lie reducit᷑ ad peccatũ ire.¶ Contra videt᷑.ꝙ reducit᷑ ad
peccatũ ſuꝑbie.cõtumelia eniĩ ex tumore ꝓcedit.tumor
autẽ ex ſuꝑbia. Dicit᷑ etiã in.xj. ꝓuer.vbi ſuꝑbia ibi cõ⸗
tumeligꝗ.vbi dicit glo.ſuꝑbi pꝛoximis contumeliã inge⸗
runt. ¶ Ao quod dicendũ ẽ. ꝙ cõtumelia ꝑ ſe naſcit᷑ ex

ira tanꝙᷓ ex ꝓinquo pꝛincipio.nibilominꝰ tamẽ põt na
ſci ex ſuꝑbia ſᷣm diſpoſitionẽ cõcomitantẽ.qui enim ſu-

bi ſunt.eſtimãt alios ĩferiores ſe.vnde ex indignatione
inſerürcötumelta d: 80: motiuũ cõtumelie põt eſſe appe⸗
titus vindicte.cũ eſtimat ſe ꝑ hoc vĩdicari.⁊ ſic reducit
ad irã.vel cõtemptꝰ rei iferioris vel quaſi ĩfeꝛioꝛis.⁊ ſic

ẽ ſuꝑbia..¶ Ad illud vo qd obijci᷑ ꝙ tumoꝛ mẽtis ẽ prin
cipiũ cõtumelie.dicendu ẽ ꝙ dupliciter dicit᷑ tumor mẽ

tis.vel er inflatiõe ſuꝑbie.vel ex ebulitiõe ire.⁊ m hec
aliquãdo tumoꝛ ad ſuperbiã ꝑtinet aliquãdo ad iram.

vtroq; autẽ mõ poteſt eſſe principiũ ↄtumelie. Indigna

tio vᷣo ẽ paſſio quedã.mixta ex ſuꝑbia? ira.

(Mlembru ſertum

Exto querit᷑ de magnitudie huiꝰ peccati et
in com ꝑatiõe.videt᷑ en marim eiſe. cõpa⸗
tur enĩ iracũdus energumiĩio.ʒ q; dic cri.
ſolue energuminũ a demõe difficili ⁊ ĩ bre⸗
ui corꝛũpendũ.ſed cõſlat ꝙ energia ẽ paſſio difficilima
ex ꝑte coꝛꝑis.impeditã reddẽs mentem.ergo cõtumelia
difficilima paſſio er ꝑte mẽtis ꝓrumpẽs ĩ verba.⸗lYtez
dicit Cri.ſicut quidã adulterij ẽ ynitioſus furor.cum
multa nobis cõiungit᷑ voluptate ꝑnitioſa admittẽs per
nos vᷣba.⁊ dy abolicã faciẽs parere inimicitiã . Cũ ergo
com ꝑetur adulterio.pꝑ hoc ꝙ dicit adulteriũ.fſacit duos
effici carnẽ vnã.furoꝛ autẽ multas ⁊ multas ſeꝑat ꝑtes.
ipſam ſcidit animã.erit cõtumelia maximũ peccatuʒ.
4¶ Hoc etiã videt᷑ ꝑ hoc qʒ dicit᷑ in glo.x.ad heb. ſuꝑ il⸗

ctaculũ oibo fit ⁊ nõ ſecreto erxpꝛobꝛat᷑.
querit᷑.vtrũ deteriꝰ ſit peccatũ peccato adulatõis vł pec
cato detractiõis qð videt᷑.adulatio eni attendit᷑ ĩ bonis
cõtumelia vo in malis.peiꝰ autẽ ẽ iponere malum bono

lud.in obprobrijs graue ẽ obprobꝛiũ.ſed Se Eců ſpe

q; bonũ malo.ergo peior ẽ cõtumelia adulatiõe.In adu

latiõe eni malũ dicit᷑ bonũ vel minꝰ bonũ maiꝰ ꝙᷓ ſit.qð
videtur declinare ad bonuʒ hũanitatis.ſ.bene dicere de
alio.dicere autẽ malũ de bono videt᷑ decliare ad maluʒ

inhumanitatis.ergo deterioꝛ videt᷑ cõtumelia adulatio
ne. Si militer videt eſſe deterioꝛ detractiõe. Detractõ
enim ẽ cũ occulte dici᷑ malũ de bono.cõtumelia ðᷣo ma⸗

nifeſte.grauiꝰ autẽ ẽ manifeſte dicere malũ ſicut habet᷑

ad heb.x. ſuꝑ illud in obprobꝛijs.ergo cõtumelia ẽ gra⸗
uius peccatũ detractione ⁊ ita matꝰ.¶ Cõtra dicit Cri

ſoſto.deſides honoꝛati magis iniuſtitiam patiunt᷑ con⸗

uicia paſſis.⁊ ipſi ſi vigilauerimꝰ cauſa erunt in nobis

profectus conuicia· qui o laudant tumorẽ noſtrum. æ⸗

dicit eni Sreg.de ira.rixe· tumor mẽtis.cõ

enĩ naſcit᷑ odiũ.de odio cõtumelia.ergo peccatũ cotume

m hoc &

tollunt ? molliorẽ operantur animũ.ergo peccatũ adu

lationis eſt deterius peccato cõtumelie. In peccato eĩ
adulationis deſides iniuſie honorant᷑.in peccato vo cõ⸗
tumelie boni iniuſte culpant᷑. IJtem.x.eccleſiaſtici.ſiẽ
ſerpens mordet in ſilẽtio.ita nihil minꝰ qui occulte de⸗

trahit. cũ ergo gꝛauius ſit venenũ er impꝛouiſo qᷓ; in ma
nifeſto.grauius erit peccatũ detractiõis peccato adula

tionis. ¶ Ad quod dicendũ.q cõtumelia qtum ad ali⸗

quid grauioꝛ eſt adulatiõe.qtum ad aliud vo minꝰ gra

uis.quo ad hoc enĩ ꝙ bonũ dicit malũ grauioꝛ eſt. quo
ad hoc autẽ ꝙ magis ordinat ad cognitionẽ ĩ bonũ vła
malo declinado.minꝰ malũ ẽ adulatione.adulatio eniʒ

claudit oculos intelligẽtie ne videat᷑ malum. cõtumelia

vo occaſi nohaliter aperit vt videat᷑ ⁊ caueat᷑.¶ Ad illud
vo quod õbijcit᷑ de comꝑatione cõtumelie ad detractio⸗
nem. dicendũ eſt.ꝙ quo ad aliquid eſt cõtumelia graui⸗
or culpa.q; detractio quo ad aliquid minus grauis.q̊
ad hoc enim grauioꝛ eſt ꝙ pluribus publicatur maluʒ.
quo ad hoc autem minus graue eſt malũ.quia plus po⸗
teſt caueri maluʒ quod accidit ex contumelia q; qd acci⸗

dit ex detractione.quod enim accidit ex contumelia ſia
tim cognoſcitur ab eo cui infertur contumelia a quo
infertur cognoſcitur.nõ ſic autem ẽ in detractione.

Mueſtio. cxlvj. de detra

one.

Actum eſt de cõtu/
melia ⁊ de cõuicio in quo manifeſte im
ꝓperat᷑ malũ. Cõſequẽter dicendũ ẽ de
detractiõe in q̃ occłte impꝛoperat᷑ ma⸗
lũ. Circa quã prio querendũ ẽ ꝗd ſit de
tractio ⁊ quot ſũt eiꝰ differẽtie. Scõo.an poſſit aliquis
reuelare malũ alteriꝰ occulte ſine peccato. Cercio cum
detractio ſit peccatuʒ. vtrũ ſit mortale tm. Qr̃to.an ſit
generale peccatũ.lʒ maxie peccẽt ſubditi hoc genẽ pecca
ti. Quito de peccato cõſentiẽtis ſiue audiẽtis detractio

neʒ. Sexto.vtrũ tenet᷑ detractor ad reſtitutionẽ. Septi

mo de com ꝑatione huiꝰ peccati. Octauo de effectu bui⸗
peccati.Nono de remedio huiꝰ peccati. Decĩo.q tollẽ⸗
da ẽ occaſio hꝰ peccati.Vndecĩo ð pena hꝰ peccati.

¶ Memoru prumũ

BZffinitur ſic detractio.eſt aliene fame ꝑ oc⸗

culta verba denigratio. Uel ſic. Detractio
ẽ mali ſeminatio occulte in iniuriã ꝓximi.
Alij vᷣo diffiniũt ſic.detrabere ẽ obloqui ab
ſenti ⁊ doloſe moꝛdere. Obijcitur autẽ cõtra primam
diffinitionẽ per hoc ꝙ contingit detrahere ei etiam qui
non eſt bene famoſus.dicendo de ipſo maluʒ occulte.be
ne enim famoſus dicitur qui bonus eſt. contingit autẽ
malo detrahere ratiõe alicuiꝰ boni quod habet. vel im⸗
ponendo ei malum quod non habet occulte.¶¶ Ad ſcdaʒ
vo di ffinitionem obijcitur per boc.ꝙ nõ ſemper a detra

hente aſſerit᷑ malum de alio.ſed aliquando occultat᷑ bo

num vel diminuitur.⁊ ita nõ ſemper detractio eſt mali

ſeminatio ⁊c. ¶ Contra terciam obijcitur. ꝙ em hoc ſu⸗
ſurratio idem eſſet qð detractio.qui enim ſuſurꝛat ab⸗
ſenti vel quaſi abſenti. obloquitur ⁊ doloſe mordet.

4¶ Preterea.contingit abſenti maledicere.⁊ ita maledi⸗

ctio ſub detractione continetur.qui enim maledicit ab

ſenti obloquitur. ¶ Io quod dicendum.ꝙ prima diffi

nitio conuenit.nec eſt contrarium quod obijcitur. licet

enim peccator proprie bonam famam nõ habeat.nihil⸗
ominus aliquod bonũ habet.vnde ſurgit boni opinio.⁊
quo ad hoc põt eſſe denigratio fame ipſius.Abi enĩ bo⸗
num eſt omnino.ibi cõſequi debet omnimõ bona fama.
vbi ðᷣo eſt in parte ibi dʒ ſequi bona fama in parte cotin
git tamen boni exiſtimationẽ eſſe vbi non ſubſiernitur
bonũ ommino.⁊ illiꝰ etiã poteſt eſſe denigratio.ſic & lar⸗

õ

ſoſn
gnoch
ſubge
laien
lui
nale
ſec

— à – —

it
fra

S=

= –☛ = ☛ = = = —. =

S= =

N
in
ge
na⸗

6

b

.

r aſſe*α abſcõſa illi nõ pſequeris poſt eũ.

¶ Dueſtio

ge ſumendo famã.dicit᷑ detractio aliene fame denigra⸗
tio. ¶ Ad ſcdᷣm vo dicendũ.q ſeminatio mali dicitur eſ
ſe nõ tm̃ vbi malũ imponit᷑.ſed vbi bonũ ex intetione oc⸗
cultat᷑ vel minuit᷑.vtroq; enĩ modo cõtingit detractione
ſieri. vel reſpectu boni occultãdo vel depꝛauãdo. vel re⸗
ſpectu mali imponẽdo vel augmẽtando. Ad terciũ di⸗
cendũ.qꝙ detractio ſumit᷑ aliquãdo in quadã generali rõ
ne ꝓut cõtinet ſuſurrationẽ.vtrobiq; enim eſi ſeminatio
mali occulte.Aliquãdo vᷣo ſumit᷑ in ratiõe apropꝛiata
in quodiffert a ſuſurꝛatione.primo mõ ponit᷑ hbic.ſcdᷣo
modo cũ dicit Greg.ꝙ de inuidia naſcunt᷑ odium detra
ctio.ſuſurꝛatio.differt enim detractio in hoc a ſuſurrati
one.quia detractio eſt occulte per verba plene expreſſa.
ſed ſuſurratio fit occulte per verba nõ plene expreſſa.ſʒ
quadã verborũ inmutatione. hic vpᷣo detractio ſumitur

ſub generali ratione. Ad illud vᷣo qð obijcitur de ma⸗

ledictione dicendũ ẽ.ꝙ licet maledicere aliquãdo ſit ob
loqui abſenti.aliquãdo tamen prout pꝛoprie accipitur
maledictio.eſt im pcatio pene.detractio impꝛoperiũ cul
pe.vtrũq; autẽ contingit fieri reſpectu abſentis ⁊ reſpe⸗
ctu preſentis.ſed detrahere differt ab expꝛobrare vel cõ
tumeliam dicere ĩ hoc.ꝙ vnũ fit reſpectu preſentis alte⸗
rum reſpectu abſentis.ſicut habetur ſuꝑ ulud pᷣs.A vo⸗
ce exprobrãtis ⁊ obloquẽtis.¶ Sed querit᷑.que ſit diſ⸗
ferentia iſtarũ rationũ. Ad quod dicendũ. ꝙ prima re⸗
ſpicit bonũ in altero qð intendit tollere de opinione bo
minũ.ſcða ðᷣo reſpicit illud ꝑ quod intendit tollere.ter
cia a quo intẽdit tollere. Prima reſpicit finem indebi⸗
tum.ſcda reſpicit materia indebitã.tercia vo reſpicit ꝑ⸗
ſonam cui infertur vel intenditur inferri.¶. Ad eniden⸗
tiam auteʒ dictoꝛũ attendẽda ẽ rõ nominis.detrahere eĩ
dicitur de aliqua ſumma partem trahere ſeu tollere. et
per ſimilitudinem facit detractoꝛ. Mititur eni de ſum⸗
ma boni in opinione hominũ que habet᷑ de aliquo. ali⸗
quam partẽ tollere.cũ omnino totũ bonũ tollere nõ poſ⸗
ſet.nihil eni quod manet in eſſe rationali dũ ẽ.eſt a quo
ommno bonũ tolli poſſit.licet poſſit credi ꝙ nõ habeat
bonitatẽ neq; partem moralẽ. vt iuſtitiã vel prudẽtiam
⁊ ita de alijs.¶ Deide notãdum ẽ.qͥt ſunt differentie de
tractionis ⁊ ponunt᷑ ſex.prima eſt.cũ negatur bonũ qð
ſcimus ab aliquo factũ ſicut illi qui dicebãt.ix. Joh.de
mir aculo ceci nati.qð negauerũt fieri a xp̃ᷣo.Scða vᷣo ẽ
cũ tẽpore quo laudãdus ẽ aliquis tacemꝰ.ſicut habetur
vlti.math.de militiba qui nouerũt reſurrectionẽ ⁊ acce
pta pecunia tacuerũt.Cercia ðo eſt cũ bonũ qð nõ põt
negari ꝑuertitur.dicẽdo mala intẽtione eſſe factũ. ſicut
habet᷑.x.ecc̃i.bona in mala cõuertẽtes inſidiat᷑2 in ele⸗
ctis ponit maculã. Quartũ ẽ cum occultũ reuelat᷑ mõ qᷓ
nõ debet. ecci.xxvij.ꝗ denudat archana amici perdit fi
dem. Quinta ẽ mali augmẽtatio.xj.ecẽi.ab vna ſcintil⸗
la augetur ignis 2 a doloſo auget᷑ ſanguis. Sexta ẽ ad⸗
inuentio mali.xj.ecci attẽde tibi a peſtifero fabricat eĩ

malü .
Nembru; ſecundum

cũdo queꝛitur.an poſſit aliquis reuelare
malũ alterius occulte ſine peccato . O non
videtur.qui reuelat malũ alicuiꝰ alteri quãõ
tum in ipſoẽ deſtruit famã illiꝰ. ſed deſirue
re fumã qlteriꝰ nõ poteſt fieri ſine peccato.ergo non põt
reuelari malũ alteriꝰ ſine peccato.¶ Itẽ. xxvij.ecẽi. dili⸗
ge ꝓximũ tuũ ⁊ cõiungere fide cũ illo.q; ſi denudaueꝛis
Et dicit glo.ĩterli ga

mprm amn ir reuocabilis eſt. Cũ ergo ꝑdere amicitiã amici ſit ma-

lum. denudare abſconſa illius eſt malũ.ſed reuelare ma
la alterius ẽ denudare abſconl a· ergo cetera.¶à Simili

e⸗ ter dicitur ibidem denudare qmici miſteria eſt deſpera⸗
e* tio anime infelicis. . xxij. ecctRecoꝛdatio exceptocon⸗

2

.

X 2 2 ni⸗ * I * * . „„ 4 .
t⸗ mproperio ſuperbia eſt 2 miſterij reuelarionc 2,

cxlvj.

plaga doloſa in omnibus his effugies amicus. cum er⸗
go diſſoluitur amicitia per reuelationem miſterij. ergo
reuelare malũ alterius eſt malum ¶ Contra dicitur.
xviij. Nath. Si peccauerit in te frater tuus corꝛipe in⸗
ter te ⁊ ipſum. ſin autem adhibe vnum vel duos teſtes.
ſin autem dic eccleſie.ergo reuelare malum alterius eſt
bonũ.¶ Iteʒ.v.leui.Si peccauerit anima ⁊ audierit vo
cem iurantis teſtiſq; fuerit.ꝙ aut ipſe videꝛit aut ↄſcius
eſt. niſi indicauerit poꝛtabit iniquitatem ſuam. ergo bo
num eſt indicare malũ alteriꝰ.¶¶ Preterea.ponat᷑ ꝙ ali⸗
quis pꝛoponat aliquem ſubuertere in fide.vel machina
ri in mortẽ alterius.vel defloꝛare virginem. de hoc ſit
certus.nõne eſt bonum reuelare alicui qui poteſt ꝓdeſ⸗
ſe et vult ad cauendum nocumẽtum.dicitur enim g po⸗
teſt obniare ⁊ perturbare peruerſos ⁊ non facit.nibil a⸗

liud eſt ꝙᷓ fauere impietati eorum. nec caret ſcrupnlo ſo

cietatis occulte qui manifeſto facinori deſinat obuiare.
2 dicit Aug.qui deſinit obuiare cum poteſt conſentit.
non eſt malum reuelare malum alicuius.¶ Ad qð dicẽ
dum.ꝙ reuelare malum proximi ex fine ⁊ circũſiantijs
eſt diſtingnendum.ſi enim dicatur ei qui poteſt ⁊ vult

A

prodeſſe.⁊ eo modo quo debet ſiue opoꝛtet cum alija cie? Ere daz Wo-ſy wrns ſode Pmno; tezel
cumſtantijs ad alterius corꝛectionem vel cautelam no⸗ ſ Prao= Au n. d et p ðð

cumenti.tunc bonum eſt. Si vo deſint cõditiones debi⸗
te per quaee cõtrahitur ad bonum.tunc reuelare maluʒ
pꝛoximi malũ eſt.maxime intentione detrahẽdi.vel cuʒ

tenetur celare.ſicut eſt de eo qnod eſt tectum per confeĩ⸗

ſionem ſacramentalem.vel quod eſt tectum per ſecreti
obligationem.niſi fortius vinculum ſuperueniat. In oi
bus autem his cautela maxima eſt adhibenda. ne rene⸗
latur malum ei cui non eſt reuelandum. vel quomodo ñ
eſt reuelandum.vel quo ordine non eſt reuelandum. et
ita de alijs.poteſt enim ĩ his erroꝛ vel libido defacili ad⸗
miſceri.¶ Per hoc poteſt patere quod ex vtraq; parte ẽ
obiectum.reuelare enim malum alterius intentione de⸗
trabendi. Ner leuitate ſiue impetu cum eſt occultanduʒ
malum eſt.⁊ ſ̃m hoc intelliguntur ea q̃ primo ſunt obie
cta.nibilominus tamen reuelaꝛe malum in caſu eſt bo⸗
num. ſicut cum ſeruatur ordo coꝛrectionis caritatiue.
cum interuenit preceptum ſuperioꝛis in his que perti⸗
nent ad ſuum officium.cum etiam fit de inimicis eo mo/ ſ v Neſta o
do quo debet fieri ad cautelam nocumenti quod poteſt
accidere.¶ Item ad hoc ſdicitur tercio pꝛouerb. Qui am
bulat fraudulenter reuelat aꝛchana. qui autem fidelis
eſt celat amici commiſſum. Ad quod reſpondetur. ꝙ a⸗
liud eſt ex tariturnitate aliorum crimĩa referꝛe.vt quos
ſecreta ammonitione corꝛigere non poſſumus.cõuictos
iudicis ſẽtẽtia coꝛripiat.Alind inſidiando falſa obijcere
vel inſultando vera exprobrare. Mon enim reputatur
maliuolus qui ſic indicat ſcilicet pꝛimo modo.Vnde di
cit Auguſtinus.Mon vos iudicetis maliuolos qui cri⸗
men alteꝛius iudicatis magis inonocentes non eſtis nõ
iudicando crimen.qᷓ ſi fratres veſtros quos iudicando
corꝛigere poteritis.tacendo perire permittitis.

¶ Membꝛum tercium

— Ercio queritur cum detractio ſit peccatum

vVtrum ſit mortale? Quod videtur. Eſte⸗
nim prohibitum. xxiij. pꝛouerb. Moli eſſe
in conuiuijs pectatorum. nec cum his qui
carnem ad veſcendum conferunt.gloſa carnes ad veſcẽ⸗
dum conferꝛe eſt in collocutione derogationis viciſſim
vicia proximo dicere.ſed hoc eſt detrabere.ergo prohi⸗
bita eſt detractio.¶ Item quarto Yacobi. Nolite detra
here in alterutrum fratres mei.gloſa. Qon ſoluʒ debes
vitare detractionem ne vt tranſgeſſor a deo iudiceꝛis.
ſed ideo foꝛtaſſe quia in nullo pꝛecellitis eos quos vitu⸗
peratis. Item ſuꝑ illð. Qui detrahit fratri detrahit

ſer cFrſe e

ſer o e Nraev Deblerech

legi.glo.que detractõnẽ ꝓhibuit. Itẽ.xxiij. Oĩs detꝛa
ctoꝛ eradicabit᷑ſʒ eradicatio nõ debet᷑ niſi mortali pec
cato.ergo detractio ẽ moꝛtale peccatuʒ. 4 Yem. v. Aa.
ve ꝗ dicitis malũ bonũ ⁊ bonũ malũ ponẽtes tenebꝛas
lucẽ ⁊ lucẽ tenebras.ſed ve dicit cõminationẽ pene eter⸗
ne. pena autẽ eterna debet᷑ ꝓ mortali.ergo detractio eſt
moꝛtale.¶ Similit.xvij. ꝓuer. Qui cõdemnit iuſtũ 1 iu⸗
ſtificat impiũ vterq; ab homĩabilis ẽ deo.ſed condẽnare
iuſtũü ära nẽ ꝑtinet.ergo detractõ ẽ mortale pec

catũ.¶ Cõtra dicit Aug.ꝙ ſub minutis peccatis conti
netur maledicere cũ facilitate vel temeritate. ſed detra⸗

here ẽ maledicẽ ex temeritate.ergo ẽ veniale.¶ Item de⸗

tractio ⁊ adulatio opponunt᷑.ſed adulationẽ cõtingit eſ⸗
ſe tũ veniale tũ moꝛtale.ergo ꝑ oppoſitũ cõtingit elſe de⸗
tractionẽ tũ veniale tũ moꝛtale.¶¶ Itẽ ꝓna eſt natura hbo
minis poſt corꝛuptionẽ ad dicendũ maluʒ de alio.⁊ ita
ad detrabendũ.ĩ lubrico etiã ligua poſita ẽ. VUnð ꝓpter
huiuſmõi cõditiões videt᷑ detractio aliquãdo eſſe venia⸗
le peccatũ.graue ẽ omnes vel quaſi omẽs peccato mor⸗/
taii iuoluere.dicit enĩ hiero. Raro ĩuenies qui irrephẽ⸗
ſibilẽ vitã ſuã exhibere velĩt vt nõ libẽter reprebẽdant
alienã. ¶ Ad qð dicendũ. ꝙ detractio aliquado? mor⸗
tale peccatũ aliquãdo veniale.nomẽ vᷣo detractiõis plꝰ
ſonat ĩ moꝛtale ſicut ĩ ſcriptura ſacra reꝑitur.eſt autẽ ve
niale peccatũ cũ ey leuitate dicit᷑ malũ de alio. nec ẽ ibi
volũtas nocẽdi.nec aggꝛauat᷑ ex circũſtantijs. Si vᷣo ex
deliberatiõe diuturna rõnis fiat ĩ nocumentũ ꝓximi g
ue dicet᷑ eſſe moꝛtale peccatũ.q Et ᷣm boc poſſunt ſolui
obiecta.nã ea q̃ obiecta ſũt ad hoc tendũt vt detractõ ſit
moꝛtale peccatũ.ea vᷣo que poſtea obiecta ſũt vident᷑ di
cere ꝙ aliquado ſit veniale.i ec ẽ ſimile de adulatione
oĩno ⁊ detractiõe.adulatio enim minꝰ recedit a bono ꝙᷓ
detractio.eo ꝙ ex inclinatiõe nature ẽ bonũ dicẽ ð alio.
ex corrupꝑtiõe pᷣo nature ẽ libẽter malũ de alio dicereſe⸗
ipſum accuſaꝛe.etiã corã domino cuiuſdam ẽ ꝑfectiõis.
m ꝙ dicit. xxviij. ꝓuer. Juſtꝰ ĩ pricipio accuſatoꝛ ẽ ſui.
aliũ vo accuſare niſi addat᷑ circũſtantia trabẽs ad bonũ

eſt infecte radicis.

₰ *
(Membruz quartuz
Varto oſtẽditur.q ẽ generale peccatũ licet
maxie peccãt ſubditi hoc genere peccati.
autẽ ſit generale oſtẽditur ꝑ hoc ꝙ dicitur.
xiiij. ꝓuer.cũ detractoribo nõ cõmiſceaꝛis
o.hoc ſpecialit vicio ꝑiclitat᷑ totũ genꝰ pene bumanũ
ex quo accipit᷑ ꝙ generale peccatũ ẽ.¶ Itẽ hiero.̊ malũ
1õ celebre ẽ.iõ ĩ multis regnat.qꝛ pene libẽter ab omni⸗
bus audit᷑. Itẽ tãta ẽ huiꝰ libido ꝙ mẽtes hominũ ius
ſit.vt qui ꝓcul ab alijs vicijs receſſerũt.ĩ iſtud quaſi in
vltimũ laqueũ dyaboli incidãt.ergo detꝛactio ẽ q̃ſi gene
rale peccatũ.Nũquid ergo ꝗpteꝛ hoc cẽſendũ ẽ inter veni
alia? Reſpõdendũ ẽ ꝙ nõ.ſed ex hoc argui põt.q et᷑ ma
gna diligẽtia adhibendn c.ne hõ icidat ĩ hũc laqueũ dy
aboli:licet ei ĩ aliquibo ſit vxemale.defacili tñ ꝑ contem⸗
ptũ ĩcidit hõ ĩ mortale.¶ O autẽ ſit grauiſſimũ pecca⸗

tum ĩ ſubditis patet ꝑ H̊ ꝙ ſcriptura buius detrahẽtes tr,
PIef

comẽnat.dicit᷑ eniĩ Exo.xxiij.dijs nõ detrabes ⁊ pricipi
populi nõ maledices.glo.ſacerdotibo ⁊ doctoribo ꝗ ec⸗
cleſie pricipant᷑.cũ enĩ omis detractio ꝑnitioſa ſit.in il⸗
lis ẽ ꝑnitioſioꝛ. Itẽ.x.eccs.In cogitatione tua regi ne
detrabes in ſecreto cubilis tui ne maledixeris diuiti.
glo.ſimplicit monet ne ira vel leuitate maioꝛibo maledi
camꝰ.Itẽ.xij.i Qume.ha bet᷑ de maria ſoroꝛe moyſi ꝙ
grauit᷑ punita fuit.qꝛ moyſi detraxerat. Similit ĩ.xiiij.
Muũe.habet᷑.ꝙ dominꝰ reputat iniuriã prelatorũ ſuam
in bac ꝑte dices.lſq;quo detrahat mihi populꝰ iſte.fe
riam ergo eos peſtilẽtiaq; ↄſumã. Similit dici ĩ Exo.
126 7 cõtra nos murmur ſed cõtra dominũ.ex bis colli⸗
git᷑ ꝙ gꝛaniſſimũ ẽ peccatũ ĩ ſubditis reſpectu pᷣlatorũ.
¶Videt᷑ tñ ex autoritate q eſt i.x.cccs. dicit᷑ nõ ita gra⸗
n Acααπh r

ne peccatũ ꝓpter boe ꝙ ammonitionẽ vocat nõ ꝓbibiti⸗

ane1Seo ad boc reſpondendũ ẽ.ꝙ aliud ẽ cũ reſpicit᷑
dignitas ꝑſone cui detrahit᷑.ſic enĩ aggrauat᷑ peccatum

cũ detrahit᷑ ſuperiori.Eñ dicit Greg: manifeſtũ ẽ dya⸗
bolũ cordibo plebiũ ꝑſuadere.vt doctoribo atq; paſiori
bus detractiões irrogẽt vel accuſent.vt plebes langue⸗
ſcentes paſtoribo nõ tenẽtibus frena eorũ laſciuiẽt.alið

cũ fit ex leuitate vel impetu poteſi eſſe mortale peccatũ.

(Membrumquintum

nem nõ reprehendẽs. vel ad minꝰ triſtẽ faci
em nõ exhibens. O videtur.ꝑ hoc qð dicit
Merñ.detrahere aut detrahbentẽ audire qð
Boꝛũ dãnabilius ſit nõ facile dixerim. 4 Itẽ Hiero. nul
li detrahas nec in eò ſanctũ deputas ſi ceteros laceres.
ſi dicis ipſe non detrahbo. alijs loquentibus.quid face
re poſſum ad excuſandas excuſatões ĩ peccatis iſta pᷣ⸗
tenditis.Ex hoc videt᷑ꝙ quaſi par peccatũ ſit in detra⸗
hente ⁊ audiẽte vel ad minus ĩ vtroq; ſit mortale. Cõ⸗
tra põt aliquis audire ⁊ nõ acquieſcẽ.poteſt etiaʒ aliqs
audire ? credere ⁊ nolle ei malũ cui detrahbit᷑.¶ Prete⸗
rea.⁊ ſi nolit malũ.nõ reprimẽdo malũ alterius non vi
detur ſemꝑ dãnabile. Itẽ maius ẽ peccatũ ĩ fonte ma⸗
li qᷓ in eo quod oritur ex fonte.ſed detractoꝛ ẽ fons ma⸗
li.maius ergo eſt peccatũ in detrahẽte ꝙᷓ; in acquieſcẽte.
AYd quod dicendũ.qꝙ multipliciter dicit᷑ auditus.Eſt
enim exterioꝛ ⁊ interioꝛ intelligentie.vtroq; autẽ modo
cõtingit audire ⁊ nõ peccare. Eſt autẽ auditus placẽtie
7 iſte põt eſſe multipliciter.vel vt ſit cauſa incitans ali⸗
um ad detrahbendũ.⁊ m hunc modũ videt᷑ verbũ bern.
intelligi cũ dicit.detrahere aut detrabenteʒ audire ⁊c.
Alio pᷣo modo ẽ cũ placet ipſa detractio audita.⁊ ex h
exſtimat malũ ⁊ vult malũ ꝓximo.⁊ ſm hoc graue eſt
peccatũ.⁊ ſi nõ ita graue ſicut in detrahente. pter hoc
dicit Hieronimꝰ. Si eſſet in nobis diligentia ne paſſim
obtrectantibus crederemꝰ.iam omnes detrahere time⸗
rent. Lercio modo dicit᷑ auditus placentie cũ libenter
accomodat᷑ auris ad audiendum malũ de alio verbo de
tractionis.ſiue credat᷑ liue non credatur.⁊ hoc etiã pec
catum eſt.ſed leuius predictis.propter hoc dicit᷑.iiijj. p
uerb.ſuper illud remoue a te os prauũ ⁊ detrabẽtia la⸗
bia ꝓcul ſint a te.glo.duobo modis ſciendũ ne os tuuʒ
prauũ loquat᷑.⁊ vt labia tua detractionibꝰ nõ aſſueſcãt
cuſtodias. alios qͥq; quos huic vicio ſubiacere noſti ne
corꝛuãt fugias.⁊ dicit Hiero.Qõ minꝰ auribo qᷓ ligua
fuge detractionẽ. Et iterũ caue ne linguã? aures habe⸗
as pruriẽtes.ne aut ipſe alijs detrahas aut alios audi⸗
as detrabente. OMUMWM

lem bruz ſertuz

—

‚Erxto querit᷑.vtrũ detractoꝛ teneat᷑ ad reſti⸗

1 — . —2 .
— tutionẽ. qð videt. xxij. ꝓuer. Aelius eſt no⸗
mmen bonũ ꝙᷓ diuitie multe ⁊ ſuꝑ aurũ ⁊ ar⸗
R gentũ gr̃a bona.cũ ergo ꝑ detractionẽ aufe⸗

C

ratur nomẽ bonũ.ꝑ furtũ aũt apinã auferunt᷑ bona tẽ⸗

por alia.auferens autẽ bona tẽporalia vtpote fur autra

ptoꝛ tenet᷑ ad reſtitutionẽ. nõ eni dimittit᷑ peccatum niſi

reſtituat᷑ ablatuʒ. ergo multofortius detractor tenet᷑ ad S
4.]

reſtitutionẽ.q¶ Itẽ að hoc facit qð dicit Greg.multũ di⸗
ſiant dãna moꝛũ ad damnũ rerũ corpoꝛaliuʒ. cũ iſta ex⸗
tra nos ſunt.iſta vpᷣo in nobis.maiꝰ bonũ ẽ ĩ nobis qᷓ; qð
extra nos.ergo qui aufert illð magis tenet᷑ ad reſtituti⸗
onẽ.ſed ille ẽ detractor.ergo detractoꝛ tenet᷑ ad reſtitu⸗

tionẽ. Qð ex verbis anatheci patet dicentis.deteriores Ana
ſunt detractores qui vitam moreſq; corrumpunt.q; qui v41

ſubſtantias alioꝛum prediaq; diripiũt ipſi eniʒ qᷓ extꝛa
nos ſunt.licet noſtra ſint auferunt:ſed ipſi detractoꝛes

aduerſus noſipſos armantur. ergo ꝙtũ eſt in ipſis pl

vo eſt attẽdere cõditionem peccati ex ꝑte motiui⁊ ſᷣm B M
v ℳ

Vinto querit᷑.vtrũ peccet audiẽs detractio

.

/

4
.
c⸗ t
ddo

—— – — -— —N— ðGKũ

—

—— —

ueſtio

cxlvj.

hſbit⸗ auferũt detractores qᷓ raptores ¶ Cõtra nullꝰ tenek ſe. peccato quo fit iniuria xpi. xpo in ſe. bumana em̃ na⸗
ſi⸗ ad ĩpoſſibile. ſed põt cõtingere.ꝙ ille qui leſit famã alte tura vnita diuine in xpo excellit omnẽ aliã creaturã. 2
tann rius ns po⸗ eã eharar ere vo tenerin lopal . ideo peccatum maius peccato.
arationẽ.ſed nihil aliud ẽ ibi reſtitutio ꝙᷓ; r
i n tenet᷑ ad reſtitutionẽ. Preteꝛea.nõ eſt ĩ ipſo ꝙ homi⸗ 4 embꝛum octauum
r nes habeãt aliquã bonã opinioneʒ de aliquo. ſed null⸗ Liano querit᷑ de effectu buiꝰ peccati. Poni
alid tenet᷑ niſi ad qꝗð in ipſo ẽ.ergo nullus tenet᷑ ad reſtituti⸗ 1 tur antẽ effectus buiꝰ peccati excecatio. ejm 9
jnb 1en onez fame. ¶(M d vicendũ. vetractoꝛ tenet ad re⸗ ANAdicie Breg. quioaliud detrahentes faai zrar n vele
ni Ll ſtitutionẽ fame ꝙtum in ipſoẽ.ij Ad illð vᷣo qð obijcit᷑. uUnt. niſi ꝙ in puluerẽ ſufflant ⁊ in oculos ſu
Nl ꝙ apud ipſum ẽ ĩpoſſibile.Dicendum ẽ.ꝙ aliquid eſt ei os terꝛam excitãt. vt vnde plus detractionẽ ꝑflant. ĩde
poſſibile aliquid forte ẽ ei impoſſibile apud ipſum poſſi nihil magis veritatis videant.ey quo habetur ꝙ detra

efaci⸗

bile ẽ bonũ dicere de eo illis quibo dixit malũ forte au⸗
tem ĩpoſſibile eſt ei mutare opinionẽ quã illi cõceperũt.
4Ad illud vᷣo tenet᷑ vt bonũ dicat ſicut ⁊ dirit maluʒ.

ctio excecat ipſum detrahentẽ. 4 Sed videt᷑ hoc falſuʒ.
aut enĩ detrahẽs ĩponit malitiã alteri quã cognoſcit in⸗
eſſe.aut quã cognoſcit nõ ineſſe.aut quã neſcit ineſſe vel

Nt oſtẽdat ſe delipquiſſe.ex quo forte mutabit᷑ opinio.ſicut nõ ineſſe. Si quã cognoſcit ineſſe vel nõ ineſſe. facta de⸗
ecG enim erbibuit mẽbra ſeruire iniquitati ad iniquitatem tractione nõ amittit hãc cognitionẽ. ergo qᷓtum ad hoc
nul⸗ ita tenet᷑ exhibere mẽbra ſua ſeruire iuſticie in ſanctifi⸗ „ per detractionẽ nõ excecatur. Si vᷣo quã neſcit. ergo nõ
e. cationẽ.i Ad illð do obiectũ dicendũ ẽ.ꝙ ſi infinitũ ſit P.. fuit in eo cognitio bonitatis vel malitie in altero. per
fce dAα£1ι% in multiplicaãdo erx ꝑte eius qui audit detractionẽ. nibi⸗ detractionẽ nõ amittit.nõ enim põt ꝑ detractionẽ amit
hß⸗ en * lomin⸗ certũ põt eſſe apud eũ qui debet ſatiſfacere ð de⸗ ti niſi qd habebat᷑nec videtur per detractionẽ priuari a
eg erc 8 tractione erga quod detraxit ⁊ alteriꝰ opinioneʒ leſit.⁊ o cognitione alterius veritatis.cũ alia veritas ſit imper⸗
5 habtn erga illos ïtum in ipſo eſt tenetur famam reſtituere. tinens.ergo videtur ꝙ detractio nõ excecet. a q d
o h ATTI P ſe † . cendum.ꝙ ẽ dupler lumen. lumẽ cognitiõis ſpeculatiue Nne
in· . e a. einbru ep inmun ⁊ lumen cognitiõis practice qua bomo vult bonũ alteri⸗9
n e P Eptimo querit᷑ de compatione huiꝰ pecca⸗ placet ſibi bonũ in altero ⁊ diſplicet malũꝑ detractio⸗
ß”M ſme 20 ti ad alia peccata.videt᷑ enim.ꝙ hoc pecca⸗ nem,ergo nõ opoꝛtet ꝗ priuet᷑ lumĩe cognitiois ſpecula
s Aer. tum ſit par homicidio.qui eni detrabit hbo rige erid in ipſo detrahẽte ſſed priuat᷑ lumie cognitiõis
. 1 Rnicida cõprobat᷑.ꝑ boc qð dicit᷑.j.Joh.iij. praciice.nõ enim minꝰ cognoſcitur veritas cognitione
Qui odit fratrẽ ſuũ homicida ẽ.ſʒ qui detrabit odit ſeaa ſpeculatiua.ſed magis diſplicet veritas bonitatis.⁊ ma
No trẽ.ergo ꝗ detrahit fratri ſuo homicida ⁊᷑.q¶ Ad idem fa gis placet veritas malitie.vñ oculꝰ cognitiõis practice
iie eit qð ẽ in epła clemẽtis.Sicut homicidas ĩterfactoruz xcecatur.qui ſapit qð nõ eſi ſapiendũ. ⁊ nõ ſapit qued
ln co/ fratrũ ita detractoꝛes/ eeſq; homicidas eſſe manifeſtuz eſt ſapiendũ.idem eni ĩ re eſt vis⸗ qð guſtus licet diffe: τwhαρ
ſi eſt. 7 penã ꝑilem eorũ.b. Petrꝰ eſſe dicebat. ¶ Itẽ aug. rẽs ratione.Iſte eſt oculus nequã de qᷣ dicit᷑vij.m ath.
7. Si ꝑſuades fratri tuo mala occidis. ⁊ vt ſcias qꝛ occi⸗ Si oculꝰ tuus fuerit nequã.totum coꝛpus tenebroſum
5 geauahetes di hominũ dẽtes eorũ arma? ſagitte lin⸗ erit.ille eſt etiã guſtus hominis egri cui amarũ videtur
eſ 2 gue eorũ gladiꝰ acutꝰ.ex hoc ergo videt᷑.ꝙ peccatuʒ de⸗ dulce dulce amarũ. Uñ Vla.v.dicitur talibo.ve illis ꝗ
l mody tractiõis ſit ⁊ bomicidij. Elidet etiã.· ꝙ mahus ſit pec. ν ponũt tenebras lucẽ r lacẽ tenebras. ⁊ amarum dulce. ? grſle 45
1 tejno⸗ catũ p hoc ꝙ dicit᷑ in p̃s.ſuꝑ illud.ꝓ eo vt me diligerẽt dulce amarũ.. Itẽ ponit᷑ effectus huiꝰ peccati lepra ſpi gri c Serto; vnivat leptn.
. detrahebãt. glo.plus nocẽt in mẽbro detrabentes xpo ꝗ ritualis cuiꝰ indiciũ erat lepꝛa marie ſororis moylſi.ſi⸗ Dey
animas creditoꝛũ interficiũt.qᷓ qui eiꝰ carnẽ mox reſu cut habet elil icitur enĩ ibi.emt maria cãdens ap⸗
recturã pemerũt.ſʒ ꝗ ꝑemerũt eiꝰ carnẽ homicide erãt. paruit lepra.quaſi nix.de hoc effectu babet᷑ in gloſa.ſu⸗
. alij vo ſut detractoꝛes· ergo maius ẽ peccatũ detractio⸗ per illð u.xij.lepra cõſequitur detrahentes. ſed vide⸗
. nis ꝙᷓ homicidij.¶ Eõtra bomicidiũ facit damnũ irre⸗ tur. ꝙ debeat potius eſſe effectus peccati carnalis.lepꝛa
, pabile.detractio non.ergo maius eſt peccatum bomici⸗ enĩ eſt vniuerſalis corꝛuptio ĩ carne. lepra ergo ſpũali⸗
aij qᷓ detractionis. 4 Preterea. bomicidium in ege ad ter vniuerſalis eſt coꝛruptio carnalis cõcupiſcentie.illa
qecalogum pertinebat.detractio vpo exprimitur e&pſis autẽ fit in peccato carnali.ergo effectus cõſequens pec⸗
e Hmom in iudicialibus cõſequentibus.vel ſi datur intelligi per il⸗ catũ carnale eſt ꝓprie lepra.¶¶ Preterea.dictũ eſt gyeſi.
49 ſNr⸗ 5 lud.nõ loqueris cõtra proximum tuum falſum teſtimo⸗ lepra adherebit tibi ⁊ ſemini tuo.hoc aũt fuit ꝓpter pec
, .d. mum. minus eſt homicidio. illud enim eſt primum iter e/catũ cupiditatis. ergo corꝛuptio ſpiꝛitualis que dicit᷑ le⸗
j tranſgreſſiones ooſitas pꝛohibitionibus tabule ſcvᷣe. ælt pra ꝗprie cõſequitur peccatũ cupiditatis. Ad qð dicẽ 4
primo en prohibet᷑ homiciqiũ.ſcdᷣo mechia. tercio fur⸗ S. dum. ꝙ lepre attendunt᷑ plures ꝓprietates. vna eſt vnis re-
tum.quarto falſũ reſtimoniũ.(¶ Ao qð dicendũ. ꝙ licet uerſalis corruptio. alia ẽ ẽ morbus contagioſus. ter⸗
ſit graue peccatũ detractio. tamẽ nõ eſt oiĩno homicidio H*α cia . ꝙ magis? magis inualeſcit ſᷣm ꝙ homo eſt maio⸗
par. 4Ad obiecta autẽ reſpõdendũ.ꝙ homicidiũ aliqã; & ris etatis.7 propter hoc poteſt deſignari effectus pecoea
7 dicit Prie. aliquãdo cũ extẽſione vocabuli. Rõ autẽ eſ⸗ ti differentis ſm has differentes proprietates.vt detra
. ſe quare detractio dicat homicidiũ.q;ꝛ quantũ ĩ ipſa ctioni conueniat propter morbi contaginem. detractor
. rt quedã vita qᷓ hõ viuit ĩ bona opinione alteriꝰ. enim defacili inficit auditoꝛem.peccato vᷣo carnis cõue⸗
autẽ dicit᷑ eſſe par pena attẽdit ĩ genẽ. vtriq; enĩ tã niat propter concupiſcentie corꝛuptionẽ vniuerſalem ſi
,. ꝙ mortali debet᷑ pena eterna ĩ futuro.iĩ pᷣſenti non.ſiẽ une peccati fetorem. peccato vñiʒ cupiditatis propter au
dicit᷑ i canonica YJoh. priuatio vite pᷣſenti ẽtis ĩ ſe 1 ; h mozio lencene Eene
ipio. Si o gecip. P vite plentis manetis i e. .. gmentum.qẽto enim homo magis tendit ad ſenectuteʒ.
11. pio. Si vo accipiat᷑ pena determiata in ſpẽ vel ĩ quati tãto ex nata corꝛupta magis dominat᷑ cupiditas ĩ illo.
A. . tate.no ẽ equalis pena homicidij ⁊ detractionis.Ad
. — er intng dicendũ.ꝙ dicit᷑ peccatũ detractionis quo de⸗ embrũ nonum
a hi rabit᷑ rßo ĩ mẽbris.maius peccato homicidij xpᷣi ꝓpter Ono querituꝛ de remedio huius peccati.
comꝑationẽ vite ſpũalis ad vitã carnalẽ. vita eniʒ fſidei ſci . cz;
õä ita ita eniʒ fidei „ dicitur autẽ hoc peccatũ eſſe remediũ cõtra S „ — — 9 „ —
4 wonpaſien is. vita vo nature ẽ vita carnalis. In haeg —,, pᷣſũptionẽ vł adulationẽ.vñ diẽ geg. prea vſ ·. j· Onmcs. S pſa &t ne Boy&αατ.
Judet t atione quia nobilioꝛ dicit vita gratie q; vita natu⸗ Xnõnũqᷓᷓ detractõ aduerſꝰ bonos excitat᷑.vt
E e vsiommengtorigtet, Aengegiolis quo detrahit ſi⸗ q̊s vł dõeſtica pſũptio vł alioꝝ fauoꝛ ĩ altũ extulerat.de
ei⸗ tnntet lo pi. Ex alia vo parte eſt minus pecca- tractio humiliat. Sed videt᷑ cõtrariũ.detractio eniʒ ẽ
propoꝛtionabiliter quo fit iniuria mẽbris xpᷣi Fr ſicut venenum.vñ.x.eccs. ſuper illud. Si mordeat ſer

ergo tollẽda ẽ occaſio detractiõis.Si enĩ nullo mõ vide

pens ĩ ſilẽtio. glo. ſicut ſerpẽs occulte mordẽs venenuʒ
ifundit.ſic ⁊ qꝗ detrahit.venenũ autẽ veneno nõ expellit
ergo detractio nõ ẽ ĩ remediũ peccati ſiue medicia mor⸗

bi. Ao qð dicendũ.qꝙ nõ fit ſᷣmo de adulatiõe ⁊ detaa

ctione ſᷣm ꝙ referunt᷑ ad ſubiectũ ĩ quo ſunt.ſʒ ſᷣm ꝙ re

ferunt᷑ ad ſubiectũ ĩ qdð intendũt agẽ.adulatoꝛ eni inten
dit agere ĩ illũ cui adulat᷑.⁊ detractor ĩ illũ cui detrabit
cũ ergo dicit᷑ ꝙ detractio ẽ ĩ remediũ adulatiõis. hoc ẽ
ĩ reſpectu illiꝰ peccati.cũ eniĩ aduertit ſibi detrahi.cõueꝛ
tit ſe ad cõſiderationẽ ſue ĩfirmitatis. ſi foꝛte aliꝗo ẽ re c

pꝛehẽſibile ſ eo.⁊ ſic humiliat᷑. VUñ iã nõ ẽ venenũ ei ſed

medicia. Illi ᷣo ꝗ audit detractionẽ ſi acquieſcat eſt ve⸗
nenũ ifuſum a detrabẽte. Illi po cui detrabit᷑ nõ dicit
eſſe venenũ niſi ex ipſo cõtrabat nocumentũ.¶ Sʒ poſſzʒ
queriſi adulatio opponit᷑ detractiõi ſicut detractio adu⸗
latiõi. ꝓpter quid nõ dicit᷑ adulatio eſſe ĩ remediũ detra⸗
ctiõis.ſicut detractio ĩ remediũ adulatiõis. Ad qð di⸗
cendũ ẽ.ꝙ adulatio nõ ꝑmittit videre hominẽ ſuũ imꝑ⸗
fectũ.detractio pᷣo fac̃.⁊ iõ adu latio nõ dicit᷑ eſſe ĩ reme⸗
diũ quẽaqmodũ detractio.

Membru decunmui
Ecimo oſſtẽdit᷑ꝙ tollẽda ẽ occaſio huiꝰ pec
cati.dicũt enĩ quidã ꝙ ſufficit ſibi cõſciẽtia
corã deo.nec curandũ ẽ de exiſtimatiõe ho⸗
minis. ¶ Cõtra qð ſic obicit᷑.dẽ.j. ad thel.
Aboĩ ſpecie mala abſtinete vos. abſtinẽtia autem a
ſpecie tetali ẽ vt auferat᷑ occaſio peccati ĩ alijs.cuʒ ergo
vtrũq; ſit neceſſariũ ᷣm ꝙ dicit apłs.non ſufficit tenere
qð bonũ ẽ.ſʒ opoꝛtʒ abſtinere a ſpecie mali ꝓpter alios.

tur aligs malus nõ crederetur detrabẽti alicui de illo.
¶ Preterea ꝗ contẽnunt famã crudeles dieunt᷑ 'm ꝙ di-
cit aug. Siquis a criminibo flagitioꝛũ vitã ſuã cuſtodit
ſibi bnfacitquiſꝗs autẽ fama ĩ alios ẽ miſericoꝛs.ᷓ per
oppoſitũ ꝗ contẽnit famã ẽ crudelis ſᷣm ꝙ dicit Seneca
crudelis ẽ ꝗ famã negligit.ergo peccat ꝗ detractiõis oc⸗
caſionẽ nõ ſubtrahit. Preterea.qtum ĩ ipſis eſt occi⸗
dũt aĩas alioꝛũ.ſ.qui pꝛeſtãt occaſionẽ detrahẽdi.ſʒ oẽs
tales peccãt.& nõ ſubtrahẽtes occaſionẽ detractiõis pec
cãt.¶ Sʒ cõtra.videt᷑ cõtrariũ. Qullꝰ eni ad ĩpoſſibi⸗

le tenet᷑. ſʒ nullꝰ põt ita cauere ꝗn aliꝗs offendat ĩ ip̃m.

ergo nullꝰ põt.cauere a vicio detractiõis ⁊ ita ab eiꝰ oc⸗
caſione.. Preterea.apls teſtat᷑ ſe curꝛere i pᷣdicatione i
ter ifamia ⁊ bonã fama. ifamia faciebat ad meritum
ipſiꝰ occaſionalit᷑.nõ ergo ſubtrahẽdꝗ ẽ occaſio detracit
onis.cũ ꝑ ipam det᷑ occaſio meriti. Ad qð dicendũ.
ꝙ ſubtrahẽda eſt occaſio detractiõis Pᷣm ꝙ poſſibile eſt
¶l Ad obiectũ autẽ incõtrariũ dicendũ ẽ.ꝙ occaſio detꝛaa
ctionis aliquãdo ẽ ex ꝑte eiꝰ cui detrabit᷑: aliquãdo ex ꝑ
te detrabhẽtis vel eiꝰ apð quẽ detrahit.ſubtrahere ò̊ po
teſt vt ĩ pluribo occaſiões que ſunt ex ꝑte ſui.⁊ ad ̊ te⸗
net᷑ ſᷣm illð apłi.ab omni ſpecie mala abſtinete vos.oc⸗
caſioes vᷣo q ſunt ex ꝑte detrahẽtis vel eiꝰ apud quẽ de⸗
trabit.nõ tenet᷑ ipſe ſubtrahere.⸗] Ad alið vo dicẽdũ ẽ.
ꝙ licet detractio occaſio ſit meriti aliquãdo apud ſuſti⸗
nentẽ patiẽter.nõ tamẽ dãda ẽ occaſio detractiõis.ꝙ eĩ
detractio ẽ occaſio meriti.hoc ẽ ex ꝑte dei ꝗ ex malis eli⸗
cit bonũ.ꝗ vᷣo dat occaſionẽ detractiõis ẽ prĩcipiũ mali
nõ ſunt autẽ faciẽda mala vt veniàt bona.¶ Querið᷑ ad
huc etiã.vtrũ fatiſfaciendũ ẽ detract dibo.ꝗbus modis
fieri põt.¶ nõ videt᷑ ſatiſfactio enĩ cõpetit ei qui ẽ de
bitor ex peccato.ſatiſfacere enĩ eſt cauſas peccatoꝛũ ex⸗
cidere ⁊ eis aditũ nõ p̃ᷣbere.cũ ergo ille cui detrahitur
poſſit eſſe iuſtꝰ. 2 ita nõ debitoꝛ ex peccato.non oportet
ipᷣm ſatiſſacẽ detractori gbo modis põt.ſʒ magis opoꝛ⸗
tet detractorẽ ſatiſfaceè illi. ¶ Lotra dicit Greg. vocãdi
