muni.dico ↄmuni ꝓpter peccatum nature ſpãliter infli⸗
ctum eſt buic potentie 2 non aliene vt non poſſet exiꝛe in
actum ſuum ſine peccato.niſi excuſaretur aliquo bono.
quod nõ fuit in alijs viribus que coꝛrupte fuerunt.tan⸗
tumodo coꝛruptione penali ſed non vicioſa.

Dltimo queritur S. pj.

cæ cauſalitate ipſius pollutonis m ꝙ cauſa dicit eſſe i⸗

dignitatis ad ſacramentum altaris. videtur em̃ ꝙ non
cbeat accedeꝛe ad ſacramentum hmõi qui pollutus eſt
nocte.per illudqð dicitur.j.Reg.xxj.Dicitur em̃ ꝙ cũ
veniſſet dauid ad abymelech ſacerdotẽ ⁊ petiſſet panes
Apoſitionis.noluit abymelech dare niſi mũdi eſſent pu

eri a mulieribus.ſi ergo illud fuit figura ſacramenti al⸗

taris a qua ꝓhibebat immũditia coꝛpoꝛalis:multoma⸗
gis immũditia coꝛpoꝛalis ꝓhibet acceſſum ad veritatẽ

ipſius ſacramenti.¶ INem actus vxoꝛis qui meritorie

poteſt fieri ꝓhibet de congruo hominem accedere ad h̊
ſacramentum. cuius eſt ratio: quia in hoc ſacramento

mayime debet homo eſſe conuerſus ad ſpualitateʒ in ꝑ⸗
cipiendo illud.in hoc autẽ actu maxime efficitur homo

caro.valde ergo diſcõueniunt hmõi⁊ ꝑceptio ipſius ſa

cramenti.multomagis ergo ipᷣa pollutio debet repelle⸗

re a ꝑceptione iſta cũ non poſſit fieri meritoꝛie.⁊ ſit ibi
maioꝛ feditas ſiue inquinatio qᷓ; in actu vxoꝛio. ed
contra hec eſt autoꝛitas grego.in qua dicitur.ꝙ illuſio
per crapulam factam a ꝑceptione ſacri miſterij ꝓhibe⸗

re nõ debet:ſᷣ ab imolatione ſacri miſterij(vt arbitroꝛ)

cato actuali in

—

abſtinere debet humiliter. 4 Sed ſimiliter videtur ꝙ de
bet abſtineꝛe a ꝑceptione.dẽ em ſuꝑ illud Deut᷑.xxiij.vbi
dẽ. ꝙ debent ferri immũditie er caſtra reddit᷑ cã.q; dñs
in medio caſtroꝝ ambulat.ſi ꝗ̊ᷓ hec erat eauſa.cum mul⸗
tomagis dñs in ſacr̃o altaris poſſit dici eſſe in medio ca

ſtroꝝ. Eſt em̃ ibi ipſa diuinitas vere.⁊ ipſa humanitas

rõne coꝛꝑis ⁊ anime.nullo q̊ modo dʒ accedẽ pollutꝰad
ꝑcipiendum. IJbi etiam diẽ Glo.ꝙ etiam coꝛꝑalem mũ⸗
diciam diligit deus.¶ Item plus vnitur a incoꝛꝑat᷑ ali⸗
ꝗs xpᷣo in ꝑceptione ſacr̃i altaris ꝙᷓ in ↄſecratione.pt᷑ em
exñs in moꝛtali ↄſecrari non tñ incoꝛpoꝛari.cum g̊ ma⸗
gis ſit illud in quo fit incoꝛꝑatio: dʒ abſtinẽ a ꝑꝓceptõne
¶ Ad qð rñderi pt. ꝙ dupliciter dẽ debitum vel iu ſlicie
vel ↄgruitatis.qᷓtum eſt de debito iuſticie:non ꝓbibet il⸗
le ꝗ pollutionem babuit ꝑ ſuꝑfluitatem nutrimenti alſ⸗
ſumpti a ꝑceptione ſacri miſterij. pᷣceſſit em in pᷣcedenti
ipſa ſuꝑflua ſumptio.⁊ potuit purgari per penitentiam
vñ remanet tm̃ pollutio ſic pena.q́;tum autem eſt de de⸗
bito ↄgruitatis abſtinẽ dʒ ab immolatione ſacri miſterij
niſi fuerit maxima neceſſitas. vt ſi teneat᷑ celebꝛare qᷣti⸗
die nec habeat quem ſubſtituat. vel ſolẽnis fuerit dies
ita ꝙ ſcandalum cſſet ſi nõ celebꝛaret.⸗ Pꝛime due rõ⸗
nes intelligende ſunt ſic.vt ſi immũdus fuerit a mulieri
bus non accedat eo ꝙ indignus eſt ꝓter pctm.⁊ tenetur
abſtinere manente pcto. non autem ſic eſt de pullutione
qpt fieri ſine pcto.ſi vo eſſet cum pctĩo ſimiłr abſtinendũ
eſt. ¶¶ Ad aliud dicendum.ꝙ aliud eſt de actu vxoꝛio ⁊ de
actu pollutõnis.in actu enim vroꝛio licet meritoꝛie poſ⸗
ſet fieri tñ de difficili fit ſine pcto aliquo.eo ꝙ immiſcet
ſe libido. ideo in ꝑtibo illis vbi ſacerdotes hñt ↄiuges

ſiẽ eſt in ꝑtibo oꝛientalibo. ꝓpter honeſtatem non accede

bant cum cognouiſſent vxoꝛes.pollutio autem ſine pec⸗
cato pr fieri.⁊ licʒ cauſata ſit feditas in carne non tñ in
anima. 4 Ad tercio vᷣo obiectum dicendum eſt. ꝙ illud
xxiij. Deut᷑.in figura intelligebat᷑.Vñ qui habent immũ
ditiam ſpũalem moꝛtalem qꝗᷓ vere eſt immunditia: nõ ac⸗
cedant ad ꝑceptionem ſacmenti.qꝛ dominus eſt in me:
dio caſtroꝝ.cuius ſunt oculi mũdi ⁊ ad iniquitatem re⸗-
ſpicere non pt ſic̃ dz.j.Abac. Si vo fiat ſᷣmo de coꝛꝑali
mũditia illam etiam diligit eus. vñ nullatenus facien⸗
da eſt in caſtris.caſtra autem ſpũalia ſunt ipᷣe ecclie.vñ
non ↄuenit miſtris eccłie iacere intra eccłias dedicatas
ꝓpter immũditias coꝛꝑales que eis accidunt ſi aliter fi⸗

eri poſſit. ¶ Ad vltimuin vpo dicẽdum. ꝙ aliud eſt de ꝑce⸗

ptione ⁊ aliud de ↄſecratõe.ↄſecrare em ſacerdotum eſt.
ꝑcipere ðo eſt clericoꝝ ⁊ laycoꝝ.ↄſecrãs etiam oꝛdinat
ſe ac ꝑcipiendum ⁊ non ecouerſo: ideo maioꝛ dẽ actus.
multa autem repellunt a maioꝛi que non repellunt a mi
noꝛi.vñ multa ſunt illicita ſacerdotibo ꝗᷓ licita ꝓpło.ꝛ li⸗

cet incoꝛpoꝛet᷑ aliquis xpᷣo in ꝑceptione digna ſ⸗ acramẽ⸗

ti altaris.pollutio penalis tm̃ non omnino reddit indi⸗
gnum. AUnde diſtinguendum eſt. ꝙ quedam eſt penalis
tm in ſe ⁊ in oꝛigine ſua.quedam vo eſt penalis ⁊ vitio⸗
ſa ratione oꝛiginis. aliquando comitatur peccatum ali⸗
quando antecedit. cum ↄcomitat᷑ de cõgruo videtur eſſe
abſtinendum: quouſqʒ fiat purgatio a vitio vel per ↄtri⸗
tionem vel etiam per ↄfeſſionem.ſi vᷣo veniale peccatum
fuerit ↄcomitãs ⁊ neceſſitas enimeat celebꝛãdi nec ſit eui
ↄfiteat. ipᷣa neceſſitas excnſat.

Queſtio. cxxiij. De pec

mmuni gd ſit.

Ompleto tractatu

de oꝛiginali peccato.adiunante domino
tranſeundum eſt ad conſiderationem
actualis peccati: in quo perſona coꝛrũ⸗
pit perſonam. Pꝛimo ergo videndum
eſt de dininitõthus actualis peccati.Secũdo de diuiſio⸗
nbo. MPoſtea ſuo loco de ſpeciebo in qſtionibo ſeqntibo.

—

—— —

——— ¾ — - „ 4dNiB A

ed
rizeb
gdig
Imu
ecioct
Ghitag
luthh
en ni⸗
bieni
lng⸗
Pptöte
llicte
beril⸗
ſtial⸗
genti
tiamn.
NN⸗
illoi
ſe ur
t dies
ero⸗
ulieri
netur
none
ſendi
01de
epoſ⸗
niſcer
iuges
cede
epee
thin
luck
nmi
14.
nme⸗
fe⸗
gli
n⸗
dn
os
ſi⸗
Nee⸗
neſ
linet
s
ni
ln
ni
ndi
lis
lio⸗/
hli⸗
eſſe
ri⸗
n

Contra ſecundam S.j.

embenm primum

Am autem plures ſint diminitiones que
date ſunt a ſanctis de actuali pcto q̃ſdam
tangemꝰqᷓ pꝛincipalłr ↄogruunt pñᷣti tracta⸗
ui. Dicit em Aug. ꝙ pcĩm eſt conuerſio
voluntatis indebita ad commutabile bonum. 4l Item in
li.de li.ar. pctm eſt ſpꝛeto incommutabili bono adherẽ
commutabili bono.¶ Item Amb. per̃m eſt pᷣuaricatõ le
gis dinine. ⁊ celeſtium inobedientia mandatoꝝ. Ytem
Aug. in li. de veꝛa reli. Perm eſt appetẽ qð rpᷣc ↄtempſit
vel fugere q̃ xpᷣc ſuſtinuit.¶ Ytem in ij. ſen. di. xxxv. Pec
catum eſt dictum vel factum vel ↄcupitum g legẽ. Itez
Aug.in li. li.ar. ctm eſt affectio mala voluntaria.
4Item Augꝰ. pctm eſt actus incidens ex defectu boni.

yItem Anb. Pctm eſt carentia debite iuſticie ex ꝓpꝛia

voluntate ꝓcedẽs.ſic em̃ diuidit᷑ actuale pexᷣm 5 oꝛigina⸗
le:oꝛiginale em̃ pctm eſt carentia debite iuſticie aliunde
2tractum. Cum tot ſint diffinitiones peti. ſic pñt inter
ſe diſtingui ſᷣm com patõzʒ ad cauſas diuerſas vel T unt
peti vel ſui oppoſiti. Pctm em̃ in puatõe oſiſtit. Dimnit
autem pctᷣm actuale penes materiam multipliciter. Eſt
em̃ materia in q̃.⁊ ẽ materia ex q̃ͥ ⁊ eſt materia circa quã
Eſt materia in q vei ex q̃ determinat᷑.cum dẽ pctm ẽ af⸗
fectio voluntaria. affectio em voluntaria eſt id in qͥ fun⸗
dat pᷣmo petjm actuale. ANateria vo circa quam notat᷑
cum dẽ.pct̃m eſt dictum vel factum ⁊c̃.circa em̃ hoc ↄue
nit eſſe pcẽm. Materia vo ex q̃ notat᷑ cũ dẽ. pctm eſt actꝰ
incidens ex defectu boni.nam cum dẽ ex defectu boni:no
tari pt efect potentie vel ſcientie vel bonitatis. ꝓut dẽ
pet᷑m aliud eſt ex infirmitate ⁊c.Diffini etiam petm pe⸗
nes foꝛmam ſuam.ſ.pᷣnationem. cum dẽ pcẽm eſt caren⸗
tia de bite iuſticie ⁊c.⁊ adiungit᷑ cauſa ꝓpꝛia efficiens cũ
dẽ ex pꝛia voluntate ⁊c. Diffinit᷑ etiam reſi pectu cauſe fi
nalis ſiue reſpectu finis ipſius pct̃i.cum dz. pcẽm ẽ ↄuer
ſio voluntatis indebita ad commutabile bonum. Biffi⸗
nit᷑ etiam reſpectu cauſe finalis a qᷓ deficit cum dẽ. perm
eſt auerſio ab incom mutabili bono ſiue ſpꝛeto incommu
tabili bono ⁊c̃. Diffinit᷑ etiam reſpectu efficiẽtis a qͥ̊ defi
cit cum dꝛẽ.pctm eſt pꝛiuatio legis ⁊c. Diffinit᷑ etiam re⸗
ſpectu exemplaris a quo deficit cum dzẽ. petm eſt appete⸗
re que rpᷣe ↄtempſit ⁊c. Sic ̊ pt᷑ diffiniri ⁊ ꝑ cauſas ꝓpꝛi
as. 7 defectus cauſaꝝ ipſius boni. Quedam autem
diffinitiones ſunt communes veniali pcto ⁊ moꝛtali. vt
perm eſt affectio mala ⁊ voluntaria.⁊ petm eſt actus in⸗
ci ſens ex defectu boni.⁊ petm eſt ouerſio voluntatis in⸗
debita ad commutabile bonum. Quedam vo ſunt ꝓPꝛie
actualis moꝛtalis. vt petm eſt pᷣuaricatio legis diuine.
2 pctm eſt dictum vel factum vel ↄcupitum ) legem dei.
⁊ petm eſt appetere ⁊c.tñ ⁊ illa poſſet eſſe venialis pecca
ti.⁊ pctm eſt carentia debite iuſticie que conuenit actua
li moꝛtali.ſᷣm ꝙ debita iuſticia dẽ eſſe in perſona ̃m ſe.
nam ſi referat᷑ ao actum tm̃: pt dici ꝙ veniale pctm ẽ ca⸗
rentia debite iuſticie.¶ Poteſt tñ obijci de illa diffinitõ
ne. Pctm eſt conuerſio ⁊c. Indebitum em̃ dẽ qð eſt con⸗
trarium debito.ſᷣ̊ veniale pctm non eſt ↄuerſio ad muta
bile bonum ↄtraria debito. pt᷑ em̃ ſimul ſtare veniale pec
catum cum vᷣtute vel gra.ꝗ non eſt illa diffinitio commu
nis pct᷑i actualis venialis 2 moꝛtalis.¶ Ad quod dicen
dum. ꝙ indebitum pr dupliciter dici vel defectum a de⸗
bito aliquo.vel contrarium vniuerſałr.ſi pᷣmo modo:ſic
p ↄuenire veniali pcto.q em̃ venialiter peccat in locutõ
nis illo actu deficit a rectitudine locutionis nihilominꝰ
tñ pt᷑ hie modeſtiam virtutem. ſᷣm quaʒ pr᷑ elicere alios
actus rectos. J

diffinitõem obijcit᷑ perm eſt ſpꝛeto incommutabili bono

⁊c.pt queri cum idem ſit pctm ⁊ malum vtrum ex eadeʒ
rõne dicat᷑ malum ⁊2 petm. vel malũ qtum ad auerſionẽ

vtrũq; fieret:nõ dicerent᷑ duo m

ſiue ↄtemptum: peccatũ do qtum ad cõuerſionẽ. æ vide
tur ꝙ ſic. Peccatũ em̃ trahit᷑ in ſ pecies ex ꝑte conuerſio⸗
nis. ex illa vᷣo ꝑte debet accipi genus ex qua pte ſpecies.
ergo er pte cõuerſonis habet eſſe in genere. ¶¶ Item nul
lus vult malum. ſed aliquis vult conuerti ad mutabile
bonum. ſed nullus vult auerti a ſũmo bono.ergo malũ
non eſt m ſuam ratõnem in conuerſione ſed in auerſio
ne. ¶ Contra videtur ꝙ peccatum magis teterminetuꝛ
in auerſione. peccatum em̃ ↄmune eſt oꝛiginali actua⸗

—

li. ſed conuerſio nõ eſt mune vtriq;.auerſio em̃ paſſiue

dicta cõmune eſt vtriq;. ergo peccatum conſiſtit in auer⸗
ſione. Pꝛeterea conuerſio ad mutabile bonum nõ di
cit de ſe malum. peccatum vᷣo dicit de ſe maluʒ. ergo pec
catum magis determinat᷑ in conuerſione. 4 Sumiliter
videtur ꝙ malum ↄmuniter ſe habeat ad auerſionem et
conuerſionẽ.ꝑ hoc qð dicit᷑.ij.hiere. Duo mala fecit po
pulus meus. me vereliquerũt fontẽ aque viue. ecce auer⸗
ſio.⁊ foderunt ſibi ciſternas diſſipatas ecce conuerſio.
⁊ vtrũq; eſt malum. ergo malum conſiſtit in conuerſio⸗
ne.¶ Item peccatum veniale cõſiſtit in cõuerſione 7 nõ
in auerſione ſiue cõtemptu.⸗ peccatuʒ veniale eſt malũ
ergo malum conſiſtit in cõuerſione.¶¶ Pꝛeterea querit
vtrum auerſio a bono incõmutabili ⁊ conuerſio ad bo⸗
num omutabile ſint vnꝰmotus aut diuerſi.⁊ videt᷑ ꝙ ſic
ꝑ hoc quod dicit᷑ij.hiere. duo mala fecerũt xpkus meus
ſed duplex malitia nõ fundat᷑ niſi ſi up duplicem motum
ergo ↄuerſio ⁊ auerſio ſunt duo motꝰ.¶ Cõtra receſſus
ab vno termino ⁊ acceſſus ad alterũ terminũ nõ dicunt
duos motꝰ.idem em̃ motꝰ eſt quo redit᷑ a ſa neto dyoni.
⁊ itur pariſiꝰ.cum q̊ conceptꝰ ſiue auerſio ſit receſſus a
ceo. cõuerſio vᷣo ſit acceſſus ipᷣiꝰ volũtatis ad creaturã:
erũt ↄuerſio ⁊ auerſio idẽ motꝰ.cũ ſic referunt᷑ ad duos
termios. ¶¶ Pꝛefea vno ⁊ eodẽ actu.ſ.actu moꝛtalis pec
cati fit ↄuerſio ab incõmutabili bono ⸗ ↄuerſio ad ↄmu
tabile. ſunt vnꝰmotus. ¶ Ad qð dicendũ. ꝙ licʒ pcrmn
⁊ malũ reſpiciãt vtrũq;:in pctm actuale reſpicit plus a
ꝑte ↄuerſionis indebite:malum vo plus ex ꝑte auerſio/
nis.. Ad obiectũ aũt dicendũ.ꝙ licʒ pcto actuali ⁊ oꝛi
ginali ſit ↄmũe aueꝛſio.nõ ꝓpt hoc pctm actuale inq;tuʒ
actuale ↄſiſtit plus in auerſione:ſᷣ inqtuʒ ẽ moꝛtale.hic
aũt loquimur de pcto actuali inq;tuʒ actuali. Pꝛetea ſi
cut petm actuale duo dicit᷑ habere in ſe.ſ.carẽtiã 2 cõcu
piſcentiã: ita pctm actuale moꝛtale auerſionẽ 2 ouerſio⸗
nem.¶l Ad ſcõm vo dicendũ.q; licʒ ↄuerſio ↄmũiter di⸗
cta nõ dicat de ſe malũ.cõuerſio tñ ꝓutẽ in ratõne pcti
dicit ↄuerſionẽ indebitã.⁊ ſic eſt malũ 7 petᷣm. Ad il⸗
lud dᷣo quo querit᷑ etrũ ↄuerſio⁊ auerſio ſint idem motꝰ
vel idẽ malũ.dicendũ eſt.ꝙ cuʒ dicit᷑.ij.hiere.duo mala
⁊c̃.intelligendũ eſt ſic.vt delictuʒ ⁊ cõmiſſum ſint duo
mala. qdã em̃ põt erelinquere deũ 2 nõ cõuerti ad ido
la ⁊ eſi vnũ peccatũ ⁊ vnũ malũ.quidaʒ vᷣo conuertũtur
ad idola ⁊ ita addunt malum malo. Si dᷣo vnico actu
ala ratõe duoꝝ ſubiacẽ
tium.ꝑᷣ duplex malũ ratõe diuerſoꝝ termĩioꝝ.⁊ hoc mõ
eſt ĩ peccato actuali moꝛtali. VUnde vnicꝰ eſt motus. ſed
ille motꝰer comꝑatõe ad diuerſos termĩos: diuerſa 3 re⸗
it denoĩatõeʒ vt dicat᷑ receſſus 7 acceſſus.

ſpici — —eS
Contra tercl diffi. S.ij.

nitionẽ obijcit.videt᷑ ꝙ nõ cõueniẽter ſit afſignata idez
em̃ videiur deſignari ꝑ pᷣuaricatõeʒ legis ⁊ ꝑ inobedien
tiam mandatoꝝ.quicũq; em̃ pᷣuaricat᷑ contra legem in⸗
obediens eſt reſpectu mandatoꝝ ⁊ ecõuerſo.¶ Item di⸗

cit augu.ſuꝑ leuiti.quedã ſunt ꝓhibita qꝛ mala. quedꝗ

vo mala q; ꝓhibita.fiat ̊ mo de malo ante ꝓhibitõez

.

in tali nõ eſt pᷣuaricatio legis nec inobediẽtiq mandato
rum:⁊ in ꝑpetratõne illiꝰfit pctm. ergo nõ eſt vlis diffi⸗
nitio pcti.peccatũ eſt puaricato ⁊c.¶ Itẽ põt ſic argui

ↄtrariũ nõ cõuertitur cũ ↄtrario SApolitum nõ ↄuerti⸗

tur cũ ꝓpoſito.ſed obediẽtia nõ vuertit᷑ cũ virtute. in⸗

obedientia nõ conuertit᷑ cum peccato. (Za quod dicẽ⸗
dum. ꝙ illa duo poſita in dininitione pcti ẽm Ambꝛo.
ſic diſtinguunt quemadmodum diſtinguunt᷑ lex æ man⸗
Data.cum em pcipit᷑ tunc eſi mandatum. cum at᷑ ſtatuit
tunc eſt ler. Aliud autem eſt iuberi 2 ſtatui. ideo differt
p̃uaricatio legis ⁊ inobedientia mandatoꝝ. Gel alit vt
lex dicat᷑ in declinatione a malo ſm ꝙ lex dẽ in declinan
dis malis.ſancta p̃ceptio.mandatum vᷣo ptineat ad illa
ꝑtem iuſticie q eſt in faciendo bonum. ⁊ ſic diſtinguit p⸗
uaricatio ⁊ inobedientia ꝓut ad iſta referunt᷑.¶. Ad ſecũ

dum dom ꝗꝙ illud qð dic Aug.intelligit᷑ ee expᷣſſe/ phibi

tis.q̃d am em qꝛ expſſe ſunt ꝓpibita mala ſunt.q Fin ſe eſ
ſent indifferentia. alia ᷣo qꝛ ſunt mala: ſunt expᷣſſe ꝓhi⸗
bita. hic autem Fᷣm ꝙ accipit᷑ hec diffinitio intelligit᷑ lex
ↄmuniter adlegem nature ? ad legem ſeptam. vtraq; ei
eſt lex diuina. B̊ modo nullum eſt pcẽm qðs non in aliqᷓ

lege ꝓhibeat᷑. ¶· Ad tercium doᷣm. ꝙ licet obedientia nõ

conuertat᷑ cum vᷣtute. inobedientia tñ pt eſſe comitans
omne pctm. Sʒ inobedientia accipit᷑ duplicit᷑. Vno mõ
cum aligꝗs non facit qð p̃cipit᷑.vel facit qd ꝓhibet᷑.⁊ hoc

mõ ↄcomitat᷑ pctm.alio vᷣo modo accipit᷑ inobedientia cũ
non facit illud ad quod p̃cipit᷑ reſpiciendo a ð pᷣceptum.
vel cum facit id quod pꝛobibetur reſpiciendo ad pꝛohi⸗

bitionem.

(Kontrg quartam S. lij.

diſſinitionem obijcii.ſicut diẽ Aug.in li. de li.ar.libido

eſt radix omnium maloꝝ ⁊ cã.libido at̃ eſt amoꝛ indebi
tus.g̊ᷓ omne pctm eſt in apetitu.ſuꝑfluum ꝙ fuit ponere

alteꝝ membꝛoꝝ qð ↄſiſtit in fuga.i¶ Item fugẽ q rpᷣe ſu⸗
ſtinuit eſt timoꝛis. axpetẽ q̃ xpᷣc ↄtempſit ẽ cupiditatis:
Hᷣ nõ omne petm ẽ cupiditas vel timoꝛ.ſiẽ foꝛnicatio q̃ di
uidit᷑ ↄ cupiditatem. non eſt hec diffinitio vmuerſałr
ↄueniens omni pcto. Contra fuga dẽ eſſe triſtium.ap⸗
petitꝰ delectabilium. delectabile at triſte circueũt mo⸗
tum in volũtatibo.g̊ omnis volũtas eſt in apetitu vel fu

ga. pctm at᷑ eſt volũtas vel nõ ſine volũtate. Sᷓ om̃e pccm

ↄpᷣbendit᷑ ſub aliqͥ iſtoꝝ mẽbꝛoꝝ: appetẽ q̃ xpc ↄtemplit.
vel fugẽ qͥ ſuſtinuit.¶ Quod eſt ↄcedẽdum. Sicendum
eſt igr ad pᷣmum obiectum. ꝙ licet omne petm reducat᷑

ad libidinem tanqꝙᷓ ad radicem ⁊ cãm. libido at pꝛincipa

liter ſit in amoꝛe indebito ſiue ĩ appetitu indebito: nihil⸗
ominꝰ qdᷣdam pctm eſt in amoꝛe male accẽdente. qðᷣdaʒ
ex amoꝛe male humiliante ⁊ ſm hoc accipit᷑ hec diſffinitõ
libido em̃ accipit᷑ ↄmuniter vbi vult qð non eſt volendũ.
vel vbi reſpuit qð volendum eſt.¶¶ Ad ſecundum vo dicẽ
dum ꝓ licet non omne pctm ſit cupiditas aut timoꝛ.Fᷣm
pꝛic accipiunt᷑:tñ ſᷣm ꝙ cupiditas ⁊ timoꝛ large acci
piunt᷑: omne petm ex his oꝛit᷑ cauſis.

Contra quintam „S. iij.
diffinitõʒ obijcit.diẽ Ang.in li.de ſpũ ⁊ lit.ullũ petm
eſt qð non ↄcupiſcendo ↄmittit.ꝗ̊ omne pctm eſi ↄcupitũ.
G alia duo ſuꝑfluunt.ſ.dictum vel factum. 4¶ Item non
exiſtente dicto vel facto vel ↄcupito remanet pcĩm in aĩa
actꝰ em̃ traſit ⁊ macula remanet. non omne pet̃m eſt di
ctum c. ¶¶ Iem q̃rit᷑ ſi ↄueniat pctᷣo veniali ⁊ videt᷑ ꝑ h
ꝙ dr. vij. ad Ro.ↄcupĩam neſciebam.miſi lex dicẽt.Qon
ↄcupiſces.⁊ loꝗt᷑ ibi de ↄcupia veniali.ↄcupia ꝙ̊ venialis
cadit ſub ꝓhibitõe legis. ꝙᷓ petm veniale ẽ dicin vel fcĩm
vel ↄcupitum ↄ legem dei.q̊ᷓ hec diffinitio ↄuenit veniali
pcto.¶ Item ad idem. ex lege ꝑcipit᷑ ⁊ cognoſcit᷑ ꝙ con⸗
cupiſcẽ᷑ non debemꝰ.⁊ ꝙ pᷣmus motus malus eſt. ſᷣ̊ qð
pcipit᷑ ex lege:cadit aut ſub rõne mandatoꝝ. aut ꝓmiſſi
onij.ant,pꝓhibitionum. aut ↄminationum: ſed ↄcnpia nõ
cadit ſub mandatis qm mandata ſunt de bono faciendo
nec ſub.pꝓmiſſis qꝛ ꝓmiſſa ſunt de bono futuro habendo.

nec ſub ↄminationibo qm̃ ↄminatées ſunt de malo pene

vitando.g ſub/pbibitionibo legis cadit petm veniale. S
eſt legem dei. 4 Ag idem eadem eſt ratio circuli maio⸗

¶Cixrcaſ

ris 2 minoꝛis.ergo ſiłꝛ eadem erit ratõ iuſticie maioꝛis

q mĩoꝛis.ſed vemiale pcẽm fit ↄtra minoꝛem iuſticiã.qmm̃

peccãs venialiteꝛ nõ reddit deo honoꝛẽ debitũ:licet ipᷣm
nõ dehonoꝛet.peccatũ aũt moꝛtale fit ↄtra maioꝛem iu
ſticiam.quia peccans moꝛtaliter inqᷓtuʒ bmõi deuʒ de⸗
honoꝛat.ſi ergo eadẽ ſit ratõ maioꝛis iuſticie ⁊ minoꝛis

erit peccatũ veniale ↄtra tei iuſticiã ſicut ⁊ moꝛtale.ſed

omne quod fit contra dei iuſticiam fit contꝛa legem dei.
ergo peccatũ veniale fit contra legem vi. ¶ Ad qð di⸗

cendum.ꝙ bec diffinitio cõuenit tm̃ actuali moꝛtali pec
cato.4 Ao obiectum aũt pꝛimo dicendũ. ꝙ licet omne

peccatum cõcupiẽdo cõmittat᷑ tanqꝗᷓ ex pꝛima radice:ni⸗
hilominꝰtamen dicendo peccatũ ꝑ materiã circa quaʒ:
erit quoddã peccatũ dictũ quoddã factũ.quoddã concu
pitum.4l Ad ſcõm vᷣo dicendũ.ꝙ peccatũ oiffinit᷑ hic p
ut eſt actus.actus em̃ aliquo iſloꝝ modoꝝ ꝑpetrat᷑.pee
catum em̃ aut eſt coꝛdis aut oꝛis aut oꝑis.peccatũ autẽ
ꝓut eſt macula ſiue habitꝰ in aĩa.ſᷣm ꝙ dicit aug.in li.
de natura? gratia. Peccatuʒ eſt mala qualitas mẽtis:
ſic remanet tranſeunte actu.⁊ hoc modo nõ diffinit᷑ bic
niſi intelligat᷑ peccatuʒ actuale moꝛtale aut fit median⸗

te dicto aut facto⁊ ſic de alijs.¶ Ad tercium dicendum

ꝙ eſſe contra legem dei ꝓpꝛie dicitur de actuali moꝛtali.

ilud em̃ eſt quod m ſe pꝛohibet᷑.veniale aũt non pꝓhi⸗

betur ſm ſe:ſed ne ducat ad moꝛtale ꝑ cõtemptũ. Vnde
cum dicit᷑ non concupiſces.ſenſus eſt. concupiſcẽtiã nõ
duces ad conſenſuʒ ratõnis.quedã ergo ſunt directe
contra legẽ dei que ſunt ſimpliciter ꝓbibita. quedã vo
indirecte:⁊ hec nõ ſunt ſimpliciter ꝓhibita.ſieut eſt cõ⸗
cupiſcentia venialis.de qua dicit᷑.xviij.ecc̃i.poſt concu⸗
piſcentias tuas nõ eas ⁊ a voluntate tua auertere.ſi em
pꝛeſtas concupiſcentias aĩe tue:in gaudiũ facient te ini⸗
micis tuis.¶ Aoquartum vᷣo dicendũ.ꝙ quicquid pꝛe⸗
cipitur ex lege.directe cadit ſub aliquo iſtoꝛuʒ quatuoꝛ.
pꝛimus vo motus concupiſcentie implicite cadit in his

que ſunt legis. ⁊ ideo non opoꝛtet ꝙ ſit mandatum aut

pꝛomiſſum. aut pꝛohibitio.aut cõminatio: ſed quod ad
aliquod iſtoꝛum oꝛdinetur.¶ AVd quintum dicenduʒ ꝗ
licet actus venialis ſm ſe nõ ſit oꝛdinatus ad deuʒ .non
tamen peccans venialiter iuſticia pꝛiuat᷑ ſicut peccans
moꝛtaliter. hoc eſt: quia actus venialis peccati nõ de⸗
foꝛmat ſubiectum ſiue ꝑſonam.licet defoꝛmet actum. et

ideo nõ dicitur eſſe ↄtra legem dei. Etſi obijciat᷑ ꝙ pec⸗

catum veniale ponit ↄmunẽ cæfectũ in ſubiecto median
te actu: hoc nõ eſt ꝙ ponat defectuʒ ſũmi boni.ſ̊ alicuiꝰ
boni inferioꝛis.i¶ Ad illud vo qð obijcit᷑.ꝙ eadẽ ẽ ratio
maioꝛis iuſlicie ⁊ mioꝛis.dicẽduzʒ ꝙ hoc verũ eſt cum ex

eadẽ ꝑte accipit᷑ iuſlicia.pctm aũt veniale nõ ponit defe⸗

ctum in ꝑſona reſpectu rectitudinis que eſta deo. niſi qͥ
ad illu actum. ſed nõ ſimpliciter:ſed ponit defectũ recti

tudinis vel quo ad bonũ interiꝰvel quo ad bonũ exteri⸗

us in ꝑte nõ in toto.

tionẽ querit᷑.dicit᷑ em̃ ꝙ pctm eſt affectio volũtaria ma⸗
la.põt ergo obijei de eo ꝙ dicit pctm eſt affectio.videtuꝛ
em̃ ꝙ peccatũ ſit nõ res.ꝑ hoc qð dicit augu.in li.de na
tura ⁊ gratia.peccatũ dicimꝰnõ eſſe ſubſtatiaʒ.ſicut ab⸗
ſtinere a cibo nõ eſt ſubſtãtia.⁊ ſicut dicit᷑ ꝙ claudicatõ
eſt nõ res.ſed affectio ẽ res.̊ pctm nõ eſt affectõ.¶ Itẽ
aug.in li.de natura ⁊ gra.peccatũ eſt actꝰ perperã facti
ſed actus diuidit᷑ ↄtra affectionẽ.ergo pctm non eſt affe⸗
ctio.¶ Item ha bitꝰ affectio diuidaũtuꝛ ex oꝓpoſito.pec
catum aũt ĩ aĩa eſt habitus malus.ꝗ̊ pcim noẽ affectio.
4l Pꝛeterea addunt᷑ due differẽtie.ſ.ꝙ eſt voluntaria ⁊
mala.põt queri a quibo opoſitis ſeꝑant ille differẽtie.
d qð dicendũ ꝙ peccatũ eſt affectio.¶ Ad hoc aut
qð obijcit᷑ ꝙ peccatu eſt nõ res.intelligit᷑ ratõne defeciꝰ
qui adiungitur affectioni ratõne illius comꝑat᷑ clau⸗
dicationi et alijs defectibus.¶ Ad ſecundum vo dicen⸗

.„

miote
ſäi
lcetſon
oen in
Agde
Ninons
tale ſed
end,
dgöd⸗
talt de
ctonne
ciceni⸗
qncz:
lconan
khiep
glpee
ante
Ginli.
inithie
nedian
eydunn
lortolt.
Nn phi⸗
Gnce

nnünd

directe
tzd.
teſtco⸗
conen
liſteñ
tte ini⸗
iopre
gtpoꝛ.
ho
out
dao
g
ſon
ms
et
peo⸗
dian
icns
ratio
nmer
tdſe
niſi
rten
ten

v.
man
getn
dn
tab⸗
ui
N
ſ
f
e
0
17
6

Queſtio

dum. g illud qð peccatũ dicit᷑ eſſe actus.nõ re ugen ei
ꝙ dicit᷑ peccatũ eſſe affectio. actus em large umit᷑ pro
actu interioꝛi vel exterioꝛi.⁊ ſicut actus diuidit᷑ contra
ſubſtantiã:ita affectio contra naturã. Vnde aug-in li-
æ li.ar.nõ peccatũ nec ſuppliciũ peccati nature quedaʒ
ſunt: ſed affectiones naturaꝝ. peccatum em turpis c af⸗
fectio voluntaria: cui ꝓpterea penalis adbibet᷑ vt oꝛdi⸗
net eam nili tale eſſe non turpe ſit 2 decoꝛi vniuerſitatis
congruat vt peccati dedecus emũdet pena peccati.⸗
tereium dicendũ.ꝙ affectie aliquãdo ſumit᷑ ꝓ paſſione
in genere qualitatis.aliquãdo vo pmuniter ſumit ꝓ eo
qð in vi affectiua.affectio aũt pꝛout dicit᷑ eſſe in genere.
diuidit᷑ contra diſpoſitionẽ ⁊ habitum.ꝓnt aut dicituꝛ
illud qð eſt in via affectiua per modum diſi poſitõnis vel
babitus.ſm hoc non diuidit᷑ contra babiiuʒ. ⁊ ſic ẽ pec
catum affectio.il Ad vltimũ dicendum.ꝙ due ponutur
diſſferentie ſuꝑ genus affectõnis ſiue ſuꝑ affectionẽ tan⸗
q̃ᷓ materiã in qua quarum vna.ſ.hec di ferentia volũta⸗
ria:ſegregat ab affectione penali.hec aũt differẽtia ma⸗
la ſegregat ab uffectione voluntaria bona.que eſt ĩ actu

virtutis.

ontra ſeptunu S. vj.

diffinitõez que eſt. peccatũ eſt actus incidens ex deſectu
boni.poteſt obijci ratõne eius qð dicit᷑. ꝙ peccatũ dicit
actus incidens.cuʒ em̃ ille qui peccat intendat illũ actũ
non videt᷑ eſſe incidens. Incidens em̃ dicitur caſuale vł
foꝛtuitum.qdð non eſt autoꝛitate vel natura.⸗ Item cuʒ
dicitur ex defectu boni.poteſt queri quod ſit illud bonũ
videtur em̃ ꝙ ſit illud bonũ quod opponit᷑ peccato. pec⸗
catum em̃ eſt pꝛiuatõ boni.ſed ſm hoc poteſt dici ipᷣe de⸗
fectus boni.⁊ non /ꝓꝛie actus incidens ex defectu boni.
Ao quod dicendũ.ꝙ peccatũ dicit᷑ actus incidẽs.nõ
ia caſualiter incidat:ſed quia nõ ex neceſſitate ſed cõ
tingenter ꝓuenit ex voluntate.in volũtate em̃ eſt pecca⸗
re vel nõ peccare.⸗ Ald ſcdᷣm dicendũ.ꝙ defectꝰboni di
citur duplicit vel vt notet cauſaʒ ipius actus ↄtingẽtis
ex volũtate.Aolũtas em̃ aliquãdo ex infiꝛmitate aliqñ
ex ignoꝛãtia aliqñ ex certa malitia peccat. Uel põt defe
ctus boni dicẽ pꝛiuatõeʒ quadaʒ boni qð eſt virtꝰ.⁊ Fm
h hec pᷣpoſitõ ex.nõ notat cãm materialẽ ſ̊ cãm foꝛmalẽ
vt ſic ſit ſenſus.peccatũ eſt actus deſoꝛmatus.

¶ DMltiode üla diff. S. vyj.

finitõne peccatũ eſt carẽtia debite iuſticie ⁊c.põt eĩ que⸗
ri quid dicat᷑ inſticia.ſicut em̃ pctm eſt carẽtia iuſticie.
ita eſt carẽtia alteriꝰ virtutis.⁊ ita videt᷑ ꝙ nõ vłꝛ diffi⸗
niatur.¶! Pꝛeterea querit᷑ vtrũ ↄueniat veniali peccato
qui em̃ venialiter peccat.põt adhuc manere iuſtꝰ.g pec
catum ꝓut eſt omune moꝛtali? veniali. non eſt ↄmune

debite inſticie.il Pꝛetea ꝙ addit᷑ ex ꝓpꝛio arbitrio ꝓce⸗

ex li.ar.ꝓcedit.(¶ Ao qð dicendũ:.ꝙ iuſticia nõ accipit
ibi ꝓpꝛie ꝓ vna virtute:ſeo ↄmuniter ꝓ rectitudine vo⸗
luntatis. que attendit᷑ ̃ᷣm quãcũq; virtutẽ.¶ Ad ſcom
vo dicendũ.ꝙ pctm veniale nõ pꝛiuat ꝑſonam a iuſticia
vłꝛ ſed a rectitudine ᷣm illũ actũ.vnde ẽ ꝓpꝛie diffinitio
pct᷑i aciuali moꝛtalis.¶. Ad terciũ dicendũ.q hoc ꝙ di⸗
citur ex ꝓpꝛio arbitrio ꝓcedẽs. diſtinguit actuale moꝛ⸗
tale a moꝛtali oꝛnginali. oꝛiginale em̃ et ſi ſit ex li.ar. ꝓp⸗
prio ipſoꝝ parentũ.nõ tñ eſt ex ꝓpꝛio arbitrio ꝑuuloꝛũ
qui ↄtrahunt petm oꝛiginale er pᷣmis parentibo. ¶ Oc
caſione pᷣdictoꝝ querit᷑.cum pctẽm actuale pluribo nomi
nibo nomiĩet᷑.quõ differat ratõnes inter ſe.dicit᷑ eĩ pcem
macula.xiciũ.crimẽ.culpa.ſcelus.nephas.¶ Ad quod
Dicendũ.ꝙ macula dicit cefoꝛmitatem ꝑtis ſuꝑioꝛis vel
inferioꝛis aĩe.⁊ ita ponit deſfectũ gre. viciũ vᷣo ponit de⸗
fectum boni nature.peccatũ vᷣo dicit ↄuerſionẽ ad appa⸗
rens bonũ quod nõ eſt bonũ.crimen vᷣo ⁊ culpa reſpic⸗
unt ad exterius:crimen em̃ eſt peccatũ accuſatõe dignũ

dens. nõ facit 83 reſpectu alicuiꝰ.om̃e em̃ pctm

.cxxiij.

culpa vᷣo eſi pene obligatõis. ſcelus vᷣo ⁊ nephas aggra
uationeʒ dicunt ſuꝑ peccatũ.vt ſcelus dicat᷑ qð ſpeciali
ter eſt in iniuriã dei cum maxime.ſ.deus offenditur.ne
phas vᷣo cum maximũ illicitum eſt ꝑſone.phas em̃ idem
eſt qð licitum.ſcelus engo reſpicit deum queʒ offendit:
J has pᷣo pſonam que maxime delinquit.

dhucetiꝗ queri S. vuij.

ℳ

tur de hoc ꝙ omne peccatum dicit᷑ eſſe mendaciũ. ſicut
habetur ſuꝑ illud p̃s.quia delectaſti me domine in factu
ra tua.glo.omne peccatũ mendaciũ eſt quia contra legẽ
7 veritatẽ eſt.¶ Pꝛetea dicit augu.ↄtra maniche. Pec
care quid aliud eſt: niſi in veritatis preceptis errare.q̊
peccatũ eſt Aror⸗ omira mendaciũ ⁊ erroꝛ ſũt in ra⸗
tione.peccatũ aũt in volũtate.ergo pctm nõ eſt erroꝛ vł
mendaciũ.¶ Pꝛetea mendaciũ eſt ſpẽs pcti.q̊ nõ ↄuerti
tur. ꝗ4 IOtem erroꝛ eſt pena pct᷑i ſicut dicit aug. erroꝛ nõ
eſt natura homiĩs inſtituti ſed damnati Arasu

—

nõ eſt erroꝛ. Pena em̃ diſtinguit᷑ a culpa. d qð di⸗
cendũ.ꝙ mendaciũ accipit᷑ dupliciter.vno modo pꝛout
diffinit augu. Aldendaciũ eſt falſa vocis ꝓlatio cum in⸗
tentõne fallendi.⁊ ſic eſt ſpẽs peccati.Alio modo mẽda⸗/
cium dicit᷑ defectus a ſũma veritate.⁊ hoc modo pctm
dicit᷑ mendaciũ.omms em̃ peccans a ſũma veritate de⸗
ficit ſicut deficit a ſũma bonitate.q⸗! Ad aliud dicẽdũ.q;
peccatũ dicit᷑ erroꝛ.nõ foꝛmaliter ſed ꝑ quãdam ↄcomi⸗
tantiã.peccatũ em̃ in voluntate comitat᷑: erroꝛ in ratio⸗
ne. Vnde ꝓuerbᷣ.xiiij. Errant omnes qui opant᷑ malũ.
4 Ad obiecta aũt dicendũ.ꝙ illa ratõ qua dicit᷑ ꝙ men
dacium ⁊ erroꝛ ſunt in ratõne.nõ arguit niſi ꝙ pctm nõ
eſt mẽdaciũ vel erroꝛ foꝛmalit᷑: h̊ nõ negat quin hec ↄco
mitant᷑ pctᷣm. dicendũ etiã eſt.ꝙ licet erroꝛ ſit pena: ni⸗
hilominꝰalio mõ dicit᷑ diſpoſitõ ad culpã.⁊ illo mõ ac⸗
cipit᷑ in pᷣdicta ratõne.⁊ accipit᷑ vt diſpoſitõ ↄiũcta cul⸗
pe.Aliter em̃ accipit᷑ erroꝛ cũ dicit᷑: ꝙ adã errauit ĩ cre⸗
dendo eſſe veniale qð erat moꝛtale grauiſſimũ.⁊ cũ dr:
ꝙ erroꝛ eſt pena ſequẽs ex oꝛiginali pctẽᷣo.q Cũ aũt dici
tur pcẽm eſi errare in pᷣceptis veritatis.accipit᷑ erroꝛ ꝗ
eſt in ratione.cum peccatum eſt in voluntate.

cundo queritur de diniſionibo actualis
peccati· Ponunt᷑ autẽ plures diuiſiones.
quarũ vna eſt peceatum aliud eſt moꝛtale
aliud veniale. 4 Rein peccatuʒ aliuo coꝛ⸗
dis.aliud oꝛis.aliud oꝑis.⸗ Item pctᷣi aliud ſuꝑbia.
aliud inuidia ⁊c.4¶. Stẽ pcẽm aliud ex infiꝛmitate.aliud
ex ignoꝛãtia. alið ex induſtria ſiue certa malitia. 4 Itẽ
petm alið ex timoꝛe male hũiliantealiud ex amoꝛe ma
le accẽdẽte.¶ Item om̃e pctm ex concupiſcentia carnis.
vel oculoꝝ.vel ſuꝑbia vite.¶ Item aliud in deuʒ.aliud
in ꝓximũ.aliud in ſeipᷣm.¶ Item pcetẽᷣm aliud cõmiſſuʒ
aliud delictũ. Cum g̊ octo ſint diuiſiones attendendum
eſt qualiter inter ſe diſtlinguũtur. ¶ Diſtinguũtur autẽ
ſic diuiſiones.vt quedã accipiant᷑ penes materiaʒ.que⸗
dam penes foꝛmã.quedã penes affectõnes reſpiciẽtes fi
nem vᷣm ꝙ eſt pꝛincipiũ motus.quedã vo ᷣm ↄditões ex
ꝓte eiꝰin quẽ peccat᷑.quedã vᷣo ex ꝑte efficiẽtis. Erx ꝑ⸗
te materie accipiũtur tres diuiſiones.eſt eĩ materia cir⸗
ca quã:⁊ penes illaʒ accipit᷑ duplex diuiſio. vna que eſt
in veniali ↄmunis:⁊ veniali ⁊ moꝛtali.cum dicitur pec
catum coꝛdis.oꝛis.⁊ operis.vel cogitationis. locutio⸗
nis.⁊ operationis. Alia eſt pꝛopꝛia moꝛtalis peccati cũ
dicitur delictum ⁊ cõmiſſum. delictum em̃ eſt certa non
facere quod tenet᷑ facere.cõmiſſuʒ vᷣo certa facere quod
tenet᷑ non facere.⁊ hec diuiſio eſt reſpectu eiꝰ quoo pci⸗
pitur. Alia vᷣo diuiſio eſt penes materiam ex qua.cũ di⸗
citur peccatum aliud ex infirmitate ⁊c. Diuiſio vᷣo ſᷣm
ſpeciẽ attendit᷑ dupliciteꝛ.vel ſᷣm ſpeciẽ foꝛmalẽ.cũ dicit᷑
moꝛtale veiale. hec ei dꝛntia ẽ Fm reatꝰ.vlł ſᷣm ſpẽʒ ma⸗

cerialem cũ dicit᷑ aliud ſuꝑbia ⁊c̃. Diuiſio em̃ hec atten
ditur ſᷣm actus virium: diuiſio vᷣo que attendit᷑ reſpe⸗
ctu finis eſt cũ dicit᷑.aliud eſt ↄcupiſcẽtia oculoꝝ ⁊c̃·at⸗
tenditur em̃ ᷣm diuiſionẽ ↄcupiſcibiliũ ſicut dicit aug⸗
omnis em̃ peccans aut conuertit᷑ ad exteriꝰ bonum.aut
ad interius.hmõi aũt bona apparentia finis dicunt᷑ pec
cati.Ex ꝑte pᷣo efficientis ſumit᷑ illa diuiſio.Peccatum
aliud ex timoꝛe male humiliante ⁊c.timoꝛ enim ⁊ amoꝛ
ſunt diſpoſitiones efficiẽtis cauſe.Fᷣm quas ꝓducit᷑ pec
catum. Penes vo illum in quẽ peccat᷑ ſumit᷑ illa diuiſio
peccatuʒ aliud in deum ⁊c̃. omꝑant᷑ aũt he diuiſio
nes reſpectu diffinitionũ ſupꝛadictaꝝ. Diuiſio em̃ hec
aliud coꝛdis ⁊c̃᷑.ſiue cognitõnis ⁊c.accipit᷑ penes illam
diffinitionẽ. peccatum eſi dictum vel factum ⁊c. Diuiſio
aũt illa aliuo delictum ac.iuxta illam diffinitionẽ. ec
catũ eſt actus incidens ex defectu boni ⁊c̃. Diuiſio aũt
illa.peccatuʒ aliud moꝛtale aliud veniale.accipit᷑ iuxta

illam diffinitionem. peccatũ eſt auerſio indebita ad mu

tabile bonum.vel potius ad illã que ponit᷑. Peccatum
eſt meritũ pene.nam ſᷣm ꝙ cõuerſio eſt indebita ad mu⸗
tabile bonũ.poteſt eſſe dupliciter.aut ſub deo:⁊ ſic ẽ ve⸗
niale.aut pᷣferendo deo ſiue contra deũ:⁊ ſic eſt moꝛtale
Inqtum aũt moꝛtale dicit reatum pene eterne: veniale
vᷣo reatum pene nõ eterne quãtuʒ eſt de ſe.ſᷣm hoc cõue⸗
nit ipſam accipi iuxta iſtam peccatum eſt meritũ pene.
que nõ ſupᷣpoſita eſt: eo ꝙ nõ inuenit᷑ a ſanctis ſeo ẽ ma
giſtralis. Illa vᷣo diuiſio.peccatũ aliud ſuꝑbia ⁊c·acci⸗
pitur iuxta illam diffinitionẽ peccatũ eſt affectio volun⸗
taria mala ⁊c. affectio em diuidit᷑ ᷣm vires que afficiũ⸗
tur vel ſm ea a quibo afficiunt᷑. Ala vo diuiſio peccatũ

aliud eſt ex cõcupiſcentia oculoꝝ ⁊c.accipit᷑ ſᷣm illaʒ di

uiſionem. peccatum eſt ſpꝛeto incõmutabili bono ⁊c̃.ſic
em̃ diuidit augu.in li.de li.ar.pꝛius poſita diffinitione
Vnde coartat cõcupiſcentiã oculoꝝ ⁊ alia:ad concupi
ſcentiam illã qua auertit᷑ animꝰ ab incõmutabili bono.
poſſet tamẽ ↄmuniꝰaccipi.Illa vᷣo diuiſio peccatũ aliud
eſt ex timoꝛe male humiliate ⁊c.ſumit᷑ circa illã diffini⸗
tioneʒ peccatũ eſt appetere que xpᷣc ↄtempſit ⁊c̃. Illa vᷣo
diuiſio pctm aliud in deũ ⁊c.ſumit᷑ iuxta illã pctm ẽ ca⸗
rentia debite iuſlicie ex voluntate ꝓpꝛia ꝓducta. Juſti⸗
tia em̃ dicit oꝛdinẽ ad deũ ⁊ ad ꝓximũ ⁊ ad ſeipᷣm.qua
caret qui iniuriat᷑ deo vel ꝓximo vel ſibipſi.

ueſtio.cxxuiij. de pec/

un
cato veniali in ↄmuni.

, ℳ.
Is viſis cõſequen
ter ꝓcedendũ eſt ad pꝛimã diuiſionem
peccati actualis que eſt.peccatũ actua⸗
le aliud ẽ veniale aliud moꝛtale. Pꝛĩo
dicẽduʒ ẽ de veniali.Illud em̃ ẽ mioꝛis
culpe.a mĩoꝛibo aũt ꝓcedamꝰovſq; ad maioꝛa. Mã poſt
oꝛigiale pctm in ꝑpuulis:ſurgũt ex natura coꝛrupta pꝛiꝰ
venialia.⁊ poſtea moꝛtalia.Circa vᷣo veialia pᷣmoꝛlſide
randũ ẽ in genẽ.deinde dicendũ ẽ de ipᷣis ĩ ſperie Wir⸗
ca vᷣo ↄſideratõeʒ eiꝰin genẽ hec ſunt querẽda.Pꝛimũ ẽ
quid ſit veniale.Scðdo de differẽtia eiꝰ⁊ cõuenientia ad
moꝛtale.Tercio an veniale poſſit fieri moꝛtale. Quar⸗
to vtrum aliqua ꝗpoꝛtio ſit venialis ad moꝛtale.Quin
to queꝛit᷑ de radice venialis pct᷑i. Sexto in quo ſit venia
le petm. Septimo vtꝝ aligs poſſit eſſe ſine veniali pcto
vel nõ.Octauo cui oꝓponit᷑ veniale pctm. Mono ꝗd de⸗
beat᷑ veniali pcto.vtꝝ tm̃ pena tꝑalis aut etiam eterna
Decimo vtrum aliqua venialia remaneant poſt moꝛteʒ
in ipſis iuſtis ratione culpe. L

(Membꝛũ primũ
Irrca pꝛimum querunt᷑ tria.Pꝛimo vtruʒ
veniale peccatum ſit macula. Secundo ſi
eſt voluntariuʒ malum. Tercio quare di

ſ.
4 4 tariũ maluzʒ.qð videtur per hoc qð dicit au⸗
Agul. in li. de vera rel. Peccatum adeo volun

catur veniale.

ticulus primns

Dpꝛimũ ꝙ ſit macula.videt᷑ ꝑ h̊ qð die gꝛeg.
diſtiguẽs inter crimẽ ⁊ culpa.culpa polluit
Erimen extinguit.ſed veniale peccatũ eſt cul
pa:ergo polluit.quod aũt polluit eſt macula.ergo vem
ale peccatũ eſt macula.q¶ Cõtra ſi macula eſt defoꝛmat

mat imaginẽ dei.ergo tollit gratiã.manente em̃ gr̃a gra

tũfaciente defoꝛmat᷑ imago dei.¶ Ad hoc diceret aligs
ꝙ dupler eſt conuerſio li.ar.vna ad deum qut eſt bonuzʒ
ſupᷣmũ.altera ad inferiꝰvt ad carnem que regi debet ab

anima.a ꝑte voo ſuperioꝛi eſt li.ar.ad imaginẽ dei.a par
te dᷣo inferioꝛi nõ dicit᷑ eẽ ad imaginẽ dei.ex illa vᷣo par⸗
te ineſt ei veniale peccatũ.vnde veniale peccatũ nõ defoꝛ
mat li.ar.ſᷣm ꝙ elt ad imagineʒ dei.¶ Contra obijcit᷑ ꝑ

autoꝛtatẽ augu.in li.de tri.dicentis.cum ratõ ad inte⸗

illud in quo eſt:ſeo in li.ar.eſt. ergo defſoꝛmat li.ar.ſed
liberũ ar.eſt conditũ ad imaginẽ dei.ergo veniale defor

rioꝛa ſiue ſuꝑioꝛa ꝑcipienda.que nõ pꝛiuatim ſed mu

niter ab omnibo que talia diligũt ſine vlla anguſtia vel

