eẽntie et ᷣtutis actꝰ. ꝓpter boc em dr ſimplex:qꝛ ĩ eo
ideʒ eſſentia qð virtꝰ.et virtꝰað actus:et eſſentia quod
actus.4 Ad aliud dm.ꝙ equalitas in his inferioꝛib⸗
eſt inter diuerſa eſſentialr.nam in iſtis inferioꝛibo di/
nerſitatẽ ſuppoſitoꝝ ſeqtur diuerſitas eſſentie in ſuppo
ſitis.nõ ſic eſt in diuis vbi diuerſitatẽ ſupoſitoꝝ ↄco⸗/
mitatur idemptitas eſſentie. ꝓpter ꝙ in diuis nhon ẽ po
nere diuerſitatẽ ſ̊ diſtinctõeʒ ſicut dic am bꝛo.Elñ eq̃li
tas in diuĩs ꝑpſonis nõ requirit diueꝛſitatẽ ̊ diſtinctio
nem.diſtinctio em̃ nõ tollit enitatẽ ſiue idemptitatẽ vñ
licet in diuinis ſit ſumma idemptitas quia illam cõco⸗
mitatur diſtinctio hmõi idemptitas nõ tollit equalita⸗
tem. ¶ Uo terciũ dicenduzʒ. ꝙ equalitas in creatis duo
impoꝛtat.ſcʒ ↄmenſuratõeʒ pᷣmo:et pᷣuatõneʒ exceſſus
er ↄſequenti.Dicit igit᷑ equalitas in diuinis nõ ↄmen
ſuratõneʒ pꝛie loquendo led priuatõeʒ exceſſus. Vnð
dicitur filius equalis patri quia nec excedit nec exce⸗
dituꝛ. hoc aũt nõ repugnat immenſitati. nec ideo dicẽ⸗
dum ꝓꝙ equalitas in diuĩs dicit puꝛam puatiõneʒ:ſᷣ cũ
priuatõne exceſſus dicit vnitatem ſapientie vᷣtutis du⸗
ratõnis.et vlr oĩm eoꝝ que de deo dicunt᷑ eſſentialiter
Eel põt aliter diciiꝙ ſic lux pᷣma rõne ſue immenlſita⸗
tis ẽ incõpᷣhenſibilis a vᷣtute finita:nihilominue eſt cõ
pᷣbenſibiilis ſibi rõne ſue vᷣtutis infinite.Silr licet pat᷑
us ſit imenſus et ꝓpter h̊ nibil eſt ↄdituʒ illi ↄmenſu⸗
rabile.tñ deus filiꝰꝗ ſimiliter ẽ immenſus ẽ illi ↄmen⸗
ſurabilis.cum em̃ dr ꝙ infinito nihilẽ omenſurabile.
h veꝛũ eſt/ ꝓut h̊ qʒð dico nihil diſtribuit p finitis: vxex
eſt em ꝙ nibil finitum eſt ↄmenſurabile infinito. Ao
aliud dõm.ꝙ idemptitas eẽntie non eſt pma rõ eq̃lita
tis nec diſtinctõ ꝓprietatũ:ſᷣ hec duo ſił.magis em̃ de⸗
pendet rõ eq̃litatis ab idemptitate ſiue vnitate q; a di
ſtinctõne.vnitas em directe cadit in rõne equalitatis.
diſtinctõ oblique.Equalitas em̃ in diuinis ꝓprieẽ vni
tas ſubalis diſtinctoꝝ.¶ Ad hoc qdð obijcitur.ꝙ ꝓprie
tas nihil addit eẽntie.dicendũ ꝙ hoc verũ eſt ſ̃m eſſe 2
ſubſtantiã:addit tñ qtum ad modum dicendi et intel⸗
ligendi.licet em̃ idem ſit eſſentia in patre quod pater⸗
nitas et eſſentia in filio quod filiatio:tamen rõne mo⸗
di dicendi harum ꝓprietatum que ſunt paternitas 2 fi
liatio diuerſi ſunt modi dicendi eſſentie ipſius patris

et filij quibo pater et filius diſtinguunt᷑ ꝑſonaliter qui

ſunt idem ſubſtantialiter. Ratio igit᷑ equalitatis ↄcer⸗

nit iſla duo: vnitatem eſſentialem et diſtinctõnem ꝑſo⸗/
nalem. Cuʒ igit᷑ dĩ ꝙ quando aliquid oꝛitur ex duobo

ita ꝗ ex neutro illoꝛum neceſſe eſt ꝙ vnum illoꝛum ali⸗

quiq addat alteri:dicendum eſt ꝙ verum eſt ᷣm reʒ vel
ſm modum dicendi. additio autem q;'tum ad modum

dicendi non tollit in aliquo ſimplicitatem rei.

H ſP 2 Pnt Deee .ſ a
„ UuaA ps ſt Hun .

* /

Membrun ſecũdum

Ecundo querit᷑ vtrum filius ſit equalis
patri.qð ſic videt᷑ per aucteʒ in ſimbolo

athanaſij.equalis patri ᷣm diuinitatem

Item cñ ratio equalitatis ſit indiſferẽ⸗
tia diſtinctoꝝ q indria eſt in eẽntialibo.cum filiꝰ ĩ nul⸗
lo eſſentiali differat a patre:relinꝗtur ꝙ ſit equalis pa
tri. Contra.pater ẽ maioꝛ filio.maioꝛ autẽ dicit ex⸗
ceſſum in quãtitate:equale aũt pᷣuat exceſſum. & ſi pat
eſt maioꝛ filio:filius non eſt equalis patri.q Si dicat
maioꝛ impoꝛtat pᷣncipalitatem auẽtatis cũ dicit᷑ pa
ter maioꝛ filio nõ exceſſum potentie vel ſapiẽtie vel hu⸗
iuſmodi. Contra.auẽtas oꝛdinata atteſtat᷑ ptati: ̊ ma
ioꝛ auẽtas maioꝛ ptati.&̊ ſi pater maioꝛ eſt filio auẽte:
eſt maioꝛ ptᷣate:ergo nõ eſt illi equalis.⸗ IOtem filiꝰha
bet a patre ꝙ ẽ 1 ꝙ oꝑat᷑.ꝓpter qð dicit dam.qꝙ pater
eſt cauſa filij:quia igit᷑ filius eſt cauſa hoc habet a pre
Vñ dr pᷣncipiũ de pᷣncipio.in via igr reſolutõis pr ẽ p⸗
mũ pᷣncipiũ.qꝛ oẽ pncipiũ ab ipᷣo⁊ ipſuʒ a nullo:ſed in
cãis cãtis vlibo ſemꝑ dico illa que eſt pꝛioꝛ eſt maioꝛis
vᷣtutis ⁊ influentie ꝓpter qð dicit ph̊ᷣs ꝙ om̃is cauſa pp⸗
maria plus eſt influens ſuꝑ cauſatũ q; cauſa ſecũdaꝛia
a ſimili videt᷑ de cauſa pᷣma ſiue principijs increatis.
¶sItem ↄuenientia oꝛdinis in cauſatis hoc reꝗrit. vt ſe
cundaria tam mioꝛis ſit pᷣtutis ⁊ influentie. igr̃ cuʒ in
diuĩs ſit oꝛdo ↄuenientiſſimꝰ⁊ ꝑfectiſſimꝰ:pꝛincipiũ ſi⸗
ue cauſa a qͥ alia ſiue aliud pꝛincipiũ ⁊ qð a nullo.ma⸗
ioꝛis erit vᷣtutis.et ita principiũ qð eſt de principio:nõ
erit equale pꝛincipio qð non eſt ce pꝛincipio:&̊ nec filiꝰ
patri. ¶ Item potentia generandi eſt potentia aliqua
7 atteſtat᷑ potentie.hac aũt potentia circũſcripta ꝑ in⸗
tellectũ nõ ꝓpter hoc dicet᷑ pateꝛ minoꝛis potentie qᷓ fi⸗
lius:igit᷑ ipſa exiſtente in patre:pater eſt maioꝛis potẽ⸗/
tie q; filius. Rñ.filius eſt equalis patri.in nullo mi
noꝛ ipſo neq; ſᷣm potentiã neq; ſᷣm ſapientiã: ſed ꝑ om
nia equalio. Ao illud qð obijcit᷑.ꝙ pater ẽ maioꝛ.di⸗
cendũ ꝙ illa maioꝛitas non dicit exceſſum potentie vel
ſapie vel bonitatis vel alicuiꝰpmõi.ſ̊ ſolum pꝛincipa⸗
litatem auẽtis.¶ Ad illud qð obijcit᷑.q; auẽ tas atteſta
tur potentie.dððm ꝙ auẽtis ꝓprie atteſtatuꝛ dignitati.
Dignitas aũt qñq; attendit᷑ penes maioꝛitatẽ.ſ.poten
tie vel ſapie vel hmõi: quandoq; pᷣo penes pꝛincipalita

tem ſiue pꝛioꝛitatẽ. Vñ ꝑſone ſenioꝛes dignioꝛes dicun

tur et magis reuerẽde. ꝓpter qð dicit᷑ leui.xix.coꝛã ca⸗
no capite ↄſurge.pꝛioꝛitati aũt in creaturis rñdet oꝛdo
in diuis.dõm eſt igit᷑:ꝙ auẽtas in diuinis nõ atte ſtat
potẽtie ̊ dignitati:ſ.pꝛioꝛitatis ſᷣm oꝛdinẽ nature.Añ
ſicut nõ ſeqꝗtur pr̃ eſt filio poꝛ Fᷣm oꝛdinẽ nature. q̊ filiꝰ
nõ eſt illi eqᷣlis:ita nõ ſeꝗtur pr eſt maioꝛ filio & filius
nõ eſt illi eqᷣlis.4¶ Ad aliud dom ꝙ nõ eſt ſic in deſcẽſu
cauſaꝝ in creaturis:⁊ in oꝛdine pᷣncipioꝝ in diuĩs.de⸗
ſcenſus em̃ cauſaꝝ cauſataꝝ eſt m maioꝛẽ et minoꝛeʒ
diſtantiã a cã pꝛima.pter qð ſᷣm ꝙ magis deſcendũt:
minꝰcoicant vᷣtuteʒ pᷣme cauſe.nõ ſic ẽ in diuĩs licʒ ibi
ſit oꝛdo nature.ſunt eĩ oĩno ideʒ ſᷣm ſubam. vñ in illis
nõ põt eſſe dr̃ia vᷣtutis vel potentie.¶ Ad aliud dom.
ꝙ ſiẽ in cauſis cauſatis reqrit᷑ ↄueniẽtia oꝛdimis dr̃aʒ
in vᷣtute ſiue potẽtia.ſic ↄueniẽtia oꝛdis in diuĩs reꝗrit
idẽptitatẽ in vᷣtute ſiue potẽtia.emanatõ em̃ diuinaruʒ
ꝑſonaꝝ penes quã eſt oꝛdo nature:eſt ſ̃m oiĩmodaʒ in⸗
dr̃iam eẽntie ſiue potẽtie vel vᷣtutis.qꝛ ibi ẽ oĩno idem
eẽntia qð potentia vel virtꝰ.ĩ cauſis aũt cauſatis ẽ de⸗
ſcenſus ſm ſubaꝝ diſtantiã et dr̃iam ſiue diſſimilitudi
nem maioꝛẽ a pꝛimo.q¶:! Ad aliud dm. ꝙ circũſcripta
potentia qua pr̃ generat.qꝛ nõ eſt alia potentia qua ge
nerat ꝙ; que eſt ipe:ſeqtur ipᷣm nulliꝰ eſſe potentie ĩmo
7 nõ eſſe vnde hmõi circumſcri
tris nullam eſſe.

ptio ponit potentiaʒ pa

Membꝛum tercium

Ercio querit᷑ vtrũ ſpũſſctus ſit eqᷣlis pr̃i
aut filio?qð videt᷑ cũ tote tres ꝑſone coe⸗
terne ſibi ſunt et coeq̃les. Cont᷑. dare ſe
totũ ſine ſui diminutõne ẽ ſumme poten⸗
tie.hoc at᷑ põt pr.hoc põt filiꝰ:nõ aũt ſpũſſcts.nec ĩ ali
quo excedit potentia ſpũſſcti potentiã pr̃is vel filij:igit᷑
eſt mĩoꝛis potẽtie qᷓᷓ alius illoꝝ.cũ em nõ põt boc qð il
li poſſunt qð eſt marie et ſumme potẽtie. nec põt aliꝗd
aliud qð ipᷣi nõ pñt:videt᷑ qð ſit potẽtie mioꝛis. IJteʒ
ſi ſcia patris extendẽt ſe vel extendere poſſet ad alia cꝰ
cũq; geneꝛis ſiue genẽis ſube ſiue q̃litatis ſiue rlatiõis
ad qð nõ ſe extenderet vel extendẽ poſſet ſcia filij:poſſet
dici ſcia patris maioꝛ ſcia filij.hoc aũt mõ oñdit rich.
cæ ſcꝛo victo.ꝙ idem ẽ ſcĩa qð eſſentia in deoo. eo modo
ſi potentia pr̃is vel filij poſſit aliꝗd cuiuſcunq; generis
vel ſube vel eq̃litatis vel quãtitatis vel relatõnis quod
nõ poſſit ſpũſſcts:ꝙ maioꝛ ẽ potentia patris vel filij q;
ſpũſſct̃i.igitur cuiuſcunq; generis ponat᷑ generatio vel
ſpiratio exquo pr̃ põt generare et ſpirare:ſiliꝰ aũt ſpi⸗
rare tm̃:ſpũſſets aũt no põt.maioꝛis eſt potẽtie pat ꝙᷓ
filius:et vterq; q; ſpũſſct᷑s.¶] IStem eq̃litas in diuis at⸗
tendit᷑ penes indr̃iam ſiue equalitatẽ potẽtie ſapie bo
nitatis:q̊ ſi ſpũſſcẽs bonitas mĩioꝛ eſt bonitate patris ⁊
filij: nõ eſt uli eqlio. Oꝛ: minoꝛ ſit videt᷑: qꝛ bonũ ẽ ſui

diffuſiuũ.hec ẽ ꝑ ſe vera:ergo diffuſio vere et ꝑ ſe atte

ſtat᷑ bonitati.ꝙ̊ maioꝛ maioꝛi et maria maxĩe:⁊ ſumma
ſumme.]̊ᷣ pater ⁊ filioſumme diffundũt ſe:ſpũſſctus vo
nõ:igit᷑ coĩcat cũ illis bonitatẽ ſuã &̊ maioꝛis ẽ bonita⸗
tis:nõ igr eſt illis eqtis. Rñ.qꝙ ſpũſſcts eqlis eſt pr̃i
7 filio ſicut dĩic Rich.de ſcto licto.illa ſumma tnitas
ↄſtat in vnitate ſube.certe vna eadẽqʒ ſuba nõ eſt maiꝰ
aliqd vel minꝰ deteriuſve ſeipſa.Silr yſið.in li.de or⸗
dine cretaꝝ.ſpũſſcts oipotens ẽ. cui pᷣteꝛ h̊ ꝙ ſpuſſcts ẽ
totũ cõe ẽ pr̃is ⁊ filij.¶ Ad hoc qð pꝛimo obijcit᷑.dicen⸗
dum ꝙ dare ſe totũ ſine ſui diminutõe eſt ſumme potẽ/
tie.qᷓ quidẽ potẽtia ſic eſt pr̃is et filij ita ⁊ ſpũſſcti.ſicut
eadẽ eſt potẽtia filij q̃ potuit generari qᷓ eſt in pr̃e q̃ po⸗
tuit generare.ſic determĩatũ ẽ.j.ſen.vij.di.ſic eadem ẽ

potẽtia ſpũſſcti q̃ põt dari ⁊ ſpirari.q pr̃is ⁊ filij qͥ pnt

dare.i.ſpirare.⁊ põt addi huic.q.illud qð dic augꝰ. in
li.ↄ maximinũ.qꝗ aſſerebat preʒ maioꝛẽ filio:qꝛ iſte pt
generaꝛe ille nõ. Abſit inꝗt vt iõ ſit potẽtioꝛ filio pat:
qꝛ creatoꝛẽ genuit pr̃ filiꝰnõ genuit creatoꝛẽ.neq; eĩ nõ
potuit:h̊ nõ oꝑtuit.i.nõ ex impotẽtia fecit:ſᷣ qꝛ nõ aue⸗
niebat ei.ſiłr põt dici in ꝓpoſito.Si vo querit᷑ vtrũ ar
tata ſiue ligata ẽ potẽtia ꝓducendi in ꝑſona ſpũſſcti ꝓ⸗
pter hoc ꝙ nõ pt᷑ erire in actũ ꝓducendi ꝑſonã:ſic pt in
pr̃e ⁊ filio.dðim ꝙ nõ:ĩmo ex ſumma pꝑfectõe ipſiꝰ potẽ
tie ẽ.qꝛ nõ pt exire in actũ hmõi ꝗa nõ ↄgrueret.h atĩ
nõ ſit ↄgruuʒ:hĩtum ẽ ĩ tractatu de nũero ꝑſonaxꝝ· Sic
em̃ dic anp.in monol.q pt᷑ qð ſibi nõ ꝓdeſt ⁊ nõ dʒ: tan
tomagis aduerſitas ⁊ ꝑuerſitas pñt in illũ.q & ſic pt:
nõ potẽtia pt᷑:ſ impotẽter.¶ Ad aliud dᷣm.ꝙ nõ ẽ ſile
cæ ſcia ⁊ potẽtia.qꝛ res cuiuſcũq; pᷣdicamẽti ſiue ſube
ſiue qᷓntitatis ſiue adaligꝗd:ẽ ꝓprie ſubm ſcie q̃ſi in qð ?
motꝰcognitie ꝓut ẽ ad ſcienduʒ.nõ ſicẽ de potẽtia cuiꝰ
motꝰnõ ẽ ĩ adaliqꝗd ſ̊ ex ↄñti ad motũ oꝑatie ſiue potẽ⸗
tie qᷓ ẽ oꝑatĩa derelinꝗtur. Elñ nõ ſcire ꝙ ẽ adaliqd eſt
igrantie:nõ poſſe at᷑ nõ ẽ impotẽtie.¶ Ad terciũ dom.
ꝙ nõ eſt ſilłe de potẽtia ꝓducẽdi ſiłe ꝓut eſt ꝑſone crea⸗
teet increate.qꝛ vis illa q̃ eſt ad coĩcandũ eẽntiã in cre⸗
aturis:eſt ꝓgpter defectũ quẽdam qꝗ eſt in creatura q̃ ap.
petit ꝑpetuari ſimplr.et ex ſe nõ põt: ꝓpterea data eſt
virtꝰ pductia ſiue generatia vt ꝑpetuet ſe ĩ alio qð i ſe
nõ pt.E igr ꝑſona creata ñ pt ꝓducẽ ſibi ſileʒ ĩpoten
tia ẽ. impotẽtia eĩiẽ ⁊ defectꝰ:ꝙ nec ĩ ſe nec ĩ alio ꝑt᷑ ꝑpe
tuare ſuum eſſe:ſed ꝙ diuĩa eſſentia potẽtia nõ pt ꝓdu⸗
cere ꝑſonã in ꝑſona qᷓ eſt ſpũſſcts nõ eſt impotẽtie ſᷣ po⸗
tentie.ſic em dĩc augꝰ.potẽter non poteſt deus malum

oficut PNWzaze

*

(Ca Por ſ. rr “ ſg 4

Dar v n pd a er ſoαven

ſanghgnme
dlgcnon
drielfſiᷓ
Ceneratoe
erſilnaun
potiteeſet⸗
8 in dinisen
ene ſapien
tate patnis
r bonüeeſt
fentpſeaee
Pienſumm
eſptſcenei⸗
bigelonin
Belokpn
Unnatnins
Anöct nab
Ginlidon
boſüͤſchi
umnepos
jſpäſcin n
ſtinpfeiſ
dile eneni
orfliait
Snirengen
flogept
n flo det:
oenegzaͤn
baende
Uent gnin
naſpüſi⸗
ſondtſifin
be ipſed
Veret Ai
glonar
71
gtſig⸗
ng iſte
ilſurſte
eſi nt⸗
Nenacu

rſue ob

achigtck
gcüüdenn
Noregen
nünnt
amrz⸗
vndun
aloti
ii ſen
gig⸗

B o S fßr/
on. N&R ſihn * Sr 9
„98 dyle ſt F.

S 9

Queſtio

facere:ſimiliter dicendum eſt potenter non poteſt ſpũſ⸗
ſctẽs ꝑſonam ꝓducere.qꝛ ſcʒ non ↄueniret. Vñ ſient vo
luntas q̃ nõ põt velle incõueniẽs aliqð:nõ ꝗꝓpter h̊ dici
tur minꝰſuba i̊ magis:ſic potentia q nõ põt incõneni⸗
ens.nõ eſt extra h̊ minoꝛ ſ̊ maioꝛ.nõ eſt igit᷑ ex in potẽ⸗
tia aliqua ſiue ex defectu aliqͥ potentie.ꝙ ſpũſſcẽs non
põt ꝓducere ꝑſons:ſᷣ potius ex ꝑfectõne potentie⁊ no⸗
bilirate. Ad vltimũ dicendũ.ꝙ bonitas ſpũſſcti ẽ ſũ⸗
me ſui diffuſiua:lʒ ñ in ꝑſona ſpũſſcti.ꝗa oĩno eſt eadẽ

bonitas qᷓ̃ eſt pris et filij et ſpũſſcti. Eadem em̃ boitas

eſt qua pater ſumme diffundit ſe generando filium:et
pater et filiꝰſpirando ſpm̃ſanctũ:et illa que diffuſa eſt
in ſpũſancto.vnde Rich.de ſcto victo.Quicqꝗd bonita
tis quicꝗd ꝑfectõnis quicꝗd britudinis habet pr̃.cuiꝰ
eſt ſolũ dare:in ea plenitudine poſſidet ⁊ ille cuiꝰeſt ꝓ⸗
pꝛiũ accepiſſe.Nota tñ ꝙ duplex ẽ diffuſio.ꝑſonalis q̃
vna ꝑſona diffundit ſe in ꝓceſſione alterius.⁊ q́;tnʒ ad

boc nõ diffundit ſe ſpũſſets ſiue bonitas ꝓut eſt in per⸗

ſona ſpũſſancti.qa nõ ↄgrueret vt tactũ eſt.Alia ẽ eſſen
tialis ſcʒ ipſiꝰeẽntie ⁊ hec eſt ſumma.⁊ q;tum ad h̊ dif⸗
fundit ſe ſpũſſcts ſiue bonitas ſpũſſcti.hec vᷣo diffuſio
eſt in coicatione bonitatis diuine creaturis.hec auteʒ
diffuſio nõ eſt ſumma nec ↄueniret eſſe ſumma.vt eĩ di⸗
cit Rich.de ſcto victo. vbi plenitudo totius bonitatis
eſt:ibi et ſumma caritas deeſſe nõ põt.ſummã certe ca
ritatem erga ꝑſonã hre non poſſet.inoꝛdinata em̃ cari
tas eſſet ſi ſumme diligeret qð ſumme diligendũ nõ eſ⸗
ſet: ſi coĩcatio bonitatis eſi maioꝛ et minoꝛ pᷣm caꝛita
tem maioꝛem ⁊ minoꝛẽ:patet ꝙ bonitatis diuĩe nõ eſt
ſumma diffuſio in coĩcatõne ſui creature.nec reqꝗrit ſũ⸗
ma bonitas ſummã diffuſionem. nec pter hoc dicitu⸗
diuina bonitas ſumma.quia ſumme ſe diffundit:v qa
qtumcũq; ↄgruit diffundit ſe ſine ſui diminutione.l⸗
la aũt ↄſideratio phi qua œterminat.ſi ſimpłr ad ſim
pliciter et maius ad maiꝰet maxie ad maxime: attendi
tur in rebo ↄditis quadã pꝛopoꝛtõne eſſentiali oꝛdina⸗

tis.
Membrũ quartũ
Vlarto querit᷑. vtrũ vna ꝑſona ſit equał
duabo vel ißi trinitati.qð ſic videt᷑.j.ſen
tentiaꝝ.xix.di.dr pater non eſt maioꝛ fi⸗
lio nec pater vel filius maioꝛ ſpũſcto.nec
maius aliqꝗd due ꝑſone ſunt ſimul q; vna:nec tres ma⸗
gis aliqd ꝙ due.¶ Cont. ꝑs in nullo genere ꝑtis eſt eqᷓ
lis toti:h̊ vna ꝑſona ẽ pars trinitatis.qð videt᷑ leui.v.
decimã ꝑtem ephy.glo.pars in trinitate ẽ xp̃c.⁊ cõſtat
ꝓ logtur de xpᷣo inqtum ẽ perſona:qnõ eſt equalis ip
ſi trinitati. ¶ Item ſi virtꝰeqᷣlis eẽt triũ ꝑſonaꝝ creata
ruʒ vel etiã ſi eſſet enadem ſuppoſito hoc ꝑ impoſſibile:
virtꝰvniꝰnõ poſſet tantũ quantũ virtꝰduaꝝ.nec eẽt eti
am equalis vᷣtuti duaxꝝ.ſilr videt᷑ de virtute pſonarnʒ
increatarum. 4 Item eqlitas in diuĩs attendit᷑ penes
idemptitatẽ ⁊ diſtinctõeʒ.ſi em̃ nulla eẽt in diuĩs diſti
ctio:nõ eſſet eq̃litas:ſᷣ habitu reſpecto ad diſtinctõnem
nõẽ᷑ vna ꝑſona eq̃lis dnabo: ſicut nec vnitas dualitati
ſimiliter nec vna erit eq̃lis duabus habito reſpectu ad
idemptitatẽ. Rñ. ꝙ ſumma eqlitas ẽ in diuinis ꝑ⸗
ſonis.vñ vna ẽ equalis duabo oĩno. vñ Rich.ð ſancto
victo. attende illa ↄfoꝛmis ⁊ omifaꝛia magnitudinis co
equalitas in illa ſumma trinitate qincõpꝛehenſibilis
ſit: vvi vnitas pluralitati nõ cedit nec pluralitas vni⸗
tatem excedit..¶ Ad illud qð pꝛimo obijcit᷑. dᷣm ꝙ nul
la ꝑpſona dr ꝑs in illa ſumma trinitate. Uñ aug. in lib.
Otra maxi.pars trinitatis eſſe nõ põt quicũqʒ vnꝰ ĩ tri⸗
bus nec huiuſmodi trinitatis tercia ꝑs eſt. nec maius
aliquid duo ꝙᷓ vnus:nec maius aliquid omnes iᷓ ſin⸗
guli. Ratio autem quare non eſt dicenda pars in trini
tate diuina eſt. quia ꝑs eſt in potentia et habens eẽ fi⸗
mitum et diminutum ⁊ imꝑfectum inqtum buiuſinodi

.

õ

xlvij.

quod non ↄuenit perſone in diuinis.¶ Ad illam glo. ꝗ
dicit ꝙ rpᷣc eſt pars in trinitate.dicendum ꝙ intellectꝰ
glo.eſt de xpᷣo inqᷓtum eſt ſub ſigno.i.ſigniſicatur ꝑ il⸗
lud qð eſt pars:nõ tamen ꝓpter hoc ẽ paꝛs.4! Ad alið
dicendum.ꝙ non eſt ſimile de ꝑſonis creatis.quarum
eſt potentia finita et eſſentia:et de ꝑſonis increatis qᷓꝝ
eſſentia et potentia eſt ſumme infinita.quia em̃ in diui⸗
nis ꝑſonis potentia et magnitudo? omnia ea penes q̃
eſt equalitas ſunt ſumme infinitatliceat ſic loqui. ma⸗
gnitudo trium nõ excedit magnitudinem vnius nec po
tentia potentiã.¶¶ Ad tercium dicendum. ꝙ equalitas
impoꝛtat quodãmodo diſtinctioneʒ.quia diſtinctio ca
dit ibi oblique. ꝓpꝛie et ꝑ ſe reſpicit vnitatem ⁊ idẽpti⸗/
tatem:quia equalitas nõ eſt aliud qᷓ; ꝑſonarum diſtin⸗
ctaꝛum idemptitas in quantitate ſiue quaſi quantitate
Aꝓpter quod magis attenditur equalitas penes idẽpti⸗
tatem q; diſtinctõnez. VUnde quia illud penes quod eſt
vnitas ſiue idemptitas:indiſſerens eſt omnino in vna

perſona.et in tribus vna eſt equalis tribbo.

MNlembꝛũ quintum
Alinto querit᷑ penes quid attendit᷑ equa:
litas in ꝑſonis diuinis.⁊ videt᷑ ꝙ penes
hec tria q̃ ſunt magnitudo etnitas et po⸗
tentia.quẽadmodum determinat᷑ equa⸗
litas ꝑſonaꝝ pᷣmo li.ſen.xix.diſ.̊ idem videt᷑ ꝑ aug.qꝗ
determĩat equalitẽ ꝑſonaꝝ penes hec tria in li. de fide
ad petrũ dicens.verꝰdeus in ꝑſonis trinitas ĩ vna na⸗
tura vnꝰeſt.ꝑ hanc vnitatẽ naturalẽ totus pfr in filio et
ſpũſct᷑o eſt.totus filiꝰeſt in patre ⁊ ſpirituſcto: totuſq;
ſpũſſcts in patre ⁊ filio eſt.nullꝰiſtoꝝ extra quẽlibet ip
ſoꝝ eſt.qꝛ nullꝰalteꝝ aut pᷣcedit eternitate:aut excedit
magnitudine:aut ſuꝑat ptᷣate.qꝛ nec filio nec ſpũſcto
q́;tum ad natuꝛe dinie vnitatẽ ꝑtinet aut mioꝛ aut ma⸗
ioꝛ eſt pater.et ſicut filiꝰnec maioꝛ nec minoꝛ eſt patre
ita nec ſpũſſcts poſterioꝛ aut minoꝛ ẽ filio.¶ Cont᷑.ad
equalitatem requiꝛit᷑ idemptitas in eſſentia ſcientia et
bonitate.ſicut patet ex p̃dictis:quare nõ attendit᷑ eq̃li
tas tm̃ penes illa.Añ rich.ð ſcto victo.in illa ſumma
trinitate ea rõne ꝑſonas eq̃les dicimꝰꝙ illud ſummuʒ
⁊2 ſumme ſimplex eſſe in ea plenitudine et ꝑfectõne qua
eſt ꝑſone vnius:in ea plenitudine et ꝑfectõne eſt perſo⸗
ne alteriꝰ.certe vna eademq; ſuba non eſt maius aliꝗd
vel minus:melius deteriuſve ſeipſa.¶ Item męr in.j.
ſen.xix.di.diuidit coeteꝛnitateʒ ↄtra coequalitatem di
cens.iQunc poſtq; coeternitatẽ trium ꝑſonaꝝ ꝓ modi⸗
co noſtre facultatis inſinuauimus:iam de earũdem co
equalitate aliquid eloqui ſuꝑeſt. igit᷑ nõ penes eterni⸗
tatem attendit᷑ equalitas.⸗ Item ſicut vult aug.in li.
de quãtitate aĩe.duplex ẽ quãtitas ſiue magnitudo.ſcʒ
molis ⁊ vᷣtutis. In ſpũalibo aũt nõ eſt magnitudo mo⸗
lis h̊ vᷣtutis.ſi &̊ in deo ẽ magnitudo:illa ẽ virtutis non
molis.q̊ in deo magnitudo ⁊ vᷣtus idem:ſiłr virtꝰet po⸗
tentia idem:ꝙ̊ͥ magnitudo ⁊ potentia idẽ:̊ nõ diuidit᷑
vna ptra alterã.qd eſt &̊ dr equalitatẽ oſiſtere ĩ mag⸗
tudine et pfate. Rñ.ad pᷣdictoꝝ euidentiã notandũ
ꝙ eq̃litas reſpicit quãtitatẽ ſiue qð ꝑ moduʒ q̃ntitatis
ſigtur.Om̃is aũt quãtitas aut eſt menſurãs intra aut
extra.Si intra:aut ẽ vᷣtutis aut molis.q̃ntitas ᷣo moł
nõ cadit in diuĩs ſ᷑ qntitas vᷣtutis:⁊ G̊ dr ꝑ potentiam
Item quãtitas menſurãs extra ẽ duplex.ſ.tpᷣs ⁊ locus
et quãtitati q̃ eſt ts.in inferioꝛibo rndet et᷑nitas in di⸗
uinis.ei aũt q̃ntitati q̃ eſt locus rũdet magnitudo ĩ di⸗
uinis.nõ qua deꝰcircũſcribat᷑ in loco:ſᷣ qua eſt int᷑ om
nia nõ incluſus.et q̃ ip̃e ↄtinet ⁊ locat oĩa:ſic &̊ quanti⸗
tas in diuinis ẽ virtutis q̃ eſt potentia:⁊ durationis q̃
eſt eternitas:et locatõnis ſiue ↄtinentie actiue qua ipᷣe
ↄtinet et locat omnia.et hec dicituꝛ magnitudo.qꝛ ̊ in
deo non eſt ponere pluribus modis quantitatem:ideo
Ftum ad hec tria ſolum in diuinis aſſignatur eq̃litas.

— ¹* Ayn 9. Rran — E R.. E

Torn

¶ Ad hoc quod obijcitur. ꝙ ad equalitatem requirituꝛ
idemptitas eſſentie et ſcie.que nõ ↄtinent᷑ in enumera⸗/
tione eoꝝ penes q̃ terminat᷑ equalitas ⁊c̃.dðᷣm.qꝙ re
uera boꝝ idemptitas reꝗritur.iñ qꝛ eq̃litas ꝓprie attẽ
ditur penes q̃ntitatẽ ſiue q̃ſi qntitateʒ.eſſentia vᷣo ⁊ ſci
entia et hmõi nõ ſignant᷑ vt res generis q̃ntitatis: non
optuit vt ↄnumerarent᷑ in aſſignatõne eoꝝ penes que
aſſignat᷑ equalitas ꝑſonaꝝ ſ̊ enumerant᷑ ea q̃ ↄueniũt
dictis ꝑſonis ꝑ modũ quãtitatis ſignata.quibo omnia
q̃ illaꝝ expꝛimũt eq̃litatem inſinuãt.¶ Ad aliud doᷣm.
ꝙ eq̃litas põt ſumi ↄmuniter vel ſtricte.ſi coĩter:ſic cõ/
ſiſtit in magnitudine eternitate ⁊ potentia ſic oñſum ẽ
ſi ſtricte vt magis dicat ratõneʒ quantitatis intrinſece
q extrinſece ſiue duratõnis:ſic diuidit᷑ ↄtra coeternita
tem.et ſic ſumit᷑ a mgro.xix.di.j.ſentẽ.⸗¶. Ad aliud ptʒ
ſolutio ꝑ iam dicta.ↄcedo em̃ ꝙ in diuinis eſt q̃ntitas
vᷣtutis nõ molis:̊ nõ dico ꝙ magnitudo /ꝓut hic ſumi⸗/
tur dicat idem ꝙ virtꝰ.iĩmo magnitudo hic ſumit᷑ ſicut
iam dictũ eſt ꝓ potentia locandi ⁊ ↄtinẽdi res.vñ virtꝰ
magis reſpicit oꝑationẽ.magnitudo do ꝓut hic ſumit᷑
magis reſpicit ↄſeruatiõeʒ ſiue ↄtinentiã rei iaʒ facte.

Nueſtio. xlvm.de dum/

nis nominibo in generali.

Nquiſitis in pꝛece
dentibo q̃ ſpectãt ad fidem deitatis et
trinitatis: ꝓꝓcedimꝰ ad inꝗſitõnes ea⸗
rũ que ꝑtinẽt ad ↄfeſſionẽ eiuſdẽ ſacra
tiſſime vnitatis ⁊ trinitatis.ad qð ꝓ⸗
ſeq̃ndũ ipſiꝰadiutoꝛiũ inuocamꝰ. Nodus aũt inqſiti⸗
onis eiꝰerit talis.vt pᷣmo ponamꝰingſitõnes q̃ſi intro⸗
ductoꝛias circa diuĩa noĩa in generali. Scðo vᷣo deſcẽ
damꝰad inꝗſitõeʒ noĩm in ſpãli. Tercio vo colligamꝰ
noĩm dr̃ias ſił.ſuppoſitis regulis quibo vlr abſq; erꝛo
re poſſumꝰenũciaꝛe qð d ſctᷣa tꝛinitate credimꝰlocuti⸗
onibo catholicis et iuris.Generalłr ̊ᷓ hic ꝓgonimꝰinꝗ⸗
renda p̃m ↄſideratõeʒ abſolutã. Pꝛĩio vtrũ de ſit noia
bilis.Scðo quõ ſit noĩabilis. Tercio vñ młtiplicitas
noĩm diuĩoꝝ.Quarto ſᷣm ↄſideratiõeʒ ↄꝑatam multi⸗/
puicabit᷑ inquiſitio vt patebit.

Membrmum primũ

Dpꝛimũ obijcit ſic.dyo.de diuĩs noĩbo.
in do oĩm ↄgnitionũ fines ſuꝑ archane
vite ſpᷣſtituti ſunt.quẽ neq; dicẽ neq; ĩiel
ligere poſſibile eſt. nõ eſt igit᷑ dicibilis:̊
nec noĩabilis.¶ Iteʒ om̃e nomẽ datuʒ eſt a foꝛa aliqͥ qᷓ
põt accipi ꝑ intellectũ ſi᷑ dic aug. ꝙ deꝰꝗ oẽm foꝛmam
ſubtfugit: intellectu periiꝰeſſe nõ põt.cuʒ ſubterfu⸗
giat oẽm foꝛmã:̊ nõ põt ei dare nomẽ a foꝛma:ꝗ̊ non ẽ
noĩabilis.¶ Item phs in li.de cãis.pᷣma cã ſuꝑioꝛ ẽ oĩ
narꝛatõne:neq; eiꝰẽ loquela.deficiũt em̃ ligue ad nar⸗
ratõeʒ ipᷣiꝰ:ᷓ non eſt noiabilis. Iteʒ nibil põt noĩeri
qð nõ põt ſignari.ſ̊ nihil põt ſignare intellectꝰniſi poſ
ſit hr̃e ſignũ illiꝰvel facere.ſignũ aũt hr̃e alicuiꝰvel fa⸗
cere nõ põt niſi poſſit illud apud ſe ↄfigurare.nulluʒ at᷑
infinitũ põt ofigurare:cũ ipᷣe ſit intelligẽtie finitꝰ.cum
G deus ſit infinitꝰ:nõ põt intellectus eum ↄfigurare. g
nec noĩare.Item nõ eſt noĩabilis ꝑ nomẽ.qꝛ nomẽ ſi ig⸗
ficat ſubam cñ qualitate ⁊ ita ↄpoſitũ.in deo aũt nul⸗
la ↄpoſitio. Item nec ꝑ ꝓnomẽ qꝛ qᷓuis ꝓnomen ſigni
ficet ſubᷣam et merã:tñ ſignificat vt demonſtrabilẽ.vñ
ſi cadat a demõſtratõne vel relatõne caſſum ẽ ⁊ vanuʒ
dei aũt ſuba nõ eſi demonſtrabilis:qꝛ nõ eſt ſenſibilis.
Item nec ꝑ verbũ vel ꝑticipiũ quia ſignãt cum tpe. di
uinũ aũt eſſe oĩno abſtractuũ eſt a tꝑe.non videt᷑ ̊ poſſe
deſignari noĩe vel ꝓnoĩe verbo vel ꝑticipio. Contra
om̃e qð eſt intellectu ↄgnoſcibile:inq;tum hmõi ẽ noĩa
bile. cum ergo diuninum eſſe ſit cognoſcibile intellectu.

Vnñ ioh.dam̃.ↄgnitio eriſtendi deũ naturałr oibus ĩ⸗
ſerta eſt.et.j. Ro. Inuiſibilia dei ꝑ ea q̃ facta ſunt itel
lecta ↄſpiciunt᷑:ſempiterna q́; virtꝰeiꝰ et diuinitas. er⸗
go diuinũ eſſe eſt noĩabile ⁊ ſempiterna virtꝰeiꝰ et dei⸗
tas.¶ Item in ſcripturis noĩiat᷑ multis noĩbo. Exo.ũj.
Qui ẽ miſit me ad vos.iterũ in.v.nomẽ meũ adonay ñ
indicaui eis ⁊ hmõi. KRñſio ſᷣm ioh.dam̃.li.j.ca.ij.
Optet ſcire ꝙ nec oĩa q̃ ſũt theologice diſpẽſatõis ſunt
effabilia:neq; oĩa ſunt in ↄgnoſcibilia neq; oĩa ſunt co⸗
gnoſcibilia. Aliud aũt eſt cognoſcibile aliud effabile:
quẽadmodũ aliud ẽ loqui aliud ↄgnoſcere.multa igit᷑
eoꝝ que obtuſe de deo intelligunt᷑ nõ integre enuncia⸗
ri pñt:ſed ea q̃ ſuꝑ nos ſunt coguntur in bis q̃ ſᷣm nos
ſunt dicere.ſic de deo dicimꝰſomnũ ⁊ iram manꝰet pe⸗
des et ſimilia. IJtem ibidem dama.qm̃ quidem deꝰſine
pᷣncipio et ſine fine.eternꝰ.increatus.ĩmutabilis ⁊ bu⸗
iuſmodi.bonꝰ.iuſtꝰ.oĩpotens.oĩm creaturaꝝ ↄditoꝛ.
oĩm tenens oĩm cernẽs oĩm ꝓuiſoꝛ poteſtatiuiudex:et
ↄgnoſcimꝰ ↄfitemur.qd aũt eſt dei ſuba vel q̃liteꝛ deꝰð
deo genitꝰẽ vel ꝓcedit vel q̃liter ſeipᷣm exinaniuit vnige
tus dei filiꝰet eqliter hõ factꝰeſt:⁊ ignoꝛamꝰ et dicẽ nõ
poſſumꝰ. Qon poſſibile igit᷑ eſt quid p̃teꝛ ea q̃ a diuis
eloquijs noui et vet.teſt.enarꝛata ſunt de deo dicẽ vel ĩ⸗
telligere.Qota igitur ad ſolutionẽ pñtis qõnis ex hac
ſnia damaſceni.ꝙ quedã ſunt q̃ de deo accipiunt᷑ ꝑ na⸗
turalẽ rõnem vt ꝗa eternꝰſine pᷣncipio ſine fine:qm̃ em
niũ creatoꝛ.et qdtum ad hoc eſt noĩabilis deus ꝑ ea que
facta ſunt:quẽadmodum ⁊ cognoſcibilis. Quedam vo

ſunt que accepimꝰde deo ꝑ ſolam fidem: nõ per rõnem

niſi lumine fidei adiutã.vt.ſ.quid di ſuba.qualiteꝛ deꝰ
ex ðo genitꝰ.qliteꝛ hũanatus ⁊ qtum ad hoc nõ ẽ a no
bis noĩabilis:ſed ſeipᷣo noĩatur in eloquijs diuinitꝰtꝛa
ditis. ¶ Item nota diſtinctõeʒ aliã ex pcedentibo vᷣbis.
quia eſt noĩare deũ ex his que ſunt ᷣm ſeipᷣm:a h̊ modo
innoĩabilis eſt nobis.qꝛ ea que ſunt ᷣm ipᷣm inqtum
hmõi ſunt infinita incõpꝛehenſibilia.et hoc mõ intelli⸗
guntur pᷣdicte auẽtes:et ꝓcedũt rões quibo onditur ĩ⸗
noĩabilis.Aut eſt noĩare deuʒz ex his q̃ ſunt ſᷣm nos:⁊
hoc mõ eſt a nobis noĩabilis.Fm ꝙ dr Ro.j.et h̊ tribj
modis ſ̃m ioh̊.dam̃.imaginibo:foꝛmis⁊ notis.iQotis
noĩat᷑ deus pᷣuatõnibo cũ dr̃ immeſus deꝰinfinitꝰincir⸗
cũſcꝛiptibilis.imaginibo:cũ noĩat᷑ diſpoſitõibo ſpũaliũ
creaturaꝝ.vt cum dr ſpũs ſapiens intelligens.ſoꝛmis
cũ nominat᷑ ſimilitudinibo coꝛpoꝛalium creaturaꝝ:vt
cum dicit᷑ leo ignis et hmõi.¶ Ao obiecta omnia iam
patet rñſio.Qam deus ſiue diuinũ eſſe ſᷣm ꝙ ↄſiderat᷑
in ſe et ſ̃m ſe:ſᷣm hoc ĩnoĩabilis ẽ nobis:ſed ipſe ſeipᷣm
nominat in eloquijs diuinis.ſᷣm vo ꝙ cõſiderat᷑ in ſuo
effectu ꝙ eſt in creatura. ſᷣm hoc nominabilis eo mo⸗
do quo dictũ eſt. 4! Ad illud aũt quod obijcit᷑. q; deus
qui om̃eʒ foꝛmã ſubterfugit ⁊c̃.dðm deus dr ſubterfu⸗
gere oẽm foꝛmã.nõ ꝗa nõ ſit foꝛma:cum illi ↄueniat eẽ
foꝛme nobiliſſimuʒ: ſed nõ cadit ſub diſpoſitõne foꝛme
cetermiĩate.ſic ponebãat aliꝗ heretici.et etiã nõ ſit intel
lectui peruiꝰqð ſonat ĩ plenã eiꝰↄgnitõeʒ:nihilominꝰẽ
eidẽ quodãmõ ↄgnoſcibilis.¶ Ao aliud qð obijcitur.
ꝙ dedeſt ſuꝑioꝛ oĩ narratõe.dðm ſᷣm dam̃.ij.c.j·li.Ali
ud eſt ↄgnoſcibile:aliud effabile.vñ ꝙ dic phᷣs ꝙ defici
unt ligue ad eiꝰnarꝛatõeʒ. intelligendũõ eſt, put narꝛato
dicit plenã et integꝛã eſſe ipſiꝰnotificatõeʒ.¶¶ Ad aliud
qð obijcitur.ꝙ intellectus nõ põt apud ſe ↄfiguraꝛe de
um.⁊c. Dicendũ ꝙ licet intellectus non poſſit apud ſe
ↄſigurare deum m infinitatem ſui:põt tamen ſm ali⸗
quam ſui ꝓprietatem a qua poteſt nomiari. 4 Ad illð
quod obijcitur.ꝙ nõ eſt nominabilis ꝑ nomen ⁊c̃. Di⸗
cendum ꝙ licet nomen ſignificet ſubſtantiam cuʒ qua/
litate: nibilominus ↄtingit ſimpliciter nomine ſignifi⸗
care.i Lon em̃ ſubſtantia et qualitas cum dicitur nom
ſignificat ſubſtantiam ⁊c.diſtinguũt ſicut in pᷣdicamẽ⸗
tis:ſed ſubſtantia dicitur ipᷣm ſignatum nominis:qua

Jia xols Mit α nl 1 n .·

xrbe N ) nl.

Qu 9⁹ ₰ 9 7*7 r. noy x ud

BSr. v m 9ſ h. nn⸗ * )

)

. X 4 ta ,' 9, * Neo ß Bre
5 K 4 1* 2
Nol- n e 9 er⸗

5

lita⸗
tere
tit
puie
red
nue
git!
inte
eth⸗

Fert
te
alia
lim
dici
fili

4

luichtte
dn,niſnigt

naendeſcr
tunablierbe
nup n
uinsfug
elälitee
haniuitenn
nverditei

caq a dinn

rodice el⸗
ſöniser hi
eipiunt Pne
finerqnen
Nnspenae
Qrchnir
Noperfönen
ualita
we ſöinſe
ſodiuinigten
genulygbis
Snerho
pnr injn
Nenolteli
ſwcfcinri⸗
nfnnoset
oſabrd
hotis,Cone
ipfintiner
öipſpini
ſgensſons
Crenmeuft
onndtin

ngſen

ſoſpſeſenn
igerakinſe
biliseon

ieit gaan

dfſhber⸗
i cnine
ſtoyekene
jnoſtin
honint
chann⸗
1c aſ
nanats
Doluct
uraed
ſtapnt
fnti
(1 1
1z0t
ſnf⸗
rvon
em⸗
aN

.

e

ſiigtennnen

hbsifnn

Nueſtio

litas illud idem inꝙᷓtum capibile eſt ab intellectu pre⸗

terea licet deus nõ ſit demõſtrabilis ſᷣm ſuã ſubam:eſt

tñ demõſtrabilis ad intellectũ ſaltẽ ſᷣm aliquã ſui pꝛo⸗
pꝛietatẽ.Exo.xv. Iſte deꝰ meꝰꝛ gloꝛificabo eũ.Pꝛete⸗
rea licet verbũ et ꝑticipiũ ſignificent cũ tꝑe: nihilomi⸗
nus tñ deus quodãmõ notificabilis eſt.non ga ipſe ca
dit ſub tꝑe:ſed ꝗa inxta poſſibilitatẽ intellectꝰ noſtri ꝗ
intelligit cũ ↄtinuo et tꝑe intelligimus et ſignamꝰ. VUn
et hoc verbũ ẽ:dictũ de deo.nõ ſignat cũ motu ⁊ temꝑe
Vñ aug.ſuꝑ illud.j.ioh. In pᷣncipio erat verbũ.dum
verbũ ſubſtantiuũ duplicem hʒ ſigmſicatõeʒ.aliqñ em
tꝑales motus pᷣm analogiaʒ alioꝝ verboꝛuʒ declarat:
aliqñ ſubam vniuſcuiuſq; rei de q̃ pdicat᷑ ſine vllo tꝑa⸗
li motu deſignat ideo ⁊ ſubſtantiuum vocat᷑.tale eſt qð
dicit᷑ in pꝛincipio erat verbum: quaſi in patre ſubſiſtit
filius.nõ em̃ ꝓ tꝑe:ſ̊ ꝓ ſuba ponit᷑ erat.

MNlembrum ſecundum

Onſequenter querit᷑ quomodo deꝰſit in⸗
nominabilis: et querunt᷑ duo. Primo ſi
nomiabilis abſq; ↄꝑatione ad creaturaʒ
Scðdo vtꝝ noĩabilis ꝓprie vel impꝛopꝛie.

ATa,
Articulus primus
B pn objcit ſic. p regulam q̃ habet᷑ in li.
te regulis fidei. Ome dro ↄueniens:ↄuenit
ei vel cauſatie vel ſimilitudinarie vel adiũ/
ctiue vel negatiue.Cauſatie:ſicut ea que de deo dicunt᷑
per cãm.vt iuſtꝰpius vel foꝛtis.Silitudinaꝛie:ſicut ea
que ꝑ ſimilitudin?᷑.vt pater filiꝰſplendoꝛ imago Adiũ
ctiue:ſicut ea q̃ dicunt᷑ de deo rõne adiuncti.vt cũ dicit᷑
cus iraſci rõne adiũcti ſcʒ punitõnis.ſilr et penitẽ ra
tione adiũcti ſcʒ mutatõnis.ſolet em adiungi ire puni
tio: et penitentie oꝑis mutatõ.deo dicit᷑ deꝰ iraſci cũ
punit penitere cũ opus mutat.i Aegatie vo:ſicut dr̃ de⸗
us indurare aliquẽ vel ſubtrahere gram alicui. Indu⸗
rare enim idem dicitur de deo ꝙ nõ apponere gratiam
Eñ aug.dr induraſſe coꝛ phaꝛaoĩs.nõ imꝑtiendo ma⸗
liciã: ſed nõ agponendo gr̃am. ſubtrabere vo graʒ ideʒ
eſt ꝙ nõ ↄſeruare gram vel nõ ↄtinuare.cũ igũ nullum
uomẽ ↄueĩat niſi Im hos modos.et oẽs iſti modi dicũ⸗
tur in ↄꝑatione ad creaturã: nullũ nomen deoↄuenit
niſi in ↄꝑatione ad creaturã · ¶ Item nõ intelligit᷑ niſi

in ↄꝑatione ad creaturam: eꝛgo nec nominat᷑ niſi in cõ

ꝑatione ad creaturam.ꝗa ſicut intelligit᷑:ſic nomĩatur
Lontra h̊ nomen eſſentia et hoc nomen gꝗ eſt noĩant
deum:et tñ nullã dicũt ↄꝑationẽ ad creatura. Mon igr
om̃e nomẽ deo aueniens dr in relatione ad creaturam.
Rñ.m illã regulam in li.de regulis fidei.om̃e ſim⸗
plex alio eſt:alio dr eſſe.qꝛ ſua/ꝓpria eſſentia ẽ.dr autẽ
boc eſt:noĩatur a ſuo effectu quẽ hʒ. Vñ iuſtꝰ: gꝗa facit
iuſtũ.bonus:qꝛ facit bonũ.⁊ hmõi. Vñ bẽs dyo. in li.
di.no.ex oĩm exiſtentin oꝛdinatõne pᷣtenta ⁊ imagi/
nes qſdã et ſititudines diuinoꝝ ꝑadigmatũ hñte.i.foꝛ
maꝛũ exemplariũ.q̃ ſunt in mente diuĩa in ſummuʒ via
oĩm et ordine m virtutẽ redenndũ eſt om̃i ablatõne 2
eminẽtia ⁊ omi cã:ꝓinde ex om̃ibo ↄgnoſcit᷑ et in oĩbo.
et tangit triplicẽ modũ intelligendi ſiue nominandi de
um.ablatõne.eminentia:a cauſa. Vnus em̃ modus eſt
ꝑ ablationẽ ſiue abnegationẽ: ſicut cũ dicitur eternus
immenſus.et hic modus eſt a cõꝑatione diuini eſſe ad
creatura Fm dr̃iam. Aliꝰmodus ꝑ eminentiã: ſiẽ cum
dicit᷑ ſupᷣexiſtens optimꝰ ⁊ hmõi.et hic modus ẽ a com
ꝑatione diuini eſſe ad creaturã ſᷣm ↄuenientiã que eſt
per ꝓpoꝛtionem ſm ↄmunem aiĩ ↄceptionẽ.optimum in
vno q; eſt deo attribuenduʒ. Terciꝰmodus ẽ per cãm:
ſicut cũ dicit᷑ deus qð imponit᷑ ab oꝑatione ſicut dicit
dam̃.potens ſapiens ⁊ hmõi.et hoc ſumit᷑ ex ↄpatione
diuini eſſe ad creaturã ſᷣm ↄꝑationem que eſt effectus

ad cauſam. Ao hoc autem quod obijcitur de hoc no⸗

mine qni eſt.dicunt ꝙ etiã hoc nomen nomiat in com/

xlviij.

ꝑatione ad creaturam: et hoc ſᷣm dr̃iam. Vñ hiero.ad
marcellã ſcribens.dens ſolus qui exoꝛdium non habʒ
vere eſſentie nomẽ tenuit.quia in eius ↄꝑatione ꝗ vere
eſt:quia incõmutabilis eſt:quaſi nõ vere ſunt que mu⸗
tabilia ſunt.tñ dðõm.quia hoc nomen qui eſt:qtum ad
illud qdð nomĩat: noĩat abſolutũ abſq; ↄꝑatiõe ad crea
turam.ſignificat em̃ ens er ſeipo.quãtũ pᷣo ad nomian/
tem qui nõ accipit ratõne ens ſeipſo niſi ꝑ ens ab alio
quod eſt creatura: noĩatur in ↄparatione ad creaturã.

Articulus ſecũdus

Onſequẽter querit᷑ vtrũ deꝰpoſſit nominaꝛi
ꝓprie. Ad qð ſic.ꝑ regulaʒ in li.de regulis
flflſliigei. Om̃e ſimplex ꝓprie ẽ: ⁊ impꝛopꝛie dr
eſſe.cũ &̊ deus ſimplex ſit: nõ dr niſi impꝛopꝛie pꝛopꝛie.
Itẽ nõ dr niſi qð intelligit᷑:ſᷣ nõ intelligit᷑ niſi in ſili⸗
tudine que ẽ veſtigij ſiue imaginis txi in creatura.q̊ñ
noĩatur niſi ꝑ ſiłitudinẽ acceptã a creatura.4! Jteʒ nõ
nominat᷑ deꝰ niſi ſimbolica vel miſtica theologia. Si⸗
bolica aũt theologia noĩat deũ ꝑ creaturas exteriores
vt ſolem.ignẽ.lucẽ ⁊ hmõi. Aſdiſtica ᷣo nomĩant ꝑ in/
terioꝛes.ſ.ſpirituales ⁊ occultas:q̊ nullꝰmodus nomi
nandi dũ eſt niſi ꝑ creaturas vel ſiłitudies creataꝛuʒ
nõ noĩat᷑ niſi traſiatie.¶ IJIteʒ dic dyo. in hierarcbia
angelica.nõ ẽ poſſibile aĩo nr̃o ad nõ materialẽ aſcẽdẽ
celeſtiũ hierarchiaꝝ ↄtemplatõeʒ: niſi ea q̃ ſm ipᷣm eſt
manuductõe vtat᷑.et h̊ ꝑ ſilitudines creaturaꝝ: ̊ mul
tomagis nõ põt animꝰnr̃ aſcendere celeſtiũ hieraꝛchi.
ad ↄtẽplatõeʒ.ꝑ ſiłitudinẽ creaturaꝝ di ſ̊ ſiẽ intelligi⸗
mus:ita etiã ſignamꝰ. nõ põt ſignare diuĩa niſi ꝑ ſi
militudinem creaturaꝝ & tranſumptiue ꝙ impꝛopꝛie.
Cont᷑ aug.in.v.de tri.Ille ꝗ dixit moy. Ego ſum ꝗ
ſuz. hec dices filijs iſeł.ꝗ ẽ miſit me ad vos.veꝛe ac ꝓpᷣe
dr̃ eẽntia cuiꝰeẽntia nõ nouit pᷣteritũ aut futuꝝ:q̊ B no
men eẽntia ⁊ ꝗ eſt: ꝓpꝛie dr de deo.i Iteʒ ioh dam.ſciẽ
dum ẽ ꝙ nõ a nobſᷣ tranſlatũ eſt ad btaʒ deitatem prni⸗
tas ⁊ filiatõis ⁊ ꝓceſſiöis nomẽ. rio em̃ ẽ noſ traditũ
vt ait diuinꝰapłs.ꝓpterea flecto genua ad deũ ⁊ pr̃em
dñi nr̃i ihu xpᷣi ex qͥ oĩs pr̃nitas in celo ⁊ ĩ terꝛa noĩat᷑:
g̊ bec noĩa pr ⁊ filiꝰ⁊ ſpũſſctẽs nõ dicũt᷑ tranſlatie ð deo
b ꝓpꝛie.¶ Iteʒ amb.ij.li.de tri.ſunt q̃dam noia q̃ ꝓrie⸗
tatẽ deitatis onñdũt.vt generatõ.vᷣbum.filius.⁊ bmõi.
Nuedaʒ vo ſunt q̃ diuie maieſtatis expᷣmũt vnitatẽ:vt
ſapia.vᷣitas ⁊ virtꝰ⁊ hmõi.Quedã vᷣo alia ſunt q̃ ꝑ ſilłi
tudinẽ de deo tranſlatie dicunt᷑.vt ſplẽdoꝛ caracter ſpe⸗
culũ ⁊ hmõi.relinꝗtur igr ꝙ nõ oĩa dicunt᷑ impꝛoprie
ſiue tranſlatie de xo. Rn. ẽ ſignare de dro qꝛ ẽ.ꝛ eſt
ſigre de deo gd ẽ.i Iomẽ ſignãs d teo qꝛ ẽ.dicit᷑ ꝓprie:
ſic eſt h nomẽ ꝗ ẽ et eẽntia.noĩa vo q̃ ſignant᷑ de deo qd
ẽ.vno mõ dicunt᷑ ꝓꝛie alio mõ ĩpꝛopꝛie.Quedã ei ſunt
