dᷣo ſigni q̃ eſt pceptio vel ꝓhibitio ñ ſꝑ implet᷑.volũtas modi ↄſoꝛmatõ.Cercio.an teneamuꝛ ran
vo q e ꝑmiſſio vel oꝑatio ſꝑ implet᷑.⁊ rõ hꝰ iã patebit. oↄfoꝛmare volũtatẽ nr̃aʒ volũtati dĩne. Quarto.an te⸗ in
Zld illud primo qð obijcit᷑.dom ꝙ volũtas dina ſi neamur velle qð deꝰ vult. Quito. ſi uppoſito ꝙ ñ: an te⸗ e hl
oſideret᷑ vt pcipiens:ſic aliꝗd dz fieri ↄ volũtatẽ.Si vo neamur velle qð ſcimꝰ veũ velle. Serto qrit᷑.an ſit me ſiſee
pſideret᷑ vt ꝑmittens vel puniẽs vel ipᷣm dei bñplacitũ ritoꝛiũ ſanctis ꝙ volebãt xpᷣʒʒ pati. Deinde. vtꝝ nobis 8 i
ſic nõ dicit᷑ fieri Z dei voluntatẽ. vñ aug. in enche. lo⸗ poſſʒ eẽ meritoꝛiũ velle paſſiões ſctoꝝ.AVltĩo.vtꝝ poſ⸗ ge
quens de malis dicit.quantũ ad ipos attinet qð deus ſimꝰ velle dãnatões repꝛoboꝝ. ſe
voluit feceꝛũt. tũ vᷣo ad om̃ipotentiã dei nullo modo Membrũ rimũ alt
id facere valuerũt.hocipſuʒ quigpe qð ð dei volũtatez 1 P e
fecerũt: de ipſis facta eſt volũtas eiꝰ.miro 2 ineffabili Ddprimũ ſic.Ps.Exultate iuſti. glo. qn⸗ nann
mõ nõ ſit p̃ter eius voluntatẽ illud etiã qdð fit ↄ eius vo tü diſtat deꝰ 2 hõ: tatũ diſtat volutas dei nideu
luntatẽ:qꝛ nõ fieret ſi nõ ſineret.nec vtiq; nolẽs ñ ſinit 7 hboĩs.ᷣ ñ ẽ poſſibił ↄfſoꝛmatõ dei ⁊ hoĩs ſam

bᷣ volens.Ex hac auẽte aug.pʒ diſtinctio.nã volun
tateʒ bñplaciti nihil põt fieri.⁊ ̊ eſt qð dicit qᷓtum ad
eius omipotentiã nullo mõ id facẽ valuerũt. Bᷣ eſt q̃ tũ
ad eius voluntatẽ omipotentẽ q eſt bplacitũ.Contra
vᷣo voluntatẽ pᷣcipientẽ fiũt peccata.⁊ ſRᷣ ſignilicat cũ di
cit.hocipſo qð ð eius volũtateʒ fecerũt.qᷣ ẽ 3 eius pᷣce⸗
ptum. Iieʒz q;tũ ad volũtatẽ punientẽ de malis im plet
volũtas dei.⁊ h̊ eſt qꝗð dicit:de ipo factaẽ volũtas. Itẽ
qᷓtũ ad voluntatẽ ꝑmittentẽ ñ fiũt mala pter eiꝰ volun
tatẽ.h̊ eſt pᷣter eiꝰꝑmiſſionẽ.⁊ G̊ eſt qð dicit miꝛo modo
nõ lit pᷣter eiꝰ volutatẽ qð fit ↄ eiꝰ voluntatẽ. Ad ſecũ
dũ dom vᷣm anb. in li.j.cur deus hõ. ſi ea q̃ celi ambitu
ptinent᷑ vellẽt ñ eẽ ſub celo aut elongari a celo: niłate⸗
nus poſſent miſi ſub celo eẽ:nec ſugè celũ niſi appropin
quãdo celo.naʒ vnde ⁊ q̊ ⁊ q̃ irent:ſub celo eẽnt. 2 qᷓn⸗
tomagis a q̃libʒ celi ꝑte elongarent᷑:tantomagis oppo
ſite ꝑti apꝛopinquarẽt. Ita quis hõ vel mal⸗ angel?

dine volutati ⁊ oꝛdinationi ſubiacẽ nolit:nõ tñ eã effu
gere valet. qꝛ ſi vult ſugere de ſub volutate iubẽte:cur⸗

g nec ↄfoꝛmatõ volũtatis hoĩs ad volun
tatẽ dei. ¶ Itẽ eſa.lv.ſic̃ exaltãt᷑ celi a fra: ita exaltate
ſunt vie mee a vijs vr̃is ⁊ cogitatões mee a cogitatoibo
vr̃is. Cont᷑.ñ adheſit mihi coꝛ pꝛauũ ⁊c.glo.polun⸗
tas dei ſꝑ recta ẽ᷑:cui debemꝰ conffoꝛmari vt ſimꝰ recti.
ERñſio.ẽ diſtãtia duplex.eẽntiał:2 ꝓpoꝛtõał.Diſtan
tia eẽntial int volũtatẽ dĩnã ⁊æ hũanã ẽ infinita.diuĩa
eĩ volũtas ẽ dina eẽntia.dĩna eẽntia ĩfinitũ excedit bu
manã volũtatẽ. Sʒ loqndo te diſtãtia ꝓpoꝛtõali ñ ẽ di⸗
ſtãtia ĩ infinitũ.⁊ dẽ ꝓpoꝛtõ ꝑ relatõʒ volũtatis bũane
ad dinã:ſic dr hõ bonꝰ ꝑ relatõʒ boĩtatis ſue ad dĩnã.
Volũtas at᷑ ci vt ẽ finis volũtatis hoĩs:ñ voluntas
abſolute dicta. h̊ vt ẽ reglaris:hoĩs volũtatẽ ſm ſui cõ
placẽtiã ĩ oꝑe ſiue ĩ opis imitatiõe.⁊ ſic ñ ẽ int᷑ hec di⸗

ſtãtia infinita. M embꝛũ ſe cũ dũ
Ecũdo qrit᷑ ꝗd ſit ↄfoꝛmatõ.aut.n.atten

dit᷑ in volẽdo qdð deꝰ vult: aut volẽdo qð
ſcimꝰ deuz velle. Mõ pᷣmo mõ. quia malt

Rre r-E-k, e t- 5 der S Hee
„₰— . Üł⸗⸗ = Ro as Bo ben r een Len , W.
fF r s a e , aah
E VTT ArA61 R
P 2 Ete8 C † V' *
44o* rNE ⸗

1

tungte
öͤſifi

dicii
gnitdeif
tcehal
1 0hende
Siteng
plciit ſc
ireteli
tpelgͤſi
etuneſe.
igsznnit
fneſnen
ermmüel
kiümf
1Geden
nmii⸗
enmuni

N
g

hüonesd
ſin pol
litbe⸗
neamu:
Nante/
ante⸗
nſüme
Enobis

Grepol⸗

goqt
ütasd
ritboi
dwb
cyahur
ltuih
tin
ned⸗
Dikin
1dini
atb
iid
bian
doin.
hunts
nſuich
lreg,
c
t
bs
,ni
4 4

4

inte .

Nueſtio

qñq; volũt qð deꝰ vult.vt malus filius vult moꝛi pr̃eʒ:

qð tn deꝰ vult. Si ſcðo mõ. b. vᷣgo ñ ↄfoꝛmauit volũ⸗

tatẽ ſuã volũtati dine:qꝛ nole bat xp[ʒ pati.qð patuit ex
vebem̃tia doloꝛis.vñ luc.ij.⁊ tuã ipiꝰaĩsʒ ꝑtᷣnſibit gla
dius.⁊ tñ deꝰ volebat pati.q̊ peccauit. vel ad minꝰ nõ
meruit. Itẽ ſi attẽdat᷑ in volẽdo:nõ ſolũ qð deꝰ vult
bᷣ et᷑ volẽdo illð qð ſcimꝰ ũ velle.Fᷣm q̊ exñs ĩ peccato
moꝛtali põt ↄfoꝛmare volũtatẽ ſuã volũtati dine.qꝛ pᷣt
młta bõa facẽ ꝓpt᷑ deũ:⁊ deꝰ vult ꝙ faciat illa ꝓpt᷑ ũ.
Rñſio.ↄfoꝛmatio p̃t attẽdi ſᷣm q̃tuoꝛ genera cãꝝ.ſ.
in volẽ qð deꝰ vult.ĩ volẽdo vt vult.ĩ volẽdo ꝙ ſcimꝰ
ipᷣm velle.ĩ volẽdo ad qð vult. Prima ẽ ↄfoꝛmitas ma
teriał.ſcðᷣa foꝛmalł.t᷑cia ẽ ĩ rõne cae efficiẽtis.q̃rta ĩ ra
tõe finis.Dicẽdũ ᷓ ꝙ ſi iſta q̃tuoꝛ ↄcurrũt ẽ ↄfoꝛmitas
ꝑfecta ſiue ↄfoꝛmatio.ſufficies at᷑ ↄfoꝛmitas attẽdit᷑ in
duobo. vt. ſ. velit hõ ſic vult deꝰ:⁊ pt᷑ qð vult. Im ꝑfe⸗
cta vᷣo ↄfoꝛmatio cũ hõ vult qð deꝰ vult vel qð ſcit deũ
velle.⁊ ẽ ↄfoꝛmitas ꝑfecta ſᷣm q̃tuoꝛ genera cã ꝝ.vt di⸗
ctũ ẽ.⁊ Fᷣm h̊ d ꝙ ẽ ↄfſoꝛmitas ĩ boĩs ⁊ ĩ malis:⁊ in via
7 ĩ patria.4¶ SDe b. vᷣgine dðᷣm.ꝙ voluit vt deꝰ voluit:⁊
yt qð voluerit. vt patebit.

Mlem bruʒ terciuʒ

Ercio q̃rit.an teneamur oↄfoꝛmare volũ⸗
tatẽ nraʒ volũtati dine? Uidet᷑ ꝙ ſie.ro.
xiij. ꝑfectio legis ẽ dilectio.tenemur & ad
dilectõʒ. dilectio at ↄfoꝛmat volũtatẽ no
ſtrã volũtati dĩne.tenemur & ad ↄfoꝛmatõʒ. Ee at᷑ dile
ctio ↄfoꝛmet: dicẽ hugo de s.vic. Scio aĩa mea qꝛ ꝗcqd
diligis:vi dilectõis ĩ eiꝰ ſiłitudinẽ trãſfoꝛaris.4¶. Iteʒ
glo.ſuꝑ pᷣs.volũtas dei ſꝑ recta ẽ cui debẽꝰ ↄfoꝛmari vt
ſimꝰrecti.̊ tenemur eẽ recti.̊ tenemur ↄſoꝛare. Cõ
tra.nullꝰ tenet᷑ ad ĩpoſſibile.ſᷣ obſtiati ⁊ dãnati ñ pñt
ↄfoꝛmari. ñ tenẽt᷑. Itẽ ſi tenet᷑ ↄſoꝛare erñs ĩ moꝛta
li pcto:ↄtinue peccat. Rñſio.pᷣcepta negatia obligat
ſꝑ⁊ ad ſꝑ.affiꝛmatia vo obligãt ſꝑ ̊ ñ ad ſꝑ.q¶ Ad ulð
ðᷣo qð obijcit᷑ de obſtiatis ⁊ danatis.ddᷣm ꝙ q;uis abſo
lute teneãt᷑ ꝗ ſũt obligati:tñ ꝓ ſtatu obſtiatõis dixeĩt ꝗ
dã ꝙ obſtiati ñ tenẽt᷑.qꝛ hͥ ẽ eis ĩpoſſibile.Si obijcit᷑.
repoꝛtãt lucꝝ de culpa. Rñſio.ñ ẽ vexꝝ.ſi.n.ñ ẽ obliga
tus ad ↄfoꝛmatõʒ: tñ ẽ obligatꝰad penã. Scðʒ alios di
ſtingnẽdũ iur̃ brm an.qꝛ aut illa ĩpoſſibilitas q̃ ñ põt
q8S ſoꝛmare volũtatẽ ſuã volũtati dine:ſurgit ex culpa
vel ñ.ſi ñ ſurgit ex cłpa:ñ tenet᷑ ad ↄfoꝛmatoʒ. ſi vᷣo ſur
git er cłpa:ñ abſoluit᷑ a tentõe.⁊ ᷣm h̊ dꝛ ꝙ obſtiatus
tenet᷑ ad ↄfoꝛmatõz lʒ illõ ſit ĩpoſſibile.q Ad illud qð
obijcit᷑ de ilłꝗ ſũt ĩ pcto:ꝙ ↄtinue peccãt rñſio ſ ẽ de ca
ritate ad qua tenemur ſꝑ ̊ ñ ad ſꝑ. reqrit᷑.n.ad ̊ ꝙ te
neat᷑ moueri motu caritatis:ꝙ ſit ĩ ↄphẽſiõe bonitatis
dei. ⁊ hẽat hitũ q̊ poſſit ferꝛi ad dilectõz dei.ſiłr doᷣm

de ↄfoꝛmatõe. Membꝛũ quoꝛtũ

Varto q̃ri. an teneamur ↄfoꝛare volũta
tẽ nr̃aʒ volũtati dine:volẽdo qð vult.Vi
det᷑ ꝙ ñ. augꝰ. Honꝰ filiꝰ bona volũtate
vult pꝛeʒ viuẽ quẽ teꝰñ vult viuẽ.i¶ Cõt
Pps.ñ adheſit mihi coꝛ pꝛauũ.coꝛ pꝛauũ ⁊ diſtoꝛtũ hʒ ꝗ
nñ vult qð deꝰ vult. Rñſio. ñ tenemur velle qð drus
vult. v̊ bõa volũtate poſſimꝰalið velle qᷓ qd deꝰvult.tñ
diſtiguẽdũ ẽ illð qð deꝰ vult.aut ẽ ſcitũ a nob: aut igra
tu.ſi igratũ:ñ tenemur qꝛ iqrãtia excuſat.Si ↄgnitũ:
vno mo tenemur.yvt patebit.j.⁊ Fm G̊ ĩtelligẽda ẽ glo.
ſuꝑ pᷣs.qꝛ pꝛauũ coꝛ hʒ ꝗ ñ vult qð ſcit deũ velle. ¶ Et
ſitr dom ad alið.q ſᷣm vnũ modũ ꝗ iã dicet᷑: tenemur
velle qcũq; ſcimꝰ eẽ bõa ꝛ iuſta.

Miembrũ quintuʒ

Vinto qrit᷑ vtꝝ teneamur velle ꝗcqd ſci⸗
mus xũ velle.Ad qð ſic. tenemur ad ca⸗
ritate.veꝛa at amicitia ẽ idẽ velle ⁊ idem

al. Nſe⸗ Ren W e SS

xlj.

nolle. Si ꝗ diligo deũ:volo qeqꝗd ſcio ipᷣm velle. Itez
augꝰ. Impiꝰ ẽ cui diſplicet ꝓuidẽtia.ꝓuidẽtia at ẽ ſᷣm
acceptatõz volũtatis dei. impiꝰcui diſplicet qð deus
vult. ¶ INẽ ſi poſſez velle Zↄriũ eiꝰ qð ſcio deũ velle. ſi
milit᷑ poſſuʒ dicẽ vel facẽ.qð ẽ falſuʒ. ſiłꝛ ñ poſſũ velle
vriũ eiꝰ qð ſcio deũ velle.q̊ teneoꝛ velle ꝗcꝗd ſcio ipſuʒ
velle. Cõt᷑.b.vᷣgo ſciebat deũ velle paſſiõʒ xpᷣi:quaʒ
ipᷣa nolebat ⁊ ñ peccauit.&̊ nõ tenebat᷑ velle qð ſciebat
veũ velle. Siłr triſtes erãt apli de nece ſui dñi. Itẽ hie
remias optauit ne hierłm deſtrueꝛet᷑.qð tñ ſciebat deũ
velle qꝛ iã ſibi fuerat reuelatũ.ñ tñ peccauit.i Itẽ luẽ.
xix.vidẽs ihs ciuitatẽ fleuit ſuꝑ illa.qᷓ noluit ſubuerſi⸗
onẽ ciuitatis:⁊ tñ deꝰillã volebat. Itẽ ſi tenemuꝛ vel⸗
le qð ſcimꝰceũ velle.⁊ ſcio deum velle ꝙ ſi ego pecco ꝙ
cꝰ? ſubthet mihi grãʒ. g teneoꝛ velle h. p̃ ſi vellẽ H: vel⸗
lẽ ñ eẽ bonũ.qꝛ ſeꝗt᷑.ſi ſubthit᷑ mibi gra:ñ ſũ bõꝰ.¶ Itẽ

teneoꝛ velle ꝙ de'mihi grãz ↄſeruet. ñ g̊ teneoꝛ velle ꝗ⸗

cd ſu brhat mibhi grãz. ¶ Itẽ deꝰvult ꝑmittẽ me peccaẽ
gteneoꝛ velle ꝙ deꝰ ꝑmittat me peccac᷑.qð vidr̃ falſũ.
qꝛ xpᷣs docet oꝛaẽ ne iducamur ĩ tẽptatõʒ.4! Itẽ phi.ij.
Cupio diſſolui ⁊c.ſᷣ xpᷣs nolebat ipm diſſolui.qꝛ ſegꝗt᷑:
ofidẽs ſcio ꝙ ꝑmanebo oĩbo vobᷣ ad ꝓfectuʒ qð volebat
teꝰ. ⁊ B ſciebat apls. Kũñſio. ꝗdãa dicũt.ꝙ ĩ pceptis
⁊2 ĩ ꝓhibitõibo tenemur velle qð ſcimꝰ deũ velle: ĩ alijs
n.¶ Sʒ õ.ſic cłpa ẽ veclinaẽ a pma boitate cũ ſcit᷑: ita
cłpa ẽ declinaẽ a pᷣma boĩtate cũ ↄgſcit᷑.ſ̊ pctm ẽ declia
re a pᷣma vitate.vñ aug.ꝗ dic falſuʒ:ſciẽt decliat a vᷣita
te ĩ falſitatẽ.̊ ſit᷑ ẽ declinaẽ a pᷣma boitate ſiue a volũ⸗

tate dina cũ ↄgſcit᷑. Propt hb̊ alij dixer̃t.ꝙ ẽ volũtas vł

appetitꝰrõis ⁊ ſenſualitatis.volũtate ꝗ̊ rõnis tenemuꝛ
ſcire qð ſcimꝰ deũ velle.ñ volũtate ſenſualitatis.bta g
vᷣgo ⁊ apli paſſiõʒ xpᷣi volueẽt volũtate rõis:ñ volũta⸗
te ſenſualitatis.ſᷣ doluer̃t de ea.vñ ⁊ xpᷣus ſi eã noluit:
vñ dixit.triſtis ẽ aia mea ⁊c.q¶¶ Itẽ ad illð hiere.dðm.
ꝙ ẽ volũtas abſoluta:⁊ ↄditõał.loq̃ndo ð volũtate ab
ſoluta:ñ voluit hieremias illð.ſ̊ volũtate ↄditõali.ſic
illð ro.ix.optabã anatha ⁊c.ſ.ſi eẽt optabile.q Ad il⸗
lud de fletu ſuꝑ ciuitate dicũt.qꝙ dñs ñ fleuit actũ futu
re ſubuerſiõis:ᷣ̊ fleuit ꝓ clpa ſbuerſiõis.¶ Ad illud de
ſubtetõe gꝛe.dðm ꝙ volũtas aliqñ dẽ reſpectu actõis.
aliqñ reſpectu ceſſatõis. Cũ q̊ dꝛ deꝰ vult iſti ſubtrabẽ
grãzʒ.ñ dr volũtas reſpectu alicꝰactõis: ſᷣ reſpectu ceſ
ſatõis.Volũtas vo ceſſatõis ñ diẽ̃ volũtatẽ ĩ aliqd.⁊ iõ
ñ teneoꝛ velle ꝙ deꝰ ſbtꝛabat mibi grãʒ. Silr dom deꝰ
vult ꝑmittẽ me peccaẽ.ñ.n.dẽ volũtas ĩ aliqd:ſᷣ reſpe⸗
ctu ñ cohibitõis cũ poſſit.⸗. Ad alið apłi dom.qꝙ volũ
tas illa ñ fuit volũtas ſenſualitatis.qꝛ illa nõ ẽ reſpe⸗
ctu boni etni:h̊ fuit volũtas rõnis.ᷣ̊ rõ pᷣt ↄſiderari vt
nat᷑a:vel vt rõ.vt nata:ſꝑ appetit bonũ eternũ.ſ̊ rõ vt
rõ:ſꝑ ↄſideꝛat volũtatẽ dei:⁊ iõ ſe ↄfoꝛmat ei.Alłr dðm
Fm alios.ꝙ volũtas dĩna põt reſpicẽ volẽtẽ ſiue volun
tatẽ meã vel volitũ.teneoꝛ ̊ velle qð ſcio deũ me velle.
vñ glo.ſuꝑ illð.Rectos decet collaudatio.oↄgruit vt q̃
cũq; vult deꝰ te velle:velis ⁊ tu.Cõtingit at deũ te velle
aligꝗd velle:qð ñ vult me velle.vt moꝛtẽ pꝛis mei.vnde
qᷓuis ego ſcircin deum velle aligꝗd: non debeo illð velle
niſi ↄgruat mihi illud velle. vnde qð ſcio deũ velle.aut
ↄgruit mihi illud velle:aut nõ.ſi ↄgruit mihi: teneoꝛ il
lud velle.ſi ñ ↄgruit:nõ teneoꝛ.vñ aug.põt ꝗs velle bo
nũ qð ſibi ñ ↄgruit.⁊ pt h:qꝛ ſubtrabẽ gꝛãʒ ⁊ bhmõi ñ
ↄgruũt.ideo nõ tenemur ea velle.¶.j Ad illud qð obij⸗
cit᷑.ꝙ vera amicitia ẽ idẽ velle ⁊ idẽ nolle. Rñſio.qꝙ ve
rum eſt que cõuenit amico velle.4! Siir ad illud aug.
Impius eſt cui diſplicet diuina ꝓuidentia.dᷣm ꝙ i⸗
lud quod diſplicet poteſt conſideraꝛi abſolute ſiue ĩ ſe:
vel in relatione ad diuinaz ꝓuidentiam. ſᷣ illud quod
ſubeſt diuine ꝓuidentie in ſe ↄſideratũ diſplicet: nõ eſi
malũ.ſed ſi conſideret᷑ in relatione ad diuinaʒ proui⸗
dentiam: iſte cui diſplicet impius eſt. 4l Ad aliud di⸗
cenduʒ.ꝙ ↄriũ eius quod ſcio deũ velle pᷣt eẽ duplicit.
—

„* Pphili h Kirnn er W. bo ſ. l.,
= p/2.

Ver 2 e, le n. Dal.

4 . v» ſlrthe Lgag.
Gera efiis Ber abhek . er

O να.

ſi.n. orietas attendat᷑ ex ꝑte noliti ſolũ: ſic poſſuʒ velle
Zriũ eiꝰ qʒ ſcio cũ velle ⁊ dicẽ ⁊ ſacẽ. ſic ſi ſcirẽ deum
velle moꝛtẽ pr̃is mei:tñ poſſuz velle eiꝰ vitã ⁊ laboꝛaꝛe
ad vitã eiꝰ:⁊ dicẽ medico vt ad h̊ laboꝛet.Si vo atten⸗
dat᷑ Zrietas ex ꝑte volẽtis:nõ debeo.qꝛ ñ debeo velle z⸗
riũ eiꝰqð ſcio deũ me velle.deꝰ aũt ñ vult me velle moꝛ

tẽ pr̃is. Mem bruz. v

Tem querit᷑. vtꝝ meritoꝛiuʒ fuit ſetis ꝗ
volebãt moꝛtẽ xpᷣi.ſiue ĩ volẽdo vriuz eiꝰ
qð ſcimꝰ deũ velle.qꝛ xpᷣus fleuit ſuꝑ ciui
tatẽ.nolebat.n.ppłi moꝛtẽ ⁊ deſtructõʒ:⁊
meruit in B. Silr de b. virgine qᷓ meruit ↄpatiẽdo filio.
⁊ tñ ſciebat xpCᷣj ̊ velle.Silr de aplis.triſtes erãt apo
ſioli:⁊ canit᷑ ĩ laude eoꝝ.¶ Itẽ ſi ↄpatimur ⁊ coregna⸗
bimꝰ. ᷓ ↄpatiẽdo meremur vitã eternã. Cont. velle
Zriũ ei qð ſcimꝰ deũ velle ñ ẽ ex caritate.vera.n.ami⸗
citia eſt ideʒ velle.ſᷣ om̃e meritũ ẽ ex caritate. Itẽ bea
vgo ꝙ voluit xpm ñ pati h̊ fuit ſenſualitatis: tñ b· vᷣgo
noluit ꝙ xps n pateret᷑.ſenſualitate at᷑ nõ ẽ mereri. n
meruit in ̊ b. go. Rñſio.ꝗdã dicũt ꝙ volũtate ra⸗
tionis tenemur velle ꝗcquid ſcimꝰ deũ velle:ñ volunta
te ſenſualitatis.⁊ b. pᷣgo voluit ꝙ rpᷣs ñ pateret᷑ volun
tate ſenſualitatis.Et de merito ita dicũt.ꝙ qdam ſunt
motus ꝗ ñ ſunt ſubiecti li.ar.nec in oꝛtu nec in ꝓgꝛeſſu
vt pʒ in fame? ſiti.Et ſunt motus ſubijciũt li. ar. in
oꝛtu ⁊ in ꝓgreſſu.ſunt etiã ꝗdam ꝗ ſubiecti ſunt ĩ oꝛtu:
ſᷣ nõ in ꝓgreſſu. illi ꝗ̊ͥ motus pᷣmi ꝗ ñ ſunt ſubiecti nec
in oꝛtu nec in ꝓgreſſu:ñ ſunt meritoꝛij nec ĩ oꝛtu nec in
ꝓgreſſu. Qui vᷣo ſunt ſubiecti in oꝛtu ⁊ ĩ ꝓgreſſu: ſunt
meritoꝛij in oꝛtu ⁊ in ꝓgreſſu. inteꝛmedij ſunt merito⸗
rij in ꝓgreſſu ſ̊ ñ in oꝛtu. De triſticia xp̃i ⁊ de b. vgie
7 de aplis dicũt.ꝙ doloꝛ ille fuit in ſenſualitate: ⁊ iõ ñ
fuerit meritoꝛiꝰ.¶ Iteʒz ad illud:ſi ↄpatimur ⁊ ↄregna
bimꝰ. doᷣm ꝙ illud intelligit᷑ de volũtate rõnis ⁊ ↄpaſſi
one.̊ ẽ de volũtate patiẽdi ꝓ xpᷣo.Vel alit dðᷣm.qꝙ me
ruerũt b. ᷣgo ⁊ apłi ↄpatiẽdo xpo.Oð obijcit᷑ ꝙ h ñ fit
ex caritate. Rñſio.eſt motus caritatis ᷣm debitũ vie:
7 m pfectõʒz patrie.ſᷣm ꝑfectõʒ q erit in patria: nõ eſt
velle Zriũ eiꝰ qð ſcimus deũ velle.in patria.n.nibil a⸗
liud volemꝰ niſi qd deus volet.ſ̊ caritas ſᷣm debitum⁊
ↄuenientiã in via:etli ñ velit quicꝗd deꝰ vult:vult tam
ꝗcquid ſcit nos deũ velle.Vñ b. vᷣgini ñ ↄgruebat ñ do⸗
lere de moꝛte ſilij.⁊ iõ voluit ↄriũ ei qð deus voluit.qꝛ
illud qð teus volebat ſibi velle ñ ogrueret. 4 Ad illud
qð obijcit᷑.q illud fuit ex ſenſualitate ⁊ ita ñ fuit meri
toꝛiũ. Dicendũ ꝙ ſenſualitas ꝓprie ñ ẽ ĩ brutis.ſᷣ ſen⸗
ſualitas ꝓprie dicit oꝛdinatõz ad rõneʒ.vñ ſic in ſenſu
alitate põt eẽ demeritũ vt veniale pctm:ita ⁊ merituʒ.

Ite tur. vt
Itez queritur. vty . S. f.
meritoꝛiũ ſit dolẽ de paſſionibo ſanctoꝝ vel velle illas.
qꝛ piũ ẽ lugẽ martiriũ:⁊ piũ ẽ gaudẽ de martirio. eſt
meritoꝛiũ nolle moꝛtẽ martini.⸗ Cont᷑.̊ erat oriũ vo
lũtati dine:⁊ G̊ ſciebaät. MRñſio. velle griũ volũtatis
diuine dẽ dupkr. velle Zriũ eiꝰ qð ſcio deũ velle: ⁊ h̊ pᷣt
eẽ dupłr.meritoꝛiũ:vel volẽdo ↄriũ eiꝰ qð ſcio deuʒ me
velle:⁊ Gq̊ͥ ñ põt eẽ meritoꝛiũ.Oel alit᷑.de pñtibo paſſio
nibo ſccoꝝ debemꝰ dolẽ: de pᷣteritis vo poſſumꝰ gaudẽ.

Itez queritur. vty . S. i.
iuſti pñt letari de paſſionibo repꝛoboꝝ.pᷣs.ↄuertãt᷑ pec
catoꝛes ĩ infernũ.Glo.ñ h̊ dic optãtis affectu.¶ Cõt᷑.
ſancti volũt qð vult deꝰ.ſᷣ̊ deꝰ vult penã illoꝝ.⸗. Item
apo.vj.q̃re ñ vindicas ſanguieʒ nr̃jm ⁊c.¶ Steʒ pᷣs.le⸗
tabit᷑ iuſtus cũ viderit vindicta. Rñdẽt ꝗdã. ꝙ alið

eſt optare:alið velle.Optare.n.ẽ ↄcupiſcibił:velle rõ⸗

nalis. M26 optãt penas maloꝝ:etſi velint. qꝛ ñ dele⸗
ctant᷑ ĩ penis etſi rõne moueãt᷑.¶X¶àõ Cont᷑.letabit᷑ iuſtus

cũ videꝛit vindictã ⁊c᷑. Rñſio.pena repꝛoboꝝ ſᷣm ꝙ re⸗

Sin oN r. wer. Er Rα

— . . 5* E.

A6& Ne. A aWπ⁰
E

F. & .
1K yt PS along
7 .

fert ad naturã patientẽ ñ delectatſctos. m q refer?
ad diuinã iuſticiã penã inferentẽ:ſic delectat eos.

Qucſtio.xlij.de dinmna

generatione.

Nuocata ſpũſſan/

cti gra.poſt inꝗſitõʒ eoꝝ q̃ ꝑtinent ad
diuinã eẽntiã: cũ om̃i veneratõe ⁊ mo
deſtia ꝓcedamꝰ ad inꝗſitõʒ eoꝝ que ꝑ
tinẽt ad decłatõʒ dinaꝝ ꝑſonaꝝ.aſdo
dus aũt inꝗſitõis ⁊ oꝛdo eꝛit talis.vt pmo qramus de
multiplicatõe ſeu płalitate ꝑſonaꝝ.Scðo.de vᷣitate ꝑ/
ſonaꝝ.Tercio.de numero ꝑſonaꝝ. Quarto. de oꝛdie
ꝑſonaꝝ.Quinto.de eq̃litate ꝑſonaꝝ. ADultiplicãt᷑
aũt ſeu plurificãt᷑ ꝑſone dine m hitudinẽ generatiõis
filij a pꝛe:⁊ ſᷣm hĩtudinẽ ꝓceſſionis ſpũſſcti ab vtꝛoqʒ.
vmo igit᷑ erit ingſitio de generatõe filij a pꝛe.ↄſequent
de ꝓceſſione ſpuᷣſſct᷑i ab vtroqʒ.4 De eterna aũt gene⸗
ratoe pᷣmo ꝓpt incredulos qrit᷑.an generatio ſit. Se⸗
cũdo.quid ſit. Lercio.cuiꝰ ſit. Quarto.de qͥ ſit. Quin

to.qũo ſit ⁊c̃. Mlem bꝛüu prumn

D primũ ſic ꝓcedit᷑. Augꝰ.in li.lxxxiij.
q.Deꝰ pr ab eterno aut potuit filiuzʒ ge⸗

nerare ⁊ noluit: aut ñ voluit.ſed potuit

aut non potuit:vᷣ voluit.aut neqʒ voluit
neqʒ potuit. Si voluit ⁊ ñ potuit.ᷓ impotẽs fuit. Si
potuit ⁊ ñ voluit.ꝗᷓ inuidꝰ fuit.h̊ ab eo relegata ẽ oĩs
inuidia. Si nec potuit nec voluit:inuidꝰ ⁊ impotẽs fu
it. ̊ iſta relegata ſunt ab ipſo.relinꝗt &̊ ꝙ potuit ⁊ vo⸗
luit.⁊ ↄſtat ꝙ ſciuit.̊ ad h̊ ꝙ cã rõnaſis agat ñ plura
exigũt᷑ niſi velle.poſſe.ſcire. filiũ ab eterno genuit.
generatio eterna eſt. Secũuda rõ eſt. bonũ naturalit
⁊ eẽntiale ẽ ſui diffuſiuũ.vñ hec ẽ laus boni.ſ.ſe diffun
cere.qꝛ ſi ponerẽt᷑ duo bona ĩ oĩbo eq̃lia: pretqᷓ in h
vnũ ſuã bonitatẽ diffunderet:aliud ñ. ↄſtat ꝙ bonuʒ il
lud qð ſe diffunderet ĩ h̊ͥ eẽt magis laudabile 2 melius
alio bono qð ſe nõ diffunderet.ↄpleta & rõ boni inclu⸗
dit ĩ ſe diffuſiõʒ. ̊ vbi ẽ ſummũ bonũ:ibi ẽ ſumma diſ⸗
fuſio. Sũma aũt diffuſio ẽ qᷓ̃ maioꝛ excogitari ñ pᷣt.ma
ioꝛ aũt diffuſio cogitaꝛi ñ põt qᷓ; illa qẽ ᷣm ſubaʒ.⁊ ma
xĩe ſᷣm totã.̊ ſummũ bonũ nccio ſe diffundit ſm ſub⸗/
ſtantiã totã. ⁊ in ipſo naturalr intelligit᷑ hec diſuſio.ſᷣ
nihil aliud eſt virtus generatiua niſi vitus diffuſiua
ſube ſue:ad h̊ vt ꝓducat᷑ ſile in natura.̊ in ſummoi⸗
telligit᷑ hec virtus ſumme? ab eterno:cũ illud bonum
ſummũ ſit ⁊ eternũ.&ᷣ vbi eſt hec virtus ẽ geneꝛatõ. ge
neratio eterna eſt.¶¶ Si dicat᷑ ꝙ bec rõ ñ ꝓcedit:qꝛ in
bono nõ intelligit᷑ diffuſio niſi ex ↄnti: ⁊ nõ naturalit
vel eẽntiałr. In Zriũ obijcit de ꝑfectõe bõi ? nobilitate

eſt:coĩcare ſeip̃m. Vñ hec ẽ laus boni.quicqꝗd aũt ẽ ꝑfe
ctiõis ⁊ nobilitatis boni:attribuit᷑ ſumme bono.q̊ ne⸗

ceſſario in ſummo bono ẽ ſuip̃iꝰ coĩcatio.⁊ cũ ipſuz ſit
ſummũ:q̊ ſumma coĩcatio. Mdagna aũt coĩcatio ẽ coĩ⸗
care ſua vel ſuã qualitatẽ vel ſuũ accñs.maioꝛ vo coi⸗
catio eſt coĩcare ſuã ſubaʒ. maria ẽ ſumma ẽ coicare
totã ſuã ſubam.qᷓ hec coĩcatio nccio eſi in ſůmo bono.
ſᷣ coĩcaꝛe ſuã ſubam vt ſimile ꝓducat᷑ in nata:nibil a⸗
liud eſt ꝙᷓ generare. ncẽio in ſummo bono intelligit
generatio. ᷓgeneratio etnaẽ: qꝛ quicqd ĩ eo intelligit
eteꝛnũ ẽ. Alia rõ ẽ.coĩs ↄceptio animi ẽ:q qcqd ẽ no
bilitatis ꝑfectõis vᷣtutis ẽ deo tribuẽdũ. Ytẽ nobilioꝛ
eſt vᷣtus q bʒ nobilioꝛeʒ effectũ vel actu.ſᷣ ↄꝑando oes
actus virtutũ:nõ eſt nobilioꝛ actus alicuiꝰ vᷣtutis age:
tis qᷓ ille quo ꝓduci?᷑ ſimile in natuꝛa ipſi agẽti.ſᷣ vᷣtus

eſt cuiꝰ talis actus.ſ.ꝓducere ſimile ĩ natura ipᷣi age⸗

ti:eſt virtus generatiua ⁊ nõ alia. Glirtus.n.artificia
lis ꝓducit artificiatũ: ᷣ̊ nõ ſimile in natura.a virtute
aũt geneꝛatiua eſt pducno ſubalis.hec eſt ſimilis ina⸗

ſpra
cente
cerel
hirtw
pit
Grni
rnea
lſe⸗
ſbone
oini
gene
ſoekn
Phator
un⸗

L in.

ſofe
ipe
Gni
ane
nigan
ngn
Dubik
epon
nto.

N

fune
ge⸗
nele
ſuta
Alpon
ircſ
ſeroile
por
niſe
Nponnt
Ubionß
ſcnooie
Nins
gchea
ſennono
ſetn
ecer
Ne Ne
Unn
tsſick
ſiche
Nthune
Nteirii
ſeſen
ſlore
Mntbin
tonoͤe
Inspoen
uck⸗
ihin
ſeſen
ſton
hbrſr
ſinp
ſcing
inn
Mehdii
inttee⸗
tntgnen
ru

4 A

Sne
munti

ℳ

.

i na
7„ benne
Dl e
2Monn
oifannen
hddünn,
Aan Nn
Auitgti
miſenni
gabe Nn
etemgaſten
heratoſtG.
0,ſt
nn
goeinlibni
otuit fllnz⸗
luitſedo⸗
utneq vir
wosfui⸗
ordegmmi
nchicnu⸗
fgepung
lsagrägin
etenogent.
bonüinaurti
boniſſedifin
inpreihinb
Nuqbongt
Mladienndi
nngtöbcniin
ithiiſunnen
HPcogtuniſn
jiſnſiznn.
Oſſüntefnit
lgibeehfiin
iſͤfoneniit
Urrginnn
oci llten
nsigenen⸗
fön eenn
ti: nim
ignigüik
ſumnewor
ann tiiiſ⸗
iͦnenic
tisnwnntvh
inntitiqn
otinoton
tontrun
gobon n
iagicnit⸗
nini iggt⸗
iſß iun
D

ſtbuns

4
9
1
*
8
.

4
6

Queſtio

tura. bec ẽ ᷣtuoſioꝛ ꝓductio. int virtutes oẽs ꝓdu
centes aliqd: nobilioꝛ eſt virtus generatiua q̃ hʒ ꝓdu⸗
cere ſimile in natura.ſ̊ qð ẽ nobilitatis vel nobilioꝛis
virtutis:nõ põt nõ intelligi ĩ ſumma viꝛtute ⁊ ſumma
potẽtia qᷓ eſt deꝰ. ꝗ̊ĩ ſumma virtute ⁊ potẽtia intelligi⸗
tur virtus generatiua. generatõ eterna ẽ. Alia rõ
ꝑfectio nature eſt ⁊ nobiſitatis vt hẽat virtutẽ q poſſit
er ſe ꝓducere tale q̃le ipa eſt:ſiue ſiłe ſibi in natavnde
ſi homo ex ſe nõ poſſet ꝓducere hoĩeʒ:iſtud eſt imꝑfe⸗
ctio in ipſo.qꝛ nata ẽ vis inſita rebo:ex ſilłibo ſiłia pꝛo⸗
creans.ſic dicit phᷣs.ſᷣ quicqd eſt nobilitatis ꝑfectõ⸗
nis:eſt in ſumma natura. in ipſa ẽ vis ꝓductiua ſiłis
in natura ex ſe. ̊ hec eſt virtus generatina. in ipa eſt
vis generatiua.̊ ⁊ generatio:⁊ pat᷑ ⁊ filiꝰ: ⁊ generãs
genitũ. Alia rõ. deꝰ eſt lux incoꝛpoꝛea ⁊ inacceſſi⸗
bius.ᷣ om̃i luci eẽntiale eſt ⁊ naturale de ſe coeuũ ſplẽ⸗
doꝛẽ gignere.̊ in ſumma luce nccio intelligit᷑ lux gene
rans:⁊ ſplendoꝛ genitus.¶ Si dicat᷑ ꝙ ↄgruit eternaʒ
generatoʒz eẽ in co:ſᷣ nõ eſt neceſſarium. Anb. qͥdlibʒ
incõueniẽs deo ſequit᷑ impoſſibile.⁊ qͥdlibet deo conue
niẽs ſequit᷑ neceſſariũ.q̊ ſi deo ↄuenit vel ↄgruit gene⸗
ratõ.& nccio eſt in deo.⁊ maxie loquẽdo de ncciĩtate im⸗
mutabilitatis.quia talis eſt in diuinis ⁊ nõ neceſſitas

que ponit coactioneʒ:⁊ ita de nccitate eſt eterna gene⸗

ratio.

Ad oppoſitũ ſunt rõnes.⸗

primo ponũt᷑ röones ad infiꝛmandũ primã ratõz queẽ
aug.que oñdit nccitateʒ generatiõis eterne.videt᷑ ̊ q;
male ꝓcedat rõ cũ dicit ſi voluit ⁊ ñ potuit.g̊ impotẽs
fuit.qꝛ in filio nõ ẽ potẽtia ad generare:ſicut in eo non
eſt potẽtia ad h ꝙ ſit pat.ſᷣ ex h̊ nõ dicit᷑ filiꝰ impotẽs.
nec ſiłr dicet᷑ pat impotẽs ſi nõ põt filiũ generare.⁊
ſic rõ illa deficit ex ꝑte poſſe.¶ Item videt᷑ ſilr ꝙ nõ ſe
quit᷑.potuit 2 nõ voluit.q̊ inuidus fuit.qꝛ potuit crea⸗
turã ſiue mundũ melioꝛẽ facere q; fecerit: ̊ tñ noluit.
potuit mũdũ creare anteqᷓ; creauerit:⁊ tñ nõ voluit.
ex his tñ ñ ſequit᷑ ꝙ inuidus fuit. ſiłr nec ibi.q Alia
rõ qua oñdit᷑ ꝙ generatio nõ ↄuenit deo.nihil qð ẽ im
ꝑfectionis ⁊ inſufficiẽtie eſt deo tribuendũ.ſ̊ geneꝛatõ
in generalibo eſt rõne imꝑfectõnis ⁊ inſufficiẽtie.q̊ ge⸗
neratio nõ eſt deo tribuenda.minoꝛ pʒ. qꝛ triplex ẽ eẽ.
ſcʒ eſſe temꝑale:eſſe ꝑpetuũ:eſſe eternũ. vbi aũt eẽ tem
ꝑale eſt:ibi coꝛꝛuptio.⁊ ideo nõ pñt ſaluare eẽ ſue ſpẽi
in ſe. Ydeo datur eis virtus generatiua vt qð ĩ ſeipis
ſaluare nõ pnt:ſaluẽt ꝑ generatõʒ in ſuo ſiłi.ᷣ in ꝑpe⸗
tuis ſubſiãtijs nõ inuenit᷑ generatio: ⁊ H̊ ꝓpter ꝑfectõʒ
ſui eſſe qdð incoꝛuptibile eſt. vñ in ſeipſis pñt ſaluare ⁊
ↄtinuare eſſe ſue ſpẽi ꝑpetuo. Eñ ſol nõ generat ſoleʒ
nec aĩa aiam: cũ habeant virtutẽ ꝑfectã qua pñt in ſe⸗
ipſis ſaluari.generatio ̊ ſemꝑ eſi comes im ꝑfectõis.
Alia ratio differt geneꝛatio ⁊ alteratio.qꝛ vbi eſt ge⸗
neꝛatio ibi eſt exitus de nõ eſſe ad eſſe. vbi aũt eſt alte⸗
ratio nõ eſt mutatio m eſſe: ſ̊ manet idem eẽ 1 eadem
ſuba:̊ diuerſus modus ſe bñdi vel eẽndi. Si &̊ in di⸗
uinis nõ eſt exitus faciẽs drñtiaʒ eſſe qui eſt exitꝰ a nõ
eſſe in eſſe:hᷣ ſolu faciens drñtiaʒ modi eẽndi. exitus
qui eſt in diuinis nõ põt dici generatio ̊ potius alteꝛa
tio.⁊ ſic in deo non põt poni generatio. Alia rõ.nos
videmus ꝙ generatio ꝑfecta hʒ oꝛigineʒ ſuã in maſcu⸗
lo ⁊ femia. Impfecta vo generatio hʒ principiũ ĩ vno
ſieut pʒ in generatõe vegetabiliũ:⁊ etia vermiũ.q̃ imꝑ
fectioꝛ eſt q generatio aĩ alium ⁊ hoĩm. quoꝝ geneꝛato
oſiſtit in duplici principio.ſ.agente ⁊ patiente. ergo ſi
qð ꝓfectius eſt in generatõe eſt deo tribuendũ:erit po
nere in diuinis ꝙ ipſe filius ſit genitus a patre 2 etiaʒ
a matre.qð eſt abſurdiſſimũ.relinquit᷑ igit᷑ ꝙ nõ eſt po
nere generotõʒ in diuinis. 4 Alia rõ.ad infirmanduʒ
aliquas predictaꝝ geneꝛationũ: qꝛ adaptatio ſimilitn
dinis reꝝ naturaliũ ad diuinas eſt ꝑ remotiſſimã ↄꝑa

Ra ney . Hr⸗

vlij.

tioneʒ.qꝛ valde remota eſt ↄꝑatio ⁊ diſtantia maxima
creature ad creatoꝛ⁊.̊ non ſequit᷑ nccio vt ponatur in
rebus diuinis qð inuenit᷑ in rebus creatis. predicte
rõnes que ſumunt᷑ ex comꝑatõne reꝝ naturaliũ ad di
uinas nulle ſunt.¶ Itez ſi ex G̊ ꝙ natura creata ẽ mul
tiplicata ſue ſpẽi volumus habere ſilr in dinis.q ſilit
ex oſtenſione ꝓductionis accidentiũ ineſſe creature ꝑ
ſimile poterimꝰoñdere in diuinis.Ex h̊ ̊ ↄſequitur ꝙ
teus habeat aceñtia ⁊ ſit quantꝰ ⁊ coloꝛatus.4. Alia
rõ eſt hec.ſi accipit᷑ ſimile a generatõe creata⁊ fiat co⸗
aptatõ ad diuinã. ꝗꝙᷓ ſicut ex ꝑte creature geneꝛatõ trãſ⸗
fert naturã generatis in genitũ:⁊ virtutẽ etiã geneꝛan
di cũ ipſa natura qua põt genitus generare. & ſiłit in
diuinis ipſe filius habebit virtutẽ generãadi aliũ filiũ.
ſß in eternis potentia ↄiuncta eſt actui.gᷓ geneꝛabit aliũ
filiũ.⁊ eodeʒ modo erit queꝛẽ de illo.x ita in infinitũ.
generatio igit᷑ eterna nõ ẽ. nec valet ſimile ſumptum a
creatunis.

Reſponſio. ofitendum ve

riſſime ꝙ generatio eterna eſt. vñ Rich. de ſan.vic. in
li.de tri.In natura creata legimꝰ qð de increata pẽſa⸗
re ebeamꝰ,.videmꝰ qͥtidie qũo nature ipᷣius oꝑatõe ſbᷣ⸗
ſiſtẽtia exñtia ꝓducit.⁊ exntia de exñtia ꝓcedit.nũqd
in illa ſuꝑexcellenti natura ↄpꝑatio nature nulla erit?
Mundgd natura illa que huic nature fructꝰ fecũditatis
donauit:in ſe oĩno ſterilis ꝑmanebit: ⁊ que alijs gene
rationeʒ tꝛibuit:nunqd ſterilis erit: ſicut dicit᷑ eſa.vlt᷑.
Mungqd ego qui alios parere facio ipſe nõ pariã? Si
ego qui generatõʒ ceteris tribuo ſterilis ero ait dñs.⁊
loquit᷑ ibi de generatione eterna.vt dicit glo.eſt ̊ gene
ratio eterna. Ieʒ in eodeʒ li.certe radius ſolis de ſole
ꝓcedit:⁊ ſoli tñ coeuus exiſtit.exqͥ.n.fuit de ſe radiuʒ
ꝓduxit:⁊ ſine radio nullo tẽꝑe fuit.ſi igit᷑ lux iſta coꝛ⸗
palis hʒ radium ſibi coeunz: cur nõ hẽat illa lux ſpiri⸗
tualis ⁊ inacceſſibilis?: Et dam̃.ĩ pᷣmo li.õ fuit vnqᷓ
deus inuerbalis.i.ſine verbo.ſꝑ.n.hʒ ſuipſius verbuʒ
ex ſeipſo genitũ. Impoſſibile eſt ſm dam̃.ꝙ deus nõ
generet. ¶ Ad rõnes &̊ in ↄtrariũ eſt rũdendu.⁊ pꝛimo
ad illas que infirmãt ratõʒ aug.in lib.lxxxiij.q. dom
ꝙ bene tenet ratio Auguſtini.m ꝙ ipſe intendit per
illam rationem oſtendere ꝙ pater genuit filium ſibi e⸗
qualem. ſic ratio illa ſupponit magis generationem
q¶ probet.ihilominus tamen dicendum ad inſtan⸗
tias.NEt primo ad primam.potuit mundum melioꝛem
facere ⁊ noluit: ergo inuidus fuit.Oicendum ꝙ ſecus

eſt in generatione ⁊ creatione. quia ratio generatio⸗

—

nis ſemper exigit ꝙ producatur equale in natura2
ſubſtantia: ratio vᷣo creationis non. immo potius cõ⸗
trarium exigit. ſcilicet ꝙ ſit non equalis ⁊ diuerſum
in ſubſtantia illud quod creatur. Innidia vᷣo non ha⸗
bet locum niſi vbi res exigit aliter fieri qᷓ; fiat.ideo
in generatione vbi exigit ratio equalitatem generan⸗
tis ad generatum: eſt ratio inuidie ſi non generetur
equale. Ideo bene ſequitur ſcðᷣm Auguſtinum. po⸗
tuit generare filium equalem ſibi 2 noluit.ergo inui⸗
dus fuit. cum hoc deberet facere. ſcilicet generare e⸗
qualem ſibi. ſed in creatione non eſt debitum illud:
nec etiam ꝙ homo ſit melioꝛ qᷓ ſit.⁊ ideo non ſequi⸗
tur in creatis iſtis quod dicitur per propoſitiones
iſtas. Ad aliam inſtantiam qua obijcitur ꝙ non
ſequitur: filius vult generare: ſed non poteſt. ergo
impotens eſt. Dicendum ꝙ ad hoc ꝙ illud ſequere⸗
tur: oporteret iungi velle cum non poſſe. VUnde be⸗
ne ſequitur aliquis vult hoc facere 2 non poteſt.
ergo impotens eſt. ſed filius non vult generare nec ſpi
rituſſanctus: ⁊ ideo non poſſe generare non ponit im
potentiaʒ in ſilio nec in ſpirituſancto: ſed in patre po
neret impotentiaʒ:quia pater vult generaꝛe. filius au
tem non: ſed generari.ſic enim ꝑfectõnis eſt in pꝛe ge⸗

—

7

nerare:ſic ꝑfectõis ẽ in filio generari: ſic etiã ĩ ſpũſcto
ſpirari.vñ ſiẽ generare dic ꝑſectõʒ potẽtie pfis:ſic ge⸗

nerari diẽ ꝑfectõz potẽtie ĩ filio:⁊ ſpiꝛari ĩ ſpũſcto.iðo

ex ꝑte pꝛis ſeqret᷑ impotẽtia ſi ñ poſſzʒ generare: ex ꝑte
at᷑ filij vel ſpũſſct᷑ti ñ poneret᷑ impotẽtia.¶ Ad terciã ra
tionẽ dvᷣm.ꝙ bec ẽ duplex.geneꝛatio ẽ imꝑfectõis in ge
nerantibo.qꝛ põt eẽ ſenſus ꝙ generatio dicat imꝑfecti⸗
onẽ ĩ generate ⁊ pᷣtute eiꝰ.vel ꝙ ſit data generãti ꝓpteꝛ
ſupplem̃tũ ſue impfectõis. Dico ꝙ m primũ moduʒ
generatio ñ ẽ imꝑfectõis.immo generatio dic ꝑfectiſſi⸗
mũ modũ agẽdi ſiue ꝓducẽdi.pfectiſſimꝰ.n.modꝰ agẽ
di ẽ:ꝑ quẽ coeq̃t᷑ ⁊ aſſilat᷑ in nata effectus agẽti q fit ꝑx
generatõʒz. Scõm vᷣo modũ ſecũdũ põt ↄcedi ꝙ geneꝛa
tio im ꝑfectõis ẽ in creatuꝛis conuptibilibo.qꝛ data eſt
ei ad reuelãdã imꝑfectõʒ eaꝝ.vñ ẽ ꝓpt᷑ ſupꝑlem̃tũ imꝑ⸗
fectõis ĩ iis: ꝓpt ̊ ꝙ ſingłaria ñ poterat ſaluare ſuã
ſpẽʒ in ſe.iõ data ẽ bec vᷣtus q̃ tate ẽ ꝑfectõis.id aũt qð
ſupplet im ꝑfectõʒ ñ ẽ imꝑfectio ĩmo ꝑfectio:iõ genera⸗
tio pfectõis ẽ ⁊ ꝑfectõʒ diẽ vᷣtutis ĩ generate.iõ deo eſt
tribuẽda. Qð obijcit.ꝙ ꝑfectiõis ẽ in ſole qð ñ gene⸗
rat.dᷣm ꝙ n imo imꝑfectõis ẽ in ſubſtãtijs ꝙ ñ pñt ex
ſe ꝓducẽ ſilłe ſibi ĩ nata. vñ ponat᷑ ꝙ vᷣtus eẽt in ſole qᷓ
poſſʒ ex ſe ꝓducẽ aliũ ſolẽ:ſiẽ pᷣt ꝓducere ex ſe lumẽ eo
manẽte incoꝛꝛuptibili: h̊ͥ eẽt maxrie vᷣtutis ĩ ſole. ꝑle⸗
ctõꝛis qᷓ; mõ hẽat:cũ ñ põt ſolẽ ex ſe ꝓducẽ.ĩ h̊ ̊ deficit
a vᷣtute. in h tñ ꝙ bʒ ĩ ſe vtutẽ q̃ põt i ſe ſaluare ſuã ſpe⸗
ciẽ.ꝑfectõz hʒ quã n bñt conuptibilia.qꝛ ñ indigẽ alio
ad ſui ſalutẽ: H̊ ꝑfectõis ẽ. ꝑfectõis igit᷑ in coꝛuptibili⸗
bus ẽ:ꝙ pñt er ſe ꝓducẽè ſitia.imꝑfectoõis vᷣo ꝙ n pñt ſe
ſaluare ⁊ ꝑmanẽ in eẽ. Siłr ꝑfectõis ẽ in coꝛꝑibo ſuꝑce
leſtibo ꝗq; pnt ſaluare ſe ⁊ ꝑmanẽ in eẽ: imꝑfectõis vᷣo ꝙ
ñ pñt ſiteʒ in nata de ſe ꝓducẽ ⁊ coeq̃leʒ ſic ꝓducũt ex
ſe ineq̃le.ſic ſol lumẽ ñ ſoleʒ. Qð igit᷑ erit ꝑfectõis deo
tribuendũ ẽ vt.ſ.manẽs in ſe:virtutẽ hẽat ꝓducẽdi ſi⸗
milẽ in nat᷑a ⁊ coeq̃leʒ.¶¶ Ad q̃rtaʒ ratõʒ doᷣm.ꝙ gene⸗
ratõ ẽ motus ſiue ſpẽs motus:⁊ ẽ actus.ꝓut ̊ dic mo
tũ:relegat᷑ a oo.qꝛ ab eo remouet᷑ motꝰ2 ſpẽs motus.
ga motus dic imꝑfectõʒ ĩ mobili.ſ̊ ꝓut dẽ actꝰ:c ↄple⸗
tio adequãs ꝓductũ pducẽti ꝑfecte.⁊ iſto mõ generatõ
ñ rñdet alteratõni.Sʒ q; obijcit᷑.qꝛ ibi ẽ actꝰ faciẽs diſ
ferẽtiã mõi eẽndi:q&̊ alteratio.odðm ꝙ nõ ſeꝗt᷑ niſi ſit ibi
mutatio.vñ ñ ſequit᷑ in ſole.ꝙ ſi generat ex ſe ſplẽdorẽ
ꝙ ibi ſit alteratio.qꝛ ñ ẽ ibi mutatio. Iteʒ ẽ drñtia mo
di ſe bñdi q̃ facit aliũ ⁊ aliũ.⁊ hec ñ ẽ alte ratio: ſᷣ q̃ ſo⸗
lũ facit alteꝝ.ſic̃ patebit.i Ad aliã ratõʒ dom.ꝙ in ge
neratõe hũana ꝙ hʒ oꝛiginẽ vel in duobo ⁊ ñ ĩ vno ſolo
H ẽ imꝑfectõis.ↄſtans.n.ẽ.ꝙ ſi vniret᷑ pᷣtus ita ꝙ tota
vᷣtus generàs eẽt in maſculo vel in femia:ꝙ ꝑfectõꝛ eẽt
vnita ꝙᷓ; diuiſa.inqtũ &̊ vnita ẽ:ẽ deo tꝛibueda.ñ inqtũ
diuiſa.qꝛ H̊ ẽ unꝑfectõis.Qð vᷣo dẽ de plantis q̃rũ ge⸗
neratio imꝑfectioꝛ eſt ꝙ hñt in vno.ddm ꝙ etſi hẽant ĩ
vno intrinſeco:tñ hñt młtis extrinſecis.ita ꝙ ẽ ibi hu⸗
moꝛ a terra:a caloꝛ a ſole.vnũ velut principiũ actiuũ:
aliud vt paſſiuũ.ſicut erat ex ꝑte maſculi ⁊ feĩe.vñ ma
ſculus ẽ principiũ actm̃:feia paſſiuũ principiũ.Ex his
igit᷑ relinquit᷑ generatõz eternã eſſe.⁊ ꝙ in deo ẽ diffeꝛẽ
tia gignẽs ⁊ geniti.i.pꝛis ⁊ filij.¶l Ad aliã ratõʒ ddᷣm.
ꝙ; adaptatio ex rebo naturalibo ad diuinũ eẽ põt eẽ du
płr.qꝛ dupłr põt creat᷑a ↄſideꝛari.vel in ſe:vel ꝓut ẽ ve
ſtigiũ ſue cauſe.ſᷣm ꝙ ↄſiderat᷑ ĩ ſe:nõ ẽ acciꝑe ꝓpoꝛtiõʒ
ↄuenientẽ a creatura ad creatoꝛeʒ.ĩmo ſic maxia ẽ diſ⸗
ferẽtia vniꝰad alteꝝ.nec ẽ hĩtudo aliq̃ qua poſſit ſic di
ci eẽ in creatoꝛe ſic ẽ ĩ creatura: velut nec finiti ad in⸗
finitũ eſt comꝑatõ ſiue in potẽtia ſiue in ſapia ſiue ĩ bo
nitate. Scm vᷣo ꝙ ↄſiderat᷑ creatura vt veſtigium ſue
cauſe:ſic eſt inuenire ↄueniẽtes rõnes ⁊ nccẽias a crea⸗
tura ad creatoꝛeʒ.vñ ex potẽtia creature nccio ẽ arguẽ
omipotentiã creatoꝛis.⁊ ex ſapia ſummã ſapiam. 2 ex
bonitate bonitateʒ ſummã. Añ apls ro.j.Inuiſibilia
i ꝑ ea que facta ſunt intellecta ↄſpiciũt᷑.qð ñ eẽt niſi

ea que facta ſunt eẽnt veſtigiũ. Añ dyo . in hierarchis
angelica.iAihil eoꝝ que ſunt: eſt vtr boni ꝑticipatõne

priuatũ.ſigdeʒ vt eloqoꝝ veritas ait geñ.ij. Omia bo⸗
na valde.eſt ꝙ̊ er omibo intelligẽ bonas ſpeculatõcs eẽ
in viſibilibo ⁊ intellectualibo ex materialibo foꝛmaꝛe

diſſimiles ſiłitudines. Scdᷣm h̊ ꝗ̊ ꝙ veſtigiũ ſumme tꝛi
nitatis ẽ impreſſuʒ in creatura.dðm ꝙ eſt inueĩre rati
onẽ ab ipſo veſtigio bonitatis impreſſe ↄuenienteʒ: ad
oñdendũ ꝑfectõz bonitatis impꝛimẽtis.ita vt ſemꝑ qð
ꝓfectius eſt nõ hñs in ſe aliquã ratõʒ impfectõnis: eſt
eo tribuendũ.⁊ h eſt qð etiã dicit magr Rich.de ſan⸗
eto vic.ad quecũqʒ ncc̃e eſt eẽ infallibilia aꝛgumẽta:ñ
e eſſe. Ad alia ratiõeʒ doᷣm.ꝙ cũ deus ſit cauſa ?ᷣm
tripliceʒ modũ cauſe.efficiẽs.finalis. foꝛmalis ꝑ mo/
dũ exemplaris:nõ aũt cauſa materialis aliqͥ mõ. pro⸗
pterea ea que ſunt in rebo naturalibo ⁊ ↄueniũt in rati
one cauſe efficientis foꝛmalis ⁊ finalis:pñt tranſferri
ad deũ.qꝛ ſᷣm hoc eſt creatũ veſtigiũ.ſ̊ ea que ꝑtinent
ad cauſam materialeʒ velut accñtia:vt coloꝛatꝰ ex ꝑte
materie coꝛꝑis:obliuioſus in aĩa. ꝓpter intellectũ ma⸗
terialeʒ nõ pñt aliquo modo tranſſerri ad deũ: niſi fi
guralit᷑ ⁊ impꝛoprie.cũ ſᷣm hanc viam nõ ſit babitudo
creature ad creatoꝛẽ.poſſe aũt generare ſilem er ſe:ꝑti
net ad efficientẽ cauſaʒ.⁊ etiaʒ indiciũ eſt nobilitatis
virtutis. ꝓpteꝛea virtuti diuine eſt tribuendũ.⸗ Ad vl
timã ratõz dᷣm.ꝙ cum ꝑfectio ſit in vno:im ꝑfectõ dᷣo

in multitudine:ſi ſint multi aliqui.⁊ qð eſt in vno:per

omia ⁊ in alio ⁊ quocũq; modo. omẽs ſuꝑfluũt pret
vnũ.Scðm hoc dom.ꝙ cuz ipſe filius ſit ꝑfectus om̃i
modo ꝑfectõis:ꝙ nõ erit niſi vnus.dðm q ꝙ h̊ eſt indi
ciũ imꝑfectõnis in ſerie hbumane generatois: ꝙ genitꝰ
põt generare.hoc.n.indicat ꝙ ipſe genitus nõ ſit peꝛſe
ctus filius.⁊ ſic pʒ rñſio ad iſtam queſtionẽ.

Membꝛum ſecuũdum

Ecundo querit᷑.quid ſit generare fᷣm ra
tionẽ intelligẽtie ꝓut dicit᷑ in diuĩo eẽ.⁊
circa h̊ querit᷑.vtꝝ generare in diuio eſſe
