ſoluta non poſſet creature rõnali contuliſſe naturam ta⸗
lem vt ſupᷣ tactum eſt ⁊ nihilominus eſſent creature ⁊ p⸗
ducta ineſſe de nihilo.Dicendum ꝙ deus de potentia ab
ſoluta non poſſet creature rõnali ↄtuliſſe naturam talezʒ
ſ.ꝙ ſtaret ꝑ naturam ꝗꝓpꝛiam in inuertibilitate tali.poſ
ſet tñ ↄtuliſſe naturam talem ꝙ poſſet ſtare in tali inuer
tibilitate gra ſuꝑinfuſa ↄtinue influente.⁊ ipᷣm libeꝝ ar
bitrium in hoc ↄpuante. VUnde talis inuertibilitas non
poſ eſſe ꝑ naturam.v̊ ſolummodo bñficio ↄditoꝛis.pñt
O concedi rõnes hoc ondentes.¶ Ad boc qð pᷣmo obicit᷑
) hoc de luce coꝛꝑali.Dicendum ꝙ non ẽ ſimile.cum ꝓpt
H̊ ꝙ fons lucis coꝛꝑalis. reperiri pt᷑ in genere creature.
fons autem lucis ſpũalis in genere creature nequaqᷓ. ſᷣ
eſt ipᷣe creatoꝛ.Juxta illud Ecci.ons ſapiẽtie ᷣbum dei
in excelſis.tum etiam. qꝛ lux coꝛꝑalis reſpectu actus lu⸗
cendi artatõʒ hʒ a ↄditoꝛe ſue nature. VUn eiꝰ lucẽ non ẽ
laudabile.qꝛ pure naturale.i Qon eſt ſic de rectitudine ⁊
oꝑatione rõnalis creature ſiue volũtatis deliberatiue.
id illud qdð obijcit᷑.ꝙ aliqua ſubſtãtia coꝛꝑalis ꝑ na⸗
turam eſt immutabilis ⁊c. Jam patʒz rñſio.qꝛ non valet
creatura rõnalis vt eſt creatura in ſua natura ↄdita.nec
teceret illam ſic eſſe artatam ad ſuum opus ſicut coꝛpo⸗
ralem ad ſuum. ſiue etiam qꝛ non tenet ſummum in ge⸗
nere ſpũs.ſicut aliqua creatura coꝛpoꝛalis tenet ſummũ

in genere coꝛpoꝛum.verũtamen dici poſſet. q omne coꝛ⸗

pus mutabile eſt aliquo geneꝛe mutatõis vt vult ZLugu.
ſiue quia ipſum mutat᷑ in ſe ſicut iſta coꝛpoꝛa inferioꝛa.
ſiue quia aliqua mutant᷑ in ipſo.⁊ hoc vltimo modo poſ
ſet eſſe mutatio in ſupꝛemo coꝛpoꝛe.ſ.in celo empirreo.
iſte tamen modus dicendi mutationem eſt extranens.
Ad illud quod obijcit᷑ de gratia confirmante. Dicen⸗
dum ꝗ gratia dicit᷑ eſſe ꝑfectio nature.nõſolum quia il⸗

xcvj.

lam adiuuat: ſed quia defectum eius excludit. Vnde in
omni creatura nature ratõnalis eſt aliquis defectus na
turalis qui per gratiam habet excludi. qtumcunq; illa
natura in geneꝛe creature ſit perfecta.⁊ ideo non ſequit᷑.
ꝙ ſi aliquid conuenit alicui per gratiam ꝙ conueniat ꝑ
naturam.Et ſi obijcit᷑ de potuit daꝛe nat᷑e qð dedit g⸗
tie.Dicendum ꝙ natura vt eſt natura.hec non fuit nata
ſuſcipeꝛe hoc qð deꝰ dedit gratie. ſicut em̃ alia eſt natu/
ra opeꝛis moꝛalis. alia operis naturalis. nec ꝛietas
operis moꝛalis poteſt conueniꝛe operi naturali. niſi na
turale deſineret eſſe naturale. ſic in ꝓpoſito intelligen⸗
dum. laus em ⁊ vituperium que eſt ꝓpꝛietas operis mo⸗
ralis ſᷣm ꝙ huiuſmodi. non poteſt competẽ operi natuꝛ
rali inqtum hniuſmodi.⸗ Ad illud quod obijcit᷑ de in⸗
uertibilitate iam patet reſponſio peꝛ pꝛedicta.quod em̃
naturaliter eſt immoꝛtale non eſt laudabile vel vitupe⸗
rabile. Et ita ſi liberum arbitrium inflexibile creatum
eſſet.nec laudis nec vituperij capax eſſet.

Membꝛeumtercium.

Equitur ingꝗrere vtrum ex acceptis in ↄdi
tione poterat in bonum ꝓficere.⁊ quia in
bonum ꝓficere non poteſt quis. niſi gratꝰ
ſit deo ſiue acceptus. Pꝛimo ergo querit᷑
Vtrum in ſtatu illo fuerit gratus ſiue acceptꝰ deo. Se⸗
cundo yvt rum in illo ſtatu poterat ꝓficere.

Crticulus primus
Aeritur ergo pꝛimo vtrum fuerit in ſtatu il⸗
— lo acceptus deo. E ſic videt᷑.ſolummodo cul⸗
pppa ſiue peccatum eſt quod facit creaturam di

ſplicere deo ⁊ creaturam inimicam deo. EUnge hoc eſt ꝙ

deus ſiue coꝛpus xpᷣi miſticum intendit vlciſci in creatu⸗
ra ration ali. Ende ps. Vltus ſum in eos.Ande Augꝰ.
in ᷣmone quodam quid eſt vltus ſum in eos.i.vindicãs
me de ipſis inimicis meis. quomodo me vindicaui occi⸗
dendo in eis erroꝛem ⁊c̃.ergo omnis illa creatura ratio⸗
nalis grata ⁊ accepta eſt deo.⁊ ſemꝑ fuit anteqᷓ; auerſa
fuit a deo ꝑ peccatum. cum ergo in pꝛimo ſtatu pꝛimus
homo non habuit peccatum ⁊c. Itẽ Geñ.j. Eidit deꝰ
cuncta que fecerat ⁊ erant valde bona.ſed ſummo bono
non poteſt nõ complaceꝛe illud quod eſi valde bonum. ſi
ergo homo inter creaturas ceteras inferioꝛes pꝛincipa⸗
tum obtinebat.videt᷑ ꝙ ipſe valde bonus erat.⁊ ſi hoc.ꝗ̊
deus illum acceptabat.¶ Item ſapientie.xj.Diligis om
nia domine.⁊ nihil odiſti eoꝛum que feciſti.ſed homo in
ſtatu innocentie nihil habebat quod eſſet dignum odio
totum quod habebat a deo factum erat.eꝛgo deus ipᷣm
totaliter diligebat.ſed ꝙ ſic a deo diligit᷑ ab eo acceptat᷑
ergo ⁊c̃. ¶ Item ꝓueꝛbio.viij. Ego diligentes me diligo.
hſᷣ homo m ſtatum nature inſtitute diligebat deum ꝓpf
ſe ⁊ ſuper omnia.quia rectus erat.ergo videtur ꝙ etiam
pᷣter omnem gram deꝰ eũ amabat.⁊ ſi H.&̊ deo acceptus
erat.¶ Item aꝛtifex creatus complacet ſibi in oꝑe ſuo.⁊
illud acceptat qñ ipᷣm fabꝛicat ad volũtatem ſuam.ſᷣ de⸗
us ꝗ eſt ſummꝰ artifex hoĩem fabꝛificauerat ad imaginẽ
ſuam ? optima rõne eum ↄdiderat.ᷓ videt᷑ ꝙ ex natura⸗
libo ſibi datis bomo deo placebat. Item nł en qð plus
faciat aĩaʒ coꝛã deo acceptã qᷓ; ꝙ tota ſit pulẽ ⁊ nulla ſit
in ea macula.ſ̊ anima ade in ſtatu innocentie tota erat
pulẽ ⁊ non erat in ea macula qtum erat ex naturali ↄdi
tõe.ꝗ̊ abſq; omni gra ſuꝑaddita deo erat accepta.¶ Jtm̃
aut deꝰ poterat facẽ aliquam creaturam ita bonaʒ ꝙ ex
puris naturalibo ſibi placẽt.aut n.ſi ñ videt᷑ ꝙ ñ eẽt on
nipotens.Si ſic.ꝗ̊ nõ videt᷑ ꝙ ad h̊ ꝙ nat᷑a placeat deo.
nccium ſit ſuꝑaddi donũ gr̃e.ſi ꝗ̊ hõ ꝑfecte ↄditꝰfuit ſᷣm
exigentiaʒ ſtatus nature.videt᷑ ꝙ deo placebat abſq; om
ni dono gre ſuꝑaddita. Sed heb.ix.ſine fide impoſ⸗
ſibile eſt placere do.ſed fides eſt donum ſuperudditum

nature m ꝙ dicitar. j. coꝝ. xij. ergo ſine dono gratie
nature ſuꝑaddite nullꝰ pt̃ placere deo. 4 YItem Sap. vij.
Qeminem diligit deꝰ niſi illum ꝗ cum ſapia inbabitat:
Hſᷣ ſapia eſt dnum ci nature ſuꝑadditũ ſᷣm ꝙ infra ſub⸗
iungit᷑.ix.c.mitte illam d celis ſanctis tuis ⁊c. abſq;
dvno gre nature ſuꝑaddite impoſſibile eſt ei amicum eẽ
Yei nihil eſt excellentiꝰ ᷣm naturã in boie ip̃a ima⸗
gine. non tñ ex eẽ ad imaginem placet creatura deo nec
eſt ei accepta. Ad G̊ ꝙꝙ ꝑſona aliqᷓ deo placeat 2 acce⸗
ptet᷑ ab illo reqrit᷑ aliqd donum ippᷣi nature ſuꝑadditum.
Item ſi naturalia redderent ꝑſonam deo acceptam.
cemones eẽnt deo accepti.cum habeant naturalia opti⸗
ma.Gicit em̃ dyoni.de diui.no.de demonibo datas eis
angelicas donatones.nunqꝙᷓ ias ↄmotas fuiſie dicimꝰ:
Hͦ ſunt integri ⁊ clariſſimi.alia trãſlatõ dic data ipis an⸗
gelica donatõne ꝙꝙᷓ ipa mutata eſſe dicimꝰ. p̊ ſunt inte⸗
gei ⁊ ſplẽdidiſſima. ñſio ꝙ ↄplacẽtia acceptõ.amoꝛ
ci reſpectu creaturaꝝ.non dic aliquã affectionẽ incidẽ⸗
tem vel accidentem in ipo.Vñ Berñ.de amoꝛe dei nos
te diligimꝰ affectu amoꝛis a te nobis indito. tu vo ↄdi⸗
toꝛ oĩm ⁊ affectuum bonoꝝ.⁊ aĩaꝝ afficiendaꝝ.nunq
accidenti vel incidẽti amoꝛis affectu amas q̊s amas. vel
aliqᷓ in aliqͥ afficeris ꝗ z omne facis ⁊ omnia. abſt it ab⸗
ſurdum eſt a fide alienum ab omni creatoꝛe. acceptõ at
⁊ amoꝛ eiꝰ reſpectu creaturaꝝ eſt affeetꝰin creatura nõ
aſſectꝰ in creatoꝛe.qdð patet ꝑ Merñ.in li.de amoꝛe dexi
di. H eſt amaꝛe tuum. q̊ tu amas te amãtes dulcedine bo
nitatis tue quam habes ad creaturam tuam. cre atoꝛ bo
ne inſpirare eis H̊ deſiderium amandi te ⁊ amoꝛem quo
te amant ⁊ amare te.non em̃ afficeris ad nos vel a nob
cum nos amas.ſolũmodo ꝗᷓ deꝰ ↄplacendo ⁊ amando af⸗
ficit ad ſe ſiue de ſe.̊ q̊ pt᷑ eẽ ⁊ amando ſe pplacendo ſi⸗
bi in ſe.⁊ amando ſe ⁊ ↄplacẽdo ſihi in nobis. Vñ berñ.
in li.pᷣdticto.amas te amabilis dñe in teipo.⁊ a pꝛe 1ſi⸗
lio ꝓcedit ſpũſſanctꝰ amoꝛ pꝛis ad filium ⁊ filij ad pꝛem
2 tantꝰ eſt amoꝛ vt ſit vnitas. tanta vnitas vt ſit homo⸗
uſion.i.pꝛis ⁊ filij ſubſtantia.amas ⁊ teipſum in nobis.
mittendo ſpm̃ filij tui in coꝛda nr̃a.a dulcedine amoꝛis.
a vehementia inſpirante a te nobis voluntatis claman
tes abba pꝛ.ſic nos efficiens tui amatoꝛee ↄplacẽ.ſi ibi
in nobis ↄplacẽ eſt ſibi. afficiendo aliꝗd in nobis 7 ali⸗
cui effectui eiꝰ in nobi s.q¶otandum ꝙ acceptio ⁊ cõ
placentia ſiue amoꝛ dei intelligunt᷑ reſpectu ſui qᷣdaz ge⸗
nere loqndi.a ffectiones dici pñit.qꝛ ſumme delectat᷑ in ſe
pfectiſſime finit᷑ ſe. vt at intelligunt᷑ reſpectu creature.
dicunt ecfectꝰ in ip̃a creatura.non aſſectões vt ex dictis
patʒ.niſi inteꝛpᷣtando complacentiam vel acceptõz deuz
efficientem aliqꝗd in creatura. qdam ̊ modo loqᷓndi iux
modum hum anum ᷣm quẽ nobilioꝛa dicunt᷑ magis ac⸗
cepta.pñt dici qdammodo generali ſumendo acceptatõʒ
omnia facta a to illi eẽ accepta ſpecialioꝛi modo 7 Pꝛi⸗
oꝛi creatuꝛa rõnalis inqᷓtum eſt creatura hmõi ſpecialil⸗
ſime ſine ꝓpꝛijſſime creatura rõnalis inq;tuʒ ↄſecrat᷑ deoo
vt ſit eiꝰ templũ.adoptat᷑ in filium.aſſumit᷑ in ſponſam.
hec at᷑ ſublimatio creature rõnalis eſt ſup̃ naturale com⸗
plementuin. 2 ideo nec ↄſecratio nec adoptio nec aſium⸗
ptio hmõi fit ꝑ aliquaʒ ꝓpꝛietatẽ nature:ſᷣ ꝑ donum ſuꝑ⸗
additum nature.oſecrans animam vt ſit templum aln⸗
milans deo.vt ſit filiꝰ vel filia ↄfederans deo ſiue viuẽs
oꝛmitatem voluntatis. vt ſit ſponſa. hoc at ſit a deo
mediante gra qtumfaciente. O. at creatura rõnalis ef⸗
ficit᷑ templum ꝑ gram.hx.j.coꝝ.iij.i Zeſciris qꝛ templuʒ
cieſtis ⁊ ſpũs dei in vobis habitat.Glo.ſpũſſanctꝰha⸗
bitat in templo ſuo.i.ſanctis ꝗ ſunt tem plum dei modo
Fm ſidem ambulantes. 7. ij. Ephe. dẽ ꝑ ſpm̃ eiꝰ in interi
oꝛi hom ine habitare rpm in coꝛdibo nris ꝑ fidem. O: at
efficit᷑ filins ꝑ gram hẽ Johᷣ.j.dedit eis poteſtatẽ filios
dei fieri ⁊c. at ſponſa ſimiliter Oſee.ij. Sponſabo
te mibi in fide. Concedi ergo pñt rationes gbo obijcit᷑.
pꝛimum bominem non fuiſſe acceptum deo modo iſto

vltimo. Mulla em̃ naturalia efficiunt bominem iſio mõ

acceptum. Hec autem acceptatio reddit creaturam ra⸗
tionalem dignam beatitudine eterna. talis autem non
fit puris naturalibo.pᷣmo at᷑ modo a ſecundo ſumento ac
ceptõnem fuit acceptus.⸗ Ad pᷣmum quod obijcit᷑ ꝙ ſo
lummod culpa facit creaturam diſpliceꝛe deo ⁊c. Dicẽ⸗
dum ꝙ inter diſplicentiam ⁊ acceptõʒ eo modo quo pec
catoꝛes diſplicent 1 habentes gram gratumfacientem
placent:eſi media acceptatio.ſecundo modo ſumpta.Eñ
non ſegt. Pꝛimus homo non diſplicuit deo ꝑ petm in il
lo ſtatu. ſuit acceptus eo modo quo gra 2 virtus effi⸗
ciunt hominem acceptum. Ad duas auctoꝛitates q̃ ſe⸗
quunt᷑ patet rñſio.nam intelligunt᷑ de acceptione⸗ dile⸗
ctione pᷣmo⁊ ſecundo mõ ſumptiæAd illud qð obijcit
le ver bo illo ego di. me di. ⁊c. Dicendum ꝙ; non intelli⸗
git᷑ e dilectõne naturali q̃ pmus bomo dilexit deum in
pᷣmo ſtatu vt ſup̃ tactum eit.ſᷣ de dilectõne caritatis que
non pote ſt eẽ ſine gra.ſub hoc ſenſu.q diligunt me dile⸗
ctõne caritatis ſunt mibi vniti 2 ↄfoꝛines.⁊ hoc habent
a me.amoꝛ em̃ eſt copula amãtis ⁊ qmati ⁊ amantẽ traſ⸗
foꝛmat in animatum ᷣm Aug.⁊ Hugo. VUnde diligere
dei eſt copulare ſibi⁊ efficere conſimilem ſibi diligẽtem
illũ. Pꝛeterea. illo bo mibil aliud dẽ ꝙᷓ dilectionẽ qua

diligit deus a creatura rationali. eſie a deo ſiue donum

ci. VUnde ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ diligo.notat᷑ effectus dilectio⸗
nis qua de diligit᷑ eſſe a xo.⁊ hoc patet ꝑ Ber. Hoc

eſt amare tunm quo tu amas te amantes dulcedine bo⸗

nitatis tue ⁊c.vt ſup.¶ Ad aliua quod obijcit᷑ q artifex
creatus complacet ſibi in opere ſuo ⁊c. Dicẽdum ꝙ nõ
eſt ſimile de artifice creato ? increato complacentia em̃
artificis creati in oꝑe ſuo.impoꝛtat quẽdam motum af⸗
fectionis reſpectu oꝑati.non em̃ ſolummodo complacet
ſibi ꝗ eſt cauſa oꝑis:bᷣ afficit᷑ circa opus ipſum.qð non

ↄtingit artifici increato vt ex dictis patet.4 Ad illud

qð obijcit᷑ ꝙ natura inſtituta abſq; omni gra erat tota
pulcra ? ſine macula.Dicendum ꝙ etſi eẽt ſine macula.
non tamẽ tota pulcra.q̃ qdem pulcritudo eſt ex gratia qᷓ
eſt nitoꝛ ꝗdam vt dicit glo.ſuꝑ illud põ.vt exhilaret faci
em in oleo.⁊ ex virtutibus ⁊ maxime ex caritate. Vnde
Augu.ſnuꝑ illud Yohis.iiij. quoniam ipſe pꝛioꝛ di. nos.
Anima amando deum pulcra efficit᷑ puleri erimus amã
do xum qui ſemp eſt pulcer. quantum in te creſcit amoꝛ
tantum in te creſcit pulcritudo. Ad hoc quod obijcit
vtrum deus poſſit naturam facere que eſſet ei accepta ſi

ne dono gre. Dicendum ꝙ poſſz de potentia abſoluta nõ

auteʒ oꝛdinata. ⁊ ſumat᷑ potentia abſoluta eo modo quo
dictum eſt ſup̃ ſic ⁊ oꝛdinata. Pꝛeterea.ſuppoſito ꝓom⸗
nipotentia eiꝰ hoc poſſet.natura tamẽ vt eſt condita eẽt
impoſſibilis ad hoc. Unde impoſſibilitas iſta puenit ex
parte creature.ſi em̃ hoc fieret. niłil aliud faceret q; do⸗
num gfe eẽ donum nature ⁊ gratiam eẽ naturam. Hoc
autem impoſſibile eſt qᷓtum eſt ex parte creature.cum do
num gratie ſit vltra terminos nature. Unde ſiẽ impoſ⸗
ſibile eſt ꝙ bomo fiat beatus a deo ꝑ naturaʒ qᷓuis poſ⸗

ſit creari beatus.quia beatitudo oſiſtit in bono quod eſt

ſupra omnem naturam: ſic intelligendum eſt de gratia 7
natura pᷣmi hominis. Pꝛeterea. ſi hoc facẽ poſſet: mi⸗
nus ↄgrueret ⁊ deceret.cuiꝰratio multiplex haberi põt

cx p̃dictis.
rnculus ſecundus

2

Equitur inquirere vtrum pꝛimus homo po⸗
tuit ex acceptis pꝛoficere in bono in ſua con⸗
ditione. ſic videtur. Pꝛimo ꝑ auctoꝛita⸗
tem Bama.ij.li.xiij.c.dicit em̃ ſic. Reus fecit hbominem
innocentem rectum ⁊ virtuoſum ⁊c. qui autem talis eſt
oteſt pꝛoſicere. 4 Iem in eodem fecit eum natura im⸗
peccabilem ⁊ voluntate per ſe peccatiuum in electione
vero ſua fuit poteſtatem babentem manere⁊ pꝛoſicere

=

— - —

— —

no
⸗
non
vae
ſo
Nci⸗

inil
i⸗
jſe⸗
lle,
cix
li⸗

ne
ſle⸗
N
riſ⸗
ere
temn
gu
V

ſen
GA

Mueſtio

in bono. Iteʒ dam̃.manẽtes in eo quodẽ ᷣm naturã
in virtute ſumꝰ.q aũtẽ in vᷣtute põt facere oꝑa merito⸗
ria ⁊ ꝓſicere.cũ ̊ primꝰ hõ cõditus fuerit ĩ integrita⸗
te nature.⁊ in illa poterat manẽ.poterat ꝓficẽ. ¶ INez
aug.in li.de natuꝛa ⁊ gra.quis neſciat ita factũ boiem
vt in eo libeꝝ aꝛbitriũ ad iuſte viuẽduʒ ꝓ poſſibilitate
⁊ capacitate ſua ↄſtitueret᷑.ex h̊ videt᷑ ꝙ ex natuꝛali lib
tate arbitrij poſſet iuſte viuere ⁊ ita mereri ⁊ ꝓficere.
Itez canticũ deutronomij.dei pfecta ſunt oꝑa.⁊ ꝑfe
ctũ eſt aliꝗd vt vult ph̊s cũ attingit ꝗprie vᷣtuti. g ſi hbõ
ꝑfectus ↄditus ẽ.poterat exire in opatõʒ ꝓpter quã fa⸗
ctus ẽ.hec aũt ẽ oꝑatio ꝑ quã ꝑuenit᷑ ad gloꝛiã.q̊ c7.
Itẽ in omibo creaturis ſi diſtãt a ſuo termio ad quẽ
oꝛdinãt᷑. data eſt ᷣtus ꝑ quã pñt ad illũ finẽ ꝑuenire.
ſicut pʒ in igne.qui cũ deoꝛſum ẽ.ſua leuitate põt ferri
ſurſuʒ.ᷓ aut libeꝝ arbitriũ miſerabiliꝰ fuit inter crea⸗
turas ceteras.aut ſi alie creature ꝑ naturã hñt ptãtezʒ
ꝑueniẽdi ad ſuũ finẽ.videt᷑ multofoꝛtiꝰꝙ ⁊ H̊ hõ poſſet
ꝑ virtutẽ nature añ ſtatũ miſerie.⸗ Iteʒ natura nibil
facit fruſtra nec deficit in neceſſarijs: ̊ nihil eſt magis
neceſſariũ homĩ q; illð ſine quo ñ põt beatificari.&ᷓ cũ
ptãs merendi hmoi ſit.videt᷑ ꝙ h̊ ineſſʒ ei ꝑ naturã dei
gratia circũſcripta. Iteʒ circũſcripta gratia intelli
gamus hoieʒ in ſtatu nature ↄdite ſeruare dina mãda
ta.aut ̊ meret᷑ aliqd.aut nihil.Si nihil:&ᷣ fruſtꝛa oꝑa
tur.ſ̊ fruſtra oꝑari nõ põt eẽ ſine pena aliq̃. G autẽ nõ
poterat eẽ in natura inſtituta. Si aliꝗd meret᷑.cũ opꝰ
rectũ ſit ad beatitudinẽ oꝛdinatũ.videt᷑ ꝙ ex puris na⸗
turalibo mereri poſſit pᷣmiũ eternũ. Si aũt diceret᷑ q;
opus illud nõ fuiſſet meritoꝛiũ beatitudinis.ſ̊ alicuiꝰ
boni tꝑalis:ᷣ ↄſtat cũ opꝰ hmõi in ſiatu illo ñ eẽt ꝑuer
ſuʒ eẽt oꝛdinatũ ad bonũ alteriꝰ quod eẽt oꝛdinatũ ad
finẽ.ſ̊ prius eſt ipſa oꝑatio ip̃ius boni ad finẽ qᷓ ad ea
que ſunt ad finẽ.qꝛ finis primo mouet.ꝗᷓ cũ in poſteri⸗
oꝛi poſito ſupponat᷑ prius? poterat mereri.aliqd oꝛdi
natũ ad gloꝛiã poterat mereri gloꝛiã. 4 SItez libeʒ ar⸗
bitriũ eẽntialius ↄꝑat᷑ aA bonũ q; ad malũ.ũ ſi de ſe pᷣt
ad malũ.multofoꝛtiꝰ põt ꝑ ſe ad bonũ.q̊ ⁊c.¶ Itẽ ſi de
ſe poterat ad malũ nõ ad bonũ.ꝗ videt᷑ ꝙ affectꝰ illius
nõ erat rectus.ĩmo ꝙ ↄditus fuilſet in quadã inclina⸗
tione ad malũ.¶ Iteʒ ſi lapis eẽt creatꝰ ſurſuʒ.virtus
illa que ſine difficultate ſufficeret ad tenẽdũ illuʒ ibi.
ſufficeret ad ſubleuãdũ eũ de loco deoꝛſuʒz ad locũ ſur⸗
ſum. ſiue ad locũ eminẽtioꝛeʒ qᷓ eẽt locus in quo creare
tur. rõne ↄſimili videt᷑ cũ ad H̊ ꝙ primꝰ hõ ſtaret ĩ ſta⸗
tu innocẽtie in quo ↄditus fuit.requirebat᷑ vis eadeʒ
vel tanta:qua vel quãta poſſet ꝓficere in melid. ſi ſta
re poterat tũc ex bonis acceptis in ↄditõe vt dicit mgẽ
in ſen.⁊ alij doctoꝛes ſacre ſeripture.videt᷑ ꝙ ex eiſdem
poterat,pficere.¶¶ Item ↄſtat ꝙ primus hõ poterat in
ſtatu primo facere oꝑa æ genere bonoꝝ. Sʒ bᷣm pela⸗
giũ pᷣt argui ſic.cũ maioꝛi difficultate deo Ffuit gſolis
naturalio:ꝙ naturalibo 2 gtuitis. gᷓ meret᷑ maiꝰ pre⸗
miũ.ſ̊ qui puit naturalibo ⁊ qtuitis meret᷑ vitã eteꝛnã
multofoꝛtius qui ſeruit ſolis naturalibo meret᷑ vitaz
eteꝛnã. YItez augꝰ. ſeruitia quãto magis indebita ta⸗
to gratioꝛa.hᷣ ſeruitiũ ſeruiẽtis ex ſolis naturalibo ma
gis eſt indebitũ qᷓ ſeruiẽtis ex naturalibo ⸗ gratuitis.
quia cui plus cõmittit᷑ plus ab co exigit᷑.̊ magis gra⸗
tu: magis remunerabile.¶ Itez regis terreni meret᷑
quis beniuolentiã ex ſolis naturalibo. ſ rex celeſtis in
infinitũ eſt beniuolentioꝛ rege terreſtri.⁊ ad miſeren⸗
dũ pronioꝛ.ꝗ̊ᷓ apud eũ mereri põt quis beniuolentiam
ex puris naturalibo.4 Itez vis intellectiua nobilior
eſt ⁊ potioꝛ ⁊ ꝑfectioꝛ qᷓ ſenſitiua vel vegetatiua:ſed he
pñt in ſuas oꝑatões ſine aliquo ſuꝑaddito ſue natuꝛe.
multoſoꝛtiꝰ vis intellectiua. Erx his ſimilit᷑ pᷣt argui
primũ hoĩeʒ ĩ ſtatu primo poſſe peccare.¶ Cõtra.deꝰ
eſt ſumma veritas.creatuꝛa aũt eſt vanitas.q̊ nllo mõ
põt vniri illo niſi ꝑ mediũ ꝙ ſit ꝑtim ſiẽ vitas.ꝑtun ſiẽ

vxcv .

vanitas.hoc aũt eſt gratia q̃ veritas eſi inqᷓtũ ẽ a deo.
inqtum a creatura vanitas: ̊ impoſſibile fuit homĩeʒ
mereri ſine gratia. Hoc ideʒ videt᷑ auẽte Jaco.iiij.exe⸗
quabit gratiã gratie. Iteʒ Yo.j.dabit grãʒ ꝓ gra. Itẽ
Ro.xj.gratia dei vita eterna.Et glo.nihil alind deus
in nobis coꝛonat qᷓ; munera ſua. taʒ ex tertu qᷓ ex glo.
colligit᷑ ꝙ vitã eternã ñ ↄtingit meꝛeri abſq; gra.⸗ Itẽ
meritũ ⁊ premiũ debẽt eẽ ꝓpoꝛtionalia.ſᷣ natura quan
tũcunq; eſt eminẽs.impropoꝛtõnabilis ẽ ⁊ alteriꝰ ge⸗
neris eſt q ſit beatitudo gloꝛie.q̊ impoſſibile eſt mereri
gloꝛiã ꝑ pura naturalia. ¶ Itez nobilioꝛ ẽ ſuba ꝙᷓ opa⸗
tio:ſᷣ deus nũꝙᷓ; acceptat hoĩeʒ abſqʒ munere gratie:q
nec oꝑatõʒ hoĩis reputat meritoꝛiã niſi ꝓcedat a libe⸗
ro arbitrio ⁊ S io. dðᷣm ꝙ nõ ſolũmõ gr̃a
nccia eſt ad merendũ im ſtatũ nature lapſe: hetiã ſᷣm
ſtatũ nature inſtitute.ſᷣm ſtatũ nature lapſe magis in⸗
digeat libeꝝ arbitriũ dono gratie. In ſtatu nãq; natu
re ↄdite neceſſaria erat gratia: tum ꝗpter ↄditõʒ retri⸗
buentis: tum ꝓpter ↄditõʒ retributõnis. ꝓpter ↄditõʒ
retribuẽtis.qm ipſe deus bonoꝝ noſtroꝝ n eget.iõ nec
acceptat hoĩeʒ pter oꝑa.nec aliquod meritũ obligare
põt ipſum ſm ratõeʒ dati ⁊ accepti. ideo ad h̊ ꝙ aliqð
bonũ opus creature ſue ad remunerandũ deo ↄplace⸗
at. neceſſe eſt ꝙ ipſius gratuite boĩtatis infiuẽtia ĩ ope
rante ꝓcedat.ꝑ quã creatura ipſi creatoꝛi gr̃a exiſtat.
Similit ꝓpter ↄditõeʒ retributõis.impoſſibile.n.erat
libero arbitrio mereri ſine auxilio gratie gratũfacien
tis.ꝓ eo ꝙ illud premiũ quod meremur eſt beatitudo
eterna.beatitudo aũt eterna oↄſiſtit in habẽdo euʒ quod
eſt omne ⁊ ſummũ bonũ.⁊ qui eſt ſuꝑ omẽʒ naturã ex⸗
altatus.⁊ lucẽ habitat inacceſſibilẽ.j.thim.vj.⁊ iõ im⸗
poſſibile ẽ ꝙ homo merẽdo ad illud ſummũ bonũ aſcẽ⸗
dat ⁊ ꝑueniat. niſi ꝑ aliquod adiutoꝛiũ quod ſit vltra
naturã.Sic ̊ homo in ſtatu nature inſtitute abſq; do⸗
no gratie nõ poterat mereri:tum ꝓpter ↄditõʒ retribu
entis:tum ꝓpter ↄditõʒ retributõis.In ſtatu vᷣo natu
re lapſe nõ ſolũmodo indiget gratia ad meꝛendũ ꝗpter
has ↄditõnes: hetiã ꝓpter ↄditõʒ oꝑantis ⁊ oꝑatonis
meritoꝛie.oꝑans.n.in ſtatu nature lapſe ſemꝑẽ ĩ pcto
7 dei aduerſariꝰ ⁊ inimicꝰ niſi a peccato releuet᷑ ꝑ gra⸗
tie donũ.⁊ ideo quicqd faciat.niſi volũtas eius preue⸗
niat᷑ a gratia que deo recõciliet.nihil meret᷑ merito cõ
digni.ꝓ eo ꝙ ci eſt aduerſariꝰ ⁊ inimicus. deus autẽ
oꝑa nõ acceptat niſi prius acceptet ꝑſonã.ſicut innuit
gen. iiij. Reſpexit dñs ad abel a ad munera eius. priꝰ
dicit ad abel.poſtea dicit ad munera.Propt ↄditionẽ
etiã oꝑationis neceſſaria eſt gratia.quia nulla eſt ope
ratio meritoꝛia niſi recta.⁊ nulla eſt recta niſi fiat re⸗
cta intentione.⁊ nulla poteſt eſſe recta intentio.niſi q̃
ſummũ bonum omni bono preponit.nulla aũt intento
poteſt hoc facere in ſtatu nature lapſe ſine dono gr̃e.⁊
Apteꝛea qualẽcũq; vel quantãcũq; faciat bomo oꝑatõʒ
ſine gratia.nõ meret᷑: quia non penſat deus quantuʒ.
ſed ex quanto. Patet ꝙ multiplex eſt neceſſitas gra⸗
tie ad merendũ.ſcilʒ ꝓgpter conditiones retribuẽtis.⁊
retributiones oꝑantis ⁊ bone oꝑationis.ita q h̊ qua⸗
druplex concurrit ad ſtatum nature lapſe.etiaʒ pꝛeteꝛ
illa que ꝓueniunt ex penis inflictis ꝓpter primuʒ pec⸗
catũ.que multum impediũt opus bonum. Quatuoꝛ eĩ
ſunt ſᷣm Medã inflicta homĩ ꝓpter peccatum primum
quod accidit ex auerſione a bono incõmutabili ſcʒ deo
patre ⁊ filio ⁊ ſpirituſancto:⁊ conuerſione ad bonum
cõmutabile:ſcʒ ignoꝛantia.infirmitas.malicia.⁊ cõ⸗
cupiſcentia.ꝗpter ignoꝛantiaʒ agendorũ neceſſaꝛia eſt
gratia.que eſt lux ſpũalis ipſam aiĩam illuminãs. Ipt᷑
infirmitateʒ qua homo impotẽs eſt aſſurgere ad opꝰ
virtutis quod eſt difficile.virtus eniʒ eſt circa opꝰ bo⸗
num ⁊ difficile: neceſſaria eſt gratia que virtutem ani
me adminiſtrat. pter maliciam qua homo ꝓnitatem
habet ad malum ⁊ auerſionem a deo:neceſſaria ẽ gra⸗

tia que aĩam ad dum erigat ⁊ a malo auertat. ꝗꝓpter
ↄcupiſcentiam qua ipſa anima coꝛupta im moterate
ↄcupiſcendo concupiſcibilibo adheret.neceſſaria ẽ gra⸗
tia que eternoꝝ ſapoꝛem inducit.⁊ ſic vehementiaʒ cõ⸗
cupiſcentie diminuat.Sic multiplex neceſſitas ĩ ſta⸗
tu nature lapſe ↄcurrit. ꝓgpter quam neceſſaria eſt gra
tia.duplex aũt ↄcurrit in ſtatu nature inſtitute.vt ta⸗
ctũ eſt.⁊ hoc innuit magr in ſen.ij.li.di.xxix.dicens.q;
homo indigebat gratia opante ⁊ cooꝑante in primo
ſtatu.lʒ nõ ᷣm omẽʒz modũ oꝑantis.⸗ Ac illud quod
obijcit᷑ in ↄtrariuʒ per illud verbũ dam̃.quod dicit᷑ ꝙ
fecit primũ hoĩeʒ virtuoſum ⁊c̃. Dicendũ ꝙ hoc ſic in⸗
telligit᷑nõ quia deus illuʒ in ſui conditõne fecerit vir⸗
tuoſum:ſed quia tunc aptum ⁊ quodãmodo diſpoſituʒ
ad hoc fecerit.qð non longopoſt temꝑe ↄpleuit.i Ad
illud quod obijcit᷑ poſtea.ꝙ in electiõe ſua habebat po
teſtateʒ manere ⁊ proficere in bono ⁊c̃. Dicenduʒ ꝙ H
nõ intelligit᷑.quia ſtatim conditus poterat ꝓficere.ſcʒ
er datis ſibi in conditõne.ſed quia ſtare poteꝛat.⁊ ſlã⸗
do peruenire ad ſtatum quo poſſet proficere in bono.
Vel poteſt aliter dici.q ſi proſficere dicitur in merito
gloꝛie ſᷣm ꝙ aliquis magis ⁊ minus meretur. ſic adaʒ
proficere non poterat ex acceptis a creatione niſi da⸗
retur ei gratia gratumfaciens. Poteſt alio modo pro⸗
fectus nomĩari largius.vt profectus dicaturereſpectu
quoꝛũcunq;.⁊ ſic adam ſine gratia gratumfaciẽte po⸗
terat proficere in cognitiõe accepta ⁊ in amoꝛe natuꝛa
li.⁊ in hmõi.⁊ ſic intelligit verbum dam̃.loquit᷑ eni de
profectu ſecũdo modo.Elel poteſt dici.ꝙ ſi intelligitur
primo modo.i.de profectu ĩ merito. non intelligit illð
abſolute:ſed cum eo quod additur cum dicit.fecit hbo⸗
mineʒ potenteʒ proficere per diuinam cooꝑatõeʒ que
eſt mediante gratia.q! Ad illud quod dicit augꝰ.quis
neſciat ita facitum primũ homineʒ ⁊c.hoc non intelli⸗
gitur ꝙ liberum arbitrium in eo poterat in opus meri
toꝛium. ſed quia erat tunc in poſſibilitate quadam ad
recte viuendum. ⁊ in quadam capacitate gratie.quia
nihil erat in illo repugnans gratie. Ad illud qð di⸗
cit dama.ꝙ manentes in eo quod eſt m naturã ĩ vir⸗
tute ſumus ⁊c. Dicendũ ꝙ illo verbo non intelligitur
ꝙ nature integre fuit ſtatim addita virtus.ita vt habe
rent primi parentes ſtatim cum natura virtuteʒ gratu
itam:ſed quia ſtantibo ⁊ manentibus ĩ natura integra
ſuꝑaddita fuit virtus.non.n.dicit exiſtentes in eo qð
eſt ſᷣm naturam in virtute ſumus ſed manentes.manè
enim dicit moꝛam ſuper eſſe.¶ Ad illud quod obijcit᷑.
ꝙ perfecta ſunt dei opera ⁊c. Dicendũ ꝙ eſt ꝑfectio qᷓ;
tum ad eſſe primuʒ.⁊ eſt ꝑfectio qᷓ;tuʒ ad eſſe ſecũduʒ .
DPerfectio q;tum ad eſſe ſecũdum duplex ẽ.quedam.n.
eſt que hʒ oꝛtum a ꝑfectõne ᷣm eſſe primũ.ſicut illa ꝑ⸗
fectio que attendit᷑ in accñtibo que oꝛiunt᷑ ex pricipijs
ſubiecti.Eſt alia ꝑfectio qtum ad eſſe ſecũduʒ. que nõ
cauſat᷑ a ꝑfectõne m eſſe primũ: ſed potius eſt ſuꝑ it⸗
lud.ſicut eſt ꝑfectio in eſſe gratuito vel gloꝛioſo.q qdẽ
eſt in nobis:nõ ex nobis.ſed ex deo.Cum g̊ dicit᷑ ꝙ ꝑfe
cta ſunt dei opera.hoc intelligit᷑ qᷓtum ad eſſe primũ ⁊
qᷓtum ad eſſe ſecũdum quod cauſat᷑ ab illo:qtuʒ auteʒ
ad illud eſſe ſecũdum quod nõ cauſat᷑ a ꝑfectõne ſᷣm eẽ
pꝛimũ.veritateʒ nõ hʒ: nõ.n.fecit deus omẽs bonos.ſ̊ᷣ
illos ſ. olos beatificauit quos predeſlinauit confoꝛmes
ſieri imagini filij ſui. Ro.viij.hoc enĩ diſpoſuit dare ꝑ
merita tanqꝙᷓ bonũ laudabile.⁊ rõ hꝰ aſſignata fuit.S.
4 Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ alie creature pnᷣt ꝑueiꝛe ad
fineʒ ad queʒ ſunt ꝑ virtutẽ nature. Dicendũ ꝙ nõ ẽ ſi⸗
mile. quia finis ereature rõnalis eſt ſummũ bonũ qð ẽ
ſupra oẽm natura:ſinis vᷣo aliaꝝ creatuꝛaꝝ eſt bonum
creatum quod eſt infra terminos nature. ideo creatu⸗
ra rõnalis magis indiget bono gratie vt poſſit ꝑueĩre
in ſuũ fineʒ q alie creatuꝛe.l Ad illud quod obijcitur
ꝙ natura nõ deſicit in neceſſarijs. iam pʒ rñſio ex pᷣdi⸗

ctis. hoc intelligitur de neceſſarijs que quideʒ attendũ
tur qtum ad eſſe primum.vel qtum ad eſſe ſecundum.
quod creatur ex principijs nature. tum vo ad illud
eſſe ſecundum quod ſupra naturam eſt.neceſſe eſt natu
ram deficere.⁊ tale eſt eſſe gratuitum ⁊ gloꝛioſuʒ. ex h̊
tamen nullum fit nature preiudicium: quia deus defe
ctum nature ſupꝓplet ? ſemꝑ preſto eſt.cum ſe offeꝛt tem
pus ⁊ locus complere ⁊ dare quod natura nõ poteꝛat.
Ad illud quod obijcitur.ꝙ circumſcripta gratia ſer⸗
uando mandata vtrum mereꝛetur ⁊c̃. Dicenduʒ ꝙ me
reretur.quia diſponeret ſe ad gratiam quam deus da⸗
ret illi.meretur dico de congruo: quia nihil meret᷑ de
condigno ſiue gratia.⁊ ita bona illa ex conſequẽti re⸗
munerarentur in gloꝛia.X. Ad illud quod obijcitur.qꝙ
prioꝛ eſt comꝑatio ad finem ⁊c. Dicendum ꝙ prius di
citur dupliciter. vel prius eſt.i.eſſentialius.vel prius
id eſt efficacius.prioꝛ eſt comꝑatio ad finem.i.eſſenti⸗
alioꝛ:quia tanqꝙᷓ ad vltimuz:ſed non prioꝛ.i.efficatior
immo efficacioꝛ q;tum ad ea que ſunt ad finem.qꝛ mi⸗
noꝛa ſunt.⁊ ideo magis poteſt in illa. ſi inferat põt ĩ
hoc.ꝗ̊ᷓ in finem.fit fallacia conſequẽtis.ſicut ſi infera⸗
tur.poteſt in minus.ergo poteſt in maius. Poteſt ta⸗
men ⁊ aliter dici.ꝙ comꝑatio ad finem prioꝛ eſt ſᷣm ĩ⸗
tentioneʒ: ſed ad ea que ſunt ad finem prioꝛ eſt ſm rẽ.
7 ideo nõ valet.¶. Ad aliud iam patet reſponſio.ꝙ ꝙᷓ;⸗
uis liberum arbitriũ eſſentialius comꝑetur ad bonũ.
non tamen ita efficatius.quia facilius eſt facere ma⸗
lum iᷓ; bonum.aquia hoc poteſt de ſua natura que eſt ex
nihilo:aliud non poteſt ſine adiutoꝛio.⸗ Ad illud qð
obijcitur.ꝙ; affectus eius non fuit rectus.quia potuit

in malum non in bonum. Dicendum ꝙ non ſequit᷑.ꝗa

ſicut poterat de ſe cadere.ſimilit poterat ⁊ ſtare.ſi aũt
nõ potuiſſet ſtare.ſequeret᷑ ꝙ non eſſet conditus in re⸗
ctitudine:ſ̊ quia ſtare potuit.neq; habnit ꝗd motiuuʒ
vel inclinatiuũ ad lapſuʒ.rectus fuit.¶ Ad illð quod
obijcit᷑.ꝙ virtus que ſufficit ſine difficultate ad tenen⸗
dũ lapideʒ ſurſuʒ põt eundẽ leuaꝛe ſurſuʒ aut deoꝛſum
ſiue ad locũ em inẽtioꝛẽ loco illo in quo tenet᷑.ſimiliter
primus hõ qui ſine difficultate poterat ſtaꝛe in innocẽ
tia ſua. poterat ea virtute qua poterat ſtare eleuare ſe
ꝓficiendo ad ſtatum altioꝛeʒ. Oicenduz ꝙ ſicut ex di⸗
ctis patet.poterat ſe eleuaꝛe aliq̃ntulũ pficiendum.vt
ad ea que poterat natura attingere: nõ tñ poterat ꝓfi
cere ad ſtatũ ꝗ erat ſupꝛa naturã.i.ſtatũ merendi vitã
eternã. ſicut ille qui pot tenere ſine difficultate lapidẽ
ſurſum.põt illum altius eleuare:ſ̊ non põt elenare ad
locum reſpectu cuiꝰ eſt virtus ſua impropoꝛtõnabilis
vt ad circulũ ſolarẽ vel celum. Ad aliud qð obijcituꝛ
Hᷣm Pelagiũ.Dicendũ ꝙ; nõ hʒ locum in ꝓpoſito. ꝗqa ĩ
illo ſiatu de quo hic loquit᷑.poterat eſſe nulla difficul⸗
tas neq; oꝑatio laboꝛioſa.vnde geñ.ij.poſuit cum ĩ pa
radiſuʒ voluptatis vt oꝑaret᷑ ⁊c.ſuꝑ quod dicit augꝰ.
viij.ſuꝑ geñ.ad lr̃am.credibile eſt hoĩeʒ in ꝑadiſo poſi
tum vt oꝑaretur.non laboꝛioſe ſed delicioſe.nec etiam
in ſtatu lapſus qui plus laboꝛat in ſeruitio dei plꝰ me⸗
ret᷑ premij.niſi foꝛte plus diminutiõis pene:ſed ꝗ plus
laboꝛat ex amoꝛe dei maioꝛe.nõ ſui vel alterius:plꝰpᷣ⸗
mij meretur.ſed cum dico ex amoꝛe dei.dico gratiam.
ſine qua meritoꝛie cæo non ſeruitur. ¶¶ Ad illud quod
obijcitur.ꝙ ſeruitia quantomagis indebita ⁊c. Dicen
dũ ꝙ hoc intelligit᷑ dupliciter. Seruitia magis indebi
ta ſcʒ vel quia is qui ſeruit minus tenet᷑ ſeruire qᷓ aliꝰ:
vel lʒ magis teneat᷑ qᷓ alius.tñ libeꝛius ſeruit.quia nõ
reſpicit ad debitũ quo tenet᷑.ꝭ̊ magis ad bonitateʒ dei
cui ſeꝛuit.hoc vltimo modo intellecta auẽtas aug.veꝛa
eſt. ſed ſic minoꝛ eſt falſa.⸗¶. Ad illud quod obijcit ꝑ ſi-
mile ſumptuʒ a rege terreno. Dicendum ꝙ nemome⸗
ret᷑ grãʒ regis terreni ex ſolis naturalibo.niſi inꝗᷓtum
illa naturalia ſunt ta ei.ſiłr nec regis celeſtis: bᷣ gta
ei eſſe ñ pñt. niſi ip̃e ↄtulerit grãz.q grata fiant.4 Ad

1.
d
tu
5
fe

lt
er;

ſuperaddita.

te gratie 2 virtutum.

illud quod obijcit. q ſenſitina 2 gegetatius pñt ĩ ſuas

opatõnes ⁊c. doᷣm ꝙ he virtutes pñnt in oꝑatõnes vel

obiecta ſine ſupaddito nature. qꝛ ſue oꝑationes viles

ſunt.⁊ obiecta eoꝛũ ipſis virtutibo multo ignobilioꝛa.
6 ta n Nlute eſt i nacherctane habeat actõz tamnobi⸗
lem ⁊ obiectũ tamnobile vt ſupra ipᷣm ſint.q actio
nature eſt in inferioꝛibo ſe. pñt ĩ ea ſine adiutoꝛio. ſed
qa actio intellectus eſt in eo quod eſt ſupra ſe.nõ põtꝛ

cam ſine adiutoꝛio ſuꝑioꝛis. Sed ſi querit.qũo opeꝛ⸗
miſericoꝛdie.vt daꝛe elemoſinã ⁊ hmõi que ſunt in ꝓx

mũ ⁊ ita ſibi equales:ſunt actõnes in aliꝗd ſuꝑius in⸗
tellectu. Rñſio.ipᷣm dare manu.nõ eſt opus meꝛitoꝛiũ
ey ſe.ſᷣ rõne amoꝛis ꝓximi.⁊ illud nõ eſt meritoꝛiũ ni⸗
ſi ex amoꝛe dei.⁊ ita omis actio meritoꝛia hʒ ꝙ ſit me⸗
ex eo ꝙ eſt in aligda ſupra nos.

—

Deſitum eſtſupra
de gratia data in ↄditiõe.ſequit inqrẽ
d gratia ſuꝑaddita. Primo queꝛet
ſi primꝰ homo habuit gratiã ⁊ virtu⸗
tem añ lapſuʒ. Secundo de quantita⸗

embru primum

erit g. vtꝝ babuit grãm 2 virtuteʒ añ
lapſum. ſic videt᷑ Luẽ.x. qui etiã ex⸗
poliauer̃t eũ ⁊ plagis impoſitis ⁊c.⁊ ex⸗
ponũt ſancti ⁊ glo. ꝙ expoliauerũt eum
gratuitis ⁊ vulnerauerũt eũ in naturalibo: & ſi h intel
ligi᷑ in primo hoĩe.pꝛimꝰ homo nõ tm̃ habuit natuꝛa
lia hetia gratuita an peccatũ.⸗ Iteʒ Merñ· cuz vide⸗
ret patreʒ nr̃jm hoĩm emulus.caritate circundatum ⁊
omi virtute veſtitũ.⁊ hoc accepiſſe terrenuz hoĩeʒ qð
ipſe ꝑ ſuꝑbiam amiſit. inuidit inſanabilis homicida.
Erxr hoc ᷓ pʒ ꝙ primus homo ⁊ caritateʒ hebat ⁊ oẽm
virtutez. ¶ Item adam recepit mandatũ diſcipline. B5
ſi illud mãdatũ ſeruaſſet: abſq; gratia meꝛuiſſet.ſi igiẽ
illud mandatũ datũ erat ſibi in meritũ obediẽtie.vide
tur ꝙ deus nõ dederit ſibi in preceptũ pꝛet gratie adiu
toꝛiũ.alioqn dediſſet ei in malũ.qð nullo mõ decet fa⸗

cere deũ. Itez H̊ habet᷑ a magr̃o ſen.ij.li.di.xxix. Pre⸗

terea queri ſolet.vbi ad q̊ ondendũ introducũt᷑ plines
auẽtes. artn deus ſciebat ipᷣm ſtatim eẽ lapſuꝝ.
ůᷣſciebat ꝙ illud gratie donũ in nullo eẽt vtile ſibi: ſed
potius eẽt ſibi in nocumẽtũ.ſi ꝙ̊ ſapiens artifer non dʒ
aliquid fruſtra facere.vel etiã vertat᷑ in opꝑis ſui da⸗
num ⁊ nocumentũ.videt᷑ ꝙ ñ dederit illi gratij.. Itẽ
adam qꝛ iuſticiã oꝛiginaleʒ habuit.qñ peccauit? volũ
tarie ꝑdidit nũꝙ; eam recuꝑauit. ꝗᷓ patet rñſio ſi babu
iſſet donuʒ gratie gratumfacientis: nec ipe nec aliquis

poſterioꝝ eius gratiã recuꝑaſſet. ſi ꝗᷓ gratiaʒ gratũfa

cientẽ ipſe recuꝑauit.videt᷑ ꝙ ante lapſum cam nõ ha⸗
buit. ¶ Iem adam habebat optima naturalia æ nullã
habebat pronitatẽ ad malũ nec difficultateʒ ad bonũ.
S ſi caritatẽ ⁊ gratiã habuiſſet: totalit deo adheſi iſſz. S
nũꝙᷓ in peccatu cecidiſſet:ᷣ ↄſtat q cecidit.ẽᷓ gratiã an
lapſuʒz nõ habuit.¶ Mreterea.exquo habebat optima
naturalia gratia oppoſita ferebat᷑ totalit᷑ in deuʒ.⁊ ita
eẽt ↄfirmatus ſicut erãt angeli.. Itez lucifer nõ habu
it gratiã gratũfacientẽ.ſi ꝗ̊ adam grãm Gatũfaciẽtem
habuit 2 de illa cecidit:̊ de altioꝛi gradu cecidit qᷓ; an⸗
gelus. ̊ videt᷑ ꝙ peccatũ eius fuit incurabiliꝰ qᷓᷓ pctᷣm
angelicũ.ſi ;̊ h̊ conſtat eẽ falſuʒ.añ peccatũ nõ habuit

gratie donũ.l Itẽ prius debet aligs ꝓbari qᷓ ĩ amicũ

aſſumi.hoc nonſolũ eſt verũ ĩ amicitia hũana.venetiã

in amicitia dina. vñ dicit᷑ heb.viij. Abrahaz pater ve⸗
ſter temptatus eſt.⁊ ꝑ multas tribulatões pꝓbatus dei

xcvij.

amicus factus eſt: ſi ᷓ nullus hʒ tri gratiã qn habeat
Ti amicitiã.videt᷑ q añ temptatõeʒ adaʒ nõ babuerit

an lapſuʒ.¶ MKRñdendũ.ad predictoꝝ intelligẽtiã e no

grãm. v ſtatim boſt temptatoõz peccauit.ᷣ nõ hũit grãʒ
tandu.q; circa h̊ duplex oſueuit eẽ opinio.quidã.n. di⸗

cere voluerũt. ꝙ adaʒ nõ habuit gram gratũſacienteʒ
pꝓ eo ꝙ nõ videt᷑ credibile ꝙ lapſus eẽt ſi adiutoꝛiũ ha⸗

baiſſet. Ad auctes 2 rones rñdent dicẽtes. q ada ba-
buit multas gratias gratiſdatas. natuꝛa habuit val
de bonq: 2 ꝓpterea ſancti vident᷑ aliq dicere ipᷣm ba⸗

buiſſe gratuita añ lapſum:nõ qꝛ habuit donũ gꝛatie ⸗

tumfaciẽtis.ſᷣ donum gratie gratiſdate.⁊ p illud pote

rat temptatõni reſiſtere. ⁊ ad gratiã gratũfacienteʒ ſe

diſponere. Sʒ qm̃ auẽtes ſanctoꝝ vident᷑ dicẽ de gra⸗

tia gratumfaciente. ſicut patet er obiectis.⁊ huic eriã

ↄſona videt᷑ ſacre ſeripture auẽtas ⁊ rõis ꝓbabilitas.
IYadeo eſt alia opinio ⁊ cõmunioꝛ ⁊ verioꝛ ꝓbabilioꝛ.
quq ⁊æ magr ſen.ſuſtinet.ſ.ꝙ adam ante lapſum gram
gratumfaciẽteʒ habuit. p quam nonſolum malo reſi⸗

