reducũtur ad illa q̃ ꝑ ſe oꝛdinãtuꝛ ĩ genẽ illo:dici poteſt
ſuba vel potiſubale.Cum em̃ modꝰreducẽdi ad genſit
multiplex.q̃daʒ eĩ reducũtur ad genꝰſic̃ pᷣncipia vt ma⸗
teria ⁊ foꝛma ad genꝰſube. Juxta illð boecij. relictis ex⸗
tremis agit de medio.i.de ſuba ↄpoſita.ſilłr pũctꝰad ge⸗
nus q̃ntitatis.Quedaʒ at reducũtur vt dr̃ie ſubales.q̃
dam vt potẽtie q̃ reducũtur ad genꝰillud in qͥ eſt ſuba in
quoꝝ ſũt potẽtie:vt potẽtie aĩe ad genꝰ illõ in qͥ eſt aia.
quedã vt actꝰ ꝓprius ⁊ pᷣmꝰꝗ dic eſſe erꝰcuiꝰẽ actꝰ:Fᷣm ꝙ
eſſe dr aciꝰentis.h̊ vltimo mõ reducit᷑ vita ad illð genꝰi
q̊ eſt viuẽs. Jur illud phᷣi dicẽtis.viuẽ viuẽtis ẽ eẽ. Que⸗
renti q& vtrũ vita ſit ſuba vel accidẽs.Dicendũ ꝙ ſuba.i.
reducibile ad ſubam ſiue genꝰſube.vtrũ autẽ aliqͥ ↄſide⸗
ratõne ſit de genẽ accidẽtis infra pleniꝰvidebit᷑.¶ Ad il
la q vident᷑ oñdere ꝙ ſit ſuba.⁊ pᷣmo ꝑ ̊ ꝙ accidẽs nõ
eſt ꝑfectõ ſube.Oicendũ ꝙ ̊ verũ ẽ ſᷣm ꝙ ſubale noĩe ex⸗
tento dr̃ ſuba. Sür qð dr qð fluit a pꝛima cã pꝛimo ad
eſſe viuentiũ nõ ẽ accidẽs.ſ̊ ſuba.veꝝ ẽ ſumpta ſuba mõ
iam dicto.Silr ꝙ dr accidẽs nõ eſt pᷣncipiũ actꝰ aĩe ſed
ſuba.G̊ veru ẽ ſumpta ſuba mõ pᷣdicto. Alia q̃ inducũt᷑
ꝓ alia ꝑte. Rñdendũ ẽ.⁊ pᷣmo ad pꝛimũ. cũ q̊ obijcit᷑ ꝙ
iocũditas vita ⁊c. Oicendũ ꝙ loꝗtur de vita gre que c
ex caritate quã dʒ ↄcomitari iocũditas ſpũs.Iñ intelli
gitur ſuꝑ illud iocũditas coꝛdis dic q̃ eſt ex vera carita⸗
te h̊ eſt vita ſcʒ ꝑ ↄ”comitantiã nõ ꝑ eſſentiã.4¶. Ad aliud
qð obijcit᷑.ꝙ nullꝰmotꝰeſt ſuba ⁊c. Dicendũ ꝙ ſᷣm q pp⸗
prie drĩ motꝰ ꝓut diuidit᷑ ꝑ generatõeʒ et coꝛruptõeʒ.au
gmentũ ⁊ diminutõeʒ ⁊ loci mutatõeʒ.veruʒ eſt ꝙ motꝰ
nõ eſt ſuba. Scðm aũt ꝙ motꝰoↄcernit actũ ſumptũ mo⸗
do ſupᷣdicto. ꝓut ſcʒ dr actꝰpꝛimꝰet ꝓprius ꝗ dic eſſe eiꝰ
cuiꝰeſt actꝰ.⁊ ſuba noĩe extenſo dr ſubale ſiue reducibile
ad ſubam:ſic aligs motꝰeſt ſuba.⸗l. Ad aliud qð ſeꝗtur
dicendũ.ꝙ ẽ quedã pꝛiuatio q̃ pꝛiuat᷑ eſſe ſimpłr: quedã
q̃ pꝛiuat᷑ eẽ ꝑtis.ſic̃ a cecitate puatur eẽ oculi:oculus eĩ
cecus nõ eſt niſi equoce dictꝰſicut oculus erutꝰ.illa eꝛgo
pꝛiuatio q̃ pꝛiuat᷑ eſſe ꝑtis.pꝛiuat habitum ſibi oppoſitũ
qui eſt accidens.illa aũt pꝛiuatio qua totũ eſſe rei tolli⸗
tur nõ pꝛiuat habitum eo mõ ſumpto habitu quo habi⸗
tus ⁊ pꝛiuatõ opponuntur pꝛiuatiue: neq; habitum qui
eſt accidens cuiuſmodi ẽ moꝛs que priuat eſſe ſiue actũ
ꝓrium et primũ ipſius rei ſiue ſubſtantie.ſi tamen vita
ſit aliquo modo habitus infra dicetur.4 Ad aliud dicẽ
dum. ꝙ lʒ hꝙ dico viuens imponatuꝛ a cã que quodam⸗
modo eſt actio vel operatio vel aliquid bmõi.quia tam̃
actio illa vel actus eſt pꝛimꝰet ꝓprius ipſius ſubſtantie.
qui dicit eſſe illiꝰcmius eſt actus:non debet poni in alio
genere ꝙỹ in genere ſubſtantie.nec ẽ ſimile de hoc ꝙ dico
pater.qꝛ imponitur a foꝛma q eſt remota ⁊ accidentalis
eſſe rei ſuppoſiti. .

—

—

rticulus ſecundus

quit᷑ inquireꝛe ſi vita ſit anima vel aliquid
anime.Et pꝛimo ſi ſit anima.E ſic videtuꝛ.
Am bꝛo.in li.de bono moꝛtis oſtendit.ꝙ aĩa
nõ põt moꝛi.qꝛ ẽ vita et vita eſt ↄtraꝛia moꝛti.Eñ dicit
anima vita eſt:quõ põt moꝛtem ſuſcipere cũ ſit cõtraꝛia
l Item li.de motu coꝛdis.aĩa aĩalis vna ſimplex eſt.et
ex ea tm̃ viuit aĩal:ſ̊ vita eſt illud quo vinũt aĩalia.⁊ aĩ
inalia viuũt tm̃ aia.ꝗ̊ idem eſt vita qð aĩa:q̊ vita eſt ani
ma.4 IJtem ambꝛo. de bono moꝛtis ꝓbat. ꝙ aia eſt vita
ſie.cui aĩia infundit᷑ vita infundit᷑.a quo aĩa diſcedit vi⸗
ta diſcedit.q̊ anima ẽ vita.¶ Item yſido.li.j.d ſummo
bono vita coꝛꝑis aĩa.aia & vita eſt. Item aima viuit ſe⸗
ipſa vt vult ppõs ꝗ̊ᷓ aia eſt ſua vita: c. ¶ Hoc etiaʒ po⸗
teſi ondi ſic.anima viuit aut & viuit ſeipſo aut alio. Si
alio tũc ſitr erit queſtio de illo.aut viuit aut nõ.Si non
Snõ dat vitam. Si viuit aut ergo ſeipᷣo aut alio.tunc ſi
militer querit᷑ de illo alio.Si ̊ nõ eſt abire in infinitũ
relingtur ꝙ ipſa vel illð quo viuit viuit ſeipſo.Sʒ veri/
ſimiliꝰeſt ꝙ aĩa ipſa viuit ſeipᷣa ꝙᷓ ſit aliud quo viuit: er
go aĩa vinit ſeipſa vita ipᷣa. vita eſt aĩia.¶ Item in pᷣ⸗
dicatis eſſentialibo ſi ↄcretũ ocreto et abſtractũ ðᷣ ab⸗
ſtracto.ᷣ animare eſt viuiſicare et aĩari viuificari ⁊ aĩ⸗
matũ tnasllen viuum eſſentialiter loquẽdo.er⸗

go aia eſt vita. ¶ Contra.nibil creatũ eſt actus eiꝰſiue

octus egrediẽs a ſe.ᷣ vita eſt actus egrediens ab aĩma.
Vnñ li.de motu coꝛdis dr.pꝛim et ↄtinuꝰ actus anime
vita eſt. ¶ Item aliud eſt qdð infundit᷑ ab aliqͥ et illud a

quo infundit᷑.ſ̊ dicit ambꝛo.li.de bono moꝛ.quõ ſubſtã

tia eiꝰ.i.anime nutrire põt:cũ aia ſit q̃ vitam infundit.
Er his pʒ ꝙ vita non eſt aia nec ecõuerſo foꝛmaliter lo
quendo: qð cedimus. ¶ Bicendũ ꝗ eſt. ꝙ anima ẽ cau
ſa vite in coꝛꝑe.et cauſa aĩe eſt cauſa vite in ipᷣa.vñ vita
qua aĩa in ſe viuit.aĩa nõ eſt cauſa:ſᷣ illud qð eſt cauſa
aie.¶Ao illud qð pꝛimo obijcit᷑ in ↄtrariũ hic per illud
Ambꝛo.aĩa eſt vita ⁊c. DHicenduʒ ꝙ pᷣdicatio illa vt ptʒ
ex verbis ambꝛo.eſt effectꝰ de canſa.nec dicit᷑ moꝛs con⸗
traria aĩe ꝓprie:ſ̊ eo mõ loquendi qͥ incõtingentia ſiue
incompoſſibilia dicunt᷑ ↄtraria.et hoc ptz ex ſerie verbo
rum am bꝛo.ſubiungit em̃ ſicut nix caloꝛem non recipit
nam ſtatim reſoluit᷑ et lux non recipit tenebras.naʒ ſta
tim diſcutit.infuſo em̃ lumine tenebꝛaꝝ hoꝛroꝛ aufert᷑.
et ſicut admoto igne niuium rigoꝛ deſinit:ita et aĩma q
vitam cauſat moꝛtem non recipit et non moꝛitur. ecce
dicit ꝙ anima cauſat vitam quo ſignificat᷑ animam eſſe
cauſam vite.ꝑ exempla aũt in quiboa ſimili declarat.q;
anima nõ recipit moꝛtem patet.ꝙ aĩa non eſt moꝛti cõ⸗
traria ꝗꝓprie:niſi eo modo quo dicunt᷑ ↄtraria incontin⸗
gentia.¶ Ad aliud dicenduũ.ꝙ animal viuit tm ex aima
et nibilominus aĩa viuit vita.ꝗa em̃ vita aĩalis ẽ ab aĩ⸗

ma:p boc qð dicit᷑ aĩal tm̃ viuere ex anima.nõ excludit᷑

ꝗn ipᷣm viuat vita.cũ em̃ dicit᷑ tm̃ viuit anima. notat᷑ pᷣ⸗
ciſio cauſe pᷣme ſiue pᷣncipaliter:et hoc intelligenduʒ eſt
rõne viuiſicatõnis ſiue vite ꝑtis animalis ſcʒ coꝛgis.ꝗa
animal rõne totiꝰviuit vita.̊ rõne ꝑtis.i.coꝛꝑie vinit
aĩa.NHia em̃ nõ viuit ſe foꝛmalr loquẽdo neq; eſfectiue.

Aia aũt viuit vita.ꝛeterea.cũ dr aĩal viuit vita ⁊ ani

mal viuit aĩa.habito reſpectu ad idẽ ſcʒ ad aĩal ratõne
coꝛꝑis rõ diuerſa cauſalitatis notat᷑.otat᷑ em̃ in pᷣma
rõ cauſalitatis foꝛmalis. In ſcðᷣa effectiue.aĩa em̃ eſt cã

effectiua vite ĩ coꝛꝑe:vita aũt ẽ foꝛma ipſiꝰviuẽtis.q¶łx

bis pʒ rñſio ad dno q ſequunt᷑.qꝛ aia dr vita ꝑ ↄcomi⸗

tantiã cãlitatis vt pʒ ex ipis ᷣbis amb. Pꝛetẽa.etſi vita

coꝛꝑis ſit aĩa vt vult yſi.qꝛ hoe intelligẽdũ eſt ꝑ ↄcomi⸗
tantiã cauſalẽ:nõ ex h̊ ſeqtur ꝙ ſit aĩa ꝑ idẽptitatẽ eſſen

tialẽ. Adillud qð ſeꝗtur.ꝙ aia viuit ſeip̃a ⁊c̃.dicendũ

ꝙ aĩa dĩ viuẽ ſeipᷣa nec ẽ ab aliqͥ extra ipᷣaʒ:ſicut ẽ de vi⸗
ta coꝛꝑis qð ẽ ab extrinſeco ſcʒ ab aĩa.Fᷣm ꝙ dicit amb.
ꝙ aia cauſat vitã ſcʒ facit ꝙ vita ſit in coꝛꝑe.ota q̊ ꝗq·
viuẽ ſeipᷣo eſt daplłr.aut ſiẽ ſe toto.aut ſicut aliquoſui.

tia quen

Verbigr̃a.aliter viuit aĩa ſeipſa aliter vita.vita em̃ vi⸗
uit ſeipa tota ſicutẽ.vñ viuere eſt vite eſſe:in vita em̃ nõ
eſt aliquid qð nõ ſit vita.ſ̊D aĩa viuit ſeipᷣa.i.aliquo ſibi
intrinſeco vtpote foꝛmali pᷣncipio.quod nõ eſt alterius
nature qᷓ ipſa aĩa.et ideo ex hoc nõ ſeꝗtur ꝙ aĩa ſit vi⸗
ta.Si em̃ hec eſſʒ vera.aĩa eſt vita:neceſſario opoꝛteret
ꝙ idem ĩ ea eſſet inſoꝛmãs ⁊ infoꝛmatuʒ. i.ipſa eſſet ſua
foꝛma.et idem eſſet illi eẽ ⁊ viuẽ.ſicut idem ẽ vite eſſe et
viuere.quia vita ſeipſa viuit hoc aũt dico de aĩa ratõna
li. Vñ berñ.lxxix.ſermone ſuꝑ can.vita aĩe eſt viuens.ſᷣ
nõ aliunde ꝙᷓᷓ ſeipᷣa.ac ꝑ boc nõ tam viuẽs qᷓ vita.vt pꝛo
prie de ea loq̃mur. Inde ẽ ꝙ infuſa coꝛpoꝛi viuificat cor
pus.vt ſit illud corpꝰde vite pñtia:non vita ſemꝑ viuẽs
vnde liquet ꝗ nec vnio quidẽ coꝛpoꝛi id viuere ẽ qð eſſe.
cũ a ſe minime poſſit.¶ Per hec rñdemꝰ ad illud quod
ſeꝗtur.et põt eſie inſtantia aĩal ſeipᷣo mouet᷑.aĩal mouet᷑
motu. g aĩal eſt motꝰ:aĩal em̃ dicit᷑ ſeipſo moueri.i.ab
aliquo pᷣncipio ſibi intrinſeco.eo modo quo dicit᷑ anima
viuere.dicit᷑ aĩmal moueri motu:ſoꝛmaliter loquẽdo eo
mõ quo aĩa dicit᷑ viuere vita. Vñ ſicut ibi nõ ſequit᷑ aĩ⸗
mal eſt motꝰ.ſic nec in ꝓpoſito aĩa eſt vita.q Ad vitimũ
qd obijcit᷑ ꝑ locum a ↄiugatis.Dicendũ ꝙ non valet. ꝗa
cũ dicitur animare ẽ viuiſicare potiꝰẽ pᷣdicatio ꝑ ↄcomi
tantiã q; ꝑ foꝛm ſiue eſſentiam.et ideo nõ ſegtur ꝙ am⸗
ma ſit vita.illa em̃ ↄſequentia tenet in p̃dicatõne fonna⸗
li. aũt illud dicit᷑ ꝑ ↄpcomitantiã manifeſtuʒ eſt.quia
ſicut eſſe hoĩeʒ dicit foꝛmã ↄſequentẽ totũ ↄpoſitum: ſie
eſſe viuũ reſpectu aĩe et coꝛꝑis.aĩmatũ aũt dicit ꝑfectio⸗/
nem ꝑtis que eſt altera ꝑs ↄpoſiti ſcʒ coꝛꝑis.ſicut ergo
nõ ſegꝗtur.pfectũ anima rõnali eſt eẽ ꝑfectũ bumanitate
Saiĩa eſt huanitas:ſic nec in ꝓpoſito.ꝑfectum em̃ anima
rõnali eſt homo rõne ꝑtis ſcʒ coꝛꝑis.ꝑfectum hũanita⸗
te eſt homo m ſe totum.

rticulus tercins
Xquo aũt vita eſt aliquid anime.querit᷑ pri
mo.trum vita ſit potentia anime.ꝙ ſic vi⸗
ctur. ↄmentatoꝛ.ix.eth.vita plante eſt potẽ⸗
it augmentat et generare facit.¶ Iem vita
animalł eſt potentia ſentire faciens ⁊ ꝙ illam habet tam
delectans ꝙ; triſtane.¶ Iteʒz vt ſupᷣ tactũ eſt.aĩa viuit ſe
ipſa.quia ſi alio a ſe:erit ꝓceſſus in infinitum. ſeipſa.
Aut ̊ tota ſe viuit aut aliqͥ ſui potentia. Si tota.̊ cum
nõ poſſit pᷣuari ſua vita:nec moꝛi.et ita quelihet aia eẽt
ĩmoꝛtalis quodẽ falſum.ſi aliquo ſui vt potentia.ergo
vita eſt potentia.¶ Item omis actꝰegꝛediens a ſubſtan:
tia cauſata egredit᷑ abea mediãte aliq̃ potentia.ſolum
em̃ eſſentia prima ſcʒ inereata ſeipᷣa agit ſine aliqua po
tentia ſiue virtute.ꝗᷓ ſi actus viuendi exit ab anima hoc
erit mediante aliqua potentia ſiue virtute. VUnde ſicut
actus viuẽdi exit ab aia mediãte virtute ſiue potenua i⸗

7

tellectiua.ſimiliter vt videt᷑ et actus viuendi mediãte a⸗

liqua potentia ſiue vᷣtute q̃ ſit ꝓgpria huiꝰactus.ſed nul⸗
la põt eſſe hic niſi vita que ẽ pꝛima omniũ actuũ poten⸗
tiaꝝ et a qua om̃es hñt ꝙ poſſunt exire in actꝰſuos.que

Egm ꝙ habet᷑ li.de moꝛte.coꝛ eſt potentia pꝛinia aliaꝛum

dicit em̃ idem.et vegetat᷑ aĩal ſentit et mouet᷑ diſcernit 2
intelligit et q̃ ex eis oꝛiunt᷑ nõ facile nũerabilia hʒ efficẽ
et haꝝ potentiaꝝ hec pꝛima diſtantia ẽ. ꝙ vitam quaſi
pꝛimãa cetere ſecunt᷑.ſine qua ceteraꝝ nullã ineſſe poſſi/
bile eſt. cum g vita ſit pᷣma aliaꝝ potentiaꝝ ⁊ vno illa⸗
ruʒ vt ptʒ ex verbo pᷣdicto:relinquit᷑ ꝙ ab ipa eſt actꝰxi⸗
uendi. Contra. vita in eodẽ alali ẽ vna ⁊ indiuiſa po
tentia.multiplex ̊ᷓ vita nõ eſt potentia.ondens ꝙ q̃lem
cunq; dr̃iam ondentes erimꝰ:qm̃ nõ idem. 4 Item vita
nõ ẽ potẽtia viſiua neq; ſenſitiua.et ita de alijs.qꝛ tũc ſe.
queret᷑ ꝙ coꝛrupta viſiua coꝛrumꝑet᷑ vita:qð falſum eſt
4¶ Pꝛeterea.mẽbꝝ ꝑaliticũ viuit ⁊ nõ ſentit.q̃re vitamẽ
bri nõ eſt potẽtia ſenſus..: Itẽ ſi vita eẽt potẽtia aĩe:aut
ergo quelibʒ potentia.aut vna ſolum. aut due vel tres.
St eſſet quelibet potẽtia:tũc viſiua potentia eẽt vita qð

QLueſtio

nullus dicit. Si om̃es inſimul.tũc plãta nõ br̃et vitam

neq; bꝛutũ aĩmal ſ̊ ſolus hõ.qꝛ ille ſolus habʒ oẽs potẽ
tias aĩe inſimul. Si aliqua vna ſolũ vt ſenſitiua:tũc nõ
viueret plãta. Si vegeratiua ſolũ eẽt vita:tũc nõ eẽt alia
vita plate ⁊ aĩalis.qdð falſũ eſt ⁊ ↄtra Ariſto.Si due vł
tres in imul vt vegetatiua ⁊ ſenſitiua.tũc nõ eẽt planta
vita ⁊ ita de alijs ↄhinatõibo quare videt᷑ ꝙ nõ ẽ potẽtia
Stem ſi vita ẽ potẽtia.pr exire in actũ. qð autẽ exit in
actũ cõpletũ.exit in actũ mediate aliq diſpoſitõne. vi⸗
ta exit in actũ mediãte aliqua diſpoſitõe & vita exiſtit in
diſtãtia ab actu. ¶¶ Iem ſi eſt potẽtia diminut eſt phs
.i. Ariſto.ponẽdo potẽtias aĩe ⁊ diſtiguẽdo li.de aima
nõ aſſignãdo illã int alias.ſi nõ:tũc ſunt ſuꝑflui noti ĩ
ſciẽtia medicinali.ꝗ ponũt virtutẽ vitalẽ inter alias eẽ
ndenten 1 hoc pr dici.ꝙ cũ vita dicat᷑ multiplicit᷑
vt infra dicet.in vna acceptõe extẽſo noĩe potẽtie eo mõ
quo virtus dicit᷑ potentia.vita pt᷑ dici potentia.ꝗpꝛius
tñ virtus dicit᷑.eo ꝙ ẽ actui cõiuncta.Licʒ em̃ potentia
et virtus qñzʒ idem dicãt.id ꝓpꝛius dicit᷑ potentia quod
ab acta eſt remotius.virtus vo qð actui ẽ magis cõiun
ctũ.cõcedi &̊ pt.ꝙ vita eſt potẽtia ſiue virtus vt oñdunt
Aꝓpoſita ꝓ pꝛima ꝑte iſtiꝰ ꝓbleumatis.Vñ li. de motu
coꝛdis pꝛima ðᷣtus.i.vita certũ pᷣcipue oꝛganũ vendica⸗
uit. et hec foꝛte eſt virtus vitalis vt videt ex verb Auicẽ.
Vita em q eſt eẽ vinẽtis vigẽs virtute efficatioꝛe.in pꝛĩo
oꝛgano.i.coꝛde motu ipᷣiꝰ.alijs oꝑatiuis dᷣtutẽ oꝑandi
miſtrat ꝓpt᷑ qð dicit᷑ virtꝰ.⁊ hec plane determĩata ſunt
li.de motu coꝛdis in.c.quo oñdit᷑.ꝙ motꝰ coꝛdis ẽ pꝛin
cipiũ oĩm aliaꝝ virtutũ.i Ao pꝛimũ cõtra h̊ inductuʒ
diccẽdũ.ꝙ vita eſt alia ab illa potẽtia que diuidit.nõ eĩ
ẽ potẽtia ſiue vᷣtus aꝑpꝛehẽſiua.neq; motiua.q̃rũ vtraq;
diuidit᷑.qꝛ cõpꝛehẽſiua diuidit᷑ in ↄpᷣhẽſiuã ĩterioꝛẽ ex
terioꝛẽ motiua ĩ motiuã naturalẽ ⁊ aĩalẽ.⁊ vt ſic ad vnũ
dr̃e nulla ẽ illarũ que diuidit.¶ Pꝛeterea.ñ oĩs poten⸗
tia diuidit᷑.ſic illa qᷓ hʒ eẽ determiatũ ĩ vltima diffeꝛẽtia
ꝓPter qð nõ ſeꝗt᷑.vita ẽ indiuiſa.potẽtia diuiſa vel mul
tiplex:ᷓ vita nõ ẽ potẽtie vel vᷣtus.nõ em̃ om̃is vᷣtꝰvł po
tẽtia diuidit᷑. Ratõ aũt q̃re vita manet ĩdiuiſa ⁊ nõ di⸗
uidit᷑ ſiue multiplicat᷑.ſic potẽtia vel vᷣtus.alia ẽ ꝙ illa

ĩmedi ate egredit᷑ a ſha aĩe in coꝛpꝰ ꝑ indiſtatiã ab eẽ.vñ

viuẽ dẽ viuẽtis eẽ.vñ ſic eẽ in eodẽ manet indiuiſũ.ſic vi
ta.hec ergo ẽ ratio q̃re manet indiuiſa ſᷣm ꝙ refeꝛtur ad

actum pꝛimũ a quo dẽ viuẽs eſſe.Alia ẽ ſᷣm ꝙ refert᷑ ad

actũ ſecũdũ.ꝗ diſtinguitur ꝑ ſenſum ĩ motũ.ꝓut deter⸗
minat ſibi oꝛganũ vnũ ſcʒ coꝛ.Vnde Auicẽ.li.j.vitalis
pᷣtus ẽ illa qͥ ſpũs eẽ ↄſeruat.q̃ ſenſus ⁊ motꝰ vehiculum
exiſtit.⁊ reddit aptũ ad eoꝝ impᷣſſiões recipiẽdas cum
ad cerebꝛũ ꝑuenerit.⁊ facit ip̃m potẽtẽ dandi vbicunq;ʒ
expãdit᷑.et huiꝰ ꝗdẽ vᷣtus ſedes ⁊ oꝑatõis eiꝰ ꝓceſſus ẽ
coꝛ. Uñ neq; ĩ relatõe ad actũ pꝛimũ qͥ pficit ſuũ pfecti⸗
bile. neqʒ ĩ relatõe ad oꝛganũ qͥ igrediũt in eẽ opatõnis
illiꝰ.ẽ diuiſibilis.neq; etiã ex relatione ad motoꝛem.im
mo quia egrediũtur oꝑatões illius in eẽ ex immediata
coiunctione cũ pꝛimo motoꝛe.debet eẽ indiuiſa. Ende

li.de motu coꝛdis.ſemꝑ em motoꝛi eſt ꝓximũ qð ab eo

eſt pꝛimum. om̃is vo virtus quo m agis accedit pꝛinci⸗
pio.ꝑfectioꝛ eſt multitudine.et diuiſione minoꝛ:poten⸗
tia et vnitate pᷣſtantioꝛ.ꝑſeuerantie ⁊ operationi acco⸗
modatioꝛ. eſſentia integrioꝛ.ſibi ſufficientioꝛ. Hoc aũt
non eſt reꝑire in potentijs et virtutibo que diuiduntur.
Erx bis patet in parte ratio ad ea que ſequũtur.quia
vita neq; eſt potentia viſiua ⁊c.neq; eſt vna potentia ne
qᷓ due vel tres neq; omnes inſimul ⁊c.Eſt tamẽ alia ab
his vt er dictis patet que eſt pꝛima et quaſi oꝛigo aliaꝝ
Vnde Auicen.li.j.iiij.c.nos autem dicimꝰ ꝓ ex bumo
rum ſpiſſitudine m aliquam cõplexionem ſubſtantia
generatur ſpiſſa que eſt membꝛũ aut pars membꝛi. ita
ex humoꝛum vapoꝛibus et eoꝛum ſubtilitate ſᷣm aliquã
complexionem ſubſtantia generatur ſubtilis que eſt ſpi
ritus.et hic quidem ſpiritus cum vſᷣm complerionem ꝓp

uenit quam debet habere.ad hanc recipiendam virtu-

tem pꝛeparatur. deinde omnia alia pꝛeparat membꝛa
ad recipiendum omnes alias virtutes animales et reli
quas virtutes.equidem animales in ſpiritu et mẽbꝛis
non pꝛoueniunt niſi poſtqᷓ; hic vitalis pꝛouenit virtus.
ideoq; licet virtutes animales alicuius membꝛi deſtru⸗
antur.vnum tamen adhuc exiſtit mii hec virtus in eo fu
erit deſtructa.et dicuntur hic virtutes animales com⸗
muniter ab anima.¶ Ad aliud quod obijcitur. ꝙ om̃is
potentia exit in actum mediante aliqua diſpoſitione.ſᷣ
vita exiſtit in diſtãtia a ſuo actu ⁊c. Dicendum ꝙ actꝰ
perfectionis qui eſt ex coniunctõne foꝛme ſubſtantialis
cum ſuo perfectibili.non exit in eſſe mediante aliqua di
ſpoſitione.fſoꝛma enim huiuſmodi ſeipᷣa vnit ſe ſuo per⸗
fectibili.ex cuiꝰ vnione relinquit᷑ imꝑfectibili actꝰ ꝑmꝰ
ſiue ꝑfectõis pꝛime.ñ qꝛ actus vite ſiue qui ẽ vita eſt
pꝛimꝰ.vt dans eſſe viuẽti oĩno eſt indiſtãs a ſuo actu.in
qtuʒ hmõi.Vñ ſuppoſita ꝙ vita ſit potentia a qua exit
viuere qð eſt actus pꝛimus:nõ opoꝛtet ꝙ hoc fiat medi
ante aliqua diſpoſitõe.potẽtia at q egreditur in actuʒ ꝗ
nõ eſt pꝛimꝰ neq; ꝑfectionis pꝛime ̊D potius in actũ extii
ſecum vel ſcdᷣm ꝙ requirit aliquã diſpoſitõem mediam
verbi gr̃a.potentia ſiue virtus viſiua inqᷓtuʒ exit ĩ actũ
videndi requirit aliquã diſpoſitõem mediam.ſcʒ ex ꝑte
oꝛgani.et cõſequẽter ex parte ſui qui excitetur ad actuzʒz
videndi.virtus em̃ aime inqtum eſt ex ꝑte ſui.nõ ſatiga
tur neq; debilitat᷑.rõne tñ qua eſt cõiũcta oꝛgano eiꝰ ꝑ⸗
ticipat paſſiões. Silłr pt᷑ dici de vita ſiue vᷣtute vitali.et
inqtum mediãte motu coꝛdis ⁊ ſpiritibo vitalibo exit in
actũ extrinſecũ.qui nõ eſt pꝛimus neq; ꝑfectionis pᷣme.
hoc facit mediãte aliq diſpoſitõne.n li.de motu coꝛ⸗
dis dicit᷑.ꝙ ipius coꝛdis effectꝰ ad reliquoꝝ oꝑatõnes ẽ
mediꝰ.ſcʒ int vitã ſiue vᷣtutẽ vitalẽ ãgẽtem et actꝰ potẽ⸗
tiaꝝ/¶ Ad vltimũ pt᷑ dici.q alteriꝰ intẽtõis ẽ medicꝰ et
phᷣus in determĩatoe eoꝝ que ad aĩam referuntur.medi
cus em̃ pꝛimo et ꝑ ſe intendit de illis que aĩam ĩ vnione
cum coꝛꝑe ſiue vitã cõſerut.ꝓpter qð eius eſt ꝓpꝛie et
ꝑſe de vita ꝓfundioꝛe ⁊ ꝑfectioꝛe inquiſitõne inueſtiga
re et determinare.philoſophus autem de illis intendit
quibus ꝑuenit in cognitõʒ illius.ꝑ obiecta aũt actus 2
potẽtias cõuenientiſſime ꝑuenitur in cognitõʒ illius.2
dico de obiectis actibo ⁊ potẽtijs exterioꝛibo.icʒ que re⸗
ſpiciunt ſenſum et motum exterioꝛem ꝓpter qdð philoſo⸗
phi ẽ inueſtigare ꝓfundiꝰ ⁊ ꝑfectius de his.medici per
fectiꝰ de vita.ꝓpter qð cõueniebat ꝙ medicꝰ determina⸗
ret de vita m ꝙ eſt actꝰ ⁊ de virtute vitali 2 de alijs ꝑ⸗
tinentibo ad vitã.q̃ nõ opoꝛtuit a phᷣo determinari de⸗
terminat aũt philoſophus in pꝛincipio ſcdi de aĩa de vi
ta ſufficient m eius intentõem.ſcʒ in comparatõne ad
ſubſtãtiam illius.ſcʒ coꝛpꝰ phiſicũ. Vbi determinat qᷓ
coꝛpoꝛa phiſica aĩam ꝑticipant.vt q̃ recipiũt alimẽtuʒ
augmentũ ⁊ detrimentũ.et in com ꝑatõne ad ſuã cauſaʒ
ſcʒ aĩiam.vbi determĩatur ſcʒ ꝙ aĩma nõ eſt actus coꝛ⸗
ꝑis niſi hñtis vitã.et in oꝛdine ad potentias vel actus
anime. vbi determinatur ꝙ viuere dicituꝛ multipliciter
Fm diſtinctõem potentiarũ et actuum anime.et qð pꝛi⸗
mum eſt oꝛdine nature./ Ad vnũ 6 dicendum. ꝙ inten⸗
tio medici eſt ꝑ ſe circa vitam:philoſophi ne n. Multi⸗
plicius habet determinare medicde vita qᷓ 1 hs. Et pt
dici ſine pᷣiudicio.in ſecũdo libꝛo de aima cum dicitur.
multipliciter aũt ipᷣo viuere.et ſi vnum aliquod hoꝛum
inſit ſoluʒ. viuere dicimꝰ ipᷣm vt intellectus motus ſia⸗
tus et ſenſus. et ſᷣm locũ adhuc motus ſcilicet alimen⸗
tum et trimentũ et augmentum ⁊c.ꝙ illa multiplici
tas viuendi eſt a virtute vitali. vnde ibi ſit comparatio
actuum conſequentium ad vitam.ſiue virtutem vitaleʒ
pꝛout eſt quodammodo cauſa illoꝝ. quod videt᷑ er ver⸗
bis philoſophi que ibidẽ ſubiũguntur que ſunt. viuere
aũt in ſeip̃is habentia pꝛincipiu et potentiam bmõi per
quod augmentum. et detrimentũ recipiunt ⁊c hoc autẽ
pꝛincipiũ et hec potentia ſᷣm ſeriem textus videt᷑ eſſe vi
ta ſiue virtus vitalis.q¶ Ad argumenta introducta pꝛo

alia parte.q; cõcludũt ex medijs nõ neceſſarijs.rñdẽdũ
eſt. Et pꝛimo ad pꝛimũ.Cũ enĩ dr. aut aĩa viuit ſe tota
aut aliqua ſui potẽtia.dicendũ ꝙ neq; ſe tota neq; aliq̃
ſui potetia ̊ aliquo ſuo.ſcʒ ſuo quo eſt.j Ad aliud qð
obijcit.ſcʒ ꝙ oĩs actus eriẽs a ſubſtãtia egredit᷑ in eſſe
mediante aliqua potẽtia.dicendum ꝙ h̊ non eſt veꝝ de
actibo pꝛimis ꝗ exeũt in eſſe ex ↄiũctiõe foꝛme ſubſtan⸗
tialis cum ſua materia ſiue ꝑfectibili.aĩa eni vnit ſe cũ
ſua mat᷑ia nulla interueniẽte diſpoſitiõe media.ex cuiꝰ

vnione relinquit᷑ aliquis actus in coꝛꝑe ſcʒ actꝰ aiandi

Articulus quartus

ſiue y

videt᷑ ꝑ Ariſto.ix.ethi.dicentem. ꝙ vita eſt
actus.¶ Itẽ li.de mo.coꝛ.pꝛimꝰ ⁊ cõtinuus
actus aĩe dita eſt. YItẽ eodẽ. equalis ⁊ cõtinua eſt vita
7 pꝛimꝰ actus foꝛme ex quieto ⁊ ſempiterno fluẽs.¶ Itẽ
Merñ.li.dæ libe.arbi.⁊ gra. vita ẽ internꝰ ⁊ naturalis
motus ⁊c.ſᷣ oĩs motus in actiõe firmat᷑ äᷣm ꝙ dx li. ſex
pꝛincipioꝝ. vita eſt actio vel actꝰ. ¶ Itẽ AUmbꝛo. vita
eſl frui ſpirandi munere. frui aũt eſt actus quidẽ.̊ ⁊c.
andta eſt ꝑfectio viuẽtis vel aĩialis vel homis
vel alteriꝰ buiuſmõi.ſ̊ actꝰ cũ ſit accidẽs non poteſt eẽ
taliñ ꝑfectio.Si aũt diceret᷑ ꝙ nõ eſt actus ꝗẽ accidẽs
ß ſubſtãtia ſiue ſubſtãtialis. Cõtrariũ videt᷑ ꝑ ̊ qð dr
li.de mo.coꝛ.pꝛimꝰ ⁊ ↄtinuꝰ aĩe actus vita ẽ.que motu
coꝛdis efficit᷑.qð aũt motu coꝛdis efficit᷑.actus c.¶ Itẽ
in actõe ſiue actu eſt diffoꝛmitas ſiue diſſimilitudo ter⸗
minoꝝ ab inuicẽ ⁊ a medio.in vita nulla ẽ diſſoꝛmitas
ſiue diffimilitudo.̊ c. ¶ Itẽ actꝰ ẽ ſignũ vite. ſignatũ
aut 2 ſignũ differũt.⁊ mihil eſt ſignũ ſui.¶ Itẽ diflerunt
actus ⁊ potẽtia in vno quoq;.ſ̊ vita eſt potẽtia vt ex au
ctoꝛitatibꝰſupᷣdictis patet. nõ eſt actus. Itẽ oĩs actꝰ

eſt actꝰ alicuiꝰ potẽtie. ſi vita eſt.actꝰeſt ⁊c.nõ eſt aũt
reꝑire aliquã potentiã cuiꝰ poſſit eſſe actꝰ.ꝗᷓ ⁊c. Si di⸗

ceret᷑ ꝙ eſi actꝰvirtutis vitalis.hoc nõ? veꝝ.qꝛ virtus
vitalis poſterioꝛ ẽ vita que dicit᷑ eſſe viuẽtis.de qua hic

ꝛie intẽdit᷑¶ Itẽ ſi vita eſt actꝰaut pꝛimꝰ aut ſecũdꝰ.

nõ pꝛimꝰ qꝛ talis eſt ipſa aia. Vñ diffini ſic. aĩa ẽ act⸗
pꝛimꝰ coꝛpoꝛis phiſici vitã habẽtis.duo aũt actꝰ pꝛimi
in eodẽ eſſe nõ poſſunt.& eſt actꝰ ſecũdus.ſ̊ talis ẽ acci⸗
ns. nõ ẽ eẽ viuẽtis.ᷣ de vita huiuſmõi ẽ q̃ſtio.̊ ⁊c̃.
KRñndendũ ꝙ vita ẽ actus foꝛmalit loquẽdo ſiue eſſen
tialiter ⁊ actus pꝛimꝰ ⁊ ↄtinuꝰ ſcʒ ſubſtatie nobilis.qð
ſic patz.oẽ illud qð pꝛimo ꝑficit eſt actꝰ pꝛimꝰ.vita ẽ id
qð pꝛimo pꝑficit.ꝗpter qd vita dĩ eſſe viuẽtis. Pꝛet ea.
oẽs actus rei viuẽtis vitã ſubijciũt quaſi radicẽ ⁊ pꝛin⸗
cipiuũ. ñ li.de motu coꝛ.potetiarũ hec pꝛima diſtãtia
eſt. ꝗ vitã quaſi pꝛimã vel pᷣuiã cetere ↄſequũt. Pꝛetea
ẽ actꝰ ↄtinuꝰ.licʒ enĩ viuẽs alioꝛũ actuũ recipiat inter⸗
polationẽ.tamẽ vite interpolationẽ nõ recipit. vñ li.de
mo. coꝛ. vite actꝰ neceſſario ↄtinuꝰeſt.ceteroꝝ vᷣo mime
intercipiũtur enĩ natura aut egritudine ſenſus motus.
7 ſimilia vt ſomno. apoplexia:his demũ ſolutis ĩ ſtatũ
redeũtes.ſ̊ qꝛ vita eſt ſoꝛma nobilis? inter foꝛmas no⸗
biliſſima.nõ põt eſſe actꝰ cuiuſlibʒ ſubſtatie nobilis.vñ
vita eſt actꝰ pꝛimꝰ 2 ↄtinnꝰ ſubſtatie nobilis.⁊ qꝛ nobi⸗
litas ſubſtãtie ↄſiſtit pꝛincipalit ĩ duobꝰ.ſcʒ ĩ mouẽdo

7 cognoſcẽdo. ꝓpter qdð oẽs diffimẽtes aiam que ẽ ſub⸗

ſtantia nobilis diffiniebat eam penes motũ ⁊ cognitõzʒ
vt dicit phᷣs in ꝓpꝛimo de aĩa. vita ̊ ẽ actꝰ pꝛimus ⁊ ↄti⸗
nuus ſubſtantie nobilis mouentis vel cognoſcentis vel
vtrũqʒ facientis. Oicẽdũ ergo ꝙ vita ẽ actus buiuſmõi
vt patʒ ex auctoꝛitatibo ꝓ parte iſta inductis. Ad pꝛi
mũ inductũ cõtra h̊ dicendũ.ꝙ eſt pꝛimꝰactꝰ foꝛme ſub⸗
ſtantialis ſiue ſoꝛme ſubſtatie.⁊ eſt actꝰ ↄſequẽs ad pꝛi
mũ.licʒ aũt ↄſequẽtiũ actuũ aliꝗd ſit accidẽs.nõ tamẽ
actus pꝛimꝰ ꝗ eſt ꝑfectio actus ſubſtãtie eius.actus ẽ
vita.4qAd illud qð dicit᷑ in li.de mo.coꝛ.ꝙ vita eſt que
motu coꝛdis efficit᷑.dicendũ ꝙ vita multiplicit dicitur.

Onſequẽter querit᷑.an vita ſit actus. ſie

—*

qñq; dicit᷑ actus pꝛimus ſimplicit ſiue ꝑfectio viuẽtis.
vt qua in ↄiũctiõe aĩe ⁊ coꝛꝑis talis ipſum coꝛpus viui⸗
ficat᷑. alio modo dicit᷑ potẽtia inqᷓtũ vigẽs vᷣtute babun⸗
dantioꝛe in coꝛde motu ipſiꝰ alijs oꝑatiuis virtutẽ mi⸗
niſtrat opandi. Lercio mõ dicit᷑ actꝰ vel oꝑatio vite.
ſicut enĩ noĩe intellectꝰ qñqʒ intelligit᷑ ipſa potẽtia intel
lectus.qñqʒ actus eiuſdem.actꝰ dico accidetalis.vt qui
ꝓuenit er cõpꝛehenſiõe rerũ extrinſecaꝝ.Similit ẽ xe
vita. vnde vita qñqʒ noĩat actũ vite accidentalẽ ſiue ſe⸗
cũdũ.⁊ vita ſic dicta eſt accidens.⁊ hec eſt de qua dr̃ in
li.de mo.coꝛ.⁊ ſubdit᷑ ibi ergo eſt mouẽs ſcʒ aĩa.⁊ ex h
motu efficit᷑ vita que ẽ effectꝰhuiꝰ motus.Si obijcit ex
ſerie littere ibideʒ qua videri poſſet ꝙ autoꝛ ĩtelligit de
vita que ẽ pꝛimꝰ actꝰ.dicit eni ſic:pꝛimꝰ ⁊ otinuꝰ actus
aĩe vita eſt.hic coꝛdis motu efficit᷑. ibi ꝗ̊ eſt mouẽs. põt
dici ꝙ vita pficit viuẽtes.⁊ ſic d actus pꝛimꝰ.i.ꝑfectio
pꝛima ⁊ alijs oꝑatiuis miſtrat vᷣtutẽ oꝑandi.medianti⸗
bus ſpiritibo vitalibo ⁊ oꝑatõibo ſiue motibo.q exercet
mediãte oꝛgano ſcʒ coꝛde.⁊ ſᷣm h̊ dr potẽtia ſiue vᷣtus.
⁊ põt dici pꝛima. pᷣter bos modos dr motꝰ vel actus q̊
miſtrat᷑ virtꝰ oꝑpandi alijs oꝑatiuis.⁊ ſᷣm hũc modũ dr
actꝰ pꝛimꝰ ſcʒ rõne pꝛioꝛitatis ⁊ pceſſiõis actuũ aliarũ
opꝑatiuaꝝ. Elel aliter poſſet intelligi vᷣbũ illud ſcʒ vita
motu coꝛdis efficit᷑.co mõ quo aligꝗd vr effici.i.ext᷑ fieri
ſi in ſuo effectu.i.ĩ oꝑibo oꝑatiuarũ q̃ ab ipſa vita hñt
pꝛincipiũ.i potẽtiã oꝑandi.⁊ ſm hunc intellectũ ſunit᷑
vita in ſua pꝛima ſignificatõne.¶ Ad aliud dicendũ.q;
vita ꝓut dr actus pꝛimo mõ ſumptꝰ.nullã dicit diſſimi
litudinẽ ſiue diſfoꝛmitatẽ.ſicut nec eſſe.ꝓut aũt vita dr
actus vel motꝰ ꝗ eſt accidens ſcʒ ſᷣm ꝙ tercio mõ dr. ſic
eni dicit diffoꝛmitatẽ.qꝛ ſic nõ eſt ſę ↄiũcta ſuo termio
vel fini.q¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ ſᷣm ꝙ dicũt ꝗdã. ꝙ vita
qñnq; dr ↄtinuatõ eſſe viuẽtis.qũq; ipſa vis ↄtinuatiua.
qñnq; ipſa oꝑatõ ſiue actꝰ ſequẽs.q inq; oꝑatõ eſt effectꝰ
vis illiꝰ a ſignũ ↄtinnatõnis illiꝰ.¶ Ad aliud ̊ qð ob⸗
ijcit᷑.ꝙ actus eſt ſignũ vite ⁊c.patet rñſio.q;ꝛ actus ſiue
opatio ſequẽs ipſam ↄtinuatõeʒ.ſignum eſt ↄtinuatiõis
ipſiꝰ.⁊ ſic vita ẽ ſignũ vite.vᷣm ꝙ vita ſumit᷑ ĩ diuerſis
acceptionilv. Mec eſt h̊ͥ magis incõueniẽs qᷓ ſi diceret᷑
ↄtinuatiõis eſſe viuẽtis.ſignũ eſt actꝰ vel oꝑatõ ſequẽs
ip̃aʒ.¶. Ad aliud qð ſequit᷑ pt᷑ dici.ꝙ vita ſᷣm diuerſas
acceptiões eſt actꝰ 2 potẽtia.vt patet ex dictis.nec eſi h
incõueniẽs.ſimile enĩ reꝑit᷑ de intellectu⁊ alijs potẽtijs
aĩe.¶Ad aliud qð ſequit᷑ dicendũ.ꝙ vt ſupᷣ tactũ ẽ non
oĩs actus eſt act?alicuiꝰ potẽtie.ſicut actꝰ pꝛimꝰ a quo
eſt eſſe.actꝰ enĩ aĩandi nõ ẽ ab aliqua potentia aĩe.iĩmo
potiꝰ ab ipſa eſſentia aĩe. Similit dici ꝑr̃ de vita.ꝙ nõ
eſt actꝰ alicuiꝰ potẽtie.ĩmo potiꝰvt dictũ ẽ ineſt viuenti
in ↄiũctiõe aĩe cũ coꝛꝑe.nõ mediate aliqua potẽtia ſů ab
ipſa eſſentia aĩe que vnitur ĩmediate cũ coꝛpe ſeipſa nõ
mediãte potẽtia vel diſpoſitiõe aliqua.⸗¶ Ad vltimũ di⸗
cendũ.qꝙ alio mõ eſt aĩs actꝰ pꝛimꝰ ⁊ alio mõ vita.cum
enĩ actꝰquidã ſit vt a ſcia ꝗd vt ↄſiderare vt habetur a

pho. aĩa eſt actꝰpꝛimꝰſimplicit reſpectu actuũ ꝗ ſunt
P P P P 9

vt ſcia.⁊ ꝗ ſunt vt ↄſiderare ⁊ pꝛimꝰ reſpectu actuũ qui
ſunt vt ↄfiderare.eſſe enim vite ſiue vita ipſa.initũ hu⸗
iuſmõi eſt actꝰ vt ↄſiderare.nõ vt ſcia.ↄlideratis ergo
oĩbus actibꝰquoꝝ pꝛincipiũ eſt aĩa.actibo dico exñti
vt cõſiderare.pꝛimꝰ oĩm eſt vita.pꝛimꝰ dico natura.vt
a quo nõ ↄuertitur oſequẽtia.⁊ pꝛimꝰ vt a quo alia hñt
motus ? oꝑatiões. ñ in li.de motu coꝛdis determiat᷑
ꝙ vnũ eſt oꝛganũ pꝛimũ ſcʒ coꝛ.⁊ vnus eſt actꝰ pꝛimus.
7 ab his ẽ motꝰ ⁊ oꝑatio alioꝝ. dicit eni vita in aĩali ẽ
pꝛima.dicimꝰ aũt ſic pꝛimõ.vt qua nõ exiſſẽte.reliqua
nec actꝰ inuenit nec intelleciꝰ attribuit ipſum vel ſine
reliquis exiſtere vel ſaltem intelligere poſſit. Sic igit
vita ſenſu motu ceteriſqʒ ſimilibꝰpꝛioꝛ.neqʒ eni coequi
ſunt ſenſus⁊ ſiles potẽtie cũ vita.vniꝰ autẽ vna ẽ aĩa ⁊
ipſiꝰ aliqd inſtrumẽtũ pꝛimũ.ipſiꝰigit᷑ effectꝰ ad reliqꝝ
oꝑatões ẽ mediꝰ.ipᷣmqʒ religs motꝰ⸗ oꝑatõis pꝛicipiuũ
Vel pt alit dici·ꝙ aĩa ẽ actꝰpꝛimꝰ ſimplicit.vita ẽ act?ꝰ

Mnueſtio

pꝛimus ſequẽs vnionem aĩme cũ coꝛꝑe.Sed ad h̊ notã
dũ. ꝙ duplex eſt genꝰ? foꝛme in genere foꝛmarũ que ſunt
ſubſtãtie.quedã aũt ẽ foꝛma q eſt ſubſtãtia tm̃.quedaʒ q
eſt ſnbſtãtia et motoꝛ.qualis foꝛma ẽ aĩa.ex ↄiũctõe at᷑
aĩme cũ coꝛꝑe tali inqᷓtũ eſt ſubſtatia.eſt eẽ aiatũ.ex cõ⸗
iũctõne aũt aime cũ coꝛpe tali inꝙᷓtũ eſt motoꝛ ẽ eẽ vnũ.
ex eo em̃ exquo aligꝗd habet motũ ex ſe ex hoc eſt vnum
ſiue vmẽs.ex ſe dico ꝓpter grauia et leuia q̃ hũt motuʒ
nõ er ſe.ſ̊ a generante vel remouẽte ꝓhibens. eſt ᷓ vita
actus pꝛimus ſequẽs vnionẽ aĩe cũ coꝛꝑe.inqtũ aĩa e
motoꝛ et actus pꝛimꝰ relictus ex ↄiũctione aime cũ coꝛ⸗
poꝛe inqtum aima eſt hmõi.

ciculus quintus
Onſequẽter querit᷑ an vita ſit habitꝰ.qð ſic
videt᷑.vt habet᷑ a phᷣo habitus ẽ qualitas difſ
ſicile mobilis talis eſt vita.q̊ ⁊c᷑. O. aũt vita
ſit qualitàs videt᷑.qꝛ a vita dicimur viuẽtes.ſiẽ a ſcien
tia ſciẽtes.⁊ qualitas ẽ ᷣim quaʒ quales eſſe dicimur.q;
aũt difficile mobilis pʒ.cũ nõ ſit ſeꝑabilis a viuẽte dũ⸗
modo aĩa ſit vnita coꝛꝑi. Itẽ habitꝰ eſt quo habilitat᷑
virtus vel potẽtia ad exitũ in opus ſiue actũ ſibi ↄueni⸗
entem.ſ̊ vita eſt qua habilitant᷑ potẽtie vel virtutes aĩe
ſiue aĩalis ad exeũdũ in oꝑa vel actus cõueniẽtes.̊ ⁊c̃.
Itẽ moꝛs eſt pꝛiuatio ſiue de genere kaN ba⸗

bitꝰ tollit᷑ pꝛiuatõe.vita aũt tollit᷑ moꝛte.q̊ ⁊c.(¶ Cõtra
habitꝰ ↄſiſtit in diſtantia ab actu.vita nequaq;. ⁊ẽ̃.
Itẽ habitꝰ actiuũ habile reddit ad agẽdũ.actiuũ enĩi
ex habitu habilitat᷑ ad opꝰ vel actũ.vita at᷑ ẽ ipe actus
⁊c̃.¶ Item vt habet᷑ ex ſupᷣdictis.vita ẽ vis vel potẽtia
ergo nõ eſt babir Kan põſio dicẽdũ ad hoc ꝙ vt ſup
tactũ ẽ vita dicit᷑ multiplicit.dicit᷑ em actꝰ.⁊ actꝰpꝛimꝰ
et h dupliciter.qꝛ vel vt actꝰ dicit eẽ viuẽtis ſubſtãtiale
vel vt accidẽtale.dẽ em̃ potẽtia vel vᷣtus noĩe extẽſo.que

N

rõe alicuiꝰ ꝓpꝛietatis habitꝰ pt dici vis vel vtꝰ habitua

lis.ſcʒ xt facilitatẽ exeũdi ĩ actꝰ ſibi ꝓpꝛios.ſic em̃ li⸗
berũ arbitriũ dꝛ potẽtia habitualis pt facilitatẽ exun

di ĩ actꝰ ſuos.ſic pt᷑ dici ᷣtus vitalis vᷣtus habituał pt᷑

facilitatẽ ſiue habilitatẽ exeũdi ĩ actus ſuos ⁊ ↄtinuãdi
ſe ĩ eiſdẽ.nõ ẽ aũt habitꝰ ꝓpꝛie ſumẽdo habitũ.licʒ qͥdã⸗

mõò habeat ꝓpꝛietatẽ habitꝰ ſiue potiꝰ potẽtie habituał.

Ad illud qð pꝛimo obijcit᷑ ↄtra boc.ſcʒ ꝙ vita ẽquali
tas difſicile mobilis.Dicẽdũ ꝙ hoc nõ eſt verũ. Cum at᷑
obijcit᷑ ꝙ 'm vitã dicimur q̃les qꝛ viuẽtes:dicẽdũ ꝙ eſt
pᷣdicatio in q̃le ſubſtãtiale eo mõ qͥ dintia pᷣdicat᷑ in qle
ĩ q̃le actuale eo mõ qͥ accidẽs pᷣdicat᷑ in q̃le.nõ em̃ dici⸗
mur q̃les ſᷣm vitã.ſᷣm ꝙ q̃le dĩc accidẽs ⁊ q̃litatẽ: ſ̊ pᷣm
q̃le dĩc ſubſtãtiã vel ſubſtãtiale.viuens em̃ licet dicat
modũ q̃litatis.res tñ q̃ ſubeſt mõ.dĩc ſbam vł ſbſtãtiale
Ad aliud qð ſeꝗt᷑ dicẽdũ.ꝙ licet vita qdãmõ expedi⸗
at ſiue habilitet potẽtiaſ aĩe ſiue aĩalis ad exeũdũ ĩ oꝑa
ſua.nõ ꝓpt h̊ dʒ dici habitꝰ.qꝛ ſi hoc:vna potẽtia vł ha
bitꝰ vniꝰ potẽtie eẽt habitꝰalteriꝰpotẽtie. potẽtia eĩ ſiue
bitꝰ cognitiue ipᷣam affectiuã reddit habileʒ qͥdãmõ ad
eritũ ĩ actũ ſuũ.cognitõ em̃ habilitat ⁊ excitat affectiuã
ad amãdũ.ſ̊ q aliqd ẽ additũ ipi potẽtie vt inberẽs ei⸗
em. diſponẽs illã et habilitãs? efſiciẽs facilẽ in actum
Apꝛiũ.illð pt᷑ dici habitꝰ.nõ ſicẽ de vita.q̃ qꝛ ẽ q̃i radix
vtutis vigoꝛis ip̃aꝝ potẽtiaꝝ ⁊ etiã eẽ earũdẽ.2 quia
mediãte ſpu vite vel potiꝰ irradiatẽne vᷣtutis vitalis ad
oꝛgana potẽtiaꝝ iunãt᷑ ia oꝑatiua.Vnde ĩ li.de motu
coꝛ.motꝰ q; et ſenſus vite obnoxij ſũt.ex ea em̃ ſũt. ſpm̃
em̃ nialẽ pꝛimũ ſpũ vite ĩ actũ ꝓduci neceſſe ẽ et dẽ vita
potẽtias expedire et habiles ad actꝰ ſuos efficeꝛe. Ad
vltimũ dicẽdũ.q moꝛs pꝛie loquẽdo nõẽ pꝛiuatio ſ̊ po
tiꝰ coꝛruptõ vel deſtructio.pꝛiuatõ em̃ aptitudieʒ relin
qt ad habitũ pꝛiuatõe ſublatũ.2 hac rõe vite ſubtracte qᷓ
nõ tollit ipo habitu ſublato. Pꝛeterea. hitꝰ hʒ eẽ deter⸗
miatũ circa potẽtiã ſiue vᷣtutẽ aliquã. vita em̃ nõ deter⸗
miat ſibi eẽ circa potẽtiã aliquã.neq; ipᷣa moꝛte ſublata

relingt᷑ aliq aptitudo naturalis ad eandẽ.cũ oĩs aptitu

Pprirauit i

-xcj.

do naturalis ad vitã ſit ex aliq̃ influẽtia aĩe.vel pparans
coꝛpꝰ ad ſuſceptõʒ vite vel ꝑficiẽtis illud.licʒ foꝛte ſᷣm
aliquos aptitudo et appetit? aliꝗs relinquat᷑ ad eãdem
ſiue ad vnionẽ cũ aĩa ex oꝛdine diuie iuſticie. Vñ ĩ li. de
mo.coꝛ.vitã cõſtare neceſſe ẽ.aut vniuerſũ aĩalis deꝑi⸗
re.idem aũt eſt moꝛi.

C 0. xcj. de vita a
o ſit immediate. . .
Eterminato de vi/

ta gd ſit. ſequitur deteꝛminaꝛe a quo im
mediate ẽ. Pꝛimo ergo queritur a quo
effectiue. Secundo a quo oꝛiginaliter.

Uembꝛu pꝛimum

Rimo ergo q̃rit᷑ de cã efficiẽte et ĩimediata
ip̃iꝰ vite. Et hoc dupliciter. pꝛimo de cau⸗
ſa efficiente vite rõnalium. Secũdo irrati
onaliũ.vt aĩaliũ et plantarũ.

Articulus puumuns

Verit᷑ pꝛio ſi vita rõnaliũ ſit a creatura vel a
creatoẽ vt a cã ĩmediata. a creatoẽ vr ſic·
BGBeñ.ij. Joꝛmauit deꝰ hoĩem de limo tre ⁊ ĩ⸗
faciẽ eiꝰ ſpiraculũ vite.ab eodẽ aũt ⁊ mõ ĩdif
ferẽti ẽ ſpiraculũ vite ⁊ ipᷣa vita.nõ em̃ alia oꝑatõne ve⸗
nit in eẽ vita ⁊ alia ſpiraculũ vite.nec ab alio ꝓducebat᷑
in eẽ vita pꝛimi hoĩs ⁊ alioꝝ.qᷓ vita ĩmediate ẽ a deo.vi
ta dico homĩs de qua pꝛĩcipalit hic intẽdit᷑.¶ Iiſẽ actus
vite ſiue ꝗ eſt vita ifatigabilis eſt.Elñ li.de mo.coꝛ.vite
actus neceſſario ↄtinuꝰẽ cerebꝛũ vᷣo mime. Sʒ vt habe
tur in li.de ſom.et vigi.Om̃e illud cuiꝰ opꝰ ẽ ̃m nat᷑aʒ
ↄtingit fatigari 2 languere ſi indeſinẽter aget. Dicit᷑ eĩ
ibi.quoꝛũcũq; ẽ aliqð opꝰ ſᷣm naturã.qñ excedũt aliqð
tpᷣus vel aliq hoꝝ q̃ pnt tꝑe facere.neceſſe ẽ ea languẽ
vt oculos vidẽtes et quieſcẽ faciẽtes hoc.ſilr at manũ et
om̃e aliud cuiꝰ ẽ aliqd opus.quare ſi aliquoꝝ eſt opus
aliqd ſentire cõtinue.languebit et nõ hoc faciet.̊ vita
nõ eſt actus alicuiꝰ agẽtis ſᷣm naturã.ergo ẽ actꝰ ꝓgre⸗
diens ab agẽte ſupꝛa naturã. Itẽ motꝰquo viuit aima
in ſe.vt dicit plato.et macrobiꝰ exponit.eẽntia ẽ aĩe.ſed
cõſtat ꝙ eẽntia aĩe ẽ a creatoꝛe ̊ ⁊c.¶¶ Itẽ dyo. de diui.
no.c.de vita.Omis vita et vitalis motꝰ ex vita ipᷣa que
eſt ſupꝛa om̃em vitam.¶¶ Item li.de mo.coꝛ. Vlita ẽ pᷣmꝰ
motus ex quieto ſempiterno fluẽs.ſ̊ quietũ ſempiternũ
eſt ſolũ pꝛimũ.ꝗ̊ ⁊c.¶ Itẽ in li.de intelligẽtijs dꝛ. vita ẽ
See⸗ ex ente pꝛimo quieto et ſempiterno pꝛimꝰmotꝰ.

Cotra in li.de mo.coꝛ. Pꝛimꝰ et cõtinuꝰ vite actꝰ vi⸗
eſt. Hec motu coꝛdis efficit᷑.qð aũt motu coꝛdis effici
tur nõ eſt ĩimediate a deo.¶ Irtẽ ĩ eodẽ idem pꝛimũ ẽ aĩe
oꝛganũ cuiꝰ actꝰ pꝛimus vita qua mediãte ceteras coꝛ⸗
