rohect curnen 7 tñ ad nullam haꝝ conditionum perti⸗ ebru taunz
net hoc pcr̃m gule:dicendum ꝙ iſte conditiones quas de⸗ — Etauo querit᷑ de pꝛudentia carnis vtx ſit
terminat grego.⁊ Iſido.ſunt ↄditiones generales.non peccatũ.Et videt᷑ ꝙ ſic.Pꝛudẽtia carnis
conditiones 'ᷣm ſtatum ꝑſone.⁊ omnes ↄditõnes genera xoꝛdinat ad gulã ſicut pꝛudẽtia ſpũs or⸗
les que ſunt iſtius peccati compᷣhendunt᷑ ſub iſtis/q au⸗ dinat ad ſobꝛietatẽ. ſ̊ in genẽ boni aut vir
tem religioſus peccet comedendo carnes hoc perm ẽ Fm tutis nõ tm̃ ponit᷑ ſobꝛietas ſ̊ ⁊ pꝛudẽtia ſpũs.& in genẽ
conditionem ſtatus ⁊ non ᷣm conditionem generalem. mali vel pct᷑i nõ tm̃ ponit᷑ gula led etiã pꝛudẽtia carnis
ſic eſt ꝙ aliquis pꝛelatus tenet᷑ ad maioꝛem pfectionem Item boc idẽ videt᷑ qm ex ooſito dicũt᷑. ſicut patʒ ꝑ
abſtinentie ꝙᷓ ſubditus.⁊ ideo peccat in aliquo ꝙᷓtum ad illud ad Ro. viij. ꝛudetia carnis moꝛs c. pꝛudẽtia ſpi
gulam in quo non peccat ſubditus.⁊ boc facit ſtatus ⸗ ritus vita par. quoniã pꝛudẽtia carnis inimica ẽ deo.
ſone ⁊ conditio ſtatus.⁊ non aliqua generalis ↄditio.vñ Ad qð dicẽduʒ. ꝙ pꝛudẽtia carnis duo habet in ſe. ſ.
illa pcta gule q ſunt quo ad ↄditionem perſone:nonↄti⸗ cognitõeʒ hoꝝ que caro expetit.⁊ ſic nõ eſt malũ vł pec
nent᷑ ſub aliqua illaꝝ ↄditionũ:qꝛ ille ſunt generales ↄdi catũ.nec ſic ꝓꝛie oꝑponit᷑ pꝛudentie ſpũs: ſed tm̃ ſunt vt
tiones nõ reſpiciẽtes ſtatꝰ ꝑſone.⁊ bñ aſſignate ſunt ᷣm diſꝑata.qm ſcire malũ nõ ẽ malũ ſicut ondit angĩ pᷣnci
modum ſuum. io de li.ar. Habet iteꝝ inclinatõʒz ad ea q caro expetit
le mbrum ſe eptimum ſicut pꝛudetia ſpũs ad ea q expetit ſpũs.⁊ ſic ↄcedimꝰq
E opponit᷑.⁊ ſic intelligit᷑ qd d ad Ro.viij.⁊ ſic ↄcedo q;
Eptimo querit᷑ de magnitudine huioꝰpcti. malũ ꝓut eſt inclinatiuũ ad pctm. ⁊ inqtuʒ eſt ad h̊ di⸗
Et videt ſit marimum cum ſit oꝛgo alio⸗ citur malũ.nec tñ ex hoc ſequit᷑ ꝙ ſit pcm. Nec iteꝝ ſeg
rum. vñ glo.ſuꝑ illud. Qui pcuſſit egiptũ tur.pꝛudẽtia ſpũs ei oppoſita ẽ virtꝰ:g illa erit peccatũ.
cum pᷣmogenitis eoꝝ.luxuria.ↄcupia 2 ſu
ꝑbia.ſunt ea q̃ vent generat.ſᷣ venter nõ generat niſi rõe

qm̃ nõ opponit᷑ ei ratõe plemẽti virtutis ſ̊ ratoe diſpo⸗
ſitõnis antecedẽtis ad virtutẽ.pꝛudentia em̃ carnis eſt
gule:g gula ẽ oꝛgo illoꝝ trium ⁊ ita maxim. Item ſuꝑ
illud.iij. at. Cũ ieiunaſſet.glo.greg.niſi pᷣmũ gula re

tm̃ occaſio ad peccatũ: ſed pꝛudentia ſpũs nõ tm̃ eſt oc
caſio ad bonũ ſed eſt eſſentialis diſpoſitõ.vnde ſi aligs
frenet᷑:fruſtra q alia vicia laboꝛat.¶ Item biero.duo ſũt
vicia er oĩbo qᷓ maxime hoĩes decipiunt ſuis voluptatibo

habeat pꝛudentiã carnis inclinãteʒ ipᷣm ad peccatũ.nõ
1. tollit᷑ ab eo eſſe vututis nec pꝛudẽtia ſpũs:ſed ſolũ ſi ha
ſ. mhel/ gula ⁊ libid.q deponẽ eo eſt difficiliꝰ itie eſt dultiꝰ. ex
bis autoꝛitatibo videt᷑ ꝙ pcr̃a carnalia ſunt marĩa⸗ Itẽ

beret vicia ad que diſponit vt gula aut lururia.
hoc ptʒ de gula qm ꝑ hanc victꝰeſt pᷣmꝰhõ ⁊ fuit occaſio 2 emn bru nonnum
omnis mali. fuit maximum.¶¶ Itm̃ adaʒ in cõtinentia Ono queritur de oppoſito gule ⁊ videt᷑ ꝙ
ventris er pulit a ꝑadiſo:diluuium tꝑe noe ipſa fecit:ſo⸗

int 9 inmum oe 1Pig oꝑponitur ſobꝛietati.Sed ↄtra dicitur ad
domax fulmina ipſa adduxit.ſic em̃ ſoꝛnicatõnis accuſa Ro.xij. Non in cõmeſſationibo ⁊ ebꝛieta⸗
tio erat: ̊ tñ alteriꝰpene radixr hinc oꝛta ẽ.qð Eʒech.xvj

tibus.⁊ dicit᷑ ↄmeſſatõ gula.ſic ergo gula

ſignater oñdit di.hec fuit inigtas ſodome ſoꝛoꝛis tue ⁊c.
2 i. q̃ſi idem dicit. ſic ̊ gula cã fuit maximaꝝ pena
. 23

rum q; in ſcpᷣtura inueniunt᷑. eſt maximum pctm

tra pcta carnalia ſunt minoꝛis penez maioꝛis infamie:
ſpᷣſpualia econuerſo.ẽ pctm gule non ẽ maximum. Ad
quod dicendum. q gula ꝑſe non eſt oꝛigo olloꝝ victoꝝ:
occaſionaliter tñ diſponit ad illa.maxime aũt quantum
eſt de ſe ad luxuriam. EUnde Aath. ilij. In pꝛedicta glo.

——

greg:gula libidines inflammat: ↄcupiam carnis nutrit

—

q repugnat legi mentis. 4! Ad illud quod obicit᷑ qᷓ pct̃a

ſunt maioꝛa: coꝛnalia aut ſpũalia. dicimus ꝙ ſimpliciteꝛ
loquendo ſpũalia.quo ad aligꝗd tñ pt dici ꝙ carnalia. pt
em anima inclinari ad peccatum vel ex ꝓpꝛio defectu eius
in ſe. vel ex fomite ꝗ eſt in carne.pꝛimo modo inclinat᷑ ad
Peccatum ſpũale.ſecundo modo ad carnale.Si g̊ᷓ maioꝛi

⁊ ebꝛietas ſũsduo pcta.ᷓ habẽt dno diuerſa opoſita.ſᷣ
ſobꝛietas oꝓponit᷑ ebꝛietati ñ gule.(¶ Et dicẽdũ.q; Ipꝛie
loquẽdo ſobꝛietas oꝓponit᷑ ebꝛietati: ⁊ gule parſimonia
vñ Cri.in qdã omeł.dic.nõ ex ꝑſimonia ⁊ phᷣica dieta
ſed er habũdanti ↄmeſtione⸗ enlendiue, Ooren tñ ſũ⸗
mi large ſobꝛietas.vt dicat᷑ muniter modẽratio tam in
cibo ꝙᷓ; in potu. ⁊ ſic poteſt opponi vtriq;. Auminn

ad Thit ij. Sobꝛie? iuſte ⁊ pie vinamus. ¶ Queritur
cui pꝛecepto oponituꝛ.ꝙ aũt non opponat᷑ pᷣcepto pꝛime
tabule videtur.quia p̃ᷣceptum pꝛime tabule ꝑ ſe pᷣmo oꝛ⸗
dinat hominẽ ad deũ ⁊ pmo: ſ̊ petm gule qð ẽ pctm car
nᷣle deordinat hominem ad ſeipſum: non ad deũ. ergo
non opꝓponitur pꝛecepto prime tabule. ergo videtur op⸗
poni precepto ſecunde tabule.¶ Contrarium patet per
inductionem.conſtat ꝙ non precepto pꝛimo ſcde tabule

in quo pcipit᷑ honoꝛ ꝑentum. patet etiam ꝙ non pceptis

ceteris. qm aut conſiat in iniuriam in vᷣbo.vt iſtud non

falſum teſtimonium dices. vel in iniuriam in affectu: vt
illud de non ↄcupiſcendo. vel in iniuriam in facto ⁊ hoc
vel quo ad poſſeſſionem: vt illud non furtum facies: vel
quo ad ꝑſonam 2 hoc vel ꝓpꝛiam vt illud non occides.vł

ↄiunctam vt illud non mechaberis.ſ̊ nec gula quo ad ali

qð hoꝝ iniuriat᷑ primo.& pᷣcepto neutrius tabule opo⸗
nit᷑.¶ Ad qð dicẽdum.ꝙ petm gule pt᷑ ↄſiderari dupli⸗
citer.vel rõne ſui.vel rõne hoꝝ q̃ ad ipſum oſequuntur.

Si pᷣmo modo:tunc non oponit᷑ alicui pᷣcepto.nec opoꝛ⸗/

tet:qm̃ gula deoꝛdinat hominem qͥ ad ſeipſum. ſ̊ pcepta
data ſunt vt oꝛdinet᷑ homo ad alterum vt ad deuʒ vel ad

⸗ 727

ꝓximum. in ipſis em ꝓphibetur manifeſta dei iniuria vel

primi qᷓ ꝓpꝛie debebat puniri. qm in iſia bomo ↄuinci po-

terat ꝓpter manifeſtationem. Si ſecũdo modo ſumat tũe
nõndum eſt.ꝙ duo ↄſequunt᷑.ſ.luxuria ⁊ ocium carnale
qᷓtum ad pᷣmum ꝓhibet᷑ in illo pᷣcepto ſecunde tabule de
mechia vel ↄcupia vxoꝛis.vnde ꝛego. Dum ſatietate
venter extenditur: aculei libidinis excitant᷑ qᷓtum autezʒ
ad ocium carnale oꝓponitur tercio pᷣcepto pꝛime tabule
vbi pᷣcipitur quies ſpũalis.vnde Gꝛeg. Gule deditos le
uitas ꝓꝛſus operis ⁊ ocioſitas ſequitur. Vnde ſequitur.
Et ſeriptum eſt:ſedit populus manducare ⁊ bibere: ce⸗

Ecimo queritur vbi hoc peccatum ꝓhibi⸗
tum fuit tempoꝛe legis nature.quia multi
tunc iſto peccato peccauerunt.? dicitur ꝙ

elſus pomi/ Sed abſtinere a pomo fuit quid neceſſarium

ſᷣ̊ maximum eſt abſtinere ab immoderàtia reruʒ magna

rum vt carnium ⁊ hmõi.hoc autem non fuit ibi ꝓhibitũ
ergo peccatum gule non fuit ibi ꝓhibitum quando fuit
ade/ꝓhibitus elus pomi.¶ Reſpondeo concedimus ꝙ
in pꝛobibitione facta tunc ade: facta eſt etiam de omni
eſu inmoderato. Vnde greg. Plerũq; ꝓ culpa ade gula
com mittit᷑:etiam cum vilia ſumunt᷑. Zeq; em̃ adam ſo⸗
lum vt a pomo abſtineret ꝓhibitõem accepit.⁊ cum ↄcu⸗
cupiſcentes noxia tangimus: ꝓbibita guſtamus. Qotã⸗

dum eſt ꝙ pceptum ade.fuit pᷣceptum diſcipline.⁊ in il

lo fuit erpᷣſum vt nõ comedereid pomo.⁊ ꝑ hoc innue⸗
bat᷑ ꝙ ſi facta eſt ꝓhibitio rei licite ⁊ tamminime vt po⸗
mi.ꝙ multomagis ꝓhibent᷑ maioꝛa. Poteſt etiam dici ꝙ;
in illa ꝓhibitione facta eſt generaliter omnis ꝓhibitio
cuiuſlibet rei illicite.qm̃ illa ꝓhibitio facta eſt ade inqᷓ⸗
tum erat pᷣncipium omnium hominum. Unde greg:tan⸗
tolongius a ſecundo pente recedit᷑:ꝙto ꝑ immoderatum
eſum dum manus ad cibum tendit᷑ ꝑentis pꝛimi lapſus
iteratur.⁊ dẽ adam pᷣmus parens.xpᷣc dᷣo ſecundus. Itẽ
Hꝛego:ea ſumenda ſunt q̃ nature nccitas querit. non q̃
edenda libido ſuggerit.q.d.lex nature/ phibet ſumenda q
libido ſuggerit.

Membrum vndecunn

nn en.n

tur ꝙ ſic. gu⸗ qð eſt ſuß ab Yſiðe
4 2 greg. 4 Sed 3 dicit Gꝛeg. Mon cibo ſed
appetitus eſt in Kec. Eſan e Pienticulemn pmogenita

ꝑdidit.⁊ helyas in heremo carnes comedẽdo vpᷣtutem ſer

„„

uauit. ¶ Ad qð dicendum. ꝙ hoc ſoluit᷑ in glo.ſuꝑ illð

rxiiij. Ro. Mon eſt regnum cei eſca ⁊ potus.ibi dẽ. vſu bo/

rum non acꝗrit᷑ regnum dei ſic nec amittit᷑.non em̃ vſus
ciboꝝ ſed ocupia eſt refrenanda. Mon em̃ intereſt quid
omnino alimentoꝝ vel qntum quis accipiat.dummodo
id fiat ꝓ ↄgruentia hominum cum quibo viuit.⁊ ꝓ ꝑſo⸗
ne valitudinis ſue neceſſitate.ſed ꝙᷓta facultate ⁊ ſereni⸗
tate animi hig valeat 2 cum opoꝛtet 2 etiam neceſſe eſt

ꝓhibitum fuit quando Ade fuit ꝓhibitus /

NMUAdecimo querit᷑ vtrum quatitas 2 qlitas
cibi ſint in vicio an ſolus appetitus: ⁊ vide/

—

64

his carere vt dicer? poſſit.ſcio habũdare ⁊ penuriã pa⸗ .
ti. ⁊ Fm ̊ dicẽduʒ.ꝙ nõ ſubſtãtia nec quãtitas nec qua⸗ betn
litas abſolute accepta determinãt rationem illiciti: ſed lnpb
ſolum in relatõne ad appetitum:vel apetitus in relatõ⸗ nitmno
ne ad boc.2 ſic patet ſolutio. noe⸗
¶Mueſtio. clx. de Ebrie⸗ Ev

tar

Onſequẽter dicen

dum ẽ de ebꝛietate. ⁊ pᷣmo querit᷑ gd ſit ig
ebꝛietas. Scdo an oĩs ebꝛietas ſit moꝛ ong
tale petm. Lercõ an peccet moꝛtalit ĩ⸗ t
Z ebꝛiãs aliũ. Quarto vtꝝ eedẽ ſũt cõdi⸗ ſrip
tiones ebꝛietatis vel cõſites cuiuſmodi dicebãtur gule. ſat
MQuinto de magnitudine huiꝰ pct᷑i. Sexto de aggrauatõ ſa o
ne eiꝰm ↄditionẽ ꝑſonaꝝ.Septimo de effectu huiꝰpcti nan ve⸗
qui eſt ſeruitꝰ. Octauo de cognatõne hui pcti.Nono de “ ſiſte
ꝓhibitõne huiꝰpet᷑i.DPecimo de pena bhui pct᷑i. VUndeci⸗ e. .
mo vtꝝ hoc peccatum fuerit ante diluuium. = ſer
Uembrüprimim
E pꝛimo ſic Seneca. Aibil aliud diffinio na
ebꝛietatẽ qᷓ; inſania volũtaria.querit᷑ ꝗ̊ de 4
illa diffinitõe. Ebꝛietas em̃ dic puatõnezʒ
ylſus rõnis.ꝙ dicat᷑ inſania voluntaria .
aut h̊ eſt rõne tꝑis ante pᷣuatõeʒ. aut rõne tꝑis in quoẽ
iſta puatõ.i20 pᷣmo mõ:qm̃ tũc nulla ẽ inſania.̊ pt᷑ ad⸗ 4
buc vti rõne. Si ſcdᷣo mõ.tũc nõ dicẽt᷑ ebꝛietas pctm:qꝛ 1

ibi tũc nõ põt eſſe motꝰpct᷑i ̊ ſola pena.¶ Pꝛetea li:ar. .
eſt facultas rõnis ⁊ volũtatis ̊D pctm ẽ in li.ar. vbi eſt toe
pctm ẽ vtraq; facultas nõ vbi ẽ puatõ vſus rõnis: qm e
facultas dĩc vſuʒ:ſ̊ ebꝛietas eſt pctm.ꝗᷓ nõ põt dici inſa⸗ ſin
nia rõne tꝑis in qͥ ẽ pꝛiuatõ vſus rõnis. ¶ Et dicẽdũ. . h D e an⸗ fift
ebꝛietas ẽ petm ĩ bnte volũtatẽ accipiẽdi potũ vltra mẽ o⸗ et e vile, ͤ
ſurã ſenſibilẽ. erx qͥ aſegt᷑ vt ꝑueiat ad tminũ:vñ ꝓneiat ⸗ EE. tt

pᷣuatõ rõnis q̊ ad vſuʒ.vñ ĩ diſpoſitõe volũtatis ancede nam
te ẽ motꝰpct᷑i ex qͥ ↄſeꝗt᷑ inſania:q̃ tc ẽ ſiẽ pcẽm ⁊ pena. ſſtn
7 dẽ ꝓcedẽ hec inſamaa ex volũtate.ad dꝛñtiã illiꝰq ꝓce⸗ Mitd
Dit ex ĩſirmitate vł iuolũtarie.⁊ q̊ͥ ad h̊ d inſania.qm̃ ſi G
cut ĩ inſano nõ ẽ vt poſſʒ redire q;tũ ad vſũ rõnis:ſic ẽ in —ê—
ebꝛio rõ ligata vt tũc nõ exeat ro ĩ vſu oꝛdĩato.illa tñ tm̃
eſt pena:iſta at᷑ pena ⁊ culpa.de q̃ Criſo.nihil a demoni ð
acis differt.ſiłꝛ eĩ iuerecũdat᷑ ⁊ inſanit.⁊ demoniaci ꝗdẽ due
miſeremur. hũc at᷑ auertimꝰ ⁊ odimꝰ:qm̃ aut volũtarie ui
reddit ſe impotẽtẽ qð nõ facit demoniacꝰ. ꝓpter ̊B demo teni
niaco ?patimur.illum autem odimus ⁊ fuginug. r
Membrü ſecundu n
Ecũdo q̃rit᷑ vtꝝ oĩs ebꝛietas ſit pcᷣm moꝛ l. Wne
tale Et videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ G.ſiẽ em̃ cognoſcẽ pt den⸗
trahi ad bonũ ⁊ ad malũ.qm̃ cognoſcẽ ſu hie
aum ẽ bonũ.ognoſcẽ nõ ſuã ẽ malũ:ita ⁊ bi den
bere. qm bibẽ ad ſuꝑfluitatẽ ẽ malũ. ſᷣ̊ bibẽ ad neceſſita⸗ Ige
bonũ.ſ̊ ↄgnoſcẽ nõ ſuã ẽ pctm moꝛtale:q̊ bibẽ ad ſu⸗
perfluitatẽ ſitꝛ.H̊ aũtẽ ĩ om̃i ebꝛietate:q̊ oĩs ebꝛietas eſt r⸗

mũ m indigẽtiã m ſupfluitatẽ.ꝛ ĩ vtroq; ẽ pcekm moꝛ A⸗ )
tale.ſᷣ illð ſᷣm ſuꝑfluitatẽ nõ videt᷑ detmĩari niſi ꝑ ebꝛie Fe Is
tatẽ.q̊ ois ebꝛietas ẽ pcẽm moꝛtale.¶ Itẽ ſiẽ ↄgnoſcẽ nõ ,2,
ſuã ẽ ↄ ius nature:ſic ebꝛietas.coꝛrũpit eĩ ſingłaꝛe quã⸗ Pec¶? wea ꝛr-
tũ ẽ de ſe ⁊ ita vt pꝛiꝰ. Itẽ y ſa.v.Vle ꝗ potẽtes eſtis ad
bibẽdũ vinũ.glo.ebꝛietas ſtatũ mẽetis euertit ſ̊ tale vide
tur eẽ perm moꝛtale:̊ ẽ pcẽm moꝛtale.⸗ Itẽ vᷣt non de⸗ E ſe
ſtruit᷑ niſi ꝑ petm moꝛtale.ſ̊ ſobꝛietas cuʒ ſit oᷣtꝰ deſtruit᷑ ꝗ . P
Eꝑ ebꝛietate: . ebꝛietas ẽ pctm moꝛtale.⸗! Itẽ dẽ ſuꝑ illð c vent n
ad Ko. vij.qð volo hoc ago ᷣm glo.hoc dicit᷑ de pꝛimis⸗ 4 E perc
motiba in quiboẽ pctm veniale.⁊ ſi adueniat conſenſus Sa. m⸗ ien
eꝛit moꝛtale.ſ̊ tales pmi motꝰpñt eẽ ĩ ebꝛietate vt i gula (
gois ſenlus in motu ebꝛietatis erit mortolie. Ytein ne
vb d volen - Inos ſu⸗ ⸗α .

pctᷣm moꝛtale. Itẽ ſobꝛietas ĩ medio ↄſiſtit. bʒ extꝛe⸗ Pemerkg
C

v
ℳ△

Miheyſe
t.

E.
—.7
„ se A
—
„

* — — . 7 „ . —
. l, aliꝗs ſᷣm cõciliũ medicine accipit ad ſu ꝑfluitatẽ vt po⸗
. „

ſſ

Ttd

vi. Ro. õ regnet pctm ⁊c̃.neq; exbibeatis membia ar
ma iniqtatis. p̊ in om̃i ebꝛietate regnat pctm.a ipᷣe exhi⸗
bet mẽbꝛa ſua arma inigtatis ̊ᷓ peccat moꝛtalit:cuʒ ta⸗
lia ꝓbibeat apls.4¶ Pꝛetea ad ephe. p. Qolite inebꝛia⸗
ri vino.r ita ẽ ꝓhibitũ: ⁊ ita vt pꝛiꝰ.¶ Sʒ otra augei ß⸗
mone de igne purgatoꝛio:quotiẽs aliꝗs ĩ cibo ⁊ in potu
ploaccipit ꝙᷓ neceſſe ẽ: ad pcta minuta nouerit ꝑtinẽ.ſed
aug.ᷣm ↄſuetudinẽ ſuã intelligit ꝑ pera minuta pcta ve
nialia. oĩs ebꝛietas ẽ pctᷣm aakee An qð dicẽdũ.q;
ebꝛietas aliqñ ẽ venialis:aliqñ moꝛtalis.nec ex h̊ qð di⸗
cit aug· ſequit᷑ ꝙ oĩs ebꝛietas ſit venialig. intelligit em
qñ ꝗs accipit pluſqᷓ neceſſe ſit.ᷣm mẽſurã tñ inꝑceptibi
lem qm ſi m ꝑceptibilẽ ex q euertit᷑ ſtatꝰ mẽtis tũc pec⸗
caret moꝛtalit. Et dicit᷑ acciꝑe pluſq; neceſſe ſit ſm men
ſurã ꝑceptibilẽ.qũ pᷣmo a meſura egredit᷑ pꝑceptibili m
ratõeʒ bñ oꝛdinatã ad diſcernẽdũ.4¶ Ao) uIS qð obijcit
Emala, ad ptẽ aliã: dicimꝰꝙ nõ eſi ſiłe de eo ꝙ noſcẽ nõ ſua: z
α bibe ad ſupfluitatẽ vbi ẽ exceſſus nature ꝑceptibilis. ni
ſi ſit euerſio mẽtis qm tũc ẽ moꝛtale.4¶ Sʒ ſi obijcit qm̃

ſtea euomat 2 purget᷑.⁊ ponam?ꝰ ꝙ ſcienter tũc nõ videt᷑
peccare:ex qͥ no ex libidie facit ſic nec peccaret ſi acciꝑet
medicinã.¶l Ad qð dicimꝰꝙ ſi hoc faciat hac intentõne
vt purget ex ocilio diſcreti medici nõ peccat. Oñ & qrit
ſm ꝗd dermiat᷑ illð ſuꝑfluũ:dicimꝰ ſᷣm ꝙ cũ ꝗs accipit
vltra mẽſurã quã exigit nature neceſſitas 7 ex libidine
ſic peccat moꝛtalit.nec ſꝑ oꝑtet ꝙ intẽdat inebꝛiari:ſᷣ ꝙ
ſegt inebꝛiatõ. ⁊ ſic velit delectari ĩ creatura ſupᷣ deũ.et
talibo dicit᷑ cõmĩatõ pene etne. YJſa.v. Ele ꝗ potẽtes eſtis
1c.nõ dicit᷑ H potẽs ꝗ plꝰ põt ex natura: ſ̃ dicit᷑ potẽs ex
potẽtia qᷓ venit ex pᷣua ↄſuetudie.vt velit ↄſumẽ bona qᷓ
data ſũt ad vſus hoĩm. 4 Ad illð qð obijci᷑ ꝙ deſtruit
ſobꝛietatẽ:dicimꝰ ꝙ ſobꝛietas ꝑt᷑ ſumi vt detmiat mẽſu⸗
rã ſᷣm naturã derminatã inqtũ natura dicit᷑ pᷣncipiũ vt
hõ ſumat modũ ĩ potu. põt iteꝝ ſumi vt ẽ vᷣtꝰgtuita⁊ ſic
dicit habitũ potẽtie ex gr̃a ad ↄſeruãdũ mediũ. Poteſt
etiam ſummi vt ẽ ᷣtus moꝛalis.dicimꝰ ergo ꝙ ebꝛietas
7 ſobꝛietas oꝓponũt᷑ vt dicũt motꝰ⁊ vt dicũt habitꝰ.ſᷣ ſo
brietati vt ẽ babit? gtuitꝰ nõ oꝓponit᷑ ebꝛietas ꝓut dicit

ſah ae exceſſuʒ meſure: ß pꝓut dic talẽ q̃ ſtatũ mentis euertit.2

tũc ↄcedimꝰ ꝙ talis ẽ moꝛtalis cũ ẽ ↄſenſus ĩ ebꝛietatem
moꝛtalẽ:tũc ocedimꝰ ꝙ regnat pctm.⁊ ꝙ exhibẽt᷑ mẽbra
arma iniꝗtatis. aliter vo :,60 uerit᷑ de ebꝛietate aſſi
dua an ſit pctm moꝛtale:⁊ videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ h̊ qð dic aug.ĩ
Fmõe d igne purgatoꝛio.Sacrilegiũ.homicidiũ.adul⸗
teriũ.furtũ.rapina.falſũ teſtimoniu. ebꝛietas ſi ſit aſſi
dua:⁊ iracũdia ſi nimis teneat᷑ĩ criminũ nũero ↄputã⸗
tur. vñ tales ſi ſe ñ emẽdauerit:nõ eſtimẽt a purgatoꝛio

numero:nihil faciũt ad differẽtiã eẽntie pcti.ꝗ ſi ſit aſſi
dua nõ erit h̊ moꝛtale pcẽm.¶¶ Ad qð dicẽdũ ꝙ in vnica
ebꝛietate cõtingit eẽ pctᷣm moꝛtale.ñ hiero.ſuꝑ boc ꝙ;
ons eiecit emẽtes ? vendẽtes de tẽplo.dic. ꝙ multoma⸗
gis eieciſſet ebꝛios ſi ibi eos inueniſſet.nec vult dicẽ au
gu. ꝙ ſolũ ſit moꝛtalis.cũ ẽ aſſidua.ſ̊ loꝗt de ̊ qð notuʒ
eſt ⁊ vult vnũ.ſ.qñ talem vlꝛ ↄſequit᷑ contemptꝰ: libido
moꝛtalis. Vnde ſuper illud ꝓuerb.xxiij. Qe intuearis
glo. non vetat bibere ad neceſſitateʒ ſed moꝛaʒ extra tẽ⸗
pus vltra vtilitatẽ in vino ⁊ euacuadũ certare calicibo.

tercinz

Ercio querit᷑ an peccat moꝛtaliteꝛ oĩs ine⸗
briãs aliũ/⁊ videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ qui aufert alte
ri rem tꝑaleʒ peccat moꝛtalit.ſᷣ̊ ꝗ inebriat
. alteꝝ aufert ei rem ſpũaleʒz.ſ.vluʒ ratõis
qð maiꝰẽ:g̊ peccat moꝛtalit᷑ Contra multoplus videt᷑
peccare qtum ad genꝰ pcti inebꝛiatꝰqᷓ inebꝛiãs ipᷣm. ſed
iſte nõ ſemꝑ peccat moꝛtaliter: ergo nec inebꝛiãs ipſum.
¶ Et dicendũ ꝙ ſiquis credat alteꝝ eſſe verecũduʒ ⁊ ꝗ
verecũ dia nõ accipiat heceſſitate uaz: nõ peccat inni⸗
ℳM

t, purgari.4 Coõtra lõgũ ? bꝛene in tpe 2 multũ 2 paucũ ĩ
e⸗ .

R

.clx.

tans etiãſi ille accipiat pluſq neceſſe fuerit 2 tamen pec
cabit iſte. Si vo inuitet ad accipiẽdũ ſuꝑfluũ.vt ſic exci⸗
tet᷑ beniuolẽtia ⁊ familiaritas:tũc peccat veĩalit. Si vo

intẽdẽt ſolũ vt alter ſe ĩgurgitaret tũc peccaret moꝛtalit

cñ intẽdẽt euertẽ ſtatuʒ mẽtis ⁊ ſic ẽ maiꝰqð ei aufert qᷓ
ſi auferret ei tꝑale aliqð.qꝛ auferret ei vſum ratõnis.

kembꝛũ quartů .
arto querit᷑ vtx eedẽ ꝓpꝛietates ſint ipiꝰ
ebꝛietatis cuiuſmõi dicebãt᷑ eẽ ipᷣiꝰ gule.q̃
nota bãt᷑ hoc verſu.laute pᷣꝓpere.nimis.aꝛ⸗

Senter ſtudioſe.⁊ videt᷑ ꝑ inductõeʒ ꝙ ſilr
(Nomnt

—

aſſignari circa gulam qͥ ad ĩmoderatõeʒ potus.
4¶ Pꝛetea videt᷑ hoc ꝑ pᷣdictaʒ glo.ꝓuerb.xxiij. apparet

em̃ ꝙ ibi ſit cõditio tꝑis ſuꝑfluitatis ſtudioſitatis. Iteʒ
de ſtudioſitate ptz in textu pauloante vbi dicit᷑ ⁊ ſtudet
calicibus epotandis. Item de lautitate patet ꝑ hoc qð
dicitur Amos.vj. Hibentes vinum in phialis ⁊ opti⸗
1

no vnguento delibuti. 2 ſic. ſ. delectant᷑ in viſu affectu
* dicendũ ꝙ ille ↄditõnes ponũt᷑ ꝓut coĩter ſumũt᷑
ad imoderatõeʒ que in cibo ⁊ in potu eſt ⁊c̃.

embꝛũ qnintũ

Vinto querit᷑ de magnitudine huiꝰ pct᷑i.⁊
dicit Criſo.ꝙ nihil ita ẽ demoni amicũ ſi⸗
cut ebꝛietas ⁊ laſciuia q̃ mr̃ eſt oim vicio⸗
rum. hec em̃ fuit ĩ antiꝗs ſodome ſoꝛoris

hanc em̃ iſrabelite in ydolatriam ceciderũt de quo ſu .
meri.xxv.Fᷣm hoc ergo ebꝛietas eſt maximuʒ peccatum. n7—
Item ꝑ peccatũ accedit homo ad ſimilitudinẽ bruti.
iuxta illuo pᷣs. Homo cũ ĩ honoꝛe eſſet nõ intellexit cõ⸗
paratꝰeſt iumẽtis ⁊c̃.maximũ ergo erit pcẽ᷑m ꝑ qð maxi
me ad hoc accedit.ſ̊ hoc ẽ ebꝛietas:qm̃ ꝑ hãc amittit hõ
maxime facultatẽ ratõnis quo ad vſuʒ.bꝛutũ vᷣo nõ ha⸗
bet facultateʒ ratõnis.¶ IStem videt᷑ ꝙ ebriꝰdeterioꝛ ſit
bꝛuto ꝑ hoc qð dicit Criſo.tãtomelioꝛ eſt his aʒinꝰquã⸗
tomelioꝛ ẽ canis his.tm̃ eĩ ſufficientiã nouit? vltra ſuf⸗
ficientiã non ꝓgredit᷑.etſi mille vrgentes fuerint nõ ſu⸗

ſtinent exire in ſmoderãtiaʒ. multo ergo deterioꝛ eſt qui

ſine coactione ſe inebꝛiat.¶ Stem Criſo.hec fit iactura
fere om niũ bonoꝝ.etſi habeat pꝛudentiã humilitatem.
manſuetudinem:omnia ꝓigit in iniquitatis pelagus.⁊
ita vult dicere.ꝙ ꝑ omne peccatũ moꝛtale amittit᷑ omne
bonum gratuitũ.ꝙ plus damni facit peccatũ ebꝛietatis
quoniã vſum bonoꝝ naturaliũ tollit.qð nõ alia pecca⸗

ta.cũ em̃ homo iraſcit᷑ fit frequẽter agilioꝛ 2 ſoꝛtioꝛ.ecõ⸗

tra eſt cũ eſt ebꝛiꝰ:ſic ⁊ ĩ ceteris bonis.⁊ loquit᷑ de pꝛudẽ/
tia manſuetudie ⁊ humilitate vt ſũt bona aĩe naturalia

gebꝛietas eſt marimũ pcẽm.( Cõtra ſpũalia pcta ſunt

maioꝛis culpe ſic dĩic greg.nõ g ebꝛietas cum ſit carnale
pctᷣm.¶ Rñndendũ ↄcedimꝰꝙ dicit᷑ maiꝰpetm qͥ ad abla
tionẽ vſũs naturaliũ bonoꝝ.⁊ etiã qͥ ad h̊ ꝙ reddit ho⸗
minẽ ſiłeʒ bꝛuto:nõ tñ ꝓpter hoc ſimpłꝛ eſt marimũ pec
eatũ.nec ꝓpter hoc dignũ maioꝛi pena:ᷣ q̃ſi plꝰ habʒ de
excuſatõe.cũ plus habeat de ꝓnitate ad peccatum.

lembꝛüu ſextuz

Exto querit᷑ de aggrauatõe ebꝛietatis ſᷣm
ſtatꝰꝑſonaꝝ.⁊ q̃rit᷑ vtrũ ebꝛietas ſit maiꝰ
pctm ĩ clericis q; ĩ laycis. nqvidet᷑ qm
eꝓualis eſt/ ꝓnitas in vtriſq;. ergo ẽ equa⸗
le pcẽm.¶ Cõtra layco nõ ꝓhibe?᷑ ita ſic clerico vt ꝑtʒ 4
ex ↄcilio Cartagi.in q clerici edẽdi vel bibẽdi cã taber⸗ phebet
nã nõ ingrediat᷑ niſi in ꝑegrinatõne.⁊ ſilłꝛ ex.vj.ſinodo.
nulli licʒ clerico tabernas aut ergaſteriũ habẽ.xliiij.di.
ſi em̃ihmõi ingredi tabernã ꝓhibet᷑ quatomagis alij mi
niſtrare in ea.ſiquis dᷣo tale fecerit: aut ceſſet aut depo⸗
netur. ¶ Ad qð dicenduʒ. ꝙ equalitas pcti aut ineq̃li⸗

tas nõſolũ ↄſiſtit ĩ radice aut ĩ genẽ pcti: ſᷣ etiã in circũ⸗

„₰ D

fet s

ſaturitas ⁊ plenitudo:⁊ ĩ copioſitate irntlahonn He , t ſit ma ſo Siſpps⸗

* eτν verer —
1-
Ae e r p ſu wasle Wr

ſiantijs.qm̃ ſm q dĩc ambᷣ.om̃e pcĩẽm ſurgit ex ↄtẽptn⁊

ↄtẽptꝰſurgit ex oibo pᷣdictis lzʒ ̊ qtũ ẽ de genẽ pct᷑i ebꝛie

tatis pctm eẽt in ilł eq̃le:tñ ſtatꝰ pſone agauat ſic i cleri
co.⁊ ob h̊ eis magis ꝓhibet᷑.¶ Ouerit etiã an in pᷣlatis
ſit maiꝰpctm qᷓ in ſubditis? videt᷑ ꝙ ſic.ꝓhibitũ eſt fi⸗
lijs aaron bibẽ vinũ ⁊ om̃e qð inebꝛiare pt. vt habet᷑.x.
leui.⁊ iſti gerũt typũ pᷣlatoꝝ. nõ ſibr aũt ꝓbibitũ ẽ ſub⸗
ditis. ̊ͥ eſt maiꝰpctm in pᷣlatis ipᷣ̃a ebꝛietas.¶ Itẽ in cõ

—

ſtituẽdo p̃latũ dicit᷑.nõ vinolẽtuʒ vt babet᷑.j.ad thimo.

iij. YIẽ ad ephᷣ.v. Lolite inebꝛiari men ena vi⸗

tandũ ẽ ſicut ebꝛietas in eo q debʒ iudicaꝛe. ¶ Ad qõ di
cendũ.ꝙ maiꝰẽ pctm.⁊ ꝙ eſt aggrauatõ nõſolũ ratõe ꝑ⸗

ſone aut ꝓfeſſionis:ſed etiã ratone dignitatis.qm̃ ebrie

tas inducit ignominiã. vt habet᷑xxviij.yſa. ſacerdotes

nelſcierũt p ebꝛietate.Et in eodẽ.lvj.Canes impudẽtiſ⸗
ſimi neſcier̃t ſaturitatẽ ⁊c. 4 DQuerit᷑.an ſacerdoti euã

gelico licʒ bibere vinũ.⁊ videt᷑ ꝙ nõ etiã ꝑ hoc qð leui.x

fuit vinũ interdictũ ſacerdoti legali qñ ingredi debebat

tabernaculũ ⁊ etiã om̃e qð põt inebꝛiaꝛi:g multomagis

ſaceꝛdoti euãgelico cũ teneat᷑ ad maioꝛẽ ꝑfectõeʒ ⁊ quot

tidie ingrediat᷑ tabernaculũ. Itẽ ibidẽ dicit᷑ ꝙ pᷣceptũ
ſempiternũ eſt. ̊ bet adhbuc durare pᷣceptũ illð.¶ Ytẽ
ibidẽ vt habeatis ſciẽtiã diſcernẽdi ⁊c.ſ̊ adhuc ẽ diſcre⸗

tio iſta neceſſaria ſacerdoti euãgelico: ⁊ ideo.j. pet.iij.
Dicit᷑.parati ſemꝑ ad ſatiſfactõeʒ ⁊c.¶¶ Iẽ plus tenetur

ſacerdos en angelicꝰvacare celeſtibo ꝙᷓ legalis qð ꝓbat᷑
ꝑ hoc qd dicit᷑.l.Coꝛin.vj:ſecularia iudicia ſi habueri⸗
tis ⁊c.ſed bibẽ vinũ ab hoc retrabit.ꝓuerb.vlt.noli re⸗

gibo dare vinũ. glo. nihil de celeſlibo cogitat᷑ vbi eſt volu

ptas carnalis.ſed ea ſolũ q̃ ſunt viſibilia carnales ſcru⸗

ſen„αhα b⸗

tant᷑ ita ptʒ ꝙ nõ licʒ ſacerdoti euãgelico vinũ bibere.
Cõtra dicit thimoteo ſacerdoti:j. ad thimo.v.modi

co vino vtere. poſſit dici ꝙ nõ eſt ꝓhibitũ ſacerdotẽ le

galem abſtinẽre a vino ſed anteꝙᷓ ingrediat᷑ tabernacu
lum.⁊ hoc facit ſaceꝛdos euãgelicꝰqui ieiunꝰaccedit ad

altare.⁊ H̊ videt᷑ dicẽ yſido.ſupꝑ illud.x. leui.i glo.dicẽs

adbuc hac legẽ eccłia cuſlodit.neq; oĩno abſtinẽ pᷣcepit

ſed qñ ad tabernaculũ vel altare teſtionij debebat acce⸗

cere.ſ̊ ↄtra hos dic aug quolibʒ die debebat ad alta⸗

re ingredi.⁊ tñ ibi ſcriptu eſt ꝙ debet abſtinẽ qñ ingredi
tur ad altare. ⁊ quottidie ingredit᷑ ad altare: qm̃ ad al⸗
tare incẽſi vel holocauſtoꝝ..¶ Itẽ videt᷑ ꝙ ad min?ĩ pmi
tiuo ſtatu legis debebãt quolibʒ die abſtinẽ.qm̃ tũc erãt

remanet q̃ſtio ꝗᷓ pꝛiꝰ.

officia indiſtincta.debebat em̃ quilibʒ eẽ ꝑatꝰ ſemꝑ.⁊ ñ
eſſʒ niſi ſꝑ abſtinẽt: poſtea tñ aliteꝛ eẽ potuit qm̃ officia
fuerũt diſtincta vt dicit᷑.j.ꝑalip.iiijtũc em̃ videt᷑ ꝙ ñ te⸗
neꝛet᷑ nõſolũ tꝑe quo debebant exegꝗ ſua officia:ß adhuc
Ad qð dicẽdũ ſicẽ dr.j.Coꝛin.x
oĩa ↄtingebãt illis ĩ figura.maxiĩe q̃ erãt ſacramẽtalia ⁊
ceꝛemonialia.vñ illa euacuata ſũt adueniẽte euãgelio ſᷣ
moꝛalia ↄplẽt᷑ ibi.qm̃ euãgeliũ nõſolum ꝓhibet opꝰaut
aĩm ꝓcedẽteʒ ad opꝰ:h̊ etiã ipᷣm aĩm ĩ ſe.dicimꝰq ꝙ iſtð
fuit ceremoniale.⁊ fere ꝗcꝗd ẽ in leui.niſi ĩ.xix.ſi &̊ ſpi⸗

ritualit᷑ intelligẽt᷑ illuo. referèt ad pᷣceptũ de imũdis.vt

ptzʒ. xiij.ad Ro. ⁊.j.ad thi.iij.dicimꝰ ꝙ illud pᷣceptum

adhuc remanet m ſpualitatẽ etiã artiꝰ debʒ obſerua⸗
ri.qm̃ ſacerdotes nõſoluʒ debẽt ſe abſtinẽ ab ebꝛietate q̃
eſt petm:h̊ ab occaſiõe pcti 1 ab eo qð ẽ impedimẽtũ ſui

officij. ido nõ dr ſimpłꝛ thimothei.ij. vino vtẽ:ſᷣ addi⸗

dit modico.ſᷣ qꝛ carnales erat ĩtelligebãt illð ad lr̃aʒ ñ

ſpũalit.ſc̃ illð p̃ᷣceptũ.nõ indueꝛis veſte ↄtexta lana ⁊ li

no.cuiꝰrõ erat:qm̃ miſtrãtes ydolo ſolebãt hꝛe hmõi ve

ſies. Silꝛ ſacerdotes ydoloꝝ ſolebat vti veſie ſcaminea
2 ideo illa veſtis ꝓhibita ẽ. vecipiebant tñ illud ſolũ qe
pᷣceptũ.Qð vo dicit᷑ ꝙ fuit pᷣceptũ ſempiteꝛnũ.dicimꝰ

ꝙ boc intelligit᷑ ſᷣm ſpm̃ nõ ſᷣm lr̃aʒ.m illò.j.Coꝛin.iij

lr̃a occidit ⁊c. ¶ Querit᷑ etiã an religioſi teneat᷑ abſſie⸗
re a vino/? videt qdð ſic: per hoc ꝙ dicit᷑ QQu.vj.ð naZz ·

reis ꝙ a vino ⁊ ab om̃ eo qð inebꝛiare pꝑt debet abſtinẽ.
⁊ illi erãt tũc religioſi.q̊ cũ religioſi euãgelici debẽt eſſe

maioꝛis ꝑfectõis:debẽt młtomagis abſtinẽ.¶ Itẽ idem
obijcit᷑ de Rachabitis de gbo hiere. xxxv. ¶ SJtẽ Berñ.
ad fulconẽ.quõ ignis ⁊ aq̃ ſimuſ eẽ nõ pñt:ſic ſpũales 2
carnales nõ ſe ↄpatiũt᷑ in eodẽ. ſᷣ carnales delitie ſũt in
vino.⁊ religioſoꝝ ẽ fugẽ eas ⁊ inhyare ſpũalibo.¶¶ Iteʒ
in regla bei bñdicti pᷣcipit᷑ abſtinẽtia a carnalibo ñ a vi⸗

O

no. Iñn YJonadab ĩegła ecõuerſo. Silꝛ in lege machome

ti pᷣcipit᷑ abſtinẽtia a vino nõ a caꝛnibo.ĩ regła eccłie ca
tholice a carnibo nõ a vino ĩ tꝑe.rl.querit᷑ vnde hoc.vi⸗
cet ꝙ ĩ regla bti bñdicti ĩ regła eccłie.xl.de beat pᷣcipi
abſtinẽtia a vino:qm ibi debʒ eẽ maioꝛ ꝑfectõ:⁊ ↄſtat ꝙ;
vinũ plꝰinflamat ad libidinẽ q; carnes.¶ Iteʒz regla be⸗
nedicti libꝛã panis ⁊ emmã vini.i.libꝛã ⁊ dimidia cõce⸗
dit:ſiẽ ̊ monachꝰ videt᷑ peccare ſi tꝑe non debito come
dat carnes:ſic ſi plꝰde pane aut de vino plꝰ accipiat q̃re
Sotra illud nõ pᷣdicat᷑ ſicẽ ↄtra illud.(¶ Et dicẽdũ ꝙ ve⸗
rum ẽ ꝙ i tꝑe ↄſecratõis debebãt nazʒarei abſtinẽ a vino
poſtmodũ tñ poterãt bibẽ vt in eodẽ libꝛo Qũeroꝝ.vj.
habet᷑.⁊ ibidẽ in glo.h̊ dicit᷑.dicimꝰ ſic pꝛiꝰ.ꝙ illð ſᷣm
laʒ fuit ceremoniale.vñ nõ ſic debuit remanè ſᷣ ſoluʒ qͥ
ad intellectũ ſpũalẽ. ab his &̊ debʒ ſe religioſus abſtine
ſed poſtmodũ debʒ bibẽ vinũ deuotõis.¶ Ad illõ ̊ qð

dicit Herñ.dicimꝰꝙ delitie ꝓut ſonãt ĩ culpã nõ pnt ſił l .
manẽa ſpũalibo ſ̊ ſolũ ꝓut ſonãt ĩ occaſionẽ pct᷑i.¶ Ad E 2 6*

illud qð obijcit᷑ de/xl.dicit᷑ ꝙ ibi dat᷑ decima dieꝝ ⁊ ẽ tẽ⸗
pus ſatiſfaciẽdi ꝓ pcttis a carne ⁊ ſpũ ↄtractis.⁊ iðo fit

aimh abſtinẽtia. otaduʒ etiã ſᷣm ꝙ dic ambꝛo:q terra ma⸗

ledicta ẽ vt ꝑtz gen.iij.⁊ aqua bñdicta vt pʒ geñ.j.⁊ ma⸗
ledictõ facta ẽ ꝓgt᷑ eſũ.qm greſſibilia oꝛtũ hñt a tra:iõ
rõne oꝛigĩs fit abſtinẽtia ab his tꝑe detmiato.nec tñ a
piſcibo. ¶ Sʒ videt᷑ oponi ð volatilibo.ꝙ ñ debemꝰ ab
his abſtinẽ cũ habeãt oꝛtũ ab aquis ſic ⁊ piſces. Ad qð
dicimꝰ.ꝙ licʒ habeãt oꝛiginẽ ab agꝗs.tñ moꝛãt᷑ in fra et
iõ ĩ eadẽ ſnĩa debebãt eẽ cũ reptilibo.Qota etiã ꝙ a car⸗
nibo dʒ ꝓpꝛie fieꝛi abſtinẽtia qm nutꝛit᷑ ſiłe ſili.ſᷣ caꝛo hʒ
potẽtiã ꝓpinꝗoꝛẽ vt fiat caro.⁊ iõ ꝑfectiꝰ ẽ abſtinuiſſe a
carnibo.q Sʒ adhuc obijcit᷑ de fructibo ꝗ vidẽt᷑ hie oꝛigi
nẽ a tra.ꝙ ab his debeamꝰ abſtinẽ. Ad qð dicimꝰ.qꝙ Iʒ
oꝛiãt᷑ a tra:tñ ſtatũ hñt iĩnocẽtie ĩ qͥ fuert oceſſi.ſ̊ caꝛnes
nõ fuer̃t ↄceſſe niſi ptꝰdiluuiũ vt pʒ gen.ix. Sʒ adhuc
obijcit᷑ qm vinũ ñ videt᷑ oceſſuʒ fuiſſe an diluuiũ.⁊ tñ eſt
de his q̃ oꝛiũt᷑ a fra.⁊ dicẽdũ ꝙ licʒ ñ legat᷑ q hoĩes vte⸗

rent᷑ vino añ diluuiũ.nihilominꝰpoterat vti ſ̊ vinea nõ tale

— 20

— — — — — — — , — r— — 4 ſ-
Ddabat tũc fructũ ſuũ añqᷓ; noe plãtaꝛet eã.vñ ẽ dicẽdũ eã ple.

nõ tũc pᷣmo fuiſſe qm añ lapſũ fuit cũ ceteris arboꝛibo:ſᷣ
tũc ñ excolebat᷑. Ad illð qð q̃rit᷑ ð lege machometica.
dicim?ꝰꝙ ñ/ ꝓhibuit vinũ qꝛ eẽt ꝓuocatiuũ ad libidineʒ:
qm̃ ipe ↄceſſit abuſũ mulieꝝ ſᷣ ꝓpt᷑ h̊ ꝙ inducit ebꝛietatẽ

q̃ ſubueꝛtit vſũ rõnis.⸗. Ad vltimũ dicimꝰꝙ reglarit il

lud dictũ ẽ.pt᷑ tñ diſpẽſari ad plꝰpᷣm exigẽtiã ꝑſonaꝝ ſi⸗
cut dic phus.qð vni eſt ꝑuũ:alteri eſt magnũ.

Membꝛũu ſeptimũ

Eptimo q̃rit᷑ de effectu hꝰpcti. Et pꝛimo qͥ

ſi nõ fuiſſet ebꝛietas. ſic &ᷣ videt᷑ ꝙ ſᷣuitꝰſit
pmo effectꝰebꝛietatis.¶ Cõtrariũ videt᷑ ꝑ
bhoc qð dicit᷑ vlt.ephᷣ.ſuꝑ illð ſᷣui obedite domĩs.glo.pꝛi
la ᷣuitutis cã petm ẽ.ſ̊ q̊ pcẽm nõ fuit pmũ cũ de ipo ñ
legat᷑ añ diluuiũ ſ̊ tm̃ ptꝰ.¶ Pꝛeterea ſi Fuitꝰ cauſat᷑ ex
pcto.maxie videt᷑ cauſari ex maioꝛi ⁊ quioꝛi.̊ młta ſũt
Fuioꝛa q; ebꝛietas.nõ ebꝛietas cã ẽ Puitutis.q Pꝛetea
ſi ẽ ebꝛietas cã ſᷣuitutis.ergo ſᷣuitꝰ potiꝰ fuiſſʒ ĩ noe qui
inebꝛiatꝰ fuit ꝙᷓ ĩ chanaã filio filij ſui.¶ Rñ. cõcedimꝰ
m ꝙ oñdit aug · . xix. li. de ci. dei. c. xj.ꝙ Pᷣma cã ⁊ dire⸗
cta fuit ſᷣuitutis pctm. vñ bec cã fuit anteꝙᷓ de ebꝛietate
aligꝗo legeramꝰ:tamen ipᷣa ebꝛietas fuit cã occaſionalit
⁊ in directe quo ad hoc.qm̃ ſi noe inebꝛiatus nõ fuiſſet:
cham filius eius non irriſiſſet eum. Et ſi non irriſiſſet
eum: nec chanaam filio eius a deo fuiſſet inflicta ſer⸗

Cpat „46.

ad buitutẽ dĩc ambꝛo.nõ eẽt in hoĩe ſᷣuitꝰ ſ& ια

Secen ſen

Hita
hoc
farn
ſuig
hau
Filit
nnſe
1..
ſvn
nas

oc
dn

he
ſi
di
tun
tib⸗
nn

4

d
l
n
e.
0
ne⸗
eca⸗
bi⸗
epi
4

ſe
pe⸗
no
1.

ſe
3
rl d 4

i

uocarent᷑ homines ab eo ſicut a ceteris.

(Nueſtio

nitus. nec a oe pdicta. qͥ ad ̊ loqui᷑ ambꝛo.⁊ iuxta
boc etiã loquit᷑ aug.xir.li. ci.dei.xx.c. Aulq ſcriptu⸗
rarum legimꝰpᷣuũ.anteꝙ; ̊ vocabulo noe iuſi⸗ petm filij
ſui vindicaret.4l Ex ̊ ptʒ q; nõ valet qdð obijcit᷑ de pcto
grauioꝛi. ꝓcedẽt em̃ ſi ebꝛietas eſſet cauſa directa. Si—
militer ad vltimũ ꝙ noe tebuiſſet ſeruitꝰinfligi vł cpam
in ſe.dicimꝰ ꝙ cum benedictus fuiſſet noe a dno Beñ⸗
ix. Menedixit dominus noe ⁊ filijs eius:debuit tanmtũ in

ſua poſteritate maledici.nec fuit iniuſticia: quoniã cha

naam fuit imitatoꝛ paternielexis.

Ebruzoctaunz

Ctauo qrit᷑ de ↄgnatõe buiꝰpcxi.ſ.ebꝛieta
tis. hoc ẽ de effectu ebꝛietatis qͥ ad pctm i⸗
ceſtꝰipiꝰloth.ſm ꝙ dicit᷑ xir. geñ. loth in⸗
ebꝛiatꝰ poſtea ↄmiſit inceſiũ cũ filiabus
ſuis. 7 de ̊ dĩc aug. fauſtũ.inebꝛiauert loth filie eiꝰ et

ſe neſciẽti miſcuerut. quapꝛopt culpãdꝰẽ quidẽ.nõ tãtũ

quãtũ ille inceſtꝰ:sᷣ quãtũ ebꝛietas meruit. ¶ Sʒ obiſci
tur hoc ꝙ dẽ. neſciẽti miſcuerũt:qm̃ videt᷑ ꝙ pctm car⸗
nale nõ poſſit exerceri ꝑ illũ in qͥ oino ſopitu libeꝝ ar⸗
bitriũ. ¶ Pꝛetea volũtariũ dẽ illuo cuiꝰpncipiũ ẽ ĩ ipo
ſed pᷣncipiũ inceſtꝰfuit ĩ ipſo loth.̊ fuit volũtariũ ⁊ fuit
malũ. fuit pctm. & nõſolũ peccanit in ebꝛietate ſᷣ etiã
inceſtu. ꝓter pctẽm culpandꝰẽ.¶¶ Pꝛetea ſi tm̃ eſſet cul⸗
pandꝰ ꝓ ebꝛietate: tm̃ ꝓ bac deberet᷑ ei pena. qꝛ vt dici
xxv. deut. ᷣm mẽſurã peti erit ⁊ plagaꝝ modꝰ. ¶ Et di⸗
cendũ ꝙ peccauit ĩ vtroq;.4 OQð vo dicit᷑ miſcuerũt ne
ſciẽti. exponit᷑.i.nõ diſtinguẽti an eẽnt filie ſue.ↄcedimꝰ
em̃ ꝙ nõ ablata fuit ab eo volũtas rõnalis.maxrĩe cũ ha

beret ptateʒ ad talẽ actũ.vñ volũtariũ fuit h̊ petm qͥ ad

boc ꝙ dicit᷑ volũtariũ cuiꝰ pncipiũ ẽ in ipo.ᷣ nõ plene q̊
ad aliud qð ẽ inuolũtario.ſ.cogſcẽ ſingula.tñ illa igno⸗
rãtia excuſauit eũ a tãto ſed nõ a toto.¶ Qð vo dic au⸗
gu.ꝙ culpandꝰẽ nõ quãtũ meret᷑ inceſiꝰ hᷣ ebꝛietas. dici⸗
mus ꝙ nõ vult dicẽ ꝙ nõ debeat plus puniri ꝙᷓ ſi ſolam
ebꝛie tatẽ ↄmiſiſſet:bᷣ vult ꝙ eiꝰebꝛietas meruerit penaʒ
7 ſe ⁊ inceſtu ꝗ ↄſecutꝰeſt.̊ nõ tantũ ꝓ inceſtu quã⸗
tũ ſi ↄmiſiſſet inceſtũ tꝑe qͥ poſſet plene diſtiguẽ. Qð vo
dicit᷑ geñ.xix nõ ſenſit ⁊c̃.hoc ñ eſt dicẽ qꝛ fuit ſine actu
ſenſibili:ſed potiꝰqm̃ nõ diſcrenit ꝙ eſſent filie ſue.

Ebrünonn

Ono qrit᷑ de ꝓhibitoe ebꝛietatis huiꝰpct᷑i
cũ deteſtabile ſit pᷣlatũ eẽ edacẽ ſic vinolen
tũ.q̃re potiꝰĩ regula aplica.j.ad thi.iij.in
Ainſtitutõe pᷣlati dictũ ẽ nõ vinolẽtũ: ⁊ nõẽ
poſitũ nõ ed xe. d qð dicendũ.ꝙ ſic in canone diſ.
xliiij.in pᷣncipio dẽ cũ vinolẽtũ eẽ ꝓbibet᷑. gule intemꝑa⸗/

mentũ nequaqꝙᷓ ꝑmittit᷑. neq; em̃ ebꝛietas ꝓhibetur ⁊ vo

racitas ꝑmittitur.vtrũq; em inter opera tenebꝛaꝝ apo⸗/
ſtolus cõmemoꝛat ſcribens romanis. Non in cõmeſa⸗
tionibus ⁊ ebꝛietatibus.vẽtris nãq; ingluuies ad luxu⸗
riam facile ꝓuocat ⁊ omne opus bonum diſſoluit.

Mebrüdecinmm

Ecimo ꝗrit᷑ de pena huiꝰpcti.⁊ q̃rit᷑ ſi tã⸗
graue ẽ illud pctm:q̃re in quibuſdã ꝑmit⸗
titur ⁊ non ita grauit infligit᷑ ꝓ ipᷣo pena
ſicut ꝓ ceteris:ſic vt lnie pene re⸗

es. d qð dicẽ
dum.ꝙ non ratõni ſed voluptati immo cuidam cecitati

mentis aſcribendũ eſt. vnde nec a tali conſuetudine ab⸗

ſtinere poſſunt.⁊ ideo cum venia ſuo ingenio relinquen
Di ſunt:ne deterioꝛes fiant ſi a tali conſuetudine euellã⸗
tur.⁊ loquitur grego.pꝛo tempoꝛe illo in quo in illis ꝑ⸗
tibus pꝛimo platata fuit fides. VUnde etiam ꝑcitur eo ꝙ;
multitudo eſt in cauſa ne fiat in eccleſia ſciſſura.

—

bmõi diffinitões. ꝑ hoc qð dicit᷑.v.math.ꝗ viderit mu⸗

clxj.

Naecimo querit᷑ cum ante diluuiũ fuerit
luxuria.pꝛimũ vo pcim poſt dilumũ fue⸗
rit ebꝛietas: vnde ha quid ꝑ hoc deſignat᷑
—

Et ad hoc dicenduʒ.ꝙ tũc erat q̃ſi adhuc
etas adoleſcentie 2 adhuc in tali etate ſolet regnare lu⸗
ruria. Vnde ſᷣm ꝙ exponit ſcriptura.luxuria fuit pꝛeci
pua cauſa vt veniret diluuiũ. poſt etiam diluuiũ pꝛimo
conceſſe ſunt carnes in eſum.ᷣm id geñ.ix. Ante vo di⸗
luuium veſcebantur homines fructibus.ſed conſtat ꝗ;

eſus fructuũ non intantũ expetit potum inebꝛiantẽ vt v
num aut hmõi ſicut ⁊ eſus carniuʒ.⁊ ideo potius ſᷣm ꝙ;

expꝛimitur in ſcriptura pꝛimum peccatum ante diluui⸗
um fuit luxuria.poſt diluuium ebꝛietas:vt ſic ſemꝑ aſc⸗
deret coꝛruptio peccati maioꝛ in genere hbumano.

eſtio. clx. de lururia
Onſequẽteꝛ de pec

cato luxurie.Et pᷣmo quid ſit. Secũdo
vtrũ coire ſit malũ ſᷣm ſe ⁊ pcẽm. Ter⸗
cio vtrũ omnis luxuria ſit moꝛtale pec⸗
atum. Quarto querit᷑ quare dicit᷑ pec⸗

catum in coꝛpꝰ. Quinto de conditõibo huiꝰpeccati. Sex

to de quãtitate huiꝰpeccati.Septimo de comꝑatõe buiꝰ
peccati ad ſuꝑbiã. Octauo de opoſito huiꝰpcti ⁊ ĩ genẽ
mali? ĩ genere boni.Qono de differẽtijs huiꝰ. Decimo
ce effectu hui peccati· AUndecimo de pena huiꝰ peccati.

Nembru primũu

Iſfinit᷑ aũt ſic.luxuria eſt libidinoſe volu⸗
ptatis appetitꝰ. Iẽ luxuria ẽ cõcupiſcẽtia
nimia expenende voluptatis.4 Sʒ videt᷑
ꝙ nõ ſufficiẽter expꝛimat᷑ eſſe luxurie per

2„

lierem ad ↄcupiſcendũ eã iam mechatꝰ ẽ in coꝛde ſno.

mechia ſiue foꝛnicatõ ꝑ viſum ↄomittit᷑.ſed viſus eſt act
