ga ex malignitate peccat᷑.maiꝰ ẽ ̊ rſpectu illoꝝ pctoꝝ q̃
nõ fiũt in qũ:et reſpectu eoꝝ q fiunt ſed nõ ex maligni⸗
tate.et ſic accipiunt᷑ pꝛedicte auẽtes:cũ auteʒ dic ꝙ pec⸗
catũ excuſatiõis eſt maximum: intelligendum ẽ ꝙ maxi⸗
mum dicitur quia aufert remedium peccati er ꝑte eius
qui pemitere debet.remediũ aũt pect᷑i eſt accuſatio ipſius
pctoꝛis et oĩmoda ↄfeſſio pcti.in hoc gᷓ dicit᷑ pcẽm excuſa
tionis marimum. Ex altera ꝑte blaſphemia dicit᷑ mari
mum.ga ꝓuocat oculos diuĩe maieſtatis ad nõ milerẽ⸗

.

—-—- —— —!1

—.—

— — —

.

Mneſtio

.Cxlix.

nn dum ſiue a dño remittenduʒ.(¶ Beinde queritur vtrum crtur habere cauſam remiſſionis.ᷓ hoc peccatum eſt ir
ls blaſphemia ſit maiꝰpcẽm homicidio vel par.ꝙ autẽ ſit: remiſſibile.Dicit᷑ etiã.xij.math.ſpus blaſphemie necxe
gen videt᷑ ꝑ hoc qð dicit aug.o minꝰpeccant qui blaſphe⸗ mittet hic nec in ſanuro⸗iten heſiciꝰloquẽs ⁊ G̊ pcto
on mant rp̃m regnantẽ in celis:ꝙᷓ qui crucifixerũt ambulã iuſte ſine miſcdᷣia punit᷑ ſiue a pribo tanꝙ; ciuis eruditꝰ
loe tem in terꝛis.hᷣ̊ qui crucifixerũt ꝑpetrauerunt gꝛaue ho ſiue nouit᷑ didiceꝛit tanꝙ; ꝑegrinus. petm hꝰẽ irremiſſi
n micidiũ.& blaſppemia in xpᷣm regnantẽ in celo ẽ par pec bile. KTonra hiero. Rahobemtalieet tanqᷓ; culpa non
peen catũ vel maiꝰbhomicidio. Ad idem.pctm blaſphemie ? careat erꝛoꝛis:tñ veniã bʒ ꝓpter coꝛpis vnitatem.4.! ꝛe
i ↄotra pᷣceptũ tabule pᷣme.pctm vᷣo bomicidij otra pᷣceptũ teꝛea.xij. math. blaſphemie et pcm remittunt᷑ bominibo
ſcðe tabule:ſ̊ maiꝰeſt pceptũ pꝛime tabule ꝙᷓ ſcde: ma⸗ blaſphemia ẽ remiſſibilis. 1 qð dicendũ. ꝙ blalſ⸗
ius eſt ꝑcim blaſphemie ꝙᷓ homicidij.¶ Contra. homi⸗ phemia aliqñ fit ex coactõne ſicut dicit richardꝰ. aliqñ
cidiũ om̃i genere ẽ moꝛtale pcẽm cũ eſt pctm.pꝛimũ locũ ex deceptõne.cum aũt fit ex coactõne tũc peccat᷑ in prem
nti etiã tenet in penis:blaſphemia nõ omi genere eſt moꝛta cum aũñt ex deceptõne tunc peccat᷑ in filiũ. vtroq; aut mõ
ſti le:nec ſemꝑ debet᷑ ei pꝛimꝰlocꝰin penis: ̊ homicidiũ eſt habet in ſe cãm excuſatõnis et dr remiſſibile gqa bʒ ſecuʒ
in maius pet̃m blaſphemie. E qð dicendũ.ꝙ maiꝰpõt annerã cauſam motiuã miſcdie diuine ad remiſſionem.
dici pctm pcto ſᷣm plures rones.tũ ſᷣm rõnem maioꝛis Cũ aũt peccat᷑ ex malignitate vel er certa ſcientia pecca
. libidinis:tũ ſᷣm rõnem maioꝛis iniurie:tũ ſᷣm ratõnem to blaſphemie qð dicit᷑ ſpũs blaſphemie dicit᷑ peccatum
4 maioꝛis damni:tum ſm rõneʒ maioꝛis reatus.i·obliga irꝛemiſſibile,nõ quia poſſit remitti: vel ga non aliq re⸗
1 tionis ad maioꝛẽ penam.ſm pꝛimũ modũ põt peccatum mittitur:ſed quia non gerit ſecũ cauſam mouentẽ ad re⸗
4 Nalp deini eſeror peto õ 8 ull lebiain miſſionẽ.et h̊ͥ mõ intelligunt᷑ rationes ſupꝛadicte.
et excedentia pnt eſſe et exceſſa.qᷓtum ad ſcᷣam ratõen (W ſt
3 mardeſt petimn blaſphemie qᷓ boimicidh:ga fit maioꝛ inin „us ne 10 Cx. I. de Jone
ria rõne aoelz a natrae regn anels ecle⸗ e late in riſu. ludo. ĩoculatione. H
in aioꝛ ipliꝰ regnatis in terꝛs. ꝛeterea. plus eſt a —6 = G
vitam gre q; r nature. qtum aũt ad terciã rõneʒ ma- Acto E pec cato .
ius damnũ oſequit᷑ eſſentialr ipᷣm pctm bomicidij qᷓ ipᷣm coꝛdis ⁊ oꝛis ↄſequenter dicendũ eſt de
petm blaſphemie.maioꝛ etiã pena tꝑalis debet᷑ in crimi peto oꝑisiſ qa pcrm oꝑis magnaʒ lati⸗
nis maioꝛis deteſtatõne.(¶ Ad buc etiã querit᷑ vtrũ blaſ tudineʒ habet.in tractatu diuiſionũ ſe⸗
pbemare ſit maiꝰpcẽm ꝙ; ꝑinrare:et videt᷑ ꝙ ꝑiurare ſit quentiũ aget᷑ de illis ſin pnti aũt ſuffici

maiꝰpetjm. ꝗa ꝗ piurat: nomẽ di ſumit iuanũ et deũ aſſu⸗
init teſtẽ falſitatis:ſᷣ teſtis falſitatis non põt eſſe niſi fal⸗
ſus.et ita imponit deo falſitatẽ.ſᷣ nõ oĩis blaſphemos di

is oꝑis q̃ ꝑtinent ad geſtũ vel ad nutũ coꝛporis.
7 que ꝑtinent ad oꝛnatũ.pcrm aũt qð eſt in geſtn vel nu⸗
tu coꝛꝑis quoddã attendit᷑ in ſe.quodã reſpectu ꝓrimi

49 cit crũ eſſe mendacẽ: pͥ aliqd aliud attribuit ei qð ei non Peccatũ in ſe dicit᷑ perm ioculatonis vt riſus attendat᷑ ſet v.ſais
1 ↄuenit.̊ minoꝛ põt eſſe blaſphemia pꝑiurio.que em ma⸗ tum ad motũ oꝛis.ioculatio aũt q;tum ad motũ coꝛpo
. ioꝛ iniuria q́; eù dicere mendacẽ cũ ſit ſumma veritas. ris/ſiue geſticulatõ:ſubſannatõ aũt et deriſio qtuʒ ad ꝓ⸗
. Contra ſuꝑ illud.iiij.ad ephͥ.blaſphemia tollat᷑ a vob zinddeind dicendũ eſt de riſu et ioculatõne.que⸗:
glo. maius ẽ blaſphemare ꝗ;ᷓ ꝑiurare.quia piurãdo fal⸗ rendũ eſt vtrum ridere et ludere ſiue ioculaꝛi ſit petm.

regenmrergren
1.

ſe rei adbihet᷑ teſtis deus.blaſphemando væ ſeipſo falſa
dicunt᷑.¶ Ao qð dicendũ.ꝙ blaſphemia eſt maiꝰ perm
in genere piurio.licet vtrũq; reſerat᷑ ad pᷣceptum pꝛime
tabule. m quendã moduʒ. plus em eſt falſum dicere de
do ꝙᷓ dicere falſum dæ creatura cũ aſſertione.et licet in
ꝑiurio inuocet᷑ deus teſtis: hoc non eſt quia deꝰ ſit teſtis
falſitatis: ſ vt firmet᷑ credulitas in eo cui iurat᷑. nibilo⸗
minus tñ aliqua blaſphemia põt eſſe minoꝛ aliqͥ ꝑiurio.

Membrum. vj.
Z Erxrto querit᷑.vtrũ blaſphemia ſit tm̃ in di
ctis:an etiaʒ in factis. aũt ſit in dictis
pʒ ꝑ boc qð dr.iij.ad eph̊. Mlaſphemia ẽ
ꝑ quã de deo ipo falſa dicunt᷑. Sitłr. xxiiij.
Leui. Qui blaſphemauerit nomen dni ⁊c.glo.NMaledi
cit deũ qui neſciẽteꝛ blaſphemat et petm recipit.i.penaʒ
ꝓcti.¶ Cont᷑ ſuꝑ illud.ij.pe.ij.ꝑ quos via veritatis blai⸗
phemat᷑ ⁊c.via veritatis blaſppemat᷑ ꝑ hereticos.nõ ſo
lum in eis qͥs ſue hereſi ſeductos aſſociant: in eis q; qᷣs
ꝓumpuriſſima facta ſua? ſacrificia vel etiã miſteria exe
crãda q faciũt ĩ odiũ xp̃iani noĩs ↄcitãt exiſtimatibo in⸗
ꝑitis om̃s xpᷣianos hmõi flagicijs mãcipatos.ex q̊ͥ hr ꝗ

lum nihil hʒ in ſe excuſatõnis.ſᷣ gꝗa h̊ nõ vi

⁊ quia ex minoꝛi libidine procedat: et quia minoꝛis ſit

x ſanc. victo.loquens de hoc pcto. qB ma

Scðdo ꝗᷓ ſi aliqñ eſt moꝛtale.Tercio ſi inſpectoꝛes ludo
rum aut ioculationũ peccent aliqñ venialiter aliqũ mor
taliter. Quarto vtrum miniſtrantes neceſſaria talibus

Membrum primum
D pꝛimũ ſi iſta non ſint pecca⸗
ta.ridere enim a natura ineſt homini.⁊ ſi⸗
cut flere ẽ reſpectu triſtabilis: ita ridere ẽ
relſpectu delectabilis. ſic &̊ flere põt eẽ ſine
cto ita 2 ridere ſine pcto.⸗ Item inter om̃s vᷣtutes mo⸗
rales ſiue ↄſuetudinales ↄputat᷑ eutrapelia. entrapelia
aũt ẽ medietas in ludis:q̊ ↄtingit iſta fieri ſine peccato.
Item dicit.iij. eccs. Eſt tpᷣs flendi et tps ridendi.tpᷣs
plangẽdi et tpᷣs ſaltãdi.tpᷣs at᷑ ſumit᷑ ꝓꝑ oꝑtunitate.opoꝛ⸗
tunitas aũt non eſt in pcto & riſus ⁊ ſaltatõ pnt eſſe ſine
peto.¶ Item greg.dauid plus ſtupeo ſaltantẽ ꝗ; pugna⸗
tem. pugnado hoſtẽ ſubdidit:ſaltando coꝛam dño bõ ſe⸗
ipᷣm huiliado meruit:h̊ pugndo cũ hoſte meruit:g̊ mul⸗

tofoꝛtiꝰſaltando meruit.¶ Itez ſeuerũ eſſe tp̃s ⁊ locꝰ ex⸗

2

igit ſic letari ſapiẽter.vt nullꝰhẽat te tanq; aſperũ nec cõ
temnat te vt vileʒ.ex quiba omibo colligit᷑ ꝙ ludus? io⸗
culatio pñt eẽ ſine pcto. EKone Exo.xxxij.ſurꝛexeꝛunt
ludè.glo.eſus ⁊ potꝰad ludũ impulit.ludꝰad idolatriã:

.
blaſphemia nõ tm ẽ in dictis etiaz in factis. ¶ Ad qd veiat qꝛ ſi vanmitatis culpa nõ caute ↄpeſcit. ab inigtate mens
dicendũ.q blaſphemia. ꝓprie dr eſſe in vᷣbis.eyxtendit᷑ tñ incauta deuoꝛat᷑: in ludo eſt pctm. ¶ Ytem criſo.ſQon
aliqn ad illa q eſt in oꝑibo.ſiẽ ↄfeſſio ⁊ negatio licʒ ꝓpꝛie dat de? ludẽ ſ̊ dyabolꝰ.audi ꝗd ludentes paſſi ſunt.ſedit
dicat in vᷣbis:tñ nibilominꝰ aliqñ accipiunt᷑ in factis.ſi⸗ ꝓls comedẽ et bibere ⁊ ſurꝛexer᷑̃t lude. q̊ ludè nõ eſt ſine
cut dr:j.ad thitũ.ↄfitent᷑ qdã vᷣbis factis aũt negant. pct᷑ᷣo.¶ IOtem.xv.hiere.i⸗.õ ſedi in ↄcilio ludentiũ.⁊ ſiłr
(Mlemor m e uj. Ebo. malũ eſt lude cũ in oꝑoſito ꝑſone ille reddã
.1 orn P. tur ↄmẽdabiles.¶ IOtẽ criſo.i.i õ ẽ nr̃jm ridẽ ↄtinue ⁊ fra⸗
Eptimo querit᷑ vtrũ blaſphemia ſit peẽ̃m giꝛ z laſciuiꝛe.et loqꝗtur ĩ ꝑſona xpᷣianoꝝ. xpiani peccãt
irꝛemiſſibile.qð videt᷑ ꝑ hoc qð dic hugo. pas; ludẽdo.⸗ Silr dr de riſu ꝑ h̊ qð dr.vj.luc. ve vob q nũc

ridetis.ct.vij.eccs.Coꝛ ſtultoꝝ vbi leticia.et dĩc gio. vj.
luc.cet ſlulticiã ridẽtibo pꝛudẽtiã flentim aſcribendã.

Ad qð dicendũ. ꝙ multiplex eſt riſus. Eſi em quidã
qui ꝓuenit ex ſerenitate ↄſcie et pᷣguſtatõne gaudij ſuꝑni
2 iſte riſus nõ tm̃ eſt ſine pcto: ſ̊ ꝑtinet ad fructũ ſpũs ꝗ
eſt gaudiũ.Eſt iterũ riſus qui cedit in pᷣmiũ. de quo dr
vlt. ꝓuer. Ridebit in die nouiſſimo.vñ glo.gaudebit in
retributõne regni celeſtis ꝗ dolebat in certamie vite pꝛe⸗
ſentis.Eſt iteꝝ riſus qui ꝓcedit in demerituʒ. qui fit ex
imoderata leticia.de quo dr̃.vij.eccs.melioꝛ eſt ira riſu.
AAlo. interli.qꝗ diſſoluit etiã ſapientẽ.et in eodẽ ſicut ſoni⸗
e ius ſpinaꝝ ardentiũ ſub olla fit riſus ſtulti.et ᷣm bunc
von/ modũ riade ſine pcto. Eſt iteꝝ riſus ex ip̃a natura mã⸗
ſuetudine.et ſic atteſtat᷑ bonitati nature: et bonũ nature
ceterminat. Eodem mõ põt diſtingui de ſaltatione et lu⸗
do. Eſt em̃ ſaltatio vel ludus q ꝓꝑueniunt ex mentis laſci
uia.et ſᷣm hoc ſunt pctᷣa vel cũ pcto. Et eſt iterũ ſaltatio
vel ludus ex ſpũali mẽtis iocunditate.et hoc mõ ſaltanit
dð coꝛã archa ⁊ riſit in ſignũ huilitatis ⁊ ſpualis iocun
ditatis.et ſᷣm hoc ſaltatio ceſſit in meritũ. Aliqñ vo fit
ad nature recreatõeʒ et 'ᷣm h̊ bonuʒ nature determinat.
Aliqñ fit cauſa exercitij et ſic bonũ artis determinat. et
ſᷣm hũc modũ põt eẽ idifferens ad meritũ vel demeritũ.
Per iam dicta pñt ſolui q̃ obiecta ſunt qð eĩ pꝛio dẽm

eſt ad actũ naturalẽ refert᷑.ſecũdũ ad actũ virtutis ↄſue Pte

tudinalis. terciũ vo indifferẽter accipit. quartum vᷣo ad
actũ vᷣtutis gratuite.ꝗntũ vᷣo ad actum vᷣtutis moꝛalis.
Econtra dᷣo qð dr in Exoð.ad ludũ culpabilem ꝑtinet.
Similiter et ea que conſequuntur de ludo.riſu. et iocu⸗

lation
(Suebruz ſecunduz

Ecũdo querit᷑ ſi aliqñ ſint pcr̃a moꝛtalia.
vicʒ riſus luduo ⁊ ioculatio.ð vidr̃.ꝑ HG̊ᷣ
qð dr luc.vj.ve vobᷣ qui nũc ridetis.ve em
ↄminatõnẽ pene eteꝛne ſignat.q̃ ꝓ peccato
moꝛtali dæbet᷑.¶ Item beda. Riſui vacantes male obſe⸗
quentiũ clientela maioꝛẽ ſouent᷑ ad penã.4! Item.iiij. ia⸗

uitate ſcli t iteꝝ.xiiij. ꝓuer. Riſus doloꝛe miſcebit 2 ex
trema gaudij luctus occupat.et dic interli.luctꝰ ꝑpetuꝰ:
6/6 talis nõ dr niſi p moꝛtali pcto. eti/ et.xxvij.ecci. Ri⸗
ſus illoꝝ in delictis pct᷑i:ſᷣ delictuʒ ſonat in moꝛtale pec-⸗
catũ: riſus eſt moꝛtale pctm. aut ſit veniale patʒ
ex quibuſdã auẽtibo ſupᷣdictis.fiũt em̃ ex quadã cã leui⸗
tatis ſicut dr.njj.thob.¶ Pꝛeterea nõ eſt expᷣſſa ꝓhibitio
diuina in ↄtemptũ cuiꝰvideant᷑ ꝑpetrari.¶ Ad qð dicen
dum . ꝙ aliqñ in his eſt veniale pctm.aliqñ moꝛtale.põt

em̃ immoderata leticia ex q̃ oꝛiginẽ ducũt nõ pᷣferꝛi incoõ

mutabili bono ſ̊ põt fieri ↄuerſio ad mmutabile bonuʒ
citra deũ et ſic erat veniale.ſi vᷣo fiat in ↄtemptuʒ dei vel
pᷣferat᷑ incõmutabili bono:ſᷣm hoc erit moꝛtale peccatũ
Ylle g ludꝰ qͥ ludebat ꝓpls iſrabeliticꝰvitulũ aureũ faci⸗
endo:vel erat moꝛtale peccatũ:vel diſpoſitio ad moꝛtale
petm.videt᷑ aũt ex glo.ꝙ eſſet diſpoſitio ad moꝛtale pee
catuʒ. Introducit᷑ em̃ illa auẽtas ecci.ꝗ ſpernit modica
paulatim decidet. ¶ Illud etiã qdð dr.iuj.iacobi. Riſus
vr ↄuertet᷑ in luctũ.de veniali pcto videtur intelligi.poſ⸗
ſet tñ ad vtrũq; referꝛi.arguit᷑ em̃ ibi de pm̃e luctu qui ẽ
venialibo et moꝛtalibo pctis.¶ Ad illnd aũt qð dicit
vi:luc.ve vobis ꝗ nũc ridetis.de moꝛtali pcto intelligit᷑
Silr illud Crif.NQõ eſt rpᷣiani ridere ↄtinue 2 frangi et
laſcimire.ſed eoꝝ qui in cena ſunt foꝛnicantiũ mulieruʒ
Ve dyaboli vectigal ſoluunt.
Mlemben tercuz
Ercio querit ſi inſpectores ludoꝝ aut io⸗
1 culationũ peccent aliqñ venialiter: aliq̃n⸗

rumas

do moꝛtaluer. ꝙ autem peccent mortalit
videtur ꝑ hoc quod dic Criſ.adulteros =⁊
iverecũdos conſtituũt ralium inſpectoꝛes. nihil eniʒ ſtu⸗
proſius neq; oculo turpius talia videre concedente.cum
ergo cauſa ſit moꝛtalis peccati:erit moꝛtale peccatum.

cobi. Riſus vr in luctum ↄuertet᷑.glo.interli.ꝗ fuit de le

—

dicitur enim. v. math. Qui viderit mulierem ad concn:
piſcendũ eam iam mechatꝰẽ in coꝛde ſuot dicit Criſo.
Aſeliꝰẽ luto ⁊ gurgite oẽm viſuʒ reuergẽ:qᷓ talẽ inſpice⸗
re iniꝗtatẽ.neq; em ita oculis iactura ẽ gurges vt incon
tinens viſus 2 denudate mulieris inſpectõ. Itẽ criſo.
Saltatricẽct ſi nullum aliũ.barboꝛos ſaltem ʒelamini
etem ab om̃i tali ſunt puri inſpectatione.q̃ erit nob ex.
cuſatõ ꝗ deberemꝰeſſe ciues regni celoꝛuz: bar baꝛis in H

tcterioꝛes ſumꝰ.ex qͥ accipit᷑ ꝙ hmõi volũtaria inſpecta

tio moꝛtale petᷣm ẽ.¶¶ Item criſ.pctm h̊ intantũ imponit
ſoꝛdeʒ.vt neq; decẽ milibo fon i⸗ expurgare poſſis: ſ̊ ſo
lum lacrimis ⁊ ↄlłeſſionibo.cũ ̊ hoc ↄpetat mortali pcto
erit moꝛtale pctm. ¶ Itez leges ꝗ a grecio ſcripte ſũt. ta/
les ꝑſonas voluerũt eẽ infames ſ̊ ꝑticipare infamibo in
actu ꝑ quãſtrahit᷑ infamatio ẽ moꝛtale pctm.ẽ eĩ crimẽ.
Ginſpectatõ volũtaria ioculationũ ẽ moꝛtale peccatum.
Cont᷑.minꝰpctm eſt inſpicere q; iᷣm agẽ.ſi ipᷣm age⸗
ræ nõ ſemꝑ ẽ moꝛtale: multofoꝛtiꝰnec ipᷣm inſpice᷑. ¶ ꝓꝛe·
terea.inſpicẽ aliqñ ſit caſu et nõ pᷣcedente ꝓoſito: bᷣ̊ pec
catũ moꝛtale non videt᷑ fieri ſine ꝓpoſito:& inſpectio vo⸗
lũtaria ioculationũ nõ ſꝑ ẽ moꝛtale kinB⸗ qð dicẽ⸗
¶dum . ꝙ duplex ẽ inſpectio q̃daʒ ẽ in tranſitu. nec vlteriꝰ
intendit ad delectatõeʒ moꝛtalis pct᷑i. vt foꝛnicatiõis vel
adulterij:⁊ talis ẽ veĩale pctm. Eſt alia inſpectio ſtudio⸗
ſa in q̃ ẽ fomentũ moꝛtał pct᷑i:⁊ talis põt eſſe moꝛtalis.
Preterea qdaʒ ẽ ioculatõ hy ſtrionica.q̃daʒ ẽ etiã iocu⸗
latõ coꝛealis mulieꝝ laſciuarũ.q̃daʒ vo ẽ exercitij cã vł
tollẽdi faſtidiũ ſiue tollẽde accidie.ſtudioſa ꝗ̊ inſpectõ ꝑ
quã pᷣſtat᷑ fomẽtũ ioculatõis hyſtrionice vel ioculatõnis

rerdij coꝛealis.põt agere in peccatũ moꝛtale: et m hoc poteſt

reſponderi ad ea que obiecta ſunt.

MWembꝛeum quartum
Aaarto q̃rit᷑ vtꝝ peccẽt miſtrãtes nccia ta
liboſqð videt᷑ ꝑ hͥ qð dr ab augu.ſuꝑ ioh.
donaꝛe res ſuas hyſtrionibo viciũ ẽ inane
— Pretẽa infames ꝑſone ſũt hmõi iocula⸗
toꝛes.ſic hr. iiij.q.j.vbi dr ꝙ infamie maculis ſũt aſꝑſa
ſcʒ hyſtꝛiones.ſouẽ at᷑ eos q infames ſũt in rõne ĩfamie: ocone
pctm ẽ ̊ ⁊c̃.¶ Itẽ criſ.nõ ita ille ꝗ h̊ fingit ẽ delinquens
vt tu ꝗ hec iubes fſacẽ.magis aũt neq; iubes ſolum ſ̊ ſltu
des ⁊ letaꝛis ⁊ laudas q̃ fiũt ⁊ oĩno axplaudis tłi eꝛgaſte
rio demonioꝝ: ꝗ ſouet eos ĩ pcto magis ðlinqt.4 Itẽ
cri.pᷣncipiuʒ et radix talis inigꝗtatis vos eſtis:maxĩe ꝗ
tribuitis.ꝗ diẽ vmuerſaʒ in his ↄſumitis ⁊ honeſtas nu⸗
ptiaꝝ res ðᷣturpatis.ſ̊ ꝗ ẽ radix iniqtatis magis pecoet
ꝙ ille ꝗqẽ ad modũ rami.ᷓ miĩſtrãtes nccia ⁊ fouẽtes bꝰ
mõi ioculatoꝛes moꝛtali peccãt.( Ad qð dicendũ.ꝙ il⸗
li ꝗ mĩſirst eis nccia ĩ fouẽdo viciũ.ſi h̊ faciũt Hintuitu
moꝛtałr ꝑeccãt:talibo eĩ dare ꝓ exercitio ſui vicij imane
petm ẽ. Si ðᷣo h fiat ex aliqͥ ca veniali nõ intuitu fouẽdi
Tpcto.veĩale pctm pt᷑ eẽ.Si do cã nccitatis nate ñ ẽ pec⸗
catũ niſi fecerit rõne circũſtãtie.vñ amb.in li.de officijs
Paſce fame moꝛientẽ ꝗſꝗs in paſcẽdo hoĩm ſᷣuare pote
ris.ſi nõ paueris occidiſli.⁊ dic iteꝝ.ꝗ clemẽtiã indut pno eſt

n' viſcera miſcdie qᷓuis ſpũalis ſit: ñ adimpleuit legẽ rp̃i.

Mueſtio. cl. de rꝛiſione.
Dnſequenter dicẽ .

dũ ẽ de peto deriſiõis. Prĩo gꝗqredũ eſt
gd ſit deriſio ⁊ vta idẽ ſit ꝙ ſpſannatõ.
Scdᷣo vtxꝝ ſit pctm moꝛtale vel nõ. Ceꝛ
cio qð ẽ ĩ illo genẽ maiꝰpetᷣm. Quarto
uſtinens teriſionem meꝛeat᷑. Quinto de damno
quod accidit ex driſione.

¶ Alembrum prunũ

. VYrca pᷣmuʒ qrit᷑ vtꝝ ſpᷣſannatõ ſit teriſio:
qð videt᷑.dĩ.iij.ꝓuer. Abomiĩatio eſt dño
— oĩs illuſoꝛ. vbi illuſoꝛ accipit ꝓ irriſoꝛe: ᷣ

——-æũͦ——W

onen
Cnio
pe
IRCOA.
Unn
ober⸗
in
beea⸗
onit
boo⸗
pcio
la⸗
in
ne.
im.
ge⸗
Rre⸗
co⸗
ſeh

ie

¶ LNueſtio

ſubſannatio eſt illuſio. ᷓ eſt irriſio.¶. Contra ſuꝑ illud
ps. Subſannatõem et teriſũ bis ⁊c. vbi ſubſ- annatò cõ⸗
tra vriſionẽ diuidit᷑. Et alubi in pẽ. Qui habitat in ce⸗
lis irridebit eos.et do.ſubſ.e.et ita nõ eſt idem ſt ubſana
tio qʒ vxriſio. ¶ Ad qð dicendũ. ꝙ aliq derilio accipi
tur cõiter ꝓqucuq; inſultatõe deſpectiua ꝓut dic be⸗
Da. ꝙ deriloꝛ eſt ꝗ ꝓximoꝝ ſimplicitati impꝛobus inſul
tat. et ſᷣm h̊ cõe poteſt eſſe ad ſu ſannatõʒz. Alio vᷣo mõ

deriſio eſt vor cofuſa leticie inſultatõeʒ immoderata by

laritate denũcians.ſubſannatio vo eſt que fit naſo coõta
cto vel rugato.ſic habet᷑ ſuꝑ illð.et dñs ſi ubſãnabit eos
et ſim hoc diuidit᷑ deriſio contra ſubſannatõem.

lembeumſecunduz

Ecundo querit᷑ vtrũ deriſio ſit pcẽm moꝛ
tale vel nõ. & ſic. videt᷑ ꝑ hoc qð dicit᷑.v.
ſapᷣ.hi ſunt quos aliqñ babuimꝰ inderi⸗
— ner in ſimilitudiem impꝛoprij.et loqui
tur ibi de dãnatis tangẽdo ibi cauſam dãnatõis. cum
cxriſio ponit᷑ ꝓ cã.erit deriſio moꝛtale pctm. Et ſilr dẽ
ſup illud ps. erubeſcant valde velociter. glo. hoc non eſt
bic vbi potius iniqui irrident eos qui omia relinquũt.
et ſuis irriſionibo infirmos de xp̃i noĩe erubeſcere faci⸗
unt.ſ in iudicõ erubeſcẽtes dicẽt de bonis hi ſunt quos
aliqũ habuimꝰ inderiſum.ergo puniẽtur eternalit deꝛi
ſoꝛes bonoꝝ.q̊ deriſio eſt moꝛtale pctᷣm. Cõtra.videt᷑
ꝙ ſit veĩale pctʒ. ex ipetu ei et ſine delibatõe aliqũ ſit mo-
tio ad hmõi teriſũ.ñ ẽ moꝛtale pctʒ ̊ veiale. Ad qð
ddm. ꝙ poteſt eẽ moꝛtale et pt eẽ veĩale.moꝛtale pꝓput dẽ
abboĩiatio ẽ dñi oĩs illuſoꝛ.et illuſoꝛ ibi accipit᷑ ꝓ deꝛri
ſoꝛe. Et dic glo. illuſoꝛ ẽ ꝗ ꝓmiſſa dei q̃ſi ꝑua deſpicit et
irã diſtricte rõis q̃ſi nulla ſpernit.necnõ ⁊ ille q ꝓrioꝝ
ſimplicitati vł pauꝑtati ĩpꝛobo iſultat.Aliqñ at ex leui
tate fit deriſio.nec tñ vellet malũ ꝓxio aut nocumẽtũ.2
EFm h̊ pf eẽ veniale pctm.et ſᷣm Hᷣ pf intelligi ill ꝗq annu
it oclis dabit doloꝛẽ.i.cãm doloꝛis admiꝰpniĩalis.vł il⸗
liꝰ ꝗ rñdet pct̃o veniali vel moꝛtali coĩter.

WUlembꝛnz tercii

Ercio querit᷑ quid ſit maius peccatũ ĩ il⸗
lo genere. eſt em quedam irriſio patris 7
matris. et iterũ irriſio qᷓ pctoꝛ irridet deũ
cũ patitur recidiuũ et cũ diuĩa iudicia cõ⸗
temnat.pt᷑ ergo qri que iſtaꝝ deriſionũ ſit maius petm
in genere? Et videt᷑ ꝙ illa que eſt in deũ.maioꝛ em̃ẽ in⸗
iuria dei q; hoĩs. deriſio que fit in ĩiuriã dei maius eſt
pet̃m iꝙ; deriſio que fit in iiuriã hoĩs ſeu pr̃is et matris
eo ꝙ ſub iniuri
ciũt dĩna iudicia nõ credũt ei et ita cadunt a fide.ſᷣ infi
delitas ẽ maiꝰ pctm pcĩ᷑o qð eſt cõtra pᷣceptũ ſcðᷣe tabu⸗
le.deriſio ᷣo ꝓrimi ẽ pet̃m ↄtra pᷣceptũ ſcdᷣe tabule. er .
go deriſio sd iudicioꝝ eſt maiꝰ pctẽm qᷓ eriſio pa⸗

tris et mr̃is.¶ Cõtra deriſio pr̃is et mr̃is punie bat᷑ in
veteri lege. deriſio at illa q́ deridet᷑ ꝑ ingtitudieʒ in reei
diuo pcti cũ ꝑtineat vłr ad petm qðcũqʒ.nõ fuit digna
tali pena.ꝭ petm deriſionis ĩ patrẽ et mĩem mai⸗ petm
eſt q; aliquod 3 deridet᷑ deus. ¶ Item de ypocrita dicit.
xxxir. iob. ꝗ ꝑ ſirutõem deſignat᷑.ꝙ deridet equũ et aſſel
ſoꝛem eiꝰ.aſcenſoꝛ aũt dẽ ipe deus.equus aũt dẽ qlibet
bonꝰ. hec at deriſio ẽ ꝑſimłatõʒ.ſimłatio aũt miꝰ pcẽᷣm
eſt q; maledictio patris et mr̃is.deriſio q̃ deridet ypo
crita deũ:miꝰ eſt pctm ꝙᷓ deriſio ⁊c. ¶ Iẽ de derilione
pꝛis et mr̃is dicit᷑ ꝓuerb.xxx.oculũ ꝗq ſubſannat pꝛem
et ꝗ deſpicit ꝑtũ mr̃is ſue:ſuffocãt eũ coꝛnij de toꝛrẽtibo
et comedãt illũ filij aqle. tał af pena ad lr̃aʒ nõ dicit᷑ de
ſimlatoẽ ꝗ deũ deridet.ᷓ videt᷑ maiꝰ perᷣm deriſio pr̃is
et mris ĩ genẽ deriſiõe. Te qð dicẽdũ ꝙ ẽ q̃dã deriſio
qᷓ xriqet᷑ in ſe. etẽ alia q deridet ꝑ ↄleq̃ns ĩ aliq effe
ctu.effectꝰ aũt pr eſſe duplex. vel ꝗ reſpicit generalit om
ne petm. vel ꝗ reſpicit grauioꝛa pcta. Scom hoc ergo
dicendũ.ꝙ deriſio q deridetur teus in ſe.maiꝰ eſt petm

a ꝓrimi intelligitur. 4 Pꝛeterea. g deſpi

clj.
in genere deriſionis. m etiã ꝗ deridetur in effectu qui
ꝑtinet ad grauioꝛa peccata. Seon aut ꝙ derilio dicit
generaliter cuiullibet pcroꝛis ſicut dicit auẽte yſt ið. Ir⸗
riſoꝛ ẽ ñ penitẽs qu adhuc agit qð penitet.vł ſᷣm ꝙ deri⸗
ſio dicitur eſſe det in mĩoꝛibo pctis.minus em̃ eſt pecca⸗
tum deriſionis di qᷓ pcẽm deriſionis pris et mðr̃is.cuʒ
aũt adhac puenit peccatũ vr ex ĩfidelitate deſi piciat diuni
na iudicia vel irrideat.ad maiꝰ petm in genere ꝑuenit.

Varto queriẽ᷑ vtrũ ſuſtinẽs deriſionẽ me-⸗
reatur. qð videt᷑ ꝑ hoc qð dicit᷑.xij. iob. ꝗ
teridet᷑ ab amico ⁊c.glo.illũ facit hana

ceriſio deo ꝓxĩm quẽ ab hũanis pꝛauita⸗
vite ĩnocẽtia ſᷣuat alienũ.Et iterũ dic greg. afflicti
aĩmꝰ tato fit do ꝓximꝰ qᷓto a gra fauoꝛis huani alie⸗
nus.et loquit᷑ de illis ꝗ irrident᷑ ab homibo. gſuſtinen⸗
luamal tia deriſionis hũane elt ſuſtinẽda. 4Cõtra. greg. Sunt
nõnulli qͥs hũane deriſiqnes depꝛimũt:et tn dinis auri
bo exaudibiles nõ ſũt.¶ Ad qð dm.q q̃dã deriſio red
dit᷑ ꝓ boĩs oꝑibo:⁊ talis ſi patiẽter ſuſtieat᷑ meritoꝛiaẽ
c talibo em̃ di o ſe intꝰ robuſtiꝰ ĩ deo ſolidãt 3
foꝛis ñ ĩueniũt ĩ qͥ regeſcant.Eſt at alia irriſio q̃ naſci

ex culpa.⁊ talis et̃ ſi patiẽter ſuſtieat᷑ ñ ẽ meritoꝛia vite ſſuuatoru malpe

et de iſta dic greg. cũ deriſio ex culpa naſcit᷑: ꝓfecto nul⸗
lũ virtutis meritũ in deriſione generatur.

5
Vinto q̃rit᷑ de dãno qð accidit ex deriſiõe.
dãnũ at᷑ oñdit᷑ ĩ retractõe bonoꝝ a pnia.
Añ Feg. Si q̃ foꝛte ĩ alioꝝ actibo exoꝛiri
ο1†1–HÜ‧˖ṽDKſt.mox ea maũ peſtifeꝛe expꝛoba
6is euellũt.¶ Oñndit᷑ et danũ ex retractõe a vite pfectio
ne. Eñ ſuꝑ illð ps.tota die expꝛobꝛabãt mihi inig.⁊c̃.
glo. Quos dyabolꝰ alit neꝗt ꝑdẽ:arte q̃dã vult caꝑe.fa
cit eĩ irrideri penitẽtes.q.iurẽt ĩ eoꝛũdẽ deteſtatõʒ irriſo⸗
res ꝗ laudabat eos:dũ cũ eis terãt ſcłares. Retrabit eĩr

a fide.vñ ſuꝑ illð ꝑs. Repleti ſumꝰdeſ pectõe.glo.irride
ve qαtur a tenẽte qð amat ꝗſperat ñ viſa. eidẽ dẽ. qð cꝛedis

inſane vides qð credis. Ex his & elicit᷑ dãnũ triplex qð
er irriſiõe accidit.rõe cꝰ deriſio malũ dʒ dici.⁊ licʒ occa
ſio ſit boĩ:ñ ꝓpt᷑ ̊ tñ dʒ dici bonũ.nullũ eĩ malũ ẽ ſiẽ dĩc
aug. ex qͥ dñs ñ eliceat bonũ.ñ iõ rectũ ipʒ ꝗpt occaſio⸗
nẽ benedicitur.

¶ Queſtio. clj. de oꝛnatu
veſtium. ð
Onſequenter vidẽ
dũ ẽ de pctẽo qdð accidit ĩ oꝛnatu coꝛꝑis.
⁊ pꝛĩo qꝛit᷑ vtꝝ pctʒ ſit ĩ pcõſitate veſtiũ
Scðo vtꝝ ſit pcẽm viris hr̃e ĩdumẽta
nliebꝛia. Tercõ vtꝝ oꝛnatꝰ ꝗ licitꝰẽ ſi⸗
ue ꝑmiſſꝰmlieribo ↄiugatis:ſit illicitꝰpᷣgibo. rto q̃rit᷑
c viris religioſis vtruʒ peccẽt habẽdo veſtes delicatas

Nuito querit᷑ de ipis art ificibo vtrũ peccent.
Mlebru Deimnm rr l e.

4.
Irca pꝛimũ ſic dic Crib.nõ ell ſil coꝛpꝰè et
ciaʒ oꝛnare.ſic nec ẽ mãmone puire ⁊ xpᷣo
obedire.ſᷣ̊ ſuire mamõe pct̃m ẽ.ꝗg a ſili oꝛ
nare coꝛpꝰ cũ ſit ĩpoſſibile cũ oꝛnatu aĩe:ẽ

69

cioſaꝝ veſtin petn teſſe.qꝛ ſi bec culpa nõ eẽt: nllomõ
ioheʒ bap.ð veſtim̃ti ſui aſpitate laudaſſʒ. Si hec cłpa
ñ eẽt:nequaq; paulꝰꝑ epłaʒ femias a pᷣcõſaꝝ veſtiũ ape
titu ↄpeſcẽt.ni veſte pᷣcioſa.j.thi.ij.¶ Itẽ acf. ¶ Lemo ve⸗
ſtimẽta pᷣcipua niſi ad janẽ gliaʒ qrit.vicʒ vt honoꝛabi⸗ W
lioꝛ cetis ee vidat᷑.nã qꝛ p ſola ĩam glia veſtimtũ pᷣcõſt i: velNe Praſn
ꝗqrit᷑.res ipᷣa teſtat ꝙ nẽo vult ibi pᷣcioſis veſtibo vti vbi
n poſſit abalijs videri.Qus culpa meliꝰ etiã ex dinerſo

. — — .
tẽ greg. ¶ Lemo exiſtimet ĩ fluxu aut ĩ ſtudio p⸗ vchermcn —. applants

—

„ =

ta et indumentoꝝ circuſtãtie. Sed circuſtãtie ſunt pꝛe⸗

colligere poſſumus.qꝛ ſi abiectio vilis indumẽti virtus
nõ eſſet: euãgeliſta vigilãter de iohe baptiſta ꝙ indutus
erat pilis cameloꝝ nõ diceret. ¶ Sed videt᷑ cõtraq; oꝛ
natus veſtiũ ꝓpter huam neceſſitatẽ ⁊ boneſtatẽ eſt itꝛo
ductus. Dicit em.ij. genñ. in fine. erat vterq; nudus.ſcilʒ
adam ⁊ vxoꝛ ei nõ erubeſcãt. et poſtea introducto pcto
cognouerũt ſe nudos et fecit eis oñs tunicas ad oꝛnatũ
Itẽ di. ri:mnath.qui mollibo veſtiũtur in domibo regũ
unt. ex quo accipitur ꝙ omat⸗ veſtiũ pᷣcioſaꝝ coinpetit
pꝛincipiba et alijs ꝗ ſunt a latere pꝛincipũ. Item oĩa
coꝛpoꝛalia ſunt facta ꝓpter homĩem:ergo ⁊ ip̃a indumẽ

cioſitas materie et decoꝛ ſoꝛme.ᷓ hec facta ſunt ꝓpf̃ ho⸗
minem.ſi ergo hõ vtatur eis eo mõ quo debet nõ peccat
Pꝛeterea.pᷣcioſitas veſtiũ ſic cõcedit᷑ ſicut pcioſitas ei 0/
boꝝ.ſed pᷣcioſitas ciboꝝ quibuſdã ꝑſonis cõceditur.g
ſunilit᷑ pᷣcioſitas veſtiũ.i¶ Pꝛeterea in ipᷣis veſtibo non
videtur eſſe rõ pᷣcioſitatis ſed in ipa raritate et hominũ
eſtimatõne.qð em̃ alicubi vile eſt alubi eſt En
Ad

mrij

negatur homiĩ ꝗꝓpter decentiã veſtiũ pᷣcioſitas
dicendũ.ꝙ licʒ/ſᷣm nobilitatẽ pſone:ſᷣm cõſuetudiĩeʒ ter
re:ſᷣm dignitatẽ officij.oꝛnare ſe veſtibo pᷣcioſis:ita tñ ꝙ
abſit libido in volũtate ⁊ ſcãdalũ in exterioꝛi oꝑe. Ad
obiectũ aũt in cõtrariũ pꝛimũ dicendũ eſt ꝙ tũc nõ ſimł᷑
coꝛpus et aĩma oꝛnãtur.qñ pter libidinẽ circa oꝛnatũ
coꝛꝑis qð eſt deterius ſiue minꝰ bonum:nõ curatur de
oꝛnatu aĩe:Vñ dicit Cri.Coꝛpus multo deterioꝛi ciꝛ
cuendum eſt ſtola. intellectus aut purpura. nũc aũt con
trariũ facis.ciuitatem oꝛnas varieregem/ ſcz intellectũ
dimittẽs trabi ligatũ poſt irrõnales paſſiones.¶ Ao ſe
cundũ vo dicẽdum eſt.ꝙ faciẽda eſt vis in hoc ꝙ diĩc ſtu⸗
dio pᷣcioſarũ veſtiũ.ſtudiũ em̃ dicitur vehemẽs applica⸗
tio aimi.hoc aũt ſumit᷑ ꝓ vehemẽti applicatõne animi:
ꝑ quã melioꝛa poſtponũtur xxterioꝛibo.cum at᷑ hoc fue⸗
rit peccatũ eſt.¶¶ Ao terciũ eſt dicendũ ꝙ ñ dicit h greg.·
quin aliquis poſſit vti pᷣcioſis veſtibo nõ ad inanẽ glo⸗
riã:h̊ qꝛ de diffieili et raro ſine veniali peccato.vnde fa⸗
cienda eſt vis in hoc ꝙ nemo.i.nullus homo.et accipit
hõ ſiẽ dicit᷑j.ad Coꝝiij.ſ Nõne homĩes eſtis:none car⸗

nales eſtis.

Membꝛu ſecundum

Hnſeqnter q̃rit aolan ſit viris bre ve⸗

ſtim̃ta muliebꝛiaſqð videt᷑ m ꝙ dẽ i.xxij.
cut᷑.i õ induet᷑ mulier veſte virili nec viꝛ
vtet᷑ feminea.abhoĩabilis em ẽ apð dñm
ꝗ facit hec.̊ abhoĩatio ĩ ſcripta ñ ẽ niſi ꝓp᷑ moꝛtale pec toede
catũ. ꝛeterea crifᷣcũ viros i mulieꝝ foꝛmas educat
et molleſcere faciat ꝑ calciamẽta.et laſciuire cũ ſuper⸗
fluis ⁊ nociuis eã ſtatuimꝰ.et loqꝗt ibi de arte textoꝝ q̃
fiũt veſtimẽta muliebꝛia viris.et arte ſutoꝝ qua fiũt cal
ciamẽta ſilłr.reſtat ̊ qð pctm ẽ viris muliebꝛia hr̃e ve
ſtimẽta.¶ Itẽ rabanꝰ. cõtra naturã eẽ videt᷑ muliebꝛia⸗ʒ
facere comã criſpare et toꝛqre copillos.vñ vir ſi comaʒ
nutrierit ignominia? i e Cõtra. Moõne legit de del⸗
boꝛa ꝙ iuit ad p̃liũet pᷣſumit᷑ ꝙ ĩ armis militaribo que
ad viros ꝑtinent.pari rõne ex cauſa aliq poſſet vir ve⸗
ſte muliebri indui.vt ſi qret᷑ ad moꝛtẽ et ꝑ hoc occulta⸗
retur.vel ſi faceret officiuũ qð muliepꝛi cõpeteret (. Ad
qð dicendũ.q; nõ ꝑtinet ad honeſtatẽ viri veſte mulie⸗
bꝛi indui.vtriq; em ſexrui diuerſa indum̃ta natura dedit
Vñ ſi hõ vteretur ex cõſuetudie veſte muliebꝛi.niſi ĩ ali
quo caſu ncciĩtatis peccaret q; at᷑ intelligitur pc᷑m moꝛ
tale ĩ veteri teſtamẽto:ĩtelligedũ eſt Ipt᷑ hoc ꝙ ſolent in
gbuſdãa ſolẽnitatibo ydoloꝝ viri vti veſtibo muliebꝛibus
et młieres veſte virili.ſiẽ faciebãt ſacerdotes veſte ⁊ ci⸗
beles ꝗqᷓ mater dicebatur deoꝝ.inqtũ ad ydolatriã oꝛ
diabatur peĩm erat moꝛtale..Ad illð vᷣo qð die CriF᷑.,· ⸗
de inuenibo ĩtelligitur ad vitãdũ laſciuiã ad quã poſiti
ſunt in inuemii etate.et vt magis aſuefiãt ad virilitatẽ.
4¶Ad illo vᷣo qð diẽ Rabanꝰ.dicẽdum eſt ꝙ cõtra natu

ram eſſe dicitur multipliciter. aut em̃ dicitur ↄotra natu
ram qð ẽ ↄtra veritatẽ nature.ſic pcẽm ignominioſum
dicitur eſſe cõtra naturã.j.ad ro.aut dicitur ↄtra decen
tiã nature: et hoc mõ dicitur boc ꝗqs ↄtra naturã eſt vi
rũ mulie bꝛia facere.decet em̃ virũ virilia facere.et ideo
dicitur.j.ad coꝝ.xi.vir ſi comam nutriat ignominia eſt

illi.
Membꝛü tercinz
g. Ercio queritur vtrũ oꝛnatꝰꝗ licitus ẽ ſiue
ꝑꝓpmiſſus mulieribo cõiugatis:ſit illicitus
wvirginibo. et ſi aligꝗs ſit illicitꝰ illis ſcʒ con

iugatis. aũt illicitus ſit coniugatis.j.
ad thi.ij.mulieres in habitu oꝛnato cũ verecundia ⁊ ſo / wlo oraaze
bꝛietate.oꝛnãtes ſein toꝛtis cꝛinibo aut auro aut maꝛga
ritis in veſte pᷣcioſa.ex quo accipitur ꝙ nõ cõuenit mu⸗
lieribo hmõi oꝛnatus et margaritaꝝ et ↄſimiliũ. Si⸗
militer.j.pe.iij.quarũ nõ ſit exteriꝰ capillatura aut cir⸗
cũdatio auri et indumẽti. vbi inſtruit.b.pe.qualiter ſe

tebent hr̃e ĩ indumẽtis mulieres cõiugate et qualit᷑ nõ

4Et dic beda.ſerico et purpura indute:xpᷣm ſinceriter
induere nõ pñt.auro et margaritis et monilibo oꝛnate:
oꝛnaments coꝛdis et pectoꝛis ꝑdideꝛũt.ex quo accipituꝛ
ꝙ peccatũ eſt mulieribo cõiugatis hmõi pᷣcioſis oꝛnamẽeę
tis vti.¶¶ Item dĩc hiero.in cõtumeliã artificis conatur
mulier pulcrioꝛ eſſe qᷓ natura eſt.¶ Siłr queritur de i
lis q̃ ſe oꝛnãt coloꝛibo accidẽtalibo ſiue ſint ↄiugate ſiue
ſolute. Vñ hiero.qd facit ĩ facie xpᷣiane purpuriſſꝰ⁊ ce
ruſa qꝝ alterũ ruboꝛẽ genarũ labioꝝq; mẽtitur: alterũ
cãdoꝛẽ oꝛis et colli.ignis iuuenũ fomẽta libidinũ impu
dice mẽtis indicia.Et iterũ qͥ fiducia erigit mulier fuca
ta ad celũ vultus:quos cõditoꝛ nõ agnouit.ꝗ̊ pct᷑z ẽ mu
lieribo cõiugatis vel alijs hmõi oꝛnari coloꝛibo acciden
talibo. Sitłr qrit᷑ de veſtiũ varietate et multiplici mu⸗
tatõe.Vñ hiero.cũ ad im agieʒ et ſiłbitudĩem dei facti ſu

mus. er vicio nro pſonas plimas ſupinducimꝰ. qũo in ¶ uvab

theatralibocenis vnus atzʒ idem hiſtrio.nũc herculẽ ro
buſtus oſtẽtat.nũc mollis in venerẽ frãgitur.nũc tremu
lus in cybilem. ita nos/ꝗ ſi de mũdo nõ eſſemus odire
mur a mũdo.tot habem pctoꝝ ſilitudies:qͥt pcta.Ex q Aνανααα
accipitur ꝙ peccatũ eſt hre tantã varietatẽ veſtiũ quam
habet iſte mulieres q̃ in die ſe multipliciꝰ oꝛnãt.¶ Itẽ
q̃ritur de virginibo vtrũ poſſint ſe oꝛnare ſic et cõiugate
et videtur ꝙ nõ.ꝑ hoc qð dicit beda.ſi petrus mulieres
amonet cohercẽdas.⁊ ᷣm eccłiaſticã doctrinã ſeu diſci⸗
plinã religioſa obſeruatõe moderadas. qᷓ excuſare pnñt
cultus ſuos ꝑ maritos:q́tomagis id obſeruare vi:gini
bus fas eſt.cui nulla ſui oꝛnatꝰ cõpetit venia.& virgini⸗
bus nõ eſt licitum ſic oꝛnare ſe qnẽadmodũ oꝛnãt ſe mu
lieres cõiugate.¶¶ Cõtra dic Si nõ poteſt cõtinẽ
nubat.et alubi.Si nupſerit virgo nõ peccabit.ſi ergo li

citum eſi nubere: licitum eſt ſe pparare ꝙ placeat ei quẽ

ſibi intẽdit copulare.ſic ergo mulier cõiugata oꝛnat ſe
vt placeat iam habito.ita licitũ eſt virgini oꝛnare ſe vt
placeat ſponſo habendo.¶ Ad pꝛimũ dicendũ.ꝙ muli
eribus coiugatis licitum ẽ ſ oꝛnare.nõ vt ꝓuocẽt adul
teros vel aliquos ad luxuriã.et cõtra tales ſic dicit gl.
loqbatur petrus in epła ſua.vñ dicitur ꝙ mulieres eo⸗
rum qui in tribulatõe erãt cõtemnebãt viros:et vt alijs
placerẽt ſe pulcre oꝛnabant.qð fieri ꝓhibet.ſ̊ conuenit
ſe oꝛnare vt placeãt viris ſuis ne detur occaſio viris pecc
candi cũ alijs. Ilud ̊ qð dic beda.q ſerico et purpura
indute ⁊c intelligit de illis mulieribo que bac intẽtõe ſe
oꝛnabãt:vt adulteris placerẽt vel ꝓuocarẽt alteros ad
luxuriã.Siłr qð dicit aplus ad thi.ij.¶ Nd illud vo qð

edijcitur de coloꝛibo accidẽtalibo dicendũ eſt.q; pecca⸗ heſe
tum eſt vbi eſt coloꝛ accidentalis vbi vo coloꝛ natura⸗ = e
lis melioꝛatur in ipᷣis cõiugatis et fit intentione placen S.²
di debito modo viris:poteſt nõ eſſe peccatũ. dicit enim
hiero.xpᷣianos oculos ſcandalizant que purpuriſſo et
quibuſdam fucis oꝛa oculoſq; depingunt.quarũ facies

nn⸗

e⸗
ii G
ſo
eſt

O

=
=

SiN — — —

.02.

— —

—

— 2
X

NV

N
N

ſy yas

49 in

8

Sr emẽdari opoꝛtet.4 Jtem
variatã ꝗs nõ induat neq; appoonat varioꝝ coloꝝ oꝛna:

HS
P

A as
Arn 1
5 τια

2

P.

Mueſtio

gipſee nimio cãdoꝛe defoꝛmes ydola mentiunt᷑.¶ Ad il

lud vo qð obijcitur de virginibo.dicẽdũ ꝙ alius debʒ eẽ
oꝛnatus virginũ.alius cõiugatoꝝ.in virginibo debet eẽ
oꝛnatus ſimplex ⁊ nõ pcioſus ſic dicit hiero. O neſciat
eſſe pulcra que negligat foꝛme bonũ.et ꝓcedens ad pu⸗

blicũ non pectus ad colla denudet.nec pallio reuelato

ceruicẽ aperiat:h̊ que celat faciẽ. Elirgo em duʒ virgo ẽ
cogitet que ſunt dei.cñ aũt cõiugata ẽ:cogitat qũo pla⸗
ceat viro ꝓpter deũ.ſi vᷣo ſit nubilis virgo aliquatenus
plus debet hr̃e oꝛnatus.qui tñ nõ ꝓuocet ad libidinem

ſed in ſe babeat decentiam muliebꝛem. —
G embꝛuz quartũ

Varto querit᷑ de viris etiã religioſis vtꝝ

tur de clericis in ſacris oꝛdinibo coſtitutis

xtur ꝑ hoc qð habet᷑ in cano.oĩs.xxj.q.iiij.vbi dꝛ. Ois
iactãtia ⁊ oꝛnatura coꝛꝑalis aliena ſit a ſacro oꝛdie eos
ergo epos vel clericos ꝗ ſe fulgidis ⁊ claris veſtibo oꝛnãt
baſiliꝰ:ex ſericis texturis veſtẽ

mẽta, in ſũmitate veſtimẽtoꝝ.audiet em̃ ꝗ mollibo veſti⸗

mẽtis induunt᷑ in domibo regũ ſunt Gilr habet. xlj. di.

Parſimoniã cũ veſte humili nõ repꝛobamꝰ.ſic etiã oꝛ⸗

natum coꝛꝑis pᷣter diligentiã infucatũ laudamꝰ diſſolu

tos aũt ⁊ fractos veſtibo et inceſſu nõ recipimꝰ ex quibo
colligit᷑ ꝙ pet᷑ʒ eſt clericis hmõi vti veſtibo p̃cioſis extꝛa
cultum dei. Idem hẽt᷑ in extravag. de vi. et honeſ.cle.
pannis rubeis aut viridibo nõ vtant᷑.coꝛrigias auri et

argenti oꝛnatus hñtes nõ ferant necnõ anulos.niſi ꝗqb

cõpetit ex officio dignitatis.ſi diues in enãgelio arguit
purpura et byſſo.in ſugillatõem em̃ ipius illa dicũt᷑.
quãtomagis eſt de illis ꝗ ſe deo edicarũt. ¶ Ao quod

clij.

Vinto queritur de artificibo vtrũ peccent

ponũt. aũt peccẽt patet ꝑ Criẽ. ſuper

2 BrE
NMicereg hn cõſumptõem em ſuꝑfluã ſolũ immittunt.eas

peccẽt habẽdo veſtes delicatas.et pꝛio qᷓri

vtrũ peccẽt in oꝛnatu veſtiũ pcioſaxꝝ qð vi

videt᷑ dicendũ. illi qui viuũt de primonio xpᷣi.moderã

tius ſe debent hre in indumẽtis veſtibo xp̃iane religioni
cõpetentibo induti.ſᷣm ↄſuetudiem tñ religionis et mo⸗
res eoꝝ inter quos viuunt:poſſunt veſtibo vti oꝛnatioꝛi
buslerceptis tñ illis que expꝛeſſe ꝓhibent᷑ vel ab ecclia
vel ab inſtitutõne eccleſie repꝛobantur. Si vo exceſſꝰfit
in apꝑatu qð nõ decet ſeruos rp̃i:peccatum ſicut habet᷑
in canone entmrtur. Bimnier querit᷑ de viris re⸗
ligioſis qui delicatis veſtibo induũtur dicit em̃ beatus
berũñ.pudet dicere. vincũtur ĩ ſuo ſtudio muliercnle qñ
a monachis pꝛeciũ affectatur in veſtibo non neceſſitas.
nec ſaltem foꝛma religionis retenta in habitu eſt.oꝛna⸗
ri nõ armari appetant milites xp̃i,qui dum ſe p̃parare
ad pꝛeliũ et᷑ contra aereas ptᷣa 1o Peetenacre pauꝑtatis
inſigne debuerãt.qð aduerſarij multũ foꝛmidãt.in mol⸗
