bro de anima? ſpiritu.ꝙ ipſi ſignificatiuas ſimilitudi⸗
nes in ſpiritu noſtro diſternũt.ratione cuius querituꝛ.
vtrum huiuſmodi viſiones fiant aliquando nõ ad ſignã
qum aliud. VPreterea angelus habet poſſe huiuſmodi
ſuper animã.vt ſuas viſiones imprimat ei.nũquid ani
ma habet huiuſmodi poſſe.vt ſuas viſiones imprimat i
angelo.. Ad primũ dicẽdum. ꝙ licet viſum intelligibi⸗
le ſit apud intellectum angelicũ. poteſt tamen eſſe ſenſi⸗
bile apud vim imaginatiua cui imprimitur.recipiẽs.n.
recipit ſm ſuam poſſibilitatẽ.nõ ſᷣm modũ ipſius agen⸗
tis qui imprimit.⁊ ideo nõ eſt talis receptio qualis eſt
in viſu a ſpeculo ſiue a re viſibili.nec talis qualis eſt in
intellectu ab alio intellectu. Ad ſcom vo dicendum.q;
vnitio illa eſt qtum ad effectũ.nõ q;tum ad eſſentiã. eſ⸗
fectus autẽ ĩ hoc attẽditur quo ad cõiunctionẽ ſimilitu⸗
dinũ que ſunt in imaginatiua.ad quã cõiunctionẽ exci⸗
tat ſpiritus angelicꝰ. Quo autẽ mõ hoc fit.ſic dicit Au⸗
gu.ſuꝑ Geñ.ſcire difficilimũ ẽ.⁊ explicare oꝑoſiſſimũ.
Ao terciũ vᷣo dicendũ.q; ĩ ipſa vi imaginatiua aliquã⸗
do fiũt huiuſmõi apꝑitiones ꝑ ſpiritũ angelicũ.⁊ tũc a⸗
liqo euenturũ vel nõ euẽturũ.faciendũ del deuitandum
denũciat᷑. Unde ad aliꝗd deſignandũ fit huiuſmõi appa
ritio.vnde AUugu.Cũ bonꝰ ſpiritꝰ arꝛipit fideles mite⸗
ria loquẽtes.aut accedente intelligẽtia veros ꝓphetas.
aut ad tempꝰ quo ꝑ cos opoꝛtet oſtẽdi. vidẽtes atq; nar
rantes facit:nõ ſic autẽ eſt:cũ a coꝛpe cauſa exiſtit.⸗ Ad
quartũ dicendũ ẽ.ꝙ aliudẽ de angelo.⁊ de anima.Fᷣm
ꝓ dicit aug. Inter ẽ B.ꝙ illi noſtras ſi volumꝰ nouerũt.
nos autẽ ipſoꝛũ niſi oſtederint nõ poſſumꝰ: qꝛ ſic eas vt
opinor habẽt ĩ poteſtate occultare ſpnalibo modis.quẽ⸗
admodũ nos quibuſ cã ĩteriectis obſtaculis noſtra cor⸗
poꝛa ne ab alioꝛũ oculis videant᷑ abſcõdimus. vñ aliter
eſt de angelis.⁊ de anima rationali.anima enim noſtra
recipit ab angelo ⁊ nõ ecõuerſo.

Wembzum quartum

Dquartuʒ quo querit᷑.de ꝗbus fiat viſio.
vtrũ de his que ſiũt curſu nature. an ð his
que fiũt curſu volũtario. Et videt᷑ ꝙ nõ de
is q̃ fiſt curſu naturali.Illa enĩ ex natuꝛa
cognitiõe poſſunt apꝛehẽdere.de his vo q̃ fiunt curſu
volũtario.nõ videt᷑ eſſe huiꝰmõi viſio.qꝛ nec illa multo
tiens re ab angelis.⁊ ſunt maxie iceꝛtitudinis

anteꝙᷓ fiat.¶ Reſpõdet᷑ ꝙ triplex ẽ curſus rerũ.ſicut di

cit Anſelmꝰ.Qaturał mirabił.⁊ voluntariꝰ. In his.ſ.
mirabilibo ⁊ volũtarijs quedã occulta cõtingit eſſe.que
ſe ſunt ꝓuidẽtie diuine.⁊ de huiꝰmõi ᷣm ꝙ accipiunt
boni angeli a deo. ſub figuris ſenſibilibo poſſunt viſio⸗

imprimere. .
¶ Queſtio. xl. de preſidentia

angeli

2

tum ad ꝑtem itellectiuã cognitiuã.

Erminata pte que

eſt de pᷣſidẽtia angeli ſuꝑ ꝑtem ſenſiti⸗
uã.ſeqtur ð pᷣſidẽtia eiꝰſuꝑ ꝑtem intelle

adi
ince

— in
ci
ſu⸗
orn
zin
reſ
ſii⸗
nun
lie

ſn

rapdn
eſiann
iceni
omnocoi
fitſene⸗
ndäm,
nngdie
Velmno
ſienöpe
peclini⸗
guepr
noplen
Dwgil
Peritn.
aſini
hiuſnwn
nidani
dprimnti
telligbi
ſeſendt
ſpies.n.
1s ggen⸗
ualise
scſtin
dunn
entii. et
ſtnilru
Onetre⸗
lat
lind.
Aliggi⸗
aiͤca⸗
tandn
nöiagen
es nulte
phens.
atchner
ſitN
nonerit
ſcug
Nls Abe⸗
Dſtrocor,
Gnalte
n noltn

trilio.
nohis
rnode
natmng
nt curſa
4 mulo
tudind⸗
ſicutch
hol
ſee
vpm
alo⸗

ti⸗
e

ſiti
nele

4

7
—

ueſtio

ctiuã cognitiuã. ¶ Primo ergo querendũ ẽ. vtrũ habe⸗
ant hbuiuſmõi poſſe· ¶ Scðo ad qd ſit illud poſſe.vtrum
ad ĩmittẽ cogitatiões vel icendẽ.¶ Lercõ. vtrũ dicant᷑
incẽtores cogitationũ tm. an affectionum pricipaliter.
Quarto.quomõ dicant᷑ incẽdẽ cogitatiões bonas.

embruzpriunz

pꝛimũ ſic dicit Aug.qꝙ aĩa rõnalis ita fu
cta ẽ ad ymaginẽ dei.vt nulla ĩterpoſita cꝛe
atura foꝛmet᷑.ſʒ angelꝰ ẽ creatura.ꝗ̊ eo me⸗
iaãte nõ format᷑.¶¶ Pꝛeterea.aĩa ronalis i⸗
tum huiuſmõi ẽ ad imaginẽ dei. Immago autẽ ẽ ſimi⸗
limdo expᷣſſa.ergo ĩmago ꝑ quã refoꝛmat᷑ ieſt imediate

a deo.ſʒ hec ẽ imago ez ĩ cognitione.ergo talis

nõ dat᷑ angelo mediãte.¶ Cõtra.ſicut demões habẽt qꝙ;
oſſunt excitare ĩtellectu ad malã cogitationẽ. ita boni
kabet ꝙ poſſunt excitare ad bonã. ¶ Iẽ Hiero.angeli
hom ĩbo auxiliũ tribuũt.miſtrãtes eis ſalutẽ ⁊ annunci⸗
antes eis dona largiſſima. ſ ãnunciãdo dona.habẽt poſ
ſe ſuꝑ ĩtellectũ. S qð dicẽduʒ. ꝙ babent aliqð po le
ſicut dicit Aug.ſuꝑ Geñ.¶ Ad obiectũ ĩ cõtrariũ dicen
dũ ẽ.ꝙ aĩa nõ ſoꝛmat᷑ ab angelo foꝛmatiõe ge vel gloꝛie
ſʒ foꝛmationẽ ſi quã habet ex habilitione diſpoſitõis ha
bet.¶ Ad idẽ facit illud qð ſcdðᷣo obijciebat. imago enim
ſimilitudĩs que fit ꝑ dilectionẽ vel cognitionẽ gꝛatuitaʒ
nõ dat᷑ mediate ãgelo.¶ Sʒ adbuc querit᷑. vtrum tale
babet poſſe.qdð neceſſe ſit aiaʒ reciꝑe.qð videt᷑.ſuꝑior
eni ſubſtãtia nõ agit ĩ ĩferioꝛẽ ſine aliqͥ effectu ĩferioꝛi.vt
ſol in aerẽ cũ agit diuerſas ĩ eo facit ipᷣſſiones.⁊ ſimilit᷑
ẽ de igne.Reſtat ergo.q aliꝗs effectꝰ neceſſe erit ĩ intel⸗
lectu rõnali ex ipſa actiõe angelica. Contra.dicit Da
ma.loquẽs de malis angelis violẽtiã iferꝛe nõ pꝛeualẽt.
ĩ nobis eniĩ ẽ ſuſciꝑe vel nõ ſuſciꝑe imiſſiões eoꝛũ.ſed im
miſſiões dicunt᷑ ille actiões.q ĩ itellectu bumano ẽ ſuſci
pere vel nõ ſuſciꝑe actionẽ angelicã. ſiue effectũ actõis
angelice. ergo ſimilit᷑ fuit ĩ bonis angelis.¶ Ad quoo
dicendũ.ꝙ in itellectu humano ẽ ſuſciꝑe effectũ actiõis
angelice vel nõ ſuſciꝑe. Ad obiectũ ĩ contrariũ.dicũt
ꝙ nõẽ ſimile de ſubſtãtia habẽte liberã voluntatẽ.⁊ de
ſubſtãtia que hʒ aꝓpetitũ naturalẽ tm̃. Vbi enĩ ẽ ſubſtã⸗
na que hʒ apetitũ naturalẽ nõ requirit᷑ diſpõ ꝑ quã ha⸗
bilitet᷑ ſine omni ipedimẽto ad recipiendũ actionẽ ſui a⸗
Gẽtis.vbi autẽ ẽ libera volũtas.⁊ ſi nõ ſit aliud ipedimẽ⸗
tum.ſufficit ꝙ nõ aſſit volũtas ad capiẽdũ ab agẽte cre⸗
ato. Secꝰ autẽ ẽ de agẽte ĩcreato ꝗ pot imutare volunta
tẽ rõnalẽ Fᷣm ꝙ vult.⁊ nihilominꝰ remanebit ſubſtatia.
Aliter põt dici.ꝙ ſecus ẽ de affectu hũano⁊ intellectu.
Intellectꝰ enĩ humani ẽ ſuſciꝑe neceſſario effectũ actio⸗

nis angelice.niſi cõtingat ꝙ ex vehemẽti iclinatione ad

aliud totaliter cõuerſus fuit ad idẽ.affectꝰ autẽ ſine vo⸗

lũtatis nõ eſt ſuſciꝑe neceſſario ꝓpter eiꝰ abſolutã liber⸗

tatẽ.⁊ de hoc inteiligit᷑ quod dicit Damaſcenꝰ. ꝙ violẽ
erre nõ pꝛeualet.

emnby ſecuũdum

D ſecundũ quo querit᷑ de actu ipſiꝰ potẽtie
angelice ĩ ip̃am ĩtellectiuã potẽtiã. Vtrũ il⸗
le actꝰ ſit imittẽ an ĩcendẽ. Et vꝛ ꝙ ille actꝰ
t ĩmittẽ.ꝑ hoc qð dicit Dama.In nobis ẽ

ſuſcipꝑe vel nõ ſuſciꝑe eoꝛũ imiſſiões.Si eni mali angeli
imittũt cogitatiões malas.eadẽ rõne ⁊ boni ĩmittũt co⸗
gitatiões bonas.Similit ſuꝑ illud Yob.xix. ſpoliauit

me gloꝛia mea.glo.maligni ſpiritꝰ ĩ afflictoꝛũ coꝛdibus
ſuas cogitatiões imitteꝛe nõ deſiſtũt.Et Johᷣ. Damal.
omiĩs malina.⁊ imũde paſſiões. ex ipſis excogitate ſũt.
ĩmittẽ homini cõceſſi ſunt.Si ergo ſic ẽ ex ꝑte malorũ
reſpectu malaꝛũ cogitationũ. videt᷑ ſic eſſe ex ꝑte bono⸗
rũ reſpectu bonarũ cogitationũ.¶ Sʒ ecõtra videtur.
ſi demões incẽtoꝛes ſunt.nõ imiſſoꝛes malarũ cogitatio
num. ſicut dicit Heda.dyabolꝰ nõ ẽ ĩmiſſoꝛ malarũ co⸗
gitationũ.ſed incẽtoꝛ.Et iterũ oſee.v.ſuꝑ illud.vt reue:

xl.

tantur ad dominũ obſtinatiĩ malo nõ cogitabũt reuerti
ad dominũ vt peniteãt. ſed vt quod male cogitauerũt ꝑ⸗
ficiant.⁊ hoc ideo.quia malignus ſpiritꝰ eſi vitiorũ in⸗
centoꝛ.ſi ergo mali dicunt᷑ eſſe incẽtoꝛes ñ ĩmiſſoꝛes ma⸗
larum cogitationũ. multofoꝛtiꝰ boni. nõ dicunt᷑ ĩmiſſo⸗
res bonarũ cogitationũ.ſed incentoꝛes tin.¶ Huiꝰ etiã
gra queritur.quare in ſcriptura inuenitur.ꝙ demones
mittunt in coꝛ malas cogitatiões.ſicut habet᷑ Joh.xiij.
cũ miſiſſet ſathanas in coꝛ eius.quare non inuenitur in
ſcriptura.ꝙ boni angeli mittãt in coꝛ cogitationes bo⸗
nas.4 Pꝛeterea.queritur que ſit differẽtia inter ĩmitte
re cogitatiões ⁊ incẽdere.videtur enĩ ꝙ incẽdeꝛe ſit ĩmit
tere.i ã imittere ẽ intus mittẽ ab extra. Incẽdere autẽ
eſt ſpeciẽ ignis mittere in aliquã materiã ſuſceptibilẽ.
qui incẽdit imittit.¶ ¶ Ad quod dicenduʒ.ꝙ boni angeli
nõ ſunt imiſſoꝛes bonaꝛũ cogitationũ.⁊ ſi aliquo modo
poſſent dici incẽtores. Si vᷣo inueniatur de malis ange
lis ꝙ ſint imiſſoꝛes vel ĩmiſſionẽ faciũt.nõ accipit᷑ ibi ꝓ
prie imiſſio ſed cõmuniteꝛ ꝓut dicitur. ꝙ qui incẽdit i
mittit. ¶ Ad ſcdᷣm ðᷣo dicendũ. ꝙ aliter ẽ de bonis cogi⸗
tationibus ⁊ malis.⁊ de bonis angelis ⁊ malis. Demo
nes eni dicũtur ĩmiſſoꝛes aliquãdo vel ĩmiſſionez facere
malarũ cogitationũ.inqtum male ſunt.nõ quia neceſ⸗
ſario inducãt vel poteſtatẽ habeãt inducẽdi neceſſario.
ſed quia mouẽt ad hoc.nec malũ ad aliud principiuʒ re
ducitur in ſuggeſtiõe.q; ad ipſum dyabolũ.iõ ſic autẽ
eſt de bono.licet enim bonꝰ angelus moueat intellectuʒ
ad bonũ aliquo mõ.nõ tamẽ prima cauſa boni eſt in an
gelo bono.ſed in deo.⁊ iõ attribuitur ei immiſſio cogita
tionis bone.nõ angelo in ſacra ſcriptura.¶. Ad illð vo
qð dicit᷑ ĩ pſal. Immittit angelꝰ dni.i.ĩmiſſionẽ faciet.
dicit glo. Sʒ attendẽdũ ẽ ꝙ illa ĩmiſſio nõ dicit᷑ eſſe co⸗
gitatiõis bone inqtũ bona ẽ. ſed ĩmittẽ dicit᷑ ibi.mittẽ
cuſtodià intꝛa ⁊ extra. ⁊ ſo patet ꝑ hoc qð dr incircuitu
timentiũ eũ.vñ alia trãſlatio hbʒ.circũdat angelłꝰ dñi in
giꝛo timẽtes ſe.q Ad illud vᷣo qð querit᷑ de differẽtia im
miſſionis ⁊ incendij.ᷣm ꝙ deo attribuitur ĩmittere.an⸗
gelo incendere.Dicendum ẽ.ꝙ immiſſio bone cogitati⸗
onis eſt factio bone cogitationis. Incenſio vᷣo eſt quedã
excitatio ſiue habilitatio intellectus ad cogitationeʒ bo
nam.Aliud eſt enim igne ignire lingna. aliud eſt ſicca⸗
re ligna ut ignantur.angeli autem boni nõ faciunt cogi⸗
tationes bonas in intellectu.ſed remouent impedimen⸗
ta.vt cogitatiões bone a deo fiãt in ĩtellectu.vnde ange⸗
los incendere non eſt aliud qᷓ; incenſibile preparare.

embruz teroeunz

D terciũ quo querit᷑. vtrũ dicant᷑.
cogitationũ tm aut etiã affectionũ.⁊ videt᷑
ꝙ poſſint ĩcendẽ affectionẽ ſiue volũtatẽ.cũ
eni maiꝰ ſit poſſe ageli q; pdicatoꝛis.pᷣdica⸗
or aũt põt accẽdẽ volũtatẽ ad bonũ ꝑ pᷣdicationẽ. vñ.j.
ad hebr.ſuꝑ illud ꝗ facit angelos ſpũs ⁊ miniſtos ſuos
flammã ignis.glo.miniſtros ſuos flãmã ignis facit.ꝗa
miniſtri eccleſie ignis ſũt.dũ ſpiritu feruẽt.⁊ vicia nra
vꝛũt.fenũ enĩ tuũ icendũt.ᷓ angeli pñt icendẽ volũtatẽ.
Itẽ quẽadmodũ ſe hʒ illumĩare ad intellectũ. ita accẽ
dere ad affectũ:ſʒ ſicẽ in inferioribo. ꝙ cã illumiatiõis
eſt cã accẽſiõis. ſic erit ĩ ſuꝑioꝛibo.cũ ergo angeli boni
illuminent intellectum. per conſequens accendent affe⸗
Kam Eckennarlt accenſibile adiungatur accenſiuo.
neceſſario fit accenſio.ſed nõ neceſſaꝛio inducitur volũ⸗
tas bona per operationem angeli. ergo angelus bonus
nõ accẽdit voluntatẽ bonã. Itẽ Merũñ ĩ lib.de libe.ar⸗
bi. Volũtas ẽ potẽtiſſimũ ĩ aia.⁊ ĩ ̊ gerit imediate ſimi
litudinẽ diuie volũtatis.nihil ꝗ̊ᷓ põt ſuꝑ volũtatẽ rõnalẽ
niſi ipᷣe deꝰ.nõ &̊ angeli ſũt ĩcẽtoꝛes bonaꝝ volũtatũ.qð
im accendit.poſſe habet ſuper illud quod incenditur.
(u quod dicendum ꝙ incendere dicicur dupliciter.
no modo ipſam ſpeciem ignis prebere. ⁊ ſic ſpũaliter

deus eſt incentoꝛ bone volũtatis. pꝛebet enĩ ſpeciẽ ignis
ſpiritualis.ſ.caritatis ipſi volũtati.Ypſe eniʒ eſt qui di
cit ignem veni mittere ĩ terꝛã.⁊ qnid volo niſi vt accẽda
tur. Incẽdere vᷣo alio modo dicit᷑ naturã accenſibilẽ di⸗
ſponere.⁊ ſic nibil ꝓhibet angelũ mediante cogitatio⸗
ne diſponeꝛe voluntatẽ.pꝛimo mõ nõ.X:.Ad obiectũ aũt
in contrariũ.dicendũ ẽ ꝙ aliud eſt de accẽſione ⁊ illumi
natione materiali.⁊ aliud de illuminatione ⁊ accẽſione
ſpũali.Illa enim fit ̃ᷣm curſum nature. in qua accẽſio
ſequit᷑ illum inationẽ neceſſario.hic autem nulla neceſſi⸗
tas eſt. In ipſa eni anima eſt cõſentire vel nõ cõſentire.
Qec hoc mõ dicit᷑ angelus incẽdeꝛe. ſicut ignis incẽdit
lignũ quod ẽ pꝛeꝑatum incẽſioni.vnde ex opeꝛatione an
geli nõ eſt neceſſaria accenſio anime rationalis. Ex h̊
patet reſpõſio ad alia.ꝗa pꝛedicatoꝛes nõ accendũt niſi
pparando.

embrum quartum

O quartũ quo queritur.quomodo dicatur
incẽdere cogitatiões bonas.vtrũ ᷣm opera
tionẽ interioꝛẽ factã in ipſis fantaſmatibus
ut 'ᷣm operationẽ facta in ſpeciebo abſtra⸗
is. Et videt᷑ ꝙ nõ ᷣm operationẽ factã in ipſis fantaſ-⸗
matibus.talis enĩ operatio fit in doꝛmiẽtibus.in quib
nõ eſt hu iuſmodi incẽſio.Qec ſᷣm operationẽ factam in
ipſis ſpeciebo.õ enim poſſunt angeli ↄiungere vel diſ⸗
iungere ſpecies exiſiẽtes apud intellectum humanum.
WGreterea.ſuper illud manus tue fecerũt me.glo.dici⸗
tur angelus intellectũ dare homini. vt dicitur quis da⸗
re lumen domui cui feneſiras facit.cũ eam nõ ſua luce
penetret vel illuſtret.ergo iſtud incẽdere cogitationem
nõ videtur aliud eſſe.niſi remouere impedimentũ. ſʒ qᷣ⸗
modo remouet impedimentũ. Itẽ Aug. in lib.lxxxiij.
q.Aſdalignus ſpiritus cum a deo permittitur. obſiruit

quihbuſdam nebulis meatus intelligentie. per quã pan⸗
dere lumẽ rationis radius eteꝛne lucis ſolet.¶ Ad hor
poteſt dici.ꝙ vt dictum eſt.incenſio bonarum coõgitatio

num eſt excitatio ſiue habilitatio intellectus ad illas.et

hoc poteſt eſſe pluribus modis.ſ.operando aliquid ĩ fa

taſmatibus.ſiue circa fantaſmata.⁊ informãdo quodã⸗
modo ſpiritum ⁊ cognitiuam.expediendo per remotio
nem impedimentoꝛũ. Operatur enim aliqua in fantaſ⸗
matibo ſiue circa fantaſmata. qð patere poteſt ſic. Sẽ
ſibilia gignendo ſimilitudines ſuas de ſe. ⁊ immittẽtes
eas per ſenſus.ĩprimunt eas in oꝛgano ſenſus cõmunis
ſicut in fantaſmate.ex qua impreſſione efficitur ꝙ ani⸗
ma intelligit illud cuius impreſſio relinquit fantaſma⸗
te ſiue in organo ſenſus cõmunis.eo ꝙ virtutes inferio
res cognitione deſeruiunt intellectiue.⁊ a quibus acci⸗
pit intellectiua per maioꝛem abſtractionem. Conſimili
modo angelus poteſt imprimere cõſimiles ſpecies illis
quas fecerunt ſenſibilia ſi eſſent preſentia per ipſos ſen
ſus.⁊ hec poſſunt ĩ dormiẽtibus ⁊ vigilãtibus.⁊ ſic ſᷣm
hanc viam facere poteſt vt repreſentetur intellectui.vn⸗
de habilitetur 2 excitetur intellectus ad bonas cogitati
ones.ſicut ſupra dictum eſt.eo ꝙ angelus bonus babet
poſſe ſuper ſenſitiuam interiorem ⁊ exterioꝛem.habet ex
hac parte poſſe habilitare ⁊ excitare intellectiuam. ⁊? Gᷓ
ad cogitandum bona. Ad illud qð obijcitur. q; opeꝛa
tio facta in fantaſmate.eſt operatio facta in dormienti⸗
bus.dicẽdum ꝙ ⁊ ſic ⁊ aliter:q autem aliter.dicit aug.
in lib.de anima ⁊ ſpiritu.poſiq enim locutus eſt de re⸗
uelationibus que fiunt ab angelis in ſomnis doꝛmien
tibus ſubdit.vigilatibus etiã occulto quodaʒ inſtinctu
ingeſtas eſſe cogitationes quas diuinarẽt nouimus. li⸗
cut cayphas põtifer ꝓphetauit cum eius intẽtio volun
tatem ꝓphetandi nõ haberet. Adbuc intelligẽdum eſt.
ꝙ angelus habilitat ad bonam cogitationem. informã⸗

do ipſum ſpiritum ſiue ipſam intelligẽtiam aliter qᷓ per

viam fantaſie ſcilicet per immediatam irꝛadiationem ſi
ne cõmunicationem ſuarum viſionum. vt enim dicit an⸗

gu. ſuper Geñ. xij. Sancti angeli viſionem ſuam quodã
ineffabili modo in ſpiꝛitu noſiro infundũt.⁊ viſa ſua q̃⸗
dam pꝛepotenti vnione noſtra eſſe faciunt.quod aliquo
modo tali exemplo patere poteſt. Spirituales cꝛeature
ſicut angeli ⁊ aĩe ſpecula ſũt ſpiritualia.ſicut dicit Dyo
niſius in libro ð diui.no. Vnde ſicut ſpeculo materiali
obiecto alio ſpeculo material. ſpecies reſultate in vno
gignũt ſe in alio.ita poteſt eſſe licet ſimilitudine diſtan⸗
te.ꝙ ſpeculum ſpirituale.ſ.angelꝰ obijcit ſe anime.quo
exiſtente.viſa ſiue ſpecies exiſtẽtes in ipſo angelo relin⸗
quuntur in anima.ſiue accipiuntuꝛ ab ia gur quidam
viſa habilitant ⁊ excitant intellectiuam ad bonam cogi⸗
tationem.¶ Ad illud ergo qð obijcitur.ꝙ angeli ñ poſ⸗
ſunt cõiungere vel diſiungere ſpecies exiſtẽtes apud hu⸗
manum intellectum.dicẽdum.qꝙ cõiungere poſſunt ali⸗
quo modo.ſpecies ſiue viſa offerẽdo.vt dictum eſt. Nd⸗
huc intelligendum eſt.ꝙ ſicut dicitur ſapi.ix.Corpꝰ qð
coꝛrumpitur aggꝛauat animam ⁊ terꝛena inhabitatio
deprimit ſenſum multa cogitantem. Ex coꝛuptione er⸗
go iſta eſt facilitas in anima ſiue pronitas ad minus or
dqinatas cogitationes.ſᷣm ꝙ dicitur Geñ.vj.proni ſunt

ſenſus bominis ab adoleſcentia in malum. 4 Preterea

vt dicit aug.in lib.lxxxiij.q.Malignus ſpiritus abſtꝛa
hit meatus intelligẽtie. per quos pandere lumen ratio⸗
nis radius eterne lucis ſolet ratione corꝛuptionis con⸗
tracte in anima.⁊ ob tenebrationis ex obſtructione me⸗

atus intelligentie. impeditur anima ne erigat ſe ad bo⸗

nas cogitationes.Cotra hec duo impedimẽta. duplici⸗
ter expedit angelus bonus animam ſcilicet illuminãdo
ad intuitionem ſpiritualium.ex quibus intuitis erxcita
tur ad bonas cogitationes vt iam dictum eſt:⁊ arcendo
contrarias poteſtates ab illatione impeditorum ad
huiuſmodi.

(Mueſtio quadrageſima

ruma de cuſtodia angelica.

SIcto de preſidẽtia

qua preeſt angelus ſuper potẽtiã ſenſi
tiuam ⁊ iĩtellectiuã.Coſequẽter dicẽdũ
eſt de pꝛeſidẽtia qua pꝛeeſt ſuper moti⸗
uam que attẽditur circa cuſtodiã. Que

rendum eſt ergo de cuſtodia angelica. Prio ergo que⸗

ritur.vtrũ angelus habeat potẽtiam cuſtodiẽdi vominẽ
Fm animaʒ. Secũdo ſupoſito ꝙ habeat.an habeat a

natura vel a Ga. ¶¶ Tercio. vtrũ vnus angelus ſuperior

habeat poteſtatem cuſtodiẽdo inferioꝛem.vel deterinie⸗
tur circa homines. Quarto ſi cuſtodia angeloꝛũ ſit re
ſpectu hominũ.vtrum reſpectu omnium.. Quito.vtrũ
angelus deputatus ad cuſtodiã. aliquando recedat pro
pter peccata hominis cuſtodiẽdi.q¶ Sexto.vtrum aliqũ
angelus peccet ex negligẽtia circa cuſtodiã hominis.ſi⸗
cut prelatus.

lembruz primuz

Verit᷑ ergo ĩ pꝛimis.vtrũ angelꝰ habeat po
teſtatẽ cuſtodiẽdi hominẽ ſᷣm animã. Oꝛ at
cuſtodiat ꝓbat᷑ auctoꝛitate ſacꝛe ſcripture.
math.xviij.angeli eoꝛũ ſemꝑ vidẽt faciẽ pa⸗
tris.⁊ pianiꝰ habet᷑ ĩ glo.que dicit. Magna ẽ dignitas
aĩarũ.vt vnaqueq; ab oꝛtu ſue natitatis ĩ ſui cuſtodiam
habeat agelũ deputatũ. Itẽ yſa.lxij.ſuꝑ muros tuos
hieruſalẽ cõſtitui cuſtodes. Stẽ eccleſia ſtici.xvij.in vna⸗
quãqʒ gẽtẽ pᷣpoſuit rectores.i.ãgelos.⸗ Itẽ qdiu puer
ꝑuulꝰ ẽ 2 facił ad caſuʒ.ſᷣm coꝛpꝰ ĩdiget manuductore.
quouſq;.ſ.vemiat ad etatẽ ꝑfectã.ĩ q foꝛtis ẽ⁊ ſufficiẽs ſi

bi. Oſimilit videt᷑. ꝙ ſᷣm aĩam hõ q;diu debiłẽ ⁊ facił ad

caſũ ſpũalẽ.ĩdiget cuſtode ſiue mauductoꝛe ſpũali q̃uſq;
vemiat ad etatẽ ꝑfectã.⁊ huic ↄcoꝛdat apłs ad gal.iij.lex
pedagogꝰ noſteꝛ fuit ĩ xrpᷣo.hec aũt ꝑfecta etas n hr qᷓdiu
hõ ẽ ĩ via. qᷓdiu hõ ẽ ĩ via ſiue ĩ ſiatu vie.ſemꝑ eget cu⸗

— — — — — — — - —

—

— — —

—— — —.

— — — — — rmr————

—

pll 8
0 gig⸗
aenmne
licit d
naterigl
editn
lme. uo
Korelin⸗
kadan
nan ⸗
Nis
pr h⸗
Alnr
et. Rd
lp
hlito
Pcnetre
minsor
Poniſer
Prunen
uoobſtn
tenrario⸗
ongco⸗
tonene⸗
tſeas
Cple⸗
uninäͦt
igerete
1areend
orun d.

n⸗

iſeni
ini
fMon
Ce
on⸗
dens
nn.
terens
gülin
ſtoet
evatpe⸗
maſmi
inis

benpe
ſptune.
clepo⸗
Gns
oen
bus
Imnu
uer
wt,
ioſi
lad
c
din

Queſtio

Node. bmõt aũt cuſtos nõ videt᷑ niſi angelus ̊ c. ¶ Iẽ

j.coꝛi.xv.Cũ euacuauerit omeʒ pᷣncipatũ.glo.tunc.i.in
futuro oĩs pᷣlatio ceſſabit.q̃ angeli angelis ⁊ aiabo pre⸗
ſunt. Si bec ceſſatõ tũc ẽ. manifeſtũ eſt ꝙ mõ eſt bmõi
pᷣlatio:angeli ꝗ̊ pᷣſunt aiabo.⁊ nõ apparet in qᷣ niſi in cu
ſtodia.&̊ ⁊c. ontra. videl g nõ ↄgꝛuat bomi hbr̃e an⸗
gelũ cuſtodẽ. Aug. in li. lxxxiij· q· xxiij.q. ANentẽ ſanctã
imaginẽ dei dicũt.que nulla interpoſita ſuba a pma ve⸗

ritate foꝛmat᷑.ergo nec interpoſito angelo:ſed cuſios in

qntũ hmõi p̃ponitur cuſtodito. angelus nõ eſt cuſtos
aie ſalteʒ qtum ad mentẽ. ¶ Item iob.vij. Quid faciam
tibi o cuſios hoĩʒ. Ita dicit iob ad deũ.deergo ẽ cuſtos
bominũ.Ideʒ pᷣs. Qiſi dñs cuſtodierit ciuitatẽ ⁊c. Cũ
ergo deoſit ſuſticientiſſimus. nõ videtur ꝙ ponat᷑ alius

cuſios. Ytem ſicut hõ gerit imagineʒ dei rõne bonita⸗

tis et ſapie.ita rõne potentie.Añ geñ.j. Poſtẽqᷓ dictum
eſt. faciamꝰhoĩem ad imaginem a ſilitudinẽ noſtrã.ſta⸗/
tim ſubiungit᷑ de potentia· et pᷣſit piſcibo maris: ſᷣ inter
imagineʒ. illud cuiꝰeſt imago nihil interponit᷑. inter
honunẽ inqntũ gerit imaginẽ dei in potentia ↄgnoſcen⸗
di et deũ nihil eſt medium: immo immediate eſt ſub dei
prate:ſᷣ cuſtos habet ptatem ſuꝑ cuſtoditũ.ergo angelꝰ
nõ eſt cuſtos bomis.ſiue nõ habet pẽatem cuſtodiendi.
Si dicatur ꝙ angelopeſt bomiĩ vt cuſtos ex ꝑte cogni
tiue ga inſtruit eũ et docet in multis: pᷣ nõ peſt ex parte

motiue. quia nõ dat eis ſuã ꝑfectiõem que ẽ gratia ſᷣ deꝰ

immediate:et ſic ĩtelligit᷑ ſupꝛapoſita auẽtas aug.lxxx⸗
iij.q. Sed contra boc eſt qð leꝗtur in auctoꝛitate ab ipᷣa
veritate foꝛmata vt fiat vis in verbo.Eleritas em̃ inqͥn⸗
tum hmõi reſpicit cognitiuã et nõ motiuã: ergo iſta au⸗
ctoꝛitas intelligit᷑ de imediatõne dei ad mentem quo ad
cognitiuã. Pꝛeterea.ſicut hõ eſt imago dei qͥ ad poten
tiam motiuã.ita ⁊ m cognitiuã.ergo ſᷣm vtrũq; nihil ẽ
mediũ inter mentẽ ⁊ deũ.ergo nec angelus.! Item hoc
dicit aug.in li.de quantitate aĩe vbi loꝗtur de aia dicit.
ꝙ nibil inter oĩa eſt deo ꝓpinquiꝰ. Item dicit aug. ſuꝑ
geñ. ꝙ ſicut agricole nõ dicuntur creatoꝛes frugũ.quis
multas pᷣparationes faciant ad ꝓducẽdas fruges: ita
nec angeli dicũtur creatoꝛes.quia ſcʒ nulli rei dant for⸗
mam. quis ſepe ad foꝛmã vltimã ſua oꝑatione p̃parant
et diſponũt. Sicut ergo angelꝰ nõ dat motiue potentie
ſuam pꝑfectõem vel foꝛmã ↄpletiuã.vel gratiã ſiue amo⸗
rem ſumme bonitatis:ita nec potẽtie cognitiue dat ſuaʒ
ꝑfectiõeʒ vel ↄpletõeʒ.i.ſumme vᷣtutis cognitõeʒ.ᷣ vtri⸗
qʒ potentie datur ꝑfectio a o ĩmediate: ergo quo ad h̊
equaliter ſe hñt imediate ad deuʒ ambe potentie. Pre
terea.ſicut angelus oꝑatione ſua pᷣparat et diſponit co⸗
gnitiuam ad ſuã ↄpletionẽ inſtruendo ⁊ docendo: ita vi⸗
cætur diſponere motiuã ↄſulendo de fugiendis ⁊ agẽdis
J excitando ſiue inftãmando in amoꝛẽ ſumme bonitatis
ergo qͥ ad boc ſunt eq̃les hmõi potentie:ergo q̃ rõne di⸗
cetur habere potentiã ſuꝑ cognitiuã.eadem rone et ſuꝑ
motiuã. Item aug.in li.lxxriij.queſti.ꝑfecta ratõ que
virtꝰ vocat᷑.vtit᷑ pᷣmo ſeipᷣa ad intelligendum deũ.vt ipᷣo
fruat᷑:ceteris rõnabilibo ad ſocietate.vtitur aĩantibo ir⸗
rõnabilibo ad eminentiã.vtit᷑ gbuſdaʒ aſſumẽdis vel re⸗

ſpuẽdis ad btitudinẽ.ꝗbuſdã toleꝛãdis ad patiam. qui⸗

buſdã oꝛdinãds ad iuſticiã.vtit᷑ etiã his a ꝗbo abſtinet

ad patiam. Ex his pʒ.ꝙ aĩa vtit᷑ angelis. ISdeʒ arĩ aug.

in li.de tri.diffinit vti ſic.ti ẽ aſſumere aliꝗd in volun
tatem facultatis. ꝓpteꝛ id quo fruendũ eſt. Ex H̊ ꝙ dicit
aſſumere in volũtatẽ ſacultatis. videt᷑ ꝙ illud qð vtitur
ſuperiꝰſit eo qͥ vtitur mnqᷓntũ hmõi. Arguit᷑ ̊ ſic. Dm̃e
qð vtit᷑ alio.ſuperiꝰẽ eo inq̃ntũ hmõi:ſᷣ anima vtitur an
gelis. ̊ ſuperioꝛ ẽ eis inqᷓtuʒ hmõi: ̊ angelus nõ habet
ptatem ſuꝑ animã. ¶¶ Item vtitur ceteris rõnabilibo ad
ſocietatẽ. vbi em̃ eſt ſocietas.ibi ẽ paꝛitas ⁊ nõ pᷣeminẽ⸗
tia et inde vt pꝛius.¶ Solutio dicimus cum pꝛimo au⸗
ctoꝛitatibo poſitis ⁊ rõnibo ꝙ angeli habent poteſtatem
cuſtodiendi animas.et eas cuſtodiunt.¶ Ad pꝛimũ qð
obijcit de mediatione q̃ habet᷑ in auctoꝛitate Aug.ſolet

xlj.

dici. ꝙ mens ↄmuniter accepta habet dupiicem vim:ſu⸗
perioꝛem que dicitur intelligentia qua cognoſcit creato
rem.et de hac intelligitur auctoꝛitas aug.⁊ inſerioꝛẽ ſci
licet intellectũ.ſcʒ qua cognoſcit creaturas.et de hac nõ
intelligit:⁊ quo ad iſtam verum ẽ ꝙ babet angelum cu⸗
ſtodem. Sed aliter videtur dicendũ.ꝙ ſᷣm vtranq; vim
habet cuſtodiam angeli ᷣm aliquam ratõneʒ culſiodie:

verum eſt tñ ꝙ m ꝙ plus deſcendunt potentie.ſᷣm hoc

plus eſt ibi de rõne cuſtodie.q Ad auctoꝛitatem autem
aug. Reſpondetur faciendo vim in hoc quod dicit᷑ foꝛa⸗
ta.dicimus ꝙ quelibet vis anime.et motiua.et cogniti⸗
ua.et ſuperior.⁊ inferioꝛ.ĩmediate a prima veritate foꝛ
matur ſcʒ foꝛma vltima.i.ꝑficitur vltima cõpletõne:ni⸗
hilominus tñ angeli habent potentiã pꝛeꝑandi ⁊ diſpo
nendi aliquo modo qulibet anime potentiã ad ſuaʒ vl⸗
timam ↄpletionẽ:et quo ad hanc potentiaʒ vel poteſta⸗
tem habent ipſi cuſtodire:illud plane habetur ĩ glo.ſu⸗
per illud.Manus tue fecerũt me et plaſmauerunt me.
Abi dicitur ſolus de dat intellectũ. et ſi aliquando me⸗
diante angelo vt danieli cui dixit angelus. ego veni tibi
intellectũ dare:deus tñ qui lux eſt. ꝑ ſeipſum illuminat
pias mentes.et ſi aliq vtitur miniſterio angeloꝝ. Ita
em̃ dicitur intellectũ dare homini.vt quiſq; dicitur daꝛe
lumen domui cum feneſtram facit.cum eam ſua luce nõ
illuſtret. Ad aliud qð obijcit de imagine qᷓ eſt in homi
ne rõne potentie. dicendũ ꝙ cũ dicitur preſit piſcibo ⁊c̃.
non loquitur ibi niſi de poteſtate hominis ſuper coꝛpo⸗
rales creaturas.vt patet ex textu. EUnde iſta potentia qᷓ
eſt in bomine ſᷣm ꝙ eſt ad imaginem dei. non dicit᷑ qua
poſſit ſuper angelum.ſed ſuper irꝛationales creaturas:
Ungde non obſiat quin angelus habeat aliquaʒ poteſta⸗
tem ſuper eum. Si autem iſta potentia eſſet talis.ꝙ peꝛ
eam poſſet ſe homo cuſtodire et regere.non habens in⸗
digentiam vt cuſtodiatur.valeret ratio iſta: ſed non ſic
eſt.quia homo ſemper indiget dum eſt in via. Ad boc
quod obijcit.ꝙ inter imaginem et illud cnius eſt imago
nihil eſt medium ſoluendum per predicta dicendo ꝙ ni
bhil eſt medium quo ad perfectionem vltimam. eſt tamẽ
aliquod medium pꝛeparans et diſponens eandem ima⸗
ginem adhuc informen ad ſuam vltimam perfectioneʒ:
dicimus etiam ꝙ animam cuſtodit et deus et angelus.
ſed differenter:deus quideʒ auctoꝛitate.angelus vᷣo mi
niſterio.ſᷣm illud Hebꝛe.j. Omnes ſunt adminiſtrato⸗
rij ſpiritus ⁊c. Et licet deus ſit ſufficiens ad cuſtodien⸗
duʒ ſine miniſterio.angelus tamen cuſtodit pꝛopter ſer
uandum oꝛdinem rerum.cuiuſmodi oꝛdo eſt dei ad an⸗
gelum.et angeli ad homineʒ.ſicut patebit in ſequentiꝓ⸗
bleumate. Simili enim modo poſſet obijci ꝙ deus omia
faceret per ſe et nihil mediante natura vel angelo.cum
ad om ma ſufficiat deus:ſed nõ opoꝛtet hoc.quia licʒ ſit
ſufficiens non tamen tollit oꝛdinem rerum. 4 Ad aliud
quod obijcit de eo quod eſt vti. Rñdetur ꝙ vti aliquoẽ
dupliciter. Aut tanq inſtrumento.quemadmodum ar⸗
tifex vtitur ſecuri.et ſic verum eſt.ꝙ vtens ſupernis eſt
eo quo vtitur:aut tanꝙᷓ; patrono vel adiutorio. ſiẽ quis
vtitur aduocato.et ſic non opoꝛtet ꝙ vtens ſit ſuperius
immo poteſt eſſe inferius et ſic vtitur anima angelo.vn⸗
de non ex hoc ſequitur ꝙ ſit ſuperioꝛ eo.¶ Aliter dicen⸗
dum.accipiendo intellectum auctoꝛitatis auguſti.quia
reuera ſᷣm ꝙ ipſe dicit. anima ad intelligendum deum.
id eſt ad deueniendum in dei cognitionem. vtitur omni
creatura: quia ſicut pꝛima et ſumma bonitas habet a⸗
liquam ſui ſimilitudinem in creatura:que ad ipſam dn⸗
cit:ita ſumma veritas habet aliquam ſui ſimilitudinezʒ
in creatura que ad ſe ducit. Unde quo ad hoc om̃is cre⸗
atura habet rationem intelligibilis:ſed preter boc rati
onalis creatura.nonſolum habet rationem intelligibi⸗
lis.ſed inſuper babet rationem intellectui. ſcilicet ani⸗
ma et angelus. Dicimus ergo ꝙ anima inq̃ntum habet
rationem intellectiui vtitur ceteris omnibus inqͥntuʒ ĩ⸗
telligibilia ſunt ad deneniendum in cognitionẽ creato⸗

ris. Vnde vtit᷑ etiã angelo.Nec ideo ſeꝗtur. ꝙ ſit ſupe⸗
rioꝛ.ꝗa ſeipſa vtitur hboc mõ ſᷣm ꝙ dicit eadem auctori⸗
tas.nec ideo ſuꝑioꝛ eſt ſeipᷣa.vel ſi ſequat᷑ ꝗ nobilioꝛ ſit
quo ad hoc.ꝗa videlicet intellectiua vt hmoi.nobiliꝰ eſt
intelligibili vt hmõi:nõ tñ ſeꝗtur.ꝙ ſimpłr nobilioꝛ ſit:
quia nõſolũ habet angelꝰnaturaʒ intelligibilis ſ̊ etiam
intellectiui ſicut ⁊ aia.vnde aĩa vtit᷑ eo intelligendo euʒ
ipſe vtit᷑ ea intelligendo eam.vnde quo ad hoc eſt paꝛi
tas tet hoc eſt qð dicit auctoꝛitas pᷣ̃dicta. vtitur ceteris
rõnabilibus ad ſocietatem: quia inuicem ſe intelligunt
et vtrũq; vtroqʒ vtititur hac via.i ec tamen per hoc erx⸗
cluditur ptᷣas cuſtodie in angelo.quia ſᷣm aliam viam ẽ
ibi p̃eminentia vt iam patebit.

lembꝛum ſecũduz

D ſecundũ quo querit᷑ ſuppoſito ꝙ angel⸗
habeat ptatem cuſtodiendi hoĩes. truʒ
hoc habeat a natura vel a gꝛatia.Si dica
tur ꝙ a natura.Contra. ſi circũſcribãtur
om̃ia gratuita ab angelo.tũc ſicut aĩma eſt vertibilis in
bonũ et malũ.ita angelus in malũ ſcʒ ꝑ ſe.in bonũ cum
adiutoꝛio gratie:ergo quo ad hoc debilis eſt ſicut 2 aia.
ſ nemo ſapiens alicui ꝑuulo debili daret cuſtodem aliũ
debilem. imo foꝛtem daret debili: ̊ cum deus ſit ſumme
ſapiens.angeluʒ ita debilem ⁊ ita vertibilem non dabit
ꝓ cu ſtode cu iple ꝓut ſic ẽ vertibilis.videat᷑ indigere cu⸗
ſtode.¶ YItem angelꝰita vertibilis ẽ in malum circũſcri⸗
pta gra.ꝙ ſi cadit in malũ:non reſurgit.q̊ quo ad h̊ ma
gis videt᷑ angelꝰimpotens vel deficiens.ꝗ̊ quo ad h̊ mi⸗
nus videt᷑ ꝙ angelus debet daꝛi cuſtos homi. qᷓ; hõ ange
lo.¶ Item ſi h̊ eſſet ex natura.cũ in demonibo remanſe⸗
rint naturalia.ſᷣm hoc deberent dici cuſtodes.qꝛ quod a
natura ineſt omi: ineſt inqtum tale.¶. Stẽ.xvij. Qũeri.
ſuꝑ iliud:quicꝗd offerũt pꝛimitiuoꝛũ ⁊c.in magna glo.
oꝛigenis q ſic incipit.offerunt angeli.vbi multuz loquit᷑
de pfate angeloꝝ ſuꝑ homines:in fine dicit. Pꝛo meri⸗
to aliꝰpꝛinceps multoꝝ eſſe ponit᷑.alius pᷣncipatui ſub⸗
iectus.Et ponit exemplũ de bonis ſeruis:quibo ꝓ diuer
ſitate meritoꝝ dabitur ptᷣas.alij ſuꝑ deceʒ ciuitates alij
ſuper ꝗnq;. Ex hoc ꝙ dicit pꝛo merito.videtur ꝙ ex gꝛa⸗
tia ſit hmõi pᷣlatio.non ex natura. Item hoc videtur ex
exemplo qð ponit:quia ptᷣas collata ſeruis fidelibo non
eſt nature ſed gr̃e vel gloꝛie. ſimiliter pr̃as angeli ſu P
animam in cuſtodiendo non eſt ex natura ſed ex gratia.
Item ſi hec pt̃as debet᷑ ex natura angelo. Queritur ex
qua natura:ſi dicat᷑ ꝙ anima eſt ſuba vnita vel vnibilis
coꝛpoꝛi.angelus ſuba ſeꝑata. vnde magis potens et ſu⸗
perioꝛ eſt.cuiꝰetiam ſignum eſt:ꝙ anime ſeꝑate non dat᷑
angelus in cuſtodia.Contra.ſi vnio vel vnitas eſſet cau⸗
ſa eſſentialis.quare indigeret cuſtodia.Fᷣm hoc indigniſ
ſet xp̃ cuſtodia.cũ anima eius coꝛpoꝛi vniret᷑.⁊ hoc fal⸗
ſum eſt vt ptꝰvidebit᷑

ſcʒ ex natura et gra.differenter tñ: qꝛ ex natura tanqᷓ a
pꝛimo pᷣncipio.ex gra vo tanꝙ/ ꝓximo pᷣncipio⁊ ↄpleti⸗
uo:dona em̃ naturalia qᷓ habet angelus in excellentia re
ſpectu anime.ſunt iſta qtuoꝛ attributa.de quibo.ij.ſent.
diſ.ij.ſcʒ ſimplicitas eſſentie.diſcretio ꝑſonalis.ꝑſpica
citas intelligentie. libertas arbitrij. ſunt quaſi diſpoſi⸗
tio naturalis in angelo ad cuſtodiendã animam: ſ̊ non
ſufficit hec excellentia nature. ſed ſuper hanc addit᷑ gra
quaſi ↄplementum: non aũt quecũq; gratia ſed gr̃a con
firmatõnis. Omnes eniz boni angeli ſimul confirmati
ſunt in gratia.ſicut mali in peccato. Vnð quo ad hoc
ſunt ſic ↄfirmati.ſunt quaſi ſtantes:anime auteʒ non ſic
confirmant᷑ ſimul.5ᷣ ſucceſſiue.vñ om̃s vſq; ad ſuẽ con⸗
firmatõnem ſunt vel lapſe vel labiles.Ex hoc ergo ꝙ q̃⸗
libet anima puri hominis duʒ in ſtatu eſt vie. vel lapſa
eſt vel ẽ labilis. Angeli autem boni pꝛopter confirmati⸗
onẽ nec lapſi nec labiles:accipit᷑ ratio huiuſmodi pote⸗

olutio.dicimus ꝙ pfᷣas cuſto⸗
diendi eſt in angelis.nõn ex vnico pᷣncipio h̊ ex duplici:

ſtatis cuſtodiendi que eſt in angelis reſt pectu animarũ:
Unia quo ad hoc foꝛtes ſunt.anime auteʒ rationales de⸗
iles.

embꝛum tercium

D tercium quo queritur. Utrum angelus
habeat poteſtatem hanc.ſcʒ cuſtodiendi.
reſpectu alterius angeli. Videtuꝛ ꝙ ſic.cu
Nodia enim angeli reſpectu hominis.vide

ur attendi penes iſtos reſpectus. illuminare. purgare.

ꝑficere: qui ꝓpꝛie ſunt angeloꝛum. vt dicit dyoniſius:ſed
hos actus habet vnus angelus reſpectu alterius. ergo
rationem cuſtodie habet.ꝗ Item dicit dyoniſius.ꝙ in
hierarchia humana.qui p̃ᷣſunt alijs eoꝛuzʒ ſunt cuſtodes
ergo ſimiliter videt᷑ in hierarchia angelica.qꝙ ꝗ preſunt
alijs:eoꝛum fiunt cuſtodes. et ita ſi uꝑioꝛes dicuntur cu⸗
ſtodire inferioꝛes. 4 Item videtur ꝑ oꝛigenem. qui ver⸗
ſus finez pᷣdicte glo.ſ Qumeri.xviij.dicit ſic. Aſdihi vide
tur. ꝙ inter angelos alij pᷣncipatum et poteſtatem habe:
ant ſuper alios.alij ſubiaceant ⁊ obtemperent poteſtati
Et hoc idem dicit aug.ſuper geñ.ꝙ ſuperioꝛes pꝛeſunt
inferioꝛibus.et boni malis:et ita videntur habere pote

ſtatem et dominium ſuꝑ illos.Ex bis omnibus babetuꝛ

ꝙ pꝛeſunt angeli angelis.Querit᷑ ̊. Aut cuſtodire ideʒ
eſt quod pꝛeeſſe vel dnari. Aut vltra p̃eſſe aliquid impoꝛ
tat ex ꝑte cuſtodientis.Si idem impoꝛtat habetur pꝛo⸗
poſitum.ſcʒ ꝙ angeli angelos cuſtodiunt. Si vltra im⸗
poꝛtat aliqꝗd qrit᷑ ꝗd ẽ illud? Solutio.dicimꝰꝙ angeli
nõ habent hanc ptatem cuſtodiendi reſpectu alioꝝ an⸗
geloꝝ.¶ Ad illud qð obijcit pꝛimo. de h̊ ꝙ dicit illumĩa
re ⁊c̃.dicimus ꝙ ex alia rõne ſumunt᷑ iſti actus illumia
re purgare pficere.⁊ ex alia ſũmitur actꝰꝗ eſt cuſtodire
Iſti em actꝰillumiare ⁊c. ſequunt᷑ peſſe.qꝛ pᷣeſt natura
et ga:et quia hec pᷣlatio bene eſt in angelo reſpectu an⸗
geli.ideo ſiłr et iſti actꝰ:cuſtodire autẽè et ſi nõ ſit niſi in
eoꝗ pꝛeeſt natura et gra vt ſupᷣ habitũ eſt.tñ non ſequit᷑
illũ immediate ſed mediate. Ali em̃ plationi ſᷣm natuꝛã
et gr̃am additur quedaʒz pras.q̃ angelus põt ꝓmouẽ ad
bonũ.et retrahere a malo.diſponendo dico nõ efficiẽdo
et hanc pratem immediate ſeꝗtur ratio cuſtodie ſiue ab
hac ptate imediate ſummit᷑ ratio cuſtodie. Et ga hanc
pote ſtatem retrahendi vel ꝓmouendi non habet nili re⸗
ſpectu nature.que impediri poteſt vł ꝓmoueꝛi.ideo nec
cuſtodire habet niſi naturã que impediri põt.vel ꝓmo⸗/
ueri:ideo nec cuſtodire habet niſi bmõi naturam: ̊ an⸗
geli nõ ſunt tales.quia om̃es boni ↄfirmati ſunt in bo⸗
no:et ſic non pñt impediri a bono.nec declinare ad ma⸗
lum:econtra om̃s mali ↄfirmati ſunt in malo.vnde quo
ad hoc nõ poſſunt retrahi a malo:nec ꝓmoueri ad bonũ
Ideo reſpectu alioꝛum angeloꝛum nõ habent angeli po
teſtatem cuſtodiendi.ſ̊ reſpectu anime que in ſlatu vieẽ
et poſſunt impediri a bono.et ꝓmoueri ad bonũ.a cade
re in malũ. et reſurgere.Ex his ptʒ ſolutio ad omia ob⸗
lecta.¶ Et ad illud qð querebat᷑.qd addit cuſlodire vl⸗
tra peſſe. et etiqꝗ quid addit vltra ilumĩare. Sicut eniʒ
ſi eſſent duo in hoĩe quoꝛũ vnũ ſequeret᷑ hoĩem rõne ge⸗

