ↄfuſio quedã latebꝛa foꝛmaxꝝ.in ſuis pꝛincipijs. ⁊ Pᷣm h
eſſe formas ĩ ſuis pꝛincipijs oꝛiginalit.nõ repugnat ſa⸗
piẽtie.ĩmo oñdit ſapiaʒ.ꝙ em̃ foꝛme elemẽtoꝝ lſint ĩ ele⸗
mẽtis oꝛiginalr non repugnat ſapie.ſed oñdit ſapiam.

Ad aliud dicẽdũ iſte modꝰeẽndi foꝛmaꝝ nõ eſt per

modũ mõſtri.qð cũ factum eſt. vel ha bet diminutiõem
in ꝑtibo vel inoꝛdinatõʒ.¶. Ad aliud dicenduũ.qꝙ iſte mo
dus eſſendi foꝛmas ſił.nõ facit ↄtinuã pugnã.ↄtinua em̃
pugna dẽ eẽ.cũ foꝛme ſint in ſua virtute vt poſſint ageꝛe
2 appꝛopinquãt ſibi in ſitu.

Membzum ſecundum

O ſcdm quo querit᷑ vtꝝ eadez ſit materia
celi ⁊ teꝛre vel nõ.Et videt᷑ ꝙ eadẽ ſit ma⸗
teria.quia generi in ratione reſpõdet ma⸗
eria ĩ natura. ſic differẽtie rũdet foꝛma.
ſed idẽ eſt genus oĩm coꝛꝑaliũ ſuꝑioꝝ ⁊ infeꝛioꝝ. Utro⸗
biq; em̃ eſt ſubſtãtia coꝛꝑea.eꝛgo eadẽ materia ĩ natura
ſiue ĩ fieri.¶¶ Itẽ raꝛi ⁊ denſi eadẽ eſt materia.Silr gꝛa⸗
uis ⁊ leuis.paꝛi rõne lumioſi ⁊ tenebꝛoſi.ſed lumĩoſũ ẽ
a ꝑte celi.tenebꝛoſũ a ꝑte teꝛre.̊ eadẽ eſt materia celi et
terꝛe.¶ Itẽ diuiſio pᷣma fuit lucis ⁊ tenebꝛaꝝ.ſed ᷣm al⸗
chuinũ ⁊ quoſdã alios expoſitoꝛes.que poſt erãt diuiſa

ſiue diſtincta.pꝛiꝰerãt ĩ mateꝛia ĩſoꝛmi.ꝗᷓ cũ lux ⁊ tene./

bꝛe int᷑ ſe diſtinguerent᷑.pꝛiꝰerãt ĩ vna materia infoꝛmi.
g vna eꝛat materia celi ⁊ teꝛre. Itẽ aug.Fm vnã expo⸗
ſitõʒ ſic exponit in glo.ſuꝑ geñ.creauit celũ ⁊ teꝛrã.i.in
foꝛmẽ materiã vtriuſq;.ergo videt᷑ ex hoc dicere.ꝙ eadẽ
ſit vtriuſq; materia infoꝛmis. Itẽ in materia eſt potẽ⸗
tia receptiua plium foꝛma⁊ ad veſtigiũ dei.cuius ẽ po⸗
tentia factiua pluriũ:ſed vniuerſalioꝛ eſt potẽtia dei in
agẽdo q; hic in recipiẽdo.erit ergo mateꝛia coꝛꝑał rece⸗
ptiua foꝛmaꝝ coꝛꝑaliũ.que fiũt a diuĩa potẽtia agente.
ſicut ergo hec vna ẽ in agẽdo.ita videt᷑ illa eẽ vna in reci
piẽdo.ꝗ erit vna materia celi ⁊ teꝛre. Iteʒ ꝓbat ph̊ᷣus
materiã coꝛruptibiliũ eẽ incoꝛruptibilẽ.ã ſi coꝛrum⸗
peret᷑.nunq; eẽ ſtatꝰ. Si eꝛgo materia coꝛruptibiliũ ẽ in
coꝛruptibi⁊ mateꝛia incoꝛruptibiliũ incoꝛruptibił᷑.qꝛ
ſi coꝛruptibilis eẽt.aliqð pᷣncipioꝝ rei incoꝛruptibilis
eẽt coꝛruptibile:ſed cuiꝰaliqð principiũ eſt coꝛruptibile
ipin eſt coꝛruptibile.eꝛgo incoꝛruptibile eẽt coꝛruptibile

E⸗

ſed hoc ſtaꝛe nõ poteſt. ergo mateꝛia incoꝛruptibiliũ eſt
incoꝛruptibilis. Si ergo vtrobiq; materia eſt in coꝛru⸗
ptibilis. quid pꝛohibet vnam eſſe materiam vtroꝛun⸗
q; coꝛpoꝝ.ſed coꝛꝑa que ad celũ ꝑtinent dicunt᷑ incoꝛru
ptibilia.que vᷣo ad teꝛram ꝑtinent vel elementa dicunt
coꝛruptiblia.ergo eadem fuit materia celi ⁊ terꝛe.¶ Itẽ
dicit phus. Impoſſibile eſt eẽ mateꝛiã abſq; magnitudi
ne.ſeo magnitudo nõ eſt ſine coꝛpoꝛeitate.̊ impoſſibile
ẽ eã eẽ abſq; coꝛꝑeitate.ſed foꝛma hac poſſibile ẽ omũem
eẽ celo ⁊ teꝛre ̊ materiã poſſibile eſt eſſe vmunẽ. IJtem
aquaꝝ ſuꝑioꝝ ⁊ infeꝛioꝝ vna fuit materia.de qua dice⸗
bat᷑ ſpiritꝰdñi ferebat᷑ ſuper aquas.ſed ex aquis ſuꝑio⸗
ribo factũ eſt celũ aqueũ ⁊ criſtallinũ.eꝛgo celum criſtal
linũ habuit materiaʒ cõmunẽ cum aquis inferioꝛibus
ſed illud celũ cũ ſit ſuꝑgꝑius.videt᷑ eẽ nobilius ⁊ ſimplici
us q; firmamẽtuʒ.ergo multofoꝛtius firmamentũ habe
bit materiã ↄmuneʒz cum aquis inferioꝛibo.⁊ ita cũ ter⸗
ra:teꝛra em̃ cõmunis materia eſt.ergo celoꝝ ⁊ teꝛre vna
eſt cõmunis materia.⸗ Itẽ ſidera que fiũt in firmamen
to.habẽt cõmunẽ materiã cũ firmamẽto. cũ ſint fixa in
eo:ſed ſiderũ ſicut dicit gre.mateꝛia in celo pꝛimitꝰcꝛea
to deſignat᷑.dicit em̃ ſol ⁊ luna ⁊ ſydera quaꝛto die ĩ ce⸗
lo facta ꝑhibent᷑.ſed quod quaꝛto die ꝓceſſit in ſpecieʒ.
pᷣmo die in celi ſubſtatia extitit ꝑ ↄditionẽ. ergo firma⸗
mentũ habet ſuaʒ mateꝛiã deſignataʒ in celo pꝛimitus
cꝛeato:ſed firmamẽto ⁊ teꝛre ſicut dictum eſt. coõmunis
eſt materia.ergo celi et teꝛre eſt vna mateꝛia. (Konta
Illoꝝ dicit᷑ eſſe vna mateꝛia.que ſunt adinuiceʒ tranſ⸗
mutabilia.vel que in illa reſoluunt᷑:ſed celũ ⁊ teꝛra nõ
ſunt adinuicẽ trãſmutabilia.nec vnũ in aliud tãqᷓ; in pꝛĩ
cipiũ mateꝛiale reſoluitur.ſicut elemẽta in ele mẽta.er⸗
go nõ eſt eoꝛum vna mateꝛia.¶ Item coꝛruptibiliũ ⁊ in⸗
coꝛruptibiliũ nõ eſt vna materia. In incoꝛruptibilibus
em̃ cum ſint ꝑpetua.nõ differt poſſe ⁊ eẽ.eꝛgo nõ eſt ea⸗
dem materia:cũ poſſe a potentia materie dicat᷑.q IJ9Deem
ſi vna eẽt mateꝛia vtriuſq;.⁊ pꝛius cꝛeate eꝛant res ĩ ma
teꝛa.nõ diceretur in pꝛĩcipio niſi vnũ ſolũ creatum:di⸗
cta aũt ſunt duo.eꝛgo ñ eſt vna mateꝛia vtriuſq;.¶¶ It6Ũ
in celo nõ eſt mateꝛia ſubiecta pꝛiuationi. In teꝛra vᷣo ẽ

materia ſubiecta pꝛiuatiõi.eꝛgo nõ eſt eadeʒ mateꝛia ce

li ⁊ teꝛre.¶¶ Item in celo nõ eſt mateꝛia ſubiecta geneꝛa⸗
tioni ⁊ coꝛruptioni. In teꝛra vᷣo ſubiecta eſt generatio⸗
ni ⁊ coꝛruptioni:q̊ nõ eſt vna mateꝛia vtrobiq;.¶ Huiꝰ
etiaʒ gratia querit᷑ vtruʒ cũ dicit᷑. In pꝛincipio cꝛeauit
eus celũ ⁊ teꝛraʒ.vtrunq; creatum eſt infoꝛme:aut vnũ
infoꝛme ſcʒ teꝛra.⁊ alteꝝ ſoꝛmatũ ſcʒ celũ:⁊ videt᷑ ꝙ vnũ
ſit creatũ infoꝛme ⁊ alteꝝ foꝛmatum. De teꝛra em̃ dẽ .ꝙ
erat inanis ⁊ vacua.ĩ quo notat᷑ infoꝛmitas: de celo at᷑
nõ dẽ.ergo celũ ĩ ſua creatiõe iaʒ foꝛmaʒz habuit.am
ſi nõ habuiſſet.i ſuo geneꝛe diceret᷑ vacuũ.qnẽadmodũ
teꝛra ĩ ſuo geneꝛe dꝛ vacua. Item celũ ſicut dicit ſlꝛabo
nõ viſibile ſed empiꝛreũ.nõ ab ardoꝛe ſed ſplẽdoꝛe ſtati
ſãctis ãgelis eſt repletũ.ſed ↄſtat ꝙ nõ fuit repletũ ſctis
ãgelis anteqᷓ eſſet foꝛmatũ.ergo ſtatim fuit foꝛmatũ. ſᷣ
de teꝛra nõ ſic dicit᷑.ꝙ ſtatim foꝛmas ſuas receperit. er⸗
go vnuʒz creatum eſt vt infoꝛme.vnde ſubdit᷑ congregẽt᷑
aque ⁊c. Alterum voo ſoꝛmatum ſcʒ celũ. Item licet le
gatur de celo ꝙ dicit᷑ firmamentuzʒ.quod factum ſit po⸗
ſtea vel de celo aqueo.nõ legitur te celo empiꝛreo ꝙ po
ſtea factum fſueꝛit. Si em̃ diceret᷑ ꝙ noie lucis intellige⸗
retur.hoc ſtaꝛe nõ poteſt ſᷣm expoſitõʒ ſanctoꝛuz.qui vi
dent᷑ diceꝛe. ꝙ lux illa creata fuit in illa ꝑte in qua ſol.⁊
ratio mouẽs eos eſt.ꝙ lux illa ꝑ ſui pᷣſentiam ⁊ abſenti
am faciebat dieʒ ⁊ noctẽ. Hoc aũt nõ poſſet faceꝛe celũ

empiꝛreũ.ſed nomie illius lucis deſignaꝛet᷑.ex om̃i em̃
ꝑte circũdabat teꝛrã : circũdedit.ergo cum nõ legamꝰ2

poſt factũ.neceſſe eſt vt intelligamus factũ. cuz dicit᷑ in

tum eſt ĩ ſua foꝛma diſtincta. alteruʒ nõ. ¶ Contra.ſol
7 luna ⁊ ſideꝛa pꝛimo die dicunt᷑ eẽ ↄdita p fubſtãtiam ĩ

pꝛincipio creauit deus celum ⁊ n ert

.- — —

— — —

üd
coer
rornn

Ncun

dicunt
hitudt
übde
Ren
dice⸗
ſupio⸗
chiſtel
nibus
hplici
babe
üter⸗
feyna
zamen
fitain
ithcen
djeice
Pene
finnan
ninng
nunis
Conm
3tan
eran
jngi
eta⸗er⸗
ivin,
libns
eſtea⸗
Ftem
img
n di⸗
nt;
enace
herg⸗
ſano⸗
Ds
it
nni
teN
ſidi
eclon
t.Qn
Anodi
1ſentv
ne loti
tͤſclis
ati.5
rit. er⸗
geget
ſlieette
nſipo⸗
og
nelige⸗
1 u 1
nuſot
Aben
rai
ſi 6
en
cit in
eg⸗
i
namt

Mueſtio

celo.ſed poſtea formata ꝑ ſpeciem. ergo celũ pꝛimo die
creatũ fuit ſub quadam infoꝛmitate.⁊ poſtea ꝑ ſpecies
diſtinctũ. ¶¶ Iteẽ ſtrabus plures diſtinguit celos.etiã coꝛ
poꝛales.ſed cõſtat ꝙ quoꝛundã foꝛma infra determinat᷑
ergo pꝛimo creatũ eſt vt infoꝛme. Itẽ aug. ꝓut ꝑ celũ
intelligitñ angelica natura. adbuc dicit quãdã deſigna⸗
re infoꝛmitatẽ.cuiꝰfoꝛmatio infra dicit᷑.fiat lux ⁊c. mł
to ergo foꝛtius ſi noĩe celi deſignat᷑ coꝛpus.magis debet
infoꝛmis deſignaꝛe. ¶ Ad qð dicẽdũ ſine pᷣiudicio meli
oꝛis ſnĩe.ꝙ nò eſt vna materia ↄmũis celi ⁊ teꝛre. Ad
obiectũ aũt pꝛimũ rñdendũ.qꝙ licʒ ſit vnũ genus oim in
rõnali phia.nõ tñ eadem eſi materia:nõ em ſemꝑ reſpõ
cxt materie genꝰ.licʒ dicamꝰgenus eẽ ad modũ materie

Ddifferẽtias ad modũ foꝛme:oꝑtet eĩ ᷣm boc dicere.ꝙ ea

dem eſſet materia ſpũuʒ ⁊ coꝛpoꝝ.ꝙ nõ admittimꝰ. Di⸗
ſtinguũt ergo.ꝙ quedam eſi materia ſubiecta motui et
ↄtrarietati.⁊ hec eſt in elemẽtis.⁊ eſt quedã ſbiecta mo⸗
tui nõ ↄtrarietati. bec eſt in ſuꝑceleſtibo coꝛpoꝛibo.Eſt
tercia que necẽ ſubiecta motui nec ↄtraꝛietati.ſed tm̃ foꝛ
me. hec eſt in inferioꝛibo vt ſpiritibo.nõ eſt ergo ↄmu⸗
nis materia ſpũuzʒ coꝛpoꝝ.nec coꝛꝑm ſuꝑceleſtiũ ⁊ in⸗
ferioꝛum ſᷣm phᷣm. Opoꝛtet aũt nos ſequẽdo expoſitões
ſãctoꝝ aliquatenus aliter dicere.vt nõ dicamꝰ eandem
materiã celi ⁊ teꝛre eſſe.ſi celi nomĩec(ſicut dicẽ ſtrabus)
ibi tm̃ celũ empirꝛeũ intelligat. Si vo celi noie intelligã
tur firmamentũ 2 ſidera:diſtinguendũ eſt. Qam mate⸗
ria cõmunis poteſt dici in qua fit foꝛmaꝝ adinuicẽ traſ⸗
mutatõ.⁊ ſᷣm hunc moduʒ nõ dicit᷑ celi ⁊ terꝛe cõmũis
materia:⁊ ſic loquit᷑ grego.cum diſtinguit celũ ⁊ ea que
ad celũ ꝑtinent.a teꝛra ⁊ ab his que a teꝛra pꝛoducun⁊᷑.
Si do dicat᷑ materia ĩ qua eſt foꝛmaꝝ diſtinctio anteqᷓ

diſtinguant᷑.ſᷣm ̊ cõmnis materia potuit eẽ celi aquei:

celi qdð dicit᷑ firmamentũ.⁊ celoꝝ inferioꝛuʒ ᷣm ſtꝛabi
diſtinctõeʒz.¶ Ad obiecta aũt.ſcdo ad hoc ꝙ ſit vna ma⸗
teria ↄmunis oĩm coꝛpoꝝ dicendũ eſt ꝙ nõ.Fᷣm qð dicit
materia ſubiectũ trãſmutatõis foꝛmaꝝ.⁊ reſpondẽduʒ
eſt ad hoc ꝙ dicit᷑.ꝙ ſicut raꝛi ⁊ denſi.⁊ grauis ⁊ leuis
vna eſt materia.ita ⁊ luminoſi ⁊ ſui opoſiti:dicendũ ꝙ;
nõ eſt ſimile. Raꝛum em̃ ⁊ denſũ cõmunicãt in materia
trãſmutabili.⁊ ſimiliter graue ⁊ leue.luminoſũ at᷑ ⁊ ſu
um oppoſitũ nõ niſi dicat᷑ lumen ⁊ tenebꝛa.ſᷣm ꝙ ſunt ĩ
geꝛe ⁊ in aqua.que receptabilia ſunt vtriuſq;.Fᷣm aũt ꝙ;
luminoſitas eſt in celo empiꝛreo.opacitas aũt in teꝛra
nõ cõmunicãt in materia tranſmutabili. SDicunt tñ alij
materiam quodãmõ eſſe vnã.⁊ ↄtinuitatem habere a ce
lo empirꝛeo vſqʒ ad teꝛram:ſed nõ video qualiter hoc eẽ

poſſit.eo ꝙ moueat᷑ oꝛbiculaꝛit᷑ vnũ coꝛpꝰaltero nõ mo⸗

to oꝛbiculaꝛiter.qð in eo ↄtinet᷑.hoc aũt nõ accidit in cõ
tinuis.quoꝝ natura eſt vna ⁊ homogenia. Ad terciũ
dicendũ.ꝙ diuiſio lucis a tenebꝛis attendit᷑ qtũ ad viciſ
ſitudinẽ temꝑis.vt dies a nocte diſtingueret᷑:nõ quin pᷣ⸗
us vere diſtinguerent᷑. quibo hec pᷣmo cõpetunt.ſczʒ celũ
⁊ terꝛa:celo em ↄpetit luminoſitas.terꝛe opacitas. Ab
bis aũt dicunt᷑ media vt aer ⁊ aqua.lucida ⁊ tenebꝛoſa.
7 Fm alios expoſitoꝛes illa lux que facta fuit.ſᷣm ſui re
uelatõʒ diſtinguebat diem ac noctẽ. Ad qu aꝛtũ dicen
dum ꝙ cum celũ ⁊ teꝛraʒ intelligit᷑ materia vtriuſq;.
repetendũ eſt vt dicat᷑ mateꝛia celi.⁊ materia teꝛre.vt ſi
cut ſunt duo coꝛꝑa nõ adinuicẽ tranſmutabilia.ita diffe

rentẽ habeãt materiã.¶.Ad quintũ dicendũ eſt. ꝙ licet

materia ſit veſtigiũ diuĩe potentie.tñ hoc eſt ſᷣm multi⸗
plicem imꝑfectionẽ ⁊ diminutõeʒ.Diuĩia eĩ potẽtia vna
eſt ad oẽm foꝛmã faciendã. Materia vᷣo diuidit᷑.vt vna
ſit ad foꝛmas coꝛꝑales.ſicut ad foꝛmas elemẽtaꝛes.Al⸗
tera ad foꝛmas coꝛꝑm ſuꝑceleſtiũ.⁊ ideo dixit ſub dupli
ci noĩe celi ⁊ teꝛre.Itẽ diuina potẽtia eſt actiua potẽtia
vo materie eſt ſuſceptiua. Itẽ in deo idẽ eſt potẽtia 2 eſ⸗

ſentia. In materia vᷣon eſt idẽ.c ũ ſit creatura:eſt ergo

materia veſtigiũ.nõ coequatũ ei cuius eſt veſtigiuz· ſed
in paꝛte ᷣm diminutionem reſpondet.ql Ad ſextum vo

* 7 6

xliiij.

dicendum.ꝙ incoꝛruptibile poteſi dici qð nõ poteſt de⸗
ſinere eẽ.⁊ ſm hoc deus eſi incoꝛruptibil.materia vo ſi⸗
ue coꝛpoꝝ celeſtiuzʒ. ſiue inferioꝛum coꝛruptibilis eſt vt

creatura. Alio mõ dicit᷑ incorruptibile quod nõ coꝛrũ⸗

pit᷑.⁊ ſᷣm hoc vtraq; materia dicit᷑ incoꝛruptibilis.Erit
em̃ celum nouum ? teꝛra noua.nec tñ oꝑtet ꝓpter hoc ꝗꝙ
vna ſit ſubſtãtia materie huiꝰa illius.Lercio mõ dicit᷑

incoꝛruptibile. quod nõ eſt ſubiectuzʒ coꝛruptõi.⁊ B mõ

materia coꝛpoꝝ ſuꝑceleſtium.dicit᷑ incoꝛruptibilis:in
ea em̃ nõ tranſmutant᷑ foꝛme.ſdateria vo coꝛpoꝝ elem̃
toꝝ nõ dicit᷑ incoꝛruptibilis iſio mõ.cũ ſit ſubiectũ for⸗
maꝝ trãſmutabiliũ:dicit᷑ aũt incoꝛruptibilis.qꝛ nõ coꝛ
rumpit᷑ rõne foꝛme que fuit in ea.q Ad ſeptimũ dicẽdũ
ꝙ licet materia nõ ſpoliet᷑ a magnitudine.tñ diſtinguit᷑
materia ſuꝑioꝛum coꝛꝑm ⁊ materia inferioꝝ. vt nõ di⸗
cat᷑ vnã eſſe coꝛꝑalẽ materiã hoꝛum ⁊ illoꝝ.nec ſequit᷑
ſi coꝛpoꝛeitas foꝛmaꝝ eſt vna in genere.ꝙ ſit vna in nu⸗
mero. ꝓut materiã dicimus eſſe vnã. Ad octauũ dicẽ⸗
dũ eſt.ꝙ negat᷑ aliquo modo vnã materiã eſſe celi aquei
⁊ terꝛe.ſiue etiã firm amẽti.ſed nõ illo modo quo mate⸗/

Deide reſpondẽdũ eſt ad illud quod querebat᷑. Atrũ
trũq;. celum ſcʒ ⁊ terꝛa creata eſſent in foꝛma.aut vnuʒ
foꝛmatũ.⁊ alterum infoꝛme. Reſpondendum ꝙ ſᷣm ꝙ
habet᷑ in li. de eccleſiaſticis dogmatibo.angeli creati in⸗
telligunt᷑.cum creatum erat celum:⁊ ita videtur ꝙ celũ
empirꝛeũ creatũ ſit cũ foꝛma ſua.qꝛ ãgelẽ repletũ:nihil
omiꝰtñ pt᷑ dici infoꝛme quia nõdũ acceꝑat ſoꝛmã firma
mẽti.⁊ ita ð alijs. Rõ at᷑ ꝓpt᷑ quã dẽ terꝛa vacua.celũ at᷑
n.qꝛ tena ſic nũc ht.vt fiãt aliqua ex illa.nõ tũc habuit:
nũc em̃ eſt quaſi mater que grauida eſt multoꝝ fetuum
celum aũt licet poſt oꝛnatum ſit.nõ tñ dictum eſt vacuũ
reſpectu alioꝛuʒ ex ipſo naſcentium.⁊ iõ non dicit᷑ de ce
lo ſicut de terꝛa.Ael poteſt dici.ꝙ cum dicit᷑. In pꝛinci⸗
pio creauit deus celũ ⁊ terꝛã ꝑ celũ ⁊ teꝛram deſignatur
mateꝛia infoꝛmis.ex qua facta ſũt celũ ⁊ teꝛra.⁊ quodã⸗
mõ vna.Vnde aug.ↄtra manicheos.pᷣmo materia facta
eſt ↄfuſa ⁊ infoꝛmis.vñ om̃ia fierent.que diſtincta atq;
foꝛmata ſũt:qð credo a grecis chaos aꝓpellaꝛi:ſic em̃ ⁊ i
alio loco diximꝰdictũ in laudibo dei.ꝗ feciſti mundũ de
materia in foꝛmi ꝙ aliꝗ codices bñt de materia inuiſa:
⁊ iõ rectiſſime credit᷑ deꝰoĩa de nihi lo feciſſe.qꝛ etiam ſi
om̃ia foꝛmata de pꝛima materia fa cta ſunt. hecipᷣa tñ
materia ð oĩno nihilo facta eſt.¶¶ Itẽ infra. Infoꝛmis g
materia illa quã de nihilo deus fecit. axpellata eſt pꝛio
celum? teꝛra et dictum eſt. In pꝛincipio fecit celum et
terꝛã.ñ qꝛ H̊ iã erat.ſᷣ̊ qꝛ hoc eẽ poterat:⁊ celum poſtea
legitur factũ.quẽadmoduʒ ſi ſemẽ aꝛboꝛis ↄſiderantes
ibi dicamꝰeſſe radices.⁊ robur.⁊ ramos.⁊ fructus.et
folia.nõ qꝛ iam ſunt.ſed qꝛ inde futura ſunt:ſic dictũ ẽ.
In pꝛincipio fecit deꝰ celũ ⁊ teꝛram.q.ſemen celi et ter⸗
re.cum in cõfuſo adhuc eſſet? celi ⁊ terꝛe materia.Sed
quia certum erat inde futuruʒ eſſe celum ? terꝛam. iam
7 in ipſa materia celum? terꝛa appellata eſt. ¶ IHtem in⸗
fra.hanc autẽ infoꝛmeʒ materiam etiã terꝛazʒ inuiſibilẽ
atq; incompoſitam voluit appellari/quia inter om̃ia ele
menta mundi.teꝛra videt᷑ minus ſpecioſa qᷓ; cetera.Inui
ſibilem aũt dixit ꝓpter obſcuritateʒ.⁊ incompoſitam/p⸗
pter infoꝛmitateʒ. Eandem etiã materiaʒ aquam appel
lauit.ſuper quã ferebatur ſpiritus dei.ſicut ſuperfertuꝛ
rebus fabꝛicandis voluntas aꝛtificis:pꝛopterea vᷣo non
abſurde etiam aqua dicta eſt iſta materia.quia om̃ia qᷓ
interꝛa naſcunt᷑.ſiue aĩialia.ſiue aꝛboꝛes vel heꝛba.⁊ ſiq
ſũt ſimilia. ab humoꝛe incipiunt foꝛmaꝛi atq; nutriri:
hec q̊ noĩa oĩa.ſiue celũ et teꝛra.ſiue terꝛa inuiſibilł.ſiue
teꝛra incompoſita.⁊ aby ſſus cum tenebꝛis.ſiue aqua ſu
per quaʒ ſpiritus ferebat᷑:nomia ſunt infoꝛmis mate⸗
rie.vt res ignota notis vocabulis inſinuaretur.Dictuʒ
eſt ergo celum et terra inuiſibilis ⁊ incompoſita.et tene
bꝛe ſuper abyſlum: quia informis erat. et nulla ſpecie

(Dan eẽ ſubiectũ trãſmutatiõis ſoꝛmaꝝ adinuicem.

cerni aut tractaꝛi poterat.etiam ſi homo eſſet qui vide⸗

ret atq; tractaꝛet.Dicta eſt aqua.quia facilis et ductił

ſubiacebat operanti.vt de illa omnia foꝛmaꝛentur. Sed
ſub his noĩbus om̃ibus materia erat inuiſa ⁊ infoꝛmis
d qua deus condidit mundum.De empireo aũt non fſit
ibi mentio.niſi hoc ſit cuʒ dictum eſt.fiat lux ⁊ facta eſt
lux.ſᷣ tũc opoꝛteret diẽ ⁊ noctẽ aliter dicere qᷓ; ex reuolu⸗
tione luminoſi ↄtra opacum vt dies diceret diſtinctiõeʒ
lucis a tenebꝛis.nox aũt ecõuerſo.q Sed ᷣm hoc quali
ter fieꝛet pmus dies ⁊ ſcdðus.niſi ꝓgter differentiã rerũ
factarũ nõ ꝑ reuolutionẽ luminoſi coꝛꝑis circa teꝛram
¶ Ao hoc aũt ꝙ vna fuit materia infoꝛmis.nõ tñ oĩno
ſine foꝛma.ſed ſine foꝛmaꝝ coꝛꝑaliuʒ diſtinctione.facit
qð dicit hugo de ſancto victoꝛe.qui querit ſi mundꝰcre⸗
atus eſt ex materia infoꝛmi.ſicut dicit᷑ in libꝛo ſapientie
quaꝛe placuit dño pꝛimo creaꝛe infoꝛme.et poſtea foꝛma
re.cum diuine potentie ſit eque facile totum ſub foꝛma
Ddiſtincta condeꝛe.¶ Reſponſio.In ceteris rebus a rati
onali creatura ſcʒ intellectuali.infoꝛmis materia facta
eſt ac deinde foꝛmata:vt eo ipſo demõſtraꝛetur ꝙ ab ip⸗
ſo pꝛius nõ exiſtentia accepiſſent eſſentiam.ſine quo foꝛ
mam et oꝛdinem non poterant habeꝛe confuſa.Eodem
modo rationalis creatura quodãmõ pꝛius infoꝛmis fa⸗
cta eſt.⁊ poſtmodũ ad creatoꝛem ſuum conueꝛſa foꝛmã⸗
da erat ⁊ ideo foꝛis prius eſt ea demonſtrata infoꝛmis
materia poſt foꝛmata:vt quanta foꝛet inter eſſe ⁊ pulch
rum eſſe diſtantia diſcerneret.per boc amonita eſt ne cõ
tenta eſſet eo ꝙ per conditionem acceperat eſſe. donec
pulchꝛum eſſe ac bene adipiſceretur. quod ꝑer amoꝛis
conuerſionem a creatoꝛe acceptura ar Bem gnei
tur ſi omnino ſine foꝛma creata eſt.⁊ reſpondeo.iQon
puto pꝛimã illaꝛum rerum materiam ita infoꝛmẽ eẽ. vt
nullam oĩno foꝛmaʒ habuerit. ita tñ infoꝛmem appella⸗
ri poſſe.ꝙ in confuſione ⁊ permixtione quadam ſubſi⸗
ſtens.nondum hanc in qua nũc cꝛeditur diſpoſitõez aꝑ
tam ⁊ pulchꝛam recepiſſʒ. Hoc etiam videtur ꝑ hoc qð
ſequitur.ꝙ nõ eſt abſlurdum.ſi vno momento tꝑis cun⸗
cta creata ſunt ſimul rerum viſibilium coꝛpoꝛalium
materia.⁊ inniſibilium in angelica eſſentia: ex quibus
omnibus colligitur.ꝙ creata eſt vna materia omnium
coꝛpoꝛalium ⁊ viſibilium.in quibus ſi contineatur celũ
empirꝛeum.nõ contradico.in his em̃ nihil temeꝛe eſt dif
finiendum. ¶¶ Scõm hec ergo rñdendũ eẽt ad obiecta ĩ
ↄtraꝛiũ ex altera ꝑte.ꝙ licʒ vna eẽt materia ĩifoꝛmis celi
⁊ terꝛe.ñ tñ ſic eẽt vna.vt ĩ ea fieꝛet t᷑nſmutatõ foꝛmaꝝ ce
li ⁊ terꝛe.¶ Ad ſcõᷣm dicendum. ꝙ licet celum ſit incoꝛ⸗
ruptibile.quia non coꝛrumpit᷑.tñ poſſe in eo pꝛius diffe
rebat ab eſſe:pꝛius enim potuit eſſe in materia infoꝛmi
⁊ cin de materia diſtincta. aũt dicit᷑ ꝙ poſſe ⁊ eẽ nõ
differũt in ꝑpetuis. in ↄtingẽtibo aũt differant bhoc eſt.
qꝛ cuʒ ſunt ꝑpetua.potẽtia eſt ſimul cũ actu.liczʒ in eſſen
tia differat in otingẽtibo aũt potẽtia eſt añ actũ.ita ĩ coꝛ
ruptibilibo. cũ iã eſſe ꝑ foꝛma acceperũt ſiłẽ eſſe ⁊ poſſe

In coꝛruptibilibo vᷣo inqtũ hmõi poteſt eẽ poſſe pꝛiuſqᷓ

eſt eẽ.¶ Ad terciũ dicẽduũ.q licet duo nominent᷑.hoc nõ
eſt qꝛ tũc eſſet celũ ⁊ terꝛa.ſed qꝛ futura erãt poſt. ſᷣm ꝙ
dicit Aug.ↄtra manicheos. Eñ nõ ꝗpter hoc optet dice
re duplicẽ eẽ materiã. Ad quaꝛtũ dicẽdũ.qꝙ illa rõ ꝓꝑ⸗
cedit m ſtatũ in quo mõ eſt celũ ⁊ teꝛra.nõ ſm ſtatũ in
quo tũc fuerũt.i Qũc em̃ ex teꝛra poteſt fieri aqua vł aeꝛ
nõ ſic aũt fit aligꝗd aliud ex materia celi.Siłr rũdendũ
eſt ad quintũ. Ad hoc vᷣo qð obijcit᷑ ꝙ ſi vna eẽt mate⸗
ria ↄtinua celi ⁊ eoꝝ que ſũt ĩfra celũ.moto illo illa mo
uerent᷑.dicendũ eſt. ꝙ vel diſtinctõe foꝛmaꝝ facta eſt di
ſtinctio mateꝛiaꝝ vel nõ:ſequit᷑ ꝙ ſi vna eẽt mateꝛia.q;
ptinintatẽ hẽent nature.ei que fierẽt ex illa. illud
ðvᷣo quod querit᷑. Atꝝ vtrũq; eẽt infoꝛme vel no. Rñden⸗/
du ſm hoc.ꝙ vtrũq; eẽt infoꝛme ſed nõ ſilr oĩno:plus eĩ
accedebat ad eẽ foꝛme vnũ qᷓ alteꝝ.ſed in hoc ſibr.ꝙ in⸗
foꝛime erat.i.indiſtinctũ:hᷣ ſᷣm Hugo.terꝛa erat ipᷣm ter⸗/

—

.

re elemẽtũ.ꝑ celũ pᷣo mobilis ↄfuſio reliquoꝝ triũ:⁊a lo⸗
qgt m opiniõeʒ illoꝝ.ꝗ dicebãat oia fieri ex quatuoꝛ ele⸗
mẽtis.ſed huic opiniõi non acquieſcit᷑ im phos.nec ᷣm
aug. terꝛa dicit᷑ ibi elemẽtũ.ſed elemẽtoꝝ materia.

D terciũ quo querit᷑. Atꝝ omia eẽnt ſimul
creata.qð videt᷑ ꝑ hoc qð dicit᷑ Ecci.xviij
Nui viuit ineternũ creauit oĩa ſimul. Itẽ
NViẽ in ᷣncipio gen. Iſte ſũt generatões celi
teꝛre in die quo creauit deꝰcelũ 2 terꝛã & vno die. ſil
Cõtra.mẽſura rñdet mẽſurato:ſed res mẽſurate ĩ ſua
natura erãt oꝛdiate.q̊ ⁊ mẽſuꝛe ſᷣm pꝛiꝰ⁊ poſteriꝰ.Si ꝗ̊
cre atũ eſt firmamẽtũ.⁊ ea que ſũt ĩ terꝛa ſᷣm pꝛiꝰ ⁊ po.
ſteꝛiꝰerũt creata. Pꝛeteꝛea.facta erunt in diuerſis die
bo.⁊ ita in diuerſis tꝑibo.vt oꝛdo ĩ mẽſuꝛa rñderet oꝛdi⸗
m i mẽſurato:ꝗᷓ paꝛi rõne dicerent᷑ creata ſᷣm pꝛiꝰ ⁊ po⸗
ſteriꝰſicut facta.Si vᷣo ſimul dicat indifferẽtiaʒ vt cum
dẽ. Qui viuit ineternũ ⁊c̃.hoc nõ videt᷑.cũ vnuʒ nõ dica
tur crea tũ in pᷣncipio ſed duo.⁊ ita nõ omia dicant᷑ ſi⸗
mul creata.qꝛ in vna materia que de nõ eẽ ꝓdit in eſſe.
Ao qð dicẽdũ.ꝙ ſimul dicit indifferẽtiã meſure ex ꝑ⸗
tẽ creatoꝝ.que tñ creata ſũt ĩ duplici rõe matẽie ſcʒ celi
7 teꝛre. Ad hãc em̃ duplicẽ materiã oĩa coꝛꝑalia reducũ
tur.differẽter aũt dicunt᷑ materia.celũ em̃ dicit᷑ materia
vt in qua facta ſũt.teꝛra aũt vt ex qua duxerũt oꝛiginẽ
⁊ adhuc ducũt.i Ad obiectũ aũt dicẽdũ.ꝙ nõ eſt ſimile
de creatõe ⁊ factõe.factõ em̃ reſpicit ſoꝛmas diſtinct as
vbi oꝛdo deſignat᷑.⁊ ita pt᷑ deſignaꝛi dies.ſᷣm ꝙ dies eſt
ex reuolutiõe luminoſi.creatõ vo vt diſtinguit᷑ a facere.
reſpicit materiã.⁊ ita nõ dẽ ibi pꝛius ⁊ poſteriꝰqð reſpi
cit foꝛmã ſed ſimul.nec oꝑtet ſi mẽſurata ſũt i natura oꝛ
dinata.qꝙ ꝓpter hoc ſit oꝛdo ex ꝑte mẽſure:ad pꝛiꝰ em et
poſteriꝰnatura.ñ ſeqꝗt᷑ Feraee duratõe.⁊ ſic pzʒẽ

rñſio ad pᷣmũ obiectũ.¶ Huiꝰrei ga querit᷑. Utꝝ cꝛea
tio fuit ſimul cũ factõe.qua ſingla facta ſũt.ꝙnõ aꝛguit᷑
ex hoc.ꝙ nõ ſimul oĩa facta ſũt.Fm dieꝝ diſtinctõʒ ⁊ lſi⸗
mul creata ſũt.eꝛgo creatõ nõ fuit ſił cũ factiõe. Item

creatõ añ oẽm diẽ.factio nõ añ oẽm diẽ &̊ ⁊c.¶ Si voñ

ſimul.tũc querit᷑ quãta fuit diſtãtia.⁊ qua neceſſitate fu

it moꝛa. Rñdet hugo mihi videt᷑ quãtũ oniceꝛe valeo.ĩ⸗

ter creatiõʒ ⁊ diſpoſitõiz reꝝ.oꝛdinẽ quidẽ tꝑis.ſed nul
lam fuiſſe moꝛã interiectã:ita vt veꝛe quidẽ dici poſſit.̊
poſt illud factũ fuiſſe.ſed inter hoc factũ ⁊ illud.nullaʒ
oĩno dilatõʒ interueniſſe. ¶Zu poſito igit ex pdictis
ꝙ oĩa facta ſũt ſimul.ꝓut:ſ.differẽtia ſit inter creatõeʒ
7 factionẽ.⁊ ꝙ li ſimul dicit indifferentiã mẽſure nõ ſub
ſtancie vel mateꝛie querit᷑ ð iſta differẽtia mẽſuꝛe vtꝝ.ſ.
ſit paꝛtibilis vel impaꝛtibilis.⁊ hoc eſt quereꝛe. vtrum
omnia creata fuerunt in vno nunc indiuiſibili. aut in

pluribus.ſiue ſingula in ſingulis nunc.⁊ nunc non lo⸗

quamur dæ potentia dei.Non enim eſt dubium quin de
us potuit in vno nunc creaꝛe omnia.ſed d congruentia
actionis.vtrum ſcilicet congꝛuentius creaꝛet in vno nũc
q; in pluribus.videtur ꝙ ſic.quia creatio eſt ad manife⸗
ſtationem potentie diuine. ſed magis manifeſtatur dei
potentia creando multa in eno nunc. qᷓ; multa in mul⸗
tis nunc hoc per ſe patet.eꝛgo creaꝛe in vno nũc. magis
congruebat potentie diuine ⁊ actioni eius.que eſt ex po
tentia. Item creata exeunt a pꝛimo per aſſimilationem
ad ipſum vnde congruit ꝙ illo modo exeant quo maioꝛẽ
habent aſſimilationem.pꝛout competit cꝛeature.ſed pꝛi⸗
mum eſt vnicum⁊ ſimplex ⁊ indiuiſum eſſentia ⁊ dura⸗
tione.hoc totum non poteſt conuenire creature niſi per
diminutionem: cum vero exeunt multa a pꝛimo in vni⸗
co nunc.eſt ibi vnitas in duratione ſuo modo.⸗ eſt mul
titudo vel diueriſtas in eſſentia.Si autem exirent mul⸗

ta in multis.nunc eſſet ibi diuerſitas 2 durationis ? eſ⸗

ſentie.ergo magis aſſimulantur creata pꝛimo.ſi crean
tur in vnico nunc.qᷓ ſi in multis:ergo ⁊ illud magis co⸗

— —

——— - D8ʃ(b— „— — — —

19 7 do⸗
nſisdie
etoꝛch,
r po⸗
dtchn
ödicn
cant ſi
lineſe.
Ureer⸗
eſczeel
lreltei
naterg
g
Klunde
linctas
degeſt
lſoeere.
göfeſpi
tunmo⸗
Peſtet
ſeß;
nce
Sget
izai
(Feen
Givon
ſtateſfu
gleo. d
ſoonl
oſit
pulla;
rpcian
crendig
tnöſt⸗
d
un
Aut In
nonlo⸗
nin
Uentia
monic
nonite
Nur di
inmol
mog
tap⸗
tionen
ommi
ſcpn
1Oua⸗
izer
Srn
Atmul
1 nol
1
en
(Sc⸗

Nueſtio

gruit. ¶ Item ſingulare eſt quod cõcernit hic⁊ nũc vt di
cit phᷣus vniuerſale aũt vel ↄmune inqtum huiuſmodi

nõ ↄcernit bic ⁊ nüc loquamur ergo 'm opinionẽ gre.

ꝙ; om̃ia creata ſũt ſimul in quadam ↄmunitate ⁊ vniuer
falitate.⁊ nõ in indiuiduatiõe que poſt ſecuta eſt. hoc eĩ
eſt quod dicit gre. Om̃ia ſimul in ſubſtantia facta ſũt 2
in ſpecie. ergo ip̃is creatis ſic in ↄmunitate ſe habẽtibus
nõ competit diuerſitas in nũc:que tamẽ diuerſitas ↄpe
teret.ſi crearentur in ſua inaliuiquonone⸗Qnos cõ⸗
cedimus.ꝙ om̃ia creata ſunt in vnico nũc.⁊ illud nunc

nõ eſt eternitatis nec nũc tempoꝛis.ſed nũe eui:⁊ hoc di
cimus.tũ qꝛ magis manifeſtatur dei potẽtia creando in

vno nũc multa.tum quia creata hoc mõ plus ↄueniunt
cũ pꝛimo ſicut obijciebat᷑. ¶ Sed adhbuc obijcitur. quia

maioꝛ adhuc videretur aſſimilatio.ſi tm̃ vnũ ĩ vno nuc

creaꝛet ꝙᷓ ſi multa:quia tunc eſſet aſſimilatio ⁊ in eſſen⸗

tia 2 in duratione. Reſponſio ꝙ verum eſt ꝙ tũc magis
ſiue maioꝛ eſſet aſſimilatio.ſed nõ intantũ manifeſtare⸗
tur dei potentia.vnde adhuc plus ↄgruit multa creare
in vno nunc qᷓ; vnum in vno nunc ⁊c̃.

Bquaꝛtum quo queritur.vtrũ creatio ce⸗
li ⁊ terꝛe fuit ante om̃em diem: ꝙ nõ videt᷑
per hoc quod dicitur Geñ.ij. IZſte ſunt ge
L erationes celi ⁊ terꝛe.quando create ſũt
in die quo fecit deus celũ ⁊ terꝛam.ergo in die fecit celũ
7 terꝛã: ſed ſuũ facere nihil aliud eſt ꝙᷓ creaꝛe.ergo ĩ die
creauit.¶ Item obijcit manicheus.nũquid creauit deꝰĩ
tenebꝛis aliquid:ꝙ ſi creauit.erat in tenebꝛis.quomo⸗
do ergo inhabitat lucẽ inacceſſibileʒ: ꝙ ſi habitat in ly⸗
ce fecit om̃ia in luce.ergo celuʒ ⁊ terꝛã.ergo ĩ die.¶¶ Cõ
tra. dies eſt pñtia lucis ſuper teꝛrazʒ.ſed nodum facta eſt
lurx.eꝛgo nõdum fuit dies.⸗¶ Item aug.xij.confeſ.infoꝛ⸗
mem materiã feciſti ante omneʒ diem.ſed infoꝛmis ma⸗
teria celi ⁊ terꝛe deſignantur noĩe eꝛgo celum? teꝛra fa
cta ſunt ante om̃em diem. ¶ Ad quod reſpondet᷑. ꝑ hoc
quod dicit Aug.ſuper geñ.v.iõ eſt hic inquit liber cꝛe
ature celi ⁊ terꝛe.cum factus eſt dies.ſatis vt opinoꝛ oñn

dens nõ hic ſe cõmemoꝛaſſe celum ⁊ teꝛram ſicut in pꝛi⸗
cipio anteqᷓ fieret dies cum tenebꝛe eſſent ſuꝑ abijſſum.

Sed quomodo factum eſi celum ⁊ terꝛa cũ ſactus ẽ di⸗
es id eſt iaʒ ſoꝛmatis ⁊ diſtinctis paꝛtibus et generibus
quibus vniuerſa creatura diſpoſita atq; cõpoſita reddi
dit hanc ſpeciem que mundus vocatur. Per quod patʒ
ꝙ creaꝛe celum ⁊ teꝛraʒ dicitur dupliciter. Elel infoꝛmẽ
materiaʒ facere.vel ꝑ ſpecies ⁊ foꝛmas diſtinguere:hoc

vltimo modo dicitur dies cũ dicit in die ⁊c. Alio vpᷣo mo

do accipitur in li.confeſ.cum dicitur infoꝛmeʒ materiã
feciſti ante om̃eʒ diem. Hugo illud pꝛimuʒ momentũ tẽ
poꝛis quo cꝛeata oĩm viſibilium ⁊ inuiſibilium natura
neq; nox fuit neq; dies.⁊ tamen tempus fuit.quia mu⸗
tabilitas fuit.¶ Ad illud vᷣo quod obijcitur deum feciſſe
in luce ſicut habitat in luce.Reſpondendum ꝙ lux dici

tuꝛ.vel lux intelligibilis que ipſe eſt.⁊ in hac luce facit.

vel lux coꝛpoꝛalis.⁊ in hac vel hac exiſtente.nõ creauit
celum ⁊ terꝛam.cum dicatur tenebꝛe erant ſuper faciem
abijſſi. ¶ Querit etiam hugo ð celo ⁊ texra creatis.vbi

materies illa infoꝛmis ſubſtitit.an vbi modo foꝛmata

ſubſtitit.an in alio loco vel minoꝛi.qj Ad quod reſpon⸗
dendum ſine pꝛeindicio ꝙ ibi ſubſtitit terꝛa vbi nunc eſt
Alia vᷣo que nomine celi deſignantur vel aque circum⸗/
quaq;.vt non poſſet teꝛra appaꝛere quod erat. Vnde di⸗
cit hugo.ꝙ erat terꝛenum hoc elementum medio eodem
q; loco vno ſubſidens ceteris in confuſione permixtis
foꝛma melioꝛe pꝛeditum.ſed iſdem circumquaq; in mo⸗
dum nebule ob pauſis ita inuolutum. vt appaꝛere non
poſſet quod erat.Illa ðo tria ſicut dictum eſt.adhuc in

vyna cõfuſione permixta.ſiue potius in vna ↄfuſa permi⸗

xtione circumquaq; ſuſpenſa eo vſq; in altum poꝛrigebã

embzum quaꝛtum

xlv.

tur quouſqʒ nune ſummum coꝛpoꝛee creature pertingit
totum hoc ſpacium.quod a ſuperficie terꝛe medio iacen
tis loco.vſq; ad extremum ſupꝛemumq; ambitus celi li⸗
mitem patet.illa nebule ⁊ caligine replebatur. circa vᷣo

iſta que mipil certum habent ex ſcriptura :nihil temere
diffiniendum eſt.

Queſtio quadrageſima

a de creatione rerum coꝛpoꝛalium in ſpeciali

Icto de bis que cõ

muniter pertinent ad creationem. Cõ⸗
ſequenter dicendum eſt de his que per⸗
N 1 tinent ſpecialiter. Et circa hoc querun⸗
tur quinque.
4 Pꝛimo queritur. Quid vocetur pꝛincipium.cum di⸗
citur. In pꝛincipio creauit deus celum ⁊ terꝛam.
4¶Scðdo quid intelligitur nomine celi ⁊ teꝛre.cum dici⸗
tur creauit celum ⁊ terꝛam.
Tercio quaꝛe non fiat mentio te alijs elementis.ſed
tm̃ de teꝛra:cum ſint nobilioꝛa.
¶ Quaꝛto de hoc quod dicitur. Lenebꝛe erant ſuper fa
ciem abijſſi.
uino de hoc quod dicitur. Spiritus domini fereba
tur ſu

er aquas.
Fembzuz primuz

D pꝛimũ quo querit᷑ de bhoc quod dici in
pꝛĩcipio.quid vocet᷑ pꝛincipiũ:⁊ ſᷣm aug.
in li.oↄfeſ.duplex eſt expoſitõ.⁊ boc idẽ hr
in glo. ſ. in filio vel ᷣbo.vel ĩ pꝛicipio tꝑis
4 Scðm aũt pꝛimã expoſitõʒ querit᷑. Aidet᷑ em̃ ꝙ nõ de
beat ſupponere ꝓ filio.iã creare eſt ↄmũe toti trinitati
filiꝰaũt nõ in filio creat.nec ſpũſſãctus in filio. Pꝛete
rea.ĩ pꝛicipio dicunt᷑ creata.in vᷣbo aũt facta.dẽ ei dixit
2 facta ſũt.⁊ iohis.j.oĩa ꝑ ipᷣm facta ſũt.que differentia
eſt.il Si vo ſumat᷑ ꝓ pꝛincipio tꝑis.nõ videt᷑ vex · tpᷣus
em̃ ocreatũ eſt.tpᷣus aut nõ eſt in ſui initio ſcʒ in inſtãti.
¶ Ad pꝛimũ dicẽdũ.ꝙ licet creaꝛe ſit vmune toti trinita
ti.tñ hic pt᷑ apꝛopꝛiaꝛi vt ſit ſenſus.Oeus pꝛ in pᷣncipio
.i.in filio.qui eſt pꝛĩcipiũ de pꝛicipio creauit:ſicut em cũ
dr.om̃ia in ſapiĩa feciſti.ſapia licʒ ↄmuniter dicat᷑ de tꝛi
bo ꝑſonis.tñ apꝓpꝛopꝛiat᷑ ꝑſone filij.⁊ fit directio ad pꝛeʒ
ſic ⁊ hic pꝛincipiũ poteſt apꝛopꝛiaꝛi. Joh̊.viij.dic filiꝰð
ſe.Ego pꝛĩcipiũ ꝗ ⁊ loquoꝛ vob. Ad ſcom dicẽd nʒ.ꝙ
pꝛicipiũ aptat᷑ creatõi.pbũ dᷣo ei qð eſt fieri.lʒ vtrũq; cõ
munit reſpiciat vtrũq;.qꝛ pꝛĩcipiũ reſpicit actũ pᷣmum.

acxtaũt pᷣmꝰeſt, pducere res de nihilo.hoc em̃ ↄueiĩt pꝛĩ⸗

cipio diuio ⁊ nulli alteri. Vñ ſi pꝛĩcipiũ ̃ſpicit fieri ſᷣm
ꝙ appꝛopꝛiat᷑.H ẽ ᷣim poſteriꝰ. vᷣbũ vo cũ ſit declaratinũ
⁊ diſtictiuũ.declaratõ aũt ⁊ diſtinctõ foꝛmã aut ſpẽm r⸗
ſpiciũt:recte vbi agit᷑ de foꝛmatõe vł diſtictõe.vſꝰ ẽ vᷣbo
Cicẽdi vel noĩe vᷣbi.ſiẽ̃ hẽ in põ. leꝛbo dñi celi formati
ſũt.¶. Ad vltimũ dom ꝙ lʒ pꝛicipiũ dicat initiũ tꝑis.ni
hilomĩꝰpt᷑ dici tpᷣs eẽ cꝛeatũ.i.q; mẽſuꝛat mutatõʒ nõdũ
eĩ erat motꝰ.mutatõ at᷑ poterat eẽ ĩ initio tꝑis.deĩde vᷣo
fcto mobili.factꝰẽ motꝰ:⁊ ſi iueiat᷑ motꝰeẽ coeq̃uꝰmate⸗
rie pᷣme.dðm ẽ.ꝙ motꝰaccipit ꝓ mutatõe.baſiliꝰ tñ ĩ ex
amerõ.aliter erponit dicẽs.ꝙ alia t᷑nſlatõ h pᷣmo ⁊ ſᷣm
boc ẽ ſenſꝰ.ante celum ? terꝛa nihil creauit.

embꝛum ſecundum

*

—,— ſcõm quo querit᷑.ð hoc ꝙ dicit᷑ creauit
celũ.Diuidit᷑ em̃ celum ↄtra terꝛam ⁊ loꝗ
tur de coꝛꝑibo.ergo celum nõ ↄtinebitur ĩ
noie terꝛe.¶¶ Cõtra noie terꝛe notat᷑ mate⸗
a infoꝛmis.de qua fecit celũ ⁊ teꝛrã.dẽ em̃ terꝛa erat ĩ⸗

⁊ hoc idẽ eſt ꝙ terꝛa.ergo celum continetur in noĩe ter⸗

anis ⁊ vacua.vel ᷣm aliã lr̃am inuiſibilis ⁊ incõpoſita

—*

re · ¶¶ Itẽ dicit᷑ in pẽ.Celũ celi dño ⁊c̃. Ibi diſtinguit ce
lũ ⁊ terꝛã tanqꝗ; diuerſã habitatõʒ.Et dicit ꝙ ꝑ celũ in⸗
telligit᷑ celũ empirꝛeũ qð ſtatim ſct̃is ãgelis eſt repletũ
ſed oſtat ꝙ ãgeli ſiẽ dicit Aug· creati erãt ſimul cũ ma⸗
teria inferni. Añ dicit in li.afeſ. Ouo reꝑio que feciſti
caꝛẽtia tꝑibo.cũ tñ neutꝝ tibi coeternũ ſit.Vnuʒ ꝙ ita
foꝛmatũ eſt.⁊ ſine vllo defectu ↄtẽplatõis.ſiue vllo inteꝛ
uallo mutatõis:qꝙuis mutabile.tñ nõ mutatũ.tua eter⸗
nitate atq; ĩmut abilitate ꝑfruat᷑.Alteꝝ qð ita infoꝛme
erat vt ex qua foꝛma in quã foꝛmã vel motõis vel ſiatio
nis mutaꝛet᷑.quo tꝑi ſubdaꝛet᷑ nõ haberet:q̊ ãgeli ad ce
lũ ꝑtinebãt. Reſtat ̊ ꝙ noie celi intelligit᷑ empirꝛeũ et
ãgeli:⁊ ita nõ videt᷑ ꝑtinere ad infoꝛmẽ materia.que no
mie celi vel aque deſignat᷑.i¶ Itẽ videt᷑ ꝙ celũ empirꝛeũ
cũ ſit coꝛpus.ptineatad materiã infoꝛmẽ:celũ eĩ empir
reũ ꝑs eſt mũdi.ꝓut mũdus dicit᷑ machina mũdana:vᷣ
ex materia ĩfꝛomi factꝰeſt mũdꝰ.ergo celũ empirꝛeum.
Itẽ dicit hugo.q ꝑ celũ intelligit᷑ quicqd eſi mũdi ſẽ⸗
ſibikt p̃ter terꝛã. Vn dicit ĩ altũ poꝛrigit. quouſq; ſũmũ
nature coꝛpoꝛee ꝑtingat:eꝛgo celũ empiꝛreũ ↄtinebat᷑ in
materia infoꝛmi.celi Corra celuz celi dꝛ empirꝛeũ ꝙ;
ſetis ãgelis eſt repletũ:ſed eis nõ ↄgruit habitatõ infoꝛ⸗
mis iã ſoꝛmã hñtibo.ergo illð celũ erat foꝛm atũ.⸗ vd
pinũ dicẽduʒ.ꝙ licet cel diuidat᷑ ↄtra terꝛã.i.materiazʒ
infoꝛmẽ de qua hec fierẽt inter ſe diuidũt᷑.nibilominus
cũ dicit᷑. terꝛa erat inanis ⁊c̃. ibi celũ ↄtinet᷑ ſub infor⸗
mitate terꝛe.alit em̃ quodãmõ accipit᷑ nomẽ teꝛre. Pꝛi⸗
mo accipit᷑ ꝑ materia ĩqᷓtũ ex ea futura erat terꝛa:ſecũ⸗
do ðᷣo accipit᷑ ↄmũiter.il Ao ſcõm dicẽdũ eſt.qꝙ celũ em⸗
pirꝛeũ ↄtinet᷑ noĩe celi.⁊ ſicut ãgeli quodãmò dicebant᷑
infoꝛmes.pᷣuſqꝙᷓ reciꝑẽt foꝛmã gre:q noĩe lucis deſignat
ita ⁊ celũ empiꝛreũ poterit dici infoꝛme.quouſq; dñs in
foꝛmã ꝑfecta redigeret.dicẽdo fiat lux ⁊c.⁊ ſᷣm hoc no⸗
mie lucis nõ intelligit᷑ tĩ lux q diſtinguit ꝑ reuolutõeʒ
ſui noctẽ ⁊ diẽ:ſed etiã lux diſticta a tenebꝛis.quõ celũ
empiꝛreũ eſt lux diſtĩcta:tenebꝛe em̃ hic fiũt ĩ aeꝛe aqua
7 teꝛra.ibi aũt nõ.q¶ Ad aliud vo dicẽdũ.qꝙ licet ꝑtĩeat
celuʒ empireũ ad agelos.nihilominꝰtñ potuit aliqͥ mõ
ad materiã infoꝛmẽ ꝑtineꝛe. Et ſic videt᷑ hugo ſentire.
In talibus aũt nõ eſt temere diffiniẽdum.

embꝛuz tercinz

O terciũ quo querit᷑ rõe eiꝰ ꝙ dicit᷑ terꝛa
creata.quaꝛe nõ fit mẽtio de alijs elemen
tis ĩ creatõe.cũ ſint nobilioꝛa.¶ Pꝛeterea
it mẽtio de aqua.⁊ ſᷣm vnã expoſitiõʒ de
eꝛe. de igne vo nulla fit mẽtio.cũ ſit inter elemẽta nobi
liſſimũ.¶ Av qð rnñdendũ.ꝙ nũeratis extremis coꝛꝑi⸗
bus.dat intelligeꝛe media:⁊ poſſet dici ꝙ nomie celi in⸗
telligit᷑ ignis.eſtem celũ igneũ:⁊ ſiłr aer.eſt em̃ celũ ae⸗
reũ.terꝛa vᷣo eſt alteꝝ extremoꝝ.aqua vo tenet mediuʒ.
Vel ꝑ teꝛrã ⁊ aquã ſic dicit aug. ↄtra manicheos.intel
ligit᷑ materia infoꝛmis que ſe ht᷑ ad oĩa.noĩe aũt terꝛe 2
e noĩant᷑.qꝛ hec ſũt nobis ꝓpĩquioꝛa 2 manifeſtioꝛa.
Sed quid eſt.ꝙ dicit terꝛã eẽ inanẽ ⁊ vacuã.vel inui⸗

ibilẽ ⁊ incõpoſita m aliã trãſlatõz. nõne teꝛra.i.mate

ria foꝛmas habuit.⁊ ita nõ vacua fuit.q Itẽ inane dici
tur qð eſt ſine ſoliditate.nõne terꝛa tũc hũit ſoliditateʒ
coꝛꝑalẽ. 4¶ Item viſibil erat.cũ eẽt coꝛpꝰ ↄpoſitioneʒ ha
bebat. cũ nõ eſſet ſimplex vt deꝰſed creatura.quaꝛe ꝗᷓ dẽ

incõpoſita. Pꝛeterea.erat ibi foꝛma cũ materia.⸗ Itẽ

quid noĩe abyſſi deſignat᷑. Si em̃ abiſſus idẽ eſt qʒ ter⸗
ra.ſicut dicit Aug.quaꝛe potiꝰdẽ ꝙ tenebꝛe erãt ſuꝑ fa⸗
