tus aliꝰer q̊ naſcit᷑.ſ.amoꝛ ſui boni qð eſſ radix: ex q ve⸗
nit apetitꝰ mali in ꝓximo.¶ Ad qð ddᷣm.ꝙ ira eſt vici⸗
um capitale.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ naſcit᷑ ex inoꝛdina⸗
to amoꝛe ꝓpꝛij boni.dᷣm ꝙ h̊ nõ tollit pctm capitale.qꝛ
illudvelle ꝓpꝛiũ bonũ ſiue amoꝛ ille ꝓpꝛij boni nõ ẽ petm
ſpãle.imo eſt radix generalis pct᷑i.vñ eſt ĩ omni pcto ille

amoꝛ bin dicit Aug. q omne pctᷣm erit ex amoꝛe vel ti

ꝑzelum. Et dicendum ꝙ ira eſt duplex.ſ.ꝓ vicium ⁊
ꝑ ʒelum. Inuidia at᷑ vno o.l vicii ee eſt ſile. qꝛ ſe⸗ he Por 2543
cus ẽ ex ꝑte motꝰire ⁊ inuidie.⁊ rõ hꝰeſt.qꝛ iraſci ẽ aꝑe⸗
tere malũ alij.hoc at᷑ pt᷑ fieri ⁊ bñ ⁊ male.⁊ h̊ eſt qꝛ malo
nõ ſolũ aduerſat᷑ bonũ.ĩmo et᷑ malũ aduerſat᷑ malo ⁊ iõ
appetẽ malũ illi ꝗ eſi malus.h̊ pt᷑ fieri iuſte ⁊ iniuſte.Ju⸗
ſte fit ſi ei appetit᷑ malũ vt ꝑ hoc ipe reducat᷑ ad bonum ⸗
coꝛrigat᷑ de ſua malicia ⁊ tũc eſt ira ꝑ ʒelũ.male at᷑ appe⸗
titur qñ malũ malo appetit᷑ rõe vindicte ſolũ ⁊ exſatura⸗
tionis odij.non rõne coꝛrectõis ſue.qꝛ illud nõ refert᷑ ad
dũ ſ̊ ad odium ſaturandũ iõ eſt malũ.⁊ hoc mõ appetit
ira ꝑ vicium.ſie q̊ qꝛ malũ malo ↄꝛiat᷑ iõ ↄtingit eſſe du⸗
plicem iram m duplicẽ motũ appetendi malũ alij. vñ cõ⸗
tingit ꝙ bonꝰappetit malũ malo:⁊ tũc eſt ira ꝑ zelum.cũ
at᷑ malus malũ appetit malo: tũc eſt ira ꝑ viciũ.⁊ hoc qꝛ
ex iſta ꝑte ſunt ooſita.ł̊ inuidie eſt inuidẽ bono.bonũ
at᷑ bono nõ opponit᷑ ſů bonũ malo ⁊ ecõuerſo.⁊ iõ bonꝰnõ
pt᷑ inuidẽ bono ſ̊ malꝰbono inuidet.iõ nõ eſt inuidia ni⸗
ſi in genẽ mali.ſᷣ ſi bonꝰpoſſet inuidẽ bono.tũc poſſet bñ
fieri, Z ita patet rñſio.

embꝛum octauum

Ctauo queri?᷑ vtꝝ omnis ira ſit pc᷑m moꝛ
tale.vel aliqũ veniale aliqñ mortozeſ ae
ſimpłr oĩs ira ſit pctm moꝛtale pʒ Job. v. ꝗ fx r Frſe
viꝛꝝ ſtultũ intficit iracũdia.dic glo.mãſue
tndo imaginẽ dei in nobᷣ ſuat ira diſſipat qꝛ multis vᷣ⸗
tutibo pᷣuatqᷓ dum getem mentis tollit: ſpũſſctus ibi nõ,.
geſcit. ex hoc pʒ ꝙ ira repuẽt vᷣtutibo? geti mẽtis ex ſpu. Aſpe 5o
ſcto ſᷣ pctm veniale nõ eſit hmõi.ĩmo tale ẽ moꝛtale.ꝗira
ſimpłr ẽ pcẽm moꝛtale. Item omne pctᷣm cui debet᷑ pena
eteꝛna ẽ moꝛtale.ſ̊ ira ẽ hmõi.ꝗ eſt pctm moꝛtale.ꝓbatõ
minoꝛis.qm̃.v.lath.hẽ q ira facit reum pena eterna.
qꝛ dꝛ ibi ꝙ omnis ꝗ iraſcit᷑ fratri ſuo reꝰeꝛit iudicõ.⁊ diẽ
oĩs vłr.⁊ diẽ ibi glo.his tribo.iudicio.ↄſilio.gebenna di
ueꝛſe mãſiones ĩ e᷑na damnatõe ꝓ meꝛito pct᷑i ſiont᷑ expᷣ⸗
munt.ira ꝗ eſt vłr pctm moꝛtale.¶ Ju hoc q̃rit᷑ vtꝝ cõ⸗
ſuetudo iraſcendi ſit pctn moꝛtale.⁊ oñdit᷑ ꝙ ſic.ꝓuer.
xxvij.que ſaxum ? oneꝛoſa arena.⁊ ꝑ ſarũ deſignatur ibi
moꝛtale pcẽm ⁊ ꝑ arenam deſignat᷑ veniale pcẽm ibi mul
tiplicatũ.⁊ hoc ꝓhibet᷑.ꝗ ↄſuetudo iraſcẽdi ꝓbibet᷑ g eſt
per̃m moꝛtale.¶ Ad oppoſitũ dꝛ? ſuꝑ illud ps. Iraſcimi
7 nolite pec.⁊c.glo.qð ↄſuetudinis eſt ꝑmittit.i.nõ/phi⸗
bet. qʒ culpe eſl.ſ.moꝛtale ꝓhibet.ᷓ ↄſuetudo ire non eſt
petm mõꝛle. Ad qð dom.ꝙ ira nõ eſt ſꝑ moꝛtale pem
ĩmo qñq; eſt moꝛtale qñq; veniale.ſunt em pᷣmi motꝰin
ira ſiẽ in alijs pct᷑tis.⁊ pᷣmus motꝰin ira nõ eſt pꝑc᷑m moꝛ
tale.qꝛ non eſt in ptate nr̃a imo eſt veniale. ſi at ad ↄſen
ſum accedat ⁊ ad effectum iam fit moꝛtale.⁊ illud bñ de

cit. illa Se hec ex uᷣtute.ira q̊ eſt duplex.ſ.ꝑ viciuʒ ⁊

germin

ilt
moꝛe.⁊ timoꝛẽ et᷑ roducit ad amoꝛẽ:⁊ ille amoꝛ dẽ libido volehs .
q̃ eſt radix cuiuſlibet pct᷑i. vñ naſci ex illo amoꝛe nõ tollit cenw
ꝙ aliqð non ſit capitale: qꝛ vt ſic nulli eſſet capitale.cuʒ NeE
oĩa naſcant᷑ ↄñiter ex illo.ᷣ ſi eſſet ſpſale pcẽm ſatis ꝓce , rleie, ſapla
ret rõ. Ira at diſtinguit᷑ penes actum geneꝛalẽ ipiꝰ vKꝛ—s vlig hect “
iraſcibilis.⁊ ꝑ h̊ diſtinguit᷑ eſſe capitale pctm.⁊ qꝛ idem Ver eni
poſſet oꝑoni de inuidio.iõ ꝑ hoc ptʒ rñſio.qꝛ non impe / naſer * „. alepe
Dit eſſe capitale pctm. dong
(Mlembrum ſeptumnz N
Eptimo querit᷑ de ↄpatõe ire ad inuidiã. ni,
5 ⁊ obijcit᷑ ſic.Mon ẽ ponẽ inuidiaʒ ꝑ zelum ſope
12 viciũ.ĩmo oĩs inuidia eſt ꝑ viciũ.ſiłr ir
non ẽ ponẽ iram ꝑ zelũ ſ̊ ſolũ iram ꝑ viciũ SS ei
(ꝛita ira ſolũ eſt in genẽ mali hec at̃ rõ ↄfirmat᷑ ſic.qm̃ ſic Kpleehe ,eadi
ira reſpicit malũ alteriꝰ ita 2 inuidia. ſiẽ nõ eſt inuidia jar afs be he
duplxr.ſ.ꝑ ʒelũ ⁊ ꝑ viciũ ſ̊ ſolũ ꝑ viciũ:ita nõ erit ira du⸗ e nelr ſin
plicit ſᷣ tm̃ ira ꝑ viciũ.¶ Ad oppoſitũ bẽ.v. Job. ꝑuulũ P en
occidit inuidia.glo.alia ira ẽ impatĩa.alia quã ʒelus fa⸗ Mrrndn 2

Ga
ſom
Kni
iral
ſan
bit
hei
ſpe⸗
i⸗
glie
,ifl
Nn
ſond
Coli
finan
un
Won
oln
ſen
Mai
pte
lma
, knon
ſen Vato

Puoc' can

ſolie
Pnre
I
ne⸗
inaſee
itss⸗
o
fucie
Ttol
gnitne.
frnai
her
guun
lpeſr⸗
det,
Utpe
noͤte⸗
luer

en

lolit

de elele
gen

npe ean

aii.
tm
f
ni
ſe
ia dae
f
lü⸗
ſ n g,
1 or

N
dce
be⸗
d
.
pi⸗
1

10

ſid n

eD .
nis

neſtio

terminatur in glo.ſuꝑ illud ps. Naſcimini c.2 Eph. v.
ſuꝑ illud idem vñ dic glo.ſuꝑ ps. venialis ira eſt ꝗqͥ non
ducit᷑ ad effectuʒ.⁊ talis n ꝓhibet᷑ ſ̊ ꝑmittit᷑. ſᷣ iraſci da
cendo ad effectum ? conſenſum,phibet᷑ ? illud ẽ moꝛle vñ
diẽ Eph.v.glo.ꝙ ꝓbibet iram ad effecrum ducẽ 2 illud
ſimplicit᷑.vn detminat᷑ ¶Ma?᷑.v.in.glo.ſubit animi mo⸗
tus cui nõ ↄoſentit ꝓpaſſio eſt.⁊ hec ẽ ira venialis.accedẽ⸗
te at ↄſenſu paſſio ẽ.⁊ ẽ moꝛs in domo⁊ hecẽ ira q eſt moꝛ
tale pctm.l. Ad illud qð adijcit᷑ de ↄſuetudine iraſcendi.
dom ꝙ pt dupir dici ↄſuetudo.vno vt dicat᷑ ↄſuetudo ve
niale multiplicatũ 2 mõ ꝑmittit᷑ ipſa ↄſuetud iraſcẽdi
vnde qᷓtum ad h̊ dic glo.qð ↄſuetudinis ẽ ꝓmittit. Alio
mõ pt accipi ↄſuetudo.ſ.qꝙ ex illa multiplicatõe deducit᷑
ad perm mõꝛle poſenſum in actũ mõꝛlem vlteriꝰ.ſic ↄti⸗
git ꝙ aligs hõ alij iraſcit᷑ ꝗꝙ oſentit vltra ad ipᷣm occiden
dum. ille ᷓ ↄſenſus ꝗ naſcit᷑ ex ipſa ↄſuetudine ꝓhibetur
qꝛ eſt in actum mõꝛlem.vñ facit moꝛtale petm ſ̊ non niſi
ſuꝑueniat oſenſus.qꝛ bmõi ↄſenſus moꝛtale inducit:non
ia pſuetudo.

DOno querit᷑ de q̃ntitate hꝰpct᷑i in ſe ⁊ in cõ
paratõne. In ſe at videt᷑ eſſe valde magnũ
Ad qð ſic diẽ Cri.nihil turpiꝰ viſu furen
tis.nihil defoꝛmiꝰ ſeuero viſu: ⁊ multoma
gis anima. loqt᷑ de pcto ire. ᷓ anima obit maxiam de⸗
ſoꝛmitatem ꝑ iram.ſ̊ aia nunqꝙ öõhit marimã defoꝛmita⸗
tẽ niſi ꝑ maxim pctm: & ira in ſe ẽ maxim pctẽm.⸗ at᷑
ira ſit maiꝰpctẽm ꝙᷓ; bꝛe demoniũ pʒ.qꝛ dic Crif.ire ⁊ in⸗
ſanie mediũ nł.ſ̊ tpaneꝰ ꝗqdaʒ ẽ demon: maiꝰ a᷑ demoniũ
hñte difficiliꝰ.Si ̊ quiſſimũ eſt hᷣe moniũ.̊ quiſſimũ
pctm eſt ira ⁊ maxim. ¶ Ad oppoſitum dam̃. ponit tres
ſpẽs ire.vnam vocat fel. aliam vocat maniam. a iſta eſt
qñ eſt manẽs memoꝛia mali.vñ amaritudo iſta ẽ qũ hʒ
aligꝗs ꝑmanẽtem mẽoꝛiam mali ſibi illati.teꝛcia dẽ thecꝰ
.i.furoꝛ obſuans tp̃s in vindictam. S q;tũ ad nullã iſta⸗
rum ſpẽꝝ dẽ maxim pctm.minoꝛ ꝑtʒ.qm̃ qᷓtum ad pᷣmã
non dẽ maxim q̃ eſt fel. fel em̃ dꝛ qñ homo cito mouet᷑ ex
ebullitõe colere ⁊ in flammatõe.ſ̊ illud nõ deminat ma⸗
ximum pctm.ᷓ nunqᷓᷓ ad illud dꝛ marimũ. Item nec qᷓ;⸗

tum ad lcdᷣam q dẽ mania.qꝛ non ſtatim pt᷑ tranſire me⸗

moꝛia mali.vnde etiam illud non eſt in ptate hominis 2
voluntate. Item nec qtum ad terciam q̃ d thecus.i.ob⸗
ſeruãs tempus in vindictam. m nullam iſtaꝝ ſpẽꝝ dẽ
maius pctm.non eſt ̊ maximum petm in ſe. ¶ Et dõm
ꝙ verum eſt ꝙ ira ſᷣm quamlibet ſui ſpẽm ſingularit᷑ nõ
eſi maximum petm.vnde Criv.non loꝗtur dicendo ira
ſm omnem ſui ſpẽm ſingulariter ſit maximum.ᷣ loꝗtur

e iſta ira in qᷓ ↄiungunt᷑ hec duo.ſ.memoꝛia mali ⁊ obſ⸗

uatio temꝑis in vindictam q̃ſi ſemꝑ creſcendo in vindi⸗

ctam. 7 tal ira hʒ inſanie rõeʒ.vñ iſtam 2 inſaniam ↄꝑat

Criſicum dic.ire ⁊ inſanie medium nihil.non eſt qa dik
ficilius q; memoꝛia maloꝝ.⸗l! Ad illud qð edijcit᷑ de com
paratõne ire ad demonium in q̃ntitate.dicendum ꝙ ipᷣe
Cri.bene determinat q;tum ad ꝗd diẽ iram eſſe difficili
us iꝙᷓ demonium dicẽs.ꝗ demoniuʒ hʒ venia potiet᷑.ꝗ vᷣo
iraſcit᷑ ſimplicit ducendo ad effectum ſiue ↄſenſum.infi⸗
nitis erit ſuplicijs dignus.voluntarie ſeipſum in bara⸗
tro ꝑditionis ferens ⁊ ante futuram gehennam hic iam
vindictam ſoluens: tumultum quendam ? influctuatõeʒ
2 intollerabilem ꝑ totam noctem ⁊ diem indicat oculis
anime.qꝛ ꝗ̊ demonium bhʒ miſeratõneʒ 2 potietur venia.
ira at non.ĩmo facit hominem indignum venia ⁊ dignũ
gehenna:iõ diẽ ꝙ difficiliꝰ eſt ira qᷓ demonium ſimplicit
ꝗᷓtum ad penam vtrũq; ſeq̃ntem in futuro.vñ hʒ hic etiã
ipᷣe iracundus penam ſilem gehenne ſiẽ patʒ ꝑ auẽtem
dictam.vnde eſt ꝙ pᷣmo noĩanit dñs gehennam cũ noĩia
uit penam ire.Nafr᷑.v.ad qð iam patʒ ſolõ.gebẽna dẽ a
mote qᷣdam in qͥ eſt ſulſur ↄtinue ardens.ſm ꝙ dẽ in põ.
Pluet ſuꝑ pctoꝛes laqus.ignis.ſulphur ſpũs pcelle ⁊c.

im nonum aheere

clvj.

quia ille ꝗ in ira eſt ↄfirmatus habet ardoꝛem quia ar
det in igne ↄtinue ſic anima miſera in igne gehenne:ideo
in agguatõʒz iſtius pctti 1 oñdendamſilitudinẽ a dgehenã
nominat tunc pᷣmo gehennaʒ cum logtur de iracundo. 2

diẽ ꝙ reus erit gehenna.
iembrum decimum

Ecimo qritur vtꝝ ira ſit cã ommum malo

Vir iracũdus ꝓuocat rixas.dic glo.b. Ja

rum.⁊ oñdit᷑ ꝙ ſic.qm̃ ſuꝑ illð.xxix.ꝓueꝛ.

nua oĩm pctoꝝ ſeu vicioꝝ eſt iracundia.q̃
clauſa vᷣtutibo intrinſecꝰdabit᷑ vita.cum vo eſt aꝑta: ad
omne facinꝰaꝛmabit᷑ animꝰ.eſt ̊ᷓ ianua ſuꝑbie 2 inuidie
⁊ alioꝝ vicioꝝ q̃ aꝑta intrant.⁊ ita eſt cã omniũ vicioꝝ.
Contra diẽ greg.ꝙ ira generat᷑ ex ſuꝑbia ⁊ inani glłia
7 alijs pct᷑is.& nõ eſt cã oim vicioꝝ. ¶ Ad qð dðᷣm ꝙ cũ
dẽ. Ira eſt ianua oĩm vicioꝝ.ſit ſᷣmo de ira ꝓgreſſiua in
actum.qꝛ tũc eſt ianua aꝑta.⁊ non dẽ ianua oĩm vicioꝝ
ꝓpꝛie:vᷣ illoꝝ q̃ ꝓcedunt in nocumentum ꝓximi. vñ cum
dẽ ira eẽ ianua oĩm vicioꝝ.̊ dẽ eſſe ð illis vicijs q̃ ad no-
cumentum ꝓximi ꝑtinent.q̃ noĩat apls eph.v.⁊ eoꝝ op⸗
poſita.cum diẽ.omnis amaritudo ⁊ ira ⁊ indignatio.⁊
clamoꝛ.⁊ blaſphemia tollant᷑ a vobis cum om̃i malicia.
eſtote at᷑ inuicem benigni.miſericoꝛdes. donantes inuicẽ
ſiẽ xpᷣe donauit nobis.Añ ⁊ accõmoda eſt ibi diſtributõ
ꝓ illis vicijs qᷓ ſequunt᷑ iram. nec ei repugnat ꝙ ſuꝑbia
ſit initiumn omnium maloꝝ qm̃ eſt mr omnium generalxr
ira autem non.

(Membrum vndecimum

Adecimo queritur de oppoſito ire. ⁊ queri
tur. vtꝝ ira ꝑ zelum ſit eius oꝑpoſitum.⁊
oñdit᷑ ꝙ ſic.qm̃ ſunt in eodeʒ genẽ.nec pñt
ił eſſe in e.dem ſubiecto.ſᷣ maxime a ſe di
ſtant. ſunt oꝓoſita.¶ Contra videt᷑ ꝙ mãſuetudo ſit e⸗
oppoſitum. ¶ Dat. v. bti mites ⁊c.glo.mitis eſt quem nõ
rancoꝛ vel ira afficit:ſ̊D omnia eqnimiter ſuſtinet.ãᷓ miti⸗
tas ſiue manſuetudo eſt eius oꝑpoſitum. 4 Item ibidem.
eſt mitis quem aſpeꝛitas ſeu amaritudo non afficit.ſᷣ̊ ſim
plicitas fidei ad oẽm iniuriam ſuſtinendam inſtruit.hoc
at eſt Zꝛium ire.. Item grego.ſuꝑ illud Job.v.ꝑuulum
occidit inuidia dic̃.manſuetudo imaginem dei in nobᷣ ſᷣ⸗
uat ꝗ ſemꝑ trangllus eſt:hᷣ ira diſſipat.ꝗ ꝑ ſe oꝑponũtur
ira ⁊ manſuctudo.i¶ Sed qpatia oꝓponat᷑ ei ondit᷑ ſic.qꝙ;
dic ꝓuerb.xv.lir iracundus ꝓuocat rixas:ꝗ patiens ẽ
mitigat ſnſcitatas.&̊ patia ꝑ ſe oꝓponit᷑ ii ire.⁊ hoc etiã
diẽ Aug.in li.de ↄflictu vicioꝝ ⁊ vᷣtutum. ¶ Ad qð dicẽ
dum ꝙ vnumqðq; iſtoꝝ oxꝓponitur ire:diuerſis tn rõni⸗
bus.patia em̃ oponitur ire.qꝛ extinguit motum eius.⁊
ideo dẽ ꝗ patiens eſt mitigat iras ſulcitatas.ſ.qꝛ qñ ho⸗
mo non rndet iracũdo refrenatur ⁊ extingui incipit mo⸗
tus ire.⁊ ideo dic Hiero. ꝙ iraſci hominis eſt.ſ̊ finem
imponere ire xpᷣiani eſt.ꝗ debet hẽe patientiam.ſ̊ qũñ ho
mo non hʒ patientiam ̊ rñdet iracundo:tunc pᷣbet ei ma
teriam magis furendi ⁊ magis iraſcendi.⁊ ſic rõne mo⸗
tus.ſ.qꝛ extinguit motum eius oꝓonit᷑ ei patientia.ira
autem per zelum opponitur ei rõne materie hoc eſt rõne
eius de quo eſt.qꝛ ↄueniunt in genere actus. Sed opo
nitur q;tum ad illud de quo:qꝛ ꝗ ir aſcit᷑ per vicium ira
ſcitur perſone.ꝗ autem iraſcitur per zelum iraſcitur pec⸗
cato.qꝛ ira per zelum vult deſtruere viciuʒ in ſe ⁊ in alio
Vnge ira per zelum reſpicit vicium ⁊ ſic eſt repectu ma
li.ſᷣ ira per vicium reſpicit perſonam. perſona at᷑ inqᷓtũ
hmõi bonum eſtſmanſuetudo at᷑ opponitur ip̃i qᷓtum ad
initium.vt.ſ.motus ire non inſurgat.vnde ſicẽ patia op⸗
ponitur ei ex parte finis q;tum ad motum.ſ.vt extingua
tur motus ita manſuetudo opponitur ei qtum ad ivicin
motus.ſ.vt motus non inſurgat.⁊ ſic omnia illa oʒonia
tur ᷣm rõnes pᷣ̃dictas. . .

xR l pat vrn oe, eg. Tnhz.

Vogdecimo querit᷑ de pena pcti ire. Mat.
v.oꝛdinat dñs penas tres buiꝰpcti.⁊ vult

oĩbo illis modis ẽ ira pctm mõꝛle:⁊ oñdit᷑

bena.diuerſe maſiones in ef᷑na damnatõe ꝓ mõ pcti ſi⸗
gnant expᷣmunt᷑. pena eterna deber ire Fm quẽlibʒ ſuũ
modũ.er q̊ͥ ptʒ ꝙ ſſie pene ſunt diuerſe mãſiones in etna
pena.ſ̊ omne petm cui debet᷑ pena et᷑na eſt mõꝛle.ſi g̊ ira
m illos tres modos reuʒ facit pena etna: ꝗ ira m illos

tres modos eſt pcẽm moꝛtale.ſ Ad oppoſitum dic Cribn

q iraſcit᷑ inanit damnauit iudicio.eum at᷑ ꝗ dixit racha
ↄcilio:ſ̊ nõdum hec magna ſunt: qꝛ H ſunt pene. pᷣterea
einen ꝗ ſtultum vocat vel noĩat gehenne apponit ignem. 5
ira nonẽ petm mõꝛle.niſi rõe vltimi modi ꝗ eſt qn dẽ fa⸗
tue. 4 Pꝛeterea q̃rit᷑ eſt ne ̊ totum vna pena vel plures

l. iudicium. ↄcilium. gebenna2 H̊ totum nõ videt᷑ eſſe ni

ſi vna pena.qꝛ qð iudex pᷣmo iudicat in ſe.poſtea aduo⸗

cat ↄcilium ad deliberandum. poſtea ꝓfert ſniam. AUñn
ↄcilium ⁊ iudiciũ non ſunt pene.imo oꝛdinant ad ſniam
pene ſiuę ao penam. h̊ totum ẽ vna pena. q̃liter ̊ tres

culpe(¶ Ad qð doᷣm. ꝙ iſti tres gdus ire ſic diſtinguunt᷑
qꝛ eſt ira in coꝛde q̃ eſt ſine voce. ⁊ hec eſt pᷣma. Item eſt

ira in coꝛde q eſt cum voce tm̃ ſiẽ qñ diẽ̃ racha. Tercia

eſt cũ voce ⁊ pᷣmone.ſ.qũ dic fatue.h eĩ eſt vox ⁊ Fmo.qꝛ
aligꝗd ſigficatò ⁊ ita diſtinguit Hꝛeg.?⁊ tñ iſte ſe bñt ſᷣm
gdus in culpa.Fm has vult diſtinguẽ qdus in pena.Sʒ
noõndum q; ira q̃ eſt ĩ coꝛde ſine voce ⁊ Fmone pr eſſe du⸗
pliciter. pt em eſſe ira in coꝛde tm̃. ita ꝙ leuis ſit motus
cui non ↄſentit rõ ̊ repugnat.⁊ hec ẽ venialis.⁊ de hac ñ
fit ſᷣmo.̊ de illa q aliꝗs vult quiter nocẽ ꝓximo ſuo vł
facto vel bo.⁊ talis ira licʒ ſit clauſa ĩ coꝛde:nibilomi⸗
nus mõꝛlis ẽ:ſic hñs adulterium in coꝛde ſuo liceʒ nõ ad

actum ꝓgꝛediat᷑ cum volutate plenaẽ pctm mõꝛle ſic diẽ

Aug.·⁊? ꝓ illa tria ſignant᷑ ꝗdus in pena etna.Fᷣm magis

2 minꝰ ſiẽ diẽ glo.Mat.v. Vñ non intelligat᷑ ꝙ non pu

niant᷑ oẽs pena et᷑na:qꝛ q̃libet eſt mõꝛlis ⁊ cuilibet debet᷑
eterna damnatõ ſᷣm gqdus maioꝛis ⁊ minoꝛis culpe.naʒ
ꝑ üla tria ſignant᷑ ꝗdus maioꝛis ⁊ minoꝛis culpe..Sʒ
qðᷣ obijcit᷑ ꝙ illa tria ſunt vna pena.quõ plures pene ꝑ
illa deſignt: doᷣm ꝗ/ greg. logt ꝑ q̃ndã ſilłitudinẽ.qñ em
hõ delingt ⁊ ↄuincit᷑ ſuꝑ delièta: iudex iudicat ⁊ cogitat
penam eiꝰ. illud iudiciũ iudicis in ſe ẽ pena illi miſero·
qꝛ ſcit ſe eſſe determinatũ ad penam a iudice.ſᷣ vlteriꝰqñ
a iudice ⁊ aſſiſtentibo determinat᷑ ei pena tũc iſtud eſt il⸗

li Fuioꝛ.tũc em̃ videt᷑ ei ꝙ imobilr ſit ad penam determi

nato.ſ̊ adpuc Fuioꝛ ẽ ei pena q/ ꝓnũciat᷑ ſnia pene.pᷣmũ
appellat᷑ iudiciũ.ſ.qũ iudex apud ſe diſcutit ⁊ diiudicat
c pena. Scom vocat ↄcilium qñ.ſ.alijs aſſiſtentibo det⸗
minat tractat de ipſa ipᷣis ad h̊ vocatis.Terciũ dẽ ge⸗
benna.ſ.ſnie/ꝓlatio:qꝛ tũc ẽ ↄſũmatõ.tũc eĩ ẽ pena quil⸗
ſima.⁊ ſiẽ creſcit hec detminatio pene in ↄcilio reſpectu
iudicij ⁊ in gehẽna:ita ꝑ ſimilitudinẽ vult ipᷣe dicẽ ⁊ ad⸗
aptare ꝙ maioꝛ pena ⁊ minoꝛ debet᷑ ire ſm illas dẽas.⁊
illud totũ hẽ ex glo.¶MDath.v. ſupꝑ illud idẽ q̃ dic. gdus
ſunt in iſtis pctis pᷣmo eſt iraſci ⁊ hunc motũ aio retinẽ.

plus eſt ſi vocem ↄmotio ipᷣa extoꝛſit q feria?᷑ ille cui ira
ſcit᷑.plus et᷑ ſi certa vituꝑatio. Similiter qdus ſt in pe⸗

na:naz minꝰẽ iudiciũ qn adhuc cũ reo agit᷑ ⁊2 cẽ cefenſiõi
locꝰ. plus et᷑ ↄcilium qn iudices int᷑ ſe ↄferãt qͥ̊ ſuꝑplitio

dãͤnant quẽ ↄſtat eſſe damnandũ.plus et̃ gehẽna vbi nul

la ſententie dilatio.a ita quod ꝗꝓpꝛijs ⁊ certis modis ex⸗
pꝛimi non potuit:ꝗbuſdam ſimilitudinibo diffinitum ẽ
his em̃ tribo iudicio ↄcilio. gehenna diuerſe manſiones
in eterna damnatione ꝓ merito peccati ſignanter expꝛi⸗
muntur.

¶ Mueſtio.clvij. Ve accidia

¶ Membꝛum dnodecimmm

ibi deſignare triplicem gdum ire. q̃rit᷑ ̊ſi

ꝙ ſic. qm dic ibi Raba.ĩ glo. his tribo iudicio.ↄcilio.ge/

U

ſd
Onſequenteꝛ dicẽ/ g
dum eſt de accidia. circa qð plura inci⸗ D nin
dunt dubitabilia. Pꝛimũ eſt de rõe ipi tia
noĩs vnde thit. Scðm ẽ de rõne ipſius “
—,— ggg ſit m rem. LTerciũ in q̊ genere ſit. . er
NQuartũ cæ cã illiꝰ pct᷑i ⁊ radice: Quintum an ſit capita- un
le viciũ. Sextũ de eius oppoſito qdð ſit illud. Septimum ni
e ↄꝑatione accidie ad inuidiã. Octauũ de magtudine n

hꝰ pcti.Qonũ q̃re accidia ponit᷑ pemm penes ſupfluitatẽ 4
2 non penes diminutõeʒ. Decimũ õ qð pᷣceptũ decalogi n
ſit. AUndecimum de eius effectu.

( m prumum 3

DB pꝛimũ ſic querit᷑ vnde trahit oꝛiginẽ H ſe
mnomen accidia. ſi dicat᷑ ꝙ ſumit᷑ ab illo v⸗
bo Ecẽi.vj.ſubijce bumeꝝ tuũ ⁊ poꝛta illã
. der ne accideris in vinculis eꝰ.i.ne accidẽis 1
& pceptis ꝗᷓ dicunt᷑ vincula ſapĩe. vincula at᷑ ſapĩe ſunt iſ
p̃cepta. Contra ꝗᷓ Fm h̊ videt᷑ ꝙ accidia circueat ome iw
pctim.qꝛ in omni pcto mõꝛli ẽ tediũ alicꝰpᷣcepti.qꝛ ꝗ pec⸗ ſe
cat pcto inuidie.tedet ipᷣm de pᷣcepto caritatis.⁊ ſuꝑbuʒ e
de hũilitate.⁊ ſic de alijs. ſi qdᷣlibet pctm impoꝛtat te⸗ ſe
Diũ alicꝰpᷣcepti.nõ det᷑ᷣminat᷑ pctm accidie penes tediũ ⁊ hn
triſticiã circa pᷣcepta.̊ non thit᷑ h̊ nomẽ hꝰpcti ex illo⸗
bo:qꝛ reſpicit indifferẽter oĩa capitalia pcta. es ati
dðm ꝙ h̊ nomẽ accidia dz ab acredine. q;.x. ꝓluerb.dẽ. Unt
ſic acetum dentibo ⁊ fumꝰoculis.ſic piger his ꝗ miſerũt dei
eũ in via.h̊ em̃ ↄꝑat᷑ pigritia ſiue accidia aceto qð ẽ res w
dentibo inferẽs nocumentũ.⁊ rõne nocumẽti ↄpat᷑ ipſi. dd
qꝛ ſiẽ ̊ eſt nocumentũ coꝛꝑale qð facit dentibo ipᷣm acetũ c
ſ.qꝛ infert acredinẽ:ita q̊ pcti dẽ accidia qꝛ infert norn
mentũ ſpũale aĩe.ſ.acredinẽ qᷓndã ex qᷓ tedet aiam boni 4
ſpũale tanq; difficilę.⁊ iõ dẽ petm illud accidia ab acre⸗ d
dine vñ dʒ ſcribi ꝑ vnũ c non ꝑ duplex c.¶¶ Ad illud qð
obijcit᷑ ꝙ accidia circuit oĩa pcepta.qꝛ vincula dicũt᷑ iſa ·dSxv
pᷣcepta.dðm eſt ꝙ aliꝗd ẽ difficile nec tñ laboꝛioſum ẽ ad aliv eſcn
aliqð ⁊ vlt᷑ illud qð ẽ difficile eſt et determiare ſpũale la⸗ (ECo, n
boꝛioſum vt dicat᷑ difficile laboꝛioſum.aliꝗd em̃ ẽ diffiicd ſltef ſioi
le qð non eſt tñ alicui laboꝛioſum. ̊ cũ eſt difficile ⁊ cuʒ alEbo⸗ ns
H laboꝛioſum:iur illud determinat᷑ petin accidie ſiẽ di nin
Crib.Sic ſpũale laboꝛioſuʒ bonũ ẽ:ita coꝛꝑale voluptu i
oſum malũ ẽ.vñ dic malicie comes ẽ voluptas:ðᷣtuti ðo Ane
oſoꝛg ẽ laboꝛ.circa ꝙ̊ᷓ bonũ ſpũale laboꝛioſum vult ipᷣe ꝙ ℳ* e
ſit accidia.. Sʒ ) h obijcit᷑.qꝛ pᷣcepta ſunt bona ſpũalia „ (EA
difficilia.laboꝛioſa. circa tediũ pceptoꝝ determĩat᷑ aci⸗ d hen
dia.⁊ ita vt pus ẽ comes oĩs pct᷑i circuiens ea. Et dom ð”Z
ꝙ ſpũale accipit᷑ duobo modis.vno mõ ꝓut generalr at⸗ ſone
tendit᷑ ⁊ circuit oĩa p̃ᷣeepta ⁊ ꝓhibitõnes vinas ⁊ ſic aci⸗ oe
dia q eſt circa ſpũale h̊ mõ ẽ qdᷣdam generale.⁊ ſᷣm h̊ dẽ une
a bẽo Hꝛeg·ſeqla acidie toꝛpoꝛ circa pᷣcepta.vagatio mẽ di⸗
tis circa illicita.aliter dꝛ ſpũale ꝓut ſolũ ĩ̃ſpicit illa opa 4
q̃ oꝛdinat in deuʒ ꝑ ſe.ſic ſunt iſta oꝑa oꝛare.pſallẽ.legẽ. melita- 4
⁊ hmõi ⁊ h̊ mõ circa ſpũale laboꝛioſum determinat᷑ aci⸗ 8 M
dia ꝓut ẽ ſpale petm. vñ h̊ mõ ſpũale laboꝛioſum.ſ.in ta⸗ ed 4
li genere determinat acidiam in ſpẽ pcti.ſᷣm ꝙ diẽ berñ. i
ꝙ accidie oponit᷑ ſuauitas ⁊ iocũditas mẽtis q̃ eſt in cõ di
templastte. mn
2 or
Mlembrum ſecundum 1
Ecuũdo q̃rit᷑ e accidia ꝗd ſit ſm rem ⁊ dif⸗ lid
fuinitõʒ. ponit at AUug.talẽ ſuꝑ illð ps. oẽm Gi
eſcã abhomĩata ẽ nia eoꝝ. Zſccidia ẽ tediũ U
interni boni.¶ Ir Rich. de ſanc. vict. acci nia
(dia eſt toꝛpoꝛmẽtis bona negligẽtis inchoare. Itẽ Dg. Ple a
accidia ẽ triſticia agẽuãs.Itẽ alia ponit mgr̃alis.Aci⸗ (( eer
dia ẽ diffidẽtia implẽdi mãdata. Querit᷑ ẽ in qͥ diſfert il eil
le diffinitões.a obijcit᷑ ↄ iſtam diffinitõeʒ ꝗᷓ eſt acidia eſt ⁸
diffidẽtia implẽdi mãdata.qm diffidẽtia oponit᷑ ofiden .
tie qᷓ eh pei. accidia nõ oꝓonit᷑ directe ſpei: acidia ñ 1 ſ
. le ote

el
er
eiß⸗
blins
eſt.

ppita,

hnumn
ine
ſiane

logi

8.
lla
s
unt
e
ec⸗

¶ Nueſtio

eſt diffidentia eſſentialiter. Si ergo diffinitio datur per
eſſentialia rei.q̊ male diffinit᷑ accidia ꝑ diffidẽtiã.⸗¶Ad
oppoſitum oſidentia eſt diſpoſitio foꝛtitudinis vt dic tul⸗
lus. Et dicit yſi. de inſtitu. eccleſiaſtica ꝙ accidie oppo⸗
mnitur foꝛtitudo.qᷓ ꝑ ſe et eſſentialiter dr accidia diffiden⸗
tia:qꝛ rõe illius dicit᷑ oꝑponi foꝛtitudini.4!.(Silr obijcit᷑
c illa diffinitöne qᷓ eſt. Accidia ẽ tediũ interni boni.ꝗa
accidia ẽ reſpectu pᷣcepti vel ꝓhibiti.et hoc eſt exteriꝰ bo⸗
num:q̊ᷓ dr accidia reſpectu exterioꝛis boni.q̊ nõ eſt tedi⸗
um interni boninimo bom exterioꝛis. et ita nõ dicit iſta
diffinitio rõnem ipſiꝰ.q Siłr obijcit᷑ de illa diffinitione
ꝙ accidia eſt toꝛpoꝛ mentis bona negligentis.ↄtra quã
obijcit᷑ ſic.toꝛpoꝛ eſt idem qð ſegnities:ᷣ ſegnities eſt ti⸗
moꝛ future oꝑatõnis:ꝗ̊ᷓ toꝛpoꝛ eſt timoꝛ future oꝑatiõis
bᷣ triſticia ⁊ timoꝛ diſpata ſunt.̊ᷓ accidia cuʒ ſit triſticia
nõ eſt toꝛpoꝛ. Silr obijcitur ↄtra iſtam diffinitõnem q
eſt. Accidia ẽ triſticia aggrauãs.ꝗa dama. ponit q̃tuor
ſpẽs triſticie.et vnam vocat achos que vocẽ aufert.⁊ il⸗
la eſt triſticia aggrauãs.q̊ Fm hoc achos ⁊ accidia ideʒ
eſſent qð ẽ falſlum.cũ ſint diuerſe ſpẽs triſticie.̊ nõ ẽ illa
diffinitio accidie.q aũt achos ſit triſticia aggrauãs pʒ.
qm̃ efficit hoĩem ſine voce. Item toꝛpoꝛ opponit᷑ triſti⸗
cie ſ̊ accidia ẽ toꝛpoꝛ ſicut dic Rich.q̊ accidia non eſt tri
ſticia.¶¶ Item triſticia oꝑponit᷑ gaudio: accidie oꝑpoĩtur
ſoꝛtitudo.ſ̊ quoꝝ oꝑpoſita ſunt diuerſa:ipſa ſunt diuer⸗ pete
ſa:ſᷣ gaudiũ nõ eſt foꝛiſtudo quia gaudiũ eſt fructꝰ:̊ ac
cidia nõ eſt triſticia.¶ Contra aug. de ↄflictiu vicioꝛũ et
vᷣtutũ dicit.q triſticia et gaudin ſpũale ogponunt᷑.vnde
dicit.ij 2õ eſt in his ↄtriſtandũ q̃ ſuades ſ̊ magis gaudẽ
dum in his q̃ nondũ intelligis:⁊ iteꝛum.iQullłꝰmeroꝛis
debʒ eſſe locus.vbi tanta leticia ſuccedit: & triſticia ⁊ ac
cidia ſunt idem cũ hẽant idẽ oꝑpoſitũ. Vꝛeterea obijci
tur. m iſtã diffinitõeʒ dama.non videt᷑ accidia SEen

2)

abinuidia:qm inuidia eſt triſticia aggꝛauans. Ad H
dicendũ ad pꝛimũ. ꝙ tres ponunt᷑ rones ſicut tactuʒ eſt
ſupᷣ diſtincte ſᷣm cauſas in tꝑe pᷣterito aut pñti aut futu
10n, ro.Pꝛiſna em̃ reſpicit malũ in pñti cũ dicit᷑ ꝙ accidia ẽ
hus ſaß p“ triſticia aggrauas. ſcda reſpicit bonũ in p̃terito ↄpꝛebẽ⸗
volle . ſum vt malum ſibi qꝛ.ſ.eſt difficile et laboꝛioſum.ſ. illa
x ſe w. ng ꝗᷓ dicit.ꝙ accidia eſt tediũ boni interni a deo collati.ter
cia vᷣo reſpicit malũ in futuꝛo cũ.ſ.dĩ ꝙ accidia ẽ toꝛpoꝛ
mẽtis bona negligentis inchoare.Si aũt querat᷑ q iſta⸗
Ar . rũ diffinitionũ eſſentiã determinet accidie.dicendum eſt
rnale M illa q dicit ꝙ eſt accidia triſticia aggrauãs. ſeqns vo
eſn determinat cauſam antecedentẽ.q̃ ſcʒ dicit ꝙ accidia eſt
tegdiũ boni interni a deo collati.bonũ em̃ internũ appre⸗
fen henſum vt difficile ad ↄſiderandũ in oꝑe. eſi cam pᷣexñs
illius triſticie ↄſeqntis naturaliter. tercia vᷣo dicit inten
tionẽ ↄſequentẽ pꝓximo q̃ ſqʒ dicit ꝗ; accidia ẽ toꝛpoꝛ mẽ⸗
tis bona negligentis inchoare.q em̃ triſtat triſticia agẽ?
uante:toꝛpet ab oꝑibo fiendis.iEt ꝑ hoc põt patere qõ ſi
ꝗs qrat. ꝓpter ꝗd ponat᷑ toꝛpoꝛ de naſcentibo ab accidia
et nõ triſticia aut tediũ.hoc em nõ ↄſequit᷑:illud vo con⸗
ſequit᷑.¶ Ad illud ̊ qð primo obijcit᷑ de illa magiſirali
ſcz g; accidia ẽ diffidentia dicendũ ipᷣa dicit intentõnez
T t ↄſequentẽ ſicut illa.accidia eſt toꝛpoꝛ.ex hoc em̃ q videt

y, o: AHe

male vs bonũ ſibi eſſe difficile et laboꝛioſum ad ↄſeruandũ vłl fa⸗
ciendũ.ex hoc eſt ꝙ diffidit et toꝛpet circa illud faciendũ
vñn ocedo bñ ꝙ illa rõ non determiĩat ipſiꝰ eſſentiazʒ acci⸗
die.vñ nõ dat᷑ ꝑ aliꝗd qð ſit eſſentiale ad ipſam.ĩmo peꝛ
ulud qð ad ipᷣam ↄſequit᷑ ſicut dictũ eſt.et rõnẽ ↄced q̃
oñdit ꝙ nõ detur illud eſſentiale accidie. Ad rõnem in
ↄtrariũ dicendũ eſt.ꝙ accidia nõ eſt eſſentialiter diffidẽ⸗
tia.ĩmo diffidentia ipᷣaʒ ↄcomitat᷑ hoc eſt ſeꝗtur ad ipᷣaʒ
et qð dr̃ ꝙ foꝛtitudo opponit᷑ ipſi accidie. Dicenduʒ ꝙ h̊
e rr k ? ex ↄſeq̃nti rõne.ſ.diffidentie ã nexe ipᷣi accidie.vñ nõ ꝑ
ahett le illi opponit᷑ i̊ rõne anexi vel ſequẽtis naturalr ex ipᷣa.
Ad illud qð ſcdo obijcit᷑ de illa diffinitõne dicendum.
₰W X. ia nõ determiat eſſentiã accidie: dat ꝑ illð qdẽ añ⸗
8 n cegdens ad ipaʒ. Et quod obijcit ꝗ; accidia dz dici tediũ

— externi boni. dicendũ ſiẽ dictũ eſt.q; perm accidie dr eẽ

clvij.

circa bonũ ſpũale appᷣhenſũ vt difficile ⁊ laboꝛioſũ.a ex
H qð appᷣhẽdit᷑ laboꝛioſũ vel difficile ex h̊ venit triſticia.
rõne ꝗ̊ qua illud bonuʒ eſt ſpũale dẽ eẽ internũ ad diſ⸗
ferẽti boĩ coꝛꝑalis.rõne aũt qua illð bonũ ẽ vt diffici⸗
le et laboꝛioſũ ĩ oꝑe bñ dẽ eẽ extnũ. Ad illð qð obijcit᷑
de tercia diffinitõe.ſcʒ ꝙ accidia ẽ toꝛpoꝛ diceẽdũ ꝙ toꝛ
poꝛ ↄns ipᷣaʒ accidiã ñ ẽ accidia eẽntialit᷑ ſiẽ̃ diffidentia

mo ad ipᷣaʒ accidiã vł triſtitiã ſeqt᷑ toꝛpoꝛ ille et diffidẽ

tia.Vñ diffinitõ illa ñ dat᷑ ꝑ aliꝗd eẽntiale acidie hẽ ꝗ;
ſit de eẽntia illiꝰ.ĩmo ꝑ ↄſeqns ad ipᷣaʒ nat᷑alit᷑.⁊ ita rõ
ñ ꝓcedit ꝗn poſſit diffiniri ꝑ ipᷣaz taq; ꝑ ↄſeq̃ns ad ipᷣaʒ
licʒ nõ tãq; ꝑ eẽntiale vł foꝛmale ĩ ipᷣa.ex illa ei triſticia

ſeꝗt᷑ diffidẽtia ⁊ toꝛpoꝛ.aĩa eĩ q̃ triſtat᷑ circa bonũ diffici

le ⁊ laboꝛioſũ:ex h̊ ꝙ videt ipᷣm difficile et laboꝛioſũ toꝛ⸗
pet.ex h̊ at ꝙ videt i ʒ et eſtiat ſe ñ poſſe ꝑficẽ illð ⁊ im⸗
plere ꝑſeuerãdo ĩ illo diffidit.¶ Ad illð qð obijcit᷑ ↄtra

terciã diffinitõʒ damaſ.q̃ ẽ.ꝙ accidia ẽ triſticia agguss

dicẽdũ ꝙ illa diffinitio termiat eẽntiã ipᷣiꝰaccidie.Et
qð obijcit᷑ ꝙ ↄuenit alij.ſcʒ achos q ẽ alia ſpẽs accidia.
dicimꝰ ꝙ ↄtingit loꝗ de athos q̃ ẽ triſticia vocẽ auferẽs

et de accidia duplicit. Uno mõ ꝓut ſũt paſſiões ſiue pe

ne.et ſic differũt altinuicẽ ſᷣm gradꝰ.qꝛ accidia interioꝛ
athos vᷣo ẽ exterioꝛ.et ita ſi diffiniũt᷑ vt paſſiões vel pe⸗
ne:bñ cõcedo ꝙ nõẽ ipᷣaꝝ eadẽ diffinitõ.Alio mõ ↄtin⸗
git log de ipis vt ſũt!⁊ ſic nõ differũt ĩuicẽ imo ad vnuʒ

genꝰ pcti reducũt᷑.¶ Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ oppoſita triſti

cie et accidie nõ ſũt eadẽ:&̊ nec accidia ẽ triſticia.dicen⸗
dũ ꝙ ſiẽ dictũ ẽ foꝛtitudo ꝑ ſe et rõe eẽntie nõ opoit᷑ ipi
accidie.ĩmo rõne diffidẽtie ãnexe ipᷣi accidie.Vñ ſicẽ dil⸗
fidẽtia nõ ẽ accidia ĩmo ſeq̃ns ad ivᷣam ita dicimꝰ ꝙ foꝛ
titudo nõ eſt gaudiũ.ſi aũt foꝛtitudo ꝑ ſe et eẽntialit᷑ op
poneret᷑ accidie et ñ rõne anexi:bñ ꝓcedẽt rõ.¶ Ad ali⸗
ud qð obijcit᷑ de toꝛpoꝛe.dicẽdũ ſic̃ dictũ ẽ.q cũ dẽ acci⸗
dia ẽ toꝛpoꝛ circa hoc nõ ẽ pᷣdicatõ eẽntia lis ſiue foꝛma⸗
lis.ĩmo notãs ↄcomitãtiã tãq; eiꝰ qð ad alterũ ſeꝗt᷑. vñ
nõ dẽ accidia toꝛpoꝛ niſi qꝛ accidia eſt triſticia foꝛmalit᷑

loqᷓndo:ad quã triſticiã ſeꝗt᷑ toꝛpoꝛ mẽtis circa boni im

pletõem ſiue circa ĩchoatõʒ boĩ. ꝓpt᷑ h̊ ꝙ eſtimat᷑ ñ poſſe

impleri.⸗ Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ hec rõ ↄuenit iuidie.di

cendũ ꝙ nõ ꝓut eſt rõ accidie eſt rõ inuidie: immo alia
de cauſa et rõe.nã inuidia ꝓpꝛie triſtat᷑ de bono alteriꝰ.
qð tñ appᷣhendit vt ſibi malũ et nociuũ.et h̊ ſcʒ illð eſſe
diminutiuũ ſui boĩ:accidia ꝓpꝛie triſtat᷑ de bono qð ap⸗
pᷣhẽdit illud tãq; difficile et laboꝛioſũ ad faciendũ.et ſic
ſunt diuerſe rões et motina hmõi triſticie hic et ibi.

Membꝛüſtercins

Ercõ querit᷑ in quo genere ſit accidia vtꝝ

damaſ.ꝙ paſſionẽ ↄſeꝗt᷑ triſticia et ſumit
illð ex vðᷣbo phi dicẽtis.dico aũt paſſiones
ex ꝗbo vniuerſalit᷑ ſeꝗt᷑ delectatio vel triſticia.Sed ac⸗
cidia ẽ triſticia.q̊ ñ ẽ paſſio ĩmo ſeq̃ns ad paſſiõʒ.⸗Cõ⸗
tra damaſ.vbi loꝗt᷑ de paſſioĩbo vocat ipᷣaʒ accidiã paſ⸗
ſionẽ.qꝛ hmõi triſticias vocat paſſiões de ꝗbo ibi toꝗt᷑.
( qð dicẽdũ.ꝙ delectatõ vno mõ ẽ termꝰ paſſioĩs
Rlectabilis. Alio mõ ẽ paſſio.ſiłr triſticia vno mõ ẽ ter
mĩꝰ paſſioĩs triſtabił. Alio mõ ẽ paſſio.vñ de delctatõe
q̃ẽ termiꝰ delectabilis paſſioĩs loꝗt᷑ remigiꝰ cuʒ dĩc.q;

celectatio ẽ actꝰ ſine motu.paſſio em̃ cũ motu E. vñ dele⸗
ctatio illa nõ ẽ paſſio.ſᷣ̊ potiꝰ paſſioĩs terminꝰ. ſm ̊ ꝙ

txlectatio ⁊ triſticia termĩ ſunt paſſionũ.loqꝗt᷑ phᷣus di⸗

cẽs.ꝙ delectatio et triſticia paſſiões ſũt.aimus em̃ ali⸗

qn mouet᷑ fugiẽdo vł apetẽdo ⁊ cũ ĩ fine ſuccũbit tmiꝰ
iſte dꝛ triſticia.triſticia at pt᷑ dici ⁊ de paſſiõe ⁊ 8 termĩo
paſſioĩs.⁊ ſic bñ ocedẽdũ ẽ ꝙ tſticia ẽ paſſio.tñ triſticia

iſta ñ dẽ pciĩz ĩqtũ bmõi:niſi ᷣm ꝙ; volẽtibo nob accidit ⁊⸗

vł ñ ſine volũtate nr̃a:ñ ei de rõe illa pura q ẽ paſſio eſt
pet᷑ʒ.ĩmo pena.ſ̊ qꝛ vlteriꝰ ẽvolũtaria vt dictũ eſt.

Mlembenz quartũ

ſcʒ ĩ genẽ paſſioĩs.et ondit᷑ ꝙ nõ.qm dicit

9„Khr uiab pin⸗

Varto querit᷑ te cauſa iſtius peccati et ra
dice. vtꝝ.ſ.ex amoꝛe ſit vel libidine:ſᷣm ꝗ⸗
libido dr eſſe pᷣncipiũ om̃is pctiſoñndit᷑ au⸗
— tem ꝙ nõ.qm amoꝛ ille inoꝛdinatꝰ ſiue li⸗
bido ꝙ idem ẽ ⁊ accidia ex opꝓpoſito ſe hñt.libido em dr
impꝛoba volũtas reſpectu eiꝰ qð placʒ.ſ̊ accidia ſiue tri
ſticia dr reſpectu eiꝰqð diſplicet.ꝗ̊ ꝑ oppoſitũ ſe bʒ ad il
lum amoꝛẽ inoꝛdinatuʒ ſiue libidinẽ:ꝗ̊ nõ reducit᷑ ad il⸗
lum tanqᷓᷓ ad radicẽ vel pᷣncipiũ.ex qͥ ſeqtur ꝙ accidia ñ
ſit peccatũ:cũ om̃e peccatũ ad illã reducat᷑ tanq; ad ra⸗
dicem ſiue pᷣncipiũ ſicut dĩic aug.in li.de li.ar. Ad qð
dicendũ.ꝙ Fm Bugln li.ar.licʒ timoꝛ male humiliãs et
amoꝛ male accendens oꝓponant᷑: nibilominꝰtimoꝛ male
builians naſcit᷑ ex amoꝛe male accendẽte.ſiẽ cũ aliqs oꝛ
cindit aliũ hoĩeʒ quẽ timet.et hoc:qꝛ amat viuẽ ſine me⸗
tu.et iſte amoꝛ ſiue libido mouet ipᷣm. vñ cũ ſint due ra⸗
dices pctoꝝ.ſ.timoꝛ et amoꝛ:tamẽ timoꝛ ſemꝑ redit᷑ ad ue
amoꝛẽ ⁊ cauſat᷑ ab illo.ſicut hr in glo. ſuꝑpᷣs. Incenſa
igni ⁊ ſuffoſſa.et ideo drĩ amoꝛ ſiue libido ſimptr eſſe ra⸗
dix oĩm pctoꝝ.qꝛ nunq; cauſat᷑ pctᷣm ex timoꝛe:ꝗn amoꝛ
pᷣcedat timoꝛẽ radicaliter.Siłr dicimꝰh̊ ꝙ licʒ hõ triſte
tur in hoc peccato:hec tñ triſtica radicatur in aliq̊ qð ſi
bi placet et ita patet radix ⁊ cauſa iſtius peccati.

(Mlembrum quimntum

Ainto querit᷑ vtrũ accidia ſit capitale vici
um.et ondit᷑ ꝙ nõſſpũale laboꝛioſuzʒ ẽ tri⸗C?⸗
ſtabile:h̊ triſtabile diſplicet tale non ca⸗
dit in affectõne.et qð ñ cadit ĩ affectiõe nõ

eeccatũ: cũ accidia vel triſticia reſpiciat hmõi ſpũale

laboꝛioſuʒ:relinꝗtur ꝙ nõ eſt vnũ de ſeptem vicijs capi⸗
talibo.q IJWem capitale viciũ dr capitale.nõ ꝗa naſcitur
ex alio ſ̊ alia ex ipo.ſed accidia ſiue triſticia naſcitur ex
alio g non eſt capitale minoꝛ pʒ qm̃ accidia fugit ſpũale
laboꝛioſuʒ ſic dictũ eſt.et hoc ter aliqð delectabile qð
ei adueiĩt ex fuga illiꝰlaboꝛioſi ſiue triſtabilis.q̊ iſtð pec
catũ naſcit᷑ ex apetitu vel amoꝛe inoꝛdinato alicuiꝰdele
ctabilis.̊ ex alio pcto naſci᷑:et ita nõ ẽ capitale.¶ Itẽ
Dicit gre.ꝙ ex ꝑturbatõe ire naſcit᷑ triſticia ſ̊ ira ẽ viciũ
capitale.ꝗ triſticia ſiue accidia naſcit᷑ ex alio capitali &
ipᷣa nõ eſt viciũ capitale.ſiẽ nõ diceremꝰꝙ toꝛpoꝛ eſſet ca
pitale qꝛ ſeꝗtur ex neriginrantegrcgi enũeratione
exeꝛcitꝰdy aboli ponit ipᷣam eſſe viciũ capitale:q̊ ẽ viciuʒ
capitale.¶ Ad qð dicendũ.ꝙ accidia ym gre. ẽ capita⸗
le pccm.¶ Ad primã ratõeʒ in cõtrariũ dicendum.q tri
ſtabile illð ñ diſplicet niſi qꝛ eiꝰopoſitũ placet.i.quies.
et qꝛ placet inoꝛdinate:ideo facit peccatũ.cadit ergo ac⸗
cidia in affectõne rõne illiꝰlibidinis vel amoꝛis inoꝛdia
ti añcedentis ad iſtã diſplicentiaʒ ſiue triſticiã.⸗ Ad ſe⸗
cundã rõnem dicendũ.ꝙ licet accidia vel triſticia naſcat᷑
ex amoꝛe libidinoſo:nihilominꝰeſt viciũ capitale.amor
em ille libidinoſus radix eſt pct᷑i cuiuſlibet generalis ſiẽ
dicit aug.vñ naſci ex illo nõ impedit ꝗn ſit viciũ capita⸗
le.cũ amoꝛ ille nõ ſit pctm ſeꝑatũ:ĩmo cã et radix eſſenti Pees
alis cuiuſilibet pcti ſine q̃ nõ eſt peccatuʒ.vñ qñ dicimus
iſte amat voluptuoſuz ingete ⁊ iõ fugit laboꝛioſuʒ.fuge⸗
re laboꝛioſũ iſtð ẽ motꝰ illiꝰpeccati accidie.amare at᷑ vo
luptuoſuʒ ingete iſtud ẽ radix eiꝰ.et hec duo vnũ pecca⸗
tũ ꝑficiũt ⁊ nõ duo.et iõ pʒ ꝙ tũc nõ naſcit᷑ ex alio pecca⸗
to:qꝛ nõ diſtinguit᷑ i peccato bᷣ̊ faciũt vnũ peccatũ.qAd
terciã rõnem dicendũ.qꝙ ſeqꝗ ex peccato capitali ẽ duꝑlr
Vno mõ cooꝛdinatõne eſſentiali.ſᷣm h̊ dicimꝰ ꝙ filie ca
pitaliũ pctòꝝ ſequũt᷑ ex ipſis.et hoc mõ ſeꝗ vel genera⸗
ri ex capitali vicio ſicut ex ira:bñ impediꝛet viciũ eſſe ca
pitale qð ex ipᷣo ſeq̃ret. Alio mõ generat᷑ aliꝗd ex capita
li vicio ita ꝙ nõ eſt cooꝛdinatio eſſentialis vniꝰad alteꝝ
h accidẽtalis.ſic ſeg ex vno capitali nõ impedit eſſe capi
tale:ꝗa nõ ſequit᷑ tanꝗᷓ filia.hoc modo ſequitur accidia
vel triſticia ex ꝑturbatõne ire.non ꝙ ſit eius filia: ſᷣ qñ⸗
qᷓ; ↄtingit ꝙ ex ipſa ſequitur. ”ſ

2ð to querit᷑ de opoſito iſtiꝰ peccati.oſiten
dit᷑ aũt ꝙ ꝑ ſe oponit᷑ ipi caritati.qm̃ ca⸗
— ritas facit ome difficile facile.ſic dẽ ſuꝑ il
lud math. xj. Jugũ meũ ſuaue ẽ ⁊ onomeũ
Leue. qʒ ẽ difficile ĩ ſe:amati ẽ facile. caritas facit ð di
ficili facile. G̊ accidia facit cõtrariũ:̊ accidia ꝑ ſe ooi
tur caritati.¶ è at᷑ oponit᷑ foꝛtitudini vidr̃.qꝛ dĩc yſi.
ꝙ accidie foꝛtitudo:tꝛiſticie gaudiũ opponit᷑.¶ Pꝛeteꝛea
videt᷑ ꝙ opponit᷑ gaudio quod eſt fructus ſpirituſſancti
qm̃ accidia ẽ triſticia.vᷣ triſticia illa oppoĩt᷑ gaudio qð ẽ
fructꝰ.̊ᷓ accidia eidẽ ogoĩt᷑. Pꝛeterea vidr ꝙ opponit᷑
caritati ſpei ⁊ patiẽtie.qm̃ ſuꝑ illð ps.qre triſtii
mea.glo.rõ freq̃nter et vehemẽter ꝑſuadet triſticiã ſcłi
fugiẽdã.q̃ patiam et caritatẽ et ſpem extiguit.iſta q̊ op⸗
ponit᷑ iſtis.¶ Et dicẽdũ ꝙ accidia cũ oĩbo iſtis oꝑponit *
et h ꝓpter dr̃ſa q̃ ſũt ĩ ea.nã ipᷣaz accidiã ſic dictũ ẽ ↄco⸗ .
mitat᷑ diſfidẽtia implẽdi p̃cepta. et rée bmõi difſidentie 4
oponit᷑ ſpei. Itẽ ibi ẽ tediũ rei laboꝛioſe.et rõe hmõi te⸗ 2
dij opponit᷑ foꝛtitudini q̃ eſt ĩ aggreſſu difficiliũ laboꝛio
ſoꝝ radicaliter. Itẽ opponitur ip̃i caritati gt ↄtrari
etatẽ ſuoꝝ motuũ.qꝛ accidia facit facile eſtiari difficile

— — 2

caritas difficile facit eſtiari facile.Ytẽ rõe ĩpatiẽtie ãẽne⸗

4

re ip̃i oppoĩt᷑ patĩe.queẽ ĩ ſuſtinẽdo ea qᷓ vidẽtur aduer velle

