dinatũ poſſet dici.i.nõ ad ſummũ oꝛdinẽ ꝑtingẽs ex ſe.
et ſic diceret abnegatõeʒ perfectõis in oꝛdine. Ad obie
ctũ aũt pꝛimo dicendũ.qꝙ cũ dicit᷑ dileciõ oꝛdinata eſt ca
ritas:intelligit᷑ de dilectõne totaliter ꝑfecte oꝛdinata.
Dilectio aũt naturalis.et ſi ſit oꝛdinata. nõ tñ totaliter
⁊ pfecte.licet ꝑfecte in ſuo genere.q Ad ſcom dicenduʒ
ꝙ licet in pꝛimo ſtatu teneret᷑ diligere veũ ſuꝑ omia. licʒ
etiã ſuppoſito ꝙ nõ hr̃et gratiã gratũ facientẽ ⁊ nõ dile⸗
xit ſuꝑ omia:noõ ꝓpter hoc fuit inoꝛdinata.i.oꝛdini ſum
mo ↄtraria.qꝛ ſi data fuiſſet caritas.poſſet diligere et di

ligeret ſuꝑ omia:ſᷣ inoꝛdinata poterat dici.i.nõdũ hñs

illud vnge ſuſficiẽter et plene ſic oꝛdinaxet᷑ ad diligẽdũ.
Ao terciũ dicendũ. ꝙ velle nature qdðaãmodo eſt medi
um.⁊ quodãmõ nõ eſt mediũ.inter velle gratie ⁊ vicij.q̊

ad hoc eſt mediũ.qꝛ poteſt ſimul ſtare cũ vtroqʒ. Vnde
Dilectõ naturalis poteſi ſimul ſtare cũ gratuita ⁊ cũ libi

dinoſa.licet ille nõ poſſint ſimul eſſe reſpectu eiuſdẽ rei.
nõ aũt eſt media qͥ ad hoc. vt nec dicat᷑ oꝛdinata nec in⸗

oꝛdinata:ĩmo oꝛdinata eſt.et quo ad hoc plus tenet ſe ex

parte dilectõnis gratuite.ꝗl Sed adhuc obijcit᷑ occaſio⸗

duplici.nõ ideo magis diligit hominẽ ꝙᷓ ſe.ſed rõe ꝑlun-
riñ. qu

Kticulo ſecũdo queritur de oꝛdie. Et primo

2O—ð

S

&in q̊. Sʒ videt᷑ ꝙ nõ habeat rõeʒ medij.qꝛ mediũ inter
bonũ et malũ dʒ eſſe indifferẽs.ᷣ dilectõ naturalis nõ ẽ
indifferens bono ⁊ malo.h̊ cadit in genẽ boni:ꝗ̊ dilectio
naturalis nõ eſt media inter gtuita ⁊ libidinolazʒ. 4Ad
pꝛimũ dicẽdũ ꝙ dilectio qtuita diligit ſummũ bonũ po⸗
nendo finẽ in illo. dilectio libidinoſa diligit creaturam
ſiue mutabile bonum ponẽdo finẽ in creatura.Vñ dili⸗
git mutabile bonũ ꝗpter ſe.dilectõ vᷣo naturalis diligit
ſummũ bonũ.ſᷣ̊ ꝓpter ſe.i.ipter diligẽtẽ. Vñ rõ dilectio
nis ↄſtituit᷑ in creatura ipᷣa intellectuali vel rõnali. bʒ &
dilectio natalis in ̊ ↄuementiã cũ gtuita.qꝛ diligit ſum
mũ bonũ:p in h differt.ꝙ ratõ ponit᷑ in ſe diligẽte ⁊ ita
in creatura.Cũ dilectõne aũt vicioſa bʒ ↄuenietiã. qꝛ re
fert ao creaturã ſuũ diligibile:ᷣ ĩ differt.ꝙ dilectõ na⸗
turalis nõ ponit creaturã finẽ ſ̊ vicioſa ponit.¶. Ad ali
ud dicendũ.ꝙ licet ſit media inter gtuitã ⁊ vcioſaʒ.nõ
tñ eſt media inter bonũ ⁊ malũ.niſi reſiringet᷑ bonuʒ ad
bonũ geu tũ. vñ eſt tale mediũ qð tñ plus tenet ſe in rõe
generis cũ dilectõe gratuita qᷓ vicioſa.
BS altera ꝑtẽ huiꝰ gemĩati articuli querit̃ de
oꝛdine diligẽdoꝝ.⁊ circa q̃tuoꝛ verſat᷑ hec q

Diligat᷑ a ſe naturali dilectõe. Scdo vtrum
dileetõne natali magis diligat᷑ deꝰſe q; ecõnerſo.¶ Ter
cio vtrũ aliũ angelũ diligat dilectõne naturali ſicut ſe.
uarto in qͥ oꝛdine diligat᷑ hõ rõne aiĩe vel coꝛꝑis.

q pꝛmũ ſic vide/

nõ eſt aũt vinculũ eiuſdẽ ad ſe vel copula. ICt dicit au⸗
guſti. in li.de trini.dilectio vt ſic ſꝑ in alterũ tẽdit.ꝗ̊ nõ ẽ
eiuſdẽ ad ſe.q¶ Itẽ amoꝛ eſt donũ.donũ aũt eſt inter dan⸗
tẽ ⁊ recipiẽtẽ:nõ eſt aũt idẽ dans ⁊ recipiẽs a ſe.̊ nõ eſt
dilectio ſui ad ſe.¶ Itẽ donũ eſt pꝛius dãtis.et poſt reci⸗
piẽtis:h̊ nõ eſt idẽ in eodẽ ſimul ſᷣm pꝛius et poſterius.q
cũ dilectõ ſit donũ.nõ erit eiuſdẽ a ſe. E
ſegꝗt᷑ cognitõeʒ.ſ̊ idẽ põt cognoſci bonũ a ſe.ꝗᷓ poteſt dili
gi a ſe. ¶ Stem naturaliter vnũqdq; aĩal querit qð ſibi
vtile eſt. vt cibũ et locũ ↄpetẽtẽ:amor aũt ſiue dilectõ ni
hil aliuo videt᷑ niſi apetitus eiꝰ qð eſt vtile. vel ſalubꝛe
ei qʒð diligit.ꝗ̊ᷣ vnũqðqʒ aĩal ꝓpter ſe diligit aliud ſiẽ ꝓ⸗
pter ſe querit.et ita ꝓpter ſe pꝛimo diligit. Rñdenduʒ

eſt dilectõ amicicie.et eſt dilectio ↄcupiſcẽtie:dilectio ᷣo

ↄcupiſcẽtie aut eſt reſpectu ↄcupiſcibilis aut reſpectu eiꝰ

cui ↄcupiſcit᷑. Dilectio amicicie in alteꝝ tendit.ſiliter et

dilectio ↄcupꝑiſcẽtie ratõe eius qð cõcupiicit᷑.ᷣ nõ rõe eiꝰ

cui ↄcupiſcit᷑:aliꝗd em̃ ocupiſcit aliqo ſibi preter h̊ autẽ

eſt dilectio placentie.
. „„ 7 „„
ſecundu obijci S. ij.
tur ꝙ dilectõe naturali deus magis diligat᷑ ſe: dilectõne
em naturali diligitur deus vt ſummũ bonũ.ſed ſummũ

bonũ eſt ſuꝑ om̃ia diligẽdũ.̊ᷓ dilectõe natuꝛali diligitur

deus ſuꝑ omia: ̊ dilectõe naturali diligit᷑ deus inqtuʒ
bonus: ſed angelus nõ eſt ſumme bonꝰ. nõ eſt ſumme
diligedꝰ.q̊ nõ natali dilectõe plꝰ diligit angelꝰ deũ q ſe.
Stẽ h̊ pceptũ diliges do.dxũ tu.ex to.coꝛ.ẽ pᷣceptũ mo⸗
rale:pᷣceptũ aũt moꝛale ſcriptũ ẽ ĩ mẽte.̊ in mẽte angeli
ſcriptũ erat nat᷑alit. Si gexiuit in actuʒ ex nata dilige⸗

bat deũ ex toto coꝛde.⁊ ita ſuꝑ oĩa.(¶ Itẽ natali dilectõe

diligit aliquis qdð ſibi ẽ bonũ.q̊ magis ſibi bonũ magis
diligit: O maxime ſibi bonũ maxime diligit:ſ dens ẽ ma
xime bonũ ipi qgelo. angelus marime dilexit crũ dile⸗
ctõe naturali.̊ plus ꝙᷓ ſe.¶ Itẽ dilectõ ſeꝗt᷑ ad cognitõ⸗
nem.ꝗ naturalis dilectõ ad naturalẽ cognitõeʒ. ̊ natu⸗

rali cognitõe cognoſcit deũ eẽ ſummũ bonũ ſimplicit.et

ſibi: natali dilectõe diligit deũ plꝰ qᷓ ſe. ¶ Itẽ delecta⸗

ſtio ſub qᷓtuoꝛ ꝑagraphis. Prĩo vtx angls

tur ꝙ nõ diligat᷑ a ſe.dilectõ em̃ eſt vinculũ ſiue copula:

otra. dilectio

bile ſenſibile ſenſuʒ bene diſpoſitũ lm ꝓoꝛtõez ſue volu
ptatis bʒ affſicere et trahere.&ᷣ ſpuale lectabile ſimilit
in ſuo genẽ.g ſumme delectabile ſũme trabit et cxlectat⸗
angelica natura in primo ſtatu erat bene diſpoſita. et
ſm ĩtellectü. 1 m affectũ:̊ ſumme afficiebat᷑.a ſumme
delectabili ſcʒ deo: diligebat᷑ dilectõe naturali plus qᷓ
aliqua alia creatura. 4 Itẽ omis potẽtia magis ſe babʒ
ad id ad qð pꝛincipaliter eſt.qᷓ ad io ad qð no pꝛincipa⸗
liter eſt: et hoc eſt dictãte natura. Sʒ vis cõcupiſcibilis
pꝛincipaliter eſt ad diligẽdũ deũ ꝓpter ſe.nõ eſt pꝛincipa
liter ad diligẽdũ creaturã: ꝗ̊ magis habet ſe ad diligẽ⸗
dũ deũ ex natura ꝙᷓ creaturâ aliquã. & er natura diligit
txũ plus qᷓ; creaturã aliquazʒ. 4¶. Preterea.ſi ex naturali
potẽtia ſuſficiens eſt ad diligẽdu creaturã ꝓpter ſe:ex na
turali potẽtia poterat deũ diligẽ ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ oĩia:⁊? ita
naturali dilectõe diliget᷑ deus ſuꝑ oĩa ꝓpteꝛ ſe. ¶ Ad cõ
trariũ ſic.Qaturaliter diligit᷑ deus ab angelo ꝓpt bonũ

angeli:cũ & illuo qdð ꝓpter ſe diligit᷑. magis oiligit᷑ qꝙᷓ; io

qð ꝓpter ipᷣm diligit᷑: angelus naturali dilectoe magis
diligit ſe qᷓ deũ.ꝗ Itẽ natura reflectit᷑ in ſe qð aꝓaret i
naturalibo. Intedit em ſe ↄſeruare ꝑ acium generatiue.
Intẽdit ↄſeruare indiuiduũ p actũ nutritiue. Vnde di⸗
lectio naturalis eſt ao ↄſeruãdũ ſe: ꝗcꝗd &̊ diligit᷑ natu⸗
rali dilectõe ꝓpter ſe diligit᷑.ꝗ̊ᷓ angelus magis ſe diligit
qᷓ deñ.¶. Item dilectio naturalis eſt ſᷣm ↄcupiſcẽtiã.ↄcu
piſcẽtia aũt oꝛtũ hʒ er indigẽtia. Indigẽtia aũt refertur
ad indigẽtẽ.q̊ dilectõ naturalis ad ipᷣm diligẽtẽ. diliget
em̃ qð ſuã ↄplet indigẽtiã.¶ Itẽ diligẽ eſt dilectõem ha⸗
bere in ↄueniẽti.̊ᷓ naturaliter diligẽ eſt hr̃e dilectõeʒ in
ↄueniẽti naturaliter.⁊ maxime in maxime ↄueniẽti: ſed
maxime ↄueniẽs eſt angelo ꝙ eſt de eſſe angeli: O magis
diligit᷑ naturaliter ab angelo ꝙ eſt de eſſe eius ꝙ ꝙ non
eſt:̊ deus uõ eſt dæ eſſe eius.̊ nõ maxime diligit. ¶ Ao
obiecta ſic poteſt rñderi pꝛimo facta diſtinctõne.Eſt na⸗
turalis dilectõ duobo modis. vno mõ ᷣm ↄuenientiã ad
bruta.pᷣm ꝙ ome aial diligit qð ↄueniẽs eit ſibi in eſſe.2⸗
hoc mõ ſicut bꝛutũ nõ aſcẽdit ad dilectõem dei.quẽ non
cognoſcit naturaliter.licet ſit pꝛincipiũ ſui eſſe.ita nec
natura ratõnalis.ſ̊ oĩno ſiſtit in ſe.Alio pᷣo mõ natuꝛa
ratõnalis qꝛ abũdat in potẽtia cognoſcẽdi deũ.⁊ cũ boc
habet cognitõem dei naturaliter inſitã.hʒ dilectõem dei
naturaliter inſitã. in qua diſtinguit᷑ a bꝛutis: et hac di⸗
lectõne diligi᷑ deus vt maxime ↄueniẽs ⁊ maxime dele⸗
ctabilis angelo vel homĩ ſᷣm aiam rõnaleʒ.Si g querat

vtrũ deus magis diligit᷑ ꝙᷓ angelus a ſeipo vel ecõueſo.

Dicendũ ꝙ prima dilectoe q ↄuenit cũ bꝛutis nõ diligi⸗
tur deus ſicut nec cognoſcit᷑.dilectõe pᷣo ſcða /put eſt ocu
piſcẽtie diligit᷑ deus naturaliter. Iſta aũt dilectõe nõ eſt
magis ⁊ minus vel eque diligeꝛe deũ et ſe:qꝛ dilectio iſta
nõ diſtinguit inter bonũ qð ↄcupiſcit᷑⁊ cui ↄcupiſcit.tã
ꝙᷓ ſint duo ↄcupiſcibilia:̊ eſt vna dilectio huius et illiꝰ
VUnde aſſignat᷑ vna regula.q; amore naturali ꝗ eſt ↄcu⸗
piſcẽtia.diligit vna dilectõe qð maxime ↄcupiſcit᷑ ⁊ cui
ↄcupiſcit᷑. Si vo diceret᷑ diligẽ adherere bono ꝑ affectuʒ
ſiue affici delectabile circa bonũ inqtũ hmõi:quẽadmo⸗
dũ eſt in dilectõe q̃ ex deliberatõe ꝓcedit.ſᷣm hoc enge⸗
lus magis vel minus potuit diligere. ꝓut diſtinguebat
vnũ eſſe altero melius vel minus bonn:et m G̊ deꝰ ma⸗
gis eſt diligẽdus ab angelo naturaliter qᷓ ip̃e a ſeipᷣo.et
ſic dilectõ ſeqtur electõem. Eligere em̃ eſt alterũ alteri pᷣ
optare.l Vo primo obiectũ dicẽdũ eſt deus natura⸗
liter diligit᷑ vt ſummũ bonũ.et ſumme diligit᷑ id ẽ ſũme
diligẽti ſibi ↄcupiſcit᷑.ſᷣ ex natura niſi eleuet᷑ ꝑ grãm nõ
ſumme diligit᷑.i. ꝓpter ĩm ſumme appetit᷑. et hoc vltimo
mõ diligit᷑ deus ex caritate vel ex rõne:cũ ꝗ̊ naturali di⸗
lectõe deus ſumme ↄcupiſcat᷑in h̊ mõ diligit angelus ſe
ipᷣm: nihil em̃ ſeipᷣm ↄcupiſcit.ᷣ ſe diligit tanq bonũ cui
cupiſcit. tdq; bonũ ſibi ↄuemiẽs:diligit ̊ ſe maxime. vt
roem ꝓpter quã ↄcupiſcit:deũ maxie.vt maxime ſibi cõ⸗
cupiſcibile.et ita difſferent dr maxie.et vnica tñ eſt dile⸗
ctio.qꝛ rõ diligẽdi et dilectũ.nõ mltiplicat actũ dilectõ⸗

nis.¶¶ Ao ſcõm vᷣo obiectũ dicendũ eſt.ꝙ licet iſtud pce⸗
ptũ.ſcʒ diligere deũ in toto coꝛde ⁊c.ſit ſcriptũ in mente
naturaliter:nõ tñ natura ſufficiẽs ẽ pꝛincipiũ ad elicien
dũ illũ actũ.ſᷣ reqꝗrit᷑ gr̃a gtũfaciẽs.iAec exit ĩ hũc actũ
niſi pꝛius data gratia.Et eſt ſimile. Lenet᷑ hõ ex libero
arbitrio ad diligẽdũ ex caritate.nõ tñ ſufficit liberũ ar⸗
bitriũ ad hmõi dilectõem.niſi cũ hʒ caritatẽ.⸗.] Ad ter⸗
ciũ dicẽdũ.ꝙ dilectõe naturali diligit angelꝰ deũ vt ma
xime bonũ ſibi:ñ tñ ſeꝗtur.ꝙ ex natura diligat eũ plus
ᷓ ſe.h̊ mõ dilectõis.ſ.ↄcupiſcẽtie.cũ angelꝰ ſit rõ illius
Dilectõis nat᷑alis.vñ vltima ratõcinatõ nõ valet.4 Ad
quartũ dicendũ.ꝙ licet dilectõ ſeq̃t᷑ cognitõeʒ.⁊ cogno⸗
ſcat dũ eſſe ſummũ bonũ.⁊ ita eẽ maius bonũ qᷓ ſit ipᷣe.
nõ tñ ex natura magis diligit dilectõe ↄcupiſcẽtie:qꝛ ꝓ⸗
pter ſe diligit deũ:ſ̊ in cognitõe naturali q̃ ↄfoꝛmat gtui
te. bene ſeꝗt᷑ illud. Ibi em natura ꝑ gram eleuat.vt dili⸗
git deũ ꝓpter ſe tanq; ſummũ bonũ.⸗ Ad quintũ dicẽduũ
ꝙ licet eus ſit ſumme delectabile ⁊ ſumme trabens ad
ſe ꝑ dilectõem affectũ bene diſpoſitũ: nõ tñ appetitus an
gelicus ſumme trahebat᷑ ex diſpoſitõe nature.ſᷣ ſi habẽt
diſpoſitõʒ gr̃e aut gloꝛie.tũc poſſet ſumme trahi ſᷣm ſuã
Aportõeʒ:nõ ꝗᷓ eſt vefectus ex ꝑte attrabẽtis ſiue allicie⸗
tis.ſ̊ ex ꝑte eiꝰ qð dʒ trabi.qꝛ nõ habebat diſpoſitõezʒ/ p
poꝛtionalẽ.gre ſcʒ vel gloꝛie.q¶ Ad ſextũ dom.ꝙ licet po
tẽtia naturalit᷑ inclinet᷑ ad diligẽdũ plus ꝙᷓ ſe vel alia cꝛe
aturã.nõ tñ nata ꝑ ſe ſufficiẽs ẽ ad exitũ in actũ dilecti⸗
onis iſtius.vt diligat plꝰ qᷓ ſe: ſᷣ bene poſſet diligẽ ex na
tura deũ plus q; aliã creaturã. O aũt exeat ad diligẽdũ
plꝰ q; ſe.G̊ ẽ ꝑ graz q̃ ẽ ↄplemẽtũ nat᷑e: nõ ſic aũt ẽ ↄple⸗
inẽtũ quẽadmodũ ars ẽ ↄplementũ:qð em̃ ars pt᷑ facilit᷑
nat᷑a pt᷑ cũ difficultate implẽ.iõ ſic aũt eſt de gra. Qð
em̃ gra põt.̊ natura nõ põt.niſi adiuta ꝑ gram. ¶. Ad
vltimũ pᷣo dicendũ ẽ.q; licet natura poſſit ad diligẽdum
creatura ꝓpter ſe nõ tñ pt ad diligẽaũ deũ ꝗpter ſe. niſi
adiuta ꝑ gram:qꝛ diligẽ creatura ꝓpter ſe vel eſt motus
vicij.vel motus nature:natura aũt põt ex ſe deſicere. nõ
põt ex ſe ꝑfici:̊ cũ ꝑficit᷑.tũc mouet᷑ ad diligẽdũ deũ ꝓpt
deũ:ex nata aũt pt᷑ ad diligẽdũ deũ ꝓpter ſuã vtilitatẽ.
4l Ad obiecta aüt ĩ ꝑtẽ ↄtrariã.ꝗbo videbat᷑ oñdi.ꝙ an⸗
gelus magis diligebat ſe q; ceũ dilectõe naturali: ſic vi⸗
det᷑ rñdendũ.ꝙ licet angelꝰ ſit ipᷣa rõ diligẽdi.nõ tñ ma⸗
gis diligit᷑.i.ↄcupiſcit᷑.qꝛ nibil a ſeipᷣo ↄcupiſcit᷑: maxrĩe
diligit᷑ angelus vt rõ.maxie deus vt ↄnicabile.q Hoc
etiã ex ſcõᷣa rõe apparet.qꝛ nat᷑a inflectit ĩ ſe tq; ĩi rõem.
n tãqᷓ; in pꝛimũ ↄcupiſcibile.⸗. Ad idẽ tẽdit tercia rõ.
angis diligit rũ.ſ.vt ↄplemtũ ſue nat᷑e.⁊ ita ꝓpter ſe.
Ad q̃rtũ dicẽdũ.q cũ qrit᷑.v.angłs magis diligat di⸗
lectõe natali deũ q; ſuã foꝛmã vel ecõuerſo. Rñdendũ ꝙ
cũ dicimus dilectõem naturalẽ.intẽdimꝰ eã ꝓcedẽ medi
ante foꝛma angeli:dilectõ aũt q̃ eſt in cõcupiſcẽtia.ſemꝑ
tẽdit in aliud tanq; ↄcupiſcibile.vnde h̊ modo nõ eꝛit foꝛ
ma angeli ↄcupiſcibile.ſed ratõ ↄcupiſcendi:deus aũt vt

ip̃ᷣm cõcupiſcibile. ,„
Ad terciũquo que/ S.iij.

rit. Atrũ vnus angelus diligat aliũ angelũ dilectõe na⸗
turali ſicut ſe.Quod nõ videt᷑.ſe em̃ diligit tanꝙᷓ rõnem
omniũ ↄcupiſcibiliũ.alium aũt angelum nõ ſic diligit.̊
nõ diligit alium angeluz ſicut ſe.¶ Preterea.ſi diligere
nature dicat᷑ apetere ei bonum qð ſibi ↄpetit.hoc non
videt᷑.i Qam ſicut diuerſa ſunt aparẽtia. ita diuerſa ſũt
appetibilia.et ita non idem appetit alteri angelo qð ſibi.
Preterea.diligere alium angelum ad vitam eternam
ad quã ſe diligit eſt motus caritatis.ergo nõ eſt motus
nature ad quem ipᷣa natura ſufficit. 4 Item ſi diligere
ſicut ſe.eſt diligere eum quia eſt imago tei.cuius eſt ipᷣe
imago.et ita in ratione imaginis ſit hec ſimilitudo.ſᷣm
quam attenditur dilectio naturalis. Scõm hec ex natu
rali dilectione eque diligetur angelus ab angelo alio.vt
Diligetur a ſe et in tantum.ratõ enim imaginis eſt eque
naturaliter in vtroq;. ergo ratio diligendi naturaliter:

etiſitd
tinmene
nadeieen
tibi dets
erlbben
ſberi r⸗
4 d len⸗
üena
fucipln
toilios
let. D
ez. 7 Cogno⸗
möſtſfe
iſeine
fonnni
euak ordi⸗
Intü dicici
trahensg
wpetitusge
re ſibaber
raheßnl
ſineglici⸗
ſpoſtoczp
n lierpo
edaliicne
actü dilen
tdilgeern
nddligit⸗
baüte e⸗
ropefele
defa G
famn. 4
ſdiligicn
Ppterſerni
leſt motns
deſicere ſo
di üpt
ttllitht⸗
ſic gan
rralitſient⸗
.noͤtiima⸗
it: marie
llehoe
iiſen.
rcar.
ppeerſe
dlligato⸗
iͦgengig
lgineti
uig leny
ſoͤaith
ogüttt

„ 83
i
ſectoeſth
itönen
cdlligtg
ſoilger
t boefun
duefuſi
etenan
nons
hlgele
gelife
do⸗ in
et gatin
oNlobt
altcge
fahic:

¶ Nueſtio

ergo tantũ diligit angelus alium angelum naturaliter

quãtum ſe.qð cũ nõ concedatur eo ꝙ penes ipᷣm reſidet

raliter ex reſpectu imaginis diuine.¶ Eꝛ aũt angel? di
ligat aliũ angelũ vt ſe.habet᷑ exr hoc qð dẽ ecẽi.xij. Oẽ
aial diligit ſibi ſimile.et oĩs hõ ſibi ſimili ſociat᷑. et hoc
? ex natura.ergo et angelus natunali dilectõe diligit ali
um vt ſe.quia ſicut ẽ nota ſimilitudinis.ſimilitudo aũt
hec ẽ in e⸗ nature.ergo dilectõe natuꝛali diliget

rõ diligẽdi natur aliter aliũ.nõ erit d diligẽdi natu

aliũ vt ſe. ¶ Huius etiã rei gra queritur.ſi vnus ange⸗
lus habeat melioꝛa naturalia q; alius angelus. truʒ
naturali dilectõe ſit magis dilectus. Quod videt᷑.quia
bonũ naturale ẽ naturaliter diligẽdum. æ magis bonũ
in via nature magis diligenduʒ.ergo angelus naturali
dilectõe aliquãdo plus diliget aliũ q; ſe. ”¶ Cõtra.qcqd
diligit naturali dilectõe. ꝓpter ſe diligit.ꝙᷣ magis ſe dili
git ꝙ;ᷓ aliũ angelũ.¶ Vo qð dᷣm.q; natuꝛali dilectõe di
ligit angelus angelũ vt ſe.nõ tñ quãtuʒ ſe.vt eĩ ẽ nota ſi
militudinis nõ quãtitatis.hec aũt ſimilitudo ẽ in cõmu
nicatõe eiuſdem nature intellectualis.¶ Per hec pt᷑ pa
tere qualiter rñdendũ ẽ ad pꝛimo obiecta.nõ em̃ attẽdit
illa ſimilitudo ꝙtum ad rõem diligẽdoꝛũ.nec q;tum ad
appetitũ vite eterne.nec q;tum ad rõem imaginis:iſie eĩ

ſunt ↄditões quas diſtinguit liberũ arbitrium inqtum

hmõi non inq;tum natura.⸗! Avd aliud dicendũ. licet
vnus angelus melioꝛa habet naturalia qᷓ ipe angelꝰdi⸗
ligens.nõ tñ naturaliter plus ſe ab illo diligit᷑. ̊ ↄpatõ
ne o angeloꝝ teneret hec rõ cõꝑationis non reſpe⸗

¶Ad quartum qno S. iij.

queritur dæe dilectõe naturali hoĩs rõe aĩe vel coꝛpoꝛis.
vtrũ fuit oꝛdinata ſub dilectõe naturali alterius angeli
Nuod videtur. Sicut em̃ coꝛpus qð eſt infra aĩam dili
gitur minus ꝙᷓ; anima. ita anima que ẽ infra angelum
naturaliter diligitur infra angelũ.ſiue minus ꝙᷓ ange⸗
lus.¶Sed cõtrariũ videtur ꝑ hoc.ꝙ anima nata eſt aſ⸗
ſociari angelo in beatitudine.eꝛgo cũ angelus teneatuꝛ
naturaliter diligere participẽ beatitudinis ſicut ſe. te⸗
netur diligere hominẽ rõne anime rõnalis ſicut ſe: eꝛgo
nõ eſt oꝛdinata dilectõ aĩe rõnalis ſub dilectõe angeli.
Similiter obijcitur de dilectõe angeli reſpectu coꝛpo⸗
ris humani.ad quod em̃ ꝑuenit gratia ad hoc nitit᷑ na⸗
tura aĩe rõnalis.ſ̊ gratia ꝑ caritatem ꝑuenit ad dilecti
onẽ coꝛpoꝛis bumani.vt diligatur infra ſpiritum. ergo
angelus naturali dilectõe diligit coꝛpᷣbumanũ.( Sʒ
cõtrariũ videt᷑.quia nec coꝛpus humanuʒ iuuat ad eſſe
angeli.vel bene eẽ:ſᷣ illud ſolum videt᷑ naturaliteꝛ dili⸗
gi quod iuuat ad eẽ eius vel bene eẽ ergo coꝛpus r

nũ nõ eſt diligibile ab angelo dilectõe naturali. Rñ⸗

dendũ ; homo gratia aĩe rõnalis.naturaliter ẽ di igen
dus ab angelo qſi ĩe m ꝙ; dilectio naturalis elicitur
a natura in qua habũdat homo vltra naturã.qua ſimi⸗
le naturaliter diligitur a ſuo ſimili.et hoc ẽ inqtum er
natura poſſibilis ẽ ad beatitudinẽ eandẽ ad qua angel?
fuit poſſibilis.Eſt aũt natura alia qua ſimile diligit ſu
um ſimile.et quãtomagis eſt ſimile.tantomagis diligit
⁊ hm hunc modũ quia angelꝰ angelo ẽ ſimilioꝛ.qᷓ; ange⸗
lus aĩie.cũ genere ꝓximo differant angelus et aia.ma⸗
gis dilexit angelus angelũ dilectõe naturali q animã.
Ad illud qð obijcit᷑ dicẽedum ẽ.q non ẽ ſunile de dile⸗
ctõe aĩe ad coꝛpus et angeli ad aĩam. qꝛ coꝛpus ñ ẽ xoſ⸗
ſibile ad illã beatitudinẽ que ſiſtit in viſione dei. ſicut
ẽ poſſibilis angelus ⁊ aiĩa. Vñ alia rone diligit angelus
aiam et aĩa coꝛpus.ſ.ſuum vel alterius hoĩs.qꝛ angelꝰ
diligit aiam vt poſſibilem ꝑticipare eandẽ beatitudinẽ
aia vᷣo diligit coꝛpꝰvt qð cedat ei ĩ augmẽtũ głie.nõ q;⸗
tum ad imaginẽ glie.ſ̊ multitudinẽ eoꝝ de ꝗboẽ gloꝛia⸗
dũ.¶ Ad illud vo qð obijcitur de dilectõe naturali ipiꝰ
coꝛpis hũani. Rñdendũ ꝙ nõ ꝓpteꝛ hoc ẽ diſſimile natu

rali dilectõe.qꝛ ofert ad bene eẽ eẽntialiter ⁊ pꝛicipalit

— ſſe. 7 ſit

xxx.

vel qꝛ poſſibile ſit ꝑticipare beatitudinẽ. ᷣ qꝛ ſecũdaꝛio
põt ↄferre ad id.de quo gliatur angelus ſecũdario.pꝛĩo
em̃ gloꝛiatur angelus ĩ deo.ſecũdaꝛio gloꝛiat᷑ ĩ pᷣmio ho
mĩs ꝗ datus ẽ ei ĩ cuſtodiã.et hoc pᷣmiũ ẽ hoĩs rõe aĩe et
rõe coꝛꝑis.qꝛ ergo naturaliteꝛ deſiderat angelus ⁊ pᷣmũ
pᷣmiũ et ſecũdũ łᷣ differẽter.iõ dilectio naturalis fuit in
angelo et reſpectu dei.in quo pꝛincipaliter natus ẽ glo⸗
riari. ⁊ reſpectu aĩe rõnalis et coꝛꝑis cũ remunerat᷑.

Articulus terciuns

Oarticulũ terciũ querit᷑ de rõe natuꝛalis di
lectõis ĩ angelo.ſicut eſt in gratuita dilectõ
Pꝛima rõ diligẽdi ẽ deus. Si em̃ pꝛima
õ in dilectõe naturali ex ꝑte diligẽtis ẽ.iũc videt᷑ cũ an
gelus diligat ſe ꝓpter ſe.ꝙ fruat᷑ ſe.frui em̃ ẽ amoꝛe in⸗
berere alicui rei ꝓpter ſeipam.ꝗ̊ angelus in pꝛimo ſtatu
fruebatur ſe:ł̊ dicit aug.in li.lxxxiijqueſtio.q; totum ⸗
ſolũ malũ ẽ vti fruendis.⁊ etiã frui vtẽdis.ſed creatura
ẽ vtendũ.angelus aũt creatura ẽ.q ſe vti debet nõ frui.

6naturalis dilectõ eẽt peccatũ vel cũ peccato.⸗ Pꝛete⸗

rea.dicit aug.in li.de ciui.dei.ꝙ amoꝛ ſui ẽ fundamẽtũ
ciuitatis dy aboli.ſicut amoꝛ dei eſt fundamẽtuʒ ſupeꝛ⸗

ne ciuitatis.ſ.hierłm. amoꝛ quo angelus diligebat ſe

ꝓPter ſe. peccatũ erat.¶ Sed vidr ↄtraꝛiũ.quia dilectõ
Eↄiũctio ↄueniẽtis cũ cõnuenienti.vel copula amãtis 2
amati ſicut dicit aug.de trini.Sed nihil copulatuꝛ vel
ſibi giũgitur vt ↄueniẽs.ergo angelus nõ diligit ſe ꝓpteꝛ
Ees qð dicẽdũ.ꝙ non ſequit᷑ ſi diligit ſe ꝓpter ſe.q;
fruatur ſe.niſi ꝓpteꝛ ſe diceret finẽ ↄcupiſcẽtie ꝓcedẽtis
ex electõe rõnali:creatura aũt nõ ẽ finis hmõi ↄcupiſcẽ
tie.hoc em̃ eẽt ponẽ mutabile bonũ ſub rõe ſummi boni
⁊ ſic eẽt peccatũ ſᷣm qð dicit aug.in lib. ð libe.arbi.⁊ ð
cõfeſſione.Ve illis qui diligunt tuos nutus ꝓ te.Si vo
ꝓpter ſe nõ dicat finẽ.ſ̊ rõem ex ꝑte ſubiecti inclinãtem
ad talẽ actũ a natura.ſᷣm hoc nõ ſeꝗtur.diligit ſe.i.ſuũ
viuere ⁊ intelligere ꝓpter ſe.q; ꝗꝓpter hoc fruatur ſe.nec
in hoc ẽ motus libidinoſus ſ᷑ naturalis. Ad illud vo
qð ſecũdo obijcit᷑ de amoꝛe ſui qui ẽ fundamẽtũ terrene
ciuitatis. Dicẽdum ꝙ ille amoꝛ qui eſt naturalis ſui.i.
ſue vite ſiue intelligẽtie.nõ ẽ fundamẽtũ babilonis ſiue
teꝛrene ciuitatis.ſ̊ amoꝛ ſui.i.ſue excellẽtie vel ſue volu

ptatis vel ditatõis indebitus.ẽ fundãmẽtum.⁊ hoc mõ

hic nõ accipituꝛ.¶¶ Ad aliud vᷣo qð obijcitu:.ꝙ nullꝰ pt
diligere ſe ꝓpteꝛ ſe.⁊ ita nec angelus.qꝛ nibil copulatur
ſibi vt cõueniens ſibi.Rñdetur.qꝙ cũ dicituꝛ angelꝰdili
git ſe . alterũ ẽ in rõe diligẽtis ⁊ quod diligitur:angelus
em ſuum eẽ diligit.nõ aut angelus ẽ ſuum eẽ vel ſua vi
ta.⁊ ita põt interuenire dilectõ put ẽ copula. Cum aũt
dr̃ deus diligit ſe.ibi dilectio nõ eſt copula.ſed ẽ ipᷣa eſ⸗

ſentia diligentis.

D alteꝛã ꝑtem huius geminati articuli quo
qu eꝛituꝛ.ſi ſit diffeꝛẽtia inteꝛ dilectõem natu
raleʒ angeli ⁊ mercẽnariam.ſi in eos potuit
ſermo de bono mercẽnario.de quo dr luce.xv.
Nuãti mercẽnarij ſunt in domo patris mei ⁊c. Mercẽ⸗
naꝛius em̃ bonus ?t.qui diligit deũ ꝓgteꝛ beatitudinẽ.vt
ſcʒ ſit ſibi beatitudo.⁊ ita diligit deũ ꝓpteꝛ ſuum cõmo⸗
dum. ⁊ hoc idem facit dilectio naturalis.ergo nõ vidẽt
diffeꝛꝛe niſi alia ponatur.¶ Pꝛeteꝛea.ſi nulla poneꝛetuꝛ
differentia illius ad illã.ſicut vna dilectõne poſſet me⸗
reri ita ⁊ alia.cũ oũt naturali dilectõe nõ poſſet ſimpli⸗
citer mereri.eꝛit diffeꝛentia iſtius dilectõis ⁊ illius.que
ergo aſſignatuꝛ diffeꝛẽtia.¶ Ad quod dicendum.ꝙ dile,
ctõis natuꝛalis natmꝛa eſt pꝛincipium ⁊ oꝛigo.dilectõis
vᷣo meꝛcẽnoꝛie ſiue ſit in angelis ſiue nõ.gr̃a ẽ oꝛigo ſiue
pꝛincipium.gꝛatia em̃ mouet libeꝛum aꝛbitꝛium in bis
que non attingunt ſtatum peꝛfectionis ad diligendum
deum pꝛopteꝛ beatitudinem ſiue vitam eteꝛmam.et ita
ꝓpter ſuum cõmodum gꝛatuitum.¶Et ſi obijceret foꝛte
aliꝗs.ꝙ pꝛeponit bonũ creatũ bono increato.⁊ ita ẽ mo
tmeꝛitoꝛiꝰnõ meꝛitoꝛius.Rñdetuꝛ ꝙ ñ. Hec eĩ dictõ

Apter. nõ dicit ibi ꝙ beatitudo creata ſit finis vltimus
ad quẽ deus oꝛdinet᷑.ſ̊ dicit finẽ quo quieſcit pcupiſcẽs
deũet ita deus beatificãs finis ponit᷑:nõ aũt aliquid lo
co dei. ꝙ aũt motus ille meꝛcẽnarie dilectõis ſit gratui
tus:patet ꝑ hoc qð dicit beatus beꝛñ. In pꝛimis diligit
bomo ſe ꝓpter ſe.Caro quippe ẽ et nil ſapere valet ꝓpter
ſe. Cũq; ſe videt nõ ꝑ ſe ſubſiſtere deũ.quaſi neceſſarinʒ
ſibi incipit ꝑ fidẽ inquirere et diligere.diligit q̊ in ſecũ⸗
do gradu deũ.̊ᷣ ꝓpter ſe nõ ꝓpter ipᷣm. At vo cu ipᷣm ce⸗
perit occaſione neceſſitatis colere.et frequẽtare cogitã⸗
do. legẽdo.obediẽdo.oꝛando.quadã hmõi familiarita⸗
te paulatimq; innoteſcit deus.cõſequenter et dulceſcit.
guſtatoq; ꝙ̈ſuanis ẽ deus.tranſit ad terciũ gradũ.vt iã
nõ diligat deũ ꝓpter ſe.ſ̊8 ꝓpter ipᷣm. Ex quo accipit᷑.q
cũ diligere deũ ꝓpter ſe in ſecũdo gradu ſit in ſundamen
to fidei.erit motus caritatis.et ita motus meritoꝛiꝰdi
ferẽs a motu naturali.q Sʒ adhbuc queritur.rõe illius
pꝛimi gradus quẽ ponit beatus berñ.Cũ angelus ñ ſit
caro.nõ habet illũ pꝛimũ gradũ dilectõis.et ita nõ dili
get ſe ꝓpter ſe. Hoc eĩ ibi aſſignat᷑ ꝓ rõe.quia nihil põt
vltra ſe quia caro cẽ.ſᷣ angelus ſpũs ẽ nõ caro.q̊ nõ dili⸗
git illo motu dilectõis:łᷣ iſte motus dilectõis ẽ pꝛimus
& iſte motus dilectõis naturalis nõ erit in angelis. LdD
qð dicendũ ꝙ motus dilectõis naturalis in hoĩe dupli⸗
citeꝛ reflectit᷑ in ſe.tũ rõe carnis.tũ rõe ſpiritus.Aia eĩ
rõnalis diligit ſe quia ſpũs ẽ.et quia cõiuncta ẽ carni.
Angelus vᷣo alterũ iſtoꝛũ modoꝝ diligit ſe dilectõe na⸗
turali.et illo mõ ẽ rõ dilectõis naturalis vel in hoĩe vł
in angelo.qꝛ caro ẽ.q¶ Pꝛeterea notandũ ẽ.ꝙ iſle pꝛimꝰ
gradus nõ ẽ niſi dilectois bone. Vñ cũ dr ꝙ hõ nõ dili⸗
git niſi ſe.qꝛ caro ẽ:nõ accipit᷑ ibi coro ꝓ natura coꝛru⸗
pta.ſ̊ ꝙ natura in ſe.nõ inꝙtuʒ ẽ coꝛrupta. vñ aliter ac
cipit᷑ cũ ẽ rõ dilectõis naturalis.et cũ ẽ rõ dilectõis libi
dinoſe:ex vna em̃ ꝑte accipit᷑ ꝓ natura ex alia vᷣo parte
ꝙ natura coꝛrupta inq;tum hmõi.Secũdus aũt gradꝰi
quo diligit ꝓpter ſeipᷣm.Fᷣm rõem beati berñ.nõ habet

eandẽ rõem oino ſᷣ in ꝑte. Cũ em vr diligit teũ ꝓpter ſe
ip̃m.rõ ſumit᷑ ex ꝑte dei.ꝭ̊ mouẽte gra:cũ aũt dicit᷑ dile

ctõe naturali diligit deũ. ꝓpter ſe angelum:rõ ſumit᷑ ex
parte ſui.ſᷣ mouẽte natura.

Membrum ſecun⸗

dum pꝛincipale buius queſtionis.
O mẽbrum ſecũdum pꝛicipale huius que

ſit mõ in angelis bonis iam gloꝛificatis.
Quod videt᷑ per hoc.ꝙ gẽa et gloꝛia ꝑfici
unt 2 cõſũmãt naturã ̊ nõ deſtruũt actũ naturalẽ ĩ an⸗
gelis. vel qtum ad cognitõem. vel q;tum ad affectõnem

”¹tnec ꝙtum ad dilectõem: dilectõ naturalis nõ aufer

tur adueniẽte gra vel gloꝛia in angelis.⸗ SPꝛeterea.co

gnitio veſpertina nõ tollebat᷑ vel tollitur in angelis ad⸗

neniẽte matutina.ſicut habet᷑ ĩ geñ.cũ dr factũ ẽ mane
et veſpere dies vnus.Sed cogntiõe matutine rũdet di⸗
lectio gloꝛioſa.ↄgnitõne veſpertine dilectio nature.aut
rõis.ſen liberi arbitrij.g̊ habita dilectõe glioſa.nõ tol⸗
litur dilectio naturalis ſeu rõis vł liberi arbitrij.¶ IJtẽ
ſtatus pene et gloꝛie ſibinuicẽ aduerſant᷑ ex eadẽ ꝑte. ſᷣ
ſtatus nature ẽ virtus indifferẽs q̊ nõ tolletur ꝑ aduen⸗
tuʒ gloꝛie.nihil ̊ ꝓhibet ſimul habere dilectõem natu,
re et gloꝛie boni. angeli cũ habẽt dilectõem gloꝛie.nõ
ab eis euacuat᷑ dilectio anne EDe videt᷑ cõtrariuʒ
eo ꝙ dilectõ nature reflectitur ad e.ſ̊ᷣ dilectio glie tota⸗
liter deo innitit᷑ ̊ cnʒ inniti ſibi.et inniti deo totaliter
inter ſe oponant᷑.nõ erit dilectio nature ſimul cũ dile⸗
ctõe gloꝛe in angelis.. Oꝛeterea.ibi ſicut dicit berſi.

ſeißm diligit hõ ꝓpter deu. et ita eadẽ rõe angelus q iaz
Zĩ illo ſtatu.ſ.gloꝛie.diliget ſe ppt᷑ deũ oĩno. ita n erit

.

ille motus quo diligit ſe angelus ꝓpter ſe. ¶ Pꝛeteꝛea. j.
coꝝ.xv. Pꝛimũ ẽ qð aĩale ẽ q; qʒ ſpirituale ẽ. Quod at

Ligale ẽ ex ꝑte ẽ. Quod aũt ſpirituale ẽ ad ꝑfectõem ꝑti⸗

ſtionis quo querit᷑. vtrũ dilectio natura

—
7

net. Dicit᷑ aũt.j.coꝛin.xiij. Cũ venerit qð ꝑſectũ ẽ ena.
cuabit᷑ qð ex parte ẽ:q̊ ſuꝑuemẽte qð omnino ſpiꝛimale

⁊:euacuabit᷑ qð ẽ aĩale:̊ dilectõ naturalis in hoie ẽ aia⸗

lis. dilectio naturalio euacuabit᷑ adueniẽte dilectõne
gloꝛie:pari rõe in angelis. dilectio naturalis abſoꝛbe
tur a gloꝛia in ſanctis angelis. Itẽ.iij.reg.x. dicit᷑ ꝗ re
gina ſaba vidit ſapiẽtiom ſalomonis et domũ quam edi
ficauerat et cibos mẽſe eius.et oꝛdines miniſtrãtiũ:nec
habebat vltra ſpiritũ:̊ videre ſapiẽtiam ſalomonis.ni
hil aliud ẽ q; ha bere viſionẽ gloꝛioſam.nõ habere vltra
ſpiritum ẽ deficere a ſe.g cũ ſpiritus ꝓficit in deuʒ pfe⸗
ctu vltimo.totaliter deficit in ſe.ſᷣ deficere in ſe ẽ deficẽ
a cognitõe et dilectõe que ĩ ſe reflectituꝛ.&̊ ſpiꝛitus ange
licus cũ habet dilectõem et cognitõem gloꝛioſam. defi⸗
cit a naturali iã dicta.¶Ad qð videt᷑ rndendum ꝑ hoc
qð dicit berñ.cũ introductus fuit ſeruus bonus ⁊ ſideł
in gaudiũ dñi ſui.et inebriatus ab vbertate domus dei
quaſi ebrius a muſto oblitus ſui et a ſe penitus dxficiẽs
totaliter gꝑergit in dũ et deinceps adheꝛẽs ei vnus ſpi⸗
ritus erit.et iterũ in ps. Introibo in potẽtias dñi.dñe
memoꝛabor iuſticie tue ſolius.et.ij.coꝛin.v.et ſi iam co
gnoſcimꝰrpᷣm m carnẽ nũc iã non nouimus.Et ſimilr
dr ioh.xvj.Si nõ abiero paraclitus nõ veniet ad vos.
Abire aũt ipᷣm fuit recedere q;tum ad naturalẽ amoꝛẽ.
qui tñ bonꝰ erat.quia diligebât eũ in hac carne moꝛta⸗
li. Paraclitũ aũt venire fuit amoꝛẽ ſpiritualem infun⸗
di ad perfectũ.AVñ cũ amoꝛ ille ſpiꝛitualis euacuaueꝛit
hũc carnalẽ.qui tñ bonus erat.amoꝛ patrie videt᷑ eua⸗
cuare naturalẽ.qui reflectit in ſe:ᷣ ſi ſit aliquis natura⸗
lis qui nõ reflectit᷑ in ſe.talis pficit᷑ ad dilectõem glie.
¶ Ad obiectũ rñdendum eſt ad pꝛimũ.q; gra et glłia cuʒ
ꝑficiũt naturã.nõ tollũt ꝑfectõem naturalẽ ſᷣm eẽntiaʒ
bᷣ ſᷣm hoc ꝙ ẽ ibi imperfectũ.imꝑfectõnis aũt ẽ qð in ſe
tãq;ᷓ in rõe:n dilectõis reflectit.¶ Ad ſecũdum dicẽdum
ꝙ angelus bonus adhuc habet duplicẽ cognitõem.ma⸗
tutinã et veſpertinã.qꝛ eſt in duplici ſtatu.inqtum cõtẽ
plat᷑ cum.et inqtum miniſtrat. Inqᷓ;tum auũt cõtẽplat᷑
deum habet cognitõem matutinam. Inq;tum aũt mini
ſtrat neceſſaria eſt ↄgnitõ veſpertina.Cũ aũt om̃ino cõ⸗
templa bitur.nec erit neceſſariũ miniſteriũ.tũc erit ma⸗
tutina cognitio et nõ erit neceſſaria veſpertina.Simili
ter põt eẽ de dilectõe vt dupliciter vtat᷑ dilectõe illa que

eſt nature ex vna parte:illa que ẽ glie vel liberi arbitrij

ex alia parte.tũc aũt totaliteꝛ ꝑget dilectõ in dilectũ.ſcʒ
deũ. Vñ de hoie dicit beatus berñ. Om̃is amoꝛ carnis
ab amoꝛe ſpiritus ẽ abſoꝛbendus.Vocat aũt amoꝛẽ car

nis qui refertur ad neceſſaria nature:iſte aũt amoꝛ tol⸗

letur.cũ aufertur neceſſitas:ita cũ ſpũs angelicus oĩno
get in derũ.nec erit reſpectus angeli ad nr̃am neceſſita
tẽ vel ſuã imꝑfectõem.tũc erit illi perfectio gloꝛie. Ad
terciũ dicẽdu.q; ſtatus pene ſiue miſerie.directe opponi
tur ſtatui gloꝛie:ſtatus pᷣo nature nõ ſimpliciter oꝑponi
tur ſ̊ rõe cuiuſdã imꝑfectõnis annexe.que imperſectio

tolletet ſi ip̃a natura remaneat.

Mlemorum tercium
DOterciũ mẽbrũ pꝛĩcipale huius queſſlio⸗/
nis quo querit᷑.vtrũ actus dilectõis natu
ralis ſit in demonibus aut nõ.et hoc attẽ
Dit᷑ rõe actus naturalis dei.et videt᷑ ꝙ il⸗

3

Aa dilectõ naturalis actualis ſit in eis.quia ↄgnoſcunt

deũ creatoꝛẽ et gubernatoꝛẽ.⁊ ita ab eo eẽ et ↄſeruari in

eſſe:ſᷣ dilectio naturalis ẽ reſpectu cꝛeatoꝛie.̊ naturali

ter diligũt demones deũ. Pꝛeterea.naturalis dilectõ
põt ſtare cũ dilectõe culpabili.cũ ̊ᷓ culpabilis ſit in ilt.

nõ ꝑ illã tollet᷑ dilectio naturalis.nec aliquid ẽ aliðꝰ qð

tollat illa.q̊ ẽ in illis.¶. Itẽ oĩs creatura naturaliter ap

petit eẽ.quare multofoꝛtius intellectualis creatura:er⸗

go angelꝰ natuꝛaliteꝛ appetit eẽ.g̊ ⁊ dyabolus cũ ſit an⸗

gelus: bͤ ſi appetit eẽ appetit illud ſine qͥ n pt ↄſeruaꝛiĩ ee
diligit naturaliter deũ.̊ habet naturalẽ vilectõʒ dei.·

tiittn
ſpiinte
oſeigin
ODlectöne
6 ablorbe
qnammedi
ritine⸗
nionisni
ſbere ſin
n Ahpn
nſeinſt
uimamn⸗
an. ⸗
hfonptoe
Nnoſiel
Rhnns d
o Afds
iennaſeh
1odii die
tſlignc
6. Efſinek
gictagro,
nlonon.
Urne nond
hMlenn inftee
eggenogere
eficetena⸗
pnionatnr
ctöen gte.
getgkaag
eßntiſti,
iti cinte
n dicchon
hitöenn na⸗
lchtun G
it cötiplnl
mn aütinini
tomnoc
ſceritimen
1a⸗Gimil
beillage
ri abiri
dilecti.6
nor carnis
tamnotecnr
tanortol/
dicsoino
nnneceſi
i. ,
arcponi
opont
peffeeno

1 geſio
gösnut
etboren
ſicetg0
nont
emonn
4 numti
ſoolet⸗
mrlos

lierop

unrae/
ſtan⸗
rucrii

N.

1

ſeria.

O=O=ò

¶ Nueſtio

¶ Eõtra. odiũ in actu et dilectõ ĩ actu naturaliter ſunt
oppoſita.q̊ nõ ſimul ſunt in eẽ reſpectu eiuſdẽ rei.ſᷣ ↄſci⸗
enna dyaboli ſicut vidr̃ dicẽ aug.in li.retꝛactatõnum.
odio habet deũ.q̊ nõ diligit eũ actu.ſiue natura incli⸗
nãte ſiue libero arbitrio.¶ Item aliquis hõ ita eſt infe
ctus odio alterius boĩs. ꝙ natura nõ põt inclinare li⸗
berũ ar bitriũ illius ad hoc ꝙ diligat eu.etiã naturalit
cũ ergo multomagis ſi it infectus dyabolus odio.ſuper
bia em̃ eoꝝ ꝗ te oderũt aſcẽdit ſemꝑ.intantuʒ ꝗ̊ᷓ inficit
affectus eius.q natura nõ põt inclinare ipᷣm ad hoc ꝙ
diligat deũ etiã naturaliter. ¶ Pꝛeterea. deſperati bo⸗
mines volunt nõ eẽ.ſ̊ ſi volũt nõ eẽ nolunt dei cõſerua⸗
tõem.q̊ nõ diligũt cõſeruatoꝛẽ.̊ ſciũt ꝙ deus ẽ cõſerua
toꝛ eoꝝ in eẽ.& nõ diligũt deũ ꝗ ẽ cõſeruatoꝛ eẽ coꝝ.ſed
demones multomagis ſunt deſꝑati q; hoĩes.ꝗᷣ volũt nõ
eẽ.̊ nõ diligũt deũ qui ẽ cõſeruatoꝛ eẽ eoꝝ. Itẽ certũ ẽ
apud demones.ꝙ manẽtes in eẽ nũq; euadẽt miſeriam
vel penã in qua ſunt vel euadere pñt.niſi nõ eẽnt.qᷓ vel⸗
lẽt nõ eẽ.ergo nõ diligũt deũ qui tenet eos in eẽ.h̊ dile⸗
ctio huius cõſeruatoꝛis ẽ naturalis.ergo hec dilectõ cõ
ſeruatoꝛis nõ ẽ in malis angelis reſpectu dei.¶¶ Iem ð
dilectõne ſui querit᷑ ſi malus angelus diligat ſe natura
liter. diligere em̃ ſe naturaliter ẽ diligere eẽ ſuum et vi⸗
tã ſuã:ſi ergo ꝓpter vitatõem miſerie vellet nõ eẽ vel nõ
viuere.vel nõ intelligere penã ſuã. nõ diligit ſe dilectõ
ne naturali. Sea cõtrariũ videt᷑ qꝛ nullius ẽ habẽ ſe
odio.vel iuſti vel peccatoꝛis.peccatoꝛ em̃ ex libidine di⸗
ligit qð diligit.libido aũt nõ eſt ſine ſubſtracta natura.
neceſſe ẽ ex cõſequẽti ꝙ diligat ſe. Similiter inſtus cum
diligat ſe ex gratia inqtũ hmõi.gratia aũt nõ habz ſb⸗
ſtractã naturꝗ. ergo vult naturã eẽ ſine qua gra nõ põt
eẽ ergo diligit ſe.ergo dyabolus naturaliter diligit ſe.
2 qð dicũt quidã.ꝙ dilectio naturalis habitu ẽ in
dmonibo reſpectu dei.nõ tñ exit in actũ.eo ꝙ vis dile⸗
cetiua ita ſopita ẽ ꝑ peccatũ in ipᷣo.ꝙ nõ excitat᷑ in actuz
naturalis dilectõis. Ecõm hoc poſſet rñderi ad obie
cta in cõtrariũ.ꝙ licet habeat cognitõeʒ creatoꝛis ⁊ gu
bernatoꝛis: illa tñ cognitõ nõ ẽ ſumiciẽs ad inclinãduʒ
dilectõem. pter cõtrariũ aoppetitũ.xellet em̃ inſticiã dei
nõ eẽ reſpectu penaꝝ quas ſcit ſemꝑ eẽ dũ ẽ.¶¶ Ad ſecũ⸗
dũ vo dicẽdũ.ꝙ creatura intellectualis habet axpetitũ
babitualẽ ſui ee:et exiret in actũ.niſi eẽt cõtrariꝰ appeti
tus qui dñatur in vi illa.reſpectu illius ꝑ quẽ cõſeruat᷑
ecẽ.¶. Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ de dilectõe naturali ſui eẽ.

vigdet᷑ aliter dicẽdum. vt nũꝙᷓ tollat᷑ ille actus a natura.

manẽte natura.iã qð dẽ.ꝙ damnati vellẽt nõ eẽ. hoc

nõ ẽ nõ eẽ ſimpliciter.ſᷣ nõ eẽ ĩ illa miſeria. VUnde ꝓ ma

li aliquando volunt moꝛtẽ. hoc eſt qꝛ vellent eſſe ſine mi

neſtiotꝛiceſimapꝛima

de dilectione electiua. —

Icto dedilectõne

naturali.dicẽdũ ẽ cõſequẽter de dilectõ
ne electiua ſiue rõnali.q̃ eſt in angelis.

in angelis. Secũdo ſi ẽ in eis. vtrum
lectõc diligit d. ¶¶ Tercio ſi diligit. vtrũ diliga

tur ſuꝑ oĩa hac dilectõe.¶ Quarto vtrũ angelus ſeipßm

diligat hac dilectõe ⁊ aliũ angelũ.

embꝛum pꝛimum

em arbitriũ ẽ in eis ſicut ſupꝛa habitũ eſt
Liberũ autẽ arbitriũ ẽ facultas volũtatis
2 rõis ſiue ronalis volũtatis.ergo rõnalis volũtas eſt
ĩ eis.̊ rõnalis rolũtas ẽ electiua voluntas.q̃.ſ. ꝓcedit
er cognitõe data vel acꝗſita.eꝛgo volũtas huius ẽ in an
