nis.ↄgruenter ignoꝛantia rñdet rationi ↄcupia volunta
ti.¶ Ad ſcdᷣm vo quod dicit PHugo dicendum. ꝙ ignoꝛã
tia dicit᷑ culpa cauſaliter ſed non foꝛmaliter. immo pe⸗
na. ex hoc em̃ ꝙ voluntas eſt auerſa ab incommutabili
bono ꝑ peccatum pᷣmoꝝ parentum.ↄſequit᷑ ignoꝛantia ĩ
ratione.culpa tñ dicit᷑ qꝛ diſponit ad eam vel eſt ei diun
eta. 4 Ad tercium dicendum de eo ꝙ dẽ in glo. ꝙ igno⸗
rantia accipit᷑ ibi pcto o:iginali.qꝛ ſimul eſt cum ipſo.
poꝛiginale petm pᷣmo deſicit rõ a cognoſcendo quod
neceſſarium eſt. V D

Einde querit. Si oꝛiginale peccatum eſt cul⸗
pa ⁊ pena. vtrum carentia dbite iuſticie ſit
culpa ⁊ pena.⁊ ita ᷣm idem fit culpa ⁊ pena.

E antem ſic videt᷑ ꝑ auctoꝛitatem ſupᷣdictam in q̃ d.q;

inter pᷣmam apoſtaſiam ⁊ vltimam penaʒ gehenne que⸗
cunq; ſunt media.pct̃a ſunt ⁊ pene: ̊ carentia debite iu⸗
ſticie media eſt inter illa duo.q̊ ipſa ſimul eſt culpa ⁊ pe
na.4Contra pena eſt ꝗd inuoluntaꝛium. culpa malum
voluntarium.ꝗ̊ᷓ non ᷣm id erit ordinabile culpa pena.
cum non ſit idem malum voluntarium ⁊ inuoluntariũ.
Item culpa eſt iniuſticia.omnis autem pena a deo in⸗
flicta eſt iuſta.ꝙᷓ oꝛiginale non erit 'm idem culpa2 pe⸗
na cum idem non ſit iuſtum ? iniuſtum. ¶ Rñndendum
oꝛiginale quo ad carentiam debite iuſticie eſt culpa tm̃.
ita ꝙ non eſt pena reſpectu alicuiꝰ qñ fit in ipſo oꝛigina
li.nihil tñ/ ꝓhibet ipſam eſſe penam reſpectu voluntatis
humane in adam peccantis. cum ꝗ querit᷑ vtꝝ oꝛiginale
petm ſm idem ſit pena ⁊ culpa.dicendum eſt.q ſᷣm carẽ
tiam dbite iuſticie eſt culpa.m cõcupiam vo eſt pena.

mhilominꝰ tñ ſm ipſam carentiam pp eſſe pena non ali⸗
cuiꝰquod ſit in ipſo pcto oꝛiginali: ̊ eius qð fuit in pcto

pᷣmoꝝ parentum.⁊ pr dici voluntarium.qꝛ voluntate pᷣ⸗
mi ꝑentis ſeminatum ⁊ pt᷑ dici penale ⁊ ita inuoluntari⸗
um:qꝛ iuſte a o inflictũ. O autem dẽ iunſtum ⁊ iniuſtũ
ad diuerſa referunt᷑. Iniuſtum em̃ dẽ ratione peccantis
iuſtum autem ratione penam infligentis. Iniuſticia em̃
dicitur eſſe reſpectu ipſius ade vel paruuli in adam pec⸗
cantis. Ju ſticia vᷣo dei penam infligentis.

lembrum tercium.

Hnſequenter pꝛocedendum eſt ad canſam

oꝛiginalis peccati.Et pꝛimo queritur vtꝝ
ſolum contrabatur ꝑ peccatum pꝛimi pa⸗
rentis.an peꝛ peccatum etiam alioꝝ ꝑen⸗
tnm. Secund ſi ꝑ pctm pꝛimi parentis tm̃.vtrum ꝑ pec
catum ade ⁊ eue an tm̃ ꝑ peccatum ade.Tercio que fuit
cauſa in peccato ade ꝓpter quam traductum eſt oꝛigina
le peccatum. 7

Articulus quartus

cxxij.

QArticulus primus

ʒelotes vindicans pcta patrum in filios.
pꝓ pct᷑is olioꝝ ꝑentum puniunt᷑ poſteri eoꝝ·
Item ſic trahunt poſteri naturam humanam ab adã.
ita poſteri alioꝝ pentum trahũt humanam naturaʒ ab
eis ⁊ ꝓximis.Si g ꝑ pct̃m eſt coꝛruptio ierſi deſcẽ⸗

1 Irca pꝛimum ſic dicit Exo.xx. Ego ſum deꝰ
1

vere coꝛruptio pct᷑i ab alijs ꝑẽtibo ſicẽ a pᷣmis.¶ Contra
ſi h̊ eſſet qᷓnto poſterioꝛes eẽnt: tanto eſſent milerabilio⸗
res.qꝛ non tm̃ pᷣherent.qꝛ non tiñ traherent coꝛruptõem

a pᷣmis ꝑentibo.imo ab alijs ꝑentibo peccantibo.. Pꝛe⸗

teꝛea cũ dẽ in Exo.Ego ſum deus ʒelotes viſitans pctᷣa
pẽm.addit᷑ vſq; ad q̃rtam generatõem vel terciam.⁊ ita
ponit᷑ terminꝰ:ſ in coꝛruptõne ↄtracta a pᷣmis pentiboñ
ponit᷑ terminus.ꝗ ex pctis alioꝝ ꝑentum non nccio ↄᷣhit᷑
coꝛruptio pcti.licʒ ↄhat᷑ aliq̃ pena.ſi em ↄheꝛet᷑ coꝛruptõ
pct᷑i:nõ poneꝛet᷑ terminꝰ.q¶ Jtem dic Anb.in li.de ↄcep.
vir.ꝑentum ꝓximoꝝ pcta ad oꝛiginale pcẽm non eſtimo
ꝑtinẽ. Si em adam nequiſſʒ ad eos qͥs generaturos erat
iuſticiam oꝛiginalem ꝓducẽ.nequaqᷓ poſſet eis oꝛiginale
iniuſticiam tranſmittẽ:qm̃ q̊ nullus ptꝰadam filijs ſuis
potu it oꝛiginalẽ iuſticiam Puaꝛe.non videt᷑ ideo cur ꝓxi
moꝝ ꝑentum pcra:filioꝝ aiabo debeant imputari.¶¶ Sʒ
foꝛte dicẽt aligs ꝙ ꝑentes ꝓximi ad poſteros oꝛiginalit᷑
non pñt coꝛruptõnem pcti tranſmitte ̊ augere.Contra
qð ſic obijcit.vbi nulla eſt iuſticia.ibi nulla pt᷑ auferri.

vbi autem nulla pr auferri. nulla pt᷑ addi iniuſticia.

ita non pñt augeꝛi.nulla ꝗ̊ coꝛruptio pct᷑i pt̃ deſcendẽ oꝛi
ginalr ab alijs pentibo qᷓ; a pᷣmis. Ad qð dicendum.
ꝙ; perᷣfm oꝛiginale non tranſmittit᷑ ab alijs qᷓ; a mis pa⸗
rentibo. ¶q Ad obiettum vᷣo in ↄꝛium dm eſt. ⁊ pᷣmo ad

pᷣmum.ꝙ illud qð in. xx.Exo.intelligitur de viſitatione

pctoꝝ in ꝑentibo rõne penaꝝ in poſteris.cum ſint imita
toꝛes paterni ſceleris.hoc autem modo non eſt cauſa oꝛi
ginalis pct᷑i. licʒ em̃ filij non ſint imitatoꝛes paterni ſce⸗
leris in pᷣmis pentibo. nihilominꝰ in eis ↄhit᷑ peẽm. Vñ
Aug. ſuꝑ illud.v.ad Ro. ſic ꝑ vnum hoĩem ⁊c̃. ſic xpᷣe
pᷣter imitatõis exemplũ dat occultiſſimam fidelibo graʒ
quam latent infudit ꝑuulis: ſic ⁊ adam pᷣter imitatõis
exempluʒ occulta tabe carnalis ↄcupie tabeficauit in ſe
omnes de ſua ſtirpe venturos.¶ Ad aliud vᷣo doᷣm ꝙ nõ
eſt ſimile de pᷣmis ꝑentibo⁊ de alijs.pᷣmi em̃ ꝑentes pote
rant ↄpᷣuare iuſticiaʒ oꝛiginalem.qð nõ poterãt alij ꝑen⸗
tes.⁊ ita ex iuſticia dei poterãt trãſmittẽ oꝛiginalẽ iuſti⸗
am. ¶¶ Ald illud vo qð obijcit᷑. ꝙ ꝓrimi ꝑentes pñt augẽ
coꝛruptõnem peccati.dicendum eſt.ꝙ illud augẽ nõ pnt
ſed ꝙ effectus ex illa coꝛruptione eliciat᷑ citius: ſuis de⸗
meritis adducere pñt.

Articulus ſecũdus
Ecũdo querit᷑ ſi pẽm pᷣmi hominis tm̃ hat᷑
vtꝝ ꝑ pctm adazʒ ⁊ eue.an tm̃ ꝑ pcẽ̃m ade. Et
viget᷑ ꝙ magis ꝑ pctm eue.cuʒ illa pᷣoꝛ pecca⸗
uerit ⁊ adam ptꝰ ꝑ illam. 4¶ Pꝛeterea in inflictione pene
interſeri᷑.ꝙ adam vocauit vxoꝛem ſuaʒ eua:eo ꝙ mr eẽt
unctoꝝ viuentium.⁊ intelligit᷑ vitaʒ moꝛtalem hñtium
in q̊ͥ innuit᷑ ꝙ trãſfuſio mõꝛlitatis facta fuit ꝑ euam:paꝛi
rõe oꝛiginalis culpe.¶ Cont᷑ videt᷑ q magis attribuat᷑
ade.dẽ em̃ ad Ro.v. Reguit moꝛs ab adam vſʒ ad moy
ſen et in eos ꝗ ñ peccaueꝛt.in ſiłitudinẽ pᷣuaricatõis ade
ex qͥ videt᷑ ꝙ ab adam facta ẽ trãſmiſſio oꝛiginalis culpe
Item ei pᷣncipalłr ferm ẽ pᷣceptũ. eiꝰ fuit pᷣncipalłr in⸗
obediẽtia.⸗ Stem ſi ñ adam ſᷣ ſola eua peccaſſet: ñ ncc̃e
erat totũ genꝰ hũanũ ꝑire.poteritq; deꝰ de adam in q̃ ſe⸗
mẽ hoĩm erat:aliam facẽ mulierem.ꝑ quam de adam ꝓ⸗
poſitum dei ꝓficeꝛetur. ¶¶ Item adam fuit pꝛincipium
totiꝰ humani generis.ergo in ipᷣo tota fuit hũana natu⸗
ra·peccando ergo humanam naturam defoꝛmauit.non

ſic autem eſſet in ena.ergo magis imputandum eſt pec⸗
catum oꝛiginale ade qᷓ; eue.¶ at vterq; videt. ¶Qam
ſi ex altera ꝑte eſſet incoꝛrupta natura.non videret᷑ tota
liter coꝛrupta. O eſt totaliter coꝛrupta. imputandumẽ
vtriq; tanꝙᷓ toti eſſe.¶¶ Ad qð rñdendum ꝙ magis im⸗

putandum ẽ adam ꝙᷓ eue.qꝛ em bumana natura lic erat

tota in adam vt nihil de illa ey illum eſſet. cum peccane
ſine omni nccitate deum erhonoꝛauit.vñ ꝑ ſe ſatiſfaceꝛe
non potuit:gr̃aʒ quam ꝓpagandis potuit Fuare ꝑdidit.

7 petm ſecum comitante pena trabit. 4 Ad obiectum at᷑

in ↄtrarium dicendum eſt.q licet eua poꝛ peccauerit.tũñ
non plus quo ad damnum qð inde ſecutum eſt.ſic enim
pᷣ̈ncipium ꝓpagandi. vnde ſeꝗt ꝓles fuit in adam:ita pn
cipium tranſmittendi coꝛruptõnem vnde ſeqꝗt᷑ oꝛiginale
peĩm fuit in adam. 4l Ad ſecundum vo dm. ꝙ licet eua
vocata fuerit mr habentium vitam moꝛtalem. BG non fu⸗

it niſi ad onñdendũ ꝙ ꝑ ipſaʒ introductũ fuit ve. Ipſa eĩ
in genere hu mano pᷣma peccauit.̊ ſi non ↄſenſi iſſet adã.

non ſic ꝓceſſiſſet coꝛruptio. Vñ diẽ Anſ.ſi nou adam vſᷣ
ſola eua peccaſſet.non neceſſe erat totum genus buma⸗

num piꝛe ſ̊ ſolum euam.4l Ad vltimum vo dicendum.qꝙ;

tota ca coꝛruptõis.ſ.oꝛiginalis fuit adam pctoꝛ generãs
in eua peccatrice. Si pᷣo adam peccaſſet eua non peccan
te.ſ̊ ex alia non peccante generaret:vtꝝ relinquat᷑ oꝛigi
nale pctm. relinquendum eſt alteriꝰ ꝑſcrutanti. videt᷑ iñ

ex iam dictis ſeꝗ.eo ꝙ in ipſo fuit ptas non tiñ amitten⸗

di ꝑlonalem iuſticiam ſ̊ oꝛiginalem. quod tñ ad pñs nõ
diffinio.

rticulus tercius.

petm ſu ꝑbie.vtpote cum aſpetijt eſſe ſiẽ deus. Auaritie
cum ſcientiam ſibi indebitam vel inde bito mod appetijt

ßm ꝙ exponit Nugꝰ. auaricia nonſolum eſt in appeti

tu diuitiaꝝ tem ꝑaliũ.ſᷣ̊ ctiam in inoꝛdinato appetitu ſci⸗
entie. Gule q;tum ad inoꝛdinatam delectatõz guſtabilis
Inobedientie qtum ad pcepti tranſgreſſienem. Querit
g qtum ao qð pctoꝝ iſtoꝝ pmo fuit ponẽ coꝛruptionem
nature. at ꝑ ſuꝑbiam videt᷑. homo em̃ ad imaginem
7 ſimilitudinem dei factus eſt. nonſolum ſᷣm ꝙ h bomo
hſ etiaʒ ſᷣm ꝗ homo.h̊ at eſt ex oꝛdine ſuꝑioꝛis poꝛtionis
ad deum in qͥ eſt marima nobilitas. cum peim moꝛta⸗
le ſit coꝛruptiuum boni naturalis.illud erit maxime coꝛ
ruptiuũ qð deoꝛdinauit ſuꝑioꝛẽ poꝛtõeʒ ad deum. ſ̊ tale
petm fuit ſuꝑbia.Vnde ad euerſionẽ ſuꝑioꝛis poꝛtõis ſe
cute ſunt euerſiones inferioꝝ viriuim.⁊ ita geneꝛatiue fa
cta eſt coꝛruptio. ex coꝛruptione at᷑ ganeratiue traducit
oꝛiginale.⁊ ita videt᷑ ꝙ ꝑ ſuꝑbiam facta ſit coꝛruptio oꝛi
ginalis.4¶ e autem ꝑ gulam vide. Gula em̃ fit Fᷣm ap
petitum q̃ eſt ꝑs nutritiue:ſ̊ nutritina ꝓxima generati⸗
ue eſt inter omnes vᷣtutes.̊ ſᷣm pcẽm in ipſo ꝓximo trãſ
mittit᷑ in ipſo oꝛiginale pctm mediante coꝛruptione car⸗
nis.4: IToꝛte dicet aligs ꝙ ꝑ pcẽm inobedientie tranſmiſ⸗
ſa eſt hec coꝛruptio.¶ Contra. cui pᷣcipit᷑ ille eſt obliga
tus.ſ̊ ꝗ ſolus obligateſt ex pᷣcepto:ſolus ex tranſgreſſio
ne peccat.̊ ſi ſoli ade pᷣceptum fuit ne comedẽt de ligno
ſcientie boni ⁊ mali:victum eſt em̃ ſingulariter.de ligno
ſcientie boni ⁊ mali ne comedas:in quocũq; die comede
ris ex eo.moꝛte moꝛieris.ſolus ꝗ̊ adam obligatus eſt. g
ſolus tranſgrediens peecmu. coꝛruptio ꝑ tranſgreſſio
nem in ꝑſona ſtetit.⁊ non tranſijt ad naturam niſi inq⸗
tum fuit in illa ꝑſona.eodem mõ pt obijci de pctis ſupᷣdi
ctis.ſ.ſuperbia ⁊ gula.erant em̃ ꝑſonalia pcta.( Ad qð
dicendum.qꝙ oꝛiginale pctẽm eſt ↄtractum ꝑ inobedienti⸗
am pmoꝝ ꝑentum ⁊ pᷣncipalr ade. Unde Anſ. Oꝛigina
le pcẽm non aliud intelligẽ queo.niſi ipſam nuditatem
tebite inſticie ꝑ inobedientiam ade factam ꝑ quam om⸗/
nesz ſunt ſilij ire naſcendo. ſic̃ diẽ apls.ij.ad ephe. Era⸗/

Ercio querit᷑ que fuit cauſa in pcto ade ꝓpter
quam traductum eſt oꝛiginale pctm. In pcto
em ade multiplex inuenit petm. Innenit em

monatura filij ire. hec autem inobedientia fuit in frnctu
ligmi ſcientie boni ⁊ mali ꝓhibito.vñ gula ↄcomitata ẽ.
Ratio autem tranſmittendi oꝛiginale videt᷑ eſſe ex hoc.

ꝙ. ꝓhibitio facta fuit ipſi ade.inqtum erat bñs naturaʒ
totam in ſe vel ꝑ quam alij deſcendeꝛent ꝑ ꝓpagationem.

⁊ ita ꝓhibitio non tm̃ extendebat᷑ ad ipᷣm: ſᷣ̊ ad eos qui
erant in ipſo ſeminalr. Si em̃ ꝓhibitio facta fuit eue in

adam.q non deſcendit ab eo ꝑꝓpagationem ſᷣ ꝑ q̃ndam
foꝛmationem: multofoꝛtiꝰ deſcende debebat ad eos ꝗ ſe⸗

minalr erant in eo. autem inobedientia non fuit tm̃

gſonalis in adam patet ꝑ hoc ꝙ diẽ Augꝰ. ſuꝑ illud oad

Ro.ſiẽ ꝑ inobedientiam vmꝰ hominis ⁊c.facit em̃ vim

in hoc ꝙ diẽ vnius bominis.i.hominis totiꝰ in vno.ſiẽ
em rpc ſi fuiſſʒ bomo ⁊ nõ caput bominis.habuiſſet obe

dientiam ꝑſonalem tm̃.nec redundaret eiꝰobedientia in

alios ꝙtum ad effectum in omnes quoꝝ erat caput.ita

inobedientia ade ꝓut in eo erat tota natura bumana. re

dundauit in omnes qui ſeminalr ab ipſo ſunt geniti.vñ
Aug.ad Macedonium. Sicut paruulus ꝑ alterum pec
cat ſic ꝑ alteꝝ iuſtificat᷑. Et Zln.dicit ꝙ adam habuit
pratem ᷣnandi oꝛiginalem iuſticiaʒ toti poſteritati ſi ſte
tiſſet. ideo ⁊ habuit pratem trãſmittendi oꝛiginalem iu⸗
ſticiamn ad omnes.Simitłr ̊ ex pdictis videt᷑.ꝙ ratõ coꝛ
rumpendi naturam ex q̃ tranſmittit᷑ oꝛiginale pcẽm fuit
ꝑ inobedientiam ade hominis. in quo fuit tota natura
bumana.4 Ad obicctum autem in ↄꝛium de ſuꝑbia.di⸗
cendum eſt. ꝙ licet ſuꝑbia coꝛruꝑat naturam in adam.
non tñ vniuerſalr vt ex illa ſieret tranſmiſſio oꝛiginalis
pet᷑i.Aliud em̃ eſt coꝛrumꝑe naturam in iſto.⁊ aliud eſt
coꝛrumꝑe naturam ꝓut eſi cã generatõis. Similr dicẽ
dum eſt de gula. Si em̃ ſine pᷣcepto qð extenderat ſe ad
totum homincm. ꝑ inoꝛdinatum aſppetitum comediſſz de
aliquo ipſe adam.eſſet pcẽm ꝑſonale tm. VUnde non fuit
neceſſe ꝙ ꝑ guſtum ꝗ ad nutritinam ꝑtinet eſſet cã oꝛigi⸗
nalis coꝛruptionis licʒ maioꝛ fuerit ibi comeſtio.Et di⸗
ſtinguendum eſt inter obedientiam ꝗᷓ tĩ ꝑſonalłr eſt 2 qᷓ
að naturam ſe extendit.ſi em̃ eſſʒ inobedientia ꝑſonalis
tm̃.non coꝛrumperet naturam in homine.nec fieret trãſ⸗
miſſio oꝛiginalis pet᷑i. ¶ Ad hoc ⁊ ad idem facit qð diẽ
Aug.in li.yponoſti.dẽ Sap.xij. ¶Daledictum erat ſe⸗
men ab initio.⁊ intelligit᷑ de maledictõe culpe.hoc anteʒ
non fuit in maledictione ſerpentis nec in maledictione
mulieris. omnes em̃ iſte maledictões pene ſunt tm̃.Alda
ledictio pᷣo facta fuit viro cui dictũ eſt maledicta ter. in
op.tuo.ſpi.⁊ tri.ger.tibi.i.humana natura ꝓpagabit ſpi
nas ⁊ tribulos pctoꝝ.maledictio autem iſta inflicta eſt
ꝓpter peccati expᷣſſi ad non tranſgreſſionem. dicit᷑ enim
ibi.qꝛ audiſti vocem vx.t.comediſti de ligno de quo pᷣce
pi tibi ne comedeꝛes maledicta teꝛra ⁊c. Si ̊ter iſtud
pᷣceptum fuit maledictio in toto ſemine poſteritatis.⁊
non ſe extendit effectus vltra ſuam cauſam pꝛeceptum ſe
cxtendebat ad poſteritatem. ſimiliter tranſgreſſio pꝛe⸗
cepti.qualiter enim dicerent᷑ omnes peccare in adam:ſi
tiᷣ pena reſpiceret eos ⁊ non culpa.¶ Similiter dicit
aplus omnes peccauerunt ⁊ egerunt gloꝛia dei.dicendo
omnes nullum excepit:quinimmo totum declarauit ge⸗
nus humanum. peccauerunt autem omnes cum ex vno
peccatoꝛe omnes naſcuntur peccatoꝛes. (Sed adbuc
queritur. Si per ſeminum conceptõnem dicebat apoſto
lue peccatum in omnes homines tranſiſſe.potius dirxiſ⸗
ſet per duos hbomines q; per vnum hominem. quia ſine
femina d ſolo hbomine homo naſci non poteſt. Ad quaʒ
obiectionem bere tici reſpondet ſic Nuguſtinus. IJdeo ꝑ
vnnm bhominem dixit apoſtolus.quia cum mulier vna
caro ſit cum viro in ſemine: pꝛogenies imputatur.⁊ ne
dicatur mulierem non eſſe cauſam peccati in nobis.dici
tur Ecẽi.xxv.A muliere initium peccati eſt. ꝑ illam em̃
omnes moꝛimmr.

.

e

– . = S=

—– – SeE

W ¶ Lueſtio
Membrum quartum

Varto queritur qualiter traducatur oꝛi⸗
ginale peccatum. vtrum traducat᷑ 'm ſolã
carnem.aut ſᷣm ſolam aĩam. aut ſᷣm vtrũ⸗
qʒ.deinde ſi ꝑ carnem traducit᷑.vtꝝ ꝑ car⸗
mei ex ꝓpagatone puenientem tm̃.an alio modo. ſic ſi de
carne coꝛrupta hominis fieret deciſio ⁊ ex illa homo foꝛ
maret᷑.vtrum traherct᷑ oꝛiginale pctm. e mum ſic
ſuppoſito ꝙ anima rõnalis non ſit ex traduce ſic oñſum
eſt ſupᷣ.ondit᷑ ꝙ traductio oꝛiginalis pct᷑i non eſt ſᷣm ani
mam ſolam. non em̃ anime ꝑnuloꝝ ſunt ex anima pᷣmi
pentis. Vel ex anim abo pᷣmoꝝ ꝑentum. Eñ Aug. in li.

c eccẽ̃.dog.animas hominum non ene ab initio inter ce⸗

teras intellectuales creaturas ſi nul creatas.ſic Oꝛige⸗
nes fingit. dicimꝰ neq; cum coꝛꝑibo ꝑ coitum ſeminari:
ſic luciferiani ⁊ cyrillus ⁊ qdam latinoꝝ pᷣſumptoꝛes af

ſfirmant: pſ dicimus coꝛpus tm̃ ꝑ ↄiugum copulam ſemi⸗

nari. creatõnem vᷣo anime deo attribuimꝰ. ᷣm illud ps.
NQui finxit ſigillatim coꝛda ipſoꝝ.Si anima non eſt ex
anima.oꝛiginale autem petm traducit᷑ mediante aliquo
qð commune ẽ in ꝑente a ple.⁊ qð hʒ ꝓles a pente.g̊ nõ
traducit᷑ ſm animam.ꝗ nõ ſᷣm animam 2 coꝛpus.reſtat
ꝙ ꝑcarnem. Sed ; hoc eſt. ꝙ caro non ẽ ſuſceptibilis
culpe tanqꝗ; ſubiectum.q̊ a pcto ade non pt᷑ trãſmitt oꝛi⸗
ginale pcẽm mediante aliquo qð ſit ſubiectuʒ pcti.q¶ Sʒ
dicetur foꝛtaſſe mediante aliqͥ qdð eſt ſubiectum coꝛrupti
onis.caro em̃ ſuſceptibilis eſt coꝛruptionis. Sed ↄ.coꝛ⸗
ruptio aut eſt penalis ant eſt culpabilis.culpabilis autẽ
non ẽ.qꝛ culpa nõ eſt in carne parentis ante deciſionem
tanꝙᷓ in ſubiecto.nec ptꝰ deciſionem anteq; infundat᷑ ani
ma.aciualis em̃ non eſt.actualis ei culpa fit ab illo in qͥ
eſt.ſ.a voluntate vel ab ipſa anima ᷣm voluntatem. oꝛi⸗
ginalis non eſt quia anteqꝙ; infundat᷑ anima non eſt cul/
pa oꝛiginalis.g coꝛruptio illa non eſt culpabilis.q⸗ Pꝛe⸗
terea ullud eſt captabile vicij quod ⁊ vᷣtutis.ſᷣ̊ caro non ẽ
capax vᷣtutis ̊ nec vicij.q̊ᷓ nec coꝛruptionis captabilis.
Si dᷣᷣo eſt coꝛruptio penalis.coꝛruptio autem penalis ſe
quela eſt tanqᷓ effectus pct᷑i ⁊ non vt hmõi cauſa pcti. g
non ꝑ illam traducit᷑ oꝛiginale pctm.4! Item minus po⸗
tens non pt᷑ agere in magis potens ſed caro minus eſt po
tens q; anima. anima non recipit a carne tanꝙᷓ ab agẽ
te.coꝛrumpẽs autem eſt agens quoddam. ꝗ caro coꝛru⸗
pta non coꝛrumpit animam.ᷓ oꝛiginale pctẽm non tradu
citur in animam ꝑ coꝛruptõeʒ carnis. Item nihil agẽs
m diſpoſitionem quam hʒ.pt᷑ in aliud agere nili q̃le hʒ
relinquendo nec excellentius.ſ̊ excellentius eſt culpa qᷓ
pena.ꝗᷓ caꝛo coꝛrupta coꝛruptione penali.non pt᷑ inducẽ

coꝛruptionem culpe in animam. 4! Item intellectus eſt

imꝑmixtus carni.oum non ſit actus coꝛꝑis neq; partis
coꝛꝑis.̊ non ↄᷣhit aliam maculam ex ↄiunctione car⸗
nis.vᷣ oꝛiginale pctm eſt macula.ꝗᷓ non contrahit᷑ ex cõ⸗
iunctione carnis.¶ Item lux coꝛꝑalis attingeng ſoꝛdes
coꝛꝑales ꝓpter ſui mundiciam nullam trahbit feditatem.

g̊ cum anima rõnalis tncomꝑabiliteꝛ ſit ſimplicioꝛ ⁊ pu

rioꝛ luce coꝛpoꝛali.non ↄhit feditatem a feditate caꝛnis.
4 Ytem creata eſt anima a dro munda.nec eam deꝰ vult
fedari abſolute.nec ipſa vult ſe fedari.nihil aliud pt᷑ in

ipſam.q̊ non ↄhet feditatem pcti.̊ nec oꝛiginale pcim.

4l Item ceus ſcit animam ex ↄiunctione ad coꝛpus fieri

iniuſtam.q̃re q̊ infundit eam coꝛꝑi: Aidet᷑ em̃ ꝙ iniuſte
agat᷑ cum ea:cum penam vↄᷣhat ſine culpa ſua.⸗ Stm̃ nul

lus eſt in pcto ꝓ eo qð vitare non pt᷑.ſ̊ anima non pt᷑ vita
re illud petfm: non eſt iuſtum ꝙ ſit in iſto pcto.vel ᷓ̊ nõ
peccat.¶¶ Item oimoda ignoꝛantia excuſat pctm. g̊ mul⸗
tofoꝛtius omnimoda impotentia,ſ̊ omnimoda impoten
tia eſt in iſto ꝑuulo vitandi pctm.&̊ in eo non dʒ eſie pec⸗
catum.vel a reatu excuſabit. Item ꝑ baptiſmum delet᷑
pena ⁊ culpa. Si ꝭ̊ ꝑentes ſunt baptiſati.mundati ſunt

cxrxij.

in anima ⁊ carne.nec coeundo peccant:cum matermoni

aliter ↄiũgunt᷑ in coitu.q̊ non relinquit᷑ pctm in ꝓle a pa

rentibo. Ad quod vicendum. cum pcĩm oꝛiginale ſit
culpa ⁊ pena.ab alia cauſa trabit rõem culpe.⁊ ab alia
rõeʒ pene. Rationem pene trahit a feditate vicioſa que
eſt in carne.qcito em̃ anima infundit᷑ carni fede:tamci⸗
to fedat᷑ ſicut a vicio vaſis vinum coꝛrumpit᷑. Ratõnem
do culpe trahit a carentia debite iuſticie.⁊ ſic duplex eſt

iuſticia. vna quam ſibi homo facit hñs gram. ⁊ dico de

iuſticia in exercitio.alia que ſibi ſit vt in ꝑuulo baptiʒa⸗
to ſit iuſticia mediante xpᷣo. Sic duplex eſt iniuſticia.
vna quam ſibi homo facit vt homo adultꝰ peccans.alia

que ſibi fit ex alio vt ꝑuulo ex pcto ade. Ad obiectum

pmum rñdendum eſt.ꝙ coꝛruptio penalis eſt n carne.q̃
tñ dẽ culpabilis non qꝛ culpa ſit in carne tanꝙᷓ in ſubie⸗
cto:ſed qꝛ ꝑ eam tranſmittit᷑.⁊ licet pena naturalr ſequa
tur ad culpam.nihilominus eſt quedam pena que eſt cã
vel diſpoſitio ad culpam.⁊ talis eſt ipᷣa coꝛruptio pena⸗
lis.diſponit em̃ ad culpaz in anima q̃ ſuſceptibilis ẽ cul
pe.4 Ad ſecundum vᷣo dicendum.ꝙ licet caro minꝰpoſ⸗
ſet qᷓ anima.nihilomninꝰanima pt᷑ ex ↄiunctione ad car
nem trabere coꝛruptionem. non ꝙ caro agat in animaʒ
ꝑ ſe loquendo:ſ̊ ꝙ anima coꝛrumpat᷑ ↄiuncia carni ſicut
coꝛrupte.i Ad teꝛcium vo dicendum ꝙ caro coꝛrupꝑta ñ
impmit qᷓtum eſt de ſua virtute.niſi conſimilem diſpoſi
tionem ei quam habet.ſed ipſa anima accipit rationem
culpe ex comparatione ad pmum motiuum. carentiam
em̃ iuſticie habʒ anima paruuli ex carentie iuſticie que
fuit in anima ade.in generatione em̃ ⁊ coꝛruptione vni⸗
uoca vltimum ſimile eſt a pcto. ſed medium diſſimile vt
ex carne generat᷑ caro.ſ̊ ꝑ medium diſſimile.ſ.ſemen.ſic
a culpa anime eſt feditas carnis.ad feditateʒ vᷣo carnis
ↄſequit᷑ feditas anime in ꝑuulo.⁊ ita ſi excellentius ẽ cul
pa ꝙᷓ pena ſic culpa in eo qui naſcit᷑:hoc eſt rõne culpe
in pmo parente.ex alia ðᷣo parte illud qð trahit infectõʒ
ex ſibi adiuncto. ſᷣm modum ſuum trahit infectionem.
modus autem talis eſt vt infi ciat᷑ pꝛimo anima infectõ⸗
ne culpe.deinde infectione pene.vnde ſicut fuit in gignẽ
te pꝛimo:ita ẽ in genito.facia com paratione animani ad
animatum.qꝛ ſicut in pꝛimo parente pꝛius ſuit culpa qꝗᷓ;
pena: ſic in ꝓle animata pꝛius eſt culpa qᷓ; pena: licet in
carne pꝛius erat pena q; in anima.¶lLid quartum dicen
dum eſt. per hoc ꝙ licʒ caro non habeat in ſe culpam tã⸗
ꝙᷓ inherentem ſibi.nihilominus contrahit᷑ culpa in ani⸗
ma.⁊ ponit᷑ exemplum licʒ non vſq;quaq; ſimile.ꝙ vinũ
inducit ad ebꝛietatem culpam.⁊ tñ non bʒ in ſe.nec dici
tur ꝓpꝛie ꝙ caro dat culpam ꝑ ſui coꝛruptionem:ſed cul⸗
pa ade que meruit illud. Zd quintum dicendum.ꝙ in
tellectus duplicem hʒ com ꝑationem.vnam ſᷣm quam re
ſpicit pꝛimaʒ bonitatem a qua nulla interpoſita natura
foꝛmatur.⸗ ex illa parte dicitur impermixtus.ex alia ðᷣo
parte reſpicit carnem mediante ſenſualitate ⁊ ex illa paꝛ
te poteſt contrahere impuritatem.ſicut contingit in me⸗
lancolicis ⁊ freneticis.qui ratione paſſionum in corpo⸗
re quaſdam in anima reſpiciunt perturbationes.4/ d
ſextum dᷣo dicendum. ꝙ non eſt ſimile de luce coꝛpoꝛali ?
anima.lux enim coꝛpoꝛalis cum re feda quaʒ contingit
non ita ↄiungit᷑ vt ex illis duobo fiat vnum ᷣm ſubſtan:

tia m. ſicut eſt in carne ⁊ anima.que cum ↄiungit᷑ vnum

efficiunt ᷣm ſubſtãtiam.quoꝛum vnum ex altero inficit᷑
4 Ad ſeptunum dicen dum eſt.ꝙ non debʒ imputari ðo
ↄiungenti. ſed illi qui fuit pꝛincipium coꝛruptionis ex
parie carnis. quia non voluit ſeruare iuſticiam ſibi?
alijs.ideo q;tum eſt d ſe ꝑdidit iuſticiam in ſe in alijs
4Ad octauum vᷣo dicendum. ꝙ non iniuſte agit deus
cum anima.nec ᷣm iuſticiam generalem nec ſᷣm ſpecia⸗
lem.ſm gen eralem non iniuſte agit:quia coꝛpoꝛi oꝛga⸗
nizato reddit᷑ ſua perfectio. Scdᷣm vo iuſticiam ſpecia⸗
lem non iniuſte agit:qꝛ punit humanam naturã Fᷣm ꝙ;

mernit. bumana em̃ natura deliꝗt in pᷣmo ꝑente.⁊ puni⸗
ta eſt in ipſo⁊ in poſteritate.¶ Ad nonum vo dicendum
ꝙ bec non eſt ꝓpꝛie concedẽda.anima pueri peccat. ſ eſt
rea pctᷣo.qð non hʒ a ſe ſ̊ ab eoꝗ meruit. Ad decimum
vᷣo vðᷣm.ꝙ q́;uis omnimoda impotentia excuſat in pcto

actuali.non tñ in oꝛiginali. Nam ſic̃ pᷣus dictum eſt.du

pler eſt iniuſticia.vna quam facit ſibi homo.⁊ in hac im
potentia oĩmoda excuſaret.altera q̃ fit ab alio vt in par
nulo.⁊ in hoc oimoda impotentia paruuli non excuſat.
4¶Ad vndecimum ddm.ꝙ ex pꝛe ⁊ iir̃e non pctoꝛib na⸗
ſcit᷑ puer pctoꝛ.⁊ ponit exemplũ Aug.) Julianum.Siẽ
de oliua naſcit᷑ oleaſter.⁊ ſeminat᷑ ᷓqnum ſine palea ⁊ na
ſcit᷑ cum palea. Aug.ad lalerium. Siẽ gignit᷑ ex olea⸗
ſteri ſemine oleaſter.⁊ ex olee ſemine oleaſter.cum inter
oleaſtꝝ ⁊ oleam plurimum diſtat: ita gignit᷑ 1 de carne
pet᷑oꝛis ⁊ de carne iuſti pcẽoꝛ.qᷓuis inter pctoꝛem ⁊ iuſtũ
plurimum diſtet.gignit᷑ a᷑ pctoꝛ actu adhuc nullus.⁊ oꝛ
tu nouus.ſ̊ reatu vetus.homo a creatoꝛe captiuus a de

oꝛe indigens redemptoꝛe.

ꝓ carnẽ traducit᷑ pctm oꝛiginale.vtꝝ ꝑ carnem ex ꝓpaga
tione ꝓueniente tm̃.an alio mõ. Et videt᷑ ꝙ alio mõ. vt
ſi caro coꝛrupta decideret᷑ non ꝑ ꝓpagatõʒ.dẽ em ꝙ ani⸗
ma ↄtrabit oꝛiginale.qꝛ ↄiuncta fuit in carne coꝛrupta.
Si g̊ hmõi caro coꝛrupta ẽ er ↄiunctione cum hmõi coꝛ⸗
pore.anima vᷣheret oꝛiginale pcẽm ſicẽ̃ vinum inficit᷑ ex
vaſe coꝛrupto.. Contra qð Augꝰ.loquẽs ðᷣ pelagianos
celeſtianos di. Qualis terrenꝰ tales ⁊ terreni.⁊ hoc
quõ niſi ꝑ ſeminis ſparſionem.ſ̊ dicis mihi e diuerſo ve
niens. q̊ ſemen pctm eſt. Jam ſuꝑiꝰ dixi.qꝛ peccauit hõ
natura peccauit cuiꝰ ſunt ſemina.ſemen g viciatũ eſt nõ
vicium. ſic ſcp̃tum eſt.ſemen erat maledictum ab initio
maledictum videlicet ptꝰpctm:qꝛ maledicta ingꝗt terra ĩ
oꝑibo ſuis.ſ̊ vicium ↄᷣhi non pt pthoplaſii neq; hoĩem eẽ
ſine ſeminis effuſione. Si ꝗg̊ foꝛmatio hominis ex bmõi
carne coꝛrupta non eſt ꝑ ſeminis effuſionem. non eſt in
illo oꝛiginale pckm. qð dõm. ꝙ licz hmõi vnio reꝗ
rebat᷑ ad oꝛiginale ↄhendum. tñ hec non erat tota cauſa
iĩmo reꝗrebat᷑ foꝛte vlterius.ꝙ illa caro deſcendiſſet pᷣm
libidineʒ q eſt in ſeminis ſparſione ᷣm ꝙ dic Augꝰ.non
ꝓpagatio pᷣ libido tranſmittit oꝛiginale pctm. Que autẽ
ſit hec libido inferius determinabit᷑.nec legit᷑ expᷣſſum in
ſcpᷣtura ꝙ alio mõ ↄᷣhat᷑ oꝛiginale ̊ ꝑ ↄcupiam in carne.
Et ſi qrat᷑ qua iuſticia anime imputet᷑ qʒ neq; ex creatõ⸗
ne accepit neq; ex voluntate ꝑpetrauit. ſ̊ ex ſola carnis
ſocietate ptraxit.quam tñ ſocietatem non ipſa ſuo arbi⸗

einde queritur ſi .S. j.

trio vendicauit.ᷣ pcepto ⁊ diſpoſitione creatoꝛis ſuſce⸗

pit.nos id qdð verum eſt pfiteri opoꝛtet iuſticiam dei non
in h̊ irrepᷣhenſibilem:̊ non oĩno eſſe comp̃henſibile.diẽ
tñ Lug.ſequens Aug.ꝙ coꝛruptio q̃ a ᷣmo pente in om
nem poſteritatem ꝑ carnis ꝓpagatõʒz traducit᷑pcti oꝛigi
nalis macula in vicio ↄcupiſcentie ⁊ ignoꝛantie ad vni⸗
uerſos dilatat᷑.in eo a quo ſeminat᷑ culpam bʒ ⁊ actum
culpe. ſ̊ cãm in eo ꝙ naſcit᷑: ⁊ cãm culpe 2 culpam bʒ. ſᷣ
actum non hʒ.i.actionem.

MWembrum quintum

lis.an etiam fuerit in pᷣmis ꝑentibo.adam
ſ.⁊ eua. Et videt᷑ ꝙ ſic.quoꝝ em̃ fuit pe⸗
na eox pceſſit culpa:ſᷣ pena oꝛiginalis pec
cati eſt carere viſione dei. cum pᷣmi pentes deſcenderũt
ad limbum inſferni eoꝝ fuit illa pena.ꝗ in eis pceſſit cul
pa oꝛiginalis.q̊ pᷣmi ꝑentes habuer̃t penam oꝛiginalem
pcti.¶ Item oꝛiginale dẽ nuditas vel carentia debite in⸗
ſticie ꝑ inobedientiam ꝑentum ↄtracta.ſ̊ hoc totum fuit
in pᷣmis ꝑentibo. denudati em erant a debitꝗ iuſticia ꝑ ĩ⸗
obedientiam.ꝗ in eis fuit pctm oꝛiginale.¶¶ Contra oꝛi
ginale pctm vᷣhit᷑ ꝓꝑ feditatem carnis.ſᷣ in animabo pᷣmo

Vinto q̃rit᷑ vt oꝛiginale tm ſit in payruu⸗

rum pentum non contrahit᷑ pcẽm aliquod pᷣmo ex carne
ſiue er carnis feditate.nõ ̊ ſuit oꝛiginale pctm in pᷣmis
pentibo.¶ Item cum ꝓpagatione eſi libido qua traſmitti
tur originale petm. ſᷣ nulla fuit ꝓpagatio q̃ caro ade vel
eue acciꝑet eſſe.ꝗ̊ non libido q̃ traſmittit᷑ ↄꝛiginale pctm
in eos.ꝗᷓ nec oꝛiginale pctm fuit in eis. Knatndan
ꝙ aliter dẽ oꝛiginale pcrm in pᷣmis pentibo in ipſis paꝛ
uulis deſcendentibo. quodammodo tñ ↄueniunt. ↄueni⸗
unt em̃ qͥ ad penam qᷓ̃ eſt carentia viſionis dei. differunt
tnqꝛ in eis ꝑſona coꝛrumpit naturam.qͥ ad ꝑuulos vᷣo
pſona ex natura coꝛrumpit᷑.oꝛiginalis ̊ culpa fuit in
Hᷣmis ꝑentibo ſiẽ in ſubiecto. fuit etiam cã traãſmittendi
oꝛiginalem culpaʒ in ꝑuulos./ Ad obiectum dðm eſt
licet vtrobiq; eſſet oꝛiginalis culpa. in pꝛimis ꝑentiba
erat a ſe.in ꝑuulis vo erat ab ipſis. Cum autem obijcit
in ↄꝛium. ꝙ oꝛiginale trãſmittit᷑ ꝑ feditatem carnis vel
libidinem q̃ eſt cum Aꝓpagatõe.h intelligit᷑ de oꝛginali
Mꝛie dicto qð eſt in ꝑuulis.non de oꝛiginali pᷣm ꝙ effe⸗
ctiue dꝛ. inqtum eſt oꝛigo per quam fiũt puuli pctoꝛes.
dhpuc qrit᷑ de eua.ſi ↄtraxit oꝛiginale pcrm ex adam.
ponat᷑ em̃ ꝙ adam peccaſſet anteq; eua foꝛmata elſet de
latere eiꝰ. nunꝗd hꝛet oꝛiginale pctm. trabẽt em cum caꝛ
ne coꝛruptionem ⁊ cum coꝛruptõne oꝛigina lem culpam
Contra videt᷑ ꝑ auẽ tem Nug. ſi upᷣdictam ↄ pelagia⸗
nos vbi dẽ. ꝙ ſine ſeminis effuſione non fit hmõi pctm.
Item videt᷑ ꝙ in ea eſſet oꝛiginale ꝑ ̊ qð dꝛ.xxv.Ecẽi.
a muliere initium pcti.ꝑ illam em̃ omnes moꝛimur.ſed
qd eſt omnes moꝛi niſi obligari pcto qð eſt moꝛs anime.
SDab ipſa ↄᷣbit᷑ oꝛiginale pctm.̊ ſi ab ipſa ↄhit᷑ in ipſa p⸗
us fuit: oꝛiginale fuit in eua.¶ Contrarium videt᷑ per
Hᷣ ꝙ in adam omnes dicunt᷑ peccaſſe.qꝛ in eo fuit tota bu
mana natura. In eua vo non dicunt᷑ omnes peccaſſe.
nam tota humana natura non fuit in illa. non & videt᷑
ꝙ oꝛiginale pctm effectiue eſſet in ena.ſ̊ in adam.4: Ad
pꝛimum dicendum.ꝙ ſᷣm auẽtem pᷣdictam.licet illo mo⸗
do ſumeret carnem coꝛruptam eua ab adam. non babuiſ
ſet tñ oꝛiginale pctẽm ꝑ petm ade.niſi extendẽt ſe ꝓhibitõ
facta ade ad ipſam euam.ſ̊ ſi extenderet ſe ·ex illa lege ſi
peccaret haberet reatum carentie viſionis dei.aliter au⸗
tem diceretur oꝛiginale in ipſa ⁊ in paruulis ſicut di⸗

ctum eſt.
Membzum ſertum

Exto querit᷑ q̃liter oꝛiginale petm tranſit
reatu ⁊ manet actu.⁊ cum hoc vtrum om⸗
nino deleat᷑ in baptiſmo vel ñ. Cuca qð ſic
obijcit. dẽ em̃ de pcto oꝛiginali.ꝙ in bapti⸗
ſmo dlet᷑ reatu ⁊ manet actu.⁊ hoc accipit᷑ ex eo ꝙ dẽ in
li.de bap.paruuloꝝ.⁊ ſuꝑ illud.iij.ad Roma. Meatt q⸗
rum remiſſe ſunt inigtates.vbi dic.q; ↄcupia pᷣterit rea⸗
tu ⁊ manet actu.ↄcupĩam autem dicit ibi oꝛiginale pec⸗
catum. 4 Contra ſi actu remanet. pct̃m non colligitur.
actus em̃ peccati oꝛiginalis eſt ipſa carentia debite iuſti
cie.qua exiſtente ſemper eſt reatu. Si vo actus dicatur
operatio.ſᷣm modum hunc non dicetur oꝛiginale pecca⸗

tum manere actu. cum non habeat pꝛimam operatio⸗

nem quemadmodum actuale peccatum. Si vo actus di

catur illud quod poſitionem dicit in oꝛiginali peccato.

hoc autem eſt concupiſcentia. nec ſic videtur remanere:

in baptiſmo enim tollitur ne regnet peccatum in noſira
moꝛtali carne ſed peccatum dicitur ibi concupiſcentia.

lItem ſuper illud.iij.ad Roma.Meati quoꝛum remiſſe

ſunt.dimittitur concupiſcentia carnis in baptiſmate vt

non imputetur peccatum. ergo concupiſcentia ꝓut eſt

uctu peccatum: tollitur in baptiſmo. non ergo oꝛiginale
peccatum remanet actu.¶ Item ibidem dicitur.quomo
do alia peccata pᷣteꝛeunt actu ⁊ remanent reatu:ita ecõ⸗
traꝛio fieri poteſt vt oꝛiginale remaneat actu? tranſeat
reatu. ſed in actualibo peccatis ſic eſt. ꝙ actus peccati
dicitur ipſa operatio que pꝛeceſſit per quam contrabit

-0 — —— —— —

(einge queritur

¶ueſtio

actuale peccatũ. ergo actus oꝛiginalis pct᷑i dicet᷑:vel ille
aetus ꝑ quẽ Neker.el ille actus ꝑ queʒ ↄtrahit: g ille
ꝑ quẽ ↄtrahit᷑ eſt ipſa feditas carnis.illa aũt tollit᷑ in ba
ptiſmo. Vñ ioh.dama.qm duplex eſt hõ ex aĩa et coꝛꝑe
duplicẽ dedit purgatõeʒ ꝑ aquam et ſpm̃.ſpiritu qð m
imaginẽ vel ſiłitudinẽ renouãte.aqua etiã ꝑ ſpuᷣs gram
coꝛpꝰa pcto purgante et coꝛruptõne libera nte: ß hec coꝛ
ruptõ feditas eſt. ꝑ baptiſmum tollit᷑ ille actus. Si vo
actus dicat᷑ quo oꝛiginale pctm eſt. nullatenus põt ſtare
cum baptiſmo rõne rei baptiſini.res vo baßtiſmi eſt gra
gratia aũt et pcrẽm ſimul eſſe nõ poſſunt.¶ Ao qð dicen

dum.ꝙ actꝰoꝛiginalis pct᷑i dicit᷑ ↄncupia.vin ꝙ dicit᷑ pec⸗

catũ rema nere actu ⁊ tolli reatu in baptiſmo:ſed ↄcupi

ſcentia dupłr ſe bʒ cũ eſt in ſuo ſummo et tũc dicit᷑ re¹g:· ⸗
re pcẽm in moꝛtali coꝛpe.et hoc mõ nõ manet ↄcupiſcen
tia actu cũ dimittit originale pcrin ꝑ baptiſmũ.ꝑ ꝗr̃am
em̃ baptiſmi tollit᷑ culpa oꝛiginalis pct᷑i.et de bilitat᷑ vici

um oꝛiginalis ↄcupiſcẽtie.⁊ extenuat᷑ vt iam nõ regnet.
Alio ðo mõ dr̃ ↄcupiĩa diminuta q̃ adhuc ẽ.vt hẽat ſpũs
cũ quo pugnet:et hoc mõ dicit᷑ cupia actus oꝛiginalis
pcti.et ideo dr̃ ꝙ ↄcupia carnis dimittit᷑ in baptiſmate.
nõ vt nõ ſit:ſed vt nõ imputet᷑ pctm.vñ poſt baptiſmam
remanet pena nõ culpa. 4 Ad aliud vo dicẽdũ eſt.ꝙ nõ
ſiłi modo dr actain actuali pcto et in oꝛiginali pcto.ibi

em̃ actus pᷣcedit hic pᷣo actus ſeꝗtur.Qec dicit᷑ in oꝛigi-

nali pcto actus peccati quo fit vel quo eſi:ſed quo rema
net ad exercitium.

vtrum deleat᷑ in baptiſmo vel nõ.Et videtur ꝙ ſic.quia
baptiſmꝰ delet culpam omneʒ et penã. Si em̃ baptiʒatꝰ
ſiati decedẽt:euolaret.ᷓ nõ rem anet ibi culpa nec pena.
perᷣᷣi gᷓ oꝛiginale cũ ſit culpa et pena ꝙᷓtuʒ ad vtrũq;ʒ de⸗
letur.i Contra.ſuꝑ illud ad Ro.bt᷑i quoꝝ remiſſe ſunt
⁊c.fomes pcti añ baptiſmuʒ culpa eſt et pena p bapti⸗
ſmũ dᷣo pena et culpa.fomitẽ aũt pct̃i dicit oꝛiginale pec
catum ſicut pꝛiꝰexpꝛimit in glo.ᷓ perjm oꝛiginale nõ di⸗
mittitur itum ad penã et culpã. Item videt᷑ ꝙ vtrũq;
cbeat dimitti.dr eniʒ.v.ad Ro.vbi habũdauit delictũ
ſuꝑhabũdauit et gra.Et iterũ.nõ ſicut pctm ita et donũ
Si em̃ vniꝰ velicto multi moꝛtui ſunt.multomagis gr̃a
habũdauit. Ex quibo tollit᷑ multo potentioꝛ eſt gtia
iᷓ ſit pctm:ſed ꝑ pctm traducit᷑ ⁊ pena ⁊ culpa.miltiplex
vo gr̃a baptiſmalis oꝑponit᷑ illi peccato:gᷓ ga baptiſma
lis cũ ſit potentioꝛ.dbet auferꝛe ipſaʒ culpã et omnẽ ſe⸗
quelã eiꝰſcʒ penã.vñ ergo eſt ꝙ queda pene remanẽt oꝛi⸗
ginalis pct᷑i quedã nõ.Ex hoc em videt᷑ ꝙ petm potenti⸗
oꝛ ſit qᷓ; gra: qð eſt incõueniena.i¶ Ad qð dicendum. ꝙ;
gr̃a baptiſmalis delet oꝛiginale petm qtum ad culpam
⁊ qᷓtum ad penã ſuffocantẽ.et nõ qtum ad penã ꝓmouẽ⸗
tem.ad idem em̃ tendit gr̃a baptiſmalis et pena pꝛomo⸗
uens.ſ.ad ↄſecutõnem vite eterne. Addit᷑ etiã a gbuſdã

ꝙ in baptiſmo dimittit᷑ om̃e pctẽm q;tum ad penã.vt nul

la debeat᷑ ptꝰbaptiſmũ ꝓ oꝛiginali.et ſi aliq̃ pena rema⸗
net hoc eſt ad exercitiũ bonum dimittit᷑:q̊ oꝛiginale pec
catum ꝙᷓtum ad culpã ⁊ qᷓẽtum ad dominiũ ↄcupie queẽ
pena in pnii:et qtum ad carentiã viſionis dei q eſt pena
in futuro. Sũt alie pene vt fomes et ſitis et moꝛs.et con
cupiſcentia nõ dominãs:q̃ om̃es remanẽt ad exercitiuʒ
bonũ.pene em̃ iſte reducunt ad memoꝛiã adiutoꝛe in tꝛi
bulatõnibo q inuenerũt nos nimis.faciunt em̃ cogitare
de miſeria huiꝰincolatus.vt ſic hõ defleat pcta ſua.huiĩ⸗
liãt etiã ipaʒ iraſcibilẽ ne hõ extollat᷑ per ſuꝑbiaʒ.cohi:
bent Fᷣm ↄcupiſcibilẽ ne defleat hõ per ↄcupiaʒ. et ſic va
lent ad refoꝛmatõeʒ imaginis diuine.4 Ao illud vᷣo qð
obijcit.ꝙ gra potentioꝛ eſt ꝙᷓ per̃m ⁊c. DRicendũ ꝙ poten
tioꝛ eſt ſicut exponit apłe. Gra em̃ tollit omnẽ culpam.
nulla aũt culpa eſt ad quã ex neceſſitate om̃is culpa ſeq̃⸗
tur. ¶ Iem gratia non tm̃ ſonat a vulnere peccati ſ̊ ape
rit ianuam regni.non tm̃ ipſis peccatoꝛibus ſed ip̃is iu
ſtis extendit.ergo ſe ad omnes: etſi aliqui eſſent qui nõ

S. j.

cxxij.

xſcendiſſent ab adam.viꝛtus autem peccati non ſic.ſie
pʒ ꝙ potẽtioꝛ eſt gr̃a qᷓ ſit pcẽm. Pꝛetẽa peĩm ẽ ex ho
mine gratia vᷣo a deo. potẽtius autem eſt quod dxi q qdð
bominis. Peccatum etiam non om̃e bonum poteſt tol⸗
lere:ex gratia ᷣo om̃e bonum confertur.

embrum ſeptimunz

timo querit de ocupiſcentia oꝛiginalis
peccati que eſt ſeqla. Circa quam bec ſũt
querenda. ꝛimo quid ſit. Secũdo quaꝛe
fomes dicatur et ſᷣm quã rationem. Cer⸗
