tur de illo peccato quo dyabolus temptauit hominẽ qð
ita cito factũ fuit.et hoc poteſt ex ip̃is verbis actũ babe
ri.cũ dicitur ſerpẽs ↄtrariꝰ veritati ⁊ nõ ſtatim ſuꝑ pe⸗
ctus ⁊c̃.pena em̃ illa de qua dicit᷑ in geñ.pectore ⁊ ven⸗
tre repeſ.ad penam illius peccati quo temptauit hoĩeʒ
pꝛimum referre videt᷑.quod videt᷑ ex ſerie illius littere.

ed adhuc querit᷑.vtrũ peccauerit ante ↄditõem ho
minis.qð videt᷑ ꝑ hoc qð dicit y ſið.in li.de ſummo bo.
prius de celo cecidit dyabolus q; homo conditus fuit. 5
caſus nõ fuit niſi olt peecatum. ergo pꝛius peccauit

homo conditus eſſet.¶ Pꝛeterea.homo conditus fuit ſie
xta die. diuiſio aũt aũt lucis a tenebris fuit primo die.
pꝛeceſſit peccatum. ꝑ tenebras em̃ ſignat᷑ peccatum.
Contra.dicit aug.ꝙ ſtatim poſtqᷓ; ſuperbiuit inuidit.
vnde muidia ibi fuit comes ſuꝑbie. ſed non inuidit niſi
rei exiſtenti.et inuidit homini.g̊ homo iam ſuit.nõ ̊pᷣ⸗
us peccauit q; homo cõditus eſſet. 4¶ Preterea.dicitur
Job.xl.Ecce vehemoth quẽ feci tecum ⁊c. ſed ſi factus
fuit ſimul cũ homine.et peccatũ facturã eius ſecutũ eſt.
prius erat ↄditus hõ ꝙᷓ luciſer peccaret.⸗ Ad qð dicẽ
dum.ꝙ ſm ſentẽtiã illoꝝ ꝗ ſucceſſionẽ dieꝝ ponebãt.pꝛi
us peccauit lucifer q; hõ ↄditus eſſet. In hac aũt ſenten
tia erãt hiero.⁊ gre. Seðm aũt ſnĩam illoꝝ ꝗ dicebant
oĩa ſił creata.nõ tm̃ in materia ſᷣ etiã in foꝛma.pꝛiꝰerat

ↄditus hõ qᷓ; peccaret dyabolus.illa aũt diſtinctio diez

ad ordinẽ nature reꝝ ⁊ illũinatõis angelice refert.

¶ Lueſtio. cx. de peccato

n angeloꝛum.

6 7
Inito tractatu de
prio pcr̃o angeli.ↄñter dðm eſt de pcto
alioꝝ angeloꝝ.Circa qð querunt᷑ bec.
Primo qð fuit genꝰ pcti: Scðo qð fu⸗
it motiuũ ad peccãdũ.Tercio qui erãt
perccantes ſiue de qͥ oꝛdie. Quaꝛto vtrũ plures peccaue⸗
rũt ꝙᷓ ſteterũt vel ecõuerſo. Quinto qͥ tꝑe peccauerunt.
vtrũ ſit cũ lucifero vel poſt. Sexto de ↄpatõe pct᷑i ipoꝝ.
Septimo de irremiſſibilitate. Octauo qre non ꝑſeuera
nerũt ſicut nec lucifer.

embeum primum
Irca primũ ſic ꝓcedit᷑. Videt᷑ q per̃m eo⸗
rũ nõ fuerit ſuꝑbia.ſicut em̃ habet᷑.ij.ſen⸗
ten.minores angeli peccauerũt ↄſentiẽdo
NBicit᷑ em diſ.ij. Lucifer alijs maioꝛ nõ ſo⸗
lus cecidit h̊ cũ eo alij multi ꝗ ei in malicia ↄſenſert. pec
cauerũt ꝗ̊ pctoↄſenſus.ſ̊ petm ↄſenſus diſtinguit᷑ a pec
cato affectõnis.ſuꝑbia vo eſt pctm affectõnis.qᷓ nõ pec
eauerũt pcto ſuꝑbie. Hoc idẽ videt᷑ rõne oñdi.mino⸗
res em̃ angeli nõ habueꝛũt illã pᷣeminentiã vt omi an

gelis pꝛeferent᷑.bᷣ ex iſto tanꝙᷓ inclinatio ↄtingit. ꝙ pri⸗
mus angelus lucifer.ſ.voluit eſſe ſicut deus.⁊ in h̊ pec⸗
cauit peccato ſuꝑbie. alij ᷣo angeli cũ nõ haberẽt illud
motiuũ.nõ illo peccato peccauerũt.eoꝝ em̃ erat ſubeſſe
nõ ſupꝑeſſe.ex ↄſideratõe aũt eius qð eſt ſubeſſe nõ naſcit
ſuꝑbia.4l Item. xij. apoc.dicit᷑ draco traxit terciã ꝑtẽ
ſtellaꝝ.ꝗd aũt fuit ille tractus niſi ꝑ ̊ ꝙ ↄſenſerunt.er⸗

go peccauerũt pcto ↄſenſus.⸗ Itẽ dicit hugo de ſancto

vict.ꝙ in vna ſimul malicia oſenſerũt oẽs.q.vnũ ordinẽ
pꝓuerſe ſocietatis affecerũt.¶ Aparet ↄtrariũ ꝑ hoc qð
dr̃ in epła Jude.j.c.ſuꝑ illuð.vinculis etnis ⁊c glo.ſu⸗
ꝓbia et coꝛde impenitenti peccauerũt.Itẽ ibidẽ ſuꝑ illð
Bereliquerũt deũ.glo.ꝑ ſuꝑbiã.greg.moꝛa.li.ij.tanto⸗:
magis hoiĩes ad celeſtia aſcẽdere inuidẽt.quãto ſe a cele
ſtibo ꝑ elationis immundiciam ꝓiectos vident.¶¶ Jtem
ibidẽ ſuꝑ illud.nã ſeruauerũt ſuũ principatũ. intelligit
ꝓ inobedientia. peccauerũt ꝑ inobedientiã.ſeo inobe⸗
dientia filia eſt ſuꝑbie et ad eaʒ reducit᷑.ᷓ peccauerunt
peccato ſuꝑbie.i¶ Item videt᷑ ꝙ peccauerũt pcto cupidi
tatis.dicit em̃ glo.ſuꝑ illud.vinculis eternis ⁊c. Nincu
la dicũtur cupiditas infimaꝝ reꝝ.ꝗ vincti ad ſuꝑiora
nõ pñt reuerti. ¶ Itẽ videt᷑ ꝙ peccauerũt pcto pꝛeſum⸗
ptõnis.ij.petri.ij. In tartaꝝ tradit cruciandos.glo.ma⸗
gnitudine penaꝝ territi a iudicio pꝛeſumptõms deſiſtũt
prius peccauerũt iudicio pꝛeſumptõis. cenai.
ꝙ peccauerũt peccato ſuꝑbie.et nibilominus peccauer̃t
peccato ↄſenſus.appetierũt eim̃ ꝓpriam excellentiam. ct
ſic peccauerũt peccato affectõnis.ↄſenſerũt etiam pctᷣo
ipᷣius luciferi imitãdo ipᷣm in peccato. ille aũt cõſenſus
nõ ponit ꝓpꝛiã ſpeciem peccati ſ̊ ad idẽ genus reducit᷑.
ↄſenſus em detminat᷑ ꝑ imitatõnem.imitatio aũt ꝑ illð
in qͥ fit imitatio. Ad illo vᷣo qð obijcit᷑.ꝙ peccauerunt
pcto inobediẽtie.dicendũ eſt.ꝙ pctm ĩobediẽtie nõ fuit
niſi ex ↄcomitatia.eo em̃ ꝙ peccauerũt pctᷣo ſuꝑbie non
obedierũt dño in pᷣcepto debite humilitatis.cũ eẽnt cre
ature intellectuales.ſicut ſuberant ineſſe deo.ita ſubeſſe
debeant voluntate.⸗ Ad illud etiã qð opponit᷑ te pecca
to cupiditatis.dicendũ eſt.ꝙ cupiditas ibi large accipi
tur.Fſᷣm ꝙ dicit᷑ appetitus inoꝛdinatus rei muta bilis.et
hH̊ mõ eſt in pcto ſuꝑbie.nec diſtinguit᷑ ab ipᷣa in genere
peccati.¶ Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ ꝙ nõ peccauerũt peto
ſuꝑbie.qꝛ nõ habuerũt idẽ motiuũ cũ lucifero.dicẽdũ ẽ.

licet nõ habuerũt idẽ motiuũ omimodo. habebãt ni⸗

hilominus idẽ motiuũ ſiue inclinatiuũ in genere. vñ in
om̃ibo amabat᷑ ꝓpꝛia excellẽtia licet nõ tanta.4! Ad il⸗
lud vᷣo qð obijcit᷑ de pcto pᷣumptõis.dicẽdũ eſt. ꝙ ſi loqꝗ

tur de pꝛeſumptõe q̃ preſumebãat efferre ſuꝑ ſe ſiue ſupeꝛ

debitã menſurã.ſᷣm hoc nõ deſtiterunt a peccato pꝛeſum
ptõnis nec deſiſiunt.ſicut dicit yſi. Si vᷣo accipiat᷑ pre
ſumptõ impunitatis ſᷣm hoc terroꝛ magnitudinis pene
facit deſiſtere a pꝛeſu mptoõne.

☛
Membꝛu ſecundu
o querit᷑ quod fuit motiuũ in pcio mi⸗
noꝝ angeloꝝ.dicit anſel.in li.de caſu dya
boli.ꝙ appetierũt beatitudinẽ nõ ſeruãdo
iuſticiã.et ideo ceciderũt a beatitudine.et
a iuſticia. idẽ motiuũ fuit ip̃iꝰluciferi ⁊ mioꝝ angłoꝝ
ꝗ peccauerũt.⸗¶. Sʒ ↄtrariũ videt᷑. lucifer motiuũ habu
it peminẽtiã ſuꝑ oẽs angelos.ſ̊ h motiuũ nõ potuerunt
vfe alij. ̊ nõ fuit idẽ motiuũ luciferi et alioꝝ.4 Prete⸗
rea.lucifer voluit eẽ ſicut deus.̊ h̊ nõ legit᷑ de alijs.̊ nõ
fuit idẽ motiuũ ĩ pcto luciſeri ⁊ alioꝝ.¶ Alig dicũt ꝙ ĩ
h peccauerũt ꝙ appetierũt nõ ſibipᷣis pꝛicipatũ ſ̃ ipi.et
ita ex qᷓdã dependẽtia ad ipᷣm peccauerũt.et iõ ipᷣo cadẽ⸗
te ceciderũt delectati ex eo ꝙ ipᷣe aꝑpetijt.̊ erqͥ ſcripture
loco h̊ accipiãt nõ inuenio.in dubijs aũt nihil diffinien
dum. forte tñ poſſet aceipi ex illo verbo Johis damaſ.
vel illo grego.in moꝛa.apoſtata angelus ſe deum ꝑ ſu⸗
perbiam angelicis poteſiatibus oſtentauit. et ſe ſuper

ceteros quaſi in potentia diuinitatis exaltauit conci⸗

llock
beſſe
ſ
dpee
ver⸗

ncto

rdine
degs
0,ſl⸗
bil
nto⸗
cele
tem
igte
obe⸗
runt
picl
inen
lore
lim⸗
ma⸗
ſüt
i.
eſt
et
to
ſus
et.
15

— —W—RU

— — — —

¶ Lneſtio

—

cidit cũ ipo infinita multitudo eoꝝ ꝗ ſub ipo erãt ange
loꝝ.ſicut em̃ aliꝗ inferiores aliqͥ prelato appetut bonũ

plati ſui.in pᷣlatõe em̃ eius qͥdãmõ et ipi preferũt᷑: ita

Ad qð doõm m Anſel. ꝙ appetierũt beatitudinẽ nõ
eruãdo iuſticiã. VUñ anſel. Illi angeli ꝗq maluerũt illud
plus qð nõdũ deus illis dare volebat.ꝙᷓ ſtare ĩ iuſlicia
in qua facti erant. eadem iuſticia indicante. et illud p⸗
pter qð uᷣlã ↄtempſerũt nequaq obtinuerũt. et qð tene⸗
bant bonũ amiſerũt.ſiẽ aũt appetẽdo inordinate appetie

i ſta ſub ißo erãt pferri ſe eſtimabant in prelatõne ipi

rũt ſuã excellentiã.ſed ille appetitus excellentie inoꝛdia⸗

tus ex imitatõe luciferi poterat eẽ.ñ tñ tantũ peccauert
quãtũ ipᷣe.qꝛ appetierũt excellẽtiã in gradu ſuo.idẽ Spo
terat eſſe motiuũ in genẽ ſᷣ̊ nõ idem oĩno. ſicut em beati
tudo vnũ ꝗd eſt.pᷣ ſingulis diſiribuit᷑ ſ̃m gradũ ſiue mẽ
ſurã:ita moꝛdinatio iſtius appetitus fuit in qͥda menſu
ra.nõ ꝙ; peccarẽt in h̊ ꝙ appetebant beatitudineʒ. p in B
ꝙ ñ iuſte oppetier̃t. ſiue ilo mõ dicat ſiue illo q ſup ta
ctũ eſt.nõ erat equale pctm illoꝝ et luciferi. Sʒ illo mõ
diceret᷑ eſſe idẽ motiuũ nõ tm̃ in genere.illo vᷣo mõ idem
motiuũ in genẽ ſed nõ oĩno idem.

Membrum terciũ

Ercio querit᷑ vtrũ de om̃i oꝛdine angeloꝝ
fuerũt alig peccãtes.Qð videt᷑.hõ em̃ cre
atus ẽ ad reſtauratõem angelice ruine. ſi
cut djr in encheri. et anſel.in li.cur deus
hõ.lʒ hec nõ eẽt tota rõ.et videt᷑ accipi ex illo vᷣbo in cã⸗

tico deut᷑.ſᷣm aliã trãſlatõem.ↄſtituit termios ꝓplłoꝝ iu

xta numerũ angeloꝝ di.ſ̊ aliqui hoĩes reſtaurabuntuꝛ
ad oꝛdinẽ ſeraphin.aliꝗ ad ordinẽ cherubin.et ita de a⸗
lijs. de qᷣlibet ceciderũt aliꝗ.ſi em alig hoĩes ad oꝛdinẽ
ſeraphim ꝑtinebũt. multomagis ad ordines inferioꝛes

q nõ in tanta claritate deũ ↄtemplant᷑. Itẽ hugo ð ſan

eto vict.de quolibet oꝛdine ceciderũt.et vnũ oꝛdinẽ ↄtra
riũ fecerũt.vbi nullus ordo ſ̊ ſempiternus hoꝛror inba
bitat.¶ Si h̊ ↄcedat᷑.qrit᷑ q̃re ĩ ſcriptura ſacra non fit

mẽtio ꝙ aliꝗs ceciderit de oꝛdie ſeraphim aut de oꝛdie
tronoꝝ.ſicut legit᷑ de cherubim Eʒechᷣ.xxviij.et de pꝛin⸗
cipatibo et poteſtatibo ſic habet᷑.vj.adeph̊ᷣ.vbi dr.⸗.õ
eſt vobis colluctatõ aduerſus carnẽ ⁊ ſanguinẽ ſ̊ adueꝛ
ſus pꝛincipatus et ptãtes.¶¶ Ad H̊ videt᷑ rndendũ. q; ſi

e quolibet oꝛdine ceciderũt aliq.et aliꝗ hoĩes reſtituãt᷑

ad quẽuis oꝛdinẽ:tñ de ſeraphin et thronis nõ fit mẽtõ

in ſcriptura licʒ fiat de cherubin et de alijs.hoc etiaʒ vi⸗
det᷑ eẽ rõne noĩatõis aq̃ denoĩant᷑ ordines.ſeraphin em̃
ab incenſione caritatis dicũt᷑.̊ aũt nõ põt eẽ ↄnis boĩs

⁊ malis.ſed rõ ſciẽtie ↄmũis eſt bonis et malis.throni
vo ad hoc ꝙ deus in eis ſedeat et ſua iudicia decernat.
nec hec rõ ſimiliter ↄmunis eſt bonis et malis. ſed ratõ
ſciẽtie ↄmũis.et ideo dictus eſt cherub primus angelꝰ

Acecidit.non ꝓpter hᷣ ꝙ fuit de oꝛdine illoꝝ.ſed ſupᷣmus
inter angelos.ſicut vident᷑ ſancti et ſcriptura dice. Si⸗

militer pꝛincipatus et poteſtates ſunt noiatões que poſ

ſimt ↄuenire bonis ⁊ malis. eodẽ mõ virtutes archan⸗

geli 2 angeli. ex hac 6 rõne ſcriptura cũ loꝗtuꝛ de malis
angelis deſignat ſub illis denoĩatõibo que ſunt munes

nõ ſub noĩatõibo ꝓprijs que aꝓropꝛiant᷑ ipis bonis an
gelie. Qec intelligendũ eſi ꝙ pꝛincipatus et ptãtes.vj.
ad eph̊.ſumant᷑ tm/ꝓ illis ꝗ fuerũt de illis noĩbo.ſed in⸗
differenter ille noĩiatões ſunt munes.

¶ Membrũ quarut

Varto querit. Vtrũ peccauerũt plures qꝙᷓ

NIluog. xxxij. deut: Cõſtituit terminos ploꝝ

quã tanti ↄſcendũt hoĩm quãti ibi remanſerũt angelox

numerus bonoꝝ angeloꝝ ꝗ ſtererũt.nõ ẽ manoꝛ qᷓ; ho⸗
minũ ſaluandoꝝ ſed numerus maloꝝ angeloꝝ videtur
maior eſſe.mali em angeli dant᷑ ad exercitiũ. cũ vnul⸗

ſteterũt. Ad qð dicendũ ſicut greg.ſuꝑ i⸗
tcc̃.dei ciuitas ↄſtat ex hoĩbo ⁊ angelis.ad

quiſq; hõ habeat ꝗꝓpriũ angelũ ad exercitiũ malum. tot
erũt mali angeli quot erũt hoĩes. vel ſi nõ tot: videt᷑ ex⸗

cedere numerus maloꝝ angeloꝝ numerũ bonoꝝ. ſicut

numerus maloꝝ hominũ excedit numeꝝ bonoꝝ.ꝗᷓ plu
res fiũt mali angeli ꝙᷓ; boni.plures ̊ peccauerũt qᷓ ſte⸗
terũt.¶ Qð etiã videt᷑ ꝑ hoc ꝙ maioꝛ eſt facultas li.ar.
ad cadendũ q; ad ſtandũ.et h̊ apparuit in pꝛimo angelo
⁊ pꝛimo ĩ hoie.numerus ꝗ̊ peccantiũ cũ ſequat᷑ facilita⸗
tẽ ad malũ.⁊ numerus ſtantiũ diſficultatẽ ad bonũ. ma
ioꝛ fuit numerus peccantium qᷓ; in bono ꝑmanentium.
Kontra üß regh , legit᷑.ꝙ re ſpõdit heliſeus.nolite
tumere plures em nobiſcũ ſunt qᷓ; cũ illis.Et bug.de ſan
cto vict.exponit h̊ de bonis angelis ⁊ malis.q.d.pluꝛes
angeli boni ſunt ꝑati nobis ad adiuuãdũ.ꝙᷓ; mali ange⸗
li exr ꝑte aduerſarioꝝ ad nobis nocendũ. Sed cõſtat q;
om̃s angeli boni ſunt ꝑati ad adiuuãdũ ⁊ om̃s mali ad
nocendũ.ſicut dicit hay.ſicut mali angeli ꝑati ſunt ad

geli boni ꝗ ſteterũt qᷓ; mali ꝗ ceciderũt.¶¶ Ad qð põt re
ſpõderi ꝙ plures ſteterũt q; ceciderũt.nec h̊ eſt ↄtrarinʒ
; vnuſqſq; hbomo habet angelũ ꝓpriũ malũ ad exerciti⸗
um.poteſt em̃ idem malus angelus ſucceſſiue dari plu⸗
ribus hoĩbo ad exercitiũ.qm̃ ex ꝑte hoim eſt moꝛtalitas
angeli vᷣo ſunt immoꝛtales. Qec eſt ſimile de angelis et
hoibo.hoĩes em̃ ꝓpter coꝛruptõem oꝛiginalis ↄcupiſcen

impugnandũ.ita boni ad reſiſtendũ.&ᷓ e fueꝛũt an

cie quã hñt.pꝛonioꝛes ſunt ad peccandũ qᷓ; ex natura ad

iuta cũ gratia ad faciendũ bonũ.et ideo plus ſunt mali
hoĩes q; boni.angeli vo in ſuo pꝛimo ſtatu plus oꝛdina⸗
ti erant ad ſtandũ in bono q; ad peccandũ. VUnde ↄgru⸗
enter videt᷑ dici.ꝙ plures fuerũt ꝗ ſteterũt qᷓ; qui ꝑ pec⸗
catũ ceciderũt. Ad illud aũt qð dr ꝙ li.ar.de ſe eſt ver
tibile in malũ.ſed nõ in bonũ niſi ꝑ gratiã. et ita maior
ſit facilitas ad malũ q; ad bonũ. Oicendũ eſt ꝙ in pᷣmo
ſtatu maior fuit facilitas ad bonũ.qꝛ cũ ex natura eſſet
inclinatus ad bonũ nec deſſet gratia ſi adeſſet volũtas
maioꝛ fuit inclinatio ad bonũ q; ad malum.et ideo nõ ẽ

mirũ ſi ꝑlures ſteterũt in bono ꝙ; peccauerũt.

Membru quintum

Vinto q̃rit᷑ q̊ tꝑe peccauer᷑̃t.vtrũ ſił cũ lu⸗
cifeꝛo vł pꝰ.Et vꝛ ꝙ ſil cũ lucifeꝛo peccane
rũt ꝑ h̊ qð dic̃ io.dama.ſił cũ illo euulſa ẽ
J 7 ſecuta e 2 ↄcidit cũ ipᷣo ifinita młtitudo

ar.4 Preterea.ã rõne pꝛimus angelus dxlectatõeʒ ba

buit in ſua preeminẽtia.ea rõne inferioꝛes angeli in ſuo
gradu pᷣeminẽtie.ſicut ꝗ̊ pꝛimus angelꝰmouebat᷑ ad ela
tionẽ.ita ⁊ alij ⁊ in eodẽ tꝑe moueri poterat. VPretẽa.
videt᷑ ex ðᷣbis aug.ad Oroſium.om̃s angeli equales cre
ati ſunt.ſ̊ cadẽtibo ꝑ ſuꝑbiã quibuſdã. ceteri dño pia o⸗
bediẽtia coheſerũt.ex quo videt᷑ ꝙ ſimul ceciderũt.⁊ ita
ſicut fuit ſimilitas in pena ꝙ etiã fuerit ſimilitas in cul
pa.⸗¶ Pꝛeterea.ſi pꝛius peccaſſet bucifer.ex peccato aũt
ſecuta fuiſſet deformitas:tũc alij vidiſſent eũ defoꝛmatũ
et ita nõ ei ↄſenſiſſent.cũ ̊ ei ↄſenſerũt habuit claritatẽ
ꝓpter quã eis peminebat.ꝗᷓ nõ m prius et poſteriꝰ pec
cauerũt.ĩmo ſił cũ ipo lucifero. vt ſicut pꝛiꝰ erãt ſił cla⸗

Cotrariũ videt᷑ ꝑ ꝙ ipi peccauerũt ꝑ oſenſum ↄſen⸗
us at᷑ ẽ reſpectu rei pus exntis.maxrie in bhmõi vbi ñ pᷣ⸗
cedit diſpoſitõ aut ↄſiliũ.̊ pci m ipiꝰluciferi pᷣceſſit pec⸗

er ſpiritales.ita ↄſequẽter eẽnt ſimul defoꝛmitates

catũ minoꝝ angeloꝝ.¶ Pretẽa.ſi ſił peccaſſent et eodẽ

genẽ pcti.nñ magis attribueret᷑ vni qꝙᷓ alteri.ſᷣ magis at
tribuit᷑ lucifero ꝙᷓ; alijs. Or̃ em̃ ꝙ traxit ſecũ tercia ꝑtezʒ
ſtellaꝝ.i.magna ꝑtẽ angeloꝝ.ᷓ pctm luciferi pᷣceſſit pec
catuʒ alioꝝ. qð dðm ſᷣm opinionẽ pᷣpoſiti.ꝙ qᷓ;
cito lucifer peceauit.alij cognoueẽt pctm eiꝰ.ſicut qcito
fit choruſcatõ ĩ oꝛiẽte tacito aꝓparet ĩ occidẽte.⁊ nibilo⸗
minus erat ibi aliq diſtãtia ̊ imꝑceptibilis. et qcito ꝑ⸗
ceꝑunt eiꝰvolũtatẽ ſpito ei ↄſenſert. Alijs at videt᷑ ꝙ ſił
peccauerũt.qð pᷣſumũt ex h. ꝙ ſił cecider̃t.qð notat᷑ ex
ſcriptura q nõ diſtinguit cũ dĩ.ij.pet.ij.deus angelł pec⸗

cantibo nõ peꝑcit ̊ rudẽtibo inferni in tartaꝝ tradidit
cruciãdos. Itẽ videt᷑ illud ex ↄꝑatõe bonoꝝ. ſicut em̃ ð
bonis angłis dr̃ ꝙ ſił ſteterũt.ita videt de malis ꝙ ſimł
ceciderũt. VUñ diẽ bea.gre.iſtis cadẽtibo illis datũ ẽ in
munẽ vt oĩno nõ poſſint cadẽ.⸗¶ Si g dicat᷑ ꝙ ſil pecca⸗
uerũt põt rñderi his q̃ obiecta ſunt in ↄtrariũ. Ad pᷣmũ
de ↄſenſu.dðm eſt.ꝙ ↄſenſus pt᷑ eſſe in rẽ prius exnteʒ
vel in rẽ futurã vel in rẽ pntẽ.in angelis vo nõ eſt nccria
diſpoſitio pᷣcedẽs vel ↄſiliũ vel ↄuerſio ad vnũ.⸗. Aoſe
cundũ ðvᷣo dicẽdũ.ꝙ et ſi ſi ł peccauerũt non tñ par erat
pctm ſiẽ nec par erat appetitus ſiue delectatio.reſpectu
em̃ vnius et eiuſdẽ rei pnt diuerſi differẽter moueri ᷣm
magis et minus.

embꝛü ſertü

Erxto querit᷑ de ↄpatõe pet᷑i angeli et alio⸗
rũ.videt᷑ em̃ ꝙ maius fuerit pctm luciferi
q̃ pctm alioꝝ angłoꝝ.ꝑ h̊ qð dr ĩ ps.ſuꝑ

ei c. glo.q ceteris in eſſe erat excellẽtior.factꝰeſt ĩ mali
cia maioꝛ.¶ Preterea.quãto maioꝛ fuerit claritas ipᷣi⸗
us.tanto maius fuit pctm. cũ ab illa claritate cecidit.&
naius fuit pctm ip̃ius qᷓ alioꝝ.¶ Cõtra. videt᷑ ꝙ maiꝰ
fuerit pcẽm alioꝝ eo ꝙ ↄſenſerũt in h 3 iße eſſet pꝛiceps
eoꝝ ⁊ nõ alius.lucifer pᷣo peccauit in h̊ ꝙ voluit pᷣeſſe ⁊
nõ ſubeſſe.vñ ſingłariter voluit pᷣeſſe.vñ.xxxij. Job.vbi
loqꝗtur de pᷣſumptõe q̃ aligs vult ſingnlariter videri.gre
go. hec ſpẽs q̃rta vicinius ꝓximat dy abolo.ꝙ peſſe vo⸗
luit angelis.ob h̊ dñs diſciplos arguit ne de ſingulari⸗
tate miraculoꝝ gauderẽt dicẽs.videbã ſathanam tanqᷓ
fulgur de celo cadẽtẽ.ex h̊ videt᷑ ꝙ lucifer voluit ſingula
riter pᷣeſſe.et illi inferioꝛes appetebãt h ei.ꝗ ñ tãtũ moue
bant᷑ quãtũ ipe. ̊ plus peccabãt illud appetẽdo. de
qð dicẽdũ.q maius fuit pctm luciferi qᷓ; alioꝝ.qꝛ libido
in aꝓpetitu erat maior. nec hũit ante ſe exemplar aliqð⸗
að nullius em̃ peccãtis imitatõeʒ peccauit. ſᷣ inuentor
pct᷑i fuit ſicut dic y ſið.nõ ſic aũt fuit de alijs ꝗ ex ↄſide⸗
ratõe ipᷣius ad eius imitatõem peccauerũt.4. Ad illud
ðᷣo qð obiectũ eſt in ↄtrariũ.dicendũ ẽ.ꝙ licʒ maioꝛ fu⸗
erit claritas in eo ſiue eminẽtia.vñ occaſionẽ pcti ſum⸗
pſititñ nõ ex h̊ minuit᷑ eius pctm.ł̊ magis auget᷑. boni⸗
tas.n.naturaliũ nõ minuit pctm ſ̊ infirmitas.vñ cuzʒ in
eo nulla eſſet infirmitas nature vñ minuẽt᷑ pctm nõ ex
bac conſideratione in eo peccatũ minuebatur.

embrũ ſcptimũ
i Eptimo qrit᷑ vtru petm ipᷣoꝝ fuerit irre⸗

— mediabile. nõ videt᷑ ꝑ ̊ qʒ dicẽ̃ aug.in
4 li.de mirabilibo ſacre ſeriptuꝛe. Irꝛeme⸗

aiabili vindicta angelus ſummꝰ ꝑcuſſus
2 ioõ ſurgẽ nõ potuit.qꝛ a ſublimiſſimo ſtatu ſui oꝛdis
cecidit.h̊ mioꝛes angli a ſublimiſſimo ſtatu ñ ceciderũt

& bac rõem ſurgẽ potuerũt.⸗ Itẽ petm hoĩs dr remiſ

ſibile qꝛ peccauit alio mouẽte ſiue ſuggerẽte.ſ̊ minores
angeli peccaueꝛũt lucifero mouẽte eos ad pcẽm ſiue ad
peccãdũ.qð patet.vñ.xij.apoc.Cauda eiꝰ trahebat ter⸗
ciã ꝑtẽ ſtellaꝝ ſecũ.glo.allexit alios ad amoꝛẽ terreno⸗
rũ.g petm eoꝝ fuit remiſſibile.¶ Cõtra.gre.hõ venia⸗
lit peccauit qꝛ caro.angłs vᷣo irremediabilit qꝛ ſpũs.hſᷣ
h fuit one lucifero ⁊ alijs.q̊ᷓ oẽs irremediabilit peccaue
rũt.¶ Pretẽa.ſtati pꝰpctm cecidit.̊ aũt qð eſt angela
caſus.h eſt hoĩ moꝛs.ſ̊ pꝰ moꝛtẽ pcẽm hoĩs ẽ irremedia
bile.̊ᷓ anglłoꝝ pctm pꝰcaſuʒ eſi irremediabile. Itẽ an
ſel.de caſu dya.tũc ↄditõe nature ñ poterãt hr̃e iuſticiã
ex ipᷣa natura.nũc merito culpe nõ dñt hbr̃e.nullo q̊ mõ
pñt a ſe hr̃e iuſticiã.qꝛ nec anqᷓ; eaʒ accipent. nec poſtqᷓ;
deſerũt.ſᷣ ſi nõ potuerũt hr̃e iuſticiã nec pñt.petᷣm eoꝛũ
eſt irremediabile.&̊ ⁊c.q¶ Stẽ anſel.in li.cur deus hõ.oñ
dit ꝙ pctm eoꝝ ẽ irremediabile.dicẽs.ſic hõ nõ potuit
recõciliaꝛi niſi ꝑ hoĩem deũ ꝗ moꝛi poſſi.ꝑ cuiꝰ iuſticiaʒ

deo reſtituẽt᷑ qð ꝑ pctm hoĩs ꝑdiderat:ita angeli dãna⸗

illud.draco iſte quẽ foꝛmaſti ad illudẽdũ

ti ſaluari nõ pñt.niſi ꝑ angelũ deũ ꝗ moꝛi poſſit.et ꝗ peꝛ
ſuã iuſticiã deo reꝑet.qð alioꝝ pcta abſtulerũt.et ſicut
hõ ꝑ aliũ hoĩem qui nõ eſſet eiuſdem generis q;uis eſſet
eiuſdẽ nature.nõ debuit releuari:ita nullꝰ angls ꝑ aliũ
angelũ ſaluari dʒ.q́uis om̃s ſint vnius nature.qm non

ſunt vniꝰ generis ſic hoĩes.nõ em̃ oẽs ſic angeli de vno

angło quẽadmodũ om̃s hoĩes de vno hoĩe. Hoc etiaʒ
remouet eoꝝ reſtauratõeʒ.qꝛ ſic cecider̃t nullo alio mo⸗
uẽte vt caderẽt:ita nullo alio adiuuate ſurgè dñt.qð eſt
illis impoſſibile.Quapropt ſi ꝗs opinat᷑ ſaluatoꝛis no
ſtri redẽptõem vſq; ad illos debe extendi.rõnabilit᷑ ↄui⸗
cit.qꝛ irratõnabiliter decipit᷑.nõ qꝛ pᷣciũ moꝛtis eiꝰ oĩm
hoĩim ⁊ angloꝝ pct᷑is ſua magtudine nõ pᷣualeat. ſᷣ̊ qm̃
ꝑditoꝝ angloꝝ releuatõi ĩmutabilis rõ repugnat.⸗Iͥt
aug.in enche.placuit vniuerſitatis creatoꝛi atq; mode⸗
ratoꝛi deo.vt qm̃ nõ tota młtitudo angeloꝝ deũ deſeren
do ꝑierat:ea q̃ ꝑierat ĩ ꝑpetua ꝑditõe remanẽt.q aũt cũ
deo illa deſerẽte ꝑſtiterat: de ſua certiſſime cognita feli⸗
citate ſꝑ ſecura gauderet. Alia vᷣo creata rõnał q̃ ĩ hoĩ⸗
bus erit.qm ĩ pctis atq; ſupplicijs ⁊ oꝛiginalibo ⁊ ꝓpꝛijs
tota ꝑierat.ex eiꝰꝑte reꝑata.ꝙ angelice ſocietati ruina
illa dyabolica minuerat ſupplet᷑. Ex qͥ accipit᷑ ꝙ qꝛ tota
hũana natura quãtũ ẽ de ſe ꝑierat. reꝑa nda fuit ꝑ gꝛãzʒ
mediatoꝛis ne aliq̃ creata tota ꝑiret. et ita pcẽm eiꝰ eſſe
remedia bile.qꝛ ᷣo angłica nat᷑a nõ tota pꝑierat ſ̊ ex ꝑte
et ꝓrio ſuo motu.pctm ipoꝝ cadẽtiũ eẽt irr̃mediabile.
qð dm.ꝙ ſic̃ petm luciferi fuit irremiſſibile ⁊ i
emediabile.ita ⁊ pctm alioꝝ angloꝝ maloꝝ.ſic ſupᷣdi
cte oñdũt rõnes. AUd illud vo qð obijcit᷑ pᷣmo ĩ griũ di
cẽdũ ẽ.ꝙ lʒ nõ de ſublimiſſimo ſtatu alij angeli cecider̃t
tñ de ſublimi ſtatu ĩ oꝛdie create intellectual. ille em̃ eſt
ſtatꝰꝗ plꝰ deo appꝛoximauit natalit.⁊ inde cadẽtes a ta
li ſtatu irꝛemiſſibiłr cecider̃t.¶ Ad ſcom vo dõm.ꝙ pec
care alio mouẽte dr̃ duobo modis.vł ꝙ accipiat᷑ exẽplaꝛ
pcti ab alio.vł motiuũ pcti.et ſiue ſic ſiue ſic.ñ ẽ rõ irre
miſſibilitatis pcti. Vel dẽ peccare alio mouẽte.i.ſugge⸗
rẽte.⁊ ſic peccauithõ ſuggerẽte dyabolo.et hec ẽ vna rõ
qꝛ pcti hoĩs d remiſſibile.ſᷣ illi moti fuerũt ad appetẽ:⸗
dũ illud qð nõ debuerũt appetẽ.qꝛ viderũt ꝙ lucifeꝛ illð
appetijt.vnde exemplũ peccati vel motiuũ ad peccandũ
ab ipſo acceperũt.

Membrũ octauum

uerauerũt ĩ bono ĩnocẽtie.ſuppoſito em ꝙ
hũerũt grãm gtũfacientẽ.cũ gr̃a gtũfaci⸗
ens nõ ſit ſine oĩbo vᷣtutibo.̊ habuerũt v⸗
tutẽ pleuerãtie.ſi ꝗ̊ hũerũt vᷣtutẽ ꝑſeuerãtie.q̃re ñ ꝑſeue
rauerũt: Si vᷣo ñ habuer̃t gr̃azʒ ꝗtüfaciẽtẽ a pncipio ſed
habuejr̃t iuſticiã.i.rct᷑itudinẽ nat᷑alẽ ſic diẽ anſel.cũ ma
ioꝛ eẽt inclinatõ li.ar.ĩ eis ad bonũ qᷓ; ad malũ.ad malũ
em̃ nulla erit inclinatõ.adð bonũ vo er rectitudine nat᷑a⸗
li erat inclinatõ.ᷣ potiꝰde bebat ſtare qᷓ; cadẽ.ſᷣ ſi ſtetiſ⸗
ſent ꝑſeuerantiã habuiſſent.̊ magis ordiati erat ad ꝑ⸗
ſeuerãtiã q̃re nõ ꝑſeuerauerũt.¶ Itẽ.j.coꝝ.iiij· qd habx

tis qð nõ accepiſtis:ant & dedit eis ꝑſeueratiã aut nõ de

—

dit. ſi deus nõ dedit ꝑſeuerãtiã nõ accepunt ꝑſeuerãtid
7 ſi nõ acceper̃t ꝑſeuerãtiã.nõ ẽ imputadũ eis q; nõ ꝑſe
uerauerũt ̊D deo ꝗ nõ dedit.¶ Itẽ ſi affirmatõ eſt cã aff
matõis.negatõ erit cã negatõis.maxrĩe in ꝓprijs cauſis
Gſi datio pſeuerãtie a deo acceptõis eſt cã ꝑſeuerãatie in
angklis ſtantibo.et ꝓpter h̊ ſteterũt ſeu ꝑſeuerauerũt.per

oppoſitũ nõ datio ꝑſeuerãtie erit cã nõ acceptõis ꝑſeue⸗

rãtie ĩ angelis cadetibo.q̊ imputãdũ eſt deo ꝙ ñ ꝑſeuera
uerũt.¶¶ Joꝛte dicẽt᷑ ꝙ nõ ẽ ibi ↄſeqntia in ipo ſᷣ ↄſequen
tia ecõtrario.vt nõ datio nõ ſit cã nõ acceptõis ß nõ ac⸗
ceptõ ſit cã nõ datõis.Cõtꝛa qð ſic obijcit᷑ ꝑ ſile ĩ cauſis
naturalibo.habere em pulmonẽ eſt cã reſpiratõis. et ꝑ

oppoſitũ nõ habere pulmonẽ eſt cã nõ reſpiratõis. Sitr

ſolem lucere vel aliud luminare eſt cauſa illuminatõnis
domus.⁊ ꝑ oppoſitũ.nõ ſolẽ vel aliud luminare nõ luec

Ctauo q̃rit᷑ q̃re angli ꝗq ceciderũt nõ ꝑſe⸗

etſian
ieſe
pali
Innon
Ne vno
cetia;
o no⸗
gdeſt
ig o
it Olii
Pvoin
SBan
R
nocke⸗
ſeren
kürci
prjs
Tuinan
ſota
liß
ſe
ee
bl
dan
flo
Eeft
ſe
n
ar
rre
e⸗

—

— — 2*

=S ☛ - —-— S=

—

SSe —☛ —S— —

—N f

¶ Lueſtio

ẽ cauſa nõ illuminatõnis domus.hoc añt ẽ in cauſis ꝓꝑ⸗
pꝛijs.ſed ſᷣm hunc modũ videtur in ꝓpoſito.datio em̃ ẽ
cã acceptõis ꝓpꝛia. nõ datio nõ acceptõis.i¶ Itẽ ſi dʒ
eẽ cõſequẽtia ecõtrario vt quia angelus vel hõ nõ acci⸗/
pit iõ deus nõ dat.que ꝗ̊ erit cauſa ꝙ angelus nõ acce⸗
pit.cũ em nibil eẽt repugnãs in natura ipᷣius angeli.ñ
fuit in ipᷣo cã nõ acceptõis.ergo cauſa fuit in alio.non
niſi in deo.ergo nõ accepit quia deus nõ dedit.⸗ Pꝛete
rea.Si angelus nõ accepit ꝑſeuerãtiã. aut hoc fuit ga
nõ potuit accipere.aut quia nõ voluit.ſi quia nõ potuit
nõ ei imputari debuit.&ᷣ nõ ob hoc peccamt.Si quia ñ
roluit ſed voluntatẽ accipiẽdi ꝑſeuerantiã.vel poteſlatẽ
accipiẽdi ꝑſeuerãtiã nõ potuit habere niſi dãte eo.ꝗd
ergo peccanit ſi nõ accepit quod deus nõ dedit illi poſ⸗
ſe vel velle accipere.ſi ergo habuit poteſlatẽ accipiendi
ꝓſeuerãtiã ⁊ voluntatem a deo. ergo angelus nõ dvefuit
gratie dei.quare nec gratia deſuit ei.accepit ergo ⁊ ha⸗
buit perſeueratiã.ſed ſi hbabuit ꝑſeuerantiã:ꝑſeuerauit
nõ ergo cecidit. Pꝛeterea.ſi babuit volũtatẽ accipiẽ⸗
Di ꝑſeuerantiã.ꝑſeuerauit in illa voluntate aut nõ. Si
ꝓſeuerauit in voluntatate.ſed ꝑſeueranti in voluntate
bona datur quod deſiderat᷑.ergo dabatur ei perſeuerã
tia. Si ergo nõ dabatur ei ꝑſeuerãtia.nõ fuit cauſa in
ipo ſed in deo. ¶ Ad contrariũ ſic ꝓcedit᷑ſ.ꝙ cã fuit in
ipo quare nõ accepit ꝑſeuerantiã nõ in o.cũ em̃ deus
ſit cauſa om̃is boni.nõ acciꝑe autẽ ꝑſeueꝛantiã cũ debʒ
vel cũ expedit ẽ malũ.ergo deus nõ eſt cauſa illius. etẽ
aliqua cauſa.eꝛgo eſt in creatura defectibili.qꝙ; ergo an⸗
gelus nõ accepit ꝑſeuerantiã cauſa fuit in iſo.Queren
da ẽ ergo que ſit illa cauſa.⁊ dicetur foꝛtaſſe iõ nõ acce
pit ꝑſeueratiã.qꝛ deſeruit iuſticiã.depᷣtio at iuſticie aut
fuit qꝛ noluit tenẽ iuſticiã.aut iõ noluit tenẽ iuſticiã qꝛ
voluit deſeꝛẽ eã.vt vidẽ ꝙ ñ velle tenẽ ſit pᷣus qᷓ velle de
ſerere.carbonẽ em̃ ignitũ in manu nuda pᷣus ẽ nõ velle
tenere ꝙ; velle deſerere.pꝛins em̃ q; teneas nõ vis tenẽ.
velle aũt deſerere nõ potes niſi cũ tenes.ergo pꝛius fu⸗
it nõ velle tenere iuſticiaʒ qᷓᷓ velle deſerere.¶ Sed videt᷑
cõtrariũ.auarus em̃ cũ vult tenere nummuʒ ⁊? mauult
panẽ.quẽ nequit habere niſi nummũ det:pꝛius vult de⸗
ſerere nummũ ꝙᷓ nõ velit tenere.nõ em illũ iõ vult dare
quia nõ vult tenere.ᷣ̊ iõ nõ vult tenere.quia vt panẽ ba
beat neceſſe ẽ dare.ergo velle deſerere pᷣus ẽ qᷓ velle tenẽ
A ſſimili videtur hoc eẽ.nõ voluit tenere inſticiã ⁊ ðᷣſe
ruit iuſticiam.aliqua ergo cauſa fuit in volũtate ꝓter
quã vtrũq; voluit.nõ niſi quia aliquid aliud voluit.qᷓ
volendo aliquid aliud qð tunc velle nõ debebat.deſeru
it iuſticiã.⁊ veſerẽdo iuſticiã nõ tenuit e. ſed nihil po⸗
tuit nelle niſi aut rectũ aut comodũ.ſ̊ voluit rectũ ſiue
iuſticiã. iuſticia em̃ volẽdo peccare nõ potuit. peccauit

ergo volẽdo aliquid cõmodũ.quod nec habebat nec tũc

habẽ debebat.querẽdum eſt ergo quid ſit iſtud cõmodũ
ex cuiug volũtate deſeruit iuſticiã ⁊ nõ accepit ꝑpſeuerã
tiam ¶ Reſponſio.ad pꝛimũ dicẽdum.ꝙ licet diceꝛetuꝛ
ꝙ habuiſſet gratiã gratũfacientẽ datam a do in pꝛinci
pio.vt ſi eẽnt cõditi in gratuitis:tñ nõ accepeꝛũt ꝑſeue⸗
rãtiã.pſeuerãtia em nomẽ equocum eſt ad virtutẽ ꝑ ſe
ey qua poteſt aliquis ꝑſeueraꝛe.et ad ſtatũ ꝑſeuerantie
virtutẽ quidẽ acceperũt ſi acceperũt gram gratũfaciẽtẽ
ſᷣ nõ ꝓpter hoc ꝑſeuerãtiã quod ẽ ſtatus virtutis.ſic̃ ali
quis homo qui accepit gratiã gratũfaciẽtẽ a ðo.cũ hoc
accepit virtutẽ ex qua põt ꝑſeuerare.nõ tñ accepit ꝑſe⸗
uerantiã ſᷣm ꝙ ẽ ſtatus virtutis.i Ad ſecundũ vᷣo dicẽ
dum.ſuppoſito ꝙ cõditi erãt cũ iuſticia naturali.qꝙ liczʒ
eẽt maioꝛ inclinatio ad bonũ q; ad malũ vel ſimpliciter
inclinatio ad bonũ.nihilominꝰin voluntate li arbi. eſt
vtrũq;.⁊ ipᷣa volũtas ẽ ſufficiens cã ad malũ. Ao ter⸗
ciũ pᷣo dicẽdum.ꝙ licet cõſequentia illa ſit neceſſaria ex
vtraq; parte.deus dedit ergo angelus accepit.deus nõ
ddit ergo angelus nõ accepit.nõ tñ ſic ẽ in humanita⸗
te habitudie tali.datio em̃ ẽ cã acceptõis ꝑſeuerãtie.ñ
datio vᷣo licet ſit inferẽs nõ acceptõ.nõ tñ ẽ cã nõ acce⸗

crj.

ptõis. h̊ nõ acceptio in hmõi ẽ cã nõ datõis.ex ꝑte eĩ bo

noꝝ ſemꝑ ponitur cãlitas in co.ex ꝑte po maloꝝ ſiue

de fectuũ n ponituꝛ pᷣmo cãlitas in ipᷣo ſ̊ in creatura in⸗

tellectuali defectibili.⁊ ex ſua volũtate de ficienti.¶¶ Ad
iilð pᷣo quod obijcitur per ſimile in cauſis natuꝛalibus
Dicendum eſt.ꝙ aliter eſt in cauſis naturalibus et vo⸗

lũtarijs. In cauſis em̃ naturalibo qᷓ ꝓpꝛie ſũt affirmatõ

ẽcã affirmatõis ⁊ negatio ẽ cã negatõis.In cauſis at᷑
volũtarijs nõ ſic ẽ: niſi ex ꝑte negatõnis pñt diuerſe rõ
nes adhiberi.Pñtia ei naute ẽ cã ſalutis ĩ naui.abſen⸗
tia naute ẽ vna cã ꝑiculi.ſ̊ pñt et᷑ eẽ alie cãe.vt cõfractõ
nauis vlł inundatio aquaꝝ vel vẽtoꝝ impulſio.cũ at᷑ dr
ꝙ nõ acceptio ꝑſeuerãtie cauſat᷑.nõ ex hoc pꝛimo cauſa
tur ꝙ deonõ dat.deus em̃ qtũ ẽ de ſe offert. ů̊ hoc ẽ ex ꝑ⸗
te volũtatis ipᷣiꝰq mutabilis ẽ duobo modis.vel nõ te⸗
nẽdo qð hʒ.vł cõuertẽdo ſe indebite ad id qð non habʒ
H aũt mõ fuit ĩ angeł.nõ tenuerũt quod habuerũt.ſ.na
turale iuſticiã.ſᷣ̊ ↄuertũt ſe indebite ad id qð nõ habue
rũt.¶ Ad ſequẽs vᷣo dõm.q; ⁊ acceperũt ptᷣatẽ ꝑſeuerã⸗

tie ⁊ volũtatẽ ꝑſeuerãdi.nõ tñ habuer̃t ꝑſeueratiaʒ.nec

fuit cã ex ꝑte dei.̊ in ipᷣis ſiẽ dic anſel.quia nõ ꝑuolue
rũt.i.ꝑfecte voluerũt.q¶ Ad illð do qð ↄſequẽter obijcit᷑
dicẽdũ cẽ.ꝙ nõ velle tenere iuſticiã.nõ fuit ibi cã eius q;
fuit velle veſerere iuſticiã:bᷣ velle deſerẽ iuſticiaʒ fuit cã
eiꝰꝙ ẽ nõ velle tenere.voluerũt aũt deſerere iuſticiã ꝗa
volueꝛũt aliqð cõmodũ indebite.qͥ exiſtẽte nõ Fuaretur
iuſticia.⁊ ita ꝑ ↄnñs voluerũt deſereꝛe iuſticiã.nõ ꝙ hoc
eẽt pᷣmũ volitũ ſ̊ ↄpnñs ad pꝛimum.

Cr. de pena ln

ciferi qtum ad poteſtatis ligatõnem.

xpedito tractatu

de pᷣmo pcto luciferi ⁊ de pcto alioꝝ an
geloꝝ quo pꝛimo peccauerũt.ↄſequen⸗
ter doõm ẽ de pena que notabat᷑ in caſu
eoꝝ. Erat aũt eoꝝ duplex caſus.vnus
ſpudtis ulter vpᷣo localis.ſiue ĩ penã a coꝛꝑe.ſ.igne gehẽ
ne inflictã.Caſus aũt ſpũalis ſiue pena multiplex fuit.
ex ꝑte ptatis alligatio ſiue cohibitio.ex ꝑte cognitõnis
obſcuratio.ex ꝑte motiue qͥ ad rõem vermis:qͥ̊ ad volũ
tatẽ rõ boni apꝓarẽtis.qð tñ eſt ad malũ gaudiũ.reſpe⸗
ctu pᷣo mali in pñti doloꝛ.reſpectu mali in futuro timoꝛ
Pꝛimo at᷑ dom ẽ de caſu ſpũali qͥ ad ligatõeʒ ptatis
7 cohibitõʒ. Et pᷣmo qꝛit᷑ vtru ligata fueꝛit ptas dy abo
li ꝗ pᷣus erat lucifer. Scðo vtrũ ꝑ aduẽtũ xpᷣi magis fu
erit alligata.Cercio vtꝝ aliqñ vicat᷑ a bonis.ita ꝙ; vl⸗
teriꝰtẽptare ñ poſſit. Quarto ſi victꝰẽ ſuꝑ aliqͥ pcto vtꝝ
ligata ſit ptas.vt vlteriꝰde illo temptare nõ poſſit.Quĩ
to vtrũ ſic ligata ſit poteſtas eiꝰvł alioꝝ.vt aliquã ꝑſo⸗
nã determinatã temptaꝛe nõ poſſit ⁊c̃.

embꝛũ phmu

Irca pꝛimũ ſic ꝙ ligata ſit er pt̃as dr̃.xx.
apoca.Elidi alterũ angeloꝝ deſcẽdẽtẽ de
celo hñtem clauẽ abyſſi ⁊ cathenã magnã
i manu ſua.⁊ oppꝛehẽdit draconẽ ⁊ ſerpẽ⸗
tẽ antiquuʒ ꝗ ẽ dy abolꝰ ſathanas.⁊ ligauit eũ ꝑ ãnos
mille.⁊ miſit ĩ abyſſuʒ.⁊ ſignauit ſuꝑ eũ vt ñ ampliꝰ de⸗
cipiat:donec mille ãni ↄſũmunt᷑. Et.xij.math.quõ qſqᷓ
pt᷑ intrare ĩ domũ foꝛtis niſi pᷣus alligauerit foꝛtẽ.⁊ tũc
domũ eiꝰdiripiet.ꝗd ꝑ hũc foꝛtẽ deſignat᷑ niſi ipᷣe dyabo
lus ꝗ alligatꝰẽ ꝑ xpᷣm.& alligata ẽ ptas dyaboli.⸗ Pꝛe
tea.dr.xij.ioh.i Quc pꝛiceps hꝰmũdi eijciet᷑ foꝛas.ſ̊ ꝗd ẽ
eijci foꝛas de mũdo.niſi de coꝛdibo mundi amatoꝝ. bᷣ in
alijs nõ hʒ poſſeſſionẽ.̊ ligata ẽ eiꝰptas.¶ Sʒ cõtra⸗
riũ vidr̃. Or in pᷣs.ſuꝑ illð miſit ĩ eos iraʒ indignatõis
ſue ⁊c.glo.ĩ malis hoĩibo põt dyabolꝰvt in ſuo pecoꝛe.
adhuc ergo reſpectu maloꝝ non ẽ ligata ptᷣas dyaboli.

*

Item aug.in li.de ᷣmõe dñi. Fiũt tẽptatões ꝑ ſatha⸗

nam poteſtate eius ſed peꝛmiſſu dei.¶ Item yſi. in li. ð

eccliaſtica inſtitutõe. Lemptatõnũ dy abolicaꝝ inicia
fragilis ſunt. que ſi nõ caueant.ꝑ cõſuetudinẽ ĩ nouiſſi⸗
mis foꝛtiter cõualeſcũt:ita vt aut nũqᷓ; aut cũ difficulta
te vincantuꝛ. ¶¶ Pꝛeterea. dr in. xij.apocał. Poſtẽ vidit
draco quia piectus eẽt in terrãpſecutus ẽ mulieꝛẽ que
erat ꝑitura maſculũ.ex quo habet᷑ ꝙ dyabol'adbuc ꝑſe
quetur temptando bonos. Et. ij. coꝛinth. xij. Batus eſt
mihi angelus ſathane qui me colaphiſet.Et beatꝰgꝛeg.
ſup eze. Antiquꝰaduerſariꝰꝗ de celo lapſus ẽ inuidit.
et inſidiari amplius incipit acrioꝛes ꝙ; cõſueuerat ⁊ tẽ⸗
ptatões admonet. vt plerũq; ſic reſiſſẽtẽ animũ tẽptet.
ſicut añ nũqᷓ tẽptauerat q poſſidebat.Et hoc ſignatur
ix. marci.vbi dr̃ de dy abolo.ꝙ clamãs ⁊ multũ diſcer⸗
pens exiuit ab eo.ita vt młti dicerẽt qꝛ moꝛtuꝰẽ. ¶ Ad
quod dicẽdũ.qꝙ dr ptas dyaboli ligata non qꝛ nõ poſſit
temptare:̊ qꝛ nõ tantũ temptat quãta ẽ eius volũtas.
Vnñ aug.de ciui.dei.Alligatio dy aboli ẽ nõ ꝑmitti exer
cere tantã ptᷣatem quãts põt.vel in dolo ad ſeducendos
hoĩes in ꝑtẽ ſuam cogẽdo violẽter. vel fraudulẽter fallẽ
do. nõ eꝛgo dr alligatio poteſtatis dy abolice quia ñ poſ
ptare. qꝛ nõ põt temptare in effectu quatũ vult.

Memorum ſecundu

Ecudo querit᷑ vtrũ ꝑ aduẽtum xpi fuerit
ptas dyaboli magis alligata q; pꝛiꝰ. Ad
qd ſic.xx.apocał. Angelꝰdeſcẽdit ꝗ aꝑpꝛe⸗
hẽdit draconẽ ⁊c̃.angelus em̃ iſte quis ali
us ẽ niſi xp̃e.qui aꝛehẽdit dꝛaconẽ dyabolũ ⁊ ligauit
eũ. IJtẽ ſuꝑ illð pᷣs. Vidi imꝑiũ ſuꝑexaltatũ.glo. hoc
axime añ aduẽtũ xp̃i tꝑe añ legẽ ⁊ ſub lege.cuʒ hoĩes
velut gregem poſti ſe trahebat:ſed tercio tꝑe.ſ.tꝑe gre ⁊
tercio die.ſ.reſurrectõis xpᷣi.humiliatꝰẽ ſuꝑbus.⸗ Pꝛe⸗
terea.v.ad ro.vbi ſuꝑhabũdauit delictũ ſuphabũdauit
et gra.ſᷣ hec ſuꝑhabudãtia gre nõ ob aliud ẽ niſi vt alli
get᷑ poteſtas dy aboli.g̊ ampliꝰligata ẽ ptas dyaboli q
pᷣus./Itẽ.viij. math.Aitte nos ĩ gegẽ poꝛcoꝝ.ſ̊ quid
hec miſſio niſi ꝑmiſſio.ergo ptᷣas dy aboli ampliꝰliga
ta ẽ. videt᷑ em̃ ex hoc ꝙ nõ habeat poteſtatẽ tanta.cũ ad
liberatõnem hoĩm petat mitti in gregẽ poꝛcoꝝ. ibi em
dicit aug.Dignioꝛ hõ beſtijs.cũ ꝗꝓpter ſaluteʒ duoꝝ bo⸗

minũ duo milia poꝛcoꝝ rard &, ſit occaſio ſa

lutis hoĩm ꝑ interfectõem poꝛeoꝝ.¶ Sʒ videt᷑ cõtrari⸗
um ꝑ hoc qð dr.xij.apoc.Seſcẽdit ad nos dyabolꝰhñs
irã magnã. cũ deſcẽſus eiꝰſit ꝑ tẽptatõʒ.maioꝛ ẽ tẽpta
tio ipᷣius dyaboli nũc q; pꝛiꝰ. Pꝛeterea dic.b.greg. ;
acrioꝛes ꝙ; cõſueuerat temptatões admonet. 6 Ad q8
dðm. ꝙ dupliciter dicit᷑ poteſtas dyaboli ligata. vel ex
pꝑte gr̃e dei ꝑ xpᷣ̃m mediatoꝛẽ.vel ex ꝑte bonitatis i ipis
ꝗ tẽptant᷑.qtũ ẽ &ᷓ ex ꝑte ipᷣius gr̃e dei magis ligata eſt
ptas dyaboli poſt aduẽtũ xpᷣi qᷓ; pꝛiꝰ.qtum aũt ẽ ex ꝑte
eoꝝ ꝗ temptãt᷑.ĩ gꝗbuſdã magis ligata ẽ ĩ gbuſdã vpᷣo am
plius ẽ ſoluta.quato em ẽ maioꝛ gra dei: tãto cõtemptꝰ
illius ẽ maioꝛ.⁊ iõ dr.x.hebᷣ.Irꝛitã ꝗs faciẽs legẽ moy⸗
ſi ſine vlla miſeratõe duobo aut tribo teſtibo moꝛit᷑.qua⸗
tomagis putatis deterioꝛa mereri ſupplicia.ꝗ filiuʒ dei
ↄculcauerit.⁊ ſanguinẽ teſtomẽti pollutũ duxerit.⁊ ſpi
ritui gr̃e cõtumelia fecerit.¶ Ad illð ᷣo qð obiectũ ẽ di
cẽdu.q pᷣme ꝛões ad hoc innitunt᷑. ꝑ aduẽtũ xpᷣi qᷓtũ
eſt ex ꝑte gre facta ſit cohibitio ptatis dyaboli.Illa ᷣo
rõ q̃ pꝛimo ponit᷑ ĩ cõtrariũ ad hoc tẽdit vehemẽtioꝛẽ
appetitꝰdyaboli ĩ fine mũdi ꝗꝓpter tꝑis breuitatẽ. VUnde
tũc erit.qᷓi quedã ſolo tꝑe antixpᷣi.lñ dicit aug.ĩ.xx.de
ciui.dei. Si ꝑmitteret᷑ ĩ tãlongo tꝑe et tãta infirmitate
multoꝝ plurimos tales quales deꝰid ꝑpeti nõ vult. fi
deles deijceret.⁊ ne credeꝛẽt alij inpeduet.qð ne faceꝛet
alligatꝰẽ.tũc aũt ſoluet᷑ qñ tpᷣus breue ẽ.¶ Ad ſecũduʒ
