ð0 dõm. acrioꝛes erũt temptatões ſeu inſurgũt.ſᷣm il
lud.xj.luẽ.Aſſumpſit ſeptẽ ſpũs nequitõꝛes ſe. PDꝛimo
em̃ fiebãt tẽptatões ꝑ genera peccatoꝛũ cõmuniũ.nunc

aũt fiũt ꝑ quaſdã adinuẽtões peccatoꝝ. Pꝛeteꝛea nunc

magis temptat ꝑ aſſimilatõnem boni.in hoc em̃ genere

—

temptatõis faciliꝰhõ decipitur. Pꝛeterea. tꝑe ꝑſecutio⸗
nũ fidei manifeſte ſeuiebat.nũc autẽ occulte inſidiat᷑.et
grauioꝛ ẽ temptatio ⁊ magis timẽda cũ occłte q; cũ ma
nifeſte. Vñ ſuꝑ illð pᷣs. Erpectans ex pectaui dñm.glo.
magis timẽdus eſt dyabolus cũ fallit vt draco.qꝙᷓ cũ ſe⸗
uit vt leo.illic em̃ cogit hic docet negare xpᷣm.

ewm

Ercio querit᷑ vtrũ dy abolꝰ aliqñ vĩcatur
. . a bonis.ita vt vlterius tẽptare nõ poſſit.

qð videt᷑ ꝑ boc qð dr.xj.Joſ.ſuꝑ illð. In
tꝑe illo venit ioſue ⁊ ĩterfecit ⁊c᷑. Adamã
tiꝰ.ſct᷑i iſtos intẽtoꝛes pcẽoꝝ pugnãtes et vĩcẽtes mi⸗
nuũt exercitiũ demonũ.Siłr dr ibi.Singli victi ĩ abyſ
ſum vł in exterioꝛes tenebras adducũtur a iuſto iudice
xpᷣo.ex ꝗbo accipit᷑ ꝙ cũ victi ſuut.vlteꝛiꝰtẽptaꝛe nõ pñt
quid em̃ ẽ interſicere.niſi poteſtatem temptaãdi auferre.
quid etiã ẽ mitti ĩ abyſſum. niſi temꝑtatõis ptatem au⸗
ferꝛe.⁊ magnitudini pene ſübiace. (ontrerin haberi
videt᷑ rõe.temptatio em̃ dyaboli ꝑmittit᷑ a dño ad ꝓba
tõem electoꝝ ⁊ ad penã repꝛoboꝝ.ſ̊ vtꝛaq; illaꝝ vtilita
tũ ex miſcðia dei vel iuſticia dei neceſſaria ẽ vſq; ad finẽ
mũdi.q̊ a nullo auferẽda ẽ ptᷣas temptãdi.ſicut eĩ dicit
ibidẽ.ſ.xj.ioſue.Quidẽ ſpũs tẽptauit de peccato ire.ꝗ⸗
dẽ de alio peccato.ſi ergo auferet᷑ ptᷣas alicui demonum
videt᷑ ꝙ alicui hominũ aufeꝛet᷑ vel temptatõ ad ꝓbatõʒ
vel ad punitõem.nõ ergo alicui aufert᷑ poteſtas tẽptan
di. ¶ Pꝛeterea. dy abolus tẽptando ſeruit dño ſicut ha⸗
bet᷑ ſuꝑ illð iob.xl.Nũquid accipies eũ ſeruũ ſempiter
nũ.vbi dicit glo.ſeruus ſempiternꝰẽ.dũ dei laudibo ne⸗
ſciẽs ſeꝛuit.ſi ergo deus nõ vult minui ſeruitiũ ſuũ.non
vult ꝙ oĩno auferat᷑ pr̃as tẽptãdi.nã ſi auferet᷑ iã nõ ſeꝛ
uiret deo temptãdo.reſtat ergo ꝙ ꝑmiſſio diuina ẽ vt ꝗ⸗
uis temptet. Pꝛeterea.ſi victus eẽt et nõ poſſet vlteri⸗
us temptare.nõ acrius inſurgeret:h̊ acrius inſurgit cũ
bõ foꝛtius reſiſtit.ſicut dicit bea.greg.ſuꝑ illud iob.iij.
NQui ꝑati ſunt ſuſcitare leuiathan.qui in ipᷣa blãda ſug
geſtione inſidias ſuggeſtoꝛis depꝛehẽdũt.cotra ſe ampli
us ſuſcitant leuiathan.alijs quos ſecure poſſidʒ doꝛmit
H his euigilat ad omnẽ pugnã:ex quo accipit᷑ foꝛtius
inſurgit dy abolus cõtra foꝛtius reſiſtẽtes. S qd di⸗
cẽdum.per hoc qð dicitur ab adamãtio.ꝗ pudice viuẽ⸗
do foꝛnicatõis ſpiritũ ſuꝑauit.nõ vltra fas ẽ illũ ſpiritũ
qui ab eo victus ẽ aliũ hominẽ impugnare.ſed hoc opi⸗
nãdo dicit.põt tñ eẽ.vt ſi plene victus eẽt:nõ vlteriꝰtẽ⸗
ptaret illo genere temptatõis.ſ̊ qꝛ ĩ hac vita nõẽ plena
victoꝛia vt dicit.b.greg. ictis vitijs aligd minimũ re⸗

manet.quod vinci non poteſt.ideo veriſimile ẽ ꝙ ſemꝑ

remanet aliqua materia temptatõis.⁊ iõ nõ vſq;quaqʒ
deſiſtit temptare.¶. Ad illð vᷣo qð obijcitur dicedũ eſt.
ꝙ nõ ẽ ſimile te interfectõne ⁊ de victoꝛia temptatõnis.
poſt interfectõem em̃ nõ reſurgit hoſtis ad pugnanduʒ
poſt victoꝛiam vᷣo tem ptatõnis poteſt hoſtis ſurgeꝛe ad
tem ptãdum.niſi ab eo auferatur poteſtas vel cobibeat
minimi ante exercitũ demonũ eſt vincere varietatem tẽ⸗
ptatõnũ.i¶ Ad illð vo qð obijcitur de miſſione in abijſ⸗
ſum.dicẽdum eſt q; abijſſus vocatur ꝓfunditas pene.in
quam mittentur poſt diem iudicij.ſicut dicit bea.amb.
ſciebant demones per aduentũ dñi ſe aliqũ in abijſſum

mergendo.

Membrum quartui

Aarto querit᷑ vtrum dy abolus victus ſu
per aliquo peccato. habeat ligatam pote⸗
ſtatẽ vt non poſſit vlterius temptare de il
lo.Quod videtur per ſupꝛadictam aucto
itatẽ adamãtij videtur etiam per ſimile ĩ pugna coꝛpo⸗
rali que dicitur monomachia.cũ em̃ victus eſt aliquis
nõ vlterius cõceditur ei ex iuſticia poteſtas bellandi q
re ſimiliter videt᷑ ex iuſticia diuina q; ſic ſit in bello ſpi⸗
rituali.ergo vacto in aliquo genere peccati nõ cõceditnꝛ

—————— —

C

4

ſt.
N
n

6

*

2ð

— — — —

LNneſtio

vlterius poteſtas pugnãdi. Sed videt᷑ cõtrariũ per
H qʒ dr ĩ li.iudiẽ.ij.i 2õ delebo gẽtes q̃s dimiſit Joſue.
Et tercio dimiſit eos vt experiret᷑ iſrł.xbi dicit aug. pa
tet cã quare ihs nõ teleuit gẽtes. vt eẽnt in ꝗbo pbaren⸗

tur.cũ &̊ ſint bella ſicut ibidem dr.neceſſarie

ſunt temptatões.¶ Ad quod dicẽdum. ꝙ ex pᷣdicta au
toꝛitate nõ habetur ꝙ nõ poſſit temptaꝛe.ſed ꝙ nõ habe
at audaciã temptandi.⁊ ſi ſic eẽt.nõ eſt cõtrarium illud
quod dicitur in li.iudic.nõ em̃ dr̃ determmate dæ aliqͥ
peccato ſed in genere.q; temptatões peccatoꝝ valẽt ad

exercitiũ iuſtoꝝ.⸗ Ad aliud ᷣo dðᷣm.ꝙ nõẽ ſimile ĩ bel
lo materiali ⁊ ſpũali. Victus em̃ ĩ bello materali quod

dicitur monomachia.nõ habet ex iuſticia vlterius po⸗
teſtatẽ pugnàdi.quia reputatur infamis.q̃ſi de ꝑiurio
conuictus.in bello vo ſpiritnali quia temptatões ꝓſũt
electis.ꝑmittitur poteſtas dyaboli temptare.nõ ꝓpter
bonum ipᷣius temptantis:ſed vtilitatem eius qui tem⸗

Vinto querit᷑ vtrũ ita ſit ligata ptᷣas dya
boli vel alioꝝ.vt aliquã ꝑſonã deteꝛmina
tã temptare ñ poſſint.Quod videtur. Si
em̃ victus in aliquo genere temptationis
ab aliquo. non temptat de eodẽ. multofoꝛtius victus in
quolibʒ genere temptatõis nõ tem ptabit eundẽ.ſed in qͥ
eſt extinctus fomes peccati.habet ptatẽ vincẽdi in quo
libet genere temptatõis. Si & vincat.vlterius dy abolꝰ
nõ habet poteſtatẽ temptãdi ulũ.q¶. Quod etiã videtur ĩ
xpᷣo vbi nullus erat.dyabolus em̃ cũ temptauit euz tri⸗
plici temptatõe.nõ vltra vllo genere tempta⸗

tõnum taliũ ipᷣm temptaſſe.¶ Sed cõiraꝛiuz videt᷑.ꝗa
ſꝑ eſt volũtas dy aboli ad temptãdũ.⁊ ſemꝑ talibo ꝓfi⸗
cit temptatio qui cõfiꝛmati ſunt ĩ bono qui ꝓficere pñt.
Sa dño nõ cobibet᷑ pras temptãdi talem.nõ & reſpectu
alicuius ꝑſone determinate ẽ poteſtas dyaboli ligata.
neq; em̃ ex ꝑte eius cũ ſꝑ velit.nec ex ꝑte dñi.cũ ꝓficiãt
in quibo pficere põt.(¶ Ad quod dicẽdũ. ꝙ nõ eſt ptᷣas
dya boli ligata reſpectu alicuiꝰꝑſone.quin poſſit tẽpta⸗
re ⁊ temptet.h̊ ꝙ nõ temptet vſq; ad caſum vel quouſq;
ſuccũbat temptationi.in hoc eſt ligata poteſtas ipᷣius.
Pꝛeterea ẽ quedã temptatio exterio:.et ẽ quedaʒ tem⸗
ptatio interioꝛ.a temptatõe interioꝛi cohibetur ĩ illis ĩ
gbo ẽ ſomes extinctꝰ.vel vbi ñ ẽ fomes ſicut fuit in rpᷣo.
a temptatõe do exterioꝛi nõ cohibet᷑.ſi em̃ ĩ aliquo eſſet
cohibitio a temptatõe exterioꝛi:multomagis videretur

atis dy aboli q;tum ad opera. .

CEtermmatũ eſt de

pꝛima pena que ẽ ĩ ligatõe ptᷣatis quo
ad temptandũ ſiue vincendũ.ſequit᷑ xe
— ligatõe ptatis qtũ ad alia oꝑa.q poſſẽt
eẽ ex eminẽtia natuꝛe ſue.i Et qrit᷑ pꝛi
mo vtrũ cohibita ſit ptas eoꝝ vt nõ poſſint aliqua miꝛa
facere ſiue mirabilia.Fm veritatẽ h̊ tm ſᷣm fictõem ſiue

mendaciũ.Secũdo ſi poſſint aliqua miꝛa faceꝛe ex emi

nẽtia nature ſue.vtrũ poſſint ĩ res coꝛꝑales vtpote aĩa
lia 1 plantas ex poteſtate nature.aut quo ad illas etiã
res ſit cohibita ptas eoꝝ.Leꝛcio vtrũ aliquã habeant
poteſtatẽ circa rõnalẽ creaturã tranſmutãdi ex ꝑte coꝛ⸗
poꝛis.Quarto vtrũ ha beãt pratẽ tã ĩ bonis qᷓ; ĩ malio
hominibo.an qͥ ad bonos ſit ligata:qͥ ad malos libera.
NQuinto vtrũ aliꝗd poſſint facẽ ĩ creaturis coꝛꝑalibus
nõ ꝑmiſſi.⁊ ſic vniuerſaliter ſit ligata eoꝝ ptas ĩ penaʒ
eoꝝ.Sexto vtrũ poteſtas eoꝛum ſit tm̃ ligata ſiue cohi⸗
bita a ðo.an et᷑ cobibita vł ligata a bõis ãgelł vł hoĩbo.

(Membrum pꝛimum

fantaſia.

in xpᷣo qᷓ in aliquo alio. . e n

O pꝛimũ ſic.vidr em̃ ꝙ cohibita ẽ pt̃as eo
rũ qͥ ad mira ſiue mirabilia facienda ſᷣm
veritatẽ. Vñ aug.in li.lxxxiij.q. Diuina
ex tãq; publica vincit pꝛiuatã licentiã. q̃ᷓ
is ptᷣatis ꝑm iſſione nulla eẽt.̊ cũ nõ poſ

iſi vniuerſal

ſint mali angeli niſi ex pꝛiuata licẽtia. nõ pñt mali an⸗

geli mira facere.vniuerſalis eĩ ſꝑ vincit pꝛiuatã.ql Itẽ
luꝑ illud pᷣs.immiſſiones ꝑ angelos malos.glo.ea que
mirabiliter fiunt de creaturis.malis angelis nõ audẽꝰ
attribuere. IOtẽ.ij.theſ.ij.dr de antixpo.cuiꝰaduentus
Fm oꝑatõem ſathane ĩ oĩ pᷣtute ⁊ ſignis ⁊ ꝓdigijs men⸗
dacijs.erũt &̊ ſigna ⁊ ꝓdigia mẽdacia q̃ fiẽt ab ĩo dya
bolo ꝑ antixpᷣm.ł̊ ſi ex eminẽtia nature ſue libere poſſʒ
facere mira vel mirabilia ᷣm veritatẽ.tꝑe antixpi face⸗
ret.qꝛ tunc oꝑatio ſathane ẽ ĩ om̃i pᷣtute.nõ g̊ demones
faciũt mira in veritate.⸗. Itẽ aug.ĩ.vj.q.cõtra pagãos
demões nõnulla faciũt angelis ſanctis ſimilia.nõ veri⸗
tate ̊ ſpecie.nõ ſapĩa ł̊ plane falſa.ex quo accipit᷑ ꝓo⸗
ſitũ.¶¶ Itẽ hiero.ad damaſnz papã.nõ ẽ mirandũ pꝛem
auſum eẽ mentitũ.qui fratri potuit inuidere.maxĩe cũ
in die iudicij quidã impudẽtius mẽtiant᷑.Qõne in noie
tuo ꝓpbetauimꝰet vᷣtutes młtas fecimꝰ⁊ demonia eieci⸗
mus.ſi ꝗ̊ mẽtiebat᷑ nõ faciebãt mira ſᷣm veritateʒ.ſᷣ ſᷣim
Eeraſ dẽ in iob. JIgnis de celo deſcen⸗
dit ⁊ familiã iob cũ tot gregibus vno impetu oaſumpſit
turbo irruẽs domũ deijtiẽs filios eius occidit.de quo
dicit aug.ĩ.xx.de ciui.dei.ſQõ illa fueꝛũt fantaſlica que

facta fuerũt de igne vel de turbine.fue:ũt tñ oꝑa ſatba⸗

ne cui deus dedit hãc ꝑtatem.& pnñt facere mira ex emi⸗
nẽtia ſue prt̃atis ꝑmiſſione diuina.¶ Iẽ aug.in.lxxx ij.
q.cũ talia faciũt magi qualia nõnũꝙqᷓ ſancti faciunt. di⸗
uerſo fine ⁊ diuerſo iure fiũt.illi em̃ querũt gliam ſuaʒ
alij vᷣo gliam ti.illi faciũt ꝑ quedã poteſtatibo ↄceſſa ĩ
oꝛdine ſuo.q̃i pꝛiuata cõmertia vel beneficia. illi auteʒ
publica miniſtratõe.iuſſu eius cui cuncta creatura ſb⸗
iecta eſt.ſi g̊ magi faciũt ꝑ poteſtates demonũ que faci⸗
unt. ⁊ illi faciũt mira ſm veritatẽ.q̊ demones ex pote⸗
ſtate cũ ꝑmiſſiõe diuĩa pñt faceꝛe miꝛa.hoc etiã videtuꝛ
haberi ꝑ hoc qð dr ab aug.iij.de tri.vbi lequit᷑ de miꝛa
bilibo q̃ facta ſunt a magis phaꝛaõis.¶ Ad qð dicẽdũ
ꝙ demones pñ̃t facere mira ex eminẽtia nature ſue ⁊ ꝑ⸗
miſſione diuina.q̃ tñ mira aliqñ ſunt mira ſᷣm veritatẽ
aliqñ miꝛa ſᷣm fantaſiã. ANQiracula at᷑ ꝓpꝛie dicta faceꝛe
ex ſua natura nõ pñ̃t.ſ̊ ſi fiunt aliqua.poteſtate diuina
fiunt.tñ miniſterio agelico. Ad illð ergo qð pᷣmo obij
cituꝛ dicẽdũ ẽ.ꝙ hoc intelligit᷑ ꝑ autoꝛitatẽ aug.i li.lxx⸗
xiij.q.q mali angeli mira pnt facẽ puata poteſtate. ſed
ſuꝑueniẽte diuĩa lege tãꝙᷓ publica etiã ab illis cobibet᷑
Vnñ aug.in eodẽ potẽtioꝛ ẽ ꝑte ꝰniuerſitas ſiue vniuerſi
tatis cã.qm̃ ⁊ illud qð ibi pꝛiuatim agit tatũ agere ſini⸗
tur quãtũ lex vniuerſitatis ſinit.nõ eꝛgo vult dicẽ ꝙ pꝛi
uata licẽtia nulla ſit.ſ̊ nulla ẽ niſi ꝑmiſſione vniuerſalł
pfatis q̃ diuĩa ẽ.¶. Ad illð pᷣo qð ſecũdo obijcitur ꝑ illð
qð d ĩ glo.ſuꝑ.pᷣs.dicẽdũ ẽ.ꝙ loquit᷑ de illis mirabili⸗
hbq̃ facta erãt ĩ.x.plagis egipti.vñ vult innuere.q illa
miniſterio bonoꝛum angeloꝝ facta fuerũt m quãdaʒ
illoꝝ.rõne vᷣo moꝛtis pecoꝝ aut pꝛimitiuoꝝ q̃ etiã alio
mõ naturaliter poterãt fieri.attribuunt᷑ ipſis malis.et
ita diſtinguitur inter diuerſa genera illoꝝ miꝛabilium
Ao illud vo qð tercio obijcitur. de hoc qð dicitur.ij.

thel.ij.dicẽdum eſt.ꝙ ſigna ⁊ ꝓdigia mẽdacia dici pñt

ex pluribo rõi.ſicut ibidẽ tangit glo.⁊ accipitur ex li.
aug.xx.de ciui.dei.pñt em̃ dici mendacia.quia per ma⸗
gicam artem et nõ naturam fiant.vel poſſunt dici men
dacia.quia et ſi vera ſint:dei permiſſione ad mendaciũ
trahent.tunc em̃ ſoluetur ſathanao ⁊ per illũ antixpᷣc ĩ
omni ſua virtute mirabiliter quidẽ ſed n: endaciter ope
rabitur.¶ AVo quaꝛtum vᷣo dicendum.ꝙ illud aug.v.q.
contra paganos.intelligitur de illis miris que per ma
gicam artem fiunt vbi nõ ẽ veritas ſed ſpecies.non ſa⸗
pientia ſed fallacia.

4

mbrumſecundi
Ecũdo querit᷑ ſupoſito ꝙ demões poſſint
aliqua mira faceꝛe ex eminẽtia natuꝛe ſue
vtrũ poſſint ĩ res coꝛꝑales vt aĩalia ⁊ plã
tas.an etiaʒ quo ad illas res ſit cobibita
eoꝝ poteſtas. em̃ habeãt ptatẽ ſuꝑ res coꝛꝑales.vi⸗
de ꝑ hboc qð dicit aug.ĩ li.lxxxiij.q.vnaqueq; res viſibi
lis ĩ mũdo habʒ ptatẽ angelica ſibi pᷣpoſita.⁊ hoc idẽ
dr ĩ li.ſuꝑ geñ.ad lr̃am ⁊ ĩ li.de trini.cuʒ ̊ angeli mali
habeãt poteſiatẽ angelicã.mali angeli pponũt᷑ pꝛate re⸗
bus viſibilibo.⁊ poſtea ſubiũgit.q illis vtunt᷑ puato iu
re aliq.ſ̊ pꝛiuatũ ius vocat᷑ poteſtas nature. mali an

geli pñt ex potẽtia nature ſuꝑ hmõi animatia ſiue vege

tabilia.¶ Itẽ ſuꝑ illð iob.ij. ẽtus vebemẽs ⁊c̃.glo.la⸗
tẽter ↄtra eũ dr elemẽta mouilſſe ille cuiꝰnutu motu ſüt
licʒ dyabolus ſemel a deo accepta ptate ad vſuʒ neꝗcie
ſue elemẽta cõcutẽ.vt ⁊ dãnatis ĩ metallo ad vſuʒ ignis
⁊ aqua ſᷣuit.ᷓ dyabolꝰhabet ptatẽ ſuꝑ ene E⸗
tra.ſuꝑ illð matih.viij. Alditte nos ĩ gregẽ poꝛcoꝝ.glo.
nota multominꝰ demões ſua ptate nocẽ hoibo ꝗ nec pe
coꝛiba pñt. Itẽ.viij.lucẽ. Intrauerũt ĩ poꝛcos.glo.iꝛo
tãdũ ꝙ ſi nec poꝛcis niſi ꝑmiſſa demonia nocẽ pñt.mul⸗
tominꝰpñt hoĩbo nocẽ.niſi occulta dei iuſticia ꝑmittãt᷑
prtᷣas demonũ naturalis cohibita ẽ qͥ ad hmõi creatu⸗
ras auctoꝛitate diuia.¶. Ad qð dom.ꝙ licet ex pᷣma po
teſtate ſibi data poſſent angeli illi ſuꝑ hmõi creaturas
ey oꝛdine naturali.tñ ĩ penã illoꝝ et bonũ hoĩm cohibe
tur eoꝝ ptᷣas.Vñ ang.iĩ li.de ci.dei.Demões ñ oĩia q̃ vo⸗
lũt facẽ pñt.niſi qt illiꝰoꝛdiatõe ſinũtur.cuiꝰ plena iu
dicia nemo cõpᷣhedit iuſie nemo repꝛebẽdit.⸗. Ad illud
vo qð obijcit᷑ ĩ cõtrariũ.Dicẽdũ ꝙ loquit᷑ de oꝛdie natu
rali ꝗẽ inter ſpũalẽ creaturã ⁊ coꝛꝑalẽ rõe eẽ ⁊ poſſe.

Uembru tercium

BFErcio querit virũ temões babeat aliquã
potẽtiã circa creaturã rõnalẽ traſmutãdi
a pte coꝛꝑis.QOð videt᷑. Si em̃ habuit po⸗

teſtatẽ ſuꝑ res viſibiles.qð vidẽ ex illo veꝛ
bo qð dr ab aug:in li.lxxxiij.q.q creatura coꝛꝑalis ſub
dita ẽ ſpũali creature.videt᷑ &̊ ꝙ mali angeli habeãt po
teſtatẽ ſuꝑ hũanũ coꝛpꝰcuʒ ipᷣm ſit viſibile.q¶ Pꝛeterea
ſuꝑioꝛa coꝛꝑa hñt pktatẽ faciẽdi immutatõem ĩ coꝛꝑibo

buanis.maioꝛ aũt ẽ ptas angeloꝝ qᷓ ſit coꝛpoꝝ celeſtiũ.
młto ꝗ̊ foꝛtiꝰ hñt ptᷣate ĩmutadi ĩ coꝛꝑibo huanis.Pꝛe

terea.i li.xviij.de ciui.dei.dic aug.qualiter recitat᷑ ĩ lit⸗
teris hũanis.q hoĩes aliqñ ĩ lupos cõuertebãt᷑. ꝙ etiã
aliqui ĩ aues cõmutabãt᷑.⁊ ita de alijs hmõi mõſtris.vi
debat᷑ em̃ aligbo.ꝙ poꝛtarẽt onera iumẽtoꝝ.ex ꝗbo colli
git᷑ ꝙ ptatẽ aliquã habeãt angeli mali.faciẽdi imutatõ
nes i coꝛꝑibo huanis.nõ em̃ fſiebãt a deo.ita nec abipᷣis
ſanctis agelis quoꝝ ñ ẽ facẽ imutatõeʒ ĩ dveteriꝰ.q! Pꝛe⸗
terea.idẽ dic̃ quãto i hac vita pfatẽ demonũ maioꝛẽ vi⸗
demꝰ.tãto tenatiꝰmediatoꝛi ẽ inherẽdũ ꝑ queʒ de ymis

ad ſũma aſcẽdimꝰ.ſi em dixerimꝰea nõ eẽ credẽda.nom

deſunt nunc ꝗ eiuſmodi quedã vel ceꝛtiſſima audiſſe vel
exꝑtos ſe eẽ aſſeuerẽt.i Aã nos cũ eẽmꝰĩ italia audiebãꝰ
talia de qdã regiõe vbi ſtabularias mulieres imbutas
malis artibo ĩ caſeo dare ſolebãt ꝗbo vellẽt ſeu poſſent
viatoꝛibo. Vñ in iumẽta illico vᷣterẽtur.⁊ neceſſaria q̃q;
poꝛtarẽt.poſt queq; perfecta oꝑa iterũ ad ſe redirẽt.nec
in i eis metẽ fieri beſtialẽ ſed ronalẽ hũaniq; Fuari.ex q̊
vidr.ꝙ ꝑopatões ðᷣmonũ poſſit fieri ĩimutatõ ĩ coꝛꝑibo
Biamn Aönariu videt᷑ ex H̊.ꝙ coꝛpꝰhũanũ nobiliꝰẽ
alijs coꝛꝑiho tãq; oictũ aĩe rõnali.aĩa aũt rõnalis ĩ ſta
tu ĩ qͥ ẽ.ſuꝑioꝛ ẽ iis malis angelis inqᷓtũ obſtinati ſũt
ĩ malo.q̊ coꝛpꝰhuũanũ qð ẽ vnitũ ei.nõ ↄuenit eẽ in ſub⸗
iectõe demonũ.¶ Pꝛeterea.aug.xviij.li.de ci.dei.nõ ſo⸗
lũ animũ ſed nec coꝛpꝰvlla rõe credideri demonuʒ arte
vel ptate ĩ mẽbra ⁊ lineamẽta beſtialia poſſe cõuerti.Hᷣ

fantaſticũ hoĩs.ꝙ cogitãdo ſiue ſomniado ꝑ reꝝ inume

—

rabiliũ genera variat᷑.cũ coꝛpus nõ ſit coꝛpoꝛũ. tñ ſies
mira celeritate foꝛmas capit.ſopitis aũt ⁊ opꝑpꝛeſſis coꝛ

poꝛeis hoĩm ſenſibo.ad alioꝝ ſenſuʒ neſcio qͥ ineffabili

mõ figuꝛa coꝛpoꝛea poſſe ꝑduci.et vidr̃ ſibi poꝛtare one
ra.q̃ onera ſi vera ſunt coꝛpoꝛa: poꝛtant᷑ a demonibus
vt illudat᷑ hoibo.Ex quo accipit᷑ ꝙ nõ habẽt patẽ ange
li mali ex natura ſua ad immutatõem faciẽda ĩ coꝛꝑibo
hũanis.ſʒ qð faciũt.ex ꝑmiſſiõe diuĩa faciũt ĩ fataſtico
bhoĩs. Quod cõcedẽdũ ẽ.nec ẽ poſſibile ĩ hũano coꝛꝑe
tales fieri imutatões.quales vidẽtur.et hoc ẽ qð dr ĩ li.
cæ aĩa et ſpũ.Hoc ſolus patit᷑ ſpũs infidelis.vt nõ ĩ aĩo
ſeo in coꝛꝑe hoc opinẽt᷑ venire.Idcico nimis ſtultus et
ebes ẽ.qui hec oĩa que ĩ ſpũ fiunt.accidẽ arbitrat᷑ ĩ coꝛ⸗
poꝛe.fiũt aũt in ſpũ diuerſaꝝ ꝑſonaꝝ ſpẽs ac ſiłitudies
⁊ mẽtẽ quã captiuã tenet in ſomnis deludẽs.modo leta.
mõ tꝛiſtis.modo cognitas.mõ iĩicognitas ꝑſonas oñdẽs
ꝑ deuia quẽ deducit.¶ Ad pꝛimũ aũt obiectũ dicẽdũ.qꝙ
licet ex potẽtia nature poſſint ſuꝑ res viſibiles.cohi bet᷑
tñ poteſtas eoꝝ reſpectu coꝛpoꝛis hũani.vt nõ ĩ illo coꝛ
poꝛe faciãt quod volũt.Oꝛeterea nõ hñt talẽ potẽtiam
ſuper res viſibiles vt poſſint ſpẽs trãſmutare.pñnt tamẽ
facẽ aligd ad qð ex diuina virtute ſequat᷑ ſpecieꝝ tranſ
mutatio.eiꝰem ẽ ſpecies reꝝ cõdere.hãc aũt trãſmuta⸗
tõem q̃ ẽ coꝛꝑis huani ĩ ſpẽm aſini vel alteriꝰ bruti nul
latenꝰ pñt facẽ.nec m ſe nec rõe diſpoſitõis anteceden
tis.¶ Ad ſecũdũ vᷣo dõᷣm.ꝙ immutatio q̃ ẽ ĩ coꝛꝑe hũa⸗
no a coꝛꝑibo ſuꝑceleſtibo naturaliter ẽ ſᷣm calidũ ⁊ ftigi
dũ ⁊ hmõi diſpoſitões ↄſequẽtes.ñn at᷑ qᷓtũ ad ſpẽꝝ traſ⸗
mutatõem nec ad ea q̃ ſunt aĩie rõnalis. Uñ nec demões
hñt hmõi poteſtatẽ q̃ ẽ ſuꝑ ip̃am aĩam rõnalẽ vł ſuꝑ ſpe
cieꝝ eẽntialiũ trãſmutatõem.nibilominꝰtñ ex ꝑmiſſiõe
diuĩa miſterio demonũ fiũt quidã moꝛbi ĩ coꝛꝑe hũůano
ſiẽ dĩc hiero.ĩ expoſitõe ſuꝑ.xij. ꝓꝓphas. Immiſcet etiã
ſe rebus ſenſibilibo ꝑ effectũ.vt ſic ſequat᷑ coꝛruptio de⸗
lectatõis in parte ſenſibili.⁊ ꝑ partẽ ſenſibilẽ in rõnali.
Vnde aug.in li.lxxxiij.q.agite nunc miſeꝛi moꝛtales ne
vnq polluat hoc domiciliũ malignꝰſpiritus. ne ſenſibo
immixtus infeſtet anime ſanctitatẽ.lucẽq; mẽtis obnu⸗
bilet.ſerpit hoc malum ꝑ omnes aditus ſenſuales. dat
ſe figuris.accomodat ſe coloꝛib.adheret ſonis.odoꝛi⸗
bus ſe ſubijcit.infundit ſe ſapoꝛibo.ac turbidi motus ĩ⸗
gluuie tenebroſis affectatõnibus tenebꝛat ſenſus.Ex qͥ
accipit᷑.ꝙ aliquod poſſe ex peꝛmiſſione diuina habet in
immutatõne ſenſum illoꝛũ qui ſubijciũtur per peccatuʒ
Ad illud vo quod dicit augin li.de ciui.dei.dicẽdum
eſt.ꝙ nec ſic accidunt ſᷣm veritatem.ſed ſic facta ẽ cõmu
tatio in fantaſia.ex qua eſtimabãtur talia fieri fm veri⸗

tatẽ 9 ominibo vtentibus ſenſu ⁊ imaginatõe.
Uebru quartum

Varto querituꝛ vtruʒ demones habeant
poteſtatem tam in bonis hominibus iᷓ ĩ
malis.an quo ad bonos ſit cohibita quo
oad malos ſit libera. Et videtuꝛ ꝙ habeãt

Poteſlatem ſuper bonos ſicut ſuper malos.per hoc ꝙ tã

tam poteſtatẽ habuit ſatban.vt nõ tm̃ flagellaret Yob ĩ
rebus ſuis ⁊ in pꝛole.ſed in pꝛopꝛio coꝛpoꝛe.tm̃ em̃ exce
pit deus aĩam cum dixit. verũtamẽ aĩam illius ſerua.q
d.nõ do tibi poteſtatem in animã.ſed maioꝛẽ nõ videtuꝛ
habere ex ſe in ipᷣis malis.ſuper rõnalẽ em̃ animam nõ
habet ex natura ſua poteſtatem. ergo tam in bonis qᷓ ĩ
malis habet dyabolus poteſtatem.et videtur ſᷣm vnuʒ
modũ.¶ Sed cõtra boc habetur in glo.ſuper illð.Im
miſſiones per angelos malos.ĩ malis hominibo poteſt
dy abolus vt in ſuo pecoꝛe niſi ꝓhibeatur a maioꝛi.ſ.a
deo.in bonis aũt nõ poteſt niſi permittatur ad pꝛoban⸗
dum nõ ad perdendum.ſicut homo vt de pecoꝛe alieno
faciat quod vult.poteſtatem expedit dari ſibi ab eo cu⸗
ius eſt.hoc etiã videtur rõne.Si em̃ boni homines ſiue
ſancti.poteſtatẽ habẽt ſuper demones rõne ſanctitatis.
nõ erit ecõuerſo vt demones poſſint ſupeꝛ homines ſiue

iſe
ſisen
ffabit
reone
nibos
ange
Gͤ
dſtieo
ta
idi
o er
ico
gles
eta.
ds
i.
6
0
tian
lam
gan
ta⸗
inu
gen
ig⸗
nigi
taͤl⸗
es
ſe
ſioe
nno
eti
⸗
Nl.

—

ueſtio

ſanctos. Ad quod dicẽdum.ꝙ ĩ malis hominibo rõe
malitie cõceditur poteſtas.a quo em̃ ꝗs ſuꝑatus ẽ.eius
et uus ẽ?.ij.pe.ij.ſed hoc nõ ẽ.qꝛ dyabolus meruit bãc
poteſtatẽ ſibi dari:ſ̊ hoc ẽ quia peccatoꝛ meꝛuit ei ſubij⸗
ci taꝙ; toꝛtoꝛi.nõ tãqᷓ; dño.in malis & et in bonis habet
poteſtatẽ.ſed ĩ malis habet poteſtatẽ ad ſeducẽdũ ⁊ ad
ꝓdendũ niſi ꝓhibeat᷑ a dño.In bonis aũt nõ habet po⸗
teſtatẽ ad ꝑdendũ ſ̊ ad ꝓbandum.⁊ iõ dictũ ẽ ĩ iob.ecce
oĩa que habet in manu tua ſunt.verũtamẽ illius animã
ſerua. Ad illud vᷣo quod obijicitur in cõtrariũ.ſ.ꝙ tã

tam habuit poteſtatẽ 2c. Dicendũ ẽ ꝙ nõ ẽ equalis po⸗

teſtas.ex vna em̃ ꝑte eſt poteſtas ad perdendum niſi ꝓ⸗
hibeatur.ex altera pᷣo ꝑte nõ eſt poteſtas ad ꝑdendum
Itẽ ex vna ꝑte dat ſe homo malus in poteſtatẽ.econtra
vo bonus hõ eximitur ab eius poteſtate.¶ Ad alið pᷣo
dicẽdum.ꝙ aliter habet poteſtatẽ malus angelus ĩ ho⸗
minẽ bonũ.et aliter habet poteſtatem bonꝰhõ vel ſcctus
ſuper demonẽ.malus em̃ angelus rõne ſtatus in quo bo
mo eſt.dũ ẽ in via:habet poteſiatẽ ad temptanduʒ ex ꝑ⸗
miſſione diuina.hoc aũt ẽ ad ꝓbatõem ſicut dꝛ.xij.tho.
quia acceptus eras ðo neceſſe fuit vt tẽptatio ꝓbaꝛet te.
ſancti ðᷣo hoĩes hñt ptatẽ ſuꝑ demones.nõ rõe nature ſᷣ
rõe virtutis ſeu gre.In hoc eĩ ſunt ſuꝑioꝛes.ratione au
tem ipᷣius gratie datur eis poteſtas maioꝛ vel minoꝛ a

(Membr.

domino. —
umqmntu

—

ſint facere in creaturis coꝛpoꝛalibo niſi ꝑ
miſſi. ⁊ ſic vniuerſalit ſit ligata poteſtas
in penã ipoꝝ.et videtur ꝙ ſic.ꝑ hoc ꝙ dr
in glo.ſupe? illud. Immiſſiones peꝛ angelos malos.bo
ni angeli ⁊ mali vtunt᷑ eiſdẽ elemtis ꝓut cuiq; poteſtas
eſt que ẽ eis amplioꝛ q; hominibo.⁊ maioꝛ bonis q́; ma⸗
lis.ex quo habetur ꝙ habent poteſtatem vtẽdi iſtis ele⸗
mentis.¶¶ Item aug.in.xj.de ciui.dei.angelicas natu⸗
ras terrenis animatibus potentioꝛes cõdidit.ſed ſi po⸗
tentioꝛes ſunt terrenis animãtibo:multofoꝛtius poten⸗
tioꝛes ſunt alijs terrenis q; inanimata ſunt.Itẽ iob.xlj
Mõ eſt poteſtas ſuꝑ terrã que ei comꝑatur.glo. omnia
humana ſuꝑat.multofoꝛtius terrena ⁊ viſibilia.ex his
accipitnr ꝙ habet poteſtatem ſuꝑ iſta terrena viſibilia.
Pꝛeterea aug.xij.de ciui.dei. Iliciũtur demones ad
inhabitãdum ꝑ creaturas.quas nõ ip̃i ſed deus condi⸗
dit delectabilibo p ſua diuerſitate diuerſis.nõ vt anĩa⸗
lia cibis.ᷣ vt ſpũs ſignis q cuiuſq; delectatõni cõgruũt
ꝓ varia genera lapidũ.herbaꝝ.lignoꝝ.aĩalium.caꝛmi
nũ̃.rituũ.ex quo videtuꝛ ꝙ poteſtateʒ babeant demões
ſuꝑ iſtas creaturas viſibiles. ¶ Sed videtur cõtrariũ
E hoc ꝙ dr ĩ iob ſuper illud.mitte manũ tuam.ibi dicit

glo. nihil poteſt niſi ꝑmiſſus.ex quo habetur ꝙ nec etiã

in creaturis viſibilibus habet poteſtatẽ niſi quatenꝰ a
dño cõceditur.¶ Pꝛeteꝛea aug.in li.de ciui.dei.ſi aligd
in rebo demões poſſunt.tantũ poſſunt quãtum ſecreto
omnipotentis arbitrio ꝑmittũtur. ( quod dicẽdũ.
ꝙ poteſtas dy aboli cohibita eſt ꝙtum ad om̃es creatu
ras.inqtum relate ſunt ad ſeducedum creaturã rõnalẽ
Pdelectatõem. cõtingit tñ ꝙ ſoluitur hec poteſtas.vł p
pter bonũ eoꝝ qui temptant᷑.vel ꝓpter penam eoꝛum ſi
meruerũt.nõ negatur ergo quin habeãt ex oꝛdine natu⸗
rali potentiã ſuꝑ illas viſibiles quãtum eis a dño cõce
ditur.cohibet᷑ t iſta poteſtas ſiue rſtringit᷑ ꝓpter bonũ
rõnalis creature.moderatur aũt deus oꝑatones malo
rũ termino naturaliteꝛ collate poteſtatis.miraculo mi⸗
rabiliteꝛ illate impoſſibilitatis.vt de manu regis arefa
cta.iij.reg.rxiij.obſtaculo cõtradicẽtis occulte difficulta
tis ſicut habet᷑.viij.exo.de ʒiniphibo iudicio operãtis
intrinſecus diſpoſitionis.

Membꝛü ſertum

Vinto queritur vtrũ demões aliquid pof

cxij.

Ervto queriti vtrũ demonuʒz poteſtas ſit
Alicgata tm̃ a deo. vel etiã a bo nis angelis 2
hominibo bonis.et videtur ꝙ nõ ſit liga⸗

uaab angelis 7 a ſanctis bolbus.ſicut ba

math. Suꝛgẽt pſeudo ꝓphete facient ſigna

2,ppdigia multa.ita vt in erroꝛẽ inducãtuꝛ ſi fieꝛi poteſt

etiã electi. Super quo dicit aug.lxxxiij.q:admonet vtĩ
telligamqueda miracła ſceleratos bomines facẽ qua⸗
lia ſancti facere nõ poſſunt.ſen ſi ſcelerati homines fa⸗
cere poſſunt quedam miracula.multofoꝛtius demones
pñnñt facere muabilia que nõ poſſunt faceꝛe ſancti bomi
nes.ergo maioꝛ videtur poteſtas quoꝛũdam demonum
in his mirabilibus qᷓ; ſanctoꝛum hominũ.ſed ſi maioꝛ ẽ
poteſtas:maioꝛ autẽ nõ cohibetur a minoꝛi. nõ cohibe⸗

tur poteſtas demonuʒ a ſanctis hominibo. 4 ꝛeteꝛea.

mali angeli ex potẽtia ſue nature ſunt potẽtioꝛes qᷓ ali⸗
qui angeli ex potentia ſue nature.ſed eminentioꝛ pote⸗
ſtas nõ cohibetur a minoꝛi inqᷓtum hmõi.ergo aliqui
ongeli nõ cohercentur ab aliquibus bonis. Sed vide⸗
tuꝛ cõtrarium de ſanctis hominibo per hoc quod dicit᷑
xix. act᷑.vbi loquitur ð quibuſdã exoꝛciſtis.qui inuoca⸗
bant nomen dni ihu xp̃i ſuꝑ eos qui habebant ſpiritus
malos dicẽtes.adiuꝛo vos peꝛ iſm quẽ paulus pᷣdicat.
⁊ poſt ſequituꝛ.reſpondens ſpũs nequã dixit eis. Iehm
noui et paulũ ſcio:vos aũt qui eſtis.⁊ inſimiles homoĩ
eos in quo erat demoniũ peſſimũ.⁊ dñatus amboꝝ cõ⸗
ualuit cõtra eos.ex quo videtuꝛ.ꝙ ſi ſigna xpᷣi ⁊ ſancto
rũ hominũ.habueꝛũt maius poſſe ſuꝑ ipos demones.
multofoꝛtius ipᷣi ſancti homĩes. Hoc ętiã ibidẽ videt᷑
E hoc quod dicituꝛ.ſuꝑ languidos deferebantur ſuda⸗
ria et ſemicincia.⁊ recedebant ab eis languoꝛes 2 ſpũs
nequã egꝛediebant᷑. Similit᷑ de ſctis angelis.vñ aug.ſu
peꝛ geñ.habẽt boni angeli ⁊ mali opeꝛa ſimilia ſiẽ moy
ſes ⁊ magi pharaõis.ſed boni ſunt potẽtioꝛes.nec ma⸗
li pñt quicqꝙ; taliũ opeꝛũ niſi ꝑ bonos deꝰꝑmiſit.(¶ Ad
quod dðm.ꝑ hoc qdð dicit augin.iij.li.de tri. Pemões
quedã pñt facẽ ſi ꝑmittãt᷑ ab angelis potẽtioꝛibo ex im
peꝛio dei.q̃dã vpᷣo nõ pñt etiã ſi ab eis ꝑmittant᷑.qꝛ ille ñ
ꝑmittit a quo illis ẽ talis nature modus.qui etiã ꝑ an⸗
gelos ſuos illa pleꝛũq; ñ ꝑmittit q̃ ↄceſſit vt poſſint.Di
cẽdũ ẽ ꝙ cohibitio fit demonuʒ aliqñ ꝑ bonos angelos
aliqñ ab ipᷣo deo.licʒ ꝑmittant᷑ ab ipis bonis angelis.
Ali ec ẽ cõtrariũ qð obiectũ ẽ.lʒ em mali hoĩes vel etiã
demones quedã poſſint faceꝛe.q̃ nõ cõcedũtur ſctis ho⸗
minibo.nõ tñ oĩno potẽtioꝛes ſunt ſimpliciter.ſed q;ẽtuʒ
ad id qð a dño ↄcedit᷑.nõ in oꝑatõe vᷣtutis ad maliciã.
Ad aliud dõm ꝙ licet aliqui angeli potẽtioꝛes ſint ex
natuꝛa aliquibo bonis.tñ boni angeli potentioꝛes ſunt
ſimpliciter malis angelis.vñ aug.in li.de moꝛibo eccle⸗
ſie.iõ eſt angelus cũ inheꝛemus deo nr̃a mente poten⸗
tioꝛ.nã ſi ᷣtus hec noĩata ẽ q̃ aliquã ptatẽ ĩ hoc mundo
hʒ.toto mũdo oĩno ſublimioꝛ ẽ mẽs inheꝛẽs deo.q Ad
illud vᷣo qð obijcit᷑ iob.xlj.nõ ẽ pt̃as ſuꝑ teꝛꝛã ⁊c.dicen⸗
dũ ẽ. ꝙ faciẽda ẽ vis ĩ h̊ ꝙ dr ptas ſuꝑ teꝛã. vñ glo.oĩa
humana ſuꝑat.⁊ ſi meꝛitis ſanctoꝝ ſubiaceat.nec intel
ligituꝛ ꝑ boc ꝙ habeat poteſtatem liberam in his terre
nis.ſed quod ey potentia ſue nature pꝛeemineat iſtis.
operatur auteʒ ĩ iſtis quãtum dñs ꝑmittit.

¶ Mueſtio .cxm. de pena

dy aboli que eſt priuatio ſiue obſcuꝛatio alicuius cogni

tionis. B ,—
nſequenter dicẽ

dũ eſt de pena demonũ q̃ ex obſcuratõe
intellectꝰſiue priuatõe alicuiꝰ cognitõ
nis. quã habuerũt vel habituri eent ſi
Atetiſſent. Et querũt᷑ q̃tuoꝛ in vniuerſo.
Primõ querit᷑ pꝛiuatõne cognitionis quo ad eum.
Scðdo qtum ad ſe.Tercio qtum ad virtutes.Quarto
qtum ad res in ꝓprio genere.

Membꝛum pꝛimum

Aaantũ ad pꝛimũ ſic. Videtur eĩ ꝙ demo⸗
nes nõ ſunt pꝛiuati cognitõe dei. Si eniz
noõ pꝛiuãtur cognitõne natuꝛali quã babu
erũt.quod videtur per hoc qð dicitur ĩ li.

ſummo bono ab yſido. Pꝛeuaricatoꝛes angeli ſancti

4

tate amiſſa.nõ amiſerũt creature angelice ſenſum.ſ̊ ſen
ſus angelice creature nihil aliud ẽ qᷓ cognitõ naturalis
angeloꝝ. ergo babẽt ↄgnitõem naturalẽ quain habuer̃t
ſed naturali cognitõne potuit cognoſci deuseꝛgo demo
nes nõ pꝛiuãtur cognitõe diuina. Ad idẽ iob.j.Cũ ve
niſſent filij dei vt aſſiſterent coꝛã dno.affuit etiã int᷑ eos
ſathan.ergo ſathan fuit in ↄſpectu dñi cũ filijs dei.eꝛgo
pñᷣs fuit deus ip̃i.ſed quibus deus ẽ pñs ab illis cogno⸗
ſcitur.ergo cognouit ſathan dñm.ergo demones nõ ſũt

pꝛiuati cognitõne diuina. Pꝛeterea dr ĩ euãgelio.viij

math.ᷣvt ꝗd veniſti ante tᷣus toꝛquere nos. Et.iiij.luc.
Scio ꝙ ſis filius dei.ergo cognouerũt filiũ dei.ergo co
gnouerũt deũ. nõ ergo ſunt pꝛiuati cognitione diumna.

Coötra. deus nõ videtur miſi ab his qui habent mũdi

ciã coꝛdis.ſed dy abolus ⁊a angeli eius pꝛiuati ſunt mun
dicia coꝛdis.ergo pꝛiuati ſunt cognitõe diuina.⸗Pꝛete
rea.cognoſcitur deus aut ꝑ fidẽ aut per ſpeciẽ.ſʒ demo
nes nõ habẽt cognitõem ꝑ fidem.cũ fides ſit donũ gr̃e.
donũ aũt gre nõ datur eis.Qec cognoſcũt per ſpeciem.
cũ hec cognitio ſit bonoꝝ.ergo demões pꝛiuãtur cogni⸗
tõe diuina.q¶ Itẽ cognitio diuina ẽ cognitio matutina.
de qua loquit᷑ aug.ſuꝑ geñ.ſ̊ cognitõe matutina pᷣuati
ſunt demones.pꝛius em fecta fuit diuiſio lucis a tene⸗
bris iꝙᷓᷓ ſequeret᷑ diſtictio inter veſpere et mane. ſicut ba
betur.j.geñ.dr eĩ ibi.diuiſit lucẽ a tenebris.appellauit
lucẽ diẽ ⁊ tenebras nocteʒ.factũq; ẽ veſꝑe ⁊ mane dies
vnus.ſi ergo angeli cadẽtes facti ſunt tenebre.⁊ ita per
cõſequẽs nox.ſicut dicit ioh.dama.ad eos nõ ꝑtinet co
gnitio matutina.ergo pꝛiuati ſunt cognitione diuina.
qð dicẽdum. duplex ẽ cognitio diuina.vna ẽ per

hoc ꝙ eſt lumen immutabile.in quo cognoſcũtur cauſe

cardinales rerũ z quo illuminantur coꝛda pioꝝ.et hac
cognitõne nõ cognoſcũtur demones ſʒ ea pꝛiuãtur.Eſt
alia cognitio que ẽ ꝑ effectus tꝑales virtutis diuine. et
hac cognitõe pñt cognoſcere que quodammõ ſunt veſti
gia vel ſigna ducẽtia ad cognitõem ipᷣius creatoꝛis vel
redemptoꝛis. Pꝛeterea.eſtquedã cognitio per effectus
ipᷣius iuſticie.⁊ hoc mõ cognoſcũt ipᷣideũ taꝙᷓ iudicem.
His ergo modis pñt demones cognoſcere deum. altera
vᷣo pꝛiuãt᷑ cognitõne.et hoc ẽ qð dicit aug.in.ix.de ciui.
ei . Innotuit demonibo nõ per id quod ẽ vita eterna et
umen incõmutabile quod illuminat pios.ſed ꝑ quedã
tꝑalia ſue viꝛtutis effecta ⁊ occultiſſime ſigna pntie que
angelicis ſenſibo malignoꝝ ſpirituuʒ qᷓ; infirmitati ho⸗
minũ pñt eẽ cõſpicua.Itẽ in eodẽ.demones nõ eternas
tꝑm cauſas ⁊ cardinales mũdi ſapiẽtia cõtemplant᷑.ſed
quoꝛũdam ſignoꝛũ nob occultoꝝ maioꝛe exꝑientia mul⸗
toplura q; hoies cognoſcũt. Ao illud ꝗ̊ qð pꝛimo ob⸗

iectũ ẽ.ꝙ demones nõ amiſerũt oĩno cognitõem natuꝛa

lẽ quã habuerũt angeli.ſicut dicit Aido. nibilominꝰ tñ
ẽ obſcura illa cognitio naturalis boni ſicut etiã ĩ hoĩbo
malis¶ Ad ſecũdumvo dicẽdũ.ꝙ licet ſathan eẽt ĩ cõ⸗
ſpectu ⁊i vel coꝛã deo inter filios dei bonos.ſ.angelos.
nõ tñ iõ cognouit eũ quẽadmodũ ⁊ boni angeli.Aliud
em̃ eſt venire in cõſpectu dei.⁊ aliud deũ venire ĩ cõſpe⸗

ctu eoꝝ. In cõſpectu ergo dei ſunt demones.qꝛ nibil la

tet ipᷣm qð ẽ ĩ monibo.deus auũt nõ ẽ in cõſpectu eoꝝ.
quia nõ manifeſte vidẽt ipᷣm p̊ per illas creaturas quo⸗
quo mõ ipᷣm cognoſcunt. Vñ greg. ſuper illud iob. deꝰ
eo intuitu quo oia ſpiritualia cõſpicit.etiã ſathan ĩ oꝛdi
ne ſubtilioꝛis nature videt.nõ tam̃ ſathan deuz videt ꝗ
mũdo coꝛde videt᷑.ſicut cecus lumẽ ñ videt quo illuſtꝛa
tur. Ponit aũt aug.tale exemplũ ſuꝑ illð ioh.j. Et lux
ĩ tenebris lucet ⁊c̃.de ceco exñte in lumine ſolis. ſol em̃

¶ Adbuc etiam que· S. ij.

ſi cognoſceret et videret. cecũ videret. cecens aũt nõ vide

ret ſolẽ.¶¶ Ad terciũ dicẽdũ.q illa cognitio qua cogno⸗
uerũt filiũ dei exiſlẽtem in caꝛne.magis dicẽda eſt ſuſpi
cio ſᷣm hił.qᷓ; vera notitia. Iñ hił.ſuꝑ illud veniſti añ
tpᷣus ⁊c.magis ſuſpicari ꝙ noſſe credẽdi ſunt. Pꝛeterea
cognouerũt eũ in pena pñti vel ĩ futuro eis deteꝛminata
Vn dicit amb.tantũ eis innotuit quãtum voluit. tãtuʒ
voluit quãtũ opoꝛtuit.nõ ſicut angelis peꝛ hoc quod eſt
vita et lux.ſed.l.eis terrẽdis ꝑ quẽdam virtutis effectũ.
ꝑ que potẽtiam eius timẽt ad penam.
5 „●
Adhuc etiam que· .S. j.
ritur ꝓpt illuo verbũ apłi.j.coꝛith.ij. Si coguiſſent ⁊c.
vbi dicit glo.demones nõ cognouerũt ſapiẽtiam de re⸗
demptõe humani generis ꝑ xpᷣi moꝛtẽ implendã.Et alu
bi.nõ ſciebãt ſacramẽtum incaꝛnatõis ⁊ paſſiõis.¶ Sʒ
videtur cõtrariũ.cognouerũt em̃ ipᷣm filiuʒ dei eẽ Luc.
iiij. cognouerũt etiã ea que dicta ſunt ꝑ ꝓphetas:ſᷣ̊ ꝑ ꝓ⸗
phetas dictũ erat de incarnatõe redemptõne humani
generis.ergo cognouerũt hoc ſacramẽtum. Hoc etiã
videtur per hoc quod dicitur ſuper illud exo.j. Surre⸗
xit in terra rex nouus.glo.mihi videtur ex his q ꝓphe⸗
tis ⁊ pr̃iarchis de aduentu rp̃i indicata fueꝛãt.quia ſen
tit futurũ qui exiuit pꝛicipatus eius ⁊ poteſtates cum fi
ducia triũphet eos ⁊ affligat in ligno crucis.ſed ꝗd ali
ud ẽ ſentire futurũ niſi cognoſcere ſacramẽtũ r̃demptõ

nis: ergo ↄgnouerũt ſacramẽtuʒ bumane redemptõnis

Ad quod dicẽdũ.ꝙ demones ñ tũc cognouerũt certi
tudinali cognitõe ipᷣm eẽ deũ ſiue filiũ dei.Vñ dr i glo.
fuꝑ illd.j.coꝝ.ij. Si demones deũ factum hominẽ ñ in⸗
tellexerũt.quãtomagis hoĩes.⁊ poſt.magis erx ſuſpitõe
q̃ ex cognitõe dixiſſe credẽdi ſunt.quid nobis ⁊ tibi fili
dei.¶ Ad illud vᷣo qð ohijcit᷑ ĩ cõtrarium.dicẽdum eſt q;
illud ſentire ð quo loquitur oꝛigen.nõ eſt alið q; conijcẽ
ex his que dicta erant ĩ lege ⁊ ꝓghetis.nõ em̃ ſic cogno⸗
ueꝛũt quẽadmodũ ſct᷑i ꝓphete.ſancti em̃ ꝓphete ex reuela
tõe ſibi facta cognouerũt demões ex dictis ĩ lege ꝓphe
tis hec cõiecerũt.vel ſi aliqua certitudo fuit ꝙ filius dei
eẽt ꝑ potẽtiam ſignoꝛum.nõ pꝛeuidit tñ eius moꝛte ſe eẽ
damnãdum. vel poteſtatẽ ſibi eẽ aufeꝛendam.Elñ ſupeꝛ
illud.j.coꝛĩth.ij. Si cognouiſſent ⁊c.glo.nõ ſuggẽt dya
bolus illũ crucifigi:ꝑ quẽ ius ſuũ ſe ꝑdere ſciꝛet.Et ſuꝑ
illud luc.iiij. Exibãt demonia ⁊c.glo.ñ ideo illũ crucifi
git qꝛ filiũ dei ignoꝛet. qꝛ eiꝰmoꝛte ſe danãdum ñ pᷣui⸗
dit.hoc em̃ miſieriũ ẽ a ſeculis abſconditum.ſi eĩ ↄgno⸗/
uiſſent nũqᷓ; dñm gloꝛie crucifixiſſent.

7

ritur de quadã cognitõne.quã videt᷑.b.berñ.attribuere
dyabolo in li.de gradibus humilitatis ſic dicẽs.Puto
per aquilonẽ repꝛobandos homĩes fuiſſe deſignatos ꝑ
ſedem poteſtatem in illos.quos vtiqʒ in pñtia dei qua⸗
to ceteris perſpicatioꝛ pᷣuidẽs.nullo ſapientie radio cho
ruſcãtes.nullo ſpũs amoꝛe feruẽtes.velut vacuũ repeꝛe
ris locum affectaſti ſuper illã dominiũ.ſi ergo aliqua co
gnitio fuit in pñtia dei hmõi hominũ.queritur vtrũ ta⸗
lem poſſit dyabolus mõ habere cognitõem.quod nõ vi
detur.quia rõ illius cognitõnis fuit.eo ꝙ erat vicinioꝛ
co.⁊ ꝓpter hoc perſpicatioꝛ.cũ ergo ceciderit ab hac vi
cinitate.cecidit per cõſequẽs ab alia perſpicacitate:eꝛgo
mõ nõ habet illã ↄgnitõem. Sed videtuꝛ cõtꝛaꝛium peꝛ
