qʒ coſte illiextrinſecus additũ eſt aliqd.ſed ipa ĩ ſemet⸗
ipᷣa diuĩa vᷣtute oꝑante młtiplicata eſt quẽadmodũ po⸗
ſtea naturã humanã a pᷣmis paꝛẽtibo in ſubſequẽtez ge⸗
neratõʒ ſemĩatã a modico iã intantũ multiplicataʒ cer⸗
nimus.vt młta hominui milia ex ea iã excreuiſſe vide
amꝰ.⁊ hoc totũ ad ſcdᷣm opꝰ ptinet qñ de aliquo fiũt ali⸗
qua in maiꝰ. In hoc oſentiũt illi quoꝝ pᷣtacta eſt opi⸗
nio ⁊ hugo cũ imngro ſniaꝝ ꝙ illud qð ſeminatũ ẽ a pꝛi⸗
mis pentibo ad ſequẽtẽ generatõz nõ creſcit neq; creuit
addittõe extrinſeca.ſed ſui in ſe mul tiplicatõe.ſed diſte⸗
rũt in poſitõe mõi.qꝛ hugo ponit ꝙ iſta multiplicatio ẽ
opus mirabile ⁊ ſola vᷣtute diuina.Alij dicũt ꝙ ẽ a na⸗
tura ? vᷣtute data nature. 2 foꝛte poſſẽt he opiones que
piuerſe vident᷑ coꝛdaꝛi.ſi ᷣba hugo.retoꝛqu erent᷑ ad cõ
ditõʒ oꝛiginalẽ coꝛꝑis pᷣmi hoĩs.in qua pᷣter legẽ ↄmu⸗
nẽ alijs coꝛpiba inditã.ptas multiplicatiua ſui ꝗẽ ptas
mirabilis fuit data eidẽ vt ex ↄgruẽtia pᷣdicta ꝑt᷑ ſupõi
¶ Ao illud qð poſtea obijcit᷑ dicẽdũ ꝙ; hmõi ꝓpagatõ eſt
Fm curſũ naturalẽ.qAd illud qð obijcit᷑ ꝙ oꝑatõ natu⸗
re finita eſt. dicendũ ꝙ veꝝ eſt. EIñ ⁊ młtiplicatõ gene⸗
ris hũani ⁊ ꝓpagatõ finita eſt.nec videt᷑ incõueniẽs ali⸗
gd ſequi.poſito ꝙ actio eẽt infinita ↄcurꝛẽtibo cãis ſupe
rioꝛibo ⁊ inferioꝛibo in actõe illiꝰ.ſeo qꝛ oꝑatõ nature ⁊
maxie in ꝓpagatõe hũani generis eſt ꝓpter finẽ ſpalez.ſ.

multiplic atõʒ elemẽtoꝝ qtũ ad quend poꝛdinatũ nüe⸗
rũ in diuia ſapia.illo nũero adimpleto iuxta nutũ pᷣime

cãe.ceſſabat efficatia actõis cauſaꝝ illaꝝ.ſicut em ſcri⸗
bit᷑ in li.fontis vite.cã ꝓpter quã oĩa facta ſũt eſt volun⸗
tas inueniẽs omia.qꝛ motus ꝑ quẽ fiũt oia.alligatusẽ
volũtati pᷣmi.ſed volũtas agit ᷣm placitũ volẽtis.ergo
oĩs crea tura ꝓ volũtate creatoꝛis deficiet. nõ habes in
rõne ſua etiã cãm ꝓꝑmanẽdi.¶ Ad aliud qð ſequit᷑ dicen
dũ.ꝙ ſic oim ↄſtantiũ natura terminꝰeſi magnitudinis
2 augmẽti.ita oĩm ↄſtantiũ natura terminꝰeſi dim inuti
onis ⁊ detrimẽti vniuoce loquẽdo.qꝛ ſicut ẽ terminꝰ in
actu magnitudis hñtis ſoꝛma 2 ſpẽm. ita eſt terminus ĩ
actu detrimẽti ⁊ diminutõis hñtis foꝛmã ⁊ ſpẽm.foꝛma
em bois nõ ſalueret᷑ in coꝛpe cuiuſqʒ neq;ʒ foꝛma ignis.
Vñ res naturał quata exiſiẽs in qua cũq; differẽtia.ñẽ
apta ad ſuſceptõʒ cuiuſq; ſoꝛme.ſed quãtitas materie li

mitata eſt ſᷣm exigẽtiã foꝛme.⁊ hoc eſt qð dicit ppus om
niũ ↄſtqtiũ.Si vo ↄſideret᷑ res quãta vt eſt quãta.nõ ter

miĩata ſub foꝛma finita aliqᷣ.nõ eſt determinatꝰſtatꝰeius
ſiue limitatꝰ.neq; a ꝑte magnitudis ⁊ augmenti.neq; a

ꝑte diminutõis ⁊ detrimẽti. ¶ Alij fũt opinionis orie.

ponentes illud modicũ qð teciſũ erat a pmo parẽte au⸗
gmẽtaꝛi exterioꝛi ſbpa ĩ illud trãſente.nõ aũt fuiſſe auctũ
in ſe ⁊ młtiplicatũ.ꝗ pñt rñdere ad obiecta ꝓ magiſtꝛc.
Ad pᷣmũ ꝗ̊ p illa ꝑte dici pf.ꝙ alimẽtũ nõ totalrᷣ emit
tit᷑ ꝑ ſeceſſũ.At em hẽ ab aug.de vera reli.aliꝗd de cibo
ſiue de alimento feculetiſſimũ reddit᷑ terꝛe ad aliqs foꝛ
mas aſſumẽdas.⁊ ſeculẽtiſſimũ illõ vocat ſtercoꝛa.Ali⸗
quid ꝑ totũ coꝛpꝰexalat.ſ.ꝓ fumoſitates ?⁊ ſudoꝛes aut⸗

totiꝰaialis latetis neruos aecipit.⁊ inchoat᷑ in pꝛolẽ.et

ocat latentes neruos rones ⁊ diſtinctiões ꝗᷓ neceſſaꝛie
it ad hoc.ꝙ coꝛp ꝑfectibile aia roõnali ſit in ↄuenienti
aꝛmonia ⁊ oꝛganiʒatõe.que reqꝗrit᷑ ad aĩe ſuſceptõʒ.ali

go mutat᷑ in carnẽ.ſic ꝗ̊ᷣ ſjm aug:alimẽtũ in q̃tuoꝛ diuidi

tur.quoꝝ vnũ inchoat᷑ ſiue traſit in pꝛolẽ.q ergo dicit

Dns. Ome qð in os intrat ⁊c. nõ intelligit vniuerſalit.
ſed ſub h̊ ſenſu de oibo iſtis cibis aliqd ĩ ſeceſſũ vadit vt
pote ð cibis ecoꝛpalibo ꝑs feculẽtiſſina. VUñ dicit Gui⸗
mundł. ij.li.de coꝛpe dni beꝛngaꝛiũ de cibis nr̃is coꝛ⸗
ruptibilibo phiſici ⁊ medici docẽt dicẽtes. ꝑtem ciboꝝ ⸗
potuũ ea que coꝛpulẽtioꝛ ⁊ coꝛruptioꝛ ẽ ꝑ ſeceſſũ egeri.p
tẽ aut ſubtilitate vtilioꝛẽ vi nate.ꝑ diuerſas coꝛpis paꝛ⸗
tes diſtrahi. in caꝛnis materia 7 ſanguinis vᷣſum iri.

Paꝛtẽ vo aliã ſubtilẽ qdem ſeo minꝰvtilẽ.pꝑ ptes coꝛpo⸗
ris ſiłr traſfuſazʒ.ꝑ poꝛos euapoꝛaꝛi. Paꝛtẽ po reſiduaʒ
neq; tãtiſper ſubtilẽ.neq; adeo vt pꝰeſt coꝛpulentã ꝑ flu
xũ nariũ aut ꝑ ſputa vel quolibet ſimili mo iactaꝛi:que
ſi ita ſũt imo qꝛ ita ſũt:nõ igit᷑ cibo oĩs qui vadit in ſeceſ
ſũ emittit᷑.ſed id tm̃ dixit in ſeceſſũ emittit᷑ e ꝑte vicz ei
bi notiſſima loquẽs. Et ſiłr ptʒ rñſio ad auctoꝛitatẽ He
de. ¶ Zd aliud dicẽdũ.qꝙ; cũ in hoĩe diuidat᷑ ſba coꝛpulẽ
ta.qꝛ quedã ꝑs illiꝰeſt de pᷣitate nature bũane.quedam
nequaq;.q;tum ad illud quod fuit de vitate nature illiꝰ
quia hoc fuit illi pꝛopꝛium ⁊ dico de vitate illiꝰ qᷓtũ ad
verita tẽ qᷓ regrit᷑ ad hoc ꝙ ſaluaꝛet᷑ ĩ eẽ ꝓꝛio.no in ſuo

ſimili ſigs educatus eſſet caꝛnibo hñanis.hmõi ille eẽnt

reddẽde illi in qͥ pꝛiꝰfnerũt tanq; mutno ſumpte ab illo.
Ex hac rõne ptʒ.ꝙ in hoĩe ẽ veritas ſue nature duplex
ſcʒ illa que reꝗrit᷑ ad hoc ꝙ ꝓpterea ſaluet᷑ in ꝓpꝛio eſſe.
ꝙ ſaluet in ſili in ſpẽ. WBert kergo polito ꝙ illð ve
ritatis quo aꝓpetit generans ſaluaꝛi in ſibi ſiłi non de⸗
ecinderet᷑ ꝑ coytũ.ntꝝ reſurgeret ĩ illo.Si nõ & aliquio
ð veꝛitate pmi hoĩs nõ reſurget.poſito agatõ facta
eſt ꝑ młtiplicatõʒ ꝑtis deciſe ab illo. Si aut reſurget in
illo. videt ꝙ illuo q pꝛie eſt ad H ꝙ ſit ð veritate vni
us plone. in caſu reſurgere poſſit ĩ alia. cũ nihil relur⸗
get in aliqͥ qd nõ ſit vitate illiꝰ. nulla ẽ pᷣtacta diſtin⸗
ctio.¶¶ Ad hoc pt᷑ dici.ꝙ nõ reſurget ĩ illo neq; i alio.qð
ptz ſic. Rõ reſurꝛectõis coꝛꝑm eſi oꝛdinatõ eorũdem ad
aĩaʒ rõnalẽ.⁊ nõ oꝛdinatio cuiuſlibet coꝛpis ao qualibʒ
aĩaʒ.ſed coꝛpis ad aiam ſibi quadã indiuidua ↄiunctoõe
ſociatã.ex qᷓ ſoꝛtit᷑ eẽ ꝑpetunũ quale eſt coꝛpꝰcuiꝰderitas
eſt fundametũ fabꝛice coꝛpis bnani.a que fulciunt᷑.q ñ
hñt eſſe firũ in coꝛpe illo.ſed ſluũt a refluũt cuiuſmoi eſt
caꝛo m materia. illa ꝑs ſbe que ẽ ad aliũ ꝓducenduʒ
in eẽ ꝑ generatõʒ,.qꝛ ergo veritas nature caꝛnis ſine ſo
ſtãtie ꝗᷓ eſt.vt ſit pᷣncipin alteriꝰnõ h ee fixũ in coꝛpe cꝰ
aliqͥ mõ eſt ꝑs. nec eſt aie idiuidua ↄinctione ſociata ex
ↄiũctõe cũ illa aia ꝗᷓ ẽ pfectio coꝛpis hmoi.nõ ſoꝛtit᷑ eſſe
ꝑpetuũ.nec tõeʒ relurgedi.ſi ergo nõ fiat p generatoez
apta ad ſuſceptõʒ alteriꝰ aĩe.nec ex oꝛdinate ad illa ſoꝛ
tiat᷑ eẽ ꝓꝑpetuũ nõ reſurget.nec ẽ incõuenies aliquã pꝑtẽ
coꝛꝑis ade vt illã qᷓ erat ad coꝛpꝰ ꝓducẽdũ.in eẽ nᷣ reſur
gere. Et hᷣ etiã patere pt ꝑ hoc ꝙ ſemen xæciſũ ſufficiens
ad/ꝓlem ꝓducenda.ſi fiat in coytu cũ ſterili.ex eo ꝙ nũ⸗
ꝙᷓ ꝑficit᷑ aia rõnali nõ reſurget.¶l Ao aliud dom.q; nõ ẽ
intẽtio aug:ꝙ ꝑuuli moꝛtui.debeat reſurgeꝛe in ꝑfectiõe
coꝛꝑali.qꝛ fuerũt in ſemie deciſo ab adã ᷣm totalitateʒ
molis coꝛꝑalis actu vel potẽtia.potentia dico ꝓgt opini

onem magiſtꝛi.ex qua ſequit᷑ ꝙ in illo fuerũt potetie.ſed

quia fuerũt in illo 'm ſeminaꝛiam ronem ᷣm quam ſiue
cuius veterminatõʒ ſupplehit dns qð dæficit ex ꝑte mol
Elñ dꝛ.xxij.li.ð ciui.dei.c.xiiij.ſᷣm hanc roõneʒ pꝛofecto
in reſurꝛectione coꝛpoꝛis detrimenta nõ timemus .ſ.qa
dñs ſupplebit quod væficit ex ꝑte molis. lñ ſubiungit᷑
eodẽ.c.creatoꝛi reꝝq eꝛeauit oia nihilo ⁊c.ſcʒ vt ſup.
Ad aliud quod ſegꝗt᷑ dicẽdũ.ꝙ pᷣdictã expoſitoz ponũt
tenẽtes opinionẽ mgri.Lenẽtes opinionẽe᷑ Zriã alit ex⸗
ponũt.ſ.ſic.materia generatõis aſſimilat᷑ filio egrediẽ
ti de domo pꝛis.qꝛ ſicut filius egrediẽs ð domo patꝛis de
fert ſecũ ꝑtem ſubſtantie pr̃is ⁊ illã accreſcere facit.acq
rendo ⁊ addęẽdo illi aliã.ſcʒ acquiſitum.ſic ſemẽ ptẽ ſub⸗
ſtatie ꝓlis ſecũ defert.que auget᷑ alimẽto ↄuerſo ĩ illud
ſiue addito illi. Ad aliud qð ſeꝗt᷑ ptʒ rñſio ex dictis.ĩ⸗
telligit aũt aug.de latẽtia in rõe ſeminali ſᷣm quaʒ limi⸗
tata ẽ quãtitas determina ta ipiꝰ ꝓlis.Juxta illud phi
oĩm ↄſtantiũ natura ⁊c.¶. Ad vltimũ dicendum ꝙ nᷣbũ
aug:ẽ magis ad oppoſitũ qᷓ; ad ꝓpoſitũ.dicit ei creatori
rerũ quõ deeſſe poſſet. vñ adderet qð adoẽdũ ⁊c. Ex qͥ
liquet.qꝙ neceſſaꝛia erit illa additõ.lñ qð ibidẽ tangit
aug. ꝙ moles gigãtee magnitudinis ẽ in rõe modica.ñ
dicit᷑ qꝛ ĩ ꝑticula deciſa a parẽtibo ſit illa magna moles
potẽtia ꝓducendi ad actum ꝑ ſui multiplicationem.ſed

qꝛ rõ ſeminał cum illa paꝛticula ẽ determĩata ad magni
tudinem tantam.

lembrum tercium

Einde queritde veritate occaſionata.et qͥ
niã veritas coꝛꝑis pt᷑ occaſionaꝛi du plicit
vł ꝑ oꝑatõʒ erꝛoꝛis vt in pctis ⁊ monſtris
vel ꝑ debilitatẽ caloꝛis. ꝓut dẽ in li.de aĩa
libo ꝙ mulier eſi mas occaſionatꝰ. de hoc ſedo nihil ad
ꝓpoſitũ.De pᷣmo ꝗᷓ agendũ eſt ⁊ ponat᷑ queſtio quã qꝛit
aug. de ciui. dei li. xxj.viij.c. Vtꝝ ex coꝛꝑe pᷣmi hoĩs ꝓpa
gata fueẽt monſtruoſa genera boĩm.q gentiũ naꝛrat by
ſioꝛia.Et enumerant᷑ ab aug:ibidẽ dicente phibent᷑ qui
dã vnũ hꝛe oculũ in frõte media.ꝗbuſdã platas verſas
eẽ poſt crura.ꝗbuſdã vtriuſq; ſexus eẽ naturã ⁊ dxtraʒ
mãmaʒ eẽ virilẽ ſiniſtrã muliebꝛẽ. vicibuſq; inter ſe coe
undo ⁊ gignere ꝑere.alijs oꝛa nõ eſſe.eoſq; ꝑ naꝛes tã
tũmõ alitu viuere.alios ſta tura eẽ cubitales qͥs pigme⸗
os acubito greci vocãt.⁊ alia mõſtroꝝ genera enumera
tur ibidẽ.ondit᷑ ꝙ hmõi monſtra ſũt ꝓpagata de coꝛꝑe p
mi hoĩs.dicit em̃ aug.ibidẽ.ꝗſꝗs vſpiã naſcit᷑ hõ.i.aĩal
rõnale quãlibet nr̃is inuſitatũ ſenſibo gerit coꝛpꝰſeu coꝛ
ꝑis foꝛmã ſiue coloꝛẽ ſiue motũ ſiue ſonuʒ ſiue quãlibet
vim qualibet ꝑtẽ.q̃libet qualitate na tura.ex illo vno ꝓ⸗
thoplaſto oꝛiginẽ ducere.nullus fidelium dubitanerit.
Itẽ monſtruoſi ꝑtus apud nos in genere ho ĩm depu⸗
tant᷑.̊ ⁊ mõſtruoſe geẽtes inter hoĩes.qð vult aug.in eo⸗
dem.c.dicẽs.qualis reddit᷑ rõ de monſtruoſis apud nos
ꝓtubo:talis de monſtruoſis ꝗbuſdã gẽtibo reddi pt᷑.ſeð
ↄſtat ꝙ oẽs hoĩes ab vno.⁊ inde vt pꝛius. Pꝛeterea.qᷓ
ma ticꝰ aliqñ ſcribit recte aliqñ nõ recte.medicꝰ aliqñ re
cte aliqñ nõ recte dat potionẽ.ſed ſiue ſic ſiue ſic ſcribat
mhilominꝰad qmaticã ꝑtinet. &̊ a ſili ſine recte ſiue nõ
recte ꝓpagatũ ſit aligd ab humana natura.nihilominꝰ
ad nataʒ bũanã ꝑtinet.¶ Contꝛ:a.maioꝛ ẽ ſilitudovt vꝛ
inter ſimeas ⁊ hoĩes.qꝙᷓ; inter młta genera mõſtroꝝ que
ponunt᷑ ĩ genere hoĩm.ſicut ponit aug.in.xvj.de ciui.ðdi
c.viij.ponẽs quoſdã ſine ceruice oculos hůe ĩ humeris et
cynocephalos intra hoĩes mõſtruoſos.⁊ dicunt᷑ cynoce
phali quoꝝ canina capita atz ipᷣe latratꝰmagis beſtias
ꝙᷓ hoĩes ↄfitet᷑.¶ Itẽ qð ma gis naturã beſtie ꝙᷓ hoĩs ↄfi
tet᷑.nõ diſtinguit᷑ a beſtijs ſpecifica differẽtia.ꝙ aũt ta⸗
le nõ ꝑtinet ad ꝓpagatõz factã ex adã.tales ſunt cyno
cephali ̊ ⁊c. ¶¶Stẽ natxa eſi vis inſita rebo ex ſili ſiłe pꝛo
Ducẽs.q̊ coꝛꝑa que ꝑ naturã ꝓpagatõis de coꝛꝑe pᷣmi ho
minis ꝓducunt᷑.ſũt illi coꝛꝑi ſiłia.talia aũt nõ ſũt coꝛꝑa
mõſtꝛuoſa ſic illa q̃ vtꝛiuſq; ſexꝰnatuꝛã ⁊ mẽbꝛa ꝑticipãt
ſiẽ exiſtẽtes ſine ceruice.⁊ hñtes ocłos in hũeris.⁊ ſiẽ
ſũt cynocephali ⁊ alia hmõi ̊ ⁊c.¶ Iiẽ aĩa ẽ actꝰſiue en
delychia coꝛꝑis phiſici oꝛganici potẽtia vità hñtis.coꝛ⸗
pꝰq̊ bmõi eſt pꝛie ſuſceptibile aie ⁊ ꝑfectibile ab eadeʒ
7 Fm diueꝛſitatẽ aĩiaꝝ diueꝛſoꝝ geneꝝ ⁊ dineꝛſaꝝ diſpo
ſitionũ ſũt coꝛꝑa ꝑfectibilia ab eiſdẽ.̊ nullũ coꝛpꝰ hns
oꝛgana aliq̃ ſilia in ſpẽ vł eadeʒ oꝛgais aĩał irꝛõn ał.eſt
coꝛpꝰpꝑfectibile aia rõnali.Sed oẽ coꝛpꝰhumanũ Fᷣm le⸗

gẽ ꝓpagatõis deſcendẽs a pᷣmo hoie eſi ꝑfectibile aĩa rõ⸗
nali.̊ nullũ coꝛpꝰhñs oꝛganũ ſilłe oꝛgano aĩalis irꝛõna

lis.deſcẽdit a pᷣmo hoĩe. Itẽ nulla rõe dom eẽt coꝛpus
canis naturale. qð ſᷣm ꝓpagatõz naturalẽ ⁊ ↄſuetã capi
te caꝛeꝛet canino.vel qð hꝛet caput alteriꝰ aialis.vt leois

vel auis.vel ſimie eadẽ rõne nõ dicẽdũ ẽ coꝛpꝰhumanuʒ
vł qð ᷣm ↄſuetã ⁊ naturalẽ ꝓpagatõʒcaꝛet capite.xłqð

br̃ caput alicꝰaĩalis irꝛõnalis.¶ Itẽ cũ virtus ⁊ veritas
coꝛꝑis hũ ani pᷣncipałr attẽdat᷑ penes oꝛgana ſiue mem
bꝛa pꝛicipalia quoꝝ vnũ ẽ cerebꝝ:videt᷑ ꝙ nullo mõ di⸗/
cendũ eſ eẽ coꝛpꝰhumanũ qð caꝛet capite.⁊ ſi hoc.cũ le⸗
ge ꝓpagatõis deſcẽdãt oĩa coꝛꝑa a pᷣmo hoĩe:nulluʒ tale
deſcẽdat ab ipo.Sũt em̃ q̃tuoꝛ mẽbꝛa pꝛĩcipalia.ſ.cere⸗
bz.coꝛ.epaꝛ.⁊ teſticuli.Cerebꝝ.coꝛ.epaꝛ dicũt᷑ pꝛicipa
lia.q; ↄſeruãt rem ſpẽi.teſticuli qꝛ ↄſeruat ſpẽm rei qð

lxxxiij.

aũt caret capite caꝛet cerebꝛo. Occaſione aũt pᷣdictoꝝ
querit᷑ ꝑ quã viã monſtra ꝓcedere pñt in natura hbuma
na.cũ dicat bẽs aug.in mitis locis.nihil eẽ inoꝛdinatũ
in vniuerſo. Rñdẽdũ ꝙ ſicut diẽ aug:qſꝗs vſpiã naſcit
hõ.i.aĩal rõnale ⁊ moꝛtale ⁊c.vt ſupᷣ ⁊ in eodẽ aug.ait.
Illa q talia de ꝗbuſdã ſcripta ſũt nulla ſũt.aut ſi ſũt ho
mĩes nõ ſũt. Aut ſi hoĩes ſũt.ex adã ſũt.⁊ naꝛrat ibideʒ
aug.ad maĩfeſtatõʒ huiꝰ.q in tẽꝑe illo erat duplex bõ
natꝰin ſuꝑioꝛibo mẽbꝛis.⁊ in inferioꝛibo ſimplex.am
duo erãt capita.duo pectoꝛa.q̃tuoꝛ manꝰ.vent aũt vnꝰ

⁊ pedes duos ſic̃ vni hbomi.iaꝛrat etiã de quodã hoĩe

ꝗq̃ſi limatas hẽbat plãtas.⁊ĩ eis biõs tm̃mõ digitos.⁊
manꝰſiles.⁊ pꝰdicit.ſicut h̊ ex illo vno negaꝛi ñ pñt oꝛi⸗
ginẽ ducere.ita quecũq; gẽtes in diueꝛſitatibo coꝛꝑm ab
vſitato nature curſu quẽ plures ꝓge oẽs tenẽt velut ex⸗
oꝛbitaſſe tradũt ſi diffinitõe includunt᷑ vt aĩalia rõnalia
ſint atʒ moꝛtalia:ab eodẽ ipo pᷣmo vno pꝛe oĩm ſtirpem
traheꝛe ↄfitẽdũ.ql Ad illud qð pᷣmo obijcit᷑.ꝙ maioꝛ eſt
ſiłitudo inter ſimeas ⁊ hoĩes ⁊c. Dicẽdũ ꝙ ſi ſũt hoĩes
q̃ ibi numerant᷑ nõ eſt veꝝ.aug.(m̃ relinꝗt indeter mia⸗
tũ vtꝝ ſint boĩes vel nõ.dicẽs oĩa genera hoĩm qᷓ dicũt᷑
eẽ.credeꝛe nõ ẽ neceſſe.ponat᷑ ̊ ꝙ illi ꝗ ſũt ſine ceruice ⁊
hñt oculos in hũeris ⁊ cy nocephali boĩes ſint maioꝛ ẽ
eoꝝ ↄueniẽtia cũ hoĩbo hñtibo ꝑfectiõʒ ⁊ decentẽ oꝛgani⸗
ʒatõz mẽbꝛoꝝ qᷓ ſimie.licʒ foꝛte qtũ ad diſpoſitõʒ exteꝛi
oꝝ oꝛganoꝝ ſimia videt᷑ eẽ ſimilioꝛ.vt em̃ vult aug.ĩ bis
mõſtris licʒ videat᷑ aligd mirabile ex incõſuetudie ⁊ ra
ritate indecẽtie alicꝰꝑtis pła ſũt ibi ſᷣm naturã rectã oꝛ⸗
dĩata.dic̃ em̃ ibidẽ in li.xvj.de ciui. dei.viij.c.axpaꝛet ꝙ
in płibo natura obtinuerit ⁊ ꝗd ſit ip̃a raritate mirabi

le.nec videt᷑ mihi veꝝ nec veriſilłe.q hmõi aĩalia ſine ceꝛ
uicibo ſine capitibo ſint hoĩes.niſi aliqð oꝛganũ ſit ĩ coꝛ

ꝑe illoꝝ.qꝙ qᷓtũ ad virtuteʒ ⁊ oꝑa:vicẽ capitis gerat.Si
milit nõ videt᷑ mibi veriſiłe ꝙ cy nocephali ſi ſint hoĩes
hẽant oĩno capita ſiłia capitibo canũ.⁊ ꝙ oĩmõ canino
latratꝰemittãt.ſed potiꝰ qð ex indecẽtia ⁊ turpi capitis

Diſpoſitõe qͥdã mõ capita canũ repñtãt.eodẽ mõ qͥ qñq;

dr.ꝙ aliquis ht vultũ catti vel ſimie.ꝙ indecẽs diſpoſi⸗
tõ ꝑtiũ vultꝰ.defoꝛmitatẽ vultꝰſimie vel catti rpñtat.ſic

videt᷑ mihi de latratu eoꝝ.ſ.ꝙ dicũt᷑ emitteꝛe latratꝰ.nõ

qR oĩno latrẽt vt canes.nec aliã habeãt loq̃laʒ.ſᷣ̊ qꝛ bñt
modũ loq̃le ſiue ꝓnũciatõis latratui aliqͥ mõ ↄſimilem.
l illud qð obijcit᷑ꝙ aĩal qð magis ↄfitet᷑ nataʒ be⸗
ſtie ꝙ hoĩs.nõ differt a beſtia differẽtia ſpecifica ⁊c. Di

cẽdu ꝙ ſicut h ab aug.pła ſunt in talibo q̃ oꝛdiata ſunt

Fm nataʒz rectã ſiue nõ eꝛrãtẽ.pautioꝛa ex raꝛitate mira

bilia. EIñ ⁊ ſi ĩ aliqͥ ſit aliqd qð t ſuã raritatẽ magis
ↄfiteat᷑ nomẽ beſſie q; hoĩs.⁊ in plibo magis nataʒ hbois
qᷓ beſtie.bñ pt᷑ differꝛe differẽtia ſpecifica.⁊ ita fuit ĩ tli⸗
bo ſi hoĩes cẽſendi ſũt.q Ad aliua qð ſeꝗt᷑ dðᷣm.ꝙ ĩ tali⸗
bo monſtris nõ ꝓducat ſile q;ẽtuʒ ad ea q̃ ſunt ſł alia rei

ſpẽi licʒ diſſimile q;ẽtũ ad ꝗd aliud.ſ.qð nõ eſt de neceſſi⸗

tate rei ſpẽi.natura em̃ dẽ ꝓducere ſile ex ſili.ſiue ꝓdu⸗
cat maꝛẽ ſiue femĩaʒ de viro.he em̃ differẽtie nõ ponunt
differẽtiã reꝝ ſᷣm ſpem̃. Vt em̃ vult ph̊s mulier eſt mas
occaſionatꝰ.⁊ etiã qꝛ nat᷑a/ ꝓducit hmõi ex maꝛe ⁊ femi⸗

na.nõ oĩno eſt diſſimile qð de eis ꝓducat᷑.cũ androgmꝰ
ineẽ ꝓagat᷑.Oel pt᷑ dici ꝙ ſupᷣdicta rõ ↄueĩt nat᷑e agẽti

ſine eꝛroꝛe.qð nõ accidit in monſtroꝝ ꝓductõe.lult at

aug. bmõi hoĩes eſſe de ᷣmo ⁊ denoiaꝛi viros a ſexu pꝛ
cipalioꝛi.vtzʒ.xvj.de ciui.dei.viij.c.q Ad aliud qð ſequi
tur dicẽdũ.ꝙ eſt quedã diſpoſitõ oꝛganoꝝ exterioꝝ q̃ at
tendit᷑ in lineamẽtis talibo vel talibo.⁊ qꝛtũ ad banc po⸗
teſt eſſe ſimilitudo inter hoĩes ⁊ bꝛuta.vt patet de vrſu.
qui excoꝛiatue habet membꝛa exterioꝛa valde membꝛis
hominis ſimilia.⁊ de poꝛco dicitur ꝙ habet inteſtina in

ſimili diſpoſitione cum inteſtinis coꝛpoꝛis hũani.immo
etiam inter homines et plantas eſt oꝛganoꝛum exteri⸗

orum ſimilitudo. ſicut patet de mandragoꝛa. et eſt

diſpoſitio interioꝛ que attendit᷑ in ↄueuiẽtia ⁊ augmen⸗
to neruoꝝ ⁊ aꝛmonie coꝛꝑis aꝛmonici ad aĩam.⁊ qtum
ad hanc diſpoſitõʒ ſᷣm differentiã aĩaꝝ.ẽ diuerſitas di⸗
ſpoſitionũ ipoꝝ oꝛganoꝝ ·.nec hñt boies ⁊ bꝛuta qtũ ad
hmõi diſpoſitõʒ oꝛgana ſimilia.ñ em̃ reꝗrit᷑ diuerſitas
multa ꝙᷓtũ ad diſpoſi tõʒ exterioꝛẽ inter mẽbꝛa hoĩm et
brutoꝝ quoꝛũlibet etiã qtũ ad pᷣncipalia mẽbꝛa cuiul⸗
modi ſũt.cerebꝝ.coꝛ.epaꝛ.⁊ teſticuli.vtʒ ĩ multis.⸗Ad
alið dicẽdũ.ꝙ ñ ẽ ſiłe ð coꝛꝑibo irꝛõnaliũ ⁊ rõnaliũ qtũ
ad rõeʒ.⁊ cauſa exitꝰ mõſtruoſi.plures em ſũt rões qꝛe
ↄgruit coꝛꝑa creaturaꝝ rõnaliũ eẽ monſtruoſa.q̃ nõ cõ⸗
gruit irꝛonabilibo. Vna ẽ deoꝛdinatõ pcti.ſolũmõ em̃ in
ter res coꝛꝑales hõ deoꝛdinat ſe ꝑ pctm.quod nõ faciũt
bꝛuta aĩalia ꝓpter qð de diuĩa iuſticia eſt.q; in pena de⸗
oꝛdinatõis ⁊ defoꝛmatiõe culpe.deoꝛdinatẽʒ ⁊ ſoꝛma
tõʒ incurrũt in coꝛpꝑe.vt dicere pñt illud aug.quod pati
mur pcta nr̃a meruerũt.Alia rõ eſt.pulcritudo vnincꝛſi
Vñ aug.xvj. de ciui. dei.viij.c.deꝰcreatoꝛ eſt oĩm.ꝗ vbi.
⁊2 qñ creaꝛi ꝗd oꝑteat vł oꝑtuerit ipemet nouit ſciẽs vni
uerſitatis pulc ritudinẽ quaꝝ ptiũ vel ſimilitudine vel
diuerſitate ↄtexerat.Sed ꝗ totũ inſpicere nõ pt᷑ taqᷓ; de,
foꝛmitate ꝑtis oñdit᷑ qm̃ cui ↄgruat ⁊ quo referat᷑ igno⸗

rat.⁊ hoc eſt qð dẽ.xj.de ciui.dei.c.xvij.ſicut cõtraꝛi N

ↄtrarijs opoſita ſermõis pulcritudinẽ reddũt. ita qdã
nõ verboꝝ ſed reꝝ eloquẽtia cõtrarioꝝ oppoſitõe ſeculi
pulchritudo ↄponit᷑.aꝑtiſſime hoc poſitũ eſt in eccłiaſti
co hoc mõ.õ malũ bonũ eſt ⁊ ↄtra moꝛteʒz vita ⁊c̃.Ecci.
xxxiij. ¶ Si obijceret᷑ ꝙ eadẽ rõe monſtra ĩ bꝛutis plã
tis eẽnt ad decoꝛẽ vniuerſi.dicendũ ꝙ nõ.qꝛ penes que
pꝛĩcipałr oſiſtit pulcꝛitudo vniuerſi.ſũt creature rõna⸗
les. Vñ illoꝝ oꝓpoſita ex quibo ipe creature rõnales ma
gis fiũt ↄmẽdabiles ⁊ pulcritudinis maioꝛis.maxie ſũt
ad decoꝛẽ vniuerſi.¶ ꝛeterea. decoꝛ inſticie qᷓ apꝑet in
talibo.ↄꝑat᷑ cccoꝛi ꝓueniẽti ex oꝛdine oꝓoſitõis. Ter
cia rõ eſt cautela ↄtra eꝛroꝛẽ. ne ſcʒ crederẽt a lig ·mon⸗
ſira qᷓ inter nos accidũt eꝛroꝛe ꝑfecti opificis cõtigiſſe.
Vñ aug.xvj.li.ð ciui.dei.viij.c. Si hoĩes ſũt de ꝗbo illa
mira ↄſcripta ſũt.ꝗð ſibi ꝓpterea deꝰ voluit et noõnullas
gentes ita creaꝛe.ne in his mõſtris que apud nos opoꝛ⸗
tet ex hoibo naſci.cius ſapiaʒ qua natura fingit buma⸗
nã velut aꝛtẽ cuiuſpiã vniꝰ ꝑfecti opificis putaremꝰ er⸗
raſſe.nõ itaq; nobis videri debet abſurdũ vt quẽadmo⸗
dũu in ſingulis ꝗbuſqʒ gentibo quedã monſtruoſa ſũt bo
minũ:ita in vniuerſo genere hu ano quedã monſtruoſa
ſũt gentiũ.(¶ Aq illud qð ſeꝗt᷑ ptʒ rñſio ex dictis ſupꝛa.
qꝛ vt dictũ eſt aialia ſine ceruicibo ſiue capitibo non ſint
hoĩles.niſi aliqð oꝛganũ ſit in coꝛꝑe illoꝝ qð qtũ ad vᷣ⸗
tutẽ ⁊ oꝑa vicẽ capitis gerat.⸗¶: Ad vlt imũ dicẽdum. q;
duobo mõis pt᷑ fieri monſtrũ in natura vel pctm.ſ.vł ex
impꝛopoꝛtõe virtutũ ↄiunctaꝝ ad materiã ⁊ hoc manife
ſtat᷑ ſicut determinatũ ẽ.pcuciẽti coꝛdas in cithara in qͥ
mĩoꝛi nõ pt᷑ coꝛdas ꝑcutere.in li.de celo ⁊ mũdo.liꝛtu⸗
ti etis mouẽti pᷣmũ mobile ſᷣm phos determinatũ ẽ.in qͥ
mĩoꝛe nõ pt᷑ mouere totũ coꝛpꝰ.⁊ etiã determinatũ eſt ei.
ꝙ ſi moueret minꝰcoꝛpꝰ.in tꝑe minoꝛi moueret.etſi ma
ius ĩ maioꝛe.Eñ determĩiata eſt ꝓpoꝛtio mouẽtis ad mo⸗
bile pᷣmũ.Siłr determinatũ ẽ a natura vniuerſali.ꝙ i⸗
to nature ꝑticulaꝛis in tꝑe tãto pt mouere haãc materiã
Silr determiata ẽ materia ſᷣm magnitudinẽ vl paꝛuita
te.in qua magnitudie vł paꝛuitate erit ꝓpoꝛtõ vᷣtutis mo
uetis ad materiã motã. Si diminuat᷑ aut augmenteẽ
ntitas.cuᷣ iaʒ in materia nõ ſit ꝓpoꝛtio.iã erit ꝓpoꝛtio
vᷣtutis mouẽtis ad materiã motã. Sed ꝓpoꝛtõ vᷣtutis ad
materiã eſt cꝗ cur nõ opat᷑ recte.&̊ im pꝛopoꝛtõ erit cã er

roꝛis.impꝛopoꝛtõ aũt pt᷑ eſſe qꝛ materia pt augeri r· mi

nui.ſi auget᷑ monſtꝝ ẽ.ſi diminuit᷑ pctm dzẽ. Alia rõ eſt.
ſi nõ mouet natura inferioꝛ niſi ꝑ influentiã vᷣtutis na⸗
ture ſuꝑioꝛis vel celeſtis. neq; ᷣtutis nature inferioꝛis
agẽtis intra ſufficiat ad mouendũ materiã.ſed fit vnuʒ
mouẽs ey vᷣtute monetis intra.⁊ vᷣtute celeſti que influit.

catõz. J0 de his querit᷑ pᷣmo de ↄpoſitõe coꝛꝑis ł

et hoc eſt mouẽs ſu fficiẽs qð eſt opoſitũ ex illis duabus
naturis.⁊ etiã hoc ht mouere quotiẽſcũq; aliꝗo ſitĩ na⸗
tura ⁊c̃.⁊ tũc oꝑtet ꝙ ſit ꝓpoꝛtio illaꝝ duaꝝ vᷣtutũ inter
ſe ⁊ haꝝ ↄiunctaꝝ ad materiã. Silr erit ꝓpoꝛtõ multi⸗
płr. qꝛ ⁊ a ꝑte materie ⁊ a ꝑte haꝝ vᷣtutũ ↄiuctaꝝ ad ma

teriã. Cũ em ſi it poſſibilis ꝓgoꝛtõ inter vᷣtutes ſilłr et im⸗
Aoꝛtõ.coꝛpꝰem̃ ſuꝑiꝰſiue ſtella aliqua in tali poſitiõe.

tanta in fluit pᷣtutẽ ⁊ in maioꝛi appꝛoximatiõe maioꝛem
⁊ in minoꝛi minoꝛeʒ.Seo ſi determiata eſt vᷣtus que eſt
ꝓpoꝛtõnalis huic vᷣtuti ad hũc effectũ.ergo cũ aliqñ poſ
ſit eẽ plus de vᷣtute.nihilominꝰtũc poſſibilis ẽ ꝓgoꝛtio vᷣ⸗
tutũ inter ſe:ſi aũt ſit ſupſluitas in materia.virtus ſuꝑ
eã nõ poterit.ſi diminutõ effectꝰn/ ꝓducit᷑ ab ipa.hec tn
oĩa ⁊ ſi lateãt nos cur dñs hoc ꝓducit.iñ augẽt pulcri⸗
tudinẽ vniuerſi.ſicut determinat aug.li.de ci.ei vt ſupᷣ
tactũ eſt.vnde ex ipis nõ pꝛouenit aliqua inoꝛdinatio in
vniuerſo ſicut tactum eſt.

¶ Mueſtio octuageſima

—

rta. De dignitate coꝛpoꝛis humani.

Veritur de digita
te ⁊ nobilitate coꝛpis hum 6 quoni
am hec nobilitas ẽ quo ad quatuoꝛ.ſcʒ
quo ad ↄpoſitõʒ quo ad ha bitꝰ exterio⸗
ris diſpoſitõʒ.quo ad enion 6e lo⸗
am.
Scðo de diſpoſitõe q̊ ad rectitudinẽ habitꝰ. Lercio de
P uo ad aĩaʒ rõnales. Quaꝛto de loco eius.

lembenm peimum
Vo ad pᷣmũ ꝓcedit᷑ ſic.dicit phᷣus de celo
mũdo.ꝙ ſtelle multe ſũt in celo ꝓpter mł
titudinẽ oꝑationũ. a ſiłi inferioꝛa coꝛpa
7’ marime coꝛpꝰhũanũ. ꝓpter młtitudinẽ
pationũ. multiplicitaté habebit oꝛganoꝝ. maxie cõ⸗
poſitũ erit coꝛpꝰhumanũ.aĩa em̃ rõnalis plłes elicit ope
ratões a coꝛpe hũano qꝙᷓ; aliq̃ alia foꝛma.⸗!¶ Stẽ aꝛs imi⸗
tat᷑ nati ã inqtũ pr.ſed ita eſt in aꝛte ꝙ ſᷣm diuerſitatẽ
oꝑm requirit᷑ diuerſita s inſtrumẽtoꝝ . ᷣz natura quaz
imitat᷑ aꝛs ita ẽ ꝙ; quato pla elicit genera oꝑationũ.tan
to płibo vtit᷑ oꝛganis.aĩa aũt hũana ẽ motor ꝑ naturam
coꝛpꝑm in elitiõe geneꝝ oꝑm diuerſoꝝ ꝗ̊ ⁊c. ¶ N⸗ẽ coꝛpo⸗
ra ᷣm ꝙ fũt aptioꝛa ad foꝛmas nobilioꝛes.maioꝛeʒ bnt
ptiũ diuerſitatẽ.ſic ptʒ.elemeta nõ hñt diſtinctõʒ ꝑtiuʒ

—

Fm ſpẽm.quelibʒ em ꝑs ignis eſt ignis.plate hñt ſed nõ

tanta quãtã ſenſibilia.igit᷑ cũ aia rõnalis ſit ſoꝛma no⸗
biliſſima.coꝛpꝰ ꝑfectibile illa ma ba bet diuerſita⸗
tẽ ꝑtiũ.⁊ ita eſt ↄpoſitiſſimñ. 6 Contra.tria ſũt in rebo
penes que attẽdit᷑ veſtigiũ creatoꝛis eaꝝ.ſ.eẽntia ſiue ſſ
ſtãtia.ᷣtꝰ.⁊ oꝑpatõ. Sed quãto aliꝗq eſt ſimpliciꝰeſſen⸗
tia.tato ẽ młtipliciꝰ vᷣtute.⁊ quato ẽ multipliciꝰ vᷣtute.tã

to mltipliciꝰoꝑatõe.qð em magis habũdat pᷣtute. plłes
pt᷑ elicẽ oꝑatões.̊ ſumplicitati rei atteſtat᷑ młtiplicitas
oꝑationũ.̊ ꝓpter młtiplicitatẽ operationũ nõ reqrit mł
tiplex ↄpoſitõ in eo quo fiũt oꝑatões.⁊ ita vt pᷣus.⸗ Stẽ

ſimplicitas atteſtat᷑ nobilitati. Eñ ſũme nobile ẽ ſüme

ſimplex ⁊ minꝰnobile minꝰſimplex.cũ ̊ coꝛpꝰ pᷣmi boĩis
7 alioꝝ hoĩm ↄnter in genere coꝛꝑm ſint nobiliſſima.vi
cæt?᷑ ꝗ' ſint ſimpliciſſima. coꝛpꝰpᷣmi hoĩs neq; coꝛpꝰbũa
nů ẽ ↄpoſitiſſimũ.¶ Itẽ genera aĩaliũ im ꝑfectiſſima ma⸗

xime habudãt oꝛgaĩs. nobiliſſimũ in genere aĩaliũ et
pfectiſſimũ dt mime habũdaꝛe oꝛgais. panca dñt hr̃e

organa ad eliciẽdũ oꝑa ſua. Ste nobilitati intelligeti⸗

aꝝ aſcribit᷑; ipᷣe faciũt ꝑ vnũ ſcʒ intelligũt 2 ſentiunt

pᷣtute intellectiua.qð bõ facit ꝑ pła.⁊ ita vt pꝛꝰ .¶ Pꝛe⸗

terea.ſi ꝗpter młtiplicatõʒ opationũ reqꝗreret᷑ mit plica
tio in coꝛpe huano. & cũ in ſole ſi int młtiplices oꝑatiões
ſol eẽt coꝛpus multiplex.⁊ eo ↄpoſitius quo ples oꝑatio
nes ab ipᷣo egrediunt᷑.⁊ bec rõ ↄſirmat᷑ ꝑ dyeni.de diui.

Muneſtio

no.c.v.dicentẽ ſol ſenſibiliũ eſſentias ⁊ qualit ates.⁊ ꝗ
dã multas ⁊? diſcretas exiſtẽtes.tñ ipe vnꝰens ⁊ vniſoꝛ
mis illuminãs lux renouat ⁊ nutrit ? cuſtodit? ꝑlicit ⁊
diſcernit ? renouet ⁊ fecũda facit.⁊ auget 2 mutat ? col
locat ⁊ plãtat ⁊ remouet ⁊ viuificat oĩa.¶ Itẽ in celo ſũt
diuerſe ꝑtes ⁊ ᷣm illuminatõʒ 2 m ſitũ.⁊ diuerſe oꝑa⸗
tões ſm diuerſas influẽtias.nec dz celũ eſſe coꝛpꝰopoſi⸗
tũ iĩmo ſimplex.ꝗᷓ ꝓpter diuerſas oꝑatões nõ reqrit᷑ ↄpo
ſitõ in coꝛꝑe hũano.⁊ hec rõ ↄſirmat᷑ ꝑ Haſiliũ exame.
ij. dicentẽ celũ eſſe quintã naturã ſimplicẽ coꝛꝑis? eẽ ali
qd pᷣter naturã elemẽtoꝝ.(¶ Ad hoc dicẽdũ.qꝙ coꝛpꝰpꝛi
mi hoĩs ⁊ generalr coꝛpꝰhumanũ.eſt ↄpoſitiiſimũ inteꝛ
oĩa coꝛꝑa.⁊ ↄueniebat ꝓpter młtiplicẽ actõʒ ipiꝰaĩe.que
tñ elicit᷑ ſiue exercet᷑ mediãte motu ꝗ eſt ab aia.tñ qẽ ad
aĩaʒ.cũ em̃ aĩa ſit oim ſimilitudo.vt dẽ ĩ li.ð ſpũ ⁊ aĩa.
7 quãdã gerẽs dei imaginẽ.ex hoc ꝙ in deo ẽ multitudo
ydeaꝝ.in aĩa młtiplicitas vᷣtnal quã exercet medi ante
coꝛꝑe.neceſſaꝛio reqrit᷑ ꝙ in illo ſit młtiplicitas ꝑtiũ ↄſi⸗
miliũ ⁊ oꝛganiʒataꝝ. vt ſit ↄfoꝛmitas int motoꝛẽ ⁊ mo⸗
bile.ſic ex altera ꝑte eſt ↄfoꝛmitas int imaginẽ ⁊ illud cꝰ
eſt imago.hoc ptʒ ex motu in rebo extra aĩaʒ.ht em reci
Pe ſenſibilia diuerſoꝝ ſenſuuʒ.in quoꝝ appᷣhẽſione opꝰ
erat młtiplicitate oꝛganoꝝ.quibo appᷣheſis aĩia mouet᷑
⁊ eſt exemplũ gre.naʒã.in li.de imagie.c.x.dicẽtis.mẽs
ꝓ oculoð ea q̃ extra coꝛpꝰſũt appᷣhẽdit.⁊ in ſe ſilitudies

apꝑentiũ ꝑtrahit figuras ſił iũ ſibi ip̃a deſcribẽs.⁊ quẽ⸗

admodũ ſiq̃ ciuitas młtitudis capax q̃ diuerſis additi⸗
bo ad ſe recipit ofluẽtes.nõ tñ in vnũ ciuitatis vniuerſi
ↄneniũt.ſed alij ad foꝛũ.alij ad habitacła ſua.alij ad ec⸗
cleſias ⁊ plateas iuxta ſuã ꝗſq; ſnĩaʒ ꝓperat talẽ qͥdãmõ
nr̃e mẽtis ciuitatẽ ↄſidero interiꝰↄſtitutã.quã lʒ ſenſus
nr̃i diuerſis additibo im pleãt.tñ ſingła introeuntiũ ge⸗
nera mẽs eadẽ dijudicãs ⁊ diſcernẽs locis intelligentie
ↄgruis vniuerſa diſponit. vñ ptʒ ꝙ ſi tm̃ ſimplex eẽt na⸗
tura coꝛꝑis.nõ eẽt oꝛganũ ↄgruũ aie neq; quo ad appᷣhẽ
ſionẽ neq; quo ad motũ ſiue oꝑatõʒ.i Itẽ ſicut ponunt
noti ĩ medicina.tres ſũt cellule deſeruiẽtes viribo ↄgniti
uis.ſ.fantaſtica.logiſtica.⁊ memoꝛialis. Fataſtica cellu
la eſt ĩ anterioꝛi ꝑte capitis.in qua ſedẽ ſuã ht imagĩatõ
Logiſtica cellula eſt i medio in qua ſedem ſuã habet rõ.
Aemoꝛial cellula eſt ĩ poſterioꝛi ꝑte capitis ĩ qua ſede
ſuã hĩ memoꝛia.⁊ hẽ a damaſ.q oꝛganũ imaginatine eſt
ventꝛiculꝰ cerebꝛi ãterioꝛ.⁊ ex cogitatõe eſt mediꝰventri⸗
culꝰcerebꝛi inſtrumẽtũ.⁊ aĩalis ſpũs ꝗ eſt in ipᷣo.⁊ mẽo⸗
ratiue ẽ oꝛganũ poſter ioꝛ ventriculꝰ cerebꝛi ⁊ ſpũs aĩał
g eſt in illo.ſiłr ipᷣi intellectui oꝑanti deſeruit ad oꝛganũ
coꝛꝑale.qð ptʒ ex ph̊o dicẽ te.ꝙ coꝛrumpit᷑ intellectꝰ.i.
actꝰſiue oꝑatõ intellectꝰinterioꝛi q̃dã coꝛrupto.⸗ VPre⸗
terea hoc idẽ ptʒ ex motu ꝗ eſt ab aia.ᷣm ꝙ de terminat᷑
in alia phᷣia ſcʒ i ethicis pᷣmo qð eſt motiua rõnalis im⸗
ꝓans ⁊ nõ imꝑata.vt libeꝝ aꝛbitriũ ſiue intellectꝰpꝛacti
cus.ſ.que alijs oĩbo motiuis imꝑat ⁊ a natura ſibi imꝑa
tur. Alia aũt ẽ motiua qᷓ ſbiecta ẽ rõis im ꝑio.cui⁊ alia
vis ſubijcit.ſic ↄcupiſcibilis ⁊ iraſcibilis.ꝗh ſubiecta ẽ
vis ſenſibił ſita in muſculłet lacertis.ſicut dicẽ̃ auicẽna q̃
exeꝗt᷑ ĩꝑata a motiuis ſuꝑioꝛibo.vñ executõ ĩ ꝑij motiuo
rũ oꝛgana regꝗrit.⁊ ita quo ad motus ꝗ fiũt ab aĩa ⁊ ad
aĩaʒ.neceſſaꝛia ſũt coꝛpalia oꝛgana.⁊ hoc ꝓpter młtitu⸗
Dinẽ actionũ qᷓ mediãtibo potẽtijs aĩe exercent᷑.multitu⸗
Dinis aũt actõis hmõi duplex eſt cauſa ſcʒ aie immuta⸗
bilitas.⁊ virtutũ diueꝛſaꝝ ſubſtãtiał idẽptitas.de pꝛĩo
d in li.fontis vite vbi dẽ.quãto ſubſtãtia aliqua magis
eſt immunis a materia.tãto płium oꝑationũ eſt effecti⸗
ua.immaterialitas aũt huiꝰ ptʒ ſic.Multiplex em̃ ẽ foꝛ
ma.quedã eĩ foꝛme ꝑficiũt ꝑtes ⁊ totũ ſimiliter.ita ꝙ ꝑ
tes denominant᷑ a ꝑfectõe totiꝰ.cuius ſunt foꝛme elemẽ⸗
toꝝ.⁊ denominant᷑ ꝑtes a ꝑfectõe ꝓpter defenſionẽ mate
riei ⁊ paꝛtiũ eius.vñ q; tota ꝑfectio quã dat foꝛma eſt in
qualibet paꝛte materie. Ideo dicit᷑ ꝙ quelibet ꝑs ignis
eſt ignis ita ð alijs elemẽtis.vñ foꝛma hmõi commũicat

‚ ε * *

lxxxiiij.

actũ ⁊ ↄplementũ in geneꝛe ſuo ꝑtibo ſuis ſiue oꝑationẽ
2 determinatõʒ vt dictũ eſt.⁊ hmõi foꝛma qꝛ maxie ẽ ma

terialł ⁊ diſtẽſa ſᷣm diſtẽſionem ſue materie nõ regꝗrit di⸗

ſtẽſiõʒ ꝑtiũ ſui ꝑfectibilis.Alie ſũt foꝛme minꝰ materia⸗
les.vt que nõ hnt diſtẽſiõʒ in materia neq; diſtẽdũt᷑ ſᷣm
diſtẽſiõʒ ſue materie.cuiuſmõi ſũt aĩa vagetatiua in plã
tis.ſenſitiua ĩ bꝛutis.⁊ aĩa rõnalis ſiue intellectiua.q̃
miĩme imaterialis ẽ vegetatiua.magis ſenſitiua.maxĩe ĩ
tellectiua.qð ſic pʒ.aĩa vegetatiua ꝑficit totũ ⁊ ꝑtes ſue
materie.ſed diſſimilłr.ꝑficit em̃ totũ dãdo illi actũ ſuuʒ
influẽdo ei vitã ⁊ ↄplementũ generis ſui.ꝑtibo aũt ↄmuĩ
cat actũ ſed ſolũ in potẽtia.ꝑtes em plãte viuũt.nõ tamẽ
ꝓs plãte ẽ plãta.aciu ᷣ̊ ſolũ i potẽtia.aĩa aũt ſenſitiua ꝑ
ficit totã materiã ſuã ⁊ ꝑtes.ſed diſſimiliter.toti em̃ cõ⸗/
municat actũ ⁊ ↄplemẽtũ.ſᷣ̊ ꝑtibo ↄmuĩcat actũ nõ tñ oĩ
bo.nõ em̃ oẽs ꝑtes aĩalis ſentiũt ſic nec oſſa nec vngula
⁊2 hmõi.nec ꝑtibo ↄmũicat ↄplemẽtũ nec actu nec poten
tia.ꝑs em̃ aĩalis nõ pt᷑ fieri aĩal.ſicut ꝑs plãte plaãta.et
loꝗt᷑ de ꝑtibo que ꝓpꝛie ſũt ꝑtes. vt mẽbꝛa que diuidunt᷑
ꝑ mẽbꝛa oſiłia? officialia.ꝑs em̃ plãte abſciſa efficit᷑ plã
ta.ps aũt aĩalis nunq;. magis aũt materialł ẽ vegetati⸗
ua q̃ ↄmuicat ꝑtibo plãte vitã ⁊ potẽtiã ꝓgĩiquã ad ople⸗
mentũ q ſenſitiua.q̃ neq; oibo ꝑtibo ↄmũicat ſenſũ ⁊ nul
li ſenſibił᷑ ꝑti ↄplemẽtũ neq; actu neq; potẽtia.Alia aũt
rõnalis ſiue intellectiua.q nec ↄmunicat ꝑtibo actũ nec
ↄplementũ ſiue oꝑatõʒ.qꝛ nec ꝑs eꝰmaterie ẽ hõ.nec ꝑs
intelligit.⁊ ſic pʒ ꝙ hec foꝛma eſt mime materiał.aia er
go rõnał pᷣncipatũ tenet int foꝛmas ⁊ plꝰ elongat᷑ a na⸗
tura materie ſiue materialitate.vñ ipᷣa eſt foꝛma nobił
7 mlłtaꝝ oꝑationũ pᷣncipiũ.⁊ ꝗpt᷑ hoc neceſſe ẽ eẽ młtas
opꝑatões in ꝑtibo coꝛꝑis cui vnita ẽ.vt gbo mediantibus
miltiplices eꝰpotẽtie ꝓgrediant᷑ in actꝰſuos.⸗ Iteʒ alia
cã eſt ᷣtutũ ſubſtãtial ydẽptitas.mlłte em̃ vᷣtutes ſũt ĩ ea
dẽſba ſcʒ aĩe rõnalis.hoc aũt pʒ ꝑ hoc.ſ.ꝙ vegetatiua
ſenſitiua ⁊ rõnalis nõ differũt in ſbᷣa in hoĩe.vna eſt aĩa
(rõnalis indifferẽs in ſba a vegetatiua ⁊ ſenſitiua. a q̊
eſt vegetatõ ⁊ ſenſificatõ in hoĩe. Eñ diſtinctio q̃ eſt in
plãtis ab aĩa vegetatiua.licʒ em̃ ab aĩa vegetabili nõ ſit
diſtinctio in plãtis ꝑ oꝛgana.ẽ tñ diſtinctio quedã paꝛti
um gerentiũ officia quoꝛundã oꝛganoꝝ.ſᷣm ꝙ dicit phi
loſophꝰ.ꝙ radices ſũt oꝛi ſiles.⁊ diſtinctõ q̃ eſt ĩ bꝛutis
oꝛgana a ſenſitiua ſũt ĩ hoĩe ab aĩa rõnali q̃ vnica eſt ĩ
hoĩe.cꝰ ꝑtes vł potẽtie ſũt ſenſitiua ⁊ vegetatiua.⁊ pᷣter
hbas diſtinctiões addita eſt alia qᷓ attẽdit᷑ penes interio⸗
ra oꝛgana ⁊ motina ex dictis. (Bietai Seſt. ꝙ coꝛpꝰ pᷣ
mi hoĩs ⁊ generałr coꝛpꝰhumanũ ↄpoſitiſſimũ cẽ᷑.qꝛ cum
aĩa ſit płium effectiua operationũ qs ſine coꝛpoꝛe vt in⸗
ſtrumẽto illiꝰexercere nõ poſſit.neceſſe eſt coꝛpꝰeẽ multi
pliciũ oꝛganoꝝ.vt młtiplicitati potẽtiaꝝ ⁊ ↄſequẽt᷑ ope
rationũ ex paꝛte motoꝝ.rñdeat młtiplex opoſitõ ſiue oꝛ
ganiʒatõ.De h̊ ſup̃ tactũ ẽ vbi determinatũ ẽ.ſi coꝛpꝰp⸗
mi hois erat ex q̃tuoꝛ elemẽtis.¶ Ad illud g̊ qd pꝛimo
obiectũ ẽ.dicẽdũ ꝙ nõ reꝗrit᷑ młtiplex ↄpoſitõ ĩ eo qͥ fiũt
opatões.vt eliciẽte pꝛio pt᷑ młtitudinẽ oꝑationũ nec ali
ud ↄcludit rõ pꝛia.tñ reqrit᷑ młtiplex ↄpoſitõ ĩ eo qͥ fiũt ĩ
oꝛgão.⁊ ex ꝑte aĩe nõ reꝗrit᷑ młtiplex ↄpoſitõ ſᷣ ex ꝑte coꝛ
ꝑis.¶ Ao aliud dicenduʒ.ꝙ cũ foꝛma nobilitet materiã
ꝑ eꝰinfoꝛmatõʒ ⁊ ↄpletõʒ.materia cẽſenda ẽ magis ⁊ mi
nꝰnobił ex eiꝰ aptitudĩe ad foꝛmã nobilioꝛẽ ⁊ minꝰnobi
lẽ.coꝛpꝰem̃ hũanũ inceptũ eẽt ꝑfici aia rõnali.nec habũ
daꝛet oꝛganis incõueniẽti aamonia.⁊ nũero vᷣtutibo ſiue
potẽtijs aie rñdẽtibo.cũ ̊ dic ꝙ ſimplicitas atteſtat᷑ no
bilitati eiuſdẽ.intelligit᷑ de illis quoꝝ ſubſtãtia ſepaꝛata
ẽ a materia coꝛpoꝛali cuius ſũt aĩa ⁊ angelus ⁊ etiã pꝛi
mum pꝛincipium. Ad aliud dicẽdũ.ꝙ nõ oꝑtet ꝙ mul
titudo oꝛganoꝝ atteſtet᷑ imperfectõi aialiũ.ſed illa que
ẽ oꝛganoꝝ eoꝝdẽ ĩ ſpecie.ſicut vermiũ im perfectiomi at
teſtatur multitudo pedum. Ad aliud dicendũ.ꝙ ſecꝰẽ
æ aĩia 2 angelo.aĩma em̃ de ſua conditione nata ẽ vt ſit

coꝛꝑis talis actus ſiue ꝑfectio ⁊ motoꝛ. VUnde nõ requi
ritur ſolũmodo ↄueniẽtia ꝓpoꝛtion alis coꝛꝑis ad aĩaʒ q̃ᷓ
eſt ꝑfectibilis ad ſuã ꝑfectõʒ:ſed q eit mobilis ad moto⸗
rẽ.qꝛ ergo aĩa habet diuerſos motꝰexercere coꝛꝑe medi⸗
ante. 7 hoc m diſtinctõz ſuaꝝ viriũ ſiue potẽtiaꝝ oꝑtet
ipᷣm coꝛpꝰ varietate ꝑtiũ oꝛganiʒata ꝝ diſſingni.q ipis
potẽtijs deſeruiũt in electõe ſuaꝝ oꝑationũ.nõ ſic eſt de
ãgelo ꝗ actꝰ ꝓpos.ſ.intelligere ſentire ⁊ hmõi ſine ĩſtru
mẽto coꝛꝑali nateſt exercere.Añ ſicut innatũ eſt ãgelo
ꝗ eſt oĩno ſpũs ſeꝑatus a coꝛꝑe in vltima ſimplicitate qᷓ
ↄuenit creature exiſtẽs vnica potẽtia indiſtincta ꝑ eẽnti⸗

am ſentire intelligere.ſic aĩe rõnali que eſt actus ⁊ mo⸗

toꝛ coꝛꝑis hmõi potẽtijs diuerſis ad diuerſa oꝛgana ap⸗
tãs oꝑatões ſuas exercere. Uñ ſicut ſimplicitas atteſta

tur nobilitati ãgelice:ſic multiplicitas oꝛganoꝝ ꝗbo coꝛ

pus humanũ ſuo motoꝛi ↄuenmient deſeruiat illiꝰ nobili⸗
tati ⁊ dignitati.¶ Ad aliud dicendũ ꝙ ſol ht᷑ vnã eẽntia
lẽ oꝑatõʒ ſcʒ lucere.cũ multe ſint eiꝰaccidẽtales oꝑatio
nes ꝑ relatõʒ ad materiã q̃s exercet ĩi diuerſis mateꝛijs
⁊ ſᷣm hũc modũ loquit᷑ dyoni.ibideʒ cũ dicit.ſol ſenſibi
liũ eẽntias ⁊ q̃litates ⁊ qdẽ multas ⁊ diſcretas exiſtẽtes
tñ ipᷣe vnꝰens ⁊ vnifoꝛmis illuminãs lux renouat ⁊ nu⸗
trit ⁊c. Ex hoc vᷣbo videt᷑.q actꝰillius ꝓpꝛiꝰ ẽ vnifoꝛmit᷑

lucere ſiue illumiaꝛe.⁊ ex illo actu vmfoꝛmi in ſe relin⸗

quunt᷑ młte oꝑatões ↄſequẽtes q̃ ibidẽ enumerate ſunt.

Ao vltimũ dicẽdũ ꝙ celũ ꝓut vnũ eſt vnã bt eẽntialeʒ

oꝑatõʒ ⁊ vnũ motũ ꝗ eſt equalis.tñ ſᷣm ꝙ ĩ celo ſunt di⸗
uerſe ꝑtes ſᷣm diſtinctõzʒ ſperaꝝ aut ſtellaꝝ diuerſaꝝ.ĩ
ſperis diuerſis pñt eẽ diuerſe oꝑatões.ſicut/pbat auicẽ
na oñnñdẽs equalitatẽ motꝰin celo quo ad ſe.⁊ cũ ſint di⸗
uerſi motꝰĩ celo ꝓpter diuerſas rões ſicut ꝓbat anichil.
xj.⁊.xij.c.de celo ⁊ mundo.

Mlembeum ſccundum
