vᷣo animantibo fuit coꝛruptibilis anima:/que nõ habuit
potentiã continẽdi coꝛpus in ĩcoꝛruptõe.⁊ ideo coꝛpo⸗
ra eoꝛum fuerunt incoꝛruptibilia:coꝛpus vᷣo bomiĩs im/
moꝛtale.i.potens non moꝛi.

Membrumſecundu

vtrum pꝛo illo peccato qð fuit pꝛimuʒ in⸗
obedientia.lEt videtur ꝙ pari ratõne pꝛo
alio peccato. noquoq; em peccato moꝛ⸗
Itali anima deſerit᷑ a deo.vel deſerta elongat᷑ ab eo. Sed
aod deſertionez anime a deo conſequi videtur. ꝙ eoꝛpus
cæſerat᷑ ab aĩa.ſed hec deſertõ eſt moꝛs.g̊ moꝛs videt᷑ cõ/
ſequi ad qᷣcũq; pctm. cum in om̃ pcto ſit deſertõ aĩe a
ceo.4l Itẽ qui facit moꝛtale petm dignꝰeſt moꝛte gehen
ne. ſed illa ẽ grauioꝛ moꝛs que nõ fit ſeꝑatõne aĩe ⁊ coꝛ⸗
poꝛis.ſed in eternã penã potiꝰ vtriuſq; ↄplexu ſicut die

aug-in li.de ciui.dei.&̊ᷓ cũ ex pcto moꝛtali ſit meritũ moꝛ

tis eterne q̃ multom aioꝛ eſt q; moꝛs tꝑalis.ex peto vide
tur eſſe meritũ moꝛtis tꝑalis.¶ Itẽ in li. ſap.. Iniuſti⸗
cia ẽ moꝛtis acquiſitio.⁊ loquit᷑ ibi de moꝛte tꝑali ̊ in⸗
iuſticia accipit᷑ ibi ꝓ qͥlibʒ pcto moꝛtali.ꝗ ex qᷣcũq; moꝛ⸗

tali ẽ meritũ moꝛtis tꝑalis. (Sʒ ↄtra. videt᷑ ꝙ ex pꝛi⸗

mo pct᷑o hoĩs fuit tmñ̃ meritũ moꝛtis tꝑalis vłꝛ.lex ei da
ta ẽ de moꝛte tꝑali ꝓpter pꝛimꝗ trãſgreſſionẽ.dictũ ẽ em̃
in.ij.geñ. Qua die ede.moꝛte moꝛi.tanq; dicẽt.qua die
deſerueritis me ꝑ inobediẽtiã: xeſerã vos ꝑ iuſtici cuʒ

Ecundo queritur ſi eſt pena pꝛo peccato.

ergo in illo pꝛimo peccato fuit pᷣma deſertio ꝑ inobedien

tiam.ibi eſt deſertio ꝓ iuſticiam. p hec deſertio ꝑ iuſticia

nõ eſt in pnñti niſi ꝑ neceſſitatem moꝛiendi.ꝗ̊ /p pto pᷣmo
directe ↄſecuta ẽ moꝛtalitas.q. IJtem illud pctm fecit hu⸗
manam naturam recedẽ a pᷣma rectitudine.qð non fecit
aliud pctm ſeqns. cum de pᷣma rectitudine eſſet immoꝛ
talitas.i.potentia non moꝛi.receſſus at᷑ qͥ ad h̊ eſt ꝑ moꝛ
talitatem.ꝑ pcẽm pᷣmum tm̃ ↄſecuta ẽ moꝛtalitas.⸗! Ad
qð dõm.ꝙ licʒ aliqð aliud pctm dignũ fuerit moꝛte tꝑa⸗
li ſiẽ habitum eſt in lege moſayca.nullum tñ dignũ fuit
vel meꝛitoꝛium moꝛtis vniuerſalis niſi iſtud. Ad obie
ctum at᷑ in ↄꝛium dðᷣm.q non ad quãcunq; deſertõʒ aĩe
a deo ſeqt᷑ deſertio illa coꝛꝑis ab anima q̃ d̃ moꝛs.ᷣ illa
q̃ dꝛ moꝛs gehenne.ad illam vo deſertõz anime a ceo. ſe⸗
quit᷑ deſertio coꝛꝑis ab anima.cum non bẽat plenã pfa⸗

tem ↄtinendi vitaʒ coꝛꝑis.̊ at fuit cum defuit ei pᷣma re

ctitudo ꝑ ipᷣm lignum vite.ꝑ cuiꝰalimentum coꝛpus po⸗
tuit ↄpᷣuari in immoꝛtalitate.¶ Ad ſcðᷣm po ðᷣm · ꝙ licet
pcfᷣim moꝛtale inducat qtum ẽ de ſe neceſſitatem ad moꝛ⸗
tem gehenne. non tñ ad moꝛtem tꝑalem. niſi q̃tenꝰoꝛdi⸗
nat᷑ ad pᷣmaʒ inobedientiam.cui ſᷣm legem dei hec pena
eſt tminata vniuerſalłr in bumano genẽ.cinꝰpᷣncipiuʒ
erat adam m ſeminalem rõem..Ad tercium dom.
licet peccans pcto moꝛtali digniꝰſit moꝛte tꝑali. logt tñ
ibi de iniuſticia oꝛiginali ᷣm quam fuit acqſitio moꝛtis
tꝑalis.poſſet tñ exponi de moꝛte gehenne q eſt ꝑ meritũ
iniuſticie generatr. V

embꝛu terciũꝗũ.
en. Ercio qᷓrit᷑ qliter pena iſta rñdet ꝓpoꝛtio⸗
) nabiłr illi culpe.culpa em̃ fuit inobedien⸗

tia in q̃ facta eſt ſeꝑatio anime a deo.moꝛs
5ůo eſt ſeꝑatio coꝛꝑis ab anima. Si xꝓpteꝛ
ſeꝑatõneʒ vtrobiq; eſt iſia ꝓpoꝛtio ſᷣm h̊ eſſet pena/p alijs
pctis.q] Dꝛopterea.ſi hec ſeꝑatio eſſet cauſa illius ſeꝑa⸗
tionis. Eiotmnio eſſet ſeꝑatio anime a deo.tantoceleri⸗
oꝛ eſſet ſeꝑatio coꝛꝑis ab anima.¶ Sʒ videt᷑ contrariũ
ꝑ G̊ ꝙ dẽ. vij. Ecẽs. eſt iuſtus qui parit in iuſticia ſua.2⸗
impius vicit multo temꝑe.(¶ Ad quod dicẽdum. M ꝓ⸗
poꝛtio fuit huiꝰpene ad pmum petm inobediẽtie.anima
em̃ dum vniuerſatr fuit contenta deo. bũit pꝛatem vni⸗
uerſalłr continendi coꝛpus.cum aũt non vnnerſalr fuit
contenta deo.non hũit ptatem continẽdi coꝛpus vniuer⸗
ſaliter. ⁊ ita non hũit ptatem ↄᷣuandi in vita.¶ Ad ob⸗
iectum autem in ↄtrarium dicendum eſt. ſiẽ̃ dictum eſt.
non eſt ſimile in alijs pctis vſq;quaq;:nullum em̃ aliud
pctm inuenit totam naturam bumanaʒ rectam in pᷣmo
pente.nec opoꝛtʒ, Sed maius eſt pctẽm moꝛtale ex parte
anime ꝙ; ꝓpter hoc ſit moꝛs celerioꝛ.qꝛ neceſſitas moꝛiẽ⸗
di legt ex obligatione pꝛimi peccati · em̃ non accele⸗
rat᷑ moꝛs ſᷣm magnitudinẽ pcti. hoc accidit ꝙ differt do⸗
minus moꝛtem.q; expectat ad penitentiam.ij. Petri.iij·

MQon vult homines perire ſed ad penitentiam cenubrti.

Wlembꝛu quartu.

Varto querit᷑ quomodo impleta eſt illa pe
na.cum non illo die quo comederunt moꝛ⸗
tui ſunt moꝛte pene. licet moꝛte culpe. ꝓpt
q5 querendum eſt pᷣmo de qua moꝛte intel
igat᷑. 7 ſieut diẽ Aug.qdam intelligunt de moꝛte culpe.
qð in obis ꝓfert illud qð in lege dictum ẽ.q̃ die ederitis
moꝛte moꝛi.non ad moꝛteʒ coꝛꝑis ſ̊ ad moꝛtẽ aĩie. qᷓ fit in
pcto referre conant᷑. Sʒ ʒ illoo obicijt.di:ꝗd rñdebunt
cum legit᷑ H dñm pᷣmo hoĩez ptꝰpetm incꝛepado ⁊ damnã
do dirille. terra es ⁊ in terrã ibis.neq; em̃ ſᷣm aĩaz ſᷣ Fᷣm
coꝛpꝰ fra erat ⁊ moꝛte eiuſdẽ coꝛꝑis iturꝰĩ terrũ.ex qͥ vi⸗
det ꝙ de moꝛte coꝛpis ĩtelligit/¶ Pꝛeterea.dẽ. j. ad coẽ.
xv. Sicut in adam omnes moꝛiunt᷑ ita ⁊ in rpᷣo omnes
viuificabunt᷑.· vnuſquiſq; enim in ſuo oꝛdine ⁊c.· vbi lo⸗

EEE——

— — — —

— — —

en
ſei
Pno

ſeeſt

te
is
17

——— S=

nEEEDENEEEEREEYEYEENNNERNRBNEEENENENNRN

¶ueſtio
quitur de moꝛte coꝛꝑis.ergo de moꝛte coꝛpis boc intelli
gebatur. 4 Seo videt᷑ melius ꝙ intelligat᷑ de moꝛte ge⸗
benne vel in aĩa vel in coꝛpoꝛe. illa em eſt pena ꝑſe de⸗
bita moꝛtali peccato ⁊ pᷣmo moꝛtali pᷣmo debita. Sʒ
contrariũ videtur ꝙ dicitur in quacũq; die comemoꝛ⸗
te moꝛi. neq; em̃ tunc cum comedit moꝛtuus fuit morte
nature nec moꝛte gehenne: ſed tm̃ moꝛte culpe.ergo de
moꝛte culpe videtur intelligi.cũ vtrũq; verbum ad ideʒ
tempus videtur referri. (Ao quod poteſt reſponderi
per hoc ꝙ dicit augu.ſuper Geñn. diſtinguens quatuor
genera moꝛtis. Pꝛima eſt moꝛs culpe.Secũda eſt quaʒ
dicimus moꝛtem nature.ſcilicet pene in pꝛeſenti.Ter⸗
cia eſt moꝛs anime quã patitur cum exit de hoc coꝛpoꝛe.
Nuarta eſt cum anima receperit coꝛpus ⁊ in igneʒ eter
num poſt iudicium mittitur. Sicit ergo conſequẽter. ꝙ;

—

ad pꝛimam moꝛtem tres alie ſequũtur.ex quo innuit.q;

non intelligatur tm̃ de moꝛte nature: ſed de alijs conſe⸗

quentibus.⁊ non de moꝛte culpe.illa em eſt cauſa. ec

eſt hoc contrarium quod dictum eſt.illo die eos non eſſe
moꝛtuos.licet em eo die non eſſent moꝛtui:.erant tamen

illo die moꝛti obligati.moꝛti pene ex parte coꝛpoꝛis pri
mo.conſequẽter moꝛti pene ex parte aĩe.tercio moꝛti cõ
iuncti. vnde ſenſus eſt.moꝛte moꝛieris.i.moꝛte obliga⸗

tus es.vel moꝛtis reatus incurres.quia vero omnes in

adam erant ᷣm coꝛpus.⁊ non erant in eo m animam:

ideo quodam loco augu. de moꝛte coꝛpꝑoꝛis ſic exponit.
vt intelligatur ꝙ tamcito moꝛiebantur. qꝙᷓcito comede⸗
runt.dicit em̃.q;uis annos multos poſtea vixerunt: illo
tamen die moꝛi ceperunt.quo moꝛtis legem qua in ſeni⸗
um veteraſcerent acceperunt. idem dicit beatꝰ grego.
in li.moꝛa.ix. Quo attingit vetitum pertulit decurſum.
⁊ offenſo creatore cepit ire cum tempoꝛe.ſtatu immoꝛta
litatis amiſſo: curſus moꝛtis moꝛtalitatis eum abſor⸗

buit. S —
¶Mlembꝛu quintũ

Vinto queritur vtrum moꝛs ſit a deo. &

7 vita a domino deo eſt. Quod exponit au
gu. in li.retract. Malorũ pena que a deo
eſt. malum quidem eſt malis.ſed in bonis operibus dei
eſt:quoniam iuſtum eſt vt mali puniantur. 4 Item au⸗
gu. moꝛs vita a domino deo eſt. vita.ſ.a donate: mors
ab ipſo iudieante. Kontr videtur in y ponoſticon.
VUVide moꝛtem non a deo auctoꝛe ſed per erroꝛem vite ve
niſſe bominibus in paradiſo delitiarum poſitis.⁊ Sa⸗
pien.ij. Deus moꝛtẽ non fecit ſed impij manibus⁊ ver⸗
bis acquiſierunt eam. ¶¶1q Äͥtem ſi deus autoꝛ moꝛtis eſt.
letari debet in occaſu viuoꝛuʒz tanqᷓ in opere ſuo bono.
ſcriptum em̃ eſt.Letabitur dominus in operibus ſuis.
4 IYItem ſi deus moꝛtem fecit cur xpᷣc moꝛtuuʒ fleuit ſᷣm

carnem.non em̃ quod ipſe fecerat dolere debuit. ¶ Jteʒ

rxviij·eʒech.dicit dominus. Nolo moꝛteʒ peccatoꝛis ſed
vt magis conuertatur ⁊ viuat.Si ergo auctoꝛ eſt domi⸗
nus.cur dicendo nolo eam repellit a peccatoꝛe.⁊ nõ pa
titur quod ſuum eſt remanere. ¶ Item quicquid deum
feciſſe dicimus habet elſentiam.ſed moꝛs non habet eſ⸗
ſentiam. ergo moꝛs non eſt a RoCiA quod dicendũ
m augu.in li.retract.qꝙ deus non eſt autoꝛ moꝛtis niſi
inqꝙtum eſt pena.⁊ hoc eſt quod dicit ꝙ moꝛs eſt ab ipᷣo
iudicante.hoc etiam explanat in queſtionibus ve.teſia.
Mon deus inuentoꝛ moꝛtis ? ſed iudex.quia moꝛtis au⸗
toꝛ peccatoꝛ eſt.quomodo ergo deus poterat facere moꝛ
tem qui neſciebat peccare?Sed dum peccatuʒ retribuit
ab ipſo dicta eſt eſſe moꝛs cum non ex ipſo ſit. ſed ex eo
qui peccauit.4 Ad obiectum autem in contrarium pa⸗
tet qualiteꝛ reſpondendũ eſt.non em̃ deus eſt autoꝛ moꝛ
tis ⁊ non per peccatum fecit moꝛtem.ſed dicitur bonuʒ
opus dei inq;tum eſt pena pꝛo peccato inflicta.¶ au
tem dicit᷑ in li.ypo.ꝙ ſi deusg eſt autoꝛ moꝛtis letari de⸗

ſic videtur per h̊ ꝙ dicituꝛ.xj Ecc̃i.QDoꝛs

cxxj.

bet in occaſu viuoꝛum tanqꝙᷓ in opere ſuo. habens ꝓ in⸗
conueniẽti ꝙ moꝛs ſit opus dei. Dicendum eſt ꝙ mors
habet duplicem reſpectum. vnum reſpectuʒ ad ipᷣm pec
catoꝛem vel ad ipᷣm dyabolum: cuius inuidia moꝛs in/
trauit in oꝛbem terrarum. ex illa parte non dicit᷑ eſſe
moꝛs a domino tanqᷓᷓ autoꝛe.nõ em agit aliquid ad qð
ſequatur moꝛs. Si vo ſiat ſermo de moꝛte ᷣm ꝙ refert
ad iuſticiam dei.quod inflictum eſt a domino ꝓ peccato
iuſtum eſt.⁊ quod iuſtum eſt bonum eſt. ᷣm hoc moꝛsẽ
a deo in ratõne pene.¶ Ad illud vᷣo quod obijci poſſet.
ꝙ moꝛs aliquid agere dicitur vel coꝛrũpere vel damna⸗
re.iſta autem non niſi ad aliquid referunt᷑.quod autem
aliquid eſt a deo eſt autoꝛe.ergo moꝛs eſt a deo autoꝛe.
Keſpondet augu.cuʒ de moꝛte hec omnia dicunt᷑ ad au
toꝛem moꝛtis per quem pꝛiuatio vite facta eſt.ſ.dy abo⸗
lum referuntur.ipᷣe em̃ que ad moꝛteʒ pertinent: aut fa
cit dum captiuat ⁊ perimit:aut patitur dum vincitur 2
da mnatur.opera em̃ mala que vicia dicuntur actꝰſunt
non res.que tanqᷓ per ſe agere aliquid dicuntur: cuʒ ea
7 per ea totum agat dyabolus.

(Membrum ſextũ

— Ex to queritur vtrum ſit pena tm̃ pꝛimoꝝ
parentum.an alioꝛum ab ipᷣis deſcenden⸗
tium. Et videtur ꝙ tm̃ debeat elſe pena il⸗
loꝛum. eis eĩ facta fuit illa pꝛohibitõ ſicut
patet per verbuʒ eue dicentis.De fructu ꝙ eſt in medio
paradiſi p̃cepit nobis deus ne comederemꝰ z? ne tange⸗
remus.ſed quibo fuit pᷣceptum. eoꝛum fuit inobediẽtia
ſi tranſgrederent᷑: ⁊ non alioꝝ.ergo pꝛimoꝝ parentum
tm̃ fuit inobedientia.ſeo quoꝝ eſt culpa eoꝛum eſt pena
per ſe.ergo moꝛs fuit t̃ pena pꝛimoꝛum parentũ.xCõ
tra beatus grego.in li.moꝛał.os in pꝛimo bomine a
dñno recedentes.a paradiſi gaudijs repulſi. in hac vite
erũna moꝛtalis cecidimus.¶ Item augu. in li.de eccle.
dogma. Omniũ hominũ erit reſurrectio.ſi omniũ erit.
ergo omnes moꝛiunt᷑.vt moꝛs in adam data omnibo fi⸗
lijs eius dominabit᷑. ¶ Ad quod dicendũ.ꝙ ꝓhibitõ il⸗
la data fuit ipᷣiñ ade no homini q̃ſi vli cauſaliter loquen
do 7 pꝛincipio oĩm hominũ. in eo em̃ materialiter erant
omnes homines ſiue ſemĩaliter. vnde omnes in ipᷣo pec
cauerũt ſᷣm qð dicit apłs ad Ro. Et Anſel. in li.de ori
ginali peccato.Quoniã humana natura que ſic erat in
adam tota.vt nihil de illa extra vnũ eſſet peccando.ſine
omni neceſſitate deum exonoꝛauit.vnde per ſe ſatiſface⸗
re nõ potuit.Ex quo accipit᷑.ꝙ moꝛs ↄmunis debeat eẽ
pena.non tm̃ ade ⁊ eue:ſed illoꝛum qui nati ſunt ab ipᷣis
peccatoꝛibo.vt tamen perſone erant illi ſoli pꝛeceptũ do⸗
mini ſunt tranſgreſſi.non autem filij eoꝛum. pena ergo
extenditur ad eos qui ab ip̃is deſcenderũt.inqtum ab
ipſis ææſcenderũt vt peccatoꝛibo.

embꝛuſeptimũ

ptimo querit᷑ ſi ſit pena deſcendentium
ab ipis tm maloꝝ an etiã bonoꝝ.Et vide
tur ꝙ tm̃ maloꝛuz.mali em̃ fuerunt? ſunt
imitatoꝛes paterni ſceleris.boni vᷣo nõ in
q́tum hmõi.cũ ergo pena ſequat᷑ culpam moꝛs deberet
eſſe tiñm maloꝝ.¶ Stem pꝛimi parẽtes ſi ſtetiſſent in bo⸗
nitate non fuiſſent ꝑpeſſi moꝛtem eadem ratõne em̃ filij
eoꝝ niſi peccarent non debeꝛent ꝑpeti moꝛtem.ſed boni
ſunt hmõi.eꝛgo moꝛs nõ debẽt eſſe pena bonoꝝ. ¶ Eo⸗
tra augu.in li.de ciui.dei.fatendum eſt pꝛimos homies
peccatoꝛes ita fuiſſe moꝛte mulctatos. vt quicquid eoꝛũ
ſtirpe eſſet exoꝛtum eadem pena teneretur obnoxium.
q IZtem in pꝛimo homine natura humana viciata atq;
mutata eſt. vt repugnantem pateretur in membris ino⸗
bedientiam concupiſcendi et obſtringeretur neceſſitate
moꝛiendi. atq; id quod vicio penaq; factus eſt. hoc in
alijs faceret.id eſt obnoxios peccato moꝛtis generaret.

¶s concedẽduz eſt. vnde dicendũ eſt ꝙ moꝛs non eſt
pena iflicta ip̃is pᷣmis parẽtibo ? accipiẽtibo exẽplũ ma
litie ab eis:ſed his qui deſcendũt oꝛiginaliter ab eis tra
hentes culpam oꝛiginalem ⁊ penam.hi aũt ſunt tam bo
ni ꝙ; mali.boni em̃ licet liberent᷑ a culpa oꝛiginali. non
tamen a pena moꝛtis.vnde augu. Si a peccati vinculo
ꝑ mediatoꝛis gratiã ſoluũtur infantes moꝛtem illã ꝑpe
ti poſſunt.que animã ſeiungit a coꝛpoꝛe.in ſcðᷣam vo ſi⸗
ne fine penalem liberati a peccato obligationẽ nõ tranſ

eunt. 4¶q Sed põt eſſe queſtio cũ boni liberẽtur ꝑ gratiaʒ
xp̃i a vinculo peccati quare nõ liberãtur a pena peccati
ſcʒ moꝛte. Ad quod rñdet aug. ad hoc relingt aie erpi⸗
mentũ ſeꝑatõnis a coꝛꝑe ablato iam crimĩs nexu ne ipa

fides eneruet᷑:ſed regeneratõnis ſacramentũ ↄtinuo ſe⸗

queret᷑ coꝛpis ĩmoꝛtalitas. Item in martiribo nulla eẽt

victoꝛia nulla gloꝛia.qꝛ nec ibi eſſet certamẽ ſi poſt laua
crum regeneratõnis ſancti nõ poſſent ꝑpeti moꝛtẽ coꝛ⸗
poꝛalem. cum paruulis ante baptiʒandis quis non ad

rp̃i gratiam pꝛopterea curreret ne a coꝛpoꝛe ſolueretur

Tita non inuiſibili pꝛemio pꝛobaretur fides: ſed nec fi⸗
des eſſe ſtatim ſumendo mercedem.

cinbꝛu octauũ

Ctauo querit᷑ quando tebet dici pena.an
ante moꝛteʒ.an in ip̃a moꝛte. an poſt:Ad
quod ſic.poſt moꝛtẽ nõ videt᷑ eſſe pena.cũ

nõ eſt ſenſus rei triſtabilis.ergo ſi eſt pena.eſt ante moꝛ
tem. Seo ante moꝛtẽ eſt vita.vita em̃ ⁊ moꝛs immedia⸗
te ſunt oppoſita.ergo tũc nõ eſt mors. ( quod dicẽ⸗
dum. ꝙ in ipſa ſegꝑatione aĩe a coꝛpoꝛe dicit᷑ moꝛs pena

coꝛꝑalis. Illam em̃ ſentit ipſa aĩa a qua coꝛpus ſeꝑatuꝛ

ſeꝑatio vᷣo dicit᷑ dupliciter.vel cũ pꝛimo nõ exiſtit aĩa in
coꝛpoꝛe.⁊ tũc eſt ſenſus rei triſtabilis in pᷣſenti.vel cũ eſt
in ſeꝑando.⁊ tunc eſt ſenſus ⁊ hoc modo dicit᷑ moꝛs eſſe
in moꝛiente.Alio vᷣo modo dicit᷑ eſſe in moꝛtuo.vita q̊ ⁊
moꝛs pꝛout dicitur moꝛtui immediate oponũtur. vita
vo ⁊ moꝛs pꝛout dicitur moꝛientis alio modo opponun⸗
tur. Mam vita põt dici dum eſt in quiete.cum aũt tẽdit

ad nõ eſſe.nõ eſt in quiete.ſed dicitur moꝛs moꝛientis.

embꝛü nonuz

Ono querit᷑ qualiter pena peccati conuer
ſa eſt in vſum iuſticie pena vicij in vſum
uyirtutis. Ad quod ſic.moꝛs malũ eſt. etſi
J bonũ eſt in ratõne pene. Sed vt eſt in ra⸗
tione penereſpicit ad illud qð pᷣceſſit.ſ.peccatũ.hoc aũt
modo nõ eſt inſtrumẽtum iuſticie. vt ſᷣm quã homo me⸗
reatur.pena em̃ ſᷣm ꝙ hmõi eſt.eſt inuolũtariuz.inſtru⸗
mentũ vᷣo iuſticie pᷣm ꝙ ex ea eſt meritũ eſt voluntariuʒ
ergo illo modo nõ dicetur moꝛs inſtrumẽtuʒ virtutis ſi
ue iuſticie. ¶ Pꝛeterea pena reſpicit ad pᷣteritum.meri
tum vo reſpicit ad ſuturum.nõ ergo illo modo dicit᷑ in⸗
ſtrumentũ ad merendũ.¶.! Item moꝛs in ſe malũ eſt.ma
lum aũt ꝑ ſe non oꝛdinat ad bonũ meritoꝛiũ.ergo moꝛs
P ſe non oꝛdinat ad bonũ meritoꝛiũ.Sed quo vtitur vir
tus vel iuſticia eſt per ſe in bonum meritoꝛiũ.ergo moꝛs
non eſt hmõi.ſᷣm ꝙ malum nõ ergo moꝛs eſt in vſum iu
ſticie vel virtutis.(¶ Contra.bono contingit bene vti et
male vti. lex em̃ bonuũin eſt.⁊ ea cõuenit bene vti⁊ male
vti.ergo a contrario malo pene cõtingit ⁊ bene vti ⁊ ma
le vti.ſicut accidit de concupiſcentia qua quis põt male
vti 2 bene vti. bene em̃ vtitur qui concupiſcẽtiam refre⸗
nat.male vtitur qui concupiſcentiã relaxat. vnde aug.
in li.de baptiſ.paruuloꝝ. ANale vtitur malo cõcupiſcẽ
tiam relarans adulterio. bene vtitur malo concupiſcen
tiam reſtringens a cõnubio. eodem modo moꝛte contin
git vti 1 bene ⁊ male.bene cum pꝛo fide vel iuſticia ſuſti
netur. malo cum ad flagitium impellitur vel pꝛo cauſa

iam ſit tranſacta. pena aũt eſt cũ ẽ ſenſus
rei triſlabilis in ip̃a aũt moꝛte cũ eſi ſeꝑatio aĩe a coꝛꝑe

inboneſta ſuſtinet᷑. o quod dicendũ.ꝙ; moꝛte eſi vti

bene.cum ꝓ honeſta cauſa ſuſtinet᷑ neceſſaria.⁊ licet
moꝛs vt pena ſit inuolũtariũ:ſuſtinere tñ illã eſi volun⸗
tariũ.⁊ hoc eſt vſus virtutis vel iuſticie generalis.Cuʒ
ergo querit᷑ ſᷣm quã ratõeʒ oꝛdinat ad meritũ.dicendũ
eſt ꝙ oꝛdinat ad meritũ ꝓut cadit ſub voluntate. etſi re
ſpicit qð futurũ eſt.⁊ licet ſit malũ tñ eo contingit bene
vti. VUnde aug.Mali male lege vtuntur quis ſit bonuʒ
boni ðᷣo moꝛte bene vtuntur.quis moꝛs ſit malũõ.

Meẽbruʒz decimũ
Abiia conſideratõne de penis generalibo
pꝛimoꝝ parentũ.dicendũ eſt de penis ſꝑe
cialibo.Et pꝛimo agit᷑ de penis peccati ex
parte mulieris.ſcðo ex ꝑte viri. ſic em̃ oꝛ⸗
dinãtur in gen. Et ponũtur tres ex ꝑte mulieris.multi⸗
plicatio erũnarũ in multitudine conceptuũ.doloꝛ ĩ par⸗
tu.⁊ ſubiectõ ſub poteſtate viri. Eſt eniʒ duplex vis aĩe

cognoſcitiua.ratõnalis ⁊ ſenſibilis.q;tum ad ratõnalẽ

ſumitur pena ſubiectõnis: q;tum ad lenſibilem duplex
pena.vna ſᷣm multitudinẽ. cum dicit multiplicabo erũ⸗
nas:altera ᷣm magnitudinẽ cum dicit in doloꝛe paries.
rvel aliter indiuiduũ ad duo tendit ad conſeruatõeʒ ſui

Fm tempus determinatũ.ad conſeruatõnezʒ ſpeciei ſim⸗

pliciter.multipliciter vᷣo dicit᷑ ſexus paſſiui.Yuxta autẽ
vtrũq; contrahit ex peccato penã. nam iuxta actũ gene⸗
rationis qui eſt ad conſeruatõeʒ ſpeciei.duplicẽ penam
trahit.in poꝛtando fetum ⁊ parturiendo.quoꝝ vnũ ꝑti
net ad ꝓgreſſum:alterũ ad conſumatõeʒ in initio vᷣo eſt
de lectatio? ibi videtur eſſe ſine pena.⁊ foꝛtaſſe hoc vo⸗
luit deſignare nomine conceptus.vel hoc tacuit pꝛopteꝛ
Telectationeʒ in qua non videtur eſſe pena.Ex paꝛte po
actus qui eſt ad conſeruationem indiuidui cum bonum
ſit libertas faciendi quod ſibi eſt expediens.malum peꝛ
oppoſitum eſt ſeruitus. ſubeſſe alterius dominatõni ne⸗
ceſſario.⁊ hec eſt illa pena que deſignatur cum dicitur.
ſub poteſtate viri eris. ¶ Seo poteſt queri ſi multipli⸗
catio erumnarum in conceptibus ⁊ doloꝛum in partu⸗
bus contingit pecoꝛibus.⁊ in illis ſicut dicit auguſ.eſt
hec moꝛtalitatis conditio potiꝰqᷓ pena peccati.nõ eꝛgo
videtur ꝙ iſtud ſit pena peccati in mulieribo.¶ Ad qð
reſpondet augu.in li.ↄtra maniche.dicens. põt fieri qꝙ;
in femĩis hominũ moꝛtaliũ coꝛpoꝝ ſit iſta cõditio:ſᷣ hoc
eſt magnũ ſuppliciũ.ꝙ ad iſtam coꝛpoꝝ moꝛtalitateʒ ex
illa ĩmoꝛtalitate veniũt.⁊ ſic eſt differẽtia ĩ femĩs hoim

in pecoꝛibo.Addit etiã augu.alia queſtionem ꝑ hoc ꝗ

ponit alia lr̃a dicens. MMultiplicabo doloꝛes atq; ſuſpi⸗
ria in huiꝰvite calamitate. ꝑ hoc em̃ videt᷑ deſignare q;
non loquatur de multiplicatõne miſeriarum ratõe con
ceptuum:ſed de multiplicatõne miſeriarum in tota vita
moꝛtali.ſed hec pena non videtur pꝛopꝛia mulieribus
ↄmunis em̃ eſt viris.ergo non ſic generaliter intelligen

Dum eſt niſi de doloꝛibo? ſuſpirijs ratõne conceptuum.

einde queritux· S. j.

ratõne illius pene qua dicitur.⁊ ſub viri poteſtate eris
videtur em̃ non eſſe pena ſeð eſſe ex conditõne ſexus.foꝛ⸗
mata enim fuit de latere viri.ergo ſumpfſit ab ipo oꝛigi⸗
nem tanqᷓ a pꝛincipio.conueniebat ergo ei ſubelle ex cõ⸗
ditione.¶ Pꝛeterea. ſi ex neceſſitate iuſticie ſunt ſubdi⸗
te viris.ad quid eꝛgo dicit apłlus ad ephe.Mulieꝛes vi
ris ſubdite ſint cum voluntarium diuidatur contra pe⸗
nale. 4 Ieem videtur in multis mulieꝛibus ꝙ non ſubie
cte ſunt viris ſed dominẽtur ipᷣis.4 Pꝛeterea ᷣm aliaʒ
tranſlationem.poſtqᷓ dictum eſt in doloꝛe paries ſequit᷑
erit tibi conuerſio ad virum tuum. a ipᷣe tui dominabit᷑.
videtur em̃ contrariũ.quaſi em̃ dignitateʒ ſibi additam
credunt.cũ mulieres ſunt ⁊ plerũq; ſuꝑbioꝛes exiſtant.
quid eſt ̊ ꝙ poſt ꝑtũ in doloꝛe dicit᷑.ꝙ erit tibi cõuerſio

ad virum tuum. ¶Ao quod dicendũ. ꝙ licet ex condi⸗

Mueſtio

tione ex ꝑte aĩe haberet ipᷣa paritatẽ.nibilominꝰex con
ditõne ex ꝑte coꝛpoꝛis habuit quãdaʒ a viro dependen⸗
tiam.ſed nõ expꝛimebat᷑ ibi ſubiectio penalis.qua velit
nolit ſubiecta ſit viro.huic aũt ſubiectõni penali nõ re⸗
pugnat ſubiectõ voluntaria obedientie.vᷣllud em̃ quod
fuit neceſſariuzʒ ex oꝛdine iuſticie diuine poteſt fieri vo⸗
luntariũ.⁊ ſic d neceſſitate faceret virtutem. ⁊ tũc erit
meritoꝛium. Mec repugnat ꝙ ſit penale qð em̃ ſenſuali
tati vel ratõni ſequenti ſenſualitatem eſt penale rationi
recte.potuit eſſe voluntariũ ⁊ meritoꝛiuʒz ſi aſſit gratia.
4¶ Ad ſequens vo dicendum. ꝙ licet ex impꝛoba volun⸗
tate contingat aliquaʒ mulierem dominari viro.hoc ta⸗
men non eſt ſᷣm ratõnem ſexus.ſexus em̃ debet eſſe ſub⸗
iectus,.⁊ agendo contra iuſticiã diuinã peccat mulier q̃
dominat᷑..! Ad vltimũ dicendũ.qꝙ recte poſtiᷓ dictũ eſt
in doloꝛe paries filios.ſequitur ipe tui dominabit᷑⁊ erit
tui conuerſio ad virum.ad oſtendendũ ꝙ licet finos ba
beat ꝑ quos poſſit extolli.nihilominꝰ debet conuerti ad
virum vt eius ſequat᷑ voluntatẽ. Pꝛeterea intelligat ſe.
nõ habuiſſe ex ſe pꝛolem ſed a viro.⁊ neceſſitatẽ in edu⸗
catione pꝛolis ꝑ virum eſſe ſuplendam. Exponit auteʒ
angu. moꝛaliter ſic. Illa pars amime que carnalibo gau
Dijs tenetur cum aliquã malam conſuetudinem volens
vincere:paſſa fuerit difficultateʒ ac doloꝛem.atq; ita pe
perit conſuetudinem bonam.cautius ⁊ diligentius ob⸗
temperat tanꝙᷓ viro.⁊ ipſis quaſi erudita doloꝛibo con⸗

uertitur ad ratõnem.⁊ libenter ſeruit iubenti.ne iteruz

in aliam ꝑnicioſam defluat conſuetudinem.
R einde queritur. S. n.

de pena hominis que pene diſtinguũtur in gen.cũ dicit᷑

quia audiſti vo.vx.tue.⁊ comediſti de ligno de quo pꝛe⸗

ceperam tibi ne comederes: maledicta terra in oꝑe tuo
⁊c. Signãtur autem ibi plures pene.quedam em̃ ſunt ĩ
ablatione boni.⁊ quedam pene lunt in impoſitõne mali
In ablatõne boni cum ſubiungit᷑ videte ne mittat forte
manum ſuam ⁊ ſumat de ligno vite.In impoſitõne ma
li cum dicitur. maledicta terra in opere tuo. Ablatõ vᷣo
boni dicit᷑ qᷓtum ad cauſaʒ conſeruatõnis vite.qtuʒ ad
locum voluptatis. Pꝛimũ eſt impotentia ſumendi de li⸗
gno vite ꝓpter pꝛohibitõeʒ. Secũdum eſt expulſio de lo⸗
co voluptatis.Lerciũ pꝛohibitõ reditus cũ dicit᷑eiecit
adam ⁊ collocauit ⁊c. Pꝛima pena ex ꝑte coꝛꝑis.ſecun
Da ex ꝑte anime.voluptas em̃ ex ꝑte anime attendit᷑.ter
cia ex ꝑte totius. tum aũt ad potentiam mali diſtin⸗
guũtuꝛ pene.tum in vita.tum in moꝛte.cum dicit᷑ donec
reuertaris in terram. ¶ In vita vo diſtinguit᷑ qtum ad
initium ſuſtentatõnis.qtum ad pꝛogreſſum.2 q;tum ad
conſũmatõeʒ.q tum ad initiũ cũ dicitur.maledicta ter⸗
ra in oꝑe tuo.in laboꝛibo ⁊c̃.qᷓtum ad ꝓgreſſum dicituꝛ
ſpinas ⁊ tribulos germinabit tibi.qtum ad conſũmati
onem cuʒ dicit᷑.comedas herbas terre⁊ in ſudoꝛe veſce
ris pane tuo. In pꝛimo laboꝛandi diſſicultas que eſt ex
colendo terrã. In ſcdᷣo infructibilitas cum dicit᷑ ſpinas
⁊c. In tercio victus parcitas ad quem victum alia duo
tendunt.! Pena vo que reſpicit moꝛtem dupler eſt.mo
riendi neceſſitas.⁊ incineratio. Incineratio notat᷑ cum
dicitur donec reuertaris in terrã de qua ſumptus es qꝛ
puluis es ⁊c.ipſa moꝛtalitas.ſ.moꝛiendi.neceſſitas no
tatur ꝑ tunicas pelliceas quibo erant induti. ⁊ hoc ap⸗
paret ꝑ hoc ꝙ dicitur ecce adam factus eſt quaſi vnꝰ ex
nobis ſciens bonũ ⁊ malũ.ſciens quaſi ꝑ exꝑientiaʒ bo
num vite ⁊ malum moꝛtis. Sciebat em̃ quid eſſet ciue⸗

re. Sciebat em̃ ꝑ exꝑientiam moꝛtem quã pꝛius ſciebat

per ſcientiam nõdum ꝑ erꝑientiam illud tamen q̃ſi irri
ſoꝛie dictũ eſt. in cõomemoꝛationẽ pcedentis pcti. ¶ Sʒ

põt queri ꝓpter quid cum aſſignat᷑ pena ipius a deo ra⸗

tio pᷣmittit᷑.cum aũt aſſignat᷑ pena eue nõ pᷣmittit᷑ ratõ.

4Ad qð dicendũ eſt. ꝙ; dyabolo temptanii ꝑ ſerpenteʒ

data eſt pena pᷣmiſſa ratõne.⁊ ipi viro.in vtroq; em̃ pri

—

(Deinge queritur

inꝑ hoc ꝙ dici᷑. Spinas⸗

.Crxxj.

cipalit vigebat ratõ vt ĩmediate ſe hñs ad deũ. In genẽ
ein angeloꝝ lucifer imediate habebat ſe ad deum tanqᷓ

pꝛincipiũ viarũ. In genere po hominũ ĩmediate adam

tanꝙᷓ pꝛimꝰhomo.⁊ ideo cũ ratõne viriq; infligit᷑ pena
iſti quia ſuggeſſit tranſgreſſionẽ mandati. illi quia ꝑpe
trauit ex ſuggeſtione tin.vnde ex ipᷣis verbis expꝛimen
tibus penã patet maius eſſe peccatuʒ dy aboli.dicit᷑ em̃
maledictus eris facta ↄuerſione ad dyabolũ.facta con⸗
nerſione ad adam dicit᷑ maledicta terra in opere tuo.

ratione eius ꝙ dicit᷑ maledicta terra in opere tuo. ꝓpt
quid terra maledicatur.cum ipᷣa non deliquerit ſed ipᷣe
adam. ¶l Pꝛeterea ſupꝛa alia elementa quare non ceci⸗
dit maledictio.cum ipſe hbomo compoſitꝰ ſit ex quatuoꝛ
elementis qui peccauit.⸗ Pꝛeterea grauius fuit pecca⸗
tum hoc ⁊ damnoſiꝰquo peccauit adam qᷓ; quo peccauit
chaym.ſed ꝓ peccato chaym infligit᷑ e a domimno cũ

dicitur.maledictꝰeris ſuꝑ terram. ¶ Ad quod dicendũ
ꝙ licet teꝛra nõ peccauerit in ſe. nihilominꝰ maledictio
cadit ſuꝑ terrã.qꝛ bomo ↄuerſus eſt ad terrã.ſ.ad dele⸗
ctationem fructus qui erat ex terra peccauit.⁊ hoc aſſi⸗
gnatur ratio quare tꝑe ieiunij fuit abſtinẽtia a carnibo
aĩaliuʒ que nutriunt᷑ in terra.nõ aũt a carnibo piſcium
qui nutriunt᷑ in aquis.Etſi obijciatur de volatilibo que
oꝛiginẽ habuerũt ex aquis.dicendũ eſt ꝙ nutrimentum
ſuũ accipiũt ab his que oꝛiunt᷑ a terra ꝑ ſe.⁊ nõ ᷣm acci
dens. DBeatꝰtñ augu.ꝑ maledictõeʒ teꝛre dat intelligeꝛe
maledictõeʒ concupiſcẽtie que ꝓuenit ex ꝑte inferioꝛi.ſ.
carnis.¶ Ad ſcom vᷣo dicendũ.q; maledictõ facta teꝛre
⁊ nõ alioꝝ elementoꝝ ꝓpter hoc.q; mediante fructu ter
re ꝓhibito ⁊ inclinatõne ad iſtud factũ eſt peccatum.li⸗
cet ergo homo compoſitus eſſet ex quatuoꝛ.nõ tñ incli⸗
natio ad telecta bile in alijs traxit hominẽ ad peccatuʒ
Ad tereium vᷣo dicendũ ꝙ aliter fuit de chaym ⁊ adã
chaym em̃ quodãmodo imitatus eſt dyabolum in pec⸗
cato ſuo.ex inuidia em̃ ꝑpetrauit homicidiũ.ſic ⁊ dya⸗
bolus vt dicit Alchuinꝰ.⁊ ſumit᷑ ex illo verbo.viij.ioh.
Ille erat homicida ab initio.⁊ ideo ſicut dictum eſt dya
bolo in ſerpente maledictꝰ⁊c.ita dictum eſt chaym ma⸗
ledictꝰeris ſuꝑ terrã. Ade vo dictũ eſt maledicta terra
in oꝑe tuo.vt notat᷑ ꝙ oꝛtũ habuit pctm ex concupiſcen
tia ſenſuali.que per terram deſignatur.

neritur .S. uij.

ſuꝑ eo ꝙ dicit᷑ in laboꝛibo comedes ⁊c.Non em omnibꝰ
datur iſta pena. multi em comedunt ⁊ non in laboꝛibo.
4 Pꝛeterea ᷣm hoc qui ſunt in vita contemplatiua non
ha berent iſtaʒ penam. non em̃ ĩ laboꝛibo comedunt ⁊c.
4¶ Av quod dicendũ eſt.ꝙ pena eſt ↄmunis.nullꝰ em̃ ẽ
qui comedit ex ea niſi pꝛecedente laboꝛe in ſe vel in alio.
Contemplatiui etiã comedũt ex ea vel ex laboꝛibo quos

Hhabet in actiua vel qui habent᷑ ab alijs. Pꝛetea tota vi

ta iſta ẽ in laboꝛe ↄſtituta.Fᷣm illud.v.iob.homo naſcit᷑
ad laboꝛẽ ⁊ auis ad volatũ.vnde nõ ſemꝑ neceiſe ẽ ꝙ la⸗
boꝛ ſit in excolendo terrã. ſed ꝙ laboꝛ ſit in vita tempo⸗
rali. Alia tñ lr̃a eſt que dicit. in meroꝛibo manducabis
ex illa.vbi notat᷑ ꝙ in iſta ſemꝑ debet eſſe afflictio. Alit
tamen eyponit augu.moꝛaliter dicẽs.hocipſum quodĩ
hac vita quiſqʒ natus eſt. difficultatẽ habet inuemende
veritatis ex coꝛpoꝛe coꝛruptibili.ſm illud.ix.ſapientie.
Coꝛpus quod coꝛrumpit᷑.aggrauat animm.

tur §. v.

tribulos germinabit terra
⁊c̃.videt᷑ em̃ ꝙ hec pena nõ tm̃ ſit maris ſed etiã femine
ſpinas em̃ ⁊ tribulos ſignant᷑ punctõnes peccatorum
que ex mundo vel carne ꝓueniũt.he auteʒ non tm̃ ſunt
in maſculo ſed in femina.¶ Sed reſpondendum eſt. q;
ad virum magis refertur iſta pena.pꝛopter boc.ꝙ vi⸗

ri eſt excolere terrã? fructũ ex ea colligere.hoc autem ꝗ;
obijcit᷑ ad moꝛalẽ intellectũ refertur in qua vir a mulie⸗
re non diſtinguit᷑.¶ Sed adbuc querit᷑ vtrum ſpine et
tribuli oꝛirent᷑ ex terra ante cum poſſent eſſe ao cõueni⸗
entem vſum. Ad quod dicendũ ꝑ hoc qð dicit Alchui⸗
nus.querit em̃ cur ſpinas⁊ tribulos germinauit teꝛra.
Ad quoo reſpõdet ꝑ peccatũ homĩs terra maledicta eſt
vt ſpinas parẽt venenoſas herbas.vt ante oculos ſem
per habeat homo oꝛiginale crimen. Aliter tamen videt᷑
reſpondere auguſ.dicens. ꝙ bhomini naſcebant᷑ iſta a0
laboꝛem ⁊ penaʒ.quod alijs aĩalibo naſcebant᷑ ad paſtũ
Damaſ. etiam dicit ꝙ ſpina iuncta fuit roſe in ſubmẽo⸗
rationem tranſgreſſionis pꝛime que voluntati eſt ↄiun⸗
cta . comedas herbas terre ⁊c.bic querit᷑ qualiteꝛ
hoc datum eſt in penam cum ſit vita multoꝝ ſanctoꝛũ.
4 Pꝛeterea herbe dicunt᷑ que ſponte naſcuntur ex terra
cum aũt dictum eſt ex omni ligno paꝛadiſi ⁊c̃.Nõne cõ
ceſſuʒ fuit comedẽ ex herbis.¶ Pꝛetea nõne poſt pecca
tum poterant etiam de fructibus comedere. qualiter g
datum eſt in pena comedere herbas. Alia em littera di⸗
cit.⁊ edes pabula agri tui.¶ Pꝛeterea multi veſcũtur
pane ⁊ non in ſudoꝛe vultus ſui.ergo non eos attingit
illa pena.¶ Reſpondendũ eſt.ꝙ licet ſancti voluntarie
7 imeritoꝛie comederunt herbas.nihilominꝰ tamen ho⸗

mini datum eſt in penam.vt quia in delectabilioꝛi cibo

deliquit.in cibo animalium punit᷑. Qec negat᷑ quin ho⸗
mini conceſſum fuerit de herbis terre comedere.conceſ
ſu enim nobilioꝛi terre naſcente. per conſequẽs videtur
concedi vſus terre naſcentis minus nobilis.⸗! Ad terci
um dᷣo dicendũ.ꝙ licet aliqua ſecularis perſona non ve
ſcatur pane in ſudoꝛe vultus.homini vo datum eſt hoc
in penam. Panis em̃ non ſine ſudoꝛe vultus pꝛeparat᷑.
onec reuertaꝛis.notat᷑ hic pena incineratõis.vide⸗
tur autem ꝙ hec pena nõ extendatur ad omnes ab adã
ſeminaliter deſcendentes.non em̃ ad illos qui viui in⸗
ueniũtur in die iudicij.de quibo dicitur ſimul rapientuꝛ
in nubibus obuiam xpᷣo ĩ aera.Similiter de multis ſa⸗
ctis legitur quoꝝ coꝛpoꝛa non incinerãtur.⸗ Ad quod
dicendum ꝑ hoc ꝙ dicitur in glo.j.ad Thelſ.iiij.iõ ab
illa ſentẽtia arbitramur illos eſſe immunes qua dictuʒ
eſt terra es ⁊ in terraʒ ibis. Similiter dicit haymo.dũ
anima ipᷣo raptu exierit ipᷣm coꝛpus. erit coꝛpus terra.
ſed tamen bꝛeuiſſimũ ſpacium tenebit ip̃a moꝛs.4 Ad
aliud dicendũ ꝙ hoc ꝙ coꝛpoꝛa ſanctoꝝ nõ incinerãtur
gratie eſt.⁊ licet xpᷣe ad nr̃am redemptõeʒ mortẽ aſſum⸗
pſerit.nõ tñ carnis coꝛruptõeʒ ſiue incineratõeʒ.ſm il⸗
lud pᷣs.iQõ dabis ſanctũ tuũ videre coꝛruptõeʒ. Vñ in

li.de ecẽ.dog. Manet pꝛiuilegiũ in dño.ꝙ de eo ſpecia-

liter dicitur.non dabis ſanctuʒ tuũ videre coꝛruptõeʒ.

¶ Cecit eis dominus S. vj.

tunicas pelliceas ſup quo querit᷑. que fuit cauſa munqodo

indigebant vt nõ poſſent ſine his ſubſiſtere? Ud qð rñn⸗
dendum.ꝑ bhoc ꝙ dicit Alchuinꝰ fecit hoc vt eos moꝛta
les inſinuaret. Induit autem vt ex omni pꝑte ſe eſſe circũ
datos cognoſcerent. Item augu.contra maniche. Illa
moꝛs qua omnes qui ex adam nati ſumus cepimus de⸗
bere in tunicis pelliceis figurata eſt. ipi em̃ fecerunt pᷣ⸗
cinctoꝛia de folijs fici.⁊ deus fecit illis tunicas pellice⸗
as.ipſi em appetierunt faciendi libidinẽ relicta facie ve⸗
ritatis.⁊ deus coꝛꝑa eoꝝ in iſtam moꝛtalitatem carnis
mutauit.quo eniʒ maioꝛi iudicio potuit figurari moꝛs
quã ſentimus in coꝛpoꝛe.q pellibo que de moꝛtuis peco
ribus detrahi enr Eii eſt quod ſequitur.ecce
adam factus eſt quaſi vnus ex nobis cum iam ille fuit
immoꝛtalis deiectus in moꝛtem ſciens moꝛtẽ ꝑ er ꝑienti
am quã pꝛius nouit tm ꝑ ſapientiã. Ad quod reſpondet
augu.qꝙ dupliciter intelligi potuit.vt voce inſultãtis di
ceretur factus eſt nanc vnus ex nobis.nõ quia iam eſſet
ſed quia ad illã rem factus eſſet vt.ſ.eſſet deꝰ creatoꝛis

ſui beneficio.nõ natura ſi ſub poteſtate erꝰmanẽ voluiſ⸗
ſet. vel dictꝰeſt quaſi vnꝰex nobis.eo ꝙ tunc nouit ꝑ ex⸗
perientiã quod cꝰnouit ꝑ ſapientiã. ¶ Müc ergo vide
te ⁊c̃.hic deſignãtur tres pene.ꝑquas pñt deſignari ſi⸗
ue figurari tres pene in futuro.que competũt peccato
oꝛiginali qð ꝑ adam eſt contractũ vel etiam in alio moꝛ
tali.lapſus irrecuꝑabilis a ſtatu innocẽtie.carẽtia ſum
mi delectabilis.irreuocabilitas quãtũ eſt ex ꝑe homis
Seod queritur quibo dictum eſt videte ne foꝛte mittat
⁊c. Pꝛeterea nũquid ſi ſumeret de ligno vite viueret in
eternũ.cum iam effectus eſſet moꝛtalis ꝑ tranſgreſſonẽ
inobediẽtie. Ad qð dicendũ.ꝙ angelis locutꝰ ẽ tanqᷓ
miniſtris.illud aũt quod ſequit᷑ ad hoc refert᷑. vt oſtẽde
retur ꝙ lignũ vite hanc habuit potentiã. vt ꝑ eſum illiꝰ
daret dnñs immoꝛtalitatẽ in coꝛpoꝛe ſuſceptibili.ſiue ad
hoc diſpoſito.etſi coꝛpus ade non iam erat diſpoſitũ.li⸗
gnum vite nõ ꝓpter hoc ſus virtutẽ amiſit. Aliter tamẽ
exponit augu.dicens.põt videri ꝓpterea homo in labo⸗

res huiꝰmũdi eſſe dimiſſus. vt aliquãdo ad arboꝛẽ vite

manũ ponat ⁊ viuat ineternũ. Manus aũt poꝛrectõ ſi⸗
gnat crucem ꝑ quã vita eterna recuꝑat᷑. Poteſt etiã in⸗
telligi ꝙ nõ iniuſta pena eſt poſt peccatũ intercluſuʒ eẽ
aditũ ad ſapientiã.donec dei miſericoꝛdia mẽſuris tem⸗
poꝛum reuiuiſcat qui moꝛtuus inueniat᷑ qui perierat.
Emiſit eum dñs ⁊c̃.querit᷑ in quo diſtinguit᷑ hec pe⸗
nã a pcedenti cum eoipᷣo diceret᷑ paradiſus voluptatis
pꝛincipaliter ꝓpter eſum ligni vite. Ad qð dicendũ ſᷣm
augu.ꝙ; duplex figurat᷑ ſeꝑatio.vna que ẽ a ligno vite ꝗ
eſt xpᷣc. ꝓuer.iij. lignũ vite eſt hbis ꝗ appᷣhenderit eã⸗
tenuerint.Alia ẽ a ꝑadiſo ſpũali ꝙ ẽ ecclia.a qua eijcit
pctoꝛ quſq; ꝑ ſatiſfactõeʒ redeat ad vnitatẽ. Scðm aliã
do trãſiatoneʒ dr dimiſit eũ.vt notet᷑ ꝙ ſuo ꝓpꝛio pcto H̊
emeꝛẽte ẽ dimiſſus.alienatꝰaũt ẽ a vita nõſolũ quã fu⸗
erat ſi pᷣceptũ ſᷣuaſſet cũ ãgelis accepturꝰ.ſᷣ ab illa etiã
quã ducebat ĩ ꝑadiſo.q erat qᷣdã coꝛꝑis kelicitae MKie⸗
citq; adã ⁊ collocauit an ꝑadiſuʒ vel ↄtra ſᷣn aliã Fam
hic notat᷑ vltima pena.ſ.iĩpoſſibilitas quãtũ eſt ſe ad

reditũ.pᷣ qð ſibi vult ꝙ cherubin ⁊ flãmeꝰgladiꝰponunt

ad cuſtodiã viã ligni vite.niſi vt oſtendat᷑ ꝙ ꝑcaritateʒ
que ẽ plenitudo ſciẽtie deſignatã in cherubin.⁊ ꝑ penaʒ
