Ppolleſes
bpinitas
Honones
ntmnaz.
oͤnez ep
Piden
geingene
ictapin⸗
neintelin
oſeeiqd
aecbera
disperſo
rie de⸗
eillisq
igs.

F
6. ditti
ribrin
Nrer
Norere
oeürtur
feumtod
lerehtto⸗
ſekrunk
ignoduz
trespe
.ſcrea
eſiue de
eog
öſen
rrnnl
gtiöedi⸗
fiſten
7 ſine
Aſpn
ſlaßt
11m

LNueſtio
Aterũ queritrr S. ij.

& numero ꝓpꝛietatũ ꝑſonaliũ.vident᷑ em eẽ nüero eq̃⸗
les ꝑſonis quaꝝ ſũt ꝓpꝛietates.nõ ergo erut niſi tres.
Cõtra. vidr̃ ꝙ qtuoꝛ ſint ꝗpꝛietates pſonales. na in⸗

generatõ ſiue ĩnaſcibilitas ẽ Apꝛietas ſicẽ dicit da maſ.

nec eſt aliqͥ pdictaꝝ: nõ ſunt tm tres. Ytem diſtin ⸗
guit᷑ ꝑſone appꝛopꝛietatibo ꝑſonalibo.qrit qᷓre inaſcibi
litas nõ poĩt᷑ ꝓpꝛietas ꝑſonalis. IYtẽ adhuc obꝛ iuxta

auẽtem damal.qꝛ ſi in omibo ſunt vnũ pr̃ et filiꝰ ⁊ ſpi

rituſſctus p̃ter ingeneratõz generatõʒ et ꝓceſſionẽ:er
go ſolũ in his diſtinguũt᷑.Sᷣ diſtinguũt᷑ ꝑ paternitatem
filiatõz et cõem ſpiratõʒ:ergo omes ꝓpꝛietates ⁊ noti
ones ſub aliqua pᷣdictaꝝ ↄtinẽt᷑. tm̃ erunt tres.. Si
aũt dicat᷑.ꝙ ĩ ꝓceſſiõe intelligit᷑ cõis ſpiratõ. EUñ cum
dẽ ꝙ in omibo ſunt vnũ ⁊c.nõ excludũt᷑ iſte:qꝛ intelligẽ
ĩ illis.qꝛ ꝑ ingeneratõʒ inaſcibilitas:ꝑ generatoʒ pa⸗
ternitas: ꝑ ꝓceſſiõz aũt ſpiratio. Cõtra ſi ĩ omibo ſũt
vnũ.aut ↄtigit cõem ſpiratõʒ p̃ter iſta ĩtelligẽ:aut nõ.
ſi eſt intelligẽ pter iſta:gᷓ cõis ſpiratõ nõ ẽ cõis aliglv.
4 Pꝛeterea tres ſũt ꝑſone et bt ꝓꝛietates abo ſüt ꝑ⸗
ſone. ſcʒ pr̃nitatẽ. et filiatõz.et ꝓceſſionẽ.ſi ᷣ in bis tri
bus eẽ bñnt ꝑſone:relinꝗ?᷑ ꝙ magis ẽ diſtinctõ ꝑ prnita
teʒ ⁊ filiatõʒ ⁊ ꝓceſſionẽ ꝙᷓ ꝑ ĩnaſcibilitatẽ generatõʒ
et ꝓceſſionẽ. qᷓre ergo nõ dixit ꝙ in omibo ſũt vnũ pᷣter
prnitatẽ et filiatõʒ ⁊c. MRñſio ſic ſup dictũ ẽ. quiq;
ſüt notòes. qᷓtuoꝛ relatõnes. tres ꝑſonales ꝓpꝛietates.
ꝓpꝛietas em̃ ꝑſonalis.eſt q̃ vni ſoli ꝑſone cõueiĩt:et eaʒ

Aab omi alia diſtiguit. ex q̊ͥ patzʒ· ꝙ ꝓpꝛietates pſonales
ſunt tres. et ꝑſone ſunt equales ſm nũerũ ſic drie con

ſiitutiue ip̃is ſpẽbo.Vñ ꝑſonales ꝓpꝛietates ſunt tres
tm̃.relatões aũt q̃tuoꝛ.cuᷣ em̃ ſit vna relatõ pr̃is ad ſi⸗
liũ:alia filij ad prem.iterũ cũ ſit relatõ cõis pr̃is ⁊ fi⸗
lij ad ſpm̃ſctᷣm et ecõuerſo.ſit alia ſpũſſcti aꝰ prem et
filiũ:io ĩ vniuerſo ſũt qᷓ̃tuoꝛ relatões tm. v qlibʒ iſtaꝝ
notõnũ relatõ eſt.et qꝛ pᷣter iſtas q̃tuoꝛ ẽ reꝑire notõeʒ
quĩtã.nõ eĩ hitudo pris ad filiũ coueĩt tm̃ pr̃i ſ̊ etiam
cõuenit ei pꝛiuatõ relatõis ad alterũ pꝛĩcipiũ.alit᷑ em̃
eẽt in ꝑſonis abire ĩ infinitũ.iõ eſt quita notõ q pr̃i cõ
uenit ꝑpꝛiuatõʒ oꝛdis ad pꝛĩcipiũ q̃ dicit᷑ inaſcibilitas
ꝓbat᷑ ̊ nüerꝰnotõnũ ſic.In dinis ꝑſoĩs ẽ oꝛdo Fᷣm rõʒ
oꝛigis. pꝛĩa at᷑ diuiſio entis ẽ:om̃e qð ẽ.aut eſt ab alio
aut nõ ab alio.⁊ hec ẽ pꝛia rõ diſtiguẽdi eẽntiã ab eẽn
tia.ſiłr in dĩnis eſt hec rõ diſtinctois ꝑſonaꝝ. Item eẽ
ab alio. aut ẽ ꝑ generatõzʒ:aut ꝑ ſpiratõeʒ.Jã ̊ habẽꝰ
tres ꝓpꝛietates.qꝛ ex H̊ ꝙ ẽ eẽ nõ ab alio ꝑ ſpiratõʒ eſt
ꝓceſſio. I alia ẽ diuiſio entis.a qͥ aliꝰ:aut a qͥ nlłꝰ.a qͥ
alius duptr.ꝑ generatõzʒ:2 ex h het ꝓpꝛietas pr̃nitatis
aut ꝑ ſpiratõʒ: et ex h ẽ cõis notio que ẽ cõis ſpiratio:.
ſic ergo ſᷣm has duas diuiſiões entis ſũt ꝗnq; notões

Ad illð qð q̃rit᷑ rñdẽdũ et cõcedẽdũ qð dicit damaſ.

ꝙ ĩ oĩbo ſũt vnũ p̃ter ĩgeneratõʒ et ꝓceſſiõʒ.⸗¶! Ad h at
qð qrit᷑.ſũt ne vnũ in cõi ſpiratõne ⁊ pr̃nitate.dðm ꝙ;
nõ.qꝛ in om̃ibo illis q̃ pᷣter adaligꝗd dicũt᷑ ſunt vnũ ſi⸗
ne dicãt ſbam ſiue q̃litatẽ ſiue quatitatẽ. Iſte at ꝓpꝛie⸗
tates dant ĩtelligere ꝛietates oẽs alias diſtĩiguẽtes.
ꝓceſſio em qꝛ poſteriꝰ ẽ:ꝑ intelligẽtie rõem determĩat
tanq; pꝛius ſpiratõem.et generatõ qꝛ poſtexius eſt:de⸗
termiĩat tanq; pꝛius prnitatẽ. Ingeneratõʒ aũt ponit
damal.vt in q̃ pꝛimo ꝑſona pr̃is diſtiguit. generatõeʒ
ðvᷣo vt in qua pꝛimo ꝑlſona filij intelligr. ꝓceſſionẽ aĩ q̃
pꝛimo ꝑſona ſpũſſ.intelligi᷑ nõ enũerat aĩ illas vt ꝑ
quas pſone adinuicẽ referũt᷑.vt paternitas.filiatõ ⁊c.
et hoc.qꝛ pꝛius ẽ intelligere diſtictas ꝑſonas qᷓ; adin⸗
uicẽ relatas. Pꝛeterea alie in his tribo intelligũt᷑ ⁊ iõ
ſufficit enũerare illas. Ad aliud qð querit᷑:qͥre pꝛ pe
nes ĩnaſcibilitatẽ ñ hẽat eẽ ꝑſonale.Rnſio modꝰdeter
mĩandi ꝑſonã ſᷣm ꝙ ꝑſona:ñ pt᷑ eẽ niſi ſᷣm poſitõʒ.h̊ ẽ
ꝑſona ẽ ꝑ ſe ſonas.vn opoꝛtʒ ꝙ ꝑ ſe noĩatõʒ hẽat: ſm
noĩiatõem nõ depẽdeat ab altero.Sʒ om̃is negatõ ſᷣm

T. E.
* E Aa Er per ſprtn) dn)

), 6 —
ac O 4 tenN WD w
ene

lxviij.

noĩatõem ab altero depẽdet:qꝛ ab affirmatõe vnũ eſſe
vnum eſſe pſonale a tali nõ accipitur. Hr

Membrũ quartum

H Irca ꝑtem iſtã ſcʒ ↄtra nũerũ dubitatur
multiplicit᷑. et pꝛio cũ a quo alius ſit cõ⸗
ueĩat pr̃i⁊ filio:⁊ iuxta h̊ ſuĩt᷑ cõis notõ
. q̃ eſt cõis ſpiratio.ꝗ vᷣo ab alio ſit cõe fi⸗
lio et ſpũiſ.ergo iuxta hoc dʒ ſũmi cõis notõ cõis filio
et ſpniſ. Rnſio doõm ꝙ penes hoc quod dico ꝗ ẽ ab
alio.cũ ſit cõe et filio et ſpuiſ.nõ aſſignat᷑ cõis notio fi⸗
lio et ſpũiſ.qꝛ eſſe ab alio ſimpłr dictũ:nõ dic dignita
tem niſi dicat᷑ eſſe ab alio ꝑ genẽatõz vel ſpiratõʒ. Itẽ
qui eſt ab alio.nõ dicit᷑ vniuoce de filio et ſpũſcto:eo ꝙ

filius eſt ab alio ꝑ generatõz:ſpũſſ.pꝑ ſpiratõʒ. ido nõᷣ
pt ſ̃m hoc ſũmi cõis notio.ſ̊ a quo eſt alius nõ pt᷑ eſſe
cõe vniuocũ pf̃i et filio:qm̃ ab vtroq; eſt aliꝰ ꝑ ſpirati

onẽ.tñ ſᷣm ꝙ pr̃i cõueniat a qͥ aliꝰ ꝑ generatõʒ:et filio

a quo aliꝰ ꝑ ꝓceſſiõʒ:Fᷣm h̊ no pt᷑ alſignari cõis notio

pr̃i et filio.qꝛ ſic a quo ẽ aliꝰ dẽ equoce. Itẽ q̃rit᷑ cuʒ
qa nullo:ſit diſtinetiuũ pr̃is:⁊ dicat᷑ notio ĩnaſcibili⸗
tatis et pꝛima notõ:qrit᷑ a quo nullꝰ cũ ſit diſtinctiuũ
ſpũſſ.nõ ſit notio.i Rñſio a qͥ nullꝰ dĩc negatõem.nec
inſinuat aliquã dignitatẽ vel ꝑfectõʒz in q̃ quieſcat in⸗
tellecitus:et iðo nõ ponetur notio.ſed qui a nullo licet
quandã negatõem dicat:dicit tñ quãdã ampliatõʒ. in
qua ꝗ ſcit intellectꝰ ad auẽtem ſiue pꝛincipiũ oꝛiginis
vnde notio eſt. IZtẽ querit᷑ ꝗ ab alio:ĩ ſua cõitate nõ
dicit notõem. tamen quia a nullo:dicit notionẽ aucto⸗
ritatis q̃re hoc.¶ Reſpõſio qui ab alio:nõ determinat
vns finitã rõem ſᷣ dicit ꝓgreſſũ virtutis vſq; ad deter⸗
mĩatõem.et ꝗ a nullo:dicit pꝛicipiũ vᷣtutis.et a qͥ̊ nullłꝰ⸗
eytremitatẽ ierminãtẽ.vñ nõ dicit notõem.ideo ncce ẽ
eſſe qnq; notões.qui a nullo a quo aliꝰ.ꝗ ab alio ꝑ ge/
neratõem.ꝗ ab alio ꝑ ꝓceſſionẽ.a quo aliꝰ ꝑ generati⸗
onem.a quo aliꝰ ꝑ ꝓceſſionẽ.et hec duo nõ faciebãt no
tõem a q̊ nullꝰ et qui ab alio in ſua coĩtate.¶ SItẽ obr
Videt᷑ em̃ ꝙ ſiẽ̃ innaſcibilitas facit vnã notõʒ:⁊ ĩſpira
bilis faciet vnã.qꝛ ſiẽ vnũ diſſiguit ꝑ negatõʒ:ita ⁊ re⸗/
liquũ. Itẽ in ſym bolo qda dicebãt eẽntiã deitateʒ de
qua eẽnt ꝑſone tres.vñ ad h̊ ĩtelligẽdũ dẽ in ſymbolo
qꝛ pater a nullo ẽ.nec ſactꝰ nee creatꝰ nec geĩtꝰ.ſᷣ q̃re
nõ tollet hĩtudiem ſpiratõis vt dicat᷑ a nullo ꝓcedens
vel ſpirãs.¶ Reſpõſio ſecus ẽ cũ dico iſpirabilis ⁊ in⸗
naſcibilis.qꝛ inſpirabił ĩpoꝛtat᷑ ꝑ ĩnaſcibilis. poſteri⸗
oꝛ em̃ hitudo ẽ ſpiꝛatõ qᷓ; natiuitas ſic emanatõ nature
emanatõe voluntatis. Uñ ſola remota ntitate: aufert᷑
ſpirabilitas. Vñ ĩnaſcibile negat ꝙ ſimpl icit fit e nul
lo.nðõ ponit᷑ ̊ iſpirabilitas notõ.ſᷣ poĩt᷑ inaſcibilitas.
qꝛ illa pꝛioꝛ ẽ hĩtudo:et illa ablata oĩs poſterioꝛ r̃mo⸗
uet Sʒ otra ĩſpirabile ↄueĩt pr̃i ⁊ filio: ĩnaſcibile tm̃
pr̃i.¶¶ Rñſio eẽ a nullo aliqͥ mõ diĩc ſtatũ ab aliq digni
tate.h̊ ĩſpirabilitate nõ poit᷑ ille ſtatꝰ ſb digtate.vnde
ſuꝑ ĩſpirabile nõ ſtat ĩtellectꝰ.vñ nõ dicit notõʒ. IN
q̃rit᷑ vtrũ ꝗ a nullo a qͥ nullꝰ facit notõʒ.¶ Rñdet᷑ qa
nullo et nullꝰ ab eo ñ facit notõz.qꝛ ñ dic hĩtudieʒ nec
ad y poſtaſim pꝛioꝛẽ nec ad poſterioꝛẽ.vñ cũ dẽ oꝛdo:
tollit᷑ rõ diſtinctõis ꝑſonise in trinitate.ſᷣ qð a nullo ⁊
nulla ꝑſona ab illo:ᷣ cõueĩt eẽntie. Itẽ obĩ ↄtĩgit mł
tiplicare diſtictiua ꝓꝑ duodenariũ.qꝛ pr ẽ ꝗ a nullo eſt
ꝑ generatõem et ſpiratõem ⁊ a quo alius ꝑ generatõʒ
7 ꝓceſſionẽ.ecce q̃tuor. Silłr q̃tuoꝛ ſunt in filio diſti⸗
ctiua:qui ab alio ſcʒ ꝑ generatõem.et a qͥ alius ꝑ ſpi⸗
rationem. qui a nullo ꝑ ſpiratõʒ.a quo nullꝰ ꝑ gene⸗
ratõem.ecce quatnoꝛ in filio.Siłr in ſpũſcto ſũt qua⸗
tuoꝛ diſtinctia.qui ab alio ꝑ ꝓceſſionẽ ·qui a nullo per
generatõem.a quo nullus ꝑ generatõem:vel ꝓceſſionẽ
ergo erũt. xij. notões.¶ Si vo dicat᷑ ꝙ reducũtur he di
ſtinctões ad paucioꝛẽ nũerũ adminꝰ tunc videt᷑ ꝙ a q
nullus faciet notõem in ſpũſcto ſiẽ ĩnaſcibile in patre.

4
e d 9 2

Reſpõſio. Ratio diſtinguẽdi nõ facit notõnem: ̊ rõ
diſtinguẽdi cum rõne ſtatus dignitatis. ſᷣ̊ cum dico a
quo nullus ꝑ generatõem vel ſpiratõem:nõ dico ſtatũ
dignitatis.ergo ᷣm hoc nõ ponet᷑ notõ.ſilr in filio pꝛi
uatões nullã dicũt dignitatẽ.ſed eẽ ab alio ꝑ generati
onem dicit qndam dignitatẽ.vñ nulla negatio in diui
nis pᷣter ꝑſonaʒ pr̃is ẽ ſignificatia ſtatus in dignitate
ſed om̃es alie ſu nt ad modũ defectus. Itẽ q̃rit᷑ vtrũ
inaſcibilitas ⁊ auẽtas ſint due.⁊ videt᷑ ꝙ ſic: qꝛ ma⸗
gis aꝓpꝛopinquant ſibi a quo alius ꝑ ſpiratõem et aqͥ
alius ꝑ generatõem:q; inaſcibilitas ⁊ auẽtas. ergo ſi
illa faciũt duas notõnes:et hec duo ſilr facient.¶ Re⸗
ſpõſio a quo alius:fundat᷑ nccio in hoc qð eſt ꝗ a nlło
aliter eẽt ꝓceſſus in infinitũ et hec ẽ rõ q̃re cedit ĩ vnã
notõeʒ auctas cũ ĩnaſcibilitate.q¶ Itẽ cum tres ꝑſone
ſint tres res et vna res qꝛ eẽntia vna: q̃re ſimilit᷑ tres
relatões que ſunt in ꝑſona pr̃is cum ſint vna res qꝛ ꝑx
ſona vna nõ dicit᷑ tres res et vna. Item q̃re nõ dẽ deꝰ
quinus ⁊ a quĩq; notõibo:ſicut dicit᷑ trinꝰ a tribo ꝑſo⸗
nis.Si dicat᷑ ꝓ dicit᷑ trinus a tribo ꝑſonis qꝛ ſũt tres
in vna eẽntia.̊ nõ dicit᷑ quinꝰ ꝓpter notões:qꝛ notio
nõ dicit᷑ reſpectu eẽntie ̊ reſpectu ꝑſone.Adhuc oſpo
nit᷑.qꝛ eñ ſint tres ꝓpꝛietates vel notões in vna ꝑſona
ſcʒ in ꝑſona pr̃is:q̃re nõ dicit᷑ illa ꝑſona trina ꝓpteꝛ il
las.ſic̃ deus ẽ trinꝰ ꝓpter ꝑſonas. Rũñſio eſt eẽntia:
⁊ ypeſtaſis.et notõ.eẽntia ſᷣm eẽ ⁊ Fm modũ eẽndi eſt
res.ypoſtaſis ſᷣm eẽ ẽ res: ᷣm modũ eẽndi reſpectũ dĩc
Notio vᷣo ᷣm eẽ ⁊ ᷣm modũ dĩc rõem. Vñ vna dr eẽn
tia tm̃.ypoſtaſes vᷣo tres dicũt᷑ ⁊ vna res.ł̊ᷣ de relatõni
bus nõ dicimus ꝙ ſunt tres res ̊ tres relatões.vñ nõ
poſſumꝰ dicere ꝙ in pr̃e ſunt tres res:ſunt tñ tres rela
tões.q¶ Ad aliud qð querit᷑.ꝙ intẽtio ꝓpꝛietatis nõ di
cit rem ꝗꝓpꝛie ꝓut res dicit᷑ res nat᷑e ſ̊ rõem rei:ſic re⸗
latio nõ dicit rem ſed habitudiem rei.vñ nõ eſt ↄcedẽ⸗
dum ꝙ quĩq; notões ſunt quinq; res:qꝛ intentio notio
nis nõ dicit rem ̊ rõem.vñ pꝛietas nõ ĩtelligit᷑ ineſſe
diuino abſoluto ̊ com ꝑato.i Si obijciat᷑ ꝓpꝛietas
eſt eẽntia.et eẽntia ẽ res:ergo notio ẽ res.ſᷣ mutat᷑ ꝗd
in que.Nec dicit᷑ deus quinꝰ ꝓpt᷑ quĩq; notõnes: qꝛ ñ
ex gbuſcũq; vnitatibo ↄſtituit nũerꝰ pᷣ ex his q̃ ꝑ ſe ſũt
Vn qꝛ ꝑſona intelligit᷑ vt ꝑ ſe ens:eſt dicere drũ trinũ
Apter tres vnitates triũ ꝑlonaꝝ. ſ̊ notio vel ꝓpꝛietas
nõ dicit vt ens ꝑ ſe:ſᷣ vt ens ĩ alio ſiẽ pr̃nitas dic vt in
pr̃e.ꝓpterea ab vnitatibo ꝓpꝛietatũ vel notõnũ nõ dẽ
ꝰ quinꝰ.iQec etiã ꝑſona trina:qꝛ nõ dicũt vnitates
P ſe entes hſ̊ vnitates ĩ alio vel vt alteriꝰ.et pʒ inſlãtia
ad pᷣdictũ ſophiſma.notio eſt aliq̃ triũ ꝑſonaꝝ et q̃li⸗
bet ꝑſona eſt aliq̃ triũ ꝓpꝛietatũ:ergo qlibet notio eſt
aliq̃ triũ ꝓpꝛietatũ.q¶ Reſpõſio nõ ſegꝗt᷑ ſᷣ̊ mutat᷑ ꝗs in
que.inſtãtia poſito ꝙ nõ ſunt niſi iſia noĩa homo.aſi⸗
nus.capꝛa.inde ſic.om̃e nomẽ eſt aliꝗd hoꝝ tꝛiũ.̊ qð
libet hoꝝ triũ ẽ aliq̃ hbaꝝ vocũ:eꝛgo qðᷣlibet nomẽ ẽ ali
qua harũ triũ vocũ qð falſũ eſt.nã bec vox bomĩs nõ
eſt hec vox hõ: nec aliq aliaꝝ:et tñ idẽ eſt nomẽ qð hõ

Membꝛum quintum

Onſeqnter q̃rit᷑ de ꝑatõe notõnũ.ↄpan
tur aũt ad ꝑſonã ⁊ ad eẽntiã ⁊ ad ſeinui
cem. Itẽ ↄꝑant᷑ ad attributa ſubſtãtiue
adiectiue. Itẽ Em pᷣdicatõʒ et ſᷣm deteꝛ
miĩatõʒ.ad q̊ declaratõʒ qrũt᷑ iſta. Pꝛimo an notões
ſint ꝑſone.Scðo an ſint eẽntia. Lercõ an ſint ĩ eẽntia
Quarto an adiectiua eẽntialia q dicũt᷑ de ꝑſoĩs dicãt᷑
de notioĩbo. Nuĩto de ↄꝑatõe ĩ aſſigtõe notõnũ dꝛñti.

Articulus primus

D pꝛimũ nota opioʒ gilberti porꝛetani.cꝰ
opio fuit ꝙ ꝓpꝛietates eẽnt ꝑſone dine.nee

eẽntia dĩna necĩ ꝑſoĩs nec ĩ eẽntia.⁊ mot

fuit ad hoc ex nat᷑a relatõnũ q̃ nõ dicũt eſſe in:ᷣ eẽ ad.
nec ↄſiſtũt in ſba ſiẽ̃ q̃litates ⁊ alia accñtia:ᷣ exterius
aſſiſtũt.Cũ em̃ ꝗs ſit dext᷑ vel ſiniſter ꝑ hmõi relatões
nihil poĩt᷑ in ſubſtãtialia nec ĩeſt ſbe:vᷣ adeſt vel eſt ad:
quia ᷣ ſic vidit ĩ relatõibo creaturaꝝ.ſic et poſuit ĩ re⸗
latõibo dĩnaꝝ ꝑſonaꝝ. Itẽ ipᷣe ſuppõebat hãc ꝓpõeʒ.
nihil ſeipᷣo differt vel diſfiguit᷑ ̊ ꝑſone ꝓpꝛietatibo di⸗
ſtinguũt᷑:ꝙ̊ ꝓpꝛietates nõ ſũt ꝑſone.ſᷣ ̊ fallit ĩ dinis et
etiam in creaturis. vel ſeq̃ret᷑ infinitas in dꝛñtijs et
in generibo generaliſſimis.Sʒ obr̃.ꝙ ꝓpꝛietas ſit ꝑſo
na ĩ ſimplici nõ differt eẽ et ꝙ ẽ. hec ꝓpoſitio ẽ ꝑ ſe no⸗
ta.⁊ ẽ regula in li.de cbdomadibo. fin pſon dina ſim
plex ẽ:ergo nõ differt qð ẽ ⁊ qͥ ẽ in ꝑſona. ſᷣ qð ẽ ẽ ꝑſo⸗
na:quo ẽ eſt ꝓꝛietas ꝑſone.ꝑſona ꝗᷓ et ꝓpꝛietas ñn dilſ
ferũt ſ̊ ſunt ide.¶ Itẽ boetiꝰaut pr̃nitas ẽ aliꝗd aut ni
hil.ſi nihil:ſeꝗt᷑ abſurditas ꝙ nibilo diſtiguit᷑ ꝑſona a
ꝑſona. Si at᷑ aliꝗd ẽ:aut ẽ maiꝰ deo qð ẽ abſurdũ:aut
minꝰ:et tũc ſegt᷑ ꝓ a mĩioꝛi hʒ pr ꝙ ſit pr. prnitate em
eſt pater.aut eſt equale:et tũc ſi nõ eſt idẽ: ſeꝗt᷑ incõue

niẽs ꝙ aliquid eſt eq̃le deo qð nõ eſt deus.ſed hec oia
ſunt falſa.relingꝗt᷑ igit᷑ ꝙ pr̃nitas ẽ idẽ qð pater. Cõ⸗
tra.diſtinguere et diſtingui ſunt coꝛrelatiua et coꝛre⸗

ſpectiua.ergo nõ inſunt vni et eidẽ.ſ̊ ꝑſone ẽ diſſigui:
Apꝛietatis eſt diſtiguere.̊ nõ ſunt idem ꝓpꝛietas et ꝑ⸗
ſona./ Itẽ cõſideratio ẽ areſtotilis.oñdentes quãtu⸗
lamcũq; dꝛiam:ondentes erimus qm̃ nõ idẽ.ꝓpꝛieta⸗
tis et ꝑſone oñdit᷑ aliqua dria:qꝛ ꝑlone eſt generari et

generare: ꝓpꝛietatis vᷣo nõ.ergo nõ ſunt idem.⸗!]g;Item

cõſideratio ẽ areſto.de eodẽ et diuerſo ꝙ ſi hoc ẽ in plꝰ
ꝙᷓ illud vel in pluribo:ꝙ nõ ſunt idem.ſed cõſtat ꝙ plu
res ſint ꝓpꝛietates et notões qᷓ; ꝑſone.qꝛ pautioꝛes ſũt
plone: ꝓpꝛietates plures.ergo ñ ſũt idẽ ꝓpꝛietas ⁊ ꝑ⸗
ſona ¶¶ Itẽ aug.dĩc.nulla ꝓpꝛietas ẽ id qð ea ad aliud
refert᷑.ſed pater pr̃nitate refert᷑ ad filiũ: ergo pr̃nitas
nõ eſt pater. NReſpõſio.dðm ꝙ ꝓpꝛietas eſt ꝑſona.
paternitas em̃ eſt pater.filiatio filiꝰ:ꝓceſſio ſpũſſ.a B
eſt ꝓpt᷑ naturã ſimplicis qua ſic nõ differt qð ẽ ⁊ qͥ eſt
lic nec diflert gs eſt et quo ꝗs ẽ. Vñ ſiẽ deus ẽ deitas et
ecõuerſo:ita pater ẽ prnitas et ecõuerſo.iOð obr.q;
coꝛrelatiua nõ inſunt vni ⁊ eidẽ.ððim q diſtiguẽ? di⸗

ſtingui in dĩnis coꝛrelatia ſunt in dicẽdo et nõ in eſſen

do. ſiẽ etiã eſt in pꝛimis generibo⁊ in his qꝗ ſeip̃is diſti⸗
guũtur.ibi em̃ eſt idẽ in re diſſiguẽs et diſtinctum.nec

eſt ibi coꝛrelatio in eſſendo ſed in dicendo ſolum.ĩ his

vo que ſunt in genere et que differentijs differũt ẽ coꝛ⸗
relatio in re.nec eſt idem diſtinguens ⁊ diſtinctũ.ſicut
ergo eſt ĩ pꝛimis ꝙ ſeipᷣis differuũt ꝙ idem eſt diſtiguẽs
et diſtinctum:ſic et in diuinis ꝑſonis ratione ſimplici⸗
tatis.Vnde cum dicitur ꝙ perſona diſtinguitur a per
ſona:bhoc eſt dicere ꝙ bec non eſt illa.q Ad aliud di⸗
cendum ꝙ generare et generari non dicunt differen

tiam perſone ad pꝛopꝛietatem nec perſone ad eſſentiä

ꝑſone ad perſonam. Vnde ſicut non ſequitur homo
non eſt genus anumal eſt genus:ergo homo nõ eſt ani

mal.ſic non valet pꝛopꝛietas non generat perſona ge

nerat:ergo pꝛopꝛietas non eſt perſona ſed eſt fallacia
accidentis. Ad aliud quod obijcitur per auctoꝛita⸗
tem augu.dicendum q; non bene intelligitur. auguſti⸗
nus enim aſſignat differentiaʒ inter pꝛopꝛietates eter

nas et pꝛopꝛietates que ſunt accidentia. oſtendens
ſi ſie pꝛopꝛietates eſſent accidentia: nulla earum eſ⸗
ſet iꝰ ꝙ ea ad aliud refertur.et ita eadẽ auctoꝛitas con

traria eſt ei pꝛopter quod inducitur. patet etiam ꝙ nõ
ſequitur perſone pꝛopꝛietatibus difierunt: ergo non
ſunt ipſe pꝛopꝛietates. boc argumentum eſt contra
auctoꝛitatem hiero.iQaʒ perſone vt dicit hiero.ſeipᷣis
et nominibus differunt.ita hoc argumentum fallit.

Eſt inſtiantia deus ſua ſapientia gubernat oĩa. nõ eſt
ſua ſapia. Yteʒ ꝗrit᷑ cũ ꝑſone ꝓpꝛietatibo diſſerantan

bathie n,
Biuhe
ſltidinee
Rndiibe
nenaſtd
ſtoin ſ n
andinſin
ES
tHreneſͤ
Pegligan
iguin
abſancien
. pfnigtei⸗
d: ſgkni
ſaſ heci
pater.
ting et conn

Me diſigi

Piengein
gentes glin
nice Pnen
eſ genenan
tidenn , gen
Pſiboeimnt⸗
dcöſteof
2pauticri
ppnietnst
geaad gin
ergopfnite
tas eſioon.
eſſioſpäſrd
t goe i⸗
noé Nitase

Döobf9

diſtiguedN

etnd in eſn
ſeißisdiſi
inctunn,,er
oſolumibis
differütion
biſtineuſa
ekaſſgis
ſonelinplen
hgniuraper
3d elind di⸗
untoffern
rio Mentii
niar bomno
onbeſtani
nſona ge⸗
eſtfallacin
Auctcigl
..uguſt⸗
ctateseter
lendens
gearun d⸗
voninoce
nomng
erge Hon

eſt Nd

oſeſf
n falit,
noc
rueten.

Nneſtio
differãt ꝓprietates a quibus ꝓprietatibo alijs a ſe. Oð
ſi dicat᷑:opoꝛtet tũc dicere ꝙ ille ꝓprietates ſilr alijs p
prietatibo differũt.et ad huc ille alijs:et ſic ratio proce
dit in infinituʒ. ideo opoꝛtet dicere ꝙ ille ꝓprietates ſe
ipſis differunt.

Articulusſecũdus

Ecũdo querit᷑ vtrũ ꝓprietas ſit eſſentia di⸗
niua vel deꝰ qð videt᷑ in pᷣfatõne.et in perſo⸗
nis ꝓprietas et in eſſentia vnitas: et in ma⸗
ieſtate adoꝛet᷑ equalitas: ꝓprietas adoratur. nõ dulia
cum ſit creatura:ꝗ latera.ſ illa ſoli deo debet᷑: ᷓ ꝓprie⸗
tas eſt deus.¶ Iem aug.in.xj. d ci. dei. Jdeo ſimplex
dicitur deus. ga eſt hoc qð babet:excepto hoc ꝙ qlibʒ
relatio dr̃ ad alterã nec eſt ipſa. et hoc idem hr̃ in ſen⸗
tentijs.j.li.di.viij.c.vltio.ergo paternitas et alie ꝓprie
tates ſunt deus. ¶ Pꝛeterea om̃e qð eſt. vel eſt eus: vk
a deo.ſed ꝓprietas nõ eſt a deoꝛ:ꝗa nõ eſt creatura.ergo
eſt veus. ¶ Pꝛetẽa arguit berñ. in ſilibus ſic ↄtra gil⸗
bertũ poꝛretanũ. ꝓprietas aut nihil ẽ.aut deꝰ:aut crea
tura:ᷣ nõ nihil.quia tũc nõ diſtingueret᷑ ea ꝑſona a ꝑ⸗
ſona. Si vo aliquid qð nõ eſt deus:aut res maioꝛ. aut
minoꝛ: aut eqlis.ſed nibil maius teo põt excogitari vt
dicit anſel. ec mioꝛ eſt ea ſit ꝑſona ꝑſona vt pater pr
nitate eſt pr. Qõ equalis tũcem eſſent duo bona quod
refugit catholicus ̊ ꝓprietas ẽ deus. Contra. argui
tur multiplr. qa nõ ſupponit᷑ eſſentia ſuꝓpoſita ꝓpꝛieta⸗
te:ß̊ qð eſt oino idem alteri ſuponit᷑ illo ſuppoſito: vt
hoĩem aial rõnale: ꝓprietas nõ eſt eſſentia. ¶ IZtez el⸗
ſentia eſt qͥ ꝑſone ſunt vnũ: ꝓprietates ſunt quibo diſtĩ
guunt᷑: ergo ⁊c. ¶ Item dic aug. vij. de tri. ſuba patris
ipe pater ẽ:nõ quo pr̃ eſt.ſ quo ẽ iſta ꝑſona pr̃is:nõ ẽ

aliud q pater. ex qͥ videt᷑ accipi: ꝙ quo pater Epr.nõ ẽ

ſuba pris.ſ̊ pr̃nitate ẽ pater. pr̃nitas eſt ſuba pris:q̊
nec ſuba diuia aut drus.¶ Iem dteducendo ad incõue
niens arguit᷑ ſic. filiatio eſi filiꝰet nõ pater: ̊ eſt a pfe.
ergo ꝑ generatõeʒ vel alio mõ.ſed nõ alio mõ ergo per
generatõeʒ:ergo ẽ genita a pr̃e.ergoẽ in ſeipſa: cũ ſi ig⸗
ſficatũ ꝑ genitũ ſit in eo qui geni tꝰeſt:ergo filiatõ eſt in
filiatõne.4 Item filiatõ eſt filiꝰ.et filius ẽ in pre:ergo
filiatõ eſt in pr̃e.ergo pr eſt filius:ergo eadẽ rõne pat⸗
nitas ẽ in filio: ergo filius eſt pater.4 Item pꝛietates
ſunt quibo pſone differũt. ſed ꝑſone nõ differũt eẽntia
b ſunt vnũ eſſentia:ergo nõ eſt idem ꝓpꝛietas qð eẽntia
Rñ.dm.ꝙ pr̃nitas eſt deꝰeo mo quo ẽ deũ mõ ab⸗
ſtracto dicere.¶ Ad pꝛimũ ergo dicimꝰ. ꝙ nõ ſequit᷑ q;
ſi aliqd eſt idem alicui:ꝙ ſuppoſito vno ſupponat᷑ alið.
ga idemptitas in ſupponeẽdo magis dependet a mõ ſig⸗
candi ↄſili ꝙᷓ ab idemptitate ſignificati. ¶ Ad ills vo
qð dr̃.ꝙ ẽ oino idem ⁊c.ddᷣm ꝙ hoc intelligit᷑ in his qᷓ
ſunt eadẽ diffinitõne.nõ aũt ẽ diffinitio ᷣm nomẽ ſuuʒ
eẽntie et ꝓprietatis. neutrũ em in ſe diffinitõeʒ hʒz: cum
non hẽant pꝛioꝛa quibo ↄgnoſcant᷑.¶ Ad aliud dðm.
nõ ſeꝗtur ex h̊ ꝙ nõ ſunt idem ᷣm rem:ſᷣ alia ſit ra⸗
tio intelligẽtie. ſic nõ ſegtur albedo inqtum bmõi dil⸗
gregat:et coloꝛ m ſe nõ diſgregat:ꝗqᷓ albedo nõẽ coloꝛ.

illud tñ nõ eſt vſq;quaq; ſile ſᷣ vt ↄtingit ſumere in cre-

aturis. Ad aliud dðm.q; auẽtas aug. ſic ẽ intelligen
da.eſſentia nõ eſt quo pr eſt. q.d.patri nõ eſt eẽntia pꝛ
ſᷣ eſt: et pr̃nitate eſt pater.et nõ eſſ ſenſus illud q pr eſt
pater nõ eſi ſuba pr̃is negat em̃ ꝙ eſſe nõ dr de pre ra⸗
tione pr̃nitatis:ſᷣ rõne eſſentie.¶ Ad aliud dom. ꝙ qui
dam ↄcedunt ↄcluſionẽ illiꝰargumenti hanc.ſ.filratõ ?
a pre.et eſt ꝑ generatõem a pre:nõ tñ ſegtur. ergo ẽ ge⸗
nita a patre ̊ potiꝰ eſt genitus a pre. Sʒ hic notat᷑ in⸗
ſtantia. manomea a pre meo ẽ ꝑ generatoõz: eſt genita
a pre meo.Sʒ tñ mgr̃i nõ ↄcedũt hanc filiatõ eſt a pr̃e
ꝑ generatoõʒ: h̊ hanc filiato ẽ filio a pr̃e ꝑ generatõeʒ,ſi
cut in ſimili videt᷑:hec eccłia eſt iſti ab epᷣo.4 Ad aliud
dom. ꝙ ibi eſt ſophiſma ᷣm accñs:et eſſe in patre dil⸗
ſimiliter accipitur in ꝓpoſitõne⸗ in ↄcluſione.qꝛ cũ di⸗

7/25

lxvujj.

co filius eſt a patre:ſenſus eſt eiuſdem eſſentie cum pa
tre. Sed cum dico filiatõ eſt in patre:ſenſus eſt filiatõ
eſt ꝓrietas patris:ſed hoc falſum eſt.¶. Ad vltimuʒ di
cendum.ꝙ attributõ fit rõne rei.qñq; ᷣo rõne modi ĩ⸗

telligendi.eſſentia em̃ et ꝑſona differuũt in ratõne intel⸗

ligentie: ſeꝗ idez ſunt in re.ſicut aĩal ratõnale moꝛtale
et homo idem ſunt in re:ſed differũt in rõne intelligen
tie.Vñ ſicut nõ valet aĩal rõnale moꝛtale eſt diffinitio
homo nõ ſed eſt diffinitũ.ergo homo nõ eſt aĩal rõnale
moꝛtale.ita nõ valet ex hac ꝑte ꝓprietas diſtinguit.eẽn
tia facit vnum:ergo nõ ſunt idem.ex diuerſitate em̃ di
cendi ↄcludit diuerſitatem vel differentiã eſſendi.

Articnlꝰtercius
Ercio querit᷑ an ſint in eſſentia notiões ſeu
Aꝓpꝛietates.qa ſi ſic:eſſentia iam ſubſiaret p
pꝛietatibo.cuʒ nulli ſubſit vt dicit boecius ĩ
li. de trini. ¶ Item m hoc vna eſſet ypoſtaſis trium ꝑ⸗
ſonarum. et ita in ſabellianam hereſim eẽt declinare.
Item q;tum ad modũ ſignificandi eſt ↄuenientia eſ⸗
ſentie create ⁊ increate:ᷣ eſſentia creata ſᷣm ſe non ſub⸗
eſt ꝓꝛietatibo indiuidui aut ꝑſone aut illius. ergo nec
diuina eſſentia.cum maioꝛ dignitas ſit ei attribuenda
ꝓprietates ergo nõ ſunt in eſſentia.¶ Item nullaʒ ra⸗
tionem denomiatõnis bʒ eſſentia a ꝓpꝛietate:vt album
dicit᷑ ab albedine:ergo nõ eſt in ea. Contra. vt genꝰ
vel ſpecies ſe hñt in creaturis:ad illũ modum dina eſ⸗
ſentia ſe hʒ in deo. vt ſicut hoc cõe eẽntialiter eẽntia et

relatõnes ſunt ad modũ differentiaꝝ vel ꝓpꝛietatuz in⸗

diuiduantiũ.cum ergo drie ſint poſite in genere ⁊ ꝓpri
etates indiuiduantes poſite in ſpẽ vt videtur quare nõ
dicunt᷑ ꝓpꝛietates relatiue eſſe in eẽntia? ¶ Item. xxxiij.
di.j.li.ſententiaꝝ.c.quoꝝ audacie dicit mgr̃ ꝙ ꝓpꝛieta
tes ſunt in eſſentia. Rñ.ad primuʒ ꝙ non eſt ſilłe de
genere et differẽtijs eẽntia et ꝓꝛietatibo. Qam ideo di⸗
cunt᷑ differentie poſite in genere.qa genus quodammõ
habet naturã materialẽ ſiue receptiuã. Pꝛeterea.addi
tione dr̃ie ſit res generis in ſpecie.et tunc actu ſuſcipit
dr̃iam. abſit aũt dicere diuinã eẽntiã indiuiduam que
nullatenꝰeſt receptiua. dicit em̃ boe.in li. de tri. ꝙ ẽ foꝛ
ma ſiue materia.nec eſt ſoꝛma q̃ ſit imago vocans ima
ginem illã que ẽ in materia.vel hʒ materie pꝛietatẽ.ſ.
recipere.Pꝛeterea ꝓprietates nõ adueniunt eẽntie niſi
eẽntia fiat ꝑſona nõ em̃ dĩna eẽntia fit ꝑſona:p ꝑ oĩmo
dam ſimplicitatẽ ꝑſona eſt eẽntia ⁊ ecõuerſo:lʒ ↄueniẽ
tius dicat᷑ ꝑſona ẽ eẽntia.¶] Ad hoc ꝙ dicit ꝓpꝛietates
eſſe in eẽntia ſᷣm naturã.dðm ꝙ abuſiue ſumit᷑ bec pꝛe
poſitõ in:gꝗa ea vtit᷑ intrãſitiue vt ſenſus.eẽntia eſt ꝓꝛi
etas:ſ̊ hmõi mones nõ ſunt extendendi ̊ coartandi.
vel ꝑ accñs dr̃.ꝗa em̃ ꝑſonaꝝ eẽntia et ꝓpꝛietates in ꝑ⸗
ſona ſunt vt determiatiue eaꝝ:ideo dicit ꝓrietateʒ in
eſſentia:ꝗa eſt in ꝑſona que eſt eſſentia.

Aeꝛticulus quartnus

Varto qrit᷑ an adiectiua eẽntialia dicantuꝛ
c notõnibo.eũ em̃ noĩa eẽntialr dicta ⁊ ſb⸗
ſtantĩe eis coĩcãt. Notõ em̃ ẽ ꝑſona:notio ẽ
eẽntia:notio ẽ deꝰ:notio ẽ pr. Querit᷑ vtruʒ ſilr ↄueni⸗
ant eis noia adiectiua eẽntialia.ꝙ ſic:videt᷑.Qa dicta
ſubſtantiĩe eis ↄueniũt.pr̃nitas em ẽ imenſitas ⁊ eterni
tas:qà̊ eſt imenſa et᷑na vel q̃re nõ.¶ Iteʒ qᷓ dicunt᷑ adie⸗
ctiue de eẽntia:pñt ne dici adiectie de notoe:ſi nõ: cum
notõ ſit eẽntia:qre nõ:ſi ſic:g̊ cũ eẽntia ẽ triũ:et incar⸗
nata ⁊ prnitas. Querit᷑ etiã ſi ea qᷓ appꝛopꝛiant᷑ ꝑſonis
pñ̃t dici de notõnibo vt dicat᷑ pr̃nitas potẽs ⁊ filiatõ ſa
piens. Querit᷑ etiã ſi eaqᷓ̃ dicunt᷑ de ꝑſonis ⁊ de eẽntia
in reſpectu ad creatas vel aligd ↄnotãdo pñt dici ð̊ no
tõnibo vt dicat᷑ pr̃nitas creans regẽs 1 hmõi: Si dica⸗
tur ꝙ nõ: et h iõ:qꝛ ſuppoſita eẽntia ſupponit᷑ notõ.̊ᷣ ni⸗
bil ẽ:qꝛ ſuppoſita eẽntia nõ ſupponit᷑ ꝑſona.tñ ſiẽ̃ de eſ⸗
ſentia dr ꝙ ẽ creãs:ita et de ꝑſona. Rñ.regulariter

adiectiua eſſentialia que ꝑtinent ad rem eſſentie ſoluz
ita ꝙ nõ dicũt reſpectum ad ꝑſonã nec dicũt modũ eẽn

tie. nec appꝛopꝛiant᷑ ꝑſonis: nec dicũt effectu in creatu
ra.vt que dicunt᷑ ꝑ abnegatioeʒ vt eternus imenſus di⸗
cuntur ce notõnibo. Que vo dicũt reſpectũ ad ꝑſonaʒ
vel modũ eſſentie vel ad effectũ in creatura vel aprop⸗
ant᷑ ꝑſonis:nõ dicunt᷑ de notõnibo. et rõ eſt: qꝛ repugt
eoꝝ intentio intentõni ꝓprietatis. Item q̃ dicunt in re
ſpectu ad ꝑſonã vel ad naturaʒ vt trina incarnata: ſiłr
repugnãt intentõni ꝓpꝛietatis trina:qꝛ dicit pluralita⸗
tem vel eſſentiã vt eſt pluriũ vel in pluribo.ſ. triuʒ vniꝰ
eſſentie. incarnata:qꝛ impoꝛtat vnitõeʒ · IJdem em̃ ẽ di
cere eſſentia ẽ incaꝛnata qð eſſentia ẽ carni vnita. ſoliꝰ
aũt ſube eſt omri. Item qᷓ apꝛopꝛiant᷑ ꝑſonis repugnt
intentõni ꝓprietatis ſiue notõnis rõne ipſiꝰ appꝛopꝛia⸗
tionis.ſiłr q̃ ↄnotant effectuʒ in creatura vt creans re⸗
gens:quia actus boĩs aſi uba egreditur:intentio auteʒ
ꝛietatis nihil dicit de ſuba.

Aꝛticulus quintus

Onſequẽter querit᷑ an adiectina notõnalia
q̃ dicunt᷑ de ꝑſonis:dicant᷑ de notõnibo. vt di
catur pr̃nitas generãs:filiatio genita. Ad
qð ſic:pr̃nitas em̃ et pr ↄuertunt᷑ et ſunt idem.⁊ pater
bñ dicit᷑ generãs:ꝗ̊ et prnitas.¶¶ Item adiectiua eẽnti
alia dicunt᷑ de notõibo.et h ꝓpter idemptitatẽ notõis 2
eẽntie:ſᷣ magis ↄueniũt adiectiua notõnalia cũ notio⸗
nibus qᷓ eẽntialia:cum & eẽntialia eis ↄueniãt multo⸗
foꝛtius notõnalia.¶ Item in pſonis ẽ reflexio ſupꝛa ſe
vñ vnitas dr vna.̊ᷓ cum generatum ſit de pꝛimis:ĩ hoc
ꝙ dicit᷑ generatuzʒ erit reſlexio: ergo ſicut dẽ vnitas eſt
vna:ita dicet᷑ generatio generat et ẽ genita.¶ Itez ad⸗
iectiua eẽntialia dicunt᷑ de notõnibo.qᷓre ̊ nõ dicuntuꝛ
gadiectiua notõnalia de eẽntia? Silis em videt᷑ hitudo
notõnaliũ ad eſſentiã et eſſentialiũ ad notiöõe,z ERñ.
adiectiua notõnalia nõ dicunt᷑ de notõne ſubſtantiĩe di
cta ⁊ ratio ẽ.qꝛ adiectiuũ notõnale dĩc ꝓpꝛietateʒ eius
g eſt ſine ꝑſone. VUñ ſicut dedet deitas in rõne differũt:
ga deus dic qð eſt. deitas q eſt: ſic ꝑſona et notio. nam
ꝑſona dicit gs eſt vel ꝗ eſt: notio vo qᷣ eſt. ga & notõ ni⸗
bil dicit de ſuba.⁊ adiectiua querãt ſubam cui innitã
tur ̃m modũ dicendi: ideo nõ pñt dici de notõne ſed ð
ꝑlſona dicunt᷑. Eñ nõ ſegꝗtur pr et pr̃nitas ↄuertuntur
ᷣ generãs dr de pr̃e:q̊ et de pr̃nitate.ſic nõ ſeqtur cum
pſona et eẽntia ↄuerſim dicant᷑ vt qd dr de eẽntia: dica
tur de ꝑſona.ĩmo ẽ fallacia figure dictõis er ↄmutatõe
p̃dicamenti.¶. Ao aliud dom.ꝙ in adiectis eẽntialibo
eſt intellectꝰabſolutꝰ. AUñ nõ repugt intentõni ꝓpꝛieta⸗
tis:qꝛ nibil dicũt vltra eẽntiã. Vñ ſic eſ dicẽ ꝓgt idem
ptitatẽ et ſimplicitatẽ pr̃nitas ẽ eẽntia:itaẽ dicẽ ꝙ ẽ et⸗
na. otõnalia vo dicũut hĩtudinẽ ipſiꝰ y poſtaſis vel ꝑ⸗
ſone inqᷓtum bmõi.inde ẽ ꝙ nõ pñt attribui ꝓprietati.

ga nõ hñt intellectũ ypoſtaſis ſᷣ ſolũ ꝓpꝛietatum. 4 Ad

aliud dᷣm.· ꝙ reflexio inuenit᷑ vbiẽ ↄuenientia ſubi ad
p̃dicatũ.cũ &̊ generat eo ꝙ verbũ hẽat de ſuo intellectu
pſonã nõ hitudinem ꝑſone ſ de ſua ſignificatõne dicat
vt actũ ꝑſone ſolũ.generatio vᷣo nullo mõ dic ꝑſonaʒ ſᷣ
hitudinẽ ꝑſone:nõ poterit attribui generatõni vł pr̃ni
tati.vt dicatur generatõ generat vel pr̃nitas generat.
4l Ad aliud dõm.ꝙ intellectꝰꝑſone ponit eẽntiaʒ ⁊ nõ
ecõuerſo.ponit etiã notõeʒ ſiłr notio ſᷣm rõneʒ intelli
gentie ponit eẽntiã h̊ nõ ecõueꝛſo. ideo eẽntialia dicũ⸗
tur de notõe p̊ non ecõuerſo.ſicut intellectꝰhoĩs ponit
aĩal et nõ ecõuerſo. AUñ q̃ ꝑ ſe dicunt᷑ de aĩali dicunt᷑ ð
hoĩe et nõ ecõuerſo. Sʒ ea q dicũt modũ aĩalis vt genꝰ
ſic q̃ ſunt eẽntie ſᷣn ꝙ eſſentia:dicuntur de notione ſed
non econuerſo.

Articulus ſextus

Eſtat quereꝛe de ↄpatione aſſignationuʒ de
notõnibo et ꝓpꝛietatibo inter ſe.et querũtur

(ρ — õ 4 NRen Wee

iſta. Pꝛimo vtrum eadem ſit aſſignatio qñ ſignãtur
ocrete et abſtracte ſubſtantiue et adiectiue. Scdo vtrũ
ↄtingat ietates ſignificari abſtracte: quia h̊ mouit
pꝛepoſitiuũ vt nõ poneret ꝓpꝛietates niſi mõ loquẽdi.
Tercõ vtrũ opinio gilberti dicenda ſit heretica. ꝙᷓuis
tactum ſit ſup quia h̊ ꝑtinet ad declarationem negocij.

Quarto vtrũ eedẽ ſint ꝓprietates qᷓ ſunt eiuſdeʒ ꝑſone
Quinto de coĩtate huiꝰintentõnis ꝓpꝛietas ⁊ relatio.

Ad prunum queru S. j.

tur a lumbardo ĩ ſentẽtijs.j.li.di.xxiiij.ſic.vtr ꝓpꝛieta
tes q̃s hylł.aſſignat.q pr̃ ſemꝑ ẽ pr̃ et filiꝰſemꝑ ẽ filiꝰ:

ſint iülle eedẽ ꝓprietates qᷓs aug. diſtinguit. dicẽs ꝓpriũ

eſſe pr̃is ꝙ genuit filiũ. et pꝛiũ filij ꝙ genitꝰ eſt a patre
et. l. ſ. ꝙ ab vtroq; ꝓcedit. Ac deinde vtrũ iſte ſint ille qᷓ
dicunt᷑ r̃nitas.filiatõ.ꝓceſſio.videt᷑ ꝙ nõ ſint eedem
ꝓpꝛietates qᷓs ponit by ł.et aug · ſi em̃ eedẽ ſunt:ideʒ g&
eſt pri eſſe p? em ⁊ genuiſſe filiũ. qð vtiq; quidã ↄcedũt
ſi aũt h̊ eſt: cui ̊ↄuenit eẽ pr̃em: ↄuenit genuiſſe filium
Matura igit᷑ dina ſi pr eſt genuit filiũ. ſi vᷣo nõ genuit
pateꝛ non eſt:ſᷣ̊ ꝗs audeat dicẽ. aut ꝙ ipᷣa genuit filinz
aut ꝙ ißa pr nõ ſit. Si aũt ipᷣa pr̃ eſt nec filiuz genuit:
nõ eſt ꝗᷓ idẽ dicẽ aliꝗ eẽ prem? gignere filiũ.⁊ ita non
videt᷑ vna eadẽq; eẽ ꝓgꝛietas. Ad B rñdet ſine pꝛein⸗
dicio alioꝝ dicẽs.ꝙ eaſdẽ ꝓpꝛietates notauit vterq;. lʒ
diuerſis vbis. Odð em byl ait ita intelligi dʒ. ꝓpriũ?ẽ
pr̃is ꝙ ſemꝑ pr̃ eſt.i.ꝓrietas pr̃is eſt ꝗᷓ ſemꝑ pr eſt. ſꝑ
vo pr ẽ qꝛ ſemꝑ genuit filiũ:ita eſt ꝓꝛiũ filij ꝙ ſꝑ filiꝰẽ.
id ẽ ꝓpꝛietas filij qᷓ ſꝑ filiꝰeſt.filiꝰvo ſꝑ eſt: ga ſp genitꝰ
eſt: ꝓpꝛietas q̃ pr eſ:pr ẽ.qꝗa ſꝑ genuit. et hec eadẽ dẽ

prnitas vel generatõ et ꝓprietas qᷓ ſꝑ filiꝰ?: filiꝰ qꝛ ſ·

genit?eſt a pre et bec eadẽ filiatõ vel natiuitas.ſic ⁊ ⸗
pꝛietas qᷓ.ſ.ſ.eſt.ſ.ſ.vel donum eſt: q̃ ab vtroq; ꝓcedit.
7 bec eadẽ dr ꝓceſſio. In pᷣmiſſis igit᷑ locutõibo eedeʒ ſi
gnate ſunt pꝛietates. 4 Ad illud qð obijcit᷑. dic ꝙ non
videt᷑ oĩno idẽ dicẽ aliqd eſſe pr̃em et genuiſſe filiũ. ꝗa
pr̃is nomẽ nõ tm̃ relatoez notat ſ̊ etia ypoſtaſim .i. ſb⸗
lIiſtentiã ſignificat.ita ⁊ filiꝰet.ſ. ſ. Relationũ vo voca⸗
bula.ſ.pr̃nitas filiatio ꝓceſſio vel gignere gigni pꝛoce⸗
deꝛe:ip̃as tm̃ relatõnes nõ y poſtales ſi ignificãt ſiue ha
bere filiũ 2 br̃e pꝛem.ðᷣbigẽa.Cũ dicimꝰ de eſt pr.noĩe
pf̃is ⁊ relatõeʒ notamꝰ:⁊ diu inã ypoſtaſim ſigficamꝰ
vt ſit intelligẽtia talis. deꝰvel dina eẽntia eſt pr.i.ille ꝗ
genuit. ſ. ypoſtaſim qꝗᷓ hzʒ filiũ.cũ vᷣo noĩa relatõnũ po⸗/
nimꝰin pdicatis: notões ipᷣas tm̃ ſignificamꝰnon y po⸗
ſtaſes vt cũ dẽ deꝰ genuit.i· hʒ filiũ.et deus genit? eſt. i.
hʒ pr̃em et tũc oportet intelligi in ſubſtãtijs y poſtaſeo
tm: nõ eẽntiã q̃ illis ꝓpꝛietatibo determinant.

BGecũdo queritur S. ij.

vtrũ ↄtingat ſignari ꝓpꝛietates in abſtractõe qð videt᷑
cũ em̃ intelligo ꝑſona intelligo hñtem diuinũ eẽ ex ꝓ⸗
pꝛietate incoĩcabili. intelligedo ꝑſonã tres accipio ĩ⸗
tellectꝰ. ſ. ſuppoſiti. eẽntie.et ꝓpꝛietatis·cũ vnũ illoꝛuz
intellectuũ ſit acciꝑe p̃ter alios:pt notio ſignaꝛi vt ĩ ab
ſtractõe a ꝑſona. Contra. nõ eſt abſtractio niſi reſpe
ctu ↄcretionis:ſ̊ hec eſt in ſolis accidentibo in ꝗbus ſo
lum eſt denoĩatiua pᷣdicatio:ᷣ cũ natura diuia ſit alie⸗
na ab accidẽtibo: nullã ibi ↄtinget ſiguari abſtractõeʒ.
Itẽ generalr verũ ẽ. ꝙ abſtractũ ſimplicius eſt eo ac
fit abſtractio. Si ̊ abſtꝛactõ fit notõnis a ꝑſona:ſim⸗
plicior ẽ notõ q; ꝑſona:ſed ꝑſona nihil pi eſſe ſimpliciꝰ
cum ſit ſumme ſimplex: ergo non ↄtingit ſignare ꝓprie
tates in abſtractione. Quod ↄcedimus quantuʒ e
te natura rei de qua loquimur.ſed quia ratio ex ꝓpor⸗
tione ad res creatas intelligens creatoꝛem non pot eu
in ſua ſimplicitate intelligere ex pꝛopoꝛtione rerũ crea
turam:loquitur de deo ad infringendam pertinaciam
eoꝛum qui de deo diſt putant 'm rationes creature con⸗/
uenientes iõ in pꝛimitĩa eccleſia non erant huiuſmodi

ſpaͤr
Geri
lönonit
niti,
gengis
unegdez,
ſte None
zrelto.

Ne. .
riͤpnen
npe fits.
ſis prii
ſtapune
time;
ſinenten
untidez
iſſeſllm
no genuit
nuitffing
izgenut
a tanon
ine pꝛein
wergh
3. Prlü
Ppreſ
Pſofl.
lſogent
rengej

ceſ

eegt.
lecezſi
ecnon
ſmnic⸗
oforn
nipoee
tſiveha
f. oie
ſcam?
lilleg
nüpo⸗
no⸗
beſki⸗
wſtie⸗

LNueſtio

nomina: ſed pululantibus hereſibus a catholicis ſunt

inuenta.. Illud vo quod in pᷣfatione dicitur ſcʒ ꝙ in
ꝑſonis adoretur ꝓpꝛietas ſic intelligendum eſt. deꝰpat
cuius eſt ꝓpꝛietas: deus fiiius cuiꝰeſt ꝓpꝛietas:⁊ ſpiri⸗
tuſſanctꝰcuius eſt ꝓpꝛietas adoꝛetuꝛ.¶. Ad illud ðo qð
obijcitur. dicendũ ꝙ et ſi ſit ibi multiplex intellectꝰ:ta
men er parte rei eſt ſumma ſimplicitas. Vnde non eſt
ibi abſtractio 'm rem ſed ſolum Fim intelligentiam.

Cercio queritur S..

an opinio magiſtri gilberti poꝛretani dicenda ſit here-
tica.i Qam dicit ꝙ ꝓpꝛietas non eſt eſſentia vel deꝰ ad id

vᷣo videt᷑ deducẽ. vt ꝓprietas nihil ſit:aut creata:aut ĩ

deum cadat ↄpoſitio rõnis:ſed dicere ꝓpꝛietatem nidil
eſſe eſt dicere ↄtrariũ ſacre ſ. cripture.cũ ſancti multoti⸗
ens nominent nomen ꝓpꝛietatis.dicere aũt ꝙ ꝓprietas

ſit creatura:hereticũ eſt. Dicit em̃ augꝰ.in li.de trinit᷑.

ꝙ triplex eſt genꝰhoĩm de deo male loquentiũ.ſunt em̃
quidã qui ea que de coꝛꝑibo ſiue ꝑ ſenſus coꝛpoꝛeos ex
perta nouerũt.ſiue que natura ingenij vel artis viuaci
tate ꝑceperint.ad res incoꝛpoꝛeas ⁊ ſpũales tranſferꝛe
conant᷑:vt ex his illa metiri valeant.Alij vᷣo ſunt ꝗ ſᷣm
animi hũani naturã de deo ſentiũt.et ex hoc eyꝛoꝛe cuʒ
