nũ ſit. ſpũs aũt blaſphemie malũ. Qeq;ʒ dicit paſſionẽ:
cũ paſſio ſit minꝰ malũ q ie habitꝰ.blaſphemia at dic
habitũ.reſtat ̊ ꝙ ſpũs blaſphemie dicit hbabitũ malum
quo ſcʒ falſa de deo dicũtur vel vera negãtur.ꝗ ſpiritus
blaſphemie cõtinetur in genere blaſphemie.hec em̃ẽ ra⸗
tio blaſphemie ſiẽ hẽtur.iiij. ad ephe.ſuꝑ illud blaſphe⸗

mia. Pꝛeterea ꝗ dicit in math:ſpuũg blaſphemie ĩ nza

XA⅜

£
clxxii.
traãſlatõne.ſᷣm Crip.dicit᷑ blaſphemia ſpũs.pt᷑ ̊ queri
que ſit intentio rõnis dicẽdi. Item dĩc Amb. Sigꝗs ſpi⸗
ritus coꝛꝑis hũani cæceptꝰlde coꝛpꝑe xp̃i aliter ſentiat qᷓ
dignũ ſit:nõ eſt excluſus a venia.ſigs vᷣoſpũſſcti pta⸗
tem abnegaueꝛit ſempiternã. et nõ in ſpũ dei m̊ in beelʒe
bub aſſerit eijci demonia. nõ pt᷑ ibi eſſe expoꝛtatio venie
vbi eſt ſacrilegij plenitudo.ex q̊ͥ vidr ꝙ ſi aligs male ſen
tiat de filio:nõ ſit pcẽm in ſpm̃ſctm. ſ ſi male ſentiat de
ſpũſcto:tũc peccat in ſpm̃ſctm.(¶¶ Sʒ cõtra hͥ ẽ ꝙ ipi iu⸗
dei peccaueꝛũt in ſpm̃ſctẽm dicẽtes.ꝙ ipᷣe vᷣtute dina qua

pbam a'ſ ſen z enaf vmiff poſue.

cus erat nõ eijciebat demoĩa.vñ dic AUmb.Ideo grade/

ſcelꝰ cõmittebãt.qꝛ qdð dei eẽ cognouerat.dyaboli eẽ cla⸗/ aſ/kʒ viA

mabãt. Itẽ dz in glo. Rab.ibidẽ.q ſpm̃ſctᷣm nõ eẽ vel
mĩoꝛẽ pr̃e eẽ credũt vel dicũt.qꝛ nõ ex iuidia dyabolica
ſ̊ ex buana ignoꝛãtia hoc faciũt.irremiſſibili crimĩe nõ
tenẽt᷑̊ maiꝰ ẽ credere ſpimſctẽᷣm nõ eẽ: vel eẽ creaturã:qᷓ
hec oꝑa nõ eẽ ſpũſſcti.& illud dʒ dici maiꝰ pctm ĩ ſpm̃ſ.
vel ſi illud nõ dꝛ:nec reliquũ dicẽdũ ẽ.¶ Pꝛeterea dicit᷑
xij. mathᷣ.q ſpũs blaſphemie nõ remittet᷑ hic neq; ĩ fut᷑o
Sʒ oↄtra aliꝗ eoꝝ penitueꝛũt ꝗ illo pcto peccaueꝛũt.pt᷑
qd ̊ pctẽm ĩ filiũ dẽ remiſſibile.pctm aũt qð erat contra
ſpmſctm dicebat᷑ irꝛemiſſibili.¶¶ Itẽ vidẽ pctm ĩ pꝛeʒ idẽ
qð pctm in ſpm̃ſctm.qð em̃ ẽ irremiſſibile:pctᷣm ĩ ſpm̃ſ.
dẽ. ̊ pctm illiꝰ ꝗ ĩ ſiłitudie dyaboli ↄtra ↄſciaʒ ſuãũ maie
ſtatẽ dei oxpugnat nõ ẽ remiſſibile.ſiẽ dꝛ.xij.math.hᷣ aũt
ẽ pctm ĩ pꝛem qð ẽ ↄtra maieſtatẽ.qꝗ̊ pcẽm in pr̃em ẽ pct᷑ʒ
in ſpm̃ſctm.in qͥ ̊ diſtiguit᷑ ſi h̊ nõ eſt lua A qð di
cendũ ꝙ aliud ẽ de blaſphemia ᷣm ꝙ ibi accipit᷑.⁊ aliud
ſpũs blaſphemie:cũ vtrũq; ſit habitꝰ malꝰ.nec accipit᷑
ibi blaſphemia ſᷣm ꝙ genꝰ ẽ ad vtrũq;:bſᷣ ſᷣm ꝙ determi⸗
nat pctʒz ſine aggꝛauatõe ciꝛcũſtãtie q̃ ẽ ex ceꝛta malicia.
quidã em̃ blaſphemãt q̃ſi ex coactõe.⁊ hi peccãt ĩ pr̃em:
qꝛ ex ĩfirmitate.ꝗdã vᷣo ex deceptõe ſiue ſeductõne: et hi
peccãt ĩ filiũ.alij vᷣo ex ſola malignitate:et bi peccant in

ſpm̃ſctm.et h̊ pcẽm dr pctm blaſphemie.qd em aliud v ſ. ſpr

ſpũs blaſphemie niſi affect atio vituꝑatõis diuie.blaſ⸗

phemia vo ibi accipit᷑ cũ ex ifirmitate vel ex igꝛãtia blal

phem at.hoc em̃ ẽ blaſphemia q̃ hʒ coloꝛẽ aliquẽ excuſa⸗
tõis ꝑ quã diminuit᷑ pctm.ſpũs vᷣo blaſphemie hʒ ciꝛcũ
ſiãtiã ꝑ quã aggrauatur peccatũ.ibi em malicia creſcit
q̃ſi ad qdðᷣdaʒ ſũmũ.Sic ergo ſpiritus blaſphemie.vno
modo dicitur contra blaſphemiam. alio vᷣo modo ſub
blaſphemia ↄtinetur.¶¶ Ad aliud vᷣo dicendũ.qꝙ hoc pec
catum dicitur ſpũs blaſphemie.qꝛ ſicut ſpũſſctus ſpiꝛat
ad laudẽ et amoꝛẽ dei:ita de ſpũs blaphemie ſpirat ad
odium dei et vituꝑium. A criſolſ.aũt dĩ blaſphemia ſpi⸗
ritus.eo ꝙ contra ſpiritũſanctũ blaſphemat.dicẽs non
eſſe oꝑa ſpũſſancti ſed dy aboli cuʒ ſciat cõtrariũ.⸗ Ad
tercium vo dicendũ.ꝙ.b. amb..loquitur rõne deceptõis
quam poſſet hr̃e homo ſi videret foꝛmã xpᷣi in humani⸗
tate et nõ videret miracula.ſi talis crederet nõ eſſe deuʒ

pꝛobabilem videretur habere excuſationẽ.ſed qui vide⸗ Ipel⸗39. ſanle ſare As ſl⸗

ret miracula ſciens ꝙ miracula nõ ſunt niſi a deo:et at⸗
tribueret dy abolo:talis nõ haberet excuſatõem. et hoc
modo intelligit᷑ ꝙ ſit peccatũ in ſpmſctᷣm attribuere eie⸗
ctionem demonioꝝ ipᷣi dyabolo et nõ ſpũiſcto.nec nega
tur quin poſſit eſſe peccatũ in ſpm̃ſanctum:ſi aliquis ex
certa malicia blaſphemiaʒ dicat in filium vel etiam in
patrem. 4 Ad quartum dicendum eſt.ꝙ nõ dicitur pec⸗
catũ in ſpiritũſanctũ qꝛ maioꝛ falſitas credatur. poſſet
em̃ hoc eſſe ex ignoꝛãtia humana.ſed hoc eſt quãdo ho⸗
mo dicit mioꝛem vel maioꝛem falſitatem ex malicia. et
tunc rõne ipᷣius cauſe dicit᷑ eſſe peccatũ in ſpiritũſcẽm.
4Ad quitũ dicendũ.ꝙ nõ dicit᷑ pctẽᷣm in nru non
poſſit eſſe de eo pnĩa:ſ̊ dicti ſunt peccaſſe in ſpm̃ſctm:qꝛ
(ſic die Cri᷑.)ſufficientẽ acceperũt ex ꝑientiã ſpiritus.
ꝓphete em̃ ꝑ eũ locuti ſunt et om̃es ab eo dona gr̃e acce⸗

pexũt.nõ aũt ita cognouerũt filiũ carne indutũ: et iõ ex

illa ꝑte excuſatõʒ aliquã poterãt hr̃e.cuiꝰ ſignũ fuit ꝙ
penitẽtibo oꝛauit dimitti in cruce iniuriam ſibi factam
ſed v inuria facta in ſpm̃ſctm nõ ita dixit br̃e veniaʒ:

qm̃ temones eijcere et ſanitatẽ eſfſicere opus fuit ſpũſſã/
cti.et ideo ei fœta fuit iniuria. Ad vltimũ vo dicẽdũ.
ꝙ licet pꝛi apꝛopꝛiet᷑ maieſtas:tñ iniuriari maieſtati q̃
cõis eſt ſpũiſcto.cũ pr̃e et filio ſciẽter:eſt pctm ĩ ſpm̃ſct.
nõ em̃ diſtinguũtur iſta pcta rõe coꝝ ꝗbo fit nuria.cõis alene
em̃ eſt iiuria triũ ꝑſonaꝝ: ſ̊ rõe cauſaꝝ ꝑ quas fit iucli⸗ ccun
natio ad diuerſa genera pctoꝝ.ſcʒ rõe infiꝛmitatis igno
ratie et induſtrie ſiue certe malicie.

Deinde queritux. S. ih.

maliciam ꝑpetrat.

de finali impnia.vtꝛũ eadẽ ſpẽs ſit cũ obſtinatõe. Qð vi
det᷑ ꝑ rõem obſtinatõis.obſtinatio ẽ indurate ĩ malicia.
mẽtis ꝑtinacia ꝑ quã fit hõ impenitẽs.reſtat ̊ cũ ꝑim⸗/
penitẽtiã fiat hõ imꝑenitẽs:in eandẽ ſpẽʒ cocidũt obſti⸗
natio et impenitẽtia.q Ao idẽ facit qð dẽ ĩ gl.xij:math.
ſuꝑ illud ſpus blaſphemie ⁊c.¶¶ Ad qð dom. qꝙ ĩ q̊ diffe
rũt ille due ſpẽs.qꝛ obſtinatio ponit amoꝛẽ peccãdi ĩ pp
ſterũ ſciẽter:impnia vpᷣo remouet doloꝛẽ pcti pteriti ſciẽt᷑.
4¶Adhuc et᷑ qrit᷑ in quo differt ſᷣm ꝙ ẽ in rõe cauſe pcti
in ſpm̃ſctm: d qð dðm ꝙ malicia ſᷣm ꝙ eſt ĩ roe obſti⸗

natõis deſignat illã qᷓ ꝓuenit ex pcto pᷣcedẽte.cũ at᷑ dẽ ꝙ
pctm ĩ ſpiſ.ꝓuenit ex certa malicia:certitudo reſpicit·

*

in pꝛimo ſtatu.gra baptiſmalis quã habẽt ꝑuuli qui nõ
ꝑueniũt ad illã innocentiã oĩno.gr̃a pnie:cõſtat ꝙ non
ꝑ ſe opponit᷑ pꝛime gr̃e.illi em oponit᷑ oꝛigiale.nec ſcðe
gre ꝑ ſe et pꝛio:illi em̃ oꝑponit᷑ pcm moꝛtale actuale qð
cũq; ſᷣm genꝰ ſuũ.cum ꝗ̊ pctm in ſpm̃ſctᷣm dicat aggra⸗
uatõem pcti q̃i ĩ ſũmo oꝓponet᷑ alicui gre ꝑ ſe et pꝛio/vi‚/
detur ꝙ opponat᷑ gre pniali ꝑ quã fit reꝑatio vltio a la⸗
pſu pcti.hoc etiã videtur ꝑ dꝛñtias ſpẽꝝ que ſunt obſti⸗
natio impnia et ita de alijs.¶ Contra a gr̃a pnie cadit
hõ ꝑ qdðcũq; pctm moꝛtale.nõ ꝗ̊ ꝑ ſe ⁊ pꝛio oꝑonit᷑ ꝑctʒ
ĩ ſpm̃ſctm gre pnĩali.i Itẽ pctʒ i ſpm̃ſctm ſᷣm ſuuʒ gdũ
eſt maximũ peccatũ.ſi ſuũ oꝓpoſitũ ĩ genẽ ſuo ẽ illi pꝛo
poꝛtionale:dʒ eſſe gra ei oppoſita excellẽtioꝛ ĩ genẽ gre.
cũ ergo gr̃a pnie ĩ genẽ gre ñ videat᷑ maioꝛ:nõ ẽ illa gꝛa
cui ꝑ le et pꝛio opponit᷑ pctm in ſomſctm.¶ Ad qð dom
eſt. ꝙ pctm in ſpmſctᷣm opponit᷑ illi gre impniali ꝑ quaʒ
fit reꝑatio a lapſu pct᷑i actualis moꝛtalis.Sed duplici
ter dr oꝓponi aliqð peccatũ illi gre.vel qꝛ erpellit illam
et H̊ mõ pctm actuale moꝛtale qð ꝑpetrat hõ poſt inuunn
ctam pniam ſiue poſt ↄtritõʒ dr oſpponi illi gre.Alio vᷣo
mõ dicit᷑ oponi illi gre qð maxie cõtrariat᷑ vt nõ ↄuerta

tur ad pniam:vel vt nõ ſit dignꝰ remiſſiõe pcti.et H̊ͥ mõ

maliciã que ẽ in ꝑpetratõe.cũ aliꝗs ſcz ſciẽtèr aliquam c=c⸗a dr peccatũ in ſymſctm opponi gr̃e pnĩali.Et ꝑ h̊ poteſt

.

lembrn; quartu-

Varto q̃rit᷑ vtrũ om̃e pctm poſſit dici ꝑ ali
quã additõeʒ pctm ĩ ſpm̃ſctm.qð vidr ꝑ H
qð dicit amb.qð hũana fragilitate cõmit
tit᷑ remiſſibile ẽ:ſi cõgregatio nõ veſerat᷑.
m vo dy abolica obſtinatõe deſerit᷑ nec ad cõgregati
onẽ redit᷑tinſolubile pctm eſt et dꝛ in ſpm̃ſctm.ſ̊ pt᷑ ↄtin
gere ꝙ pꝛimo hũana fragilitate cõtrabat᷑:⁊ deinde dya
bolica obſtinatõe deſerat᷑ cõgregatio:videt᷑ ergo ꝙ illð
pctt iam fiat in ſpiſctᷣm.pari rõe pt᷑ dici de alijs q fiũt

ex infirmitate vel ignoꝛãtia.̊ qdᷣlibʒ pctm pt᷑ eẽ ĩ ſpm̃ſ.

Siltr pt oñdi ꝑ h̊ qð dicit᷑xiij.leui.vbi loqꝗt de differ⸗
tijs lepꝛe.et q̃ſdã ponit qᷓ poſſunt mũdari:quãdaʒ autẽ
aſſignat ſicut dĩc yſi.q mũdari nõ pt᷑.et illa ſignat pcẽm

in ſpm̃ſctm. et tali lepꝛa infectũ iudicabit ſacerdos eſſe
pollutũ.cũ ergo iſte ꝓgreſſus lepꝛe nõ differat niſi Fᷣm
plus et mĩꝰ:videt᷑ ꝙ aliud genꝰ qð ꝑ lepꝛã deſignat᷑ poſ⸗

tur. ¶ AUo qð doðm.ꝙ peccatũ in ſpmſctm ſic dictũ ẽ ſpſᷣ

lit fieri Bam in ſpmſct̃ᷣm.ſcʒ ꝙ ꝑ lepꝛã pſeuerantẽ deſig
duplici rõe ſumebat.vno mõ ſᷣm ꝙ erat per̃m ꝑ ſe diſti⸗

ctũ.alio ᷣo mõ ſᷣm ꝙ dicebat aggrauatõʒ ſuꝑ gen pct᷑i

Scðm pꝛimũ modũ nõ om̃e pctm pt᷑ eſſe peccatũ ĩ ſpiri⸗

tũſctm ſic nõ om̃e pctʒ eſt aliqð ſex dictoꝝ pctcoꝝ. Secũ

£
●
& ſed g ισKtss obſtnatronns,
ſes elad ſax Put⸗f

do dᷣo mõ pt᷑ illud pctm fieri peccatũ in ſpmſcẽm ꝑ agẽæä⸗
uatõem circũ ſtãtie.g̊ diſtinguẽdũ ẽ.ſi motꝰ pct᷑i oꝛigiem /
hʒ ex fragilitate vel ignoꝛãtia:nõ ꝗpꝛie dicit᷑ pctm ĩ ſpm̃
ſanctũ.licʒ vlteriꝰ ꝓgrediat᷑ ꝑ agguatõʒ ciꝛcũſtãtie.ſed

ſi nec ſiat ex fragilitate nec ex ignoꝛãtia ſᷣ ſolũ ex certa

malicia:tũc dicet᷑ pctin in ſpm̃ſanctũ.Si aũt aliqs mo⸗
tus ꝗ diu durat pꝛio ſit er infirmitate.deinde ꝓgredien
do ex iduſtria:nõ ꝓgt᷑ hoc dõm ẽ ꝙ idẽ ſit pctm ĩ pr̃eʒ et

in ſpm̃ſctm.ſ̊ ſᷣm vnã ꝑtẽ motꝰ dicet᷑ petm ex ĩfirmitate

Fm aliꝗ ĩ ſpmſctm.¶ Et ꝑ h̊ ſoluẽdũ e iſtud qð obiectuʒ
ẽ.dũ em̃ hũane fragilitate cõtrahit᷑ et nõ deſerit᷑ congrre

ca:peccatũ ẽ in ſpmſctm. Silr pt dici de lepꝛa peccati na⸗

in pꝛimoʒradu.et de lepꝛa pcti ↄſũmata.lepꝛa ei pecca⸗
ti inchoata remediabilis eſt: cõſũmata vo diſponit ad
eiectõʒ a caſtris.nec opoꝛtet ſi idẽ eẽ actõis ſit Fᷣm nat᷑aʒ

vel idẽ m genus pcti:ꝙ ꝓpter hoc idẽ ſit pctm iĩ patrezʒ

vel in filium qð peccatũ in ſpiritũſanctũ.

WMembꝛu qguntũů.

Ginto querit᷑ cui gre ꝑſe et pꝛimo oppona
Itur petłin ĩ ſpm̃ſctm. Cũ em triplex diſtin⸗
Aguat᷑ gra.gra innotẽtie quã habuit adam

gatio:remiſſibile ẽ.cũ vᷣo deſerit᷑ ex obſtinatõe dyaboli c 6

ſolui illud qð obiectũ ẽ. peccatũ em in ſpm̃ſctm alit dr

oponi q; qdcũq; peccatũ moꝛtale.¶ Ad ſcom vo dõm.
ꝙ licet peccatũ in ſpiritũſctm ſit maximũ in genẽ pecca⸗ *
ti.nõ tñ opoꝛtet ꝙ opponat᷑ maxie gr̃e ꝑ ſe et pꝛio.i. Lotäa
dũ tñ ẽ ꝙ maioꝛ dr̃ Ga alia gra:vel ꝓpt ſtatũ.vel ꝓpter
effectũ maioꝛẽ:vł ꝓpt᷑ ſignũ maioꝛis miſcdie.gẽa baptil
malis dẽ maioꝛ rõe effectꝰ.tollitur em et culpa et pena.
gr̃a vᷣo innocẽtie dr maioꝛ rõe ſtatꝰ ĩ ꝑſona.gra vo pnie
Tſignũ ẽ maioꝛis miſcdᷣie.qͥtiẽſcũq; em̃ offendat hõ ſi cõ⸗
uertat᷑ ad dñũm ꝓut opoꝛtz dimittit᷑ peim. et iõ q̊ ao G
videtur eẽ maioꝛ.et qꝛ de impnia etiã hõ penitẽ pt: et ſic
petm ĩ ſpm̃ſctm̃ reddit ĩdignũ h

Ex to querit᷑ quare peccatũ in ſpm̃ſctẽᷣm dĩ
irremiſſibile. Et vidr̃ pꝛio ꝙ ſit remiſſibi
le. dic eĩ aug.i li.de vᷣbis dñi.De nullo de⸗
ſperandũ eſt ꝙdiu patia dñi ad pnĩiam ex
pectat. paganꝰẽ hodie:qꝗd ſi cꝛas ſeqᷓt᷑ catholicã veritatẽ
IVtẽ ſuꝑ illò ps. dixit dñs ad baſan ⁊c. glo.etiã deſꝑa⸗
tiſſimos cõuertit.peccatũ ergo in ſpiritũſanctũ ẽ remil
ſibile. ¶ Itẽ yſið. Mullus deſperare debʒ de venia etiaʒ
ſi circa finẽ vite ſue ad pniam cõuertat᷑.vnũquẽq; eĩ deꝰ
ex ſuo fine nõ ex vita pᷣterita iudicat.qðlibʒ ergo pecca
tũ ante finẽ vite eſt remiſſibile.ergo et peccatũ ĩ ſpmſct᷑ʒ
Itẽ ſuꝑ illud ps.ꝗ ſanat om̃s ifirmitates.glo. om̃ipo⸗
tẽti medico nullꝰ iſanabilis languoꝛ.occurrit.ꝗ lãguoꝛ
peccati in ſpmſanctũ nõ eſt inſanabilis:ergo peccatũ in
ſpm̃ſanctũ nõ ẽ irremiſſibile.¶ Item ẽ triplex eẽ. eſſe qð
nõ ſegtur nõ eſſe: et hoc eſt eternũ. Et ẽ eſſe qð ſeqtur ñ
eſſe:ſᷣ nõ pᷣcedit.ſicut eſt in angelis.nõ em̃ deſinũt eẽ.et
iſtud ſᷣm qͥſdqã dr euiternũ.ab euo.Eſt iterũ eẽ qð ſeqtur
nõ eſſe et ancedit.ſiẽ eſt ĩ rebo tꝑalibo.łᷣ peccatũ ĩ ſpiritũ
ſanctũ nõ habʒ eẽ ꝑ modũ pꝛimũ aut ſcõm:reſtat ̊ q ꝑ
modũ terciũ.c remiſſibile.¶ Eõtra. xij:math.g dixẽit
in filiũ remittetur ei.qui vᷣo dixerit in ſpmſanctũ nõ re⸗
mittet᷑ ei.et hoc eſt peccatũ in ſpmſanctũ.q̊ ẽ irremiſſibi
le.¶¶ Itẽ aug.in li.ð fide ad petrũ.hi ꝗ peccãt in ſpinſan
ctũ neqʒ hic neq; in futuro remiſſionẽ accipiũt pctõꝛuʒ.
Item de ſermõe dñi in mõte.peccare in ſpm̃ſanctũ eſt n⸗
ꝑ maliciã et inuidiã fraternã impuqre caritatẽ poſt ac⸗
ceptã ſpũſſancti gram.qð peccatũ neq; hic neq; ĩ futuꝛo
remitti dicimꝰ qð dicendũ eſt.ꝙ peccatũ ĩ ſpiri⸗
tũſanctnʒ vno mõ dr remiſſibile.alio mõ irremiſſibile.
Kemiſſibile aũt dr tũ rõne potentie diuine remittẽtis.
tum qꝛ hõ poteſt de illo penitere.ercepto peccato finał
impnie de qͥ nullꝰ poteſt penitere inꝙtũ ẽ finalis. Dicit᷑
etia remiſſibile qꝛ m eẽ ſuũ eſt finibile:niſi fuerit cauſa

4

Penarg S 4
ac excelleti graq ad b. ig. rr⸗ . eli
õ

4
P
N
dl
W⸗
V

De

ſo

1

,

5 . .
* veninli

¶ Nueſtio

in alio. ſcʒ ĩ volũtate pcroꝛis. Dicit᷑ aũt irremiſſibile qð
ↄtriat ꝑ ſe gre remiſſioĩs.et hoc mõ dicit᷑ impnia pcm
irremiſſibile. Dicit᷑ etiã irremiſſibile qð inbabileẽ rmit
ti.et hoc mõ dicit᷑ obſtiatio. Dicit᷑ etiã qð indignũ ẽ re⸗
mitti. qꝛ tollit admiculãs:et hoc mõ impugnatio frater⸗
ne gre ẽ petm irremiſſibile. Sicit᷑ etiã irremiſſibi le qð ñ
pʒ coloꝛẽ excuſatõis ſiẽ bʒ pctm qð eſt ex ignoꝛãtia vł ex
infirmitate.et hoc mõ qdᷣcũq; pctm in ſpmſctᷣm qꝛ eſt ex
certa malicia dicit᷑ irremiſſibile. ex his po pt᷑ patere qua
liter intelligenda ſunt que obiecta ſũt..¶ Qð em̃ pꝛimo
obijcit attẽdit᷑ de pcto qð ẽ remiſſibile rõe ſtatꝰ viatoꝛis
in qͥẽ poſſibilitas ad gram pꝰ lapſuʒ. Secũdum aũt dat
intelligere remiſſibile ꝓgter magnitudiem miſericoꝛdie
diĩne cũ deſꝑatiſſimos ↄuertit. Lerciũ vo dat ĩtelligere
remiſſibile iĩterũ rõe ſtatꝰ. Quartũ aũt dat itelligere re⸗
miſſibile rõe potẽtie redẽptoꝛis. Quĩtũ aũt dat ĩtelligẽ
remiſſibile eo ꝙ ſm eẽ ſuuʒ eſt finibile: ſi aſſit volũtas
ex ꝑte hoĩs et gr̃a ex ꝑte dei.⸗ Rões vo q̃ inducte ſũt ad
ↄtrariũ dicũtur irremiſſibile:vł q; nũqᷓ remittet᷑.vł pt᷑
inbabilitatẽ ad indignitatẽ.vel qꝛ cãm excuſatõis non
bʒ. ¶ Geinde querit᷑ de h̊ qð dẽ q ꝗ direrit ĩ ſpm̃ſctm
nõ remittet᷑ bic neq; in futo.vidr em ꝙ ſnꝑfluũ ſit illud
qð addit᷑.neq; dimittet᷑.cũ em̃ hec ſit moꝛs hoĩ qð caſus
angeli.poſt caſũ aũt angeli nõẽ dimiſſio pcti.poſt moꝛ⸗
tem ꝗ̊ hoĩs nõ ẽ remiſſio pcti:ĩdẽ & eſt dicere nõ dimittet᷑
in futᷣo et nõ dimittet᷑ hic.¶ Pꝛeterea dic aug.in Ench.
MNemo ſperet qð hic neglexit cũ obierit apud deũ mere⸗
ri.om̃e em̃ meritũ quo poſſit ꝗſpiã poſt hac vitã releua⸗
ri.hic oꝑat᷑.nõ &̊ vidr̃ ꝙ aliqua fiat dimiſſio pcti ĩ futu
ro eius qð hic nõ eſt dimiſſuʒ.ſuꝑſlue ̊ adÄdit᷑ illa copu
tase qð dicẽdũ ẽ.ꝙ aliq dimittũtur hic qͥ ad cunl
pam ct nõ qͥ ad pena.ſic ẽ de pctis ꝗqbuſdã moꝛtalibo de
qbo nõ ẽ facta ſatiſfactõ ĩ pñti.Aliq vᷣo ſic vr dicẽ greg.
que poſt moꝛtẽ dimittũtur et quo ad culpã et qͥ ad penã
Dicit em̃ ĩ moꝛal.ſunt q̃dã leuia.q ſi in hac vita nõdum .
ſunt remiſſa:poſt moꝛteʒ grauãt:ſed remittũtur ſi digni
ſũt.et magis explanat᷑ ꝑ hoc qð dic aug.ad iulianũ. Si
nulla remitterent᷑ in iudicio nouiſſimo.puto ꝙ dñs non
dixiſſet de quodã peccato.i õ remittetur in hoc ſeculo

neq; in futuro. Siue g culpe m ſe tollãtur in futuro ſi èſ Vena

ue nõ: aliq̃ ſunt peccata que dimittũtur in futuro qͥ ad
penã.ſi bomo bomis actibo in hac vita vt ibi dimittatur
Pmernit.

Wueſtio. clxxiiij. de de⸗
Voniã vero deſpe/

ratio guiſſima ſpẽs ẽ pct̃i ĩ ſpm̃ſctm.di
Fen Enden aie wren quã hec pñt
MÄöri. Si deſpatio ẽ pcẽm m illã diffini⸗
— tõeʒ pct̃i quã poĩt aug. Pcẽm ẽ ↄueꝛſio
⁊c.ſiue płẽm ẽ ſpꝛeto incõmutabili bono et adherẽ com
mutabilibo boĩs. Scðᷣo vtrũ ſit pcẽm idẽ cũ ſpe.ſiue cõ⸗
ſidẽtia q ẽ ĩ creatuꝛa. Lercõ vtrũ deſperatõ poſſit eẽ cũ
fide infoꝛmi aut nõ. Quarto vtrũ deſpatio ſit de poten⸗
tia dei ſiẽ de boĩtate diuĩa. Quĩto vtrũ deſꝑatio ꝓut eſt
petm pmaneat ĩ damnato ᷣm actũ. Sexto de comꝑatio
ne vſꝑatõnis ad alia peccata et de comꝑatõe pꝑtiñ int
ſe. Septimo vtrũ deſpare de ſalute ꝓximi ſit pct᷑ʒ. Octa⸗
uo de remedio peccati deſperatõis.

embꝛũ pꝛemmum
, Opꝛimũ ſic videt᷑ ꝙ nõ ſit peccatũ ᷣm il⸗
lam rõem. Peccatũ em̃ ẽ cõuerſio ad mu⸗
tabile bonũ cũ auerſiõe ab incõmutabili.
AVgd in deſpatione quãtum ẽ de ſe non ẽ niſi
nerſio, auertit᷑ em a ſuma bonitate qð pʒ ex rõne eius.
Deſperatio em̃ eſt de bonitate diffidẽtia ſicut habet᷑.ij.
Po. cum aut dicit᷑ diffidẽtia de deo a cro notatur auer⸗
ſio vel Fm ꝙ dicit aug:in li· de ſide ad petrũ deſperatio

eſt difidentia de dei miſericoꝛdia. 4 Cõtra.nullus volã pdiffmite et F Ka. 3 6 ſoß.

ctus a ↄcupia ſua et illectꝰ temptat᷑.cõcupĩa aũt cũ con

ſo eſt pctm remiſſibile.deſperatio aũt eſt pꝑctm irremiſſi /

ſit ſenſus nõ oĩno de deo ſperat.ꝗ ſperat ĩ cꝛeat᷑a.qui em̃

Clxxuij.

—

tate aueꝛtit᷑ actualit᷑ a ſũmo bono niſi aligꝗd aliud alliei ve Seſpatone nde nen
at ipᷣm ꝑↄcupiam.ſic em̃ dꝛ in.j.iacobᷣ.vnuſꝗſq; abſtra gelectalat z, ſua Pon

ceꝑit parit pctm.cũ aũt deſperãs temptat᷑ a ſua cõcupĩa
eſt illectꝰ.ↄcupia aũt eſt reſpectu mutabilis boni.deſpe⸗
rans cõuertit᷑ ad mutabile bonũ. qð dicẽdũ eſt
ꝙ licet deſperatio pꝛincipalit reſpiciat auerſionẽ a miſe
ricoꝛdia dei.nihilomĩꝰ tñ aliqð hʒ illectiuũ.Et ſi quera .
tur qd ſit:dicẽdũ ẽ.q hec eſt delectatio in magnitudine
pct᷑i rõne cuiꝰ deſperat de venia.et G̊ inuit᷑ ĩ glo.ſuꝑ illð
x.leui.inter h̊ byrcũ ⁊c.pctᷣin ĩ ſpm̃ſctm ẽ ĩ ſceleribo vſq;
ad finẽ vite ſue ꝑſeuerare.de ſalute ſua deſperare.cõner
ſio ꝗ̊ ad delectatõʒ pcti eſt iniciũ deſperatõis.hoc etiam
pʒ ꝑ boc qð dicit Crib.oſtẽdẽdo qᷓdꝰ in pcto ipᷣiꝰ Cayn
Pꝛio em̃ dyabolꝰ pᷣparat ipᷣm væterioꝛa offerre.ſcdðo ĩui
diam et emulatõʒ accẽdit.tercio intficere ꝑſuaſit.dein⸗
de negare inquinatã occiſionẽ.poſt nõ deſiſiit quouſq; .
verticem maloꝝ deſperatõnũ ſuꝑimpoſuit.

Membꝛumſecundum

ſdo querit᷑ vtrũ ſit idem pcẽm cuʒ ſpe
ſiue cũ fidẽtia que ẽ in creata.Eſt aũt cõfi
ere ĩ creata ꝓpt ſe pctm. vñ dꝛ. j. ad thi.
vlt. Diuitibo huiꝰ ſeculi pᷣcipe.nõ ſperare
in incerto diuitiaxꝝ.et in pẽ. Nolite ſperare in inigꝗtate
et diuitias nolite ↄcupiſcere.Et.xvij.hiere. ANMaledictꝰ
6 qni ↄfidit in hoĩe ponit carnẽ bꝛachiũ ſuũ et a dño
recedit coꝛ eius.pt᷑ ̊ queri ſi deſꝑaꝛe ſit idẽ qð iſta vana
ſpes ſiue vana cõfidentia.Qð vidr ꝑ h̊ qð dicit grego.
de creatoꝛe deſꝑaſſet ſi ſpem ĩ creaturã poſuiſſet. ex qͥ vr
ꝙ ſiẽ̃ auerſio ab imutabili bono et cõuerſio ad mutabi⸗
le bonũ vnũ eſſe pcti cõſtituunt :ita cõſidẽtia ĩ creatura
indebita.et difridẽtia de deo.q̊ deſꝑatõ erit idem pct᷑ʒ cũ
vana ſpe. Cõtra.ↄtingit aliquẽ peccaꝛe pcto vane ſpei
et nõ de dedeſperare:gᷓ nõ ſunt vnũ pctm..¶ Pꝛeterea cõ⸗
fidentia vana in creatura ſicut ẽ in cupido vel ambitio

bile. nõ ſunt vnũ pctm. ¶ Oð cõcedẽdũ eſt.¶ Ad obie
ctũ auũt in ↄtrariũ dicẽdũ ẽ᷑. ꝙ illð verbũ greg.nõ argu⸗
it neceſſario hoc eẽ illð.ſ̊ hoc aliqñ ſeꝗ ad illð.Ael de⸗
ſperare pt᷑ accipi ibi nõ ꝓ om̃imoda pꝛiuatõe ſpei:ſed vt

ſpem ſuã ponit ĩ creaturã võ totã ſpem ſuã ponit ĩ deo.
et ſic ꝑt᷑ pꝛiuari ꝑfectio ſpei.

mbꝛum tercium

Ercio q̃rit᷑ vtꝛũ deſperatõ poſſit eẽ cũ ſide
ifoꝛmi an ñ:Et vr̃ ꝙ ñ.ſic̃ eĩ ſe hñt adiui⸗
cẽ ſides ſoꝛmata ⁊ ſpes foꝛmata:ſic ſe hñt
adinuicẽ fides infoꝛmis et ſpes infoꝛmis.
Oð pt᷑ ꝓbari ex ↄmutata ꝓpoꝛtõe.ſic̃ em̃ ſe hʒ fides foꝛ⸗
mata ad fidem infoꝛmẽ:ſic ſpes ſoꝛmata ad ſpem infoꝛ⸗
mẽ.ergo ꝑmutatim ſic ſe hʒ fides foꝛmata ad ſpem foꝛ⸗
matam ⁊c̃.ſed fides foꝛmata ⁊ ſpes foꝛmata ſił ſunt ne⸗
ceſſario:q̊ fides ifoꝛmis ⁊ ſpes infoꝛmis ſił ſũt nccio.hſᷣ
ſpes infoꝛmis et deſꝑatio opponũtur.ergo deſpatio et fi⸗
des infoꝛmis nõ ſeſe cõpatiũtur. Item ſic dicit aug.in
ench. in hoc differũt fides et ſpes.qꝛ fides ẽ p̃ᷣteritaruʒ
pᷣſentiũ et futuraꝝ rerũ.ſitr et et maloꝝ ⁊ bonoꝝ.fides
eſt etiã de his q̃ ꝑtinẽt ñ tm̃ ad nos ſᷣ etiã ad alios. ſpes
aũt nõ niſi bonaꝝ rerũ:nec niſi futuraꝝ et adſe ꝑtinetiũ
ꝓpꝛie.vñ dĩc aplus.viij.ad Ro.ſi qð nõ videmꝰ ſpamꝰ:
patiam expectamꝰ.pt᷑ & aligs hr̃e fidem mfoꝛmẽ et tñ
cſperare:ſicut poteſt habere motũ fidei aliquẽ et tñ nõ
ſperare.poteſt em̃ aliꝗs cregere vitã eternã alijs fu᷑am.
et tñ de ſeipo deſt — qð dicẽdũ eſt. ꝙ ſpes in⸗
foꝛiſis pꝛout gignitur ex fide infoꝛmi.reſpicit illum ar⸗
ticulũ qui eſt de remiſſione peccatoꝛum: et illum qui eſt
de vita eterna.ſᷣm hoc ergo ꝙ fides infoꝛmis ponit cum
integritate omnes articulos.deſperatio que pᷣuat ſpem

In contvazt

infoꝛmẽ pꝛiuat fidem infoꝛmẽ:inqtũ ipᷣa eſt generatiua
ſpei ĩſoꝛmis.nõ tñ pꝛiuat fidẽ infoꝛmẽ ſimpliciter. fides
em infoꝛmis pt manẽ inꝙtũ ipa ẽ generatia timoꝛis ſer⸗

uilis cũ ipᷣa deſperatõe.ſic ↄtingit ĩ dãnatis.i. Ao obie⸗ ‚Jr ſiſtcrast nnnngrlet erar e rein ie :
nã ſi ſp inueret᷑ pena.dicit᷑ aũt penł.iob.ſpes ei

ctũ aũt in cõtrariũ dicẽdũ ẽ.ꝙ licet fides foꝛmata ⁊ ſpes
foꝛmata quo ad qd ſilr ſe habeãt:ſicut fides infoꝛmis et
ſpes infoꝛmis.⁊ hoc ẽ m rõem cauſalitatis:nõ tñ oĩno
ſiłr ſe hñt quo ad rõeʒ ſimultatis.fides em̃ infoꝛmis ali
qñ eſt cũ timoꝛe ſeruili ſine ſpe.fides vᷣo foꝛmata que eſt
cũ timoꝛe iniciali vel finali ſem ꝑ ponit ſi bem.

Varto querit᷑ vtrũ deſperatio ſit de poten · G
tia dei ſiẽ de bonitate diuĩa ſet videt᷑ ꝙ nõ. n⸗
Pꝛimꝰ em̃ articulłꝰ in ſym bolo fidei ẽ de —
omipotẽtia dei.ſiẽ hẽt᷑ in ſymbolo aploꝝ
eñ dẽ. Credo in den pr̃em om̃ipotẽtẽ. articulus aũt per⸗ Mut
tinens ad bonitatẽ qua fit remiſſio pctoꝝ:deſignat᷑ cuʒ
dicit᷑ remiſſionẽ pctoꝝ.cum & infideles etiã omipotẽteʒ
cꝛedãt:nõ diffidũt quin poſſit remittere:ſᷣ ꝙ nolit remit
tere.hoc videt᷑ eẽ eſperatiũ.deſperatio em̃ eſt qua quis
te dei bonitate diffidi t.ſicut hẽt᷑ ſuꝑ illud.ij.ad ro. ſᷣm
duriciam coꝛdis tui.Reſtat ̊ q;ſic nõ deſperat᷑ de potẽ⸗
tia dei in pcto deſperatõis quẽadmodũ de bonitate ſiue
miſericoꝛdia.¶ Pꝛeterea.qui deſperat:ex hoc videt᷑ de⸗
ſperare qꝛ rigoꝛẽ diuie iuſticie cõſiderat. nõ cõſiderãdo
diuiam miſcdiam.̊ cõſiderãdo rigoꝛẽ diuĩe iuſticie po
nit dei potentiã:&̊ nõ diſcredit eã.nõ ergo deſperatõ po
nit diffidentiã de potẽtia imo magis certitudiezʒ. ¶ .
tra die greg.exponẽs illud.iiij:gen.Aldaioꝛ ẽ iniquitas
mea ⁊c.peccata peccatis adijciẽs deſperat.neq; ſe cre⸗
dit veniã poſſe adipiſci que ẽ blaſphemia in ſpinſctm. q̃
nõ remittẽt᷑ in hoc ſeclo neq; in futo.qꝛ putat deũ nolle
remittere aut nõ poſſe.tanqꝙ omia nõ poſſit. aut inuide⸗
at ſaluti hane.ex quo hẽt᷑ ꝙ aliꝗs deſperat de Barne⸗

miſſe
diuĩa nõ tm̃ ce boitate ſiue ð miſericoꝛdia¶ Pꝛeterea
q̃rit᷑ vtrũ aligs deſperas putaꝛe valeat ꝙ ſua malicia ex
cedat boĩtatẽ dei. ñ.vidẽ.q̃ntũcũq; ei cꝛeſcat malicia
hoĩm ĩ ĩfinitũ excedit boĩtas dei.boĩtas eĩ dei ẽ ſimpłr
ifinita.ſ̊ oĩs malicia hoĩs terminũ hʒ.cũ q̊ natalit im⸗
pᷣſſũ ſit hoĩ nõ tm̃ ex fide q; ĩmẽſa ſit boĩtas dei.nullꝰoin⸗
tãtũ deſꝑare põt vt putet ſuã maliciã excedẽ boĩtatẽ di
uĩaʒ. 4 YItẽ boĩtas natalis q̃ diminuibił ẽ ꝑ pctm̃.nulla
tenꝰ põt oĩno tolli ꝑ pctm̃.̊ boitas illa natalis excedit
petm.̊ boĩtas dina excedit ſᷣlã boĩtatẽ creatã.ꝗᷓ excedit
illã ma liciã.nullꝰ ꝑtractãs putaẽ põt ſuã maliciã exce
dere boĩtatẽ dĩnaz. ¶ Ad pᷣmũ doõᷣm. ꝙ bõ ꝑ deſperatõezʒ ſe⸗
in ̊ cadẽ põt vt nõ tm̃ deſpet de mia dei q̃ remittit pctã.
et de potẽtia dimittẽdi petã illiſſ h̊ẽ ꝓfüdatõ deſpeꝛa-
tõis.⁊ tũc cadit ĩ defectũ fidei iſoꝛmis q̃ credit᷑ oĩpoten
tia dei.⁊ iſte pt᷑ eẽ de illis de gbo or ĩ hiere.ij.filij mẽphe⸗
os ⁊ caphnes ↄſtupꝛauer᷑t te vſq; ad ðvᷣticẽ.ſᷣ nõ oꝑtet q;
oĩs deſꝑãs de potetia deſpet:licʒ deſꝑet de mia ſet ſi de⸗
ſperet de oĩpotẽtia ñ oꝑtʒ ꝙ deſpet de potẽtia.potẽtiã eĩ
dinã credit et ſi ñ credat oĩpotẽtiã qͥ ad effectũ remiſſio
nis pctõꝝ. ¶Et ꝑ h̊ ſoluit᷑ pꝛio obiectuʒ.¶ Ad ſcõᷣm vo“ ſ
obiectũ dõm.qꝙ maliciã hũanã excedẽ boĩtatẽ dei dupłr
ĩtelligr.vno mõ vt credat᷑ ꝙ malicia excedat effectũ rᷣmiſ⸗
ſioĩs ꝗ ẽ ex miſcoia ꝓut rñdʒ ſatiſfactõi.⁊ H̊ͥ mõ malicia
dr excedẽ boĩtatẽ qᷓtũ ad r̃miſſiõʒ q̃ rndʒ ſatiſfactõiſᷣm
aũt ꝙ boĩtas ſiue miĩa bʒ effectũ remiſſiois pcti:genera
liter excedit mĩa ſiue boĩtas maliciã.Cũ ᷓ dr ꝙ qdi pu
tãt ſuã mallciã excedẽ boĩtatẽ dei.G̊ attẽdit᷑ rõe remiſſio
nis qᷓ ad ſatiſfactõz ptiet.vł ad h̊ vt hõ faciat ꝗcqd pt᷑ vt
veniã mereat᷑.et h̊ͥ mõ dixit Cayn maioꝛ ẽ iniqtas mea
ꝙᷓ vt venia merear.reliqͥ vo mõ nullatenꝰ putat᷑ vt mali
cia alicuiꝰ homis excedat diuĩam boĩtatem.

4

bAt

G entintit

ris.

Vinto querit᷑ vtrũ deſperatõ ꝓut ẽ pecatũ
ꝑmaneat in dãnato ſᷣm actũ.Qðõ vidr̃.po
nat᷑ em̃ ꝙ aliꝗs decedat ĩ moꝛtali peccato.
cũ iã dãnatꝰ ẽ deſperat de remiſſiõe pct᷑i.

E*

fruſtrabit᷑.reſtat ̊ ꝙ deſperatõem hʒ in futuro.ſ̊ nibilp ⸗ .s
hibet habitũ illũ ꝓgredi in actũ. reſtat ̊ q poſt moꝛteʒ r chhipun
erit peccatũ deſperatõis ĩ actu ſicẽ ante moꝛteʒ.¶ Si foꝛ Brrmde
te dicatur ꝙ actus ille poſt moꝛtem inuolũtarie ſit:ante ꝰvdemetei.
vᷣo moꝛtẽ volũtarie:et ideo ante moꝛtẽ eſt peccatum poſt
moꝛtẽ vpᷣo nõ.Contra.ncciĩtas qua hõ ſe inducit in pecca
tũ nõ aufert ei quin ſit pctm̃.reſtat ̊ ſi hõ poſt moꝛtem
inducit᷑ in nccitatem deſperatõis:non ꝓpter h̊ aufert᷑ ei
eſſe petᷣm vt iuolũtarie fiat:eo ꝙ ex neceſſitate fit. Pꝛe
terea dicit᷑.xvj.apoc.qꝙ blalphemauerũt dccũ celi p dolo
ribo et vulneribo ſuis et nõ egerũt pniam.vbi datur itel
ligi ꝙ deſperauerũt.et loquit᷑ ibi de damnatis.Reſtat g
ꝙ; damnati peccant peccato deſperatõis. ¶ Cotra dici⸗
tur.ix.ioh̊.veniet nox in qua nemo põt oꝑari.ex quo de
ſignatur ꝙ poſt moꝛtẽ nec eſt oꝑaꝛi ad meritũ nec ad de⸗
meritũ.¶ Silr hẽt᷑.ix.ecẽs.amoꝛ et odiũ et inuidie ſimł
ꝑierũt.vbi videtur dici.q; poſt moꝛtẽ nec eſt mereri nec
demereri. ¶ Ad qð dicendũ.ꝙ in damnatis ẽ deſperatõ
in augmẽtũ pene.ſed nõ ẽ ibi ꝑ modũ peccati ĩ actu vt ex
bhoc demereãtur. hᷣ vt eoꝝ pena ſciatur eẽ ꝓppetua.. Ad
illud vᷣo qð obijcitur dicenduʒ eſt.ꝙ licet ibi diffidãt e ⸗
miſericoꝛdia.ulla ẽ ibi delectatio que eos tũc inducat. 1
et ideo nõ dicitur volũtarius hmõi actus. Et diſtinguẽ
dum ꝙ dicitur aliꝗd neceſſariũ dupliciter.vel qꝛ ẽ ex vi
olentia.vel qꝛ eſt ex debita iuſticia.et vtroq; iſtoꝝꝛ mo⸗
doꝝ dicetur eẽ inuolũtariũ qꝛ opponitur peccato. dicit᷑
aũt alio mõ neceſſarium qð habet aliquid de voluntate
ꝓꝛia vel alterius et ꝑ cõſuetudiem ſiue legẽ cũ volũta⸗
te neceſſariũ.et hoc mõ poteſt eſſe culpabile ſᷣm quẽ mo⸗
dum dicitur aliqð peccatũ neceſſariũ:qð ex cõſuetudie
eſt inductũ vel ex oꝛiginali coꝛruptõe.ꝓut dicitur de oꝛi
ginali peccato.et hoc mõ nihil ꝓhibet eſſe peccatũ et ni⸗
hilominꝰ ex neceſſitate inductũ.ſic aũt nõ eſt de deſpeꝛa
tione ꝓut eſt pena in damnatis.

mbꝛum ſextum

xto queritur de comꝑatõne deſperatio⸗
nis ad alia peccata.et de comꝑatõe ꝑtiuʒ
inter ſe.Et videtur ꝙ ſit maximũ peccatũ.
ph q dicitur. xxiiij. ꝓpuer. Si deſpeꝛaue
.glo.ni hil execrabiliꝰ eſt deſperatõne. quã ꝗ babuit
et in generalibo huiꝰ vite laboꝛibo.et qð peius ẽ in fidei
certamiĩe ↄſtantiã ꝑdit.ergo pctm̃ deſꝑatõis ẽ maximũ
cũ nullũ ſit execrabiliꝰeo.¶ SItẽ hiero.ad ruſticũ ð pnĩia
QAihil ita offẽdit deũ q; deſꝑatõe maloꝝ herere peioꝛibo
qð aũt magis offedit deũ ẽ maiꝰ pctm:̊ᷓ deſꝑatõ ẽ maiꝰ
petm alijs. Itẽ ꝗ ad moꝛtẽ peccat tãtã bñt ignoꝛãtiã et
cecitatẽnec turbẽtur ĩ ſceleribo ſuis.nec pnie doloꝛe cru
cient᷑.ſic hẽt᷑ ſuꝑ illð.xxvij. Nath.cõſiliũ inierũt pꝛĩci⸗
pes.hᷣ guiſſime peccat ꝗ igrat ſiẽ dic amb.deſpatõ aũt ẽ

pet᷑z ad moꝛtẽ.g deſpatõ ẽ guiſſimũ pctm. ¶ Itẽ ſpes ve

nie ẽ pꝛicipiũ pnĩe.ſ̊ rᷣmoto pꝛicipio rᷣmouẽt᷑ ea q̃ ſequũt᷑
pꝓ deſꝑatõʒ at᷑ rmouetur pꝛĩcipiũ.p alia pciã tollũtur cõ
ſeqntia ad ſpeʒ venie vł gre:̊ deſpatõ ẽ maiꝰ petᷣm alijs
Itẽ dic Crivᷣ.triſtari ĩ peccatis imoderate dyabolica
mechodia.ondit aũt h̊ iudas ꝗ ſeipᷣm ſtragulanit. ſ̊ h
ẽ maximũ petm ꝑ qð dyabolo aſſimulamur. hoc aũt eſt
deſperatio cũ triſtatur aliꝗs ĩ pctis ĩmoderate: ergo h̊ ẽ
maximũ pet̃m. Itẽ maiꝰ ẽ deſcendere in infernũ q́; pc
care ad moꝛtẽ.ſ̊ alia pctã poſſunt dici pctã ad moꝛtem
ſicut dicit yſido.in li.S no.perpetrare flagiti
um aliquod moꝛs anime eſt.ſed deſperare eſt deſcende⸗
re in infernum.ſicut poteſt illud exponi in ps. deſcen⸗
dunt in infernum viuentes.Et dicit yſido. contemnere
penitentiam ꝑmanere in culpa deſperare eſt i infernum
eſcendere. Reſtat ergo ꝙ deſperatio eſt maiꝰ peccatũ.

6

N

6
acd/

rhι½⅓.

an ta

(Lueſtio

alijs. ¶ontra. fides eſt fundamentũ omĩspᷣtutis. 5
hereſis vel apoſtaſia qua homo recedit a fide cum pri⸗
uet fundamentũ: erit maius peccatũ deſpatione.deſpe
ratio.n.tollit ſpeʒ:ſᷣ illud peccatũ tollit fidem.⸗. Ste,z
perjm quod põt tolli ꝑ penitentiã minꝰ ẽ illo pcto qð n
põt tolli.bᷣ eſꝑatio ẽ pcrm qð pᷣt tolli ꝑ pniam. impnia
vᷣo finalis ñ pot tolli.q̊ maiꝰ ẽ pctm finalis impeniten/ .r
tie qᷓ ſit peẽm deſꝑatõis.nõ ̊ perm deſꝑatõis eſt maxi.
mũ.4: Iteʒz caritas eſt excellẽtioꝛ int᷑ vututes.illð eꝛgo
pctm quod principaliꝰ repugnat caritati eſt maiꝰ int
pctᷣa. ſed impugnatio fraterne caritatis ẽ peccatuʒ qð
pꝛincipalius oppoĩt᷑ caritati.deſꝑatio vᷣo ſpei.̊ impu⸗
io fraterne caritatis eſt pcem maius deſperatõe.
Ad qð dm.ꝙ deſꝑatio ꝓpt vnã cauſaʒ dr maius
petm. ꝓpt vo alias cauſas alia pctᷣa q̃ nüerata ſunt di
cũt᷑ maioꝛa.Deſꝑatio.n.dicit᷑ maiꝰpecẽᷣm ꝓpt h ꝙ ĩ re⸗
bus laboꝛioſis q̃ ad ꝑfectõʒ vite ꝑtinẽt ꝑdit hõ ↄſtãtiã
2 ita tollit᷑ ꝑſeuerantia cui principalit merces reddit᷑
Dr etiã maiꝰ peccatũ.qꝛ ꝑ deſperatõeʒ cadit hõ ĩ tãtã
ꝓfunditatẽ peccati vt oĩno nõ putet eẽ futuꝝ iudiciũ:
⁊ penitꝰ fiat infidelis.oĩpotẽtiã diuinaʒ ñ credẽdo.vñ
Dicit hiero.deſperatio infidelitatis ẽ in deũ.qui deſpe⸗
rat ſalutẽ:nõ putat futuꝝ iudiciũ.qð ſi metueret: bo⸗
nis oꝑibo ſe indici pᷣparet.Dicit᷑ etiaʒ maiꝰ peccatũ.i.
ꝑiculoſiſſimũ ꝓpter adiunctã ignoꝛantiã q̃ hõ ꝑiculuʒ
ſtatus ſui ignoꝛat.Or etiã maius peccatũ qꝛ puat cõſi
dentiã finis.Or̃ etiã maius qꝛ inducit hoĩeʒ vt ſeipſuʒ
occidat.Or etiaʒ maius qꝛ aſſiłat᷑ deſcẽſui inferni. ſᷣm
has ↄditões põt dici deſpeꝛatio guiſſimũ peccatũ re⸗
ſpectu illoꝝ qᷓ nõ hñt illas ↄditõnes.ſᷣ̊ nõ ꝓpter h̊ dice
tur maius peccatũ omibo alijs pctis.vñ nihil ꝓbibʒ i⸗
fidelitatẽ vtpote hereſim vel apoſtaſiaʒ qͥ ad aliqð eſſe
maius illo peccato in hoc.ſ.ꝙ tollit fundamẽtum oim
virtutũ.⁊ ita penitus edificiũ ſpũale deſtruit᷑. Siłr pᷣt
dici de finali impenitẽtia que rõne irremediabilitatis
pᷣfert᷑ deſperatõni ⁊ alijs pctis.Eodeʒ mõ impugnatio
fraterne caritatis ſiue gre fraternitatis quo ad h̊ dici⸗
ureng⸗ magis gr̃e que in caritate ꝑficit᷑ ↄꝛiat᷑.

dhuc etia argui põt.ꝙ peccatũ deſperatõis ratiõe
ui generis qð eſt peccatũ in ſpmſanctũ maiꝰdicat᷑.⁊ G
videt᷑ ꝑ h̊ quod dicit aug. loquẽs de pcto deſperatõis ĩ
li.de ſᷣmone dñi ĩ mõte. Canta ẽ labes illiꝰ pct᷑i vt te⸗
pᷣcandi hũilitatẽ ſubire nõ poſſit etiãſi peccatũ ſuũ ma⸗
la ↄſcientia ⁊ agnoſcẽ ⁊ enũciare cogat᷑.cuʒ.n.dixiſſet
Judas peccaui tradẽs ſanguinẽ iuſiũ.ſaciliꝰ deſpatiõe
cucurꝛit ad laqueũ:q; hũilitate veniã eſt depcatꝰ.⁊ peꝛ
H vult ſignare ꝙ ẽ peccatũ ĩ ſpm̃ſctm qð ẽ irremillibi
le. 7 p h deſignat̃ ꝙ rone ſui generis ẽ maiꝰ peccatum
alijs. 7 B videt ꝑ h̊ qð dicit leo papa.ſceleꝛatioꝛ oĩbus
o iuda?⁊ infeliciòꝛ extitiſti.quẽ n pnia reuocauit ad do
minũ:h̊ deſpatio traxit ad laqueuʒ. ex quo videt᷑ ꝙ de⸗
ſperatio ꝓut eſt in genere pet᷑i ĩ ſpm̃ſctm ſit maiꝰ alijs.
Sʒ videt᷑ ꝙ perm deſperatõis nõ ↄtineat᷑ ſub pcto ĩ
ſpm̃ſctm. ita rõne illiꝰ nõ eſt maiꝰ.dicit᷑.n.x.ꝓueꝛbᷣ.
ſuxꝑ illud.pauoꝛ illis ꝗq oꝑant᷑ malũ.lo.ſunt q ſciẽtes
iudiciũ nibilominꝰ negligẽtia vł deſꝑatõe vel iouſtꝛia
peccat. diuidit᷑ ̊ deſꝑatio ð pctm ex induſtia.ſ̊ pctẽm ĩ
ſpmſ.ẽ petm ex ĩ duſtria.ꝗᷓ peccatũ ex deſꝑatõe diuidit
ð petm in ſpm̃ſ.⁊ ita rõne pcti ĩ ſpm̃ſ.ñ dicet᷑ eſſe maiꝰ
alijs. ¶ Ad qð odᷣm. ꝙ tangũt᷑ bic tres drñtie pcti que
pnft ſic diſtingui: vt induſtria reſpiciat cognitõʒ gene⸗
ris peccati.negligẽtia vᷣo circũſtantias.de ꝑatõ voo ter⸗
minũ remiſſiõis.⁊ Fᷣm h̊ deſꝑatio diſtinguet᷑ ab indu
ſtria. lel alit põt diſtingui deſꝑatio ab induſtꝛia ⁊ ne
gligentia. vt negligentia reducat᷑ ad peccatũ ex ignoꝛa
tia:laꝛge ſumpto vocabulo. deſꝑatõ vᷣo ad peccatũ ex ĩ⸗
firmitate. peccatũ dᷣo ex induſtria dicat᷑ illud perẽᷣm qð
e ex certa malicia.⁊ ſᷣm h̊ ñ dicet᷑ ̊ deſꝑatio ꝓut ẽ pec⸗
catũ ĩ ſpmſ.¶ Alud pᷣo qð dic aug.ĩ li.de mõe dñi in
moõte. qð diẽ leo pᷣpa de de ſpatoe:atteẽdit᷑ put ẽ petm ĩ

7

.clxxuij.

ſpm̃ſ.⁊ ita alit accipit᷑ in illa glo.deſꝑatio:⁊ alit in ilł
auctibo. ¶ Itẽ aligs ceſꝑat de miſcdᷣia dei qᷓtũ ad bo⸗
na tꝑalia:ſic ẽ de paupꝑibo ꝗ ſunt in tribulatoe ⁊ miſe⸗
riaaliꝗ deſperãt de miſcdia dei qͥ ad bona ſpũalia: ſic
eſt ꝗ delpeꝛat de remiſſiõe peccatoꝝ ⁊ de vita et᷑ na.põt
queri q illaꝝ deſperatõnũ pᷣfert᷑ alij⸗/ videt᷑ e illa ð
miſcdᷣia ĩ bonis ſpualibo.p̃ferũt᷑.n.bona ſpũalia boĩs
tꝑaliba.ꝗᷓ ſpes miſcðie in his: ſpei miſcdie in illis.̊ ⁊
teſperatio pᷣfert᷑ deſpatõni.ꝗl Cõtra.ꝗbo ↄfert dñs bo
na ſpũalia:ↄfert etia bona que ſunt ad nccitatẽ vite tẽ⸗
ꝑalis.hec.n.ſunt miſcðie general:illa vᷣo miſcdie ſpãt
⁊ ſpũalis.deſꝑare.n.de milcdia q̃ illa sferũt᷑:ẽ deſpare
de miſcðia q̃ iſta ↄfeꝛũt᷑ ⁊ ñ ecõuerſo.q̊ͥ maioꝛ ẽ deſpa⸗
tio qua hõ deſperat de miſcðia generali q̃ dant᷑ tꝑalia
bona q̃ ſunt ad nccĩtatẽ vite:qᷓ; deſpatio miſcðie q̃ cõfe
rũt᷑ bona ſpũalia.¶ Oð et᷑ videt᷑ ꝑ oꝛdinẽ poſitũ ĩ p̃s.

vbi dr̃:boĩes ⁊ iumẽta ſaluabis dne: quẽadmodũ mul

tiplicaſti miſcðiaʒ tuã deꝰ. Glo.tꝑał coĩs ẽ bois ⁊ ma
lis.ſpũalis dᷣo ẽ ꝓpria bonis.⁊ tꝑalẽ pᷣmittit:ſpũalem
vᷣo ſubiũgit q notat᷑ ꝑ miſcðie multiplicatõʒ.ꝗ ᷓ deſpe⸗
rat de miſcdia generali ꝑ ↄñs deſperat de muitiplica⸗
tõne miſcdᷣieſſ̊ etiã videt᷑:qꝛ minꝰ ẽ dare iſta bõa teꝑa⸗
lia qᷓ; ſpũalia.ꝗ ̊ deſꝑat de dono dei ĩ minoꝛibo: ꝑpↄns
deſperat de dono dei ĩ maioꝛibo.ſiẽ ꝗ nõ vult mihi dare
caſtꝝ:ñ ex h̊ preſumit᷑ ꝙ nolit dare domũ.vñ diffiden⸗
tia rei maioꝛie:ñ poĩt ꝑ ↄñs diffidẽtiam rei minoꝛis.
d qð dᷣm ẽ.ꝙ lʒ bona ſpũalia ſint maioꝛa qᷓ; tꝑa
lia:tñ deſpeꝛatio miſcdie qͥ ad iſta bona tꝑalia maioꝛ ẽ
ꝙ deſꝑatio miſcdie qͥ ad bona ſpũalia nec dʒ ibi atten-
