vt vnũquodq; aial intra mũdũ.⁊ poſtea ſeꝗt᷑ hoc totum
pꝛoꝛſꝰtemẽ dictũ eſt:ꝑ quod innuit᷑ ꝙ ꝑfectio mũdi ñ re⸗
cte dr̃ aĩa.nec ipᷣe mũdus aĩal.ñ in eodẽ li.Aug.Ani⸗
mai eẽ iſtũ mundũ ſicut plato ſenſit.alijq; phi:nec rõne
certa indagaꝛe.nec diuĩaꝝ ſcripturaꝝ auctoꝛitate ꝑſua
dere poſſe ↄgnoui.vñ tale aliqd a me dictũ quo id acci⸗
pi poſſit in li.de ĩmoꝛtalitate aĩe.temere dictuʒ notaui.
Exr quo accipit᷑ ꝙ mũdꝰnõ eſt aĩa.nec ꝑfectio eiꝰeſt aia
Sed videt᷑ ſic ꝑſuadeꝛi roe. Aia eſt pꝛincipiũ vite in ip
ſo coꝛpe aĩato. IJndiciũ aũt vite vnũ eſt ꝙ moueat᷑ nõ de
natura ipius mobilis:aliud etiã ẽ iudiciũ q ꝑpetuet᷑ in
ſuo eẽ quantũ ↄgruit ꝑ ipᷣaʒ.ſeꝛ hoc mõ eſt impfectõe ip
ſius mũdi:ſuꝑioꝛa eĩ coꝛpa. a gbo motꝰ qdãmõ in inferi
oꝛibo mouent᷑:⁊ motꝰilliꝰnõ ẽ natura ipᷣiꝰ mobilis.cum
indifferent qᷓntũ eſt ð natura mouent᷑ in quamcũq; ꝑteʒ
O pᷣncipiũ eiꝰeſt aĩa.que ſibi determĩat hmõi motuũ.ſi ne
in ſiniſtrũ ſiue in dextrũ:ſed motꝰhmõi atteſtat᷑ vite aĩa
lis.ꝗ̊ coꝛpꝰquod ſic mouet᷑ eſt aiĩal.⁊ ſic ꝑfectio illius eſt
aĩia.! IOtẽ motoꝛ celi mouet ꝑ intellectũ ipᷣm celũ.⁊ qð
mouet ꝑ intellectũ dicit᷑ aia illiꝰqdð mouet:motꝰ em̃ ille
cũ nõ ſit naturalis.quo ad hoc erit volũtaꝛius.a eſt rei
ſibi ↄiũcte.ᷓ eſt motꝰaĩalis.ergo pꝛincipiũ eius eſt aĩia.
ſed pᷣncipiũ eiꝰeſt ꝑfectio mũdi.ergo ꝑfectõ eiꝰẽ antvia.
vtẽ duo ſũt genera mobiliũ.quodd eſt qð mouet᷑ mo
tu recto.⁊ aliuo qð mouet᷑ motn oꝛbiculaꝛi.ſed qð mo⸗
uet᷑ motu recto ht᷑ duplicẽ ꝑfectõeʒ.ſ.nature ⁊ aĩe.qua⸗
rũ vtraq; ẽ ꝑfectio mobilis: ſed nobilioꝛ eſt ea que fit ꝑ
aĩaʒ. ergo illud qð mouet᷑ oꝛbiculaꝛit.cũ ſit nobilius p⸗
fectũ.habebit vtrãq; ꝑfectõʒ: ⁊ que eſt nature ⁊ que eſt
aĩe vł ad mĩꝰq ẽ aĩie:& coꝛꝑa ſuꝑioꝛa erũt aĩata.ſiue iſto
mõ dicat᷑ ſiue illo.¶ Quidã aũt int phos dicebãt hãc ꝑ⸗

fectõʒ eſſe ſeꝑatã.hoc mõ ita ꝙ nõ eſſet vnũ ex illa ꝑfecti

one ⁊ mũdo.⁊ nihilominꝰdicebãt eſſe aiam mũdi ⁊ hãc
eſſe deũ. Sed hoc repꝛobat᷑. Aia eſt ꝑfectio que fac vnũ
cũ ſuo pfectibili.nõ tm̃ ſicut motoꝛ cũ mobili:ſed ſic foꝛ
ma ſubſtãtialis cũ ſubiecto qð ꝑficit.Cũ eꝛgo diuia eſ⸗
ſentia cũ mũdo nõ faciat vnũ eo ꝙ nihil ſit.ad quod di⸗
uina natura 7 mundus ſint poſſibilia.cũ nec diuina na
tura ſit poſſibilis ad aliquã ꝑfectiõeʒ.nec vniuerſum ſit

xvüij.

poſſibile nec aliquid aliud. ergo nihil vnum fiet ex diui

na eſſentia ? vniuerſo:nõ ergo teus eſt anima mundi.

Ad idem facit quod dicit auguſtinus recitans opini⸗
onem vaꝝonis in.vij.de ciui.dei.dicens ꝙ opinatus eſt
eſſe deum animam mundi.⁊ ipᷣm mundum elſſe animal.
⁊ q̃quo modo ceũ ſicut homo ſapiens cuʒ ſit ex coꝛpoꝛe
⁊ aia ab aio tm̃ dici ſapientem.ita mũdũ deũ vel deiſoꝛ
mem ab aio dici.¶ Seo contra hoc poteſt obijci ſᷣm q;
obijcit Aug.iiij.libꝛo de cini.dei. Si animus mũdi deẽ
eiq; aĩo mũdꝰvt coꝛpus ẽ. vt ſit vnũ aĩal.cõſtãs ex ani⸗
ma ⁊ coꝛpoꝛe:cuʒ tota moles huius mũdi viuificet᷑ ex
hac aĩma:quis nõ videat quanta impietas cõſequat᷑.vt
quod calcauerit quiſq;.paꝛtem dei calcet. ⁊ ĩ omi aĩan⸗
te occidendo paꝛs dei trucidet᷑ qd cum impiũ ſit ⁊ inreli
gioſuz dicere nõ eſt deus aia mundi. Ao quod dicẽ⸗
dum eſt ꝙ nõ eſt mundus aial.nec pfectio eius eſt aĩa.
ſed habet duplicẽ ꝑfectioneʒ. vnam intra ⁊ hoc dicit᷑ eẽ
natura pꝛimi celi.ad quaʒ oꝛdinantur alie nature infe⸗
rioꝛes ꝑ quandaʒ influentiaʒ motus.⁊ hec pfectio eſt ĩ⸗
tra. Eſt at alia ꝑfectio extra. que tenet rõneʒ motoꝛis
ſepaꝛati.2 tæ iſta dicit aug. in li.retractationũ. Eſi q⸗
dam ſpũalis virtus ⁊ vitalis.etiã ſi nõ ſit aial mundus
que virtus in agelis ſactis ad coꝛandũ atq; miniſtrã
dum mũduʒ deo ſeruit.⁊ a quibns nõ intelligit᷑.rectiſſi⸗
me credit᷑.ꝑ quod deſignat᷑ q eſt quedaz virtus ſepaꝛa
ta que ꝓximo mouet celũ:a quia eſt ad miniſtrandum.
nõ eſt illa virtus diuina:que tamẽ virtus diuina. peꝛ il⸗
lam tanqꝙ miniſtrã mouet.Qulla ergo iſta:ũ ꝑfectionũ
dicetur eſſe aĩa.nõ em̃ natura ipᷣius mobilis recte dicit᷑
anima:aĩa em̃ eſt motoꝛ diſtinctus per eſſentiam a cor⸗
poꝛe mobili.natura vo illa nõ eſt diſtincta per eſſentiaʒ
a mobili.i Aeq; virtus illa ſpiritualis de qua loquitur
auguſtinus. que eſt in q gelis. recte dicitur aia. Angelꝰ⸗
em̃ eſt ſubſtantia ſeparata a coꝛpoꝛe.nõ faciẽs vnaz na⸗
turam cum coꝛpoꝛe:ergo nec virtus eius.ſed anima fa⸗
cit vnuʒ cuʒ coꝛpoꝛe.ergo illa virtus ſpiritualis que eſt
in ggelis nec recte dicetur anima mundi. Sed nec virtꝰ
diuina recte diceĩ aĩia mundi:virtus em̃ diuina eſt ipſa
eſſentia diuina. eſſentia aũt diuina cum aliqua natura
creata ſpirituali vel coꝛpoꝛali.nõ conuenit ad faciendũ
vnum in natura. ergo virtus diuina nõ eſt anima mun⸗
di. ſi ergo perſfectio mundi nõ eſt anima.neq; mundus
aĩal erit. 4. Ad pꝛimo obiectum in contrariuz. dicendũ
eſt.ꝙ licet celum habeat alium motoꝛeʒ in dextruz vel ĩ
ſiniſtruʒ q; ipſaʒ naturam ipſius mobilis.nõ tamẽ mo
toꝛ ille eſt aima.ſed eſt aliqua ſubſtantia ſeparata a coꝛ
poꝛe.mouens coꝛpus.vnde nõ recte dicitur aĩa.Et licet
motus ille ſit voluntaꝛius.nõ tamen eſt ab aia.ſed eſt a
pꝛincipio mouente per intellectuʒ. nõ em om̃is motus
voluntaꝛius ẽ animalis..ilEt ſi obijciatur ꝙ motoꝛ ille
mouet per intellectuʒ.nõ mouet tamẽ peꝛ intellectũ vni
cum cuʒ mobili.⁊ ideo non eſt motus aial rationalis.
Seod nec eſt motus aĩal ſenſibilis.cum ille motus regat᷑
Fm appꝛehenſioneʒ cõuenientis vel inconuenientis ipſi
mobili.¶ Ao illud po quod obijcitur.ꝙ duplex eſt per⸗
fectio mobilis ſᷣm motuʒ rectuʒ natura ſcilicet ⁊ aĩa.et
aĩma nobilioꝛ qᷓ; natura.ergo a ſimili in eo ꝙ mouetur
oꝛbiculaꝛiter.dicenduʒ eſt ꝙ nõ eſt ſimile.perfectio em̃ ĩ
coꝛpoꝛe mobili quod mouetur motu recto.vnitur cuʒ ip
ſo coꝛpoꝛe.nõ tm̃ vt faciat motum in ipſo. ſed vt ↄtine⸗
at ⁊ ſaluet eſſe eius.cuʒ habeat eſſe coꝛruptibile.et ideo
cõgruẽter vltima perfectio ⁊ nobilioꝛ talis coꝛpoꝛis di⸗
cetur anima:non ſic auteʒ eſt ĩ coꝛpoꝛibus.que ex dono
conditoꝛis ſũt incoꝛruptibilia.nõ em̃ indigent perfecti
one continẽte eſſe ⁊ cõſeruante.que ſit intra. ſed indigẽt
peꝛfectiõe qua eliciatur motus ⁊ ideo celum non babet
aĩaʒ pꝛo perfectione.ſed nobilioꝛem ſubſtantiam ſcʒ an⸗
gelicam intelligentiam.

¶Mlembꝛum quintuz

Ad quintũ quo querit᷑ vtꝝ ꝑfectio adten⸗

am ĩ indiuiduis. fit ĩ generibo ⁊ ſpẽbo
videt᷑ ꝑ hoc ꝙ dic in Geñn.j.ĩ fine. Igit᷑ ꝑ⸗
cti ſũt eeli vis oꝛnatus eoꝝ:ſ̊ hec ꝑfectio fuit ĩ gene⸗
ribo 1 ſpẽbo oĩbo.nõ aũt in oĩibo indiuiduis.⁊ tũc fuit ꝑ
fectũ vniuerſũ.̊ ꝑfectio vniuerſi ↄſiſtit in iſtis. Itẽ au
gu.ſuꝑ Geñ.ad litte. Si aliquã creaturã ſic inſtituere
putauimꝰvt genꝰeꝰpme illi ↄditioni nõ inſeruerit.aꝑte
ↄtradicimꝰdicẽti ſcripture.qꝛ ↄſũmauit oẽ opus die ſe⸗
zto 26trapius eſt eẽ vnũ numeꝛo qᷓ eẽ vnum ſpẽ vł
genere: pfectio & multitudinis plus colliget᷑ er his.que
hnt vnitatẽ indiuiduatõis.ꝙᷓ vnitatẽ generis vł ſpei:hᷣ
hec ẽ ꝑfectio ipius mũdi.ꝗ̊ pfectõ mũdi nõ oſiſtit tm in
miltitudie geneꝝ vł ſpecieꝝ. Sn qð dicẽdũ.ꝙ duplex
eſt ꝑfectio vna ĩ rebo actu entibo.⁊ alia eſt in ipis pnci⸗
pijs hñtibo virtutẽ multiplicãdi res actu exiſtẽtes. M⸗
tũ ad pᷣmũ m odũ nõ fuit oĩmoda pfectõ in oꝑibo ſex die
rũ. tũ ad ſcõðᷣm modũ fuit ꝑfectio ſufficiẽs.ñ aug.
ſuꝑ Geñ.ad litt.pt᷑ intelligi deũ reqꝗeuiſſe a ↄdẽdis gene
ribo creature.qꝛ vltra iã nõ ↄdidit aliqua genera noua
deinceps aũt vſq; nũc ⁊ vltra oꝑat᷑ eoꝛundeʒ geneꝝ ad⸗
miſtratõʒ. Itẽ Aug.ſuꝑ Geñ.nõ defuit aliqo tũc cauſa
liter ↄoditum.qð poſtea viſibiliter ↄdebatur.

embeumſertum.

D ſextũ quo querit᷑.vtꝝ quodlibʒ qð eſt ĩ
mũdo dicat᷑ impfectũ reſpectu illius ꝑfe⸗
Actõis. Nõ videt᷑ quodlibet em̃ qð ẽ i mũ⸗
do ꝑs eſt iius mũdi:vᷣ ꝑs poſſibilis eſt re
Apectu pꝑfectionis totiꝰ.⁊ qð eſt poſſibile reſpectu ꝑfecti
onis totiꝰ.dẽ imꝑfectũ reſpectu illiꝰ:& qͥdlibet qð eſt in
mũdo eſt imꝑfectũ reſpectu ꝑfectõis mũdi.i Hoc etiaʒ
aꝛguit᷑ ex ↄꝑatõe coꝛꝑis hũani.ptes em̃ coꝛpis hũani i⸗
pfectõʒ hnt reſpectu aie que eſt ꝑfectio totiꝰ. q̊ᷓ ſic eritĩ
mũdo ⁊ ꝑtibo eiꝰ. btrarcelu pᷣmum qð mouet᷑.non
querit aliud ad ſui motũ ꝙᷓ illã ꝑfectõeʒ: ſed ad ſui eſſe
nõ querit᷑ illud.ſed rõe ſui eẽ dẽ ꝑs ipius mũdi.ergo ra
tiõe ſui eẽ nõ eſt imꝑfectũ reſpectu illiꝰ ꝑfectiõis mũdi.
Pꝛeterea ſi ponat᷑ quedã ꝑfectõ mũdi int᷑ ſicẽ lux que
dinudit ſe ꝑ ꝑtes mũdi.celũ illud qð pᷣmo hĩ lucẽ ĩ actu
nõ in potẽtia.nõ Loag ſiue imꝑfectũ reſpectu

huiꝰꝑfectõis mũdi.¶¶ Ad qð dicẽdũ eſt.ꝙ ẽ duplex pfe
ctio in aliquo toto.Eſt em ꝑfectio que dat eẽ ꝑtibo mũ⸗
di ſᷣm qð ẽ in toto:⁊ eſt ꝑfectõ qᷓ ↄſeruat oꝑatõzʒ paꝛtiuʒ
ſiue motũ.pꝑfectõ iã dicta ipiꝰmũdi.nõ dat eẽ ꝑtibus
mũdi.ſᷣm ꝙ ſũt in mũdo.ſed ſeruat quãdã ↄtinuatiõem
ĩ motu vł oꝑatõe:⁊ ꝓpter hoc licʒ poſſibilia ſint ad ipᷣaʒ
Eſectõeʒ rõne motꝰ:vel opis.non tñn rõe ipᷣiꝰeẽ in ꝑtibus
nobilibo maxiĩe.Nec eſt ſimile de aĩa que eſt ꝑfectio coꝛ⸗
ꝑis hũani:ipᷣa em̃ ↄſeruat eẽ in ꝑtibo viuificàado ⁊ motũ
in eiſdẽ.⁊ iõ omnino dẽ ꝑfectio.hec aũt dẽ eẽ ꝑfectõ ſᷣm
quid iniꝙtũ ꝑtes mundi ſubiecte ſũt motui.Si aũt loꝗ⸗
mur de ipᷣis ꝑtibo in eẽ ſuo hñt quandẽ ꝑfectõʒ intra.q̃
Fm Aug.vocat᷑ ↄnexio:que tñ ↄnexio nõ eſt ſine vᷣtute di
uina.res mũdi in oꝛdie ↄnectẽte.Iñ Aug. v.de cini.di
ipᷣm cauſaꝝ oꝛdinẽ ⁊ quãdã ↄnexiõz dei ſũmi tribuũt vo
lũtati. De hac iteꝝ ↄnexione dicit TRug.in.iij.de libe. aꝛ
bi. Si rebo deeſſent aĩe. que ipᷣm faſtigiũ oꝛdinis ĩ vni⸗
uerſa creatura ſic obtinerẽt:vt ſi peccaꝛe voluiſſẽt infir⸗
maꝛet᷑ vniuerſitas.magnum quiddam deeſſet creaeture
illud em̃ deeſſet.quo remotu ſtabilitas reꝛum atq; con⸗

nexio turbaretur. , ,
(Mueſtio decimanona gde

uo ao fieri.

Ypedita ꝑte que ꝑ
tinet ad ↄſideratõzʒ creature in ↄmum.
adiuuãte dño ꝓcedẽdũ eſt ad ↄſiderati
onẽ creature in ſpeciali.qtũ ad natuꝛe

dat᷑ reſpectu reꝝ in genere vł in ſpẽ.vl eti

Aquo accipit᷑.ꝙ añ viſibilẽ mũdũ facti ſũt angeli ſiue cre

inſtitutõeʒ. Pꝛimo ð natura ſpũali ↄſiderandũ eſt.De⸗
inde de coꝛꝑali.Lercio de illa q̃ ↄpoſita ẽ te coꝛꝑali ⸗z
ſpũali.ſ.hoie.Spũalis voo creatura de qua pᷣmo eſt agẽ
dũ eſt angelꝰꝗ hoc nomẽ habet ex officio.nõ ex natura
ſicut dicit gre.Circa vᷣo angelũ ſũt hec ↄſiderãda. Pꝛi⸗
mũ qð ꝑtinet ad fieri.Scom qð ꝑtinet ad eẽ ſubſtatia⸗
le eiꝰ. Cerciũ qð ꝑtinet ad potẽtiã eiꝰ ⁊ oꝑatõz. Hec at
duo ſũt piũctim tractãda. q; vnũ illoꝝ ꝑ ſe ↄgnoſcit᷑ ex
alteno. Ninca ðᷣo pᷣmũ fieri querit᷑. Pꝛimo vtꝝ pꝛiꝰ
creati eent ꝙᷓ alie creature.que ꝑtinẽt ad oꝑa ſex dieꝝ.
Scðdo ſi ſimul ſint creati.ita ꝙ ↄpᷣhẽdant᷑ ĩ oꝑi bo ſex
dieꝝ vtꝝ ſimul ſint ↄditi in naturalibo⸗ gratuitis: an
tm̃ in naturalibo bonis. Tercio vbi ſint collocati in

creatione. .
embeum pꝛeimmm.

D pꝛimmũ ſic dẽ in libꝛo de eccleſiaſticis
, dogmatibo.cũ adhuc tenebꝛe ipᷣ̃aʒ aquaʒ
occultarẽt.facti ſũt angeli ⁊ oẽs celeſtes vᷣ
6 Autes: vt nõ eẽt ocioſa dei bonitas.ſed ha⸗
qbo ꝑ multa añ ſpacia bonitatẽ ſuã oñderet.Ex

ati. Siłr Hiero.ſuꝑ epłaʒ ad Chitũ.idẽ videt᷑ ſẽtire di
cẽs:quãta tꝑa.quotas ſeculoꝝ oꝛigĩes fuiſſe aꝛbitrãdũ ẽ
in quibo ꝗgeli thꝛoni ⁊ dnatões ceteriq; oꝛdines deo ſer
uiẽtes abſq; tꝑm vicibo atq; mẽſuris iubẽte deo ſubſtite
rũt ¶ Ao ↄtraꝛiũ ſic. In pma die creataẽ lux ſiue ↄdi⸗
ta ſᷣm aug.qtũ ad vna expoſitõʒ ꝑ lucẽ deſignat᷑ creatu⸗
ra ãgelica.S creatura ãgelica facta eſt in oꝑibo ſex dieꝝ
Itẽ Aug.ſuꝑ Geñ.cuũ dictũ eſt fiat lux ⁊ facta eſt lux:
illa natura pri coeterna intelligẽda ẽ. ꝑ quã oĩia ſũt fa⸗
cta.ſᷣ illa de qua dici potuit.pᷣoꝛ oĩm creata eſt ſapiẽtia
hec aũt nõ ẽ niſi creatura ãgelica.ergo creatura ãgelica
facta ẽ inter oꝑa ſex Dier⸗NA qð dicẽdũ.q; creatuꝛa
ãgelica ſimul creata eſt cũ alijs.⁊ inter oꝑa ſex dieꝝ tã⸗
q̃ᷓ pꝛimũ opus.i Ad illud vpᷣo qð pꝛimo obijcit᷑ in jriuʒ.
dicendũ eſt.ꝙ ñ ex hoc voluit ille qui cõdidit eccłiaſtica

Togmata.daꝛe intelligere.ꝙ ãgeli eẽnt facti anteqꝙᷓ crea

ret᷑ celũ ⁊ teꝛra:qð ex veꝛbis ei euidẽtius elici poteſt.di
cit em̃.cũ adhuc tenebꝛe ipᷣam teꝛrã occultaꝛẽt ⁊ aq̃ ter⸗
ram abſcõderet.facti ſũt ageli:ex quo accipit᷑ ꝙ ſił tẽꝑe
vł poſleriꝰnatura vł tꝑe facti ſunt angeli reſpectu celi ⁊
terꝛe:ꝙ eĩ tenebꝛe aquã occultarẽt hoc dr ꝓpter h̊ quod
hꝛ in Geñ. ꝙ tenebꝛe erat ſuꝑ faciẽ abiſſi:aqua aũt ter⸗
rã abſcõdebat.qꝛ nõdũ diuiſio facta fuit aquaꝝ nec aq̃
a teꝛra. aũt ſubiũgit.vt nõ eſſet ocioſa dei bonitas.
ſed haberet in quibo ꝑ multa ante ſpacia bonitatẽ ſuaʒ
oſtenderet.hoc intelligit᷑ dupliciter.vlł vt angeli creati
eſſent cum celo creato añ om̃eʒ diẽ.⁊ ita deꝰſuã bomita⸗
tẽ oſtẽderet añ opera ſex dieꝝ.quadã exigẽti diſtãtia tẽ
ꝑali.ſᷣm ꝙ dẽ a quibuſdã expoſitoꝛibo.ꝙ iam celũ crea⸗
tum erat cũ tꝑe.⁊ poſt facta eſſent que fiebãat in ſex die⸗
bus:nõ aũt intelligit᷑ ꝑ hoc ꝙ dicit ꝑ multa añ ſpacia.
ꝙ creauerit deꝰangelos añ celũ ⁊ terꝛã quodã ĩteꝛuallo
tpꝑali. Vel intelligit᷑ illa pꝛioꝛitas tꝑis qua pmus dies
pceſſit ſequẽtes.⁊ ille dies pꝛimꝰ quãdã dicat diſtantiã
tempoꝛale reſpectu eorum q ſequunt᷑. O: aũt dẽ ne ſit o⸗
cioſa bonitas dei. nõ ſic intelligendum eſt ꝙ etiã in eteꝛ⸗
nitate fu erit ociſa:non em̃ deꝰ eterna caꝛuit generatiõe
7 eterna ſpiratõe.⁊ eterna cognitõe ⁊ dilectiõe: niſi di⸗
cat᷑ ocioſum.ꝙ caꝛet actu exterioꝛi ſine effectu. nõ eniʒ
eternaliter creauit res:ſed nõ congruit nomẽ ocioſita⸗
tis deo attribuere. Similiter illud verbum quod dicit
Augu.in li.de ciui.dei ex quoꝛundã opinione.bonitatẽ
ſcʒ dei nunqᷓ fuiſſe vacuam.ſi intelligat᷑ ratione eterne
generationis ⁊ hmõi veruʒ eſt:ſi ᷣo ratione effectuum
in creaturis non eſt verum vbi hec dictio nunqᷓ reſpici⸗
at tempus:tempoꝛe em̃ vel pꝛincipio tempoꝛis exiſtente
bonitas dei nunqꝙᷓ fuit vacua ab effectibus.4 Quod at
dicitur ab Aug. in. xij. de ciui. dei. ꝙ ſemper fuerunt an

geli.⁊ igit᷑ ante celum? terꝛam:ſic intelligendum eſt. ñ

De
dalr
ſtati
ed
ſater
n
ley.,
hr
ſran
egllin

4

aſtics
te
ſaäban
et
ſinege
etiedt
tradi
doſer
nbſtite
e d⸗
ceany
erdie⸗
eſtlur:
ſit
peena
elca
atina
enti⸗
in.
aſtea
enen
dekdi
i⸗
ſiline
ncen
He
ͤttet
nect aj
nitas⸗,
teſucg
enti
onlec⸗
itat
ices
r
an.
llo
dies
ntii
ſto⸗
nten
rgtit
ſon
ß
olt
t
ſate
ene,
umn
cl
te
da
ton
i

Queſtio

Hſemp dicat ſemꝑ eternitatis. b ſemꝑ eui vel tꝑis. Vñ

aug. bidem. DBeus ſemp fuit eternitate immutabili iſti
aũt facti ſunt.ſᷣ ideo ſꝑ fuiſſe dicunt᷑.qꝛ omi tꝑe fuerũt.
ſine qbo tꝑa nullo mõ eſſe potuerũt.Et iterũ. ſicut dici⸗

mus creatũ tpᷣs ſꝑ fuiſſe.q;ꝛ om̃i tꝑe tps fuit.ita nõ Eↄſe⸗

quẽs vt ſi ſemꝑ fuerũt angeli.ideo nõ ſint creati.vtꝓpte:
rea ſemꝑ fuiſſe dicant᷑.qꝛ oĩ tpe fuerũt. O aũt dicit pri⸗
or om̃i creatura eſt ſapia.ſi intelligat᷑ de angelica ꝓpter
rõnem eius ꝙ eſt creatũ.nõ intelligẽdũ eſt ꝙ pꝛioꝛ tꝑe ce

lo? terra ſit creata:ſᷣ prioꝛ dignitate.rõne ſue incoꝛpo⸗

reitatie.⁊ ſue ſeꝑatõms a coꝛponbo. Vñ aug · xj · de ciui.

tei. Angelica creatura eſt qᷓ oia qᷓ deus ↄdidit. nature di

gnitate pᷣcedit.vel dr̃ prioꝛ oĩm.qꝛ pꝛima inter creatas.
eo ꝙ cũ celo creet᷑.vel qꝛ primo die ſit facta.Fᷣm ꝙ noĩe

lucis ſpũalis intelligit᷑. Similiter illud qdð dr in. xl.iob.

Zpe eſt principiũ viaꝝ dei:attendendũ eſt pꝛincipiũ ſᷣm
iam dictã rõem.vel rõne dignitatis vel rõne tꝑis: eo ꝙ;
inter angelos hũc pꝛimũ dignitate ↄdiderit. Vnde gre.
SPrincipiũ actionũ dei vehemot dicit᷑.qꝛ cũ tãta crearet
hũc pꝛimũ ↄdidit.quẽ eminẽtioꝛẽ religs angelis fecit.⁊
hoc ad dignitatẽ ꝑtinet.Cũ angelis vᷣo primus dicit᷑ cõ⸗
ditus tꝑe.qꝛ ſᷣm quoꝛundã ſanctoꝝ opinionẽ.pꝛimo die
conditus eſt.et intelligũt pꝛoꝛitatẽ diei.ad diẽ pꝛioꝛita⸗

te tꝑis. Nec hec eſt ↄtrariũ ꝙ ibidẽ dr.ecce vehemot quẽ

feci tecũ: nõ em̃ intelligit᷑ õᷣn beatũ Gregorium de vni⸗
tate tꝑis.ſᷣ cognatõe rõis. Vñ grego.cũ hoĩe factus eſt.
nõ vnitate tꝑis ſ̊ cognatõe ratonis.qꝛ in cũcta rerũ na

tura.nullũ rõnale atal eſt niſi angelus ⁊ hõ:ꝗcquid rõ⸗

ne vti nõ põt.cum homine factũ nõ dicitur.
Dſcõm quo querit᷑.an ↄditi ſint in nat᷑ali
bus tm̃.vel etiã in gratuitis. Oð auctoꝛi⸗
tatibo et rõibo ꝓbat᷑. Dicit em̃ aug.in li.de
ci. dei. xij. WMonã volũtatẽ ꝗs fecit.niſi ille

gqui eos cũ bond volũtate.i.cũ amoꝛe caſio qͥ illi adherẽt
creauit.ſimul in eis cõdens naturã et largiẽs gratiam.

Itẽ aug in li.de coꝛrectõne ⁊ gra. Angeli beati erant
anteꝙ; caderẽt.eratq; qð adbuc eoꝝ beatitudini addeꝛe
tur.ſi ꝑſtitiſſent donec ſumme beatitudinis plenitudinẽ

tanq; pꝛemiũ ꝑmanſionis ſuſciꝑent. Ex qͥ arguit᷑/cũ bea
titudo nõ ſit ſine gra:ꝙ ipᷣi erãt nõ tm̃ in naturalibo cre⸗

ati ſᷣ etiã ĩ gratuitis.q¶ IStẽ Zoh.dama. loquẽs de ange
lis dicit. Per vᷣbũ dei creati ſunt om̃s angeli.⁊ a ſpũſan
cto ꝑ ſanctificatõem ꝑfecti:Fᷣm ꝓpoꝛtionẽ dignitatis ⁊ oꝛ
dinis.illumĩatõne ⁊ gra ꝑticipates.⸗ Itẽ dama.lumen
creatus eſt a conditoꝛe ⁊ bonus facius eſt.¶ Itẽ augꝰ.
c fide ad petꝝ.De angelis h̊ diſpoſuit ⁊ impleuit.vt ſi
gꝗs eoꝝ bonitatẽ volũtatis ꝑderet.nunqᷓ eũ diuino mu⸗
nere reꝑaret. (Pen rõnibo põt oñdi cũ em̃ angeli cre
ati eſſent in ſtatu.in qͥ aliqua lege nature aſtricti erant.
poterãt demereri tranſgrediẽdo legẽ illã:̊ ꝑ oppoſitum
implẽdo qð legis erat poterãt mereri:ß mereri nõ pote⸗
rãt niſi habẽdo gram gratũfacientẽ.q̊ᷓ ↄditi erant nõ tm̃
in naturalibo ſ etiã in gratuitis.4l Itẽ in mẽte angelica
ſcriptũ eſt pᷣceptũ dilectõnis diuĩe.cũ pᷣcepto aũt datũ ẽ
adiutoꝛiũ implẽdi:nihil em̃ repugnãs erat ex ꝑte recipi
entis.nec defuit bonitas diuina ſue creature:łᷣ adiutoꝛi
um iſtud nõ eſt niſi gre.g ↄditi ſunt cũ gratuitis. IJtem
arguit᷑ ex ̊ qdð dicit aug:in li.de fide ad pe.creauit eos.
vt p ſeipᷣis illũ diligerẽt.cuiꝰ ſe tales creatos oꝑe cogno
uiſſent:ſ̊ nõ poterat diligeꝛe ipᷣm pᷣ ſe.niſi gꝛatia eleuãte
naturã:q̊ habuerũt gram a principio creatõnis.⸗ Iteʒ
ſumit᷑ rõ a minori:ſi em̃ hõ ꝗ nõ hʒ tãtã ſimilitudinẽ na
ture oditus ẽ in gratuitis. multofoꝛtius angelus ↄditus
fuit in gratuitis. O aũt hõ ↄditus fuit in gratnitis ac⸗
cipit᷑ ex ̊ qð dr ſuꝑ illud luce.x.ſpoliauerut cũ ⁊c.Per

hominẽ em illũ intelligit᷑ ada: vuineratus & fuit in natu
ralibo.⁊ ſpoliatus gratuitis.̊ habuit gratuita.Item ſi

e angelo cadente verum eſt ꝙ conditus fuit in gratui⸗

tis:multo vel eque eſt veruzʒ de alijs:ſed de ipᷣo dicit ſub

INrS

vxix.

figura Eʒech.xxiij. Plenus ſapia ? ꝑpfectus decoꝛe ĩ de·

licija ꝑadiſi dei fuiſti·ſed delicie ꝑadiſi ſpũalis ſunt gra

tie. ̊ fuit ↄditus in gratuitis. pari ̊ rõne vel ampliori
boni angeli erant ↄditi in gratuitis,. G ontra.aug. ſu
per geñ. ꝙ angelica creatura pꝛimo erat infoꝛmis crea⸗

ta et celũ dicta: deinde dicit ea formatã ⁊ lucẽ appellatã.
hec aũt foꝛmatõ eſt in ↄuerſione ipᷣius angeli ad ſuũ cõ⸗
ditoꝛẽ.qᷓ ↄuerſio eſt ꝑ grãm: ergo nõ pꝛimo cũ creati ſũt.
cõditi ſunt in gratuitis.¶: Item ſi gratiã habuiſſent gꝛa
tumfacientẽ:qua rõne vnus ↄuerteretur ad deũ merito⸗
rie.eadẽ ratõne alter ↄuerteret᷑. ſi quidã ſtetiſſent.pa⸗
ri ratõne et alij.¶. Item dicit aug.in encheri. ſic factus ẽ
hõ rectus.vt manere in ea rectitudine poſſet.nõ ſine di⸗
uino adiutoꝛio.et ſuo fieri ꝑuerſus arbitrio.ſed hec re⸗
ctitudo fuit gratie gratis date ipi nature. Si vᷣo habuiſ

ſet gram gratũ facientẽ:ex adiutoꝛio illius gratie poſſ-

manere in illa rectitudine:ergo non habuit hõ a princi⸗
pio adiutoꝛiũ gratie gratũ facientẽ.̊ nec angelus.Iteʒ

creati erant in tali ſtatu. in quo indifferẽtes erãt ad bo⸗

nũ ⁊ ad malũ.vt ſi vellent ↄuerterent᷑ ſi vellent auerte⸗
rẽt᷑:ſ̊ hec differẽtia eſt naturaliũ nõ gratuitoꝝ.ergo an⸗
geli ↄditi erãt tm̃ in naturalibo ⁊ nõ ↄditi in gratuitis.
qð dicũt quidam.q angeli creati erãt in natura⸗
libus et ↄditi in gratuitis.4¶ Ad obiectũ aũt in vtrariũ

primo dicũt q; nõ eſt ↄtrariũ.q pꝛimo fuit creata natu⸗

ra angłica infoꝛmis.et poſtea fozata facta ẽ lux. Scoᷣm
enim opinionẽ aug.bic prius ⁊ poſterius nõ referuntu

niſi ad ordinẽ nature.nõ ad oꝛdinẽ tem ꝑis: et ſic ſimul

creati ſunt in naturalibo ⁊ aditi in gratuitis. Scõm au

tem opinionẽ alioꝝ ſanctoꝝ. pꝛius et poſterius dicit᷑ in

tꝑe:et ſic prius erãt in naturalibo creati et poſtea in gꝛa
tuitis ↄditi. Aliqui tñ ꝗ illud opus pꝛime diei de ipᷣa lu
ce facta referunt ad confirmatõnem. vnde diuiſio lucis
a tenebris eſt ſeꝑatio confirmatoꝝ in bono.a conſirma⸗
tis in malo.dicunt angelicam naturam eſſe infoꝛmẽ. qꝛ
nondum habuit confirmationem: ſed non dicunt infoꝛ⸗
mem.quia nõ habuit foꝛmam gratie: et hoc modo ſimul
creati erant in naturalibo et gratuitis.q;tum ̊ ad duas
opiniones ſuſtineri poteſt.i Zec eſt ↄtrariũ qð dicit Au⸗
guſti. qꝛ non intelligitur de hoc quod eſt prius et poſte/
rius tempore.ſed natura ſiue origine. Ad ſecundum
dicendum. ꝙ licet angeli boni et qui nunc ſunt mali ſint
conditi in gratuitis:nihilominus remanebat apuo eos
libertas arbitrij.ᷣm quam illi poterãt perſiſtere in gra⸗
tia ex dono dei.et iſti cadere a gratia: et hoc non fuit ex
parte gratie ſed ex parte roluntatis . cuius erat perſi⸗
ſtere in bono vel cadere a bono: et eſt ſimilis reſponſio
reſponſioni auguſtini.qua reſpõdet obiectioni facte de
duobus qui pares ſunt in omnibus.pꝛeter hoc ꝙ vnus

reſiſtit peccato et alter cadit in peccatum: dicit enim ꝙ

hoc eſt ex ipᷣa libera volũtate.que facit qdð in ſe eſt vt ad
bonum conuertatur.vel deſicit a bono ad qð poſſet con⸗
uerti:ſicut em̃ eſt in bominibus duobus.quoꝛum vterqʒ

pabet gratiam. vnus cadit per peccatum. alius vo non

cadit:ita potuit eſſe angelis.⸗¶ Ao tercium dicenduʒ.qꝙ
licet homo vel angelus factus ſit rectus non tm rectitu⸗
dine nature ſed rectitudine gratie:non tamen er illa re⸗
ctitudine accipit perſeuerantiam ſicut oſtẽdit Anſel. de
caritate diuina. Sicut enim homo.et ſi habeat gratiam
gratum facientem: non tamen babet donum perſeueran

tie quo non poſſit cadere a bono:habet tamen donũ gra⸗

tic. cui ſi adhereat manebit in bono:ita angeli. licet ha⸗
berent gratiam gratumfacientem. nõ tamen habuerunt
donum perſeuerantie.quo iu bono confirmarentur. ſed
habuerunt donum gratie quo in bono poſſent permane⸗
re. Ad vltimum dicenduʒz. ꝙ licet creati eſſent ſᷣm q̃n⸗
dam in differentiã ad bonũ et malum. hoc modo vt poſ⸗
ſent ſcilicet conuerti 2 auerti ſi vellent: tamen poterant
⁊ hi ⁊ illi habere gratiam. hcet enim gratia inclinet li⸗
berum arbitrium vt conuertatur ad bonnm: nihbilomi‚

mnus tamen ſibi relinquitur vt adhereat gratie ſequendo

eam. vel repellat eam cadendo in peccatũ. ¶ Alij vo ſu
ſtinent aliam ꝑtem. exponẽtes auctoꝛitates que expꝛeſſe
loquunt᷑ de gratia ꝓ gratia gratis data. Ad illud vᷣo
qð oſtẽdit᷑.ꝙ liberũ arbitriũ erat in tali ſtatu. quo po⸗
tuit tranſgredi preceptũ: ꝓpter qð etiã erat in ſtatu tali
in quo poterat implere. Dicendũ eſt ᷣm boc.ꝙ nõ eſt ſi⸗
niile.trãſgredi em eſt ex ipᷣo libero arbitrio creato de ſe.
implere vo eſt ex ipo libero arbitrio infoꝛmato ꝑ gratiã
potuit tamẽ facere qð pꝛeceptũ erat.ſed ad hoc ꝙ meri⸗
toꝛiũ eſſet.requirebat᷑ gratia gratũfaciens.quã habeꝛe
poterat ſi ſe inclinaret.¶. Similiter reſponderi poſſz ad
hoc qð obijcit᷑ de dilectõne ꝑ auctoritatẽ aug.in li.de fi⸗
de ad pe.Ao hoc em̃ creauit vt pꝛe ſe deũ diligeret: nec
tamen opoꝛtet ꝙ in creatoꝛe ſit datuʒ vt pꝛe ſe diligeret
xxũ et ſuꝑ o:mia.cũ ceteris circũſtãtus que requiruntur
ad motũ caritatis.4l Si vo obijceret᷑. ꝙ ſi in ſolis nat᷑a
libo creatus eſſet angelus.nõ poſſet mereri ↄfirmatõem
ex illo ſtatu.Reſpondendũ eſi ꝙ ex ſtatu illo non meret᷑
ↄfirmatõeʒ.niſi ſuꝑadderet᷑ gratia.VUnde ſᷣm hoc opor⸗
teret ponere triplicẽ ſtatũ.nature.gratie ⁊ ↄfirmatõnis

Keſpondendũ eſt ſᷣm hoc.ꝙ hoc videbit᷑ incõueniẽs:na

tura em̃ inclinat᷑ ad gratiã. gratia vᷣo meret᷑ ↄfirmatõeʒ
qð in rõnabili creatura manifeſtũ eſt.¶ Ad illud vo qð
obijcit᷑ ꝑ ſimilitudinẽ de homine.reſpõderi poteſt idẽ de
hoĩe ⁊ angelo. Ande ſicut auctoꝛitates.que loquunt᷑ de
gratia data angelis a pricipio.exponunt᷑ gratia gꝛa
tis data.Fᷣm hanc opinionẽ:ita auctoꝛitates que inueni
unt᷑ de homiĩe.poſſent ᷣm eandẽ rõnem exponi.⸗ Ad il
lud vᷣo qð obijcit᷑ de angelo.dicit᷑.xxviij.Eʒech.in ꝑadi⸗
ſo in velitijs ꝑadiſi ⁊c.dicendũ ꝙ illud intelligit᷑ de gra
Gtiſdata.Et ſi querat᷑ ꝓpter quid ratõe taliũ gratiaꝛuʒ
dicatur fuiſſe in delitijs ꝑadiſi. Dicendũ eſt ꝙ hoc fuit
ratõne ſtatus innocentie.in quo attẽdit᷑ quaſi quedam
beatitudo. Videt᷑ aũt melius dictum.q nunq habuit
gratiã gratũfacientẽ. Hac ratõne.natura ratõnalis na⸗
turaliter ſemel vertibilis eſt de ſe.nõ pluries niſi ex vni
one cũ aliquo alio:ſicut eſt de anima rõnali.que ſeꝑata
a coꝛꝑe.neceſſario ꝑmanet in ſtatu ĩ quo erat ante ſeꝑa⸗
tõnẽ. Unde angelica natura ſemel vertibilis eſt. Unde
ſemel auerſa a deo ſemꝑ ꝑmanet in auerſione: ⁊ ↄuerſa
ad deũ ſemꝑ ꝑmanet in ↄuerſione.ſed cõſtat ꝙ angelus
habens gratiã gratũfacientẽ. nõ poteſt nõ ↄueꝛti ad deũ
ↄuerlus ſemel.nõ poteſt auerſus eſſe.ex quo patet ꝙ an

geli apoſtate nunꝙᷓ babuerũt gram gratumfaciẽtem.

DO terciũ quo querit᷑ de loco in quo angeli

neceſſe fuit eſſe locũ coꝛporalẽ in quo crea
rent᷑.⸗ꝑãqꝗScðdðo querit᷑ ſi fuit ↄuenientia qð
fuit illud coꝛpus. vtrũ celũ empirreũ vel aliqð aliud coꝛ
pus.q:n CTercio eſt queſtio.ſi fuit celũ empirreũ qua rõe
dicit eſſe repletum angelis.

lus pri

Darticulũ primuʒ ſic obijcitur. Angelus eſt
1 lſubſtantia incoꝛpoꝛea.nõ indigẽs coꝛpoꝛe in
ſuo eſſe:ſubſtãtia vᷣo que nõ indiget coꝛpoꝛe ĩ
Iuo eſſe.nõ indiget coꝛpore in ſuo fieri.ſimiliteꝛ em̃ ſe bʒ
dad eſſe ⁊ ad fieri.ergo angelus nõ indiget loco in ſuo fie
ri.ſed ſuũ fieri eſt creari. angelus nõ indiget loco ĩ ſua
creatõne.4l Item angelica ſubſtãtia habet quẽdã motũ
ſiue actõem que no determiatur loco. ſed nobilioꝛ eſt eſ⸗
ſentia rei ꝙᷓ ſuus motus vel actio:ergo eſſentia eiꝰ ĩ ſuo
fieri nõ indiget loco. aũt motus eius nõ determinet᷑
loco ſiue actio.patet ꝑ auguſti.ad oꝛoſiũ dicenteʒ. ; ſpi
ritus increatus mouet ſpiritũ creatum 6
1 tus mor ꝑ tempus et nõ
ꝑ locũ.contingit enim reminilſci p̃teritoꝝ ⁊ intueri pre⸗
ſentia ſine loci determiatõe.qui pertineat ad motũ remi
niſcentie vel motum cõtuitiõis. et ita motus ſubſtantie
ſpiritualis poteſt eſſe non per locum: multofortius ergo

creati ſunt.Circa qð querit᷑.¶ Primo ſi

ipᷣa ſubſtantia in eius creatõne nõ indiget loco.¶ Item
ſi nõ eſſet coꝛpus.nihilominus ſubſtantia ſpũalis ſepꝑa⸗
ta quandam aſſimilatõem habet ad pꝛimũ:cum ergo bo
nitas dei eſſet ſuꝑfluens.et ſi nõ eſſet coꝛpus. nibilomi⸗
nus crearet angelũ ad ſue bonitatis in creatura declara
tõem.ſ̊ hoc exiſtente nõ eſſet creatõ angeli in loco. et in⸗
telligit᷑ de creatõne qua cꝛeatus eſt.non creatõne actõne
ipᷣius creatoꝛis:ergo angeli nõ indigent loco in quo fue
runt creati.4. Item locus qui eſt d neceſſitate ad fieri
alicuius rei.dicitur pꝛincipiũ generatõis illius rei.ſed
coꝛpus cum ſit ignobilius non eſt pꝛincipium fieri ipᷣiꝰ
rei nobilioꝛis.ſcʒ ſubſtantie incoꝛpoꝛee.quantũ eſt de ſe
ſeꝑate a coꝛpoꝛe:ergo nõ indiget angelus corpoꝛe tanqᷓ;
loco ſue creatõnis. ¶ Lontra.dicit aug.in libꝛo de aĩa ⁊
ſpiritu.ꝙ ſolus ſpũs increatus incircũſcriptꝰ.ſpũs vᷣo
creati loco circumſcribunt᷑.ſed illa que circũſcribuntur
loco.propoꝛtionẽ habent ad locum. Idem dicit augꝰ.de
eccleſiaſticis dogmatibo.Ex eo coꝛpoꝛeas dicimus intel
ligibiles naturas.ꝙ loco circũſcribunt᷑. Et ſimiliter be
atus bernardus ſuꝑ canti.liquet om̃em ſpirituʒ creatũ
corpoꝛeo indigere ſolatio.quod ſi eſt:erit pꝛopoꝛtio ſpi⸗
ritus angelici ad corpus aliquod.ratõe cuius dicentur
angeli creati eſſe in loco.¶ OPreterea.nõ om̃ia coꝛpa eq̃⸗
lis ſunt diſſimilitudims reſpectu ipius ſpũs angelici.bᷣ
quedã minus elongantur.et quedaz minime:ſunt enim
coꝛpoꝛa opaca et ſunt quedam coꝛpoꝛa traſꝑentia.⁊ ſũt
quedaʒ luminoſa.Angeli vo ſicut dicit dyoniſius.ſunt
lumina intellectualia:eſt enim ſumma lux intellectualis
a qua deſcendũt lumina creata.Coꝛpoꝛa ergo lummoſa
minime diſtant in ordine rerum a lumibo intellectuali⸗
bus:cum ergo extra mundum nec ſit oꝑatõ nec ſit eſſen⸗

tia.ↄuenit ꝰt lumina intellectualia in coꝛpoꝛe luminoſo

collocentur.¶ Ad quod dicendũ.qꝙ angeli licet ſᷣm eẽn
tiam ſuã nõ dependeãt a loco coꝛꝑali: eſt tamẽ quedam
cõuenientia angeloꝝ cum coꝛpoꝛibo quibuſdam.ſicut di
cit beatus berñ.in quinta omeł.ſuꝑ canti.rõne miniſte⸗
rij.et cuiuſdam congruentie in vniuerſo. enim rõne
miſterij(dicit bẽs berñ.ĩ illa omeł)inferioꝛ ſuꝑioꝛq; ſpi
ritus ꝓprijs corpoꝛibo egẽt.ſed tm̃ quibo iuuẽt nõ iuuen
tur. ̊¶ pecus quidã ex debite ſeruitutis et vſus tm̃ tẽpo⸗
raliũ corporaliũq; neceſſitatũ iunãdo ſeruit. IJdeoq; il:
le ſpũs et cũ tꝑe traſit ⁊ cũ corpoꝛe deficit:angelus pᷣo cu
rat in libertate ſpũs admiſtrare officiũ pietatis ſeſe mi⸗
ſtrũ exhibens moꝛtalibo.vtpote ſuis ineternũ futuris ci
uibo et coheredibus eterne iocunditatis.Ex hoc patʒ ⁊
multis alijs rationibus quas ibi ponit.de quibus infra
dicet᷑ in tractatu de aſſumptõne coꝛpoꝝ: ꝙ angeli habẽt

ↄueniẽtiaʒ ratõe miniſterij cum coꝛꝑibo. Ratõne autem

ↄgruentie in vniuerſo.habent em̃ coꝛpoꝛa ſuos oꝛnatus
Inter dᷣo iſtos oꝛnatus eſt lux ſpũalis et corꝑalis.que
inter ſe habent ↄueniẽtiam. Vnde ſuper illud.et vſq; ad
nubes veritas tua.dicit glo.Celi ſuꝑ nubes ſũt.in qui⸗
bus celis eſt ſedes angeloꝝ. Vnde q̃i qdam cõgruentia
eſt in vniuerſo inter lumina intellectualia et lumina coꝛ
poralia.¶ Ad obiecta ergo dicendũ ꝙ licʒ angelus nõ
indigeat corꝑe ad ſui eẽ. et poſſit ſine loco coꝛꝑali crea⸗
iꝛnibilomin? tñ ratõe dicte ↄgruentie in ꝑte vniuerlſi
magis ↄueniẽti collocat᷑.¶ Ad ſcðᷣm vo dicẽdũ ꝙ cũ an⸗
gelꝰ duplicẽ habeat actũ ↄtẽplatõis ⁊ miſterij.rone actꝰ
ↄtemplatõis.ſic̃ dicit btũs berñ.in pᷣdicta ometł. nõ req
rit coꝛpꝰ:rõe vᷣo actꝰ miſterij reqrit.Vñ illa rõ ñ ↄcludit
aliud.niſi ꝙ angelus rõne ſue eẽntie.nõ depẽdeat a coꝛ⸗
poꝛe.nec reqrit coꝛpus.⸗! Ad terciũ vᷣo dicendũ. ꝙ ſicut
ibi ↄcludit᷑.et ſi nõ eſſet coꝛpus.nihilominꝰ poſſʒ creari
angelus in ſuo eſſe ſubſiſtẽ. VUnde nõ ꝓpter h̊ dicit᷑ locus

creatõnis.qꝛ in ipa creatõe neceſſarius ſit locꝰ: ſ̊ qꝛ cxe

atum a pꝛĩcipio ſue ↄditõnis ibi ↄueniẽter eſt collocatũ.
Ad quartũ dicendũ.q; locꝰ in ꝗgbuſdazʒ rebo coꝛꝑalibo
vr̃᷑ pꝛincipiũ generationis.in coꝛporalibo vo nõ eſt pꝛin⸗
cipiũ generatõis.ſᷣ põt eẽ pꝛĩcipiũ aliqͥꝝ coꝛꝑm in ꝗbo ⁊
cũ quibo vniant᷑ ſubſtãtie incoꝛpoꝛee.Ande cũ ſubſtãtia

2

G.de
mtel
terbe,
creatii
tentur
gleq⸗
lici5
elum
aſuͤt
deſunt
tnals
nunoſa
crali⸗
teſſen
ninoo
nn ein
hedarn
ſitdi
niniſte
nrone
ſpi
funen
tipo⸗
rtoqhil
pocu
ſemi⸗
is ci
atz
infra
babet
gutenn
mmats
6. g0e
e
nu
jentia
naco
ns no⸗
crec⸗
inerſi
hon⸗
leaet
ö
A
Ncor
ſaut
reart
dens
bche
li⸗
pin⸗
y⸗
lina

(ueſtio

incoꝛpoꝛea ſeꝑata elt a coꝛpe in eſſe.nõ requirit locũ coꝛ
po ꝛalẽ qui eſt principiũ generatõnis:cum nullũ habeat

coꝛpug cui vniat᷑ ſicut foꝛma materie.

iculus. ij.

Oſcõðm articulũ quo querit᷑.ſuppoſito ꝙ fue
rit ↄueniẽtia locũ eſſe coꝛpalem in quo condi
ti eſſent angeli:querit᷑ quod fuit illud coꝛpus
ue rũt aũt qui dixerũt creari in celo empireo. ꝓter boc
qꝛ illud celũ eſt ſupꝛemũ celoꝝ ⁊ nobiliſſimũ. Eñ dicit
ſtrabus.celũ nõ viſibile firmamẽtũ ̊ appellat ſ̊ empirꝛe
um.i.igneũ vel intellectuale.qð nõ ab ardoꝛe ſ̊ ſplendo
re dicit᷑.qdð ſtatim factũ repletũ eſt anglis.Et Ali.dicit
in diſtinctõne celoꝝ in glo.ſuꝑ illud.x.deut? En domini
cei tui eſt celũ:et celũ celi:qð ſupꝛemũ celũ eſt celum an⸗
geloꝝ.Johᷣ.dama.vocat illud celũ ↄuenientiã viſibiliũ
et inuiſibiliũ.eo ꝙ ipᷣm eſt ſupremũ.⸗e aũt nõ ſint cꝛe
ati in illo celo.videt᷑ ꝑ hoc qð dicit᷑ Yſa.xiiij. Aſcendam
in celũ⁊ ſimilis ero altiſſimo:ſᷣ aſcenſus dicit᷑ eſſe reſpe
ctu ſu ꝑioꝛis loci eo in quo creatus eſt:&̊ nõ fuit creatus
in ſupꝛemo loco:ſ celũ empireũ ſupᷣmus locus eſt.q̊ non
fuit creatus in celo empirreo.pari rõe nec angeli.i¶ Itẽ
aug.ſuꝑ Geñ.ad litt.iij.li.ſuꝑioꝛ ꝑs aeris ꝗꝓpter puram
tranquillitatẽ celo cui collimitat᷑ omuni pace ↄiungit᷑.
⁊ eius vocabulo nuncupat᷑.in qua foꝛtaſſis ꝑte ſi fuerũt
ante traſgreſſionẽ ſuaʒ angeli trãſgreſſoꝛes. cũ pꝛincipe
ſuo nũc dyabolo tũc archangelo.nõ mirũ eſt ſi poſt pec⸗
catũ in hanc ſunt detruſi caliginẽ:ex quo videt᷑ accipi
illi angeli creati fnerũt in ſup̃ma ⁊ puriſſima ꝑte aeris.
que celum ethereum dicitur:pari ratione et alij angeli.
4 Item dicit ꝓohᷣ.dama.loquẽs de angelis cadentibb.
Ex bis angelicis virtutibo qui pᷣerant terreſtri oꝛdini.2
cui terre cuſtodia a o ↄmiſſa erat.nõ natura malꝰ fa⸗
ctus ̊D bonus exñs et in bono genitus.libe.arbi.ſui ele⸗
ctõne.verſus eſt ab eo qð eſi ſᷣm naturã.in id qð eſt pre⸗
ter naturaʒ. Si cuſtodia terre deputata fuit angelis.
ↄuenit cuſtodes aꝓpꝛoximari ſue cuſiodie:angeli gᷣ iulli lo
co approximati erat terrene habitatõni.ſᷣ celĩ empirreũ
remotiſſimũ eſt a terrena habitatõne. in initio creatio
nis nõ ↄueniebat illos ibiaẽ collocari.¶ Ad contrariũ

videt᷑ facere auctoꝛitas a ratõo. Dicit᷑ em̃ in cẽteſimoter⸗

cio pᷣs.ſuꝑ illud.Oraco iſte quẽ foꝛmaſti.glo.ſᷣm ſubſtã

tiã foꝛmaſti in qua bonus erat 1 in empirreo locatus.
4Ao idem facit qð dr Eʒech.xxviij.poſui te in monte

ſcto dei. Interli.in ꝑadilo tercio ſcʒ celo. ad qð paulus

ſcʒ raptus eſt. Sʒ alubi dr ꝙ terciũ celũ fuit empirreũ.

8 poſitus fuit in celo empirreo ab initio ſue creatõnis.
cx illa em̃ poſitõne loquit᷑ ibi.( Hoc idẽ rõne põt ꝑſua⸗
deri.cũ em̃ coꝛꝑa ſint oꝛdinata ⁊ ſic finitas in coꝛꝑibus

erit aliqð ſupꝛemũ coꝛpus:illud ſupmũ vocat᷑ empirꝛeũ
M em̃ ſit coꝛpus patet ex auctoꝛitate ſtrabi et bede.ꝗ in
glo. ſuꝑ pꝛincipiũ geñ.de hoc loquunt᷑: ſ̊ ſupremũ celuʒ

eſt nobilius inter coꝛꝑa.Si ꝗ aliqð coꝛpus ↄgruat ha⸗

bitationi angeloꝝ illud erit ſuꝑꝛemũ.ꝗᷓ celũ empirreum

duenit vt ſit eoꝝ habitatio.¶¶ Ad qð dicendũ.ꝙ ſᷣm p̃⸗

dictas auctoꝛitates angeli crèati in celo empirreo ſunt

primo collati.] Ad obiectũ aũt primo in ↄtrariũ. Di⸗
cendũ eſt ꝙ aſcenſus ille de quo dicit᷑ in ſa.aſcendã in

celũ ⁊c̃.nõ fuit aſcenſus coꝛpoꝛeꝰ.ſeo loquit᷑ methapho

