hoc:eſt appetere illud ex quo conſequitur equalitas.ſed
cum verbo appetendi non tenet.ergo aꝓpetijt equalitatẽ
Ad obiectum ergo pꝛimo reſpondendum eſt. ꝙ illud
aſcendere luciferi de quo dicitur in yſa.non fuit niſi aſcẽ
dere per appetitum.appetitus vo ille fuit reſpectu illius
rei ſicut dictum eſt.que pꝛopꝛia eſt dei.⁊ ita quo ad hoc
eẽt ſicut deus.nec tamen ſequitur.ergo apꝓpetebat aſcen⸗
dere ad equalitatem dei. Sumiliter intelligitur illud ꝗ;
dicitur ibi in glo.ð eſt ſolium dei cupiebat aſcendẽ.ſoli
um autem dei dicitur ibi diuina maieſtas.diuine maie⸗
ſtatis eſt omnibus pᷣeẽ et nulli ſubeẽ.¶ Ad ſecunduʒ vᷣo
dicendum eſt.ꝙ dyabolus aꝓpetijt ſimilitudinem potẽ
tie diuine ſicut dictum eſt in pꝛeeſſe et nõ ſubeẽ.ſicut ha
betur a beato berñ.exponente illud pẽ. Domine ne ĩ fu
roꝛe tuo arguas me. lxix.ca.eyxpoſitionis cant᷑. Non
arguas me in furoꝛe ſicut angelum extollentem ſe ĩ celo
neq; in ira tua coꝛripias me.ſicut hominem in paradi⸗
ſo.ambo iniquitatem meditati ſunt. altitudinem affe⸗
ctantes:iſte potentie.ille ſcientie.¶ Ad tercium dicen⸗
dum. ꝙ velle dici deus vel eſſe. non eſt niſi per quandã
interpꝛetationem quia voluit quod ſi haberet quaſi de⸗
us diceretur. 4 Ad illud vᷣo grego.dicendum eſt. ꝙ ſuũ

appetere non fuit pꝛimo et pꝛincipaliter eum eſſe deum.

ſed eſſe ſicut deum.in hoc ꝙ pꝛeeſſet alijs et non ſubeẽt.
vnde pꝛemittitur in auctoꝛitate.b.grego. Ita deus ſuꝑ
omnia eſt.vt ipſe ſub nullo ſit.ſic autem aꝓpetijt dicens.
Aſcendam ſuper altitudinem nubium.ſimilis ero altiſ
ſimo.¶ Ad illud vᷣo quod dicit anſeł.ſimiliter reſpondẽ
dum eſt. quia aꝓpetere beatitudinem ſine omni merito
ſuo vel alieno eſt ꝓpꝛium xi.vnde apꝓpetendo hoc. ex cõ
ſequenti dicitur oꝓpetiuiſſe eẽ ſicut deus. ¶ Vꝛeterea.
hr̃e ꝓpꝛiam voluntatem illud eſt pꝛopꝛium dei vno möo.
et alio mõ pt᷑ extendi.Si em̃ habere ꝗꝓpꝛiam voluntateʒ
dicit᷑ hr̃e volũtatẽ nõ ſub alio oꝛdinatã.ſed ad quã alie
debent oꝛdinari.Fſm hoc ſolus deus habet ꝓpꝛiam volũ
tatẽ. et pꝛeſumẽdo ſic hr̃e ꝗꝓpꝛiã voluntatem:eſt velle il⸗
lud in quo conſiſtit equalitas cum deo. Alio vᷣo modo
habere pꝛopꝛiam voluntatem. poteſt dici habere volun⸗
tatem non confoꝛmatam diuine voluntati.vnde anſel.
in li.de ĩcarnatõe vᷣbi.ꝓpꝛia volũtas angli ſiue homĩs ẽ
qↄtra volũtatẽ dei c.cũ eĩ vult aliꝗd qð deꝰ velle ꝓhibʒ
ñ hʒ actoꝛẽ ſue volũtatis niſi ſeip̃ʒ.et iõ ſua ꝓpꝛia ẽ.⁊ h
mõ pctoꝛ dꝛ hr̃e ꝓpꝛiã volũtatẽ.pᷣm hũc modũ pᷣſumẽdo
hůe ꝓpꝛiã volũtatẽ.nõ ẽ pᷣſumere eq̃litatẽ diuiam.

¶ Adhuc queritur de H. j.

hoc qð dẽ yſa.xiiij. Ero ſilis altiſſimo.videt᷑ ei ꝙ ĩ H̊ͥ nõ

peccauerit appetẽdo eẽ ſilis deo.apetẽ eĩ ſilitudieʒ dei ẽ
appetere bonũ.qð patet ꝑ hoc quod dicit᷑.j.ioh.iij. cum

apparuerit ſiles ei erimꝰ.4l Iteʒ vnaqueq; creata rõnał
naturalit appetit deo aſſiłari.q;ꝛ ad hoc creata ẽ vt ei ſi⸗
milis efficiat.̊ ñ peccat li.ar. appetẽdo qð dictat nata.
nec peccauit appetẽdo ſilitudieʒ altiſſimi. 4 Pꝛeterea.
cu ie eẽt ſuꝑ omes:vt dic bs greg.ita cõditus fuerat.
vt ceteris angeloꝝ legionibo emineret.g ſimilis erat al
tiſſimo in potẽtia.appetẽdo ergo illud nõ aſpetijt inoꝛdi
nate. 4 Pꝛeterea. ſic dĩc btus greg. pueniſſet ad celſitu⸗
dĩem ſi ſtetiſſet. Uñ greg.celſus nimirũ eẽt ſi ꝑticipati⸗
one celſitudis vere cõtentus eẽt.celſus eẽt ſi ei qui vere
celſus eſt inberere voluiſſet.Ex quo videtur ꝙ nõ pecca
uerit appetẽdo hmõi celſitudiem. Itẽ a petitꝰ pꝛimo
ei ꝑ ſe in finẽ oꝛdinat᷑. ſᷣ beatitudo erat finis.ergo ſi ap⸗
petijt beatitudiem pꝛimo et ꝑ ſe.et ĩ boc appetijt eẽ ſilis
nõ peccauit ſic appetẽdo.Sed foꝛte diceret᷑ qꝛ in hoc pec
cauit.qꝛ fugit miſteriũ.Cõtra pt᷑ appeti finis licet non
appetat ome illud qð eſt ad finem. ergo ſi lucifer appetijt
beatitudiem.eęt nõ appetijt mĩſteriũ.nõ ꝓpt᷑ hoc peccauit
ſic prdloHhoa reſpõdẽdũ.q; ẽ multiplex ſilitudo
pꝛima dicit᷑ ſiłitudo nate.de q dẽ. xxviij. Eʒe. Lu ſigna
culũ ſilitudinis Scðᷣa eſt gre ſicẽ̃ pctm facit eſſe diſſiſem
ita gra ſiłem. Tercia ſilitudo eſt glie de q̃ dꝛ. Cũ appa⸗
ruerit ſiłes erimꝰ. Quarta eſt ſiłitudo equiꝑancie.qua
dicit᷑ fulius ſilis pr̃i.vel ſpũſſctus ſilis pr̃i. Appetendo
ergo aliquã triũ ſilitudinũ eo modo quo debet appen vt
cõgruit appeti nõ eſt peccatũ.appetẽdo vᷣo quarta vel id
ex quo ſequit?᷑ eſt peccatũ in creatura.vñ lucifer appeten⸗
do ſilitudiem altiſſimi illo mõ vel id ex quo cõſequebat᷑
peccauit.¶ Ad ſecũdũ dicẽdũ.qꝙ hc vltimã ſiłitudiem
appetere nõ dictat natura.et iõ nõ fuit volũtas ipᷣiꝰ ãge⸗
geli cõfoꝛmis nature ſic appetẽdo.i¶ Ad terciũ dicẽdum
ꝙ appetẽdo ſiłitudieʒ ad quã oꝛdinatꝰerat ex natura nõ
peccauit.hoc aũt fuit pᷣeſſe alijs.ſ̊ appetere nulli ſubeſſe
fuit appetẽ ſiłlitudiem ſupᷣ ſe·et ideo in hoc peccauit. ap⸗
petijt em̃ ſilitudiem nõ in mẽſura ſibi determiata. 4¶. Ad
illud pᷣo qð quarto obijcit dicẽdũ eſt.ꝙ quedã celſitudo
eſt gre ſiue głie ſuꝑ oẽs alios angelos.et ad hac ſilitu⸗
dinẽ in celſitudine ꝑueniſſet ſi ſtetiſſet.ſᷣ hoc nõ fuit illa
quã appetẽdo peccauit.q Ad quĩtũ vᷣo dicendum. ꝙ ſᷣm
Anſel.appetijt ipᷣe finẽ.ſᷣ nõ eo mõ quo debuit.appetijt eĩ
beatitudiem ſine merito pᷣcedẽti.hoc aũt in creatura eſt
inoꝛdiate aꝓpetere btitudieʒ. 4 Ad ſeq̃ns vo dicendũ.q;
ſi tm̃ eẽt apetitꝰ ipius finis.nõ excludẽdo odieʒ debituʒ
ad finẽ.nõ in h̊ peccaſſet.ſed aꝓpetẽdo finẽ. debitũ oꝛdi⸗
nem excluſit. vnde ſic appetẽdo peccauit.

(Atem queritur .S. ij.

de H̊ ꝙ lucifer poſitꝰ erat ĩ medio int᷑ deũ cui ſbeſſe xebe
bat:et int᷑ ãgłos ꝗbo pᷣerat:ſi ̊ peccauit aut peccauit ex
ꝑte ſuꝑioꝛi cõſiderãdo.aut ex ꝑte ĩferioꝛi.Ex ꝑte inferio
ri nõ videt᷑.pᷣerat em̃ alijs angtis.q̊ apetẽdo hãc pᷣemi⸗
nẽtiã vel ſic p̃eſſe nõ peccauit.Ex ꝑte vo ſuꝑioꝛi nõ vidẽ
ꝙ peccauit.nõ em a deo poterat acciꝑe aliqð motiuuʒ
vñ peccaret.Erxr illa etiã ꝑte nõ ẽ erroꝛ ſiue erroꝛis cau⸗
ſa.oĩs rectitudo ex illa ꝑte accipit᷑.¶ Pꝛeterea. xxviij ·
Eʒech. Ambulaſti ꝑfectꝰ ĩ vijs tuis.cõſiderado at᷑ iſtaʒ
pfectõʒ dẽ ipᷣe peccaſſe.ex ꝑte vᷣo ſuꝑioꝛi ſi ↄſideraret ĩ⸗
ueniret ſe imꝑfectũ ↄꝑatõni dei. ex illa ꝑte nõ fuit mo
tinũ pcti.ᷓ nec pctm.¶ Pꝛeterea.Eʒech.xxviij. Eleua⸗
tũ eſt coꝛ tuũ in roboꝛe tuo.ſ̊ ↄꝑatõe dei nõ cõſiderauit
ſe hꝛe robur vel foꝛtitudieʒ. ex illa ꝑte ↄſiderãdo ñ pec
cauit.Siłr dẽ ibidẽ.Eleuatũ ẽ coꝛ tuũ ĩ decoꝛe tuo.ↄpꝑa

ſugꝑbie. cõſiderãdo ex illa ꝑte nõ peccauit. ¶ Ao boc
rñdendu ẽ.ꝙ; duplex erat ↄſideratõò. ᷓna eiꝰ? qdð buĩt:
altera eiꝰ qd appetijt. Cõſideratõ vᷣo eiꝰ qð huit fuit.q;
peminebat ceteris anglis.ꝙ pᷣeminebat.ſ.in foꝛtitudie
ſiue in coꝛe.et hoc fuit inductiuũ ſiue inclinatiuũ ad
peccatũ. hoc nõ accipiebat᷑ ex ꝑte ſuꝑioꝛi:łᷣ ex ꝑte inferi
oꝛi.Cõſideratio vᷣo eiꝰ qð appetijt fuit a ꝑte ſuꝑioꝛi.nõ
ab ipᷣo ſuꝑioꝛi.ł̊ a ſe.⁊ in illo fuerat cõſũmatio peccati.

tõne vᷣo dei miꝰ huĩt decoꝛis.ꝗ ex illa ꝑte nõ gotr
A

Ad illud eꝛgo qð pꝛimo obijciebat᷑. ꝙ a pte inferioꝛi ñ

peccauit.dicẽdũ ẽ. ꝙ ipᷣm eſſe pcti.nõ fuit reſpectu ad

inferius ſ̊ inductio peccati.cõuerſio em̃ ad mutabile bo
nũ eſt initiũ peccati. Auerſio ab incõmutabili bono qᷓ

fuit in appetendo ſiłitudinẽ eſt equiꝑantie.hoc fuit in qͥ
cõſũmat᷑ peccatum.et ſi peccauit angelꝰ a deo auerſus

ad ſe cõueꝛſus. 4l Qð aũt dicit᷑ a ꝑie ſuꝑioꝛi ñ fuit mo
tiuũ ad peccatũ.dicẽdũ eſt ꝙ hoc verũ eſt ex ꝑte rei ſupe

rioꝛis:ſ̊ ex ꝑte rei inferioꝛis ipᷣe em̃ angelus ſicut dicit

aug. in li. de ci. dei. ꝓpꝛia ptate eſt delectatus. et hoc idẽ

Dicit Albinus ſuꝑ geñ.
MWembrum quartum

Oſtmodũ queritur de qualitate pct̃i pᷣmi
angeli vtrũ ſcʒ ſit remediabile vel irreme⸗
diabile.et videt᷑ ꝙ ſit irꝛemediabile.ꝑ hoc
qð dĩc bẽs greg. ſnꝑ illð Job. x. ADem̃to
eſo ꝙ ſiẽ lutum feceris me.vñ venialis eſt in homine

culpa.cũ ſit irremediabile in angelo qui robuſtus fuit.

Item ſuꝑ illð Job.iij.pereat dies in qua natus ſum.

greg. homo redimitur.qꝛ cum caro et ſpũs ſit infirmũ.

babuit aliquid vt peccaret qð nõ angelꝰ. p̃terea angelꝰ
ꝓꝛia homo aliena perijt malicia.et hoc ẽ dictu.q;ꝛ bo⸗
mo a ſuggerẽte peccauit dy abolꝰ vᷣo ꝑ ſe nullo ſuggeꝛen

*

te. ¶ Item aug.in li.de mirabilibo. Angelus fuit in ſb⸗

limiſſimo ſtatu.et iõ reſurgẽ nõ potuit qð nõ hõ.⁊ iterũ
reſurgẽ ñ potuit qꝛ ꝑ ſemetip[ʒʒ mãdati traſgreſſũ reꝑit.
Contra.peccatum angeli nõ excedit in malicia pec⸗

catum hominis in infinitum. qð ſic ꝓbatur.ſicut ſe bʒ

pena ad penam.ita culpa ad culpam.ſed pena angeli ñ
excedit in infinitum penam hominis a cerbitate. ergo

nec culpa in infinitum excedit culpam.ſed irremediabi⸗
le in infinitum excedit remiſſibile cum ſit ei impꝛopoꝛti

onabile.ergo peccatum angeli non fuit irremediabile.
Pꝛeterea.ſi pꝛopter hoc diceret᷑ irremediabile.quia
ex ſe et non ex imitatione olterius peccauit.ergo illð eẽt
remiſſibile.ſed nõ fuit remiſſibile.eꝛgo hec nõ fuit cau⸗
ſa.¶ Itez ſcientia angeli non in infinitum excedebat ſci
entiam hominis ante peccatum.ergo ratione ſtatus in
cognitione ſiue ſcientia.non diceretur peccatum angeli
irremediabile.peccatum vᷣo hominis rmiſſibile.. Pꝛe

terea. ſi pꝛopter hoc diceretur peccatum hominis remiſ

ſibile ſiue veniale.q; bomo eſt fragilis.quia ex limo cõ⸗
ſtitutus. ſᷣm hoc aĩma ſi ſeꝑata eſſet et peccaꝛet.peccatũ
eius eſſet irremediabile.ſed ſuppoſito boc ꝙ anima ſe⸗
parata peccaret.et poſtea coniũgeretur coꝛpoꝛi ſicut di

xerunt quidam heretici.hm hoc eẽt peccatum ipᷣiꝰaime
iam exiſtentis in coꝛpoꝛe irremediabile.quod cum nnon

ſit verum.relinquitur ꝙ non ſit ratio irremiſibilitatis

ipſa ſeparatio a coꝛpoꝛe.¶ Pꝛeterea. dicit beatus greg.

Idcirco peccatis ſine venia eſt damnatus.quia magnꝰ
ſine comparatione fuit creatus.ſed ſᷣm hoc minoꝛes an

geli qui non erant creati magni ſine comꝑatione non

peccaſſent irremediabiliter. ¶ Pꝛeterea. angelꝰde natu
ra ſua irremediabilitatem. habet in bonum et in malũ.
ſed quod eſt a natura non poteſt tolli.a nullo enim pol⸗
ſet tolli niſi a deo.ſed deus non vult.ergo ſemꝑer ꝑma⸗

net illud. cum ſit naturale in angelo.ergo poſt peccatuʒ
pꝛimum ip̃ius potuit verti in bonum ergo potuit tolli
peccatum ipᷣius.ergo peccatum ip̃ius non fuit irreme⸗
diabile. ¶ IJIem aug. deus potuit poſt peccatum dare ei

gratiam aut non.ſi non potuit ei dare gratiam. ergo nõ

eſt omnipotens:ſi potuit deus dare gratiam. ergo iſte
potuit habere.et ſi potuit habere:potuit ei dimitti pec⸗
catum. et ſi potuit ei dimitti peccatum: non fuit peccatũ
irremediabile.eꝛgo peccatũ eius fuit rem ediabile.¶ Itẽ

Oꝛigeñ.oſtendit ſic peccatum eius eſſe remiſſibile.mi/
ſericoꝛdia dei infinita eſt reſpectu cniuſlibet mali in ra⸗
tionali creatura.magis em̃ bona eſt qᷓ quodlibet malũ.
vnde Herñ.exponens illud geñ.iiij .maioꝛ eſt iniquitas

mea ꝙᷓ vt veniam merear. immo debuit dicere miſcðia

ſpe

ide

(neſtio

txi qᷓ; nr̃a iniquitas.ſᷣ maxima miſericoꝛdia manifeſtat
in delẽdo maximũ malũ.cum ̊ marimũ malũ ſit pecca⸗
iunm angeli.vel nõ mamifeſtabit᷑ in ſũma miſcðia cri: vł
tllud aliq remittet.¶ Ed qdð dicendũ. ꝙ irremiſſ bile
dicit᷑ dupliciter. vł qð nõ remittet᷑.vel qð nõ pt remitti.
Nuãtum ẽ te potentia remittẽtis pꝛimo mõ dẽ peccatũ
angeli irremiſſibile.qꝛ nõ remittet᷑.ſed adhuc diſtingui
tur. dicit᷑ em irremiſſibile qð nõ remittet᷑ eo ꝙ nõ eſt li.
ar.in ſtatu receptibili remiſſionis.ſicut eſt de aima poſt

moꝛtẽ.peccatũ eĩ ſic dicit᷑ irremiſſibile.poſt moꝛtẽ ei nõ

eſt locus merẽdi de cõgruo vel demerẽdi.Dicit᷑ iterũ ir⸗
remiſſibile peccatũ qð ſcʒ nõ remittet᷑.qꝛ licʒ ſit in ſtatu
li. ar. in quo poſſit demereri. nõ tñ eſt in ſtatu in quo poſ
ſit petere veniã. ꝓpter mentis induratõem et ꝓpter deſpe
ratõem. Añ dicit aug.in li.de mirabilibo.ad cumulum
peccati ſui eſperãt.hoc aũt mõ eſt pctm ipᷣius angeli ir
remiſſibile. Uñ dicit Iſi.dyabolus nõ petit veniã. qꝛ ñ

cõpungit᷑ ad pniam.penitere aũt nõ potuit.qꝛ in eo g pe

nitet eſt doloꝛ de pcto et gaudiũ de doloꝛe.hec aũt nõ ſũt
in ipo angelo.adhuc em eſt in eo gaudiũ de pcto.Nec ẽ
in eo doloꝛ de pcto qꝛ ſicut dicit greg. Appetitũ celſitudi
nis vertit in rigoꝛẽ mentis.vt iam ꝑ duriciã ſe male eſſe
nõ ſentiat:ꝗ pᷣeſſe ꝑ gloꝛiã querebat᷑. Pꝛeteꝛea.dicituꝛ
irremiſſibile peccatũ ipius rõne excellẽtie ſtatus angeli
ci.ſic em dr.vj.geñ.iQõ ꝑmanebit ſpũs meus in homiĩe
ineternũ qꝛ caro eſt:ita per oppoſitũ videtur argui. per⸗
mancbit ſpũs indignatonis diuine ineternũ in ſy piritu.
qꝛ ſpũᷣs eſt rõne etia excellẽtie ſui ſtatus. angelus em̃ cũ
adbeſit bono vel malo ĩmutabiliter adheſit.ſic em dicit
bĩus greg. angeli natura mutabiles erãt.quatenus aut
ſua ſpõte caderẽt.aut ex arbitrio ſtarẽt.ſ¶ hanc mutabi⸗
litatẽ ſtandi immutabilitate vicerũt.et loquit᷑ de bonis
per oppoſitũ ſic illi gq acceperũt immutabilitatẽ in bo
noqʒ ſteterũt in bono.ita per opoſitũ alij obtinuerunt
iinmutabilitatẽ in malo qꝛↄuerſi ſunt ad malũ.eſt ergo
peccatũ dyaboli irremediabile rõne ſtatus ſi upꝛadicti.
ũ Zotandũ aũt ꝙ ꝓpter aliud dẽ irremiſſibile et pt ali
ud irremediabile. YIrremiſſibile em̃ dicit᷑. qꝛ nõ hʒ cãm
motiuã er parte ſui ad remiſſionẽ. Irꝛemedia bile vo: qꝛ
nõ per ſe nec peꝛ alium receptibile eſt remedij. Peccatũ
em oꝛiginale remediabile fint per alium. ſicut em̃ homo
contraxit illud aliunde. ita per alium fuit remedium.
actuale vᷣo hominis remediabile eſt per penitentiam.ſi⸗
eut em homo per ſe delinquit.ita hbomo per gratiam ſi⸗
bi datam ſatiſfacit. habet em̃ homo duplicem vertibili⸗
tatem.pꝛimã que eſt bonum et malum. et vertibilitateʒ
ſecũdã que eſt a bono in malum.et a malo in bonum. et
hoc eſt qꝛ aĩma rõnalis eſt ſʒ pũs creatus vnitus carni.
Ad illud qð pꝛimo obijcit᷑ dicendũ eſt ꝙ peccatũ ange
li in quãtitate nõ excedit in infinitũ peccatum hominis
Fm autem quantitatem peccati debetur quantitas pe⸗
ne.ſed dicitur impꝛopoꝛtionabile non ſicut infinitum
eſt impꝛopoꝛtionabile.ſed qð ẽ irremediabile.illð vo re
miſſibile. et hoc dicit reſpectu quantitatis in induratio⸗
ne non quantitatis in intentione. de qua dictum eſt. qð
em remiſſibile eſt poteſt habere finem. quod autem irre
miſſibile eſt non poteſt habere finem ꝓut hmõi. vel ad
minus finem non habebit. vnde in hac via dicetur im⸗
peopoꝛtionabile. ſicut finitum duratione reſpectu fini⸗
ti.vel quod poteſt finiri.¶ Ad ſcdᷣm vo dicendum eſt. ꝙꝓ;
peccatuim hominis nõ dicitur remiſſibile quia peccaue⸗

rit per imitationem. ſed per ſuggeſtionem. banc em̃ ra⸗

tionem aſſignat cum alijs. b. greg. ſicut ſup̃ habitum ẽ.
vnde ꝙ peccatũ ſit irremiſſibile hanc aſſignat rõem. b.

greg.in li.moꝝ.iiij.angeloꝝ ſpũs idcirco irremiſſibilit

peccauerunt.quia nimirũ angelus ſua malicia cecidit.
homiĩem vᷣo aliena pꝛoſtr auit nec vlla ſi pe venie reuocat᷑

nec vnqꝙᷓ lumen pꝛiſtini ſtatus recipit.qm boc non ſuaſꝰ

amiſit. ſic illum perpetrare cecitas ſi uperbie grauat. vt

nequaqꝙ; vlteriꝰ ad lucem pnie per dini reſi pectus memo

riam reſi urgat. ¶ Ad terciũ dicendũ. ꝙ licet ſcĩa angeli
non excedat in quãtitate in infinitũ ſcientiam hommis

.cix.

in pꝛimo ſtatu: tamen indifferens eſt modus ſciendi ſm
dicit eſſe ꝓpoꝛtionabilitas. Et dic iõ dyo. in li.de di.
no. Demonis malum eſt contra intellectum defoꝛmem
eſſe.aĩme vᷣo contra rõem.coꝛpoꝛi vᷣo contra naturam.
Ao quartũ dicenduʒz. ꝙ vna ratio quare pctm hoĩs ẽ
remiſſibile. angeli vo nõ eſt.qꝛ angelus eſt ſpũs ſolũmõ
homo vᷣo eſt ſpus et caro. Elnde greg. angeloꝝ ſpiritus
ideo irremiſſibiliter peccauerũt.qꝛ tanto robuſtius ſiaẽ
poterant.qꝙto carnis fragilitas eos nõ grauabat.bomo
ðᷣo poſt culpa idcirco veniaʒ meruit.qꝛ carnole coꝛpꝰ
aliquid quo ſemetipᷣo minoꝛ eſſet accepit.et ideo dicit᷑ ĩ
ps.recoꝛdatus eſi quia caro ſunt ⁊c. ¶ Ad illud vo qð
obijcitur te aima ſeparata. dicendum eſt ꝙ ſi peccaret
ſeparata.eius peccatum eſſet qtum eſt de illo ſlatu irre⸗
miſſibile. et hoc videtur baberi ex hoc quod dicit Johᷣ.
damaſ.quod hominibus eſt moꝛs.hoc angelis eſi caſo.
poſt caſuʒ em̃ nõ eſt eis penitentia.quemadmod unz nec

bominibus poſt moꝛtem. IJdem em̃ videtur eſſe iudiciũ

de anima ſeparata ſiue ante cõiunctionẽ ſiue pꝰ.4 Ad
illud vo quod dicitur. ꝙ; tunc peccatum aĩme coni uncte
car ni eſſet irremiſſibile Fm pꝛedictam poſi itionem. dicẽ⸗
dum eſt ꝙ aut intelligitur de peccato qnod ante coniun
ctionem contraxit.et tunc ſimile videtur iudicium: aut
peccato contracto in carne.et tunc non eſt ſimile.ꝗ⸗
buſdam tamen videtur ꝙ ſiue ante peccatum qᷓ coniun
geretur carni ſiue poſt. peccatum eius eſſet irꝛemiſſibile
Ao quintum dicendum. ꝙ illa ratio. b. greg. non eſt
vniuerſalis.ſed intelligitur de luciſero per quandaʒ ex
cellentiam.que tamen ratio per conſimilem comparati
onem poſſet extendi ad alios angelos qui ſimiliter pec⸗
cauerunt.ſicut enim pꝛimus angelus ſine comꝑatione ĩ
bonis naturalibus erat creatus. .ita angelus in compa
ratione ad hominem:et ideo ſinguli angeli peccauerũt.
pꝛopter eminentiam illius nature ſpiritalis que nullaʒ
habu it infirmitatem:ex parte carnis.irremiſſibilit pec
cauerunt. AUd ſextum dicendũ.ꝙ licet habeat vertibi
litatem in bonum et malum.tñ ex merito culpe datur ei
quedam inuertibilitas in bonum.nec aufertur ei quod
naturale eſt ſicut aime damnate.nec aufertur potentia
naturalis. ſed ex merito culpe nõ exit in actum aliquez
in quẽ exiret ſi auma nõ eſſet damnata.et iõ ſiẽ aima dã

nata ñ vertit ĩ bonũ.ita nec angelꝰ iã cõdemnatꝰ vertit᷑

in bonũ. Ad ſeptimũ dicẽdũ.qꝙ licet deus poſſit dare
gratiam de virtuie potentie non famen congruit dare
gram ad pniam angelo iam damnato. damnatꝰ aũt dẽ
cũ immutabiliter ſe ha bʒ ĩ malo culpe. et iõ differẽs eſt
ex pte ipᷣiꝰ agẽtis ⁊ ex ꝑte recipiẽtis.dꝰeĩ pt᷑ daẽ gram
bᷣ dyabolꝰ nõ ẽ ꝑatꝰ ad recipiẽdũ. Zd vlumũ diceaũ.
ꝙ licʒ miſcdia dei ſit ĩ dimittẽdo culpã.nihilomĩiꝰ tñ mi
ſericoꝛdia dei hʒ ſuũ ſũmũ cũ adiũgit᷑ iuſtis.et q̊ mõ nõ
eſt miſcdie dei dimittere pcta in his ꝗ finalit peccant
cum g angelus in ſuo pꝛimo caſu finalit peccet. et hõ et
in moꝛte.nõ eſt miſcðie tei ĩ ſũmo cũ adiũctõe iuſticie di
mittere pctm. iuſſicie em̃ ẽ vt ſicut peccauit ĩ ſuo eterno
ita puniat᷑ ineterno dei.⁊ licʒ nõ oñdat᷑ ſũmũ miſcdieĩ
hoc actu reſpectu taliũ pꝛauoꝝ:nibilomĩꝰ oñdit᷑ ſ umuz

mileri oꝛdie in alijs actibus.
rticulus ſecundus

Dbuc ratione iſtius queſiti querit᷑ vtrũ pec
catum dy aboli ſit in patrẽ aut in filiũ aut in
ſymſanctũ.et nõ videt᷑ eſſe in patꝛẽ.qꝛ illð qdð
it ex ĩfirmitate qᷓ eſt pena eſt peccatum in patrem. ſed
hoc peccatum nò eſt ex infirmitate que eſt pena.cũ nul⸗

la ſceſſerit culpa. ergo nõ eſt peccatũ ĩ pꝛem. Mec ẽ pec

catũ in filiũ.qꝛ illud fit ex ignoꝛãtia penali.hoc at n fu⸗
it ex ignoꝛãtia penali pᷣcedẽte. Qec videt᷑ eſſe pet̃ᷣm ĩ ſpm̃
ſanctũ.pct̃ᷣm em̃ in ſpmſcĩẽm eſt ex pſumptõne dine miſe
ricoꝛdie vel ex deſperatõne.neut᷑ ant iſic * medoꝝ fuit
boc pctm. Iſta em ↄtingũt poſi ꝑpetratõzʒ pet᷑i.nec ex ĩ⸗
pugnatõt ſupꝑne gre vel veritatis agnite. pe em̃ ſ pecies
peccati in ſpmſanctũ.reſp iciũt illud qð ẽ in ꝓximo.illo

aũt genere peccati in ſpmſanctũ nõ videtuꝛ peccalſſe.nec
ex obſtinatõe ſine finali impenitẽtia. cũ iſta dicãt diſꝑo
ſitões peccati p̃cedẽtis. nõ fuit illud peccatũ in ſpm̃ſa⸗
ctum. ¶ Ad qð dicẽdũ ꝙ licet peccatũ dicat᷑ irremiſi⸗
bile. et peccatum in ſpiritumſanctum dicatur irremiſſi⸗
bile:tñ ex dꝛñti rõe.peccatũ em̃ illud dꝛ irremiſibile ma
xime ꝗꝓpter ſtatũ ipius ꝑſone.pctm voo in ſpm̃ſanctũ di
irremiſibile rõne additõis ipᷣius peccati.⁊ iõ pctm ĩ ſpi
ritũſanctũ dr pcẽm ex certa malicia. Ille em dꝛñtie pec
cati cũ dẽ peccatũ in pꝛem ⁊c.ſunt differẽtie non pꝛimi
peccati. ſ̊ cum ſuꝑaddũt᷑ aliq ↄditões male inclinãtes
ad peccatũ.ſicut ſunt ignoꝛãtia ex ꝑte intellectꝰ.malitia
ex ꝑte affectus.et infirmitas ex ꝑte carnis. Ael infirmi
tas cõtra potentiã.ignoꝛãtia cõtra ſciam. malitia cõtra
bonitatẽ.et ſi inueniat᷑ ꝙ peccauit pcto pᷣſumptõis ſicut
habet᷑ ĩ li. de vera reli.q de vanitate ſua pᷣſumpſerit eũ
nõ om̃is pᷣſumptio ad peccatũ in ſpm̃ſctm ſit reducenda
tͦ illa pſumptio que eſt de dei miſcðia.meritis exigẽtibo
ʒriũ.Vñ cũ nulla mala merita pᷣceſſiſſent in dyabolo.n
dz bᷣm hũc modũ peccatũ in ſpmſanctũ. ſᷣ ſi inueniat᷑q;
hmõi pctm dicat᷑ in ſpinſanctũ.hoc magis eſt rõne circũ
ſtantigꝝ q; rõne generis peccati.

¶Articulus tercins

Einde queritur.vtrũ dyabolꝰ potuit vel poſ
ſit peccare peccato veniali.qð videtur. Pec⸗
catũ em̃ veniale in hoc diſtinguit᷑ a pcto moꝛ
tali q pctm veniale eſt in dilectõe boĩ mutabilis inoꝛdi
nata ſub deo.pctm aũt moꝛtale in dilectõe mutabilis in
oꝛdinata ſupᷣ deũ vel contra deũ.ſ̊ qð pt᷑ plus recedere
a deo. pt᷑ minus recedere.q̊ cũ dyabolꝰ potuit plus rece
dere vel pt᷑.poteſt in illud peccatũ in quo eſt minoꝛ rceſ⸗
ſus.ſed hoc eſt peccatũ veniale.ꝗ̊ poteſt in peccatũ veni
ale.ᷓ poteſt peccare veialiter.¶ Pꝛeterea.quãto maius
erat motiuũ.tãtomagis erat excuſatõne dignũ.ſic ĩ illo

qui foꝛnicat᷑ cũ pulcra muliere et cũ turpi:.cũ ergo ma⸗

rimũ motinuʒ hr̃et ꝑ qð inclinabat᷑ ad peccatũ.magis
erat excuſatõne dignũ.et qð magis eſt excuſatõe dignũ
magis eſt veniale.ꝗ̊ᷓ potuit peccare venialiter.¶ Con⸗
tra nulla fuit infirmitas ĩ eo vel ignoꝛãtia.et he ſunt di
ſpoſitões ꝑ quas reddit᷑ peccatũ veniale.̊ peccatũ eius
non fuit veniale.¶ Item petᷣm moꝛtale fit vel ex genere.
vel ex in tentione peccantis. vel ex circũſtantijs aggra⸗
uantibo.cum ꝗ̊ in dyabolo fuit ꝑuerſa intentõ.et circũ⸗
ſtantia maxrie aggrauans:eo ꝙ in ſublimiſſimo ſtatu fu
it in quo potuit ſiare.erit pcẽm ſuuʒ moꝛtale.VUñ dicit
Albinus ſuꝑ geñn.Quãto ſublimioꝛ angelꝰ in glłia.tãto
maioꝛ in ruina. Pꝛeterea.ex pᷣdictis patuit ꝙ dy abo
lus pꝛimo pcto irremediabiliter peccauit. ſᷣ illud pctm
q eſt irremediabile eſt moꝛtale. fuit moꝛtale peccatũ
quo potuit peccare.Añ dicit bius Amb. Dyabolus in
uentoꝛ mali fuit.et iõ nõ rediebat᷑ ſiẽ homo.ꝑ qð deſiãt
. inuentio pꝛimi mali nõ poteſt fieri ſine pcto moꝛtali.

d quod dicendũ.ꝙ dyabolꝰ nõ potuit pꝛio peccare

venialit nec ↄſeqnter.pꝛio ꝗꝓpt excellẽtiã ſui ſtatꝰ.dein
ceps ꝓpt᷑ animi malignitatẽ.¶ Ad illð po qð obijcit in
ↄtrariũ:dicẽdũ ẽ ꝙ licet pcẽm moꝛtale maiꝰ ſit qᷓ; venia⸗
le in genere pcti.nõ tñ ſi pt᷑ in illo ſtatu moꝛtalit pecca⸗
re.in illo ſtatu potuit venialit peccaẽ: eo em̃ ꝙ in tanta
erat claritate. vt ĩmediate poſſet deo adhereꝛe.ſi clarita
tẽ ſue cognitõis directa volũtas eẽt ↄſecuta.iõ recedens
pᷣmo mario receſſu receſſit.maximꝰ at᷑ receſſus ẽ rceſſus
ꝑ moꝛtale pctm.et iõ nõ potuit peccare niſi moꝛtaliter.

pꝛimꝰ em̃ hõ rõe ſtatꝰ ſui in qͥ fuit pꝛio.nõ potuit pꝛimo

peccare venialit.vñ multofoꝛtiꝰ id actũ ẽ de pᷣmo anglo
Ad ſcðʒ dᷣo dicẽdũ.ꝙ nõ erat maiꝰmotiuũ ad ↄtꝛaꝛiũ.
eo em̃ ꝙ in tata ꝓxitate erat ad deũ.magis debuit adhe
rere.motiuũ at᷑ maiꝰ dẽ eẽ cã maioꝛis exrcuſatõis.qũ vł
Z maioꝛ iſirmitas vel maioꝛ ignoꝛãtia.ſᷣ̊ qñ maioꝛ ẽ ſcia
eſt ↄditio magis aggrauãs.vñn cũ ita eẽt ĩ lucifero ñ fuit
petm eiꝰ veniale ſicut fuit veniabile.

plit initiũ ex peccato pꝛimi angeli.

—

(Membꝛum quintuʒ

SIſtea queꝛit᷑ vtrũ adhuc peccet codẽ gene

. re peccati. qð videt᷑ ꝑ hoc qð dicit᷑ in ps.
1 Suꝑbia eoꝝ ꝗ teoderunt aſcendit ſemꝑ.

ſeg ſupbia aſcendere nihil aliud eſt ꝙᷓ ios
cemones magis erigi cõtra ſuum creatoꝛẽ.magis autẽ

erigi ↄ ſuũ creatoꝛẽ ẽ magis ſuꝑbire.ᷓ dy abolꝰ adhuc

peccat eodem genere pcti· ¶ Idem yſið. Dyabolus nõ
ſolum in hoc cõtentus ẽ ꝙ ſe deo equalẽ exiſtimãs ceci⸗
dit inſuꝑ etiaʒ ſuꝑioꝛem deo ſe dicit. ſm illud apoſtoli
dictũ qui ait de anterp̃o.qui aduerſat᷑ et extollitur ſuꝑ

ome qð dicitur deus. aut qð coletur.ex quo videt᷑ ꝙ eo⸗

dem genere peccati peccet. ¶ Kontra nõ iam pꝛelat eſt

alijs angelis omnibo. ſed eſt inferioꝛ ipis bonis.& illud

motiuum quod tunc mouit ipᷣm.non nũc pt᷑ mouere.er⸗

go nõ illo genẽ peccati poteſi peccaꝛe.4 ꝛeterea. Fm q;

dicit Anſel.tũc potuit eũ mouere appꝛebẽſio beatitudi⸗
nis ad quã ꝑueniſſet ſi ſtetiſſet:nũc aũt cecidit in deſpe⸗
rationẽ.Eñ dic aug.de mir abilibo ſacre ſcripture.ad
cumulũ pcti accidit ꝙ deſperatõʒ incurrit.ſi ſuo delicto
nõ deſperaſſet veniã:nũqᷓ; cõſenciẽti hmõi damnũ ſue ſa
lutis intẽderet iſið q̊ motiuũ qð tũc hũit nõ nũc pt hre:
&Onõ illo genere pcti pt᷑ peccare.(¶¶ Ad qð dicẽdũ. ge⸗
nus pcti dicit᷑ duplicit᷑.vno mõ qð ẽ generaliſſimũ pec⸗
catuʒ.quomodo ſuperbia dicit᷑ eſſe generaliſſimũ pctm
et h̊ mõ pt᷑ peccare eodẽ genere pcti.dicit᷑ at alio mõ ge⸗

nus pcti.cu determĩat᷑ in ſpẽ ꝓpinqᷓ.et ſᷣm hoc nõ eodeʒ

genere pcti pt peccare. Ad illð vo qð pꝛio obijcit᷑ ĩ cõ⸗
trariũ.dicẽdũ eſt ꝙ ſuꝑbia dicit᷑ aſcẽdere.nõ qꝛ illa ſpẽs
pcti creſcat.ſᷣ qꝛ quatitas teteꝛmĩata ſᷣm genꝰgeneꝛalis
ſimũ intẽdit᷑. Añ dẽ ſuꝑbia eoꝝ aſcẽdẽ.qꝛ magis ⁊ ma⸗
gis erigũt᷑ cõtra creatoꝛẽ.rõne ĩpugnatõis mẽbꝛoꝝ coꝛ

ꝑis miſtici.ſicut em dẽ ſuꝑbia bomis aſcẽdere magis et

magis.cũ magis et magis im pugnat:ita ex illa pꝛia ſu⸗
pbia maioꝛ et maioꝛ eſt impugnatio hoſtis. Ad ſecũ⸗
dũ vᷣo dicendum. aliud eſt motiuũ nũc qᷓ; pꝛius.tunc
em̃ mouebat᷑ ex cõſideratõne potẽtie ſiue peminẽtie quã
habuit ſuꝑ angelos ex cõditõe nature.nũc aũt mouetu
rõne pꝛeeminẽtie quã babet ſuꝑ malos. Pꝛeterea. alit

mouebat᷑ a pꝛincipio et aliter mouebit᷑ in antexpᷣo.pꝛĩo

em̃ mouebat᷑ in hoc ꝙ voluit pꝛeeſſe et nõ ſubeſſe.in an⸗
texpᷣo ᷣo mouebit᷑ vt videat᷑ antexpᷣc pᷣeminere in apaꝛẽ
ti bonitate.et potẽtia ſignoꝛum. et ita aliud et aliud fuit
pꝛimũ motiuũ.et illud motiuum quo mouebitur in an⸗

tix ho⸗. „
MWembꝛũ ſextum

Onſequẽter queꝛit᷑ ſi peccatũ illð ẽ cꝗ pec
cati.et videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ h̊ qð dr tho.iiij. Suꝑ
biã i aĩo tuo nũꝙᷓ; dnari ꝑmittas. ĩ ipᷣa ei
initiũ ſumpſit omis ꝑditõ.ſᷣ oĩs ꝑditõ ſũ⸗
6 peccatũ angeli fuit
initiũ cã omis peccati.¶¶ Itẽ amb.Syabolꝰ⸗ fuit inuẽtoꝛ
mali.ſ̊ inuenire malũ eſt inuenire cãm mali.malũ enim
mali cã eſt.ᷣ pꝛĩcipiũ omis mali fuit ex pctẽo pꝛimi ange
li. Itẽ.iij. Abacuk ꝑcuſſiſti caput de domo impij. ibi dĩc
glo. ꝙ dy abolꝰ eſt caput oim maloꝝ.ſed nõ dicit᷑
c

niſi rõne peccati.ᷓ pꝛimũ peĩm eſt cauſa oĩs pcti¶ Cõ
tra nõ oĩa pcta ꝓueniũt ex ſuggeſtiõe dyaboli.circũſcri
pto em fomite et ſuggeſtiõe dyaboli.pt᷑ li.ar.hoĩs pecca
re.cũ em̃ li.ar.ſit de ſe vertibile.ex ſua defectibilitate pt᷑
peccare.et li.ar. hoĩs nõ depẽdet a li.ar. dyaboli.S Her
catũ ipᷣiꝰ dy aboli ñ dẽ eẽ cã omnis pcti:qð videt ꝑ h̊ q

dr̃ yſa.lj.ſuꝑ illð.Incuruare vt trãſeamꝰ.glo.debilis ẽ

boſtis ꝗ nõ pt᷑ vincẽ niſi voletẽ.ꝭ̊ volũtas hũana quatũ
7 de ſe.nõ ẽ ſubiecta volutati dyaboli.ãᷣ pmũ pctjm ipᷣius
nõ ẽ cã omis pcti.⸗ i dr ei
ꝑ occaſiõʒ ñ ꝑ nccĩtatẽ.li.em̃ ar.hoĩs ita liberũ ẽ.ꝙ ĩ vo
lũtate eiꝰ fuit peccaẽ et ñ peccare.et ita ſeꝗ ſuggeſtioneʒ
dy aboli et nõ ſequi.¶ Ad illud vᷣo qð obijcit ĩcõtrariũ

d qð dicẽdũ.ꝙ pctm ipᷣiꝰr eẽ cã

ene
Ps.
np.
10
nte
c
1
oli
np
eo⸗
eſt
d
.

1
e;
d
t0
:

———¶— —02

N—— — — — — — —— —

nnn

(Mueſtio

dicendũ.ꝙ illud qð dicit.iiij.tho.in ipᷣa ſi umplit inieiuz
om̃is pditio. vel intelligit᷑ ꝑ ſe de ſuꝑbia pꝛimi parẽtis
vel occaſionaliter de ſuꝑbia luciferi.¶ Ad ſecũdũ dicen
dum. ꝙ licet dy abolus fuerit inuẽtoꝛ mali.tñ nõ dẽ ꝑ ſe
cauſa mali niſi in ipo.ſᷣ̊ nõ dẽ ꝑ ſe cauſa maliĩ alio ſᷣ oc
caſionaliter. n hoc em̃ ꝙ homo vł angelꝰ cõcoꝛdat pꝛi
mo pcto.in hoc dẽ eẽ cauſa pcti.ð aut dicit int apo
ſtaſiam pꝛimi peccati et vltimã penã ignis gebẽne.me⸗
dia ſunt peccata et pene pctoꝝ.et ſic videt᷑ ꝙ pꝛima apo
ſtaſia ſit cauſa om̃is peccati.Reſpõdendũ eſt. ꝙ pꝛima
apoſtaſia dicit᷑ illa qua pꝛimꝰ parẽs apoſtotauit a deo.
Sm illud.x.ecci. Initiũ ſuꝑbie homis apoſtotare a deo.
qm̃ ab co qui fecit illũ receſſit coꝛ eius. Vlla em̃ apoſta⸗
ſia dẽ eẽ c om̃is peccati ꝑ ſe vel ꝑ inclinatõem. apoſta⸗
ſia vᷣo dya boli dꝛ eẽ cauſa omis pcti ꝑ cõſenſũ vel ſuaſi⸗
onem. Ao illõ pᷣo qð dicit᷑ ĩ abacuk.dicendũ eſt ꝙ ca⸗
put dẽ.i.pꝛincipiũ altero dictoꝝ modoꝝ.et ita cauſa eſt
quodãmodo peccati alioꝝ angeloꝝ vel ꝑ imitatõem vel
conſenſum.

Membeu ſeptimum
Ccaſione pᷣcedẽtis queſtionis qrit᷑ de capi
te maloꝝ.et queruntur octo in vniuerſo.
Pꝛimo vtrũ dy abolꝰ ſit caput maloꝛum.
Gecũdo vtrũ dyabolꝰ cum coꝛpe ſit vna
ꝑſona.Tercio vtrũ ſit caput demonũ ſicut maloꝝ hoĩʒ
NQuarto vtꝝ ſit caput maloꝝ ᷣm omia pcta.Quĩto gd
ſit vnitiuũ mẽbꝛoꝝ cum capite dyabolo. Sexto vtrum
mẽbꝛum rpi poſſit fieri mẽbꝛũ dyaboli. Septio vtrum
idem hoĩcs poſſint eẽ membꝛa xpᷣi et membꝛa dya boli.
Octauo que ſit dꝛñtia ſᷣm ꝙ dyabolꝰ dicit caput malo
rũ et antixõc.et vtrũ antixpc ſit caput.

¶Articnlus ptimns
Yꝛca pꝛimũ ſic vidr em q; ſit caput. Dicit᷑ eĩ
j. theß.ij.ſup illud. Oſiedens ſe tanqᷓ ipe ſit
us. glo.in ipo erit caput oim maloꝝ. ſcilʒ
dyabolus qui ẽ rex ſuꝑ om̃es filios ſuꝑbie. g dyabolus
eſt caput oĩim maloꝝ.om̃es em̃ mali dicũt᷑ filij ſuperbie
Ilẽ ſup illud Job.xviij. Memoꝛia illiꝰ pereat de ter/
ra.gl.ſic ð vnoquoq; iniqͥ dẽ vt ad caput.i.ad dy abolũ
vertatur.¶ Siülr ſuꝑ illud.xlj. Job coꝛpꝰ eius quaſi ſcu
ta fuſilia.glo.coꝛpus an⸗ Köna iniqui.q̊ dya⸗
C

bolus eſt caput oim maloꝝ. Coõtra ſiẽ dꝛ. j. ad Ephe.
ſuꝑ illud.ipᷣm dedit caput ⁊c. caput hʒ virtutẽ infiuẽdi

ſenſũ in membꝛa vel motũ.̊ dyabolꝰ nõ habet pkatẽ in⸗

fluendi aliquã malitiã que dẽ ſenſus vel motus aliquis
ſpũalis.ergo nõ caput maloꝝ.⸗ Jtem caput habʒ con⸗
uenientiã in natura cũ mem bꝛis. ſiẽ habet᷑ ibideʒ ĩ glo.
Hpͤ dy abolus nõ habet cõuenientiã in nata cũ malis hoĩ
bus. in ipo em̃ eſt nata angelica.in iſis voẽ nata hũa⸗
na. ̊nõ oicit᷑ cõueniẽter cuput maloꝝ hoĩim. ¶ Ad qðᷣ
dicendũ. dyabolus dr caput maloꝝ ꝓpter duplicem
Apꝛietatem capitis.pꝛima ꝓpꝛietas q; caput pꝛimum eſt
et ſupꝛemũ in coꝛpe.vñ eſt quaſi initium coꝛꝑis:ſic dya
bolus fuit initium malitie.cũ pꝛimo peccauit ꝑ ſuꝑbiã
et iõ dr̃ yſa.Fᷣm ꝙ malũ inuẽtum fuit a dyabolo. an em
ſuꝑbiã dyaboli nullũ fuit pctm. ̊ tñ ſi poſt illã malitiã
nõ eẽnt ſecute malitie hoĩm ꝑ ſuggeſtionẽ. vel alioꝝ de⸗
monũ ꝑↄſenſũ:nõ ad h̊ diceret᷑ caput. nec ꝓpt hq̊ adã dẽ
caput maloꝝ.nõ em̃ fuit pꝛimꝰ malꝰs ſᷣ pꝛimꝰ int hoĩes
malos. Secuda ꝓpꝛietas eſt.qꝛ quodãmõ fluxit in mẽ⸗
bꝛa ꝑ ſuggeſtionẽ. Vñ Job. xl. foꝛtitudo eius in lumbis
eius.glo.mmirum eius ꝗpꝛie coꝛpus fui t.ꝗ ſuggeſtione
turpiũ blãdimẽtis decepti.ei ꝑ luxurie fluxa ſuccũbũt.
Ad illud vᷣo qdð obijcit᷑ pꝛimo in cõtrariũ.dicẽduʒ eſt.
ꝙ licet dyabolus nõ influat malitia ꝑ ĩmiſſionẽ ꝓpꝛie di
ctã.inſluit tñ ꝑ ſuggeſtionẽ. Vñ beda. Dyabolus nõ eſt
immiſſoꝛ cogitatõnũ ſᷣ incẽtoꝛ.¶ Ao ſcᷣm dicẽdũ. ꝓ li⸗
cet nõ habeat cõuenientiã ĩ natura cũ mẽbꝛis eo ꝙ hoc
eſt natura ſpiritalis.Nembꝛa vᷣo ſunt ꝑtinẽtia ad na⸗

turam coꝛꝑalem: nibilomiꝰ tñ in ipᷣis membꝛis eſt na⸗
tura ſpiritalis. ratione cuius nature recipitur influen⸗
tia ſuggeſtionis ab ipo capite.et ideo quo ad hoc dicit᷑
conuenientia in natura capitis et mẽbroꝝ.. Mꝛte dice
retur ꝙ non eſt caput ratione ſuggeſtionis maloꝝ bo⸗
minum. quia m hoc eſſet caput bonoꝝ.tam em̃ ſugge⸗
rit malum bonis ꝙᷓ malis. Ad quod dicendum eſt. ꝙ ſo
la ſuggeſtio nõ ſufficit ad hoc q ſit caput.ſed conſenſus
ſequens effectuʒ ſuggeſtionis.ille aũt conſenſus nõ eſt ĩ
bonis ſed tm in malis.vnde.xl. Job ſuper illud. foꝛtitu
eius in lumbis eius cuius pꝛopꝛie coꝛpus fuerit. qui
ſuggeſtione turpium blandimentis decepti.ei ꝑ luxu⸗
rie fluxa ſuccumbunt. Sed adhuc poſſet queri.ꝙ nec
ratione ſuggeſtionis nec conſenſus dicatuꝛ eſſe caput
maloꝛum hoim.in ꝑuulis em̃ in quibo eſt peccatũ oꝛigi⸗
nale ſolum eſt ratio membꝛi ad caput. cum ſint filij ire.
ne tñ ibi eſt ſuggeſtio er parte ipius dya boli. vel conſen
ſus ex parte paruuli.pꝛopter quod videtur vniuerſali⸗
ter dicendum.ꝙ ratio capitis ad membꝛa videtur eẽ ꝑ
ſuggeſlionem pꝛopinquã vel remotam.⸗ conſenſuʒ qui
eſt in ipis vel in parentibus.paruuli ergo licet non re⸗
cipiant ſuggeſtionem vel conſentiant: ſuggeſtio tamen
facta eſt pꝛimis parentibus et conſenſus ſecutus eſi in
eis.ex quibus facta eſt quedam conuenientia conſequẽ⸗
ter ipſoꝛum paruuloꝛum in defoꝛmitate peccati ad ipᷣm
dy abolum.qui eſt oꝛigo peccati.

rticulns ſecundus

Ecundo queritur vtrũ dyabolus qui eſt ca⸗
put maloꝝ ſit vna perſona cum eis. e non
viderur. perſona eſt em indiuidua ypoſtaſis
intellectualis nature.ſed inter dy abolum caput et ma⸗
los qui ſunt membꝛa eiuſ.eſt diſtincta ypoſtaſis.alia eĩ
perſona eſt malus homo et ipe dyabolus eſt aliqua per
ſona.ergo dy abolus non eſt vna ꝑſona cum ipᷣis.¶ Joꝛ
te diceretur ꝙ diſtincte ſunt ꝑſone in eſſe naturali. ̊ nõ
ſunt diſtincte in eſſe moꝛtali.Contra quod ſic obijcitur.
aliud eſt peccatũ mali hominis.et aliud eſt peccatũ ipiꝰ
dyaboli. ergo diſtincta ſunt peccata et diſtincte ſunt vo
luntates.ſᷣm ꝙ in voluntatibo eſt pꝛima ratio peccati.
ergo malus homo diſtinguit in eſſe moꝛtali ab ipᷣo dya
bolo. ergo nõ eſt vna ꝑſona qᷓtum ad eſſe naturale.necẽ
vna ꝑſona q;tum ad eẽ moꝛale. Cõtra caput et mem⸗
bꝛa vt ꝓpꝛie accipiũt᷑ vniꝰꝑſone ſunt.ſicut caput homis
et ĩbꝛa hois. ꝑ ſilitudieʒ caput et mbꝛa niſi tꝛãſlatiue
accipiũt᷑ ad eandẽ ꝑſonã.ᷣm tranſlatõem referẽt᷑.gᷓ dya
E ẽ caput et mali qui ſunt mẽbꝛa.ſunt vna plona.
n

Ad qð dicẽdũ.ꝙ dy abolꝰ et ipi mali dicũt ena plo⸗
.nõ in eſſe naturali:ßſ in eſſe moꝛali.Fm quẽdã modũ
Vñ ſuꝑ illð Job.ix.vultũ iudiciũ eiꝰ opit. glo. qꝛ dya⸗
bolꝰ cũ ſuis ſequacibo vna pſona ẽ.ſepe ſic ſcripia de eo
loquit᷑ vt ad coꝛpꝰ eius deriuet᷑.¶ Ad illð vo qð obijcit
in cõtrariũ.dicendũ eſt. ꝙ nõ ſint vna ꝑſona in eẽ natu⸗
rali et in eſſe moꝛali.niſi quo ad hoc ꝙ quedã eſt confoꝛ
mitas ſiue cõueniẽtia volũtatũ in defoꝛmitate. p quam
receditur a ſumme vno.In hoc ergo ꝙ a ſin me vno di⸗
uiqũtur in hoc inter ſe ↄueniũt et vmitur. et ꝓter boc
vna ꝑſona dicunt᷑. Ad illud vo qð obijcitur.ꝙ alia eſt
volũtas hoĩs mali q; dyaboli.dicẽdũ eſt. ꝙ alia ẽ Fm q⸗
nũerat᷑ ex ꝑte volũtatis.Fm aũt nũerat᷑ ex ꝑpte voliti
