neris.in eo ſcʒ ꝙ eſt aial:et alterũ ſeqret᷑ rõne ſpeciei.ſ.

in eo ꝙ eſt hõ.iſta duo nõ eſſent eadeʒ:ita ſuo mõ ſe hñt
illumiare purgare pficere ad cuſtodire. vñ nõ ideʒ ſunt
nec vbicũq; ⁊ reſpectu cuiuſcũq; ſunt iſti tres actꝰc cuſto
dire.ſicut nõ vbicunq; eſt natura generis.ẽ natura ſpẽi
ſed potius econuerſo. Sed ex dictis oꝛitur queſtio de

anima ſeꝑata. ſᷣm em̃ predicta videt᷑.ꝙ; non indigeat cu

ſtodia angeloꝛum: cũ non poſſit ꝓinoueri ad bonuʒ. ꝗa
iam non eſt locus merendi.nec etiam retrabi a malo.
Contra hec videt᷑ ſepe dicere greg. in dyalogo.ꝙ ad⸗
erant ſepe angeli animabo ſanctis ſeꝑatis:et de ſerebãt
eas ſepe in paradiſum. Similiter et idem legimus in le
genda ſancti MMortini. ¶ Pꝛetca. luẽ. xvj. dr.ꝙ aie La⸗
ʒari ꝑoꝛtabat᷑ ab angelis dei.¶ Ad qð dicendũ ꝙ ibi nõ

N

gi.

n
ge
ſe.
ſed
1⸗
in

nt
n⸗
ge
gti
Unt

iin

ngr
o

d

ei
de⸗
be
l
ni;
e⸗
4
it
t

ug

(Nueſtio

eſt ꝓprie ratio euſtodie. m ꝙ H accipitur quia cuſtodia
vt hic ſepe dictũ eſt reſpicit phibitõem a malo culpe vel
ꝓmotionẽ ad bonũ gratie.ſed circa animã ſeꝑataʒ neu
trum erercent angeli: anima em exquo ſeꝑata eſt. vnit
ſuo benefactoꝛi. nili ſit aliquod purgabile. Unde nõ eſt
ibi cuſtodia.niſi m rõnem aliam cuſtodie. vt dicantuꝛ
angeli qui eam depoꝛtant cuſtodire eã ab aliquo pena⸗
li nocumento qꝛ non ſtatim cum eſt ſeꝑata eſt in loco cõ

petenti ſue beatitudini. VUnde cõgruit ꝙ angeli qui iam

ſunt in loco beatitudini ↄuenienti eã ad locum ſibi ↄpe⸗
tenteʒ deferant: non tñ dicimꝰꝙ ibi ſit indigentia vł ne⸗
ceſſitas er ꝑte anime.ſᷣ̊ ſolum quedaʒ ↄgꝛuitas. ſicut in
ſtatu vie dicimꝰeſſe.¶¶ Ad illud qð obijcit ꝙ in angel ſit
cuſtodia ꝓ neceſſitate qtum ad talem depoꝛtionẽ. imile
qð ponit dyoniſiꝰde hieraꝛchia angelica et humana:di
cendũ ꝙ non ẽ ſimile. In hierarchia em angelica om̃es
ſunt ↄfirmati et ↄpleti vñ nõ indigẽt cuſiodia.Elndð ſic ẽ
ordiata cuſiodia agelica.ꝙ qũn fuit im ꝑfectio ĩ inferioꝛi⸗
bm. fuit ĩ ſuꝑioꝛibo et qñ fuit ↄpletio ĩ ſuꝑioꝛibo fuit ĩ in⸗
ferioꝛibo vnde nunqꝙᷓ potuit ibi eſſe rõ cuſtodie: ̊ in hũa
na hierarchia qᷓuis om̃es ſint incõpleti.ↄpletiõe patrie
tñ pꝛelatus bʒ ↄpletionem vie reſpectu ſubditoꝝ. Ande
iohᷣ.x.dicit᷑ ꝙ pᷣcedere debet ones.et ratione huiꝰhabet
rationem cuſtodie.

bꝛum quartum

Ogquartũ quo querit᷑ ſuppoſito ꝙ ratõ cu
ſtodie determinetuꝛ reſpectu hoim. Atruʒ
determinetur reſpectu omniũ hominum.
Et circa hoc querunt᷑ quatuoꝛ.4. Pꝛimo
vtrum adam in ſtatu ante peccatũ indigeret cuſtodia an
gelica. ¶ Secundo vtrum xpᷣe habuit cuſtodiã angelicã
¶ Tercio vtrũ ꝑuuli qui ſtatim ptꝰbaptiſmum moꝛiun
tur habuerint cuſtodiã angelicaʒ. 4¶ Quarto vtrũ anti⸗
xpc habebit cuſtodiam angelicam.

ticulus primnus.

Irca primum ſic. Cuſtodia angelica ẽ ꝓpter
ſupplendos defectꝰ.ſed in adam in ſtatu inno

bebat cull iri. Media patet ꝑ hoc quod dicitur. ij. li.
ſenten.xxv.di.c.Et notari poſſunt ⁊c. Ante peccatũ nil
a bono impediebat:ad malũ mil impellebat:non habuit
infirmitatẽ ad malũ et habuit adiutoꝛiũ ad bonũ:tunc
ſine erꝛoꝛe ratio indicare.⁊ volũtas ſine difficultate bo
num appetere poterat.Si h̊ concedatur. ¶ Contra.ante
petᷣm angelus malꝰtemptauit hoiem. et ſi ꝑſtetiſſet. an⸗
gelus iſte fuiſſet ei in exercitiũ.qꝛ homo feciſſet ſuuʒ bo⸗/
num ex dyaboli temptatõne.et penã plus meruiſſet qᷓ ſi
nõ temptaret᷑:q̊ ↄpetebat vt econtra haberet angelũ bo⸗
num ad cuſtedia. Juxrta illud ecc̃i.xxxiij. Contra bonũ
malum.et otra vitaʒ moꝛs:et ſic intuere in om̃ibo oꝑibo
altiſſimi.vnũ ↄtra vnũ ⁊ duo ↄtra duo. Item in nobis
ſic ẽ in ſtatu nature coꝛrupte.ꝙ cõtra id qð interiꝰincli⸗
nat ad malũ ſcʒ fomitẽ.eſt ſemꝑ intrinſecũ inclinãs ecõ
tra ad bonuʒ ſcʒ ſindereſis:ſic videt᷑ exterius ↄtra illud
quod ſemꝑ inclinat ad malũ vel trahit ſcʒ dyaboluʒz. eſt
retrabens a malo trabens ad bonũ ſcʒ angelꝰ bonus.
Sʒ in pᷣmo ſtatu q;uis nõ eſſet inclinãs ad malũ interiꝰ
erat tñ inclinãs ad malũ exterius.vt pʒ ex euentu.ergo
iuxta nunc dictam ſententiam que habetur Ecci.xxxiij.
indigebat adam quodam exterius inclinante vel pꝛomo
uente ad bonum. ¶ Item. xviij. math. ſuper illud angeli

eorum. glo. Magna dignitas animarũ vt vnaqueq; ab

ortu natiuitatis ſue ha beat angelum deputatum:ita at
ſe habebat creatio ad pꝛimũ hominẽ.ſicut nunc natiui⸗
tas ad poſterius. Cuʒ ergo non minꝰ eſſet digna anima
primi hominis ꝙᷓ poſterioꝝ.ſed potius dignior:conſtat
ꝙ; non defuit ei hec cuſtodia ab inſtanti creatiõis.⸗ Itẽ
angelus datur ad cuſtodiã ꝓpter retractõeʒ a malo.ſed
quis anima ade poſſet ſtare.tñ habuit poſſibilitatẽ ca⸗

centie nullus erat defectus. & non neceſſe hba⸗

elxj.

ndi:ergo quo ad hoc ſcʒ ne caderet.indiguit cuſtodia

angelica.ꝙuis nõ tantũ ſicut nos.¶¶ Pꝛeterea.hũit pol⸗
ſibilitatẽ ꝓficiendi in bono.nõ dico pratem.qꝛ nõ ꝑ ſe vRᷣ
adiutoꝛio gre pficeret.qᷓuis ꝑ ſe cadere poſſet. (Boilu,
tio.dicimus ꝙ pꝛimi ꝑentes in primo ſtatu indiguerũt
cuſtodia angelica.⁊ huiꝰẽ ratio:qꝛ licet in pꝛimis parẽ⸗

tibus fuerit.tũc rectitudo nature.nõ tñ rectitudo illa fu

it inflexibilis. imo aĩa pᷣmo creata ẽ vertibilis ad vtrũli

bet ſcʒ bonum et malum nec ſi vertat᷑ in vnũ ſtatim con⸗

firmatur.ĩmo adbuc põt regredi:licet autẽ angelus ſiłr
vertibilis fuerit in vtrũlibet de natura ſua.tñ vbi vertit᷑
in eo ſtat et confirmatur ſine regreſſu.et ꝓꝑter hoc ĩ bo
nis qui ſteterunt.ẽ natura ſtans per gratiam:⁊ pꝛopter
hmõi ſtabilitatem habet poteſtatem reuocandi natuꝛã
lapſam.reuocabilem tñ ſᷣm animã ſicut nunc eſt:vel eti⸗
am confirmandi ipſam naturam labilem ne labatur.ne
ſcilicet ad libertatem ſequatur lapſus:⁊ hoc modo fuit

ratio cuſtodie ex ꝑte angeli.reſpectu hominis ſcʒ in pri⸗
mo ſtatu.¶ Ad illud qð contra obijcit ꝙ homo nullum

cefectũ habuit tũc: dicimus ꝙ etſi nullum habuit defe⸗
ctum.habuit tñ defectibilitatem et ꝓpter hoc ne ad defe⸗
ctibilitatem ſequeret᷑ defectus vel actus deficiendi.indi
guit cuſtodia:cũ autẽ anima venerit ad ſtatũ in quo nõ
erit nec deſectus nec defectibilitas.ſcʒ ad ſtatuʒ gloꝛie:ñ
indigebit.ſicut ſup ꝓximo explanatum c.4! Alia argn⸗
menta que ꝓbant ꝓpoſitum.poſſumꝰↄcedere.tñ ſunt ibi
quedam explanonda:dicimꝰem̃ ꝙ iſte malꝰangelus qui
pᷣmo temptauit hoĩem non ꝓpꝛie fuit ad exeꝛcitiũ ſed ad
deceptõem m intentõneʒ ſuã.Sicut em̃ dicit augꝰ.uꝑ
geñn. Exercitiũ ꝓpꝛie eſt vt ꝓbetur aliq̃ virtus.i.pꝛobata
oñdatur. ꝓbatio aũt hmõti nõ eſt/ ꝓpꝛie niſi vbi ẽ difficul
tas.ſᷣm ꝙ ars nõ eſt niſi ↄtra difficile. In pᷣmo autẽ ſta
tu nõ erat difficultas.licet em̃ coꝛpus eſſet moꝛtale 2 coꝛ
ruptibile.nõ tamẽ erat moꝛtuũ vel coꝛruptũ ſᷣm ꝙ dicit
vij. Ro. Coꝛpus quidẽ ꝓpter peccatũ moꝛtuũ eſt. Eñ li⸗
cet anima ex ↄparatõne ad coꝛpus minꝰ expedita eẽt ad
bonum.nõ tamen ꝓprie difficultatem habuit.ĩmo diffi⸗
cultas ẽ pena peccati.⁊ ideo nõ fuit ibi ꝓprie exercitium
ſed ptꝰ peccatũ quia reuocabilis ẽ natura aĩe datur ad
exercitiũ.qᷓuis em̃ dy abolus intendat vciꝑe ꝑ tempta⸗
tiones.tñ deus nõ intendit vt ille decipiat.̊ vt hoc exer
citetur. SẽIñ malum opus dy aboli oꝛdinat in bonum. ſi
cut etiã fomes ᷣm ſe ordinat in malũ:ſed deus hoc oꝛdi
nat ad bonũ.qm̃ per eũ hoc exercitat᷑exercitari aũt ẽ de
malo facere ꝓfectũ ſuum.Eſt & is oꝛdo.qm̃ dabatuꝛ pꝛi
us angelꝰhomiĩ ad cuſtodia tm.ſcʒ in pꝛimo ſtatu:ſecun
do datur bonꝰad cuſtodiã.malus ad exercitiũ.ſcʒ in ſta⸗
tu nature lapſe. In tercio ſtatu ſeʒ gloꝛie.nec ſic nec ſic
dabitur.

rticulus ſecundus

Oſecudũ quo querit᷑. Atꝛum rpᷣe habuit en⸗
ſtodiam angelicaʒ. Tidetur ꝙ ſic.pᷣs. Unge⸗
ig ſuis mãdauit de te ⁊c̃. Et accipit᷑ hoc idẽ
c.iiij· et dielt glo.h̊ intelligit᷑ de mẽbꝛis.q ſi xpᷣo ĩtel
ligit᷑. aduertere debuit dyabolꝰqð ſeꝗtuꝛ.ſuꝑ aſpidẽ ⁊c
Vnõð glo.relinquẽ videt᷑ ꝙ ̊ poſſit intelligi ð xpᷣo.&g ba
buit angeloꝝ cuſtodiã. Itẽ videt᷑ ꝑ ſepe dictaʒ auctem
hiero.Aagnaẽ dignitas aĩiaꝝ.vt vnaqueq; ab oꝛtu na⸗
tiuitatis ſue hẽat angelũ ſibi delegatũ.ꝗ aĩia xpᷣi.cũ non
minꝰdigna ſit ̊ magis. Iteʒz vpc ex ꝑte coꝛꝑis moꝛtał
crat ⁊ paſſibił. Uñ ĩ ̊ mioꝛatꝰẽ ab angeł vt dr ĩ p̃s.⁊ re
perit᷑ ad beb.ij. Silr et ſi xpᷣc in vna ꝑte aĩe frueret᷑.tñ
Fm aliã triſtabat᷑ vt dr̃ math.xxvj. Lꝛiſtis eſt aia mea
⁊c̃. Unð ᷣm illam ꝑtem ↄpaſſibilis erat.⁊ qͥ ad illã ſilłr
mioꝛ erat.ſm ꝙ hmõi: angelus habuit poteſiatem cu
ſtodiendi eũ.hoc etiã ↄcoꝛdat illud.xxij.luc. Aſtitit an⸗
gelus dñi ↄfoꝛtans cũ cõfoꝛtans em̃ vt hmõi pꝛeponitur
ↄfoꝛtatio. Item ſuꝑ illud.xxij.luc.dicit beda.In teſti
monium vtriuſq; nature ⁊ angelꝰ eũ ofoꝛtaſſe.et angelꝰ
ei miniſtraſſe deſcribitur.qm̃ qui fuit deus ante ſecula.

factus eſt homo in fine ſeculorum. qui priuſꝙᷓ per glo⸗
riam reſurꝛectõnis exaltaret᷑.diuinitate ſuper angelos
fuit ſed tñ minoꝛatꝰeſt ab angelis.ex q̃ ꝑte moꝛti ſubia⸗
cuit.Ex hac auẽte pꝛimo arguit᷑.ex hoc ꝙ dicitur in te⸗

ſtimoniũ vtriuſq; nature.Cũ eĩ miſteriũ ſit ĩ teſtimoni⸗

um diuine nature.ꝗ̊ᷓ ↄfſoꝛtatio fuit in documentũ huma⸗
ne nature.ᷓ ſᷣm humanã naturã videt᷑ habuiſſe cuſtodẽ
Scðo aꝛguitur ex ſcða ꝑte q̃ dicitur.pꝛiuſq; ꝑ gloriã re⸗
ſurꝛectõnis ⁊c.q.d.ante reſurꝛectõem ſᷣm humanitateʒ
erat mĩoꝛ angelis.et inde vt prius. SItem.vj.thob.ſu⸗
per illud piſcis volebat deuoꝛare thobiã.glo.dyabolus
vſq; ad crucẽ ſecutus eſt xõm. VUnde ex ̊ videtur.ꝙ xpᷣt
habuit angelũ malũ excitatoꝛem.qð patuit in temptatõ
nibo Math.iiij. et luc.iiij. econuerſo debuit hr̃e ange⸗
lum bonũ ad cuſtodiã.ſᷣm illud.xxxiij.ecci.ↄtra bonuʒ
malum ⁊c. Konna. in xpᷣo fuit diuinitas vnita nõſo/
lum toti aĩe ſed etiã carni.q̊ ſufficiebat ad totã naturaʒ
humanã ad cuſtodiendã et dirigendã ꝓut opus erat. S
fruſtra daretur angelꝰ.Si em̃ alicui adeſſet vnꝰ angelꝰ
vnionem:nõ daretur ei aliꝰad cuſtodiam:cũ ergo di⸗
uinitas potentioꝛ ſit in infinitũ omni angelo.xpᷣo nõ da
batur angelus.cũ habebat ſibi vnitam diuimtatẽ:nihil
em̃ fruſtra ſit in oꝑibo creatoꝛis.¶ Item ab inſtanti con
ceptõnis fuit plenꝰgꝛatie ⁊ veritatis vt dr.j. JYohj.gꝛatie
quo ad ꝑtem motiuã.veritatis q̊ ad cognitiuã. et ſic ple
nitudo erat quo ad omnẽ potentiã aĩe: talis inquã ple⸗
nitudo.ꝙ nõ plus poterat ꝓficere.Ande dr.iij.ioh̊. da⸗
tus ẽ ei ſpũs nõ ad mẽſurã.Qec iterũ poterat cadere.qꝛ
nõ habuit poſſibilitatẽ ad peccatuʒ. ̊ videtur ꝙ fruſtra
daretur ei angelus ad cuſtodiã.Qec obſtat illud qð di⸗
ctum ẽ luẽ.ij.ꝙ ꝓficiebat ſapientia ⁊ gra.qꝛ hoc ꝙ dici⸗
tur ſapia ⁊ gra intelligitur nõ in ſe ſed in hoĩm cognitõ⸗
ne:ſic ̊ patet ꝙ ex ꝑte aĩe nõ indiguit cuſtode.4! JStem
nec ex ꝑte coꝛꝑis.qꝛ poſito ꝙ etiaʒ angelus aliqð nocu⸗
mentũ coꝛꝑis ꝓhiberet.nõ tñ debebat dici cuſtos.qꝛ no
bilioꝛẽ ſecum habe bat ſcʒ diuinitatẽ.cui hec potiꝰ attri⸗
buunt᷑.¶ Solutio ꝓpter iſtud qð dicitur luc.xxij.et illð
quod dicit Peda ſuꝑ hoc.cõcedimꝰꝙ xpᷣc habuit ange⸗
los in miniſteriũ:dicimꝰtñ ꝙ non habuit angeluʒ in cu⸗
ſtodiam: cuſtodia em̃ ſemꝑ reſpicit indigentiã. vel defe⸗
ctum ſiue defectibilitatẽ vt ſupᷣ habitũ eſt. æfectibilita⸗
tem vel defectũ dico.nonſolũ pene. ſed etiã culpe.vñ xpᷣe
quia nulla defectibilitatẽ vel deſectũ culpe habuit.ideo
nec cuſtodiã habuit.ſed miſteriũ nõ ↄnotat defectũ.Cõ⸗
cedimus etiaʒ ꝙ inqᷓtum erat paſſibilis. minoꝛ erat an
gelis: ſed nõ ideo ſeqtur.ꝙ angelus cuſtodiret eũ.quia
cuſtodire vltra peſſe et vltra hoc ꝙ eſt phibere a nocumẽ
to connotat in cuſtodito:ꝙ habeat naturam lapſam vel
labilem.in cuſtodiente autẽ naturã ſtantem: in xpᷣo aũt
non erat lapſa natura nec labilis.¶ Ad illud qð obijcit
de ↄfoꝛtatõne dicendũ.q; duplex eſt ↄfoꝛtatio.quedã em̃
ptatiua.⁊ de hac foꝛte bñ ſegꝗtur. ꝙ qui ↄfoꝛtat cuſtodit
ſed hoc non fuit in xpᷣo.Alia eſt miſterialis et de illa in⸗
telligitur illud luce.xxij.et de hac nõ ſeꝗtur. ꝙ ꝗ ↄfoꝛtat
cuſtodit.⁊ eſt exemplũ de ſeruiente.qui dicit᷑ ↄfoꝛtaꝛe do
minũ ſuũ non ptatine ſ̊ miſteꝛialr.dicendo ſcʒ aliq exci:
tantia eũ ad ↄfoꝛtatiõeʒ. Añ nõ eſt exponendũ vt quidã
dicũt aparuit angelus dñi ↄfoꝛtans euzʒ.i.ad modũ cõ
foꝛtantis ſe hñs.qꝛ ſᷣm hoc fuiſſet ibi ſimulatio.ꝑᷣ illa fu
it ↄfoꝛtatio miſterialis tñ nõ pratiua. Ad hoc ꝙ obij⸗
cit.ꝙ diuinitas ſufficiebat ad omia. Dicimꝰꝙ vere diui
nitas ſufficiebat ad om̃ia tanq; ptate vel auẽte.⁊ etiam
ad ↄfoꝛtatiõeʒ pr̃atiuaʒ:ł̊ nõ ideo tollebat miſteriũ.nec
ↄgruũ erat ꝙ tolleret.¶ Per hoc nũc vltimo dictũ patet
rñſio ad obiecta nũc vltimo poſita.nõ qꝛ nõ ↄcludt ve⸗
rum.ſ̊ qꝛ ꝑ ea eque poſſet ꝓbari.ꝙ nõ habnit angelũ in
miſteriũ.¶¶ Per alia p̃dicta ptzʒ rnſio ad terciũ argumẽ⸗
tum et quartũ qð fit de textu et glo.luẽ.iiij. vt cuſtodiãt
te ⁊c. Dicimꝰꝙ illud nõ põt totũ intelligi de xrp̃o. quod
põt intelligi ꝑ ̊ qdð ſeꝗtur.e foꝛte offendas 7c. Peꝛ la
pidem em̃ ibi intelligit᷑ xrpᷣe ſm ꝙ dr yſa.viij. Erit in la⸗

pidem offenſionis ⁊c̃. Conſiat anteʒ q; rpᷣc ad ſeipᷣm nõ
põt offendere.ĩmo nec ad aliuʒ:qꝛ ibi intelligitur offen⸗
ſio peccati.Añ dicimus.ꝙ illa ſeries tota:nõ de chriſto
ſed de membꝛis eius intelligit᷑. IUnde ſuꝑ illud Mathᷣ.
iiij.dicit glo.q bene de mẽbꝛis intelligit᷑. dy abolꝰmale

interpᷣtatus eſt de capite:qdð ꝗ̊ dicit glo.ꝙ ſi de xrp̃o intel

ligitur ⁊c.quaſi ꝑ hoc relinquẽs ꝙ de xpo poſſit intelli⸗
gi. dicimus ꝙ hoc dicit ꝓpter hoc. ꝙ in ꝑte de xpᷣo poſſit
intelligi.ſcʒ quo ad illud qð ſeꝗtur.ſuꝑ aſpidem ⁊c̃.qð
tñ dyabolafraudulẽter ſubticebat.vnde ita dicit gl. hec
phetia eſt nõ de xpᷣo ſ̃ de viro ſancto: ꝙ ſi de xpᷣo eſſet.
meminiſſe debuerat eiqð ſeꝗtur.ſuꝑ aſpidem ⁊c̃.ſed de
auxilio angeloꝝ quaſi ad infirmũ loquitur. de ſua ↄcul⸗
catõne.q.tergiuerſatoꝛ tacet.Siłr qð ſegtur in manibo
poꝛtabunt te.põt de xpᷣo intelligi quo ad aſcenſioneʒ.vñ
glo. manibo angeloꝝ ſublatus eſt xpᷣc in celũ: non quia

ſine eis rueret.ſed qꝛ obſequebant᷑ regi: et melioꝛ eſt qui

poꝛtat᷑.qᷓ; iumentũ poꝛtans.qð aũt dicit ibi.vt cuſtodi⸗
ant te in omnibo vijs tuis.de xpᷣo nõ poteſt intelligi pꝛo
ſe.ſedꝓ membꝛis ſuis:ſicut etiã dicũt aliqui intelligi il⸗
lud qð dicitur.xxij.luc.Aſtitit angelus dñni ↄfortãs eũ.
Vnde beda in fine glo.magne ſuppꝛapoſite dicit ſic. Si
aũt plaudeat hereticus et infirmũ affirmet cni opus ſu
erit angeli ↄfoꝛtantis auxilio:meminerit creatoꝛẽ crea⸗
ture pᷣſidio non eguiſſe.ſed quõ ↄtriſtatus eſt et confoꝛ⸗
tatus.pter nos ↄtriſtatus eſt et ↄfoꝛtatꝰ.¶ Ad vltimũ
obiectũ de angelo ꝗ videtur ei datus ad exercitiũ. Dici⸗
mus ꝙ nõ ſegtur ſi fuerit ei angelꝰmalꝰquaſi ad exerci⸗

tium. ꝙ ꝗꝓpter hoc daret᷑ ei angelus bonꝰad cuſtodiaʒ:D

bene ſeꝗtur.ꝙ ad cuſtodiã vel ad miniſteriũ. et veruʒ eſt
ꝙ ad miniſteriũ fuit ei.et verũ eſt ꝙ angeli boni habent
poteſtatẽ cohibendo malos et maloꝝ ptatem. et cohibẽ
do miniſtrãt: nõ tñ hoc fuit ex indigentia qᷓ̃ eſſet in xpᷣo.
ſed ex quadã ↄgruitate.nde.iiij.math. Acceſſerũt an⸗
geli et miniſtrabãat ei.Dicimꝰtñ amplius.ꝙ nõ fuit an⸗
gelus malꝰœputatus xpᷣo ad exercitiũ: exercitium eniʒ
vt dictũ eſt. ẽ circa difficile ſicut ars:xpᷣc oũt etſi aſſum⸗
pſit ignoꝛantiã ex ꝑte intellectꝰ.aut difficultatẽ ex paꝛte
affectus vnde qꝛ nõ erat ĩ eo difficultas. ideo nec exerci
tium.quia exercitiũ ꝓprie reſpicit naturã coꝛruptã coꝛ⸗
ruptõne vitioſa.ex hac em̃ coꝛruptõne ẽ difficultas de q̃
loꝗmur. Sed tũc q̃rimus.ſi non eſt datꝰiſle angelꝰad
exercitiũ.ad quid ꝗ̊: Rñſio.ſicut dicit ibi glo.temptatꝰ
eſt xpᷣ.vt in eo temptatoꝛẽ vincẽ diſcamꝰ. Eñ temptatꝰ
eſt ꝓ nobis nõ ꝓ ſe.Et notandũ eſl.ꝙ temptatõ eſt itra.
⁊ ſic nõ fuit rpᷣe temptatꝰ:et qͥad hanc ꝗprie ẽ exercitiũ.
Et eſt temptatõ extra.⁊ hac fuit xpᷣc temptatꝰm dupli⸗
cem viã.ſcʒ viã cupiditatis Math.iiij.⁊ luce.iiij.liam
timoꝛis in paſſione.qꝛ habuit timoꝛẽ moꝛtis Fm ſenſua⸗
litatem. VUñ ad inſtructõeʒ nr̃am voluit hr̃e malũ ange
lum nõ vere exercitatoꝛc̃.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ ex auẽte
hiero.dicimꝰ.ꝙ illa auẽtas accipit᷑ tm̃ de aiabus illorũ
hoĩm ꝗ ab adam deſcenderũt ſeminalr vel oꝛiginaliteꝛ:
qð notat᷑ cũ dr.vnaqueq; ab oꝛtu natiuitatis ſue. faciõ⸗
do vim in vᷣbo:xpᷣc aũt nõ ſic.i.nõ oꝛiginałr vel ſemina⸗

liter deſcendit ab adam.ꝑᷣ ſolũ ꝑ coꝛpulentã ſubam. Nnñ

nõ indiguit angelo cuſtode ſicut alij.

rticulus.iij.

S terciũ quo querit᷑. Eltrũ ꝑuulis detur eu⸗
ſtodia angelica.videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ auẽtem ſupᷣpo

aĩa ab oꝛtu hatiuitatis ⁊c.¶ Cont᷑.videt᷑ ꝙ nõ indigeat
cuſlodia.⁊ loqmur cæ illis ꝗ ſtatim pꝰ baptiſinũ vel pau
lopoſt moꝛiunt᷑.Cõſtat em̃ ꝙ illi nõduʒ poſſunt deficẽ ꝑ
culpã.nec in meliꝰ ꝓficere ꝑ bonũ opꝰ:cũ nõduʒ ha beat
vſuʒ rõnis. cũ cuſtodia ſit vel ad faciendũ ꝓficere. vel
ad cauendum defectum.videt᷑ ꝙ tempoꝛe illo nõ indige⸗
ant cuſtodia.ſiue ꝙ fruſtra eſſet ibi cuſtos.⸗ Item ex ꝑ⸗
te coꝛpoꝛie idem videtur.qꝛ ſtatim anima ſeparatur. et

ſitaz q̃ eſt ſuꝑ math.xvũj.q dicit.ꝙ vnaqueq;

„

en
lto
1.
ale
el
ln⸗
ſſit

bee
ſe.

ul

ſch⸗

„

G

¶ Lueſtio

ſic coꝛꝑi inanimato nõ ↄpetit cuſtodia.¶ Item ſi parun⸗
lus ante vſuz liberi arbitrij indiget cuſtodia rõne digni
tatis aĩie.eadẽ rõne videtur indigere in vtero materno:
ſi ergo tũc non indiget vt videt᷑.ꝗ̊ egdem rõne nec ptꝰoꝛ
tum donec habeat vſum ratõnis.¶¶ Solutio.dicimus ꝙ;
ꝑuuli hñt ongeluʒ cuſtodẽ.ſᷣm ꝙ dic auctoꝛitas ab oꝛtu
natiuitatis ⁊c. intelligit᷑ tñ de natiuitate q̃ eſt ex vtero.
Accipit᷑ aũt ratio hui cuſtodie.tam ex ꝑte angeli cuſto⸗
dientis.qᷓ ex ꝑte hominis cuſtoditi. Ex ꝑte angeliẽ ra⸗
tio meritum:meret᷑ eniz pꝛemium accidentale ex cuſto⸗
dia hmõi. Ex ꝑte vᷣo ꝑuuli accipitur ratõ tum ex paꝛte
coꝛꝑis.vt ſcʒ bonus angelus cuſtodiat corpus pueri a
vexatõne ↄtrarie ptatis.tum ex ꝑte aie.et hoc duplicit.
quia ſumitur rõ aĩe ſᷣm ſe.et ex ↄiũctione anime ad coꝛ/
pus.Ex ꝑte aĩe in ſe.quia q;cito anima creat᷑. vertibilis
eſt ad bonũ ſiue ad malum.et põt ꝓficere.nõ tũc ſed pꝰ⸗
modum. et ideo datur ei cuſtos angelus:nõ ꝓ tꝑe iſto.i.
non vt tũc faciat eam ꝓficere vel retrahere a malo.ſ̊ vt
oꝛdinet eam ⁊ diſponet et habilitat ad hoc.vt poſtmodũ
ꝓficiat qñ tempus erit vtendi ratõne. Ex ꝑte aũt aime
ꝓut cõiungit᷑ coꝛpoꝛi põt accipi ratio cuſtodie in ꝑnulo

quia anima qcito vnitur coꝛꝑi.coꝛrũpitur coꝛruptione

vitioſa.et exinde ↄtrahit coꝛruptõem.Vñ aia qᷓcito con
iuncta eſt coꝛpoꝛi.ſemꝑ ꝓcedit in aliqua habilitatõne ſi
ue ad bonũ ſiue ad malum:qᷓ;uis nõ ſit nota bhmõi habi
litatio.et ad hmõi habilitatõeʒ iuuat et oꝛdinat angelꝰ
bonus ꝗ datur ei cuſtos.ſicut foꝛte illa coꝛruptio quam
ↄtrabebat ex coꝛꝑe iuuabat ad habilitadũ malũ./ Per
nũc dicta patet reſponſio ad illud qð pꝛimo obijciebat᷑.
ꝙ ſcʒ ꝑuulus nõ põt ꝓſicere nec deſicere.ſᷣ ſi nõ põt pro
iſto temꝑe:põt ꝓ ↄſequẽti.et ad hoc habilitat angelus.
¶ Pꝛeterea.ſciendũ ꝙ aĩia qcito vnitur coꝛꝑi.non ẽ ita
vitioſa in coꝛꝑe.ꝙ non faciat ibi vitã vel ſenſum: immo
cũ anima rõnalis plus potens ſit qᷓ; ſenſibilis vel vegeta
bilis.et iſte ꝙᷓcito ſunt.aliquẽ actum habent in corpoꝛe
quia vegetabilis facit in eo vitã vel viueꝛe.ſenſibilis ſen
ſum vel ſentire:multomagis g̊ aima ratõnalis aliquem
actum ibi habet qᷓcito infunditur.qᷓeuis iſte actus nõ ſit
nobis notus:⁊ q;tum ad illũ actum vel reſpectuʒ illius
actus.põt attendi cuſtodia angeli. etiam angeli ita
habent ptatem ſuꝑ animas.dum adhuc puer eſt in vte⸗
ro:põt perſuaderi a ſimili.vel a minoꝛi. ſicut conſtat:q;
coꝛꝑa ſuperioꝛa tunc aliquã ptatem habent ſuꝑ coꝛpus
pueri.ergo ſimiliter angeli:qui ſunt lux ſpũalis ſuperi⸗
oꝛis. habent ptatem ſuꝑ animas que ſunt lux ſpiritua⸗
lis inferioꝛ.

Articulus quartus

SOSquaꝛtum quo querit᷑ de antixp̃o. vtrũ ha⸗
bebit angelum deputatuz ad cuſtodiã. Et vi⸗
detur ꝙ non.dicit eniʒ dama.ꝙ carebit pꝛeſi
dio angeloꝝ:bᷣ angelus cuſtodiens eſt pᷣſidiũ cuſtoditi.
ergo carebit cuſiodia angeloꝝ.¶. Item ſicut dictũ ẽ.ꝗa
xpᷣc nõ potuit decidere in maluʒ culpe nec ꝓficere in bo⸗
num.nõ indiguit cuſtodia angeloꝝ: ſ᷑ econuerſo ãtixpᷣc
ita adherebit malo.ꝙ non reuocabit᷑ ab eo. nec etiã ꝓfi⸗
cit in bono.ergo nullus effectus cuſtodie:cuʒ ergo nihil
ocioſum fiat a ſumma ſapia.nõ habebit angelũ in cuſto
diam. ¶ Item videt᷑ ꝙ nec ad exercitiũ.quia exercitari
eſt de malo elicere bonũ.vtpote de temptatõne dy aboli
ſed hoc nõ faciet antixpᷣc.ergo nullus erit ibi effectꝰ cu⸗
ſtodie nec exercitij.ergo nullo modo habebit angelũ ſibi
deputatũ. Itez ga xpᷣc plenus erat deo.non indigebat

cuſtodia angeli:ergo econtra antixpᷣc.qꝛ plenus erit dy

abolo.non habebit angelũ. Pꝛobatõ medie.ij.theſſa.ij.
cuiꝰaduentꝰſᷣm oꝑatõeʒ ſathane.glo.dyabolo cooꝑan⸗
te ꝗ illũ totum poſſidebit.¶ Item dama.Ex foꝛnicatõe
genitꝰ.ſuſcipiet oẽm actũ ſathane:pᷣſciens eniʒ deꝰiniꝗ⸗
tateʒ ſue future volũtatis.ↄcedit in eo habitare dyabo⸗
lum.Si q̊ nihil ſuꝑuacunʒ eſt in oꝑibo dei.videt᷑ ꝙ non
det ei angelũ cuſtodeʒ.¶ Contra hiero. Inaqueq; aĩa

xlj.

ab inſtanti ſue natiuitatis habet angelum ſibi delegatũ
angelũ cuſtodem habebit aĩa antixpᷣi.¶ Item ecẽi.xx⸗
riij.contra malũ bonũ ergo ↄtra maius malũ neceſſari⸗
um eſt ↄtraponi maius bonum. Sed in antirpᷣo maioꝛ
erit inualeſcentia angeli mali qᷓ; in alio bomie.ᷓ magis
neceſſarius erit angelꝰ bonus ad cuſtodiã in reſiſtendo
malo. Item medicus coꝛꝑalis.et ſi infirmꝰhʒ infirmi
tatem incurabilẽ.nõ tamen penitꝰdimittit eũ: ſᷣ̊ adhuc
dat ei aliquã mitigationẽ moꝛbi.vt ꝓlogetur vita eius:
ergo ſiłr nec medicus ſpũalis dimittit infirmũ ſuũ.et ſi
incurabilis ei videt᷑.hmõi aũt medicus eſt bonus ange
lus.vt ſuꝑ illud hiere.lj.Curauimꝰbabilonẽ.glo.Vnge
li ſunt medici.ſub magno medico ↄſtituti volentes ani/
mas nr̃as a vitijs curare.q̊ angelus bonus nõ dimittit
antix pᷣm ꝓpter magnitudinẽ iniquitatis ſue:⁊ hoc ẽ con
tra illos ꝗ ponũt.ꝙ in pꝛincipio habebit angelum cuſto
em.ſ̊ poſt cuʒ viderit eum obſtinatũ derelinquit eum.
Item non ẽ in ptᷣate demonis dare ei ab inſianti nati⸗
uitatis vſuʒ liberi aꝛbitrij.ſᷣ̊ añ vſum liberi arbitrij non
demeretur pᷣſidiũ bonoꝝ angeloꝝ.q̊ tũc habebit angelũ
in cuſtodia.¶Rñdetur ꝙ multiplex eſt effectꝰ cuſtodie
angelice otra atas.vnus ẽ vt ꝓficiat anima in bonũ gꝛa
tie.Aliꝰvt non cadat in malum culpe.Tercius eſt vt ſi
cadit.vt poſtmodũ reſurgat.vel ne totiens cadat vel in
tantũ malum cadat.Dicimꝰꝗ ꝙ antixpᷣc habebit cuſto
diam angelicazʒ.non ad pᷣmos effectꝰ.i.angelus cuſtos.
iſtos effectus circa eũ nõ habebit:h̊ tm̃ vltimũ. ſcʒ vt nõ
totiens cadat quotiẽs caderet ſine angelo cuſtode.Qul
li em̃ viatoꝛi inqtum viatoꝛ eſt.deficit miſcdia dei que ẽ
in dando angelũ cuſtodẽ. Ad primo obiectũ ſcʒ ꝙ ca⸗
rebit pᷣſidio angeloꝝ. Rñdendũ ꝙ dama. loꝗtur tm̃ de
bonis angelis:⁊ hoc ptʒ quia pᷣſidiũ qð eſt in exercitan⸗
do.nõ dicit᷑ pᷣſidiũ mali angeli ſᷣ̊ i.ꝗa dyabolꝰnõ inten
dit in hoc iuuare ̊ deciꝑe.Añ cum dicit carebit pᷣſidio.
patet ꝙ intelligit tm̃ de bonis. Sʒ notandũ. ꝙ pᷣſidium
põt accepi duptr.vel ↄmuniter ſcʒ ꝓ adiutoꝛio quocũq;
et ſic nõ eſt verũ.qꝛ carebit pᷣſidio.i.adiutoꝛio angelico:
immo habebit vt patuit iaʒ. Nel pᷣſidiũ põt accipi ꝓpꝛie
ſm ꝙ pᷣſidiũ dicitur a pᷣſidendo.⁊ ſic intelligit dama.il
li eĩ ꝓprie pᷣſidere dicit᷑ angelꝰbonꝰ.qui mouet᷑ ad nutũ
eiꝰ:ſic aũt nõ erit in antixpᷣo.ĩmo potiꝰmouetur ad nu⸗
tum dyaboli ⁊ nullo mõ acgeſcet angelo bono.¶ Ad il
lud qð obijcit ꝑ ↄtrarium de xpᷣo.dicimꝰꝙ non ẽ ſimilis
plenitudo dei in xpᷣo.⁊ dyaboli in antixpᷣo:xpᷣc em̃ dicit᷑
plenꝰdeo. ꝗa in iſto homie hũana natura vnitur diuine
in vnitate ꝑſone ſᷣm id Colloceñ.ij. In eo habitat pleni⸗
tudo diuĩtatis coꝛꝑaliter. nõ ſic vnit᷑ dyabolꝰ antixpᷣo.
qꝛ demon in nullo hoie ſiue in nulla aĩia eſt.ſ̊ ꝑ oꝑatõeʒ
⁊ ſuggeſtionẽ et nõ ꝑ eſſentiam.vñ antixpᷣe dr̃ plenꝰdya
bolo.nõ plenitudie eſſentie.ſᷣ plenitudine dominij: qꝛ in
clinabit᷑ eiꝰvolũtas ad nutũ dyaboli.⸗ ſic intelligit᷑ qʒ
dicit glo.ꝙ illũ totuʒ poſſidebit.⁊ illud qð dicit dama.
ꝙ ſuſcipiet oẽm actũ ſathane. Sed nota ꝙ dic oẽm qͥ ad
genera ſinguloꝝ.nõ qͥ ad ſingula generum.

embꝛum quintum

D membrũ ꝗntum huiꝰqueſtionis quo q̃⸗
ritur. Vtrũ angelus deputatꝰad cuſtodi⸗
am.aliquando recedat ꝓpter peccata eius
DND mu deputat'c. qð videt ꝑ id hiere.lj.dere⸗
Ainqͥmꝰ eã.⁊ eat vnuſqſq; in terꝛã ſuã:h̊ intelligit de bo⸗
nis angelis.qð pʒ ꝑ H̊ ꝙ dr.curauimꝰbabilonẽ ⁊c.boni
em̃ angeli ſũt medici vt dr ibi ⁊ nõ mali. Itẽ gl.ibideʒ
caue ne qñ relinq̃t te medicꝰvel angelꝰdei.Si eiĩ dereliq
rit.Oatet ꝙ abſceſſio medici ↄdemnatõ tua ſit.⸗. IJtem
aug.anglos repellimꝰcũ eoꝝ oſilio nõ acgꝗeſcimꝰ.⁊ vidẽ
tes oꝑa ꝑdere.dicũt derelinqmꝰeã.⸗ Itez zach.iiij. Re
uerſus ẽ ad me angls. ſuꝑ h̊ dicit hiero. Infructuoſa ẽ
aĩa.q nõ hʒ deũ hoſpitẽ nec pᷣſidiũ angeloꝝ. Itẽ ſuꝑ il
lud.Idẽ ſciendũ ẽ qͥtienſcũq; hũana fragilitas ſue relin
qtur im becillitati.Sði auxiliũ ⁊ angeloꝝ ab ea recedere.

“H

initum tales ſun

Item yſa.v. auſeram ſepem ab ea.glo.i.cuſtodiaʒ an⸗
geloꝝ. Konira.fernenttor eſt bonꝰangelus in cuſtodi
endo ⁊ iuuando.qᷓ; malus in nocẽdo: ſᷣ małangelꝰ etiã
in cruce xpᷣo nõ defuit.ſicut habet᷑ ſuꝑ vlti.thobi.immo

quaſi ſemꝑ ſeqbatur eũ expectans quõ poſſet ei nocere:

& multofoꝛtiꝰbonꝰangelus nulli homini qtumcũq; ma⸗
lo ceſt.ſed ſemꝑ adeſi: expectans quõ poſſet eũ iuuare
vſqʒ ad moꝛtẽ.¶ Item quanto ꝗs peioꝛ eſt et infirmioꝛ.
tanto magis miſcdᷣia indiget:cum & deꝰ in ira ſua ñ ita
ↄtineat miſcdᷣias ſuas.ſ̊ ſempeꝛ miſeret᷑.cũ eius ſit hoc
ꝓpriũ.ꝗ etiã tũc nõ amouet cuſiodiam angelicam. ſᷣ pꝛe
ſiat vt patet.¶ Item medicus coꝛꝑalis ſi nõ deſperet de
egroto nõ derelinquit eũ.̊ nec medicꝰ ſpũalis ſcʒ ange⸗
lus bonus:hᷣ de nemine deſperandũ eſt.dũ eſt in via dĩc
auctoꝛitas.ᷓ neminẽ dzʒ dimittere. Pꝛeterea. cũ deſpe
rat medicus coꝛꝑalis de ꝑfecta ſanitate: tñ oĩno adbuc
nõ dimittit egrotũ.qᷓdiu viuit ſed ſemꝑ aliꝗd oꝑat᷑ cir⸗
ca eum:ſaltem ad mitigatiõeʒ moꝛbi.et ad vite ꝓlonga⸗
tionẽ:&̊ etiam ſi deſperet angelꝰbonus.nõ debet oĩno di
mittẽ. ſed ſemper ↄtra eum aliqꝗd oꝑari. ne ſaltim euale⸗
ſcat egritudo ſy paalia g Batirto. Rotandum ꝙ multi
plex eſt effectꝰangeli cuſtodientis.circa animã hominis
cuſtoditi.nus effectꝰeius in aia quo ad potentiã ſpe⸗
culatiuam.ſcʒ illumĩare eam qͥ ad aliqua occulta.⁊ quo
ad hũc effectũ.verũ eſt ꝙ aliq recedit angelus.quia nõ
ſemꝑ iliumĩat:quia aliqñ tangit ſpũs coꝛda ꝓphetarum
aliqn nõ tangit.et ſic intelligitur angelꝰreceſſiſſe.ð quo
.iiij. zacha. RKeuerſus ẽ angelꝰ. Eſt alius effectus angeli

cuſtodientis in aia hominis cuſtoditi.⁊ quo ad potenti/

am motiuã.et hec ẽ quadrupliciter.ſicut habitu eſt ſupᷣ
in ſolutõne p̃cedentis ꝓbleumatis.et verũ eſt ꝙ ſemper
angelus aliquẽ illoꝛuʒ effectuũ oꝑatur ↄtra animãꝗ. ſal⸗
tem vltimũ.qdð eſt ꝓhibere ne cadat in tantũ malũ. Dñ
dicimus.q; nunqᷓ relinquat hoĩem. cui deputatus eſt q̃
ad om̃eʒz efectũ.et ſic intelligũt ratõnes ꝗ hoc pꝛobant.
Pꝛeterea ſciendũ.ꝙ etſi nò ſemꝑ habeàt effectus poti⸗
oꝛes.vtpote ꝓmouere in bonũ vel ꝓhibere a malo:tamẽ
ꝑ ipſum angelũ non ſtat.ſed ꝑ hoiem volentẽ acgeſcere.
et ꝓpter hoc dicit᷑ delinquere qͥ ad iſtos effectus. quia li⸗
cet faciat qʒ in ſe eſt.tñ hos effectꝰcirca animã nõ habʒ
et ſic intelligunt᷑ om̃es auẽtes ex quibo videtur relinqui
ꝙ angeli relinquunt hoĩem quibo deputati ſunt.EIñ qð
dicitur hiere.lj.derelinquamꝰeaʒ: intelligit᷑ de iilis qui
deſperati ſunt.qꝛ iam in illis tollit᷑ illud ꝑ quod dqʒ eſſe
medicina:penitentia em̃ medicina ẽ ad remouendũ vel
ſuſcipiend hominẽ a moꝛbo ſpũali.cuzʒ &̊ impenitẽs eſt
quis.iam ẽ admodũ egroti reſpuentis medicinã a medi
co.et ideo medicus eũ relinquit ꝙᷓtum ad hũc effectuʒ.ꝗ
eſt reuocare a moꝛbo:ꝗa quo ad hoc nõ aſſumit eũ in cu
ram.Siltxr eſt hoc ad auẽtem hiero.que dicit. Infructu⸗
oſa res eſt aia que non habet ⁊c.põt ſolui ſpãliter ꝑ hoc

ꝙ dr̃ pꝛeſidiũ.ſaciendo vim in vocabulo vt dictũ eſt: p̃ſi
diũ em̃ a pᷣſidendo dr̃.pꝛeſidiuʒ ̊ angeloꝝ hʒ: qʒ mouet

ad nutũ eoꝝ.nõ ſic faciũt peccatoꝛes. Vñ ſᷣm boc nullꝰ⸗
peccatoꝛ inꝙtũ talis.hʒ pᷣſidiũ angeloꝝ: accipiendo ita
Aprie.et taliũ inqᷓtum hmõi infructuoſa eſt aĩa.loquen
do de fructu vite eterne:quia hũc effectũ nõ habent tłes
t. nec in eis hʒ angelꝰhũc eſfectum.

bꝛum ſextum

Dſextũ membrũ quo querit᷑. VUtrũ aliqũ
angelus peccet circa cuſtodiam hominis.
Et habet hoc membrum tres articulos.
Pꝛimo queritur vtrum angeli aliquan⸗
do negligant vel negligere poſſit circa cuſtodiam.4 Se⸗
cundo vtrum velint pᷣſcitũ damnandũ ſaluari. vel triſtẽ
tur de damnatõne cuſtoditi.¶ Tercio vtrum angel?re⸗
ſiſtat alij angelo cuſtodienti.

¶Artici

.—

D pꝛimuʒ ſic videtur.Nũeri.xviij.quicquid
offerũt pꝛimiciaꝝ.glo.Oꝛige. Crabunt᷑ an
mdoli in iudicium.vtrum ex ipſoꝝ negligentia

aut er bominũ ignauia tot lapſi ſunt.ſed hoc nihil eſſet

dictu niſi in angelis eſſet vel poſſet eſſe negligentia.q̊ vi
detur ꝙ in angelis ſit negligentia vel poſſit eſſe.¶ IJtem
numeri.xxv. Initiatꝰeſt beelphegoꝛ.glo.pᷣeſt angelꝰ bo
nus.qui ꝓ bene geſtis laudat᷑.et pꝛo delictis culpatur.

¶ Contra.dyoni.nõ angeloꝝ rectos pᷣncipatꝰaccuſaꝛe

otigit degentiuz ad nõ exiſtentia ex rõne ſed ad illa pro⸗
prijs inflerionibo. ¶ Solutio. dicimus ꝙ non eſt negli⸗
gentia in angelis.quia faciũt quicꝗd in ſe eſt circa eos ꝗ

bus deputant᷑.nec aliquid obmittut de otingentibo.

Oð ergo obijcit᷑ de glo.illa trabunt᷑ in iudiciũ ⁊c. Re
ſponſio.trahũtur in iudiciũ.nõ vt ipſi ex hoc iudicẽtur.
ſed vt ipſi homies eoꝝ teſtimonio iudicent. Vnð oꝛige.
ibi loꝗtur ꝑ quandã ſimilitudinẽ.q.d.venient ambo in
iudiciũ.ſcʒ angeli et hoĩes quibo deputati ſunt.et mani
feſtũ erit angelos nõ fuiſſe circa eũ negligentes.Vñ gra
uius iudicabũtur hoĩes qui eis fuerũt inobedientes ex⸗
ignauia ſua.vi ſuꝑ illud miche.v.ↄtende aduerſus mon
tes.glo. montes ſunt admiſtratoꝛij ſpũs.quibo ꝓmiſſa
eſt ꝓcuratio hũanaꝝ rerũ:aduerſus hos iubet᷑ ↄtendeꝛe
iudicio.vt ſi illi montes vel colles inuenti fuerunt non
bene ꝓcuraſſe ꝓplłm videatur:ſi vel culpa di ſit.qui non
idoneos eos ꝓpoſuit:vel ipſoꝛum angeloꝝ.ſi nõ egerint
que ad officiũ eoꝛuʒ ꝑtinebant:vel ꝓplłi qui bonis pꝛela⸗
tis obedire ↄtempſit.et cũ nec in deo nec in angelis cul/
pa poſſit inueniri.reſtat ꝙ in ꝓplo inueniat᷑ ⁊ iuſte puni
atuꝛ.Et hoc eſt etiã quod dicit gl.ſuꝑ illud.xxv.nume.
tolle cũctos pꝛincipes.dicit glo.ſi pᷣnceps.i.angelus cõ⸗
monuit ⁊ locutus ẽ in coꝛde meo dũtaxat in quo meam
ↄſcientiã reuocat a peccato:et ego ſpꝛetis eiꝰ monitis.et
ↄſcientie retinaculo in peccatis ꝓrupi.duplicabit᷑ mihi
pena ꝓ ↄtemptu monitoꝛis ⁊ facinoꝛis ↄmiſſi ⁊c. 4¶. Ad
aliam glo.que dicit ꝓ delictis culpat᷑.dicimꝰ ꝙ ſi ꝓ iſta
ꝓte amputata ſiue falſa ſit hec glo.tñ poteſt intelligi cul
patur.i.nõ tantũ vel in tot laudat᷑.et non ꝓ tot.qꝛ lau⸗
dem habet angelus ꝓ vno quoq; ab eo cuſtodito ⁊ ſic ſal
uato.et quãto plures ſunt ſaluati ab eis quoꝝ curã geſ
ſit.tanto in pluꝛibo ſiue ꝓ pluribus habet gloꝛiã.loquẽ⸗
do de gloꝛia accidentali:ſicut eſt de homine p̃ᷣlato alijs
faciente qð in ſe eſt:tñ etſi non omnes ſaluentur.nihilo
minus habet ſuum pꝛemium pꝛo ſuo miniſterio.ſed nõ
tantum ſiue pro tot.

7

ticulus ſecundus

ODſecundũ quo querit᷑. VUtrum angelꝰ cuſto⸗
iens velit pᷣſcitũ cuſtoditũ ſcʒ quẽ ſcit dam⸗
ari eſſe ſaluandũ.vel triſtetur de damnatõ:
e eiꝰ:q aũt velit ip̃ᷣm ſaluari vridet᷑.Qã cuſtos velle te⸗
net᷑ ꝓfectũ eius quẽ cuſtodit ⁊ ſalutẽ.¶ Item vult ſuam
opatõeʒ nõ eſſe irꝛitã.ſᷣ Fan ad h.vt ille pᷣſcitus ſalue

tur. vult ipᷣm ſaluari.(¶ Cont᷑. Scit voluntatẽ dei eſſe
vt ille dãnet᷑.ponat᷑ ꝙ illd reuelet᷑ ei:łᷣ teneĩ ↄfoꝛmare
volũtatẽ ſuã volũtati diuĩe.ꝗ̊ᷓ tenet᷑ velle ꝙ üle dãnetur.
Pꝛeterea.ex h̊ videt᷑ q teneat᷑ relinquẽ eum.i.nõ appo
nere curã circa eũ. ¶ Si dicat᷑ ꝙ angelꝰ ex volutate gre
q̃ tenet᷑ foꝛmare voluntatẽ ſuã volũtati diuĩe.vult eum
eſſe dãnandũ:nihilominꝰtñ volũtate nature q̃ ei patit᷑
ſuo mõ tanqꝙᷓᷓ eiꝰcuſtos.vult eũ eſſe ſaluandum. Ene
cuſtodire eſt a natura ⁊ a gra.⁊ volũtas ſiłr q̃ vult dam
natõeʒ eſt a gra.hoc ↄſtat.q̊ oppoſite ſunt ĩ eo volũtates
— e. . — triſten?
7 ex eodẽ parerpio⸗ Vren querit᷑ vtrũ angeli triſte
ex damnatõe hoĩm qlo deputãtur:⁊ videt᷑ ꝙ ſic.ã de⸗
lectãtur cũ iuſtificãtur.q̊ triſtãtur cũ peccãt.Yteʒxxxuij.
yſa.angeli pacis amare flebũt.glo.de ꝑditione ſue gen⸗
tis ⁊c᷑. ¶ Contra.Lriſticia pena ẽ.pena autẽ nõ eſt niſi
eius cui ineſt vel infuit vel ineſſe põt pctm: ſed in angel
bonis nec ineſt nec inſuit nec ineſſe pt petm.&̊ ĩ eis nᷣ pt
eſſe triſticia.¶ Jtem ſuꝑ dañn.x.pᷣnceps ꝑſaruʒ ⁊c· clo.

ſe
ur.
ge.
din
han
gr
Ger⸗
znen
l
er
n
fnon
gui
ſlee
ctl
epuni
hnume.
oc
menm
ſitget
imti
piln
gicut
elam
ſeſal
igel
e⸗
alis
ihilo
ono

¶ Lueſtio

triſlicia. Item ſuꝑ dañ.x. pꝛiceps ꝑſaꝝ ⁊c̃.glo.angeli

cos ſpũs recte milites diciꝰ.qꝛ ↄtra aereas ptates eos
cœcertare nõ ignoꝛamꝰ. hoc at nõ laboꝛe ſ̊ im ꝑio ꝑagũt
et ſilłr ſine doloꝛe.ergo nõ triſtant.¶ Solutõ. dicim?⸗
Fuis alicui angelo reuelet᷑ damnato ei cui deputat?eſt.
iñ nõ reuelat᷑ ei quãtitas damnatõis ſcʒ quata futura
eſt eius damnatio.hoc em̃ eſt de ſecretiſſimis dei. Unde
ᷓuis eũ damnãdũ eſſe ſciat ꝑ reuelatõem. et cognoſcit
ſe nihil ꝓſecturũ circa eũ qtum ad hoc vt ſaluct᷑: tñ qꝛ
neſcit quãta futura eſt eius damnatio.ideo neſcit an ꝓ⸗
fecturus ſit circa eũ qtum ad hoc ꝙ mĩoꝛ ſit eius pena
ſiue damnatio. Vnde adhuc curam apponit circa eum.
nec derelinquit eum ex toto.nec diſſonat hoc a volũtate

viuĩa. AUnde ꝙᷓuis nõ operet᷑ circa eũ ad trabendũ eum

ad ſalutem. tñ operat᷑ ad retrabendũ eũ a maioꝛi dana⸗
tione. quã ſcʒ incurreret.niſi angelꝰ cuſtodiret eũ.¶¶ Ao
boc ergo qð obijcit.ꝙ ex eodẽ pꝛincipio yelit angelꝰ cõ⸗
traria.Dicimꝰ ꝙ reuera ex pꝛcipio qð eſt gꝛatia. ꝓueĩt
vtrũq;:ᷣ dicimꝰ ꝙ dupliciter ẽ gratia ĩ angelis.· ſcʒ que⸗
dam fixa et queda influẽs.ſcʒ coõtinue vel quaſi de nouo
gratia influẽs eſt gra.qua nuc reuelatur ei de nono da⸗
natio illiꝰ homĩs.et ſᷣm hanc vult qð deus vult abſolu
te. i.vult damnatõem illiꝰ homĩs ſᷣm ꝙ ei reuelat᷑. Sꝛa
tia fira eſt gratia que data eſt ei in ↄſirmatõe.que babzʒ
