lud qdð hʒ partẽ extra partẽ diuidi pt.ꝗᷣ qð nõ hʒ parteʒ
extra partẽ nec ꝑ ſe nec ꝑ accidẽs.nõ pt diuidi nec ꝑ ſe
nec ꝑ accidens:ſed aĩa eſt hmõi.cũ ſit ſubſtatia incoꝛpo
rea. ñ pt᷑ diuidi nec ꝑ ſe nec peꝛ accidẽs.q] IToꝛte dicẽt
aliquis.ꝙ babet ptatem ertra ptem Fm accidẽs.cuʒ ſit
actus coꝛpis inſeꝑabilis a coꝛpe.Cõtra cũ ſit actꝰ coꝛ⸗
poꝛis nõ eſt in ſingulis ꝑtibo ſᷣm diuerſas partes ſub⸗
ſtantie ſue.ᷣ totaliter pm ſui ſi ubſtãtiaz. qꝛ tota ẽ ĩ qua⸗
libet ꝑte ſui:ꝗᷓ nõ diuidit᷑ pᷣm ꝑtes ꝑ aecidẽs.eo ; ẽ actꝰ
coꝛꝑis:cũ ergo aĩa nõ diuidat᷑ per ſe vel per accidens in
partes.nõ eſt ſui multiplicatiua. ergo aima non erit ex
aĩma. Pꝛeterea.in aguilla et hmi coꝛpoꝛibo. cũ diui⸗
duntur.nõ dicitur aĩma eſſe ex aĩma.ſed compoſitum
quod eſt dimiſibile in potẽtia.eſt diuiſũ actu:g cũ totuʒ
eſſet aĩatũ anteq; trcideret᷑. nõ eſt ibi.niſi mu tiplicatio
actu eius qdð fuit pꝛius in potẽtia.et nõ eſt aima er aĩa.
Item aĩma erat vna m ſubſtãtiã ĩ capite angnille. et
in cauda et ſimiliter in pꝛĩcipali parte plante et ſecũda
ria: ergo cum diuiſa eſt cauda a capite. nec noua ſubſtã
na anime ibi fiat:neceſſe erit ꝙ vna ſubſlãtia anime ſit
in cauda deciſa et in capite a quo ſ- eparat᷑ꝛergo nõ dicet
ꝙ aima ſit ex aĩma.̊ vna multe:qꝛ eſt in diuerſis ſbſtã⸗
tijs:nũquid ſiłr eſt ꝙ vnũ generat ex altero. vt plata ex

planta a planta ſine ab arboꝛe.coꝛpꝰ cciſ u3

lxx.
plãta. et aimal er Almali⸗ A qð dicendũ eſt.ꝙ diui⸗
ſio coꝛpoꝛis aĩmati ĩ partes actu ſeparatas. nõ facit ꝙ;
aia ſit ex aima. nec ꝙ vnũ aĩmatũ ſit er alio vel de alio:
ſed qð eſt multũ in potentia.iom ẽ multu in actu. a eĩa
vnaẽ multoꝝ.et multe per accidens. ſicut in diuiſione
anguille cõtingit in coꝛpoꝛiho anuloſis:ih̊ ſecus ẽ ĩ bis
que fiũt per generatõem. ibi em̃ ẽ dicere aĩatũ ex aia⸗
to eſt. et multe ſũt aime ſm illud ; ſunt ⁊ m illð ꝙ ſũt
actus:q; aĩatũ pratem habet multiplicãdi in mltiplica⸗
tione ſui ſuſceptibilis naturalit.diſſert aũt in parte hec
multiplicatio.ab illa queẽ ĩ ſoꝛmis coꝛpoꝛalibo.vt ignei
tate.qꝛ ibi foꝛma ſequit᷑ diniſionẽ materie vtroq; modo
vt poſſit per ſe ſubſiſtẽ. hic at ñ niſi vnomõ vtſi implicit᷑
ſiſtet: nõ em̃ cauda pr̃ per ſe ſubſiſtere in aĩmatõe licet
ad hoꝛã:ignis vo diuiſus per ſe pt᷑ ſubſiſtere.⸗¶ Pꝛete⸗
rea.igneitas partem habet extra partem in igne. vnde
et maioꝛ dicitur in maioꝛi igne. etiã mioꝛ in mioꝛi:aĩma
vo nõ ſic.neq; em habet partẽ extra partẽ.neq; ẽ maioꝛ
in maioꝛi neq; nnoꝛ in mioꝛi. In hoc aũtẽ cõueniẽtia.q;
vtrobiq; eſt ſimiliũ de ſimilib ꝓductio. Vnde aĩatum
dicit᷑ ex aito:aima dᷣo ex aĩima no ita MPꝛie dicit᷑:qð ſi di
ceretur in plantis et quibuſdã mialibo. nõ tñ diceretur
in omnibo. nullatenus aũt in homie ſicut infra oſtende

tur 2c.
Articulns ſecundus

cundo ꝓcedendum eſt ad inquiſitõʒ oꝛigi⸗
nis aĩme in aĩmalibo.que fiũt er putrefacti⸗
one ſiẽ in vermibo. Dixerũt em̃ quidã.ꝙ coꝛ⸗
poꝛa celeſtia inducũt aĩam ſenſibilẽ ĩ hmõi aĩalibo. Alij

Hvo dixerũt ꝙ ſpũales ſubſtãtie q̃ mouẽt coꝛꝑa celeſtia:

inducũt illã in hmõi coꝛpoꝛibo. Cercij vᷣo dicũt eã a deo
eſſe creatã.i Pꝛimi vᷣo inducũt᷑ ad B.q coꝛpoꝛa ſupeꝛce
leſtia per ſe ſint cauſe.qꝛ ſᷣm mutatõʒ ĩ ſuperioꝛilv ſctaʒ
fit mutatio ſiue generatõ bmõi aĩaliũ.vñ ĩ vere cum ſol
accẽdit tũe maxie generãt᷑:ſilr ĩ eſiate ⁊ antumno:mini
me aũt in byeme. Sʒ cõtra ẽ ꝙ coꝛpoꝛalis virtꝰ non
eſt pꝛincipiũ rei ĩcoꝛpoꝛee.cũ res incoꝛpoꝛes ſit eſſentie
nobilioꝛis virtute coꝛpoꝛali:ergo nõ ſunt ſuperceleſtia
coꝛpoꝛa ſufficiẽs pꝛicipiũ generatõis iã dicte.qua fiant
aĩe ſenſibiles.¶ Si vo dicat᷑.ꝙ ſubſtãtie ſpiritales.mo⸗
uẽtes coꝛpoꝛa ſuꝑceleſtia ſũt pꝛĩcipia aĩaꝝ.ita ꝙ coꝛpo⸗
ra celeſtia diſponũt materiã:ᷣ perſectõ inducitur a mo
toꝛe ſupceleſti. et ſic coꝛpoꝛeũ a coꝛpoꝛeo.et incoꝛpoꝛeũ
ab incoꝛpoꝛeo.Cõtra H̊ ẽ.qd dicũt ſancti. ſolũ deum eẽ
creatoꝛẽ. Si ᷣo hmõi aĩme ꝓducũt᷑ in eẽ a vᷣtute ſuper⸗
celeſti incoꝛpoꝛca:aut de nibilo fierẽt.et tũc diceret᷑ ẽ
creatrix illa virtus ſuperceleſtis.qdð eſt impoſſibile:aut
ex aliqͥ pexiſtenti.et illud nõ eſſet coꝛpoꝛeũ.cũ ex coꝛpo⸗
reo incoꝛpoꝛeũ nõ pducat᷑. Si do ex incoꝛpoꝛeo.eadem
eſt queſtio de illa:et ſic in infinitum. Nec ex ſe natura⸗
liter pꝛoducit.cum virtus incoꝛpoꝛea celeſtis ſit ſepaꝛa
ta a coꝛpoꝛe. NHic autem eſt inſeparabilis a coꝛpoꝛe: nõ
ergo ꝓducitur hmõi anima ſenſibilis a virtute incoꝛ⸗
poꝛea ſuperceleſti que ſic creata S.¶ Si dᷣo dicat᷑ vltimo
Ipt iã dicta.ꝙ adaptatõẽ materie a coꝛpoꝛibo ſuꝑcele⸗
ſtiba vel ipis mediãtibo:ſᷣ aĩa ſenſibilis q̃ ẽ ccẽ plementũ
ẽa deo.ſm hoc obijcit᷑. nõ erit verũ ꝙ ſolꝰ ĩtellectꝰ.i.
ſubſtãtia habẽs intellectũ.ſit ab extrinſeco.ſicut habe
ĩli.de aĩalibo.¶ Pꝛeterea.ſi eẽt ab eytriſeco bec aĩa ſen
ſibilis.a nobilioꝛi pꝛĩcipio eẽt ſoꝛma in his qᷓ fiũt putre⸗
factõe.q ĩ his q fint generatõe:⁊ ita eẽnt entia nobilio⸗
ra:quod cum nõ ſit. non erunt aĩme in bmõi coꝛpoꝛibo
ĩmediate a deo. Pꝛeterea. quare ñ eſſent ſeparabiles
hmõi aĩe.cũ ꝓueniãt ab extrinſeco oĩno.nec dependent
niſi a dxo qᷓtum ad ſuum ene⸗ A qð poteſt reſponde
ri.ꝙ ſicut in ſemine deciſo pᷣm naturam eſt quidam mo
toꝛ incoꝛpoꝛeus.quo mediante. diſpoſitio fuit ad per⸗
fectionem que eſt anima. ita in bis que fiunt putre⸗
factione. eſt quidam motoꝛ incoꝛpoꝛeus.quo medi⸗
ante fit diſpoſitio od perfectionem que eſt anima: nec

im ab illo motoꝛe creato dicit᷑ creari. qꝛ creatio eſt de ni

bilo.boc aũt eſt ꝓductio de exiſtẽti Fᷣm quãdã ſiłitudi⸗
nem licet remotã. Si vo dicit᷑ creari a deo ſoꝛma vltima
ſic diſpoſitio materie ab actione coꝛpoꝝ celeſtium. non
ꝓpter bhoc ẽ nobilioꝛ foꝛma ĩ putrefacto. ꝙᷓ ĩ his que fiũt
ſm vniuocã rõem:qꝛ et ibi dicit᷑ ſieri ſoꝛma vltia a deo
diſponẽte. mouẽte naturaliter materiã. Sic em̃ vr aug.
dicere in li.de trini.cũ ponit agricolã diſponentẽ mate/⸗
ria n. deũ aũt creatoꝛẽ.i.cõditoꝛem foꝛme. et motoꝛẽ in
ſu ꝑceleſtibo. diſponentẽ materiã. deũ aũt foꝛme cõdito/
rem. Mec ꝗpter hoc eſſet foꝛma ſeꝑabilis.qᷣ nõ cõdidit
eam deus. niſi dependentẽ ineſſe et oꝑatione a ſuſcepti⸗
bili:nõ ſic aũt eſt in aĩima rõnali.¶ aut phs dicit aĩ⸗

mã itellectiuã eſſe ab extrinſeco. boc eſt nõ tm ꝓpt agetẽ

.

vltimũ q eſt extrinſecꝰ.ſic em̃ eſt infoꝛmis pꝛimo creatis
que tñ nõ ſunt ſeꝑabiles.et hoc ẽ qꝛ nõ dependet ſuũ eẽ
ab extrinſeca cauſa:fatendũ eſt ergo vel vltimã foꝛmam
eſſe a motoꝛe creato.nõ tñ creari:bᷣ fieri in exiſtẽte. p ſiłi
tudiem remotã. vel a deo creari.i.condi. diſpoſitoõʒ 50
tam ĩ his que fiũt ſᷣm vniuocã rõem.ꝙᷓ ñ vniuocaʒ fieri
ab agentibo creatis.

Articulus tercius
ierciñ quo querit᷑ de oꝛigine aĩmaꝝ nr̃aꝝ
rõnaliũ. Vltrũ poſſunt dici aĩme ex aĩma. et
vocauit hũc modũ eſſendi eſſe ex traduce.qð
auidã aſtruũt ꝓpter oꝛiginale peccatũ qdð a patribo de⸗
ſcẽdit ad filios:oꝛiginale aũt cũ ſit peccatũ eꝛit in aĩma
et ideo dicebãt:ꝙ ſicut de carne paterna caro pueri oꝛi⸗
ginaliter ꝓducitur. ita de gignẽtis aĩma.aĩma geniti de
Duci eſtimet᷑. ¶¶ Sed cõtra hoc obijcit᷑ ſicut obijcit bugo.
ratio pꝛima ẽ.q ſpũali nature nõ cõuenit neq; ex mate⸗
ria eſle. qm̃ eſſentialiter ſimplex eſt. ̊ neq; mater is eſſe.
qm in vnitatis ſue ſimplicitate indiuidue ſem ꝑ cõſiſtẽs
augeꝛi vel multiplicari oĩno nõ pt᷑:ſimpler em̃ nata pꝛo
pagatõem nõ facit. niſi ad id qð ꝓpagandũ eſt ab ipſo.
a quo ꝓpagandũ eſt.ꝑs ſummi no pt niſi totũ traſierit:
quod & vnũ eſt inter duo.ſi totũ traſierit.nihil ex eo re⸗
manet illi a quo eſt:ſi aũt totũ ꝑmanet nihil confert illi
ad qð eſt. Si aia er aĩa gignit᷑ ſiẽ caro ex carne. dicãt
qũo ſimplex illa ſubſiãtia.aut tota ĩ gignẽte remaneat.
Si ingenitũ traſierit. aut tota in genitũ traſeat.ſi in gi
gnẽte remãſerit. niſi foꝛte oms aĩas cõſubſtãtiales dice⸗
re velint.a illã naturã ſimplicẽ ĩ ꝓpagatõʒ filioꝝ ꝑſona
liter multiplicari.ſ eẽntialit ñ diuidi.nõ attẽdẽtes quã
ta incõueniẽtia hãc aſſertõʒ ↄſequãt᷑.ſi vna et eadẽ eẽn
tia ſil britudieʒ et dãnatõz glie 2 pene addicta credat᷑.
PHoſtremo.cũ dicat auctas reuertat᷑ puluis ĩ terrã de q̃
ſumptꝰ ẽ.⁊ ſpũs redeat ad dñm ꝗ fecit illũ.maifeſte oñ⸗
dit᷑. ꝙ nõ ſpũs de ſpũ.ſ̊ caro de carne trãſducat᷑ materi⸗
aliter: qᷓuis em̃ nr̃a materialit corꝑa pꝛio loco de terra
nõ ſint.idcirco tñ nõ incõuenient᷑ d tra ſũpta eẽ dicũt᷑.
qꝛ pᷣmi hoĩs coꝛpꝰ a qͥnr̃a coꝛpa materialit eſcẽderũt:
de terra p materiã ſũptũ ẽ. Qð licʒ ſub eodẽ q; ĩtellectu
de ſpiritibo q; nr̃ is nõ ex traduce eẽ credẽt᷑.poſſit dici ꝙ;
a dño dati ſunt.ĩ eo q; a dño datꝰ ẽ pꝛimꝰ ſpũs.ſcʒ a qꝑ
materiã deſcẽderũt.tñ ĩ H̊ ꝓbabiliꝰ ↄſtat aias ex tradu⸗
ce nõ eẽ.ꝙ ſic ĩ pꝛio hoĩe coꝛpꝰ de terra ſi umptũ.ſpũs vo
a deo dat legit. ita et rõ erpoſtulat vt ĩ ſeq̃ntibo quideʒ
om̃ibo caro ꝗdẽ ex carne deſcẽdẽ.ſpũs at a dño credat᷑
venire. Pꝛeterea. cũ ĩ lege ſcriptũ ẽ. Si ꝗs ꝑcuſſerit
mulierẽ pᷣgnãtẽ:⁊ ulla aboꝛtiuũ fecerit:ſi nõ fuit foꝛma⸗
tũ mulctet᷑ pecuiĩa. Si at᷑ foꝛmatũ fuit.reddat aĩazʒ p aĩa
apte declarat᷑ qꝛ cũ caro de carne ſemĩat᷑.aĩa ſiłr ex aĩa
nõ trabit᷑. Si em̃ cũ carne aĩa ſemĩat᷑q̃re in aboꝛtiuo ñ
foꝛmato aĩa ꝓ aĩa ñ redderet᷑:cũ ̊ inaboꝛtino tñ foꝛma
to.aĩa/ꝓ aĩa reddi iubet᷑.qd niſi ĩ eo nec dũ foꝛmatuʒ
eſt.adhuc aĩaʒ nõ eẽ ondit᷑.vt vicʒ queadmodũ ĩ pꝛimo
hoĩe pꝛiꝰ coꝛpꝰ foꝛmatũ.deinde aĩam infuſaz legimꝰita
etiã in oĩbo ſubſequẽtibo pꝛiꝰ in vulua coꝛpus huanũ foꝛ
mari. de inde aĩazʒ infũdi credamꝰ:qð ſi cni ſoꝛte videat᷑

qũo paternũ ſemẽ in vulua ante aĩmatõem. vel creſcere
poſſit aut vegetari: vel etiã vſq; ad hũani coꝛpꝑis effigiẽ
ꝓmoueri. videat qũo ar buſta et plãte et gramia vniuer
ſa eiuſmõi aĩam nõ habẽtia. ſola viriditate vegetenĩ et
creſcant.et motu ſuo in foꝛmã ꝗꝓpꝛio generi ↄuenientem
ꝓducũtur. His et hmõi rõnibo. ꝓbabile factũ c.aĩas

er tꝛaducte ñ eſſe ̊ nouas de nihilo creatas.nouis quo

tidie coꝛꝑibo. de paterno ſemie in vulua foꝛmatis ad vi
uificatõem infundi. ¶¶ Iem in li. qᷓſtionũ no.teſ. Inho⸗
neſtũ puto ſi dicant᷑ aime coꝛꝑibo gener ari vt aĩma na⸗
ſcat᷑ ex aima.qð nec ip̃i aime cõpetit:aut ſi certe ſingule
celeſtes ptates facte ſint.⁊ ex ipᷣis ceteꝛe nate ſunt. pt ex
vna ade aĩma credibile videri ceteros naſci:b̊ nõ coue⸗
nit. quia ſoli deo hoc poſſibile fuit. vt ſimpliciter genera
ret. nec ceteris cõcedetur qð tam miſticũ eſt in cauſa ſal
uatoꝛis:vt nõ ſolum a ſolis gentilibo vel iudeis.verum
etiã ab ipis qui xpᷣianos ſe dicũt incredibile putet᷑.azʒ
ſi eo temꝑe quo ſemĩatur coꝛpꝰ.et aĩma generat᷑ ex aĩa:
de adam coſia legimꝰ ſublata:nõ tñ aĩiam natam ex aia:
Hſ ſi coſta ſecũ hbabuit aĩam. iam nõ nata eſt ̊ detracta ĩ
ptem. Sed nec hoc ſcriptũ eſt: ꝓgbeta em̃ ʒacharias ait

inter cetera. Qui inqꝗt plaſmauit aiam homis in eum.

Qec yſaias ab his diſſentiens ait.ꝗ fecit et finxit te in

vtero. Si g in vtero fingit᷑.iã foꝛmato coꝛꝑe tribuit. Cũ

em̃ om̃ia membꝛa implet coꝛꝑis.figurata dicit᷑ in coꝛpo
re: vt ſicut aqua cum ſit ſine effigie miſſa tamẽ in vaſis:
ſigurata videtur.ita et auma cũ ſit natura incopoꝛea et
ſimplex foꝛmatur in coꝛpus ſingula membꝛa viuificãs
Item in li. de eccleliteis dogmatibus. anime nõ cũ
coꝛpoꝛibo ſeminantur.vt luciferani dicunt. ¶¶ Item geñ.
ij. Hoc nũc os ex oſſibus meis ? caro d carne med: ⁊ ñ
eſt dictum. quia anima ſit de anima: ꝑ quod datur intel
ligi ꝙ anime rationales nõ ſunt ð aĩma pꝛimi bominis
nec oꝛiginem habent 'm modum iſtum. ¶ Aod illud vo
qð obijcitur de oꝛiginali peccato. Reſpõdetur ꝙ tradu⸗
ctio oꝛiginalis peccati nõ eſt ꝑ bunc modum.ſed mediã⸗
te carne coꝛruptionem libidinoſam ſecum deferente. aĩ⸗

ma vo cõiuncta carni ſic coꝛrupte trabit coꝛruptionem
pᷣm modum ſuum pꝛimo culpabilem. et ceinde penalẽ:

non quia anima puuli ſit e anima ade.ſed quia anima
ade nõ ſernauit ſibi et poſteritati rectitudinem oꝛigina
lem. ¶ Pꝛeterea. ſi diceretur indifferenter & vnaquac;
anima rationali.ꝙ fieret de materiaſ pirituali pꝛeexiſtẽ
te. Lunc obijcit aug.ſuꝑ geñ. quia illa anima. aut eſt
viuens. aut vitam non habens. Si non eſt vitam habẽs
quo ergo eſt materia viuentis ſi ubſtaãtie vt er qua fiat.
Si vo eſt viuens. aut tm̃ vegetabili vita.aut tm ſenſibili

aut tĩ rationali vita. Si tm vegetabili eſſet planta. et

anima rationalis fieret ex planta. Si vo er ſenſibili im
eſſet materia rationalis aĩme bꝛutum. Si vo habet vi⸗
tam anime rationalis.· ergo eſſet aĩima:et ita pari rone

fieret hoc ex illo.ſicut econuerſo.cuʒ eſſet eque comple⸗

tum: nõ ergo aĩma rõnalis facta ẽ vel fit ex materia ſpi⸗

rituali periſtẽte.eſt & ex mibilo facta? ita creata. S3

adhuc ẽ q̃ſtio.vtrum aĩma ſacta ſit ex materia coꝛꝑali p⸗
iacẽte vel alia aia. OQð pᷣmũ nõ videt᷑.qꝛ coꝛpoꝛen min?
nobile ẽ in genere incoꝛpoꝛeo.ſᷣ pꝛincipiũ inꝙtum hbmõi
nobilius eſt eo cuiꝰ eſt pꝛincipiũ vel adminꝰ eque nobi
le. ergo incoꝛpoꝛeũ nõ habebit materiã coꝛpalem er qua
fiat. ¶ Pꝛeterea.ſi materia eſſet coꝛpoꝛea.aut foꝛma ſi⸗
militer eſſʒ coꝛpoꝛea.aut incoꝛpoꝛea:ſi eſſet coꝛpoꝛea. S
nõ ꝓduceretur niſi coꝛpoꝛeum cõpoſitum.no S aĩa cuz
ſit res incoꝛpoꝛea. Si vo foꝛma eſſet incoꝛpoꝛea compo⸗
ſitum ex illis. aut nec eſſet coꝛpoꝛeũ nec incoꝛpoꝛeum · et
ſic nec in genere ſubſtantie. quod eſt impoſſibile: aut co⸗
poſitum eſſet coꝛpoꝛeum. et ita aima eſſet coꝛpoꝛen ſicut
bomo qui cõponitur ex aĩma et coꝛꝑe. nõ eſt poſſibile
aĩam fieri ex materia coꝛꝑaliter.

¶ Nueſtio. lxn. de tnbus

cauſis alijs. ſez foꝛmali.efficienti.et final·

f f ð— — —.

kſeer⸗

niner
nlet
nntem
digs
qoo
Ky
nbo⸗
dha⸗
igule
brer
he⸗
jera
ſal

ʒ;
gig:
kgig⸗
actai
et
elnn.
lein
Ci
n
aſis:
nae
fii,
ſoci
gen.
ii
intel
hnis
bo
ado/
edii⸗
,ai
Henn

glet

na
ina
nag
riſte
nre
obis
fat
ſbl

ſe

mana.ꝙ nõ eſt de ſubſtãtia dei ſ̊ a deo.
ec ſit ð ſubſtãtia corꝑali nec de intelle
ctuali pᷣexiſtẽte.cõſequẽter ꝓſequẽdũ ẽ
de ceteris tribo cauſis ſcʒ foꝛmali.effici
enti.et finali.q Pꝛimo querit᷑ de cã foꝛmali vtrũ aĩa bu
mana ſit cõpoſita ex materia et foꝛma. Secundo q̃rit
cã efficiẽte.vtrũ aĩme habeãt aliã cãm efficiẽtẽ qᷓ; ceũ

Teꝛcio querit᷑ de cã finali. An aĩma hũana facta ſit

ꝓPtex reꝑatõem ruine angelice.

malẽ.⁊.v.hẽat cãaz materialẽ.ſᷣm q; foꝛma

—

vtrũ aĩia hũana ↄpoſita ſit ex matia et foꝛ

cipiũ.eſt boc et hboc:et loquit᷑ de his que ſunt ſubſtãtie ꝑ
ſe.ad differẽtiã foꝛme et materie:qꝛ alit᷑ eſſet abire ĩ inſi
nitũ:ſ̊ aĩima hũana eſt talis.qꝛ ẽ ꝑſe exiſtẽs.qð pʒ ex ſe⸗/
patione et ex motu.& hʒ in ſe hoc et hoc:ſ̊ h̊ nõ erit ma
teria et materia.vel foꝛma et foꝛma.alterũ em̃ eẽt ſuꝑua

cuũ.ꝗᷓ erũt illa duo materia et foꝛma.g aima habʒ ma⸗

teriã et foꝛmã. Itẽ dyoniſiꝰ poſt monadẽ ſeqnit᷑ bina⸗
rius.ſᷣ pꝛima monas ẽ deus.j cũ ſequat᷑ pꝛimꝰ binariꝰ
et nõ loquit᷑ de binario ↄpoſito ex illa vnitate.ſ̊ ex rebo

ſe habẽtibo ꝑ modũ numeroꝝ.ſic em̃ dic Moeti ꝙ oĩa q

ſunt a pꝛima arte numeroꝝ rõne vident᷑ eſſe foꝛmata.g
cũ ñ ſit niſi pꝛimus binarius reſpectu materie et foꝛme.
er ũt ſubſtãtie ſpiritales qᷓ ĩmediate ſunt poſt pꝛimã ſᷣ⸗
ſtantiã q̃ eſt deꝰ.vt angelꝰ et aĩa.habẽtes materiã ⁊ foꝛ⸗
mꝗ. Item nibil ẽ agẽs et recipiẽs ſᷣm idem in ſe oĩno.
cũ ergo agere cõueniat foꝛme ⁊ reciꝑe materie. erit aĩa
hũana habẽs vtrũq;·et ita ↄpoſita.⁊ hec rõ cuʒ pᷣdictis
extẽdit ſe ad alias aimas..¶ Itẽ in aĩia hũana ẽ intellectꝰ
q̊ eſt oĩa facẽ.et quo ẽ om̃ia fieri.ſiue agẽs et poſſibilis.
et iſte nõ eſt ille:& cũ intellectꝰ poſſibilis ſit potẽtia re⸗
ſpondẽs ꝑti receptiue:intellectꝰ agens ꝑti actiue.neceſ⸗
ſe eſt ante iſtã pluralitatẽ potẽtiaꝝ.eẽ pluralitatẽ ꝑtiuʒ
eẽntialiũ.¶ Item om̃e agẽs.cuiꝰ actio nõ ẽ ſua ſubſtan⸗
tia.eſt agẽs ñ ꝑ ſe totũ ̊ ꝑ aliꝗd ſui:⁊ loquit᷑ de ꝑ ſe agẽ
tibo:ſᷣ oĩs agẽtis pᷣteꝛ deũ eſt actõ nõ ſua ſubſtãtia.qᷓ aie
ergo aĩa habʒ aliquid ſui ꝑ qð agit:&̊ᷓ non eſt oĩno ſim⸗
plex ſ̊ cõpoſita.¶ Item aĩa eſl mouẽs coꝛpꝰ. et nibil idẽ

m ſbam eſt mouẽs et motũ.q̊ aĩma ẽ ſubſtãtia pᷣter coꝛ.

pus.et maxĩe hũana:hᷣ cñ ipᷣa ſit ſubſtãtia pᷣter coꝛpꝰ ha
bet qdð patit᷑.ſic cũ punit᷑et ꝙ agit ſic cũ cõuertit᷑ ſe ſuꝑ
cognoſcibilia: cũ actio et paſſio dicãt multiplicitatezʒ
oxpoſitoꝝ accidẽtiũ.neceſſe erit oppoſitõem pꝛicipioꝛuʒ
pcedere.¶ Cõtra.augin li.de quãtitate aime.ſimplerx
natura aie dici pt.qꝛ ex alijs natis cẽ.¶ Itẽ aug. in li. de
aima et ſpũ.Nima ẽ ſubſtatia ſpiritalis ſimplex indiſſo
lubilis. Item om̃is eẽntia nobilioꝛ eſt qᷓ ſua potẽtia.
vel adminꝰ eque nobilis. ĩtellectꝰ eſt potẽtia aĩe.erxẽ

ſimplex. eius eẽntia eſt ſimplex.¶ Item aĩa hũana eſt

ad imaginẽ dei ſiẽ dicit ang. q;ꝛ hũana aĩa habet vires
ſuas ad quãdã imaginẽ trinitatis ſũme.vt ſũt memoꝛia
intelligẽtia volũtas.vna mẽs.vna eẽntia.vna vita.ſicut

pater et filiꝰ et ſpũſſctus ſũt vna eẽntia:ſic q̊ pluralitas

ꝑſona ꝝ nõ repugnat ſimplicitati eſſentie diuie.ita nee
pluralitas viriũ repugnat ſimplicitati aĩe hũane.¶ Itẽ
ſi foꝛmnã cõtingit eẽ ſimplicẽ nõ ↄpoſitã ſcʒ ex materia ⁊
ſoꝛma.et ibi eẽ ſtatũ: ꝓpt qd nõ pt᷑ aĩa hũana eẽ ſimplex.
nõ hñs foꝛmã ꝑtem ſui:ſᷣ ꝙ ipᷣa ſit foꝛma. Itez angel⸗

et aĩa hũana cõueniũt ĩ genere.⁊ differũt in ſpẽ:ßſ ommia
ſic ↄueniẽtia et differentia hñt genꝰ et differẽtiã. g bãc

ppoſitõem hñt. et ꝗyt hoc licʒ habeãt hãc cõpoſitõeʒ ni⸗
bil ꝓhibet ſimplicitatem hr̃e.4¶. Sed huic videt᷑ obui⸗

are.ꝙ dici?᷑ illi cõpoſitõi rõnali altera cõpoſitio reſpon

Actũ eſt de aia hin/

Bpmũ qͥ qnt᷑. vtꝛ aĩa hũana heat cãz foꝛ
illð qd cũ materia cõſtituit totũ.hᷣ ẽ q̃rẽ.

ta. De illa em̃ eſt nr̃a intẽtio pꝛĩcipalis.Qð videt᷑ ꝑ D
Nqð dicit Moetiꝰ in li.de trini.In om̃i eo qð ẽ citra pꝛi⸗

lxſj.
dere in natura.ſcʒ que eſt ex materia et foꝛma. Aliqui
etiã volebant dicere.ꝙ aia babet cõpoſitõem in h̊ tm̃ ꝙ
ipa eſt.nõ ſeipᷣa.ſᷣ dependẽs ᷣm ſuũ eſſe a deo:et ido di⸗
catur in ea differre qð eſt et quo eſt.ſᷣ̊ nõ inqurimus hic
hanc differentiã. Sic em̃ ſoꝛme eẽnt ↄpoſite que ſũt cre⸗
ate ĩ materia:ſ̊ nos loqmur te ↄpoſitione ex materia et
foꝛma: ꝓut dicit᷑ foꝛma materie nõ ꝑſe ſubſiſtere.ſᷣ ĩ ma
teria:aĩam vᷣo ꝑ ſe ſubſiſtere.nõ tm̃ in materia et ita foꝛ
mã nõ hr̃e cõpoſitõem.ſ̊ aia.Eodẽ mõ.foꝛma non mo⸗
uet ſuã materiã localiter.qꝛ nõ eſt quid actu pᷣter ſuam
materiam:aĩma vᷣo mouet ipᷣm coꝛpus qð eſt ꝑfectũ ab
ea.et ideo nõ dicit᷑ t̃ foꝛma. h̊ĩ ſe ſubſiãtia.¶ Ad qð
dicendũ ꝙ aĩma hũana dicit᷑ cõpoſita ex foꝛma ⁊ mate⸗
ria intellectuali.nullatenꝰ aũt ſic habʒ materiaʒ et foꝛ⸗
mã.ſic dicũt᷑ coꝛpa habere materiã et foꝛmã.ſiue ſint ce
leſtia ſiue inferioꝛa:materie em̃ coꝛpoꝛalis terminus eſt
magnitudo.ſpũalis aũt materie nõ eſt terminꝰ.et ideo
in libꝛo de generatõe dicit phᷣus.Im poſſibile ẽ materiã
eſſe ſine magnitudie.loquẽs ð materia coꝛpoꝛali. Ao
obiecta aũt in cõtrariũ dicẽdũ eſt.q ſimplex cũ dicit᷑ de
aĩma et de angelo.intelligit᷑ in com ꝑatõe ſcʒ ad coꝛpoꝛa
que hñt cõpoſitõem ex ꝑtibus quãtitatiuis.ꝓut dicitur
ꝙ; coꝛpus eſt ex coꝛpoꝛibo vt ẽ diuiſibile ĩ infinitũ:̊ non
dicit᷑ ſimplex abſoſute.ſic em̃ ↄuenit deũ eſſe ſimplicem.
Adillud aũt ꝙ dicit aug.aĩam eſſe indiſſolubilẽ.⁊ ita
nõ incõpoſitã.Dicendũ ꝙ cõpoſitũ ẽ diſſolubile pᷣm in⸗
tellectũ.ſᷣ̊ nõ q; pars ſtet extra ꝑtem:ſ̊ aĩma dicit᷑ indiſ⸗
ſolubilis.qꝛ nõ deſinit eſſe.fit em ibi ſermo de aĩma rati
onali.et ideo nõ eſt hic de rõne aime.¶ Ad terciũ dicen
dum.ꝙ licʒ eẽntia dicat᷑ nobilioꝛ qᷓ ſua potẽtia.ĩ hoc ꝙ
potẽtia tepẽdet ab eẽntia et nõ ecouerſo:nõ tñ ſimplici⸗
tate oꝓpoſita ↄpoſitõi pꝛincipioꝝ opoꝛtet eẽ nobilioꝛeʒ
qꝛ ſicut intellectꝰ eſt ſimplex ↄpoſitõe ad vires ſenſibi⸗
les.ita aĩa ſimplex ẽ cõꝑatione ad ſenſibilłẽ et ad vege⸗
tabilem.¶ Ad quartũ dicẽdũ.ꝙ licet aĩa dicat᷑ ad ima⸗
inẽ diuĩe trinitatis.qꝛ pluralitas viriũ eſt vniꝰeẽntie.
KRñſio.ꝙ hec nõ eſt tota ratio.ſᷣ qꝛ pluralitas eſt taliũ
viriũ memoꝛie intelligẽtie et volũtatis.q ſic ſe habẽt.vt
intelligẽtia ſit a memoꝛia.et volũtas ab vtroqʒ.ſᷣm aũt
intellectũ poſſibileʒ et agentẽ.nõ eſt aima hũana ad ima
ginẽ.nõ em̃ in deo eſt intellectꝰ poſſibilis ſiue materiał.
et ideo recte loquendo.licet illa pluralitas non atteſtet᷑
multiplicati ſiue cõpoſitioni eẽntie.hec pluralitas atte⸗
ſtatur ↄpoſitõi eẽntie. Ad quĩtũ dicendũ.ꝙ nõ eſt ſiłe
de foꝛma et aĩa.foꝛma em pᷣter hoc ꝙẽ materie foꝛma.ñ
habet aliquã actualitatẽ:ſ̊ aia pᷣter hoc ꝙ ẽ aĩa.hʒ vir⸗
tutem qudã.ſᷣm quã dicit᷑ hr̃e ↄpoſitõʒ ꝓpꝛiã.cui rñdʒ
agere et pati.etiã cũ ẽ ſeꝑata.

embzꝛum ſecundum

Oc habito.conſequenter dicendũ ẽ de cau
ſa efficiẽti aĩe hũane et aĩe ſenſibilis. ꝓpt
erroꝛẽ quoꝛũdã.qꝗ deinceps recitabit᷑et in
pte ſupᷣ tãgebat᷑. Oñdit᷑ at ꝙ aĩa nõ pt᷑ ha
bere aliã cauſam eſleient qᷓ; deũ.licet ꝗdã dicere velint
angelicas intelligẽtias effectrices aiaꝝ rõnalium.ex G
innuẽtes argumetũ ꝙ medie ſunt int deũ et aiam rõna⸗
lẽ.et hñt poſſe ſuꝑ illã.ↄſulẽdo.mouẽdo.ſᷣm aliqð genꝰ
motꝰ.Sic g̊ videt᷑ ſe hre actꝰ ad actũ.ita potẽtia ad po
tentiã et ſubſtãtia ad ſbam. Pꝛeterea.ꝓ lucẽ pꝛio die
factã ĩtelligit᷑ eẽntia angelica.Sʒ ĩ luce coꝛꝑali videmꝰ
q; ipᷣa ẽ motoꝛ ꝑ quã fit aer ex aq̃ et mutua elemẽtoꝝ cõ
uerſio.Si ꝗ ſic ſe hʒ ipᷣa lux ſpũalis on ſbas.

erit ipᷣa cauſãs eẽ ĩ ſpuᷣalibo ſubſtãtijs 3 obuiat qoᷣ
dꝛ i ps. Qui finxit ſigillatim coꝛda eoꝝ.fingẽ at᷑ itelligẽ
facẽ:ꝑ coꝛda at᷑ itelligũt᷑ aĩe.q̊ aia hũana hʒ deũ cãzʒ effi
cientẽ. Item de ſola aia hũana di inſpirauit in i Ppʒʒ ſpi
raculũ vite:ꝗ̊ ipᷣa ſola ꝑ pꝛogatiuã dicit᷑ facta a deo.nõ
habẽs aliud pꝛincipiũ:nõ quin alie habeãt cãm ab ipᷣo.
Itẽ in libꝛo de eccleſia.dogma.Zie hoĩm ñ cũ coꝛꝑibo
ſemĩant᷑.ſic luciferani ⁊ cirillus.et aliqui latinoꝝ pꝛe⸗

ſumptoꝛes affirmãt.q̃ſi nature cõſequẽtia ſeruiẽte. Sʒ
dicimꝰ coꝛpus tuũ ꝑ cõiugij copulã ſemiari.creatõʒ vo
aie ſolũ creatoꝛeʒ oim noſſe.dei vo iudicio coagulari in
vulua atz ſoꝛmari.ac foꝛmatꝰ iam coꝛꝑe aĩam creari et
infundi.vt viuat in vtero hõ ex aĩma cõſtans et coꝛꝑe.⁊
egrediat᷑ viuus ex vtero plenꝰ hũana ſubſtãtia.¶ Jtem
ala rõnalis ſicut ſupꝛa habitũ ẽ.de nihilo creata eſt: ꝗ̊
nõ pt᷑ br̃e aliquã creaturã efficientẽ.cũ creature ſit eſſe
de nibilo.et ita eſſe terminũ creatõis nõ pꝛincipiũ ſicut
ſupꝛa habitũ eſt.¶ Preterea.aĩma rõnalis.ſicnt ange⸗
lica intelligẽtia in hoc ꝑficit᷑.q; nõ habet finẽ cũ habeat
pꝛincipiũ.ꝙ neutrũ eſt ab altero.cũ ſint equales cõditi⸗
onis ĩ eſſe:falla eſt ̊ ſentẽtia cuiuſdã phᷣi dicẽtis.ꝙ pꝛi⸗
cipiũ cuiuſlibet motꝰqui ẽ in mũdo.eſt motꝰ celi et cuiꝰ⸗

libet oĩme cuiuſcũq; aĩiati pꝛincipiũ eſt aima celi:vñn dic

q; om̃es virtutes que ꝓueniũt a celo ad mũdũ iſtũ.ſunt
quatuoꝛ.pꝛima eſt aptatrix ↄpoſitõis et cõiũctõis. q̃ ſuf
ficit in cõpoſitõe liqbiliũ. Secũda dat aiam augmẽtati
ud. Lercia dat aiam viuã cuilibet viuo. vocat aiam
viuam ſenſibilẽ.Quarta vᷣo dat aĩiam rõnalem cuilibʒ
loquẽti.hec vᷣo om̃ia fiũt mediãte luce et mediãte circui
tu celi ſuꝑ terrã:et ſicut ſi quieſceret coꝛ a motu ſuo. q̃ſi
in ictu oculi moꝛiret᷑ homo et deſtruerẽtur om̃ia q ĩ ipo
ſu nt:et ſicut hũanũ coꝛpꝰ cõſtitutũ ex mẽbꝛis habʒ vnã
aĩam.ita celum cũ ſuis cõtentis habet vnã aĩam.que dẽ
aima mũdi:nõ em̃ intelligit ꝙ iſta coꝛꝑalia facta fuerũt
Apt᷑ ſubſtãtiã aĩe ratõnalis.que eſt ſeꝑabilis et nõ econ
uerſo:nec ꝙ tũc erit veriſſimũ eſſe celi et ſuꝑioꝝ et ipius
homis.cũ nullus erit motꝰ ſicut erit poſt iudiciũ.et ꝙ ĩ
hoĩe eſt pꝛincipiũ mouẽdi ſᷣm volũtatẽ.nõ dependens a
m otu ceh. Nullatenꝰ g& cãm efficientẽ eſt ponẽ aĩe rõna
lis niſi deũ.̊ nec angelus nec aĩa mũdi.niſi deus dicat᷑
aia mũdi.Iñ licet angelꝰrõʒ habeat aliqͥ mõ mouendi
aĩam.nõ habet ꝑ modũ imperij.ſ̊ ꝑ modũ cõſilij:⁊ ſic ẽ
in opatõe eius cui ↄſulit᷑ ↄſentiꝛe vel nõ conſentire.ita ẽ
in oꝑatõe aie cõſentire vel nõ ↄſentire angelo ↄſulenti.
ꝓalla aũt eſt poſitio antiqͥꝝ phoꝝ.pꝑ quã ꝑuenerũt ad
hoc vt dicerẽt mediãtibo intelligẽtijs fieri aias rariona⸗
les.qua dicebãt ab vno ſimplici nõ ꝓuenire imediate ni
ſi vnũ ſimplex. Vñ intelligẽtia angelica fuit imediate a
co.aĩa vᷣo rõnalis mediate angło.iec ẽ ſite de motoꝛe
coꝛꝑali ad ſua mota.et motoꝛe ſpũali ꝗ eſt angelꝰ ad ſb⸗
ſtãtias ſpũales.qꝛ motoꝛ coꝛꝑalis ꝗẽ lux.mouet coꝛꝑa
Fm naturã.motoꝛ vo ſpũalis mouet ſubſtãtias ſpũales
vt angelos ĩferioꝛes vel aĩas ratõnales.excitãdo ↄſenſũ
nõ ↄpellẽdo vel nccitatẽ inducẽdo:ſᷣ quãtũ ẽ volũtag di⸗
uina tatũ pñt ſuꝑ ſubſtãtias inferioꝛes ſpũales. Si
ðᷣo qrat᷑ q̃re nõ dicit᷑ aima rõnalis ab aia tãqꝙᷓ; efficienti
cũ ſit vniuoca generatio in homibo.quẽadmodũ ẽ i bru
tis vel vegetabilibo ſiue alijs generabilibus.⸗ Reſpon
dendũ eſt ᷣm auctoꝛitatẽ in li.de dogma.eccleſia.ꝙ vna
queq; aĩia.quo ad h̊ ↄſimilẽ hbabet modũ ꝓcedẽdi in eẽ:
vt ſic aima ade infuſa eſt creãdo ipᷣi coꝛꝑi foꝛmato de li⸗
mo terre.ita aima petri creãdo infuſa eſt coꝛꝑi foꝛmato
de ſemie viri:vniuocatõ aũt generatõis nõ ꝗꝓpter hoc ẽ
in hoĩe.qꝛ aima fit ab aima:̊ qꝛ coꝛpus oſimile ꝓduci
tur.cui datur foꝛma a deo creatoꝛe. In foꝛmis aũt inſe⸗
ꝓabilibo a materia alit eſt.vt foꝛma pẽdeat a foꝛma
Fm naturã.cũ ſit oꝑatio naturalis. Panuiunli dicẽ
dum eſt de cauſa efficiẽte in plantis et bꝛutis.quã nõ eſt
ponẽdum eſſe coꝛꝑalem.cũ rei incoꝛpoꝛee non ſit coꝛpꝰ
cauſa efficiẽs:nobilius ei eſt efficiẽs effectu. VUñ lux coꝛ
poꝛalis non eſt cauſa efficiẽs in his.licet diſponẽs ſit ex
ꝑte materie.qua diſpoſitõe exiſtẽte ſufficienter cõſequit᷑
foꝛma.Sed ſicut a pꝛincipio create ſũt hmõi foꝛme. ita
cinceps mediate exiſtenti aliquo ſunt ꝓducte. Et ideo
dicitur in li.de eceleſia.dogmaſolum hoĩem credimus
habere aĩiam ſubſtãtiuã.que exuto coꝛpoꝛe viuit.et ſenſꝰ
ſuos atʒ ingenia tenet viuaciter. neq; cũ coꝛpoꝛe moꝛit᷑
vt arabs aſſerit.neq; poſtmodũ interitura ſic ʒenon die
quia ſubſtãtialiter viuit.animalium do ſubſiãtie ſunt:

ſed cum carne ipᷣa carnis viuacitate naſcuntur. et cum
carnis moꝛte finiuntur:ideo nec ratione regũtur ſicut
platoet alerander putant.ſed ad om̃ia incitamenta na⸗

rationalis. Et videt᷑ ꝑ hoc qð dicitur in
encheridion.ꝙ finis ſit reꝑatio ruine an⸗
gelice. Et ſimiliter dicit anſel.in li. de ca⸗
i et eur deus homo.et videt᷑ accipi ex illo ver⸗

loꝛum dei.ſᷣm aliam tranſlationem.4 Sed obijcitur cõ
tra hoc.Si em̃ hoc eſſet ratio finalis. nõ exiſtente caſu
angeloꝛum.non eſſet creatio animarum rationalium.
Sed contrarium cernitur.cum alterius ſpeciei ſit illa
eſſentia qᷓᷓ iſta.et congruebat creatoꝛi ad ꝑfectioneʒ vni
uerſitatis.vniuerſitatem generum et ſpecierum conde⸗
re.vt in quo manifeſtetur ſapientia potentia et bonitas
dei:ergo nõ eſt ille finis cõditõis aĩe rationalis. Pꝛe⸗
terea.ſi eſſet finis pꝛincipalis.aut ergo eſſet ꝓpter bo⸗
nos angelos.aut ꝓpter malos.i on ꝓpter bonos.cum
non indigeant rationę.nec ꝓpter malos. cũ impoſſibi⸗
lis ſit eoꝝ reꝑatio.¶ Ud qð dicenduʒ. ꝙ finis pꝛincipa
lis eſt ꝑticipatio beatitudis.Fᷣm ꝙ dẽ.j.thi.ij.qui vult
om̃es homiĩes ſaluos fieri.⁊ ad cognitõʒ veritatis veni⸗
re.Finis po ſecũdarius ẽ reꝑatio angelice ruine.⸗ Ad
obiectũ ergo pꝛimũ reſpondẽdum.ꝙ cum ſit finis ſecun
darius.licet ſtarẽt angeli et ſic nõ minueret᷑ nüerꝰ ange
loꝛum fruentiũ.et ſic nõ eſſet finis ſecũdariꝰ hoim: ni⸗
hilominus eſſet finis pꝛicipalis.¶¶ Ad ſecũdũ vo dicen⸗
dum.ꝙ ẽ finis pꝛĩicipalis angeloꝝ.et quãtũ ad hoc ñ fit
reꝑatio ruine angelice:etẽ finis ſecũdariꝰ. ſcʒ dilectio ĩ
multitudine ↄſoꝛtij angeloꝝ fruẽtiũ.et qtum ad bunc fi
nem. ſicut minuebatur numerꝰ fruẽtiũ ꝑ numerũ ange⸗
loꝛum.ita augetur ꝑ ꝓfectũ bonoꝝ hoĩim.Aſſignet ite⸗
rũ magiſter in li.ſenten. finem aine rationalis dicens:
ꝙ creata eſt vt intelligerẽt ſummam bonitatem·et intel⸗
ligendo amaret ⁊ amando poſſideret.⁊ poſſidendo fru⸗

eretur. Aime vo aſſignatur finis in tꝛibo differentijs. t·

ſeʒ laudaret.ſeruiret.et frueret᷑.¶ Alubi etia ſᷣm augu.
vt videret laudaret atʒ gauderet ſiue diligeret. Quarũ
differentiaꝝ ratio ſic poteſt attendi.vt intelligere ſit re⸗

ſpectu pꝛime veritatis.et ptineat ad intelligentiã:ama⸗/
re vo reſpectu ſumme bonitatis.⁊ ꝑtineat ad volũtatẽ:

poſſidere vᷣo ſit reſpectu eternitatis ⁊ ꝑtineat ad mentẽ
ſiue memoꝛiam. Fᷣm ꝙ trinitas eſt in anima penes intel
ligentiam voluntatem et memoꝛiam. quam memoꝛiain
quidã pꝛemittunt duabo alijs.quidã ſubiũgũt ſᷣm diueꝛ
ſam ſuã intentionem. Irui vo ꝑtineat ad ipᷣam eſſentiã
diuinitatis.vel ex tribus pꝛedictis relinquatur. Tres
aũt diſerentie ſic poſſunt diſtingui.vt frui ꝑertineat ad
actum coꝛdis.ſeruire vᷣo ad actum oꝑis exterioꝛis.lau⸗
dare vᷣo ad actum oꝛis. Alie vo tres differentie ſic diſtĩ
guuntur.vt videre pertineat ad actum rationis amare
vo ad actum volũtatis ſiue gaudere.laudaꝛe vo ad actũ
ſermonis:vt fiat ꝓteſtatio ſumme maieſiatis ſapientie
et bonitatis.

¶ Mueſtio.lxij.de ſimplici

tate aĩme 'm eſſe abſolutum.

Eterminatis his

de his q iſũt ei Im eẽ abſolutũ pꝛio.Oe
inde de his q̃ ꝑtinẽt ad eẽ eiꝰ ↄpatũ re⸗
ſpectu coꝛpꝑis. Pꝛio agẽdũ ̊ ẽ de ſim⸗

plicitate eiꝰ. ¶ Scðo de vnſuerſitate ⁊ pluralitate ipᷣiꝰ.

¶ Tercõ de ſimultate oꝛigĩs. vel nõ ſimultate. Quar

to te localitate. ¶ Quito vtxꝝ ſit ad imagiem ? ſilitudi⸗

nẽ dinã:⁊ hec q̃ſtio ꝑtinet q̃ſi ad qlitatẽ.pᷣcedẽtes ᷣo ad

bo deutro.ſtatuit terminos gentiũ iuxta numerũ ange⸗

q̃ ꝑtinẽt ad cauſalitatẽ ipᷣiꝰ aĩe.ſequũt᷑

——— J——— — — — — -

—

,B n
r ſn
entann

4
nalicie
tiurin
mnean⸗
„Rc
lo ſer⸗
nange⸗
lthrc
te caſi
lium.
itilla
ez pni
onden
Dnitag
Pe⸗
er bo⸗
Gchin
bibi,
hope
pol
ſeni⸗
No
Ceun
Unge
n⸗
cen
jit
oi
ſ
Ee⸗
ſte
ns:
tel
ſn
A
.
hri
tte
no
tte
ſeni
nl
nann
ine
Ntis
es
gd
iſti
gle
ti
lie

/

4

ii

66
6,

1
4

(Lneſtio
quantitatem. 4l Sexto de oꝛdine eius in vniuerſo ⁊c̃.

embꝛn primũ.
Irca ſimplicitatẽ pᷣo que attẽdit᷑ qᷓtuʒ ad
ꝑtes quãtitatiuas.querit᷑.vtrũ ſit ſimplex
an cõpoſita. Et videt᷑ ꝙ ſit ſimplex:quãati
as em terminꝰeſt coꝛꝑis. Aia vo ẽ ſubſtã
tia incoꝛpoꝛea:̊ quãtitate caret.¶i Iteʒ aug.in li.ð aĩa
et ſpũ.ſi ꝑtes hre aĩma dicit᷑.rõne potius ſilitudinis qᷓ
veritate cõpoſitõis eſt intelligẽdũ.Simplex ſubſtãtia ẽ
aima.nec aliud minus eſt ratõ ſubſtãtia q; aima.¶ Itẽ
om̃e qð recipit᷑ eſt in recipiẽte 'm modum recipientis.
cũ ergo in aia fuit ſpẽs rerũ coꝛꝑaliuʒ et cõpoſitaꝝ mõ
ſimplicitatis.ergo natura aĩme ſimpler eſt.vbi eĩ ẽ vna
ſpẽs ibi et alia.q¶ Item ſi aĩa eẽt quãta maioꝛ eſſet ĩ ma⸗

ioꝛi coꝛꝑe.et mioꝛ in mioꝛi.⁊ ꝑ cõſequẽs maioꝛes coꝛꝑe

eẽnt ſlapiẽtioꝛes et ĩigenioſioꝛes:qð cũ ñ ſit nõ erit aĩa cõ
poſita ̊ ſimplex. (Kötra aĩa tota toti coꝛꝑi infundit᷑
vt ꝑfectio ꝑfectibili:extendit ergo ſᷣm extenſionẽ coꝛꝑis
cũ ̊ coꝛpꝰ ſit cõpoſitũ.et ita quatũ erit.aiĩma quãtitateʒ
bnñᷣs. 4 Iteʒ aia hʒ ꝑtes virtuales ſiue potẽtiales.⁊ ſᷣm
illas eſt ĩ diuerſis ꝑtibo coꝛꝑis.et nõ ſᷣm oẽs in qualibʒ
ꝑte:nõ em̃ vidit in auribo.neq; audit in oculo.AVbi aũt
aliqua ꝑtiũ eſt.ibi et ipa aĩma eſt:erit ergo aĩa quãtita⸗
tem hñs rõne ſuaꝝ ꝑtiũ 6 qð dicẽdũ.ꝙ ſᷣm aug.iĩ
li.de quãtitate aĩe.ꝙ quãtũ dicit᷑ aliqg duobo mõis.viꝛ
tualiter et dimenſiue.vt cũ querit᷑ quatus ſit hercules.
pt᷑ queri vel quãtitas dimẽſiua ſcʒ qͥt ſit pedũ:vel quan⸗
titas virtualis.ſcʒ quãte ſit vᷣtutis:aĩa ergo bʒ quãtita⸗
tem virtualẽ:ſᷣ̊ nõ habet dimẽſiuã.Siłr hʒ vᷣtualẽ extẽ⸗
ſiõem in coꝛꝑe.nõ hʒ extẽſionẽ dimẽſiuã.ſicut albedo vel
foꝛma materialis.que diſtendit᷑ ſm coꝛꝑis diſtinctõem

Ao ſcõᷣm vᷣo dicendũ.ꝙ licet in aĩa ſint ꝑtes virtua⸗

les.que determiatas hñt oꝑatões.ſm ꝑtes coꝛꝑis diueꝛ
ſas:nõ tñ ipᷣa eſt ꝑtibilis ſᷣm quãtitatẽ. vt in ſe recipiat
diuiſionẽ.vel ſᷣm ſubſtãtia coꝛꝑis eius ſubſtantia diui⸗
datur:h̊ ſᷣm ꝓpoꝛtõem oꝛganoꝝ eſt oꝑatio vᷣtutũ.quibo
mediãtibo aĩa in diuerſis coꝛꝑis ꝑtibo oꝑaĩ.et ſicut per
dinerſum ſitum diuerſe ꝑtes coꝛꝑis diſtinguũt᷑.ita ꝑ di
uerſum actũ.diuerſe ꝑtes ᷣtuales cognoſcut᷑.nec ẽ ſitus
cauſa multiplicatõis ꝑtiũ in coꝛꝑe.nec actꝰ cauſa multi
plicatõis viriũ ĩ aia:nec eſt maioꝛ aĩa in duabo vel ĩ tꝛi⸗
bo potẽtijs q; in vna.tota aũt dicit᷑ eſſe ĩ qualibet parte
coꝛꝑis vno mõ.vt totalitas ad ꝑfectõem eſſentie aie re/
feratur.nõ at᷑ tota dicit᷑ in qualibet ꝑte coꝛꝑis ſᷣm tota
litatem virium.

1 e
ia ſit vna vł plu

D ſecũdũ quo q̃rit᷑.vtrũ aĩ
res in tribo potetijs vegetabili ſenſibili et
õnali. aũt ſit vna ſic ondit᷑. Siẽ ſe bʒ
Pfectibile ad ꝑfectibile. ſic ꝑfectio ad ꝑfe⸗
etum. b nõ differt ĩ hoie ꝑfectibile a vegetabili ſenſibili
et rõnali.qꝛ vnus hõ ſm rẽ eſt vegetabilis.ſenſibilis.et
rõnalis. vna erit ꝑfectio ſᷣm ſubſtãtiã.i Itẽ ſi eẽnt mł
ta. et ſm ſubſtãtia. et Fm potẽtiã: actꝰ vniꝰ nõ impedire⸗
tur ꝑ actũ alteriꝰ:ſ̊ cõtrariũ videmꝰ.ꝙ aĩma occupata
circa actũ vnius:im pedit᷑ ab actu alteriꝰ:q̊ ſunt eadem
ſubſtatia. vegetabilis ſenſibilis et ronalis.⸗. Itẽ ſi eſſẽt
differẽtes hm ſubſtatiã et potẽtiã et opatõem ĩ nullo cõ⸗
uenirẽt.et ſic ĩpoſſibilis eſſet vnitio ĩ hoĩe.nõ em̃ vniũt᷑
q̃ in aliqͥ nõ cõueniũt. Item ſi ̊ eẽt.eſſet hõ diuerſaꝛũ
ſpẽꝝ:differẽtiã em̃ ſpẽi facit diuerſitas ſubſtãtialis pfe⸗
ctõis.¶ Item arguit᷑ h̊ ex rõe.Cũ em̃ nõ dicat᷑ aia reſur

gere b̊ coꝛpus.aĩma aũt coꝛꝑi reſurgẽti cõiungit᷑:ſi ſenſi

bilis in hoie eſſet alteriꝰ ſubſtãtie q́; rénalis.et ſiłr ve⸗
getabilis: aut cæſinerẽt eſſe.et ita nõ eſſet idem totum ĩ
reſurrectõe qð pꝛius erat.Si vo nõ deſineꝛent eſſe.eẽnt
tres ſubſtantie ſeꝑabiles.quarum nulla aſſet altera.et
ita localiter diuiſe:et ita vegetabilis qᷓtum ẽ de ſe ĩ boĩe
eẽt ſubſtatia ſeꝑabilis:qdð cũ nõ ſit.neceſſe eſt eẽ vnã ſb⸗

one añ infuſionẽ aĩme rõnalis.pᷣcedit quedã potentia q̃

ri in coꝛpoꝛe ſiue ꝑ coꝛpꝰ.

„ °
ſtãtiam in his tribo.¶ IYItem aug. in li. de eccleſia . dog.
ieq; duas aĩas in vno hoie eſſe dicimꝰ. ſicut iacobus
et alij ſyroꝝ ſcribũt.vnam aĩalem qua aĩet᷑ corpꝰ et im⸗
mixta ſit ſanguine.et aliam ſpũalem que rõem miſſtret.
Sʒ dicimus vnã eandẽq; aĩam in hoĩe.que et coꝛpꝰ ſua
ſocietate viuificet.et ſemetipᷣam ſua rõne diſponat.bñs
in ſe libertatem arbitrij. ötra in ſemĩe ſiue in embꝛi
vegetat᷑ et ſentit:ſed illa potẽtia nõ eſt ſine ſubſtãtia.
