mit.ſed his euigilat ad omnẽ pugnã. Itẽ luc. iij. An⸗
tiquus aliquãdo ĩtermittit tẽptare.ergo nõ ſemꝑ
temptat.
hoſtlis noſter afflictionẽ iuſtoꝛũ ſemꝑ appetat.niſi ab a⸗
ctore noſtro poteſtatem acceperat.ad temptatiõis arti⸗
culum nullo mõ cõualeſcit. licet ergo de ſe pretẽdat rui⸗
nam bhominis.nõ tamen ſemper temptat huc vel teptat
illũ.ceſſat enim aliquãdo tẽptare bonos tum quia none
eis conceſſa poteſtas.tum quia timet aliquãdo ſuꝑari ·
vt ergo ſecurioꝛes ſint a temptatione deſiſtunt. reſpectu
dᷣo maloꝛũ aliquãdo ceſſant a temptatiõe.ne nimis faci
litati tẽptatiõibo ad pniam peccatorũ ꝓuocent·

Ad qð dicendũ ẽ ſᷣm ꝙ dicit.b.Greg. Licet

ime
Fis
o
dere
ſe
bs
nor
o
ſati
e⸗
1s
lno⸗
6r
n
ſett
in
n

e
l⸗

Mueſtio
Mlembeum decimlũ

Ltimo querit᷑.vtrũ ſemꝑ creſcat axpetitus

ĩ alio tꝑe.qð videt᷑.xij. Apoc.ve terꝛe ⁊ ma⸗
riiqꝛ deſcẽdit dyabolus ad vos habens ma
gnã irà.ſed quid ẽ vehemẽs ira niſi appetitꝰ ꝑſequendi
bumanũ genꝰ.ergo magis ſeuit ad tẽptãdũ nuc qᷓ; pꝛꝰ.
Itẽ haymo.Taãto feruẽtius temptat qᷓto videt mul⸗
tos in locum ſuum ſubſtitui.ergo feruentius temptabit
in fine mũdi. 4¶ Item peccatum eiꝰ creſcit ⁊ qᷓtomagis
creſcit malitia tãtodeterior ẽ volũtas nocendi humano

nocẽdi.ergo ſemꝑ creſcit eiꝰ apetitus.¶ Seo videt᷑ cõ⸗
trarium.qꝙtoenĩ plus aligꝗs ſatiat᷑.tantominꝰ appetit.ſʒ
quãtopluꝛes trabit ad infernũ tantoplꝰ ſatiat᷑ vel ad ſa⸗
cietatẽ accedit.ergo tãtominus appetit.(¶ Ad qð dicen
diũ.ꝙ quãtomagis videt apꝛopiquare finẽ mũdi.tanto⸗
magis creſcit eiꝰ appetitus.ſᷣm quod habet᷑.ij. Abac.di⸗
latauit quaſi ifernus animã ſuã ⁊ ipſe quaſi moꝛs.⁊ nõ
adimplet᷑.Et.xxx.ꝓuer. ſm vnã expoſitionẽ tria ſunt
inſaturabilia. ſ. Auarꝰ.infernus ⁊ hos vulue.vbi ꝑ ifer⸗
nũ ſignat᷑ dy abolꝰ qui nunꝙᷓ ſatiat᷑. Nec ẽ ſimile de eo
qui ſaturat᷑ cibo materiali. In ſacietate enĩ cibi materi
alis poſitꝰ ẽ terminꝰ. In ſacietate dᷣo deſiderij mali non
eſt poſitꝰ terminꝰ. Et ideo alit᷑ ẽ in ſacietate malitie de⸗
ſiderij.⁊ ſacietate appetitꝰ ſenſibilis.hic enĩ remitrit ap
petitus.ibi vᷣo auget᷑ appetitꝰ. ¶. Sʒ ad huc poſſet obijci
ꝙ minui deberet appetitꝰ temptandi. q;tomagis appro⸗
pinquat ad diẽ iudicij.qꝛ qᷓtomagis appꝛopiquat ad diẽ
iudicij.tãto nouit determinationẽ pene ſibi imminẽ pꝛo
peccatis.⁊ ꝓ pluribo maioꝛẽ penã. ergo ex timore pene
deberet minui appetitꝰ temptadi.ſm eni cremẽta appeti
tus eſt crementũ peccati.¶ Ad quod dicenduʒ. ꝙ timor

generi. 7 q;todeterioꝛ ẽ rolũtas. naSe ẽ appetitꝰ

pene ſicut dicit.b. Greg.ñ retrahit dyabolũ a peccato.

peccat enĩ ex pᷣſumptiõe.⁊ iõ quãtomagis appꝛopiquat
tẽpus iudicij in quo aufert᷑ poteſtas eiꝰ.tãtomagis exer
cebit tyrannidẽ. credit eni plures ſue poteſtati ſub eſſe.
ſed ſpes eius fruſtrabitur.

¶neſtio. crviij. de meri

to dy aboli.qtum ad ſtatum prelſentis.

de tẽptatiõe dyaboli ĩ generali.occaſio
ne illiꝰ querit᷑. irũ poſſit ĩ ſtatu ĩ quo
ẽ demeꝛeri.Scðo.vtrũ cõtinue demere
vtur. Tercio. vtrũ oĩ motu demereat᷑.

embrũ pemũ
Irca primũ ſic obijcit᷑.ix.ioh̊.enit nox in
q nulli licet oꝑari.glo. ĩfernalis nox ĩ qua
nulli licitũ ẽ oꝑari. ſed tĩ tẽpus recipiẽdi.
led demões ſunt ĩ hac nocte. ergo tm̃ eſt eis
recipiẽdi nõ merẽdi pꝛemiũ vel demeꝛẽdi.qꝛ nõ ſunt ĩ ſta
m viatoꝛis.Itẽ.ix.eccs.nõ ẽ opus nec rõ nec ſapĩa nec
ſcia apð ĩferos qͥ tu ꝓperas.glo.cetera ñ valebũt pꝰ moꝛ
tẽ ⁊c̃.relinqtur ꝗ̊ ex h̊.ꝙ ſi boni poſi moꝛtem nõ poſſunt

mereri ꝙ nec mali demeꝛeri.¶ Itẽ ſuꝑ illð p̃s. In infer⸗

no autẽ ꝗs ↄfitebit᷑ tibi.glo.poſt hãc vitã.nõ ẽ tempꝰ ac⸗
quirẽdi.nec aliꝗd reddit᷑ niſi retꝛibutio.¶ Itẽ Johs.da
maſ.O: hominibo moꝛe ẽ h̊ ẽ angeł caſus.ſʒ poſt moꝛtẽ
nõ ẽ meritũ vel demeritũ ĩ bomimibo.ergo nec ſimilit᷑ in
angelis poſt lapſum.ſicut nec hominibo poſt moꝛteʒ. qa
caſus dicit oꝛdinẽ irregꝛeſſibilẽ ad vitã gratie.ſic mors

ĩ hominibo ad vitã. Ite Math.xxij. Ligatis maniboet

pe.mir.in ig. ⁊c.ergo demonibo ẽ ligata libertas ar. ⁊ ẽ
ſicut ĩ pena.ergo ante fuit aliquo modo libertas. ergo ſi

dya boli ad tẽptandũ. vel etiã aliqn pluſqᷓ

Ompleto tractatu

cxviij.

mõ miſſi ſũt ĩ tenebras.nõẽ eis aliquo mõ ſtatꝰ merẽdi
vel demerẽdi. Irẽ ſi dicas.ꝙ poſſunt mereri vel deme

reri hoc nõ videt᷑.qꝛ ĩ bonis angelis poſt cõfuſionẽ nõ ẽ
poſſibilitas ad merendũ vlteriꝰ vitã eternã. ſed poſſunt
mereri quo ad nos.ergo nec in malis.ſ.demonibo ꝑ op
poſitũ erit poſſibilitas ad demerẽqũ viſionẽ dei ſiue pe
nam.ergo videt᷑ ꝙ nõ demerent᷑.¶ Cõtra.viij. math. vt
quid veniſti ante tempꝰ toꝛquere nos ⁊c. ergo in futuro
erit tm tempꝰ toꝛinẽti quod nõdum babẽt.eꝛgo nũc ẽ eis
ſtatꝰ meriti pene ſiue demerẽdi.¶ Itẽ apoc.xij. deſcẽdit
dyabolus ad nos habẽs irã magnã.ſciẽs qm modicum
tẽpus habet:ergo aliqd tempꝰ.a ita tempꝰ habet meriti
n quo nõ habet penꝗ quà habebit. a ſic relingtur ꝙ ſũt
inſtatu merẽdi.¶ RKReſpõdeo ĩ ſentẽtijs duplicit tangit᷑
opinio.vtraq; cõcordat ĩ eo.ꝙ demones poſſunt deme⸗
reri.⁊ angeli boni mereri.An boni ꝑ cuſlodiã poſſunt
aliꝗd mereri mali ꝑ ſuggeſtionẽ demereri. Sed nota.q;
ſecus ẽ de homine ⁊ de demonibo qꝛ homini determina
tur locꝰ ⁊ locꝰ ad merendũ.tempꝰ autẽ demonibo.⁊ hec
eſt rõ.hõ coꝛꝑalis creatura ẽ ⁊ ſpiritualis.locꝰ autẽ de⸗
terminat᷑ ſᷣm coꝛpꝰ.tempꝰ m ſpiritũ.angelo autẽ qꝛ tm̃
ſpũalis creatura ẽ determinat᷑ tempꝰ. En dicit Aug.de
us mouet ſpalẽ creaturã ꝑ tempꝰ. ſed coꝛꝑalem ꝑ tem

pus ⁊ locũ.determinat᷑ autẽ tempꝰ merẽdi ãgelo. ¶ Sʒ

nota.ꝙ duplex ẽ meritũ premij in nobis.quoddã eni eſt
in viſiõe dei quod dicit᷑ aurea.aliud ẽ ĩ gloꝛia dei cõſer⸗
uatione ſubditoꝛũ in fide ⁊ bonis moꝛibo.⁊ boc dicitur
aureola.angeli autẽ ante lapſum maloꝛũ ⁊ confirmatio⸗/
neʒ bonoꝛũ. habuerũt tẽpus merẽdi premiũ viſiõis dei
⁊ illiꝰ cõtinuatiõis.vñ vltꝛa illud tempꝰ merẽdi ñ opoꝛ⸗
tet pone re ꝙ mõ mererent᷑ illud premiũ.ſed de alio pꝛe⸗
mio qð ẽ quaſi aureole.ẽ tempꝰ merẽdi vſqʒ ad iudiciũ.
q̃tũ eni durabit meritũ in hominibo.durabit ⁊ ĩ angeł
quo ad cuſtodiã hominũ.Similit ĩ malis angelis econ
trario ẽ dupliciter demeritũ.vnũ ẽ quo meruerũt caren⸗
tiam viſiõis dei.aliund ĩ ſuggeſtiõe facta hominibo.⁊ ra
tione iſtiꝰ habebũt penã ĩ indicio determinatã.⁊ ſic cꝛe
ſcit hoc demeritũ ita maioꝛ erit pena.⁊ ꝓ iſto videt᷑ dici
ĩ euãgelio.vt quid veniſti ãte tempꝰ toꝛquere nos. Ad
obiecta autẽ ſic reſpõdendũ ẽ.ad primũ ſic cõcedendum
?ꝙ demões ſunt ĩ nocte.⁊ iõ nõ licet eis oꝑari.i.mereri
bonũ.eſt autẽ alia nox generał q̃ veniet poſt diẽ iudicij.
⁊ tũc remanebit eis ſtatꝰ.in q̊ͥ nõ potuerũt demereri. ſʒ
reciꝑe penã ᷣm demeritũ.⸗ Ad ᷣm vo dicendũ.ꝙ loqui
tur ibi glo.de hominibo ꝗbus nõ eſt locꝰ demeredi poſt
moꝛtẽ.ſed nõ ẽ vſq;qᷓ ſimile de angelis. Similit illð qð
dicit᷑ in pᷣs.in inferno quis cõfitebitur tibi.dicit᷑ ꝙ poſt
hanc vitã non ẽ tempus acquirẽdi.¶ Ad illud vo quod
dicit Yꝓohᷣ. Damaſ.qnod eſt hominibus mors ⁊c̃.dicen
dum eſt.ꝙ in parte ſimile de angelis lapſis ⁊ hominibo
in parte non. In boc enim eſt ſimile.ꝙ ſicut nõ eſt homi
ni poſt moꝛtem regreſſus ad vitam nature. ita nec dya
bolo poſt lapſum ad vitam gratie. In hoc autem eſt diſ
ſimile.ꝙ homines poſt moꝛtem nõ poſſunt demereri.an
geli vᷣo poſt lapſum habent tempus demerendi.Ad il
lud ðᷣo qð obijcitur de glo.ix.eccẽs.dicendũ ẽ.q illa glo.
recitat opinionem quorundã qui dicebãt malã volunta
tem manere ĩ damnatis.nõ eſt tñ principiũ demerendi.
ed poſſet queri.quare diuerſa volũtas reputat᷑ in
emonibo in demeritũ cũ ſint damnati. ⁊ nõ reputatur
hominibo dãnatis ad demeritũ.lAd qð reſpondendũ
ſᷣm Herñ.in lib.de li.ar.Dicit enĩ ſic.duo iniuſtã com⸗
probant voluntatẽ.cũ peccare libet.⁊ cũ impune pecca⸗
re libet.prima peruerſitas eſt in demonibus modo⸗ in
malis hominibus ⁊ eſt in demeritum. ſcdᷣa erit in ſutu⸗
ro in iudicio complacebit demonibus ⁊ hominibus dã⸗
natis deſormitas peccati.dummodo non eſſet pena. pꝛi
ma ꝑuerſuas ẽ ↄ iuſticiã mẽitoꝛũ.ſcða ↄ iuſticiã retꝛibu
torũ. In pria vo q ẽ ð iuſticiã meritoꝝ demeꝛentur.2 ſi
ſcdᷣa peruerſitas modo eſſet. eſſet eis in demeritum.

E

ſed illa que ẽ cõtra iuſticiã retributiõis tũc cedet eis in
penã. qꝛ diſplicet eis pena q iuſte eis infligit᷑ . Rõ aute.
quare iſta ẽ daãnabilis demonibo. illa nõ danatis bomi

nibus ẽ ſupra tacta.qꝛ oĩno dãnatis traſit tẽpus merẽ⸗

di ⁊ demerẽdi.demonibo nõ.XlAAd illud vo qð obijcitur

math.ᷣ xxij.ligatis manibo ⁊c.dicendũ ẽ. ꝙ licet mo ſint
in tenebꝛis mali homines dãnati ⁊ de eis ꝓpꝛie dicatuꝛ.
põt tamẽ ad ipſos demones referꝛ poſt iudiciuʒ quibo

tũc oĩno erit ligana libertas arbitrij ad demerendũ.mnõ
ðo ita ligata eſi vt nõ poſſint mereꝛi.

ũdo querit᷑.vtrũ diabolꝰ peccet cõtinue
demereat᷑ vſq; ad iudicium.quod videt᷑.j·
JYohh.iij.ſuꝑ illud.diabołꝰ ab initio peccat.
dicit glo. Incipiẽs peccare cõtinue peccat

ſq; in finẽ. Itẽ. xrl. Yob.i 2uquid feriet tecũ pactũ.glo.

iuſtios ſemꝑ maliuole tẽptare appetit.ſed ſi ſemꝑ appetit
maliuole cõtinue peccat.ergo diabolꝰ continue peccat.
Itẽ ꝓuer. xxx. Sanguiluge. glo. ſanguiſuga ẽ diabolꝰ
qui ſiti peccãdi ⁊ peccata ꝑpetrãdi ꝑpetuo ardet.⁊ ſux
illud pᷣs.Effabunt᷑ ⁊ loquent᷑.glo.publicas ⁊ priuatas
pſuaſiões ne qð tẽpus vacuũ ſit a culpa.¶ Ie.ij. abac.
ſuꝑ illð.Semꝑ ĩterficere genꝰ.glo.totũ ſludiũ diaboli ẽ
vt ſemꝑ ĩterſiciat. Interfectio autẽ iſta ẽ ꝑ moꝛtale pec⸗
catũ.ergo totaliter ſtudet diabolꝰ ad hoc vt homĩes pec
cẽt ⁊ ĩ hoc ſtudio ẽ.ergo ſemꝑ diabolꝰ peccat. Stẽ ſuꝑ il

l exo. v. 5 minuet᷑ quiꝑꝗᷓ ↄtinue vult diabolꝰ 2 mini
(K

ſtri eiꝰ oꝑa mala fieri. tra.x. Judith.dicit holofeꝛ
nes.nulii vnqᷓᷓ nocui ꝗ ſeruire voluit nabuch. NHolofer⸗

nes autẽ typu gerit alicuiꝰ demonis.nabuch.dᷣo ty puʒ

capitis malorũ.⁊ ita illũ videt᷑ ceſſare a peccato.⸗ Pre
terea.affectꝰ eiꝰ nõ ẽ ſimul ad diuerſa.ſʒ mõ vult vnum
mõ vult aliud. Si volutas eiꝰ cadit aliqũ ſuꝑ illð qð
bonũ ẽ.vt exire de opꝛeſſis corꝑibus.nõ autẽ ſimul eſtĩ
bonũ ⁊ ĩ malũ.ergo tũc volũtas eiꝰ nõ ẽ ĩ malũ.q̊ nõ cõ⸗
tinue peccat.Similit᷑ timere deũ ẽ quidã motꝰ debitꝰ.
ſic dieit᷑.ij. Yaco.demones credũt ⁊ cõtremiſcũt.ergo
motꝰ bonꝰ ẽ ĩ eis ſed cũ motꝰ bonꝰ ẽ ĩ aliqua vi.nõ ſimł
ẽ motus malꝰ.eꝛgo nõ cõtinue vt videtur peccat. Ad
qð reſpondendũ.ꝙ cõtinueẽ in peccato ⁊ ĩ volũtate no
cẽdi alicui.ſᷣm illð Job.xxx. Qui me cõmedũt nõ dor⸗
miũt.neq; ẽ ĩ eis tm̃ volũtas habitꝰ led volũtas actus.
4 Ad illð vo qð obijcit᷑ in cõtrariũ.dicendũ ẽ.ꝙ cũ dici
tur.x. Judi.nulli nocui.ſenſus ẽ nullũ de mea volũtate
ſenſibilit᷑ afflixi qui ꝓpꝛia volũtate cucuꝛꝛit ad peccatũ.
7 H ẽ qð dicit᷑ a Greg. Illos pulſare negligit quos quie
to iure poſſidere ſe ſentit.vnde ſi gꝛauaret illos tempta⸗
tionibꝰ ꝓpter gꝛauamẽ temptationum foꝛte cõfugerẽt
ad penitẽtiã. ¶ Ao aliud vo dicendũ.ꝙ licet velit aliqdᷣ
qð ſit de geneꝛe bonoꝛũ.nõ vult tamẽ ex bona intẽtione.
ſed ex aliqua intẽtione nocẽdi.intẽtio autẽ finẽ oꝑi ipo⸗
nit.vñ motꝰ ille malꝰ dicet᷑.⸗¶. Ad terciũ vᷣo dicendũ. q;
licet timere deũ ſit bonũ.diabolꝰ tamen timet illo mõ qͥ

mõ timere malũ ẽ .timere eni ſeruiliter malũ ẽ.⁊ h̊ mo⸗

do timet diabolus.

(Membruz tercmz

Ercio querit · vtrũ diabolꝰ omĩ motu ſuo
. peccet. Et prio tangit᷑ ĩ genere.deĩde ſpecia

liter de quibuſoã motibo vt credẽ velle ſpe⸗
. rare ⁊ buiꝰmõi.vt patebit in articuł.ſequẽ
tibus. Circa primũ de motu in genere ſic obijcit. dicit᷑.

ij.ad Coꝛin.vj.ſuꝑ illud que eſt cõuentio xp̃i ad belial.

glo. Sicut xpᷣus omia bene egit.ita diabolꝰ oĩa male.
omni motu ſuo peccat ſicut xpᷣs omni motu ſuo bñ egit.
Itẽ angeli cõfirmati ĩ bono nõ poſſunt niſi bn agere.

ergo angeli cõſirmati in malo nõ poſſunt niſi male age⸗
re. Itẽ in pᷣs.ſuꝑbia eoꝛũ qui te oderũt aſcẽdit ſemꝑ.

ſed hi ſunt cemones.ergo quolibet motu peccãt. IJtez

.
„

ſuꝑ illud. xiiij·ad Ro. omne qð nõẽ ex fide ẽ peceatum.

glo. omnis vita infideliũ ẽ peccatũ.ſed nullꝰ ẽ ita infide
lis ſicut diabolꝰ.ergo omiĩs vita diaboli ẽ peccatũ.eꝛgo

omni motu ſuo peccat.¶ Cõtra.diabolꝰ ante peccatuʒ
naturalit᷑ diligebat ſe.⁊ adhuc habʒ eandẽ naturã.eꝛgo

ex ea adhuc ſe diligit.ſed diligere ſe ẽ motꝰ qui nõ ẽ pec
catũ.ergo nõ omnis motꝰ eius ẽ peccatũ.q Itẽ boetius.
velle ſummũ bonũ ĩ eſt omni nature rõnali.ergo nature
diaboli.ergo diabolꝰ ex illa natura vult ſumme bonũ.
ſed velle ſumme bonũ nõ eſt motꝰ malꝰ.ergo non omni
motu ſuo peccat.q Ad idẽ facit quod dicit.dyoni. lib.
de diuini.no.dicẽs de demonibo.Honũ ⁊ optimuũ cõcu⸗
piſcũt eſſe ⁊ vinẽ itelligere appetẽtes.ergo nõ omni mo
tu ſuo demerent᷑.Itẽ aliquãdo vult diabolꝰ id qð deus
vult.vt vult hũc hominẽ damnatũ torqueri ⁊ diabolus
idẽ vult.ſed deꝰ nõ vult aliquẽ motũ culpabilẽ licet peꝛ⸗
mittat.ergo cũ volẽdo qð deus vult nõ peccet.ergo non
oĩ motu ſuo peccat.derbigra.j.reg.xvj.legit᷑.ꝙ ſpiritꝰ

malꝰ arꝛipiebat ſaul ⁊ hoc volebat ſpũs malꝰ.⁊ iõ vole
bat deus in penã illiꝰ.ergo volebat quod deꝰ volebat.ꝭꝗ⸗

nõ illo motu peccabat.¶ Ad quod reſpõdendũ. ꝙ du⸗
plex ẽ motus diaboli.vnus nature.aliꝰ lib.ar.ſi ẽ motꝰ
nature nõ ẽ peccatũ.ANotꝰ aũt lib.ar.ẽ duplex.quidaʒ
enĩ ẽ ꝑ poteſtatẽ ſuꝑioꝛis vel virtutẽ.ſicut credere vel de
coꝛpe obſeſſo exire.quidã vᷣo ẽ ex potẽtia li.qr.ſᷣm ſeipᷣm
ſi eſt ex potẽtia liberi arbi.ſolũ.tũc omni motu demere⸗
tuꝛ.Si ðᷣo ẽ ꝑ poteſtatẽ ſuꝑioꝛis.aut eſt cũ placentia.eo
qð aliũ finẽ intẽdat.ſic ẽ in temptationẽ.⁊ tũc iterũ de⸗
meret᷑.nõ qꝛ facit qð deꝰ vult.ſed qꝛ ex intẽtionemala.
Si vo ẽ cũ murmure quo ad hoc ꝙ remurmurat deme⸗

retur.ſic ergo põt eſſe manifeſlũ.quo motu demeret᷑ ꝛ

motu nõ.i Ad obiectũ autẽ primo ſic ẽ. Reſpõdendũ.
ꝙ; diabolꝰ omia male egit ſᷣm ꝙ itelligit᷑ ð motu libero
ar.¶ Ad ſecũdũ vᷣo ſimilit᷑ ẽ dicendũ.ſicut.n.angeli cõfir
mati ĩ bono motu lib.ar.nõ agũt niſi bonuʒ. ita angeli
cõfiamati ĩ malo motu lib.ar.nõ agunt niſi male.¶. Zld
terciũ dicendũ.q odiũ illð quo odiũt demones deuʒ ex
lib. ar. ꝓcedit.⁊ hoc ẽ rõne penarũ que eis infliguntur.
Ad quartũ vᷣ dicen oũ.ꝙ vita infideliũ dicit᷑ eſſe pec⸗
catũ.nõ qꝛ omnis motꝰ ĩ eis ſit peccatũ.ſed quia dũ ſũt
ĩ ifidelitate ſemꝑ ſunt in peccato.⁊ quodlibet opus eo⸗
rum moꝛtuum reputat᷑.¶ Ad obiecta autxẽ in contraꝛiũ
dicendum ẽ. diligere ſe ẽ ex motu nature. põt tame eſ⸗
ſe ex motu libidinis.⁊ tunc ẽ motu lib.ar.⁊ illo demere⸗
tur. ſimiliter velle ſummũ bonum ẽ motꝰ nature.Si vo
ſumatx velle a volũtate lib.arbi.vᷣm bhoc demões volunt
ſummuʒz bonũ.⁊ hoc ẽ qdð dicit Dioni.mali ſunt ſm ꝙ ñ
ſunt.⁊ ꝙ nõ eſt appetentes malũ appetũt.4l Ad illud vo
qð obijcitur.aliquado diabolũ velle qꝗð deus vult. Di⸗
cendum ẽ. ꝙ licet aliquid idem velit nõ tamẽ ex cõſimili
volũtate vel intẽtione.ſed qð deꝰ ex bona volũtate vult.
boc malus angelꝰ ex mala voluntate vult. vt deꝰ voluit
temptationẽ. Job.ex bona voluntate.diabolꝰ autem ex
mala volũtate voluit.Similit deus vult diabolũ exire
a coꝛꝑe obſeſſo.ſed quia cũ murmure exit.ideo exitus eꝰ
eſt cũ peccato. Preterea.exire dicit motũ a termio aqͥ.
intrare vo ſiue igredi dicit motũ q;tum ad terminum in
quem. licet ergo exire ab obſeſſo coꝛꝑe ratione termini
a quo nõ ſit peccatũ.poteſt tamen eſſe peccatum ratione
termini in quẽ. ſicut cum eijtiebãtur a demoniacis ⁊ in
trabant porcos.ingreſſus in poꝛcos erat libidinoſus.2
ꝓceſſit ex impꝛoba voluntate. Ande peccatũ erat ipis.

Sim iliter dicendum eſt cum ſpiritus malignus arri⸗

puit ſaul. intentione peruerſa fecit ⁊ cum delectatione
pene.vnde licet hoc eſſet ex iuſticia dei ꝙ puniretur. ta⸗
mẽ qꝛ placuit impꝛobe volũtati ipſius diaboli.peccatũ
fuit ꝓut fuit in diabolo. ̊

Articulus primus

Ommni
iltb.
jcocn⸗
nimno
gens
wlus
per⸗
non
irit⸗
oe
bat
d⸗
or
igez
.ce
Hön
ere⸗
10
ſde⸗
lgla⸗
Nne⸗
et⸗
4
bero
coſi⸗
geli
er

QLueſtio

Einde põt queri ſpecialłr de gabuſdaʒ motibo
dyaboli.et pꝛimo de ipſo credere.vtrũ ſit bo
num:intelligo de bono moꝛis. et videt᷑ ꝙ ſic:
quia ſuꝑ illud Jac.ij.demones redũt ⁊c. dicit glo.plus
eſt credere dyaboli qꝙ;ᷓ ſit tuuʒ credere o rpiane.q credis
teũ et nõ times. & ſi credere hoĩs bñtis fidẽ informẽ eſt
bonũ:credere dy aboli ẽ bonũ. Item credere ẽ motus
fidei infoꝛmis:ſed motꝰſidei infſoꝛmis eſt donuʒ ſpuſan⸗
cti.̊ ipᷣm credere eſt bonuʒ.¶ Cont᷑.dyabolꝰvelit nolit
credit.ſed quod ẽ inuolũtariũ nõ eſt bonũ meritoꝛiũ.er⸗
go credere dy aboli nõ eſt bonuʒ moꝛis.¶¶ Item credere
quod ẽ bonũ moꝛis.dĩc aug. cuʒ cetera poſſit bomo no⸗
lens:credere nõ põt niſi volens.Et ſuꝑ illud geñ.xxiiij.
vocemus puellam.glo. interlinearis credere ſiue fides
eſt ex voluntate nõ ex neceſſitate. ſ nulla voluntas vya
boli 1 ſummã veritatẽ:ꝗ̊ credere eiꝰ nõ eſt bonũ mo⸗

—

ris.¶ Pꝛeterea huiꝰgr̃a querit.ſi demones habeant fi⸗
dem: qð videt᷑. dr em̃ in glo.j.ad KRo. ſuꝑ illud. Juſtex
fide viuit.ꝙ fides infoꝛmis eſt q̃ eſt in malis hominibo

⁊2 demonibo. Item ad thytũ.j.ↄfitẽt᷑ qdẽ vᷣbis ⁊c̃.glo.fi⸗

des taliũ moꝝ ꝓpe eſt demonioꝝ.Item.v.ad galł. Qui
cexũ nõ credũt vel creditũ nõ timẽt: demonibo ſunt dete⸗
rioꝛes.Ex ꝗbo videt᷑ colligi. fides infoꝛmis ſit ĩ demo⸗
nibo.lSed obijcit᷑ in ↄtrariũ.qꝛ ſi fides eſt in demoĩbo
aut habitꝰille datus fuit añ peccatũ.aut popeccatuʒ.ãte
petm nõ videt᷑:qꝛ adam in pᷣmo ſtatu innocẽtie dr habẽ
quandã viſionẽ ali ꝙ; que ẽ enigmatica:ſᷣ viſio fidei eſt
enigmatica.̊ angeli añ pctᷣm nõ habuerũt cognitionem
fidei.Ptꝰpctm vᷣo nõ habuerũt fidem. habitus em̃ ſidei
eſt er gra.nullłꝰauteʒ repoꝛtat gram ex pcto. per pctm
nõ habuerũt angeli cadentes fſidem infoꝛmẽ.¶ Pretea.
petin vulnerat naturalia et ſpoliat gratuita. ſed de gra⸗
tuitis eſt ſides. ergo ſi fuit fides in angelis ante lapſuʒ
poſt peccatum ſunt ſpoliati. ¶ No quod reſ pondedum
ꝙ crede ꝓut eſt in dy abolo:bonũ in genere dicit.bᷣ nõ di
cit bonũ meritoꝛium.nec ſeqtur ex hoc ſi eſt motus fidei
infoꝛmis qð ſit meritoꝛiꝰ.deeſt em̃ foꝛma ſcʒ ceritas per
quã motus ẽ meritoꝛius.¶. Qð aũt obijeit ð credere qð
nõ põt ſieꝛi niſi a volũtate.dicendũ ꝓ loquit᷑ ibi de credẽ
ꝓut eſt a fide vᷣtute.credere eniʒ aliqñ accipit᷑ ꝓ cogno⸗
ſeere veritateʒ. et hoc modo põt aliquis credere nolens.
Em aũt ꝙ credere dicit aſſentire et aſſentiendo tendereĩ
ſummã voluntatẽ:ſᷣm bũc modum nõ eſt credere niſi ex

voluntate. hoc aũt modo nõ credebãt demones. vñ dicit

glo. ij. Jac. et. iiij. luc. Extoꝛta oↄfeſſio eſt ꝙ dy abolꝰ confi
tetur illũ hoĩem eſſe filiũ dei.¶ Ad illud vᷣo qð queritur
vtrum in demonibus ſit fides infoꝛmis: Rñdendum eſt

ꝙ fides infoꝛmis dicitur multipłr. Eſt enim vno modo

habitus cognitiuꝰ.Alio ðᷣo modo motus. ANotiuꝰautẽ

pf dici a bono vel a malo.a bono vo mltipłr vel puẽtiuꝰ

vł ñ puentiuꝰ.i.potens ꝑuenire.Pꝛĩo ꝗᷓ mõ ſᷣm ꝙ ſides
infoꝛmis eſt habitus cognitiuꝰqui nunqꝙᷓ; poteſt formari
eſt in ipſis demonibus. Secundo vᷣo modo inqtum eſt
habitus motiuus a malo pene.eſt in peccatoꝛib⸗ qui ti⸗
ment ſeruiliter penam eternam. et per hoc abſtinent ab
actu peccati:ſᷣ non tendũt ad bonum. Tercio vᷣo modo
dicit᷑ habitꝰmotiuus ad bonum ſed nõ puentiuus in ip⸗
ſis pctoꝛibus qui diſponunt᷑ ad bonum. Quarto po mo
do dicit᷑ habitus motiuꝰet peruentiuus in his qui diſ po
nent᷑ ad bonum ꝓgratiam gratumfacientem. hoc autez
aſſentire eſt adhereꝛe ſumme veritati:et in eam tendere.
Erx iam dictis patet qͥmõ fides infoꝛmis eſt in demoni⸗
bus. Ao obiectũ aũt in ↄtrarium dicendum eſt. ꝙ nec

pabuerũt añ peccatum ſidem. nec poſt peccatum fidem

prie dictam.m ꝙ fide fit viſio ſpecularis:ſed habue⸗/
runt fidem et quandã crudelitatem ſi umptam ex operi⸗

bus rp̃i. per que opera vehementer opinabantur ipſum

eſſe filium dei. et bee figes dicit᷑ eſſe cognitio quedam ac
quiſita: nec eſt fides infoꝛmis que poteſt foꝛmari cari⸗
tatem vt ipſa ſit virtus.

△☚

cxvi.
Articulus ſecundus

Ecundo queritur vtrum velint deum nõ eſſe
qð videt᷑ ꝑ hoc qð dicit in pẽ. Supꝑbia eoꝛuʒ

4 — .— qui te odeꝛũt aſcẽdit ſemꝑ.ſed qui habet aliũ
ocio vellet ipᷣm nõ eẽ.ꝗ̊ dy abolꝰ vellet eũ nõ eſſe. 4 Itez

xv. Johᷣ.ſuꝑ illud.ꝗ me odit et pꝛem meũ odit.glo.ꝗ vo
lũt eẽ mali volũt eam veritatem qua damnãtur non eẽ.
Vñ ſiẽ oderũt ſuam penam.ita oderũt veritatẽ qua pe⸗
na irrogat᷑.etſi oderũt veritatẽ oderũt teũ.de quo nõ eſt
veritas.g̊ demones hñt odio deũ.¶ Item Inno. in li. de
miſeria cõditõnis hũane. Ita deſperati ſunt a venia. vt
intantũ odium eoꝛum creſcat.vt vellent deum oĩno non
eẽ. ¶ Item videt᷑ ꝙ velint cei potentiaʒ nõ eẽ ꝑ hoc ꝙ dẽ
xvj·apoc.blaſphemauerũt nomẽ dei.glo. In inferno po
ſiti qᷓuis ſciant ſe ꝓ merito puniri.dolebũt tñ ꝓ deus tã
tam potentiam habeat ꝙ ſibi penas inferat. ergo vellẽt
dei potẽtiam nõ eẽ. Iteem albinꝰ ſuꝑ gen.Cur dyabolꝰ
tam infeſius eſt hoĩm ſaluti.et rñdet. ꝑpter odiũ in crea
toꝛẽ et inuidiã in hoĩem ex deſperatõe ſue ſalutis. ergo
dyabolus habet odio creatoꝛẽ. ¶ Contra aug.in li.re⸗
tract.Qulliꝰ fere ↄſcia pt᷑ deũ odi e. 4 Pꝛeterea. deus ẽ
pꝛicipiũ om̃is eẽ. et dyabolꝰ nõ habet odio ſuũ eẽ.ergo
nec habet oqio illũ ꝑ quẽ eſt?⁊ in eẽ tenetur.ergo nõ bʒ
odio deũ. e⸗ qð reſpõdendũ.ꝑ h̊ ꝙ dic aug.in li.re⸗
tract᷑.nõ video fuiſſe dicẽdũ.q nulliꝰ ↄſcia pẽ deũ odiſſe
multi em̃ ſunt de quibo ſcriptu ẽ.ſupbia eoꝝ ꝗ te oderũt
aſ.ſemꝑ.¶ Ao illð vo qð obijcit᷑. dicendũ eſt ꝙ licet nõ
velit deũ eẽ inqtũ eſt pꝛincipiũ eẽ et cõſeruat in eẽ res.ñ
tñ vult eum eẽ inqtum iuſtum iudicem.et ꝑ hoc pt ſol⸗
ui illud qð dꝛ.xv.ioh.Loquit᷑ em̃ ibi de veritate inſticie
qua inſfligit᷑ pena.¶ Ad illð vᷣo qð obijcit᷑ de miſeria cõ
ditõnis hũane.dicendũ eſt ꝙ odiũ illud dicit᷑ ꝓpter re⸗
miſſibilita tem pene et deſperatõem venie.vñ vellent de⸗
mones cũ nõ ecẽ̃.in rõne iuſti iudicis.nõ in rõne creato
ris.¶ Ad illud vᷣo qð dicit᷑ in glo.xvj.apoc.dicẽdũ eſt
dolere de potentia eſt pter pene afflictoem.nõ ꝙ ſimpli
citer velint potẽtiam dei nõ eẽ.¶ Ad idẽ vᷣo qdð dic. Albi⸗
nus, dicendũ eſt ex iamdictis.ꝙ illud odiũ refert᷑ ad pe
nam in qua perpetue eſt damnatus:non ad oꝛiginẽ eſſe

rticulus tercius

Einde queritur an placeat dyabolo peccare
et videtur ꝙ nõ.qꝛ malum coꝛruptiuũ ẽ natu
re.natura aũt bona eſt in dyabolo.cũ q̊ coꝛ⸗
ruptio nature diſpliceat nature.et natura ſemꝑ maneat
in eo excitans li.ar.non videtur ꝙ ſibi placeat malicia
ſua. (Wnrra in li.de miſeria conditiõis hũane.ſuꝑba
voluntas eoꝛum. licet careat poſſibilitatis effectu. non
tamen carere poteſt malignitatis effectu. et ita placʒ ſi
bi peccare vel eẽ in peccato. Itẽ bonum diſplicet dya
bolo.ergo malum per oppoſitum placet ei.ergo vnlt eſſe
malus. ¶ Contra.dicit dyo.Dyabolus ad malum in⸗

tendens. nullus agit que agit. ergo nullus vult ſe eẽ ma
lum.Ad quod dicendũ.q; duplex eſt voluntas ſic di⸗

cit ioh.damaſ.vna que dicitur buliſis et altera que di⸗
citur theliſis.voluntate ergo naturali que dicitur buli⸗
ſis non placet ſibi peccare.voluntate vo deliberatiua qᷓ
dicitur theliſis placet ſibi ratione delectationis que eſt
in peccato.ratione vo pꝛiuationis boni non placet ei.et
ita vno modo placet alio modo non. 4 Ad ſecundũ vᷣo
dicendum.ꝙ licet bonuʒ diſpliceat ei.ſi icut coꝛrupto pa
lato diſplicet dulce:non tamen placet malum inqtũ ma
lum.ſᷣm ꝙ malum eſt coꝛruptio boni.placet tamen ei id
quod malum eſt. Si vo queratur vtrum placeat ei ma⸗
licia in alio.Dicendum eſt.ꝙ malicia in alio quodãmo⸗
do eſt ei delectabilis ſᷣm infectionem li. ar. ſicut in eo ꝗ
alij inuidet.a ex hoc alterius malum diligit. eſtimat em̃
alterius bonum ſibi nociuum? alterius malum ſibi cõ

neniens per cõſequens.

¶ Articul quart⸗

Einde querit᷑. vtrum dyabolus habeat ſpem
et videtur ꝙ, nõ. ꝗa certus eſt de pena eterna-
icut or in ſacr alibo baptiſmi. non te latet ſa
thana iĩminere penas toꝛmentoꝝ. 4 Pꝛeterea. in euage⸗
lio hr̃. Vt ꝗd an tp̃s veniſti toꝛquere nos. nõ hʒ ſpem

venie: nec ſpeʒ vite eterne.¶ Di videt᷑ ↄtraꝛiũ ꝑ boc qð
dicit᷑.xl.iob.ſpes eiꝰfruſirabit᷑et loquit᷑ de die indicij.g
ante diẽ iudicij videt᷑ ꝙ babeat ſpem. ¶ Pꝛeterea. ſuꝑ il⸗
lum locũ yſa.xvj.Audiemꝰſuꝑbiã moa b. maioꝛ eſt arro
gantia eiꝰꝙᷓ foꝛtitudo eius.ideo pᷣcipitata audacia plus
audet iꝙᷓ poſſit.vñ dyabolus maxime ẽ pᷣſumptuoſus:̊
nulla maior eſt pᷣſumptio qᷓ; cum ſint cemerita tñ ſpera⸗
re vitam eternã.ᷓ ſpes pſumptõnis eſt in ipo. Vꝛetea.
dicit grego.ſuꝑ illuʒ locum iob. de diuina miſcdia falſa
ſibi ꝓmiſſione blandit᷑.ex quo accipit᷑ ꝙ ſperat de venia
ꝗl Pꝛetẽa nouit ꝙ miſcðia dei eſt in infinitũ excellẽs cul
pam ſuã: ̊ ↄſiderans in infinitũ miſcdᷣiam dei excellentẽ
reſpectu ſue culpe.oꝛdinat᷑ ad ſpem venie:̊ dyabolꝰpõt
hr̃e ſpez venie. Eo qð rñdendũ. ꝙ ſpes dr inłtiplicit᷑
Ano mõ expectatõ futuꝛe beatitudinis ex meꝛitis.⁊ hoc
mõ nec eſt ſpes.nec eſſe põt in dy abolo.Alio modo ſpes
õt dici expectatio beatitudinis ex ſola dei miſcia.et H
modo ẽ ↄfidentia in aliquo hoĩe adulto ꝗq non demeruit.
extendit᷑ aũt nomen ſpei vt poſſit dici expectatio beatitu
dinis cũ ſint ↄtraria merita. et hoc modo eſt in aliqbus
peccatoꝛibo.in dy abolo aũt in augmentuʒ pene tollitur
ſpes ſᷣm omeʒ driazʒ: inqtum ſpes dr btitudinis reſ petu
q¶ NHoc aũt qð vr̃.xl.iob.de miſcðia dei ⁊c.intelligi ꝑt᷑ ð
illo rõne mẽbꝛoꝝ.vñ ſeqꝗtur in glo.qð ad coꝛpus illiꝰ re⸗
ferꝛi põt.iniqui em ꝗ iuſticie diuine diſtinctõnem nõ me
tuũt in caſſum ſibi de miſcoia blandiunt᷑.¶¶ Ad ſecundũ
vᷣo dicendũ. ꝙ licet ↄſideret diuinã miſericoꝛdiã in infi⸗
nitum exceliere ſuam culpã.tñ plus ↄuertitur ↄſideratõ
eius ad iuſticiam. vt dicat apud ſe maiorem iniquitatẽ
ꝙ̃ vt veniã mereat᷑.vnde nõ habet ſpem venie. maria au
tem p̃ᷣſumptio quã habet eſt ex eminentia ſue poteſtatis
naturalis. et ideo dr̃.xlj.iob. Mon eſt ptas ſuꝑ terꝛaʒ qᷓ
i ↄpetur: qui factus eſt vt nullum timeret. Dꝛ autem
certus ſit ð eternitate pene dicit greg. Quo ſe eterna tor
menta enadere non poſſe ↄſpicit.ea in exercenda nequi⸗
eia durioꝛ aſſurgit. ¶ e autem dicit᷑ ibidem.eſtimabit
abiſſum ſeneſcentẽ.et ꝑ abiſſum intelligit iudicium et ꝑ
ſeneſcere non teficere rõne membꝛoꝝ ſuoꝝ intelligitur.
vnde dicit glo.Eſtimabis abiſſum q̃ſi ſeneſc enteʒ.quia
repꝛoboꝝ coꝛda ſic infatuat vt ſuſpitoneʒ eis de ventuꝛo
iudicio qdð quaſi finiat᷑ infundat abiſſum.nanꝙ ſeneſce⸗
re eſtimat.qui terminari qq; in ſupplicijs diuinam ani
madnerſionẽ putat.. aũt dicit᷑ ſpem habeꝛe id eſt cõ
fidentiã.hoc intelligit᷑ reſpectn magne dilatõnis diei iu
dicij. et libertatis regnãdi in pctoꝛib.tũc autẽ aufertur

ab eo pꝛelatio.et ideo dicit᷑ ſpes eius fruſtrabit id eſt.

confidentia. .
Articulus quint⸗
BFBinde queꝛit. viru babeat motũ timoꝛis.
ſic videt᷑ ꝑ hoc ꝙ dr̃.ij. Jac.demones credunt
et ↄtremiſcũt.ſicut em̃ ex fide foꝛmata gignit
motus timoꝛis filialis.ita ex fide infoꝛmata gignit᷑ mo⸗
tus timoꝛis ſeruilis.ꝗ̊ᷓ timoꝛ ẽ in Graboo i LCont᷑.dic
bis greg. ſuꝑ illud.ꝗ factus ẽ vt nulluʒ timeret. ꝙ nec ti
met deũ nec penã quã ſuſtinet.ſᷣ̊ timoꝛ ſeruilis ẽ reſpct᷑u
pene.̊ nõ hʒ timoꝛẽ ſeruilẽ. de alio aũt timoꝛe pʒ Snon
bʒ timoꝛẽ.¶ Pꝛetẽa.timoꝛ ſeruilis ẽ donũ ſpũſſcti ſic eli
cit᷑ ex eo qdð dr.viij.ad Ro.. A accepiſtis ſpm fuitutis
in timoꝛe:h̊ indignꝰẽ omi dono.̊ nõ hʒ timoꝛeʒ Fuilem.
qð videt᷑ dicẽdũ.ꝙ timor ille ẽ motꝰquidã ꝗ ꝓue⸗
ex credulitate pene. et nõ ꝓcedit ex timoꝛe ſermli ꝓut
eſt donũ ſy pũſſcri. timoꝛ em̃ ſeruilis ꝓut eſt donũ ſpũſſan⸗

cti ad hoc videtur eſſe ꝑ ſe.vt er ↄſideratione pene eter⸗
ne reſiliat ab actu pct᷑i. Iſte aũt timoꝛ nõ eſt ei niſi ĩ au⸗
gmentum pene. et cognitio ſiue credulitas p̃ambula.nõ
eſt ad aliud niſi vt ſit diſpoſitio ad illam penã.ĩmo ipſa
cognitio etiam pene eſt quodãmodo ei pena. Ad illud
vo qð dicit bẽs greg.dicendum eſt.q; ꝓpter hoc nõ dicit
timere penam.quia non habet effectum qui ꝑtinet ad ti
moꝛem pene ſcilicet ceſſare a temptatione vel a pcto.

Articub ſextus

in die iudicij ↄtꝛa dominum.qð videtur.boni

J 1 Einde querit᷑.vtrum angeli mali ſuperbient

enim angeli ante deũ humiliabũtur in die iu

dteij m illud.xxvj.iob.colũne celi ↄtremiſcunt.⁊ pauẽt

ad nutum eius.ꝑ colũnas aũt celi intelligũtur ſancti an
geli. ̊ ſancti angeli timoꝛem habebũt:ꝙ̊ multofoꝛtiꝰ ma
li.¶¶ IOtem. xlj.iob.cum ſublatus fuerit angeli timebunt
et loquitur de bonis angelis.eꝛgo boni angeli timebunt
aduentum iudicis.Et dicit btus greg:quid faciet virgu
la deſerti:qñ cõcutitur cedrus ꝑadiſi.et ꝑ cedros ꝑadiſi
intelligũt᷑ boni ãgeli.ꝗ boni ãgeli timebũt.q̊ builiabũt᷑.
ꝑoppoſitũ mali angeli ſuꝑbient ↄð deum in die iudicij.
ed videt᷑ ↄtrarium ꝑ hoc quod dicit᷑ ſuꝑ illũ locum
ij.pe.ij. Angeli nõ poꝛtant aduerſus deũ execrabile iudi
cin.glo.vbi puniũt᷑ iniqꝗ ibi puniẽt mali angeli qui olim
ſuꝑbiebat ↄtra deũ. nec poꝛtant ſed abijciũt iudiciuʒ ſu⸗
ꝑbiendi ↄtra deum terꝛiti magnitudine kenzu A/ Be
qnod dicendũ.ꝙ non ſuꝑbient actu ſicut dicit glo. ¶ Ao
obiectũ aũt in ↄtrarium dicendum eſt.ꝙ licet boni ange
li tũc timeant timoꝛe admirationis ſiue reuerentie:non
tũ timebunt tũc timoꝛe pene. Illa tamen autoꝛitas que
dicit᷑.xxvj.iob.intelligit᷑ ð timoꝛe ipſoꝝ in pꝛeſenti.que
vᷣo dicitur.xlj.intelligitur de angelis bonis ratione pri⸗
mi ſtatus.et pʒ ꝑ boc ꝙ dicitur terꝛiti purgabunt᷑.futu⸗
rum em̃ ibi accipi? ꝓ pᷣterito.Fᷣm ꝙ. b.gꝛego. dicit leuia⸗
than ab aꝛce btitudinis cadẽte in ruina eiꝰ electi angeli
expauerũt.vt cũ iſtuz ſuꝑbie lapſus eijceret.illos ad ro⸗
buſtius ſtandũ timoꝛ ipᷣe ſolidaret.et purgati ſunt quia
iſto cũ repꝛobis legionibo exeũte: electi ſoli remanſeꝛunt
nihilominꝰtñ timoꝛ ille caſtꝰ qui ꝑmanet in ſcłum ſeculi
erit in ullis ĩ iudicio.et ex illo huiliabunt᷑. Qec ſegtur ex
boc ꝙ mali tũc ſuꝑbiãt.magnitudo em penaꝝ ⁊ ipa ter⸗
ribilitas iudicis indicet eis terꝛoꝛẽ ex quo bumiliabunt᷑
in pena. que humiliatio ↄtraria eſt actui ſuꝑbie: licʒ nõ
ſit ptraria habitui.

rticnłꝰſeptimꝰ

Einde querituꝛ.vtrum demones velint ſe nõ
eſſe. O ſic videtur demones enim certioꝛes
ſunt de penis ſuis q; qcũq; hoĩes mali.ſed ſi⸗
cut dicit.b.hiero.ſuꝑ eccł.aldali bomines vellẽt magis
nõ eſſe qᷓ ſic eſſe:ergo mtofoꝛtius demones qui ſunt cer
tioꝛes de penis ſuis.¶ Contra. om̃is creatura natura⸗
liter ſe vult eſſe.⁊ hec natura nõ tollitur ab eis.̊ malũt

ſe eſſe qᷓ non eſſe. licet ſint in penis.¶¶ Ad quod reſpon⸗

dent quidam.ꝙ ſindereſis extincta eſt in demonibo triba
modis. Damo quia non pꝛomouet eum ad bonum nec
pꝛomouere poteſt. Secundo quia in ſuper bia vnlt age⸗
re contra deuʒ. licet ſciat ꝙ ex boc grauius puniet᷑. Cer
cio quia potius vult ſe eſſe ꝙᷓ; non eſſe vt pugnet contra
cæum.pꝛimo modo extincta eſt in damnatis.ſcdo autem
mõ et tercio in demonibo eſt extincta. homines em̃ adul⸗
ti damnati potius vellent non eſſe qᷓ ſic eſſe in penis ifer
ni:ſed de ſolis ꝑuulis dicitur. ꝙ melius eſt eis ſic eſſe. ꝙᷓ
nõ eſſe:quia nullam ſentiunt penam actualẽ.¶ Ad obie
ctum autem ᷣm hec poſſet reſponderi.ꝙ aliud eſt de vo
luntate nature et aliud de voluntate li. ar. licet eniz ma⸗
li hbomines æ voluntate nature velint eſſe.de voluntate
tñ li. ar. velint magis nõ eẽ qᷓ ſic eſſe.demones aũt ſi vo⸗
lunt eſſe ex voluntate lib.arb.hoc eſt vt pugnent contra

— ..

⸗

¶Queſtio

deum et reſiſtant q̃ntũ pñt.et hoc ſoꝛte eſt ꝓpter magnaʒ
pᷣſumptõem quam habent:et appetitum dominatõis ſu⸗

per eos qui peccant. „
Einde querit᷑. vtrũ in demoniho ſint paſſio⸗
nes. dico aũt paſſiones libidinũ foꝛmidinuʒ
iraꝝ.et hmõi vicioꝝ.e nõ videt᷑.In eis em̃
nõ eſt fomes ꝗ inclinet ad hꝰmõi paſſiones.nec pt̃as ad
exercendũ opa libidinũ.Cont᷑ aug.in.ix.de ci. dei. ſub⸗
iecta ẽ mens demonũ paſſionibo libidinũ. foꝛmidinum.
irarũ atq; huiꝰceteris.⁊ iteꝝ mens eoꝝ paſſionũ vicijs

ſubiugata et oppᷣſſa.qcquid rõnibo naturalr hʒ ad fallẽ
dum et decipiendũ.tanto acriꝰintẽdit quãto eos poſſiq

ſũt paſſiõibo.(¶ Ao qð dicendũ.ꝙ ſubiecti ſũt paſſiõibo
ſed diſtinguendũ ẽ. ꝙ ſunt quedaʒ paſſiones cões animi
et coꝛꝑis.qᷓdaʒ vo ſunt ſoliꝰaĩ.Ille paſſiones ſiue ꝑtur⸗
batõnes q̃ dicũtur cões aĩ et coꝛꝑis inq;ẽtum hmõi n ſũt
in demonibo.cũ ſint ſpũs m ſe ſeꝑati a coꝛꝑe.paſſiones
aũt que ſunt ſolius animi:poſſunt eſſe ipſoꝝ demonum
et de huiuſinodi dicit aug.

nocendi cupid ex gbꝰ colligit᷑ g demones ſu biecti

—

Articni? ixr.

Einde queꝛit᷑vtꝝ tantũ puniant᷑ mõ quãtuʒ
ptꝰdiẽ iudicij. O ſic videt ꝓbari.mõ puniãt᷑
pena et᷑na ꝓ pctis ſuis:ſ̊ pcta ſua nõ pñt au⸗
eri.qꝛ adeo ſunt obſtinati ꝙ nõ pñt eſſe obſtinatioꝛes.
Sadeo ſunt mali q; nõ pñt eſſe peioꝛes. Item voluntatẽ
hñt maleſaciẽdi qdðcunq; pñt:ᷣ̊ qð vult aligꝗs et nõ facit
ꝙ facto ſibi reputat deꝰin mał.ᷣ ꝓ facto reputat eis deꝰ
qð volũt.q̊ tantũ ſũt mali q̃ntũ malũ facerẽt ſi poſſent.
Cont᷑ aug.in li.xx.de ci.dei.Judicat dñs non ſolum
vult eer genẽ demonũ atq; hoĩm vt miſeri ſint ꝓpter pᷣmo
rũ meritũ pctoꝝ:h̊ etiã de ſingloꝝ ꝓpꝛijs oꝑibo q̃ gerunt
arbitrio volũtatis.ex quo accipit᷑ ꝙ adhuc peccat:⁊ ſic
peccãtes deterioꝛes fiũt:q̊ ſy merent augmentũ pene. er
go magis punient᷑. ¶ Uo qð dicendũ.ꝙ demones dete⸗
rioꝛes fiũt ꝑ pcta q ſuꝑaddũt.⁊ q; maioꝛẽ habebũt penã
7 plus peccauer̃t plꝰpunient᷑. Ad h̊ aũt qð obijcit᷑ in
trariũ.q adeo obſtinati ſunt ⁊c. Dicenduʒ ẽ. ꝙ ita ob⸗
ſtiati ſunt a pᷣncipio qð flecti nõ pñt ad bonũ. nihilomi⸗
nus ĩ malicia incẽdũt᷑.¶ Ad ſcm vᷣo obiectũ dicendũ ẽ
ꝙ licet volũtatẽ hẽant a pᷣncipio faciẽdi qðcũq; malum.
tñ ipſe actꝰadditꝰ volũtati auget maliciã. Pꝛetẽa deter⸗
minate vult aliqd malũ mõ qð nõ voluit a pncipio. VUñ
nõ tm̃ auget᷑ ex malicia ex actu:ĩmo ex ipſa volũtate. et
ſicui boni angeli licʒ ↄfirmati ſint ĩ bono pñt mereꝛi.ita
mali angeli lʒ ↄfirmati ſint ĩ malo pñt magis ac magis
demereꝛi.iQec eſt h̊ ↄtrariũ ꝙ ſunt in ſtatu retributiõis
pñt em eſſe in ſtatu retributõis er actõne pcedentis pct᷑i
et poſſunt eẽ in ſiatu demerẽdi rõne vlterioꝛis pene.

¶ Nueſtio. cxix. De tepta⸗

tione qua dyabolus temptauit pꝛimos parentes.

DOmpleto tractatu

e temptatõne dy aboli in genere. adiũ
