ſicut illi qui iam ↄfirmati ſunt ꝑ doctrinam et miracu⸗
la querentes ſigna.ꝑ hec manuducũt᷑ ad intelligibilia

et ꝓpter tales eſt vtilis miſſio viſibilis.miſſio ergo viſi
bilis eſt ad manifeſtatõnem plenitudinis redundãtis.
et hoc ꝑſonis manuducendis ꝑ ſenſuzʒ. NMotandum
autem ꝙ in xpᷣo fuit influentia plenitudinis duplieit.
ſcʒ per modum cauſe:et ꝑ modum doctrine.ꝑ modum
cauſe efficientis quo ad diuinam naturã:et ꝑ modum
cauſe meritoꝛie q;tũ ad humanã.et his duobus modis
eſt influentia gratie in ſacramentis ꝑ que regenerãtur
homines vt in baptiſmo et ↄfirmatione et alijs. Inſlu
entia ꝑ modum doctrine fuit in pᷣdicatione eius in qua
accepimus de plenitudine eius veritatem.et fuit plenꝰ
gratia et reritatis. Joh.j.plenitudo eꝛgo gꝛatie fuit re
dundans in ſacramentis.plenitudo veritatis in verbo
p̃dicatõnis:quia gratia et veꝛitas ꝑ ihᷣm vxpᷣm facta eſt
Adueniente & plenitudine tꝑis reuelanda erat pleni⸗
tudo inhabitatõnis:qñ illa plenitudo redundare cepit
et hoc ſenſibilibo et nondũ adhuc in fide ꝓuectis.hoc
aũt fuit qñ xpᷣc baptizatus fuit et pᷣdicare cepit.pleĩtu⸗
do gratie ipſius ꝑ modum inſiuentie:quia data ẽ tunc
vis regeneratiua aque baptiſmi. et plenitudo verita⸗
tis eiꝰ ꝑ modũ doctrine:qꝛ tũc pᷣdicare cepit et veritatẽ
fidei influere.⁊ ideo ꝗa plenitudo eiꝰcepit influere ĩ a⸗
lios:debuit ꝑ ſigna ſenſibilia maĩſeſtaꝛi vt doctꝛine eiꝰ
citius credeꝛet᷑. In aplis aũt fuit plenitudo gre deſcen
dens a plenitudine xpᷣi et etiã quodã mõ plenitudo in⸗
fluentie ſcʒ ꝑ modũ doctrine et ꝑ modũ miniſterij.iQaʒ
de plenitudine veritatis xpᷣi accepimus ex doctria apo⸗
ſtoloꝝ.de plenitudine gr̃e ꝑ miniſteriũ ipoꝝ in diſpen
ſatõne ſacramentoꝝ:et ideo qñ aptis data eſt auẽtas
docendi et baptiʒandi Math. vlti. YIe docete om̃s ba⸗
ptizantes eos ⁊c.datus eſt eis viſibiliter.ſ.ſ.pꝛimo in
Ratu qñ dictũ eſt accipite ſpm̃ſanctum quoꝝ remiſeri⸗
tis ⁊c.⁊ ad oſtendendam inbabitatõnem.iſ.ſ.qtum ad

effectũ gratie redundantis ꝑ moduʒ miniſterij. deinde

in linguis igneis ad oſtendendã inbabitatõeʒ.ſ. ſ. tũ
ad effectuz plenitudinis veritatis redundãtis in alios
ꝑ modum doctrine. Lam ſicut d Joh.xvj. cum vene⸗
rit ſpũs veritatis ille docebit vos omnem veritatein.⁊
iſta redundantia etiã apparebit in dono linguaxꝝ. ſic er
go patet qualiter et qͥ tꝑe manifeſtanda erat inbabita⸗
tio.ſ.ſ.in miſſione viſibili tam in capite qᷓ; in membris
vt pᷣmo manifeſtaret᷑ in illo de cuiꝰ plenitudine accepi⸗
mus eo tꝑe quo cepit illa plenitudo redundare.⁊ dein
de in illis quoꝝ miniſterio de plenitudine eius accepi
mus eo tꝑe quo ꝑ ipᷣos diſpenſanda erat:⁊ h̊ fuit pꝰre⸗/
ſurꝛectõeʒ et aſcenſionem.¶ Per pᷣdicta pʒ ·quare non
fuit miſſio viſibilis tꝑe legis ſcripture.quia non erat ĩ
habitatõ in plenitudie in alios redundate quouſq; ve⸗
nit plenitudo tꝑis:qn apparuit ille qui erat plenus g
tie et veritatis.de cuiꝰ plenitudine accepimus omnes.
Similiter pʒ quare non modo datur ſiue mittit᷑ viſi⸗
biliter ⁊ iam manuducti ſumꝰad fidẽ.ſicut non ita fre⸗
quenter fiũt miracula ſicut fiebant anteꝙᷓ fides eẽt de⸗
clarata et pᷣdicata: patet etiã ad quid ſit vtilis miſſio vi
ſibilis.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ nccia eſt aliqua ruela
tio.et illa ſufficit ad manifeſtatõeʒ inhabitatõis.dðᷣm
ꝙ verum eſt. nec tñ ſuꝑfluit apparitio:qꝛ excitat intelle
ctũ aut inquiſitõneʒ.et ſic excitando pꝛeꝑat ad reuela⸗
tionem ſicut eſt in fide.licet em gratia interius illumi⸗
nans intellectum requiratur et illa poſſit ſufficere:ta⸗

— , ee. p .
. f. wo 2

Nueſtio

men excitatur intellectus in pꝛedicatione et miraculo⸗
rum oꝑatõne et marime in ſenſibilibo neq; illa pꝛopteꝛ
hoc ſuꝑfluunt.¶ Ao aliud qð obijcit. ꝙ magis declara
tur miſſio inuiſibilis ꝑ effectũ ſpũalem ꝙᷓ ꝑ ſignũ ſenſi
bile. dðᷣm ꝗ verum eſt: q ꝑcipitur illuo ſignum inui⸗
ſibile ſiue effectus:ſ̊ nõ ſemꝑ ꝑcipit homo ſe habere il⸗
lum effectum. et ſi aliqñ pcipiat:non tam̃ alij ꝑcipiunt
ꝓpter quos pᷣncipaliter eſt miſſio viſibilis ſiue appari⸗
tio vt acꝗeſcant doctrine et ſubijcit ſe doctrine miniſte
rio eoꝛuʒ ad quos mittit᷑ viſibiliter ſpirituſſcts. 4 Ao
illud qdð obijcituꝛ.q; viſibilia impediũt intellectũ ſicut .
affectum.dicendũ ꝙ viſibilia pñt dupliciter oↄſiderari.
vel vt res abſolute:vel vt ſigna ducentia in aliud.pᷣmo
modo ſi ↄſideꝛent᷑ et ament᷑ retardant intellectũ 2⸗ effe⸗
ctum ſcdᷣo mõ iuuant.et ſic ẽ in apparitõe ſiue miſſione
viſibili.quia ibi ↄſiderat᷑ creatura vt ſignum faciens
ad intellectũ venire.¶ Ao aliud dᷣm.qꝙ aduentus ſpi⸗
rituſſancti in hoĩem eſt occultus. nec expedit vt om̃ibo
manifeſter.ne foꝛte ſumat᷑ occaſio pᷣſumptõis vel elatõ
nis.illis tñ qui ita ſunt ↄfirmati ꝑ gratiam vt nõ poſ⸗
ſunt ꝑ hec moueri ad elationẽ:ſed potius ad teuotõeʒ
et amoꝛem:expedit reuelatio ſiue noticia iſtius aduen
tus.ſicut fuit rpᷣe qui non poterat peceare:⁊ apoſtoli ꝗ
fuerũt ↄfirmati in aduentu ſpũſſancti. et etiã de quibo
nouerat dominus ꝙ inde nõ ſuꝑbirent ſed potiꝰ ex ma
nifeſtatõne ipa tam ipſi qᷓ alij ꝑ ipſos ꝓficerent.qui.ſ.
per ipſos credituri erant.¶ AYd alia duo ſcʒ quaꝛe mõ
non eſt vtilis miſſio viſibilis:et quare nõ fuit in veteri
teſtamento:ptʒz ſolutio ex pᷣdictis.

Mlem brum terciũ
Ercio querit᷑ cui ↄueniat miſſio viſibił.
vtrum ſcʒ patri vel tm̃ filio et ſpirituiſan
cto.et cum diſputatũ ſit ſupꝛa.vtruʒ miſ
ſio cõueniat patri.et miſſio viſibilis ad⸗
dat ad miſſionẽ manifeſtatõnem in aliqua ſpẽ coꝛꝑali.
vtrũ apareꝛe in aliq̃ ſpecie ſenſibili ſiue coꝛꝑali ↄueni⸗‚⸗
at patri.ꝙ aũt pater aꝓparuẽit ĩ aliqua ſpecie corꝑali
oſtenditur. Dicit em̃ aug.in.ij.de trini.temeraꝛium eſt
dicere deũ patrẽ nunꝙᷓ patribo aut ꝓphis ꝑ aliquas vi
ſibiles foꝛmas apparuiſſe.¶¶ Item in eodem. nemo ſani
capitis affirmare dʒ nunqᷓ; ꝓꝑſonam patris per aliquã
ſpeciem coꝛpoꝛaleni vigilantium oculis demonſtratã.
Item in eodem natura vel ſuba vel eſſentia vel qͤlibz
alio noĩe appellandũ eſt idipſum qð deus eſt. gegd illð
eſt coꝛpaliter videri nõ põt.ꝑ ſubiectaʒ vo creaturã nõᷣ
ſolum filiũ vel ſpm̃ſet̃m ſ̊ etiã pr̃em coꝛꝑali ſpẽ ſiue ſilłi
tudine moꝛtalibo ſenſibo ſignificatõeʒ ſui dare potuiſ⸗
ſe credendũ eſt.¶ Item ſicut nccia eſi ad ſalutem fides
de filio et ſpũſctoꝛita et de patre. ſed apparitõ oꝛdinat᷑
ad manifeſtatõeʒ ꝑſone et illa manifeſtatio ad fideʒ:ꝗ
ſicut filius apparuit vel. l. ſ. ita debuit et pater appaꝛere
¶ Item nõ ſolum filius vel.ſ.ſ.veniũt ad inhabitandũ
creaturã ſed etiã pateꝛ.Vñ ioh.xiiij.ad eũ veniemus ⸗
mãſionẽ apud eũ faciemꝰ:q ſicut filij pñtia manikeſta⸗
ta eſt in carne:et pñtia.ſ.ſ.in columba et igne:ita ⁊ pꝛe
ſentia patris debuit manifeſtari in aliqua coꝛꝑali ſpẽ:
g̊ᷣet appaꝛere. Contra.Aug.iiij. de trinit.et br in.j.
li.ſen. xv. di. vlti. e. non ideo pater dicit᷑ miliſſe filiũ vel

ſpm̃ſanctuʒ ꝙ ille eſſet maioꝛ et illi minoꝛes:ſ̊ maxime
ter auctem pᷣncipij ↄmendandã:et ꝗa inuiſibili crea⸗
tura nõ ſicut illi atxpaꝛuit ̊ pateꝛ nõ appaꝛuit in aliqua
viſibili creatura ſicut filivel. ſ. ſ. ¶ IJtem math. xj. ¶e
mo nouit pr̃em niſi filiꝰet cui voluerit filius reuelare.
et dicit᷑ ibi in glo.ꝙ pater verbo ſuo ſe eclaꝛat:g̊ mani
feſtat᷑ pater in manifeſtatõne filij ſm illud.xiiij.ioban.
DQui videt me videt et patrem. ſi ergo aparitio oꝛdĩa⸗
tur ad mamifeſtatõeʒ pſone. et ſufficienter manifeſlat᷑
pater in manifeſtatõne filij:ad manifeſtatõnem patris

7 17„%

lxxiij.

ſufficit apparitio filij:ergo ſuperſflua eſſet apparitio pa
tris: ergo non fuit neceſſe vel conueniens vt pater appa
reꝛet in aliqua viſibili ſpecie. Itẽ veritas magis ma
nifeſtata eſt in nouo ꝙᷓ in veteri teſtamento:ſed in nul⸗
la viſibili ſpecie legitur pater apparuiſſe in nouo teſta⸗
mente:eꝛgo multofoꝛtius nec debuit appareꝛe in veteri
Si dicatur ꝙ ꝑſona patꝛis manifeſtata eſt in anquo
ſigno ſenſibili ſicut in voce cum dictum eſt. bic eſt filiꝰ
meus ⁊c.hoc non videtur ſoluere.quia pᷣncipaliter qꝛi
tur d manifeſtatõne que fuit in aliqua viſibili ſpecie.
Mam id quod manifeſtatur ꝑ vocem:non videtur pꝛo⸗
pꝛie dici apparere:ſeo ſolum illud ꝙ oculis apparet in
aliqua coꝛpali ſpecie..¶ Item axpaꝛitõnes que fuerunt
in veteꝛi teſtamento non fuerunt ſolum in voce.vnð ex
textu ſacre ſcripture oſtendit aug.ꝙ non ſolum in voce
oſtẽdit ſe dñs ade:ſed etiã ĩ aliqua corꝑali ſpecie quã⸗
do dixit ei adam vbi es.⁊ hoc ondit ꝑ hoc qð dicit᷑ ibi.
dum deambulaꝛet dñs in ꝑadiſo ⁊c. eꝛgo ſi ſoluʒ axpa⸗
rueꝛit pater in voce in nouo teſ.in veteꝛi teſtamento nõ
ſolum in voce ſed etiã in aliqua viſibili ſpecie in qua et
loquebatur patribo:ꝗ et ꝑfectioꝛes vt videt᷑ erũt appa⸗
ritõnes in veteri q; in nouo teſtamento.¶ Item ſi non
alparuit pater in no.te.niſi in voce et nõ in aliqua vi⸗
ſibili ſpẽ.querit᷑ vñ hoc:cum filiꝰet ſ pũſſanctꝰ apparue⸗
rũt ĩ viſibili ſpẽ.et etiã cum pr in ve.te. apparuerit ĩ vi⸗
ſibili ſpẽ ſicut dicũt auẽtes ſupᷣpoſite.⸗¶ Item ſi pr̃ ap⸗
paruerit qñ auditus eſt in voce.querit᷑ de nũero appa⸗
ritõnuʒ.i Qam pᷣmo audita eſt vox patris in baptiſmo
ſilij Math.iij. Scðo in tranſfiguratione Aldath. xvij.
Tercõ ĩminẽte paſſione qñ dictũ eſt Johᷣ.xij.et clarifi
caui et iterũ clarificabo.querit᷑ ergo quare totiens de
monſtratus eſt pater in voce.¶ Item qñ vox patris au
dita eſt in baptiſmo et dictũ eſt:hic eſt filius meus ⁊c.
additũ nõ eſt iᷣm audite.in tranſfiguratõne aũt vbi v⸗
ba eadem replicant᷑ dictũ eſt ip̃m audite:querit᷑ vñ eſt
boc.¶ Item cum tam filiꝰqᷓ ſpuſſanctꝰapparuerũt poſt
reſurꝛectõeʒ.quirit᷑ quaꝛe pr nec in voce nec alio moto
apparuit. Ad hoc doᷣm.ꝙ pr̃ agaruit et in nouo et ĩ
ve.teſt.in aliqua ſpecie ſenſibili:ſed magis diſtincte in
nouo ꝙ in ve. teſta. vnde magis fuerũt expᷣſſa ſigna in
nouo ꝙ in ve. teſta. In veteri teſtamento in lege natuẽ
fuit onſio numeri ꝑſonaꝝ.vt in tribus viris g apparue
rũt abꝛabe Geñ.xviij.ſ̊ non expꝛimebat᷑ ibi oꝛigo vl/p
prietas ꝑſonarum. vt in aliquo illoꝛum innotelceret q̃ᷓ
eſſet ꝑſona patris vel filij vel ſpirituſſancti. Similiter
nec in alijs apparitionibus oſtendebatur que eſſet illa
perſona patris que aparebat. vnde indiſtincte qua⸗
ſi cõſuſe aparebant perſone: ſed in lege ſcripta magis
diſtincie apaꝛebant. quia non ſolũ oſtendebatur nüe⸗
rus ꝑſonaꝛum ſed oꝛigo ſcʒ ꝙ vna ab alia vt in viſione
Banielis in qua apparuit filius bominis.et etiam an⸗
tiquus dierum a quo ille accipiebat regnum Bañ. vij.
In quo ſicut dicit auguſti.intelligitur oꝛdo vnius per
ſone ad aliam.vt pater dans:et filius accipiẽs regnũ
Vnge intelligebatur vnꝰhabere auẽtem reſ pectu alte⸗
rius et ita quidam oꝛdo inſinuabatur ſed non oſtende
batur pater ſub illa pꝛoprietate qua eſt pater. In no⸗
uo autem teſtamento non ſolum manikfeſtatus eſt nüe⸗
rus ſiue diſtinctio peꝛſonarum in apparitione patris 2
filij et ſpirituſſancti:ſed etiam oꝛigo et propꝛietas pa⸗
tris et filij his verbis.hic eſt filius meus dilectus. nec
in aliquo ſigno viſibili potuit ita manifeſtari perſona
patris ſub pꝛopꝛietate qua eſt pater ſicut in voce ſiue ĩ
ſono audibili.magis enim expꝛimunt verba qᷓ; facta.2⸗
hoc patet in ſacramẽto ↄfeſſionis. pꝛiꝰ em̃ fuit expreſſio
pctoꝝ ꝑ ſigna ſenſibilia vt per oblatõnes et ſacrificia.
NMam ꝓ tali peccato inſtituebat᷑ talis oblatio.ſicut pa
tet in leuitico:ſed quia iſta ſigna viſibilia aliquantu⸗
lum erant ↄfuſa: ideo ſacramenta ſucceſſerũt expᷣſſioꝛa
temꝑe gfe reuelante et fit ↄfeſſio ꝑ vᷣba que ſunt magis

2 SR.) P. * .bDW C PF ie

expꝛeſſiua ꝙᷓ ſigna viſibilia.et in omnibus etiam ſacra
mentis ↄſtituta eſt foꝛma in verbis.ſimi liter aduenien
te temꝑe gratie reuelante ꝑſona patris que pꝛius oſtẽ⸗
ſa eꝛat ꝑ ſigna viſibilia quaſi ↄfuſe indiſtincte:poſtea
diſtincte et ſub ſua ꝓpꝛietate expꝛeſſa eſt ꝑ verba:q ſunt
ſigna magis expꝛeſſa.ad oſtendendũ qm̃ xpc eſt filius
dei. et ideo xpᷣe non tm̃ habuit teſtimoniũ humanum vt
teſtimonium iohãnis:ſed etiaʒ teſtimoniũ diuinum.et
hic in verbo:vt teſtimoniũ patris.et in facio:vt teſtio⸗

nium ſpirituſſancti deſcendentis et manentis ſuꝑ eum

in ſpecie columbe.er hoc patet quaꝛe pater appaꝛuit in
voce tanqᷓ ſcʒ in ſigno magis expꝛeſſiuo ꝑſone ſue et ꝑ⸗
ſone filij. ¶ Ao hoc ergo quod obijcit᷑ ꝑ auctoꝛitatẽ au⸗

guſti. dom ꝙ non negat aug· patrem apparuiſſe ſicut il⸗

li inuiſibili ſpecie.et loquitur de appaꝛitõnibus que fu
erunt in nouo teſtamento ſicut patet manifeſte ex au⸗
ctoꝛitate. vult em oſtendere ꝙ filius non dicitur mĩoꝛ.
quia miſſus:et pater mittens. Elñ loquitur de illis ap⸗
paritõnibo que dicunt᷑ fuiſſe in nouo teſtamento. ga il⸗
le ſole dicunt᷑ miſſiones.et vult dicere ꝙ filius et ſpiri⸗
tuſſanctus alio modo apparuerũt quia vt miſſi: pr̃᷑ aũt
non a paruit ſicut miſſus. Pꝛeterea licet pater appaꝛu
erit in veten teſta mento in viſibili ſpecie ſicut dicit au⸗
ctoꝛitas aug.ſupꝛapoſita:nõ tamen in nouo teſtamen⸗
to apparuit in ſpecie viſibili ſed ſolum audibili:et ideo
dicit aug. ꝙ nõ apparuit in aliqua ſpecie viſibili ſic illi
cuiꝰratio dicta eſt.⁊ poſtea magis manifeſtabit᷑ quare
magis pater apparuit in tali ſpecie qᷓ; alie ꝑſone.¶ Ad

illud qð obijcitur. ꝙ ſufficienter manitfeſtat᷑ pateꝛ babi

ta ↄgnitõne de filio . oõm ꝙ veꝛum eſt:ſed nõ habet᷑ ma
niteſta cognitio de filio ꝙᷓ filius in oſtenſione ſpeciei vi⸗
ſibilis ̊ habetur in expꝛeſſione vocis. Eñ fuit ibi expᷣſ/
ſio in voce.nõ tm̃ humana q̃ erat in teſtimonio iohᷣis.
ß etiam diuina qᷓ hbabebat᷑ vt non ſolum er teſtimonio
ꝛio ſed etiã alterius ꝑſone.iſ.patris cuiꝰeſt filiꝰ.Añ
in pᷣs.dñs dixit ad me filius meus es tu. 4 Ad aliud
dðm. ꝙ licet pr̃ nõ apparuẽit ĩ aliqua viſibili ſpecie in
no.te.nõ opoꝛtet tñ qn apparuerit in veteꝛi.qa in ſigno
magis erpᷣſſiuo ꝓprietatis patris et filij apparuit in no
uo: in veteri aũt ſigno indiſtincte et quaſi ↄfuſe expᷣmẽ⸗

te ꝑſonam patris vel filij. et hoc ↄgruebat illi tempoꝛi.

qa nõdum adhuc plene manifeſtanda erat noticia veꝛi
tatis.ſed adueniente plenitudine tẽꝑis reuelata fuit et
cucurrerũt ſiãᷓ Fm ꝙ curꝛebãt tꝑa.¶ Ad aliud qð obij⸗
citur.ꝙ manifeſtatio ꝑ voceʒ nõ dieit apaaritio: ſᷣ ſolũ
illud ꝙ oñditur oculis coꝛpoꝛeis: dom qð falſum eſt.
Qam apparitio aliq dicit᷑ maĩfeſtatio facta in aliquo
effectu ĩtelligibili oblato intellectui. Sap̃.j. apparet at
bis ꝗ fidem bñt in illum. Aliqñ po dicit᷑ manifeſtatio
in aliqua ſimilitudine coꝛꝑali oblata imaginatõni: B6
modo dicit᷑ angelꝰ appareꝛe in ſomnis MMath. ij. et eti
ipſe dñs danieli.Dañ.vij· aſpiciebaʒ ĩ viſione noctis.
et ſalomoni.iij. Reg.ij. Lercio modo dr̃ appaꝛitõ mai⸗
feſtatio in aliquo ſigno ſenſibili oblato ſenſui:ſiue illðᷣ
ſignum ſit viſibile ſine audibile.et hoc modo apparuit
pater in nouo teſt. Math. iij · et. xvij. et Yoh. xij. Quaꝛ
to modo dicit᷑ apparitio manifeſtatio facta in aliq̃ ſimi
litudine coꝛꝑali ſenſibili oblata viſui: et ſic vſitatioꝛi.
modo dicitur apparitio.ex boc patet ꝙ non ſolum ma⸗
nifeſtatio in ſigno viſibili ſed etiam in audibili dicitur
apparitio.4 Ad illud quod obijcitur. ꝙ ꝑfectioꝛes fue
runt apparitõnes in veteri teſtamento vbi pater mani⸗
feſtatus eſt vtroq; modo ſcʒz in ſigno audibili et viſibi⸗
li:qᷓ in nouo vbi altero tm modo apparuit. Dicendum
ꝙ boc ſequeretur ſi illa ſigna vel aliquod illoꝛũ ſigno
rum eſſet ita expꝛeſſiuum perſone patris ſicut ſuit illð
in quo manifeſtatus eſt in nouo teſtamento.ſed in nul⸗
lo illoꝛum ſignoꝛum in qunibus pater apparebat in ve⸗
teri teſtamẽto exprimebatur perſona patris ſiue pꝛo⸗
pꝛietas qua pater eſt pater.ſicut in voce illa qua dictũ

eſt bic eſt filius meus.et in illa qua dictum eſt: et clari
ficaui et iterum clarificabo.Nam pꝛemiſſum erat pat
clarifica filium tuum c. Joh.xij. Ende non ſequitur
ſi in vtroq; ſigno ſcʒ viſibili et audibili aparuit: ꝙ ꝓ⸗
pter hoc perfectioꝛ eſſet axparitio:quia nulla illarũ fu
it ita expꝛeſſiua ſicut iſta.¶ Ad hoc quod queritur qre
pater non apparuit in aliqua viſibili ſpecie ſicut in ve⸗
teri teſtamento.patet reſponſio ex p̃dictis: quia in nul
la viſibili ſpecie poſſet expꝛimi pꝛopꝛietas qua pateꝛ eſt
pater:vel qua filius eſt filius:ſicut in voce.ꝗ⸗ Si auteʒz
queratur qre ſimiliter non apparuit ſpirituſſanctus in
aliqua voce ſiue ſigno audibili vel etiaʒ filius. dicẽdũ
ꝙ ↄgruitas fuit.vt ſicut erat diſtinctio in ꝑſonis ita el⸗
fet diſtinctio in ſignis expꝛimentibo perſonas. Vnde fi
lius appaꝛuit in rõtanali creatura ſibi vnita in vnitate
ꝑſone.ſ.ſ.in irꝛationali creatura viſibili non vnita vni

tate perſone. pater vᷣo in voce tanqᷓ ſigno diſtincto ab

vtroq;.ſimiliter in tranſfiguratõne pater in voce: filiꝰ

in pꝛopꝛia ſpecie ſcilʒ in bumanitate: ſ pirituſſanctꝰ in

nube. ſed quando.ſ.ĩ.ſolus apparuit:tũc apparuit vtro
q; mõ ſcilʒ in ſono tanqꝙᷓ in ſigno audibili:et in linguis
igneis tanqᷓ in ſigno viſibili· non autem ↄgruebat vt fi
lius appeꝛet niſi in creatuꝛa aſſumpta hoc eſt in buma
na natura. 4 -:zeterea dabat᷑ in voce patris teſtimoni
um filio. vnde tam pater ꝙᷓ.·ſ.ſ.aꝑpaꝛuerunt ad teſtimo
nium ferenduʒ filio incarnato. Ende de teſtimonio pa
tris dicituꝛ Johᷣ.v. boc eſt teſtimonium dei quod maiꝰ
eſt quia teſtiſicatus eſt nobis de filio ſuo c. de teſtimo
nio ſpirituſſãcti dicitur ibidẽ.ſpiritus eſt ꝗ teſtificatuꝛ
quia ihs eſt veritas.vnde teſtimoniũ patri fuit ĩ ſigno
maxime exp̃ſſiuo ꝑſone filij ſcʒ in voce: ̊ ne crederetur
ꝙ vox illa dirigetur ad iohem vel ad aliam perſonam:
aꝓparuit.ſ.ſ. in ſpecie viſibili ſuꝑ xpᷣm vt inſinuaretur
ꝙ ad rpᷣm dirigebatur vox illa. AVnde.j.iohᷣ.ſuꝑ quem
videritis ſpiritũ deſcendenteʒ. 4 Pꝛeterea ꝓꝛietas ſpi
rituſſancti eſt ꝓcedere ꝑ modum ſpiratõnis et per mo⸗
dum nexus ſiue amoꝛis qui eſt copula amantis ⁊ ama
ti. et iſta ꝓpꝛietas poteſt expꝛimi in ſigno viſibili. vnde
Joh. xx. oſlenſa eſi ꝓpꝛietas qua ꝓcedit peꝛ modum ſpi
ratõnis qñ inſufflauit in eos dicens. Accipite ſpiritũ⸗
ſanctum ꝛc. Deinde ꝓpꝛietas qua ꝓcedit ꝑ modũ amo

ris quo pater et filius diligunt ſe et nos:quando deſcẽ⸗

.-

dit in ſpẽ ignis ſuꝑ apłos act.ij. Sed ꝓpꝛietas genera
tionis nõ ita poterat expᷣmi in ſpẽ viſibili h ſolum in ſi
gno andibili ꝑ quod ſignũ nõ ſolum manifſeſtabat᷑ ꝑſo
na pr̃is ſed etiã filij ſub ꝓpꝛietate filiatõnis. Ad alið
dðm ꝙ ꝑſona pr̃is aparuit ad ꝑbibenduzʒ teſtimon iũ
de filio incarnato vt crederet᷑ illius pᷣdicatõmi. iõ ap⸗

paruit in pᷣncipio p̃dicatõnis qñ ſcilʒ debuit predicare

Aldath. iij. 1 mar.j.et luc.iij. Deinde vo in ꝓgreſſu pᷣdi
catõnis ſcʒ in trãſſiguratõe math.xvij.et mar.ix. et lu.

ix. Lercio vᷣo in fine ſue pdicatõnis inſtante boꝛa paſ

₰

ſionis ioh.xij. Pꝛetẽa duo q pdicata ſunt a xpᷣo erãt
valde difficilia ad credendũ.ſ.fides incarnatõnis:et fi
ces reſurꝛectiõis.¶ Aã fides paſſiõis poterit defacili ꝑ:
ſuaderi.qꝛ ille qui de bebat pati erat ĩ carne paſſibili
moꝛtali. Ideo poſtq; p̃dicauerat iohʒes fidẽ incarnatõ⸗
nis:appꝛobata ẽ eiꝰ pᷣdicatio ꝑ teſtimoniũ pr̃is in voce
illa: Heſt filiꝰmeꝰdilectꝰ. Deinde vᷣo pdicata ẽ fides re
ſurꝛectõis pᷣmo coꝛã diſcipulis ſecreto: deinde cora tur
bis Joh. xij. q petijt xpᷣe claꝛitatẽ ſui.⁊ ꝗa etiã in coꝛ⸗
dibo diſcipuloꝝ nõ poterat fides cadẽ reſurꝛectẽnis.
iĩmo nõ intelligebãt qð xp̃c dixerat eis pluries q filius
hoĩs poſtqᷓ occiſus fuiſſet tercia die reſurgẽt: iõ oñdit
aligbo diſcipłis claritatẽ reſurꝛectõis. ⁊ tũc affuit vox
pr̃is ꝑhibẽs teſtimoniũ filio vt crederetur qtum ad ar
ticulum reſurꝛectõnis. VUñ tunc additum eſt ipſum au
dite. Deinde vᷣo coꝛaz turbis et diſcipulis omibo qn di
ctũ eſt et clarificaui ? iterũ clarificabo. Et iõ dr appa⸗
ruiſſe pr̃ in voce pᷣmo ad aſtruendã fidem incarnatõis

Nueſtio

ſiue diuinitatis apparentis in carne pꝛedicatam a Jo⸗
hanne.Deinde ad aſtruendam fidem reſurꝛectõis pꝛe
dicatam a chꝛiſto.pꝛimo coꝛam diſcipulis paucis:dein
de coꝛam omnibus diſcipulis et turbis..¶ Ad aliud di
cendum. ꝙ chꝛiſtus quando baptiʒatus fuit nondũ ba
bebat diſcipulos ſiue auditoꝛes pꝛedicationis ſue. nee
manifeſtatus erat per miracula. VUnde non erant qui
diſcrederent ei.ſed in pꝛogꝛeſſu ſue pꝛedicatiõis aſſum
ptis iam diſcipulis et inſtructis ĩ fide diuinitatis quã
confeſſus eſt petrus:et in eo alij diſcipuli Math. xvj.
inſtruxit eos de fide paſſionis et reſurꝛectõnis. et quia
qtum ad illam fuerunt diſcipuli increduli.nec intelli⸗
gebant miniſterium gloꝛficationis chꝛiſti poſt paſſio⸗
nem:ideo teſtimonio reſurꝛectönis quã debebat iteruʒ
chꝛiſtus replicare coꝛam turbis:additum eſt ipſuʒ au⸗
dite.quia per pꝛedicatõnem iohannis et teſtimonium
patris inſtructi erant de incarnatõne.in pꝛincipio au⸗
tem adhuc nullus ĩceperat diſcredere ei ſiue pꝛedicaci
oni eius:quia nondum predicauerat. Alio modo põt
dici.ꝙ pꝛedicante iohanne chꝛiſtus non pꝛedicauit nec
operatus eſt miacula niſi occulte.quia nolebat domi⸗
nus vt pꝛedicante iohanne alij qui andiebant Johan⸗
nem adhererent chriſio.pꝛedicatio enim iohannis ſuo
tempoꝛe debuit curꝛere:ſed poſtqᷓ; miſſus eſt iopannes
in carcerem:tunc cepit chꝛiſtus publice pꝛedicaꝛe ſicut
habetur Mar̃.j.ideo in pꝛimo teſtimonio pr̃is non eſi
dictũ ipſum audite:gꝗa noluit pᷣdicatõnem iohãnis ad
huc ceſſare ſed ſolum poſt pꝛedicatiõeʒ et miſſionẽ eius
in carcerem voluit illos rpᷣo adhereꝛe.et ideo tũc dẽm
eſt ipᷣm audite ſcʒ in tranſſiguratione.tñ addit eccleſia
illud quod nõ addunt euangeliſte. vnde in quadam an⸗
tiphona q̃ cantatur in octaua ephᷣie additur ipſum au
dite. Ao aliud dicendũ.ꝙ apparitio pr̃is in voce fuit
ad ꝑhibendum teſtimoniũ de filio et qᷓtum ad eius in⸗
carnationem:et qtum ad eius reſurꝛectõeʒ futurã.ap⸗
paritio aũt filij poſt reſurꝛectõem fuit ad oñdendaʒ re⸗
ſurꝛectõem iam factam.⁊ ad hoc marime nccia fuit oñ
ſio pꝛeſentie filij.vt oñderet᷑ q ille idem qui paſſus fue
rat:viuebat poſi moꝛtem. Unde addebat ad oſtenſionẽ
factam in tranſſiguratõne:quia ülla oñdebat gloꝛiam
xp̃i futuram poſt moꝛtem.apparitio poſt reſurꝛectiõem
oſtendebat ipſam reſurꝛectõnem iam factam. nullum
erat ita certum teſtimoniũ ſicut de viſu.et ideo non ne⸗
ceſſarium fuit patris teſlimonium:vbi euidens erst ſi⸗
gnum. Aparitio autem.ſ.ſ.non ſoluʒ erat ad teſtimo⸗
mum pp̃i ſed etiaʒ illoꝛum ꝑ quos ſpuꝛitus debebat in⸗
noteſcere. VUnde ſicut aparuit ſuper xp̃ᷣm quando de⸗
buit baptiʒari et pꝛedicare ad oñdendum redundanti⸗
am plenitudinis gratie ꝑ moduz cauſe et plenitudinis
veritatis ꝑ modũ doctrie:ita apparuit ſuꝑ aplos eo tẽ⸗

poꝛe qͥ iſta iſta plenitudo cepit redundare ꝑ moduʒ do⸗

ctrine et ꝑ modũ miniſterij apłoꝝ.et ideo vt teſtibo xp̃ᷣi
crederet᷑:ncc̃ia fuit apparitio.ſ.ſ.vt inhabitantis re⸗
dundantiam plenitudinis deſcendẽtis a xpo. ̊ teſſimo
nium pfr̃is qð oꝛdinabat᷑ ad onñdendam pñtiaʒ filij ſui
in carne:ceſſauit poſtq; moꝛtuꝰẽ. ꝗa ad aſtruendã moꝛ
tem eius nõ erat ncc̃ium teſtimonin. qꝛ viſu poterat fi⸗
tes haberi.nec etiã ad faciendã fidem ð reſi urꝛectõe:qꝛ
ad hoc ſufficiebat aparitio filj in eadem carne ꝑ quẽ
poterat ſufficienter certificari.

Membrum quartũ

Varto querit᷑ per quos adminiſtrata ſit
miſſio viſibilis.vtrũ ille ſpẽs ſiue voces
i gbus apparuit pater vel filiꝰ vel. ſ. ſ. ad
miniſtraie ſint peꝛ angelos:ita vt angeli
foꝛmarẽt ſpecies illas et voces.vel ꝑſone viſibiliter ap
parentes aſſumerẽt illas ſpecies in quibus apparebãt

7 foꝛmarẽt eas:; aũt hmõi oñſiones ꝑ angelos admi
ſtrate ſint: videt᷑ aug. oñdere multis auẽtibo et rõnibo

( Nes 1pr, Pd =SS

e

lxxiiij.

in li.de trini.Elñ dieit in.iij.lib.de trini.omnia que de

patribo viſa ſunt.cũ deus illis ꝑ ſuam diſpenſationem

rempibo ↄgruam pꝛeſentaret᷑ ꝑ creatuyt factus eſt ma
nifeſtus et ſi nos latet.quõ ea miniſtris angelis feceꝛit
ꝓ angelos cum facta nõ ex noſtro ſenſu dicimꝰne cuiqᷓ
videamur plus ſapere qᷓ; opoꝛtet ſapere. Extant enim
auẽtes ſcripturarũ ex quibo mens noſira deniare non
debet. ¶ Item in eodem ſiz in fine tercij. antigs patꝛibo
noſtris añ incaꝛnatõeʒ ſaluatoꝛis cum deus illis appa
reꝛe dicebat᷑:voces ille ac ſpẽs in quibus apparuit do⸗
minus in vete.teſta.ꝑ angelos adminiſtrate ſunt et de
illis loquitur aug.ſicut patet: ſed ille ſpecies in qnibo
apparuit vel viſibiliter miſſus eſt filius in no.te.vel ſpi
rituſſanctus non ꝑ angelos ſed ꝑ ipſum dñm facte ſũt
Vñ filius ꝑ ſe non ꝑ angelum aſſumpſit carnem ĩ qua
viſibiliter apparuit.et.ſ.ſ.columbam:⁊ pater ꝑ ſe non
Pangelum foꝛmauit vocem in qua auditus eſi. EInð ⁊2
ꝑ hoc videt᷑ aug.aſſignare differentia inter aparitões
ve.et no.teſta. Contra aug.iiij.de trini.vlt.ca.ſi que⸗
ritur poſt incarnatõeʒ verbi quomodo facta ſit vel vox

patris vel ſpẽs coꝛꝑalis in qua.ſ.ſ.demonſtratus eſt.ꝑ

creaturam quidẽ facta iſta nõ dubito. et ſequit᷑ paulo⸗
poſt.quõ tamẽ iſta ſine rõnali vel intellectuali creatu⸗
ra potuerit fieri nõ video:ergo voces ille in quibns pẽ
apparuit in no.te.vel ſpecies ille in quibus viſibilit de
monſtratus eſt ſpirituſſanctus quãdo miſſus eſt: ꝑ an
gelos adminiſtrate ſunt. Item greg. in moꝛalibo. ver
bis ꝑ angelum dñs loꝗtur: cum ꝑ imaginem nihil oñ⸗
ditur:̊ ſuperne verba locutionis audiunt᷑.ſicut dicen⸗
te dño pater clarifica filiũ tuuʒ ⁊c. Pꝛotinus rñdetur
et clarificaui ⁊c.et ſegtur.i Qimirũ de celeſtibo loquẽs
verba ſua q̃ audiri ab hominibo voluit:rõnali admini
ſtrante creatura foꝛmauit:ꝗ̊ oſtenſiones ille q̃ facte ſũt
in no.te.non ſolũ ille que in veteꝛi adminiſtrate ſunt ꝑ
angelos. Item ſicut nobilioꝛ eſt creatura rõnalis
irꝛatõnalis:ita nobilioꝛes ſunt ille oꝑatõnes que hñt
fieri in creatura rõnali qꝙᷓ; irꝛõnali.Sed oꝑationes in⸗
terioꝛes que ſunt in aĩa vt reuelatõnes et excitationes
et hmõi: nõ fiunt ſemꝑ iĩmediate a dro: ſed fiunt mediã
te creatura angelica.vnde eoꝝ officium eſt purgare il⸗
luminare et ꝑficere:ergo multofoꝛtius oñſiones exteꝛi
oꝛes et oꝑatõnes q̃ fiũt in creatura irꝛatõnali non faci
ebant iĩmediate a deo ſ̊ diſpenſabant᷑ ꝑ miniſteriũ an⸗
geloꝛum. ergo videt᷑ ꝙ voces et ſpecies coꝛꝑales in ꝗbo
oſtenſus eſt dñs in no.te.adminiſtrate ſunt ꝑ angtos.
Item ad nobilitatem diuine eſſentie ꝑtinet operari
ꝑ miniſterium ea que poſſunt fieri per ipſum. Elñ etiã
ſicut dicit aug.in operibus miraculoſis ſunt miniſtri
angeli q;tum ad ea que pñt.vt eſt p̃ᷣparaꝛe materiam et
hmõi.i am nõ om̃ia ſubiecta ſunt potentie angelice.
Vnñ etiã in oꝑe incarnatõnis fuerũt angeli nuncij.2 in
oꝑibo iuſtificatõnis ſunt medij in his que pñt:vt eſt ex
citare intellectum ⁊ extinguere affectũ.et etiã in gene⸗
rali reſurꝛectõne in collectõne pulueruʒ.ergo et in his
miſſionibo viſibilibo et apparitionibo erũt medij in his
q̃ pñt ꝑ ipſas adminiſtrari:ſed hmõi ſpecies vel voces
P ſe pñt foꝛmaꝛe: q videt᷑ ꝙ ĩ foꝛmatõe eaꝝ angeli ſunt
miniſtri.Ex his videt᷑ ꝙ in miſſione coꝛpali vel etiaz
apparitõnis ſine noui ſiue ve.teſ.quo ad iſia exteriora
angli ſunt miĩſtri. Contra. Aug.iij. de tri. exponit il
lud apli ad heb.ſi em̃ ꝗ dictꝰ p angelos pᷣmo factꝰeſt fir
mus.et oĩs pᷣuaricatio et inobia iuſtam accepit retbu⸗
tionem: quomodo nos effugiemus ſi tantam neglexeri
mus ſalutẽ: Dicit em̃ ibi.vt oſtenderet de no.teli.id di
cere.i.ſᷣmoneꝗ nõ ꝑ anglos ſ̊ ꝑ ipᷣm dñm factꝰẽ: Gĩino
uo te. loqᷓbat᷑ dñs pſe ñ ꝑ anglm: z eadẽ rõe foꝛabat
ſpecies in quibo apparebat.ergo miſſio viſibilis vel ſi pi
rituſſancti vel filij nõ ẽ adminiſtrata ꝑ angłm. 4 Item
qn introducit aug.ſpẽs ⁊ voces in ve.te.foꝛatas p an⸗

gelos · vult per hoc aſſignare differẽtiã inter apparitio⸗

nes ve. et no. teſla. ſicut patet ibidem. et ad boc oñden-
dum adducit auẽtes: ergo ſi ꝑ boc aſſignatur differen/
tia:ergo videt᷑ ꝙ adminus appaꝛitõnes qᷓ fuerunt ĩ no/
uo teſtamẽto nõ ſunt adminiſtrate ꝑ angelos.ꝗ IYItem
apparuit viſibiliter filius in carne.quando miſſus ẽ in
mundum. et.ſ.ſ.in columba quando miſſus ad chꝛiſtũ.
ſed carnem in qua appaꝛuit filius nõ foꝛmauit angelꝰ:

ſed immediate ipſe deus ſiue.ſ.ſ.4¶. Iteʒ ſi illas ſpecies

et voces foꝛmauit et mouit angelus et vniebatur illis
ſicut motoꝛ:ergo in illis ſpeciebo non poterat vere dici
mitti vel appere.ſ.ſ.ſed potius angelus.vel adminus
vterq; miſſus eſi:et apparuit in illis ſpeciebus:ſed hoc
eſt falſlum. immo.ſ.ſ.dicitur apparuiſſe et miſſus fuiiſe
ergonõ per angelum fuerũt hmõi ſpecies formate vel
adminiſirate. 4 Item que ratio erat vt in nouo ſeu in
vete. te. apparitoõnes iſte adminiſtrarent᷑ ꝑ angelos. ſi⸗
ne melius erat vt ipſe dominus aſſumeret creaturaʒz in
qua appaꝛeret:vt ꝑ hoc diſtingueretur apparitio domi⸗
ni ab apparitione angeli. quia aliquãdo apparebat do⸗
minus: aliquando angelus ergo ⁊c. Ao boc dicunt
quidam.ꝙ aliter eſt de appariõnibo ve. teſta.et no.teſ.
quia ſicut dictũ eſt. in vete.teſta.ſpecies ille in quibus
apparuit dominus et voces:mediantibus angelis ſunt
foꝛmate et adminiſtrate. Anð in eadem apparitõne in
ve.teſta. aliquando loquitur ſcriptura in ꝑſona ange⸗
li:aliqũ in ꝑſona domini.vt in eodem facto modo dica
tur loqui angelus: modo dominus. ſed in no.teſta. ſpe
cies ille in quibo apparuit dominus: non per angelum
ſed ꝑ ipſum dominũ immediate ſunt aſſumpte. vñ et il⸗
lis nõ dicitur angelus:ſed ſolus dominus apparuiſſe.
boc videt᷑ dicere aug.aſſignans ꝑ hoc differentiã inter
apparitõnes no.et ve.teſta.et hanc dicunt eẽ ratõnem
quare apparitõnes ve.teſta.nõ dicunt᷑ miſſiones ſed ſo
lum apparitõnes:noui dicunt᷑ miſſiones. Sed ↄtra bec
ſunt auẽtes ſuppꝛapoſite que ſunt ſatis expꝛeſſe.¶ Pꝛo
pter qð dicendũ. ꝙ om̃es ille aparitõnes excepta illa
apparitiõe qua filius apparuit in carne: ꝑ angelos ſunt
adminiſirate. VUnð ſpecies et voces ꝑ angłos formate
ſunt: ſiue in nouo ſiue in ve.teſta.et ↄcedo auẽtes ⁊ ra⸗
tiones que adduceban? ꝓ illa parte. Ad illud autem
quod pꝛimo obijcit᷑ in ↄtraꝛiũ ꝑ auẽtem aug.que dicit.
ꝙ in no. teſt. loquebat᷑ dominus ꝑſe non ꝑ angeluz. di⸗
cendum ꝙ ipſe nõ loquitur de quacũq; locutõne:ſed de
illa qua loquebat᷑ filius aparens in carne que non eſt
facta per angelum ſed per ipſum dominum. de qua.j.
ad heb.nouiſſime diebus iſtis locutꝰ eſt nobis in filio
ac.ſicut manifeſte patet ex pꝛecedentibus ⁊ ſequentibo
in oꝛiginali. 4. Per boc patet ſolutio ad aliud.iIam
Augu.nõ intendit aſſignare dfferentiam inter appaꝛi⸗
tiones ve.et no.te. generaliter:ſed inter apparitõnes il
las quibo apparuit filius in ve.te.et in no.. Qam in ve.
ſpecies ille foꝛmate ſunt ꝑ angelos: ſ̊ hũanitas aſſum⸗
pta a filio nõ eſt aſſumpta vel foꝛmata ab angelo Hᷣ foꝛ
mata a deo et aſſumpta a dei filio.non tñ illud opoꝛtet
de alijs apparitõnibus in quibo apparuit pater vel. ſ. ſ.
Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ſicut carnẽ nõ foꝛmauit ange⸗
lus in q̃ viſibiliter aparuit.ſ.ſ.qñ miſſus eſt ad xpᷣm.
dom ꝙ ñ ẽ ſile. qꝛ caro illa fuit aſſũpta ĩ vnitate ꝑſone.
Vlñ vpᷣe vniebat᷑ illi carni nobiliſſima vnione nec ĩ illa
vnione ↄgruebat vt eẽt pꝛĩcipium alia nata ꝙᷓ dĩna cui
vniebat᷑: H̊ ab eo monẽt᷑ ⁊ foꝛaret᷑ cni vniebat᷑. AUngelꝰ
etiã in his q̃ oꝛqinahant᷑ immediate ad recõciliationeʒ
hũani generis nõ debuit eẽ mediꝰ:ſᷣ ſolum ille cui ↄpe⸗
tebat eẽ mediatoꝛ.ꝗ ſcʒ erat deꝰet homo.et ideo in foẽa
tione coꝛꝑis xpi. vel in adminiſtratõne eoꝝ q in pſona
xpᷣi agebant᷑ nõ debuit eẽ angelus admiſtratoꝛ: ̊ ſolus
ille ꝗ erat mediatoꝛ. Ille aũt ſpẽs in quibo apparuit pr
vel.ſ. ſ. nõ fuerũt vnite ei ia vt ex illis et ſpũſancto fie⸗
ret vnũ in pſona.nes oꝛdinabant᷑ niſi ad oſtendendam

pñtiam ipſius dei et pr̃is vel ſpirituſſancti. AUñ medi⸗

APeync o . R,

f⸗e V . A△☚. ₰△

6 vr

ante alia creatuꝛa nobilioꝛi potuit mouere hmõi crea
tuꝛam ſumptam ad oſtendendã ſuã pñtiam.ſ.median
te creatura angelica:et hoc cõgruebat ſicut videbitur.
Ad illud quod obijcitur.ꝙ potius deberet dici in il⸗
la apparitõne appareꝛe vel mitti angelus ꝙᷓ ſpũſſanctꝰ.
Rñdet augꝰ.in.iij.de trini.aſſignans rõnem quare po
tius dicatuꝛ dixit dñs ad moyſen:qᷓ dixit angelꝰ.cum
verba illa foꝛmaret angelus dicẽs ſic. Cuʒ verba iudi⸗
cis pᷣco nunciat:nõ ſcribitur in geſtis pᷣco dixit ſᷣ iuder
dixit.ſic etiam loquente ꝓpheta ſancto et ſi dicamꝰpꝛo⸗
pheta dixit:nihil aliud ; dominum dixiſſe nouimus.
et ſi dicamus dñs dixit: ꝓphetam nõ ſubtrabimus:ſed
quis ꝑ eum pᷣdixit admouemꝰ. licet ergo eſſet angelus
qui foꝛmaret voces illas et ſpecies:quia tamen non in
ꝑſona ſua ſed in ꝑſona domini loquebatur: nec preſen⸗
tiam ſuaʒ ſed pꝛeſentiã domini demonſtrabat: ideo di
citur non angelus ſed ſpirituſſanctus vel pater loqꝗ vel
aſpareꝛe vel etiam viſibiliter mitti.quia omnia bec ſũt
ad indicandam pꝛeſentiam domini et nõ angeli.4 Ao
illud quod queritur.quare ſpirituſſanctus non foꝛma⸗
uit illam columbam vel pater vocem immediate. dicẽ⸗
dum ꝙ hoc ꝑtinet ad excellentiam diuinam: et etiã ad
excellentiam rõnalis creature.ad excellentiam eniʒ di
uinam ptinet operari per miniſtrum in his in quibus
poteſt miniſter. ad excellentiam etiam miniſtri ꝑtinet
miniſtraꝛe creatoꝛi in his in quibo poteſt. Ende cũ an⸗
geli ſuperioꝛein habent deum. inferioꝛes corꝑales cre⸗
aturas:pares rationales:competit ⁊ ſibi ⁊ creatoꝛi vt
ſint medij in adminiſtratione creaturarum coꝛpoꝛali⸗
um et irꝛationabilium.congruit ergo ſuperioꝛi opera⸗
ri per miniſtrum:competit etiam miniſtro habere au⸗
ctoꝛitatem reſpectu eoꝛum que infra ipſum ſunt.nð
cum aſſumitur coꝛpoꝛalis creatura irꝛatõnalis ad oñ⸗
dendam pꝛeſentiam diuinam: competit vt adminiſiret
per angelicam tanꝙᷓ mediam inter ipſam et ſuum crea
toꝛem. ⁊ ideo bmõ: miſſiones viſibiles per angelos ad
miniſtrantur. natura autem coꝛpꝑalis in xpᷣo nõ fuit a⸗
licui nature niſi beate anime ſue.

Membꝛum quintũ

Gnſequẽter queritur quibus modis ma
nifeſtata ſit miſſio per creaturas ſenſibi
les. ¶ QLam miſſio filij ſicut dicit auguſti.
manikſeſtata eſt in carne: et miſſio ſpiri⸗
tuſſaneti in columba et igne. Queritur ergo qualiter
