ſito ⁊c᷑.ſ̊ ſaluari nullꝰ vnqᷓ; poterat ſine gra.g̊ ⁊c. Itẽ
adam peccãdo nõ ſolũ ſibi ̊ nobis demerint. ergo ſi ſie⸗
tiſſet ſiue ꝑfeciſſet.aligd poſleris meruiſſet.ᷣ non meꝛu
iſſet qd erat nature.ergo meruiſſet aliquid vltra.ergo
videtur ꝙ nõ ſolum iuſticiam oꝛiginalem ſᷣ gratuitam
alijs meruiſſet. ¶ Contra ome qð tranſſunditur.⁊ etiã
qð tunc tranffuſum eet fuiſſet naturale.trãſſuſio eĩ illa
naturalis fuiſſet.ſic et illa que nũc eſt.ſᷣ gratia ſiue gꝛa
tuita iuſticia nõẽ naturalis neq; eius traſſuſio ergo ⁊c
Item iuſticia gratuita tĩ infundit᷑ imediate a ceo er
go ⁊c᷑.¶ Nð cocedimus rñdentes ad pꝛimũ.ſcʒ tranſ-⸗
miſiſſet poſteris meritũ ſaluatõis.ſic traſmiſit demeri
tũ damnatois.Dicẽdũ q; reuera aliqꝗd meruiſſet illis.
Vñ hugo pt᷑ foꝛtaſſe nõ abſurde credi pꝛimã obedienti⸗
am obſeruatã cãm ſoꝛe adiutricis gre in oẽs ſequẽtes 2
ipᷣain obediẽtiã obediẽdo imitãtes:ſᷣ boc eẽt potiꝰ meri
tũ cõgrui qᷓ cõdigni.ſᷣ tñ nõ ꝓpter hoc diceret᷑ tranſſun
cere poſteris iuſſiciã gratuita.niſi aligs valde vocabu
lo abutat. Qualit᷑ aũt intelligẽda ẽ maxĩia illa. ſi oppoſi
tũ de oppoſito ⁊c.dictũ ẽ ſup. Ex his pʒ rñſio ad illud
qð ſequit᷑.q bñ pt᷑ cõcedi ꝙ aliqd poſteris merniſſet ſuꝑ
additũ nate.nec ex h ſeꝗt ꝙ traſfudiſſet eis iuſticiã gra
tuitain. ?JYMVMB

Articulus tercins
Equit᷑ inquirẽ. vtrũ eẽnt beredes paterne in
ſlicie q;t ad iuſticiã ↄpfirmatã. Oe ſic videt.
gqꝗꝛ malũ nõ ẽ potetiꝰ i malũ qᷓ bonũ ĩ bonuz:
Gadã pecci do trãſmiſit poſtéis necitatẽ peccãdi ſaltun
venialit᷑. videt᷑ ꝙ ſtans ſiue ꝓficiẽs trãmiſiſſet illis ne
ceſſitatẽ ꝓficiẽdi ſiue merẽdi·hic at ſtatus ſcʒ nccitatis
merẽdi ẽ ↄfirmatoꝝ ĩ illa. trãſmiſil et illis iuſticia cõ
firmatã. ¶ Itẽ angeli ſtates ſtati ↄfirmati ſũt. ſi q meri
tũ ade nõ.ſuiſſet miꝰ qᷓ meritũ angeli.qð pʒ ꝑ h. ꝙ non
erat tãte foꝛtitudis.videt᷑ ꝗ ipe ſi ſietiſſet ſtati eẽt ofir⸗
matꝰ.p̊ tles filios generaſiz qlis ſtati fuiſſʒ ꝗ̊ 7c. ¶ Itẽ
Hͦ eĩ videt᷑ hri ab Anſel.de ocep.vir. dicẽte.qd ↄueniẽtiꝰ
ad oñdẽdũ magnitudieʒ boĩtatis dei 2 pleitudiem gre
quã ade ↄcedebat.q vt qͥꝝ eẽ ĩ illiꝰ poſteritate ſic erat.
vt qd ille nat᷑alit erat. illi ꝑ illũ eẽnt: ita q; ĩ eiꝰ eẽt ar
bitrij liᷣtate. vt q̃lis erat ipᷣe iuſticia felicitate. tales

2——

———

— ð/ f———— , —ę

—

—

—

— —— —

—— —

—

— —— ES—N

ðo ꝓpagaret.Ex hoc verbo videtur.ꝙ filij fuiſſent here
s paterne iuſticie.et q;tum ad iuſticiã gratuitã ⁊ q tuũ

ad iuſticiã ↄfirmatã.i õ em generaſſet ſiles illi iuſticia

et felicitate.niſi generaſſet habẽtes iuſticiã ↄfirmata.vt
em̃ dicit phᷣus.j.ethicoꝝ.nullus felicitatẽ laudat quem
admodũ iuſtũ.ſed vt diuinũ quid et melius beatificat.
Vnge ñ diceret᷑ felicitas quid diuinũ ſi determaaret ſia⸗
tum poſſibilem ad miſeriã: neq; em̃ vident᷑ felices qui a
ſtatu iuſticie cadere pñt.¶ Item ſtatus pꝛimꝰ fuit iter
neceſſe moꝛi ⁊ im poſſibile moꝛi.nihilominꝰmagis oꝛdi
natus fuit ad impoſſibile moꝛi qᷓ; ad neceſſe moꝛi. ex q̊
videtur ꝙ faciliter potuit illud aſſequi.cũ illud facilius
poſſet attingi ad qð ẽ maioꝛ oꝛdiatio.Sicut ergo pꝛimi
parẽtes cadentes a pꝛimo ſtatu incurrerũt neceſſitatem
moꝛiendi.et ſilr eoꝝ poſteritas:ſic ſilr videt᷑ etiaʒ rõne
foꝛtioꝛi.ꝙ ſi ꝑfeciſſent in pꝛimo ſtatu.aſſurrexiſſent ad
impoſſibilitatẽ moꝛiẽdi et eoꝝ poſteritas ſiłr. hboc non
poſſet eẽ niſi eẽnt ↄfirmati ſcʒ ꝑentes et filij.dum em̃ ha
berent ptatem peccãdi et haberẽt ſimilit pratem moꝛiẽ⸗
di. et ita videtur ꝙ parentes et filij in ſtatu illo fuiſſent
cõfirmati. ¶ Contra aug.xiiij. de ciui.c.x.qᷓfelices erãt
et nullis agitãbant᷑ ꝑturbatõibo aĩmoꝝ.nullis coꝛpoꝝ
ledebant᷑ incõmodis.tamfelix vniuerſa ſocietas eẽt hu⸗
mana.ſi nec illi malũ qð etiã in poſteros trahicerent.
nec quiſq; ex ſtirpe iniquitatẽ cõmitteret que damnatõʒ
reciꝑet.Ex hoc ðᷣbo aug.videt᷑ ad hoc ꝙ poſteri pꝛimo⸗

rum parentũ ſtetiſſent in pꝛima felicitate:neceſſe fuiſſet

nec parentes eoꝝ nec illi peccarẽt.ex quo videt᷑.ꝙ ſi
parentes ſtetiſſent ꝙ adhuc poſteri peccare potuiſſent.
ergo poterant eẽ alieni a paterna iuſticia.⁊ ita nõ eẽ he
redes iuſticie cõfirmate.¶ Item homo de natura ſue cõ
ditõnis vertibilis eſt ad bonũ a malo.et econuerſo. fu⸗
it em̃ cõditus mutabilis vertibilit.vñ neq; auerſus per
culpam efficit᷑ cõfirmatus ĩ malo.neq; cõuerſus ꝑ graʒ
efficitur cõfirmatꝰin bono.ex quo videtur ꝙ ſic pꝛimus
parẽs nõ fuit cõfirmatꝰ i malo peccãdo.ſiłr neq; fuiſſet
ↄfirmatꝰ ĩ bono ſtãdo neq; ꝓficiẽdo.neq; poſteros.mul
tofoꝛtiꝰ genuiſſet tales.¶ Rũſio ad h̊ dicedũ ᷣm anſel.
ꝙ ſi ſtetiſſent pꝛimi ꝑentes genuiſſent filios heredes pa

terne iuſticie ꝙtũ ad iuſticia ↄfirmatã.ſᷣ hec ↄfirmatõ eſl

ſet ꝙtũ ad iuſticiã oꝛiginalẽ.VIñ Anſel.li.j.cur deꝰ hõ

c. xvij.quis nõdũ ꝓueherẽt᷑ ad illã equalitatẽ angeloꝝ

ad quã ꝑuenturi erãt hoĩes.cũ pfectꝰ erat numerꝰ de il⸗
lis aſſumẽdis.i illa tñ iuſticia in qua erãt videt᷑ ꝙ ſi vi⸗
ciſſent vt temptati nõ peccaſſent.ita cõfirmarẽt᷑ cũ omni
ꝓpagine ſua.vt vltra peccare nõ poſſent quẽadmodum
qꝛ victi peccauerũt.ſic infirmati ſunt.vt qtum ĩ ipis ẽ ſi

ne pcto eẽ nõ pñt.ꝗs em̃ audeat dicẽ plus valere iiuſtici

am ad alligãdũ ĩ ſᷣuitutẽ hoĩeʒ ĩ pꝛia ſuaſiõe ſibi ↄſentiẽ
tem.qᷓ; valeret iuſticia ad ↄfirmadũ eũ ĩ libertate ſibi in
eadẽ tẽptatõe pᷣterea adherẽtẽ.Qã quẽadmodũ qm̃ hũa
na natura tota erat ĩ pᷣmis parẽtibo.tota ĩ illis victa eſt
vt peccarẽt.excepto illo ſolo hoĩe quẽ deꝰ ſine ſemĩe viri
de virgie facẽ ſic ſciuit a pcto ade ſecernẽ.ita ĩ eiſdẽ to⸗
ta vicilſſet ſi nõ peccaſſʒ. Hoc idẽ videt᷑ ſentire Hoetius
de fide xpᷣiana. dicẽs.qm̃ angeloꝝ nũerũ.i.ſi uꝑne ciuita
tis cinꝰ ciues angeli ſũt imminutũ voluit cõditoꝛ pma⸗

nere. foꝛmauit ex tra hoĩem.atʒz ſpũ vite aĩauit. eũq;ʒ pᷣfi

ra lege in ꝑadiſi delitijs ↄſtituit. vt ſi ſine pcto manẽ vel

let. tã ipᷣm ꝗ; eiꝰ ꝓgenieʒ angelicis cetibo ſociaret. Ex B

vᷣbo videt᷑.ꝙ ſi ipᷣe ſtetiſſzʒ. nullus ð poſteris eius perijſ

ſet.qð nõ videt᷑ poſſe accidiſſe niſi ↄfirmati eẽnt. et hoc

videt᷑ poſſe haberi ab aug.ꝗ videt᷑ dicẽ. xiiij. de ciui. dei.
i·c.ꝙ nulli de poſteris pꝛmoꝝ parentũ fuiſſent moꝛitu
ri niſi pꝛimi ꝑentes peccaſſent.et cõſtat ꝙ ſi nõ fuiſſent.
moꝛituri nõ peccaſſent.dĩc em̃ ſic.neq; hoc genus fuiſſe
in ſingulis quibuſcũq; moꝛiturũ.niſi duo pꝛimi quoꝛuʒ
creatus e vnus ex nullo alter ex illo.id inobediẽtia me⸗
ruiſſent a ꝗbo admiſſuʒ ẽ tam grãde peccatũ. vt in dete

rius co natura mutaret᷑ hũana etia in poſteros obliga⸗
tione peccati et moꝛtis nccitate t᷑nſmiſſa.⸗¶. Ad illud qð

4

XcV.

pꝛimo obijcitur ꝑ verbum aug. Dicendũ ꝙ illud verbũ

videt᷑ cõſonũ eẽ ſentẽtie Anſel.ſub hoc ſenſu.felix eẽt ſo⸗

cietas hũana ſi pꝛimi parẽtes nõ trahicerẽt malũ in po⸗
ſteros.qꝛ tũc nec aligs de poſteritate iniquitatẽ ↄmitte⸗
ret.qð aũt ſubdit᷑ que damnatõem reciperet nota eſt ex
pꝛeſſionis.qꝛ om̃is iniquitas in ſiatu ilio damnationeʒ
induceret.¶ Ad illud qð obijcitur.ꝙ homo erat cõditꝰ
vertibilis a bono in malũ et ecõuerſo ⁊c. Dicendũ ꝙ li
cet talis fuerit de natuꝛa:tñ ſuꝑueniẽte gr̃a poterat ĩ bo
no incliabiliter ſtabiliri.ſicut dictũ eſt de pꝛimo homie
ꝙ moꝛtalis erat ↄditõe coꝛꝑis aimalis.ĩmoꝛtalis bene
ficio cõditoꝛis.et eſt euidens exemplũ a beata virgine.
Sunt aũt quidã nõ acquieſcẽtes ſentẽtie Anſel:dicẽ
tẽs.ꝙ ſem ꝑ fuiſſent geniti filij in ſtatu illo in poſſibilita
te peccãdi.qð videt᷑ ſentire hugo de ſcto vic.qui pñit rñ⸗
dere rõnibo cõtra hic ꝓpoſitis ſic.¶ Ad illud qð obijcit᷑
ꝙ traſiniſiſſet nccitatẽ ꝓficiẽdi ſic trãſmiſit nccĩtatẽ pec
candi.Dicendũ ꝙ nccitatẽ peccãdi duplłxr pt intelligi ali
ꝗs hre.aut qꝛ nece hʒ in pcto ꝑmanẽ᷑. Pꝛimo ꝗdem mõ
reperitur neceſſitas in ſtatu nature humane poſt lapſuʒ
Sed ſecundo modo in ſtatu ruine angelice.ſiquis ergo
recto intellectu velit arguere.ex hoc non habebit ꝙ adã
ſi obediuiſſet.neceſſitatem habuiſſet permanenadi in iu⸗
ſticia ſicut habent angeli qui non poſſunt labi:ſed ꝙ ſta
tu illo manente neceſſe eſſet ipſum in aliquod opus bo⸗

num et landabile exire.et hoc vtiq; verum eſt.quia ſicut

ſtatus nature coꝛrupte ponit defectus 2 deoꝛdinationes
ſic ſtatus ille requireret rectas et oꝛdinatas operatões
et cogitationes.nunq; enim homo in ſtatu in nocentie
ocioſus fuiſſʒ. Ad illud quod obijcitur de angelis ⁊c̃.
Dicendũ ꝙ non eſt ſimile et hoc diffuſius habet expli⸗

cari cum agitur de irremediabilitate peccati angelici.

ſed nunc tm ſufficiat dixiſſe:q ratione nobilitatis ⁊ ſim
plicitatis et incoꝛpoꝛeitatis ⁊ deifoꝛmitatis nature an⸗
gelice que nullum habebat retaꝛdans.et ratione ſtatus
merendi ſunt pꝛefixi.ſicut aiunt.damaſ.et aug.angelꝰ
ſtatim in pꝛimo conflictu fuit confirmatus in bono vel
obſtinatus in malo:homo vᷣo quia erat alterius condi⸗
tionis ſicut per demeritum non fuit in malo obſtinatꝰ
Fſᷣm ꝙ patet nec in ſe nec in poſteris:ſic non fuit in bono
confirmatus.ideo non opoꝛtuit ipᷣm iuſticiam confiꝛma
tam in poſteros tranffuſiſſe.¶ Ad aliud de auctoꝛitate
Anſel.dici poteſt.ꝙ ſic opꝑinatus fuit.tamen ex illo ver
bo non poteſt haberi ſᷣm quandam congruentiam et di
ſpoſitionem. que non ponit neceſſario ita eſſe.pꝛeterea
pt᷑ fieri vis in verbo vt per iuſticiã intelligamꝰ nat᷑ alẽ
rectitudinem.per felicitatem pꝛinationem omnis pene
non confirmationem ĩ ſtatu iuſticie.Ad illud qnod obij
citur.ꝙ facilius poterat aſſurgere ad impoſſibilitatem
moꝛiendi q; declinare ad neceſſitatem ⁊c᷑. Dicendum ꝙ;
oꝛdinatus fuit ad impoſſibilitatem moꝛiendi.non vt ad
illud quod aſſequi debuit in vita animali et terrena:ſed

potius in vita ſpirituali et celeſti. Vnde aug.xiiij.de ci.

dei. c.x Felix vniuerſa ſocietas eſſet humana ſi nec illi
⁊c̃.vt ſupꝛa.atʒ iſta permanente felicitate.donec per il⸗
lam benedictionem qua dictum eſt.creſcite et multipli⸗
camini.pꝛedeſtinatoꝛum ſanctoꝛum numerus comple⸗
retur. Alia maioꝛ daret᷑ que beatiſſimis angelis data
eſt. vbi iam eſſet certa ſecuritas peccaturũ neminemq;
moꝛiturũ.Contrarietas autem que videtur inter hug.
Anſel.pt᷑ diſſolui.dicit em hugo.in ſenten.ſuis.ſtultũ
videt᷑ dicẽ.ꝙ in hac vita ↄfirmatꝰ ſit ita aligs ꝙ nõ poſ⸗
ſit fieri malus.quod in alia vita tm̃ ꝓmittit. Anſel.di⸗
cit ꝙ ſi pꝛimi parentes viciſſent in illa pꝛima temptati⸗
one.ꝙ ita cõfirmarentur cũ om̃i ꝓpagine ſita.vt vlt pec
care nõ poſſent.quod aũt dicit hugo ꝙ nullꝰ te bet dici
ita ↄfirmatꝰ in hac vita ꝙ ñ poſſit fieri malꝰ.ĩtelligit᷑ ñ
poſſit negatiue ſimplicit.i.nullo modo poſſit.quod pa⸗
tet ꝑ hoc quod ſubiungitur.ſcʒ.q in alia vita tm̃ ꝓmit
titur.quod aũt dicit Anſel.q ita cõfirmarẽtur q; vltra
peccare nõ poſſent.nõ intelligitur nõ poſſent negatiue

17

ſed potius expꝛeſſiue.notat᷑ eĩ ꝑ hoc expᷣſſio ſtabilitatis
in bono.ſub hoc ſenſu.ita eſſent ſtabiles in bono qð q̃ſi
eſſet illis impoſſibile faceꝛe malũ.ſiẽ dẽ aliqñ de aliquo
viro excellẽter bono.ꝙ neſciuit facere malũ.vel ꝙ; ñ poſ
ſet. Opio aüt fuit ſere oĩm et etiã maioꝝ. ꝙ ſi ſietiſſent
pꝛimi ꝑentes.ita fuiſſent ↄfirmati et illi et poſteri.ꝙ nul
lomõ peccare potuiſſent.

embꝛũſecundum
Equiè inqꝗrere quales filios genuiſſent.
qtũ ad ſciam.Et querit᷑ vtrũ genuiſſent fi
lios ꝑfectos ſcia. O ſic vidr. Om̃is igno

rãtia in rõnali creatuꝛa ẽ pena pct᷑i.At eĩ
dicit Meda.q̃tuoꝛ ſunt nobis inflicta ꝓpter peccatũ pꝛi⸗
moꝛꝝ parentü ſczʒ ignoꝛãtia.ĩfirinitas.malicia.⁊ ex his
cõfiata mali cõcupiſcẽtia. In ſtatu pꝛio nullũ fiit pctm
nec pena peccati.et ita nec ignoꝛãtia.ᷓ filij pcreati ĩ ſta
tu illo fuiſſent ꝑfecti ſcia ſine om̃i ignoꝛãtia.⸗! SIteʒ ſᷣm
phᷣm.ſi ſener haberet oculũ iunenis videret vtiq; ita bñ
licut et iunuenis.et ex hoc pʒ ꝙ ſi defectus aligs ſit in aĩa
ex ꝑte illa qᷓ ſpectat ad cognitiuã.hoc EApt defectuz ali⸗
quẽ ex ꝑte oꝛgani.aliquo mõ ipᷣi cognitiue deſeruientis
vel ex ꝑte coꝛꝑis cuiꝰ aĩa ẽ ꝑfectio:ſᷣ coꝛꝑa genitoꝝ ĩ ſta
tu illo fuiſſent optime aꝛmonie? ſanitatis ꝑfſectiſſime.
ſiẽ hẽtur ab aug. de coꝛꝑe pꝛimi boĩs.̊ ex ꝑte coꝛpoꝝ il
loꝝ nõ fuiſſet impedimẽtũ. ꝓpt᷑ qð aĩe incurriſſent ali⸗
quẽ defectũ ꝗtũ ad cognitõʒ vel ſciam. ¶¶ Itẽ coꝛpꝰ quod
coꝛrupit᷑ aggrauat aiam Sap.ix. Si ĩ illis nulla fuiſſet
coꝛruptio in coꝛꝑe.̊ nulla aggrauatio in aia.&ᷓ in om̃i
libertate qua gaudet ipᷣa ſubſtatia aĩe poſſet vti ſcia ſibi
indita et alijs bonis.ſimiliter nullo exiſtente impedimẽ
to in coꝛꝑibo illoꝝ·et ita videtur ꝙ ſtatim habuiſſent ꝑ⸗
fectõem ſciĩe q cõpetit aĩe ſᷣm ſe.nullo occurrẽte impedi⸗
mento.et ita vt pꝛius.( Itẽ duplex erat ꝑfectio homĩs
in ſtatu pꝛimo.Ana iuſticie oꝛiginalis q̃ ſpectabat ad
ipᷣam aſectiuã. Alia ſcie rõnalis q̃ ſpectabat ad ipᷣaʒ co
gnitiuã.ſ̊ ſtati habuiſſent ꝑfecte iuſticiã oꝛiginalẽ.q̊ pa
ri rõne habuiſſent ꝑfecte ſciam rõnaleʒ.¶ Itẽ ꝙ habuiſ

ſent ſtatim vſum rõis videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ quedã quoꝝ ꝑfectõ

eſt aia ſenſibilis.ſtatim babũdãt cogmtõe agendoꝛuz et
noticia expedientiũ ⁊ nociuoꝝ.vñ ſtatim habẽt vſuʒ ſue
cognitiue:ſᷣ cõſtat ꝙ nõ fuiſſet homĩ ſubtractũ qð ẽ aĩa
libo cõceſſum.niſi hoc eẽt de merito peccati.eꝛgo ſi non
ꝓceſſiſſet peccatũ.homo ſtatim ĩ oꝛtu ſiue poſt oꝛtũ ſuũ
haberet vſum rõnis et ſciret que agẽda et que fugienda.
et ita vt pꝛius. Item duo creauit deus ad imaginẽ ſuã
ſcʒ angelũ et aiam.q̃ ſunt creature rõales et ꝑfectiſſime

in genere creaturaꝝ:angelꝰ ſtatim cõditus hũit ꝑfectõʒ

cognitõis.⁊ hoc reqꝗrebat eiꝰ ꝑfectio:ſiłr videt᷑ aĩma
creata ſtatim ſit ꝑfecta ſcia.ſiue ꝗq debeat eẽ.niſi culpa
interueniẽte impedit᷑.vel quare nõ cũ hõ ſit ꝑfectõnis
maioꝛis.Si dicat᷑ ꝙ aĩa nõ eſt ſtatim ꝑfecta ſcia ꝓpt᷑ cõ
iũctõem cum coꝛꝑe tali.hoc videt᷑ incõueniẽs.vt em̃ dic
Auicẽ.aĩma vnit᷑ coꝛpi vt ꝑficit᷑.&̊ ſoꝛtitur perfectõem
ex cõiũctione cum coꝛpoꝛe et nõ im ꝑfectõeʒ.et maxĩe ex
cõiũctione cũ coꝛpoꝛe exriſtente ſine coꝛruptõne.⸗ Itẽ in
pꝛimo ſtatu geniti eẽnt perfecti cognitõne ſenſitiua.non
em̃ fuiſſent in aliquo defectu itũ ad ſenſitiuã cognitõʒ.
multofoꝛtiꝰ videt᷑ ꝙ perfecti fuiſſent cognitõne intelle⸗
ctiua.et ita eẽnt in ſtatu illo ſcia ꝑfecti.Dicit tũ pvhᷣs.q;
intelligere eſt in aĩma cũ velit.ſentire at᷑ nõ ẽ in ipᷣa ſup
ple. cũ velit.Ex quo videtur ꝙ acteitellectiue magis ſb⸗
ſit libertati volũtatis q; actꝰ ſenſitiue.ex qͥ vidẽ ſeq ꝓpoſi
tũ.¶ Cõtra hoc arguit bugo ſic.pꝛima oia perfecta fa⸗
cta ſũt.cetera aũt oĩa qꝗᷓ ex ipis oꝛiũtur et poſt ipa ſequã
tur:nmiſi ꝑ interualla tẽpoꝝ creſcẽdo ad perfectoem veni
re nõ pñt.et hoc oñdit per inductõem in plãtis ⁊ aĩalibo
ex hoc intẽdẽs cõcludẽ.hoc idẽ cõtigiſſe de cognitõe ſen⸗
ſus 2 intelligẽtia mẽtis. Itẽ vt hetur ab Anicẽ.aĩma
rõnalis cõiungitur coꝛpoꝛi vt in eo perficiatur ſcientijs
et virtutibo.⁊ ſic perfecta cõiungat᷑ ſeculo altioꝛi.ſ̊ hoc

5

eſt verbũ catholicũet eſt generale ad om̃em ſtatum. gĩ
ſtatu innocẽtie aĩa ꝑueniſſet ad habitũ ſcie mediãte ad⸗
miniculo coꝛꝑis.̊ nõ habuiſſet habitꝰ ſciaꝝ ſibi inna⸗

tos.ſ̊ eos tꝑe acquiſiuiſſet.ergo in ſtatu illo geniti non

oꝛiũtur perfecta ſciẽtia.(¶ Item ſi adam ſtetiſſet.filij eiꝰ
p ſucceſſionẽ tꝑis perueniſſent ad ꝑfectõem ſtature ex ꝑ
te coꝛpoꝛis.ergo a ſimili videtur ꝙ ſucceſſione tẽpoꝛis
perueniſſent ad ꝑfectõem ſciẽtie ex ꝑte mentis.aut ſi nõ
quare nõ. e põſio dicẽdũ ꝙ ꝑuuli geniti ab adã in
ſue natiuitatis pꝛimoꝛdio illuiatoem aliquã cognitõis
et ſcie abſq; dubio habuiſſent.Si at᷑ natura(ſᷣm ꝙ vult
phᷣus generalit᷑ de ip̃a loquẽs) nõ deficit in neceſſarijs:
multofoꝛtius colligi poteſt de illa natura tã nobili ⁊ tã
bene inſtituta.ꝙ nõ defuiſſet illuĩatio neceſſaria itelle⸗

ctui ad iudicandũ:ſicut nõ vefuit rectitudo iuſticie ip̃i

affectui in apetẽdis et reſpuẽdis.rectũ em̃ axpetitũ vo⸗
luntatis antecedit rectum iudicium rõnis.et ideo recti⸗
tudiem iuſticie pꝛeit illumĩatio ſcientie.in his que ſunt
capacia vtriuſq;.ſicut eꝛgo indubitãter dici opoꝛtet ꝙ fi
lij ade rectitudinẽ affectus haberẽt tam reſpectu appeti⸗
bilium que ſunt de genere cõmodi qꝙᷓ;ᷓ reſpectu eoꝝ que
ſunt de genere honeſti.ſic etiam ponendũ eſt ꝙ reſpectu
vtroꝛumq; haberet ꝑuulus illuiatõem ſcientie ſtatim cũ
naſceret᷑.per quã eẽt abilis et ydoneus et expeditus ad
illa diſcernenda.ne per ignoꝛantiã vel erroꝛẽ cogeretur
abſtractus in aliquo deuiare.et hoc quidẽ dicere poſſu⸗
mus ſine calũnia.cũ nõ ſit diſſonũ rõni.nec auctoꝛitas
aliqua ↄtradicat. Verũ ſi vlteriꝰ ꝓcedat᷑ ad illiꝰ illuia⸗
tõem et ſciẽtie vſum et ſtatũ.difficile ẽ determiare. tũ qꝛ
auctoꝛitates ſuꝑ hoc nõ reꝑiũtur expᷣſſe.tũ etiã qꝛ ad h̊
vix haberi pñt.niſi rões ↄgruẽtie.que frequẽter ſunt ad
vtrãq; ꝑtẽ:tũ etiã qꝛ in ſtatu ſumꝰ caliginis ? miſerie.a⸗
deo vt vix poſſumꝰ cogitare q̃ in ſtatu illo fuiſſent. teꝛ
hoc ꝙ ſumꝰ ĩ aſpectu multipliciũ defectuuzʒ aſſueti.Añ
quibuſda videt᷑ dicẽdũ.ꝙ ſtatim ꝑuuli habuiſſent rõis
vſum cũ coꝛpꝰ nõ aggrauaret ſpm. ꝓfeciſſent tñ in ſcia
ꝓ experiẽtiã.ſic etia datũ erat eis ꝓficere ĩ iuſticia ⁊ bo⸗
na vita ꝑ obedientiã. Alijs videt᷑ ꝙ puuli nõ ſtatim ha⸗
buiſſent vſum rõis ſic nec ĩ matrũ vteris.et h̊ ꝓgt᷑ hui⸗
ditatẽ q ꝑ naturã erat in oꝛganis deſeruiẽtibo vſui potẽ
tie cognitiue. VUñ ꝑ naturã fuiſſent aliquãtulũ retarda
ti.et hoc quidẽ nõ fuiſſet pena.nec ignoꝛãtia eoꝝ:vᷣ poti
us oꝛdo nature eẽt.ꝗ ab imꝑfecto inchoat et intẽdit ad
ↄplemẽtũ.Qõ tñ fuiſſent ita din retardati ſic et nũc.qꝛ
penalis coꝛruptõ ſuꝑadiecta im ꝑfectõi coꝛꝑis.multum

retardat ⁊ ĩpedit vſũ rõis.qd aũt veriꝰ ſit difficile eſt vi⸗

ere. Poſſumꝰ tñ ſine pᷣiudicõ mediã viaʒ tenẽ. vt dicãꝰ
ꝙ puuli illi ſtati noſcerẽt qð ꝓ illo tꝑe eẽt nature ſue cõ
ſonũ vel nociuũ.⁊ hoc ꝑ iuduſtriã naturalẽ.ſi aũt nat᷑a
hoc cõceſſit ouiculis vł agnis vt ꝑ inſtictũ nature lupuʒ
refugiant quẽ nũq; viderũt.et mamillas matrũ reqrãt:
nequaqꝙ credendũ ẽ.hoc filijs ade fuiſſe negatũ. tum
vo ad quedã q̃ ſpectãt ad bonũ honeſti.ſiẽ diſtinctõ pꝛe
ceptoꝝ ⁊ cultuũ ꝗbo dens ẽ venerãdꝰ et ſimilia.videtuꝛ
ꝓbabile ꝙ cognitõis vſus fniſſet dilatꝰ.q;uis nõ abſur
de cõcedi poſſit ꝙ eis habitꝰ ad h̊ eẽt datus.⸗ His vi⸗
ſis pʒ in ꝑte rñſio ad q̃ſtionẽ ꝓpoſitã. pʒ etiã ꝓ magna
ꝑte rñſio ad obiecta.i A rões qᷓ ꝓbãt ꝙ nõ generaret fi
lios hñtes ꝑfectõʒ ſcie.oñdũt q; filij adã nõ ſtatim a pꝛi⸗
cipio hũiſſent cognitõʒ ĩ tãta plenitudie ⁊ ꝑfectõe.ĩ quã
ta erãt ꝑ ſucceſſionẽ tꝑis habituri.et hoc quidem veruʒ
eſt. et iõ cõcedi pñt. Attamẽ ad illã rõem quã vltio ĩdu⸗
cit de ſilitudie ſtature.dici pt᷑.ꝙ ñ ẽ ſimile qꝛ ꝑuitas coꝛ
pis et ſtature ẽ ꝓpt exigẽtia matricis ⁊ coꝛpꝰ natũ pau⸗
latim ꝓficẽ:ſᷣ aia eque vᷣtutis ẽ ĩ ꝓꝑuo coꝛpe vt ĩ magno
qᷓtũ ẽ de le.ſic vult aug.ĩ li.de quaãtitate aĩe.¶¶¶ Ao illud

qð pꝛio ĩ cõtraꝛiũ obijcit᷑.ꝙ ignoꝛãtia ẽ pena pcti.iã ptzʒ

reſpõſio.q;ꝛ ignoꝛantia ꝓut eſt pena. noĩat pꝛiuatõz ſci
entie que nata ⁊ ĩ eſſe ſic cecitas pꝛiuatõz ĩ ſuis.Elñ ca⸗
tulus nõ dicit᷑ cecus añ nonũ diẽ. Vnde hug.de ſacra.
Mon om̃is ꝗ aliquid neſcit aut aligꝗd minꝰ perfecte ſcit.

ei⸗

li⸗

— — ———— — — — — —

Mueſtio

ſtatim ignoꝛãtiaʒ habẽ ſiue in ignoꝛãtia eſſe dicendꝰ eſt
qꝛ ignoꝛãtia nõ dicit᷑ niſi tũc ſolũ cũ id qð ignoꝛari nõ
debuilſlet neſcit᷑. talis itaq; ignoꝛãtia nõ niſi ex pena pee
cati ineẽ cognoſcit᷑. cũ mens a lumie veritatis excecata
ne ea q ſcire veberet cognoſcẽ valeat.pꝛio vicio obſcu⸗
rat᷑.illa vo q̃ in naſcẽtibo cũctis ⁊ nũc a pᷣncipio in ee vi

det᷑. tũc quoq; in eẽ debuiſſe credit᷑ ſenſus ſiue cogniti

onis imꝑfectõezʒ natuꝛe nõ culpe.ↄceſſuʒ ẽ aũt ꝙ ĩ pmoꝛ
dio ſue natiuitatis habebãt habitũ ↄuenientezʒ illi tꝑi ⁊
vſum ᷣm ꝙ ↄopetebat illi ſtatui coꝛreſpõdentẽ.⁊ ideo qᷓ;
uis aliqua eſſet ĩ eis ꝑfectõ ſciẽtie:nõ pter h̊ ſequit᷑ q ĩ

eis fuerit pꝛiuatõ ex pena ignoꝛãtie.nec ſequit᷑ ſi nõ ba

buerũt ignoꝛãtie penã ꝙ ꝓpter hoc habuerũt ꝑfectã ſciẽ
tiam.⸗l Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ imꝑfectõ cognitõis ſenſi⸗
tiue venit a ꝑte oꝛgani.ſic ptʒ in viſu ſenis.dicẽdũ ꝙ ra⸗
tio iſta deficit dupłꝛ pꝛimũ quidẽ qꝛ hoc veꝝ ẽ in cogni⸗
tione ſenſitiua q̃ nõ habet ad ꝑfectõeʒ deduci ꝑ aliqueʒ
habitũ acquiſitũ.Mos aũt querimꝰ hic de cognitõe in⸗
tellectiua q̃ ab exꝑiẽtia tempoꝝ recipit incremẽtũ.Aliꝰ
etiã defectꝰẽ ibi.qꝛ qᷓuis in coꝛꝑe ꝑuuli non eſſet ꝓ ſtatu
coꝛruptõ aggrauãs:erat tñ im ꝑfectõ retardas.licet em̃
habuiſſent coꝛꝑa optime armonie ᷣm ↄgruẽtiaʒ ſtatꝰ il
lius.nõ tñ optume ſimpłꝛ.ſtatꝰem̃ infantilis ſemꝑ habe⸗
ret aliqua ſincomata umpediẽtia actũ ↄgnitiue ⁊ vſum

ratõis aliquo mõ.vt em̃ dicit Caſſio.de aia.datũ ẽ aia⸗

bus ad tempꝰſuoꝝ ſequi coꝛpoꝝ neceſſitates.ſincoma⸗
ta aũt huiiĩ ſiatu illo eſſent exr natuꝛe ↄditõe nõ ex vicio
culpe.ſic̃ ſunt illa q̃ mõ iſtũ ſtatũ circũſtãt.¶ Ad aliud
qð obijcit᷑. ꝙ in ſtatu illo in nullo fuiſſet aia aggrauata
cũ ĩ coꝛꝑe nulla fuiſſet coꝛruptõ iã ptʒ rñſio i ꝑte qꝛ licʒ
nõ fuiſſʒ coꝛruptõ aggrauãs:eſſet tũ im ꝑfectõ retardãs
pꝛeterea vᷣbum illud ſapi.Coꝛpꝰ qð coꝛrũpit᷑ aggrauat

aiaʒ.intelligit᷑ de aggrauatõe q̃ rectitudinẽ tollit oꝛigia

lis iuſticie.q in ſtatu illo eẽ nõ poſſet.Añ nihil deperiſſʒ
aĩabo puuloꝝ ĩ ſtatu illo de libertate ſua qtuʒ ad recti⸗

tudinẽ naturalis iuſticie.ha buiſſent em ꝑuuli ĩ ſtatu ii·
lo naturalẽ iuſticiã nec ĩ aliqͥ declinaſſent ab illa.q¶ R¶= d

illud qð obijcit᷑ ꝙ ſtatim eẽnt ꝑfecti qtũ ad oꝛiginalẽ iu
ſticiã ⁊c. Dicẽduʒ q; nõ ẽ ſimile de ꝑfectõe oꝛigialis iu⸗
ſticie ⁊ de ꝑfectõe ſciẽtie:qꝛ ſicut tactũ ẽ.ſincomata illiꝰ
etatis impediſſent actũ cognitiue ⁊ vſuʒ ratõis qͥdãmõ

nõ aũt ſic rectitudinẽ iuſticie oꝛiginalis.Ratõ aũt hꝰẽ

qꝛ oꝛigialis iuſticia ẽ ipiꝰvolũtatis pꝛie ſiue libertatis
arbitrij. ꝑfectõ ſciẽtie eſt ipiꝰcognitiue ſiue intellectiue.
actꝰaũt volũtatis ſiue liberi arbitrij nõ põt impediri ni
ſi foꝛte ex defectu aliqͥ ex ꝑte cognitiue.ſic nec eꝰptᷣas.i.
libertas.pt᷑ qð rectitudo q̃ erat oꝛigĩalit illiꝰ.non niſi
P ſeipᷣaʒ poterat amitti ſiue inclinari.vᷣtꝰaũt intellecti⸗
ua nõ gaudet tata libertate.tũ qꝛ indiget admiĩcu lo alia
ruũ potẽtiaꝝ ⁊ oꝛganoꝝ eoꝛũdẽ ad h̊ ꝙ exeat ĩ actuʒ ſuũ.
tũ qꝛ neceſſaria ẽ mitoꝝ cognitõ ⁊ multiplex oꝛdiatio ⁊
collatõ ad h̊ ꝙ ꝑueniat ad ꝑfectõeʒ ſciẽtie. ꝓpt᷑ qð mul⸗
tis modis ⁊ ð cauſis pt᷑ retardari actꝰſciẽdi ſiue ꝑfectõ
ſciẽtie.⁊ ſic ipediri nõ pt᷑ iuſticia oꝛigĩalis.q̃ ſolumodo
auerſiõe volũtatis amittit. Pretea ꝑfectõ oꝛigiatł iuſti
tie habẽt᷑ ex gr̃a ſiue ex dono dei.qꝛ ̊ oĩno ex dono dei ẽ
⁊ nullũ habʒ impedimẽtũ ex ꝑte recipiẽtis.nõ ſic aũt ẽ
de pfectõe ſciẽtie.alit ẽ de ꝑfectõe hꝰ⁊ illiꝰ.q Ad aliud
qð obijcit᷑.ꝙ ſtatim habuiſſent vſũ rõnis qꝛ babniſſent
vſũ cognitiue.ſic aialia hñt vſũ ſue cognitiue ⁊c. Dicen
dũ ꝙ nõ optet.ſᷣ ſic tactũ .cognoſcerẽt qð ꝓ illo tpe eẽt
nature eoꝝ ↄſonũ.2 G ꝑ inſtinctũ ſine induſiriã natura⸗
lem.⁊ in h̊ ꝑfectiꝰ⁊ excelletiꝰqᷓ; aĩalia.qꝛ inſtinctꝰ ille ſi
ne induſtria quodamõ dirigeret᷑ ratõe ne poſſet errare.
hoc tñ dico opinãdo nõ aſſerẽdo. alde em videt᷑ mibi
abſurdũ ponẽ hoĩeʒ oↄpletũ habere rectitudineʒ iuſſlicie
oꝛiginalis ⁊ oĩno carere vſu ratõnis.hoĩeʒ ↄpletũ dico
ad differẽtiaz illoꝝ ꝗ ĩ vteris maternis nutriũtur ⁊ ibi
ſunt in ꝓductõe ad ee ↄpletũ.4: Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ
angelꝰ?ſtatim babuit ꝑtectõeʒ cognitõis ⁊c. Dicẽduz ꝗ

xcv.

nõ eſt ſimile de angelo ⁊ de aĩia ratõnali.aĩa em̃ ratõna

lis ratõne q eſt ꝑfectõ coꝛꝑis 2 ſenſibo coꝛꝑalibo ⁊ oꝛga⸗

nis indiget.ad h̊ ꝙ ꝑueniat ad ſui ꝑfectõeʒ in cognolcẽ⸗
do ſiue ſciẽdo.ꝗbo nõ indiget angelꝰ.nõ eſt ita expedita
ad aſſequẽduz pfectõeʒ ſuã qtuʒ ad ſciẽtiaʒ.ſicut eſt an
gelus.qñ em̃ eſt defectꝰaliꝗs ex ꝑte oꝛgani ꝓpt᷑ quẽ non
eſt expeditũ. ad coopandũ illis q̃ requirũt᷑ ad habẽdaʒ
ſciẽtiazʒ ſiue ꝑfectõeʒ ſciẽtie.oꝑtet ipᷣaʒ aĩaʒ deficẽ ab il⸗
la ꝑfectõe.pᷣteꝛea intellectiua ẽ plena foꝛmis.Vñ qꝛ illa
lux intima ꝑ quã viſio ſiue cognitõ actualis ſꝑ illi pñs
eſt.poſt ↄuerſionẽ ad pᷣmã lucẽ ſemꝑ ẽ in cognitõe ⁊ ſciẽ
tia ꝑfecta.nõ ſic ẽ de aia hũana q̃ ſᷣm ph̊m creata eſt q̃ſi
tabula raſa.⁊ ꝑfectibilis vᷣtutibo ſciẽtijs. Pꝛetea intel
lectiua 'm dyoniſiũ eſt deifoꝛmis ratõe ↄpꝛebenſionis
inſtantanee 2 collatõis.aĩa aũt nõ ſic:immo intelligit 2
ↄfert cũ ↄtinuo ⁊ tꝑe.AVnde intellectꝰhũanꝰꝑ naturam
magis ẽ cũ collatõe ⁊ inquietudie ⁊ cum ↄtinuo tꝑe q
angelic? vt vnlt dyoni. Ad hoc qð ſubiũgit᷑ ꝙ aĩa vni
tur coꝛꝑi vt ꝑficiat᷑ ⁊c.ꝓpter qð ex ↄiunctõe cũ coꝛpoꝛe

nõ tæbet aliquo mõ impediri a ſua ꝑfectõe. Dicẽdum q;

ꝑfectõ aie pendet a coꝛꝑe quodãmõ q;tum ad ſatiſfa⸗
ctionẽ appe titꝰip̃ᷣius:nullo em̃ mõ põt oĩno ſatiſſieri ap
petitui aĩe.niſi in ↄiunctõe cũ coꝛꝑe vt habet᷑ ab augu.
luꝑ Geñ.ad litt.⁊ q;dtum ad h̊ ſtatim ꝑficit᷑ in ↄiunctõe
& pendet etiã qtuʒ ad virtutẽ ⁊ ſciẽtia ⁊ qᷓtuʒ ad h̊ non
ſiatim ꝑficit᷑ in ↄiunctõe ſed ꝑ ꝓceſſuʒ tempoꝛis aſſequi
tur huiꝰ ꝑfectõeʒ.amĩculo ⁊ cooꝑatõe coꝛpꝑis.⸗ Ad hoc
quod poſtea obijcit᷑.ꝙ geniti ĩ pᷣmo ſtatu eſſent pfecti q;
tum ad cognitõeʒ ſenſitiue ⁊c᷑. Dicẽduʒ ꝙ nõ eſt ſile de
ꝓfectõe ſenſitiue ⁊ intellectiue. ꝑfectõ em̃ ſenſitiue a na⸗
tura eſt.iõ ſic aũt eſt de ꝑfectõe intellectꝰ.Dicit enim
phᷣus.ꝙ ſenſus ẽ a natura aliqua intellectꝰ.nõ ꝓpter qð
natura ſenſitiue exiſtente in ↄpletõne ſua ⁊ actꝰeiuſdem
exiſtit ꝑfectus.ꝑfectio aũt intellectiue habet᷑ ꝑ electõeʒ
7 acquiſitõeʒ ⁊ acquirit᷑ in ſtatu pᷣmo licet maioꝛi facili
tate ⁊ minoꝛi tꝑe.⸗ Ad illud qð ſubdit᷑ ſcʒ ꝗ intelligi⸗
mus cũ volumꝰc. Dicẽdum ꝙ hoc intelligit᷑ ᷑m ꝙ h
Dico intelligimꝰcopulat actũ intellectꝰin habitu.loqui⸗
tur em̃ phᷣus de actu intelligẽdi qui ẽ ex ↄuerſione viꝛtu
tis ſupꝛa ſpeciẽ habitã ſiue receptaʒ in aĩa.actꝰ aũt ſen⸗
tiendi impedit᷑ ex hoc ꝙ defectus eſt ex ꝑte medij vel ex
abſentia obiecti.

embꝛum tercium

Equit᷑ inquirẽ q̃les filios genuiſſent qtũ
ad vᷣtutẽ coꝛpalẽ. Vt.ſ.genuiſſent fiſios
tãte vᷣtutis ꝙ ſtati poſſent exiꝛe ĩ oꝑa pꝛia
oꝛganorũ.h̊ ẽ ãbulare.loꝗ ⁊ hmõi. ſic
videt᷑ ꝑ ſiſitudinẽ ſũptã a bꝛutis.videmꝰeĩ ꝙ multa aĩa
lia bꝛuta morx vt naſcũt᷑ vadũt.ſugãt mãmas.⁊ ſequũ
mr̃es:ſᷣ mime eſtimãdũ ẽ ꝙ illud qð eſt bꝛutis pᷣſtitũ.ra
tõnali creature ad h̊ apte ſine demerito pet᷑i aliqͥ mõ de
negaret᷑.Erxr h̊ videt᷑. ꝓ ꝑuuli ĩ ſtatu illo nati ſtatim ba
buiſſent vſũ mẽbꝛoꝝ.¶] Stẽ due ſũt etates ĩ gbo mime ſo
lẽt vᷣtutes oꝛganoꝝ hũanoꝝ ſufficẽ ad oꝑa eoꝝ exercen
da.ſcʒ pᷣma ⁊ vltima.i.infantilis ⁊ ſenilis ⁊ ̊ dico ĩ ſta
tu nature lapſe.ſ̊ in ſiatn nature ↄdite qtũcũq; eſſz etas
ꝓuecta.bene ſufficẽt vᷣtꝰ oꝛganoꝝ ad oꝑa eoꝝ exercẽda
pari ratõe videt᷑ ꝙ quãtilla fuiſſet etas ĩ ſta tu illo.ſuffi⸗
ceret ad idẽ.vel q̃re nõ?: Itẽ infirmitas mẽbꝛoꝝ ĩ par
uulis vnde impotẽtes ſũt exire in oꝑa ſua in ſtatu natu
re lapſe ↄgruit ipi ſlatui in quo aĩie que ſunt coꝛpoꝛũ ꝑ⸗
fectiones ſũt infirme.vnde Augu. pꝛie infirmitati mẽ⸗

tis ↄgruit hec infirmitas carmis. ergo in ſtatu illo in q̊

nõ eſſet aliqua infirmitas aĩaꝝ.nõ eueniſſet aliquo mo
do infirmitas hmõi. ergo geniii in ſtatu illo nõ habuil⸗
ſent mẽbꝛa ita infirma ꝙ non poſſent exire in officia ſi⸗
ue opera illis deputata. 4 Item ſi aliquid delectabile
in ſtatu illo mouiſſet apetitũ alicuiꝰparuuli.nec habe⸗
ret vſum membꝛoꝝ quo illud poſſet ↄpꝛehendere.nõne

ex carẽtia ſibi delectabilis ⁊ in potẽtia ꝓtingendi adi
lud affligeret᷑.⁊ ita pena pᷣceſſiſſet culpa.q̊ ⁊c 6tra
foꝛtitudo 2 debilitas vᷣtutis motiue in coꝛꝑe ꝓpoꝛtõnat᷑
qualitati mẽbꝛoꝝ. Ende hoĩes habẽtes mẽbꝛa ſolidio⸗
ra ſolẽt eẽ foꝛtioꝛes.ſed ꝑuuli rũc tꝑis mẽbꝛa tenera ha:
buiſſent.cũ eſſent nobilis ↄplexionis.magis em̃ ſolẽt eẽ
teneri qui erãt nobilioꝛis ↄplexionis ⁊ melioꝛis nature
AVnge dicit᷑ de xpᷣo.ꝙ tenerrimꝰerat ꝓpter nobilitatem
nature ipᷣius.ergo videt᷑ ꝙ ſicut ꝑuuli nũc non poſſunt
gradi ꝑ mẽbꝛoꝝ teneritudineʒ.nec gꝑondꝰcopoꝛis ꝓprij
ſuppoꝛtare ꝓpter eoꝝ de bilitatẽ:ſimilit᷑ nec tũc.q¶ IStem
nunc tꝑis ꝓficit ſimul virtus coꝛꝑis cũ ſtatura ſed ſi ho
mo ſtetiſſet.oſimilis fuiſſet in ꝑuulis ꝓuectus a ꝑte ſta
ture illi qui nunc eſt.ergo ſimilit᷑ videt᷑ ꝙ ſimilit᷑ eſſet a
pte virtutis.ergo videt᷑ ꝙ ſicut nunc ꝑuuli in pꝛincipio
ferunt᷑ ab alijs quaſi impotentes ferre ſeipos.⁊ ptꝰpan
latim vadũt ⁊ poſtmodũ currũt.ita videt᷑ ꝙ ⁊ tũc.⸗¶ Itẽ
vis generatiua in ꝑnulis qtuʒ ad vſuʒ fuilſet dilata tũc
ſicut ⁊ nũc.nec eſſet impotetie tũc nõ poſſe generare an⸗

te tempꝰpᷣfinitum a natura.ſicut nec nũc.Silꝛ videt᷑ de

motiua in alijs ⁊ alijs mẽbꝛis.cũ virtꝰ illa ſilꝛ depedeat
a coꝛꝑe.¶ Itẽ mãmille date ſunt matribo a natura.ᷓ in
ſtatu illo fuiſſent neceſſarie ⁊ nõ fruſtra.cum natura ni
hil agat fruſtra:& fuiſſent deputate ad officiuʒ ſiue opꝰ
lactatõnis ꝑuuloꝝ.qui ꝗꝓpter debiliratẽ illoꝝ ⁊ dentiuz
carẽtiaʒ ſic nutriri habent neceſſe.q̊ qtuʒ ad hoc oſimi⸗
les eſſent in infirmitate paruulis natis in ſtatu nature
lapſe.eadẽ ratõne ⁊ in aſijs que ſtatũ circũſtant infanti
lem vt videt᷑. ¶ EKnſio. dicendũ ſine piudicio.ꝙ hec in⸗

firmitas ꝓpter quã ꝑuuli in ſtatu nature nõ pñit aſſurge

re ad officià mẽbꝛoꝝ eſt pena peccati.VUnde ſi pᷣmi parẽ
tes genuiſſent filios in ſtatu innocẽtie.ſicut quoꝛũdam
aĩaliuʒ fetus ſtatim cũ nati fuerint habent vſus ⁊ offi⸗
cia mẽbꝛoꝝ.⁊ illi ſimiliter habuiſſent.vnde ſlatim gra⸗
di poſſent.⁊ matres ſequi.⁊ iuxta ↄgruentiã opoꝛtunita
tis illius ſtatus aliqua officia mẽbꝛoꝝ exercere.abſur⸗
dum em̃ videt᷑ ponere ꝙ ratõnalis creatura que nũqᷓ; fu
erit vicio incuruata ſed pꝛedita rectitudine iuſticie oꝛigi
nalis.aliquãado modo beſtiali contra vſum natuꝛe ꝓpꝛie
am bularet.ſicut faciunt modo ꝑuuli.qui manibus ⁊ pe
dibus ambulantes ſe de loco ad locũ tranſferunt.poteſt
ergo dici.ꝙ infirmitas moderna paꝛuuloꝝ qua nõ pñt
aſſurgere ad officia mẽbꝛoꝝ eſt pena peccati.⁊ infirmi⸗
tati oꝛiginalis culpe atteſtat᷑. ⁊ hoc videt᷑ augu. lentire
in li.de baptiſ.ꝑuulo.di.ſic monet nos.ſi illi pꝛimi paꝛẽ
tes vel homiĩies nõ peccaſſent.vtrũ tales eſſent filios ha⸗
bituri:qui nec lingua nec manibo nec pedibo vterentur
nam ꝓpter vteri capacitatẽ foꝛte neceſſe fuit ꝑuulos na
ſci.ſed poterat ſcʒ deus certe ſcʒ ꝙ multis etiã pecoꝛibo
pᷣſtitit.quoꝝ pulli qꝙᷓuis ſint paruuli in accedentibo coꝛ:
poꝛis incremẽtis etiã mente ꝓficiant quonia ratõnaleʒ
animã nõ habent.⁊ etiã minutiſſimi ⁊ currũt ⁊ matres
agnoſcunt.nec ſugendis vberibo cura ⁊ opere admouẽ⸗
tur aliena.ſed ea ipᷣi in maternis coꝛpoꝛibo loco abdito
poſita mirabili facilitate nouerũt. ¶ Contra bomĩ na
to nec ad inceſſum pedes ydonei nec manus ſaltem ad
ſcalpendum abiles.⁊ niſi oꝑe nutriẽtis admotis labijs
pappille vberis ingerunt᷑.nec vbi ſint ſentiũt.⁊ iuxta ſe
iacentibo mãmis magis poſſunt eſurientes ſlere q; ſug⸗

gere. ꝓinde infirmitati mentis ↄgruit hec oino infirmi

tas coꝛpoꝛis. Ecce ꝙ plane dicit.ꝙ hec infirmitas coꝛ⸗
poꝛis ↄgruit infirmitati mentis.nec iſlud ſentire de ſta⸗
tu illo æbet difficile videri.cum multa maioꝛi admira⸗
tione digna ibi accediſſent.vt paruulos in etate tener⸗
rima ſine veſte vel indumento pariter ⁊ tecto.abſq; om̃i
difficultate ⁊ feliciter viuere ſine ſtrato ⁊ ſtramento ſede
re ⁊ decubare.⁊ alia multa bmõi que nos latent.ſed vix
credunt᷑ talia.quia hoꝛum contraria ↄſuetudinis ſunt.
Vnde aug.ix.ſuꝑ Geñ. loquens de his que accidiſſent
bomi ſi ſine peccato vixiſſet:dicit.qui hec ſieri potuiſſe

nõ credunt.nihil aliud ꝙᷓ ſfuetudinẽ nature iã poſi pec⸗
catum penãq; bumanã ſic currẽtis attendũt.nõ aũt in
eoꝝ genere nos eſſe debemꝰqui nõ credũt niſi q videꝛe
ↄſueuerũt. SPoteſt ̊ ↄcedi ꝙ ꝑuuli in ſtatu illo habuiſ⸗
ſent vſus naturales pedũ ⁊ manuũ ⁊ lingue qᷓtuʒ ad gu
ſtum.cũ em̃ lingua ↄgruat in duo oꝑa ſᷣm phᷣm. ſcʒ gu⸗
ſtum ⁊ interpᷣtatõeʒ.habuiſſent vſum lingue qᷓtũ ad gu⸗
ſtum qui naturalis ẽ ⁊ ad eſſe.qð aũt qᷓ tũ ad interpᷣta⸗
tionẽ nõ diffinio.cũ vſus ille ñ ſit ita naturalis neq; ad
eſſe ſ̊ quodãmõ ab acquiſitõe ⁊ ad bene eẽ. Cõcedẽde ꝗ̊
ſunt ratões q̃ inducte ſunt ꝓ ꝑte illa.4¶ Ad illud qð p⸗
mo obijcit᷑ ↄtra hoc.ꝙ ꝓpter teneritudinẽ mẽbꝛoꝝ ⁊ de⸗
bilitatẽ.neq; gradi poſſent neq; pondꝰcoꝛꝑis ꝓpꝛij poꝛ⸗
tare.Dicẽduʒ ꝙ licet mẽbꝛa habuiſſent tenera mime tñ
paſſibila vel oino impaſſibilia.eo mõ quo ſupᷣ determi⸗
natũ eſt de pᷣmi homis coꝛꝑe. Vnde nullã leſionẽ incuꝛ⸗
riſſent q tũcunq; foꝛtit fixiſſent pedẽ in gradiẽdo. Pꝛe⸗
terea.qꝛ coꝛpꝰfuiſſet oĩno aĩe ſubiectũ.maioꝛẽ recepiſſʒ
virtutẽ a ſua viuificatiua ⁊ regitiua ſcʒ aĩa tũc q; nunc.
vnde ſuffeciſſet virtꝰtibia ꝝ ad coꝛpuſculũ ſuũ ſuppoꝛtã⸗
dum. Pꝛetea natura coꝛꝑalis in ſtatu illo maioꝛis eꝛat
virtutis q; in ſtatu nature lapſe.¶ Ad aliud dicẽduʒ.qꝙ;
quis ꝓfeciſſet virtꝰcoꝛꝑis ꝓpoꝛtionalit᷑ ꝓfectui ſtature
eiuſdẽ tũc ſicut nũc:nõ tñ ſequit᷑.ꝙ tũc tante fuiſſent de⸗
bilitatis quãte ſunt nũc. Ratõ aũt illa non ↄcludit niſi
oꝛdinẽ in ꝓgreſſu virtutis a mioꝛi ad maioꝛẽ tũc ſicut ẽ
nũc. Si aũt obijcit᷑ ꝙ ab eadẽ im ꝑfectõe incepit ſtatura
tũc ⁊ nũc.q̊ ab eadẽ imꝑfectõe incepiſſet vᷣtus tũc ⁊ nũc.
põt rñderi.vel ꝑ interem ptõeʒ qꝛ ꝑfectioꝛis ſtature fuiſ⸗
ſent tũc q; nũc.vel ꝑ diſſolutõeʒ ſiłitudis.qꝛ licet ↄſimi⸗
lis eiſz capacitas vteroꝝ maternoꝝ tũc ⁊ nũc.ꝓpter qð
opoꝛteret tũc natos ⁊ nũc ab eadẽ im ꝑfectõe ſtature in⸗
cipere:nõ tñ fuiſſet ↄſimilis virtꝰ in coꝛꝑibo ſtatꝰ illiꝰet
iſtiꝰ.qꝛ virtꝰnaturalis fuit foꝛtioꝛ tũc q; nũc. ſic nec tan
tam recipit nũc virtutẽ coꝛpꝰa ſua regitiua.i.aia.quãtã
recepiſſet tũc. ꝓpter quod nõ ſequit᷑ ſi ab eadẽ imꝑfectõ⸗
ne ſtature incepiſſent tũc ⁊ nũc.ꝙ ꝓpter hoc incepilſent
ab eadẽ im ꝑfectõne vᷣtutis.¶ Ad hoc qð obijcit᷑ ꝑ ſimile
de ötute generatiua.Dicẽduz ꝙ nõ eſt ſimile.virtꝰeĩ ge⸗
neratiua habet a natura deteꝛmiatũ tempꝰ⁊ ſtatũ exitꝰ
lui in eſſe.qꝛ anteqᷓ; hõ ſit ꝑfectꝰ etate cõuenienti ⁊ vᷣtute
ſufficiẽti.nõ põt exire in actũ generatiue.nde actꝰ iſte
nõ eſt niſi homis ꝑfecti. Unde phᷣus vnũquodq; ꝑſectũ
eſt cũ attingit ꝛie vᷣtuti. Scoõm aũt phᷣm tũc dicit᷑ ali⸗
quid attingẽ ꝓpꝛie vᷣtuti.qñ ꝓducit ĩ eſſe tale quale ipᷣm
eſt.⁊ hoc inſinuatũ ẽ Geñ.j.cũ dicit.Creſcite ⁊ inłtipli
