no eſt aduerſum vos: ꝓ vobis eſt.et dicitur in glo. nemi
nem a bono qð ex ꝑte habet eſſe arcendũ.ſed ad hoc po⸗
tius quod nondũ habet eſſe ꝓuocanduʒ.igitur in hereti⸗
cis vel in malis catholicis nõ ſacramenta ↄmuniaſin ꝗ⸗
bus nobiſcũ et aduerſus nos nõ ſunt ſ diuiſionem pati

—

hibere debemus.. Ad illud vo qð vltimo obijcitur. di⸗
cendum eſt.ꝙ illud argumentum a ↄtrario ſenſu non te⸗
net.niſi intelligat᷑ de illis ſacramentis que fiunt in foꝛa
eccleſie.ſi enim fiunt in foꝛma eccleſie:licet dentur a ſciſ⸗
matico:qui tamen habuit poteſtatem oꝛdinis vera ſunt
ſacramẽta.etſi nõ illis ſalubria a quo tradunt᷑.

(Membrum quintum

Vinto querit᷑ de oꝛdinatis a ſciſmaticis.
quando recipiũt oꝛdinem ⁊ quando non?
Et ſi oꝛdinẽ aliquando:vtrum recipiãt oꝛ⸗
—dinis executõem vel nõ:?/Et videtur ꝙ nõ
æipiãt oꝛdinem. ꝑ hoe qð dicitur.j.q vij. dia bertu.vbi
dẽ.ꝙ de nouo oꝛdinatꝰ in dyaconũ tanqꝙ;ᷓ ꝗ pꝛius oꝛdinẽ
, „ nõ ſuſceꝑat.vñ ꝑ hoc hr.qꝙ ille cũ eſſʒ oꝛdinatꝰab hereti⸗
. R . E co:nõ fint oꝛdinatꝰ. 4l Item vꝛbanꝰ.ꝗcũq; a ſciſmaticis

õ *147

Fanag poſſit honoꝛẽ retinere.ꝗq ab illo recepit

— —

clxxxij.

ſancteqʒ romane eccleſie aduerſarijs ſe oꝛdinari ꝑmiſe⸗
rit.nullatenus hac venia dignꝰ habeatur: et loquit᷑ ibi
„ —— „ „ Y E *%–„= . 1—— *
e indulgẽtia miniſtrãdi in oꝛdine. ꝗ gtem damal. quo x. . i lr
poteſtatem Oa⸗
re nõ habuit:legittime inuenire nõ poſſum. ¶ Contra
Dicit vꝛbanus:ꝗ ab ep̃is quondã catholice oꝛdinatis h̊ᷣ
in ſciſmate a romana ecclia ſepatis cõſecrati ſunt. oeos .
nimirũ cum ad ecclie vnitateʒ redierint:ſeruatis ꝓpꝛiſs
oꝛdinibo miſericoꝛditer ſuſcipi iubemus.ſi vita et ſcien
tia cõmendat.ergo ſuſceperunt oꝛdinem a ſciſmaticis.
Pꝛeterea baptiʒatus in foꝛma ecclie eſt baptiʒatꝰ.cõ
ſecratio etiã altaris ĩ foꝛma eccłie ẽ cõſecratio:ergo pa⸗

im, ri röne oꝛdinatus ĩ foꝛma ecclie ab eo ꝗ babuit poteſta⸗

tem eſt oꝛdinatus.4 Item querit᷑ de executõne. et videt
ꝙ cũ redeant ad eccliam exequi pñt ſᷣm ꝙ dicit vrbanꝰ.
dicit em̃ ꝙ ſi aliqui fuerint oꝛdinati ab excõicatis.quon
dam tñ catholicis ep̃is.ſi nõ ſimoniace acceperũt oꝛdi⸗
nes ſed vita et doctring hoc ꝓmeruit:in ip̃is oꝛdinibus ꝓncrnn—t
pꝓmanere ꝑmittas.(¶ Viget᷑ aũt cõtrariũ ꝑ hoc qð ideʒ .
vꝛbanus dic.oꝛdinatones que ab hereſiarchis noiatim
excõitatis facte ſũt irritas eẽ indicamꝰ. et exponit᷑ qtũ
ad officij executõem.q̊ nõ hñt officij executõeʒ.¶. Ad qð .65 yH

ſ αC dicendu videt. ꝙ ſiue quis recipiat vltimã manꝰimpoſi

tionẽ in eccłia ſiue e?.dum tñ foꝛmã eccleſie ſeruet ĩ oꝛ⸗
dinãdo.et in forma eccłie fuerit oꝛdinatꝰ:verũ oꝛdinem
cõfertſſed nõ oꝛdinis cõfert executõʒ ſiue ſciẽter ſiue ig⸗
rãter aliꝰ oꝛdinet᷑.¶ Ad obiectũ aũ t ĩ cõtrariũ dicẽdũ ẽ.
ꝙ logt de illis ꝗ e oꝛdiati ſũt ſ̊ nõ ĩ foꝛma eccłie.vel ab N 92 3
illis ꝗ nõ recepert poteſtatẽ oꝛdinadi.⸗. Ad ſcdᷣm vo di⸗ J2;3„
cendu eſt.q; nõ habent oꝛdinis executionem quãtum eſt
de ſeſed diſtinguit᷑:qꝛ quidam illoꝝ oꝛdinati ſunt ab eo
qui recepit vltimã manꝰ impoſitõem in ecclłia.⁊ tales ſi
als digni ſunt tolerant᷑ ꝑ diſpenſatõem in oꝛdinibo ſu-
ſceptis:niſi aliud occurrat impedimẽtũ.ſi aũt ſunt oꝛdi
nati ab eo qui recepit vltimam manus impoſitionem ex
tra eccleſiam et ſcienter:nequaqꝙᷓ tolerantur.ſi pᷣo igno⸗
ranter et hoc ꝓbauerint:tolerantur.et hoc elicitur ex il
lo canone vꝛbani oꝛdinatões ⁊c. 2 manos slag. de Menet ſaſuatmy 8zaty

lembrum ſextum

xto queri u de cõione cũ ſciſmatieis vł
ſuo opꝓpoſito/ſet videt᷑ ꝙ nõ ſit cõicanduʒ.ꝑ an Rig de
exemplum qð babetur in li. numeri de fi· . .. P no aſt ey
lijs choꝛe. vbi dicit ſepamini a tabeꝛnacu⸗ leſ t Mhrial
e⸗ hoim impioꝝ et nolitetangere de om̃ibo que ſi unt⸗ in
is: ne ſił ꝑeatis ĩ pctis eoꝝ. ex qͥ accipi pt̃ ꝙ cũ ipis ſcii·· — .
maticis nõ ẽ coĩcãdũ. Pꝛeterea ecci.xiij.dẽ ꝗ tagit pi⸗ 2 Int piee me e rſe; etne.

cẽ coinꝗnabit᷑ ab ea.cũ & ſciſmatici ad modũ picis ſint: 41
nõ ẽ coicãdũ cũ eis. Pꝛeterea excõicati ſũt ſic hr.xxiij. )bi ev ſar αυi no her „ Ale

— ll S ,dl. e Az K ſut r

q:v.de liguribo.excõieatis aũt nõ ẽ cõicãdũ.¶ Dʒ vidi
ↄtrariũ ꝑ ̊ qð dic aug.iĩ li.ð donatiſ:vbi dẽ ꝙ baptiſina
p recipi a ſciſinaticis ĩ aliqͥ caũ ſine ꝑcto.ſi ᷓ ſacrẽ̃m pt
recipi:pẽ &̊ aliqͥ coĩo hr̃i ſine pcto.(¶ Ad qð dõm ẽ. nõö
Z cõicã dũ cũ ſciſmaticis ſciẽter: maxie in ſacro cõionis. vo

—

vnitatiq; ↄtrariam. qua aduerſus nos ſunt teteſtan 1 p baß ſacrm tñ qð ẽ ncc̃itatis ſi alit fieri nõ pt ĩ articło nccita

tis ẽ ab eo recipiẽdũ.ſi tñ alit fieri pt᷑ ⁊ ſciẽter recipiat:
ſacr̃ʒʒ baptiſmi recipit.ſ̊ effectũ ſalutis nõdũ ꝑcipit. dĩc
eĩ aug.ꝙ iduũt hoĩes aliq vxp[ʒ vſʒ ad ſacr̃i ꝑceptõʒ.ali⸗
qn at᷑ vlteriꝰ vſʒ ad vite ſctificatõʒ.⁊ H̊ accidit cũ digne
i

embꝛüſeptinmiim
Eptio qrit᷑ ð pena ſciſmaticoꝝ.puniũt᷑ ag

ſciſmatici ſpũałr ꝑ excõicatõʒ ⸗ʒ depoſitõz / ſye
ſiẽ hr ex?. de ſciſmaticis fr̃nitati.⁊.c.j.Si
milit᷑ puniũt᷑ et᷑ maũ militari.ſic hr.xxuij.
g.v.q̃li.vbi dẽ.diniĩe et hũane leges ſtatuerũt vt ab vni⸗
tate ecclie diuiſi ⁊ eiꝰ pacẽ iniꝗſſime ꝑturbãtes:a ſclari
hbodt ptatil ↄpꝛimãt᷑.nec ꝗcqᷓ; maiꝰ ẽ vñ deo ſacriſiciuʒ
poſſitis offerꝛe.qᷓ ſi id oꝛdietis.vt ꝗ ĩ ſuã ⁊ alioꝝ ꝑniciẽ
debachant᷑:opetenti debeãt vigoꝛe opeſti. Et iteꝝ liq̃ ec⸗

cleſiaſtici officij ꝑſona eui ſubiectus eſi reſtiterit ſeu ſci⸗
ſma fecerit excoicetur.ſi ðᷣo hoc ↄtempſerit ⁊ ꝑmanſerit
ſciſmata faciendo: ꝑ ptates publicas oppꝛimant᷑.

ueſtio. clxxxii. de apo

DOnſequenter dicẽ

dum eſt de apoſtaſia. Circa quã pᷣmo q̃
rendũ eſt ꝗd ſit: et q̃ ſit eiꝰdr̃ia ad here⸗
ſim et ſciſma.Scðo ꝗs dicendus ẽ apo
(ſtata. Lercio vtrũ omis apoſtata ſit in⸗
famis. Quarto vtꝝ oĩs apoſtata ſit excoĩcatꝰvel excoĩca
dᷣ. Quito vtrũ clericꝰ apoſtata pᷣuet᷑ puilegio clericali·

embrumprunun

B pꝛimũ ſic diffinit᷑ apoſtaſia.Apoſtaſia
eſt temerarius a ſtatu fidei obedientie ec⸗
cleſiaſtice vel religionis receſſus. Or atẽ re
ligio coĩter ſᷣm ꝙ clerici etiã religioni cui⸗
ſunt ũſtricti.nõ tm̃ 'm ꝙ clanſtirales religioſi dicunt᷑
ꝑ boc pʒ ꝙ multiplex eſt apoſtaſia. Eſt em̃ apoſtaſia pfi⸗
Die:ſicut iulianꝰapoſtata dicebat᷑. Eſt iterũ apoſtaſia ĩ⸗
obedientie et de bis hbr.iij.q:iiij. Alieni erroꝛis ſocietate
vel ſui Poſiti tramite recedentẽ vel apłice ſedis iuſſioni⸗
bus inobedientẽ ſuſciꝑe nõ poſſumꝰ.et dĩe gre. pctm pa⸗
ganitatis incurꝛt quiiqꝗs dũ xp̃ianũ ſe aſſerit: ſedi apti⸗
ce obedire ↄtemnit.Dicit᷑ etiã apoſtaſia irꝛegularitatis
qua ꝗs a ſtatu ſumpte religioms recedit cum apoſtatat
monachus vel cleric?vel ↄuerſus.Fᷣm boc dic auguſt.ad
Vincentiũ.quõ difficile ſuʒ exꝑtus melioꝛes ꝙ q in moa
naſterijs ꝓfecer̃t:ita ñ ſum exꝑtꝰdeteriores ꝙᷓ; qĩ mona⸗
ſterijs defecerũt.¶ Obijcit aũt ꝙ oĩs pctoꝛ ſit apoſtata ꝑ
boc ꝙ dẽ a greg. ſuꝑ illud eʒech. mitto te ad filios iſrael
ad gẽtes apoſſatrices.glo.ſic qui fide recedit a ceo apo⸗
ſtata ẽ:ſic ꝗ ad ꝑuerſuʒ opus redit etiã ſi fidem tenuerit
apoſtata ?. qui reuertit᷑ ad petm apoſtata ẽ. tales autẽ
ſunt pctoꝛes oms ꝗ a pnia cadũt:ꝙᷓ oms ſunt apoſtate.
4l Itẽ ecci.x. Initiũ ſuꝑbie hoĩs ẽ apoſtataꝛe a deo.qm
ab eo receſſit coꝛ illiꝰ.cũ & pctoꝛ recedat a deo coꝛde: pec
catoꝛ dicet᷑ apoſtata.et fit h ſermo de peccante pcto moꝛ
tali. ¶ Ao qð dicendũ eſt.ꝙ nomẽ apoſtaſie dr duplicit᷑
ſiẽ dĩc gre. in omet. ſuꝑ eʒe.dicunt᷑ duobo modis apoſta
te. aut em̃ bõ a deo recedit fids. aut oꝑe.ſm hunc modũ
accipiendo generalr dicet᷑ peccãs moꝛtalłr pꝰhabitã gra
tiã vel poſtatũ innocẽètie retrocedẽ: ⁊ ita apoſtatare.ſᷣm
aũt ꝙ ſupᷣdictũ eſt ꝓpꝛie dr apoſtata illis pdictis modis
Illo aũt mõ q̃ ꝓprie accipit᷑ dr.xix·ecci.vinũ ⁊ mulieres
apoſtataꝛe faciũt ſapiẽtes.et ⸗ interli.ſiẽ ſalomon q p
pter amoꝛẽ mulierũ ad ydolatriaʒ eſt ↄuerſus:polſſet tn
7 ibi nomẽ apoſtaſie extendi.⸗l Item videt᷑ ꝙ ſuꝑbus p⸗
latus ſit apoſtata.et ita nõ tm̃ dicat᷑ apoſtaſia modis pᷣ⸗
dietis.Si em̃ rõne ſuꝑbie ẽ apoſtata nõ tm̃ dicit᷑ apoſia⸗
ta modis pᷣdictis.dic aũt gꝛe.ſ ub llud. rrriii. von gaic
regi apoſtataſſuꝑbo rectoꝛ totiens ad culpa apoſlaſie de⸗
labit᷑:quotiẽs pᷣeſſe hoibo delectat᷑.⸗ IYtem ecci.x. ſuꝑ il
lud.·initiũ ſuꝑbie boĩs apoſiatare.glo.nõ eſt maioꝛ apo
ſtaſia qᷓ creaturã a creatoꝛe recedẽ.q merito aſcribit᷑ ſu⸗
ꝑbie.ſuꝑbia em ẽ ſi creatura velit coeqᷓri creatoꝛi.h̊ etiã
dy abolo ⁊ hoi fuit initiũ ꝑditõis:ᷓ rõne ſuꝑbie dyabo
lus et pᷣmꝰhõ Serabaen pᷣdictis modis tm̃ dice⸗

tur apoſtata. (Ad qð dicendu eſt.ꝙ cũ dr̃ ſuꝑbus apo
ſtata nomẽ apoſłate accipit ꝓ recedẽte a ᷣo ꝑ pctᷣm moꝛ
tale:ad imitatõeʒ dy aboli vel pᷣmi ꝑentis a pt reduci il
lud genꝰapoſtaſie ad apoſtaſià inobediẽtie.nõ ei ßᷣuauit
lucifer pᷣceptũ ſcriptũ in mẽte.ſiłr nec pᷣmꝰ parẽs pᷣceptũ
ei expᷣſſumOꝛ aũt dẽ a rabano ſuꝑ eccliaſticũ. ꝙ nõ eſt
maior apoſtaſia ⁊c.· intelligi põt de receſſu ꝑĩinfidelitatẽ
et ſm ̊ verũ ẽ ꝙ nõ eſt maioꝛ apoſtaſia in gen?:cuiꝰpᷣnci
piũ eſt ſuꝑbia.ſi vo receſſus ampliet᷑ intelligat᷑ rõne ſta
tus quõ lucifer ⁊ primꝰparẽs receſſerũt.nõ ꝙ oĩs recel⸗

ſus pꝑ pcem a deo ſit ꝓpꝛie apoſtaſt ia⸗Aabue etiã q̃rit
ſi diſcoꝛdia ſit apoſtaſia.et ſemĩans diſcoꝛdiã ſit apoſta
ta?qð nõ:vidr̃ ex pᷣdicta rõe apoſtaſie.peccatũ eĩ diſcoꝛ
diè nõ ẽ receſſus ꝑfidie vł inobediẽtie cõtumacis aut ir
regularitatis.¶¶ Sʒ cõtra hoc eſt illud qð dꝛ.vj.ꝓuerb.
homo apoſtata omi temꝑe iurgia ſemĩat.et dic glo.quẽ
ſemĩantẽ iurgia dicẽ voluit pꝛius apoſtatazʒ noĩauit.qꝛ
niſi moꝛe ſuꝑbientis angeli ab aſpectu conditoꝛis pꝛius
intus auerſiõe mẽtis cadẽt:foꝛas poſtmodũ vſq; ad ſe⸗
mĩanda iurgia nõ veniret. Ko qð dm. ꝙ ſeminans
diſcoꝛdias dicit᷑ ſciſmaticꝰ.diſcoꝛdia em̃ in ſciſmate de⸗
termĩatur.et ita ſeminans diſcoꝛdias.cum ꝑuenerit aꝰ
ſciſma:apoſtata dicit᷑ v᷑ᷣm modũ ſupradictũ/nõ tñ om̃is
diſcoꝛdia ẽ apoſtaſia.ſed cum ad hoc ꝑuenit᷑ vt ſit receſſꝰ
ab vnitate capitis et membꝛoꝝ. 4 Item viar̃ ex pᷣdictis
ꝙ apoſtaſia nõ ſit peẽm ſeꝑatum ab hereſi vel ſciſmate
ĩmo ſit cõe ad vtrũq;:cum em̃ hereticꝰ ſit apoſtata apo⸗
ſtaſia ꝑfidie:et ſciſmaticus apoſtaſia inobediẽtie.nõ vi⸗
dent᷑ adinuicẽ diſtingui iſta peccata. 4 Ad qð reſpõdet᷑
ꝙ licet idem ſint re aliqñ hereticꝰ et apoſlata: differunt
iñ rõne.hereticus em̃ dẽ quia a fideicatholice vnitate ſe
diuidit.apoſtata vᷣo qꝛ a ſtatu fidei bono quã habuit re⸗
cedit.meliꝰaũt ẽ viã veꝛitatis nõ agnoſcẽ q; ptꝰagnitã re
trocedẽ.ſiẽ hr.ij.pe:ij.apoſtata at Fm ꝙ; re diffeꝛt ab hẽ⸗
tico ⁊ ſciſmatico: ꝓpꝛie vr ille ꝗ a ſtatu reglaꝛi rtrocedit

Membꝛumſecundum

Ecudo querit ꝗs dicẽdus ſit apoſtata.Et
pꝛimo de apoſtaſia ꝑfſidie.ponit᷑ em̃ ꝙ ali⸗

as bene credat: metu tñ moꝛtis extra non .
cõfitet᷑ fidẽ. ſiẽ̃ ſunt illi ꝗ ſunt inter ſarace vino negsi

nos. ſimiliter illi q metu ſaracenoꝝ oſculãtur ſepulcrũ
machometi.vel etiã cã placẽdi eis.q̃ritur vtrũ tales di⸗
cẽdi ſunt apoſtate apoſtaſia ꝑfidie:et videtur ꝙ ſic.apo
ſtaſia em̃ eſt temerariꝰreceſſus ab his ꝗͥ fideʒ ↄtingunt.
illi aũt ꝗ nõ cõfiten?᷑ fidẽ ̊R oꝛe negãt temere a cõfeſſione
fidei recedũt.ergo ſunt apoſtate.¶ Sitr ꝗ nõ ſanctũ q̃ſi
ſanctũ venerant᷑.iĩmo magisg execrãdũ ritu religioſo ve⸗ ſiʒ
nerãtur.g ſunt apoſtate. Etra manet ipᷣa ſides ĩ coꝛꝛ
c. manẽte aũt fundamẽto nõ dicit᷑ apoſtata.ꝭ̊ hmõi nõ
dicẽtur apoſtate. qð videt᷑ dicẽduzʒ.ꝙ ſi nullo mõ
in coꝛde deuiãt a fide.licet exteriꝰ nõ confiteãtur vel ne⸗
gent ꝓpter metum ad horam: nõ ſunt cenſendi apoſſate
apoſialia ꝑſidie pñt tamen dici apoſtate cõi noĩe: qꝛ a

cofeſſione fidei retrocedũt. Iilli aũt ꝗqvenerãtur macho⸗

metũ quaſi ſanctũ dei.ꝑ hoc intẽdẽtes deo placere quaſi

netn quali lar o placereo 12
eẽt nũcius dei:ꝓ apoſtatis ſunt reputadi.ꝓpꝛie em apo ala⸗

ſtate dicũtur ꝗ a religione fidei et eoꝝ que as fidẽ cõtin⸗
gunt ad ↄtrariũ fidei ſe cõuertũt.ſicut faciũt illi q hono
rẽ diuinũ execrãdis ꝑſonis attribuũt.Siłr pt dici de il⸗
lis ꝗ ſe faciũt circũcidi ponẽtes ſpem ĩ circũciſiõe legali
ꝗq pꝛius fuerũt xp̃iani.hoc aũt attẽdẽdũ ẽ, ꝙ gcũq; nõ ex
inſidelitate ſ̊ ex metu moꝛtis aliq̃ talia faciũt⸗moꝛtalit
peccãt.nullꝰ eĩ ad aliq talia niſi ẽ moꝛtale petʒ ⁊ ita ꝑ cõ
ſeqns aĩa ſeꝑat᷑ a deoſmetu moꝛtis dʒ iduci.ſanctiꝰ eĩi ẽ

moꝛi fame qᷓ ydolatico veſci.ſic dic au.ſr epi.ad coꝝ.j.

tur vtꝝ ĩcidat ĩ pctʒ qðẽ apoſtaſia ꝑfidie.q iobediẽs eſt
mãdatis ſedis apłice qð ñ vr.apoſtaſia ei ꝑfidie ⁊ apo⸗
ſtaſia inobediĩe e dr̃ſo diuidũt᷑ñ gᷣq ĩcidit ĩ apoſtaſiã ĩ⸗
obediĩe ĩcidit ĩ apoſtaſiã ꝑfidie nccio.i Cõt᷑ dic gg. petʒ
pagaĩtatis ĩcurrit.ꝗſqꝗs dũ xpᷣianũ ſe aſſerit:ſedi aplłice
obediꝛe ↄtẽnit.¶¶ A idẽ et facit ꝗqð dꝛ.j.rę.xv:pcĩʒ aꝛio⸗
lãdi ẽ nolle obedire.et ſcelꝰ ydolatrie nolle acgelct᷑.ſᷣ cõ⸗
ſtat ꝙ ñ ex ̊D efficit᷑ñ paganꝰ vł ariolꝰ ꝗ nũꝙᷓ credidit.g ef
ſicit᷑ apoſtata apoſtaſia ꝑfidie ꝗ ᷓ iopedies ẽ ſedi aplice
apoſtata effici apoſtaſia — qð dici pt apo
ſtaſia perfidie poteſt dici duplciter. vno modo cum ca⸗
dit aliquis a fide articuloꝛuʒ omnium vel plurium qui
ſunt in ſymbolo.maxime illoꝝ qui ꝑtinent ad trinita⸗

Salutefih

4

cncat
5 ednt

Safh

per/

tem vel rpᷣi hbumanitatem.et hoc modo talis nõ cadit in
apoſtaſiam ꝑfidie. Alio pᷣo modo dicił᷑ apoſtaſia ꝑfidie
cum male ſentit᷑ de illo articulo fidei ſym boli ꝗ eſt apłi⸗
cam eccleſiaʒ. et ꝑ bunc modum apoſtaſia inobedientie
cõtumacis eſt diſpoſitio ad hoc ꝙ fiat apoſtata apoſta⸗
ſia ꝑfidie.ꝗ em̃ ñ vult obedire ſedi aplice in his qᷓ ad eẽ⸗
ꝑtinent.aut hoc eſt qꝛ male credit de ea:aut diſponit᷑ ad
male credendũ:ꝑ eſſentiã tamen non eſt hmõi apoſtaſia
illa. vna enim refert᷑ ad credibilia: alia vo ad oꝑabilia.
4l Ad illud vpᷣo qð obijcit᷑ ꝑ verbum greg. dici pot ꝙ boc
dicit᷑ ꝑ quandã ſimilitudineʒ vt ſicut paganus non recte
ſentit de ſede apłica et ꝓ nullo habet mandata ipſiꝰ:ita
et ille pro nibilo habet mandatũ et diſponitur ad nõ re
cte ſentiendũ.¶:Zlo illud aũt qð obijcitur in li. Re. dici
põt ſiłr.ꝙ lʒ nõ ſit pet᷑ʒ y dolatrie ꝑeſſentiã: ẽ tñ qͥdamõ
ſite.ĩ H ꝙ ſiẽ ydolatria recedit a debito pᷣncipio ꝑ ifideli
tatẽ:ita tłis rcedit a ðbito capite ꝑtiacit nolẽs obedire.

einde queritur

vtrũ qui nõ obedit indinerẽter madatis ſui ſuꝑioꝛis di⸗/
cendus ſit apoſtata.marxie in his que nõ ſunt cõtꝛa deũ?
qð videt᷑ ex pᷣdicta auẽte greg.ij. li. Re.Sed ↄtrariuʒ vi
etur. Fᷣm hoc em̃ equaliter obedienduʒ eſſet vni pᷣlato ⁊
alteri.ᷣm h̊ etiã eſſet ĩ indifferentibo cuilibet pꝛelato ec⸗
cleſiaſtico obediendũ.qð cum non ſit:non eſt cenſendus
apoſtata apoſtaſia inobedientie ſi nõ in omnibo obedit.
4l Peeterea ſi etiã nõ obedit in omnibo in quibo tenetur
obedire et ꝓpterea eſſet apoſtata:omnis inobediens eſſi
apoſtata.quod cũ non videat᷑:nõ dicetur apoſtata apo:
ſtaſia aianagr non obedit pᷣcepto ſui prela⸗

ti eccleſiaſtici.¶ Ad qð reſponderi põt ꝑ hoc qð dic pe
lagius.ꝙ in illis obediendum eiſt que ꝑtinent ad diuini
cultus obſequiũ.et que ꝑtinent ad ſuum officium quod
debet exercere pᷣncipaliter circa coꝛrectionẽ et ſalutẽ ani
maꝝ.ſcðario circa diſcretã et vtilem diſpenſatiõeʒ rerũ
eccleſiaſticaꝝ.et hoc eſt qð dicit pelagius. in his que ec
cleſiaſtice vtilitatis cura ꝑagere preceꝑit: pᷣbeatis obe⸗
dientiam ei ↄſtituendo ↄpetentemſi aut pᷣcipiat in his
que non ꝑtinent ad dũ vel ſuũ officiũ.non ꝓpter hoc te⸗
netur obedire.vt ſi pᷣcipiat ei nulla pᷣexiſtente cauſa de⸗
bita:ꝙ reſignat beneficiũ ratõne cuiꝰeſt ſubditus.nõ/p⸗
pter boc tenetur obedireſſi etiã pꝛecipiat in his ad q̃ ſub
ditus tenet᷑ obedire non ꝓpter hoc ſeinꝑ dicendus ẽ apo
ſtata cum nõ obedit:ſed cuʒ canonica facta amonitione
ꝑmanet ipᷣe in ſua inobedientia ↄtumaci. tũc dici poteſt
apoſtata apoſtaſia inobediẽtie. Pꝛeteꝛea cũ dicat aug.
ꝙ obediendũ eſt ſuꝑioꝛi plato cum pᷣcipit ↄtrariuʒ ei qʒ
iniungit inferioꝛ.non ꝓpter hoc dicendus eſt apoſtata a⸗
poſtaſia inobedientie ſi ꝑtinaciter nõ vult obedire ĩ om̃⸗
nibo hꝰmõi ſupeyioꝛi prelato.nõ em̃ ſꝑ magis obedien⸗
dum eſt in om̃ibus ſu perioꝛi qᷓ; inferioꝛi.vtpote ſi preci-
piat epᷣs ſuis ſubditis aliquid:et metropolitanus preci⸗
piat otraꝛium/aliqñ potius obediendũ eſt epᷣo qᷓ; metro⸗
politano.niſi in caſibo certis:ſed intelligenanʒ eſt illud
aug. vel de illo pᷣlato qui ordinarius eſt inediate ſingu⸗
loꝝ ſcilicet ſummo pontifice.vel de illo a quo inferioꝛ iu
der habet iuriſdictõeʒ. tũc em̃ magis obediendũ eſt ſupe
rioꝛi ꝙᷓ inferioꝛi pᷣlato.metropolitano aũt obediendum
eſt in his que denolnunt᷑ ad appellatõez vel in his que ꝑ
tinent ad canonicã eius viſitationẽ qð eſt ꝓpter negligẽ⸗

tiam inferioꝛis plati.aliquando aũt ↄſuetudo diutiꝰ ob

a pinguius ins põt oferre.

tem queriturde S. nj.
poſtaſia irꝛegularitatis. vtrũ ülle qui accipit pꝛimã ton
ſuram ſi deſerit eam peccat pcto apoſtaſie.qð videtur ꝑ
beoc qð dr extra.de vi:et honel.clericoꝝ. Siꝗs clericus
comã relarauerit anathema ſit ¶ Sed videt᷑ ↄtrarium.
pot em acciꝑe vxoꝛẽ coꝛruptam vel tranfferꝛe ſe ad offici
um militare.⁊ tũc põt nõ poꝛtare coꝛonã vel nõ hr̃e ton⸗
ſuram clericalẽ.ſicut hr̃ in canone.quiſꝗs clericꝰ viduã

H. UNM.

clxxxiij.

aut ſcdazʒ vxorẽ duxerit:oĩs eccliaſtice dignitatis pᷣuile⸗
gio denudetur.laycali tm̃ ſibi cõmunione cõceſſa.ex hoc
ergo videt᷑.ꝙ ſi hoc ab ecclia ſtatuit᷑ ꝙ nõ ſit ei pctʒ acci
pere vxoꝛẽ.ꝑ cõſeqᷓns nec ſit ei pcẽm deſerere tonſurã vł
nõ poꝛtare coꝛonã.maxie cũ hoc ſit in ſcandalum ipoꝝ.
Pꝛeterea tõſura negocia ſecularia exercẽtis redũdat
ĩ vituperiũ miſterij ecclłiaſtici et ſilit᷑ coꝛona.cũ ſcriꝑtũ
ſit.emo militãs dxo ĩplicet ſe ſeclaꝛibo negocijs.¶a
qð vidr̃ doᷣm ꝙ ſiẽ ẽ de illo ꝗ fecit votũ vᷣginitatis vł ↄti⸗
nentie.ſi accipit vxoꝛẽ:accipiẽdo peccat. et tñ nõ peccat
reddẽdo debitũ.ſic vidr̃ ꝙ accipiẽs pꝛimã tonſurã vel co
ronã ſi poſtea deſerit diuertẽdo ſe ad ↄtrariũ actũ: pec⸗
cat ĩ pꝛio actu rtrocedẽdo.⁊ illð ẽ pct᷑zʒ apoſtaſie ⁊ hmõi
cũ em obligauerit ſe deo dicẽs.dñs ꝑs hereditatis mee
retrocedẽdo peccat.q¶ Ad obiectũ aũt ĩ ↄtrariũ dicẽdũ ẽ
ꝙ licz licitũ ſit ei acciꝑe vxoꝛẽ ꝓgt᷑ malũ incõtinẽtie vitã
dum.nõdũ em̃ habuit votũ cõtinẽtie ãnexũ ſiẽ ẽ in ſuſce⸗
ptõne ſacri oꝛdis.hmõi tñ licitũ nõ ẽ cũ rõe ꝑfectõis.⁊ ẽ
ꝑmiſſũ ꝙ ſi fuerit ꝓpt ſcãdalũ vitãdũ:pt᷑ nõ deferere tõ⸗
ſurã clericalẽ ſic dic ĩnocẽtiꝰ.ipᷣm ſuꝑ tonſuratõe hmõi
nõ moleſtes:dũmõ nullũ ꝑcipiat bñſiciũ ecclłiaſticũ.cꝰ
rõe teneat᷑ deferre tõſurã clericalẽ. Et notãdũ ꝙ tenet᷑
eclericꝰ poꝛtare coꝛonã niſi fuẽeit ĩ tribo caſibo.ſi nilo moõ

2

5A vult retinere pꝛiuilegiũ clericale.vel ſi nõ pt᷑ ferre abſq;

ſcandalo vxoꝛis:dũmõ nõ habeat beneficiũ eccliaſticuʒ
ſicut in aligbo ꝑtibo contingit.vel ſi iuſta cauſa timoꝛis
exigit tonſurã vł habitũ traſfoꝛmari.ſicut habet᷑ extra.
e vi. et ho.cle.⁊ de clericis int ſacros oꝛdies cõſtitutis
nec ſequi?᷑ ſi licitũ ẽ hr̃e vxoꝛẽ ſiẽ dĩc leo papa.diſ.xxxij.
ſeriatim. ꝙ ꝓpt hoc licitũ ſit deſerere tonſurã clericalẽ.
h cũ quadã conditõne licitũ ẽ.¶¶ Ad ſcõm vᷣo dicendũ.q;
illud eſt rõ ꝙ nõ debeat ↄpelli ad defer dedũ tõſurã cleri
calẽ.nihilomiꝰ tñ pt᷑ eam poꝛtare niſi alia cã ↄtradixẽit.

lembzum tercu

Ercio querit᷑ vtrũ om̃is apoſtata ſit infa
mis.qð vidẽ diſcurꝛẽdo ꝑ ſingulas dr̃as.
apoſtata em̃ pfidie eſt infamis ſiẽ hẽt᷑ ab
anacleto.iij.q:iiij. tus oĩs apoſtata refu
tãdꝰ ẽ añ reuerſionẽ ſuã.nec ĩ accuſatõe recte agẽtiũ aut
ĩ teſtioniũ ſuſcipiẽdꝰ ẽ.ſiłr dẽ di.iij.de ↄſec.celebꝛitateʒ.
vbi dẽ. ꝙ illi ꝗ infidelitatis nota aſpergũt᷑ ĩfames effici⸗
unt᷑.. Silr apoſtata apoſtaſia inobediẽtie infamis effi⸗
cit᷑ ſi dic pius papa.ſiꝗs a ſuo ꝓpoſito retroꝛſũ exoꝛbi⸗/
tauerit et iuſſa apłice ſechs libẽter trãſgreſſus fuerit:in⸗
famis efficit. ¶¶ Silr apoſtata apoſtaſia irregularitatis
ſic hẽt᷑.ij.q.vij.alieni.vbi dẽ ĩfam es oẽs cenſemꝰ eẽ:qui
ſuã fidẽ aut rpᷣianã legẽ puaricãt᷑.aut aplicã vel requla⸗
rẽ poſtponũt auctem.¶ Et iterũ Anacletꝰ.accuſandi vł
teſtificadi licẽtia deneget᷑ his ꝗ xpᷣiane noĩs et religioĩs
dignitatẽ:et ſui ꝓpoſiti noꝛma aut regulariter ꝓhibita
neglexerũt. ¶ Eidet᷑ aũt ↄtrariũ.ꝙ nõ oĩs ſit infamis.
cum em̃ aliꝗs a ſtatu clericoꝝ trãſtiert ſe ad cõiugiũ.deſe
rendo tõſurã clericalẽ nõ effici᷑ infamis.cũ hoc ab eccle
ſia ſit cõceſſum.i Siłr argui vidr̃ de alijs cũ ꝑ pniaʒ ad
vnitatẽ eccłie vel oꝛdis ſui reuertũt᷑.eccłia em ofoꝛmare
ſe debet deo. ß̊ deus penitẽti nõ imputat pꝛioꝛa pcta:g̊ ñ
ipᷣa eccłia debz ĩputare.¶ Pꝛeterea hoc videt᷑ argui ꝑ h̊ᷣ
qð dic anacletꝰ.qꝙ añ ari recipiẽdꝰ in te

ſtioniũ.arguit᷑ em a cõtrario ſenſu.¶ Ad qð dom ẽ.q; ſi
cut ſupᷣ habitũ ẽ.apoſtate apoſtaſia ꝑfidie ifames effici⸗
unt᷑/ꝓ apoſtaſia ᷣo inobediẽtie ⁊ ꝓ apoſigſia irregula
ritatis ab oꝛdine:interim ĩfamis eſſicit᷑.nõ ſic aũt dicen⸗
dum eſt de illo qui cũ ſit in mioꝛibo cõſtitutꝰ.et ꝓpt᷑ ma⸗
lum incõtinẽtie vitandũ tranſfert ſe ad cõiugiũ:et ꝓpter
ſcandalũ vxoꝛis dimittit tonſurã clericalẽ.i Ao illð vᷣo
qð obijcitur ꝙ eccłia debet ſe cõfoꝛmaꝛe deo.dicendũ eſt
qhoc veruʒ eſt de rõne culpe. de rõne vo pene ſicut nec
eus ſtatim om̃em penã dimittit:ſic etiam nec ipᷣa eccle
ſia dimittit.hmõi aũt infamia pena quedã eſt cõſequẽs
culpam.et nõ ſtatim abolet᷑ in omibo abolita culpa.hoc

HM

vey r,

ι
aũt pot eſſe vel vt incutiatur metus alijs:vel ꝓpter pſum ſi non ſint ãmoniti a ſuis pꝛelatis.videntur adhuc gau⸗
ptionem ↄtrarij.ꝗ em̃ fidem pꝛioꝛẽ irꝛitam fecit nõ intã⸗ dere pꝛiuilegio clericali.niſi oĩno trãſſerãt ſe ad ↄtraꝛiũ
tum ei vlterius fides adhibetur. . actũ.¶ Ad qð dicẽdũ ſpᷣ diſtinctõe.ꝙ licet apoſtote me⸗
. embrum uartum, rnt᷑ vt nõ gaudeant pꝛiuilegio clericali. tñ ille ꝗ inijcit
„EII Eer Nezadre: manus violentas in apoſtatam. neſciens ipᷣm eſie apo,
Varto querit᷑ vtrũ obediendũ ſit rõne ſaẽ ſtatam. ſciens autem ipᷣm eſſe clericum. incidit in cano
menti fidelitatis dñis apoſtatis.qð videt᷑ nem:dũmõ nõ eſt plus de apoſtaſia niſi qꝛ nutrit comã.
ꝑ hoc qð dicit amb. Julianus impatoꝛ q: ſſq ʒ · ſi vᷣo neſcius eſt nõ incidit ſicut habet᷑ ibidẽ. Si vᷣo intã
. uis eẽt apoſtata.hũit tam̃ ſub ſe xpᷣianos tũ creſcit apoſtaſia ꝙ nõ tm̃ ↄtemnit᷑ clericalis babitus
milites.quibo cũ dicebat ꝓducite nauẽ ꝓ defenſione rei⸗ ſed arma militaria geſtat.et enoꝛmibo ſe ĩmiſcet:iam di
publice:obediebãt ei.Et ſiłr legit᷑ e alijg viris ſanctis. gnus eſt in odiũ crimis puilegio pꝛiuari clericali.. Qð
qui ſub pᷣncipibo infidelibo militabãt¶ Sed ↄtrariũ vi⸗ aũt dẽ de tvmna qmonitoe faciẽda ab epo.hoc ẽ vt maioꝛ
detur de ipis apoſtatis ꝑ hoc qð dic greg.vij. os ſan⸗ ſi 46. oſtendat᷑ cõtumacia.et ꝑ hoc ampliꝰ tuitõeʒ pᷣlati amit
ctoꝝ pᷣdeceſſoꝝ ſtatuta tenẽtes.eos ꝗ excoĩcatis fidelia tant. quidã tñ dicũt ꝙ trina ãmonitio pᷣmittẽda ẽ.ſ̊ boc
te aut ſacro ↄoſtricti ſunt:apłica auẽte a ſacr̃o abſoluinꝰ pt eſſe ĩ pꝛimo caſu vbi apoſtata dicit᷑ nutriẽdo comã et
et ne ſibi fidelitatẽ obſeruent oibo modis ꝓbibemꝰ. q̃uſl⸗ delerẽdo ſtatũ clericalẽ. Si vo t᷑ᷣnſit ad bigamiam vł ad =
q; ad ſatiſfactõnem veniãt. qð dici põt ꝙ pᷣncep officiũ militare.ita ꝙ fiat miles:tũc ᷣm ↄſtitutõeʒ eccle lue ſme
qcito excoĩcatꝰeſt ꝓpter apoſtaſiaʒ noĩatim: ſubditꝰab⸗ iaſticã pꝛiuilegiũ clericale meretur amittere.nõ ſic aũt
ſoluit᷑ ab excoĩcatone obnoxietatis ſacri.q¶. Qð aũt dieccd de cõſtituto in mĩoꝛibo oꝛdibo accipiẽte vxoꝛẽ virginẽ et
tur de ialiano intlligt v ꝙ; nõ tũc fuit excoĩcatꝰ et ad⸗ ei“ cæferẽte coꝛonã nõ in ſcãdalũ vroꝛis.
puc tolerabat᷑ ab eccłia.vel ſi erat excoicatus: noluit tñ ſt 444 G d 4
eccłia remouere ab eo obedientiã ſubditoꝝ ꝓpter ſcãda⸗ AU e 10 C xxY i . e 1¹
lum euitandũ.vbi em̃ pᷣnceps delinquit vel multitudo ẽ⸗ Aalonn
in cã:aliqñ eſt detrabendũ ſeueritati:ne maioꝛ fiat ruiã * t ſt d bi a.
Aliter tũ videt᷑ eſſe dicendum cũ aliqui xpᷣiani ſubſunt Ictument debis s.
pᷣncipibo ꝗ nunꝙᷓ fuerũt fideles.ibi em̃ ſi aliter fieri non in quibo fit iniuria reſpectu maieſtatis .
põt:pñt iuuare ipᷣm in bello iuſto.dũmodo non cedat in diuie.ſiue nõ accedẽdo ad cultũ eiꝰ.ſiue
detrimentũ fidei.et hoc cedat ad ſalutẽ fideliũ.¶¶ Occa⸗ recedẽdo a debito cultu ip̃iꝰ. Cõſequẽ⸗
ſione huiꝰquerit᷑. vtrũ apoſtate ſint ipſo iure excoiĩcati? ter dicẽdũ ẽ de crimĩbo glr fit ĩiuria ↄt
qð videt᷑.ꝑ hoc qð dicit᷑ a nicolao paꝑa. Siꝗs dogmata ſapĩaʒ dðininã.hec aũt om̃ia ſũt que ꝑtinẽt ad diuĩatõʒ.
mandata interdicta vel decreta.ꝓ catholica fide vel ec⸗ videndũ ẽ ergo. Pꝛimo ꝗd ſit diuinatio. Scðo que ſint
cleſiaſtica diſciplina.ꝓ coꝛrectõne ĩminentiũ vel futuro differẽtie eiꝰ.Tercio vtrũ diuĩiatio ſit licita.OQr̃to vtrũ
rũ maloꝝ.a ſedis apłice pᷣſule ſalubriter ꝓmulgata con Diuĩatõibo ſit fides adpibẽda.Quiĩto de pena hãc culpã
tampſeritranalgena r. Dilt in mamuu leoſoꝛer⸗ de e oↄñte. Sexto ð ꝗbuſaã ꝑtinẽtibo ad aliqs dr̃as dĩnatõis
qui ↄmiſit apoſtaſiã ꝑfidie.ipſo em iure eſt excoĩcatꝰ ſic WTO b 4
Beretieus. ſieue he Rode,n abolendã. 4 Sed gd dicẽ⸗ D Nem Zum Peimum
dum ẽ de his ꝗ incidũt in apoſtaſiã irꝛegularitatis? di⸗ Iffinitur aũt ſic.diuĩatio eſt ſuꝑſtitioſa ĩ⸗
ci põt ꝙ tales ſi ãmoniti nolint redire excoĩcandi ſunt. ueſtigatõ pᷣſcie fu᷑oꝝ. Ponit᷑ et iterũ alia
dico aut de apoſtaſia a religione.Alicuiꝰvo oꝛdinis eſt rõ.diuĩatio ẽ pᷣſcia futoꝝ.alio mõ qᷓ; diui⸗
ↄſuetudo.vt ſi ſteterit in ↄtumacia vſq; ad certũ tpᷣs ſta⸗ nitus habita.Tercio mõ dẽ diniatõ vſur
tutum excommunicet᷑. patio pᷣcognoſcẽdi futa ex quadã peſtifera ſocietate ho⸗
—,,ñ 1 minũ et demonũ.ſic dic aug: in li:de doc.xpᷣiana. Scom
C b ARY pꝛimã difſinitõz et ſcdᷣam videt᷑ diuĩatio eẽ ĩ genẽ cogni
E m. Trumgquintum tõis.et ita nõ ẽ pctm.cognitio em̃ iĩ intellectu ẽ᷑. pet᷑ᷣn ðo
Aliinto querit᷑ vtrũclericus apoſtata pua⸗ in volũtate.hoc etiã videt᷑ ꝑ dr̃as diuiatõis ſic eſt augu
tus ſit pᷣuilegio clericali.et videt᷑ ꝙ ſic:peꝛ le Se⸗ riũ ſiue matheſis. aut geomàcia.vnũqðq; ei boꝝ ponit
. boc qð dr diſt.lxxxiiij:quiſqꝗs clericus aut xp a. cognitõem.in quo aũt genere eſt ſpẽs:et genus.q Simi⸗
viguã aut ſcdᷣam vxoꝛẽ duxerit: omi digni liter pt argui ꝑ hoc qð dic yſi.dices.ꝙ duo ſunt genera
Atis eccłiaſtice pᷣuil egio Ennert⸗ iterũ ex?. de apoſla⸗ diiſiatõis.ars et furoꝛ.furoꝛẽ aũt vocat cognitõeʒ que ẽ
itiis. clerici ꝗ relicto oꝛdine et habitu ſuo in apoſtaſia tã⸗ c in arrepticijs. c ergo ars et furoꝛ hſm hbũe modũ differ⸗
ꝙᷓ laici ↄuerſant᷑.ſi in criminibo ↄpᷣhenſi teneant᷑: ꝑ cen⸗ ¶ & tie ſint cognitõis:erit diuiĩatio ĩ genẽ cogñitõis. IYItem
ſurã eccłiaſticã nõ p̃cipimus liberari¶ Sed videt᷑ con⸗ B vſid. diuini diuinitare ſe eẽ plenos ſilant. et aſtutia ſiue
trariuʒ ꝑ hoc qð dẽ ex.de ſen.exco.Si vᷣo ⁊c̃.vbi loqui k fraudulẽtia hoĩbo futura coõtectãt.ſᷣ cõiecturare eſt ĩ genẽ
de clerico nutriente comã. in quẽ aligs ſcienter iniecerit cognitõis.̊ et diiiario.(B5 vidr̃ ↄtrariũ.eo ꝙ diuĩa⸗
manꝰviolentas.et d ſi pᷣſtare noluerit iuramentũ quia tio ꝓhibita ẽ. vñ yſið.Heẽc cũcta vitãda ſunt a xpᷣianis
violentas manus ↄſtat eum in clericũ inieciſſe ſic̃ ab ex⸗ etom̃i penitus execratõe repudiãda atʒz damnãda.ů̊ů qVvu
coĩcato.donec de mandato ſummi pontificis abſoluat᷑: ꝓ ſe ꝓhibitũ ẽ pct᷑ʒ ẽ.̊ diuĩatio peccatũ eſt.¶¶ Item infi
abſtineri ↄuenit.¶ Item in eodẽ cũ nõ ab hoĩe.vbi dicit᷑. delitas peccatũ ẽ.diuiatio aũt ad infidelitatẽ reducitur
occiſoꝛes clericoꝝ aut pᷣſbiteroꝝ ꝗ ↄtemptu clericali hba ergo diuĩatio peccatũ eſt.¶ Pꝛeterea.excõicatio debetuꝛ
bitu:tyꝛannidi ⁊ enoꝛmitati inuerecũde ſe immiſcent in Apter pctm.ſ̊ ſiẽ dicit᷑ ĩ cano.ſunt excõicãdi niſi reſipue⸗
odiũ clericalis exceſſus ⁊ terꝛoꝛẽ atʒ coꝛrectõneʒ ſiheium. rint.ergo diuinatõ eſt gerrati d V qð dicendũ. ꝙ di⸗
canone late ſnie mime cohercent᷑:ᷓ tales apoſtate ñ gaun muunnatio ſuo noĩe plus determiat cognitõeʒ ꝙᷓ pctm. pꝛo
dent pꝛiuilegio clericoꝝ.i Hoc etiaʒ arguit᷑ ꝑ ſiłe ĩ lge vtroq; tñ accipit᷑aliqũ em̃ dicit᷑ diuiatio ipᷣa cognitõ il:
em̃ ſeculaꝛi ſiue hũana hr ꝙ matrona cuiꝰ pudicitia at;: licito mõ acgſita.aliqñ vo dicit᷑ ĩa volũtas ſic acquirẽ⸗
temptata fuerit.ſi in veſte meretricali fuerit depᷣhenſa: di. Pꝛimo mõ accipit᷑ ĩ pꝛimis rõibo.ſcðo mõ accipitur „ „
nõ põt agere actõne iniuriaꝝ. Pari em̃ rõne ꝗ depꝛeben hic. ꝓut de ipa agitur.¶¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ de ꝓbi⸗ vaſl ſa= ſmia p
ſus eſt in apoſtaſia.ſi verberatꝰfuerit:nõ põt obijcẽ ver⸗ bit one. dicẽdũ eſi q;' aliud ꝑſe ẽ ꝓhibitũ.alið ðᷣ oqð ẽ cõ m⸗⸗ —2fe .
beratoꝛi ꝙ inciderit in canonẽ late ſnĩe velut ꝗ iniuriat᷑. iũctũ pcto.pctm at᷑ ẽ ꝑ ſe ꝓhibitũ.occaſiões aũt ↄiuncte 1. E ,
derico⸗ ( Bed videt᷑ ſumi argumentũ etiã a ↄtraꝛio ſen ꝓhibite ſũt ꝓpt᷑ ipʒ pctm.⁊ vtroq; mõ pt᷑ dici dinatio ꝓꝑp⸗ eæt r
ſu.ex eo ꝙ dicit᷑ in illa decretali inaudientia.vbi aponi hibita.¶. Ad ſecũdũ dicẽdũ.q; ſᷣm ꝙ ſb ifidelitate ↄtinet᷑ E⸗
tur talis ↄditio ꝙ ſint tercio ãmoniti a ſuis pᷣlatis. ergo vel pꝛoximum eſt inſidelitati:eſt peccatũ ſic dĩc aug.di⸗ L vole ee claſt
. 22*τ⁵* ; . *
E e e⸗
„ SA *
△
2

H.cvo

¶ Vneſtio

cens. ſciatſe fidem xpᷣianaʒ et baptiſmum pᷣnaricaſſe
et apoſtatã eſſe.i.retro abeuntẽ.q Ad tercium vᷣo dicen⸗

dum.qꝙ excoĩcatio ꝑ ſe reſpicit diuinatõneʒ vt eſt culpa.

oſequens tamen reſpicit indebituʒ modum acquirẽdi
itänem ſuꝑſtitioſam.

cũdo querit᷑ que ſint dꝛie diuinatõnis 2
ponunt᷑ ꝗnqʒ.mãtice.maleficiuʒ.ſoꝛtilegi⸗
um.augurin.pᷣſtigiũ.pᷣter has etiã eſt ma⸗
tbeſis qᷓ fit in ↄſtellatiõibo ſic ſunt genea⸗
elici qni conſiderant natinitates et alia que ſimiliter cõ
iderant᷑ ſub notatõnibo ſyderũ.Eſt etiaʒ diuinatio que
fuit in aris ydoloꝝ.et tales dicebant᷑ arioli.quedaʒ eti⸗
am diuinatio fit per ſomnia. his ergo differentijs acce⸗

ptis.ponenda eſt rõ diuiſionis.Eſt aũt quedam diuina
tio que tm̃ fit ꝑ inuocatõnes demonũ.Eſt alia que fit ali
quibo alijs rebo adiũctis quibo ꝓpuocant᷑ demones:⁊ bo

mines ad infidelitatẽ ꝑtrabunt᷑.eo ꝙ aliqñ ↄtingit ſicut
ↄnitiunt vel pᷣdicunt. hoc autẽ ↄtingit vel ꝑ res aliquas
vel per rerum fantaſias. Per res vᷣo ↄtingit multiplicit᷑
aut ꝑ res ſuꝑioꝛes ſic faciũt mathematicil:qui natiuita⸗
tes hominũ ↄſiderant et qualitates eoꝛũdeʒ. aut per res
inferioꝛes et hoc ↄtingit aut in elementis ſicut ſunt geo⸗
mãtia.ydromantia.aerimãtia.piromãtia. Si vᷣo in re⸗

bus elementatis hoc ↄtingit multipliciter:in rebb aima-

tis vel in rebus inammatis. In rebo inanimatis ſiẽ cuʒ
fiunt quedã ligature lignoꝝ vel aliaꝝ rerum. In rebus
vᷣo animatis ſicẽ eſt in augurio vel in auſpicio.auſpiciuʒ
eſt in aſpectu volatꝰauiũ.augurium in garꝛitu.quedaʒ

etiam fit in moꝛtuis animalibo vel in figura moꝛtuoꝝ aa

malium.et hoc dr nigromantia.nigro eniʒ gꝛece moꝛtuꝰ
dicitur latine manthia diuinatio. Ad huiulmõi autẽ ſu

ſcitanda cadaueris ſanguis adijcitur. nom amaꝛe demo

nes ſanguinẽ dicũt:ideoq; quotiẽs nigꝛomantia fit cru⸗
oꝛ aqua miſcet᷑ vt facili ꝰ emones ꝓuocentur. Diuinatõ
aũt qñq; fit in fantaſijs rerũ.aut in ludificatõne exterio
ris ſenſus ſcʒ viſus.et hoc modo eſt pᷣſtigium. cum dya
bolicis illuſionibo bominũ oculi pᷣſtigiunt᷑:ne poſſint ceꝛ
nere quod verũ eſt. Aut hoc eſt ꝑ ſomnia q̃ ad vim ima⸗
ginatiuã ꝑtinẽt ſicut in his ꝗ ↄiectoꝛes ſunt ſomnioꝛuʒ.
NQuedã etiaʒ diuinatõ fit ꝑ res artificiales ſicut ꝑ cara⸗
cteres.et hoc eſt in ſcripturis vel ꝑ imagines cereas vel
alijs ſicut in maleficijs.quedaʒ etiꝗ fiunt ꝑ res caſuales
ſicut in ſoꝛtilegijs.ſoꝛtilegia aũt dicunt᷑ q̃ ſub noie ficte
religionis quedã futura ciin r etia queri qᷓ dif⸗
ferentia ſit inter illas ꝗnq; ſpẽs q̃ aſſignant᷑ ipſiꝰdiuina
tionis in pᷣncipio.videt᷑ em ꝙ maleficiũ nõ diſtinguat᷑ a
mãtice.in nigromãtia em̃ que ẽ mãtice põt eſſe maleficii
maleficiũ em̃ ẽ quo ꝓcurat᷑ alicuiꝰ incomodũ. hoc aũt pt
eſſe nigromãtia:q̊ he due ſpẽs nõ vident᷑ differꝛe. Silit
videt᷑ de ſoꝛtilegio in qͥ põt fieri ꝓcuratio alicuiꝰ malefi⸗
cij. Pꝛeterea nõ videt᷑ diuinatio eſſe genꝰad oĩa iſta.p
hoc qð dr deut.xviij.vbi dr.NQon ſit maleficus nec incã
tatoꝛ neq; phitones pↄſulat neq;ʒ diuinos.ↄnumerat᷑ q̊ di
uinus cũ alijs:non ᷓ eſt cõe ad omnia illa.4. Yem p̃ſti⸗
gium põt eſſe maleſiciũ.põt em̃ ludificatio fieri ĩ viſu ex
terioꝛi ad incõmodũ alteriꝰ.q] Pꝛeterea cũ ponant᷑ ꝗnq;
ſpẽs pᷣncipales ipſiꝰdiuinatõnis. pᷣter illã que ẽ in fatis
7 ↄſtellatõnibo.põt queri q̃ ſit rõ diſtinctõnis inter illa.
vtrũ ſcʒ penes finẽ differãt vel penes materiã vel penes
foꝛmã. A qð dici põt.ꝙ diuinatio illa põt attendi ſᷣm
materias ſiue q;tum ad illa ꝑ que fit diuinatio ꝑ alia em
fit diuinatio in mãtice ⁊ in maleſicio.in ſoꝛtilegio.et in
augurio.et pᷣſtigio.et fatali diuinatõne. In mãtice enim
aliq̃ fiunt ꝑ que fit dtemonum inuocatõ vt ꝑ illos cogno⸗
ſcant᷑ futura. In maleficio vo fiũt ligature vel imagies
vel caracteres.vt aliqdð cõmodũ vel incõmodũ ſequatuꝛ
ꝑ qð incidãt hoĩes in infidelitateʒ credentes eſſe vᷣtutem
illidimaginis vel ligature vel caracteris cũ nõ ſit. Soꝛti
legiũ aũt cũ aligꝗ ſoꝛtes /pijtiunt in electõnibo eccliaſticis

clxxxiĩj.

vel in factis hominuʒ ſpũalibo.vt quodmodo temptet᷑
deus:et volũtas diuina in debito mõ cognoſcat᷑. Nugu⸗
rium aũt eſt cognitio futuroꝝ indebita:ꝑ garꝛitꝰauium
ꝑ volatus.ſumit᷑ eniʒ augurium ſic coĩteꝛ.ex quo ꝑtrabi

pñt homines ad falſam credulitatẽ. Preſtigiũ aut cum

oꝑatõne demonũ illudunt᷑ hoĩes.vt no videãt quod veꝝ
eſt:ſed credũt qð nõ eſt.de hoc dicit aug.in lib.ð ci.dei.
nec mirũ de magoꝝ pᷣſtigijs quoꝝ intantũ ꝓdiere male⸗
ſicioꝝ artes vt etiã moyſi in illis ſignis reſiſtentes. ver⸗
tentes virgas in dracones et aquã in ſanguinẽ ferant᷑ et
de his multa dicit augꝰ.recitando in li.de ci.dei.xviij.in
quibo nõ attendit᷑ veritas rei ſ̊ fantaſia et hoĩm ludifica
tio a demonibo. Ad obiectũ aũt pꝛimo rñdendũ eſt.q;
nigromantia ꝓut eſt ſpẽs mantice.differt a maleficio ꝓ⸗
prie dicto in hoc.ꝙ nigromãtia ſit diuinatio ſub ſpẽbus
coꝛpoꝝ moꝛtuoꝝ cũ inuocatõne demonũ:vt cognoſcant᷑
futura.maleſiciũ dᷣo vt oꝑatione demonũ cognoſcat ali⸗
quid fiendũ cõmodũ vel incõmodũ:vñ magis ↄuertitur
