Alio mõ or ſingẽ actꝰ vᷣtutis eſtiatine.ↄponẽ᷑tis ⁊ diui⸗
dẽtis ea q̃ vᷣitatẽ nõ hñt.⁊ tale fingẽ ñ fint ibi.nã iũlð op
ponit᷑ vitati ſᷣm ꝙ dr ſapie.xiiij.h̊ erroꝛ tãqᷓ; lex cuſtodi⸗
tẽ ⁊ tyrãnoꝝ im ꝑio colebãt᷑ figmẽta.⸗! Ad ilio qð ↄſe⸗
quẽt᷑ obijcit᷑.ꝙ pitas ĩ creata nõ ẽ alið qᷓ; ꝙ ẽ ĩ ſũma veꝛi
tate. vbi nibil ẽ mutabile 2 variabile ⁊c· dicẽduʒ ſine pᷣ⸗

iudicio. qᷓ ratõ dicti buiꝰẽ hec.qꝛ veritas creature ẽ m

artẽ ⁊ exeplar eternũ.qð ẽ ip̃a ſumma veritas.Vñ veri
tas ĩ creatura dẽ eſſe ĩ veritate eterna. ſicẽ aligd dicit eẽ
in exẽplari ⁊ arte ſᷣm quã ẽ. Ratõe em̃ triũ q̃ ſunt ĩ crea

tura q̃ ſũt.dnitas.veritas.bonitas:ẽ ipᷣa veſtigiũ crea⸗

toꝛis.ſ.trinitatis.repᷣſentãs potẽtiã pr̃is ꝑ vnitatẽ.ſapi
entiã filij ꝑ veritatẽ.bonitatẽ ſpũſſancti ꝑ bonitatẽ.ſᷣm
que tria trinitas ipᷣa cadit ĩ triplex genꝰcauſe.ſ.efficien
tis ratõe potẽtie.foꝛmalis ratõne ſapiẽtie ſiue veritatis
vel exẽplaris:finalis ratõe bonitatis.Non &ꝗᷓ dicit᷑ veri

tas qᷓ eſt ĩ creatura.eſſe ĩ veritate ſũma ꝙ ſit ĩ illa ꝑ eẽn/

tiã:ſed qꝛ eſt ĩ illa ſic effect ĩ cauſa foꝛmali.exemplari ſi
ue ĩ arte ſᷣm quã ẽ. O aũñt dicit᷑ ꝙ ĩ nihil ẽ variabile ⁊c̃.
Dicẽduz ꝙ h̊ veꝝ ẽ inqᷓtuʒ ibi ẽ. Illa em̃ ars ſiue exem⸗
plar eternũ nulli ſubiacet varietati.q̃ tũ ſᷣm ipam ꝓdu⸗
cunt᷑ in eẽ variabilia ſũt.vñ Aug.de ↄfeſ. Apud te deus

oĩm rexꝝ inſtabiliũ ſũt cauſe.⁊ oim reꝝ mutabiliũ ĩimu⸗

tabiles manẽt oꝛigenes.⁊ oĩm irratõnabiliũ ⁊ tꝑalium

ſempifne viuũt ratões.¶ Ad h̊ qð ↄſequent᷑ obijcit᷑.di

cendũ.ꝙ ſi coꝛpꝰillð pꝛiꝰfuit incoꝛruptibile ⁊ poſt coꝛꝛu
ptibile.nõ ter h̊ deſijt eſſe qð pꝛiꝰfuit:ᷣ cuiuſmõi pᷣmi
tus fuit. Camẽ circa h̊ notãdũ.ꝙ quicꝗd ĩ coꝛꝑibo hũa
nis ĩmutabile intelligit᷑ pꝛime ↄditõis eſt ꝓpꝛiũ:quicꝗdð
vᷣo mutabile ⁊ variũ.illud ſuꝑadditũ ẽ᷑.⁊ extra naturã
ſubſtitutũ q;ꝛtuʒ ad ſtatũ ↄditõis.vnde vniuerſalit ĩ om⸗
nibo coꝛꝑibo huanis.vna ⁊ eadẽ foꝛma coĩs intelligit᷑.2
ſemꝑ incõmutabilit ſtat.variabiles em̃ differẽtie q eidẽ
foꝛme accidũt nõ ↄtingũt ex ratõe pᷣme ↄditõis.vñ Hꝛe
go.naʒan.c.xxvij.de imagĩe.nõ ꝑ oĩa qð noſtrũ ẽ ĩ fluxu

— — ⸗ — —

⁊ trãſmutatõe ẽ.ſi em̃ eẽt repᷣhẽſibile.eſſet eniuerſaliter

qð nullũ ſtatũ habzʒ ex natura.ᷣ iuxta ſubtilioꝛẽ ratõeʒ
ceox q̃ in nobis ſũt.quoddã ꝗdeʒz ſtat quoddã vo ex mu⸗

tabilitate accidit.mutat᷑ em̃ m augmẽtatõeʒ ⁊ mutatõ
nẽ ⁊ diminutõeʒ coꝛpꝰ veluti veſtimẽta q̃daʒ ſᷣm ↄſequẽ

tes eta tes induta. ſtat vᷣo ꝑ oẽm ↄuerſionẽ intraſmuta⸗
bilis ĩ ſeipᷣ̃a foꝛma inſitis ſibi ex natura ſemel ſignis nõ

deſiſtẽs.ſᷣ in oibo ᷣm coꝛpꝰtrãſmutatõibo cũ ſuis notio⸗
nibo aparet ſubtrahet᷑ ꝑ verbũ dñi videlicʒ ipᷣ̃a que ex
paſſiõe ẽ mutatõ q̃ foꝛme ſuꝑ accidit.⸗ Nota ̊ i hac an
ctoꝛitate tres ſtatꝰhũane nature. ſcʒ nature ↄdite ꝑ ſta⸗
tũ ĩmutabilitatis ipᷣiꝰ foꝛme:nature lapſe ꝑ mutabilita
tem paſſionũ variaꝝ circa ipᷣaʒ eẽntiã: nature reꝑate ꝑ
ſubtractõeʒ mutatõis q̃ accidit circa eẽntiã vel foꝛmaʒ.

Al Ad aliud dicẽduʒ ꝙ coꝛpꝰillud erat naturale.Sʒ na

turale dẽ dupłꝛ.vno mõ dicit᷑ naturale ĩ quo ẽ veritas
que ↄgruit nature tali.⁊ ᷣm hũc modũ erat coꝛpꝰ illus
naturale qꝛ in illo erat tota veritas q̃ ↄgruebat nature
coꝛꝑis hũani.Alio mõ dicit᷑ naturale qð actõne nature
ꝓducit᷑ in eẽ.⁊ Fᷣim hũc modũ nõ erat naturale.nõ ei ꝓ⸗

ucebat᷑ in eẽ oꝑatõe nature:ſ̊ potiꝰ oꝑatõnis ↄditoꝛis

nature.Cũ ei ſit triplex curſus ſiue exitꝰreꝝ in eẽ.vt ha⸗
bet᷑ ab Anſel.d ↄceptu vᷣgis.ſcʒ mirabilis.naturalis ⁊

volũtariꝰ:naturalia pᷣmo mõ dicta cuꝛſu mirabili exeũt

qñq; in eẽ. Vñ oꝛigialia reꝝ pᷣncipia ⁊ maxie coꝛpꝰ ade
ꝓducebat᷑ ĩ eẽ curſu mirabili.erat tñ coꝛpꝰ hũanũ hñs
quicꝗ requirit᷑ ad veritatẽ coꝛꝑis hmõi.vñ nõ ſequit
nõ fuit ꝓductũ in eẽ oꝑatõne nature q̃ ẽ vis inſita ⁊c.g̊

nõ fuit naturale.4 Ao poſitõeʒ hereticoꝝ dicenduʒ.q;
aliqũ d ſimile ex ſili ꝓducit in eẽ.aliqñ ex diſſimili.ſic᷑
Dicit Caſſianꝰ de incarnatõe ðᷣbi ↄtra hereticos pᷣdictos
ſcʒ ꝗ ponebãt xpᷣm nõ eẽ filiũ naturalẽ vᷣgis.dicẽtes ſic.

Si ido natũ ex pᷣgie deũ nõ putas qꝛ hbomuſios parenti
debʒz natiuitas quõ res diſſiłes ex diſſimilibo crediturꝰ

es ſubſtitiſſe naturis &̊ apud te nec cõturnices ſubito vẽ

tus intulit.nec mãna decidit.nec vinum ex aqua ꝓdijt.
nec multa milia hoĩm ex vno cibo ſũt paſti.nec poſt lu⸗
tũ ceco lumẽ aꝓaruit.Et ponit aliã inſtãtiã de apibo q̃
naſcũt᷑ ex floꝛibo.Vñ ex h̊ ptʒ ꝙ differt vᷣtꝰ ifſinita a vᷣtu⸗

te nat᷑ali ſiue creat᷑e.qm̃ uᷣtꝰincreata oꝑat᷑ ex ſiłibo ⁊ ex

diſſimilibo ĩ ꝗbo nõ ẽ potẽtia actiua:vᷣtꝰvo creata ex ſili⸗

bus ſimilia. aut ſaltẽ ex taliboĩ gboẽ potẽtia quodãmõ
actiua.nõ ſolũ matialis ſiue paſſiua.¶ Ad illð qð adiũ
git᷑ ꝙ ſpũalis ſuba nõ foꝛmat veꝝ coꝛpꝰhũanũ ⁊c. Dicẽ
dũ ; nõ ẽ ſiłe.qꝛ illa foꝛmatõ nõ ẽ niſi q̃dã ↄpoſitõ arti⸗
ficialis ad oꝑatõeʒ aliquã exercẽdã.ꝑ vſuz illiꝰcoꝛꝑis ñ
ẽ ibi ꝓpoꝛtõ nerualł ad aĩaʒ hũanã q̃ debʒ eẽ int᷑ coꝛpꝰoꝛ
ganiʒatũ ꝑfectibile aĩa rõnali.nec int᷑ ſubaʒ angelicã 2
illð coꝛpꝰade.qᷓuis foꝛmatũ fuerit a deo ⁊ ð limo:tamẽ
fuit oꝛganũ veꝝ aĩe ade.⁊ ipᷣa foꝛma eiuſdẽ.

Equitur de veritate propagata. Et queri
tur pꝛimo ſi tota veritas humane fuit in
coꝛpoꝛe ade quo ad eſſe coꝛpoꝛale. Secun
do de modo pꝛopagationis.

E pᷣmo videt᷑ ꝙ ſic augu. li. xiij. de ciui. dei. c

riiij. Oẽs fuimꝰin illo vno qñ fuimꝰille vnꝰqꝗ
J p pcim lapſus ẽ.ſ̊ nõ fuimꝰi illo ̃ᷣm aiam.qꝗᷓ

Fm coꝛpꝰoẽs fuimꝰcoꝛꝑalit᷑ ĩ illo coꝛpe pᷣmo.¶ Pꝛetea
Anſel.de oceptu vᷣgis.c.ij.qꝛ tota in pᷣmis parẽtibo erat
hũana natura.⁊ extra ipᷣos nihil erat.de illa tota iſiꝛma
ta ⁊ coꝛrupta ẽ.ſ̊ ſilꝛ ĩ pncipio fuit eua ⁊ adã.q̊ᷓ nullum
hũane nature indiuiduũ exceptũ ẽ.⁊ inde vt pꝛiꝰ.¶ Pꝛe
terea idẽ in eodẽ d li.ar.c.ix.Poterat deꝰ adãa ĩ qͥ ſemẽ
oĩm hoĩm creauerat aliã facẽ mulierẽ ꝑ quã de adã ꝓpo
ſitũ dei ꝓfitẽt᷑.¶ Pꝛetea q; ̊ poſſit eẽ ptʒ ꝑ aug.de vera
religi.dicẽteʒ.de vno ſemie pñt ſᷣm ſuã natura.vel ſege⸗
tes ſegetũ.vel ſilue ſiluaꝝ.vł greges gregũ.vel ꝓliꝓpto
rum pꝑ ſecła ꝓpagari.vt nullũ foliũ ſit rel nullꝰpilꝰ.ꝑ tã
mũeroſaʒ diſtẽſionẽ cuiꝰñ ratõ ĩ illo pᷣmo ⁊ vno ſemine
fuerit.q̊ cũ ex vno grano ſemiant᷑ oia grana.⁊ ĩ eo ↄtine
atur oim granoꝝ vᷣtꝰ.videt᷑ ſiłꝛ ꝙ ex vno coꝛꝑe ꝓagari
poſſit vel ꝓpagatũ ſit om̃e coꝛpꝰhũanũ ſemialit. Con⸗
tra ſi ĩ illo coꝛꝑe fuit tota humana natura.ꝗᷓ aut ſᷣm foꝛ
mã.aut ᷣm materiã aut ſᷣm vtrũq;.on pᷣm materiã.qꝛ
nõ erãt i illo coꝛꝑe tot athomi quot ex eo ſemĩata ſũt coꝛ
poꝛa.neq; ᷣm foꝛmã.qꝛ cũ veritas hũane nature q fuit
in adã ſit trãffuſio ad poſteros.fſoꝛmaꝝ autẽ nõ eſt trãſ⸗
fuſio ſine trãſfuſiõe materie.Alidet᷑ ꝙ nõ fuerit in eo na
tura hũana ſᷣm foꝛmã:cũ nõ poſſit materia ad tot coꝛꝑa
foꝛmãda diuidi qͥt ſũt ex eo ꝓpagata. Pꝛetea.cũ veri
tas illa vere ſit trãſfuſa ad poſteros.trãlfuſio aũt illa ꝑ
Diuiſionẽ facta ẽ.foꝛma aũt ſimplex ẽ ⁊ indiuiſibił.pʒ q;
nõ fuit ĩ illo nat᷑a hũana m foꝛmã.⸗.! Pꝛetea vt habet᷑
in alia phia.ſemẽ ẽ ex ſuꝑfluo vltie digeſtiõis ſiue nutꝛi
mẽti.dicit eĩ Areſto.li.ð aĩalibo.ꝙ ſperma ẽ ſuꝑfluitas
ultimi cibi.qð aũt ẽ tale nõ ẽ de veritate ſube geneꝛãtis.
Gcoꝛꝑa ꝓpagata ðᷣ pᷣmo hoĩe.nõ erat de veritate ſube il
liꝰ.¶!. Itẽ cũ illud qð ẽ hoĩs debeat ĩ ipᷣo reſurgẽ.ſi oĩim
boĩm coꝛꝑa fuerũt iĩ adã.̊ ĩ ipo reſurꝛectura ſũt.⸗ Itẽ
pars nõ ẽ idẽ ꝑ eẽntiã cũ ſuo toto.ꝗ̊ ſigo in adã fuit ſᷣim
carnẽ. ꝓpagatũ ẽ lege nature.⁊ ꝑ deciſionẽ ꝑtiũ a toto:
nõ remãſit in ipo adã tota veritas.ſaltẽ poſt deciſionẽ.
nec inſuꝑ eadẽ ẽ hũana natura i nobis ⁊ ĩ adã.¶.otem
oĩs diuiſio alicuiꝰꝑtis naturalit᷑ vnite cũ toto in re ha
bente ſenſuʒz fit cũ doloꝛe: triſticia:ſᷣ deciſio ſpermatis
fit ꝑ diuiſionẽ alicuiꝰab aliqͥ in re habẽte ſenſuʒ ſine do
loꝛe.&̊ᷓ non fit ꝑ diuiſionẽ alicꝰꝑtis vnite naturalit᷑ alij.
4l Itẽ differẽt ẽ ĩ apetitu ⁊ ptᷣate rõnalis.⁊ ſimpłꝛ na⸗
turalis.qꝛ appetitꝰ ptᷣas rõnalis ẽ ad oꝓpoſita:natura
lis ſimpl? ad vnũ.igit᷑ cũ appetitꝰnature ſit ad h̊ ꝙ vnia
tur illud qð ẽ ꝑs mẽbꝛi cũ ſuo toto.eiꝰ appetitꝰñ erit ad
diuiſionẽ eiuſdẽ.̊ nũꝙᷓ appetit aligd diuidi a mẽbꝛo qð
eſt de ſubſtãtia illiꝰ.igit᷑ deciſio ſemis ẽ ꝑ diuiſionẽ ali⸗
cuiꝰqð nõ ẽ de mẽbꝛo aliqͥ. ¶ MRñſio cũ totũ tripłꝛ dica⸗
tur in.v.pᷣme phie.Ino mõ idẽ ẽ q ꝑfectũ. Alio mõ ᷣm
ꝙ dicit᷑ totuʒ aliqð vnũ ↄtinẽs naturalit᷑ ꝑtes in eo que
vmiunt᷑ ĩ aliqua foꝛma vna ſubali. ſic dicit᷑ totũ vniuer⸗

Eghen
eſitei
Nan

idi
lente
niim;
Pere
ilyant
lſfhra
hnlon
r
iicſeni
aci
Gdſen
le
lplige
Plti
oſente
cootine
pogari
Lon
n foꝛ
rli
itcoꝛ
jfuit
ftra⸗
cona

corha
ren

tillag

pe⸗
tbabet
enunt
guitas
lits.
ſheil
loin
N
itkm
tolo:
one.
Ien
fehe
natis
nej
fal
N

Lueſtio

ſale vniẽs quodãmõ cõtẽta in foꝛma vna. Lercõ mõ dr

totũ aliqd vnũ ↄtinẽs plures ꝑtes q exiſtẽtes ĩ tota po⸗
tentia vmũt᷑ in eadẽ quãtitate.vel ſᷣm natur vel ſm ar
tificiũ.⁊ hoc mõ dicit᷑ totũ in quãtitate:rñdẽs ꝑti ĩ qua
titate. Pꝛimo mõ erat tota natura in adã ꝗ pfectꝰ erat
hõ er aia ⁊ coꝛꝑe.Silꝛ ſcvo mõ.erat em ĩ eo tota hũana
natura inqtuzʒ h̊ ꝙ dico hũana natuꝛa qdaʒ fſoꝛma eꝛat
totũ eſſe ↄtinẽs ſᷣm illud Moecij. Spẽs ẽ totũ eẽ indiui⸗
duoꝝ.que ꝗdeʒ ꝑticipata ẽ ab oĩbo hoibo ⁊ in q̃ oẽs vni
ti ſunt ſm ꝙ dic poꝛphiriꝰ.dicit em̃ ꝑticipatõe ſpẽi plu
res hoies vnꝰ. Lercõ mõ ſolũ in potẽtia 2 nõ in actu ꝑ
naturã diſtinctã.erat oim coꝛpoꝝ materia in coꝛꝑe ade
Triplicit᷑ igi᷑ dicit᷑ tota hũana natura fuiſſe ĩ adã.2 qꝛ
natura hũana pꝑfecte erat ĩ eo.⁊ qꝛ ſpẽs hũana qñq; i eo
ſolo ſaluata erat:q poſtea ẽ ab alijs ꝑticipata ? etiaʒ qꝛ
aligd in ipo erat qð ꝑ ꝓpagatõeʒ ẽ de oↄſlitutõe coꝛpoꝝ
oĩm hoĩm. Cũ ꝗ̊ qrit᷑ quõ tota hũana natura fuit ĩ adã
ſcʒ ſᷣm materiã aut ſᷣm foꝛmã:dicẽduʒ ꝙ ᷣm mateꝛiã.qꝛ
materia oĩm coꝛpoꝝſiue materiale.qð ẽ de oſtitutõe om

niũ coꝛpoꝝ bhũanoꝝ:erat in coꝛꝑe ade.¶ Et ad maioꝛẽ

huiꝰnoticiã ſciẽdũ.ꝙ in coꝛꝑe ade erat quatitas molis
cũ ratõe ſemiali.ratoe quatitatis illiꝰmolis poterat ex⸗
tendi ⁊ diffundi ſᷣm extẽſionẽ coꝛꝑis q̃ſi ipꝛopoꝛtõnalit᷑
maioꝛis.ſic gutta vini effuſa ĩ magno vaſe aqͥ. materia
illiꝰdiffundit ſe ꝑ totũ vas illud.imo vt ponunt noti in
phia alia.aliꝗd ꝑue quãtitatis poſſibile ẽ ad diffuſio⸗
nem q̃ſi infinitã ratõe quãtitatis ſue materie.ſic quãtũ
ratõe q̃ quãtũ eſt:diuiſibile ẽ i infinitũ.ratõe g̊ quaãtita⸗
tis molis ſiue materialis coꝛpis ad ꝑtes ipᷣiꝰxeciſe ĩ ge⸗
neratõe.quãtacũq; eis facta fuerit addito ꝑ ſuſceptõeʒ
alimẽti.diſſundebat ſe ſᷣm extẽſionẽ quãtitatis addite.
A Pꝛetea.ratõ ſemĩalis ĩ illo vᷣtutẽ habuit actiuã q̃ po
terat ſe multiplicare ĩ materia ſuſceptibili.ſicẽ põt vᷣtus
lucis ⁊ ignis ⁊ ↄſimilia.qꝛ &̊ poꝛtõ deciſa a coꝛpꝑe illo ra
tione quãtitatis materialis poterat ſe extedẽ ſm extẽſio
nem coꝛꝑis cuiuſcũq; quãtitatis addite.ptꝰ at᷑ multipli⸗

care ſe ĩ materiali addito:ſufficiebat ad oĩa coꝛꝑa gene

ris bũani ſemianda.j Ao pᷣdictoꝝ euidẽtiã põt ſuade⸗
ri ſic.oſtat ꝙ coꝛpꝰ ꝑuũ ſiue humoꝛ modicꝰpõt ita cõmi⸗
ſceri magno.ꝙ nulla ẽ ptꝰↄmixtionẽ diſtinctõ.vt qn eſt
oↄmixtio vſq; ad homogeneũ. facta tali ↄmixtõe nihil fit
de magno illo coꝛꝑe.qð nõ ſit de ꝑuo eidẽ ↄmixto.ſilꝛ ĩ⸗
telligat᷑ illð mixtu ↄmiſceri maioꝛi.⁊ ſic ꝓcedẽdo intelli
gat᷑ ꝙ res pue quãtitatis.ſic poſſit ↄmilceri ⁊ vniri ma
lori rei.vt nihil de marxiĩa re fiat qð nõ poſſit ratõna bi⸗
lit diei factũ de illo ꝑuo.ſic igit᷑ intelligedo ſatis ratõna
bile videri põt etiã ᷣm oꝑatoeʒ nature.oẽs hoĩes mate⸗
rialit᷑ fuiſſe in adã ⁊ de adã.q;uis modicuʒ ex ipᷣo fuerit
deciſuʒ. Et ſi obijcit᷑ ꝙ res ꝑue quãtitatis nõ poſſit extẽ
di a deo. Dicẽduʒ ꝙ Gᷓ̊ nõ impedit᷑.cũ om̃e coꝛpꝰqᷓtuʒ eſt
de natura quãtitatis ſit diniſibile ĩ infinitũ.⁊ h̊ dicunt
phiſici ⁊ apꝑpꝛobat Aug.ij.ſuꝑ geñ.ad litt.ita dicẽs.phi
aũt ſubtili ratõe ꝓꝑſuadũt nullu eẽ quãtũlibʒ exiguũ coꝛ

puſculnʒ. in qͥ diuiſio finiat᷑ ac ꝑ ̊ ſi põt aqua ad tãtas
guttaꝝ minutias puenire. vt ſuꝑ iſtũ aerẽ vapoꝛalit fe⸗

rat᷑q natura leuioꝛ ẽ aquis: cur nõ poſſit: ſuꝑ illudo le
uiꝰcelũ minutoꝛibo guttis ⁊ leuioꝛibo ĩmanare vapoꝛi⸗
bus. Pꝛetea quõ habẽt illnd vᷣbũ aug. veritatem xpᷣc
fuit ĩ adaʒ ſᷣm coꝛpulẽtaʒ ſubſtãtiã:miſi aliq deſcediſſet
de coꝛpe ade vſq; ad xpᷣm. IDe yſa.xj. Egꝛediet᷑ virga de
radice ieſſe.ergo in ehꝛiſto fuit aliquid de radice ieſſe,
Koma.j.factus eſt ex ſemine dauid ſᷣm carnem.eꝛgo in
xpᷣo fuit aliqd de carne dauid. Hebꝛe.ij. ſemẽ abꝛabe ap

pꝛehẽdit.¶ Cũ obijcit᷑ ꝙ nõ erãt ĩ illo coꝛpe tot atho⸗

mi. DBicẽduʒ ꝙ etſi nõ erãt tot athomi eriſtetes ĩ actu⸗
ſm ſpẽm ſiue ᷣm foꝛm: erqt tñ tot exiſtẽtes ĩ potẽtia ⁊
Fm materiã.qꝛ mat᷑iale decidẽdũ de coꝛꝑe illo rõe quãti
tatis illiꝰ.fuit potẽtia q̃i ad ĩfinitã ertẽſionẽ ⁊ diuiſiõeʒ
Ad aliud dicẽdũ ꝙ ſemẽ dicit᷑ eẽ de ſupꝑfluo nutrimen
ti.nõ q; ĩ embꝛione ſit alia ſubſtãtia qꝙᷓ de illo ſuꝑfluo:ſᷣ

lxxrüj.

qꝛ ꝑsmaioꝛ ĩ quãtitate ẽ de illo. ſᷣm ꝗ ſolet qũq; totũ a
ꝑte maioꝛi denoĩari.Oue eĩ circa h̊ ſut opiones.Ana qᷓ
ponit pꝛolẽ ſemiari ⁊ ꝓpagari de vera ſuba pris.Alia ð
ſuꝑfluo nutrimẽti. MPꝛima at᷑ habʒ reſpectũ ad quaãtita⸗
tem uᷣtutis. Scða ad quãtitatẽ molis.aliꝗd ei ĩ genera⸗
tione decidit᷑ de vera ſuba pris:ꝙ licet foꝛte minoꝛis ſit
quàtitatis illa ꝑte q̃ ẽ de ſuꝑfluo nutrimẽti:eſt tñ maio⸗
ris vpᷣtutis ⁊ plus ↄferẽs ſubſtãtie ſetꝰſiune ꝓlis genite /ꝑ⸗
pter qð videt᷑ ꝙ mediũ ſit tenẽdũ.⁊ ponẽdũ ſit pꝛoleʒ de
vtraq; ſubſtãtia ſemĩari.ꝗl Ad aliud dicẽdũ ꝙ natura
in pᷣmo hoie erat duplex. vna q erat ſimpl? ipi vt erat i⸗
diuiduũ:alia q̃ erat illiꝰvt erat pᷣncipiũ alioꝝ.hec autẽ
nata duplex rndet duplici aꝓetitui. q̊ꝝ vnꝰ erat reſpe⸗
ctu ſalutis ĩ ſe.aliꝰreſpectu ſalutis ĩ alio.⁊ duplici vᷣtu⸗
ti ſcʒ nu tritiue q̃ intẽdit᷑ ſalꝰſiue ↄſeꝛuatõ rei ĩ ſe.⁊ gene
ratiue q̃ intẽdit᷑ ↄſeruatõ rei ĩ alio. EUñ Ecci.xxx. moꝛ⸗
tuꝰẽ pr̃ eiꝰ⁊ q̃ſi nõ ẽ moꝛtuꝰ.ſimilẽ em̃ reliꝗt poſt ſe.ñ

filiꝰdicit qꝛ fit vt ille qui genuit. huic duplici nature du

plex rñũdet veritas.vna q reſpicit eẽ indiuidui abſolute
alia qᷓ reſpicit eẽ inꝙᷓtuʒ ẽ pncipiũ alioꝝ. bec ẽ vna veri⸗
tas nature ꝗᷓ reſpicit eẽ adam ĩ ſe. alia ꝗᷓ reſpicit eẽ illiꝰ
vt ẽ ad ꝓducẽdũ alios in eſſe.veritas & nature qᷓ erat in
adã reſpectu ſniæeſurget in ipᷣo adã:ſed q erat in ipo re
ſpectu ſpẽi.reſurget ĩ alio.⁊ ẽ ſiłe.dicimꝰei petꝝ verum
hoĩeʒ.qꝛ ꝑticipat naturã ſpẽi.⁊ qꝛ habzʒ collectoõeʒ pꝛie
tatũ quas ĩ alio ẽ impoſſibile reꝑire.ratõe pmi nõ diſti⸗
gunuit᷑ ab alijs hoibo ̊ ratõne ſecũdi. Siiꝛ veritas hũane
natuꝛe ĩ ad ꝓut reſpicit naturã ſpei.nõ aꝓpꝛopꝛiat᷑ ade
ideo in ipᷣo nõ reſurget.ſ̊ ꝓut oſiderat᷑ inqꝗ tuʒ ẽ ꝓpꝛie⸗
tas rei nature.ipᷣm diſtiguit ⁊ ĩ ipo reſurget. Ad alið
dicẽdũ ſᷣm ꝙ totũ ſumit᷑ ᷣmo mõ.i.dicit᷑ ꝑfectũ.ſic poſt
Apaga tõeʒ factã ꝑ deciſionẽ poꝛtõis carnis ade.reman
ſit i io tota veritas hũane nature. Silꝛ Fᷣm ꝙ totũ ſu⸗
mit᷑ ſcõo mõ. licʒ em̃ ſpẽs hũana anteqᷓ de ea fieret aliq̃
Aꝓpagatõ ĩ eo ſolo ſaluata eſſet.poſt aũt in eo ⁊ ĩ alijs:ni
hilominꝰi eo poſt pagatõeʒ erat ꝑfectõ q;tuzʒ ad ſuã eſ⸗
ſentiã ſic ⁊ ante.nõ em eo ꝙ ĩ pluribo exiſtit minꝰ ꝑfecte
exiſtit i ſingulis.q;ẽtuʒ aũt ad eẽ qð attẽdit᷑ ĩ actu ↄtinẽ⸗

Di ⁊ dieẽdi:nõ erit tota poſt ſic ⁊ ante:qꝛ cũ ante ↄtiebat

actu ſolũmodo indiuiduũ pᷣmi hoĩs:⁊ de eo ſolo actu di
cebat᷑.poſt cõtinebat plures ⁊ te pluribo dicebat᷑.Fm q;
totũ dicit᷑ tercõ mõ.ſic nõ remãſit ĩ ipᷣo tota reritas hu⸗
mane nature vno mõ.qꝛ cũ veritas huane nature ĩ adaʒ
nõ tm̃ determiata erat circa eẽ ipiꝰ ade ꝓut erat ꝑſona
iſta.̊/ ꝓut erat pᷣncipiũ alioꝝ.vñ reſpectuʒ habebat ad

ſpẽʒ ſaluãdã ꝑ ꝓpagatõʒ alioꝝ ð ſua ſba.cũ vniuſcuiuſ⸗

q; ſuba ⁊ vᷣtꝰſua mẽſurat᷑ periodo. ſubtracta aliq̃ ꝓpoꝛ⸗
tione ſubſtãtie ſue in generatõne. ſimiliter ⁊ vᷣtutis nõ
habebat ſubſtãtiaʒ ⁊ virtutẽ in illa totalitate qua pꝛiꝰ.
ſcʒ pᷣm ꝙ erat pꝛincipiuʒ alioꝝ:licet haberet ſᷣm ꝙ erat
bhoc indiuiduũ vel ꝑſona. Sic ergo q́;tum ad pꝛimũ mo
dum ſumẽdi totum. tota humana natura fuit in ipᷣo pꝰ
ꝓagatõeʒ factã de eo ⁊ ab eo ſicut ante q;tum ad ſecũ⸗
dum.vno mõ ſimilit᷑ alio mõ nõ.ſimilit᷑ qtum ad terci
um.Qð aũt infert᷑ ꝙ nõ erat in nobis eadẽ natura hũa
na que in eo. Dicẽdũ ꝙ eadẽ fuit qtuʒ ad veritatẽ hũa⸗
ne nature. licet nõ ꝙᷓtuʒ ad totalitatẽ ſiue multiplicita⸗
tem veritatis. in nobis em̃ ẽ reritas hũane nature qtuʒ
ad eſſe indiuidui.nõ q;tuʒ ad eẽ pncipij generalis ſeʒ ſi⸗
eut fuit ĩ eo. ¶¶ Ad alind qð ſequit᷑ diccdũq qñq; fit di⸗
uiſio vniti naturalit ? iuxta appetitũ nature.a iila nõ i⸗
fert triſticiã ſᷣ delectatõeʒ inqtuʒ bmõi.qñũq;ↄtra appe⸗
titũ nature ⁊ violẽtiã factã nature.⁊ illa infert triltici
am. 4 Adillud qð obijcit᷑.ꝙ appetitꝰ nature ẽ ad vnum
ac. Dicendũ ꝙ ẽ ↄſiderare naturã in hoĩe ou plicit᷑. Vel
vt appetitꝰnature ẽ ſaluare ſe inqꝙᷓtuz põt in h̊ indiuiduo
⁊ ſic eiꝰappetitẽ viuẽ ⁊ inqtuʒ hmõi exercet oꝑa nutri⸗
tine augmẽtatiue. EGlel vt appetit?eiꝰẽ ſaluare ſe in ſimi⸗
li ſpecie.cũ nõ põt ĩ eodẽ.⁊x ſic eiꝰappetitꝰẽ diuidẽ.⁊ inꝗᷓ;⸗
tum hmõi exercet oꝑa generatiuue.

——————

Articulus ſecundus

Verit᷑ ↄſequẽter de mõ ꝗꝓpagatõis.ſcʒ vtrum
ꝓagatõ huani generis ab adã ſit ꝑ multipli
catõeʒ ſube decile ab eodẽ in geneꝛatõe.ſicut

port ingr. ij. li. ſen. xxx. di. dicẽs. Om̃e qð ĩ hũanis coꝛꝑi

bns naturalit᷑ ẽ. Reſcẽditq; a pᷣmo parẽte lege ꝓpagatõ

nis.⁊ in ſe auctũ ⁊ multiplicatũ ẽ.nulla exterioꝛi ſuba ĩ
idẽ trãſeũte.⁊ ipᷣm ĩ futuro reſurget.fſomẽtũ qdeʒ habet

a cibis p̊ nõ ↄuertũt᷑ cibi in hũanã ſubaʒ. que ſcʒ ꝑ ꝗꝓa⸗
gatõez deſcẽdit ab adã.Ex qͥ ᷣbo videt᷑ ꝙ illud ſoluʒ ſit
de veꝛitate ſube poſterioꝝ qð ꝓpagatũ ẽ a pᷣmis parẽtibo
4¶ Itẽ ad idẽ Heda ſuꝑ illud.vij. marci nihil ẽ extra bo
minẽ introiẽs in eũ qð poſſet eũ coinꝗnare ⁊c.qꝛ ad pꝛi

mũ tactũ liquidioꝛ cibo ⁊ potꝰ ꝑ mẽbꝛa diffundit᷑.qᷓuis
tenuiſſimꝰbumoꝛ ⁊ liquens eſca cũ iuuenis ⁊ artubo co

cta fuerit ⁊ digeſta. ꝑ occultos meatos qͥs greci poꝛos
vocãt ad ĩferioꝛa dilabit᷑ ⁊ ĩ ſeceſſuʒ vadit.̊ᷓ oĩno qð in

trat os exit.nec cedit ĩ naturã eiꝰqð alit. ¶¶ Stẽ aug. xxij
c ciui.dei.c.xx.qrit. Si aligꝗs nutriat᷑ carnibo hũanis
in qͥ debẽt carnes iſte reſurgẽ.⁊ dicit rũdendo.reddit᷑ ca

ro illa homĩ in qͥ eẽ caro hůana pᷣmitꝰ cepit.ab illo qpe
altero tanq; mutuo ſũpta deputãda ẽ.ex h̊ ptʒ ꝙ nõ con
uertit᷑ alimẽtũ in veritatẽ nature alẽdi.q IStẽ aug.eodẽ
cxtermiat de ꝑuulis q̃ reſurgẽt ĩ ꝑfectõe coꝛꝑali. VUnde

dicit. xiiij. c. ipa mẽbꝛa oĩa ia ſũt latẽter ĩ ſemĩe cũ etiam
natis nõnulla adhuc deſint.ſicẽ dentes.⁊ ſiqd eiuſmodi

Fm hãc ratõeʒ ꝓfecto ĩ reſurrectõe coꝛꝑis detrimẽta nõ
timemꝰ ⁊c̃.igit᷑ videt᷑ ꝙ ĩ ſemĩe lateãt oia mẽbꝛa qtũ ad

pfectõeʒ coꝛꝑalẽ.⁊ ita nihil de nutrimẽto eſt de veritate

nature.4l ꝗtẽ in li.de aĩalibo habet᷑.q ſemẽ qð ẽ mate⸗

ria generatõis.aſſimilat᷑ filio egrediẽti ð domo ꝑr̃is ſui

qð ſic exponit᷑ſiẽ̃ filiꝰegrediẽs defert ſecũ ꝑtẽ ſube ſue ⁊
eã negociãdo multiplicat:ſic ſemẽ ꝑtẽ ſube ꝓlis augmẽ⸗

tũdo defert ſecũ.¶ Itẽ aug.xxij.ð ciui.dei.c.xiiijĩ ratõe
vniuſcuiuſq; materie indita coꝛꝑali.iã quodãmõ vt ita

dicã limitatũ videt᷑ eẽ qð nõ dũ ẽ.ĩmo qð latet. ſ̊ acceſ⸗
ſu tpis erit vł potiꝰapparebit.in hac ̊ infans iã bꝛeuis
aut lõgꝰẽ g bꝛeuis lõgꝰ ve futurꝰẽ.ex h̊ ptʒ ꝙ tota quãti

tas hoĩis ẽ in poꝛtõne illa q̃ decindit᷑ a parẽtibo.⁊ quãti
tas ĩ q̃ reſurget.vñ ſubiũgit᷑ ibidẽ ſᷣm hãc ratõeʒ ꝓfecto
in reſurrectõe coꝛꝑis detrimẽta ñ timemꝰ.igit᷑ vt videt᷑
nihil reſurget niſi qð ẽ ĩ ſemĩe.¶lj Itẽ eodẽ li.⁊ e.c.crea⸗
toꝛi reꝝ ꝗ creauit cũcta de nihilo quõ de eẽ poſſet vñ ad⸗
deret qð addẽdũ foꝛe mirꝰartifex noſſet.Ex hac auctoꝛi
tate arguit aug.ibidẽ.c.xiiij.ꝙ cũ tota gigãtis magnitu
dinis moles ſit ĩ rõne modica.poſſibile ẽ reſurgẽ eũ qui
bꝛeuis ẽ cũ moꝛit᷑ ĩ magna mole? ſine additamẽto extrĩ
ſeco. vt videt᷑. cũ dñs tama ibi veritatẽ ĩ illa ratõe crea⸗
uerit.q̊ a ſili ĩ ꝙoſito.¶¶ Cõtra oẽs fuimꝰiĩ adã ſemĩali
ter ßᷣm Anlel. ᷣ licʒ ĩ grano vno ſit ðᷣt?ſemialis ad gnuzʒ
ꝓducẽduʒ in eẽ.nõ tñ illud in eẽ ꝓducit.nõ ſubintrãte
humiditate extriſeca.qð ſic defmiant habẽtes noticiazʒ
bmõi.dicũt eĩ ꝙ granũ t̃re mãdatũ ſi fuerit nimis cali⸗
dũ adurit᷑.ſi nimis frigidũ moꝛtificat᷑ſi nimis ſiccũ aꝛe
ſcit.ſi nimis hũidũ putreſcit.Silꝛ eſt ſi fra in q̃ ſemĩat
eãdeʒ putit᷑ intẽpeꝛiẽ coꝛrũpit᷑ granũ.ſi ᷣo ↄuemãt ĩ tꝑe

granũ ⁊ tra vis humoꝛoſitate relarat᷑. caliditas aũt in
ipᷣo elemẽtaris dico.inueniẽs ſubaʒ gꝛani relaxatã.agit

qð ſuũ ẽ.diſſoluit ipᷣm ⁊ diſſoluẽdo hũiditatẽ multipli⸗
cat.hũiditas aũt replet ſubam grani donec repleto ꝗno
fiet ruptura ⁊ ptꝰfit traſſubſtãtiatõ alicꝰ ꝑtis egredien⸗
tis ĩ radicis eẽntiã q̃ fre infigit᷑ ⁊ mediãte ipᷣ̃a attrahit
nutrimẽtũ.qð trãſit ĩ ſubaʒ grani.Siłꝛ ẽ de ſemĩe qð de
iectũ ẽ ĩ moneta ↄceptõis.ſic ptʒ intuẽti ĩ medicina.vbi
detmiat᷑ quõ fit relaxatõ humoꝛoſe ſube ⁊ attractõ nu⸗
trimẽti.⁊ multiplicatõ ⁊ augmentũ ꝑ nutrimẽti ſubin⸗
greſſuʒ.nõ ̊ in ꝓpagatõne a pᷣmo hoĩe ẽ hoĩm ꝓductõ ⁊
eſſe ↄpletũ ꝑ multiplicatõeʒ eiꝰqð deciſuʒ ẽ ab adã.ſed
per additõeʒ facta ex ſubingreſſu alimẽti.al Itez opus

*
.

multiplicatõis ẽ a ſolo deo.eſt eĩ creatõ qᷓdaz vt ſup ta

ctum ẽ.¶. Itẽ hugo.ſane ſex ſũt oꝑa ꝗbo oĩa q fiũt ad ef⸗

fectũ ꝓducimꝰ. ꝛimũ opꝰẽ de nihilo aliqd facẽ. Scom

opus ẽ de aliqͥ aliqua facẽ ᷣm ſubaʒ ⁊ quãtitatẽ ĩ maiꝰ.
Terciũ opꝰeſt de aliquibo aliꝗd facẽ ſᷣm ſubaʒ ⁊ quaãti⸗
tatẽ in minꝰ.Quartũ opꝰẽ de aliquo aliq̃ facẽ.nõ tamẽ
Fm ſubſtãtiã ⁊ quãtitatẽ in maiꝰ.Quintũ opꝰeſt de ali
quibo aliquid facẽ nõ tñ ſᷣm ſubſtãtiã ⁊ quãtitatẽ ĩ mi⸗
nus.Sextũ opꝰeſt de aliqͥ nihil facẽ.Ex bis ſex oꝑibus
quatuoꝛ ſoli deo poſſibilia ſũt.duo reliqua tm̃ creature
poſſibilitati ↄueniũt.de nihilo em aliꝗd facẽ ⁊ ð aliquo
aliqua in maiꝰ. Et de aliquibo aliqꝗd in minꝰ.ſiue ð ali⸗
quo nihil.ſolꝰdeus põt.DOuo reliqua.i.de aliqͥ aliqua ñ
in maiꝰ.ſicut cũ totũ in ꝑtes diuidit᷑.vel de aliquibo ali
quid nõ in minꝰ.quẽadmodũ cũ ꝑtes in toto vniũt᷑.cre
atura facẽ põt.facẽ autẽ de aliquo aliꝗd ſᷣm quãtitatẽ 2
ſubſtãtiã in maiꝰ.ẽ opꝰmultiplicatõis ſicut habet᷑ ab eo
em. ⁊c.¶¶ Itẽ Anſel.triplex ẽ curſus reꝝ in eẽ volũta
rius.natuꝛalis.⁊ mirabilis.ꝓpagatõ &̊ hoĩm a pᷣino ho
mine.aut ẽ m curſuʒ volũtariũ.aut ⁊c.i õ ſᷣm volũta
rium:nõ em̃ ẽ generatõ vel ꝓductõ bomis ad ſtatũ ople
tum ᷣm actũ volũtatis.i Ieq; ſᷣm mirabilẽ:nõ em ſunt
oꝑa mirabilia generatõ ⁊ ꝓductõ homiĩs in eẽ ↄpletum
m curſuʒ nature.iec ſᷣm naturalẽ.qꝛ actio nature eſt
finita.Sed ſi fieret hmõi multiplicatio ꝑ naturã.natu⸗
ra poſſet ĩ actõeʒ infinitã.qꝛ nõ reꝑiret vbi ſtaret.⁊ ſꝑĩ⸗
ueniret naturã ↄueniẽteʒ ſue actõni.qꝛ qua ratõe ex illa
materia ꝑua ſucceſſiue ſiue ↄſequẽt᷑ poſſent multiplica
ri q̃ſi hoĩes infiniti ꝑ natura: eadẽ ratõe poſſent alij tot
multiplicari ex eadẽ.⁊ ita ĩ infinitũ.¶ Si aũt dicẽt᷑ ſiẽ
ſupᷣ tactũ ẽ.ꝙ ratõe quãtitatis materie diuiſibilis⁊ extẽ
ſibilis ẽ in infinitũ.Cõtra habet᷑ a phᷣo.oĩm ↄſtãtiũ na⸗
tura res ẽ ⁊ rõ magnitudis ⁊ augmẽti.ſic ̊ eſt ſtatꝰ ĩ re
bus nature ⁊ res in augmẽtando:ſimilit᷑ eſt vt videt᷑ in
diminuẽdo.ꝗᷓ nõ eſt poſſibile hmõi extẽſionẽ vel diuiſio
nem eſſe ꝑ naturã. (Rnio circa queſtionẽ ꝓpoſitã di⸗
uerſi diuerſa ſentiũt.quoꝝ ꝓpter diffinitateʒ queſtionis
expedit manifeſtatõ.Sũt igit᷑ quidã ↄſentiẽtes deteꝛmi
natõni magiſtri ſenten.quidã dicũt ↄtrariũ. Ponũt eĩ
quidã cũ magiſtro.q trãſmiſit adã modicũ quid de ſua
ſuba ĩ coꝛꝑa filioꝝ q eos ꝓcreauit.i.aliꝗd modicũ de
maſſa ſubſtãtie eius diuiſuz eſt.⁊ inde foꝛmatũ coꝛpus
filij.ſuiq; multiplicatõe ſine rei extrinſece adiectõne au⸗
ctum ẽ. Ad oſtendẽduʒ aũt ꝙ qnq; fit augmẽtuʒ rei per
multiplicatõeʒ hmõi.dicũt ꝙ materia que ẽ ĩ mimo ae⸗
re.hoc mõ eſt ſufficiẽs vt ex ea fiat q̃ſi infinitũ:nõ quidẽ
alteriꝰſpeciei vt ignis vel terꝛe.ſ̊ etiã eiuſdeʒ vt aeris.⁊
eadẽ ratõe cũ ſemẽ teciſum de adã habuit in ſe quatuoꝛ
elemẽta.in mĩmo terꝛe qð fuit in ſemiĩe illo.fuit mateꝛia
ſufficiẽs quaſi ad infinitã terꝛaʒ.⁊ in mĩmo aque quaſi
ad infinitã aquã.⁊ ſimilif᷑ de aere 2 igne. ita in illo mi
nimo ſemiĩe erat materia ſufficiẽs quaſi ad infinitos ho
mines.nõ dico materia nuda.ſed materia cũ ratõnibo

ſemiĩalibo. materia em̃ vt dicunt que eſt ſub modico aere

eſt poſſibilis ad tantã extẽſionem quãte eſt totꝰaer.ĩmo
ꝙ tantꝰaer inde fieri poſſet.quantꝰeſt totꝰ aer vniuerſi.
Cum ꝭ̊ ſit triplex natura ĩ nobis infima vt terrena me⸗
dia vt dy aphana.ſupᷣma vt celeſtis:fieri põt multiplica
tio ſic. Ex natura em media quã habʒ materia ex aqua
7 aere.habʒ vt rarefiat.⁊ ſic fiat maioꝛ ꝑ rarefactõnem
Ex natura lucis quã babʒ materia cũ coꝛpoꝛibo celeſti⸗
bus.ↄmunẽ habet vt maxime diffundat ſe ſine ſui dimi⸗
nutõne. vt patet in lumine candele.quod ꝑſui multipli
catõeʒ creſcit ⁊ diffundit ſe in alias candelas ſine ſui di
minutõne.Volẽtes ergo opinionẽ magiſtri ſuſtinere e
hinõi multiplicatõne. dicũt ꝙ ex potẽtia ⁊ ex ſufficiẽtia
materie ⁊ ex ratõnibus ſeminalibo que erant in ipa ma
teria ſᷣm ꝙ dicit augu.de veꝛa reli.ꝙ de vno grano ſunt
ſegetes ſegetum vel ſilue ſiluarũ ⁊c. vt ſupra.que quidẽ
babent naturaz diſtendẽ. quatenꝰ eis inditum eſt a cre⸗

tiihe
r ad⸗
Qedn
Imaß,
kqnati
10 tams
ldaii
ltei i⸗
opibr
reature
ligno
geöalt
lgnn;
lygli
itcre
nnten
abeo
üta
Goho
wlͦnn
nope⸗
lne
ene
ren
ala⸗
aſi⸗
erſl
tptien
alttor
cäſt
670te
tüna
ire
etin
iſio
joi
is
mi
tei
la
s
⸗
per
0e⸗
nic⸗
gvon
tene
aſi
ni
bo
Gi
nere
ino
elſi.
ne⸗
nen
en
ſi
nd
int
no
e
i
n
nt
ſi

Queſtio
atoꝛe. Et ex ↄgruẽtia rarefactõis que fit im ꝓpꝛietates
qualitatũ elementoꝝ medioꝝ cuiuſmõi ſũt aer ⁊ aqua.
7 ex ꝓprietate lucis diffudẽtis ſe.que qdẽ eſt in coꝛpe bu
mano ſiẽ natura q̃litates ↄtraꝛias elementoꝝ ↄcilias.cꝰ
nũc actꝰocculti ſunt.erat potẽtia in illa materia diffun⸗
dẽdi ⁊ młtiplicãdi ſe ſine quãti extrinſeci additõe. ſicut
dicit mę in ſnis.⁊ ponũt exemplũ in puncto q ẽↄterin
nalis infinitaꝝ lineaꝝ· a quo ſi auferat᷑ vna linea. habʒ
eundẽpunctũ ſeꝑata ꝓ termino quẽ pꝛi babebat.nec eſt
ille punctꝰnũc auctꝰ.licʒ obtineat duo loca pũctalia. et
pꝛiꝰ nõ niſi vnicũ ſed ẽ młtiplicatꝰ.Silłr in ꝓpoſito. ſic
em̃ nõ eſt hic noui pũcti creatõ ſed poꝛis młtiplicatio:
ſic nõ eſt hic noue materie creatõ.ſed pᷣoꝛis mitiplicatõ
Huic aũt opinioni aſſenniẽtes vlteriꝰexplanado dice⸗
re pñt.ꝙ cum in hoiĩe ſit caꝛo ſᷣ m ſpẽm.caꝛo ᷣm materi
am ⁊ ſilr de alijs ꝑtibo.qꝛ in ſingłis ⁊ ſimil iũ ꝑtiũ ⁊ dil⸗
ſimiliũ eſt queda ꝑs ſᷣm ſpem̃.quedã ᷣm materiã q;tum
ad illud qð in hoĩe dꝛ eẽ ſᷣm ſpẽm eſt deſcenſ ꝰvᷣm ꝓpaga⸗
tõʒ a pᷣmo hoĩe.itũ adiillud qð eſt in hoĩe ſᷣm ſpem ẽ au
gmẽtatõ ꝑ młtiplicatõʒ.qᷓtũ ad aliud ꝑ receptõz alimẽ⸗
ti. ⁊ pt᷑ dici ꝙ in hoĩe eſt natura hñs potẽtiam multipli⸗
candi ſe a natura elementaꝛi.⁊ virtute lucis coexiſtetis
in tali aꝛmonia. Et videt᷑ poſſe ꝑſuaderi ad hoc ꝑ boc.ꝙ;
ſi mimũ ignis ↄuertat᷑ in aquã vel aerẽ vł teꝛrã.materia
que fuit pꝛius ſub ſpecie ignis .iam eſt ſub ſpecie elemẽ
ti.quod eſſe non poteſt niſi iux ta congruentiam forme
fiat multiplicatip materie.¶ Pꝛeterea. materia ſm ſe
conſiderata eſt in termino ſimplicitatis.quod ſic eſt nõ
poteſt augmentaꝛi ꝑ raꝛefactionẽ nec augeri ꝑ appoſitõzʒ
igit᷑ nulla eſt eiꝰ augmentatõ niſi ꝑ multiplicatõʒ.4 Pꝛe
terea.vbicunq; eſt foꝛma cuiꝰeſſe determ inat᷑ circa mate
riam quantã.materia diuiſiõʒ habet ⁊ extenſiõzʒ.hoc et
ptʒz.qꝛ ſi ↄſideret materia ſine om̃i foꝛma ↄſiderahit᷑.⁊ ſi
ne omi extenſiõe ⁊ dimẽſione ꝓut ↄſiderat᷑ cũ foꝛma cõ⸗
ſiderat᷑ in maioꝛi quãtitate iuxta exigentiã foꝛme.natu
ra aũt ignis ad ſalutẽ ſue ſpẽ i minꝰregꝗrit de materia q
natura aeris.⁊ natura aeris qᷓ aque.⁊ aque qᷓ; teꝛe.In
aĩiabo aũt ⁊ ãgelis ſᷣm danie.⁊ alios.eſt ponere materiã
que quidẽ materia nulliꝰeſt dimenſionis.qꝛ extẽſio ma⸗
terie qua locũ occupat nõ eſt a ſe.ſed a ſua foꝛma eã extẽ
dente ⁊ iõ ſi tota materia vniuerſi poſſet eſſe ſine foꝛma
extẽdẽte eã vt ẽ foꝛma in ſpiritibo.nõ occupaꝛet locũ ni⸗
ſi punctalẽ vt ſpũs.Vnde videt᷑ dicendũ ꝙ materia mul
tiplicabilis eſt naturaliter iuxta ↄgruentiã foꝛme cuiꝰ ẽ
materia.⁊ poteſtatẽ hꝰ multiplicatõis dicimꝰeẽ in natu
ra elemẽtaꝛi ⁊ vᷣtute lucis.cũ aũt augmẽtatõ ꝑ additõzʒ
7 raꝛefactõʒ data eſt infirme nature coꝛꝑalia nobiliſſi
me nature.quaꝛe nõ eſt data virtꝰaugmẽtandi ꝑ mlłtipꝑli
catõʒ. Dicimꝰꝗ̊ ſᷣm hanc opinionẽ ꝙ ĩ ſemie deciſo a pa
rentibo ad ꝓcreatõʒ ꝓlis eſt duplex natura.quedã ẽ ad
illud quod requirit᷑ ad ꝑtes ſᷣm naturã.⁊ illa habet vir
tutẽ augmentatiuã ꝑ ſuſceptõʒ nutrimẽti.quedã ad illð
qð requirit᷑ ad ꝑtes ſᷣm ſpẽm.⁊ illa habet virtutẽ augm̃
tatiuã ꝑ multiplicatõʒ. q;tum igit᷑ ad illud qð in nobis
eſt ꝑtium. ſᷣm ſpẽm deſcendimꝰa pꝛimo hoĩe ꝑ multipli
catõʒ ipius nature.q;tũ ad illud ꝙ eſt in nobis ſᷣm mate
riã nequaqꝙᷓ;. Si obijcit᷑ ꝙ ſemẽ eſt ex ſuꝑſluo cibi vltimi
Fm phm reſponderi pt᷑ ſicut ſupꝛa tactũ eſt. vel pt dici.
ꝙ hoc intelligit᷑ qtũ ad illud de quo ſũt ꝑtes pᷣm materi
am nõ de quo ſũt ſᷣm ſpẽm.¶ vd illud qð pꝛimo obijcit᷑
in ↄtrariũ dici pt᷑ᷣ.ꝙreuera ſicut ad ꝓagatoʒ grani ex g
no reqrit᷑ ſubintratõ hbumoꝛis vt tactũ eſt.ſimiliter ĩ p⸗
paga tõe generis hũani ex pꝛimo hoiĩe reqrit᷑ ſubintratõ
alimẽti.vt fiat multiplicatio ⁊ augmẽtũ paꝛtiũ ſᷣm ma⸗
teriã ꝑ nutrimẽti ſubingreſſũ 2 fomentum paꝛtium ſᷣm
ſpeciẽ.vñ ꝓpter duo neceſſaꝛia eſt attractõ alimẽti.ſcʒ vt
ſit materia ꝑtium ᷣm materiã et fomentũ ꝑtiũ ſᷣm ſpẽm
que multiplicant᷑ aũt ⁊ augmentant᷑ ex poꝛtõe ſubſiãtie
generantis deciſe in generatione. Ad aliud qð ſequit᷑.
ſcʒ ꝙ opus multiplicatõis eſt a ſolo deo.dicendum ꝙ H
intelligitur vbi res multiplicabilis nulla ſubſtantia con

lexrin.

iuncta vel ↄmunica ta aliquo modo multiplicat᷑ vt erat ĩ
multiplicatõe panuũ MNath.xiiij. Similiter in ſoꝛmati⸗
one eue de coſta ade. Elñ multiplicatõ lucis que eſi ſba
Fm aug.nulla em ↄiũcta ſubſtãtia. nõ poſſet eſſe niſi a ſo
lo deo.vt ſi eẽt vacuũ circa coꝛpꝰſolaꝛe.credo ꝙ lux ſoł
nõ poſſet ſe młtiplicaꝛe ꝑ na turã nec poſſet fieri niſi a pᷣ
ma potẽtia.pt᷑ aut lux multi plicaꝛe ſe ↄiuncta illi ſbſtã⸗
tia apta ad ſuſceptõʒ buiꝰmultiplicatõis. Siłr pt dici
in ꝓpoſito.niſi illi ꝑti que eſt de vera ſba pꝛiseſſet aliq̃
ſubſtãtia ↄiuncta.ſcʒ ſubſtantia alimẽti miniſtrãtis fo⸗
mentũ eidẽ ꝙ nõ multiplicaret᷑ nec poſſet etiã multipli⸗
cari niſi a ſolo deo ſic videt᷑ poſſe dici de multipl icitati⸗
bo hñtibo eẽ ↄpletũ ꝑ aliquã foꝛmã determinatã.de re at
ↄpleta vt que caꝛet foꝛma oↄplente vt de pꝛima materia ĩ
rõe qua pꝛia.pt᷑ dici pᷣmo.ꝙ illa eſt młtiplicabilis iuxta
qð requirit foꝛma ꝑficiẽs eandẽ.⁊ hoc videt᷑ ꝓbabiliter
poſſe dici.a diſpoſitõe oꝛdinati ſſima ſũme ſapĩe.a pᷣma
eĩ potẽtia eſt creaturis pᷣditis vᷣtute actiua data poteſtas
multiplicãdi ſe.ſiue foꝛmas ꝓpꝛias in eoꝝ ſuſceptibilib
vtz de quibuſdã elemẽtis.ſiłr exiſtẽti in gradu extremo
poſſibilitatis daꝛi poſſibilitas apta ad ſuipᷣius multi⸗
plicatõeʒ a foꝛma ↄpleta illiꝰſine natura alia.⁊ bhoc vi⸗
det᷑ cõgruere ꝑfecto ⁊ oꝛdinatiſſimo artifici oĩa oꝛdine
ↄgruẽtiſſimo ꝓducẽti in eſſe ne a tãto aꝛtifice ſit alꝗd ꝓ⸗
ductũ in eẽ vt foꝛma naturali ꝑficiat᷑ qdð nullo mõ natu
ra ꝑfici poſſit.qð eẽt ſi materia nat᷑ali ſoꝛma ꝑficiẽda q̃
inqꝙ tũ eſi materia oĩno ſimplex. ita nulli foꝛme nat᷑ali

apta intũ hmõi ꝑ naturã aliquã inferioꝛẽ multiplica⸗

ri nõ poſſz.ita vt aptaret᷑ ad foꝛme ↄueniẽtis ſuſceptõeʒ.
Nec videt᷑ diſſonũ rõni.ꝙ caꝛni pᷣmi ꝑentis.q̃ ↄdita fuit
vt eẽt pᷣncipiũ oĩm ſui generis.⁊ ita diuĩe gereret imagi
nis rõeʒ.q etiã in aliq̃ ſni ꝑte erat deificabilis.ſ.ꝑ ga,
vnionis cũ dei vᷣtute nec nõ etiã in multis ꝑtibo ꝑ głifica
tõʒ data eẽt aliq̃ pꝛogatiua nat᷑e qtũ ad ptateʒ multipli
catõis.cũ hoc datũ ſit quibuſdã creaturis incõꝑabiliteꝛ
miĩoꝛis dignitatis.qᷓ;ẽtũ ad foꝛmas eaꝛũdẽ. Vñ ponẽtes
materiã ſimpłr poſſe in eſſe naturalit młtiplicaꝛi.ſiłr ⁊
illud qð erat deciſũ a pᷣmo paꝛẽte nõ videt᷑ a rõne ſiuea
ꝓbabilitate deuiaꝛe.nõ hic aũt ſic ſe hꝛe aſſero ſed q̃dã
ↄgruẽtia ↄijciẽdo ne videaꝛ dicto a tãtis doctoꝛibo obuia
re.exqͥ ñ inueio ab aliqͥ doctoꝝ ſctoꝝ dici ᷣriũ. Si obij
cit᷑ ðↄ hoc ꝑ verbũ aug.ſuꝑ Geñ.ad lit.x.ĩ fine.qð videt᷑
aſſerere ꝙ nullũ coꝛpꝰauget᷑ ꝑ młtiplicatõʒ.oꝓponens ð
terculianũ ꝗ põebat aĩaʒ eẽ coꝛpꝰ⁊ cõt ine ri ſe coꝛꝑi ma
ioꝛi ⁊ mĩoꝛi ſine aliqua ſibi facta additõe.⁊ h̊ explanat
ponẽs exemplũ de maſſa metalli q̃ aliqũ dilatat᷑ ꝑ tunſi
onẽ ſine aliq̃ additõe ſibi facta.ð illũ diẽ aug.ꝗd abſur
didq; putaꝛe maſſã cuiuſpiã metalli ex aliq̃ ꝑte creſcere

poſſe dũ tundit᷑niſi decreſcat ex altera.vel augeri latitu

dinẽ niſi craſſitudine minuat᷑.aut vllũ eſſe coꝛpus ma⸗
nente nature ſue entitate.qð vndiq; cꝛeſcat niſi raꝛeſcat
Ex vltimo vᷣbo hic poſito videt᷑.ꝙ abſurdũ ſit ponẽ coꝛ⸗
pus aliqð manẽte quantitate creſceꝛe.niſi raꝛeſcat.ex qͥ
videt᷑ ꝙ nũꝙᷓ creſcit aliqð coꝛpꝰꝑ ſui młtiplicatõʒ.¶ Zld
qð pt᷑ dici ꝙ aug.loquitur pᷣm modum ↄmuneʒz quo res
creſcunt ſiue efficiuntur maioꝛes.rei em̃ manen tis ĩ ſua
quantitate.id eſt cui nulla fit addito.nõ eſt alius modꝰ
creſcendi ſᷣm curſum ↄmunem q; ꝑ rarefactionem. vł pt
ſieri vis in hoc ꝙ dicit manẽte ſua q̃ntitate vt ſit ſenſus
coꝛpꝰmanẽs ĩ ſua quatitate.ita ꝙ nõ ſit augmtata ꝑ ad
ditõʒ quãti.neq; per młtiplicatõʒ ꝙ nõ crelcit niſi ꝑra
rfactõʒ.qꝛ ilł tribo mõis vt videt᷑ ẽ coꝛxm augm̃tatõ.ſczʒ
aut ꝑ additõʒ quãti aut ꝑ młtiplicatõzʒ.aut ꝑ raꝛefactõʒ
Ad h̊ ꝙ ſegt pt dici ꝙ opinio hugo fuit.q bec młtipli
catõ a ſolo do fuit ⁊ int oꝑa mirabilia ↄputãda.vñ dic
ꝙ; qua ndo ſimplex materia ſiue athamus ſimplex factꝰ
eſt de nihilo aliquid factum ẽ.qñ vo idipᷣm ſimplex cor
pꝰin ſemetipᷣo młtiplicat᷑ ⁊ ĩ pła excreſcit fit aliquid de
aliquo in maius.quod licet mirabile videatur. maius
tamen eſt ðᷣ nihilo aliꝗd facere qᷓ; de aliquo plus ſaceꝛe.

hoc mõ opandi te ſubſtatia coſte in ſe diuĩa vᷣtute in ſe
abſq; extrinſeco additamẽto multiplicato.coꝛpꝰmulie⸗
ris factũ eſt.a poſt gbuidã interpoſitis ſubiũgit nõ ita
