nem. alia eſt hic vt hbabe?᷑ Ro.vj.ſtipendiũ pct᷑i moꝛs.et
hoc iuſto di iudicio.h̊ q pꝛimꝰhõ peccãdo iuſte fuit ad⸗
dictus neceſſitati moꝛiẽdi.ad calũ aũt ab equalitate et
carẽtia illiꝰſequit᷑ diuiſio ⁊ pugna ipoꝝ mixtoꝝ in coꝛ⸗
pe illiꝰque p̃ꝑpant ⁊ diſponũt ad diſſolutõzʒ ⁊ aĩe ſeꝑati⸗
onẽ.quibo executũ eſt cecretũ diuĩe iuſticie de pena debi
ta pcto.dñs ergo ꝗ iuſto iudicio decreuit ipᷣm ꝓ peccato

moꝛte puniendũ.dæfectũ inducentẽ moꝛtẽ nõ debuit repa

raꝛe.ne ſic impediret qð futuꝝ decreuerat. Vt em̃ dicit
Aug.ſuꝑ geñ.vj.ad lit.tã nõ facit deꝰotra cauſam qᷓ; ſi⸗
ne dubio volẽs p̃ᷣſtituit.q; ↄtra voluntatẽ ſuã nõ facit.qꝛ
nõ pᷣſtituit ↄtra voluntatẽ ſuã ꝙ eẽt cã moꝛtis.nec de⸗
bet aliquid facere vñ moꝛs nõ ſequat᷑ pctẽm. ꝗꝓpter qð dẽ
BGeñ.iij.c.nũc & ne foꝛte mittat manũ ſuã ⁊ lumat de li⸗
gno vite ⁊ comedat ⁊ vinat ineternũ.emiſit eũ dũs deꝰð
ꝓadiſo voluptatis ⁊c̃. Ad pꝛimũ obiectũ in ↄtraꝛiũ di
cendũ.ꝙ gre imꝑfecte vt que eſt viatoꝛis effectꝰ eſt libe⸗
rare a dñio peccati.nõ a defectibo coꝛꝑis.gẽe aũt ꝑfecte
vt que eſt ↄpᷣhenſoꝛis effectꝰeſt liberaꝛe ab ullis.ñ aug.
ↄtra Juli.li.vj.gr̃a ꝑfecta nouũ hoĩem facit.quãdoqui
dem q?tũ ad coꝛpꝰattinet ad immoꝛtalitatẽ plenãq; feli⸗
citatem ipᷣa ꝑducit. Nunc aũt ipᷣa ꝑfecte inouat hoĩem
quãtũ attinet ad liberatõʒ aboĩ dñio pcti.nõ qutũ atti
net ad liberatõʒz ab oĩb mabł et ab oĩ coꝛruptõe moꝛtali
tatis qua nũc coꝛpꝰaggrauat aĩaʒ.ſapᷣ.ix. Ald illð qð
obijcit᷑ ſi oppoſitũ eſt cãa ꝓpoſiti ⁊c̃.dicẽdũ ꝙ veꝝ eſt ſᷣm q
cãe oppoſite ↄpant᷑ ad effectꝰ imediatos ⁊ ꝓgpꝛios.vt ſi al
bedo eſt cã dilgregatõis ⁊ nigredo ↄgregatõis. pꝛiꝰat
effectꝰpct᷑i nõ eſt ineq̃litas coꝛꝑis.ſ̊ defoꝛmatõ imagis
di in aĩa.cuiꝰrefoꝛmatõ eſt ꝑ graʒ.AVel aliter pt᷑ dici.q
ineq̃litatis q̃lita tũ ĩ coꝛꝑe ade nõ fuit pctm cã.inqᷓtũ eſt
ſiue erit ↄpoſitũ gre.̊ potiꝰĩqtũ opoſitũ nat᷑ali iuſticie.
vñ cũ ñ ſit ꝑ gGaʒ naturał iuſticie.nec ẽ reꝑatõ illiꝰineq̃
litatis. Pꝛeterea pcẽm nõ fuit cã ineqᷣlitatis pᷣdicte niſi
meritoꝛia.Silr eſt gra meritoꝛia reꝑatõis equalitatis.
NQuaꝛe aũt nõ ſtatim adueniẽte gr̃a facta eſt reꝑatõ plu
res ſũt rõnes.quaꝝ vna eſt illa q tacta ẽ.ſ.ꝙ bec ineq̃li⸗
tas diſponit ⁊ pᷣparat qͥdãmõ ad executõeʒ diuini decꝛe
ti.cui ↄtraire nõ deceret.Alia ẽ rõ Anſel.pᷣtacta.XAd
aliud dicẽdũ.q de ꝰẽ ſũme miſericoꝛs ſicut fũme potens
ſũme bonꝰ.ſũme ſapiẽs.ſed ſicut nõ deceret aliꝗd fieri
ab eiꝰ poteſtate vel a bonitate qͥ derogaꝛet᷑ eiꝰſapie.dicit
em̃ aug .ſuꝑ Geñ.ix.neq; potẽtia temeraꝛia ſed ſapiẽtie
virtute omnipotens eſt.ſic non deceret aliquid fieri de
miſericoꝛdia quo derogaretur eius iuſticie.¶¶ Ad boc ꝭᷣ

quod obijcitur ꝙ ſumma eſt qua maioꝛ excogitaꝛi non

poteſt ⁊c. Dicendum ꝙ hoc verum eſt:ſed hoc nõ intelli
gitur in ſingulis operibo dri differentibus. in quadam
differẽtia erat dei bonitas ſcʒ q;tum ad differentiam in
effectu verbigratia in opere incaꝛnationis et paſſionis
et in alijs quibuſcunq; ſimiliter dico de operibus miſeꝛi
coꝛdie. in aliqmibus em̃ eſt magis diuina miſericoꝛdia
qᷓ in alijs. Unde licet maioꝛ poſſet excogitari miſericor
dia q; illa qua reparati fuerunt caſus ade.non pꝛopter
hoc ſequitur.ꝙ deus non ſit ſumme miſericoꝛs.ſummi⸗
tas enim ſiue habundantia diuine miſericoꝛdie non in
vno effectu ſed in multis quotquot eſſent eſſe poteſt.ſed
eſt in voluntate miſerendi.Ande ſicut non ſequitur de⸗
us eſt ita bonus ꝙ melioꝛ excogitaꝛi non poteſt.quecun
qᷓ; fiunt a diuina voluntate ita bona fiunt. ꝙ non poſ⸗
ſunt excogitaꝛi melioꝛa fieri: ita nec ſequitur deus eſt
ita miſericoꝛs ꝙ non poteſt excogitaꝛi magis miſericoꝛs
ergo omnia que de ſua miſericoꝛdia reꝑantur.ita repa⸗
rantur ꝙ nõ poſſunt excogitaꝛi melioꝛa reparaꝛi.deus
enim ⁊ ſi ſua ſumma bonitate ſumma miſericoꝛdia res
reparat.nõ tamen ſũme. AUo alind dicendum ꝙ glo.il
la qne dicit ꝙ ſanitas que datur dñi imperio tota ſimł
redit.nõ generaliter intelligit.. ſed intelligitur iuxta

nutum diuini imꝑij.ſub hoc ſenſu ſanitas que datur do
mini imperio tota ſimul redit ſcʒ ᷣm dñi imꝑium.quia

ℳ

aliqñ dñs ſimul integeã ſanitatẽ dabat. aliqñ nõ ſimul
ſed ſucceſſiue.vt ptʒ AM u. viij. in ceco illu niato ꝗ pᷣus
hoĩes velud aꝛboꝛes ambulãtes ⁊ poſimodũ claꝛe.dicit
ibi glo. ꝙ vno verbo totũ ſimul curare poterat. paulatĩ

curat: vt nagnitudinem bũane cecitatis oñdat. ꝙ vix et

q̃i ꝑ gradus ad lucẽ redeat.⁊ ſic nõ generalr eſt ⁊ vbiq;ĩ
telligendũ ꝙ dicitur ſanitas tota ſimul redit.

neſtioo

aula finali coꝛpoꝛia ade.

Einde queritur de
cauſa finali coꝛꝑis ade ip̃ᷣiꝰ. Et querũt᷑

tria. Pꝛimo ſi voluptas carnalis eſt fi⸗
nis illius.Scdo ſi anim a. Lercio ſi de

ꝑis pᷣmi hoĩs.ꝙ ſic videt᷑. Reꝝ differentiũ
ĩ ſha ſũt fines differẽtes ĩ ſba.vnicuiq; em̃

4 Veꝛit ̊ pᷣmo ſi voluptaſ caꝛnat᷑ ſit finiſ coꝛ
ryiñdet finis ꝓpꝛiꝰ.ſ̊ coꝛpꝰ⁊ aĩa differt i ſha

eoꝝ fines ſũt differẽtes ⁊ nõ differetia quacũq;.S dif⸗
ferxẽtia rñũdente relatõe ↄfoꝛmi que reꝑit᷑ penes ſpũale et

coꝛꝑale.eo mõ quo coꝛꝑale rñdet coꝛꝑi.⁊ ſpũale ſpũali.
ſeo voluptas ſpũ̃ alis erat finis aĩe eius.ꝙ̊ᷓ voluptas caꝛ
nał vel coꝛꝑalis erat finis coꝛꝑis.al Itẽ ſicut ſe h ſpũs
ad ſpũale.ſic coꝛpꝰad coꝛꝑale.q̊ eodẽ apoſito vterq; cõ
ſiłr ſe habebũt.& ſi ſpũs ſe h a ð voluptatẽ ſpũalẽ vt ad
finẽ.ᷓ coꝛpus ſe habebit ad voluptatẽ coꝛꝑalẽ vt ad finẽ
2 ita vt pꝛiꝰ. ¶¶ Itẽ ſolummõ rõnalis creatura ⁊ intelle⸗
ctualis apte ſũt ad aꝓpetendũ qð eſt maiꝰſe.et ſupꝛa ſe:
alie em̃ creature qꝛ appetũt aꝓpetitu naturali.ꝗ ꝗdẽ ap⸗
petitꝰreſlectit᷑ in ſuũ ſubiectũ.nõ extẽdũt ſe ad aliqð qð
eſt ſupꝛa illud.ſed terminat᷑ eoꝝ appetitꝰin a getẽdo qð
eſt ſuis ſubiectis delectabile. ſi appetitꝰ reꝝ eſt maxie
reſpectu finiũ ſuoꝝ. finis coꝛꝑis cuiuſcunq; inqtũ hmõi
termĩat᷑ in delectatõe ſiue voluptate coꝛꝑali.q̊ ⁊c.¶.¶ Iteʒ
hõ qᷓtũ ad coꝛpus ⁊ coꝛꝑales ꝓpꝛietates ↄuenit cũ bꝛutis
g qtũ ad ea que coꝛpus ↄſequunt᷑ fibr ↄuenit.ſed in bꝛu⸗
tis eſt finis volu ptatis coꝛꝑalis.ᷓ cum boc ſit generale
⁊2 9ↄueniẽs hoĩ.ſimpłr ↄuenit pᷣmo hoĩ ꝭ̊ ⁊c̃. Aentta
pus hoĩs aĩatũ ſiue hõ ipᷣe.eſt in ꝓꝓinqua materia.⁊ ma
gis diſpoſitũ ad voluptatẽ caꝛnalẽ qᷓ; coꝛpoſimplerx. ꝗ ſi
coꝛpꝰhoĩs aĩia ꝑfectũ.ſiue ipᷣe hõ nõ ht finẽ voluptatem
coꝛꝑalẽ.multoſfoꝛtiꝰnec coꝛpꝰſimplex. O. aũt coꝛꝑis hu
mani ſiue ipᷣiꝰ hoĩs nõ ſit finis voluptas caꝛnalis.oſtẽ⸗
dit᷑ ſic. Oñe qð agetit᷑:ſub rõne delectabilis appetit᷑.ſi
Svoluptas caꝛnalis nõ ht rõem delectabilis ſed afflicti
ni.ptʒ ipᷣ̃am nõ eẽ in rõne finis. Hoetiꝰvlti.li.de conſo.
NQuid loquaꝛ de coꝛpis voluptatibo quaꝝ appetẽtia eſt
plena anxietatis.ſacietas dᷣo penitẽtie quãtos ille moꝛ⸗
bos iꝙᷓ intollerabilẽ doloꝛẽ.quaſi quẽdã fructũ nequitie

fruentiũ ſolẽt feꝛre coꝛpoꝛibo.q] ꝛeterea.tuliꝰin ꝑado/

xis. Dicũt quidã voluptatẽ ſũmu bonũ.que quidã mihi
nox pecudũ videt᷑ eẽ nõ hoĩm.cũ tibi ſiue deꝰſiue mateꝛ.
(vt ita dicã) oĩm reꝝ natura dederit aĩm.quo nihil pꝛe⸗

ſtantiꝰatʒ diuiniꝰſit:teipᷣe abijcies 2. pſternes vt nibil ĩ
ter te.atz quadrupedẽ intereſſe putes.Ex his ꝙ patz. ꝗq;

volnptas caꝛnis nõ eſt finis coꝛꝑis hũani infoꝛmati aĩa
ſine ip̃ius hoĩs ⁊c̃. Itẽ coꝛꝑis inqᷓtũ eſt coꝛpꝰ.nulla
eſt ↄcupiſcẽtia.vi em habet᷑ in glo. Aug. ſup illud Gallk.
v.caꝛo ↄcupiſcit aduerſus ſpm̃.caꝛo nihil niſi ꝑ aĩaʒ cõ

cupiſcit. ſed ocupiſcere dẽ cum aĩa caꝛnali ↄcupiſcentia

ſpui relucta᷑.ſed voluptas caꝛnalis nullius eſt niſi ↄcu⸗
piſcentis. ergo voluptas caꝛnalis ſi eſt finis alicuius:

inqtũ coꝛpꝰ.
pliciter nõ inſoꝛmatũ ab aĩa.nulio mõ voluptas caꝛnał
eſt finis. Et em habet᷑ ab anſel.de ocep.vir. iiij.c. nihil

nullius eſt Te locupiſcẽtis.quale nõ fuit coꝛpꝰade

ctuageſuma pei

eſponſio. ꝙ coꝛpis inqtũ eſt coꝛpꝰſim

banäſent 7 delectatõʒ.niſi qdð habet voluntatẽ.2 ita mi

hil eſt voluptuoſũ aut delectabile coꝛꝑi ſimpliciter. ſed
ſolũmodo rei habẽte volũtateʒ. vñ coꝛpis ade inꝙᷓtũ coꝛ

ꝑis nõ erit voluptas caꝛnalis finis.q¶. Ao pꝛimuʒz ergo
obiectũ dicendũ eſt qð veꝝ eſt ꝙ diuerſoꝝ m ſubſtãtiã
ſũt diuerſi fines rñdẽtes relatione ↄfoꝛmi.ſed ex hoc nõ
ſequit᷑. ꝙ coꝛꝑis vel aĩe ſint fines voluptas coꝛꝑalis et
voluptas ſpũalis.hoc em̃ nõ rñdet illis relatõe ↄfoꝛmi.
quod ptʒ cũ voluptas caꝛnalis nõ aetit᷑ aliquo modo
a coꝛꝑe inqtũ hmõi.quod opoꝛteret ſi eẽt finis eius ſiẽ

voluptas ſpũalis appetit. Si aũt arguat᷑ ad idẽ ꝑ regu⸗

lam illã ſi ogoſitũ eſt cauſa opoſiti ⁊ ꝓpoſitũ erit cauſa
oſiti ⁊c.dici poteſt.q; coꝛpus ade ⁊ anima illius non
habuit illiꝰrõem oꝑpoſitõis quã hñt oppoſita circa que
tenet hmõi modus arguẽdi.licet deſꝑatõʒ habeãt 2 na⸗
turaꝛũ di fferentiam. quã ſubſlãtialiter ↄueniũt ⁊æ vnaz
oſtituũt ꝑſonam.⁊ vnũ ad aliud oꝛdinat᷑ ſicut ꝑfectibile
ad ſuã ꝑfectionẽ. Añ finis vniꝰex altero depẽdet.q¶ Ad
aliud dicendũ ꝙ voluptas ſm q addit᷑ his que dico ſpi
ritualis ⁊ caꝛnalis nõ eſt eiuſdẽ rõni s.trahit᷑ em ad ſi⸗
gnandũ diuerſa ꝓut illis addit᷑ ita vt huic addita in vi⸗
ciũ ſonat ⁊ pctm. illi aũt ↄtraꝛiũ. Vñ ſicut in alia facul⸗
tate dicit᷑ ꝙ ſepe in diffinitõibo latet aſſequẽs equiuocũ
Verbigra.ſignatiuũ ⁊ pfectiuũ ſanitatis eſt.q medio⸗

criter ſe hr.ꝙ dicit᷑ mediocriter.dicit hic mediocritatẽ ĩ

ſigniſicãdo ibi in faciẽdo.ſic qdlam modo in ꝗpoſito qtũ
ad h̊ ꝙ voluptas huic addita vnũ ſignat illi addita alis
4¶ Ao aliud dicẽdũ.qꝙ licet oia bonũ aetũt.qð quidam
bonũ eſt ꝑticipatio eẽ dinini.indifferẽs tñ eſt appetitꝰre⸗
rũ ſm differentiã pfectionũ eaꝛũdeʒ.Vñ alteriꝰẽ appeti
tus inaiati vt lapidis.qꝛ ꝑticipatõis diuini eẽ in ↄtinua
tõe eẽndi. alterius eſt apetitus plãte qꝛ ꝑticipatõis di⸗
uini eẽ in ↄtinuatõe eẽndi ⁊ viuendi. Alterius eſt appeti
tus aĩalis bꝛuti:qꝛ ꝑticipatõis eẽ diuini in ↄtinuatõe eſ
ſendi viuẽdi ⁊ ſentiẽdi ſiue ↄgnoſcẽdi.Alteriꝰeſt axeti⸗
torõnalis creature.qꝛ ꝑticipatõis diuini eẽ in p̃dictis 2
in ↄiũctõe cũ optimo ꝑ głiã que eſt finis eiꝰ ⁊ beatitudo
Qec añ aſſe cutõʒ huiꝰſiat appetitꝰ creature rationalis.
cui nihil minꝰdeo ſufficit.Aug.tãte dignitatis eſi hũa⸗
na ↄditõ.vt nullũ bonũ pᷣter ſũmũ ei ſuſrficere poſſit.De
iſto appetitu 2 diſtinctiõe apetẽtium. habet᷑ a dyoni. de
diui.no.c.iiij. Abi dicit optimũ ↄcupiſcũt.om̃ia intelle⸗
ctualia quidẽ ⁊ rõnalia.ſciẽter.ſenſibilia ðᷣo ſenſibiliter
ſenſus aũt ex ꝑiẽtia in ſuo motu.vitalis appetitꝰ in aia⸗
lia.⁊ tãtũmodo eriſtẽtia ad ſolã eẽntialẽ ꝑticipatõʒ ſẽſꝰ

ex ꝑtia dicunt᷑ plãte ĩ aialia.q nullo genere aĩe aiant᷑ vt

lapides hec oĩa optimũ agpetũt.⁊ pticipa tõʒ eẽ diuĩ.nõ

ſolũmodo vt ſint ſed vt ↄliſtãt Uñ i.c. eiuſdẽ dicit᷑ iſaʒ

i.dininã ꝓuidẽtiã oĩa deſiderãt.cõmẽtatoꝛ.oĩa diuinã
ꝓuidẽtiã deſiqerãt ꝑ quã ſũt ⁊ ↄſiſtũt. Dicẽdũ ̊ ꝗ coꝛpꝰ
pimi hoĩſↄ ſitũ fuit vt ꝑfectibile aĩa rõn ali.ax illa mediã⸗
te beatificabile.aetit? illiꝰnõ erat determinatcirca vo

luptatẽ coꝛꝑalẽ ſiue caꝛnalẽ.ſed extendebat᷑ ad ſai beati

ficatõʒ.vñ beatitudinẽ apetebat tanqᷓ finẽ vltimũ. licʒ
ergo alioꝝ coꝛpoꝝ ſiue reꝝ coꝛpaliũ determinatus ap⸗/

petitus circa voluptuoſa oia ſenſibilia ſiue coꝛpales de
lectatões.⁊ hoc qꝛ illoꝛum amoꝛ ſiue appetitus eſt pure
naturalis. ſcʒ reflexus ſupꝛa ſua ſu bſtatia. nõ ſic eſt de
appetitu pꝛimi hoĩs ꝗ extẽdebat ſe ad illiꝰaſſecutõʒ quo
ſuã aſſequeret᷑ beatitudinẽ.⁊ hec figura eiꝰpᷣtẽdit. Vnde
Haſiliꝰ in exame.ix.pecudes oẽs teꝛrene ſũt ob hoc in⸗
clinãt᷑ ad terꝛã.ſed alia ẽ plãtatio celeſtis.hõ qui quãtũ
habitu figure.tantũ dignitate diſtat a pecoꝛibo.illoꝝ fa⸗
cies deoꝛſũ flexa eſt vterũq; ꝓſpectat.⁊ qð libidini iocun

dũ eſt hoc ſectat᷑.tuũ vᷣo caput ad celũ ſemꝑ erigit᷑oculi

tui ſuꝑna reſpiciũt.ſed ſi tu q;ᷓ te coꝛꝑis fedaueris volu⸗

ptate obediẽdo luxui vẽtris.⁊ inferioꝛibeiꝰꝑtib.ↄpa⸗
tus es iumẽtis inſipientibo⁊ ſimilis factꝰ es illis.⸗. Ad

illud ergo qð obijcit᷑ ꝙ appetitus coꝛꝑis cuiuſcũq; ter⸗
minatur in voluptate coꝛpoꝛali ſine caꝛnali.dicendum

¶ Nueſtio
ꝙ nõ eſt verũ.⁊ eſt inſtãtia in coꝛꝑe hũano.cuiꝰꝑfectioẽ
aia rõnalis.qua mediãte ẽ ꝑticeps eẽ diuini.eo mo quo
dictũ eſt. Alioꝝ aũt aĩaliũ appetitꝰterminat᷑ in volupta
te coꝛꝑali.quoꝝ ꝑfectio eſt ab aĩa ſenſitiua voluptate
dico naturali:que attẽdit᷑ in delectatõe cibabilis que re
quirit᷑ ad reſtauratõz deꝑditi.⁊2 ſic ad ↄſeruatõʒ indiui⸗
dui.vel in deciſione ſeminis que reqrit᷑ ad ſaluatoõʒ ſpẽi
Ad hoc qð poſtea obijcit᷑ ꝙ coꝛpꝰ boĩs ↄuenit cu bru⸗
tis. Dicẽdũ ꝙ hoc nõ eſt veꝝ qtũ ad tendẽtia ad finẽ cõ
ſimilẽ licʒ foꝛte veꝝ ſit qᷓtũ ad quaſdã ↄditões generales
Quod aũt dicẽ aug.xij.de trini.hoĩeʒ hꝛe aliquid ↄmũe
cũ bꝛutis. hoc nõ eſt rõne coꝛꝑis ſimplr.ſed rõne impe⸗
tꝰpaſſionũ ſiue motuũ inſurgetiũ ex ſenſualitate. vt em
bẽ ab aug.carnalis vł ſpalis aĩe motꝰ ꝗ in ſenſibo coꝛ⸗
ꝑis attendit᷑ nobis ⁊ pecoꝛibo ↄmumis eſt. EIñ ↄmunc il⸗
lud quod ht hõ cũ bꝛutis vñ ałpetit voluptatẽ coꝛpalem
nõ ↄmunicabat coꝛpꝰade ſᷣm qð hic intedimꝰde ipo.B ẽ
inq;tũ erat coꝛpus ſimplex nõ piunctũ aĩe.. Ad illð qð
obijcit᷑ ꝓ alia ꝑte.ſ.ꝙ voluptas coꝛꝑalis ẽ afflictiua ⁊c.
qꝛ rõ ſophiſtica eſt licʒ ↄcludat veꝝ. Dicendũ ꝙ hoc nõ
eſt qꝛ volnptas.ſed qꝛ dicta cũ exceſſu ⁊ culpa que fit cũ

remoꝛſu ↄſcĩe.ſᷣm ꝙ dicit aug.in.li.de libe.aꝛ.qꝛ ĩ nullo

inſtanti ꝑmittit deꝰ dedecꝰpeccati ſine decoꝛe vindicte.

embꝛuz ſecundum

Einde querit᷑ ſi aĩa eſt finis coꝛꝑis.ꝙ ſic
videt᷑ aug.de moꝛibo eccic.c.iiij. Coꝛꝑis ſi
querimꝰꝗd optimũ ſit.id certa rõ cogit fa
teri ꝑ qd ſit.vt ſeſe coꝛpꝰoptime habeat ni

ſũmũ bonũ coꝛꝑis.nõ voluptas eiꝰ.nõ vires.nõ pul⸗
critudo.nõ velocitas.⁊ nũgꝗd aliud in bonis coꝛꝑis nu⸗
meraꝛi ſolet.ſed oĩno aĩa.i ã iſta q ↄmemoꝛata ſũt pꝛe⸗
ſentia ſui exrhibet coꝛꝑi.⁊ ꝙ añcellit oĩbo vitã.ſed illud ẽ
finis qð eſt ſũmũ ⁊ optimũ rei.̊ ⁊c.¶¶ Iẽ ſᷣm gre.naʒã⸗
hoc ẽ aĩa coꝛꝑi.qð deus aie.ſed deeſt finis aĩe.̊ aĩa coꝛ
pis.¶ Itẽ ᷣm ph̊m in methaphi.finis eſt ex quo fit mo⸗
tus.ſed ex influẽtia aĩe fit motꝰin coꝛꝑe.vt em dicit phᷣs
recedẽte aĩa coꝛpꝰexpirat ⁊ maꝛceſcit.ex q̊ aꝓaꝛet ꝙ mo
uet᷑ ab aĩa.g aia eſt finis illiꝰ.ex his videt᷑ ꝙ finis cor⸗
ꝑis ade fuit aĩa.l Pꝛeterea.oẽs diſpoſitiones materia
les oꝛdinant᷑ ad vltimã foꝛmã vt ad finẽ ⁊ ad qð ſtant.
ſed oĩa coꝛꝑa oꝛdinant᷑ ad aĩaʒ.ſiłr oẽs diſpoſitões ma
teriales 'm Auicẽ. in pᷣn. de aiĩa ⁊ inde vt pꝛiꝰ. Kone
finis eſt in rõe boni.vñ nihil exteriꝰefficit ex aſſecutõe fi
nis.Sed coꝛpꝰpᷣmi hois deteriꝰefficiebat᷑ ex aĩa.qꝛ ab il
la coꝛruptõʒ cõtraxit.⁊ aꝛmoniã eq̃litatis in qua ↄdituʒ
erat amiſit.ꝗ̊ ⁊c̃.¶ Itẽ finis extra rem ð cuiuſmõi nunc
intẽdimꝰ.nõ eſt idẽ ꝙ foꝛma eiuſdẽ.licʒ em̃ tres cauſe in
vna incidãt.iſ.efficies.fſoꝛmalis.⁊ finalis:qð pĩ eẽ de fi⸗
ne intra ꝗ eſt finiẽs actioneʒ ſiue motũ oꝑantis.nũqᷓ tñ
foꝛma ⁊ finis extra in vnã cãm incidũt. ſed aĩa fuit for⸗
ma ⁊ ꝑfectõ coꝛꝑis ade.ꝗ̊ ⁊c.¶¶ Itẽ dꝛ in ↄmẽto ſuꝑ.xiij.
ꝓolitõe li.de cais.ꝙ aia facta eſt cã coꝛꝑis. nõ eſt fi⸗
nis coꝛꝑis. ſed potiꝰ ecõuerſo cũ finis ſit cuis gra fiunt
alia eſpõſio ꝙ ſumẽdo finẽ ꝓpꝛie ꝓut diffinit᷑ cuiꝰ
gra ſunt alia.vt qð eſt pᷣmũ in intentõe ⁊ vltimũ in exe⸗
cutõe.aĩa nõ fuit finis coꝛꝑis ade. Si aũt diſtinguit fi⸗
nis vt dicat᷑ finis ſub fine.ſiue ꝓpinquꝰ ⁊ remotꝰ.ſic po
teſt dici aĩa.immo potius vnio coꝛpoꝛis cũ aĩa.fuiſſet fi
nis coꝛꝑis illiꝰ.qli Lota ꝗ̊ q coꝛpus ade pt᷑ ↄſiderari qᷓ⸗
tum ad ſtatũ vnionis cũ aia ſiue quo vniebat᷑.⁊ qᷓ tũ ad
ſtatũ remuneratõis ꝓut oſiderat᷑ in pᷣmo ſtatn erit finis
duplex.pꝛimꝰſiue ꝓpinquꝰ.vnio cũ aĩa.ſcðs ſiue ↄſeq̃ns
aptitudo ad meritũ beatificatõis. ꝗpter hoc em̃ fecit de⸗
us coꝛpus ade vt aĩe vniret᷑.⁊ mediate illa vniõe efficeꝛe
tur apta ad merẽdũ britudinẽ cooꝑãdo ipᷣi aĩe.ꝓut aũt
ↄſiderat᷑ in ſtam ↄiunctõis młtiplex eſt eiꝰfinis.duplex
ex ꝑte aĩe ⁊ dupler ex ꝑte illius· Ex ꝑte aĩe eſt pꝛimus
exercituũ bonoꝝ oꝑatienũ oꝛdinatoꝝ miniſterio eiuſdeʒ

bil ẽ aut oĩm qᷓ vege tauit coꝛpꝰ.aĩa meliꝰatʒ pᷣſtãtiꝰ:ꝛeſt

Alxxxj.

nõ operationũ voluptatis que nullo mõ cadũt ſub fine
cõditionis illiꝰ.neq; vnionis cum aĩa.nõ em̃ ↄdidit de
us coꝛpus illud.neq; aĩe vniuit boc fine vt ↄuerteret᷑ ad
erplẽda opera voluptatis. Scðs eſt angmentum meriti
in exercẽdo debite ⁊ oꝛdinate bmõi oꝑa ꝓpter boc at᷑ vo
luit deꝰ ꝙ coꝛpꝰ aĩe vniret᷑.vt aĩa illo mediãte oꝛdinate

oꝑaret᷑ ?⁊ operando mereret᷑ Gre.nazãʒenus.Vna cau

ſa quaꝛe deus colliganit aĩam coꝛpoꝛi quaʒ ego opinoꝛ
eſt et ꝑ agones certaminũ que ſũt aduerſus terꝛena.ce⸗
leſtis gloꝛie hereditatẽ petit.⁊ ſicut auꝝ igni pᷣſentis vi⸗
te erumnarum pꝛobet᷑ examine.quo virtutis pᷣmia non
ex dei dono tm̃ ſperet.ſed vt vere virtꝰſummũ ei bonũ ſit
ſic eã opere ⁊ laboꝛe ↄquirat.vt a creatoꝛe nobis natuꝛa
liter inſitũ videat᷑ bonu.a nobis aut volũtate noſtra ac
ꝓoſito excultũ ⁊ libeꝛo aꝛbitrio motus exterius ꝓpaga
tũ.. Ex ꝑte aũt coꝛpoꝛis eſt pꝛimus obedientia ⁊ cooꝑa⸗
tio aie mouenti.Scðs dignitas ad beatiſicationẽ ꝓpteꝛ
hoc em̃ vniuit deus coꝛpꝰade aĩe. vt illi imperanti obe⸗
diret.⁊ oꝑanti cooperaꝛet᷑.⁊ ſic obediendo ⁊ cooperan⸗
do efficeretur digna beatificatione. ad boc ſequit᷑ finis
obtinendus in ſiatu remunerationis qui eſt beatitudo
virtuſq;. beatitudo em̃ vnius coꝛpoꝛis dependet ex bea⸗
titudine aĩe. Grego. nazan. Alia cauſa quaꝛe deus col⸗
ligauit aimaʒ coꝛpoꝛi eſi.vt hanc deterioꝛem ſubſſanti⸗
am coꝛpoꝛis ſecum traheret.⁊ ſurſum in ſupernis ſedi⸗
bus collocaret.⁊ complementum gloꝛie ipſius aiĩe qͥdã.
modo dependet er gloꝛia coꝛpoꝛie. Aug.ſuper Geñ. vlti
mo ad lit. Ineſt aĩme quidam naturalis appetitus coꝛpꝰ
adminiſtrandi. quo appetitu retardat᷑ quodammodo.
ne tota intentione pergat in illud ſummum celũ. ꝙdiu
nõ ſubeſt coꝛpus cuius adminiſtratiõe appetitus iüle cõ
quieſcat.Ex his patet oꝛdinatio finiuʒ foꝛmationis coꝛ
poꝛis ade ⁊ eoꝛum conditio.quia pꝛopꝛie loquendo ali⸗
ꝗs finis rñdet conditioni ſimpliciter.aliquis ↄditõe ad
dita vnione.cũ aĩa ad quos ſequit᷑ ille qui eſt vltimꝰ et
optimꝰ.ſ.beatificatõ.ptʒ etiã ꝙ aĩa nõ eſt finis coꝛꝑis
niſi ꝑ accidens.eo modo quo dicit᷑ hõ eſſe finis domꝰcũ
potius finis eius ſit vtilitas ↄtingenda homini.vt/pte⸗
ctio ab imbꝛibo ⁊ caumatibus.⁊ tuitio a leſione. Ad
illud augu. Aiĩa eſt optimuz coꝛpoꝛis ⁊c. Dicẽdũ ꝙ hoc
intelligitñ habita comꝑatione ad illa qᷓ circumſtant coꝛ⸗
pus in via. vt ptzʒ in exemplis ſupꝛa poſitis. ⁊ etiã ex veꝛ
bis augu.ibidem quod eſt.nihil aut omnium que vege⸗
tant coꝛpus aima melius atq; pꝛeſtantius.q.d·coꝝ que
circumſtãr coꝛpus dum eſt ĩ vegetatione.aĩa eſt optimũ
eius.quia eſt illud quo optime ſe habet. vt qua pꝛoſicit
ad beatitudinem. Elel poteſt dici ꝙ ſicut bonũ nõ ſolnʒ
dicit᷑ finis ſũmꝰſed ꝙ ad illud optime ꝑducitſine qͥ me⸗
diante ad illud optime ꝑuenit᷑.⁊ ſic bic.¶ Ad aliud dicẽ

dum ꝙ ſimilitudo illa de qua loquitur Gꝛe.naʒan. attẽ

dit᷑ qᷓtũ ad effectum viuificatõis.deus em̃ vinificat aĩazʒ
ifũdedo ei gram. ⁊2 virtutes viuiſicatiuas pᷣcipue:vt ſi⸗
dem. Ro. j. Juſtus ex ſua fide viuit ⁊ caꝛitate.j.Sopᷣ.iij.
qui nõ diligit manet in moꝛte.⁊ in eodem.ſcimꝰqm t᷑nſ⸗
lati ſumꝰð moꝛte ad vitã.qm diligimꝰfratres.4 Ad ali
ud dicendũ ꝙ finis dicitur a quo fit motus methapho⸗
rice dictus.qꝛ finis mouet efficientẽ ñ qꝛ ſit ꝓpꝛie mouẽs
ſiẽ aia mouet coꝛpꝰ. Ad vltimuʒ dicẽdũ ꝙ reuera oim
coꝛpoꝝ alioꝝ a coꝛꝑe bamano finis eſt bõ · qꝛ ↄdita ſũt
vt hoĩ deſeruiãt ⁊ pᷣcipne rõne coꝛꝑis.Añ hugo de arra
ſponſi. Reſpice vniuerſu ʒmuudũ illũ ⁊ ↄſidera ſi aliqd
in eo ſit qð tibi nõ ſeruiat.om̃is natura ad hũc ſinẽ cur⸗
ſü ſuum dirigit vt obſequijs tuis famulet᷑ vtilitati ⸗
ſeruiat. tuiſq; oblectamentis paꝛiter neceſſitatibo.m
atfluentiam indeficientem occurꝛunt boc celum bec ter⸗
ra. hic aer. hec maꝛia. cũ his que in eis ſũt vniuerſis ex⸗
plere nõ ceſſãt. coꝛpoaũt humanũ ſeruit aĩe.⁊ nõ ſolum
in bis que ſimpliciter ⁊ abſolute ſũt ipᷣiꝰaĩe cuiuſmodi
ſũt ſcientialia tm̃.ſed in illis que ſpectant ad cultũ dei.
Et ñ ſeruit illi. vt iſtrumtũ ᷣ vt oꝛganũ ꝗpt qð aſſequit᷑

—

pꝛimũ cũ ipa aĩma quod eſt finis eius.ꝓpter hoc em̃ cõ
ditũ eſt vt hmõi miniſterio bũc finem oſequat᷑.vñ ſecus
eſt de hoc coꝛꝑe ⁊ ð alijs que hmõi ſeruiũt quoꝝ licʒ hõ
ſit finis.nõ ex hoc ſequit᷑ ꝙ aia ſit finis coꝛꝑis cuius eſt
pfectio ⁊ motoꝛ.¶ Pꝛeterea.ph̊i poſuer̃t materiales di
ſpoſitões ⁊ coꝛꝑa oꝛdinaꝛi ad aĩaʒ nõ qꝛ aia ſit finis eo⸗
rum ſiue cauſa finalis.ſed ꝙ inter foꝛmas ↄpletinas et
ꝑfectiões coꝛpoꝝ vltimũ gradũ ⁊ terminũ tenet nobili⸗
tatis et dignitatẽ.⁊ fini ſimpliciter.ſ.deo eſt ꝓpinquiſſi⸗
ma. AUd illud qð obijcit᷑ ꝓ alia ꝑte.ꝙ aĩa facta eſt cau
ſa coꝛꝑis.⁊ ita finis aĩe nõ eſt finis coꝛꝑis ſed ecõuerſo
dicendũ.ꝙ hoc nõ dicit᷑ qꝛ coꝛpus ſit pꝛimoꝛdiał cauſa
quaꝛe creata ſit aĩa.ſed qꝛ aĩia eſt cauſa ↄpletiua ⁊ ꝑfecti
ua coꝛꝑis. Vñ ſenſus eſt.aĩa facta eſt cauſa coꝛꝑis.i.vt
ſit ꝑfectio ſiue cauſa ꝑfectiua coꝛpis.

*

mtercinm.

Einde querit᷑ ſi deus eſt finis coꝛꝑis pᷣmi
hoĩs.ꝙ ſic videt᷑ dyoni.de diui.no.iiij.ca.
Omia ad ſeipam bonitas ↄuertit ⁊ pꝛinci
pałr ↄgregatrix eſt diſꝑſoꝝ vt pꝛincipalis
⁊ viuifica deitas.⁊ omia ipᷣaʒ vt pꝛicipiũ.vt ↄtinentiaʒ.

4

vt finẽ aꝓpetũt.ergo eſt finis oĩm.ergo coꝛꝑis ade.q Itẽ

phs in ethicis optime enũciat bonũ qð omia optãat.op⸗
tabile ab om̃ibo eſt finis oĩm.⁊ illud eſt ſummũ bonũ vt

vult dyoni. Itẽ illud eſt finis rei ꝓpter qð deducit᷑ ĩ eẽ

ab efficiẽte. Sed dicit ꝓuer.xvj. Aniuerſa ꝓpter ſemet⸗
ipᷣm oꝑatus eſt dłeus.ergo ipᷣe eſt finis vniuerſoꝝ. ergo
coꝛꝑis ade. ¶ Cõtra.ſᷣm aug.de trini. Inuiſa poſſumꝰ
diligere incognita nequaq;: ergo motꝰ ↄgnitõis pᷣcedit
motũ dilectõis.ergo cum nõ ſit ponere in coꝛꝑe naturã
ↄgnitõis nec apetitũ dilectõis.⁊ ſi ſic nõ erit deus finis
coꝛꝑis.cũ finis aꝓpetit᷑ ab eo cuiꝰeſt finis. ¶ͥͥ KPꝛeterea.
m philoſophũ.finis eſt vltimũ rei ⁊ eſt in re.ſed deꝰ⁊ſi
ſit vltimũ reꝝ oĩm.tñ nõ eſt in re.ſicut ꝑs rei.hoc eĩ mõ
intelligit eẽ in.ſicut pꝑtʒ i exemplo cũ dicit᷑.cutis vltimꝰẽ
finis coꝛꝑis.⁊ tñ eſt aliquid coꝛꝑis:nõ ergo eſt finis coꝛ
pis ip̃e deꝰ.¶¶ Itẽ cũ finis ſit illud ad qð eſt motꝰ vt ha⸗
bet᷑.j.c.v.phicoꝝ.⁊ coꝛpus nõ moueat᷑ in cũ.nõ eꝛit fi
nis deꝰcoꝛꝑis. aũt coꝛpus aliqð nõ moueat᷑ in deum
patʒ.qꝛ omis motus aut eſt circulaꝛis.aut rectꝰ.aut ob
liquꝰ.vtzʒ ex dyoni.de diui.no.vbi determinat ꝙ creatu
re ſpũales⁊ intellectuales ? rõnales ſiue aiĩe.iſio tripli⸗
ci motu mouẽt᷑ ĩ de dicẽs.ſic ⁊ moueri ꝗdã diuini dicũ
tur aĩmi circulaꝛit.quidã vniti nõ inchoãtibo ⁊ nõ ter⸗
minatis illumĩatõibo boni ⁊ optimi directi ᷣo qnq; ꝓue

niũt in ſubiectoꝝ ꝓuidẽtiaʒ recta oia terminãtes obliq

qꝛ 2, puidẽtes inferioꝛibo inreuerſibiłr manẽt i immuta⸗
bilitate.circa ĩmutabilitatis cauſale bonũ ⁊ optimũ iceſ
ſanter circũeuntes. Poſt oñdit illud idẽ de aiabo vbi di
cit ↄmẽtatoꝛ.celeſtibo eẽntijs quas etiã celeſtes ãgelicaſ
q; vᷣtutes diuĩa noĩant eloꝗa.nil aliud eẽ ſbalit᷑ a ſãctis
tradit᷑ pꝛibo.niſi ĩtelligibiles e ternos ĩceſſabileſq; motꝰ
circa pᷣncipiũ oim a q̊ͥ⁊ ꝑ quẽ et ĩ qͥ?⁊ ao quẽ mouet᷑ ⁊ ſſ
ſiſtũt. Eſt ei iſte circulaꝛis motꝰ celeſtiũ vpᷣtutũ circa ſuũ
pᷣncipiũ ab eodẽ vicʒ icipiẽs vt a pᷣncipio ꝑ ipᷣm ꝑ caulaſ
creatas curꝛẽs ĩ ipo vt in legibo naturalibo que ĩ ipo ſũt
ex vtriſqʒ.quas egredi nec vult nec pt nec poſſe vultĩ ip
ſũ vt ĩ finẽ rediẽs.⁊ i ſola intelligetia talis motꝰeſt.intel
ligũt em ſe ab ipo eẽ ⁊ ꝑ ipᷣm ⁊ in ipᷣo intellectũ ſuuʒ mo⸗
ueri.⁊ nullũ aliũ finẽ pᷣter illũ ſe hẽe nõ ignoꝛãt.quid ob
ſtat ne ſiłr intelligamꝰhuãnos intellectꝰcirca deun volui
qm̃ ab ipo ⁊ ꝑ ipᷣm ſũt.Eodẽ nãq; ĩtelligibili circulo vol⸗
uunt᷑.pſertim cũ diuina eloquia boĩem ad imaginez dei
factũ ꝑhibeat.cũ ergo nullo iſioꝝ modoꝝ moueat᷑ coꝛpꝰ
aliqð i deũ.nec mouebat᷑ coꝛpus pꝛimi hoĩs.deꝰnõ eſt fi
n is illiꝰ.¶ Si aũt diceret᷑ ꝙ alie creature mouent᷑ hoc
triplici motu in ũ.qð videt᷑ velle dyoni.in eodẽ dicẽs
⁊ ſenſibiliũ in vniuerſo triũ motuũ ibi ex poſitoꝛ:⁊ ſenſi
biliũ tres ait motꝰquos dixit. (1 B

Contra reuera bñ det⸗

minat ibi tres eẽ motus ſenſibiles. ſeo nõ circa deũ. Vñ
ometatoꝛ ibidẽ.docemur aũt itelligere ex his que de aia

dieta ſũt.circulaꝛẽ quidẽ q ipᷣa ſenſibilia ſᷣm ꝓpꝛietates

virtutes ⁊ qualitates oꝑat᷑.vt ignis calefaciẽs.2 aq fri⸗
gefaciẽs:oblique vᷣo que qũ tranſmigrant᷑ ſiue trãſmu⸗
tabir oꝑat᷑ vt ex aquis piſces ⁊ volatilia.⁊ virga moy⸗

ſi in ſerpẽte.⁊ his ſimilia. Poꝛro rectũ q rurſus in ꝓ⸗

pꝛia pꝛicipia recurꝛit.vt poſt diſſolutõʒ factoꝝ iteꝝ in
elemeta que coꝛrupta ſũt reſoluunt᷑. Itẽ querit᷑ vñ eſt

ꝙ; om̃ia appetunt deũ vt finẽ.¶ Pꝛeterea.hoc non videt

veꝝ cũ ſint aliqua coꝛꝑa in quibo tota materia termiat
ꝓ foꝛmã.ſicut ſunt coꝛꝑa ſuꝑceleſtia.vñ cũ ĩ talibo ſatis
factũ ſit eoꝝ appetitui.nõ mouent᷑ ad aliqd appetenduʒ
vt videt᷑. ¶ Rnſio ad p̃dictoꝝ euidentia eſt notãduz.q;
cũ idem ſit diffinire ⁊ terminaꝛe finitũ ⁊ terminatũ:no⸗
mie fims ⁊ termini ↄcurꝛũt in idẽ. cũ ergo ſit terminus
rei ꝑmanẽtis.⁊ rei ſuccedẽtis.⁊ rei depᷣaẽtis ſiue incli⸗
natis.eꝛit ⁊ tripłr dictꝰſinis.ſ.extẽſionis ſiue rei extẽte.

opatõis.⁊ aꝓpetitus ſiue inclinatõis.finis aũt ex tẽſio⸗

nis rei eſt duplex vltimũ? ꝑs ſicut cutis coꝛꝑis ⁊ termi
nus agri. ⁊ vltimũ ⁊ nõ ꝑs.vt punctꝰ eſt ꝑs linee.finis
aũt oꝑatõis ſimpłr eſt duplex.quidã eſt ꝑ modũ efficiẽ⸗
tis ſiue ↄſumẽtis ſicut finis ↄbuſtionis cadele dicit᷑ ipſa
ↄſumptio quõ finit᷑ panis ĩ madncãdo.quidã ẽ ꝑ modũ
ↄſumẽtis ⁊ ꝑficiẽtis.ſicut ↄplementũ oꝑis vt cõſũmatio
domꝰeſt finis domificatõis.finis vᷣo inclinatõis qꝛ qui⸗
dã eſt reſpectu apetitus mobilis.quidã reſpectu appeti
tus motoꝛis.Reſpectu aꝓpetitꝰmobilis foꝛima eſt finis.
reſpectu apetitus motoꝛis vtilitas eſt finis vłetiã hone
ſtas. Scðm aũt ꝙ appetitus motoꝛis fert᷑ ad finẽ ſub fi⸗
ne.vtilitas eſt finis:qꝛ vtilitas eſt occaſio ducẽs in finẽ
SEcðm aũt ꝙ fert᷑ ad finẽ vltimuʒ ſic eſt finis honeſtas.
qm̃ boneſtũ eſt ꝓgter ſe apetibile.⁊ maxime illud ĩ quo
ↄſiſtit laus ⁊ honoꝛ dei ꝗ eſt ſũme honeſtũ.⁊ hoc ẽ finis
vltim?ꝗ ab oĩbo dr intẽdi.⁊ ꝓpter quã vniuerſa oꝑatꝰeſt
dñs ꝓuer.x vj. Et ꝓpt hũc finẽ inter alia coꝛꝑa ſpãłr et
pᷣcipue fecit deꝰcoꝛpus pꝛimi hoĩs.ſ.in laudẽ ſue potẽtie
ſapie.⁊ bonitatis.laus aũt ſue potẽtie apꝑet in eiꝰcrea⸗
tõe ſiue ↄditõẽ.laus ſapie ĩ debita 2 ꝓpoꝛtionata ⁊ oꝛdi⸗

nata ſpẽ ⁊ coꝛꝑis ↄiũctõe.laus vᷣo bonitatis in eꝰglifia

tõe.hec aũt dicta ſũt ꝑ axpꝛopꝛiatõʒ.Ex his ptʒ quõ de⸗
us fuit finis pᷣmi coꝛꝑis.ſ.ade ⁊ hoc euidẽtiꝰapꝑebit cõ⸗

ſequẽter.¶ Ad pꝛimũ ergo in ↄtrariũ dicẽdũ. ꝙ duplex
ẽ appetitꝰ.quidã naturalis.ꝗdã deliberatiuꝰ.Delibera⸗/

tiuꝰeſt ex ↄgnitõe pᷣhabita.⁊ de iſto bñ oponit᷑. Aliꝰ do
natural ⁊ iſtũ ht om̃is creatura.ſed quedã creatura hẽt
eũ ad ↄtinuatõʒ ſui eſſe ⁊ ↄſeruatõʒ vt creature om̃es iꝛ
rationales quedã vᷣo vltra hũc appetitũ addũt appetituʒ
ad vnionẽ cũ deo. ſᷣm ꝙ poſſibile ẽ.⁊ hoc fit duobo mo⸗
dis vl imediate ſicut creature ſpũales.vł mediate ſicut
coꝛpꝰ hũanũ quo mediãte aia vnit᷑ co ꝑ intellectũ ? af⸗
fectũ ipᷣiꝰaĩe.Iñ dyoni.de diui.no.c.j.oñdit quõ om̃ia
deũ appetũt pᷣm ſuã capacitatẽ.⁊ in ipᷣm mouent᷑.ſ̊ diffe
rẽter vt ſupꝛa dictũ eſt.ſ.intellectualia ⁊ rõnalia.Intel
lectualia ↄgnitiue.rõnalia ſenſibilr.terꝛe viuẽtia ꝑ mo⸗

tũ viuificu inaĩata m habitudinẽ ſbalẽ. Uñ dicit intel
lectualia ꝗdã ⁊ rõnalia appetũt eũ ſcienter ſubiecta vᷣo
his eẽntiałr.⁊ alia Fm vitalẽ motũ ⁊ eẽntialẽ.⁊ ↄditio⸗
nalẽ neceſſitatẽ.¶.¶ Ad aliud dicẽdũ.qð illud vbũ phi.fi⸗
nis ẽ vltimũ rei ⁊c̃.pt᷑ ĩtelligi de fine 'm ꝙ dẽ reſpectu in

clinatõis mobilis.eo mõ quo finis ⁊ ꝑfectio rei ſiue foꝛ
ma in idẽ ↄcurꝛũt.vel etiã pt intelligi ita ꝙ ſit ꝑs rei eo⸗
dẽ mõ qͥ cutis ẽ finis hoĩis ⁊ termiꝰfinis agri ſic̃ tactũ ẽ
ſicut hr in glo.j.thi.j.ibi.finis pᷣcepti eſt caꝛitas.Alio
mõ dicit᷑ vltimũ finis rei ita ꝙ nõ ſit ꝑs rei.⁊ iſte eſt aliꝰ

modꝰappellãdi finẽ. Vñ exẽplificat in magnitudine.ſiẽ

punctus eſt finis linee nõ em eſt ꝑs linee niſi ſm ratõeʒ
aut diſſinitõz. ⁊ hoc mõ methaſoꝛice pt᷑ deus dici finis
ois creature.quia ſicut linea nõ extendit᷑ vltra punctuʒ
q tñ non eſt ꝑs linee:ſic nullius cꝛeature appetitꝰextẽdit᷑

—

— — —

ð

Nueſtio

yltra illã ſũmã diffuſionẽ que eſt diuine boĩtatis.¶Ao
aliud dicendũ ꝗ' ↄtingit moueri in den dupłr. mediãte
alio.⁊ nõ mediate alio.ſiẽ ãgeli ⁊ aĩa. Angeli triplr ſcz
circulaꝛiter. recte.⁊ obilque.eo mõ quo tactu eſt in oppo
ſito. Silr aĩa tripłr.circulaꝛiter. recte ⁊ oblique. circu⸗
lariter qñ inueſtigãdo q̃i egrediẽs a ſe. intellectualr· q̃ſi
ad puuctũ de quo exijt circulaꝛiter reſlectit᷑.⁊ in ſe vni⸗
ca ⁊ vnifoꝛmis facta manuducit᷑ ad vnũ ꝗ eſt ſine pᷣnci⸗
pio⁊ ſine fine. in quo eſt quaſi circulꝰ. Mouet᷑ recte
qñ nõ in ſe reflectit᷑ ſ̊ ad exterioꝛa ꝓgredit᷑.⁊ ex eis ſim
bolice ſurſũ agit᷑. ¶Monet᷑ ⁊ oblique.qñ nõ ſimpliei extẽ
ſione.ſed quadã naturali inueſtigatõe mannancit᷑ i di⸗
nina que qꝗdẽ inueſtigatõ ᷣm ꝓprietates aut ↄditões aut
effect? in creatura.dẽ quedã obligtas. ¶ Pꝛeterea. ſenſi⸗
bilia mouent᷑ in deũ ꝑ appetitũ ꝑticipatõis eſſe diuini.vt
tactũ ẽ ſupꝛa.ſenſibiliter terꝛe naſcẽtia ꝑ motuũ viuificũ
inaĩata ꝑ habitudinẽ ſubſtãtialẽ vt habet᷑ a dyoni· coꝛ⸗
pꝰ aũt pᷣmi hoĩs mouebat᷑ ĩ deũ nõ mediãte alio ↄſideꝛa
tũ quo ad ſtatũ ↄditõis ⁊ mediate alio ſcʒ aima oſideꝛa⸗
tum quo ad ſtat ↄiunctõis. Dicendũ ꝙ cũ oĩa ꝑticipẽt
diuinũ eẽ different ᷣm gradũ differentẽ ſue nature ſicut
cetermin atũ eſt a dyoni. vbi ꝗnqʒ mẽbꝛa aſſignant᷑ ð p̃
mo mẽbꝛo planũ eſſ.ꝙ coꝛꝑi ade nõ ↄueniebat nec bna⸗
no coꝛpi ↄuenit.q̃tuoꝛ dᷣo alia ↄueniebãt ßᷣ different. qa
vltimu ↄueniebat m ſe.alia tria ↄueniebãt ꝑ accidens
hĩto rpectu a ſtatũ ↄiũctõis.i.Zota üli tres modi
muendi ĩ den ↄueiebat coꝛꝑi ade ⁊ ↄuemiũt coꝛꝑi hano
ꝑ accidẽs tñ qꝛ ñ rõe q coꝛpꝰſed rõne qua aia tũ. Sʒ ad⸗
Buc different.qꝛ duo mõi ſcʒ ſenſibilit ⁊ ꝑ motũ vitaleʒ
ↄueniebãt quaſi ꝑ paꝛticipatõʒ.qꝛ hos actꝰaia ↄmuni⸗
cabat coꝛꝑi exercẽdo eas cũ coꝛꝑe ⁊ ꝑ coꝛpꝰ. Sed terciꝰ
modꝰꝗ eſt moneri ſcient ſine ronabitr. ↄueniebat ꝑ re⸗
dundãatiã ſicut dicimꝰ.ꝙ paſſiones ſpũs redundãt ĩ coꝛ⸗
pus qð vnitũ eſt ſpũi.actões ſpũales ſiue gaudij ſiue do⸗
loꝛis miro mõ redundãt in coꝛpꝰvt exꝑientia docet.ſimi
li mõ motus in deũ ſiue affectio in ceũ coꝛꝑi ↄuenit per
quandã redundantiã. Vel poſſet dici ꝙ hic motꝰ? appeti⸗
tus in deũ pſonalis eſt.licʒ pᷣmo? ꝑ ſe ſit ipiꝰaĩe:tñ ꝗa
coꝛpꝰ⁊ aĩa in eandẽ ↄcurꝛũt ꝑſonã.quodãmõ coꝛꝑi ↄue
nit. ſicut intelligere 2⁊ hmõi ꝗ lũt actꝰꝑſonales.ſᷣm ꝙ diẽ
phᷣus.q dicit aĩaʒ intelligere.nihil aliud diẽ qᷓ aĩaʒ terxe
re vł eà ificaꝛe.⁊ iõ quodãmõ excellẽtioꝛi reſpectu alioꝝ
coꝛꝑm coꝛpꝰpumanũ ꝑticipat ſũmũ bonũ.⸗ Ad boc qð
obijcit᷑ nullo motu monet᷑ in deũ.ſ.neq; motu circula
ri ⁊c. Sicendum ꝙ immo.quia motu circulari.motus
aũt circulaꝛis eſt quando fit reflexio ab eodem in ideʒ.
Vñ qñ aliꝗd mouet᷑ ꝑ appetitũ in deũ vt ꝑticipet eẽ diui
nũ ꝑ ↄtinuatõʒz ſui eſſe.qꝛ in iſto appetitu fit reflexio ap⸗
petitꝰin ſe.dicit᷑ eẽ motus circulaꝛis. Vn omẽtatoꝛ ſuꝑ
illud dy om.d diui.no.iiij:c. Et ſenſibiliũ in vniuerio
triũ motuũ.dic cirenlaꝛẽ motũ eẽ qñ ſenſibilia ſᷣm ꝓpꝛi⸗
as vᷣtutes ⁊ qlitates oꝑant᷑vt ignis calefaciẽs⁊ aq fri⸗
ẽs. qꝛ vᷣo ignis calefaciẽs agit vt eẽ ſuũ ↄſeruet ⁊ ita af
ectꝰagẽtis rflectit᷑ ſupꝛa ſe dẽ moueri circulaꝛit.Simli
ter dicẽdũ n nlt e⸗ rũdendũ eſt ad obiectũ ꝑ in
terẽptõʒ.¶ Ao qð ↄſeq̃nt qꝛit᷑.vñ ẽ ꝙ oĩa.i.oẽs creatu⸗
re cũ appetãt:? pt dici ſjin quoſdã.qꝛ eum tria ſint pᷣnci⸗
pia nature.ſ.materia foꝛma ⁊ puatio.ex ꝑte pᷣuationis
eſt apetitꝰinſtinctꝰnaturalis in omi re deſiderãdi deü.
qð nõ credo ꝓpter duo.pᷣmũ qꝛ nõ eſſet hec rõ vniuoca ĩ
aiabo ⁊ agel. in q nulla ẽ puatõ ex ꝑte pꝛincipij naturał
Scðm ẽ.qꝛ pꝛiuatõ nõ remãet in re.ſed eſt tm pᷣncipiuʒ
in fieri quo ad ea tm̃ qᷓ ꝑ actũ nature educunt᷑.pt᷑ ̊ dici
ſine pᷣiudicio.ꝙ rõ vniuoca q̃ꝛe dei apetitꝰ ineſt cuilibet
creature eſt.qꝛ ex nihilo.Vñ qꝛ inditũ eſt vnicuiq; crea⸗
ture appetere ↄtinuatõʒ eẽ.qð ñ pt᷑ aligs aſſequi niſi ab
eo a quo eſt oẽ qð eſt. ꝓpter hoc om̃ia appetũt illuo ſũmũ
bonũ.a quo eſt nõ ſolũmõ eẽ:ſed ↄtinuatõ.⁊ pmanẽtia
in eẽ de quo dyoni.de diui.no.iiij·c.pꝛĩcipiũ oĩm bonuz
velud factiuũ ⁊ mouẽs oĩa.⁊ ↄtinens ea ꝓpꝛie pulcritudi
nis amoꝛe 2 ſummũ oĩm ⁊ dilectiſſimũ velud ꝓfecti ſi⸗

lexxij.

mũ cauſale. IJbi expoſitoꝛ.ſũmũ oĩm eſi de ſine finis.et
oĩa ĩ munimentũ ↄpᷣpbendẽs ⁊ velut his ꝑ ipᷣm ꝓductis.
Vñ ſiẽ̃ pꝛĩcipiũ oĩm vtpote actoꝛ oĩm dẽ.ita medietas
vt dãs ſlatũ ad ↄſiſtendũ.r finitõ vt in volũtate ip̃ius fi
nita ſũt. ⁊ que ſũt in quibo ↄuerſus eſt ſjm id quo etiã fi
nalẽ eũ ait. vt initiũ exiſtentẽ ⁊ finẽ. Juxrta ſcm Yoh. in
apoca.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de illis quoꝝ appetitꝰ totꝰ?
materie terminat᷑ ꝑ foꝛmã ſicut de coꝛpibo ſuꝑceleſtibo
Dicendũ.qꝙ licʒ ſit terminatꝰapetitꝰ qtum ad eſſe. tñ
appetũt ↄtinnatõz eſſe que a diftuſione lũmi boni eſt a q̃
eſt ↄtinuatõ ⁊ ↄſeruatõ rei ĩ eſſe.vt em dicit gre.cũcta ex
nihilo facta ſũt.eorũq; eẽntia ad nibilũ tenderet niſi ea
auctoꝛ oĩm manu regimis ↄtineret.oĩa g que creata ſũt
ꝑ ſe ſubſiſtere nõ valẽt nec moueri.ſed intatũ ſubſiſtunt
inqᷓtũ vt eẽ debeãt acceperũt. B

¶ Mueſtio octuageſima ſe⸗

cunda e coꝛpe pᷣmi hoĩs ꝓut ↄſiderat᷑ in eſſe.

poꝛe pᷣmi hoĩs ꝓut oſiderat᷑ vt in fieri.

mo inueſtigabit᷑ de ↄditõibo reſpiciẽti
bo coꝛpus virile. Scðo de ↄditionibus
leſpicientibo coꝛpꝰmuliebꝛe. Iẽ ð virili dẽ pᷣno quo ad

peditũ eſt de cor

Sequit᷑ de eaòẽ ꝓut ↄſiderat᷑ in eẽ. ꝛi

eius conditiones intrinſecas. Secundo quo ad eius ex

trinſecas. In prima parte. Pꝛimo agitur de vnitate il

lius coꝛpoꝛia.Scðo de veritate.Lercio de digmtate et
nobilitate. 4 Circa ↄditões illas coꝛpis que qꝗdẽ reſpici
unt viritatẽ. tria pꝛicipalr querunt᷑. Pꝛimũ eſt ſi ↄgꝛue
bat ex vno coꝛꝑe in ſpẽ bũana ꝓagaꝛe oim boĩm coꝛꝑa
Scðm eſt ſi hoc decebat fieri. Lerciũ ẽ ſi ꝓpter hãc vni⸗

—

tatẽ eſt maxĩa dilectõ ſpẽi hũane pluſq inter indiuidua

aliaꝛum ſpecierum.

