reboↄditis:qdð cũ nõ ſit.nõ eſt hec ratõ ꝓcedẽdi in mul⸗
titudine.¶ Stẽ ſi angelꝰ ꝓcedẽt a deo.eo ꝙ intelligit in
telligẽ ſe.vnde eſſet multitudo angeloꝝ: no em̃ eſſet niſi
vnꝰangelłꝰ.cũ nõ ſit niſi vna rõ nũeralis:reſtat gᷓ aut q;
nõ ſit multitudo in eo ꝙ creat᷑ vel condit᷑ a deo.aut nõ ẽ
ex dictis cauſis.¶ Si vo dicẽt᷑ ꝙ multitudo ĩ his q cõ⸗
dita ſunt a dro.eſt a multitudie actꝰ diuini qui ẽ creatõ
creat em̃ hoc ⁊ creat illð.⁊ differẽtie creatoꝝ rñdet dif⸗
ferẽtia actuũ.ſicut apaꝛet ĩ alijs actõnibo.oↄtraꝛiũ videt᷑
Creatõ eĩ actio vna ẽ quãtũ ẽ ex ꝑte creantis.Si ꝗᷓ alia
⁊ alia dicit᷑ creatõ.hoc ẽ reſpectu alteriꝰ ⁊ alteriꝰcreati
attendit᷑ ̊ differẽtia in ipa creatõe ratõe creati.nõ econ
uerſo. Si em̃ creatõ habẽt differentiaʒ nõ ex ꝑte creati.
tũc opoꝛtẽt aliquã differẽtiaʒ aſſignare ex ꝑte creantis
7 qꝛ nulla ẽ.nõ attendit᷑ differẽtia creatoꝛis aliũde.q; a
differẽtia rei create.Ex pᷣmiſſis ꝗ̊ videt᷑ colligi.ꝙ nõ eſt
a ſũme vno multitudo imediate inꝙ; tum hmõi qð exit.
ratõe vniꝰexit.¶ Adotrariũ ſic põt obijci.potẽtia diui
na ẽ infinita.declaratõ aũt potẽtie infinite ẽ ampliꝰper
multitudinẽ q; ꝑ ſingularitatẽ: ⁊ ꝑ multitudinẽ ſił ꝓce
dentẽ in eſſe.q; nõ ſimul ꝓcedentẽ:ꝗ creatõ cũ maĩfeſtat
potẽtiaʒ ſũma declarabit ↄueniẽter.magis ĩ multitudie
qꝙᷓ in ſingularitate. Itẽ bonitatis ẽ coĩcare.̊ ſũme boni
tatis maxie coĩcare.⁊ eius q̃ magis eſt magis coĩcare:ſᷣ
magis eſt coĩcare cũ coĩcatur pluribo.qꝗᷓ; cũ coĩcatuꝛ vni
ſoli.ꝗ̊ diuine bonitatis q̃ ẽ marĩe bonitas.ẽ pluribo bo⸗
nitatẽ coĩcare.¶ Item tata eſt noticia ſiue ſapientia in
co.qua maioꝛ nõ põt excogitari ̊R maioꝛ ẽ noticia plu⸗

rus foꝛtaſſe dicit᷑:ea pᷣo qua diſponit oĩa ſuauiter.ſapiẽ
P

rium q̃ ſunt ab ipᷣa noticia.q; vniꝰ ſolius qð fit ab eadẽ

ergo illa ẽ tribuẽda deo:qð nõ ↄtingat.niſi plura fiant
ab ipo: gᷓ multitudo eſt in ip̃is creaturis.ſiue in his q̃
fiũt a deo.Nec hoc obſtat.ꝙ vnũ multa oonũt᷑.vnũ
quodq; aũt.qð a ſũma vnitate eſt ⁊ vnũ eſt.licʒ em̃ vnũ⸗
quodq; ſit vnũ cũ ex illis elicit᷑ młtitudo:vnũ em̃ ⁊ mul
ta nõ ſic oponũt᷑.qn vnũ ſit pꝛicipiũ multitudis.4¶ Itẽ
vnũ eſt pᷣncipiũ materiale multitudis ſine quo nõ ẽ mul
titudo.ſ̊ magis ↄgruit vnitas efficiẽti pᷣncipio qᷓ mateꝛi
ali:g magis ouenit ꝙ vnũ ſit effectiuũ pᷣncipiũ multitu⸗
dinis.q; mateꝛiale multitudis.⸗ Iitẽ ſi querẽt᷑ ante om
nem differẽtiaʒ alia differẽtia.⁊ ante oẽm multitudinẽ
multitudo.opoꝛtẽt ire in infinitũ. alicubi eſt ſtanduʒ:
ſed in pᷣmo actu rerũ que fiũt nõ ẽ poſſibile inuenire mł
titudinẽ ex ꝑte faciẽtis.cũ ſit omimoda ſimplicitas:2 ſi
eſt ibi pluralitas ꝑſonarũ illa nõ eſt pᷣm quã diſlingui⸗
tur pluralitas rerũ conditarũ. Indiuiſa em ſunt opera
trinitatis ſicut habet᷑ in li.de trini.Quoꝝ em̃ eſt eadeʒ
eſſentia inſeꝑabilis.eſt ⁊ eadẽ operatõ: ex qno reli nqui
tur.cũ ratõ diuerſitatis nõ ſit ex ꝑte faciẽtis. erit & pꝛi⸗
ma diuerſitas ſiue multitudo:ex ꝑte eiꝰ ꝙ fit.⁊ pᷣma ad
nullã aliã eſt reducẽda. nde ſicut ex ꝑte cauſe volũta⸗
tis diuine nulla ẽ ratõ alia querẽda.ita ex ꝑte multitu
dinis in eo q fit pᷣmo. nõ eſt alia multitudo pꝛioꝛ querẽ
Da. 4¶q Ad idẽ differẽtia oꝛit᷑ ex his quoꝝ eſt diſſerẽtia.
ſed ea ſunt vnũ ⁊ vnũ.Anũ aũt in ſeẽ indiuiſum ab alio
diuiſuʒ. boc aũt eſt vnũquodq; in eo ꝙ eſt: ẽᷣ cuʒ poſito
ente ponat᷑ vnũ.⁊ poſito iterũ ente ponat᷑ vnũ.multitu⸗
do aüt ſur git er vno ⁊ vno. ita ex ente ⁊ ente:̊ multitu
Dinis ratõ nõ queretur aliũde.¶ Item differẽtia eſt in
ip̃is ſpeciebo ⁊ huic reſpõdet vnitas generis. Si autez

querat᷑ de differẽtia ſpecieꝝ. aut ſeipᷣis differũt aut dif⸗
ferẽtijs.differꝛe aũt nõ alijs q; ſeip̃ᷣis differũt.Similiteꝛ
que differũt nũero ſunt vnũ ſpecie:que aũt differũt nũe
ro ſeipᷣis differũt. Similit que ſũt multa genẽ ſiue mul
ta ꝓceſſionibo.ſunt vnũ pᷣncipio.q̊ ⁊ hec ſimul erunt ſe⸗
ip̃ᷣis differẽtia oĩno.cũ ante iſtã differẽtiaʒ nõ ſit aliam
Differẽtiaʒ reꝑire:ante em̃ multitudinẽ ꝓceſſionalẽ nõ ẽ
alia multitudo. ſicut neq; ante vnũ a quo ꝓcedũt ẽ alia
vnitas: ̊ᷓ multitudo ĩ rebo pᷣmo creatis.nõ habet añ ſe
aliã multitudinẽ.¶ Itẽ in his que ꝓcedũt a volũtate.ẽ
inueniꝛe pᷣmaʒ differẽtiã que nõ ad aliã reducit᷑.ſimilit᷑
in his q̃ fit a natura ẽ inuenire pᷣmã differẽtiã. In his
em̃ que fiũt a volũtate pᷣma differẽtia ẽ volũtas bona et
mala. In his aũt que fiũt a natura.differẽtie elemẽtoꝝ
in inferioꝛibo cauſis.differꝛe pᷣo ſuꝑioꝝ coꝛpoꝝ ſuꝑioꝛi

bus cauſis: multo ergo fortiꝰ ẽ pᷣma multitudo ſiue di

uerſitas.in his q̃ ſiũt a pᷣma cauſa agẽte.que nõ hʒ aliã
ante ſe d qð dicendũ ẽ.ꝙ multitudo ẽ a pᷣmo effici
enti.in aljs etiã multitudo ẽ ab vno pᷣncipio:vnũquod⸗
q; tñ qð eſt a pᷣmo pᷣncipio ſcʒ deo.qui ſũme vnꝰ eſt. ꝓce
dit ſᷣm ratõeʒ vniꝰ:ipᷣa etiã multitudo quodãmõ ẽ vnũ.
4l Ad ülud vᷣo quod obijcit᷑. ꝙ multitudo nõ pᷣmo ꝓce⸗
dit ꝑ creatõeʒ a deo.ſᷣm tm̃ vnũ:dicẽduʒ ẽ ꝙ aliter dicit
vnũ.cũ dicit᷑ mũdꝰſenſibilis ẽ vnũ.⁊ cũ dicit᷑ vnũquodq;
creatũ vnũ..aAlũdꝰ em̃ ſenſibilis ſᷣm ratõeʒ vniuerſi ab
vnitate nomẽ accipit.ſicut dicit augu.ↄtra manicheos
hec aũt vnitas ẽ multitudis oꝛdinate ad ſũme vnũ. ha⸗
bentis ↄplexionẽ in ꝑtibo.De hac vnitate dicit in illo li
bꝛo augu.tanta ẽ vis ⁊ potẽtia integritatis.vt que młta
ſunt bona tũc placeãt. cũ in vniuerſuʒ aliqd ↄueniũt at
q; ↄcurrũt:⁊ ſᷣm hoc illud dicit᷑.j.geñn.lidit deꝰcuncta
q fecerat ⁊ erãt valde bona:recte & dicit᷑ ꝙ mũdo arche
tipo tanqᷓᷓ exẽplari.reſpõdet mũdꝰſenſibilis tanq exem
plum:a accipiat᷑ large hic ipᷣm ſenſibile.vt ↄtincat in ſe
res ſpũales. Vnde ſi alie res crearẽt᷑ vel fierẽt ad mun⸗
dum ſenſibilẽ ꝑtineꝛẽt.ſic infra patebit.MMõ ſic aũtẽ de
vnoquoq; creato ſigillatim accepto.eo ꝙ nõ dicit ratõʒ
oĩno ꝑfecti in conditõne.nde licet mũaꝰ ſenſibilis ſit
vnꝰ.nõ tñ hoc creatũ vel illud ẽ vnũ ſolũ.ĩmo ex hoc ſe
quit᷑.ꝙ non eſt vnũ ſolũ advoc ꝙ fiat vniuerſuʒ.¶à:d
ſecũdũ ðᷣo dicendũ ẽ.ꝙ nõ ẽ ſimile in exẽplaribo inferio⸗
ribo⁊ exẽplari ſũmo. Exemplar em̃ in inferioꝛibo alli⸗
gatum eſti materie.⁊ boc habet oĩno eſſentiã efficientis.
Vnge diuerſe foꝛme in exemplari in ſpecie:reſpõdet di⸗
uerſa foꝛma in ſpecie in exemplo.⁊ eidem in ſpecie.ea⸗
dem in ſpecie.non ſic aũt eſt in exemplari ſũmo:vna em̃
eſt eſſentia ſpecies exemplaris.cui reſpondẽt diuerſa ex
empla in ſpecie.⁊ etiã diuerſa in geneꝛe:ipᷣa em̃ omnino
eſt abſtracta eriſtens omniũ foꝛma.ſicut habet᷑ in fine li
bri de vera reli.¶ Ad tercium dicendũ.licʒ dicat᷑ ydea
hmõi.⁊ dicatur ydea illius.⁊ ita ydeis reſpondẽt ydea
ta:nõ tamen ſi vna eſt eſſentia huiꝰ ydee ⁊ illius.⁊ ita ĩ
infinitũ fit cauſatũ in eſſentia:quia aliũde accipit᷑ vni:
tas ⁊ multitudo in ipᷣis rebus creatis vel ↄditis m eſ⸗
ſentiam qᷓᷓ ab ipᷣe exemplari m eſſentiam. Jpa ei eſſen
tia exemplaris deus eſt. vnde ydea huiꝰ ydea illiꝰ ſũt
eſſentialiter vnũ.hoc aũt creatũ ꝓpꝛiam eſſentia habet.
qua ab alio creato diſtinguit᷑:⁊ hoc accidit ꝓgter omni⸗
modam vnitatẽ quo ad eſſentiam que ẽ ex ꝑte cauſe agẽ⸗

tis.⁊ multitudinẽ eſſentialem que cõtingit eſſe ex parte
creatoꝛis:foꝛma em huiꝰ non eſi ſoꝛma illius. nec mate⸗

ria huiꝰeſt materia illius.⸗ Ad quartũ quo videt᷑ con⸗
cludi.q; numerꝰconditoꝝ in ſpecie nõ eſt a nũero ydea⸗
rum. Rñdendũ eſt.q numerꝰydearũ nõ ꝓpꝛie dicit᷑ niſi
exr quadã relatõe ad ipᷣas res ↄditas. in ſe po ẽ vna eſſen
tia:⁊ ideo nihil phibet plures res vł paucõꝛes ꝓcedẽ ĩ
eẽ. IJpᷣa em̃ ẽ vna ſapiẽtia.q nec creſcẽ nec decreſcẽ pt.li
cet res creſcat vel decreſcat. Ande aug xj. ð ciui.dei.nõ
ſunt multe ſ̊ vna ẽ ſapiẽtia.in qua ſunt infinita quedã.
eiq; ſunt inſiniti theſauri rerũ intelligibiliũ.in quibus
ſunt omnes inuiſibiles atq; incõmutabiles rõnes rerũ

— — — — —

cel

pſtund
Qlßlite

dftiti⸗

ne ſie ſn
l erunntſe⸗
öſitglinn
ſonnſeſi
Rciteglig
betaſſe
lünte⸗
hai ſimit
eti ahis
tasbonget
etenine
pop ſupiet
oinedn
enöhzali
apnoeke
Drpnühan
mndeſ e
länösni.
pno per
alterdiat
Migpo
Pniuerſigo
nanicheos
mernd. H⸗
Mcitinnon
Prqvennttn
dyenüte
t deennen
mücoorche
tanieren
Ntinenne
ſetadinun
oſicadted
5 dielttath
ſenlibilsſt
notrbor⸗
crin. D
ritvinſero⸗
montvelu
jeffaens.
tpocro
ſeceen
nopnaen
idinerſger
Konnnino
bekinſcreti
dielkee
vondet e
lins in
ceſpien
ins nc⸗
Paicſi
ſea illoit
tiu hale⸗
Nerom
cauſehe
ſſe er 1
,eenne
hficcktan
ſepſcen
Anokniit
n eſen
nli
rſeſel
i ind
nantii
nauſ⸗
eoreiu

.

¶ Lueſtio

viſibiliũ æ mutabiliũ. Vnde licʒ res mutabiles creſcãt
nüero vel vcreſcãt.nõ ꝓprea creſcũt ille rõnes:nõ pe
nitꝰaccipit᷑ nũerꝰin bis ab illis.q¶ Ao ꝗntũ dicẽduʒ eſt
ꝙ licet vna cã ſic ĩ vnoquoq; genẽ cauſe.vtpote vna ẽ eſ⸗
ficiẽs pᷣma.vna finalis.vna exẽplaris.nihilominꝰ tñ ẽ
multitudo ĩ rebo ↄditis ſᷣm vnãquãq; cauſaꝝ:nõ ꝙ mł⸗
titudo ſit a multitudie.ſ̊ multitudo ſit ab vno ⁊ ĩ vno et

ad vnũ.Sitr ei qð obijcit᷑ de volũtate diuĩa. q̃ ẽ efficies

cã vna ⁊ ĩmutabilis.ab ipᷣa tñ ẽ młtitudo effectiue: ſᷣm
eã tñ nõ ẽ multitudo foꝛmalit᷑ vt foꝛma dicat᷑ q̃ ẽ de eẽ.
Mec ſic ẽ ſiẽ̃ ĩ factis hũanis:ĩ factis eĩ hbũanis cũ ẽ mul
titudo. creat᷑ a multitudie volũtatũ.qꝛ volũtas hũana
mutabilis cẽ.⁊ nũerat᷑ ᷣm volita.diuia vᷣo ẽ imutabilis.
nec nũerat᷑ ſᷣm illa.eadẽ eĩ volũtate q̃ vult h.vult illuo
nec quod mõ vult.poſtea nõ vult.¶ Ad ſextũ dicẽdũ q;
nõ ?ẽ ſimile i ꝓceſſionibo eternis ⁊ ꝓceſſiõibo tꝑalibo:ꝓ
ceſſio eĩ eterna vtrãq; ꝑfectõeʒ bʒ i ſũmo.hec at᷑ ẽ ꝑfectõ
ꝓcedẽtis.vt ĩ rõne vniꝰ detmĩet᷑.qð ꝑticularit᷑ habet᷑ a
multis:creatura vo ꝑ ꝑticipatõeʒ hʒ.ꝑſona do diuĩa/p
cedẽs totalit᷑ hʒ. Vnde nõ ↄgruit duos eẽ filios ab erno
nec duos ſpũſſanctos:oↄuenit at eẽ multitudinẽ reꝝ ↄdi
tarũ.eo ꝙ vnaqueq; ꝑticipat eẽ ⁊ vᷣtutes.⁊ oẽs inſimul
ſum pte deficiũt etia ab eiꝰ vᷣtute:filiꝰvᷣo eſt eiuſdẽ eẽntie
cũ pr̃e ⁊ equalis ĩ vᷣtute ⁊ ſier ſpũſſanctꝰ.ꝓcedẽs ꝗᷓ eter⸗
nalit᷑ demõſtrat illũ a qͥ ꝓcedit totalit᷑.ꝓcedẽs vᷣo tꝑali
ter demõſtrat ꝑticularit ⁊ ĩ quadã ꝑticipatõe.4 Ad ſe⸗
ptimũ dicẽdũ ꝙ rõne eiꝰ ꝙ res create ꝓcedũt ex nibilo.
nec dicimur habẽ vnitate nec multitudinẽ: licʒ res vna
cũ diuidat᷑ in multa ꝑ diuiſionẽ tẽdat ad nõ eẽ. ſ̊ de tali
multitudie nõ loꝗmur.h̊ de multitudie pᷣmo ĩ eẽ ꝓcedẽ⸗
te de nõ eẽ.vbi vᷣtꝰ factoꝛis demõſtrat᷑.⸗XàſAd vltimũ ĩ il
lo oꝛdie dicẽduʒ ẽ.ꝙ licʒ res ꝓcedẽs in eẽ a pᷣmo bʒ ali⸗
quõ ſilłitudinẽ cũ pꝛimo:nõ ex h̊ excludit᷑ multitudo.qn
ꝓcedat a pᷣmo.ſᷣm ꝙ multitudo ẽ vnũ ⁊ vnũ:hʒ eĩ ſilitu
dinẽ ĩ rõne vniꝰĩ rõne boni.⁊ ita de alijs coꝛrñdẽtibo.ſi⸗
cut nec lapis ĩ eo ꝙ lapis hʒ ſilłitudinẽ.ſᷣ in eo ꝙ vnum

aut bonũ.i ec ẽ ſimile de multitudie ⁊ coꝛruptoe:coꝛru

ptio ei ẽ q tendit res ĩ nõ eẽ. multitudo at᷑ de q iaʒ dictũ
eſt.ẽ in q̃ firmat᷑ ĩ eẽ:firmiꝰ eĩ ẽ res ĩ eẽ cꝰeẽ ẽ ĩ młtis.ita
+ ₰ . .- .— „ ⸗ —
. ĩvnoqͥq; illoꝝ.qꝙᷓ; vbi ẽ in vno ſolo de numero illoꝛũ.

brumſecundum.

buſdã ratoibo ẽ oſlẽſuʒ.⁊ loquoꝛ maxie de
pᷣma multitudie:querẽda ẽ cã multitudis
Ad qð dicẽdũ ẽ ꝙ cãm multitudis ẽ que⸗
rerẽ mũultiplicit.Si eĩ querat᷑ cã efficiẽs multitudis di⸗
cet᷑ ꝙ vna ẽ pᷣma cã efficiẽs multitudis:⁊ ſm h falſa ẽ/ ꝓ
poſitõ phᷣoꝝ.ab vno ñ ꝓcedit niſi vnũ ſolũ imediate.ni

ſi ſic ĩtelligat᷑.qð ꝓcedit ab vno.hʒ ratõneʒ vniꝰ.Si ᷣo
ſumat᷑ cã exẽplaris dicet᷑ tũc.ꝙ ab vno multa.pluralit᷑

tñ dicte ꝓpt quẽdaʒ reſpectũ multitudis ad ip̃am:⁊ ᷣm
hoc dicit᷑ vna cã exẽplaris in eẽntia.ydee vo vel ratões
Dicũt᷑ pluralit.Si vo qrat᷑ vñ dicat᷑ diuerſitas tãqᷓ; a cã

in re.Dicẽduʒ ꝙ queda ẽ a foꝛma.quedã ẽ a matia.que

Dam ẽ a tꝑe.verbigr̃a. Diuerſitas a mat᷑ia vel ſubiecto
eſt cũ foꝛma.ignis diuerſificat᷑ hac matia⁊ illa.⁊ albe
do alia ẽ in niue alia ĩ calce.Diuerſitas at᷑ a foꝛma.ẽ in
generibo ⁊ ſpeciebo. Diuerſitas vᷣo a tꝑe ẽ.vt albedo in
mane. ⁊? albedo i veſꝑe vel curſus ĩ mane ⁊ curſus ĩ ve⸗
ſpere:⁊ actꝰĩ vno tꝑe ⁊ in alio.Sʒ tũc dicemꝰꝙ ißo tge
ſit diſtinctõ.⁊ ſi nõ ſꝑ cauſalitas.Si vo q̃rat᷑ de pᷣma di
uerſitate rerũ creataꝝ ſiue ↄditaꝝ.Dicẽdũ eſt ꝙ ſeipᷣis
differũt. vtpote materia ſeipᷣa differt a foꝛma alteriꝰ:et
materia vniꝰdiſfinguit᷑ a foꝛma alteriꝰ. Itẽ ſi querat᷑ in
eadẽ re.de differẽtijs foꝛmaꝝ q̃ ſunt ĩ ea.vtpote de diffe
rentia modi ſpeciei ⁊ oꝛdis ⁊ hmõi.Reſpõdendũ ẽ.ꝙ ꝑ
apꝛopꝛiatõem ex ꝑte cauſe.ſũt rõnes appꝛopꝛiate tribo
ꝓſonis.⁊ m h̊ ratõ pluralitatis accipiet᷑ ex illa parte.
Si aũt querat᷑ de alijs foꝛmis q̃ ſũt abſolute ĩ re.vt quã

tiutate ⁊ hmõi. Reſpõdet᷑ ꝙ ad pᷣncipia eĩntialia ĩ re re-

Einde ſuppoſito ꝙ multitudo ſit.ſic qui⸗

—
“l

ducũt᷑ ex ꝗbo habẽt eẽ:nihilominꝰ tñ quãdã inter ſe hñt

differẽtiã. Qð g ſupꝛa dicebat᷑.ꝙ diuerſitas ẽ a matia.
Reſpondendũ eſt ꝙ nõ pꝛima ſed aliqua poſierioꝛũ po
teſt eſſe a materia:ſicut aliqua etiaʒ poteſt eſſe a foꝛma.
Mec eſt contrariũ. ꝙ foꝛma eſt pꝛincipiũ vnitatis? ita
non multitudinis:non em̃ ſic eſt de oppoſitõne vnitatis
⁊ multitudinis ſicut albi ⁊ nigri.⁊ contrarioꝛuzʒ.ſed ab
eodem pꝛincipio ſicut ſᷣm pꝛius ⁊ poſteꝛius:nibilominꝰ
tamen in aliquibo ab alio pꝛĩcipio eſt vnitas.⁊ ab alio
multitudo.vtpote vnitas ſpeciei dicit᷑ eſſe foꝛma.multi⸗
tudo aũt indiuiduoꝝ a materia vel a ſeipſis: aliquãdo
eſt econtrario.vt vnitas ſic quodãmodo ab vnitate ma⸗
terie vel ſubiecti.multitudo ſiue differentia a foꝛma.⁊
ſic non ſemper ſᷣm vnum modũ eſt querenda ratõ mul⸗
titudinis aut diuerſitatis.¶ Reſponſionem vo illoꝛuzʒ
qui dicebant ratõnem numeri aut diuerſitatis eſſe ex re
plicatõne intellectus diuini ſuper ſeipſum non appꝛobo
M em̃ ſapientia pꝛima pꝛout eſt numerus numerans.
ſicut dicit augu.eſt cauſa rerum que numerãtur. nõ eſt
Fm illum modum.ſed exemplariter ſicut dictum eſt:⁊ HG
bene apparet per hoc quod dicitur in li.de libe.arbi. ſi⸗
cut ſupꝛa habitum eſt.4¶. Si vᷣo queratur.quare pꝛodu
cta eſi rerum diuerſitas prima. Reſpondendum eſt ad
manifeſtationem diuine potentie ſapientie et bonita⸗
tis. Aſanifeſtatur em potentia plus in multitudine qᷓ;
in vnitate.ſapientia in multoꝛum oꝛdinatõne:bonitas
vo in multitudinis perfectõne creata.ergo ſunt multa
oꝛdinata in ſufficientia ſiue perfectõne que vocatur vni
uerſitas.iQec fuit crcatõ multitudinis pꝛopter indigẽ⸗
tiam creantis. ſicut contingit in conditõne eoꝛuzʒ que fi
unt a voluntate humana:homo em̃ facit aliquando res

pꝛopter ſui indigentiam.⁊ natura multiplicat foꝛmam

in materia pꝛopter ſui conſeruatõnem:non ſic auteʒ eſt
in multitudine creatoꝛum.ſed eſt non ex indigentia.ſed
ex ſuperfluentia bonitatis diuine.cuius eſt cõmunicaꝛe
eſſe im omnem eius differentiam. 4 Attendendum eſt
etiam ꝙ dupliciter eſt diuiſio ſiue diſcretio.vna ẽ ex de⸗

fectibilitate rei exiſtentis.⁊ de hac nõ loquimur.hec em̃

ſi reducitur ad pꝛincipium.poteſt dici vt reducatur ad
pꝛiuatõnem materie:materia enim pꝛiuata eſt cauſa de
ficiendi. Eſt autem alia diſcretio que eſt rerum in ſe vel
ratione foꝛmarum.⁊ hec eſt ad oſienſionem diuine bo⸗
miati

— *—

Onſequẽteꝛ traſeũ
dum eſt ao queſtionem de ſimplicitate
creaturarum ⁊ compoſitõe.¶ Pꝛimo
ergo querenduʒ eſt. vtrum ſimplicitas

conuenmiat omni creature.aut compoſi

. . . . „„
tio. aut cuidam ſimplicitas.cuidam compoſitio.¶ Se

cundo de cauſa compoſitõis multiplici. an ſit vna cau⸗
ſa compoſitionis in omnibus. L

embrumprimmm.

DOD pꝛimum ſic.vnitas ⁊ ſimplicitas ſunt
rationes cauſe: qua ergo ratione ab vno
procedit vnum. ea ratione a ſimplici debʒ
pꝛocedere ſimplex. 4 Pꝛeterea ſimplici⸗

tas eſi quedam conditio 1 non repugnat creature vt vi⸗

ergo ſimplicitas eſt conditio creature.¶ Contra Oo⸗
etius in ſuis ebdomadibus.om̃i compoſito alind ẽ ꝙ ẽ.
et quo eſt:⁊ cui aliud eſt quo eſt ⁊ ꝙ eſt.illud eſt compo
ſitum:ſed in omni creatura aliuo eſt ꝙ eſt ⁊ quo eſt. er⸗
go omnis creatura eſt compoſita.¶ Item ſi aliqua cre⸗
atura eſſet ſimplex omnino in eſſe? intellectu.coequa⸗
retur pꝛimo.ſed non ſunt duo pꝛima.nec aliquid in re⸗
bus que fiunt ci coequale. ergo nulla creatura eſt ſim⸗

ctur. et potentia eſt ex parte creantis in —

„—

tate et compoſitione creaturarum.

tP

plex. quelibet ẽ cõpoſita. . aũt aliqua ſit ſimplex
alia vᷣo ↄopoſita ſic aꝛguit᷑. Om̃e oↄpoſitũ ex aliquibo ẽ cõ
poſitũ. vel ex ſimplicibo vel ex ↄpoſitis.cuʒ ſimplex ⁊
oↄpoſitũ ſufficiẽter diuidãt ens.Si aũt ex ↄpoſitis. hoc
eſſet ſemꝑ abire in infinitũ. aliqñ erit deueniꝛe ad ſim
plicia.ſ̊ alterũ illoꝝ ſimpliciũ nõ põt eſſe ipᷣm pᷣmũ. exqͥ
em̃ aliquid ẽ cõpoſitũ materiale.ẽ reſpectu illiꝰ:diuina
aũt eſſentia nõ ẽ materialis reſpectu alicꝰ.ꝙ diuina eẽn
tia nõ eſt alteꝝ ↄponẽtiuʒ. Vtrũq; q̊ illoꝝ ſimpliciũ eſt
creatura.q̊ aliqua ẽ creatura ſimplex aliqua ↄpoſita
4l Item ſimplex ⁊ apoſitũ ponũtur ĩ diuiſione entis poſ
ſibilis.qð dicit᷑ ens creatũ.ꝗᷓ aliqua creatura ſimplex ⁊
aliqua ↄpoſita.ꝗ4! Itẽ augu.de aĩa ⁊ ſpiritu. Aiĩa nõ ꝑ
ꝑtes diuidit᷑ cũ ſit ſimplex ⁊ indiuidua.Et ſi aliqñ paꝛ⸗
tes dicit᷑ habẽ.ratõe potiꝰ ſiłitudinis q; veritate ↄpoſi⸗
tionis intelligẽduʒ ẽ:ex h̊ relinquit᷑.ꝙ aliqua ẽ cꝛeatuꝛa
ſimplex.¶ AYo hoc rñũdendũ.ꝙ ſimplex dicit᷑ młtis mo
dis. Eno mõ dicit᷑ qdð caret materia diuiſiua.ſm hunc
modũ ſubſtãtie ſpũales ſimplices dicũt᷑. Alio vᷣo mõ di
citur ſimplex qð oĩno caret materia.⁊ ſic dicit᷑ pᷣma ſoꝛ⸗
ma ſimplex ſᷣm Hoe.in li.de trini.ſᷣm hũc modũ nõ di
citur aĩa ſimplerx.qꝛ hʒ materiã ⁊ foꝛmã ſpũalẽ:⁊ ſi hoc

nõ eſſet adhuc dicẽt᷑ habẽ ↄpoſitõeʒ. ratoe eoꝝ q̃ inſũt

ipᷣi:⁊ nullũ illoꝝ eſt.qð ipᷣa eſt.Qð aũt dicit᷑ in li.ð ſpũ
7 aĩa.ꝙ ratõe foꝛme ſiłitudinis intelligẽduʒ ẽ.nõ ratõe
oↄpoſitoõis:hoc ẽ Fm ꝙ loquimur de ↄpoſitõe rerũ coꝛꝑa
lium quã nõ hʒ aĩa.p̊ ſilitudinẽ dicit᷑ habẽ ꝓpter virium
multiplicitatẽ.¶ Ad aliud aũt qð obijcit᷑ ꝓ alia parte
KRñdendũ ẽ.ꝙ ↄpoſitũ dicit᷑ duobo modis. Vno eĩ mo⸗
do dicit ↄpoſitũ.qð ex pluribo ſimul ĩ vnũ poſitis ſubſi⸗
ſtit. Alio mõ dicit᷑ ↄpoſitũ qð alij vnitũ ẽ.vel qð habet ĩ
ſe depẽdentiã ab altero.ratõe cuiꝰſuũ eſſe.eſt ab illo ſiue
ad illud. ⁊ intellectꝰde pẽdet ab illo. Pꝛimo mõ nõ dici⸗
tur oĩs creatura opoſita.ſ̊ quedã ſimplex quedã ↄpoſi⸗

ta.Scðo mõ quelibʒz eſt ↄpoſita.¶ Ad illud qð pᷣmo

obijcit᷑.dicendũ eſt.qꝙ nõ eſt ſimile de hac ↄditõne vnũ 2
de hac ↄditõe ſimplex:oditio em̃ vniꝰnõ repugnat crea⸗
ture.ↄditio vᷣo ſimplicis vno mõ repugnat.vt nulla cre⸗
atura ſimplex dicat᷑. ᷣm illũ modum vᷣm quẽ dicit᷑ ſim⸗
plex.qð nõ depẽdet cauſalitate ab aliquo:nõ eĩ poſſunt
ſimul ſtare ꝙ; ſit creatũ.⁊ nõ depẽdeat cauſaliter ab ali⸗

quo. 4 Ad ſcdᷣo do dicẽduzʒ. ꝙ rõ ſimplicitatis vno mõ

põt coĩcari a creatura.illo ſcʒ mõ quo dicit᷑.hoc nõ ẽ ex

alio.ſicut materia ⁊ foꝛma nõ ẽ ex alio. licet ſit ab alio.

⁊ hoc ẽ nõ eſſe ex alio.tanqᷓ ex ꝑte ↄpoſiti.ſᷣm quẽ modũ
põt de coĩcare ↄditõneʒ ſimplicitatis creature:alio vo
mõ nõ põt:cuũ ex ratõe creatiꝛe alio mõ depẽdeat ſᷣm ra
tionẽ ⁊ m intellectũ. Ao illud aũt qð dicit Hoetius
in ſuis ebdo.Attẽdendũ ẽ ꝓpꝛie in his q ſimplicit ſũt.q
opoſita ſũt ex qͥ eſt ⁊ qð eſt.ã ſi qð eſt ⁊ quo ẽ ↄpoſita
dicerent᷑.non ſic intelliget᷑.de quo pleniꝰhabebit᷑ infra.
¶ Ad ſequẽs dicẽduʒz eſt. ꝙ accipiẽdo vno mõ ſimplex ĩ
eſſentia.ſi diceret᷑ creatura ſimplex. om̃i mõ diceret᷑ coe
qualis ip̃i creatoꝛi.Alio modo accipiendo differt ĩ cre⸗
atoꝛe ⁊ erit plurima diſſimilitudo.

lembrum ſecudum.

O ſecũdũ quo qrit᷑ e cauſa ↄpoſitõis.ciꝛ
ca qð diuerſa qrunt᷑. Pꝛimo vñ veiat cõ⸗
poſitõ ſᷣm ꝙ hmõi. Scðo dæ cauſa ↄpoſi⸗
tõnis in q ſut diuerſa ↄponẽtia. Tercõ ð
is pꝛime.Quarto vtrũ ↄponibilis oueni

7

cauſa ↄpoſitõ

NJat omni rei.aut a quadam re remouetur.

AG

(Articulus primus.

Vnde veniat ↄpoſitio.ſᷣm ꝙ hmõi.

maius põt intelligi.ã id qð nec actu nec intellectu pt
diſſolui.maiꝰ cẽ.qᷓ; id qð actu ⁊ intellectu eſt diſſolubile:
cũ ꝗ̊ pꝛimũ ſit ſimplex.ↄpoſitõ nõ cauſabit᷑ ab eo.eo ꝙ ñ
habʒ ſilitudinẽ cũ ip̃ᷣo.Si aũt cauſat᷑ a creatura.cũ oĩis
creatura habeat aliqð genꝰↄpoſitõis:erit ꝓceſſus ĩ infi

nitũ.ex q̊ relinquit᷑ ꝙ nõ erit aliq̃ cauſa ↄpoſitõis. Jtẽ

dicit aug.xj.de ciui.ci.creata ab ipᷣo nõ ſunt ſimplicia
ob h̊ mutabilia:qð aũt mutabile ẽ dicit aug.i li. ↄtra
epłaʒ fundamẽti.aliũde eſt:⁊ aliũde ẽ mutabile.eſt eĩ a

eo.ſ̊ mutabile ex h̊ ꝙ eſt de nibilo.⁊ ↄtra aduerſariũ le

gis ⁊ ꝓhetaꝝ. pterea bona ſunt.qꝛ a fümo bono bona
facta ſũt.mutabilia vᷣo qꝛ nõ de ipᷣo ſ̊ de nihilo facta ſũt
cũ g̊ mutabile ſequit᷑ ↄpoſitũ. ⁊ mutabilitas ↄpoſitum
erit:opoſitõ rei nõ eſt qꝛ eſt ab aliquo ſᷣ qꝛ eſt ex mibilo.
Cõtra dicit᷑ in li.de articulis fidei cuiuſlibʒ ↄpoſitõ⸗
mis neceſſe ẽ eſſe aliquã cauſaʒ.ex qͥ derelinquit᷑ ꝙ opoſi
tio cauſaʒ hʒ. Itẽ om̃e ↄpoſitũ in eo ꝙ hmõi ꝑtes habet
vel ꝑs ẽ vt aliud fiat ex eo.Si g̊ nihil ſeipᷣm ↄponit.eꝛit
aliqua alia cauſa ↄpoſitẽis:̊ ↄpoſitõ cauſaʒ bʒ cũ ñ ſe⸗
ipᷣa ſubſiſtat.¶ Rndendũ eſt ꝙ ↄpoſitõis aliqͥ cauſa ẽ.
Cũ aũt querimꝰcauſaʒ aut querimꝰ efficiẽteʒ aut mate
rialẽ.dicẽduʒ ꝙ ↄpoſitõ hʒ cauſaʒ efficiẽteʒ.ſimiliter ⁊
cauſaʒ materialẽ ex quibo fit ↄpoſitõ. Si vᷣo q̃rat᷑ cauſa
foꝛm alis ↄpoſitõis inqᷓtuʒ eſt ↄpoſitio.nõ dicet᷑ habere
cauſaʒ foꝛmalẽ aliã a ſe:⁊ qꝛ opoſitõ nõ ꝑtinet ad ꝑfecti
onẽ rei ̊ ad imꝑfectõeʒ.ideo dicet᷑ hic habẽ.qꝛ ex nihilo
pꝓceſſit ĩ eſſe. ¶ Ad pᷣmo obiectũ dicẽduʒ ẽ.ꝙ licet pᷣmũ
ſimplex ſit.nihilominꝰtñ ↄpoſitõ eſt ab ip̃a.Sʒ ſᷣm hãc
ratõeʒ nõ ẽ ꝑ viã ſiłitudinis.ſ̊ ꝑ viaʒ diſſimilitudinis.
4 Ad ſcdo obiectũ dicẽduʒ.ꝙ alia ratõ ẽ quodãmõ eiꝰ
qð ẽ ↄpoſitũ.⁊ eꝰqð ẽ mutabile.i Aã mutabile ĩ̃ſpicit t⸗
minũ a qͥ ⁊ in ꝗd. aũt mutabile.ẽ ĩ nihil mutabile: hG
eſt ꝙ ex nihilo eẽ tñ mutabile ẽ ab eo qð ẽ ĩmutabile:cõ
poſitũ vᷣo ꝙ eſt ↄpoſitũ hʒ.tũ ex ratõe ↄponibiliuʒ.tũ ex
ratõe ↄponẽtis:⁊ ita ſemꝑ ad ens reducet᷑.ſcʒ ad ens in
creatum ex parte pꝛimo ↄponentis.ad ens creatum ex
parte cõponibilis.

rticulus ſecundus.

B ſecudũ quo q̃ret᷑ de cauſa ↄpoſitõis ĩ qua
dinuerla ſüt ↄponẽtia. Eſt eĩ ↄpoſitõ mateꝛie
foꝛme.⁊ iteꝝ ↄpoſitõ generis ⁊ differẽtie.
Eſt ⁊ ↄpoſitio ex ꝑe homogeneis vt coꝛpus ex coꝛpoꝛi⸗
bus.⁊ linea ex lineis.Eſt iteꝝ ↄpoſitõ ex ſuba ⁊ ſuis po
tentijs. Eſt ↄpoſitõ ex ꝑtibo integralibo vt coꝛpꝰ huma⸗
num opoſituʒ eſt. Eſt iterũ ↄpoſitio ex partibo numera
libus.vt numerꝰ dicit᷑ ↄpoſitus.His ergo exiſtentibus
differentijs.querit᷑ de cauſa iſtius multiplicis ↄpoſitio
nis.ſi ſᷣmn pꝛius ⁊ poſterius ſe habent aut ſimul:quia ſi
Em pꝛius ⁊ poſterius ad vnã cauſam pꝛim reducũtur.
Si do ſimul ꝓcedunt ab vna cauſa.neceſſe erit oſtẽdere
ratõeʒz exitus diuerſarũ ↄpoſitionũ ab vna cauſa imme
diate. aũt ᷣm pꝛius ⁊ poſterius. videtur per hoc.ꝙ;
cõpoſitio ex partibo numeralibo cum ſint actu entes ſit
alijs cõpoſitionibo poſterioꝛ que non habent ꝑtes actu
entes.ſed potentia diſcrete ſunt partes adinuicẽ.quod
non eſt in alijs generibo ↄpoſitionũ.Compoſitõ etiaʒ ex
partibo integralibo ponit ante ſe illã que eſt ex ꝑtibo cõ

tinuis. Illa po que eſt ex partibo ↄtinuis.ponit ante ſe

illam que eſt ex materia ⁊ foꝛma.i Qam ipᷣe partes cõti⸗
nue ex materia ⁊ foꝛma ſunt:opoſitõ vᷣo eoꝝ que ſunt ex
materia ⁊ foꝛma.ponit ante ſe illã que eſt ex genẽ? dif⸗
ferentia.i Qam hãc habet foꝛmã ſᷣm ſeipᷣam accepta.hec

aũt habet ante ſe illã que ẽ ex potẽtijs.ſᷣm vnũ modũ ac

cipiendi.Qam vnũ genꝰmultiplicẽ habet potẽtiaz. ſi ine
vna res generis.Reſtat &̊ ꝙ ᷣm pꝛius ⁊ poſterius dicet᷑
ↄpoſitio. Z ita videt᷑ vna eſſe cauſa pꝛima omnis opolſi⸗

— —

]ySðᷣni ſic.cõpoſitõ elõgat᷑ a ᷣmo cũ ſit om̃i
no ſimplex. Elñ aug.xj. de ciui.dei.eſt bonũ tionis. ¶ Contra quedã differentie ↄpoſitionũ ſic ſe ha
— bẽt.vt vna excedat alterã ⁊ excedatur ab ea:nõ ſe ha⸗
bent ᷣm pꝛius ⁊ poſterius.verbigr̃a.Compoſitio queẽ

ſubſtantie cũ potentijs.ſequit᷑ ↄpoſitionẽ ſubſtantie:ſed

. ſolũ ſimplex ⁊ h ſolu ẽ incõmutabile.qð ẽ de
2 s. It̃ Anſel.cuiꝰ ꝑtes ercogitari nõ pñt.id ĩ ꝑtes nul⸗

lus intellectꝰ diſſoluẽ põt.Si &̊ deꝰẽ ↄpoſitꝰ:aligd deo

— — — — —, —————

llennre
Pie
040
nain
nbiif

1, 6e

mplieea
1 . Nra
eeſteig
rſaräͤle
nobonn
ſenͤſit
ppoſitun
rnibi.
ppoſi⸗
ce
tes habet
niteit
zcͤffe
lcauſge,
autmnate
imnllier:
micauſ
thabere
dpſteti
er nibilo
icetpnni
zfnbie
itudinis.
gamoe
fſpieitt⸗
tabilerb
tabilerc
ing tüer
weſonn
anumcr

.
isina
omnatene
diſerite⸗
rccponi
1 ſuispo
dpunv
hunnen
ſennitns
poſtio
hlgnut
ocuwvr.
glcere
inmme
re
enteſit
gesatn
ci⸗
enine⸗
rheln
itant
nescin
eſuner
guhe
o e
Pdiel
p⸗
ſeſehe
öſehe⸗
ſocee
ntieſes

Dueſtio

cõpoſitõ ſube ex matia ⁊ foꝛma ẽc.ꝗᷓ ↄpoſitio er matia ?⁊

foꝛma.eſt pꝛioꝛ ↄpoſitõe ſube cũ potẽtijs. Sʒ ſicẽ̃ habitũ
eſt pꝛiꝰ.ↄpoſitõ eẽntie cũ potẽtijs eſt pꝛioꝛ ↄpoſitõe ma⸗
terie ⁊ foꝛme:vna em ⁊ eadẽ ſoꝛma ẽ multiplex in pote⸗
tijs.ᷓ he diuiſiones ſe habẽt ſᷣm excellentiam ⁊ exceſſa.
Pꝛetea cũ ſit multiplex differẽtia ↄpoſitõnis.ſiẽ pᷣha
bitũ eſt. vna queq; aũt ↄpoſitõ cauſet᷑ mediate vel ĩmedi
ate ꝗ pᷣma cauſa q dedeſi:q neceſſitas ẽ.ꝙ tot ſunt opoſi
tõnes ĩ genẽ: ⁊ ĩ qͥ iudicat᷑ viꝛtꝰdiuĩe eẽntie.eũ ĩ qbuſdã
videat᷑ aliq ſilitudo.ĩ ꝗbuſdã vo aliq diſſimilitudo ma
rima. ¶l! Pꝛetea in gbuſdã videt᷑ maioꝛ apꝑpꝛopinquato
ad ſimplicitatẽ.in ꝗbuſdã maioꝛ elõgato a ſimplicitate
Ad qð dicẽdũ eſt. ꝙ differẽtia ↄpoſitõnũ oꝛdinata ẽ
m pꝛiꝰ poſteriꝰ:ſ̊ aitẽdendũ eſt ꝙ quedã dicit᷑ ↄpoſi⸗
tio nõ ꝓpꝛie.vbi totũ nõ trahit eẽ ab ipis qᷓ dicunt᷑ ꝑtes

ſed magis ecõuerſo:ſiẽ eſt vbi ẽ totũ poſſibile: ꝑtes em̃

poſſibiles plus trahũt eẽ a toto q; ecõuerſo.ſiłr ꝑtes ge
neris a genere:⁊ ꝓpter h̊ illa ↄpoſitõ q dicim ptes poſſi⸗
biles ↄponi in ſimplicibo accipit᷑.que aliqũ habẽt oꝛdi⸗
nem ᷣm pꝛiꝰaliqñ ᷣm poſteriꝰ reſpectu alioꝝ ↄpoſitoꝝ
In alijs vo q vere dicũt᷑ ↄpoſitões.eſt oꝛdo ſᷣm pꝛiꝰa po
ſteriꝰſimplicif᷑. AUnde ante ↄpoſitũ ex ꝑtivo nũeralibo.ẽ
ↄpoſitũ ex ꝑtibo integralibo. Ante vo ↄpoſitũ ex ꝑtibo iĩ⸗
tegralibo.eſt ↄpoſitũ ex ꝑtibo vmꝰ foꝛme ſcʒ hbomogeneo

rũ.ante vo ↄpoſitũ illð ẽ ↄpoſitũ ex matia ⁊ foꝛma.ñ

ðo illud eſt ↄpoſitũ ex ꝑtibo ſᷣm diffinitõeʒ. Ante vo il⸗
lud eſt opoſitũ.ex qͥ eſt ⁊ ꝙ eſt:ᷣ iſta duo vltima genera
ↄpoſitionũ.inueniũt᷑ in ſoꝛmis ſᷣm ſeipᷣas acceptis.vbi
nõ inuenit᷑ ↄpoſitõ materie ⁊ foꝛme. aũt nõ veꝛe di⸗
cat᷑ ↄpoſitõ vbi totũ nõ trahit eẽ a ꝑtibo:ptʒ ex rõne cõ⸗
poſiti.Compoſitũ em̃ dicit᷑ qð ex aligbo eſt.pars aũt in
plus extẽdit᷑:h̊ ꝓpꝛie ĩ his dicit. Bicik ei paꝛs a pho vno
mõ in qͥ poſſibile ẽ quãtitatẽ diuidi qͥquo mõ:⁊ ſᷣm hunc
modũ dicunt᷑ ꝑtes integrales ⁊ ꝑtes quãtitatiue.Alio
ðdo mõ dicit᷑ pars qð nuerat totũ.vel qð cũ alio ↄſtituit
aliud nũeratũ:⁊ ſic dicũt᷑ duo ꝑs triũ.⁊ vnitas ꝑs triũ:
vnitas eĩ aliquotiẽs ſũpta reddit binariũ.binariꝰ at᷑ cũ
vnitate t᷑nariũ ↄſtituit. Dicunt᷑ etiã ꝑtes ĩ q̃ diuidit᷑ ali
quid.ſic̃ ſunt foꝛma ⁊ mat᷑ia: vtpote foꝛma cupꝛi ⁊ ma⸗
teria cupꝛi ſũt ꝑtes ſpeciecupꝛee.Dicũt᷑ etiã ꝑs illa que
ſunt ĩ diffinitõe.vt genꝰẽ ꝑs foꝛme ſcʒ ſpẽi.Pꝛet hos eti
am modos dicit᷑ illud ꝑs in qͥ poſſibile eſt ſoꝛmã diuidi
abſq; quãtitate.ſᷣm ꝙ ſpẽs dicũt᷑ ꝑtes generis.nõ qꝛ ex
illis ↄponit᷑.Similit ad hũc modũ poſſunt reduci ꝑtes
vᷣtuales.nõ em̃ ex illis ↄponit᷑ ſubſtatia cuiꝰſũt ꝑtes vir
tuales:vt ſubſtãtia aĩe nõ ↄponit᷑ ex mẽoꝛia intelligẽtia
2 volũtate. 4 Ao illud aũt qð obijcit᷑ pᷣmo ꝑ iam dicta.
TRñdendũ eſt.ſũt em̃ genera ↄpoſitõnũ q ꝓpꝛie dicũt᷑ or
dinata ſᷣm pꝛiꝰ⁊ poſteriꝰ.4!. Ad illud qð ſcðo obijcieba
tur dicẽduʒ ẽ.ꝙ differẽtie ↄpoſitõnũ ſimplicit ſic accipi
pñt:ſũt em quedã ↄpoſitões ſᷣm ratõeʒ.quedã vᷣo in eſſe
ſimplicit. Que vo ſut ĩ eẽ ſimplicit.aut habẽt ꝑtes actu

diſcretas. aut q̃ nõ ſũt actu diſcrete. Si ſũt actu ꝑtes di

ſcrete.dicet᷑ ↄpoſitõ nũeralis.Si do ꝑtes nõ ſũt actu di
ſcrete.aut differũt ĩ foꝛma aut nõ differũt.Si differũt ĩ
foꝛma.ↄpoſitõ integralis nũcupat᷑.ſiẽ coꝛpꝰhũanũ ↄpo⸗
nit᷑ ex ꝑtibo⁊ ea q̃ ſunt hmõi:⁊a iſtud genꝰopoſitõis ſub
ſe bʒ plura genera.de ꝗbo nõ cẽ ad pñs dicẽdũ.ſũt em̃ al
terius negocij. Si aũt ꝑtes nõ differũt in foꝛma: habẽt
ↄſimilẽ foꝛmãa. aut vnũ eſt foꝛma alteriꝰ.Si habẽt cõſi/
milem foꝛmã.dicunt᷑ ꝑtes homogenee.ſiue quãtitatiue
a quibuſdã.ſicut coꝛpꝰex coꝛpoꝛibo ↄponit᷑. Si aũt vnũ
eſt ſoꝛma alteriꝰ.dicet᷑ ↄpoſitõ ex materia ⁊ foꝛma q̃ vo
cat᷑ naturalis.Pꝛeter has ſũt due ↄpoſitões ſᷣm ratõeʒ
vbi ſcʒ duo ↄueniũt ad ↄſtructõeʒ vniꝰ foꝛme. ſicut ſunt
ptes diffinitiue.aut vnũ eſt foꝛma alteriꝰ ſicut qͥ eſt foꝛ⸗
ma eſt eiꝰ qð eſt. ¶ Ad tercõ obiectũ dicẽduzʒ.ꝙ licet cõ
poſitũ inquãtũ hmõi diſſimilitudinẽ habeat reſpectu pᷣ
mi qð eſt oĩno ſimplex:habet tñ ſimilitudineʒ ſᷣm ꝙ te⸗
net ratõeʒ vniꝰ:⁊ ſᷣm ꝙ vere vnũ eſt. magis axpꝛopinq̃r
ſimilitudine ad pꝛimũ.ſᷣm vᷣo ꝙ minus vere vnũ eſt.mi⸗

nus appꝛopinquat vel magis elongatur.

7

ulus tercuuns

KRN
B terciũ quo querit᷑ de cauſa ↄpoſitõis pᷣme
ON Jaã aũt dictũ eſt. ꝙ pᷣma ↄpoſitõ ⁊ vniuerſali
oꝛ eſt. ex quo ⁊ qð eſt. Sicut eĩ ĩ oino ſimpli
ti idẽ eſt qð eſt. ⁊ quo ẽ:ita in ↄpoſitis differt qð ẽ ⁊ qᷣẽ

MQuerẽduʒ eſt ̊ vtrũ cõneniat om̃i creature deinde ſi ſit
vyvniuerſalioꝛ qᷓᷓ illa que Ar 7 foꝛma vel nõ. Tercõ

Fᷣm quã ratõeʒ accipiat᷑. ↄueniat om̃i creature vi
det᷑: eo ꝙ nullũ creatũ eſt ſua eẽntia.nec a ſe ha bʒ eſſe hſᷣ
aliũde depẽdet:&ᷓ in creatura om̃i qð eſt ⁊ quo eſt.diffe⸗
rũt.g hec ↄpoſitõ ↄmũis eſt om̃i creature.4 Pꝛeterea
iſta duo ſimplex ⁊ opoſitũ.diuidũt ſufficiẽter ens.ĩ deo
aũt ſolo idẽ eſt qð ẽ ⁊ qno ẽ.̊ in om̃i alio.nõ ẽ idẽ qð eſt
⁊ quo ẽ:ſ om̃e in qͥ nõ eſt idẽ.eſt ↄpoſitũ:g̊ oĩs creatura
hoc genẽ ↄpoſitõis eſt ↄpoſita. nral oĩs creatura
hoc genere ↄpoſitõis eſt ↄpoſita:illud qð dicit᷑ qð eſt vł
quo eſt.aut eſt creatura vel nõ. Si nõ eſt creatuꝛa vtrũ⸗
q; illoꝝ aut alterũ eſt creatura aut nõ:neutrũ aũt crea⸗
toꝛ eſſe poteſt. cũ creatoꝛ non ſit materiale reſpectu ali⸗
cuiꝰopoſitõnis ſiue materia.VInde augu.in libꝛo ð tri
nitate. In ſma perſona pars nõ poteſt eſſe deus.q̃nto⸗
magis pars trinitatis eſſe nõ poteſt:multofoꝛtiꝰnec ꝑs
alicuiꝰcreature:cũ pars ſit poſſibilis ad totũ.diuĩa vᷣo
natura reſpectu nulliꝰeſt poſſibilis.vtrũq; ergo eſt crea
tura.Sed dictũ eſt omnẽ creaturã eſſe ↄpoſitaʒ ex quo ẽ
⁊ quodeſt.ergo quo ẽ.habet in ſe vtrũq;.⁊ ſic erit abue
in ifinitũ:nõ oĩs creatura ẽ ↄpoſita. Itẽ vnitas cre⸗
ata.aut ẽ qͥ ia vnitas ẽ vnũ.aut nõ:ſi ſeipᷣa vnũ ẽ.g idẽ
eſt quo ẽ 1 qð eſt. Si eĩ ſeipᷣ̃a vnũ eſt.ſeipᷣa eſt.eo ꝙ vnũ
7 eſſe ↄuertũt᷑.Si vᷣo alia re a ſeipᷣa eſt vnũ: aut illa res
ſeipᷣa eſt vnũ.aut nõ. Si nõ ſeipᷣa eſt vnũ.erit abire ĩ in⸗
finitũ.Si aũt ſeipᷣa eſt vnũ.cũ om̃is res vna ſcʒ vnitate
Dicat᷑ vna.illa res erit vnitas:⁊ ita ſtãdũ erit in pꝛimo
aut erit reſlexio:ſed reflexionẽ impoſſibile eſt eſſe in cau
ſis.ergo vnitas ſeipᷣa eſt vna: ergo idẽ eſt in ea qð eſt et
quo eſt:⁊ eſt creaturꝗ.ergo in aliqua creatura nõ eſt ſu⸗
pꝛadicta ↄpoſitio. ſ quod dicẽduʒ eſt ꝙ om̃is crea
tura dicit᷑ ↄpoſita.iſto genere ↄpoſitõnis vno duoꝝ mo
doꝛum:aut quia habet in ſe ↄpoſitõneʒ illam. aut quia
cum alio venit ad ↄponẽduʒ terciũ. Quo em̃ eſt res vni⸗
tur cuʒ eo qð eſt.in illo qð ↄpoſitũ eſt ex vtroq;:⁊ ita cõ
poſitũ dicet᷑ ex alijs ↄſtitutũ.vel ex quo cũ alio aliquid
conſtituit᷑. Si ergo accipiendo ↄpoſitum aliquo duoꝛũ
modoꝝ.dicet᷑ omnis creatura ↄpoſita.Si vo coartare
tur ad intentõneʒ ↄpoſiti.ſᷣm ꝙ ↄpoſitum dicit᷑ ex alijs
conſtitutũ.nõ eſt omnis creatura ↄpoſita hoc genere cõ
poſitõnis:a ꝑ boc ſoluit᷑ pꝛimo obiectũ.¶ Ad ſcðᷣm ob
iectum de vnitate dicenduʒ eſt. ꝙ licet vnitas ſeipᷣa foꝛ⸗
maliter ſit vnũ.nõ tamẽ ſeipᷣa effectiue.Pꝛimũ aũt dici⸗
tur vere vnũ ſcʒ teus: quia nec foꝛmaliter nec effectine
habet vnitatẽ ab alio. VUnitas vᷣo creata effectiue habz
a deo. ſed foꝛmaliter non habet ab alio q a ſe:homo vᷣo
vel lapis ab alio habet effectiue ⁊ foꝛmaliter. Cum er⸗
go dicitur in ſimplici idem eſt quo eſt ⁊ quod eſt. ſi attẽ
datur omnino ſimplex. opoꝛtet accipere quo eſt. ſᷣm om
ne genus cauſe. Si vᷣo accipiatur ſimplex per extenſio⸗
nem. poteſt dici vnitas cauſa creata ſimplex quo ad ge⸗
nus cauſe foꝛmalis.ſed non ſimplex quo ad genus cau
ſe efficientis: dependet enim m eſſe ab efficienti. Item
cum materia vel ſubiecto vnum conſtituit.⁊ ita in vno
genere dicetur eſſe ſimplex alio genere dicetur eſſe ↄpo⸗
ſitum. ¶ Sed adhuc poteſt obijci.loquendo de vnitate
aut foꝛma m ſeipſam accepta. Intelligatur enim for⸗
ma creata non indigens materia:conſtat ꝙ huiuſmodi
foꝛma creata eſſet. aut ergo eſſet ſimplex aut compoſi⸗
ta. Simplex omnino non poteſt eſſe.cuʒ hoc ſoli deo cõ
ueniat.Vnde auguſti.in libꝛo ð ciui.dei. Ideo ſimplex
dicitur.quia qð habet hoc eſt quod habet. VUnde natu⸗
ra dicitur ſimplex.cui non ſit aliquod habeꝛe quod poſ⸗

ſit amittere. nec alind ſit babens? io ꝙ babet᷑.fſoꝛma Sg
iſta cũ nõ ſit ſimpler erit ↄpoſita. a liero duoꝝ modo⸗
rum:S nõ eſt ex alijs oſtituta.nec cũ alio poſita ad cõſti
tuendũ terciũ. nõ eſt ↄpoſita. Pꝛopter h̊ addendũ eſt
vt ↄpoſitũ etiã dicat᷑.nõ tm̃ vno duoꝝ modoꝝ ſupꝛadi⸗
ctoꝝ:pᷣ cuiꝰeſt eẽ depẽdens ab alio.2 intellectꝰdependet
ab intellectu: licet gare⸗ nõ habeat.nec pars alteridſit
tñ nihilominꝰↄpoſitũ dicet᷑. ꝓpter ſui depẽdentia in eſſe
⁊ intellectu. Accipiendo ꝗ̊ ↄpoſitũ aliquo triũ modoꝝ.
dicet᷑ ois creatura ↄpoſita.nec alio modo põt intelligi.
Et cũ querit᷑ ſi ſit vniuerſalioꝛ qᷓ illa.q ex materia ⁊
oꝛma vel nõ? nõ videt᷑. Om̃e em creatũ habet in ſe vt
poſſit reciꝑe ab alio.⁊ vt poſſit agẽ in aliud.vel eſt illuo
a quo eſt potẽtia recipiẽdi.vel ẽ illud a qͥ eſt potẽtia age
di. Sʒ qð habet in ſe vtrũq; eſt ↄpoſitũ ex his: ̊ ↄpoli⸗
tio iſta extẽdit᷑ intãtuʒ.quãtũ illa ↄpoſitõ que ẽ.ex quo ẽ
7 qð eſt:̊ ſunt equalis ambitꝰ.4: YItẽ in li.de articulis
fidei.materia ⁊ foꝛma ẽ ex materia ⁊ foꝛma:a quo vo eſt
potẽtia recipiẽdi.ẽ materia.a quo hʒ potẽtiaʒ agẽdi eſt
foꝛma:ꝗ eſſe creatũ eſt materia vel ſoꝛma vel ↄpoſituʒ.⁊
illaꝝ ↄpago tria pꝛoꝛſus iuerſa ſũt.que ĩ cuiuſlibʒ ſub
ſtãtie creatõe exigũtur. ¶ Cotra.nõ eſt idẽ qð eſi mate⸗
ria ⁊ quo ẽ materia. ſiłr qð ẽ foꝛma? quo ẽ ſoꝛma:ergo
