bi ſufficiẽs. hec aũt ẽ intellectus ĩ habitu qui põt exue ĩ
actũ cñ vult. Intellectꝰᷣo ĩ effectu quid aliud ẽ qꝙᷓ inten⸗
tio. Intentio em ẽ intelligẽtia circa aliꝗd hoc aut ẽ intel
lectꝰi effectu.videt᷑ &̊ ꝙ ſuꝑfluat illa diffeꝛẽtia que ẽ ex⸗
cogitatõ.ſᷣm ꝙ ẽ figurans ad id qð intelligit᷑. us qðᷣ
põt dici:ꝙ be quatuoꝛ differẽtie ꝑ quas venit᷑ ad cogni⸗
tõem ſic diſtinguũtur.vt intelligetia dicat᷑ actus virtu⸗
tis intellectiue circa maioꝛẽ ꝓoꝛtõem.q̃ ꝑticulat inten⸗
tõem cõmunẽ.cũ dr.totũ ↄtinuũ ẽ totũ.et iõ dĩ intelligẽ
tia circa aliꝗd.i.ciꝛca ꝑticulatũ.excogitatio vo ẽ motus
virtutis intellectiue ↄferẽtis boc cũ illo. Hoc em̃ ẽ figu⸗
rare aĩam ad id qð intelligit᷑.ex hoc em̃ relinquit᷑ figu⸗
ratio differẽs ᷣm diuerſam collatõem. VUnde pꝛima fi⸗
gura ſecunda et tercia. examinatio vᷣo et diiudicatio
que ex illa collatõe ꝓcedit.quid aliud ẽ qᷓ motus ðᷣtutis
intellectiue.qui dr rõcinatio.ex quo ſequit cognitio. et
iõ dicit· ꝙ freneſis dilatata facit cognitõem. ¶ Uel alit
põt dici et magis cõſonat cũ intentoibo vocabuloꝝ. vt
intelligẽtia dicat᷑ acceptio pꝛĩcipij.illud em̃ dr ſimplici⸗
ter intelligẽtia.eo ꝙ ꝑ ſe adheret intellectꝰimtelligibili.
Intentio do dicat᷑ ꝑ aliud cognoſcẽdi.i.pꝛincipiati.ſic

cu dicit.quid intẽdis tu ꝑ hoc cognoſcere.⁊ dr intentio

ↄgnoſcere hac ↄcluſionẽ.excogitatio vo ſit collatio pꝛin
cipij ad cognoſcẽdum ꝑ illud.et hoc ẽ ꝙ ↄpꝛehẽſio vniꝰ

pmaneat et figuret ip̃am aĩiam ĩ collatõe ad alterũ. Sʒ

q; hoc nõ ſufficit niſi addat᷑ iudiciũ collatõis qð ſit ne⸗

ceſſe.et iõ ſequit᷑ excogitatio manẽs in eodẽ ⁊ ſe diindi,

cãs.Seinde fit exitus a pꝛicipio ĩ ↄcluſionẽ.et hec ẽ fꝛe⸗
neſis dilatata.tũc em̃ ſit dilatatio indicij vel examina⸗
tõnis pᷣhabite.qñ fit exitus neceſſarius in ↄcluſionẽ.et
ſic ẽ cognitio ↄcluſionis.¶ Ex iã dictis patet.qualiter
rñdendũ ẽ ei.q ẽ obiectũ d intelligẽtia et intentõe. Cũ
em̃ dr ꝙ intentio ẽ intelligẽtia circa aliqd.nõ accipitur
ibi hoc nomẽ aliquid ĩ ſua geneꝛalitate.ſ̊ ſᷣm ꝙ; trahit il
lud qð generale ẽ in ꝑtẽ.nec accipit᷑ ibi intelligẽtia ꝓut

.³ðD xx.

diuidit᷑ ↄtra intentõem.ſᷣ ꝓut quodamõ ẽ intẽtio. Ao
ſecũdũ dᷣm.ꝙ in hoc differt freneſis ab excogitatõe. ꝗꝙ
excogitatio dicit motũ rõis p̃ambulũ. freneſis do dicit
motũ rõis ↄſequẽtem.ſicut in ꝑte pꝛactica.delibeꝛatõeʒ

oↄſequit᷑ iudiciũ diffinitõis.¶¶ Ad terciũ vᷣo doᷣm ẽ. ꝙ dif

fereẽtie quas ponit phᷣs.ſᷣm aliã rõem accipiũt᷑.qᷓ ille q
ponũt᷑ a iohe dama.Differẽtie em̃ quas ponit phus ſu⸗
mũtur m gradus potẽtie.ẽ em potẽtia pꝛima q ſimpli⸗
citer dr poſſibilitas.ẽ em ſecũda.ſ.poſſibilitas diſpoſi⸗
ta:ẽ potẽtia ↄpleta.q drĩ habitualis.et ẽ potẽtia in actu
Scðm bũc modũ in genere intellectꝰſunt quatuoꝛ gra
dus. Pꝛimus ẽ intellectꝰ poſſibilis.cũ nõdũ ſuſcepit in⸗
telligibiles potẽtias. Secũdus ẽ intellectus ĩ effectu.cũ
dr foꝛmatus.⁊ d potẽtia diſpoſita. Terciꝰẽ intellectꝰ
in babitu cũ põt intelligẽ cũ vult.et dr potẽtia habitua
lis. Quartus ẽ intellectadeptus cũ iã exiuit ĩ actuʒ. et
d potẽtia ↄpleta in ſuo actu.ꝑ hoc ꝙ ſibi acqſiuit. Alie
ðo differẽtie quas ponit dama. attẽdunt᷑ 'm ꝓgreſſum
intellectus ſiue rõis ad habitũ pꝛĩcipij.vel pꝛicipioꝛum
ad habitũ ocluſionis.

terioꝛi anime et angeli.

Acto de potentia
intellectiua.ↄſequẽter dicẽdũ ẽ de actu
Actꝰaũt eiꝰvocat᷑ ĩ ſacra ſcriptura ali⸗
qñ ſenſus interioꝛ.¶Circa quẽ pꝛimo
On querit᷑. an hmõi ſenſus dicat᷑ ſpũalis
eẽntialiter tĩ.vel accidẽtaliter.¶ Secũdo ſi ſit vnus ſo
lus.an plures. Tercio vtruʒ ſit ſeꝑabilis. Quarto
vtrũ angeli habeãt hmõi ſenſus.vel aĩe tm̃.4 Quinto
de ꝗbo eſt hmõi ſenſus.¶¶ Sexto vtrũ ſenſus interioꝛ im
pediat᷑ per exterioꝛem.

lembrum pꝛumũ

Irca pꝛimũ ſic obijcit᷑ ꝑ illud oꝛige.ſuper
vj. leui.quintã inſuꝑ ꝑtẽ dño cui damnũ
intulerat. Reſtituamꝰſanctis actibo quin
q;ſenſus interioꝛis hboĩs. vt mundi coꝛde
audeamꝰ?a videamus qᷓ doceat ihs. Ybi diſtiguit quin/
q; ſenſus. ̊ iſte ſenſus nẽ ſenſus coꝛꝑalis. Impoſſibile
c em̃ ſenſu coꝛꝑali vidẽ deũ. Vñ aug.iĩ li, de videdo deo.
Quãtũlib⸗ oclłi nri mutẽt᷑ ĩ meliꝰ.ocłis ſpũalibo ñ eqbũ
tur. ꝑ qð vult ꝓbaẽ. ꝙ deũ oclis coꝛꝑalibo ñ videmꝰ.ſi. S
nat᷑a ſpũalł ẽ detminata ad vidẽdũ ſpũᷣale.ſenſꝰ coꝛꝑal
ñ fac vidẽ ſpũale.q̊ nec ſenſꝰſpũał pꝑt᷑ fũdari Sð naturazʒ
ſpũalẽ.ᷓ ſenſꝰĩterioꝛ 'm naturã ẽ ſpũał.i Itẽ aug. ſen
ſointioꝛ rficiet᷑ ĩ ↄteplatõe diuĩtatis.ĩtellectu eĩ deũ ca⸗
piẽꝰ.̊ ĩpoſſibile ẽ ſenſũ coꝛꝑalẽ ad ̊ ꝑueire. Gille ſenſꝰ
ſpũał natalit.ꝗ.ſ.videt deũ.⁊ ita füdari ñ pt᷑ ĩ natura
coꝛꝑali.¶ Itẽ aug.xj · de ci. dei. Qos ea ſenſu coꝛꝑis ita
capꝛꝰ.vt ð his ñ ſenſu coꝛꝑis iudicẽꝰ.habẽ eĩ aliũ inti
oꝛis ſenſũ iſto lõgepſtãtioꝛẽ.q iuſta ⁊ iiuſta ſentiꝰpᷣ ſen⸗
ſu coꝛpali ñ poſſumꝰiuſta ⁊ iiuſta ſentuꝛe.̊ ſenſ dintẽioꝛ
ꝗh̊ faẽ ẽ naturalr ſpũał.¶¶ Cõtꝛa iob. xxviij.õ adeq
bit ei auꝝ.glo.vmuſcuiuſq; mẽtẽ ab alteriꝰ ocłis coꝛpu
lentia ñ abſcondet.⁊ loqꝗt᷑ de coꝛꝑalibo ocłis.̊ oculꝰ coꝛ
paxł pt extẽdi ad ea q̃ metis ſũt.bᷣ G̊ ñ pt eẽ niſi fiat ſpua
lis. vidr̃ ꝙ ſiat ſpũał.¶ Itẽ ĩ itellectu coĩcat᷑ hõ cũ an
gel. In ſenſu cũ brutis.ſſi iſti ſenſꝰſũt pꝛij hoĩs. ſiue
Fm natuꝛã ꝓpꝛiã ipᷣiꝰhois eẽt.ſm id ꝙ diſſiguũt ab ãget
7 bꝛutis.qꝛ ñ dicut᷑ ĩ õgeł ſenſꝰ.ſᷣim hũc modũ ⁊ intelle
ciꝰ? ĩ eo.nec ĩ bꝛutis q̊ ĩ media nata er̃tĩ hoĩe ſenſꝰſpũa
les.ſ.ſᷣm aliquã natuꝛã.qᷓ ſuꝑioꝛ ſit nata brutoꝝ.⁊ ife⸗
rioꝛ nata ãgeloꝝ.̊ ſᷣm natuꝛã ꝓpꝛiã hoĩs erit.vł ſm ſen
ſũ coꝛꝑalẽ oꝛdiatũ ad itellectũ.vł ſᷣm ĩtellectũ oꝛdĩatuʒ
ad ſenſũ.ita vt ſenſꝰſꝑ cadat ĩ eiꝰrõe.q;ꝛ H̊ mõ nec ↄueit
ãgeł nec brutis.⁊ ita ſꝑ reſpectũ hñt ad coꝛpꝰ.¶ Item
aug.iĩ li.de nĩia ⁊ ſpi.ſenſ ꝰvertet᷑ i imaginẽ. imaginatõ
in rõem. rõ ĩ intellectũ. intellectus ĩ intelligẽtiã. intelli-
gętia ĩ teũ.ꝗ̊ ſenſus tũc poterit ↄpꝛehendere intelligibi⸗

¶ Lueſtio.lxx.de ſenſu in /

lia. hoc nõ. niſi fieret ſpũalis. ac. ¶ Rñdendũ q; ſen
ſus ſpiritualis fundat᷑ in natura ſpirituali ꝑ głiam.et
nõ loquoꝛ de ſenſu ſpirituali.Fᷣm ꝙ in futuro ſenſus coꝛ⸗
poꝛales fient ſpuales.ſ̊ ſicut dẽ xij.roma. Refoꝛmami
in nouitate ſenſus veſtꝛi:? ad hoc refeꝛt᷑.id qð dicit oꝛi⸗

ge. vj. leui.in glo.¶ Ad hoc qð querit᷑. Atrũ ſenſus coꝛ

poꝛalis poſſit ꝑuenire.vt poſſit ↄpꝛehendere intelligibi
lia ſᷣm ſe.dico ꝙ q;tũcũq; mutet᷑ ĩ melius.nõ pueniet ad
hoc vt ↄpꝛehẽdat intelligibile ᷣm ſe.ſ.cogitatões. Sed
quia himõi cogitatões habẽt quoſdã nutus ĩ impꝛeſſio⸗
nibo coꝑalibus.ꝑ quos poſſint cõpꝛehẽdi.quas etiã cõ⸗
p̃hẽdit viſus noſter.ĩ ꝗbo reſultat tales cogitatões.⁊ ad
bhas impꝛeſſiones ↄpꝛehẽdendas ꝑueniet ſenſus coꝛꝑpa⸗
lis tãq in ſuis effectibus.Añ aug.in li.lxxxiij.q capien
da ẽ ↄiectura ex ea ꝑte coꝛpis nr̃i.que plus habet luceʒ
ſi em nõnullus animi nr̃i motus ĩ oculis nr̃is ↄgnoſcũ⸗
tur. ꝓbabile ẽ ꝙ tunc nullus motus animi latebit.ſ.rõ⸗
ni. cu coꝛpus ethereũ fuerit.in cuius ↄpatõe iſti ocłi no
firi caro ſunt.cogitatões tñ ſᷣm ſe ab oculis mẽtis cõpꝛe
hẽdũt᷑.ſ̊ ab oculis coꝛpalibo tãq; i ſuis effectibo⁊ ſignis
4Hern.de amoꝛe tei.ſpũᷣs habet ſuos ſenſus.ſic ⁊ coꝛ
pus ſuos.ſᷣ ſpirituales ſenſus ſunt qui ſuꝑ ſpiritũ fun⸗
dant᷑.Et ᷣm hoc intelligit᷑ auctoꝛitas.xij.ad roma.mRe
foꝛmaminiĩi nouitate ſenſus vri.¶ Ad hoc qð obijcitur

ꝙ ſi ſenſus ſunt in hoie.opoꝛtet ꝙ fundãtur ĩ natura ſu-

perioꝛi qᷓ; ſit natura brutoꝝ.⁊ que ſit infeꝛoꝛ natura an
gelica.quia ĩ medio inter angelicã et bruta. Rñdenduʒ
ꝙ ſuꝑ intellectũ fundant᷑.ꝑ quãdã tñ ſimilitudinem ad
ſenſum coꝛꝑalem.ꝙ em̃ intellectus dr ſenſus hoc ẽ Fᷣm
methaphoꝛam a ſenſu coꝛꝑali ⁊c·

lembrum ſecundu
Dſecũdum quo querit᷑.an ſit vnus ſolus
ſenſus vel plures:videt᷑ ꝙ pluꝛes.dicit eĩ
oꝛige.ꝙ ꝗnq; ſunt ſenſus interioꝛis hoĩs.
gt mũdi coꝛde deũ videamus.g̊ plures ſũt
ſenſus./ Itẽ bein.ſicut coꝛpus ſuos habʒ ſenſus gbus
aie ↄiũgitur vita mediàte.ita aia habet ſuos ſenſus ꝗbo
deo ↄiungitur caritate mediãte.¶¶ Jtẽ.xiiij.mar.ſuꝑ ülð
Poterat iſtud venũdaꝛi ⁊c.glo.fides nr̃a tꝛecentis emi
tur denarijs.decẽ ſenſibo ꝑ coꝛpus (En 7 ſpiritũ tri⸗

plicatis.ergo plures ſunt ſenſus. ¶ Cõtra/ꝑ actus co⸗
gnoſcũtur potẽtie.⁊ actus ꝑ obiecta:ſᷣ obiectũ ẽ vnũ.er⸗
go neceſſe ẽ eẽ vnu ſenſum. E ſit obiectũ vnũ dicit oꝛi⸗
ge. vj.leui.addamus his oĩbo vnũ ⁊ ꝑficiẽtur. ergo vna
erit potẽtia ſᷣm quã erit videre.guſtare et hmõi.⸗ Iteʒ.
j. ephe.ſuꝑ illð det vobis ſpm̃. glo.aug. In ſenſu exte⸗
rioꝛi nõ ẽ videre idẽ qð guſtare.in ſenſu interioꝛi nõ ſic
H idẽ.et ita vt pꝛius. Itẽ haymo.ſuꝑ apo.Raptus eſt
ioh.ſpiritu ad ſumma cõtemplanda.vbi nihil aliud vi⸗
dit ꝙᷓ audiuit.quia nihil alid ẽ videre qᷓ; audire.⸗ Cꝛe
terea.aug.in li.de ania.⁊ ſpũ. Sic aꝑte nature ẽ ſpũs.
vbi idẽ ẽ audire et videre et ecõuerſo.ergo vnus et idem
actus.⁊ vna iteꝛũ potẽtis.cũ ergo obiectũ vnũ.ex nulla
Pte erit pluralitas. ¶Kñſio. lures dicũtur ſenſus.nõ
ꝙ potẽtie plures ſint.ſ̊ ꝗꝓpter modũ ↄpꝛehẽdẽdi.alius eĩ
modus ↄpꝛehẽdẽdi cũ dr.iſte videt.q; cũ dĩ iſie audit.
Aug. in li.ↄfeſſi.Cũ amo deũ meũ.lucẽ meã.odoꝛẽ.vo⸗
cẽ:cibũ:am plexuzʒ interioꝛis hoĩs mei vbi fulget anime

mee qð nõ capit locus.vbi ſonat qð nõ capit coꝛpꝰ.vbi

olet qð nõ ſpargit flatus.vbi ſapit qð nõ minuit edaci⸗
tas. Abi heꝛet quod nõ diuellit ſocietas.vñ nõ quia ob

iecta ſunt plura.vel quia plures potẽtie.̊ rõe modoꝛuʒ

opꝛehẽdendi diuerſificãtur.. Ad hoc qð obijcit᷑ex au

ctoꝛitate hiero.ſuꝑ mar.dico ꝙ loquit᷑ ibi hiero.nõ tiũ

EFm modũ ↄpꝛehẽdẽdich ſᷣm potẽtias ↄpꝛehẽdẽtes.quia:

loquit᷑ ibi de ſenſibo et aĩe? ſpũs.ſᷣm ꝙ aia inferioꝛ p⸗
C. Alia ẽ em̃ potẽtia ſᷣm ꝙ dicimꝰſenſum coꝛpꝑis et anie

idẽ inferioꝛis ꝑtis.⁊ ſpũs.i.ſuꝑioꝛis.ſm id.j.theſſa.v.
Integer ſpũs veſter 7c. EUñ nõ loquit᷑ 'm coartatonem

ad ſenſum ſpũalẽ. ̊ extendit nomẽ ſenſus ad ſenſum cõ⸗

9.

.

AViuaz. que exuta coꝛꝑe viuit.⁊ ſenſus ſuos atqʒ ingenia

muniter ſumptũ.Fᷣm ꝙ dĩ cõmuniter de ſenſibo interio⸗
ribus et exterioꝛibo.. Ao hoc qð dicit berñ.ſicut coꝛpꝰ
bhabet ⁊c.dico ꝙ illa multiplicatio ẽ tm̃ ſm differentiaʒ

modoꝝ ↄpꝛebedẽdi.vñ dicit berñ. duas radices bʒ iſie

ſenſus. Elnꝗ in caritate. alterã in rõe. referẽdo ergo ao
vnitatẽ pot ẽtie et obiecti.idẽ erit videre qð audirẽ:refe
rẽdo ad modũ cõpꝛehẽdendi differũt.

embrum tercium

DOterciũ quo querit᷑vtꝛu ſenſus hmõi ſit
ſeꝑa bilis a coꝛpe vel inſeꝑabilis. ſeꝑa
bilis videt᷑.ꝑ aug.in li.ð ecclłiaſti.dogma.
olũ hoiem credimꝰ habẽ aiam ſubſtan

viuacit tenet.ergo ſi exuta a coꝛꝑe tenet ſenſus ſuos.er⸗
go hmõi ſenſus ſunt ſeꝑpabiles.¶ Itẽ caſſio.in li.de aĩa.
ſciẽdũ ẽ ꝙ hic immoꝛtalis aĩa viuit in ſe.poſt huius ſe⸗
culi amiſſionẽ nõ reftante ſpũ ſicut coꝛpus.ſᷣ equali mo
bilitate que illi attributa eſt.puta ſubtili vita eterna vi
et audit tangit ac reliquis ſenſibus efficacius valet.er

go aĩa poſt amiſſionẽ buius ſeculi ytitur ſenſibus ſuis.

ergo iſſi ſenſus ſunt ſeꝑabiles.¶ Lotra.augin li. de li
be.arbi.Magis arbitroꝛ rõe nos opꝛebedere.eẽ interi⸗
oꝛè quẽd ſenſum.ad quẽ ab illis quinq; notiſſimis oia
referãtur.et poſtmodũ ſubdit.hoe aũt nec viſus nec au⸗
ditus nec olfatus nec guſtus nec tactus dici pt.̊ neſcio
gd alið qð coĩter omibo pᷣſidet.ſi g̊ pᷣſidet.ſenſibo exteꝛi⸗
oꝛibo pꝛeſidet.ſ̊ iſti non ſunt ſepabiles a coꝛꝑe.eꝛgo nec
iſte.¶ Ytẽ bern. in li.de amoꝛe dei.aſſignato hos quĩqʒ

ſenſus. et vnus ẽ amoꝛ pentum.alins amoꝛ ſocioꝝ 2 ter

cius amoꝛ inimicoꝝ.ſᷣ̊ hec nõ habet exercere aia niſi in
coꝛꝑe.ergo iſti ſenſus nõ ſunt ſepabiles a coꝛꝑe.¶ Ad
qð dicẽdum.ꝙ ſenſus interioꝛ dr dupliciter. Aliqn em̃
or ſenſus interioꝛ ꝗ ptinet ad ꝑteʒ ſenſibilẽ.ſ.ſenſus cõ
munis ſiue imaginatio.Aliqn vo dicit᷑ ſenſus interioꝛ
ipᷣius ꝑtis rõnalis.et hic dupliciter.dr em̃ aliqñ ſenſꝰ
interioꝛ ꝑtinẽs ad intellectũ.aliqñ ꝑtinẽs ad effectum.
Ad intellec tũ vᷣo dupliciter. aliqñ ſᷣm ꝙ ẽ mediãtibus
ſpeciebo que ſunt in fantaſmate.aliqñ vo mediãtibo ſpe
eiebus pᷣter fantaſmata.Si ergo dicat᷑ ſenſus interioꝛ
pꝛimo mõ.quo ad actũ nõ ſeꝑatur a coꝛpoꝛe. Si vᷣo di⸗
catur ſenſus interioꝛ qui ad effectũ ꝑtinet.licet poſſit eẽ

qtum ad quedã ſeꝑabilis.q;tum ad alia nõ ẽ ſeꝑabilis

Si vᷣo accipiat᷑ ſenſus interioꝛ ꝓut ẽ mediaãtibo ſpecie⸗
bus in fantaſinate.nõ ſeꝑat᷑.alio ᷣo mõ ſeꝑatur. ¶ Per
hec patet rñſio ad obiecta. Maʒ beatus berñ.loqꝗtur de
ſenſu interioꝛi.Fim ꝙ ptinet ad affectuz. Zug. vo in li. de
libe.arbi.loquit᷑ de ſenſu cõmuni.ſᷣm ꝙ pertinet ad ꝑtẽ

ſenſibilẽ. Auctoꝛitas vo caſſiodoꝛi loquit᷑ de ſenſu interi

oꝛi.Fm ꝙ ſenſus interioꝛ dr intellectus.Aug. vo in li.ð
eccłiaſti.dogma.loquitur ð ſenſu cõmuniter. ſiue dicat᷑
ꝙ interioꝛ ſenſus pertineat ad parteʒ ſenſibiẽ ſiue r'na
lẽ. Qametſi aia nõ ſit ꝙᷓtum ad paꝛtẽ ſenſibilẽ ſeꝑabilis

Fm actũ:erxuta tñ a coꝛꝑe defert ſecũ hmõi potẽtias.

Oaquartũ quo querit᷑.vtrũ angeli babeãt
hmõi ſenſus.vel aĩe tm.ꝙ ſit angeloꝝ. vi⸗
det᷑ ꝑ hoc qð dicit hugo de ſancto victoꝛe.
Vna erat creatura. cuius ſenſ? tot? intus
glia creatura cnius ſenſus totus foꝛis erat.⁊ poſitꝰ
ẽ hõ in medio.vt intꝰ⁊ foꝛis ſenſuʒ hret.ſᷣ illã creatuꝛa
cuiꝰſenſus totꝰerat intꝰ.intelligit ip̃e angelnʒ:g angeli
hũt ſenſuʒ inter ioꝛc. i Aug.in li.æ ciui.dei.ſiue vniueꝛ
ſi mũdi coꝛpꝰ.figuras.q̃lirates.oꝛdinatũq; motũ.⁊ ele⸗
mẽta diſpoſita.a celo vſqʒ ad terra.⁊ quecũqʒ coꝛꝑa in
eis ſunt.ſiue oẽm vit.xvł q nutrit ⁊ ↄtinet.qlis ẽ in ar⸗

boꝛibo. vł que 7 G bʒ et ſentit.qualis ẽ in pecoꝛibo.xel qᷓ

2 hec habet et intelligit.qualis eſt in bom:nibo. vel que

nutritoꝛio ſubſidio non indiget.ſed tamen continet: ſen

tit. et intelligit: qualis eſt in angelis.ſi ergo ſemue con⸗

— —— ——

Hund
Monnp
freng
obyſe
ergded
iree

m

hnöiſe
Aſn

4
ſubgen
ent
los,er,
Fgig,
us ſer
limo
map⸗
gleter
8ſus,
lioli
fneri⸗
boin
eane
ſeio
kleti
Ene
z
Niier
Nſihn
1
neſ
ſoco
etio
enl⸗
glin.
bbuo
ſe
e
di⸗
t
ie⸗
Per
Urdr
i
pe⸗
len
16
e
66

¶ Lueſtio
uenit angelis.ergo ⁊ ſenſus interioꝛ. nõ ſolũ cõuenit
aĩe.¶ Cõtra.ſenſus interioꝛ cõmunis ẽ nobis et bru⸗
tis. VUñ aug.in li.de libe.arbi. Aꝛbitꝛoꝛ illud eẽ manife
ſtũ.interioꝛẽ ſenſum illũ non ea ti ſentire que accipit
quĩq; ſenſibus coꝛpis.5̊ᷣ et᷑ ipos ab eo ſentiri.ſQõ ei ali⸗
ter beſtia moueret ſe appetẽdo vel fugiẽdo.niſi ſe ſentire
ſentiret.ſ̊ nihil ẽ cõmune angelis ⁊ bruus.& ſenſus in⸗
terioꝛ nõ cõuenit. ¶ Rũñſio.ſenſus inteꝛioꝛ d duobus
modis.Ano mõ dr ꝓpꝛie ſᷣm ꝙ ſentire ꝑtinet ad ꝑtẽ ſen
ſibilẽ. et hoc mõ nõ ↄuenit angelis ſenſus interioꝛ.et ſic
accipit aug.ſenſuʒ in pꝛedicta auctoꝛitate.que eſt in li.
xæ libe.arbi.Alio mõ ſumitur ſenſus cõmuniter. ſᷣm ꝙ
intelligere dr̃ ſentire.⁊ ſic accipit aug.ſentire ĩ li.de ci⸗

ui.dei.cũ dicit.ꝙ ſentire cõöuenit angelis.⁊ hoc mõ ſen⸗

—

.

ſus inteꝛioꝛ ↄuenit angelis.

lembꝛum quintũ

D aquintũ quo querit᷑. de ꝗbus eſt ſenſus
interioꝛ. ſiue reſpectu quoꝝ. Vtrũ.ſ.reſpe
ctu ſenſibiliũ.aut tm̃ reſpectu intelligibili
um. reſpectu ſenſibiliũ videt᷑. Aug.in
i. de lie arbe i ſentit ſe nõ videre dũ nõ videt.neceſ⸗
ſe eſt etiã ꝙ ſentiat ſe videre dũ videt.quia cũ eo appeti⸗
tu mouet oculũ videns quo mouet nõ videns.indicat ſe
vtraq; ſentire.ſi ergo ſentit ſe videre dũ videt.cũ illð ſit
ſenſibile. eſt reſpectu ſenſibilium.nõ ſolũ reſpectu intel⸗
ligibiliũ. EStra. bugo ce ſancto victo.poſitꝰ ẽ homo
in medio.ſ.inter angelum ⁊ bruta animalia.vt intus et

foꝛs ſenſum haberet. Intus ad inuiſibilia. foꝛis ad viſi

bilia. Intus ꝑ ſenſum rõis.foꝛis ꝑ ſenſum carnis.ergo
ſenſus interioꝛ eſt ſolum ad inuiſibilia.¶ Itẽ aug. in li.
de ſpũ et aĩa.duo ſunt in homĩe ſenſus vnus interioꝛ.2
vnus exteꝛioꝛ.⁊ vtrũq; bonũ ſuum habet in quo reficit᷑.
ſenſus interioꝛ reſicituꝛ in cõtemplatõe diuinitatis.ſen
ſus exterioꝛ in cõtemplatõe humanitatis.ergo ſicut ſen
ſus exterioꝛ ẽ in homine reſpectu ſenſibiliũ.ita videtur
ꝙ interioꝛ ſit tm̃ reſpectu intelligibiliũ.¶¶ Ad qð dicen⸗

dũ ſicut dictum eſt.ſenſus interioꝛ accipituꝛ dupliciteꝛ.

Aliqũñ em̃ accipit᷑ ꝓ ſenſibili ꝑte.ſ.interioꝛi.⁊ hoc mõ lo
quit᷑ aug.in li.de libe.arbi.de ſenſu inteꝛioꝛi. Alio mõ
accipit᷑ ꝓ ꝑte intelligibili.⁊ boc mõ loquuntuꝛ alie due
auctoꝛitates dæ ſenſu interioꝛi.ſ.qautoꝛitas hugo.z aug.
in li.de aia et ſpiritu.

¶ Membrum ſextum

ODſextũ quo querit᷑.vtꝛuz ſenſus interioꝛ

dicit aug.in li.de aĩa et ſpiritu. Cũ exteri

ooi ſenſus carnalis bono ſuo vtit᷑ interioꝛ

ſenſus mẽtis quaſi obdoꝛmit.nõ ei cogitat bona q̃ ſunt

ergo ſenſus interioꝛ impeditur per exterioꝛem.¶ Con⸗
tra ſenſus interioꝛ pꝛeſidet exteꝛioꝛi ⁊ regit ipᷣm.ᷣ quod
pꝛeſidet alij.nõ mutatur per ipᷣm. ſed potius mutat ipᷣm
ergo interioꝛ ſenſus nõ impeditur nec retardatur a ſua
oꝑatõe per exterioꝛẽ.¶ Item fantaſia que plus eſt vni⸗
ta ſenſui exterioꝛi qꝙᷓ intellectiua.nõ impedituꝛ ip̃ᷣm er
o nec multofoꝛtius intellectiua que plꝰelongat᷑.¶ Ad
c dicẽduʒ. ꝙ ſenſus interioꝛ ſᷣm ꝙ accipit ꝓ paꝛte in⸗
tellectiua.impeditur ꝑ oꝑatõem ſenſus exterioꝛis.2 eſt
rõ huius.nõ quia pꝛeſideat illi vel nõ pꝛeſideat.ſᷣ quia
cũ anima ſit vna et ſimplex.habens potẽtias diuerfas.
tñ intendit oꝑationi ſenſus exterioꝛis.minus eſt inten⸗
ta oꝑatõi ſenſus interioꝛis.¶ Ad hoc quod obijcitur. ꝗ
ſantaſia nõ impediti que magis vnituꝛ exterioꝛi ſenſui
qi intellectiua. Rñſio.ꝙ non ẽ ſimile de fãtaſia et de ꝑte
intellectiua.am ſenſibilis exterioꝛ ⁊ fantaſia currũt
m eandẽ materiã.et ſunt circa ſenſibilia.et ideo vnum
nõ impedit alterũ nec retardat.ſ intellectiua et ſenſibi⸗
lis exterioꝛ currũt ſᷣm diuerſas vias.et ideo vna impe⸗
dit aliam. .

intenois ſenſus.qui iocũditate exteꝛioꝝ bonoꝛũ Pen⸗
9

,
atural ctiuã. noĩe
telligit liberũ arbitriũ ſicut infra ſuo tractatu determi⸗

impediat᷑ ꝑ exteꝛioꝛẽ. E videt᷑ peꝛ hoc qdð

lexj.
ueſtio.lxxji.de cõſide-

tione virium motiuarum rationalium.

Dinnante gratia

dei ꝓcededũ ẽ ad ↄſideratõeʒ viriũ mo⸗
tiuarũ rõnaliũ.quarũ differẽter ponit᷑
diuiſio.¶ Joh.dama.ponit diuiſioneʒ
theliſim ⁊ buliſuim. hoc ẽ ꝑ volũtateʒ
E et intellectiuã.noĩe aũt electiue volũtatis.in⸗

nat.¶ Aug. vo in li.de aĩa et ſpũ. ponit rõnalẽ.ↄcupiſci⸗
ſcibilẽ.⁊ iraſcibilẽ. et dicit totã aiam eẽ in bis potẽtijs.
Potẽtias aũt ibi diſtinguit a viꝛibo in hoc.q; potẽtie di
cũtur motiue.vires aũt cognitiue.licʒ potẽtie poſſint di
ci vires.et ecõuerſo.Ex diuerſis auteʒ locis colligũtur
due.ſ.ſindeꝛeſis quã ponit greg.ſuꝑ eʒe.a liberũ aꝛbitꝛi
um quod a diuerſis ponitur expoſitoꝛibus.⁊ ſumituꝛ
ab eo qð dr̃.xv.ecci. Ab initio fecit hoĩeʒ.⁊ reliquit eũ
in manu cõſilij ſui ⁊c.vbi dat circũlocutõem liberi ar⸗
bitrij. ¶ Phus vo ſolũ intellectũ pꝛacticũ videt᷑ ponẽ vi
motiu ex ꝑte intellectualis aĩie. Aug.ðdᷣo ponit ſuꝑioꝛẽ
inferioꝛẽ poꝛtõem rõis. Pꝛimo igit᷑ inquiramus. ſi
vna ſola ſit potẽtia motiua aut ples.¶¶ Secũdo ſi płes
aliquo mõ.penes quid accipiat᷑ diſtinctio.cũ multiplex
ſit diuiſio.deinde exequendum eſt de illis maxime que
ad theologicam ſpectant ſpeculatõnem in queſtione ſe⸗

quenti.
embzum pꝛimuz
D pꝛimũ quo querit᷑.vtrũ ſit vna ſola po⸗
tẽtia.et videt᷑ ꝑ hoc ꝙ eẽntia anie rõnalis
ſiue ſubſtãtia ſimplicioꝛ ẽ.qᷓ ſit eẽntia ce⸗
leſtis coꝛꝑis.ſ̊ eẽntia celeſtis coꝛꝑis habʒ
vnicã vĩ motiuã.ꝗ̊ młtofoꝛtius aĩa rõnalis habebit vni
cã vim motiuã.¶ Pꝛeterea.aĩa rõnalis ſᷣm ſeipᷣ̃am in⸗
q̃tum ẽ ſpũs.ẽ ſicut intelligẽtia angelica:ᷣ intelligẽtia
angelica nõ hʒ niſi vnicã vim motiuã.q̊ nec aĩa rõnalis
ſm ꝙ hmõi.] Ad idẽ facit.ꝙ ph̊ᷣs vnã tm̃ vim ponẽ vi⸗
cæx.ſ.intellectũ pꝛacticũ.et ẽ exemplũ ſuũ de ſpera pᷣma
que vnifoꝛmit mouet᷑.⁊ vnicũ hʒ motũ.lʒ alie ſpere mo.
tohabeãt defoꝛmes.ſic at᷑ ẽ de intellectu pꝛactico.viar̃
ex ꝑte rõnal aiĩe vnica eẽ potẽtia.¶ Cõtra młtiplex mo
tꝰ ꝓcedit ab aĩa rõnali.ſ.motꝰſᷣm alteratõezʒ. vt a gau⸗
dio ĩ triſticiã.⁊ ecõueꝛſo motꝰlocalis:ſᷣ młuplicis motꝰ
ĩ ſpẽ.młtiplex dr eẽ pꝛicipiũ.cũ q̊ vis motiua ſit pꝛĩcipi⸗
uʒ motꝰ.erit multiplex vis motiua.j Itẽ ab aĩa ſic̃ dĩc
ioh.dama.ſũt ⁊ actões.⁊ ĩ ea ſũt paſſiones.pt qð erit
vis motiua actiua ⁊ paſſiua.⁊ ita plłes. Itẽ ẽ motꝰpᷣm
appetitũ ⁊ m fugã.⁊ motꝰiſti ſũt ↄtraꝛij. ꝓcedũt a cõ⸗
trarijs pꝛicipijs.ᷓ differẽtes viꝛes eꝛũt.Fm q̃s ẽ appetitꝰ
7 fuga.¶ Itẽ phes i li.de aia poĩt duplicẽ motiuã ronalẽ
intellectũ ⁊ appetitiuã vi. Ad qð ddᷣm.q; ſũt płes mo
tiue rõnales.¶¶ Ad obiectũ at pᷣmo ĩ ↄtꝛarium doᷣm ẽ.q;
ph̊s cũ loqt᷑ de motiua vi coꝛꝑis ſuꝑceleſtis.loqꝗt᷑ de illa
Fm quã fit motꝰcirclaris.⁊ dr motiua vis.ſiẽ diſpoſitõ
mobił.̊ ẽ vis motiua alia.Fᷣm quã ẽ pꝛicipiũ motꝰacti⸗
une ĩ his ĩferioꝛibo.⁊ ita ẽ vis młtipler et᷑ ĩ coꝛꝑe ſuꝑcele
ſti.̊ vnica dr 'm quã mouet᷑ circularit᷑.⁊ ñ mouet᷑ ĩ re⸗
ctũ nec violẽtat.¶ Ad ſcdᷣm dom. qꝙ lzʒ aĩa rõnał inqᷓtũ
ẽſpũs.quãdã hʒ ſiłitudinẽ ĩtelligẽtie ãgelice.nihilomi⸗
nopʒ vi directiuã ad bonũ q̃ dr ĩtellectꝰpꝛacticꝰ.⁊ vĩ ap
petitiuã boni.pᷣter h̊ at᷑ aĩa rõnal ĩqtũ ẽ aĩa.hʒ quãdaʒ
vĩ appetitinã ex inclinatõe ad coꝛpꝰ.⁊ ita ñ dicet᷑ aia rõ
nał tm̃ hr̃e vnã vĩ motius.ſ̊ plłes.Si vo dicat᷑ ĩtelligen
tia ãgelica hr̃e vnicã.h̊ dici pt᷑ ĩ ↄpatõe ad aĩaʒ rõnalẽ ĩ
qtũ ẽ gia. Ad illð qð teꝛcõ obijcit᷑.dðᷣm ꝙ ph̊s dinidẽ
do õ fãtaſiã qẽ ꝑtis ſenſibił.poĩt vnicã.ſ.itellectũ.ꝗ itel⸗
lectꝰẽ rectꝰ.fãtaſia at᷑ rcta ⁊ ñ rcta.nihilominꝰ poit᷑ ap⸗
petitiua rõnał vis ꝑtis illiꝰ.vñ dic appetitiuũ ⁊ intelle⸗
ctiuũ.Vñ poĩt płes vires ꝑtis rõnalis motiue.

xibile. Hiero.

embrum ſecundum

Dſecũduʒ quo queritur.cũ ſint plures ꝑ⸗
tes motiue.penes quid accipiat᷑ diuiſio.
¶ Ao qð dicẽdũ ẽ.q cũ in geneꝛali oĩs vis
motiua rõnalis diuidat᷑ ꝑ im ꝑatiuã.ↄſili
atricẽ et affectiuã. vt in hoc oñdatur quedã trinitatis ſi
militudo in ꝑte motiua.et vnaqueq; haꝝ differẽtiaruʒ
ſubdiuidat᷑. Quedã eĩ diuiſio accipit᷑ ex ꝑte ĩꝑatiue.q⸗
dã ex ꝑte cõſiliatricis.et quedã ex ꝑte affectiue.Ex ꝑte
im ꝑatiue.illa que ↄtinet liberũ arbitriuʒ ⁊ ſindereſim.
M impatiua aut ẽ m directõz nat᷑e aut rõnis. Scom
directõem rõis liberũ arbitriũ.ſm directõeʒ nature ſin
xeriſis.vel aliter. imꝑatiua.aut ẽ determinata ad vnuʒ
7 dẽ ſinderiſis.aũt ẽ poteſtas oppoſitoꝝ ⁊ dĩ liberũ ar·
bitriũ. Ex ꝑte vo cõſiliatrieis accipit᷑ diuiſio ßm ꝙ acci
pitur rõ cõſulendi ex oꝛdinatõe recta.ad ſuperna bona
vel ad inferioꝛa bona.et ſᷣm hoc dicituꝛ poꝛtõ rõis in⸗
ferioꝛ vel ſu ꝑioꝛ. Ex pte vo affectiue cũ or alia volũtas
theliſis.alia buliſis.hoc ẽ.alia ẽ natural volũtas. alia
electiua ſiue deliberatiua. vt naturalis volũtas rñdeat
ſinderiſi.deliberatiua vᷣo libeꝛo arbitrio. Quedã vᷣo ſu⸗
mũtur ex ꝑte ↄſiliatricis ſimul et affectiue.et h duplici
ter. Fm ↄueniẽtiam quã habet aĩa rõnalis cũ angelo.et
ßm hoc diuiditur ꝑ intellectũ pꝛacticũ ⁊ vim appetitiuũ
vel bᷣm ꝙ ꝓpꝛiũ ẽ aie Ai ſic diuidit᷑ ꝑ rõnalẽ ↄcu⸗

piſcibilẽ ⁊ iraſcibilẽ. ¶ Gicẽdũ ẽ &̊ de libero arbitrio et
ſinderiſi pꝛimo q̃ ſe babẽt ꝑ modũ potẽtiſſimi in aĩa.et
ita ꝑ modũ pᷣſidẽtis et impantis.Oꝛ aũt liberũ arbitri⸗
um ſe habeat ꝑ moduʒ pᷣſidentis ⁊ inꝑantis habetur a
beato berñ.ĩ li. de libe.arbi.liberũ arbitꝛiũ ſuo conatuꝛ
eſſe coꝛꝑi.ſicut pᷣeſt ſapiẽtia oꝛbi:attingens a fine vſq;
ad finẽ foꝛtiter. imperas.ſ.ſingulis ſenſibo ⁊ actibo ta⸗
potẽter. quatenꝰnõ ſinat regnare peccatũ in ſuo moꝛtali
coꝛpe.i¶ Similiter ꝗ; pᷣſidet ſinderiſis in ſuo genere.põt
haberi.ſicut em aquila ſuꝑfeꝛtur alijs.ſic et ſinderiſis ĩ
ſuo genere ſuꝑfertur alijs. In pꝛimis ergo querit᷑ de li⸗
bero arbitrio.et deinde de ſinderiſi.⁊ ad illa cetera refe
ramus.¶ Circa liberũ arbitriũ querũtur pluꝛa. Pꝛĩo
an liberũ arbitriũ ſit aliquid in rerũ natura. Secundo
quio ſit. Lercio in ꝗbo ſit.Quarto vtrũ ſit equaliteꝛ in
oĩbus habẽtibo liberũ arbitriũ vel nõ. Quito vtrũ amiſ
ſibilit vel inamiſſibilit ſit ĩ ilł Sexto r̃ſpectu qͥꝝ actuũ
ſit. Et ſi ſit illð penes qð attẽditur meritum vel demeri⸗
tum.

¶ ueſtio. lxxij. de libero

arbitrio ᷣm ſui ſubſtantiam.

DOnſiderãdo itaqʒ

libeꝛũ aꝛbitriũ pꝛimo ſᷣm ſui ſubſtãtiaʒ
Querit᷑ ſi ſit aligd in reruʒ natura.Et
rñdetur ꝙ ſic. ¶ Cõtra qð ſic ovijcitur
Videt᷑ em̃ ꝙ nõ ſit libearbi.ſᷣm ꝙ ẽ fle
m ſic arguit. Deusẽ bonus volũtate.et
fecit hoĩem ad imaginẽ ſuã.ᷓ fecit hoĩeʒ bonũ volũtate
Si hoc ſeqtuꝛ. ſimiliteꝛ ſequit᷑ ex alia ꝑte.Oeus ñ põt
nõ eẽ bonus·et fecit hoiem ad imaginẽ ſuã. fecit eum
talẽ.qui nõ põt nõ eẽ bonus.ꝗ̊ nõ ẽ in eo flexibilitas li.
aꝛbi. ad oppoſita.et hec ẽ libertas de qua loquimuꝛ. q̊ ñᷣ
hʒ libertatẽ.¶ Itẽ melioꝛ ẽ potẽtia faciẽdi bonũ.que eſt
imꝑmixta potẽtie faciẽdi malũ.qᷓ illa que ſe hʒ ad vtrũ
q;.ſ.ad poſſe facẽ bonũ ⁊ malũ.qð patet.qꝛ talis poten⸗
tia ẽ in deo. Si oĩs inuidia religiata ẽ a ſummo bono
cũ talis potẽtia ſit nobiliſſima.⁊ coĩcare eã potuit.com
muicauit eã rõnali creature que ẽ ao imaginẽ ſuã:eꝛgo
rõnalis creatuꝛa habet potẽtia faciẽdi bonũ imꝑmixtũ
potẽtie faciẽdi malũ.̊ nõ ẽ in ea libeꝛũ arbitriũ ſᷣm ꝙ ẽ
flexibile ad bonũ ⁊ malũ./ Itẽ ſi nõ eẽt aliqua creatuꝛa
in vniuerſo.que talẽ habẽt potẽtiã vt poſſet faci bonuʒ
7 nõ poſſet facere malũ.incõpleta eẽt vniuerſitas crea⸗

turaꝝ:cũ deus talẽ poſſit ſaceꝛe cꝛeatuꝛã.ẽ aliqua tat.
ſi aliqua ẽ talis.hoc ẽ cꝛeatura rõnalis.ꝗᷓ creatuꝛa r5
nalis no habet flexibilitatẽ ad bonũ et malu. nec liber
tatẽ ſm ꝙ bic loquimuꝛ de libeꝛtate. ¶ Cõtra.dama.oẽ
geneꝛabile veꝛtibile. aiata vo ? irrõnabilia vertütuꝛ m
coꝛꝑales alteratões.rõnale vo ſm electõeʒ· et ↄtempla⸗
tiuuũ ſᷣm excogitatõem.actiuũ vᷣo ſᷣm ↄſiliũ: relinquituꝛ
ꝙ rõnalis creatuꝛa veꝛtibilis ẽ m electõem.⁊ hoc ẽ fle⸗
xibile ſᷣm libeꝛũ arbitꝛiũ. in ea ẽ libeꝛũ arbitꝛiũ flexibi
le.¶l Itẽ berñ. tolle liberũ aꝛbitꝛiũ nõ eꝛit qð ſaluet᷑ tol⸗
le gram nõ erit vñ ſaluet᷑.ſᷣ ronalis creatuꝛa oꝛdinata ẽ
ad ꝑticipatoem pᷣmij.⁊ meꝛitũ ẽ añ pꝛemiũ.⁊ pꝛicipium
meꝛẽdi an meritũ.& ſi pꝛicipiũ meriti ẽ libeꝛũ aꝛbitriuʒ
libeꝛũ aꝛbitꝛiũ ẽ in hoĩe.i¶ Itẽ aug.in li.lxxxiij.q ANeli
oꝛ ẽ hõ qui volũtate q; qui E tate bon?ẽ. volutas er⸗

go libeꝛa hoĩ danda fuit. ¶Rñſio.ↄcedẽdo ꝙ libeꝛũ aꝛ
bitꝛiũ ſᷣm ꝙ ẽ flexibile ad bonũ ⁊ malũ.ſit ĩ cꝛeatuꝛa rõ⸗
nali.j Ad hoc qð obijcitur.ꝙ cũ deus ſit neceſſe bonus
7 bomo ſit ad imaginẽ et ſimilitudinẽ cei.erit neceſſita
te bonus.⁊ ita nõ habebit liberũ aꝛbitꝛiũ ⁊c. Dicẽdum
ꝙ nõ ẽ ſimile.̊ bene tenet.deus eſt volũtate bonus ⁊ fe⸗
eit hominẽ ad imaginẽ ſuã.que fecit eũ voluntate bonũ.
qa cꝛeatura cũ ſit ex nibilo creata vertibilis ẽᷣa ita opo
ſitõem habet ad neceſſitatẽ.qꝛ neceſſitas ẽ ex ꝑte ꝑfecte
potẽtie.⁊ ita ſolum in deo.nõ in creatuꝛa cũ ibi ſit dele⸗
etus potẽtie.et iõ nõ ſequituꝛ.q ſi deus ẽ neceſſario bo⸗
nus. ꝙ hõ exiſtẽs ad imaginẽ eius ſit neceſſaꝛio bonus.
¶ Ao aliud dicẽdum.ꝙ veꝛũ ẽ ꝙ deus potuit ofeꝝe ali⸗
cui creature potẽtiam deteꝛminatã ad bonũ.ſ̊ hoc nõ ꝑ
natuꝛã ſ ꝑ gram. nulli em̃ creature põt ↄfene ꝙ habeat
potẽtiam flexibilẽ ad bonũ et nõ ad malũ ꝑ natuꝛã.niſi

dicat᷑ natuꝛa illud qð dat᷑ hoi a pꝛicipio.licet nõ ſit ð eẽ
ip̃ᷣius. Cauſa aũt quaꝛe nõ põt ↄfeni hoĩ ꝑ natuꝛaʒ ẽ.ꝙ
veꝛtibile m natura cõſequit᷑ de neceſſitate eẽ creature.
Vñ ſicut nõ põt cõfeꝛꝛi hoĩ.ꝙ eius natuꝛa nõ ſit creata
ita nõ põt cõfeꝛꝛi hoĩ ꝙ nõ ſit veꝛtibilis.ſᷣ ſolum ofeꝛt᷑ fi
lio qui pcedit ab ipo ĩ ydemptitate natuꝛe.cõfert tñ cre
atuꝛe ꝑ gram.qð nõ põt habeꝛe ꝑ natuꝛã.4 Ad alið di⸗
cẽdũ ꝙ nõ ſequit᷑ p ſi hoĩ nõ cõfeꝛtuꝛ potẽtia deteꝛmina
ta ao bonũ ſᷣm natuꝛã.· ꝙ ſit incõpleta vniueꝛſitas cꝛea⸗
tuꝛaꝝ. illud foꝛſitan ſequeꝛet᷑.ſi aliquo mõ nõ cõfeꝛꝛet
ei.ſ.peꝛ gꝛatiam.

meſtio. lxxiin. Luid ſit
libeꝛum arbitrium.
queritur

Einde

qg ſit libeꝛũ arbitꝛiũ. Et h ſub tꝛiplici
differẽtia. Pꝛĩo quid ſit Fm rem. Secũ
do quid ſit ſᷣm diffinitõem. Zeꝛcio ꝗd
Vſit ᷣm nomẽ. Circa pꝛimũ qꝛit᷑ pꝛimo
quid ſit geneꝛe vtꝝ potẽtia vel habitus. 4 Secũdo ſi ſit
potẽtia. vtꝛũ ſit potẽtia vna vel multe. Leꝛcio ſi ſit vna
potẽtia vtꝛũ ſit rõ vel volũtas vel potẽtia.

Articnlus peimns

Irca pꝛimũ ſic obijcit. Herñ. libeꝛũ arbitꝛiũ
7 habitꝰ. Itẽ ꝙ potẽtia natalis exeat ĩ actuʒ
babet ex eo. ꝙ potẽtia ẽ: h facile exeat. ha⸗
bʒ er habitu ſuꝑaddito:S cũ libeꝛũ arbitꝛiũ defacili exe
at i actũ. videt᷑ ꝙ ſit habitꝰ. ¶ YItẽ aug. in enche. Homo
male vtẽs libeꝛo arbitꝛio ꝑdit ſeipᷣm: hᷣ̊ cõſtat ; potetia
nõ ẽ ãmiſſibilis.̊ nõẽ potẽtia.¶ Itẽ potẽtia nõ recipit
magis et minꝰ.niſi rõe inclinatõis ad actu? hoc ẽ ꝑ ba
bitůũ. ᷓ cũ lib. aꝛbi.recipiat magis et minꝰ. qꝛ libeꝛꝰ ẽ in
vno qᷓ in alio.libeꝛũ ar bitriũ nõ erit potetia habitus
q; planũ ẽ ꝙ nõ ẽ paſſio.⁊ quicqd ẽ ĩ aĩa ſicut dic phᷣus
& babitꝰvel patẽtia vel paſſio. ⁊ nõ ẽ potẽtia vel paſſio.
Fſẽ babitꝰ. Eõtꝛa Meꝛñ. aia bʒ tꝛes potẽtias natuꝛali
ter ſibi inſitas.ſ.rõnabilitatẽ. volũtatẽ. facultatẽ.⸗ bãc
vocat liberũ arbitriũ.&̊ libeꝛũ arbitriũ ? potẽtia. ¶Jtẽ

nin.
ungre
liber
mmge
mmßnn
mnply⸗
mian
iſe,
ferb
nangi
ſpiun
tnig
Gel
6 er⸗,
ide
Rro,
nus
ſlits
dum
ſe
oni,

9
ſce
le
bo⸗
lg.
dali
ſ
6
hiſi
dei
Ure⸗
gta

te
ͦ
n
n
1i

☛ S. ==

0

Queſtio

eſt vis anime ſemꝑ tendens in bonum? trabens ſurſuʒ
quã vocat beatꝰberñ.ſpm̃ dñi:et frequẽter vocat᷑ ſpiritꝰ
in ſcriptura vt.ij.malach.Cuſtodite ſpm̃ ⁊c.et.viij. Ro.
ſpũs poſtulat ⁊c.et alio noĩe ſeintilla rõnis ſeu ↄſciẽtie
ue ſemper remurmurat ↄtra malum.2 tendit ſurſum.
Arenn eſt alia vis anime q̃ ſemꝑ tendit deoꝛſum: ſcʒ ſen⸗
ſualitas.quã vocat bẽs berñ.aſpetitũ carnis.g debet eẽ
media potentia.q̃ poſſit indifferenter tendere ſurſum et
deoꝛſum:ſ hec noneſt niſi liberũ arbitriũ. ᷓ liberuʒ ar-
bitrinz eſt potentia. Aut ſi eſt alia potentia media.que
indifferenter ſit ad bonum et malum:querit᷑ que ſit illa
Av qð dicendum/ꝙ liberũ arbitriũ eſt potentia hba⸗
itualis. pꝛo libito eligentis:et ex hoc ꝙ habitualis eſt.
habet ꝙ facile exeat in actũ. Vñ ꝓpter ↄnenientiã quam
habet cũ habitu naturali in facili exendo in actũ.freq̃n
ter nomiatur habitus.Eñ dicit berñ.ꝙ eſt habitus ani

mi liberi ſui.¶¶ Ad pꝛimo dicendum.ꝙ potentia nõ exit

deſfacili in actũ niſi ꝑ habitũ.eſt verum de naturalibus
potentijs:̊ non opoꝛtet de volũtarijs. immo iſti defacili
exeunt in actũ ſine habitu ſuꝑaddito:⁊ hoc.quia imma
teriales ſũt vt dicit phᷣs.q¶ Ad aliud dicendũ.qꝙ triplex
eſt libertas. ſcʒ nature gratie et gloꝛie.qð dicit augꝰ.
nõ inielligit᷑ de amiſſione potentie nec libertatis pᷣme.ſᷣ
ſcde vel tercie.¶ Ao terciũ dicendũ.ꝙ liberũ arbitrium
mediũ eſt inter eſſentiã et actum:põt ergo accipi/ꝓut te⸗
net ſe imediate cũ eſſentia.et ſᷣm hoc non dicit᷑ magis ⁊
minꝰ:vel ꝓut ẽ pꝛincipiũ actus.et ſᷣm hoc põt eſſe libeꝛi
us vel minus liberum.et ſᷣm hoc põt accipi dupliciter.
vel qᷓtum ad terminũ a quo.vel qtum ad terminum ad
quem.Qam qᷓtum ad terminuʒ a quo aecipit᷑ hec diui⸗

ſio liberi.a coactõne.a miſeria.a peccato:qtuʒ ad liber

tatem a coactõne.nõ dicit᷑ magis et nunus: qtum ad li⸗
bertatem a miſeria et a peccato dicit᷑.et qtum ad h.ſim
pliciter dicit᷑ magis et minus.qᷓtum ad terminũ ad quẽ
cum dicitur aut potens eſt in bonum ⁊ malum actũ aut
onfirmatum in illo.

Articulus. ij.

Darticulũ ſecundũ quo querit᷑. Vltrũ libeꝝ
arbitriũ ſit vna potentia pᷣm ſe. vel aliqͥ mo⸗
do plures. Et videt᷑ ꝙ nõ ſit vna potentia:nã
mes virtutes nõ ſunt in eadẽ potentia.ſed diſtinguun⸗
tur Em diuerſitates potentiaꝝ. vñ quedã virtutes ſunt
in rõne ſieut fides.pꝛudentia.⁊ hmõi.⁊ de donis ſiliter:
queda ſunt in rõne quedã in voluntate: ſᷣ tam iülle qᷓ iſte

ſunt in libero arbitrio.̊ liberũ arbitriũ nõ eſt vna potẽ

tia ſ̊ plures vel aliquo mõↄtinens in ſe plures potẽtias
4 Item liberũ arbitriũ eſt facultas volutatis et rõnis.
Hſᷣ ille potẽtie ſunt diuerſe:et diuidunt᷑ ex oꝓoſito.q⸗ Jtẽ
berñ. vocat liberũ arbitriuʒ ↄſenſum.ug.facultatem.
Anſel.ptatem:ſ̊ hec nõ ſunt vniꝰgeneris vel ſaltem vni
us ſpẽi.&̊ nec liberũ arbitriũ.⸗ Itẽ videt᷑ ꝙ libeꝝ arbit.
ↄtineat in ſe oms potẽtias.Dama.libere appetit.libẽ iu⸗
dicat.libere impetuʒ facit.libẽ diſponit.libere vult.libẽ
ingrit. Sʒ iſti actꝰſunt diueꝛſaꝝ potẽtiaꝝ.Qam axpetẽ

2 velle ſunt ↄcupiſcibił.inꝗreꝛe diſponẽ rõnalis.impetũ

facẽ iraſcibilis:q̊ in omibo ẽ libertas.nõſolũ in rõne vel
volũtate. Item in om̃ibo his viribo ẽ meritũ 1 demeri

tũ: H in ſolo libero arbitrio ẽ meritũ vel demeritũ. ꝛc̃.

Cont. eligẽ eſt vndactꝰ. eſt vniꝰpotentie:ſᷣ nõ niſi li
berũ arbitrin. & liberũ arbitriũ eſt ena potẽtia. 4 Yteʒz ẽ

vyna potẽtia q ſemꝑ tendit ſurſuʒ. q̃ntũ eſt de ſe.Eſt alia

q̃ tendit deoꝛſum. ꝗ̊ vna dʒ eſſe potentia media.Sʒ boc
nõ eſt mſi liberũ arbi.̊ liberum arbi.eſt vna potentia.
Bo ⸗ rñdendum eſt.ꝑ id quod dicit aug. in li. de
nq; rñſionibo:cum loꝗmur de libero arbitrio.nõ de p⸗
te anime loqmur ſ̊ de toto.ñ dicimꝰ.ꝙ liberũ arbitri⸗
um ↄtinet in ſe om̃s vires.ᷣm q̃s eſt meritũ vel demeri⸗
tum:mõ mñ eſt iõ plures potẽtie eſſentiałr.ſ̊ pluriũ potẽ⸗
tiaꝝ:et ꝑ hoc pʒ ſolutõ ad pꝛimo obiectũ.⸗ Ad ſecũduʒ
dicendũ.ꝙ liberũ arbitriũ dĩ facultas volutatis a rati⸗

2

/

.lxxiij.

onis.quia in iſtis duabo potentijs eſt pꝛimo ⁊ pꝛincipa/
liter:libertas quia eſt rõnis vt cõſiliantis et voluntatis
ſicut mouentis.etꝑ iſtas duas deſcendit libeꝛtas ad ali
as quarum ſunt actus remotioꝛes. Fᷣm ꝙ dicit dama.li
bere diſponit.libere impetũ facit.non ideo tñ dicet᷑ plu⸗
res potentie.ſed ↄtinens in ſe plures.ſcilicet om̃es illas
in quibo eſt meritum vel demeritũ.Verumtamen libeꝛũ
aꝛbitrium vno modo diuiditur ex opꝓpoſito contra alias
potentias ſieut iam melius explanabit᷑.¶ Ao hoc quod
obijcitur.ꝙ libeꝛũ arbitrium nominat᷑ tribus nominibo
a ſanctis.Dicendum ꝙ hoc eſt ſᷣm diuerſos eius reſpe⸗
ctus.Poteſtas em̃ dicitur reſpectu actus et finis:ẽ enizʒ
potentia oꝛdinata in finem mediante actu.facultas vᷣo
dicitur reſpectu eins ꝑ quod illud reddit᷑ facile. Ratio
em vel volũtas facilis dicit᷑.ſᷣm facultatẽ liberi arbitrij
Vnde facultas dicit᷑ ratõnis ⁊ volũtatis: ↄſenſus auteʒ
dicitur reſpectu mouẽtis. aut em̃ mouetur a deo ad bo⸗
num:aut ab aduerſario ſcʒ dy abolo. Ex hoc &̊ ꝙ huic

vł huic aſentit conſenſus dicitur.
(Articuius. uj.

