ſunt detractoꝛes ⁊ trãquille amonẽdi eiſq; ſatiſfacẽ mo
dis oĩbus debemꝰ.ſciẽtes ꝙ; de indeis veritas dicit.ie
foꝛte ſcãdaliʒemꝰ eos.⁊ dicit apoſtolꝰ.xij.ad Ro. Si fi

eri põt ꝙ ex vobis? cũ hominibo oĩbus pacẽ habentes.
Ag quod dicẽdũ.ꝙ ſatiſfactio accipit᷑ duoba modis.
vno mõ ẽ in remediũ peccati ꝓprij.alio mõ ẽ in cautelaʒ
peecati alieni. ꝓut eſi in remediũ ꝓprij peccati boc mo⸗
do nõ oportet iuſto ſatiſſacere peccatoꝛi qui detrabit. ꝓ
ut po eſt in cautelã peccati alieni opoꝛtet ſatiſfacẽ.i.exci
dere cauſam ſcãdali.ſᷣm ꝙ ſcandalũ eſt dictũ vel factum
minꝰ rectũ occaſionẽ pᷣbens ruine.Si vo oĩno nõ poteſt

ſubtrahi occaſio in ipſis detrahẽtibus.faciendũ eſt ſᷣm
cõſiliũ euãgelij.dicit enĩ dominꝰ oicẽti ſibi ſcis qdð audi⸗
to hoc verbo ſcãdaliʒati ſunt iudei.ſinite illos.ceci ſũt
⁊ duceg cecoꝛuʒ.
embꝛum vndecimuʒz
Moecimo querit᷑ de pena huiꝰ peccati. põt
enĩ queri.vtrũ huic peccato ſit ꝑ ſe pena an
Eni cruciat᷑ ex bonis aduerſariorũ apprebẽ⸗
ſis.Et ideo dicit Seneca.vtinã inuidus ĩ omnibo ocu⸗
los ⁊ aures haberet vt ꝓfectibus quibo inuidet omni/
bus toꝛqueret᷑. Itẽ Auq. Amaſti bene agenteʒ vixiſti
re.ſʒ detractio ꝑ ſe naſcit᷑ ex inuidia. ergo detractio ha⸗ 4
bet ſecũ penã annexã. ¶ Cõtra inuidia iĩteꝛ omnes paſ⸗
ſiones a pho ⁊ a ſanctis cõputatur. detractio vo inter =
occaſiones.ergo detractio nõ habet penã ſibi annexaʒ. 4 itiones
portant.¶ Ad quod dicendũ.ꝙ detractio babet penaz mn valimdl.
in radice ſua.ᷣm illũ modũ ſᷣm quẽ ex inuidia naſcit᷑. ? ſapot⸗
dicit᷑ etiã habere penã in ſe ſᷣm iliũ moduʒ ſᷣm quẽ dicit᷑

nexa quẽadmodũ ĩuidie.QOð videt᷑. JInuidꝰ
bono odore inuidiſti nt
IYlla enĩ peccata ꝓprie dicunt᷑ pene que paſſionẽ ſecũ im
ab Aug.ꝙ inodꝰ inoꝛdinatꝰ ẽ pena ipſi habenti. ſed nõ

eeſt detractio ĩ ꝓprio actu ĩportans paſſionẽ. ratiõe cuiꝰ

dicet᷑ habere penã ſicut timoꝛ vel inuidia penam dicun⸗
tur habere.

¶ Nueſtio.cxlvij. de male/

Ddictione.

Onſequenter chcẽ

dum ẽ de peccato maledictiõis.ĩ quo
fit impᷣcatio pene.⁊ recte fit poſt contu⸗
meliã ⁊ detractionẽ.licet enim conneni
ant in genere. qꝛ vtrobiq; peccat᷑ in ꝓ⸗
rimũ.in hoc tamẽ pᷣponunt᷑ cõtumelia ⁊ detractio ipſi
maledictioni.quia in illis duobo fit vituperatio.per im
properiũ culꝑe.in hoc autẽ fit vituperatio ꝑ imprecati⸗
onem pene.¶ Circa hoc peccatũ hec ſunt cõſideꝛanda.
Primũ eſt.vtrũ maledicere ſit ſemꝑ malũ. Scm ẽ ſi ? n⸗
tm mortale peccatũ. Terciũ. vtrũ ſit maledicẽouʒ crea⸗ ve lam ſu
ture nõ habeẽti rationẽ vel intellectũ. Quartũ eſt.vtrum
ſit maledicenduʒ creature rationali vtpote angelice vel

hũane.Quintũ.vtrũ tm̃ dei ſit maledicẽ.Sextũ.ſi male v Aeline

dictio fert᷑ ſuꝑ humanã creaturã.ex qua cã ferẽda ẽ.De
ptimũ de comꝑatiõe huiꝰ peccati ad alia peccata. Octa
uuʒ. vtrũ eque cõueniãt maledictiões in nouo teſtamẽto
ſicut in veteri.

—

ne agenti: mortuꝰ es bono odo⸗

¶ Wembrũ primum

D primum ſic obijcitur.ꝙ maledicere ẽ ma
lum. benedictio eniʒ ⁊ maledictio ſunt opo
ſita. ſed benedictio bonum eſt. ergo maledi
ctio malũ eſiquod apparet ex hoc qð dicit᷑.
ij. Jacobi · er ipſo oꝛe procedit maledictio ⁊ benedictio.
Z ponit exemplum de dulci ⁊ amara aqua que de eodeʒ
fonte procedunt.ex ſimilitudine ergo accipitur ꝙ bene⸗
dictio bonũ eſt ⁊ maledictio malum eſt.quod patet ꝑ hᷣ
quod ibidem dicit᷑.in ipſa benedicimus deum? patre.
ĩ ipſa maledicimꝰ hoĩes ꝗ ad ſiłitudinẽ dei facti ſunt.
IStem. xxvij.prouer:maledictum fruſtra prolatum in
quempiam luperueniet . ⁊ exponitur ibi de illo qui

œFẽ —— LELCECC —————

S9

2

9 1
„

¶ Queſtio
maledicit ergo malum eſt maledicere. Pꝛeterea. dicit

apls. Denedicite 2 nolite maledicere:q maledicere ma⸗
Inm eſt. ¶ Contra. qð ſit m diuinã iuſticiã bonum eſt

ß maledictũ fit ſm diuinam iuſticiã.ꝗ̊ maledictũ bonuʒ

eſt. &. autem fiat m diuinam iuſticiã ptz ꝑ boc qð di⸗
cit petrus ſymoni mago.viij.act.pecunia tua tecum ſit

— 2,

in ꝑditõne.et ſicut hr.nij.reg.ij.e heliſeo qui maledixit
pueriſo illudentibo ſibi.dicit᷑ em ibi.cũ aſcenderet ꝑ vi⸗
am pueri egreſſi ſunt de ciuitate et illudebãt ei dicentes
aſcende calue.ꝗcuʒ reſpexiſſet eos:vidit et maledixit eis
in noĩe dñi.¶: Pꝛeterea. er inſtitutõe ecclie fint anathe⸗
mata.anathemata vo ſunt maledictõnes.qð aũt ex inſti
tutõne eccłie fit bonũ eſt:ᷓ maledictio bonũ eſt.¶¶ Pꝛete
rea.qð factũ eſt diuina inſpiratõne.eſt bonum :ſ̊ quod
ꝓppe fecerũt diuina inſpiratõne fecerũt.faciebãt autem
impcatõnes: impcatio bonũ fuit. qð dicendum
ꝙ maledictio põt fieri vel reſpectu eiꝰ qui dignus eſt ma
ledictõne.vel reſpectu eꝰqui dignꝰeſt benedictõe.vel cui
ↄpetit benedictio. Item põt fieri zelo iuſticie aut vindi⸗
cte.Ab illo etiã põt fieri cui ↄuenit ex officio vel cui non
duenit ex officio.Si ergo fuerit maledictio reſpectu illi

4 2 *— „ .
* us q meret᷑ maledictõnem cum alijs debitis circumſtan

tijs:erit maledictio bonũ:et ſi ſit malũ ei qui maledicit
Si do fiat illi qui nõ meret᷑ maledictõem.vel deſint alie
debite circũſtantie:erit maledictio malũ.¶.! Ad obiecta
vo rñdendũ eſt.dicẽdo q; maledictio et bñdictio cuʒ ſũt
oppoſita.ſi vnũ ẽ bonũ reliquũ eſt malũ: vſᷣ ↄtingit bonũ
eẽ vtrobiq; ⁊ malũ vtrobiq;.ẽ eĩ bnñdicere cui nõ ẽ bñdi⸗
cẽdũ.et hoc eſt malũ:ſicut faciũt adulatoꝛes de quo dr̃.
xxvij. ꝓuerbᷣ.ꝗ benedicit ꝓrimo ſuo voce grandi de no⸗
cte ↄſurgẽs maledicẽti ↄſimilis erit.Et.ix.yſa.eruntꝗ
beatificant ꝓłm meũ ſeducentes et qui beatificant᷑ pᷣci⸗
pitati.Eſt aut benedicere cui benedicendũ eſt. et ſic bo⸗
num eſt: ᷣm hoc dicit᷑ illud apłi.benedicite et nolite ma
ledicere.Siłr eſt duplex maledictio.cũ ergo dr.iij: iaco.
in ipſa benedicimus ⁊c.benedictio põt ibi ſumi ꝓ bono.
maledictio ꝓ malo.vt ad diuerſa referant᷑:ſicut expꝛimi
tur in ipſa littera. Eodem mõ rñdendum eſt ad illò que
ex alia ꝑte obijciunt᷑.maledictũ em̃ fruſtra ꝓlatũ:ẽ illud
quod ſine debita cauſa pꝛofertur.et illud malum eſt. Si
militer eſt maledicere qð ꝓbibet᷑ ab apto.

(Membruſecundaum
A Ecundo querit᷑. vtrũ ſit tm̃ moꝛtale perm.
quod videtur. Maledictio ꝓhibita eſt ab
aplo. qð aũt ꝓhibitum eſt moꝛtale pecca⸗
N tum eſt: maledictio ẽ moꝛtale peccatum.
Item oꝛare ꝓ inimicis et ꝓ ꝑſequẽtibo eſt in pᷣcepto ſiẽ
habet᷑. v.math. H ie konae⸗ eſt opoſitum illi. er⸗

goeſt moꝛtale peccatũ. ¶ Contra dicit aug.ꝙ ad vemia⸗
le pctm ꝑtinet maledicere cum facilitate.q¶ Vꝛeterea.ex
coꝛruptõne nature accidit defacili ꝙ homo pcatur alte⸗
ri penã tꝑalem ſicẽ impꝛoperat culꝑa:ſed illud eſt venia⸗
le petm. et iſtud =ð quod dicendum. q;
maledictio cũ fit voto optãtis.aut eſt reſpectu pene eter

ne.aut reſpectu pene tꝑalis.Item põt fieri vel ex prruer

ſitate animi vel ex leuitate puerili.Si fiat ex ꝑuerſitate
animi marime reſpectu pene eterne eſt moꝛtale peccatũ
Si do ex leuitate puerili reſpectu pene tẽꝑalis fiat. põt
eſſe veniale.pꝛimo ̊ modo põt illud dici.j ad Coꝛin.vj.
maledicti regnũ dei nõ poſſidebũt. nõ em intelligit niſi
illis ꝗ ex puerſitate animi impcant᷑. Si vo fiat ex q̃⸗
dam animi pcipitatõne ſine ſurꝛeptõne. magis cadit in
diſſuaſionẽ.j.pe.iij.i Qon reddentes malũ pꝛo maledicto
ſed econtrario Reſarntes 4 Adhuc nota ꝙ quadru⸗
plex eſt maledictum.eſt maledictum ſurꝛeptionis cũ ali
cui ſubito maledicimus. de hoc loquitur aug.in canone
xxv.di.Eſt maledictuʒ inanis laſciuie.vt cũ alicui nõ ex
animo maledicimꝰ. de quo dicit hiero. qui negligit oꝛis
maledici reſecare conſuetudinem.et ſi non coꝛde maledi

.cxlvij.

cat: immundiciam tamen et labioꝛunioris inquinamen
tum incurꝛit.et hec duo poſſunt eſſe venialia.ſi tamẽ du
eant᷑ in conſuetudinem pñt eſſe moꝛtalia ꝓpter ↄtemptũ
Eſt etiam tercium maledictum quod ex odio pꝛocedit co
cepto:et illud eſt moꝛtale.Et eſt maledictum iuſticie qð
ex caritate ꝓcedit et illud eſt bonum.

(Miembrum terciũ

Ercio queritur. vtrum ſit maledicendum

creature non habenti ratõnem vel intelle⸗
ctum. nõ:videtur.ei enim impꝛecanda
— eſt pena cuius eſt culpa:ſed creature ñ ba
bentis ratõnem vel intellectum non eſt culpa:eꝛgo ei nõ
eſt impꝛecanda pena.¶ Item huiuſmodi creatura nihil
habet niſi bonum quod a deo accepit:ſed nõ eſt maledi⸗
cendum creature di.ergo nulli creature carenti ratõne
et intellectu eſt maledicendũ. ¶ Contra. rxj:math. Ma
ledixit dominus ficulnee dicens. NQunqꝙ; naſcatur ex te
fructus in ſempiternum. et aꝛefacta eſt ficulnea cõtinuo
ergo exemplo eius põt ferꝛi maledictio ſuꝑ rem non ha⸗
bentem rõnem et intellectum. 4 Item iob.iij. maledixit
diei ſuo.d.pereat dies in qua natus ſum ⁊.j.maledicãt
ei qui maledicunt diei.Et hiere.xx. maledicta dies in q̃
ſuʒ natus ⁊c̃. Similiter.ij.reg.l:dicitur montes gelboe
nec ros nec pluuia veniãt ſuper vos neq; ſicut agri pᷣmi⸗
tiarum.ergo ↄtingit maledicere creature non habeti ra
tionem vel intellectum ſine peccato.cum hoc ꝓphe fecer̃t
et reges iuſti.¶ Ao hoc dicendum. ꝙ ipſi creature non
babenti rõnem non eſt maledicendum ꝗꝓpter ſe:ſed ratõ⸗
ne rationalis creature peccantis. Maledicitur autem
ei aliqñ in figura ſicut maledixit dñs ficulnee in quo ſi⸗
gnatur repꝛobatio iudeoꝝ.aliqñ ratione pct᷑i in ea per/
petrati ſicut maledixit iob et hieremias diei ꝓter pecea⸗
tum oꝛiginale vel ↄcupiam oꝛiginalem in qua fuit cõce⸗
ptus vel natus.Aliquando vo fit vel maledictio creatu⸗
re irꝛationalis in penam creature rationalis peccantis
vnde grego.montes gelboe ideo maledicuntur vt de are⸗
ſcente terꝛa fructus non oꝛiatur et poſſeſſoꝛes terꝛe ſteri⸗
litatis damno feriantur q̃tenus ipſi maledictionis ſen⸗
tentiaʒ acciꝑent:qui apud ſe moꝛtem regis accipere ini
quitate ſua exigente meruiſſent. Aliquando vᷣo fert᷑ ma⸗
ledictõ rõne creature ratõnalis mouentis irꝛatõnale ad
aliquod malum.ſicut lata fuit maledictio ſerpentis.iij.
geñ. Maledictio autem terꝛe fuit in penam ipſius hoĩs
peccatoꝛis vniuerſaliter.ergo in ratione ad creaturã ra
tionalem fertur debita maledictio.

Klembrum quartum

Varto queꝛit᷑.vtrum ſit maledicendũ cre⸗
ature ratõnali.vtpote ãgelice creature vł
humane.E non:videt᷑.dicitur eniʒ.xxj.
ecci.Oum maledicit impius dy abolum:
maledicit animam ſuam.non enim cõuenit optare ani⸗
me ſue penaʒ eternam:g non eſt maledicendum dyabo
lo.multomagis foꝛte nec alij creature rõnali:cũ minus
hñt de malicia.¶ Iteʒ ſuꝑ illud Jude.j.Mon eſt auſus
ferꝛe iudiciũ blaſphemie.gꝗl.michael archangelꝰdyabo⸗
lo ſibi aduerſante blaſphemiã dicẽ noluit.⁊ h̊ loꝗtur de
blaſphemia/ꝓ maledictõne.nõ auſus fuit archangelꝰ
maledicẽ dyabolo.exemplo g̊ enõ eſt maledicendũ ab
hoĩe dyabolo vel alteri creature rõnali t eſt rõ:tał ma
ledictio q̃ fert᷑ ſuꝑ creaturã:blaſphemia ẽ in creatorem.
nullatenꝰ aũt blaſphemia ẽ ranarui gꝙ nõ ẽ ma

ledicendum creature rõnali.Contra.iij.iob.Naledi
cant ei ꝗ maledicũt diei.glo.q fictã eiꝰcaritateʒ q pᷣſum⸗
pſit eq̃lis deo fieri deſpiciendã monſtrãt. noie & diei in⸗
telligit᷑ dy abolꝰ. et loqꝗt᷑ ibi de bonis: ̊ boni maledicũt
dyabolo.non ̊ pctm eſt maledicere pari rõne nec alteri
creat᷑e ĩtellectuali peccãte.ql Stẽ.xx.hiere.maledictꝰvir
ꝗ annũciauit pr̃i meo ⁊c.hiere.maledixit annunciati.ᷣ

teſt fieri maledictio ſuꝑ creatura rõnalem. ¶ ¶Ad quod
dicendũ.ꝙ maledietio põt fieri ſuꝑ creaturã rõnaleʒ in⸗
qᷓtum eſt rõnalis.et ſᷣm hoc nõ eſt maledicendũ. licʒ em̃
inqᷓ;ẽtum pctoꝛ fit malꝰet debeat᷑ ei pena:tñ inqᷓtuʒ eſt na⸗
tura quidã eſt bonũ.et dicere malũ de creatura redũdat
in ipᷣm creatoꝛẽ.et ideo h̊ modo maledicere pctm eſt. Si
vo pᷣdicatur malũ pene enenturũ peccanti. vt ſic reuocet
eum a pcto:vel vt oñdat᷑ diuĩa iuſticia.nõ eſt malum.⁊
Fm hoc intelligit᷑ illud ꝙ ꝓphe maledicebãt pctoꝛibus.et
qð dicit in pᷣs. fiant filij eiꝰ orphani et vxoꝛ eius vidua.
Illud aũt qð dicit in.tij.iob.de maledictione diei.non
accipit᷑ ꝓ impᷣcatione:ſed ꝓ magnitudinis pct᷑i manife⸗
ſtatõne.q. Si vᷣo querit᷑ cũ non ſint niſi duo.ſ.natura et
pctm.vtrũ ferenda eſt maledictio ſuꝑ naturã vel ſuꝑ pec
catũ:ſuꝑ naturam aũt nõ eſt ferenda ex rõne iam dicta.
nec ſuꝑ ꝑſonã ꝓut eſt creatura:ſuꝑ pctᷣm aũt ferꝛi nõ pt

maledixit creature rõnali et fuit ꝓpha:exem eiꝰ po

illud em maledicit᷑ cuiꝰpena pᷣdicit. pctm aũt nõ eſt illð
qð punit᷑ ſed ꝓ qͥ punit᷑:ſuꝑ neutrũ videt᷑ ferꝛi maledi⸗

ctio.⸗. Dicendũ eſ ꝙ ꝑſona /ꝓut eſt cã pct᷑i digna eſt ma⸗
ledictõne.et h modo ſuꝑ totũ trãſit maledictõ:nõ tm̃ ſu⸗
per ꝑſonaã nec tm̃ ſuꝑ pctm:vᷣ ſuꝑ perſonã defoꝛmatam
pcxo.ſuꝑ rem eniʒ nõ exñtem nõ eſt ferenda maledictio.
nec ſuꝑ rem exñtem qͥ ad boc ꝙ exiſtat a deo: ſᷣ ſuꝑ rem
exntem que ꝓpꝛio motu pᷣuauit ſe bñ eẽ. Greg. ocioſuʒ ẽ
maledicẽ nõ exñti.ꝑnicioſuʒ vo ſi exiſtent: ſ̊ tũc rectũ cũ
dei ñ diſcoꝛdat ſpᷣs pᷣdicẽti

into querit᷑ vtrum tm̃ dei ſit malediceꝛe
M nõ:videt᷑ ꝑ hoc ꝙ tot ſunt impᷣcatõnes
ꝓhaꝝ. Ipſe etiã apłs impᷣcatur ſicut hr
ij. ad thi.vlt.alexander erariꝰ multa mihi
ala oñdit: reddet illi dñs ſᷣm oꝑa eius quẽ et tu deui⸗
ta.¶l Contra.illiꝰſoliꝰeſt maledicere ꝗ nouit peccantis
affectũ ⁊ pcti qualitatẽ.qð pbat᷑ ꝑ hoc qð dr. xxiij.nũe.
quõ maledicaʒ cui nõ maledicit dñs:glo.nõ põt eẽ iuſta
maledicendi cã:vbi peccãtis ignoꝛat᷑ affectus:ſᷣ hõ nõ pt
iſta ſcire ſed ſolus deꝰ:ꝗ ſoliꝰ dei eſt maledicere.¶ Item
nõ iuſte maledicit᷑ ab hoĩe qui nõ pꝛius maledicit᷑ a deo

dicere ſed ſolius dei

22

EeNe,

d qð dicendũ. ꝙ dei eſt maledi

H bõ de ſe ignoꝛat ꝗs maledicit:̊ nõ eſt boĩis male
A

cere.et ipſiꝰhoĩs.ſed aliteꝛ et aliter.deus eĩ cuʒ maledi

cit deſignat meritũ eiꝰcui maledicit᷑et ſententiaʒ ꝓmit:
ga nõ latet ipᷣm affectus peccantis nec q̃litas peti· homo
dᷣo maledicit vt cui data eſt auẽtas iudicandi.⁊ ꝗ nouit
veritatẽ iudicij ᷣm ea q̃ exterius ꝓponunt. et ita aliter a
deo et aliter ab hoĩe maledicit᷑. YJllud tñ qð fit ab/auẽte⸗
Pois habente claue nõ erꝛante fit a do.4¶ Ad obiectum

—
Hoe

aũt rñdendũ .ꝙ iuſta cauſa maledicendi põt eſſe duplici

ter.vel cũ ↄgnoſcit᷑ affectꝰeiꝰcui maledicit᷑.vel cuʒ ↄgno⸗
ſcit᷑ actus ꝑ ſe affectũ indicans:vel ex qͥ pſumit᷑ vehemẽ⸗
ter affectꝰ. pᷣmo mõ ſolus deus maledicit: vel hõ cni deꝰ
reuelauit.ſcõo vpᷣo mõ hõ maledicit.et aliqũ maledicit:
co nõ maledicẽte.hõ em̃ iudicat ſᷣm allegata:deus aũt
Fm reiueritateʒ. ¶¶ AUd ſcõᷣm vo dicendũ eſi. ꝙ hõ põt iu⸗
ſte maledicẽ etiã ſi ignoꝛat deũ maledixiſſe pꝛius.ex alio
em̃ pᷣncipio ſumit rõneʒ iudicij hõ qᷓ; deug aliqñ. hoc tñ

qð hõ hbʒ rectitudis ĩ iudicio:a deo bʒ.¶ Sed adhuc qꝛi

tur.ſi ſacerdos ſcit aliquẽ innocentẽ cui mãdat᷑ a ſuꝑio⸗
ri ꝙ excoĩcet eũ.vtrũ teneat᷑ ei maledicẽ: videt᷑ aũt ꝙ nõ
quõ ei maledicit ei cui dñs nõ maledixit: ſᷣ ſcit eũ ĩnocẽ⸗
tem.iᷓ ſcit ꝙ ei nõ maledixit dñs:nõ eſt ꝗ̊ᷓ ei maledicẽdũ
iContra.demandatũ eſt eia ſuꝑioꝛi penes quez reſidet
auẽtas.nec expꝛimit᷑ erꝛoꝛ in madato.j tenet᷑ obedire:g
tenet᷑ iſti maledicẽ.¶ Ad qð dicendũ m quoſdã. ꝙ te
net᷑ intimaꝛe ſuo ſuꝑioꝛi innocentiã ipſiꝰ.et ſupplicaꝛe ꝗ;
alteri demãdet ꝗ ſuꝑ hoc nõ habeat ↄſcĩe leſionẽ.ſi tamẽ

inſtet ſuꝑioꝛ:ſniam recitat ſuꝑioꝛis ſed nõ excoĩcet.cum

magis ſit deo credendum ꝙᷓ; homini. deus enim innocen

tem hʒ ꝓ abſoluto.homo vo hʒ illũ ꝓp ligato/ Ali vo di⸗ s ve⸗A. o
cunt ꝙ ſi inſtet ſuꝑioꝛ tenet᷑ excoĩcare.aliter em̃ periret . er
vnitas obediẽtie eccleſiaſtice.poſſet eniʒ ſᷣm hoc quilibet lite
inferioꝛ ſe ercuſare.nec eſt ſuũ factũ ſed factuʒ ſuꝑioꝛis fi
a quo demandat᷑.nec dicit᷑ agere ↄtra ↄſciam. ↄſcientia d
em̃ dictat ꝙ iuſte a ſuꝑioꝛi liget᷑. .

Exto querit᷑ ſi maledictio fert᷑ ſuꝑ huma⸗ al g
nam creaturaʒz ex q̃ cauſa ferenda ẽ.an ſcʒ tegn ſen
voto optantis aut nõ:et hoc eſt vtrũ aliqs ee bo
, poſſit alij optare penaz in futuro/qð vide⸗
tur ꝑ hoc ꝙ hõ ↄfoꝛmans voluntatẽ ſuã volũtati diuine iio
nõ in hoc dicit᷑ peccaꝛe:vᷣ deue vult penã in futuro alicui H”

pct᷑oꝝ: ̊ homo nõ peccat maledicendo lʒ maledicat vo.
to optantis.¶ IStem ſuꝑ.viij.act᷑.pecunia tua tecũ in ꝑ· ̊O”ðͦð
ditonez ſit. iudiciũ dei intus aſpicientes quo maledicio ſmlNMeer
mala debeãt foꝛis ferꝛi cognoſcũt.et in maledicto nõ pec
cant in qͥ a iudicio dei nõ diſcoꝛdãt.ſi ̊ᷓ illi penã optent i
ipſis pctoꝛibo nõ peccant ſic malecie⸗ uo⸗ Lonk⸗ dic rbar &h
aug. de ſer. dñi in monte. exponens illð ꝓhe.fiat mẽſa
eoꝝ in laqueũ ⁊c.et iterũ fiat filij eoꝝ oꝛphami ⁊c. ꝓpha
pꝓ impᷣcatõeʒ ꝗd eſſet futurũ cecinit non optantis voto ſᷣ ſSlahin⸗
ſpũ ꝓuidentis.in qͥ innuit᷑ ꝙ he nõ optauerũt penas ef F"e.
illas ſed p̃dixerunt inſpirati diuino ſpiritu. exemplo ꝗ
Aphᷣaꝝ nõ eſt maledicendũ voto optantis.(¶ Item tene⸗
mur oꝛare ꝓ ꝓximis maxime ad vitã eternam. cũ de ne/⸗
mine deſperandũ ſit dum eſt ĩ via:g tenemur optare eis
vitã eternam. & õ lenemur optare moꝛtem eternã. cum
non ↄſtet de ſua repꝛobatõne.ꝗᷓ tenemur nõ maledicere
voto bptantis. ( qð dicendũ.ꝙ nõ eſt maledicẽduʒ
voto optantis ſ̊ ex amoꝛe iuſticie vel ex veꝛitatis pᷣuiſio⸗
ne nõ veſiderio vindicte nec teſiderio pene eterne.¶ Ad
obiectũ aũt in ↄtrariũ dicendũ eſt.ꝙ ſi aligs cognoſcerʒ
voluntatẽ diuinã reſpectu pene eterne alicuiꝰ.ſicut dũs
nõ vult ei penã eternã niſi ex demeritis finalibo: nec iſte ſ x iſte eh
teneret᷑ velle. nõ in ſimplr velle ꝓpꝛio motu. boc ei ẽ opta e.
re: ſᷣ vult ꝙ agat pniam et ita nõ vult ei penã eternam. .
Eſt q̊ in eo duplex volũtas.vna q vult ei moꝛtẽ eternaʒ: q Mα
ſi finaliter moꝛit᷑ in pcto moꝛtali.alia ẽ q etꝰ m ſe abſo⸗
luta:q̃ nõ vult ei penã eternã.et ideo voto optãtis nonẽ
maledicendũ.vna aũt volũtas ↄfoꝛmat᷑ volũtati dei añ⸗
cedenti altera volũtati dei ↄſequẽti de ꝗbo dicit damaſ.
Ad ſcðᷣm po dicendũ.ꝙ licʒ petꝛꝰↄgnoſcẽt voluntateʒ
xi oſeqntẽ penã ſiue æ inaledictõne ipſiꝰ ſymoĩs. etita
volüͦtas ſua q̊ Nale glernarer volũtati diuine: vẽllet ſũ el /ſet
ipᷣm ſymonẽ agẽ pniaʒ ex ↄpaſſione naturali.⁊ ita decli⸗
nare penꝗ eternà et qͥ ad hec voto optãtis nõ maledictt
ei ̊ iudicio diuĩe iuſticie. VUñ grego:cũ ſct᷑i viri maledi⸗ malaie
ctis ſnĩaʒ ꝓferãt.hõ ad hac voto vltõis ſ̊ ex iuſtie erami
ne erũpũt.intus em̃ ſubtile iudicium dei ↄſpiciũt.

imo querit᷑ de ↄpaꝛatione huiꝰpct᷑i ad ꝑ hat
alia pctaſvidet᷑ eniʒ ꝙ ſit blaſphemia.ꝑ ̊ Flenc
qð dr ſuꝑ illud.j. Jude.non auſus eſt ⁊c̃.
Dyabolꝰin ſuba ſua bonꝰẽ:ſ̊ in voluntate
malꝰ. iõ ab angelis nõ blaſphemat᷑.qꝛ aliqd ꝓferꝛe ad⸗
uerſus bonã nat᷑aʒ blaſphemiã reputat archãgelꝰ. ergo .
maledictõ dy aboli ẽ blaſphemia ſ blaſphemia ẽ guiſſi⸗ 1, e
mum peccatum.ergo maledictio dyaboli eſt grauiſſimũ
peccatuzʒ. Oꝛ at᷑ blaſpheĩa ſit guiſſimũ pctm.ptʒ ex h̊ qð
in lege puĩebat᷑ pena lapidatois blaſphemꝰ. ¶Cont᷑.ſu
p illð.inij.ad coł.nunc deponite ⁊ vos oĩa ⁊c.vbi ↄputat᷑
blaſpheiĩa in preʒ ꝓ mĩoꝛi pcto:⁊ ita maledicto.¶ Vꝛete
rea.maledictõ et blaſpheĩa ſũt drĩ̃ſa pcta ĩ ſpẽ.̊ neutꝛuʒ Ppor,
ↄtinet᷑ ſpᷣ altẽo.¶¶ Itẽ vr̃ ꝙ maledictõ ñ differat ab boici⸗
dio. ꝑ ̊ ꝙ dic criſ.cũ dixeꝛis maledic ei ⁊ domũ eueꝛte ⁊

+ — —

E
.
.U
— — — — — — —————ʒ—KJN—ĩł

—

oĩa ꝑire fac.nł ab hoĩcidio differs: maledictõ ñ diffeꝛt
ab hoĩcidio. Cont᷑.vr ↄtrariũ ꝙ ſit maiꝰhoĩcidio.dic

— — — — —

1

e CIe

Mrus

— —
E

— —

S

Vneſtio

em̃ Criſo. tales lingue deterioꝛes ſunt oꝛe ſanguine ple⸗
no carnibo buanis. et loqtur de maledictõne ibi qð pʒ

ex pᷣcedenti:dr em̃ ibidem. ſunt qnidã ꝗ intãtũ irꝛationa

litatis deuenerũt. ꝙ nõ ſolũ aduerſus inimicos oꝛãt ſed

põcomitantiã. ꝗ em̃ impcat᷑ penã creatuꝛe gaẽ creatuꝛa

4
2 . 62

miaz ſecũ. Ao illud vᷣo qð obijcit᷑.ꝙ maledictio ſit ga

pinn,
7

⁊ filios maledicũt illoꝝ.O aũt ſit minꝰpctm bomici⸗
dis pʒ ex hiꝙ; minoꝛ ei pena debet᷑ ⁊ minouꝝs eſt damni
Ad qð dicendũ.ꝙ maledictio creature dr blaſppeia

vel ꝗ malũ dicit de ea:ꝑ ↄñs malũ dicit de creatoꝛe.vic,ʒ
ꝙ ſit pᷣncipiũ maliſſ̊nõ eſt maledictio blaſphemia ꝑ eſ

ſlentia. 7 diſtinguendũ eſt. ꝙ dupler eſt maledictio dya⸗

— 2
ak + 66) ene

boli.vel ꝓut eſt cauſa male voluntatis qᷓ nocet geneꝛi bu
mano: et hoc mõ maledictio dyaboli nõ importat ſecuʒ
blaſphemiã.alio modo dr maledictio eiꝰinq;ẽtum creatu
ra:et ꝑ ↄns maledicit᷑ creatoꝛ.et hoc impoꝛtat blaſphe⸗

niſſimũ pctm eo q; ↄtineat᷑ ſub blaſphemia. dicenduʒ.q;
ſi fuerit ex deliberatiõe animi.maledictõ illa q̃ ẽ creatu
re inꝙ̃tum creatura:eſt valde graue pct̃m. redundat em̃
in creatoꝛẽ.Si vo fuerit ex caloꝛe iracũdie cũ impᷣmedi⸗

tatõne:minꝰgraue pcẽm c. Si pᷣo fuerit maledictõ dya: R.

boli inqtum eſt cauſa male volũtatis ꝑ quã nocet generi
hũano:eſt minꝰgraue pctm.ſic em̃ nõ redũdat in creato
rem:et fit ex quodã ðᷣſiderio vindicte. Ad illud vo qð
obijcit᷑ de maledictõne et blaſphemia ꝙ differũt ſpẽ. Di⸗
cendũ eſt ꝙ hoc verũ eſt.nihilominꝰpõt tñ vnũ aliqn cõo⸗
comitari alteruʒ rõne alicuiꝰ ↄtenti ſub ipᷣo.i Ad illud
dᷣo qð ovijcit᷑ de ↄꝑatione maledictõms ad homicidium
ꝙ eſi par illi vel maiꝰ.dicendũ eſt.ꝙ hoc dr in deteſtaõʒ

illius pct̃i quo ad iudicẽ.qm̃ ſub illo pᷣcepto decalogi nõ
occides quadã generali rone atinet᷑.minus tñ eſt hbomi⸗
cidio pꝛie dicto qͥ ad actũ vel qͥ ad damnũ ↄſequẽs.quo
ad libidinẽ pᷣo peccandi poſſit eſſe par.et multotiẽs ↄtin
git ꝙ in maledictõne non deeſt voluntas ꝑpetrandi:t ſi
adeſſet opoꝛtunitas.

embzüoctauum

Ctauo querit᷑.vtrũ eque ↄueniant maledi
ctõnes in nouo teſta.et in veteri nõ: vi
detur. onũ teſtamẽtũ ẽ lex gr̃e ⁊ miſcðie
Sei nõ opetit impcatio pene:̊ nõ ↄpetunt
maledictõnes in no.teſta. 4 Contra. in vtroq; teſtõẽ iu⸗
Diciũ ſpũale.iudiciũ vᷣo ſpuale vtit᷑ maledictone in delin
quẽtes incoꝛrigibiles. ᷓ cũ eque ſit iudieiũ in nouo ſic ĩ
veteri vel magis.erit eque vel magis imp̃catio ĩ nouo qᷓ;
in veteri.¶ O etiaʒ magis ſit in nono qᷓ in veteri oñdit
ꝑ hoc.ꝙ in veteri anẽtas indicandi data eſt ꝑ ſeruũ.In
nouo dᷣo data eſt ꝑ filiũ: pras aũt dñi plus ↄuenit filio qᷓ
ſeruo.In nouo vo teſtõ legit᷑.pr̃ om̃e iudiciũ dedit filio:
nuſc in veteri legi᷑ dexerit ome iudiciũ ſeruo.cũ ergo
maledictio ſit cobercio ↄſequẽs iudicium: magis ↄpetit
maledictio in no. teſta.qᷓ in veteri. Pꝛeterea.querit᷑ p⸗ .
pter quid ꝓhibet᷑ hõ maledicere cũ dni ſit maledictõ mł ſN
totiens in ve.te.cũ aũt exemplũ vite bominibo ponat nõ
ſacit in bmõi qð nõ vult ab hoĩbo fieri.ſiẽ hr.xxiij. Qu.
ſuꝑ illud.quõ maledicã.¶ Ad qð dicendum.qꝙ maledi
ctõnes cões ſunt veteri teſta.⁊ nouo/magis tñ ↄpetebãt
veteri. yls em̃ ſb lege moyſi ↄſtitꝰplꝰſeruiebat timoẽ pe
ne: qn ipts dure ceruicis erat. ſicut hr.viij.act.et. xlvijj.
yſa. Scio q; durꝰes tu.et neruꝰſerꝛeus ceruir tua. iõ po⸗
ſite ſunt maledictões plures q̃ dehẽ nõ obſeruãtibo mã⸗
datũ ſic hr.xxviij.deu.ppls autẽ ſub lege gre ↄſtitutꝰ:plꝰ
Eniebat amoꝛe patrie et iõ plus ẽ ibi de bnñdictõne minꝰ
maledictõne.vñ.v.matłʒ. ꝓponunt᷑ britudines ſine ve
tn luc.vi.ponunt᷑ cũ ve.i.maledictõnibo:ad oſtendendũ
ꝙ filij iſrahel ſernire debent ex caritate ſimpliciter. vel
babere duplicem reſpectum:vnum ad pꝛemium 7 B ma⸗
ius:et alterum ad penam et hic minus.⸗ Ad obiectum
autem reſpondendum eſt ꝙ licet iudiciuʒ nobilius ⁊ po⸗/
tentius ſit in nouo ꝙᷓ in veteri:tamen non ita competit ei
maledictio.regis enim cuius eſt indicium eſt cum miſe⸗

cxlvij.

ricoꝛdia iudicare dum eſt tempus miſericordie.ſerui vᷣo
qui iuratus eſt legibus ẽ cuʒ ſeueritate iudicare. Ideo
chriſtus qui conſtitutus eſi rex et iudex in nouo teſta⸗
mento cuʒ miſericoꝛdia iudicat in pꝛeſenti.in futuro vo
cum ſeueritate iudicabit vbi nullum relinquit᷑ iudiciuʒ
ſeruo. Seruus vo qui iuratus eſt legibus in preſenti cũ
ſeueritate iudicat:ideo in veteri teſtamento tamgraues
pene erant conſtitute.i Ad illud vᷣo quod obijcit᷑. ꝓpter
quid homini ꝓhibet᷑ maledicere:cum ipᷣe dominus male
dicat.qui exemplũ agendi hominibo dat. Dicendum q
eſt dupliciter maledicere:vnum qð eſt ex malicia vindi⸗
cte.⁊ aliud qð eſt ex amoꝛe iuſticie cũ ad eum ptinet ius
auẽtis diuineet hoc modo accipit exemplum a deo qui
non maledicit niſi virtute iuſticie.

io. cxlviij. ge blaſ/

bemia in deum.

NOſt peccata oris

que vergũt in iniuriã ꝓximi:ſegtur pecc — —
catũ oꝛis qð vergit in iniuriã cæi pᷣnci⸗ v ſu i ſmos tn gr er) Aa
paliter qð dicit᷑ blaſphemia. Circa qð ſn KZ B
querenduʒz ẽ. Pꝛimo ꝗd ſit blaſppema/
re. Sc do que ſint differẽtie eius. Lercio vtruʒ ſit ſemꝑ
moꝛtale pctm. Quarto vtrum ſit hominis tm̃ in pũti an
etiã in futuro.Quinto de ↄꝑatõne huiꝰ peccati ad q̃daʒ
alia genera pctoꝝ vel ſpecierũ inter ſe. Sexto vtrum ſit
peccatum irremiſſibile. Septimo vtrum ſit tm̃ in dictis

pel etiam in factis.

embrum prumunz

Arca pꝛimũ ſic dicit haymo.laſppema
re eſt umelis 3 vel aliq ↄuicium inferee veʒ t rn Ffnchioſti
inſiniuriã creatoꝛis. Sʒ videt᷑ ꝙ diffinitõ echntlar ſtd no
nõ ↄueniat om̃i blaſphemie.ꝑ hoc qð dicit᷑
iiij.ad ephᷣ.ſupꝑ illud. Hlaſphemia tollat᷑ a vobis.glo. q̃ .
fit in deum vel in ſctos: ̊ nõ oĩs blaſphemiaẽ in deum.
Item ſuꝑ illud.j.Jude.maieſtatẽ aũt et blaſppemant
glo.oĩs blaſphemia ẽ canẽda ſ̊ maxime in creatoꝛc̃.q̊ ñ
oĩs blaſphemia eſt in deum. ¶ Ad qð dicendũ. ꝙ blaſ⸗
phemia ꝓprie dicta ẽ in deũ.ꝙ aũt dr eſſe in ſctos vel in
creatura:hoc ẽ gꝗa in illis blaſphemat᷑ deus qui ẽ ↄditoꝛ
creature ⁊ rectoꝛ et datoꝛ ontund⸗ Set indirecte

oĩs blaſphemia ẽ in deuʒ. ¶ Ponit iterũ diſfinitio blaſ⸗ m glo Al ephe aiſ
phemie talis. Plaſphemia? ꝑ quã de deo ipᷣo falla dicũ⸗
tur.¶Sʒ videt᷑ ꝙ hec diffinitõ nõ ↄueniat.eſt em̃ q̊ddaʒ
blaſphemare.cũ attribuit᷑ creature qð eſt ꝓpꝛiũ dei. vt ſi
dicat᷑ ꝙ angelꝰ vel bertat er e nõ falſuz dr de ſg
de creatura:& pᷣdicta diffinitõ eſt nõ ↄueniens.ql Noq 15, —
dicẽdũ.q pᷣdicta diffinitio intelligit de blaſphemia ſim· as ſyes
plicit.vbi remonet᷑ a deo qð ei vere ↄuenit:vł ei attribu
itur qdð nõ ↄuenit.nõ gꝗa nõ ſit blaſphemia attribuere al
teri qð ei ſoli cõuenit.

embrum ſecundum

Ecudo querit᷑ q ſint dr̃ie eiꝰ.et ponuntur
tres.quaꝝ vna ẽ cũ attribuit᷑ deo qð ei nõ
ↄuenit.Scðdðo ẽ cũ ab eo remouet᷑ qð ei cõ⸗

uenit. Tercia cuʒ attribuit᷑ create qdð dro
appꝛopꝛiat᷑.¶ Itẽ in pᷣmo li.de tri.ponũt᷑ alie tres drie.q̃

rũ vna ẽ eoꝝ q ſapiũt de deo Fm coꝛpꝰ.vt ꝗ opinãt᷑ deũ ee
candidũ vel rubeũ ⁊ talia ei attribuũtur.Et alia ẽ eorũ
ꝗ ſapiunt de deo ſᷣm ſpm̃ creatũ ⁊ talia ei attribuunt.vt
ꝙ deus ẽ obliuiſcẽs aut recoꝛdãs ſiue penitẽs.⁊ hꝰmõi.
Teꝛcia ẽ eoꝝ ꝗ attribuũt deo aliꝗd excellẽs coꝛpꝰa ſpim̃
qð nulli rei ↄueit.vt ꝗq dicũt deũ talis eẽ potẽtie vt ſeipᷣm
gennerit. nulla eĩ ẽ res q̃ ſeip̃aʒ gignat vt ſit.et hec blal⸗
phemia maioꝛ ẽ pdictis.vñ dic h̊ moꝛbo oĩm triũ geneꝝ
ẽ peſſimꝰ. õt qri q̃liter he tres dr̃ie ſe hẽant ad ali
as tres.. Mꝛetẽa.vtrũ poſſint eſſe płes qᷓ tres.vt due·l.
ſint reſpectu creat᷑e ſic due ſũt reſpectu creatoꝛis. Vꝛe

terea eum ſint tres differentie poteſt queri. vtrum blaſ⸗
phemia eque dicat᷑ de eis.an magis de vna ꝙᷓ; de altera.
Vligdet᷑ em̃ ꝙ marima blaſphemia ſit cum attribuit᷑ deo
qð ei nõ ↄuenit.vñ hoꝛrendũ eſt de deo aliquid falſi dicẽ
et ſi ad laudẽ eius videat᷑ ꝑtinere.nõ em minoꝛi ſ̊ maio⸗
ri ſcelere foꝛtaſſis in deo laudat᷑ falſitas ꝙᷓ; vituꝑat᷑ veri⸗
tas:g̊ maioꝛ blaſphemia videt᷑ eſſe cuʒ attribuit᷑ o qð
ei nõ ↄuenit:qᷓ; cũ remouet᷑ ab eo qð ei ouenit.( Cont᷑.
plus ẽ mali deũ aſſereꝛe dũ nõ eſſe.qᷓ; ſupponendo ipſuʒ
eſſe aligd et ei attribuere qð nõ ↄuenit.Sʒ cũ quicꝗd in
deo ðẽ idem ſit qð deus:remouere aliꝗd ab eo qð ei cõue
nit eſt remouere ab eo eſſe:& maioꝛ blaſphemia eſt cũ re
mouet᷑ ab eo qð ei ↄuenit:qꝙ cũ attribuit᷑ ei qʒð ei nõ con
uenit.&̊ maioꝛ blaſphemia ẽ cũ vituꝑatur veritas q; cuʒ
lauda? fiſina. e qð dicendũ. ꝙ tres dr̃ie q̃ dãtur
intelligi in pᷣma diuiſione: ↄtinẽtur ſub vna dr̃ia alteriꝰ
diuiſionis.ſub illa.ſ.qͥ attribuitur aliquid dro qð ei nõ
ↄuenit.vñ nõ eſt pᷣma diuiſio blaſphemie ſed ſcõa. Ad

ſcðm vᷣo dicendũ.qꝙ nõ ſunt due dr̃e blaſphemie reſpctqu

creat᷑e:ſic ſunt due rſpeetu creatoꝛis.oĩs eĩ dꝛia blaſphe
mie aliqͥ modo ad creatoꝛẽ ſicut ad deũ reſertur. cuʒ em
attribuit᷑ creature aliquid qð ſoli deo ouenit:iniuria eſt
creatoꝛis.ſi ðᷣo remouet᷑ a creatura qð deo ↄuenit vel nõ
ↄuenit:nulla ex hoc fit deo iniuria.⁊ ita reſpectu creatu
re eſt tm̃ vna dria blaſphemie:in attribuendo.ſ.nõ ĩ re/
mouendo:reſpectu vᷣo creatoꝛis vtroq; mõ.⸗ Ad terciũ
vᷣo dicendum.ꝙ differũt he tres dr̃ie ſᷣm gꝛadꝰ.vt pꝛima
ſit cũ laudat᷑ falſitas.ſcða cũ vituꝑat᷑ veritas.tercia cuʒ
falſo attribuit᷑ creature qð eſt ſolius creatoꝛis.⸗¶ Ad ob
iectũ aũt in cõtrariũ dicendũ. ꝙ licet ꝗgcquid in deo ẽ ſit
ipſe deus:tñ otingit aliquid negare de deo qð ei ↄuenit.
nec tñ negat᷑ ipᷣm eſſe.uñ nõ ex hoc ſeꝗtur ꝙ maiꝰmalum
ſit vituperare in deo veritatem:qᷓ; laudare falſitatem.

embrum tercmz

tale pctm. qð videt᷑ ꝑ hoc qð dr ſuꝑ illud.
yla.xvij. ad ꝓłm terꝛibilẽ ⁊c.glo.oẽ pec⸗
catũ ↄꝑatuʒ blaſphemie leuiꝰẽ: nõ eſt ve
niale pctm..et eſt petm veniale vel moꝛtale:g eſt moꝛtale

⸗„

¶r· Item ſiẽ hr.xxiuiij.leui.pcto blaſphemie debebat᷑ lapi⸗

datio.ſ̊ om̃e petm cui in veteri lege moꝛs debebat᷑ ꝓ pe⸗
na moꝛtale pcẽm reputat᷑ in genere:ꝗ̊ blaſphemia eſt vłr
moꝛtale pctẽᷣm.( Cont᷑.iij.ad coł.ſuꝑ illud.Nũc aũt de
ponite ⁊c̃.glo.pꝰmaioꝛa ꝓhibet mĩoꝛa:inter qᷓ ↄputatur
blaſphemia.⁊ enumerãtuꝛ ibi pcta venialia.& aliqua eſt
blaſphemia q̃ eſt veniale ꝑctm.4 Preterea.ea pcta q̃ re
mittunt᷑:inter venialia ↄputant᷑.et ſi non ex genere tñ ex
euentu:ſᷣ blaſphemia ẽ de pct᷑is q̃ remittunt᷑ hominibus
ſicut hꝛ.xij.math.om̃e pctm et blaſphemia remittet᷑ hoĩ⸗
bus.et.iij.m arci.dimittẽtur filis hoĩm pct᷑a ⁊ blaſphe⸗
mie quibo blaſphemauerunt.̊ blaſphemia ↄputat᷑ inter
pct᷑a venialia genere vel enent:
blaſphemia eſt moꝛtale pctm:cũ ꝗs cũ veliberatõne ĩ in⸗
iuriaʒ dei peccat.Si vᷣo fiat ex ſurꝛeptõne põt eſſe veni⸗
ale ſᷣm ↄditõeʒ ꝑſone.licet qtum ẽ de genere actꝰdicatur
moꝛtale pctm.¶ Ad obiectũ aũt pᷣmo dicendũ eſt.ꝙ licʒ
blaſphemia ↄputet᷑ inter minoꝛa pct᷑a.nõ tñ ex hoc ſeꝗ⸗
tur ꝙ blaſphemia ſᷣm om̃eʒ modũ ſit moꝛtale. In pctis
em̃ moꝛtalibo quedã ſunt maioꝛa:q̃dam ſunt minoꝛa.pt᷑
aũt eſſe veniale cum adeſt ignoꝛãtia q̃ nõ credit hõ blaſ⸗
phemare deuz. 2 ſi dicat huiuſcemodi verba ⁊ cũ h̊ fue/
rit affectõnis impetu vt ex ꝑte rõnis et voluntatis petm
alleuiat᷑.¶. Ad ſcᷣm vᷣo dicẽdũ.qꝙ lʒ blaſphemia aliq ſit
remiſſibilis:nõ tñ eſt ꝓgter hoc veniale pctẽm ĩ genẽ ſuo:
ſß ex hoc ſegtur ꝙ hʒ infirmitatẽ vel ignoꝛantia adiũctã
in ꝑſona ępter quã moueat᷑ deus ad remittendũ vel mo
ueri poſſit.¶ Ad ea dᷣo q obiecta ſunt ex alia ꝑte.dicen⸗
dum eſt ꝙ cum dr om̃e pctm ↄꝑatuʒ blaſphemie leuius
eſt. hoc nõ intelligit᷑ de blaſphemia ꝓut ↄtinet in ſe om̃eʒ
modum blaſphemie:ſed prout determinat blaſpbemiaʒ

Ercio querit᷑ vtrũ blaſphemia ſit ſꝑ moꝛ⸗

d qð dicendum.

in ſummo.rel fit comparatio alioꝛum peccatoꝛum qui⸗
bus peccat᷑ in ꝓximũ.quo ad hoc ꝙ peccatur in ꝓximuʒ
reſpectu blaſphemie inꝙᷓ̃tum peccatur in deum. bm illð
quod dicitur.j reg. ij. Si peccauerit vir in virum placa
ri poterit deus.ſi aũt in deum peccauerit vir: quis oꝛa⸗
bit ꝓ eo:? Si vo accipiatur blaſphemia in termino.hoc
eſt pꝛo ſpiritu blaſphemie.ꝓut dicitur.xij.math. ſpiritꝰ
blaſphemie non remittetur ſᷣm hoc fit comꝑatio ad pec⸗
cata que fiũt ex infirmitate et ex ignoꝛantia:que ꝙtuʒ ẽ
de hoc leuioꝛa reputantur.

(Mlembꝛum quartum

Aarto querit᷑ vtrum hois ſit tm̃ in pᷣſenti
blaſphemare aut in futuro. O tm̃ in pñti
videt᷑.blaſphemare em̃ eſt pcẽm peccaꝛe in
deũ:ᷣ in pꝛeſenti eſt tᷣus demerendi.&ᷓ in

—
— pin eſ tpᷣs peccãdi.ᷓ in pñti tm̃ eſt ts blaſphemancdi.

Contra.xvj.apo.ſuꝑ illud blaſphemauerũt in mẽoꝛia
apud ⁊uʒ. glo.in inferno poſiti ꝙuis ſciant ſe ꝙ merito
puniri:dolebũt tñ ꝙ deus tantã potentiaʒ habeat q; pla
gas eis inferat.et h̊ eſt blaſphemia: nõ tm̃ eſt blaſphe⸗
mia in pñti ſ̊ etiã in futuro.ql Foꝛte dicet᷑ ꝙ blaſphema
re in futuro nõ dicet᷑ ꝑ modũ actꝰ culpabilis lʒ ſit ꝑ mo⸗
dum habitꝰ:ſed erit ꝑ modũ actus penalis.Cont᷑.velle
potentiã diuinã minui ſi eſſet in aliqͥ pnti.deſignaꝛet coꝛ
dis blaſphemnã.etſi ꝓrumꝑet in aciũ ſermonis eẽt blaſ
phemia oꝛis.ſi ̊ ↄſilis actꝰ in ſpẽ ſit in ipis damnatis:
vt eſt hic actus culpabilis:ita ⁊ ibi erit actꝰculpabilis.
qð dicenduzʒ. ꝙ licet ↄſilſis actꝰinoꝛdinatꝰexeat a
damnatis q̃lis exit a pctoꝛibo in pñti:tñ diuerſuʒ ẽ pᷣnci⸗
piuʒ ereũdi.hic em̃ trabit aliq̃ delectatio libidinoſa que
exit a li.ar.ibi pᷣo ſuſtinentia pene excellentis induratõe
vel acerbitate inducit ad hoc.vñ hic in actũ culpabilem
ibi totaliter cedit in actũ penalẽ.ſimilitudo em̃ actus in
ſpẽ naturali eſt vtrobiq;:ſed ſilitudo in ſpẽ moꝛali non ẽ
vtrobiq;. doloꝛ em̃ aliqũ nominat actuʒ culpa bilem. ali⸗
qñ nominat actum penalem. et tunc eſt diſſimilitudo in
ſpecie moꝛali.

Mlembrum quintum

Vinto querit᷑ de ↄꝑatione hui peccati ad
alia quedã genera peccatoꝛum vel ſpecies
inter ſe. Et pꝛimo oſtenditur ꝙ maius eſt
⸗ peccatũ alijs peccatis yſa.xviij. ad ꝓplum
cerꝛbilem. glo.nihil hoꝛribilius blaſphemia que ponit
os ſuum in celum. ꝗ eſt maius peccatum alijs. 4¶ Item
Rich.de ſancto vinc. Sceleratiſſimum genus pcti quã⸗
do quis in dei vituperijs delectatur.quid aliud eſt ſpũs

plaſphemie niſi affectatio ⁊ æſiderium vituꝑatonis. cũ
boc genus peccati ſit blaſppemia erit maius alijs pec⸗

catis.¶¶ Contra.ſuper illud pᷣs. Molite exaltare coꝛnu
glo.maximũ eſt viciũ excuſatõnis.nam quaſi coꝛnu eri⸗
git:qui peccata ſua per alios nititur excuſare.vt peꝛ dy
abolum vel per alios ſuaſoꝛes vel per neceſſitatem intel
lectorum.ergo peccatũ excuſatõnis eſt maximũ. non er⸗/
go blaſphemia.¶ Item ſuꝑ illud. non miſerearis omni⸗
bus qui oꝑantur iniquitatem.glo.eſt defenſio peccato⸗
rum quãdo defendit hõ quod deus odit. de quo dicitur.

eſt peccatum ad moꝛtem: non pꝛo eo dico vt oꝛet ꝗs: ſed

ꝓcto ad moꝛtem nullũ eſt maius.ꝗ̊ nec blaſpheĩa.⸗ Ad
qð dicendum.ꝙ blaſphemia/put accipit᷑ ꝓ ſpũ blaſphe⸗
mie:eſt max imũ pct̃ᷣm ex duplici rõne.ꝗa iniuria fit deo
