vnn h ſer
1
1
4 8.
peſe
1
4
8
1
4
8
egnen’
1S.

¶ Lueſtio

facit opus tei negligent᷑.Et ſuꝑ illud Yob.ix.verebaꝛ
omĩa oꝑa mea ⁊c ponit deſidiã ꝓ negligentia dicẽs.
deſidia.i.negligentia ꝑ toꝛpoꝛẽ nalcit᷑. fraus ꝑ priua⸗
tam dilectioneʒ. illam mino? imoꝛ exaggregat:bac ꝓ⸗
prius amoꝛ ſui excitat.vult ̊ diceꝛe.ꝙ minoꝛ amoꝛ dei
facit negligẽtiã vel deſidiã.ꝓprius autẽ ſiuenunꝰ amoꝛ
ſui vehazfaerk an ſicut dicit aug.iĩ li.de li.ar.ꝙ aĩa
aut ↄuertit᷑ ad ſummũ bonũ. aut auertit᷑ a ſummo bo⸗
no. Si ↄuertit᷑ ad ſummũ bonũ bene oꝛdinata ẽ. ſi aũt
auertit᷑ a ſummo bono ⁊ ↄuertit᷑ ad bonũ cõmutabile
tũc peccat.⁊ tunc diſtinguẽdũ:quia aut ↄuertit᷑ ad ꝓ⸗
priũ bonũ diligendo ſuam excellentiã:aut ad bonũ ex⸗
terius ſicut ad temꝑales diuitias: aut ad bonũ interiꝰ
quod ẽ bonũ carnis.⁊ ſᷣm hoc ſumũt᷑ ille tres radices
peccatoꝝ quas ponit b.iohes ĩprima.c.ij.dicẽs.ome
quod eſt in mũdo aut eſt ↄcupiſcẽtia carnis aut ↄcupia
oculoꝝ aut ſuꝑbia vite.vnde ipſe dicit ĩ li.de li: ar.vo⸗
luntas adherens cõmuni atq; incõmutabili bono. im⸗
petrat pꝛima ⁊ magna hoĩs bona cũ ipſa ſit mediũ qͥd⸗
daz bonũ.voluntas aũt aduerſa ab incõmutabili 2 cõ
muni bono ⁊ ↄuerſa ad ꝓprin bonũ.aut ad exteriꝰ aut
ad interius peccat.ad ꝗꝓpriũ ↄuertit᷑ cũ ſue ptãtis vult
eſſe.ad exterius cũ alioꝝ ꝓpria vel quecũq; ad ſe nõ ꝑ⸗
tinent cogitare ſtudet.ad interius cum voluptatẽ cor⸗
poꝛis diligit.atq; ita homo ſuꝑbus ⁊ curioſus ⁊ laſci⸗
uus effectus excipit᷑ ab alia vita.que ĩ ↄꝑatõe vite ſu⸗
ꝑioꝛis eſt moꝛs. Hec tñ omĩa reducit aug.ipᷣe ad amo⸗
rẽ ſui indebitũ:qui eſt radix oĩm peccatorum.⁊ vocat
ipſum libidinẽ.i.improbum amoꝛez ſui.vnde augꝰ:in
li.ð ci.dei dicit:q; amoꝛ dei facit ciuitatẽ hierlm.amoꝛ
vo ſui facit ciuitatẽ babilonis.ꝓpꝛius &̊ amoꝛ ſui ẽ cau
ſa ⁊ radix oĩm peccatoꝝ.ꝗ̊ ad ipſum tanqᷓ ad radicem
reducit᷑ negligentia ⁊ fraus.̊ nõ diſtinguũt᷑ ꝑ ilaʒ di
ſtinctõeʒ.qm̃ vtrũqʒ facit ꝓprius amoꝛ ſni. ¶ Ieʒ qm̃
minoꝛ amoꝛ dei ſupponit? ponit amoꝛẽ dei.⁊ maxiĩe cũ
caritas nõ remittit. ↄſtat ꝙ ſequit᷑ ſi eſt minoꝛ ainoꝛ dei
ꝙ ſit amoꝛ? ci.⁊ ita caritas.ſed caritas ñ ↄpatit᷑ ſecũ
moꝛtale peccatũ. vñ nõ poteſt fieri infoꝛmis nec remit
ti.̊ ſi minoꝛ amoꝛ dei eſt cauſa negligẽtie: ↄſtat ꝙ ne⸗
gligentia nõ eſt moꝛtale peccatũ.ſᷣ̊ hoc eſt falſuʒ.ipᷣa eĩ
negligentia eſt digna maledictõe hiere.xlviij. ⁊ tale eſt
peccatũ moꝛtale. male Grego.ponit minoꝛẽ amoꝛez
dei eſſe cauſaz negligentie. (Baro. dðm ꝙ vtruq; eſt vey
in vtroq;. vñ 2 neglgentia ⁊ frauduletia ſunt bec vuuo
ſcʒ minoꝛ amoꝛ dei:⁊ nimius vel ꝓpꝛius amoꝛ ſui.qm̃

Xx

gi Eibi eſt auerſio a eo ↄuerſio ad bonũ omut abile Eaz F5

ꝑ appropriatõeʒ rñdet negligentie ꝓ cauſa mior amor
ci.fraudulentie aũt nimiꝰ vel ꝓprius amoꝛ ſui.⁊ h ẽ:
qm̃ cum defiit in hoie feruoꝛ caritatis tũc negligit fa⸗
cere bona.vnde ex defectu caritatis in deũ feruẽtis ↄſe⸗
quet᷑ homo negligentiã.qꝛ ſi eẽt homo feruẽs in den:ñ
eſſet negligens circa oꝑa dei. ſicut circa pſallere deo ⁊
oꝛare.⁊ hmõi.Silr ꝑ appropriatõz dicit᷑ ꝙ fraudulen
tiam facit ꝓprius amoꝛ ſui.⁊ vocat hoc amoꝛeʒ ſui ni⸗
miũ vel ꝓpriũamoꝛeʒ tẽꝑaliũ nimiũ.talis.n.fac frau⸗

beg⸗

1
Gnz

/

m. qñ ſcʒ homo intendit illud bonũ ⁊ pᷣponit ipſum 1

ſummo bono quod debet intendere ⁊ habere pꝛo fine.
vnde tunc eſt fraudulentia.⁊ hoc eſt quod dicit grego.
in pdicta glo.dicens. fraudẽ quippe in dei oꝑe ꝑpetrat
qui ſe inoꝛdinate diligens ꝑ hoc ꝙ recte agit:ad remm
neratõnis tranſitoꝛie bona feſtinat. ⁊ hec fraudulẽtia
eſt in oꝛe.coꝛde.⁊ oꝑe.q.ſ.qs dicit vel cogitat vel opa
tur in quo pᷣponit bonum temꝑale ⁊ minꝰ intẽdit ſum⸗
mũ bonũ:ſed deſidiam.i.negligentiaʒ facit mioꝛ amoꝛ
dei.vnde dicit ibi:ſepe deſidia.i.negligentia interueni
ente oꝑa bona deficiũt: ⁊ frigeſcente amoꝛe calefiunt.
vnde pʒ ꝙ reducendo ad cauſas ſiue radices pꝛopꝛia
ipſius negligentie cauſa eſt minoꝛ amoꝛ dei. hoc eſt mi
noꝛ feruoꝛ caritatis qñ frigeſcit homo ſᷣm ꝙ habetur

2 2% æ

math.xxiiij. Refrigeſcet caritas multoꝝ.radix autem

cxxxſ.

fraudulentie ꝓrius amoꝛ ſui ſiue nim . A Ad pmaz
Sratõʒ in ↄtrariũ dicimꝰ:ꝙ quedaʒ aſſignat᷑ radix co⸗ r. atg
munis peccatoꝝ.quedam aũt ſunt radices ꝓprie ꝓp⸗

X

pinque.amoꝛ g ſui inoꝛdinatus queʒ vocat aug.libidi v Rat Ini 4 Cxy

nẽ:eſt cauſa ⁊ radix cõmunis oĩm peccatoꝝ:q ad ipᷣm
omiĩa peccata reducũt᷑:ſicut vult aug. Sunt tñ alie ra
dices peccatoꝝ ꝓpꝛie ⁊ ꝗꝓpinque: ſicut timoꝛ male bu⸗
milians:⁊ amoꝛ male incendẽs.vt habet᷑ ſuꝑ illud pᷣs.
Incenſa igni ⁊ ſuffoſſa.vnde ꝑ apropꝛiatõʒ ẽᷣ quoddã
peccatũ ex timoꝛe male humiliãte:quoddã ex tioꝛe ma
le intendente.tñ generalit᷑ om̃e peccatuʒ eſt ex amore
ſui illicito.vnde timoꝛ ad amoꝛeʒ reducit᷑: qꝛ nõ timet
aliquis inoꝛdinate ſiue male: niſi qꝛ amat ſe inoꝛdiate
Dicimꝰ ꝙ reducendo ad generaleʒ radicẽ ↄcedimus
bene ꝙ nimius amoꝛ ſui eſt cauſa negligentie.tñ ꝑ ap⸗
propriatõʒ:⁊ accipiendo q̃i ꝓpinquam ⁊ ꝓpriã radicẽ.
dicemus ꝙ minoꝛ amoꝛ di eſt cauſa eius ſicut dictũ ẽ.
amoꝛ tñ ülicitus ſui ẽ prima eius cauſa ⁊ radix.¶ Ad
ſecũdum dicimꝰ. ꝙ triplex eſt dilectio dei a creatura.

Ana eſt naturalis qua diligit bomo deũ naturaliter.ꝰ/ delikznnne

Alia eſt voluntaria ſiue ꝓcedẽs ex voluntate delibera
t.ſicut qñ homo deliberat in ſe ꝙ deus hoc fecit illi ⁊
hoc ꝙ talis eſt,ex hac deliberatõe ſurgit ĩ ipſo dilectio
dei. Tercia dilectio eſt ꝓcedens ex voluntate gtuita.
iſta dilectio eſt caritatis.cuʒ ̊ dicit᷑ ꝙ mioꝛ amoꝛ dei
facit negligentiã.amoꝛ nõ ſtat ibi ꝓ caritate.vñ h̊ qð
eſt minoꝛ.nõ minuit ibi amoꝛeʒ ꝓut eſt caꝛitas:qꝛ non
eſt caritas cum negligentia moꝛtali. h̊ ſtat ibi amoꝛ cõ⸗
muniter ad amoꝛẽ naturaleʒ 2? deliberatiuũ. ⁊ illð qð
Diminuit᷑ ibi nõ eſt caritas:ſed dilectio volũtatis deli⸗
berate ꝑrincipalit.que potuit foꝛmari ꝑ caritatẽ ⁊ fu⸗
it foꝛmlis ab ipſo:que tamẽ minoꝛat᷑ ꝑ peccatũ.cari⸗
tas aũt nõ minueret᷑. ĩmo aut tota ibi erit aut tota re⸗
cedet.nõ eſt aũt aliquo mõ cum pcto moꝛtali:qð nõ pᷣt
eſſe dilectio deliberatiua ſiue voluntatis delibeꝛatiue
¶ Sea querit᷑ iuxta hoc.hieꝛe.xlviij.habet᷑: ꝙ maledi
ctus hõ qui facit opus dei fraudulẽter. ⁊ dicit alia lr̃a
negligent.vñ dicit glo.ſꝛaudulent᷑.i.veſidioſe.⁊ ſumit
ibi deſidiam ꝓ negligẽtia.querit᷑ ̊ quare potius attri
buit᷑ maledictio negligẽtie ꝙ; alij pcto ibi:qm̃ alia pec⸗
cata ita digna ſunt maledictõne ſicut negligẽtia.¶ ¶
quod dicendũ.qꝙ rõ hꝰ pʒ ex mateꝛia de qua loquit᷑ ibi
Apheta.vñ ex ↄgruentia materie:quia ei ↄuenit ex hoc
ꝙ eſt ibi poſita maledictio negligentie.volũtas.n.dñi

C

de Pite

fuit vt nabuchodonoſoꝛ affligeret ip̃m iſił ad eiꝰ coꝛe vel pon moa litn ad Horet,,

ctionẽ.vnde opus illud fuit dei ↄmittẽtis.fuit aũt ipᷣiꝰ
nabuch.ſolum tanqᷓ; ꝑſequẽtis. illud aũt qð dñs fecit
ꝑ illum nõ deo actoꝛi:ſ̊ ſibi aſcripſita in hᷣ exceſſit. vñ ctin
eſa.x.habet᷑ de Sennacheꝛib qualiter dicit dñs ꝗ ſi at⸗
tribuit ꝙ fecit.⁊ qualiter ꝑ ſuꝑbiaʒ ſuã excedit in oꝑe
ſibi ↄmiſſo a dño.vnde dicit ibi de ipſoad gentẽ falla⸗

cem mittã eum plenũ fuꝛoꝛis mei.mãdabo uli vt aufe⸗

rat ſpolia ⁊ diuidat predaʒ.⁊ poſt ſequit᷑: ipſe aũt nõ
ſic arbitrabit᷑.q.d.totum ſibi aſcribet ⁊ nõ mihi:⁊ coꝛ
eius nõ ita eſtimabit ̊ ad ↄoterendũ erit oꝛ eiꝰ ſille aun
teʒ nnõ deo b̊ ſibi aſcribit factum ſuũ: ⁊ io negligẽt fec.
ꝓpter tales attꝛibuit᷑ maledictio negligentie.⁊ tales
nõ faciũt opus cei vt debent. vñ negligũt circa opꝰei.
⁊ rõne taliũ dicit᷑ hiere.xlvii.maledictõ negligẽtie. qꝛ
de talibo loquit᷑.ipſi aũt maledicti ſunt:⁊ iõ maledicta ⸗
ibi negligentia.vnde ʒach.j.dicit dñs.ʒelatꝰ ſuʒ hbieen
ſalẽ ee ſyon zelo magno: ⁊ ira magna ego iꝛaſcoꝛ ſup /t Ph et
gentes opulentas.quia ego iratus ſuʒ paꝝ:ipi ðo ad⸗ R.
iuuerũt ĩ malũ:ex hoc ſũt maledicti. Et iõ ꝓgha loq̃ns
de hbis maledicit negligentie.nõ qꝛ alia pcta nõ ſunt di
gna maledictõe:̊ qꝛ ̊ ↄpetit ſue malicie/alia.n.pecca
ta ſunt ⁊ digna maledictõe.ſicut pʒ in li.ſapᷣ.xij.ð pec⸗
catoꝛibo: ꝙ naturalis erat malicia eoꝝ. ſemen.n.erat
maledictum ab initio.hoc eſt maledictõ ꝓ pcto oꝛigĩa⸗
li.Silr deut.xxvij.habet᷑ maledictõ pctẽoꝝ actualiuʒ

* *
2 mo H
ſicut patʒ de maledictõnibo impoſitis.⁊ ſic pʒ ꝗ et iſti pteʒ infeꝛioꝛẽ qñ debet cohibẽ ad h̊ ꝙ bñ dicat: tũc ẽ c⸗
peccato ⁊ alijs debent᷑ maledictõnes.ſᷣ iſti ſpẽalit ĩ ũ⸗ temptꝰ ⁊ ẽ pctm moꝛtale illa negligẽtia.⁊ dicimꝰꝙ nõ ce
lo loco hien =ð valet rõ in ↄtrariũ.qꝛ ſic gutta aque ñ cauat lapidẽ: ſᷣ 4.
1 42ſ qñ młtotiẽs ⁊ frequẽter cadit ſuꝑ ipᷣm hec ⁊ illa ꝑ fre⸗ 1
1. 9) quentiã ipſuʒ cauat.⁊ etiã gutta aque ñ ſubmergit na
a queſtio eſt cica quos actꝰ ſiue oꝑa uim: tot tñ poſſent incurrẽ ꝙ ſubmergeret.ita ẽ h ꝙ lʒ e
dicat᷑ eſſe negligẽtia. Ad qð ſic obijcit᷑. negligẽtia ĩ dicẽdo ſemel vel bis hoꝛas ſuas ñ ſit moꝛ⸗ dl
1 ſicut quoddà opus ẽ meritoꝛiũ.quoddã tale ſi ñ fiat h̊ ex ↄtemptu: põt tñ accidẽ ꝙ er frequtia OWUMU ſ
demeritoꝛiũ.⁊ qddã indifferẽs.Si opus ⁊ ↄſuetudine ducit᷑ hõ ad hoc vt ↄtemnat bñ dicẽ ⁊ nõ .
eſt indifferèens circa illud nõ facit negligentia peccatũ. curet.⁊ cadet in pctẽm moꝛtale.nõ qꝛ veniale fiat moꝛta
Hᷣ negligentia eſt peccatũ.ꝗᷓ nõ ẽ circa opus indifferẽs. le: ̊ ex ↄſuetudine venialiũ decidet in moꝛtale ꝑ cõotem
N Itez nõ eſt circa opus demeritoꝛiũ: qꝛ negligentia ẽ ptũ.vñ ecci.xix. Qui ſpeꝛnit modica paulatim decidet
circa opus dei ſicut pʒ hiere.xlviij. Maledictus ꝗfac ſic pʒ qñ eſt peccatũ moꝛtale ⁊ qñ nõ. ꝓ hec ptʒ rñſio .
opus dei negligeter. ̊ opus demeritoꝛiũ nõ eſt opꝰ dei ad obiectiones. ſ

nõ eſt circa illud. Item non eſt circa opus merito⸗
riũ:qm opus meritoꝛiũ tollit omẽʒ negligentiã.ᷓ nõ ẽ
circa aliqð genꝰ opatõnis... OPreterea.ponat᷑ ꝙ aligs
male dicat hoꝛas ſuas. nundd circa iſtũ actuʒ erit ne/
gligentia? videt᷑ ꝙ nõ.qm̃ negligètia cadit ſub maledi⸗
ctõne.̊ᷣ iſte nõ ꝓpter hoc eſt maledictus lʒ ñ dicat ho⸗ gligentie ciꝛca illas:an maioꝛ ſit negligẽ
ras ad tempus vel huiꝰ aliqñ. & circa iſtũ actũ ñ cadit tia ciꝛca vnã ꝗ; circa aliaʒ? Ad quod ſic.finis denoĩat
negligẽtia.̊ nõ cadit circa oꝑa omĩa dei.4 Silr po⸗ den e opus bonũ.vnde etſi ſint alie circũſtantie 2 finis defi⸗
natur ꝙ aliquis dicat aliquod veꝛbũ impꝛouide.nũꝗd &&νααe ciat: nõ poterit eſſe opus bonũ.qm fiuis imponit ncci⸗
pter hoc dicit᷑ ; cũ non ſit maledictꝰ.⁊ ita ñ tateʒ oꝑi.̊ bonũ principalit᷑ determinat᷑ ſᷣm finem. 2

Eptima queſtio eſt. vtꝝ negligẽtia eqlit
ſlit circa omẽs circũſtantias actuũ. qꝛ co⸗
tingit omẽs deficere.ſunt ne g̊ pares ne⸗

Wiembꝛuſeptinnz

—

P eſt circa omia oꝑa.¶ QDuerit᷑ iuxta h. vtꝝ circa oĩa h etiã pʒ de rõne boni: qm dicit᷑ bonũ in ↄpatõe ad fi⸗
oꝑa di poſſit eſſe negligentia que eſt peccatũ moꝛtale nez. int oẽs defectus circũſtãtiaꝝ defectus finis ma⸗
que.ſ.eſt digna maledictõne.Et obijcit᷑ ſic. Iſte ſemel

dicit male ? negligẽter hoꝛas ſuas. hec negligẽtia ẽ ve
nialis.q̊ᷓ ſi decies male dicit hoꝛas ſuas nõ dicet᷑ pecca
re moꝛtalit:cũ negligentia illa ſit venialis.& nõ ẽ illð

circa opus dei.Silr eſt de alijs:ita ꝙ nõ erit circa illa

lis ⁊ q venialis circa oꝑa xi.¶ Solo. dom eſt ꝙ ñ
debet illa diuiſio hic ſumi vt dicit negligẽtia aut ẽ cir⸗
ca opus meritoꝛiũ.vel demeritoꝛiũ.vel indiffeꝛẽs.quia
nullũ iſtoꝝ illi ſubſternitſſ̊ debet dici ꝙ ẽ quoddã bo⸗
nũ in genere.ſicut pſallere.oꝛare.elemoſinã dare ⁊ ho⸗
modi.quoddã aũt eſt bonũ ex circũſtantia.q ꝗᷓ dicit᷑
maledictus ꝗ facit opus dei negligẽter. q̊ opus dei non
ſupponit ꝓ oꝑe meritoꝛio:qꝛ illud tollit oẽʒ negligẽtiã
hᷣ ſupponit ꝓ bono in genere cuʒ ſuis circũſtantijs.ali⸗

negligentia moꝛtalis.querit᷑ ̊ hig don moꝛta
S

ioꝛ eſt ⁊ principalioꝛ. ̊ negligẽtia circa finẽ maior ẽ ⁊
principalio oppoſitũ ondit᷑ ꝙ negligẽtia ciꝛca te
pus oꝑis ſit maxia.qm̃ h̊ vult etiã oñdere Seneca. ꝙ;
negligentia tꝑis prĩcipalis ſit:qꝛ irrecuꝑabilis eſt.vn
dicit: turpiſſima negligẽtia eſt que ꝑ iacturã tẽꝑis fit.

illa.n. irrecuꝑabilis ẽ. negligẽtia ̊ᷓ tẽꝑis ĩ actõne ma⸗

ioꝛ eſt inter aliag.⁊ ita ñ ẽ equalis negligẽtia circa oẽs
circüſtantias CSolo von ꝙ verũ ẽ ꝙ a fine denoĩat᷑
actio bona ⁊ a tefectu finis debiti mala pꝛincipałr. po
teſt tñ eẽ in his plus vt ſᷣm diuerſas ↄditiões ⁊ diuer⸗
ſas ↄſideratões dicat᷑ negligẽtia tꝑis maioꝛ. aut qꝛ eſt
magis damnoſa.aut qꝛ eſt circa circũſtantiã melioꝛẽ ⁊
ꝑ quã determinat᷑ bonitas in actõe.ſi ̊ dicat᷑ negligẽ⸗
tia maioꝛ quia eſt magis damnoſa: h̊ mõ põt dici ne⸗
gligentia tꝑis maioꝛ.qꝛ illa valde damnoſaẽ: eo ꝙ ir⸗

— —

le

qua tñ vł aliquibo deficientibo ex aliquo defectu dicit recuꝑabilis ẽᷣ. ⁊ ꝓpt᷑ Hͥ dicit Seneca ꝙ' ẽ indecẽtiſſima A
eſſe negligẽtia.ſicut ptʒ pſallere deo ſiue oꝛare ſuas bʒ 7 valde damnoſa. Silr etiã põt eſſe aliqũ ſᷣm hũc mo⸗
circũſtantias.quia debet fieri ſapiẽter ⁊ deuote ⁊ intẽ⸗ dũ negligentia loci maioꝛ:qꝛ maius infert damnũ. ſi?e.e gun
Trngdo ipᷣm ſummũ bonũ.ſi ꝙ̊ nõ pſallit ſapiẽter ⁊ ꝙ nõ ſi aligs iaciat negligẽt lapidẽ in loco cõi aliqͥ ⁊ occidat Nc
intendat ad illud quod dicit deficit vna circũſtãtia de⸗ hoĩeʒ.ille negligent iecit lapideʒ. hec negligẽtia infert iee
bita.⁊ dicit᷑ fieri negligentia circa illũ actũ. Sitr etſi magnũ damnũ.ſ̊ ſecũdo mõ dicit᷑ eẽ maioꝛ ⁊ principa UEr e

nõ faciat illud deuote intendendo illud ad quod ẽ. iſte
defectus facit vt ipſum pſallere nõ ſit meritoꝛiũ.nõ tñ
ipſi negligentie ꝓpter hoc ſubſternit᷑ opus demeritoꝛiũ
immo opus bonu in genere.quod ex hoc ꝙ fit negligẽ
ter fit demeritoꝛiũ.⸗! Ad illud quod querit᷑ qũ ⁊ circa
que fit negligentia moꝛtalis ⁊ venialis. Dicendum q;

liter circa finẽ.vñ ↄpando bonitatẽ circũſtantie ad bo⸗
nitatẽ circũſtantie hec eſt maioꝛ que eſt negligentia fi⸗
nis: cũ ab ipſa principalit᷑ determinet᷑ bonitas actõis
7 hoc oſtendit phᷣus.⁊ ſic ex ꝑte bonitatis circũſtantie
hec ſemꝑ eſt pꝛincipalit ⁊ maioꝛ.tñ ex ꝑte damni quia
ſcʒ eſt magis damnoſus defectus alicuiꝰ circũſtantie

quedaʒ ſunt oꝑa priuilegiata ſicut eſt opus eukariſtie poteſt eſſe alia maioꝛ?Mea:
ſiue celebratõnis miſſe ⁊ opus pᷣdicatõis ⁊ hmõi.hec
enĩ oꝑa debet fieri cũ magna diligẽtia ? cũ magna cir Eb
cũſpectione circũſtantiaꝝ.vnde in his oꝑibus debʒ hõ E rum 0 cta nnum— n
eshsr α*Cerptn Diligẽter ſuas circũſtantias circũſpicè vt faciat qð dʒ. Ctaua queſtio eſt. vtrum peccatoꝛ ſem⸗ 14
= . per peccet peccato negligentie duʒ eſt in

alißs oril) Marte 7 ſicut debet.⁊ circa talia oꝑa dicimꝰeſſe negligentiazʒ
oE&αααρ ναι de — gquue eſt moꝛtale peccatũ: qñ deficit aliq circũſtàtia de⸗ peccato ſuo. Et videtur ꝙ ſic. quoniam „ n

— 9ας bita. Quod obijcit de hoc oꝑe quod ẽ pſallere vel di⸗
e⸗ X 2 eE

cere hoꝛas negligent dm. ꝙ qñ ↄſuetudo negligentie
circa illud opus ducit hoĩeʒ in ↄtemptũ:tũc negligen⸗
tia iſta eſt peccatũ moꝛtale. ſicut p̃t accidere ex oſue⸗
tudine quaʒ hʒ homo negligent pſallendi ↄteinnit 2
curat dicere bene hoꝛas ſuas.naʒ rõ bʒ duas poꝛtiões
id eſt ſuꝑioꝛeʒ 2 inferioꝛeʒ.qũ ꝑs ſu pioꝛ rõnis ñ acꝗ⸗
eſcit inferioꝛi ꝑti in nõ bene pſallendo ſiue negligenteꝛ
nõ dicit᷑ eſſe ↄtemptus.⁊ tũc põt eẽ ꝙ negligentia illa
nõ ſit moꝛtale.ᷣ qn ipſe acquieſcit ⁊ non cohibet ipſaz

*

homo ſemper tenetur conteri vel atteri ð
pe ſuo poſtꝙ; peccauit.⁊ indifferenter tenetur ad
hoc in quolibet inſtanti taʒ in hoc qᷓ in illo. quia deus
offert gratiam ſuam ad hoc ⁊ ad proficiendum vlte⸗
riuns indifferenter in quolibet inſtanti. dolere ergo de
peccato non plus determinat hoc tempus q; illud. Si
ergo homo poſtq; peccauit non dolet de peccato ſuo
ſemper ⁊ in quolibet inſtanti. ergo non facit ſicut
tenetur facere. ergo eſt negligens contra illud. ſed
talis eſt homo ꝗ durat in peccato ſuo qꝛ nõ cõterit᷑ qñ

c⸗
. 10
;
fre⸗
na⸗
3
1
la
n6
Na⸗
en.
ſe
1

=

XNX — — — —¶—

Mueſtio

debet cõteri.ergo oĩs ꝗ ſtat ĩ peccato ſuo peccat cũ h̊ pec
cato negligẽtie qꝙᷓdiu durat ĩ ſuo peccato.¶ Item Yoh.
Criſ. Ponat᷑.ꝙ ſeruus offendat dominũ ſuũ ſi hʒ ami⸗
cos ĩploꝛat eos ⁊ rogat de recõciliatiõe cũ domĩo ſuo.⁊
dat ianitoribo de ſuo ⁊ deprecat᷑ vt ĩtret.et ita omnẽ di⸗
ligẽtiã adhibet vt cũ ipſo recõciliet᷑. nec expectat de die
ĩ diẽ.de hoꝛa ĩ hora.de inſtãti ĩ inſtãs vt recõciliet. qto
ergo magis ille ꝗ offendit deuʒ celi dʒ hoc facẽ.Vñ ipſe
dicit de negligẽtia confeſſionis.qui neq; qð peccaſti vis
ſcire.ꝓ quibs delictis deũ rogabis. pro his que neſcis.
hominẽ exacuẽs amicos ⁊ inimicos vicios ianitores de
precares vt ſic recõliari poſſis.deũ autẽ celi offendiſti.
deſes id ẽ negligẽs efficeris.⁊ dicit.ſi deſides fuerimꝰ
neq; ꝑ aliquos ſaluari poſſimꝰ. ſi auteʒ vigilauerimꝰ ꝑ
noſipſos hoc poterimꝰ. NHoc dico nõ vt nõ deprecemur
ſanctos.ſed vt nõ deſides ſumꝰ.neq; dormiẽtes alijs di
mittamꝰ q m nos ſunt.Ex hac autoritate patet.ꝙ hõ ĩ
quolibet inſtãti tenet᷑ dolere ⁊ cõfitere de peccato ſuo.
ita ꝙᷓdiu ſtat ĩ peccato ſuo negligit.¶ Juxta h̊ aũt que
rit᷑.ponat᷑ ꝙ aliquis ſit ĩ peccato negligẽtie moꝛtali. ſt iẽ
aliquis negligit i celebrãdo miſſam.poſtea ipſe negligit

dolere ⁊ cõfitere de iſta negligẽtia.q̃ ergo iſtarũ negligẽ

tiarũ ẽ maioꝛ.vel prĩa vel ſcðᷣa.Et obijcit᷑.ꝙ pria ſit ma⸗
ior.qꝛ potuit iſte magis reſiſtere prĩe negligẽtie qᷓ; ſcðᷣe.
eo ꝙ tũc habebat adiutoriũ gratie quãdo decidit ĩ illaʒ
a cecidit ab alto.mõ autẽ ẽ fragilioꝛ qꝛ poſtqᷓ cecidit hõ
in peccato fragilioꝛ efficit᷑ ad reſiſtendũ alij peccato.nec
etiã habet mõ auxiliũ gratie gratũfaciẽtis ſicut priꝰ.q
minus põt reſiſtere.⁊ ita minor ẽ ſcdᷣa negligẽtia qᷓ; pꝛi⸗
ma.. Ad oppoſitũ dicit Joh. Criß. Meq; qm nõ doles
ctũ pecces neqlige vel contẽne. ſed ꝗpter hoc ipſum ma⸗
xime ĩgemiſce.qm̃ nõ ſentis doloꝛẽ.nõ eni qꝛ nõ mordet
peccatũ cõtingit hoc.ſed qꝛ iam delinquẽs iĩſenſibilis ẽ.
⁊ poſt dicit.nõ dolere eos ꝗ peccãt magis quã peccare.
deũ facit irritare ⁊ iraſci.ergo magis offendit᷑ deꝰ de ñ
dolẽdo de peccato.ꝙᷓ de ꝑpetrãdo peccatũ. ergo maioꝛẽ
negligẽtia ⁊ gꝛauior que ẽ ĩ nõ dolẽdo de peccato ſqᷓ illa
que ẽ in ien peccatũ.a ita maioꝛ ẽ negligẽtia ſcðᷣa
P

. ꝙᷓ prima.¶ Sed vlteriꝰ querit᷑ iurta hoc. vtꝛũ peccatoꝛ
obn, ſal peccet ſimul pluribo negligẽtijs.⁊ oſtẽditur ꝙ ſic.Qam̃

tres ſũt vires ĩ aia.quarũ quelibet hʒ ſuũ actum cõtra a

hpeccatũ ad quẽ tenet᷑ipſa enĩ iralcibilis tenet᷑ ĩſurgere
Eteſtomi ctra peccatũ. Elñ. p̃s. JAaſcimini ⁊ nolite peccare. ⁊ iõ

—
3

6 e

.
at no
deligit r

re qð malũ ẽ.x2 illð bonũ qð tenet᷑ eligere poſt peccatũ
eſt bonũ penitẽtie. Similit ipſa tenet᷑ cogitare ꝙᷓmaluzʒ
ſit peccatũ ⁊ fugere illð Hiere.ij. Vide vias tuas in con
ualle. ita dicit᷑ aie peccatrici.q.d.cogita peccatã tuuʒ.
Vnaqueq; ergo vis tenet᷑ ad actũ ꝗꝓpriũ cõtra peccatuʒ.
⁊ quelibet tũc ẽ negligẽs circa actũ ſuũ cum peccat.⁊ dif
fert vnus actꝰ ab alio.ergo plures ſũt ibi negligẽtie. er⸗

go peccatoꝛ exiſtẽs ĩ ſuo peccato peccat ſimul uitene
actin⸗

gligetijs. ¶ Ad primũ dicẽdũ. ipſa diuturnitas act
onis de peccato ⁊ peccati manifeſlãdi actu bene aggra⸗
uat peccatũ.ſed nõ dico.q; Iꝓpter hoc aggrauetur nouũ
peccatũ negligẽtie.⁊ cõcedo ꝙ homo tenet᷑ ĩ quolibet in
ſtanti cõteri vel atteri de peccato ſuo.⁊ꝛ ſi nõ actu ſaltem
habitu.licet ergo nõ ſemper atterat᷑ actu.nõ tamen no⸗
. — — . — —,.ς.
nteri grauatur ſuũ peccatũ.quia nõ tenet᷑ cõfiteri ſemꝑ actu
ſiue pꝛo quolibet inſtãti.⁊ iõ nõ ſequit᷑ ꝙ ſemꝑ negligat.
ſed ſi ita ſit.ꝙ peccator cogitet de peccato ſuo ꝙ fit tãtũ
malũ ⁊ tagraue ⁊ ↄuertat᷑ ſuꝑ ipᷣm vt excitet᷑ a gratia di
ad cõterendũ.quia hoc mõ ipᷣm excitat quãdo facit pec⸗
catorem cogitare de ſuo peccato.dico ꝙ tunc tenet᷑ actu

dolere pro illo inſtanti. 2 ſi non conterat᷑ tunc peccoatt·

negligentiam. ⁊ innouaĩ aliquod peccatũ in ipſo quod
eſt negligentia. dico tamen quia aſi ſem per doleret ho⸗

T dicit apts Ephᷣ.iiij. Sol nõ occidat ſuꝑ irgcũdia veſtrY.
IZpſa vo cõcupiſcibilis tenet᷑ dolere ⁊ cõteri de peccato.
rrerY. Ypſa do rationalis tenet᷑ diligere illð qð bonũ ẽ.⸗ fuge

num peccatũ ex hoc generat᷑.ſed er hac diuturnitate ag⸗

cxxxj.

mo actu de peccato ſuo.illud eſſet perfectionis.⁊ quan⸗
do loquitur Criß.de hoc.nõ dicit hoc.ꝙ homo teneat᷑
ad hoc pro quolibet inſtanti vt actu conterat᷑.ſed qꝛ hoc
eſt perfectiõis. Unde iᷓtum ad ſtatũ perfectiõis loquit
ipſe nõ aliter. ⁊ ꝓpter hoc nõ peccat bomo mortaliter P
negligentiã ſi nõ actu ſemꝑ cõteritur niſi cogitet de pec
cato ſuo.⁊ ſic excitatus a gratia dei vt peniteat de pecca
to ſuo.quia ſi deus ipſum excitat ⁊ tunc nõ cõteritur be
ne ſequitur.ꝙ tunc peccat negligentia mortali.vel ſi ita
eſſet ꝙ nunqᷓ cõteretur quã tocunq; excitatus. Secus ſi
abſq; eo nõ cõterit᷑ ſemꝑ actu.nõ peccat mortaliter ex H
ſed ex hoc ſuũ peccatũ aggrauat᷑. Et ſi obijcitur. ꝙ tene⸗
tur conteꝛi in quolibet inſtanti.dicendũ.ꝙ veꝛũ eſt. ſed
nõ tenet᷑ conteri pro quolibet actu. quia hoc eſt ei ĩpoſ⸗
ſibile ꝙ tñ in quolibet nõ cõteritur. boc eſt ei pro pecca
ti aggrauatiõe.X! Ad illud ergo qð ſcdo obijcituꝛ de au⸗
toritate Criſ.dicenduzʒ ꝙ nõ dicit hoc.qꝛ hec ſit neceſſi
tas ad quã teneat᷑ homo.ſed quia hoc eſſet perfectionis
vt ſemper homo poſt peccatũ deprecaret᷑ deũ.2 facẽt qd
in ſe eſſet ad hoc ꝙ recõciliaretur ipſi.4: Ad ſcðdo queli⸗
tum dicendũ.ꝙ nõ dolere dicituꝛ multipliciter.vno mõ
dicit᷑ nõ dolere inſenſibilẽ eſſe ſiue obſtinatũ eſſe in pec⸗
cato.⁊ de tali loquit᷑ Crib. ſicut patet per verba ſua qa
dicit pꝛopter hoc ipſum marie ingemiſce quia nõ ſentis
dolorẽ.ſi ergo negligẽtia ſcõa ſit in nõ dolẽdo, hoc mo⸗
do bene concedo ꝙ grauioꝛ ẽ ac peioꝛ q; prima.Alio mo
do dicit᷑ nõ dolere magis cõmuniter.vt dicatur nõ dole⸗
re quãdo aliquis actu nõ dolet nec conterit᷑ ſuꝑ peccatũ
ſed negligit.⁊ hec negligẽtia ſedᷣa nõ eſt maioꝛ q; prima.
Ad tercio queſitũ dicenduʒ . ꝙ licet tres ſint potentie
anime.ſunt tamẽ adinuicẽ oꝛdinate ita ꝙ vna cooꝑatur
alteri in ſua opatione. ⁊ inuicem ordinate ſunt earũ ope
rationes.vnde eiuſdẽ perſone ſunt actus. ⁊ etiam ſunt

circa eandẽ rem. vnde ad vnũ ordiãtur. vnde dicit᷑ vnũ

meritũ vel demeritũ.quia vna alteri cooperatur. eoꝝ
actus oroinati ſunt ⁊ ad vnũ operantur.⁊ ideo non de⸗
bet dici triplex peccatuin m tres actus eorũ ſed vnum.
2 ſimiliter negligentia debet dici vna.

Uembruz nonum

Ona queſtio eſt de oppoſito negligẽtie.quia
dicit.vij.ecẽs.Qui timet deum nihil negli⸗
git. Qu are ergo potius dicit de timore q;
oꝑpponit᷑ negligẽtie.⁊ ꝙ remouet ipſam qᷓ; ð

BNe:

tio negligẽtie q; timori.vt magis dicat᷑ qui prudens eſt
nihil negligit.quia prudẽtia dat memoriã preteritorũ.
prouidẽtiã futurorũ ⁊ ĩtelligentiã p̃ᷣſentiũ .

dẽtia ⁊ pᷣſentiũ.vñ dicit᷑ prueẽtia a.b. Merũ. ꝙ prudeu

tia nõ tã ẽ virtꝰ qᷓ; auriga virtutũ.vñ ipſa dirigit ⁊ debʒ
circũſpicere circuſtãtias omẽs.qꝛ aurige ẽ circũſpicere.
ipſiꝰ ꝙ̊ prudẽtie ẽ ꝓuidere defectus.ſʒ talis nihil negli⸗
git. ergo magis ꝓprie dʒ dici prudẽtia remouere negli⸗
gentiaʒ ꝙᷓᷓ timoꝛ.¶¶ Preterea.vr ꝙ caritas magis ꝓprie

. — 00 —

4 . — . . ‧„ — ‧
alio / videt᷑ enĩ ꝙ potiꝰ debet attribui ipſi pꝛudẽtie remo

SFaio 72„ 70
F e

H

remoueat ipᷣam negligẽtiã qᷓ; tior.qm caritas oꝑit multi

tudinẽ peccatorũ.ſic hr̃ ꝓuer.x.⁊ Jacobi vlt. ̊ opit ne⸗
gligẽtiã.ſed iſtud oꝑire nihil aliud ẽ qᷓ remouere.ẽ pro⸗

prie ipſa remouet negligẽtiã. . Scða rõ ad hoc ẽ.qm ca⸗

ritas iportat in ſe qᷓdam circũſpectionẽ ſpiritualẽ quia
ipſa caritao ẽ lux ſpiritualis que dirigit oculum mẽtis
ſpiritualẽ. vnde Aldath.vj. Si oculꝰ tuus fuerit ſimplex
⁊c̃.dicit glo.vnus oculꝰ ⁊ ſimplex eſt.ſ.caritas.que mo
do lucet in fide ſicut lux inteſta.⁊ ibidẽ.alia glo. ſuꝑ il⸗
lud.lucerna coꝛporis tui eſt oculus tuꝰ dicit. ſicut ocu⸗
lus að operandum membra dirigit.ſic intentio ⁊ lux fi⸗
dei omnes virtutes.lucerna eſt lumẽ in teſta ſic caꝛitas
in fide cum fides ceſſabit ſola caritas lux erit. ipſius er⸗
go caritatis ẽ dirigere mentem ⁊ circumſpicere circum⸗
ſtantias actuum. eꝛgo proprium eſt ipſius expellere ne⸗
gligentiã.qua re ergo potius appropriatur iſtud timori

2

μ n wer n

pſu nilpe ſ mala rax

——

.
4

Sỹ caritati vel pꝛudẽtie. — dicenduʒ. ꝙ rõ buiꝰ
quare dr timoꝛ expelleꝛe negligẽtiaʒ hr YJob ix. qꝛ di⸗
cit verebar omnia oꝑa mea.i.cuũ timoꝛe exam inabã. ſci⸗
ens ꝙ nõ ꝑceres delinquẽti ſupple ĩ die iudicij. Iſte eniʒ
timor iudicij ĩ quo fiet omniũ examinatio vſqʒ ad mini⸗
mum. c pꝛicipale ⁊ pꝛimũ faciens. vt hõ examinet facta
ſua.⁊ ñ ſit negligẽs ĩ circũſpiciẽdo illa.⁊ iõ dicebat illð
Job. iõ dici?.ꝙ timor expellit negligentiã. Et qð obij
citur de alijs.dicimꝰ ad G q principin ꝓinquũ põt eſſe
prudeẽtia 2 ſimilit caritas expellẽdi negligenti. ſed pri
mum pricipiũ ⁊ pricipale ẽ timor iudicij ſiue timor dei
in iudicio.qm̃ ſic habet᷑ ꝓuer.xv.pꝑ timorẽ declinat oĩs
a malo ⁊ maxime ab hoc defectu qui ẽ in negligẽtia.ĩ cia⸗
cumſpiciẽdo oꝑa ⁊ examinãdo/ꝗ ꝑ boc patet reſponſio

ad rationes. “
¶Uneſtio. cxxxii de com

miſſione. 3
Icto de omiſſione
cõlſequẽter dicendũ ẽ de trãſgreſſione ſi
une cõmiſſione. Et põt queri Prio vtx
vna ſit trãſgreſſio volũtatis ⁊ oꝑis an
plures.⁊ ita plura peccata. Scðo ſi ꝓ
pter diuerſarũ legũ tranſgreſſiões debeat dici vnũ pec⸗

catũ vel plura.Zercio querit᷑ ſi cõmiſſio ẽ trãſgreſſio le

gis im. Quarto.vtrũ ſit diuiſibile in ſpẽs formales aut
non ſit diuiſibile.

¶ Wembrũ primũ

qʒ cõtingit eſſe trãſgreſſionẽ. cũ vult qð te⸗
ct᷑ᷣ nõ velle.⁊ facit qð tenetuꝛ nõ facẽ.eꝛgo
cõmiſſa.ergo diuerſa peccat

iuerſa eruͦt

ſces vxorẽ ꝓximi tui.⁊ ſimilit alia ẽ ꝓbibitio non fura⸗
beris ⁊ nõ cõcupiſces rẽ ꝓximi tui.ſed vna eſt ꝓhibitio
actꝰ altera ẽ ꝓhibitio volũtatis.ergo diuerſa erũt cõ⸗
miſſa.ergo diuerſa peccata.multiplicat᷑ enĩ res generis
ſᷣm multiplicationẽ rerũ ſpeciei.q Itẽ ĩ glo.ſuper illus
Exo.xx.Qui opus adijcit volũtati. iniquitatẽ adijcit ĩ⸗
iquitati.ergo diuerſe ſunt iniquitates. ergo diuerſa ſũt
plerntn Cl Sera vni ũ nü
bile. vnica autẽ exiſtẽte aduerſiõe ẽ vnũ peccatũ.g ſunt

— „on vnũ peccatũ. 4 Itẽ peccatũ a volũtate dĩ peccatũ.ſʒ vna
P⸗ H R mbet ant ſſ· 2 volũtas. ergo vnũ dicit᷑ peccatũ nõ niſi ĩ ſpẽ traſgreſlio⸗
e 5 nis.ergo vna ẽ trãſgreſſio.¶ Ad quod reſpõdenduʒ.ꝙ

iacẽtia.⁊ ſᷣm pᷣuaricatiõmi ꝓbibitione ⁊ ſic ᷣm hoc vbi
ſunt diuerſarũ pᷣuaricat Gis bibities gieu⸗ diuer⸗
ſa peccata.vbi po ẽ vna ꝓhibitio.dicet᷑ vna pᷣuaricatio
⁊ ita vnũ peccatũ.ſicut cũ dicit᷑.iõ falſum teſtimoniuʒ
dices vna ẽ ibi ꝓhibitio volũtatis ⁊ oꝑis.⁊ quo ad hoc
dicet᷑ vna puaricatiol Si pᷣo babeat᷑ reſpectꝰ ad ſubiacẽ⸗
tia dicunt᷑ eſſe plur peccata/Si vo ad motiuũ qð incli⸗
nat volũtatẽ ⁊ penes qð ẽ pricipalis defoꝛmitas. dicet᷑
eſſe vnũ peccatũ ⁊ vnũ cõmiſſum. Ex bis patet reſpõſio

ad ohiecta.
mbrumſecundum

ũdo querit᷑ ſi ꝓt᷑ diuerſaaij legis tranſ⸗
greſſiões debeat dici vnũ peccatũ vel pluꝛa.
Et videt᷑ ꝗq plura.peccatũ eni ẽ pᷣuaricatio
Hlegis diuie.ſicut dicit Ambro. multiplica⸗
ta ergo pᷣuaricatiõe multiplicat᷑ peccatũ.ſʒ cõtingit mi⸗
tiplicare pᷣuaricationẽ pᷣm multiplicationẽ legis. Eſt ei
lex naturalis.⁊ lex moyſi.⁊ lex ge.⁊ ĩ vno eodẽ põt fieꝛi
pᷣuaricatio vniuſcuiuſq;.mechia enĩ ĩ oibus ꝓhibet᷑.er⸗

tẽ alia p⸗ Ebar “⸗
hibitio ẽ in decalogo nõ mechaberis ⁊ alia nõ concupi⸗ 7

vnitas peccati vel pluralitas põt attẽdi 'm diuerſa db Sl .

BPprimũ ſic Colũtas ⁊ opꝑatio ſunt diueꝛſa por ⸗5
ĩ ſubſtãtia.quoꝛũ vnũ ẽ ſine altero.⁊ ĩ vtro

ca ẽ cõnerſio ad vnũ nũero delecta Thar, .

o,

go creſcũt pᷣuaricatiões ⁊ ita tria peccata.⸗l Cõtra pecxget 63
nona pezarf.

catum ⁊ actus incidẽs ex defectu boni.ſed vnꝰ ẽ actꝰ ici⸗
dens ex defectu boni.ergo vnũ ẽ peccatũ nõ niſi ĩ genere
cõmiſſi.ergo vnũ eſi cõmiſſum.(¶ Ad qð dicendũ.ꝙ nõ 4
multiplicat᷑ cõmiſſuʒ ſᷣm ſubſtãtia.cũ multiplicatur lex 1
Fᷣm quã ? ꝓhibitioſſed ex hoc q; ẽ augmentũ peccati.vn ſ⸗ e .
de licet multe ſint pᷣuaricatiões.nõ tamẽ ſunt multa pec R e

cata niſi cõfundantur ĩ diuerſis actibus ſpecie vel nũe⸗
ro.ſed maiꝰ eſt peccatũ.qꝛ ꝑpetrãdo illud facit cõtra du
plicem legẽ vel triplicẽ.⁊ iõ dicit᷑ ĩ Eʒech.xxj·duplicet᷑ .
ac triplicet᷑ gladius interfectorũ. pena enim reſpondet
Fᷣim quãtitatẽ pᷣuaricatiõis maioꝛis.

Membruz tercinz

Ercio querit. ſi cõmiſſum ẽ tranſgreſſio le⸗
gis ꝓhibentis.Lex autẽ diuidit᷑ cõtra con
ſfuetudinẽ ⁊ naturã.lex enĩ ẽ ius ſcꝛiptũ exi⸗- r
ſtens honeſtũ ꝓbibens contraꝛiuzʒ.ergo nõ
videt᷑ cõmiſſum lſieri cõtra naturam vel conſuetudinem.
Contrariũ habet᷑.jiad Ro.vbi dicit᷑.ꝙ tradidit illos
deus ĩ paſſiones ignominie.nã femine eorũ mutauerũt
naturalẽ vſum in eũ qui ẽ cõtra naturam.ſimiliteꝛ⁊ ma
ſculi.⁊ ſimiliteꝛ ſunt cõſuetudines honeſte ⁊ cõprobate
in eccleſia dicende.qm̃ conſuetudo eſt altera lex ſcripta
in coꝛde.cõmittit᷑ autẽ duplicit᷑ cõtra legem exteriꝰ ſcri
ptam honeſtã ⁊ appꝛobataʒ in eccleſia. cõtra quas ſi fi⸗
at peccat᷑ a mĩſtris eccleſie.ergo nõ tĩ fit cõmiſſum cõ⸗
tra legẽ.ĩmo contra naturã ⁊ cõſuetudinẽ ((Ao quod
reſpondendũ.ꝙ illud quod fit cõtra naturã fit contra le
gem nature ꝓut habet᷑.ij.ad Ko.cũ gentes que legeʒ nõ
habẽt naturaliter que legis ſunt faciãt.ipſi ſibi ſunt lex
qui oſtendũt opꝰ legis ſcriptũ ĩ cordibo ſuis.ergo quod
fit cõtra naturã fit cõtra buiuſmõi legẽ.que licet nõ ſit
extra ſcripta:.ẽ tamẽ ſcripta ĩ corde. Cõmitti autẽ dicit᷑
duplicit cõtra legẽ exteriꝰ ſcriptã.quedã enĩ ꝓbibet ler 0 e
q́;tum ad oẽ tempꝰ.⁊ quedã qᷓ;tum ad tẽpus determina⸗ vtre
tu.cõtra legẽ ergo peccat᷑ ſi fit aligd qð ꝓbibet᷑ ßᷣm omẽ
tẽpus.cõtra legẽ iterũ cõmittit᷑ ſi fiat aligo ꝓ tꝑe ꝓ quo
hoc ꝓhibet᷑.¶ Ad illð vᷣo qð obijcit᷑ de cõſuetudie. dicẽ⸗
dũ eſt ꝙ cõſuetudo ẽ altera lex.ſicut enĩ lex eſt mos ſcri⸗
ptus ⁊ dicit᷑ cõſtitutio. ſic cõſuetudo ẽ mos nõ ſcriptus
7 tenet vim legis cũ ẽ cõſuetudo honeſta aprobata ⁊ an
tiqua.cõmittit᷑ ergo ſi fiat cõtra huiuſmõi cõſuetudineʒ
Sed attẽdendũ ẽ.ꝙ quedã cõſuetudo ẽ circa honeſtũ.2⸗
quedã circa vtile.ſi fiat ↄ ↄſuetudinẽ circa honeſtũ pecca

— —

tur.ſi Zᷣo fiat cõtra cõſuetudinẽ circa vtile ẽ occaſio pec⸗ alanz.
cati.quia impedimentũ ꝑfectionis. iſt⸗

embruʒz quartuz
Varto querit᷑.vtrũ ſit diuiſibile in ſpecies
foꝛmales aut nõ ſit diuiſibile quęadmoduʒ
delictũ. O nõ videt᷑.delictũ enĩ diuidit᷑ per
defectũ ſciẽtie.⁊ ꝑ defectũ actꝰ ⁊ ꝑ defectum
cũſſantie debite.cõmiſſio autẽ nõ ſic.nulla eni cõmiſ⸗
ſio ẽ in hoc ꝙ ſcit que nõ tenet᷑ ſcire.ſʒ tm̃ cõſiſtit circa fa
ctũſſi ergo foctũ nõ diuidit᷑ niſi materialit factũ ta: e⸗ Prrf N
le aut tale.nõ erit diuiſio cõmiſſi niſi ꝑ ſpecies materia H„&τ
les.¶ Cõtra cõmiſſum diuidit᷑ ꝑ ſuꝑbiã inuidiã ⁊ buiꝰ⸗ ⸗
mõi.⁊ he dicunt᷑ differẽtie foꝛmales.cuiꝰmõi non babet
delictũ.ergo amplius extẽditur ſᷣm diuiſionẽ peccatuʒ
cõmiſſionis q; peccatũ delicti.¶¶ Itẽ ſic cõtingit nõ cre⸗ r⸗
dere que credẽda ſunt? ita deliquere.ita cꝛedere q non æ .
ſunt credẽda ⁊ ſic cõmittere. ex quo videt᷑ ꝙ conſimilis
diuiſiõis ſint :ſta duo genera peccatorũ.¶ Ad qð dicẽ⸗
dũ.ꝙ alit attẽdit᷑ diuiſio cõmiſſionis ⁊ delicti.i Aa diui⸗
ſio delicti attẽdit᷑ pᷣm defectꝰ illꝛũ ĩ quiboẽ priꝰ poſte⸗
riusſſcire velle ⁊ oꝑari ĩ circũſtantijs debitis. cõmiſſio
vo nõ ſic diuidit᷑ſz hm differẽtias actionum ĩ ſpecieim „
differẽtias etiã boni 1 mali ꝓut quidam actꝰ ſunt reſpe sſio-
ctu boni quidã reſpectu mali.⁊ nibil probibet has 7 il⸗
las elſe formales. leo alio ꝛ alio mõ. Ad illð vo qnod

ebie,
Rher⸗
urler
lapee ln
J. I. m
nle⸗
trade
plieek
onet

ſole⸗
negn⸗

Gon
inen.
tillos
herit
ena
bore
pe
iſi
c⸗
no
fale⸗
gn
gtler
vod
öͤſit
diat
le g
ma⸗ VrR
9o0
e⸗
ri⸗
us
tan⸗
nez
hi
llt

è9
M
d
M

DVMWV A
4 69

e
e

ſine⸗

Muveſtio

obijcit᷑ ꝙ ſimil deberẽt eſſe diuiſiõis.dicendũ ẽ. ꝙ G̊ ve⸗
rũ ẽ qtum ad aliquos actꝰ circa quos ĩdifferẽter ſe hñt
cõmiſſio ⁊ delictũ.ſicut ẽ de actu credendi.⁊ ſimilit᷑ põt
eẽ de actu timẽdi ⁊ diligẽdi.cõtingit enĩ deliquere nõ ti⸗
mẽdo que timẽda ſũt.⁊ cõmittẽ timẽdo q timẽda ñ ſunt
ita de alijs.

¶ DVueſtio. crxxxii. de pec⸗

cato cogitationis.

.

Abita diuiſione a/

ctualis peccati ĩ delictũ ⁊ cõmiſſuʒ· con
ſequẽter dicẽdũ ẽ de diuiſiõe actual pecc
cati ꝓut diuidit᷑ ĩ peccatũ.cordis.oꝛis
oꝑatiõis.Et ſumit᷑ iuxta illã diffiniti
onẽ.pec tũ ẽ dictũ vel factũ vel cõcupitũ cõtra legẽ ði.
Peccatũ autẽ coꝛdis pᷣambulũ ẽ reſpectu peccati oris ⁊
oꝑis.⁊ iõ prĩo dicẽdũ de illo.peccatũ autẽ coꝛdis velẽ
cogitatiõis vel iudicij vel cõſenſus ſiue aſſenſus. prĩo eĩ
cogitat rõ.ſcðo iudicat ſiue diffinit.tercio cõſentit ſiue
aſſentit. ¶ Prio autẽ dicendũ de peccato cogitationis.
Circa qð prio querit᷑.vtrũ pctm̃ ſit i cogitatiõe. Scðo.
vtrũ ſit moꝛtale.an tm̃ veniale.Lercio ð comꝑatiõe hꝰ
peccati ad illa que ſũt oris ⁊ oꝑis. Quarto.vtrũ peccet᷑
in ſenſibꝰ ex quibꝰ ꝓdeũt cogitatiões ĩtellectꝰ. Quinto
de differẽtia huiꝰ peccati reſpectu rerũ preteꝛitarũ pre⸗
ſentium futurarũ.

Wlembrũ primũu

Irca primũ ſic obijcit. ꝙ ĩ cogitatiõe ſit pec ae ⸗e

catũ.dicit᷑ enĩ Ja.j.auſerte malũ cogitati⸗ q
onũ veſtraꝛũ ab oculis meis.ergo peccatuʒ
O eĩ cogitatõe. Ytẽ Yln magna oblernãtia ciꝛ
ca coꝛ dis cuſtodiã ẽ adhibẽoa.qꝛ autem bone aut male
rei ibi cõſiſtit origo.nã ſcriptũ ẽ de corde exeũt cogitati
ones male.qꝗ̊ ĩ cogitatiõe ẽ peccatũ.¶ Itẽ.xxxj. Job.pe⸗
pigi fedꝰ cũ oculis meis.vt nõ cogitarẽ de virgie.qua eĩ
partẽ haberet ĩ me deꝰ.ex quo colligit᷑ ꝙ ĩ cogitatiõe eſt
peccatũ.i Itẽ ſuꝑ illð eccẽo.x.muſce moriẽtes perdunt
ſuauitatẽ vnguẽti.Greg.ĩ moralibꝰ cogitatiões ſuꝑflue
que aſſidue ĩ aĩo carnalia cogitãte naſcunt᷑ ⁊ deficiunt.
eã ſuauitatẽ qua vnnuſꝗſqʒ ꝑ ſpiritũ ĩtriſecꝰ vnctꝰ ẽ per⸗
dũt. Yreterea ĩ cõfeſſiõe generali accuſat ſe hõ de pec
cato cogitatiõis.̊ ĩ cogitatiõe ẽ peccatũ.¶ Cõtra cogi⸗ pbar /
c* tatio p̃uenit volutatẽ.ſʒ añ volũtatẽ nõ ẽ peccatũ.q̊i co ⸗9 ⁹
gitatiõe ſola nõ ẽ peccatũ. Itẽ Grego.Aſdentẽ nequa⸗

P'et &cogitatio ĩmũda ingnat cũ pulſat. YIte Ylið. Mõ eſt

arbitrij noſtri cogitatõis praue ſuggeſtõibo pᷣueniri. Ja⸗
