int᷑ coꝛꝑa ſuꝑceleſtia ⁊ elemẽta ẽ qdaʒꝝ ↄueniẽtia.vltimũ
ei coꝛpoꝝ ſuꝑceleſtiũ ſcʒ luna recepit lumẽ.a in h̊ ↄuenit
cũ ipᷣis elem̃tis:⁊ dat lumẽ.⁊ ĩ ̊ ↄuenit cũ ipᷣis coꝛꝑibo
ſuꝑceleſtibo. Siłꝛ ignis qð ẽ pᷣmũ coꝛpoꝝ elemẽtarium
dat lumẽ.⁊ qͥ ad G̊ cõuenit cũ ſuꝑioꝛibo:a recipit.⁊ qͥ ad
hoc ↄuenit cũ inferioꝛibo.Silꝛ vetermiĩiare ẽ in elemẽta⸗
tis.qdam eĩ ſũt media int᷑ terꝛena:cẽtia ⁊ mieralia.ſic
dicit᷑ de ſpõgia. q̃dam int᷑ terꝛenaſcẽtia ⁊ aĩalia ſicut de
quiduſdaʒ auibo anteq; naſcãt᷑ ex arboꝛibo. Inter bꝛu⸗
ta vdᷣo ⁊ hoĩes mõſtra qdaʒ.q̃ ratõe coꝛꝑis ĩ ꝑte ↄueniũt
cũ hoĩe.in ꝑte cũ bꝛutis.ſicut eſt de ſyrenis.ad ꝑfectã g
vnitatẽ ſiue ↄiũctõeʒ.neceſſaria ẽ vnio diuĩe nate cũ bu
mana. vmt ſic reluceat pulchꝛitudo vniuerſi:ſᷣ nõ hoc ni⸗
ſi ꝑ incarnatõeʒ.ergo incarnatõ ↄfert ad pulchꝛitudinẽ

*

hi
i
ne⸗
d

d.

igit
as
erit
on
dis
o
Uta⸗
Ura,
c⸗
nan
con
lra⸗
rſi.
tra
gi
n
iad
abi
eſ⸗
tie
hbei
un
bo⸗
bi⸗
3
ſin
nez
do⸗
na⸗
0
ra⸗
et⸗
Do
du⸗

ni

(ueſtio

vniuerſi. ¶ Item reꝑatio bumani generis lapſi decẽtil⸗

ſima eſt ꝑ incaꝛnatõʒ.ſicut dicit aug.in li.de tri.aliꝰmo ⸗

dus erat nr̃e reparatõis poſſibilł.ſed nullus ↄueniẽtior.
Cũ ergo pulchꝛitudo vniuerſi nõ poſſit eẽ oino pꝰ detur
patõʒ bumani generis.niſi ꝑ reꝑatõz:⁊ hec ſit decẽtiſſi⸗
ma reꝑatõ.ꝑ hanc erit ↄpleta pulchꝛitudo. 4l Itẽ nulla
maioꝛ fuit gra q; ꝙ diuina natura vniuit ſe humane. ſ. iẽ
habet᷑ ſuꝑ illud.ps.Et cũ glia ſuſcepiſti me.dꝛ emĩ glo.
que maioꝛ glia ꝙ; vniri veꝛbo dei ⁊ ad dertrã dei locaꝛi.
Cum ergo gr̃a det pulchꝛitudinẽ nature et hec ſit maioꝛ

gratia.hec gr̃a dat maximã pulchꝛitudinẽ. ptinet ad O

pulchꝛitudinẽ vniuerſi.¶ Cõtra.bonitas vniuerſi cõſi⸗
ſtit in ſinguł ⁊ in toto.⁊ hoc dicit᷑.j.Geñ. Pꝛimo em̃ dẽ
de ſingul· Nidit deꝰ eẽt bonũ. Scðo cum dẽ vidit deꝰ
cũcta que fecerat ⁊ erãt valde bona.ſed bonitatẽ ↄſequi
tur pulchꝛitudo eꝛgo pulchꝛitudoↄſiſtit in bis dnobo:ᷣ
vtraq; pulchꝛitudo ſiue incaꝛnatõe poterat eẽ.ergo in/
caꝛnatõ nõ eſt de ↄferẽtibo pulchꝛitudinẽ. Itẽ vnio hu
mane nature cũ diuĩa.nõ eſt aliud q; incarnatio.ſᷣ vnio
hũane nature cũ diuina eſt in ꝑſona diuina: ſed vnitas
diuine ꝑſone nõ ↄnumerat᷑ cũ ꝑtibus vniuerſi.ergo nec
ea que vniũt᷑ inqtũ hmõi.nõ ergo incaꝛnatic ꝑtinet ad
pulchꝛitudinẽ vniuerſi tanqᷓ ꝑs eius. ¶ Pꝛeterea.ſi eſſʒ
ð ſubſtãtia vninerſi nõ intellecta ĩcaꝛmatiõe ſiue nõ exi⸗
ſtẽte.nõ eſſʒ pulchꝛitudo vniuerſi.ſed aliꝰmodꝰe ꝛat poſ
ſibilis reꝑatõis hũane.ꝗ ſi eẽt. pulchꝛitudinẽ ſuã ha be⸗
ret in vniuerſo.nec eẽt incaꝛnatio vel ea que incaꝛnatõʒ
ↄſequunt᷑.ergo incaꝛnatõ nõ eſt ↄferẽs ad pulchꝛitudinẽ
vniuerſi.¶ Ad qð dicendũ ꝙ pulchꝛitudo vninerſi attẽ
dit᷑ ſᷣm ea que ꝑtinẽt ad pꝛimaꝛiũ ſtatũ.qui erat ſtatus ĩ
nocẽtie:⁊ ᷣm hoc incaꝛnatõ nõ fuit ad pulchritudinem
vniuerſi ↄferẽs. Attẽdit᷑ etiaʒ pulchritudo qtũ ad ſtatũ
gratie repantis naturã lapſã.⁊ q;tũ ad hoc ↄferẽs eſt i⸗
caꝛnatõ ad pulchritudinẽ vniuerſi. Sed adhuc diſtin⸗
guẽdum.ꝙ ſtatus ille pt᷑ attẽdi in genere vel ſᷣm optimũ

mi ipo ⁊ cecẽtiſſimũ. Incaꝛnatõ ergo nõ fuit ↄferẽs ad

pulcbꝛitudinẽ vmuerſi.vt ſine quo nõ potuit natura la⸗
pſa reꝑari:ſed ſine quo nõ potuit dcẽtiſſime. Ad obie
etum ergo rñdendũ eſt.ꝙ licet pulchꝛitudo vniuerſi ſᷣm
pmũ ſtatũ potuit eẽ ſine micaꝛnatõe nõ tñ qtũ ad ſcðᷣm
ſtatũ in optima ↄgruẽtia. Ad ſedm vo dicẽduʒ · ꝙ licz
ꝓſona diuia vniẽs nõ ſit ꝑs vniuerſi vel alteꝝ vnitoꝛũ.
ſcʒ diuina natura:nibilominꝰhũana natura q̃ eſt alte⸗
rũ vnitoꝝ que ſᷣm ſe ⁊ m ꝙ vnita tꝑalis eſt nõ eterna.
ad pulchꝛitudinẽ ſpectant vniuerſi tanqᷓ; ꝑs eius.⸗.Ad
terciũ dᷣo dicẽdũ. licʒ pulchritudo vniuerſi qtum ad
ſcdðᷣm ſtatũ potuit eẽ ſine incaꝛnatõe.nõ tñ potuit vt mul
tiplex ↄgruẽtia ſeruaꝛet᷑.quaꝝ vna ẽ.vt ſic hõ offẽdit of⸗
feſa extendẽte ſe ad genꝰ humanũ.eo ꝙ voluit eẽ ſic deꝰ
ita fieret reꝑatõ ꝑ hoc ꝙ dev voluit fieri hõ. Alia ẽ ſicut
hõ offẽdit ĩ apetitu ſapiẽtie deiſoꝛmis.cũ dictũ fuit eri
tis ſicut dij ſciẽtes bonũ ⁊ malũ:ita ſapia dei hũanũ ge⸗

n'reꝑaꝛet:qð nõ ogruent fieret.niſi filiꝰdei hõ ſatiſſace

ret.Lercia rõ eſt.ꝙ qꝛ hõ ↄſiat ex re intelligibili ſenſi
bili.vt totꝰhõ ꝑficiat᷑.neceſſaꝛiũ fuit.vt ꝑſona diuia coꝛ
poꝛalẽ naturã ſibi vniret.vt vteꝛq; ſenſus reꝑaꝛet᷑.ſenſꝰ
inſerioꝛ in ↄtẽplatõe diuitatis.⁊ exterioꝛ incõtemplatio
ne hũanitatis:vt ſiue ingrederet᷑ ſiue egrederet᷑ paſcua
inuemret.ſic̃ dicit aug.in li.de aĩa ⁊ ſpuũ.Quaꝛta rõ eſt
vt infirmitatẽ nr̃i affectm anuduceret ad ſũmã bonita⸗
tẽ. Si eĩ tãtũ hũiliauit ſe deꝰvt hõ fieri dignaꝛet᷑.ĩ diui⸗
nã bonitatẽ affectꝰnẽ debet attẽdi.⁊ ſibi quẽdã gradum
aſcẽſiõis ĩ humana natura vnita ↄſtituere.Quĩta rõ eſt
vt caritas in hoĩe augeret᷑:pꝛimo em̃ erat caꝛitas reſpe
ctu ↄditoꝛis.ĩ hoc vᷣo aucta eſt vt ſit caꝛitas reſpecu re⸗
demptoꝛis.Sexta no rõ eſt.vt coꝛpꝰhumilitatis nr̃e cõ⸗
figuraꝛet᷑ coꝛꝑi claꝛitatis ſue.Et vt diẽ̃ aug.ſuꝑ Joh.ꝑ
verbum fit animaꝛum reſurꝛectio.per verbum vero fa⸗
ctum caꝛnem fit coꝛpoꝛe reſuꝛrectio.

¶ Mueſtio decimaſeptia

6

—

xvij.
de oꝛdine vniuerſi.
Gſignatis conditi
onibo ex ꝑte quãtitatis ⁊ ey ꝑte quali⸗
tatis:dicẽdum eſt de cõditiõe ex ꝑte re⸗
latiõis.que cõditio eſt oꝛdo.Querẽdũ
a ergo de oꝛdine vniuerſi.Circa quod

uerit.4 Pꝛĩo quio ſit oꝛdo.¶¶ Scdo vtꝝ oꝛdo ſit ĩ vni⸗
uerſo ⁊ in ſe ⁊ in ſuis paꝛtibus. vt ſcʒ nihil ſit inoꝛdina⸗

tum.4 Tercio vtꝝ omia ſint ordiata ad boĩem.¶ Quaꝛ

to cuiuſinõi ſit oꝛdo.i Quinto que ſit cauſa oꝛdinis.

NRado aũt ſic diffinit᷑ ab Aug.xirx.ð ciui.
Hꝛdo eſt paꝛiuʒ diſpariũq; rerũ ſua cuiq;
loea tribuẽs diſpoſitõ. Sed videt᷑ ꝙ bec
„* diffinitio nõ ſit conueniẽs quia oꝛdo eſtĩ
ſpũ alibo vbi nõ eſi localitas. reſtat ergo ꝙ nõ oĩ oꝛdini
ↄuenit hec diffinitõ.⸗. Pꝛeterea.oꝛdo attedit᷑ ̃m pꝛius
7 poſterius.q̊ᷓ nõ eſt oꝛdo paꝛiũ ſed diſpaꝛiũ tm̃.i Ad pᷣ
mũ dicendũ.ꝙ locus hic accipitur ↄmunit.ſᷣm ꝙ vnuʒ
dicit᷑ ſupꝛa aliud alteꝝ vᷣo infra ſᷣm rõeʒ ſpũalem.⁊ ſᷣm
huũc modũ in aĩabus ⁊ in ãgelis oꝛdo.quia quidaʒ ſimi
lioꝛ ẽ deo.quidã minꝰſilłis.quedã aĩa ꝑſpicatioꝛis intel
ligẽtie.quedã nõ. Ad ſcᷣm dicendũ ꝙ oꝛdo attẽdit᷑ h
ↄmũiter.ad hoc qð ẽ eẽ pᷣm pᷣus ⁊ poſieriꝰ.⁊ ad hoc qð ẽ
eẽ ſimul ſiẽ eĩ ĩ ſitubo dꝛ vnũ ſurſũ ⁊ alteꝝ deoꝛſũ.alteꝝ
ðo iur vt dextꝛoꝛſũ vel ſiniſtroꝛſũ:ita eſt ſpũaliter in ſub⸗

ſiãtijs. ꝗ quedã oꝛdinantur ſm pꝛiꝰ poſteriꝰ.quedã vo

ĩ rõe oꝛdĩs dictũ ẽ paꝛiũ diſꝑiũq; ⁊c̃·

brüſecundum.

Oſcðm quo querit᷑.vtꝝ oꝛdo ſit ĩ vniuer⸗
ſo ĩ ſe et in ꝑtibo ſuis.vt nihil ſit inoꝛdina
tũ. ſic videt᷑. Aug.de libe.aꝛbi.Qullũ
ius nullꝰcaſus. nulla reꝝ labes io vnqᷓ ef⸗
ecit vt iuſtum ñ ſit omia eẽ oꝛdiatiſſima.eꝛgo oĩa ſũt oꝛ⸗
dinata ĩ vniuerſo.q Iteʒ a lapiẽte aꝛtifice ꝓcedũt res oꝛ
dinate.q̊ a ſũmo ſapiẽte ꝓcedũt res oꝛdinatiſſime: ſed
oẽs res ꝓceſſeẽt a deo ꝑ cognitõʒ ergo ſũt oꝛdinatiſſime
Vñ aug. v. de ci. dei veriſſime credit᷑ cũcta ſcire añqᷓ fi⸗
ant.⁊ nihil inoꝛdinatũ relinꝗʒe:a quo ſũt oẽs prĩᷣates.qᷓ
uis nõ ſint oĩm volũtates.( Contra.Ecẽs.x.Eſt malũ
q̃ᷓi ꝑ eꝛroꝛẽ egrediẽs a facie pncipis.vidi ſtultũ poſitũ in
dignitate ſublimi.⁊ diuites cadere deoꝛſũ.vidi ſeruos ĩ
eꝗs ⁊ pᷣncipes ãbulãtes ſuꝑ terꝛã.Ex qͥ accipit᷑ ꝙ nõ eſt
oꝛdo ĩ vniuerſo.qꝛ rectꝰoꝛdo eẽt vt boni dñaꝛẽt᷑ mal.lIñ
aug.de ciui.dei.xix.ſQaturał oꝛdo h̊ pᷣſcribit.ita em̃ de⸗
us hoĩeʒ odidit Inquit em̃ dñet᷑ piſcibo maꝛis⁊ volatili
bo celi:rõnalẽ factũ ad imaginẽ ſuã noluit niſi irꝛõnabi
libo dñaꝛi. Inde pmi iuſti paſtoꝛes pecoꝝ magis qᷓ; ges
hoim ↄſtituti ſũt.vt inſinuaꝛet deꝰꝗd poſtulet.oꝛdo crea
turaꝝ ꝗd exigat meꝛitũ pctoꝝ.Et.xiij.ꝓuẽ.dẽ iacebũt

TE vt lil. ⁊ iõ
7

impij an poꝛtas iuſtoꝝ.⁊ ſuꝑ eos erit vir bonꝰ. Ex qͥ ac

cipit᷑.ꝙ nõ eſt oꝛdo ĩ ꝑtibo vniuerſi. Itẽ aĩa pᷣfert᷑ crea
ture coꝛꝑali.ſic hᷣ ab aug.ſuꝑ Geñ.viij.li.⁊ in li.de li⸗
be.aꝛbi.ſed aĩa vel angelꝰ in pena ĩfernis oꝛdinat᷑ q; cre
ata coꝛꝑal.qð pʒ ꝑ boc ꝙ dic aug.in li.de ciui.dei.xxj.
Abi oñndit᷑ ꝙ ignis iehẽne vł purgatoꝛiꝰeſt coꝛꝑal.⁊ tñ
punit ãgelos ⁊ aĩas dãnatas:eꝛgo non eſt oꝛdo ꝑtiũ in
vniuerſo.¶ Itẽ creature irꝛõnales poteſtatẽ habẽt nocẽ
di rõnalibo.ſed oꝛdine nature pꝛefert᷑ rationalis irꝛati⸗
onali. nõ eſt oꝛdo in vniuerſo cũ ecõtraꝛio fiat. Quod
enim nocet ·habet poteſtatem ſupeꝛ alterum em nocet.
l Item temptatoꝛ inducit aliquando tem ptatum in tẽ⸗
ptatiõem.⁊ cum hoc eſt.ſupponit᷑ temptatoꝛ ei qui tem⸗
ptatur:ſed qui temptat eſt dyabolus.qui temptatuꝛ eſt
homo iuſtus. eꝛgo ſupponitur dyabolus homini iuſto:
Inõ eſt oꝛdo in vniueꝛſo.¶ Ao quod dicenduʒ ꝙ oꝛdo
eſt in paꝛtibus vniuerſi. Ad obiectum aũt in contꝛaꝛi⸗
um dicendũ.ꝙ duplex eſt oꝛdo:maĩfeſtꝰ⁊ occultꝰ.Aa⸗

nifeſtus cũ boni pᷣferũt᷑ malis.occultꝰcũ ecõuerſo mali
p̃erunt᷑ bonis.hoc em̃ eſt ad ꝓbatõeʒ bonoꝝ.Vñ Gꝛe.
upꝑ illud Job. xxij. Cũ impleſſet dmos eoꝝ bonis ⁊c̃.
oꝛdinãs deviuxta meritũ ſinglłoꝝ diſponit.vt malꝰdiuti
us viuat.vt mala augeat ꝗho boni ꝓbent᷑. AUñ occultuʒ

eſt iudiciũ dei.quo mali ĩ pñti dñant᷑ ⁊ boni ſubijciun

Honi em̃ in pñti puniunt᷑ vt nõ reſeruẽt᷑ ad penã.mali
dᷣo in pñti ꝓſperãt᷑.vel vt ad bonũ alliciant᷑.vł in futuꝛo
Fuiꝰpuniẽt᷑. Añ ſuꝑ illð.xxxv. Job.nec vlciſcit᷑ ⁊c. Ali⸗
qñ feꝛiꝛe incipit ꝙ eterna dãnatõ ↄſũmat. Quedam vᷣo
punit ne credat᷑ n curaꝛe hũana.Quedã reſeꝛuat.vt iu⸗
diciũ reſtaꝛe ſẽtiamꝰ.Exr iã dictis pʒ qualr ſolnenduʒ
eſt ᷣmo obiectũ.In illis em̃ eſt oꝛdo occultꝰſiẽ in illis ð
quibo dꝛ.v.Ecẽs.Si videris calũnias egenoꝝ ⁊ violẽ⸗
ta iudicia.⁊ ſubueꝛti iuſticiã in ꝓuincia:nõ mireris ſu⸗
per h̊ negocio. In pñti em̃ eſt occultũ iudiciũ ſed ĩ futu/
ro eſt maifeſtũ.¶ Ad ſcðᷣo obiectuʒ dicẽdũ.ꝙ lʒ ſpũalis
creatura pᷣferat᷑ coꝛꝑpali.rõe tñ culpe qua inferiꝰoꝛdina
tur.p̃fert᷑ creatura coꝛꝑalis ſeruãs oꝛdinẽ ſuũ.creatuꝛe
ſpũali nõ ſeruãti oꝛdinẽ ſuũ.¶ Zld terciũ dicendũ.qꝙ cꝛe
ature irrõales ptateʒ hñt nocẽdi rõnalibo.⁊ in hoc pᷣſe⸗
runt᷑ eis:hoc nõ eſt er pᷣma inſtitutõe qua dictũ ẽ de ho
mine.vt pᷣſit volatilibo celi ⁊ piſeibo maꝛis ⁊c̃.ſed h̊ ẽ rõe
pene pct᷑i:vt qꝛ nõ ſeruauit hõ volũtaꝛiã ſubiectõʒ ⁊ de⸗
bitã reſpectu ſui ſuꝑioꝛis.nec debita ſbiectio ſernaꝛet᷑ ei
a ſuo inferioꝛi:nõ ꝙ ampliꝰdatũ ſit ip̃is iꝛrõabilibo ſᷣ ſſᷣ
tractũ eſt ex pcto ipis rõabilibo.q Ad quaꝛtũ vo dicẽdũ
ꝙ tẽptatoꝛ duo habet in ſe.vnũ rõe nature alteꝝ rõe ma
licie. Rõne nature ht᷑ ãgelꝰtẽptatoꝛ. At in quodã pᷣfera
tur hoĩ:natura em̃ eiꝰẽ potẽtioꝛ.Añ ãgelꝰ pt tẽptaꝛe ho
minẽ.hõ po nõ pt᷑ tẽptaꝛe angelũ. Sed rõe malitie bhabʒ
volũtatẽ temptadi.ſed inferioꝛ eſt hoĩ iuſto.inqᷓtũ iuſtꝰ
eſt. Vñ Caſſio.de aĩa.Lales aĩe do p̃ſtãte norijs ſpii
tibo imperãt.⁊ illi qs mũdꝰpatit᷑ ifeſtos:a creatura ini
noꝛe ſuꝑant᷑. Adhuc ĩ coꝛꝑe caꝛnis iubẽt potẽtibo aeꝛis
quoꝝ tẽptatiõibo ũñ cedũt eis diuĩa vᷣtute dominãt᷑. Si
ðo cadat in pctm quo ad hoc ſubijcit᷑ ei. Eñ qtũ ad pꝛi
mũ dꝛẽ.xlj. Job.ſuꝑ illud nõ ẽ pfas ſuꝑ terꝛã ⁊c. Gloſa
Si btitudinẽ ꝑdidit.magnitudieʒ tñ nature nõ amiſit
qua oia ſuꝑat.⁊ ſi meritis meꝛitis ſcẽoꝝ ſbiecerat.ð ſe
cũdo.pᷣo dꝛ.ij.petri.ija q̊ ꝗs ſuꝑatꝰẽ ⁊ eius ſeruus eſt.

embzꝛumtercium.

O terciũ quo querit᷑ vtꝑ omia ſint oꝛdia⸗
ta ad hoiĩem. Oð ſie videt᷑. SBicit᷑ a beato

ture: ꝙ hõ noie oĩis creature deſignat᷑. hbr
m̃ oueniẽtia cũ oĩ creatura vt eẽ cũ lapidibo.viuere cũ
aꝛboꝛibo.ſentire cũ aĩalibo.intelligere cũ ãgelis:ſed h̊ ñ
eèt niſi alie creature haberẽt oꝛdinatõeʒ ad hoĩeʒ tanqᷓ
ad finẽ quodãmõ.qᷓ ꝑtes vniuerſi oꝛdinãt᷑ ad hoiem:de
alijs em pʒ.ſic̃ de ſuꝑioꝛibo coꝛꝑalibo ⁊ elemẽtis. ſic hr
ſuꝑ illud.viij. Ro.Expectãtes redẽptõʒ coꝛꝑis nr̃ioĩa
elemẽta cũ laboꝛe explẽt ſua officia.ſic ſol ⁊ luna nõ ſñ
laboꝛe ſtatuta implent ſpacia.qð eſt cã nr̃i.vnð geſcent
nobis aſſumptis.Ex quo hẽ.ꝙ taʒ ſuꝑioꝛa qᷓ; inferioꝛa
alia ad hoĩeʒ oꝛdinãt᷑.¶] Itẽ aug.ĩ li.lxxxiij.q. diſtiguẽs
inter frui 2 vti.dicit ꝙ vtẽqũ eſt vtilibo:xti pᷣo aliqua re
nõ poteſt niſi qð rõnis eſi ꝑticeps. Vtilia vᷣo ſic diſtin⸗
guit dicẽs.ꝑfecta rõ q virtꝰ vocat᷑.vtit᷑ pꝛio ſeipa ad ĩtel
ligendũ deũ.vtit᷑ ceteris rõabilibo ad ſocietatẽ irratio⸗
nabilibo ad eminẽtiã.vtit᷑ etiã coꝛꝑibo viuificãdis ad be
neficientiã.ſic em̃ vtit᷑ ſuo coꝛꝑe.quibuſdã aſſumendis
vel reſpuẽdis als reſpiciẽdis ad valitudineʒ.quibuſdã
tolerãdis ad patientiã.quibuſdã oꝛdinandis ad iuſtici
am,quibuſda conſiderãdis ad veritatis documentum ſi
ue pꝛudentiam: vtitur etiã bis a ꝗbo abſtinet ꝑ temꝑan⸗
tiã·Ex quo ↄcludit.Omnia ergo que facta ſunt. in vſũ
homiĩs facta ſũt.ſed que ſunt facta in vſum hominis ad
hoĩem oꝛdinant᷑.eꝛgo om̃ia que facta ſunt ad hominem
oꝛdinantur. ergo vniuerſum ratiõe paꝛtium oꝛdinatur

Bre. ſuꝑ illud pᷣdicate euãgeliũ om̃i cꝛea⸗

ad hominem. 4 Item omnis cereatura aut eſt ſpirituał
aut coꝛꝑalis.ſed ſpũalis ad hoĩeʒ oꝛdi nat᷑. De angelo
em̃ ad hebᷣ.j.dicit᷑.om̃es ſunt adminiſtratoꝛij ſpiritꝰ in
miniſterium miſſi ꝓpter eos ⁊c̃.⁊ apoc.vltimo.Conſer⸗
uus tuꝰſum ⁊ fratꝝ tuoꝝ.De coꝛ pali aũt patʒ.ergo om
nis creatura oꝛdinat᷑ ad boenr Tonmmdinſenon⸗ cꝛe

antur a ſuꝑioꝛibo in mundo:generatões em̃ ⁊ coꝛruptio

nes ⁊ alie ꝑmutatiões. dependẽt a motibus ſuperioꝛuʒ
in maxima paꝛte.Sed motus ſu ꝑioꝛum ſunt oꝛdinati.
vt dependeat a pꝛimo mobili.pꝛimũ aũt mobile ñ habet
a ſe ꝙ moueat᷑.cum ſit coꝛpus. erit ergo aliqua natura
ſpiritualis a qua de pendent.illud erit perſectio ipſius:
ſed nobilioꝛ eſi motus circulaꝛis qꝙᷓ ſit rectus.ergo quod
perficit mobile in motu circulaꝛi:erit nobilius eo quod
perficit mobile motu recto.ſed aĩma perficit mobile mo
tu recto in rebus animatis.illa ̊ ꝑfectio ſiue ſit aĩa ſiue
nõ.cũ ab ea depẽdeãt tã mobi liamotu circulaꝛi q; mobi
lia motu recto.erit res illa ad quã oꝛdinat᷑ ꝑtes vniuer
ſi.ᷣ illa perfectio płlimũ diſtat a ꝑfectiõc hominis.cum
ergo nõ ponant᷑ duo fines intra ĩ vniuerſo. erit illa ſo⸗
la ꝑfectio ſinis mundi intra. Ad idem motoꝛ in re di⸗
citur reri foꝛma. ſicut anima que mouet paꝛtes. foꝛma
dicit᷑ totius coꝛpoꝛis.eodem modo motoꝛ vniueꝛſi.dice⸗
tur foꝛma vniuerſi.⁊ ad foꝛmaʒ oꝛdinant᷑ ea que ſunt de
ↄpoſitõe totiue.ergo ad illam ꝑfectõeʒ oꝛdinant᷑ paꝛtes
vniuerſi.¶ Quod enã videtur ꝑ hoc quod dicit Augu.
in li.j.retractationũ eſſe ſpiritualẽ vitalemq; virtutem.
etiã ſi nõ ſit aĩal mundus.que virtꝰin ãgelis ſãctis ad
ccoꝛãdum atq; ad miniſtrandum mũdũ o ſeruit.⁊ a
quibus non intelligitur.rectiſſime creditur. Cum ergo
ſit huiuſmodi vitalis virtus ⁊ ſpũalis qua mundus ad
miniſtrat᷑ ⁊ decoꝛat᷑.ad illam virtutem oꝛdinabunt᷑ paꝛ⸗
tes mũdi.Itẽ illud qð ↄtinet ↄpagẽ alicuius rei.ne diſ⸗
ſoluat᷑ ⁊ diffluat.ꝑfectio dicit᷑ totius:. ſicut ptʒ in aĩa q̃
ↄtinet ꝑtes coꝛꝑis:ſed nõ eſt alia vis que ꝓximo teneat
ↄpageʒ mũdi.niſi illa qua mouet᷑ pmũ celuz mobile er⸗
go ad illã tanꝙᷓ ad ꝑfectõʒ ſiue finẽ oꝛdinant᷑ ꝑtes mũ⸗
di.¶ Ad quoo dicendũ ꝙ vno modo dicit᷑ aĩa rõnalis
finis mũdi intra.alio ᷣo mõ dicit᷑ ꝑfectio que mouet ce
lũ fins intra:hõ ei dicit᷑ finis intra. ꝓpter hoc ꝗ ſeruiũt
neceſſitati eius.quouſq; veniat ad completaʒ dignitatẽ
que erit in reſuꝛrectione.vis aũt motiua pꝛimi mobilis
dicetur finis.non quia alia ſerniãt neceſſitati ſui coꝛpo
ris.ſed quia ad eius motum conuenienter oꝛdinant᷑ tã⸗
q ad cauſaʒ.alia ergo ⁊ alia ratiõe dicet᷑ hinc ⁊ inde fi
nis nec eſt incõueniens fineʒ duplicẽ ponere vni rei.dũ⸗
modo diuerſificetur in rõe finis.¶ Ad obiectũ ergo re⸗
ſpondẽdum ꝙ licet homo dicat᷑ finis nõ repugnat quin
ſit finis alius ſub alia rõe cum hoc dicat᷑ finire a paꝛte
anterioꝛi.id vᷣo a paꝛte poſterioꝛi.⁊ foꝛte pꝛopter hanc
ratiõem dicebant illam perfectionem animam mundi.
¶ Ao ſcdᷣm dicendum eſt ꝙ motoꝛ ille quo mouetur pri⸗
mus oꝛbie.nõ ſic ſe habet ad oꝛbem vt ex motoꝛe ⁊ moto
vna natura componatur. quemadmoduʒ ex coꝛpoꝛe bu
mano ⁊ anima vna natura ↄficitur.⁊ ꝓpter hoc ñ eſt di⸗
cẽda ſimilis ꝑfectio.ſed hec ꝑfectio dicet᷑ eẽ ſicut foꝛma
illa vᷣo ſicut motoꝛ ꝓpinquus.X Ad illud idem ſoluitur
quoo dicit augu.in li.retracta.nõ em̃ vult illaʒ vim ſpi
ritualem eſſe aiam. vt aqua mundus animal dicatur ſi⸗
cut platonici ſentire videbant᷑. VUnde nõ ſic erit perſectõ
vniuerſi ad modũ aĩme cõtinentis membꝛa coꝛpoꝛis:qð
etiam patere poteſt ꝑ hoc ꝙ ſi nõ eſſet motus celi ꝗ mo⸗
do eſt. vel coꝛpoꝛum inferioꝛum ſicut erit poſt iudicium
nibilominus erit ꝑfectio vniuerſi.⁊ tunc configurabit
ipᷣe mundus tanqᷓ habitatio ipᷣi creature rationali.Ex
quo appaꝛet ſolutio eiꝰ qð vltimo obijc iebatur.vt nõ ex
hoc dicat᷑ illa vis ſpiritualis perfectio mundi eo ꝙ cõ⸗
tineat paꝛtes mũdi ne diſſoluantur.niſi loquamur de ꝑ
tibus mũdi que generabiles ſunt ⁊ coꝛruptibiles.

Nueſtio

—8.m ———f—ʒ—f ——

Dequaꝛtũ quo querit᷑ cuiuſmodi ſit oꝛdo
rõne cuiꝰquerit᷑·vtꝝ diceret᷑ ordo in vni⸗
uerſo. ſi ola eẽnt paꝛia. qd videt᷑ ꝑ ↄſideꝛa
Sʒ in ꝑtibo vniuerſi. ꝗð colligit ex ꝑtibo
eniaſpẽi. vel vni generis.· vt vniuerſũ in ſ pẽ hoĩm vl ge⸗
nere aialiũ: cũ ergo paꝛia dicant᷑ ꝗᷓ ſint eiuſdẽ ſpẽi . vl q̃
ſut eiuſdẽ generis:inqᷓtũ hmõi colliget᷑ vniuerſũ ex qua
dã pte ex paribo pari rõe ĩ ipᷣo toto. cũ vniuerſũ ſit ex
ptibo keerten vniuerſũ eſſe ſi oĩa condita eent

paꝛia.¶ Contra. Aug.in. li.de ci.dei. xj. A teꝛrenis vl⸗
qʒ ad celeſtia: a viſibilibo vſq; ad inuiſibilia ſunt bona

alia alijs melioꝛa adhuc inequalia. vt eẽnt oia. Et iteru

in. xij. Cũ deus ſit ſũma eẽntia.rebo quas ex nihilo cre⸗
auit eẽ dedit.ſed no ſũme.⁊ alijs dedit eẽ amplius. alijs
minꝰ. atq; ita naturas eſſentiaꝝ gradibus oꝛdinauit.
Itẽ aug. in. lxxxiij. ꝗ· nõ eſſẽt omia ſi eẽnt equalia.nõ
em eſſent multa rerù genera qinbo ↄficit᷑ vniuerſitas.p⸗
mas ꝗſcdᷣas ? deinceps vſq; ad vltimas oꝛdinatas ha⸗

bẽs creaturas.a hoc eſt qð dicit᷑ oĩa.ex quo accipit ꝙ ñ

eſt vniueriũ ſine oꝛdine creaturaꝝ. ſm pꝛius 7 poſteri
Ad qð dicẽdũ.ꝙ oꝛdo in ꝑtibo vniuerſi attendit᷑ ſm
N?7 poſteri*. ſimul. 1 iõ ſupꝛa in rõne oꝛdinis dictũ
eſt pariũ ⁊ diſpaꝛiũ diſpoſitõ.iñ magis reſpicit pꝛius ⁊
poſleꝛiꝰ. In illis etiã que dicunt᷑ eſſe ſimul inuenit᷑ alio
mõ pꝛius ⁊ poſteriꝰ.veꝛbigratia.ſpẽs hburgeneris aĩal
ſimul ſũt.inqtũ paꝛticipãt genꝰ: nihilomin tñ alio mõ
pꝑticipãt pꝛiꝰ⁊ poſteriꝰdignitate:rõnale em aĩal pꝛiꝰ eſt
dignitate iꝛrõnali:irꝛõnabilia etiã inter ſe hñt pꝛiꝰ po
ſteriꝰdignitate. Similiter eſt in indiuid uijs eiuſdẽ ſpẽi
aliqua em̃ p̃eminẽtia inuenit᷑ in vno.qᷓ nõ inuenit᷑ in al
tero. ⁊ ꝓpter hoc Aug. cũ loquit᷑ de oꝛdine vniuerſi attẽ
dit pꝛiꝰ⁊ poſteriꝰſᷣm que deſcribit ipᷣm. ¶ Ad obiectum
ant incõtraꝛiũ dicendũ eſt. ꝙ nec in ꝑte vniuerſi nec ĩ to
to vniuerſo inuenit᷑ ibi ſimul eẽ ꝙ nõ inueniat᷑ pꝛius 2
poſteriꝰ. Vñ ſi eẽt tm̃ ſimul nõ eẽt pfectꝰoꝛdo vniuerſi.
Lo hoc doo qð dicit. Aug·ſi eẽnt equalia nõ eẽnt oĩa:

Intelligendu eſt ꝙ ꝑ equꝗalitatẽ nõ tollit᷑ multitudo re⸗

rũ dita ꝝ. ſed ſufficiẽtia: ſed ſi eẽt ſola equalitas. tollere
tur ſufficiẽtia q ꝑ eſſe deſignat᷑. Ome eĩ dĩ cui nõ poteſt
addi:addi aũt pt᷑ equalitati plꝰem ẽ eſſe equalia ineq̃⸗
lia qᷓ equalia.⸗¶ Pꝛeterea.phᷣs dicit oẽ 2 totũ ſuꝑ tres
ponimꝰin pᷣmis.magis aũt⁊ magis recedẽdo ẽ plus ð
inequalitate. equalitas eĩ manet indiuiſa. ineqᷓtitas ðo
dinuiſibił?: ⁊ iõ ad ↄpletõʒ vniuerſi neceſſaꝛia fuit ineq̃⸗
litas. ¶ Itẽ querit quid ſit oꝛdo ꝑtiũ ſuppoſito poꝛi et
poſterioꝛi. Ad qð rñdet aug.ſuꝑ geñ.· ad lit. li. v ij. Be i
ꝓuidẽtia regẽs atq; admiſtrãs vniuerſã creaturã. 2 na⸗
turas 2 volutates. naturas vt ſint. volũtates aũt vt ne⸗
qʒ infꝛuctuoſe ſint bone.nec impuiĩte male.ſubdidit pmi
tooia ſibi.deinde creaturã coꝛꝑalẽ creature ſpũali.irra
tionalẽ rõnali.teꝛreſtrẽ celeſti.ſeininceã maſculine.miꝰ
valẽtẽ valẽtioꝛi. fructuoſioꝛẽ copioſioꝛi. In voluntatibo
at boaſ ſibi ceteras vo ipis ßuiẽtibo ſibi.vt hec patiatvo
lũtas mala.ꝙ ex iuſſu dei fecerit bona. ſiue ꝑ ſeipᷣaʒ ſiue
ꝑ malã. Ex his ptʒ ꝗs oꝛdo ſit in naturis.qꝗs ĩ volunta⸗
tibo. De oꝛdine gũt maliĩ vniuerſo dẽ infra ĩ tractatn ð
malo ⁊ pcto. ¶ Sed adbuc querit᷑.cũ pꝛiꝰ? poſieriꝰdi⸗
cat᷑ multipłr.ſiẽ Vug. tagit iĩ li. ofeſ xiij. pꝛiꝰ.ſ.tꝑe.pꝛiꝰ
dignitate pꝛi oꝛigie.pꝛiꝰ eternitate.vtꝝ oẽs mõi poꝛis
conueniant ad oꝛdinẽ vmiuer ſi ſi ↄueniũt ꝗs illoꝝ dicat᷑
pncipalioꝛ⁊ ſᷣmquẽ modũ ↄueniat. Ad quod dicenduʒ
oẽs madi ↄueniãt:oueniũt aũt ſm oꝛdinẽ. ã pᷣmo
eſt pᷣus eternitate. deide eſt pꝛiꝰoꝛigine.tercio eſt pꝛius
dignitate.quaꝛto ⁊ vltimo ẽ pꝛiꝰtꝑe:⁊ ex hoc ptʒ ꝙ pᷣnci
palioꝛ ẽ modꝰpoꝛis ⁊ pᷣmꝰquo d aliquid pꝛiꝰ alio eter⸗
nitate. hoc em̃ ſoli deo ↄuenit.Alij ᷣo modi pñt dineꝛſis
creaturis ↄmunicaꝛi. ¶ Et ſic queratr᷑ vtꝝ alij modi ſint
eiꝰqð eſt pꝛꝰ.qᷓ; qui dicti ſũt. Dicendũ ꝙ ſᷣm phᷣm ſũt et

erD.

alij modi pꝛioꝛis enũerat em̃ mõs pꝛioꝛis ſic. Dicunt᷑ q̃
dam añ ? quedã poſt. Ante em dẽ quod eſt pꝛimũ ens 2
pncipiũ in vno quoq; genere.dicit etiã añ quod eſt/ꝓxi⸗
mũ alicui determinato pᷣncipio.dẽ etia ante ſᷣm tp̃s. vt
qð eſt in pᷣterito id quod remotiab in ſtãti in futuro vᷣo
id qð eſt ꝓpinquiꝰ. Dicit᷑ etiã an ſᷣm locum qð ꝓpinquiꝰ
eſt alicui loco termĩato. Dicit᷑ etiã an ſᷣm motũ qð eſt,p
pinquiꝰad motorẽ.ſicut iuuẽcañ ſenectutẽ.dicit᷑ et ßᷣm
potẽtiã ⁊ virtutẽ.ſicut dñs añ dnatũ:dicit᷑ etiaʒ añ qð
eſt foꝛtiꝰ. ⁊ tale eſt id quod cogit alteꝝ ſequi ſua volũta
tem. dicit᷑ etiã añ ſᷣm oꝛdinẽ.ſicut que in ſe Fm relatõem
adinuant᷑ ad aliqꝗd vnũ. diuidunt᷑ m diſtinctõz. ſicut
ſtãs ẽ ̃ᷣm impꝛopinquitatẽ ad terminũ. Dicit᷑ etiã alio
mõ añ ꝑ ſcientia. ⁊ hoc añ dicit᷑ modo ſimplici dicit᷑ eti
am ſm diſtinctõz ⁊ ſenſũ.ſᷣm diſtinctõʒ qð eſt añ modo
vniuerſaliter. m vᷣo ſenſũ res ꝑticulaꝛes.⁊ ſm diſtin⸗
ctõʒ vniuerſaliter accidẽs añ totũ.ſicut muſicꝰañ hoĩeʒ
mulicũ.totũ em̃ nõ erit penitſine ꝑte.dicunt᷑ etiã ante
paſſiua ſicut rectitudo ? leuitas vñ em̃ eſt paſſiuum li⸗
nee ꝑ ſe aliud ſuꝑficie: dicunt᷑ etiã quedã añ naturalit᷑
2 ſubſtãtialiter.que ſũt illa que poſſibile eſt vt ſint. i. q⸗
bus poſitis nõ eſi necelle alia eẽ. iſtis aũt ñ exiſtentibo
neceſſe eſt alia nõ eẽ.i.que ſic dicunt᷑ añ. ſunt talia a q⸗
bus nõ ↄuertit᷑ ↄſequẽtia.Cuʒ ergo tot ſint modi poꝛis
poſterioꝛis.omes iſtiↄueniũt ad ꝑfectõz oꝛdinis i vni
uerſo:ſed ille modꝰmaxime attẽdit᷑. ᷣm quẽ attẽdit᷑ oꝛ⸗
do in vniuerſo ꝓut dẽ añ.quod eſt. primũ pꝛincipio: Fm
hoc em̃ ꝙ ꝓpinquioꝛa ſunt pᷣmo pꝛicipio aut remotioꝛa.
ſm boc hint oꝛdinẽ in vniuerſo.añ em illuʒ modũ nõ eſt
alius modꝰ. niſi quo pꝛincipiũ eſt añ pꝛicipiatum.2 ille
modus deo conuenit qui eſt ante omnia caulſalitate et
eternalitate.

(Yembꝛum quintum

erx magnitud

—

—–—

finis.Ex ꝑte emcientis videt᷑.ꝙ ſapiẽtia
diuina ſit canſa. Pᷣm ꝙ dicit beatꝰ Bre. ꝙ;
ine creatura ꝝ intelligit᷑ oĩpotẽs.ex oꝛdine
diſpoſitione ſapiẽs.ex gubernatione bonꝰ. ᷓoꝛdo in
creaturis atteſiat᷑ ſapie diuĩe tanqᷓ cauſe.e aũt volũ⸗
tas diuĩia 7 ptas ſint cã habet᷑ ex hoc qð dicit aug. i. v.
te ciui.dei.ipᷣm cauſaꝝ oꝛdinẽ ⁊ quãdã ↄnexiõʒ dei ſũ⸗
mi tribuũt volũtati ⁊ prati. ex quo habet᷑ ꝙ volũtas di
uina 7 pfas ſunt cauſa oꝛdinis in creaturis.q̃ ſunt paꝛ⸗
tes mũdi. ¶ Ao quod dicẽdum. ꝙ; oꝛdo in creaturis eſt
a diuina poteſtate.ſapiẽtia.⁊ voluntate. Indiuiſa enizʒ
eſt operatio.dicitur tñ pꝛopter axppꝛopꝛiationem ꝙ cou⸗
gruit ſapientie diuine oꝛdo quia oꝛdinaꝛe res decenter
in ſe congruit ſapientie. Poteſt enim homo eſſe potens
bonus nec tamẽ babet rationem oꝛdinandi vnumquod
q; decenter in ſuo oꝛdine.ſed hoc congruit ſapienti per
quam ſimilitudinem nos de deo loquimur. licet ſit ĩ eo
potentia ſapientia et voluntas.qꝙ ergo dicitur ex oꝛdi⸗
ne 2 Brrnn ſapiens. attenditur per appꝛopꝛiatio⸗/

J TY Dquintum quo qnerit que ſit ca oꝛdinis
4 Ad quod ſic.iũ er ꝑte efficientis.iũ ex ꝑte

nem. ¶Seo ſimiliter queritur. ex paꝛte cauſe finalis ip
ſius oꝛdinis vniuerſi.ratione cuius queritur.ſi vniuer⸗
ſum ſiue mundus habet oꝛdinem in paꝛtibus. vtrum p:
ter illum neceſſaꝛio oꝛdinem habeat ad aliquid quod ñ
eſt de vniuerſo. Qam ſi nõ habet oꝛdinem ad aliquid ex
tra. cum finis ſit cauſa extrinſeca. nõ habet oꝛdinem ad
finem ergo vniuerſui totaliter finietur in ſeipſo. Si ve
ro babeat oꝛdinem ad aliquid extra. tunc eſt queſtio·
Vtrum magis perficiatur ab oꝛdine paꝛtium inter ſe.
an ab oꝛdine ad illud ꝙ eſt quaſi extra. et videtur ꝙ ab
oꝛdine paꝛtium inter ſe.ſicut eſt in compoſitione coꝛpo⸗
ris humani.quod ex oꝛdine paꝛtiuʒ eſſentiatur. 4 Sed
contra hoc eſt.ꝙ finis nõ dicitur.eſſe ſimpliciter in cre⸗
atura. NQaã ſi eẽt finis ĩ creataopteret ꝙ creata ñ oꝛdia
ret᷑ ad ali. oꝛdĩat᷑ at:ñ & ĩ ip̃a ↄſtituit᷑ ſinis ipiꝰmundi

—

4 —

te per ſectione creaturaꝝ in vniu erſo.

¶ Ad boc dicendũ ꝙ ſic.patʒ ꝑ boe ꝙ dicit Augu. ſuꝑ

HBeñ.ad lit.ipᷣ̃a vniuerſitas creatura q ſex diebo ↄſum⸗
mata eſt. aliud diẽ in ſua natura.aliud ĩ ſuo oꝛdie.quo
in teo eſt nõ ſic teꝰ:ſed tñ ita vt ei quies ꝓpꝛie ſtabilita⸗
tis nõ ſit.niſi in illiꝰgete qui nibil ꝓter ſe appetit. qͥ ad⸗
epto regeſcat. Ex quo accipit᷑.ꝙ eſi finis intra ipiꝰvni⸗
uerſi ꝗ determinat᷑ in ſer diebo. ⁊ finis extr a ſm rõem
ipᷣius vniuerſi.ꝗ in ſeptimo die determinat᷑.⁊ ꝑ boc ptʒ
illud qð obiectuʒ eſt: illud em̃ qð obicectuʒ eſt aut reſpi⸗
cit finem extra.aut finem intra.

Ompletis cõditiõi
lo que ꝑtinẽt ad creaturã ex ꝑte quãti⸗
tatis.qlitatis ⁊ oꝛdiĩs:que ꝑtinẽt ad re
latõz. Segt de pfectõe ipaꝝ creatura⸗
rũ in vniuerſo rõe cuiꝰquerit᷑.¶ Pꝛĩo
tis mõis ſᷣm quẽ modũ dicat᷑ vniueꝛ
ſũ ꝑfectũ.q¶ Scðdo ſi ꝑfectõ vniuerſi eſt tm̃ in bonis.an
etiã in malis.⸗:ꝑ&Tercio ſi ꝑfectõ eſt i bonis.vtꝝ aligbo
bonis deficiẽtibo ſit ꝑfectõ.¶ Quaꝛto ĩ qͥ ↄſiſtat ꝑfectio
vniuerſi.vicʒ vtꝝ illud ſit aia mdi.¶ Quito vtꝝ ꝑfectõ

attẽdat᷑ reſpectu reꝝ in genere vel in ſpẽ:an etia in indi

uiduis. Sexto vtꝝ qðlibet qð eſt in mũdo dicat᷑ imꝑ⸗
fectũ reſpectu illius perfectionis.

(Membꝛum pꝛimum.

T pꝛimũ ſic.ꝑfectũ dꝛ vno mõ qð impoſſi
bile eſt hẽe aliquã ꝑtẽ oĩno extra illud.ſic
tpᷣus dẽ etiã aliquo mõ quo nihil ẽ digniꝰ
in illo genere. ſiẽ medicꝰ dẽ ꝑfectꝰ⁊ muſi⸗

enane

Ecpfectꝰ. ⁊ ſm hũc modũ ꝑ trã ſumptõʒ ſermonis dẽ la⸗
tro ꝑfectꝰ.ſiẽ dꝛ bonꝰlatro.dẽ etiã ꝑfectũ quod hĩ nobilẽ
ꝓfectõz m finẽ. Dicit᷑ etiã ꝑfectũ.qñ nõ inuenit᷑ magis
vł minꝰde bonitate.⁊ ſᷣm h̊ dicit᷑ ꝑfectũ ꝑ ſe.alia ðᷣo que

dicũt᷑ ꝓfecta.in relatõe ad aliqð iſioꝝ dicunt᷑. Cũ &̊ hi
ſint mõi dicẽdi ꝑfectũ.querit᷑ m quẽ modũ.dicẽduʒ ſit
vniuerſũ ꝑfectũ:nõ em̃ dicit᷑ ꝑfectũ ꝑ ſe.de quo nõ eſt di
cere magis vł minꝰhůe ð bono:ſic em̃ ↄuenit ꝑfectũ ðo
ꝗ eſt ipa ſũma bonitas:nec ꝑſectũ dr eo mõ quo aliquid
dẽ ꝑfectũ ꝑ ſuũ finẽ.nõ em̃ vniuerſũ ſᷣm ꝙ mõ eſt ꝑfectũ.
eſt in ſuo fine:nec dẽ ꝑfectũ ad modũ eiꝰ ꝙ digniꝰ in ge⸗
nere aꝛtis.alia eſt em̃ ꝑfectio aꝛtificis ⁊ aꝛtificiati:arti⸗
fex vᷣo ſm illã rõeʒ dẽ perfectꝰ.aꝛtificiatũ dᷣo nõ.reſtat q̊
qð dẽ ꝑfectũ ſᷣm pᷣmũ modũ.ſᷣm quẽ dꝛ ꝑfectũ.c ui nihil
ceeſt de ꝑtibo ſibi ↄueniẽtibo.vł extra qð nihil eſt:ex em̃
vniuerſũ nihil ẽ.dicet᷑ ꝗ̊ vniuerſũ ꝑfectũ.ſᷣm illũ modũ.

e m ſecundum.

Oc ſuppoſito querit᷑.ſi ꝑfectio vninuerſi ẽ
tm in bonis an etiã in malis. O aũt pfe⸗
ctio ſit ĩ bonis tm̃ videt᷑. Aniuerſũ em̃ bo⸗
nũ eſt ⁊ valde bonũ:ſ̊ bonũ nõ ↄponit᷑ ni⸗
ĩis.oↄponit᷑ eĩ ex ſuis ꝑtibo.ꝗ̊ ꝑtes ſũt bone:ſ̊ ma
lũ nõ eſt bonũ.̊ malũ nõ ẽ q ↄpoſitoe vniuerſi:vniuer

ſũ &̊ tm̃ ex bonis ↄponit᷑.(¶¶ Eꝛ aũt ↄponat᷑ ex malo ⁊ bo

no.videt᷑ ꝑ H̊ qʒ dic̃ Aug.in.xj.d ciui.dei.Cõtraꝛioꝛũ
oppoſitõe ſcłi pulchꝛitudo ↄponit᷑:g̊ hec ↄꝛia ſũt malũ ⁊
bonũ. pulchritudo ſcli ↄponit᷑ ex bono ⁊ m alo.ſᷣ h̊ eſt
vniuerſũ.̊ vniuerſũ ↄpõit᷑ ex bono ⁊ malo.⸗:.ĩÄItẽ aug.
ſuꝑ Geñ.mala nullo mõ efficiũt vt nõ ipᷣa recte oꝛdĩata
cũ toto atʒ vniuerſo ſint mala.̊ᷓ vniuerſũ ↄponit᷑ ex ma
lis.¶] Iiẽ dyoni.malũ ẽ ad oẽ aferens.ſᷣ oẽ oꝛ vniuerſũ.
S malũ ↄfert ad vniuerſũ.¶¶ Ad qð dicẽdũ q; vniuerſũ
nõ hẽ ꝑ ꝑtes ſui niſi bona m ꝙ bmõi.vt ↄſonẽt ꝑtes to
ti. Vã aug. ʒ manich.tãta vis ⁊ potẽtia integritatis ẽ.

vt qᷓ multa ſũt bona tũc placeãt.cu in vniuerſũ aliquod

oueniũt atq; ↄcurꝛũt.. Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ ð malis.
dicendũ eſt. ꝓ vniuerſũ hr in ſe mala tanꝙᷓ ꝑtes.nõ ſᷣm

geſſen

rõem maloꝝ ̊ m rationẽ bonoꝝ. Ad obiectũ aũt pꝛi
mo dicẽdũ .ꝙ cũ dꝛ pulchritudo ſcłi ↄponit᷑ ex opoſui⸗
one ↄtraꝛioꝝ.faciẽda eſt vis in noĩe pulchꝛitudis.eo q;
bona pulchꝛioꝛa apꝑeat ex adiũctõe maloꝝ:nõ ꝙ mnala
in eo ꝙ mala vnã ꝑtẽ dicãt pulchꝛitudinis:malũ em ĩ ſe
ↄſideratũ turpe eſt ⁊ deſoꝛme. Ao ſcᷣm vo obiectũ di⸗
cẽdũ eſt.ꝙ mala nõ ſᷣm rõeʒ maloꝝ.ſed ſᷣm rõeʒ ex pedi⸗
entiũ(nõ dico honeſtoꝝ)ↄferũt ad vniuerſũ.⁊ ꝑ idẽ ſol⸗
uit᷑ qʒ diẽ̃ dyoni.⁊ ita integritas vniuerſi.ex bonis ſim
plr. bonis ſᷣm quid conſtituitur.

1 nobilioꝛibo.¶¶ uerit᷑ g̊ ð ipᷣis angeł ſi
Pvtꝝ deeſſet ꝑfectio vniuerſi qð videt᷑. ꝑfectũ dẽ
cui nibil deeſt de ꝑtibo:ſ̊ nobilioꝛes ſibe ſũt ꝑtes vniuer
ſi.ergo ſi deſint.nõ erit ꝑfectio vniuerſi.¶ Peꝛ ſile vide
tur etiã.cũ in coꝛꝑe hũano ſint ꝑtes nobilioꝛes ⁊ minus
nobilioꝛes:ſi deſit aliqua illaꝝ nõ eſt ꝑfectio coꝛꝑis hu
mani. ergo a ſili ĩ mũdo ſi deſit aliqua ꝑtiũ ⁊ maxime
nobiliũ.nõ erit ꝑfectio vniuerſi.( Cõtra.ſi deeſſent an
geli adbuc remaneret ſufficiẽtia diuĩe ꝑr̃atis ad regẽdã
mũdi vniuerſitatẽ: dũ aũt ↄueniẽter regit᷑ vniuerſitas
mũdi.eſt ꝑfecta vniuerſitas mũdi:ergo nõ exiſtẽtibo an
geł eẽt ꝑfecta vniuerſitas.¶¶ Itẽ malitia adueniẽs alig⸗
ho ãgelis nõ tollit ꝑfectõz vniuerſitatio.VIñ aug.iij.de
libe.aꝛbi.cũ peccãtibo adeſt miſeria. nihilominꝰꝑfecta
eſt vniuerſitas :ergo a ſimili videt᷑ ſi nõ eẽnt ageli eſſet
perfectõ.nõ eẽ em̃ oino nõ dẽ de foꝛmaꝛe paꝛtẽ vniuerſi q̊
eẽ malũ dẽ defoꝛmaꝛe.ergo ſi nõ eẽnt ãgeli nibilominus
eẽt perfecta vniuerſitas. d qð dicẽduʒ ꝙ perfectio
vniuerſitatis dꝛ dupłr. Eno mõ cũ nulla paꝛs deeſt illa
rũ paꝛtiũ q̃ ſũt ð integritate vniuerſi:⁊ ſic ᷣm h̊ ſi ceſſẽt
nobilioꝛes paꝛtes vniuerſi.nõ diceret᷑ vniuerſũ.Añ au⸗
u. de libe. aꝛbi.ſine iſtoꝝ officijs iuſtis atq; perfectis eſ⸗
e vniuerſitas nõ pt᷑.Si vo ꝑfectũ dicat᷑ in vniuerſo qᷓtũ
ad ſufficiẽs regimẽ vniuerſi.ſᷣm hoc diceret᷑ eẽ ꝑfectõ in
vniuerſo:⁊ ſi nõ eẽnt ãgeli vłſi nõ peccaſſẽt. Vñ Aug.
Etiã ſi oẽs peccaſſẽt ãgeli.nuũllã inopiã facerẽt ad rege⸗
dũ imperiũ ſuũ creatoꝛi ãgeloꝝ.Et iteꝝ:ſi ipᷣa peccaret
ſeʒ ãgelica creat᷑a.ſufficeret dei ptas ad regẽdã iſtã vni⸗
uerſitatẽ.vt oĩbo ↄgrueret ↄdigna retribuẽs. nibil in to⸗

ta vniuerſitate ſua turpe atq; indecoꝝ eſſe permitteret.

vna ergo perfectio eſt ipᷣiꝰ vniue rſi ex ſufficiẽtia paꝛnũ.
altera voo eſt ex perfectõe agẽtis in regẽdo quotcũq; ſint
paꝛtes.Eodẽ mõ intelligẽdũ eſt de ipᷣis aiabo.ſine nõ eſ
ſẽt.ſiue per pctm deſeciſſẽt. VUñ aug.ſi deeſſent q ſiue pec
caꝛẽt ſiue nõ peccaꝛẽt.nihil vniuerſitatis oꝛdini minuet᷑
etiã ſi płimũ deeſſẽt aĩe. inde q;tũ ad æfectũ mino
rũ creaturaꝝ querit᷑. AUtꝝ ſine his eẽt perſectũ vniuer⸗
ſũ.Ad qð dicẽdũ per h̊ qð dic̃ Aug.xij.de ciui.dei.Ce⸗
leſtibo nõ fuerãt terꝛena eq̃nda.nec iõ vniuerſitati deeſ⸗

ſe iſta debueẽt.qm̃ ſũt illa melioꝛa.cuz eꝛgo in his locis

vbi eẽ talia ↄpetebat.alijs deficiẽtibo alia oꝛiũt᷑.⁊ ſuccũ
bũt mĩoꝛa maioꝛibo.atq; inequalitates ſuperãtiũ ſupe⸗
rata vertũt᷑.Reꝝ eſt oꝛdo traſeũtiũ.Ex quo accipit᷑ ꝙ ⁊
maioꝛa ⁊ mioꝛa ad peꝛfectõʒ faciũt vniuerſi 4 PRoe at
q̃ꝛũdã reꝝ mioꝝ vt reꝝ q̃ vident᷑ noceꝛe hoĩ querfit᷑.vtrũ
ſpᷣtractis alijs adhuc remanẽt vniuerſitas ꝑfecta. Nð
videt᷑.ſi eĩ oĩia hmõi oꝛdinata ſũt ad hoĩeʒ.oa dñt eẽ ↄfe
rẽtia.ergo ſi nõ ſũt ↄferẽtia nõ ↄgruẽt ipi vmuerſo.ð
etiã videt᷑ accipi ex hũanis aꝑpe titibo.elñ aug.xj.& ci.
cei.Eſit alſꝰeſtimatõis modꝰ.vt quedã ſenſu caꝛẽtia qui
buſdà ſentiẽti b pponamꝰintãtum vt ſi poteſtas eẽt.ea
ꝓrſus de natura reꝝ auferꝛe vellemꝰ. ꝗ Seo otraꝛium
videt᷑ ex hoc.ꝙ nihil eſt in vniuerſitate reꝝ.qð nõ ꝓpꝛie
deſeꝛuiat vniuerſitati:ſicut eſt de officijs ĩ ciuitate oꝛdi⸗
natis.nullũ eſt qð nõ ↄferat ad rempublicaʒ ciuitatis.
ergo nõ eſt aliqua res etiã de minoꝛibo rebus q ñ ↄferat

— bdPb⸗ f e ee f f —————1——l

— —

ſti
Poſuͤ⸗
el
bnola
clü d⸗
kpedi⸗
lsſin

inbois
ctoͤfe
oin
ngekſi
ectüd
Pniner
lepige
ninns
pisben
narine
lntan
ſegidi
Iitas
ſwen
alig⸗
hiid
ſeetn
li eſſet
nerlis
ninus
fectio
eſtilla
dellet
In en⸗
tnig eſ
ſoqfti
ctoin
Ang.
drege⸗
ccaret
pni⸗
in to⸗
teret.
ani.
Gſint
eno
epet
nnuet
mino
luer⸗
Ce⸗
el⸗
leis
ſuccin
ſape⸗
ſt
öeſ
kper
.
1
ra.
,en
futn
nie
42
tie⸗

gat

¶ LNueſtio

ad ꝑfectõʒ vniuerſi. VUñ aug. in. xj.de eiui.dei. Nõ attẽ⸗
dũt quãtũ in ſuis locis naturiſqʒ vigeãt.pulchꝛoq; oꝛdi
ne diſponant᷑.quãtumq; vniuerſitatis reꝝ ꝓp ſuis diſpo⸗
ſitõibo decoꝛis tanq; in omunẽ rempublicã oferãt.nõ no
biſip̃is ſi eis ↄgruet atq; ſcient vtamur ↄmoditatis at⸗
tribuũt.ita vt ipa venena ↄueniẽter adhibita in ſalubꝛia
medicamẽta vertant᷑. Ex quo accipit᷑ ꝙ in oꝛdine

creaturaꝝ ↄferũt ad pfectõz vniue rſi. (Ao qð dicen⸗
dum ꝙꝙ eſt dupler oſideratio. Eſt em oſideratõ rõnis q̃
oſiderat bec mioꝛa m id.ſᷣm qð ſunt ꝑtes vniuerſi.⁊ oꝛ
dinate ad hoĩeʒ.vt quodã mõ finẽ:⁊ in hac ↄſideratioõe
inuenit᷑ pulchꝛitudo in vniuerſo.⁊ vtilitas reſpectu ho
minis. Eſt alia ↄſideratio ſᷣm eſtimatõʒ.qua magis ne
ceſſaꝛia ᷣm eſtimatõʒz hoĩs pᷣferunt᷑ minneceſſaꝛia.⁊ vo
luptuoſa minꝰ celectabilibb. Qnis em̃ in domo ſua non
plus panẽ hr̃e velit q; muꝛes ⁊ nümos ꝙᷓ pulices:i Neceſ
ſitas aũt quid ꝓpter quid expectat cogitat.⁊ voluptas
quid io cundũ ſenſiba coꝛꝑis plandiat᷑ expectat.hac er⸗
Gopſider atõe eſtimatiua.nõ omia dicunt᷑ eẽ de ꝑfectiõe
vniuerſi. In altera vo ↄſideratõe rõnis recte.ea qᷓ oꝛdi⸗
nata ſũt.ad ꝑfectõʒ faciũt vniuerſi: ſᷣin ꝙ ſentiẽtia pᷣfe⸗
runt᷑ nõ ſentientibus.⁊ viuentia nõ viuentibus.⸗ intel

ligentia nõ

Daquaꝛtũ quo querit᷑ in quo ↄſiſtit ꝑfectõ
vniuerſi.vtꝝ illud ſit aia mũdi.dixerũt em̃
qdã ph̊i ꝙ microcoſmꝰſuã habebat pfecti
onẽ.⁊ illud erat aia rõnalis megacoſmus
ſuã habebat ꝑfectõʒ 2 illud erat aĩia mũdi.qdð recitat au
gu.in.j.li.retractationũ.v.ca.pꝑ aĩaʒ coꝛpꝰſubſiſtit.⸗ eo
ipᷣo eſt ꝙ aĩat᷑ ſine vniuerſalr vt mundꝰ. ſiue ꝑticularit
