cere autẽ ĩ aĩo cogitationẽ noſtre attinet volũtati.illud
ad culpã nõ redigit᷑.iſtud culpe pꝛie ĩputat᷑.cogitatio
ergo ſola nõ imputat᷑ ad peccatũ.¶ Itẽ cogitatio bona
nõ ſufficit ad meritũ.ergo nec cogitatio mala ſufficiẽs
ẽ ad demeritũ.ergo nec ad peccatu.¶ Ad qð dicendũ ẽ
Hᷣ ẽ cogitatio ſpeculatĩa.⁊ ẽ cogitatio practica.cogitati

Ae onẽ autẽ practicã dico que ꝓcedit vſq; ad cõſenſuʒ.cum
1.

vei cogitationi adijcit᷑ deſideriu.prĩo ̊ mõ cogitatio nõ eſt
peccatũſſedᷣo mõ ẽ peccatũ.ð illa dicit Iſidð.cogitatio pᷣ⸗
ua delectationẽ ꝑit delectatõ cõſenſionẽ.Et greg. Tur
bis cogitatõnũ caꝛnaliũ ad ima coꝛdis ſũt depᷣſſa.vt ad
getis ĩtie ñ leuẽt᷑ deſideriũ.Et ꝑ h̊ ſoluũt᷑ ea que ex vtꝛa
qᷓ ꝑte ſũt q̃ſita.iõ dic.b.Greg.hũana tẽptatio ẽ q̃ pleꝛũ
q; ĩ cogitatiõe tãgimuꝛ nolẽtes.q.n. illicita ad aim ve⸗
niũt ex hũanitatis corꝛuptibilł põdẽ hẽmꝰ. demõiaca ãt
tẽptatõ ẽ cũ ad h̊ ꝙ carnis coꝛruptibilitas ſuggẽit.ꝑ cõ⸗ —
ſenſũ ſe aimus cõſtrigit. Ad obiectũ ãt prĩo rndẽdũ ẽ. toſt
ꝙ cogitatio añ cõſenſũ ẽ ſpeculatia ⁊ tał nẽ peccatũ.lʒ
ſit pcti occaſio.¶ Ad ſcðᷣm vo dicẽduʒ.ꝙ cũ cogitatio pᷣ⸗
ua pulſat aim aliqñ mẽs renitit᷑ ⁊ ñ ẽ peccatuʒ.aliqñ vo
E deſideriũ ducit.⁊ tũc d; eẽ peccatũ ꝓpt ipam delecta⸗ 1 ſnt
tionẽ adiũctã. Ad terciũ vᷣo dicẽdũ.ꝙ iacẽ dr cogitatõ

cxxxij.

ĩ aĩo cũ ĩ ea fit delectatio ⁊ tũc ad culpã ꝑtinet.¶ Ad qr
tũ vo dicẽdũ ꝙ nõ ſequit᷑ vlłr.ſi cogitatio bõa ñ eſt ſuffici
ens ad meritũ. q; mala ñ ſit ſufficiẽs ad demeritũ. plu⸗
ra eĩ exigũt᷑ ad meritũ qᷓ; ad demeritũ.ſi tñ vtrobiq; acci

piat᷑ cogitatõ ſpeculatia quo ad hoc pariſicant᷑.
C Nembeum ſecundun
‚K:⸗ũ Ecũdo querit᷑.vtrũ cogitatõis peccatuʒ ſit
4 moꝛtale an tm̃ veiale.⁊ vr ꝙ ſit veĩale.cogi⸗
— tatio eĩ mala ren delectationẽ. ſi in iba &andgh, verzal vu Ptetarg
delectatiõe ẽ vẽiale peccatũ.multofoꝛtiꝰ ĩ co
gitatiõe pᷣcedẽte.¶¶ Itẽ greg.Oõ nũqꝙᷓ ipulſu cogitatiõis
illicite affligimur.qꝛ ĩ gbuſdã iterne cõuerſatiõis actibo
ꝙᷓuis licitis libent᷑ occupamuꝛ.⁊ iõ ſacdos legis.pẽedes
atq; ĩteſtia hoſtie iubet aqua diluere.&g cũ hꝰmõi cogita
tio illicita ſit veniał.veĩale erit peccatũ.i¶ Cotra JYlið. bar 9es⸗
Siẽ viꝑa a filijs ĩ vto poſitis laceꝛata punit᷑.ita nos o
gitatiões nr̃e itra nos enutrite occidũt.g̊ cogitatio ma⸗
laẽ moꝛtale peccatũ.nihil eĩ occidit niſi mortale pecca⸗
tũ.¶ Itẽ greg:plerũq; cõtingit vt nõdũ pcedat ĩ oꝑe mo
tꝰ mẽtis.⁊ ia ꝑfecta ẽ culpa ex ipᷣo reatu cogitationis.q̊
cogitatio facit aĩam reã.ſʒ reatꝰ ꝓpꝛie d; moꝛtale pctm̃.
cogitatio mala ẽ moꝛtale peccatũ.¶ Itẽ greg.Cũ deſi⸗
deriorũ cogitatiões ſꝑ dyabolũ ſequat᷑ ĩ oꝑe.valõð ſe tñ
obligãt ĩ cogiiatiõe.ex ꝗbus colligit·ꝙ cogitatio illicita

ẽ moꝛtale peccatũ. Vd qð rñdedũ.ꝙ cogitatiõ eſl qu⸗
plex. vel ð veĩali vel ð moꝛtali.ſi ſit cogitatio ð vei “

gꝛediẽs vſq; ad delectationẽ vel cõſenſuʒ. dicet᷑ mortale
peccatũſnõ ꝓpter cogitationẽ pricipalit.ſʒ ꝓpt ↄſenſuʒ.

lembrũ tercium

Exꝛcio qrit᷑ ð com ꝑatiõe hꝰ peccati ad alia
que ſũt oris ⁊ oꝑis.vr ei eẽ cã aliorũ pecca⸗
toꝛũ.ꝑ h̊ qd drĩ math.xv.de coꝛð exeunt ⁊c ſic
cogitatio ẽ pricipiũ alioꝛũ peccatorũ. Vnð
7 comꝑat᷑ arbori male q ꝓducit fructũ malũ.ſed cã ĩ bo
nis melioꝛ ẽ ſuo cauſato.ergo cà ĩ malis ſimilit᷑.ergo de⸗
teriꝰ ẽ peccatũ cogitatiõis q; oris ⁊ oꝑis. Itẽ ſuꝑ illð
xviij. Job.deoꝛſum radices eiꝰ ſiccent᷑.ſurſum autẽ atte
rat᷑ meſſis eꝰ.greg.nomiè radicũ que ĩ occulto ſi ſint ſic
cecogitationes accipimꝰ.meſſis vðᷣo noĩe aperta oꝑatio
deſignat᷑.que ex latẽti radice ꝓducit᷑.per h̊ ergo ꝙ radi
ces ſiccant᷑ meſſis atterit᷑.qꝛ dũ cogitatiões ſuas ĩ infi⸗
mis rebo ponit.⁊ ſempitne viꝛiditatis gaudia appetẽ ne
gligit.oĩs oꝑatio ſuꝑno iudicio q̃ſi nihilũ reputat᷑. ſic g&
ſic ĩ radice ẽ tota virtꝰ arboꝛis.ita ĩ cogitatiõe pᷣcedente
ad cõſenſuz ẽ tota virtꝰ peccati.&̊ maiꝰ vr eſſe peccatum
coꝛdis q; oris ⁊ oꝑis. ſonr⸗ ſuꝑ illð.iij. JYob. Quare xbat 9
ñ ĩ vulua mortuꝰ ſuʒ.ibi diſtiginn peccatũ q̃tuor mõis ĩ
corð.⁊ qᷓtuor modis ĩ oꝑe.⸗ Aenar ibi ꝓgꝛeſſus ĩ pec
cato. Vñ dic̃ greg.ĩ peccato cõcẽptũ foras delectatio ra
puit.ſʒ vtinã ĩ ea delectatiõe occũ beres.ne vſq; ad oꝑis
cõſenſuʒ deſiperexceptꝰ ẽ genibo.qñ ꝑ ↄſenſuzʒ ſpũs oi
bus ſenſibo ſubiectis qi genibo culpã ↄſũmauit.⁊ ita ꝓ⸗
greſſuʒ peccati deſignat.ſʒ qᷓto maioꝛẽ ꝓgreſſus.pecca
ti.tãto maior ẽ culpa.̊ peccatũ oꝑis vel locutiõis maiꝰ
ẽ qᷓ peccatũ coꝛdis. Eodẽ mõ põt haberi ꝑ verbũ AYſi.
ꝗq dicit.cogitatio pᷣua delectationẽ parit.delectatio ↄſen
ſuʒ.cõſenſus actionẽ.actio cõſuetudinẽ.ↄſuetudo neceſ
ſitatẽ.ſic ̊ peccatũ oꝑis ẽ peccatuʒ maiꝰ q; pctm̃ cordis
vel locutiõis.(¶ Ad qð rñdendũ. ꝙ peccatũ oꝑis maiꝰ
ẽ qᷓ; cogitatiõis vel coꝛdis.cũ ad illð ordinãt᷑.poſito eim
peccato oꝑis ponit᷑ peccatũ cordis ⁊ ñ ecõuerſo(Mec Hh
ẽ cõtrariũ.ꝙ illð dr eẽ c illiꝰ.nõ eĩ ſequit᷑.ſi cã ẽ ꝙ tota
malitia oꝑis ſit ĩ cogitatiõe.ſed ecõuerſo.cã eĩ aliqñ ba
bũdat ſuꝑ cauſatũ ĩ malitia.aliquãdo vᷣo ecõuerſo cum
ſq canſatum habet aliquam malitiam preter illam quã
contrahit a cauſa.malitia vo operis habet preter mali⸗
tiam cordis ⁊ malitiam ſui generis.

embrum quartu

Vrto querit᷑ vtruʒ peccet᷑ ĩ ſenſibꝰ ex gabus

N— cupiſcendũ eã iã mecbatꝰ ẽ ĩ coꝛde ſuo. Et
dicit᷑.ix. Jere. Aſcendit moꝛs ꝑ feneſtras noſtras. fene
ſtre autẽ dicunt᷑ ſenſus.mors aũt dicit᷑ peccatũ.ergo pec
catuꝛ ꝑ ipſos ſenſus. IJtẽ greg. Alecebꝛatꝰ animꝰ ad⸗
uerſus ſuos ſenſus corpoꝛeos familiari more tyrãni ex
igit ſuis voluptatibo oculos ſeruire cõpellit. atq; vt ita
dicã feneſtras luminis ad tenebꝛas aꝑit cecitatis. Si⸗
militer dicit alubi ipſo cõſpectu animꝰ cõcupiſcẽtie gla⸗
dio cõfodit᷑.nõ enĩ dauid vrie vxoꝛẽ.iõ ſtudioſe reſpexit
qꝛ cõcupierat.ſed iõ cõcupiuit.quia incaute reſpexit.
ſiue ſenſus famulent᷑ cõcupiſcẽtie ſiue ꝓuocẽt cõcupiſcẽ
tiam.videt᷑ ex ᷣbis greg.ꝙ peccet᷑ ꝑ ipſos ſenſus.4.: Jtẽ
dicit greg. ꝓuidendũ nobis ẽ qꝛ no licet ĩtueri qð nõ li⸗
cet cõcupiſci.ſed ſi illicitũ eſt ĩtueri peccatũ eſt. ergo ipᷣo
viſu peccat᷑. Itẽ Criſ.qui ſtudet videre pulchros viſus
maxime caminũ paſſionis accẽdit.⁊ animã captiuã fa⸗
cit.⁊ velociter ad actũ venit.ſed facere animã captiuaʒ
nõ eſt niſi ꝑ peccatũ.ergo ipſo viſu peccat᷑. Similit᷑ qui
ſtudet clara coꝛpora circũſcrutari ⁊ fouere inſpectione
aĩaz. et infigere oculos bonis faciebus iã adulterauit.
ergo ipſo vilu fercnur Aöuain irrationalẽ ꝑtẽ nõ
eſt peccatũ.ſed ꝑs inſenſibilis ẽ paꝛs irrationalis.ergo
Fm eã nõ eſt peccatũ. Itẽ axpꝛehẽſio pᷣcedit deſiderium
appꝛehẽſio vᷣo ſenſibilis ĩtelligibilẽ. Si ergo ĩ appꝛehenſi
one ĩtelligibili ſᷣm ſeipſam nõ eſt peccatũ.in appꝛehenſio
ne ſenſibili nõ erit peccatũ.¶ Preterea ſi ipſis ſenſibus
eſſet peccatũ.cũ nolentes aliquãdo videamus. eſſet pec⸗
catũ vbi nõ eſſet volũtas.qð cũ verũ nõ ſit.nõ erit ĩ iſis
ſenſibus peccatũ.¶¶ Ad qð reſpõdendũ.ꝙ ſenſus aliqñũ
pᷣcedit deſideriũ.aliquãdo ſequit᷑ ſicut dicit Grego.Se
pe tẽptatio ꝑ oculos trahit᷑ ⁊ nõnũqᷓ; cõcepta ĩtrinſecꝰ
cõpellit ſibi extriſecus oculos deſeruire.cũ ergo ſenſus
pᷣcedũt deſideria. occaſiones ſũt peccatoꝛũ.ſʒ nõ ĩ ipis
peccat᷑.⁊ ſic ĩtelligit᷑ illð.ix.hiere.Ingreſſa ẽ moꝛs ꝑ fe⸗
ſtras noſtꝛas.nõ ꝙ moss ſit ĩ ipſis niſi occaſionalit᷑. ſed
P ſe ĩ ipis deſiderijs illicitis.cũ autẽ oculꝰ mouet᷑ ad nu
tũ volũtatis ſiue coꝛdis.tũc ipſis peccatuꝛ.⁊ iõ qr.xxxj.
Job. Si ſecutꝰ ẽ oculꝰ meꝰ coꝛ meũ ⁊ ĩ manibo meis ad
heſit macula.ſerã ⁊ aliꝰ comedat. Preterea.aliquando
eſt deſideriũ illicitũ cũ ipſo ſenſu.⁊ tũc peccat᷑.aliquan⸗
do voo deſideriũ illicitũ ſequit᷑ ſenſum. ⁊ tũc poſteriꝰ eſi
peccatũ iplſo ſenſu.¶ Per hoc põt ſolui illud qð obiectũ
ẽ.cũ eni dicit᷑.v.math.q viderit ⁊c.ĩtelligit᷑ deſideriũ cũ
viſu quo.ſ.inſigit oculu ⁊ ꝓuocat cõcupiſcẽtiã interio⸗
rem.⁊ hoc mõ peccat᷑. Vñ ẽ cõcupiſcẽtia infigẽs oculũ.
⁊ eſt cõcupiſcẽtia ſᷣm quã cõſentit᷑ ĩ actũ.⁊ vna ẽ cõcomi
tans ſenſum ⁊ ẽ peccatũ.qꝛ a rõnali ꝑte ꝓuenit.Et ẽ cõ
cupiſcẽtia ſequẽs.⁊ illa ẽ maioꝛ ad quã minoꝛ ordĩat. et
iõ dicit᷑ qui viderit ad cõcupiſcendu.Vñ dicit Criſ.ꝗcũ
q; ſibipſi cõcupiſcentiã colligit.qui nullo cogẽte feram
hanc inducit cogitationi quieſcẽti hoc nõ ampliꝰ ẽ pec⸗
catũ nature ſed deſidie. Ad illud vᷣo qð dicit Greg. q;
ipſo cõſpectu cõcupiſcẽtie gladio animꝰ cõfodit᷑. dicẽdũ
eſt. ꝙ cõſpectus dicit ibi occaſionẽ. ipſa vo cõcupiſcẽtia
dicit cãm.⁊ ideo in ipſa cõcupiſcẽtia peccat᷑.a iõ dicit᷑.

xxiij.eccleſiaſtici.omne deſideriũ pꝛauũ anerte a me.Et

ĩ p̃s. Nuerte oculos meos ne videãt va.Zd illð vᷣo qð
dicit Breg. nõ debet ĩtueri ⁊c. ĩtelligit᷑ hoc de ſtudio
deſigedi oculũ ad cõcupiendũ.a iõ dicit Crip. Semel ⁊
bis vidẽs foꝛtaſſis poteris cõtinere. Si autẽ ↄtinue boc
feceris⁊ atẽderis eã.caminũ capes omnino.¶Ad illð
vᷣo qð dicit Criſ.dicendũ.q nõ ꝓhibet᷑ viſus ſimplici⸗
ter.ſed ſtudiũ defigendi oculũ.vn attẽditur paſſio cõcu
piſcẽtie.hoc eſt quia cauſa cõinncta ẽ ad peccatũ.⁊ ipᷣm
ſtudiũ ab ipſa ratione male diſpoſita deſcendit.

ꝓcedũt cogitatões ĩtellectꝰ.qð videt᷑ ꝑ hoc
ꝙ dicit᷑.v.math.Qui viderit mulierẽ ad cõ

*

Miembrum ꝗquinti
Aimto queꝛit᷑ de differẽtia huiꝰ peccati re⸗

D ſpectu rerũ pᷣteritarũ pᷣſentiũ ⁊ futuꝛarũ.po
¶teſt enĩ queri.vtrũ omnibo his modis pecce

–

tarũ.quo ad intuitũ Sannii ano ad pᷣcognitionẽ futuꝛo⸗
rũ. O. videt᷑ ꝑ hoc qd dicit Gregeita fit. vt qð priꝰ egit ce/d9
in coꝛꝑe hoc im ꝑtuna cogitatiõe poſtmodũ verſetĩ mẽ⸗
te.ergo peccat᷑ ꝑ recordationẽ. Similiter põt patere de
alijs ergo omnibus illis modis peccat᷑. 4. Itè omnibo il
lis modis naſcit᷑ delectatio illicita.⁊ vbi eſ delectatio il⸗
licita ibi erarm ere omnibo illis modis cõtingit
.

peccare.¶ Cõtra. ſola volũtate peccatnõ niſi cũ p̃ſens læt 2,4

—

tur cogitatiõe.quo ad recoꝛdationẽ pꝛeteri .

eſt ergo yno tm mõ peccat᷑ ꝑ cõuerſionẽ.ſ.ſuꝑ rem pᷣſen⸗
tein. C in quod reſpõdendũ.ꝙ illis trib modis pecca
tur tanꝗᷓ diſpoſitionibo tribo. ſunt tres diſpoſitiones
differẽtes ſᷣm cõditiones tẽporis in ipſis rebo.vno tamẽ
modo peccat᷑q; ſemꝑ motiuũ volũtatis ẽ pᷣſens aliquo
modo in aĩa ꝑ ſpeciẽ ſiue ſimilitudinẽ.ſiue ſit de re pᷣte⸗
rita ſiue pꝛeſenti ſiue futura. 1
211 rIa
uo iudicio ſuſpicionis. Paſ ttr De ntn
VOnſequẽter dicen
dũ ẽ de pꝛauo indicioquo peccat᷑ ĩteriꝰ
prĩo.⁊ poſtea exteriꝰ ĩ oꝛe vel oꝑe ex ac⸗
ceptione perſonarũ prio ergo dicendũ
de prauo iudicio ĩterioꝛi.ſiue ſequatur
iudiciũ exteriꝰ ſiue nõ Scðdᷣo de acceptiõe ꝑſonarũ inte
riori.ex qua ſequit᷑ indiciũ acceptionis exteriꝰ. Eſt aũt
triplex indiciũ prauũ.iudiciũ ſuſpicioſum. iudiciũ vſur
patũ.iudiciũ temerariũ ſiue ꝑnerſuʒ cũ nõ fit debitis cõ
ditionibo iuſticie ab illo qui hʒ poteſtatẽ.⁊ vocat᷑ iudici⸗
um extraoꝛdinariũ.i.extra ordinẽ iuris factuʒ.⁊ diſtin⸗
guunt᷑ hec tria.vt iudiciũ ſuſpicioſum attendat᷑ ᷣm mo⸗
tiuum ĩ iudicio ſiue ꝑ qð nõ recte ſiue im ꝑfecte fit iudi⸗
ciũ. Judiciũ vᷣo vſurpatũ ſumat᷑ ex ꝑte ipſiꝰ ꝑ quẽ fit in
diciũ. Judiciũ vᷣo extraordinariũqð ⁊ aliquando dicit
cõtentioſum penes modũ ꝓcedendi in iudicio. ri⸗
mo ergo dicendũ eſi ð iudicio ſuſpicioſo. Circa qð prio
querendũ ẽ.quid ſit ſuſpicio.⁊ vtrũ ſit idẽ qð iudiciũ vł
nõ. Secũdo.vtrũ ſuſpicio ſit malũ vel bonuʒ. Tercio·.
vtrũ ſit malũ culpe vel pene.Quarto.vtrũ iudiciũ ſuſpi
cionis ſit moꝛtale tĩ aut veniale tm̃.aut aliqñ moꝛtale.
aliquãdo veniale.Qnito ſi ſuſpicio ẽ malũ pene ex qua
cã.Sexto.vtrũ ſuſpicio ſit homis ſᷣm ſtatũ ĩnocẽtie vel
angeli.vel tm̃ homis ᷣm ſiatũ nature coꝛrnpte. Septio
ex qua ſuſpiciõe põt eſſe iudiciũ rectũ et ex qua ñ. Octa⸗
uo de quibo põt eſſe iudiciũ huiuſmodi ⁊ de ꝗbus nõ.

Membru pruunz

Iffinit᷑ autẽ ſic.ſuſpicio ẽ mala opinatio ſi⸗
cut dicit ZLulliꝰ.Ouerit᷑ ergo.vtrũ iudiciũ
idẽ ſit ꝙ ſuſpicioſqð videt᷑.vtrũq; enĩ ad ra-
tionẽ ꝑtinet? diſtinguit᷑ a ſciẽtia.neq; eniʒ
qui ſuſpicat᷑ ſcit.neq; qui indicat ex ſuſpiciõe ſcit ſʒ opi⸗
nat᷑ ĩ eodẽ ergo genere vident᷑ poni? eandẽ babere dif-
ferentiã.ſᷣm ꝙ bic intẽdimꝰ de ſuſpiciõe iudicio..Cõ
tra.ſuꝑ illð.j.ad Cori.iiij. Qolite ante tempꝰ iudicare.
gloſt ihſ piciões vitare nõ poſſumꝰ qꝛ homies ſumꝰ.iu
dicia iñ vt diffinitiuas ſentẽtias cõtineꝛe debemꝰ.q̊ indi
ciũ nõ eſt ſuſ Hico. ai- qd dicẽdũ.ꝙ ſuſpicio nõ eſtiu
diciũ.ſᷣm ꝙ ſuſpicio dicit᷑ acceptio vniꝰ ꝑtis cũ foꝛnidi
ne alteriꝰ. iudicium aut ſentẽtia firmata/ſuſpicio tñ di⸗
ſponit ad indiciũ.⁊ Fʒ ̊ itelligit᷑ autoritas pᷣdicta. Eſt
tn ſuſpicio que relinquit᷑ ex indicio.cũ aligꝗs bʒ rõneʒ le⸗
uem vel ꝓbabilẽ.⁊ Fm illã iudicat.ex illo iudicio relinꝗ
tur Hcig aliquado põt dici illa ſuſpicio indiciu ma

7 %

“Sy

–

ſy er Sr⸗

—
m1οner
Ae an
ſrio

füſ⸗
i0
gici
mid
mia

ren⸗
Utno⸗

ine⸗
rede
tiol⸗
ingit
ſens geh
ſen⸗
cca⸗
neo⸗
me
quo
Pte⸗

ur⸗

0

.

egt g,

¶Mueſtio

terialii᷑ ſuſpicio autẽ aliquãdo põt ſũmi ꝓ rõe ꝑ quam
fit ſuſpicio.⁊ H̊ mõ dicit᷑ iudiciũ ſuſpicioſuʒ/aliquando
ðo pꝛo ipſo actu animi.⁊ ſic eſſet oppoſitio ſi diceret in⸗
diciũ ſulſpicioſuʒ.2 eſſet ſenſus firma ſentẽtia vbi eſt foꝛ
mido.ſed ſi diceret᷑ ſirma ſententia vbi deberet eſſe forꝰ
mido.ſic poſſet dici iudicium ſuſpicionis.

Mlembruz

ſecugnz
cũdo querit᷑.vtrũ ſit malũ vel bonũ/ vi⸗
det᷑ ꝙ ſit bonũ. ſuſpicio enĩ ẽ in genẽ opini⸗
onis.⁊ põt eſſe de malo ꝙ ſit malũ.⁊ de bo
noꝙ ſit bonũ.ergo ſuſpicio põt eſſe bonuʒ.
lContra ſuꝑ illud pᷣs. Amputa obpꝛobriũ meũ qð ſu/
ſpicatus ſum.glo.maximũ viciũ hũanitatis ẽ ſuſpicio.
ergo ſuſpicio ẽ malũ.¶ Ad qð dicendũ. ꝙ ſuſpicio põt
accipi cõiter. ꝓut dicit᷑ eſſe opinio vel de malo vel ðꝭ bo
no.⁊ ſᷣm hũc modũ põt eſſe ſuſpicio bonuʒ ĩ genere. Si
ðᷣo appropriet᷑ ad opinionẽ malã.ſin q opinio mala eſft
de bono ꝙ ſit malũ vel ecõnerſo.ſᷣm hoc dicit᷑ viciũ hůa
nitatis ſuſpicio.⁊ dicit᷑ malũ ꝓut dicit᷑ pᷣs.de neceſſita⸗
tibus meis erue me.glo.ifinite ſunt necelſitates.vt neſci
re cor alteriꝰ.ſuſpicare bonũ de amico ĩfideli. maluʒ de
amico fideli.⁊ vocat᷑ ibi neceſſitas miſeria pene.

Ercio querit᷑.vtrũ ſuſpicio ſit malum culpe 9
vł pene.⁊ videt᷑ ꝙ ſit malũ pene.ꝓ hoc ꝙ iã yy,

Molite ãte tempꝰ iudicare.de hominibo ali
quãdo,ĩmo aſſidue nõ vera ſentimꝰ.quod ad humanaʒ
temptationẽ ꝑtinet ſine qua vita nõ ducit᷑.ergo ſuſpicio
endaz eſt malũ pene.lE autẽ ſit malũ culpe videt᷑ ꝑ hoc ꝙ ca
EE git ſub ꝓhibitione.vij.math. Nolite iudicare.Et.ij.ad
ſuſee Mo. In quo alterũ iudicas teipſum condenes. Sup il⸗
lud.xiiij.ad Ro.tu ꝗ es ꝗ iudicas alienũ ſeruũ.glo.ð ꝗ
bus incertũ ẽ quo aĩo fiũt ſine piculo nemo iudicat.⁊ i
lud habet᷑.v.math.ĩ glo.¶ Reſpõdẽdũ ẽ. ⁊ malũ cul⸗
pe põt eſſe ⁊ pene.malũ culpe ꝓpter volũtatẽ inordiataʒ
iudicãdi de alio qð nõ expedit nec de aliorum occultis
malũ ſuſpicari.Añ prauũ iudiciũ põt dici ex erroꝛe pꝛo
cedẽs temeraria ſententia vel ſuſpicio mali de occultis
aliorũ.malũ do pene dicit᷑ pᷣter ꝓnitatẽ opinandi male
de ꝓximo.ſicut enĩ approbaꝛe falſa ꝓ veris nõ ẽ natura
homiĩs bene ĩſtituti ſed pena danati. ita huiꝰ opinatio
ex corꝛuꝑtione nature procedit.

embruz quartuz ⸗
is ſit

Varto querit᷑.vtrũ iudiciuʒ ſuſpici
mortale tm̃.aut aliquãdo veniale.aliquan⸗
do moꝛtale.Et videt᷑ ꝙ ſit veniale tm̃.ꝑ hoc
ꝙ dicit᷑ i p̃s.neceſſitas. neceſſitas aute nõ ẽ
moꝛtale peccatũ.g huiꝰmõi ſuſpicari vel ſuſpicioſe iudi
care nõ ẽ moꝛtale peccatũ.⁊ ẽ mortale vel veniale.eꝛgoẽ
veniale peccatũ. lCoõtra dicit Aug.ſuꝑ illð.Nolite an
te tempꝰ indicare.Si ſuſpiciões vitare nõ poſſumꝰ. iu⸗
dicia tñ vitare dẽmꝰ. iudiciũ ẽ moꝛtale peccatũ. IJIt(eʒ
glo.ſuꝑ illð.j.ad Coꝛin.iiij.ꝓhibet nobig aplłs iudicia.
qꝛ occulta ſunt nobis coꝛda bominũ. ¶ Reſpondeo.;
differũt ſuſpicio ⁊ iudiciũ.ſᷣm ꝙ iudiciũ ꝓprie dicit put
dicit.b. Hiero.de dubis nõ diffinias ſʒ ſuſpẽſaʒ tene ſẽ⸗
tentiã.⁊ Hͥ mõ iudiciũ ẽ ꝓhibitum ⁊ ẽ mortale.ſuſpicari
tamẽ vel ex quadã ꝓnitate ſiue leuitate dicẽ malũ de bo
no ſed nõ firmare.veniale peccatũ reputet᷑. Suſpicio ꝗᷓ
cũ nõ ꝓgredit᷑ in ſententiã firmã ? diffinitiuam veniaſe
põt eſſe peccatũ.cũ autẽ ꝓgredit᷑ eſt moꝛtale.cũ eniʒ ho⸗
mo mouet᷑ ex cõiectura ad opinandũ.⁊ nõ plus extendit
qᷓ cõiectura exigat:tũc ẽ hũana tẽptatio. cũ autẽ nimis
amat ſuã ſententiã ⁊ plꝰ foꝛmat ſibi ex malitia libidino.
ſe volũtatis:dyabolica videt᷑ temptatio. -⸗rmo: le

FS

dictũ ẽ.dicit᷑ etiã.j.ad Corin.iiij. ſuꝑ illud. ¶ye ⸗

. cxxxnü.
embꝛum quintum

Vinto queꝛit᷑ſi ſuſpicio ẽ malũ pene er qua
cauſa.vtrũ ſit ex originali peccato.ꝙ videt
hoc ꝙ dicit.amputa obprobriũ ⁊c. Dici⸗
— tur ĩ glo.hoc ẽ obprobriũ ſuſpiciõis.ꝙ nos
de falſis vera iudicamꝰ.ſed hoc obpꝛobriũ de origina⸗
li peccato deſcendit ſicut ⁊ ignorantia.ergo eſt pena ſe⸗
quẽs ex originali peccato. Videt᷑ etiã aliquãdo ſequi ex
peccato actuali ſicut enĩ aliqui d'cunt᷑ in cõſuetudinem
iurãdi ⁊ ꝑ hoc defacili peioꝛant. ita aliqui ꝓprio motu
ducunt᷑ in cõſuetudinẽ ſuſpicãdi vel iudicãdi temere.et
ita temere ſuſpicant᷑ vel iudicãt.ꝓuenit ergo aliquãdo
ex actuali peccato. ¶ Quod cõcedendũ eſt vt nõ tm̃ ſit
pena oꝛiginalis peccati.ſed etiã pena actualis in pᷣſenti
e ⁊ diſponẽs vlteriꝰ ad culpã. ſicut ẽ de ignorãtia que ꝓ⸗
uenit ex originali peccato.⁊ aliquando ex actuali.⁊ di⸗
ſponit vlteriꝰ ad culpã aliquãdo venialẽ.aliquàdo moꝛ
talẽ. Augu. Aõ errat᷑ ĩ rebo vt recta ſit impꝛobatio vici⸗
orũ virtutũq; aꝓꝛobatio. ꝓfecto ſi errat᷑ ĩ homĩbo hũa⸗
na tẽptatio ẽ venialis.qð autẽ ꝑnitioſum ẽ phibet apo
ſtolꝰ dicẽs.Qolite ãte tempꝰ iudicare.⁊ hec alubi dicit
dy abolica tẽptatio.cũ ex odio animi ꝓcedit.⁊ ĩ alteriꝰ

nocumentũ intẽdit.
z ſextuʒ

11
o querit᷑.vtrũ ſuſpicio ſit homĩs ſᷣm ſta
tũ iĩnocẽtie vel ãgeli.vel tm homis ſᷣm ſtatũ
nature coꝛrupte qð videt᷑.dẽ.xlj.hiere. In
ꝑſona angeloꝛũ curauimꝰ babilonẽ ⁊ nõ eſt
ſanata. dereliquamꝰ eã ⁊ eamꝰ vnuſꝗſq; ĩ frã ſuã. Aut
B ꝙ dixerũt dereliquamꝰ dixerũt ex certa ſcientia.aut
ex eſtiatiõe ſiue ſuſpiciõe.iQOõ ex certa ſciẽtia qꝛ de nemi
e deſperãdũ ẽ dũ ẽ ĩ via.& fuit ex eſtiatiõe ſiue ſupiciõe.
Sĩ agelis bonis põt cadè ſuſpicio.Pari rõe potuit eſſe
ĩ adã.cũ eĩ nõ cognoſcẽt occulta cordiũ h̊ ẽ eni ſoliꝰ dei.
potuit cognoſẽ vel ſuſpicari bõitatẽ volũtatis ĩ aliqͥ er⸗
go potuit cadẽ ĩ ipᷣm ſuſpicio. Cõtra ſuſpicio ẽ pẽa.pe
na autẽ nõ fuit nec ĩ ãgelo bono nec ĩ hoĩe ĩſtitu⸗
l

—

—
2*

N.

)

to.& ſuſpicio ñ fuit ĩ iſł nec ĩ angeł bonis.¶ Rñdeo ſu⸗
ſpicio põt dici opinio boni vel mali vera vel falſa.ĩ ange
lis ãt bonis cõfirmatis ñ ẽ opinio ſᷣm ꝙ ſuſpicio ẽ acce⸗
ptio vniꝰ ꝑtis cũ formidie alteriꝰ. Eñ nec ſuſpicioſi an
gelis tñ malis põt eẽ opinio vel ſuſpicio.¶ Ad h̊ ̊ quod
obijcit᷑ de illo verbo hiere.curauimꝰ babilonẽ ⁊c̃. dicen
dũ ẽ.ꝙ ceꝛta fuit ſciẽtia ĩ eis ð re pᷣterita.ð futuro ᷣo co
Enouerũt.ꝙ niſi auxiliũ ſuꝑioris medici .ſ.dei ſuꝑueni⸗
ret nõ curaret᷑.̊ autẽ ceꝛtũ fuit apð eos ꝑ diligentiã quua
appoſuerãat.nõ tñ oĩno deſperabat qꝛ de nemine deſperã
dũ ẽ dũ ẽ ĩ via.ſʒ de ſua ſufficiẽtia ad hec nõ pᷣumebãt.
⁊ de inobediẽtia ipſiꝰ egꝛoti erãt certi q́;tuʒ ad ſe. In hbo
mie vᷣo primitꝰ iſtituto nõ erat ſuſi picio hſm ꝙ iportat pe
nã.ſi dᷣo dicat᷑ opinio acceptio vniꝰ ꝑtis nõ ꝑ certiſſimã
rationẽ.nõ dico cũ formidie alteriꝰ ꝑtis.ſʒ hec poteꝛat
eſſe opinio.⁊ ſi nõ fallax opinio q̃ dicit᷑ eſſe ſuſpicio.

Eptimo queritur.ex qua ſuſpicione poteſt
dici iudicium rectum ⁊ ex qua nõ.videt᷑ enĩ
— ꝙ iudicium ex ſuſpicione vniuerſaliter nõ
Vſit rectum. per Aug:autoritatem. Si ſuſpi⸗
ciones vitare nõ poſſumꝰ qꝛ bomines ſumꝰ iudicia tũñ̃
vitare debemꝰ. ergo videt᷑ ex h.ꝙ omẽ indiciũ ex ſuſpici
one ſit nõ rectũ.¶ Sʒ vr cõtrariũ.põt enim aligs hꝛe ve
hemẽtẽ ſuſpicionẽ.cũ pluria ſũt ſigna mali.⁊ ſᷣm bec iu
dicare.ſicẽ videbat᷑ aplłs ĩ act.xxiij.cũ dicit pricipi ſacer
dotũ.ꝑcutiat te deus paries dealbate.Et.iij.math.dixit
JYo. h geimĩa vipꝑarũ ꝗs ⁊c.¶ Ad qð dicẽdũ ẽ.ꝙ ẽ iudi
ciũ quoddã eorũ que occulta ſùt ĩ coꝛde.⁊ ẽ iudiciũ aliud
corũ que ſunt ĩ opere.⁊ illorum que ſunt in opere quo⸗

rundã põt eſſe ꝓbatio.⁊ quorundã nõſoccultorũ. cor⸗
dis a occultoꝛũ ſimplicit᷑ oꝑis nõ ẽ faciendũ iudicium ꝑ
ſuſpiciões.vt hõ ſolũ ſuſ⸗ piciõibo innitatur.vbi vᷣoẽ opꝰ
qõ ꝑ ſigna ꝓbari põt. diſtinguẽdũ ẽ. Eſi eni ſuſpicio tii
plex.temeraria quado ſunt młta ſigna boni.pauca ma⸗
li.⁊ tũc iudicare ex ſuſpitiõe ⁊ cõdemnare ẽ moꝛtale pec
catũ ſi fiat cũ deliberatiõe.Si vᷣo fuerit ſuſpitio ꝓbabi⸗
lis quãdo multa ſunt ſigna mali boni pauca. tũc iudica
re er huiuſmõi peccatũ ẽ.ſed nõ ita gꝛaue ſed veniale dũ
ſtat ĩ ſuſpiciõe.ſi vᷣo veniat ad aſſertionẽ firmã.tũc ex ꝑ⸗
tinacia pᷣſumit᷑ eſſe moꝛtale. Eſt iterũ ſuſpicio violẽta.
cũ ommia ſigna mali apparẽt nulla boni.⁊ tũc non ẽ pec⸗
catũ. Ad obiectũ autẽ in cõtrariũ dicendũ ẽ.ꝙ illð iu⸗
diciã qʒð fuit apłi vel.b. Johᷣ.ex inſpiratiõe credendum
? eſſe.pel fuit verbũ cautele.⁊ nõ aſiertionis. q̃ſi di.ſies
talis ꝑcutiet te dñs.r ſimiliter intelligẽdũ de pᷣdicãtibo
quoꝛũ ẽ dicere in vłi 2nõ ĩ pticulari ne determiata ꝑſo
na ſcãdaliʒet᷑.vel occaſione illius alij ſcãdaliʒent᷑.

lembrũ octaunmm

Ctauo querit᷑ de gbus põt eſſe iudiciũ hui⸗
uſmõi ⁊ de hng 6.põt enĩ aligs ex ſuſpici
one aſſerere de qð ſit bonũ.⁊ põt aſſe
rere ex ſuſpiciõe de bono qð ſit malꝰ.cũ ap⸗
parẽt plura ſigna malitie vel bonitatis.Querit᷑ ̊. vtrũ
vtroq; mõ peccat᷑. OQð videt᷑ ꝑ boc qð dicit᷑.v.Iſa. ve ꝗ
dicitis bonũ malũ ⁊ malũ bonũ ponẽtes tenebꝛas lucẽ ⁊
lucẽ tenebꝛas.⁊ ponit glo.exemplũ de perſonis ſicut de
xpᷣo ⁊ barraba.ergo vtꝛoq; mõ peccat᷑ moꝛtaliteꝛ.ve.n.
nõ eſt mſi cõmĩatio pene eterne q̃ debet᷑ peccato morta⸗
li.¶ Cõtra de quolibet pᷣſumendũ ẽ. ꝙ ſit bonus donec
ꝓbet᷑ cõtrariũ ſiue appareat ↄtrariñũ.⁊ tamẽ põt eſſe ma
lus ſiue peccatoꝛ.⁊ ita de eo ꝗ malꝰ ẽ nõ ẽ peccatũ diceꝛe
ꝙ; bonꝰ ſit.¶ Preterea.aliqua pᷣeminẽtia ẽ ĩ vnoquoq;.
ꝓteꝛ quod dicit apoſtolꝰ ꝙ arbitremur alios ſuꝑiores.
ſi ergo ex illa ſuſpiciõe dicamꝰ illos eſſe bonos. nõ erit
peccatũ.¶ Vreterea.in quolibet iſtanti põt quis cõöuer
ti ad dom inũ ſi vult.⁊ ſi cõuertat᷑ bonꝰ ẽ.ꝓnioꝛes auteʒ
debemꝰ eſſe ad bonũ qᷓ; ad malũ.ergo ſi dicamus vel ſu⸗
ſpicemur de iſto bonꝰ ſit.nõ erit peccatũ.¶ Ad quod
dicendũ.ꝙ aliter ẽ in ꝑte cũ iudicat᷑ ſiue dicit᷑ eſſe malꝰ.
2 cũ iudicat᷑ ſiue dicit᷑ eſſe bonꝰ.⁊ in ꝑte ẽ ſimile.ſicut eĩ
de eð de quo cõſtat eſſe bonũ nõ ẽ iudicandũ eſſe maluʒ.
ſic de eo de quo cõſtat eſſe malũ nõ ẽ iudicanduʒ eſſe bo⸗
num.⁊ ſi iudicat᷑ vel dicit᷑ eſſe bonũ dicit᷑ eſſe peccatum.
vbi vo nõ cõſtat diſſimiliter ẽ.ibi enĩ habet locũ qð dici
tur.ꝙ pᷣſumendũ ẽ de quolibet ꝙ ſit bonꝰ donec conſtet
vel apareat cõtrariũ.⁊ cũ põt ↄtingere ꝙ ille ſit malꝰ*.
nõ autẽ de quolibet pᷣſumendũ ẽ ꝙ ſit malꝰ.dõec ↄſiat ꝰ⸗/
riũ.⁊ tñ ꝓnioꝛ ẽ nata hoĩs ad malũ q; ad bonũ. Adil
lud vᷣo qð obijcit᷑.ꝙ arbitradi ſunt alij ſuꝑioꝛes nobis.
hoc ẽ ad inſtructionẽ noſtre humilitatis.qð dicit apłs
2 qꝛ quantũ bonũ attulerit deꝰ alij neſcimꝰ.nõ tamẽ ſi cõ
ſtet de malitia actuali ꝓ tꝑe illo debemꝰ illum iudicare
bonũ.i Ao illud vo qð obijcit᷑.ꝙ in quolibet inſtãti põt
penitere.dicendũ ẽ.ꝙ ſi poſt actũ peccati moꝛtalis aa
reãt ſigna penitẽtie.ſuſpicandũ ẽ ipᷣm eſſe bonũ Aliteꝛ
eſt etia ĩ bono ⁊ ĩ malo.qꝛ ꝓ vno malo de quo cõſtat põt
dici malꝰ.ꝓ vno vo bono ð quo cõſtat nõ põt ꝓpter hoc
iudicari ſiue diffiniri bonꝰ.bonũ eni eſt vno mo. malnz
autẽ multifariũ /aliter autẽ eſt iudiciũ de actibus qᷓ; ð
ſonis.i Aã in actibo iudiciũ attendit᷑ quo ad paria.vt ſi
de malo actu iudicet᷑ ꝙ ſit bonꝰ vt de ſoꝛnicatioe.⁊ ð bo
no actu ꝙ ſit malus.vtrobiq; cõſimilit peccat᷑.

cio pꝛeſumptiõis vel vſurpato.

Onſequenter dicẽ

dũ ẽ ð iudicio vſiꝛpato qð alij vocãt pᷣ⸗
ſũüptuoſuʒ. qꝛ pᷣſumit id qð ad ſe nõ ꝑti⸗
net. vſurpat aũt aliq iudiciũ qð ẽ dei.
4 aliqñ iudiciũ qð ẽ homis. uerẽdũ
ꝭ̊ prio ð vſurpatiõe iudicij diuini qð dicit᷑ indiciũ ho⸗
mis vſurpatũ.Scðdo de vſurpatiõe hũani iudicij a moy--
ſe ⁊ phinees.Tercio ð iudicio vſurpato ab eo ꝗ hʒ pta⸗

ð
l

tẽ diſꝑatã.Qẽto ð iudicio ꝓut ẽ ĩteꝛ ecclaſticas ꝑſonas.
Klembrũ prinui

Rimo querẽdũ ẽ.vtrũ ſolius dei ſit iudica
re de occultis coꝛdis.Scðo.vtruz hõ poſſit
iudicare occulta coꝛdis ꝓpꝛij. Tercio ſi nõ
J de occultis alioꝛũ ſed de manitfeſtis vtrũ ð
omnibo manięfeſtis põt fieri oĩno indiciũ. Quarto ſi nõ
de nldn⸗ poſſumꝰ iudicare.vtrũ in ꝑtem vtrãq; ĩdifferẽ⸗
ter ſit interpᷣtandũ.an tm̃ in melioꝛẽ ꝑtem vel aliquãdo
in deterioꝛem.

Articulus primꝰ
Irca primũ ſic dicit᷑ ij.ad Ro. Soliꝰ dei eſl lr j ſe;
iudiciũ noſſe occłta coꝛdiſ.j.reg.xvj.hõ vidʒ
et᷑ ea que paꝛẽt dñs ãt ĩituet᷑ e il dẽ Ack.

„

itu ſoluenaſt coꝛda filioꝛum bominũ.Ex his accipit᷑
ꝙ ſoliꝰ ði ẽ iudicare ð occłtis.i Itẽ ſuꝑ illð.xiiij:ad ro.
ij26 ĩ diſceptatiõibo.glo..i⸗õ ekra diiudicare cogi½

tatiões alioꝛũ.ſʒ ðo pbeamꝰ.¶ Cotra ꝓuer.xxvij.quõꝰ
Tagꝗs reſplẽdẽt vultꝰ ꝓſpiciẽtiũ ſic corda hominũ mani⸗
feſta ſũt pꝛudẽtibo.&̊ hõ põt cognoſcẽ occłta coꝛdis.⁊ Fʒ
noticia ⁊ iudiciũ.̊ põt iudicaꝛe. Itẽ ecci.xix. Ex viiin
cognoſcit᷑ vir⁊ ab occurſu faciei ſenſatꝰ.cũ &̊ ſʒ noticia
fit iudiciũ.põt iudicari ꝑ ea que exteriꝰ ſunt ð occultis
coꝛdis.q¶ Pretea.vij.math.dẽ . A fructibo eoꝛũ cogno⸗
ſcetis eos.⁊ loqꝗt ð y pocritis.̊ coꝛda ypocritarũ pnt oo
gnoſci ꝑ fructꝰ exterioꝛes.ſʒ ſic pñt cognoſci.ita iudica
ri. ð occultis põt eſſe hũanũ iuoiciũ.¶ Rñdẽduʒ ẽ d
hoc.qꝙ ſoliꝰ Sdi ẽ iudicare de occultis iudicio certitudis.
4Ad illò vo qð obijcit᷑ ĩ cõtraꝛiũ dicẽdũ ẽ.ꝙ illa maife
ſtatio q coꝛda dicũt᷑ eẽ maĩfeſta pꝛudẽtibo.ñn ẽ niſi qdam
noticia ſᷣm ↄiecturã.ꝓpt᷑ quã ñ dʒ ꝓcedẽ iudiciũ bõita⸗
tis aut malitie m certitudinẽ.ſʒ ex h̊ põt oꝛiri qdã pſũ
ptio.q¶ Silr dicẽdũ ẽ ð eo qð dictũ ẽ. xix.ecci.ↄiectura eĩ
capit᷑ ex indicijs exterioꝛibo eorũ que latẽt ĩ coꝛoe.. Ad
fciũ vᷣo dicẽdũ ẽ.ꝙ fꝛuctꝰ dicũt᷑ illa indicia maifeſta per
que põt eẽ ↄgnitio pᷣſũptiõis ñ ceꝛtitudis/vł ſi fructᷣ di
cũt᷑ pcta.ſic vr ce uglteriiad Hornannedſte ñ iu⸗
dicet. vbi dr maifeſta ſũt que n pnt bono aio fieri.vt ſũt
blaſphemie furta ⁊ hꝰmõi.ð ꝗho dr̃.vij.math.a fꝛuctibo
eoꝛũ ↄgnoſcetis eos.tũc ð ilt ⁊ ꝑ illa iudicaꝛi ꝑmitti?᷑.ſi
eĩ oꝑa ſũt hꝰmõi.bñ iudicãdꝰ è eẽ pctor ſiue malꝰiĩ corde

Ecundo querit᷑.ſi hõ põt in

dicare ðoccuitis
coꝛdis ſuiſqð vꝛ ꝑ h̊ qð dẽ.j.ad Cor᷑.ij. Quiſ

. pus hoĩs ſcit que ſũt ĩ ipo.⁊ ð ꝗbo ſcit hõ ð his põt
iudicare.i.diſſinire. hõ põt iudicare ð occultis coꝛdis
ſui.¶ Itẽ ibidẽ dr.ſpuᷣalis hõ oĩa iudicat. ſʒ que ſũt illa
oĩa niſi que aand ſpũñᷣał hõ põt iudicare de oc

= R

cultis coꝛdis ſui.(¶ Cotra ſuꝑ illð pria ad Cor᷑iiij.¶e
q; meipᷣm iudico.glo.ꝑiculoſuʒ ẽ nob ð occultis coꝛdis
noſtri vel aliorũ iudicare.tãta enĩ ꝓfunditas credenda
ẽ ĩ ipſo hoĩe.q lateat ⁊ ipᷣm bominẽ.⁊ H oſteẽdit ꝑ petrũ
ꝗ dixit. Et ſi oẽs ſcãdalizʒati fuerit ĩ te ego nũqᷓ ſicadali⸗
ʒaboꝛ.⁊ tñ ſcãdalizatꝰ fuit.¶ Ad qð dicẽdum .q; eſt du
plex iudiciũ.diffinitiõis de rè pñti vel pᷣterita vel futu⸗
ra. Item eſt iudiciũ examĩatiõis.põt ergo homo de ſe iun
dicare iudicio examinatiõis preſentia preterita ſque

ſcit hominũ que ſũt hoĩs niſi ſpũs hoĩs q ĩ ipo =

ae
nd
16;
iin
ieiß
ltis
No⸗
tco⸗
ca
00

.

e⸗

tu⸗
Pü⸗

Nxa'Pr ng

απι

A

E:
⸗

o 16

¶ Nueſtio

licet ſint in genere ſuo occulta. tñ ipſi homini ſunt mani
feſia. VUnde dr.j.ad coꝛin.rxij.Si noſipſos iudicaꝛemus
nõ vtiq; diiudicaremur.Eſt aũt iudiciũ diffinitõis de p
ſentitet de re futura. de pnti po aut de ꝑſona aut xx ſcto
ſi de futura re:qᷓtuzʒ ꝑtinet ad fragilitatẽ ſatis põt de ſe
certam facere ſniam verã iſi po de pñti qtum ad factum
certã põt daꝛe ſniam quo ad genꝰboni vel mali vel indif
ferentis Si vᷣo quo ad ꝑſonãa. de malo põt iudicaꝛe: ſed
te bono nõ. niſi fuerit ex ſpãli gra data a dño. ſicut qn
dixit apłs.Certus ſum ꝙ neq; moꝛs neq; vita neq; pre⸗
ſentia neqʒ futura ſeꝑabũt me a caritate queẽ in xpᷣo ibe
ſu.¶ Ad illud pᷣo quod obycit᷑. ꝙ ſpũalis hõ om̃ia iudi⸗
cat:intelligendũ eſt de iudicio examinatiõis eoꝝ que ꝑ⸗
tinent ad ſalutẽ m ſufficientiã i¶ Zeq; eſt ↄtrariuʒ ei qð
alubi dicit apłs.neq; meipᷣm iudico.h̊ enim ẽ de iudicio Idrt
ſpectãte ad futurũ vel ad pns ſᷣm rõnem boni.quaſijnõct
diffimo me eſſe bonũ.et ſi non hbabeam ↄſciam mali.po
teſt tñ hõ habere certitudinem ↄfidentie de futuris et ſi
nõ certitudinẽ iudicij.vñ.j.ioh.iiij. Si em̃ coꝛ noſtrũ nõ
repᷣhenderit nos:fiduciã habemus ad deũ. et quicquid
petierimus accipiemus.

terciuns
Ercio querit᷑ ſi nõ de occultis alioꝝ Rᷣ dema
nifeſtis:vtrum de omibo manifeſtis põt fieri
oĩno iudiciũ.qð videt᷑.dicit᷑ em̃ ſuꝑ illud.vj·.
olite iudicare.glo.de manifeſtis licitũ eſt iudica⸗

„„„

re.Et ſuꝑ illud.xiiijiad Ro.manducantem nõ iudicet.
manifeſta ſunt q̃ nõ pñt bono aio neri: de quibo nob iu
dicare ꝑmittit᷑.¶ Contra.videt᷑ ꝙ nõ de omibo apertis
vñ ſuꝑ illud.xiii:ad Ro.ion ampliꝰinuicẽ iudicemꝰ.
glo.nõ rephendamꝰea q̃ neſcimꝰqͥ nĩo fiũt.vel etiã ſi aꝑ⸗
ta ſint nõ ita rephendamꝰvt de ſaĩtate veſperemꝰ.⁊ acci
pit᷑ ibi rep̃hendẽ p iudicare.gᷓ nõ de om̃ibo maĩſfeſtis ptẽ
fieri iudiciũ.(¶ Ad qð rñdendũ.ꝙ de maifeſtis pt᷑ fieri
iudiciũ ꝓut ſup determĩatũ eſticũ fit ab eo a qͥ dʒ fieril⁊
cũ eſt maĩſfeſtũ eo mõ quo debet eſſe manifeſtũ. hoc autẽ
eſt iudiciũ diffinitõnis. Judiciũ aũt ↄdemnatiõnis ĩ fu⸗
turo nullatenꝰeſt faciendũ.⁊ hoc mõ intelligit᷑ illa gucto/
ritas ſi aꝑta ſunt nõ ita rephendamꝰvt ð ſe itcteel pe⸗
mus, eranorn huiꝰquerit᷑ vt licitũ ſit nobis iudica
re vel deſperare de antixpᷣo xel de aliquibo alijs.et videt᷑
ꝙ nõ.ꝑ auẽtem iaʒ dictà.¶¶ Preterea.de nemie deſꝑan⸗
dũ ẽ dũ ẽ in via: nec de antixpᷣo. Cont᷑.v.ad eph.ſuꝑ
illud. Qui oꝑatur in filios diffidentie.glo.te quibo dif⸗
ſidimus: aliqui ſunt de quibo poſſu modiffidere vel de⸗
ſperare.¶ Preterea videbant᷑ angeli diffidere de ſalute
babilonis.cũ dicebãt.migremꝰde his ſedibo vei eamus
et derelinquamꝰ ⁊c̃.ꝗa ſili pñt hoĩes diffidere de ſalute
alioꝝ:et ita iudicare iudicio ↄdemnatõis.4 Pꝛeterea.
medicꝰcũ deſꝑat de egro cũ eſt egritudo incurabilis.nõ
peccat iudicado ipᷣm ad moꝛtẽ.ꝭ pari rõne erit de medi⸗
co ſpũali.Vñ oꝛige.lj.hiere.ſuꝑ illud curauimꝰ⁊c.acci
dit tibi qdð accidit deſperãtibo medicis:&q̊ ſi licitũ eſt me
dico relinquere egrũ et ita deſperare d ſalute coꝛpoꝛali
ſitr deſpandũ eſt de ſalute ſpũali.(¶ Ao qð dicenduʒ.qꝙ;
nemie deſperandũ eſt in via ſimpłr q̃ntũ eſt de ↄditõ⸗
ne viatoꝛis.nec de aliquo iudiciũ ↄdemnationis eſt ꝓfe⸗
rendũ.relinqtur em̃ in omibo poſſibilitas li.ar.ad bonũ
et ideo dicit.iiij.danieł᷑.redime pctᷣa tua ełys.et ſequit᷑:
foꝛſitan de milerebit᷑ tui.qtũ &̊ ad potentiã ſummi me⸗
dici vel qͥ ad poſſibilitatẽ li.ar.non eſt deſpandũ.maioꝛ
em̃ eſt potentia medici qᷓ; magnitudo moꝛbi.¶. Ad h̊ aũt
quod obijcitur de glo.v.ad epb.dicendum eſt.ꝙ habita
conſideratõne multoꝛum ſignoꝛũ ex ꝑte peccatoꝛis.difſi
ditur de obedientia ex ꝑte ipſius vel de potentia ex paꝛte
fragilitatis humane in illo cuius eſt coꝛrigere:nõ tamẽ
ſimpliciter. ¶ Ad illud vᷣo quod obijcitur per ſimile de x
angelis. dicendum eſt ꝙ nec ipſi angeli deſperabant ſed Rry
Fm quid.quia erant repugnantes coꝛrectõni ſicut eſt de

—

crxxxv.

medico qui derelinquit egrum repugnantẽ curatõni.ne
erſpiret inter manus ſuas ⁊ reus videat᷑.¶ Silr dicen⸗
dum eſt ad illud de medico coꝛꝑali.ꝙ licet medicus coꝛ
poꝛalis conſiderãs cauſas inferioꝛes diffidat de ſalute
egroti.et ᷣm illas cauſas iudicet illũ ad moꝛtem:nõ tñn
ſic bet eẽ d iudicio ſpũali.eius em̃ eſt pꝛincipalit᷑ at⸗
tendere cauſas ſuꝑioꝛes.ſᷣm quas datur curatio vł da⸗
ri poteſt.vnde nõ eſt quis iudicandus ad moꝛteʒ eterna

niſi conſtaret de finali impenitentia.
rticulus qnartus

—

Varto querit᷑ ſi nõ de dubſapot umiudica⸗
( rre.vtrũ in ꝑtem vtrãq; indifferenter ſit inter
re pꝛetãdum.aut tm̃ in melioꝛẽ ꝑtem vel aliqñ
hin dæterioꝛẽ ꝑtem.qð ſic dicit be.ſuꝑ illð math.vij. ¶ Jo⸗
lite iudicare. Item.xiiij.ad ro.mducantẽ nõ iudicet gl.
dubia in melioꝛẽ ꝑtem ſunt interpꝛetãda.¶ Cõtra.xx.
math̊.MNulti vocati pauci vᷣo electi. Et gen.viij. pꝛoni
ſunt ſenſus homĩs ab adoleſcẽtia ſua in malũ.ergo plu⸗
ra fiũt mala intentõne ꝙᷓ bona et hoc ſcimus.ergo polſ⸗
ſumus interpᷣtari. Item in yſa.v. Ve qui dicitis bo⸗
num malũ.gl.ve qui dicit de eo qui malus eſt ꝙ bonus
ſit et ecõuerſo.¶¶ Itẽ aſſerere ð quo quis dubitat ẽ pc᷑m
ergo et interpᷣtari.q¶ IRẽ nos tenemur diligere ꝓximos
ſicut noſipos.q̊ cum de factis ꝓpꝛijs debeamꝰ interpᷣtaꝛi
in deterioꝛẽ ꝑtem vt ha bet᷑ ꝓuer.xviij. Juſtus prioꝛ eſt
accuſatoꝛ ſui.et grego.bonaꝝ mentiũ ẽ ibi culpã agno⸗
ſcere vbi culpa nõ eſhq̊ de factis ꝓximoꝝ Similit ſunt
dubia in deterioꝛẽ ꝑtem interpᷣtanda.q Iteʒ cũ aliquis
confitetur de dubio inter moꝛtale et veniale. tam ille ꝗ
cõfitetur qᷓ; cõfeſſoꝛ interpᷣtari debẽt deterioꝛẽ ꝑtem iniũ
gendo 2 ſuſtin40 pnĩam.ꝗ dubia in deterioꝛẽ ꝑteʒ ſũt
inteꝛpᷣtanda. ¶ Sed ꝙ in neutrã ꝑteʒ ſunt inter pᷣtanda
vigdet᷑ ꝑ aug:qui dicit. Ille pie et iuſte viuit.qui reꝝ inte
ger eſt eſtimatoꝛ neutrã ꝑtem væclinãdo.& equitas ẽ ſer

— —
I aꝛq zeltio 9α.

uonda in iudicio. et ita nõ eſt in alterã ꝑtem declinare.

qð dicendũ ꝙ dubia facta ꝓpꝛia:in deterioꝛẽ ꝑtẽ
ſunt interpᷣtanda.ſic dictũ eſt in cõfeſſionei⁊ hoc eſt quo
ad ſuſceptõem penitentie.et ſic intelligit᷑ illud greg.bo⸗
naꝛũ mentiũ ⁊c̃.vnde hoc interpꝛetari nõ eſt affirmare
vel iudicare ſimpliciter:ſed ſe gerere ⁊c.dubiũ actuzʒ ac
ſi deterius cõtigiſſet.¶ Et ꝑ hoc ſoluit᷑ illud qdð obiectuʒ
eſt ꝙ aſſerere ð quo quis dubitat eſt peccatum.et ſimili
ter illud ꝙ dicitur ve illis qui dicunt bonũ malum vel
ecõuerſo.non em̃ qui ſic interpꝛetatur: affirmat vel aſ⸗
ſerit de quo dubitatEt licet ſint plura mala qᷓ; bona et
ꝓnioꝛ ſit homo ad malum qᷓ; ad bonũ.de factis ꝓximo⸗
rum non debemus interpꝛetari in deterioꝛem partẽ vbi
dubium eſt te vtraq;: ſed in melioꝛem. hoc enim eſt in
laudem liberalitatis diuine qui poteſt inclinare in bo⸗
num cum vult. (S aũt queratur ex qua cauſa debet
