Eiꝗrantiaʒ feciſtis vos ſiẽ pᷣncipes vr̃i. mioꝛibo
etiã iudeis q̃rit᷑ tꝑ imunes eẽnt᷑ pena:qð videt᷑.oꝛo em̃
xpᷣi in aliꝗbo hũit effectũ. in oĩbo em̃ exauditus eſt ꝓ ſui
reuerentia ſicut habet᷑.v.ad Hebnon niſi ꝓ minoꝛibus
ergo peccatum minoꝛũ erat ignoſcibile quo ad penam.
Contra.ille immunis dicitur a pena qui nõ habuit a
quo diſceret.neq;ʒ rumoꝛe comperit opinioneʒ doctrine.

ſed minoꝛes iudei cum pdicaret᷑ veritas vt eam addiſcex
rent operam non ederũt:ergo nõ erant immunes a col

nõ ẽ dignũ excuſatõe ſicẽ̃ ſupᷣ habitũ ẽ᷑:q̊ nõ excuſat᷑ a pec

¶ eindge queritur S. ij.

eAMes n⸗ clrxxij

pa et pena. ¶ Ad qðò dicendum eſti.q nec maioꝛes iudei
nec minores imunes erant a culpa:ſed differẽter.maio⸗
res em̃ nõ erant ĩmunes eo ꝙ ſcire poterãt ipſuʒ eſſe qui
ꝓmiſſus erat in lege ꝑ ſigna ꝓphetie.vnde ꝑ inuidiam 2
maliciã ipſum occiderũt.et de his dicit beda.non oꝛat/p
eis qui ꝑ inuidiã et ſuperbiã queʒ filiũ dei intellexerunt
negant ⁊ crucifigũt. licet ̊ in ꝑte non cognoſcerẽt: tamẽ
peccatũ eoꝝ nõ fuit excuſabile ꝑ ignoꝛantiã. vñ nõ oĩno
ↄtinebat᷑ ſub illa ſpecie pct᷑i que eſt ꝑ ignoꝛantiã: ſed po/

tins ſub illa ſpẽ peccati q̃ eſt ꝑ induſtriã.Et licʒ eẽt igno

rantia facti:non tñ excuſabiles erant. qa fuit ignoratia
facti qð opoꝛtuit ſcire:et nõ dederũt operã ad plene ſciẽ⸗
dum.dicit aũt aug.cuʒ erat vt diſceret et a qͥ diſcreret:hᷣ
negligentioꝛ luxuria aut maliuolẽtia factus ẽ talis: in⸗
excuſabilis ẽ a crimine.⸗q ð aũt dicit᷑ iact. pꝛinci⸗
pes eoꝝ peccauerunt ꝑ ignoꝛantiã.intelligendu eſt quo
ad quid. qͥ ad hoc.ſ.ꝙ nõ ſciebãt ipᷣm eſſe filiũ dei ab et⸗
no/ſimplir ̊ fuit peccatũ ꝑ induſtriã illoꝝ: ſᷣm quid per
ignoꝛantia.ſi tñ vellent illi ↄuerti ꝑ pniam ad xpᷣm tunc
tꝑis liberati eẽnt a pcto.⸗¶!. Ad illud vo qð obijcit᷑ de mi/
noꝛibo iudeis.dicendũ eſt ꝙ peccauerũt ꝑ ignoꝛantiam.
zelũ em̃ dei hẽbant ſed non m ſciam. et ꝓ talibo oꝛauit:
ga neſcierũt quid fecerũtſ vnde ꝓ aliquibo eſt exauditꝰet

dimiſſa ẽ culpa eis ipᷣis penitẽtibo.non em̃ fuit illa igno

rantia q̃ reddit hoĩem imunẽ a pena et culpa.cũ em̃ po⸗
terant diſcere et habebãt a qͥ diſcerent et operã nõ dede⸗
runt ꝓut opoꝛtuit:nõ oĩno excuſabant᷑ ꝓpter ignorantiã

a min ſed ĩ ꝑte.nõ eniʒ tenebant᷑ ſcire miſteria ꝓpbetie a mo⸗

Dum quo maioꝛes tenebant᷑.

77

„aAl

ali afnir in ali; puintia in fi pmulgats alcning

ſnie vel ↄſtitutõnis qꝗ ↄtingit ipᷣm.et tñ nõ audiuit illam
ſniam vel ↄſtitutõeʒ.vtrũ talis ĩmunis ſit ita ꝙ non inci
dat in ſententiã vel in tranſgreſſioneʒ ↄſlitutõis ſi cõtra
ꝓbibitõeʒ fecerit.Et videt᷑ ꝙ ſie.ignoꝛat eniʒ nec credit
hmõi ꝓmulgatõeʒ eſſe factã.et ita videt᷑ excuſabilis.hoc
etiã videt᷑ ꝑ hoc qdð dicit᷑ in cañ.lxxxij.diſ.plurimos.vbi
dicit᷑ ꝙ aliquãti de quibo loqmur vt tua ſanctitas retu⸗
lit igꝛantia lapſos ſe deflent eſſe.bis in hac ↄditõne dici
mus miſcdiaʒ nõ negandã. et loꝗtur ĩ caſu in qͥ fuit pro

mulgata ↄſtitutõ de ↄtinentia ſacerdotuʒ et leuitarum.

AVd ideʒ facit qð dĩc Inno.in eadeʒ di.ſi ad aliqͥs foꝛa
eccliaſtice vite ꝑiter ⁊ diſciꝑline q̃ ab epo ſiricio ad om̃es
ꝓuintias ↄmeauit nõ ꝓbabit᷑ ꝑueniſſe.his ignoꝛantibo
venia nõ negabit᷑.ex qͥ ↄcludit᷑ ꝙ excuſant᷑ ꝑ ignoꝛantiaʒ
Sʒ ecõtra vr ꝑ boc qð diĩc gelaſiꝰin can.Cũ nõ potu⸗
erit ignoꝛare ſniaʒ ꝓpꝛij ſacerdotis a ſuo officio ſuſpẽda
tur.¶ Ad idẽ facit ꝙ nulli igrare ꝑmittit᷑ ea q̃ publice fi
unt:ꝗ̊ nõ excuſant᷑ ꝑ igrantia. oas dicendũ ꝙ facta
publicatõe debito mõ nemo excuſat᷑ ꝑigrantiã niſi oſtẽ
dat ſe iuſtã hr̃e cãm irantie.vñ canon vnꝰ loꝗtur qñ in
ſto cã erat igrantie et ꝓbabilłr poterat igraꝛe. Alter pᷣo
loquit᷑ in alio caſu vbi pᷣſumebat᷑ ↄtra ipm. et ſic ſᷣm di⸗
uerſos ſtatꝰexcuſat᷑ vel nõ excuſat᷑ ꝑ ignoꝛantiam.

¶ Mueſtio. clxxiij. de pec/

catis in ſpiritumſanctum.

AVctũ eſt ſupra de

cendũ eſt de peccato qð eſt eè induſtria
qð dicit᷑ pcm in ſpm̃ſanctũ: ſicut pctm
exr infirmitate dicit᷑ pct in patrẽ:petᷣm
ex igrantia dr eſſe ꝑctm in filiuʒ. Et pꝛio querit᷑ ꝗd ſit

pcetm in ſpmſctᷣm. Scðdo vtꝝ idẽ ſit pcẽm in ſpmſctm qð

pctm ad moꝛtẽ.Tercio qͥt ſint dr̃ie pct᷑i in ſpmſanctum.

Quiꝛto vtꝝ ome pcĩm poſſit dici ꝑ aliquã additõeʒ pec

catũ in ſpm̃ſanctũ.Quito cin gre ꝑſe ⁊ pᷣmo opponatur
Sexto quare peccatũ in ſpmſanctuʒ dicat᷑ irꝛemiſſibile.

ctᷣo ex infirmitate ⁊ igrantia:ↄñnter di

pen h ſpe ſan nfme N mog

olſenats
Delyar⸗

embrum prunũ

B pꝛimũ ſic dicit augu.pctm in ſpm̃ſcẽm.
eſt ꝑſeuerãs duricia coꝛdis impenitentis.
Alubi vo dr.pctm in ſpm̃ſctm ẽ ↄſuetudo
peccandi q̃ dei metꝰ amittit᷑ et ↄtemptꝰin⸗
urrit᷑. Alij vᷣo direrũt ꝙ tria ↄcurꝛũt:genus pcti moꝛta
lis.et ꝙ ſit ex certa malicia:et ꝙ ſit cuʒ mentis ꝑtinacia
Aug.vo in li.retrac.videt᷑ addere hãc oditõneʒ. ꝙ ĩ ſce⸗
erata metis ꝑuerſitate vitã finiat.⸗¶. Sʒ põt obijci cont᷑
pꝛimꝗ rõnem.ſᷣm h̊ em̃ om̃e pctm in ſpm̃ſctᷣm eſſet obſti⸗
natio.ꝗd em̃ aliud ẽ ꝑpſeuerãs duricia coꝛdis impeniten
tis niſi obſtinatio. Sedotra h̊ eſt.ꝙ obſtinatio ponitur
vna ſpẽs pct᷑i in ſpmſanctũ.ſicut hr.ij. ad Ro. ſuꝑ illud
Fm duriciã coꝛdis tui.glo.pctm ad moꝛtẽ vel in ſpiritũ⸗
ſanctum ↄmittit᷑ duobo modis:ꝑobſtinatiõem.ſ.et per
deſperatõeʒ. Obſtinatõeʒz aũt diffinit dicens. obſtinatõ
eſt indurate in malicia mẽtis ꝑtinacia ꝑ qu ſit hõ impe
nitẽs.Deſperatõ aũt ẽ q̃ ꝗs penitus diſſidit de dei boni⸗
tate.et vtrũq; dr pctm in ſpmſctm.¶ SPꝛeterea aligꝗs in⸗
uidentie facibo fraternitatẽ obpugnat in pᷣmo ſuo actu.
et talis peccat in ſpm̃ſctẽm.talis nõdũ bʒ pſeuerantẽ ma
liciã ⁊c.nõ ergo hec ẽ ratõ pct᷑i in ſpm̃ſcẽm ꝑſeuerãs ⁊c̃.
Cont᷑ ſcdᷣam rõneʒ ſiłr obijcit᷑.Fᷣm illã enim nõ eſt pec
catũ in ſpm̃ſcẽᷣm niſi aſſit ↄſuetudo peccandi:ſᷣ põt aligs
deſperare ꝗ nõ hʒ ↄſuetudinẽ peccandi.vno em actu de⸗
ſperatio fit aliqn:ſicut vno actu ſperat ꝗs. deſperatio at
eſt pecm in ſpm̃ſctm ſicut dic aug:loquẽ to inde:
nõ ome pcẽm in ſpm̃ſctm eſt ↄſuetudo peccãdi ⁊c.¶ Pꝛe
terea.ꝗ deſperat metuit iuſticiã dei.nõ ̊ deſꝑatio ẽ qua
metꝰdei vłr amittit᷑:ſᷣ eſt pcẽᷣm in ſpmſcẽm ſicut hr.x.Le
ui.ſuꝑ illud. Inter bec aũt hircũ. nõ ? rõ pcti in ſpiri⸗
tũſanctũ ↄſuetudo peccadi q̃ dei metus amittit᷑.¶ Cont
terciã rõnem peccati in ſpmſanctũ ſcʒ q̃ tria ſupᷣdieta di
cunt᷑ cõuenire obijcit᷑.ſi em̃ reqri genꝰpct᷑i moꝛtalis.Fᷣm
hoc nõ eſſet pctm in ſpm̃ſanctuʒ pctẽᷣm ꝑ ſe:vᷣ eſſet ↄditio
alioꝝ pctoꝝ.vt foꝛnicatõnis ſuꝑbie ⁊ alioꝝ pctoꝝ.quẽ⸗
admodũ pctm ex infirmitate non eſt vnũ pctẽm ꝑ ſe:vᷣ eſt
ↄditõ pluriũ peccatoꝝ.¶ Sʒ ecõtra videt᷑ ꝙ quedã ſunt
pꝓ ſe pcta q̃ ſub pcto in ſpm̃ſanctũ ↄtinent᷑.vt impungnatõ
veritatis agnite:et impugnatõ fraterne gre:.¶ Silr obij
citur ↄtra illã ↄditõeʒ q eſt ex certa malicia.cũ em̃ pecca
tũ in ſpmſctm ſit malicia et cum hoc ſit ex certa malicia.
oꝑtet ꝙ malicia pᷣcedat pctm in ſpm̃ſctm:ſᷣ hoc nõ videt
eſſe ncẽm. peccatũ em̃ ex iraſ?tia nõ pᷣcedit alia ignoꝛan
tia:nec peccatũ ex infirmitate pᷣcedit alia infirmitas.
MPꝛeterea põt q̃ri ꝓ quo ſuponat illa malicia.aut eniʒ
ſupponit /ꝓ alia malicia aut ꝓ illa q̃ eſt pctm in ſpm̃ſctm.
ꝓ alia nõ videt᷑:eſt em̃ aliqð peccatuzʒ in ſpmſctm qð nõ
pexigit añ ſe aliud pctm.ſicut eſt impugnatio veritatis
agnite.nõ & malicia ſupponit ibidẽ ꝓ alia malicia. neq;
ꝓ eadẽ:cũ pct᷑ᷣo in ſpmſctm põt ſuponere. nihil em̃ ẽ ſui
cauſa:ſᷣ illa certa malicia eſt cã pcti in ſpm̃ſctᷣm: ꝗᷓ nõ eſt
idipᷣm qdð peccatũ in ſpm̃ſctm.¶ Si vᷣo ponat᷑ ↄditõ quã
ponit aug·in li.retrac.obijcit᷑ in cõtrariũ.ſᷣm hoc eĩ nul
lum pctm in ſpmſctm eẽt:niſi vbi adeſſʒ finalis impnia
Sʒ h ẽ.ꝙ multe alie ſpẽs ponunt᷑ pcti in ſpm̃ſctᷣm. ſic
pᷣſumptio.deſꝑatio.⁊ veritatis agnite inpugnatio.q̃rũ
vna queq; põt eſſe ſine finali impnia.Scom h̊ etiã nullꝰ
peccaret i ſpm̃ſctᷣm niſi moꝛte adueniente:ſᷣ videmꝰ ꝙ il⸗
lud pctm dicebat᷑ eſſe ĩ ſpm̃ſctẽm qͥ ex inuidentia fraterne
gre dicebãt judei.ꝙ ĩ beelʒebub pᷣncipe demonioꝝ eijti⸗
ebat demonia.ꝗᷓ nõ regrit᷑ ſꝑ ad pctᷣm in ſpm̃ſctẽm ꝗ⸗ pſe⸗
ueꝛet ĩ hac ſceleꝛata mẽtis puerſiõe vſq; ad moꝛtẽ.¶ Ad
qð dicendũ ẽ.ꝙ pctm ĩ ſpmſetᷣm dupłr dr.vno mõ ſᷣm q;
addit ↄditõeʒ ſuꝑ genꝰpct᷑i.Alio vᷣo mõ ꝓut ẽ genꝰ qͥddã
pcti. Scdm ꝙ addit ↄditõeʒ ſuꝑ genꝰ peccati drĩ ꝙ petᷣm
in ſpmſanctum ẽ qdᷣcũqʒ moꝛtale petm er certa malicia
cũ mẽtis ꝑtinacia.⁊ Gᷓ̊ mõ poſuerunt illas tres ↄditõnes
adeſſe pcti in ſpmſctẽm.vt pctẽᷣm ĩ ſpm̃ſcẽm ſit pctm er ĩidu
ſtria quadaʒ ↄditõne ſuꝑaddita.Alio vᷣo mõ ᷣm ꝙ dicit

aug.nõ qdᷣcũqʒ pctm eſt in ſpm̃ſctm.ᷣ vbi ꝑ ſe impugna
tur ipᷣa gra ſpuᷣſſct᷑i ĩ qua fit remiſſio pctoꝝ.et h̊ mõ di⸗
cunt᷑ quedã pctᷣa ſpãliter ĩ ſpm̃ſctm ⁊ ſᷣm h̊ ille dꝛ pecca
re ĩ ſpinſct᷑ʒ ꝗ recuſat eẽ ĩ vnitate coꝛꝑis vxpᷣi qð viuiſicat
ſpũſſctus.ſᷣm ꝙ ĩ ea fit remiſſio pctoꝝ.⁊ h̊ mõ ↄtinet ĩ ſe
impugnatõʒ dᷣitatis agnite ⁊ ſuꝑne gre:et qdã alia pct̃a
ſpalia.ſᷣm h̊ vidr loqꝗ aug.c pcto ĩ ſpm̃ſctm ĩ li.de blaſ⸗
phemia.¶ MDer ilam dicta pt᷑ rnñderi ad ea q̃ obiecta ſũt.
Pꝛima em rõ intelligit᷑ de pcto ĩ ſpm̃ſctm ꝓut ſuponit
aliud genꝰ pcti cũ cõditõe ſuꝑaddita. eodẽ mõ ſcõa diffi 5 Mense

ſilr er nitio accipit᷑.¶ Ad aliud vᷣo qð obijcit᷑ ꝙ nõ om̃e petᷣm ĩ

„ R
ſ
e

ſpm̃ ẽ obſtiatio.obſtiatio aũt ẽ ꝑſeuerãs ⁊c̃.dicẽdũ eſt q;
obſtinatio accipit᷑ dupłr.vno mõ ꝓut ẽ cõditio pcti moꝛ
talis:cũ aligs ꝑſeuerat et obdurat᷑ ĩ illo.et h̊ mõ pctᷣm ĩ
ſpĩſctʒ ꝓut addit ſuꝑ alið genꝰ pcti dic obſtiatõʒ cũ cer
ta malicia q ẽ cã illiꝰ. ec ẽ dicẽdũ ꝙ tota rõ pcti ĩ ſpĩ⸗⸗evp tpi ⸗
ſctm ſit ꝑſeuerans duricia ⁊c. Poteſt em̃ ille ꝗ peccat ex abss adi
infiꝛmitate ſi obduret᷑ et nõ peniteat ꝑſeuerãtẽ br̃e duri
ciã coꝛdis impenitẽtis.ſ̊ pctm ĩ ſpm̃ſcẽm ꝓut diuidit᷑ cõ
tra pctm ex ĩfirmitate et ex ignoꝛãtia.dicit induſtriã ſi⸗
ue certã maliciã tãq; cãm pct᷑iFᷣm aũt ꝙ obſtiatio ẽ ꝓgo
ſitũ ſiue volũtas ꝑleuerãdi ĩ duricia coꝛdis impenitẽtis
quãdaʒ ſpẽm dic pcti ĩ ſpm̃ſctm q̃ eſt differẽs ab alijs.et
pf eẽ cũ illis et ſine illis. Ad illð vo qð obijcit᷑ de ſcdðᷣa

rõne:dicẽdũ ẽ loꝗt᷑ ibi de pctoĩ ſpm̃ſctʒ ꝓut poĩt genꝰ momt

aliqð pct᷑i ⁊ ſuꝑaddit ↄſuetudieʒ ⁊ tandẽ venit ad ↄtem⸗ .

ptũ.de q̊ dꝛ.xvijj.ꝓuerhᷣ. Impiꝰ cũ in ꝓfundũ pctoꝝ ve⸗
nerit ↄtemnit.¶ Ad illð vᷣo qð obijcit᷑ ꝙ nõ in om̃i pctẽᷣo
in ſpm̃ſctm metꝰ dei amittit᷑.vtpote ĩ deſpatõne.dicẽdũ
eſt ꝙ imo.timoꝛ em̃ ꝗ ẽ cũ ſpe amittit᷑ amiſſione ſpei:nõ
tñ amittit᷑ timoꝛ ſeꝛuilis qꝛ hʒ oculũ ad penã.¶ Adills
vo qð obijcit᷑ ꝙ ſi pcẽm in ſpm̃ſctm poĩt genꝰ pcti añ ſe.
tũc nõ ẽ vnũ genꝰ diſtinetũ ab alijs.dicẽdũ ꝙ h̊ verũ eſt
Fm vnũ modũ:et falſũ ẽ ᷣm aliũ ꝓut ſup habita ẽ diſti⸗
ctio.et illo mõ nihil ꝓhibet aliqð genꝰpct᷑i pꝛio eẽ ex in⸗
firmitate:et poſtea creſcẽte malicia cũ iã ſcieter peccat ⁊
eſt ĩ amoꝛe peccãdi eẽ pcrm ĩ ſpm̃ſctm.Alio vᷣo mõ diui⸗
dũt᷑ adinuicẽ vt nullũ ſit aliud.et h̊ mõ ↄtinet ĩ ſe impu⸗
gnatõʒ fraterne gr̃e.et ꝗ peccat ex ĩfirmitate vł ꝗ peccat
ex ignoꝛãtia nõ peccat ex certa malicia.¶ AUd illð vᷣo qð
obijcit᷑ de hac cõditõe q̃ ẽ certa malicia.dicẽdũ ẽ ꝙ ꝓpteꝛ
hũc terminũ malicia:ſuppoit᷑ illð idẽ ꝙ ẽ pct᷑ʒ ĩ ſpinſct᷑ʒ.
ex certa &̊ malicia nihil aliud ẽ ꝙᷓ; ex malignitate aĩ cum
ↄſcia pcti.vł ex certa malicia dẽ eẽ cũ ꝗs ſciẽter peccatñ
ex ĩfirmitate ̊ ex quadã m̃tis ꝑuerſitate.ec ex h̊ opoꝛ
tet ꝗꝙ idẽ ſit cã ſui.ᷣ ꝙ ſcĩa malicie ſit aggrauatio ipius
pet᷑i· cũ em nõ ex infumitate nec ex ignoꝛatia ſᷣ ex ſciẽtia
pet᷑i ꝑuerſitate aĩ delingꝗt᷑.grauiſſimũ ẽ pctm.Fᷣm aũt al⸗
terã intẽtõem pcti in ſpmſctẽᷣm nihbil ꝓhibet certitudinẽ
illã reſexri ad maliciam p̃cedentem.

embꝛumſecundum
cũdo q̃rit᷑ vtrũ idẽ ſit pctm ĩ ſpmſctm qð
pct᷑ᷣm ad moꝛtẽ.Et vidr ꝙ ſic.pctm em̃ in
ſpm̃ſctm̃ ẽ qð nõ remittet᷑ hic neq; in futᷣo.
M5 Ridẽ ẽ pctm ad moꝛtẽ. ſic em dic aug.in
li.de coꝛreptõe ⁊ Ga.Ego dico id eẽ peccatũ ad moꝛiẽ: ſi /xy⸗
q̃ ꝑ cctöz opat deſerere vſq; ad moꝛtẽ. ſ tale nec hlaſure
hic nec ĩ futo remittet᷑.ꝗ̊ pctẽ̃m in ſpm̃ſct᷑ʒ ẽ pc᷑zʒ ad moꝛ
tẽ vel ecõueꝛſo.¶ Hoc et᷑ vidr̃ ꝑ h̊ qʒ dicitiliretrac: pec
catũ ad moꝛtẽ puto eẽ:cũ pꝰ agnitõʒ dei ꝑ graʒ dni ihu
xpᷣi.qſq; obpugnat fraternitate.et aduerſus graʒ q̃ recõ
ciliatꝰ ẽ deo:inuidẽtie facibo agguat᷑.hoc aũt addenduʒ
fuit:ſi ĩ hac ſcelerata mẽtis ꝑuerſitate vitaʒ finierit.ſed
iſtud pctm eſt pct᷑ʒ ĩ ſpm̃ſctm:&̊ pctm ad moꝛtẽ eſt pct᷑m
in ſpmſctᷣm.¶ Ad idẽ facit qð dr.ẽ pct᷑zz ad moꝛtẽ ñ dico
vt oꝛet gs ꝓ eo ſic hẽtur.j.ioh.vlt.ſ̊ in hoc etiã cõuenit
pctm in ſpm̃ſctm ſᷣm ꝙ dr.vij.hiere.tu ergo noli oꝛare.
glo.coꝛ impenitẽs in ſpmſctm peccat quo in vnũ populꝰ
dñi cõgregatur.qͥ ſpũs ĩmũdꝰ eijcit᷑.qͥ baptiʒzamur.quo
pet̃a omia dimittũtur.a. quẽ accipit eccłia vt cui dimiſe⸗

a S tnt

tit
dun
ſett
mol
ſobr
ende
Pe

ſuie

ſc

)
ſt⸗
* i
.
ſe⸗
.

ſipe

Mueſtio

rit peccata dimittũtur ei. ꝓ coꝛde & i mpenitẽti nõ ẽ oꝛã⸗

dum. et hoc idem ẽ de eoꝗ peccat in ſpmſctm.nõ em me⸗
retur nec cõgruitatẽ hʒ vt ꝓ eo oꝛet᷑. Et ſicẽ dic augi ſer
mone dñi. tãta ẽ labes illiꝰ peti. vt depcandi huilitatem
ſubire nõ poſſit: etiã ſi pctzʒ ſuũ mala ↄſcia⸗ cognoſcẽ et
enũciare cogat᷑.¶ Pꝛeterea ſi ppills. rij. math. pus blaſ
phemie ⁊c. glo. hic blaſphemꝰ? exigenti

e 7c. igentibo meritis malis
ſuis:ſic nũq; ad remiſſionẽ ita nũꝙ ad pniam puẽturꝰẽ.
gẽ peim ĩ ſpm̃ſcrẽᷣm cũ finali impnia.q̊ ẽ pctm ad moꝛte.
S oↄtrariũ vidr̃.pt᷑ em̃ aliqð eẽ petm ĩ ſpm̃ſctm qön
ſitt᷑ pctjm ad moꝛtẽ. põt em̃ aliꝗs penitẽ de pcto i ſpinſctʒ
ſ ve vtpote de inuidẽtia ſuꝑne gre. vel de deſpatõe. hoc at no
eſi pctm ad moꝛtẽ. illò aũt or pctm ad moꝛtẽ in q̊ ꝗs mo⸗/
ſal rit. 5n eſt idẽ pctm ad moꝛtẽ et petm in ſpm̃ſctm. ¶ Yẽ
r de nemie deſpandũ ẽ dũ ẽ in via.vt dic aug.ĩ li.retract᷑.
nec ꝓ illo impꝛudẽter oꝛat᷑ de q̊ nõ deſꝑat᷑.& ꝓ qᷣlibʒ pec
catoꝛe dũ ẽ in via oꝛare poſſumꝰ:et ita ꝓ aliqͥq peccat ĩ
ſpm̃ſctẽm.ſ̊ peccatũ ad moꝛtẽ ẽ ꝓ q̊ nõ oꝛat᷑. ꝗ em̃ in hac
5 vita nõ coꝛrigit᷑:poſt moꝛtẽ venia fruſtra poſtulat᷑ ſicut
hẽtur.j.iohᷣ.vlt.ſuꝑ illð.eſt pctm ad moʒtẽ nõ & idez eſt
petᷣm ipchtekin et peccatũ ad moꝛteʒ. ¶ Ad qð dom. ꝙ
peccatũ ad moꝛteʒ poteſt dici multiplicit. vno mõ vt ſit
idem peccatũ ad moꝛtẽ qdð moꝛtale. Fm dẽ. j.iohᷣ. vlt.
oĩs iniꝗtas ẽ pcẽm ad moꝛtẽ.Alio mõ dr petʒ ad moꝛtẽ
in qͥ ꝗs moꝛit᷑ et ſᷣm ̊ dĩ in glo. j. ioh. vlt. vbi dẽ ad moꝛ

tem:eſt pctm qð ſeꝑata deo ſic moꝛs ſeꝑat aĩaʒ a coꝛꝑe.
moꝛs aũut ſeꝑat aĩam a coꝛꝑe irregreſſibilit: ſic et hbmõi

— —

petm dr. Alio mõ petẽm ad moꝛtẽ dr qð diſpoiĩt ad inex⸗
cuſabilitatẽ pcti. vicʒ cũ nõ ex ĩſirmitate vel igꝛãtia pec⸗
cat᷑.et hoc mõ d in glo.j.ioh.vlt.ſupᷣ alia pcta eſt perm
ad moꝛtẽ. qd n buana fragilitate ↄmittit᷑. et iõ oꝛõe iu⸗
ſtoꝝ nõ purgat᷑.tale ẽ illð pctm qͥ poſt agnitõʒ dei que ꝑ
gram dei data ẽ. aligs ogpugnat fraternitatẽ. ⁊ adueriꝰ
gr̃am q recõciliatꝰ ẽ inuidẽtie facibo agitat᷑ dicẽduz ẽ S
ſr pin 4 pꝛio mõper̃m ĩ ſpm̃ſctm ẽ petẽm ad moꝛtẽ ſ̊ nõ ecõuer⸗
marter, ſo. Si vo accipiat ſcᷣo mõ perjm ad moꝛtẽ pt dici pctem
fm odur in ſpm̃ſcim pm aliã rõʒ pcti ĩ ſpmſctm. hᷣ nõ om̃e petẽᷣm ĩ
um ſas ſpmſctm dr̃ pctm ad moꝛtẽ. Si Zo tercõ mõ accipiatur
pet᷑m ad moꝛtẽ:tũc vidẽtur eẽ idẽ in re licʒ differãt rõe.
per̃m em̃ in ſpm̃ſcim dr̃ ꝓpt ĩpugna tõʒ gre q̃ fit remiſſio
peti. pctm vo ad moꝛtẽ dr qꝛ diſpoĩt q̃ſi irremiſſibiliter
ad penã. ¶ Per hᷣ pt᷑ ſolui qð obiectũ ẽ.pꝛimũ em̃ ⁊ ſecũ
dũ intelligut᷑ de pcto ad moꝛtẽ vbi ẽ finalis impnia.⁊ H
dr̃ pctm in ſpm̃ſcẽm ſᷣm vnã rõʒ et m aliã nõ.⸗¶!. Qð at
tercio obijcit ſilr pt itelligi.ſi iĩtelligat᷑ de finali impnĩa
4glà auẽtas hiere. ſi vo nõ intelligat᷑ de finali impnia ſed de
ꝓoſito nõ penitẽdi:tũc dicet᷑ pcẽm ad moꝛtẽ. pm illum
modũ m quẽ vr̃ pctm ad moꝛtẽ qð pꝛiuat excuſationeʒ
pcti:et ita ꝑↄſeq̃ns cõgruitatẽ venie. Ad q̃rtũ vᷣo dicẽ
dũ ꝙ ſpũs blaſphemie pt᷑ dici pctm ad moꝛtẽ vtroq; mõ
ſᷣ ꝓpꝛie ſᷣm ꝙ ibi accipit᷑ dr illð qð diſpoĩt ad cõtrariuʒ

¶ Membꝛum tercium

rcio qrit᷑ qͥt ſunt dꝛntie pcti in ſpm̃ſctẽm.
Et ponũtur ſex.deſꝑatõ.pᷣſumptõ.ĩpugna
. tio fraterne gre.ĩpugnatio vitatis agnite.
R obſtiatio.et impnĩa. at᷑ veſpatio ſit pec
e1 S catũ ſpmſctm br in glo.ij.ad Ro. ſuꝑ ill.m duritiã
F 57* ⁊c̃. aũt pᷣſũptio ſit pctm in ſpmnſctm ⁊ deſpatio ſilr:
hetur ab aug.i li. xe fide ad petrũ.vbi dr.ſic miſcðia ſu
ſcipit abſoluitq; cõuerſos:ita iuſticia rpellit et punit ob
ſtinatos. Quidã aũt deſperãt de indulgẽtia pctoꝝ: qdã
ðo ſperãt ſine meꝛitis de miſcðia dei pᷣſumẽtes.hi ſunt ꝗ
peccãtes ſunt ĩ ſpm̃ſct̃m.ex qͥ bẽtur ꝙ pᷣſumptio ẽ pctmĩ
ſpm̃ſcim. aũt ĩpugtõ fraterne gre ſit pctm ĩ ſpm̃ſctʒ:
br ab aug.ĩ li.de 'mo.dñi ĩ mõte. Paulꝰ ñ oꝛat/p alexx⸗
dꝛo: qꝛ ĩuidẽtie facibo frnitatẽ ĩpugndo peccauẽat. Et ĩ
eodẽ.̊ ẽ peccaẽ ĩ ſpm̃ſctm: ꝑ maliciã ⁊ ĩuidiã fraternã
obpugre caritatẽ poſt acceptã graʒ ſpũnſſcti. at᷑ ipu⸗
gnatio vᷣitatis agnite ſit petm ĩ ſpm̃ſctm.dĩc aug:ĩ li.de

ſtj venli

bepee)

4–

1177

clxxij.“

vnico baptiſmo.qui vᷣitate ↄtẽpta pᷣſumit ↄſuetudĩeʒ ſeꝗ
aut circa fratres inuidus ẽ aut malignꝰ ꝗbo vᷣitas reue
latur.aut circa deũ ẽ ingratꝰ cuiꝰ inſ piratõe ecchia eius
inſtruit᷑.in q̊ dat᷑ intelligi ꝙ; h ẽ pctm in ſi piritũſanctuʒz.
Siltr. xxiiij.leui.ſuꝑ illud.põ q maledixerit glo.blaſphe
mia qꝗ ſciẽter omittit maxia pena vindicat᷑.vñ q peccauune
rit in ſpiritũſanctũ nõ dimittit᷑ ei.i.q in ſcia blaſppema :

uerit que eſt donũ ſpirituſſancti.Et.iij.marci.qui blaſ⸗
phemauerit. glo. ꝗ itelligẽs opa dei en negare nõ poſſit
er inuidia ↄtradicit.et oꝑa ſpuᷣſſancti dicit eẽ in beelze⸗
bub.nõ bʒ remiſſionẽ neq; bic neqʒ in futo q; penitẽ di⸗
gne noluit.¶ De obſtiatõne aũt dic aug:in ench.ꝗ in ec⸗
cleſia remitti peccata nõ credẽs:tatã cotemnit dini mu⸗
neris largitatẽ.et in hac obſtiatõe mẽtis diẽ claudit ex⸗
tremũ:reus eſt illo irremiſſibili pcto in ſpiritũſanctũ in
quo vpᷣc peccata dimittit.¶ De impenitẽtia aũt ꝙ; ſit pec

— — —

catũ in ſpmſanctũ hẽtur in glo.xij:math.ſiꝑ illud ſpũs

blaſphemie ñ dimittet᷑ glo.q graʒ ſanctiſpũs.qua pnia

.

inſpirat᷑ et ad coꝛrectionẽ venit᷑ nõ cognoſcẽs: impenitẽ
ti coꝛde ꝑmanſerit.cũ hoc nõ ſit hũanũ ſ̊ dy abolicũ:ir⸗
remiſſibile erit:et ita pcẽm in ſpmſanctũ.⸗! Sed poteſt
obijci ꝙ deſperatio nõ ſit peccatũ ĩ ſpiritũſanctũ.poteſt
em̃ aliquis ex diutina tribulatõe ineidere in deſperatõʒ
ꝑ quã poſſit deſperare de potentia ſuſtiendi talis incidit
in deſperatõem et peccat ex infirmitate. ergo deſperatõ
nõ eſt peccatũ ĩ ſpmſanctũ.] Pꝛeterea.ſpeeies ⁊ deſpe
ratio opponũtur et ſiłr pᷣumptio.cũ &̊ mediũ dicat actũ
vᷣtutis nõ tm̃ in ꝑfectis ̊ etiã in imꝑfectis:oꝑpoſita pec⸗
cata erũt peccata nõ tm̃ in ꝑfectis peccatoꝛibo ſiue ꝗ Ga
uiſſime peccãt łᷣ etiã ĩ alijs ꝗ nõ ita guit peccãt. Pꝛe⸗
terea.pᷣſumptio nõ vidr eſſe ſpẽs peccati in ſn pm̃ſanctũ.
poteſt em̃ aligs pᷣſumcre de miſcðia dei ex hoc: ꝙ videt
miſericoꝛdiã dei infinitã eſſe: et ita excellere peccatum.
nũquid talis peccat in ſpiritũſanctũ.ponit em gram ſpi
rituſſancti quãta eſt:et ita nõ videt᷑ peccare irremiſſibi⸗
liter. ¶ Similit põt obijci de inuidẽtia frateꝛne gratie ꝙ;
nõ ſit peccatũ in ſpiritũſanctũ.poteſt em aliquis inuidẽ
fratri ſuo:qꝛ eſtimat ſe ledi ab eo cũ tñ nõ ledatur.talis
nõ videt᷑ peccare in ſpiritũſanctũ ſ̊ magis ex infirmita⸗
te vel ignoꝛãtia.¶ Similiter obijcit de impugnatõe vᷣita
tis agnite. qdã em̃ ſeductõne alioꝝ cadũt in infidelitatẽ
et obpugnat veritatẽ de ꝗbo dicit aug. in li. de baptiſmo
qui credit hmõi homĩbo:imaginatõne quadã veritatis
illuſus eſt. ſed tales peccãt ex ignoꝛãtia.nõ ergo impug⸗

—

tio veritatis agnite eſt pecatũ in ſpiritũſanctũ. ¶ Obij

citur etiã de obſtinatõe.multi eĩ obſtinãtur in peccatis
que ꝓueniũt ex infirmitate vel ignoꝛãtia. et tales ñ pec
cant in ſpiritũſanctũ: cum peccatũ in ſpiritũſanctũ di⸗
uidatur ↄtra peccatũ ex ĩfirmitate ⁊ ex ignoꝛãtia.4 Siz ſie
milit᷑ põt dici de impnia in quã incidit aliꝗs ex xlibeia
tione carnis ꝗᷓ ꝓuenit er fragilitate.¶ Item vidr ꝙ pau
tioꝛes ſint ſpẽs pct᷑i ipᷣius in ſpiritũſanctũ qᷓᷓ q dicte ſũt

Dicit᷑ eĩ ſuꝑ illud leuit.x.Ygnis egreſſus e 2c. pctm in

ſpm̃ſanctũ e in ſceleribo ſuis vſq; ad finẽ vite bſenerge.
de ſua ſalute deſperarc.de potẽtia redemptoꝛis diffidYꝗ.
perarc. de potẽtia redemptoꝛ fFFrte Fea.

ibi aũt nõ enumerãtur niſi duo pctᷣa.ſcʒ inipnĩa ⁊ deſꝑa
tio.¶ Silr. ij. ad Ro.due ſpẽs aſſignãtur obſtiatõ ⁊ de⸗
ſperatõ.ex quo vr ꝙ nõ ſint tot ſpẽs:aut inſufficiẽter fit
diuiſio. ¶ Pꝛetẽa ex ꝑte ſpũſſcti cui apꝑꝛopꝛiat᷑ boitas
duo aſſignatur.iuſticia et miſcðia.pᷣſũptõ ẽ ↄtra iu ſticiã
æſperatõ ↄtra miſcðiaʒ. nec vidẽtur eẽ plura que boni⸗
tati in genere attribuãtur.q̃re vidr ꝙ tm̃ due ſunt ſpẽs.
Item tres ponũtur virtutes ꝑ quaꝝ actus immedia⸗
te oꝛdiatur hõ in deũ.fides.ſpes.caritas.cum ergo tot
ſint virtutes et nõ plures:tria vident᷑ eẽ pcta in ſpm̃ſan
ctũ et nõ plura.impugnatõ ſcʒ veritatis agnite queẽ cõ
tra fidẽ.impugnatio fraterne gratie que eſi cõtra carita
tem.deſperatio que eſt cõtra ſpem.et ſi addatur pꝛeſum
pſo: nõ erunt niſi quatuoꝛ. 4. Iteem vidr ꝙ tm̃ debeant
eſſe due ſpecies. peccatũ em̃ ĩ ſpmſanctũ ſiẽ dic aug.i li.
de blaſphemia ꝑ ſe oponuntur illi gre in qua fit remil⸗

ſio peccatoꝝ. vᷣ hoc eſt pnĩa: ̊ opponit᷑ ꝑ ſe pnĩe.penitẽ
tie vᷣo due ſunt ꝑtes:cõmiſſa deflere:et fiẽda nõ comittẽ
cõtra vnã ꝑtẽ vidr̃᷑ eẽ impnĩa:cõtra aliã vᷣo obſtinatõ.et
ita tiñ debet eẽ due ſpẽs vt videt᷑.¶ Itẽ vt vidr ꝙ plures
debeãt ſpẽs dici. IJnobediẽtia em̃ vidr eẽ pcẽm ĩ ſpmſctm
bm ꝙ dic berñ. ĩ li.de pᷣcepto ⁊ ð diſpẽſatoe.iõ ẽ idipᷣm
nolle obedire et nõ obedire.hoc interdũ erroꝛis ẽ:nõnũ⸗
q infirmitatis.illud vᷣo aut odioſe ꝑtinacie aut cõtuma
cie nõ ferẽde qð ipᷣm repugre ẽ reſiſtere ſpũiſcto.ꝛ ſi vſʒ
ad moꝛtẽ ꝑdurauerit:blaſphemia ẽ nõ rᷣmittẽda.ex quo
videt᷑ ꝙ inobediẽtia admiꝰqdã ſit pcẽm ĩ ſpm̃ſctẽm.⁊ ita
videt᷑ ꝙ plures ſint ſpẽs. IJtſ( vidẽ ꝙ ſilatio pnie ſit pec
catũ ĩ ſpmſct᷑ʒ.dicit᷑ em·x.leui.ſuꝑ illð.nt᷑ hec ᷣo byr⸗
cũ.glo.ſic vera pnia veniã ꝓmeret᷑.ita ſimulatio deũ ir⸗
ritat.hoc aũt ſcci pr̃es irremiſſibile pct᷑m ⁊ blaſphemiã
in ſpmſctm dixerũt.ex qͥ vidr̃ ꝙ ſimłatio pnie ẽ pct᷑ʒ ĩ ſpi
ritũſctʒ.¶ Itẽ vidr ꝙ ſciſma ſit petʒ ĩ ſpmſctʒ.ꝑ h̊ qð di
cit beda.ſuꝑ.j.cañ.ioh.oĩs ꝗ recedit et nõ ꝑmanet ĩ do⸗
ctria ihu xpᷣi deũ nõ bʒ.ſiꝗs talis venerit ad vos:nolite

eu reciꝑe ĩ domũ neq; aue ei dixeritis.ex qͥ agaret cũ lo

quat᷑ ibi de ſciſmaticis et de hereticis ꝙ ſũt vitãdi ꝓpter
ipᷣaʒ cõtumaciã q̃ ẽ in ipᷣo ſciſmate.et ita ſciſma vidr̃ eẽ
pcetm ĩ ſpmſctm.directe eĩ vidr oponi vnitati ecclie q̃ ẽ
ꝑ ſpiſctm̃.et ita ex h̊ vidr̃ ꝙ ſit pctm ĩ ſpm̃ſctʒ.¶ No qð
dicẽdũ ẽ ꝙ rõ ꝓpt᷑ quã aſſignãt᷑ ille ſpẽs pcti ĩ ſpmſ.ſᷣm
ꝙ; ꝓpꝛie dẽ hec pt᷑ eẽ.pctm em̃ ĩ ſpm̃ſctm.oxpoĩit᷑ gre ſpũſ
ſancti ꝑ quã ẽ vnitas ecclie in q fit remiſſio pctõꝝ. ad h̊
aũt ꝙ ülle effectꝰ ſeq̃t᷑ ex illa gr̃a młta ſũt ꝑ ſe adiuuãtia
duo ex ꝑte dei remittẽtis:alia ex ꝑte eiꝰ cui fuit ̃ᷣmiſſio.
duo dðᷣo alia reſpectu ꝓximi ſũt motiua ad remiſſioneʒ.

infirmitate.Elñ nõ eſt dicẽdũ ꝙ om̃e odiũ fratris vł in:
uidia in fratrẽ ſit peccatũ ĩ ſpmſanctũ. Ad quitũ o di/
cẽdũ.q; cũ aligs ĩpugnat vitatẽ pꝛiꝰ agnitã.pt᷑ ꝑ ſeducti
onẽ alioꝝ cadẽ ĩ erroꝛẽ et ĩpugnatõʒ illiꝰ vitatis et defẽ⸗
ſionẽ falſitatis.et talis nõ dẽ peccare ĩ ſpm̃ſanctũ.ſᷣm q;
dic aug.cõtra maicheos.ꝗ reſiſtũt ↄtumacit ⁊ peſtifeꝛa
dogmata emẽdare nolũt.ſ̊ defenſare ꝑſiſtũt.cũ tñ credãt
cõtrariũ hr̃e vitatẽ.pñt eñ dici he retici ⁊ ñ peccãtes in
ſpm̃ſanctũ ſi ex falſa credulitate ⁊ ignoꝛantia h̊ faciunt.
4 Vd ſextũ vᷣo dicẽdũ ꝙ obſtiatõ tũc eſt peccatũ in ſpm⸗
ſanctũ qũ ꝑtinaciter malo adberẽt.nõ ex ignoꝛãtia vel
infirmitate:ſ̊ ex ipᷣa aĩ malignitate.et dẽ math.xij.ĩ gl.
cum dyabolica obſtiatõe de diſperſione ad cõgregatõʒ
nũq; reditur:tũc iudicat᷑ peccatũ in ſpmſanctũ. Per hoc
etia pt᷑ ſolui er rõne conſili illud qð ſeptio obijciebatur.
¶ Ad octauũ dom.ꝙ illud qð obijciebat᷑.x.leui.nõ dat
ĩtelligere ꝙ nõ ſint plures ſpẽs pcti ĩ ſpiñſctᷣm.ſed ꝙ ille
due de gbo ibi intẽdit᷑.loqꝗt᷑ eĩ de ſimłatõe pnie:cũ tñ ꝑſe
ueret ĩ malicia et diffidat de remedio qð dat᷑ ex dei mia.
ſic ẽ de ĩfirmo ꝗ facit illõ ꝑ qð moꝛbo auget᷑ ſciẽter et dik
fidit de medico:talis ꝑmanet in egritudie ducẽte ad moꝛ
tem.¶ Ad nonũ dicẽdũ.ꝙ licet peccatũ in ſpm̃ſcẽm his
duobo modis omittatur:ſũt tñ illi duo modi de ꝗbo pꝛi⸗
cipalit᷑ ibi intẽditur.cũ expoĩtur illð apłi ſᷣm duriciaʒ

coꝛdis tni:et coꝛ ĩpenitẽs theʒauriʒzas tibi irã ⁊c̃.ibi em

hẽt᷑ ꝙ idurat᷑ ĩ malicia et diffidit de dei boĩtate.Pꝛetẽa
obſtiatõ reſpicit ipᷣm pctm.deſꝑatio vo reſpicit remediũ
pcti.vtrũq; at᷑ di fficultatẽ poĩt ad remiſſionẽ peccati.ex
ꝑte illiꝰ peccatoꝛis.ſ̊ vnũ ẽ reſpectu ſui:alterũ vo reſpe⸗
ctu eiꝰ qð dei ẽ.] Ad decimũ dicẽdũ.ꝙ illa duo que ſũt

ant
atün⸗
ttt
ſ
fin,
Chen
ſtuſch

ſred enn

efüctt

Ex ꝑte vo dei remittẽtis ẽ mĩa cũ iuſticia.cõtra iuſticiã pᷣſumptio et deſpatõ ſufficiẽter diuidũtur ↄtra illa q̃ ſũt
eſt pᷣſumptõ:cõtra miam deſperatõ.q em̃ pᷣſumit de boĩ reſpectu dei remittẽtis.duo eĩ regrũtur. ſcʒ tioꝛ iuſticie s Wi
””ð tate dei cũ ſuis malis meritis:poĩt ꝑↄſeqns deũ eẽ iniu⸗ et ſpes miſcðie.ↄtra ſpem ꝓpꝛie ẽ deſperatõ:otra tioꝛem e N
va nt erptnfime ſtũ.ꝗ vᷣo deſperat dũ eſt locꝰ pnie ponit deũ eẽ imiſericoꝛ vo iuſticie ꝓpꝛie ẽ pᷣſumptõ.vñ ſufficiẽter ſpẽs peccati in
dem. eſtimat em̃ ip[ʒ nolle miſereri.et ſi moueret᷑ ad pei⸗ ſpiritũſanctũ deſignãtur ex illa ꝑte.ſᷣ̊ nibilominꝰ erunt
tẽt iã.ſicẽ Cayn dixit.iiij.geñ.maioꝛ ẽ inigtas mea q; vt alie ex alijs du abo ꝑtibo ſic̃ dictũ ẽ.¶ Ad vndecimũ di⸗
veniã merear. Ex pte vᷣo eiꝰ cui fit remiſſio due reꝗrunt᷑ cẽdũ.ꝙ lʒ tꝛes ſũt ᷣtutes theologice gbo opponũtur ſi pes⸗ — 4
diſpoſitões.q̃ ſũt cõmiſſa deſtere.et flenda nõ ↄmittere. peti ĩ ſpmſctʒ.ñ tñ ſm nũeꝝ illaꝝ accipituꝛ diuiſio ſp'ꝝ?r Pmi⸗ D
cõtra qꝗᷓ duo due ſũt dr̃e pcti ĩ ſpm̃ſctm.ſcʒ impnia q̃ ꝓpo hᷣ Fᷣm dr̃as eaꝝ q̃ ꝑtinẽt ad graʒ rmiſſioĩs ex ꝑte rᷣmiſſi⸗ gu⸗
nit nõ deflere cõmiſſa:et obſtiatõ qᷓ ꝓpoit flẽda ↄmitteꝛe ui ⁊ eiꝰ cui fit rmiſſio:⁊ ãmiculãtis ſic dictũ ẽ.vt ex ꝑte Eg
Coõtra vᷣo ea q̃ reſpiciũt ꝓxim ẽ inuidẽtia fraterne gre q̃ rmiſſiui accipiãtur due ſpẽs:ex ꝑte eiꝰcui fit ᷣmiſſio ſiłꝛ Eee
deoꝛdiat᷑ affectꝰ:et ĩpugnatio vᷣitatis agnite q̃ ꝑ ſe eoꝛ⸗ due:ex ꝑte ãmĩculãtis due.⸗ Ad duodecimũ doðm q; lʒ Uls
dinat᷑ ĩtellectꝰ.motiuũ em̃ ad remiſſiõʒ ẽ amoꝛ veritatis due ſint tm̃ rõe eiꝰ qð ẽ penitẽ.ſ.omiſſa deſlẽ ⁊ flẽda n cõ n⸗
agnite ꝑ quã oꝛdiat ĩtellectꝰ:ct amoꝛ fraterne gre ꝑ quã mittẽ.pctm̃ aũt ĩ ſpmſãctũ oxponatuꝛ pnĩe:ñ tñ erũt due n
oꝛdiat affectꝰ.vel alit᷑ pñt hdue ſpẽs accipi.vt ĩpuãtio ſpẽs tm̃ ꝑ oꝓpoſitõʒ ad illa duo accepte.remiſſio em̃ cui ſo
vᷣitatis agnite reſpiciat effectũ ſpũſſcti ĩ intellectu.impu oꝑpoĩtuꝛ pctm̃ ĩ ſpmſactũ ſᷣm qᷓndã modũ oꝓpoſitõis non lin
gnatõ vᷣo fraterne gr̃e ipugnet efectũ iĩ volũtate.motiuũ tm exigit cõditões qꝗᷓ ſũt ex ꝑte penitẽtis.ſ̊ ꝗᷓ ſũt ex ꝑte di ſte
aũt ad remiſſionẽ ẽ vt diligamꝰ fidẽ oꝑantẽ ꝑ dilectõem remittẽtis et iuſte puniẽtis.rmittit eĩ culpa ſ̊ iuſte infli⸗ (
quã ẽ vnitas inbꝛoꝝ eccłie. Ald obiectũ & qͥ obijcitur git penã. reqrit etiã cõditões ex ꝑte eccłie adiuuãtis.et n
ꝙ nõ debeãt he eẽ ſpẽs.vel ſi ſũt ꝙ płes dñt eẽ aut pau⸗ ĩta nõ tm̃ erũt due ſpẽs pctĩ in ſpm̃ſetm̃ ſũpte iu ooſi ſ
cioꝛes.Dicẽdũ ẽ pꝛĩio ꝙ deſperatõ tũc ẽ pctm ĩ ſpm̃ſcẽm: tõʒz eoꝝ q̃ iueniũtur ĩ ꝑte rõe pꝑnĩe ſᷣ̊ q̃tuoꝛ alie ſic ia detʒ a
qñ nec hʒ ꝑ ſe occaſionẽ ex ĩſirmitate nec ex ignoꝛãtia.ſᷣ eſt. ¶ Ad tꝛedecimũ dᷣm ꝙ iobediẽtia de ſe ñ ẽ peccatũ i
ſciẽter de mia dei deſperat.nulla ſtimulãte carnis fragi ĩ ſpm̃ſctm̃.ſ̊ ip̃a ꝑtinacia ↄtũax.⁊ ↄtĩetur ſub illa ſpecie her ſi
litate:ſᷣ pctõꝝ ĩmẽſitate.iõ negat᷑ qn aliq deſperatio gqjueẽ obſtiatio. Silr de ſilatõe pnie.de ſe em̃ nõ dĩic pec .
poſſit ꝓcedere ex ifirmitate vł ignoꝛatia ſ talis ꝓcedit ceε catũ ĩ ſpmſctm:̊ ip̃a impnĩa q latet ſb illa. Eodẽ modo c
1 „ exy certa malicia. Ad ſcom vo dõm. ꝙ licʒ ſpes deter⸗ , dðm ẽ ð pctõ ſciſmatis.qꝙ ipʒʒ licʒ ſit ẽue peccatũ de ſeñ
Inſrnne aſclte De tnrite dei rt ⸗ miet actũ uᷣtutis.nõ tmi pfectõe ſ̊ i ĩꝑfectõe.deſpatio tñ eſt petm̃ i ſymſanctũ.ſiłr nec ĩfidelitas.ſᷣ ipᷣa ↄtumacia ꝑ “””” l
Ee vnpfe rde de ſo ſ 8dn q oponit ei defmiat petz i ↄſũmatõe malicie. Vñ berñ. tinax qᷓ erroꝛẽ defendẽ et vitatẽ ĩpugnare nitũtur min e. K
Ddei plt ſ ) PrenSat h er n quẽadmodũ pꝑfectõʒ ſapie ſibi vendicat amoꝛ dei:ita de⸗ ¶ BPab „
Ftsbus . ſperatõ oẽm malicie ↄſũmatõʒ.et ſiẽ ex noticia tui venit 1 ta röne nume S. f. ſ
ĩ te timoꝛ dñi et ex noticia dei amoꝛ eiuſdẽ:ita de ignoꝛã ri ſpẽꝝ petĩ ĩ ſpm̃ſanctũ.q̃dã etiã addẽda vidẽtur ad am a
tia tui ſuphia.de obliniõe dei deſpatio.hec aũt ↄſũmatõ plioꝛẽ erplanatõʒ.Oubitabit eĩ aligs de deſpatõe et pꝛie
malicie ẽ ĩ deſperatõe ꝓut ẽ pct᷑ʒ ĩ ſpiritũſanctum.¶¶ Ad ſumptõe.iſta em̃ vidẽtur eẽ pctã ex ignoꝛãtia. ſi eĩ aliꝗs
terciũ vdo dicẽdũ.ꝙ pᷣſumpto qnʒ directe ĩpugnat iuſtici ſciret latitudĩeʒ miſcðie dei nũq; deſꝑaret:ſi rigoꝛẽ iuſti
am dei ꝗſi deꝰ eẽt miſericoꝛs et nõ iuſtꝰẽ pcetm ĩ ſpm̃ſct᷑ʒ. ,, cie nũqᷓ; pſumẽt.& iſta ꝓueniũt ex ignoꝛãtia miſcðie ⁊ in ⸗ e el
2— g. r r . 32 fh r,. ,„ „ 8 — 1 2- 2 25 ve⸗a ſſe g
nõ ꝗꝓpt h̊ ꝙ poit dei miam excedẽ ſuũ pctm:̊ qꝛ poĩt dei uel ſticie. Si vᷣo dicatur ꝙ nõ ꝓpt h̊ ↄtinẽtur ſbᷣ pctõ ex igno G A
miam eẽ ſine iuſticiꝗ.nõ aſſerẽdo ĩ intellectu.hoc ei eſſyrãtia.qꝛ ñ ꝓueniũt ex ignoꝛãtia ſimplici ſ̊ ex ignoꝛatia 14 dl
iſidelitas.ᷣ ſic afficiedo:qꝛ vnũ eẽt ſine altero.⸗ Adqr⸗ affectata:q̃ eꝗpollet certe malicie.cũ apud quẽlibʒ vten⸗ w. bi
tũ vᷣo dm.qꝙ ĩuidẽtia fraterne gratie ſᷣm q; ẽ pctm ĩ ſpi⸗ tem rõne ſit notũ deũ eſſe ſůme miſericoꝛdem et lũme in au
ritũſanctũ attẽdit᷑ cum hõ ſcienter impugnat gram fra⸗ ſtum.et ꝙ iuſticia nõ eſt ſine miſcðia nec econuerſo.qð n
ternitatis.neq; mouetur ad hoc ex leuitate vel ex aliqua etiã ductu rõis defacili põt iueniri.⸗¶ Obijcit᷑ ĩ cõtraꝛiũ 1

„

4

.
R tt

„0 ico

cs ſalt

—

al
1 o.
0 c9“ .
znelſ eyffas).

De

7
rr

*

ſn .

46 . Ppn
D vaAfAX& 44 GSn . 7
Siar pt Jin Ze aln6 ſpeh) pedn

4 t&* mali

rEve ſ

—, —
o 2 eſt A e, h Nt teſken
P“ vt pů5ÿ fim
ſimile.foꝛnicatõem eẽ peccatũ moꝛtale ſcriptũ ẽ ĩ coꝛ
de homiĩs nataliter.& ſi aligs foꝛnicet᷑ ignoꝛãs foꝛnicati
onẽ eſſe moꝛtale pct᷑ʒz: peccat ex ignoꝛãtia affectata.⁊ ita
er certa malicia.̊ nõ debʒ excuſare eũ infirmitas:et ita
eſt pcm in ſpm̃ſctm qð falſũ ẽ.¶ Itẽ nõne aligs ex ſua
fragilitate pt deſꝑare.et qð ẽ ex fragilitate ẽ pctm ĩ pr̃eʒ
q̊nò ois deſꝑatio ẽ pctm ĩ ſpm̃ſcẽm.nõ ꝗ̊ deſꝑatio ẽ ſpẽs
pcti in ſpm̃ſcim. quicqd em ↄtinet᷑ ſub ſpecie cõtinet᷑ ſub
genere. ¶ Iẽ dixit Cayn. iiij. geñ. maioꝛ ẽ inigtas mea
ꝙᷓ vt veniã merear.nũqꝗd credidit ꝙ maiꝛ eẽt ſua iniqui
tas qꝙᷓ miſcðia dei ex qua dat᷑ venia? ¶ A qð dicẽdũ.ꝙ
nõ eſt ſiłe de noticia eiꝰ ꝙ ẽ deũ eẽ ſumme miſericoꝛdẽ et
iuſtũ.et de eo ꝙ foꝛnicatio ſit moꝛtale pctm. vox em̃ oim
eſt deũ eẽ iuſtũ et miſericoꝛdẽ. et cũ redit ad ↄſcĩiam re⸗
ctã nullatenꝰ pr diſcredere cũ credit ipʒʒ eẽ ſumme bonũ
ſ ſic nõ eſt de eo ꝙ foꝛnicatio ſit moꝛtale pctm:cũ h̊ młti
habũdãtes rõne non attingãt ſed auẽte.et ideo licet ille
peccet er ignoꝛãtia q nõ credit foꝛnicatõʒ eẽ moꝛtale pec
catũ:nõ tñ peccat ille ex ignoꝛãtia ſ̊ in ſpmſctm qui pᷣſu⸗
mit vel veſperat mõ quo dictũ ẽ.¶ Ad ſcðᷣm vo dicẽdũ ẽ.
dupler ẽ diffidere. Eſt em diffidere de ſeipo rõne ſue
infirmitatis.et hec diffidẽtia licʒ ſit pctm: ĩ aliqͥ caſu nõ
eſi pcẽm in ſpm̃ſctm.vñ puſillanimitas nõ eſt pcm ĩ ſpi
ritũſcẽm. Eſt aũt diffidẽtia de diuia bonitate nõ pᷣcedẽte
aliqua cauſa excuſante.et boc ẽ pctm in ſpm̃ſct᷑ʒ. d
terciũ pᷣo dicẽdũ.q; nõ credebat ſuã iniꝗtatẽ eẽ maiõꝛem
miſericoꝛdia dei:̊ ꝙ maioꝛ eẽt ꝙᷓ ſtiſfactio.vt crederet
ſe nullatenꝰ poſſe ſatiſſacere deo quẽ offendit. .

dbuc etia queri .S. ij.

tur vtrũ pſumptio reſpiciat miſcdiaʒ dei.et q̃re dꝛ opo⸗
ni iuſticie poniuſq miſcðie.¶ Iẽtẽ pᷣſumptio ẽ vna extre
mitas ſpei.opponit᷑ ̊ ne plus timoꝛi qᷓ ſpei aut ſpei q; ti
moꝛi:Et vidr ꝙ magis oponat᷑ timoꝛi.timoꝛ em̃ reſpi
cit iuſticiã infligentẽ penã.pᷣſumptio q̊ cũ ſit cõtra iuſti⸗
ciã vr̃ oꝓpoĩ tioꝛi ꝗ ꝑ ſe oꝛdiat᷑ ad iuſticiã.¶ ar᷑ magiſ
oſpõat᷑ ſpei hẽt er h̊ ꝙ ↄueniũt ĩ genẽ.vtꝛũq; eĩ ẽ expecta
tio veĩe. ̊ ſpes ẽ expectatõ venie vl glie ex meritis de cõ⸗
gruo vł de ↄdigno:pᷣſũptio at᷑ ſine meritis ñ attribuẽdo
gre vᷣ ſuis oꝑibo.¶¶ Ad qð dicẽdũ.ꝙ pᷣſumptio potiꝰ dẽ
eſſe cõtra iuſticiã ꝙ; ↄtra miſcðiam:qꝛ poĩt latitudinem

miſcdie ſine iuſticia.ecõtra deſꝑatio vidr̃ ponere iuſtici Nacdi⸗

am ſ tollere effectũ miſcdie.licet ᷓ tam pᷣſumptio qᷓ de⸗
ſperatio referãtur ad miſcdiam et differẽter.qꝛ deſpera
tio diminuit effectũ miſcðie:pᷣſumptõ vo ſuꝑflue ſiue ex
cedẽter ponit:tñ pᷣſumptio ꝓpt cãm dictã dẽ opponi iu-
ſhcie in effectu et deſperatio miſcdᷣie ĩ effectu. Ad auð
vo dicẽdũ.ꝙ pᷣſumptio oponit᷑ ſpei et timoꝛi.ſᷣ oppoĩtur
pei nõ röne generis qð eſt expectatio miſcdie: bᷣ ratõe
differẽtie ſuꝑadqite. Pꝛeſumptõ em̃ ẽ expectatõ miſcðie
ſine gra.ſpes vᷣo ẽ expectatio miſcðie attribuẽdo gꝛatie.
õp̃ᷣſumptio aũt ⁊ timoꝛ opponũtur rõne differẽtie eoꝝ que
reſpiciũt᷑ et drñt in genere. Pꝛeſumptio em̃ ẽ extẽſio ad
miſcdiam.timoꝛ vo ẽ reſilitio a ſũma iuſticia ſm ꝙ nos
loquimur de timoꝛe initiali.a ſũma voo maieſtate in ſuã
ꝑuitatẽ ſᷣm ꝙ fit ſermo de timoꝛe reuerẽtie et ita differ̃t
genere. Pꝛeſumptio etiã ẽ indebita expectatõ futuri bo⸗
ni.timoꝛ vᷣo de quo loqmur eſt bita fuga futuri mali.
Atem obijcit᷑ de impugnatõe viitatis agnite. dicit᷑ eĩ ꝗ⸗
blaſphemia dimittet᷑.ſpũs pᷣo blaſphemie non remittet᷑
neq; hic neq; in futo ſic.xij.math.hẽtur. Poteſt queri
que ſit dr̃a inter blaſphemiã et ſpm blaſppemie.ſpũs eĩ
blaſphemie aut dĩc potẽtiã aut habitũ aut paſſionẽ. ſed
cõſtat ꝙ nõ dicit potẽtiã:cũ potẽtia in eo ꝙ potentia bo⸗
