poꝛa nõ fiũt ſimul foꝛte inqu ſic eis loquebat᷑.⁊ ſi non
tanta ꝑticipatione diuine ſapiẽtie quàta capiunt angeli
tñ humano modulo minꝰ.ſed ĩ ipſo genere locutiõis qð
viſione aparitiõis. Habetur cõſequenter in eadeʒ glo.
Aug.vbi dicit.ꝙ dei deambulãtis vocẽ audierũt.nõ ni
ſi ꝑcreatura factũ eſt.ne ſubſtatia inuiſibilis ⁊ vbiq; to
ta.que eſt patris ⁊ filij ⁊ ſpirituſſancti coꝛporalibo ſenſi
bus ⁊ tẽporali motu apparuiſſe credat᷑.omnibo ergo mo
dis pᷣtactis illo ſolo excepto ꝗ ẽ ꝑ ſpeciẽ vidit deũ. Ad
illud quod pꝛimo obijcit᷑ cõtra hoc.ꝙ viſio ꝑ ſpeculũ eſt
per mediũ.⁊ nihil erat mediũ iter deũ ⁊ animã ⁊c. Si⸗
cendũ.ꝙ huiuſmõi ĩ mediatio nõ impedit viſionẽ ꝑ ſpe⸗
culũ.quia videre deũ cõſiderado ſe eſt videre per ſpecu⸗
lum.quia ipſa mens ſiue ſpeculũ c.vñ Anſel.in mono.
aptiſſime ipſa rõnalis ſibimet eſſe velut ſpeculũ dici po⸗
teſt. in qua ſpeculat᷑ vt ita dicã imaginẽ eius queʒ ſacie
ad faciẽ videre nequit.Preterea.licet ipſa mens vᷣm eſ
ſentiã ſuã ſit cõiunctiſſima deo.tamẽ inter mentẽ inqᷓtũ
eſi ſpeculãs deũ in ſe vel per ſe.eſt aliquid quaſi mediũ.
quia ipſa vt eſt imago ducẽs animã ſpeculantẽ ⁊ dirigẽ⸗
tem in deũ.Preterea.hoc argumentũ nõ valet.aia ade

ſeipſa ſpeculabat᷑ deũ.nõ ergo manuductiõe alicuiꝰ cꝛe⸗

ature inferioꝛis.quia vt patet ex dictis ⁊ ꝑ ſpeculñ ꝙ ẽ
veſtigiũ ⁊ ꝙ eſt imago.videt᷑ deus a creatura rationali.
¶ Ad illud quod obijcit᷑ peꝛ verbũ magiſtri ſen.dicẽtis.
homo ante peccatũ ſine medio deũ videbat. dicendũ.q;
multiplex ẽ mediũ ſᷣm multiplicitatẽ ſtatꝰ:humani.Eſt
enim mediũ cõferens.⁊ ẽ mediũ impediẽs. Dediũ con
ferens ẽ duplex.ſ.diſponẽs : deducẽs.medio diſponẽte
videt᷑ deus in patria.quia anima ĩ patria mediate dei⸗
formitate ⁊ inſluentia glorie.diſponet᷑ ad hoc.ꝙ clariſ
ſime poſſit deũ in ſeipſo videre.deifoꝛmitas enim glorie
ſufficiẽs ẽ diſpoſitio.q ad hoc q anima deũ in ſe poſſit
videre medio deducẽte.videbatur deus in ſtatu nature
cõdite ⁊ in ſtatu nature lapſe.in vtroq; enim ſtatu ꝑſpe
culum creaturarũ ducebat᷑ anima ad cognitionẽ creato
ris.ſed in ſtatu nature cõdite nõ erat mediũ unpediens
ſed velamẽ ſiue tenebra peccati.ſicut in ſtatu nature la
pſe.In ſtatu vo innocẽtie videbat᷑ deus pꝓ ſpeculũ clarũ
nulla eni erat in anima peccati nebula. In ſtatu vᷣo mi
ſe erie videt ꝓ ſpeculũ obſcuratũ ꝓpter peccatũ primi ho
minis.⁊ ideo nũc videtur ꝑ ſpeculũ ⁊ in enigmate. eni⸗

gma enim ſicut dicit Aug.eſt ſimilitudo obſcura. Ta

aliud quod obijcit᷑.ꝙ mens ſiue anima humana exprelſ⸗

ſiſſime deũ repreſentat? manifeſte ducit in cognitioneʒ
dei ⁊c̃. Dicendũ.ꝙ ſicut melius ⁊ manifeſtius declarat᷑

diuina potẽtia ſapiẽtia ⁊ bonitas.ex cõditione guberna
tione ⁊ ſuſtẽtatione eorũ ex quibus eſt reperire imaginẽ
dei.a in quibus eſt reꝑire veſtigiũ.qm̃ declarat᷑ ex condi
tione gubernatione.ſuſtẽtatione.eoꝛũ que ſunt ad ima⸗
ginem dei.alijs nõ exiſtẽtibus.ita pfectius ⁊ manifeſtiꝰ
dqucituꝛ mens in cognitionẽ dei per ſpeculũ creaturarũ
que deum repꝛeſentãt per imaginẽ ⁊ veſtigiũ.q; duceret᷑
per ſpeculũ eorũ que ſunt ad imaginẽ tm̃. vnde primus
homo vidẽdo deũ ꝑ vtrũq; ſpeculũ imperfectiorẽ ma⸗
mifeſtioꝛẽ aſſurgebat cognitionẽ.q; ſi totũ ꝑ alteꝛũ vidiſ
ſet.¶¶ Ad illud quod obijcit᷑ ad idem per Anſel.patet re
ſponſio. Ad id quod addit᷑.ꝙ cõuerſio mentis ad ſpecu
landum deũ per creaturas inferioꝛes. eſt elõgatio que⸗

dam a perffectioꝛi cognitiõe.dicendũ ꝙ hoc nõ eſt verũ.

ĩmo potius eſt ꝓgreſſus vlteꝛioꝛ in cognitiõe.ſpeculatõ
enim dei ẽ per relucẽtiam inueſtigio nihil ſubtrahit illi

que eſt per relucentiã in imagine. ĩmo addit ad illaʒ.q;

er hoc luculẽtius cognoſcitur diuina poteſtas.ſapiẽtia
7 bonitas vt tactũ eſt.

Articulus tercius

O terciũ ſuppoſito.q primus homo qtuʒ ad
creatoꝛẽ ꝑfectus conditus ẽ in ſcientia vt de-
tmĩatũ ẽ.querit᷑ ſi ſtetiſſet.vtꝛũ ꝓfeciſſet ĩ co
nitione q;tum ad creaturas. ſic. videtur. per inteꝛ⸗
ualla temporũ ꝓfeciſſet ad gram ⁊ in gra. alioqn peior
eſſet ſua cõditio q; noſtra.cũ nos multiplici merito cre⸗
ſcamus in gra.eꝛgo pari rõne per internalla tempoꝛnzʒ
ꝓfeciſſet in reꝛum noticia.¶ Itẽ aut adam ſciebat q vẽ⸗
tura eꝛant aut nõ ſciebat.Si ſic.ergo pꝛeſciuit lapſum
ſuum.⁊ quid ex illo xoſteris ſuis erat euenturũ.qð pla
ne aꝓpaꝛet eſſe falſum. Si futura nõ cognoſcebat.⁊ reꝛũ
nature vaꝛiant᷑ in tempoꝛe.ergo multa incipiebat ↄgno
ſceꝛe ſᷣm tempoꝛũ variationẽ.ergo ꝓfeciſſet in cogninio⸗
ne.¶ Itẽ ſi adã omnia videꝛat nec omnia audierat.eſto
eꝛgo ꝙ videꝛet aliquã rem quã pꝛius nõ vidiſſet.cũ vide
re ſit cognoſcere ſicut intelligere. videt᷑ ꝙ ſicut neceſſa⸗
rio ſequituꝛ.ſi incepit intelligere incepit cognoſcere. ſi
militer ſi incepit videꝛe ĩcepit cognoſceꝛe. ſi eꝛgo multa
ſenſibilia vidiſſet que pꝛiꝰ nõ viderat.videt᷑ ꝙ multa di⸗
diciſſet ſenſibilia per tẽpoꝛis inteꝛualla.4 IJtieʒ ſi bomo

ſtetiſſet.aut vnus homo ſciꝛet voluntatẽ ⁊ cognitionẽ al⸗

terius.aut nõ.Si ſic eꝛgo fruſtꝛa egeꝛet ſeꝛmone. ſi non
eꝛgo cũ poſſet ab alio edoceꝛi.videt᷑ ꝙ in ſtatu innocen⸗
tie multa diſceꝛe potuiſſet.¶ Cõtꝛa in illa felicitate pꝛi
ma nõ defuit homini pꝛimo ꝙ; habere volebat.EIñ Au⸗
gu.de ciui.dei.xiiij.nec abeꝛat quicqᷓ quod bona volun
tas adipiſceꝛetuꝛ.eꝛgo habebat omnẽ ſubſtantiã quã ha
beꝛe volebat ⁊ ſcientiarũ ꝑfectionũ.ergo nõ erat in volũ
tate ꝓficiendi.eꝛgo nõ ꝓfeciſſet.¶ Itẽ ꝓfeciſſet pe:ꝛ tem
poꝛum inteꝛualla.niſi fuiſſet in volũtate ⁊ ſpe ꝓſiciẽdi.
ſed dicit᷑ ꝓuer.xiij.ſpes que differt᷑ affligit animã.eꝛgo
ſi fuiſſet in ſpe ꝓficiendi peꝛ tempoꝛũ inteꝛualla.⁊ ſpei
Dilatio nõ eſt ſine afflictione.afflictus eſſet in ſtatu illo.
quod nõ eſt verũ.¶ Item ſi ꝓfeciſſet ꝑ tempoꝛũ inteꝛual
la hoc cõtigiſſet vel peꝛ doctrinã.vel per inuẽtionẽ.que⸗
cunq; enim ſeimus vt dicit phᷣus aut addiſcẽdo aut in⸗
ueniendo ſcimus.ſed nõ doctrina.nõ eſt enim veriſimi⸗
le ĩmo rationi diſſonũ.ꝙ aliquis ſucceſſiſſet illi cuiꝰ do⸗

ctrina ꝓfeciſſet.ergo ꝓfeciſſet inuentione.ſed hoc eſſe ñ

poſſet ſine ſolicitudine ⁊ pena que in ſtatu illo nõ fuiſ⸗
let.ergo ⁊c̃.¶ Itẽ conditꝰ fuit in perfectiõe corpoꝛali cõ
pleta.⁊ cõpletione tanta vltra quã non ꝓfeciſſet.a ſimi
li videtur de cõpletione anime.qꝙᷓtum ad ea que ſuntna
ture.ſiue in que poteſi natura.ſicut enim cõditus fuiti
perfectiõe coꝛpoꝛali in quã potuit natura in illo. ita vt
videtur ĩ perfectione amme in quã potuit natura in illo

A
N
Ne
rat
ne
gine
ndi
na⸗
eſo
ni
eret
nus
ig⸗

n

re

ne⸗
ii.
ato
illi

tir

R'’
ſ
ten⸗
ior
ere⸗
nz
e

1
i⸗
mo
l
on
en
un
e
oli

ueſtio

ergo nõ pfeciſſet nec ꝑ doctrinã neq; ꝑ inuẽtionẽ.¶ Itez

quicꝗd hõ addiſcit.addiſcit mediãte via ſenſus mẽoꝛie
⁊ experiẽtie.⁊ ita ab inferioꝛi ⁊ ab exterioꝛi.ſi g̊ hõĩ ſta
tu ĩnocẽtie didiciſſet. ꝑ inferioꝛa ⁊ exterioꝛa ad ꝑfectõeʒ
veniſſet.ſ̊ talis oꝛdo nõ ↄgruit nature inſtitute ⁊ bñ oꝛ⸗

dinate.S ſolũ lapſe.cũ omi creature pᷣelſet.videt᷑ ni⸗

hil ſenſibiliũ ĩ ſtatu illo ꝓfeciſſet. ¶ Rnſio ad pᷣdictoꝛũ
intelligẽtiã ẽ notãduʒ.q ꝑfectꝰſciẽtie triplici via põt cõ
ſiderari.vel a ꝑte ſcibilium. vel a ꝑte modoꝝ ſciẽdi ſiue
cognoſcẽdi.vel a ꝑte maioꝛis habilitatis ĩ cognoſcendo
ſᷣm pᷣmũ modũ loquẽdo intelligẽduʒ ẽ. q quedã ſũt res
que fiũt curſu naturali.quedã q̃ fint curiu mirabili ſiue
ſuꝑnaturali:quedã q fiũt curſu volũtario. Fm ꝙ decla⸗
rat Anſel. In eaꝝ ꝗᷓ rerũ cognitõe q fiũt curſu natura⸗
li.nõ ꝓfeciſſet adam ꝗtuʒ ad noui habitꝰ acquiſitõnem.

accepit em̃ ſicut habet᷑ ab aug.⁊ a mgroſen. a ſui exoꝛ⸗

dio oĩm generũ rerũ plenaʒ noticiã. ꝑficere tñ potniſſet
qtum ad aliũ modũ cognoſcẽdi ⁊ qᷓtuʒ ad ꝑfectioꝛẽ ba⸗

bitum ſciendi.qtuʒ ad aliuʒ modũu dico ꝙ ꝓficere pote⸗

rat.qꝛ qð nouerat ſimplici noticia cognoſci poterat ex⸗
periẽtia.qð nouerat intellectu cognoſcẽ poterat: ſenſu
ꝓficere etiã poterat qtuʒ ad maioꝛẽ habilitatõneʒ qꝛ ex
frequẽti ↄſideratõe rerũ quas nouerat. ꝓmptioꝛ fuiſſet
ꝑatioꝛ ad indicãduʒ de eiſdem.quaꝝ babebat cognitõ
nem ꝑ habitũ innatũ.⁊ licet pᷣmꝰhõ nõ haberet tardita
tem hebetudis ꝓpter aggrauatõeʒ coꝛꝑis coꝛrupti.ha⸗
bebat tñ ſpũs eius velocitatẽ tardioꝛẽ ſiue minoꝛẽ ꝓpteꝛ

coꝛꝑis aĩalis vegetabilitatẽ.⁊ ſic in cognitõe rerũ natu:

ralium adã quodãmodo ꝓfeciſſet.quodamodo mime ſi
ſtetiſſet.In eaꝝ vo rerũ cognitõe que fiũt curſu volũta⸗
rio ⁊ mirabili ſiue ſuꝑnaturali.ſimpliciter ꝓficere po⸗

tuiſſet.nõ ſolũ qdtuʒ ad modũ cognoſcẽdi.̊ etiaʒ inqui⸗/

rendo nouã cognitõeʒ. nec mirum qꝛ ado hoc vt cognoſce
ret diuina miſteria indigebat ſuꝑna illuſtratõe.ad hoc

do ꝙ cognoſceret ſecreta alteriꝰ indigebat ipᷣius detectõ

ne.i ec talis pfectus ſtatui innocẽtie derogabat.cũ eti
am beati angeli in cognitõe diuinoꝝ miſterioꝝ ⁊ huma
noꝛum ſecretoꝝ ꝓſiciant. ꝓpter qð dicit Ephe.iij.vt in⸗
noteſcat pꝛincipibo ⁊ poteſtatibo ꝑ eccleſiã multifoꝛmis
ſapiẽtie dei.⁊ ſic ptʒ rñſio ad ꝓpoſitã queſtionẽ.qꝛ ſi bo
mo ſietiſſet ꝑ tempoꝝ interualla in cognitõne ꝓfeciſſet.
l Ad pꝛimũ qð obijcit᷑ ↄtra hoc.ꝙ nihil deficiebat pꝛi
mo homini qð valebat ⁊c. Dicẽdnʒ ꝙ hoc verũ eſt qinʒ
ad tũc tꝑis in quo volebat.ſemꝑ em babebat ꝙ volebat
habere tꝑe illo quo volebat: ſ̊ hoc nõ impedit quin vel⸗

let habere aliquid tꝑe aſequẽti quod defuit illi tꝑe pᷣce⸗

denti.⸗ Ad illud quod obijcit.ꝙ ſpes que differt᷑ affli⸗
git aĩaʒ ⁊c. Dicendũ ꝙ ſecus eſt dilatõne ſpei nature

lapſe ⁊ in ſtatu nature ↄdite.licet em̃ dilatõ ſpei affligat

in ſtatu nature laple.nõ ſic fuit in ſtatu nature condite.
cuiꝰratõ eſt.q nihil tũc deſiderabat qᷓiuʒ ad rem deſide

ratam.nec q;ꝛtuʒ ad tempꝰaſſecutõis deſiderati.niſi Fᷣm

dictamẽ ratõnis recte.⁊ ꝓpter hoc ſi quid tũc ſperabat᷑.
quia aſſecutõ ſperati nõ appetebat᷑ ante tempꝰ aſſecutõ⸗
nis eiuſdeʒ. iuxta quod dictabat ratõ illud foꝛe aſſequẽ⸗

dum. nulla fuiſſet afflictio ex ſpei dilatõne.q Ad illud

quod obijcit.ꝙ neq; ꝑ doctrinã neq; ꝑ inuentõnem ꝓfe⸗
ciſſet. Dicẽduʒ ꝙ extenſo nomine doctrine eo modo quo
addiſcimꝰa magiſtro exterioꝛa.ſᷣm ꝙ dicit aug.in li.de
magiſt. ⁊ etiã a qnocũq; detegente nobis ſecreta mẽtis
ſue ꝓfeciſſet ꝑ doctrinã.ſimiliter foꝛte ꝑ inuentõnem ꝓ⸗

feciſſet.Nec fuiſſet illi ſolicitudo inuemiendi penalis ſi⸗

cut nec laboꝛ indictus eidem in paradiſo. Dicit em̃ au⸗
gu. ſuꝑ Geñ.viij.ad litt.credibile eſt hominẽ in paradi⸗
ſo poſitum vt operaret᷑ nõ laboꝛioſe ſed delitioſe. Simi
liter põt dici de ſolicitudine inneniẽdi.quod magis fuiſ
ſet illi ad voluptatẽ ⁊ ſolaciũ ꝙᷓ ad faſtidium ⁊ penam.
7 ꝓpter facilitatem inueniendi 2 telectationem in inue⸗
niendo.rationi em̃ conſonuʒ eſt ꝙ ſine difficultate pue⸗
niſſet ad noticiam quã tunc quer eret: tum quia rerũ na

%7 „

vcvm.

tmuras 7 poteſtates cognoſceret pꝑfecte:tum ꝓpter ingenij
erxcellentiam qua ipᷣm pꝛeditum fuiſſe nõ dubito.4 Ad

hoc quod obijcit᷑.ꝙ conditꝰ fuit in pfectione ↄpleta coꝛ⸗
poꝛali vltra quã natura non ꝓceſſiſſet ⁊c. Dicendum ꝙ
non eſt ſimile de ꝑfectõne coꝛpoꝛis qẽtum ad ſtaturaʒ.2
de ꝑfectõne anime q;tum ad gloꝛiaʒ:quia em anima ad
ſimilitudinẽ totius ſapientie facta.omniũ in ſe ſimilitu
dinem gerit vt dicit augu.de anima ⁊ ſpiritu.nunqꝙᷓ per
nenitur ad ſtatũ cognoſcendi ꝙᷓtũ eſt de ſua natura.an⸗

teqᷓ; omnia videat in eo quẽ videndo omnia videt.¶ Ad

hoc quod obijcit᷑.ſi ꝓfeciſſet hoc fuiſſet per ꝓceſſum ab
inferioꝛi ⁊ ab exterioꝛi ⁊c.poteſt dici.q hoc nullum po⸗
nit incõueniens.quia cum haberet intellectum fantaſti⸗
cum.non fuit incõueniens hac via ꝓcedere ⁊ peruenire

ad aliquoꝝ ignotoꝝ noticiã. Alel poteſt aliter dici.ꝙ il

UC

peccauit.videtur ꝙ; anteq; peccaret decepta fnit. 4 Stez

la ratio non cogit.quia ſicut vult auguſt.in.vj.muſice.
obiectum exterius non agit in anima nec ipᷣam perficit
ſed ipa anima ſeip̃am mouet occaſione ab exterioꝛi ac⸗
cepta.⁊ infoꝛmando ſeipᷣ̃am magis agit in obiectum qᷓ;
agatur ab ipᷣo.⁊ hoc fuiſſet in adam multofoꝛtins ⁊ no
bilius qᷓ ſit poſt lapſuʒ. Vnde ratio illa nõ cogit.q; adã
non potuiſſet reſpectu eoꝛum que cognoſcebat nouum
modum cognitionis acquirere.
us

Dequartum quo queritur vtruʒ potuiſſet in
cognitione errare ſiue decipi. ſic videtur
BGBeñ.iij.dixit mulier.ſerpẽs decepit me:ſed
onſtat ꝙ mulier non conſenſit ſerpẽti miſi quia eſlima⸗
uit verum eſſe quod dixit.ex quo ergo ante cõſenſuʒ nõ

—
„
—„

augu.ſuper Geñ.ad litt.⁊ habetur.ij.ſen.di.xxij.adam
putauit vtrũq; poſſe fieri.vt ⁊ vxoꝛi moꝛem gereret.⁊ ꝑ
penitentiã veniam haberet: ſed conſtat ꝙ illud ſuit fal⸗
ſum.quia ꝙ dicit ꝑ penitentiã veniaʒ haberet,. intelligi

tur ð venia.nõ que eſt peccati moꝛtalis ſed venialis.qð

patet ꝙ poſt dicitur inexꝑtꝰdiuine ſeueritatis in eo fal⸗
li potuit.vt veniale crederet eſſe ↄmiſſum.⁊ conſiat ꝙ h̊
credidit anteq; peccaret.ergo ⁊c̃. ¶ Item in.ij.li.ſentẽ.

dicit magiſter. xxj.di.qꝙ mulier nõ hoꝛruit ſerpenteʒ.qꝛ
cum nouerit creatum eſſe.etiã officiũ loquẽdi adeo acce

piſſe putauit.ſed conſtat ꝙ hoc fuit falſum.̊ ⁊c.⸗¶ Itez
ſi adam ſtetiſſet doꝛmiuiſſet vtiq; ⁊ habuiſſet alias oꝑa⸗
tiones. ergo cum ſomnũ ſit ex naturali motu fumolita⸗

tum fantaſmatũ circa oꝛganũ fantaſie.adam ſomniaſ

ſet. ſed in ſomnio ſimilitudo rei accipit᷑ ꝓ veritate.⁊ vbi
cũq; hoc eſt.ibi eſt deceptõ.q̊ ⁊c̃.¶ Item naturale eſt.q;
quicꝗd videt᷑ ſub angulo ⁊ quãto a remotioꝛi videt᷑ ali⸗

quid.tãto minoꝛeʒ generat ſpeciem.⁊ videtur ſub angu

lo accutioꝛi.lnde ita ꝑuus videret᷑ ſol ip̃i ade ſic ⁊ no⸗
bis.g ſicut decipit᷑ ſenſus nũc in videndo de quantitate
ſolis.ita videt᷑ ꝙ deciperet᷑ ſenſus ade.¶ Iteʒ ponat᷑ ꝙ
aligs angelꝰvel homo aſſeruiſſet ei falſum ⁊ dᷣ ſecretis
interioꝛibo.aut adam diceret ipᷣm dicere falſuʒ.aut nõ.
Si ſic.tũc ſciret occulta interioꝛũ que noſſe eſt ꝓpꝛiũ ſo⸗
lius dei. Si nõ ſciret.q̊ crederet ipᷣm eſſe veracẽ.aut ma
le iudicaret de ipᷣo.etſi crederet ipᷣm eſſe ꝓęeracem.crede
ret ipᷣm dicere verum.ergo deciꝑet᷑ (Wontra aug. ve⸗
ra ꝓ falſis appꝛobare nõ eſt natura homis inſtituti ſed
pena dãnati.̊ qñ quis decipit᷑ appꝛobat verũ ꝓ falſo et
ecõuerſo.ergo cũ hec ſit pena hbomĩs damnati.nũq; hoc
ↄtigiſſet pꝛimo homini ſi ꝑſtitiſſet.⸗ Itẽ aug.in enche.
ipᷣe ꝑ ſeipᷣm erroꝛ aut magnũ in re magna aut paruum
in re parua.tñ eſt ſemꝑ malũ.ſed in pꝛimo homĩe dum
ſtetilſet nõ potuit eſſe maluʒ culpe nec pene.q̊ᷓ ſi vbicũq;
eſt deceptio.ibi eſt erroꝛ aliquis.ibi magnꝰvel ꝑuus.in
pꝛimo ſtatu nõ poterat decipi.¶. Item aug.in eodẽ. hic
hominnes fallunt atq; fallunt miſerioꝛes quidem ſunt
cum mentiendo fallunt.qᷓ; cum mentientibus credendo
falluntur.ergo videtur ꝙ vtrobiqʒ ſit meſeria.licet ma⸗

ioꝛ in fallẽdo. ſi in ſtatn pᷣmo nõ erat miſeria.ergo ⁊c.
4 Item augu ibidem. vſqʒ; adeo ratõnalis natura refu⸗
git falſitatẽ 7 quãtuʒ poteſt deuitat erroꝛem vt falli no⸗
lint etiã quicũq; amt fallere.Si ergo ratõnalis natu⸗
ra refugit erroꝛẽ ⁊ deceptõeʒ.⁊ hoc atteſtat᷑ eius bonita
ti. videtur ꝙ natura ratõnalis in ſtatu innocẽtie quãdo
vigebat ſine vicio coꝛruptionis. ſeʒ maxime falli nole⸗
bat ⁊ deuitabat erroꝛem.ergo ſi nibil ↄtigiſſet illi in ſta
tu illo quo deuitabat 2 nolebat.relinquit᷑ ⁊c. ¶ Iteʒ in
ſtatu illo omnes vires inferioꝛes ⁊ etiaʒ ſuperioꝛes ſub
iecte erant voluntati. alioquin non poſſet quicqv vellet
cuiꝰcontrariũ habetur ab augu.xiiij. de ciui.dei.dicen⸗
te.in ꝑadiſo etiã ſi nõ omnia poteꝛat ante peccatũ:quic⸗
quid tamẽ non poterat nõ volebat.⁊ ideo poterat omia
que volebat.ergo ſi homo nolebat decipi vł aſſentire fal
ſo in ſtatu illo.videtur ⁊c. ¶ Item maioꝛis indignita⸗
tis eſt falli in animo qᷓ; pati in coꝛpe. VUnde decuit rpᷣm
a ſumere paſſionem in coꝛꝑe non ceptõeʒ in anima: H
ſi adam ſtetiſſʒ nulla fuiſſet in eo coꝛpoꝛalis palſio.ergo
multofoꝛtius nulla fuiſſet in eo anime teceptio. 4 Re⸗
ſponlio ad pꝛedictã queſtionẽ reſpondẽt quidẽ ꝑ diſtin⸗
ctionem talem. deceptio quedã eſt circa ſcibilia.quedaʒ
circa opinabilia.ſcibilia aũt dicunt᷑ illa que recta ratõ⸗
ne ↄpꝛehendi pñt.ſicut ſunt illa quibo ſunt ſcientie li⸗
ber ales.opinabilia vᷣo dicunt᷑ illa que nõ habẽt cogno⸗
ſci niſi ꝑ quãdam piecturã.hmõi ſunt ſecreta mẽtis alie
ne.7 futura cõtingentia que ſunt a caſu ⁊ foꝛtuna.⁊ li⸗
bera voluntate. In pꝛimis aũt adam falli non poterat.
quia omniũ ꝑfectam habebat cognitõnem. In ſcdis au
tem dupliciter ↄtingit aliquez falli.aut quia adheret fir
ma credulitate. aut quia adheret qualicũq; eſtimatõne
Pꝛima aũt deceptio vocat᷑ ꝓpꝛie erroꝛ.⁊ hec in pᷣmo ho⸗
mo ſtante nõ fuiſſe. ſcdᷣa vᷣo poteſt dici opinio in qua eſt
acceptio ſine pleno conſenſu credulitatis.⁊ hec põt dici
eſtimatio falſa.⁊ hoc potuit eſſe in adam in ſtatu pꝛimo
abſq; culpa⁊ pena.maxime cuʒ er hmõi eſtim atõe.nec
incideret in peccatũ nec incurreret damnũ.Et ᷣm hanc
diſtinctõnem vident᷑ poſſe diſſolui ratõnes ad vtrq; ꝑ⸗
tem inducte.Qam ratõnes oſtendẽtes ꝙ potuit cipi.
ↄcedi pñt de deceptõne que dicit᷑ qualiſcũq; eſtimatio.
Ratõnes ad oꝓpoſitum cõcedi pñt ſᷣm ꝙ dceptio dicit
firmam cꝛedulitatẽ.vt nõ ſolum quis decipiat᷑ putando
falſum eſſe verũ.ſed etiam appꝛobando falſuʒ eſſe veruʒ
vel ecõuerſo.⁊ ta is eſt deceptio que eſt erroꝛ.Sed quia
iſta rñſio non plene ſatiſfacit ratõni nec ↄcoꝛdat ſenten
tie augu. Aliter vt dicunt quidaʒ videt᷑ rñderi.dicit em̃
augu. in enche. cum nihil aliud ſit errare ꝙᷓ; verũ putaꝛe
quod falſum eſt.vel quod verum eſt ⁊ certum. habere ꝓ
incerto.incertũ vᷣo ꝓ certo.ſiue falſum ſiue verũ ſit.idq;
tam ſit in animo deſoꝛme atq; indecens q; pulchꝛũ atq;
decoꝛum eſſe ſentimus.vel in loquendo vel in aſſentien⸗
do eſt eſt. non nõ. ꝓfecto ob hoc ipᷣm eſt vita miſera iſta
qua viuimus ꝙ ei nõnũꝙᷓ vt non amittat᷑ erroꝛ eſt neceſ
ſarius.Ex hoc verbo videt᷑.ꝙ augu.vocat erroꝛem gene
raliter omnẽ deceptõnem.⸗ illam dicit indecoꝛum? in⸗
decentem ⁊ ad vitam miſeram ꝑtineꝛe.⁊ in li.de vtilita
te credendi expꝛeſſe dicit᷑. ꝙ nullus erroꝛ abſq; vicio po⸗
teſt eſſe. ꝓpter hoc dicitur. ꝙ etſi in ſtatu innocentie ali⸗
cuius neſcientie fuiſſet im ꝑfectio: nulla tamẽ in eo fuilſ⸗
ſet ceptio.deceptio em̃ vltra neſcientiam addit indicij
obliquitatem.que in adam in ſtatu innocentie nõ fuiſſet
ſicut nec paſſio coꝛpoꝛalis.⁊ hoc poteſt intelligi ſic.Si⸗
cut em̃ Ddupliciter ↄtingit aliquio pati. aut paſſione in⸗
trinſeca aut paſſione illata ab extrinſeco: ſic ↄtingit ali
quem decipi dupliciter. aut ita ꝙ ipᷣe ſeipᷣm ꝑalogiʒet.
autita ꝙ pꝑalogiʒat᷑ ab aliquo. neutrum autẽ hoꝛum in
adam fuiſſet. ſicut em in eo nulla fuiſſet paſſio intrinſe⸗
ca.quia virtus anime regitiua ꝑfecte ſuc coꝛpoꝛi preſi⸗
tebat.⁊ ipᷣm in ſtatu debito conſeruabat. vel ꝓpter ali⸗
quam alia cauſam.ſieut nulla fuiſſet deceptõ veniẽs ab

intrin eco. quia iudiciũ rationis omnibo viribo inkferio⸗
ribus pꝛeſidebat. nec ipᷣe in cõ:rariũ ratõni aliquo mo
do monebant᷑.ſed potius ab ea ſufficienter dirigebant᷑.
SPꝛeterea quẽadmodũ pati non poterat paſſione illata
ab extrinſeco.ſiue ꝙ nullus in tꝑe illo eſſet qui inferret
ſiue quia ſi adheſiſſet. diuina virtus eum ꝓtegeret ſiue

Apter aliam cauſam ſuperius tactam. Sicut etiam in

ſtatu illo nemo eſſet qui hominẽ circũueniret aut ꝑalo⸗
gizaret.Qam vnuſquiſq; loqueret᷑ veritatem cũ ꝓximo
fuo. aut ſi eſſet diuine inſpiratõnis reuelatõ ſiue ꝑſe ſi⸗
ue peꝛ angelum ei manifeſtando veritatem ne falleretuꝛ
ſubueniret.ſicut virtus diuina ſuccurreret ne in coꝛpo⸗
re lederet᷑. ⁊ ſic adam ſiante nulla in eo fuiſſet veceptio
nec ab intrinſeco nec ab extrinſeco.al Ad ea que contra
hoc obijciuntur. Reſpondẽdum eſt.⁊ pꝛimo ad illa que
obijciunt᷑ de deceptõne mulieris ⁊ falſa viri credulitate
poteſt dici ꝙ licet pꝛeceſſerint peccatum inobediẽtie.ta⸗
men illa pꝛeceſſit peccatum pſumptõis ſiue ſuꝑbie.cuiꝰ
merito extinctus eſt in eis oculus ratõnis. vt falſuʒ eſſe
verum eſtimarent. Inde augu.ſuꝑ Geñn.ad litt. 2 ma:
giſter idem recitat in ſcðe ſen. dicens.nõ eſt putandum
ꝙ homo deijceret᷑ nili pꝛeceſſiſſet in eo quedaʒ ela tõ cõ⸗
pꝛim enda. Et idem in eodem.quomõ verbis temptatõ⸗
nis crederet mulier deuʒ ſe a re bona ⁊ vtili ꝓbibuiſſe.
niſi ineſſet eius menti amoꝛ ꝓpꝛie poteſtatis.⁊ de ſe ſuꝑ⸗
ba pᷣſumptio.mulier em̃ audita ꝓlatõne ſerpentis de ſe⸗
ipᷣa pꝛeſumpſit. ⁊ ita pꝛimo peccauit peccato ſuꝑbie. ſic
2 vir vt habet᷑ ab angu.ſuꝑ Geñ.cuiꝰ verba recitant᷑ in
glo. ſuꝑ illud.j.thimo.ij.adam nõ fuit ſeductus.ſimilit᷑
ij.li.ſen. xxij. di.⁊ ita ercecati peccato ſuperbie.mulier
eſtimauit ꝑ ↄmeſtionem aſſequi poſſe diuinã excellenti⸗
am. vir de tranſgreſſione mandati aſſequi veniã. Ad
illud quod obijcit᷑ ꝑ auctoꝛitatẽ magiſtri.ꝙ mulier pu⸗
tauit ſerpentẽ ba bere officiũ loquendi. Dicendũ ꝙ aut
talis putatio fuit ĩ muliere poſt peccatũ.quia alioquin
nulla eſſet queſtio.cũ ante peccatum non poterat eſſe in
ipᷣ̃a muliere paſſio timoꝛis. aut ſi fuit ante.non putauit
ꝙ hoc haberet officiũ determinate viꝛtute aliqua ſibi na
turaliter data.ſed ab aliqua iacente virtute diuina pꝛo⸗
uidentia ꝑmittente.que res omnes gubernabat ⁊ rege⸗

bat ſicut creauerat. VUnde mulier audiendo ſerpentẽ lo⸗
qui non. ꝓpter hoc falſuʒ ꝓ vero appꝛobauit.qꝛ aliquem

ibi virtutẽ latentẽ qua loquebat᷑ eſtimauit.¶ Ad illuo
quod obijcit᷑ de ſomnio.Dicenduʒ ꝙ in ſtatu innocentie
non fuiſſet ſomniũ ex ꝑpeſſione fantaſiarũ ſᷣm ꝙ diecituꝛ
Ecẽi.xxxiiij.ſicut ꝑturiẽs coꝛ tuum fantaſias patit᷑ ⁊c.
hmõi em̃ ſomniũ venit ex hoc. ꝙ vires inferioꝛes nõ ſũt
ſubiecte ratõni.⁊ coꝛpus nõ obedit ſpiritui.⁊ ſi tũc fuiſ⸗
ſet ſomniũ.hoc eſſet quia ab altiſſimo mitteꝛet᷑ aliqua vi
ſitatio in qua homo nõ deciperet᷑ ſed potius illuſtraret᷑
Pꝛeteꝛea licet ibi eſſet ſomniũ nõ ꝗpter hoc eſſet ibi dece
ptio.deceptõ em̃ non eſt ſine vſu rationis.qui non eſi in
ſomnis.⁊ ſic tunc eſſet:potius purgaret deceptõneʒ fan
taſie qᷓ ei ↄſentiret.potius em diceret in ſomnis homini
ſomnienti tu ſomnias:q; diceret quod vides eſt veritas
4 Ad illud quod obijcit᷑ de viſu. Dicendũ ꝙ nulla fuil⸗
ſet deceptio.quia bene noſſet adam ꝙ res a remotõꝛi mi
noꝛ eſſe apparet ⁊ qute quãtitatis diſtantie.quanta re⸗
ſpondet quãtitas rei viſe.⁊ ideo non iudicaret ſᷣm aꝑpa
rentiam oculi tm̃:ſed penſata diſtantia medij ⁊ rei viſe
quãtitate. ⁊ ideo non falleret᷑ ſed haberet rectũ iudiciũ.
4¶ Ad illud quod vltimo obijcit. Dicenduʒ q; vel adam
manifeſio ſigno de ̃henderet mentientẽ ſibi peccaſſe.qð
ſatis videtur ꝓbabile.cum valde magna tranſmutatio
facta fuerit in ratõnali natura per ↄmiſſionem culpe.⁊
tunc non crederet ei in aliquo:niſi quatenus in alia ra⸗
tione videret ſibi foꝛe credendum. aut ſi non dep̃hende⸗
ret eum peccaſſe.vbi ſua non ſufficeret cautela.ſubueni

ret diuine ꝓuidentie diligentia. que nec ꝑmitteret eum

ledi in coꝛpore nec falli in mente.dũmodo eius oꝛdina⸗

tioni“
hdien
ctum
mon
pel ee
mneni
buo co
ſcneſe
delſom
dolitat
ſallac⸗
ſor.
gecidi
ſſort,
ſetpent
nenda
ſpert
Gtagt
ceati
ſli⸗
Peran
ſtode
cerit
ſatic
tatis
tole
hon
nep
ha

ſ⸗
no⸗
nt.
lata
rret
ſue

in

glo⸗
no⸗
eſi⸗

iar

le
mar
lun
to⸗

ſ.

ſi.
ſit
iß⸗
U
rei
ee
lin
fan
ini
1as
in⸗
ini
re
iſe
m
45
tio
69
ſe⸗
ni

¶ Lueſtio

tioni ⁊ imperio obtpanter ſubiect?eſſet. Licet aũt ad
p̃dictaʒ queſtionẽ ſic poſſet ꝓbabilit᷑ reſpõderi.minꝰ re⸗
ctum videt᷑ quibuſda ſentire pᷣmos parẽtes in ſtatu pꝛi⸗
mo nõ poſſe credere ſiue opinari. qð erat verũ eſſe falſũ
vel ecõuerſo:tum qꝛ haberẽt rerũ noticiã ꝑfectã.non ta⸗
men ĩnotuit illis quicqd erat veritatis? virtuns in re⸗
bus conditis:tum qꝛ nõ erat illis datũ videre ⁊ cogno⸗/
ſcere ſecreta intellectuũ: tum qꝛ nõ habuerũt intelleciu
deifoꝛmẽ:tum quia auctoꝛitates plures vident᷑ dicẽ.cre
dulitatẽ falſaʒ pᷣceſſiſſe pꝛimũ peccatũ homis:tuʒ quia
falſa cꝛedulitas videt᷑ fuiſſe cã pᷣſũptõis ⁊ elatõis i mu⸗
liere. Vnde em̃ fuiſſet ĩ ea pᷣſumptio ⁊ elatio niſi vtrũq;
credidiſſet verũ fuiſſe qð dixit ſerpens.licet em̃ vt habe⸗
ri poteſt ab augu.⁊ vt ponunt multi.non credidit verbo
ſerpentis:cum iudicõ ratõnis ante elationem que ꝓpꝛi⸗
menda erat:quedaʒ tamen videt᷑ in ea fuiſſe credulitas
ſcʒ per ſubreptõnem.⁊ quia vbi nõ poteſt eſſe ſubreptio

credulitatis. poteſt eſſe plena credulitas.videt᷑ ꝙ aliqñ

peccatũ poterat babere credulitatẽ plenã. Pꝛeterea nõ
videt᷑ aliquibo verũ quod dominꝰper inſpiritatõneʒ vel
per angelü ſemꝑ manifeſlaret illis veritatẽ in caſu ꝓpo⸗
ſito vel ↄſimili.eo ꝙ in temptatõne ſerpentis hoc no fe⸗
cerit mulieri.vbi maxime neceſſaria eſſet hmõi manite⸗

ſatio.quia em̃ non ĩnotuit quicꝗo erat virtutis? veri:

tatis in rebus. nec datũ fuit illis cognoſcere ſecreta in⸗
tellectuuzʒ: tam circa hec qᷓ circa illa vecipi potuit.⁊ qꝛ
non habuit deifoꝛmẽ intellectuʒ. poterat in illo eſſe ſub⸗
reptio falſe cꝛedulitatis ſine iudicio ⁊ collatõne. Scom
banc opinionẽ poteſt dici.ꝙ pꝛimi parentes potuerunt
decipi extenſo nomine deceptionis. ſcʒ pꝛout quis dicit᷑
decipi.qui qualicũq; eſtimatõne ſiue credulitate putat
quod eſt falſuʒ.ſic autẽ errare ſiue decipi cõuenit exiſtẽ
tes in ſtatu innocẽtie ſic em errauerũt angeli ante caſuʒ
ſuum.putãtes beatitudinẽ eoꝛum ſemꝑ duraturã. Eln⸗
de aug. xj. de ciui.dei.xj.c.ſi vere ꝑfecteq; beata vita nõ
niſi eterna eſt.non erat talis illoꝝ quandoq; deſitura.2
Apterea non eterna. ſiue io ſcirent ſiue neſcientes puta⸗
rent. quia ſcientes timoꝛ ⁊ neſcientes erroꝛ bonos eſſe
vtiq; non ſinebat.¶ Ao illud quod pꝛimo obijcit᷑ cõtra
hoc per illud augu.ꝙ axpꝛobare falſa veris eſt pena ho⸗
minis damnati ⁊c̃. Dicenduʒ ꝙ augu.loquit᷑ c erroꝛe
in moꝛibus vt patet ibidẽ.loquit᷑ em de duobo inflictis
ꝓpter pꝛimũ peccatũ que ſunt ignoꝛãtia agendoꝝ ⁊ dilſ⸗
ficultas. determinat em̃ ibi ꝙ per peccatũ amiſit homo
ſcire bonum ⁊ poſſe.dicit em̃ ſic.IAla eſt pena peccati iu
ſtiſſima vt amittat quiſq; quo bene vti voluit.cum ſine
vlla poſſet difficultate ſi vellet.i.ante vt quis ſciens re⸗
cte facere non facit.amittit ſcire quid rectuz ſit.⁊ qui re⸗
cte facere cum poſſet noluit.amittit poſſe cum velit.ã
ſunt reuera peccanti anime duo iſta penalia. ignoꝛãtia
7 difficultas. 2 pꝛimo appꝛobare falſa pꝛo veris vt erret
inuitꝰ.⁊ reſiſtente atq; retoꝛquente doloꝛe carnalis vin⸗
culi.non poſſe a libidinoſis operibus temperare:nõ eſt
natura inſtituti bominis ſed pena damnati. ¶ Ad ali⸗
ud quod obijcitur.ꝙ ipe erroꝛ ſiue paꝛuus ſiue magnus
ſemꝑ eſt malus ⁊c. Dicendũ ꝙ augu.ibi vocat erroꝛem
quãdo pꝛo vero aꝑꝛobat᷑ falſum.apꝓpꝛobatõ aũt inpoꝛ⸗
tat certam credulitatẽ ⁊ firmã eſtimationem. Ende au⸗
gu. in enche.c.xvij.quis erroꝛ quãta poſſumus cura ca
uendus ſit.nõ ſolum in maioꝛibus verũetiam in mino⸗
ribus rebus.nec niſi in rerum ignoꝛantia poſſit errari:

nõ eſt tamen ↄſequens vt ↄtinuo erret quiſquis aliquio

neſcit.ſed quiſquis exiſtimat ſcire quod neſcit.pꝛo vero

quippe apꝓpꝛobat falſum.quod erroꝛis eſt ꝓꝓꝛium.⁊ de ta

li intelligit angu.AUnde ſubdit in enche.xx.c.verbo pꝛe⸗
dicto ſcʒ ꝙ ipᷣe per ſeipᷣm erroꝛ ⁊c.eſt ſemꝑ maluz.quis
em̃ niſi errans malum neget aꝓpꝛobare falſa pꝛo veris.
aut impꝛobare vera pꝛo falſis.aut habere certa pꝛo in:
certis.Ecce euidenter patet ꝙ loquit᷑ non de quacũq; le
ui putatõne ſiue eſtimatõne. ſed de illa que aꝓpꝛobat ve

xcviij.

ra pꝛo falſis.¶. Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ miſerioꝛes ſũt
qui fallunt qᷓ; qui fallunt᷑ ⁊c̃. Dicenduʒ ꝙ augu.loquit᷑
de exiſtentibo in ſtatu pᷣſentis miſerie vt patet ex verbis
eius.dicit em̃ ſic.homines fallunt atq;ʒ fallũtur. nota ꝙ;
Dicit hic ⁊ vt patet ex verbis augu.cum loquit᷑ de credu
litate firma.qua falſuʒ pꝛo vero apꝛobat᷑.ſicut patʒ in
pꝛincipio illiꝰcapituli.nõ aũt falſuʒ qualicũq; leui eſti⸗
matione ſiue opinione verũ putat᷑.¶ Ad illud qð obij⸗
citur.ꝙ ratõnalis natura refugit falſitatẽ ⁊c. Dicendũ
ꝙ hoc verũ eſt loquendo de falſitate cognita nõ ſuſpica⸗
ta.⁊ hoc patet per verba ibidẽ poſita que ſunt quatum

poteſt deuitat erroꝛem vt falli nolint etiã quicũq; amãt

fallere. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ voluntas in ſiatu il⸗
lo nolebat decipi neq; aſſentire erroꝛi ⁊c. Dicendũ ꝙ ve
rum eſt de voluntate deliberata ⁊ de hmõi voluntate in
telligit᷑ illud augu.de ciui.dei.poterat omnia que vole⸗/
bat. Pꝛeterea ſicut ſimul pñt ſtare iſle nõ vult peccare
per ſe loquẽdo.vult tñ facere opꝰvnde neceſſario peccat
Similiter iſia duo pñt ſimul ſtare:iſte non vult decipi.
vult tamẽ aſſentire illi vnde ſequit᷑ neceſſario ipᷣm deci⸗
pi.ſic potuit eſſe in pᷣmis parentibo.ꝙ licet nõ mouerẽt᷑

aliqua ratõne actuali voluntate ad aſſentienduʒz ſeipᷣo
ccipi ſiue errare poterãt:nihilominꝰmonueri ad aſſen⸗

tiendũ alicui vnde deciꝑent᷑ 1 aſſentire.¶. Ad illud qð
obijcit᷑.ꝙ nulla fuiſſet paſſio ĩ coꝛꝑe ſi ſtetiſſet:ergo nul⸗

la ceptõ in adaz. Dicendũ ꝙ hoc nõ ſequit᷑.coꝛpꝰeniʒ

imo potiꝰaĩa pati potuit.vt em̃ dicit Anſel.coꝛpꝰpati ẽ
animã pati in coꝛꝑe.ante peccatũ pᷣiudicaſſet diuine bo
nitati.ſ̊ aĩam qualicũq; credulitate credẽ falſuʒ eẽ verũ

in nullo p̃iudicat deo.qui hoĩem vel aiaʒ ↄdidit in aliq
pꝓfectõe in ſtatu vltimo ꝑficiendã.i.in gloꝛia ĩmo ↄſonũ

videt᷑ diuine ſapiẽtie.vt homĩs ſtatꝰ ita diſtiguit᷑ ꝙ iſta
im ꝑfectio ſcʒ pꝛima qualitercũq; decipi poſſet.ſine cul⸗
pa tñ in ſtatu ꝑfecto.i.vltimo ita ꝑficiendũ.qꝙ nullo mõ
cipi poſſet.ĩmo decepta mulier quodãmõ non cogno⸗
ſcendo dyabolũ temptãdo illã in ſpẽ ſerpẽtis. Pꝛetea.
poſſet ĩ tali foꝛma veniſſe ꝙ ꝓꝛſus ei fuiſſet occultꝰ.ex qͥ
ptʒ ꝙ decipi potuit ĩ illo ſtatu. Eñ hugo ne fraus illius
oĩno ĩ illa eẽt ſi nimis maifeſtaret᷑ in ꝓꝛia foꝛma venire
nõ debuit ne manifeſte cognoſceret᷑ ⁊ nullatenꝰreciꝑet᷑

Itẽ ne nimis violẽta eſſet eiꝰ fraus ſi ꝓꝛſus occultaret᷑.
2B ſimł ſi &æꝰeũ tali fraude q̃ cũ nõ poſſʒ decipi ꝑmitte⸗
ret.iniuriã pati videret᷑. Pꝛetea non eſt ſilłe de paſſione

coꝛꝑis ⁊ credulitate aĩe.pꝛia em̃ conditio coꝛꝑis fuit
ſubiectõ oĩmoda aĩe.oĩno em̃ fuit ſubiectuʒ aĩe a natu⸗

ra ſue conditõnis. ꝗꝓpter qð dum eſſet ſubiectũ? ſtaret

in ſua natura.nihil debuit illi accidere qð eſſet ↄtra na
turam.⁊. ita nec paſſio aliqua.aĩe conditõ ꝓpꝛia fuit li⸗

bertas faciedi vel nõ faciendi credendi vel nõ credendi

vel eiꝰotrariũ.vnde aĩa ratõne ſue libertatis potuit hoe
illud credere.⁊ quia nondũ innotuerũt oĩa ꝑfecta illi
nec habuit veifoꝛmẽ intellectũ.vterq; decipi potuit.nec

ſic declinaſſet terminos ſue nature. nec ſtatum ſuũ qᷓtũ

ad pfectõnem gratie quã habuit ante lapſuʒ. quia ergo

paſſionis illatõ erat contra naturã coꝛꝑis.qualiſcunq;

cceptio nõ erat contra naturã anime nec contꝛa ꝑfectõ
nem gratie q;tum ad ſtatũ in quo fuit ante lapſum.nõ ẽ

ſimile de coꝛꝑis paſſione ⁊ anime deceptõne. NQon autẽ

negandũ mihi videt᷑ quin ſtando in gr̃a poſſet tantuʒ in

ſcientia ⁊ gratia ꝓſeciſſe.ꝙ aliquo modo dæcipi nõ poſ⸗

ſet.¶¶ Ad illud aug.quo videt᷑ opinio pᷣdicta ↄfirmari.
ſcʒ cum nihil aliud ſit errare.qᷓ; verum putare falſũ ⁊c̃.
Dicenduʒ ꝙ idem eſt putare quod appꝛobare. Zlug.em̃
indiſtincte dicit qñqʒ putare qñq; app:obare qñq; eſtia
re.nõ em̃ eſt erroꝛ niſi vbi eſt agꝛobatõ.qð ptʒ ꝑ augu.

dicentẽ. ſi quis eſtimat ſcire quod neſcit.ꝓ vero quippe

appꝛobat falſuʒ.quod eſt erroꝛis ꝓpꝛiuʒ.Ex hoc patzʒ q;
erroꝛ ꝓpꝛie loquẽdo non eſt ſine appꝛobatõne.quia vt di⸗
ctum eſt.ſirmaʒ dicit credulitatem.que eſt quodãmodo
cũ iudicõ ⁊ deliberatõne.hoc autem quãdo eſt falſi.ali⸗

quid deifſoꝛmitatis ? indecẽtie aggerat ĩ aĩa.⁊ eſt ſemꝑ
cũ vicio. Ao illud qð poſſet obici de illo veꝛbo augu.
quomõ verbũ temptatõnis credẽt mulier deũ ſe a re bo⸗
na ⁊ vtili ꝓbibẽ.niſi in eſſet ⁊c.⁊ ita videt᷑ ꝙ poſſet de⸗
cipi niſi pceſſiſſet culpa.Dicendũ ꝙ hac temptatõne nõ
poſſet decipi.ſcʒ qua credẽt deũ qui ẽ ſũme bonꝰ ⁊ ſũme
liberalis. ꝓpter cauſaʒ ſuggeſtã illa feciſſe inbibitõnem
niſi excecata eſſet peccato. poſſet tñ in alio caſu qualit᷑⸗
cũq; credidiſſe factũ.⁊ ita aliquo mõ decipi hec opinan
do ⁊ alioꝝ opiniones recitãdo:vt pꝛudens lectoꝛ vel au⸗
ditoꝛ.qui ex paucis multa.ex probabilibo vera ſciuerit
ellicere:veritati ſcʒ que eſt in dictis aſſentiat.vel pꝛofun⸗
disdꝛi indagine ex opinatis ad veritatẽ aſſurgat.

¶QNueſtio. xcix. de dommio

pꝛeſidentie pꝛimi hominis.

Eterminatuz eſt in

iſta ꝑte de pꝛimo hoĩe inꝙtũ eſt ↄiunctꝰ
ex coꝛꝑe ⁊ aĩa.Et pꝛimo de paſſibilita⸗
te nature.ſcõo de pꝛolis ꝓgagatõe.ter⸗
cio de adiutoꝛio gratie. quarto de illu⸗
minatõne ſcientie: ſequit᷑ quinto ſcʒ de dominio pꝛeſidẽ
tie. Pꝛimo ergo querit᷑ ſi pꝛeſidebat ſiue dominabat᷑ cre
aturis vtentibo ratõne.i.chominibo. Secundo ſi creatu

ris vtẽtibo tm̃ ſenſu.Lercio ſi creaturis carẽtibo ſenſu.
2 n—

Vod aũt dominabat᷑ creaturis habentibo
ratõeʒ ſcʒ hominibo videt᷑ ſic augu.xix.de
ciui.dei.xiiij.c. In domo iuſti viuẽtis ex fi
de ⁊ adhuc ab illa celeſti ciuitate ꝑegrinã

gßs etiã qui imperãt ſeruiũt eis quibo vident᷑ imperare.

neq; em̃ dominãdi cupiditate im ꝑant.ſed officio ↄſulen⸗
di. nec pꝛincipãdi ſuꝑbia ſed ꝓuidendi miſericoꝛdia.hG
naturalis oꝛdo pᷣſeribit.ita deꝰ homineʒ ↄdidit.Ex his
verbis augu.ptzʒ ꝙ oꝛdo naturalis exigit.⁊ deus homi⸗
nem ita condidit:vt vnus alij imꝑaret ⁊ dominaret᷑.ſed
ſi quis debebat dominari hoc habebat marime primus
homo.qui fuit pꝛincipalis ⁊ paterfamilias in domo ge⸗
neris humani. ⁊c. 4 Item de dictamine ratõnis eſt. q;
oꝛdo ⁊ pᷣſidentia ſit in genere hominũ.⁊ ꝙ pꝛioꝛibo eta⸗
te ⁊ oꝛigine.miniſtrent ⁊ ſeruiãt poſterioꝛes eiſdem.hpoc
em̃ dictat ratõ oꝛdinata ꝙ pater filio dominetur ⁊ filius
patri ſeruiat.ergo in omni ſtatu erat aliquis alij domĩa
turus. aliquis alij ſeruiturꝰ. ergo ſi ſtetiſſent pꝛimi pa
rentes iſta lex cucurriſſet.ſed ſi aliquis debebat alij do⸗
minari boc maxime debebat pꝛimꝰhomo.eꝛgo ⁊c̃.¶ Itẽ
in creaturis irratõnalibo aĩatis ⁊ inaĩatis vna alij do⸗
minatur.ſuo modo dominãdi.coꝛpoꝛa eĩ ſuꝑceleſtia do⸗
minant᷑ coꝛpoꝛibo inferioꝛibo.⁊ vnũ elementũ alij domi⸗
natur.⁊ hoc habent ab oꝛdine nature.eo em̃ ꝙ inequa⸗
