dire ? ita ꝑſeuerare.· ⁊ ſi ꝑſeuerare: habebit vitã eteꝛnã
upſcitꝰpõt habeẽ vitã eternã.̊ oĩs ꝗ babebit vitã eter⸗
nam ſcriptꝰ? in libꝛo vite.⁊ iſte põt habẽ vitã eternã:&
põt ſcribi ĩ libꝛo vite qui nõ ẽ ſcriptꝰ.¶ Iẽ apoc.iij · te
ne qð babes ne aliꝰaccipiat coꝛonã tuã. Coꝛona d vi⸗
ta eterna. põt aliꝗs qui nõ ẽ ſcriptꝰ acciꝑe coꝛonã al⸗
teriꝰ. S põt pᷣſcribi. õtra.p̃ſcitꝰ nõ põt ſaluari:q̊ñ
põt ſcribi.Si dicat᷑ ꝙ hec eſt duplex pᷣſcitꝰpõt ſaluari
ſicut hec albũ poſſibile ẽ eſſe nigrũ nã ſi dicat᷑ de re:tũc
vera ẽ. ſᷣ ſi de dicto:falſa ẽ. Cõtra.hec diſtinctõ ſolũ ve⸗
ra ẽ vbi foꝛme cõtrarie ſibi poſſunt ſuccedẽ. Si em̃ iſte
foꝛme albedo ⁊ nigredo nõ ſibi poſſent circa idẽ ſubie⸗
ctũ ſuccedẽ:nũqᷓ eſſet iſta vera.albũ põt eẽ nigrũ.nec ð
re nec de dicto.bᷣ eſſe pᷣſcitũ ⁊ eſſe p̃deſtinatũ nõ poſſunt
ſibi ſuccedẽ circa idẽ ſubiectũ:q̊ iſia nullo mõ põt eẽ ve
ra.pᷣſeitꝰ põt eſſe pᷣdeſtinatꝰ ſiue ſaluari.̊ pᷣſcitꝰ nullo
mõ põt facẽ vt ſit ſcriptꝰin libꝛo vite.ql Stẽ ſi aliq ↄdi⸗
tionalis ẽ vera.ſi añcedẽs ẽ neceſſarium:g̊ ⁊ ↄſequẽs.ſᷣ

iſta ↄditõnalis ẽ vera ſi iſte ẽ pᷣſcitꝰdãnabit᷑:⁊ ancedẽs
eſt neceſſariuʒ.ſczʒ ꝙ iſte ſit pᷣdeſtinatꝰ.qui em̃ pᷣſcitꝰ eſt

nõ põt nõ eſſe pᷣſcitꝰ.iſta em ẽ de pᷣterito vera. ẽ necel⸗
ſaria.ſiłꝛ ⁊ ↄſequẽs erit neceſſariũ:ſeʒ ꝙ iſte danabit᷑.q

nullo mõ põt ſaluari.̊ nullo mõ põt ĩ libꝛo vite ſcribi

4 YItem. j. Eſdre.ij.ſuꝑ illud.bi ſũt ꝓuicie filij ⁊c.glo.

nullꝰpᷣdeſtinatꝰpõt ꝑiꝛe ĩꝑpetuũ.qñ em̃ ĩ babilonẽ.i.in

ↄſuſionẽ pcti abdnucut᷑:ꝑ ſocietatẽ iuſloꝝ ad pacẽ ecclie
reducũt᷑.Si ̊ nullꝰpᷣdeſtinatꝰ ꝑire põt:q̊ ſiłꝛ nullꝰpᷣſci⸗
tus ſaluari. nec ſcribi ĩ libꝛo vite. Rñ.nullꝰrepꝛo⸗
bus ſᷣm veritatẽ põt ſcribi ĩ libꝛo vite:nec pt᷑ facẽ ꝙ ſcꝛi
bat᷑ ibi.tñ ſᷣm ſuaʒ opĩonẽ põt ibi eẽ ſcriptꝰſicẽ̃ dicit᷑ in
glo. Deleãt᷑ ⁊c.¶¶ Av illud qͥ obijcit᷑.ꝙ iſſe pᷣſcitꝰ pt ſal⸗
uari:̊ põt ſcribi ĩ libꝛo vite.dicẽduzʒ ꝙ hec ẽ dupler iſte
pᷣſcitꝰpõt ſaluari.Si em̃ ↄpoſita intelligat᷑:falla ẽ.ſi di
uiſa:vera.ſic hec albũ põt eſſe nigꝝ. na in iſto pᷣſcito ẽ
potẽtia vt ſaluet᷑.qꝛ quatũ ẽ de ſe:ſaluabilis ẽ.ſ̊ ſi poni
tur ꝙ ſaluet᷑:iã ponit᷑ nõ eſſe pᷣſcitꝰ⁊ ita ponit᷑ ꝙ ſit ſcꝛi
ptus.4 Ad illud ꝙ iſte foꝛme eẽ pᷣſcitũ ⁊ eẽ pᷣdeſtinatũ

nõ ſibi inuicẽ poſſunt ſuccedẽ᷑.dicendũ ꝙ pᷣſciẽtia vel pᷣ

deſtinatõ nihil ponit ĩ pᷣſcito vł ĩ pᷣdeſtinato.ſic lauda⸗
tum nõ ponit aliꝗd ĩ eo ꝗ laudat᷑: in eo ꝗ laudat.cũ g
dicit᷑ iſte ẽ pᷣſcitꝰ:nõ ponit᷑ aligdĩ iſio ̊ ĩ deo.vñ pᷣſcien
tia nõ ẽ cauſa aliq̃ in dãnandis q̃re dãnant᷑.ſic em me⸗
moꝛia nõ cogit ea q̃ pᷣterierũt:ſic nec pᷣſciẽtia ea q̃ ſutu

ra ſũt.de ꝰtñ neceſſario ſcit iſtũ dãnandũ.qꝛ oĩa ſunt in

ſcĩa vi imutabilit.ſ̊ tñ iſte nõ ẽ neceſſario dãnãdꝰ:im⸗
mo ↄtingẽt.qꝛ a ſuo li.ar. Mec ẽ ſiłe de iſtis ſoꝛmis al⸗

bedo nigredo.qꝛ aliꝗd ponũt ĩ ſubo:pᷣdeſtinatõ ⁊ pᷣſcia

nihil ponũt.iõ ſi iſte ſoꝛme ñ ſuccederẽt albedo ⁊ nigre

do: nõ poſſʒ hec eẽ vera albũ pt᷑ eẽ nigꝝ. hec at᷑ pr eẽ ve⸗
ra iſte ꝗ ẽ pᷣſcitꝰpt᷑ ſaluari:licʒ foꝛme ille ñ ſibi ſuccedãt
in ſubo.qꝛ ille nihil ponũt ĩ ſubo ſ̊ ĩ deo.¶ Ad alið qð

obijcit᷑.ꝙ ñ ẽ neceſſaria iſte ẽ pᷣſcitꝰ.dicẽduʒ. ꝙ ſi neceſ⸗
ſitas ferat᷑ ad pᷣciam ĩ ↄꝑatõe vel relatõe ad pᷣſciẽtẽ ſi⸗

ne ad illũ cuiꝰẽ pᷣſcia:veꝝ ẽ.ſiĩ ↄꝑatõe ad pᷣſcitũ ſiue de

quo ẽ pᷣſcia:falſa ẽ.pᷣſcia em̃ vna ẽ ⁊ ſꝑ ĩuariabilis quã
tum i ſe ẽ: ſiẽ ipe ẽ.tñ pᷣſcitũ de ↄtingẽtibo ẽ.vñ aꝑte iſtiꝰ
c q̊ẽ pᷣſcia nõ ẽ nccitas.qꝛ iſte oꝑat᷑ ſm libeꝝ arbitriũ
7oꝑat᷑ ↄtingẽter. ⁊ ↄtingẽtia ſunt merita ⁊ demerita.⁊

põt ſi vult facẽ oꝑa ꝓ ꝗbo dãnabit᷑: oꝑa ꝓ ꝗło ſaluabi

tur.vñ hec duplex eſt:iſte pᷣſcitꝰneceſſario ſaluat᷑.⁊ ſiła
hec:iſte pᷣſcitꝰneceſſario dãnabit᷑.opoſite em̃ falſe ſunt:
diuiſe vere vt habitũ ẽ ſupꝛa. Ad illð qͥ obijcit᷑ ꝙ hec
ↄditõnalis ẽ vera ſi deꝰ p̃uidet iſtũ dãnandũ ipᷣe dãnat᷑

p ancedẽs ẽ neceſſariũ: ⁊ ↄſequẽs.dicendũ ꝙ iſte ẽ ſen

ſus huiꝰ ꝓpoſitõnis despᷣſcit iſiũ dãnãdũ.i.deꝰ ſcit iſtũ
futuꝝ danandũ.⁊ ex h̊ bñ ſeꝗt᷑ ̊ danabit᷑. h̊ aũt nõ ẽ ra
tione ſcĩe:qꝛ ipe ſcit ea q̃ nõ ſũt.ſic ea q̃ ſũt.ſeꝗt᷑ tñ ratõ
ne futuritõis:qꝛ ſi ẽ fnturꝰãnanddanat᷑.bec aũt intẽ
tio impoꝛtat᷑ ꝑ ppoſitõeʒ pᷣ:cũ dicit᷑ pᷣſcit iſtũ dãnandũ.
. J. 4* —„P „22 40
aarr) * ſn ſ n
P E. -A Pe
P ſer Pſhey V Pſpn- +£π
* * Perr P* „
Nacte Ee n ſa rda
PRr „ G. Pz P *

- Qo eſ 2) P
po prrſſ „ Ale . ſtat

y;

Cũ ẽ dicit añcedẽs ẽ neceſſariñ ̊ ↄſequẽs. dicẽdũ diſiñ
uẽdo.qꝛ cũ dicit᷑ añcedẽs ẽ neceſſariũ:ſcʒ teꝰſcit iſtuz
ntuꝝ dãn andũ: neceſſitas põt referri ad h̊ vᷣbuʒ ſcit.
ſic eſt vera qꝛ de imutabilit ſcit illũ eſſe dãnandũ. lel
põt referri ad h̊ ᷣbũ ſoꝛe ſiue ad h̊D participiũ futurũ.⸗
ſic ẽ falſa:qꝛ tũc is ẽ ſenſus.deꝰ ſcit iſtũ neceſſario ſutu⸗
rum ſiue foꝛe dãnandũ.ↄſequẽtia vᷣo vniꝰ ꝓpoſitõis ad
alterã nõ erat ratõe ſcĩe ſ̊ ratõe futuritõnis. neceſſitas
ðo ẽ in ſcia nõ in futuritõe.⁊ ideo nõ tenet cñ neceſſita⸗
te illa ↄſequẽtia ſiẽ ſine ideo nõ valet ills argumẽtatio

Sitꝛ diſtinguẽda ẽ paſſiua hec ſcz iſie ẽ neceſſario ſcitꝰ

futurꝰ damnandꝰ. Aliter aũt põt diſtingni:ſed foꝛte in
idem redit.deus ſcit neceſſario iſtũ futurũ dãnandum.
quia ſi hec dictio neceſſario deteꝛmĩet hoc verbũ ſcire ꝑ
comꝑatõeʒ ad ſcientẽ:ſic eſt vera.ſi per comꝑatõeʒ ad
ſcitum:falſa.Similiter poteſt diſtingui in omnibo con
tingentibo que expᷣmunt᷑ ſciri ſcientia dei. Similit di⸗
ſtinguenda eſt hec.iſtum pᷣſcitum eſt neceſſarium dam
nari.quia cum dico iſte pᷣſcitus neceſſario damnabit᷑:
poteſt de iſto neceſſario affirmari quod dicitur de pre⸗
terito vel quod dicitur de futuro? neceſſitas ad hoc vł
ad illud referri.Si enim referatur neceſſitas ad id qð
dicitur pꝛe terito:vera eſt.ſi ad id quod dicitur de ſn
turo:falſa eſt.

Articulus ſecũdus

Einde querit᷑ quomodo ſe habet libeꝛ vite
̈tum ad deletionem. 2 queritur ſi aliquio
quod ſit ſcriptum in libꝛo vite poſſit deleri
de illo. Et videtur ꝙ ſic.exodi.xxj.qui peccauerit ĩ me:
delebo eum de libꝛo meo.ſed multi peccant:ergo multi
clentur. Item pᷣs.deleantur de libꝛo viuentiũ.¶ IJtẽ
Apoc.iij. Qui vicerit non delebo eũ de libꝛo meo.glo.
delet ĩpꝛobos ᷣm illud.idurauit coꝛ pharaonis. Itẽ
hoc idem videtur per ratõnem.quia pꝛedeſtinatus po⸗
teſt peccare:a non eſt neceſſitate bonus.⁊ poteſt in pec:
cato perſeuerare:ergo poteſt damnari.ergo poteſt non

eſſe ſcriptus ĩ libꝛo vite.ſed fuit ſcriptus:ergo aliquis

ſcriptus poteſt deleri. Contra.apoc̃.ij.ſuper illlud
non delebo eum de libꝛo vite. glo. liber vite eſt pꝛeſcien⸗

tia dei in quo omnia ſunt conſtantia. ergo nihil poteſt

celeri de illo. Item Jaco.j.apud quem nõ eſt trãſmu⸗
tatio:ergo nullus ſeriptus ĩ eo poteſt deleri. Reſpõ
ſio.dicendum ꝙ aliquid dupliciter poteſt dici deleri ð
libꝛo vite.vel qᷓtum ad oꝛdinem ſubiectum diuine pre⸗
ſcientie:vel qtum ad noticiam diuine pꝛeſcientie.qᷓtuʒ
ad noticiam diuine pꝛeſcientie nunꝙᷓ contingit aliquẽ
teleri de libꝛo vite.quia diuina ſcientia non poteſi mu
tari.qtum dᷣo ad oꝛdinem ſubiectum diuine pꝛeſciẽtie
ſic contingit deleri ⁊ non dleri.in diuina enim pꝛeſciẽ
tia eſt ꝙ quilibet homo ex conditione ſua eſt poſſibilis
ad vitam.non enim in puniendo plaſmauit nos dus.

ſicut dicit dam aſcenꝰ. In natura ergo eſt quidam oꝛ/

doad vitam beatam. ſed in multis iſtia poſſibilitas nũ⸗
q̃ diſponitur. vt in illis qui nunꝙᷓ habent gratiam. in
quibuſdam vo diſponetur. in illis ſcilicet quibus di⸗
ſpoſitio datur ſcilicet gratia qua digni ſunt vita bea⸗
ta. ſed vlterius in aliquibus ponitur quaſi neceſſitas
ad vitam ſcilicet in illis qui habent perſeuerantiam ſi
nalem.vnde ſic ponitur materie triplex ſtatus.quo pꝛi

mo eſt vt ponatur: æinde vt diſpoſitio: tercio vt neceſ/
ſitas ad foꝛmam. Similiter eſt in parte illa ꝙ ex condi
tione nature eſt potentia ad vitam. ex ſuper additione

gratie eſt diſpoſitio.ex perſeuerantia finali eſt neceſſi⸗
tas ad vitam. pꝛimus ergo oꝛdo fruſtratur in repꝛobis
oſtꝙᷓ ſunt damnati iam non ſunt ponibiles ad vitam

cdᷣus vᷣo oꝛdo fruſtratur in illis qui nunq; habẽt gra⸗

tiam:⁊ in his qui cadunt a gratia quam habuerunt.ca

dunt ergo ab oꝛdine quo diſpoſiti erant ad vitam.: qᷓ;
tum ad hoc delẽtur. In ratione enim eterna erat ꝙ fa⸗
. D . .

ZXEſton 6e 19 2 )
A0α 8

Cal
ſoyf
goſ⸗
ſſeo
Aun
ibe
ſien
ant
ſe⸗
rin
nen
ire
nale
nurg⸗
obor
erarol
lole
Ctörch
fnpun
dſäin
entia
ſant

dine
ſob
pea
llo
dit
er⸗
g
Mutat
ſegn
S

do
rſi
a

erg
ctio
ecen
ince
tc
is dr
han
lnita
ſinge
nenge
taͤſcet
Mesme
Geſec
chann
elee
Sin
tam
choſ
turin
gpia⸗
ciſin
nunm
ntro

Jae

R

teiſetſin

hugninn

neſiidſis
nitine
güdiſchin
Nſkifn
ſontdbe
innninn
hi,Jinſin
teſtnimen
niodunniß
diaimen,
ſiagatte
flasattf
ddicinre,

s

berlibeg
kurſicinn
poſtni
Cenertine
Meehpnntf
ſvnni
tuenugb
fmid Ze
ſinnsdo
portnden
hoporſon
ergoaligs
hri
ſtperſinn
ibllpo
ttriſnn

eſe

icidelen
ditinepr
gentſeft
ſngrtig
notft
peeſtet
ninptti
tpoſfpi
nopans⸗
itn e
hlinsni⸗
loni
ebusd
fnhen
innſt
nuini
1ecefl
d
gon
datinne
nd
gne
phen
in⸗
m
4NN
1)

—— elra l. bs bute)

Mueſtio

ceret iſtũ poſſibilẽ ad vitã. ⁊ ꝙ, addẽt eti vlteri gfe i
ſpoſitõneʒ.⁊ iſta duo poſſunt fruſtrari:i Aã terciꝰoꝛdo
nuꝙᷓ fruſtrat qn ſcʒ iſte q habz ꝑſeuerãtis pabege iss⸗
1 ideo qᷓtuz ad iſtũ oꝛdinẽ nõ põt dici ꝙ fiat Sacem ,
qꝛ alij duo oꝛdines fꝛuſtrat᷑: ideo qᷓ̃tuʒ ad illos fit *
tio vñ qᷓtuʒ ad iſtos eſi quedã deletõ gr̃e ᷣm ꝙ Neiti
glo. ſup illud apoc. iij. Qui vicerit ñ delebo eu de libꝛo
meo.i.nõ ſubtrahã gram. Silꝛ dãnatio ẽ quedã iels
qꝛ tunc fruſtrat᷑ poſſibilitas ad vitã que ſemꝑ fuit ĩ b
mine dũ viueret. qꝛ de nemine deſt pandũ eſt dũ ẽ in Ma
ſicut dicit augu.⁊ ita accipit᷑ deletõ in ps.cũ dicit᷑dele
antur t libꝛo viuentiũ.glo. m ſpem illoꝝ ꝗ ſcriptos
ſe putant.i.conſtet ipis nõ ibi eſſe ſ· criptos tũc em vlte⸗
rius nõ habet ſpem de ſalute. Sed ꝙᷓ̃tuʒ ad terciũ ach⸗
nem nũqꝙᷓ eſt veletõ: ⁊ ideo dicit᷑ ꝙ nullꝰ pdeſtinatꝰ põt
pire iperpetuũ.hoc qð dico pdeſtinatũ ĩpoꝛtat gram fi
nalem. Av obiecta reſpodendũ. Ad pᷣmũ qð obijci
tur. ꝑ illud ꝗ peccauerit in me velebo euʒ c. Dicendũ.
hoc veꝝ eſi qᷓtuʒ ad ſedᷣm oꝛdinẽ diuine noticie:quia
erat diſpoſitꝰ ad vitã. nec etiã mutat᷑ diuia noticia cui

hoc ſemꝑ fit notũ.¶ Sitꝛ ptz reſpõſio ad ſcdᷣm qð obij

citur cũ em̃ dicit᷑ deleant᷑ de libꝛo viuentiũ.hoc dicitur
ſm pꝛimũ oꝛdinẽ.qꝛ ſaluabiles facti erãt.⁊ ideo ſpem
& ſalute habere poterãt.ſed dũ dãnat᷑: fruſtrat᷑ illa po
tentia:⁊ ſpe ꝑ ↄſequẽs.vnde dicit gloſa ſuꝑ illud p̃s· de
leant᷑.glo.qtuʒ ad ſpem ſuã.¶ Silꝛ ad terciũ qð dicit
glo.apoc.iij.delet repꝛobos. veꝝ eſt qᷓtuʒ ad pꝛimũ oꝛ⸗
dinem vel qtuʒ ad ſcõm. cũ meritis eoꝝ exrigẽtibo gr̃a
ſubtrahit᷑.¶ Ao quartũ qð obijcit. ꝙ pᷣdeſtinat? poteſt
peccare põt væleri. Dicendũ eſt ꝙ eſt loqui de iſto qui
eſt pdeſtinatꝰ:vel de iſto rt eſt pdeſlinatꝰ.Coquẽdo em̃
x iſto ꝗ eſt p̃deſtinatꝰ: veꝝ eſt põt peccare.tñ loquẽ⸗
d de iſto vt eſt pᷣdeſtinatꝰ:nõ pot ſinalit peccaꝛe.2 dicẽ
duz ꝙ ſcᷣm pᷣmũ modũ põt nõ eẽ ſcriptꝰ ĩ li. vite.nõ tñ
mutat ſcia ſiue noticia:ß mutãt᷑ ſubet᷑a diuie ſcĩe ſiue pᷣ
ſcie. quia pᷣcientia nõ eſt cã reꝝ nec etiã cauſata rebo.

Articulus terciꝰ

Onſequẽter queritur quõ ſe habʒ liber vite
ad lectõeʒ. Circa hoc aũt querũt᷑ duo. pᷣmo
vtꝝ vnifoꝛmiteꝛ legat᷑ in eo Z indiſticte.Se
cũdo vtꝝ repꝛobi legãt in libꝛo vite. Ad pmũ obijci⸗
tur ſic.liber vite ẽ dei noticia vel ſapiẽtia eiꝰ.ſ̊ in noti⸗
cia vel ſapiẽtia dei vnifoꝛmiter ſunt ↄtraria:̊ ſᷣm vnũ
modũ nõ põt ibi videri multiplicitas vł diuerſitas.nõ
ergo in libꝛo vite poſſunt videri diuerſitates ſiue diſti⸗
ctiones meritoꝝ. ⁊ ponit᷑ exẽplũ beati dyoni. de lineis
ecentꝛo.qꝛ om̃es linee ſiue finite ſiue infinite inuuntu
in centro.ſila oĩa ↄſiderant᷑ vt vnũ ĩ tei ſ apiẽtia. Cõ

tra.aug.xx.de ciui.dei.capi.xiiij.liber vite eſt quedam

vis diuina qua fiet vt vnicuiq; oꝑa ſua vel bona vyma

la cuncta ĩ memoꝛiã reuocent᷑.⁊ mẽtis intuitu mira ce⸗
leritate cernũtur vt accuſet ſciẽtia ↄſciẽtiã:atq; ita oẽs
⁊ ſinguli ita iudicent᷑ Que nimirũ vis diuina libꝛi no⸗
men accepit. In ea quippe quodãmodo legituꝛ quicqd
ea faciente recolit᷑.ergo in libꝛo vite videbũt diſtinctio
nes meritoꝝ. nõ ergo ibi legit᷑ vnifoꝛmiter vel indiſtin
cte ſed potius diſtincte. Solutõ. dicendũ ꝙ vnũqð⸗
ꝙ; quãto ſimpliciꝰ in natura tanto multipliciꝰin virtu⸗
te. vnde vbi eſt ſũma ſimplicitas ĩ natura: bene poteſt
eſſe multiplicitas ſcʒ virtutis in deo. vnde potẽtia dei
ſumpliciſſima eſt ſicut ſubſtatia: tamẽ ad infinita poteſt
Similiter 2 ſua ſapiẽtia cuʒ ſimpliciſſima ſit:inſinita
tamẽ ↄgnoſcit. Similiter eſt de libꝛo vite. quis g̊ vni⸗
cus ſit liber vite ſimpliciſſimus⸗ vnifoꝛmis vnus dica
tur in eſſentia z natura:tamẽ multiplex eſt in virtute.
quia ad multa eſt.⁊ ex hoc eſt videre in ipᷣo om̃ia diſſi⸗
ctiſſime ſicut ipe oꝑatur di ſtinctiſſime. eſt ſimile opti
mum ad hoc qð adducebat᷑ ad otrariuzʒ. ſcʒ de lineis

centroponatur ꝙ aliquod centrum intelligat ſe totuz
E ſpPæ G „2 Peren ₰

Q ſone P) P Pcan: A 7

ſuã eſſentiã ⁊ ſuã virtutẽ:in eẽntia ſua videbit ſimpli
citatem: in virtute aũt multiplicitatẽ. in lineis etiã eẽt
videre vnitatẽ ⁊ multiplicitatẽ.vnitatẽ ſᷣm ſũt ad cẽ⸗
trum ⁊ vniũtur ⁊ reducũtur ad ip̃am: multiplicitateʒ
Em ꝙ lunt ab ipo. Silꝛ eſt in deo creaturis. deus em
eſt quaſi centrũ.creature quaſi linee exeũtes ab ipo. vi
vt ergo in ſe vnitatem eſſentie ⁊ multiplicitatẽ virtu⸗
tis qua omnes creature exeunt ab ipᷣo.

Deinde queritux S.j.

vtrum mali legant in libꝛo vite.Et videtur ꝙ nõ. liber
em̃ vite eſt noticia dei. dei autem noticia eſt ſua eẽntia
ſed mali non videbunt diuinã eſſentiã. yſe aie. xxvj. tolla
tur impius ne videat gloꝛiaʒ dei. Fm aliam lr̃am. ergo
mali nõ videbunt in li.vite.ꝗ⸗ Cõtra.apoẽ.xx.aliꝰlibeꝛ
apertꝰeſt qui ẽ vite.glo.i.xpᷣc:qui tunc omnibo appare⸗
bit. ergo 2⁊ malis.ergo mali legẽt in libꝛo vite. ¶ Item

ibidẽ alia glo.liber.i.pᷣſciẽtia dei.qꝛ tunc apte ſciẽt ma

li ſe nõ eſſe pᷣdeſtinatos ad vitã.ᷓ in libꝛo vite videbũt
ſe nõ eſſe pdeſtinatos ꝗ̊ legẽt ibi. Rñ. liber vite dicit

multiptꝛz.ſcʒ diuia p̃ᷣſcia.apoc̃.iij.dicit᷑ etiam liber vite

xpe m hũanitateʒ. in ps. in libꝛo tno oẽs ſcribẽt᷑. loqt᷑
filivad pr̃em ĩ libꝛo tuo.i.in me quẽ dediſti foꝛmã iuſii.
cie hoĩbo. Ytẽ liber vite dẽ vis diuina in iudicõ.qᷓ fiet vt
vnicuiq; oꝑa ſua vel mala ĩ memoꝛiã reuocẽt᷑.dicẽdũ ꝗᷓ
ꝙ pᷣmo mõ ſumẽdo libʒ vite nũqᷓ legent ibi mali ſcz in
Diuia ſapia q idẽ eſt qð diuia eẽntia.m ꝙ dẽ yſa.xxvj.
nõ videbũt gloꝛiã dei. ꝓpꝛie em legẽ in libꝛo vite eſt in
diuina pſciẽtia merita ſua bona aſpicẽ. Scðo mõ legẽt
videbuũt in libꝛo vite.qꝛ videbũt mali in iudicõ xpᷣm ſᷣ
hũanitatẽ. gloꝛiaʒ tñ ſue diuinitatis nõ videbũt.m ꝙ
dicit᷑ yſaie vt diciũ eſi. Lercõ ᷣo mõ ſumẽdo libeꝝ vi⸗
te m ꝗy dicit aug. ꝓ illa vᷣtute diuĩa que erit in iudicio
quã ſinguli legẽt in ↄſciẽtijs ſi uis bona vel mala me⸗
rita.ſic dicent᷑ mali eligẽ in libꝛo vite. b h non eſt ꝓpꝛie
legẽ in libꝛo vite:ſᷣ eſt ᷣtute diuĩa in mente ſua merita
ſua legẽ.ij Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ſie cient ſe non eſſe p̃de
ſtinatos ꝑ librũ vite.dicendũ q; eſt ſcire ſcĩia pꝛiuatiua
ſcia poſitiuo.ſiẽ alit ↄgnoſcit vidẽs ſe vidẽ lumẽ:⁊ a⸗
liteꝛ ſeit cec ſe nõ vidẽ immẽ.ille ſcia poſitiua ſen exꝑgẽ
tie: iſte ſcia pꝛiuatiua.Silꝛ mali ſciẽt ſe nõ eſſe pᷣdeſſia⸗
tos:ſicut cecus ſcit ſe nõ videre lumen.

NMueſtio. xxxuij. de vo/

luntatis diuine intentõne. , d
YVpeditis ꝓꝑdeigꝛa
tiã qſtionibo de potetia ⁊ ſcĩa dei. Re
ſtat cũ dei adiutoꝛio inꝗrẽ de volũtate
qð ẽ vltimũ ĩ inqſitõne buiꝰꝑtis.Erit
at inqſitõis talis modꝰ. Pꝛio de intẽ⸗
tõne diuie volũtatis. Scðo de cauſalitate diuie volũta
tis. Cercõ ð differẽtijs volũtatis.Quarto ð ſubiectis
diuĩe volũtatis. Quĩto ð ĩpletõe diuie volũtatis.Sex.
to òᷣ ↄſirmatõe rolũtatis create ad diuinã volũtatem.
Etũ ad pᷣmũ qrũt᷑ plura.ꝛio an intẽtõ volũtatis
ↄueniat dro. Scdo ꝗd ſit volutas m ratõnez dicendi.
Tercõ que ſit ↄꝑato intẽtõis volũtatis:ad intẽtiones
potẽtie ⁊ ſcie ſm ↄꝑatõeʒ ⁊ oꝛdinẽ.

Membrũ pꝛimũ
Dpmũ arguũt ſic. Honũ ⁊ finis idẽ ſũt
vñ ꝗ rmouet naturã finis:r̃mouet nat᷑aʒ
boni. vbi ñ eſt ponẽ ſinẽ:nec bonũ. p ſiẽ
peꝝ ẽ ↄgnitũ ita bonũ ? volitũ. ĩ deo ñ ẽ ponẽ finẽ qꝛ ñ
hʒ finẽ:̊n ẽ ĩ ðᷣo ponẽ volũtatẽ. Itẽ aug. li. ð li. ar.
volũtas ẽ rõnal motꝰſenſui pᷣſidẽs 2 appetitui. ß ĩ ð0 ñ
ẽ ponẽ motũ nec ſenſuʒ nec apetitũ ſenſibilẽ: ᷓ ñ ẽ hic
ponẽ volũtatẽ. Cõtra. volutas ẽ vis ↄgſcens.dña ſui
actꝰſuꝑ bꝛuta aialia que mouentur ſᷣm impetũ.⁊ licet

—

—

al. C. rnp eEV

. l* — O n—.— en 6
Wal. ſer ‚hla ſe ſmeier

habeãt ſenſitiuã ognitões:nõ tamẽ ẽ domina ſui actus
qꝛ nõ poſſunt ꝓpibere ſuos actus. Seo melioꝛ eſt vis
ↄgnoſcẽs ⁊ do nina ſui actꝰ q́¶ natura ignoꝛãs nec domi
na ſui actꝰ. p̊ qd meliꝰeſt ſemꝑ ẽ deo tribuẽdũ: ꝗ̊ volun⸗
tas ẽ in deo. ð ocededuʒ eſt. ⁊ dicẽduʒ ꝙ ẽ volũtas
qua volumꝰ. ⁊ ẽ volũtas ꝙ' volumꝰliczʒ iĩpꝛopꝛie. Sʒ vo
lũtas qua volumꝰadhuc triplicit.ſubſtatia.virtꝰ.ope⸗
ratio ſiue motꝰſui actꝰ ęlicitꝰa potẽtia.ſᷣm ꝙ dicit au⸗
gu. ꝙ volũtas ratõnalis ẽ motus ⁊c. Dicit᷑ etiã volun⸗
tas virtꝰ ſiue potẽtia qua volumꝰ. volũtas etiã dicitur
ſubſlãtia.⁊ iſto vltimo mõ dicit᷑ volũtas in deo:nec pri
mo nec ſecũdo modo.vt ſcz ſit differẽs vis vel operatio
a ſubſtãtia. ¶ ð obijcit᷑ q in deo nõ eſt finis:g nec bo
num nec volũtas. Rñ.qꝙ hec ẽ falſa in deo nõ eſt finis.

quia ipe eſt finis omniũ nõ habens finẽ: ſicut ⁊ pꝛinci⸗

pium omniũ nõ habẽs pꝛincipiũ. Eſt aũt voluntas fi⸗
nis 2 eoꝝ que ſunt ad finẽ.Cu gᷓ dicit᷑ de vult ſe:ſigni⸗
ficat᷑ volũtas finis.nõ qui ſit alius a ſe: ſᷣ qui ſit idẽ qð
ipᷣe. Cum dicit᷑ deus vult omnia.dicit᷑ voluntas in deo
eoꝝ q̃ ſunt ad finem qui eſt iſfſe.

Membꝛum ſecundum

Ecũdo querit᷑ quid ſit volũtas ᷣm ratõʒ
dicẽdi.vñ querit᷑ ꝗd addit voluntas ſuꝑ
eſſentis.ſi em̃ penitꝰidẽ ſunt velle⁊ eſſe:g
eodẽ addito vtrobiq; adhuc erũt idẽ.̊ᷣſi
cut dicit᷑ oĩa vult: poterit dici oĩa ẽ. ¶¶ Itẽ volũtas aut
dicit relatiue:aut m eſſentiã.dicit męr̃ q non dicit᷑ re
latiue.ſ̊ videt᷑ ꝙ ĩmo.qꝛ ſicut creatoꝛ dicit᷑ ad creaturã
ita volũtas ad volitũ.¶ Itẽ querit᷑ vtꝝ volẽdo ſe velit
oĩa:ſicut ſciẽdo ſe ſcit oĩia.4¶! Itẽ quare dicit᷑ de om̃ipo

tẽs.omiſciẽs:⁊ nõ om̃iuolẽs. Rñ.dicũt quidã ꝗ di⸗

—

— nY vol O

(

nina eẽntia ſignificat᷑ multiplꝛ. quãdoq; em ſigniſicat
vt ſubſtãtia:ꝑ hoc nomẽ deꝰ ⁊ deitas. Silꝛ quadoq; ſi⸗
gnificat᷑ vt potẽtia:ꝑ ̊ nomẽ potẽtia.quãdoq; vt habi
tus:ꝑ H̊ nomẽ ſcia.quãdoq; vt actꝰ:ꝑ h̊ nomẽ voluntas
ꝑ qð ſignificat᷑ eẽntia vt actꝰliber ab om̃i coactõe ĩ om
ne qð libet.vñ cũ idẽ ſit velle ⁊ eſſe.ſi vult oĩa:& eſt oĩa
nõ valet.Eſt em ↄiunctõ pᷣdicamẽti ĩ ratõe dicẽdi.nam
cũ dico vult oĩia:dico diuinã eẽntiã vt actuz. cũ dico eſt
oĩa:dico diuinã eẽntiã vt ſubſtãtiã. Ael alit᷑ põt dici.q;
licʒ ĩ deo ſit idẽ eẽntia qð volũtas:tñ qꝛ volũtas dei ꝓ⸗
ut expᷣmit᷑ ĩ öbo volẽdi.oↄnotat quãdoq; effectũ iĩ creatu
ra.vt qñ expᷣmit᷑ reſpectu create:eẽntia dei ꝓut expᷣmit᷑
vᷣbo eẽndi:nihil ↄnotat.vñ nõ valet argumẽtũ idẽ ẽ eẽn⸗
tia qð volũtas. ſi vult oĩa:eſt oĩa.¶. Ad aliud dicẽdũ
ꝙ dici relatiue ĩ diuĩs ẽ dupłꝛ.ã dicit᷑ relatiue ꝑſona
ad ꝑſonã:vt pr ad filiũ.dicit᷑ eẽntia relatiue ad creatu⸗
rã:vt dñs ad Pᷣuũ creatoꝛ ad creaturã.dicẽdũ ̊ ꝙ vbi
eſt relatõ ao ꝑſonã nihil dꝛ ᷣm ſubaʒ.ſ̊ vbi ẽ relatõ ad
creaturã:ſigficat᷑ eẽntia ſ̊ ↄnotat᷑ rſpectꝰĩ creata.vt cũ
dꝛ dñs creatoꝛ ⁊ hmõi.Cũ ᷣ qrit᷑.vtꝝ volũtas dicatur
relatiue de teo.dicẽdũ ꝙ volũtas quadoq; dicit᷑ abſolu
te.quãdoq; in ↄꝑatõe.Abſolute cũ dẽ de vult ſe vel deꝰ
vult.nõ ĩpoꝛtat᷑ aligs reſpectꝰad creaturã niſi ĩ potẽtia
ſᷣ cũ dꝛ deꝰvult oĩa ſic d ĩ ꝑatõe.⁊ oꝛ ĩ relatõe ad cꝛea
turã. g hic negat᷑ ꝙ nũꝙ; dẽ relatiue.dicẽdũ ꝙ ñ dẽ
relatiue.i.vt ſigficet rlatõeʒ:ſ̊ tñ dẽ in reſpectu. Ao
alið dicẽdũ.ꝙ alit ĩ ſcia ⁊ alit᷑ ĩ volũtate ↄnotatł᷑ reſpe⸗
ctꝰad creatas.nã cum dẽ vult res eẽ:ſeꝗt᷑ res eẽ.⁊ h:qꝛ
reſpectꝰẽ ad res entes ĩ actu.Cũ ꝗ̊ dĩ deꝰ vult ſe:nõ ↄno
tat᷑ reſpectꝰreꝝ entiũ i actu ⁊ iõ volẽdo ſe:nõ vult oĩa.
qꝛ et᷑nalit᷑ ſe vult:tꝑalit᷑ vult eẽ oĩa.Sʒ cũ dẽ ſcit res:ñ
ſegt᷑ res eẽ.qꝛ ꝑ h̊ res ſciũt᷑ a xo ñ ſm eẽ i reꝝ nata ſi⸗
ue ĩ actu:ᷣ ĩ ca.⁊ G ñ ẽ aliud qᷓ ipaʒ cam eẽ ⁊ iõ ſciendo
ſe ſcit omnia. Ad aliud vo qð querit patet ſolutio ex
p̃dictis de potentia.

MNlembrũ terci

☛☚ 2 2
3 0 rfe eA

(9 2. 6 SG = ſt Gar zeos S & 15 S

(Dolenso ſt o wor o ſpose ſt ſr e.

„ „ W

R 6., ſe r 2c6 e

Ercio q̃rit᷑ de ↄpꝑatõe intẽtõis volũtatis
ad intẽtionẽ potẽtie ⁊ ſcie ſᷣm extẽſionẽ ⁊
oꝛdinẽ. Querit᷑ ̊ vtꝝ volũtas ſit rſpectu
dim eoꝝ reſpectu quoꝝ ẽ ſcia potẽtia.⁊ vi
det ꝗ; ſic. volũtas eĩ bonoꝝ ẽ ⁊ om̃e qð põt vult ſe poſ⸗
ſe. Silꝛ eſſe qð ſcit vult ſe ſcire:ᷓ ad eadẽ ſe extendit vo
lũtas ad q̃ ſcia ⁊ potẽtia.ql Stẽ veꝝ⁊ bonũ ↄuertũt᷑.ſᷣ
ſicut ſe habʒ veꝝ ad ſciẽtiã:ita ſe habʒ bonũ ad volũta
tem. ſicut om̃e verũ ẽ ſcibile: ita om̃e bonũ eſt volitũ.
Cõtra.volũtas ẽ reſpectu bonoꝝ entiũ tm.ſcia rſpe⸗
ctu bonoꝝ ⁊ maloꝝ. potẽtia rſpectu bonoꝝ entiũ ⁊ nõ
entiũ:& nõ ad oĩa ſe extẽdit volũtas ad q ſcia ⁊ potẽtia
4l Item qrit᷑ de oꝛdine volũtatis ſcĩe ⁊ ſapie ſcʒ qð ſit
pꝛius intentõe.⁊ videt᷑ ꝙ volũtas. qꝛ ſicut dicit hugo.
ꝙ hec tria potẽtia.ſciẽtia.⁊ volũtas.ad oẽm effectũ cõ
currũt.Sed volũtas mouet: ſapiẽtia diſponit:potẽtia
oꝑat᷑:̊ volũtas pᷣcedit ſciam ⁊ potẽtiã.¶ Itẽ idem.bo⸗
nitate voluit.ſapia diſpoſuit.potẽtia fecit. Contra.
Richar.in li.de trinitate.ꝗbo ineſt ſapiẽtia:ineſt potẽ
tia.ſ̊ nõ ↄuertit᷑.vt ptʒ in plãtis in ꝗbo ẽ potẽtia:ſᷣ non
ſciẽtia.ſ̊ vbi ẽ ſciẽtia ẽ potẽtia:qꝛ oĩs ſciẽtia egredit᷑ ab
aliqua potẽtia.Silr vbi ẽ volũtas ẽ ſciẽtia ⁊ potẽtia:b
nõ ↄueꝛtũt᷑. In aliꝗbo eĩ ẽ potẽtia ſciẽtia ſᷣ̊ nõ volũtas
potẽtia ⁊ ſapia pᷣcedũt volũtatt. Solutõ.hugo in
aĩa ratõnali pᷣmo ẽ potẽtia.ſecũdo ſapia.teꝛcio amoꝛ.⁊
hic ẽ oꝛdo naturalis. potẽtia nõ ẽ ab alio: ſ̊ ſapiẽtia
eſt ab alio:amoꝛ vo eſt a ſapia ⁊ potẽtia.⁊ ſᷣm hec tria
aĩa ẽ ad ſiłitudinẽ trinitatis pr̃is ꝑ potẽtiã: filij ꝑ ſapi

entiã ſpũſſeti ꝑ amoꝛẽ.q̊ idẽ qð pꝛiꝰ.q Ad h̊ ptʒ ꝙ ſo⸗

lutõ ĩ tractatu de potẽtia.nã volũtas ẽ vno mõ r̃ſpectu
actuũ tꝑaliũ ⁊ et᷑noꝝ vt cũ oꝛ deꝰvult ⁊c.⁊ ſic ẽ rſpectu
eoꝝ qͥꝝ ẽ ſcia:qꝛ vult ſe ſcire ꝗcꝗd ſcit.ſilꝛ ⁊ poſſe. alio
mõ dẽ reſpectu tꝑaliũ tm̃ ⁊ ſic ſe nõ extẽdit volũtas ad
oĩa ad q̃ ſcia ⁊ potẽtia.q Ad illð qð q̃rit de oꝛdine:ptʒ
reſpõſio ex dictis in tractatu de poteẽtia.

Nueſtio. vxxv.de cauſa

litate diuine voluntatis.

Onſequẽter queri
tur de cauſalitate diuĩe volũtatis.Qã
dĩc aug.ĩ tercõ de trini.volũtas dei eſt
pᷣma ⁊ fſũma cã oĩm ſpẽꝝ ⁊ notõnũ.Et
ſWuubdit᷑. hec ẽ vñ oꝛtũ hʒ ꝗcqdẽ ? ipᷣa ñ
eſt oꝛta.Circa quã qrũt᷑ tria. Pꝛio qrit᷑ qre magis dił

finiat᷑ diuĩa volũtas ꝑ cãm q; potẽtia vel ſapiẽtia.Se⸗/

cũdo cuiꝰcauſa ſit. Lercõ an habeat ratõez.

Mlembꝛũ pꝛimũ

O pmũ ſic.dẽ de cã ĩ triplici genẽ cauſe.

ſcʒ efficiẽtis.foꝛmał exẽplaris.⁊ finalis.
Cauſa finalis dẽ ratõe bonitatis.foꝛma⸗
lis exẽplaris ratõe ſapĩe. cã efficiens dẽ
ratõe potẽtie:nõ rõe bonitatis vł volũtatis.̊ volũtas
nõ magis debet diffiniri in ratõe cauſe efficiẽtis ꝙᷓ po⸗/

tentia. Item augu.de ciui.dei.capi.vij.omendat plato/
nem quia dixit ꝙ in deo intelligit᷑ cauſa ſubſiſtendi:ra

tio intelligẽdi:oꝛdo viuendi.ſᷣm que tria ſunt tres paꝛ⸗

tes phie.nam oꝛdo viuẽdi ad moꝛalem.ratio intelligen

di ad ratõnalẽ:cauſa ſubſiſtẽdi ad nat᷑alẽ. Sʒ oꝛdo vi⸗
uẽdi ad bonitatẽ.ratõ ĩtelligẽdi ad ſapĩaʒ: cauſa ſub⸗
ſiſtendi ad potẽtiã potiꝰ ꝑtinet qᷓ; ad volũtatẽ vel boni⸗
tatem. ⁊ ita volũtas nõ magis debet diffiniri in ratio⸗

ne cauſe qᷓ; potentia.⸗ Item auguſtinꝰ in eodeʒ. IJllos

qui de teo ſenſerũt ꝙ reꝝ creataꝝ ſit effectoꝛ.q lumen
ↄgnoſcẽdoꝝ.⁊ bonum agẽdoꝝ.⁊ ꝙ ab illo in nobis fit
pꝛincipiũ nature ⁊ veritas doctrine felicitas vite:cete⸗
ris anteponimꝰ.ſ̊ bonũ agẽdoꝝ dicit᷑ ratõe volũtatis
lumen ↄgnoſcendoꝝ ratõe ſapie: effectoꝛ dicit᷑ ratõe
potẽtie · ¶ Reſpõſio ad agendũ vł opꝑandu cõcurrunt

Vyra5* . r ma 7 †ρ ſef s* ,

ater
ctien
fint
ctus
einn

aĩ
align
o
ts

potitiazin
tigegregſin
1,7 poliſt
Bnoolin
lutöhint
enio an
io: ſapiil
nii fiioin
W
vnofſpenn
zſifſpenn
1poſe. o
pſätnsed
Lannepe,

ccht
rqn

lütnoti
olimmi
ii
ei
Greſmes
ſpiud⸗
.

necn
69.1 filts
nntsene
ieſtinen
ditnn
ſeinsif
nffd
,bſnin
Unrtteße
io nu
Ge
eaten
minfar

Nueſtio

tria poſſe. ire. et velle: ſed de potentia eſt loqui dupli
citeꝛ. vel ſm ꝗ; eſt ad actu interioꝛẽ vel 'm ꝙ E ud actu
exierioꝛem. Actointerioꝛ velle ſeire et hmoi.actus exte
rioꝛ ipa oꝑatio. Si ergo accipiat᷑ potentia coiter ad a⸗
ctus interioꝛes: ſic em dicit᷑ potentia in cauſolitate. ſic
enim eſt eterna. Seo ſi referat poſſe ad facere:ſic dicit
potentia eanſam.2 eſt poſterioꝛ ſcientia et voluntate i
ratõne intelligentie:ſ m aliũ modũ prioꝛ eſt IYtem in
aliquibo eſt potentia vbi nõ eſt ſcia.et in aliquibo ſcien
tia vbi nõ eſi voluntas ſine bonitae:ſed vbi eſt volun⸗
tas:neceſſaria ſunt ſcia et potentia. pꝛopter hoc volun
tas dicit cãm totam nõ potentia vel ſcia. ꝗa ad ipſam

curꝛunt ſcia et potentia. Ideo potius diffinitur volũ

tas per cauſalitatem ꝙᷓ potentia vel ſcientia.

Membrũü ſecunduũ
Hnſequẽter qnerit᷑ cuiuſmodi cauſa ſit
diuina volũtas. Queꝛit᷑ eꝛgo pᷣmo.an ſit
cauſa vniueꝛſalis oĩm q̃ fint.ad qð intro
ducit auẽtas aug.ex.iij. de trinitate.xlv.
di.j. libꝛi ſententia ꝝ.nihil fit qdð nõ de intelligibili atʒ
interioꝛi aula ſummi imꝑatoꝛis egꝛediat᷑ ſᷣm ineffabi⸗
leʒ inſticiã. aulẽ vᷣo intelligibilẽ appellat dininà volun
tatẽ. vłr ommiũ que ſunt cã eſt diuina volũtas.¶ Cõ
tra.mala ſiũt ⁊ tñ non egrediunt᷑ de aula ſummi imꝑa
toꝛis. on em̃ maloꝝ eſi cauſa diuina volũtas. mKRe
ſponſio.dicendũ ꝙ coꝛrupte accipit᷑ auẽtas libꝛi ſentẽ⸗

tiaꝝ. am ita ẽ in oꝛiginali. nihil fit viſibiliter 2 ſenſi⸗

biliter qð nõ de interioꝛi atʒ inniſibili aula ſummi im
ꝑatoꝛis aut iubeat᷑ aut ꝑmittat᷑ m ineffabilẽ iuſticiaʒ
pᷣmioꝝ atq; penaꝝ gratiaꝝ ⁊ retributionũ.i ipſa toriꝰ
creature ampliſſimà quadã immẽſaq; republica.26
5Soↄcedendũ ꝙ nihil fit qdð nõ egrediat᷑ de aula ſũmi im⸗
patoꝛis.gꝗa ex h̊ ſequeret᷑ ꝙ malũ egrederet᷑ de aula qð
eſſet dicere.q malũ culpe br̃et exemplar in ceo.⁊ ꝙ de
us eſſet eiꝰcauſa:ſ̊ ſᷣm aug.dicendũ ꝙ nihil fit quoꝗ ñ
c intelligibili aut iubeat᷑ qᷓtum ad bona aut ꝑmittat᷑
ĩtum ad mala.lAdillud & quo querit᷑.vtruʒ ſit vlis
cauſa reſpectu oĩm ↄcedendũ eſt ꝙ vlłis cauſa reſpectu
oĩm q̃ fiũt ex cauſa efficiente.et hec ſunt tm bona.naʒ
maloꝝ nõ ꝗꝓprie eſt cauſa efficiens ſ̊ deficiens. ſicut oñ
dit aug xij.de ciui.dei et dyoni.in li.de diuis nomĩbo.

Atem queritu F. f.
vtrũ ſit cauſa ↄiucta ſiue imediata.ad qð ſic obijcitur.
aug.in li.ↄfeſſionũ.ij 2õ tꝑibo variat᷑ voluntas tua do⸗
mine: g idem ẽ in teo velle ⁊2 voluiſſe. velle ceſareʒ eẽ
et voluiſſe ceſarem eẽ idem erit deo.ſi &̊ voluntas ẽ cã
ↄiuncta rei vt ſit:g̊ modo ceſar eſt ſicut fuit: qdð eſt fal⸗
ſum..: Item aug.xij.ↄfeſſionum.non vult qð pꝛius vo
lebat.quia talis volũtas eſſet mutabilis.g ab et᷑no vo⸗
luit qð aliquando voluit.Cum gꝙ cauſa ↄiuncta poſita
ponat᷑ effectus:cũ velit mundũ eſſe:⁊ ab eterno voluit
mundũ eſſe:ab eterno mũdus eſt:ꝗ̊ nõ eſt cauſa cõiun
cta. Contra.ſi nõ eſt ↄiuncta erit mediata.querit᷑ er
go tv illo medio.aut eſt creatũ:aut increatũ. qꝛ ſi eſt ĩ⸗
creatũ:eſt idem qð deus.⁊ ita qð diuina volũtas:⁊ ita
nõ eſt mediũ inter diuinã voluntatẽ 2 effectum. Si cꝛe
atum: illud ẽ mediũ inter effectũ ⁊ diuinã voluntatẽ.
2 iterũ ꝗrit᷑ gꝗa de illo medio. Iteʒ ſiłr querit᷑ vtrũ ſit cã
Apꝛia vel cois.ſi ꝗꝓpꝛia: illa poſita poneret᷑ effectꝰ. Si
omunise:querit᷑ de illo ſuꝑaddito vtrũ creatũ vel inere⸗

atum:⁊ ita vt pꝛius. Item aug. Idem ẽ ceo actoꝛe fi
eri et deo volente:̊ diuina volũtas dic actõeʒ:q̊ ipᷣa po

ſita poneret᷑ effectꝰ ita vt pꝛiꝰ ¶¶ Item volũtati dei ni⸗
bil reſiſtit.voluit munduʒ foꝛe:aut ab eterno aut ex
tꝑe.Si ex tꝑe:&̊ aliqñ voluit.qᷓ volũtas cei eſt tempo⸗

ralis nõ eterna. Si ab eterno voluit. ⁊ nihil reſiſtit vo
lutati eius: volũtas eins fuit ab eterno. Rſſſio. vo
luntas dei eſt cã imediata rerũ. nec intercidit medium

NW N ℳ₰ Jiina vo li O ſ

Xxxv.

inter voluntatez dei et effectũ. ¶ Ad illud ergo qð obij
citur. dicendũ ꝙ licet volũtas dei ſit cauſa ↄiuncta.non
tñ ſequit᷑ ꝙ ſi voluntas ab eterno ſit:ꝙ res ab eterno.

quia volũtas nõ dicit ratiõeʒ cauſe piuncte ̊ voluntas

faciendi tũc cum facit.bene &̊ ſequit.vult facere nũc: er
go nüc fit. licet g ſit eterna volũtas:volitũ tamẽ eſt tꝑa
le. 4¶ Ad illud aug.dicendũ ꝙ voluntas dei dĩ dupłir
quo vult:⁊ hoc mõ intelligit ꝙ nõ variat᷑ tꝑibo,⁊ quod
vult ſcʒ ipᷣm volitnz qdð variat᷑:⁊ ideo nõ ſequit᷑ qð obij
citur. Sed ſi argueret᷑ vult aliquid eẽ nunc qð non ab
eterno voluit eẽ nũc:q̊ voluntas eſt mutabilis bene ſeꝗ
tur:ſᷣ ſimul et ſemel bene vult omia que vult ab eterno.
Vñ augꝰ.in libꝛo contfeſ.eadem dei voluntas nõ eſt ex
tra dei ſubam ſed ſimul et ſemel vult omnia que vult.⁊
ibi dicitur ſemel eternitatis quemadmoduz dicitur ſe⸗
mel genuit filiũ. ¶ Quod obijcit ꝙᷓ cauſe a ꝓrima ⁊ im⸗
mediata poſita ponit᷑ effectus.dicendũ ꝙ cauſa quedã
incompleta eſt et dependet ab effectu. ↄpletur enim in
effectu et habet dependentiã ad illum. et ideo de ipᷣa te⸗
net ꝙ poſita ipſa ponit᷑ effectus:ſed non eſt ita in cau⸗
ſa ↄpleta que nõ habet tependentiã ad effectũ. vt ĩ cau
ſis voluntarijs.quẽ poteſlate ſua hñt cobibere actum
ſuũ.vñ immediata cauſa nullo mõ dependens ab effe⸗
ctu añs erat m natuꝛã et ᷣm actum exiſtendi: quem⸗
admodũ eternitas tp̃s. Sʒ cauſa independens imme⸗
diata nõ eſt ancedens actũ ſᷣm actũ exiſtendi ̊ ſm na⸗
turam. 4 Ad aliud dicendũ. ꝙ nõ ſequit᷑ ꝙ cauſa pꝛo⸗
pꝛia poſita ponit᷑ effectus.ſicut pʒ in ſoleq eſt cauſa ꝓp⸗
pꝛia illnĩatonis.nõ tñ ſemꝑ illumiat:vt ſi ſubtrabatur
illumiabile. Silr diuina voluntas irꝛadiat ſuꝑ creatu⸗

ras vñ quod nõ irꝛadiat eſt:qꝛ nõ ſunt creature.⸗ Ad

aliud dicendũ.ꝙ volũtas dei dicit᷑ dupłr.ſcʒ voluntas
beneplaciti:et voluntas ſigni. ergo dicit᷑ idẽ eſt ðo
volente 2 deo actoꝛe.dicendum ꝙ ſumitur ibi volũtas
pꝓ voluntate ſigni que eſt impletio. ¶ Wd aliud dicen⸗
dum. ꝙ bec eſt duplex voluit ab eterno mundũ fieri:qꝛ
hec determĩatõ ab eterno:põt determĩare hoc verbum
voluit:et ſic vera.vel hoc verbuʒ ſieri: et ſic falſa.Sed
ſi querit᷑ q̃re ñ fuit mundus ab eterno.cũ voluntas ſit
cauſa ꝓxima ⁊ ſufficiens:⁊ ab eterno voluit mundum
fieri. Rñſio.ꝙ in intellectu creature ẽ ens ab alio ð ni
hilo.⁊ eſſe ens de nibilo:bʒ eſſe poſt nõ eſſe.vñ in intel
lectu creature eſt aliꝗd qð repugnat eternitati.⁊ ratio
eſt.qꝛ ſicut creatura nõ põt equari creatoꝛi in potentia
vel eſſentia: ſic nec in duratõne.eſſet aũt equalis in du
ratõne ſi eſſet eterna.et ſic in ſole ſunt duo actus.vnus
in ſe ꝗ eſt lucere:aliꝰin alio qui eſt illumĩare. et poſito
ſole nõ eſt intelligere ſine actu pᷣmo:ſed bene ſine alio.
ſic in deo ſunt actus eterni vt generaꝛe et huiuſmodi.
ſine quibo nõ eſt bhmõi bonitas ſumma.ſunt alij vt cre⸗
are et hmõi ſine quibo põt intelligi.

MWembrum tercium

DOnſequenter queritur. vtrum volunta⸗
tis diuine ſit cauſa vel ratio.Ad qð Nu⸗
guſtinus in libꝛo.lxxxiij.queſtionũ.Qui
gquerit quare voluit dominus munduʒz fa
cere:cauſam querit voluntatis xi. Omnis auteʒ cau⸗
ſa efficiens maioꝛ eſt illo quod efficitur.nil autem ma⸗
ins voluntate non ergo cauſa eius querenda eſt. Ex q̊
relinquitur.qꝙ voluntatis diuine non eſt cauſa.¶.q Ad
hoe fuerunt qui dixerunt ꝙ voluntatis diuine non eſt
cauſa efficiens ſeo finalis.Conitra.cauſa finalis alicu
ius melioꝛ eſt eo cuins eſt cauſa vel ratio:ſed nibil me/
lius eſt voluntate diuina: ergo voluntatis diuine non
eſt cauſa finalis. Quod indiſtincte concedendũ. Sʒ
queritur vtrum voluntatis diuine ſit aliqua ratio.Ad
quod ſic.ſnper illnd ephe.ij. poſitum voluntatis eius
glo. voluntas diuina ex ratione eſt:ergo voluntas diui
hia habet rationem nec eſt ſine ratione.4 Item cuz no⸗
Bolod ne A „d Jol. Q e 3) e r. mz
2 ½ „ ole Qc SSE aRd

— .
YaA

Sel.

) 7 —
—— 6 ca atn V. O e p oſſit E A4Le „

bilioꝛ: melioꝛ ſit volũtas cum rõne q; ſine rõne.qð aũt
nobilius eſt ſemꝑ eſt deo tribuendũ:eꝛgo volũtas dei hʒ
ratöõnem. Contra.ratio et volũtas idem ſicut dictum
eſt ſupᷣ.ratio ꝓhibuit.i.dinina volũtas:ergo diuina vo
luntas nõ eſt ex ratõne.¶ Item ratio ẽ finis. ſinis aũt ẽ
meliꝰqᷓ id quod ẽ ad finem:nihil aũt dimia volũtate me⸗
lius. Rñnſio m anſel. volũtas diuina ꝗprie nõ eſt ex
rõne:ne aliquid ſit ei ꝓgꝛiũ pᷣncipiũ.ſec pᷣter rõnem: ne
ratõnalis eſſe videat᷑.dicitur tñ hre ratõem: ſic ideʒ dic
habere ſeipᷣm. IJdem em̃ eſt volũtas ⁊ ratio. ſ̊ ſi dicatur
ratio aligꝗs finis extra:nullo modo bʒ ratõneʒ.¶ AVd il⸗
lud quod obijcit᷑.dicendũ ꝙ ratio dĩc diuinã voluntateʒ
ↄnotando reſpectũ ad creaturã.ꝙ ergo dr diuina volũ⸗
tas eſt ex rõne.nõ dr hoc qtum ad pᷣncipale ſignatuzʒ:ᷣ
q́tum ad ↄnotatũ.vñ ſenſus eſt:volũtas diuĩa eſt ex ra⸗
tione:id ẽ volitũ ẽ ex rõne.i.eſt ad bonitatem ſummam.

LNueſtio. xxxvj. de diffe

rentijs voluntatis diuine.

DOnſequenter que

ritur de differentijs volũtatis.que qui⸗
dem differentie non accipiunt᷑ ſm rem:

ſed ſᷣm denominatõneʒ. Queritur ergo

ce differentijs pꝛimo in generali.ſecũdo
in ſpecieli.

Nlembrum primum

Rimo querit᷑ q̃ ſint dr̃ie diuine volũtatis
Ad qð hug. in ſuis ſentẽtijs et lůbardus ĩ
ſuis. volũtas dr ꝓprie.q̃ in ipᷣo eſt ⁊ ip
ſins eſſentia. et dr volũtas bñplaciti de q̃
in pᷣs.om̃ia q̃cunq; voluit fecit:et.ix.Ro.volũtati eiꝰꝗs
reſiſtit.⁊.xij. Ro.vt/pbetis q̃ ſit volũtas dei bona bñpla
cieno ⁊ ꝑfecta.et hec nõ recipit multiplicitatẽ mutabi
litatẽ.ſicut dr.xlv.di.pᷣmi li.ſniaꝝ.Iteʒ dr volũtas im⸗
pꝛoprie liue figuralr.⁊ hoc mõ voluᷣtatis diuĩe ſig dicũt
