rerẽt:ex quo accipit᷑ ꝙ coꝛpꝰ aſſumptũ ab angelis ẽ de
gere. Uer vᷣo denſatus hʒ tempꝰ ſibi dtermĩatũ in mo
tu maius ꝙᷓ aer rarefactus:⁊ aer raꝛefactus maiꝰ ba⸗
bet tempꝰ in motu ſuo q; habeat ignis.Ignis vᷣo repẽ⸗
te ferẽ᷑ ſurſuzʒ.ſ̊ in tꝑe viſibili: &̊ coꝛpꝰ aſſumptũ ab an-
gelo. mouet᷑ in tꝑe viſibili maioꝛi vel mĩoꝛi:ꝗ̊a angelꝰ
ꝗ mouet᷑ aſſum pto coꝛpe.iõ gᷓ repente eſt angelꝰ vbi
vult. S̊ ſᷣm coꝛpis quod fert determiatõʒ.¶ Sʒ videt᷑
ↄtra riũ.quia in coꝛꝑibo vbi eſt motꝰ naturalis vel vi⸗
olentꝰ.⁊ addit᷑ viꝛtus adiuuãtis ad hũc motũ vel illũ.
tanto ẽ motus velocioꝛ quãto maioꝛ ẽ virtꝰ adiuuãs:
cũ virtus angeli ſit impropoꝛtõnalis cuicũq; vᷣtuti coꝛ
poꝛali.erit eſfectus impropoꝛtõnalis.⁊ ita coꝛpꝰmotũ
citiſſime mouebit᷑:g per Kaae⸗ ad h. ita citil⸗
ſime mouebit᷑ quantuʒ ꝑmittet natura eius coꝛꝑis qð
mouet᷑.⁊ quanta ẽ intentio virtutis ex ꝑte mouentis.
Vñ nõ ſic mouebit᷑ coꝛpꝰ illud.ſicut ſue nature relictũ
eſſet:tũc.n.in ſenſibili tꝑe mouẽt᷑. nũc autẽ mouet᷑ ᷣm
virtutẽ angeli influẽtis ei viꝛtutẽ.⁊ ita nobis inſenſibi
liter.ꝗ Et ꝑ h̊ pʒ ſolutio ad obiectũ.i Qam ꝓcedit acſi

coꝛpus aſſlum ptu tm ꝓpria vᷣtute moueret᷑.

auo mouet᷑ lingua aſſumpti coꝛꝑis. Que
rict᷑ ;̊. vtꝝ nõ exñte debito oꝛgano ad foꝛ⸗
mnmandũ vocẽ.poſſet angelus foꝛmare ſen⸗
ileʒ vocẽ. Qnoa videt᷑ ꝑ h̊.ꝙ angelꝰ foꝛmauit vocez
in aſina balaam.lingua aũt eius nõ fuit de bitũ inſtru
mentũ ad foꝛmandũ lccutõzʒ: ̊ eadeʒ röne in coꝛꝑe aſ⸗

ſumpto.lʒ ñ habeat debitũ oꝛganũ.põt foꝛmaꝛi locutio

ab angelo. ¶¶ Itez dicit b. Greg. Aliqñ loquit᷑ dñs ꝑ
angelũ celeſtibo ſubſtãtijs.aliqñũ terrenis:⁊ poĩt exem⸗
plũ de celeſtibo.cũ vox facta eſt de nube.hic eſt filiꝰmeꝰ

Ddilectus: foꝛmatio & illius ĩ aere eſt facta miſterio an⸗

geli. quod ſi eſt.ꝗ̊ angeli hñt poteſtatẽ ad foꝛmandum
voceʒ ſiue locutõʒ ſenſibileʒ ſine oꝛgano.̊ nõ ẽ neceſſe
coꝛpꝰ hr̃e oꝛganũ locutõis.(¶ Contra. omis opeꝛatio
aĩalis fit mediãte inſtrumẽto coꝛpoꝛeo:pᷣ locutio ẽ oꝑa
tio aĩalis.̊ nõ fit ſine inſtꝛumẽto vel oꝛgano:q̊ angelꝰ
in foꝛmãdo locutõʒ.indiget hmõi inſtrumẽto.q⸗ Item
locutio eſt actus virtutis rõnalis: ̊ ſolũ ↄueit rõnale
bomiĩbo.⁊ nõ angelis.cũ rõnalis ſit ꝓpꝛia drñtia hoĩs:
g locutio ↄuenit tm̃ homĩ ⁊ nõ angelo. Iteʒ locutio ẽ
vox articulata: ſ̊ vox articulata nõ fit ſine inſtrumẽto
apto ad articulatõʒ vocis.&̊ᷓ ad ſoꝛmatoeʒ locutõis in⸗
diget angelus debito inſtrumẽto. ¶ Ad quod doõm. ꝙ

angelus hʒ poteſtatẽ foꝛmãdi locutõʒ in aeꝛe.etiã ſine

inſirumẽto.vel ſine inſtrumẽto ad h̊ determĩato.⸗.Ad
obiecta in ↄtrariũ dðm. ꝙ cũ locutio eſt oꝑatio aialis
requirit inſtrumẽtũ coꝛpoꝛeũ:cũ aũt eſt oꝑatio angeli.
qui ſm ſe eſt ſudᷣa ſeꝑata a coꝛꝑe.nõ requirit᷑ inſtrumẽ
tũ coꝛpoꝛeũ.ſ̊ determĩiata materia.Qð.n.agit aĩa que
ↄiũcta ẽ coꝛpoꝛeo oꝛgano ꝑ oꝛganũ.⁊ h̊ facit ſpũs ſeꝑa⸗
tus ſine oꝛgano vel oꝛgano ad h̊ determiato: ⁊ G.gꝗa ſu

pioꝛ ſuba h̊ vno mõ põt faceꝛe.quod inferioꝛ medianti

bus multis.¶ Ad ſecũdũ pᷣo dom eſt.ꝙ lzʒ locutio ſit p
prie actus rõnalis.nihilominꝰ ſuꝑioꝛi ſube ↄueĩt:que
hec agit intellectu.qdð inferioꝛ rõne agit. Solẽt tñ vri
ſancti noĩe rõnis nõ tm̃ in homibo. etiaʒ in angelis:2
ita ſicut locntio eſt coĩs.ita rõnis intẽtio eſt cõmunis.
Al Ad terciũ dõᷣm.ꝙ lʒ locutio eſt vox articulata:arti⸗

one angeloꝛum.

cuiatio aũt fiat ꝑ vocez⸗. labia.dentes.que ſunt inſtru⸗
menta vocalia.que faciũt quandã in aere impreſſionẽ.
angelus aũt nõ habeat iſta inſtrumẽta aliqñ:nibilomi
nus eaſdem impreſſiones poteſt facere.quas aĩa facit
mediantibus hmõi inſtrumentis:poteſt etiaʒ in coꝛꝑe
aſſumpto habere conſimilia inſtrumẽta ad foꝛmatõeʒ
locutõnis.ſed nõ eſt neceſſe. Si.n.erat foꝛmata vox ab
aſina balaam miſteꝛio angelico.nõ ꝓpter hoc opoꝛtuit
ſicut dicit gloibi.ꝙ anima aſine mutaꝛet᷑ in rõnalem:

mnec opoꝛtuit ꝙ inſtrumentum vocale mutaretur in in⸗

ſtrumentũ humanũ:ea auteʒz que ſunt ſupra rationem

noſtram.magis opoꝛtet ex ſcripturis quatũ docent ac⸗
cipe

„

E indiſcrete ꝑſcrutari.

Nueſtio. xxxvj. de miſſu
Actũ eſt iaz de mo

tu angeli locali ſᷣm ſe.⁊ de his q̃ fiunt
ab angelo mediante corꝑe aſſumpto:
quia vᷣo miſſio eſt ab angelo ad aliqð
miniſterium ꝑagendum mediante mo
tu.dicendum eſt conſequenter de miſſione angeloꝛum.
4¶ Circa quam queꝛit᷑ primo.vtꝝ miſſio angeloꝛum ſit
a deo tm̃.an etiam vnus angelus mittat alium. ¶ Se⸗
cundo querit᷑ ex ꝑte miſſoꝛũ.vtꝝ tam boni q; mali mit⸗
tant᷑ a deo:vel etiaʒ boni a bono angelo.mali a malo.
¶ Tercio. vtꝝ boni de ſingulis oꝛdinibo mittant᷑. an
de aliquo oꝛdine mittant᷑ angeli.de aliquo nõ.¶ Quaꝛ
to.ad quid principałr mittant᷑. ¶ Quinto.vtꝝ ad di⸗
uerſa officia mittat᷑ diuerſi.an ſinguli ad eadeʒ.

Mébrũ prunu

. 1 Vrrca primũ ſic obijcit᷑. videt᷑ ꝙ a deo ſo⸗

lo ſit miſſio.cũ mitti ſit ſpirituũ ꝗ dicũt᷑
aagdmiſtratoꝛij. Miſtratoꝛij aũt ſpuũs ſiue
Nmiſtri dei dicũt. ñ vn⸗ angelꝰ alterius. g
miſſio ẽ tm̃ a deo.¶¶ Itez mittẽ ẽ hñtis auẽteʒ.cũ ̊ an⸗
geli ñ bñt auẽteʒ reſpectu alioꝝ angeloꝝ.nõ ẽ angelo⸗
rũ mittẽ.¶ Pretea.vnꝰ angelꝰ nõ dr angelꝰ alteriꝰan
geli.ſ̊ angeli dei.angeloꝝ aut ẽ mitti:nõ 4
tur ab alio angelo.̊ a deo ſolo. Quod etiaʒ videt᷑ ꝑ h
qð dr ĩ pᷣs. Qui facit angelos ſuos ſpũs.Et alibi. e
nedicite dño miſtri eiꝰ.ꝗ facitis volũtatẽ eiꝰ.¶ Sed
ↄtrariũ videt᷑.ꝙ ñ tm̃ mittat᷑ angelus a deo.ſetiam ab
alio angelo.ꝑ h̊ quod dicit Greg.in moꝛał.arguẽs ex
verbis zacharie ꝓphe.dicit᷑n.ibi.ꝙ angel?ꝰg loquebat᷑
in me egrediebat.⁊ aliꝰ angelꝰ egrediebat᷑ i occurſu n
eius.⁊ dixit ad eũ.loqre ad pueꝝ iſtũ dicẽs.abſq; mu⸗
ro habitabit᷑ hieruſaleʒ. ex quo accipit᷑ ꝙ angelꝰ mit⸗
tit. Vñ dicit in ↄſpectu ↄditoꝛis angelica miſteꝛia oꝛdi
nata ſunt.vt ꝓ cõmu ni felicitate biĩtudinis opiſicẽ ſuũ
videntes gaudeãt.cũ ꝓ diſpoſitõne dignitatis alij alijs
ſubmiſtrant.ad ꝓphetã angelꝰ angelũ mittit.⁊ q̃ ſecuʒ
de deo coĩter ↄſpicit.⁊ docet ⁊ eꝛigit: ꝗa eũ ꝑ ſuꝑioꝛem
ſcientiã virtute ↄgnitõis ⁊ pᷣſtantioꝛẽ graʒ culmine po
teſtatis excedit.Ex his manifeſte colligit᷑.ꝙ angelꝰ an
gelũ mittat:ñ ᷓ angelꝰ tm̃ mittit᷑ a doo.¶ Stẽ ꝑ ſile pᷣt

Argui. Sic.n.diſponũt᷑ officia ſub rege terreno.vt ille

ꝗ mittit᷑.nõ tm̃ a rege mittat᷑.ſetiã ab alijs ꝗ ſupeꝛioꝛa
habẽt officia:& a ſimili eſt de rege celeſti.vbi oꝛdinatiſ⸗
ſima ſunt omnia.ꝙ vnus infeꝛioꝛ mittatur a ſuperioꝛi
non ꝗ̊ tm̃ a doo mittitur angelus. 4 Ad quod dicen⸗
dum.· ꝙ angelus tm a deo mittit᷑ auctoꝛitate.Etſi enim
vnus angelus mittat aliũ.totũ refert᷑ ad anctoꝛitatem
diuinaz: ꝙ auteʒ vnus mittat alium dicit Greg: dum
angelus dicit ad aliũ angelũ.curre ⁊ loq̃re.dubiũ non
eſt.; alius aliũ mittit. ¶NMiĩoꝛa vᷣo ⁊ inferioꝛa ſunt que
mittũt᷑.maioꝛa vᷣo ⁊ ſuꝑioꝛa q̃ mittũt.( Per h̊ etiã pñt
ſolui qᷓ obiecta ſunt. Concedendũ eniʒ ẽ ꝙ angeli ſunt

angelꝰ?mitti

—. -—

— — — — —

r,
.
Dni
cit

uit
in 4
en

10:
mno
In.
ſit
e
nit⸗
o.

nar
di⸗

9¹
t
ne
0/
n
tl

de
d
ab
e
11

t⸗
gi
i
6

00

n

ſe
49
1

— —

¶ neſtio

s

miniſtꝛi dei.⁊ ab eo auctoꝛitate mittunt᷑.ab alijs ᷣo qna

dam poteſtate collata. proprie autẽ dicuntur miniſtri
dei.Si vo inuenit᷑ ꝙ miniſtrent ſuꝑioꝛibus angeł.hoc
eſt extẽſo vocabulo.totũ enim miniſteriũ ad auctorita⸗
tem diuinã refert᷑.¶¶ Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ angeli nõ di
cuntur angeli reſpectu alioꝛũ angelorũ ſʒ reſpectu dei.
⁊ ita nec ab eis mitti.Dicendũ ꝙ angeli dicuntur.eo q;
nunciant bominibo diuinã voluntatẽ.rõ autẽ miſſionis

reſpicit poteſtatẽ.qꝛ ẽ poteſtas pricipalis ⁊ ſecundaria.

Ab habete poteſtatẽ principalẽ dicit᷑ miſſio. ⁊ ab haben
te ſecũdaria ĩ relatiõe tñ ad habetẽ poteſtatẽ prĩcipalẽ.

ecuüdum

ODſecundũ quo querit᷑.vtrũ mittant᷑ tã bo⸗
ni qᷓ; mali angeli a domino. ⁊ videt᷑ mali
nõ mittant᷑. Malorũ enĩ officiciũ ẽ tempta
.ſicut habet᷑ ſuꝑ illud.j.theſ.ũj.ne forte tẽ
et nos bis qui temptat. temptatio autẽ eoꝛũ ẽ ad dece
ptionẽ vel peccatũ.deus autẽ nõ mittit ad ſeducenduʒ.
eꝛgo angeli mali nõ mittunt᷑ ab eo.¶ Itẽ malorũ ange⸗
loꝛũ intẽtio eſt ꝑdere animas.dei autẽ ẽ ſaluare. cuzʒ er⸗

ti eos mittere.ſ.malos angelos.¶ Itẽ dei cuʒ ẽ ſumme
bonus ẽ cõſeruare res in eſſe.ſed mali angeli intendunt
interfectionẽ ⁊ obdurationẽ. Interfectionẽ vt primo ge
nitorũ.ꝙ ⁊ huiuſmodi.ergo cũ hoc cognoſcat deꝰ.ñ mit
tit malos angelos.¶ Sed cõtrariũ videt᷑.ꝑ hoc qð dici
tur.iij. Reg. vlti.vbi dr.ꝙ exercitꝰ celi ſtabat a dextris
7 a ſiniſtris.ſ.boni angeli ⁊ mali.⁊ ait dominꝰ.ꝗs deci⸗
piet achab: Egreſſus eſt autẽ ſpiritꝰ coꝛã domino ⁊ ait.
Ego decipiã eũ.eui ait dominꝰ.in quo.⁊ ait.Egrediar
ero ſpiritꝰ mẽdax in oꝛe omniũ ꝓꝓhetarũ.Cũ ergo an
gelus ꝗ venit ad decipiendũ ſit malꝰ.⁊ miſſus eſſet.qð
ſignat hoc verbũ egredere.⁊ fac ita.mittunt᷑ mali ange⸗
li a domĩo. Itẽ hoc idẽ accipit᷑ ſuꝑ illud pſal.Ymmiſſi
ones ꝑ angelos malos vbi dicit glo.ꝙ mali angeli mit⸗
tuntur. Itẽ ſuꝑ illud Math.vij. Mitte nos in porcos.
⁊c̃.ꝑ poꝛcos ſignant᷑ mali ſiue luxuꝛioſi ĩ quos mittunt᷑.
ergo miſſio taliũ fit a domĩo.¶ IJtẽ Greg.ĩ morał.li.ij.

go cognoſcat deꝰ intentionẽ aedeid eiꝰ bonita

vbi loquit᷑ de bonis angelis ⁊ malis dicit. Sicut de bo⸗

nis angelis ĩ hac vita laborãtibus auxiliũ pietatis im⸗
penditur.ita iſti occulte eius iuſticie neſciẽdo ſeruiẽtes.
miniſteriũ exequi repꝛobatiõis conantur.nõ enim mini
ſtrant deo ſoli qui adiuuent boni.ſed etiã mali qui pro⸗
bent.nõ ſolũ qui redeuntes a culpa ſubleuẽt. ſed etiam
qui redire volẽtes graner Keſtcgenn ꝙ angeli mali
mittunt᷑ a deo. Ad primũ dicendũ.ꝙ licet ſit cõtraria
intentio ipſius dy aboli intentioni diuine.qᷓtum ad hoc
hec eſt bona ⁊ illa mala.nihilominus vtitur dominꝰ
temptatione dy aboli ad bonũ. Temptatiõe enim qua
temptauit dyabolꝰ Job.quãtũ fuit de volũtate dyabo⸗
li fuit ad ſeducendũ.ſed illã oꝛdinauit dominꝰ ad bonũ.
vt patientia Job probaret᷑.miſſio ergo domini reſpicit
ordinationẽ poteſtatis ad temptandũ.que ẽ ſub poteſta

te diuina.nõ oꝛdine ad voluntatẽ dei.ſed eius malã vo.

luntatẽ oꝛdinet deꝰ ad bonũ.i Ad aliud dicẽdũ.ꝙ illð
quod dixit dominꝰ mẽdaci ſpiritui.q egrederet᷑ ita fa
ceret.nõ dat ĩtelligẽ ꝙ dominꝰ mittat malignũ ſpirituʒ
ad fallendũ.ſm ꝙ fallacia culpã dicit ex ꝑte eius ꝗ fal⸗
litur. vel ᷣm ꝙ dicit culpã ex ꝑte fallentis.ſʒ ſᷣm ꝙ dece⸗
ptio dicit penã ex ꝑte eius ꝗ decipit᷑. Et hoc pʒ ꝑ hoc qð
dicit᷑ in glo.ſuꝑ illo.ꝗs decipiet achab? Interliniaris
exigebãt merita eiꝰ.Oeceptio ergo ĩ decepto fuit pẽa
Apter merita ipſius.Deceptio autẽ ex ꝑte decipiẽtis cul
pa fuit.⁊ ad illã nõ miſit deus.niſi in hoc ꝙ ꝑmiſit.po
teſtatẽ quidẽ nõ contulit.ſed malã roluntatẽ pmiſit.in q̃ᷓ
etiã mala volũtate ſeruiũt etiam ipſi mali angeli domi⸗
no.ſᷣm ꝙ dicit beatus Greg.volũtas electorũ ſpirituum
diuine deſeruit poteſtati.⁊ reprobarũ ſenſus ſue ſerui⸗
ens malitie.iudicio omnipotẽtis obtemꝑat. Ad teꝛciũ
dicendũ.ꝙ lʒ deꝰ cognoſcat intentionẽ malã dyaboli.ex

—

xxxvj.

qua ſequit᷑ ſeductio vel ꝑditio. nihilominꝰ tamẽ ipſuz ñ
propter malũ ad quod inclinat᷑ dyabolus mittit.ſʒ pro
pter bonũ quod ex illo elicit deus.q¶ Ad quartũ vo dicẽ
dum. ꝙ ex illo obijcit᷑ de interfectione primogenitorum

⁊ obduratione egiptioꝛũ. ꝙ aliter mali angeli faciebãt

illud.⁊ aliter deꝰ. ANQDali eni angeli peccabat illud appe
tendo ⁊ ex appetitu faciẽdo.deus autẽ iuſte oꝑatus eſt.
ipſis malis propter peccata penã infligendo. Vnde in
glo.dicit᷑ ſuper illud ĩmiſſiones ꝑ angelos malos.poſſu
mus ſine dubitatione malis angelis attribuere mortes
pecorũ.mortes primitiuorum.⁊ obdurationis egiptio⸗
rum.hanc enĩ iniquiſſimã ⁊ maligniſſimã obſtinationẽ
deus cũ facere dicit᷑.nõ inſtigãdo ⁊ inſpirãdo. ſed deſe⸗
rendo facit.vt illi operent᷑ in filijs diffidẽtie.quod deus
debite iuſteq; ꝑmittit.¶¶ Ad illud vᷣo quod obijcit᷑ de miſ
ſione in poꝛcos.Oicendũ ẽ.ꝙ illa miſſio ſᷣm ꝙ ꝑ porcos
deſignant᷑ peccatoꝛes.nõ aliud ẽ qᷓ; oꝛdiatio poteſtatis
ad puniendũ.⁊ ꝑmiſſio volũtatis ad ſeducẽdum.ꝑ ma⸗
los eni angelos(ſicut dicit᷑ in glo.ſuꝑ illud ĩmiſſiones
ꝑ angelos malos)punit deꝰ bonos ⁊ malos homines.
ſed bonos tm̃ coꝛporalibus penis.malos autem nõ tm̃
coꝛporalibus ſed ſpiritualibus.

nbruz tercinz

BD tercium quo queꝛitur. vtrum omnes an⸗
geli mittant᷑ de quouis oꝛdine.an de quodã
oꝛdine mittant᷑.de quodaʒ non. Et videtur
4 nõ mittant᷑ de ſuperioꝛibo ordinibo. Di⸗

3 ci enĩ Gregrecitãs ſententiã Dyoniſij ſupeꝛiora agmi
na ab intimis nun recedũt.quia ea q̃ preeminẽt pſum

exterioris miniſterij nõ habẽt. YPreterea. iferiores or⸗
dines dicũtur angeli ⁊ archãgeli.ſed angelorũ ⁊ archan
gelorũ ẽ mitti ſub hac rõne.ergo cũ nullꝰ aliꝰ ordo rati
onẽ miſſiõis dicat.nõvidet᷑ ꝙ ſuꝑiores angeli mittant᷑.
nõ eni ſeraphin vel cherubin vł throni rõnũ miſſiõis de
terminãt. Itẽ.vij.dañ.milia miliũ miſtrabãt ei.⁊ deci
es milia cẽtena milia aſſiſtebãt ei.̊ vr̃ ꝙ ꝗdaʒ ſunt aſſi⸗
ſtẽtes.⁊ alij ſunt admiſtrãtes. Itẽ ſuꝑ illud Eʒzechieł.
j · Similitudo throni.glo.Cũ angeli ſepe nuntiãda que
dã hominibo exeũt.throni miſſi ad miniſteriũ nunqꝙᷓ le⸗
gunt᷑.¶ Sed cõtrariũ videt᷑ ꝑ hoc qð dicit᷑ yſa.vj.vola
uit ad me vnꝰ de ſeraphĩ.ſuꝑ quo dicit.b.Greg.In hac
ꝓye ſentẽtia vult ĩtelligi.qi hi ſpiritꝰ ꝗ mittunt᷑ eorũ
vocabulũ ꝑcipiũt.quoꝛũ officiũ gerũt.qꝛ vt peccata lo⸗
cutionis intẽdat.angelꝰ ꝗ de alteri carbonẽ portat.ſera
phin dicit᷑.qð incẽdiũ ĩterpᷣtat᷑.¶ Preterea.ĩ quibuſdã
locis quedã ꝑ cherubin quedã ꝑ ſeraphin agit dñs.Itẽ
ad heb.j.omẽs ſunt admiſtratorij ſpiritꝰ ĩ miniſteriuʒ
miſſi ⁊c.Itẽ diuerſi ſunt effectꝰ reſpõdẽtes diuerſis oſ⸗
ficijs.Cũ ergo officio cherubin ⁊ ſeraphin.rñdeãt diuer
ſi effectꝰ, mittent᷑ nõ tm̃ de ĩferioꝛi oꝛdine ſʒ de ſuꝑiori.
ndet᷑.ꝑ hoc qð dicit.b. Gꝛeg.vtrũ ꝑſe hoc faciãt ſu
piores ãgeli.an ꝑ ſubiecta agmina agat᷑.nos affirmare
nolumꝰ qð certis teſtimonijs nõ aprobat᷑.Ex h̊ accipit
magiſter ĩ ſentẽ.ꝙ ponit duplicẽ opinionẽ.vnã illoꝛũ qui
dicũt.ꝙ omẽs mittunt᷑.ſiue ſunt de ſuꝑioribo ſiue de ĩſe
rioribo ĩmediate.Alij vo dicũt.ꝙ ſuꝑioꝛes nunciãt infe
rioribo.ĩferioꝛes vðᷣo nunciãt homibo.⁊ illi ꝑ ſe dicũtur
mitti. ¶ Ad illud qð dicit Gꝛeg.ꝙ bi ꝗ pᷣeminẽt.vſuʒ er
terioꝛis officij nõ habẽt.rñdent illi ꝗ ſuſtinẽt.qꝙ oẽs mit⸗
tunt᷑.faciẽdo vim ĩ h̊ ꝙ dicit᷑ exterioꝛis.ſAã ẽ quoddã of
ficiũ exteriꝰ.ad qð deputati ſunt ãgeli de ĩferioribus 2
medijs ordibo.vt ẽ nũciare punire ⁊ hꝰmõi officia ſimi⸗
lia.Eſt aliud officiũ ĩteriꝰ vt purgare ⁊ illumĩare ⁊ hu⸗
iuſmõi.⁊ ad h̊ deputati ſunt illi ꝗ ſunt de ſuꝑioꝛi oꝛdine.
vt purgatio.yſa.facta mĩſterio ſeꝛaphin.ñ negat᷑. ꝗn il
la q̃ͥ peminẽt habeãt vſuʒ alicꝰ officij.ſʒ qꝛ nõ hñt vium
exterioꝛis officij.qꝛ ad tales actꝰ exterioꝛes non legunt᷑
miſſi ex ſcriptura.i¶ Ad aliud dicẽdũ.ꝙ rõ miſſiõis nõ
apꝛopꝛiat᷑ qgeł a aꝛchãget.ſʒ rõ miſſiõis ad nũciãoum.
vt archãgeli dicãt᷑ g nüciẽt maioꝛa.ãgeli ꝗ miora.Vnde

non opoꝛtet propter hoc.ꝙ angeli non mittantur ad a⸗
lia officia. Similiter cũ dicitur milia milium miniſtra⸗
bant ⁊c.nõ innuit᷑ ꝓpter boc ꝙ illi qui ſunt aſſiſtẽtes. ñ
ſunt miniſtrates vel ecõuerſo.ſed innuit᷑ duplex officiũ
ccueniens omnibo angelis. ſ. aſſiſtere æ miſtrare. 4 Ao
illud quod obijcit᷑.ꝙ throni nõ legunt᷑ miſſi.dicendũ q;
. licet nõ legat᷑ in ſcriptura de miſſiõe thronorũ ſpecialit᷑
nihilom inꝰ põt eis cõuenire ratio miſſiõis, ⁊ hoc acci⸗
pitur ex hoc.quod dicit apoſtolꝰ generaliter de omnibo
ſunt in miniſterm miſſi.

Daquartũ quo querit᷑. Ad quid pꝛicipaliteꝛ
mittant᷑ angeli.⁊ videt᷑ apollolꝰ innuere cũ
dicit ad hebre.primo. omnes ſunt admini⸗
ratoꝛij ſpiritus in miniſteriũ miſſi. Pro⸗
pter eos qui hereditatè capiũt ſalutis.ergo finis miſſio⸗
nis videt᷑ eſſe ꝓpter ſalutẽ humani generis.ſed hoc non
videtur ꝑ ſimile.i Qũquid terꝛenꝰ ita ordinat familiam
ſuã aut regnũ ſuũ.vt finẽ nobiliũ miniſtroꝛũ ponatĩ mi
nus nobilibo.ĩmo ecõuerſo. quod minꝰ nobilioꝛes po⸗
nutur ad ſeruiendũ magis nobilibo.ergo cũ angeli ſint
nobilioꝛes miniſtri.nõ cõſtituit᷑ eoꝛũ finis in bominibo.
In quo ergo ponit᷑ eoꝛũ finis.aut vt ſibi aligꝗd acquirãt
vel vt diuinã ꝑagat voluntatẽ ſiue iuſſionẽ. In eo enim
pricipalis finis actiõis ẽ cõſtituẽdus.qui ẽ prĩcipiũ ⁊ fi
nis.qð cõcedendũ ẽ.vñ ꝙ dicit apoſiolꝰ. q; ꝗꝓpter eos q
hereditatẽ capiũt ſalutis.nõ ponit finẽ vltimũ.ſed vtili⸗
tatem ex ꝑte hominũ aſſignat.que oꝛdinata eſt ad oltio⸗
rem finem.

Wembrum quintum
DBDquintũ quo querit᷑. ſi angeli mittant᷑ ad

determiata officia erplẽda. an ſinguli indif
ferenter ad oĩa. Et videt᷑ ꝙ ſinguli mittant᷑

reno.ꝙ diſlicta ſunt officia.a diuerſi miniſtri ad diuer⸗
ſa officia mittunt᷑. hoc etiã exigit cõueniẽg oꝛdinatio.re
linquit᷑ ergo. angeli diuerſi ad diuerſa mittunt᷑ ofſi⸗
cia. Sʒ videt᷑ cõtrariũ.qꝛ dona ſunt cõmunia.vt dicit
beatꝰ Grego.vnde nõ ẽ tm illiꝰ oꝛdĩs ꝗ dicit᷑ angeloꝛuz
nũciare ſecreta.ſed etiã alioꝛũ oꝛdinũ. Similit nõ ẽ tiñ
illiꝰ oꝛdinis ꝗ dicit᷑ thꝛoni.q; deus ĩ illis ſedeat.⁊ ſi na in
dicia determiat.ſed dicit᷑ ĩ pſalmiſta ꝗ ſedes ſu p cheru⸗
bin. 2 ſic de alijs. vñ. b. Grego. Sic i illa ſi uꝑna ciuitate
ſpalia quedã ſunt ſinguloꝛũ vt tñ ſint omniũ. ⁊2 qð quilſ⸗
ᷓ hʒz. hoc totũ in ꝗlio poſſidet.ergo ſinguli ad omnia of
ficia ſint ꝑati. ¶ Reſpõdeo. Vrdetur , angeli ſinguli
ꝓmpti ſunt ad oĩa officia.ſed qꝛ quedã ſunt ꝗpteꝛ axpꝛo
priationẽ quorundã.iõ videt᷑ ꝙ illi ad illa frequẽtiꝰ mit
tant᷑.⁊ ſi alij de alio oꝛdine ad illud mittunt᷑. quo ad h̊
accipiũt illã rationem. Huiꝰ rei gra querit᷑.quare cum
er angelis vnus oꝛdo cõficiat᷑. nibilominꝰ omnes de qͥ⸗
cunq; oꝛdie angeli dicunt᷑. Reſpõdet᷑ vnꝰ oꝛdo angeli di

cunt᷑quia illoꝛũ ẽ nüciare minoꝛa. ſicut dicit BGrego. 7

ſic eis appꝛopriat᷑. Eſt autez alia rõ cõmunis.ſ.mitti ad
officiũ explendqũ vel ſecretũ nũciandũ.ſᷣm ꝙ dicit᷑ ĩ pſal.
ꝗ facit angelos ſuos ſpiritꝰ.i.ſpiritꝰ ſuos facit angelos
ſic eſt oꝛdinanda ſentenunaa.

dentia angelica reſpectu ſui.

* ⸗ „
Inita parte que ẽ
de cõſideratione potẽtie motiue. ⁊ mo⸗
tus interioꝛis 2 exterioꝛis ĩ angelo. Cõ
ſequẽter dicendũ ẽ adiuute deo.de pſi
. gentia angelica.p̃ſunt autezʒ angeli an⸗
elis. pꝛeſunt homĩbo.pᷣſunt quibuſdã coꝛpoꝛalibo cre⸗
aturis. ¶ Primo ergo querit᷑. vtrü angeli er natura pri
mitus iſtituta habeat ꝙ alij alijs pſt unt. 4 Secũdo. vtx

gꝗgd determiata officia. Sic eni ẽĩ regno ter

neſt o. xxxpij. de preſi

ageli boni ex gra alijs p̃ſunt. ¶ Tercio. vtꝛũ angeli ma⸗
li alijs angelis malis pᷣſint. vſurpatione potẽtie. vel or⸗
dinatione diuine iuſticie. S

—–

OSOprimũ ſic.ſicut natura primitus inſtitu
ta:omnes homies fecit pares. ſed ꝑ corꝛu⸗

iſſe ĩ an
alteri p
ne angelice nature.cũ natura angelica eſſet ĩ ſua maria
cõpletione.eſſet iſta pꝛelatio.ſed cõpletio nature omni⸗
moda erit ĩ gloꝛia.tũc autẽ ceſſabit omnis prelatio ĩ an⸗
gelis. ergo nõ de prima oꝛdiatione nature fuit pᷣlatio in
angelis. ¶ Cõtrariũ videt᷑ per hoc quod dicit Grego.
Duũ lucifer cũctis angeloꝛũ agmĩbus prelatꝰ fuit.eoꝛuʒ
comꝑatione clarioꝛ fuit. Et iterũ alubi prelatũ ceteris
legionibo tanta ſpecies illũ pulchrioꝛẽ reddidit quanta

cta:⁊ ita neceſſaria fuit p̃ᷣlatio. ita videt᷑ fu⸗
Eelis crgo ſic erat in angelis.qꝛ nullus angelus
zu

illũ ſuppoſita multitudo decorauit. Et alubi.cõſideret.
ergo homo ꝗd ſi ipſe ſuꝑbiat de elatiõis ſue culpa paſ⸗

ſurus ſit.ſi ſuꝑbiendo deus illi ꝑceꝛe noluit.quẽ creãdo
in gloꝛia tante virtutis eleuauit. cõſideret quid in terꝛa

elatus meꝛeat᷑.ſi ⁊ pꝛelatꝰ angelis angelꝰ in celo ꝓſter⸗
nitur. Ex ꝗbus colligit᷑.ꝙ pꝛelatio eꝛat in angelis a K ⸗

cipio.cũ ipſe lucifeꝛ alijs angelis p̃latus diceꝛet᷑.¶ Re⸗
ſpondendũ videt᷑ ad hoc.ꝙ pꝛelatio dicit᷑ duplicittꝛ. vel
pꝛeeminẽtia in donis gꝛatuitis vel naturalibo. ⁊ ᷣm H̊
platio fuit a pꝛĩcipio in angelis. Vnde Gꝛeg.tm̃ pꝛimũ
angelũ reliquis angelis eminẽtioꝛẽ fecit. dicit᷑ iteꝛũ pꝛe⸗
latio pꝛeeminẽtia ad impeꝛundũ iure.⁊ ſᷣm bunc modũ
nõ credo ꝙ pꝛelatio eſſet a pꝛincipio in angelis.ſʒ omẽs
ſubeꝛant deo ad impeꝛiuʒ.4 WMeꝛ hoc poteſt reſpondeꝛi
ad obiecta. Mam pꝛelatio de qua loquitur Gregorius
eſt de pꝛeeminẽtia in donis.alia vpᷣo affectauit indebite.
2 ideo iuſte cecidit.

„ .
embrum iſj.
Oſecundũ quo queꝛit. vtrũ angelꝰ pᷣſit an⸗
gelo ꝑg?am. ⁊ loqꝗmur de bonis.⁊ videt᷑ ;
nõ. In ſtatu gloꝛie nulla erit p̃latio angeli
ad angelũ vel homis ad angelũ.j. coꝛin. xv.
ACũ euacuaueꝛit omnẽ poteſtatẽ.eꝛgo cũ angeli bõi ſint
in ſtatu gloꝛie.angelꝰ nã pꝛeeſt ad dominãdũu vel ad im⸗
peꝛandũ hominibo. ¶ Sed cõtꝛaꝛiũ videt᷑ peꝛ hoc quod
dicit Bꝛeg. bominibo angelꝰ.angelis aꝛchageli.deꝰ au⸗
tem omibus pꝛeeſt. eꝛgo ſi angeli pfueꝛũt ĩ hac dia homi
nibus.⁊ deus omnibo:relinquit᷑ ꝙ ⁊ angelis archãgeli.
Itẽ eius ẽ imꝑaꝛe cuiꝰ eſt mittere.ſicut dicit Gꝛeg.an
gelus angelũ mittit.eꝛgo angelꝰ angelo imꝑat.eꝛgo pꝛe⸗
eſt ei ad im ꝑandũ.i Itẽ vnꝰ oꝛdo eſt domĩa tio. ſed dña⸗
ri ẽ ſubiectos quoſq; poſſideꝛe.ea g̊ angeloꝛũ agmia.que
miꝛa potẽtia peminet. ꝓ eo ꝙ eis cetera ad obediendum
ſubiecta ſũt.dñatiões vocãt᷑.eꝛgo ĩ angelẽ pᷣeſſe ad dñan
dum vel im pandi⸗ Ao⸗ qð videt᷑ reſpõdendũ.ſine pꝛe
iudicio melioꝛis ſentetie.ꝙ ãgeli dũ adhuc mittunt᷑. ꝓ⸗
pter ſalutẽ hominũ.pᷣſunt alij alijs ad imꝑandũ.qð tñ i⸗
peꝛiũ deriuat᷑ a ſimo imperio penes qð reſidet auctori
tas.i Ad obiectũ autẽ in cõtraꝛiũ dicendũ.qꝙ non ẽ hoc
cõtꝛariũ.ꝙ angeli iã ſunt ĩ ſtatu gloꝛie.ꝙ eni dicit᷑ eua⸗
cuabit omnẽ poteſtatẽ.ĩtelligendũ ẽ poſi diẽ iudicij.qũ
ceſſabit omnis p̃ᷣlatio.⁊ domĩabit᷑ ſolꝰ deus.a imꝑabit.
rũc enĩ officiũ miniſtꝛantiũ qð nũc habẽt.nõ eꝛit neceſſa
riũ.quo ad hoc etiã ꝙ fꝛuunt᷑ nõ ẽ neceſſaria iĩ eis pᷣlatõ.

ſz ex pte illa q̃ ad nos mittunt᷑ ⁊c. —
Miembrum terciu.

M — . — . —
BSBiteꝛciũ quo queꝛit᷑ de malis angelis. vtrũ
ſibinuicẽ pᷣſint.⁊ videt᷑ ꝙ nõ. Si enĩ hoc nõ

habueꝛũt ex natura.nec hoc meꝛueꝛũt er cul
4 pa·ex culpa enim venit ſeruitus.ſed nõ do⸗/

⸗

ptionẽ ꝑeccati cõſequẽter ſeruitꝰ ẽ introdu⸗

it.¶¶ Preterea.ſi preeſſe eſſet de pria oꝛdinatio

Nin
Nalr⸗

ünſtitu
Pcorzu
Ntrodn,
idek ſi⸗
ngelus
Ginano
Amaria
eomnni
tioian
fatioig
Bego.
ceteri⸗
guanta
iceret,
papaß⸗
creico
nnten⸗
pſen
9gprſ⸗
6
el
Aßnb
tprimi
üͤpe⸗
modil
vomes
ngeri
orius
bbite.

ſitan⸗
detg
ngeli
n.rt.
iint
dim⸗
quod
ann⸗
honni
igeli.
egan
pre⸗
nia
que
gum
an
epe
.,p
In
coori
hoe
ei⸗
n
hbit⸗
iſn
ĩ⸗

☛ = =„S —

Nneſtio

minatio aut pᷣſidẽtia. eꝛgo in angelis malis nõ ẽ pſi den

tia ad imꝑandũ.¶ Pꝛetera.nõ ẽ hoc de exigẽtia diuine

iuſticie.Aã ſi hoc eſſet.vnꝰ alij ſubijceret᷑ ad toꝛquẽduʒ.
Fſᷣm ꝙ plus vel minus deligt.ſʒ cũ maximꝰ angelus ꝗ di⸗/
ctꝰ 4 lucifer maxie peccauit.⁊ ad huc peccet.ille omiĩ⸗
bus ſubijceret᷑:ſʒ hoc ñ ẽ verũ.ĩmo dicit᷑ alioꝛũ prĩceꝑs
ergo nõ ẽ pꝛelatio ĩ eis de exigẽtia diuine iuſticie. ¶ Sʒ
cõtrariũ vẽ ꝑ hoc quod dicit adamãtius Yol.xj.omnes
bellado cepit.glo.nõ ẽ putãdus.qꝙ vnꝰ foꝛnicatiõis ſpi⸗
ritus ſeducat eũ ꝗ ĩ britania foꝛnicat᷑ ⁊ illũ ꝗ ĩ india.vł
ĩ alijs locis.neq; vnũ eſſe ſpiritũ ire.ꝗ in diuerſis locis
diuerſos homines agitet.ſed puto magis ſpiritũ foꝛni⸗
cationis eſſe vnũ ⁊ inumeros.ꝗ in ̊ ei officio pareãt. et
per ſingulas homies diuerſos ſpiritꝰ ſub ipſo principe
militãtes.ꝗ ad huiꝰmõi eos peccata ſolicitẽt.ſimilit ira
cũdie prĩcipẽ vnũ eſſe arbitor ⁊ inumeꝛos ſubipᷣo.⁊ idẽ
de ceteris peccatis.0õ nõ vnꝰ pricipatꝰ d ab apoſtolo.
ſʒ plures cõtra quos nobis pugna c. Itẽ.j.Coꝛin.xv.
cũ euacuauerit.glo.dũ durat mũdus.demões demoni⸗/
bus pᷣſunt.ergo vnꝰ malꝰ angelꝰ peſt alij .¶ Ad qð di⸗
cendũ.ꝙ demões pᷣſunt demõibo ante dieʒ iudicij .¶. Ad
obiectũ in cõtrariũ dicẽdũ. ꝙ licet ex natura nõ eẽt iſta
p̃ᷣlatio.tñ quedã inclinatõ ſiue diſpoſitio ad illã ẽ ex na⸗
tura.eo ꝙ ille qui pᷣeſt eminẽtioꝛ ẽ alijs ĩ naturalibo.nec
ẽ hec eminẽtia eis ex meritis ſicut dictũ ẽ.ſʒ pᷣſunt alij a⸗
lijs tanꝙ; ĩ miniſterio tẽptandi vel puniẽdi.ſicut ĩter caꝛ
cerarios vel toꝛtoꝛes vnꝰ alij pᷣeſt.vt expleat᷑ iuſticia.eſt
tñ quedã volũtaria ſubiectio.ꝓut mioꝛes cõcoꝛdãt cum
volũtate maioꝛũ ĩ maleficijs.ſicut ẽ ĩ latronibo.ꝗ volun
tarie ſubijciunt᷑ vni.tanq iter eos principãti.ſic ẽ in de⸗
monibo ⁊ multoampliꝰ.qꝛ eni cõſentiũt ei volũtarie in
maleficio.ex iuſticia dei in penã oꝛdinatum ẽ.vt ſubſint
ei Sr in pena.⁊ coadiutoꝛes ad puniendũ.

¶ Lueſtio.xxxvuij. de reue

tione ipſius angeli.

Abito de preſiden/

tia angeli ſuꝑ angeluʒ.ſequit᷑ de actu ꝗ
ꝑtinet ad pᷣſidẽtes.Actꝰ autẽ ille ẽ reue
lare qð apud ſe ẽ.¶ Põt ergo queri. v⸗
trũ neceſſaria ſit iſta reuelato. que fit

mediãtibꝰ angelis.¶ Deiĩde ſi reuelatio ſit a natura an⸗
gelica.. Tercio quomõò ſiat reuelatio.

embrnz primuz

DOprimũ.videt᷑ ꝙ nõ ſit neceſſaria reuelatõ
mediãtibus angelis.eo qꝙ vnuſqſq; angel⸗
tenet imaginẽ ſiue ſimilitudinẽ dei ⁊ nõ al⸗
terius angeli.cũ ergo reuelatio fiat a ſüma

LC apiẽtia ipſi angelo inꝙtũ tenet imaginẽ eiꝰ.qdð autẽ fa⸗
ctũ ẽ ad imaginẽ dei nulla iterpoſita creatura foꝛmatur

erit reuelatio ĩmediate a deo.⁊ ita nõ ẽ neceſſariũ ꝙ; me
diãtibus ſuꝑioribo angelis fiat reuelatio ĩferioribo an⸗
gelis.¶¶ Cõtra ĩ cõmẽto ſuꝑ Yerarchiã. ſuꝑiores reue⸗
lãt ĩiferioribo.ſᷣm ea que nouerũt a deo.q Ad hoc dicen
dũ.ꝙ ſaꝑiores reuelat inferioribo.i Ad obiectũ autem
in cotrariũ dicendũ.ꝙ licet dicat᷑ ĩ lib. de aĩa ⁊ ſpiritu.
ꝙ ita facta ẽ anima ad imaginẽ dei.vt nulla inteꝛpoſita
creatura formet᷑.⁊ eodẽ mõ poſſet dici de angelo.vł mul
tomagis.nihilominꝰ tñ angelꝰ põt foꝛmari quo ad re⸗
uelationẽ mediãte alio angelo.ſʒ ẽ quedã ſoꝛmatio per
gratiã gꝛatũfacientẽ.⁊ illa nõ reꝗrit mediationẽ creatu
re.Vnde ĩ illa nõ ẽ angelꝰ ſuꝑioꝛ mediatoꝛ reſpectu ife⸗
rioris.Eſt alia foꝛmatio qtũ ad cognitionẽ.⁊ hoc dicit
dupliciter.vel rõne foꝛme vltime. vel rõne diſpõnis ad
formã vltima.Sicut ergo d; Math.xxiij.vnꝰ eſt magi⸗
ſter veſter.nihilominꝰ ſunt ⁊ plures.⁊ ſicut dicit᷑ in lib.
Aug.de magiſtro.illi plures magiſtꝛi nõ ſunt niſi diſpo
nentes. Sũmus autẽ magiſter dat pfectioneʒ.j.Corin.
iij. Ego plãtaui apollo rigauit.deꝰ autẽ dat incremen

xxj xvüj.

tum. Ita in angelis videt᷑ ſuꝑiores diſponũt.ſumma
dᷣo ſapientia vltimꝗ ꝑfectionẽ cognitiõis dat.vnde reue
lare dicuntur miniſterio.nõ auctoꝛitate.

embꝛuz ſecundum

D ſecundũ quo querit᷑.ſi reuelatio ſit a na
ura angelica.⁊ videt᷑ ꝙ ñ ſit a natura. Re⸗
nelatio enĩ nihil aliud eſſe videt᷑.qᷓ illumia⸗
io.ſed illuminatio nõ ẽ in angelis niſi per
atiã. ergo nec reuelatio.¶ Coõtra log eſt ĩ angelis eti⸗
am ſi nõ adeſſet gratia.loquunt᷑ enĩ boni bonis.⁊ mali
malis.ſicut dicit beatꝰ Greg.ſed loꝗ ponit reuelare cuʒ
quodã addito.reuelare eni eſt dare cognitionem.loꝗ vᷣo
dare cognitionẽ mediãte ſigno.ergo reuelare ẽ ĩ angelis
⁊ ſi nõ aſſit gratia.q¶¶ ItCů Joh.dama.ꝗ eminẽt. ĩferiori⸗
bus tradũt cognitionẽ ᷣm eminentiã oꝛdis ⁊ nature.ſʒ
tradẽ cognitionẽ nõ ẽ aliud qᷓ; reuelare.ergo reuelatio
fit ipſig iferioꝛibo angelis a ſuꝑioꝛibo.ᷣm cõditiões na⸗
ture. ¶ Ad qð dicendũ. ꝙ reuelatio poteſt eſſe de his.
que ſuꝑioꝛes angeli accipiũt in ipſo verbo.ĩ quo vident
ea que ſibi reuelat verbũ.⁊ ſᷣm huc modũ reuelatio eſt a
gratia.⁊ bñ dicit᷑ idẽ quod illumiatio. Alio vo mõ dici
tur reuelatio eoꝛũ que ſibi nota ſunt ᷣm ſe.⁊ ſunt inco⸗
gnita alij.⁊ pᷣm hũc modũ reuelãt ſuꝑioꝛes angeli infeꝛi
oribus.ea de ꝗbus plus nouerũt ꝙᷓ iferioꝛes.eo ꝙ maiꝰ

eſt poſſe eoꝛũ ꝙᷓ inferioꝛũ. es⸗
Miembrum tercium

Dterciũ quo querit᷑.quomõ fiat reuelato.
trũ.ſ.ꝑ mediũ vel ſine medio.⁊ videt᷑ ꝙ nõ
ſine medio.hoc enĩ videt᷑ eſſe ſoliꝰ dei. Di⸗
cit eni Herñ.ꝙ ſolꝰ deꝰ ꝑ ſeipᷣm cõiungitur

— 5

ſpualibo creaturis.Si ̊ angelꝰ reuelat agelo h̊ erit per

mediũ.mediũ autẽ vel ẽ coꝛꝑale vel ſpũale.coꝛꝑale ñ po
teſt eſſe.cũ ſint extrẽa ſpũalia.Si vᷣo ẽ ſpũale.aut ẽ ſub⸗
ſiãtia.aut accidẽs.ſubſtãtia autẽ nõ ẽ.nõ enim ẽ niſi tri
plex ſubſtãtia ſpũalis.diuĩa angelica ⁊ humana.ſʒ nul⸗
la iſtarũ ẽ hoc mediũ.i2õ enĩ ĩter angelũ ⁊ angelũ ẽ deꝰ
mediũ ᷣm naturꝗ.nec ĩter angelũ ⁊ angelũ aĩa. nec ĩter
angelũ ⁊ angelũ aliꝰ angelꝰ.mediũ ergo illud ẽ accidẽs.
ſed nullũ accioẽs eſt quod nõ ſit in aliquo ſubiecto.eꝛgo
illud accidens vel erit in vno angelo vel in alio. In ter⸗
cia enĩ ſubſiãtia eſſe nõ põt.ſʒ ſi ẽ in altero angelo.nõ cõ
putat᷑ vt mediũ ſed vt extremũ. ergo renelatio huiꝰmõi
nõ fit ꝑ mediũ.( Ad qð dicendũ.ꝙ buiꝰmõi reuelatio
fit ꝑ mediũ.⁊ ꝑ mediũ ſpũale.nec tn ẽ mediũ.ſicut ẽ ĩter
viſibilẽ 2⁊ ip̃ᷣm viſuʒ.nec ſemꝑ ẽ mediũ ſignũ ſiue nutꝰ in
telligibił.ſʒ ipᷣa cõicatio ſpeciei ĩtelligibilis.q̃ ẽ in reue⸗

lãte ⁊ cocui reuelat᷑. ,

eloꝛũ reſpeciu animarum.

Onſequẽter querẽ
dũ ẽ ð pᷣſidẽtia angłi ſuꝑ ipᷣas aĩas ſiue
reſpectu aĩarũ. Eſt at᷑ vna pᷣſidẽtia ſuꝑ
ꝑtẽ ſeẽſitiuã ſiue reſpctu ſeſitie:alta rſpe
ctu itellectie ↄgnitie.tercia vo reſpectu
ĩtellectie motĩe.¶ Mrio dᷣm ð illa pᷣſidẽtia que ẽ ĩſpe
ctu ſenſitĩe ↄgnitĩe iʒʒ viſiões q̃ ſũt ĩ ea.¶ Prio ꝗ qrit᷑.v⸗
trũ ãgelꝰ heat hãc ptᷣatẽ rõe nature ſue.¶ Scðo ſi ſit fal
latia ĩ iſta viſiõe.que fit mediatibo bonis angeł.dico at
bonos nat᷑a. Tercõ qũo fiat illa viſio.¶ Orto.ð gꝗbo.

¶ Membru primum

Irca primũ ſic angelꝰ malꝰ põt ſuꝑ hꝰmõi
partẽ.cũ temptat in ſomno. multo autẽ po⸗
tentioꝛ ẽ angelus bonꝰ ꝙᷓ ſit angelus malꝰ.
R angelꝰ bonꝰ põt ſuꝑ hꝰmõi partẽ · ¶¶ Pre
terea Greg.niſi aliqñ ſomnia ey miſteno reuelatõis oꝛi
rẽt᷑. Joſeph pᷣferẽdũ ſe fribo ſõnio ñ vidẽt.nee marie ſpõ⸗

dẽtia ꝗ

ſum vt ablato puero in egiptum fugeret per ſomniũ an⸗
gelus admoneret. Nem dicit Aug. in lib. de anima et
ſpiritu.oraculũ eſt cum in ſomnis aliqua gꝛauis perſo⸗
na.vel etiam deus euenturũ aliquid aꝑte.vel non euen
turum faciendũ vel euitãdum denũciant. liſio autẽ eſt
cum quis videt quod eodem modo quo apparuerat eue⸗
niat.ſed buiuſmodi aꝓparitiones fiũt mediante angelo.
nõ enim ſunt ad illudendũ.eꝛgo angeli boni habent poſ
ſe ſuper ſenſitiuã interioꝛẽ.¶ Vreterea habẽt aliꝗd poſ⸗
ſe ſuper intellectiuã cõſulendo vel reuelando. ſed intelle
ctina potentioꝛ eſt et excellẽtioꝛ ſenſitiua.ergo angeli bo
ni habent poteſtatẽ ſuper ipſam potentiã anime ſenſiti
uam interioꝛem.¶ Moteſt etiã queri.vtrum poſſint ſu⸗
per potẽtiam anime ſenſitiuã exterioꝛẽ. Quod videt᷑ ex
com ꝑatione maloꝛum ſpirituũ. Sicut enim dicit Au⸗
gu.in lib.lxxxiij.q.malignus ſpiritus ſenſibus noſtris
ĩmixtus infeſtat anime ſanctitatẽ.lucemq; mentis obnu
bilat. Serpit hic malum ꝑ omnes additus ſenſuales.ſi
ergo malignꝰ ſpiritus poſſe habet ſuper ꝑtes ſenſitiuã
exterioꝛem.multofoꝛtius bonus angelꝰ.Cuiꝰ contraꝛiũ
videtur.eo ꝙ nulla variatio fieri videtur in ſenſu exteꝛi
ori per operationẽ angeli.preter illam mutationeʒ que
fit rm naturã. ¶ Ao quod dicendũ.q angelus bonꝰ ba
bet poſſe ſuper ſenſitiuã exterioꝛem ⁊ interioꝛẽ.nõ tamẽ
habet poſſe ex ſe.vt faciat ea que ſunt contraria nature.
ſed vt ꝑ ſubiecta natuꝛe moueat ſenſum interiorẽ vel ex

(Membꝛum ſecundum

Dſecũdum quo queritur.ſi ſit fallacia ĩ iſta
viſione.⁊ videtur ꝙ ſic. Angelus eniz bonꝰ
ex natura potuit falli ĩ ſua viſione. ſicut de⸗
ceptus erat lucifer. Si ergo in ſe potuit fal⸗
li.nõ potuit dare perfectioꝛem ſtatum his qui recipiũt
viſionem ab eo.Cum ergo vis ymaginatiua anime reci
piat viſienem ab angelo bono. ſᷣm naturam in ciſione
ymaginaria vel ſpirituali poterit falli CKetrar libꝛo
de anima ⁊ ſpiritu.cum bono ſpiritu aſſũmitur anima
falli nõ poteſi.tem humanum ſpiritum aliquando bo⸗
nus aliquando malus aſſumit ſpiritus.nec facile diſceꝛ
ni poteſt a quo ſpiritu aſſumatur.niſi quia bonus inſti⸗
tuit.malus fallit.Ex ratione viſionis idem videtur. et
loquitur de viſione que fit in imaginaria.iq viſio eſt cuʒ
illud quod quis videt.eo modo quo aꝓparuit eueniet.ex
quibus colligitur ꝙ in huiuſmodi viſione anima nõ fal
litur. en pondendũ eſt ad hoc.ꝙ bonus angelus di⸗
citur dupliciter. vel ratione bonitatis natuꝛe.⁊ hoc mõ
ſi imprimeret viſionem.poſſet imprimere viſionem non
tm̃ veracẽ.ſed etiã fallacẽ. magis tamẽ inclinaretur ad
veracẽ.Si vᷣo fiat ſermo de bono angelo ratiõe ſtatus ĩ
quo mõ ?: nõ imprimit viſionẽ fallacẽ.⁊ hoc mõ ĩitelligi
tur bonus angelus cũ dicit᷑.cũ a bono ſpiritu aſſumituꝛ
anima.falli nõ põt.Et licet vt dicit᷑ ibidẽ aliquãdo ĩ vi⸗
ſione ſpiꝛituali anima fallat᷑.qm̃ ea q videt aliquãdo ve
ra ſunt.aliquãdo falſa.aliquãdo ꝑturbata. aliquando
tranquilla.ipſa autẽ vera aliquãdo futuris ſimilia ſunt
omnino aꝑte dicta.aliquaãdo obſcuris ſignibus tecta.ni
hilominus cũ bonus angelus imprimit buiuſmõi viſio⸗
nem.ĩprimit eã vt verã.ſiue ſub apꝑta ratiõe.ſiue ſub ob⸗

ſcura ſignificatione.
(Miembrum tercium

— D terciũ quo querit᷑: quom fit viſio illa.⁊
exponit beatꝰ Aug.in.xij.ſuꝑ geñ.ad litte.
Sancti angeli miris modis viſa ſua facili
. Ad ac ꝑpotenti mutatiõe vel mixitione
noſtra eſſe faciũt.2 dn quadãa ineffabili mõ ĩ ſpi⸗

ritu noſtro infoꝛmat.¶ Poteſt ergo queri de hoc quod
dicit ꝙ viſa ſua faciant eſſe noſira. i Mũquid ſicut ſpecu⸗
lum oppoſitum viſui. nõ aliud faciat angelus ꝙᷓ offerat
ſpeciem ſiue ſimilitudinẽ.quod ſi ſic eſſet. eo modo quo

eſt apud angelum.eſſet apud ym aginatiuam. ſed hoc?
falſum.am apud angelum eſt intellectualiter apð viʒ
imaginatiuam ſenſibiliter.iQec videtur ſic eſſe.ſicut an
gelus facit viſa ſua apud alium angelũ. vtrobiq; enizʒ ẽ
viſum intelligibile ſᷣm eundẽ modum.quo ergo modo il
lud viſum quod eſt intelligibile apud angelum. fit ſenſi⸗
bile apud ſpiritũ imaginariũ.¶ Itẽ dicit.q quadã mu⸗
tatione perpotenti vel mixtione faciunt iſta. nunꝗd ipᷣe
angelus vnitur cũ ipſa anuna ᷣm vim illam. Olel vnio
dicitur eſſe ratione effectus.ratione enim eſſentie nõ po
teſt dici.cum nihil vnum fiat ex anima ⁊ angelo. Si pᷣo
eſt ratione effectus.nunquid poteſt angelus ſpeciẽ vni⸗
re ſiue ſimilitudinẽ cum virtute imaginatiua. que priꝰ
nunqꝗᷓ fuit in illa.quod nõ videtur. lla enim vmo ꝑ ſen
ſus exterioꝛes fit in ſenſu interioꝛi.¶¶ Itẽ dicit Xug.i li⸗
