modo cõmuni.hoc dicitur ꝓpter donum ſapientie.quod
eſt cõmune vie ⁊ patrie.lʒ etiam hec cognitio non perue
niat ad ipſam eſſientiam m ſeipſaʒ.ſed per veſtigia ĩ cre

aturis per imagineʒ in intellectuali creatura.per ſimili

tudineʒ in ipſis gratijs ſiue donis gratiaꝝ.

cundum mem by buius queſtionis. vtrũ
ſint plura pꝛincipia ſᷣm ſubſtantiaʒ. habet
/ tres articulos.¶ Primus.v.ſint duo pꝛĩa
pncipia vnuʒ boni ? alteꝝ mali.⸗ Secũdꝰ
vtꝝ ſint duo principia.vnũ boni ſpiritualis alterũ boni
coꝛpoꝛalis. Tercius.vtꝝ boni coꝛꝑalis ſint duo prin⸗
cipia.ſcilʒ opifer ⁊ materia quorum neutrum eſt ab ali⸗

quo. .
ticulus primus

4 Irrca primuʒ ſic obijcit Jo. dama. ꝙ non ſint

—
—

uo principia. Contraria ſunt adinuiceʒ. bo
nũ ⁊ pernicioſum.a ſuinuicem corruptiua.
Si ergo ſunt in ſeinuiceʒ: non erunt ſubſiſtentia. Si vᷣo
non ſunt in ſeinuicem ſed diuiſa:quis eſt qui regiõʒ ſin
gulo diſtribuit: a ſi alius eſt qui diſtribuit: illud magis
erit principium. IOtẽ neceſſe eſt alterum hoꝛum vel tan
gere ⁊ coꝛumpeꝛe ſeinuiceʒ. vel eſſe medium in quo neq;
bonum neq; malum eſt. ⁊ non tunc tm̃ duo principia ſed
tria.¶ Item neceſſe eſt alterum hoꝛuz vel pacificare.qð
id quod malum eſt non poteſt. quod enim pacificat ñ eſt

malũ.vel preliari.quod id quod bonũ eſt nõ põt.qð pꝛe

liatur.n.nõ eſt finaliter bonũ.¶ Itez quod malũ ẽ quidẽ
preliari.quod aũt bonuʒ eſt.nõ ex adueꝛſo preliari ſed a
malo coꝛumpi vel ↄtriſta:i ſemꝑ ⁊ malũ pati.quod ñ eſt
boni:vnũ & eſt ab omni malicia exutũ ⁊c. 4 YZtez Aug. i
li.de moꝛibo manicheoꝝ. Principiũ primũ boni ẽ ſum⸗
mũ bonũ.ſᷣ ſummũ bonũ nõ põt eſſe ſummũ bonũ niſi ſit
incõmutabile.impenetꝛabile.⁊ inuiolabile ⁊c. Si.n.æ⸗
eſſet aliq boni ↄditio.nõ eẽt ſummũ.qꝛ intelligeꝛet᷑ meliꝰ
tali aũt nature noceri nullatenꝰpõt:malũ aũt dicit᷑ eo æ
nocet ſeu nocere põt. ¶. Preterea. cũ ſit ſunmũ bonuz.
eſt ſumme potẽs:gᷓ ↄſeruare põt om̃e quod ꝑtinet ad re⸗
gnũ ſuũ.⁊ Gᷓ eſt regnũ lucis ſicut dicũt maĩchei: 8 poteſt
ↄſeruare ome illud quod eſt in regno lucis a nocno. Et
ga ſumme bonũ vult ↄſeruare 7 nouit:g in effectu erit cõ
ſeruatio:nõ ̊ᷓ malũ ſiue pricipiũ mali.nocebit regno bo

ni.neq; nocebit regno tenebraꝝ.coꝛu ptio.n.nõ eſt in ſe.

ipſa.bᷣ in aliquo quod coꝛumpit:malũ aũt ẽ corruptio.

nõ ſe corrumpit.cñ coꝛꝛuptio nõ coꝛumpat coꝛuptõʒ.

„

MKegnũ g tenebraꝝ ſi omi bono caꝛet(vt dicũt maĩchei)

coꝛꝛumpi nõ põt.qᷓ nec ei noceri:nõ q̊ malũ eſt. cuʒ nulli
noceat:&ᷣ nõ ſunt duo principia.ſ.boni⁊ mali:(¶ Item ſi
eſſet primũ principiũ mali:e diuerſo diuidens vtra prin
cipiũ boni:eẽt ſumme maluʒz.ſicut eſt ſumme bonũ. Sed
ſummũ bonũ eſt.ꝙ nihil poteſt habere de ſuo oꝓoſito.ꝗ̊
econtrario ſumme maluʒ diceret᷑ quod nihil habetet vel
habere poſſet de ſuo opoſito. Nã ſi haberet:quo ad hoc
dependeret ab ipſo.⁊ ita nõ eſſet equalit pꝛincipiũ.Sed
impoſſibile eſt eſſe ſic ſumme malũ.nihil.n.hꝛet æ eſſe.
oĩno eẽt ñ ens: nõ haberet rõneʒ principij.4:! Itẽ malu
nõ eſt ſm eſſentiã ſ̊ ſᷣm priuatõeʒ dictum. pᷣuatio vᷣo nõ

eſt nec intelligit᷑ ſine eo cuiꝰ eſt priuatio.OQð auteʒ pᷣuat

bonũ eſt.ꝗ̊ malũ vpendet a bono:⁊ ſumme malũ nõ põt
eſſe. cum ſit priuano.ꝗn habeat aliquid boni.̊ dependʒ
a bono:ꝗ nõ eſt equaliter principiũ cum ſumme bono.
4 OPreterea.augꝰ. in encheri.ex bonis mala oꝛta ſunt.⁊
niii in bonis nõ ſubſiſtũt.ꝗ̊ malũ dependet a bono. gᷓ vt
prius ſumme malũ nõ eſt equaliter principiũ cũ ſumme
na Yona dicet᷑ ſupradicte rationi ꝙ ſumme maluʒ
nõ nocet. vel coꝛumpit. vel aduerſat᷑ ſumme bono. ali⸗
cui bono inferioꝛi:Ipter quod ſic põt obijci.qᷓntũcũq; ſit
malũ quod dicit᷑ ſumme malũ. põt tolli a ſumme bono.
Sũme.n. bonum eſt ſumme potens.potentia.n.bonũ ẽ.
gſumma potentia ad ſummũ bonũ pꝑtinet: ſᷣ̊ magis eſti⸗
ma bit᷑ potẽs.quod plus mali põt tollere.qᷓ quod min?:
gſumme potẽs.ſumme malũ põt tollẽ.i¶ Jaʒ alit magis
potẽs intelligeret᷑.⁊ ita magis bonũ:cũ ꝙ̊ ſumme maluʒ
n poſſit tollere niſi de inferioꝛi bono.⁊ ſumme bonũ polſ⸗
ſit tollere quodcũq;ʒ malũ.nõ erũt ſumme bonũ⁊ ſi umme
malũ equaliter principia.l Item ꝙ nõ ſit pꝛincipiũ ſᷣm
modos pricipij in prima phᷣia dicti ſic argui põt. Dicit᷑
enĩ vno modo initiũ ex quo primo mouet᷑ aliqd. vt prici⸗
piũ longitudinis.Sʒ hoc mõ non dicet᷑ principiũ mali.

principiũ.n.longitudinis vetermĩat aliquã ꝑteʒ entis.2⸗
ita nõ eſt oĩno ſine bono:vtpote ſi dicat᷑ pũctus prĩcipiũ

longitudinis vel ex quo fit motus. Iteʒ dicit᷑ principiuʒ
de quo facilioꝛ eſt diſciplina.nec hoc mõ malũ eſt princi⸗

piũ.cũ ꝑ bonũ cognoſcat᷑. Didit᷑ etiaʒ principiuʒ ꝑs ma

terialis vt fundamẽtũ domus.nec ſic eſt principiũ.quia
ex entibo ↄponit᷑ ens.Etiaʒ dicit᷑ principiũ ex quo fit in⸗
itiũ motus.vtpote cauſa efficiẽs.verbi gra.filius a paꝛẽ
tibo.⁊ lis ab odio:nec ſic dicit᷑ principiu.qꝛ mali nõ Ecã
efficiẽs ſ̊ deficiẽs.Dicit᷑ etiã principiu ꝗpter cuiꝰ volũta
teʒ mouet᷑.⁊ hec eſt cã finalis inqtũ mouet efficientem.
Hec aũt remouet᷑ a malo: finis.n.⁊ bonũ idẽ ẽ ĩ ſuba. F
malũ ñ ẽ principiũ in rõne finis ſeu cauſe finalis.Dicit᷑
etia pᷣncipiũ ex qͥ ſci᷑ res primo.vtpote rei cã. nec ſic ma
lũ eſi principiũ vel hʒ:malũ.n.ẽ incauſale vt dicit DOyo.
in li. de di.no. Concludit᷑ ̊ ex iã dictis.ꝙ malũ ñ ẽ pnci
piũ ſᷣm modos iaʒ dierns. ſ n ↄtriũ ſic obijcit᷑. Gonuʒ
⁊ malũ ſunt genera alioꝝ.h̊ aũt nõ videt᷑ dici niſi diuer⸗
ſoꝝ ſint principioꝝ.nõ.n.ſic dicũt᷑ genera ſicut ſubſtan⸗
tia ⁊ qualitas.⸗:! Iteʒz dicit᷑.xij.math.iQon poteſt arboꝛ
mala.ibi dicit glo.non poteſt ex bono naſci malum.vxłex
malo naſci bonum:⁊ alia glo.nibil medium. quin boni
actoꝛis tm̃ ſint bona.⁊ mali mala.4.! Item bonuz ma⸗

lum ſunt oppoſita. opoſita habebunt principia.ꝙ ſi vl⸗

timo eſt ſtare in idemptitate principij.boni auteʒ ſit ſum
mum bonum principium.ergo erit ⁊ mali.quod non eſt
vnum. Vnde.iij. Romano.ui infert iram glo.ibi:illiꝰ
vei deus vltoꝛ eſt cuius actoꝛ non eſt.id eſt iniquitatis.
quam deus poteſt punire non facere. 4 Item Auguſli.ĩ
libro.lxxxiij.q. Omne quod deficit ab eo quod eſt eẽ. de⸗
ficit ⁊ tendit in non eſſe:deficere autem maluz eſt. eſſe au
tem ⁊ in nullo deficere bonum eſt. At ille ad quem nõ eẽ
non pertinet.non eſt cauſa deficiendi:boni ergo tm̃ can⸗
ſa eſt.malũ aut factum eſt. ergo habet aliqð pᷣncipiũ.⁊ ñ
idem cum bono:ergo mali ⁊ boni ſunt duo principia.

. —

— — —2——

— —

= -

r

¶ Lueſtio

Item cum dicit᷑ liberum arbitrium deſiciens 2 cau⸗

ſa mali.defectus ille ab alio hʒ ꝙ eſt ꝙᷓ a ſe. Si non ab
alio.ergo principium eſt ante quod nullum in illo ge⸗

nere.ſi habet.alicubi eſt ſtare in genere defectuum.aut

bonũ erit per ſe cauſa mali.E ſi bonũ ꝑ ſe nõ eſt cau⸗
ſa mali.tũc.n.opoꝛteret ſummũ bonũ eſſe ꝑ ſe cauſam
mali.erit aliquis defectus primus in genere defectuũ⸗
ergo eſt principiũ aliquod maloꝝ.¶ Iteʒ dicit᷑ in geñ.
primo.Tenebre erant ſuper facieʒ abiſſi.⁊ poſt ſeqt.·
ſpiritus dñi ferebatur ſuper aquas. ſiue incubabat
Fm aliam lr̃am.ergo tenebre cum ſint priuatõnes.nõ
ſemper oꝛtum habent a luce.Sequitur enim.dixit deꝰ
fiat lux.⁊ facta eſt lux: Alia ꝗ̊ eſt cauſa illarum tene⸗
braruz ⁊ illius lucis.ſed hec eſt prima lux creata.vil
le ſunt prime tenebre.ꝗ̊ tenebraruʒ ⁊ lucis differentia
ſunt pꝛincipia. Item. viij. Yo. Dyabolus eſt mendar 2
pater eius id eſt mendacij:mendacium auteʒ dicit pec
catum. fuit principium peccati: ſed non idem princi
pium boni.ẽᷓ differentia ſunt principia.¶ Reſponden
dum eſt.ꝙ boni ⁊ mali non ſunt duo principia vt ex eqͥ
ſe diuidant.ſicut plures rationes concludũt.ſumendo
bonum generaliter.lʒ enim malum geneꝛaliter aliquo
modo bhabeat principium eo ꝙ factuʒ eſt: nõ tamen ex
equo ſe habet contra principium boni. Item ad ũlõ
auteʒ quod obijcitur.ꝙ malum nõ habet principiũ ſᷣm
aliquam rationeʒ ſupradictam principij. Dicendum
ꝙ babet ſᷣm illam rationeʒ pꝛincipij.ſᷣm ꝙ dicit᷑ effici⸗
ens large ſumptum principium. Eſi enim efficiẽs pꝛo⸗
prie ſumptum. quod eſſe facit a foꝛma completuʒ ⁊ eſt
efficiens large ſub quo continetur id quod facit eſſe ſbᷣ
priuatione determinatuʒ:⁊ hoc ꝓprie dictum vocatur
cauſa deficiens. AUnde Nuguſti.in lib.de cini.dei diẽ̃.
Si queritur cauſa mali.nõ eſt inuenire niſi cauſaʒ de⸗
ficientem:⁊ ꝗpter hoc poſuit phᷣus duo exempla ĩ illa
ratione principij. Pater eſt cauſa filij.⁊ lis ẽ ab odio:
lis enim eſt ab odio vt defectus a cauſa deficiẽte.⸗ Ad
illð pᷣo quod obijcitur multipłr. ꝙ boni ⁊ mali ſunt di
uiſa principia.Reſpondendũ eſt Fᷣm oꝛdinem. Primo
hoc ꝙ dicit bonum ⁊ malum ſunt genera alioꝛum.

Nut enim accipiunt᷑ boꝛum ⁊ malum cõmuniter. aut

Aprie in genere moꝛis.Si ꝓrie in genere moꝛis. dicũ

tur ꝓpter hoc genera: quia omia que ſunt in moribus

ad iſta duo reducunt᷑:multoplus bonum ⁊ malum re⸗
ducũtur ad vnum principium ſcʒ voluntatem aut lib.
arbitrium. ſᷣm ꝙ bonum ⁊ malum dicũtur recta ⁊ nõ
recta.lib.arbitrium efficiens vel deficiens. Si vᷣo acci
piũtur bonum ⁊ malum generaliter.dicũt᷑ eſſe geneꝛa.
quia generaliter omia comprehendunt:non quia illis
reſpondeant duo, pꝛincipia.ſed bono reſpondet pᷣmuʒ
principium quod eſt ſummum bonum: malo voo reſpõ
et eſſe ex nibilo.ſicut dicitur in fi.li.contra epiſtolaʒ

fundamenti. Ad illud vᷣo quod ſecundo obijcit᷑ dom

eſt.ꝙ malum ⁊ bonum ↄtrahũtur ad ea que pꝛocedunt
ex voluntate vertibili.vnde volũtas bona dicit᷑ arbor
bona.voluntas mala arboꝛ mala:⁊ ſᷣm hoc fructus re⸗
ſpondent arboꝛibus. Ende bona voluntas.boni actꝰ
cauſa dicitur.⁊ mala mali: ſed non ꝓpter hoc boni 2
mali gener aliter prout hic intendimus: duo erũt prin
cipia... Ad tercium obiectum eſt reſpondendũ. ꝙ bo⸗
num ⁊ malũ recipiũtur duptr.vt ſunt cõtrarie oppoſi⸗
ta.ſicut dicitur bonuʒ ⁊ maluʒ in actibus ⁊ habitibo:
ſic ſtant in cõtrarietate principioꝝ large ſumendo
principium. Sumunt᷑ auteʒ bonum ⁊ malum ꝓut ge⸗
neraliter dicũt᷑.nõ in oppoſitione contrarietatis: ſ̊ vel
in opoſitõne priuatõnis ⁊ habitus.ſicut ſe habent vi
ſus ⁊ cecitas.vel in opoſitõne ↄtradictõis aliq̊ modo
in genere entis.ꝓut bonum dicit᷑ ens completũ.malũ
vᷣo deſiciens a complemẽto.⁊ in hoc nõ ens: ⁊ ſᷣm bãc
rationẽ oppoſitõnuʒ.nõ opoꝛtet reducere ad duo prin⸗
cipia.ſᷣ bonum dicit᷑ inꝙᷓ̃tũ tendit in ens quod ẽ finis.

Prima
malum vᷣo Fm ꝙꝓ tendit in nõ eſſe:boni g erit pꝛĩcipiuʒ
ſummũ bonum.mali vo non erit principium:res enim
defectibilis in ſeipſa deficit.ſed non a ſeipſa eſt.4lAd
quartum obiectum doᷣm.ꝙ tæus eſt cauſa rei.non ſᷣm
ꝙ deſicit defectu culpabili.Auguſti.iij.c li.ar. Oĩno
non inuenio.nec inueniri poſſe. ⁊ proꝛſus non eſſe af⸗
firmo.quomodo tribuant᷑ peccata noſtra creatoꝛi deo
quando ⁊ in ipſis laudabilem eum inuenio.nonſolum
ꝙ ea punit.ſed etiam ꝙ tunc fiunt cum ab eius verita⸗
te receditur. Sed eſt duplex maluʒ. culpe ⁊ pene. ¶Da
li culpe non eſt eus actoꝛ:mali do pene eſt actoꝛ.ſicut
habetur in principio lib.de li.arbi.⁊ in libro retracta
tionum. vbi explanat illam queſtioneʒ libri.lxxxiij.q.
Mon putetuꝛ ex hoe ab illo non eſſe penam maloꝛum.
que vtiq; malum eſt his qui puniuntur:ſed hoc ita di⸗
xi.quemadmodum dictum eſt.deus moꝛtem non fecit.
cum alibi ſcoiptum ſit. ¶MNoꝛs ⁊ vita a domino deo eſt.
Aaloꝛum ergo pena.malum eſt quidem malis. ſed in
bonis operibus eſt ci.quia iuſtum eſt: defectum ergo
culpabilem eſt reducere ſicut dictum eſt ad cauſam de⸗
ficientem. defectum vᷣo penalem inqtum iuſte inſtigit᷑
ad canſam efficienteʒ:ex parte vᷣo ſuſceptibilis ad cau
ſam deficientem. 4 Ad quintuʒ ꝗbiectum dicendũ eſt.
ꝙ defectus primus voluntarius eſt a libero arbitrio.
non Fᷣm id ꝙ aſſimilatur primo. ſed ex ſeipſo inqꝗtum
vertibile eſt ᷣm voluntatem in nihilum. ita mali in⸗
qtum malum eſt. non ponemus bonum inqtum bonũ
principium.nec tamen ſine bono ſubſiſtit.⁊ ideo eius

principium: ſicut contingit dicere non eſt primum vt

e diuerſo diuidens contra principium boni.duo faci⸗
ciat principia cum illo.¶ Ad ſextum dicendum.ꝙ licʒ
prius loquatur de tenebris qꝙᷓ luce. in principio ge⸗
neſeos:non tamen tenebꝛe habẽt ſubſiſtens principiũ:
tenebre enim nihil aliud dicuntur.niſi ꝙ nonduʒ erat
aduentus lucis. vnde per negationem ſe habent reſpe
ctu lucis.⁊ ex hoc cauſabatur ꝙ nondum erat lux.
Ad ſeptimum dicendum.ꝙ cum dicitur ab initio in
veritate non ſtetit:non dicitur initium ſᷣm ratõnẽ cau⸗
ſalitatis.ſed ab initio.i.poſt initium duratõnis.Sed
cum dicitur. Syabolus mendax eſt ⁊ pater eius.dici⸗
tur cauſa peccati veficiens. anteqᷓ; gratia nulla erat:
nec ꝗpter hoc erit diuerſum principium mali.e diuer⸗
ſo diuidens contra primuʒz principium boni.defectus
eniʒ prime cauſe deficientis non ſubſiſtit niſi in bono
cuius boni eſt primum principium bonoꝛum beato⸗
um.

NBaarticulum ſecũdum quo querit᷑. vtrũ
ſint duo principia. vnum ſpiritualium.
⁊ liud coꝛpoꝛalium: quod videtur rati⸗
P onibus ⁊ auctoꝛitatibus. Ratio vna ẽ ex
c.ꝙ principiatum aliquam habet ſimilitudinem cũ
uo principio: principium vo rerum ſpiritualinʒ ſum⸗
mus ſpiritus eſt.ſimplex ⁊ incircumſcriptus.immuta
bilis. Res vᷣo coꝛpoꝛales in omnibus his viſſimilitu⸗
dinem habent.neq; enim ſpiritus ſunt vel res ſpiritu⸗
ales:⁊ ſunt multe compoſitionis.habent etiam ciꝛcũ⸗
ſcriptionem diuiſiuam.⁊ ſunt multiplicis mutatioõis:
ergo maximam habent diſſimilitudinem. non &̊ ſunt
principiata a principio rerum ſpirimnalium.⁊ ſunt pᷣn
cipiata:quia non a ſeipſis ſubſiſtunt.ergo habent ali⸗
ud principium. ¶¶ Item non eſt eadem materia rerum
ſpiritualium ⁊ coꝛpoꝛalium. ꝓpoꝛtionalis enim eſt ma
teria foꝛme:neq; enim adinuitem eſt tranſmutatõ foꝛ⸗
marum iſtarum xel illarum.neq; eſt continuatio:ergo
principium primum ex parte ſuſceptibilium ſiue ꝑaſſi
uoꝛum. xeſt differens in rebus ſpiritualibus 2 coꝛpora
libus: ſed coꝛꝛeſpondentia ſunt principium actiuuʒ ⁊
principium ſuſceptiuum.ergo pari ratione erũt prin⸗

cipia actiua.vnum coꝛꝑalium alteꝝ ſpũaliuʒ. Item
coꝛꝑalia in maxima parte vident᷑ eſſe confuſa.ſpũalia
dᷣo oꝛdinata. Confuſio enim videt᷑ cũ vapoꝛ terreſtris
ſuꝑfertur in aere vapoꝛi aquoſo. vel va poꝛ igneo: vel
vapoꝛ etiam igneus includit᷑ in vapoꝛe aquoſo. Simi⸗
liter cum aĩalia rapacia dominant᷑ manſuetis.cũ ma⸗
li preſunt bonis. In ſpũalibus vᷣo non ſic eſt.non ꝗ̊ vi⸗
dent᷑ eſſe ab eodem pꝛincipio:ſi.n.eſſent ab eodẽ.elſent
oꝛdinata inter ſe ⁊ ad vnũ:ſunt ꝗ̊ duo principia coꝛꝑa
lium ⁊ ſpũalium. Item dicit᷑ in lib.ſapᷣ. Coꝛpꝰquod
coꝛumpit᷑ aggrauat aiam. &⁊ declinat deoꝛſuʒ ſcʒ ad
peccatum.ſed ipſe ſpũs quantũ eſt de ſe.tendit natura
liter ſuꝛſuʒ: hoc aũt videt᷑ ꝑuenire ex dꝛñtibo pricipijs.
differẽtia ſunt pꝛincipia.¶ Item dicit᷑ ecẽs vltio. Re
uertat᷑ puluis in terram ſua.⁊ ſpũs redeat ad euʒ ꝗ de⸗
dit illũ:ꝗᷓ ſpirituũ videt᷑ aliud eſſe pricipiũ q; coꝛpoꝝ.
i Zam ſi ideʒ eſſet principiũ.diceret᷑ vtrolq; ꝙ coꝛpus
reuerteret᷑ ad eum qui dedit illud. ſicut ⁊ dicit᷑ de ſpũ.
IYtem dicit᷑.vij.Ro.condelectoꝛ legi dei ſᷣm interioꝛẽ
hoĩeʒ.video aũt aliã legezʒ in mẽbris meis.repugnan
teʒ legi mentis mee.⁊ captiuanteʒ me in legeʒ peccati.
que eſt in mẽbris meis.⁊ poſt ſequit᷑: ergo egoipſe car⸗
ne ſeruio legi peccati.mente autem legi dei. lex dei 2
lex membroꝝ ſiue carnis contrarie ſunt.⁊ vna ↄuenit
menti.⁊ altera carni:g̊ mens⁊ caro inter ſe cõtrarian⸗
tur. Quod etiam videtur Gał.v. Caro cõcupiſeit ad⸗
uerſus ſpiritũ.⁊ ſpũs adueyſus carnem: ↄtrarioꝝ aũt
ↄtraria ſunt principia:̊ cum deus ſit pꝛincipiũ ex ꝑte
ſpũs.erit aliud principium ex paꝛte caꝛnis.Qnod eti⸗
am videtur ex eo quod dicit Apoſtolus prima Coꝛin⸗
thioꝛum ſecundo. Sapientiam loquimur inter perfe⸗
fectos:ſapientiam vᷣo non huius ſeculi.neq; pꝛincipuʒ
huius ſeculi qui deſtruuntur: ſed dei ſapientiam que
eſt in miſterio abſcondita.quam nemo principum hu⸗
ius ſeculi cognonit:ergo aliud eſt princeps huius mũ⸗
di ꝙ deus. Similiter habetur Johan nis decimoquar
to. Aenit princeps mundi buius ⁊ in me non habet
quicqᷓ.⁊ in decimooctauo. Regnum meum non eſt de
hoc mundo:ergo dei regnum ⁊ regnum mundi diuer⸗
ſos habent principatus. 4 Item ad Epheſeos ſecun⸗
do. Aliquando ambulaſtis ſcõm ſeculum mundi hu⸗
ius.ſcõm principem poteſtatis aeris huiu S:qui nunc
operatur in filijs diffidentie: ergo alius eſt princeps
mundi. qꝙᷓᷓ ille de quo prius dicitur.viuiſicauit vos cũ
eſſetis prius moꝛtui delictis. Sed qui conuiuificauit
cus erat.ergo alius eſt princeps mundi a do:ſed mũ
dus pro quo ſuponit niſi pro rebus corpoꝛalibus. er⸗
aliud eſt principium coꝛpoꝛalium ꝙᷓ ſpiritualium.
en contrarium ſic obijcitur rationibus a auctori⸗
atibus. Mundus ſenſibilis reſpondet archetipo. ſi⸗
cut exemplum exemplari. ſed idem eſt mundus arche⸗
tipus quod ipſe deus. ſicnt infra oſtendetur. vbi age⸗
tur de cauſa exemplaꝛi: ̊ deus eſt cauſa efficiens mun⸗
di ſenſibilis.ꝗᷓ idem principium ſpũalium ⁊ coꝛꝑaliũ.
Aldundus.n.ſenſibilis vtraq; compᷣhendit.diuidendo
ↄtra archetipũ. Item ſpũalia mouent coꝛꝑalia. pri⸗
mũ auteʒ principium ſpũalium mouet ſpuales ſubas.
̊ ⁊ coꝛꝑales ipſis mediantibo.ſic habet᷑ ab Auðã̃. viij.
ſuꝑ gen.mouet teus ſpũalem creaturam ꝑ tempꝰ. coꝛ⸗
poꝛaleʒ vᷣo ꝑ tempus ⁊ locum:coꝛꝑaleʒ po ſubdidit ſpi
rituali.irratõnaleʒ ratõnabili. terreſtreʒ celeſti. minꝰ

valentem valentioꝛi.qᷓ oꝛdo eſt inter creaturas coꝛpo⸗

rales 2 ſpũales.ad principium ſpũalium: oꝛdo autem
iſte non eſt niſi ad principium. ergo idem eſt principiũ

vtroꝛũq;.¶ Item ſi diuerſa eſſent principia. opoꝛteret

ponere tercium principium:eſt.n.quedam creatura cõ
poſita ex coꝛpoꝛali 2 ſpirituali.Sed poſſe pꝛincipij ſpi
ritualis finiretur ĩ re ſpirituali.ſicut poſſe pricipij coꝛ⸗
poꝛalis in rem coꝛpoꝛaleʒ. Qam ſi extenderetur vltra

iam haberet poſſe ſuper coꝛpoꝛa.⁊ ita magis eſſet pri⸗

cipium.¶ Preterea. ſicut dictuʒ eſt. caro ⁊ ſpũs adin⸗
uicem contrariantur. ergo eoꝛum vnio non erit ab al⸗
tero principioꝛum:non enim vult principium ſpiritu⸗
alium ꝙ ſpiritus ſuccumbat carni.vel principiuʒ car⸗
nalium. ꝙ caro ſuccumbat ſpiritui: non ergo tm̃ duo
erunt pricipia.nec affectaret naturaliter ſpiritus car⸗
ni vniri.Quod cum videmus. accipitur ex hoc ꝙ non
ſunt diuerſa principia ⁊ contraria carnis ⁊ ſpiritus.
4l Item Auguſtinus in libro.lxxxiij. queſtionuʒ. Om̃e
bonum a deo eſt. omne ſpecioſum bonum inqtum bu⸗
iuſmodi:⁊ omne quod ſpecie continetur ſpecioſuʒ eſt.
omne autem coꝛpus vt ſit coꝛpus. ſpecie aliqua conti⸗
netur. omne ergo coꝛpus a deo eſt.4¶l Ex auctoꝛitatibo
etlam idem elicitur. dicitur enim in actibus apoſtolo⸗
rum.xvij. Deus qui fecit mundum ⁊ omnia que in eo
ſunt:hic celi 2 terre cum ſit dominus.non in manufa⸗
ctis templis habitat. Et.iij.Roma. At omne os ob⸗
ſtruatur ⁊ fiat omnis mundus ſubditus deo. Et pᷣmo
ad Hebre.Cocutus eſt nobis in filio quem conſtituit
heredem vniuerſoꝛum. per quem fecit ſecula.Et pri⸗
mo ad coloceñ. In ipſo condita ſunt vniuerſa in celo ⁊

in terra viſibilia ⁊ inuiſibilia.ſiue throni ſiue domina

tiones.ſiue pꝛincipatus ſiue poteſtates:omnia eniʒz in
ipſo ⁊ per ipſum creata ſunt.ergo idem eſt principiuʒ
vtroꝛũqʒ. 4¶ Item dicitur in Math. in fine. Data eſt

mihi omis poteſtas in celo ⁊ in terra: ſi ergo aliꝰ erat

princeps mundi.aut ille expulſus eſt per xpᷣm.aut ex ⸗
pulit xpᷣ̃m. aut adinuicẽ pugnant.Si eum expulit chri
ſtus.cum ipſe eſſet prius princeps mundi. de iure xpᷣo
erat iniurioſus.quod non concedit hereticus. Si vᷣo
erpulit chriſtum. ergo erat potentioꝛ chriſto. quod eſt
contra id qð dicitur in.xj. Cuẽ. Cum foꝛtis armatus
cuſtodierit atrium ſuum in pace ſunt omnia que poſſi
ct: cum vᷣo foꝛtioꝛ eo ſuperuenit.diripit omnia vaſa

eius.In quo datur intelligi.ꝙ chriſtus veniens ĩ mũ⸗

dum.foꝛtioꝛ erat principe mundi ſcilicʒ dy abolo. Si
ðo inuicem adhuc pugnant. ⁊ neuter ab altero victus
eſt:quid eſt quod dicitur in.xij. Johan.i Qunc priceps
mundi huius eijcietur foꝛas.¶ Item ſi dy abolus fu⸗
it principium ſcilʒ illoꝛum coꝛpoꝛalium. ⁊ deus ſpiri⸗

tualium.cauſa dicitur in. rij.apocali. ANichael 2 an⸗

geli eius preliabantur cum dracone. 2 draco pugna⸗
bat:⁊ angeli eius non valuerunt.neq; locus eoꝛum in⸗⸗
uentus eſt amplius in celo. Aut celum dicitur ibi ceꝛ⸗

pus celeſte. aut aliqua ſpiritualis creatura. Si cor⸗
pus celeſte:iniuria facta eſt ei. cum pꝛoiectus eſt de ce⸗
lo cui principabatur.Si vo aliqua ſubſtantia ſ piritu⸗
alis.non in eo habitabat.cum illa pertineret ad prin⸗
cipium ſpiritualium. ¶ Keſpondemium eſi ad obie⸗
cta.ꝙ mundus accipitur dupliciter. vel pro ipſa mun⸗
dana machina.vel pro mũdi amatoꝛibus: ſiue pꝛo ipᷣa
mundana conuerſatione:que culpabilis eſt. Sicut di⸗
citur prima Johannis ſecundo. Molite diligere mun⸗
dum: ⁊ primo Johannis. AMdundus eum non cogno⸗

uit. Pro ipſa ᷣo mundana machina accipitur cum di

citur.in mundo erat.ꝛ in decimoſeptimo act᷑. Si ergo
fiat ſermo de ipſa mundana machina. prout continet
in ſe res coꝛpoꝛales: idem eſt principium rerum ſpiri⸗
tualium ⁊ coꝛpoꝛalium. Si vo pro ipſa mundana con⸗

uerſatione que culpabilis eſt. vel pro amatoꝛibus mũ⸗

di inquantum huiuſmodi.quia deus peccati actoꝛ non
eſt. dicitur dyabolus in mundo principari: non quia
noteſtas dei non ſe extendat ad illa.vt bene oꝛdinat de

eis.quorum malorum actor vel ſuggeſtor eſt dyabo⸗

lus ſiue poſſeſſoꝛ.⸗ Ad primum obiectum ergo reſpõ
dendum eſt. ꝙ licz coꝛpoꝛalia magnam habeant diſſi⸗
militudinem reſpectu ſummi ſpiritus.quomodo ha⸗
bent ſpiritualia ſimilitudinẽ. nibilominus tamen ali
quam habent ſimilitudinem. ᷣm quã ↄueniũt facta cũ
ipſo faciẽte:hñt.n.ↄuenientiã ĩ his generalibus cõdi⸗

—*

ri

el
1
ſi
14
i/
di
19
u;

n⸗
4½
/
29
r:

„

¶ Nueſtio

tionibo que ſunt vnitas.veritas bonitas ?2 ↄſimilibus
cũ ſint veſtigia creatoꝛis.Ande Auguſti.in lib.ſecũdo
te libe.aꝛbitrio:ea potentia qua foꝛtiter a fine vſq; ad
fineʒ attingit:ſoꝛtaſſe numerus dicitur.ea vo que diſ⸗
ponit omia ſuauiter ſapientia proprie vocatur.cuʒ ſit
vtꝛũq; vnius eiuſdemq; ſapientie:ſed quia dedit nume
ros omnibus infimis.coꝛpoꝛa oĩa quis in rebus omiĩ⸗
bus extrema ſint habent numeros ſuos. ſapere auteʒ
non dedit coꝛpoꝛibus.ſed animis rationabilibus. tãqᷓ
in eis ſibi ſedeʒ locauit: perfudit ergo rationales ſub⸗
ſtantias luce ſapientie ſed coꝛpoꝛales ratione numero
rum:lʒ ergo ſit minoꝛ ſimilitudo.non tamen oĩno nul⸗
la. 4. Ad ſecũdum obiectum dicendũ. ꝙ non eſt ſimile
de principio actiuo ⁊ paſſiuo.Principiũ eniy actiuuʒ

non tm̃ extendit ſe ad plura ſuſceptiua. vt plura fiant

in ipſis vel ex ipſis.ſed etiaʒ primuʒ principiuʒ actm̃
extendit ſe ad boc.ꝙ ipſa fiant ex nihilo: ꝓpoſitio autẽ
predicta locum habet.vbi actiuum appropriat ſibi paſ
ſiuum. ¶ Ad tercio obiectum dicendum. ꝙ licʒ videa⸗
tur confuſio eſſe in mundo inſerioꝛi. nibilominus ta⸗
men eſt veriſſima oꝛdinatio. O enim videtur eſſe cõfu⸗
ſio in ipſis elementis.ſiue elementoꝛuʒ impreſſionibo:
hoc non eſt niſi exterius conſideranti.Si eniʒ fiat con
ſideratio ad virtutem ſuperioꝛum coꝛpoꝛum.quorum
virtute fit vapoꝛum eleuatio.⁊ elementoꝛum commi⸗
xtio:inuenietur ibi pulcherrima oꝛdinatio.Eodẽ mo⸗
do eſt in ipſa oꝛdinatione animalium rationalium vel
irrationalium. Unde dicit Auguſti. in libro de vera
religione.Ita oꝛdinantur omia officijs ⁊ finibus ſuis
in pulchritudineʒ vniuerſitatis.vt quod hoꝝemus in
parte:ſi cum toto conſideremus.pluꝛimũ placeat:quia
nec in edificio iudicando. vnum tm̃ angulum conſide⸗

rare debemus.nec in homine pulchro ſolos capillos.

nec in bene pronunciante ſolum digitoꝛum motũ. nec
in lune curſu aliquas tridui tm̃ figuras. Iſta eniʒ que
propterea ſunt infima.quia partibus imperfectis to⸗
ta perfecta ſunt.ſiue in ſtatu ſiue in motu pulchra ſen⸗
tiantur tota conſideranda ſunt ſi recte volumus iudi⸗
care.¶ Ad quaꝛto obiectum dicendum eſt.ꝙ eſt loqui
c coꝛpoꝛe ſᷣm naturamcoꝛpoꝛis.⁊ ſᷣm ꝙ coꝛumpitur
coꝛꝛuptione penali.que procedit ex fomite.Si fiat ſer
mo de coꝛpoꝛe ĩ natura eius:nõ ad aliud oꝛdiata ſunt
finaliter anima ⁊ coꝛpus.ſed in idem tendũt.Si vo fi⸗
at ſermo de ipſo.ratione coꝛꝛuptõnis vicioſe.⁊ de ani⸗
ma rationc ſue nature.in diuerſa tendũt per inclinati⸗
onem:coꝛpus.n.quod coꝛumpitur inclinat animã de⸗
oꝛſum.i.ad peccatum:ſpiritus vᷣo natuꝛalit tendit ſur

ſum.i.ad deũ.iec ꝗꝓpter boc ponenda ſunt duo pꝛinci

pia.ſicut ex precadenti.qeſt ↄcluſuʒ.vbi agebat᷑ de pn
cipio boni mali.¶ Conſimilit᷑ reſpondendũ eſt ad il
illud qð obijcit᷑ ꝑ auẽtẽ.vij. Ro.CLex.n.carnis ſiue mẽ
broꝝ.ex ipſo fomite ꝓcedit. vel eſt fomes ꝗ ex peccato
ꝓcedit:⁊ ideo lʒ ex ꝑte carnis inclinet aiam ad pecca⸗
tũ ⁊ captiuet nõ ꝓpter hoc ponẽda ſunt duo principia
ſicut poſtenſuʒ eſt.il Siliter quod dicit᷑.v.ad galł.Ca
ro ↄcupiſcit aduerſus ſpiritũ ⁊ ecõuerſo: caro accipit᷑
ibi ꝓ ꝑte ſenſuali.nõ tĩ ꝓ ipſo coꝛꝑe:que inclinat de⸗
oꝛſuzʒ ſicut ſpũs inclinat lurſuʒ. Ex his patet.ꝙ ſiẽ bo

ni ⁊ mali nõ ſint ponẽda duo principia.ex equo condi⸗

uidẽtia:ita nec carnis ⁊ ſpũs inqtuʒ ſic dicunt᷑. ¶ Ad
quinto obiectũ de pꝛincipe mũdi huiꝰ.Reſpondenduʒ
ꝙ princeps mũdi hmꝰ dicit᷑ dupłr. vel ipſe dyabolus
vel homo qui in hoc mũdo male pricipat᷑: ſᷣm ꝙ bmõi
nec iſte nec ille nouit ſapientiã de qua dicit aplus.no⸗
ticia ꝑ approbatõʒ.ſ̊ eſt alia ſapia.i.aliter dicta.q̃ d
terrena aialis ⁊ dyabolica.iij. Ja.nõ ꝗpter ipᷣaz ↄgni⸗
tioneʒ in ſe.ſ̊ ꝑt᷑ inclinatõʒ volũtatis adiũctaʒ.⁊ hec
dicit᷑ ſapia huiꝰ ſeculi.vel principũ huiꝰ mũdi.Sʒ nõ
Apter hec ponẽda ſunt duo principia.poteſtatẽ.n.quã

hʒ dyabolus vel princeps terꝛenus.a deo bʒ:ſᷣ a ſe ab⸗

Prima

uſum illius ptãtis.vñ.xix. Jo. Mõ haberes poteſtatezs
aduerſuʒ me.niſi tibi eſſet datũ deſuꝑ. Quod auteʒ dẽ
xviij. Jo. Regnũ meũ nõ eſt de hoc mundo: accipit᷑ ſᷣm
illuũ modũ.ſᷣm queʒ mũdus dicit ꝓ mũdi amatoribus
nõ qꝛ nõ haberet ptãtez ſuꝑ illos.ſᷣ qꝛ nõ diligebãt do⸗
minatõʒ eius.i OPreterea.regnũ eiꝰ nõ erat 'ᷣm leges
mũdanoꝝ. lex eni mũdanoꝝ eſt.vt cõmodo ⁊ vtili⸗
tate temꝑali dñi ſui laboꝛent.quod nõ apparuit in xpᷣo
qui dicit de ſe. Singularit᷑ ſum ego donec tranſeaʒ.Et
lxiij. Na. Loꝛcular calcaui ſolus.⁊ de gentibo nõ ẽ vir
mecũ. Ad ullud pᷣo quod obijcit᷑ ꝑ auẽteʒ.ij.ad ephe.
Dðm.ꝙ ambulare ᷣm ſeculũ mũdi.vel ſᷣm principẽ hꝰ
mũdi.eſt ſequi ſuggeſtionẽ dyaboli.vel ↄuerſatõʒ mũ⸗
di:in quibo ᷣm ꝙ hmõi.dñat᷑ dyabolus. Vñ.ij.coꝛn.
iiij. Oeus hꝰ ſeculi excecauit mẽtes infideliũ.vt nõ ful⸗
geat illuĩatio euãgelij gloꝛie xpᷣi: ⁊ ſm h̊ lʒ dicat᷑ deus
huius ſeculanõ tamen ponet᷑ principiuʒ er equo diui⸗
dens ↄtra deũ:qui eſt creatoꝛ celi ⁊ terre:ſᷣ dicet᷑ prĩci⸗

piũ aliquo modo defectuũ culpabiliũ.nõ ꝙ h̊ nõ poſſit

ex libero arbitrio ſuo vertibili in malũ eſſe principiuʒ
ſuoꝝ defectuũ.ſed hoc dicit᷑ ex eo.ꝙ dyabolus ꝗ inuen
toꝛ fuit mali.⁊ prio homĩ peccati ſuggeſtoꝛ.¶ð aũt
infra dicit᷑ de pꝛincipatu xpᷣi ⁊ dyaboli in mũdo.Fſᷣm q;
mũdus ſupponit᷑ ꝓ mũdi amatoꝛibo: Dicẽdũ ꝙ dyabo
lus ex ꝑte ſui nõ iure pꝛincipatc.lʒ illi iuſte ſubditi ſint
ſiue detenti. ſicut dicit Aug.de trini.xiij. Xpᷣus vo iu/
ſte principat de malis.oꝛdinando in bonũ. vt non cuʒ

cis fiat quod volũt.ſed dæ eis fiat quod iuſtũ eſt ⁊c.

ꝛticulus tercins
Darticulũ tercium quo querit᷑.vtruʒ boni
— coꝛꝑalis ſunt dno pꝛincipia.ſcʒ opifer ⁊ ma
eria.quoꝝ vtrũq; nõ ſit ab aliquo.ſicut vi
cebat᷑ platò dicere.ꝗ poſuit opificem ⁊ materiã eſſe ab
eterno.⁊ eſſe duo principia. Quod ſic aſtruit᷑nam eſt
principiũ actm̃.⁊ eſt principiũ paſſiuũ:⁊ ſicut agere ⁊
pati babent inter ſe oppoſitõʒ:ita neceſſe eſt actm̃ prin⸗
cipium ⁊ paſſiuũ.ſᷣ agere ⁊ pati diſtant m ſubſtantiã.
ergo ⁊ actiuum ⁊ paſſiuũ.⁊ loquimur hic de pꝛio acti⸗
uo ⁊ primo paſſiuo:nõ enim Fm idem eſt ageꝛe ⁊ pati.
ergo m diuerſa.⁊ tandem erit reducere ad prima qͥꝛũ
neutrum eſt alterum. Ad hoc autem eſt argumentum.
ꝙ pati non conuenit prĩo principio ᷣm ꝙ huiuſmodi:
opoꝛteret enim tunc eſſe aliquid nobilius eo quod ĩ eo
ageret.non enim in ſeipſum agit: ſed pati non eſt ſine
principio ſᷣm ꝙ primo eſt paſſio.erit ergo aliud pꝛin⸗
cipium agendi in coꝛpoꝛalibus.⁊ aliud principiuʒ pa⸗
tiendi primum.ergo duo erunt principia.¶ Joꝛte di⸗
cetur.q; vnuz eſt ab altero.ſcilʒ mateꝛia ab opifice.ſᷣm
ꝙ quida m poſuerunt(ſicut narrat Auguſti.x.d ciui⸗
tate dei) vt ſicut veſtigium pedis in pulueꝛe eſt a pede.
⁊ ſi ſemper eſſet pes in puluere.ſemper eſſet veſtigiũ.
ita materia ſit ab opifice ⁊ ſemper exiſtente opifice. ſꝑ
ſit materia. Contra hoc ſic obijci poteſt. ¶Materia ſi
eſt ab opifice.non eſt de ſubſtantia opificis.nam ſi hoc
eſſet.opifer eſſet de ſubſtantia eoꝛum que ſunt ex mate⸗
ria.ergo ſi cauſatur ſine principiatur.eſt in diuerſita⸗
te ſubſtantie:ſed eſt prius ſcilʒ in cauſalitate.⁊ eſt priꝰ
Duratione. ſicut dicitur eternitas precedere tempus.
Sed ſi hoc neceſſe eſt.ꝙ hec duo ſimul ſint in eo.a quo
eſt alterum in diuerſitate ſubſtantie 'm iam dicta. nã
aut eſt de primo.aut de nullo. De primo nõ poteſt eẽ.
cum diuerſum ſit in ſubſtantia: ergo de nullo eſt: ergo
non eſt eternum.ſed ſicut eternitas precedit nunc tem⸗
poꝛis.ita eſſentia opificis pꝛecedit materiam:non eꝛgo
erit materia ab opifice eternaliter ens.¶ Yoꝛte dice⸗
tur.ꝙ eſt principium rerum coꝛpoꝛalium ⁊ nihilomi⸗
nus ab opifice:⁊ ita nõ duo principia. nec eternaliter
eſt principium.quod eſt materia. Contra hoc ſic ob⸗
ijcitur. Poſſibilitatem habere ad omnia.nõ repugnat

ei quod eſt non eſſe ex aliquo. nec ei quod eſt eſſe ꝑ ſe:
ergo poſſunt ſimul concidere: ſed nõ niſi in prima ma
teria.ergo prima materia poteſt eſſe.non tamen aba⸗
liquo principio. Hoc etiam aſtruitur per hoc.q; pma
materia eſt ens in potentia ſm genus ſuum. ſicut opi⸗
fer in potentia ᷣm genus ſuum: ſi ergo haberet princi
pium aliquis daret ei eſſe in potentia: ergo poſſot eſſe
in potentia.cum nondum eſſet in potentia:ergo poten
tiam illam precedeꝛet alia potentia.⸗ illa non eſſz niſi
materialis.quia potentia reſpectu actus que nondum
eſt in actu.quo ad hoc materialis eſt: ergo materiam
precederet materia: ſed hoc eſt impoſſibile. ergo pᷣma
potentia in recipiendo ſemper eſt in aliquo ſuo actu .
ſicut prima potentia in agendo: ergo ſunt duo pꝛinci⸗
pia. Item potentia materialis ſiue materia eſt prin⸗
cipium omiĩis tranſmutatõnis.quod enim tranſmuta⸗
tur de vno in aliud poteſt tranſi mutari:ergo potẽtia iã
eſt:⁊ ꝓgter hoc dixerunt philoſophi materiam eſſe in⸗
generabilem ⁊ incoꝛꝛuptibilem. Si autem materia de
non eſſe in eſſe procederet.precederet eam tranſmuta⸗
tio: ⁊ ſic abiret in inſinitum. Meceſſe eſt ergo ſtare. vt
materia prima ſit intranſmutabilis de non eſſe in eſſe.
Fm quod ſic eſt immutabile. eternum eſt: ⁊2 cum ſit in
diuerſitate ſubſtantie. ſine principio erit: hoc.n.dicit
Apter hoc.ꝙ filius eſt a patre eternaliter.ſed non in di
uerſitate ſubſtantie. ¶ Iem cum ſint quatuoꝛ genera
cauſaꝝ.efficiens.foꝛmalis.fin alis ⁊ materialis: tres
autez cauſe ab eterno ſunt. quarum nulla eſt ab alte⸗
ra: pari ratõne erit cauſa materialis eternaliter. que
non exit ab effieiente. Aut ſi non eſt:que ratio differẽ⸗
rieE contrariuʒ vo ſic obijcit᷑. Enum natuꝛaliter
eſt ante multa. ergo vnum in geneꝛe principij añ mnl⸗
ta in illo genere: cum ergo nobiliſſima conditio attri⸗
buenda ſit principio primo:erit principium pꝛimum.
vnũ ſolum non multa. Item eſt potentia que ſempeꝛ
eſt in actu. ⁊ eſt potentia que non eſt in actu ſemꝑ:lſed
quod exit de potentia in actum. exit per id quod eſt in
actu. Materia & cum exeat cæ potentia in actum. erxit
E id quod eſt in actu. In pꝛimis ꝗᷓ dependet materia a
principio.cuius potentia eſt ſemꝑ in actu:g̊ vnũ ſoluzʒ
erit pꝛincipiũ.videlʒ id quod ſemp eſt in actu. 4 Item
ph̊us.actus naturaliter precedit potentiam. ⁊ loquit᷑
de potentia que ꝑficit᷑ ꝑ actum.ſᷣ actus qui ꝑficit ma⸗
teriam ᷣm foꝛma.nõ ponit᷑ vnum principiũ eternalit᷑.
ergo nec materia que ab eo perficit᷑: dignius.n. eſt ꝑfi
ciens perfecto.¶j Itez materia ſi uſceptibilis eſt priua⸗
tionis.ſed quod eſt principium primũ eſt ſine priuati⸗
one: ꝗꝙ materia condiuidit in rõne principij ↄtra pᷣmũ
principiũ.¶ Steʒ materia eſt ſuſceptibilis tranſmuta
tõis ab vno in aliud.ſed quod eſt bmõi eſi defectibile:
ſᷣ primũ principiũ nõ eſt ceficiẽs. g̊ materia prima nõ
eſt ↄdiuidens ↄtra primũ principiũ in agendo.. IJtẽ
materia hbʒ potentiaʒ determinatã. lʒ.n. habeat poten
tiam ad hanc foꝛinã vel ad illam: nõ tamen hʒ potẽtiã
ad omne eſſe quod ſit: ergo cum potentia primi princi
pij actiui ſit infinita. non habent ſe ex equo in ratione
principij.ex quibo cõcludit᷑. ꝙ non ſunt duo principia
prima.opifer ⁊ materia.¶ Auctoꝛitatibo h̊ idẽ aſtrui⸗
tur. Cum.n.dicit᷑ in li.gen. In principio creauit deꝰ
celum ⁊ terram.ꝑ celum 2 terꝛam intelligitur mateꝛia
coꝛꝑalis ⁊ ſpũalis:q̊ materia cum ſit creata principiũ
hʒ. Unde Aug.in li.oↄfeſſi. In principio fecit deus ce⸗
lum 7 terram.i.in verbo ſibi coeterno fecit materiam
creature ſpũalis ⁊ coꝛpalis. 4¶. Item in eodeʒz li.dicit.
Duo reperio que feciſſii carẽtia tꝑibo. Anũ qð ita for⸗
matũ.vt ſine vllo defectu.ſine vllo interuallo mutatio⸗
nis:qꝙuis mutabile: tñ nõ mutatuʒ tua eteꝛnitate atqʒ
immutabilitate ꝑfruat᷑. Alteꝝ ꝙ ita infoꝛme erunt. vt
ex qua ſoꝛma. in quaʒ foꝛmã vel motonis vel ſtationis

mutaret᷑quo tempoꝛi ſubderet᷑ nõ haberet: ſ hoc fuit

materia. ergo materia babuit principiũ:nõ ergo duo
pꝛincipia:¶ Reſpondendũ eſt ad iam dicta. ꝙ opifex
⁊ materia duo dicũt᷑ principia rerum coꝛꝑalium.que
fiunt ex materia.ſed differenter: opifex vt a quo. mate
ria dᷣo vt de quo.vel ex quo.Sed non ſunt duo princi⸗
pia.quoꝝ neutrum ſit ab altero. Qaʒ ipſa materia eſt
ab opifice.Ande Nugꝰ. in li.de ſymbolo. Ideo omni⸗
potens eſt.quia ex nihilo fecit quecunq; fecit.õ enizʒ
eum aliqua adiuuit materies.ex qua demonſtraree aꝛ⸗
