ptatem cuſſodiendi.et cuſtodit: et im hanc adhuc babʒ
duplicẽ reſpectũ. Anũ reſpectũ hʒ ad hoiĩem quẽ cuſio⸗
dire habet. ſᷣm hũc reſpectũ dicimꝰ ꝙ⸗ vellet ſalutẽ illiꝰ
Aliũ reſpectũ babet ad deũ.ſᷣm ꝙ ꝑ illã gram fruit᷑ deo
et legit ĩ ſpeculo eterno ꝗd deus vult fieri:et ſm boc te⸗
netur voluntatẽ ↄſoꝛmaẽ volũtati diuie.Añ ſicut deus
vult habet damnari ipᷣi angelo reuelat hoc:ita ipᷣe an
gelus vult ipᷣm damnari. nec eſt hec oppoſitio in volẽdo
oppoſita ſᷣm diuerſos reſpectus. Ao hoc qð queritur
vtrũ angeli triſtent᷑ de damnatõe pᷣſciti.Dicendũ ꝙ ĩ an
gelis no eſt triſticia ſic habet᷑ ſuꝑ illud ad Ro.viij. Dĩs
creatura ⁊c.glo.et ſi nos adiunuat angeli.hoc ſine labo⸗
re agere credẽdi ſũt.ne miſeri eſtiment᷑.¶ Ad obiectũ di
citur ꝙ nõ ſequit᷑.ſequeret᷑ aũt ſi eſſent illis aliqua cau⸗
ſa peccati.ſicut ſũt aliqua occaſio vel etiã diſpoſitio ad

bonã volũtatem. ſunt aũt diſpoſitio ad bonã voluntatez

nõ ad peccatũ.ſ̊ tota cauſa ẽ ĩ ipo peccante.¶ Ad aliud

qð dꝛ yſa.xxxiij. Angeli pacis amare flebũt. Dicẽdũ ꝓ

iſtud ĩtelligit᷑ moꝛalit᷑ de pꝛelatis qui ſunt nũcij reconci⸗
liatõnis.ſicut dicit glo.

BD terciũñ quo querit. vtrũ vnꝰ angelus cuſto
diens.reſiſtat alij bono angelo cuſtodienti.
nõ.videt᷑:qꝛ cũ vterq; miſtret ſub deo.ha
bent cõcoꝛdes voluntates:quia ſi vnus exequat᷑ qð deꝰ
iniũgit.alter reſiſtere nõ debet.q¶] Cõtra.x.dañ.pꝛiceps
regni ꝑſarum reſtitit mihi.xx.⁊ vno diebus.ita dicit an
gelus danieli oꝛãte ꝓ liberatõe populi. aũt de bono
angelo intelligẽduʒ ſit:videtur ꝑ glo.greg.ibi eſt adhuc
inquit.quod in eodẽ ꝓpło ſub iugo ꝑſaꝝ purget᷑.vnde de
ereptione illius pꝛinceps mihi iure cõtradicit.ſeq malꝰ
angelꝰ nibil iure facit.erit ergo bonꝰ angelus.(¶ Cõtꝛa
lo. biero.ꝗᷓ ſic incipit videt᷑ mihi ⁊c̃. vbi ita dicit. Illi
unt pꝛicipes de quibo paulꝰ.j.Coꝛin.ij. Sapientiã loq
mur inter ꝑfectos quã nullus pꝛincipũ mundi ↄgnouit
ſi em̃ cognouiſſent dũm gloꝛie nunqᷓᷓ crucifixiſſent. Et
glo. greg · ſuꝑ eundẽ locũ. Angelicos ſpũs recte milites
dicimꝰ.qꝛ decertare cõtra aereas ptᷣates nõ ignoꝛamꝰ.
que tñ nõ laboꝛe ſed imꝑio ꝑagũt:qꝛ quicqd agere cõtꝛa
iĩmũdos ſpũs axꝑpetũt.ex adiutoꝛio cũcta regentis pñt.
Item ſi pꝛinceps ꝑſarum iuſte reſtitit. iniuſte gabꝛiel
populũ debellare volebat.¶ Reſponſio.intelligendũ ẽ
de malo angelo:ꝙ aũt dicit᷑ iure reſtitiſſe.hoc eſt comꝑa
tione habita ad merita populi.qui nõdum erat purga⸗

tus: ſed non ꝙᷓtum ad intentionem eius.qui nõ intende

bat populi purgationem ſed oppꝛeſſionem. Sitle videt

xlij.

HHõ furoꝛis mei aſſur ⁊c.ipᷣe aũt nõ ſic eſtima⸗
it· ſed coꝛ eius erit ad conterendum. gabꝛiel aũt nõ pec
cabat volens liberatõem populi.licet em nõ eſſet liberã
dus qᷓtum ad exigentiam meritoꝛum. tamen qᷓtum ad
merita pꝛecum ſcʒ danielis de miſericoꝛdia decebat boc
fieri. De hoc glo. greg. ꝛecum merita exigunt.vt iſra⸗
heliticus populus a iugo captiuitatis ſue exuatur. Sʒ
adhuc eſt in edem quod iugo perſarum a domino pur
getur. bec opinio videt᷑ eſſe ẽᷣm hiero.otandum tamẽę
ꝙ Em greg. pꝛinceps iſte dicit᷑ angelus bonus. Ad hoc
aũt quod queritur.qualiter angelus bonus dicitur reſi
ſtere angelo. Sic reſpõdet beatus greg. ſublimes ſpũs
eiſdem gentibo pꝛincipãtes.nequaq; ꝓ iniuſte agentibo
ccertãt.ſ̊ eoꝝ facta iuſle iudicãtes examiant. Cunq;
vniuſcuiuſq; gentis culpa vel iuſticia ad ſuꝑne curie cõ
ſilium ducitur:eiuſdem gentis pꝛepoſitus vel obtimuiſ
ſe vel nõ obtimuiſſe ꝓhibetur.quoꝛũ tamẽ oĩm victoꝛia
eſt ſui ſuper ſe opificis voluntas ſumma.quaʒ dũ ſemꝑ
aſpiciunt quod obtinere nunꝙ volunt.eoſdem quoq; an

gelicos ſpiritus decertare contra poteſtates aereas nõ

ignoꝛamꝰ:recte ergo dicitur.ꝙ contra ſe angeli veniũt
quia ſubiectarunm gentium ſibi merita contradicunt.
Alio ergo modo reſiſtunt boni bonis.quãdo ſcʒ merita
populi contradicũt. Vnde oratio danielis merebatur
liberationem populi.ſ̊ merita ꝓpli exigebãt.vt adhuc ĩ
captiuitate detinent᷑.qꝛ nõdũ erant uſicieter purgati.
et ideo qᷓtum ad hoc dicebant᷑ certare angeli.qui tñ cõ⸗
coꝛdabant in volũtate dei. Ungelus vo bonꝰ dicit᷑ reſi⸗
ſtere angelo malo.qũñ coartat poteſtatẽ eius ne impedi⸗

at. Angelus añt malꝰ dicit᷑ reſiſtere angelo bono. q il⸗

lud quod intendit angelus bonus:nititur malus ange
lus ĩpedire:et ſic different ĩtelligit᷑ reſiſtẽtia.ſᷣm ꝙ pꝛin
ceps dicitur angelꝰ malus ſm opinionẽ hiero. et ᷣm ꝙ
dicitur angelus bonus ᷣm opinionẽ greg.

¶Mueſtio. xlij. de pꝛeſidẽ/

tia angeli reſpectu creature coꝛꝑalis ꝑ oꝑationem miꝛa

culoꝛum.

Oſttꝛactatũ de pꝛe

ſidentia angeli reſpectu creature ſpũał
qua ſcʒ pꝛeeſt angelus angelo et aĩime.
Dicendum eſt de pꝛeſidẽtia qua preeſt
i angelus reſpectu coꝛpalis creature, ſiẽ
dicit Oꝛige. ſuper illud ũeri.xxij.cũ vidiſſet aſina an
gelum. dicit em ſic. Opus eſt mundo angelis qui pꝛeſũt
ſuper beſtias.et pꝛeſunt animalium neceſſitati et virgul
toꝛum plantationunq; et ceterarum rerum incremẽtis
et qui pᷣſunt oꝑibo ſanctis.qui eterne lucis intellectũ et
occultoꝛũ dei agnitionem et rerum diuinarum ſcientiã
doceant. Vide ergo ne inter angelos inueniaris qui be⸗
ſtijs pꝛeſunt.ſi beluinam dureris vitam ⁊c̃. Hec autem
pꝛeſidentia oſtenditur in miraculis ſiue ĩ mirabililv qᷓ
fiunt miniſterio angeloꝛum. Vñ dicit Aug.ſuper illud
Ephe.iij. que ſit diſpenſatio ſacramenti ⁊c.in glo. Sic
cauſe omnium que ad xpᷣi aduentum pꝛenunciandum ĩ
rerum natura.pꝛeter vſitatum curſum mirabiliter fa⸗
cta ſunt.in ceo ſunt.que miniſtrantibus angelis facta
eſſe creduntur. Dicendum eſt ergo de miraculis et mi⸗
rabilibo.et pꝛimo de his que ſunt.Demũ de his que vi⸗
dent᷑.Et de bis que ſunt a bonis pꝛimo. Deinde de bis
que ſunt a malis. SPꝛimo ̊ querẽdum eſt que ſit ratio
miraculi.et que differentia miraculi? mirabilis. et ſi⸗
gni et virtutis.¶ Secũdo cui ↄuemat miraculũ.an oꝑi
creatõis.vel gubernatõis.vel incarnatõis.et ita ð alijs.
Tercio qꝛ miraculũ dicit᷑ fieri contra naturam.que⸗
rit᷑ vrrum aliquid fiat a deo contra naturam. 4 Quar⸗
to de cauſis miraculi.¶ Quiĩto de rõnibo ſᷣm que fiunt
miracula Sexto ᷣm motum cuius virtutis dicuntur
impetrari miracula.

mbꝛum pꝛimum

Veritur ergo pꝛimo quid ſit miraculum.
ponit aũt aug:banc deſcriptõem in li. de
vtilitate credendi.Miraculũ eſt arduuʒ
aliquid et inſolitũ ſupꝛa ſpem et facultatẽ
es admirãtis. Poteſt ergo queri de differẽtijs poſi⸗
tis in rõne miraculi. Videt᷑ em ꝙ illud qð eſt arduũ ſit
ſupꝛa facultatẽ admiratis. Item multa miracula freq̃n
ter veniũt.nõ ergo dicũt᷑ inſolita.¶ Item raro eueit ecli
plis ſolis.̊ eſt inſolitũ.q̊ẽ miraculũ. Pꝛeteꝛea. ſi ſpe

raret aliquis fidelis. ꝙ de aliquo moꝛbo virtute diuĩa

euraret᷑:nũquid ꝗꝓpter hoc nõ eſſet miraculũ cũ miracu
lum dicat᷑ arduũ et inſolitũ ſupꝛa ſpem ⁊c. ¶ Hꝛeterea
dicitur ꝙ miraculũ eſt ſupꝛa facultatẽ admiratis. Que
ritur quid dicatur ibi facultas.nũquid ſupꝛa rõem eius
vel ſupꝛa poteſtatẽ. atade q̃tuoꝛ ponũt᷑ cõditões.
quaꝝ due pꝛime reſpiciũt rem miraculi.due vltime rõʒ
inqᷓtũ eſt miraculuũ.Qãà arduũ dicit᷑ ſupꝛa ptatem natu
re. Inſolitũ qð eſt cõtra ſolitũ curſum nature:qñ auteʒ
hec duo cõcurrũt.tũc dicit᷑ res miraculi ſᷣm veritatem:
cum aũt eſt ſupꝛa ſpem ex ꝑte affectiue.et facultatẽ mirã
tis ex ꝑte cognoſcitiue et oꝑatiue.tũc eſt in ratione mi⸗
raculi.ratio em̃ miraculi dicitur in com ꝑatõe ad nos.
Per boc poſſũt ſolui obiecta.qꝛ ſᷣm hoc aliud eſt ar⸗
duum bm rõem: et ens ſupꝛa facultatem admiratis. licʒ
cõtingat eidem in eſſe.¶ Ad ſecũqũ dicẽdũ.ꝙ non dicit᷑
inſolitum tm̃ qꝛ raro euenit.ſic em eclipſis ſolis diceret᷑
miraculũ:ſed qꝛ contra cõſuetũ curſum nature.etſi fre⸗

quẽter eueniat.¶ Ad tercium dicendum.ꝙ licet ſpera⸗

ret fidelis ſanitateʒ conſequi virtute diuina.nibilomiꝰ
eſſet miraculũ curatio egritudis incurabilis.quia ſpes
illa nõ ſurgebat ex ꝓpꝛio motu virtutis tm̃. ſ̊ ex fide.qᷓ
innitit᷑ omipotentie diuĩe.Et cũ dicitur ꝙ eſt ſupꝛa ſpe
intelligitur virtutis hũane.lñ aug.ĩ li.de vtilitate cre
dendi. Quedam ſũt que ſolã admiratõʒ.quedã vdᷣo ma⸗
gnã gr am beniuolentiãq; cõſiliãt.Qã ſiꝗs volanteʒ ho⸗
mĩem cernat.cũ ea res nihil ſpectatoꝛi afferat pꝛeter ipʒ
ſpectaculũ.mirat᷑ tãtumõ.Si ꝗs aũt graui et deſperato
moꝛbo affectus.mox vt iuſſum fuerit cõualeſcat:admi⸗
ratõem ſanitatis ſue ſanantis etiã cauſalitate ſuꝑabit.
talia facta ſunt eo tem ꝑe quo deus in vero hbomie quãtũ
ſatis eꝛat homĩbo appaꝛebat.⸗ Ad vltimũ dicendũ.ꝙ ſu
pꝛa facultatem admirãtis.poteſt dici ſu pꝛa rõem et po
teſtatem.hoc em̃ intelligit᷑ ꝑ eſſe ſuꝑ facultatẽ et admi⸗
ratõem. ¶ Geinde querit᷑ de differẽtia mirabilis? mi⸗
raculi.⁊ virtutis.et ſigni.et ꝓdigij. Dicendũ ꝙ vnuz et
idem dicit᷑ mirabile 2 ſignum et virtus: ſ cõpatõne ad
diuerſa.i Qam virtus dicitur reſpectu pꝛincipij a quo.
Airabile vᷣo reſpectu eius in quo et cui fit. Signuʒz vᷣo
reſpectu eius ad quod. Signum enim eſt ad demon⸗
ſtrandũ virtutẽ diuie bisikBem querit᷑ que ſit dif
ferẽtia int illa tria q̃ dicũt᷑.ij.Coꝝ.xij.Signa apłatus
mei facta ſunt ſuꝑ vos.in om̃i patiẽtia.ſignis.et pdigijs
et virtutibo.glo. Hec tria diſtiguũt᷑.vt intelligas ꝙ vir⸗
tus eſt genus ſignoꝝ et ꝓdigioꝝ.ſᷣ̊ figna et ꝓdigia ſunt
in his que ſunt contra natura.vt ꝑ impoſitoem manuũ
et ꝑ oꝛõem hoĩem liberare a moꝛbo.⸗4, Ad qð dicendũ.
ꝙ ſignũ accipit᷑ duplicit ſiłr et ꝓdigiũ.dicit᷑ em̃ ſignuʒ
minus miraculũ.ꝓdigium maius.glo.in ſignis ⁊, pdi⸗
gijs.i.in mioꝛibo et maioꝛilꝰ miraculis.Secũdo modo
dẽ ſignũ qð ĩ qͥlibʒ tꝑe aliꝗd ſignat.ꝓdigiũ qð ĩ futo tm̃
et ita ſignũ ẽ genꝰ vel ſuꝑiꝰ ad ꝓdigiũ.Elirtꝰ at triplici
ter accipit᷑ · Dicit᷑ em vᷣtus habitꝰ mẽtis. Item vᷣtus ge⸗
nus ad ome miraculũ:et ſic ad ſignũ et ꝓdigiũ. Ende
glo. noĩe virtutis om̃e miraculũ accipias.et ſuꝑ bec tꝛia
diſtiguũt. vt ſic ĩtelligas.ꝙ virtus eſt genꝰ ſignoꝝ ⁊ p⸗
digioꝝ · Tercio mõ dr̃ virtꝰ in bis que nõ ptꝛa naturã.
vt ꝑ inpoſitõem manuũ ⁊c.Et ſic diuidit᷑ ↄ miraculũ.
1 embꝛum ſecundum

.
5*

Oſecundũ quo querit᷑ cui cõueniat ratia
miraculi.Circa hoc erũt quĩq; vidẽda pe⸗
nes quĩq; articulos huiꝰ membꝛi.⸗¶ Pꝛi⸗
mus.v.ratio miraculi cõueniat oꝑi crea⸗

4 . * — . — . — „
onis et gubernatõis.4 Secũdus.v. opꝰ incarnatõis

x5pᷣi ſit miraculum. ¶¶ Tercius.v. Eua ſit miraculoſe de
coſta ade facta.¶¶ Quartus.v.iuſtificatio im pij ſit opus

miraculoſum. ¶ Quĩtus.v.opus reſurrectõis vel gloꝛi

ficatonis ſit miraculum.

ticulus primus

KRticulo pꝛimo querit᷑.vtrũ ratõ miraculi cõ
ueniat oꝑi creatõis et gubernatõis. Et vide
tur ꝙ ſic. Nã dicit᷑ de mutatõe aque in vinũ
oh.ij. In glo. maioꝛ virtꝰ ẽ in creatõe celi et terre ⁊ gu
bernatõe.et ꝙ quotidie aqua pluuie ꝑ vites ĩ vinũ verti
tur.et ꝙ ex ꝑuo ſemiario fruges naſcũt᷑:cũ ergo ꝓ mira
culo virtus accipiat᷑ in ſacra ſcriptura.ſicut.j.Coꝝ.xij
Alijs ꝑ ſpm̃ dat᷑ oꝑatio ðᷣtutũ.glo.miraculoꝝ eꝛit maiꝰ
miraculũ.et ita ome opus creatõis et gubernatõnis.et
etiã generatõis ſᷣm naturꝗ erit miraculoſũ.et ita videt᷑
ꝙ; omia hmõi oꝑa ſunt miraculoſa. MPꝛeterea.aug.ſu
per Joh. vj. vbi agit de quinq; panibo dicit. ꝙ miracu⸗
la dei de quibo totum mundũ regit.vniuerſamq; creatu
ram admiſtrat. aſſiduitate viluerunt.ita vt nemo pene
dignetur attendere oꝑa dei.mira et ſtupenda in quoli⸗
bet ſemis grano.ſm ipᷣam ſuã miſericoꝛdiã magnã.ſer
uauit ſibi quedam que faceret tꝑe opoꝛtuno.pᷣter vſita
tum curſum oꝛdiemq; nature:vt nõ maioꝛa ̊ inſolita vi
denda ſtuperent.quibo quotidiana viluert.¶ Itẽ ibidẽ
Aaius em̃ mir aculũ eſt gubernatio mũdi totiꝰ.qᷓᷓ ſatu
ratio quĩq; miliũ hoĩm de quĩq; panibo. et tñ hoc nemo
mirat᷑.illud mirãtur homĩes.nõ qꝛ maius eſt.̊ᷣ qꝛ raꝛũ
eſt. ¶ Item virtus ẽ miraculũ ſiẽ ptʒ in glo.j.Coꝝ.xij.
alijs ꝑ ſpm̃ datur ⁊c. vbi maioꝛ virtus ibi maiꝰ mira⸗
culum.h̊ maioꝛ eſt virtus in creatõe celi et terręqᷓ ĩi mu
tatõne aque in vinũ.q̊ et maius miraculuʒ. ¶ Contra
ſuꝑ illud Ro.xj.cõtra naturã inſertus es ĩ bonã oliuaʒ
glo. dicit᷑ hũano moꝛe eſſe cõtra naturã. qdð eſt cõtra ſo⸗
litum curſum nature moꝛtalibo notũ. SItem nõ incon⸗
grue dicit᷑ deus facere ↄtra naturã. q facit cõtra id qð
nouimꝰ in natura. Hũc em̃ appellamꝰ cognitum nobis
curſum ſolitũq; oꝛdinem nature.cõtra quẽ cũ qus ali⸗
quid facit.magnalia vel mirabilia noĩant᷑.¶ Ad qð di
cendũ. ꝙ licet oꝑa creatõis ſint ardua.nõ tñ ſunt inſoli
ta. ſ inſolitũ dẽ qð ẽ cõtra curſũ nate determiatũ. Que⸗
dã etiã nõ ſũt ſupᷣ facultatẽ admirãtis.rõ em̃ ad quedaʒ
pt᷑ aitingere.quoꝝ rõʒ pt᷑ iuenire. Si obijciat᷑ eccs.vij.
Intellexi q oꝑũ tei nullã poſſit hõ inuenire rõem.Re⸗
ſpõſio ſufficientem.¶ Ad illud qð obijcit.dicẽdũ ẽ.ꝙ nõ
ſeꝗt᷑.ſi mioꝛa oꝑa.i.minꝰ oñdẽtia virtutẽ dei ſunt mira⸗
cula.ꝙ magis oſtẽdentia ſunt magis miracula.¶ Adil
lud qð obijcit᷑ idẽ eẽ virtutẽ et miraculũ.et idðo ſi maioꝛ
virtus:et maiꝰ miraculũ.Dicendũ ꝙ aliũde dicit᷑ ᷣtus
et aliũde miraculũ.Aã vᷣtus dẽ reſpectu pꝛĩcipij a quo.
AMiraculũ reſpectu eiꝰ cui fit. Pꝛeterea oẽ miraculũ eſt
virtus.ſᷣ̊ nõ oĩs virtꝰ ẽ miraculuũ.⁊ ꝓpt h̊ nõ ſequit᷑.ꝙ ſi
ſit maioꝛ virtꝰ ꝙ ſit maiꝰ miraculũ. Dicit᷑ at maioꝛ vtꝰ
nõ ex ꝑte dei agẽtis.cui eque facilia ſũt magna vt ꝑua:ſᷣ
qͥ ad magnitudiem rei qᷓ fit.⁊ de qͥ fit:et qꝛ maiꝰ ẽ facere
aliꝗd de nihilo qᷓ te aliqͥ. ⁊ maioꝛis vᷣtutis res ẽ mũdus
ꝙᷓ aliq ꝑticula mũdi.iõ dꝛ maioꝛ vᷣtꝰ:ſ̊ creatõ nõ ẽ ↄð ali⸗
quẽ nat᷑e ꝑticularis curſũ.ſiłr nec gubernatõ.⁊ ideo nõ
dico miraculum ⁊c̃.

Articulus ſecundus

Dſecũdũ articulũ qͥ qrit᷑ de oꝑe icarnatõis.
an ſit miraculũ.Videt᷑ em̃ ꝙ ei ↄueiat rõ mi⸗
raculi:eſt em̃ arduũ.⁊ nouũ.et qͥ nibhil maiꝰ.

¶Pꝛeterea. dic Anp. in li.de cõceptu vᷣgiali.oĩa ꝗ fiunt

aut fiunt ſola dei voluntate. aut nata m vim illia deo

— — — „-- C————

S —– 8

6
e⸗
41
i

„

6
ſͤe
ni

(Mueſio

inditaʒ. aut volũtate creature:et ea que nec natura nec
volũtas facit ̊ ſolus deus.ſemꝑ mirãda ſunt.ex quo ap
paret ꝙ tres ſunt reꝝ curſus mirabilis. naturalis 2 vo
lũtarius.Cũ igit᷑ incarnatõ nõ ſit actus naturalis aut
volũtariꝰ volũtate creature.erit mirabilis· et ita opus
incarnatõis erit miraculũ.¶ Pꝛeterea.maioꝛ e diſtan ⸗
tia increati ad creatũ.qᷓ; huiꝰ ſpẽi create que eſt frumẽ⸗
tum. ad illã qᷓ eſt oꝛdeũ vel aliaꝝ bmõi: ſi oꝑante &o
fieret. ꝙ idẽ eſſet frumẽtũ et oꝛdeũ. boc dicẽt miraculuz:
& illud maiꝰ dieet᷑ miraculũ.cũ opãte xo factũ ẽ. vt ille
q eſt dedeſſet bõ. ¶ Cotra.miracula ſunt que fiunt con⸗
tra naturam ꝑticuſarẽ. nõ tm̃ ſupꝛa.ſicut ꝙ cecꝰ viſů re⸗
cipiat et ſimilia:p̊ opꝰ incarnatõis nõ eſt bmõi.ſupꝛa eĩ
naturã ẽ:ſ nõ currit cõtrario curſu curſui nature.no
eſt miraculoſũ.⸗. Pꝛeterea.termĩat᷑ ad illud. cui⸗ nõ eſt
ſimile reꝑire in natura. pᷣbigratia.ꝙ de ſit bõ et econ⸗
uerſo:ſᷣ opus miraculoſũ termiatur ad opus confoꝛme
nat᷑e. Viſus em̃ cõfoꝛmis ẽ in priꝰ ceco.et naturalit vi⸗
dente:ilr et vita in reſuſcitato.reſlat ẽ̊ ꝙ nõ eſt opꝰ mi
raculoſum. Item ad ro. rj. in glo.ſuꝑ illud. Inſert?es
⁊c.dicit᷑ q miraculũ eſt.qð fit contra natura.ſᷣ incarna
tio filij dei nõ fuit cõtra naturã.̊ nõ fuit miraculũ.pꝛo⸗
batio maioꝛis.ſi em̃ fniſſet cõtra natam. aut fuiſſet con
tra increatã. aut ð naturꝗ creatã.cõtra increatã nõ. qꝛ
ipi nibil eſt impoſſibile. Si cõtra creat.hoc non videt᷑
verũ.conſtat em̃ ꝙ natura creata ſemꝑ habuit ĩ ſe obe⸗
dientiã ad obediẽdũ nature increate:nec iſta obediẽtia
repugnabat nature create. imo de natura create erat
vt obediẽs eſſet. ¶ Pꝛeterea. cũ dĩna nata vniebat᷑ bũa⸗
ne. nibil ſubtꝛahebat᷑ hũane nat᷑e:ĩmo in hoc melioꝛaba
tur et cõplebat᷑. ̊ ſi cõpletio nate nõ ẽ cõtra naturã ipiꝰ
patet ꝙ nõ fuit incarnatio cõtra naturã creature.n fuit
S nirdrut qd dicendũ.ꝙ licet opus incarnatio
nis ſit mirabile.nõ tñ miraculũ ꝓpꝛie dictũ. ome em̃ mi
raculũ eſi mirabile nõ ecõuerſo. Uñ cõcedendũ ẽ. ꝙ eſt
Fm curſũ mirabile ꝓut dicit anſel.⁊ ꝑ boc pʒ ſolutõ ad
duo pꝛimo obiecta.i Aâ inſolitũ ſm ꝙ ponit᷑ in rõne mi
raculi.eſi qdðᷣ ſit cõtra cõſuetũ curſum nature. et tale nõ
eſt incarnatio.4¶ Silr ad illud qð dicit anſel.Qam con
cedendũ ꝙ incarnatio ſit ſᷣm curſũ mirabilẽ:bſᷣ mirabi⸗
le compᷣbedit ea que ſũt ſupa naturã.et ea que ſunt con
tra naturã. i. cõtra ſolitũ curſum nat᷑e. Incarnatio aũt
licet ſit ſupᷣ nat᷑am.nõ ẽ ↄtra curſũ nate.et iõ nõ ẽ ꝓpꝛie
miraculũ.4 Ad illð qð obijcũ.ꝙ maioꝛẽ diſtatia inter
creatũ et increatũ ⁊c. Dicimꝰ ꝙ ĩ creatura reſpectu cꝛe
ature eſt diſparitas vel cõtrarietas rõne ſuaꝝ foꝛmaꝝ
et ſicnt bec foꝛma diſtat ab illa.ita materia a materia:
nec potuit eẽ materia buiꝰ materia illius.ſicut nec iſta
foꝛma illa:⁊ hoc ẽ ꝓpt᷑ h.ꝙ quelibet iſiaꝝ ſoꝛmaꝝ nũe⸗
rat et diſtinguit naturã ſuã totalit᷑ a materia alteriꝰ nõ
ſic aũt fuit ĩ creatoꝛe reſpectu creature. etſi em diuerſa
ſit diuĩtatis et hũanitatis nata.tñ eſt vna ypoſtaſis ꝑ⸗
ſone dei in ipᷣo qui eſt teꝰ.et hoc ſine aliqua ſubtractõne
ab hac nata vel illa:diciꝰ ̊ᷓ ꝙ qᷓtũ ad h̊ nõ ẽ tãta diſcre
pãtia iter creatoꝛẽ et creataʒ.quãta int duas creatas.

vticulns tercins

2

Bfciũ articulũ qͥ qꝛit de coſta ade ex q̃ fcta ẽ
eua.vtrũ ibi fuerit miraculũ vł nõ:et ꝙ ſic vi
et᷑.ã illi mutatõi cõuenit tota rõ miracu⸗/
li.nec poteſt dici ꝙ ibi non fuit ratio miraculi.quia nõ
erat inſolitum:immo etiã erat ĩ coſta oꝛdo in cõtrariuʒ
eiꝰ qð factũ ẽ de ipᷣa.q¶] Si dicat᷑ ꝙ illud nõ fuit ſupᷣ facul
tatẽ admirãtis.Cõtra.Aut em̃ dꝛ miraculũ eẽ ſup facul
tatẽ.aut ſupᷣ rõem admirãtis.qñ rõ nat᷑alit᷑ nõ pt᷑ opꝛe⸗
hedere illud. aut qñ nec nat᷑alit nec aliter. Si ̊ vltimo
mõ.tũc eĩ nullũ eꝛt miraculũ.⸗õ em̃ reꝑitur aliqð mi
raculũ ad qð rõ nõ poſſit attigere.ſaltẽ credẽdo ꝑ fidezʒ
KReſtat q̊ ꝙ dicet᷑ eẽ miraculũ ſupᷣ facultatẽ ſiue ſup̃ ra⸗
tionẽ.q eſt ſuꝑ illð qð natalit᷑ pt ĩtelligẽ:ſᷣ cõſtat ꝙ il⸗
lud nõ poterat intelligẽ natuꝛaliter.qꝛ rõ nõ poterat ad

.

—

xlu.

hoc naturaliter attingere.ꝙ de coſta fieꝛet mulier. Hoc
em̃ excedebat et naturalia ? ſpiritualia que poſſet ratõ
comp̃hẽdẽ de ſe.̊ fuit ſupꝛa facultatẽ admirãtis.i Ao
ð dicẽdũ.ꝙ reuera nõ fuit illud miraculũ ſ̊ mirabile:
intelligẽdũ ſicut dicit aug.ſuꝑ geñ.ad lit.triplex ẽ rõ
exeũdi res ineſſe.et dicit᷑ pꝛima rõ cauſalis.⁊ ſin hoc di
cit aug.ꝙ de pꝛimo creatis Fm rõem cauſalem ſiue ſᷣm
rões cauſales.potuerũt om̃ia fieri.que poſtmodũ facta

ſunt:hec ant cauſalitas dicit᷑ eẽ in ipo deo ⁊ non in ipᷣis

creatis niſi materialiter.pᷣm ꝙ de ipis pt᷑ facere. et ipſe
ſunt poſſibiles obedire.Eſt at alia rõ qͥ dicit᷑ ſeminalis
ᷣm quã multa pñt fieri.ꝑ angeloꝝ occultas oꝑatões.et
ꝑ motũ coꝛpoꝝ ſuꝑioꝝ:ſicut ſunt rane et hmõi aĩalia.q
fiũt ex putrefactõe.Eſt ⁊ tercia rõ reſpectu coꝛꝑalis cꝛe
ature.ſicut nature inſite ipᷣis rebo coꝛꝑaliba creatis:Fᷣm
ꝙ nos dicimꝰ.ꝙ hec naturalit᷑ ꝓducit᷑ ab illa.vt granũ
ex grano.et planta ex planta:diciꝰ q̊ ꝙ nihil qð fiat ſᷣm
rõem naturalẽ aut ſemialẽ eſt miraculũ.ſ̊ ome miracu⸗
lum ſit ᷣm rõem cauſalẽ tm̃:nõ tñ cõuertit᷑.vt om̃e quod
ſit ſᷣm rõem cauſalẽ ſit miraculũ.fieri aũt ſᷣm rõeʒ cau
ſalem potuit dupliciter aliquid. AUnde aug.in ix.ſuper
geñ. ad lit. Omnis iſte nature vſitatiſſimus curſus ba⸗
bet quaſdam naturales leges ſuas.ſᷣm quas et ſpiritus
vite qui creatus eſt.habet quoſdaʒ appetitus ſuos deter
minatos quodãmodo.quos etiam mala voluntas non
poſſit excedere.et elemẽta mũdi huiꝰ coꝛpoꝛei babẽt de⸗
terminatam vim qualitatẽq; ſuam. quid vnumquodq;
valeat vel non valeat.quid de quo fieri poſſit vel nõ poſ
ſit: ex bis velut pꝛimoꝛdijs rerum: omnia que gignunt᷑.
ſuo quoq; tem poꝛe exoꝛtus pꝛogreſſuſq; ſumunt.fineſq;
et diſceſſiones ſui cuiuſq; generis:vt ð grano tritici nõ
naſcatur faba.vel de faba triticum.vel de pecoꝛe homo.
vel de homine pecus.Super hunc autem motum cur⸗
ſumq; naturalem poteſtas creatoꝛis habʒ apud ſe poſſe
aliud de his facere q; eoꝛum quaſi ſeminales rationes
habent:non tamen id quod in eis non poſſit. vel de his
fieri vł ab ipo poſſit. Ieq; em̃ potẽtia temeraria.̊ ſapi
ente virtute omnipotens.ct bec de vnaquaq; re in ſuo tẽ
poꝛe fecit.quod ante in ea fecit.vt poſſit alius:ergo ẽ re⸗
rum modus.ꝙ illã herba ſic germinet. illa ſic: illa etas
parit. illa non parit:bomo loqui poteſt.non pecus:ho⸗
rum et talium modoꝛum rationes.nõ tm̃ in veo ſunt.ᷣ
ab illo etiam rebus creatis indite atʒ concrete.vt auteʒ

lignum exciſum de terra ariduz: ſine radice vlla.ſine ter

ra et aqua.repente floꝛeat et fructum gignat.vt ſterilis
feminam in ſcnectute pariat. vt aſina loquatur: et quid
bhuiuſmodi eſt.dedit quidẽ naturis quas creauit. vt eis

et S poſſent. J J
¶Articulus quartus
Oquartum articulum quo queritur de ope

re iuſtificationis.vtrum ſit miraculoſum: et
videtur ꝙ ſic.per illud qð dicitur Ephe.iij.

Fm donum gratie que data eſt mihi ᷣm operationẽ vir⸗
. B tutis eius.glo.dagna virtus eius eſt.qua fecit ꝙ peꝛſe

cutoꝛ ſic eſſet aplus. Hoc em̃ eſt vt qdᷣlibet miraculum.
Item in ps.MNiſericoꝛdias dñi.ſuꝑ illud. cõfitebunt᷑
celi mirabilia tua.glo. In iuſtificatõne impioꝝ ꝗd lau⸗
das niſi mirabilia dei.iĩmo plꝰ miraculo vidẽt᷑.vn ſeqꝗt᷑.
laudas qꝛ ſurrexeꝛũt moꝛtui.plꝰ lauda qꝛ redẽpti ſũt ꝑ⸗
diti:vides hoĩm heri voꝛaginẽ ebꝛietatis.hodie oꝛnamẽ
tũ ſobꝛietatis c. ¶ Kõtra nõ cõuenit ei ratõ miraculi
ſuꝑiꝰ poſita:nõ em ẽ arduũ et inſolitũ.⁊ nõ ſem ꝑ fit abſ
qʒ volutate creature.ĩmo cũ nec in adulto.VIñ aug.qui
creauit te ſine te.ñ iuſtificat te ſine te.tẽ qꝛ oſtenſiuũ ẽ
miſe ricoꝛdie diuine pꝛincipalit.miraculũ an nõ ſ̊ ma⸗
gis potẽtie. G obiecta aũt reſpõdendũ ꝙ nõ dicitur
miraculũ in pꝛima obiectõe ſ̊ vt miraculũ:ſic em̃ miꝛa
culũ ẽ.ꝙ de ceco ſit vidẽs.ita hoc q̃ſi cuʒ de ꝑſecutoꝛe fit
apoſtolus. Ad ſecũdũ dicendũ.ꝙ dicũt᷑ eſſe plomiracu
lo. Hoc ẽ qꝛ illa mira ſunt circa res nobilioꝛes.vita em

gratie nobilioꝛ et excellentioꝛ eſt vita nature que ab ea
ꝑficitur. Vñ aug.ſuꝑ geñ.ix.habet deus in ſeipᷣo abſcõ
ditas quoꝛũdam factoꝝ cauſas.quas rebo ↄditis nõ in⸗
ſeruit.eaſq; implet nõ illo oꝑe ꝓuidẽcie quos naturas
ſubſtituit vt ſint.ſ̊ illo quo eas adminiſtrat vt volueꝛit.
qui ↄdidit. Obi eſt et gratia ꝑ quã ſalui fiunt paccatoẽs
IQZam qð attinet ad naturã iniquã ſua volũtate depꝛa⸗
uatam.recurſum ꝑ ſemetip̃am nõ habet.ſ̊ ꝑ dei gratiaʒ
qua adiunatur et inſtaurat᷑:neqʒ em deſperãdi ſunt ho⸗
mies in illa ſnia in qua ſcriptũ eſt. om̃es qui ambulant
in ea nõ reuertent᷑:dictũ eſt em̃.ſm pondus iniquitatis
ſue.vt qui reuertit᷑.nõ ſibi tribuat ſ̊ gratie dei: ñ ex opi
bus.ne foꝛte extollat᷑. ꝓpterea miſteriũ gratie bꝰ apłus
abſconditũ dixit nõ in mũdo in qno ſunt abſcõdite cau⸗
ſoles rões omniũ rerũ naturaliter oꝛituraꝝ. ſicut abſcõ
ditus erat leui in lumbis abꝛabe.qñ et ip̃e decimatꝰ eſt
ſed in deo qui vniuerſa creauit:qᷓ; ob rem omia etiam qᷓ
ad hanc gram ſignandã. nõ naturali motu rerũ. ſᷣ mi⸗
rabiliter facta ſunt.eoꝛũ etiam abſcondite cauſe.in deo

fuerant. .
ticulus quintus

—

D quintũ articulũ quo querit de opere glo⸗
rificatõis vł reſurrectõis.vtrũ ſit miraculo⸗
ſum.Et videtur ꝙ ſic ̃in naturã.ꝑ illud qð
dicit᷑.poſuerijt moꝛtalia ſeruoꝝ ⁊c̃.glo.q̃ſi quicq; eoꝛũ
reſurrectõi depiret.cũ ille ex occultis nature finibo totũ
reintegret. E aũt ſit miraculoſũ.videtur ex pꝛedicta
auctoꝛitate anſel.Et pᷣterea reſurrectõ termiat᷑ ad vi⸗
tam iteratã.nõ Fm curſum nature.ſed ſupꝛa.quare erit
miraculoſa. ¶ Contra. ſua ſpecies eſt quaſi in infinitũ
nobilioꝛ ſpecie que fit ſm naturã.ſcʒ claritas coꝛpoꝛis.
nõ ſimiliter eſt ĩ miraculis. Species aũt quãtũ ad actũ
videndi.nõ eſt melius in eo qui illuiatur. ¶ Ad hoc di
cendũ.q reſurrectio nõ eſt naturalis.qꝛ nõ operat᷑ ibi
natura: nec miraculoſa. qꝛ nõ fit contra conſuetũ curſũ
nature.cũ natura ſit poſſibilis ⁊ ex cõgruo diſpoſita ad
vitã gloꝛioſam ⁊ imoꝛtale.ex oꝛdinatõe quã habet coꝛpꝰ
ad aiam rõnalem:ſed eſt mirabilis.i.ſupᷣ naturã. et eſt
ad cõplemẽtũ.Qec cõcludit᷑ ex auctoꝛitate anſel. niſi ꝙ
ſit mirabilis.mirabile aũt cõmune eſt ad illud qdð ẽ ſi upᷣ
naturà et cõtra naturã.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſit natu
ralis. ꝑ h ꝙ; dicit glo. ꝙ ex nature finibo ⁊6. Bicẽdũ ꝗ;
li ex. nõ dicit ibi aliquã rõem cauſe efficiẽtis. ̊ materie
poſſibilis.ſiue diſpoſite ex cõgruẽtia ad reſ urrectioneʒ
er oꝛdinatõe quã coꝛpus habet ad aĩiam rõnalem: et iõ
nõ dr aliqͥ mõ natalis.¶ Ad h̊ qʒ obijcit᷑ ꝙ ẽ miraculo
ſa.qꝛ teꝛmiat᷑ ad vita iteratã nõ ᷣm cuꝛſũ nate. Dicẽdũ
Pꝛie iteratio vite illius.nõ ẽ ↄtra ſolitũ cuꝛſũ nature
qꝛ nõ iteratuꝛ vita moꝛtalis ̊ gloꝛioſa que eſt cõpletio
nature. Opatio aũt miraculoſa teꝛnnĩat᷑ as aliquẽ actũ
cõfoꝛmem nature. 1

bꝛum tercium

Vmembꝛũ terciũ quo querit rõe eius qðᷣ

dicit.ꝙ miraculũ ẽ cõtra natuꝛã. Et vidr
ꝙ nõ.ꝑ id qð habet᷑ ſuꝑ illð ad Ephe.iij.
gqꝓue ſit diſpẽſatio ſacramẽti abſcõditi a ſe⸗
o.glo. Mec cõtra cauſas quas deus volũtaꝛie

culis in

iſtituit. volũtate mirabili aliꝗd fecit.⸗¶ IDẽ ſuꝑ illð Ro.
ri⸗: Cõtra natunꝗ inſeꝛtus es ĩ bonã oliuõ. glo. deus cre⸗

atoꝛ et cõditoꝛ oim natuꝛaꝝ. mihil facit cõtra natuꝛam.
Cõtra ſupꝑ illud.ij. Coꝛin. xij. Etſi nihil ſim tñ ſigna
platus mei facta ſunt ſuꝑ vos in omi patiẽtia. ĩ ſignis
et ꝓdigijs ⁊ vᷣtutibo.glo.ſigna et ꝓdigia ſũtĩ his q̃ con
tra naturã fiũt.ᷣtus ĩ his q ñ ↄtra nataʒ. vt p iĩpoſitõez
manꝰ 2 oꝛõem. hoiem a moꝛbo liberaꝛc. Ytẽ ſup illud
MHo.xj. Cõtꝛa naturã inſe ertus es ĩ bonã oliuã glo.dicit
hũano moꝛe cõtra naturꝗ.qð ẽ cõtra nature curſũ moꝛ⸗
talibo notũ:ſicut eſt illud vt ſurculꝰ fructus radicis fe⸗
rat: id eſt em cõtra natnꝛã dicit aptus. qʒ eſt cõtra vↄlue

tudiem nature.quã noticia hũana cõpꝛehbendit. ¶¶ Item
in eadem glo. Qon incõgrue dicit᷑ deus aliquid facere
cõtra naturam. qñ facit contꝛa id quod nouimus in na
tura:hunc em̃ apellamꝰ cognitũ nobis curſum ſolitũq;
nature.contra quem cum deus aliquid facit.magnalia
vel miracula noiant᷑. ¶¶ Item cũ de ratõe miraculi ſit ſie
ri cõtra naturani.querit᷑.vtrũ quicꝗd ſit contra naturã
ſit miraculũ:qdð ſi dicatur. Contra. ANonſtra em̃ fiunt
ↄtra natuꝛã.et tñ nõ ſunt an eitodetn na⸗
tura dicit᷑ młtiplicit. Dicit᷑ eĩ qũʒ naturalis curſus ho
mibus notus.vt in pᷣdicta auctoꝛitate dicit᷑ hũano mo⸗
re ⁊c᷑. Qñz dicit᷑ natura.poſſibilitas quedã nature quã
dedit deus.vt ex ea fit qdð ipᷣe vult. et ſic accipit᷑ in glo.
ſuꝑ illud Ro.xj. Contra naturã inſertus es ⁊c.glo.id
nature eſt cuiq; rei.ꝙ de ea deus facit.a quo omis mo⸗
dus.numerus.⁊ oꝛdo nature.Et.ij.ſenten.di.xviij. De
dit aũt deus naturis. vt ex eis hoc fieri poſſet.nõ vt mo

tu naturali haberẽt.et poĩt exemplũ de virga arida et

coſta. Qñzʒ dicitur natura ſumma lex nature.ſcʒ ipe de⸗
us.ſuꝑ illud ad Ro.xj. contra naturã inſertus es in bo
nam oliuã.glo.cõtra illã ſũmam nature legeʒ a noticia
remotã.ſiue impioꝝ ſiue infirmoꝝ.tam deus nllo mo⸗
do facit.qᷓ cõtra ſeipᷣm nõ facit.Sitc & patet.qꝙ ſᷣm ꝙ ac⸗
cipitur vltio mõ.nihil cõtra naturã ſacit. Siłr nec ᷣm
ꝙ modo medio.qꝛ id nature eſt in re.qꝙ dæ ea ̊ poſſit fa
cere.Scðm aũt pꝛimũ modũ dicit᷑ facere ↄtra naturam
Vnge illud nõ incõgrue dicit᷑ facẽ deꝰ cõtra naturã.qũ
facit cõtra id qð nouimꝰ in natura ⁊c. 4 Ad aliud re⸗
ſpondet᷑.ꝙ mõſtra nõ ſunt miracula.licet fiant cõtra na
turam ᷣm ꝙ errat in opere ſuo. Videlicʒ ſint contra na
turã.tñ a natura ſunt ꝑ erroꝛem nature.miracula autẽ
ab alio pꝛincipio fiunt q; ſit natura.ſcʒ a ſuperioꝛi.id ẽ
pꝛima natura cui tebet obedientiaʒ craturg.⸗ C,& cir
ca hoc queritur an ſi differentia inter facere contra na⸗
turã.et pꝛeter et ſupꝛa:etſi eſi.que ſit.qñʒ em̃ inuenimꝰ
aliqua fieri pᷣter naturam vt dil.xviij. ſecũdi ſenten.ca.
omniũ rerum.vbi dicitur ſuꝑ hunc naturalem curſum
habet apud ſe.de omibus poſſe facere ⁊c. Alia vo p̃ter

naturã quoꝛum cauſe ſunt in deo.vt ad ephe.iij.ſuꝑ illõ

que ſit diſpenſatio ſacramẽti abſconditi a ſeculis a deo
glo.ſic cauſe oĩm que ad xpᷣi aduentũ pᷣnũciandũ in rex
natura pᷣter vſitatũ curſum mirabiliter facta ſunt.ĩ deo
ſunt ⁊c. Qñʒ dicit᷑ aliq fieri cõtra naturã ad Ro.xj.cõ
tra naturã inſertꝰ es i bonã olinã.glo.dicit᷑ hũano mo⸗
re fieri cõtra naturã ⁊c. aliq differẽtia dicit᷑ eſſe inter
fieri contra naturã.⁊ pᷣter.et ſupꝛa. Sraral de g⸗
bus ponit exemplũ ; fiunt contra naturã. ſunt illa que
dicũtur fieri cõtra naturã et ſup naturã. nulla ẽ diſte⸗

rentia.i Reſpõdetur.qñz pᷣter accipit᷑ ꝓ cõtra.et ſupᷣ.

vt in p̃dictis ⁊ ſic nulla eſt differentia:qnʒ ita diſtinguũ
tur hec noĩia.ꝙ diuerſa ſũt. vbi opus incarnatõis dicit᷑
ꝓꝛie ſupꝛa.ſed nõ ꝗꝓpꝛie cõtra.qꝛ illud qð dicitur fieri
ↄtra naturã.currit ↄtrario curſu curſui nat᷑e.vt ꝙ cecꝰ
viſum recipiat:curſus em̃ nature eſt.vt de pꝛiuatõne ad
habitum nõ fiat regreſſus:oↄtra curſum nature ẽ vt fiat:
iſtud aũt ſcʒ deum fieri hoĩem nõ eſt tale. ꝛeter natuꝛã
autem dicuntur fieri ꝓpꝛie.que habent aliqð ſimile in
oꝛdi ne nature.et habent aliquam cõuenientiam in na⸗

tura et aliquam differentiam:vegetabilia em oꝛdinant᷑

ante ſenſibilia.et habẽt cõtinuatõem ſᷣm ph̊m vt ĩ aue
que d arboꝛe naſcitur quod cõtinuare dicit᷑ aĩimalia et
vegetabilia ßᷣm em̃ ꝙ beret ſaxo et ñ viuit.ſi ſeꝑetur. ha
bet cõmune cũ vegetabili:ꝙ non viuit ſeꝑatum a terra.
fim ꝙ motum habet retrahendi et exeundi cũ aĩalibus:
fit ̊ pꝛogreſſus de vegetabili ad ſenſibile et nõ econu er
ſo. e ẽ de virgis facti ſunt ſerpẽtes.videtur eſſe de his
que fiunt pꝛeter naturam ꝗpꝛie et non contra: fieri au⸗
tem de ſerpẽte virgam non eſt ſimile.ſed eſt oino econtra
naturam. Unde exo.vij.de mutatione virgarum in ſer⸗

pentes.glo. Aug. Inſunt rebus coꝛpoꝛeis ꝑ omnia ele⸗

menta mundi.quedam occulte ſemiarie ratões.quiba

—). —. — - — —,

—

um

Fen
ſfaeee
nn
olic⸗
gnalea
liſitſi⸗
Uaturi
ſifiunt
igm,
ſusbo
mnomo⸗
mneqn
inge.
go. id
iDe
tno
ricet
esinbo
ottig
llono⸗
fnge
Feeßnn
olitfa
uurnre
lNlvdre⸗
Gran
Onann
hore

te
E
ana⸗
enin⸗
ncn.
Crfun
1oßeer
u
lioad
Cüinner
ntid
Rone
mnono
eſeine
Ang
tillce
gedice
e ð
lingii
is dia
ur ſeri
ccec⸗
one ad
Etfiat
natun
wilen
lin na
hainant
pt iane
haliget
nn
Itero⸗
ſbos
onuer
bis
1 au:
onta
nſer⸗
nele⸗
nnir

loꝛum.

¶ Lueſtio
cum data fuerit opoꝛtunitas tꝑalis. ꝓꝛupũt in ſpecies
debitas ſuis modis ⁊ ſinibo.Qec dicũt᷑ qui faciũt aima
liũ creatoꝛes.ſic nec agricole ſegetũ vel arboꝝ vł hmõi.
q́;uis pᷣbeãt quaſdãa viſibiles opoꝛtuitates et cauſas na⸗
ſcendi:illud & in quo inuãt ſemĩales rões. licet ꝑ aligꝗd
aliud excitentur.nõ dicunt᷑ fieri contra ſed pᷣter.vt ĩ ꝓpo
ſito caſu.

lembꝛum quartui

Embꝛũ quartũ quo agitur ð cauſis mira

x cauſa finali Ad quid ſit miraculum.
Secũdus de cauſa efficiẽte.v.ſit creatoꝛis
ꝛis et creature.. Lercius de cauſa mateꝛi

ali. v. de omi re poſſit fieri miraculuʒ. Quartus de cã

foꝛmali.ſcilicet quibo modis fiat multiplicatio miracu

Irca pꝛimũ querit᷑. ad quid ſit miraculũ:ar⸗
guit᷑ aũt ꝙ nõ ſit ad aliquẽ finẽ 'm naturam.
ceñ ſit opus ſupꝛa naturã.quare finis erit ſu⸗
pꝛa natura:om̃e ant opus ſupᷣ naturam cum ſit dei tm̃.
erit aut ad demõſtratõem diuie potẽtie.aut ſapiẽtie aut
bonitatis pꝛincipaliter.hec em̃ trinitas eſt.pᷣm quã res
ꝓcedit a ceo.Et videtur ꝙ oſtẽdat pꝛicipaliter potenti
am.Gicit᷑ em̃ in glo.ſuꝑ illð põ.Exaltabo te deus meꝰ
rex.ibi.vt notã faciãt filijs hoiĩm potẽtiam.glo. Mota.
facta eſt potẽtia qn apoſtoli virtutes fecerũt.⸗ Ad ideʒ
ij.Coꝛin.j.Judei ſigna petũt.glo.ſigna potẽtie. aũt
ſint oſtẽſionẽ ſapientie videt᷑. Dicit em̃ aug.ſuꝑ oꝑa ſex
dieꝝ.iaõ potẽtia temeraria ſᷣ ſapiẽtie vᷣtute om̃ipotens
eſt.et hoc de vnaquaq; re ſuo temꝑe facit.qð ante in ea
fecit vt poſſit.Ex hoc accipit᷑.ꝙ pꝛĩcipaliter oſtẽdãt vir
tutem ſapientie. aũt oſtẽdat virtutem bonitatis.oñ
ditur ex glo.ſuꝑ illud. Mirabilia teſtimonia tua.glo.
Perhibent teſtimoniũ deo bomiatis et magnitudinis.
celum et terra 1 omia viſibilia oꝑa.quare ſi quedã moꝛ
talibo vſu viluerũt.ſunt tñ admiratõe digna. ꝛ at ſint
pꝛĩcipaliteꝛ ad fidem in nobis cõfirmãdaʒ ſiue impꝛimẽ
dam. videt᷑ ex glo.ſuꝑ illud.Cõfiteboꝛ tibi dñe in toto
coꝛde meo.ibi· At det illis hereditatem gentiũ.glo.hec
fuit intẽtio miraculoꝝ que xpc fecit.vt crederẽt gentes.
Item ad coloʒeñ.j.in fi.m q̊ͥet la boꝛo certãdo ſᷣm oꝑa⸗
tionẽ eiꝰ quã opat᷑ in me cũ virtute.glo.miraculoꝝ.i.
certo cõtra ꝑfidos adiuuãtibo me ſignis virtutũ.et poſt
labon meo adiũgit miracula ad confirmatõem.¶ Ad
qð dicẽdũ .ꝙ vtilitas miraculoꝝ quo ad hoĩem fuit ad
fidẽ aſtruẽdam: ꝑ ea em̃ que erãt ſupꝛa naturã et cõtra
curſum natu re ſolitũ.opoꝛtuit fidẽ cõfirm ari.que eſt de
bis qᷓ ſunt ſup intelligẽtiam vt ſic apud ſenſibiles hoĩes
id quod viderent.fieret manuductio intelligẽtie ad ea
que vident᷑ röni ſolite obuiare:et miraculo qð videret
exterioꝛ oculus fieri ſupꝛa naturã. excitaretur interioꝛ
oculus ſcʒ intellectus.ad compꝛehendendũ ea que ſunt
ſupꝛa rõem. Et cũ vtentes in tellectu. intelligerẽt hoc fie
ri virtute diuina:ex tenderẽt intellectũ ſuũ ad maioꝛa.qᷓ
ſcʒ ꝑtinẽt ad articulos ſidei:vt crederẽt ſcʒ ea virtute di
uina eſſe facta. Sed tũ miracula ſint ad hanc vtilitateʒ
bomĩs pꝛincipaliter.et pꝛimo ſunt ad oſtenſionẽ vᷣtuoſe
ſapiẽtie:ſic em oꝑa creatõis et gubernatõnis oſtendũt
magnitudiem potentie.ita oꝑa miraculoſa demõſtrant
cũ creaturis ſit inſita potẽtia obediẽtie.quid.er quo.ad
quid.et q faciendũ ẽ.qð ad ſapientiã ꝑtinet.ſicut eĩ di
cimus hoĩem ſapiẽtem ꝗ nouit occultas naturas reducè
in actũ.ita deũ ſũme ſapiẽtẽ dicimꝰꝗ nouit occultiſſimã

potẽtiã obediẽtie.rõe finis optati in actũ reducere: licʒ

ergo oſſẽdat᷑ potẽtia vel bonitas hoc nõ eſt pꝛincipaliter
ſed quo ad diſpoſitõem in finẽ.bonitas quo ad potenti
am materialẽ.potentia quo ad vtrũq; inſimul cooꝛdia⸗
tum notatur ſapientia. et in hoc dicit᷑ miraculum. Po⸗

—

culi.hebet quatuoꝛ articulos.⸗ Pꝛimus

teſt ergo ſic diffiniri miraculũ ex pte rei. Miraeulũ eſt
opus occultas naturas in actũ reducens.ad oſtenſionẽ
ſapientie virtuoſe.

¶Articulus ſecundus

