cluditur intellectus alterius ab eadem vi comprehendi dem. ſuperioꝛ vis amplectitur inferiorem. inferioꝛ ve⸗ ſſſ.
tuꝛ. ergo ſenſus nullomodo erxigebatur in cognitionem ro ad ſuperioꝛem nullomodo conſurgit.neq; enim ſen fn
ſignati.ergo relinquitur.ꝙ; non exigebatur ad cognitio ſus aliquid extra materiam valet cognoſcere.nec vni leche
nem ſignati.cum non apprehenderet illud vt ſignum. uerſales ſpecies imaginatio contuetur nec ratio capit n
△

ſiſuſcipen
nagines,i.
oraliterc5
ſiodia di⸗
indicete
s relinq⸗
boe pre⸗
ei corpo⸗
ns autem
ſeſluzeſt.
io we
gueformi
nocer hie
vpbericy.
prophe⸗
tenn.

.
mn⸗exrg
kinaßm
Ouerit
ligentia
r nos lu
veſtqyue
lin ani
ib deli⸗
litratio
diritual
mn imna⸗
nintellu
nos cor⸗
l,
it cor
1ſpe⸗
lacoꝛ
ctione
citſpi
noſcit
ogno⸗
ti de
s dici
conſti
tfigu⸗
ipſanm
erpen
ißan
Cmzer
nineſt
gno⸗
in co
r ⸗
nſen
eeni
npit
76

Nneſtio
ſimplicem fſoꝛnaʒ. Reſponſio. Ratio vno mõ dicit᷑
cõmuniter: olio modo ſtricte. ſᷣm ꝙ large ſumit᷑ com⸗
prehendit intelligentiam. intellectum.⁊ rationeʒ ſtri⸗
cte acceptam. vis enim rationalis ᷣm aſpectum quem
habet ad id quod ſupra eſt ſcilʒ deuʒ:dicitur intelligẽ⸗
tia.ſᷣm aſpectum quem habet ad id quod iuxta ſe eſt.
ſcilʒ ſpiritualem naturam: dicitur intellectus. hm vᷣo
reſpectum quem habet ad id quod infra ſe eſt. ſcilʒ coꝛ⸗
poꝛum naturas:dicitur ratio ſtricte. ⁊ hec eſt intentio
beati Auguſti. in libro de anima ⁊ ſpiritu. Aliter ſᷣm
bimembreʒ diuiſionem dicit Auguſti. ꝙ ratio diuidit
ſe in duo.ſcilʒ in ſuperioꝛem ⁊ inferioꝛeʒ. ſcilʒ in virũ
⁊ muliereʒ. Supeꝛioꝛ pars eſt ad contemplandũ deuʒ
7 eterna. Inferioꝛ ad contemplandas creaturas 2 tẽ⸗
poꝛalia.ad ſuperioꝛem pertinetſapientia.ad inferio⸗
rem ſcientia. Dicendum ergo ſᷣm hoc.ꝙ deus compꝛe
henditur ratione m ꝙ ratònis nomen extenditur ad
ſuperioꝛem partem que eſt mens vel intellectus dicta.
non ᷣm ꝙ reſtringitur nomen rationis ad inferiorem
partem que eſt ad contemplandas creaturas vel infe⸗
rioꝛes naturas.l Ad aliud vo Moetij dicenduzʒ. ꝙ eſt
accipere rationeʒ per modum rationis:⁊ per modum
intelligentie.ſimiliter intelligentia per modum intelli
gentie:⁊ per modum rationis. Modus vo propriꝰ ra
tionis eſt accipeꝛe in collectione vt vnum in multis ve
lut vniuerſalem foꝛmam in multis ſingulaꝛibo⁊ vnuʒ
ex alio ⁊ poſt aliud vt ex principijs concluſionẽ. ¶ſdo⸗
dus dᷣo intelligentie eſt apprebendere ipſam ſimpliceʒ
vt vnum per aliud ſiue poſt aliud: ſed totum ſimul.in
nobis ergo eſt ratio per modum rationis. ⁊ iplſa intel
ligentia 'm ſtatum pꝛeſentem per modum rationis.qꝛ
noſtra intelligentia apprehendit ſinplicem foꝛmã que
eſt deus.non per modum ſimplicitatis ⁊ ſimultatis:ſᷣ
velut vniuerſalem cauſam in multis effectibus: 2 per
aliud vt per effectus ſcilʒ creaturas. Ratio vᷣo per mo
dum intelligentie: 2 intelligentia per modum intelli⸗
gentie eſt diuini intellectus.hinc dicit boenius ĩ libro
v conſolatione.ꝙ ratio ſolum hominis eſt intelligen
tia dei.⁊ hoc eſt quod ipſe dicit.ſenſus ſolus cũctis a⸗
lijs cognitionibus deſtitutus immobilibus animanti⸗
bus celſit qles ſunt conche m aris.imaginatio vᷣo mo⸗
bilibus beiuis quibus iaʒ ineſſe fugiendi appetendiue
aliquis videt᷑ affectus. Rõ vᷣo tm̃ huani geneꝛis ? ſiẽ ĩ⸗

gaa e. Articulus quaꝛt?

Einde queritur. vtrum bomo in primo
ſtatu cognoſceret per creaturas deum.
Circa quod duo queruntur. Primo.an
noſceret deum per creaturas. Secundo.
vtrum melius tunc cognoſceret xeum per rationem qᷓ;
modo cognoſcatur per fidem. Circa primum ſic.hu
go de ſancto victoꝛe ſic loquitur de ſcala Jacob. vult
facere differentiam inter cognitioneʒ hominis 2 ↄgni
tionem angeli dicens.ꝙ angeli non indigent ſcala: ga
volant per contemplationem.bomo autem qui volaꝛe
non poteſt indiget ſcala. Scala autem eſt rehiculũ cre⸗
ature.ergo adam in primo ſtatu cognoſcebat per crea
turas deum.ergo indigebat᷑ creaturis. Contra.hu⸗
go: cognouii homo creatoꝛem ſuum non ea ſolum co⸗
gnitõne que foꝛis ex auditu ſolo perficitur:ſed ea que
intus per inſpirationem monſtratur. Item idem. ſ26
ea qua modo deus accedentibus abſens ſide credituꝛ:
ſed ea que tunc per pꝛeſentiaʒ contemplationis ſcienti
manifeſtius ceꝛnebatur cognouit creatoꝛem ſuum non
ita excellenter ſicut poſtea cognoſcere debuiſſet ſi per⸗
ſtitiſſet.ergo non cognouit deum per creaturas: ſed ſe⸗
ipſo. Reſponſio.ſicut dicitur ecẽi.xvij. poſuit oculũ
ipſoꝛum ſuper coꝛda ipſoꝛum. oſtendeꝛe illis magna⸗

lia operum ſuoꝛum: vt magnalia enarrarent operũ il⸗

lius. Oculus autem eſt aſpectus intellectus rationa⸗

Ypna

Ria ac) en e =

ANXNαο W ODeis = 75 0. ₰

BGecũda

lis.⁊ iſte oculus eſt in terrena ? eterna. ſed in terrena
eſt per naturam: in eterna vpo per gratiam. Dicenduʒ
ergo adam per creaturas videbat deum non in ſe.
4Ad illud quod dicitur manifeſtius per contempla⸗
tionis preſentiam. Dicendum ꝙ teus manifeſtatur in
ſe ⁊ in ſuo effectu. In effectu ergo tũc manikfeſte videba⸗
tur non obſcure. ſed modo propter peccatum obſcure
non manifeſte videtur. naturaliter ergo non eſt acce⸗
ptatio eius ſᷣm quod eſt: ſed cum eſſectu ſemꝑ.

Poſtea queritur S. j.

vtrum adam in primo ſtatu melius cognoſcerei deum
q̃ᷓ modo cognoſcatur per fidem. Et videtur ꝙ lic.quia
cognitio per abſentiam non eſt tanta: quanta eſt illa qᷓ
per preſentiam contemplationis. ſed talis fuit cogni⸗
tio ade ante peccatum:ſicut dicit bugo. τ cà ä Lon⸗
tra.glo.xxxiij. Job. Conſumpta eſi caro eius a ſuppli⸗
cijs. Mota.adam ante peccatum nec ſtultum nec ſapi⸗
entem fuiſſe: neqʒ ſapienter neqʒ ſtulte peccaſſe.⁊ ita
bidetur ꝙ minoꝛ fuerit illa cognitio quaʒ habuit: qᷓ; fi
cæi. MReſponſio. in adam fuit cognitio naturalis 2
ſuperaddita. Maioꝛ autem cognitio poteſt dici tripli
citer. ſeilʒ q;tum ad comprehenſionem intellectus. vel
qtum ad meritum.vel qᷓtum ad guſtum. poteſt eꝛgo di
ci ꝙ cognitio quam babuit adam naturaliter te deo *
creaturas: maioꝛ fuit qtum ad comprehenſionem in⸗
tellectus. ſed illa que eſt peꝛ fidem maioꝛ eſt qᷓ;tum ad
intellectum ⁊ ꝙᷓtum ad guſtum ꝙᷓ illa que eſt per natu
ram. Eſt enim duplex preſentia dei:in viſu:a ĩ guſtu.
⁊ m hoc eſt cognitio videntis in lumine:2 guſtantis
in tenebris.⁊ talis eſt cognitio fidei in qua abſens eſt
viſui ⁊ preſens guſtui.pꝛopter quod dicitur in pᷣs.
magna multitudo dulcedinis tue domine quam abſcõ
diſti ⁊c. Dicendum igitur ꝙ eſt ſapientia ïtum ad ſpe
culationeʒ: 2 ꝙᷓtum ad electioneʒ. primo modo fuit ſa⸗
iens adam.ſed in electione non fuit ſapiens:quia ma
e elegit. nec fuit ſtultus: quia ñ penitus ignoꝛabat qd
eligenduʒ. ⁊ hoc eſt quod ſequitur in illa gloſa. Sapi⸗
ens enim eſt qui obſeꝛuatione peccati agenda vel vitã⸗
da nouit. Stultus vᷣo qui ſequenda vel vitanda oĩno
ignoꝛat.nec talis fuit adam. Et ſic patet quomodo in⸗

caur. l beum teꝛcium

E erminatis queſtioniba illis que inci⸗
vut ex ꝑte ↄgnoſcibilis ⁊ ex ꝑte ↄgnoſcen
tis:ↄſequẽs ẽ determĩare queſtiões inci⸗
dẽtes ex pte medij ↄgnoſcẽdi.⁊ G̊ ſb ꝗnq;
articulis. OPrimꝰ an ↄgnoſcat᷑ ꝑ mediũ.Scdᷣus de me⸗
dio ↄgnoſcẽdi ꝑ naturꝗ. Lerciꝰ de medio ↄgnoſcẽdi ꝑ
gr̃aʒ. Quartꝰ de ↄpatõe ↄgnitõis ꝑ naturã ⁊ gꝛatiaʒ.
MNuintꝰ c ꝓpatõe m certitudinẽ medij ad ↄgnoſcẽdũ

cũ ⁊ creaturã.
auů. Articulus primꝰ
Rimo q̃rit᷑. vtꝝ deꝰ videat᷑ vel ↄoſcat᷑ ſeipo
vel reqrat᷑ aliqꝗd alið ſiẽ᷑ mediũ ad ↄgſcẽdũ
ipᷣm.¶:!ꝑqAd qð ſic obijcit᷑.ſicut ſe hʒ lux iſta
coꝛpał ad ſenſuʒ ⁊ viſibilia: ita ſe hʒ lux diuĩa ad intel
lectũ ⁊ intelligibilia.ſiẽ diẽ aug.iĩ li.ſoliloqꝗ.q; terra vi
ſibiłẽ ⁊ lux:h̊ tra niſi luce illuſtrata videri ñ p̃t. ſiłr di

„

ſciplinaꝝ ſpectamia ñ pñt ↄgſci ⁊ ĩtelligi niſi aliqͥ ſuo

ſole illuſtret.⁊ illð ẽ deꝰ.ſi ̊ ſux coꝛꝑał ꝑ ſeipᷣaʒ vidẽ 2
ñ pꝑ alið.g lux q ẽ d ꝑ ſeipᷣazʒ cidebit᷑ ⁊ n alio. IJtẽ cũ
tria ſint genẽa viſiõis ſiẽ diẽ aug. coꝛꝑał.⸗ imagiaria
⁊ ĩtellectuat.tercõ genẽ vidẽt᷑ res q̃ ñ hñt ſiłitudieʒ ni⸗
ſi ſeipas. vt dz. ij. coꝝ. xij.ĩ glo.aug. ſᷣ tercõ genẽ videt
xc. ñ ꝑ imaginẽ videt᷑ ſiue ſititudinẽ. at᷑ teꝛcõ ge
nẽ viſiõis videat᷑ teꝰ:hz.j.ro.ſuꝑ illð inui ſibilia ⁊c᷑.ꝙ
phi videẽt deũ teꝛcõ genẽ viſiõis.⸗¶ ICtẽ diẽ ang.ꝙ mẽs
niła ĩteꝛpoſita nata ab ip̃a pᷣma dᷣitate foꝛmat᷑.nita igẽ

2—- —

nat᷑a alia ĩterueĩt int pᷣmã viitatẽ 2 mẽtẽ q̃ ſit ſicut me⸗

5, al
9 –
Oeg . HHi A aúιναà

6.

Qegne OR„ Viad? 2 =

1/.
e Ple „° 2 )6⁄ 2 O re:

O

4 ₰N ) . . — —

ſr Crrr

dium ad cognoſcendum deuʒ. Contra.j.cox. xuj. vi
cemus nunc ꝑ ſpeculũ ⁊ in enigmate. Blo. p ſpeculuz
2 in enigmate.iimaginẽ obſcurã. videmꝰ.n.aliq̃s creę
aturas in quibo aliqua dei ſilitudo relucet. ⁊ ſeqt. ſiẽ
noĩe ſpeculi imaginẽ ſignificauit ita nomĩe enigmatis
ſilitudinẽ qᷓuis obſcurã · vtroq; igit᷑ noĩe ſilitudines ſi
gnate ſunt que valẽt ad intelligedũ deũ lʒ obſcure. KRe
linquit᷑ igit᷑ ꝙ nõ cognoſcit᷑ in pnñti deus niſi ꝑſ ilitudi
nes creaturaꝝ.4¶l Itẽ b. dyo.in pꝛincipio hierarchie · ñ
eſt poſſibile aio noſtro ad nõ materiaſẽ illa aſcendẽ ce
leſtiũ hierarchiaꝝ ↄtemplatõʒ: niſi ea que ym ißaz eſt
materiali mannductõne vtat᷑.hꝰ rei gratia miſericoꝛs
ꝑfectõis principiũ ſenſibilib⸗ imaginibo celeſtes deſcri
pſit intellectus. Relinquit᷑ igi ꝙ ñ pñt ꝑcipi ſpũales
creature niſi ꝑ medias ſiłitudines. ̊ młtomagis nec
ipſa ſpũalis ſuba increata. Rñſio. in pñti n ẽ ↄogno
ſeere drũ ſine medio. vtꝝ aũt in futuro poſſit cognoſci
ſine medio aliquo:ałs inquiret᷑.¶ Ad primũ &dom.
ꝙ videri ſeipſo dicit᷑ oupłr.effectiue ⁊ materialit᷑. Di⸗
cendũ ̊q lux enia videt᷑ ſeipſa ⁊ ꝑ ſeipſam effectiue: qꝛ
nõ eſt alia cã que faciat lucẽ videre miſi ipſa. Eſt tamẽ
aliqua cã materialis in qua·. l. lux videt. quẽadmoduʒ
in aere vel coloꝛe vnde videt᷑ lux ſeipſa effectiue: n tam
ſeipſa materialit. ẽ in ſeipſa.i.in ſua ſpũalitate ⁊ ab⸗
ſolutõne nature ſue. in alia vt in aere vel coloꝛe. Eo⸗
dem modo lux eterna in pñti videtur ſeipſa. nõ tñiſe⸗
ipſa:ſᷣ in creatura que eſt q̃i mediũ materiale deferẽs
ipſam luceʒ ad intellectum.4 Ad ſecũdum dom.ꝙ in⸗
tellectualis viſio dicit᷑ duobus modis. Vno modo in⸗
tellectualis viſio cognitio ꝑ intellectum ſiue ſit ꝑ ſimi
litudinẽ ipᷣius rei intellecte ſiue ꝑ reʒ ipſam.⸗ H mõ dẽ
intellectualis viſio.j.ro.in glo. Alio mõ dicit᷑ intelle⸗
ctualis viſio ꝓut dicit᷑ celum.⁊ Gᷓ̊ mõ nõ quecũq; oↄgni
tio ꝑ intellectũ dicit᷑ viſio intellectualis.ſᷣ ſolũ illa qua
res videt᷑ nõ ꝑ ſimilitudinẽ aliã a re.⁊ h̊ mõ accipit᷑ ij.
coꝛint᷑.xij.in glo.ſuꝑ illud. Raptus vſqʒ ad terciũ celũ
vbi dicit. Terciũ genꝰ viſionis eſt illud quo dilectõ ĩ⸗
tellecta ↄſpicit᷑ eas res ↄtinet que nõ hñt imagines ſui
ſiłes.⁊ ſequit᷑.dilectio.n.ñ aliter videt᷑ in ſpecie pñs qᷓ
eſt: æ aliter abſens in aliqua imagine ſiue ſiłi. Dicẽdũ
ꝙ primo mõ viſione intellectuali videt᷑ deus in pñti
bᷣ ſecũdo modo videbit᷑ in patria. Zld terciũ dicẽdũ.
ꝙ natura poteſt accipi duptr.ſcʒ ſubà aliq vel diſpoſi⸗
tio ipſius ſubſtantie m ꝙ natura appellat᷑ ſuba aliq ſi
cut dicit augꝰ.ꝙ nulla eſt interpoſita natura int men⸗
tem ⁊ deũ.vt ſcʒ aliqua ſubſtantia intellectualis:velut

eiqʒ inberens obliuiſcitur cetera. ſed cum intelligitp⸗

mam veritatem peruenit ad ipſam.ergo obliuiſcit oĩa
alia. S non intelligit ipſum per alia. 4l Item cum aia
ſit nata ad videndum ipſam primam veritateʒ non eſt
cefectus ex parte eius. ſed lux diuina ſemꝑ eſt ei pnñs.
ͤ ſemper etiam ſine medio videt ipſam. 4! Itez math.
xj. emo nouit patrem niſi filius. Glo. pater declaꝛa
tur per verbum.ergo videmus deum per filiũ:non per
creaturas.4 Ad idem eſt illud ſententiaꝝ: deus pateꝛ
qui veriſſime ſe indicare om̃ibus cognituris ⁊ voluit
7 potuit.hoc ad ſe indicanduz genuit quod eſt ipe qui
genuit. ergo filius proprie eſt ad indicandum deum.
Contra.primo Rom. nuiſibilia dei.Glo.deus ꝗ
inuiſibilis erat natura: opus ſuum fecit ꝙ opificem
ſua viſibilitate monſtraret. ergo videmus eum per cre
aturas. 4! Item prima coꝛint xiij. Nidemus nũc ꝑ ſpe
culum in enigmate. MKeſponſio. ad primuʒ diceduzʒ
ꝙ eſt conuenientia m vniuocationeʒ: 2 eſt conuenien
tia ᷣm analogiam. Fm vniuocationeʒ eſt conueniẽtia
in genere vel in numero vel in ſpecie. cõuenientia Pᷣm
analogiam: vt ſubſtantia ⁊ accidens conueniũt in en⸗
te quod dicitur ſᷣm prius 2 poſterius de illis.qa eius
ſubſtantia eſt principium accidentis.a ideo per prius
dicitur ens de ſubſtantia que eſt ens per ſe. per poſte⸗
rius de accidente quod eſt ens in alio. DLicenduʒ ergo
ꝙ non eſt conuenientia dei ⁊ creatuꝛe pᷣm vniuccatio⸗
nem ſed per analogiam.vt ſi dicatur bonum de deo: ⁊
de creatura.de deo dicitur per naturam: creatura ꝑ
participationeʒ. Similiter eſſe bonum de 7 * cre
atura dicitur ᷣm analogiam. 4! Ad ſecundum dicen⸗
duin. ꝙ eſt conſiderare diuinam ſubſtantiaz in ſe: ⁊ vt
cauſaim.in ſe conſiderata eſt quaſi quoddam pelagus
ſubſtantie infinite.ſi pᷣo conſideratur vt cauſa efficiẽs
vt cauſa finalis:quia eſt alpha ⁊ o.iſto ſecũdo modo
conſideratur vt finiens creaturam a paꝛte ante iniꝙtũ
eſt cauſa efficiens:? a parte poſt vt cauſa finalis.⁊ ſic
eſt accipere aliquam habitudinem finiti ad infinituʒ.
non vt eſt in ſe: ſed vt eſt finiens. 4l Ad tercium dicen⸗
dum. ꝙ eſt dirigere aſpectum in ipſam veritateʒ dupli
citer. kᷣm ꝙ eſt ipſa:vel ſᷣm ꝙ eſt ĩ creatura.prumo mo⸗
do non eſt aſpectum figere:ſed ſecundo modo. Dicen⸗
dum ergo. ꝙ eſt cognitio in fieri ⁊ in facto eſſe.ꝛgnitio
de deo lemper eſt in fieri in vita iſta: ſed in futuro erit
facta.Et hoc modo debet intelligi quod dicit Auguſti
nus.ꝙ mens obliuiſcetur cetera.ſicut patet: cuʒ aligs
facit rem habet inſtrumenta:ſed cum facta eſt pꝛoijciet

—

angelus ꝑ queʒ foꝛmet᷑ ⁊ perficiat᷑ aliqua mẽs.quẽad⸗ ea. Auguſti. indigemus in preſenti diſpenſatiuis ſimi
modũ phi mentiti ſunt dicentes:intelligentiã hũanazʒ litudinibus.4 Ad quaꝛtum dicendum . ꝙ defectus eſt
educi in actum ⸗ perfici ꝑ intelligẽtiã angelicã. Scðz ex parte nature. ſic enim ſe habet intellectus noſter ad
ðᷣo ꝙ natura dicit᷑ diſpoſitio ſubſtãtie: ſic nõ eſt incõue manifeſtiſſima nature:ſicut oculus noctne ad ſoleʒ. ſi⸗
niens diſpoſitõʒ aliquã eſſe ex ꝑte mẽtis ad videnqum cut enim viſus noſter deficit in maxime lucidis:vt co⸗
cxũ vt vtat᷑ ibi ſeipſa.ſicut imagine quadã ad vidẽduʒ gnitione trinitatis ꝓpter immenſitatẽ lumis. ſimiliter
deũ:vel etiã ſpeciebo alijs intelligibilibo. deficit in minimis.lſ.in temꝑe⁊ in motu. deficit ergo ĩ
Articulus ſe ecudus eternis intellectus noſter quaſi ĩ moximis:⁊ in mimi⸗
1 inde . mis.ſ.in tꝑe⁊ in motu. ſicut ̊ oculus xbilis ñ potẽs
Onſequẽt querit᷑ de medio cognoſcẽdi deũ ſolez videre in rota:videt eñ in aere. ſiłr ⁊ nos in crea
ꝑ naturã qð eſt creatura. Querit᷑ g̊ qũo deꝰ tura. 4 Ad ꝗntuʒ dom. ꝙ eſt deũ videre ꝑ verbũ ⁊ per
cognoſcat᷑ p creaturas ſicut mediu. Et vi⸗ creaturã. ſicut ẽ videꝛe rem ꝑ lucẽ ⁊ ꝑ ſpeculũ:ſ̊ᷣ ꝑ lucẽ
det eꝙ nõ. qꝛ omis cognitio eſt ꝑ cõuenientiã. ſ̊ nõ ẽ ↄoue ſoꝛmaliter 2 peꝛ ſpeculuʒ materialiter.ſilr eſt vide deũ
nientia creatuꝛe ad deũ:qꝛ nõ eſt ↄueniẽtia nec in genẽ per verbum vt per lucem:ſed per creaturas vt per ſpe⸗
nec in ſpecie Bei in numero. non erit in cognolcẽ ꝑ culum.
creaturã. ¶¶ Item omiĩs cognitio que eſt fundata ſupꝛa Es 1
rationẽ: eſt fundata ſuꝑ habitudinez aliquaʒ. B nden Artien us teꝛcius
habitudo creature ad deum. non erit cognoſcere deũ Onſequenter queritur de medio cognoſcen
per creaturas. ꝓbatio medie:quia non eſi aliqua pꝛo⸗ di deum per gratiam. cũ ſit cognitio ꝑ graʒ
poꝛtio infi niti ad finitum.ſ̊ deus inſinitus eſt: creatu fidei.ꝑ gratiaʒ donoꝝ intellectus ⁊ ſapie.ꝑ
ra finita. non eſt aliqua ꝓpoꝛtio cõmunis vel habitu⸗ gratiam ꝓphetie. ꝑ gratiaʒ raptus. B tmmodo quere⸗
do. 4¶ Item auguſti. in lib. de libero arbi. Noꝛtis acies mus de medio cognoſcendi per gratiam fidei. quia ſi⸗
mentis cum multa etiaʒ incõmutabilia conſpererit di ne iſla cognitione nulli adulto ẽ ſalus. alia vo ſuis lo⸗
riget ſe in ſummaz veritatem: qua omĩa alia mõſtrat. cis inquirentur.4 Ad hoc ergo primo introduciẽ illð
. ,B G — — BPruuotα ò
— 10 pe Ce ctue v8AS — ——w– n nn
S ſ 1. D Ri 2 S —8929 cat N. Analv „5 e 2 vmit W
Jio vetaa*ι . . & i ., (2 ang ad efefres 9 ohn⸗ Ae .
Ræ rer = - P. .ν9“ Van ad ℳ% 2 car
P

S. e es
. CT ir Ge rcs e:,

ligt .
leit oi
un dia
noneſt
keipſis.
Imath.
1 Rclan
mhon per
ls pate
voluit
ißeqni
Rum.
Rus
icem
impere
nöcpſpe
3 Rcidi
vonuenien
nuentetia
lentia Fin
niütinen⸗
e ga eins
perpriue
ber poſte⸗
duz erg⸗
Miuocan
d do.:
treaturag
ror dcte
mdlcen,
lerztt
elggys
eſfties
Omodo⸗
e initi
lis 1i
ünitaz.
m dicen⸗
czdupli
timommo⸗
Dicen⸗
Wio
nwenit
Vgti
aalas
lpooce
iuisſüni
tfeansel
Nolkral
ſolz. i
giptco/⸗
inilirer
itergol
inmmim
i potes
in cren
uaper
ploc
ige de⸗
erſpe⸗

Goler
ſapiet⸗
vgbele
uſi⸗/
islo⸗
itus

—
.

ℳ

. 3

5

Hueſtio

quod dicit ang.in li, de videndo deo.inter videre 2 cre⸗
dere hoc diſtare dicimus.qꝛ vident᷑ pñtia credũt᷑ abſen⸗
tia.pñtia aũt in h̊ loco intelligimus q preſio ſunt ſ. enſi⸗
bus ſiue coꝛporis ſiue animi. vnde ſumpto vocabulo Pᷣ⸗
ſentia noĩant᷑.ex hoc ergo relinquit᷑ ꝙ cognitõ fidei nõ
eſt viſio ⁊ ꝙ cognitio abſentiũ eſt ꝑ fidẽ.¶ Cõtra.j.cor̃.
xiij.videmus nũc ꝑ ſpeculũ in enigmate ⁊c̃. ex q̊ accipi⸗
mus.ꝙ videre eſt duobo modis.vidẽ ꝑ ſpeculum et eni⸗
gma:videre ꝑ ſpeciẽ.cum & credere ſit videre ꝑ ſi peculũ
7 enigma.credere eſt videre:nulla &ᷓ eſt dꝛñtia quã poĩt
aug. inter videre 2 credere. ¶¶ Item cognitio abſentiuz
eſt credulitas.̊ cũ imaginatio ⁊ memoria ſint rerum
abſentiũ:cognitio imaginaria ⁊ memoꝛatiua erit cre⸗
dulitas. imaginari ̊ memoꝛari erit credere qd patet
eſſe falſum: relinqtur ergo ꝙ nõ eſt ꝓpria differentia. vi
dent᷑ pꝛeſentia credunt᷑ abſentia. 4 Item querit᷑ vtrum
cognitõ fidei ſit ſcientia:ad quod auguſ.de videndo deo
aſſumẽs illud.j.Jo.iij. Scimus qm̃ cũ apparuerit ſimi⸗
les ei erimus.ſcire ſe dicit ꝙ nondum factũ fnerat. nec
vidẽdo ſed credendo cognouerat.ergo credere eſt ſcire.
ergo fides eſt ſcientia.q¶ Item aug.in eodeʒ.ſcientia no
ſtra conſtat ex rebus viſis ⁊ creditis.ſed acceptio anĩe
ex rebus creditis eſt fides.ergo fides eſt ſcienti. Cõ
tra. triplex eſt acceptõ intellectus.opinio.fides.ſcientia
ſi ergo opinio non eſt ſcientia fides nunq; erit ſcientia.
Reſpõdeo ꝑ oꝛdineʒ. Ad primũ dicendum. videre
aliquid dicit᷑ duobo modis.videre in ſe: videre in alio.
Aprie dicit᷑ aliquid videre cũ videt᷑ in ſe:impꝛopꝛie cum
videt᷑ in alio. Scom hoc dicendũ.ꝙ credere eſt vidẽ ali
qd in alio nõ ĩ ſe.⁊ ideo impꝛope.⁊ H̊ eſt qð dicit aug. in
li.de videndo deo. Si ſcire nõ incõgruentius dicim il⸗
lud qdð certiſſimũ credimꝰ.ita falſuʒ eſt vt etiã recte cre⸗
dita ꝙuis abſit a nr̃is ſenſibo videre mẽte dicamꝰ.tamẽ
Prie ſiẽ ipe dicit credũt᷑ illa q̃ abſunt a ſenſibo nr̃is. ſi
videt᷑ ydoneũ teſtimoniũ qð eis phibet᷑.vidẽt᷑ aũt illa qᷓ
pᷣſio ſuni animi vel coꝛꝑis ſenſibo ⁊c᷑.vñ ⁊ pñtia noĩant᷑
ex qͥ ptʒ ꝙ illud qð credit ꝓprie nõ vidert᷑ in ſe ſ̊ in ſuo te⸗
ſtimonio.qð po videt᷑ ꝓprie:cognoſcit᷑ in ſui pñntia. Vñ
notat᷑ exemplũ aug.bhanc lucẽ coꝛꝑis ſenſu ⁊ meã volun
tatẽ ſenſu ai mei video. Si ꝗs vᷣo indicat mihi volũtatẽ
cuius vox mibi pñs eſt tn/a ipᷣa volũtas quã indicat la
tet ſenſuʒ coꝛꝑis ⁊ animi mei.credo non video:dummõ
recipiam vocẽ eius ꝓ teſte ydoneo.qꝛ ſi exiſtimarẽ men
tiri: nõ eſſet teſtis ydoneus ⁊ ideo nõ crederem. 4 o
ſecundum rñdet aug.in li.de videndo deo. nõ quia dixi
que abſunt a ſenſibo nr̃is ea credi ſic accipiat᷑ vt inter il
la deputent᷑ que aliquando videmus ſicut imaginaria.
⁊ vidiſſe nos retinemꝰ vt memorabilia. certiq; ſumꝰ ꝙ;
tunc nõ pꝛeſto ſunt cũ recolũt᷑ a nobis.neq; em inter cre
dita ſ inter viſa reputant᷑.videre em̃ eſt ſenſu coꝛꝑis vel
intuitu mentis rem ↄprehendere. Credere vᷣo eit quod
in ↄſpectu mẽtis vel coꝛꝑis nunqᷓ; affuiſſe recolit᷑.¶ Ad
vltimũ qdð querit.an fides dicat᷑ ſcientia?di ſtinguẽdum
ꝙ ſcia dicit᷑ ſtricte.ↄmũiteꝛ.ↄmuniſſime. Stricte dicituꝛ
ſcientia cognitio rei ꝑ cauſaʒ.ſicut diẽ phᷣus. Scire idẽ
eſt ꝙ cauſam rei noſſe. Cõmuniter dicitur ſcientia viſio
rei ꝑ intellectũ.ſᷣm quẽ modũ dicit augꝰ. in li.de vidẽdo
deo.que ꝑ corpus vident᷑ niſi mens aſſit que talia nun⸗
ciata ſuſceperit:nunq poſſunt ſcientia aliqua contineri
Communiſſime pᷣo dicitur eo modo quo dicit Auguſt.
X videndo deo. Scientia noſtra cõſtat ex rebus viſis et
creditis.ſed his que vidimus et videmus noſipſi teſtes
ſumus: his autem que credimus alijs teſtibus commo⸗⸗
nemur ad fidem. cum earum rerum quas nec vidiſſe re⸗
colimus nos nec videmus: videntur ſigna in rocibo vel
litteris vel quibuſcunq; vcumentis:quibo viſis nõ vi⸗
ſa credantur.iõ immerito ſcire nos dicimus nõſolũ
ea que vidimus vel videmus: verumetiam ea que ydo⸗
neis teſtibo vel teſtimonijs credimus.

Articulus quartus
ͤ.

p.4 C. & , O Oen.t
. L* S
Sod e : Sene,

Gecunda

Einde querendum eſt ꝑ comꝑatõnem cogni
tõnis per naturalem rationem ad cogniroezʒ
per gratiam fidei de ꝓbatione credendoꝛum
gram.nam dicit beatus greg. fides nõ bʒ meritũ vbi
bũana ratio pᷣbet erperimentũ. fidẽ ꝓbare eſt meritnʒz
fidei euacuare. 4 Item ad He bꝛe. xj. Eides eſt ſubſtan⸗
tia rerum ſperandarum argumentũ nõ apparentinz. cũ
ſides ſit argumentum:ergo probãs nõ ꝓbatũ.4: Ytez
cũ dicat auẽtas ꝙ nihil eſt certius homini ſua fide· oĩs
aũt pbatio eſt ꝑ certius:ergo fides nõ poterit ꝓbari ſu⸗
peruacue ergo ⁊ vane ſunt ratões ad ꝓbandum credẽ
da. 4 IMẽ ipa credenda ſunt ſuꝑ omnẽ intellectũ et ra⸗
tionem. Sed quecunq; ꝓbant᷑ naturali ratione ſunt in⸗
tra intellectũ et rationem. ergo credenda nõ poſſunt ꝓ⸗
bari naturali ratione.¶ Contra. Richardus in li. de tri
nitate.credo ſine dubio ad quecunq; que neceſſe eſt eſſe.
nõ tm̃ ꝓbabilia:immo etiã nccẽria argumẽta nõ teſſe.
cũ g credẽda maxiĩe ncce ſit eẽ:ad ipa ꝓbãda maxiĩe ſunt
ncẽria argumẽta. MRñſio ſicut goã dixerũt ⁊ bene. tri
plici ratõe pnt ꝓbari credenda ꝑ naturales rões. rĩa
ratio eſt ꝓpter nos.ſcʒz intelligẽtia credite veritatis quã
ſemꝑ debemus inueſtigare.iuxta illud pſalmiſte. Oue⸗
rite faciem eius ſemper. vnde pꝛopter hanc intelligenti⸗
am veritatis quam credimus obtinendã. poſſumus ex⸗
cogitare rationes ad quas inueniendas illuminat ipſa
gratia fidei.Secunda ratio eſt ꝓmotio ſimpliciũ ad p⸗
fectam fidem.ſicut em ꝑ bona tꝑalia ſimplices ꝓmonẽ⸗
tur ad diuinũ amoꝛẽ ſic ꝑ hmõi ratõnes ꝓmouentur ad
pfectaʒ ſeu maioꝛẽ fidem. vnde ꝓpter hoc p̃latis dicit᷑ . j.
petri.iij.vt omi poſcẽti ꝑati ſint reddere rõnem de ea ꝗᷓ
in eis eſt fide ⁊ ſpe.Tercia ratio eſt reuocatio infideliũ
ad fidem. ſicut em̃ dicit Joh.damaſ. primo libro. quis
cognitio exiſiendi deum naturaliter nobis inſerta ſit ta⸗
men intantum preualuit pernicioſa malicia hominum
vt dicant nõ eſſe um.ſᷣm ꝙ dicit dauid.BDixit inſipiẽs
in coꝛde ſuo nõ eſt deus. ꝓpterea ad tales reuocandas
neceſſe ſunt ratõnes. Ad primũ ergo obiectũ dicendũ
uis credendo cognoſcatur per naturalem rationem
p ſidẽ:tñ aliter ⁊ aliter. Nam in cognitione quam ha
bemus de credendis per naturalem rationem acquieſci
mus veritati ipi. ꝓpter teſtimonium ꝓprium quod ha⸗
bemus in nobis:ſcilicet ip̃am rationem qua cognoſcit᷑
intellectus. In cognitõe vᷣo ꝑ fidem acquieſcimus ipi ve
ritati.non ꝓpiter teſtimonium propriũ ſed alienum ſcʒ
diuinum ſeu pꝛime veritatis.et hoc inſinuat aug.ſupꝛa
in de videndo deo. ¶¶ Ad illud ̊ quod obijcitur. ꝙ fides
nõ habet meritum ⁊c᷑. dicendũ ꝙ bumana ratõ pᷣbeter⸗
perimentũ ei qui innitit᷑ ſoli ratõni.vt ſcʒ credat ipſam
veritatẽ ꝗpter ratõnem: 2 illi euacuat᷑ meritũ.ei vo qui
nõ innititur rationi. immo acquieſcit ipi veritati per te⸗
ſtimoniũ pꝛime veritatis: hũana rõ nõ pᷣbet exꝑimentũ
qꝛ ꝙuis habeat ratõem credendoꝝ: non tamen ei inniti
tur ⁊ hoc modo eſt in fidelibus quod ſignatũ fuit Johᷣ.
iij. In ſamaria qui dixerunt mulieri.iam non ꝓpter te
credimus. Ad ſcõᷣm quod obijcit᷑ ꝙ fides eſt argumẽ⸗
tum ⁊c̃.eleganter quidam reſpondendo dixerunt. ꝙ ali⸗
ter ſe babet ratõ in logicis ad fidẽ aliter in theologicis
In logicis em̃ ratio creat fidẽ.vnde argumentüũ eſt ratõ
rei dubie faciẽs fidẽ. In theologicis vo eſt econuerſo.qꝛ
fides creat rationem. vnde fides eſt argumentũ faciens
ratõnem.fides em̃ qua creditur eſt lumen animarum.: q̊
quanto quis magis illuſtratur tanto magis eſt ꝑſpicax
adinueniendas rationes quibus probantur credenda.
Ao terciũ quod obijcitur ꝙ nibil eſt certius hbomini
ſua ſide.diſtinguẽdũ.qꝙ eſi certitudo ſᷣm ſpeculatõnem
intellectus que eſt ꝓꝑ modum viſus.et eſt certitudo ſcðᷣm
ſenſum affectus que eſt per modum adherentie volunta
tis vel amoꝛis. et hoc ſcdᷣo mõ intelligit᷑ nihil eſt certius
bomini ſua fide non pꝛimo. Ad quartum dicendum.
ꝙ quedã ꝓbant᷑ ꝑ prioꝛa qᷓdã ꝑ poſterioꝛa. ꝑ poſterioꝛa
vt cauſa per effectus.ꝑ priora vt eſtectus per cauſam.

n wr —J 2 Xye I

Sen de. X r. S bpelen

F ES 25 5

In bis vᷣo que pꝛobat ratio vł intellectus ꝑ pꝛioꝛa. me⸗
dium quo pꝛobatur et quod pꝛobatur ẽ in fra humanũ
intellectum. et ideo bac via ꝓbatõnis nõ pꝛobatur cre⸗
denda. In bis vᷣo que pꝛobat per poſterioꝛa. et ſi medi
unm ſit infra intellectũ humanum vel iuxta.nihil pꝛohi
bet quin pꝛobet veritatem que eſt ſupꝛa humanam ra⸗
tionem vel intellectum. vt inuiſibilia dei ſempiteꝛna vu
tus et deitas per ea que facta ſunt.j.ro.et hoc modoꝓ
bantur credenda.

Articulus quimntus

Eſtat ad cõplementum pꝛeſentis inquiſitõ⸗
nis querere vtrum certioꝛ ſit cognitõ de deo
ꝙᷓ de creatura per naturaleʒ ratiõem. Ad

qjuod ſic obijcitur. certius videtur quod videtur ĩ tene⸗

bris. ſed creatura videtur in lumine: diuina vo ſubſtã⸗
tia vt in tenebris.pᷣs. Poſuit tenebras latibulum ſuũ.
glo: in his tenebris vite moꝛtalis latet vbi per fidẽ am⸗
bulamus non per ſpem. ergo certius cognoſcitur crea⸗
tura.4 Iem certioꝛ eſt cognitio qua cognoſcitur de re
quia ẽ et quid eſt.qᷓ cognitio qua cognoſcitur ð re quia
eſt et quid nõ eſt? de qua nõ poteſt cognoſci quid E.ſed
xæ creatura ergo eſt cognitio pꝛimo modo.de deo eſt co⸗
dgnitio ſecũdo modo ſicut dicit dyoniſius.ergo certioꝛ ẽ
de creatura cognitio.¶ Item certins cognoſcitur medi
um qꝙᷓ cõcluſio.ſed creatura eſt mediũ in pꝛeſenti ad co/
gnolſcẽdum. vt dicitur Ro.j.ergo certius cognoſcit cꝛe⸗
atura. Contra. certius videtur lux q; ea que lumine
vidẽtur.ſed ipᷣe deus ſe habet ad intelligibilia ſicut lux
ad viſibilia. vt dicit auguſ.in.j.ſolilo.quomodo in hoc
ſole aduertimus ꝙ eſt ꝙ fulget ꝙ illuminat. lic in ſe⸗
cretiſſimo deo tria animaduertere debemus ꝙ eſt ꝙ in⸗
telligit ꝙ cetera intelligere facit. Reſpõſio.ſicut ſupe
rius dictum eſt. cognitio de re quia eſt ⁊ quid eſt.cogni
tiõe quid ẽ cognoſcitur creatuꝛa certius q; eus.Cogni
tiõe vᷣo quia eſt cognoſcitur deus aliquo modo.nã mul
tiplex eſt certitudo.ẽ em̃ certitudo q;tum ad ſenſum ⁊ ẽ
certitudo qᷓ;ẽtum ad intellectum. Item ſm intellectũ du⸗
pliciteꝛ.aut pᷣm habitum aut ſm actum. Item m habi
tum młtipliciter. aut m babitum innatum.aut pᷣm ba
bitũ ifuſuʒ.aut ſᷣm hitũ acqſitũ ꝑ viã ſenſus. Dõm q̊ ꝙ
creatura certius cognoſcitur q; deus dupliciter.ſ.certi⸗
tudine ſenſus.et certitudine que eſt peꝛ habitum acqui
ſitum per viam ſenſibilium: deus autem certius cogno
ſcit᷑ dupłr.ſ.certitudine q ẽ ꝑ hĩtũ ĩnatũ.⁊ illa q̃ ẽ ꝑ hitũ
infuſum.pꝛimo mõ ab oĩbus.ſecundo a fidelibus.⸗. Ad
pꝛimum ergo dicendum.ꝙ cognoſcere rem in lumine ẽ
cognoſcere de ea quid eſt vel quãta vel qualis.et hec co
gnitio certius habetur de creatura qꝙᷓ; ð deo.nihil tamẽ
pꝛohibetur cognoſci deum certius cognitione.quia eſt
eo modo quo ſuperius dictum eſt.et per hec patet ſolu
tio ad ſecundum. Ao tercium dicẽdum.ꝙ creatura
medium eſt ad cognoſcendum deum. ſᷣm ꝙ babetur co
gnitio de deo per habitum acquiſitum: per experientiâ
ſenſibilium.et hoc modo vt dictum ?.certioꝛ ẽ de creatu
ra ꝙᷓ de deo.nõ tamẽ pꝛopter hoc ſequitur quin cogni⸗
tio de deo per habitum innatum vel infuſum ſit certioꝛ.
et in hunc modum terminatur hec queſtio de cognitiõe
dei per naturalem ratiõem:ad cognoſcendum termios
inquiſitionum circa diuine ſubſtantie vnitatem ⁊ trini
tatem.

Nueſtio tercia de diuie

ſubſtantie eſſentialitate.

Diuuante dinina
gratia ihu xpᷣi ad ꝓpoſitum inquiſitõʒ
circa diuine ſubſtantie vnitatem et tri
nitatem cum omni reuerentia pꝛoceda
muo. cuius inquiſitionis ſunt due paꝛ
tes.ᷣm veꝛbũ apłi:x.ad ro.Coꝛde cꝛedit᷑ ad iuſticiã.oꝛe

—
— E1—*α ſb⸗ Bre 2 ̃ o

. N. „ P 4 4 . .

alt fit cõfeſſio ad ſalutem. Eſt igitur inquiſitõ biꝑtita

t vnitate et trinitate deitatis. pꝛima de ipſa re que eſt

vnitas trinitatis oꝛdinata ad credulitatẽ coꝛdis. ſecun
da de nominatõe oꝛdinata ad cõfeſſionẽ oꝛis: vt ſciamꝰ
quod credimus:ↄfiteri locutionibus catholicis ⁊ veꝛis
Pꝛima iterum inquiſitio geminatur. In pꝛimis igiẽ

erit inquirere de ſubſtãtia diuine vnitatis. Cõſequẽter

ðᷣo de pluꝛalitate diuine trinitatis. Inquirenda atr᷑ cir⸗
ca ſubſtantiam vnitatis ꝓponemus iſia dño largiente.
De diuĩa eẽntialitate.Pe incõmutabilitate. DBe ſimpli
citate. De immenſitate. Oe diuina vnitate. De verita⸗
te. De bonitate. De diuina potentia. De diuina ſciẽtia
De diuĩa volũtate.

Mlembrum pꝛimum
E diuĩa igit᷑ eẽntialitate oñdẽda ſũt tria
Pꝛuno ꝙ neceſſe ẽ diuinã ſubſtãtiam eẽ.
Secũdo ðᷣo ꝙ neceſſe ẽ notã eẽ ſic vt ñ poſ
ſit cogitari nõ eẽ. Lercio.vtrũ hoc ſit ꝓ⸗
pꝛiũ diuĩe eẽntialitati.nõ poſſe cogitari nõ eẽ. Ad pᷣ

mũ oñdendũ.multiplices adducũt᷑ rões ſum pte ᷣm dil

ferẽtes intentões cogitãdi diuinã eẽntia. Per intentõʒ
igitur entis ſiue eẽ. richar.de.s.victo.ĩ li.ð trini. ꝓꝓbat

teñ eẽ ꝓpoſita bac diſtinctõe.oẽ qð eſt aut eẽ põt.aut ab

eterno bʒ eẽ:aut eẽ cepit ex tꝑe.Itẽ oẽ qd ẽ vel æcẽ ꝑĩ.aut
bʒ eẽ a ſemetipo ł ab aliqͥ alio qᷓ a ſemetipᷣo.vłr itaq; oẽ
eẽ triplici diſtinguitur roe.erit em̃ eẽ cuiq; exiſtẽti. aut
ab eterno et ſemetipᷣo.aut ecõtrario nec ab eterno.nec
a ſemetipᷣo.aut mediate inter hec duo.ab eterno quidẽ

nec tamẽ a ſemetipᷣo.ſã illð quartũ qð huic mẽbro vi
ctur ecõtrario rñdẽ:nullo mõ ipᷣa natura patitur eſſe

nihil eĩ oĩno pt eẽ a ſemetip̃o qð nõ ſit ab et᷑no.gꝗcqd eĩ
er tꝑe eẽ cepit:fuit q nihil fuit.ᷣ qᷓdiu nibil fuit oino
nihil hũit ⁊ oĩno nihil potuit.nec ſibi & nec alt᷑i ðdit vt
eẽt elłvt aliqd poſſet: alioqn dedit qð n babuit ⁊ fec qð
nõ potuit. Relingꝗt᷑ igit᷑ ꝙ ſi aliqd ẽ ex tꝑe:ñ eſt a ſemet⸗
ipo ſᷣ ab alio.a ſtructõe ̊ ↄſequẽtis ſi aliqd ẽ a ſemet⸗
ipo:ñ ẽ ex tꝑe h̊ ab eterno.illð ̊ quartũ nõ põt eẽ ꝙ ali
ga ſit a ſcipᷣo.nõ tñ ab eterno.bis itaq; ſic poſitis argu
it ſic. O ĩ natura ſint q̃ ab eterno nõ fuerũt. qͥttidiana
er ꝑimẽta latẽ ñ ſinũt.ſu ꝑioꝛ autẽ rõ inuenit quicꝗd ab
et᷑no ñ fuit.a ſemetipᷣo eẽ nõ poſſit.ſᷣ ſi nibil a ſemetipᷣo
fuiſſet ñ eẽt oĩno.vñ ea exiſtere potuiſſent q̃ ſuuʒ eẽ a ſe
metip̃is ñ hñt nec habẽ valẽt.conuincit᷑ aliꝗd eẽ a ſe⸗
metißo et eo ipo vt iã dictũ ẽ eẽ ab eterno et hoc dicimꝰ
diuinã ſubſtãtiã.¶ Itẽ vlteriꝰ aꝛguit aliꝗd fuiſſe ab eteꝛ
no qð ñ ſit a ſemetipᷣo.q ẽ media dria.nemiĩ videat᷑ im⸗
poſſibile ꝙ ſit ncẽriũ cãm ſꝑ effectũ pᷣcedẽ.⁊ oẽ qd aba⸗
lio ẽ ſꝑ ſuo pꝛĩcipio ſuccedẽ opoꝛtẽ.certe radiꝰſol ð ſole
ꝓcedit ⁊ ab illo oꝛiginẽ thit:⁊ iñ ſoli coeuus exiſtit.Si
igr lux iſta coꝛꝑał bʒ radiũ ſibi coeternũ.cur ñ babeat
lux iſia ſpũał ⁊ iacceſſibit radiũ ſibi coetnũ:⸗. IN ioh.
damaſ. ꝓbat illð ꝑ rõeʒ cãlitatis.oẽ qð ẽ autẽ creabile
aut increabile ſᷣ oẽ creabile ẽ vᷣtibile.qꝛ ẽ vł ᷣm electõʒ
vt ſpũał.vł ſᷣm generatõʒz ⁊ coꝛruptõz vł alteratõʒ· vel
pᷣm motũ localẽ vt coꝛꝑal.ꝗ exiuert de ñ eẽ ĩ eẽ. Quoꝛũ
eĩ eẽ a verſiõe incipit:bec pſioni ſubiecta ſũt ⁊ mutabi⸗
litati.et ecõuerſo qcũqʒ ſubiecta ſũt ðᷣſiõi ceperũt a ver⸗
ſiõe.cũ ̊ oẽs ſubſtãtie hbmõi ſũt vᷣtibiles.exiuerũt de nõ
eẽ ĩ eẽ. creabiles.̊ nihil ẽ creabile a ſe.relinquit᷑ ẽ̊ q;
ẽ ſubſtantia increabilis a q̃ ſint iſta creabilia.¶ Itẽ cõ⸗
ſtans ẽ ꝙ vninerſitas creaturarũ ſiue ponatur finita ſi
ue infinita tota creata ẽ.cum ergo nihil ſit ſibi cauſa.
neceſſe ẽ ꝙ habeat cãm ſui nõ cauſatam. Mec poteſt po
ni circulus in cauſis efficiẽtibus.quia ſequeretuꝛ ꝙ idẽ
eẽt pꝛius et poſterius in eſſendo.vt ſi.a.poneretur cau⸗
ſa.b.b.voo cauſa.c. Item.c.cauſa.a.cum canuſando eſſet
a. pꝛius.b.et.c.ergo cum eſſet poſt.c.eſſet pꝛins.a.cunꝰ
ẽ cauſa.ergo.a.pꝛius.a.quod ẽ impoſſibile. Relinquit᷑

igitur ꝙ nõ poteſt poni circulus.ſequitur ergo de neceſ

litate pꝛecedens ratio.q¶ IJtZtem ſapien.xiij. Si virtutem

biptin
que eſt
,ſeenn
ſciand
venis
nisigit
equeter
4 at cir⸗
rgiente.
elimpli
per itg
aſcietia

ſüt tri
tiam e,
nß po
oc ſit p
Dß
eßmdf
ntemt;
1, pbat
autab
pi aut
taqpo
i. aut
no. nec
dquide
bro n
lureſſe
ei
oino
Gitpt
ſcgs
ſeinet⸗
ſemnet:
igeli
argn
diana
gdab
hetißo
eiaſe
aſe⸗
lcin
beter
Ntin
aba⸗
ſole
eut
h.
le
163
wꝛi
abi⸗
ſer⸗
eno
39
faſi
hl,
ſde
i⸗
ſet
1
it
eſ
m

QNueſtio

7 opera creaturaꝝ mirati ſunt. intelligant ab illis qm̃
qui hec fecit foꝛtioꝛ eſt illis.a magnitudine em̃ ſpẽi ⁊ cre
ature poteſt cognoſcibiliter creatoꝛ eoꝝ videri. 4 Item
hugo de ſancto victoꝛe in pᷣmo ſentẽtiaꝝ.cũ aĩa de ſe du⸗
bitari nõ poſſit qm eſt ⁊ ꝛ ſe ignoꝛare nõ poteſt cogitur
ex ſe ⁊ hoc credere.qꝛ aliqñ cepiſſe ſe meminit quoniam
nõ ſp eſt.cũ ̊ nõ ꝑ ſe cepiſſe ⁊ initiũ habuiſſe ſe Virat⸗
ñ põt ignoꝛare.qꝛ nõ fuit ſibi initiũ.vt ergo inciꝑet q
nõ erat:ab alio factũ eſt qui erat.et illũ dicimus deum.
Hinc eſt ꝙ dicit᷑ in pᷣs. Scitote quoniã dñs ipᷣe eſt xeꝰ:
ipe fecit nos et nõ ipi nos. Preterea ꝑ intentionẽ ve⸗
ritatis ꝓbatur idem. ab anſelmo in li.de veritate.cogi⸗
tet qui poteſt qn nõ fuit veꝛum bocſcʒ qꝛ futurũ erat ali
quid aut quando deſinet et nõ erit hoc verum.ſcilicʒ qꝛ
preteritum erit aliquid.ꝙ ſi neutrum horũ cogitari po⸗
teſt ⁊ vtrunq; boꝝ verum ſine veritate non poteſt eſſe:
