onem vel terminũ elt eus. ergo ſequit ꝙ, deus ẽ nüerꝰ
pondꝰ mẽſura. Cõtra Nug. iii· ſup gen. ſate amur
Ita dictũ eẽ omia in nũero ⁊c. tanqꝙᷓ dicti eẽt ita diſpo

ſita vt habeãt ꝓpꝛias mẽſuras ꝗpꝛios nüeros ꝓpꝛia põ

cera. ergo creatũ qd ſunt.¶ Itẽ glo. ſ. uꝑ. rj.ſap·ĩ mẽſu
ra quãtitas.in nũero qualitas:in põdere ratio.in his
deus om̃ia cõſtituit.ſᷣ qualitas et quãtitas ſũt creata:
ergo nüerus mẽſura et põdus ſ ũt creata. SBñſio. cuz
dieit᷑. omia nũero põdere 2 mẽſura ⁊c.hec pᷣpoſitõ in:
dicit cauſam foꝛmalẽ. cauſa aũt foꝛm alis dicit᷑ duplici
ter. cauſa foꝛmalis exẽplaris: vel cauſa ſoꝛmalis exem
plata. Si ergo bec pᷣpoſitio in: dicat cauſam ſoꝛmaleʒ
exemplarẽ.numerus põdus mẽſura dñt ꝗd increatũ
ßm ꝙ dic aug. ꝙ deus dicit mẽſura teꝛminas omia nu
merꝰ foꝛmãs oia.põdꝰ oꝛdinãs om̃ia. Sʒ ſi hec p̈poſi
tio in: dicat cauſam foꝛmalẽ exẽplata:ſic pondus nuc-
rus et meſura dicũt creatũ ſᷣm ꝙ dicit aug. vt habeãt

ꝓpꝛias menſuras.

Articulus ſecundus

D ſecũdũñ vtrũ res ſpũales ſint create nũe⸗
ro põdere et menſura ꝓcedit᷑ ſic.in illis nõ
ẽ põdus nec mẽſura que nõ habẽt quãtita
tem nec molẽ.in ſpũalibo creaturis nõ ẽ quãtitas nec
moles: ergo nec põdus nec mẽſura 4Contra. aug. in
aima ẽ mẽſura aliꝗd agẽdi ne ſit imoderata knſgreſſio
et ẽ nũerꝰ affectõnũ et vᷣtutũ: q̊ͥ a ſtulticie defoꝛmita⸗
te ad ſapĩe foꝛmã decuſq; colligit᷑: ẽ põdꝰvolũtatis ⁊
amoꝛis vbi apparet quati qdq; ĩ appetẽdo fugiẽdo põ
ceratł. KRñſio. ſiẽ quãtitas dẽ duptr: ſic ⁊ menſura.
Eſt em̃ quãtitas moł.⁊ quatitas vᷣtutis ſiẽ dĩc aug. in
li.de quatitate aie.ĩ coꝛꝑibo ẽ quãtitas molis:ĩ ſpiri
tibo quãtitas vᷣtutis.determĩatũ em̃ ẽ quantũ ſe poſſit
exiẽaẽ in actõibo.ſiłr ẽ mẽſura molis ⁊ pᷣtutis.⸗ öm 5
; mẽſura molis ẽ ĩ coꝛꝑibo:mẽſura vᷣtutis in ſi piritibo
Item ſiłr põdus dẽ dupir.põdꝰ molis 2 pondꝰ vᷣtutis
Vñ aug. vj. ð tꝛi. põdera collocatõnũ coꝛpoꝝ ſũt amo

res 7 delectatões aĩaꝝ. amoꝛ ergo põdus ẽ ſpũale.et ꝑ

hoc pʒ ſolutõ ad obiecta.

Aꝛticulus tercins
O terciũ ſcʒ ꝗd ſit nũerꝰ põdꝰ ⁊ mẽſura ꝓ⸗
cedit᷑.et q̃rit᷑ vtrũ ſit ſa vel accidẽs. Et vr
ꝙ accñs.glo.ſapᷣ.ri. In mẽſura quãtitas.i
nuero qᷓtitas 2c. Cõtꝛa.vidr̃ ꝙ ſba.accidẽs em̃ nõ pẽ
dici foꝛina ſbe.ſubſtãtia em de natura ſua bʒ foꝛm q̃ᷓ
teꝛmĩat᷑.hʒ foꝛmã q diſtiguit᷑:hʒ foꝛmã q iclinat᷑ vł mo
uet. Sʒ illð q res termĩat᷑ ẽ mẽſura. qͥ diſtiguit nũerꝰ
q̊ iclinat᷑ vel mouet᷑:põdꝰ.̊ hec tria ſũt alia ipi rei
ſiẽ foꝛma. O ↄcedẽdũ ẽ.¶ Ad illð qð obijcit habi⸗
ta ẽ rñſio ſupᷣ qõe ð boĩtate.tñ aduertẽdũ cẽ.ꝙ aliqñ ali
gbo viſum eſt ꝙ menſura rei nihil aliu intelligitur qᷓ
foꝛma rei menſuꝛans terminans 2 limitans ipſam

rem. ſiłr ip̃a foꝛma ẽ numerꝰ inquãtum diſtigiit a re

alia. ip̃a etiã dẽ põdꝰ:ꝑ ipaʒ em ẽ inclinatõ ad oꝑatõ
nes.4 Qð obijcit᷑ ꝙ mẽſura ẽ q̃litas: nũerꝰ quãtitas:
põdus ratio. Dicendũ.ꝙ qdã volebãt hec diſtiguẽ.icʒ
mẽſurã n ũerũ põdꝰ vt ſumerẽt᷑ ſm ꝙ ẽ rẽ ↄſiderare
in fieri.vnitas.veritas.boĩtas:ſᷣm ꝙ ẽ ipᷣaʒ ↄſiderare
ĩ facto eẽ. modꝰ.ſpẽs.oꝛdo.ſᷣm q res ↄſiderat᷑ ĩ bñ eſſe
ſuo.voluerũt ̊ dicc.qꝛ ſic ĩ eẽ rei ẽ materia foꝛma cõ⸗
poſitũ et bec de eẽ ſbe.poſt ↄſeqnt accidẽtia ⁊ q̃d ĩtra
ſpᷣam vt quãtitas qlitas rlatõ.alia extra ſbam:vt alia
ſex pᷣdicamẽta.voluert & hec tria nuerũ põdus ⁊ men⸗/
ſurã ponere vt ↄſeq̃ntia ſbam.vt nũerꝰ acciꝑet᷑ iuẽ q̃li
tatẽ:mẽſura iuxia quãtitatẽ.põdus iuxta rõem vel re⸗/
latõem.Et volebãt dieẽ᷑.ꝙ quãtitas ſeqꝗt᷑ ſubſtãtiã rõe

materie.nũerus rõe foꝛme.ratõ vel relatõ rõne ↄpoſi⸗

tõis.qꝛ rõ vel relatõ ſemꝑ dicit ĩ comꝑatõe.Diſtiguũt

ua Bcnr in Ee ee aine e x

unlha nlS ₰ “

auit bec tria meliꝰ.qꝛ foꝛma aut cõſiderat᷑ in eẽ abſolu

toꝛet ſic dicit mẽſura dans eẽ rei et limitãs ipam. aut
cõſiderat᷑ in comꝑatõe.et hoc dupliciter.ꝑ differẽtiaz
et ſic dicit᷑ nũerus dãs eẽ diſtinctũ ipᷣi rei.vel ſᷣm cõue

nientiã:et ſic dicit᷑ pondus ſiue oꝛdo.

Nueſtio. xxvj. de diui/

na pꝛouidentia.

Onſequẽs ẽ mnqui
rere de diuĩa ꝓuideẽtia. ẽ at̃ inqſitõis
bic modꝰ.qꝛ fuerũt ꝗ negauerũt ꝓui⸗
ntiã eẽ. Pꝛo oñdẽdũ ꝙ ꝓuidentia
ſit. Scðo ꝗd ſit. Lercõ qũo ſit.Or̃to

quoꝝ ſit. Quĩto ꝑ qꝗd ſit ꝓuidẽtia dei. Sexto q̃rit de

modis ꝓuidẽtie. Septio de effectu ꝓuidẽtie. Octauo
e ꝓuidẽtia fidei.

Mlembꝛum primum

D pꝛimũ ſic.xiiij·ſap.tu at p̃᷑ gubernas
oĩa ꝓuidẽtia.̊ ꝓuidẽtia ẽ apud pr̃em.
Itẽ.xxij.geñ.dns ꝓuidebit ſibi victimã
holocauſti.¶ Itẽ ioh.damalſ.ncce ẽ eun
dẽ eẽ factoꝛẽ eoꝝ q̃ ſũt et ꝓniſoꝛẽ.neq; eĩ decẽs neq; cõ/
ſeq̃ns ẽ aliũ eẽ factoꝛẽ aliũ ꝓuiſoꝛẽ.qꝛ ſi hoc eẽt ĩ im be
cillitate eẽnt viriq;. hic faciẽdi:ille ꝓuidẽdi. deus igit
ẽ factoꝛ ⁊ ꝓuiſoꝛ:ex h̊ᷣ pt elici rõũ. Itẽ damal. idẽ ad
idẽ.hoĩes ⁊ irrõnabilia ꝓuidẽt ꝓpꝛijs filijs natali et

ꝗnõ ꝓuidet expꝛobꝛat.ſi &̊ obpꝛobꝛiũ ẽ nõ ꝓuidet ei

qẽ ab ipo:⁊ boitatis ẽ ꝓuidẽ: ̊ ꝓuidẽtia ẽ ĩ do.qꝛ bo
nꝰ ?ẽ:et ñ pt᷑ ei obpꝛobꝛiũ obijci.¶¶ Itẽ eccĩ.v.e dicas
coꝛã angło nõ ẽ ꝓuidẽtia.ne foꝛte deꝰ iratꝭ ſuꝑ ſmões

tuos:diſſipet cũcta oꝑa manuũ tuaꝝ. er qͥ pʒ ꝓᷣ diuia

ꝓuidẽtia ẽ.¶ Itẽ h pʒ ex rõe.qm̃ vidẽꝰ res iſtas in vni
uerſo hꝛe oꝛdieʒ.ſiẽ elemẽta ⁊ ꝗ ſũt ſuꝑ elemẽta. Qui
gᷓſic oꝛdiate currũt:nõ poſſʒ eẽ niſi eẽt aliꝗd nobili il⸗
lis.qꝛ nõ a ſeip̃is ̊ bñt. Silr videmꝰ de creat᷑is ſpũali

bo. qm̃ vidẽꝰ oꝛdiatos motꝰangloꝝ· aliꝗd ẽ ſuꝑ illos

— —

nobiliꝰill.bec ꝙ̊ oꝛdiatõ eoꝝ q̃ ſũt ĩ vniuerſo motuũ

rerũ. oñdit aliqd nobiliꝰ om̃i creata cꝰ ẽ oꝛdiare illas

cũ a ſeipis nõ habeãt hmõi oꝛdiatõʒ.4 Itẽ ſapiẽtis nõ
ẽ facẽ domũ niſi ⁊ ipaʒ factã ↄſeruet.ꝭ et ſũme ſapiẽtis
artificis erit nõ timñ ꝓducẽ vniuerſuʒ: ſᷣ et ꝓductũ gu⸗
bernare.qð quidẽ ẽ ꝓuidẽ.¶ Itẽ ioh.v. prĩ meꝰ vſz mõ
oꝑat᷑ et ego oꝑoꝛ.ↄſiat ꝙ ĩtelligit de üla gubernatõne
q̃ nũqᷓ deſicit.Ex his ̊ pʒ dĩnã ꝓuidetiã eẽ in reꝝ vni
uerſitate. Cõtra. damaſ. ncce ẽ oĩa qᷓ ꝓuidẽtia fiũt
pm rectã rõeʒ ⁊ optia ⁊ deo decẽtiſſima ſicri: ⁊ vt nõẽ
meliꝰ fieri.hᷣ ea q̃ ſũt ĩ mũdo ↄfuſa ſũt.qꝙ ei iferiꝰ ẽ dig
tate:ſuꝑiꝰ ẽ loco⁊ ecõuerſo.vñ ecci.x. Elidi q̃i. malũü ſo
ſole q̃i ꝑ erroꝛẽ egrediẽs a facie pꝛĩci pis.ſiultũ poſitũ ĩ
digtate ſblimi:⁊ diuites ſedẽ ſeoꝛſũ.⁊ dicũt᷑ ibi diui⸗
tes moꝛibo.ſm ꝙ dẽ yſa. xxxij. diuitie ſalutis ſapia et

ſcia. Itẽ ĩ eoð ſlati pꝰ illð.vidi fuos ĩ eꝗs ⁊ pꝛicipes

ãbulãtes q̃ſi ßuos ſuꝑ tꝛã ⁊c̃.ſi & ſiulticia ẽ ĩ ſu ꝑioꝛi lo
co:diuitie ſapĩe ⁊ ſcie i iferioꝛi:⁊ ẽ ↄfuſio ⁊ ĩoꝛdiatio
qm ecõtrario erit pꝰ iudiciũ qñ oꝛdiabũt᷑ ⁊ melioꝛabũ
tur res.ᷓ nõ ẽ ꝓuidẽtia eoꝝ q ſũtĩ mũdo.⸗ oſtat ꝙ ſi
eẽt: illoꝝ eẽt.ꝭ̊ ꝓuidẽtia diuĩa nõ ẽ. ¶ Ao illð idẽ facit
qð hẽt ꝓuerb.xxx.ꝑ tria mouet᷑ tra.⁊ q̃rtũ qð ñ pt ſu
ſtinẽ.ꝑ vᷣuũ cũ reguerit.ꝑ ſtultũ cũ ſatatꝰ fuerit: ꝑ odi

oſã mlierẽ cũ i mrimonio fuerit: ⁊ ꝑ ãcillã cũ beres fu

erit dñe ſue.G̊ aũt ẽ:qꝛ ĩoꝛdĩatũ ẽ qð ẽ ĩ terra.S eoꝝ q

ſũtĩ mũdo nõ ẽ ꝓuidẽtia.¶ Item ſi eſſet ꝓuidentia eo

rum que ſunt in mũdo:ergo bonis bona redderent᷑ et
mał mala. nõ ẽ ita.ĩmo malis ꝗbuſdꝗ reddũt᷑ bona
a boĩs mala.vñ exclamat ꝗx ha hiere.xij.q̃re via ipioꝝ

ꝓpſperat᷑: bñ ẽ oibo ꝗ pᷣuaricãt᷑ vel ꝗ iniq agũt. Et ſilr

—

abacuk exelamat q̃re ñ ̃ſpicis ſuꝑ iniq agetes ⁊ taces

.

de uoꝛãte ĩpio iuſtioꝛc. ⁊ ↄſtat ꝙ bec oĩa ſũt ioꝛdĩatões

n
tn

qui
naſih
Rrar Pi
puidennn
oſt G
troqhi
nie Oean

Um
1 gbn
dpud ffn
ſibigtnn
Eenctigr
tcientgi
cetitiine
4dn⸗
Ongl ite
snin
nöͤpui
iigog
6 oi
ſofi⸗
Ppyaii
HNog
Meni
Kwdn
akaͤſil
giſtoln
oz Noni
ſinre ln
peitisni
ſeſapidt
Ggetüg
ned Wn
bemneiͦ
Cinrern
icinuſf
trutti
iſſeßin
iſni
ulüͤppfi
eütikan
hnoſpi
orpeefe
iiſlhnt
orinit
1ion

LNueſtio

ex his ergo patet. ꝙᷓ non eſt diuina ꝓuidentia eoꝝ que
ſunt in mũdo.. Pꝛeterea.cnm deus ſit ꝓnioꝛ ad miſe
rendũ qᷓ ad condemnandũ.ſi eſſet ꝓuidẽtia nõ tot crea
rentur mali.i Aã ponatur ꝙ aliquis debeat pꝛouidere
domui ſue. nõ eſſet bona ꝓuidentia ſi plures baberet ĩ
carcere ⁊ paucos ĩ quibo cõfideret in domo ex quo poſ⸗
ſet habere plures. Sed maioꝛ pars mũdi tenet illos ꝗ
ſunt xeputati carceri diuino.qꝛ mima eſt paꝛs electoꝝ
eoꝝ qui ſunt in mũdo: ergo ñ ẽ ꝓuidentia eoꝝ.¶¶ Iez
cum us ſuam imagiem que tampcioſa eſt in malis
impꝛeſſit ſiẽ in bonis:nullatenꝰ ſi ꝓuideret vellet aut

Ppmitteret ſuã imagiem in tot deturpari et in paucis
retfoꝛmari. MKeſpõſio.pᷣm Moetiũ qui eandẽ mouet

queſtionẽ in libꝛo de ↄſolatõe dicẽs. Que vo inquiens
poteſt eſſe vlla iniqmioꝛ cõfuſio qᷓ vt bonis tũ aduerſa
tũ ꝓſpera:malis etiã tũ optata tum odioſa contĩgant
Et dicẽs ad hoc ponens ſilłe nõ diſſimile.eſt miraculũ

neſcienti cur ſanis his q̃dã dulcia illis ᷣo amara cõ⸗
ueniant.cũ egri quidam etiã leuibus medicinis: ꝗdazʒ
ðvᷣo acerbis curãtur.at hoc medicus quidẽ qui ſanita⸗
tis ipᷣiuo atʒ egritudinis modũ temꝑamẽtũq; dinoſcit
minime miratur. Quid vo aliud aĩmaꝝ ſalus videtur
eſſe q; ꝓbitas.quid egritudo q; vicia.quis aũt alius ẽ
vel Fuatoꝛ bonoꝝ vel maloꝝ depulſoꝛ:qꝙᷓ rectoꝛ atʒ me
ditatoꝛ mentiũ deus.qui cũ ex alta ꝓuidentie ſi pecula
reſpicit:quid ynicuiq; cõueniat agnoſcit:et quod cõue
nire cognouit accomodat.¶ Ad pꝛimũ ergo quod obij
cit de ecte in cõtrariũ dicendũ.q; ea que ſunt in mũdo
illo mõ in ſeipᷣis cõſiderata videantur eſſe inoꝛdinata
in mundo.reſpectu tamen ipᷣius ꝓuidentie ſunt bene
oꝛdinata.vnde reſpectu ipᷣius nõ eſt ibi cõfuſio nec ĩoꝛ
dinatio. et ponit exemplũ aug.ſicut qñ eſt colliſio nu⸗
biũ:videtur ibi eẽ quedã confuſio in ipis vapoꝛibo.qꝛ

quod terreſtre ẽ videt᷑ ſuꝑius:et qð ẽ igneũ videt᷑ inſe

riꝰ.nihilominꝰ hec qᷓ videt᷑ eẽ cõfuſio:eſt recta oꝛdiatõ
him cõſideratõem ipᷣius vniuerſi vñ reſpectu ip̃ius oꝛ⸗
dinatũ eſt:et ipi oꝛdini vniuerſitatis cõgruit.Similit᷑
qñ pluit in aliqua ꝑte mũdi licet noceat illi parti et ſit
foꝛte ad malũ ipius:tñ ſᷣm oꝛdinatõem vniuerſi ꝓdeſt

vnde nõ eſt hoc malũ ipᷣi vniuerſo:licet ipi parti vide⸗

atur eſſe malum:quia nocet illi et nõ ipᷣi vniuerſo.Eo
dem mõ dicimus ꝙ cũ in hoc mũdo ita ſit.q; mali ſur⸗
ſum ſint dignitate et ſtulti ſapientes inferius. licet nõ
ſit in ſe bene oꝛdinatũ:tamen reſpectu diuine ꝓuiden
tie eſt oꝛdinatum que ſemꝑ oꝛdinat ad bonũ ſiue vt eli
ceat ſit bonũ ſiue ſint bona ſiue mala. VUnde ꝙ mali
ſint ſurſum:iſtud ꝓdeſt bonis qui ſunt deoꝛſum. ĩmo
ptᷣ ꝓdeſſe illis ſcʒ malis.hoc aũt totu facit ꝓuidentia

que ſic oꝛdinat.vñ ſemꝑ reſpectu diuie ꝓuidẽtie bene

.

e inata ſunt et nõ cõfuſa.¶ Ad ſecũdũ de pꝛouerbijs
i

dine pꝛouidẽtie ſunt oĩa bñ oꝛdiata:q; ſᷣm i p̃am oꝛdi
nat ſic:licet videãt᷑ aliqũ hoĩbo ↄfuſa.vñ ps. Auertit

faciẽ ſuã ne videat ĩ finẽ.dicit glo.terra finis ẽ et olti .

mü elemẽtũ.in quo nil agitur ſine oꝛdie.h̊ hoĩes eũ nõ

vident ꝗ ꝑtiet ad occulta filij vel cõſilij. ¶¶ Ao illð ergo

quo qꝗ̃rit᷑.ſiẽ pꝛouidẽtia ꝗqre bonis reddũtur mala:di

cẽdũ ꝗ; hoc ẽ a dina pꝛouidẽtia qᷓ ſic oꝛdiat. eĩ bois
vemit mala pene bocẽ ad ꝓbatõʒ illoꝝ 2 ad meritũ
ipoꝝ.vñ thob. xij. dicit. qꝛ acceptus eras dño:neceſſe

fuit vt temptatõ ꝓbaret te. vñ ex B elici᷑ maiꝰbonum.

⁊ hoc ẽ qð die Hoetiꝰ. Eſt alijs cuctis vtutibo abſolu
tus ſctus ac deo ꝓximꝰ hũc cõtingi quibuſlibet aduer

ſis nephas pꝛouidẽtia eẽ iudicat a xeo: vt nec coꝛpeis

quidẽ moꝛbis ſinat agitari.et pꝰ dicit.alios duris agi

tari hatit yt vtn tes al patĩe vſu atʒ exercitatõne cõfir
mnẽt. Sʒ aliꝰ ẽ cui deꝰ nũq; infert mala ſiue aduerſita,

tes.⁊ reddit rõʒ boetiꝰ. Si ſit oligs ita bñ moꝛigerat?
Palad ſl Gee re (er ſa) Cö 1a eal

nY Or ſſla aeh J
2 ——
B o* na) Ww Co Jr⸗ ſir 60 j·.
wrala/
Gom 2880 zu AN . „0 Ge

lis rñſio. vñ po et in eo parauit vaſa moꝛtis. glo. H
aũt dine diſpoſitõi.nõ qꝛ ipa peccatoꝛes faciat:ᷣ quia
ipa de malis eoꝝ oꝛdiat cu peccauerit. et ſic reſpectu

xxvj.

vt de es diuinũ iudiciũ ꝑiterq; hũanũ ↄſentiat.ſ̊ ẽ ani
mi viribo infirmꝰ. cui ſi qa adueniat aduerſi:deſinet
colere foꝛſitan innocẽtiã ꝑ quãẽ nõ potuit retinere foꝛ⸗
tunã. pcit itaqʒ ſapiẽs diſpeſatoꝛ ei quẽ deterioꝛẽ face
re poſſit aduerſitas.nec cui nõ cõuenit laboꝛare patit
et ſic illud ẽ diuĩe pꝛouidẽtie.q Ad illud aũt qð excla
mat ꝗꝓpheta hieremias.q̃re mali pꝛoſperant᷑.doᷣm ꝙ G
eſt ab oꝛdine diuĩe pꝛouidẽtie q̃ bonũ intẽdit.ex h̊ em
aliqñ cõtingit ꝙ dat ei pꝛoſpera.vt ꝑ hoc reuocent᷑ a
malo ſuo.qꝛ cõſiderato beneficõ tei reuocãt᷑ citius.et
hoc ẽ magnũ bonũ.vñ ad hoc bonũ oꝛdiat ꝙ ip̃is dat
aliqñ pꝛoſpera et hoc eſt qdð dicit Moetius. credo ꝙẽ

foꝛſitan alicuiꝰ cã pᷣceps atzʒ impoꝛtũa natura.vt cum

in ſcelera potius acerbare poſſit rei familiaris inopia
huiꝰ moꝛbi pꝛouidẽtia collate pecunie remedio mede⸗
tur. hic fedatam pꝛobꝛis cõſciam ſpectãs:et ſe cũ foꝛtu
na ſua tempoꝛãs foꝛſitan ꝑtimeſcit:ne eius rei cuiꝰvſꝰ
iocũdus eſi ſit triſtis ãmiſſio. Mutauit igit᷑ foꝛtuna
moꝛes ac dum foꝛtunã metuit amittere:nequiciã dere
liquit.¶ IJtem ponat᷑ ꝙ pmaneat adhuc ĩ ſuo malo cũ
illis pꝛoſperitatibo.adhuc dñs ponit ibi finem et oꝛdi
nat de illis.qꝛ aliqñ cõtingit ꝙ hec bona que ꝑueniũt
ipᷣis malis:et q̃ acquirũt ꝑ ſuũ laboꝛẽ:aliqn poſtea vtũ
tur illis boni.et redeũt ad vſus et pꝛofectus bonoꝛum
Et hoc eſi quod dicitur Job.xxvj.vbi loquit᷑ de i mpio
ſi cõpoꝛtauerit q̃ſi terram argentũ.⁊ ſic lutũ pparauit
veſtimẽta:pᷣparabis quidẽ ſᷣ iuſtus veſtiet illis:et ar⸗
gentũ innocẽs diuidet.¶ Silr ad illð abacuck q̃re im
pius deuoꝛat et ſubijcit iuſtioꝛẽ ſe:dicimꝰ ꝙ hoc eſt ab

oꝛdine dĩne pꝛouidentie:que h̊ totũ oꝛdiat ad magnũ

bonũ.⁊ hoc ẽ qð dicit boetiꝰ.ꝗbuſdã ꝑmiſſ ñ ẽ puiendi
ius:vt exercitijs boĩs ⁊ malis eẽt cã ſupplicij.⁊ ſic dñs
nõ ſinit h eẽ inoꝛdĩatũ.ĩmo oꝛdĩat hoc illis ad bonum

exercitiũ bonoꝝ ĩ bono:vel ad ſuppliciũ maloꝝ.IJtem

nota. ſilr dic boetiꝰ.ꝙ aliqñ ẽ ꝙ deꝰ pmittit inter ma⸗
los iurgia ⁊ diſcoꝛdias.⁊ h̊ totũ oꝛdiat ip̃a dei pꝛoui⸗
dẽtia:qꝛ aliqñ ex h̊ elicit magnũ bonũ ſcʒ ↄuerſiõʒ ma
loꝝ.vñ dĩc.nã vt ꝓbis atʒ ĩpꝛobis nullũ fedꝰ ẽ:ꝛita ipi
int ſe ipꝛobi nequeũt cõuenire.qð mirũ cũ a ſemetipis
diſcrepãtibo ↄſciaʒ vicijs ꝗſq; diſſentiat faciũtq; ſepe qᷓ
geſſerint nõ fuiſſe gerẽda decernãt. Ex qͥ ſepe illa ſůma
pꝛouidẽtia pꝛotulit inſigne miraculum.vt malos mali
bonos facerẽt.nã dũ iniqua ſibi a peſſimis ꝗdã ꝑpeti
vident᷑:noxioꝝ odio flagrates ad vᷣtutis frugẽ rediere
du ſe eis diſſiles ſtudẽt eẽ q̊s oderãt:¶ Ad illð qð obij
cit᷑ Eᷣ multitudie repꝛoboꝝ ⁊ paucitate electoꝝ. diciꝰ
ꝙ nõ oẽs ſunt electi nec oẽs ſunt repꝛobi.⁊ G̊ ſᷣm oꝛdi
nẽ dĩne pꝛouidẽtie determiat᷑.vñ oꝛdiatõ ẽ ⁊ nõ ↄfuſio
et rõ hꝰ hẽt᷑ Ro.ix.deus ſuſtinuit vaſa q̃dã ĩ bonoꝛem
⁊c· dĩc gl.aug.bñ diſpẽſauit dñs vt nec eẽs dãnaẽt nec
oẽs liberaret.ſi em oẽs liberarẽt᷑:lateret ꝗd pꝛo pcto ꝑ
iuſticiã deberet᷑.ſi ᷣo nili liberarẽt᷑:latẽt ꝗa de gra lar
giret᷑.qꝛ pꝛoculdubio qtũ ꝑtiet ad oꝛiginale pctm oẽs
pares erant:ſ miſcdia qͥs voluit decreuit liberãdos.
Sz iterũ ẽ qſtio.q̃re dei ꝓuiqẽtia ſũt repꝛobi aliqui
Itẽ quare plures qᷓelecti. ¶¶ Rñſio.ad pꝛimũ dicẽdũ.
ꝙ; aplus h̊ oñdit.ij.thi.ij.ꝑ quãdã ſilitudiem dicẽs.in
magna domo nõ ſolũ ſũt vaſa anꝛea ? argẽtea:ſ lignea
et fictilia.pꝑ va ſa aurea et argẽtea boĩ ſignificãt᷑.per li
gnea ⁊ fictilia mali.⁊ ſicẽ vaſa lignea et fictilia valent
vt purgẽt᷑ aurea ⁊ argẽtea:ſic mali pꝛoſũt ad pꝛofectũ
bonoꝝ vt dic ps.dum ſuꝑbit impiꝰ accẽdit pauꝑ.glo.
dicit ibi. ꝙ ex his pʒ vel liquet ꝙ mire pꝛouidentia dei
ð mal oꝑat᷑.Cõpatõe nãq; peccãtiũ boĩ magno ſtudio
bone ſpei accẽdũt᷑ ad recte viuẽdũ.⁊ ſic expedit ipis bo
nis ꝙ mali ſüt et had bonü eoꝝ. Ad ſecſidũ quare
plures ſũt mali ꝙᷓ boĩ. diciꝰ ꝙ h̊ nõẽ a deo ꝙ ples ſint
mali ꝙᷓ boĩ in vniuerſo.ĩmo a liſᷣtate li.ar.deficiẽte.qꝛ
ſcʒ li.ar.de ſe ſufficiẽs ẽ ad cadẽdũ:ſjnõ ad pꝛoficiẽdũ

ſine gra.nã ex ipᷣa coꝛruptõe oꝛigialis culpe trabit ad

—

—

-nr ) dr l) ſ. le dn. ſrzes
(aꝛ pr 6* pAP Priter ach 1r,2 .
e rleſ d ds ,

—

õü

17

cadendũ:ita de ſe habet hõ ꝙ cadat ꝑ peccatuzʒ ſ̊ nõ ꝗꝙ
ꝓficiat ſine gra dei miſerãte. et iõ maioꝛ eſi młtitudo
maloꝝ ꝙᷓ bonoꝝ qꝛ de ſe hñt ꝙ ſũt mali: non ſolũ ce ſe
ꝙ lint boni vel electi. et hoc eſt qð dicit aug.ſuꝑ illum
ſocũ Ro.ix.An nõ hʒ ptateʒ figulus luti ex eadẽ mal⸗
ſa facere aliud ꝗdẽ vas ĩ bonoꝛẽ ⁊c.dicit aug. deus cu
om̃es er vna eadẽq; maſſa ſumꝰ ĩ ſubſtãtia: ⁊ cũcti pec
catoꝛes.alij miſeret᷑ ex miſericoꝛdia:et alterũ deſpicit
nõ ſine iuſticia. In figulo em̃ ſola volũtas ẽ: ĩ deo aũt
volũtas cũ iuſticia. Siẽ igit᷑ vas qð fit nõ in bonoꝛe ſi
vile eſt: ex ſe luto habet nõ ex figulo:ſic tota maſſa hũa
ni generis nõ ex deo ſ ſolo vicio iuſte coꝛrupta ⁊ luto⸗
ſa eſt. IJdeoq; ſi inde vas ſit in bonoꝛẽ:miſericoꝛdia eſt
ſi in cõtumeliã iuſtũ eſt.qꝛ hoc erat ex materia tota ei
nr̃a nat᷑a in radice ipᷣa viciata diuĩo iudicio debite dã
natõi eſt ſubiecta.⁊ merito peccati vniuerſa danata ẽ.
Ad exemplũ ſupᷣ poſitũ dicendũ.qꝙ aliud eſi de oꝛdi
ne iuſticie: aliud de oꝛdĩe miſericoꝛdie. Si em̃ aligs hõ
plures hr̃et hoĩes ĩ ſua ptate.ꝗ ab ipᷣo recederẽt ex ſua
Apꝛia ꝑuerſitate et nõ ex ꝑuerſitate dñi et adherẽt ad⸗
uerſario ipius.nunꝗd iuſtũ eẽt ꝙ illos incarceraret:⁊
ſi tñ illos de miſericoꝛdia poſſet dimittere. cõſtat ꝙ ſic
Sʒ ſi ex ꝑuerſitate dñi ſui recederẽt.nõ eẽt ita iuſtum
ita dicimꝰ hic qꝛ ꝙ hboĩes ſint mali ⁊ recedẽtes a deo:H
eſt ex ꝓpꝛa ſua ꝑueꝛſitate et nõ a deo vt dictũ ẽ.cũ miti
plicati ſunt in malicia ſua et im pietate:ꝙ ipᷣa dei ꝓui
dentia oꝛdinet illoꝝ impietates.et ex illis eliciat bonũ
et h̊ ẽ qʒ dicit aug.in li. agone xpᷣiano.oĩs creatura
velit nolit vni eo. et dño ſubiecta ẽ. et poſt dĩc. om̃es
dine ꝓuidęẽtie ſerniũt. Sʒ alij obediũt tanqꝙᷓ filij.et
faciũt qð bonũ eſt. alij vᷣo ligãt᷑ tanqᷓ ſerui:et ſit de ilł
qð iuſtũ ẽ.ita deꝰoĩpotẽs dñs vmuerſe creature q̃ fecit
ſiẽ̃ ſcriptũ ẽ valde bona:ſic ea oꝛdiat. vt de boĩs et ma
lis benefaciat. qdð eĩ iuſte fit: bñ fit. Juſte at boĩ ſũt be⸗
ati: et iuſte mali penas patiũt᷑.ꝗ̊⁊ de boĩs ⁊ de malis
bñfacit deꝰ. qm̃ oĩa iuſte facit.boĩ aũt ſũt ꝗ tota vᷣtute
deo ſeruiũt vel volũtate.mali vᷣo qui nccitate ſeruiũt.
VUd vltimũ dom. ꝙ ipᷣiꝰ ꝓuidẽtie nõ ẽ.nec ab ipᷣa eſt
ꝙ deturpet᷑ ip̃a imago dei ĩ malis hoĩbo.ĩmo ab ipᷣis.
qm a ſe ẽ ꝙ cadũt.ſ̊ ipiꝰ ꝓuidẽtie ẽ oꝛdiare illð maluʒ
et h̊ etiã de oꝛdie iuſticie.et ex illo elicere bonũ. Sic er
go pʒ ꝙ diuĩa ꝓuidẽtia ẽ et ꝙ oꝛdo ipᷣiꝰ cũcta cõplecti
tur nec ip̃am aliqua euadũt.

Mẽbrum ſecundum

D ſecũdũ ſcʒ ꝗd ſit dĩna ꝓuidẽtia ꝓcedit᷑
ſic.et vr ꝙ ſit ipᷣa ſapĩa vel qdð ſpectat ad
ſapiaʒ ĩ deo.dicit eĩ ioh.damaſ.i ca.ð/p
uidẽtia.diffiniẽs ipᷣaʒ dicẽs. ꝙ ꝓuiden
tia ẽ q̃ ex deo exñtiũ fit cura.̊ cuꝛa ſᷣm ꝙ ſic ẽ eſt ipius
ſapie diſponẽtis.g̊ ꝓuidẽtia ẽ ipᷣiꝰ ſapie diſponentis.
ad ißaz igit ſpectat. 4 Iẽ ꝓuidẽ ẽ vidẽ.ſ̊ vidẽ ĩpoꝛtat
cogtõz:̊ ꝓuidẽtia dĩc cognitõʒ.quã et᷑ nõ minuit pᷣpo
ſitõ addita ſ auget:& ſi cogtio ſpectat vel ꝑtinet ad ſa⸗
pĩam: relinꝗt᷑ q; et ꝓuidẽtia ſiłr.¶ Iẽ tria attribuũt᷑
deo.ſcʒ potẽtia ſapia boĩtas vl volũt as. Potẽtia ei at
tribuit᷑ inquãtũ ipe ẽ cã efficiẽs.ſapia inquãtũ ipᷣe ẽ cã
foꝛmalis exẽplaris rerũ.volũtas vel boĩtas determĩat᷑
ex ꝑte finis.ſi ꝗ̊ ſᷣm boetiũ de ↄſolatõe ꝓuidẽtia ẽ foꝛ⸗
ma qꝛ poĩt comꝑatõʒ int᷑ ꝓuidẽtiã ⁊ fatũ. Et dic ꝗ ꝑ⸗
uidẽtia ẽ foꝛma ex q̃ diſponũt᷑ res fiẽde:ſub his vðᷣbis.
manifeſtũ eſt imobilẽ ſimplicẽq; gerẽdarũ rerũ eẽ ꝓui⸗
dentiã.h̊ foꝛma reducit᷑ ad càm foꝛmalẽ et hec ẽ ſapia ĩ
teo:ꝗ̊ᷓ ꝓuidẽtia reducit᷑ ad ſapiam.4¶ Itẽ Hoeciꝰ.ab
eterno cũcta ꝓſpiciẽs ꝓuidẽtie cernit intuitꝰ.&ᷓ pꝛoui⸗
Ventie eſt cernere et intueri.ſ̊ iſtud ẽ ipᷣiꝰ dine ſapĩe:q;
ꝓuidẽtia eſt dĩne ſapie.¶ aũt reducat᷑ ad volũtatẽ
quoniã dicit damaſ.ꝙ pꝛouidẽtia eſi volũtas dei ꝓpter
quã omia que ſunt:cõuenientẽ deductõem ſuſcipiunt.

—

„ Huyr P D . ſ te Pf yC
◻☛ä AN PW vral- Con . . /

Sͦ S 2 zLnß⅓ 0 A RMNo (GEA

ergo reducit᷑ ad ip̃am volũtatẽ.ꝗ¶ Item damal.factiua
eius virtus et cõtentiua et ꝓuiſiua bona eius volũtas
eſt. ergo ꝓuiſiua virtus ſiue ꝓuidentia ad volũtatem
ꝑtinet IJtem damalſ.ſolus deꝰ bonus eſt natura et ſa⸗
piẽs.vt igit᷑ bonus ꝓuidet:qui em̃ nõ ꝓuidet nõ ẽ bo⸗
nus. ergo ex parte boĩtatis ip̃iꝰ eſt ꝓuidẽtia ſicẽ habet᷑
xxiiij.ſapᷣ.ſed bonitas ſpectat ad volũtatẽ: ergo ⁊ pꝛo⸗
uidentia.q¶ Item gubernare eſt actus ipᷣius ꝓuidẽtie
ſicut habetur. Sap.xiiij.tu auteʒ pater gubernas om
nia pꝛouidentia.ſed gubernatio et cõſeruatio eſt boni⸗
tatis diuine que conſeruatrix et gubernatrix eſt omni
um. et ideo dicitur Sap.xij.ꝙ ipi eſt cura de ommbo.
Hec autem cura nihil aliud eſt qᷓ; gubernatio omniũ.
Vngde ad hebꝛe.j.ſuper illo verbo.poꝛtans omnia ver
bo virtutis ſue dicit glo. continens et gubernans om⸗
nia: ſolo inperio potentie et voluntatis ſue que nõ mi⸗
noꝛ apparet gubernando q; creando.omnia enim con⸗
tinet bonitate.ergo ſi ip̃ᷣius pꝛouidentie eſt guberna⸗
re:continere.conſtlat ꝙ ipſa pertinet ad ipſam bonita
tem. et ita ad volu ntatem cui apꝓpꝛopꝛiatur bonitas.
4 YItem Sapiẽtie.xj.quomodo poſſet aliquid perma⸗
nere niſi tu voluiſſes.aut quod a te vocatum non eſſet
conſeruaret᷑: quaſi dicẽt. nullomodo.Ex hoc patet.ꝙ;
ipſius voluntatis eſt. ꝙ conſeruentur: gubernentur:
et permaneant.ergo pꝛouidentia pertinet ad volunta,
tem. 4 &. autem pꝛouidentia pertineat ad potentiam
videtur quoniam ratio ſubſiſtendi res pertinet ad po
tentiam. Vnde pꝛimo hebꝛe.poꝛtans omnia verbo ⁊c̃.
glo. creatoꝛis omnipotentia cauſa eſt ſubſiſtendi om⸗
nis creature. ſed pꝛouidentia eſt cauſa ſubſiſtendi
creaturis ſicut vult Ooetius.ergo pꝛouidentia redu⸗
citur ad potentiam. Dicit em̃ Hoetius.ꝙ pꝛouidentia
eſt illa ratio diuina in ſummo omniũ pꝛincipe cõſtitu
ta:que cũcta diſponit.vnde eſt ratio et exiſtendiet per
manedi res:et ita ad ptatem ꝑtinet. Ztẽ qrit vtruz
pꝛouidẽtia ſit diſpoſitõ. Moetius.v.de ↄſolatõe.pꝛoui
dentia eſt ip̃a diuia ratõ in ſummo oĩm pꝛĩcipe conſti⸗
tuta q diſponit:ergo ꝓuidẽtia eſt diſpolſitio. Contra.
xxxv.di.j.li.diſpoſitio eſt de faciedis: ꝓuidentia de gu
bernãdis.¶ Et reſpondetur ꝙ diſpoſitio dicitur dupli
citdiſpoſitio eĩ rſpicit fieri rei.ſᷣ ẽ fieri rei.ad eẽ rei qð
fit ad hoc vt res ſit.et eſt fieri in eẽ qð eſt in cõtinuatõ

ne. pꝛio ñ dicit᷑ diſpoſitio reſpectu fieri· Sap̃ · xj · omia

diſpoſuiſti in numero pondere et mẽſura. Secũdo mõ
dicitur diſpoſitio reſpectu fieri in eſſe.Sap̃·viij.diſpo
nit omia ſuauiter. Sed ↄtinuatio ip̃ius eẽ nibil aliud
videtur ꝙᷓ gubernatio. ergo ꝑmanẽtia ipᷣius eſſe que ẽ
pꝛouidentia.ergo pꝛouidẽtia eſt diſpoſitio: ad minus
vm ꝙ dicitur fieri in eſſe. YItem querit᷑ vtrũ idem ſit
pꝛouidentia quod fatum. ſi ic videtur. boetius.v.de
cõſolatõne.quicꝗd aliquolmõ mouetur.cauſas.oꝛdi⸗
nem. foꝛmas.ex diuie mentis ſiabilitate ſoꝛtit᷑ hec in
ſue ſimplicitatis arte compoſita: multiplicem geren⸗
di modum ſtatuit.qui modus cum ipſa diuine intelli⸗
gentie puritate conſpicitur: pꝛouidentia nominatur.
cum ad ea que mouet aut que diſponit refertur: fa⸗
tum a veteribus appellatur. Idem eꝛgo eſt modus qui
dicitur pꝛouidentia et fatum. 4 Contꝛa idem in eo⸗
em. fatum eſt inberens rebus mobilibus diſpoſitio.
per quod pꝛouidentia ſuis nectit queq; oꝛdinibus.
vult dicere. ꝙ omnia connexa ſunt.et ꝙ connexio cau⸗
ſarum ſit fatum. ergo fatum eſt diſpoſitio in re muta⸗
bili.ſed pꝛouidentia eſt in ipſa re immutabili.non er⸗
go idem ſunt fatum et pꝛouidentia. ¶¶ Item idem ibi⸗

tdem. oꝛdo fatalis ex pꝛouidentie ſimplicitate pꝛocedit.

ergo fatum eſt ex pꝛouidentia.quia nec i ntellectus ca⸗
pit nec natura ꝑmittit illũ ꝗ de alio eſt:eſſe illũ de quo
eſt. vt dicit Anſhelmus. 4 Stem ibidem. pꝛouidentia
? foꝛma rerũ ogendaꝝ ſumpliciter ⁊ ĩmutabiliter.fatũ
vo ẽ eoꝝ que dina ſimplicitas gerẽda diſpoſuit mobi⸗
Q.’G

ſpr

Ge
nun
Nie
Pn
wn
t

takfui
us Wig
Voſinn
atune
ſetnbͤitn
aſte lihi

e ni.

nbengon
Nbeſbon⸗
hekonn,
donni,
Andonni,
Vonnnigce
Gennnsen
4 Gbenon
enin N
4 Abemn
pfanbonin
tur bonin
quidperne
um noncſ
polen
eans
ad volun,
dpotentien
rtinetce
na Kerbon⸗
ſiſtencion
ſubſſtat
dennunn
Ppoolten
eſroli
bſntegt
Niifkenn
olgiepon
iapecaſi
lo. Contn.
entia d
awroupi,
Aeieigd
counuato
j i

ecſdo n

iz diſ⸗
nibi alul

1seleei

ed mmno
Drüſcent
getino

ſoI
onkiun .
cenn n

Hineiſtli
onntar.
rorkr
oosgoi
genineo
ounitus
nerotnn
nremon.
Dlirc⸗
jitemt
eent
leeme
lünf
nid
ſiin
tmen

Queſtio

lis nexus atq; oꝛdo tꝑalis.S/ ꝓpuidẽtia ẽ eterna: et fatuʒ
tꝑale. 4: NR boetiꝰ. ꝓuidẽtia immobilis: fatũ mobile.
nõ ſunt idẽ.¶ Itẽ boetius.ñ quecũq; ſubiecta ſunt ꝓui⸗
dentie:ſubiecta ſunt fato:ſ̊ econuerſo quecũq; fato ſunt
ſubiecta:et pꝛonidẽtie ſubiecta ſunt.q̊ nõ ſũt idẽ. So⸗
lutio.ad boc intelligẽdum ẽ. ꝓuidẽtia reducit᷑ et ſpe⸗
ctat ad ſapĩam et bonitatẽ ſm differẽtes rõnes.et Fm HG
et᷑ tradunt᷑ eius differẽtes diffinitões ſine deſcriptões a
damaſ.ſicut em̃ videmꝰꝙ ſcĩa beneplaciti in deo impoꝛ
tat in ſe qdð ẽ ſciẽtie et volũtatis.qꝛ rõe noticie impoꝛtat
qð ẽ ſcientie:rõe vᷣo placẽtie vel apꝛꝛobatõnis impoꝛtat
qð ẽ voluntatis et ſpectat ad voluntatẽ.Ita dicimus de
ꝓuidentia quoniã in ꝓuidentia duo ſunt.ſ.videntia ſi⸗
ue cognitio.quia/puidere ẽ videre.iteꝛũ ẽ ibi ſuꝑadditũ
ſcʒ cauſalitas.pꝛouidẽtia em̃ dicit cauſalitatẽ quãdam
oꝛdinatõis ſiue gubernatõis et regiminis. Ratõe &̊ vi⸗
dentie impoꝛtat cognitionẽ vel ſciam. Ratõne aũt eius
qð ſuꝑadditur ex ppoſitõe que notat cauſalitatẽ guber
natõis ſiue oꝛdinatõis: dicit bonã dei voluntateʒ.quia
ipa ẽ gubernatrix rerũ.et ſic rõe pꝛimi ꝑtinet ao ſapien
tiã:rõe ſecũdi ad voluntatẽ.et ſic differẽter diffinit eaʒ
damaſcenꝰcũ dicit.ꝓuidentia ẽ cura.et cũ dr̃ ꝙ ꝓuiden
tiaẽ bona volũtas dei.Et hugo dicit.ꝙ ꝓuidẽtia ẽ qua
deus curat de oĩbus que fecit.et nihil derelinquit ex oiĩ⸗
bus que ptinent ad ipm et que ſubiecta ſunt ipi.et ꝓui⸗
t ſingulis vt habeat vniᷣquodq; qð ſibi debetur et cõ
uenit.et rõe huius cure(quaſi cura impoꝛtat cognitõezʒ
et ſciam ſiue circũſpectõein quadam)ſpectant ad ſapiẽ
tiam. Sed rõe ſuꝑadditi qð dicit cauſalitatẽ in oꝛdinã
do vel gubernãdo.cuʒ hec bonitas oꝛdinis ſit a ſumma
voluntate:mota ab ipᷣa ſumma bonitate.hoc modo ſpe
ctat ad voluntatem.et ꝓpter boc pꝛima diffinitio datur
magis Fᷣm ꝙ ſe trahit ex ꝑte ſapiẽtie:licet foꝛte vtrũq;
inſpiciat.Secũda aũt ſᷣm ꝙ reſpicit additũ.et ſic pꝛoui
dentia pꝛouidet et oꝛdinat ſiue gubeꝛnat.hoc videre ad
ſapientiã ꝑtinet.hic aũt oꝛdo et gubeꝛnatio ẽ a ſumma
bonitate et voluntate.vñ dicit aug.in li.lxxxiij.q.om̃ia
que ſunt inqtum ſunt bona ſunt.ſumme em̃ illud ẽ bo⸗
num:cuius ꝑticipatione cetera ſunt bona.pone id cuiꝰ
ꝑticipatione cetera ſunt bona ꝑ ſeipᷣm eſt.quã diuinaʒ
pꝛouidentiã vocamus.et ſic bonitas oꝛdinis ẽ a diuina
pꝛouidentia in rebuos.et hoc inqᷓtum dicit᷑ bona volun⸗
tas:et ſic dicit damaſ.¶ Ad illud quo queritur vtrũ ad
potentiã reducatur.dm ꝙ non ᷣm ꝓpꝛietatẽ vocabuli
ĩimo ꝗꝓpꝛie reſpicit ſapientià et bonitatẽ ſiue voluntatem
ſm ꝙ dictũ ẽ. Si aũt reducat᷑ ad potẽtiaz.̊ nõ ẽ ad po⸗
tentiã pꝛout diſtinguit᷑ a ſapiẽtia ⁊ volũtate:ĩmo pꝛout
cointelligit ĩ illis.vᷣm ꝙ dictũ ẽ.q ad ſa ꝑe opoꝛtet ꝙ ſit
poſſe ſapere. In gubernatõe ẽ ipᷣm gubernare.et virtꝰ
ſiue potentia gubernandi: et 'm hoc poſſe ſpectat pꝛoui
Entia ad potentiam. Sed iſtud poſſe nõ diſtinguit᷑ ab
ipᷣa voluntate et ſapia:ita nec hec potentia ad quam re
ducitur.vñ etiam cum apvellat dam̃.pꝛouidentiã virtu
tem pꝛouiſiuã. non ſumit᷑ hec virtus pꝛout diſtinguitur
ab ipa ſapientia 7 voluntate: ſed pꝛout cointelligitur ĩ
illis. Ao aliud dom ꝙ diſpoſito accipitur cõmuniteꝛ
⁊ ſic idẽ ẽ pꝛonidentia.ᷣm ꝙ dicituꝛ ĩ ſentẽtijs.ꝙ pꝛo
uidentia eſt gubernandoꝛum. que etiaʒ qñq; dicituꝛ di
ſpoſitio. Alio modo ſtricte: vt diſpoſitio reſpiciat fieri:
Peouidentia factũ eẽ.ſed duplex eſt eẽ:et duplex ſieri:et
dupler pmanentia. Eſt em eẽ nature ſiue pꝛimum eſſe
Ftum ad hoc ꝓ puer dicitur bomo perfectus.ſʒ ẽ eẽ ſe⸗
cundum ꝙtum ad quov nõ eſt pfectus. quia non dũ ꝑce
ptibilis ſcientie et binõi. Similiter eſt dupler fieri. t ei
fieri quo ad ec pꝛimũ:et fieri quo adeſſe ſecũdum. Si⸗
müliter diſ poſitio dei dupliciter dicitur. vno modo ᷣm
reſpicit ſieꝛi qᷓtum ad eſſe pꝛrimum. Alio mõ ſᷣm ; re
ſpicit fieri quo ad eſſe ſecundũ. Similiter duplex pma,
nentia neceſſaria. eſt em neceſſaria ꝑmanentia pꝛimi eſ
ſe:et neceſſaria ſecundi eſſe.ſᷣm hoc eſt duplex pꝛouidẽ⸗

—
õ ſi LHn

xxvſ.

tia.nec eſt oppoſitio ꝙ ſit completio pꝛimi eſſe:et ꝙ ſecũ
dum eſſe adhuc ſit in ſieri.¶ Ad vltimo queſitum dom
hm boetium.ſicut diſpoſitio dicitur dupliciter.diſpoſi
tio que eſt in diſponente:et diſpoſitio que ẽ in re diſpo⸗
ſita. Diſpoſitio in diſponente ẽ exemplar. diſpoſitio in
diſpoſito ẽ oꝛdo deductus ab ipo exemplari.etẽ foꝛma
exemplata in ipᷣa re:ſimiliter eſt ð puidentia. Scðᷣm ꝗ
ꝙ exemplaris ratio cõſideratur in arte diuina:dicitur
pꝛouidentia.ſᷣm ꝙ cõſideratur in re vel in effectn oꝑis:
dicitur fatum.vñ boetius ponit exemplũ in artifice qui
cõſpicit opus.et vno aſpectu reſpicit diſpoſitõem totaʒ
ſimul.ſed in oꝑe non ſimul:ſed particulariter. Similit
in deo oꝛdo ille qui eſt in mente diuina ſimul omnia cõ⸗
ſpicit.ſed opere nõ ſimul.ſed particulatim et tꝑaliter.
vñ berba boetij ſunt hec.ſicut artifex faciendi foꝛmã rei
menie percipiens mouens oꝑis effectũ.et ꝙ ſimpliciter
pñtarieq; pꝛoſpexerat:per tꝑales etiam oꝛdines ducit.
ita deus pꝛouidentia quidem ſingulariter ſtabiliterqʒ
facienda diſponit. fato vᷣo hecipᷣa que diſpoſuit multi⸗
pliciter et tꝑaliter adminiſtrat.ſicut ergo diſpoſitio in
diſponente ⁊ diſpoſitio in diſpoſito non ſunt idem. ſed
vnũ exemplar aliud imago vel exemplatũ:ſic eſt de ꝓui
dentia et fato.vñ illa relatio cũ dicit qui modus ⁊c̃. fit
relatio nõ ꝓ ydemptitate ſimpliciter: ů pꝛo cõueniẽtia
ſimilitudinis. dicitur tñ fatum dupliciter. vno mõ lex
aſtroꝝ ꝑ quam inducituꝛ neceſſitas rebus ſingulariv⸗
etiã li.ar.ſic nihil eſt fatũ ſed erroꝛ. Alio mõ fatum dici
tur diſpoſitio inberens rebus mobilibus ⁊c̃ ſicut dicit
boetius.

Membrum terciũ

Onſequẽter querit᷑ de puidentia quomõ
ſit in hbunc modũ. Primo vtruʒ ſit tꝑalis
vel eterna. Secũdo mõ vtrũ ſit ſimplex vł
multiplex. Tercio vtrũ ſit cã reꝝ et ĩ quo
genere cauſe. W

Articulꝰpꝛimꝰ
D pꝛimũ ſic videt᷑ ꝙ ſit eterna. Poetius in
li.de cõſolatõe.ab eterno cũcta ꝓſpiciẽs:pꝛo
uidẽtie cernit intuitus.g/ puidẽtia cernit ab
eterno ergo ẽ ab eterno.¶ Item in eodẽ.vt ẽ bonus pꝛo
uidet.ꝗ em̃ nõ ꝓindet nõ eſt bonus.ſed ab eterno bonꝰ
ẽ.ꝗ̊ ab eterno ꝓuidit.q Si dicat᷑ ꝙ nõ valet. Cõtra da
oppoſitũ.nõ ꝓuidit ab eterno:̊ nõ ẽ bonꝰab eterno. ꝗa
ſicut dic ioh.dameſc.ꝗ nõ pꝛouidet nõ ẽ bonꝰ. Itẽ in
eodẽ boetiꝰ.vt ad intellectu ẽ rõcinatõ ad id qð ẽ.ad id
qð gignit᷑.ad etnitatẽ tpᷣs:ad pũctũ mediũ ciꝛculꝰ:ita ẽ
ſeries fati mobił ad pꝛouidẽtie ſtabilẽ ſimplicitatem.&
ſic ſe bʒ fatũ ad puidẽtiã ſiẽ tpᷣs ad et᷑nitatẽ.q̊ pꝛouidẽ:
tia ẽ etna:fatũ tꝑale. Cõtra.ꝓuidẽtia ẽ cã q̃ deꝰmini

ſtrat ſubditis bona nel mala pene. G̊ at᷑ ẽ ex tꝑe.4 Item

ioh̊.dama.pꝛouidẽtia ẽ ad exiſtẽtia cuꝛa.q̊ ſolũ poſitis

exiſtẽtibo ẽ pꝛouidẽtia:ᷣ h̊ ẽ ex tꝑe.¶ IR pꝛouidẽtia ẽ gu

bernãdoꝝ.gubernãda at᷑ ſũt tꝑalia:̊ pꝛouidẽtia tꝑat.
ſi eĩ ñ ſunt gubernãda.ñ ẽ cura gubernãdoꝝ ita nec cu⸗
ra. Rñſio.i intellectu ꝓuidẽtie ſũt duo.ſ.cognitio et

cãlitas.ſi reſtringimꝰpꝛouidẽtiã ad cognitõem q̃ guber
nãda pᷣcognouit ſicut dic boetiꝰ:ſic ẽ eterna. Si vo di⸗

cat cauſalitatẽ: adhuc h̊ põt eẽ dupliciter.ĩ actu vł i ha⸗
bitu.ſicut dñs põt dicẽ reſpectũ ad creaturã ĩ actu vel ĩ
habitu.ſi ĩ habitu:ſic dr duũs ab et᷑no.ẽ eĩ tałꝗ ab etno
habilis ẽ dñari.ſi ĩ actu:ſic ex tꝑe ex qͥ fuum habuit in
actu. Similiter ſi dicat᷑ pꝛouidẽtia cura ĩ habitu.ſic pt
dici ab et᷑no.qꝛ dic diuinã eẽntiã vt habilẽ ad gubernã⸗
dũ creaturã.ᷣ ſi dicat᷑ in actu cura:ſic dẽ ex tꝑe.dðᷣm q̊
ꝙ intuiiꝰpꝛouidẽtie ẽ ab eterno ſic diẽ boetiꝰ:b̊ càlitas
Fm ꝙ dr ĩ actu ex tꝑe.q Av illð boetij vlt.dom q fit cõ⸗
Patio ꝓuidẽtie ad fatũ.ñ qꝛtũ ad duratõʒ: h̊ qᷓtũ ad ſim
plicitatẽ ⁊ ↄpoſitõʒ.⁊ poĩt exẽplum ĩ materialibo vt in

v C ( 2

7

puncto et in circulo.ꝛ exiñ in ĩmaterialibo. vt in intelle
ctu ? ĩ rõcinatõe.vult diceꝛe. ſicut intellectꝰſimpler
reſpectu rõcinatõis:tñ rõcinatio ẽ ab intellectu. Sili
ter et de alijs. ſic ꝓuidentia ſe habet ad fatũ vt ꝓuiden⸗
tia:ſic ia diuina diſpoſitio reꝑ gubeꝛnandaꝝ.fatũ vo
ipa deductio gubernatõiset ẽ hec ab illa.et ipa ꝓuidẽ
tia immobilis ſtat:fatũ vᷣo mobile.Et ꝑ boc patʒ ſolu⸗
tio ad ſecundo obiectum.

Articulus ſecundus

Dillud quod ſecudo querit᷑.virum ꝓuidẽtia
ſit ſimplex vel nõ: ꝓcedit᷑ ſic. omne cõtenti⸗
uũ multitudinis inqᷓtuʒ hmõi nõ habet ſim

.„ x2 - — —

plicitatẽ. ̊ ꝓpuidẽtia ẽ cõtentiua młtitudinis.quia ꝓui⸗

—

dẽtia tot rerũ ẽ ↄtentiua quot capit ⁊ ecõuerſo. Mul⸗

tas aũt res capit ⁊ amplectit᷑:ĩmo oĩa ſicut dicit boeti
us. ꝓuidẽtia nõ habet ſimplicitatem. 4 Ad oppoſituʒz
MHoetius in li.de cõſolatõe.illud certe manifeſtum eſt:
immodilẽ ſimplicemq; foꝛmã rerũ eẽ ꝓuidentiã.ᷣ ꝓui⸗
dentia ẽ ſimplex. Rñſio.dðm ꝗq; ꝓuidentia ſimplex ẽ
omnimoda ſimplicitate. Ad rõem in cõtrariũ dðm
q ꝓuidentia cõtinet rerũ ſpecies fiendarũ ſicut cã.nõ ſi
cut vniuerſum in quo cõtinẽtur taqᷓ; ꝑtes cõſtituentes
ipᷣm.et iõ ponũt ĩ ipo multitudinẽ.nõ ſic aũt ẽ hic de ꝓ⸗
uidentia.ↄtinere aũt vt cã nõ repugnat ſimplicitati can
ſe.maxime in deo in quo cõtinent᷑ omnia ſicut in ſna cã
vñ boetius.ſicut artifex feciẽdo domũ vel rei foꝛmã mẽ⸗
te ꝑcipiẽs mouet oꝑis effectũ.et ꝙ ſimpliciter pᷣſenter⸗
qʒ ꝑſpexerat:ꝑ tꝑales oꝛdines ducit.ita deus ꝓuidẽtia
quidẽ ſingulariter ſtabiliterq; fienda diſponit.et hoc eſt
qð dicit aug.ſuꝑ illud Ro.xj.ex ipᷣo et per ipᷣm ⁊c.ars
omnipotentis atq; ſapiẽtis dicit᷑ plena oĩm ratõnum et
incõmutabiliũ viuẽtiũ:⁊ omnes vnũ in ea.Sunt em̃ in
ipᷣa cã Fᷣm modũ cauſe.vñ cũ ſit cã ſimpliciſſima:nec cõ
patiẽs młtiplicitatẽ aliquã:ſunt ibi mõ ſimpliciſſimo.

Articułtercrꝰ
Dillud qð querit᷑.vtrũ ꝓuidẽtia ſit cã.⁊ ĩ q
genere cauſe: ꝓceditur ſic. Hoetius ĩ.v.li.
