tõne.Secũdo mõ poſſunt dici cã.qꝛ cooꝑant᷑ ad genera
tionẽ ⁊ coꝛruptõem quoꝛũdã rerũ.ꝑ hoc põt ſolui ↄtra⸗

rietas inter iopem dama.⁊ phos.Gamal.em̃ loquit᷑ de
cã ſimpliciter. IJpi vᷣo loquũt᷑ de cã ꝓpinqua vt frequen

ter. Cõtingit em ſiccitas in hyeme ⁊ abũdãtia pluuiaꝝ

in eſtate.⁊ ſimiliter atingit de caloꝛe et frigoꝛe. ¶ Ad ſe
cũdũ dicẽdũ. ꝙ nõ oĩm dicũt᷑ ſigna vel cauſe.hᷣ ſic dicit

iohes dama. Signa ſunt frigiditatis ſiccitatis ⁊c.¶ õ

aũt ſunt ſigna eoꝝ q ꝓpꝛie ſunt ab aĩa rõnali.ſic diẽ io⸗
hanes dama.in auctoꝛitate ſupꝛadicta. Vñ cũ inuenit᷑

a phis ꝙ ſunt ſigna iracũdie vel furoꝛis vel furti.⁊ ita
de quibuſdã alijs hoibo.Reſpõſio.ꝙ cũ luminaria faci

ant immutatõem in aere ⁊ alijs coꝛꝑibo.pꝑ hoc etiã faci⸗
unt immutatõeʒ in nr̃is coꝛꝑibo:aia vᷣo ratõnalis incli

nat᷑ ꝑ liberũ arbitriũ ad ſequẽdũ imutatõeʒ factã in coꝛ

poꝛe.tũc pñt ſequi diſpoſitões ex ꝑte aĩe.ſᷣ haꝝ diſpoſi⸗
tionũ cã eſt ip̃a aĩa.nõ em̃ ncce eſt ĩam inclinari vel ſe⸗

qui impᷣſſiões vel paſſiões factas in corꝑibo. Beinde
querit᷑ de h̊ ꝙ dicit᷑ in tꝑa et dies.cũ tpᷣs et dieò pᷣceſſeꝛit

I Ad qð dicẽdũ.ꝙ tꝑa pᷣceſſerũt ⁊ dies:̊ nõ erat lnmi⸗
naria.que ita manifeſte diſcernerẽt dies pꝛius.ſicut tũc

tꝑa vᷣo pñt dici.ver.eſtas.autũnus ⁊ hyems: q̃ ꝑ motũ

ſolis diſcernũtur.q̃ prius nõ diſcernebant᷑. Et hoc diẽ

Joh. Dama. Similiter ſolſticiũ eſtiuale et byemale. et
eæquinoxiuʒ vernale autumnale.ꝑ Bᷓ diſtinguunt᷑ dies.

etiã licʒ priꝰ hr̃ent diſtinctõem.nõ tñ quã mõ hñt..ADõ

em longioꝛes ſunt dies in eſtate ⁊ bꝛeuioꝛes noctes. In

hyeme vo ecõuerſo:et ideo recte dixit in temꝑa et dies.
Be anno aũt ptʒ. ꝙ eſt annus ſolaris ? annus luna

ris:ꝗ determiant᷑ ſᷣm motũ lumiariũ ſolis ⁊ lune.lInde
aug.ↄtra manicheũ.In ſigna ⁊ tpa dictũ eſt.vt ꝑ hec ſi

dera tꝑa diſtinguãtur.⁊ ab homibo dinoſcant᷑:qꝛ ſi cur
rãt tꝑa.⁊ in illis diſtinguãt᷑ articulis.ꝗ artieuli ꝑ ſideꝝ
curſum denotant᷑.poſſunt quidã currere temꝑa atqʒ pᷣ⸗

.
—

C
—

.„ .„ „7 . . . —
fixis.qꝛ dixit.ꝙ poſuit ea in firmamẽto

ratieis.qꝛ ↄnumerat cũ ſole et luna.q⸗ e videt᷑ de

terire.ſed intelligi et diſcerni ab hoĩbo nõ pñt: ſicut ho⸗
re qñ nubilus dies ẽ.⁊ trãſeũt ꝗdẽ et ſua ſpacia pagũt.
ſ diſtingui a nobis et notari nõ pñt.¶ Sʒ obijcit᷑.ſi luũa
fuit ↄdita cũ ſole.ꝓpter ꝗd annus lunaris nõotinet tot
dies qͥt ſolaris? Annus em̃ ſolaris ↄtinet tricẽtos ſexa⸗
gintagꝗnq; dies cũ q̃drante.vñ oputant᷑ in ano biſerxtili
tricẽti ⁊ ſexagintaſex. Annus vo lunaris ↄtinet tricen⸗
tos ꝗnq̃gintaq̃tuor. Ad qð rñdet.ꝙ fuit ↄditus in q̃ꝛto
die mũdi.luna voo fuit cõdita ꝑfecta ſiue plena. ſic dicit
dama. decebat em̃ eã ↄpletã in lumie fieri. Auguſt.tñ ñᷣ
hoc diffinit.ſcʒ q in plenilunio.ſᷣ ꝙ ꝑfecta ſic arguit.qꝛ
a ꝑfectiſſimo ↄditoꝛe ↄdita: cũ ̊ luna eſſet ↄdita plena.
ſol aũt in quarto die mdi opoꝛtuit ꝙ anticipaꝛet cũ ſole
vndecim diebo. vt ſic eẽt quitadecima.⁊ ſic eẽt q̃ſi in op⸗
poſitõe ſolis.⁊ ex hoc ꝓceſſu tꝑis accidit.ꝙ annꝰ luna⸗
ris excedebat᷑ ab anno ſolari.ſicut dicit damalſ.
DOaquartũ articulũ qͥ agit᷑ de hoc qð ſequit᷑
Jecit duo magna lumiaria.maius ſolis.mi
nus lane.4 Sʒ obijcit᷑ ꝙ aliqᷓ alia lumiaria
ſunt maioꝛa luna.et ̊ ꝓbant ꝑ diſtantiã coꝛpoꝝ ⁊ ap⸗
paritõem:q̃re ꝗᷓ dixit de luna potius qᷓ de aliqͥ alio lumi
nari. ¶ Ao qð rñdendũ.ꝑ boc qð or vt pᷣeſſet nocti.nil⸗
lum em̃ lumiare quãtũcũq; ſit.in nocte tantũ dominat᷑i
illumĩatõe.quãtũ luna dnat᷑. Preterea er E nob.

Vnde amplioꝛẽ inducit eſſectũ ⁊ plures ⁊c.¶ DBe h̊ qʒ
addit᷑ 2 ſtellas et de quibo ſtellie.

ticulus quintus
D gquintũ vbi agit᷑ de oꝛnatu celi.cũ addit᷑ ⁊
ſtellas:q̃rit᷑ em de ꝗbo ſtellis intelligit᷑. Eltꝝ
ñ te fixis. aut de erraticis. Et videt᷑ ꝙ de eꝛ

Ad qs rũdʒ
ꝙ ↄniter logꝗt᷑ de ſtellis.ſiue q̃ dicunt᷑ fixe.ſiue q̃ dicunt
erratice.¶ Ad illud qð dr poſuiſſe eas in firmamto.di
cẽdũ.q; firmamẽtũ ibi accipit ꝓ tota ꝑte ꝗnte eſſentie.
qᷓ ↄtinet oĩa lumiaria. S adhuc querit᷑ rõe buiꝰ vᷣbi
ſuit.vtꝝ lumĩaria moheãt᷑ ſuo motu.an motu ſui or⸗
is. Si em poſitũ dicit᷑ illud qð eſt fixũ.videt᷑ ꝙ nõ ſuo
motu moueant᷑.ſᷣ motu ſue ſpere.¶ Preterea.ſi ꝓprio
motu mouerent᷑.aut diuidẽnt coꝛpus ſue ſpere aut non
diuiderẽt. Si nõ diuiderẽt.tunc duo coꝛpoꝛa eẽnt ſi in
eodẽ loco.qð ẽ incõueniẽs.Si vᷣo diuiderẽt.tũc reciꝑet
ꝗnta eẽntia ſectionẽ.quẽadmoũ aer et aq·et ita eſſet coꝛ
pus rarefactibile ⁊ denſabile:h̊ qð tale ẽ.coꝛruptibileẽ.
cũ &̊ ſuꝑiora coꝛꝑa de volũtate dei ſunt.q̃ nõ coꝛrũpunt᷑
nõ rarefiũt nec denſant᷑.q Preterea.hoc atteſtot᷑ plꝰba
bere de materia vł minꝰ.i IJã raꝝ ẽ qð plus de loco hʒ ⁊
minus de materia.denſuʒ ecõuerlſo:q̊ᷓ cũ hec nõ ↄueniãt
illi coꝛꝑi.nõ eſt illud coꝛpus rarefactibile aut denſa bile

mReeſtat g ex bis rõibo.et alijs q̃s ponit phᷣs in li.de celo
et mũ.ꝙ nõ mouẽt᷑ ꝓprio motu.ſᷣ̊ motu ſui oꝛbis. VBre

terea.ſuꝑſluũ eẽt ponẽ ipᷣa ꝑ ſe moueri.cũ nihil alið fa⸗
cerẽt ſuo motu.qᷓ ea ꝗᷓ fint a motu orbiũ ſuoꝝ.¶ Alij ᷣo
volũt ex oꝓpoſito dicẽ.ꝙ ſi mouerent᷑ tm̃ motu ſui oꝛbis
aut monerent᷑ oꝛbes motu firmamẽti ꝓpter ↄtinuitatẽ.

2 tũc ncce eẽt ꝙ planete eẽnt in vna dilpoſitõne. cũ fir⸗

mamẽtũ ſꝑ vno motu moueat᷑:aut q eoꝝ oꝛbes habẽnt

ꝓpriũ motũ.et ſi bñt ꝓpriũ motũ.aut monẽt᷑ ab oꝛiẽtei ·
occidẽtẽ ſicut firmamẽtũ.et tũc cũ ſᷣm maioꝛẽ nobilira)

tẽ coꝛpum ⁊ minoꝛẽ ſit motꝰ naturalis.in q̃ diſtantia ſe
hr̃ent oꝛbes planetaꝝ a firmamẽto.in illa ſiue ſm illazʒ.
ꝓpoꝛtõnalit eẽt motus:et ita qcito firmamẽtũ qð ẽ ſu⸗
pius ⁊ nobilius feciſſet ſuã reuolutõeʒ. tãcito alij oꝛbes
facerẽt ſuã.et ſic accidẽt illud qð pꝛius.Reſtat ̊ ꝙ mo⸗

ueant᷑ atra firmamẽtũ:ſ̊ ſi mouerent᷑ ecõtrario.cuũ foꝛti

us motũ vincat ſuꝑ minus potẽs:ncce eſt vt firmamen⸗
tũ reuolutõe ſua faciat illos oꝛbes reuolui ab oꝛiente in
occidẽtẽ.et hoc aparet ex hoc ꝙ ſol in motu diurno re⸗

materie

noluit᷑ ab oꝛiẽte in occidẽtẽ.et ita de alijs:niſi ̊ aliquis
eſſet ꝓpꝛius motus ipoꝝ · cũ h̊ nõ acciderẽtille variati
ones q mõ accidũt. Inueniũt᷑ em planete in qualibet re⸗
uolutõe ſub alio puncto.qᷓ fuerũt in pᷣcedẽti reuolutõne
cũ ᷓ he variatões ſint manifeſte in planetis: ncce ẽ ali⸗
quẽ motũ oꝛbiũ eſſe ↄtra firmamẽtu. Quid ẽ ̊ ꝙ dicit᷑.
poſuit ea in firmamẽto:ĩmo in alio coꝛpe poſita ſunt il
la ſydera.qð naturã hʒ mouẽdi ecõtra ipᷣi firmamento
Preterea.Fᷣm bec tollerent᷑ motus lune ꝗ dicũt᷑ diffe⸗
rentes eẽ ſᷣm aſtrologos.ſᷣm ecentrieũ epiciclũ.et ali⸗
os circulos qͥs ipi aſſignat: tollerent᷑ etiã retrograditio
nes ⁊ ꝓgreſſiones alie variatões q in illis aſſignant᷑.
ſi motũ ꝓpriũ nõ habeãt.nec hoc obſtat qð dẽ. ꝙ celũ ñ
recipit diuiſionẽ. et ita nõ poſſit planeta moueri ꝑſpa⸗
ciũ celi.cũ videat᷑ moueꝛi ꝑ aera ſine diuiſiõe aeris.nec
accidẽs põt eẽ cũ moueat᷑ de loco ad locũ.nõ moto aere
in qͥ eſt. nec eſt alia ſuba qᷓ; corpoꝛea: erit coꝛpus motũ
ꝑ coꝛpus aliud nõ diuiſum.qð nõ eſt eq̃lis ſpũalitatis:
ita dicũt planeta cũ ſit maioꝛis lumioſitatis. moueri ꝑ
ſpaciũ coꝛpꝑis celi.tñ celo nõ diuiſo.( Ad qð dicendũ.
ꝙ ſiue ſic ſiue ſic poſita ſunt lumiaria in firmamto. pᷣm
intentõʒ ſupᷣdictã:ſiue ſint fixa in ſuo oꝛbe.ſiue ꝑ ſe mo⸗
bilia:ꝑſcrutatõ hoꝝ relinquẽda eſt eis.ꝗ circa hec nego
ciant᷑.hoc ſuppoſito qð dicit ſcriptura: ſi vᷣo altera ꝑs ꝑ
documẽta ſacre ſcripture poſſit ↄfirmari.illi ꝑti ẽ aabe⸗
rendũ.Et qꝛ mouent᷑ oꝛbiculariter coꝛpoꝛa ſupradi⸗
cta.queri ſimilit ſolet.vtꝝ moueant᷑ a ſe v⁊el ab alio coꝛ
pore.vel ab aliqͥ mcoꝛpoꝛeo.qdð nõ eſt ncce moueri:nul⸗
lum aũt corpus a ſe mouet᷑.cũ neceſſe ſit diſtare ſubſtã⸗
tiaʒ mouẽtis a ſubſtãtia moti:nec ab aliquo alio coꝛꝑe.
opoꝛteret em ſtatũ eſſe:ergo ab incoꝛpoꝛeo eſt pꝛimꝰmo
tus. Huius gratia ponebat quidã ſuꝑioꝛa coꝛpoꝛa eſſe
animata. vt quẽadmodũ aĩalia mouent᷑ e diuerſo a pꝛi⸗
cipio nature quod eſt anima.ita e diuerſo mouean?᷑ illa
coꝛpoꝛa.que quãtũ eſt de ſua natura vel figura.nõ plue
mouent᷑ ab ouente in occidentẽ./qᷓ; ecouerſo:niſi eſſet in⸗
clinatõ motoꝛis quo moueret᷑ ſic vel ſic.Alij poſuerunt
intelligẽtias ſeꝑatas.qbo mouent᷑ iſta coꝛꝑa celeſtia ſie
vel ſic:et diuerſas eſſe.ſᷣm quas diuerſi oꝛbes mouen.
Ao quood dicendũ ẽ ſm expoſitoꝛes ſacre ſcripture.qꝙ;
nõ dicenda ſunt corꝑa aĩata.VUnde Joh.damaſnullus
aĩatos celos vel luminaria exiſtimet. Inanimati enim
ſunt ⁊ inſenſibiles.quare et ſi dicat diuina ſcriptura.le⸗
tent᷑ celi ⁊ exultet terra.eos ꝗ in celo ſunt angelos. et ꝗ
in terra ſunt bomines ad leticiã vocat. Qouit autẽ ſcri
ptura ⁊ ꝓſopopeya.id eſt perſonaꝝ ſictõne vti.vt de aia
tis et inanimatis loqui. ſicut illic.Mare vidit 7 fugit.
ioꝛdanis cõuerſus eſt retroꝛſuʒ. Quid eſt tibi mare ⁊c.
et montes et colles interrogantur ſermones exultatõis
ſicut ⁊ nobis ↄſuetuʒ eſt dicere.congregata eſt ciuitas.
nõ edificia ſignificare volentibus ſed ciuitatis babita⸗

toꝛibus. Et celi enarrant gloꝛiã dei. nõ vocẽ que auribo

ſenſibilibo auditur emittere.ſed ex magnitudine ↄdito⸗
ris nobis virtutẽ oſtendentes.quoꝝ pulchꝛitudinẽ exco
gitantes.factoꝛem ſicut optimũ artificem admiramur
7 gloꝛificamus.nec ex eis elicitur ꝙ opoꝛteat ee tot mo
toꝛes.quot ſunt oꝛbes qui mouẽtur. poſſunt em̃ ab vno
motoꝛe recipere diuerſas inclinatões.et maxime abil⸗
lo motore quem non eſt neceſſe agere ſᷣm conditionem

guinte diei. g9.=
Axit quoqʒ deꝰc.
Beinde procedendum eſt ad opus qn
te diei. qʒ eſt coꝛꝑis medij inter celũ⸗
terrã.et deſcribit prio diſpoſitõeʒ age⸗
tis de faciẽdo. Scðo ẽ ↄſideratõ eiꝰ vt ẽ a cãa ꝓpinꝗ ſui ge
neris. Lercõ appꝛobatõ notat᷑ pᷣmi agẽtis.⁊ H ẽ pᷣmo eẽ
ab agete. deinde in ꝓprio genere. tercio vt oꝛdinatur ao

ns
rin
etre
töne
gli⸗
dcſt,
mell
ento
diſſe⸗

tali⸗

gitio
tont,
elü
ſpo⸗
Rec
nere
otü
tig:
Ni
kn
eno⸗
ete
4
d
00
nol⸗
lbſ⸗
oe.
nino
zeſe
pri⸗
illa
le
tin⸗
funt
aſie
lenl,
leg
6
in
ler

gq

ſet
cia
ugt
rent⸗
mis
nitas⸗
Cbitn
uritn
lto⸗
erco
amur
otno⸗
brno⸗
abil
ſonemn

ſuã ꝑſpicuitatẽ luminoſaʒ.
quare nõ fit aliqua mẽtio de igne. ſicut fit de alijs triba

(Lueſtio

finẽ ſummũ.qui eſt alpha in ratõe agentis. et o in ratõ

ne finis. vt ſic ↄpleat᷑ illud qð ꝓuer.xvj.dicit᷑. Uniuer⸗

ſa ꝓpter ſemetipᷣm opatus eſt vñs. Circa hoc duo tra⸗
ctanda ſunt.q! Primo circa lr̃am quedãẽ queſtiones de
ꝓductõe reptiliũ.⁊ mõ ꝓductõis ſub ſuis ꝑagphis.
¶Scðo quare facta ſit bndictõ ſuꝑ ꝓductis de aquis
nõ aũt primo ſuꝑ terre animantia.

lembꝛum pꝛemum

vt, ꝓducat animantia aquaꝝ: quare non
facit mentionẽ de aere.vt ꝓducat aĩantia
aeris ſcʒ volatilia.¶ Iteʒ cũ aer et aqua
ſuũ habeãt ornatũ ⁊ corpus ignis qð dicit᷑ ſ̃im ſtrrabum

celũ olimpiũ ⁊ igneũ nõ babeant ſuũ oꝛnatũ.cũ hec ꝑti⸗

neant ad coꝛpus mediũ:dictus em̃ erat ornatus celi.ꝓ
pter qð recte ſequi videbat᷑ oꝛnatus ignis.vel celi ignei
que ſunt coꝛꝑa ꝓxime.4l Item aer hbʒ duas differẽtias
quaꝝ vtraq; dicta eſt celũ.Ana celũ ethereũ. altera ce

natũ ſicut celi aerei.¶ Ad qð dicendũ.ꝙ noie aque in⸗
telligit aer.ꝗ ſua vicinitate bʒ bumiditatẽ aquoſaʒ. vñ
aliqn roꝛat.ñ aug.ↄtra manicheũ. Sciãt oẽs ꝗ h̊ mo
uent᷑ iſtũ gerẽ nebuloſuʒ ⁊ humidũ in quo aues volant
a doctiſſimis hoĩbo ꝗ hoc diligẽter ingrũt.cũ aquis ſo⸗
leꝛe deputari.Concreſcit em̃ et craſſus efficit᷑ exalanio⸗
nibo.et quaſi vapoꝛibo maris ⁊ terre:⁊ de ipo bumore
pingueſcit qdãmõ.vt volatus auiũ poꝛtare poſſit:ideo

lũ tata e es celi etherei nõ dixit oꝛ⸗

noctes ſerenas etiaʒ roꝛat.cuius roꝛis gutte mane in

her bis inueniũt.Qã mons ille macedonie ꝗ olipus vo
cat᷑.tãte altitudinis eſſe dicit᷑ vt in eius cacumie nec vẽ
tꝰ ſentiat᷑ nec nubes ſe colligãt.qꝛ excedit altitudie ſua

totũ iſtũ aerẽ bumidũ.in quo aues volant:et ideo neqʒ

aues ibi volare aſſeuerant᷑ qꝗ ab eis poſitũ dicit᷑qui ꝑ
ſingulos annos ſolebãt neſcio quoꝝ ſacriſicioꝝ ca)me
moꝛati montis acumẽ aſcẽdere.et aliquas notas in pul

uere ſeribere.q̃s integras alio mõ inueniebant:qð fieꝛi

nõ poſſet.ſi ventũ aui pluuiã ille locus pateret᷑. Deni⸗
qʒ tenuitas aeris ꝗ ibi eꝛat.nõ eis inſpirabat.vnde du⸗

rare ibi nõ poterat. niſi ſpongias hũectas naribo qppli

carẽt.vñ craſſioꝛẽ ⁊ ſpiſſioꝛẽ ſpm̃ ducerẽt.hᷣ q̊ iudicaue⸗

nat qð dicit idẽ aug.ſuꝑ gen.¶ Sed ſi querat᷑.quare il

rũt ſe nullaʒ auẽ in eo loco aliq vidiſſe.et in idem ↄſo⸗
la ↄmũis oꝛigo.magis noĩe aqne qᷓ; noie aeris ĩtelligat

Dicẽdũ.ꝙ aqua plus eſt oꝛdinata ad generatõʒ aĩan⸗
tiũ qᷓ aer.licet in aere multe fiant impᷣſſiões ꝗpter aſcen
ſum aquaꝝ:oↄmixtiões em ex quibo fiũt generatões ami⸗
mantiũ.circa mediũ locũ fiũt.⁊ ideo rectius noĩe aque

L xſignauit. eterea. ſupꝛa dictũ eſt. ſpũs dñi fereba
tur ſuꝑ aquas.et deinde dicit de ↄgregatõe aquaꝝ vt ap
pareat arida.:ideo ↄotinuando recte hic noĩauit aquazʒ

tanqꝙ; originale.q¶ Ad ſcdᷣm dicẽdũ.ꝙ licet ignis ꝑtine⸗

at ad mediã natura inter celũ ⁊ terra.nõ habuit oꝛnatũ

diſtinctũ.nec ᷣm ſui ſuꝑioꝛẽ ꝑtem ꝗᷓ dicit᷑ olimpiũ celuʒ

nec Fm inferiorẽ q̃ dicit igneũ. quia nõ eſt locus in quo
viuere poſſent aiantia. Si em nõ poſſunt viuere aiantia
in ſuꝑiori ꝑte aeris que dicit᷑ etherx.ſt icut dicit aug.ĩ au⸗

ctoritate ſupdicta.eo ꝙ ad ipᷣm nõ poſſunt aſcẽdere va⸗

poꝛes.et ita nulla fit ibi ↄmirtio.ergo nec poſſent ſalua
ri.quia ex eiſdeʒ ſaluat᷑ ex quibo generat᷑: multofoꝛtiuz

in celo olimpio vel igneo nõ eſſet hmõi oꝛnatus.4! ꝛe
terea.natura ignis eſt deſtruere alienũ corpꝰqð deſtru⸗
ctibile eſt. VUnde nõ poſſunt ibi eſſe coꝛpoꝛa aliena. Re⸗
ſtat ergo.ꝙ ipᷣa lux in vtroq; celo eſt oꝛnatus coꝛꝑis ſui

ſufficiens ſuo coꝛꝑi.vt ſicut celũ aqueũ nullũ habet or⸗
natũ coꝛpoꝛeũ pꝛeter ſui ꝑſpicuitatẽ luminoſaʒ.nec celũ

empirreũ hʒ oꝛnatũ corpoꝛeũ.preter ſuaʒ lucem:ita nec
habent iſta coꝛpa in ſuo genere alium ornatũ qᷓ; lucem.
Hoc idẽ poteſt dici te celo ethereo.celũ em̃ ethereuz bʒ
(Sed poſſet quis querere

KRimo querit. Cũ faciat mentionẽ de aq̃.

H

* lüj *
elemẽtis implicite vel explicite. Reſponſio dat intel
ligi m ſuã ſuꝑioꝛem partẽ nomie celi: pm d inferioꝛeʒ
ꝑtem. noĩe alterius extremi. AUnde aug.ſuꝑ geñ. In ter
re nomine hoc totũ vniuerſaliter ſignatur. donec ꝑueni
atur ad aridam que ꝓprio noie terra dicit᷑.

ueritur deinde de S. j.

boc ꝙ dicit. ꝓducãt aque reptile anime viuentis: cum
reptilia dicant᷑ illa que ſunt in terra.i¶l Itẽ in ags ſunt
multa que nõ repũt ſed natant.vt ſunt cete et hmoi ma⸗
gni piſces:quare nõ eſt dictũ ⁊ ome natatile. 4¶. Pꝛetẽa.
qualiter ꝓducunt᷑ ex aquis natatilia vel volatilia. nam
er bis ꝓducunt᷑ ex quibo ſaluant᷑:ſaluant᷑ aũt ꝑ elemẽta
ↄmixta. een ponſio. hec ꝓductõ erat ex elemẽtis cõ⸗
mixtis.nihilominus tñ m dominãs in ip̃is. magis fit
hic ſermo.et ideo dirit ꝓducant aque.¶ Ad alind dicẽ
dũ.ꝙ reptile dicit. qð toto coꝛpe incumbit ſuꝑ coꝛpꝰ de
ferens.ad differẽtiã volatiliũ⸗ greſſibilũ.que ſe ſuwor

—

tat vel in parte vel in toto. Unde natatile deſignat᷑ ꝑre⸗

ptile. hic nanq; ſumit᷑ illud coꝛpus reptile in aquis. qð
nõ babet pennas quibo ſecet aquã. ſed pedibo tm̃ aquã

Dinidit. l
queritur pz0 .. ij.

pter quid dictũ eſt reptile anime viuẽtis. q̃ſi eſſet aliud
reptile qð nõ haberet aiam viuentẽ.4!. Ad quod dicen⸗
dum.qꝙ nõ addit᷑ vt differentia.ſed vt ſit ſenſus. reptile
qð inter animã viuentẽ habentia ↄputat᷑. Hoc em̃ eſt q;
quantũ eſt de modo motus. ignobilius eſt inter anima⸗
tia:toto em̃ corꝑe incumbit ſuꝑ coꝛpus teferens. nõ ſic
greſſibilia que pedibo terrã ↄtingũt.nec volatilia qᷓ ſup⸗
tant᷑ ſua agilitate. „„
E

deinge r. .§. iij.
ꝓpter quid dicit᷑ ſequit᷑ ſub firmamẽto celi. vel ᷣm fir
mamentũ celi ᷣm tranſlatõem ſeptuaginta: et nõ dicit
ſupra in firmamẽto vel in celo.4 Ad qð dicendũ. ꝙ ꝑ
hoc vult oſlẽdere minoꝛẽ nobilitatẽ quo ad quid volati
liũ ꝙᷓ lumiariũ:et ꝙ motus volatiliũ eſt in medio inter
celũ et terrã. ⁊ ideo dictũ ẽ ſub firmamẽto ⁊ ſuꝑ terrã.

Deingeqneritur §. in

—

*

te hoc ꝙ dicit. fecit deus cete grandia ⁊c.vᷣm ſpecies ſu

as.⁊ alia littera habet 'ᷣm genns ſuũ. Querit᷑ ꝓpter ꝗd
facit mentõem de genere aut de ſpecie.nõ aũt ſupius cũ
dixit.pꝛoducãt aque ⁊c. cum tamẽ ibi loquatur de factu
ĩa volatilium et natatilium. que nõ erãt ſine genere aut
ſpecie.¶¶ Item poteſt queri. cũ fiebat ſermo de terrena⸗
ſcentibus.locutus eſt de ſemĩe dicẽs: germiet terra ber
bam virentẽ 2 faciẽtem ſemẽ.et plura locutus eſt de ſe⸗
mine in herbis ⁊ arboribus:cum aũt locutus eſt de am
maliho in aquis vel terra.nõ locutus eſt de ſemĩe: cũ tñ
et hec habeant ſemen ſm ꝙ pꝛocedit generatio.4 Pꝛe⸗
terea in traãſiatõe ſeptuaginta nõ loquitur de genere ſed
tm̃ de ſpecie in animalibo que ſunt ex aquis. In noſtra
ðo tronſlatõe loquit᷑ de ſpeciebo cum ſit ſermo de natati
libus. Item in noſtra tranilatõne dicit᷑. creauit deus
cete grandia:cum tamen agatur bic de oꝑe cõditionis.
ſupꝛa pᷣo dictum eſt de opere creatõnis. pꝛimum
dicendũ eſt. ꝙ cum locutus eſt de ꝓductione animaliũ
in aquis vel aere ex ſua oꝛigine.nõ fit mentio de genere
vel ſpecie:quia aliud eſt ↄtrahere eſſe in ſua oꝛigine. et
aliud eſt vt ſit principiũ fieri vel generatõnis in alijs.li
cet ergo ſimul tꝑe accipiãt eſſe.⁊ virtutẽ ſm quaʒ aliud
poſſit eſſe ex illo.tamen vnum eſt naturaliter prius alte
ro:et ad hoc deſignandum.pꝛimo dixit ſine diſtinctõe.
pꝛoducant aque ⁊c̃.ſecundo diſtinxit dicẽs.creauit vel
fecit ym genus ſuum.4 Preterea. ex parte materie nõ

Elſt pꝛincipium generatõis.ſed ex parte ſoꝛme:et ideo cũ

locutus eſi de exitu ſm eſſe materiale.nõ locu tus eſt de
genere vel ſpecie. ¶ Ad aliud dicendum eſt. ꝙ aliud eſt

de terrenaſcentibo et aĩalibo. Qam in terrenaſcentibus
eſt ſemꝑ virtꝰ ſemĩs. vt fiat aliud ex ipᷣo:nõ ſic ẽ vniuer⸗
ſaliter in aiantibo aque vel terre.ſ̊ vis ſemĩatiua eſt in
elementis. ¶26 em omia que ſunt in agꝗs generãt᷑ ex ſibi
ſimilibo.ſᷣm ꝙ natura eſt pꝛincipiũ ex ſilibo ſimilia ꝓcꝛe
andi. ſimiliter nec oĩa ea ꝗᷓ ſunt in terris: vnde miłta ani
malia moꝛiunt᷑ in byeme.et poſt ĩ eſtate ſemẽ hñt ĩ ipis
elemẽtis ↄmirtis vt ꝓcreent᷑: berbe vo in terra vinunt
m virtutẽ radicis.licet extra moꝛiant᷑et ſemĩa herbaꝝ

cadũt in terrã.et poſt multiplicant᷑ tꝑe ꝓducẽte opoꝛtu

no:et hoc eſt qʒ dicit ſuꝑ Geñ.aug.ſemẽ nõ vbiq; repe⸗
tũt. cũ tã berbis ⁊ lignis inſit qᷓ alalibo.⁊ ſi nõ oĩbo:ob
ſeruatũ eſt em quedã ita naſci.ex aqua ſiue terra. vt ſe⸗
xus eoꝝ nullus ſit. et ideo ſemẽ eoꝝ nullũ ſit in eis.ſᷣ in
elemẽtis ex ꝗbo oꝛiunt᷑.̊ h̊ eſt ̃m genus.vbi et ſeminuʒ
vis ⁊ ſimilitudo intelligit᷑ ſuccedẽtiũ de ſuccedẽtibo.qꝛ
nihil eoꝝ ita creatũ eſt.vt ſemel exiſteret.vł pmanſuruz
vel nullo ſuccedẽte deceſſuꝝ.4! Ad terciũ dicẽdũ.ꝙ cre
are in nr̃a tranſlatõe accipit᷑ ꝓ facere. Vnde accipit a⸗
liter creare bic.et cũ dr. In pꝛincipio creauit deus celũ
et terrã.¶ Ad quartũ dicendũ ꝙ in nr̃a trãſlatõe.qꝙ Di
cit᷑ ſpẽs accipit ꝓ genere:i.in pꝛincipio generadi: vl foꝛ
te ꝓpter multiplicitatẽ ſpẽꝝ in aquis dictũ eſt Fim ſpẽs
ſuas. Scõm aũt volatilia quedã qꝗᷓ multe ſunt generati⸗
onis in diuerſis ꝑtibo anni.dixit 'm genus ſuũ: magis
aut videtur pꝛimo mõ dicendum.

Mlembrum ſecudum

D ſcõm quo querit᷑. ꝓpter ꝗd facta eſt be⸗
nedictio ſuꝑ ea q̃ ſunt ꝓducta ex aꝗs. no
aũt primo ſuꝑ terrena aĩantia.iſ Zam ſi be
nedictio fuit incremento qð ꝑtinet ad au⸗
ginẽtatõem in muitiplicatõe q̃ ad generatiuẽ ꝑtinet. et

2

poc videt᷑ ꝑ hoc qdð dicitur. Creſcite et multiplicamini:

oigdet᷑ prima benedictio fuiſſe faciẽda ſuꝑ terre animan
tia.Qã ibi eſi pꝛimũ cremẽtũ ⁊ generato.4! Preterea.
cũ aĩantia terre creſcãt ⁊ multiplicent᷑ ſuꝑ terrã. ſiẽ illa
multiplicant᷑ in ags: ꝓpter ꝗd nõ eſt facta bñdictio ani
mãtiũñ terreſtriũ.ſicut aqtiliu. ¶ Ao primũ videt᷑ rñde
re aug.dicẽs.ꝙ terrenaſcẽtia qꝛ nõ habuerũt affectũ p⸗
lis ꝓagande et ſine ſenſu generabãt᷑: indigni videbant᷑
benedictõe.ideo incipit benedictio ab aq̃tilibo.⸗ Ad ſe
cundũ vo rñdeo.ꝙ ꝑ bñdictõeʒ datã ipᷣis.inteiligi potu
it benedictio illis dari.cũ habeàt ſimilẽ ratõem cremen
ti ⁊ młtiplicatõis.(¶ Sʒ ↄtra pꝛimũ põt obijci. licʒ em
pꝛecedẽte ſenſu ⁊ appetitu ſine ↄcomitãte generẽt aĩalia
terrenaſcẽtia nõ:nũgꝗd ꝗpter h̊ carere debeãt benedictõ
ne.cũ ↄſimilis ſit effectus bñdictõnis vtrobiq;. ¶ Con⸗
tra ſcðᷣm vᷣo obijcit᷑.ſi eĩ hec eẽt rõ qꝛ bñdictõ ĩ prioꝛi da
ret᷑ intelligi in poſterioꝛi: nõ opoꝛtuit tũc poſt benedicti
onẽ expᷣſſaʒ in aq̃tlibo poſuiſſe ⁊ expᷣſſiſſe bñdictõem.de
illo terreſiri qʒ eſt hõ.ſed expᷣſſa eſi.ꝗ̊ alia ſubeſt ratõ
Itẽ querit᷑ cũ pꝛincipiũ generatõis vnũ ſit natatiliũ
volatiliũ ſcʒ aqᷓ. ꝓpter ꝗd fiat diſtinctio locoꝝ ad in⸗
babitandũ:dicit em aues multiplicent᷑ ſuꝑ terrã.innu⸗
ens aerẽ locũ habitatõis:et ſupᷣ dixit volatile ſuꝑ terrã
ſub firmamẽto celi.vel ꝙ acciꝑent volatilia oꝛigineʒ ex
aeie.4! Ad hoc rñdet hugo dicẽs. ꝙ q̃re factũ ſit non vt
ad ſimilitudinẽ alioꝝ.q̃ ad oꝛnatũ mũdi elemẽtoꝝ crea
ta ſunt.ex ipo materiã ſumerẽt.in qͥ locũ ſoꝛtini debuer̃t
foꝛte ꝗs ad ipᷣius elemẽti materiã referat.duo ſunt ge⸗
nera aĩan tiũ q ex vna materia ꝓcedũt.ſᷣ nõ vnã manſio
nẽ ſortiunt᷑:piſces ĩ oꝛiginali ſede ꝓꝑmanẽt.volatilia ſur
ſum tollunt᷑.et ſunt q̃ſi ſupꝛa id qð facta ſunt:ſic de vna
maſſa coꝛruptibilis nature.et ſua mutabilitate defluen
tis vniuerſi generis humani ꝗꝓpago trabit᷑: ſ̊ alijs deoꝛ⸗
ſum.in ea qua nati ſunt coꝛruptõe iuſte derelictis:alijs
ſurſum dono gratie ad ſoꝛtẽ celeſtis patrie eleuantur.
AVtẽ querit᷑ adhus ãre nõ dixit aues multiplicent᷑ in
gere. cũ ille ſit locus habitatõis volatiliũ.¶ Ao qð di⸗
cendũ.ꝙ licet ſit loeus volatiliũ ad mouendũ vel ſpaci⸗

andum.terra tñ dicit᷑ locus ſuꝑ quo ꝓducunt᷑.vel ea qᷓ
terre radicitus herent vt arboꝛes:et hoct.qꝛ ibi quietẽ
tiã accipiũt ⁊ nutrimẽtũ vt in pluribo.⁊ ideo dicit᷑ ſuꝑ
terrã nõ in aere vel in terra.ſicut quedã aĩalia generati
onẽ accipiũt in cauernis terre ⁊c̃.

neſtio. luij. Pe opere
Irit quoqʒ deus

ꝓducat terra ⁊c̃.ſequit᷑ oꝛnatꝰꝗ factus
eſt ſexta die.in q̃ pꝛio agit de aiantibus
terreſtribo irratõnabilibo.deinde de a⸗
Rmmẽte rõnali.et ait. faciamus hoĩem
Et tangit tria q̃ pñ̃t reduci ad quatuoꝛ genera cauſa⸗
rum:cũ em̃ dicit᷑ dixit deꝰ.notat᷑ canſa efficiẽs: ꝓducat

exte diei.

terra.cauſa materialis:et fecit deus ⁊c̃. notatur cauſa

foꝛmalis. ſᷣm quã pᷣceſſit ꝑ ↄditõem a cro: cauſa finalis
cũ dicit᷑.et vidit deus ⁊c.hoc idẽ poſſet pꝛius eſſe dictũ
in aquatilibo. Elel poſſumus pꝛedicto mõ in tria diſtin⸗
guere ſm eſſe a cauſa et in ꝓprio genere.⁊ referꝛi ad cau
ſam tanꝙᷓᷓ finẽ. ¶ Huius gratia querunt᷑ duo. ¶¶ Prio
quare dicit in ſingulari ꝓducat terra.dicit aũt in plu-⸗
rali ꝓducãt aque.
4 Secundo vtrum omnia minutiſſima animãtia facta
erant in operiba ſex dierum.

— — —
lebru prunlu
Dprimum quo querit᷑ ꝓpter ad dictũ eſt
ſingulariter de terrenaſcẽtibo: nõ ſic autẽ
dictũ eſt ſingulariter de aq̃ ̊ pluraliter.
ducãt aque:cũ tñ ſᷣm diuerſitatẽ terraꝝ
it dſuerſitas ꝓductõis ĩ aĩalibo. Itẽ cũ dictũ ẽ de ter⸗
renaſcẽtibo.dictũ eſt germiet terra ⁊c̃.cũ aũt dictũ eſt de
aĩantibo dictũ ẽ ꝓducat terra ⁊c. ¶ Preterea.tria gene
ra notat terreſtriũ ſcʒ reptilia. iumẽta et beſtias: pteꝛ

—

ad deſignat illa ſub illis tribo ratõnibo. cũ oĩa ſint pro⸗
pter hoiem: ꝓpter ꝗd dieunt᷑ quedã iumẽta.oĩa em̃ ſũt.

vt hõ eliciat ex illis vtilitatẽ aliqnã.4. Pretca.ĩ traſla⸗
tõe ſeptuaginta addit᷑.quadrupedia ⁊ reptilia ⁊ peco⸗
ra et feras:⁊ ita vnũ membꝛũ videt᷑ ſuꝑaddi.Similiteꝛ
fere pecoꝛa dicunt᷑.q̃re ergo ex diuerſo dinidunt.Simi
liter pecoꝛa et quadrupedia nõ recte diuidunt᷑. ¶Ao
qð dicẽdũ.ꝙ ſingulariter dr de terra.pluraliter & aꝗs
vt notet᷑ aquaꝝ in ſuis receptaculis diſtinctio: terre vo
eſt ↄtinuitas.licet pluraliter dicant᷑ terre ꝓpter regio⸗
nũ diuerſitates. ¶¶ Ad ſcdᷣm vo dicendũ.ꝙ de terrenaſcẽ
tibo dictũ ẽ germĩet:germẽ em̃ eſt in radice que adperet
terre: ꝓductio vᷣo dicit᷑.i. ꝓcul ductio.q; aiantia a tra
ſeꝑant᷑.et ideo alia tranſlatio habet.eijciat terra. id eſt
ej ſe iaceat q̃ſi ſeꝑatum ab ip̃ᷣa ¶ Ad terciũ dicendũ.;
tria genera enumerat.q ſic diſtinguũt᷑.vt iumẽta dicãt᷑
q ſunt in adiutoriũ hoĩm ad laboꝛandũ in terra. Vñ iu
mẽtũ dr q̃i iuuamẽtũ. Juuamẽtũ vᷣo accipit᷑ h̊ t̃ ĩeꝗs.
reptilia vo et beſtie terre ſunt.qᷓ ſunt ad terroꝛẽ. VUñ diẽ
aug.ꝙ quedã ſunt vtilia.quedã deterꝛentia.Elel aliter.
Eoꝝ q ſunt in adiutoꝛiũ ad laboꝛãdũ.qdã ſunt reptilia
q̃daz greſſibilia.et illa dicunt᷑ beſtie terre.¶ Ad quartũ
dicendũ.ꝙ h̊ membꝝ q̃drupedia.nõ ponit dꝛũtiã õ alia
tria.ſ̊ ↄnũerat᷑ cũ reptilibo ꝓpter G. ꝙ reptilia multoꝝ

ſunt pedũ.et ita ponit ꝑtẽ ꝓ toto.vt intelligant᷑ młtipe⸗

dia.et hͥ pʒ ꝑ h.q; cũ iteꝝ reſumit illa mẽbꝛa.non ponit
dꝛñtiaʒ qdrupedũ.ſᷣ poĩt tinñ dꝛñtiaz reptilium. Ael põt
dici ꝙ illð ẽ ↄne ad illa tria.q̃drupedia em̃ q̃ds ſunt re⸗
ptilia.qᷓdã pecoꝛa ſiue iumẽta.iCũ at᷑ dicẽ̃ pecoꝛa ĩ trãſla

tõe ſeptugita ad illa fit coartatõ q̃ ſũt ĩ adiutoꝛiũ hoim

Méẽbrũ ſecundu
D ſcõðm qͥ q̃rit aug. de minutiſſimis aĩan
tib. vtꝝ oĩa facta eẽnt ĩ oꝑibo ſex dieꝝ.an
r ↄſequẽtibo reꝭ moꝛtalium corꝑibo. ſicut mõ apparet

tius
bus
eg⸗
en
aa⸗
tat
ſſa
lis
cti
inn
(gu
i⸗

ich
uti
ſter
nn
ley⸗
ſe
ene
bter

It.
ln
,

o⸗
aſee
Get
dta
genk
g
t

8
die
ler.
ie
Utn
aln
tor
,⸗
dt
ſe⸗
ſ
n

1n
t

¶ Lueſtio

fieri. et tamen eſt deus oĩm creatoꝛ. Unde aug.ſuꝑ geñ.
Ineſt om̃ibo quoddã nature ſui generis vecus.vt ĩ bis
maioꝛ ſit admiratõ ↄſiderantibo.etiã laus vbeꝛioꝛ omi⸗
potentis artificis.q omĩa in ſapia fecit:q a fine vſq; að
finẽ ꝑtendẽs.⁊ ſuauiter cuncta diſponẽs.nec eaipa reꝝ
nouiſſima.que ꝓ ſui generis oꝛdine diſſoluunt.⁊ quaꝝ
diſſolutõnem ex pena nr̃e moꝛtalitatis boꝛremus relin⸗
quit informia. ̊ creat mima corpꝑe acuta ſenſu anuna⸗
tia.vt maioꝛi attentõe ſtupeamus agilitatẽ muſce vala⸗
tis.qᷓ; magnitudinẽ iumẽti gradientis.ampliuſq; mira
mur opa foꝛmicaꝝ q; oneꝛa cameloꝝ. Et poſſunt dici ea
minutiſſima.que vel ex agꝗs vel ex terra oꝛiunt tũc crea
ta:in ꝗbo illa nõ abſurde intelligunt᷑.q naſcunt ex his.

gterre germinãte oꝛta ſunt.et quia preceſſerãt oditõem

nõſolũ aĩaliũ ſ̊ etiã lumiariũ. Vnde illo die qua appa⸗
ruit arida.exoꝛta ſunt.vt potius ad ſupplemẽtũ babita⸗
tõnis qᷓ ad numeꝝ babitatoꝝ ꝑtinere intelligerent᷑. Ce
tera vᷣo que de aĩaliũ gignũt᷑ coꝛꝑibo. et maxie moꝛtuo⸗
rũ:abſurdiſſimũ eſt dicere tũc creata.cũ aĩalia ipa crea
ta ſunt. niſi inerat iã omibo aniatis coꝛꝑibo.vis qdam
naturalis. et quaſi pꝛeſemĩata ⁊ qͥddãmõ initiata pᷣmoꝛ
dia futuroꝝ maliũ:que de coꝛruptõibo taliũ coꝛpoꝝ
ſuo queq; genere ac differẽtijs erãt exoꝛtura.ꝑ admini⸗
ſtratõem ineſtimabilẽ oĩa mouente ineffabili creatoꝛe.
Querit etiã manicheus.qd opꝰ erat.vt tãmulta ani
malia deus faceret. ſiue in aquis ſiue in terra. ꝗ hoibo
nõ ſunt ncẽria:multa etiã ꝑnicioſa et imũda.⸗.Adð qð
rñdet᷑ ſm aug.ↄtra manicheos.qm iſta oĩia pulchꝛa ſũt
ↄditoꝛi et artifici ſuo.q oĩbo vtit᷑ ad gubernatõnem vni
uerſitatis.cui ſumma lege dñat᷑. Si em in alicuius opi

ficis officinã intrauerit imꝑitus. videt ibi multa inſtru

mẽta.qͥꝝ cauſas ignoꝛat.et ſi eſt inſipiẽs ſuꝑſiua putat
Jã dᷣo ſi in foꝛnacẽ incautus ceciderit.aut ferꝛamẽto ali
quo cũ id tractat ſeipin vulnerauerit.etiã ꝑnicioſa ⁊ no
xia eſtimat ibi eẽ multa.quoꝝ tñ vſuʒ qm̃ nouit artifer
inſipiẽtiaʒ eius irridet. et vᷣba inepta nõ cuꝛãs.ofſicinã
ſuã inſtant exercet:⁊ tñ tamſtulti ſunt hoĩes. vt apð ar
tificẽ audeãt vituꝑare que ignoꝛãt: cũ ea viderint cre⸗
dẽt ncẽria.pter aliqͥs vſus inſtituta. In hoc aũt mun⸗
do cuius ↄditoꝛ et admiſtrator pdicatoꝛ dedaudẽt mut
ta repᷣbendere.quoꝝ cauſas nõ vidẽt.et in oꝑibo atq; ĩ⸗
ſtrumẽtis artificis volũt ſe videri ſcire qð neſciũt.Ego
ðvᷣo fateor me neſcire.qᷓre rane create ſunt aut muſce aut
vermiculi:video tñ oĩa in ſuo genere pulcra eſſe. quis
ꝓpter noſtra peccata multa nobis aduerſa videant: nõ
em̃ cũ alicuius hois coꝛpus ⁊ membra ↄſidero.vbi non
mẽſuras et numeꝝ oꝛdinẽ ⁊ veniã ad vnitatẽ ꝑtineꝛe:q̃
oĩa vnde veniãt nõ intelligo niſi a ſumma mẽſura ⁊ nu⸗
mero ⁊ oꝛdine.q in ipᷣa dei ſublimitate.atq; incõmutabi
li et eterna veritate ↄſiſtũt aduerſus vtilia.nõ hñt quid
dicãt.De ꝑnicioſis aũt vel punimur vel exercemur vel
terremur.vt nõ iſtã vitã ꝑiculoſis ſubditã.̊ aliã melio
rem vbi ſumma eſt ſecuritas.diligamus ⁊ deſideremus
7 eã nobis Pictetle meritis ↄꝑemus.De ſuꝑfluis auteʒ
ad nobis eit querẽ: ſi tibi diſplicet ꝙ nõ ꝓſunt.placeat
ꝙ nõ obſunt.q;ꝛ ⁊ ſi domui nr̃e nõ ſũt ncẽria.eis tñ ople

tur hmõi vniuerſitatis integritas. que multomaioꝛ eſt

qᷓ domus nr̃a ⁊ multo melioꝛ. Hanc em̃ multo melius
admiſtrat dens ꝙᷓ vnuſqſq; nrjm domũ ſuã.vſurpa ergo
vtilia.caue ꝑnicioſa.relinque ſuꝑflua.In oĩbotñ cũ mẽ
ſuras et numeros ⁊ oꝛdinẽ vides.artificẽ quere: nec ali
um inuenies.niſi vbi ſumma mẽſura.ſũmus numerus.
ſummus oꝛdo.i.deũ de q̊ͥ eriſſime dictũ eſt.ꝙ omino in
menſura et in numero ⁊ pondẽ diſpoſuit.De hoc Joh.
dama.ſic ait. Eduxit terre ↄditoꝛe iubente genera oim

aialiũ ⁊ reptiliũ ⁊ feraꝝ et iumentoꝝ. oĩa quidẽ ad ho
mĩs optimũ vſum. Sed hoꝝ bec quidẽ ad eſcã.puta cer
nos.oues.doꝛcades.⁊ q̃ talia.Alia vo ad miniſteꝛiũ pu

ta camelos equos.aſinos.et que talia.Alia vᷣo ad iocũ⸗

ditatẽ.puta ſimias.⁊ volucꝝ pſiacos.picas.et quedaʒ
talia.Sʒ et plantaxꝝ et herbaꝝ.he qdẽ fructifere ⁊ cõ⸗

Leus in creato⸗

lv.

meſtibiles.alie ᷣo odoꝛifeꝛe ⁊2 floꝛide.ad iocunditatẽ no
bis tribute:puta roſe et quedam talia ꝛalie vᷣo ad egritu
dinũ ſanatoem. Aon em̃ eſt neq; aial neq; planta. in
nõ oꝑatõem quandam hoim vtilitati 1 vlui ↄferentem.
conditoꝛ impoſuerit.

¶ Lueſtio.lv. de anmate
ciamus bominẽ

Ic. Hrimo loquit᷑ e homie ym ſe. dein
de de homie in vniuerſo. cũ dicit᷑: vidit
deus ⁊c. De ipo aũt in ſe agit duplicit
vel vt oſtendat᷑ vel vt in ↄſeruatõe. cuʒ
z. dixit deꝰ. Ecce dedi vob ⁊c. In eẽ vo duplicit᷑.aut/p⸗
ut ↄſiderat᷑ in egreſſu a cauſa.aut ꝓut ↄſiderat᷑ ĩ ꝓgrio
genere. et hoc vltimũ notat᷑ cũ dicit᷑ et creauit dens ꝛc.
Primũ vᷣo cũ dicit᷑ faciamus.vel vnũ ꝑtinet að delibe⸗
ratõem ſiue diſpoſitõem de faciendo. alteꝝ vᷣo ad ipᷣm

fier i.et hoc eſt in om̃i rationaliter opante.ad differẽtiã
nature que nõ pꝛius eligit qꝙᷓ oꝑat᷑. In pꝛima vo parte

—

primo notat᷑ eſſe eius in comꝑatõe ad xxũ: deinde in cõ

ꝑatõe ad creaturas irrationales ſubiectas Vnde pꝛio

ad ſuꝑius.deinde ad inferius cum dicitur. vt pꝛeſit pi⸗
ſcibo ⁊c. Penes hec ſex mẽbra erũt buius queſtionis.
Primo querit᷑ vtꝝ ↄuenienter mutet᷑ oꝛdo loquẽdi cũ
pꝛius dicebat᷑ fiat.modo dicit᷑ in purali ſaciamus.
Scðvo vtrũ cũ dicit᷑ ſaciamus dictum ſit ad angelos
vel ad filium ? ſpiritũſanctum.

I Tercio vtruũ imago et ſimilitudo ad quam factus eſi

hõ ſupponat creatũ vel increatreu.
4 Quarto ꝗpter quid dicit᷑ ad imaginẽ dei creauit illũ
poſtꝙᷓ dictũ eſt. creauit deus hominẽ ad imagine ⁊ ſimi

litudinem ſuam.

Quinto de diſtinctõne ſexus cũ dicit᷑ malſculũ et femi
nã creauit illos. ſi añ pctm carnalit ſint copulati.
Serto queſtiones quedãẽ ad litterã. Ecce dedi vobis
eſcam: Et factuʒ eſt ita: Et vidit deus cũcta que ſecerat
et erãt valde bona: Et de qua ꝑfectiõt intelligat᷑ littera
Igit᷑ pfecti ſunt celi ⁊c.ſub.S.ſuis.

embꝛum prunnmm

“

D pmũ qᷣ qrit᷑ e hoc ꝙ modꝰ loquẽdi mu
tatus eſt.a cũ prius in tercia pſona dictũ
ſit fiat ⁊c.nũc aũt dicit᷑ faciamus.⸗ Pre
terea. dicit nũc pluraliter. priꝰ aũt ſingu⸗
ariter. 4 Preterea. quare diſtinguit opus ſexti diei in
duo.nõ ↄiuũgendo n ↄditõem boĩs cum alijs

animalibo terreſtribo. ¶ Ad primũ dicit᷑. ꝙ in prima ꝑ
ſona loquit᷑vt onderet᷑ facere ꝑſonam potente loqui ad
ſuã ſimilitudinẽ. In alijs po locutus eſi in tercia ꝑſona

vt oñſio fiat ↄditõis eius rei de q̃ fit ſermo.nõ q̃ bʒ po

teſtatẽ ꝓpꝛiã loquẽdi.¶l Pꝛeterea.dirigit᷑ h ſermo ad a⸗
lias pſonas.vt oñdat᷑ ꝙ bõ factus ẽ ad imaginẽ trinita
tis. q8 nõ eſt alterius creature. 4 Singularit vo logt.
nõ ꝙ ſolꝰpr̃ fecerit alias creatas.cũ ĩdiuiſa ſint oꝑa tri
nitatis.ſ vt ondat᷑ hr̃e qᷓndaʒ ſimilitudinẽ in eſle. vt ab⸗
ente prio. qd indiuiſibile eſt in eẽntiafiãt entia vel fiat
vnũqðq; ens.¶ Ad terciũ vo dicẽdũ.ꝙ nõ ↄiũxit oditio
nẽ boĩs cũ alijs aĩantibo terreſtribo.vt oñdet nobilitatẽ
huius creature ſupꝑ alias:licʒ em̃ ↄueniat en alijs aian⸗
tibo in hoc ; bʒ aiam ſenſibilem. excellit tñ in hoc ꝙ bʒ
animam rationgsdtem.

Membꝛu

Sſcðm q̊ querit᷑ cũ pluralit᷑ dicat᷑ facia⸗
mus. Vtrum ad angelos factꝰ ſit ſermo⸗
nulla em nata alia bidet᷑ fuiſſe.niſi ange⸗
Jus pᷣter deu:ſ illud obuiat.ꝙ nõ indiget
t boĩs adiutoꝛio angeloꝝ plus ꝙᷓ in crea
tõne alteriꝰ ereature:nõ ꝓpter dr̃ faciamus.·4 Pre⸗

terea.ſequit᷑ faciamus ad imaginẽ nr̃am. nulla aũt eſt
imago vna dei ⁊ angeloꝝ.¶ Preterea.illð obuiat qð ſe
gtur.creauit deus hoĩem ad im aginẽ ſuã.et alia eſt lr̃a
creauit eus ad imaginẽ dei:nõ cũ dr̃ faciamꝰ. vel no
ſtrã.ad anglos fit ſermo:ſic qd heretici dicũt.h̊ trinʒ
ꝑſonaꝝ eſt ſermo.¶ Sʒ obijcit. ſicut hõ eſt ad imaginẽ
dei.ita alie creature ſunt in veſtigiũ trinitatis:tñ nõ dẽ
pluralit in alijs faciamꝰ.nec videt᷑ tritas deſignari ex⸗
pꝛeſſe.¶ Ad qð videt᷑ dom. ꝙ vtrobiq; expꝛimit᷑ trini⸗
tas. ĩ ↄditõne veſtigij obſcure ⁊ implicite trimitas de⸗
ſign at᷑.in ↄditõe vᷣo inaginis exp̃ſſe. Dictũ em eſt ſuꝑiꝰ
dirit deus.in qͥ intelligit᷑ p̃ dicẽs:et obũ qͥ dixit ⁊ facta
ſunt:ſpũs aũt ſcts intelligit cũ dr.vidit deꝰ q eẽt bonũ.
vł ſub alia rõe. ſic cũ dictũ eſt et fecit deꝰſcʒ in ſcdᷣo die.
vbi noie ꝑfectõnis intelligit᷑ ſpũſſanctus: hic aũt expᷣſſe
pluralitas ꝑſonaꝝ expᷣmũ.cũ dr faciamꝰ. ⁊ recte: qꝛ ve⸗
ſtigiũ eſt ſimilitudo obſcura.imago vo ẽ ſilitudo erp̃ſſa

embrũ tercium

D terciũ qͥ querit᷑.cũ dr. faciamus hoĩem
ad imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ nr̃aʒ.vtrũ imago
creatũ aut increatũ ſupõat.Si vᷣo increa
tũ ⁊ ſingulariter.cũ nihil incrcatũ ſingu⸗
r dictũ ſit.niſi diuia eẽntia:ſupponit ꝗ̊ᷓ eẽn⸗

arit 2 ↄñite

ctus eẽt ad eẽntiã dei opoſitõ notaret᷑. ã in eo ꝙ eſſet
