decimas a laicisſcum redimere ſit
emere.nõ aũt licitũ eſt emere:&̊ nec redimere.dxr eniʒ in
iure ſicut emi nõ potuit ſic nec redimi eccłia memoꝛata.

dar.ꝗa nõ tm ꝓpter deũ:dicenduʒ eſt ꝙ gratis dat qͥ ad h
q; ꝙ nullo pᷣcio dat. Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ pꝛimo dicẽ⸗
dum eſt. ꝙ nõ eſt ſiłe. In vna em̃ ꝑte fieret collatio pben
de intuitu pᷣcij.in ꝓpoſito vo nõ fit intuitu pᷣcij qipᷣe reci

qib mo 6 c a

4 Pꝛeterea.nõ pñt ꝑmutari cũ re tꝑali ; ꝑpons nec re⸗
dimi. Preterea vident᷑ iniuſte poſſidere laici pᷣm ꝙ di
cit greg: decimas q̃s in vſu pietatis ↄceſſas canonica au
ctoꝛitas demõſtrat:a laicis poſſideꝛi ꝓhibemꝰ.ſi ᷣo non
reddiderint e& lie:ſciãt ſe ſacrilegij crimẽ ↄmittere.nõ g
pñt vendere:ꝗᷓ nõ licet emẽ ab eis. qð rñdetur.q;
pñt redimi dumodo fiat auẽte epᷣi ad cuiꝰ diſpoſitõnem
ſpectat decime.multũ aũt valet auctas iudicis in talibo.
