qð ſequit᷑ ſanguis ẽ ꝓinquioꝛ pꝛĩcipio vite ⁊c. põt di
ci ꝙ hmõi ppin qtas nõ ẽ cã vite fiue viuificatõis.ſ̊ᷣ po⸗
tius aptitudo ſuſcipiẽdi vitã ſiue viuificatõem ab anĩa
que ꝓuenit ex ꝓpinquitate ſiue confoꝛmitate armonie et
neruoꝝ q̃ ẽ rei viuẽtis ad aĩam viuificãtẽ.¶ Ad vltimũ
dicẽdũ. ꝙ humoꝛes nõ nutriũtur vel augmẽtant᷑ ſiẽ il⸗
la q viuũt ex influẽtia aĩe ꝑficiẽtis illud qð cõtinet ipos

humoꝛes.Vñ illa eadẽ ꝓpꝛietate qua dicũtur viuẽ. di⸗

cũtur nutriri et augmẽtari. ꝓut nutriri et augmentari
dicũtur oꝑa vegetatiue.hoc dico qꝛ ĩ aliquo vegetare et

augmetari nõ ẽ opus vegetatiue.ſicut in igne qui dicit᷑

nutriri et augmẽtari.

litate pꝛimi hominis. =
Domiã intenditi
in ꝑte iſta determinare de paſſibilitate
pꝛimi hoĩs ꝑ ſeꝑatõem aie a coꝛpe.hoc
ẽ vtrũ erat moꝛtalis.moꝛs aũt ẽ qᷓi pᷣna

tõʒ pᷣudtois.ᷣ aliqͥ ſũt tacta de vita vñ etiã ſegꝗt de moꝛta⸗
litate.de q̃ q̃tuoꝛ querẽt᷑. Pꝛio Sqret᷑ abſolute de eiꝰmoꝛ
talitate ⁊ immoꝛtalitate.ſi erat moꝛtalis vel imoꝛtalis.
Secũdo habito q immoꝛtalis a quo erat illa immoꝛ
talitas. Lercio vtrũ eadẽ erat cum immoꝛtalitate glie.
arto verü eadẽ erat potẽtia qua erat moꝛtalis et im

.

Aleerit᷑ pꝛimo vtrũ pꝛimus hõĩ
cetie erat paſſibilis ꝑ ſeꝑatõem aĩe a coꝛ⸗
poꝛe.⁊ hoc ẽ vtrũ erat moꝛtalis qtum ad

— .coꝛpus.hac queſtionẽ deteꝛmiat mgr̃ ĩ ſen
ten. ij. li. dicẽ

s ſic. Pꝛimꝰhõ m naturã coꝛpis terreni

immoꝛtalis fuit quodãmodo ̃m aliꝗd. quia potuit nõ

tio vite. et cognitõ habit?ofert ad ↄgni

ſtatu inno

moꝛi.et moꝛtalis quodãmodo qꝛ potuit moꝛi. Sʒ oñdi⸗

tur ꝙ fuit immoꝛtalis tũc.i.nõ potẽs moꝛi.ſic dic apłs.

–—

ro.vj.ſtipẽdia peccati moꝛs.̊ nullo mõ ifligẽda ẽ moꝛs

niſi poſt peccatũ.& ante peccatũ nulla ẽ paſſibilitas ad
moꝛtẽ.q; peccatũ ẽ mediũ ſine qͥ nullo mõ põt ſuſcipi ex
ꝑte ſuſceptibilis pena.neqʒ infligi ex ꝑte inſtigẽtis.̊ pi
det᷑ ꝙ in ſtatu innocẽtie nullo mõ fuit coꝛpus ſuſcepti⸗
bile moꝛtis. ¶¶ Itẽ moꝛte coꝛꝑis coĩcat᷑ paſſio aniĩe.ſ.pe⸗
nalis.̊ impoſſibile fuit aiam paſſibilẽ eẽ paſſione pena
li ĩ ſtatu innocentie.ergo et coꝛpus eſſe moꝛtale.⸗ Jtem
nulla creatuꝛa poterat inferre paſſionem anime ade in
ſtatu innocentie.q̊ nec coꝛꝑi eiꝰmoꝛtẽ. ̊ coꝛpus eius fu⸗
it immoꝛtale.paſſibilitas aũt paſſiua dr reſpectu pote⸗
ſiatis actiue.maioꝛ patet ꝑ yſido.in li.de trini.dicẽtem
dũ hõ in paradiſo innocẽter viueret.ignis eũ nõ vreret
aqua nõ mergeret.nec ſpinarũ aculei vulnerarẽt.nõ ab
ſentia geris ſuffocaret.nec oĩa q̃ nocẽt moꝛtalib impe⸗
Diret.¶¶ Itẽ potetia obediẽtie ĩ creatura ẽ reſpectu totiꝰ

poteſtatis diuine.& ſi deus nõ potuit infligere moꝛtẽ in

illo ſtatu.qꝛ minimũ incõueniens ẽ impoſſibile deo.nec
hõ ſᷣm coꝛpus fuit paſſibilis ad hoc:paſſibilitas ei obe
diẽtie ampliſſima ẽ oĩm que ſunt ipius creature. ¶ Cõ⸗
tra.aug.xiiij.de ciui.dei.xxvj.c.Cibus aderat ne eſuri⸗
ret.potus ne ſitiret.lignũ vite ne ũllũ ſenecta diſſolueꝛet
ex hoc verbo vidqr̃ ꝙ diſſolubilis erat ſenecta quãtũ fuit
ð ſua natnra.ſᷣ ſi erat diſſolobilis ſenecta erat moꝛtał.
Iteẽ ae baptiſino puuloꝝ. habebat adã de ligno⸗
rũ fructibo refectõem cõtra defectõem cx ligno vite. ſia⸗

bilitatẽ cõtra vetuſtatẽ.et ita videt᷑ ꝙ de natuꝛa ſua fuit

defectibilis et paſſibilis ad vetuſtate.⁊ ſimiliteꝛ fuit po
tẽs moꝛi.i IStèe in pꝛimo ſtatu babebat poteſtatẽ pecc⸗

di.ᷣ ⁊ moriedi.Vñ hugo.pꝛimus hõ ꝙtum ad naturã

coꝛpoꝛis terreni.⁊ immoꝛtahs factus ẽ ſm aliquid. qa
potuit nõ moꝛi.⁊ moꝛtalis ſᷣm aliꝗd.qꝛ potuit moꝛi.ſic
em̃ in illo pꝛimo ſtatu habnit poſſe peccadi vel peccare

et poſſe nõ peccare.qm̃ hoc fuit pꝛimi arbitꝛij libertas.

ita etiã in eodẽ ſtatu habuit poſſe moꝛi et poſſe nõ moꝛi
qĩ i pꝛima coꝛꝑis humani immoꝛtalitas ᷣm ali
ad. ¶ Sed intelligẽdu ẽ ꝙ pᷣter illa potẽtiã qᷓ ẽ obedien
tie.ẽ potẽtia que ẽ ſolũ materialis.vt illa q ẽ tm paſſiua
nulla hñjs inclinatõem ad actũ illiꝰpotẽtie.Eſt ⁊ alia q̃
S aſſibili vt illa qᷓ bʒ inclinatõem ad actũ. Eſt 7 alia
q̃ habet diſpoſitõem ſuꝑaddita inclinatõi.Eſt ? alia qᷓ
ẽ neceſſitas.quelibet aũt iſtaꝝ triũ potẽtiaꝝ vltimo di⸗
ctaꝝ ẽ aliquo mõ diſpoſita reſpectu pꝛime qᷓ ẽ materiał

ſoli.ſᷣ quedã remotioꝛe diſpoſitõe:quedã ꝓpinquioꝛe.ð
boc vbi queſitũ ẽ de paſſibilitate pꝛimi hois.Cũ qqri
tur vtrũ erat moꝛtal ⁊c. Dicẽdũ ꝙ ſᷣm ꝙ moꝛtale dicit

paſſibilitatẽ ad actũ moꝛiẽdi pꝛimo mõ.i.ſolũ materia⸗
le.a ĩ nulla inclinatõne ad actũ hmõi.ſic fuit moꝛtalis.
Pꝛeterea.m ꝙ immoꝛtalis dic pꝛiuatoeʒ paſſibilita⸗
tis ſiue potẽtie tribo vltimis modis dicte.ſ.pꝛiuatõʒ ne
ceſſitatis ⁊ diſpoſitõis ꝓpingꝗoꝛis ⁊ remotõꝛis.ſic fuit ĩ⸗
moꝛtal.qꝛ neq; fuit ĩ neceſſitate moꝛiedi neq; ĩ diſpoſitõ
ne ꝓinꝗqᷓ neq; t remota.ↄcededo ſũt rões ſcde ptis qꝗ;
bo oñndit᷑ ꝙ poterat moꝛi. Ad pꝛimũ qð ĩducit᷑ ꝓ alia
ꝑte.ſ.pcim ẽ mediũ ſine qͥ pꝛimꝰ hõ ñ erat ſuſceptibił pe

ne.neq; potat abſq; alio infligi ⁊c. Dicẽdũ ꝙ ex H̊ ñ ſeg

tur ꝙ nõ potat moꝛi.qꝛ illð mediũ.ſ.pcrᷣm potat ĩduci.
Vñ ad h̊ ꝙ argumẽtũ eẽt nccriũ eẽt addẽdu.⁊ ĩ ſtatu il⸗

lo ñ erat potẽs peccaẽ᷑. Si ei n fuit ſuſceptibił peneĩ ſta
tu pᷣmo ñ intueniẽte pcto.⁊ ñ potat peccare.Ex his ſeq

ret᷑ ꝙ n potat moꝛi.⸗. Ao alið qð ſeqꝗt᷑.iſ.qꝙ ĩpoſſibile fu⸗

it miazʒ eẽ paſſibilẽ ĩ ſtatu inocẽtie ⁊c. Dicedũ ꝙ ᷣm h

dico paſſibile.dic potẽti ad actũ patiẽdi diſpoſitã ali⸗
quo mõ.et hec deteꝛmiatio ĩ ſtatu innocentie referat᷑ ad

illð.vera ẽ.ſi aũt referat᷑ ad h ꝙ dico impaſſibile nẽ ve⸗
rũ.: Ad illud qð ſeqt᷑.ſ.ꝙ nulla creatura poterat infer
re paſſionẽ ade ĩ ſtatu pᷣmo.ꝑ auctoꝛitatẽ yſido.⁊c. Di⸗
ccẽdũ ꝙ dũ ſtaret ĩ ſtatu inocẽtie mibil potat inferre illi

leſionẽ.ñ ex pᷣ ſeqt qᷓ oino fuit ipaſſibil qꝛ bobebat po/

SS

SS ð

— —

—

¶Nueſtio
tentiã deficiẽdi ab innocẽtia.q̃ fuit cã quare nibil pena⸗
le poterat ſibi inferri.Eñ ſic nõ ſeꝗt᷑ nõ poterat ledi in
ſtatu illo.i.dũ erat ĩ ſtatu illo. ille ꝗ eꝛat ĩ ſiatu illo nõ
potuit ledi.ſiue fuit illeſibilis.ſiẽ nec ſegtur in ꝓpoſito.
Ao vltimũ pt dici.ꝙ hoc ẽ duplex hõ ſᷣm coꝛpꝰ ĩ ſtatu
innocẽtie nõ fuit poſſibilis moꝛi ſiue ad moꝛiendũ.ex Bᷣ
ꝙ hbec veterminatio ĩ ſtatu innocẽtie pt detminare hoc
ꝙ dico poſſibilis.⁊ ſicẽ falſa.vel h̊ ꝙ dico moꝛi et ſic eſt
vera.⁊ B̊ vltimo mõ ſeꝗt᷑ ex pᷣma.ſ.hac.deꝰnõ potuit in
hligẽ illi moꝛtẽ ĩ ſtatu inocẽtie.q̃ ſiniłr ẽ duplex. In ſta
tu em̃ illo poterat deꝰ infligẽ moꝛtem.vᷣ nõ poterat infli
gere moꝛtẽ in ſtatu illo ⁊c̃.

mbꝛeum ſecundum

Equit᷑ inquirẽ a quo erat illa immmoꝛta
litas.Querit᷑ ̊ vtꝛũ illa immoꝛtalitas fu
it illi a natura vła gra. . a gr̃a oñditur
luc.x.hõ quidã deſcẽdit de bierłin ĩ hieri⸗
cho et in cidit in latrones ⁊c. IObi glo.ꝙ fuit ſi poliatus
Ftuitis ⁊ vulneratꝰĩ naturalibo.bᷣ fuit ſpoliatꝰ imoꝛta⸗
litate. 5 fuit de gratuitis. ¶ Ie aug.ſuꝑ gen.vj. ad litt.
iẽ ꝙ moꝛtalis erat ↄditõne coꝛꝑis.immoꝛtalis benefi⸗
cio cõditoꝛis. cõditõi nature coꝛpis fuit aligd additũ
beneficio dei qͥ erat immoꝛtale.h̊ nibil ẽ niſi gra.⸗ IJItez
cũ naturale ſit cõpoſitũ ex ↄtrarijs vt cõtrarijs diſſolui
neceſſe ſit.diſſoluet᷑ hõ niſi aliqd eẽt ſuꝑadditũ nature.
inbibẽs hmõi diſſolutõeʒ natuꝛe.qð vidr̃ dicẽ aug.xiiij
de ciui.dei.dicẽs lignũ vite adeꝛat.ne illũ vlla ſenectus
diſſoluẽt.g ñ vidr ꝙ a natura infuerit ei immoꝛtalitas.
Itẽ mgr hugo diiniguit tripliceʒ ſtatũ. In pᷣmo potuit
moꝛi ⁊ nõ moꝛi.In ſecũdo potuit moꝛi.et nõ potuit nõ
moꝛi.In tercio potuit nõ moꝛi et nõ poterit moꝛi. Pꝛi⸗
moſtatus ẽ innocẽtie.ſecũdꝰculpe.terciꝰgłie.diẽ &ᷓ de ſta
tu tercio ad hũc ſtatũ ꝑtinet ⁊ moꝛiedi ⁊ peccãdi impol⸗
ſibilitas.vtraq; tñ ex gra ñ ex natura.qꝛ ſi gra ñ adeẽt ĩ
altero moꝛiẽdi ĩ altero peccãdi nature poſſibilitas ñ de⸗

eẽt. Si g vltima immoꝛtalitas ex gr̃a erit.vbi moꝛiendi

poſſibilitas nõ erit:quãtomagis pꝛima ĩmoꝛtalitas ex
natura ñ fuit ibi moꝛiẽdi poſſibilitas.Ex hoc pʒ ꝙ im⸗
moꝛtalitas fuit a gr̃a. IJdẽ habet᷑ a mgr̃o ſentẽ.¶ SItẽ hõ

naturã poterat moꝛi &̊ ñ erat immoꝛtalł ꝑ naturã.cuʒ

Cotra a natuꝛa habuit coꝛpꝰi ꝑfecta eq̃litate ⁊ optĩia

ſekegane duo oppoſita ineſſe eidẽ ſᷣm eadẽ pᷣncipia

iberatõe qualitatũ vt ex dictis pʒ.illud em dr eẽ a na⸗
tura qð ẽ alicui inditũ ĩ ſua ↄditõe.⸗l Pꝛetea.a natura
habuit ex ꝑte aĩe potẽtiã nutritiuã.q̃ appoſitõe nutꝛimẽ
ti ↄſeruat᷑ indiuiduũ. Itẽ alimẽta naturalia erãt ſibi
data ĩ vſum.ſ.fructꝰlignoꝝ ꝑadiſi.cũ ꝗ̊ᷓ hec oĩa a natu⸗
ra fuerũt ſiue naturalia. bis at poterai vita ĩ ipo ꝑpetu⸗
ari.relinꝗt᷑ immoꝛtalitas fuit illi a natura.4 Item ĩ
ſtatu innocẽtie habuit vnde poſſet ſtare lʒ nõ vñ poſſet
ꝓſicere.⁊ G̊ a nata.qꝛ nihil erat coꝛruptõis ĩ illo qð eẽt
motiuũ ad malũ.ſ̊ ſtãdo ñ peccauit.⁊ ñ peccõdo n mo⸗
reret᷑.quare ſi ſine gr̃a poterat ſtare.ſine gr̃a poteꝛat vi
tã ↄtinuare vł ꝑpetuare.q̊ immoꝛtalitas fuit a natura.
Itẽ imoꝛtalitas ẽ a potẽtia ↄtinuãdi vitã.ſ conſtat q⸗
potẽtia viuẽdi ẽ naturalis.cũ ↄtrahat᷑ ex ↄiũctõe aĩe cũ
coꝛpꝑe qᷓ naturałẽ. S eadẽ ẽ potẽtia cõtinuãdi vitã qẽ vi⸗
nẽdi vt vidr.ſic eadẽ ẽ gra q viuificat ⁊ 2ſũmat ꝑſeuerã
tiã.ẽ potẽtia ↄtinuãdi vitã ẽ naturał.¶:!. Itẽ eadẽ poten
tia ẽ pꝛicipiũ vite et pꝛicipiũ cõtinuatõis vite naturalic
habuit i ſe pꝛicipiũ vite. Tc. ꝗ¶¶ IJtẽ natura ẽ ad hoc vt
ſaluet᷑ diuinũ eſſe quãtũ põt.diuinũ at᷑ eẽ ẽ ſiłr ſe bre. S
natura ẽ ad hoc vt illud ĩ qͥẽ ſiłr ſe habeat.ꝙ at᷑ ñ pt᷑ na⸗
tura ĩ h̊ vt ſaluet᷑ eẽ diuinũ ĩ eodẽ.h ẽ ꝓpt coꝛruptõz pec
cati.& ⁊ natura ñ coꝝupta.l.bene inſtituta ĩ Gͥ pf. ẽ cã
immoꝛtalitatis.¶ Itẽ ĩ pꝛimo ſtatu nibil eratiĩ pmo ho⸗
mie impellẽs ad coꝛruptõeʒ.igr de natura/ꝓpꝛia erat ĩ⸗

moꝛtalis.⁊ cũ nihil er illũ ledẽ potat.⸗ IteI eo ꝙ erat i⸗

nocẽs erat imoꝛtał.ꝗ a qͥ erat ĩnocẽtia eꝛat ĩmoꝛtalitas.
b innocẽtia erat a natura.ꝗᷓ et ĩmoꝛtalitas erat a natu⸗

vxcij.

ra..l Itẽ aug.de ciui.dei.deꝰẽ vita aĩe.aĩa ẽ vita coꝛpis

EVñ aia ẽ ſic mediũ inteꝛ deũ ⁊ coꝛpꝰ.rcipiẽs vitã a deo

tribuit vitã coꝛꝑi.& ſi aĩa ſꝑ eẽt cõiuncta ſue vite ſꝑ eẽt
coꝛpꝰↄiũctũ ſue.ſᷣ̊ ſtatu durãte innocẽtie ſꝑ eẽt aĩa oiũ⸗

cta ſue vite.̊ ⁊c.igit᷑ ſꝑ dediſſet vitã coꝛꝑi⁊? ita ĩmoꝛta

litatẽ.Si diceret᷑ ꝙ h̊ n ſeqret᷑.qꝛ hac rõe hõ ĩ gra ñ mo
reret᷑.Gᷣ tñ ñ ẽ ſilłe.qꝛ mõ ẽ coꝛpus neceſſario moꝛti adie
ctũ. Pꝛeteꝛea.illa influẽtia a deo ĩ adã ñ fuit qtuita ſed
naturał.¶ Itẽ vt dic aũg.xiij.de ciui.dei.nihil erat coꝛ⸗
ruptõis in coꝛꝑe vł ex coꝛꝑe.nullas moleſtias vllis eiꝰ
ſenſibo ingẽbat.nullꝰintriſecꝰmoꝛbo.nullꝰextrĩſecꝰ ictus
metuebat᷑.et ita ſine gr̃a fuit remota ab hoĩe oĩs cauſa
moꝛtis.q̃ꝛe fuit ĩmoꝛtalis ſine gr̃a.¶ Itẽ ĩmoꝛtalitas fu
it illi ex ligno vite.Dic̃ eĩ aug.ſuꝑ geñ.quodãmõ creatꝰ
ẽ hõ ĩmoꝛtalis.qð erat ei ex ligno vite.nõ ↄditõe natu⸗
re.moꝛtał erat rõe coꝛꝑis aĩalis.ĩmoꝛtalis bñficio oↄdi⸗
toꝛis.Et hugo dic̃.ꝙ pꝛimꝰille hõ nõ ſ̃m q̃litatẽ coꝛpis
terreni.g̊ ex beneficio vitalis edulij ñ moꝛi potuit.mani
feſte ſcriptura oñdit.vbi eũ ab eodẽ ligno eiectũ ne vitã
ipᷣ̃am ꝑpetuã ↄſeruaꝛe poſſz teſtat᷑ dicẽs.ecce adã q̃i vnꝰ
ex nobis factus.⁊ ita vidr ꝙ neqʒ de natura ſua neq; ex
gra erat imoꝛtalis ſᷣ ex ligno vite. Itẽ incidẽter q̃rit᷑.
ſi bꝛuta eẽnt vſa ligno vite.vtꝝ ↄtinuaꝛẽt vitã ſuã hmõi
vſu. ¶ Rñdendũ ꝗdã ponebãt ꝙ imoꝛtalitas ĩ pᷣmo ho
mie eẽt a natura.qꝛ a ſua natura habẽt aptitudinẽ adĩ⸗
moꝛtalitatẽ.ꝗdã ꝙ a graqꝛ a dono gtuitu habebat ↄple
tõem.⁊ pt᷑ eẽ exẽplũ ad h̊ cũ dr.hõ ẽ btificabilł. notatur
ibi aptitudo ⁊ diſpoſitio ſuꝑaddita. Siłr cũ dr̃. hõ ẽ ĩ⸗

moꝛtał. Elñ ſiẽ ho qdðammõ pt᷑ dici btificabił ꝑ naturã

ita pt᷑ dici qd ammõ brificabił ꝑ graz. ſiłr pᷣmꝰhõ imoꝛ⸗
tał.ꝓut eĩ h̊ꝙ dico btificabile iĩpoꝛtat aptitudinẽ ↄueiĩt
hoĩ ꝑ naturã.a natura ei ſua bʒ aptitudinẽ ad britudi⸗
nẽ.ſᷣm at᷑ ꝙ ĩpoꝛtat diſpoſitõʒ ꝑ quã ꝗs ſufficiẽteꝛ diſpo
nit᷑ ad ſuſceptõeʒ actꝰbtitudis ineſt illi ꝑ graʒ ñ ꝑ natu
rã.ſic &̊ lʒ hõ a nata habeat aptitudinẽ ad britudinẽ .ñ
Aꝓpt᷑ h dicẽqꝰẽ błiſicabił a nata.niſi valde ꝑ accidẽs.ſʒ
potius a gra diſponẽs ⁊ oꝛdinãs ad ſuſceptõʒ btitudis
imedia te.ſic ĩ ꝓoſito.pt h̊ dom ẽ ꝙ imoꝛtalitas pᷣmi
hoĩs ñ fuit a nata ſᷣ a gra vt habet᷑ a mgr̃o.ij.li.ſen. di⸗
cẽte.alteꝝ habebat a natura coꝛꝑis.ſ.poſſe moꝛi.alteꝝ
ðo ex dono gr̃e.h̊ iẽ dr̃ ab hugo.vt pʒ ex dictis.¶ No⸗
ta ̊ᷣ ꝙ ſiẽ triplex ẽ ſtatꝰ.ſ.ĩnocẽtie ĩ qàͥ potat pᷣmꝰhõ pec⸗
care ⁊ ñ peccare.ſilłr moꝛi ⁊ ñ moꝛi.Scðs ĩ qͥ potat pec
care ⁊ ñ potat ñ moꝛi.Terciꝰĩ qͥ potit ũ peccare ⁊ ñ po
terit peccare.ſiłr potit moꝛi et nõ poterit moꝛi.Silrtri
plex ẽ gr̃a.ſ.ꝑfecta ⁊ imꝑfecta ĩ duplici differẽtia.qnia
ꝑfecta eſt gra gtiſoata reſpectu gr̃e gratũfaciẽtis.Silr
gr a gratüfaciẽs ſᷣm ꝙ ẽ viatoꝛis inqtũ hmõi q̃ ſolũ tol
lit᷑ miſeria culpe reſpectu gr̃e gratũfaciẽtis. ſᷣm ẽ cõ⸗
pᷣhẽſoꝛis.q̃ tollit᷑ nõ ſolũ miſeria culpe bᷣ pene. Fuit i⸗
moꝛtalitas pᷣmi ſtatꝰ.i.poſſibilitas.nñ moꝛiẽdi a gra g⸗
tiſoata.nõ gratũ faciẽte. In ſcdᷣo ſtatu ẽ ĩmoꝛtalitas.i.
poſſibilitas nõ moꝛiẽdi ſpũalit᷑ a gr̃a gratũfaciẽte.dicit
eĩ hugo.ꝙ ĩ ſecũdo ſtatu ẽ moꝛiẽdi ⁊ peccãdi neceſſitas.
ſᷣ moꝛiẽdi neceſſitas ꝗdiu adeſt vita peccãdi neceſſitas
qdin abeſt gra.ex qͥ pʒ.q ex pñtia gẽe ẽ poſſibilitas nõ
peccãdi. In tercõ ſtatu erit ĩmoꝛtalitas.i.ĩpoſſibilitas
moꝛiẽdi ex gra ꝑfecta.Pñt ꝗ̊ rões ↄcedi ꝗpo oñditur.ꝙ;
hec imoꝛtalitas ñ erat a nata.ſ̃̊ a gra nate ſuꝑaddita.
Ad illa q obijciũt᷑ ĩ ↄtrariũ rnñdẽdũ. AZld id ẽ̊ qð obij⸗
cit᷑.ꝙ equelibrata erãt elemẽta a nat᷑a.ſiłr virtꝰ nutriti
ua ⁊ alim̃tũ. ſilr dðʒ ꝙ; hmõi iĩmoꝛtalitatis erat cã mul
tiplex.ſiue vna ex młtis.AVna illaꝝ erat ꝓpoꝛtio mixto⸗
rũ ĩ ↄueniẽti eq̃litate vᷣtutũ elemẽtariũ et armonia. que
magis eẽt cã pacis q; pugne. iuxta qð exigebat optima
cõplexio ⁊ ſanitas ꝑfectiſſima.q̃lis erat ipius ade. Vñ
aug. de ciui.dei dicit.ꝙ ĩ carne eiꝰ ſumma ſanitas erat.
hmõi aũt mixtio ⁊ armonia defectibił erat niſi ↄſerua:
ret᷑:⁊ moꝛtis introductio poſſibilis.⁊ h̊ ex triplici de cã
intrĩſeca.vt ſi ↄſumeret᷑ humidũ intriſecũ.ſi mixtoꝝ eẽt
pugna.⁊ ↄſequent aluectõ a ſba.⁊ſi illoꝝ ↄtraria eẽt ĩ⸗

clinatio.Fᷣm em̃ ꝙ vult phᷣs ꝓpter humidi cõſi. umptöem
ter mixtoꝝ pugnã ⁊ ↄſequẽtẽ abiectõzʒ a ſubſtãtia eo⸗
rudẽ et cõtrariã eoꝛũdẽ inclinatõeʒ.ſolet eẽ diſſolutio in

mirto. ꝛima cã remouebat᷑ ab aoã ꝑ eſuʒ lignoꝝ. nazʒ

duplex ẽ oſt umptio huidi.ſ.radical nutrimetal. ↄſum
ptõ huĩdi radicalis impediebat᷑ ꝓpter eſũ ligni vite. qð
iõ lignũ vite dice bat᷑.qꝛ ꝑ illud vegetabat᷑ illð humidũ
ĩ quo radicat᷑ vita.Cõſumptio vo hũidi nutrimẽtali i⸗
pediebat᷑ ꝑ eſũ alioꝝ lignoꝛũ ꝑadi ſi qᷓ optimum ipi ade

ſtãti p̃tabãt alimẽtũ.ſic ̊ pᷣma cã tollebat᷑ ꝑ eſuʒ ligno

rũ padiſi. Secũda vo cã diſſolutõis q ẽ pugna ĩ agendo
7 patiendo.tollebat᷑ tribo cõcurrẽtibo.ſ.eqlitate mixti
onis ĩ optima ꝓpoꝛtõne.⁊ vᷣtute lucis ↄciliate ↄtraria.⁊
ad quãdã amicitiã reducẽte et vᷣtute amicitie ↄtinẽte. q
qdẽ vtus oſeqbat᷑ ĩaʒ aĩam ĩ ſtatu innocentie.⁊? inerat
ei ꝑ donũ gr̃e gratiidate.Tercia cã diſſolutõis qᷓ qdem
erat ex inclinatõe elemẽtoꝝ ad ſua loca.tollebat᷑ ꝓpter
nobilitatẽ foꝛme ᷣm ſtatũ innocẽtie.qꝛ aĩa ꝛõnalis oino
pura a pcto.aveo nobilis erat,.ꝙ ita teꝛminabat appeti⸗

tũ nature.vt illa ꝗᷓ ꝑficiebãt᷑ ab ea.nequaꝙᷓ ſub alia foꝛ

ma vel ſitu appeterẽt eẽ.nec mirũ cũ ſᷣm oꝛdineʒ nature
vt dicit ph̊ᷣs.cetere foꝛme natales oꝛdinẽ habeat ad ani
mã rõnalẽ ſicẽ ad cõplemẽtũ ⁊ finẽ.ex hac igit᷑ tꝛiplici cã

erat ĩ adã ꝓpꝛietas ĩmoꝛtalitatis.ꝗ. Ad illð qð obijct·

ꝙ a natura habuit coꝛpꝰiĩ ꝑfecta eqlitate ⁊c. Dicẽdũ q;
etſi qdã naturaliter cooꝑabãt᷑ illi inoꝛtalitati vt ↄple⸗
xio et alia qᷓdã.foꝛte tñ qꝛ a cõtinẽtia aĩe et a ligno vite
pꝛicipaliter erat ĩmoꝛtalitas illa.aĩa vo ĩ ſtatu illo vni⸗
ta vite ſue mediãte gra gratiſdata.habuit ex illa vniõe
ptatẽ ꝑpetuãdi vita:et ꝑticipãdi ſuo cõiũcto.ſ.coꝛꝑi.dẽ
fuiſſe a gra. Aia aũt babebat a gr̃a quã habuit vnita vi
te ſue.q eꝛat ſumma ĩmoꝛtalitas.ptatẽ ꝑticipãdi quada

imoꝛtalitatẽ coꝛꝑi ſibi vnito.q̃ fuit ſubtracta ſibi ĩ pᷣma

ſepatõe iur ſnĩam dñi.geñ.ij.qᷓcũq; die comederis ⁊c̃.

Siliter cõceſſio ligni vite ad vſuʒ fuit gratuita qd ba⸗

buit ptatẽ firmãdi coꝛpꝰſtabili ſanitate.vñ aug. ð ciui.

dei.xiij.li.xx.c.alebãt᷑ alijs q̃ ſumebãt vt alia coꝛꝑa.ne

moleſtia aliqꝗd eſuriẽdo ac ſitiedo ſentirẽt. De ligno at
vite ꝓpterea guſtabat᷑.ne moꝛs eis vndecũq; ſubꝛeperet.
vel ſenectute confecta decurſis tempoꝛum ſpacijs interi
rẽt.tãqᷓᷓ cetera eẽnt alimẽto.illud ſacramẽto.iſtud ſacꝛa

mẽetũ fuit qtũ ad hoc ; pᷣſtitit vitã coꝛꝑalẽ.ſic xp̃ᷣc vitã

ſpũalẽ ꝗ dr lignũ vite.Vñ ſubiũgit ab aug. vt ſic fuiſſe
accipit᷑ lignũ vite in ꝑadiſo coꝛꝑali ſicut ĩ ſpũali.hoc eſt
intelligibili ꝑadiſo ſapia tei.de qua ſcriptũ ẽ.lignũ vi⸗
te ẽ ãplectẽtibo eã ꝓuerb.iij.¶¶ Ad aliud qð ſeqt᷑.ſ. po
tuit a natura 2 ſine gra ⁊c. Dicẽdũ q; h̊ nõẽ verũ.q at
potuit ſtare fuit a gra.ñ a gratũſaciẽte.łᷣ a gratis data
ſic em̃ ad hoc ꝙ pꝛoficẽt requirebat᷑ gr̃a gratũfaciens.

ſic ad h̊ ꝙ ſtaret reqrebat᷑ gra gratiſdata.⸗ Ad illð qð

ſeqt᷑.ſ.ꝙ illð ẽ potẽtia ↄtinuãdi vitã q̃ ẽ viuẽdi ⁊c.dðm
qꝙ; ſumdo potẽtiã paſſiuã veꝝ ẽ.ñ at ſumdo potẽtiã acti
uã.hoc ⁊.illa potetia q̃ fuit ĩ illo poſſibilitas ad viuẽdũ
ipᷣa eadẽ fuit poſſibilitas ad ↄtinuãdũ vitã.ñ tñ effecti⸗

ue potuit illa potẽtia ꝑpeiuare vitã q̃ potuit viuẽ. Nec

ẽ ſile de gra qua ẽ vinificatio ſpũalis.et potẽtia q̃ ẽ viui
ficatio naturalis:gra eĩ ẽ foꝛma qᷓ nõſolũ ſaluatur ĩ ſuo
ſpiecto ſ̊ ꝑpetuat᷑ ab influẽtia q̃ ↄtinua ẽ a pꝛimo bono
niſi fuit auerſio ab ipᷣo.⁊ ex illa influẽtia illa eadẽ gra
ꝗ̃ viuificat ↄſumat ꝑſeuerãtiã. Potẽtia aũt in coꝛpibus
hmõi vetermiata ẽ et limitata vſq; ad tpᷣs.⁊ tũc defecti⸗
ua quãtũẽ natura ſua. Pꝛeterea.hoc ſuꝓpoſito.ꝙ ea
dẽ ẽ potẽtia viuẽdi ⁊ cõtinuãdi.nõ ſeꝗt᷑ ex ̊ ꝓ illa pote⸗

tia q ẽ viuẽdi ſiue qᷓ ẽ pꝛincipiũ mouẽdi ⁊ et ↄtinuadi.q/
illa poteſt eẽ perpetua vita.qꝛ vt dictum ẽ limitata ẽ ⁊
defectibił ſᷣm determĩatõʒ ꝑiodi. Ex h̊ patet rñſio ad

. — „

illð qð ſeꝗt᷑.ſ.q natura ẽ ad h̊ vt ſaluetuꝛ diuinũ eẽ ⁊c.

Dicẽdũ ꝙ ex hoc nõ ſeqꝗt᷑ ꝙ natura põt ꝑpetuare ſe ſim⸗

plicit i h ſubiecto.qꝛ ſi hec oĩa eẽnt natura ꝑpetua.In⸗

tẽdit em̃ natura ſaluare dininũ eẽ ĩ ſubiecto ꝓpꝛio ſi pot
ſiue ĩ cõſimili.q¶¶ Ao illð qð ſeꝗt᷑.ꝙ nihil fuit impellens

*

2c. Dicẽdũ ꝙ; ip̃a nibilomin natura creature talis de⸗

clinabilis fuit et defectibilis.licet eĩ nihil fuit impellẽs

in illo ꝑ violẽtiã ſicut ĩ natura coꝛrupta.nibilominꝰ fu

it ibi queda inclinatio ad defectũ.rõe q̃ erat creatuia ta

lis et defeciſſet.niſi beneficio cõditoꝛis fulciret᷑.¶ Ad G̊

qð obijcit᷑. innocẽtia erat a natura ⁊c. Dicẽdũ ꝙ ino
cẽtia dẽ dupłr.vno mõ vt dicit pꝛiuatõem.ſ.a culpa.et
ſic erat a natura et nõ eꝛat cã ĩmoꝛtalitatis. Alio mõ vt
dicit potẽtiã.ſ.iuſticie oꝛiginalis.⁊ ſic ẽ cã immoꝛtalita
tis.et ſic nõ erat oĩno a natura.⸗ Ad illud qð obijcitur
ꝙ; deꝰẽ vita aĩe ⁊c̃. Dicẽdũ ꝙ hoc verũ ẽ.⁊ ꝙ niſi anima
ade eẽt ſeꝑata a ſua vita.nunqꝙᷓ fuiſſet danatꝰad leꝑatõ⸗
nẽ a ſua vita.neq;ʒ eẽt ſepatꝰ.ſ̊ uihilominꝰa ſe nõ habu⸗
iſſa hãc inſeꝑabilitatẽ.bᷣ a cauſis ſupꝛadictis.q Ad illð
qð ſeꝗt᷑.ſ.ꝙ durãte ſtatu innocẽtie.aĩa ſemꝑ eẽt ↄiuncta
ſue vite ⁊c. Dicẽdũ ꝙ hoc verũ ẽ. nec tñ eẽt illa cõiũctõ
ſcʒ coꝛꝑis cũ fua vita a natura.ſᷣ̊ a bñficio cõditoꝛis na
ture. Simiłr et immoꝛtalitas eiuſdẽ.¶ Ao illud qð ſeg
tur.ſ.ꝙ illa influẽtia fuit naturał.Dicẽdũ ꝙ ẽ quedã ĩ⸗
fluẽtia in creaturam rõnalẽ qua ſaluat᷑ in eẽ.et hec ẽ na
turalis.Fm ꝙ illud dr naturale qð ẽ idẽ apud oẽs vt di
cit boetiꝰ.ẽ et alia qᷓ ꝑpetuat᷑ in eẽ imoꝛtali.⁊ hec ẽ gra⸗
tuita et dico eẽ immoꝛtale illð qð ꝑpetuat᷑ ex cõiũctõne

coꝛꝑis cũ ſua vita.et hoc ex cõtinẽtia aĩe cõiũcte cũ ſua

vita.. Ad illð aug.nihil erat coꝛruptõis ⁊c. Dicẽduʒ
; hoc verũ ẽ ſumẽdo coꝛruptõeʒ ꝗꝓpꝛie.Fᷣm ẽ motus a
ↄtrario agẽte ꝑ violẽtiã.fuit tũ quedam poſſibilitas ad
eclinatõʒ ad nõ eẽ rõe defectꝰcreature talis.i.cõplexio
nate. Ad illud qð ſeꝗt᷑.dicẽdũ q; eoipᷣo ꝙ ĩmoꝛtalitas
fuit beneficio.fruetꝰ ligni vite fuit ĩmoꝛtalis ex gra.ꝗqa
ex dono gratuito illi pᷣſtito a cõditoꝛe ipius ⸗ Adillud
qð qrit᷑. Si bruta aĩalia ex eſu ligni vite poſſent cõtinu
are vitã ſuã.dicẽdũ ꝙ ñ.⁊ hec ẽ ro.ĩmoꝛtalitas hmõi fu
it cõditio coꝛꝑis ex cõiũctõe ſiti cũ ſuo actu ſiue ꝑfectõe
apta nata cõiũgi.cũ ſumma vita.a qua fuit apta reciꝑe
influẽtiã.quã potuit cõtinẽ coꝛpꝰ.⁊ idẽ ſibi vnitũ viuifi
care 2 ĩ vita ꝑpetuare.ñ hec imoꝛtalitas pᷣſiita bene
ficio ligni vite fuit imꝑfecta q̃i diſpoſitio reſpectu il⸗
lius qᷓ fuit ꝑfecta ⁊ ſubſequẽda ĩ patria.pꝑfeeta eĩ ĩmoꝛ⸗
talitas ẽ ñ poſſe moꝛi.Quia q bruta nõ hñt aptitudinẽ
aliquã ad ĩmoꝛtalitatẽ ꝑfecta.qᷓ ẽ nõ poſſe moꝛi.⁊ hecẽ
mediãte influẽtia gꝛatuita exiſtẽte a pᷣma vita.ñ eẽt ꝑpe
tuata vita ĩ illis lʒ fuiſſent potita fructi ligni vite.

MWembrumtercium

rõ

Equit᷑ inquirẽ. vtrũ ĩmoꝛtalitas innocen
tie ſit eadẽ cũ ĩmoꝛtalitate glie. E ſic. vi⸗
det᷑.potẽtia diſpoſita et potẽtia q̃ ẽ neceſſi

Fm eẽntiã et diſpoſitõ ⁊ hĩtus.ſ̊ ĩmoꝛtalitas ĩnocentie
et patrie ñ differũt niſi ſic potẽtia diſpoſita ⁊ potẽtia q̃

ẽ neceſſitas.ãᷓ nõ eẽntialiteꝛ diffeꝛũt.¶ I/tẽ potetia deteꝛ

miata 7 indetmiata nõ differũt m eẽntiaʒ ſic patet de
angelis.qͥꝑ erat potẽtia indetermĩata añ ↄfoꝛmatõem.

detmiĩiata pꝰ.q̃ ñ poterãt niſi bonũ.Eadẽ tñ erat ſic ca⸗
ritas vie ⁊ pꝛie ẽ eadẽ numero.qꝛ ĩ patria manz caꝛitas
vie.lʒ eiꝰ imꝑfectio tollat᷑.cũ ꝗ̊ imoꝛtalitas i ſtatu ino⸗

cẽtie ⁊ imoꝛtalitas ĩ ſtatu glłie nõ differãt niſi m deter⸗
miatõeʒ ? indetermĩatõeʒ ſiue mutabilitatẽ 2 ĩmutabi⸗
litatẽ.n diffeꝛũt ſᷣm ſubſtatiã. Itẽ ſi imutabilitas pa/
tꝛie ñ ẽ eadẽ cũ ĩmoꝛtalitate innocẽtie. aliq potẽtia no
ua creata ẽ a eo pꝰoꝑa ſex dieꝝ. ñ ceſſauit deꝰ die ſe⸗

ptimo ab oĩ oꝑe qð patrarat ⁊c. cuiꝰcõtrariũ dr geñ.ij.

Itẽ moꝛtalitas oñ lapſũ.⁊ motalitas pꝰlapſũ nõ Diß
ferũt ĩ ſubſtãtia.ſ̊ añ lapſũ erat moꝛtalitas ſolũ poten⸗
tia ad moꝛiẽdũ.pꝰpotẽtia q̃ ẽ neceſſitas.̊ ſimplr potẽ⸗
tia ad ñ moꝛiẽdũ.⁊ potẽtia q̃ẽ neceſſitas ad nõ moꝛił⸗/
dũ ſimiłr erũt indifferẽtes ſᷣm ſubſtãtiã. Itẽ idẽ ẽ libe
rũ arbitriũ vie ⁊ patrie.lʒ hõ pᷣmo poſſit peccare.ñ ſe⸗

—

aiaẽ potentia quedã viuẽdi. In patria ẽ potentia ſemꝑ

tas non differũt i ſubſtãtia.ſic nec differft

cũdo.ſiliter vidr de ĩmoꝛtalitate.4! Itez ĩmoꝛtalitas in

r

—– — —☛ —☛ — —

h— — —

viuendi:hec autem eſt eadem. Itez aug. e vera reli.
peꝛ xpᷣm recuperauimus quod pꝑdidimus in adam. In
adam autem ꝑdidimus immoꝛtalitatẽ vie: in xp̃o auteʒ
recuꝑauimus imoꝛtalitatẽ pꝛie ᷓ eadẽ eſt immoꝛtalitas

vie et patrie. ¶¶ Itez ſi bomo ſtetiſſet tranſferꝛet᷑ ad im⸗

moꝛtalitatẽ gloꝛie:ita ꝙ nullius ꝓprietatis nobilis ĩ eo

fieret deperditio.ergo cũ immoꝛtalitas in homine pᷣmo

erat nobilis ↄditionis:non fuiſſet in illo illiꝰ conditõis

teperditio in illa tranſlatione.q̊ immoꝛtalitates due ſilł

eſſent in eo:̊ alia ẽ ĩmortalitas vie et alia pꝛie. Item
ſi ſtetiſſet pꝛimꝰhomo. eadem fuilſſet vita illius in via et
in gloꝛia:qꝛ vna et ↄtinua.vnde em cõtinuum dicit mo⸗
dum vnius ſimptr: cum ꝗ̊ immoꝛtalitas innocẽtie 2 im⸗
moꝛtalitas gloꝛie ſint ꝓprie ↄditõnes ſiue ꝓprietates vi⸗
te talis et talis: imoꝛtalitas hec et illa erit eadẽ. ¶ Cõ⸗
tra.immoꝛtalitas vie eſt vel a natura vel a gratia gra⸗

tiſdata. illa qᷓ eſt glezne a gra gratumfaciente. ſunt a

diuerſis cauſis:qre et ip̃a diuerſa.¶. Item non eſt idem
coꝛruptibvile et incoꝛruptibile.ᷣ illa qᷓ eſt vie põt nõ eſſe:
que eſt gloꝛie nõ põt non eſſe:q non ſunt eadem. Ytem
nõ eſt hoꝝ ſolum dria que eſt inter potentiã ſimpłr et il⸗
lam que eſt neceſſitas.cuʒ illa q eſt vie coꝛrupta ſit ⁊ ad
nibilata ꝑ peccatũ.qñ em̃ potentia ſimplir fit potentia q̃
eſt neceſſitas:neceſſe eſi vt maneat et ſtabiliat᷑ in eſſe ne⸗
ceſſario.q IStem imoꝛtalitas gloꝛie eſt oe:vie auteʒ do⸗
num. Item immoꝛtalitas gloꝛie pꝛiuat omnem potẽ⸗
tiam moꝛiendi: alia non. 4 Item aug. Alia eſt imorta⸗
litas carnis quã in adam accepimꝰ. Alia ẽ quã rxpᷣm in
reſurꝛeetõne ſperamꝰ:ille eniʒ factus eſt immoꝛtalis vt
poſſet non moꝛi ſi nõ peccaret:ſilij reſurꝛectõnis nec vlt᷑
potuerũt peccare nec moꝛi.⸗ Item non eſt tranſitus ab
eodem ad idem.ᷣ tranſitꝰerit ab imoꝛtalitate vie ad im
moꝛtalitatẽ patrie:g̊ ⁊c.¶ Iem.ij.ſen.diſ.xix.aliud eſt
nõ poſſe moꝛi.et aliud poſſe nõ moꝛi:ſed non poſſe moꝛi
idem eſtqð imoꝛtalitas patrie.poſſe non moꝛi ĩmoꝛtali

tas vie:̊ ⁊c. ¶ Item ĩmoꝛtalitas vie et imoꝛtalitas prie

ſtat? vite diſtinguũt ⁊ diuerſiſicãt h̊ ↄſtat ꝙ ſtatꝰ illi ſunt
diuerſi.ꝗᷓ et imoꝛtalitas bec z illa diuerſe ſunt.4¶ Item
rõne hꝰqrit᷑.ſi potentia nõ moꝛiendi ex toto ſublata ſit.
ita ꝙ nõ remaneat: potentia aũt remanet. ſ̊ nõ ad hunc
actũ ſcʒ nõ moꝛiendi: ꝙ aũt nõ auferatur videt᷑ ꝑ hoc
potentie naturales nõ auferunt᷑. Iteʒ nõ creant᷑ noue
potẽtie in ſpẽ.quieuit em dñs poſt opa ſex dierũ a creati
one ꝙtum ad ſpẽs et genera.gᷓ mãſit potentia:ſ nõ ad H̊

queritur.& ſi m illam ↄtingit dici in via iſte poterit nõ

moꝛi.neceſſario in patria: et hoc videt᷑ cuʒ non ſit noua
potentia ſuꝑinducta qua hõ dicit᷑ immoꝛtalis imortali
tate patrie. orra nõ videt᷑ poſſe dici in patria iſte
habet potentia qua neceſſe habuit moꝛi in via.qꝛ oĩs po
tentia quã habebit in patria erit ſub neceſſitate ↄtrarij.

& nec in via poterit dici iſte habet potentiã qua nũqᷓ; po⸗

pꝛima iĩmoꝛtalitate.¶ Rñſio. quidã dicut ꝙ eadem eſt
potentia ſᷣm ſubam:diſfferẽs ſᷣm maioꝛẽ axpꝛopinquati⸗
onem Im ſuum actũ ſiue finẽ.vnð potentia qᷓ pꝛimo fuit
moꝛiendi ⁊ nõ moꝛiẽdi indeterminate. poſt erat ꝑ petu
termiata ad vnũ: vt ſcʒ ad moꝛiendũ: et bec eadẽ ꝑ me
nitum gratie et pmium ſupuenientis gloꝛie erit in pr̃ia
Aterminata ad viuendũ.xet ita ĩmoꝛtalitas in ſtatu ino⸗
centie ⁊ imoꝛtalitas ĩ ſtatu gle eadẽ potẽtia ſunt ᷣm ſb⸗
ſtatiã.⁊ loquoꝛ de his ꝓut noĩe potẽtie cenſent᷑ ſic ratio/
nalitas:nõ ꝑ modũ habitꝰ.¶¶ Ad id qð obijcit. ꝗꝙ hec eſt
a gra ⁊c. Dicendũ ꝑ hoc ꝙ dr ꝙ hecẽ a gra Itiſdata ⁊c
nõ dicit᷑ aliq diuerſitas qᷓtum ad eẽntiã potẽtie.ſᷣ diſpo⸗
ſitõnis.qꝛ em addit᷑ ipi potẽtie eſſe a gra tali vel tali:eẽn
tiam nõ dicit ſᷣ diſpoſitõeʒ.ĩmoꝛtalitas at᷑ dicit potẽtiã
pᷣter ↄcretõeʒ ad neceſſitatẽ vel nõ neceſſitatẽ.vñ nõ no⸗
miat ipam diſpoſitõʒ ßᷣ ipaʒ potẽtiã.¶ Ad illud qð obij
citur. ꝙ nõ eſt idẽ coꝛruptibile c Dicendũ ꝗ, nõ eſt ven
habito reſpectu ad ſubᷣm coꝛruptibilitatis ⁊ incoꝛrupti

terat moꝛi in etoran nonne ſpoliatꝰfuit hõ

bilitatis.qꝛ idẽ in eẽntia m ſlatꝰpiuerſos põt eẽ corru⸗

ptibile ⁊ incoꝛruptibile.ſic idẽ in eẽntia facile mobile et
difficile mobile. qð em eſt facile mobile in pᷣma ↄceptiõe
in aĩa: poſt efficit᷑ difficile mobile ꝑ ↄtinuatoeʒ. ¶ Ad il
lud qð obijcit᷑.ꝙ illa q eſt vie coꝛru pta ẽ ꝑ pctm. VUñ nõ

eſt oria ibi ſolũ q eſt potentie ſimplr ad illa que ẽ vt ne⸗

ceſſitas. Dicendũ.ꝙ ꝑ petm nõ fuit coꝛrupta potẽtia ĩ⸗
moꝛtalitatis niſi vt erat ad actũ.vñ manebat ipᷣa poten
tia cũ inclinatõne ad actũ. Vñ coꝛruptio erat habitꝰ nõ
potentie.¶ Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ iĩmoꝛtalitas gle puat
⁊c. Dicendũ ꝙ hec pᷣuatio ſiue potẽtia pᷣuandi vel non

pꝛiuadi.nõ cauſat᷑ ex diuerſitate pme potẽtie.h̊ ex diueꝛ

ſis diſpoſitõnibo ſuꝑadditis q̃ ſunt gła⸗ gra. O. at᷑ dic
aug. Alia eſt imoꝛtalitas carnis ⁊c. hoc retoꝛquendũ ẽ
ad alietatẽ ſtatꝰdiuerſificati ꝑ diſpoſitõnes additas ipi
potentie mediãte gra pfecta 2 gra unꝑfecta.nõ autez ad
alietatẽ ipſiꝰpᷣme poſſibilitatis.vñ ibi eſt diſcõtinuatio
ſtatuũ.qa qð erat potẽtia in ſiatu innocẽtie ſcʒ moꝛtali⸗
tas ſiue potentia moꝛiẽdi:factũ ẽ necefſitas in ſtatu pec⸗

cati. Silr eſt ex ꝑte ĩmoꝛtalitatis.¶ Ad aliud dicendũ.

idgez pt eſſe donũ et dos. qꝛ donũ dicit᷑ reſpectu dantis.
vs reſpectu ſponſi dãtis m ꝙ ſpõſus ẽ. ¶ Ad aliud qð
obijcit᷑.ꝙ nõ eſt tranſitꝰab eodẽ in ideʒ. Dicendũ trã⸗
ſitus iſte ꝗ eſt ab imoꝛtalitate innocetie ad illã qᷓ eſt gle
eſt ꝑ diuerſitatẽ ſtatuũ.qa ẽ tranſitꝰa ſtatu in ſtatũ.Vñ
ſicut qð ꝓficit in moꝛibo: ꝓficiẽdo a vita imꝑfecta ad vi⸗
tam pfectã:nõ dicit᷑ habuiſſe aliã et aliã vitam.ſ̊ candeʒ
ter vite vnitatẽ ⁊ ↄtinuitatẽ: licet aliũ et aliũ ſtatũ vi⸗
te. ſic eſt in ꝓpoſito.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ aliud ẽ pol⸗
ſe ⁊c. Dicendũ ꝙ cũ dicit᷑ poſſe nõ moꝛi 2 nõ poſſe moꝛi
licet habilitas potẽtie ſit alia et alia reſpectu actꝰ gẽ ter
minꝰpotẽtie.qꝛ in vna notat᷑ habilitas qᷓ eſt facilitas ſi⸗
ue poſſibilitas: in alia qᷓ eſt impoſſibilitas ad moriẽdũ:
nõ tñ potentia alia et alia.¶. Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ im⸗
moꝛtalitas vie ⁊ patrie ſtatꝰvie diſtinguit ⁊c. Dicendũ.
hoc verũ eſt ſᷣ hoc eſt ꝓpter ipam diſpoſitõeʒ additam
potentie:nõ ꝗa potentia pᷣma variat᷑. Ex bis ptzʒ quõ
vñdendũ eſt ad aliud qð querit᷑ poſtea. vtrũ ſublata fuit
potentia ex toto nõ moꝛiendi.dicendũ ꝙ nõ.ſed ſolũ in⸗
qᷓtum erat habitꝰſiue actꝰhmõi.i Av illud qð obijcit᷑.
ꝙ non poterat vere dici in patria.iſte babet potentiam
qua neceſſitate habuit moꝛi in via ⁊c. dicendũ ꝙ hboc fal
ſum eſt: qꝛ hoc qð dico.neceſſitas nõ neceſſitas modos
dicũt potẽtie ſiue diſpoſitiones:nõ ſubam potẽtie.ſic vi⸗
detur poſſe diei ad illa q tacta ſunt.quia tamen alia eſt
rõ eſſentie ⁊ alia potẽtie:⁊ alia potẽtie habitualis.quia
eſſentia abſolute dicta ẽ potentia addit ſupᷣ eſſentiã rela
tõem ſiue inclinatõeʒ ad finẽ vel actũ.ſiułr potentia habi
tualis ſuꝑ vtrũq;. Alit᷑ videt᷑ dicendũ. lſʒ em̃ om̃is potẽ⸗
tia ſit eſſentia qued:tñ alia ẽ ratio potẽtie.⁊ alia eſſen⸗
tie.vñ ſic ponẽ ꝙ eadẽ potẽtia pᷣmo moꝛiẽdi ⁊ nõ moꝛiẽ⸗
di:pꝰeadẽ in ſuba nccio monẽdi pꝰeadẽ nccio nõ moꝛẽ⸗
di. nihil aliud ẽ qᷓ ponẽ hoc ſubiectum pᷣmo receptibile
moꝛtis ⁊ vite indifferẽter:⁊ pꝰreceptibile moꝛtis nccio.
Fm eandẽ poſſibilitateʒ recipiẽdi qᷓ nõ mutat᷑ in ſuba. et
tandẽ neceſſario nõ receptibile moꝛtis p̊ vite ↄtinẽtie.ec⸗
ce ꝙ ad hec oĩa erat poſſibilitas i ſubiecto hec eadem in
ſuba:modos tñ ſiue habitꝰinclinans ad hec vel ad illud
variat᷑.qꝛ pᷣmo erat potẽtia ad moꝛi et nõ moꝛi:ſcðo per
petm facta ẽ nccia ad moꝛi.deinde ꝑ gr̃aʒ ad non mori.
Eñ ð intermiata facta ẽ detmiata ꝑ additã neceſſitatẽ.
Pꝛeteꝛea.eodẽ mõ potẽtia nõ moꝛiẽdi pꝛiꝰindetermĩa ta
factaẽ ctermiĩata ad nccio nõ moꝛi.Elñ ꝗ aſiderat boꝝ
diuerſas machinatões ad actꝰdiuerſos mediatibo mo⸗
x mutatõnibo ſiue habitibo. ꝓpꝛie loq̃ndo.dicẽ põt
altera ẽ potẽtia hec ⁊ illa.ↄſiderado ꝗᷓ eentiaʒ potetie ſi⸗
ue ſpiectũ dicet᷑ eadẽ:oſiderãdo potẽtiã in rõne poten tie
alia ẽ ⁊ alia.⁊ nõſoluʒ rõne ſ᷑ nata ſᷣm ꝓ alia ẽ nata bñ
inſtituta.⁊ alia coꝛrupta. alia glificata. Oiſſinguãt &
tres potẽtie vt pᷣma dicat᷑ imoꝛtalitas incõpleta.⁊ pʒ
incõpleta.ex hoc ꝙ ↄpatiebat᷑ ſecũ potentiam moriendi
Secũda dicat᷑ moꝛtalitas. tercia dicat᷑ ĩimoꝛtalitas cõ⸗

moꝛiendũ. Uñ vt dictũ eſt. ꝓut iĩmoꝛtalitas dicit poten
tiã habitualẽ hec nõ eſt illa.¶ Ad illud aug:ꝑ xpᷣm recu
perabimꝰqð ⁊c̃. Dicendũ q; ꝑ ̊ nomẽ qð.notat᷑ ſimplex

pleta::qᷓ eſi neceſſaria ad actũ. ſiue qᷓ habet ſecũ actũ ſuũ

neceſſario. Diſtinguenduʒz aũt ꝙ imoꝛtalitas dr duobo
modis.ſcʒ poſitiue:et ſic idem ẽ ꝙ potentia viuẽdi.⁊ ſic
ↄpᷣhendit illã q eſt vie ⁊ patrie.⁊ pᷣuatine ⁊ ſic dupłr.qa
aut pᷣuat᷑ neceſſitas moꝛiẽdi.et hec pᷣuatio fuit in adã in
pꝛimo ſtatu: aut pꝛiuat᷑ potentia moꝛiendi ⁊ B eſt mõ in
adaʒ.⁊ hec vltima ↄtinet᷑ ſub pꝛioꝛe ſicẽ ſpẽs ſub genẽ.ſic
em̃ potẽtia ẽ genꝰad potentiã qͥ eſt neceſſitas:ſic negatio
potẽtie qꝗᷓ eſt neceſſitas:ſuꝑiꝰẽ negatõe potentie ſimpłr.
4 Ao illud ꝗ̊ qð obijcit᷑.ꝙ imoꝛtalitas inoceẽtie et patrie
differũt ſicẽ diſpoſitio ⁊ habitꝰ.Silr ſicut potẽtia diſpo
ſita ⁊ potẽtia q̃ eſt neceſſitas.Siłr ꝑ determinatũ ⁊ ide⸗
termiatũ. Dicendũ ꝙ nõ eſt veꝝ.qm̃ nõ tm̃ ſic differunt.
ĩmo ẽ ibi dr̃ia eſſentialis.ſicut eſſentialr vita aĩalis dif⸗
fert a ſpũali.cũ em̃ imoꝛtalitas poſitiue dicat᷑ potentia
viuẽdi.vita aũt ẽ duplex.ſcx aialis et ſpũalis:et potẽtia
relata diuerſimode ad hac vitã duplicẽ duplicabit᷑.⁊ lo
quoꝛ de ipᷣa inꝙᷓtum ẽ in rõne potentie vt tactũ eſt. Silx
Fm ꝙ pᷣuatiue dr.alia erit eſſentiałr hec ab illa: ſicut cõ
pletũ ab incõpleto.ſᷣm ꝙ dici ſolet.ꝙ eẽntia generis eſt
incõpleta:ſpẽi ↄplata.vel ſic̃ eſt alia albedo intẽſa et re⸗
miſſa ſᷣm eſſentiã.et H ꝓpter maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ lucis ꝑtici
patõeʒ. Silr ſicut aliud ẽ ocretũ ex hac eẽntia ⁊ hoc ha
bitu naturali vel acꝗſito.et aliud ↄcretũ ex eadẽ eſſentia
habitu ↄtrario naturali vel acqſito.dico ꝑ ſe loquẽdo.
ſicut aliud dr̃ hic albuʒ ab h̊ nigro eodẽ demonſtrato in

ſubiecto.vel h̊ ſciens ab hͥ ignorante.vel vpᷣtuoſum ab

malicioſe.eodẽ ſemꝑ in ſubiecto demõſtrato.ſᷣm illð ve⸗
te impiũ et nõ erit.ſic dico aliud eſſe imoꝛtalitatẽ inno⸗
centie et patrie.hoc etiaʒ pʒ ꝑ hoc:ꝙ iĩmoꝛtalitas nõ eſt
potentia ſimplr.̊ vel habitus vel potẽtia habitualis.ꝑ
qð ptʒ ꝙ alia et alia ẽ ſᷣm ꝙ alio habitu et alio infoꝛma
tur.vñ cum aliꝰſit habitus ꝗ eſt neceſſitas et alius ꝗ eſt
poſſibilitas.et alia erit imoꝛtalitas ↄcernẽs neceſſitatẽ
et alia ↄcernẽs poſſibilitatẽ.pʒ igit᷑ ꝙ nõ eſt ſimile d il⸗
lis q̃ ſolũ hñt rõnem potẽtie.vt de potẽtia angeli añ con
firmatõeʒ et pꝰ.et de ĩmoꝛtalitate ĩnocentie ⁊ patrie hoc
aũt pʒ ex auctoꝛitate dicẽte.Alia eſt imoꝛtalitas caꝛnis
quã in adã accepimꝰ.alia eſt quã ꝑ xpᷣm in reſurꝛectõne
ſperamus.ille em eſt factꝰ ĩmoꝛtalis vt poſſet nõ moꝛi ſi

nõ peccaret.moꝛeret᷑ aũt ſi peccaret:filij aũt reſurꝛectio

nis nec vltra poterũt peccare nec moꝛi.4 Ad illud qð
obijcit᷑.q; nõ creauit dnñs aliquã potentiã nouam pꝰoꝑa
ſex dierũ.Dicendũ ꝙ verũ eſt cuiꝰantea nõ erat ſimilitu
do. ¶ Ao aliud qð obijcit᷑.ꝙ imoꝛtalitas añ pctẽᷣm ⁊ poſt
peccatũ nõ differũt.Dicendũ ꝙ; ꝓprie loquẽdo ꝓut moꝛ⸗
talitas ẽ eſſentia.potẽtie habitũ ↄcernit:gꝗa hec dic poſ⸗
ſibilitatẽ ad moꝛiendũ illa neceſſitatẽ:hec nõ ẽ illa. Si⸗
militer dicendũ ad aliud qð ſeꝗtur.ꝙ lʒ liberũ arbitriũ

inqtum dicit eſſentiã quandã ſit eadẽ in via et in patria
