tia.⁊ ſic dẽ pr̃ pꝛicipiũ totiꝰdiuĩtatis.nõ qꝛ ſit pꝛicipiũ
eẽntie:ſᷣ ad dinas ꝑſonas.ad h̊ vt ſũt ĩꝑfecta dinitate.
Zd rõʒ vndecĩaʒ dðᷣm.qꝙ bic ẽ ↄmutatõ pᷣdicam̃ti.el
ſẽtia ẽ res.i.ꝑſona geneꝛãs:ꝗ eẽntia genẽat.qꝛ ↄmutat᷑
qd in qũo ſe bʒ vł in adaliqd.⸗! Ad rõʒ.xij. doᷣm ꝗy ge⸗
nerare generari ĩ dinis dicũt hĩtudies oꝛdis nateꝗ ẽ
pꝛĩcipiũ ad id qð ẽ de pꝛĩcipio.et iõ ſꝑ ponũt diſtĩctõʒ
rei ad rem:hoc ẽ pꝛincipij ad id qð de pꝛincipio.Quis
ergo ex parte eſſentie nulla poteſt eſſe diſtinctio.ideo
non poſſunt cõuenire eſſentie ſed perſonis eternis.ſed
actus qui eſt ex tempoꝛe ſcʒ creare non ponit diſtincti⸗
onem in creante:niſi dicatur diſtinctio ab ipſa re crea
ta.quia creare eſt pꝛoducere aliquid non de ſua ſub⸗
ſtantia.ſed in diuinis perſonis generans et genitum
non differunt in ſubſtantia: ideo de eſſentia non poteſi
dici generaẽ ſᷣ creare.quia nõ ponit ꝙ eſſentia diuina
ſit differens vel diſtinctio in diuerſis:ſicut ponet gene
rare generari circa ip̃aʒ. ¶ Ad. xiij. rõz doᷣm ꝙ ꝑſona
sidei habentem cẽntiam.et boc deſignat oꝛdinem on/

Dan⸗ N

ſoflied
dug d⸗
Ntrem.
inn eſt
hont, git
net pee
dpanen⸗
Meipioad
ret injn
ninno eſe
erboepo
et intano
erminatgr
63 dong
voaccept⸗
cocomnitz
docanſn
boeſigt
odiegtc
Kepit,rtie
onnitisnn
Um ane⸗
ntitan,
nlntoten
lvyryenn
ANeyna
Gitennr.
Naraſi⸗
ſtori.
e.
tentaan
lsaden
pio dinn
Abſolnte
eGeherm
Zigind
ideonocl
Aer die
ddins,
fiipen
adatt⸗
dp⸗
diuin
ſtpinct
1 dinie.
Genini
Pynunt
nghe
ltege
diſlichi
Quis
gio iceo
Diſinen⸗

Nueſtio

ginis qui eſt pꝛincipij. ad illud qd eſt de pꝛincipio vel
ecõuerſo.Oꝛdo aũt ille nõ cõgruit eẽntie:cũ ipᷣa ſit in
vltima abſolutõne.et ꝓpter hoc notõnales babitudies
que dicunt illum oꝛdinem. licet pꝛedicentur de ꝑſoĩs:
nõ tñ poteꝛũt de eẽntia pᷣdicaꝛi.tale aũtẽ generãs geni
tũ:ſpirãs ſpiratũet ideo nõ ſequit᷑ in tali pᷣdicatione
cõpoſita ꝙ fiat pᷣdicatio diuiſa ꝓ vtroq;:qꝛ ſolũ cõue⸗
nit rõne alterius.generare em̃ nihil aliud dicit ꝙᷓ natu
ram ſuam alij dare. generari po acciꝑe naturã ab alio
hoc nũꝙᷓ dicit᷑ de eẽntia ĩmo ſolũ de ꝑſona. AUo rõem
xiiij. dõm ꝙ eẽntia dicit᷑ ad ſe:generare et generari di⸗
cũtur ad aliqꝗd ſiue genitũ et ingenitũ.ſic ergo nõ ẽ ali
quo mõ veꝛe dicere ꝙ illð qdð dicit᷑ ad ſe dicatur ad ali
quid: vel ꝗ abſolutũ ſit relatinũ:ita nõ erit vere diceꝛe
ꝙ eſſentia ſit generãs vel genita.quare aũt de ſapiẽtia
et virtute pñt dici:cã dicta ẽ.q¶ Ad om̃es auctoꝛitates
que vidẽtur dicere ꝙ generare cõuenit eẽntie generał
eſt reſpõſio.ꝙ om̃es ille ſunt impꝛopꝛie locutões 2 em
phatice.i.expꝛeſſiue.Vñ exponende ſunt. In illis em̃
auctoꝛitatibo nõ ſignificat᷑ ꝙ generare ſit eſſentie vel
generari: ꝙuis dicat᷑ generas vel genita vel hmõi.ſed
ꝑꝓ boc expꝛimit᷑ ꝙ ille cuiꝰ eſt generaẽ ſit eẽntia dĩna ſic
eſt pr:et ſimilit ille cuiꝰ ẽ generari.Exponẽde ergo ſũt
boc mõ.natura generãs.i.ille ꝗ eſt geneꝛãs eſt natura
ita deitas nata. i.ille ꝗ eſt natus ẽ deitas. Scðᷣm ergo
figurã loquẽdi q̃ dicit᷑ emphaſis.i.expᷣſſio fiunt hmõi
locutões.ſiẽ et nos ꝓpter maioꝛẽ expᷣſſionẽ affectus vł
dignitatis dicimꝰ rogo excellẽtiã vram vel pr̃nitatem
vr̃am.et nõ ẽ plus dice:niſi vosꝗ pr̃ eſtis vel excellẽs.
ſic igit᷑ pʒ rñſio að quinq; auẽtes inductas.⸗:! Ad.xx.
rõem dom ꝙ hec ẽ cõcedẽda.diuĩa eſſentia nõ ẽ gignẽs
nec genita nec ꝓcedẽs ergo eſt res neq; gignẽs ⁊c̃.ſᷣ ſi
obijciat. AVlteriꝰ aliqua res:nõ ſequit᷑.nam hoc ꝙ di⸗
co aliq:trahit hoc ꝗ dico res ad ꝑſonã ꝗpꝛie:et ita nõ
eſt quaternariꝰ rerũ.i Aã cũ dico eẽntiã rem et ꝑſonaʒ
rem:nõ gemiat᷑ res rei.ſic cũ dico hõ ⁊ hic homo:eꝛgo
duo hoĩes nõ ſequit᷑. iõ dicẽdo eẽntiã rem:et tres peꝛ⸗
ſonas tres res:nõ ſequitun ergo q̃tuoꝛ res.qꝛ cõis qñ
eum ſingulari dicit᷑:nõ cõnumerat᷑ cũ illo.ſic nec diui
na eſſentia cũ ꝑſona cum dicit᷑ de eſſentia res neq; gi⸗
ens ⁊c.¶¶ Ad aliud dicendũ ꝙ nõ ſequit᷑ ꝙ quis eſ⸗
ſentia ſit res nõ gignẽs ⁊c.ꝙ nõ ſit res triũ ꝑſonarũ ſi
ue res que ſunt ꝑſone.et eſt hic mutatio pᷣdicamenti a
negatione ip̃ius relatõis ad negatõem ipiꝰ ꝑſone. Iñ
que vel qũo cõmutat᷑ in quis.ij Lon em ſequit᷑ qᷓuis re

latio ꝑſonalis remoueat᷑ ab eẽntia:q pterea ꝑſona.
iĩmo ipa eſſentia ẽ ꝑſona:et ꝑſone eentia.tñ relatõnee
pſonales nõ cõueniũt eẽntie. Ad aliud dicẽdũ.q nõ

ſequit᷑ qᷓuis gignẽs et genitũ referant᷑ ad res oꝑpoĩitas
gignẽs et nõ gignẽs q̃ dicũt oppoſiiũ ſᷣm cõditõʒ:re⸗
ferant᷑ ad res oppoſitas.ſᷣ ꝙ referũt᷑ ad oppoſitos mo⸗
dos. VUñ ibiẽ deceptõ:ex H̊ ꝙ abnegatõ modi putat᷑ eẽ
abnegatõ rei. et ẽ ſite ſi ꝗs argueret.hõ ñ ẽ genꝰ.⁊ aĩal
eſt genꝰ: ergo hõ nõ ẽ aĩal.Cũ em̃ dẽ aĩal ẽ genꝰ:refert
ad modũ dicẽdi ſiue intẽtõzʒ.q̃ qdẽ intẽtio nõ ↄueĩt hboĩ.
Fuis res cꝰ ẽ hec intẽtõ ↄueniat.Silr cũ dico generaẽ
geneꝛaꝛi: dico exiſiẽdi modos ip̃aꝝ ꝑſonaꝝ pr̃is ⁊ filij
ſiẽ dic ioh.da mal.quis ̊ iſte modꝰ neget᷑ de eẽntia:ñ
ſegt ꝙ ꝓpt h̊ neget᷑ res cmiꝰ ẽ ille modꝰ.i.pſona.¶d
aliud dom.; ſũmũ bonũ ſiue diĩna eẽntia pt᷑ ↄſiderari
duplr. vt ĩ ſe vel vt ĩ ꝑſona q̃ ñ hʒ eẽ ab alio.ſᷣm ꝙ ↄlſi⸗
derat᷑ i ſe: ſic ↄſiderat᷑ abſolute ⁊ abſq; rõne diffuſioĩs
qꝛ ſi ̊ mõ intelligat᷑ ĩ ea rõ diffuſioĩs:cõſeq̃ret᷑ ꝙ eſſet
difſfuſio ip̃iꝰ ſbe.ĩ infinitis ꝑſoĩs.et ꝙ nõ eẽt ſtatꝰĩ aliq̃ᷓ
ꝓptẽa maiĩfeſtũ ẽ ꝙ eẽntia m ſe ſiue ſũmũ bonũ ↄſide⸗
rat᷑ abſqʒ rõe diffuſioĩs ſui. Si vo ↄſiderat᷑ ĩ ꝑſona q̃ñ
hʒ eẽ ab alio vt in pre.ᷣm h̊ ẽ rõ diffuſioĩs ex ſũma boĩ
tate in pr̃e:ſiue er eẽntia in pr̃e ꝑ generatõʒ: et in filio
eũ pr̃e ꝑ ꝓceſſionẽ ſiẽ patebit.nõ ergo ex h̊ ſeꝗt᷑ ꝙ eſſen
tie attribu at᷑ generare vᷣ magis ip̃i ꝑſone pabẽti eſſen

„ℳ
xiij.
tiam. lieet ergo nõ ſit diffuſiuũ ſui vt in ſe cõſiderat ni
bilominꝰ eſt diffuſiuũ ꝓut ẽ in ꝑſona nõ ente ab alio.
¶ Ad aliud dicẽdũ.ꝙ plenitudo bonitatis eſt cã.i.rõ
generatõis q̃re pr generat.et h̊ ſᷣm ꝙ ip̃a bonitas itel⸗
ligit᷑ in patre.i.in ꝑſona.que ꝗdem e:et nõ ab alia.nõ
Fᷣm ꝙ ↄſiderat᷑ in ſe ſicut dictũ eſt.¶¶ Ad aliud dicẽdũ.
& bec eſt falſa:eſſentia eſt pꝛincipiũ generãdi.ſuſpoĩto
tñ hoc:ddᷣm ꝙ nõ ſequit᷑ pꝛimũ pꝛincipiũ agendi agit.
ergo pꝛimũ pꝛincipiu generãdi generat.qꝛ ꝙ dico gene
rare generari dicũt ad aliquid ſiue reſpectũ ꝑſone ad
ꝑſona. agere vo dicit reſpectũ cãe ad effectũ. Yd at qð
dicit reſpectũ cãe ad effectũ.cõuenit eſſentie et etiã tri
nitati ꝑſonaruzʒ: quia ſunt vna eſſentia: ita virtus:ita
oꝑatio. Ea vᷣo que dicũt reſpectũ ꝑſone ad ꝑſonã nul⸗
lo mõ cõueniũt eſſentie.ſicut patet ex dictis. qð patet
er rõne eius ꝙ eſt generare. Generare em̃ eſt naturam

qu babet ꝗs alij dare. Generari vo eſt naturã ab alio
acciꝑe.Si ergo nõ poteſt dici ꝙ natura hẽat naturam
vel accipiat:nullo mõ poteſt dici ꝙ eſſentia generet vel

generetur. BGenerat aũt cõuenienter perſona. et ꝓpꝛie
cum ſit res habens naturam: ei cõuenit naturam quã
habzʒ alij dare:ſicut perſone patris. vel naturã ab alio
accipere:ſicut perſone filij.
Articulus ſecundus
Onſequenter queritur cuiꝰ ꝑſone ſit ge⸗
nerare et c'generari. Queritur igit᷑ vtꝝ
filius poſſit generare vel ſpũſſanctus.et
V cum om̃is potẽtia que eſt ĩ patre ſit in fi
lio:in patre aũt eſt potẽtia genera ndi:ergo et in filio ⁊
in ſpũſcto ſimiliter.¶ Item pr generãs totã ſuã ſbam
⁊ virtutẽ trãſſundit in filiũ.qꝛ ſi retineret aligd de po⸗
tẽtia vlł vᷣtute qð ñ trãſfũdẽt i filiũ dinitꝰ eẽt filiꝰ reſpe
ctu pr̃is. Cũ ergo vᷣtus gignẽdi ſit ĩ ꝑpr̃e: vᷣtus gignẽdi
erit in filio.i.ſi vᷣtus qua generat ẽ in pre.vtꝰ q̃ genẽat
ẽĩ filio.¶ Itẽ generare eſt ſilłeʒ in nata ⁊ cõfoꝛmẽ de ſe
ꝓducere.ergo cũ filius deſe ꝓducat ſpmſanctũ ſilem ĩ
natura ⁊ cõfoꝛmẽ:qꝛ ꝑ om̃ia in natura ſiłes ſunt filiꝰ

et ſpũſſctuo.ſiẽ em̃ filius ẽ ens ab alio:ita ſpũſſctus eſt

ens ab alio.vñ quẽadmodũ dicit᷑ cõfoꝛmis pr̃i.qꝛ aliꝰ
ab eo ſicut a patre aliua.et ideo imago patris.ita ſpi⸗
rituſſctus cõſoꝛmis eſt filio.qꝛ ſicut filiꝰ eſt ab alio ita

ſpũſſctus ab alio et ita imago filij.quod dicit ioh.da⸗

malſ.ergo filius generat ſpmſanctũ.¶ Itẽ in pfecta ge,

neratõne naturali eſt potẽtia 'm duos mõs. Eſt enim
potẽtia generãdi actiua nõ ab alio in maſculo:et ẽ po⸗

tentia generãdi receptã et paſſiua ab alio ſic in femia.

boc eſt differẽtie expꝛeſſiꝰ.ꝙ eſt potitia p ucẽdi ex ſe ſi
fm

mile quã potentiã dicimꝰ generatõem 'ᷣm duos mõs.
ergo cũ ipᷣe ſpũs ꝓcedat ſiue ꝓducat᷑ a pr̃ehabẽte po⸗

tentiã ꝓducẽdi nõ ab alio:et ꝓducat᷑ a filio ſiue pꝛoce

dat vt habẽte potentiã ab alio:et ꝓducat᷑ ſimilis in na
tura de ſubſtatia pꝛis et ſilij. ergo generatur a patre 2
hilio. Item cum ꝓductio generatõis ꝑfecte ĩ natura
reſideat penes duo.ſicut patet in generatõne bumana
et aĩmaliũ ꝑfectoꝝ.pductio vᷣo generatõis imꝑfecte ſi

cut eſt plantarũ et aimaliũ imꝑfectoꝝ habeat pꝛinci⸗

piũ penes vnũ ſolũ.qð aũt ꝑfectõis eſi in generatõne.
deo eſi tribuendũ.ergo rectius dicetur generatio ꝓdu
ctio ſpũſſcti a pr̃e et filio:cuiꝰ oꝛigo reſidet penes duo
ꝙᷓ ꝓductio filij a pre cuiꝰ oꝛigo reſidet penes vnũ ſolũ
ergo ſpirituſſancti pꝛopꝛie potius eſt generari qᷓ filij.
Contra.cuius non eſt actus:nec potentia. Naʒ ſiẽ
dicit philoſophus.cuius eſt potentia:eius eſt actus:
cum ergo generare ſit actus potentie generandi.ergo
vbi non erit generare:nec potentia generandi erit.cuʒ
ergo filij non ſit generare:ſupponamus hoc:ergo eius
non erit potentia generandi.¶ Item in ꝑpetuis nõ diſ
fert eſſe et poſſe.ergo cuius non erit generare:eius nã
erit potentia generandi.ſed filij nõ eſt generare: ergo

Grswo , pledn Hoe
”

nec potentia generandi. Item eſſe patrem nõ eſt eſſe
quid ſᷣ eẽ adaliquid.ſicut dicit᷑ in ſentẽtijs. vij. di. j. c.
ergo ſimiliter potentia generãdi nõ erit potẽtia que ſit
quid:ſed adaliꝗd. Si ergo ꝑ banc refert pater ſolꝰad
filiũ m ꝙ dici? actiue.relinquit filij nõ erit potẽtia
generãdi. ¶ Item ſi filij ſit generare: pari rõne et geni⸗
ti a filio erit generare.et ita erit decurſus generatoig
eterne in infinitũ.vel erit ſtare in pꝛimo. relinquit᷑ igr
ꝙ ip̃ius filij geniti nõ erit generare. ¶ YIem ſi filius ge
neraret filiũ.ille filius eẽt nepos dei patris. et nõ eet
ſumma germaitas int filiũ illũ et p̃em. Maioꝛ em̃ cõ
ueniẽtia eſt inter pr̃em et filiũ:q int pr̃em et nepotem
ergo nõ eẽt ſumma cõuenientia iĩ diuinis.qð ẽ incõue
niens. relinquit᷑ igit᷑ ꝙ filij nõ eſt generare. eadẽ rõne
nec ſpũſſcti. Item pꝛincipalis modꝰ exeũdi vel ꝓducẽ
di ẽ generatõ int oẽs ꝓducẽdi mõs.ſi i ᷓ pꝛicipaliꝰ pꝛo⸗
ducat᷑ aligs ab alio.accipiẽs ab illo ſubſtãtiã ſuam et
virtutem ꝓducẽdi aliam ꝙ ille qui pꝛoducitur ab alio
accipiens ſubſtãtiam ſuam et nõ virtutem excipiens
ex ſe pꝛoducendi alium. ergo pꝛimus modus debet di⸗
ci generatio:nõ ſecũdus.eꝛgo cum modus pꝛoducendi
quo pꝛoducitur filius ſit talis et nõ modus quo ꝓdu⸗
citur ſpiritus: relinquitur ꝙ generare erit filij et non
ſpirituſſancti. Et ſimiliter ſup oſtenſum eſt. ꝙq genera⸗
re nõ ſit filij nec ſpirituſſancti.relinquit᷑ igit᷑ ꝙ genera
re eſt ꝓpꝛiũ patris.Ex his igitur patet cuius perſone
ſit generare et cuiꝰ generari. Reſpondendum igit᷑
ad obiecta. Ad pꝛimũ dicendum ꝙ cum dico potentiã
generandi.hoc ꝙ dico generandi:poteſt eſſe gerũdiuũ
verbi ꝑſonalis: vel verbi imꝑſonalis.ſcdᷣm ꝙ eſt gerũ⸗
diuum verbi ꝑſonalis:ſenſus eſt potentia generandi.
id eſt potentia vt generet.et hoc modo potentia gene⸗
randi non eſt in filio ſed in ſolo patre. Si vo ſit gerũ⸗

diuum verbi imꝑſonalis:ſenſus eſt potentia generan⸗

di.id eſt potentia qua aliquis generat.i.pater:qꝛ eadẽ
eſt potentia in patre et in filio.in patre ad hoc vt gene
ret: in filio ad hoc vt generetur:nõ tamen ex hoc ſequi
tur ꝙ filius generat:ſed ex hoc ſequitur ꝙ aliquis ge⸗
nerat.4 Ad aliud dicendum ꝙ reſlat dicere potentiaʒ
aliquam et virtutem:et dicere potentiam et virtutem
adaliquid.dicentum ergo ꝙ quecunq; potentia ſine
virtus eſt in patre. eſt in filio.quia in patre eſt potẽtia
ad hoc ꝙ generet in filio eſt potentia eadeʒ ſed ad boc
vt generet᷑. Si ergo arguit᷑.quecũq; virtus eſt in patꝛe
eſt in filio:ſed in patre eſt ad hoc vt generet: ergo ⁊ in
filio commutatio eſt pꝛedicamenti. cõmutatur em̃ ꝗd
in aliqiid.⁊ eſt ſimilis argumẽtatõ. Quicqd vult iſte
vult pater.ſed iſte vult ducere vxoꝛem:ergo et pĩ eius
vult ducere vxoꝛem. Qam cum dicitur quicaꝗd.ſuppoiĩ⸗
tur ſubſtãtia voluntatis.cuʒ vᷣo dicit᷑ vult ducẽ vxoꝛẽ
dicit᷑ volũtas adaliquid.¶¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ q;uis
ſpirituſſerus extat ſimilis in natura filio.et etiam cõ⸗
foꝛmis in hoc ꝙ ens ab alio ſicut filius.tamen nõ pꝛo⸗
cedit ſᷣm pꝛincipalẽ modũ ꝓcedendi.ideo eius ñ erit
generari.quia ei non cõuenit ꝓduci ſᷣm pꝛincipalem
modũ pꝛoducẽdi.Conſtãs em ẽ.qꝛ in naturis rerũ pꝛi
cipalis modꝰ ꝓductõis ẽ generatõ. Pꝛeterea conſtãs
ẽ.qꝙ ſi aligs ꝓducat᷑ ab alio.ita ꝙ accipiot ab eo vᷣtutẽ
pꝛoducẽdi ex ſe aliũ q̃lis ẽ ꝓductio filij a pr̃e:et pꝛinci
palius ꝓducit᷑ ꝙᷓ ille ꝗ pꝛoducet᷑ ab eodẽ et nõ reciꝑet
vtutẽ q̃ ꝓducẽt de ſe aliñ.q̃lis eſt ꝓductõ ſpũſſcti ſiue
ꝓceſſio. Relinꝗt᷑ igit᷑ ꝙᷓ ꝓductõ filij a pr̃e dʒ dici gene
ratio et nõ ꝓductõ ſpũſſcti·¶¶ Ad aliud doᷣm ꝙ ĩ gene
rõe nat᷑ali potẽtia duplex rg rit᷑.actĩa et paſſiua. actia
in maſculo. paſſiua ĩ femia.⁊ ꝙ potẽtia generatõis re
ſideat penes duo. Dicẽdũ ꝙ h̊ ipfectõis ẽ:et ideo ñ eſt
gener atõi dĩne tribuẽdũ.iQAã ↄſiãs ẽꝙ ſi ĩ vno illoꝝ ſi
ue ĩ maſculo ſiue in femĩa vniret᷑ virtꝰ duoꝝ. ita ꝙ to⸗
tum poſſet maſculus ſine femina et femina ſine maſcu

loꝛ:perſfectioꝛ eſſet virtus.om̃is em̃ virtus vnita:perſe/

ctioꝛ eſt ſeip̃a multiplicata.in generatione ergo eteꝛna

2o., Nrass, „ b., oo⅜vJ „
Pon gJnant e „, „ο e

debet poni pꝛincipium penes vnũ ſolum. pꝛeterea nee
ipᷣius ſpirituſſancti ſunt duo pꝛincipia pater et filius
vel due virtutes ex quibus pꝛoducatur ſicut eſt in ge⸗
neratione humana.immo duo pater et filius per vnã
et eandem virtutem ſunt pꝛincipium ſpiritulſancti.
4l Ad aliud quod obijcitur. ꝙ imperfecta generatio in
natura habet pꝛincipium penes vnum. dicendum ꝙ;
q̃uis habeat pꝛincipium vnum intrinſecum:tamẽ ſunt
multa extrinſeca.ſicut patet in generatione plantarũ.
quia non ſolum ſufficit virtus intrinſeca:immo requi
runtur pꝛincipia extrinſeca humoꝛ et caloꝛ.humoꝛ ve⸗
lut pꝛincipium materiale et paſſiuum: caloꝛ velut pꝛin
cipium foꝛmale et actiuum. Ad alias rationes que
obijciuntur ex alia parte.quibus oſtenditur ꝙ filius
non babet potentiam generandi.que vno modo falſa
eſt: vt patet er dictis.reſpondendum eſt pꝛimo ad illð
quod obijcitur cuius eſt potentia eius eſt actus. etc⸗
non eſt actus:eiꝰ nion eſt potentia.dicendum q intelli
gitur de veris actibus.generare aũt in deo nõ eſt pꝛo⸗
pꝛie agere nec generari pati vel fieri:quia pati et fieri
nõ cadunt in deo.pꝛeterea pꝛopꝛie loquẽdo dicunt mo
tum qui non cadit in deo. Ael dicendum.qꝙ cum dicit

eius eſt potentia cuius eſt actus. intelligenduim ẽeiuſ
dem et non alterius eẽntie vel nature.nec tamẽ opoꝛtzʒ

qð ſi potentia ſit eẽntie vel nature:ꝙ et actus.immo
poteſt eẽ actus ꝑſone ha bentis illam naturami.pᷣbigra
tia.etiaʒ in bomie poſſe generare eſt nature.tamẽ actꝰ
generãdi nõ eſt nature ſed ꝑſone habẽtis naturam. et
ſic hec cuiꝰ eſt potentia eius eſt actus:per ſe loquendo

falſa ẽ. cum in creatis nõ ſit idem ꝑſona et natura.Et

ſi obijcitur ꝙ in filio oino idem eſt perſona qð natura
igitur ſi filij eſt potentia eiuſdem eſt actus:et ita ſi po⸗
tentia generandi et actus.dicendum ꝙ non opoꝛtet.qꝛ
eius nõ eſi potentia vt generet:ſed vt qua generat᷑ im⸗
ꝑſonalit᷑ vt ſup dictũ eſlt. Ad maioꝛem aut intelligẽ
tiam notandum. ꝙ actus ſiue actio dicit᷑ dupliciteꝛ. eſt
em̃ actio quã efficit vt illuĩare eſt actio ſolis. et ẽ actio
qua agit ſicut lucere eſt actio ſolis.pꝛima actio in deo
eſt reſpectu creature.ſecunda actio eſt eẽntie vel ꝑſone
reſpectu ſui vel alterius nõ reſpectu creature. ſed hec
actio eſt dupler. abſoluta: vt intelligere. vel diligere:

vł relata ſiue potius relatio:ſicut generare vel ſpirare
et hec actio dicta relatio:eſt cõcomitãs diffuſioneʒ eẽ
que eſt ꝑ modum duplicem. Eſt em̃ diffuſio per modũ
generatõis.quẽadmodum emanatio intelligentie eſt

a mente.et diffuſio ꝑ modum ſpiratõis: quẽadmoduʒ
ꝓceſſio amoꝛis ab intelligentia et mente.pꝛimum mo⸗

dum diffuſioĩs ↄcomitãt᷑ be relatões generãs ⁊ geĩtꝰ

ſiue genẽare et generari q̃ dicũt relatões ꝑ modũ act?
ſcðᷣ m modũ ↄcomitãt᷑ ſpirare et ſpirari.dm q̊.q; actꝰ
ſiue actõ dicta ſᷣm pꝛimũ modũ et ſcðᷣm: vicʒ ꝙ actio
cei dẽ actõ quã efficit vł actõ quã agit: ↄueniũt eentie.
actões ðᷣo qᷓ dicũt᷑ rlatões ſiue exiſtẽtie mõi cõcoitãtes
actões etnas vt ſic loqᷓmur nõ ↄuemiũt eẽntie.⁊ rõ hꝰ
ẽ dr̃ia qꝛ ip̃a ẽ ad ſe ⁊ n adaliqꝗd.vñ cũ iſta dicat ſolũ re
latõz et adaliqd.nõ pñt ↄueire eẽntie:ſed zueniũt ipis
ꝑſonis. ¶ Ad illð do qdð obr̃ ſcðᷣo ꝙ ĩpꝑpetuis ñ difleꝛt
eẽ ⁊ poſſe.dðm ꝙ ſic dz ĩtelligi
nec ↄſeqꝗt᷑ eẽ actũ ad potẽtiã: ita et nec ↄſeꝗt᷑ genẽare po
tẽtiã generdi imo coetna ẽ. ¶ Að alið dðõm ꝙ ñ ſegt.
eẽ pꝛeʒ nẽ eẽ qꝗd:g̊ potẽtia geneꝛãdi ñ ẽ aliq potẽtia Cũ
eĩ dico potẽtia geneꝛãdi:duo dico.potẽni:⁊ rſpectum
ipiꝰ potẽtie.ꝙ dico potẽtiã:dico ꝗd.ſᷣ̊ ꝙ dico reſpectũ

otutuũ potẽtie ad generãdũ:ñ dicoꝗd ſed adaliqd. Alia

po obiecta cõcedimus.

—

Nlembrũ quartum

Onſeq̃ni q̃rit᷑ de generatõe etna de q ſic
OQuerit᷑ igit᷑ an ſit de aliqͥ an de nibilo.2
ſi de aliquo. vtrũ de ſubſiatia pr̃is · ⁊ ſi ð
ſubſtãtia pr̃is:vtrũ de tota.

Qin.) 2 pen 9) c) „

AL. n ſN S

Prprrn , g) peſt Ser.

S=
R

ꝙ ſiłẽ potẽtia cũ ipo eẽ

ͤrani
Etbabi
peñp⸗
ſeectug
ueſe
topre
ichen
Grlire
gene⸗
ohtma
ialral
ougne.
crnit
Agcignen
ſiabag
odech
oie
ireſiin
Nonho
is⸗⸗
nlletn
ſCne
octi
Ciupon⸗
dn
Ryerud
Xnibio
noͤhyp
nio ghn
lib nohn
pnafnu⸗
Diæ
ſuonpfe
ſchkei

umicten
Ihota

Aptktnerte

guſte
Usantde

tciott

„

Rligtfi

(zmane

Ufine
Pfßelbck
ligno
aligvo
ſiniſtin
ſtrſin
fietfin
ſwesn
ſieeſpit
le
lbn⸗
ſiucii

uſban

Ai

ſodoflln
moedſ
etns e
ngiut
nl⸗
Patietn
Nomen⸗
Pſandit
nniet
anichen
drbinr
unnin
Nunn
elohend⸗
Munmn
gömzun
ktinſr
Arn
mniin
fielid
Mainc
digrin
toind
elgone
adber
dlgere:

lſpirune
ionez e c

“

moci
Pnnec
Aammodr;
nnunnen
36 19e,
notüoet
tehn
3, n⸗
teäne.
täts
ro

Nuneſtio
Articuluspꝛimus

Opꝛimũ obijcit᷑ hoc mõ.om̃e qð nõ ẽ de ali
quo:nõ eſt de nihilo.ſᷣ ipᷣe filius eſt a patre
genitus. nõ de aliquo: ergo ð nibilo. at᷑
nõ de aliq̊ ꝓbat᷑.qꝛ nõ de materia:qꝛ hoc ꝙ dico de: di
cit babitudiem materie vel oꝛiginis.ſᷣ neutrũ pt᷑ dici.
nõ em̃ pt᷑ dici ꝙ ſit a pr̃e de aliqͥ.i.de aliqua materia.
nec etia ꝗ ſit a pr̃e e aliquo vt oꝛigie:nã tũc ſequeret᷑
walia eike oꝛigo filij qᷓ pr.aliter em eſſet nugatio cum
dicit᷑ a pr̃e ⁊ de pr̃e:cũ eadẽ hĩtudo ſignificet᷑ vtrobiq;
Itẽ cũ dico aliqꝗd eſſe de nihilo.aut eſt abnegatio ge⸗
neraliter vt abneget᷑ materia et oꝛigo:aut eſt abnegatõ
materie. Si pꝛio mõ hoc ꝙ dico de nihilo. abneget ge⸗
neralit materiã et oꝛigiem:ergo pater eſt de nibilo:qꝛ
nõ eſt de aliqua materia.nec etiã de oꝛigine: qꝛ nõ ha⸗
bet oꝛiginẽ.ſi ſcdᷣo mõ vt abneget᷑ materia tm:ergo fili
us eſt de nihilo qꝛ nõ eſt de aliqua materia. Contra.
aug.cõtra mari.nõ de aliqua materia nec de nihilo eſt
filius ̊ de quo eſt genitus. Itẽ by l.xij.de tri · vnige⸗
tus teus cũ ex manẽte natus ẽ:nõ eſt natus ex nihilo.
mReſpõſio.cũ dicit᷑ aliꝗd eſſe de nihilo tria notant᷑.
ꝑ pᷣpoſitõem de notat᷑ rõ pꝛincipij ſicut inicij. ꝑ hoc ꝙ
dico nihilo:notatur abnegatõ materie ꝑ cõꝑatõem pᷣ⸗
poſitõis ad caſuale.vt hoc ꝙ dico de nibililo ponatur
ſimul:notat᷑ mutabilitas.Fᷣm ꝙ dicit ioh.damaſ.quo⸗
rũ eſſe a uerſiõe incipit:hec verſioni ſubiecta ſunt.Cũ
em̃ dico aliꝗd eẽ de nibilo.dico ꝙ habʒ eſſe poſt nõ eẽ:
et ita pꝛincipiũ ſiue iniciũ. Pꝛeterea.ſi eſt de nihilo:
nõ eſt de materia.pꝛeterea ſi habet eſſe de nihilo: nece
eſt vertibile. In rebo igit᷑ factis de materia nõ eſt dicẽ
de nibilo:qꝛ nõ pẽ ibi abnegari materia. Item in pr̃e ꝗ
nõ hʒ pꝛicipiũ.qꝛ ẽ nõ ab alio:nõ pt᷑ dici de nihilo: qᷓ;
uis abneget᷑ materia. Item ĩ filio non pꝑt᷑ de nihilo ꝙ;⸗
uis nõ habeat materiã et habeat pꝛicipiũ:qꝛ nõ habet
pꝛincipiũ mutabile.nec etiã habʒ iniciũ.i.eſſe poſt nõ
eſſe.¶¶ Dicendũ ergo ad obiecta.ad pꝛimũ ꝙ nõ pt᷑ dici
filius a pre de aliquo:materialit᷑ verũ ẽ ſed oꝛiginalit

nõ eſt verũ.aliꝗd em̃ dicit᷑ a pr̃e de aliqͥ duobo modis.

De aliquo qð eſt ipᷣe:vel de aliquo qð non eſt ip̃e. De

aliquo ſunt qð nõ eſt ip̃e:ſicẽ que ſunt de materia.de ali
quo vᷣo qð eſt ipe:ſicut ſunt filius et ſpũſſctus. Ad ſe

cũdũ at᷑ patet ſolutõ.qꝛ nõ ſequit᷑ qᷓuis ſit abnegatio
materie et oꝛiginis de patre ꝙ; ſit e nibilo: ꝓpter terci
um lcʒ mutabilitatem que ibi intelligitur.

Aticulus ſecunaus

Onſeq̃nter querit᷑. Suppoſito ꝙ ſit de aliq̊ᷓ
vtrũ ſit filiꝰ de ſubſtãtia pr̃is genitꝰ Ad qð
ſic obijcit᷑. Quia dic Anſhel. nec intellectꝰ
eapit nec natura ꝑmittit illũ ꝗ de alio ẽ:eſſe illũ ð quo

eſt. Si ergo filiꝰ eſſet de ſubſtatia pr̃is:ſeqᷣret᷑ ꝙ nõ eẽt

eentia ſiue ſubſtatia. IJtem cũ dicit᷑ filiꝰ de ſubſtatia
pris aut de pre.aut ſumit᷑ materialit᷑:aut oꝛiginaliter

aut oꝛdialiter. Materialit vt cutellus de ferro. Oꝛigi

nalit vt filius ð pre.oꝛdialit vt de mane fit meridies:
q;ꝛ pꝰ mane fit meridies.Si nõ pr᷑ dici filius de eſſen

tia pr̃is materialiter vł oꝛigialiter.qꝛ ex hoc ſequeret᷑

ꝙ ipa ſubſtãtia eẽt oꝛigo filij et ita generaret.nec oꝛdi⸗
nalit᷑:qꝛ nõ ẽ pꝛioꝛ eẽntia filio.ꝗᷓ no erit filiꝰ de ſba pa⸗
tris aliquo mõ.¶ Itẽ de:eſt p̃poſitõ.oẽs at᷑ ppoſitões

ſũt traſitiue.oĩs at᷑ trãſitõ ponit diuerſitatẽ. Si &̊ filiꝰ

eẽt de ſba pr̃is:ſeq̃ret᷑ ꝙ eẽt diuerſitas ſbe vel eſſentie

pr̃is et filij.et ꝙ etiã nõ eẽt filiꝰ eẽntia.Si & nõ ẽ diueꝛ

ſitas: nõẽ de ſpa. I/tẽ om̃e qð recipit aliqð totũ: iã

nõ recipit de illo.ꝗᷓ cũ ipe filiꝰ ſit ia tota ſba:nõ ẽ de

ſᷣa. Cõtra. generare ẽ de ſua ſba ſitem pducere. ſi

Sfiliꝰ nõ ẽ de ſba.nõ ẽ geitꝰ. religt igit᷑ ꝙ eſt ipe de ba

pris cũ iße ſit genitꝰ. ¶ Iẽ aug: ð.maxi.v.li.aut ð ali
qua ſha natꝰ ẽ dei filiꝰ:aut de nulla.ſi te nulla:ᷣ ð ni⸗

xlij.

bilo.qð vos iq nõ dicitis. Si po aliqua.nec tñ de pꝛis
ſba:nõ ẽ vere filiꝰ. Si vo de pr̃is ſha.nnius eiuſdemq;

ſubſtãtie ſunt pr̃ et filiꝰ.¶¶ IZvẽ idẽ in eodem.nõ videtis
ꝙ neceſſariũ ſit vt ꝗ nõ eſt ex nibilo:nec ex aliq̃ re ſed
ex deo:niſi ex dei ſba eẽ nõ poſſit. Rñſio.ſᷣm qͥſdam
de:duplicẽ impoꝛtat habitudies.cũ dicit᷑ cultellꝰ ð fer
ro.vnã habitudiem cõueniẽtie ſiue indiſtictõis: aliam
pꝛicipij ad illo qð ẽ de illo.Cũ em̃ dicit᷑ cultellꝰ ẽ ð fer
ro:notat᷑ ꝙ ferrũ ſit pꝛicipiũ materiale cultelli.et etiaʒ
ferrũ habeat natura indiſtinctã a natura cultelli. O=⸗
tũ ad pꝛimꝗ habitudiem dẽ filius de patre:qᷓtũ ad ſe⸗
cundã dicit᷑ filius de eẽntia.qꝛ hʒ eſſe indiſtictũ ipᷣa eẽn
tia cũ filio.i¶ Sed ↄ hoc obijcit.eadẽ eſt ſubſtãtia pr̃is
et filij et ſpũſſancti.ergo ſi filius ꝓpter indiſtictõeʒ quã
habet cum eſſentia patris dicit᷑ de ſubſtãtia pr̃is:ergo
ſim ilit᷑ ꝓpter indiſtinctõem quã habet filius ad eẽntiã
ſpũſſancti dicetur de ſubſtãtia ſpũſſ.ſed hoc eſt falſuʒ:
relinquitur igit᷑ ꝙ nõ erit dicere filiũ de ſubſtãtia pr̃is
Apter habitudiem indiſtinctõis ſiue cõuenientie.pꝛo⸗
pterea dicẽdũ.q de:aliqũ ſumitur materialiter vt cul⸗
tellus de ferro.aliqñũ oꝛiginalit vt filius de patre.ali⸗
quãdo oꝛdinaliter vt de nocte ſit dies. Aliqũ vᷣo ſub⸗

ſtã tialiter ſicut dicit᷑ ſilius eſſe de ſubſtãtia patris:nõ

qꝛ de ꝑte: ſed quia tota eſt in toto.ꝗ⸗ Ad pꝛimum ergo
qð obijcit᷑ dicẽdũ ꝙ autoꝛitas Anſhetł.ĩtelligit cũ acci
pitur de oꝛiginalit:et nõ cum accipit᷑ ſubſtãtialit᷑ vł et

materialit᷑.vñ ipᷣe dicit:ꝙ nec intellectꝰ capit nec natu

ra ꝑmittit ipᷣm ꝗ d alio eſt:eſſe illum de quo eſt.nõ di
cit eſſe id de quo eſt ſed illũ.vñ ſignificat differẽtiã per

ſone ad ꝑſonam qua habet oꝛiginẽ. 4l! AUd ſecũdũ iam

patet reſpõſio.qꝛ hoc ꝙ dico de:nõ ſemꝑ accipit᷑ mate
rialiter.oꝛiginalit vel oꝛdĩaliter:ĩmo qnqʒ ſubſtãtiali
ter ſicut dictũ eſt.¶ Ad terciũ dicẽdũ.qꝙ cũ dico de ſba
pris duo dico vicʒ eẽntiã:et dico etiã cuiꝰ lit qꝛ pr̃is.
dðm ꝙ ꝙ hec pᷣpoſitio de: nõ dicit trãſitõzʒ rõe eẽntie q̃ᷓ
eſt eadẽ ĩ filio.bᷣ trãſitõem rõe illiꝰ cuiꝰ ẽ eẽntia.ſcʒ ꝑſo
ne pris.q qdẽ Pr nõ eſt filius.¶ AUd quartũ dicẽdũ vᷣm
ꝙ pꝛiꝰ.ꝙ vbi hec pᷣpoſitio de:accipit᷑ materialit᷑.dicit
habitudiem ꝑtis ſubſtãtie nõ totalitatẽ. vbi vᷣo hec di
ctio de:accipit᷑ ſubſtãtialit.nõ dicit habitudiem ꝑtis
ſubſtãtie.ĩmo totius.ita vt verũ ſit dicere eſſe de ſbᷣſtã
tia et eſſe ſubſtãtiã.⸗. Ad vltimũ obiectũ ↄtra rõem po
ſitãdðm ẽ ꝙ cũ dicit᷑ filiꝰ genitus de ſubſtãtia patris
duplex notat᷑ habitudo.indiſhictõis eẽntie q̃ ẽ in patre
a filio:et habitudo oꝛigis ipᷣius pr̃is cuiꝰeſt eſſentia re
ſpectu filij. ꝓpterea nõ pr dici filius de ſubſtãtia ſpũſſ.
ꝓter habitudiem indiſtinctõis eſſentie ſpũſſancti a fi

lio:quia habitudo oꝛiginis ipᷣius ſpirituſſancti cuius

eſt eſſe entia. non poteſt eſſe reſpectu filij.

Mlembrũ quintum
Onſeqnter qu de eterna generati⸗
one quomõ ſit.Et pꝛimo vtrũ ſit volũta
ria vel neceſſaria. Secũdo vtrũ ſit ſemꝑ
in fieri vel in facto eſſe. Lercio cũ multi
modi generatõis ſint.quis modꝰ ei attribui debeat.

Articulus pꝛunus

D pꝛimũ obijcit᷑ ſic. Oꝛoſius ad aug.volũ⸗

tate genuit pr filiũ vel nccitate. Reſpõdet

aug.nec voluntate genuit filiũ nec nccitate
qꝛ nccitas ĩ eo nõ ẽ᷑:pᷣire ſapiam volũtas nõ pt. Con⸗
tra dĩc phᷣus q; oĩa q fiũt:fiut vel a ꝓpoſito vel a nat᷑a
et ꝓpoſitũ appellit volũtatẽ:natazʒ vo nccitatẽ.ĩmedia
te & ſe hñt volũtas ⁊ nccitas circa entia.Si ꝗ̊ pater ge

nuit filũ: vel neceſſitate genuit vel volũtate. Item ſi ñ

genuit filiũ volũtate:̊ inuolũtarie.Sed dicit ioh.da⸗
maſ.ꝙ inuolũtaꝛin eſt qð ꝑ ignoꝛantiam vel violentiã
fit.voluntarium em̃ exigit ꝙ ſit pꝛincipium ſufficiens
in nobis:et ꝙ ſit noticia eius qð debet fieri. Vnde qð

HERXe Gοα ν

fit ꝑ violẽtiã nõ utarium. Simpliciter oᷣ ita utas cõ ſapientiã i niͤ
Sramisneiknoararmnnie g imne dnntut bitert eſ valutas coſeruendt lapjentia iam babiti nine
ã nõ qꝛ ibi eſt ignoꝛãtia eius olũtas addiſcendi ſapientiã: pᷣcedit ſapientiã. volũ⸗ ſcote
qð debet fieri.ſi ergo pater genuit filiũ inuolũtarie:er tas vo cõſeruandi:conſequitur. nec poteſt pꝛeire do i
go genuit violent᷑ vel ignoꝛãter.ſed nullũ hoꝝ cadit in teo aũt nõ eſt voluntas reſpectu fapiens habite b ung⸗
cxo:ergo relingꝗtur ꝙ volũtarie genuit.⸗¶ Item imme⸗ T: ſed cõſeruãde iam habitam. et ideo bene dicit au 6 ni
diate ſe habent circa entia neceſſariũ et cõtingẽs.ſi er in deo pꝛeire ſapientiam voluntas nõ poteſt.Ad . Vin
Go nõ genuit cõtingenter:ergo genuit neceſſario: ergo tum et vltimum dicendum ꝙ eſt voluntas finis * li Rnl
neceſſitate genuit. 4 Yem obijcitur de hoc quod dicit citer: et eſt voluntas eoꝛum que ſunt ad finem. volun . un
aug. ſapientiam pꝛeire volũtas nõ poteſt. Cõtra.ang. tas finis eſt cum volo aliquid pꝛopter ſe:voluntas eo⸗ ⸗
ix.de trini.ꝑtum mentis pꝛecedit appetitus quidã quo rum que ſunt ad finem eſi cum volo aliquid pꝛopter lu
ad io quod noſſe volumꝰ qrẽdo et ĩueniẽdo naſcit᷑ pꝛo aliud. Yloluntas ergo finis nõ ẽ ad oppoſita:ſed volun ſius
Ies ipa noticia.ergo volũtas pᷣcedit ſapiam.qð pʒ etiã tas eoꝛum que ſunt ad finem.ſicut patet volũtas finis 8
qꝛ anteꝙ addiſcã volo addiſcere.¶ Item querit᷑ an hec eſt voluntas beatitudis. hec autem voluntas non po⸗ ſlei
duo ſeſe ↄpatiant᷑ volũtas et neceſſitas.vt pater genu⸗ teſt eſſe ad oꝑoſitum.i Lemo enim vult miſeriam e . nnins
it filiũ volũtate et nccitate vel volũtarie et neceſſario. poſitai beatitudini:nec poteſi velle. In alijs vo ne ſun⸗
et videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ neceſſitas dicit pꝛĩcipiũ determĩatuʒ ſunt cum beatitudine.ſicut loqui comedere ambulare iage
od alterũ.ita ꝙ alio mõ ſe br̃e nõ poteſi:ſed voluntas et huiuſmodi eſt voluntas ad vtrunq; opoſituʒ. et boe *
eſt pꝛincipiũ ad vtrulibet oppoſitoꝝ. ergo ſe nõ ↄpatiũ intelligitu mo onmiam ell aeng ga ge fin,
. et opoſitoꝝ. ergo ſe nõ ↄpatiũ intelligitur ante actum:nõ cum iam eſt in actu.qꝛ tůũc Seebub
tur i vno volũtas et nccĩtas.qꝛ ſeſe nõ ↄpatiũt᷑ pꝛicipi⸗ nõ poteſt ſe habere ad opoſita.cõpatiũt᷑ ergo ſe volun intn
um determĩatũ 2 indetermiatũ.ergo ſi pr̃ genuit filiũ tas et neceſſitas cum dicitur volũtas reſpectu funs:⁊2 ſtunne
volũtate no genuit nccitate.vel ſi genuit nccitate:non cum dicitur volũtas reſpectu eoꝝ que ſunt ad finem: inhen
genuit volũtate. Reſpõſio ad pꝛimũ doᷣm.ꝙ ꝓoli⸗ cum iam ſunt in actu. ſm hoc ergo eſt voluntas in ſuo fnnung
thet naka ſine nrc 0 nu dom. ꝙ e lm hoc ergo eſt voluntas in ſuo ſiun
ata liue nccitas ⁊ volitas ſe hñt imediate circa complemento et non ſe habens ad oppoſita.ſᷣm vo ꝙ ſiuc⸗
facta vel ea q ft.qꝛ oĩm ꝗᷓ fiſt aut pꝛicipiũ ẽ nata: et non eſt in ſuo cõplemento:ſe babet ad oppoſita. in deo ſetard
ſic nccitas. aut ꝓpoſitũ: 2 ſic volũtas.̊ nõ ſe hñt ad ea ergo vbi eſt voluntas in ſuo cõplemẽto nõ eſt dicere ꝙ fndif
4 nõ fiũt. vñ p̃cedit diuiſio. Rerũ qᷓqã ſũt q fiſt:q̃dã q ſit volũtas ad oxpoſita:quis oppoſita ſubiecta volũta⸗ urſzſi
nõ fiũt. q nõ fiũt ſunt eterna.q ᷣo fiũt:aut fiũt ꝓpoĩto ti eius.vt te eſſe te nõ eſſe.ſimul ergo ſunt in deo volun iindn
aut nato.iſõ igr̃ hʒ locũ ĩ efna generatõe illa diuiſio tas et neceſſitas.id eſi immutabilitas. ndet
SS ni volſtae dieit dupkr. Eſt em̃ volũ
as abſoluta et ſimplicit: et ẽ volũtas com ꝑata ⁊ cõdi . ſuun
tõnalis. volütas compꝑata ſiue citbͤnalic:a ñ vo⸗ Articulus ſecundus . n
lumꝰ aliqd ſimplicit b̊ ſubditõe.qua remota nolumꝰ OSnſequẽter querit᷑ vtrũ generatio et᷑na ufn
illud. et ̊ cõtingit duptr. pt᷑ em ↄditõ illa eẽ trahẽs: vt ſem ꝑ ſit in fieri vł in facto eẽ.Et ĩ fieꝛi
cũ aliqs ꝗꝓpter magnũu lucrũ vellet peccare qð ſimplici ſic videt᷑. Cũ generatõ ſilij a pr̃e ſit velut
ter nollet. vel pt eſſe impellẽs:vt cũ aligs ꝓpter moꝛtẽ ſplẽdoꝛis a luce.ad heb.j.Qui cũ ſit ſplẽ
mgecs peccaret qͥ remoto nõ peccaẽt.⁊ ita volũtas cõ dꝛ glie et figura ſbe eiꝰ.ſ̊ generatõ ſplẽdoꝛis a luce ſꝑ
alis E duplex. trabẽs vicz et impellẽs. Ytẽ volu⸗ ẽ in fieri:ergo genẽatõ filij a patre ſemꝑ ẽ ĩ fieri. Itẽ ,
abloluta et ſimpler ẽ triplex. pcedẽs.accedẽs. cõ oꝛigenes ſaluatoꝛ nr̃ ſpledoꝛ ẽ claritatis. Quotiẽs at agen
farnad ovaes opns inceptũ.accedẽs oꝑi iam ĩcepto oꝛtum ſuerit lumẽ ex quo ſplendoꝛ oꝛitur: totiens oꝛit᷑ mmapen
5 P . op ↄcomitas vo in oꝑe. Accedẽs ꝗ̊ volũtas ſplendoꝛ claritatis. Sic ergo ſaluatoꝛ noſter ſemꝑ oꝛi⸗ etngn
eegen siciit oditões tꝑales: ſ ↄcomitãs non.dom tur. VUñn ꝓuerb. viij. Ante om̃es colles generat me nõ lrſie
ßatate nnef konale ne gen it pr̃ filiũ nec etiã vo⸗ vt quidam male legut generauit. Contra. aug. in li. alſmir
us voluit geneigerfteset n aaccteg:⸗ nec pꝛi lxxxiij.q.melius eſiſempꝑ natus qᷓ qui ſemꝑ naſcitur. nignen
ret acceſſit.nec etiã eũ aliq cã ex terioꝛ trarſ e. ipule Kn nen 5 atngenii aureſt 2 n rſen. en
vt generaret filiũ pᷣ genuit volũtate abſoluta ↄcoimtã⸗ ren nan eneint ann gen wab macld nr nute
te vrſit ſeſo nolutote. genme filia i wola dconmta per igitur natus. eterna igitur generatio intelligitur lte
ſiätzoccitatat. genn 7 i. volutas generatõʒ vt in facto eſſe ſeu completo:vt non fiat vis in hoc ꝙ di ſneaceſa
Diclkem ſet C. ¶¶ Vo tciũ dm.qꝙ nccĩtas di multiplr co facto. Item nõ poſſumus dicere ſemꝑ naſcitur ne eddli
. cit em em m rõʒ cãe materialis nccitas idigẽ⸗ im ꝑfectum videatur.ac vo vt eternus deſignari vale⸗ volüta
õ u Dul ceit frẽm ſuũ nccĩtatẽ bre 25. at et perfectus:ſemper dicamus eſt natus. quatenus meno⸗
. 9 roʒ ce efficiẽtis nccĩtas coactõiſ. Eſt et natus ad perfectionem pertineat:et ſemper ad eter⸗ duono⸗
nueoaet⸗ duplex. ĩducẽs 2 ñ ſufficiẽs rſiẽ al iqñ cogitur nitatem. ¶¶ Item queꝛitur quod iſtoꝛum verius dicitur Oertus
ſinataangetn Pʒ lrolürdte cõditõnali. ⁊ ẽ coactio ſemper naſcitur: ant ſemper natus.et cuʒ verbum pꝛe ſcnten
i 4 no e li. ar. h ĩ rebo nate vt ĩ actõibo violẽtis ſentis tempoꝛis ratione pꝛeſentialitatis conueniat cũ Uubetin
pm. Et h̊ mõ dic aug. ꝗꝙ nccitas ĩ xeo nõ ẽ. Itẽ dicik eternitate.quod non pꝛeteritum:melius et verius ex⸗ imaten,
nccitas m rõʒ cae foꝛmal. vno mõ nccĩtas ĩeuitabili⸗ pꝛimitur eterna generatio cum dicitur ſemper naſci⸗ ſoeg
tatis m ꝙ dẽ in ps. de necitatibo meis erue me. Alio tur q; cum dicitur ſemper natus.¶ Item debet ne con nſ
mo neccitas imutabilitatis. et ſic dicũt᷑ ncc̃ia qͥꝝ pᷣitas cedi cum verbo futuri tempoꝛis vt dicatur ſemper na⸗ D
n0 mutabilis vł ↄtingẽs. Itẽ dẽ necĩtas ĩ rõne cãe fi⸗ ſcetur.pꝛobat᷑ ꝙ non.quia ſicut dicit Auguſtinus ſu⸗ mnhe
nalis. et hoc duplicit.reſpectu finis:⁊ h̊ mõ dicit᷑ luc. per illud p. Ego hodie genui te in eternitate.nec pꝛe/ ia
mönainccn n e reſpectu eoꝝ qᷓ ſunt ad finẽ. et h teritum quicqᷓ eſt quaſi eſſe deſierit.nec futurum qua⸗ ſgratze
ine ae nccia vtilia ⁊ erpediẽtia. Sʒ erpediẽtia dicũ ſi nondum ſit:ſed pꝛeſens tm̃.ergo locutiones de pꝛete ef
ven eſgaia Rein lm ꝙ Aath. xvij ncce ẽ xt rito et futuro ſunt falſe.ergo falſe ſunt iſte ſemper na⸗ wͤten
ven ic cndala. Ettilia dicũt᷑ ipa bona qꝗᷓ apperiꝰ ꝓpt ſi⸗ tus eſt ſemper naſcetur. Contra.eum hoc ſᷣm vnum Nong 1
icẽ dr phił.j. xmanere ĩ carne neceſſariũ ꝓpt frẽs. modum concedatur ſemper natus eſt que eſt de pꝛete giiſe⸗
ũ ergo querit᷑ vtrũ genuerit filiũ nccitate.ddðm ꝙ ñ rito:ergo magis debet iſia concedi ſemper naſcetur. D gi
necitate indigẽtie vel creatõis vel erpediẽtie vel vtilita qꝛ pᷣteritũ ſeceſſit in nõ ens.futurũ at᷑ aliqñ erit.̊ ma⸗ 4 ud
tis vel etiã ineuita bilitatis:ſᷣ nccĩtate imutabilitatis. gis ſe hʒ futurũ ad ens qᷓ; p̃ᷣteritũ.q̊ magis ↄuenit dici hunci
Ad quartũ dᷣm.ꝙ volũtas vno mõ pcedit ſapiẽti ꝙ̈ nat? Rñli önẽĩ rſi
linme volũtas vno mõ pᷣcedit ſapiẽtiaʒ naſcet᷑ ᷓ; natꝰ eſt. Rñſio dõᷣm ꝙ etna generatõ ñẽ ĩ n
