mo:ſ coꝛpꝰ rectũ ꝑtranſit mediũ diuidẽdo.⁊ eſt dicere
ſuũ motũ tardũ vel veloceʒ. Sʒ ↄſtat q; ſpũs angelicꝰ
adhuc in nobilioꝛe ↄditiõe ꝑticipat motũ localẽ ꝙ etiã
coꝛpus quodcũq;.quare ſi vnũ eſt coꝛpꝰqð mouet᷑ per⸗
tranſeũdo mediũ ⁊ dinidẽdo aliud. quod etſi ꝑtrãſeũdo
nõ tñ ipᷣm diuidendo.ſᷣ q̃i repente⁊ in tꝑe imꝑceptibi⸗
li ſit mutatio in medio⁊ extremo. videt᷑ ꝙ ſpus angeli
cus moueat᷑ de loco ad locũ nõ ꝑtranſeũdo medium.
4 Iteʒ aug. ad oꝛoſiũ.deus mouet coꝛꝑa ꝑ loca 2 tꝑa.
ſpũs ñ ꝑ loca ſ̊ ꝑ tꝑa.Si &̊ dicat᷑ mouere ſpũs ꝑ ogo⸗
ſitõeʒ ad coꝛꝑa.quo ad h̊ qʒ eſt moueri ꝑ loca: ⁊ ↄſtat
ꝙ ſicut coꝛꝑa mouent᷑ de loco ad locũ.ſic ⁊ ſpũs.̊ cnʒ
dicũt᷑ ſpũs moueri ꝑ loca.hoc ñ põt eſſe.niſi qa monẽ⸗
do de loco ad locũ.nõ ꝑtranſeũt mediũ.quo ad hoc enĩ
quod eſt moneri de loco ad locũ.nõ eſt oppoſitõ int᷑ coꝛ
poꝛa ⁊ ſpũs quo ad locũ ſů motũ.q¶ Sʒ vt habeat᷑ intel
lectus hꝰ auẽtis obijcit᷑ ↄptra eam. qm̃ ſicut dicit ph̊ᷣs.
motus localis primꝰ eſt inter omẽs motus.⁊ iõ ipᷣo te⸗
ſinẽte. deſinũt omẽs alij motus. Sʒ ex vna ꝑte auẽtis
habet᷑.ꝙ motus localis nõ eſt in angelis.quia dicit᷑ ꝙ
ceus mouet ſpũs nõ ꝑ loca:quare videt᷑ ꝙ ei nõ ↄneiat
aliquis motus:quid ẽ g̊quod poſtmodũ dicit᷑ ꝙ ei cõ⸗
uenit moueri ꝑ tempꝰ. cũ ↄſtet moneri ꝑ tempꝰ eẽ qͥd⸗
dam moueri. Ad quod dðm.ꝙ cũ angelus mouetur
localiter mouet᷑ ꝑ mediũ. Notandũ tñ ꝙ moueri ꝑme
diũ dicit᷑ dupłr. Vno modo qñ vna ꝑs eius quod mo
uet᷑.eſt in vna ꝑte loci.⁊ alia in alia ꝑte: ſic fit motꝰ ꝑ
ↄmenſuratõʒ mobilis ⁊ magnitudinis.⁊ ſic angelꝰ nõ
põt moueri ꝑ mediũ.ſ̊ ſolũmodo coꝛpus:cũ angelꝰ nõ
habeat pteʒ ⁊ ꝑtem.nec ↄmetiat᷑ ſe ꝑtibus loci ſicut coꝛ
pus.Alio modo dicit᷑ moueꝛi ꝑ mediuʒ ꝙ lʒ nõ ſit ſᷣm
vnaʒ ꝑtem ſui in termino a quo. ſm aliaʒ in termio ad
queʒ.nec fit motus ꝑ ↄmẽſuratõʒ mobilis loci ſiue ma
gnitudinis: reſpicit tñ ⁊ terminũ a quo ⁊ terminũ ad
quẽ.⁊ G̊ modo angelus dicit᷑ moueri ꝑ mediũ.vnde cũ
eſt in illo medio ſpacio.nõ eſt in illo loco a quo recedit
nec in illo ad quẽ tendit:̊ hʒ relatõʒ ad vtrunq; termi
nũ.lʒ ꝑs eius nõ ſit in vno.⁊ ꝑs in alio.¶ Sʒ tüc qꝛi⸗
tur.quare neceſſe ſit angelo ꝑtranſire mediuʒ in motu
ſuo.Ad quod rñdet᷑.ꝙ hoc exigit᷑ réne motus localis:
optet.n.in motu locali ⁊ generalit in om̃i motu diffe⸗
rente a mutatõne.ꝙ opꝑtet ibi eſſe ratõʒ medij differẽte
a ratõne terminoꝝ.ſ.termini ꝗ quo ⁊ termini ad quezʒ
quod nõ oꝑtet in mutatõne.ſed cũ mutatũ eſt.ſtatim ẽ
in altero termĩo.ſ.in termio ad queʒ:nec oꝑtet ibi me⸗
diũ eſſe differẽs ab extremo ſiue a termio:quia ꝗ̊ ĩ mo⸗
tu oꝑtet de nccitate eſſe rationeʒ medij.differentem ab
vtroq; termio:ideo cum angelus mouet᷑ localiter.ne⸗
ceſſe eſt ꝙ moueat᷑ ꝑ mediũ,quia alio modo non poſſet

intelligi moueri localit᷑.¶ Ad illud quod obijcit᷑ ĩ con
trariũ.dðm ꝙ lʒ nobilioꝛ ſit ſpũs angelicus ꝙ; lux cor

palis:nihilominꝰin hoc ↄueniũt.ꝙ vtrũq; mouet᷑ ꝑ me

diũ. qꝛ exigit᷑ nõ er ꝑte eius qdð mouet᷑ ſ̊ ex ꝑte ipius
motns.in quo neceſſe eſt ratõʒ medij eſſe differentẽ ab
vtroq; termio. In h̊ tñ abundat in nobilitate ſpũs an⸗
gelicus a luce coꝛꝑali.qꝛ ĩ motu ſuo ñ ẽ ᷣm vna ꝑtẽ ſui
in termĩo a quo.vᷣm aliã in termĩo ad quẽ. ſicut lux cũ
ꝑtranſit que ↄmetit᷑ ſe ꝑtibo loci.ql Ad illud vᷣo qð diẽ
augꝰ?. ꝙ deus mouet ſpus ꝑ tp̃ᷣus ñ ꝑ loca.dðm ꝙ Gq̊ nõ
intelligit᷑ de motu locali.łᷣ de motu interioꝛi.quo mo⸗
uet᷑ ſm oꝛigineʒ vel affectõzʒ.

emby terciuʒ

ͤterciũ quo querit᷑.vtꝝ angel? ex ſe mo
eat᷑ localit᷑.vel cũ mouet᷑ nece ſit ipſum

ere coꝛpꝰ.videt᷑ ex veꝛbis błi Pern.ſu
canticacãticoꝝ: ꝓbat.n.h̊ ibi dicẽs.Qõ eſt diſcurrẽ
nec de loco ad locũ tranſire niſi coꝛpoꝝ:h̊ ꝓpꝛia paſſio
alicuiꝰ ſubiecti ñ ↄueiĩt alij ſubiecto. niſi ↄueniẽtiã quã
hʒ ad illud:cũ g̊ moueri de loco ad locũ ſit ꝓria paſ⸗
ſio coꝛꝑis.ñ ↄaeit angelo.niſi ſm ↄueniẽtiã quã hʒ ad
coꝛpꝰ:ſ̊ ñ põt hr̃e ↄuenientiam ad coꝛpꝰ i mouẽdo.niſi
ipᷣm aſſumẽda.qm ei ñ vnit᷑ ꝑ eẽntiã ſiẽ aia coꝛpoꝛi eſt
vnita. videt᷑ ꝙ n poſſit moueꝛi niſi aſſumat coꝛpꝰ.Sʒ
ad h̊ͥ manifeſtandũ multũ ꝓlixe ꝓcedit b. bern.⁊ diſſ
guit ibi q̃tuoꝛ ſpũs.vnũ increatũ ⁊ tres creatos.ſ.ſpi⸗
ritũ brutoꝝ ⁊ hoĩm ⁊ angeloꝝ:⁊ maifeſtat q; ſolꝰſpũs
increatꝰ coꝛꝑe ñ indiget.alij ᷣo indigẽt. Et videt᷑ pla⸗
ne dicere.ꝙ angelꝰ ñ mouet᷑ niſi aſſumpto coꝛꝑe.⁊ hec
ſunt ba eius. Quatuoꝛ geneꝛa ſpirituũ nota ſunt no⸗
bis.pecoꝛis.noſter.⁊ angelicꝰ.⁊ ꝗ ↄdidit illos: nõ ẽ ex
omibo cui ꝓpt ſe ſiue ꝓpter aliũ ſiue ꝓꝑt vtrũq; neceſſa
riũ coꝛpus n ſit coꝛꝑiſue ſiłitudo. excepto dũtaxat illo
cui oĩs taʒ coꝛꝑalis qꝗ; ſpũalis creatura merito ↄfitet᷑.
7 dicit deus meꝰ es tu.qm̃ bonoꝝ meoꝝ ñ eges.Et pꝛi
mũ quideʒ ita coꝛpꝑe egere ↄſtat. vt nec ſubſiſtere abſqʒ
illo vtcũq; poſſit. Simul q; ⁊ viuificare deſinit ⁊ viuẽ
ille ſpũs qñ moꝛit᷑ pecus.veꝝ nos viuimꝰꝗdẽ poſt coꝛ⸗
pus.Et infra. Habet coꝛpꝰncciuʒ ſpũalis cꝛeatuꝛa.
q̃ nos ſumꝰ. Et infra. Jaʒ ꝙ ſuꝑceleſtes ſpũs coꝛꝑibo
egeãt. illa maxime certos nos facit. vera ⁊ vere diuĩa
ſnia.õne ait ſunt admĩſtratoꝛij ſpũs: ⁊c. Quo nã ẽᷣ
modo implent miſteriũ ſuũ ſine coꝛꝑe: pᷣſertim apð vi
uentes in coꝛꝑe.Deniq; ñ ẽ diſcurrẽ. nec te loco ad lo⸗
cũ trãſire.niſi coꝛpoꝝ.quod facẽ frequẽter angelos tã
indubitata ꝙᷓ; nota ꝓbat auẽtas. Hinc ẽ ꝙ viſi ſunt pa
tribo.⁊ ad eos intrauerũt ⁊ mãducauerũt.⁊ pedes la⸗
uerũt. Itaq; inferioꝛ ſuꝑioꝛq; ſpũs prijs coꝛpꝑibo egẽt
ſᷣ tm̃ quibo iuuẽt.nõ etiò iuuent᷑. Ac pecus ꝗdeʒ ex de⸗
bito ſeruitutis.⁊ ad vſuʒ tm coꝛpaliũ tꝑaliũqʒ neceſſi⸗
tatũ iuuãdo ſeꝛuit: ideoq; ille ſpũs ⁊ cũ tꝑe trqſit.⁊ cũ
coꝛꝑe deficit.ex quo plane aparet ꝓpoſituʒ. qð
dicimꝰ.ꝙ ſicut diſfeꝛent ẽ dicẽ coꝛꝑa ⁊ ſpũs eẽ in loco.
coꝛꝑa.n.ſunt in loco ꝑ circũſcriptõʒ.Silr cũ tranſeũt
x loco ad locũ.circũſcribũt᷑ loco ꝑ quẽ tranſeũt: ita ꝗq;

totũ ↄmetit᷑ toti.⁊ ꝑs ꝑti.⁊ hoc eſt verũ.ꝙ moneri Ep⸗

prie coꝛpoꝝ ſolũ.nec ſpiritibo niſi ex oꝛdinatõe ad coꝛ⸗
pus opetit h̊ moueri.ñ eis ĩ natura ſua nec ſᷣm ſe cõ
petit.ᷣ ſolũ ꝑ accñs.ſicut dicimꝰ cũ coꝛpus hũanũ lo⸗
calit᷑ mouet᷑.ꝙ ⁊ aia rõnalis mouet?᷑ ĩ toto coꝛꝑe. Sitr
dicimꝰ ꝙ mouet᷑ coꝛpꝰ quod aſſumit angelꝰ. ipſe per
accns. Et de h̊ mõ mouẽdi loqꝗt᷑ Hern.ĩ pᷣdicta omeł.
Vngde bñ verũ eſt.ꝙ angelus reqrit coꝛpus ad hᷣ vt ſic
moueat᷑.h̊ tñ potius ꝓpter noſtra indigentiã qᷓ ipſius.
Angelus. n. nõſoluʒ iuuat nos in oꝑationibo ſpũalibo
Hᷣ etiã in coꝛꝑalibo:⁊ quo ad has ꝗpter nos indiget al⸗
ſumẽ coꝛpꝰ ad h̊ vt ſic moueat᷑. ⁊ ex vbis bĩi Hern. ptz
ꝙ de h̊ modo mouẽdi loqꝗt᷑. hincẽ ꝙ viſi ſunt pribo ⁊c̃.

aſſumere coꝛpꝰ. E aũt nece ſit ipᷣm aſſu

hmõi.n.ops tões ñ poſſent exeꝛcere niſi mediãte coꝛꝑe
Sed creati ſpũs ꝓprie dicũt᷑ eẽ in loco diffinitiue niſi
circũſcriptõc.quod coꝛꝑibo ñ ↄuenit ſᷣ ſolũ ꝙ circũſcri
ptõne. ⁊ ſic qtũ eſt de natura ſua rñdet eis moueri de
loco ad locũ ſine coꝛꝑe.ſiue coꝛꝑis aſſumptiõe.⁊ H̊ pʒ.
Aie.n.ſeꝑate pñt moueꝛi nõ aſſumendo coꝛpꝰ.qm aut
alienũ coꝛpꝰ aſſumerẽt.aut ſuũ. Alienũ nõ videt᷑ cõpe⸗
tere:de ſuo videmꝰ ꝙ nõ aſſumũt.cũ iacẽt ĩ ſepulchris
quare multomagis ſpũs angelici pñt moueri ſine aſſũ
ptõne coꝛꝑis.cũ ex ſe ⁊ natura ſint ſeꝑati: nec videant

cpengdere aliquo mõ a coꝛꝑe. aut aliquã relatõʒ babẽ

ad ipſum.
¶Mueſtio.xxxiiij. de motu

—

angeli coꝛꝑe aſſumpto.

Icto de motuan/

geli ᷣm ſeipᷣm.dicendũ eſt de motu eiꝰ
aſſumpto coꝛꝑe. Primo ꝗ dom eſt de
aſſumptõne coꝛꝑis.Secũdo de actiba
–gquuos exercet coꝛpꝰ. Ad maioꝛẽ autẽ
euidentiã.¶ Primo querit᷑.vtꝝ de natura ſua habeat
coꝛpꝰ:aut potius in naturã ſua ſit ſuba ſeꝑata a cor⸗
poꝛe.¶] Secũdo.vtꝝ indigeat quo ad aliquã opationẽ
vel non. ¶làiPꝓneercio. quid hic dicat᷑ aſſumere.⁊ ſᷣm quẽ
intellectũ.¶ Quaꝛto. de quo coꝛꝑe aſſumat coꝛpꝰ: aut
de ſuꝑioꝛi.ſ.celeſti.vel de inferioꝛi vt eſt coꝛpꝰaereum.
4¶ Quinto.vtꝝ angelus illud coꝛpꝰ oꝛganiʒet. vel etiã
oꝛganiʒatũ aſſumat.⸗:! Sexto.vtꝝ aſſumat qͥ ad omẽm
actũ coꝛpus.vel nõ quo ad omẽʒ.¶ Septimo de aſſum
ptione coꝛꝑis facta.qñ dominꝰ in veteri teſtamẽto pa⸗
criarchis apparuit. vtꝝ facta fuit a dño vel ab angelo.

pꝛimũ ſic. Videt᷑ ꝙ angelꝰ de natura
ſua ſit ſuba a coꝛꝑe ſeꝑata.ↄſtat.n.q ſub
ſtãtie oꝛdinant᷑ ĩ vniuerſo ᷣm maioꝛẽ no
bilitatẽ ⁊ minoꝛẽ. q ĩ ipᷣis attẽdit᷑ ſᷣm ma
oꝛẽ aſſimilatõz ad drũ: 7 B pz decurrẽdo ĩ oĩbo ſubſtã⸗
tijo:priꝰ.n.ſunt ſube incoꝛpoꝛee q; coꝛpoꝛee.⁊ int᷑ cor⸗
poꝛeas pᷣmo angelꝰ qᷓ aia. ⁊ aĩa rõnalis q; ſenſibilis ⁊
vegetabilis. Siłr int corpoꝛeas pᷣus ẽ ſuba celeſtis qᷓ
elemẽta vel elemẽtata.Sʒ ↄſtat ꝙ ẽ incoꝛpoꝛea ſuba. q
nullo mõẽ a coꝛꝑe ſeꝑata aut ſeꝑabił.vt vegetabilis ?
ſenſibił.Alia ẽ qꝗ etſi ſit coꝛpoꝛi vnita.tñ ẽ ab eo ſeꝑa⸗
bilis.vt aĩa rõalis:⁊ poſtq ẽ ſeꝑata ꝑ naturã hʒ depẽ⸗
ntiã ad coꝛpꝰ:ſᷣ lʒ ſube vegetabił᷑ ⁊ ſenſibił ſit aſſila⸗
tio cũ deo qͥ ad natuꝛã incoꝛpoꝛei.ñ tñ ꝑfecte.qm̃ deꝰde
natura ſua ẽ oĩno ſeꝑatꝰ a coꝛꝑe.⸗! Itẽ lʒ ſube rõnalis
ad deũ adhuc ſit maioꝛ aſſilatio qͥ ad h.ꝙ ẽ nõlolũ ſub⸗
ſtantiã incoꝛpoꝛea.ſ̊ etiã a coꝛꝑe ſeꝑabilis:ñ tñ ẽ oĩno
ꝓfecta aſſiłatio.ſᷣm ꝙ ẽ poſſibile ĩ creatura.qm ñ repu
gnat creature.ꝗn poſſit inueniri aliqua ſuba incoꝛpo⸗
rea que de natura ſua ſit ſeꝑata a coꝛpꝑe.vt ſic ſit ꝑfecta
eius aſſimilatio cum dro. aut aliter eẽt imꝑfectio ĩ vni
ueꝛſo. Aut & ipſa eſt angelus.aut aliqua ſubſtantia ſu
pra angelum oꝛdinata in vniuerſo:ſed planum eſt ñ
poteſt poni ſecũdo modo.ergo opoꝛtet ponere ꝙ pᷣmo:
⁊ ita habetur ꝓpoſitum. ſcilʒ ꝙ angelus eſt ſubſtantia
incoꝛpoꝛea de natuꝛa ſua a coꝛpoꝛe ſeꝑata. ¶ Contꝛa.
Aug.ſuper geñ.ad lit.iij.li.⁊ recitatur ſecũdo ſentẽ.
diſ. viij.ca.j. Oemones aerea dicũtur aĩalia.quia cor⸗
poꝛum agereoꝛum natura vigent:nec per moꝛteʒ diſſol⸗
uũtur.quia preualet in eis elementum aptius ad faci⸗
endum ꝙᷓ; ad patiendum. Sed omne animal c natuꝛa

ſua eſt coꝛpoꝛeum.q̊ demones tæ natura ſua ſunt coꝛpo

rei:̊ einſqẽ nat᷑e ſũt boni ⁊ mali. tã boni ãgeli qᷓ ma
li de nała ſua ſunt coꝛpoꝛei.¶ Itẽ aug.viij.ð ci.dei.cõ⸗
Eat tꝛes ſubas adinuicẽ.deos.ſ.demòes ⁊ hoĩes:⁊ dic᷑
hi.ſ.mõeg ſũt genẽ aĩalia aĩo paſſiua mẽte rõalia

— — „ — — —, —

—
—

—

ozdöneld
cüdo detin
Bddmnaicrane
uraſinbaben
aſepanacn⸗
lignicpnin
mnere.zfnqee
mmatconau
kconpzarrunn.
anizet dalctii
matiagonin
ptimno daſtun
itelkanitopi
pelabangeo

el? nunnt
.,ltat,ng
m matoꝛi no
Attöit mmnt
oioiboſubſti
nee. 1into⸗/
j ſenſiblis
nba celeſtiog
poren ſibni
vegetabls!
jtabeoſeg
tura hy ape
libiklitalflu
ete q d
ſube onin
pinoͤliſ
io: itfioin⸗
nginn
ſubn incopo⸗
tieſitgſeen
npſeoifn⸗
ſubltnntaſt
amuneſten

cregno⸗
i anna

.(Ertn
ſchcdoſent.
ia ginco
notoi,
tonten
lanumn
nſin unn
inifnn
zcoleo,
Nisndi
e lia

40

¶ Lueſtio

tempꝑe eterna.coꝛꝑe aeꝛea.Sʒ hoies ſunt genẽ aĩalia.
aĩo paſſiua.coꝛꝑe teneſtria.duratõe tꝑalia.DPemones
ðvo ſunt genere aĩalia.mente rõnalia.aio paſſiua.cor⸗
poꝛe aerea.duratõne eterna. Poſtmoduʒ dicit.ꝙ duo
ſunt coĩa omibo.ſ.ꝙ ſunt geneꝛe aĩalia.mẽte rõnalia:&
temones ſunt genere aĩalia.⁊ ita vt prius.⸗ Stẽ aug.
in li.de tri.qrendũ eſt in illis coꝛꝑibo foꝛmis viſis.vtꝝ
ad h̊ opus tm creatura foꝛmata ſit.ĩ qua deus ſic ratõ
aꝑtius ſe indicauit.hũamis oſtendet᷑ aſpectibo:an an⸗
geli qui iaʒ erant ita mittebant᷑.vt ex ꝑſona dei loque⸗
rent᷑aſſumentes coꝛꝑalezʒ ſpẽm de creatura coꝛpoꝛea ĩ
vſuʒ miſterij ſui:aut ipſuʒ coꝛpꝰ ſuũ cui nõ ſubdũt᷑ ſed
ſubditũ regũt. mutates atq; vertẽtes in ſpẽs q̃s vellẽt
accõmodatas atq; aptas actõnibo ſuis.Fᷣm attꝛibutaz
ſibi a creatoꝛe potentiã.⁊ G recitat᷑.ij.ſentẽ.di.vijj. Ex
bac ꝗ̊ diſtinctõne videt᷑. ꝙ angeli ſint corpeei. Re ⸗
ſpondendũ eſt.ↄcedimus ꝙ ſicut onñdebat᷑.ꝙ angeli de
natura ſua ſunt ſube ſeꝑate a coꝛꝑibo.¶ Ad illð quod
primo obijcit de angelis.dom ꝙ illud nõ dicit aſſeren⸗
do ð magis ꝓcedit ex ſupoſitõne:volebat.n.ibi oſten⸗
dere. ꝙ demones quia ꝑmittunt᷑ temptare hoĩes. habi
tant in hoc aere caliginoſo. deferentes tñ ſecũ ſuaʒ pe⸗
nam gehennalẽ.ſᷣm ꝙ manifeſtat Meda:⁊ ad h̊ oſten⸗
dendũ vult diceꝛe.ꝙ babet᷑ argumentũ.ſi ita eſſet ꝙ de⸗
mones eſſent coꝛꝑe aerea.ſicut quidam volũt:qm̃ ſi ſic
eſſet.magis ↄgrueret ꝙ in pᷣdicto aere habitarẽt. ita

patet ꝙ nõ aſſerit ipſos eſſe coꝛꝑe aeria.⸗ Ad ſecũduʒ

dicimus.ꝙ augꝰ.illud dicit recitando opiones plato⸗
nicoꝝ.nõ aſſerendo.il Ad terciũ dicimus ſiłr. illud
dicit aug.diſputando:nec ibi illaʒ.q.ꝓut ad angelos
ꝑtinet diſputauit.ſ̊ potius dicit.ꝙ boc nõ ꝑtiet ad ſuũ
Apoſitũ. h̊ ſolũ vult determinare.qũo dñs apparuit in
veteri teſtamento.⁊ vt vtꝝ indiffeꝛent ſᷣm oes ꝑſonas
⁊ vtꝝ aſſumebat coꝛpus.⁊ in illo coꝛꝑe ſanctis patꝛibo
loqueba

.
Membx ſecũdũ

*

ſic.Qon põt dici ꝙ angelus fruſtra aſſu⸗

R Bſecudũ quo querit᷑. vtꝝ indigeat cor⸗
. poꝛe quo ad aliquã oꝑatõʒ vel n. Ad qð

Bent᷑ eis in ſe. aut in relatõne ad deũ. aut in relatõe ad
nos. Rõne primaꝝ oꝑatõnũ nõ põt dici ꝙ coꝛꝑe indi⸗
geat.cuʒ ſit incoꝛpoꝛeꝰ de natura ſua.vt.S.oſtenſuʒ ẽ.
Similit᷑ nec rõne ſecũdaꝝ.qm̃ aſſiſtere laudare deuʒ ⸗2
hmõi oꝑatõnes.nullaʒ relatõʒ habent ad coꝛpus.Si⸗
milit᷑ nec rõne terciaꝝ.qm̃ oꝑatõnes que deben?᷑ ei cõ⸗
patõne ad nos:aut debẽt᷑ ei quo ad intellectũ.aut quo
ad effectũ:quo ad eas que debent᷑ ad intellectũ cõſtat.
ꝙ nõ indigeat coꝛꝑe.quod pʒ de natura agẽtis ⁊ de na
tura recipiẽtis: ſubſtatia.n.intellectiuna pot ↄicare qð
intelligit ſine coꝛꝑe.⁊ ſimilit᷑ põt reciꝑe.Silr nec quo
ad eas que dbent᷑ ei ᷣm effectũ.ſicut eſt cuſtodire pu⸗
gnare ⁊ hmõi.¶ Contrariuʒ. plane habet᷑ a Wern. in
omeł.v.ſuꝑ Canti.vbi diſtinguit q̃tuoꝛ ſpũs.qͥꝛuʒ vnꝰ
eſt angelicus.qui eſt in coꝛpe indigens.ſicut dictuʒ eſt
in pᷣcedenti diſputatne. (iRnae ꝙ aſſumit ſolũmo⸗
do coꝛpus ꝓpter oꝑatõnes quas exercet in nobis. Vñ
neceſſitas eſt ex ꝑte noſtri.nõ ex ꝑte ſui: ⁊ veꝝ ẽ adhuc
ꝙ nõ eſt nccĩtas aliq ad ̊ vt imprimat intellectiue aut
imaginatiue.ſᷣ̊ ſolũ ꝓut debet impmere in ſenſitiua.vt
viſui aut auditui:⁊ ꝑ hoc ſoluit᷑ quod obijciebat᷑. Iteʒ
quedazʒ ↄgruentia eſt rõne cuſtoditõnis:nõ.n.ſolũ cu⸗
ſtodit nos.faciendo nos ꝓficere in bono. ̊ cuſtodiẽdo
nos a malo: emones.n.multotiẽs aſſumũt coꝛpus vt
nobis noceãt.⁊ ipſi angeli aſſumptis coꝛpibo ↄuenien
tius pñt eos repᷣmere.vnde poſt coꝛꝑis aſſumptõeʒ eſt
ibi quedaʒ ogruentia.

mat:omẽs.n.opatõnes angeloꝝ.aut de⸗

emby terciũ

D terciũ quo querit᷑.ꝗd di 3
ↄſtat ei ꝙ qn ſpũs angelicꝰ aſſumit coꝛp
ꝙ ei vnids ſpus nõ videt᷑ poſſe vmri cor⸗
poꝛi.niſi aut ſicut ꝑfectõ ꝑfectibili.aut ſi
ut motoꝛ mobili. bis.n. duobo modis vmt᷑ coꝛꝑi. Dʒ
oſtat ꝙ pꝛimo mõ nõ vnit᷑ coꝛpi.ꝗ̊ᷓ ſecũdo:⁊ ita videtur
ꝙ ꝓ tanto debet dici.ꝙ angelus aſſumit coꝛpꝰqm̃ vnit
ei ſent motoꝛ mobili.i¶ Sed tũc obijcit᷑.ſi ꝓ tãto dicat᷑
aſſumere.tũc dicet᷑ aſſumere quodcũq; coꝛpꝰ qð eſt ab
ipſo motũ:⁊ ita ſi mouet vn magnãa turꝛim. tũc dice⸗
remus aſſumere ipᷣm coꝛpus id.qð falſuʒ ẽ. Dicit eniʒ
aug.in li.de ciui.dei plane.ꝙ angeli ex nata? ptãte di
uina hñt ptãteʒ ad mouẽdũ oĩa coꝛꝑa.ᷣ nõ dicũt᷑ aſſu⸗
mere oĩa coꝛꝑa ab ipſis mota. Ioꝛte diceret᷑ ꝙ dicũt
aſſumere illa coꝛꝑa in qio loquũt᷑ ⁊ ĩ ꝗbo exercẽt hmõi
oꝑatões ſenſibiles.Sʒ adhuc videt᷑ eè h̊ falſuʒ.qm an
gelus locutus eſt in ʒacharia.Fſᷣm ꝙ dr zacha.j.⁊ dixit
ad me angelꝰ ꝗ loquebat᷑ in me. ᷣm h̊ optet dicere . ꝙ
angelus aſſumpſit coꝛpꝰ zacharie.qð falſuʒ e.¶ Rñ⸗
det᷑ ꝙ ſm ꝙ põt extrabi ex veꝛbis aug. ĩ li.de tri. ꝙ iſta
aſſumptio eſt ſumptio coꝛꝑalis creature ſibi ↄiũcte:vel
q́i vniꝰ cũ creatura ſpuali:ad manifeſtatõzʒ ipius crea⸗
ture ſpũalis vel ad demonſtratõʒz diuinã. Et nõ ꝙ dĩ
qi vniꝰ vel q̃i ↄiũcti:qm̃ angeli ad ſuũ coꝛpꝰnõ eſt vnio
ſicut ꝑfectõis ad ꝑfectibile.ſed ſicẽ motoꝛis ad mobile.
Itez addit᷑ ad demonſtratõʒ diuinã. ꝓpt᷑ apparitiones
factas in ve.teſta.in ꝗbo dñs locutus ẽ ſanctis pribo:
tñ mediãte angelo aſſumẽte coꝛpꝰ: ⁊ ita aliqñ inuenit᷑
ſcriptũ.qꝙ apparuit dñs.aliqñ ꝙ aꝓaruit angelus.Ex
H̊ pʒ.ꝙ nõ aſſumit om̃e coꝛꝑꝰ quod mouet. ſᷣ olũ quod
mouet ad ſui manifeſtatõʒ vel manifeſtatõz diuinam.
4Et quod obijcit᷑.ꝙ deberet dici aſſumpſiſſe ʒachaꝛiã
cũ in eo locutus eſt.Dicẽdũ ꝙ; nõ oꝑtet.qꝛ dñs angelo
inſpirauit.⁊ angelꝰ ꝓphe.⁊ tũc aĩa ſic ab angelo mota
mouit coꝛpꝰ ad expmendũ voce illud inſpiratũ:⁊ ita lo
qui ñ oueit angelo niſi ꝑ cauſaʒ.ñ ꝑ eẽntiaʒ.

nby quaztũ

D equartũ quo querit᷑.de quo coꝛꝑe aſſu⸗
mat coꝛpus.Ad quod ſic. Nidet᷑.n.q de
empireo.vel dicat᷑ q̃re nõ.q¶ͥ Pretea.vi⸗
xt᷑ ꝗ magis ↄgruat ꝙ aſſumat te celeſti

de alio.qm illud coꝛpꝰ int omĩa coꝛꝑa magis ↄgruit

nature eoꝝ. Vñ etiã dicit aug.in lib.ſuꝑ gen.ad lit.ꝙ;
demones ꝗbo añ pctẽm ↄgruebat locꝰ celeſtis.q;tũ erat
de pᷣma ſua natura: poſt pctm ceciderũt ab eo in hunc
gert᷑.⁊ de illo aſſumũt coꝛꝑa ad temptandũ. ſi ̊ bonis
adhuc debet᷑ celũ empireũ tanqꝙ locꝰ.pʒ q; Bͥ coꝛpꝰ ma⸗
gis ↄgruit nature eoꝝ:nec miꝝ. cũ h̊ ſit ꝓrie ↄtinens
eos:pʒ ̊ ꝙ magis ↄgruit ꝙ ð celeſti coꝛꝑe aſſumãt ſibi
coꝛꝑa ꝙ; de aliqͥ alio.¶¶1 Pretea.videt᷑ ꝙ ñ ↄgruat ipᷣm
aſſumẽ coꝛpꝰ de aere. vᷣ olũ de celeſti coꝛꝑe: qm angelꝰ
mouet᷑ repẽte.̊ ẽ in tꝑe ꝑceꝑtibili: ꝙ̊ magis illi ↄpetit
coꝛpꝰ illud qdð citiꝰ inouet᷑.ꝗ̊ magis ↄgruit coꝛpꝰ cele⸗
ſte ꝙ; aereũ.cũ młtomaioꝛis ſit agilitatis q; coꝛpꝰacreũ
G de ↄꝓgruitate magis ↄpetit ꝙ aſſumat coꝛpꝰ de celo q;
de gere. ¶¶q Iez Hh̊ ideʒ videt᷑ ꝑ G.ꝙ cuʒ angelꝰ appaꝛuit
petro ĩ caꝛcẽ lumẽ refulſit.ſ̊ lumẽ ꝑtiet ad celeſie coꝛꝑꝰ
Silr p̃t argui ex ꝗbuſdã apparitõibo veteris teſ. ¶ ¶õ
tra.ↄſtat ꝙ ncce ẽ qũ angelꝰaſſumit coꝛpꝰ de aliqͥ coꝛꝑe
coꝛpꝰ aſſumptũ diuidat᷑ ab eo a qͥ ſumit᷑: ſiůj impoſſi⸗
bile ẽ ꝙ aliqdð coꝛpus diuidat᷑ a coꝛꝑe celeſti.maxĩe ab
empireo.etiã ſᷣm ꝙ ponũt phi.ponẽtes nullo modo eẽ
poſſibile.ſectionẽ vel diuiſionẽ fieri ab hmõi coꝛpibus
ꝗre impoſſi bile eſt.ꝙ aſſumãt coꝛpus te coꝛpe celeſti.
¶Pretea.ꝑtes eiꝰ denſant᷑ ad h̊ vt ſit viſibile: quod ñ
eẽt ĩ ipo poſſibile niſi eẽt alterabile ⁊ mutabile: cum
coꝛpꝰ celeſte de ſe ſit inniſibile.⁊ coꝛpꝰaſſumptũ ab an
gelo ſit viſibile:ncce ẽ.q ſi aſſumeret de coꝛpꝑe celeſti. ꝙ

icat᷑ aſſumere.

=

Ptes eius oſererent᷑.⁊ ita eẽt mutabile illud coꝛpꝰ ⁊ al
terabile.quod eſt impoſſibile ⁊ maxĩe de empireo.Si
enĩ illud coꝛpꝰ ñẽ mobile motu locali młtomagis nec
motu alteꝛatõis:cũ motꝰlocalis dignioꝛ ſit ⁊ prioꝛ int
oẽs motus.⁊ illud coꝛpꝰ eſt coꝛpꝰ digniſſimũ.q Pre⸗
terea.plane dic phᷣs.ꝙ ille motus ẽ prioꝛ.ita ꝙ vbi de⸗
eſt a oẽs alij deſunt:nõ tñ vbi eſt.ncce ẽ ꝙ alij ſint.̊ pʒ
ꝙ ñ aſſumũt coꝛꝑa de coꝛꝑe celeſti.ſᷣ̊ tm̃ de aere.¶ Sʒ
iũc querit᷑.q eſt drñtia int bonos ⁊ malos.qm̃ mali ð
eodeʒ aſſumũt. Iteʒ dicit Greg.abꝛahaʒ angelos non
potuiſſe videre.niſi coꝛpꝰ ex aere aſſumpſiſſent: nõ enĩ
apparerẽt ⁊ coꝛpꝰ aſſumerẽt.niſi coꝛpꝰ ſolidũ ex celeſti
elemẽto haberẽt.4¶ Pretea.h̊ põt ↄueĩre eoꝝ agilitati
Fm y dictũ ẽ ſupᷣ. Sʒ in ↄtrariuʒ ad bec obijcit ꝑ h̊ qdð
dicit Heda in li.de natura reꝝ.dicẽs celũ ſuꝑioꝛis cir
culi. ꝗꝓprio diſtinctũ termĩo.⁊ equalibo ſpacijs colloca
tũ.virtutes ↄtinet angelicas.q ad nos exeũtes etheꝛea
coꝛꝑa ſumũt.vt poſſint homĩbo in edẽdo aſſimilari.ea

vemq; reuerſe deponũt.¶ Pretea. nõ videt᷑ ꝙ H̊ repu⸗

gnet agilitati eoꝝ.qm̃ ſᷣm aug.hõ tantũ h̊ hʒ poſſe ſupᷣ
ſuũ coꝛpꝰ.ꝙ põt ſᷣm aliquã ꝑteʒ ſui facere aligd.quod
videt᷑ oino ↄtrariũ nature ſue. Et de h̊ poĩt tria exem⸗
pla. Primũ eſt.ꝙ fuit hõ tante agilitatis.ꝗ totã capil⸗
laturã ſuã potuit vertẽ añ faciẽ ſuã.ita ꝙ poſterioꝛ ꝑs
capitis remaneret nuda.Aliud exemplũ ẽ de hoĩie alio
ꝗ poterat mouere auꝛes ſuas veꝛſus oculos ſuos.quẽ⸗
admodũ facit pullus eꝗnꝰ. Terciũ exemplũ ẽ. ꝙ aliꝰ
fuit hõ ꝗ a ꝑte poſterioꝛi poterat voceʒ formare ⁊ loꝗ.
nec erat ille ſonus turpis:⁊ tñ illa tria vident᷑ ↄtraria
nature coꝛꝑis hũ ani.Cum q̊ homo ſic poſſit circa cor⸗
pus ſuũ.multomagis videt᷑ ꝙ angeli qui ſunt maioꝛis
agilitatis.pñt facere vt coꝛpꝰ aereũ aſſumptum tãte ſit
agilitatis vt ↄgruat motui ageli.¶ Rñdet᷑.q aſſumit
coꝛpꝰ de aere.Sʒ duplex ẽ ꝑs aeris.ſ.ſuꝑioꝛ qͥ puꝛioꝛ ẽ
qᷓ ꝓprie dicit᷑ ether:⁊ inferioꝛ q̃ nõ eſt ita pura.qᷓ ꝓrie
dicit᷑ aer:⁊ ſᷣm hec diſtinguũt᷑ duo celi.ſ.ethereũ ⁊ ae⸗
reũ. Et ſᷣm h̊ dicimꝰ. ꝙ boni angeli de ethere aſſumũt
coꝛꝑa.ſ̊ mali potius de aere.⁊ iſtis vtamur ᷣm nomĩa
ꝓria:ether vᷣo bñ põt denſari ⁊ rarefieri vt fiat viſibi
le.Al Ad obiectũ in ↄtrariũ dðm eſt.ꝙ lʒ angelꝰ oditꝰ ĩ
celo eẽt empireo.⁊ ita illud coꝛpꝰvidet᷑ in geneꝛe coꝛpo
rũ magis ↄueniẽs:nõ tñ ↄuenies vt aſſumat᷑ ĩ miſteriũ
cũ mittit᷑ ad nos.Coꝛpꝰ.n.ethereũ ↄueĩt mutatiõi q̃li⸗
cũq;.quod non videt᷑ d coꝛpꝑe celeſti ſiue de empireo.
Ad ſecũduʒ dõm.ꝙ lʒ coꝛpus celeſte ſit magis agile
ethere vel aere.tñ iſiud videt᷑ magis ↄueniẽs miſterio
nõ ꝓpter motũ tm̃.ſᷣ ad foꝛmatõʒ. poteſtatẽ aũt hʒ an⸗
gelus ſuꝑ hmõi coꝛpꝰvt citiſſime faciat moueri.⸗. Ad
terciũ dm.qꝙ lumioſitas q oñſa eſt in appaꝛitõnibo bo
noꝝ angeloꝝ.nõ repugnat ꝗn aſſumat coꝛpꝰde ethere:
etheꝛ.n.lʒ de ſe ñ habeat lumẽ.recipit tñ lumẽ a celeſti
coꝛꝑe:⁊ ita ether ſic illuiatus.põt eẽ materia coꝛporis
in quo angelꝰ apparet: ⁊ ita põt lux agarẽ cũ angelus
bonꝰ ſe demõſtrat:quocũq; aũt mõ ſit.ſiue aſſumat de
ethere vel de gere. ſiue de celeſti coꝛꝑe. nihil circa h te⸗
mere diffiniẽdũ.ſ̊ ſanctoꝝ auẽtibo adherendũ.

embruz qmintum

Baquintũ quo querit᷑ de mõ aſſumẽdi eł
faciẽdi illud coꝛpꝰ.cũ nõ ſit oꝛganiʒatuʒ.
querit᷑ vtꝝ angelꝰ oꝛganiʒet illud.⁊ vide
. tur ꝙ ſic. Aug.ð ci.dei. In angelo ẽ vita
dtiet. lentit.2 intelligit. Sicut.n. aĩa tenet coꝛpꝰ ſuũ
inqtũ eſt oꝛganiʒatũ.qua diſcedẽte diſſoluit᷑.⸗ pereũt
oꝛgana. Sic angelꝰ videt᷑ ↄtinere coꝛpꝰ aſſumptum ne
diſſoluat᷑.⁊ hʒ angelus virtutẽ preꝑandi illud coꝛpus
ad h.vt aptũ ſit motui ſuo: ⁊ hoc videt᷑ eſſe oꝛganizare
quia nõ eſt aptuʒ motui quo illud mouet. vtpote locu⸗
tioni.niſi ſit oꝛganizatũ.q̊ angelus hʒ poteſtatẽ orga⸗
nizandi illud.¶ Contra. Anima non oꝛganizat coꝛpꝰ
ſuum ſed oꝛganiʒato vtitur. gᷓ ſimiliter nec angelus.

Al Item ſi oꝛganizant.cum oꝛganiʒare ſit foꝛmaʒ vlti⸗
mam dare: oꝛganiʒ atio enim eſt vltima perfectio cor⸗
poꝛis inq;tum coꝛpus.non dico inqtuʒ animatũ:dare
auũt vltimã foꝛmã ſit creare.ſm hoc angelus diceretur
creatoꝛ.quod eſt ↄtra aug.qui dicit.ꝙ angeli ñ debent
dici creatoꝛes.lʒ aliquid adminiſtrẽt vt aliꝗd creetur.
ſicut nec agricole ſegetum dicunt᷑ creatoꝛes: q;uis enĩ
aliquid oꝑentur pꝛeꝑando ad recipiendũ foꝛmam volti⸗
mã.tamen foꝛmaʒz vltimã non dant. Et ponit exẽpluʒ
de foꝛmatione eue de coſta ade.que miniſterioꝝ ange⸗
loꝛum preꝑata habet᷑ hoc ſecũdo lib.ſen.di.xviij.

ca.ſolet queri.¶ Solutio.dicimus ; angelus preꝑat

hmõi coꝛpus aſſumptum pᷣm ꝙ pertinet ad ſui manife
ſtationem faciendam.foꝛmatio autem vltima eſt dei.
4Al Ad illud quod obijcit de anima.dicẽdũ ꝙ non eſt ſi⸗
mile.Anima eniʒ creando infundit᷑ ⁊ in fundẽdo cre⸗
atur: non poteſt auteʒ infundi niſi in coꝛpoꝛe iaʒ oꝛga
nizato.quia oꝛganiʒatio eſt vltima diſpoſitio que ẽ q̃i
neceſſitas ad animã. vnde pꝛius eſt oꝛganiʒaꝛe ꝙᷓ; oꝛga
niʒ atum eſſe.⁊ ita cum coꝛpus oꝛganiʒat᷑.aĩia nondum
elt.vnde nec põt oꝛganiʒare.ſ̊ habet naturazʒ ſubmini
ſtranteʒ in oꝛganiʒando coꝛpꝰ:p angelꝰ cum coꝛpꝰ aſ⸗
ſumit iam eſt.⁊ ideo põt ipſemet p̃ᷣꝑare.q Ad alið di⸗
cendũ.ꝙ lʒ angelus diſtinguat aliquo mõ oꝛgana.nõ
tamẽ ꝓprie dicit᷑ creatoꝛ.qꝛ nõ facit de nõ ente ens.qð
creatoꝛis eſt tm.ſᷣ de nõ ſic exñte.ſic exiſtens:ſupponẽ⸗
do materiã q̃ nõ ſupponit᷑ in creatiõe.vt raro denſum ⁊
hmõi.quod põt ↄuenire alij.

lembꝛum ſertum

O ſextuʒ quo queꝛit᷑ de vſu coꝛꝑis aſſum
pti.vtꝝ angelus mouet᷑ coꝛꝑe aſſumpto.
vtpote coꝛpe hũano ad omẽʒ actũ.inqtũ
Ppmõi coꝛpus eſt. Videt᷑ ꝙ ſic. vtitur eniz
Coꝛpe qtum ad actum loquendi. qui attendit᷑ qᷓtuʒ ad
rõnaleʒ:vtit᷑ etiã eo quo ad actum comedendi.qui at⸗
teſtat᷑ aiationi.ſicut põt ꝓbari auẽte ſcripture in plu⸗
ribus locis:ſiat ̊ argumentũ a minoꝛi ſic. Angelꝰ põt
vti coꝛꝑe aſſumpto ad dictos actus qui nobilioꝛes ſũt
alijs: multomagis ad oẽs alios qui min digni ſunt.
4Al Iteʒz poſterius ñ ẽ ſine pᷣoꝛi.ſ̊ vinẽ ẽ actꝰ pꝛioꝛ q; loqꝗ
vel ↄmedere:& illi ñ ſunt ſine iſto: cũ ꝗ̊ angelꝰ vtat᷑ cor⸗
poꝛe ad locutõz ⁊ ↄmeſtionẽ. q̊ videt᷑ ꝗ; eo poſſit vti ad
viuificatõezʒ.ita ſcʒ vt illud viuificet.Qð ſi ↄcedat᷑.vi⸗
ct hoc eſſe falſuʒ.i 2õ.n.videt᷑ vineꝛe coꝛpꝰ aſſumptũ
ab angelo.qꝛ ab eo aſſumit᷑:fiłr plures actus tali cor⸗
poꝛi ↄpetentes. p̊ ſoluʒ quo ad illos ꝗ valent ad angeli
manifeſtatõʒ vel dei demonſtratõʒ. ꝓpter que etiã cor⸗
pus aſſumit.hmõi.n.ſunt loqꝗ ⁊ ↄmedẽ: volebãt.n.an⸗
geli oñdeꝛe ſuã poteſtatẽ qꝛ ↄmedebãt ptãtiue.nõ ex in⸗
Digẽtia vel neceſſitate ſicut nos.vnde ꝑ predictos actꝰ
ſe magis manifeſtabũt.¶ Pretea.qꝛ ꝑ hos maioꝛẽ fa⸗
miliaritatẽ exhibebant illis quibo apparebãt ſicut per
doꝛmire ſentiꝛe ⁊c. IJdeo potius ad hos actus vtebant᷑
coꝛpe aſſumpto q; ad alios.Et hoc eſt quod aug.in li.
xriij.de ciui.dei. Hoc faciebãt angeli viſibilit 2 tꝛactabi
liter apparentibo:nõ qꝛ indigebat. ſed quia volebant
poterant.vt homĩbus congrueꝛent ſui miſteꝛij quadaʒ
hum anitate fecerũt.nec fantaſtice angelos ediſſe cꝛedè
Dum eſt.qñ eos in hoſpitio homines ſuſceperũt. ſic dĩ
geñ.xviij.⁊.xix.i¶l Per hoc etiã quod dictu eſt.non ꝗa
indigebant ſed quia volebant.patet ſolutio ad obiecta
que ꝓcedebãt.acſi hmõi actus eſſent ex natura vel ne⸗
ceſſitate nõ voluntate.Abi.n.aliquid habet᷑ nõ natu⸗
ra ſed volũtate.põt haberi poſterius ſine prioꝛi:illud
aũt argumentũ nõ erat a maioꝛi.quia nõ magis videt᷑
ꝙ debeat vti coꝛꝑe aſſumpto quo ad alios actus ꝗꝙᷓ ad
, ⁊ comedendũ.quod patet ſi inſpiciat pꝛedi⸗
ti

Cta. 3 oꝛit᷑ h queſtio. Quare abrahbaʒ angeli ſibi
appatetibo cibos obtulit. cũ ſciet ãgelos cibo ñ indigẽ
⁊ illos intelligeret eẽ angelos.quod patet:q; eos ado⸗

ſtſomezſ
perſecnocg,
Amimatiden
elus dicnen
nngelißi bene
taligdceegg
res: ige
— ln
poniterep
hiſeniop
lbſen ditiß
Angeluopeemn
etadſuinante
Pftimaeg d.
iignoneſiͤ
in fonceto ee⸗
poreigzan

poſinoeitaſ.

nizcneihe
t aianondn
ARuraz ſobnnn
cum con
Waaln
5moogend
nöenten
kiſtnngſion,
Ntraroafun:

tum
ſſucorpisafu
copegſung
omnez acti inqti
Pſic ptünan
ttencit ma
nnedenci goigt⸗/
ſcriptureinph⸗
iſi. Mageb'e
hi nobilores ſi
minwigniſin⸗
aer naile
angeb ſtcke⸗
peo voſſtin
Döli oltbtß
conp) aſonpdl
enno tlich⸗
Halentod angt
er quectich⸗
olcbitndl⸗
Nitiue noͤerin
hpruſetohe⸗
pos noionifn
rebit ſet fet
gemoptebeſt
noc aug in li
Dlit1 naetu
nia volebant!
niſkeiontt;
ſostciſecit.
ceperüt ſin

(Lueſtio

rauit. ꝗ Ad quod dm. ꝙ abrabã primo putauit eos

eſſe hoies. a ideo cibo indigere. ꝓpter quod cibos ob⸗
tulit:s poſimodũ pcepit eos eſſe angelos.4. Sʒ obijcit
qꝛ prius adoꝛauit ꝙ; cibos offerret.vtʒ gen.xvuij.̊ pꝛiꝰ
intellerit eos eſſe angelos.Zd qd dm. illa adoꝛatõ ñ̃

fuit latria qͥ dro offert᷑. nec etiã dulia qᷓãgelis. ſ̊ dulia

q offert hoibo reuerẽtie cauſa. Sic aũt adoꝛauit abꝛa⸗
ham.cũ putaret eos eẽ hoies.qꝛ eos vidit ĩ reuerenda
ꝑſona. Sʒ poſtmoduʒ intellexit eos eẽ vere angelos 2
etiã veũ in eis aparuiſſe.Elnñ trinitatẽ ĩ vnitate ogno⸗

nit. vt dicit aug.de trini. Iñ de ipſo cãtat᷑. tres vidit ⁊

vnũ adoꝛauit.cũ ſcʒ dixit. loquar ad deũ meũ cum ſim
puluis ⁊ cinis.

Oſeptimũ quo queꝛit᷑ de ſpẽbo coꝛꝑalibo
in gbo legit᷑ dñs aparuiſſe añ incarna⸗
tionẽ.Et qrit᷑.vtꝝ hmõi ſpẽs faceret an⸗
elus. vel ipſe de? imediate. Elidet᷑ ꝙ ipe

ciebat ad faciẽdũ eas ꝑ ſe ſine angelo. videt᷑ ſuꝑfluere

alteꝝ. illas faciebat ipſe deꝰ
Antiqꝗs patribo añ incarnatõʒ
rere dicebat᷑.voces iſte aut ſpẽs coꝛꝑales fiebãt ꝑ an⸗
gelos:aut ipſis agentibo aliqd ex ꝑſona dei.ſic ꝓghᷣas
ſolere ondimꝰ.ſiue aſſumẽtibex creata qð iplſi n eẽnt

Cõtra. aug. de trim.
aluatoꝛis cũ deꝰ? appa

oꝑatio angeli:qꝛ vbi ſufficit vnũ aa. videt᷑ ſuꝑfluere

vbi e' figurate temõſtraret᷑. 4l Stez qrit᷑.vñ ẽ B. ꝙ añ

diluuiũ ſꝑ legit᷑ appaꝛuiſſe dñs ĩ ſe:bᷣ poſi diluuiũ ante
incarnatoʒ. vbicuq; legi᷑ dñm aꝓparuilſſe. legit ꝙ ap⸗
paruit i angelo:qð ꝑpendit᷑ ex G.ꝙ ibidẽ vel pᷣmittitur
vel ſubiũgit de apparitõe angeli. vn aliqn dicit ſcriptu
ra angelũ eẽ locutũ.aliqñ txũ.4! Zid pꝛimũ dicimꝰ. q;
iſta oꝑatio dictaꝝ ſpẽꝝ.⁊ deo attribuit᷑⸗ angelo. ßᷣ dil

ferent.ſ.deo ꝑ auetẽ.angelo ꝑ miſteriũ.Et lz deꝰ qtuz

in ſeẽ:ñ indigeat miſterio.tñ ↄgruit eiꝰ nobilitati ⁊ di
gnitati vt miſtrat ei angeli in hmõi inferioꝛibo. vñ gat.
iij.lex oꝛdinata ẽ ꝑ angelos ĩ mann mediatoꝛis. 4 Ad
aliud dᷣm. ꝙ; cũ imminẽte diluuio. ois caro coꝛuꝑat
viã ſuã.⁊ dñs diluuiũ immilſit in penã illius coꝛupti⸗
onis.ſic dr geñ.vj.⁊ ideo extũc dnñs minoꝛẽ familiari⸗
tateʒ habuit cũ natura hũana. Ad quod innnendũ pꝰ
diluuiũ ñ legit᷑ aparuiſſe in ſe. in angelo: vt notaret᷑
elongatõ dei ab hoie facta ꝑ illã coꝛuptõz. Sʒ añ ts
diluuij bñ legit᷑ aparuiſſe ſine mẽtõne facta de angelo

ad dnotancdũ ꝙ n ita eẽt elongatꝰ ab hoie ꝑ pctm. vel

illud põt ſolui referẽdo ad t̃us incarnatõis. qñ appa⸗
ruit dns in angelo magni ↄcilij.̊ eſt in filio ſuo.vt di⸗
cat᷑ ꝙ ꝓpter apparitõeʒ deũ in ſe.ſ. qua legi aparuiſſe
in ſe.nõ facta mentõe de angelo.Legit᷑ oſequẽt apparu
iſſe ĩ angelo: vt ꝑ innueret᷑ ꝙ appropiquabat tpus il

lud ld appareret iĩ ãgelo magni ocilij.ſ.tẽpꝰ icaꝛnatõis.
( ueſtio. xxxv. de actibꝰ

qus exercet angelus in coꝛpoꝛe aſſumpto.

T aſſumptiõe coꝛpoꝝ ab angelis. ſegẽ
oſiderato de motu facto ĩ coꝛpe ꝑ an⸗
gelu. ⁊ qꝛ duplex mot diſtiguit᷑ er ꝑte
aie.qdã ẽ ad aĩazʒ ſic ꝑ oꝛgana ſenſibi⸗
lia.ꝗdã vo ab aĩa:⁊ ille ẽ duplex. Eſt. n. toti⸗ coꝛꝑis.⁊
ille dr̃ motꝰ locał. Eſt aliꝰ ꝑticłaris.ꝗ ẽ cũ oꝛgan mo⸗
uet᷑ ad locutõz faciendã vel oꝑatõʒ. De vtroq; aũt qrẽ⸗

dũ ẽ.⁊ ſic erũt q̃tuoꝛ qrẽda.⸗l rĩo. ſi motꝰ ſenſitiuus

ſit in coꝛꝑe aſſumpto ab angelo. Scðo.ſi ſit ibi vera
ↄmeſtio.cũ tale coꝛpꝰ ſumit cibum.4.KTercio de motu
coꝛꝑis aſſumpti.ſi ſubito fiat vel ĩ tpꝑe.¶ Quaꝛto.ñ er⸗
iſtẽte debito oꝛgano ad foꝛmandã vocẽ.vtꝝ poſſit ange⸗
lus foꝛmare vocẽ ſenſibileʒ.

teus. cu. n. ille ſpẽs fierẽt gt apparitõʒz dei. a deꝰ ſuſfſi

Abita oſideratiõe

y Sprimu. Si motus ſenſitiuꝰ ſit ĩ coꝛpe
aaſſumpto ab angelo.vtpote ad audiẽduʒ

vel videndũ vel guſtãdũ. Et videt᷑ ꝙ ſic.

Zi . n. oꝛgana ſunt deteꝛmĩata in coꝛpoꝛe

A(llo. vt oculi aures 2 bmõi. 7 exterius ſunt iũlla q cõue⸗

niũt ĩmutatõni ſenſibili:& in effectu põt fieri imutatio
ſenſibilis.2 ita ſenſus.¶ Pret᷑ea.ſicut locutio vel peꝛ⸗
cuſſio põt fieri mo oꝛgana. q̃re ſiłr nõ fieret viſio
vel auditio.¶
in hoie ſufficiẽt cognoſceret res ſenſibiles ꝑ ſe ſine ad⸗
iutono ſenſuũ:nõ eẽnt ſibi neceſſarij ſenſus bmõi. ꝗᷓ cũ
vis intellectiua angelica ſufficiẽt ↄgnoſcat ꝑ ſe res ſen
ſibiles.ñ eſt aliqͥ nccitas ſenſuũ.̊ ſuꝑflue ponerẽt᷑ vir⸗
tutes ſenſibiles in oꝛganis illis.¶ ꝛetea.ſenſus atte
ſtat vite ſenſibili.vita aũt ſenſibilis ipi eẽntie aĩe:q de⸗
ficiente principio deſicit ĩ eis ſenſus. ¶ Ad hoc videt᷑
dðm ſine pᷣiudicio melioꝛis ſnie.ꝙ nõ eſt in hmõi oꝛga
nis ſenſus ꝓprie dictusihᷣ ſi eſt.dr ibi eſſe illð ſentiꝛe.ð
quo dicit aug.in li.de ci.dei.ꝙ angeli p̃ter h̊ ꝙ intelli⸗
gũt ſentiũt:h̊ nõ credo vnũ fieri ex potetia ſenſibili ⁊ oꝛ
gano.⁊ ꝙ nõ alit fiat imutatio in oꝛgano tali.qᷓ; in illo

modo quo fit reſultatio in ſpeculo: in ſpeculo.n.reſul⸗
tat ſilitudo ſenſibilis. ᷣ ñ eſt vis ſenſibilis vnita q̃ ilaã

foꝛmã accipiat.⁊ ꝑ illaʒ de re iudicet: nec oꝑtet ꝙ ſi ſit
foꝛma oꝛganis ſenſibilibo.ꝙ ꝓpteꝛ h̊ ſint oꝛgana ſenſibi
lia·Oculus.n.qui amiſit vſuʒ videndi nihilominꝰ foꝛ⸗
mã oculi tenet:nec oꝑtet ꝙ ſi fiat locutio veſ ꝑcuſſio vł
h oꝑatio que eſt quaſi abintꝛa.ader que fiũt ad aliqꝗd
ſignandũ vel opanduʒ in nobis.q; ꝓpter hoc fiat viſio

vel auditio vel hꝰmõi aliqd quod fit quaſi abe?. adint᷑

cum ipſis angelis virtute intellectina ſufficient inno⸗
teſcãt:que ſenſibo a nobis cognoſcũt᷑ ſiue ↄpᷣbendũt᷑.

MWemby ſecüdum

O ſecũdum quo querit᷑ ex ꝑte ↄmeſtiõis
ſi eſt ibi veꝛa comeſtio.ꝙ aũt ſic.videtur
e bhoc quod dicit aug.in li.ſex queſti.con
ta paganos. Legimus angelos ſumpſiſ⸗
ſe cibos.nõ ficte aut fantaſtice:ß manifeſtiſſima veꝛita

ham angeli nõ caꝑent niſi ꝓpter nos ſoliduũ aliquid ex
celeſti elemeto guſtarent.⸗ reterea. ſi nõ vere ſume
rent cibos.ad quid facerẽt ꝙ abraha eis cibos pᷣꝑaret.
nũquid volebant ei illudere.quod nõ eſt credendum.
ER aũt nõ fuit vera comeſtio ſic obijci᷑ ꝑ hoc qð dicit᷑
tho.xij. Ego videbar vobis comedere. hᷣ ego inuiſibili
cibo vtoꝛ. ſicut axꝑpaꝛet ex his. videt᷑ ꝙ ibi tm eſſet ap
parentia ↄmeſtionis.: Qam ſi eẽt ibi veritas. ñ dixiſſet

ego videbar.bᷣ ego omedebam. Steʒ ſi veꝛe medeba

tur. cibo traijciebat᷑ in ventrẽ.⁊ nuũqd ꝑ ſeceſſuʒ exit. vt
nephas eſt de angelis credere. ſicut habet᷑ iĩ li.de colla⸗
tionibo ſanctoꝝ. Itez i angelis niłaẽ nccitas incoꝛꝑa

ſtio.¶¶ Rñdet᷑ ꝙ veꝛa fuit comeſtio.ᷣ duplex ẽ veꝛitas
ↄmeſtiibnis: vel ꝓꝑt᷑ nccĩtatẽ ↄmedentis.⁊ ſic ñ fuit ibi

Aiar aũt ẽ ꝓpt incoꝛpatõʒ. q̊ ñ fuit vera ↄme

ↄmeſtio:vel pter ptãteʒ oñdendã ⁊ familiaꝛitateʒ ha⸗

bendã cũ quid ↄmedebãt.⁊ ᷣm bhec vera eſt comeſtio.
vñ aug.ptate ↄmedebãt.nõ nccĩtate.⁊ poĩt exemplũ de
radio ↄſumẽte aquã ⁊ de terra abſoꝛbente:radi eĩ ſua
ptãte ↄſumit.ſᷣ̊ terra ꝓpter ſuã ncciĩtatẽ abſe oꝛbz. 4 Peꝛ
B ſolui pñt q obiecta ſut. Qð.n.dicit᷑ tho.xij. videbar
vobis.expoit᷑ ex nccitate.ſ.omedere:vᷣ meꝰ cibo eſt cele⸗
ſtis qͥ vtoꝛ:erat ̊ ibi apparẽtia ↄmeſtionis ex indigen⸗
tia.ᷣ veritas ↄmeſtionis ptãtiue.4. Ad ſcom vᷣo dõm
ꝙ lʒ eẽt ibi veritas ↄmeſtiõis qͥ ad maſticatõez: ñ tñ q̃
ad ꝓiectõʒ in ventrẽ oꝑtebat fieri.vel quo ad incoꝛꝑa
tioneʒ.cũ hec ad indigentiã ꝑtineãt.

3 ↄtrariũ videt᷑. ſi.n. vis intellectiua

te.4 Pretea. Greg.in moꝛał.li.xxvij. Cibos cũ abꝛa

—

*

Membx terci .
terciũ quo queꝛit᷑ de motu pcedente a
ſpũali ſuba.qui eſt motus localis totius
coꝛpis.⁊ querit᷑. Si coꝛpꝰ illud qð aſſuit
ſit de gere vel ð etheꝛe.naʒ dicit gre.ĩ mo
rał.Qiſi angeli quidã interna nobis nũciãtes.ad tpᷣs
ex aere coꝛpa ſumerẽt.exterioꝛibo nr̃is obtutibo ñ appa
