ſicut hr̃ extra.de pᷣben.i ꝛiſi.et extra.de rerũ ꝓꝑmutatiõe
queſitũ.pñt etiã recipi in pignoꝛe dũmodo non ꝑtineant
ad alias ecclłias.tũc em̃ ẽ ꝓhibitũ ſicut hr extre. de decs
mis. Inteꝛcicimꝰ. 4 Ao obm aũt dicendũ.ꝙ licet nõ ſim
pliciter emere vel vendẽ.licitũ eſt tñ redimere ꝓpter ius
quod habet ipſa eccleſia. et illud quod redimit nõ ẽ niſi

piat.cuʒ em ↄfert᷑ ↄſanguineo pᷣbenda vt ipe ↄſanguineꝰ
ꝓcipiat fructꝰ.in hoc nõ eſt inoꝛdinatio ꝙ ↄſanguineus
ꝓcipit fructꝰpoſt collatõeʒ: de iure em̃ ſpectat ad ipſum.
¶ Vo ſcõm dᷣo rñdenduʒ.ꝙ licet ſy moniacũ ſit ↄferꝛe pᷣ⸗
bendã amoꝛe pecunie:nõ tñ amoꝛe carnis:cũ eĩ fit amo⸗
re pecuĩe intentõ eſt ꝙ aliꝗd tranſeat ad ipᷣm trãſferentẽ
aliqͥ mõ ab eo cui ↄfeꝛt᷑.nõ ſic at᷑ ẽ cũ fit amoꝛe caꝛnis.im
mo vt totũ ſtet ĩ eo cui ↄfert᷑.¶ Ad terciũ dðᷣm.ꝙ illð qð
dic beda ĩtelligr vbi ẽ retributõ hũana vł expectat᷑ ꝓpter
graz ſcie vł doni alicꝰ:iĩ talibo eĩ dʒ eẽ ſimplex intentõ nec
ꝗqrat᷑ mũeris retributõ. 4. Ad qrtũ dõᷣm.q illð qð dicit
gꝛe. ĩtelligr vbi dat᷑ decie ↄſangneis laicis tũc eĩ dr eẽ g⸗
ui.difficiliꝰei auellit᷑ ꝓgt/ ꝓnitatẽ maioꝛeʒ patit᷑ ecclia
leſionem.

,9

. nſen latn

Weinge queritur

¶ Lueſtio
H. vij.

vtrũ iuſpatronatus poſſit vendiſ videt᷑ ꝙ ſic. eſt ius qð
ꝑtinet ad laicos.ius aũt ꝑtinẽs ad laicos oĩno nõ videt
eſſe ſpũale nec annerũ ſpũali:cũ nihil ſit in laico p̃cedẽs
ꝙ ſit ſpũale cui ãnectat᷑: ̊ licitũ eſt vendẽ vel emẽ iuſpa⸗
tronatꝰ qð ad laicos ꝑtinet 'm ꝙ diffinit᷑ iuſpatronat?
prᷣas pñtandi clericũ ad bñficiũ eccłiaſiicũ.¶ Cont᷑. ext᷑
de iurepatronatꝰ. wure.vbi dr ꝙ incoueniẽs ẽ vendere
iuſpatronatꝰqð eſt ſpnᷣali annexũ.¶ Noqð ridendum.
ꝙ iuſpatronatꝰꝑ ſe vendi nõ põt.¶ Ad obm autẽ in con
trariũ rũdendũ.ꝙ annexũ ſpuali drĩ duabo de cauſt is. vl
ſpũali.ſ.qð pᷣcedit ſicut ẽ de iure ꝑcipiendi decimas. hoc
em̃ eſt annerũ oꝛdini clericali ꝗ eſt res ſpũalis ⁊ natura
liteꝛ p̃cedit ius pcipiẽdi.vel ptᷣ dici annexuʒ ſpũali a ꝑte

ptꝰ. ſicut ẽ iure pntandi.annectit᷑ em ſpuali 2 rone e⸗ Aor-

ad qð pñtat.lʒ em nõ ſit annexũ ſpũali eo mõ qͥ ius ꝑei⸗
piendi decimas:eſt tamen annexũ m alteruʒ modum 2
ideo ꝑ ſe vendi non poteſt.

(Deinge queritur S. vij.

vtrũ poſſit vendi cũ vniuerſitate.et videt᷑ ꝙ nõ.ſi em̃ cuʒ
vniuerſitate vendit᷑:vniuerſuʒ vendit᷑.ꝗ̊ quelibʒ ꝑs illiꝰ
vniuerſi: ̊ pr̃onatꝰẽ ꝑs illiꝰvniuerſi: iuſpatronatꝰ põt
vendi.ſi gᷓ iuſpatronatꝰ ꝑ ſe vẽdi nõ pt᷑.nõ põt vẽdi ĩ vni⸗
uerſo.¶ Item nõ lʒ vendi pᷣbendã ⁊ villã ſit:̊ nec iuſpa⸗
tronatꝰ villã ſimul..¶¶ Iteʒz iuſpatronatꝰ eſt impᷣciabile
ſm ſe.⁊ multomagis impciabile in vniuerſo.ſic g vendi
nõ põt Fm ſe: ſic nõ dʒ vendi ĩ vniuerſo.¶ Cont᷑extra ð
ſen.⁊ re iudi.cũ bertoldꝰ vbi dr. ꝙ iuſpatronatꝰ cuʒ vni/

nerſitate trãſit.et ext᷑ de iurepatronatꝰ.ex lt̃is.vbi dicit᷑

—

ꝙ villa nõ excepto iurepronatꝰad firmã põt ↄcedi. et ex

boc hbʒ iuſpatronatꝰ. Pꝛeterea põt ↄcedi in feuduz ſiẽ Ma

hr ibidẽ cũ ſeculũ.et ſi põt ↄcedi in feuduʒ:pari röne po
terit vendi facta venditõne ville vel rõne e ꝑ qð acgrit
iuſpronatꝰ.¶ Ao qð rñdet᷑. ꝙ nõ vendit᷑ iuſpatronatꝰ
tanq; ꝑs vniuerſi nec ꝑ ſe.̊ͥ nec cũ alio vendi pt:hᷣ traͤſit
cũ vniuerſitate ſiẽ hr ex ſupᷣdictis.etſi villa in q ẽ iuſpa⸗
tronatus ꝓpter h caꝛius emat᷑ dr eſſe ſymonia.tũc enim
venditõ aliqͥ mõ attingeret iuſpatronatꝰ.ꝗ⸗! Ad illud vᷣo.
qð querit᷑ vtrũ poſſit ↄcedi in feudũ.dicendũ eſt ꝙ trãſit

cũ vniuerſitate niſi excipiat᷑et ita acꝗritur iuſpatrona

tus rõe feudoꝝ emptoꝝ vel alio modo acqꝗſitoꝝ. ꝑ ſe aũt
dari in feudũ nõ põt ſic hr̃ in eodẽ de iurepatronatus.

rticnlus tercius
3. Ercio querit᷑ de his q̃ ſunt ſpũalia ⁊ annexa
ſpũalibo.⁊ pᷣmo querit᷑ vtrũ licitũ ſit pᷣdicaꝛe
ꝓ pecuĩa. et videt᷑ ꝙ ſic.ſicut em̃ hr.ij.coꝛin.
ix. Paulus pᷣdicabat ꝓp tꝑalibo vt fierẽt collecte ſanctiæ
paupꝑibo ꝗ eꝛãt in birłm. ſile hr.j.coꝝ.vlt.¶ Cont.pᷣdi
care ẽ res ſpũalis.ſpũale aũt nõ ẽ ponendũ ſb pᷣcio tꝑali
5nõ eſt licuũ pᷣaicare p p̃cio tꝑali.̊ in bmõi ↄmittit᷑ ſy⸗
monia. Itez beda.q graʒ in eccłia ſpũalẽ qua dño lar

giente ꝑceperũt nõ ſimplici intentõe ᷣ cã hũane retribu

ſiõis exercẽt. domũ dñi faciut domũ negotiatõis. tales g
ſymoniã ↄmittũt. SEn qð rñdet᷑.ꝙ nõ eſt licitũ pᷣdica⸗

re ꝓ tꝑalibo vt notet᷑ pciũ ſue p̃dicatõms:ſᷣ licitum eſt p
dicare ſcdᷣaria intentiõe vt audiẽtes moueant᷑ ad oꝑa pi

etatis ⁊ ſic ſubueniãt alijs.pᷣncipalis em̃ intentõ ẽ vt ꝓpt
deũ fiat pᷣdicatio.¶ apls pᷣdicauit ꝓ collectis facien
dis h̊ fuit ſcdᷣario.non ꝙ ibi ↄſtitueret᷑ finis pᷣncipal nec
h eſſet pᷣciũ ſue pᷣdicatõis.

inde querttur S. ſ.
vtrũ mꝗri liberaliũ artiũ polſint vendẽ ſuã ſciaʒ.⁊ vide
tur ꝙ lic. ſpũale em̃ eſt q̊ hĩ ſpũſſcẽs vł br̃i ſignat vel dat.
Phas ſcias nec hr nec hr̃i ſign atnec dat᷑: ̊ hmodi ſcĩe
nõ ſunt ſpũalia nec annexa ſpũalibo. pñt vendi.i¶ Iteʒ

ner. xxiij. dz; veritatẽ eme ſ̊ qð libere põt emi põt etiaʒ
vendi.ꝗᷓ bmõti ſcĩe veritatis pnñt emi ⁊ vendi:¶ Contra.

clxxxvij.

ſcientia ẽ donuʒ dei.qð ptz ꝑ boc.qð dicit᷑ Exo.xxxj.ſuꝑ
illud.poſuit deꝰin coꝛde ſuo. Ibi dr.ꝙ ſcia eſt donũ dei:
ſicut br in intelligẽti:ſᷣ donũ dei nõ eſt licitũ vendẽ. de il⸗
lis em dr illud.x. math.tis accepiſtis gtis date.ᷣ nõ ẽ
licitũ vendẽ ſciaʒ.¶ MDꝛetea dĩ.xxiij. ꝓuer.oli vendeꝛe
ſapiam ⁊ doctrinã ⁊ intelligentiã: ex ipo text. ꝓuer.hr
ꝙ hmõi nõ cadũt ſi ubuenditõne. ¶ Pꝛetea dic lex . ꝙ cini
lis iuris ſcia non eſt pᷣcio nümario ↄꝑanda:multofoꝛtiꝰ
nec rõnalis ſcia. ( qð dicendũ.ꝙ ſymonia ẽ vende⸗
re ſciam: tñ mgri artiũ ꝓ laboꝛe ſuo pñt pecuniã accipe
ſciaʒ pᷣo gratis dñt dare aliter ↄmitterẽt ſy moniã.⸗ Ad

pꝛimum ðvo qð obijcit᷑ dm.ꝙ ſpũſſcrs hrĩ ſub duobo mo-

dis· vt lux illuĩans intellectuʒ:et ſic hr᷑ in q̃cũq; ſcia.aut
vt caloꝛ inflãmãs affectũ:et ſic hr ꝑ virtutes ⁊ ſacr̃a ec/

cleſie.q Ad aliud dicẽdũ.ꝙ illa auẽtas intelligit᷑ de em/

ptõne ſpũali.nõ em cognitio vᷣtutis emẽda eſt pecunia B
eo mõ quo docet᷑.iiij. ꝓuer.pᷣneipiuʒ ſapie poſſide.q.d.ſi
vis hr̃e ſapĩam:accipe illã.qꝛ ipſa ſe offeꝛt qrenti.ſi eniʒ

qſieris iam q̃ſi pecuniã aut theſaurũ inuenies eã. d iſta

emptõne ꝓuerbi.xvij.quid ꝓdeſt ſtulto habere diuicias
cum ſapientiam emere nõ poſſit.

¶Demde queritur. .S. ij.

vtrũ licitũ ſit accipere aliqd ꝓ teſtionio ferẽdo vel ſy mo

nia ↄmittat᷑ et videt᷑ ꝙ nõ.ꝑ ſiłe.licet eĩ iuriſcõſulto ven
dere rectũ ↄſiliũ ſicut dic aug.ad macedoniũ:pari q̊ rõe
põt ipe teſtis vendẽ teſtimoniũ ſ eſt aliqd acciꝑe teſti⸗
monio ferẽdo.¶ Cont᷑ teſtimoniũ ẽ debitũ.dic aut greg.
emẽtes in templo ſunt ꝗ dũ hoc qð iuſtũ eſt ſoluẽ rio
nolũt.dũq; rem debitã facẽ ↄtemnunt:dato pᷣcio emitur
petm.pari g̊ rõne et vendẽtes ſunt ꝗ accipiũt pᷣcium pro
eo ad qð tenent᷑ et ita ꝓ teſtimonio veritatis. Pꝛetẽa.
iudiciũ iuſtũ gratis debet reddi.vñ ſymonia ↄmittitur
ſi pecunia ꝓ iuſto iudicio accipiat᷑. VInde greg.fraudem
deo ꝑpetrat ꝗ iuſticiã quazʒ gratis imꝑtire debuit. acce⸗

ð quod rñdet᷑.ꝙ in ca uſis eccłiaſticis et a peꝛſonis
eceleſiaſticis ↄmittit᷑ ſymonia ſi vendatur verũ teſtimo⸗

E pecunie vẽdidit:pari rõe põt dici de teſtimonio.

nium:ſicut etſi vendat᷑ iuſtum iudiciũ.In alijs ðᷣo gꝛaui

ter peccat᷑.vnde aug.ad macedoniũ.NQon ĩno debet iu
dex vendere iuſium iudiciũ aut teſtimoniũ veruʒ teſtis.
quia aduocatꝰvendit iuſtũ patrociniũ iuriſperitꝰverũ
ↄſilium. 4 Ald obiectũ autẽ dicendum. ꝙ nõ eſt ſimile de
vero teſtimonio et vero ↄſilio. verum em̃ teſtimoniuʒ eſt

de ipᷣa ſuba cauſe terminande.ↄſilium aũt eſt quoddam

exterius adminiculãs ſicut et patrociniũ. vñ teſtes cõ⸗
pellũtur ad ꝑbibendũ teſtimoniũ veritati. ↄſiliarij vo iñ
ↄpelluntur ad dandũ ↄſiliuʒ in cauſis. Sʒ adhuc diſtin⸗
guunt quidaã .ꝙ in oĩbo his ſi ſcia vendat᷑ ſymoniacũ eſt.
et maioꝛ ⁊ minoꝛ ſm dr̃ias ſciaꝝ. ꝓ laboꝛe autẽ põt ad⸗
uocatus vel ↄſiliariꝰaliqd acciꝑe cum non teneatur. iu⸗
cex aũt et teſtis nõ pñt accipere/ꝓ laboꝛe in iudicãdo vł
teſtiſicando cum ad illa teneantur. ire 2r⸗

embrum quintum

Vinto queritur de pena ſymonie circa qð

notatur. ꝙ aut ſymonia eſt in oꝛdine autĩ
beneficio. Si in oꝛdine nõ recipit executo
Ndnen ſed eſt ipſo iure ſuſpenſus quo ad ſe

ſi)eo

et quo ad alios. punit᷑ etiã depoſitõne ſi d crimĩe iudi⸗

ci ſuo ꝑ inꝗſitõeʒ aliquo mõ ↄſtiterit. Si vo eſt ſy monia
cus ꝗa ↄtulit oꝛdinem ſymoniace. vel quia dedit vel ga
recipit bnficiuʒ ſymoniace.ꝗa fuit mediatoꝛ ſymonie. ſi
eſt occultũ:ſuſpenſus eſt ipo iure q̊ͥad ſe tm.ſicut habet᷑
extra te ſymonia accuſatu. Pꝛeterea ꝗ recipit bñſiciuʒ
ſymoniace tenet᷑ renũciare bñficio. et reſtituere omnes
fructꝰpceptos.ſicut hr ab augu.ad macedoñ.ſi res alie⸗
na. ꝓpter quã pctm eſt reddi poſſit et nõ reddit᷑:peniten⸗
tia nõ agi? ſed ſimulat᷑.ſi aũt veraciter agit᷑ nõ dimittet
peccatũ niſi reſtituatur ablatum.

Exto querit᷑ de quibuſdaʒ caſibo in quibo
dubitat᷑ vtrnʒ ſit ſy monia.Põt aũt queri
vtꝝ ſymoĩacũ ſit occultare pcim alteriꝰcũ
ad eiꝰofficiũ ptineat reuelaꝛe.et h̊ fiat int᷑⸗
Enn pecunie?et videt᷑ ꝙ nõ:ꝑ rõneʒ ſymonie ꝗd em̃ eſt

ſale ꝙ hic vendat᷑.ipᷣa em̃ occultatio pcti eſt q fit ꝑę pe

cuniã et nõ eſt ſpalis res ſ̊ ↄtrariũ ſpũali: nõ ̊ vidr ha
bere voluntatẽ ſtudioſam vendẽdi aliqð ſpũale. Cont᷑
tu pecunie ſiue lucri tꝑalis:h eti/p reſpectu ꝑſone? co⸗
ſanguinitatis ⁊ familiaritatis occultare publicũ pecca⸗
tum ipſiꝰſubditi ipi epo vel pᷣlato eſt ſymoniacũ. ¶ ð
oↄcedendũ ẽ.vñ ſi pᷣ biteri detractãt ĩnoteſcꝭ epᷣo ſubditũ
publice peccantẽ incoꝛrigibilẽ.ex cauſis ſupᷣdictis ſymo⸗
nia cõmittit. Si vᷣo queratx. ꝗd eſt illud ſpũale qð ponit
ſub pᷣcio:dicendũ eſt ꝙ reuelatio pet᷑i ad quã tenebatur
ex officio. occultatio aũ: q̃ ꝑpetrat᷑ nõ eſt illud qð vendi
tur ſed ipſa reuelatio qᷓ ginittit.

Weinde queritu .§. .

ſi aligs laico nulluʒ ius hñ ti in electione: ſed malici

nulluz ius bñ ti in electione: ſed malicioſe
impedientn tet pecuniã vel aliꝗd aliud vt ceſſet a tali ĩ⸗
pedimẽto vtrũ ſit ſymonia:et videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ hoc qð dicit
ex.de ſymo.de hoc aũt.vbi dr.q regez et pncipes debes
inducè vt ſiq receperũt a pᷣlato epo vt eiꝰelectõni pᷣſtarẽt
aſſenſuʒ ecclie ocio menſi.ſine diminutõne reſtituat.cuʒ
ſine graui ſalutis ſui ꝑiculo retinẽ nõ poſſint.¶ Sʒ con⸗
trariũ videt᷑.edit eĩ vt redimeret veratõneʒ ſuã. licituʒ
auũt ẽ redimẽ veratõneʒ ſuã:ꝗ̊ licitũ fuit dare pecuniam
vt ceſſaret a tali impedimẽto. Ad qð rñdet᷑ ꝙ ꝑquan
dam diſtinctõeʒ.aut h̊ eſt poſtq; ius fuerit ei acꝗſituʒ.2⸗
in illo caſu videt᷑ eſſe licitũ redimẽ vexatõneʒ ſuã. ille tñ
peccat accipiẽdo.Aut h̊ fuit anteq eſſet ius acꝗſitum.⁊
tũc nõ fuit ei licitũ dare.

vtrũ epi vel alij plati ꝗ fructus eccłiaꝝ vacantiũ pꝑcipiũt
et poſtea ↄferũt retenta ſibi ꝑte ꝓpuentuũ.vtrũ ↄmittant
ſymonia: Ao qð intelligendũ diſtinctio talis adhibet᷑.
aut ille ꝗ dat bnſficiũ exclial ſticũ ꝑcepit ꝓuentũ ipſiꝰante

rolla io; donatõeʒ:aut nõ.ſi nõ Pcepitſᷣ ex donatõne ↄſequit᷑ vt ꝑ⸗

uentus.aut añ donatõeʒ ↄſtituit vt ꝓ iuſta cã ⁊ nccia ad
tpᷣs retineant᷑.aut ↄuenit cinaccipiente bñficiũ vel cum
mediatoꝛe vt ꝑciꝑet ꝓuentꝰfacta donatõne.ſi pᷣmo modo
potuit eſſe licitũ.ſi ſcdðo mõ reputat᷑ ſymoniacũ.ſicut bt

Ek. vt eccliaſtica bſicia.vt ñm. vbi ð h̊ plene etmiĩat᷑
einde querin. §S W.

de illo ꝗ offert bona ſua eccłie ſimplr.ea tn intentõe pᷣn⸗
cipałr vt ꝑ bona tꝑalia qᷓ offert ſpũalia valeat adipiſci.
et monaſteriũ nõ aliter admittẽt illũ niſi commoda tꝑa⸗
ſ„ habade lia recipet vtrũ ſit ſ ymonia? Ao qð rñderi põt. ꝙ ſi ec
ſp⸗ nil no hybr herj cleſia vel monaſteriũ habũdat. ſola intentio facit boĩem
ſymoniacũ ſiue volũtas ſtudioſa reputat᷑ eſſe ſymonia⸗
ca.ſi ᷣo monaſteriũ fuerit pauꝑtate depᷣſſuʒ et nõ ſit pᷣn
cipalis intentõ ad ipᷣa tꝑalia ſ̊ ſcðᷣaria:nõ credit᷑ eſſe ſy⸗
monig.etſi pᷣncipalr ferꝛct intentio ꝓ ſymonia reputat᷑

um ſeptumum

Eptimo querit᷑ de ſatiſfactõe qᷓ eſt in reſti⸗
tutõne. et querit᷑ cui reſtituenda ẽ pecunia
ſymoniace adepta.nõ em̃ videt reſtitui ei
qui dedit cum ꝑticeps fuerit delicti. Ad
2 idem facit qð dicit᷑ extra.de ſymo. de hoc aunte. ¶ CTont
nõ fit reſtitutio ei ↄueniẽs niſi ei qui dedit.¶. Preterea.
dicit᷑ extra. de ſymo.veniens.ꝙ abbas et mopachi ↄpel⸗
lantur ad reſtituendam pecuniã acceptã indigne:ipſi pᷣ⸗
ſbitero ꝗ dedit. hoc rñdet᷑ ꝑ diſtinctioneʒ.ꝙ ſi ab

erx. d ſymo.iAemo pᷣſbiteroꝝ.vbi dr.ꝙ nõ tm̃ interuen /
nie ni .

cipiat:ſy moniacũ reputat᷑. Si vpᷣo añ donatõeʒ ꝑcepit ꝓ⸗

aliquo beneficiato in ecclia recepta fuerit pecunia eccłie
illi reſtitui debet in cuiꝰiniuriaʒ data fnerit. ſi vᷣo aligs
dæderit pecuniã vt reciperet᷑ in aliq̊ monaſterio.et tranſ
ferat᷑ illa ꝑſona ð illo monaſterio ad aliud: debet illa pe/
cunia reſtitui illi monaſterio ad qð tranſfert᷑.vt ſiẽ hẽat

Mueſtio. clxxxvi. deſa
crilegio ꝓut eſt ſpecies furti.
ſy
&EVcto de ſymonia
ſilr fit in iniuriaʒ diuine bonitatis. Et
pꝛimo querit᷑ quid ſit ſacrilegiũ. Secũ⸗
do que differentie ſacrilegij. Cercio qñ .
Membrumprinuum
Dpꝛimũ ſic.diffinit᷑ ſic ſacrilegiũ.Sacri⸗
legiũ eſt ſacre rei violatio. vel eiuſdẽ vſur⸗
ledit ſacrũ. Sed videt᷑ ꝙ hec diffinitõ
5 ↄueniat omi ſacrilegio. dicit em̃ hiero.qui bonis pa-⸗ 4 ⁊ cleiras
rentũ et opibo ſuſtentari pñt.ſi qð pauperũ eſt accipiũt.
bi mãducat ⁊ bibũt: ſᷣ tale pctm nò eſt ſacre rei violatio
nec eiuſdẽ vſurpatio: illa ratio non ↄuenit omi ſacrile⸗ 7,
gio.vſurpare aũt nõ videt᷑ cũ hoc ſit anẽte pᷣlati ꝗ ei con
officia ↄmittunt᷑ ſicut hᷣ i cano. non tñ ibi ẽ violatio rei
ſacre vel vſurpatio.¶¶ Pꝛeteꝛea ſicut dic Innoc.omittũt ·⸗q.a·⸗
ſacrilegiũ qui ↄtra diuine legis ſctitatem aut neſciendo
eſt coĩis om̃i ſacrilegio.¶ Pꝛeterea dic paſchalis papa.
illi ſacrilegi iudicãdi ſunt.q violentia vel fauoꝛe nõ per⸗
omittit᷑ ſacrilegiũ:et ita ratio illa nõ eſt coĩe. ¶ Ad qð
rñdendum.ꝙ ſacrilegiuʒ accipit᷑ aliqn ꝓprie.2 hoc mo⸗
do ſupᷣ diffinitũ eſt.aliqñ coĩter: et ſic accipiebat᷑ in his
rum ẽ ſacrilegiũ ↄmittunt.vbi als ſufficienter hñt.h̊ eſff· ,
cũ male diſpenſant et in malos vſug ↄuertunt.nec ſuiũt
eccłie a qua accipiũt.nemo em̃ cogit᷑ ꝓrijs ſtipendijs mi
nem pauperũ eſt oꝛdinata.tũc em̃ vſurpat ipe rem eccle⸗
ſie dicataʒ.⁊ boc mõ drĩ ↄmittere ſacrilegin. Að aliud
vᷣo dicendũ.ꝙ ille dr ſacrilegiũ ↄmittere indeis publi

onus:ita habeat emolumentum.
oↄſequẽter dicendũ eſt ðᷣ ſacrilegio quod
omittit crilegig. Quorto de pena ſacrilegij.
patio:et dr ſacrilegiũ quaſi ſacrelediũ: eo
ſacrilegiũ ꝓfecto ↄmittũt.et ꝑ abuſionẽ taliũ:iudiciũ ſi⸗
tulit. Pꝛeterea.dr eſſe ſacrilegiuʒ cum iudeis publica .
oↄmittũt aut negligendo violant 2 offendũt: & illa rõ non
mittunt eccleſias regulariter oꝛdinari.pluribo ous
q ſupᷣ obijciunt᷑.cũ eniʒ dr ꝙ illi qui accipiũt qð paupe⸗
litare.et hoc ſpaliter attendit᷑ de illa ꝑte que ad ſubicetõ
ca officia ↄmittit ꝓpter h:qa ↄſilis pena/ fert᷑ in illuʒ ſic

in ſacrilegũ ſicut hr.xvij.q.iiij.oſtituit.¶ Ad illud vᷣo qð
Obijcit᷑. ꝙ illi ↄmittũt ſacrilegiũ ꝗ ↄtra diuine legis ſcti⸗
tatẽ aut neſciẽdo aut negligẽdo faciũt yñdendũ eſt ꝙ ibi
accipit᷑ ſacrilegiũ coĩter ñ ꝓpꝛie.vno eĩ mõ dr ſaerilegiũ
cuiuſlibʒ rei diuĩe iniurioſus:et ſic pt᷑ dici h̊ eẽ ſaclegiũ./v⸗ʒ

Cembrum ſecundũᷓ
VLSͤo qrit᷑ q ſunt dr̃e ſacrilegij.ↄmittit᷑ aũt
ſacrilegiũ qnʒ rõne ꝑſone.qñq; rõne loci.
ñz rõne rei. Rõne pſone.cũ ꝗs vᷣbeꝛat cle
ricũ vł ꝓſonã religioſazʒ.ſic hr ĩ cano.Si⸗
gs ſuadẽte dy abolo. Rõne loci.vt qñ vl ecclie vł cimite

riij imũitas violat᷑ ſic hrĩ ab aug. ad bonifaciuz. oui qᷓ hn

religiõe ſꝑ ſis veneꝛatꝰeccłiaʒ:qͥ̊ inſtigate facinoꝛe hoĩeʒ
te ecclia rapuiſti? RBõne rei cũ res ↄleẽta vel ſacro vſui
deputata vſurpat᷑.ſic dĩc gre:ſaclegiũ ẽ ſigs qð venerabi
liꝰlocis relinꝗt᷑:pᷣue volũtatis ſtudijs tẽptauerit ſuis cõ
pendijs retine.⁊ ſᷣm hũc modũ didit᷑ ſacrilegiũ qͥtiẽs ꝗs
ſacꝝ violat.vł auferẽdo ſacꝝ de ſacro.vł ſacꝝ ð ñ ſacro
vel ñ ſacꝝ de ſacro. Sʒ obijcit᷑ qᷓtũ ad iſtã dr̃aʒ ſacrile
gij. vr em ꝙ ↄtineat᷑ ſub rapina.qui enim pecuniam vel
res pecunie aufert:pecuniam aufert vel rem aliquam.ſi
cut ̊ qð rapit᷑ ſe hʒ ad id qð rapit᷑ tanqᷓᷓ inferiꝰ ad ſuꝑi⸗

An

ſiz An

Hagerac⸗

(6

Weinge queritur S. ij.

(Lueſtio

us:ſic ſacrilegiuʒ ſe habebit ad rapinã.erit ergo ſacrile⸗
giũ ſpẽs rapine. Cont᷑.diffeꝛũt in genẽ pcim in denʒ 2
petm in ꝓximũ:ſᷣ rapina ẽ pctᷣm in ꝓximũ ſic̃ dic anacle⸗
tus.Qui rapit pecuniã ꝓximi ſui iniꝗtateʒ opatur iniꝗ
tas aũt eſt pcẽm in ꝓximũ.ſacrilegiuin vo ſub pcto ĩ ũ
ↄtinet᷑.̊ ſacrilegiũ nõ eſt rapina.¶ Ad qð rñndet᷑.q äᷣm
ꝙ rapina ꝓprie ſumit᷑ nõ eſt ſacrilegiũ rapina.Fſᷣm auteʒ
ꝙ coĩter accipit᷑ rapina ſacrilegiũ addit circũſtantiaʒ ꝑ

uam trabirur extra genus illud.
Guerituretaz m (S. j.

hH vtrũ ſacrilegiũ ſit furtũ.et videt᷑ ꝙ ſic:dĩc em̃ augent
Jo.peculatꝰd furtũ de re publica.⁊ non ſic iudicat᷑ fur
tum rei pᷣuate quõ publice:qnvehementius iudicandus
eſt fur.cũ non vndecũq; tollat ſed de eccleſia.qui aũt de
eccleſia ſurat᷑ inde traditoꝛi cõm ꝑat᷑.q¶. Item ſigꝗs cleri⸗
cus eccłie furtũ fecerit.pꝑegrina ei ↄmunio tribuatur.ex
quo accipit᷑ ꝙ ſacrilegiũ eſt furtũ.q¶¶ Cont. differens eſt
pena ſacrilegij 2 furti: ̊ differẽs ẽ culpa.ſi ei furtũ et pe⸗
culatꝰabinnicẽ diſtinguũt᷑ multoſortius ſacrilegiũ ⁊ fur
tum abinuicẽ diſtinguunt᷑. Av quod rñdet᷑ ꝙ ſacrilegiũ
cum latenter accipit᷑ ſacrũ de ſacro vel nẽ ſacrũ x ſacro
c᷑.inuito dño furtũ põt dici ratõne ↄtractiõis rei aliene
rõne do eiꝰꝙ dicit᷑ ſacrũ ſacrilegiũ ꝑpetratur.⁊ lʒ diuer

ſa pena ſtatuat᷑ ſacrilegij ⁊ furti:nihilominꝰ pt᷑ vnũ ſb al

tero ↄtineri.rõne em̃ ↄditionis agãuantis aha pena ſta⸗
tuitur.ſi ðᷣo furtũ acciꝑet᷑ occulta ↄtrectatio rei aliene ĩ⸗
uito dño.⸗ intelligeret᷑ de rebo ꝑtinentibo ad ꝓximũ nõ
ad deũ:tũc differꝛet furtũ a ſacrilegio.quẽadmodũ fur⸗
tum ſpaliter dictũ differt a peculatu.peculatꝰem̃ eſt cuʒ
ↄmittit᷑ in rem magne ciuitatis.furtũ vbi dr̃ de rebo pꝛi
uatis.qð aũt ſit ſacrilegiũ cuʒ fit fraus ipᷣi eccleſie de fa
cultatibo ecclłiaſticis.pʒ ꝑ G̊ qð dr extro.ð pecnlio cleri
coꝝ vbi dr̃.ſicut nec ſuo ita nec alieno noĩe fraudeʒ pꝛe⸗
ſbiter facultatibo ecclłie facere debet.qm̃ hoc eſt ſacri
legium et par crimine:iude furis oblationes aſpoꝛtabat
et furabatur.

„

r

vtrũ hmõi fraus qñ icʒ retinent᷑ bona ecclie illicite repyu

tetur homicidiũ.et videtur ꝙ ſic:bona eccłie ſunt bona
paupeꝝ.dr aũt in ecco.xxriij. Panis egentiũ vita eoꝝ.
ꝗ defraudat illũ hõ ſanguinis ẽ:̊ hmõi detentio illicita
ꝙ homicidio reputat᷑. Pꝛetea dr in cano. clerici vjł le⸗
culares ꝗ oblatones pentum aut donatas aut teſſõ reli⸗
ctas ꝑciꝑe ꝑſtiterũt.aut id qð ipᷣi donauerit crediderint
auferendũ.velut necatoꝛes paupeꝝ qͥuſq; reddiderũt ab
eccłijs excludant᷑:ꝙ̊ hmõi petm ꝓ homicidio reputatus.
¶ Cont᷑.homicidiũ ꝓhibet᷑ in pcepto ſcðᷣe tabule.hꝰmõi
aũt ꝑetm cũ ſitin iniuriã dei ad pᷣceptũ pᷣme tabule per⸗
tinet:ᷓ differt h̊ pcẽm ab homicidio.Ad qð rñdet᷑.ꝙ hꝰ⸗
modi pctm nõ eſt homicidiũ. Ad obm aũt incõtrariũ
dicenduʒ.ꝙ illa auẽtas ecci.xxxiiij.ſic intelligit᷑.vt talis
cæfraudato nõ ſit homicidiũ ꝑ eſſentiã:̊ ſit quedã diſpo
ſitio ad homicidiũ large ſumptũ.qꝗ em̃ ſubtrahit indigẽ⸗
ti qð eſt ad ncc̃itateʒ victꝰcũ poſſit ſubuenire et teneat᷑:
diſponit ad homicidiũ ſubtrabẽdo illud ſine qͥ vita non
põt ↄſeruari. Ad ſcdᷣm vo dicendũ.ꝙ dr̃ in cañ.in aq⸗
grauatõnẽ ipſiꝰpct᷑i dicitur.non ꝙ illud pctẽm eſſentialit
ſit homicidium.

Ercio querit᷑ qñ ↄmittit᷑ ſacrilegiũ.et que
rit᷑ů vtrũ qñ aliꝗs abſtrabat᷑ ab ecclłia ꝗ con
fugit ad eccliam ↄmittat᷑ ſacrilegiũ: et vi⸗
N etur ꝙ ſic. ꝑ hoc qð dic aug.ad bonifaci⸗
um aucte ſupᷣdicta.ſiłr dic gelaſiꝰ.Nec ptatibo nec pᷣnci
pibo nunqᷓ licuit ꝑpetraꝛe vt hoĩem in ſctuarijs ↄſtitutũ
captata ſacerdotis abſentia reluctantem reclamantẽq;
violenter abſtraheret:ex qͥ derelinquit᷑ ꝙ eſt ſacrilegiuʒ
Cont᷑.indignũ ẽ eis ab eccła ſubueniri:pꝑ qͥs ſcandalũ

₰
*D£
.clxxxviij.
ↄſiat in eccleſia generali.ſi & ꝑ aliqͥs in eccłia ſcandalũ
generat᷑.nõ eis ꝑ eccliam dʒ ſubueniri:̊ põt eſſe ꝙ ille ꝗ
ↄfugit ad eccłiaʒ ſcandaluʒ fecit in ecclia vtpote ↄmiſit
bomicidiũ.̊ nõ eſt ſubueniendũ ei.fruſtra ei legis auxi⸗
liũ inuocat ꝗ ↄmittit in lege:&̊ fruſtra auxiliuʒ ecclłie in⸗
nocat ꝗ ↄmittit in eccłiaʒ: talis ſi abſtrahit᷑ ab eccłia ñ
ↄmittit᷑ ſacrilegiũ:cũ eccłia eũ non debeat tueri.¶ Item
dr in exo.xxj.Si ꝗs de induſtria occiderit ꝓximũ ſuum
ꝓ inſidias.ab altari meo euellas eum vt moriat᷑: Staleʒ
eccleſia non tuebatur.paꝛi rõne neq; nunc defendi tebet
nõ ↄmittit᷑ ſacrilegium circa talem ꝑſonam.¶¶ Ad qð
rñdetur.ꝙ ſit ſacrilegiũ et ↄtra ĩmunitatẽ ecclie ſi extra
batur aliquis ꝑ vim:cum ↄfugit ad ſubſidiuʒ eccleſie in
ꝑiculo.niſi hoc fuerit in certis ꝑſonis et certis caſibus.
quoꝝ vnꝰẽ ſi fuerit publicꝰlatro.vel nociurnꝰpopulator
agroꝝ.talis eĩ exthi pt᷑ ab ecclłia ſiẽ hr̃ extra. Int alia.
Aliꝰcaſus ẽ.ſi fecerit homicidiũ in eccłia.ſicut extra.e.
ĩmunitatẽ.et ñ tm̃ intelligit᷑ de homicidio ſed de mutila⸗
tione mẽbꝛoꝝ ſicut ibidẽ expᷣmit᷑. Pretẽea ſeruꝰſi conſu⸗
gerit ad eccliaʒ nõ eſt extrabendꝰniſi dñs pᷣſtiterit iura⸗
mentũ de impunitate:ſed hoc facto ↄpellendus ẽ ad Fᷣui⸗
tiũ dñi ſui redire.vel inuitꝰa dño ſuo poterit occupari.
Ad obſᷣm aũt in cõtrariũ dicendũ eſt.ꝙ illud qð dicit᷑ ĩ
exo.in veteri lege pᷣcipiebat᷑ q̃ erat lex ſeueritatis ad co⸗
hertõnez malignitatis humane. In noua aũt lege que ẽ
lex pᷣncipaliter benignitatis nõ ita generaliter intelligi⸗
tur ſed cũ ꝑpetratur homicidium.¶ Alud vo qð obijci⸗

ebat᷑ ꝙ indignũ eſt ⁊c.non intelligitur de quocũq; ſcan-

dalo ſed de homicidio vel de mutilatõne ſicut ĩ decretali
cetermiat᷑.ꝙ aũt dr fruſtra auxiliuʒ eccłie inuocat ⁊c̃.R
intelligit᷑ e caſu S ſi vir ogno⸗
ſcat vxoꝛẽ ſuã in eccłia vtrũ ↄmittatur ſacrilegiũ qa mũ
dicia debet cuſtodiri in loco.et videt᷑ ꝙ ſic:ꝑ rõneʒ ſacri
legij:eſt eĩ violatio rei ſacre.q¶ Ad qð rñndet᷑ ꝑ h̊ qdð dr de
ↄle.di.j.eccłijs.vbi intelligit᷑ de pollutõe facta ꝑ adulte⸗
riũ.tũc em̃ intelligit᷑ maxĩe fieri ſacrilegium. ſi enim fue
rit alia pollutio in eccłia volũtarie minꝰeſt petm.et h̊ in
dicat differens modus ſct᷑ificatõnis.ſic hr extra de ↄlſec⸗
tione eccleſie in nouella ↄſtitutõne.Beinde queritur
ſi imminente ꝑſecutiõe hoſtili poſſent ſeculaꝛes cum fa⸗
milijs ſuis et pecoꝛibo recipi in eccłijs.et cimiterijs ⁊ ibi
comedere et bibere 2 doꝛmire:ita ꝙ non ↄmittatur ſacri
legium.et videt᷑ ꝙ nõ:qa fit ibi violatio rei ſacre ⁊ q̃daʒ
maculatõ.Or em deu.xxijj.ſuꝑ illud ha bebit locũ extra
caſtra.coꝛpalem mundiciã diligit deus.et ideo precepit
nihil fedum remanere in caſtris.ſi igr in caſtris populi
iſrłitici voluit dũñs mũdiciã coꝛꝑalem ſeruaꝛi:multoma
gis ĩ caſtris.eccłie voluit dñs mũdiciã cuſtodiri.q Pꝛe
terea di.xlij.circa finẽ dr.ꝙ nõ oꝑtet ĩ baſilicis ſen eccle
ſijs agapen facẽ ⁊ intus manducaꝛe vel accubitꝰ ſternẽ.
Pꝛetea ſi deteſtabile ẽ ꝙ veſtimẽta ſine vaſa miniſterij
ſint imũda.eo ꝙ dñs etia mũdiciã coꝛꝑaleʒ diligit:ↄſili.
rõne erit deteſtabile ſi ſit imundicia in cibis et potibus
vel ſupellectilib.(¶ Ad qð rñdet᷑.ꝑ hoc qð dr̃ extra de
cuſto.criſ.relinꝗ volumꝰ.vbi dr.ꝓhibemus firmiteꝛ ne
ſuppellectilia hmõi in eccłia admittant᷑.niſi ꝓpter hoſti⸗
les incurſus aut incẽdia repentina aut alias nccitates
ad eas oꝑtet hr̃e refugiũ.ſic vt cuʒ nccitate ceſſante res
ad loca pᷣſtina repoꝛtent᷑.ſic etiã eſt de alijs rebus que re
ponunt᷑ in alijs cimiterijs bñdictis.et di diſt.xlij.i Lulli

ep̃i vel clerici in eccłia ↄminent᷑ niſi foꝛte tranſeuntes hbo

ſpitioꝝ neceſſitate illi forte reficiant᷑.xpłeetiã ab hꝰmõi
ↄuiuijs quantũ põt fieri ꝓhibeant᷑. Rndet᷑ ́̊ ꝙ vbi ẽ hꝰ⸗
modi neceſſitas nõ eſt ſacrilegiũ. nec ĩmunitas ſacri lo⸗

ci violat᷑.dʒ tñ q;dtumcũq; põt fieꝛi mũdicia in ſacro loco

obſeruari.Illud autẽ qð dr̃ in cano. intelligit᷑ xbi nulla

Fan necceſſitas vel eccłie vtilitas:p̊ magis inhoneſtas.

à aũt d de veſtimentis vel vaſis eccleſie. dicendũ ꝙ nõ
eſt ſiłe oĩno.ſpãliter em̃ ſeruanda eſt mundicia in veſti⸗

mentis ⁊ vaſis eccliaſticis.⁊ maxĩe in his que altare cõ

tingunt.

Varto querit᷑ e pena ſacrilegij. ſm cañ.
aũt duplex ẽ pena.vna ſpũalis alia pecui⸗
aria. Spũalis pᷣter pniaʒ eſt excoĩcatio ſᷣ
in h̊ diſtinguit᷑ ꝙ ꝓ ſacrilegio in ꝑſona cõ⸗
Mio maioꝛ excoicatio ipſo iure. ſacrilegio vᷣo in rebus
ↄmiſſo ẽ minoꝛ excoĩatio.exceptis caſibo in quiboeſt ma
ioꝛ excoĩcatio.vt q aliꝗs intedit vel frangit:ſicẽ hr ext᷑.
de ſen. ex.ↄqueſti.et.x.q.iiij.om̃s eccłie. Pena voo pecu⸗

rebo determinat᷑ in rebo.ſiꝗs in atrio et ꝗſꝗs inuentꝰſue
rit ⁊c.et in alijs hmõi:plures em̃ canones ſunt in quibo
pena hmõi taxatur.

Mueſtio. clxxxix. de ſca⸗/
dalo. .
Actum eſt ſupra

dicendũ ẽ de his q̃ ↄmittũtur ĩ ꝓximuʒ.
In gbuſdã aũt ledit ꝓximꝰ in mẽte ſic ẽ
“ ſcandalũ.In quibuſdã ledit᷑ in coꝛꝑe ſi
cut ẽ homicidiũ.⸗ q̃ ſunt illiꝰgeneris ſic ſunt duellum et
tirociniũ.Aliqñ vᷣo ledit᷑ ĩ poſſeſſione ſicut ẽ in rapia et
vſura et in frandulẽto ↄtractu ⁊ furto.Pꝛimo aũt dicen
dũ eſt de ſcandalo circa qð pꝛimo q̃rendũ eſt ꝗd ſit. Se⸗
cundo ſi ſit pctn ꝑ ſe.Tercio an om̃e ſcandalũ ſit moꝛ⸗
tale pccẽm. Quarto vtrũ ncẽe ſit eſſe ſcãdala. Quinto de
ↄꝑatione ſcandali actiue dicti ad ſcandalum paſſiue di⸗
ctuʒ. Sexto ſi dimittendũ eſt ſcãdalũ ꝓ veritate vite do⸗
ctrine veritatis ⁊ iuſticie. Septimo gꝗd ſit faciendũ ꝓpt

ſcandalũ.Octauo vtruʒ petrꝰſcandaliʒauit ſeꝑando ſe

a gentibo ⁊ comedẽdo cũ iudeis ⁊ de alijs ↄtingentibus

Irca pᷣmũ ſic ſuꝑ illð.xviiij.math̊. Ve mũ
do a ſcandalis glo.ꝗ ſcandaliʒat dicto vel
facto minꝰrecto pᷣſtat occaſiõʒ ruine q̊ ſca
dalũ eſt dictũ vł factũ minꝰrectũ ⁊c.4 Sʒ

yſa.de xpᷣo.erit in lapidẽ offenſionis ⁊ in petrã ſcandali

lſi ̊ ſcandalũ dr̃ ibi obex ad quẽ offendũt iudei.nec tñ in

xpo fuit dictũ vel fact minꝰrtuʒ.non hec rõ ↄuenit
omi ſcandalo:qꝛ nõ illi de qͥ dĩ petra ſcandali.q ꝛetẽa
ſcandalo paſſiuo nõ ↄuenit illa rõ.nõ em̃ eſt dictu vel fa⸗
ctũ ⁊c.̊ nõ om̃i ſcandalo ↄuenit.¶ Pꝛetẽa.ageꝛe ⁊ pati
nõ coĩcant in genẽ vno. nec in vna cõi rõne:ſ̊( candalũ
actiuũ ad agẽ dr.ſcandalũ paſſiuũ ad pati refert᷑: non ̊
eſt vna coĩis rõ ſcandali actiui ⁊ paſſiui.q Jtem ſcãdalũ
dr ꝑ ſiłitudinẽ in ſpũalibo reſpectu eoꝝ q̃ ſunt ĩ coꝛꝑali⸗
bo. offendit᷑ em̃ pes coꝛꝑalis et ꝑ ſiſitudinẽ pes ſpũalis.
dr aũt ſcandalũ obex vel impactio.q̃ritur &̊ de q̊ d ꝑ pri
us an de obice an de impactione:et videt᷑ ꝙ pꝛiꝰ dicat᷑ de
obice.q; obex pᷣbet occaſionẽ ruine.q Itẽ impactio paſ⸗
ſio qdaʒ ẽ.⁊ in paſſione ꝑ ſe nõ eſt demeritũ.in ſcandalo
aüt e meritũ:g magis refert᷑ ad obicẽ qᷓ; ad impactõeʒ
3 ecõtra videt᷑.ſcandalũ em̃ petm ẽ. obex at᷑ ſᷣm ſuã
ſubaʒ nõ eſt pctm:ꝗ̊ potiꝰdr ſcandalum de impactõne.ſi
eĩ ſit lapis ad quẽ offendat aliꝗs pedẽ ſuuʒ:nungꝗꝗd lapis
dicet᷑ eſſe ſcand alũ vel ipᷣ̃a offenſio:oↄſtat ꝙ ipſa offenſio
Aprie ꝗ̊ ſcandalũ dicet᷑ impactio.q¶ Item impactio cõe ẽ
aliqͥ modo in actiuo vel paſſiuo ſcandalo:obex aũt ñ ſic.
Item oꝛig.ſuꝑ illud.ij ũi.xxxj.vlciſcẽ pᷣmo filios ⁊c̃.
glo.ſcandalũ eſt vbi recte ambulãti deceptio ad peccan⸗
dũ ſubijcit᷑. eceptio aũt ſe hʒ ꝑ ſe ad impactõeʒ nõ ad ip
ſum obicẽ:&̊ pᷣncipałr ſcandalũ dr reſpectu imꝑactõnie
Ad qõ rñdet᷑.ꝗ ſcandalũ aliqñ dr de obice:⁊ aliqñ ð
impactõne. De obice dr math.xxj.Cuʒ dñs dixit petro
ſcandalũ mihi es et ſilr cũ dr ſacerdos eſſe ſcandalũ to⸗

niaria ſiue ꝓ ſacrilegio ↄmiſſo in ꝑſonã ſiue ꝓ ↄmiſſo in

d criminibo q̃ᷓ ↄmittũtur in vũ.ↄñter

nõ ↄueniat omi ſcandalo. Dicit᷑ em.vij.

tius parochie cũ tenet publice foꝛnicariã.ſᷣm hũc modũ
nõ or diffinitõ ſcandali.nõ em̃ ꝑſone ↄuenit pſᷣ actui.xpᷣe
aũt nõ dẽ ſcandalũ iſto mõ nec illo.neq; enim fuit ꝑſona
ſcandaliʒãs:nec in eo fuit actꝰſcandalizans.ſed dicebat᷑
lapis offenſionis et petra ſcandali.non ꝙ cã offenſionis
vel occaſio eſſet ab ipo:vᷣ in ipſis iudeis. ſicut ſi aligs in
plana via offendẽt pedem ſuũ et caderet ex ſua indiſcre⸗
tione.ipſa via cũ nõ hret obicẽ nõ eſſet cã vel occaſio ipi

us ruine p̊ idiſcretio ambulãatis vel defectꝰ aligs i ipio.

4 Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ q ſcandalo paſſiuo.diceneũ ẽ
ꝙ; pdicta rõ eſt ſcandali actiue dicti.ſcandalũ aũt paſſi⸗
ue dictũ aliã hʒ rõnem.eſt em ſcandalũ paſſiue dictũ.cũ
aliquis dat ſibi occaſionẽ ruine ex dicto vel facto alteriꝰ
ſiue ſit rectũ ſiue nõ rectũ.Nath.xv.vbi dr.Scis quia
phariſei audito pᷣbo ſcãdalizʒati ſunt.4¶ Ad illud vo qð
obijcit᷑.q nullatenꝰpõt intentio aliqᷓ eſſe cois ꝑ modum
generis ſcãdalo actiuo ⁊ paſſiuo ſicut nec agẽ ⁊ pati.di⸗
cendũ ꝙ nõ eſt ſilłe.lʒ agere ⁊ pati nõ hẽant genꝰcõe ſcã⸗
dalũ tñ actiuũ ⁊ paſſiuũ hñt pct̃in ꝓ genẽ.⁊ nom̃ ipactõ⸗
nis aliqͥ mõ eſt cõe.cũ aligs impingit pedẽ alteriꝰ vt ca⸗
dat:vel cũ aliquis impingit pedẽ ꝓgrium.Ad illud vo
qð obijcit᷑ vtrũ ꝑ pꝛius dicat᷑ de obice an de impactõne?ꝰ
dici põt ꝙ qͥ ad quid ꝑ pꝛius dr de obice.et quo ad quid
ꝑ pꝛiꝰde impactõne. prie aũt vt h logmur ce ipa impa⸗
ctione.ſic em eſt pcẽm/ ꝓut actiue dr.eſt eĩ impactio actõ
et eſt impactio paſſio.et vtrũq; ſᷣm rem pctm ẽ.nõ em̃ lo
quimur h̊ de paſſione ꝓprie dicta q̃ nõ eſt pꝑccm.¶ Adil⸗
lud vᷣo qð obijcit᷑ de ↄꝑatione impactõnis ad deceptõeʒ.
dicendũ ꝙ licet ad idem referãtur:differũt tñ rõne.dece
ptio em̃ ad vim cognitiuã refertur.impactio vo pertinet
ad aſffectiuam.

LSo querit᷑ vtrũ ſcandalũ ſit petim ꝑ ſe.et
viget᷑ ꝙ nõ ſit ꝑ ſe genꝰpct᷑i.qꝛ cuʒ dico pec
Icoaꝛe coꝛã alio.hoc qð dico coꝛã alio dĩc cir
(cüſtantiaà act?*. ſcandalũ nõ impoꝛtat niſi
peccare coꝛã alio vt ipe ruat in ꝓctm:relingꝗtur q̊ ꝙ ñ ſit
em ſm ſe ſ̊ ex circũſtantia. 4 Item aligꝗs recidiuat.ex
hoc ꝙ peccat ingratꝰ eſt:⁊ hec ingratitudo circũſtantia
peti eſt et nõ ꝑ ſe pctm: a ſiłi videt᷑ ꝙ ſcandaluʒ ñ dicat
niſi circũſtantiaʒ pct᷑i pcedẽtis.⸗ Item ſi ille facit bona
coꝛã alijs.nõ facit duo bona ̊ tm vnũ bonũ:q̊ ꝑ oꝓpoſitũ
vnꝰerit defectꝰopoſitꝰhuic rectitudini.ſ.curuitas oꝓpoĩ
tur.hoc ẽ ſcandalũ:xelinꝗtur ̊ ꝙ nõ ſit ꝑſe pcẽm immo
circũſtantia pct᷑i.¶ Cont᷑.eſt peccaꝛe in ſe.in cxũ.in/ꝓxi
mũ:ſ̊ ſcandalũ inqꝙtum ſcãdalũ eſt pctm in ꝓximũ: h̊ cũ
ico dictũ vel factũ minꝰrectũ:dico pctm in ſeipſo. cũ at᷑
dico pᷣbens alij occaſionẽ ruine:dico pctm ĩ ꝓximũ.⁊ ita
Dico pcta erũt in ſcãdalo. Stẽ dẽſa diſpaſitio ex ꝑte ma
terie actꝰfacit drſuʒ pctm.vt ſi ↄãſco nõ meã ⁊ h̊ vel ſolu
taʒ vel ↄiugatã: drſa diſpoſitio ĩ mõ retog tatẽ

pcti:⁊ ita ſcãdalũ erit drſuʒ pcim ab alijs.¶¶ Ad qð rñ⸗
cxtur.ꝙ pctm dr drſuʒ genèẽ ab alio płibo modis.vł roe
dr̃ſoꝝ actuũ:⁊ ſic ſuꝑbia ⁊ auaꝛicia dicũtuꝛ eẽ dĩſa pcta
vel rõe circũſtantie drſe q̃rũ vtraq; thit ĩ genꝰdrĩ ſuʒ: ſic
cũ dr pctm ex iantia ⁊ ex infirmitate.xel rõe drſoꝝ ꝗbo
fit iniuria:ſic̃ alio genẽ dr̃ petm ĩ deũ ⁊ pct̃m ĩ ſeipᷣm vlł
in ꝓximũ.cũ dr de ſcadalo qð ẽ ꝑctm ſeꝑatũ ab alijs.ᷣ
intelligit᷑ nõ rõe actꝰorſi ſ̊ rõne dĩſi termi.Fm eĩ ꝙ ẽ di⸗
ctũ vei factũ minꝰrectũ i ſe termĩat᷑ ĩ ſeip̃ᷣo:Fſᷣm at ꝙ occa
ſionẽ pᷣbet ruine alteri:ſic termĩat᷑ ad ꝓrimũ quẽ ledit.⁊
ita vno mõ dr differẽs pctẽm genẽ alio vðᷣo mõ indrñs ſed
agqᷓuatũ ꝑ circũſtantiã.¶ Ad illð vᷣo qð obijcit de ingti
tudie.dicendũ ?᷑ ꝙ ĩ ꝑte ẽ ſile:in ꝑte diſſile:eſt eĩ loq de ĩ⸗
gtitudie ꝓut ẽ pctm/ꝓpriũ in genẽ.⁊ ſᷣm h̊ nõ d eẽ circũ
ſtantia alteriꝰpct᷑i:cũ aliꝗs ex intentõne nõ reddit gas
eo de acceptis bñficijs vũ debet. Ingtitudo at᷑ q ẽ in eo
ꝗ patit᷑ recidiuũ.nõ eſt niſi ex ↄſeqnti.et talis nõ dĩc niſi
circũſiantiã rõe ↄditõis ꝑſone.ſcãdalũ at dic ↄditceʒ ex
ꝑte ipᷣiꝰactꝰ.⁊ pt᷑ eẽ ſine alio pcto ſbſtracto:⁊ ita xẽ ſcan

¶ LNueſtio
dalũ eſſe diuerſum petẽm. ¶ Ad terciũ vᷣo dicendũ.q non
eſt ſile ex ꝑte ipſiꝰboni et ex ꝑte mali. bonuʒ em̃ vno mõ
dirigẽ.malũ vo ex młtis defectibo:a iõ dinerſa pct̃a pnt
attẽdi ſᷣm dr̃ſos defectꝰ.q¶ Ad illud vᷣo quod obijci pt᷑.ꝙ;

eccare in occulto nõ facit genꝰpct᷑i ꝑ ſe:q̃re nec peccaꝛe
P n p 4 P

in maĩfeſto. Rñdet᷑ ꝙ peccare ĩ occulto q̃ntuʒ ẽ de ſe nõ
ledit ꝓximũ niſi aliq̃ alia rõ addat᷑.cũ aũt dr peccare in
manifeſto dat᷑ occaſio ruine ꝓxĩo.et ido q̃ſi duplex eẽ de/
ſignat᷑:rõne cui icetur eſſe alterũ pctm.

dDeinde quertur .S. .

cũ pctm ſit dictũ vel factũ vel ↄcupitũ ↄtra legẽ vei.pt q̃⸗
ri vtrũ ſcandalũ has tres dr̃as ↄplectat᷑: et vr ꝑ ſimile.
ſiẽ eĩ in alijs pct᷑is ↄtingit peccare volũtate ita ꝙ ñ actu
ita in iſto ↄtingit peccare volũtate ita ꝙ nõ actu et alia
duo ↄueniũt ei:eſt eĩ ſcandalũ dictũ vel factũ minꝰrectũ.
et ita aliqð ſcandalũ erit ĩ intentõne vel volũta te. 4 Cõ⸗
tra.nõ dat᷑ occaſio ruine ꝓximo niſi ex eo qð ẽ maifeſtũ
intentio vᷣo vel voluntas ſunt ĩ occulto: & nõ hñt rõnem
ſeandali.4 Item ↄtingit ſcãdalizare ſigno:h̊ aũt nõ ẽ di⸗
ctum vel factũ minꝰrectũ ⁊c:g aliqð eſt ſcandalũ pᷣ̃ter il/
la duo.¶ IJtem ſic dic jmbᷣ.om̃e pctᷣm pꝛincipatłr eſt ĩ in⸗
tentõne ſ̊ ſcandalũ ẽ pcẽm ꝗ̊ eſt pᷣncipałr ĩ intentõe ↄtin⸗
git & ſola intentõne peccare in h̊ genẽ pcti: ̊ H̊ quałr pt
eſſe cũ nulla detur occaſio ruine ſiue offendiculũ ipi ꝓxi
no⸗ Aei qð rñdet᷑.ꝙ ſcandalũ nõ determĩatur penes
hH qð eſt ↄcupitũ:miſi ſicut ĩ illo ꝗ hʒ intentõem mechãdi
dr eſſe mechia coꝛdis.ita in illo ꝗ hʒ intentõeʒ ſcandali⸗
ʒandi dr eſſe pc᷑ʒ qð ẽ ſcandalũ qͥ ad quid.nõ ſic autẽ in
eo eſt ꝗ nõ hʒ intentõeʒ ſcandaliʒãdi lʒ ſcandaliʒet.ĩ ta⸗
libo em ſcandalũ ẽ in dicto vel facto: nullatenꝰ in ↄcupi⸗
to.¶ Ad ſevům vo rñdetur.ꝙ dictũ vel ſactũ large accipi
untur vt ↄpᷣhendãt teinde nutũ et ſignũ.ſub facto eĩ pñt
ↄpᷣhendi vel ꝓpter quandã ↄuenienti:ſub dicto eo ꝙ in⸗
nnuens vel ſignũ faciẽs qͥdammõ dic.¶ Ad terciũ rñdet᷑.
uüllud verbũ amb.intelligit᷑ de intentõne q̃ reſpicit ipᷣʒ
actũ cũ circũſtantijs. Vñ licʒ ſcandaliʒãs nõ intẽdat ſcã
daliʒaꝛe.intendit tñ illud dictũ vel factũ ex q̊ pᷣbetur oc⸗
caſio ruine:et ita ſcandalum eſt ex intentõne.

embrum tercium

Ercio querit᷑ an om̃e ſcandalũ ſit moꝛtale
