ſtere betiaʒ in bono ꝓficere potuit.a illa gratia adiu⸗

tus: ita bene meruiſſet mandatũ dñi obſeruãdo. ſicut
cemeruit tranſgrediendo. Hanc igit᷑ opinionẽ ſuſtinẽ⸗
d. ocedere poſſumꝰ ratõnes que ad primã ꝑteʒ indu⸗
cunt᷑. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ deꝰ ſciebat ſiat ipᷣm eẽ
lapſuꝝ.dðm ꝙ ꝗꝓpter h̊ nõ debuit amittere donũ gratie
ſibi date duplici rõne. Primo quidẽ.qꝛ ſimul cuʒ hoc
preſciebat:quod bonũ debebat de lapſu eius elicẽ. Se
Cũdo vo qꝛ dens ↄferendo grãm nõ attendit futura pec⸗
cata:ſᷣ ydoneitateʒ pñteʒ ad grãʒ. ſicut patet cũ cõfeꝛt
grãm in temꝑe prelcitis.a eis quos ab eteꝛno ꝓbauit
⁊ in vtroqʒ eoꝝ ↄmendat᷑ dei largitas ⁊ ſapiẽtia.⁊ aꝛ⸗
guit᷑ homis ingratitudo ⁊ ſiulticia. in hoc ꝙ a tombe⸗
nefico ⁊ tambenigno ſe auertit ſine cauſa.4l Ad alið
quod obijcit᷑. ꝙ nõ potuit recuꝑaꝛe oꝛiginalez iuſliciã
quã habuit qn peccauit.dðm ꝙ hec nõ eſt tota rõ.ſ.ꝙ;
voluntarie amiſit iuſticiã illã:ſᷣ ſimul cũ h̊ facit.q;ꝛ iu⸗
ſticia oꝛiginalis nõ tm̃ reſpiciebat voluntatẽ delibera⸗
tiuã. hetiaʒ reſpiciebat ipſaʒ naturã inſtituta. gra aũt
reſpicit ipſaʒ voluntatẽ liberã vt eſt libera.⁊ qm volů⸗
tas defacili vertit᷑ ⁊ reuertit᷑. natura aũt cũ coꝛuptiõe
nõ ſic defacili releuat᷑. hinc eſt ꝙ magis põt recupeꝛaꝛi
gratia qᷓ; prima iuſticia.quis vtraq; fuerit ꝑ peccatuʒ
ainiſſa.h̊ nõ defacili dico: quia nõ añ nature reꝑpatõʒ.
F huiꝰ euidentiꝗ nota.ꝙ deus cõdidit duas crea⸗
turas viciſſitudinarie inuertibiles. ſcʒ nobiliſſimaz.i.
angelicã.⁊ viliſſima.i.irꝛõnaleʒ.inueꝛtibilitas aũt bꝰ
ſuelatteſtat᷑ nobilitati.illius ſue vilitati: mediã creatu
rã.ſ.hoĩeʒ.qui ſᷣm aliquid eſt rõnalis ſᷣm aliqꝗd irꝛõna
lis:fecit deus vertibilẽ. angelicã naturã fecit deꝰ taleʒ.
ad quod ſe ↄuerteret illi inuertibilit adhereret.irrõ
naleʒ fecit talẽ.ꝙ q̃ntũ eſſet de ſua natura ſibi inhere⸗
ret nec aliquid ſupra ſe nec niſi ꝓpter ſe apeteret:ho⸗
minẽ aũt fecit deus vertibileʒ viciſſitudinarie qtuʒ ad
libeꝝ arbitriũ.ſiue q;tum ad ꝑtem rõnaleʒ.inuertibi⸗
lem de ſua natura qᷓtum ad pteʒ irrõnaleʒ. ꝑs aũt rõ⸗
nalis dũmodo ꝑ obedientiã ſubeꝛat dñio ſui ↄditons:
ꝑti irrõnali dñabat᷑.vñ augꝰ.xiiij. de ciui.dei.ca.xv.in
padiſo.n.etiaſi nõ omia poterat añ pctm. ꝗcquid tñ ñ
poterat ñ volebat.⁊ ideo poterat oĩa que volebat. Sʒ
nolens ſubeſſe dñio ſui ſuꝑioꝛis dñium amilit ſui infe⸗
rioꝛis.vñ aug.eodẽ.deniq; vt breuit dicat᷑ in illiꝰ pctci
pena qd inobie niſi inobia retributa ẽ? ſã q̃ ẽ bomis
alia miſeria.niſi aduerſus eũipſuʒ inobia eiuſipiꝰ. vt
qm̃ noluit qð potuit.qð quideʒ nõ põt velit.ꝗs.n.enu
merat qm̃ młta q ñ põt velit.dũ ſibi ipſe.i.volũtati eiꝰ
ipſe animꝰ eius ⁊ eo inferioꝛ caro eius ñ obtẽꝑat.ipſo
nãq; inuito ⁊ animꝰ plurimũq; turbat᷑ ⁊ caro dolet ⁊
veteꝛaſcit ⁊ moꝛit᷑⁊ qeꝗd alið patinur qð ñ patẽmur
inuiti:ſi volũtati nr̃e nꝛa nata oĩmodo atq; ex oĩbo ꝑti
bus obediret. irrõnał ̊ ꝑs q̃ntũ ẽ de ſua nata ⁊ maxie

inqtũ coꝛupta tantũ eſt ↄuertibilis ad ſe. nec põt eri⸗
gi ſiue ↄuerti.cũ debitũ iuſticie oꝛiginalis ad ſuũ ſupe
rius dñio ſiue ptãte ꝑtis rõnalis.cuiꝰ inobediẽtie ino
bediẽtia retributa ẽ. ꝓter aũt colligãtiã ꝑtis rõnalis
7 irrõnalis ncce eſt ꝑteʒ rõnaleʒ defici ⁊ declinare ſᷣm
motũ irrõnalis. ꝓpter qð añ reꝑatõz nature coꝛupte
nõ recuꝑabit᷑ ꝑfecte naturalis iuſticia.4. Ad alið qð
obijcit᷑.ꝙ ſi adam habuiſſet grãz. inſeꝑabiłr deo adhe
ſiſſet. Dicendũ ꝙ h̊ nõ oꝑtet.qꝛ libeꝝ aꝛbitriũ habens
grãm de ſua libertate que cogi nõ pot.dũ manet ĩ ver⸗
tibilitate in qua conditũ eſt moueri preter gr̃e inclina
tionẽ.⁊ frequẽt mouet᷑ nihil ↄſiderãs de eo ad qd mo⸗
uet gra. vñ frequẽter ↄuenit q hõ valde preditus gr̃a
⁊ vᷣtutibo inoꝛdinate afficit᷑. ꝓ eo ꝙ nõ ſꝑ fert᷑ actualit
in illud ſummũ bonũ ad qð deſideriũ illi aſſurgit per
gram. 2 ſic intelligendũ eſt accidiſſe ipſi ade.¶ Ad il⸗
lud quod obijcit.ꝙ ↄfirmatus eẽt vt angelꝰ. Dicẽdum
ꝙ ñ ẽ ſimile:tum qꝛ angelꝰ hʒ naturalia nobilioꝛa: tũ
Apter coꝛpus quod habebat adherẽs. rõne cuiꝰ retar⸗
dabat ne totaliter ferret᷑ ĩ de. erat.n.coꝛpus illð tũc
aĩale.nihilominꝰ aliter retardabat ad ↄtrariũ tũc.ali
ter nũc:qꝛ nũc retardabat mouẽdo ad ↄtrariũ.tunc re⸗
tardabat nõ ſinẽdo libere ⁊ expedite ferri ⁊ moueri in
deũ. ꝓpter qð nõ ſequit᷑ ꝙ fuiſſet ↄfirmatꝰ.ql Ad illud
quod obijcit᷑.ꝙ lucifer nõ habuit gratiã gratumfaciẽ⸗
teʒ ⁊c̃. Dicendũ ꝙ verũ eſt.ex h̊ tñ nõ ſequit᷑ ꝙ hõ pec⸗
cauerit maioꝛi ingratitudine. ꝓ eo ꝙ lucifer optia ba⸗
buit naturalia. ꝓpter qð dẽ qͥdamodo deifoꝛmis. ꝓ eo
; ꝓximioꝛ erat ſtatui glie.vñ ſił recepiſſet gr̃aʒ ⁊ glo⸗
ria.homo dᷣo nec talibo fuit preditꝰ naturalibo.⁊ codi⸗
tus fuit vt magno tꝑis interuallo hr̃et gratiã añ glo⸗
riã.in cuiꝰ ſignũ poſitus erat in terra.que eſt locꝰ lon
ge diſtãs a celo.vn in tranſgrediẽdo nec adeo cecidit ðᷣ
alto vt lucifer.Inec adeo fuit ingtus. nec adeo ꝑ pecca
tuʒ dœprauatus. 4 Ad aliud qð obijcit. ꝙ pꝛius dʒ hõ
temptari ꝙᷓ; in amicũ ſumi.Oicendũ ꝙ illud intelligit
c illa amicitia que facit hoĩeʒ deo priuatũ 2 familia⸗
rẽ.ꝑ queʒ modũ dicit ipſe dñs apłis Jo.xv.vos auteʒ
dixi amicos ⁊c̃. De amicitia aũt large ſumpta h̊ ñ p̃t
intelligi de amicitia apud deũ. Iʒ poſſit intelligi ð ami
citia apud hoĩes. ꝓ eo ꝙ niſi deus daret gratiã in pro
bando. potins reprobaret q́; aprobaret. nõ.n. hẽmus
quod poſſimꝰ approbari a do.niſi ꝑ eius donũ.non
aüt ſic eſt e hoie reſpectu hoĩs.⁊ ſic pʒ rñſio ad illud.

dembzum ſecudum.

Equit᷑ inquirẽ de quãtitate gratie virtu
tum qtũ ad numeꝝ donoꝝ vᷣtutũ ⁊ graꝝ
inſuꝑ ꝗtum ad ptàteʒ ⁊ efficaciã earun⸗
dez. Et querũt᷑ qᷣtuoꝛ. Primo.v.habuit
ixeʒ. Secũ do. v. habuit vniueꝛſitatẽ vᷣtutũ añ lapſuʒ.
iue tot qͥt habuit poſt. Cercio.ſi primꝰ hõ poterat il⸗
lis mereri ante lapſuʒ. Quarto.v.gratuita erãt effica

cioꝛa añ lapſuʒ qᷓ; poſt. .
„(Articulus primus

Verit᷑ ̊ primo vtꝝ babuit fideʒ.· Eꝛ ſic vi⸗
det᷑. fi des eſt fundamentum edificij ſpũalis
heb.xj. Nides eſt ſubſtãtia reꝝ ſperandarũ
Blo.i.fundamẽtuʒz. ſ̊ deficiẽte fundamẽto defic to⸗
tũ edificiũ.̊ ⁊c.¶ Iteʒ tres ſunt vᷣtutes theologice.fi⸗
des.ſpes.caritas.habuit ſpeʒ ⁊ caritatẽ:cõſili ratõne
⁊ fidʒ habuit.vel quare nõ? Hoc etiã videt᷑ ꝑ verbuʒ

Herñ.ad eugeniũ ſupᷣdictũ.cũ viteret pr̃eʒ oim hoim

eiulꝰ. circũdatũ caritate z omi pᷣtute veſtitũ 2c. ¶ Itẽ
ſides diſtinguit᷑.ꝑ fideʒ foꝛmatã a infoꝛmeʒ.a hec du
plex fi des duplici ſtatui homis rñtet.ſ.ſtatui gratie 2
ſtatui pcti.⁊ ita pʒ ꝙ exñtes in pcto hñt fideʒ infoꝛmẽ
exñtes in gr̃a fideʒ foꝛmatã.ſ̊ ↄſtat ꝙ adaʒ lapſus per
petm habuit fideʒ infoꝛmeʒ.q̊ ſtans in gratia hũit fidẽ

foꝛmataʒ. (Contra. ſicut dicit magr.ij.ſen.diſ.xxij.
ca.ↄgnitõeʒ q;. cognouit primus homo a quo creatus
fuit. non ita excellenter ſicut poſt hanc vitaʒ ſancti vi
ſuri ſunt.neq; ita in enigmate ſicut in hac vita videmꝰ

ſed conſtat ꝙ fi des eſt cognitio in enigmate.ergo ⁊c.

lItem Hugo.ↄgnouit homo creatoꝛeʒ ſuũ.nò ea co⸗

gnitõne qua deus modo a credentibo abſens fide q̃rit᷑.
ſed ea qua tũc ꝑ preſentiam ↄtemplatõnis ſcienti ma⸗
nifeſtus cernebat᷑. Ex hoc pʒ manifeſte.ꝙ fideʒ nõ ha⸗

buit. ¶ Item ſi habuit fideʒ. habuit cognitõeʒ arti⸗

culi de reꝑatõne.ᷓ ↄgnitõeʒ de lapſu habuit. ᷓ cogno⸗

uit caſum ſuum.ò habuit ante penam qᷓ; culpaʒ.quod

eſt contra diuina iuſticiaʒ.4 Iteʒ cognitio fidei eſt ex
auditu. vnde Roma.x.fides ex auditu. ſed dicit hugo
2gnouit homo creatoꝛem ſuum non ea cognitõne qua

foꝛis ex auditu ſolo percipit᷑: ſed ea potius qua intus

E inſpirationeʒ miniſtratur. ¶ Rñſio.ꝙ primꝰ homo
ante lapſum habuit fideʒ. ſed intelligenduz eſt ꝙ fides
duo concernit.que ſunt cognitio.⁊ adherentia prime
veritati ꝓpter ſe qᷓ eſt firmitas credẽdi.penes cognitõʒ
eius determinat᷑ eius eſſe materiale.penes adheꝛẽtiaʒ
ſiue firmitatẽ eius eſſe foꝛmale.vnde bugo.duo ſunt in
quibus fides conſtat.cognitio ⁊ affectus.i.oſtantia vł

firmitas credendi.in altero ↄſtat q; ipſa illud ẽ.in al⸗

tero conſtat quia ipſa in illo eſt.in affectu.n.fi dei inue
nitur ſubſtantia.in cognitõne materia.aliud.n.ẽ ſides
qua creditur.aliud quod fide credit᷑.in affectu inuenit᷑
fides. in cognitiõe id quod credit᷑ fide. ꝓpterea fides qᷓ
in affectu hʒ ſubſtantiaʒ. quia affectus ipſe fides eſt. in
cognitõne pʒ naturam.quia de illo a ad illud quod in
cognitione eſt fis eſt. OPreteꝛea.cognitio que fidei eſt
Duplex eſt. quedam impꝑfectõnis eſt.ſcilʒ illa que ẽ eni⸗
gmatica.de qua.j.coꝝ.xiij. Flidemus nũc ꝑ ſpeculũ in
enigmate. enigma eſt ſimilitudo obſcura. vn videre
per ſpeculum eſt vi dere per creaturas aliquas ĩ quibo
ſimilitudo dei relucet.⁊ in enigmate.i.in obſcura ſimi
litudine.Eſt alia que peꝛfectõnis eſt.ſcʒ illa que nõ eſt
enigmatica ſed lucida.qualis fuit illa quã habuit xpᷣꝰ
cum.n. haberet fidem m illud quod erat ꝑfectiõis in
illa habuit illam.i.non rõne viſionis enigmatice ſ̊ co⸗
gnitionis lucid.hmõi cognitõneʒ fidei habuit pꝛimꝰ
homo in ſtatu innocentie.i.non illam que eſt enigma⸗
tica:ſed illam que eſt lucida. Triplex.n.eſt cognitio.
ſcilʒ per ſpeciem ⁊ lumen.per ſpeculum in lumine. per
ſpeculum in enigmate.prima eſt patrie.ſecũda erat in
ſtatu innocentie.tercia in ſtatu natuꝛe lapſe. Habuit ꝗ̊
primus homo fidem qtum ad illud quod eſt ſubſtanti
ale in fid ſiue foꝛmale. ꝙᷓtũ ad illud aũt quod eſtma⸗
teriale habuit illud quod eſt ꝑfectõis.vt tactũ ẽ. Cõce
dende ᷓ ſunt rõnes que h̊ oñdũt.¶ Ad illud qð pᷣmo
obijcit᷑ otra h. ꝙ nõ habuit cognitioneʒ enigmaticã.iã
pʒz rñſio.qꝛ ʒ n habuit cognitõʒ enigmaticã.nõ ꝓpter
hoc ſequit᷑ ꝙ habuit illud quod erat maioꝛis cognitio⸗
nis ? perfectõnis in fide.vnde habuit ↄgnitioneʒ certi
oꝛem illa que eſt fidei in ſtatu nature lapſe.⁊ h̊ innuit
Hugo dicẽs.ſciendũ ꝙ illã primã cognitiõʒ hoĩs quã
cæ creatoꝛe ſuo habuit ſicut maioꝛeʒ ⁊ certioꝛeʒ illa co
gnitõne que nũc in ſola fide cõſtat.veraciter dicimus:
ita etiaʒ illa que poſtmodũ in excellentia ↄtemplatio⸗
nis diuine manifeſte reuelabit᷑.maioꝛeʒz neceſſe eſt con
fiteamur. 4l. Ad illud quod obijcitur. ꝙ non ea cogni⸗
tione cognouit qualiter modo accedentibo ⁊c. Dicẽdũ
hoc dicit᷑.quia modo querit᷑ ſiue cognoſcit᷑ cognitõe
enigmatica:ob hoc.n.dicit᷑ modo abſens.ſcʒ ꝓpter eni
gma interpoſitum inter ipſum.⁊ intuitum mẽtis ſiue
cognitiue.⁊ tũc dicit᷑ fuiſſe ↄtemplatio per preſentiazx:
quia erat in lumie ſicut tactũeſt. ec intelligendũ eſt
ꝙ tunc vidit ꝑ pñtiaʒ ſpẽi ̊ ꝑ pntiaʒ lumis certioꝛem
efficientem cognitõne ea que eſt per enigma.vnde co⸗
gnitio illa fuit media inter illam que eſi modo.⁊ illaʒ

S⸗ ——— ——

.

gt
4/
no
i
er
0,
tti
it
hi
0
6:
lo

¶ Lueſti

que eſt in gloꝛia.q¶ Ad aliud quod obijcit᷑.ꝙ ſi habuit

fidẽ habuit ↄgnitõz de articulo recuꝑatõis.dicũt ꝗdã

babuit reuera:ſᷣ tñ nõ ↄtulit nec aduertit.⁊ ſic ñ co
gnoſcebat ſe caſuxꝝ actu.vñ nec ex caſu eius ↄtriſtaba⸗
tur. AVel põt dici ꝙ habuit fideʒ articuli de reꝑatione.
implicite cognoſces ꝙ ille qui hoĩeʒ pauit illũ reciꝑet.
quocũq; modo indigeret reꝑatõe.ſiue ꝑſiciẽo qð erat
defectus nature cõdite.ſiue aliꝗ alij defectus ↄtigerẽt.
bñ.n.ſciuit ꝙ deus parauerat ſiue ↄdiderat hoĩeʒ ad
H ꝙ ꝑficeret᷑ ꝑfectõe gloꝛie.⁊ q; ille ꝗ hoĩeʒ parauerat
ad h̊ temꝑe opoꝛtuno illũ reꝑaret.tollendo oẽs defectꝰ
gloꝛie incõtingẽtes. Vel põt dici rm opimionẽ illã que
ponit᷑.ꝙ poſteri eius nõ eẽnt ↄfirmati primis parẽtibo
ſtantibo. ꝙ habuit fideʒ de articuli reꝑatõe.nec ꝓpter
h triſtabat᷑.qꝛ nõ cognouit ꝙ ꝓpter caſum illiꝰ futura
T nccia erat reꝑatio.⸗ Ad iullud quod obijcit᷑. ꝙ fides
eſt ex auditu ⁊c.dðᷣm ꝙ duplex ẽ auditꝰ.interioꝛ ⁊ ex⸗
terioꝛ.nõ aũt eſt neceſſarius auditꝰ exterioꝛ ad h̊ ꝙ ſit
cognitio fidei.ſed qñqʒ ſufficit interioꝛ. ſicut ſupoſito
ꝓ aliquis eẽt ſemotus a fidelibo.nec eẽt qui enzʒ inſiru
eret in fide.dũmodo oĩno viueret ſᷣm dictamẽ ratõis.
ſe oꝛdinaret 7 ſperaret quantũ poſſet ad bonuʒ· au⸗
Ditu interioꝛi fideʒ reciꝑet.⁊ infoꝛmaret᷑ illis que eẽnt
ſibi ncc̃ia ad ſalutẽ. vñ nõ fuit auditus exterioꝛ ncc̃iꝰ
primo homiĩ ad h̊D ꝙ haberet fidẽ. h̊ inſpiratõe interna
fidei recepit co gnitõzʒ.G̊ eſt id quod fuit ꝑfectõis in co⸗

gnitõne figei. .
ticulus ſecundus

tutũ añ lapſuʒ ſiue tot quot habuit pꝰ. O.
aũt tot habuit videt᷑ pᷣmo ꝑ dam̃.di. ꝙ; d?
fecit hoĩeʒ om̃i vᷣtute circũdatũ.⁊ omibo bonis oꝛnatũ
ñ videt᷑ ꝙ aliꝗs habitꝰ uᷣtutis ꝗ ſit in nobis deeſſz ei⸗
m. 4 Yez ex pte cognitõnis nõ cognoſcimꝰ plura qᷓ
adaʒ cognouit. nec plures habemꝰ in nobis ſcientias
& pari rõne ex ꝑte affectõis nõ videt᷑ ꝙ plures habeãꝰ
habitus q; habuit primꝰ hõ. ¶. Ytez cõnexio eſt in uᷣtu

tibus ſicut ſancti dicũt.qui hʒ vnã bʒ omẽs: ſi adam

habuit aliquã virtuteʒ.neceſſe fuit ꝙ oẽs habuit. ẽ tot
habuit quot nos habemꝰ. 4! Iez aut aliquã vᷣtutẽ ha⸗
bemus quã ñ habuit adaʒ. aut nõ. Si nõ. tot vᷣtutes
habuit quot nos habemꝰ. Si ſic.aut ꝗ̊ illi ututis fu⸗
it adaʒ capax aut nõ.ſi nõ: videt᷑ ꝙ ꝑ pctm venerit in

nobis boni capacitas.quod abſurdũ ẽ dicẽ᷑. Si ſic: cũ

us daret grãʒ ade ᷣm capacitatẽ ſuã. videt᷑ q omẽʒ
virtutẽ quã in nobis ↄfert poſt lapſum.⁊ ipſi cõtulerit
añ lapſuʒ. ¶ Contra. virtus foꝛtitudinis ↄſiſtit in ꝑ⸗
peſſione terribiliũ.b in adaʒ in ſtatu innocè᷑tie ñ potu⸗
it eẽ talis ꝑpeſſio:̊ ⁊c.nec foꝛtitudo.¶ Itẽ temꝑantia
cõſiſtit in coercẽdis prauis carnis paſſioibo.ſ̊ tales ñ
poterant reꝑiri in natura inſtituta.ᷓ nec temperatia.
Iteʒz pnia oſiſtit in deteſtatõe maloꝝ ꝑpetratoruʒ ⁊
doloꝛe. h̊ nullo mõ ↄuenit ĩ ſtatu innocètie de malis cõ⸗
miſſis dolere. nõ poterat in pruno hoĩe eẽ virtꝰ pnie.
Iteʒ qui hʒ donũ ꝑſeuerãtie ñ cadit a iuſticia.ſᷣ adã
a iuſticia cecidit.̊ ꝑſeuerantiã nõ habuit.banc autez
multi hñt in ſtatu nature lapſe. ̊ ñ omis virtꝰ q nũc ẽ
fuit in ſtatu innocẽtie.¶¶ Item numerꝰ ſ acramẽtoꝝ pꝰ
lapſuʒ ñ rñdet ꝑ equalitatẽ nũero ſacramẽtoꝝ ante la

pſum.neqʒ primi parentes ſi ſtetiſſent habuiſſent erer

citiũ tot ſacramẽtoꝝ qͥt habuerũt exercitiũ poſt lapſuʒ
cuiꝰ rõ eſt.ꝙ hõ pluribo indiguit adiutoꝛijs pꝰ lapſuʒ
q añ.eadeʒ rõne videt᷑ ꝙ numerꝰ virtutũ añ lapſuʒ nñᷣ

cbuit rñdere nũero vᷣtutũ poſt lapſuʒ. nec ꝙ pᷣmi pa⸗
rentes ſi ſtetiſſent pditi eẽnt tot vᷣtutibo añ quot pꝰ.ꝗa

pluribo indiguerũt poſt qᷓ; an.¶¶ Itez ideʒ ondit᷑ ꝑ com

ꝓationẽ donoꝝ.cum.n.ſint ſeptẽ dona vt habet᷑ yla.xj.

ſcʒ donũ ſapie. intellectꝰ. 2ſilij.foꝛtitudinis.ſcie.pieta⸗
tis.⁊ timoꝛis dñi.añ lapſuʒ vt videt᷑ nõ ſuit pietas q̃ẽ

Equit᷑ inquirẽ vtꝝ habuit vniuerſitatẽ vir

vxcvij.

cirea oꝑa pietatis.q nõ fuiſſent in ſtatu innocẽtie.neq;
ſoꝛtitudo qᷓ ↄſiſtit in aggreſſu difficiliũ ⁊ ꝑpeſſione ad⸗
uerſoꝝ.que nccia ſunt tpe lapſus. Itez ideʒ videt ꝑ
opatõʒ beatitudinũ mathᷣ.v. qꝛ añ lapſuʒ nõ fuit bea⸗
titudo luctus neq; beatitudo miſcðic. qꝛ miſcdia miſe⸗
riã reſpicit.que nccia erat poſt lapſuʒ. ¶. Itez videtur
ideʒ ꝑ ↄpꝑatõʒ fructuũ.ð quibo dr Gal.v.q;ꝛ añ lapſuzʒ
nõ fuit fructꝰ ꝗẽ patiẽtia q̃ ↄſiſtit in toleratia adueꝛſo
rũ.ſic poſt. Ex his omibo videt᷑ ꝙ ñ habuit tot vᷣtutes
añ lapſuz quot habuit poi CPiii io. dðm qꝙ cũ fit cõ⸗
ꝓatio multitudinis donoꝝ gratie ad ſtatuʒ nature la⸗
pſe ⁊ ſtatũ nature inſtitute:h̊ põt intelligi vel de donis
gratie gratiſdate. vel de donis gratie gratüfacientis.
Si intelligit᷑ de donis gratie gratiſdate.ſic ſe hñt ſicut
excedẽtia ⁊ exceſſa.ꝓ eo ꝙ aliq̃ dona gratie gratiſdate
habuit ada in ſtatu illo. vtpote immoꝛtalitatẽ 1 impaſ
ſibilitatẽ.qᷓ nõ habuit aliꝗs poſteroꝝ eiꝰ. aliq̃ dona
gratie gratiſdate hñt poſteri eiꝰ que ipſe ñ habuit.ſic
ſunt gratia ſanitatũ.⁊ oꝑatio pᷣtutũ.a genera lingua⸗
rũ.⁊ ↄſilia.Rõ aũt ho diuerſitatis venit ex G. qꝙ illa do
na expediebãt illi tꝑi ⁊ alia ↄpetũt illi. Si aũt logmur
tx donis gratie gratũfaciẽtis.qꝛ dona illa ↄnerionẽ ba
bẽt qtũ ad habitꝰ ⁊ qᷓtuʒ ad actus ꝗ pfectõis ſunt. ſic
ↄcedendũ eſt.ꝙ in equali multitudine fuerũt in pꝛimo
hoiĩe in q̃ reꝑit᷑ in eius poſteritate.h̊ dico qtũ ad bitꝰ2
catũ ad actꝰ ꝗ ꝑfectõms ſunt. ſicut rõnes ad primã ꝑtẽ
inducte ondut.qᷓtũ vᷣo ad actus ꝗ hbñt impfectõʒ anne
ram.nõ ↄtingebat pᷣtutes m ſtatũ illũ in adã ponere.
ſicut habet᷑ ab aug.li.de tri.xiiij.⁊ mgr recitat.iij.ſen.
xxxiij.di. vᷣtutes habebũt alios actus in patria. qa ma⸗
ioꝛis ꝑfectõnis ꝙ habeãt in via. actus.n.ſiue vlus/p⸗
ni entie erit.nullũ bonũ dro pᷣponere xvel eqre.ſoꝛtitu⸗
Dinis ei firmiſſime adherere.tꝑantie nullo defectu no⸗
uo clectari. hos eoſdeʒ actus vſus habuerũt prumi
parentes in illa felicitate in qua fuerũt qñ habuerunt
grãʒ gratũfacientẽ.lʒ nõ illa ꝑfectõe in qua habẽt ĩ pa
tria.plurimũ tñ erant ↄfſoꝛmes./ Ser hec pʒzʒ rñſio ad
Duo obiecta.quoꝝ vnũ erat de foꝛtitudine.alteꝝ de tẽ⸗
pantia.que ꝓcedebãt ſᷣm actus bñtes im ꝑfectõeʒ ali⸗
quã annexaʒ.que quidẽ ꝑfectio ↄpetit ſolũ ſᷣm ſtatum
pñtis miſerie.¶¶ Ad illud aũt quod obijcit᷑ de pniĩa.di
cendũ ꝙ pnia reduci bz ad vᷣtuteʒ iuſticie. eſt. n. de ſpe⸗
ciebo iuſticie.exñte ſtatu ꝑſone lapſe.nõ autẽ fuiſſet de
ſpẽbus illius ſi pmanſiſſet ſtatus nature ↄdite.tũc eni
ellet actus iuſticie dro regenti ſubiectũ eẽ.¶ Ad illud
aũt quod obijcit᷑ de ꝑſeuerãtia. doõm ꝙ pſeueratia vno
mõ dicit᷑ ꝓpoſitũ ꝑſeuerandi in bono.⁊ h̊ mõ eſt vtꝰ xł᷑
Diſpoſitio ↄſequẽs vᷣtutes inſeꝑabilit. Alio mõ pſeue⸗
rantia eſt ↄtinuatio in bono vſq; in finẽ.⁊ ſic nõ dic ha
bitũ bᷣ potius dicit actũ.⁊ hãc primꝰ hõ nõ habuit. ex
H tñ nõ ſequit᷑ ꝙ aliqua virtute caruerit ꝓ eo tempore
quo in gratia ꝑmanſit.⸗! Ad illud quod obijcit᷑ꝙ nu⸗
merus ſacramẽtoꝝ poſt lapſuʒ nõ rñt ⁊c.dom ꝙ h
verũ eſt.⁊ rõ hꝰ eſt nccitas hũane reꝑatõis pꝰ lapſuʒ.
cecidit.n.hõ in moꝛbũ graueʒ ꝑ peccatũ ſun.pt queʒ
indigebat ſacramẽtis alijs ab illo. quod fuit inſtitutũ
tꝑe nature cõdite.ſcʒ matrimonio quibo cnraꝛet᷑.vnde
Hugo.exrquo hõ a ſlatu pᷣme incoꝛuptõis lapſus ĩ coꝛ
poꝛe ꝑ moꝛtalitatẽ.⁊ in aia ꝑ iniquitateʒ egrotare ce⸗
pit.continuo deus reꝑando inte ſacramẽtis ſuis medi
cinaʒ preꝑauit.que prout ratio poſtulabat ⁊ cauſa.di
uerſis temꝑibo ⁊ locis ad curatõʒ illius exhibuit.vᷣtu⸗
tes aũt neceſſaꝛie erant in omni ſtatu ? in omni temꝑe
7 qꝙtum ad ſubſtantiaʒ ⁊ q́;tuʒ ad numerũ:tñ bᷣm diueꝛ
ſitatem ſtatuuʒ neceſſaria erat actuum variatio m
tactum eſt. ¶ Ad illa que conſequũtur dici poteſt. ꝙ do
na.fructus. beatitudines. ↄferunt᷑ a doo ad pfectõnem
nature lapſe nõ inſtitute.Ad cuius dclaratiõeʒ nõ.q;
virtutes ßᷣm ꝙ ex auẽtibo ſa netoꝝ poteſt ratõnabiliter
colligi:ſunt ad infoꝛmandũ ſiue ad rectificãduʒ libeꝝ

ar bitriũ.tũc aũt ẽ libeꝝ aꝛbitrium infoꝛmatũ.q eſt in
iuſticia rectiſicatũ. hec auteʒ infoꝛmatio rectitudinis
in ſtatu nature inſtitute potentias anime reddidit ha⸗
biles ad agendum bonum recte.expedite. delectabilit᷑
2 perfecte: ꝓpter conſoꝛmitatem ⁊ obedientiam nature
reſpectu gratie.ſed primus homo in lapſu in culpam
ſpoliatus ſuit gratuitis ⁊ vulneratus in naturalibus
expoliatõneʒ auteʒ iſtam ſubſecuta eſt defoꝛmatio ⁊ i⸗
potentia ad bonum.⁊ ex illa vnlneratõne effecta ẽ na⸗
tura humana infirma. ſubſecuta ẽ difficultas ad bo⸗
num. ex hac auteʒ difſicultate ſubſecuta eſt fatigatio ⁊
faſtidium in progreſſu in bono ſiue in exercitio bonoꝝ
operum. ex his oꝛitur quedaʒ vite imꝑfectio ſiue ver
ſatio in operibo imꝑfectõnis. homo auteʒz ſi: deiectus
ſiue humana natura ſic lapſa.nõ poterat ꝑ ſe reꝑari.
nec illa que ſufficiebant ad recte agenduʒ expedite de⸗
lectabiliter ⁊ ꝑfecte. in ſtatu nature condite ſufficiebãt
poſt lapſum. ſeilʒ virtutes ſole: ꝓpteꝛea diuine benigni
tatis largitas habitus multiplices ↄtulit homĩ ꝓpter
multiplicia incõmoda iam tacta.vt ſic humane natu⸗
re lapſe defectus releuaret.ita vt ꝑ collatõneʒ gratie ĩ
virtutibus refoꝛmetur ipſa anima.⁊ efficiant᷑ potẽtie
potentes ad bene ⁊ recte operandũ.ꝑ collatiõeʒ gratie
in donis ad expedite operanduzʒ. ꝑ collatõʒ gratie ĩ fru
ctibus ad delectabiliter oꝑandum. ꝑ collatõʒ gratie ĩ
beatitudinibo ad perfecte oꝑandum. a virtutibo. n. eſt
aĩa potens ad oꝑpanduʒ. ex fructibus de lectabilit ope
randum.ex beatitudinibo ad perfecte oꝑandum.ita ꝙ;
ↄtra quadrupliceʒ oppreſſiõeʒ ſiue deiectõʒ que ex cul⸗
pa habet oꝛiginem: actoꝛ ⁊ reꝑatoꝛ bumane nature q;‚
drupliceʒ a ꝓpoſuit releuationeʒ. Ex his & patet ꝙ do⸗
na fructus ⁊ beatitudines ꝗpꝛie reſpiciũt ſtatum natu
re laple.virtutes auteʒ ſemꝑ fuerunt neceſſarie. ter
quod nõ eſt ſimile de comꝑatione fructuum donoꝛuʒ 2
beatitudinũ ⁊ ipſaꝝ virtutum. ad ſtatum ante culpaʒ
72 poſt 27. .

D tercium quo querit᷑.ſi primus homo po
terat illis mereri añ lapſum. E ſic videt·.
Jex puris naturalibus nõ poterat quis me⸗
eri tũc.vnde aug.in ench. ſine gratia nec tũc.i.in pꝛi
mo ſtatu meritum eſſe potuiſſet.& ſi eſſet etiam cũ gra⸗
tia ſiue gratuitis.mereri nõ potuiſſet: ſtatus ille fuiſſʒ
peſſimus.cum ſine merito nullus ꝑueniſſet ad gloꝛiã.
4 Item gratia ſiue gratuita modo ſunt principiũ me⸗
rendi per ſe loquendo.j.coꝛint.xv.non ego ſed gra dei
mecum. ⁊ fuerunt in ſtatu illo. cum illis mediantibus
erat homo gꝛatus do.vt ex dictis patet.⁊ illis ſolum.
gexiſtens in illis ꝑ illas poterat mereri. 4¶ IStem glo⸗
ria eſt remuneratio gratie ſiue merces. Jo.j.gratiã
gratia.vbi augꝰ. nonſolum gratiam que plene gratis
Ddatur ſine merito vt fideʒ que per dilectioneʒ ↄpatur.
ex qua iuſtus viuit:bᷣ ⁊ pro iſta gratia gloꝛi am.i.bea⸗

titudineʒ eternam.que merces iuſticie dicit᷑.q̊ cuʒ glo

ria remunerat᷑.merito patet ꝙ meritum eſt ex gratia.⁊
hoc eſt quod ſubiungit᷑ in glo.aug.predicta.vbi dicit᷑.
ratia quia merituʒ ex gratia. ⁊ ita ideʒ quod priꝰ.
1 Contra.vbi eſt pugna ibi eſt meritum.ᷓ vbi maioꝛ
ugna ibi maius meritum eſt. ⁊ vbi minoꝛ minꝰ.7 obi
nulla nullũ: ſed in ſtatu illo nulla potuit eſſe pugna.
⁊c. : SItẽ.ij.thim..i .õ coꝛonabit᷑ niſi qui legittie ceꝛ/
tauerit.ſed in prim ſtatu nõ erat certamen. ꝗ̊ᷓ neq; co
rona. neq; meritum.¶ Item ᷣm ph̊m. virtus ẽ circa
bonum ⁊ difficile.̊ cum meritũ ſit mediante virtute.
meritũ requirit difficultateʒ. ſed di ficultas nõ potuit
eſſe in ſtatu illo.ꝭ̊ ⁊c.ꝗ Item mgr.ij.ſen.xxiiij. di.ij. c.
dicit. ꝙ adam non meruiſſet ↄſentiendo temptatiõi.qꝛ
nullum habebat intus impellens ad malum. ad hoc
ꝙ ſit ibi meritum.oꝑtet ꝙ ſit impellens ad malũ.⸗ ita

1 7

difficultas. c. ¶¶ Itez ſi adam ſine difficultate potu
it mereri.quare nõ ſimilit᷑ ſancti in patria.¶ Rñnſio.
ꝙ gratuita habuerũt efficaciã merendi in ſtatu ante la
pſuʒ.¶l Ad primũ obiectũ ↄtra h.ſ.qꝙ vbi eſt pugna ibi
ſit meritũ ⁊c. Dicendũ ꝙ ſʒ vbi eſt pugna ibi ẽ meritũ
⁊c.nõ tñ vbi nulla ẽ pugna nullũ eſi meritũ: qꝛ meritũ
eſt ſine pugna.viri.n.ſancti frequẽt᷑ merent᷑ qũ in nlla
ſunt pugna.vt qñ ſunt in iocũditate ↄtemplatiõis. Si
obijcit᷑ de ſtatu.ſ.ꝙ ꝗ eſt extra ſtatũ pugnadi ẽ er ſtatũ
merendi. Dicendũ ꝙ ſi hoc ſit verũ.hoc eſt ſolumodo
in ſtatu nature lapſe.qui nõ eſt ſine pugna. quia caro
ↄcupiſcit adueꝛſus ſpiꝛitũ ad gał.v.aliter fuit in ſtatu
nature condite.¶ Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ nõ coꝛonat᷑
⁊c. Dicenduʒ ꝙ duplex eſt coꝛona beatoꝝ.vna que re⸗
ſpicit premiũ ſubale.⁊ hec rũdet radici meriti ſiue ca⸗
ritati.Alia que reſpicit premiũ accñtale ſuꝑadditum
ſubali.que ꝓprie rñdet triumpho.ſiue victoꝛie vicioꝝ
habite ꝑ conflictũ ſiue certamen.⁊ de hac loquit᷑ apłs.
quod patet ex verbis eius. dicit.n.qui certat in agone
nõ coꝛona.niſi qui legit.certaue.cum illa coꝛona rñdʒ
triumpho habito ð vicijs.nõ habet᷑ niſi poſt legittimũ
certamen.nec iſtam obtinuiſſet primus homo gratui⸗
toꝛum merito ſ̊ aliam tm̃.¶! Ad aliud quod obijcuur.
ꝙ virtus eſt circa bonum? difficile ⁊c. Oicendũ ꝙ ſic
Duplex eſt meritum dupler eſt difficultas.eſt.n.meritũ
dimiſſionis pene.⁊ eſt meritum gloꝛie.ſic duplex ẽ dif⸗
ficultas.Vno modo dicitw᷑ difficile.i.laboꝛioſuʒ.⁊ hoc
mõ difficile requirit᷑ ad meritũ ſatiſfactõnis. Alio mõ
dicit᷑ difficile quod eſt ſupᷣ omẽs vires nature.⁊ h̊ mõ
dirficile requirit᷑ ad meritũ gloꝛie que eſt ſup naturà.
illa & difficultate que requirit᷑ ad meritũ dimiſſionis
pene.nõ meruiſſet quis ante lapſum. vᷣ ſolũmodo q eſt
in eleuatione alicuius ſupra ꝓpri aʒ naturã. lerbum
aũt phi dicentis.ꝙ virtus ẽ circa bo.⁊ di. intelligitur
habito reſpectu ad ſtatum nature lapſe.nõ nature con
dite.⸗4:! Ad illud quod dicit magr.ꝙ primꝰ homo non
meruiſſet nõ ↄſentiendo temptatõni.quia nõ habuit ĩ⸗
pellens ⁊c. Dicendũ ꝙ quidam dicũt. ꝙ magjr intelle
xit de merito dimiſſionis pene.ſ̊ quia merituʒ dimiſſi⸗
nis pene eſſe nõ poterat.dũmodo eſſet ſtatus ille.vide
tur ꝙ hbec rñſio ſit imꝑtinẽs ad ꝓpoſitum. ꝓpter h̊ alit
põt dici.ſcʒ ꝙ eſt meꝛitoꝛiũ quantũ eſt de geneꝛe oꝑis.
7 eſt meritoꝛiu q̃ntuʒ eſt ex radice caritatis.Aſderito⸗
riũ de genere opꝑis dicit᷑ qð eſt meꝛitoꝛiũ eo ꝙ eſt opus
virtutis de ſe.hoc aũt arduũ ⁊ difficile. Alio mõ dicit᷑
meꝛitoꝛiũ om̃e opus quodcũq; ſit.dum tñ er radice ca
ritatis ꝓcedit.vult &̊ magr dicere.ꝙ in reſiſtẽdo tem⸗
ptationi ade non fuiſſet meritum ſi nõ habuiſſet graʒ.
nec primo modo nec ſecundo. Si dᷣo reſtitiſſet ex cari⸗
tate.meritoꝛium fuiſſet ſecũdo modo.nõ primo: in no⸗
bis auteʒ ſemꝑ eſt meritoꝛium vel vtroq; mõ vel ſalteʒ
altero.ſcʒ pter difficultateʒ ad bonum ⁊ pronitatem
ad malũ.⸗. Ad vltimũ dom.ꝙ non eſt ſimile de ſctis.
quia iam non ſunt in ſtatu merendi. adam aũt erat in
ſtatu viatoꝛis.⁊ ita pʒ ꝙ ñ ẽ ſile.

¶Articulus quartus-

DBquartum quo queritur. vtꝝ gtuita erãt
uefficacioꝛa ante lapſum q; poſt. e ſic vide⸗
tur. nobilioꝛi perfectibili nobilioꝛ debetur
perfectio. quia ergo bomo in ſtatu innocentie muito
nobilioꝛ erat q; nunc.multo nobilioꝛa habebat gratu
ita.¶ Item habitus cognitiue nobilioꝛ eſt ⁊ melioꝛ tũc
q̃ᷓ nunc.cognitio ergo maioꝛ erat et perſectioꝛ. inflicta
eſt enim homini ignoꝛantia propter culpam primoꝛuʒ
parentum: ſed ſi cognitio fuit perfectioꝛ.⁊ dilectio ſi⸗
militer. ſm illud Auguſtini. Quantum cognoſcis.
tantum diligis.ſed ſᷣm quantitatem caritatis ſiue di⸗
lectionis ſunt gratuita efficacioꝛa. ergo ⁊c. ¶¶ Iem
ſides ex ſtatu illo vt ex verbis Hugonis patet· ma⸗

e

¶ Lneſtio

ioꝛ fuit⁊ excellentioꝛ illa que fuit poſt lapſum. a ſimili
videtur.ꝙ dilectio ſiue caritas maioꝛ fueꝛit in ſtatu an⸗
te lapſum ꝙᷓ illa que fuit poſt.⁊ alie virtutes ſimiliter.2
ita vt pꝛiꝰ.¶ Itẽ albiꝰ eſt qð ẽ nigro imꝑmixtius.ergo

magis ẽ meritoꝛiũ quod minꝰ habet in ſe de merito. Sʒ

omnia merita noſtra quodãmõ ꝑmixta ſunt culpæ. Fᷣm

illud y ſa.lxiiij. omẽs iuſticie noſire ſicut panus mẽſtrua

te. ſi ergo in adã m ſtatü innocẽtie merita ommmo fuiſ
ſent im ꝑmixta culpe.videt᷑ ꝙ in ſtatu illo merita fuiſſẽt
maioꝛa.ſed quãtitas meriti ẽ Fm quãtitatẽ gꝛatuitorum
⁊ cfficatiã.ergo qtuita tũc erãt maioꝛis efficatie. ¶ YItẽ
meritũ ẽ a gratia ⁊ libeꝛo arbitrio.quãto igit᷑ liberũ ar⸗
bitriũ gꝛatie magis obedit.tãto gꝛatia efficatiꝰ in actnʒ

ſuũ exit.ſed natura magis erat obediẽs tũc qꝙᷓ; nũc cũ eſt

corꝛupta.ergo tũc dona gratuita erat ad merendũ effi⸗
catioꝛa.q Itẽ rectitudo iuſticie naturalis magnum fuit
expedimentũ gꝛatuitoꝛũ ⁊ cauſe efficacie eoꝛundẽ ſicut
cõcupiſcentia noxioꝛũ nũc eſt impedimentũ.̊ ⁊c. ¶¶ Itẽ
tã gꝛatia ꝙ virtutes ſunt diuina quedam ⁊ dona dei.⁊
hoc ante lapſum ⁊ poſt.ſed ante lapſum data erãt ad ꝑ⸗
ficiendũ naturã inintutã.poſt vᷣo ad reꝑandũ naturã de
ſtitutã ⁊ perficiendũ illã.ſed conſtat.q diuina bonitas
omnia optime oꝛdinãs ⁊ diſponẽs.nõ contulit gꝛatuita

daona minoꝛis efficatie ad reꝑandũ naturã deſtitutã 1

ſiciendũ eã qtuʒ ad naturã inſtitutã repandã.ergo poſi
lapſum fuerũt tante efficacie vel maioꝛis ꝙᷓᷓ ante lapſũ.
lItẽ natura deſtituta ad hoc ꝙq ꝑuemiat ad ſuũ finem.
adiutoꝛio idiget maioꝛi ꝙᷓ; natura cõſtituta. ergo cũ do⸗

na gꝛatuita vt gratia 2 virtutes data ſint a ſumma bo⸗

nitate que omnibo dat affluẽter Yaco.j.in ſubſidiũ ⁊ ad
iutoꝛiũ nature vt illis mediãtibo ꝑueniat ad finẽ relinꝗ

tur ꝙ gꝛatuita data poſt lapſum ſunt maioꝛis efficacie

qᷓ que data erãt ante lapſum. Mon eniʒz dediſſet vnicui⸗
q; affluenter. niſi magis indigẽti dona maioꝛa dediſſet.
ꝙ autẽ natura humana magis indigeat nũc q́ i illo ſta⸗
tu.patet ꝑ hoc ꝙ multa ſunt iflicta homini propter pec⸗
cata primoꝛũ parentũ ex ꝗbus debilitata ẽ? deteriora⸗
ta.¶ IRẽ hoc videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ natura inferioꝛ magis ſub⸗

uenit ? efficatius magis indigenti. quod patet ꝑ boc ꝓ

mem bꝛo leſo magis ⁊ efficatius ſubuenit natura ꝙᷓ; mẽ⸗
bꝛo ſano.⁊ hoc atteſtatur eius bomtati.ergo multofor⸗
tius h̊ ↄuenit bonitati auctoris nature.ergo 76.4Itez

ſtatus poſt lapſum eſt ſiatus pugne.vnde magis impu⸗

gnatur homo qᷓ; ante lapſum.vnde.ij.thimo.ij.iQon co
ronabitur niſi qui legittime certa.⁊c.ſed bas vincendo
pugnas.glorioſius triumphat 2⁊ maioꝛem meretur coro
nam.ſed maioꝛ corona debet᷑ maioꝛi merito. maiꝰ autẽ
meritũ gꝛatie maioꝛi ſiue gratuitis maioꝛibo ſiue maio

ris efficatie. ergo cũ hõ in ſtatu nature lapſe gloꝛioſius

triũphat ꝙ; ante.relinquit᷑ ꝙ gꝛatuita habet maioris ef
ficacie.q Iteẽ habito reſpectu ad ſtatũ nature laple. intel
ligendũ ẽ verbũ phᷣi.ars ⁊ virtꝰ ſunt circa difficilia.ſed
boc ꝑ ſe verũ ẽ.quãto actus vututis ẽ difficilioꝛ tãto viꝛ
tuoſioꝛ.⁊ quãto virtuoſioꝛ tanto ad merendũ efficatior.
ſi ergo maioꝛ eſt difficultas in ꝑficiendis mandatis nũc
ꝙ eſſet in ſtatu nature inſtitute.videt᷑ ꝙ maioꝛ ſit meren
di efficatia. efficatia autẽ merẽdi eſt ab efficatia gratui⸗
torũ.⁊ ita vt pꝛius. Itẽ ſacramẽta pꝛioꝛa erant maio⸗
ris efficatie ſuccedẽtibus. VIñ Hug.in li.ð ſacramẽtis.
ſemꝑ q tempoꝛe poſterioꝛa fuerũt.effectu gratie ſ piritu

alis dignioꝛa inuemant᷑.ex hoc verbo patet. ꝙ gratia ĩ

ſacramentis ſiue ſaoramẽtalis minoꝛis erant efficatie ĩ
primis temporibo qᷓ ſit nũc. Similiter videt᷑. ꝙ gratia ĩ
virtutibus.⁊ ipſe virtutes que efficatiã habẽt a gratia.

noõ fuerũt tante efficatie prio mõ quante ſunt nũc.lItẽ

ſm ꝙ magis appꝛopiquauit ab initio aduetus ſaluato⸗
ris.maioꝛ erat effectꝰ ſalutis.AInñ Hugo.ſciendũ. ꝙ di⸗
uine diſpẽſationis ordo ⁊ ratio hoc poſcunt. vt ſicut ab
initio ꝓcedente tempoꝛe magis ſemper ac magis aduẽ⸗

tus ſaluatoris apropinquauit. ſic ſemꝑ magis ac ma⸗
gis effectus ſalutis creſceret 2 cognitio veritatis.ſʒ ma

ior effectus ſalutig eſt ex maioꝛi efficatia gratuitorum.

T ita vt prius.¶ Reſpõſio.q loqui poſſumus de effica⸗

tia gratuitoꝛũ ſᷣm com ꝑationem perſone ad perſonaʒ.
aut ſtatus ad ſtatum. Si primo modo ſic ſe haberent ſi
cut excendentia ⁊ exceſſa.probabiliter enim pꝛeſumi po
teſt ꝙ aliqui fuerunt poſt lapſum. qui maiorem gratiaʒ
ha buerunt ⁊ in meritis efficatioꝛem. qᷓ aliqui qui fuil⸗
ſent in ſtatu innocentie.ſi ſtatus ille perſeueraſſet. ali⸗
qui ðᷣo minorem. ſicut creditur de perſonis exiſtẽtibus
currente lege moyſi.⁊ exiſtentibus currente lege euan⸗
gelica. Sed ſi ſcdo modo id eſt ſi comꝑemus generali⸗
ter ſtatum ad ſtatum.ad huc concurrit duplex conſide⸗
ratio.quia gratia ſiue virtutes poſſunt conſiderari.vel
com ꝑatione ad illos quos informant ⁊ perſiciunt.hoc ẽ
ad ſuſcipientes.vel in ſe vel ſᷣm ſe.Si conſiderantur in

com ꝑatione ad ſuſcipientes.quia efficatia gratie ⁊ vir⸗

tutum maior eſt ydoneitate ſuſcipientis.que quidẽ ydo
neitas eſt ex conſentaneitate volũtatis ⁊ promptitudie

obediendi ſiue ſubijciendi ſe gratie ipſi ⁊ virtutibus.po
teſt dici. ꝙ gratie ⁊ virtutes efficatiores erant ĩ ſtatu na
ture condite qᷓ in ſtatu nature lapſe. Si conſiderantur
gratia ⁊ virtutes ᷣm ſe nõ vſquequaq;. certum eſt ĩ quo
itatu dominus gratiam contulerit maiorem 2 virtutes

potẽtioꝛes ⁊ efſicatioꝛes.pꝛo eo ꝙ magnitudo gratie di
ſtribute ⁊ efficatia virtutum attenditur ſᷣm dilcretionẽ
diſtribuentis.que cognitionem noſtraʒ latet.⁊ etiã ſᷣm
maiorem pꝛeparationem ex parte ſuſcipientis.pie tamẽ
⁊ nõ omnino abſqʒ pꝛobabilitate ſupponenduʒ eſt.ꝙ ma
iora munera gratie ⁊ virtutum largitus eſi bomini la⸗
pſo.qᷓᷓ dediſſet homini ſi in ſtatu innocentie permalſiſſet.
tum quia homo maioꝛi gratie adiutorio indiget.tũ etiã
quia decet deum de malo maius bonũ elicere ꝙᷓ ſit illud
bonum quod adimendo malum nocet. Ep hac ergo du⸗
plici ratione quarum vna eſt in cõmẽdatione miſericor
die diuine alia in cõmendatione ſapientie.nõ irꝛationa
biliter colligitur. ꝙ dona gꝛatuita m ſe ſint maioꝛa 2 ef
ficatiora poſt lapſum qᷓ; ante.⁊ maxime poſt aduentum
ſaluatoris qui mediatoꝛ ⁊ ĩterceſſoꝛ pꝛo nobis inteꝛpel⸗
lat.quem decet exaudiri in omnibus pꝛo ſua reuerentia
heb. vj.vnde cum appareat vultui dei ſempeꝛ ad inteꝛpel
landum pꝛo nobis. Heb.ix.⁊ pro nobis in cruce oblatꝰ
fuerit ⁊ quottidie offeratur. valde probabile videtuꝛ. q;
maius minus gratie tribuatur nobis qᷓ ſi ipſe nõ fuiſſʒ
incarnatus ⁊ pꝛo nobis oblatꝰ.⁊ hoc exr preſſe videt᷑ in⸗
nui Joh.vij.cũ dicit᷑.ꝙ ſpiritus nõdum erat datus. ꝗa
ihus nõdum erat gloꝛificatus. Vñ cũ aſcendit in altum
tunc dedit dona hominibus. Ad illud quod prĩo obij⸗
citur contra hoc.ſ.ꝙ nobilioꝛi perfectibili debetur no⸗
bilior ꝑfectio. Dicẽdũ.ꝙ h̊ verũ ẽ de ꝑfectibili ⁊ ꝑfecii⸗/
one qtum ad eſſe primũ.qꝛ ſibinuicẽ reſpõdẽt ſᷣm quã⸗
dã pᷣciſionẽ ⁊ adequationẽ.gꝛatia aũt ⁊ virtutes ꝑficiũt
q;tum ad eſſe ſecũdũ. Preterea.hec.ſ.gr̃a ⁊ vᷣtutes ſunt
pure gtuita ⁊ m libitũ ⁊ electionẽ dei collata.ꝗ qñq; ꝑ
ſone viliori quãtũ ẽ ð naturalib gram cõfert maioꝛẽ et
nobilioꝛi minoꝛẽ.ſᷣm iudiciũ ꝓfunditatis ſapie illiꝰ. hu
mane ſciẽtie incõpꝛehẽſibilẽ.Iuyta illð Ro.xj.O altitu
do diuitiarũ ⁊c.i¶ Ad illð qð obijcit᷑. habitꝰ cognitie

erat melioꝛ ⁊ efficatioꝛ añ lapſuʒ qᷓ; pꝰ ⁊2c. Dicẽdũ ꝙ ve

rũ ẽ.ſʒ h̊ nõ ẽ ĩ rone illa q̃ gratuitꝰ ẽ.ſʒ H̊ ẽ ꝓpt᷑ potẽtiã co
gnitiuã que de merito peccati obnubilata ẽ ⁊ ignoꝛãtia
iflicta.ſic.n.videt᷑ maiĩfeſte ĩ uiſiua exterioꝛi.⁊ lʒ ipa po⸗
tẽtia ſᷣm ſe nõ recipiat variationẽ deterioꝛatiõis.nihilo
minꝰ meliꝰ videt iuuenis qᷓ; ſenex ꝓpter defectũ oꝛgani.
ſimilit ẽ ĩ ꝓo iio.⸗ Ad h̊ qð qr.ꝙ quantũ agnoſcis tã⸗
