dicere illas que vel dono gratui:o gꝛatiſdate velgratũ
faciẽte ad oꝑa virilia aſſurgũt.hoc nomine quod ẽ vira⸗
go quodãmodo ethimoloiʒãdi debere cenſeri. vt patet
ſi cõſiderentur verba ipſiꝰ. Iſido. hoc modo loquẽtis.
dicit᷑ enĩ.ij. machab. vij. de matre ſe eptẽ filiorũ interſecto
rum ꝓ legibus paternis feminee cogitationi maſculinũ
animũ inferẽs dixit ⁊c.¶ Ad illud quod dicit Haſilius
ꝙ equales virtutes ſunt viri⸗ mulieris.dicendũ.qꝙ hoc
intelligit᷑ qᷓ tum ad virtutẽ ſpiritualẽ.que virtutẽ merẽ⸗
di reſpicit quomõ dicit᷑ Galla.iij. 2õ eſi maſculus neq;
femina.Omẽs enĩ vos amici eſiis in xpᷣo ihu.i.differen
tia in ſexu tali vel tali.nõ ponit differentiaʒ ĩ fide xpᷣi in
merito fidei.Glo.ibi.ꝗpter nihil hoꝛũ ali qs dignioꝛ eſt

in fide rp̃i. ⁊ ꝙ bec ſit itẽtio Maſilij. patet er verbis que

ſequunt᷑ verba ꝓoſita. dicit eni ſic. habet enĩ mulier fie
ri ad imaginẽ dei ſicut 2 vir. unt enĩ equales eoꝛũ virtu
tes.equales pugne.equales retributioes.nec dicat mu
lier infirma ſum. infirmitas eni carnis eſt. potẽtia vᷣo ĩ
anima eſt. ¶ Ad illud quod ſequit᷑ dicendũ. ; ⁊ ſi muli⸗
eri incũbebat poꝛtare pꝛolẽ ⁊ nutrire.2 buiuit mõi que ĩ
ſtatu culpe nõ ſine onere ⁊ labore fieri poſſunt.tamen in
ſtatu illo nihil inferꝛe oneris vel laboris. Sicut enĩ ha⸗
betur ab Aug. ſuꝑ Geñ.ix. ad litt. ſi Eſtetiſſent primi p⸗
entes in ſtatu illo. eſſent nuptie honoꝛabiles 7 thorus
ĩmaculatus ſine aꝛdore libidinis ſine laboꝛe pariẽdi.ſic
nec onere nec laboꝛe ꝓles poꝛtaret᷑ educaret᷑. Ad il⸗

lud quod ſequit᷑.dicendũ ſ ine piudicio.ꝙ corpora bua⸗

na ſiue pꝛimorũ parentũ ſiue alioꝛũ nõ habebãt ge ſe viꝛ
tutem reſiſtẽdi cuilibet actioni ſine agẽti violento. ſed ꝙ
in ſtatu innocentie nulli ceſſiſſent actiom. hoc fuiſſet ex
virtute ſuperioꝛi.ſ.prune potẽtie cõſeruante 7 ꝓptegẽte.
Dũ eni homo innocẽter vixit omnino deo ſubiectꝰ.⁊ in
nullo ab eius declinãs volũtate. omnibus homine infe⸗
rioribus dominabat᷑. Juxta illud diuini decreti Geñ.
j.pᷣſit piſcibo maris ⁊ volatilibo celi⸗ beſtijs terꝛe vni⸗

uerſe ⁊c. Vñ de omnibo quaſi de ſibi ſubditis facere po
tuit quod volebat.VIñ Aug.xiiij qde ciui.dei. In ꝑadiſo

lxxxviij.

ſi nõ omnia poterat ante peccatũ. quicqd tamẽ nõ pote⸗
rat nõ volebut. ⁊ iõ poterat omnia qᷓ volebat. ſeo vt di⸗
cit Heda. poſtqᷓ conditori ſubditꝰ eſſe noluit. iure do⸗
miniũ ꝑoidit. vnde creature habẽt poteſtateʒ moleſtare
bominẽ. Elnde ſubiungit Aug. Munc vᷣo vanitati ſimi⸗
lis faoctus eſt. ipſo nãq; inuito ⁊ animꝰ plurimũ turbat᷑.
⁊ caro dolet ⁊ veteralcit ⁊ morit᷑.⁊ quicꝗd aliud pati⸗
mur.¶ Ad illud quod ſequit dicendũ.q; nõ ſequit᷑ ſum⸗
ma ſanitas erat in carne vtriuſq; primoꝛũ parentuʒ.er⸗
go erãt equalis virtutis vel foꝛtitudis coꝛporalis.forti⸗
tudo enim ĩ coꝛpore humano cauſat᷑ ex duobi.ſ. magni⸗
tudine extremitatũ ſiue mẽbꝛorũ cõuenienter diſpoſito
rum.⁊ multitudie ſpirituũ. Vnde licet ratione equalita
tis cõplexionis cõuenirẽt in equalitate ſpirituũ mẽbro⸗
rum magnitudis ꝓpoꝛtionaliter reſpõdentiũ.poterant
tamẽ differꝛe in magnitudie membꝛorũ 27 multitudine
ſpirituũ.Preterea.dictũ ſuperha bundantiã duplicit᷑
intelligendũ dicit. lel quia omniboſi uꝑponit᷑.2 ſic vni
ſoli cõuenit.vel quia valde apꝑpꝛoximat termino a quo ĩ⸗
ponit᷑.Fm q; albiſſimũ dicit᷑ nalde albũ.⁊ ſic intelligit.
ꝙ ſummã ſanitatẽ coꝛporalẽ habebant primi ꝑntes.qð
autẽ ſic pluribus cõuenit.nõ neceſſario cõuenit mõ ĩdif
ferenti. ꝓpter quod licet ſũma ſanitas erat in corꝑibo il
lorũ. pter hoc nõ ſequit q erãt eiuſdẽ foꝛtitudĩs.

embꝛum ſexrtum

dqe coꝛpis dignitate. Querituꝛ ergo.
vtrum tãte fuit dignitatis ſiue nobilitatis
quãte coꝛpꝰ virile.vel maioꝛis vel mioris.
Me tate videt᷑. Maſiliꝰ diẽ mulier ⁊ vir ſüt
eiuſðẽ dignitatis. Si rñdet᷑ ꝗ hoc ẽ ßm animã. Zũc op
ponit᷑.qꝛ hoc nõ põt eſſe niſi coꝛꝑa eoꝛũ ſint eiuſoẽ digni
tatis.qꝛ dignitates ſpirituũ exiſientiũ in coꝛꝑibus còco
mitant᷑ diſpõnes coꝛpoꝛũ quiba vniunt᷑. Vñ ſᷣm di ſpoſi
iones coꝛporũ ſunt diſpõnes aĩarũ pficiẽtiũ ipᷣa corꝑa
g ᷣm ꝙ corꝑa dignioꝛa ſũt ⁊ nobilioꝛũ diſ põnum ⁊ aie.
ſimplicit.& ſi coꝛꝑa ſũt bñ diſpoſita ſiue bonarũ diſpõ⸗
nũ.⁊ aĩe eoꝛũ ꝑfectiue erũt.ſimilit᷑ ſi corꝑa meliorũ di⸗
ſpõnũ ⁊ etiã optimarũ ⁊ aĩe ſimilit.ẽᷣ ⁊c. ¶ Item nobili
tas mateꝛie diſtiguit᷑ ᷣm nobilitatẽ foꝛme.nõ enĩ cuilibʒ
materie cõuenit quelibet foꝛma.ſʒ nobilis nobili.a no⸗
bilioꝛ nobiliori. cũ equalis nobilitatis ſit foꝛma ſiue
fectio coꝛꝑis mulieris prime ⁊ ꝑfectio coꝛꝑis hoĩs pri⸗
mi.ᷓ ⁊c.jꝛõ enĩ ponit᷑ꝙ aĩe virorũ ſint nobilioꝛis con
ditionis ⁊ melioꝛis.mulierũ ignobilioris ⁊ deterioris.
M autẽ coꝛpꝰ prie mulieris maioꝛis fuerit dignitatis

videt᷑ ſic. NHobilitas rei de qua fit aliqd ſiue materia.at
teſtat᷑ nobilitati eiuſdẽ. SIñ quãto nobiliorẽ materia ð
qua fit aliqd ſiue dignioꝛ.tãto illð nobiliꝰ ẽ qð fit ex il⸗
la.vt qñ fit aligd ex auro nobiliꝰ ẽ illð vel conſimile illo
qð fieret ex argẽto.⁊ maxĩe vbi nullꝰ eſt defectꝰ ex ꝑſona
effciẽtis. Similit vr de coꝛꝑe huano. illð digniꝰ ẽ 2
nobiliꝰ qdð fit ex nobilioꝛi materia. exqͥ coꝛpus mulie
ris primo factũ erat de materia nobilioꝛi ⁊ dignioꝛi q
coꝛpꝰ viri:qꝛ de oſſe ⁊ carne viri Geñ.ij.hoc autẽ os ex
oſſibus meis.⁊ caro de carne mea ẽ.corpꝰ autẽ viri de li
mo terꝛe Geñ.ij.. ⁊c. ¶ Itẽ locꝰ cõditiõis rerũ primaꝝ
atteſtat᷑ earũ nobilitati. creature eni nobiliſſime.ſ. ſi piri
tus angelici cõditi erãt ĩ loco nobiliſſimo.ſ.celo empir⸗
reo.minꝰ nobiles ⁊ minꝰ digni ĩ loco minꝰ nobili.ſʒ coꝛ
pus mulieris cõditũ fuit in loco nobilioꝛi.qꝛ in ꝑadiſo.
corpꝑꝰ viri in loco minꝰ nobili.qꝛ in agro damaſceno. F
⁊c̃. ¶ Cõtra.videt᷑ ꝙ corpꝰ ade nobilius erat⸗ dignius
corꝑe ene.ſic illud qð ẽ ꝓpter aliud.minꝰẽ dignum illo
ꝓpter qð ẽ.ſᷣm id phi vnũqðq; ꝓpter qð ⁊ illð magis.ſʒ
ſexus femineꝰ ſiue corpus femineũ fuit ꝓPter virilem.j.
Corin.xj.Mon ẽ creatꝰ vir ꝓpter mulierẽ ſʒ mulier ꝓ⸗
pter virũ.Glo.ñ ẽ creatꝰ adã ĩ auxiliũ eue.ſ 3 eua i adiu
toriũ viꝛi.vt oſtẽdat᷑ mulier ſubiecta viro. YItẽ i. vj. mu⸗
ſice Aug. Omne agens preſtantius ẽ patiente. Et phᷣs

omne agẽs nobilius ẽ patiẽte.ſed ſerus viri ?ẽ agere mn

lieris pati.maxĩe in illo ope ꝓpter qu od ẽ diſtinctio ſe⸗

xunm que penes corpꝰ atteditur.ergo corpꝰ virile nobi

hus ẽ corpoꝛe muliebri.huic nobilitati maioꝛi ſiue ma⸗

ioritati nobilitatis atteſtat᷑.ꝙ ſo uator noſter, natura;
humanã aſſumpſit in ſexu tali.¶ Reſpõſio.ꝙ ſimplici

ter loquẽdo maioris dignitatis fuit corpꝰ primi viri ꝙᷓ
prime mulieris.⁊ generaliter ſexus virilis muliebri.2
hoc multiplici rõne.qꝛ rõne cõtinentie generalis. tota
enĩ humana natura ꝓpaganda.⁊ etiꝗ natura hüana aſ
ſumpta a filio dei erat in illo m corpulentã ſubſtãtiam
gm Aug. Itẽ rõne ꝓductionis principalis.qꝛ ⁊ ſi cor⸗
pus mulieris coopabatur ꝓductiõi hũani generis. ab
illo tamẽ fuit pricipaliter ꝓductio.qꝛ in ꝓductione vir
erat ages mulier patiẽs. Itẽ ratiõe vigoꝛis ſiue roboꝛis
amplioꝛis.corpꝰ eni viri erat maioris vigoris ſiue ro⸗
boris am plioꝛis coꝛꝑe mulieris vt ex dictis patet. Itez
rõne cõditionis nobilioꝛis q̃ attẽditur penes ſexũ.nobi
lioꝛ enĩ ẽ ſexꝰ virilis ſexu muliebri.ſexꝰ enĩ penes coꝛꝑa
diſtinguunt᷑. Itẽ rõne ſpũalis ſigniſicatiõis q ex cõiun⸗
ctione maris ⁊ femine itelligit᷑.vt ex dictis patet.⸗l! Ad
illud quod prio obijcit᷑ cõtra hoc ꝑ verbũ Malſilij dicen
tis.ꝙ vir ⁊ mulier ſũt eiuſdẽ dignitatis.dicendũ. ꝙ ipᷣe
itelligit hãc equalitatẽ eſſe ̃m animã. m quam ſunt ad

imaginẽ dei.vñ ſubiũgit explanãdo verbũ ꝓpoſituʒ. qa

igit᷑ eiuſaẽ eſt in eis dignitatis ᷣm deũ imago.⁊a equał
ſit viꝛtꝰ ⁊ bonoꝛũ oꝑũ adiectio. In oĩbus eni q̃ ad veras
pertinent virtutes equiꝑari põt.ſi vult mulier viro.in⸗
telligit ergo eã equalis dignitatis q;tũ ad poteſtatẽ me⸗
rendi. Ex hoc patet reſpõſio ad hoc.quod obijcit᷑ con⸗
tra hoc.ꝙ licet diſpoſitiões ſpiritꝰ cõcomitent᷑ diſpoſiti
ones coꝛꝑis cui cõiungit᷑ ſine qð ꝑſicit.nõ tamẽ ita enu
merat᷑ ipſiꝰ virtꝰ.ex huiꝰmõi cõcomitantia quin poſſet
ſi vellet.oꝑa virtutũ exercere.⁊ ad ſtatũ pfectiõis coaſſi
ſtente gratia diuina que nulli q;tum de ſe ẽ ſubtrabit᷑ p⸗
uenire. vñ imbecillitas mulieris rõne coꝛpꝑis vel ſerꝰ n
iĩpedit.qn mulier viro equiꝑari poſſit ĩ meriti dignitate
cuiꝰ manifeſtatio ſatis euidẽs ẽ in vita ⁊ paſſiõe ſacra⸗
rũ virginũ.¶ Ad aliud quod ſequit᷑ dicendũ.q; ⁊ ſi nobi
litas materie quãdoq; diſtinguit᷑ rᷣm nobilitatẽ foꝛme.
hoc nõ eſt generalit᷑ verũ.ĩ multis enĩ inſtã tia ẽ. Coꝛꝑa
enĩ celeſtia nobilioꝛ is materie ſũt q; multa genera bru⸗
torũ.nullũ tamẽ eſt animal qð nõ pficiat᷑ foꝛma nobilio
re qᷓ; aliqð coꝛpꝰ celeſte.cũ hec a ſuis ꝑfectiõibus vita vi

2

geat 2 ſenſu diſcernãt.illa autẽ nequaq;. Pꝛeterea ĩ his

que exeũt in eſſe ſm electionẽ ⁊ arbitriu agetis.huiꝰmo
di genꝰ argumentãdi nullã hʒ neceſſitatẽ. Artifex enim
Fm arbitrij ſui electionẽ operãs ĩ materia nobilioꝛi quã
doq; formã ĩprimit minꝰ nobilẽ.⁊ i materia minꝰ nobi⸗

li nobilioꝛẽ.qꝛ ergo cõditio aĩarũ.⁊ earu ndem ĩfuſio fit
m arbitriũ ⁊ electionẽ cõditoꝛis.hoc genꝰ argumentã⸗

di nullũ habet locũ in ꝓpoſito.¶ Ad illud qð ſequit᷑. q;

materia de qua fit aliꝗꝗ atte ſtat᷑ nobilitati ⁊c. Dicẽduũ.
qꝙ in his hoc verũ que fũt a virtute cõpleta ſiue cauſata

cui cõfert materia in qua agit᷑. In his autẽ que fiũt.vel
producuntur in eſſe a virtute ſiue potentia prima.quia

materia nihil confert ipſi agẽti. ita nobuis effectꝰ ꝓdu⸗
citur in eſſe ex nihilo ſicut ⁊ ex aliquo vel nobilioꝛ.⁊ ita
nobilis effectꝰ pꝛoducit᷑ ĩ eſſe de materia minꝰ nobili ſi

cut de materia nobilioꝛi.oĩno iuxta nutũ volũtatis ipiꝰ
agẽtis.i Ad aliud qð obijcit᷑ de loco conditiõis coꝛꝑis

mulieris.patet reſpõſio in queſtiõe de loco cõditiois coꝛ

poꝛis ade.vbi determinatũ c.ꝙ rõ cõditiõis mulieris ĩ

ꝑadiſo nõ fuit nobilitas illiꝰ.ſed potiꝰ hoc factũ fuit di

ſpelſatione diuine ꝓuidentie vt ibidẽ tactũ eſt.

bilitate nature bumanet.

Queſtio. lxxxix. de paſſi

*

Eterminatode cor
poꝛe primi homĩs.ſeꝗtur de coniuncto
de qͥ iquirẽda ſunt bec. Prio de paſſibi
litate nature.Scðo de ꝓlis ꝓagatio⸗
ne.Tercio de adiutorio gr̃e.Quaꝛto ð

lumiĩe ſciẽtie. Quĩto de dominio pᷣſidẽtie.¶. Se paſſibi⸗

litate querũt᷑ plura. Prio ſi fnit paſſibilis. Scðdo ſi fuit
paſſibilis ꝑ impꝛeſſionẽ extriſecarũ receptionũ.Lercio
ſi ꝑ mebri vł ſbe alicꝰablatõnẽ. Or̃to ſiꝑ etatis mutatio

nẽ. Quito ſi ꝑ coꝛpis diſſolutionẽ. Sex.ſi ꝑ aĩe ſeꝑatõʒ.

Mlembrmm peumnz =

Ica primũ querit᷑ ſic.vtrũ adã in ſpecie aut
humanũ genꝰ fuit paſſibile vel impaſſibile.
Mꝛ paſſibile videtur ſic.Nulla dos coꝛꝑis
lorificati ẽ. vel erat ꝓprietas alicuiꝰ viato
ris.hoc enĩ erat pꝛopriũ ſoliꝰ xpᷣi.ꝗ aſſumpſit dotes in

via.ſed impaſſibilitas ẽ dos coꝛꝑis gloriſicati ergo.⁊c̃.

¶ Itẽ hoc idẽ videt᷑ ꝑ hboc.ꝙ nitła alia dos.iſ.claritatis.
ſubtilitatis ⁊ agilitatis cõueniebat ade.eadeʒ rõne nec
dos ĩpaſſibilitatis. Itẽ quod ſubiacet verſiõti ſiue coꝛ⸗
ruptioni ſubiacet ⁊ paſſibilitati.ſed ſᷣm Dama.ij.lib.c.
iiij.que creabilia ſunt oĩno ſunt vertibilia.quorũ enim
eſſe a verſiõe ĩcipit hec vᷣſioni ſubiecta ſunt. Sed corpꝰ
primi hominis a verſiõe ĩcepit &̊ ⁊c.¶ Cõtra. paſſibili
tas ⁊ ĩpaſſibilitas ſunt rerũ paſſibiliũ ⁊ ĩpaſſibiliũ pꝛo⸗
prietates.earũ atteſtãtes nobilitati maioꝛi ⁊ miori.ſci⸗
licet impaſſibilitas maiori paſſibilitas minori. Cum
igitur multe creature coꝛꝑales oĩno ſint impaſſibiles.ſi
cut celũ ⁊ coꝛꝑa ſuꝑceleſtia.quarũ omniũ illa dequa hĩ
tenoimꝰ fuit nobiliſſima. videt᷑ q omnino debuit eſſe i⸗
paſſibilis. ¶ Reſpõſio.ad boc dicit᷑. ꝙ neqʒ oĩno fuit ĩ⸗
paſſibilis neq; ſimpliciter paſſibilis.Iñ hugo.ſicut im
mortalẽ nõ dicimꝰ primũ hominẽ fuiſſe ante peccatũ vt
mori oĩno nõ poſſet.ſic etiã nequaq; ĩpaſſibilẽ fuiſſe cre
dere debemꝰ. ꝙ nihil oĩno pati potuiſſet.qꝛ naturã in ſe
palſibilẽ habuit.ſed tamẽ ſi nõ peccaſſet.ſicut nec mor/
tuus.ita etiã ſiue ad moleſtia volũtatis in mente ſiue ad
corꝛuptionẽ ĩtegritatis in corꝑe.paſſus oĩno aliꝗd non
fuiſſet.¶¶ Ad huiꝰ euidẽtia notandũ.q; potẽtia cadit ſub
differẽtia multiplici.Quedã enim ẽ potẽtia obedientie.
q̃ ſcilicet ſolũ ꝓducit᷑ ĩ actũ potẽtia pria. quomõ ĩ coſta
fuit potẽtia vt ex ea fieret corpꝰ mulieris.Fm ꝙ; dic Au⸗
gu. ꝙ ĩ coſta nõ erat vt ex illa fieret corpꝰ mulieris. ſed
vt fieri poſſet. Eſt ⁊ alia que ẽ ſolũ materiał vt illa que
paſſiua ẽ tm.nullã habẽs iclinationẽ ſiue apetitum ad
actꝰ illiꝰ potẽtie.põt tñ ꝓduci ĩ actũ actiõe creature.mł
tipliei medio ſubiectũ ſiue ſuſceptibile diſponẽte.qð au

tẽ ſupradictũ ẽ. ꝙ potẽtia que eſt pure materialis nullo

mõ iĩclinata ad actũ.ſolũmõ diuĩa potẽtia põt i effectuʒ
ꝓduci.dʒ ĩtelligi nulla ſu ꝑueniẽte forma ſiue diſpoſitio
ne media:.multiplici tamẽ interueniẽte foꝛma ſiue diſpo

ſitiõe.põt oꝑe creature ꝓduci in actũ.Et ẽ alia qꝗ ẽ paſſi

bilis.vt illa que hʒ aliquã iclinationẽ ſiue alpetitum ad
actũ. Eſt ⁊ alia que ãꝗ ꝓpiquius diſpoſita.vt ẽ illa q̃ nõ
ſolũ ẽ iclinatiõe qualicuq; ad actũ.ſʒ hʒ aliquã diſpoſiti
onẽ ſuꝑadditã.Eſt ⁊ alia que ẽ neceſſitatis.vt illa q ẽ in
cõiunctiõe cũ actu.Quelibet autẽ iſtarũ triũ potẽtiarũ
vltio dictarũ ẽ potẽtia diſpoſita.ſʒ pꝛia diſpõne remota.
ſcdða ꝓpiqua.tercia remota.Quadã autẽ corꝛeſponden⸗
tia tot modis põt dici paſſibilis.vt dicat᷑ paſſibilis po⸗
tens pati.vel potẽtia obediẽtie.vel materiali vel paſſibi
li vel diſpoſita vel neceſſaria.⁊ hoc dico extenſo nomine
potẽtie.prie enĩ loquẽdo potẽtia patiẽdi eſt potiꝰ defe⸗
ctus potẽtie qᷓ; potẽtia.Et qꝛ ſᷣm ph̊ᷣm.ſi vnũ oppoſitorũ
dicit᷑ multipliciter reliquũ.tot modis dicit᷑ ipaſſibile.
intẽdimus de paſſibilitate ⁊ ĩpaſſibilitate ſᷣm ꝙ dicũt
poſitionẽ vel priuationẽ paſſionis ĩnaturalis ᷣm ꝙ di⸗

cit Dama.ij.li.ꝙ paſſio ẽ motꝰ pᷣter naturã. 7 hecẽ pal⸗
ſio cũ cõtrarietate recipiẽtig 2 recepti. Eſt enĩ quedam

nco
bi
no⸗
t05
ibi⸗

co⸗
nIm
blli
ſet⸗
um
hi
ei⸗
ti⸗

¶ Lueſtio

paſſio naturalis quedã inaturalis vt ĩfra patebit. Cuʒ
ergo querit᷑ vtrũ primꝰ homo ĩ primo ſtatu erat ĩpaſſi
bilis.poteſt dici ꝙ ſm ꝙ per hoc ꝙ dicit᷑ ĩpaſſibile no⸗
tatur pꝛiuatio neceſſitatis ad patiendũ. vel diſpoſitio⸗
nis vel paſſibilitatis ſiue inclinatiõis.ſic erat impaſſibi
lis.quãdo enĩ erat in integꝛitate nature cõdite.nõ erat ĩ
eo natura diſpoſita vel paſſibilis.ſ.aliqua infirmitate
inclinata ad patiendũ.ſicut poſtea erat infirmior facta
per peccatum. Scðm autem ꝙ impaſſibile dicit pꝛiua⸗
tionẽ potẽtie primo mõ ſumpte vel ſcdᷣo.ſic nõ erat ĩpaſ
ſibilis.Mõ eniĩ omnino nõ erat natura illa ſuſceptibi⸗
lis paſſionis.cũ eſſet aliquo mõ infirmabilis ꝑ lapſum
in peccatũ.fuit ergo paſſibilis.eo ꝙ erat ſuſceptibilis ĩ⸗
firmitatis.impaſſibilis.eo q; nõ inclinatus ſiue declina
tus ab integꝛitate in qua cõditus erat per infirmitatẽ.
Vnde neq; omnino erat ipaſſibilis.neq; ſimplicit᷑ paſſi
bilis vt vult Pugo. Ad illud ergo qð primo ohijcit᷑.
ꝙ impaſſibilitas ẽ dos coꝛpoꝛis gloꝛificati.dicendũ q
eo mõ quo ẽ dos.nõ cõueniebat pꝛimo homimi. ſᷣm eniʒ

ꝙ dicitur dos.ſic dicit pꝛiuationẽ omnino.⁊ omnes po

tentie ſiue omnis modi patiẽdi.ſᷣm quẽ movũ.vt ex di⸗
ctis patet nõ dicit᷑ ille fuiſſe ĩpaſſibilis... Ad aliud qð
ſequi᷑ dicendũ.ꝙ Dama. intendit determinare ꝙ vnũ
ſolũ.ſ.ipſum primuʒ ſua natura ⁊ virtute eſt vertibile.

cum alia ſint vertibilia ⁊ ꝑmutabilia de natura ꝓpꝛia 2

virtute.quia nihil pᷣter pꝛimũ cõſtat a ꝓpꝛia virtute. ꝓ⸗
pter quod nullo modo eſt vertibile in nõ ens.neq; etia ẽ
mutabile ſᷣm electionem liberi arbitrij.ſicut rationales
creature que ſũt mutabiles ᷣm electionẽ ꝑ naturã ⁊ ver⸗

tibiles in nõ eſſe.niſi manu dei.i.omnipotẽtia cõſerua⸗

rent᷑.vt dicit Greg.⁊ Dama.licet ergo omnes creatuꝛe
ſunt mutabiles ⁊ paſſibiles mõ iam dicto.nõ tamẽ ſunt
paſſibiles loquẽdo ꝓpꝛie.ſᷣm ꝙ hic intẽdimus de paſſi⸗
bilitate ⁊ ĩpaſſibilitate.i Ad aliud quo opponit᷑.ꝙ pri⸗
mus homo qdebebat eſſe omnino ĩpaſſibilis rõne ſue no
bilitatis.dicendũ ꝙ; impaſſibilitate ſic ſumpta non fuit

pᷣdita. nec ẽ aliqua creatura.nec atteſtat᷑ nobilitati cꝛea

ture vt ẽ creatura.ſed vt ẽ creatura cõpleta in eſſe cõple⸗
tiſſimo.vt.ſ.quãdo appetitus illiꝰ ſatiat᷑. vnde quãdo ſa
tiabitur appetitꝰ humanꝰ omnino.vt quando aꝓparebit
gloria creatoꝛis ᷣm pſal.tũc dotabi᷑ homo omnimoda
ĩpaſſibilitate.vnde licet primꝰ homo eſſet in pꝛimo ſta⸗
tu omniũ creaturarũ coꝛꝑalium nobiliſſima. nõ tamen
exigebat ſtatus ille.qꝙ pᷣditus eſſet huiuſmodi ĩpaſſibili⸗
tate.ſed ſolũmodo ſtatus glorie boc exigit.

lembꝛum ſecuüdum

ũdo querit᷑.ſi fuit paſſibilis ꝑ impꝛeſſio
nẽ extriſecarũ receptionũ. ſic videt᷑.di⸗
uina diſpoſitiõe ⁊ oꝛdie naturali coꝛꝑa ſuꝑ
— celeſtia agũt ĩ elemẽta ⁊ elemẽtata. 2 B̊ ab
initio cõditiõis eoꝛũ.ergo ſi diuĩa diſpõ nõ fruſtrat᷑.nec
oꝛdo nature ſuſpẽdit᷑.niſi in caſu vel oꝑe mirabili.cum
rimꝰ hõ in ſtatu pꝛimo curſu naturali ageret vitã añ
mirabili. videt᷑. 2 coꝛꝑa celeſtia habebãt actionẽ in illo.
cũ haberet coꝛpꝰ elementatũ.⁊ ita ab extrĩſeco fuit paſ⸗
ſibilis.¶ Itẽ vt habet᷑ a pho.durũ ẽ qð nõ cedit ſecaãti ſi
ne ſectõni ⁊ molle quod cedit.ſed caro hũana naturali
ter mollis ẽ.⁊ fuit ĩ primo ſtatu.ergo habuit neceſſitatẽ
cedẽdi ictui lapidis vel gladij vel alicuiꝰ huiꝰmõi.⸗ ita
ab extriſeco fuit paſſibilis.i¶ Si diceret᷑. ꝙ dũ ꝑmanſiſ⸗
ſet in ĩnocẽtia ſua ꝓtegeꝛet᷑ ſiue cõſeruaret᷑ a virtute ſu⸗
perioꝛi ab oĩ inferẽte ſiue potẽti inferꝛe leſionẽ.nõ pro⸗
pter hoc diceret᷑ impaſſibilis.cũ potẽtia qua non poſſet
pati.nõ fuiſſet in eo ſed ĩ alio.nullꝰ enĩ denominat᷑ ex a⸗
liquo qð nõ eſt ĩ illo ſʒ tm̃ in altero.¶ IJtẽ homo ĩ ſtatu ĩ
nocẽtie fuit paſſibilis ſᷣm animã ab extriſeco. potnit.n.
pati temptatiões ⁊ deduci vel falli vt rei euẽtus oſſẽdit.
multofoꝛtiꝰ fuit paſſibilis ab extriſeco pᷣm coꝛpꝰ.ĩmedi⸗
atius enĩ ſe habebat deus ad animã qᷓ; ad coꝛpꝰ.⁊ ita vt
prius. Itẽ ĩ ſtatu illo ſentire potuit ab obiecto intrin⸗
ſeco. Sentire autẽ ẽ quoddã pati vt vult phᷣs.¶ Prete⸗

lvxxirx.

rea.ſenſitiuũ in ſtatu illo delectabatur ĩ medio. vt patet
Beñ. iij. cũ dicit. vidit mulier ꝙ; bonũ eſſet lignũ ad ve
ſcendũ ⁊ pulchꝛum oculis aſpectuq; delectabile.videt᷑ ꝙ
triſtaꝛet᷑ i extremo tũ ꝑ boc ꝙ paſſioes cõtrarie nate ſũt.
ſieri circa idẽ.tũ ꝑ hoc ꝙ ſi opoſitũ ẽ cã opoſiti.⁊ ꝓo⸗
ſitũ ẽ cã ꝓpoſiti.cõtrarioꝛũ enĩ cõtrarie ſũt cauſe.( Itẽ
homo ĩ illo ſtatu poterat moueri ꝑ apyetitũ ſiue deſide⸗
riũ habẽdi aliqd.huiꝰmõi autẽ apꝓpetitũ paſſio aliq con
comitat᷑.nõ eni oꝛituꝛ aꝓpetitꝰ alicuiꝰ ĩ aliquo niſi poten
tia aꝓpetitiua aliquid patiẽte.⁊ ita vt priꝰ.(¶ Cõtra.oẽ
qð patit᷑ ignobiliꝰ ẽ eo quo patit᷑.ſʒ coꝛpꝰ ade iformatũ
aĩa.nobiliſſimũ erat iter omnia coꝛꝑa.ſicut ſupꝛa tactũ
eſt.ergo a nullo coꝛꝑe pati poterat ante peccatũ.¶ Itez
IYſið.lib.de cauſa dum ĩ ꝑadiſo homo ĩnocẽter viueret.
ignis nõ vꝛeret aqua nõ mergeret.nec ſpinarum aculei

vulnerarẽt. neq; aeris abſentia ſuffocaret. neq; oĩa que
nocẽt hominibo moꝛtalibo impedirent ergo ⁊c.¶ Prete⸗

rea.ſi aliqua creatura exterioꝛ poſſet in ũlũ ꝑ actionem

paſſionẽ inducẽ.poſſet ꝑ actionẽ frequẽtiorẽ inducẽ cor⸗

ruptionẽ.qð ẽ ipoſſibile.niſi viciũ ĩ ipſo ꝓceſſiſſet.Oſtẽ
dit enĩ Aug.lib.iij.de libe.axrbi.ꝙ mihil aliud põt corꝛũ
pi niſi in illo viciũ pᷣcedat. ¶ Reſpõſio. ꝙ eſt paſſio vel

paſſibilitas ꝓueniẽs ex iĩpꝛeſſione relicta ab extrinſeco

duplex.ſ.naturalis ſiue cõſona nature.⁊ inaturalis ſi⸗
ue deſtructiua nature. Pria autẽ ẽ duplex. quia quedã
reſpicit ea que ſũt ad ſaluationẽ eſſe.quedã aũt que ſũt

ad perfectionẽ eſſe. Ea que ſunt ad ſaluationẽ eſſe.reſpi

cit paſſio que relinquit᷑ ex operibo generatiue⁊ nutriti⸗
ue. Opera eni generatine ? nutritie paſſionẽ relinquũt.
vniẽdo qð extra erat ei qð erat ĩtꝛa.Eñ paſſiões relicte

oꝑe generatie ⁊ nutritie quodãmõ ab extꝛſeco fiũt. AD

ea que ſũt ad ꝑfectionẽ eſſe.refert᷑ paſſio q̃ ẽ ex receptiõe
ſpecieꝛũ ſẽſibiliũ ĩ oꝛgano ſenſitie ⁊ ex receptiõe ſpẽrũ ĩ⸗
telligibiliũ ĩ ĩtellectu.hꝰmõi aũt paſſiões que erãt cõſo⸗
ne nature poterãt relinꝗ ab ertriſeco ĩ pꝛimis ꝑentiboĩ
ſtatu prio.⁊ reſpectu hꝰmõi paſſionum erãt paſſibiles.
Alio mõẽ paſſibilitas a paſſiõe inaturali.ſᷣim ꝙ diẽ da
malſ.paſſio ẽ motꝰ pᷣter naturã.Et hec paſſio vt dictũ ẽ.
ẽ cũ ↄtrarietate receptibił ⁊ recepti.h̊ aũt ẽ a cõtrario al

terãte ⁊ abijciẽte a ſubſtãtia.ſumẽdo ̊ᷓ paſſibilitatẽ hoc

mõ.põt dici ꝙ aia fuit paſſibil ab extrũ eco. ꝓut paſſibi
lis diẽ pure potẽtiã matẽeialẽ.eo mõ qͥ dictũ ẽ ſupꝛa.ſᷣm

aũt ꝙ dic potẽtiã diſpoſitã diſpõe piũcta Apiĩqua vel re⸗
mota.neq̃ ꝙᷓ.ſ̊ ipaſſibił. Ad illð ̊ qð pꝛio obijcit᷑.ꝙ ex

diuĩa diſpõe ⁊ oꝛdie naturali coꝛꝑa celeſtia agebãt ĩ coꝛ⸗

ꝑge ade ⁊c. Dicẽdũ ſine pᷣinditõ.ꝙ h̊ verũ ẽ.nlła tñ vehe⸗

mẽtia vł ĩmodẽantia.ſʒ ſolũmõ ſᷣm ꝙ ↄueniebat nature
ipſiꝰ nihil moleſtie vł coꝛuptiõis ĩfeꝛẽdo.ñ aug.xiiij.

ð ciui.ði.xxvj.c.viuebat hõ ĩ ꝑadiſo ſiẽ volebat.q;diu h̊

volebat qdð deꝰ iuſſerat.nihil coꝛuptiõis ĩ coꝛꝑe vel ex
coꝛꝑe.vllas moleſtias vllis eis ſẽſibo ingerebat.nullꝰ ĩ⸗
triſecꝰ moꝛbo.nullꝰ ictꝰ metuebat᷑ extriſecꝰ.⁊ ſic ĩ ꝑadi⸗
ſo nullꝰ eſtꝰ aut frigꝰ.ſic ĩ eiꝰ habitatoꝛe nulla ex cupidi
tate vł tioꝛe accedebat bõe volũtatis offenſio.ñ ſic ta
ctũ ẽ.nulla erat ĩ ꝑadiſo ĩtꝑantia ſiue ĩtẽꝑies caloꝛis vł
frigoꝛis.neq; alið qð coꝛꝑibo habitatoꝛum nocẽ potuit.
Vn ſique ipᷣſſiões relicte fuiſſent ex actiõe coꝛpoꝛũ ſuꝑce
leſtiũ.magis erãt ad ſolaciũ nature ⁊ iuuamẽ qᷓ; ad ↄtꝛa
riũ... Ad alið qð obijci᷑. ꝙ coꝛpꝰ illð habuit neceſſita⸗
tẽ cedẽdi ſine pᷣiudicio dicẽdũ q; G̊ ñ ẽ verũ.nulla.n.cre⸗
atura ĩ ſtatu illo habebat poteſtatẽ ĩferẽdi illi leſionẽ.cꝰ
ſũt pluꝛes cauſe.vł vna ex pluribo ↄnexa. vna ẽ oꝛdo di⸗
uĩie iuſticie q̃ homĩ oĩa ſubdita eꝛãt. dũ ĩ iuſticia q̃ cõdi⸗
ta eꝛat deo obediret. ñ dama.ij.li.qꝛ ex viſibili ⁊ iuiſi
bili creatura cõditꝰ eꝛat deꝰ hominẽ ſᷣm imaginẽ ⁊ ſimi
litudinẽ.ſic quẽdã regẽ vł pricipẽ oĩs teꝛe ⁊ eoꝛum que

ſũüt ĩ ipᷣa. ↄſtituit ãte eũ velut quãdã regiã ĩ q̃ cõuerſans

btam ⁊ omni dẽe habeat vita.ex h oꝛdie erat.q; nulla cꝛe
atura aliquã violẽtiã ſiue leſionẽ ei ĩferꝛe poterat. Unde
ſapiẽtie vlti.Ois creatura ad ſuũ genꝰ ab initio refigu⸗
rabatur deſeruiens eius preceptis.vt pueri tui cuſtodi
rentur illeſi.⁊ loquitur ibi auctoꝛ de filijs iſrahel tran⸗

ſeũtibo mare rubrũ.ꝗbus creature effeetiue q̃ſi confoꝛ⸗
mes rebo ſui generis i pꝛicipio.i.ĩ ſtatu inocẽtie ĩ nullo
fuerũt moleſie.nec aliquã itulerũt moleſtiã.q̃ſi diceret.
ſicut ĩ initio creature.nõ leſerũt neq; babuerũt poteſta⸗
tẽ ledẽdi ſilios iſrael trãſeũtes mare.Itez glo. ſuꝑ illud
Heñ.j.dixit deꝰ.ecce dedi vobis omnẽ herbã dicit.poſt⸗
q; cõditori ſubiectꝰ eſſe noluit iure dominiũ ꝑdidit. In
teſtimoniũ vᷣo prime creatiõis leginꝰ aues viris ſactis
ſeruiſſe.⁊ ritꝰ beſtiarũ ⁊ ſerpẽtiũ venenũ ceſſiſſe.q¶q Alia
ratio eꝛat donũ ſpale additũ nature.inſeꝑabilit᷑ cõmu⸗
nicãs naturalẽ iuſticiã ⁊ ꝑfectã obedientia qua ſubiecta
erat oino diuine volũtati quo poterat domiari alys cre
aturis.⁊ de eis facere quod volebat.ſicut ſubiecit ſe do⸗/
minio creatoris ⁊ ſue obedit volũtati.vñ Aug.de ciui.
dei.xiiij.li.xv.c. In ꝑadiſo nõ omiĩa poterat ãte peccatũ.
quicꝗd tamẽ nõ poterat nõ volebat.⁊ iõ poterat omnia
q volebat.⁊ ſic patet ex ſerie littere.bec poteſtas eis cõ⸗
gruebat ex hoc ꝙ oĩno obediẽs erat.vñ dicit Aug.vj.ſu
per Geñ:ad litt.ꝙ primꝰ hõ erat moꝛtalis cõditiõe cor
poris.ĩmoꝛtalis bñficio cõditoꝛis.ſic põt ꝓbabilit᷑ opi
nari ꝙ paſſibilis erat cõditione coꝛꝑis.eo tamẽ mõ quo
dictũ eſt ĩpaſſibilis beneſicio cõditoris.i.aliquo dono
ſibi p̃ᷣſtito.vñ nõ habebat neceſſitatẽ cedẽdi alicui violẽ
tie ſi occurꝛiſſet.ſicut nõ habebat neceſſitatẽ moriẽdi eti
am ſi occuriiſſet aligd quod poſſet mortẽ ĩferꝛe poſt la⸗
pſum.¶ Tercia erat ĩſtuẽtia diuine virtutis cõſeruãtis
qꝛ dũ hõ erat oĩno ad deũ cõnerſus. vt ꝗ erat pᷣditus ha
bitu iuſticie natuꝛalis ĩfoꝛmata gra.ꝗ̊ eſficacie maioꝛis
erat virtus diuina ĩ ipſiꝰ cõſeruatiõe ĩ eſſe.q; poſt auer
ſionẽ.cuiꝰ ſignũ ẽ.ꝙ auerſus a deo ſtati addictꝰ fuit ne⸗
ceſſitati patiẽdi.dinia tamẽ virtꝰ ĩ nulla ꝑte ſibi ſubtra
hebat᷑ quatũ erat ex ꝑte virtutis.ſed ipſe ſe ſubtraxit ab
illa minꝰ eã redoẽs efficacẽ ꝓpria auerſiõe.his igit᷑ tri⸗
bus cõcurꝛẽtibo neceſſario fuit primꝰ homo ĩpaſſibilis.
il Dugo vo de ſancto victoꝛe ponit duo.ꝗbus exiſtẽtibo
nõ pateꝛet᷑.ſ. ꝓpria ꝓuidẽtia ⁊ diuia.ꝗꝓpria vt ĩ fugien⸗
dis ⁊ axppetendis 2 ntendis nihil negligeret.diuina qua
oĩs violetia repelleret᷑. EUñ qꝛ ꝓuidẽtia hũana nihil ne⸗
gligẽte.ſemꝑ dinia repellet᷑ ois violẽtia.hac duplici cu⸗
ſtodia cuſtodiret᷑ a leſiõe dicit eꝛgo ſic.data ẽ homini ra
tio ⁊ pronidẽtia ꝑ quã hanc vitã ſuã inferioꝛem cuſtodi
ret.eadẽ pꝛouidẽtia natuꝛali.fugiẽdo noxia ſalubria ap

petẽdo.medijs ad vtrũlibet vtẽs.hac ergo cuſtodia mu⸗
nitus.negligentiã vitare potuit.ſed violẽtiã repellere ñ̃

potuit.pteꝛea rationi humane adiuncta ẽ pꝛouidentia

diuĩa.vt rõ humana in ꝑte vna vigilaret cõtra negligen

tiã.ꝓuidentia autẽ diuia ĩ ꝑte altera ſtaret cõtra violẽ⸗

tiã.hac itaq; gemia cuſtodia munita ciuitas vite bũane
nullis aduerſis kderet᷑qꝛ ſi rõ hbũana nõ reſpuiſſet ad⸗

uerſus negligentiã. ꝓuidẽtia dinia nunqᷓ ĩ homie violẽ
tie locũ dediſſet. Quia vo rõ primũ ꝑ negligentiã locuʒ
ſuũ deſeruit.dinia ꝑpoſtimnodũ ꝓuidentia iuſte ſe a cuſto⸗
dia ſua ſubtraxit.Ex his verbis videtur.qꝙ negligentia
fuit prima diſpoſitio primi hominis peccãtis ⁊ primũ

peccatũ.Qec hec q̃ dicuntur ab Hugo. cõtraria ſunt p⸗

dictis.quia illis duobus quibus ſᷣm hugo.munitꝰ eꝛat
bomo. ne poſſet leſio aliqua inferri exprimuntur duo.
quorum vno poterat caueri a peccato. qua exiſtẽte cau⸗
tela aliqͥ repelleretur omnis violentia ſcilicet diuina ꝓ⸗

uidentia qua prouiſum eſſet homini tribus modis pre⸗
dictis · Preterea ꝙ dicit. ꝙ violentiam repellere nõ po⸗
tuit. hoc intelligendum eſi ſi ſibi ſine nature proprie nõ
aſſiſtente ſibi diuina prouidẽtia ſpeciali tuitione relin⸗

queret᷑. lieet igit᷑ caro primi hominis in ſtatu illo mol⸗

lis eſſet.nõ tamen habebat neceſſitatẽ cedẽdi actioni vi⸗

olente propter cauſas pretactas. Quod autẽ dicitur a
pho.ꝙ durum eſt qð nõ cedit ac. ſᷣim ꝙ generaliter ẽ ve⸗

rum.intelligendũ eſt in ſtatu corꝛuptionis.¶Ao illud

qquod obijcitur.ꝙ propter boc.ꝙ protegebatur a virtu⸗

te dinina a leſione.nõ debebat dici impaſſibilis ⁊c. Di

cendum.ꝙ quia illa protectio ex oꝛdinatione diuine in⸗

ſlicie neceſſario inſeꝑabiliter fuit aſſiſtens homini in ſia

tu illo.quaſi naturale illi reputabatur.ſicut enĩ in omi⸗

bus actionibus noſtris quantũcũq; ſint naturales ẽ di⸗
uina virtus intime agens.nibilominꝰ ꝙ buiuſmõi acti⸗
onibus fit.a nobis fieri dicitur.ſic eſt ĩ propoſito . Mec

intelligendũ eſt in propoſito.ꝙ illa pꝛotectio erat conſi

milis illi qua proteguntur ſancti miraculoſe. quia fuit
qjuaſi naturalis. ſm ꝙ dicitur naturale.quod eſt idem

apud omnes ᷣm Hoetiũ. quotquot eniĩ vixiſſent in in⸗
tegritate illa innocẽtie ⁊ in iuſticia naturali.⁊ quantũ⸗

cunq; gauiſi fuiſſent illa protectione.il Ad illud qð ſeꝗ
tur.dicendũ.qꝙ; temptatio quandoq; dicit actuʒ tempta

tionis prout relinquit paſſionem in temptato. paſſionẽ
dico inclinantẽ affectũ ad conſentiendũ tẽptatoꝛi.Pri⸗

mo modo ſumpta temptatione. potuit homo pati tem⸗

ptationes in primo ſtatu ſcilicet verba temptatoris vel

intus concipiẽdo. Hec autẽ paſſio ſiue paſſibilitas non
eſt innaturalis. ſed potius nature conſona eo mõ quo

conſonum eſt nature quod eſt ad eiuſdem peꝛfectionem.
Fm ꝙ receptio ſpecierũ ſenſibiliũ ⁊ intelligibilium ẽ ad

peꝛfectionẽ ſenſitiue ⁊ intellectiue. Scdðo modo ſumpta

temptatione nõ potuit.nõ enim tunc inclinaꝛi poſſet ad
conſentiendum dyabolo temptãti.niſi preceſſiſſet in eo
corꝛuptio aliqua.Iñn Augu.iij.lib.de libe.ar.ſi natura
q̃ accedit cũ vicio ſuo ad aliã coꝛumpendã. ſi non in ea
corꝛuptibile inuenit.non eam corꝛumpit.Si autem in⸗
uenit adiuncto eius vicio corꝛuptionẽ eius operat᷑. Uñ
Augu. ſuper GBeñ.Mon eſt arbitrandũ.ꝙ hominẽ deie
cturus eſſet temptator.niſi preceſſiſſet in eo elatio que⸗
dam cõprimenda.vt habet᷑ ab Augu.Audito ſi comede
ritis eritis ſicut dij ſcientes bonum ⁊ malum. ſurꝛepſit
elatio quedaʒ ⁊ amor pꝛoprie poteſtatis.quo appetebat
quod propriũ erat dei ſcilicet imortalitatem.vt volunt
quidam ſicut ſcientiam boni mali.⁊ ex hac ꝑuerlſa vo⸗
luntate excecata credidit dyabolo. vnð pati hoc vltimo
modo ⁊ deduci ſeu ſeduci nõ potuit in prio ſtatu.qAd
aliud quod ſequitur dicendũ.ꝙ pati potuit in illo ſtatu
prout ſentire eſt pati.huiuſmodi autẽ paſſio ẽ nature cõ
ſona vt dictũ eſt. Ad aliud quod obijcit᷑ ſcilicet.ꝙ ſi in
illo ſtatu potuit delectari in medio ⁊c̃.dicendũ. ꝙ eſt de
lectatio inoꝛdinata vt illa quã cõcomitat᷑ libioo ſine ap⸗
petitus libidinoſus.boc nõ poterat eſſe in ſtatu prĩo.vñ

mulier nõ delectabatur in aſpectu fructꝰ nec mouebat

alpetẽdo illum peruerſe ſcilicet contra diuinum pᷣceptũ
anteq; peccauerat ſʒ poſt.⁊ ẽ delectatio oꝛdiata ſiue mo
derata ſiue ommni motu libidinoſo. hãc potuit hõ habe⸗
re in illo ſtatu.ſ.volẽdo vti fructibo ſibi cõceſſis ad pᷣue
niendũ defectũ naturalẽ quẽ ĩicurꝛeret niſi alimonia vte
retur. Quare autẽ nõ triſtaret᷑ ĩ extremo ſi delectaret᷑ ĩ
medio rõt᷑.qꝛ triſtitia pena ẽ ⁊ paſſio inaturalis.ſ.qtũ
ad naturã conditã que ex oꝛdine iuſtitie diuine nõ pote⸗
rat pᷣcedere culpã. Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ cõtraria na⸗
ta ſunt fieri circa idẽ.dicendũ.ꝙ hoc nõ ẽ verũ vbi alte⸗
rũ tm̃ ineſt qð fuit ĩ illo ſtatu.i Ad illð qð obijcit. op
poſitũ fuit cauſa oꝓpoſiti ⁊c.dicendũ.q; nõ eſt verũ pro
pꝛie ſummẽdo oppoſitũ.eo mõ quo extremũ ẽ opoſituʒ
extremo.qꝛ mediũ ẽ cã delectatioõis.mediũ autẽ nõ oppo
nit᷑ ꝓprie extrẽo. Preterea.huiꝰmõi genꝰ argumẽtadi.
oppoſitũ ẽ cã oꝑpoſiti.gꝗ ꝓoſitũ ẽ cã ꝓpoſiti.nõ hʒ neceſ
ſitatẽ ꝓut oppoſitũ eideʒ ſubiecto cõꝑantur. niſi vtrũq;
poſſit i eſſe.vbi enĩ tm̃ alterũ ineſt.nõ hʒ neceſſitatẽ hoc
genus argumẽtandi.qꝛ tm̃ alterũ infuit. alterũ autẽ in
eſſe nõ potuit.¶¶ Ad vltimũ dicendũ.ꝙ ĩ ſtatu illo pote⸗
rat eſſe motꝰ appetitiue ad aliqd habendũ.⁊ appetitiue
ſenſibilis 2 rõnalis.ſ ſenſibilis nõ vt moueret᷑ contra⸗
ria rõni.ſed ꝓut moueret᷑ obediẽdo rõni.vñ ⁊ paſſio cõ
comitãs nõ fuiſſet ĩnaturalis ſʒ cõſona nature. Uñ nõ
eſt incõueniens hominẽ in primo ſtatu fuiſſe paſſibileʒ·
ſuſtinẽtia motꝰ appetitiue modo iam dicto

uſe
i
cti⸗
Ae
ronſi
fuit
gen
nin⸗
ntü⸗

hpte
on
Dri⸗
n⸗
vel
on
o
em.
a
Pta
ed
o

——— — — — — — — —

¶ Lueſtio
Membruz tercin

Ercio querit᷑. ſi fuit paſſibilis ꝑ membri
ſiue ſubſtantia alicui ablatõnez. ꝙ ſic: vi⸗
cetur ꝑ magilſ.ſen.ij.dil.xvij.doꝛmienti po
tiuſq; vigilati detracta ẽ coſta: vt nullã in
eo ſenſiſſe penã moſtraret᷑. ſi ad euaſionẽ pene ablata
eſt coſta in doꝛmiẽdo:poterat ᷓ pati vigilando.⸗ Pꝛete⸗
rea. cã cur aliqñ nõ ſentiat᷑ duplex ẽ:membri moꝛtifica⸗
tio ſiẽ ptʒ in ꝑalitico:vel aĩe a coꝛꝑe ſeꝑatio. ſicut ptz in
moꝛtuo.5pᷣ adaz neq; erat ꝑaliticus neq; moꝛtuꝰ. Si ad⸗
datur tercia cã oppꝛeſſio ſomni in qͥ eſt quies gĩaliũ vᷣtu⸗
tum cũ intẽſione naturaliũ.vt em̃ pʒ in pluribo ⁊ maxi⸗

me in glite: ꝗ nõ ſentit motꝰmaximos 2 paſſiões nõ mo

dicas pter ſomni vebementiã.Vñ ſilr poſſet poni in ꝓ
poſito.̊ᷣ nihil ẽ.qꝛ ſalteʒ ptꝰſomnũ cũ aia ſentit mẽbra
in efficacia:neq; ex eo põt elicẽ debitas oꝑatõnes ſentit᷑
coloꝛ. et ſalteʒ pꝰſopoꝛẽ adã ſenſiſſet penaʒ.ſicẽ glis vↄbu⸗
ſius pꝰeruſtioneʒ ⁊ ita videt᷑ ꝙ fuit ſenſibilis ꝑ membri
ablatõeʒ. ¶¶ Item quato maioꝛ ẽ aliquoꝝ amicoꝝ amici
tia:tãto vehementiꝰdoloꝛis cã eſt eoꝝ ſeꝑatõ.vñ qꝛ aime
2 caꝛnis colligãtia ẽ maxime amicitie:eoꝝ ſeꝑatio eſt cã
maximi doloꝛis.ſi q̊maxima fuit amicitia naturalis in
ter ꝑtes coꝛꝑis illi:nõ poterat eoꝝ fieri ſeꝑatio ſine dᷣ
loꝛe.Vñ aug.li.de oꝛdine rerũ.doloꝛ inde ꝑnitioſioꝛ eſt:
quia id qð vnũ erat diſcindere nitit. ꝓpter h̊ dicit᷑ volor
diſtantia ptiũ naturaliũ.¶¶ Item rerũ paſſibiliũ eiuſdeʒ
generis:quanto aliq eſt nobilioꝛ.tanto citiꝰ patit᷑ illata

ſibi violentia aliq̃. Uñ membꝛa nobilioꝛa in hoĩe ciniꝰ

ledunt᷑ alijs.q̊ cum natura ade fuiſſet nobiliſſima in ge
nere hoĩm.videt᷑ ꝙ nõ ſine graui leſione poſſet ſibi mem
brum abſcidi:et ꝗa dicit magiſter ꝙ doꝛmienti viro non
ſine cauſa detracta eſt coſta.

Ancidenter queritur bic.

Atrũ bomo tũc indiguit ſomnoꝛet videt᷑ ꝙ ſic.qa phᷣus

in li.de ſomno et vi.ↄcludit:neceſſe ẽ ome qð vigilat con
tingere doꝛmire.¶ Item ſi coꝛpꝰpᷣmi homis fuit aĩale.i.
indigẽs alimonia.ſomnꝰaũt ↄfert nutritiue vt drĩ a phᷣo
Eꝛimo homi nihil fuit ſubtractũ qð expeditõne natuẽ
illiꝰoↄueniebat:videtur ꝙ qnq;ʒ gratus ⁊ ↄueniẽs fuit illi
ſomnus.! Item ph̊s determiat in li.de ſomno⁊ vigi.q;
om̃ia aĩalia coĩcant ſomno in li.de ſomno ęt vigilia.ſed
adam erat aĩal hñs coꝛpus aiale & ⁊c. ont. vt oſtẽ⸗
dit ppᷣs.neceſſitas ſomni ẽ languoꝛ et faſſigatõ ſenſunm
hoc aũt pꝛimo homini in ſtatu pᷣmo nõ ↄueniebat ⁊c̃.
Iteʒ ppᷣs ponẽs cauſas ſomni determiat ꝙ cauſa ſom
ni eſt aſcenſio fumi a cibo ꝗ digerit᷑ in ſtomacho ꝑ natu
ram caloꝛis vſq; ad cerebru:vbi infrigidat᷑ ex frigidita⸗
te cerebri.cerebrũ em̃ eſt frigidũ ⁊ huinidũ:⁊ infrigida⸗
tus naturalr deſcendit ad oꝛgana ſenſuuʒ 2 opꝛimit ea

maxime oculos.hec at᷑ oppꝛeſſio pena ẽ et eſt cã ſomni..

cũ & pena culpã nõ pceſſerit:nec poterat pᷣcedere exiſten
te oꝛdine diuie iuſticie.videt᷑ ꝙ vtrũq; ſit impoſſibile.ſcʒ

pꝛimũ hoiĩiem in ſtatu pᷣmo penã ſuſtinuiſſe in mẽbri ab⸗

ſciſione:et etiã ſomno idiguiſſe vel doꝛmiuiſſe. ¶¶ Rñ.
ad hãc queſtionẽ ſi pꝛimꝰhõ fuiſſet paſſibilis ꝑ membri
alicui abſciſionẽ rndenduʒ eſt ſic ſupᷣ:ſᷣm em̃ ꝙ paſſibi⸗
lis dicit potẽtiã obedientie vel materialẽ: paſſibilis fuit
Fm ꝙ diſpoſitiuam modis pᷣdictis:nequaq;.¶ Ad illud
