cio in quo ſit. Quarto a quo ſit. Quinto vtrum equali
ſit in quibo eſt. Sexto ad quid ſit. Septimo vtruʒ ertin⸗
guatur et qualiter remaneat qualiter non. Octauo te
ↄparatõne fomitis ſiue ↄcupiſcentie vt eſt fomes ad ſti⸗

mulum carnis et ad legem carnis et alia cum quibus vi

detur habere ↄuenientiam. dicitur em̃ aliquando coꝛru
ptio.et aliquãdo languoꝛ et aliqñ tyrãnus.

ticulus primuus

DO pꝛimũ ſic dicit aug.ad valentinuʒ. concn⸗
piſcentia eſt affectus quedã male voluntatis
ſicut languoꝛ.ex quo accipit᷑ ꝙ cõcupiſcentia

eeſt affectio. Item in eodem libꝛo. ↄcupilcentia eſt radix

oĩm maloꝝ.. Item aug.in li.de ciui.dei. Concupilcen⸗
tia eſt malũ nobiſcũ congenitũ.⸗¶ Itẽ aug. ad valerium
Concupiſcẽtia ẽ vicium qð nõ eſt ex o.Ex his elicit᷑ ꝙ
ↄcupiĩa peccatũ eſt.⸗. Sitr dr in quadam glo.ad MRo.q;
oↄcupĩa añ baptiſmũ pctm eſt.¶ Pteterea aug.in li.y po
noſ.libido ↄcupia dr.et in eodẽ dr om̃e qð male libet li⸗
bido eſt. ↄcupiĩa ꝗᷓ eſt pctm.¶ Item aug.in li.de ciui.dei.
dicit apls. Caro ↄcupiſcit aduerſus ſpm̃ cui vicio ↄtra⸗
ria eſt virtꝰ:h̊ viciũ cui ↄtrariat᷑ virtus eſt pcm.q̊ ↄcupi
ſcentia eſt pctm.¶ Cont᷑ aug.ad valeriũ. Concupiſcen
tia eſt vulnꝰhũano generi inflictum a dyabolo.vt tanq
d ſuo frutice fructũ decerpat:ſ̊ quod eſt vulnus ẽ pena.
Dↄcupia eſt pena.⸗ Itẽ aug.in li.de ci.dei.xiiij. Pꝰpec⸗
catũ oꝛta ẽ hec libido.poſt pctm eã natura nõ impudẽs
amiſſa ptᷣate cui coꝛpꝰex omi ꝑte ſeruiebat ſiue ſic.̊ libi

d eſt pena. 4 Itẽ ĩ eodẽ. libido eo magis erubeſcẽdo ex⸗

iſtit.q̊ animꝰin ea nec ſibi efficaciter imꝑat vt oĩno non
libeat:nec om̃i mõ coꝛpoꝛi vt pudẽda membra volũtas
potiuſꝙ; libido ↄmoueat.ſ̊ hec libido ẽ pena:q̊ ↄcupiĩa ẽ
pena.¶ Ad qð dicendũ.ꝙ ↄcupia eſt ꝑ ſe pena.dicit᷑ aa
pctᷣm ꝗa ꝓ pctᷣo eſt inflicta.lñ aug.ad val.ↄcupĩa voca
tur petm qꝛ pcto facto eſt.põt tñ dici pctm:ꝗa cuʒ eſt in

ſuo dñio annexa ẽ pcto et cauſa pctiet hboc mõ loquunt᷑

auẽtes ſupᷣdicte cũ dr.ꝙ pcẽm eſt an baptiſmuʒ. ↄcupia
aũt põt accipi ipᷣe actꝰocupiſcendi h̊ eniʒ nomẽ multiptr
dr. ſicut hr ſuꝑ illud.vj.ad Ro.neq; exhibeatis mẽbra
vr̃a.ↄcupia aliqñ nomẽ ẽ fomitis.ſ.vicij innati.aliq̃ndo
actꝰinterioris ꝗ eſt in motu pᷣmo. aliqn ipᷣa delectatio qᷓ
eſt in ſcdo gradu.aliqñ ipe ↄſenſus.vñ aliqͥndo põt eſſe
culpa.aliqn nomẽ pene.dr at᷑ ↄcupia cłpa añ baptiſmũ.
et tũc dñat᷑ et bʒ caꝛentiã debne iuſticie ſibi ↄiunctã.

iculꝰſecundus

cundo queritur. quare concupiſcentia fo⸗
mes dicatur et m quam ratõnem? O auteʒ
fomes ſit peccatum habetur ſuꝑ illud.vij.ad
Roma.occaſione accepta.glo.fſomes peccati.i.viciũ cõ
cupiſcentie. Item ambꝛo.fomes eſi quidam moꝛbidꝰ
affectus qui commouet ad illicitum deſiderium: ſ̊ moꝛ⸗
bidus iſte affectus nihil aliud eſt qᷓ concupiſcentia.cuiꝰ
eſideria dicuntur carnales concupiſcẽtie. Ande.vj.ad
Koma. Eſt in nobis mala concupiſcentia que nõ eſt ꝑ
mittenda regnare.cuius deſideria ſunt actuales concu⸗
piſcentie que ſunt grma dy aboli.ergo cõcupiſcentia eſt
fomes peccati. Contra.ocupiſcentia eſt in aia.ſĩomes
vᷣo peccati in carne. Vñ.vij.ad Ro.ſuper illud. TNideo

legem ĩ membris meis ⁊c̃. glo.fomes peccati qui ẽ ĩ car⸗
ne et repugnat menti recte vr lex membꝛoꝝ vel carnis.
cum g fomes ſit in carne nõ erit idem ꝙ ↄcupia.⸗j Item
alia glo.ſuꝑ illud. Sine lege viuebãt nota duos hoĩes.
interioꝛẽ ſcʒ et exterioꝛẽ᷑.rõnẽ.ſ.et ſomitẽ.ꝗ eſt in carne:
uᷓfomes eſt in carne. qð dicendũ.ꝙ ↄcupiĩa eſt fo⸗
mes.et dicit᷑ fomes:qa fouet aꝛdoꝛem pcti.ipſe enim fo⸗
mes ardet in nobis. Uñ ſuꝑ illud.vij.ad Ro. petm per
mandatũ ⁊c.ſine quo non tm ardebat fomes.ꝑ qð accre
uit p̃uaricatio.4. Ao obiectũ aũt in ↄtrariũ dicenduʒ eſt
per id qð dicit᷑.v.ad galł.ſuꝑ illud.Caro ↄcupilcit 76.
ꝙ ↄcupia /ꝓut eſt fomes.nõ eſt in aĩa tm. aut ĩ carne tin:
ſed in ipᷣo ↄiuncto.ñ ibidem dr.ipſius carnalis concu
piſcentie cauſa nõ eſt in anima ſola.nec in carne ſola.ex
vtroq; em̃ fit.qꝛ ſine vtroq; nulla dilectio ſentit᷑. AUñ cuʒ
dicit᷑ eſſe in carne.intelligendũ eſt ꝗ caro accipit᷑ ibi ſm
p diuidit er oppoſito ↄtra ipᷣm.vñ ibidem dicit᷑.caro nõ
niſi ꝑ aĩiam concupiſcit:ſ̊ ↄcupiſcere dr cum aĩa carnali
ↄcupiſcentia ſpiritum reluctatur.

Articulstercius

Ercio querit᷑ in quo ſit ↄcupiſcentia.et vtruʒ
ſit in aĩa vel in carne.Scðo ſi eſt in aĩa vtruʒ

ne.Quarto ſi generatio in ↄingio vel coitus poteſt fieri

ſine peccato. , .
QAd orimuz ſic vide „H. j.

tur ꝙ ↄcupĩa ſit in carne ꝑ hoc qð dicit hug.viciũ oꝛigi⸗
nis hũane duplici corruptõne inficit naturã.ignoꝛatia
ſcʒ mentẽ:et ↄcupia carnem.Et alubi.ſpm̃ ignoꝛãtia caꝛ
nem vᷣo damnauit ↄcupia.vt in ſe bonũ agendũ nõ vide⸗
at.in carne aũt ſua maluʒ agere ↄcupiſcat:q̊ ↄcupiſcen⸗
tia eſt in carne. Contra aug.in li.de ſpũ et lit.h.ſ.con
cupiſcentiã eligit apꝰ.generale quo cũcta ↄplexus eſt di
cendo.nõ ↄcupiſces.neq; em̃ vnũ pctẽ̃m niſi ↄcupiſcendo
ↄmittit᷑.cum g pet̃m ſit in aĩa:erit ↄcupiſcentia in aima.
Item in li.lxxxiij.q.Eſt turpis affectio q̃ animꝰinferi
oꝛa ſectat᷑ qᷓ magis ꝓprie cupiditas dicit᷑: ſed hec turpis
affectio eſt in aia:& ↄocupia eſt in anima. qð dicen
dum. ꝙ ↄcupĩa aliqñ accipit᷑ ꝓ lege carnis vel ꝓ lege mẽ
bꝛoꝝ. et ſᷣm hũc modũ dicit᷑ eſſe ĩ carne tanq pena iuſte

inflicta.alio ðᷣo mõ accipit᷑ ꝓ ipᷣa ꝓnitate aie ꝓueniente
ex oꝛiginali ꝑctᷣo.et ſᷣm hec eſt in anima.põt tñ diei ꝙli
cet ↄcupia reſpiciat vtrũq; eſt in aia tanꝙᷓ in ſubiecto.in

carne vᷣo ꝓpter hoc ꝙ inclinat aliqͥ mõ ipſam aĩam ꝑ ſni

coꝛruptiõem.⁊ ita cauſaliter ſumeꝛet᷑.coꝛpus em̃ qð coꝛ⸗

rumpit᷑ aggrauat aiam.ix.ſapᷣ.

ecudo queritur .G. ij.

ſi eſt in aĩa.vtrũ quelibet vis ſit coꝛrupta. Et videtur ꝗ;
nõ.vires em̃ q̃ ſunt ĩ alijs mẽbris q; in mẽbris generati
onis mouent᷑ ſᷣm nutũ volũtatis:ſᷣ vbi vires membꝛorũ
mouent᷑ ſᷣm nutũ volũtatis.nõ dñat᷑ libido ſiue ↄcupia.

vbi aũt nõ dñnat᷑ nõ dr eſſe coꝛruptio.ꝗ alie vires non di

cunt᷑ eſſe coꝛrupte.. aũt hoc ſit ait aug.in li.de ci.dei.
In ceteris membꝛis coꝛꝑis nõ ipſe affectõnes:h̊ que eis
ↄſenſerit volũtas mouet.q̃ in vſu eoꝝ dñat᷑.¶ Item ma⸗
nus et pedes mouemus qñ vulmus ad ea que his mem
bris agenda ſunt ſine vllo reniſu tanta facilitate quãta
et in nobis et in alija videmꝰmaxime artificibo quoꝛũcũ

q; opeꝝ coꝛꝑalinuʒ.ex qͥ agaret ꝙ; aĩe nõ ſũt coꝛru⸗

pte ſ̊ Fm nutũ voluntatis obediut.(¶ Cont᷑. ꝑ ↄcupiam
oꝛiginalis pcti coꝛrupta ẽ voluntas.et p ↄns alie vires.
vñ nõ tm dr libido coeũdi ſ et libido hndi pecuiam que
mariĩia dr.⁊ libido vlciſcẽdi q ira dr.et libido gloꝛiãdi q̃
iactantia nũcupat.ſic ̊ nõſolũ generatia vel ↄcupiſcibi
lis in ꝑte illa coꝛrupta eſt:ſed et alie vires.4¶ Item ĩ ps.

Coꝛrupti ſunt et abho.⁊c.glo.om̃i vi rõnis pᷣuati. Dð

quelibet vis ſit coꝛrupta.Tercio ſi generati⸗
na plus eſt infecta q; alie.vel ↄcupiſcibilis in generatõ/

autem exponit beatus berñ.dicens.ꝙ ratõ per ignoꝛan⸗
tiam coꝛrupitur.volũtas ꝑ immũdiciã.memoꝛia ꝑ infir
mitatem ſiue impotentiã. d qð dicendũ ꝙ omes vi
res ſunt coꝛrupte.¶ Ad id vo qð obijcit᷑ in cõtraꝛiũ.dicẽ

dum eſt ꝙ licet mẽbꝛa et vires que ſunt in membꝛis obe

diant in alijs membꝛis ᷣm nutũ voluntatis.nihilomiꝰ
tamẽ coꝛrupte dicũt᷑.nõ vſq;ʒq faciles ad bonũ.ſᷣ pꝛone
ad malũ.qð nõ fuit in natura pꝛimitus inſtituta.

Cercõ queritur ſi S. iij.

geneꝛatiua plus eſt infecta qᷓᷓ alie vel cõcupiſcibilis ĩ ge
neratõne.Et videtur ꝙ equaliter.cum em̃ ratio coꝛru⸗
pta coꝛrũpat alias ſiue li.ar.cauſa aũt que eſt coꝛruptõ
li.ar.equaliter ſe habet ad oms.ergo equaliter ſe habe
bit effectus coꝛruptionis qui eſt in illis.¶ Pꝛeterea.pe
na oꝛiginalis que infliget᷑ in futuro que eſt ſeꝑatõis vi⸗

rium a deo.equaliter eſt in eis.q̊ conſimili pena oꝛigia⸗
lis que eſt in pnti equaliter erit in eig.ᷓ omes equaliter

coꝛrupte erunt ſᷣm cõcupiſcẽtiã.(¶ Coõtra querit aug.in
li.yꝓponoſ.Cur adaʒ et eua illas ꝑtes texerũt et nõ poti
us manꝰ quibo ꝓhibita attrectauerũt aut oꝛa ꝗbo ma⸗
le deſiderata ederũt.¶ Ad qð reſpõdet.ꝙ illa mẽbꝛa te⸗
xerũt in quibo peccati cupiditas exardeſcẽs concupiam
inglutiẽtis gutturis accuſabat.ex quo accipit᷑ ꝙ maioꝛ
coꝛruptio fuit in ꝑte illa.¶ Item in eodem.ſenſerũt iaʒ
nudati aime carniſq; pace motũ quẽdaʒ turpiſſimũ atʒ
pꝛecipitẽ nouiter accidiſſe.vñ cõfuſi ad fici folia cucur⸗
rerũt.et mẽbꝛa ſolicita pudoꝛe libidinis texerũt.⸗ IJteʒ
aug.in.xiiij.de ci.dei. Satis oſtendit᷑ quicqꝗd ſit homini
illi pꝛime inobediẽtie retꝛibutũ.qdð in ea ꝑte maxĩe opoꝛ
tuit aparere.qua generat᷑ ipᷣa natura.que illo pꝛimo et
magno in deteriꝰeſt mutata pcto.ex quo accipit᷑ ꝙ plus
eſt coꝛrupta cõcupiſcibilis in coitu q; alia vis ĩ ſuo actu
Ad qð dicendum.qꝙ hec vis dupliciter eſt coꝛrupta.
ſt em coꝛrupta inqtum eſt ſingularis perſona.et ẽ ite⸗
rum coꝛrupta inqtũ eſt nature ꝓut ꝑ eã fit multiplica⸗
tio cũ vitio in ꝓle.eſt em ĩ ea ꝓnitas ad pctm ĩ perſona
que coit vel generat.eſt iterũ ꝓnitas ad trãſfuſionẽ pcti
in ꝑſonã que gignit᷑. Alie vo vires coꝛrupte ſunt ſᷣm al⸗
terũ modoꝝ qꝛ in eis eſt ꝓnitas ad pet᷑ʒ in ꝑſona q̃ agit
Pꝛeterea.in hac vi eſt mioꝛ obediẽtia et maioꝛ repu⸗
gnãtia reſpectu ratiõis bene diſpoſite quo ad om̃em ſui
motũ.velit em̃ vel nolit ratio ſuꝛgit quidem motus ide⸗
cens et verecũdus.et ideo in illa parte pꝛimi parẽtis in
ſignum huius fecerũt ſibi periʒomata de folijs ficuum.
non eſt autem vicium in actibo aliarũ viriũ ſiue motibo
Ad obiectũ aũt in cõtrariũ pꝛimo dicendũ. ꝙ licʒ coꝛ
ruptio ſit vna et equalis in ꝑte rationis ad qua ſequun
tuꝛ iſte coꝛruptõnes aliarũ viriũ:tñ maioꝛ eſt coꝛruptio
iſta qꝙ; in alijs.in penam hũane nature que in pꝛimis pa
rentibus ꝑ inobedientiam peccauit.et poſteritatem ad
penam obligauit.trãſfuſio aũt fit ꝑ actum generatiue ⁊
ideo concupiſcibilis in actu illo plus eſt coꝛrupta.in ſi⸗
gnum autem inobedientie.ipſius hominis reſpectu dei

polita eſt maxima repugnantia in illa vi per ſuũ actũ.

fit enim in ea quaſi caro.¶ Ad ſecundum vo dicendum
ꝙ non eſt ſimile de pena oꝛiginalis peccati in futuro et
e pena oꝛiginalis peccati in pꝛeſenti.pena enim oꝛigi⸗
nalis eſt in pꝛeſenti ad duo.ad hoc ſcilicet ꝙ puniatur

perſona in qua eſt.et ad hoc tranffundatur vicium ſiue

pena in perſona que gignitur.pena vᷣo oꝛiginalis in fu⸗
turo ad vnum illoꝛum.

artoqueritur .S. nij.

ſi generatio in coniugio vel coitus poteſt fieri ſine pec⸗
cato. non videtur per hoc quod dicit auguſtinus in
xiiij.de ciui.dei.genitales coꝛpoꝛis ꝑtes ita libido ſuo
iuꝛi quodammodo mãcipauit.vt moueri non valeant ſi
ipſa defuerit.et niſi ipᷣa vel vltro vel excitata ſurrexerit

w.
ie ge
tonn,
rup
babe

rer

(Mueſtio

ex quo accipit᷑ ꝙ actus generatiue in illa parte non fit ſi
ne libidine ſurgente:ſᷣ libido cũᷣ ſurgit inducit peccatnʒ
dᷣↄcubitus nõ fit ſine pcto etiã in ↄiugibo.i¶ Item aug.
ad valerium. IOpſe licitꝰhoneſtuſq; ocubitus nõ põt eſſe
ſine ardoꝛe libidinis vt ꝑagi poſſit ꝙ rõnis eſt nõ libidi⸗
nis.qꝗ certe ardoꝛ ſiue ſequat᷑ ſiue pueniat voluntatem.
nõ tiñ niſi ipſe quodaʒ ſuo q̃ſi imꝑio mouet mebra q mo⸗
ueri nõ pñt.ex quo ↄcludit᷑ ꝙ Ann nõ fit ſine motu
libidinis et ita nõ fit ſine pcto.

qð inter cõiuges põt fieri ſine pcto.¶ Item aug.in li. de
bono ↄiugali.Mona quedaʒ ſunt data nobis a deo.que
ꝓpter ſe ſunt apetenda. Sapia ſalus ⁊ amicitia. Sunt
et alia qᷓ ꝓpter alind ſunt nccia:vt doctrina cibo ↄiugiũ.
quicũq; his q ꝓpter aliud ſunt nõ ad illud vtit᷑ ꝓpter qð
ſunt cõſtituta.peccat ałs venialiter als crimiĩalr.qui vdᷣo
his vtitur ad illud ꝓpter qð.bñnfacit:ꝗ vᷣo abſtinet meliꝰ

Item aug.in li.de baptiſ.ꝑunloꝝ.bñ vtitur bono con

tinentiã dedicãs deo.malo vtitur male ↄcupiax relaxãs
adulterio.bñ vtitur malo ↄcupiam cõſtringẽs cõnubio.
ex quibo auẽctibo ↄcluditur.qꝙ coitꝰin cõiugio põt fieri ſi
ne pcto. qð dicendũ.qꝙ ↄcubitꝰin ↄiugio põt fieri
ſine pcto.ãetus em̃ ꝗ alłs eſſet pctm: ꝑↄiugiũ ꝗs vtit᷑ ad
id quod inſtitutũ eſt.excuſat᷑ vt nõ imputet᷑ in pꝑcẽm. Si
do in ↄiugio vtitur illo actu nõ ad id ad qð inſtitutũ eſt
licet ſit ibi ↄiugiũ.tñ cum h̊ ꝑpetrat᷑ petm. ſicut dicit au
ctoꝛitas ſupdicta.vnde ſextus:ardentioꝛ amatoꝛ vxoꝛis
ſue adulter ẽ.¶ Ad obiectũ aũt in ↄtrariũ dicendum eſt
ꝙ licet fiat cũ libidine.non tñ eſt petm ꝑpetratũ.libido
em̃ d dupłr malũ.vno mõ inqᷓtum ꝑ ipſam tranſinittit
oꝛiginale pctm ad /ꝓlem. ꝓut dicit augin li.de ciui.dei.

ꝙ; nõ ꝓpagatõ p libido tranſmittit oꝛiginale pcẽm.⁊ hoc

mõ intelligunt᷑ pᷣdicte auẽtes in quibo dr̃.ꝙ licitꝰ et ho⸗

neſtus ↄcuhitus nõ põt fieri ſine ardoꝛe libidinis. Alio
vo mõ dicit᷑ libido maluʒ. ſᷣm ꝙ eſt impꝛoba voluntas.

ↄmouens illicitũ deſideriũ in actu.et m boc dicit aug.

om̃e quod male libet libido eſt.et ſic põt dici peccatum.

Articulꝰ?quartus

Varto querit᷑ a quo ſit cocupilcentia ꝓut eſt
fomes.et videtur ꝙ ſit a deo.fomes eniʒz pe⸗
na eſt pcti.om̃is aut pena pcti ſicut dicit au⸗
uſti. in li.de li.ar.iuſta eſt et ſuꝓliciũ nomĩatur. ergo

fomes eſt ꝗqd iuſtum.et om̃e iuſtũ a deo: ꝗ̊ fomes ẽ a deo

4 Item aug.deus fecit ↄcupiſcentiam vt vltoʒ peccati.
pcupiſcentia eſt a deo.et ita fſomes a deo. ¶ Lontra i li.

v.rñſionum.libido nõ eſt naturale bonũ:b̊ per peccatuʒ
pꝛimoꝛum hominum accidens malum atq; pudendum.

cuiꝰauctoꝛ deus nõ eſt ſed dyabolus.q̊ fomes eſt a dya⸗
bolo nõ a deo.libido em̃ fomes eſt.¶] Item in eodẽ.libi⸗
do eſt inimica vite q̃ me curꝛentẽ et placentẽ deo ꝑ duca⸗
tum gratie volentẽ diuerſoꝝ libituũ maloꝝ aculeis im⸗
pugnat et ꝓuocat.ſᷣm ꝙ hmõi eſt a dyabolo ẽ:nõ a deo.
G̊ libido eſi a dyabolo et non a o./ Item ſuꝑ illud ad
Ko.nõ regnet pctᷣm ⁊c̃.glo.i.fomes pct᷑i: ̊ petm non eſt

a deo. fomes pct᷑i nõ eſla deo.⸗ Itẽ ſuꝑ ülud ad Ro.
vj.vetus homo noſter crucifixus eſt.i. fomes qui nobis

eſt natuꝛa ex deo. Item in li.v.reſponſionum.Credite

malum ex dyabolo bonum ex ceo. non libidinem quazʒ
apoſtolus legem carnis.i.malam conſuetudinem nomi

nat.ergo libido nõ eſt a do et cõcupiſcentia mala eſt li⸗
bido ſicut ibidem dicitur. ̊ ↄcupiſcentia mala non eſt a
deo. et hoc eſt fomes.ergo fomes non eſt a deo. Iteʒ om
nes defectus noſtros xpc ſuſcepit quos ĩ noſtra natura
plantauit: ſed fomitem nõ ſuſcepit ergo non plantauit.
ergo non eſt a deo.¶ Item philoſophus bonũ vniuſcu⸗

iuſq; reperitur in ſuo opere. ſed fomitis nunqᷓ eſt bona
operatio.ergo fomes non eſt bonum:ergo non eſta deo.

Itez ſi fomes eſt a deo.cum fomes ſit pronitas ad pec
catuzʒ.pꝛonitas talis placet deo.quanto ergo aligs pro⸗

nioꝛ eſt ad peccandũ tantomagis placet.quod eſt incon

Contra ſuꝑ illud.j.ad
Coꝛint᷑.v. Erũt duo in carne vna.glo.in carnali opere

cxxij.

neniens Av qð dicendũ.q pena cnius effectus nõ ẽ
peccatũ.vt fomes.egritudo.⁊ om̃is talis a deo eſt.pena
ðᷣo cuiꝰ effectus nõ eſt niſi peccatũ.vt ꝓnitas ad ſuꝑbiẽ⸗
dum.inuidendũ et ſilia.nõ eſt a deo.et talis eſt fomes.
Alij dicũt ꝗꝙ fomes eſt rõnis pena inqᷓtum eſt.et inqᷓtũ
agẽs eſt a deo eſt.inq;tum vo coꝛruptio eſt vel inclinans
ad malũ a dy abolo vel homie eſt. Ad obiecta aũt di⸗
cendũ et diſtinguẽdũ.q; iuſtũ pt᷑ reſpicere oꝛdinatõeʒ et
ſic om̃is pena ſᷣm ꝙ iuſta eſt.i.oꝛdinata a deo eſt.vel pt
reſpicere qð oꝛdinat᷑ iuſte:et ſic nõ eſt verũ.fomes em̃ et
ſi iuſte cõſequatur ex peccato pꝛimi homĩs.nõ tñ a deo
eſt.oꝛdinatio aũt mali a deoeſt.malum aũt a deo nõ eſt
4Ad ſcõm vo dicendũ.ꝙ in pꝛedicta auctoꝛitate cũ d.
ꝙ; ↄcupiſcẽtia rõe qua inclinat ad peccatũ nõ eſt a deo.
eſt tñ a deo inꝙtũ eſt pena peccati.Vñ dicitur ibidem.
non eſt actoꝛ peccati ſed vltoꝛ.concupiſcẽtia em̃ eſt pena
peccati pᷣcedẽtis.et eſt inclinatio ad peccatũ ſequẽs.ꝓpt᷑
peccatum ergoſp̃cedens deus hanc penã infligit.nõ vult
aũt ꝙ ex ea ſequat᷑ peccatũ:ſed ꝙ reſiſtat᷑ concupiſcẽtic
et ſit pꝑgna cont᷑ eam ſᷣm ꝙ inclinat ad peccatum.

rticulus quuuutuns

IVAAIinto queritur ad quid ſit concupiſcẽtia ſi⸗
6 ue cuius eſt cauſa. Et videt᷑ ꝙ ſit cauſa oĩim

maloꝝ.ꝑ hoc ꝙ dic augꝰ.in li.de li.ar.clarũ
eſi nihil aliud q; libidinẽ eẽ oim maloꝝ cauſam. Et ſuꝑ
illud ad Ro.Elenũdatus ſub peccato glo.hic pct̃i noĩe
appellat.vnde oꝛiũtur om̃ia peccata.quicꝗd eĩ peccato⸗
rũ eſt in dictis.in factis.in cogitatõibo.non oꝛitur niſi
ex mala cõcupiſcẽtia.que ex peccato facta eſt.⸗ IJtem in
li.v.reſpõſionũ. vt cõcupiſcẽtie malũ que radix eſt oim
maloꝝ cognoſcat᷑ malũ.ꝑ mãdatũ bonũ pᷣualuit in me.
Contra.videt᷑ ꝙ nõ om̃e pcẽm ſiue malũ culpe ꝓue⸗
niat ex cõcupiſcẽtia carnis. Ande.v.ad gall.ſuꝑ illud.
Aanifeſta ſunt oꝑa carnis.glo.credere om̃ia mala ex
caꝛne accidere erroꝛ eſt.nõ em om̃ia vite in quo vicia tꝛi
buenda ſunt carni.ne ab his om̃ibo mũdemꝰ dyaboluʒ
ꝗ carnẽ nõ habet. nõ eſt cauſa ſiue radix oim maloꝝ.
Itẽ ſicut pctm eſt in dyabolo nõ ex ſomite:ita pt eſſe ĩ
anima ᷣm ꝙ eſt ſpũs.ergo nõ oꝗm̃e pctm eſt ex concupi⸗
ſcẽtia carms que eſt fſomes.¶ Ao qð dicenduʒ. ẽ loꝗ
de cõcupiſcẽtia vel generalit᷑ ꝓut ẽ ꝓnitas ſpũs rõalis
ad pctm.ſiue ꝓueniat hec ꝓnitas ex carne ſiue nõ.⁊ Fᷣm
hũc modũ loquũt᷑ quedã auẽtes vbi dr.ꝙ ↄcupiĩa eſt cã
oĩm maloꝝ.Si vo coarcet᷑ cupia ad carnẽ hoc pt᷑ dici
duplicit᷑.noĩe em̃ carnis pt᷑ deſignari totus hõ.ꝗ viuen⸗
do ᷣm ſe cadit in pctm.et h̊ mõ dicunt᷑ oꝑa carnis.inui⸗
die. hereſes.et hmõi.Alio vpᷣo mõ dicit᷑ caro ipᷣa cõcupi⸗
ſcẽti a partis ſenſualis coꝛrupte.que inſeꝑabilis ẽ a car
ne coꝛrupta.et hoc mõ nõ om̃is ↄcupiſcentia eſt a carne
et ſic intelligit᷑ illa glo.credere omnia mala accidere ex
carne erroꝛ eſt. Cum autem dicitur in glo.ſuꝑ illð.Ue⸗
nũdatus ſum peccato ꝙ cũcta peccata oꝛiũtur ex carna⸗
li concupiſcẽtia.intelligitur ſᷣm coartatõem.vt ſit acco⸗/
moda diſtributio de illis pctis que habent temptatõem

ex car

rticulus ſextus

xto querit᷑ vtrũ ↄcupiſcẽtia ſit eq̃liter ĩ ꝗbo
eſt.Qð vidr.pctm em̃ oꝛiginale equaliter eſt
in quiboeſt.ſic habet᷑ in li.de concep.virgi.
dicitur enim peccatum oꝛiginale nec maius poteſt eẽ qᷓ
dixi nec minus.quia cum infans iam rationalis eſt.hu
mana natura non habet in illo iuſticiam quam accepit
in adam et quam ſemper tebẽt habere.nec eam excuſat
in potentia quia non habet.ſi ergo peccatum oꝛiginale
eque eſt in deſcendẽtibus ab adam ſeminaliter.ↄcupiſcẽ
tia autem eſt pꝛopꝛia peccati in pꝛeſenti oꝛiginalis pec⸗
cati.ergo eque debet eſſe in illis in quibus eſt. Item con
cupiſcentia eſt pꝛonitas ad peceatum quodcunq;.cuʒ g
non poſſit vltra extendi ↄcupiſcẽtia.erit in oĩbo equalit

EKontra. videt ꝗ⸗ ↄcupĩa ſiue fomes plus ſit in vno qᷓ
in altero.quidã em ꝓnioꝛ eſt ad pctm ꝙᷓ alteꝛ.in eo ĩ quo
eſt pnioꝛ in eo videt᷑ eſſe maioꝛ fomes vel ↄcupia:& cõcu⸗
piſcentia ſiue fomes dicit᷑ Fm magis et minꝰ.q¶!.qIJteʒ ma
ioꝛ coꝛruptio videt᷑ eſſe in ꝓle qᷓ ſit in ꝑente.ᷓ ꝑ ↄnñs ma
ioꝛ ↄcupĩa.q¶ Pꝛeterea querit᷑.in eadẽ ꝑſona virũ in ali⸗
quo tꝑe ſit magis ꝙᷓ ĩ alio.qð videt᷑ ꝑ boc qꝗð dic aug·ad
valeriũ.ↄcupĩa quottidie minuit᷑ in ꝓficiẽtibo ⁊ ↄtinen⸗
tibo accedente etiã ſenectute multomaxime.⸗! Occaſiõe
etiã p̃dictoꝝ querit᷑.ſi ↄcupia minuit᷑ in aliqͥ ꝑſona vtrũ
poſſit finiri.Añ aug.in li.d lapſu mũdi.ↄcupia cũ qua
nati ſumus finiri nõ põt ꝙdiu viuimꝰ. quottidie minui
põt:ſed finiri nõ pör. E quod dicendũ. ꝙ ↄcupĩa ſi⸗
ue fomes põt dupliciter accipi. et vno mõ eqliter eſt in
om̃ibo ſeminalr deſcẽdẽtibo.alio ðᷣo mõ ſᷣm magis ⁊ mi⸗
nus. Si em ↄſideret᷑ vt pena ↄñns originale pct̃m. in ipᷣa
hũana natura ᷣm hoc eqliter eſt. Si aũt oſideret᷑ in ſin⸗
gulari ꝑſona quo ad ↄditiões ſingularis ꝑſone.ex quibꝰ
poteſt trahi inclinatõ ad magis ↄcupiſcendũ vel minus

Fm boc eſt maioꝛ ↄcupia in vno ꝙᷓ in alio.Ex alia vo ꝑte

ſi ↄſideret᷑ effectus gre.in quoda magis minuit᷑ qᷓ ĩ alio
ſicut dicit quedã auẽtas quottidie minuit᷑ in ꝓficſentibo

et ↄtinentibo.Si vo ↄoſideret᷑ rõne etatis q̃ eſt ↄʒditio ꝑſo
ne vniꝰ.magis minuit᷑ in ſenectute ceteris paribo.cõtin
git tñ in aliquo ſene plus vigere qꝙᷓ in aliquo iuuene.⁊ 8
talibo dicit aug.ad valeriũ.qui ↄcupie nequiter ſeruiũt

tantas in eis vires accipit:vt plerũq; iam etate deficiẽti
bus membris eiſdẽq; ꝑtibo coꝛpoꝛis:ad illud opꝰ admo⸗
ueri minus valentibo.turpiꝰet ꝓcatius inſanire nõ deſi
nat.ex quo accipit᷑ ꝙ in aliquo ſene plus viget iᷓ in aliq̊
iuuene.⸗:Ad illud qð obijcit᷑ de finitõne dicenduʒ eſt.ꝙ
q́;tum eſt de coꝛruptõne nature in nullo deſcendente ſeia
liter finit᷑ ↄcupĩa.etſi finitur in aliquo ſᷣm actũ vt nõ pꝛe
naleat:hoe eſt ꝑ Keni, G

Vius gr̃a ſeptimo queritur vtrũ extinguat᷑.
et q̃liter remaneat.et q̃liter nõ. Pꝛimo g̊ que

aut ita ꝙ aliquo modo remaneat. Tercio in quo extin⸗
guitur. Quarto q̃liter extinguitur.

¶ Ra primuns ſic dici. S. jj.

tur. j. ioh.j. Si dixerimꝰꝗa pctm nõ babemꝰ. noſipos ſẽ

ducimꝰet veritas in nobᷣ nõ eſt:ſᷣ petm nõ habet᷑ ſine cõ⸗
cupiſcentia:&ᷓ in nobis eſt ↄcupia.q̊ nõ extinguit᷑.i Iteʒ
vij. eccs.Qon eſt hõ in terꝛa ꝗ nõ peccet:h̊ in pcto eẽ non
põt ſine ↄcupia. in nobis nõ extinguit᷑ ↄcupiſcentia.cũ
em̃ elicit pctm nõ extinguit᷑.¶ Item in li.retract. In hac
vita nemo ita ſeruat madata iuſticie.vt nõ ſit ei ncẽcium
oꝛare ꝓ pct᷑is ſuis.dicendo dumitte nobis debita noſtra.
ſ̊ ſi habet debita hoc nõ eſt niſi rõne pctoꝝ.gᷓ nuilꝰẽ ſine
pcto: nullꝰſine ↄcupia q̃ eſt fſomes pct᷑i.q¶ Item aug.in
li.de natura ⁊ gra.Etiãſi nõ hic viuat᷑ ſine pcto.licʒ mo
ri ſine pecto. dum petm venia deletur qð petᷣm ignorãtie
vel infiꝛmitate ↄmittit᷑. Itẽ.vij.ad Ro.Si at᷑ qð nolo il⸗
lud facõ.nõ ego operoꝛ illud ſed quod in me habitat pec
catum.et loquit᷑ in ꝓꝑſona hominis: ſed peccatum inha⸗
bitare eſt fomitẽ pct᷑i habere.q̊ fomes non extinguitur.
¶ Item beꝛñ.ſupꝑ can.qtumlibet manens in hoc coꝛpoꝛe
ꝓfeceris erꝛas ſi vicia putas emoꝛtua.et nõ magis ſup⸗
pꝛeſſa.velis nolis intra fines tuos habitat gebuſeus.ib
iugari põt:ſed non exterminari:ſed dum habitat gebuſe
us intra fines manet concupiſcentia. ergo concupiſcen⸗
tia ſine fomes manet in nobis. onda aug. in li. de
bap.paruuloꝛum. Qon pꝛeſtatur in baptiſmo vt lex pec
cati que in membꝛis eſt extinguatur pꝛoꝛſus.et nõ ſit ni⸗
ſi foꝛte miraculo ineffabili creatoꝛis.ergo miraculoſe ĩ
aliquo poteſt extingui fomes.4 Item in chriſto nullus

ritur vtrũ ↄcupia que eſt fomes extinguatur
fomitẽ extingui.an idem ſit quod nõ eſſe.

=

erat fomes.ſed beata virgo apꝛopinquabat vxpᷣo ſicẽ poſ
ſibile erat in puritate.ergo cum illa puꝛitas no poſſit eẽ
ſine extinctione fomitis.in ea fomes extinguebat᷑.ergo
in aliquo fomes extinguebatur. quod dicẽdum.
ꝙ in aliquo fomes extinguebatur.¶ Ad obiectum autẽ
in contrarium dicendum eſt. ꝙ eſſe ſine concupiſcentia
dicitur dupliciter.vel eſſe ſine ea vt eſt pena. vel eſſe ſi⸗
ne ea inqᷓtum eſt inclinatio ad culpam.habere autem il
lam vt penam atteſtatur.humane nature coꝛrupte et ꝑ
conſequens atteſtatur iuſticie diuine.nec repugnat gra⸗
tie.ſic ergo dicitur ſubſtantia concupiſcentie.et hec po⸗
teſt remanere cum dicitur.ꝙ concupiſcentia tollitur.nõ
vt nõ ſit:ſed vt non ſit peccatum.habere aũt concupiſcẽ
tiam vt inclinatione ad peccatum:eſt habere eã vt ignẽ
et ſic nõ oĩno extinguitur.cũ ergo nõ remanet ibi d icli
natione ad culpaʒ.tunc dicitur extingui.q¶ Auẽtes aũt
que inducũtur ad hoc ꝙ homo nõ ſit ſine peccato et ita
non ſine concupiſcentia.intelligende ſunt vel de ipᷣa na⸗
tura humana coꝛrupta ſibi relicta.vel de ea vbi nõ om⸗
nino tollitur peccatum et debitũ pꝛo ꝓpꝛio peccato.l⸗
la ergo autoꝛitas.j.ioh.j.intelligenda eſt de peccato ra
tione ipᷣius culpe vel ratione debiti ꝓ peccato pꝛopꝛio.
et hoc patet ꝑ hoc qð dicit aug.quiſquis dicit poſt acce
ptam remiſſionem peccatoꝛũ ita quẽqᷓ; hoĩem iuſte vixiſ
le in hac carne vel viuere.vt nullum habeat oĩno pecca⸗/

tum.cõtra dicit aplus iohi.nõ em̃ ait habuimus ſ̊ habe

mus.vnde nõ intelligit de oꝛiginali peccato.ſed de actu
ali pꝛo ſe vył pꝛo debito eius:.et hoc patet per hoc qð ſeꝗ⸗
tur in illa autoꝛitate que eſt in li.de ꝑfectione iuſticie ſi
quiſqᷓ aſſerit de illo peccato dictum quod habitat in car
ne moꝛtali ſᷣm vicium quod peccãtis pꝛimi hominis vo
luntate contractũ eſt.videat quid agatur de dñica oꝛati
one vbi dicimus.dimitte nobis debita noſtra.qð ni fal⸗
loꝛ nõ eſſet opus dicere.ſi nunqᷓ vel in lapſu lingue vel ĩ
oblectanda cognitione eiuſdeʒ peccati deſiderijs aliquã
tulum cõſentiremus.ſed tantümodo dicendum eſſet.ne
inferas nos in temptationẽ ſed libera nos a malo. Mec
iacobus apo.diceret ĩ multis offendimus om̃es. Per
hoc etiaʒ poteſt ſolui illud quod dicitur.vij.eccs. Intel
ligendum em̃ eſt.non eſt homo in terra qui non peccet.
id eſt vix eſt.nec hoc eſt qtum eſt de coꝛruptione nature
ſed de habundantia gratie.¶ ALd tercium dicendum.q;
vnicuiq; qui peccauit venialiter vł moꝛtaliter neceſſari
um eſt dicere, dimitte nobis debita noſtra.ꝓ illo em̃ ſta
tu intelligitur vnde nullus talis eſt ſine ↄcupiſcẽtia pec
cati.q. Ad quartum dicendum ſimiliter pꝛo illo ſtatu.
NQuod auteʒ dicitur licet moꝛi ſine peccato.hoc dicitur
pꝛopter martires vel pꝛopter illos in quibns eſt omni⸗
no expurgatum peccatum.vt non opoꝛteat eos tranſire
purgatoꝛium.⸗ Ad quintum dicendum.ꝙ cum dicitur
non ego oꝑoꝛ iullud ſed qð in me habitat peccatũ.hoc di
citur ꝓ illo homĩe in quo habet effectũ cõcupie q eſt fo⸗
mes pct᷑i.nõ ꝓ illo hoĩe in quo tollit᷑ effectꝰ pct᷑i ꝑ graʒ
ↄfirmatõis ſimplicit.¶ Ad ſextũ vᷣo dicẽdũ.ꝙ ſimplicit
ĩtelligi᷑ autoꝛitas hec dæ illo in qͥ ſurgũt veniales motꝰ.
et vbi manet ↄcupia.Si at᷑ nõ ſurgerẽt veniales duʒ tñ
poſſunt ſurgere:adhuc diceret᷑ manẽ ↄcupia.ſed nõ eſſʒ
fomes in actu.et de pꝛimo dẽ in li.de ci.dei.ſubꝛepit ali⸗
quid in hoc loco infirmitatis.et bene ↄfligenti:ſiue bo
ſtibo talibo victis dñanti.vnde ſi nõ facili oꝑatione labi
li locutione aut volatili cogitatõne peccetur. De ſecũdo
pt dici.ſicut dicit᷑ in li.de ci.dei.qdiu vicijs hic imꝑatur
plena pax nõ ẽ.qꝛ⁊ illa q reſiſtũt ꝑiculoſo debilitat᷑ pꝛe⸗
lio.⁊ illa q̃ victa ſũt nõdũ ſecuro triũphãt᷑ otio.

¶ Becundo quid ſit¶ S.ij.

fomitẽ ertingui.an idẽ ſit ꝙ nõ eſſe.an ita ꝙ aliq̊ mõ re⸗
maneat. Si idẽ eſſz ꝙ nõ eẽ tũc idem eſſʒ fomitem extin
gui ꝙ nullatenus eſſe.nec ᷣm ſe nec ratione concupiſcẽ⸗
tie.ſed ſᷣm hoc nõ videretur differre ſtatꝰ homiĩis in quo
eſſet extinctus fomes.et ſtatus ade pꝛimus.⸗lItem cuʒ

N
ſis
to
n.
gute
nlia
eſi⸗
nil
N
6o
iſe⸗
ne
eli
it
ta
nge
A,
o
io.
ece
liril

(Aueſtio

——

tingui ꝑtineat ad illud qð habet ratõnem ignis.ↄcupi⸗
ſcentia aũt nõ tebeat dici ignis.eo ꝙ ↄcupia ſit ᷣm rati
onem indigẽtieignis aũt in rõnem actiuã: nõ videtur
dici ꝙ ↄcupĩa extinguat᷑.¶ ¶ Cont᷑.dĩ.xxxj· iob. Ignis
vſq; ad ↄſumatõeʒ deuoꝛãs et oĩa eradicas gemmina.æ
loꝗtur ibi de ↄcupiĩa.ᷓ ↄcupia eſt ignis. ꝓprietas auteʒ
ignis eſt vt poſſit extinguii niſi ꝑpetuus ſit. ↄcupia aute

carnis nõ eſt ꝑpetua in ſuo actu: põt extingui.Ytem

in malis põt extingui ſcintilla ſyndereſis ĩ q̃ dr eſſe ſon⸗
ignis ſicut dr in glo.ſuꝑ pᷣmũ Eʒech. hac aũt pcipitari
videmus. ̊ ꝑ oꝓpoſitũ in bonis põt extingui ignis con⸗
cupiſcẽtie:&̊ fomes põt extingui. Ee qð dicẽdũ . ꝙ ſo
mes extinguit᷑ nõ vt nullatenꝰſit:ſed in rõne ſomitis.fo
mes em̃ dicit᷑ a fouendo inq tum fouet pctm.ſicut enim
caloꝛ naturalis ẽ in nobis pꝛincipiũ ↄſernãdi naturam
ita caloꝛ ↄcupie eſt pꝛincipiũ ↄſeruandi pctm. EUñ augꝰ.
in li.rñſionũ.Qon ẽ iſte caloꝛ bonus.nec genitalis ĩ bo
nis genitalibo mẽbris q̃ foꝛmauit deus:̊ malus ẽ aucto
re dy abolo pcto pᷣcedente hũc calorem. Ad ſecũdũ 50
dicendũ.q ibi eſt ratõ ignis in ↄcupia nõ qtum ad oẽm
ꝓprietatẽ ignis:ſᷣ ꝙtum ad illã que ẽ: ſicut nibil ſuffi⸗
citigni.ita nihil ſufficit ↄcupie.vñ.xxx. ꝓuerb.tria ſunt
inſaturabilia et quaꝛtũ qð nunqꝙᷓ dic ſuficit. Infernus

os vulue.et terꝛa. que nõ ſatiat᷑ aqua.et ignis nunq; dĩc

ſufficit. Siłᷣr eſt de ↄcupiĩa cui nihil ſufficit.¶ Et notan⸗
dum ꝙ eſt acciꝑe fomitẽ ᷣm triplicẽ gradũ. Pꝛimo ſᷣm
intenſionẽ.quõ eſi añ baptiſmũ.Scdo qͥ ad materialem
diſpoſitõeʒ. cum ſic ſe hʒ appetitus.cũ ꝑ adiutoꝛinʒ põt
in pctm. et hoc mõ eſt in baptizatis nõ ↄfirmatis. Ter⸗

cio pᷣo mõ materia fomitis qᷓ remanet aliq̊ mõ ſed extin⸗

guit᷑. et hec ẽ poſſibilitas puata diſpoſitõne.et h eſt ĩ rõe

pene.oĩno em̃ ↄcu pia ſubiecta fuit in bẽa virgine:vt nul

latenus rebellare poſſet gra dominante.

Cercio queritux .S. i.

in qͥ fomes extinguat᷑ et videt᷑ in ſola bẽa virgine. ꝑ H̊

ꝙ dicit aug.in li.d natura et gra.dicit em̃ excepta ſcta
virgine Aſdaria.de qua ꝓpter bonoꝛẽ dñi:nullã pꝛoꝛſus
cũ de pctis agit᷑ volo hr̃e qõcʒ.vnuʒ em̃ ſcimꝰ. ꝙ ei plus
gre collatũ fuit ad vincẽdũ om̃i ex ꝑte pctm. que ↄcipeꝛe
ac parere meruit eũ quẽ ↄſtat nullũ hre pctm.hac ꝗ̊ vir⸗
ine excepta.ſi om̃es illos ſanctos ⁊ ſccas ↄgregare poſ
ſemus et interꝛogaꝛe vtrũ eſſent ſine pcto:quid fuiſſe re⸗

ſponſuros putamus.vna voce clamaſſent ſi interrogari

potuiſſent. Si dixerimꝰqꝛ pctᷣm ñ habemꝰc̃.ex quo ac
cipit᷑ ꝙ in ipᷣa ſola extinctꝰfuit fomes. Item aug.in li.
de bap.puuloꝝ.Solã medicinã parare nr̃o coꝛpori po⸗
terit.q; nõ ex pcti vulnere germẽ pie ꝓlis emiſit.h̊ vulnꝰ
pcti eſt fomes.ꝗ̊ tũc nõ erat in ipa fomes.4! Item anſel.
in lib.de ↄcep.vir.decebat vt illiꝰoceptio de mr̃e puriſſi⸗
ma fieret.ea at᷑ puꝛitate q̃ maioꝛ ſub deo nequit intelligi
vᷣgo niteret quã deꝰpr matrẽ filio ſuo eligebat:̊ nõ fuit ĩ
ea fomes. Itẽ.iij.li.ſen.iij.di.circa pᷣn.Aldariam ſpiri
tuſſanctus in eaʒ pᷣueniẽs a pcto ꝓꝛſus purgauit. et a fo
mite pct᷑i etiaʒ liberauit.vel fomitẽ ipᷣm euacuando vt ꝗ⸗
buſda placet.vel ſic extenuãdo vt ei poſtmodũ peccandi
occaſio nulla exiſteret.ex qͥ accipit᷑.ꝙ pet᷑i fomes nõ eꝛat
in bꝛa virgine 3 otra hoc ſic obijcit᷑. Ignoꝛantia et
ↄcupia ſunt due pene ↄſequentes oꝛiginale pctm: ſᷣ igno
rantia aliquoꝝ remaſit in ba vᷣgine.pari rõne concu
piſcentia remaſit in ea.¶ Item iuſtũ fuit vt in ſeminalꝛ
ſcendẽtibo ab adã remaneret pena oꝛiginalis peccati
et licet peccatum tollitur ꝑ gꝛatiã in baptiſmo.remanet
tamen in exercitiũ.cũ oꝛdinet ad bonũ.ipᷣa pena nõ fuit
tollenda ꝑ ſctificatõeʒ in bẽa virgine: g̊ remãſit ↄcupia
in ea. Item videt᷑ ꝙ in alijs extinguit᷑. dicit enim apls
viij · ad Ro.Quis nos ſeꝑabit a caritate xpᷣi.q.d.inſeꝑa
bilis ſum.ſi ergo inſeꝑabilis fuit caritas ab eo.non po⸗
tuit peccare moꝛtaliter.¶¶ Iteʒ apłi erãt ↄfirmati in gꝛa
tia ſpirituſſancti.ergo fomes in eig extinctug erat qᷓtuʒ

cxxij.

ad peccatũ cum cadere nõ poſſet.¶ Ad qð dicendum.
ꝙ autoꝛitas aug.in li. de natura et gra loquit᷑ de ſactis
ve.teſ.qui adhuc erant debitoꝛes pene lymbi.⁊ ita non
erant ſine debito peccati oꝛigin alis.nec erat in eis cõcu
piſcentia oĩno extincta:licet in quibuſdã eſſet ſubiecta.
Illa vo autoꝛitas aug.in li.de bap.ꝑuuloꝝ nõ aufert
quin in beata virgine fuerit fomes pꝛiꝰ.ſed ꝙ in ipᷣa caꝛ
ne xpᷣi quã traxit de beata virgine.que nõ fuit ab ea peꝛ
ↄcupiſcẽtiam que eſt vulnus pcti.i Ad illud vo qð dicit
Anlel.dicendũ eſt ꝙ nõ intelligit᷑ de puritate quã hũit
xpᷣce.nec de puritate innocẽtie quã habuit adã:lſed de pu
ritate que decuit ipᷣam in tali ſtatu.reſpectu eiꝰ qð fien⸗
dum erat ex ea.qꝛ ergo ignoꝛãtia reſpectu aliquoꝝ non
impediebat quin puriſſima caro xp̃i fieret de carne vir⸗
ginis iam purgata. Ignoꝛãtia em̃ attendit᷑ ſm aĩiam nõ
Fm carnem.cõcupiſcẽtia vᷣo vt fomes nõ tm̃ ſᷣm aĩaʒ ſed
ſᷣm carnẽ.ideo ex ꝑte ↄcupiſcẽtie facta fuit purgatio. vt
nullatenꝰ eſſet pꝛincipiũ in illa generatõne vel cõceptio
ne.¶ Ad illuc vᷣo qð de aplo vel de confirmatis in gr̃a.
dicendũ eſt ꝙ extingui poteſt ſomes multipliciter.vel q̊
ad moꝛtale peccatũ.vel quo ad veniale peccatũ.vel quo
ad potentiam diſpoſitã ad eliciendũ moꝛtale vel venia
le. In aliquibo ergo poteſt eſſe extinctio q;tum ad moꝛta
le peccatũ vt in apłis.In aliquo pt eſſe extinctio vlteri
us quo ad veniale.vt ſi aliquis eẽt qui nec venialit nec
moꝛtaliter peccaret. In beata vᷣo virgie oĩmoda erat ex
tinctio.et ſic patet gradus extinctionis ſᷣm magis et mi

MNuarto queꝛitur .S. uij.

qualiter extinguat᷑ fomes.et videt᷑ ꝙ ꝑ graʒ.vbi em̃ ha⸗
bundãtioꝛ eſt gra ibi plus de extinctõe. Pꝛeterea.gr̃a
in baptiſmo oꝓponit᷑ oꝛiginali pcto.qꝛ delet qᷓtũ ad cul⸗
pam et q;ẽtum ad penam.illa ergo delet cõcupiſcẽtiã vel
minuit q̃ eſt ſequela oꝛiginalis peccati.quibo ꝗ̊ dat᷑ ha⸗
bũdantiꝰ gra:amplioꝛ fit diminutio.et ita tandẽ extin⸗
ctio vel in ꝑte vel in toto.¶ Còtra.gratia opponit᷑ malo
culpe.nõ em̃ ſimul ſtare pnt.ſed vni ꝑſone eſt vnũ oppo⸗
ſitum ĩ vno genere.q̊ gratia nõ oꝓonit᷑ malo pene.Aut
opponit᷑ in alio genere qꝙᷓ in illo in quo opponit᷑ malo cul
pe.ſ̊ hoc nõ inuenit᷑.̊ gratia nõ opponit᷑ malo pene.hſ̊ᷣ
ↄcupiſcẽtia eſt malũ pene.q̊ nõ opponit᷑ concupiſcẽtie vt
nõ poſſint ſimul eẽ nam ſi oponeret᷑.nullꝰ hñs oꝛigĩalẽ

oↄcupiſcẽtiã hret gr̃am. Sʒ videmꝰ aliqͥs hre maioꝛẽ ga

tiã gratũfaciẽtẽ ꝙ; adam et eua.ꝗ nõ habuerũt in ſtatu
inocẽtie oꝛiginalẽ cõcupiſcẽtiã.q̊ gra nõ oponit᷑ ↄcupie
illi vᷣm denttan. Er qð dicendũ.ꝙ gra oꝓponit᷑ con
cupiſcẽtie.cõcu piſcètiã aũt eſt dupliciter cõſideraxre.vel
vt diſponit ad culpa.vel vt eſt inflictum ꝓ culpa pᷣcedẽ⸗
ti. ꝓut diſponit ad culpam:ſic opponitur gratia illi:mi
nuitur em̃ quottidie magis et magis ꝑ graʒ.hoc modo
et in beata virgine extinguebatur oĩno.reliquo vᷣo mo⸗
do poteſt ſtaꝛe cum gratia. ¶¶ Ad obiectuʒ aũt dicendũ.
q licet cõcupiſcẽtia ſit ſequela oꝛiginalis peccati.gꝛatia
aũt delet oꝛiginale peccatũ quo ad culpã et penam: non
tñ telet quo ad iſtam penã oĩno:vt nõ ſit:niſi ſᷣm ꝙ ẽ di
ſpoſitio ad peccatũ.In beata vo virgine delebat᷑ dupli⸗
citer ſiue extinguebat᷑et quo ad actũ concupiſcẽtie que
eſt in perſona ſingulari:et quo ad actũ ſᷣm quem tranſ⸗
mittit᷑ coꝛruptio ad genitũ. Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ ꝙ
vnũ vni opponitur ⁊c̃. Dicendũ eſt ᷣm vnum genus.gr̃a
dᷣo oꝓponitur culpe oꝛiginali ſᷣm eſſentiam.ᷣm couſali⸗
