ptatõe que fit ab hoſte ſᷣm ꝙ ibidẽ dr.i Lam ſi ſit a car⸗
ne vel eſt peccatũ vel cũ peccato veniali.¶ IJtem fuerunt
g dixerũt hac vꝛñtiã eſſe mali. vt qͥddã eſſet malũ culpe
qddã malũ dani. qͥdda malũ pene.pon ẽtes malũ culpe
ↄtra bonũ.qð eſt honeſtũ.malũ po damni ↄtra bonum
ↄferens.malũ vᷣo pene ↄtra bonũ delectabile. Seo vide
tur nõ ↄueniẽs diuiſio.Aſdalũ em̃ damni eſt malũ pene.
cũ ſit inflictũ ꝓ malo culpe.qð patet in malo damm qð
eſt carentia viſionis dei.qð infligit᷑ ꝓ pcto oꝛiginali.ſed
qð infligit᷑ pro pct̃o eſt malũ pene.ergo malũ damni eſt
malũ pene. Hoc etiã accipit᷑ ex hoc qð dicit aug.in li.de
li.ar.ꝙ malũ pene eſt defectio inuolũtaria.ſed hec ratõ
ↄuenit malo damni.ꝗ̊ malũ dãni eſt malũ pene.⸗ Pꝛe⸗
terea.punit᷑ aligs dupliciter.vel in ſubſtractione bono⸗
rũ que habuit vel habere potuit.vel in preſentia malo⸗
rũ.ſed cũ punit᷑ in ſubſtractõe bonoꝝ que habuit vł ha⸗
bere potuit.malũ damni dieit᷑. ̊ malũ damni ↄtinet᷑ ſBP
malo pene.¶ Item nõ recte oꝓponit᷑ malũ damni bono
ↄꝓferenti. Cum em̃ carentia viſionis diuine opponat᷑ pre
fentie viſionis diuine.preſentia aũt viſionis diuine ↄti⸗
netur ſub bono quod eſt honeſtũ eo ꝙ eſt ꝓpter ſe appe⸗
tendũ.q̊ malũ damni quod eſt carẽtia viſionis diuĩe op
ponit᷑ honeſto. Similiter malũ damni qð eſt ſpoliatio
gratuitoꝝ opponit᷑ habitui virtutũ. ſed habitus virtu⸗
tum in genere honeſti continet. ergo malum damni nõ

opponit᷑ tm̃ bono ferenti.ſed etiaʒ bono qdð eſt boneſtũ

Centeſima

= quod dicendum q malum pene dupliciter acci⸗
pit᷑.vno mõ ꝓnt ↄmune eſt ad omne quod inflictum eſt
ꝓꝙ peccato.et ſᷣm hoc otinet in ſe maluʒ damni.alio mõ
ꝓut appꝛopꝛiat᷑ pꝛeſentie alicuiꝰ entis afflictiui ſiue tri
ſiabilis.ſicut or ignis gehenne vel ignis purgatoꝛiꝰ vel
tribulatio aliqua in pꝛeſenti afflictam ſiue contriſtans
et ſm hoc ex diuerſo diuiduntur malum damni et ma⸗
lum pene. et ſic vtuntur megiſtri cum dicunt, ꝙ paruun⸗
li qui decedũt in oꝛiginali peccato malum habent dam⸗
ni.ſed nõ habent malũ pene ſenſibilis. Aug. vᷣo vtit᷑ ma
lum pene ↄmuniter. ¶¶ Ad aliud vᷣo dicendũ ꝙ malũ cõ
ferens nõ tm̃ opponit᷑ malo damni.ſe etiã bonuʒ qð eſt
honeſtũ.ſi tñ reſtringeret᷑ malũ damni ad ea que ducũt
in finem. et nõ ad priuatõem ipᷣius finis:poſſet tũc ma⸗
lum damni bono ↄferenti oꝓoni. Sev eſt alia ratio iſia
rũ differentiaꝝ.malũ em̃ culpe ogonitur bono vᷣtutis ſi
ue meriti.malũ vᷣo damni et malũ pene ↄtinẽt in ſe duo
genera maloꝝ inflictoꝝ.malũ em̃ inflictuʒ vel ſumit᷑ ex
carentia boni.vel ex pñtia afflicti alicuius.et ita maluʒ
inflictum ex abſentia boni ↄuenientis dicitur malũ dã⸗
ni.ex preſentia vo boni diſcõuenientis quod contriſtat

vicitur malũ pene.

embꝛum ſeptimum
ptimo querit᷑ de oꝛdine mali. ltrũ vicʒ
malũ ſit oꝛdinatũ vel nõ. O nõ ſic ondit᷑
Aalũ eſt pꝛiuatõ modi.ſpẽi et oꝛdinis.ᷓ
priuat oꝛdinẽ.ſ̊ qð priuat oꝛdinẽ non eſt
oꝛdinatũ.q̊ malum nõ eſt oꝛdinatũ.¶ Itẽ dyoni.Aſdalũ
eſt defectus ⁊ de'foꝛmitas ⁊ inoꝛdinatũ immoderãtia.
ſed qð tale eſt nõ eſt oꝛdinatũ.ꝗq̊ malũ nõ eſt oꝛdinatum
N¶ Item bonũ ⁊ malũ opponũtur: oꝛdinatũ et inoꝛdina⸗
tũ opponunt᷑.ſ̊ bonũ et oꝛdinatũ ↄuertunt᷑ ome em̃ bonũ
eſt ordinatũ ⁊ ecõuerſo.g̊ malum eſt inoꝛdinatũ.¶.Ad
idẽ cũ dictũ eſt in geñ.ij.vidit deus cuncta que fecerat⸗
erant valde bona.in hoc cõpꝛehendit᷑ quicꝗd eſt in vni⸗
uerſo.ſed malũ nondũ erat.g nõ ꝑtinebat ad vniuerſuʒ
et hoc dicit᷑ ordinatũ qð ad vniuerſum ptinet.ᷓ maluʒ
nõ eſt oꝛdinatũ. ¶ Contra.aug.ſuꝑ gen.iij.li.ea q pec⸗
cando amittũt decus ꝓpriũ nullo mõ efficiũt vt nõ etiaʒ

ipᷣa recta ſint oꝛdinata.4 Item aug.de ciui. dei li. xj. ſiẽ

deus bonoꝝ naturaꝝ optimus eſt creatoꝛ. ita malaruʒ
voluntatũ iuſtiſſimus oꝛdinatoꝛ. ̊ malũ eſt oꝛdinatum
Item aug.in prio łi.retract.q;nis om̃ia deficiẽtia ſic
oꝛdinent᷑ vt ibi ſint vbi cõgruentiſſime poſſint eſſe. illi g9

nõ recurrũt ad teũ ↄgreuntiſſime in pena ſunt. 4 Item

omne illud quo bene vtit᷑ deus oꝛdinatũ eſt. ſ malo be⸗
ne vtitur deus. ꝗ̊ malũ oꝛdinatum eſt. aũt bene vtat?
ceus malo.dicit aug.libro de pꝛedeſtinatione ſanctoꝝ.
ouit deus bene vti malis.nõ vt ei ꝓſint vaſa ire.ſᷣ vt
ipo illis bene vtente ꝓſint vaſis miſcðie.et poſt ſequit᷑.
in maloꝝ poteſtate eſt peccare.vt aut peccando hoc vel
hoc malicia faciant:nõ eſt in eoꝝ poteſtate.ſed dei diui
dentis tenebꝛas ⁊ oꝛdinantis eas. ¶ Ad quod dicẽduʒ
ꝙ malum nõ m ratõem mali eſt oꝛdmatuʒ. niſi oꝛdine
qui eſt ſm oppoſitionẽ. Eſt em̃ oꝛdo ad ſuperius et infe⸗
rius ⁊ ad oꝓoſitum.malum ꝗ inqtũ malũ.eſt oꝛdinatũ
ad ſuum bonuʒz ꝑ oppoſitum. ſicut habetur Ecci.xxxiij.
Contra bonũ eſt malum et ↄtra vitam moꝛs ordinatuʒ
aũt eſt ad bonũ ᷣm ꝗ ex eo elicitur bonum. et ſᷣm ꝙ di⸗
uerſimode elicitur. diuerſimode habet rationem ↄferẽ⸗
tis.¶ Ad illud qð primo obijcitur.ꝙ malum nõ eſt oꝛ⸗
dinatum.dicendum ꝙ malum cum ſit priuatio oꝛdinis
nõ habet illum oꝛdinem quem priuat:ſed quendam or⸗
dinem priuat.et aliũ relinquit.aliter em̃ eſſet pꝛoceſſus
in infinitũ.¶¶ Ad ſecundum vo dicendũ.q malum vicit᷑
inordinatio.ratione malicie que priuat ordinẽ rectum
ad ſummum bonũ.quoo eſt efficiens cauſa ⁊ finalis illi
us cauſa.malum vo ⁊ ſi nõ habeat illum oꝛdineʒ. quia
non eſt a ſummo bono:non tamen eſt omino pꝛeter illũ.

4l Ao terciũ dicendum.ꝙ cum dicitur malum inoꝛdina
tum hboc eſt quia priuat quendam oꝛdinẽ.ſcʒ oꝛdinẽ in⸗

herentẽ ei quia cauſatur a ſummo bono. et cuʒ dicitur
ꝙ; malũ oꝛdinatur ad bonuʒ. ordo potius iſte eſt in illo
bono ꝙᷓ in iſto malo.nihilominꝰtamẽ ſic malũ eſt ᷣm ꝗd
bonũ.ita qͥ ad hoc habet ordinẽ.Attendendũ eſt aute q;
oꝛdo dicitur dupliciter.vel alicuius ꝑticularis boni qð
priuat᷑ a malo. et illo oꝛdine nõ oꝛdinat᷑ malũ vel dicit᷑
oꝛdo vniuerſi.et hoc ordine ordinatur malum. Si ob⸗
ijcit᷑ ꝙ malum eſt pᷣter illud vniuerſum de quo dicit. ꝓ
cuncta erãt valde bona:dicendũ ꝙ eſt acciꝑe illud vm⸗
uerſum ꝓ illo ſtatu in quo conditũ eſt. et ſic ad ipᷣm nõ
ꝑtinet malu.vel ꝓ ſtatu in quo nõ eſt:et ſic malũ ꝑtinet
ad oꝛdinẽ vniuerſi.ſᷣ aliter malũ culpe.alit᷑ malũ pene.
malũ pene ſᷣm accñs oꝛdiat᷑ ſiẽ dicẽ dyo.malũ pene ꝑ ſe

embꝛũ octauũ

Ctauo queritur de oppoſitone mali.circa
qð q̃runt᷑ hec.pᷣmo vtrũ malũ oponit᷑ bo⸗
no increato. Scðdo vtruʒ oꝓonitur bono

tie. Cercio ſi oponitur bono nature. vtrũ ſit idem bo⸗
num nature quod ei opponitur.et quod ei ſubſtermitur
Nuarto vtrum bonũ nature qð minuit᷑ ꝑ malũ. ſit fini⸗
tũ vt omnin poſſit tolli vel inſinitum.

¶ Articulus pꝛmus

Rimo ergo querit.vtrũ malũ opponitur bo⸗
1 no increato.Et videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ hoc quod dicit
Vaug.xj.de ciui.dei. Sliciũ quo reſiſtũt deo ꝗ
ius appellant᷑ inimici nõ eſt deo ſed ipis maluʒ. et poſt
ſequitur. viciũ illud ↄtrariũ eſt deo tanꝙ; malum bono.

nature vᷣo quam viciat nõ tm̃ malum ſed etiã noxium.S
maluz eſt otrarium bono ſummo ſiue deo.4 Preterea.
aliquod eſt malũ qͥ nõ eſt malum teterius.ſed illud ma⸗

lũ quo nõ eſt aliqd malũ deterius.dicit᷑ eſſe ſummũ ina
lũ.ſed ſummũ malũ opponit᷑ ſummo bono. malum eſt
ↄtrariũ ſummo bono.4! Item quoꝝ effectus ſunt ↄtra⸗

rij ip̃a ſunt ↄtraria.ſed boni eſt ſaluare ⁊ hoc marie ſũ⸗

me boni.mali vo eſt coꝛrumꝑe.̊ bonũ et malũ ſunt con
traria.⁊ ſummũ bonũ eſt terminus boni.ᷓ ſummũ bo⸗
nũ et malũ ſunt ↄtraria.qꝙ aũt bono ſit ↄtraꝛiũ malũ ha
betur ex hoc qð dicit dyoni.in li.de diui.no. bono ma⸗
lum eſt ↄtrariuʒ.bonoꝝ vᷣo cauſa eſt ex vna cauſa.mali

ſummo bono.¶ Contra.eſſe ↄtrariũ nõ habet niſi non
eſſe.ſed malum nõ eſt om̃ino nõ eſſe.ergo malũ nõ eſt cõ
trariũ ipᷣi eſſe.ſed deus eſt cauſa ipᷣius eſſe ⁊ ſumme ens

vo ſunt cauſe Fronr quo arguit᷑ ꝙ malũ eſt ↄptrarium

̊ malum nõ eſt ↄtrarium ſummo bono.⸗ Item om̃e cõ⸗

trarium natum eſt nocere ſuo ↄtrario.ſed malũ non po
teſt nocere ſummo bono.ergo malũ nõ eſt ↄtrariuʒ ſum
mo bono.¶ Item nihil eſt ita ſumme malũ qð nõ habe

at de bono:nõ em̃ ſumme malũ cui bonuʒ amittitur dũ

nocet᷑.nec ſummũ bonũ qð deficere a bono poteſt. ſicut
dicit aug.de moꝛibo manicheoꝝ. ergo malum nõ eſt cõ⸗

trariũ ſummo bono.habet em̃ in ſe aliquio qð eſt aſum⸗

mo bono.ↄtrariũ vo nihil habet a ſuo ↄtrario. ¶ Item
bonum ſuſtentificat ſui priuatõnem ſicut dicit dyoniſi.
ſed cauſa boni eſi ſummũ bonum.ergo ſummuʒ bonum
dat effectiue ſubſtantiam vel eſſe ipi malo.ergo malum
non eſt contrarium ei.effectus em̃ vel in quo ſaluat᷑ eſſe
ctus.nõ cõtrariantur ſue cauſe. ſ— quod dicendum
ꝙ ↄtrariũ dicitur dupliciter.vel ratione alicuius in ſe.
vel ratione ſui effectus.malum autem nõ eſt contrariũ
ſummo bono ratione eius in ſe.ſed ratione effectus. Et
ideo dicit auguſtinus.xij.de ciuitate dei. Honum eſt na
tura quam viciat malũ. Vnde huic bono malum eſt cõ⸗
trarium.nature em quam viciat nõ tm̃ eſt malum ſed eti
am norium. Eſt ergo quedã oppoſitio rõne eius ꝙ dico
bonum et malum ⁊ alia. oppoſitio ratõne eius ꝙ dico

creato:et cui bono creato nature vel gra⸗

noxium ⁊ ↄuemens.ratione ergo boni et mali dicit᷑ op⸗

poſitio inter ſummũ et malũ:ratõne vᷣo noxij et ↄuenien

tis malum et bonum circa creaturam oppoſitõem habẽt
malũ ergo dicitur eſſe ↄtrariũ ſuo bono.quia diſſimile

eſt ei in hac intentõne.et reſpectu effectus eius habʒ op

poni.4¶¶ Per boc patet qualiter reſpõdenduʒ eſt ad pri⸗
mo obiectum in ↄtrariũ.Si em̃ accipiat᷑ contrarium ꝓ
oĩno oppoſito ſicut dicit᷑ illud quod eſt ᷣm negationem
opoſitum affirmationi.hoc mõ non eſt malum ↄtrariũ
bono.Si ðvᷣo accipiatur ↄtrarium pro eo qð eſt priuati‚⸗
one oꝓpoſitum.ſᷣm ꝙ pꝛiuatõne oppoſita nata ſunt fieri
circa idem.nec ſic dicetur malum ↄtrarium ſummo bo⸗

no.nõ em nata ſunt fieri circa idem. Si vᷣo accipiat᷑ cõ

trarium ſᷣm ꝙ nata fieri viciſſim in eodem ſubiecto.nec

ſic dicet᷑ malum ↄtrariuʒ ſũmo bono. Si vo dicatur cõ
trarium quoꝝ vnum remouetur ab altero.nec vnuʒ po

teſt conuenire alteri.pᷣm hunc modum ſummuʒz bonum

non eſt malum.ſed malum eſt ſummũ bonum. ſic non
ſunt eõtraria. ratio autem ꝓpoſita ꝓceſſit ᷣ᷑m ꝙ maluz

opponitur priuatione bono:et nibhilominus habet bonũ
ſibi ſubſtractuʒ ſiue ens.¶ Ad ſecundum obiectũ dicen
dum.qꝙ contrarium ꝓut dicitur pꝛiuatione opoſitum
contrarium.vel quod dicitur actiuum vel paſſiuũ a ſuo
contrario.ſᷣm hoc ↄtrariũ nocet contrario.ſᷣm auteʒ ꝙ
ↄtrariuʒ dicitur diſꝑatuʒ. cũ non ↄueniãt ad idem ſub⸗

iectum.nec vnum poteſt nocere alteri.eo ꝙ alterum nõ

ſit paſſiuum ab altero: ſic dicẽdo ↄtrarium vnum otra⸗

rium non nocet alteri.et per bunc modum ↄtrarium di⸗
citur malum ſummo bono.ᷣm alteꝛum vᷣomodum non

dicitur ſᷣm quem ꝓcedit ratio.⸗ Ao terciũ vᷣo dicendũ
q; ſummũ malum dicitur dupliciter.vel quo non eſt de⸗

terius.et ſᷣm hunc modum ↄꝑatione ad alia dicit᷑ dya⸗

bolus ſumme malus.vel quo deterius non poteſt eſſe.et
ſic dy abolus cuʒ poteſt eſſe deterior ꝙᷓᷓ ſit.nõ eſt ſumme
malus.DGicitur etiam ſumme malum qð nihil hʒ de bo
no.et ᷣm hunc modũ nihil eſt ſumme malũ.Fſᷣm pꝛimuʒz
vᷣo modũ ↄtingit.Si ðᷣo diceret᷑ ſumme malũ eo mõ qͥ di
citur ſumme nigrũ.ſicut ſumme nigrũ cõtrariũ eſt ſum⸗
me albo:ſic ſumme malũ ↄtrariũ eſi ſummo bono.ſed ñ

ſic ſe habʒ ſumme malũ.nõ em̃ ſicut ſumme nigrũ remo

uet a ſe penitus albũ.ita ſumme malũ remouet a ſe peni

tus bonũ. VUñ bea.augↄtra manich. qui ponebãt ſum⸗

mũ malũ.et ponebant eſſe ſicut quandã naturã ſic obi⸗
cit.Si ſummũ malum eſt natura.⁊ ſummũ malũ eſt qð
nihil habet de bono.bonũ aũt et eſſe ↄuertunt᷑.ergo ſum
mũ malũ nmil habet de eſſe.ergo nõ eſt natura.⸗ Pre⸗
terea.ſi ſummũ malum natura eſt.et rõne nature babet
aliquid boni.ergo ſummũ malũ hʒ aliquid boni. reſtat
ergo ꝙ nõ dicetur ſic ſumme malũ ſicut dicit᷑ ſumme ni

grum et ita malũ nõ dicet᷑ eſſe ↄtrariuʒ ſummo bono eo

mõ quo dicit᷑ nigrũ eſſe ↄtrariũ ſumme albo.aliter em̃ ẽ
in his ↄtrarijs ⁊ illis.nã ibi dicunt᷑ eſſe ↄotraria magis

2 minus m ꝙ plus accedũt ad ſuum ꝓprium terminũ

vt albũ ad maxime albũ.⁊ nigrũ ad maxime nigrũ. hic
aũt drĩ malũ magis et minꝰſᷣm maioꝛẽ receſſũ vel mino
rẽ a bono.bonũ dᷣo magis vel minus ſᷣm acceſſuʒ maio
rem ad ſummũ bonũ. Ad quarto obiectũ dicendũ.qꝙ;
malũ nõ eſt ↄtrariũ ſummo bono ſicut oĩno noxiũ illi.

licet ſit ↄtrariũ ſᷣm reliquũ modũ iã dictũ. vnde licʒ ma

lum opponat᷑ priuatõe bono ꝑticulari qð deſtruit.nõ tñ
bono a quo capit ſubſtãtiã. et ſi illi aliquo mõ ↄtrarie.
qꝛ minui põt ꝑ ipᷣm nõ tñ ſummo bono.qꝛ nullatenꝰ po
teſt coꝛrumpi vel minui ꝑ ip̃ᷣm.ſummũ em̃ bonũ cũ ſit
incoꝛruptibile.eo ꝙ eſt ſummũ.nõ eſt paſſiuũ nec reſpe⸗
ctu alterius coꝛruptiuũ et ideo nõ eſt receptiuũ priuati⸗
onis.ſi em̃ nõ eſt receptiuũ habitus vel alicuius boni.
multofoꝛtius nõ eſt receptiuũ priuationis vel mali.Er
iã dictis patet ꝙ cũ bonũ et malũ ſint ↄtraria ⁊ cũ alio
modo malũ ſit ↄtrariũ ſummo bono.ſᷣm alium modum

non eſt er contrarium.

Renien
habe⸗
ſiinie
zap
dpn
lump
onem
arii
fnari⸗
fieri
no bo⸗
iat5
o,gec

r co

po
num
non
alnz
bonii
diccn
ſiun
alho
h
ſob⸗
re
ado
Hnon
endͤ
d,
dyen
ſſeet
nine
de bo
mnuz

In⸗

¶ Lueſtio
Articulus ſecundus

Ecundo queritur.vtrũ malũ opponatur bo⸗
no creato.Ad quod ſic.nõ dicũtur cotraria
quoꝝ alterũ ſuſtẽtificat alteꝝ.bonũ vo ſuſtẽ⸗
at malũ. ergo bonũ creatũ ⁊ malũ nõ ſunt cõtraꝛia
Cõtra. malũ nocet bono creato. 7 qð nocet bono cre
o dicitur ei cõtrariũ.̊ malũ ⁊ bonũ creatũ ſunt con⸗
traria. ¶ Ao quod dicẽdum ꝙ malũ dicit᷑ dupliciter ſi
cut ſupꝛa habitũ ẽ. Vno em̃ mõ dicitur cõtrariũ.qð vi⸗
ciſſim pmutabile ẽ in eodẽ ſubiecto.⁊ hoc accidit ꝑ boc
ꝙ viciſſim vnũ nocet alteri.⁊ ſᷣm hoc bonũ creatum et
malũ nõ dicũtur ↄtraria.quia hec inuicẽ nõ ſibi nocẽt.
bonũ em̃ nõ nocet malo.Alio vo mõ dicitur eẽ cõtrari
um alterũ alteri.cũ alterum nocet alteri.ſᷣ nõ viciſſim
ꝑmutatur ĩ ſubiecto.⁊ fm boc malum ẽ cõtrarium bo⸗
no.in quo etiã ſubſtãtificatur.⁊ ſᷣm hec ꝓcedit rõ pᷣdi⸗
cta.nihilominꝰtñ ẽ bonũ quoddã qð opponitur malo vi
ciſſim. vtpote bonũ ĩ babitibo bonis et malũ in habiti⸗
bus malis.que in creaturis rõnabilibus ſibinuicẽ ſuc⸗
cedunt.
e

Eingde queritur cũ malũ oppoonat᷑ bono crea
to. Vtrũ idẽ ſit malum quod opponitur bo⸗
no gre ⁊ bono nature. E ſic videtur. malũ
opponitur bono gratie.nõ em̃ poſſunt ſimul ineſſe ⁊ cõ⸗
mune babere ſubiectũ cui inuiceʒ ſuccedũt.⁊ intelligit᷑

poc de malo culpe.ſᷣ malũ culpe ẽ coꝛruptio modi. ſpe⸗

ciei ⁊ oꝛdinis.hoc aũt opponit᷑ bono nat g malũ idẽ
opponitur bono nature ⁊ bono gratie.¶ Contra bono

nature opponit᷑ malum pene.bono gratie opponituꝛ ma

lum culpe.nõ aũt idem ẽ malũ pene ⁊ malũ culpe.nõ eꝛ
go malum idem opponitur bono gratie ⁊ bono nature.
E aũt malũ pene oponat᷑ bono nature patet ꝑ hoc ꝗ;
malũ pene eſt vulneratio bonoꝝ naturaliũ.bᷣ vulnera⸗
tio bonoꝝ naturaliũ opponitur bono nature.ergo malũ
pene opponitur bono natuꝛe. ¶ Ao quod dicẽdum ꝙñ
ẽ idẽ nꝛalũ quod oꝑꝓonitur bono gratie et bono nature

yt tangatur pꝛoxima oppoſitio.ſi ᷣo dicatur idem malũ

quod vni per ſe ⁊ pꝛimo opponitur.alteri vo per conſe⸗
quens.ſᷣm hoc maluʒ culpe dicetur opponi bono gratie
et virtutis et bono nature.Aã pꝛimo et ꝑ ſe oponitur
bono gratie et virtutis.ſecundario ᷣo opponitur bono
nature.qnia ẽ cauſa vulneratõis bonoꝝ naturaliũ.Cũ
aũt dicitur malũ ẽ coꝛruptic modi.ſpeciei et oꝛdinis.et
hoc dupliciter pt᷑ dici vel vt dicatur coꝛruptio foꝛmalit
vel effectiue.ſi effectiue:Fᷣm hũc modum dicit᷑ malũ cul
pe coꝛruptio.⁊ põt idẽ eẽ malum quod opponitur bono
gratie et bono nature.Si po accipiat᷑ ſoꝛmaliter.ſᷣm Hᷣ
nõ erit malũ culpe quod opponit᷑ bono gratie et virtu⸗
tis ⁊ malũ ẽ qð coꝛruptõ modi ſpeciei et oꝛdinio. aũt
bono nature.ꝑ ſe et pꝛimo oponitur maluʒ pene.patet
boc ꝙ malũ pene eſt inuolutaria defectio. defectio ᷣo

opponitur perectioni.pfectio aũt illa ẽ bonũ nature.et
ita malo pene owonitur bonũ nature.ſed malũ culpe ẽ
fectio volũtaria.defectio aũt volũtaria oponitur di

ſpoſitõe bono volũtarie.ergo cũ bonum virtutis vł gre
ſit diſpoſitio bona volũtaria.nõ a volũtate data vel fa⸗

cta.ſed cui cõſonat volũtas.ergo malum culpe opponit

bono atie vel virtutis.
Articulus quartus

Varto queritur vtrũ idem ſit bonũ nature qð
malo opponitur ⁊ quod ei ſubſternitur. . nõ
videtur.bonum em quod ſubſternitur eſt ſubie
ubiectũ aũt dat eſſe ei quod ẽ in ſubiecto.eꝛgo nõ ẽ

ctu.

coĩs animi cõceptio ẽ.ꝙ nullũ oppoſitũ ſit in ſuo oppoſi⸗
to.ſed malum ẽ in bono quod ſibi ſubſternit᷑.ergo nõ ẽ

ei cõtrariũ.cõtrariũ em̃ tollit eẽ a ſuo cõtrario.q Item

LCenteſuna

oppoſitũ et maxĩe cõtrarie. Itẽ quod denominat alið
nõ deſiruit ipᷣm.ſᷣ̊ cõtrariũ ſiue oppoſituʒ deſtruit illud
cui ẽ cõtrariũ vel oppoſitũ.ergo malũ nõ eſt cõtrarium
illi bono quod ei ſubſternit¶ Cõtra.omne coꝛruptiuũ
ẽ cõtrariũ ei cuius eſt coꝛrupiiuũ.ſᷣ malũ ẽ coꝛruptinũ
boni quod ei ſubſternitur.ergo ei ẽ cõtrariũ. Itẽ diẽ
aug. in ench. ꝙ hic fallit regula dy aleticoꝝ q̃ dicit᷑. con
traꝛia nõ ſunt ſimul in eodem.ꝑ qð innuit ꝙ maluʒ qð
ineſt bono.ẽ cõtrariũ ei.⁊ ita cõtrariũ eſt in ſuo contra⸗
rio.¶ Item oẽ qð diminuit alterũ inqᷓtũ hmõi cõtrari
atur ei.:ſᷣ malũ diminuit ipᷣm bonũ nature quod ei ſub
ſternitur. habitudinẽ.ſ.naturalẽ ad bonũ gr̃e vel virtu
tis. Vñ dyo.li.de di.no.Coꝛrupꝑtõ ẽ nature infirmitas
2 defectus naturaliũ habitudinũ ⁊ oꝑatõnuʒ ⁊ virtutũ
ergo malũ cõtrariat᷑ bono quod ei ſubſternitur. d
quod dicẽdum ꝙ malũ culpe ẽ ĩ bono nature cni etiam
aduerſatur.⁊ ita quodammõ ẽ in ſuo cõtraꝛio ſicut dicẽ
aug. in ench. Sʒ ſciendũ ꝙ duplex ẽ bonũ nature.Eſt
em quoddã bonuz nature quod nõ poteſt tolli ꝑ malũ
culpe.⁊ in tali bono nature ẽ malũ culpe.nec eſt ei con⸗
trariũ.Eſt et aliud bonuzʒ nature qð poteſt diminui vel
tolli per malum culpe vel pene.⁊ huic bono aduerſatuꝛ
diminuendo vel tollẽdo.cũ aũt diminuit.aliqnod ẽ qð
remanet.⁊ ĩ illo etiã dr eſſe ſicut in ſubiecto. Veꝛbigꝛa
ia habet quoddã bonũ nature quo eſt anima.⁊ babet
bonũ natuꝛe.ſ.habitudinẽ quãdãa natuꝛalẽ ad bonũ mo
ris vel gratie.pꝛimũ bonũ ẽ in quo cõtingit eſſe malum
culpe.⁊ nõ aduerſatur illi nature tollendo nec diminu
endo.quãtũcũq; em̃ fiat coꝛruptio ꝑ malũ culpe.nõ mi
nus eſt anima rõnalis aĩa rõnalis.ſed aliud bonũ na⸗
ture.ſ.babitudo naturalis.vt vult dyo.diminui põt.et
ei quod diminuitur aduerſatuꝛ malũ culpe.ei vᷣo quod
remanet ineſt tãqᷓ ei quod ſubſternitur malo culpe.hoc
aũt põt aduerſari. cõtingit eĩ aiam minus eẽ habilẽ ad
bonũ qᷓ pꝛius.⁊ etiã bonũ nature qð põt tolli ꝑ maluz
pene vel ꝑ malũ culpe tãqᷓ; meritoꝛiũ illius.ſicut vita in
coꝛꝑe humano tollit᷑ ab ipᷣo coꝛꝑe ex merito pᷣme culpe
hominis.qð aũt tollit ẽ malũ pene.ſ.moꝛs. ſic ergo eſt
quoddã bonũ qð nec poteſt tolli.nec diminui ꝑ malum
culpe vel pene. ẽ et aliud quod poteſt diminui ſed non
põt tolli. ſicut habitudo naturalis ẽ terciũ qð oĩno põt
tolli ſicut vita in re animata.bonñ erge nature ſecũdo
mõ dictũ.ẽ cui malũ aduerſatuꝛ diminuendo ſed nõ oĩ⸗
no tollit.iñ aug.in ench.Cũ natura coꝛrũpituꝛ iõ ma
lũ ẽ eiꝰcoꝛruptio.qꝛ eã qualicũq; pꝛiuat bono.nã ſi nul⸗
lo mõ pꝛinat nõ nocet.nocet aũt a diminuẽdo bonuʒ. ꝙᷓ
diu ergo natura coꝛrũpit᷑:ineſt ei bonũ quo pꝛiuet᷑.at ꝑ
boc ſi nature aliqd remanebit qð coꝛrũpi nequeat. ꝓfe
cto natura incoꝛruptibilis eꝛit ⁊ ad hoc tãmagnũ bonũ
coꝛruptio nõ ꝑueniet.ex quo accipitur.ꝙ ẽ bonũ qð pt
coꝛrupi ꝑ malũ. et eſt alið bonũ qð ñ pt᷑ coꝛrũpi ꝑ ma⸗
lum. et eſt aliud bonum quod non poteſt coꝛrumpi.
huic ergo aduerſabitur malum.illi non aduerſabitur.
tanqᷓ cotꝛario.et cui aduerſatur nibilominus eſt in eo.

ſed ſm aliam et aliam rõem ſicut dictum eſt.¶¶ Ad obie

ctum ergo pꝛimum dicendum eſt. ꝙ bonum ratione cu⸗

ius malum dicitur habere eſſe non eſt ei cõtrarium.ſed

ratõne eius ꝙ malum pꝛiuat eſſe ſiue bonum.ratõe vᷣo
pꝛiuationis nõ dat ei.et ita ex alio habet eſſe. et ex alio
babet cõtrarietatem. ¶ Ad ſecundum vo dicendum. ꝙ;
contrarium accipitur duobus modis vno modo pꝛo⸗
pꝛie ſᷣm ꝙ contraria nata ſunt fieri circa idem viciſſim
incomperabilia eidem ineſſe.ſᷣm hunc modum cõtrari
um non eſt in contrario. ſed ſeſe adinuicem expellunt.
ſicut ſeſe habent malum culpe et bonum gratie vel vir⸗
tutis. Alio modo dicitur cõtrariũ quod nocet alteri a
diminuẽdo aliꝗd de ipᷣo.⁊ ſᷣm hũc modum contraꝛium
poteſt eſſe in ſuo contrario.illa autem communis ani⸗
mi conceptio.ꝙ contrarium non eſt in ſuo contrario.ĩ⸗
telligitur de cõtrarijs pᷣmo modo dictis.ql Ad teꝛciũ vᷣo

obiectũ dicendum.q duplex eſt denominatio foꝛme.ſ.et
pꝛiuatõnis.foꝛma vᷣo que denominat nõ cõtrariatur ei
quod ab ipᷣa denominatur:ſed pꝛiuatio que denominat
põt cõtrariari ei quod ab ipa denominatur.ſ.ipᷣi pꝛiua
to et diminuens diminuendo.

quintus

Vinto queritur vtrũ bonũ nature quod mi⸗
nuitur per malum.ſit finitũ vel infinitũ. Sʒ
S ꝙ ſit finitũ accipitur er hoc.ꝙ omne bonum

creatũ ẽ finitũ.ergo cũ illud bonũ quod diminuitur peꝛ

malũ ſit creatũ.illud erit finitũ.etſi eſt ſinitum finitum
ẽ in diminuẽdo.cum em̃ diminuitur.aliquid eius tollit᷑
ergo in fine nihil remanebit.cuʒ finitum habeat partes

finitas.ergo bonum nature quod recipit diminutõnem
poteſt vſq;quaq; tolli.¶. Pꝛeterea.ſi eẽt infinitũ aut eẽt

infinitũ magnitudine.aut virtute:̊ infinitũ virtute eſt
ſolus deus.infinitũ ᷣo magnitudine nihil eſt.ſicut obij
citur in naturali phia.ergo bonuʒ nature quod recipit
diminutõnem nõ eſt infinitũ.iAã ſi dicat᷑ ꝙ ſit infinitũ
duratõne.qualiter ſtare poteſt exiſtente diminutõne cõ
tinua.cũ in omni parte diminutõis aliquid eius minu⸗

atur. ergo tandẽ de nominetur ad hoc vt nullla pars eiꝰ
remaneat.et ita ouratio eius ceſſabit.nõ ergo eſt infini

tũ duratõe.4¶¶ Voꝛte dicetur.ꝙ licet ſit bonũ finitũ ſemꝑ
tam̃ ꝑmanebit.quia nõ eſt cõtinua diminutio ſed ſtabit

ad aliquod quod nõ poteſi diminui.Cõtꝛa.poſſibile eſt

malum culpe magis ⁊ magis creſcere. ergo poſſibile eſt
coꝛruptõnẽ eẽ maioꝛẽ ⁊ maioꝛẽ.ſed quantũ creſcit coꝛru

ptio tantũ minuit᷑ bonũ.ſed coꝛruptio nõ habet ſtatum

in aſcendendo ſicut nec malum cuſlpe.quin poſſit maioꝛ
eẽ manẽte eoquod coꝛrũpi poteſt.ergo diminutio boni

ſimiliter ſe habebit in veſcendẽdo.eins aũtnature ẽ to⸗

tum bonum habitudinis.qua em̃ ratõe vna pars habi⸗
tudinis poteſt minui eadẽ rõne alia,ergo nõ erit ſtatus

in diminuẽdo.dum aliquid illius boni nõ remaneat.ne

ceſſe eſt ergo cũ illud bonũ ſit finitum ĩ fine omnino tol

li.q Oꝛ aũt ſit bonũ infinitũ ĩ diminuẽdo ſic oñdit᷑.ma⸗
lum em̃ eſt coꝛruptio babitudims naturalis.ſed habi⸗
tudo illa natnralis ſemper manet manente ipᷣa natura
anime ſed natura anime eſt imoꝛtalis ergo bonũ habitu
dinis ratõne alicuius ſubiecti ſemper remanebit.⁊ põt
ex alia parte eſſe cõtinua coꝛruptio.⁊ cũ eſt cõtinua coꝛ

ruptio.ſemꝑ eſt alicuius boni diminutõ.ergo bonũ ba

bitudinis natuꝛalis ẽ infinitũ in diminuẽdo. Itẽ dicit
aug. in ench.Si coꝛrumpi nõ deſinet.nec vtiq; bonũ ha
bere nõ deſinet quo naturaʒ poſſit pꝛinare coꝛruptio.q
ſi penitꝰtotã qʒ cõſumpſerit.ideo nullũ bonũ inerit.ꝗa
nec vlla natura erit.quo circa bonum conſumere coꝛru
ptio nõ poteſt niſi cõſumẽdo naturã.ex quo accipitur.ſi

habitudo naturalis nõ deſinit coꝛrũpi.nec deſimt habzę

aliquod bonũ quod coꝛrũpitur.⁊ ita erit honũ habitu⸗
dinis naturalis infinitũ in diminuẽdo. Ad quod di⸗

cẽdũ ꝙ; bonũ habitudinis naturalis dicitur vno modo

finitũ.⁊ alio mõ infinitũ.dẽ em̃ finitũ virtute ⁊ eẽntia.
quo mõ dr deus infinitũ.ſed nõ pꝛopter hoc eẽt finituʒ
in diminuẽdo vt ꝑueniat ad omnimodã ablatõem. nec
eſt dicere ꝙ tantũ diminuat᷑ quin poſſit amplius dimi⸗

nui.ſed ad omnimodã coꝛruptõem nõ deuenituꝛ natuꝛa

ipᷣius anime manẽte.Dicit᷑ aũt alio mõ infinitũ quod ẽ
per modũ infiniti diminutõne.⁊ hoc pꝛopꝛie dicitur in⸗
finitum diminutione.⁊ ᷣm hunc modum bonum ha⸗

bitudinis naturalis dr infinitũ.nõ em̃ tantũ diminuit

quin amplius poſſit diminui.ſed nõ dr̃ infinitũ virtute

quia tante ẽ potentie ⁊ nõ amplioꝛis.aſcendere ergo nõ

—

poteſt ſed deſcendere poteſt.aſcenſus aũt determinatuꝛ

quia magnitudo boni creati eſt determinata.deſcenſus
voẽ indeterminatus. quia licet tendat ad nihilũ dimi⸗
nuẽdo.nõ tam̃ fiet omnino nihil aliquãdo.4! SPer iã di

cta põt ſolui quod pꝛi mo obiectũ eſt.cõcedendũ em̃ ẽ.cũ

ſit bonũ creatũ.ꝙ finitũ ẽ ĩ magnitudine virtutis. vt ſit

tanta a nõ maioꝛ.4l Ad ſecũdũ vᷣo obiectum dicendum.
ꝙ nec magnitudine nec virtute ẽ infinitũ ſed duratõne.
eq ꝙ ſemꝑ aliquid habitudinis naturalis ꝑmanet.ma⸗
nẽte ip̃a natura anime.ſed hoc infinitũ duratõne nõ ha
bet er ſe. ſed ex ip̃a anime natura.habet etiã ex hoc ꝙ ſi
cut coꝛpus dicitur eẽ infinitũ diminutõne manẽte natu⸗
ra coꝛpoꝛis:ita hoc bonũ habitudinis naturalis infini
tũ eſt diminutõne.manente natura ipius anime.ſtat tñ
aliqñ diminutio ſᷣm ꝙ ſtat młtitudo vel magnitudo pec
catoꝝ.Et ſi dicat᷑ ꝙᷓ bonum habitudinis cũ ſit finitum
bonũ.habet partes finitas:et ita aliquãdo ſtabit dimi⸗
nutio. Dicendũ ẽ ꝙ nõ pꝛopꝛie dicitur habere partes ſᷣ
methaphoꝛice.ſicut dicit᷑ de albedine ſᷣm ꝙ recipit ma⸗
gis et minus.albedo aũt ĩ diminutõne habet terminuʒ
ipᷣam albedinis coꝛruptõnẽ.bonũ aũt habitudinis na⸗
turalis ex illa parte qua diminuitur nõ habet finẽ.iec
dicitur eẽ finitum in partibus metaphoꝛice dictis.cum
em̃ aliquid eius tollitur. adhuc eius aliquid remanet.
⁊ ſic in infinitũ diminuẽdo. M aũt dicitur finituʒ ha⸗

bere finitas partes.hoc attẽditur in finito ᷣm quatita⸗

tẽ.bonũ autẽ habitudinis naturalis nõ eſt finitum ſᷣm
quãtitatem.nec infinitũ.cũ magnitudinem que coꝛpoꝛi
debetur nõ habeat.ſed dicitur finitum eẽntia ⁊ virtute
ſicut creatura.ſed nõ finitũ remiſſione quin ampliꝰpoſ⸗
ſit remitti.Atrũ aũt finitũ dicatur intenſione vt nõ tan
tum bonũ ſit quin poſſit melius.⁊ ſic ſermo de bono vo
lũtario:alterius eſt cõſideratõis.

(Mlembrum ir.

DVno vltimo queritur vtꝛũ malũ ſit cau
ſa alicuius.⁊ ſi eſt cauſa:cuius vel quoꝝ
dicatur cauſa:⁊ ſᷣm quẽ modũ. aũt nõ
ſit cauſa alicuius videt᷑.quod em̃ eſſe non
habet.nec cauſalitatem que eſt diſpoſitio cõſequens eſſe
ſed malum nõ habet eſſe ſicut ſupꝛa habituʒ ẽ.ergo nec

cauſalitatem.cum caulſalitas ſit diſpoſitio cõſequens eſ
ſe. ſicut appaꝛet ĩ diuiſione entis.¶ Pꝛeterea dicit dyo⸗

niſiꝰ in li.de vi.no.AHDalũ eſt ſine germine ⁊ vacuuʒz et

ñ oꝑans.ſed qð ẽ hmõi ñ eſt cã alicꝰ.g malũ ñ ẽ cã alicꝰ

lItẽ in eodẽ dyo.Aſalũ Fm ꝙ malũ.nullam ſubſtanti
am aut generatõneʒz facit.ſeo quod nullã facit geneꝛatõ
neʒ vel ſubſtãtiaʒ.nõ eſt cauſa alicuius.ergo malum nõ
eſt cauſa alicuiꝰ.¶¶ Iieʒ om̃is cã aut eſt efficiens aut foꝛ
malis aut materialis aut finalis. Sed maluʒ ſicut di⸗

cit aug.in li:de ciui.dei.nõ eſt cauſa efficiẽs.i Acc ẽ cau⸗

foꝛmalis.malũ em̃ eſt pꝛiuatio ſoꝛme.ergo nõ habet ra⸗

tõneʒ foꝛme. ergo nec cauſe foꝛmalis. Similiter non eſt

cauſa finalis.eſt em̃ pꝛiuatio finis.Qec eſt cauſa mate⸗

rialis. alternz em̃ eſt quod pꝛiuatur ⁊ ipᷣa pꝛiuatio.Fᷣm

q pꝛiuatur ad cauſam materiale reducitur.ſubiectũ em
ad cauſam materialẽ pertinet ſiue ad materiã. Pꝛete
rea.pꝛiuatio nata eſt fieri in aliqno ſuſceptibili.ſed ſu⸗

ſceptibile dicitur materia.malũ vo pꝛiuatio.ergo malũ

natum eſt fieri in materia 2 nõ ẽ ip̃a matia.q Itẽ dyo.
in li.de di.no.ſõ multũ murmurat ĩ materia malũ ſᷣm
qꝙ; ẽ materia.etenĩ ipᷣe oꝛnatꝰ⁊ foꝛme ⁊ ſpeciei habzʒ paꝛ⸗
ticipatõez ſed malum nõ habet.ergo malũ nõ eſt mate⸗
ria.quõ etiaʒ materia maluʒz ſiquideʒ em̃ eſt.nihil ẽ.Ex

his arguitur ꝙ malũ nõ eſt in aliquo genere cauſe? ita
nõ eſt cauſa.] Itẽ dyo.in li.de di.no. ¶Malũ ſᷣm qma

lũ nullius eſi generatiuũ aut nutritiuũ aut totaliter ef
fectiuũ.aut ſaluatiuũ.ergo malũ nõ eſt cauſa alicuius.
Hꝛ autẽ malum ſit cauſa alicuius habetuꝛ a dyo.iĩ li.
de di. no. hoc ẽ boni vitutis ſuperexcellens magnitudo
quia pꝛiuata et ſuimet pꝛiuatõem poſſe facit ſed quod
habet poſſe cõſequẽter poteſt agere.et quod poteſt age⸗
re.alicuius poteſt eẽ cauſa.ergo maluʒ alicuins poteſt
eẽ cauſa.⸗. IJ em malum eſt cauſa pene ſicut dicitur.j·.
ſapᷣ.iniuſta eſt moꝛtis acquiſitio.ſed quod eſt cauſa pe⸗
ne.eſt cauſa alicuius.cum pena iuſtuʒ ſit.et ita aliquid
ſit.ergo malum eſt cauſa alicuius.⸗ Item aug. ĩ li. de

l.

— —.

— – 22☛ — —

4
— — —, — — —,. — 76

— — — —,— —.

on.
Röne,
tenng⸗
nöhe
decfi
atn.
infini
etti
ſoper
itum
dini⸗
ftes;
tma⸗
ninng
ng/
Ae⸗
cumn
net.
ha⸗
tita⸗
ufnn
Nport
tute
pol
tan
ſo

taan
or
ſtno
enon
geſe
ſec
nsl
yo⸗
et
ic⸗
nti
ö
no
ſo⸗

tan⸗
tr
et
ſate
n
en
ete
ſi⸗
gli
0.
mn
an
te⸗
E
ita
r
60
i
00
.
.
4

¶ Lueſtio

li. ar. clarũ ? nibil alis ꝙᷓ libidinẽ eſſe maloꝝ cãm: libido

malũ ẽ.̊ malũ alicꝰcã ẽipᷣ.dic.b.greg. Pctẽm qð ꝑ pniazʒ
nõ diluit᷑ ſuo põdẽ mox ad alið thit. petm ẽ cã pcti.ꝗ̊ ma

lũ ẽ cã mali.i Itẽ ſuꝑ illð.j.ad ro.ꝓptea tdidit illos deaus
⁊c̃.glo.int᷑ pᷣmũ pctm apoſtaſie:⁊ vltimã pena ignis eterni

media ſũt pcta ⁊ pene pctoꝝ.ſ̊ cũ ſint:pene pctoꝝ pᷣceden⸗
tiũ cauſant᷑ ab ilł.q̊ malũ ẽ cã giiceyl alie. Llo qð di⸗
cẽdũ.q malũ ñ ẽ cã boni niſi ſᷣm accidẽs.ſiẽ em̃ hʒ eẽ ſᷣm ac
cidẽs.quẽadmodũ dic̃.b.dyo.ita ⁊ hʒ rõeʒ cauſe ſᷣm acci⸗
dẽs rões ⁊ vᷣtutes reſpct᷑u boni.ꝓut deꝰꝗ ſinit mala fieꝛi ex
malis elicit bona.malũ at᷑ mali pt eẽ cã. Uñ.b.dyo.i li.de
di.no. NMaloꝝ ñ ſũt factiue rões ⁊ vᷣtutes.h̊ impotẽtia ⁊ ĩ⸗
firmitas ⁊ mirt᷑a diſſimiliũ ĩmoderata.⁊ ita pʒ ꝙ maloꝝ
malũ ẽ cã.¶ Ad obiecta g̊ dõm ꝗboocludit᷑.ꝙ malũ ñ ẽ cã
⁊pᷣjmo ad pᷣmũ.malũ eĩ lʒ ñ habeat eẽ ſimpłr.ſᷣm ꝙ eſſe dẽ
qð oꝛdinẽ retinet Fuatq; naturã:nibilominꝰtñ hʒ eẽ pᷣuatõ
nis.rõe cꝰpt᷑ eẽ puatõ ñ cã.hʒ et eẽ ſᷣm ꝗd.rõe boniĩ qͥ ẽ.ꝓ⸗
pt᷑ qð pt᷑ eẽ cã vł accñs vł occaſio ipᷣiꝰboni.q Ad ſcdᷣm dicẽ
dů. ꝙ illð intelligit᷑ de ſimpłr cã bonoꝝ.qð.ſeremouetur a
malo.neq; eĩ malũ rõe malitie hʒ germiare bona vł pleitu⸗
dinẽ bonoꝝ.vł ꝑ ſe oꝑari bona.nihilominꝰtñ ex malo ꝓce
dit germẽ maloꝝ.ſic dr y ſa.xiiij.ꝑdã babilõis nomẽ.reliꝗ⸗
as /ꝓ germie.⁊ germẽ.Eodẽ mõ rndet᷑ ad tciũ. Ad quar⸗
tũ dᷣm.ꝙ malũ ñ ẽ cã ſimpłr m differẽtias cãe dictas.cã
eĩ dr efficiẽs q̃ ꝓducit eẽ.⁊ ita et̃ de alijs cauſis.q adeẽ ⁊ bo
nũ referũt᷑.malũ m d eẽ cã efficiẽs mali.ſic diẽ phᷣs ꝙ lis
ẽ ab odio.Aug.vᷣo de ci.dei.defectũ ponit cãm eẽ deficiẽteʒ
Ad gꝗntũ dðm.ꝙ malũ cũ ſit coꝛruptm̃.qð at᷑ ẽ coꝛrupti⸗

uũ alicꝰñ dẽ facẽ aligd ᷣ̊ deſtruẽ:ꝑ hũc modũ dicet᷑ de ma

lo.ꝙ ñ videt᷑ ꝗd facẽ pᷣ ꝗd deſtruẽ.Alit po dicit᷑ malũ culpe

eẽã mali pene.⁊ cã mali pene.mali em̃ pene dr̃ meritoꝛia cã
mali ᷣo culpe cã efficie

ns deficiẽdo.

7

ſtio. cj. De expoliatiõe

vulneratone naturalium.

Einde pꝛocedendũẽ
ad eſſectꝰmali culpe.ſũt at᷑ effectꝰmali cul
pe ſpoliatõ tuitoꝝ ⁊ vulneratõ natuꝛaliũ
Naturalia at᷑ qͥ vulnerant᷑ ſũt ipᷣe potẽtie
hituales.terciꝰvᷣo effectꝰẽ puatio ſiue coꝛ⸗
i oꝛdis. Rõ at᷑ numeri iſloꝝ effectuũ ẽ. ꝗ

ruptõ modi.ſpẽ

malũ culpe hʒ reſpectꝰad triplex bonũ.Eſt eĩ bonũ potẽtie

ſiue vᷣtutis.⁊ ẽ bonũ hĩtudis natalis.⁊ ẽ bonũ gr̃e ſiue vᷣtu
tis date vł acqſite.Tſpct᷑u ̊ boni gre ſeu vᷣtutis qtuite.aut
moꝛał dr̃ ſpoliatio.reſpctu vᷣo potẽtie hbĩtuał ſiue vᷣtutis na
tural dẽ vulneratõ.reſpectu vo vᷣtutis q media ẽ: q oſiſlit ĩ

mõ.ſpecie ⁊ oꝛdĩe dr coꝛruptio.Dicẽdũ ẽ q̊ pᷣmo de effectu

ꝗẽ ſpoliatõ.Eſt at᷑ duplex ſpoliatõ. vᷣtutis gtuite ſiue gr̃e
Ftũfaciẽtis.⁊ vᷣtutis moꝛał. Pꝛĩo ꝗ̊ qrẽdũ ẽ de ſpoliatõe vᷣ⸗

tutis gratuite ſiue gr̃e.Secũdo de alia ſpoliatõe.
embrumpenmum

E ſic vidz.ſpoliato ei illa pena ẽ.⁊ pena iu⸗
ſta ẽ. cũ iuſte fit.ᷓ ſpoliatõ gtuitoꝝ ẽ iuſta.et
qð iuſtũ ẽ a deo ẽ. ꝗſpoliatõ gtuitoꝝ a deoẽ.

1 Aleerit᷑ ̊ pᷣmõ vtꝝ ſpoliatõ gtuitoꝝ ſit a deoo.

Itẽ aug.ĩ li. ð nata ⁊ gra.ſuꝑ illõ ad ro.j.obſcuratũ ẽ in

ſipiẽs coꝛ eoꝝ. Obſcuratõ pena fuit ⁊ vĩdicta.ꝑ quã deſerẽ
te luce ſapie ĩ pła pcta ſi ũt ꝓlapſi.̊ lux ſapie deſerit pctoꝛẽ
iᷣ ðſertõ illa nihil alið ẽ qᷓ ſubtctio gꝛe.ſubtctõ at gre ñ pt
eẽ niſi ab eo g dat gꝛa. ꝗẽ a do ſ̊ h ẽ ſpoliatõ qtuitoꝝ.q̊ ſpo
liatõ gtuitoꝛũ ẽ a do. It ſr illð didit illos deꝰĩ deſi.coꝛ.
eoꝝ.ro.j.dẽ.Deſit deꝰn appondo gꝛaʒ.ſ̊ appoſitã ſbthẽdo
ſᷣ hec detioẽ a ðo.ꝗ ⁊ ſpoliatõ qtuitoꝝ. It ĩ eodẽ glo.j.
ſic appoĩt graʒ vñ ieliet᷑ volũtas hoĩm ad bonũ. ita ſbthit
gbuſdã.q̃ ſubẽcta ĩcuruat᷑ volũtas eoꝝ ad malũ.ſ̊ ſubtctõ
gre ẽ a do ſubthẽte.ꝗ̊ ⁊ ſpoliatõ.¶ IRt aug. felicianũ.vna
lucis ſpᷣa noctẽ ⁊ diẽ facẽ vidr.bᷣ ñ eodẽ mõ.diẽ eĩ faẽ cũ ve

nit.noctẽ dᷣo cũ rcedit. ſilꝛ vna lux ſpũał faẽ illã ſpoliatõʒ

H teꝰẽ lux ſpũᷣał.ꝗ ſpoliatõ illa ẽ a ðo.¶ It ẽ ſubẽctõ bono
rũ tꝑaliũ ⁊ ſubtctõ bonoꝝ ſpũaliũ.ᷣ a do ẽ ſubtctõ bonoꝝ

C *
tpaliũ.aliqñ ꝓpt᷑ hoĩm idigtatẽ.q ſiły a voẽ ſubtctio bono
rũ ſpũ aliũ ꝓpt peccãtiũ idignitatẽ.(¶ S.aug.j.ſoliloq.ĩ oꝛõe
ad dñim loqns ait.Lu ei ſi deſeris ꝑit᷑.̊ ñ deſeꝛis qꝛ tu es

ſuũmũ bonũ.q̊ᷓ deꝰnũqꝙᷓ veſerit.ẽ aũt lux nata.ꝗᷓ lucẽ nũꝙᷓ ſb⸗

Thit pꝛie loqndo.¶ It ſole pnte ñ fac ſol vt illumiĩet᷑ coꝛpꝰ
qð ẽ ĩ muro.ſ̊ intpoſitõ muri q̃ ꝓpꝛie ſubthit radios ſoł.ñ
ipᷣe ſol:&̊.¶ Siłr cũ dic yſa.lix.q inigtates nr̃e diuiſer̃t int
nos ⁊ deũ.pcta er̃t q ꝓpꝛie ſubthũt graʒ ⁊ ñ deꝰ.¶ It ſapᷣ.
vij. Attigit vbiq; ꝓpt᷑ ſui mũdicia.q̊ᷓ vbiq; pñs ẽ.nũq; ꝗ̊ deſe
rit. It ioh.j.lux ĩ te.lu. Suꝑ illð aug.iĩ oꝛigiali:.quõ ce⸗
co ĩ ſole poſito pñs ẽ ſol.łᷣ ipiꝰoclis abſẽs ẽ.ſic ſi qͥ ceco coꝛ
de pño ẽ ſapia ⁊ ocłis eiꝰabſẽs ñ qꝛ illi abſẽs ẽ illa ſᷣ qꝛ ille
abſẽs ẽ ab illa.nũq; ̊ deꝰſubthit lumẽ gr̃e.vᷣ cecitas que ẽ
petᷣm.¶ IJ Anſ.pctoꝛ ñ hʒ gram.ñ qꝛ deꝰñ dat:ł qꝛ hõ nõ
accipit.ipᷣe ̊ pctoꝛ gr̃aʒ ſibi ſuhthit.fac̃ eĩ aligꝗd qͥ amittit
graʒ.iõ diẽ apłs ad heb.xij. Videte ne ꝗs deſit gre ði.ꝗig.
videte ſꝑ ꝑata ẽ gra.deꝰñ deſerit.ne vos ̊ deßatis.¶Ad
qð ddᷣm.ꝙ ipꝛope dr̃ dñs ſubthẽ graʒ.̊ ei ñ alið ẽ qᷓ; n ap⸗
ponẽ vł ñ ↄtinuaẽ. ꝓpꝛie aũt dĩ pctoꝛ ſubthit ſibi grazʒ.vel
petm ſpᷣhè gr̃aʒ a pctoꝛe. Ad obiecta at᷑ rñdẽdũ.ad pᷣmũ
ꝙ cũ dr̃.iuſtũ ẽ ⁊c.iuſtũ dic iuſticiã oꝛdis q̃ iuſticia ẽ a deo
