Gb450_fol-2
author: Alexander von Hales

»* .
2
9 C.
„
R+ ⏑
8
7 * 2
—
—
◻½ E
O
O =—
n
2 =
— —
=æf
O =
N— —
=
40 e
V —
GN .
* —
= =☛
4
4
„
„
2
.

.
7
.
*
.
.
1
2
5*
8–
.
. . „*

—
—

ʒ1

¶ Tabnla tractatunz bu?ſe⸗

cũde ꝑtis ſũme alexãdeide
ales. (WDe

Ackeptione perſonarum.q:cxxxvj. .
Accidia quid quale ſit peccatum.qclvij.
Adam qualis quando? vbi creatus ⁊ quo collocatꝰ ſi
q.lxxxiij.⁊ ſequentibus.
Adulterio ⁊ magnitudine eius.q/clxv.
Agdulatione quale ſit peccatum.q·cxliiij
Amoꝛe male accẽdente.q:clxxv-j.
Angelis quo ad fieri.quo ad ſubſtãtiam.quo ad cogm
tionem. quo ad actus.quo ad pᷣuidentiã.quo ad locutõ
nem.quo ad eoꝝ li.ar.q.xix.⁊ ſequentibus.
Animante rationali.q.lv. .
Anime entitate ⁊ quidditate.q/lix.⁊ ꝗnq; ſequentibo.
Vie viribo in ↄmũi ⁊ in ſpali.q.lxv.⁊ ꝗnq; ſequennbo.
Anime ⁊ angeli ſenſu interioꝛi.qlxx. .
Apoſtaſia quid ſit.q:clxxxij.

Aqua ſuꝑiori ⁊ qualiter dici? celum criſtallinum.q.l.

Auaritia quid ſit.qclxijj.

De

. S
Plaſphemia quid ſit ⸗ Se differentie eius. q· cxl viij.

Cauſa pꝛima ſiue pꝛimo pᷣncipio omnium rerum.q.j.
Cauſaꝝ efficientis exemplaris finalis ⁊c. oꝛdine.q.ij.2
quatuoꝛ ſequentibu.. .
Celo empireo an ſit ⁊ quid.q.xlvij.
Celum criſtallinum qualiter dicatur.q.l. .
Cogitatõibo inqtũ ſũt petʒ veĩale aut moꝛtale.q:cxxxiij
Cognolſcibilium differentijs · q. xxiiij·
Cõmiſſione quio ſit ⁊c.qcxxxij.

Cõcupiſcẽtia carpis oculoꝝ ⁊ ſuꝑbia vite.q.chxxvij.

Coniugum peccatis.q.clxvj.·

Conſcientia quid ſit ⁊c .lxxvij. .

Conſcientia recta.erronea 2 ꝑplexa.q. cxxxvij.

Conſenſu peccati.q.cxxxvij.

Contentione quid ſit ⁊ quale peccatum.q.cxl.
Contumelia quale ſit peccatum.q cxlv.
Coꝛꝑe adam q;tum ad cauſaz efficientẽ foꝛmalem mate
rialem ⁊c.q.lxxviij.⁊ quatuoꝛ ſequentibus.
Coꝛꝑis hũani digtate.aĩalitate ⁊c.qlxxxiiij.x⁊ ſeq̃ntibo
Coꝛpoꝛis eue ↄditionibus.q.lxxxviij. —⸗
Creatione paſſiimn vel fieri qd ſit ⁊ cui ↄueniat ⁊c.qix.
Creatione ſubſtantiarum in ↄmuni.q.xliiij.
Creatione rerum coꝛpꝑalium in ſpeciali.qxlv.
Creaturarum multitudine.q.xj. ,
Creaturarũ ſimplicitate.ↄpoſitione. mutabilitate? lo⸗
calitate.qxij.⁊ ſequentibus.

Decimis ſi layci poſſidere poſſint ſine ſymonia.q.clxxx⸗
vij. arti. ij.
Becimis pᷣdialibo ſi indᷣi teneãt᷑ dare.q.clxxx.mẽbꝛo.ij
Delicto ⁊ differẽtia eius q̃tum ad ↄmiſſuʒ ·q.cxxviij.
Demonũ pena ex ꝑte intellectus.ↄſciẽtie.voluntatis.et
pena locali.q.cxiij.cum tribus ſequentibus· “
Bemonum temptatione in ↄmuni.qcxvij. .
Demonũ temptatoe q̃ temptauit pᷣmos parẽtes.q.cxix.
Demonum demeritis.q.cxviij.
Beſperatõne qᷓ; enoꝛme ſit peccatum.qclxxiiij.
Detractione ⁊ quot ſint eius ſpecies.q.cxlvj.
Dininatõe quid ſit.⁊v que differẽtie eius.qclxxxiiij·
Bominio pᷣſidentie de parentum.qrxcix.

Ebꝛietate quando ſit peccatum.q.celx.

Eternitate mundi⁊ ſi incepit mundus eſſe.q·xiiij

(Loe
Niliabus ſinguloꝝ capitalium peccatoꝛum. q.clxij.
Toꝛncatione cuiuſmodi ſit peccatum.qclxiiij·

e

õ

Bratie adiutoꝛio quã habuerũt pꝛimi parentes ex cre⸗
atione. q.xcvj.
BGratia ſuperaddita.q.xcvijj.
Bula quid ſit ⁊ quale peccatum.q.clix.

(De

Hereſi quid ſit ⁊ quotquplex. q· clxxx.

õ

Jactantia quale ſit peccatum.q.cxliij.
Adolatria quid ſit⁊ in quibo conſiſtat.q.clxxviiſ.
Ignoꝛantia an ſit peccatũ.aut pena peccati.q/cxxix.
Ignoꝛantie peccato.q.clxxij.
Inani gloꝛia quid ſit ⁊ quõ differt a ſuꝑbia.q· cliiij.
Inceſiu⁊ qualitatibus ſuis.qclxix. .
Intentione in genere 2 de ꝑtinentibus ad intentionem.
q.cvj.⁊ ſequenti.
Inuidia quid ſit ⁊ cuiuſmodi peccatum.q:clv.
JYoculatione ⁊ riſu.q.cxlix. .
Vpocrilſi quid ſit.qclxxxvj. —„ .
Ira quid ſit ⁊ deↄpatõne eius ad inuidiã.q.clvj.
Yrriſione quid ſit⁊ quale peccatum.q.cl.
Judeis ſi tolerandi ſunt cum ritu eoꝛum.q.clxxix.
Indicio ſuſpicionis.vſurpate pᷣumptõis ⁊c.q.cxxxiiij.

2 ſequenti.
(De

Libero arbitrio quid ſit ⁊ in quibus ſit ⁊c.q.lxxiij.⁊ ſe⸗
quentibus. 3
TLuce coꝛpoꝛali coadunata.q.xlvij. ⸗
Luce ſpnali que dicitur angelica intelligentia.q.xlix.
Luciferi peccato ⁊ pena eius.q:cix.⁊.cxj. .
Luminarium quadruplici vſu ⁊ de quo facta ſunt lumi
naria.q.lij. .
Luxuria quid ſit ⁊ tuiuſmodi peccatum.q.clxj.

E-—

Aaledictione cniuſmodi ſit peccatum.q.cxlvij.
Aalo quid ſit ⁊ a quo ⁊c̃.q.c.
Mali effectu.q.cj.⁊ duobus ſequentibus.
Aſdalo in genere ⁊ ex circũſtantijs in cõmuni? in parti⸗
culari.q.ciiij.⁊ ſequenti.
Aſendacio quid ſit ⁊ cuiuſmodi peccatum.q.cxxxix.
AMiraculis.q/xlij.
Aldiraculis 2 pꝛeſtigijs magoꝛum.q.xliij.
Aſdoꝛtalitate pꝛimi bominis.q/xciij.
Aſdoꝛte inqᷓtum eſt ſtatuta pena pꝛimi peccati.q.cxxj.
ADotibus pᷣmis quid ſint ⁊ cuiuſmodi peccata.q:cxxv.

Aldundi

NMegligẽtia quid ſit ⁊ cirea quos actus.q.cxxxj.

ene

Ocio ſi ſit peccatũ moꝛtale aut veniale.q.cxxvj.
Hmiſione cuiuſmodi ſit peccatum.q.cxxx.
Operibus pꝛime diei ⁊ conſequentibus.q.xlvij.l.⁊ qua
tuoꝛ ſequentibus.
Oꝛdine vniuerſi quid ſit.⁊ q̃ ſit cauſa oꝛdinis.q/xvij.
Hꝛnatu ſeptime diei ⁊ pꝛimo de oꝑe gubernatõis.mul
tiplicatõnis ⁊ collocationis.q.lvj.⁊ duabus ſequẽtibo.
Oꝛnatu veſtium cuiuſmodi ſit peccatum.q.clj.

—

aradiſo ſi ſit quid ſenſibile aut intelligibile.⁊ pt qd
it hõ collocatꝰin ꝑadiſum. ⁊ de oꝛnatu erꝰ.q.lvuj.
Paſſibilitate pꝛimoꝝ parentum.qlxxxix. o
Peccato in genẽ ꝗd ſit ⁊ &ᷣ eiꝰdiuiſione.q/cviij.
Peccato luciferi ⁊ de pena eiꝰ.q;cix.⁊.cxj.
Peccato alioꝝ angeloꝝ.q.cr.

PNeccato pꝛimoꝝ parentũ.q.cxxr.

Peccato oꝛigĩali an ſit ⁊ quid ſit.q.cxxij.
Peccato actuali in cõmuni.qcxxiij.
Peccato veniali in cõmuni.q.cxxiiij.
MPeccato moꝛtali.q.cxxvij.
Peccato conſenſus.q.cxxxvij.
Peccato taciturnitatis.q.cxxxvij.
Peccato contentionis.q.cxl.
Meccati diuiſione videlicʒ aliud ex infiꝛmitate aliud ex
ignoꝛantia ⁊ aliud ex certa malitia.q.clxiij.
Peccato contra naturam.q.clxxj.

Peccato ex ignoꝛantia.q.clxxij.

Peccatis in ſpiritũſanctum.q.clxxiij.
Pena demonũ ex ꝑte intellectꝰ.ex ꝑte oſcĩe.ex ꝑte volun
tatis ⁊ de pena locali.q.cxiij.⁊ tribus ſequẽtib.
Perfſectione creaturaꝝ in vniuerſo.q xviij.
Perſonarum acceptione.q.cxxxxj.
oteſtate demonis ligata q;tum ad oꝑa.qcxij.
Mꝛeſumptionis iudicio vſurpato.q.cxxxv.
Pꝛolis ꝓpagatõne ⁊ pꝛole ꝓpagata.q.xciiij.⁊ ſequenti.
Mꝛopꝛietatibo creaturaꝝ in ↄꝑatõe ad cauſaz.qvij.
Pulchritudine vniuerſi quid ſit.cui ↄuenit ⁊c.q.xvj.

Raptu ⁊ pena eius.q.clxviij.
Rebo coꝛꝑalibo ĩtũ ad diſtictõʒ ⁊ oꝛnatũ ĩ ↄmũi:qxlvj
MKeptilium pꝛoductione.q.liij.
Riſu ⁊ ioculatione.ꝗ.cxlix.

E

Scandalo quid ſit⁊ vtrum ſit peccatum.q.clxxxix.
Sacrilegio oceaſione foꝛnicationis.q.clxx.
Sacrilegio pꝛout eſt ſpecies furti.q.clxxxviij.
Scientia pꝛimoꝝ parentum.q.xcviij.
Sciſmate quid ſit.q.clxxxij.
Scurrilitate ⁊ turpiloquio.quale ſit peccatũ.q.cx lj.
Sindeꝛeſi quid ſi it ⁊ ſi extingui ↄtingat.q.lxxvj.
Symonia quid ſit 2 quot modis ↄtrahat᷑.q.clxxxvij.
ꝛtilegio qnid ſit ⁊ vtrum ſit licitum.q.clxxxv.
Stupꝛo quid ſit 2 quõ differt a raptu.q.clxviij.
Super bia quid ſit ⁊c.q.cliij.

E

Taciturnitatis peccato quid. ⁊ de comꝑatione eius.q-
exxxvüj. L
Raiſint panteteag k⸗ 7 arboꝛes inſꝛuctuoſe oꝑe teꝛcie
Eimoꝛe male bumiliante.q.clxxv.
Tur piloquio quale ſit peccatum.q.cxlj.

4

Mecs quid ſit:quibus conueniat ⁊ cuius ſit effectus.

Vita quid ſit.cuius ſit.a quo ſit.q.xc
tibus. a quo ſit. q. xc. duabus ſequen

Benedictus deug in donis luis.

Directiuũ oꝛdinis queſtionũ ſcdᷣe ꝑtis Alexandri.

¶ Dueſtio pꝛima.de canſa pᷣ

ma ſiue pᷣncipio pᷣmo oĩm rerum habet duo mẽbꝛa.
Pꝛimo qrit᷑ ſi pᷣma cã vel pᷣmũ pᷣncipiũ ſit:quid ſit.
Scðo vtʒ ſit vnuũ pꝛimum pꝛincipium vel plura.Et ba⸗
bet illud membꝛum tres articulos.
4¶ Pꝛimꝰ vtxꝝ ſint duo pᷣncipia.vnũñ boni.⁊ alteꝝ mali.
4l Scds vtꝝ ſint duo pncipia.vnũ boni ſpũalis.⁊ alte⸗
rum boni coꝛpalis. teria q neutꝝ ſit ab altero.
4l Teꝛcis vtꝝ bõi coꝛꝑał ſint duo pᷣncipia.ſ.opiſex ⁊ ma⸗

¶qMueſtio.ij. de conſideratõ

vel facta ſũt.an etiã reſpectu eoꝝ q̃ fieri pñt lʒ nũqᷓ fiãät.

ne circa ratõeʒ cauſe habet tria mebꝛa. .”
Pꝛimo q̃rit᷑ vtꝝ rões cauſe efficientis exemplaris ⁊ ſi⸗
nalis ſint ab eterno. ferẽtes ſᷣm ſubaʒ ſeu eẽntia.

Scðdo vty be tꝛes rões ſint ĩ eadẽ ſuba vł eentia:an diſ⸗
Terci te oꝛdine iſta ꝝ rationũ inter ſe.

ueſtio.in. de ſingulis ra
tionibus cauſe ſigillatim acceptis:⁊ pꝛimo ð ratõe cau
ſe exemplaris habet tria membꝛa.
Pꝛimo q̃rit᷑ vtꝝ cauſa exẽplaris ſit de neceſſitate.
Scdo vt⁊ ſit vna vel plures. brũ duos articulos.
Tercõ reſpectu q̊ꝝ dicat᷑ exemplaris. Et bʒ hoc mem⸗
4 Pꝛimovtꝝ cã exẽplaris dicat᷑ tm̃ reſpectu eoꝝ q fiunt

4I Scdus vtꝝ cã exẽplaris ſit in deo tm̃ reſpectu bonoꝝ
⁊nõ maloꝝ ⁊ reſpectu coꝛruptibiliũ? incoꝛruptibiliũ.

„

¶ NMueſtio.uij. de cauſa fina⸗/

Dun vtꝝ oĩa appetãt hãc ratõeʒ cauſe finalis.

li habet tria membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtꝝ ſit vna cauſa finalis pꝛima.
Scðdo vtꝝ ſit idem qð eſſentia pꝛima.ſ.deus.

ueſtio.v.de cauſa efficu

Pꝛimo qrit᷑ ratõe cauſe ĩ actu.ꝓut᷑ di

ente habet tria membꝛa.
Pꝛimo q̃rit᷑ vtꝝ deꝰſit tm̃ cã efficiens eſſe.⁊ nõ ipᷣius nõ
eſſe.vtpote ipᷣius eſſe deſtructiuua.
Scðdo vtrũ pꝛima cauſa efficiens voluntate vel neceſſi⸗
tate ꝓduxit res in eſſe. ô
Tercõ vt pᷣma cã efficiẽs agat ꝑ ſe vł etiã aliqͥ adiũcto

¶¶Mueſtio.vj.de cauſa ĩ actu

id eſt de creatione habet duo mẽebas.
icit ex ip̃o.⁊ per
ipſum ⁊ in ipſo ſunt omnia. =
Scdo de ipᷣa actione qua cauſa eſi in actu ſuo.Et habʒ
hoc membꝛum ſex articulos.
4l Pꝛimus vtrum creare ſit facere. .
4¶ Scðᷣus vtrũ creare ſit pꝛimus actus actuum diuino/
rum vel dignioꝛ aliss.
4Al Tercius vtx ſit idem qð eſſentia diuina.
4l Quartus vtꝝ creare ſit ꝓpꝛium dei.
4 Quĩtꝰ vtꝝ ſit ex tꝑe.vł cu tꝑe.vł añ tpᷣus. .
Sextꝰvtꝝ phᷣi ductu rõis ꝑueneꝛit ao agtõz cꝛeatoꝛis

ueſtio.vij.de pꝛopꝛieta/

tibo creaturaꝝ in ↄꝑatõe ad cauſam habet ſeptẽ mebꝛa.
NPꝛimo querit᷑ quid his rationibo deſignet᷑
Scðo vtꝝ ↄueniant creature vz.
Tercio vtꝝ ſolum ↄueniant creature.
NQuarto ex qua ꝑte accipiant᷑. B
Nuinto quare tot ſunt ⁊ nõ plures. 4
Sexto vtꝝ creatura ſine his poſſit intelligi vel eſſe.ſᷣm
ꝙ eſt in fieri. . . 82
Septimo de differentia iſtarum diſpoſitionũ ad alias
que videntur conuenire.

4

¶Mueſto nona de creatio’=e

¶ Queſtio octana de veſtigio
habet ſeptem membꝛa. ð
Pꝛimo queritur vtrum veſtigiuʒ dicatur vno modo de
omnibus hbis vel differenter. , .
Scðᷣo quid dicat᷑ veſtigium ſᷣm ꝙↄouenit creaturis.
Tercio vtrum cõueniat omnibus creatuꝛis.
Nunarto vtrum cõueniat ᷣm magis ⁊ minus.
NQuinto vtrum dicatur veſtigium trinitatis ꝛie.aut
vnitatis eſſentie aut vtriuſq;. .
Sexto vtrum poſſit tolli ratio veſtigij a creÄatura.
Septimo vtrum ꝑ veſtigium ſit manuductio ad cauſaʒ
cnius eſt veſtigium aut abductio.

palſiue vel fieri habet decem membi.
Pꝛimo querit᷑.ſi creari eſt quoddã mutari vel non.
Scðo vtꝝ creari ſit aliud qᷓ eſſe eiꝰqð creat᷑vel idem.
Tercio ſi eſt creatum vt medium creature ⁊ creatoꝛis.
Quar tto ſi ↄuenit tm̃ materie ⁊ foꝛme q̃ ſũt pᷣncipia rei
ↄpoſite.an ↄueniat etiã his q̃ fiſt ex materia ⁊ fema.
Nuito vtꝝ ↄueĩat rebo qᷓ fiſt a nata ⁊ a volũtate cꝛeata
Serto vtꝝ ↄueĩat ſolis circũſtãtijs.an etiã accidentibo.
Septimo vtrum ᷣm oꝛdinem coueniat creari vni rei ge
nere pꝛiuſqᷓ alij.
Octauo vtrum a creatoꝛe ꝓcedat miniſlerio creatuꝛe ⁊
hoc ꝓpter hereſim illoꝝ qui dicebãt angelos opꝑi creatõ
nis coopari ⁊ ꝑ angelos alias fieri creaturas.
Mono vtruʒ creari ſit in tempore.vel nõ ſit in tempoꝛe.
Decimo quia creari eſt fieri ex nibilo.qualiter accipia⸗
tur bocipſum nihil.

lo decima.de ſubſtã

tia creature ſᷣm ſe habet tria membꝛa.
Pꝛimo q̃rit᷑ vtꝝ ꝑ ſe dicat᷑ creatũ opoſitũ ex materia et
foꝛma.an alterum ↄponentium. vel vtrũq;.
Scðdo quare ſub ratione celi⁊ terre creatio deſignatur
potiuſq; ſub alijs xationibus.
Tercio vtrum elſſe creati ſit ſub ratione vniuerſalis et

articularis vel m altèrum tm̃.
(Wneſto. rj. de multitudme

creaturaꝝ ⁊ eius cauſa habet duo membꝛa.
Pꝛimo qᷣrit᷑ vtꝝ vnũ tm̃ vł multa ꝓceſſerũt ĩ mediate.

Due⸗ canſa multitudinis creaturarum.

neſtõ. xvij. de ſinplieitate

7 ↄpoſitione creaturarum habet duo membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ viꝑ ſimplicitas ↄueniat omni creature.
Scðdo queritur de cauſa ↄpoſitionis.Et babet hoc mẽ⸗
brum quatuoꝛ articulos.
l Pꝛimus vnde veniat cõpoſitio m q; bhmõi.
Il Secũdus de cã ↄpoſitõis ĩ qua ſũt diuerſa ↄponẽtia.
i Terciꝰde cã ↄpoſitõis pᷣme ſub triplici dubio inſerto
4 Quartus vtrum ratio ↄponibilis conueniat om̃i rei
aut a quadam re ãmoueatur.

———

te creaturaꝝ habet quatuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo queritur vtrum mutatio dicatur vniuoce vel e/
uoce in actu creationis.
Scðdo vtx oĩs creatura ſit mutabił. aut q̃dã ĩmutabitł.
Tercio vtrum creatura ſit mutabilis in nõ eſſe oĩno e
eſſe. ſicut de non eſſe in eſſe.
Quarto vtrum deus poſſit oferre creature oĩmodam et
naturalem imutabilitatem

=OOͦ́ͦ”́”VM

Aeſtõ. xuij de eternitate
munsqdi habet tria membꝛa. —
VPꝛimo queritur vtꝝ eternitas ↄueniat mundo aut po⸗

¶ Dueſtõ. rui. de mutabiitta

cius tpalitas.Et illud membꝛum habet duos articulos
Al Articulꝰpᷣmꝰqrit vm mũdeternꝰſit ex ꝑte finis.
4l Articulo ſcdᷣo querit᷑ vtrum mundus ſit eternus per
pꝛiuationem pꝛincipij ratione motus. .
Scðo mẽbꝛo queritur de coeuitate mundi vel eoꝛũ que
pꝛimo creata ſunt ĩ mundo. ,
Terdio membꝛo queritur ſi mundus incepit eſſe.ᷣm ꝙ

Hi loquũtur de verbo incipiendi.
¶Wueſtio xv. De localitate

creature babet tria membra. .
Pꝛune querit᷑ vtrum omnis creatura ſit localis.
Scᷣo vta habeat eandem diſpoſitõnem localitatis.
Tercio vtrum creatura poſſit eſſe ſine localitate.

¶ Mueſtio.xvj.de pulchbritun

dine vniuere habet ſex membꝛꝛe.?
Pꝛimo queritur quid ſit pulchrum.
Scðdo de differentia pulchri⁊ apti.
Tercio cui rei conuenit pulchrum.
NQuarto vtꝝ pulchritudo poſſit augeri
uerſo.
Quito ex ꝗbo colligat᷑ pᷣncipaliter mundi pulchritudo.
Sexto que conferant ad pulchritudinem.⁊ hoc mẽbꝛuʒ
habet quatuoꝛ articulos.
Pꝛio q̃rit᷑ vtꝝ mala ↄferãt ad pulchꝛitudieʒ vniueꝛſi.
4 Scðo ſi bona mutabilia.

vel minni in yni

Tercio ſi mirabilia.
Quarto ſi ipᷣa incarnatõ cũ ſacramẽtis ↄſequentibo.

ueſtio.xvij. de oꝛdie vm/
uerſi habet quinq; memas.
Pꝛimo queritur quid ſit oꝛdo.
Scðdo vtrum oꝛdo ſit in vniuerſo in ſe ⁊ in partibo ſuis
vt ſcʒ nibil ſit inoꝛdinatum.
Tercio vtrum omnia ſint oꝛdinata ad hominem.
Quarto cuiuſmodi ſit oꝛdo.i.vtruʒ oꝛdo eſſet in vniuer
ſo.ſi omnia eſſent paria.
Nuinto que ſit cauſa oꝛdinis.

. „

¶ Mueſtio.xviij. de ꝑfectio-

ne ereaturaꝝ in vniuerſo habet ſex membꝛa.
Pꝛimo queritur ſᷣm quem modum dicatur vniuerſum
perfectum. MU MMM
Sebo ſi perſectio vniuerſi ſit tm̃ in bonis.an etiam in
Tercio ſi ꝑfectio ſit in bonis vtrum aliquibo bonis de⸗
ficientibus ſit perfectio.Et habet duos articuloo.
4l Pꝛimus ſi deficientibus bonis nobilioꝛibus.
4 Secũdus ſi deficientibus bonis ignobilioꝛibus.
Quarto membꝛo queritur in quo conſiſtat peꝛfectõ vni
uerſi videlicet vtrum illud ſit anima mundi.
NQuinto vtrum perfectio attendatur reſpectu rerum in
genere vel in ſpecie.an etiam in indiuiduis.
Sexto vtrum quodlibet qdð eſi in mundo dicatur imper
fectum reſpectu illius perfectionis.

Dueſtio. xwv. de angelis

2=ð

quo ad fieri habet tria membꝛa. L
Pꝛimo queritur vtrum angeli pꝛiꝰ creati eſſent qᷓ; alie
creature que pertinent ad opera ſex dierum.
Scðo ſi ſimul ſint creati in naturalibus ⁊ gratuitis.an
tm̃ in naturalibus bonis.
Tercio vbi ſint collocati in creatione.Et hoc membrũ
habet tres articulos. P
4 Pꝛimꝰſi ncce fuit eſſe locũ coꝛꝑalẽ in quo crearentuꝛ
4 Secũdus ſi fuit cõuenientia.quod fuit illud coꝛpus.
vtrum celum empizreuʒ vel aliquod aliud.
l Tercius ſi fuit celum empirreuʒ.qua ratione fuit an
gelig repletum. HDM

¶ Dueſtõ.xx. de angelis quo

ad ſubſtantiã habet ſex mẽbꝛa. =
Pꝛimo querit᷑ quid ſit ſm eſſe.ꝓpter ſaduceos negates
angelicam naturam. . =
Scðdo quid ſit angelus genere.Et h̊ membrũ hab du⸗
os articulos. . —
Pꝛimꝰ vtꝝ ſit bonũ natale.ſpũale er ↄditõe ſue nate.
Scðs ſi ſit ſuba:q̃li mõ ex q̃dꝛuplici differẽtia:
Tercio membꝛo quid ſit angelus ᷣm ratõeʒ.Et h mem
brum habet duos articulos. 4
Pꝛimꝰ?quõ angelꝰdiffinitur Sm damaſcenũ
¶ Scðᷣus quõ angelꝰdiffinitur ſm dyoniſiũ.
NQuarto membꝛo vtrum angelus habeat ꝑſonalitatem
vel non. Et habet tres articulos.
Pꝛimꝰan ſit ꝑſonalitas in angelo. ,
*4 Scdus m qu ratõeʒz ↄueniat ꝑſona angelo.
Terciꝰde dilcretõe ꝑſonali ꝓpter quatuoꝛ attributa .
Nuinto mẽbꝛo querit᷑ de differẽtia angeli ⁊ anime.
Serxto de differẽtia angeloꝝ inter ſe.Et hoc membꝛum
habet tres articulos.
Pꝛimꝰvtxꝝ inter ſe differant ſpecie vel non.
4l Scðdus ſi differant ſpecie vtrum ſub vna ſpecie ſicut
multa indiuidua.aut non. -
¶ Tercius de cauſa multitudinis angeloꝝ.

¶ Nueſtio. xxr. de potentia K

actibo angeloꝝ in genere habet tria membꝛa.
Pꝛimo queritur vtrum potentia angeli eadẽ ſit ſᷣm ſub
ſtantiam cum eſſentia. .
Scðo vtrum talis potentia ſit ſemꝑ in actu. .
Tercio vtꝝ vna ſit ſolum potentia angeli an plures.

„ .7
¶ Nueſtio. xxi.de potẽtijs⸗
actibo angeloꝝ in ꝑticulaꝛi habet quatuoꝛ mẽbꝛa.
Pꝛimo queritur vtrum ſit potentia intellectiua in ange
lies an etiam ſenſitiua.
Sc&do ſi intellectiua:aut cũ ratõne.aut pᷣter.
Tercio in angelo ſit intellectus ſᷣm differentias agẽtis
⁊ poſſibilis.actus ⁊ habitus.
Quarto vtrum intellectus pꝛacticus aut ſpeculatiuus
conueniat eis ᷣm naturam.

ueſtio. xxiij. de ognitone

n

angeli habet ſex membꝛa.
Pꝛimo queritur quare aꝓpelletur cognitio matutina 2
veſpeꝛtina. .
Scðdo vtrum vtraq; cognitio ſit natuꝛalis.
Tercio de ſufficientia huius diuiſionis.
OQuarto de ↄpatõe vnioad aliã ſcʒ que ſit potioꝛ.
Quinto vtrum cognitio qua cognoſcunt angeli verbũ.
dici debeat matutina vel veſpertina.

Sexto vtꝝ cognitõ q fuit ĩ angelis añq; caderẽt eẽt ma⸗

tutina vel veſpertina.vel nec ſic nec ſic.

¶ Nueſtõ. xxiiij de differen

tijs cognoſcibiliũ ab angelo habet quatuoꝛ mẽbꝛa.
Pꝛimo qrit᷑.q̃liter angelꝰ ↄgnoſcit qdð ſup̃ ſe eſt ſcʒ deũ.
Scðdo q̃lit ↄgnoſcit qð iuxta ſe ẽ.ſcʒ vnꝰangelꝰ aliũ.
Tercõ q̃liter agnoſeie q̃ infra ſe ſunt ſcʒ res coꝛpales.
OQuarto qlit᷑ ↄgſcit habitꝰꝗ ĩ ſe ſũt ſcʒ natales ⁊ qtuitos

ueſtio. xxv. de pᷣuidentia

— 4 4

angeloꝝ habet tria membꝛa.
Sꝛimo querit᷑ vtrum angeli boni p̃uiderint ſuã ꝑmanẽ
tiam in beatitudunne.
Scðdo vtꝛuz mali angeli p̃ſcij eꝛant ſui caſus.

Tercio de qua ſapĩa intelligatur dictum augu. Sapia

eſt frucetus pietatig ⁊c.

ueſtio xxvi.de aꝛchanis

cognoſcibilibo habet ſex membas.
Pꝛimo querit᷑ vtꝝ angeli pᷣſciuerint miſteriũ incarna⸗
tionis ⁊ humane redemptionis.
Scðᷣo de ↄgnitõe angeli ex natura ſua reſpectu reꝝ na⸗
turalium an ſit ꝑ foꝛmas innatas. „
Tercio de cognitõe eoꝝ que ſubſunt libero arbitrio al⸗
terius angeli vel hominis. .. .
NQuarto vtꝝ ãgeli a pᷣncipio potuer̃t naturali cognitio/
ne cognoſcere futura. —⸗ . 2
Nuito vtꝝ natali ↄgnitõe ↄgnouer̃t deũ veniſſe ĩ carnẽ.
Seeo dæoꝑatõne ↄgnitõis angelice ad humanã in cele⸗
ritate cognoſcendi.

Mueſtio.xxvij. de locutio-

ne angeli habet ſeptem membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtrum ſit locutio in angelis.
Scðo vtꝝ locutõ dicat᷑ multiplicit᷑ vel vno mõ.Fᷣm ꝙ di
uerſi loquũtur.Et habet duos articulos. .
4 Pꝛimꝰ vtꝝ locutõ dẽ equoce reſpectu dei vel alterius
angeli vel anime. èZMU
¶ Scõðs vtꝝ vna ſit locutõ dei ⁊ ãgeli aliqñ vel nõ.
Tercõ ꝗd ſit locutõ ſᷣm q; ↄueĩt agelis reſpectu ãgeloꝝ
Nuarto que differentia actus iſtius ab aljs.
NQuinto vtꝑ oĩm angeloꝝ ſit locutio aut tm̃ ſuꝑioꝝ.
Sexto vtꝝ locutio angeli fiat ꝑ mediũ.⁊ ꝑ quod.

Pꝛimo queritur vtꝝ ſindereſis ſit in angelis.
Scðo vtꝝ voluntas natuꝛalis ſit in eis.

¶ Mueſtõ. xxix. de libero ar

bitrio angeloꝝ habet tria membꝛa. 4
Pꝛimo querit᷑ de ipᷣo libero arbitrio ꝓut eſt facultas do
luntatis ⁊ rationis.Et habet ſeptem orticulos.
4 Pꝛimꝰvtꝝ liberum arbitrium ſit in angelo.
Scðs gꝗd ſit libeꝝ arbitriũ ſᷣm ꝙ ↄuenit angelo.
4l Tercius vtrũ eque ſit in angelo ⁊ in homine vel non:
ſimiliter in deo ⁊ in angelo.
4¶ Quartꝰ vtrũ ſilis vertibilitas fuerit vel ſit in angelo
7 in homine.
¶ Quintꝰſi libertas ar bitrij ſit in angelo ꝑ voluntatẽ.
4l Sextꝰvtꝝ vertibilitas liberi arbitrij ĩ hoĩe 2 ĩ ãgelo.
ꝓut ẽ boni ⁊ mali ſit ex eodẽ pꝛincipio vel ex differẽtibo.
4¶ Septimꝰ vtꝝ verſio liberi arbitrij in ponis angeł fue⸗
rit in pᷣmo inſtãti.ĩ quo data fuit vertibilitas ipᷣi ãgelo.
Scðo mẽbꝛo querit᷑ de duabo poꝛtionibo ratõnis.
Tercõ ð potẽtia iraſcibili ⁊ ↄcupiſcibili vtꝝ ſint ĩ ãẽgeł.

¶ Vueſtio. xxx. de naturali

Dilectõne angeloꝝ hʒ tria mẽbꝛa. articłos geĩatos
Pꝛimo q̃rit᷑ de dilectõe nat᷑ali ĩ ſiatu ĩnocẽtie.⁊ hʒ tres
4¶ Pꝛimo querit᷑ ð numero diligendoxꝝ. ſi ſit ibi nume⸗
rus vel non:a quis. ð
4 Scdðᷣo ſi dilectio naturalis in angelis ſit oꝛdinata.Et
quis ſit oꝛdo diligendoz.
¶Tercõ ꝗqrit᷑ de ratõe naturalis dilectõnis in angelo.
Et ſi ſit diffeꝛẽtia int dilectõʒ natalẽ ãgeli ⁊ mercẽnaꝛiã
Scðo mẽbꝛo q̃rit᷑ vtꝝ dilectõ natalł ſit mõ ĩ ĩgeł bonis
ercõ vtꝝ dilectõ natalis ſit ĩ malis ãgeł.i.demonibo.

Mueſtõ.xxx..de dilectione

N

electiua angeloꝝ habet quatuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ ſi dilectio electiua ſit in angelis.
Scðdo vt tali dilectione diligant deum.
Tercio vtꝝ tali dilectõne diligat᷑ ab eis ſuꝑ oi.
Quar to vtꝝ tali dilectõe angelꝰdiligat ſe.⁊ aliũ ãgelũ.

neſtio. xxxij. de localita

te angeli habet tria membe
Pruno goeritar vtrum angelus ſit in aliquo loco coꝝ
porali.
Scðo vtrum ſit vbiq; ſimul ⁊ ſemel. .
Tercio vtrum ſimul poſſit eſſe in pluribus locis.

¶Wneſtio. xxxin. de motu

angeli habet tria membꝛa. ä
Benno querit᷑ vtrum angelus moueatur localiter.
cõo vtrum mouendo neceſſe ſit ꝑtranſire medium.
ercio vtrum ex ſe moueat᷑ localit᷑ ſine coꝛꝑe aſſumpto

neſtio. xxxiij. de motu

angeli coꝛꝑe aſſumpto habet ſeptem membꝛa.
Pꝛimo queritur vtrum angelus de natura ſua habeat
coꝛpus.aut ſit ſubſtantia ſeꝑata a coꝛꝑe.·
Scðdo vtrum indigeat coꝛꝑe ad ſuam oꝑatõeʒ.
Tercio quid ſit aſſumere coꝛpus. .
Quarto cuiꝰnature ſit coꝛpꝰqð ab eis aſſumit᷑.
Ouinto vtruz illud coꝛpus oꝛganiʒet vel oꝛganiʒatum
aſſumat.
Sexto vtꝝ aſſumet coꝛpus quo ad oẽm actum vel non.
Septimo an deus faciebat ſpecies in quibus apparebat

in ve. teſ.an angelus.

quos exercet angelꝰ in coꝛꝑe aſſumpto bʒ q̃tuoꝛ mẽbꝛa.
Pꝛimo queritur ſi motus ſenſitiuus ſit in coꝛꝑe aſſum⸗
pto ab angelo. HW .
Scðdo ſi ſit ibi vera cõmeſtio cum tale coꝛpꝰſumit cibũ.
Tercio de motu coꝛpoꝛis aſſumpti. ſi ſubito fiat vel in
tempoꝛe. .
NQuarto nõ exiſtente debito oꝛgano ad foꝛmandaʒ vocẽ

trum poſſit angelus foꝛmare vocem ſenſibilem.
(Dueſto. rrrvj de miſſio⸗
ne angeloꝛum habet quinq; membꝛa.
Pꝛimo queritur ptrum miſſio angeloꝝ ſit a deo tm̃.an
etiam vnus angelus mittat alium.
Scdo querit᷑ ex ꝑte miſſoꝝ vtrũ tam boni q; mali mittã
tur a deo vel etia boni a bono angelo ⁊ mali a malo.
Tercio vtꝝ boni de ſingulis oꝛdinibo mittantur. an de
aliquo oꝛdine mittãtur aliqui.⁊ de aliquo non.
Nuarto ad quid pꝛincipaliter mittantur.
NQuinto vtrum angeli mittãtur ad determinata officia

9 inguli indifferenter ad omnia. —
eſtio. xxxvij. de pᷣſiden

tia angelica reſpectu ſui habet tria membꝛa.
Pꝛimo queritur vtꝝ angeli ex natura pꝛimitus inſtitu
ta habeant ꝙ alij alijs pᷣſunt. .
Scðo vtrum angeli boni ex gratia alijs pᷣſunt.
Tercio vtꝝ angeli mali alijs malis pᷣſunt vſurpatione
potentie vel oꝛdinatione diuine iuſticie.

ueſtio. xxxvijj de renue

latione ipſius angeli habet tria membꝛa.
Pꝛimo queritur vtrum neceſſaria ſit reuelatio que fit
mediantibus angelis. B
Scðo ſi reuelatio ſit a natura angelica. .
Eercio quomodo fiat iſta reuelatio.

Aneſtio. xxxix. de pᷣſiden⸗
tia angeloꝛum reſpectu animaꝝ q;tum ad ꝑtem ſenſiti⸗
nam ſcz viſiones habet quatuoꝛ membe.
Pꝛimo qrit᷑ vtꝝ angelꝰ habeat hãc ptateʒ rõe nate ſue.
Scvo ſi ſit fallatia ĩ viſiõe q fit mediãtibo bonis angeł.
Tercio quomodo ſiat hmõi viſio.

Quarto de quibus fiat bmõi viſio.

Mueſtio.xl. de pᷣidẽtiaan

geli qᷓtů ad piẽ intellectinã cognitiuaʒ bʒ q̃tuoꝛ mẽbꝛa.
Pꝛimo q̃rit᷑ vtꝝ angeli agãt in cognitiuaʒ ꝑtem homis.
Scdᷣ vtꝝ poſſint ĩmittẽ cogitatões vel incendẽ.

Tercio vtrum dicantur incentoꝛes cogitationũ tm̃ an

affectionũ pꝛincipaliter.
MQuarto quomodo dicant᷑ incẽdere cogitatões bonas.

¶ Mueſtõ. xl:.dẽ cuſtodia an

gelica habet ſex membꝛa.
Pꝛimo queritur vtrum angelus habeat poteſtatem cu⸗
ſiodiendi hominem ᷣm animam. .
Scðo ſuppoſito ꝙ habeat vtꝝ babeat a natura vel gra.
Xans vtꝝ angelꝰ habeat hac cuſtodiã reſpectu alteriꝰ
ange 1.
Muarto ſi cuſtodia angeloꝝ ſit reſpectu hoĩm.vtruʒ re⸗
ſpectu oĩm. Et hoc membꝛũ habet quatuoꝛ articulos.
(¶ Pꝛimus vtrum adam in ſtatu ante peccatum indige⸗
ret cuſtodia angelia.
Scðus vtꝝ xpᷣe habuerit cuſtodiam angelicam.
¶ Tercius vtꝝ ꝑuuli qui ſtatim poſt baptiſmum moꝛi⸗
untur habuerint cuſtodiam angelicam. ⸗
4¶Quartꝰvtꝝ antixpᷣc habebit cuſtodiam angelicam.
Quinto mẽbꝛo q̃rit᷑ vtꝝ angelꝰdeputatꝰad cuſtodiã ali
quãdo recedit ꝓpter peccata hoĩs cuſtodiendi.
Sexto vtꝝ aliqũ angelus peccet circa cuſtodiã homĩs.
Et habet boc mẽbꝛum tres articulos
4l Pꝛimus vtrum aliquãdo negligant vel negligere poſ
ſint circa cuſtodiam.
Scðus vtꝝ velint pᷣſcitum dãnandũ ſaluari vel triſtã

tur de danatione cuſtoditi. RJL

Terciꝰvtꝝ angelꝰreſiſtat alij angelo cuſtodienti.

fieri muaculum.

neſtio. xin.de mizaculis

habet ſex membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ que ſit ratio miraculi.⁊ que differentia
miraculi ⁊ mirabilis? ſigni⁊ virtutis. H
Scðdo cin ↄueĩat rõ miraculi.Et hʒ quinq; articulos.
¶ Pꝛimꝰvtꝝ ratõ miraculi ↄueniat oꝑi creationis ⁊ gu
bernationis.
(¶ Scdus vtꝝ opus incarnatõis xp̃i ſit miraculũ.
4¶ ZTerciꝰvtꝝ eua ſit miraculoſe de coſta ade facta.
l Quartꝰvtꝝ iuſtificatõ impij ſit opmiraculoſum.
4Quitꝰvtꝝ opꝰr̃ſurꝛectõis vł glificatõis ſit miraculũ
Tercio membꝛo querit᷑ vtrũ aliꝗd fiat a deo ð naturã.
MNuarto de cauſis miraculi.Et hʒ quatuoꝛ articulos.
4l Pꝛimꝰ de cauſa finali ad quio ſit. ⸗
4l Scdᷣus de cauſa efficiente vtrum cꝛeatoꝛis tm̃.an cre
atoꝛis ⁊ creature.
4 Tercius de cauſa materiali vtrum de omni re poſſit
4 Quartꝰ de cauſa foꝛmali ſcʒ quibus modis fiat mul⸗
tiplicatio miraculoꝛum.
Muinto mẽbꝛo querit᷑ de ratõibo ᷣm quas habent fieri
miracula. Et habet quinq; articulos.
4 Pꝛimꝰvtꝝ ratõ naturalis? ſemiĩalis ſit idem.
4¶ Scdus vtxꝝ ratõ ſemialis ⁊ cauſalis ſit idem.
Tercius vtꝝ rationes canſales ſiue pᷣmoꝛdiales ſint
in rebus vel tm in deo.
4l Quartus quot ſint genera rationum. W
4¶ Quintus vtrum hmòi rationes indite ſint a princi⸗
pio creationis.
Sexto mem bꝛo querit᷑ cuiꝰ virtutis ſit impetrari mira⸗
cula.Et habet tres articulos.
4l Pꝛimus an impetrari miracula ſit fidei vel ſpei.
4¶ Scðus ſᷣm quẽ articulũ fidei fiat miraculum.
4l Tercius an miracula fiant ad inducendam fidem.

. „ „ „„ „77
¶ Nueſtio. xliij. de pᷣſcigijs
miracuſis magoꝝ habet tria membꝛa.
Prio qrit᷑ vtꝝ feta ſint ᷣm veritatẽ aut ſm fantaſiam.
Scðdᷣo quid faciant demones in his miraculis.
Tercio vtꝝ ꝑ demones in hmõi deluſiombo fiat wuta⸗
tio ĩ ſenſu exfioꝛi vł intioꝛi vł ĩ obiecto.Et hʒ h̊ mẽbꝛu
tres articulos. .
Pꝛimgo demões ĩ hmõi delnſionibo imuttt.
Scðs vtꝝ boni ãgeli plꝰpoſſint facẽ miꝛacła ꝙᷓ mali.
Terciꝰ vtꝝ boni rpᷣiani poſſint facẽ miracła ꝑ publi⸗
cam iuſticiam: ⁊ quia ſit publica iuſticia.

¶ WMueſtio.xl uij.de creatio/

rrn

ne ſubſtãtiaꝝ coꝛpoꝛaliũ in ↄmũi hʒ quatuoꝛ mẽbꝛa.
. Pꝛimo querit᷑ vtꝝ res coꝛꝑales dicant᷑ creqi rõne ma⸗
terie foꝛinate vel inſoꝛmis.
Scðdo vtꝝ eadẽ ſit matia celi ⁊ terre aut differẽs.
Tercõ ſi res coꝛꝑales ſint ſimul create.vel non.
Nuarto vtꝝ creatõ celi ⁊ terre fuit ante oẽm diem.

reꝝ coꝛꝑaliũ in ſpeciali habet quinq; membꝛa.
ꝛimo qrit᷑ quid vocet᷑ pᷣncipium cum dicit᷑. In pꝛinci⸗
pio creauit deus celum ? terram. =
Secũdo quid intelligit᷑ nomine celi ⁊ terre.cum dicituꝛ
creauit celum terram. G
Tercio quare nõ fiat mentio dæ alijs elementis ſed tm̃
e terra:cum ſint nobilioꝛa.
NQuarto de h̊ qdð dẽ. Tenebꝛe erãt ſuꝑ faciẽ abyſſi.
Muinto ð h̊ qð dẽ. Spũs dñi ferebat᷑ ſuꝑ aquas.

¶ Dueſtio.xlvi.de rebus coꝛ

poꝛalibo q;tum ad diſtinctõnem ⁊ oꝛnatum in ↄmuni ba
bet quinq; mem bꝛa.
Pꝛimo qrit᷑ vtꝝ oĩa facta eẽnt illo tꝑe ĩ mat᷑ia.vel nõ.
Scꝰdo vtꝝ oĩa dicũt᷑ tũc facta ĩ genẽ vel ĩ ſpecie.vel nõ.
Tercio vtꝝ oĩa nat᷑alia facta ſũt ĩ genẽ vel ĩ ſpẽ.aut nõ.
NQuarto vtꝝ oĩa naturalia facta ſunt ſimul in genere ⁊
in ſpecie.vel non ſimul.
NQuito ſi ĩ diebo differẽtibo fcta ſũt.ſᷣm ꝗd tũc fiebat di⸗
es ⁊ quare tot.Et habet hoc mẽbꝛũ ꝗnq; articulos.
Pꝛimꝰq fuerit lux coꝛꝑalis.ex cuiꝰpnitia ſiebat dies.
4l Scdus qualiter illa lux faciebat diem.
4l Terciꝰvtꝝ illa lux ſit adhuc.an deſierit eſſe facto ſo⸗
le.aut ſi mutat᷑ in quid ſit mutata. L
4 Quartꝰvtꝝ in vno die facta ſunt illa oꝑa de ꝗbo agit᷑
geñ.j.an in pluribo diebo. “
I¶ Quintꝰqre nõ dẽ nox facta eſſe ſicut dies: cũ dicit᷑ fa⸗

ctum eſt veſpere 7 mane dies vnus. ⸗R
ueſtio. rivy de ope pᷣme

+☛

diei.ſ.celo empirꝛeo habet quinq; membꝛa.
Pꝛimo q̃rit᷑ an celũ empirꝛeũ ſit aliquid in reꝝ natuꝛa.
Secũdo an ſit coꝛpus.
Tercio an celum empirꝛeum moueatur.
Nuarto an ſit celum dicendum.
Nuinto de ↄꝑatione ipſius ad alios celos. L

„

¶ Nueſtio. xlvm. ge luce coꝛ/

poꝛali coãdunata habet duo membꝛa.
Pꝛimo qrit᷑ an ꝑ totã diẽ fecerit lucẽ.vel ĩ pncipio diei.
Scðdo vbi ſit ↄdita.Et quare a luce incepit opus ſuum.

Mueſtio. xlix. de luce ſpiru

tnali que dẽ angelica intelligentia bʒ duo mẽbꝛa.
Pꝛimo queritur vtrum cum dicitur fiat lux ⁊cʒ. intelli⸗
gatur factio pꝛima angelice nature naturalis aut gra⸗
Scðᷣo q oꝛdine verboꝝ ⁊ quibuſdã eoꝝ dubijs.

Dixit celun

Mueſtio. xlv. de creatione

ei habet ſex membꝛa. .
Pꝛimo querit᷑ vtꝝ ſint alique aque ſuꝑioꝛꝛee.
Scðdo vtꝝ aque ſuꝑioꝛes ↄgꝛegent᷑ in modũ oꝛbis.
Tercio vtꝝ moueant᷑ oꝛbiculariter. .
Quarto qua neceſſitate ↄſtitute ſunt ſupꝛa firmamũ.
Nuinto qualiter dicat᷑ eſſe celũ criſtallinũ.
Serto de oꝛdine verboꝝ.Et hbʒ quatuoꝛ articulos.

meſtö. 1. de oꝑe!

4l Oꝛimus cum multociens dictum ſit dixit deus vtruzʒ

tot ſint verba. . . .
4¶ Scðdus quare in oꝑe ſede diei additum eſt fecit deus.
2 nen in dᷣpere pꝛime diei · .
4l Tercius vtꝝ firmamẽtũ qð eſt in medio aquaruʒ fa⸗
ctum ſit ex eadem materia vel ex aqua.·
4¶ Quartus vtrum cum vocauit firmamentum celum.

minfoꝛmatum. .

Pꝛimo queritur de oꝛdine verboꝛum.

Secũdo de oꝛnatu terre.
Tercõ vtꝝ ſpine ⁊ arboꝛes ĩfructuoſe tũc ſunt ꝓducte.

—

diei habet duo membꝛa. 2
Pꝛimo tractant᷑ quedã lr̃alia.⁊ de quo facta ſunt lumi
naria tanq er materia ꝓginqua. *
Secundo de quadruplici luminarium vſu.Fᷣm quatuoꝛ
ſuos articulos. . —
4l Pꝛimꝰẽ de pᷣmo actu lucis.⁊ ad quid terminat. ⸗
4l Scðdus de diſtinctõe tempoꝝ ? qualiter ſint in ſigna.
7 de anno lunari? ſolari.
4 Tercius de magnis luminaribo ſole videlicet 2 luna
quomõ pꝛeſunt diei ⁊ nocti. L —=èDG
¶Quartꝰ? de oꝛnatu celi ſi intelligit᷑ de ſtellis fixis tm̃
an etiam de erraticis: ⁊ quo motu moueant᷑.ſ.pꝛopꝛio

aut motu ſui oꝛbis. ⸗.

¶ DVueſtio.liij.deoꝑe quinte

diei habet duo membꝛa. —R
Pꝛimo circa lr̃aʒ mouẽt᷑ quedã q̃ſtiones de ꝓductõe re
ptilium ⁊ modo ꝓductõis ſub ſuis ꝑagraphis. .
Secũdo quare facta ſit bñdictio ſuꝑ ꝓductis de aquis
nõ aũt pꝛimo ſuꝑ terre aĩantia.

Mueſtio.luij. de oꝑe ſexte

diei habet duo membꝛa. .
Pꝛimo q̃rit᷑ quare dicit in ſingulari ꝓducat terra: dĩc
oũt in plurali ꝓducant aque.
Scõðo vtꝝ oĩa minutiſſima aiantia facta erãt in operi⸗
ribus ſex dierum.

¶ Mneſtio. lv. de aĩante rati⸗

onali habet ſex membꝛa.
Pꝛimo qrit᷑ vtꝝ ↄueniẽter mutet᷑ oꝛdo loquẽdi:cũ pꝛiꝰ
Dicebat᷑ fiat.mõ dicit᷑ in plurali faciamꝰ.
Secũdo vtꝝ cum dicit᷑ faciamꝰ.dictum ſit ad angelos.
vel ad filium ⁊ ſpiritũſanctum.
Tercio vtꝝ imago ⁊ ſimilitudo ad quã factus eſt homo
ſuponat creatum vel increatum.
NQuarto ꝓpt᷑ qd dꝛ ad imaginẽ dei creauit illũ.poſtq; di⸗
ctum ẽ creauit de? boĩeʒ ad imaginẽ ⁊ ſilłitudinẽ ſuã.
NQuito dæ diſtictõe ſexꝰcũ dꝛ maſculũ ⁊ feminã creauit il

los.Et ſi ante peccatũ carnaliter ſint copulati.

Serto queſtiones quedã ad lr̃am. Ecce dedi vobis eſcã
Et factum eſt ita.Et vidit deꝰ cuncta que fecerat ⁊ erãt
valde bona.Et de qua pfectione intelligatur. Igit᷑ ꝑfe⸗

cti ſunt celi:ſub ꝑagꝛaphis ſuis.

„

me diei. Et pᷣmo de oꝑe gubernatõis habet tria mebèa⸗
Pꝛimo queſtiones quedam mouent᷑ circa lr̃aʒ ſub ſuis
ꝓpagraphis. .
Seðdo quare benedixit diei ſeptime 2 ſanctiſficauit illaʒ
p̈ᷣseteris. l
Tercio quio nomie celi terre ibi datur intelligi.

*
plicatõnis habet trig membas.ͤ
Pꝛimo q̃rit᷑ ratõe ei dicit᷑.añqᷓ fenũ agri exroꝛtũ eſſet
ſi etiã intelligat᷑ de ſemĩbo herbaꝝ ⁊ fructibo egneæ.
Scðdo ratõe eiꝰ ꝙ dicit᷑ nõ em̃ pluerat deus ſuꝑ terram
⁊ homo nõ erat qui oparetur eam.

Tercio ratõe eiꝰ ſubiũgit᷑ ſons aſcẽdebat de terra. qꝛe

it ab oꝛigine ex ꝑte aque ⁊ nõ ex ꝑte terre.

eſtio. lvuij. de ope collo

catõis videlicʒ de ꝑadiſo terreſtri bʒ quinq; mẽbꝛa.
Pꝛimo queꝛit᷑ vtꝝ padiſus ſit tm ſenſibilis aut tin intel
ſigibilis vel quodãmodo vtrũg. HW
Scdo ꝓpter quid eſt homo collocatus in ꝑadiſum.
Tercõ de oꝛnatu fructibo ꝑadiſi⁊ de ligno vite.ad lit⸗
terã. ꝓduxit deꝰde humo ome lignũ pulchꝝ viſu rõnis.
Quarto de factõe eue ex coſta ade ⁊ qbuſdam alijs circa
hmõi ſub.S.ſuis.ad lr̃az. nõ eſt bonũ hoĩem eẽ ſolũ ⁊c.
Quinto quedã mouẽt᷑ queſtiões ſub.S.ſuis de multipli
catõe aĩantiũ irratõnabiliũ.⁊ de impoſitõe nominũ eo⸗
rum. ad lr̃azʒ.ſoꝛmatis igit᷑ dns deꝰ de humo cũctis ani⸗
mantibo terre 2 vniuerſis volatilibo celi.

¶ Nueſtio. lix.de entitateet

quidditate anime habet duo membra.
ꝛimo queritur an ſit anima rationalis.
So quid ſit diffinitiue.

eſtio.lx. de materiali

cauſa ipᷣiꝰanime habetquatuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo queritur ſi anima ſit de diuina ſubſtantia ſicut
