tas aliquo modo reciperet multiplicationem. ꝗ4 Item I.
ps. Annos eternos in mente habui.ex quo videtur ꝙĩi
eteꝛnitate contingit intelligere partem ⁊ partem ᷣm ra

tionẽ annoꝛum ⁊ dieruzʒ.¶ Item plures dicuntur. ydee
ab eterno ſiue rationes reruʒ.pluralitas igitur aliqua

eſt ab eterno:cum dicat aug.ꝙ ydee ſunt rationes rerũ
ſtabiles que diuina intelligentia continentur.in.lxxxij

queſti.i¶ JOeʒ cum diuina intelligentia non ſit aliud q;
diuina eternitas.ſi pluralitas aliqua ponitur in diui⸗/
na intelligẽtia.ſ.ydearum:ergo et pluralitas aliqua po
netur in eternitate.¶ Item michee.v. loquens de gene⸗
ratione filij. Egꝛeſſus eius ſicut a pꝛincipio a diebo eteꝛ
nitatis.ergo in eternitate ſunt dies et dies. eternitas
igitur plurificatur.¶ Si vᷣo diceretur ꝙ dicuntur plu⸗
res dies pꝛopter plures reſpectus ad creatuꝛas quẽad
modum reſponderi poſſet de pluralitate ydearum.Cõ
tra.loquitur de generatione filij que nullum pomit re⸗
ſpectum ad creaturam.non ergo dicẽtur plures dies ꝓ:⸗
pter plures reſpectus ad creaturas.ſicut dicuntur plu⸗
res ydee ⁊ plures reſpectus rerũ quarũ ſunt ydee. Re
ſponſio ſᷣm anſelmum in pꝛoſologion. ſicut ſclm.tem⸗

poꝛum cotinet omnia tempoꝛalia.ſic tua eteꝛitas ↄti/

net oĩa ſecula tꝑm.qð ſeclm ẽ ꝓpf indiuiſibileʒ vnitetẽ
ſecula vᷣo pꝛopter interminabilem immenſitatem. vult

1α Pe; câ Jer 611¹

5*
on yf

—–

. S – —

— — -----

nare pꝛo
erit. fuit
ſenper
nis qui

Uplicita
hſelmus
eſtinn
qnocʒ
intellei
elinusco
lne, nee
lonibiji
dinſibi
ernitas
go ,
iliyni⸗
ſe gad
leinp⸗
gen⸗
Deni
anrpi
pK
fe
lgmn
itti
lri
lud
diui,
vapo
rgen⸗
weter
un
rpl⸗
glin
n.Ci
tre/
u,
pl⸗
8
een⸗
,
ii
plt

Nueſtio

ergo dicere.ꝙ ſicut ſeculum preſens quod eſt ſerie tẽ⸗
poꝛis continet omia temꝑalia: ſic ipla eternitas dini
na vutualiter excedit ⁊ cotinet ipſa ſecula.quia oñ ipᷣa
eſt. ⁊ vltra ipſa eſt.⁊ cũ ipſis eſt.⁊ eodeʒ mõ quo dictũ

eſt.S. Scðm hoc ̊ dõm.ꝙ eternitas eſt vnitas ᷣm reʒ

nullo modo diuiſibilis.tamen pluraliter dicit᷑ ꝓpt᷑ vir
tuteʒ infinitam continendi omia durabilia. 4 Ad illo
quod primo obijcitur dõm. ꝙ eternitas dicit᷑ plura⸗
liter.nõ quia ipᷣa eternitas plurificet᷑ in ſe:ß ꝓpter di⸗
uerſas paꝛticipatões eternitatis ex parte creature. vel
Apter virtuteʒ cõtinendi multipliceʒ in effectu ꝓut di⸗
ctum eſt.⁊ hoc modo pʒ rñſio ad ſecũdum.nam in hac
ratõne dicũtur anni eterni.¶ Ad illud pᷣo quod obij⸗
citur de pluralitate ydeaꝝ. intelligendũ ꝙ dicũt᷑ plu⸗
res ydee:⁊ vna.⁊ plures ratõnes:⁊ vna ratio.reſpici⸗
endo.n.ad principale ſignatum quod eſt diuina eſſen⸗
tia:vna eſt ydea.⁊ ideo vna dicit᷑. reſpiciẽdo vᷣo ad cõ
notationeʒ reſpectus ad creaturaʒ:vna eſt ydea 2 rõ.
ſᷣ tñ pluraliter dicit᷑.nõ quia plura ſit vel ꝗa pluralit
intelligatur in rectitudine: ̊ plurium vel ad plura in
obliquitate.¶ Ad illud po quod obijcit᷑ conſequenter
quia ſi pluralitas eſt in diuina intelligẽtia ⁊ in eterni
tate.Oicendũ ꝙ; nõ ſequit᷑. nam etſi idem ſit vtrobiqʒ
ſigtum:nõ tamẽ ideʒ modus ſignandi eſt cum dicit᷑ di
uina intelligentia eſſentia ⁊ eternitas.Cum.n.dicit᷑ ĩ⸗
telligentia modus ſignandi: non excludit reſpectũ plu
ralitatis.ſ̊ cum dicit᷑ eternitas ſicut dicit Anſelmus:
nihil aliud eſt ꝙᷓ eins eſſentia immutabilis ⁊ ſine par
tibus. quod repugnat pluralitati diuerſitatis.4 Ad
vltimũ dicendum.ꝙ cuʒ dicit᷑ egreſſus filij a diebo eter
nitatis. per dies eternitatis ſuppoĩtuꝛ pater cui appꝛo⸗
priatur eternitas:que virtualiter cõtinet plures dies.
vt ſit ſenſus:egreditur ab illo qui apellatur eteꝛnitas
habens virtutem plurium dierum. eteꝛnitas enim ap
propriatur pꝑatri:ſicut ſapientia filio:⁊ bonitas ſi piri⸗
tuiſancto.! Ad illud vo quod obijcitur.ꝙ videt᷑ pluri
ficare eternitas quia plures dies. Dicendũ lʒ idem
ſit dies eternitatis quod eternitas ſᷣm rem: differt ta⸗
men ſm ratõʒ. quia dies ſm ſuam rationem non dicit
totum: cui nõ ſit poſſibilis additio.ſimiliter nec annꝰ.
Sed eternitas dicit totum ⁊ perfectum cui non?ẽ poſſi
bilis additio.⁊ ideo nõ ſequit᷑ſi plures dies vel anni:
ꝙ plures eteꝛnitates.

Membꝛumoctauũ

Onſequẽter querenduʒ eſt de incõmuni⸗
cabilitate eternitatis. Ciꝛca quod diſ pu
tandum eſt contra ponentes eternitatez
mũdi ⁊ tempoꝛis.Queritur ergo: an ſo⸗
li diuine eſſentie conueniat eſſe eternũ ſiue eſſe ſine pᷣn
cipio 2 fine. Ad quod obijcit Richar. in li. de trinita.
Immenſuʒ dicit᷑ quod nulli menſure equalis vel com
pabilis inuenitur.ſi ergo plures immenſos dicimus:
erit quilibet eoꝛum cuiſibet inequalis 2 incomꝑabilis
vmius ergo menſura neceſſario ſuꝑgreditur alteriꝰ mẽ
ſuram. ex quo ſequitur. ꝙ eſt vnaquelibet altera ma⸗
102. quod eſt impoſſibile. Ex quo relinquit᷑ ꝙ impoſſi⸗
bile eſt plures immenſos eſſe. Erxr quo vlteriꝰ arguit
ſumpta ꝓpoſitõne nota per ſe. Si immẽſitate carere ñ
potuit qui eternus eſt. ſi non pñt eſſe plures immenſi
nec plures eterni.¶ IZtez anß. in monolo. boc ſolo ap⸗
te Pecipitur veram eternitateʒ illi ſoli ineſſe ſubſtãtiã.
que ſola non facta: ſed factrir inuenta eſt. qm̃ vera et⸗
nitas principij finiſqʒ meta caꝛere intelligit᷑.quod nul
li rerum creaturaruʒ conuenire: eoipſo ꝙ de nihilo fa
cte ſunt conuincit᷑. Iem omne quod eſt a principio
aut procedit a deo in idemptitate ſubſtantie: 2 tũc cuʒ
ipſa ſubſtantia ſit eterna res:ſic ꝓcedens erit deo coe⸗
terna:quemadmodũ filius procedit a patre in idẽpti⸗
tate ſubſtantie.⁊ ſpũſſanctus a filio 7 patre. Aut pro⸗

.ẽ

cedit a principio deo in diuerſitate ſubſtantie.quẽad/
modum mundus a teo. primo modo quod procedit ẽ
xus:ſecũdo modo non. ſed aliud in ſubſtantia a deo.
Hoc ergo quod ſic eſt a eo:aut eſt a o de nihilo aut
de aliquo.ſi eſt a deo de nihilo. ergo habet eſſe poſt nõ
eſſe. ⁊ ita neceſſario habet initium ſue durationis. Si
ðᷣo eſta deo de aliquo.aut igitur de aliquo quod eſt de⸗
us. aut dæ aliquo quod non eſt deus. on de aliqͥ qd ẽ
xus. quia non procedit in idemptitate ſubſtantie: ſed
Diuerſitate.ergo de aliquo quod non eſt deus. ſed ge⸗
quid non eſt deus eſt creatum a deo ſicut principio.
erit ergo iterum querere ſicut prius:aut de aliquo aut
nihilo.⁊ ſic eſt procedere in infinitum quod non ca
pit intellectus.aut erit concedere ꝙ quicquid primo
procedit a deo in oiuerſitate ſubſtantie: eſt a deo de ni
bilo.⁊ per conſequens quod habet initium ſue dura⸗
tionis.⁊ non eſt eternum.ſoli ergo deo 2 rei que ẽ ĩ idẽ
ptitate ſubſtantie cum deo: conuenit eteꝛnitas. 4 Iteꝝ
impoſſibile eſt effectum equari ſue cauſe a qua differt
in ſubſtantia.ſed ſi mundus poneretur eternus: pone⸗
retur equari creatura creatoꝛi.que eſt eius cauſa diffe
rens in ſubſtantia.⁊ hoc qtum ad extenſionem dura⸗
tionis.relinquitur igitur ꝙ impoſſibile eſt ponere cre⸗
aturam eternaʒ. Contra. aliquid procedit a deo ab
eterno.quia eſt conſubſtantiale illi ⁊ eternum:ſicut fi⸗
lius 2 ſpirituſſanctus a patre. 4 Iem aliquid proce⸗
dit ex tempoꝛe quia eſt diuerſum in ſubſtantia a ñ eſt

eternum. Si ergo bec duno extrema ſunt in vniuerſo 7

in oꝛdine vniuerſi nihil eſt incompletũ: opoꝛtebit po⸗
nere 7 medium.videlʒ vnum quod pꝛocedat ab eteꝛno
conſubſtantiale quod non ſit eter num. vel ſi dicatuꝛ ꝙ
huiuſmodi non potuit eſſe:ſaltem erit quartum mem⸗
bruʒ.videlʒ procedat ab eterno differens in ſubſtã⸗
tia ab eterno.ſed tale non eſt niſi mundus. ergo mun .
dus vel aliqua creatura de mundo procedit ab eterno
⁊ ita alijq; deo conuenit eternitas. 4. Si dicatur HB
non poteſt eſſe ꝙ aliquid procedat a deo ab eterno nõ
conſubſtantiale illi quod ſit eternum. Contra. qᷓcito
pes eſt in puluere relinquitur veſtigium pedis in pul⸗
uere. vt dicit Auguſti. decimo de ciuitate dei. xx. capto
Et ſi ab eterno eſſet pes in puluere: videtur tunc ꝙ ab
eterno eſſet veſtigium pedis.ponamus ergo ꝙ mũdus
aꝛchitipus ſit ſicut pes: tunc mũdus ſenſibilis eſt eiꝰ
veſtigium. ergo cum ad illum pedem nihil requiratur
ad modum pulueris:cuʒ eius actio nullo extrinſeco ĩ⸗
digeat. vigetur ꝙ ſi eſt ab eteꝛno ꝙ ei⸗ veſtigium ſit ab
eterno: ipſo pede exiſtente ab eterno. ſi nullo puluẽ in⸗
digeret ad faciendum veſtigium. 4¶/ Item in deo ẽ ſum⸗
ma potẽtia.ſumma voluntas.ſumma ſcientia. ergo ſi
hec tria ſufficientia ſunt ad producendum quenilibet
effectum reſpectu cuius ſunt. ſi in deo fuerint ab eter⸗
no reſpectu mundi faciendi. videtur ꝙ mundus debu⸗
it eſſe ab eterno.non enim poteſt dici ꝙ non ab eterno
potuerit neqʒ ꝙ ab eterno non ſciuerit. hoc enim eẽt ĩ⸗
conueniens.! Si dicatur foꝛtaſſe ꝙ non ab eterno vo
luit. Sed contra. Si non ab eterno voluit poſtmodũ
voluit.ergo incepit velle 2 factus eſt de nolente volẽs.
ergo erit mutatio in eius voluntate. ſicut obijcit Au⸗
guſtinus in libro confeſſionum. ¶ Item non eſſ influ⸗
entia actiua ſiue paſſiua.aut eꝛgo ſumma bonitas ſem
per inſluit aut non. Si non ſemꝑer z aliquando influ
it. ergo ⁊ aliquando ibi innouatio facta eſt. Tũ ⁊ phi⸗
loſophus dirxit in iſto caſu ſcilʒ. Si non ſemper influ⸗
xit.neceſſe eſt ꝙ in eo mutetur voluntas vel remoueat᷑
appetitus.opoꝛtet ergo ponere ꝙ continue influat.er⸗
go per propoſitionem illam oportet ꝙ fuerit aliꝗd re⸗
cipiens influentiam illam.ſed non fuit niſi mundꝰvel
creatura aliqua. ergo opoꝛtet aliquam creaturam fu⸗
iſſe ab eterno. 4 Iem diuina bonitas manifeſſatiua
fuit ſui in ſummo ab eterno.hoc enim eſt natura bo

ni et maniteſtet ſe: ⁊ boni ſummi vt ſumme ſe manife⸗
ſtet. Et iterum ſummi boni eſt vt ſumme ſe ab eterno
manikfeſtet. ſi ergo multitudo creaturaruʒ facit ad eiꝰ
bonitatis manifeſt ationez. videtur ꝗꝙ debuit eſſe mul⸗
titudo creaturarum ab eterno. 4 Item Anſelmus in
monolo. Intelligere dei eſt ſuum dicere.ſed ſuum dice
re eſt facere creaturas.dixit enim ⁊ facta ſunt:ſicut di⸗
cit Auguſtinus in libro confeſſionum. ergo ſuum in⸗
telligere eſt facere creaturas. ſed ab eterno intelligit.
ergo ab eterno facit creaturas.4 SIẽ nihil eſt ſua mu
tatio.ponatur ergo ꝙ aliqua creatura in eſſe educat᷑:
ipſa non eſt ſua mutatio. Dicatur ergo.a.mutatio ip⸗
ſius,.b.tunc querit de.b: b.eſt:⁊ creatura eſt. non er⸗
go eſt ab eteꝛno.ergo non eſt ſua mutatio per quaʒ ex⸗
eunt in eſſe.Dicantur illa.c.ſimiliter quero d illa.⁊
ita videtur ꝙ contingat abire in infinitum. Mon eniʒ
poteſt ibi aſſignari reflexio.vt dicatur: ꝙ etſi idem nõ
eſt mutatio ſuipſius: tamen vnum eſt mutatio alteriꝰ
2 econuerſo.! Item creatio actio non fit ab eterno.
ſed eſſe eternum fuit ab eterno.igitur creatio actio no

eſt eternum. ergo non eſt deus. Cõtra.creatio actio
⁊ creatio paſſio ſunt correlatiua: ſed correlatiua non

ſunt in eodeʒ.ergo ſi creatio paſſio eſt in creatura:ere

atio actio non erit in creatura: ſed eſt in creatura vel
in deoergo in deo:a idem eſt ꝙ deus.4¶ Item creatio

actio:actio eſt non niſi dei. ſed actio dei ⁊ in deo eſt: ⁊

idem quaſi deus. 4! Sunt etiam rationes philoſopbo

rum quibus probatur creaturas eſſe ab eterno: qua⸗
rum vnam ponit Auguſtinus in duodecimo de ciui⸗

tate dei.ita dicens: Arguunt philoſophi ꝙ bonitas
cei vacua nunqꝙᷓ ſuiſſe credenda eſt.vt ſic incipeꝛet ope
rari quaſi penituerit eum prioꝛum vacationis.⁊ ideo

neceſſe et inqtum eadem ſemper repeti.¶ Item luci
tem poꝛali aliquid eſt contempoꝛaneum quod non eſt
idem cum illa.aut ergo ſimiliter luci eterne erit ali⸗
quid coeternum quod non erit idem cum illa.aut qua⸗
re non. ¶ Item Auguſtinus in vndecimo confeſſio⸗
num. Si exoꝛtum eſt in dei ſubſtantia aliquid quod
rius non erat. non veraciter dicitur eterna illa ſub⸗
antia. Si autem voluntas dei ſempiterna erat vt eſ⸗
ſet creatura:cur non ſempiterna eſt creatura? 4¶ Item
obijciunt philoſophi ſumentes rationem ex natura mo
tus.i Iam motus celi aut eſt eternus aut non. ſi non:
fuit ergo factꝰ: fuit ergo poſſibilis moueri ⁊ poſtea mo
tus.ergo fuit eductio de potentia in actum. ſed huiuſ⸗
modi eductio eſt motus. fuit ergo motus ante illũ mo
tum. ¶q De illo alio ſimiliter poteſt queri. vtrum fue⸗
rit factus aut eternus.⁊ ſic aut erit abire in infimtum
aut ſtabitur alicui ad vnum motum qui ſit eternus.ſRᷣ
qua ratione poteſt ſtare in alio: ⁊ in motu celi.ex quo
videtur ꝙ motus celi ſit eternus.4 Item eſt alia ra⸗
tio ex parte materie generabilium a corruptibilium.
aut enim ipſa eſt ingenerabilis ⁊ incorruptibilis.aut
generabilis ⁊ coꝛuptibilis.Si fuit generata: ergo ex
materia preiacente ſiue precedente. ergo fuit materia
ante illam.ſimiliter poteſt queꝛi de illa.aut ergo eſt ire
in infinitum: aut erit ponere aliquam materiam inge
nerabileʒ. ſed ſicut poteſi poni alia: ſic ⁊ prima.⸗! Itẽ
alia ratio ex parte motiui. opoꝛtet enim dicere ꝙ ſem⸗
per fuit.⁊ ita ſi idem ad idem ſimiliter ſe habens: na⸗
tum eſt idem facere: ſemper fuit motus contra mate⸗
riam: ⁊ ita ſemper mundus.4! Item a parte tempo⸗
ris ſic obijcitur.ꝙ tempus aliquando incepit: aut nõ.
Si non incepit: ergo eſt eternum. Si incepit: ergo cũ
non eſſet prius aliquando incepit. iſtud aliquando 2
illud incepit rationem tempoꝛis dicunt. ergo ſi tem⸗
pus quod incepit nondum erat: fuit ergo tempus an⸗
te tempus.non ergo fuit cogitare quando non fuit tem
pus. nec ſimiliter quando deſinat. eſt ergo eternum.
⁊.ſi tempus: ⁊ motus.⁊ ſi motus: ⁊ res inferiores.

¶ Item a parte motoꝛis obijcitur ſic. ¶Motoꝛ eſt infi⸗
nite potentie 2 ſimplicis ⁊ inuariabilis eſſentie ⁊ vo⸗
luntatis.talis autem potentie infinitus eſt actus.ergo
erit actus illius infinitus.dicitur enim: quod aliquã⸗
do mouerit non ſemper mouit aut mouebit.tũc ſi mo⸗
toꝛ voluntarius qui prius non mouebat poſtmodum
mouit: indiguit aliquo expergefaciente: vel prius ha
buit aliquod impedimentum vel prohibens vel retar⸗
dans.videtur ꝙ in deo ſit aliquod iſtoeum ponere vel
ꝙ motus ſit eternus. mWeſponſio.mundum eſſe ab
eterno ſiue ſine principio eſt impoſſibile.quia eſſe eter
num ſiue eſſe ſine principio durationis: repugnat ⁊
cxeature ſiue eius quod eſt eſſe a deo in diuerſitate ſub
ſtantie. Intentione enim creature inq;tum bhuiuſmo⸗

di eſt eſſe ab alio de nibhilo. Et ſic de intentione crea⸗

ture eſt habere eſſe poſt non eſſe.⁊ ita habere pꝛinci⸗
pium ſue durationis. Cum ergo conſtet mundum 2z
creata eſſe creaturas vel entia a deo in diuerſitate ſub
ſtantie: impoſſibile erit mundum ⁊ creata eſſe eter⸗
na: vel non habere principium ſue durationis. Eſt

igitur hic oꝛdo rerum.eſt enim aliquid quod procedit

ab alio in idemptitate ſubſtantie:⁊ eſt coeternum illi.
ſed non eiuſdeʒ ꝑſonalitatis ſicut filiꝰ vel ſpũſſcts ẽ co
eternꝰ pr̃i.⁊ ẽ aliquid quod ꝓcedit non conſubſtantia
le.⁊ ñ eſt eiuſdeʒ perſonalitatis cum illo a quo proce
dit: nec eſt coeternum illi.talis eſt omnis creatura re⸗
ſpectu dei.prima ergo proceſſio facit vnam diſtincti⸗
onem im̃.ſcilicet in perſonalitate.ſecunda vᷣo dupli⸗

cem. ſcilicet in perſonalitate ⁊ duratione.¶ Ad pri⸗

mum ergo quod obijcitur reſpondendum eſt. ꝙ eſſen⸗

tialiter eternalitas dicatur de eternis: neceſſe eſt vt

procedat ab eterno conſubſtantiale illi ſit eternum.
quia quod eſſentiale eſt: dicitur de his quoꝛum eſt ea⸗
dem eſſentia. Eternitas autem eſſentialis dicitur: ⁊
ideo de vtroq; diceretur.⁊ propter hoc non poteſt po⸗
ni illud membrum predicte diuiſionis. ꝙ aliquid ſit
procedens ab eterno conſubſtantiale non eternum.
Similiter aliud membrum non poteſt poni.ſcilicet ꝙ
aliquid procedat ab eterno differens in ſubſtantia ⁊?
eternum. Si enim differens eſt in ſubſtantia a creato⸗
re: opoꝛtet ꝙ ſit creatuꝛa.⁊ ita ꝙ habeat eſſe poſt non
eſſe ⁊ princi pium ſue duꝛationis.4l Ad ſecundũ quod

obyijcitur de pede ⁊ veſtigio in puluere.dicendum eſt

non eſt ſimile comparatione mundi architipi? ſenſi⸗
bilis: Fm oꝛdinem prioꝛitatis. Cum enim dicat Au⸗
guſtinus duodecimo confeſſionum. ꝙ aliquid dicitur
prius alio quatuoꝛ modis. Orimo modo dicitur priꝰ

oꝛigine.vt ſonus cantu. Secundo dicitur prius tem⸗
poꝛe.vt flos prioꝛ fructu. Tercio mõ dignitate.vt fru⸗
ctus floꝛe.Quarto modo prius eternitate ſiue immen

ſitate.vt deus ante omnia. Pes autez in puluere ſola
oꝛigine vel natura precedit veſtigium. a ideo nibil ꝓ⸗
bibet illa eſſe ſimul duratione.dundus autem aꝛchi
tipus precedit ſenſibile: ⁊ natura ſiue oꝛigine ⁊ eter⸗
nitate. ⁊ hoc eſt durationis immenſitate.⁊ ideo im⸗

poſſibile eſt mundum ſenſibilem coequari mũdo ar⸗
chitipo in duratione.quia immenſo nihil equale aut
comparabile inuenitur. vnde Auguſtinus in vndeci⸗/

mo de ciuitate dei. Illud tempoꝛis ſpacium quod ab
aliquo initio progreditur ⁊ aliquo termino coercetur
magnitudine quacunq; tendatur: comparatum illi

quod initium non babet.neſcio vtruʒ pro minimo aut
pro nullo reputandum eſt. 4 Ad tercium reſponden⸗

dum. ꝙ potentia ſcientia ⁊ voluntas faciendi munduʒ
fuerunt in deo ᷣm Auguſtinum in libro confeſſionuʒ.
tainen qᷓeuis in eo eſſet ab eterno voluntas vt mundus

fieret: non tamen erat voluntas vt fieret ab eterno:
ſed tunc quando factus eſt. Non ergo fuit mutata

eius voluntas:quia ſemper fuit vt fieret quando fa⸗
ctus eſt. ꝗ Ed quartum vo dicendum eſt. ꝙ ſicut

—

,,,— —, —, — — ————0200—,— —e—- —

mis. El
procecht
mumili.
ſeigi co
bſtantia
voproce
iurare⸗
illineti
ddapli⸗
Wpri⸗
Peſſen/
ſe eſt ve
emum.
neſt ea⸗
itur:7
teſtpo⸗
guid ſit
num.
licet g
Untia 7
creato/
oſtnon
iquod

neſt

ſenſi⸗
D
dicitur
urpn
glen/
rf⸗
nen
ſola
,
chi
ter/
in⸗
oor
aut
deci/
dob
Letu
ili
ant
en/
g
⸗
ſn⸗
:
4
t

Nnueſtio

in ſole eſt influentia lucis dupliciter. Intrinſeca qua
dicitur ſemper lucere enaʒ ſi nihil eſſet quod reciperet
lumen a ſole. Et eſt influentia extrinſeca qua dicit᷑ ſol
illumĩare:cũ ſeʒ ponit᷑ aliquod acceptiuũ lucis a ſole.
de qua inſluentia extrinſeca poneret᷑ nunc eſſe in ſole ⁊

aliqñ nõ fuiſſe: poneret᷑ mutatio aliqua facta in ſole.

ſicut ſi diceret᷑: ſol lucet ⁊ pꝛius nõ lucebat.ᷓ mutatus
eſt.de influentia vᷣo extrinſeca nõ ſequit᷑ muratio ĩ ſole.
vnde nõ ſequit᷑: ſol illumĩat ⁊ prius non illumiabat.
mutatus eſt. Similiter er parte differentie bonitatis ẽ
influentia bonitatis intrinſeca.in emanatione eterna
filij a patre:⁊ ſpũſſancti a patre filio. Ad quam ſi po
neretur nũc eſſe ⁊ hmõi non fuiſſe: ſequeret᷑ mutatõ ex
parte voluntatis vel bonitatis diuine. Et eſt influẽtia
extrinſeca vt in emanatione creaturaꝝ a creatoꝛe:que
ſunt in diuerſitate ſube. ⁊ ad hanc inſtuentiã ſi ponat
nõ finſſe ⁊ poſtea eſſe:nõ ſequit᷑ mutatio ex ꝑte bonita
tis. ꝗ¶ Quod ðvᷣo dicit phᷣs.ꝙ ncce eſt ꝙ mutet᷑ in eo vo
luntas vel remoueat᷑ apetitus. Dicendũ ꝙ locutꝰ ẽ de
deo ad modũ hoĩs:⁊ ideo deceptus eſt.volũtas.n.bo⸗
minis ſi facit aliquid qð prius nõ fecit:nulla ẽ ĩ eo ſeu
volũtate eius mutatio.cũ volũtas eius nullo mõ mo⸗
ueat᷑ abertra nec dependeat.4 Ad quintũ dõm.q ma
nifeſtatio diuine bonitatis in ſummo põt eſſe dupkr. q̊
ad magnitudinẽ potentie: aut quo ad multitudinem.
NQno ad magnitudinẽ manifeſiauit ſe ſumma boĩtas
in generatione filij a patre 2 proceſſione ſpũſſancti ab
vtroq; ab eterno.nulla aũt maioꝛ poteſt cogitari potẽ⸗
tia qᷓ; vt ex patre generet᷑ filius ꝓ omia equalis ſibi ⁊
conſubſtantialis. tum vo ad multiplicatõnẽ poten⸗
tie oſtendende in creaturis multis. nõ potuit eẽ mani
feſtatio ab eterno. a cauſa ſupᷣ dicta eſt. qꝛ creatura ñ
potuit eſſe ab eterno. ¶ Si auteʒ iuxta h̊ quererer ali⸗
quis. ꝓpter quid diuina bonitas nõ manifeſtauit ſuaz
potentiã ꝑ multiplicatõnẽ creaturaꝝ faciendo omnes
ſimł ⁊ ſm ſpeciẽ ⁊ ſm numeꝝ.Ad hoc aſſignat᷑ duplex
cauſa.vna eſt ex ꝑte defectus materie creaturaꝝ que ñ
põt ſimul ſuſtinere impreſſiones agentiũ.que non pñt
agere niſi ſucceſſiue.vnde in apocraphis eſdre. Inter⸗
rogauit eſdras: nõ poteras facere eos qui facti ſunt 2
qui futuri ſunt:vt citius iudiciũ tuũ oñderes: Et rñ⸗
dit ad me ⁊ dixit.ñ põt feſtinare creatura ſupra crea⸗
ioꝛẽ nec ſuſtinere ſeculũ qui in eo creati ſunt.⁊ noie ſe⸗
culi appellatur variatio que eſt materie. Alia vᷣo cau⸗

ſa aſſignat᷑ ratione defectus creature ex ꝑte agẽtis po⸗

tentie.potentia.n. diuine bonitatis nõ ſolum oñdituꝛ
in numero ⁊ multitudine creaturarũ. ſ faciendo illas
potentes ad opandum ⁊ ꝓducendũ alias ex ſe. Si au
tem leciſſet omẽs creaturas ſimul:eẽt mamffeſtatio po
tentie quo ad numeꝝ factorũ qua põt vna creatura in
aliam ꝓducendã.creatuꝛa aũt nõ poteſt ſtatim facẽ qð
facit eus:ß ſucceſſiue.deus aũt in inſtanti facit qdð fa
cit. ¶ Ad ſextum doᷣm. ꝙ diuinum dicere eſt eteꝛnum:
ſicut intelligere ⁊ dicere dei eſt facere. faceꝛe vᷣo dicit
duobus modis:ſicnt factio ſiue actõ. Eſt.n. actio qua
agens agit. 7 eſt actio quam agens efficit. Primo inõ
diuina actio eſt eadem qdð ſua virtus ⁊ ſua eẽntia.⁊ di
ninuz agere igem eſt qð eſſe ſiue intelligere. Scõo mõ
ſua actio eſt ſuus effectus:2 ſuum agere ſuũ effici. ⁊ H
modo actio nõ eſt eterna: nec facere eternum. Exẽplũ
huius eſt in ſole. facere huius eſt lucere ⁊ illumĩaꝛe.2
vnum coeuum ſoli:aliud aũt nõ. Et nota ad ̊ aueẽtem
aug.rj. oſeſſionũ.verbo tuo coeterno ſimul ⸗ ſi empiter
no dicis oĩa que dicis: ⁊ fit quicquid dicis vt fiat. nec
aliter ꝙᷓ dicendo facis. nec tamen ſimul ⁊ ſempiterna
ſunt onnia que dicendo facis. ſed qũo id eloquar ne⸗
ſcio:niſi ꝙ omne quod eſſe incipit ⁊ eſſe deſinit.tũc eſſe
incipit ⁊ tunc deſinit:quando debuiſſe incipere vel de⸗
ſinere in eterna ratione cognoſcitur.vbi nec incipit a⸗
liquid nec eſinit:ipſum eſt verbum tuum quod ẽ prin

—

—

—KS Atitrn AR1 * PS

Boanc 2 1 ℳ

cipium quia loquitur nobis. Ad ſeptimũ reſponde⸗
tur.ꝙ quedaʒ ſunt abſoluti eſſe ſicut entia per ſe. ⁊ hec
ſunt terminus creatõnis que eſt pria mutatio. de iſtis
vniuerſaliter verum eſt ꝙ nullum tale eſt ſua mutatõ.
Quedam vᷣo ſunt que non ſunt elſe abſoluti.⁊ hec ſunt
eſſentia in alijs ſeu cum alijs. ⁊ hec non ſunt per ſe ter
minus creationis. 2 ſicut primis conuenit creari: ita
⁊ iſtis concreari Iteʒ hec vt concreata ſunt adhuc du⸗
pliciter.ſunt enim quedã que concreantur que inſunt
rei ⁊ permanent cum illa. vt albedo ſi concreetur cum
cigno:⁊ riſus hominis. ⁊ de iſtis adhuc verum ẽpnõ
ſunt ſue mutationes. Quedam vo ſunt concreata qtũ
ad fieri ipſius rei ⁊ non qᷓtum ad factuz eſſe.ſicut mu⸗
tationes reꝛum.⁊ hec non inſunt rei iam facte nec peꝛ⸗
manent cum ipſa. quia non concreantur vt ineſſentes
permanentes cum re:ſed vt tranſeuntes.vt per ipſos
educatur res in eſſe ſoluʒ. Si eꝛgo tale concreatum di
catur aliquid tunc non eſt verum ꝙ nibil eſt ſna muta⸗
tio.mutationis enim non eſt mutatio: maxime prime
per quam educatur ſed ſeipſa educitur. 4 Ad octauuʒ
dicendum. ; creatio vel creare duo dicit. vnum ſiẽ pn
cipaliter ſignatuʒ: ⁊ bec eſt diuina actio. aliud ſicut
cõnotatum: ⁊ hoc eſt fieri aliquid ex nihilo. tum S
ad principale ſignatuʒ quod eſt diuinum agere ſiue di
uina actio.que non eſi aliud qᷓ diuinum eſſe vel eſſen⸗
tia: eo modo quo dictum eſt ſupra ſignatur eteꝛnum.
Etum vo ad connotatum quod eſt creatum deſigna⸗
tur temꝑaneum.non ergo ſequitur creatio ſiue creare
eſt diuina actio:ergo eſt eterna.quia ꝑ hoc ꝙ dico cre⸗
e: ponitur ⁊ diuina actio ⁊ cꝛeatuꝛa de nihilo.⁊ ideo
ſi diceretur eterna: non diceretur ſoluʒ eternitas acti
onis diuine:ſed etiam creature.quod non poteſt eſſe.
Ad nonum reſpondet Auguſti.rxij. de ciuitate dei. di
cens. Mon intelligunt philoſophi deum animo aliter
affici cum vacat q; cum operatu r.quia nec affici dicen⸗
dum eſt. voluit etiam deus ᷣm hoc oſtendeꝛe ꝙ rebo nõ
eguerit: ſed gratuita bonitate condidit. cum ſine illis
in eternitate non in minoꝛe beatitudine permanſit.
Ad obiectum eoꝛum patet ſolutio ex dictis. ¶ Ad de⸗
cimum dicendum.qꝙ non eſt ſimile de luce creata ⁊ in⸗
creata.lux enim creata finita eſt: nec habet immenſi ita
tem durationis.⁊ ideo non eſt inconueniens ſi habeat
contemꝑaneum ⁊ coequatum ſibi in dutatione:in ſub
ſtantia differens.ſed lux increata infinita eſt qtum ad
omnia: ideo habet immenſitateʒ durationis.⁊ iðᷣo im
poſſibile eſt aliquid eſſe coequale ĩ duratione quod ſit
differens in ſubſtantia ſiue coeternum. 4l Ad vndeci⸗
mũ dicendum.ꝙ voluntate dei ſempiterna ad h̊ ꝙ cre⸗
atura ſit vel fiat cum oꝛdinate eſt a ceo eſſe vel fieri. fa
cit immunitas diuine eẽntialitatis. creaturã vpo eẽ ſem⸗
piternam neceſſario ꝓhibet natuꝛa creabilitatis.ſi icut
oñſum eſt. ¶ Ad. xij.dðm.qꝙ reſpiciẽtes phᷣi ad cauſas
inferioꝛes motus celi:dixerũt motum no habere prin⸗
cipium nec fineʒ ſue duꝛatõis. Ex ꝑte.n. motoꝛis ꝙ ſi⸗
militer ſe bñs ẽ ſemꝑ. nec magis ſe habet ab iplo ſit

motus nũc qᷓ prius.iſtud poſueꝛũt ſimilit ex ꝑte mobi

lis quod eſt coꝛpus vnifoꝛme: nõ magis ſe habens ad
motum nunc ꝙᷓ prius. cum enim ſit coꝛpus ſpericuʒ ñi
babens cõtrarium ſemper eſt oꝛdinatum in motuʒ cir
culareʒ. Similiter ex parte materie que eſt indeſiciẽs
⁊ ſubiectum generationis 2 coꝛruptõis:poſuerũt mo⸗
tum ⁊ mũdum peꝛpetuum.quia eodeʒ modo ſempeꝛ ſe
pabente motoꝛe ⁊ mobili quod eſt celum: erit ſemꝑ eo⸗
dem modo ſe habens. ⁊ eodem modo ſe habente motu
celi qui eſt cauſa generatioms ⁊ coꝛruptionis.⁊ eodẽ
modo ſe habente materia ſubiecta ſemper:erit ſemper
generatio ⁊ coꝛruptio:⁊ ita mundus. Scdm cauſas g
inferioꝛes erit poſitio philoſophoꝛũ de eternitate mo⸗
tus ⁊ mundi. ſm vᷣo cauſas ſuperioꝛes patet cuilibet
recte conſideranti initium tempoꝛis ⁊ motus mundi:

W fzenzr 0 E V D

– Ro el No werynd

π P6) RρνW Pis fie InR; P

ſm ꝙ mundus dicitur flurus rerum m mutationem
7 generationem ⁊ corꝛuptionem. Cauſe autem ſuperi⸗
oꝛes ſunt diuina potentia: ⁊ diuina ſapientia: diuina
bonitas. Ex parte diuine potentie patet exoꝛdiũ mun⸗
di 1 materie.nam diuina potentia eſt ſumma:⁊ ideo ñ
indiget materia ſubiecta ad opandum aliquid. eſt igi⸗
tur operans de nihilo:quia eſt totum cauſa ſui operis
xt nõ requiratur aliqua poſſibilitas ex parte ſubiecte

materie.ideo mutatio prima contra operationeʒ diui

nam non habet ante ſe aliam mutationeʒ. 4 Jdeo ad
id q; querit: mũdus eſt factus vel eternus: dico ꝙ fa
ctus eſt. ⁊ ꝙ vlterius arguit: ergo pꝛius fuit poſſibile
moueri.ſi tu dicis poſſibile materie falſum eſt:qꝛ mo⸗
tus primus factus eſt. non per motum qui fit circa ſp⸗
iectam materiam: ſed per creationem que eſt mutatio
dæ nihilo. Si vo tu dicis poſſibile potentia agentis.Gᷓ
modo poteſt concedi poſſibile moueri.ſed eductõ huiꝰ
poſſibilitatis in actum non eſt per aliam mutationein
ſicut dictum eſt ſupra.4! Similiter per hoc patet ſolu

tio ad terciũdecimuʒ quod dicit:ꝙ materia eſt ingene

rabilis. Si enim generatio dicat actionem ex preiacẽ⸗
te materia: hoc modo eſt verum. ſic eſt generatõ mu⸗
tatio naturalis. Si vo generatio dicit ſolum idem qð
factio: ſiue ex materia ſiue non.hoc modo materia nõ
eſt ingenerabilis.quia eſt facta qꝙᷓuis non per mutatio
nem naturaleʒ ſed per mutationem que eſt ante natu⸗
ram que eſt creatio.4l Ad quartumdecimũ quod obij
cit ꝙ motiuum ⁊ mobile ſe habet eodem modo.dicen⸗
duʒ ꝙ reſpiciendo motiuum primum quod eſt diuina
diſpoſitio ſiue voluntas diuine ſapientie:diſponentis
7 oꝛdinantis ipſum motuʒ celi:non tenet illa ꝓpoſitõ.
Igem ſimiliter ſe habens natum eſt faceꝛe idem.nõ.n.
plena eſt illa propoſitõ in cauſa voluntaria.⁊ maxime
in illa que nullo modo alligatur vel dependet ab oꝑe:
vel numeratur cum opere.ſicut eſt diuina. immo cum
m idem oꝛdinetur motus ad terminum qui eſt multi
plicatio bominum ᷣm numerum diuine preoꝛdinatio
nis.multiplicato numero ratione motus primi: debet
ceſſare motus ⁊ generatio. Item reſpiciendo mobile
non m ſe ſed ᷣm oꝛdinem quem babet ad finem: ꝗ ſczʒ
eſt numerus electoꝛum ſeu multiplicatio hominum vt
dictum eſt.ex paꝛte ipſius mobilis inqᷓtum huiuſmo⸗
di ſic conſiderati eſt ratio deſitionis motus.⁊ hoc ha⸗
betur in apocriphis eſdre vbi querit eſdꝛas ab angelo
vſqʒ quo ſpero ſic ⁊ quando veniet fructus aree merce
dis noſtre? Et reſpondit vriel archangelus: quando
impletus fuerit numerus ſeminum in nobis:quoniaʒ
in ſtatera ponderauit ſeculum æ menſura numerauit
tempoꝛa.⁊ non cõmouebit nec excitabit donec veniat ⁊
impleatur menſura predicta.Et tangit illud quod ha
betur Yob. xiiij. donec atteratur celum homo non reſuꝛ
get. Patet igitur ꝙ reſpiciendo ad cauſas ſuperiores
diſpoſitionis diuine ſapientie ⁊ voluntatis. ꝙ ceſſare
debet motus. Similiter reſpiciendo ad cauſam ſupe⸗
rioꝛem que eſt bonitas.que m iuſticiam non fruſtra⸗
bituꝛ quin reddat vnicuiq; Fᷣiu meꝛitum.quod eſſe non
poſſet niſi ceſſaret generatio ⁊ eſſet futura reſurrectio.
ad quod conſequitur ceſſatio motus ⁊ per conſequens
ceſſatio tempoꝛis.¶ Ad quintumdecimuʒ dicendum.
ꝙ tempus incepit ⁊ tempus deficiet.ſed dico ꝙ nõ in⸗
cepit in tempoꝛe ſed in nunc: quod eſt cõmune pꝛinci⸗
pium ipſius.ſicut vᷣo quod eſt continuans in quo ſal⸗
uatur eſſentia operis:eſt ſicut finis preteriti ⁊ initiuʒ
futuri.ex hoc ergo ſequitur ꝙ non ſit tempus añ tem⸗
pus vel tempus poſt tempus: ſed ſolum nunc.4 Ad
vltimum dicendum. ꝙ non eſt ratio conſimilis in mo⸗
toꝛe increato ⁊ creato. In motoꝛe creato enim volun⸗
tario cum mouet quod prius non mouebat:adueit ex⸗
ꝑgefaciens.⁊ ratio eſt: quia voluntarius motoꝛ crea⸗

ius vt homo: finem habet ſue motionis ⁊ actionis ex⸗

Seleen A yν

tra ſe.⁊ ideo excitatur ab extrinſeco.Deus vᷣo nũqᷓ; ha
bet finem extra ſe ſed intꝛa.xvj.prouerbioꝛuʒ. Omnia
propter ſemetipſum operatus eſt dominus.Iteʒ ĩ mo⸗
toꝛe naturali ſicut in corpoꝛalibus inferioribus.quia
non ſunt poſſibilia ad ſuum motum complendum acci
dit prohibens: in deo autem nulla impotentia.⁊ ideo
non poteſt eſſe impedimentum probibens ſuum actũ.
Item in motoꝛe naturali ſicut in coꝛpoꝛibus ſuperio⸗/
ribus que ſunt potentia ad ſuum motum complenduʒ
quantuʒ eſt de ſe accidit retardatio ex coniunctõne ali
cuius diſpoſitionis contrarie: ſicut in ſole ⁊ luna.et ſi
non probibeatur. diuine autem actioni nulla diſpoſi⸗
tio eſt contraria nec aliquid aliud. In motoꝛe ergo pᷣ⸗
mo non eſt excitans ſicut in homine.nec poteſt cadere
impedimentum probibens ſicut in coꝛpoꝛe inferioꝛi.
nec impedimentum retardans ſicut in coꝛpoꝛe ce leſti.
Si ergo queritur: quare non mouit eternaliter: Ad
hoc eſſ reſponſio.quia non eſt defectus ex parie ipſius
ſed ex parte creature: que non eſt ſuſceptibilis immen
ſitatis dura tionis ex parte ante. ſicut dictũ eſt.
Mlẽbꝛum nonum
Onſequenter queritur de compaꝛatione
eternitatis ad euum.ad quod inquiꝛen⸗
dum conſideranda ſunt bec de euo.Pri⸗
ma queſtio eſt de eius eſſe. Secũda de eiꝰ
vnitate. Lercia de eius ſimplicitate.Quarta de com⸗
paꝛatione eius ad tempus.⁊ ex his omnibo manifeſtia
erit comꝑatio eius ad eternitatem.

Articulus prunꝰ
O primum obijcitur ſic. Omnis cꝛeatõ ſiue
ſit eſſe creati ſiue increati reducitur ad ali⸗
quuuod nunc vel preſens.ſi ergo non eſt pone⸗
re niſi nunc durationis tempoꝛalis:⁊ diꝛationis eteꝛ⸗
ne. ergo non erit niſi duplex duratio:eterna ⁊ tempo⸗
ralis.ergo non eſt niſi aut duratio que eſt tempꝰ: aut
duratio que eſt eternitas. euum igitur non eſt, aliqua
duratio ſeparata a tempoꝛe ⁊ eternitate. autẽ nũc
non ſit niſi duplex patet per boetium in libro de trini⸗
tate.vbi dicit: noſtrum nunc quaſi currens tempus fa
cit ſempiternitatem. diuinũ nũc permanens eternita⸗
teʒ. ¶ Item aug.xj. confeſ.preſens ſi ſemꝑ eſt preſens:
iam non eſt tempus ſed eternitas.ſed pꝛeſens in eſſe ꝑ⸗
petuoꝛum ſemper eſt preſens.ergo eſt eteꝛnitas.ſi eꝛgo
ponitur menſura eſſe peꝛpetui inqᷓtum buiuſmõi.euũ
non erit aliud qꝙᷓ eternitas.4 Itez quaſi ex opoſito ob

ijcitur.diuerſitas materie non diuerſificat ratõʒ ſor⸗/

me:maxime in foꝛmis accidentalibus. vnde dicit phi⸗
loſophus.qꝙ eodem denario menſurantur decem homi
nes ⁊ decem equi: non tamen ſunt eadem decez. Simi
liter eadem menſura durationis menſurabitur tempo
rale ⁊ eternum. lʒ non ſit idem tempoꝛale ⁊ eternũ:ta⸗
men vna erit menſura que ꝓpoꝛtionabitur cuilibʒ mẽ⸗
ſuratoꝛum ſᷣm ꝙ ei conuenit.Erit ergo quod nos dici⸗

mus euum: non ſeparata duratio m ſpecieʒ a tempo

re. ¶ Item ſi euuʒ eſt ſeꝑata duratio ab eternitate ⁊ tẽ
poꝛe:queꝛitur vtrũ ſit ſuᷣa vel accidens? non põt po⸗
ni ſubſtantia.quia cũ euum ponat᷑ duratio ꝑpetue cre
ature.ſi eſſet ſubſtantia:nõ eſſet niſi ſubſtantia cuiꝰ eſt
menſura.⁊ itaeſſet in ꝑpetuis ſubſtãtijs creatis idem
eſſentia ⁊ ſua duratio.quod nullo mõ eſt niſi in ſolaĩ⸗
creata eẽntia. Ipſa.n. increata ſuba ẽ ſua duꝛatõ ⁊ ſua
eternitas. quod nullo modo cõtingit ĩ alijs ¶ Itẽ ſi po
nat᷑ accidẽs:nõ ponet᷑ niſi quãtitas cuiꝰ ꝓpriũ eſt men⸗
ſurare.aut ꝗᷓ poneret᷑ ↄtinua:aut diſcreta.nõ ponet᷑ di
ſcreta:quia ſic eẽt in diuiſiõe vt numerus ⁊ oꝛatio.Si
dᷣo ponatur ↄtinua:aut ergo ponetuꝛ ꝑmanẽs: aut ſuc
ceſſiua. Si permanens: aut ergo eſſet linea: aut ſu⸗
perficies: aut coꝛpus. quod nullo modo poteſt poni.

1

=

—
—

— - —¶,Q,——

— — —

—

ſec/ c ataà . PoHνα CcOο

Oiq .
.

deceleſi.
liter. N
rteipſins
ieinnen

»N.⸗

Mratione
nquiden,
da deen
Rcon⸗
nanifeſte

rnſue
Aali⸗
llpond
onisae,
1tennpon
nppra
Klalche
ie nit
Arini
mpvsſ
tetnin⸗
prſens
neſeg
ſiagr
ſt. cui
Nſioh

Nueſtio

ponetur igitur quantitas cõtinua ſucceſſiua.ergo erit
tempus.quocunq; ergo modo dicatur euum. non po⸗
natur ſeparata duratio ab eternitate 2 tempoꝛe.¶ Itẽ
xliij.ecei. Cuna oſtenſio tempoꝛis ⁊ ſignum eui. Et ex
ponit Rabanus. ꝙ iudei intelligebat tempoꝛa penes
curſum lune.vᷣm hoc ergo luna eſt oſtenſio temporis.
id eſt differentiarum? partium tempoꝛis.⁊a etiam eui

ſignum.i.durationis totius tempoꝛis que per euũ po-

terit menſurari. Contra. Ecci.j.Omis ſapientia a

domino deo eſt: 2 cum illo fuit ſemper:⁊ eſt ante euuʒ.

ergo cuius duratio eſt eternitas: precedit euum. ergo
eſt duratio ſequens eternitatem. ergo alia ab eternita⸗
te. ¶ Item Woe. tempus ab euo ire iubes. ſ. ed qð exit
