qð dicit męr in ſen.vt nullã in eo fuiſſe penã monſtrare

tur ⁊c. Dicendũ.ꝙ nõ eſt intentõ mgr̃i dicere.ꝙ ſi ſöõtra
cta eſſet coſta ipᷣo vigilante q; penã ſenſiſſet:ſed oſtende⸗

re per hoc intendit.ꝙ nihil ſenſit in coſte ſubtractione.
vnde moꝛe bumano coiĩter loꝗtur:vt ſicut aliqui qñ ſunt
rapti vſum actualẽ ſenſuũ amittũt.vnde doloꝛẽ nõo ſenti⸗
unt:ſimilit᷑ loꝗtur de adã:qui tũc nõ ſenſit ſopoꝛe liga⸗
tis ſenſibo.Vn nõ dicit vt nullã penaʒ ſentiret:ſᷣ vt nul⸗
lam ſenſiſſe mõſtraret᷑. Vel põt dici ꝙ reuera tũc nõ do⸗
luiſſet ſeʒ ante peccatũ:niſi dicamus doloꝛẽ foꝛte diſpli⸗

centiam naturalem diſſolutionis ſiue ↄtinuitatis.ſᷣ ptꝰ

—=
2

Axxxix.

peccatum poſſet ſibi eſſe fomentum hoꝛroꝛis ex recoꝛda⸗
tione:ſicut accidit illis ꝗ grauia ſuſtinuerũt vulnera.ꝙ;
poſt ſanitatem in recoꝛdatõne hoꝛroꝛe ↄcutiuntur:⁊ ſic
pena illa erꝛoris poſſet eſſe cauſa odij inter virum ⁊ mu
lierem:ſᷣm bhoc intelligi debet.vt nullaʒ in eo ſenſiſſe do⸗
loꝛem monſtraret᷑.ſcʒ per affectum odij vel affectuʒ hoꝛ⸗
roꝛis poſt lapſum.X! Ad aliud dicendũ.qꝙ inſenſibilita⸗
tis pene pꝛima et ꝑ le caũſa et generalis eſt innocentia
ſiue imunitas a culpa ſiue oꝛdo diuine iuſticie nolẽs pe
nam inferꝛi ſine merito iuſticie:⁊ hec fuit cauſa qᷓre non
ſenſiſſet adam penam in ablatõne coſte: etſi detracta fu⸗
iſſet ipſo vigilante:vehemens oꝑpꝛeſſio ſomni. ꝑalinis.⁊
ſeparatio anime a coꝛpe.vel abſtractio vt in raptu:ſunt

cauſe ↄſequentes et ꝑticulares.vnde diuiſio pꝛetacta no

eſt ſufficiens nulla facta determinatõne alicuius ſtatꝰ.

4 Ad aliud quod ſequit᷑ dicendũ.ꝙ ſeparatõ vnitoꝛum

colligantia naturali et amicitia:eſt cauſa doloris et pe⸗
na:in ſtatu penali. in ſtatu autem a quo oꝛdine iuſticie
diuine om̃is pena excluſa erat.ſicut in ſtatu innocentie:
nulla diuiſio vel ſeparatõ erat penalis. tum ad ſiatũ
pene addite veritatem habet illud verbũ phᷣi.doloꝛ ẽ di⸗
ſtantia ꝑtium naturalium:ſimiliter verbum aug. predi
ctum. Videt᷑ tn inſipientie mee ſaluo melioꝛi iudicio.&
ↄſideratis rebus exiſtentibus in ſlatu illo Fm ꝙ erãt ib⸗
dite oꝛdini diuine inſticie:nihil fuit nec potuit bomi eſ⸗
ſe penale.Conſideratis autẽ rebus abſolute ſᷣm natura
rum ꝓpriarum ↄditõnes:vna creatura alij poterat leſio⸗
nem inferꝛe.qua illata ſequeret᷑ pena et doloꝛ.⁊ ſᷣm hoc
habita ↄſideratõne.ſi adam fuiſſet mutilatus ĩ vno pe⸗
ce vel manu.penam ſuſtinuiſſet et dolorẽ:habita autem
ↄſideratõe prima.impoſſibile fuit ipſuʒ a creatura mu⸗

tilari vel penam mutilationis ſentire.Si auteʒ ponere⸗/

tur ꝙ deus ꝑmiſiſſet dyabolo illi inferꝛe leſionem muti
latõnis vel alicuius coꝛpoꝛalis afflictõnis ſicut fecit de
Job. nonne triſtatus eſſet de diffoꝛmitate mutilationis
et doluiſſet de leſione? Dicendũ ꝙ hec poſitio tollit oꝛdi⸗
nem diuine iuſticie.vnde vt eſtimo triſtatus eſſet ⁊ penã
ſuſtinuiſſet:et foꝛte tanto maioreʒ. quo naturaʒ habuit
melioꝛẽ.Fᷣm illud aug. doloꝛ eſt teſtimoniũ nature bone
Et ex hoc ptʒ rñſio ad illud quod ſeꝗtur.ſi enim natura
in adam eſſet ſibi relicta ꝙ ꝓuidentia diuĩa ſine oꝛdine
Diuĩe iuſticie nõ eſſet cuſtodita a leſione:vehemẽtiſſime
paſſus eſſet in mẽbri alicuius abſciſione ſeu ablatione.
Ad aliud qð queꝛit᷑ de ſomno eiꝰ:dicũt ꝗdaʒ ꝙ hẽbat
neceſſe doꝛmire ſicut ⁊ ↄmedere.vnde pᷣueniret famẽ co⸗
medendo ſicut pᷣuenit fatigatiõem ſenſuum doꝛmiendo.
Scdm g hanc opinionem dici põt. ꝙ languoꝛ et fatiga⸗
tio ibi nõ fuit cauſa pcedẽs ſomnũ.ſed hoc debebat ſom
num pᷣuenire.vnde cautela et vitatio talium penalitatũ
fuit cauſa ſomni:et ad hoc põt dici quoqͥmodo dicit an
guſti.xiij.de ciui.ei.nõ laſſitudo fatigabat ocioſuʒ:nec
ſomnus primebat inuitũ.q.d.nõ opꝓpreſſus aliquo mo⸗
do doꝛmiuit tũc ſicut poſt culpam.ſed voluntari doꝛmi⸗
uiſſet qñ videret ſibi ↄueniẽs.Ex h̊ pʒ rñſio ad illud qð
ſeꝗtur. Aliter aurẽ videt᷑ aliqbo.ſcʒ ꝙ nullã buit nccita⸗
tem doꝛmiẽdi.⁊ ꝙ non doꝛmiuiſſzʒ:⁊ vr mihi ꝓbabiliꝰ.et
hec videt᷑ fuiſſe opinio yſið.et greg.y ſið.em dic in li.de
oꝛdine creaturaꝝ.vbi enũerat milerias ĩ q̃s cecidit bo⸗
mo ꝑ pctm:enũerat ſomnũ dicene ſic. In hꝰxite defctu
pari infirmitatis ↄditõe.pauꝑes⁊ reges.ſtulti ⁊ ſapien
tes verxant᷑.ã ſenſus oẽs ſomno indigẽt.. Itẽ greg.ĩ
li.viij.inoꝛa.Ois hõ in adã pᷣmo ꝑente nr̃o ꝑſuaſionibo
ſerpẽtis captꝰ:dũ dñi pᷣcepta ↄtemnens eũ peccando de
religꝗt.huĩlitatis arcẽ deſerẽs:ad infirmitatis iugũ ſuꝑ⸗
biendo ꝑuenit ⁊ ceruiceʒ coꝛdis erigendo ſuppoſuit:qm̃
qui ſub eſſe diuis viſionibo noluit ſub ſuis ſe neceſſitati
bus ſtrauit.⁊ ptꝰ int illa qͥ nuerat dic labore vegetat᷑ ne
quiete toꝛpeat.quiete refouet᷑ ne laboꝛis exercitatõe ſuc⸗
cumbat:fatigata vigilijs ſomno reparat᷑.oppᷣſſa ſomno
vigilijs ercutit᷑:ne ſua penis quiete laſſetur.Ad h̊ videt᷑
vuo ꝑſuadere:ſcʒ ſublimatio eius ꝙᷓtum ad ſtatum aie.

et ſecluſio om̃is pene q;tum ad ſtatum coꝛꝑis et anime
Mtum em̃ ad aiam tantũ ſublimatus fuit ꝑ affectiuaʒ
ꝙ deo fruebat᷑. Vnde aug.xiiij.de ciuit.dei.xxvj.c.viue⸗
bat fruens deo:ex quo bono erat bonus.et ꝑ cognitiuã
qua teũ p pnñᷣtiam ↄtemplat᷑.Vñ hugo.cognouit homo
creatoꝛẽ ſuum:nõ ee cognitione que foꝛis ex auditu ſolo
pcipitur.ſed ea potius qꝗᷓ intus ꝑ aſpiratõeʒ miniſtratur
on ea q̃ deus mõ a credentibo abſens fide queꝛit᷑: ſed
ea tũc per pnñᷣtiam ↄtemplatõnis ſcienti manitfeſtꝰ cerne
batur.iQec tñ illa fruinio fuit illiꝰplenitudinis ſiue bea
titadinis q̃ eſt beatoꝝ in patria.nec illa ↄtemplatio fu⸗
it ↄtemplatio cõpᷣhenſoꝛis:ſ̊ maioꝛ ea que eſt viatoꝛis ꝑ
fidem.Eñ hugo.ſciendũ eſt ꝙ illam pᷣmã cognitõeʒ ho⸗
minis quaʒ d creatoꝛe ſuo habuit.ſicut maioꝛẽ et certi⸗
oꝛem illa cognitõne q̃ nũc in ſola fide ↄſtat veraciter do
minus:ita etiã illa qᷓ poſtmodũ in excellentia ↄtemplati
onis diuine manifeſie reuelabit. Ande minoꝛẽ neceſſe ẽ
cõfiteamur. Cum g anima ita erat ſublimata? tãta io⸗
cunditate beata.q̃ debuit illi eſſe voluntas doꝛmiendi2

pꝛiuandi ſe ad hoꝛam modicaʒ tanta vite felicitate?: Si

diceretur.qꝙ vt defectus ex ꝑte coꝛꝑis pᷣueniret.hoc non
opoꝛtnit:ꝑ vſum ligni vite ab om̃i defectu poterat cuſto
diri. Añ bugo.Ligni vite virtꝰtammirabilis.vt certis
tempibo ſumptũ.vitam coꝛꝑaleʒ in hoĩe q;diu ipᷣe homo
illo vteret᷑: nonſolũ a moꝛte ſed etiã ab om̃i defectu ille⸗
ſam cuſtodire potuiſſet.¶ Pꝛeterea.ab iſto ſtatu fuit ſe⸗
clauſa omnis penalitas ſiue pena.cauſe autẽ ſomni pe⸗
nales ſunt:vna em̃ cauſa ſomni eſt opꝛeſſio ſenſuuʒ cau
ſa ſupᷣdicta:vt determinat ph̊s.alia eſt opilatio viarum
virtutis ſenſibilis a coꝛde ꝓcedentis.Sicit auicenna.ꝙ;
ſomnus fit ex vapoꝛatõne coꝛpulẽta aſcendẽte ex nutri⸗
mento in ſtomacho ⁊ ſurſum lata ad cerebꝛum.et ibi ex
frigiditate cerebri infrigidata.⁊ in deſcendendo opilan
do vias vᷣtutis ſenſibilis a coꝛde ad oꝛgana exterioꝛa ꝓ⸗
cedentis:et ex hoc ſegꝗtur recipꝛocatio caloꝛis naturalis

ad interioꝛa ⁊ ꝑ cõſequens ſenſuum ligatio ⁊ ĩmobilita⸗

tio. Alia eſt pꝛiuatio oꝛganoꝝ naturalis caloꝛis. Tñ
galienꝰ ſomnus eſt reuocatio caloꝛis exterioꝛis ad inte⸗
rioꝛa.Vt digerat᷑ nutriens.⁊ hoc fit h modo:pꝰ ſumpti
onem cibi caloꝛ deſerendo exterioꝛa.tranſfert ſe ad inte
rioꝛa ad cibi digeſtionẽ.AVnð accidit ꝙ oꝛgana pꝛiuata
caloꝛe naturali:actiones ſuas q̃ omnes fiunt ꝑ caloꝛem
exercere nõ pñt.ſed deſiciente caloꝛe torpeſcunt ſpiritꝰ2
membꝛa deficiũt et labunt᷑ in ſomnũ.4. Pꝛeterea.laboꝛ
eſt cauſa.vñ phᷣs.de ſomno ⁊ vigi.ampliꝰ ex laboꝛibo ꝗ⸗
buſdam ſupꝑle eſt ſomnus:et ſubdit.ij Lam la boꝛ colliqᷓ

tiuum eſt.colliquatiuũ vᷣo fit quemadmodũ nutrimẽtũ

indigeſtum colliquatiuũ eſt idem qð diſſolutiuum. hoc
eſt laboꝛ diſſoluit coꝛpus:et facit multã vapoꝝ eleuatõ⸗
nem.ſicut nutrimentũ indigeſtu. 4¶.! Pꝛeterea.egritudo
eſt cauſa.Vñ pphs e.li.⁊ egritudines quidẽ illud ideʒ ſa
ciunt quecũq; a ſuꝑfluitate humida et calida.vt accidit
febꝛicitãtibo ⁊ litargicis.q¶ Pꝛeterea.etas puerilis ẽ cã.
vñ ph̊s eodẽ li.ampliꝰaũt pᷣterea etas: pueri em doꝛmi⸗
unt vehemẽter.eo ꝙ nutrimentũ fert᷑ ſurſum eſſe: ⁊ poſt
ꝗbuſdã interpoſitis dicit.cũ multꝰferat᷑ ſpũs.i.euapo⸗
ratio ſurſum.deſcendẽdo renas tumefacit: ꝗbo coartat
poꝛos vbi fit reſpiratio. He auteʒ cauſe penales ſunt ⁊
oĩno a ſtatu illo ſe iũcte: ꝓpteꝛ quod videt᷑ ꝙ ſomni tunc
nulla erat naigenta 43ue⸗ ↄcedimꝰ. opinãdo non
aſſerẽdo dicentes:ꝙ ſi aliqͥ mõ p̃nueniẽda fuit mẽbꝛoꝛuzʒ
fatigatõ ꝑ quietẽ.pᷣueniẽda fuit ſopoꝛe nõ ſomno.Som
nus em̃ ꝓprie ſumptet eo mõ qͥ de eo diſſerũt phi.potiꝰ
pᷣuenit᷑ fatigatiõe ꝙ; ecõuerſo.vt pʒ ex dictis.ſi q̊ debuit
aligs defect? p̃ueniri gete:debuit pᷣueniri gete ſopoꝛis ñ
ſomni.Differũt eĩ ſomnꝰ⁊ ſopoꝛ.qꝛ ſomnꝰẽ ges aĩalium
vᷣtutũ cũ intẽſione naturaliũ. Sopoꝛ ẽ ges aialiũ vᷣtutũ
cñ intẽſione intellectualiũ.lñ ꝗes ſopoꝛis nõ pᷣuat ani
mã iocũditate aliq̃ quã hʒ ex ↄueꝛſione ſiue elatõne men
tis ad deum: ſic facit ſomnꝰ.nec ponit coꝛpꝰalicui addi⸗
ctũ penalitati.Eñ hec potẽtia ĩ nullo illo ſiatui preiudi

cat. Ad illud qð pꝛimo obijcit᷑.ꝙ phᷣs cũ intendit oſtẽ
dere ꝙ ſomnꝰet vigilia ſunt eiuſdeʒ ſubiecti:ſiue ꝗq; hñt
fieri circa ideʒ.i.eandẽ ꝑtem aĩalis.hoc eſt circa illð ciꝛ
ca quod eſt ſenſus ſiue habitꝰ.⁊ pᷣuatio hʒ fieri circa idẽ

dicit em̃ ſic.Aldanifeſtũ ꝗ; circa ideʒ aĩal vigilia et ſom⸗

nus ẽ:oꝓponunt᷑ em̃.⁊ videt᷑ vigilie ſomnꝰquedã pᷣuatio

ex hoc no ſeꝗtur abſolute ⁊ ſimpłr.ꝙ ſigꝗs vigilat neceſſe

habet doꝛmire:ſicut nõ ſeꝗtur ſi videt neceſſe eſt cecũ fie
ri:in ſtatu tñ et materia q̃ logtur ph̊s bene ſeꝗtur. loqt᷑
em̃ ph̊s de illis in quibo accidit languor ⁊ fatigatõ oꝛga
ni.Apter oꝑis exceſſum et tꝑis diuturnitatẽ.oñdit eniʒ
ꝙ; qꝛ aĩal hʒ opus ſᷣm tpᷣs determinatũ:et excedendo il⸗
lud tpᷣs neceſſe hʒ languere ad recreatõeʒ et reꝑatõnem

languentis neceſſaria eſt illi ges ſomni.ſ̊ nulla poterat

eſſe fatigatio vel languoꝛ hmòi in ſtatu innocẽtie.cũ om
nis defectꝰhmõi pᷣueniendꝰ erat vſu ligni vite.vt habet᷑
ab hugo. Pꝛeterea ſomnꝰrecreat pꝰlanguoꝛẽ ſiue penã.
nõ aũt eſt oꝑus illiꝰpᷣuenire penã.¶ Ad illud qð obijci⸗
tur poſtea.dicendũ ꝙ; q̃litates elementares in coꝛꝑe pꝛi
mi hoĩs ſe habebãt in vnione potiſſima ⁊ amicitia vt ſu
pꝛatactũ eſt.et eo maioꝛis erant vᷣtutis et ptatis in acti⸗
one in materia extranea.ꝛeterea ꝓbabiliter eſtimari
põt.q cibo quo debebãt vti in ꝑadiſo:maxime fuit cõſo⸗
nus ⁊ ↄnaturalis nature vtentiũ.et defacili ↄuerſiuns ĩ
naturã illoꝝ.et cũ hoc ꝙ illo vſi fuiſſent nõ inſupꝑfluita⸗
te aliqua ſ̊ tem ꝑate et moderate.vñ ratõne q virtꝰ inte⸗
rioꝛ oꝑans ad digeſtionẽ erat valide pt̃atis.et rõne na⸗
ture cibi et modi quo ſumeret᷑ ſcʒ ĩmodicitate.non reqꝛe
batur reuocatõ caloꝛis exterioꝛis:neq; aſcendebant fu⸗
moſitates qᷓ ſomnum facerent.fumoſitates em̃ multe et
groſſe faciũt ſomnũ.non aũt pauce⁊ ſubtiles cuiuſmõi

eſſent ille:q̃ fuiſſent reſolute ex cibo ibi ſumpto.⁊ maxie

vbi virtus ẽ valida et potẽs in vtente.⸗ Ad illud quod
poſt obijcit᷑.ꝙ omia aĩalia coĩcant ſomno.dicendum.q;
om̃ia que determĩat ph̊s circa materiã iſtam hũñt intel⸗
ligi ſᷣm curſum nature coꝛrupte:nõ inſtitute.

Membeumm quartum

qtur queſtio de paſſibilitate ſm mutati⸗
onẽ᷑ tꝑis hoc ẽ de paſſibilitate ſenectutis.
Querit᷑ ̊ ſi potuit in pᷣmo ſtatu ſeneſcẽ: et
videt᷑ ꝙ ſic. Aug.xiiij.de ciui.dei.xxvj.ca.
eibo aderat ne eſuriret.potꝰne ſitiret.lignũ vite ne illuʒ
ſenectus diſſolueret.Ex hoc verbo videt᷑.q; diſſolubilis
fuit ſenecta qᷓntũ fuit de ſua natura.⸗! Item aug.de ba⸗
ptiſmo ꝑuuloꝝ habebat adã de lignoꝝ fructibo refectõ⸗
nem ↄtra defectõeʒ:æ ligno vite ſtabilitatẽ ↄtra vetuſta⸗
tem. et ita idẽ qð pꝛiꝰ. ¶ Pꝛeterea.q̃ rõne pꝛimꝰhõ erat

ſtabiliendꝰↄtra ſenectutẽ ꝑ lignũ vite.eadẽ ⁊ ſua tota p⸗

genies.et ita om̃s electi:̊ fructꝰqͥs poſſet lignũ illud er
uberare ſi ꝑ athomos diuideꝛent᷑ nõ poſſent ſingulis ele
ctoꝝ imꝑtiri:q&̊ non videt᷑ ꝙ ſufficeret fructus ligni illiꝰ
ad ſtabiliendũ naturã humanã:ne fieret diſſolutio ꝑ ſe⸗
nectutẽ.¶ Item de lege nature ẽ. ꝙ virtovigens in aiali⸗

bus /ꝓficit in ꝑficiendo ſuũ ſubiectum.quſq;ʒ ꝑueniet ad

ſtatũ ↄpletũ magnitudis ⁊ augmẽti:de qͥ phᷣs.oĩm ↄſtan
tium natura terminꝰẽ:⁊ rõ magnitudinis ⁊ augmenti.
q̊ͥ xuento termiĩat᷑ ꝓgꝛeſſus illius:iuxta qð dicit phᷣs.ꝙ
vnũqðq; termĩat᷑ ſuo ꝑiodo.nec ꝑmanet in ſtatu illo.ſᷣ
incipit ðclinaꝛe ⁊ defice.ad hũc aũt deffectũ ſeꝗt᷑ ſenectꝰ.
cuʒz hec ſit lex nature vłis.pᷣmo hoĩe exiſtente in ſtatu

ↄpleto ſibi determinato ſᷣm naturã.natura ſiue vᷣtus vi

gens in eo cepit deficẽ declinare:et ipe ↄñter ſeneſcere
Item virtus gratuita in via aut ꝓficit aut deficit.⁊ h

fuit verum in omni ſtatu. a ſimili videtur de virtute na-

turali ꝙ; deficit qñ non ꝓficit.ſiue incipit deficè vel q̃re
non:et ſi hoc:habeo ꝓpoſitũ. Iteʒ li.de moꝛte ? vita di
cit᷑ ſuꝑeffuſa et multa ſemina ſeneſcũt cito. Erx boc vide
tur poſſe argui: qui veſcindit ſemẽ ꝑ coitum ſeneſcit ſi
ue põt ſeneſcere.non em ſuꝑflua deciſio cito ſenectutem

io
ſe
fi
d

4

—

Lueſtio

induceret in aliquo:niſi qui deſcindit poſſet ſeneſcere.ſi
cut ſuꝑflua ↄmeſtio nõ induceret moꝛbum in aliquo niſi
ↄmedens poſſet infirmari: ⁊ ita omis potẽs deſcindẽ de
le ſemẽ põt ſeneſcẽ.q̊ et pꝛimꝰhõ.¶ Cont᷑.in pᷣmo ſtatu
aĩa potuit ſtare:nec hũit neceſſitateʒ cedendi anteq; ſua

culpa ſe lubiecerat illi neceſſitati.Silr videt᷑ de coꝛpoꝛe

ꝙ fiare non poterat ſine defectu coꝛꝑali aliqͥ. nullã hñs
neceſſitatẽ deficiendi anteq; hõ ꝑ culpã ſe ſubiecerat hu⸗
ic neceſſitati:⁊ ita nulla fuit illi neceſſitas ſeneſcendi añ
petm.¶¶ Itez lenectꝰeſt pambula ⁊ introductia moꝛtis:
vñ qð põt ſeneſcẽ põt mori.heb.ix.qð antiquatur ⁊ ſene
ſcit:iam pe interitũ eſt.ſi ̊ pꝛimꝰ hõ potuit ſeneſcẽ: po⸗
tuit moꝛi.⁊ hec lex curꝛebat in pꝛio ſtatu innocẽtie:ſcilʒ
ꝙ ſenectꝰnccio moꝛtis introductiua fuit.vñ aug.xiij. de
ciui.dæi.xx.c.dicit de pᷣmis ꝑentibo.licet moꝛituri nõ eſ⸗
ſent niſi peccaſſent:alimẽtis tñ vt hoĩes vtebant᷑.nõduʒ

ſpũalia.̊ adbuc aĩalia coꝛpa terꝛena geſtantes: q lʒ ſe⸗

nio nõ veteraſcerẽt vt neceſſitate ꝑducerent᷑ ad moꝛtẽ et
Gvt pꝛius.( Rñnſio cũ q̃ri. Atrũ primꝰhõ fuit paſſibił
Fm mutatõeʒ tꝑis.i.an fuit paſſibilis ꝑ ſenectutẽ diſtin
guendũ eſt ſic ſupᷣ tactuʒ ẽ.¶¶ Ao illud qð pᷣmo obijcitur
ↄtra.dicendum ꝙ illa ſtabilitas q̃ ſtare potuit ſine defe⸗
ctu ſenectutis:nõ infuit iũlli ſolũmodo a vᷣtute fructus li
gni vite:h̊ a nature ſue ↄditõis.vt a cã intrinſeca ⁊ pᷣma
ↄditꝰem̃ fuit ĩ quadà ſtabilitate nature oĩno ſine neceſſi⸗
tate vel diſpoſitõe vel inclinatõe ad defectũ ſenectutis.ſRᷣ
data fuit alimomia de fructu ligni vite ad illã ſtabilitatẽ
ꝑꝓpetuandã ſine ↄtinuãdã. Vñ cã impaſſibilitatis defe⸗
ctus ſenilis fuit ſtabilitas nature in q̃ ↄditꝰ fuit:cã ſine
qᷓ ↄtinuari ſiue ꝑpetuari nõ potuit fuit fructꝰvite.q AdD
illud qð ↄñter obijcit᷑ ſcʒ de ſufficientia fructꝰvite.qꝛ vt
dic hugo.ꝑiculũ diligẽtis inꝗſitõis nullũ erit.ſi pᷣſũptõ
temeraꝛie aſſertõis nõ fuerit.i Abil aſſerẽ pᷣſumo tñ opi
nando pr dici:ꝙ ſic determĩant ſacri doctoꝛes. ſi ꝑſtitiſ⸗
ſent pᷣmi ꝑentes ⁊ ð illis ꝓpagati ĩ ſtatu innocẽtie ſucceſ⸗

ſine fuiſſent trãſlati ad vitã eternaʒ. Eñ hugo.G̊ͥ magis

rõni oſenta neũ ⁊ fide dignũ videt᷑: ſic̃ in hac vita moꝛ
tali alijs ꝑ moꝛtẽ decedentibo:alij ꝑ natiuitatem victuri
ſuccedũt.Ita qᷓ; tũc pᷣcedẽtibo ptꝰterminũ hꝰvite tꝑalis:
ad vitã eternã trãſlatis hi ꝗ ex eis nati fuiſſent decedẽti
bus ſuccederẽt.⁊ ipſi q́; tꝑa ſua impleturi ⁊ obedientiaʒ
Fuaturi:donec tandẽ nũerus ad vitã pᷣdeſtinatoꝝ unple
ret᷑.⁊ tpᷣs huic inferioꝛi vite in genẽ huano deputatũ cõ⸗
ſumaret᷑.⁊ ſᷣm G̊ põt ꝓbabiłr eſtimari ꝙ diuia vtute li⸗
gnũ vite tanto nũero fructibo exuberare poſſet ſufficien⸗
tes.vel aliter põt dici.qð dicit aug.ſuꝑ illð geñ.ij.poſu⸗
it eũ in ꝑadiſo voluptatis vt oꝑaret᷑ 2 cuſtodiret illum:
qð maimirabiliꝰq; ſpectaculũ eſt:aut vbi magis ẽ rerũ
natura hũana rõ quodãmõ loꝗ põt qᷓ; cũ poſitis ſemila
plãtatis ſurculis trãſlatis aꝛbuſculis:ĩ ſuis malleolis

tani; interꝛogat᷑ queq; vis radicis ⁊ germinis ꝗd poſſit

gdve nõ poſſit.vñ poſſit:vñ nõ poſſit.qd in ea valeat nu
meroꝝ inuiſibilis interioꝛq; potẽtia:ꝗd exteriꝰ adhibi⸗
ta diligẽtia neq; ipᷣa ↄſideratõe ꝑſpicere.qꝛ neq; ꝗ plan
tat ẽ aliqꝗd neq; ꝗ rigat.ſ̊ qui incrementũ dat deꝰ. qꝛ ¶ il
lud opis qð accedit extrinſecꝰp illũ accedit quẽ mihilo⸗
minꝰcreauit et quẽ regit atq; oꝛdinat inuiſibilr deꝰ. Ex
H veꝛbo aug. pʒ·ꝙ opatõ illa debebat eẽ circa trãſplãta⸗

tionẽ arbuſculoꝝ ⁊ inſitõeʒ malleoꝝ.a platatõeʒ ſurcu⸗

loꝝ et agriculturũ hmõi.vñ ex hoc pᷣbo nõ irꝛõnabiliter
eſtimari põt ſi fructꝰvniꝰarboꝛis nõ ſuffeciſſet illiꝰgene⸗
ris aꝛboꝛis vel traſplatatõe ſurculoꝝ vel inſitõe vel aliq
mõ alio alias generis eiuſdẽ fuiſſe młtiplicatas.¶ Ad
aliud ꝗð ſegtur.ſcʒ ꝙ ſm legẽ nature virtꝰ vigens ĩ aĩa⸗
libo:qñ nõ ꝓficit incipit deficere ⁊c.Dicendũ. ꝙ hoc nõ
eſt generalr verũ niſi m legẽ nature coꝛrupte. nõ auteʒ
integre ſiue ↄſtitute vt em̃ dicit glo.hiero.ſuꝑ illud yſa.
xxx. erit lux lune ſicut lux ſolis ⁊c.omia ꝓpter bominem
facta in eius lapſu peioꝛata ſunt vt ſol et luna lumĩe ſuo
minoꝛata:et ipſe homo maxime infirmus factus ẽ. VUn⸗
de greg.li.viij.moꝛaliũ:dixit quidam ſapiens.graue iu⸗

lxxix.

gum ſuꝑ ſilios adam a die exitus de ventre matris eo⸗
rum vſq; ad diem ſepulture in matrẽ omniũ.om̃is quip
pe homo in adam pᷣmo pꝑente ꝑſuaſionibo ſerpentis ca⸗
ptus:dum dñi pᷣceptuʒ ↄtemnens eum peccando dereli⸗
quit.humilitatis arcẽ deſerens: ad infirmitatis iugum
ſuꝑbiendo ꝑuenit.Ex infirmitate ergo quã incurꝛit ho⸗
mo.neceſſe habet in ſtatu nature coꝛrupte ſaltem. cũ ad
terminum ſue magnitudinis ꝑuenerit declinare:⁊ decli
nando ſeneſcere qð non fuit neceſſe in ſtatu pᷣmo.⸗lqAo
illud quod poſtea obijcit᷑. ꝙ virtus gꝛatuita aut ꝓficit
aut defecit ⁊c. Dicenduʒ.ꝙ ſecus eſt de virtute naturali
gratuita.et hoc dico habito reſpectu ad ſtatũ innocẽtie.
In ſtatu vo culpe ↄſimili ſe habent mõ virtus gratuita
et naturalis.q;ẽtum ad hoc ꝙ vtraq; pꝛoficit aut deficit.
In ſtatu auteʒ nature condite nequaqꝙᷓ.et ratõ eſt: quia
in ſtatu pᷣmo determinatꝰ fuit ſtatus vᷣtutis naturalis ĩ
via.nõ aũt fuit determinatꝰſtatus vᷣtutis gratuite ante
q ꝑficeret᷑ in gloꝛia.gloꝛia em̃ eſt ꝑfectio gratie ſiue gra
tia pfecta vt quidã volunt. Vnde in ſtatu pꝛimo.in pꝛo⸗
greſſu vᷣtutis naturalis firns erat terminꝰ vltra quẽ nõ
erat ꝓgredi nec citra quẽ deficere.Non aüt fuit ſic de v⸗
tute gꝛatuita:cuiꝰnõ erat terminꝰdeterminatꝰ añ ꝑfecti
onẽ gloꝛie.Ande manente ſtatu innocẽtie ſiue naturalis
iuſticie nõ eſſet ſtatꝰin ꝓgreſſu virtutũ gratuitaꝝ ſicut ĩ
ꝓgreſſu naturaliũ.neq; fuiſſet ibi defectꝰneq; declinatõ
niſi accedente inſirmitate ꝑ culpã. ¶ Si aũt querit᷑.q̃re
fixus fuit terminꝰin ꝓgreſiu virtutum naturaliũ in via.
non in ꝓgreſſu vᷣtutũ gratuitaꝝ. Rñſio eſt ex q̃druplici
geneꝛe cauſe. Pꝛimo ex geneꝛe cauſe efficiẽtis.qꝛ ꝓĩectꝰ
vᷣtutis naturalis ẽ a pᷣncipio intrinſeco ⁊ finito: ſů ꝓfe⸗
ctus vᷣtutis gratuite a pᷣncipio ſuꝑno et infinito ſcilʒ a
deo. Ex ꝑte cauſe foꝛmalis ratioẽ.qꝛ determinatum eſt
vᷣtuti anime qᷓ eſt foꝛma coꝛꝑis q̃ntum coꝛpꝰmouere poſ⸗
ſit et ꝑficere:et ideo vltra ſtatũ illũ virtꝰcoꝛꝑalis ſiue in
pꝛincipijs coꝛꝑis radicata put oꝛdinat᷑ ad aĩam ſtatuʒ

babet. Secus aũt ẽ de gra cuiꝰ ↄplementũ pꝑfectũ nõ eſt

niſi in gloꝛia:ad quã non ꝓuenit hõ qᷓdiu eſt in via. Ex
ꝑte finis ẽ ratio qꝛ pᷣtus naturalis ẽ ad aliquẽ effectum
creatũ:ſ̊ gra oꝛdinat ad adherendũ deo. Silłr ⁊ vᷣtus ſi
cut dicit aug.in li:de moꝛibus eccłie.et nemo põt nimis
adhereꝛe deo:ideo ⁊c. Ex ꝑte materialis pᷣncipij rõ eſt.
ga vᷣtus et gra non hñt pꝛincipiũ materiale vñ fiant.ſed
coꝛpꝰin quo radicat᷑ naturalis vᷣtus: fabꝛicari hʒ ex hu⸗
mido quodã radicali.ſuꝑ quod natura ſuꝑedificat tan
ꝙᷓ ſupᷣ ſundamentũ et queadmodũ fundamentũ in arti⸗
ficialibo hʒ determinatũ reſpectu q̃ntitatis fabꝛice con⸗
ſtruende:ſic humidũ radicale potentiazʒ ſue q̃ntitatis et
extenſibilitatis:determinatõeʒ hʒ ⁊ limitatiõeʒ ad cor⸗
poꝛis magnitudinẽ:qð ex ipᷣo ꝓducendũ eſt. Et qm̃ vir⸗
tus coꝛꝑalis ↄcomitat᷑ coꝛꝑpis q̃ntitatẽ.ideo ſtatũ habet
nõ ſic aũt eſt in gra ⁊ vᷣtute ſic dictũ eſt.¶ Nd vltimũ di⸗
cendũ.ꝙ h̊ argumentũ nõ valet.multa effuſio facit ſene
ſcere cito.q̊ ꝗ põt effundere ſemẽ põt ſeneſcere: effuſione
em̃ quacũq; ſemis non debilitat᷑ natura.ĩmo potiꝰqnq;
alleuiat᷑ et expeditioꝛ efficit᷑.vt qũ hmõi emiſſione pur⸗
gatur ſuꝑfluitas nature. Vñ effuſio bmõi nõ eſt cã ſene
ctutis.h̊ multa ſiue imoderata:bec ꝗᷓ enunciatõ ꝗ pĩ ſe⸗
men effundẽ põt ſeneſcere.falſa eſt ꝓ ſtatu pᷣmo: in qͥ nõ
potuit eſſe multa effuſio nõ interueniente culpa.ad poſ⸗
ſe eĩ effundẽ nõ ſeqtur poſſe ſeneſcẽ:niſi qꝛ ꝗ effundit pt
immoderate effundẽ.h igit᷑ gaa fieri nõ põt niſi pᷣuenien
te culpa:nõ potuit fieri in ſtatu pꝛimo.

embrums

quintum

uit᷑ inquireꝛe. VUtrum fuit paſſibilis ꝑ
coꝛpoꝛis diſſolutõnem.q ſic videtur.om̃e
compoſitũ eſt ex natura diſſolubile.vñ coꝛ
— pus ade fuit tale & ⁊c. ¶ IJtem dama.li.j.
c.iiij. ↄpoſitio ẽ pꝛincipiũ pugne:et puũgna diſtantie.di⸗
ſtantia diſſolutõis:ergo ↄpoſitio eſt pꝛincipiũ ſolutõis.

ſed quod habʒ in ſe pꝛincipium ſolutõnis: eſt paſſibile tinuationem. VUnde in omni creatura eſt quaſi duplex
ꝑ diſſolutõnem.coꝛpus ade fuit tale.ꝗ̊ ⁊c.¶ Item coꝛpꝰ exiſtentia.ratõne duplicis pꝛincipij illius ſumpto prin⸗
illius erat ↄpoſitum ex quatuoꝛ elementis.Sed quatu⸗ cipio nomine extenſo.ſᷣm ꝙ nihil dicitur quaſi oꝛigina⸗
oꝛ elementa adinuicẽ otraria ſunt.et actiua ⁊ paſſiua.q̊ le pꝛincipium creaturarum.ſicut ergo dicit᷑ pugna que⸗
inducẽtia coꝛruptõeʒ.qꝛ paſſio ncc̃io inducit coꝛruptõʒ dam eſſe inter coꝛpus et anumã ſiue inter ſenſualitatem
diſſolutõnem.¶ Si dicat᷑ ꝙ nõ erant in ipio elementa et ꝑtem ratõnabilem. ꝓpter ↄtrarios appetitus ſiue con⸗
agentia et patientia.quia erat eque libeꝛata ⁊ equali ꝓ cupiſcentia:ſimiliter ſᷣm quendã modum loquendi dici
portõne.Contra.vt habet᷑ a phᷣo.elementa in ſuis ſpe⸗ tur in vnaquaq; creatura eſſe pugna ratõne duplicis tẽ⸗
ris equalẽ habent ptatem:nihilominꝰagunt et patiũtuꝛ dentie contrarie ſiue inclinatõnis.hmõi autẽ pugna nõ
adinuicem.¶ Item aug.in queſtõnibo ſuꝑ geñ.dicit.coꝛ ponit neceſſitatẽ vel diſpoſitionem ad diſſolutonem ali⸗
pus ade nõ erat tale qð impoſſibile videret᷑ diſſolui.ſed quã que ſic reducitur ad actum:niſi hoc ſuppoſito ꝙ ſibi
guſtus arboꝛis vite coꝛruptõneʒ inhibebat igit᷑ videt᷑ ꝙ relinqueret᷑ vel ſu btraheretur virtus diuina a qua acce
coꝛpus in ſe diſſolubile erat.licet ab extrinſeco reſerua⸗ pit eſſe et ↄtinuatõnem eſſe.Ende greg. Omnia que cre
ri poterat ſine diſſolutõne.¶ Item om̃e qð eſt aĩale.i.ĩ⸗ ata ſunt ꝑ ſe ſubſiſtere non valent nec moueri.ſed intan
digens alimonia ẽ diſſolubile deficiẽtie alimonia:ſ̊ om̃e tum ſubſiſtunt:inqtum vt eſſe cebeant acceperũt.q AUo
tale eſt paſſibile per diſſolutiõem:coꝛpꝰ ade fuit tale ⁊c̃. aliud quod poſtea obijcit᷑ ꝙ illud compoſitum erat ex q̃
Contra materiatũ oꝛdinatũ ꝑ materiã ad foꝛmaʒz in tuoꝛ elementis ⁊c̃. Dicendum ꝙ licet coꝛpus illud eſſet
olubilẽ.dʒ eſſe indiſſolubile ꝑ naturam quod pʒ per ex quatuoꝛ elementis:tanta erat eq̃ͥlitas virtutum elem
rõnẽ et ꝑ exempluʒ in coꝛꝑibus ſuꝑceleſtibo et i alijs in⸗ tarium et pax et armonia ratione cõmenſurationis:vt
diſſolubilibo: ſ̊ coꝛpꝰ pꝛimi hominis fuit tale.ꝗ ⁊c̃.Nec vnum in aliud omnino nõ ageret: aliquid abijciendo a
eſt inſtantia ĩ nobis.qui dãnati ſumus diſſolutõni pro⸗ ſubſtantia illius coꝛpoꝛis. Ad illud quod obijcitur.qꝙ;
pter peccatuʒ. 4 Item vt dicit plato in thimeo qð bona equalibꝛatio elementoꝛuʒ ſᷣm eoꝛum virtutem:non im⸗
rõne iunctũ eſt diſſolui velle nõ eſt dei:coꝛpꝰpꝛimi homi pedit quin ſit ibi actio et paſſio ſicut nec illoꝝ 'ᷣm ꝙ ſũt
nis bona rõne iunctũ fuit.bona inquã rõne pᷣm qð ratõ in ſperis ſuis ⁊c. Dicenduʒ ꝙ boc non eſt inꝙ tum ſunt
dicit oꝛdinatõeʒz in finẽ.oꝛdinatũ em fuit ad finẽ vltimũ hmõi.ſ̊ inq;tum augmentat᷑ virtus vnius ⁊ diminuitur
vel optimũ ſᷣm ꝙ poſſibile erat natura coꝛꝑis.Similit᷑ virtus alteriꝰꝑ motum ſolis in aliquo circulo. VUñ per
iunctũ erat bona rõne ſᷣm ꝙ rõ dicit ꝓpoꝛtiõeʒ ↄuenien⸗ appꝛopinquatoneʒ ſolis augmentat᷑ virtus alicuius ele⸗
tem et oꝛdinatã miſcibiliũ ſiue ↄponentium in ↄpoſito. menti in aliqua ꝑte illius.ꝓpter quoð habet poteſtateʒ
m aug.dicentem.ꝙ ſumma ſanitas erat in coꝛꝑe illiꝰ. agendi et pᷣdominiũ reſpectu alterius elementi in paꝛte
Item phs in li.de gene.et coꝛrup.natur inꝗmꝰ ſemꝑ aliqua illius:vel foꝛte etſi eſſet in illo ↄtrarietas elemen
deſiderare qð melius eſt:ſ elementa nõ pñt eſſe ſub foꝛ⸗ toꝛum et non eſſet equalibratio qualitatum. non datuʒ
ma melioꝛi qᷓ; erat foꝛma ülla que erat ꝑfectio illiꝰhomi⸗ fuit illis agere in illo aliquo modo ad diſſolutõnem qð
nis:q̊ ᷣm naturã ſtabat ⁊ terminatꝰſuit eoꝝ apꝓpetitus. viget᷑ ex illo verbo Sapien.vlti. Omnis creatuꝛa ad ſu
g nat᷑a fuit coꝛpꝰillð idiſſolubile.¶ Rñſio ſupᷣpoſita di um genus ab initio refigurabatur.deſeruiens eius pre⸗
ſiictõe ſuperiꝰ habita.Dicẽduʒ.qꝙ pꝛimꝰhõ fuit paſſibil ceptis.vt pueri tui cuſtodirent᷑ illeſi: ex quo videtur q;
ꝑ coꝛꝑis diſſolutoeʒ. ſᷣm ꝙ paſſibilis dicit potentiã obe omnis creatura quo ad eius pꝛimam ↄditionem fuit q̃ſi
dientie vel materialẽ.nõ ſᷣm ꝙ dicit potentiã aliqͥ modo eputata ad tuitõem et cuſtodiam hominis et nullã po⸗
diſpoſitam.⸗j Ad pꝛimũ obiectũ qͥ dicit.opoſitũ eſſe na⸗ teſtateʒ habuit ledendi eũ.q¶ Ad aliud qð ſequit᷑.ꝙ coꝛ⸗
tura viſſolubile ⁊7c. Dicendũ.ꝙ natura dicit᷑ multiplici pus illud nõ erat tale qð impoſſibile videret᷑ diſſolui: ſᷣ
ter.ſcilicʒ creata et increata ſiue naturans et naturata. guſtus arboꝛis vite inhibebat corruptibilitatẽ. Dicẽdũ
Scdðm ꝙ natura ſumitur ꝓ natura naturãte:verum eſt ꝙ reuera coꝛpꝰillud poſſibile fuit diſſolui ſᷣm ꝙ poſſibi⸗
; omne ↄpoſitum natura eſt diſſolubile.i.adiunctũ na le dicit potentiã materialẽ non ſᷣm ꝙ dicit diſpoſitã.vñ
ture huiꝰ.vel niſi hac natura ↄſeruaret᷑.natura natura dð dicit aug.ꝙ guſtus arboꝛis vite inbibebat coꝛrupti⸗
ta põt eſſe vel pncipiuʒ agens intra. ſᷣm ꝙ natura dicit᷑ onem:non dicit qꝛ diſpoſitus fuerit ad coꝛruptõnem ali
principiũ motus? getis eiꝰ in quo eſt ⁊c.⁊ hac natura quo mõ:ſů quia guſtꝰarboꝛis ↄſeruabat illũ in integrita
non eſt diſſolubile quicqꝗ eſt ↄpoſitum velut naturalis te ſua.Vñ inhibitio illa nõ eſt aliud qᷓ ↄoſeruatio indiſ⸗
intelligentia.et ſic om̃e ↄpoſitum diſſolubile.quia natu ſolubilitatis ſiue itegritatis habite. Ad aliud qð ſeꝗt᷑
ralis intelligentia diſſoluit ſemꝑ ↄpoſitum diſcernendo dicendũ. ꝙ licet pꝛimꝰhõ eſſet aĩalis:nec tñ fuit diſſoln⸗
inter ꝑtem et ꝑteʒ.ſ̊ neq; hmõi modus diſſolutõis neq; bilis ⁊c.id eſt potẽs diſſolui potẽtia inclinata vel diſpo
alius.ſᷣm ꝙ diſſolubile natura dicit᷑ a natura naturan⸗ ſita ad diſſolutõeʒ.ſed ſolũ pter defectũ exteriꝰↄſeruan⸗
te inducit diſſolutõeʒ.¶ Vo illud qð dicit dama.q; com tis.licet eĩ in hoĩe pꝛimo nulla erat neceſſitas vel diſpo⸗
poſitio ẽ pꝛincipiũ pugne:dici põt ꝙ verbũ dama.intel⸗ ſitio ad diſſolutõeʒ.tñ ꝗqa erat aĩalis.indigebat alimen
ligi põt de ↄpoſitõne ↄtrarioꝝ in quibo ẽ quedaʒ pugna to ↄſeruãte illũ in ſua integritate:qͥ deficiente nccio defi
ex mutua actõne illoꝝ et paſſione hmõi autẽ pugna. nec ceret et diſſolueret᷑.nõ ꝓpter aliquã diſpoſitõeʒ vel apti⸗
actio nec paſſio erat in coꝛꝑe pꝛimi hominis in quo eꝛãt tudinem intrinſecã ad diſſolutõeʒ. Rñnſiones inducte p

ↄponentia in q̃d amicitia vt ſup dictum ẽ. Pugna aũt
violentã ſignat actionẽ.ſ̊ videtur ex ſerie verboꝛum ſuo
rum ꝙ ipſe non intelligit de ↄpoſitione ſimpliciter.ĩmo
de com poſitõne ſᷣm ꝙ omnis creatura dicitur compoſi⸗
ta reſpectu ſimplicis pꝛimi quod oſtendit ibideʒ:q; om
nis creatura ratõne ſue ↄpoſitionis eſt diſſolubilis.⁊ ſo
lus deus qui nullo genere compoſitionis eſt compoſitꝰ.
nullo modo eſt diſſolubilis pꝛopter quod videt᷑ aliteꝛ di
cendum. Poõt ergo dici:qꝙ om̃is creatura ratione guae⸗
ex nihilo:qntũ eſt de ſe vt eſt talis.in nihilum tendit.vñ
greg.cuncta er nihilo facta ſunt.eoꝛumq; eſſentia ad ni⸗
hilum tenderet niſi ea auctoꝛ omnium manu regiminis
contineret. Pꝛeterea.creature inqtum pꝛoducte ſunt in
eſſe diuina virtute ſiue potentia: ↄmunicant eſſe diuinũ
et appetunt illius ↄtinuatõnem ſᷣm ꝙ dicit phᷣs. Om̃ia
bonum apetunt.id eſt eſſe diuinum ſiue illius eſſe con⸗

alia ꝑte.qa verum ↄcludũt ocedant᷑.
iembrumſertum

Vtimo qrit᷑.ſi fuit paſſibił ꝑ aĩe ſeꝑatõeʒ.
B ſi fuit moꝛtal vel imoꝛtalis:ſᷣ qꝛ vt dic
phs rectũ recto ↄgᷣſcimꝰ.⁊ obliquũ ⁊ pᷣua⸗
MVbões p habitꝰ.Priꝰ ingrẽduʒ ẽ ð vita ⁊ pꝰ
de vite puatoe ⁊ ð̊ moꝛtalitate ſiue moꝛtis paſſibilitate.

WMueſtio.xc. de vtta
Evita ergo inqui⸗

renda ſunt bec.ꝛzio ꝗd ẽ vita. Scðo a
q̊ eſt imediate. Lercio cuiꝰẽ vt ſubiecti
pꝛij. ¶ Circa pᷣmum duo ſunt qrenda.
Pꝛio qd ẽ m diffinitiõeʒ. Scðo ꝗd eſt ſm rem.

„ .

vytrum ſit
lit habitus.

Dueſtio

Membrum primnz

Irca pꝛimũ quo querit᷑ quid ſit vita.Cer
te a multis diuerſimode deſcribitur.iaʒ
berñ. de li.ar. Aita ẽ internꝰet naturalis
motꝰtm̃ vigẽs intrinſecꝰ.¶ Item phᷣs vita
eſt pꝛimꝰa ↄtinuꝰactus viuẽtis.: Item li.de motu coꝛ⸗
dis. Aita ẽ pꝛimꝰactus aĩe ⁊ corꝑis adaptati admouẽ
dum. 4 Item ambꝛo. de bono moꝛtis. Vita ẽ frui ſpirã⸗
di muneꝛe. ¶ Item li. de intelligẽtijs in omento. Vita eſt

ꝓceſſio ꝓcedens ab ente quieto ⁊ ſempiterno ⁊ pᷣmꝰmo

tus.¶ Item dyoni. ¶Uita ẽ pceſſio tbeophaniaꝝ id ẽ di⸗
uinarũ apparitionũ ab ente quieto⁊ ſempiterno. C 0⸗
tra hoc obijcit᷑ ſic. VUniꝰrei vnũ ẽ eſſe.diffinitõ aut dicit
uid eſt eſſe.vnius rei non debet eſſe niſi diffinitio vna.
Huirñſio appareꝛe põt diffinitõnuʒ dr̃ia manifeſla⸗

ta.· Mota ꝙ pꝛima ſcʒ vita ẽ internꝰ et naturalis motꝰ
⁊c.aſſignata eſt ̃m ſubam:in qua motꝰ ponitur quaſi p

genere.internꝰvo et naturalis ꝓ differentijs diſtinguen
tibo vitã ab actu ꝗ eſt extrinſecꝰet ab actu ꝗ eſt pᷣter na⸗
turã ſiue nõ naturalis. Alia ſcʒ vita ẽ pꝛimꝰ et ↄotinuꝰ
actus viuentis:aſſignata ẽ in relatõne ad ſubiectũ.in q̃
ſupᷣ pꝛedictã additur ↄparatõ ad viuentem ſiue viuifica
tum.i Tercia ſcʒ vita eſt pꝛimꝰactus aĩe et coꝛꝑis ada⸗
ptati ⁊c.aſſignata ẽ in relatõne ad ſubiectũ diſpoſitum
in qua additur ↄparatõ ad coꝛpꝰaptatũ ad motum ſiue
ad mouendũ.q Quarta ſcʒ iſta.vita eſt frui ſpirãdi mu⸗
nere:aſſignata eſt in relatõòne ad actũ vite ↄſeruatiuum
7 manifeſtatiuũ. vita em̃ aĩalis ↄſeruatur 1 manifeſtat
Eſpiratõeʒ.ñ geñ.ij. Inſpirauit in faciẽ eiꝰ ſpiraculũ
vite. ꝓpter hoc pot aĩa ſiue ſpũs dici ſpiraculum vite:qꝛ
ptᷣate ſpirandi q eſt a ſpũ ↄſeruatur vita ⁊ manifeſtatur
QOuinta ſcʒ hec.vita eſt pceſſio ꝓcedẽs abente quieto
⁊c.aſſignata ẽ in relatõne ad pꝛimũ pᷣncipiũ ⁊ hoc gene
raliter expꝛimẽdo ↄparatõni vite ad ens ſempiternum
a quo vita,ꝓcedit.⸗ Sexta ſcʒ vita eſt ꝓceſſio theopha⸗
niaꝝ ⁊c. aſſignata ẽ in relatõne ad pꝛimũ pꝛincipiuũ.⁊ H̊
ſpaliter ſᷣin ꝙ reſpicit eſſe gratuituʒ ad qð ſpectat diuĩe
agaritões ſiue illuiatões ꝗ theophanie dicũt᷑.¶ Ad ali⸗
nd ↄſiderandũ eſt in pdictis diffinitõnibo: quedaʒ re⸗
ſpiciũt vitã generaliter ſcʒ illa q̃ eſt phi.ſcʒ vita ẽ primꝰ
actus ⁊c.illã quã aſſignat ↄmentatoꝛ li. intelligentiarũ
ſeʒ vita eſt ꝓceſſio pcedens:quedã aũt ſpecialiꝰ vitaʒ na
turalem vt que eſi berñ.ſcʒ vita ẽ naturalis ⁊c. et illa qᷓ
eſt de motu coꝛdis.ſcʒ vita ẽ primꝰ actus aiĩe et coꝛpoꝛis
⁊c. Adhue quedã ſpalius vitam ſenſibileʒz ſicut illa am⸗
bꝛo. q eſt vita eſt frui ⁊c. Quedã ſpecialiſſime vitam ra⸗
tionale yt q eſt dyoni ſeʒ vita ẽ ꝓceſſio tbeophaniaꝝ ⁊c

Eatur de vita ad ſit ẽm rem. Et habʒ dn
os articulos pᷣmo q̃ritur. trum ſit ſub⸗

ſtantialis vel accidentalis. Scðo vtruz ſit

aiĩa vel aliquid illius.Tercio.Et ſi aligd
potẽtia.Quarto vtrũ ſit actus. Quinto vtruʒ

¶Articulus pruimus

Irca pꝛimũ arguit᷑ ſic. Vita ẽ forma ſiue pfe
ctio viuentis.dicit em̃ ph̊s viuẽ viuentis eſt
eſſe. ̊ accidens nõ eſt foꝛma ſiue ꝑfectio ſube
ſiue eſſe.ſieut dĩc Auerꝛois li.de aĩa. ⁊c.ſicut em̃ aima
eſt forma et ꝑfectio aĩati: ſic vita ẽ qð vinit inqtũ huiꝰ.
yItem ↄmentatoꝛ li.de intelligen. Vita ẽ id qð pmo flu
it ab ente geto ⁊ ſempiterno:ens getũ et ſempiternũ ? p⸗
ma cã qð primo fluit ab ipᷣo ad eſſe viuentiũ:nõ eſt acci⸗
dens ̊ͥ ſuba.qꝛ neq; pꝛius tꝑe neqʒ natura in ↄditõne re
rum viuentiũ fluit ab ipo accidens qᷓ; ſuba.4¶! Iem li. de
motu coꝛdis. Vita ẽ pꝛincipiũ actꝰaie. Sʒ pᷣncipiũ actꝰ
aĩe nõ eſt accidẽs ̊ ſuba vel potiꝰvtrumq;.qꝛ actꝰſolent
egredi a ſubſtãtijs mediante potentia. cũ vita non ſit

YC.

aliqᷓ de potentije anime vt patet inducendo ꝑſingulas:
relinꝗtur ꝙ eſt pᷣncipiũ vt ſuba.¶ Contra. vita ẽ iocũdi
tas coꝛꝑis hũani.ñ ecẽi.xxx. SJSocũditas cordis eſt vi
ta homis:iocunditas aũt hmõi eſt accidens.̊ ⁊c.¶ IRNtẽ
nullꝰmotus eſt ſuba:vᷣ vita eſt motꝰvt patet ey illa diffi⸗
nitõne aſſignata in ↄmento.ſuꝑ li.intelli.ſcʒ vita ẽ pꝛo⸗
ceſſio ⁊c̃.ᷓ vita ẽ accidens ⁊c̃.¶¶ IJtem moꝛs ẽ pꝛinatõ vi⸗
te:ꝙ̊ moꝛs a vita oponũtur ſicut priuatõ et habitus.vi⸗
ta & eſt habitus cui eſt oppoſita pꝛiuatio.ꝗᷓ eſt accidens
⁊c.¶ Item cũ vita ſit actus ſiue actio hec vera ẽ viuens
eſt agens ſiue operãs.̊ ꝙ dicit pr̃ dicit relatõem:vel eſt
in genere ad aliꝗd:et hoc nõ ratõne ſube ſuppoſite ſᷣ̊ rati
one foꝛme ſcʒ paternitatis:et hoc quia paternitas eſt ra
tio ſiue in genere ad aliꝗd. A ſimili videtur ꝙ cũ viuẽs
licet rõne ſube que viuit ſit in genere ſube. debet dici in
genere actõnis eſſe rõne foꝛme cõpoꝛtate ſcʒ vite que eſt
actio quedã ſiue oꝑatio:⁊ ita vita erit in genere acciden
tis nõ ſube.¶ Rnſio ad hec pt dici:ꝙ vita nõ ẽ ſuba pꝛo/
prie dicendo ſubaʒ ſᷣm ꝙ illa ſolũmõ dicunt᷑ ſube q ſᷣm
oꝛdinatõeʒ pᷣdicabiliũ lineaꝝ ſũt in genẽ ſube.Scðm at
ꝙ noie extenſo dicũtur ſube.ĩmo potiꝰſubalia q̃ aliqͥ mõ
