alio mõ ſequit.Eſt cm̃ rolũtas adcdiſcendi ſapiam nõ fieri nec ĩ facto eẽ: ſᷣ ĩ eẽ.qꝛ fieri et factũ eſſe ſolũ cõöne BQ
(v. vola ſllg „.. Del.. 60 Rre eos 4

v. Jee

9) —
(Y. *Y v eſn bi

hud pepe
uniütnfni
Uunee nd⸗
ninimt,
Miging
teranhin
cPeſtcehe
inann gi
fütenpee
reſpeenfitz
lunt oien
oluntasn
voſite. fnin
opoſinn e
no cl deee
ſubiegutgiin
untindon

nans

Cenertotit
oei Etgiſi
ja pfeſte
QAiciſfi
dorisa lin
iſen.
8, Quonisi
Ftotlensi
ſerſenpoi
nerat me n
aug inſi⸗
o mieigu.
Oboe nunc
Aſenglſem
0 imeligin
isinbocg
hnpnaſeime
rſanifi
tus. quanens
mperancn
veriusden
z rermnt
conveſid
et ferian
inper nin
ebet ne
urſenpertn
ſinuns ſ⸗
icate,nee
urungin
esaftet
ebenpernn,
bocfnfmun
eſd ee⸗
iannn
ventnn
enen 0 ſtn

0 0. 4

17 H
„ N
0 4
1e

8

Nueſtio

niũt creaturis:eẽ o ſemꝑ vno mõ ↄuenit diuinis. cũ tñ

Dico eẽ in fieri ĩ creatura:duod modis eſt.ĩ ſucceſſiuis

em eẽ in fieri:ẽ eẽ actu.in ꝑmanẽtibo vo eẽ ĩ fieri nõ ẽ eẽ
actu:ſᷣ eẽ in cõplemẽto.vñ ↄ in ſucceſſiuis ſequit᷑.ſi fit ẽ:
ĩ ꝑmanẽtibo ſi ſit nõ ẽ. Similiteꝛ eẽ ĩ facto dꝛ dupliciteꝛ
Aaã ĩ ſucceſſiuis factũ eẽ nõ ponit eẽ actu in pñti:ſʒ po⸗
nit fuiſſe ĩ p̃ᷣterito.in ꝑmanẽtibo vᷣo ponit eẽ actu ĩ pñti.
Cũ ergo loquimur de eterna generatõe.ſi loquimur de
eẽ eius ꝑ modũ fieri.loquimur de ea ſᷣm ꝙ accipit᷑ fieꝛi
iĩ ſucceſſiuis et hoc ſolũ rõe pñtialitatis:nõ rõe ſucceſſi⸗
onis.Si loquamur ð ipᷣa ꝑ modũ facti eẽ. loquimur de
ipa ꝑ modũ facti eẽ ĩ ꝑmanẽtibus:et h̊ rõe ↄpletõis nõ
pᷣteritõis.Ex h̊ igit᷑ ẽ.ꝙ inſpiciẽtes ad pñtialitatẽ eter⸗
nitatis: dr de filio ſꝑ naſcitur. Inſpiciẽtes vᷣo ad ꝑfectõ
nẽ et opletõem:dr ſꝑ natus.et ꝑ hoc patet ſolutio ad p̈⸗
mo obiectũ. Ad alind vᷣo qð ↄſequẽter obijcit᷑ de rõne
dicẽdi ꝑ pñs in pᷣterituʒ.ddm ꝙ pñs dr dupꝑliciter. vno

mõ vt ꝑtibile cniꝰꝑs p̃ᷣterijt:pars futura ẽ.et ſic nõ ↄue⸗

nit eterne generatõi:ne imꝑfecta eẽ credat᷑.⸗ quia nihil
ibi pᷣteritũ vel futurũ.Ael põt dici pns imꝑtibile. ſcʒ
ipᷣm nũc qð vr finis pᷣteriti et initiũ futuri:et ſic rõe im
ptibilitatis et pnñ̃tialitatis ↄuenit cũ nũc eternitatis:et
ſic recte dr ſemꝑ naſcit. Sumiliter cũ dꝛ natus.cũ ſt igni
ficatio ẽ pᷣteriti ꝑfecti rõe pᷣteritõis:nõ ↄuenit cũ eterni
tate ſʒ roe pfectois... Ad vltimũ dõᷣm.ꝙ cũ verbũ futu
ri tꝑis nõ oſignificet actu ens nec ꝑfectu:nõ erit aliquo
mõ dicere loquẽdo de eterna generatõe ſꝑ naſcet᷑: ſic ra
tõne actualitatis ẽ dicere naſcit᷑:et rõe ꝑfectõis natꝰeſt
q́;tum ergo ad rationẽ pꝛeteritionis non dicitur natus
quomodo pꝛocedebat obiectio:ſed qtum ad rationem

perfectõnis.
NAꝛticnlꝰ teꝛciꝰ

ODnſequẽter querit᷑ quis modus generatõis
xbeat attribui eterne generatõi.et arriꝰ di⸗
ſputãs ↄ victoꝛinũ de generatõne eterna. xij.
mõs generatõis aſſignat. Pꝛimꝰ modus ẽ iurta fluxuʒ
linee a puncto:et bic modus nõ põt attribui eteꝛne ge⸗
neꝛqtõi:quia nõ ẽ ibi equalitas ſimplicitatis in puncto
et linea: ſicut ẽ in pr̃e et in filio. Secũdus modus ẽ iux
emiſſionẽ radioꝝ a ſole.hic etiã modus nõ poteſt attri⸗
bui generatõi eterne.quia bic nõ eſt eqnalitas nature ĩ
enitis radijs a ſole. Cercius modus ẽ iuxta caracterẽ
iue impꝛeſſionẽ a ſigillo.et hic modꝰnõ põt attribui.qꝛ
ſigillũ et caracteꝛ ſe habẽt vt eſſectus ad cãm.nec et᷑ ſunt
in eadẽ ſubſtãtia.Quatus modꝰẽ iuxta immiſſionẽ bo
ne volũtatis a deo. et hic modus non poteſt attribui.qa
volũtas immiſſa nõ ẽ eiuſdem ſubſtãtie cum deo. QOuin
tus modus ẽ iuxta exitũ accñtis a ſubſtãtia.et hic mo⸗
dus nõ poteſt attribui.quia accidẽs non habet eſſe ꝑ ſe
Sextus modus eſt iuxta abſtractõem ſ peciei ĩ materia
ſicut eſt in intellectu qui abſtrahit ſpecies a fantaſmati
bus:et in ſenſu qui ſuſcipit ſpẽm genitam a ſpecie que ẽ
in materia. et hic modus nõ poteſt attribui.quia ſpũa⸗
lioꝛ eſt ſpecies abſtracta et ſimplicioꝛ:p̃ᷣterea in diuerb
ſunt ſubiectis.Septimus modus ẽ iuxta excitatõeʒ vo

luntatis a cogitatòe. vt voluntas excitatur ad deſideri

um ꝑ cognitionẽ bonam.et hic modus non poteſt attri
bui. quia hmõi excitatio eſt tpalis. Octauꝰẽ iuxta trãſ⸗
figur atõem. vt cũ ex ere ſit aliqua imago.et hic modus
nõ poteſt attribui.quia eſt materialis quod nullo mo⸗
do cõuenit diuinis.i onus modus ẽ iuxta ꝓductõnem
motus a ca mouente.et bic modus non poteſt attribui.
quia iſte modus ẽ pductio effectus a cauſ. a. Decimꝰmo
dus eſt iuxta eductõem ſpecierũ a genere inqtum genꝰ
eſt pꝛincipium ſuarum ſpecicrũ.et hic modus nõ poteſt
attribui.quia eſt velut modus materialis. quia etiam
genus te ſpecie pᷣdicatur quod nõ poteſt pater de filio.
Andecimus modus eſt iuxta ydeatõem. vt archa exte⸗
rioꝛ generatur ab archa in mente que eſt ars exempla⸗

— —
enan *9 O aly ☚ ,) nam ms Pn

xluij.

ris.et hic modus nõ poteſt attribui.quia eſt in cõpꝑatoe
effectus ad cauſam. Duodecimus modus eſt iuxta na⸗
ſcentia. vt homo filius naſcitur a patre ſuo.et hic modꝰ
non poteſt attribui.quia pꝛioꝛ eſt tempoꝛe pr̃ filio non
coeuus. non ſic aũt eſi in diuinis ĩmo eſt coeternitas in
ꝑſonis diuiuis.Pꝛeterea nõ eſt eadem numero huma⸗
nitas patris et nilij. Itẽ de ꝑte ipᷣius ſubſtãtie patris ẽ
filius homo: nõ de tota ſubſiatia generatuꝛ filiꝰ. Cum
& ſint iſti modi generatõis et non plures.et nullus iſto
rum cõueniat eterne generatõi:videtur ꝙ nõ debeat di⸗
ci nec ſit generatio eterna. Rñſio ᷣm victoꝛinũ non
ſufficienter diuiſi ſunt modi.quia eterna geneꝛatio ẽ in⸗
oꝛtionalis omni generatõi tꝑali.Iñ notanduʒ ẽ ſᷣm
dicitur ad hebreos.j.Qui cũ ſit ſplẽdoꝛ glie ⁊c.glo.
Attendendum ꝙ cũ in igne et ſplendoꝛe ſit coeuitas: ñ
tñ ẽ ibi omnimodea equalitas.quia ſplendoꝛ qui fundit
ve igne: minus lucet ꝙ; ignis. Jõ cum dr talis ẽ filiꝰ ad
patrem qualis ad ignẽ ſplendoꝛ:nõ omnino ẽ verum.ſᷣ
equalitas omnimoda eſt hic.ex alioꝝ em̃ ꝓpoꝛtione tem
poꝛaliũ quoꝛum alterũ eſt ex altero.et ſi non coeuum:
tñ cõſubſtãtiale filius patri cõſubſtantialis oſtenditur
cum em̃ homo naſcitur de homine eiuſdẽ ſubſtãtie ſunt
diuerſa tamẽ tꝑe.hie laudatur equalitas ſubſtãtie:de⸗
eſt ᷣo equalitas tꝑis. In pꝛima vo ſimilitudine ſplendo
ris ignis laudatur coeuitas:deeſt vᷣo equalitas nature
cõiunge ꝙ laudas et attribne generatõi eterne.ex pᷣma
ſimilitudine ꝓ coeuitate coeternitatem:ex ſecũda ſimili
tudine nature equalitatẽ.totũ quod laudabile ẽ in crea
turis.quibus aliquid deſt: ſimul ẽ ĩ creatoꝛe cui nibil
deeſt. vnde modus generatõis eterne non accipitur ab
vno mõ tm̃ generatõis in creaturis:ſʒ ex pluribus.

Queſtio.xliij.de pꝛoceſ⸗

ſione ſpirituſſancti.

Mpioꝛantes ſpiri

tuſſancti gratiã poſt inquiſitõem aliq̃n
tulũ tactum de generatione filij eterna
cum omni timoꝛe et modeſtiade ꝓceſſi⸗
. one ſpũſſancti.inquiramus hoc modo.
Pꝛimo ꝓpter incꝛedulos an /ꝓceſſio ſpũſſancti ſit. Secũ
dcnias ſit ꝓcedere. Tercio quõ ſit ꝓceſſio ſpũſſancti.
Nuerto a quo ſit. Quinto ſᷣm quid ſit.

Mẽbrum pꝛimum

D pꝛimum ergo arguit᷑ boc mõ.duo ſunt
pꝛincipia diffuſionis in rebo. natura 2 vo
luntas ꝑfectiſſima. Perfectiſſima aũt dif
fuſio nature ẽ illa que eſt ꝑ generatõnem
ꝑfectiſſima diffuſio voluntatis eſt illa que ẽ ꝑ amoꝛem
ſiue ꝑ dilectõem.et hec ẽ laus bonitatis ĩ rebus.magis
aũt laudabile ẽ bonum qð diffundit ſe ym vtrũq; modũ
qᷓ qð diffundit ſe m alterum tm̃. Si ergo quod eſt lau
dabile et ꝑfectũ:nõ pt̃ de ſe eẽ ĩ ſũmo bono.Eſt igit᷑ i ſũ
mo bono qðẽ deꝰdiffuſio generatõis quã ↄſeqꝗt᷑ differen
tia gignẽtis ⁊ geniti pꝛis et filij.2 erit ibi diffuſio ꝑ mo

dũ dilectõis quã dicimꝰ ꝓceſſiõem ſpũſſancti. Itẽ ſiẽ

ſummo bono nõ teſſet vᷣtus ſumma nature:ita nec de⸗
eſt ᷣtus ſumma voluntatis.ſ̊ virtus ſumma nature ne⸗
ceſſario ponit diffuſionẽ generatõis.qᷓ ᷣtus ſumma vo
luntatis ponet diffuſionẽ amoꝛis.ſic em̃ inter diffuſio⸗
nes naturales illa ſumma ẽ q̃ ẽ generatõ:ita int᷑ diſuſi
ones volũtatis vł volũtarias illa ẽ ſumma q̃ ẽ dilectio.
¶ I ſũmo bono eẽntiale ẽ eẽ diffuſiuũ et coicatiuũ. cnz
duplex ſit diffuſio ſiue coĩcatio natalis ſiẽ generatõ
Ftuita.ſic donatio erit ſũmo cõnat᷑alis diffuſio ſiue cõ⸗
municatõ ꝑ modũ generatõis.vt a pꝛe filiꝰ.et ꝑ moduʒ
donatõis. vt a donate donũ:erit igit p̃ter illã qẽ genera⸗
tio eterna diffuſio q̃ẽ ꝑ modũ donatõis.diffuſio aũt per
modũ donatõis ẽ pceſſio amoꝛis. amoꝛ enim eſt donum
pꝛimum et perfectum quo omnia alia donant᷑ ꝓpꝛie.qui

◻ Serae ſ ‚ vναα Prd 1 1

Jſle 2

em̃ dat ſuũ amoꝛẽ alicui: oĩa facit ei cõmunia. Quod eĩ
dat᷑ nõ ex amoꝛe: nõ ꝓpꝛie dat. Qð em̃ ex timoꝛe datur
potius redemptio ẽ ꝙ donatio. Quod dᷣo datur ex cupi
ditate alicuius rei adipiſcende:potius mercimonia eſt.
Itẽ amoꝛ ẽ donũ intrinſecũ in ipo dante in quo dant
na extrinſeca. pꝛius igit᷑ ẽ donũ amoꝛis ꝙᷓ donũ aliað
extrinſecũ.ĩ ſummo igit᷑ largitoꝛe pꝛius fuit donũ amo⸗
ris qᷓ aliqð donũ extrinſecũ cõferret creaturis. ſiue eſſe
añqᷓ ſ.onitatẽ creaturis diſtribueret. fuit igit᷑ donum
amoꝛis in deo ab ef᷑no. ſʒ donũ dr̃ relatiue ad donatoꝛc
neceſſario igit᷑ fuit donatoꝛ et donũ eternũ ꝗẽ ſpũſſctus
Itẽ ad idẽĩ ſumma bonitate nõ põt eeſſe ſ. umma et
p̃cipua caritas. ſumma: qua aliꝰdiſigit aliũ ſicut ſe. pᷣci
pua: qua vult aliũ diligi ab alio ſic ſe. ꝓbatõ pꝛime. po
namꝰꝙ ſoꝛtes diligat ſoꝛtẽ ſic ſe. pylades etiã boꝛeſtem
ſiẽ ſe. ⁊ velit eũ diligi ab alio ſicut ſe.que harũ dilectõ⸗
nũ p̃cipua et magis laudabilis: conſiat ꝙ dilectio py la⸗
dis 2 boꝛeſtis ̊ coĩs cẽ ↄceptio animi.ꝙ illð qð laudabi
lius ẽ:ſummo bono tribuendũ ẽ. neceſſe ẽ ponẽ ꝙ ſum

mũ diligat aliũ ſicut ſe.et velit ipᷣn diligi ab alio ſiẽ ſe.

ſ hoc nõ pt᷑ eẽ ĩ paucioꝛibus qᷓ tribo ꝑſonie:ð ſunt tres
ꝑſone. ſpũſſanctus ẽ. ſ̊ nõ habet eẽ miſi ꝓcedẽdo:&̊ ꝓ⸗
ceſſio eius ẽ. ¶¶ Itẽ ſi eẽnt duo bona quoꝝ vnũ diffunde
ret ſe diffuſione naturali et volũtaria.aliud qð volũta⸗
ria tm̃.cõſtat ꝙ laudabilius eẽt bonum illud qð vtroq;
mõ ſe diffunderet ꝙᷓ qdð altero tm̃.Sʒ qð laudabilius ẽ
ſummo bono deeſſe nõ põt:eꝛgo ĩ ſummo bono neceſſe E
ponere virũq; modũ diffuſionis. ſʒ diffuſio naturalis ẽ
gene ꝛatio. diffuſio ſummi boni voluntaria ꝓceſſio: p⸗
ceſſio ẽ. ¶ Item Richar.de ſanc.vic.in li.de trini.ſic in
ſumma caritate nõ poteſt deeſſe quod maximm ẽ.ſic nec
deẽ poterit quod cõſtat eẽ pꝛecipuũ.pᷣcipuum aũt vi⸗
tur eẽ in vna caritate alterũ velle diligi vt ſe.ĩ mutuo
ſiquidẽ amoꝛe multũq; feruente nihil pᷣclarius:q; vt ab
eo quẽ ſumme diligis et a quo ſumme diligeris:aliũ di
ligi velis. ꝓbatio itaq; cõſumate dilectõis ẽ votiua cõ⸗
munio exrhibite ſibi dilectõis.Ex hoc igit᷑ relinquit᷑.ꝙ;
cũ ſumma ſiue maxima caritas ꝓbet dualitatẽ ꝑlonarũ
ꝙ pᷣ̃cipua caritae bet trinitate ꝑſonarũ. Ytẽ Rich.
e ſanc.vic.ĩ eodẽ.ſignũ magne infirmitatis ẽ nõ poſſe
pati ↄſoꝛtiũ amoꝛis.poſſe vðᷣo pati magne ꝑfectõis.ma⸗
ius ẽ gratãter ſuſcepere:maximũ aũt er deſiderio requi
rere. Si em̃ magnũ ẽ pati poſſe:maius ẽ gratãter ſuſci
pere:marimuʒ aũt ex deſiderio requirere.buic manife⸗
ſta rõe colligitur ꝙ pᷣcipuus gradus caritatis et eoipo
plenitudo bonitatis eẽ nõ poſſit:vbi volũtatis vł facul
tatis defectus dilectõis cõſoꝛtẽ pᷣcipuiq; gaudij cõmũi⸗
onẽ excludit. Sũme ergo dilectoꝝ ſummeqʒ diligẽdo⸗
rũ.ſ.patris et filij vterq; opoꝛtet q; pari voto cõdilectũ
requirat:pari cõcoꝛdia ꝓ voto poſſideat.⸗! Iiẽ idem in
eodeʒ dilectõis dulcedine nihil iocũdius inuenit.nihil
in quo animus amplius delectet᷑. hmõi aũt ſolus poſſi⸗
det. qui in expibita ſibi dilectõe ſociũ et cõdilectũ habʒ
Cõmunio itaqʒ amoꝛis nõ poteſt eſſe in minus ꝙᷓ tribo
ꝑſonis.nihil aut gloꝛioſius nihil magnificentius q; qð
babes vtile et dulce:ĩ cõe deducẽ.¶ Itẽ idẽ ĩ eodẽ. No⸗
tandu ĩ diuinis illis ꝑſonis ꝙ ꝑfectio vniꝰexigit adiun
ctõem alterius.et ↄſequẽter ĩ geminis ꝑfectio vtriuſq;:
requirit coherentiã tercie.iAa cũ in alterutra ꝑſona eq̃
beniuolentia exſta t:neceſſe ẽ vt pari voto rõe ↄſimili pᷣ⸗
cipui gaudij ſui ↄſoꝛtem vtraq; requirat videlicet ſpiri:
tũſanctũ.q. Item idẽ ĩ eodẽ.qdin iſte ab alio ſolus dili⸗
gitur:pᷣcipue ſue dulcedinis delicias ſolus poſſidere vi

cetur. Similiter et alius qdiu cõdilectũ nõ habet: pᷣci

pui gaudij ſui coĩone caret.vt aũt vterq; poſſit iſtiꝰ mo⸗
di delicias coĩcare:opoꝛtet eos cõdilectũ habere videlʒ
ſpiritũſanetũ. Cõtra.quod ꝑ ſuꝑhabundantiam dr
vni ſoli ↄuenit.b̊ ſummũ bonũ ſiue optimũ dr ꝑſupꝑha⸗/
bundantiã:g vni ſoli cõuenit.eꝛgo ĩ deo eſt ſolitudo ꝑſo
nalis.alioquin ſummũ bonũ plibus ↄueniret:qð eſt ꝭ

naturã ſuꝑlatiui. Itẽ bonũ ẽ diffuſiuuʒ ſui eẽ.ſʒ ſpiri⸗
tuſſanctus ẽ ſumme bonus:ergo ẽ diffuſiuus ſui eẽ etiã
ſumme. Mam ſi bonũ ẽ diffuſiuuũ et ſumme bonũ ſum⸗
me diſiuſiuum.& ſpirituſſanctus ſumme diffundit ſuũ
eẽ:ſʒ ſumma diſfuſio ẽ diffuſio ſue ſubſtantie. totaliter
ergo ſpirituſſanctus dat alij totã ſubſtantiã ſuam. ergo
alia ꝑſona ab ipo c.ergo eſt quarta ꝑſona in trinitate.
Sʒ eadẽ rõe illa diffundet ſuã ſubſta tiã ad aliã. et illa
iterũ ad aliã.et ſic in infinitũ.ergo ſequitur infinitas ꝑ
ſonaꝝ.qð ẽ incõueniens. vel ſiabit ſumma bonitas in
vna perſona.¶ Si dicatur ꝙ ſpũſſanctus nõ diffundit
ſe alij ꝑſone ſed creaturis.vn nõ diffundit ſuã ſubſtan⸗
tiã vt ſit id quod ipᷣe.Cõtra.ex boc videt᷑ ſequi ꝙ ſpiri⸗
tuſſanctus nõ fuit bonus ab eterno.quia nõ diffudit ſe
creaturis ab eterno.cũ creature non fuerint ab eterno.
4l Itẽ eadẽ rõ ẽ ſumme bonitatis in tribus perſonis.er
go ſicut pater quia ſumme bonus diffundit ſuã ſubſtan
tiã:ſimiliter ſpirituſſanctus diffundet ſuam ſubſtantiã
cũ ſumma bonitas ſit in eo ᷣm eandẽ rõem et ſᷣm eundẽ
modũ ſicut in patre.(¶ Itẽ videtur ꝙ ſumma caritas ñ
ponat płalitate ꝑſonarũ de neceſſitate. caritas em̃ ſiue
caritatiua dilectio poteſt eſſe in vno ſolo.dicit em aug.
ꝙ ex caritate pꝛimo debemus diligẽ que ſupꝛa nos ſunt
ſecundo que nos ſumꝰ.ergo aliquis põt diligere ſeipᷣm
ex caritate. Pꝛeterea diuina eẽntia viligit ſe.et conſtat
ꝙ nobilioꝛi mõ diligendi:ergo diligit ſe caritate.̊ poſi
ta ſumma caritate:nõ eſt ponere pluꝛes ꝑſonas. Rñ
ſio. cõfitendũ ſᷣm ſcripturã ꝓceſſioneʒ ſpuſſancti.j Ad
pꝛimũ aũt dðᷣm.ꝙ optimũ vni ſoli conuenit.ſ.bonitati
diuine vel bono naturaliteꝛ: tamẽ cõuenit pluribus ꝑſo
nis que ſunt num ſummũ bonũ.lAd ſecundũ dicẽdũ
ꝙ ſumma bonitas intelligitur cũ ſumma diffuſione et
cum oꝛdine.vñ ſumma bonitas ꝓhibet ↄfuſionẽ et infi
nitatẽ. Si ergo ponitur ſumma diffuſio:eꝛit ipam po⸗
nere in tribus perſonis tm̃.in vna ſicut in pꝛincipio: et
hoc in patre.in alia ſicut in medio:et h̊ in filio.i alia ſi⸗
cut in termino:⁊ G̊ᷓ in ſpirituſancto.¶ Ao tercium qð
obijcit ꝙ eadem ẽ bonitas in tribus ꝑſonis et eodẽ mõ
ſe habens.dm ꝙ verum ẽ:tñ eſt in ꝑſonis aliter ſe ha⸗
bentibus. Eſt em in patre ſe habente ꝑ modũ principij
in filio ſe habente per modum medij.in ſpirituſanctoſe
habente permodũ termini. ſcdᷣm quẽdã modum dicẽdi
vt dictũ eſt. Unde non poteſt eſſe diffuſio a ꝑſona ſpiri⸗
tuſſancti.quia hoc eẽt cõtra modum perſone que habet
modum teꝛmini.¶ Ad aliud dõm. ꝙ caritate põt quis
diligere ſeipᷣm. ſed nõ in plena rõe caritatis. dilectio ei
vt caritas fiat:neceſſe eſt vt in alteruʒ tendat ſicnt dicit
greg. ¶ Ad aliud dom. ꝙ ſi intelligatur diuina eſſentia
diligere ſe pᷣteꝛ perſonas.non diligit ſe nobilioꝛi modo
ſcʒ cõmuni amoꝛe ſed pꝛiuato. Si auteʒ intelligatur in
perſonis:tunc ſumme diligit.nec eſt talis dilectio ſine
pluribus perſonis vt oſtenſum eſt. autẽ peꝛſone ſtãt
in tribus oſtenditur hoc modo.ſi ponatur quarta peꝛſo
na.cum non ſit niſi duplex modus ꝓductõis.ſ.per mo⸗
dum nature et per modum voluntatis.illa quarta per⸗
ſona aut ꝓducetur per modum nature:aut per modum
voluntatis.ſi per modum nature. cum iſte modus ideʒ
ſit quod generatio.ergo genita eſt illa perſona. ergo eſt
filius.ergo ſunt duo filij in trinitate.quod eſt inconue⸗
niens. Si per modum voluntatis cum iſte modus idez
ſit quod ꝓceſſio per modũ doni vel amoꝛis:et ſic ꝓcedit
ſpirituſſanctus.ergo eodem modo pꝛocedit quo ſpiri/

tuſſanctus.ergo non differt a ſpirituſancto.quia nec el

ſentia nec relatione.

Membꝛũ ſecundum
Onſequenter queritur cuius ſit pꝛocede-
re.et ſuppoſito quod infra pꝛobatur.q⸗ in
diuinis ꝑſonis ſit ꝑſona que non ab alia
ſicut pater:⁊ ꝑſone que ſunt ab alio. vna

. 3
— Aα. Al. 60 S le P dv W P .

el
i
ce
tele
ſct
feti
long⸗
ſpee
legr
gurin
venn
Onoc
Mar
Utit
eo.
Ppo
uia
went⸗
lader
litnit
kice
va
kan
lüͤp⸗
on
ſon
ſi
. i
N
E
ſe
ie
tinie
o⸗

R NMueſtio H xliij.
ne baſiſtn que ab alia et a qua alia vt filius:alia que ab alia ⁊ a qᷓ ſpirationis ſit pꝛopꝛium ſpirituſſancti.ſecundo an pꝛo⸗
diſfndti nulla.vt ſpirituſſanctus.cõſtans ẽ ꝙ ꝓcedere nõ erit ni cedeꝛe ꝑ modũ amoꝛis aut ſapie ſit ſpũſſctitercio an ꝑ
ntie i HM ſi perſone que ab alia.Queritur ergo vtruʒ ꝓpꝛium ſit modũ nexus vel cõnexionis ꝓcedere.quarto an pᷣter ge
näſingg R ſpuᷣſſancti quẽadmodum generari filij.? Ad quod hił. ner atõem filij et ꝓceſſionem ſpirituſſancti ſit alius mo⸗/
na inntne N tinirate er vel ute naene inarar⸗ canch Pbſiſ dus /ꝓductionis in diuinis.
adeli ri⸗ ilius natiuitate: et ex virtute nature in naturã eandẽ . .⸗
ninli ꝓceſſione ſubſillit ſpũſſanctus.ergo ſicut natiuitas ẽ p rticij ns peim us l
mnubetingn pꝛia filij:ita pceſſio ſpiritulſancti.¶¶ Cõtra. vbicũq; eſt Dpꝛimũ videt᷑ ꝙ ſpirari ñ ſit ꝓpꝛiũ ſpũſſcti.
N dicere ab alio pꝛoductõem: eſt dicere ꝓceſſionẽ. ſed fili Job.xxxij. Inſpiratio oĩpotẽtis dat intelli⸗
ſtfüfien us ꝓducituꝛ ab alio:ergo ꝓcedit.ergo ipᷣius ẽ ꝓceſſio.n EEẽtiam. omnipotẽs inſpiꝛat intelligentiam
kſigſit ergo ſolius ſpirituſſancti.¶ Ytem ꝓcedere dictũ cõmu⸗ intelligẽtia appꝛopriat᷑ filio: cũ filius ſit intelligẽtia
ſaſhtit niter ð filio et ſpiriuſancto.aut dicitur vniuoce aut e ſpirat᷑ ſicut amoꝛ. nõ ẽ ꝓꝛium ſpũſſancti. Iteʒ ſi in⸗
eincbenn noce. aut anologice. ſi vniuoce.ergo m eandẽ rõem. ſʒ telligẽtia pcedit a mẽte ſicut amoꝛ. qre nõ dicet ſpirari
seſinin rõ ꝓceſſionis filij eſt generatio:ergo generatio cõuenit ſicut amoꝛ.¶ Pꝛeterea ſpirari ẽ vᷣtus ſpirãte bᷣ virtꝰpſi
itſiſ, ſpirituiſancto quod ẽ falſum. Si equiuoce: ↄtra.non eſt ratia nõ ẽ volutaria ſ̊ naturalis:ſicut ꝑʒ ꝑ dam̃.ꝗ poĩt
nan ſrbd 4 penitus ratio diuerſa huius pceſſionis et illius.qꝛ vteꝛ vitutẽ pulſatiuã int vires que nõ obediũt rõni.q mot?
meß ni qʒ ab alio. Si analogice:ergo dicetur per pꝛiꝰ de filio. ſcʒ ſpiratio nõ erit volũtariſʒ naturalis.ſʒ ꝓductõ na
4 nent quia pꝛincipalioꝛi mõ. pcedit filius. et perpoſterius de turalia magis ↄuenit filio.̊ ⁊ ſpiratõ. KRñſio.ſpira
mmacartui ſpirituſancto.ergo magis debet ꝓceſſio appꝛopꝛiari fi⸗ tio dr̃ pᷣm pꝛimã intentõnem duobo modis.vno mõ vᷣm
nnngstfifm lio q; ſpirituiſancto. Rñſio.ꝓcedere poteſt intelligi imꝑfectõem vbi ſolũ ᷣtus natuꝛalis q̃ ẽ pulſatilis ⁊ mo
dlteßin dupliciter.vel ꝓceſſio abſolute et pciſe.aut cũ ſuꝑaddi⸗ uẽs ſic ↄtigit ĩ emiſſione aeris attracti ad refrigeratõʒ
urrnnoſi tione alicuius dignitatis ſeu differentie.ſᷣm pꝛimũ mo coꝛdis.alio mõ ſpiratio dr ſᷣm ꝑfectõezʒ vbi ẽ mouẽs vis
dilgrſiin dum ẽ ꝓpꝛium ſpirituſſancti.quia ꝓcedere filij nõ intel⸗ rõnalis ad foꝛmatõem ᷣmõis.ſicut ↄtigit qñ intellectꝰ
gtſectantir ligitur ſine ſuꝑadditõe alicuius dignitatis que eſt ꝓce⸗ rõis generat vᷣbũ ꝗ ẽ nũcius itelligẽtie.ſił ſpirãdo ſpm̃
tanimgo dere ᷣm pꝛincipalioꝛem modũ ſiue ꝓcedere ab alio.ita ꝗ ſit vehiculũ vᷣbi.ſiẽ dic iopſ dam̃.opoꝛtʒ vᷣbũ hr̃e ſpm̃
gonns Pi vt etiam accipiat qð ab eo ſit alius in ꝓcedendo.et iðo nec ẽ verbũ dei deſicientiꝰnr̃o ðᷣbo.i Itẽ ſpiratio dr̃ ᷣm
Fiſinmia bmõi /ꝓceſſio generatio debet dici.cum ꝓceſſio per gene intentoem ſecũdariã de motu amoꝛis.vt ſicut ex mente
tenittbonini ratõem ſit pꝛincipalioꝛ inter omnes modos pcedendi. generat᷑ intelligẽtia:ſic ex vtroq; ſpirat᷑ amoꝛ.dr at᷑ ſpi
itporhus et ita denominatur a dignioꝛi ſiue a differentia ſuꝑad⸗ ratio amoꝛis ꝓceſſio:ſpiratio.qꝛ ſic ſpiratõ ẽ motꝰvita
pſeeuncidriti Dita.ſicut homo nõ dicitur ſenſibile ꝓpꝛie ſed rõnale.p lis a vᷣtute vitali natali.ſic amoꝛ ẽ virtꝰvitał a vᷣtute vi
ma diftlione cedere vᷣo pciſe vel abſolute intellectum:hoc eſt/ ꝓcedeꝛe tali ſpũali.nñ hugo ĩ li.de arra ſpõſi ad ſpõſaʒ.ſcio aĩa
ofuſonierif tm̃ ſpũſſancttꝰ.¶¶ Ad illud ergo quod pꝛimo obijcit᷑ di⸗ mea ꝙ dilectio tua vita ẽ:nõ ſic eſt de motu intelligẽtie
oreitißen v⸗ cẽdum.qꝙ ꝙᷓuis pꝛocedere ſit cõmune:tamẽ ꝓcedere in⸗ Mꝛetea ſpiratio dicit motũ ab aĩa ſilłr amoꝛ intelligen⸗
tinprirgn tellectum nõ ᷣm pꝛincipalem modũ ꝓpꝛium eſi ſpiꝛituſ⸗ tia dicit motũ ad aĩam vel in aĩa.inde ẽ ꝙ ſpirari ↄueĩt
in flloitini ſanctuet ſic accipitur cum dr ꝓcedere pᷣciſe ſiue ꝓcede⸗ amoꝛi ñ intelligẽtie:qꝛ generatõ filij ẽ ꝑ modũ intelligẽ
Botercunch re tm̃.ſicut ex alia parte pcedere fimn modum pꝛincipa⸗ tie a mẽte:ꝓceſſio ſpũſſ.ꝑ modũ amoꝛis ab vtroq; ꝓpꝛi⸗
nis et cℳiſi lem prium eſt filij:et eſt generari.¶ Ad ſecundũ dom. uz erit ſpũſſcti ſpirari.¶ Ad illð qð pᷣmo obijcit. Inſpi
is oltter eld ꝙ ꝓcedere nõ dicitur vniuoce nec equiuoce ſʒ analogi⸗ ratio oĩpotẽtis.dðim ꝙ ñ ſegt᷑ qᷓuis ſapia creata q̃ ẽ do/
Hohipriiee ce ꝑpꝛius et poſterius tñ cum diſtinctione.quia ꝓcedẽ nũ creatũ ſpiret᷑ ſiue inſpiret᷑. ꝓpter hoc ſapia increa
intuſoncole ꝓut intelligitur ſimpliciter. aut intelligitur pꝛocedere ta ſpiret᷑.Nã ſapiaz creatã ſpirari nihil alið eſt qᷓ ſpm̃
vodon dicilt hoc modo intellectum procedere cũ modo ẽ ꝓcedere.vł dari. vñ ex h ñ ſegt ꝓ ſapia iſta ſit ſpũs foꝛmaliter loq̃n
1goonaſpri⸗ modum inielligentie ſicut eſt ꝓcedere filij: vel per mo do. Increatã vo ſapiam ſpirari ẽ ꝑ modũ ſpiratõis ꝓce
negebabet duʒ amoꝛis ſicut eſt pcedere ſpirituſſancti: ꝓcedere vᷣo dẽ.qð ñ ↄuenit ſapie increate ſᷣm ꝙ appꝛopꝛiet᷑ filio.Aã
utepet auns dictũ ſimpliciter ẽ ꝓductio quecũq; adb alio. Dicendum Mꝛie loquẽdo ſapiẽtia generat᷑ a mẽte: amoꝛ vo ſpirat᷑
iig Duertot ergo ꝙ ꝓoedere cum mõ detm. ꝑpꝛius dicitur de filio ⁊ ĩmo rõ ſapiẽoi ĩ creata repuqt rõi ſpirãdi.rõ vᷣo amã⸗
nantſiordiet Epoſteꝛius de ſpirituſſancto. Scom rõem intelligentie di cõpetit.nã ſpiratio dicit motũ ab aia. ſape vo diẽ mo
dicinneſent quia pꝛioꝛ eſt ꝓceſſio que eſt per modum intelligentie a tũ ad aiam magis.amaẽ vᷣo dic̃ motũ ab aĩa vitalẽ ſpi
vobilon manie:g illa que eſt per modum amoꝛis ab vtroq;. ꝓp⸗ ritualẽ: et iõ ↄueĩt ſpiratõi.q qdẽ pᷣmo ẽ ĩ motu ꝗẽ a viꝛ
intiliem cedere vo intellectuʒ ſimpliciter: peꝛpꝛius conuenit ſpi⸗ tute vitali coꝛdis.¶ Ad ſecũdũ vo iã pʒ ſolutio.Qõ eĩ
s diai rituiſancto · quia ei cõuenit eſſe ab alio tm̃:non a qͦ ali? attbuit᷑ ſpiratõ deo m rõem imꝑfectõis.ᷣ ſᷣm rõem ꝑ⸗
R et igeo ei couenit pcedere tm̃ nõ ꝓducere ex ſe aliũ.peꝛ fectõis.vbi aũtẽ ſᷣn rõem ꝑfectois:ẽ ꝓductio rõnalis
teße 4 poſterius do filio.quia filio nõ tin cõuenit eẽ ab alio:ſ et voluntaria.
ran etiam ꝙ alius ſit ab ipᷣo.iõ ei cõuenit nõ tm ꝓcedere ſed . ſe d DU
to⸗ R etiã ꝓducere alium.ergo pcedere cõmune ſi reſpicia tuꝛ » rticni us ecun 8
lugne üeorune perprius conenit ſpirituiſancto. q; hec pci HBnſequẽter queritur cuius ſit ꝓcedẽ ꝑ mo,
ſemin 110 nihil adcit ſupꝛa cõmune. Si vo reſpiciat᷑ cũ modo dũ amoꝛis ſiue doniet cnʒ circa oẽ diligere
uinnachti Pern ouoni filio. qꝛ pꝛincipalioꝛi mõ pcedit. Sʒ q⸗ ſit accipere amoꝛẽ. Eſt añt diligere aceiꝑe ð
pom rit viru ꝓcedere p modũ amoꝛis ſit ꝗpꝛium ſpirituſſan⸗ tota trinitate.qꝛ de pr̃e eſt dicere ꝙ pater diligit.⁊ ð fi
e . v eti ꝛvidet ꝙ no.qꝛ tota trinitas diligit.vt.j.ſequẽti pa lio ꝙ diligit.et de ſpũſancto.ergo diligere ẽ cõmune to⸗
en l gina oñditur. ꝗlCõtra. aug. non eſt alter duoʒꝝ q̊ vterq; ti trinitati.igitur eſt amoꝛ.ſed amoꝛ omnis exit et ꝓce⸗
tuſen diungit.pr diligeẽs ẽ:filius dilectus.ᷣ quo vterq; ↄiun⸗ dit ab amante:ergo ꝓceſſio per modũ amoꝛis erit com
Neitan k gitᷣ amoꝛ. ſolus ſpũſſanctus ẽ amoꝛ·g neuter ẽ amoꝛ mune toti trinitati..¶ Item auguſtinus.xij.de trinitate
eoi vterq; digit. pcedẽ per modũ amoꝛis ẽ ſoliꝰ ſpũſſã neſcio cur ſicut ſapientia pater dicitur et filius et ſpiri
ott et ꝛiũ eiꝰ. ̈ ocedimꝰ. Ad ̊ qð obijcit᷑. ꝙ tota tuſſanctus.et ſimul omnes non tres ſed vna ſapientia
fum bernorigen ſe. dᷣm ꝙ verũ ẽ ſumpto diligẽ eẽntiali⸗ non ita et caritas dicitur pater et filius et ſpirituſſan⸗
— er no aut notionaliter. poc at infra plenius patebit. in ze ſim ennes non esKd vna ritas raritn
ius n 1e b 4 i. õmunis eſt toti trinitati.ſi ergo eſſe caritateʒ ſi
funt NRlem rum terc in eſſe donum:toti trinitati conuenit ene donum. ſimiliter
enma Equit᷑ queꝛẽ quõ ſit ꝓceſſio ſpũſſcti.ciꝛca cum eſſe caritatem ſit eſſe amoꝛem:et omnis amoꝛ pꝛo⸗
tobit AAA5querüt pla. pꝛimũ an pcedẽ ꝑ moduʒ cedat ab amante:ſequitur ꝙ etiã toti rinitatt conuenit g 2
1 BReg* 4 ſan Pe ped Spua 2½ Baf rrer ss prlaant
1 dEſ — ,

4 4 -

ꝓcedere.¶ Itẽ in antipbona ð ſcta trinitate dẽ. caꝛitas

pr. gra rpc· coĩcatio ſpũſſanctꝰ. eẽ caoritatẽ oppꝛopnat᷑

ipᷣi pꝛi.̊ axpꝛopꝛiabitur ei ꝓceſſio.¶ It᷑ cũ ſit amoꝛ gqꝛa

tuitus 2 amoꝛ debitus. ꝓpꝛius ↄueniet eẽ amoꝛeʒ amoꝛi
gratuito: qᷓ amoꝛi debito.cũ ergo pr̃i ↄueiat amoꝛ gia⸗

tuitus.ſpiꝛituiſancto amoꝛ debitꝰ..ipi filio ↄueiet amoꝛ
ex vtroq; ꝑmixtus:magis ↄuenit patri eẽ amoꝛẽ et mi⸗
nus filio minime vᷣo ſpũiſancto. aũt ita ſit patet peꝛ
richar.de ſanc.vic.in li.de trini.amoꝛ inquit gratuitꝰẽ
qn quis ei a quo nihil muneris accepit gratanter impẽ
dit.amoꝛ debitus ẽ qñ quis ei a quo gratis accepit ni⸗
hil niſi amoꝛeʒ repẽdit.amoꝛ vo ex vtroq; ꝑmixtus ẽ.q

alternatim amãdo et gratis accipit 2 gratis inpendit.
Illã pᷣo ꝑſona cuius ẽ ꝓpꝛiũ ꝓcedere nec tñ de ſe ꝓceden

tẽ habere qᷓ; aliũde accipit totũ qð habet plenitudinem
tebiti amoꝛis hr̃e opoꝛtet.illã ᷣo ꝑſonaʒ qͥ a nullo alio
dep̃heditur aliquid accepiſſe vñ obnoxia ei fieret.vel in
aliquo ei debitoꝛ exiſtẽt: nullo mõ videt᷑ poſſe hre amo⸗
rẽ debitũ pᷣ gratuitũ.Illa vo ꝑſona que accipit et impẽ
dit ſicut fnius habet amoꝛẽ ex vtroq; ꝑmixtu.oↄſtat ita⸗
qʒ in vno ex tri ẽ amoꝛ ſummus ⁊ ſolꝰgratuitus.ſ.in
patre.ĩ altero vᷣo ſit ſummꝰvt ſit ſolũ debitꝰ.ſ.i ſpũſan⸗
cto.in tercio vᷣo.:.filio ſit ſummus vt ſit ex vno debitus
inquãtũ videlicʒ accipit a pr̃e:ex altero vᷣo gratuitꝰ in⸗
tum dat ſpũiſancto.ergo amoꝛ coĩs ẽ tꝛibo ꝑſonis.nõ
ꝓpꝛius ſpuiſancto.i Itẽ cui magis ↄuenit dici ſapiam
7 magis ↄuenit dici donũ. ꝓbatio qꝛ imier ſeptẽ dona de
qbo y a.xj.eſt ſummũ ⁊ pᷣeipuũ donũ ſapia. cũ ergo filio
ↄueniat ꝓpꝛie dici ſapiam:ei ꝓpꝛie ↄuenit dici donũ.ſicut
patet ꝑ aug.in li.de trint.vnicũ dei verbũ ꝓpꝛie vocamꝰ
nomine ſapĩe:cũ ſit vniuerſaliter ⁊ ſpũſſanctus ⁊ pateꝛ
ipᷣa ſapia.ergo cũ ipe filius exeat a pẽe ꝑmodũ ſapien⸗
tie a mẽte:ipᷣe filius exiget ꝑ modũ donatõis.ergo ipiꝰ
erit donũ ꝓpꝛie. Itẽ ſpũs dicit᷑ ꝓpꝛie eo ꝙ ſpiret᷑.cũ eꝛgo
ſapiẽtia vel intelligẽtia ſpiret᷑:ſapie ↄueniet eẽ ſpiritum

M aũt ſpiret᷑ hoec patʒ qꝛ ipᷣa inſpiratur.Vñ iob.xxxij.

Inſpiratio omnipotẽtis dat intelligẽtiã &̊ et ſpirat᷑. Si
igit᷑ ipe filius pcedit a patre vt ſapientia a mente:ei cõ
ueniet eẽ ſpiritũ.ergo ꝓceſſio filij ẽ ꝑ modum ſpiratõis.
4 Itẽ pꝛincipiũ ſciendi vel intelligẽdi ẽ ꝓpꝛie ſapiẽtia.ſi
Gᷓipe ſpũſſanctus ẽ pꝛincipꝛũ ſciẽdi et intelligẽdi ꝓpꝛie ĩ⸗
qtum hinoi: ꝓpꝛie ẽ ſapiẽtia.ꝓbatio medie.j.ad coꝛin.
ij.nobis reuelauit deus ꝑ ſpiruũ:et ſpiritus oĩa ſcruta⸗
tur. et iterum accepimus ſpm̃ qui ex deo ẽ vt ſciamus.
4 Ytem intelligẽtia ꝓpꝛie generat᷑ a mẽte.cum ergo ſpũſ
ſanctus ſit ſpiritus intelligẽtie generabitur.ꝓbatõ me
die. Sap. vij. In illa ẽ ſpus intelligẽtie ſctus ⁊c. ¶ Ieʒ
ſpuᷣs dĩ pꝛicipiũ ſciendi et intelligedi.amoꝛ ẽ pꝛicipium
intelligedi:ſapia pꝛicipiũ ſciẽdi.ergo ſicut pꝛie dicitur
ſpũſſanctus amoꝛ: ꝓpꝛie tebet dici ſapia.¶¶ YItẽ qð ẽ int⸗
ptatiuũ intellectus veritatis ẽ verbũ.ſᷣ ſpũſſanctus ẽ in
terpᷣtatiuus intellectus veritatis:ergo ipᷣe ẽ verbũ.ꝓba
tio medie.xvj.ioh.Cum venerit ſpũs veritatis docebit
vos omnẽ veritatẽ.et.xiiij.docebit vos omia et ſuggerit
vobis omnia quecũq; dixero vobis. Cõtra.aug.xv.
ð trini.nõ dĩ in hac trinitate verbũ niſi filius.nec donũ
niſi ſpũſſanctus:nec de quo genitũ ẽ verbum nec de quo
ꝓcedit ſpũs niſi pꝛ.¶¶ Itẽ aug in eodeẽ.ſicut vnicũ verbũ
dei vocamus pꝛio nomine ſapiẽtie.cũ ſit vniuerſaliter
⁊ ſpũſſanctus ⁊ pater ipᷣa ſapiẽtia.ita ſpuſſanctus nũ⸗
cupatur ꝓpꝛie vocabulo caritatis.cũñ ſit et pater et filiꝰ
vmuerſaliter caritas. Kñſio ꝙ amoꝛ dicit᷑ dupliciter
vno mõ dr ↄplacẽtia boni ſimpliciter ſic ↄuemit tribus
ꝑſomis.Alio mõ dicit᷑ motus liber ſiue liberalis volun
tatis boni ab alio.ſ.ab ipa potẽtia qẽ voluntas. inqtũ
igitur ↄſiderat᷑ vt motus liber ſiue libeꝛalis voluntatis
ſic appꝛopꝛiat᷑ patri ſubilla rõe qua diẽ ricbar.ꝙ amoꝛ
gratuitus a pꝛopꝛiat᷑ patri. Inqtum ↄſideratur vt libe
ralis motus ab aliquo:ſic appꝛopꝛiat᷑ filio ſub illa rõe
qua dicit Richar.ꝙ amoꝛ ꝑmixtus appꝛopꝛiat᷑ filio in⸗
Ftuʒ ↄſideratur.pciſe vt ab alio:ſie appꝛopꝛiatur ſpui⸗

—
Nro1 ₰ “

ſancto ſub illa rõe qua dicit Richardus ꝙ amoꝛ debi⸗
tus appꝛopꝛiat ſpirituiſancto. In caritate igit᷑ ẽ cõſide⸗
rare cõditionẽ aliquã que ꝓpꝛie cõuenit patri.aliquam
que pꝛie filio.aliquã que ꝓpꝛie ſpirituiſancto.et rõe hu
ius aſpꝛopꝛiatõis dr̃ qnq; cõuenire vni:qñq; alteri.ł
aliter. caritas ſiue amoꝛ dr multipliciter. coiter ꝑ appꝛo
pꝛiatõem:et ꝓpꝛie.cũ em̃ amoꝛ ſiue caritas ſit voluntas
boni.volũtas autẽ ſumitur multipliciter:⁊ amoꝛ dicet
multipliciter.volũtas aũt dr potẽtia volẽdi:dẽ ſimilit
motus ipᷣius potentie.dr̃ etiã ipᷣm volitũ.iuyxta hãc di⸗
uerſitatẽ trãſſumitur ado diuina.Scðm ꝙ voluntas dr
ipᷣm volitũ:ſic ẽ idẽ ꝙ pplacẽtia boni.et ſic ſumitur coĩ⸗

ter et cõuenit toti trinitati.Scõm aũt ꝙ volũtas dẽ p

tẽtia:ſic põt ſumi vt ẽ mouẽs ſeip̃am.Eſt em̃ in duplici
rõe.ſ.potẽtie ⁊ inſtrumẽti.dic em̃ anſeł.ꝙ volũtas ẽ in⸗
ſtrumentũ ſeipᷣm mouẽs.vt aũt ẽ mouẽs ſic illi cõpetit
rõ pꝛicipij:⁊ ſic cõuenit patri.ᷣm aũt ꝙ ↄſiderat᷑ vt eſt
mota.i.qua ẽ actus vel motꝰſic ↄuenit filio.ſᷣm ꝙ volũ⸗
tas dr motus elicitus a volũtate.vt ẽ mouens et mota
ſic cõuenit ſpũiſancto.⁊ iuxta hunc ty pũñ ſumitur amoꝛ
vt ẽ donũ ſiue emanatio liberalitatis a cõdilectis. et ſic
ẽ ſpũſſaneti ꝓpꝛie.Scðm igit᷑ ꝙ voluntas dr volitũ ẽ
cõplacẽtia boni:ſic ſumitur coĩter ⁊ ↄueĩt trinitati ᷣm
ꝙ eſt pꝛincipium mouens ſic apropriatur patri ſᷣm ꝙ
e principiũ motũ.pꝛincipiũ dico volũtatis qͥ ẽ motꝰ.ſic
appꝛopꝛiat᷑ filio Fm ꝙ ẽ motꝰ exiẽs a volũtate ſic dupli⸗
citer cõſiderata ſic ↄuenit ſpũiſancto ꝓpꝛie.qꝛ iur̃ hanc
ſimilitudinẽ dt dictũ ẽᷣ.ẽ donũ ſiue emanatio liberalita⸗
tis a condilectis.licet igit᷑ amoꝛ quodãmodo cõueniat
toti trinitati:⁊ quadã appꝛopꝛiatõe pr̃i ⁊ filio:tñ ꝓut p
pꝛie ſumitur cõuenit ſpirituiſancto:et ꝓpꝛie ſᷣm ꝙ dicit
aug.in.vj.de trini.tria ſunt et nõ ampliꝰ.vnus diligẽs
eũ qui de illo:⁊ alius diligẽs de quo ẽ:⁊ ipᷣa dilectio.et
ꝑ hoc patz ſolutio ad tria pᷣmo obiecta.¶. Ad quartum
dðm.qꝙ foꝛmaliter loquendo oĩs amoꝛẽ gratuitus.ꝗa
qð ex amoꝛe impendit᷑ nõ ex debito ſʒ libeꝛaliter impe⸗
ditur.referẽdo ad cãm inotiuã amoꝛis:accipit᷑ illa dif⸗
ferẽtia richardi amoꝛ debitus ⁊ gratuitꝰ⁊ ex vtroq; ꝑ⸗
mixtus.iã amoꝛẽ gratuitũ nibil acceptũ mouet.ſʒ pu
ra libertas amãtis amoꝛẽ tm̃ mouet acceptum bonũ.in
amoꝛe dᷣo ex vtroq; ꝑmixtio cõcurrit vtrũq;. Amoꝛ er⸗
go gratuitus ñ habet oꝛiginẽ ab alio nec ẽ oꝛigo alteriꝰ
amor v᷑o ex vtroq; ↄiũctꝰbʒ originẽ ab alio ⁊ ẽ oꝛigo al
teriꝰ. ꝓpterea patri cõuenit amoꝛ gratuitꝰ: ſpũiſancto
amoꝛ debitus:filio ex vtroq; ↄmixtꝰ.Qm̃ aũt amoꝛ in⸗
qᷓtum bmõi ꝓpꝛie dicit in roe ꝓcedẽtis et habẽtis oꝛigi⸗
nẽ ab alio videlʒ ab amãte vel ab amãtibo ſeſe.nõ auteʒ
dicit rõem oꝛigis ad aliũ ſʒ ab alio.iõ ꝓpꝛie dicet᷑ amoꝛ
ſpirituſſanctus qui habet oꝛiginẽ a pꝛe ⁊ filio:⁊ nõ eſt
oꝛigo alteriꝰ ꝑſone.¶ Ad quĩtũ dᷣm.q donũ dr̃ dupli⸗
citer.dr em̃ donũ qð datuꝛ.⁊ dẽ donũ qð datur in ratõe
doni. boc ẽ dicere ẽ donũ in rõne doni.⁊ eſt donũ non in
ratõne doni.Vñ donum in ratione doni ẽ amoꝛ.quia eo
omnia dona dantur ⁊ etiã ipe datur.dona nõ in ratiõe
doni ſunt.quia dant᷑ ex amoꝛe:nõ tamẽ ſunt amoꝛ.ſum
mũ ergo inter dona que ex amoꝛe dantur ẽ ſapientia:tñ
ſummũ donũ in rõe doni eſt amoꝛ:⁊ iõ amoꝛ ꝓpꝛie donuʒ
eſt ⁊ nõ ſapientia.¶ Ad ſextuʒ patet ſolutio ex pᷣdictis.
Ado ſeptimũ dõm ſm be.aug.in li.de aĩa ⁊ ſpũ:ꝙ oĩs
vſus deitatis eſt nobis ex munere qð ẽ ſpirituſſanctus.
vñ quodãmodo ſicut ipᷣe dicit videtur nobis eſſe ꝓpꝛioꝛ
ſpũſſanctus.⁊ hoc eſt.quia ipe amoꝛ eſi ſᷣm ꝓpꝛietatem.
qui ⁊ dat᷑ nobis pꝛimo:⁊ ꝑ ipᷣm datur nobis filiꝰ⁊ pa⸗
ter. ⁊ etiã eis apꝛopꝛiata videlicʒ ſapientia que appꝛopᷣ
atur filio:⁊ potẽtia que aꝓpꝛopꝛiatur patri.vnde ẽ inſpi
ratoꝛ ſapientie ᷣm ꝙ dicit aplłus.j.coꝛin.ij.⁊ etiam do⸗
natoꝛ potentie. ꝓpterea dicituꝛ de ipᷣo luẽ vlti. ſedete bic
in ciuitate donec impleamini virtute ex alto. quis ergo
tota trinitas ſit pꝛincipium ſapientie.potẽtie 2 etiã bo.
nitatis in nobis.tñ ſpirimuiſancto appꝛopꝛiatur om̃e doᷣ
nũ dei:quia ipᷣe eſt amoꝛ.vñ licʒ ſit pꝛicipiũ ſapientie et

e to . 460 0

ο. ſu

Rſicer
tfufiene
mnonensttnn
püſumitnenn
ccſetig a
tnsdj ſig
ucittrinioif
iatnr panifn
tatisgiſp
witate ſede⸗
Pprie, ginkb
anatiolbenit
Gänoevtini
finſſſonzn
pnefnghi
plisnodl⸗
irißadllnue
,4 De
Negrutnnne
Ebenlinre
6eceſpitſleni
niorer emg-
ptüinover /
ſeptun ni i
nig. Morr,
rioigoalten?
Aloneongoal
niceſptſne⸗
Mnaitawin
atbabeisong
atei
prie dicinne
lrfinne
wͤni⸗
5 datrinene
eſtwiinin
e ann n
ono noͦnnitd
ſumul/
Urilpinnn
nafrecdich
Utocrdiad.
dunſigi
Finuſfnens⸗
boeche ne⸗
fn gnann
voboſl' ,

Nueſtio
intelligẽtie in nobis:nõ tamẽ appꝛopꝛiat᷑ ei eẽ ſapientia
pᷣ donũ rõe iam dicta.¶¶ Adoctauũ dom.ꝙ ſpiritus in⸗
telligẽtie põt dici dupliciter.trãſitiue et intraſitiue. In⸗
tranſitiue vt dicat᷑ ſpũs intelligẽtie ſpũs qui ẽ intelligẽ
tia.et h̊ mõ accipit᷑ ibi.vł trãſitiue.⁊ ſie ſupponit vł pꝛo
