ſunt diuine diſpoſitioni. ergo fatum eſt omnium eo⸗
rum quoꝛum eſi prouidentia. 4¶l Stem in boc videtur

eſſe differentia inter prouidentiam 2 fatum ꝙᷓtum ad

illa que in illis ſubſunt. ꝙ prouidentia eſt diſpoſitio
ſimul omnia diſponens. fatum eſt per quod vnum⸗
quodq; ad effectum producit. Sicut artiſex dige⸗
rit mente omnia quecunqʒ vult ad effectum ducere.

ijpo M.etn Mycanhg- SRno 9. fa

1o:.
gue
l
Dic
G
P

1o

mnotn
Ne

iek,
ndſn

Kahii,
uſikun
tihkfnin
Nahenain
gpuictin
koſſthen
de er
Unrlighmns
atſtclnn
lignigt,
ebug be
ntiitge
Poicniur
ſeatileen
tendigde,
mobite

tſimiliige

Fnbexe,
bpaceit,ſ
pitbicn
olicͤneſtii
ſuanöͤcher
1oͦgintt

Gepoee

1 int
ebantin
igefickr
Nentg
ble:nenn
tüich md
oe anbo⸗
ſoſeligi
1s rel n/

ifatnn
dimnqront
iaſubin
felpan

Nueſtio

7 poſt opatur vnũquodqʒ ſᷣm ꝙ pꝛimo in mente geſſit.

2 hoc eſt quod dicit boe.ꝓnidentia cũcta parit ꝙᷓuis

. .„ . „ „ . 2 * di
diuerſa qᷓuis inſinita complectit᷑fatum vo ſingula
gerit in Rons locis foꝛmis ⁊ temꝑibo diſtꝛibuta.vt hec

is oꝛdini⸗ catio in diuine mẽtis adunata
temꝑalis oꝛdinis explicatio in diuine mẽtis ad
ꝓſpectu prouidẽtia ſit.eadeʒ pᷣo adunatio digeſta atq;

explicata temꝑibo:fatum vocet᷑.ex his pʒ ꝙ ñẽ dꝛñtia
i. hfer hec in numero eoꝝ que illis ſubſunt.¶ Pretea.
nonne dicit boe.ꝙ fatum ſingula digeꝛit que.ſcadunt
ſub ꝓuidentia.ꝗ̊ fatũ eſt oim quoꝝ eſt ꝓuidẽtia. Itẽ
dicit boe. ꝙ deus omne maluʒz de reipublice ſue termis
ꝑ fatalis ſerieʒ neceſſitatis elimiat. vt videt᷑ nihil ex
cludit᷑ a ſerie fatali niſi malũ.ꝙ̊ omne bonũ cadit ſb fa⸗
to ſicut ꝓuidentia.g̊ 2c. Contra.Moe.manifeſtum
eſt immobileʒ ſimplicẽq; gerendarũq; ſoꝛmã rerum eẽ
ꝓuidentiã.fatum po eoꝝ que diuina ſimplicitas geꝛen
da diſpoſuit mobileʒ nexũ atq; oꝛdineʒ tpaleʒ. quo fit
vt omia que fato ſubſunt prouidentie q; ſubiecta ſunt.
cui ipſum etiã ſubiacet fatum. Quedã vo que ſub ꝓui⸗

dentia locata ſunt fati ſeriem ſuꝑent. Et dicit expoſi⸗

toꝛ.ꝙ fatum ſubeſt ꝓuidentie ſicut ſpecies generi.vnð
quecũq; ſunt ſub fato:ſunt ſub ꝓuidentia ⁊ nõ ecõuer⸗
ſo.̊ nõ oim eſt fſatum quoꝝ eſt ꝓuidentia. Dð oce⸗
dimus dicentes. ꝙ quedã exeunt ſimpłr de nõ eẽ in eẽ:
quoꝝ deus eſt tota cauſa. quedam de nõ eſſe ad eẽ ſim⸗
pliciter:quoꝝ dveus nõ eſt tota cauſa ̊ ↄcurrẽtibo cau⸗
lis inferioꝛibus illa ꝓducit in eſſe.ſicut eſt de omibus
illis que mediantibo cauſis inferioꝛibo ꝓducant᷑ iĩ eſſe
que primo modo ſunt q;tum ad eſſe ꝙ ſunt nõ ſi ubiacẽt
fato.ſubiacẽt tñ qᷓtum ad actus ⁊ oꝑatõnes conſequẽ⸗

tes:quoꝝ ipſa ſunt cauſe vel ↄcauſe.vñ generalit oꝑa⸗

tiones ⁊ oꝑata que ſunt immediate a dinina niden⸗
tia ſiue a cæo vt a tota cauſa nõ ſubiacẽt fato. Alia vᷣo

ſiue ſint oꝑata ſiue oꝑationes aliquo mõ ſubiacẽt.ſ.ſᷣm

ꝙ eſſe vel oꝑatio eoꝝ motione vel motu decernit᷑.⁊ hẽ
qð dicit boe.ꝙ ea que primo ꝓpinqua diuinitati ſtabi
liter ſixa ſunt:fatalis oꝛdineʒ mobilitatis excedũt.illa
aũt ſunt ditati ſtabiliter fixa:que ab eo ſunt vt a tota
cauſa.vt ſunt angeli ⁊ aĩe.qtum ad eſſe dico.⁊ hec ex⸗
cedũt oꝛdineʒ mobilitatis fatalis.vnde dicit expoſitoꝛ
boetij:exponẽs illud.quedam que ſub ꝓuidẽtia locata
ſunt:ſati ſerieʒ ſuꝑant.dicit quedaʒ ſunt ſub ꝓuiden⸗
tia que nõ ſunt ſub fato.ſicut angelici ſpũs alia que
ſimplicitateʒ diuinitatis circũſunt.iſtud pʒ exẽplo boe
tij de oꝛdinibo vertentibo circa eundeʒ cardinẽ. diẽ̃ enĩ
ſic· vt oꝛbium circa eundeʒ cardineʒ ſeſe vertentiũ qui
eſt intimus ad ſimplicitatẽ medietatis accedit: cet᷑ aq;
extra locatoꝝ velut cardo quidam circa quem veꝛlent᷑
exiſtit.extimus vpᷣo maioꝛi ambitu rotatus:quãti a pũ⸗
cti medio indiuiduitate diſcedit᷑:tanto amplioꝛibo ſpa
cijs erplicat᷑. Si ꝗd vo illi ſe medio ↄnectat ⁊ ſociet: in
ſimplicitate cogit diffundi atq; diffluere ceſſat. Simi⸗
li rõne qð longius a primo mente diſcedit: maioꝛibus
fati nexibo inplicat.⁊ tanto aliquid a fato libeꝝ ẽ:q̃n⸗
to illum reꝝ oꝛdineʒ intinus petit. ꝙ ſi ſuꝑne mentis
heſerit firmitati motn carens:fati q; ſuꝑgꝛedit᷑ neceſſi
tateʒ · Concedimꝰ igit᷑ ; nõ omĩa que ſubſunt diuĩe ꝓ
uidentie:ſubſunt fato. vt ſunt illa que ülli ↄiũcta ſunt
viciniſſime.cuiuſmodi ſunt illa que ſunt ab illo vt a to
ta cauſa.⁊ h dico inqtum hmõi.4¶. Ad boc qð obijcit.
ꝓnidentia diſpoſitõne que eſt fatum ſuis queqʒ ne⸗
ctit oꝛdinibo.Dicendũ ꝙ boe ꝙ dico queqʒ nõ hʒ ꝓnũ
ciationeʒ generalit ſimpłr: H ꝓ illis que ꝓducunt᷑ in
eſſe cooꝑatione cauſe create. eaꝝ.n.oꝑationũ 2⸗ oꝑato
rum fatum eſt nexus. ¶ Ad aliud quod obijcit. ꝙ; fatũ
eſt eoꝛum que diuina ſimplicitas gerẽda diſpoſuit ⁊c.
Dicendũ ꝙ hec anẽtas eſt potius ad ↄtrariũ qᷓ; ad ꝓpo⸗
ſitum. ponit. n. autoꝛ ibideʒ drñtiaʒ int ꝓuidentiam 2
fatum. ꝙ ꝓuidentia quadaʒ ſimplicitate 2 immobili⸗

tate omẽs foꝛmas rex ↄtinet ſiue complectit᷑: ſᷣ fatuʒ ẽ

— Pmagn

xxvij.

ceoꝛum que multiptr a tꝑaliter dirigunt᷑. vnde 2 diuĩa
ꝓuidentia foꝛmas reꝝ complectit quocũq; mõ produ
cendaꝝ in eſſe. ů̊ fatum ſolũ illoꝝ que mobilit᷑ ⁊ tꝑałr
ꝓductura ſunt in eſſe.vnde cũ dicit: fatuz eſt eoꝝ ⁊c. H

dico eoꝑ:eſt ibi ꝑtitiue intellectum. fatum eſt aliqrũ

coꝛum nexus que diuina ſimplicitas eſt.vnde ex boc ⁊
ex predictis ↄcludit boe. ꝙ ſatum nõ complectit᷑ omĩa
que complectit᷑ ꝓpuidentia.l Ad aliud dᷣm.qꝙ cuʒ dẽ
hm boe. ꝙ hec eſt drñtia inter ꝓuidentiã ⁊ fatũ.ꝙ pro
uidentia eſt diſpoſitio diſponens omĩa ſimul. fatuʒ eſt
ꝑ qð vnũquodqʒ ad effectũ ꝓducit᷑. Dicendũ ꝙ hec dil
ferentia intelligenda eſi qᷓtum ad illa que cooꝑatione
cauſaꝝ creataꝝ ꝓducũtur in eſſe.⁊ G̊ pʒ ꝑ verba expo⸗
ſitoꝛis verba boetij que ſunt:fatum ſi ingula digerit. diẽ
enim exponendo.fatum eſt ꝑ qdð deus vnâquanqʒ rem
ad effectum ꝓducit ſuis locis 7 tꝑibus. Ex his patʒ ꝙ;
verbũ boetij intelligi hʒ de his que aliquo mõ mediate
ſunt a co.nõ.n.dom ꝙ; que oĩno immediate exeunt in
eſſe a xo. ſicut ſunt illa que ſunt a tro vt a tota cã: p⸗
ducunt᷑ in eſſe ꝑ fatum.nõ enim ꝓducũt᷑ in eẽ ꝑ fatum:
mſi illa inter que ⁊ cauſaʒ prima aliquo mõ cadit fa⸗
tum. Ex bis pʒ qualiter rñdet᷑ ad illud boe. fatum ſin⸗
gula digerit. ꝓ. n. dico ſingula:diſtribuit ꝓ his que ex⸗
eunt in eſſe cooꝑatione cauſe cauſate.4¶. Ad üũllud boe.
xus malũ ome te reipublice ſue termis ꝑ fatalis ſeri⸗

em ncciĩtatis elimiat.Oicendũ ꝙ h̊ põt dici rõne multi

plici.ſ.qꝛ fatum nibil male intendit:ſine cã mali agit.
ſicut habeð a boe.dicente. bic oꝛdo.ſ.ſatalis res muta⸗
biles ⁊ aliqñ temere fluituras pria incõmutabilitate
coercet.quo fit vt tametſi nobis hunc oꝛdineʒ minime
ↄſiderare valentibo: confnſa omĩa ꝑturbataq; videãt᷑.
nihilominꝰ ſuus modus ad bona dirigẽs cũcta dilpo⸗
nat.nihil eſt.n.qð mali cauſa nec ab ipſis quidẽ etiaʒ
ꝓbis ſiat. Alia rõne põt illud dici.ſ.qꝛ nccitateʒ mali
cie fiende nõ imponit: ſicut ponebant quidã dicentes.
malicie humane cauſam eſſe ſerieʒ fataleʒ ex neciĩtate.
ponebant.n.ꝙ ſi aligs eẽt fuꝛ vel religioſus:q; talis eẽt
a necitate fati.cuiꝰotrariũ ponẽs boetius dic.ꝙ; malu
om̃e c reip.ſue termis ꝑ fatalis ſerieʒ nccitatis elimi⸗
nat.i.elimĩat malũ nccio ↄtingere ꝑ ſerieʒ fatalis ncci
tatis.ey hoc aũt nõ ſegt᷑ aliquo modo ꝙ omia que ſunt
mala ſubſunt fato.Alia etiã rõne põt iſtud dici.ſ.quia
fatalia ꝓut oꝛdinant᷑ a diuina puidentia bona ſunt.i.
ex illis elicit᷑ bonũ.vñ boe.deus malũ om̃e de reip.ſue

termis ꝑ fatalis ſerieʒ nccitatis elimiat. Quo fit vtea

que in terris abundare credunt᷑:ſi diſponentẽ ꝓuiden
tiam ſpectes:nihil vſꝙ; mali eẽ ꝑpendas.

Nꝛticnlus ſecũdus.

Onſequent᷑ querit᷑.vtꝝ naturalia omĩa in⸗
ferioꝛa vt coꝛpalia ſubiacẽt fato: ſm ꝙ fatũ
dicit᷑ vis poſitõis ſideꝝ. ð videt᷑.naʒ ſi il
la que inter naturalia ſunt nobiliſſima: vt coꝛꝑa hũa⸗
na: ſu biacent poſitioni ſideꝝ 2 motui coꝛpoꝝ ſuꝑcele⸗
ſtiũ:nam homo generat hoiez 2 ſol. q̊ multofoꝛtiꝰ alia
naturalia.Si hmõi poſitio ſiue ↄſſellatio hbʒ effectuʒ
in ↄceptu ⁊ partu hoĩm. bʒ effectũ reſpectu brutoꝛuz
vegetabiliũ ⁊ oĩm etiã naturaliũ:⁊ maxime reſpectu
naturaliũ coꝛpalium.4 Contra aug. v. de ci. dei. ga taz
ad coꝛpus ꝑtinẽs ꝙ; coꝛpis ſexus.a tñ ſub eadeʒ poſiti
one ſideꝝ:diuerſi ſexus gemi ↄcipi potuerũt.ſi SFillud
qð eſt maxime ꝑtinens ad coꝛpus no ſubiacet fato: vi⸗
detur ꝙ nec alia debeant ſubiacere.vel ad minꝰ nõ oĩa
naturalia ſeu coꝛꝑalia debeãt dici ſubiacere poſitioni

ſideꝝ. Ad ̊ dᷣm.qꝙ omiĩa naturalia inferiora ſubia

cent fato:ſᷣm ꝙ fatum dicit᷑ vis poſitiõis ſideꝝ.vñ ſᷣm
ↄſiderat᷑ radicatio quedaʒ in vi poſitõnis ſidex ex q̃
apta nata ſunt quedaʒ teꝛelinqui in inferioꝛibo: nõ ſo⸗
luʒ poſita eſt reſpectu hoĩm:ſ̊ etiã reſi pectu alioꝝ infe⸗
rioꝝ.tñ ſᷣm ꝙ phᷣi ponebãt fatũ radicari in ſtellis.ſcʒ

ia valis eaehe ſaEaaα Vtup A

—,—

eo modo quo dictũ eſt.S.nec fatuz aliꝗd eſt nec vſq; ẽ.
l Ad hoc quo obijcit᷑.ꝙ ſᷣm aug.nõ omĩa coꝛꝑalia ſeu
naturalia ſubiacent conſtellationi vt coꝛꝑis ſexus. Di
cendũ ꝙ augꝰ.nõ intendit dicere quin ſexus ſubiaceat
oꝑationi coꝛpoꝝ ſuꝑceleſtiuʒ:ſed intendit dicere ꝙ cõ
ſtellatio nõ eſt tota cauſa diueꝛſitatis ſexus:ſ̊ etiã alia
que concurrit ad hoc.nec optet quin ſi diuerſiſſexꝰ na⸗
ſcũtur vel concipiũt᷑ ſub eadeʒ ↄſtellatõne:quin ↄſtella
tio ibideʒ aliquid oꝑetur.Nam eadeʒ virtute impᷣmũ
tur diuerſi effectꝰ ſᷣm ꝙ ſunt diuerſa receptibilia.⁊ iõ
quia alio modo diſpoſita eſt materia hꝰ ꝙᷓ ſit illa: aliũ
effectum recipiẽs a coꝛpe ſuꝑceleſti qᷓ illa. vñ eadẽ vis
poteſt comꝑari ad diueꝛſum ſexũ.

AIcticulꝰ teꝛciꝰ

Einde querit᷑.vtꝝ coꝛpus xp̃ᷣi in ſuo ↄceptu
vel paꝛtu aliquo mõ ſubfuerit fato.Et ap⸗
pello fatum vim poſitõnis ſideꝝ.nõ ſicẽ ac⸗
cipiebant phᷣi:h̊ ſᷣm ꝙ; illa vis hʒ potentiaʒ aliquo mõ
diſponendi vel habilitandi coꝛpꝰ humanũ.naʒ ſic ali⸗
quo modo hʒ intentioneʒ entis. O ſic:aꝛguũt quidaʒ
ex ſtella illa que apaꝛuit MMagis.⁊ ex illis verbis Jo.
ij. Nondũ venit hoꝛa mea.Et Jo.viij.ſimilit᷑. Mondũ
venerat hoꝛa eius.j Pretea.hocipſum videt᷑ ꝑ ratõʒ.
Alſſumpſit.n.xpᷣus omẽs defectus noſtros ⁊ miſeriaʒ
pret ignoꝛãti ⁊ peccatũ.ſicut laſſitudinẽ.famẽ.ſitim.
⁊ hmõi.Si & in iſtis hʒ vim poſitio ſiderũ: videtur ꝙ;
xpᷣus quantũ fuit ex ꝑte coꝛꝑis q;tum ad aliꝗd ſnbiectꝰ

fuit poſitioni ſidex. Cont᷑.augꝰ.ĩ ſᷣmone de epipha

nia.de xpᷣo verum nõ eſſet:etiaʒ ſi ſub decreto ſtelle alij
boĩes naſcerent᷑.nã xpᷣus dei filius ꝓpꝛia volũtate: ho
mines moꝛtales ↄditione nature naſcũt᷑. ¶ SYIteʒ ſuper
illud So.ij.i Aonduʒ venit hoꝛa mea.augꝰ.ſi fatũ ẽ ſub
ſideribo nõ pot erat eſſe ſub ncciĩtate ſideꝝ conditoꝛ ſi⸗
derũ.xp̃us & nõ fuit ſub vi poſitõis ſideꝝ. 4¶ Item ſuꝑ
illud Yo.viij.ondũ venit hoꝛa eius.augꝰ.nõ dicimꝰ
ſub fato natus eſt.hoc nec de te cꝛedẽdũ eſt.qomagis
de illo ꝑ quẽ factus es.ᷓ vxpᷣus non fuit ſubiectus poſi⸗
tioni ſideꝝ. Nð ↄcedimus.dicimus ꝙ ꝙ nõ idðo ꝗqa
ſtella in eius oꝛtu appaꝛuit dicendus ẽ natus ſub decꝛe
to ſtelle.immo ſicut dicit ibi glo.ſtella anteqᷓ ibi naſce⸗
retur nõ erat.immo ꝗpter miniſteriũ eius facta.mini⸗
ſterio expleto ſtatim deſijt eſſe. Silłr aũt qð dicit᷑ Joh.
viij.nondũ venerat hoꝛa eius:reſeꝛendũ nẽ ad fatũ.xñ
ibidẽ dicit glo.interlinearis.hoꝛa eiꝰñ fatalis.Et ſuꝑ
illud dicit augꝰ.ſi tua hoꝛa voluntas illius.i.xpᷣi fuit:
illius hoꝛa que eſt niſi voluntas ſua.Qon ꝗ̊ horã dixit
qua cogeret᷑ moꝛi:̊ qua dignaret᷑ occidi.tempꝰ.n.ex⸗
keerant quo moreret᷑:quia tempꝰ expectauit quo na⸗
ceꝛet. nec hoꝛa cogebat᷑ moꝛi:p̊ hoꝛam expectabat qua
opoꝛtune fieret voluntas.nõ qua inuiti expelleret᷑ ne⸗
ceſſitas.Et ſimilit᷑ intelligendũ eſt illud Jo.ij.nonduzʒ
venit hoꝛa mea.nõ fatalis: p̊ qua faceꝛe volebat aliq qᷓ
facturus erat.¶! Ad illud aũt qð obijcit᷑. ꝙ aſſumplit
miſerias noſtras. poſitio autẽ ſiderũ bʒ vim ĩ noſtras
miſerias.̊ eſt verum qñ miſerie naturalr ſunt cõtra⸗
cte.Silr ⁊ diſpoſitõnes fatales dicũt᷑ eſſe in aliq̃. ẽ ꝑ
relatõʒ ad ↄceptum vel natiuitateʒ. In xpᷣo aũt nec oce⸗
ptio fuit ꝑ naturã:immo de ſpũſancto ↄceptꝰ ẽ.nec na⸗
tiuitas oĩno ꝑ naturã:qꝛ clauſo vtero exiuit.vnð talis
ↄceptus vel paꝛtus nõ fit ſubiectus poſitõni ſideꝝ.Si
milit aũt ſi babiit defectus nr̃os? miſerias.ñ eas na

turalit ↄtraxit: ̊ voluntarie aſſumpſit. In volũtarija

aũt nõ ſequit᷑.ꝙ ſi voluit aſſumeꝛe illos vefectus qui in

alijs aliquo mõ ſubijciebant᷑ poſitioni ſtellax:q/ iõ ſub

ijftiebat᷑ poſitioni ſideꝝ. vnde etſi nos aliquo mõ ſubij⸗
ciamuꝛ qᷓtum ad ↄceptum ? natiuitateʒ eo mõ quo eſt

eypoſitũ S.ipſe tñ nullatenꝰ fuit ſubiectus.

C ad n ,

3) * ⸗ Achod ſyda .
mA ſh 24 GenO b afß P

Nlembꝛũ quartũ
Onſequent querit᷑.in quibo tñ cauſis ra
dicet᷑ fatum. Et videt᷑ ꝙ in aſtꝛis. ſi.n.ex
impreſſione ſideꝝ relinquit᷑ effectus ĩ in⸗
ferioꝛibo.impᷣſſio aũt effectꝰtauq in cã ra
dicet᷑ in impᷣmente.g̊ fatum qdð ↄſiſtit in vi poſitõis ſi⸗
terũ:radicat᷑ in aſtris.ql IOtẽ hoc videt᷑ ſonare auẽtas
aug.ſuꝑ illud Jo.viij.nondũ venit hoꝛa mea.ſi fatuʒ ẽ
ſub ſideribo: nõ poterat eſſe ſub ncciĩtate ſideꝝ cõditor
ſideꝝ. Ad qð dõm.ꝙ plus intelligebant phi ſub no
mine fati q; ratõz imprimendi.videlʒ ratõʒ ineuitabi⸗

litatis. Et ꝙᷓtuʒ ad h nuſqᷓ radicant᷑ ſicut in cã. ſideꝛa
enim nõ ſunt cã tota euentus inferioꝝ.immo ſunt mul

te alie cauſe infeꝛioꝛes:ex quibo dependet rõ effectuum
inferioꝝ. ſicut ex ſideribo vel Magis. Preterea. ꝗ vel⸗
let vim faceꝛe in hᷣ ꝙ dico cã efficiẽs: coꝛꝑa ſuꝑioꝛa ñ ꝓ
pꝛie poſſent dici cã efficiens reſpectu inſerioꝝ. Dic.n.

aug.xv.de ciui.dei.ca.ix.ꝙ quedaʒ eſt cã que facit 2 nõ

fit:ſicut deus.Sunt alie cauſe faciẽtes ⁊ facte: ſiẽ cre⸗
ati ſpũs.⁊ maxime rõnabiles.ſunt aũt alie que magis
fiunt vel faciunt: ſicut ſunt coꝛꝑales canſe. vnde dic ꝙ
iam nõ ſunt inter cauſas efficientes ãnunciande hmõi.
vnde coꝛꝑa ſuꝑioꝛa cũ ꝑ ſuũ motum relinquat᷑ aliquis
effectus in inferioꝛibo:ipſa aũt nõ a ſe mouean᷑ ſed ab
alijs.etſi dicant᷑ cauſe inferioꝝ:nõ tñ hoc eſt ſᷣm ꝓpriã
totam ratõʒ cauſe efficientis. Tamen intelligendum
ꝙ; cum dicũtur ſuꝑioꝛa q;tum ad ſuum motũ eſſe cauſa
inferioꝝ:nõ eſt ſimilis ratio iſtius cauſalitatis reſpe⸗
ctu oĩm inferioꝝ. Aliter.n.poteſt dici.ꝙ actio elemen
toꝝ cauſat᷑ ex motu ſuꝑioꝛuʒ:⁊ aliter mutatõnes circa
iſta inferioꝛa coꝛꝛuptibilia.Cõꝑatio.n.motus coꝛpo⸗
rũ ſuꝑioꝝ ad elementa immediatioꝛ eſt ſiue minus me
diata. vnde frequẽtius relinquũt᷑ diſpoſitõnes in ipᷣis
elementis ſᷣm motũ coꝛpoꝝ ſuꝑioꝝ qᷓ in iſtis inferioꝛi
bus.Et exr hoc væcipiebant᷑ ipſi phi.qꝛ putabant ſic vi

cebant ibi eſſe:ſic debere eſſe ĩ nobis. i2õ aũt ſic ẽ.qm̃

longe remotioꝛ eſt ↄpoſitio iſia qᷓ illa.ſicut ̊ ipſi acci⸗
piebãt fatum nuſq; radicat᷑. Scdm aũt id qð bʒ de en⸗

te bñ põt radicari in aſtris.ſᷣm illã acceptõʒ fati quaz

accipit augꝰ.hoc tñ ſemꝑ intellecto ꝙ illa radicatio fa
ti nullaʒ ineuitabilitatẽ dicat reſpectu inferioꝝ.

Membꝛũ quintum

Snſequent querit᷑ de coꝛdia liberi ar.
fati.⁊ eſt opoſitio Lullij ciceronis:quã
recitat augꝰ.v.de ci.dei.talis.Si preſci⸗

ta ſunt omĩa futura: h̊ oꝛdine euenient qͥ

futura eẽ preſcita ſunt.a ſi Hͥ oꝛdine eueniẽt: certꝰ ẽor⸗
do rexꝝ preſciẽte deo.⁊ ſi certus ẽ oꝛdo reꝝ:certus ẽ or⸗
do cauſaꝝ.iQõ.n.fieꝛi aliqd põt: qð non efficiens ali⸗

qua cã pceſſerit.Si aũt certꝰ eſt oꝛdo cauſoꝝ qͥ fit om̃e
qð fit:ſato fiũt omĩa que fiũt.Qð ſi ita ẽ:nihilẽ ĩ nr̃a
ptãte:nullũq; ẽ libeꝝ arbitriũ volũtatis. Mð ſi ita eſt
fruſtra leges dant᷑:fruſtra obiurgatões laudes vitupe

ratões adhibent᷑:⁊ fruſitra bonis pᷣmia malis ſuplicia

cõſtituta ſunt. Qũo & ſtabunt ſimul:fatũ ⁊ libeꝝ arbi⸗
triũ? ⁊ currit iſta oꝑpoſitio nõ ſᷣm acceptõʒ phoꝝ:ſed

Fm acceptõʒ boetij. Sic.n.omĩa mobilia fato regunt᷑
neq; poteſt dici ꝙ fatũ illo mõ acceptuz nõ ſit.¶ Item
Hoe . hec ſcʒ ſeries fatalis actus foꝛtunaſqʒ hoim in⸗

diſſolubili cauſaꝝ ↄnexione ↄſtringit.⁊ ſᷣm expoſitorẽ

actus ↄcernit actus coꝛꝑis.ſ.bellũ.agriculturã.⁊ actꝰ

animi vt actꝰquibo exercitamur circa liberales aꝛtes.

hᷣ ↄſtat ꝙ hmõi oꝑa ſunt liberi ar.Si q̊ hmõi actus ho

minũ ↄſtringit indiſſolubili ↄnexiõe: videt᷑ ꝙ ñ pᷣt libẽ
exiꝛe in actũ aliquẽ ſ̊ nccĩtate coercet᷑ ad illð.¶ Ad pꝛi
mũ rñdẽdũ m aug.v.de ci.œi.q cũ dẽ certꝰ oꝛdo cau-⸗
ſaꝝ:dupłr põt illa ceꝛtitudo accipi.ſiẽ ẽ dupler neceſſi⸗
tas.Eſt.n.quedã nccĩtas q ñ ẽ ĩ nra ptãte:vᷣ en ſi no/

liſt

no⸗
U

ſe. nee
nciantebee
inquakeſien
noneaneſetg
veclingi
inteligone
noͤeſten
ſalimnanir

Factioknn

utatähssere
motetp
ſiuemen
ſtötani⸗
iſkisinſert
vtäbuntſi
buͦtſicii
ipſten/
gohy etn
lan guaz
radicunoſ
nior.

m

alberi er.

eronighi
is Hipih
mneevenien
ien cerpin
ncentubit
eſficenet
ſaniftwn
enbtläinn
Girck
Glcksſinſe
jalslltin
7lberatin
gborſl
*
ſczbolnn,
4 Opoinn
uninn
glesantin
innen
koiſtli
a
owan
enc
niſiin

Nueſtio

lumus eſficit qð põt. ſicut ẽ necĩtas moꝛtis.⁊ hbec ẽ ine⸗

uitabilitatis.⁊ talis oꝛdo cauſaꝝ ñ ẽ in omĩboqᷓ ſunt.
Si aũt ita eẽt tũc poſſet aliqd valere obiectio prius ſa
cta.ſub tali.n.nccitate nõ ſunt ea qᷓ ſunt a volũtate no⸗
ſtra.Eſt aũt alia nccitas ſᷣm quã dicimꝰ ĩ volũtarijs ꝙ
ſi nolumus nece eſt illa fieri.2⁊ intelligimꝰ de actu inte
rioꝛi:qui ñ põt impediri.⁊ ceꝛtitudo ab iſta neceſſitate
ſumpta bñ ſufficit in oꝛdie cauſaꝝ oꝛdinataꝝ ſub ſerie
fati.ᷣ tũc nõ ſequit᷑:certus ẽ oꝛdo cauſaꝝ. nihil pᷣt li
beꝝ ar.G.n.mõ fatũ ⁊ li.ar.nõ ogponũt᷑. immo ipᷣm li.
ar.noſtrũ ẽ vna cauſaꝝ:Fſᷣm cuiꝰ oꝛdinatõʒ ad ſuos eſ⸗
fectus currit ſeries fati ſicut currebat.Siłr ſᷣm oꝛdia⸗
tioneʒ cauſaꝝ naturaliũ ad ſuos effectꝰ ⁊ hmõi.4¶! Ad

aliud dom.ꝙ nõ dicit᷑ oſtringi niſi ꝑ fatũ ↄnexiõe indiſ

ſolubili.qꝛ ncce bʒ exiꝛe in actus ſuos vel nõ exire.⁊ Gq
inꝙᷓtũ actus liberi ar.ſᷣ qꝛ cõnerione fatali coercet᷑ ab
euagatõe limitũ dine ꝓuidẽtie.ſ.determĩatoꝝ a diuĩa
ꝓuidentia. deſtinatione ·

Nueſtio. xxviij. ge pre /
Raine conſequẽti

adiuuãte dño querẽdũ eſt de pdeſtina⸗
tione ⁊ eius oꝓpoſito.ſ.reprobatõe: ſi⸗
mulqʒ; de dĩna electõe ⁊ dilectõe.pᷣde⸗
ſtinatio.n. diĩna ponit electõʒ 2 dilecti
oneʒ.omĩs.n.pᷣdeſtinatus a deo eſt electꝰ ⁊2 dilectꝰ.̊ ñ
ↄuertit᷑.electus.n.aligꝗs dr tm̃ qᷓtũ ad pñteʒ iuſticiã.ſi
cut Judas qᷓuis ſit reprobo. Iteʒ omis electus ẽ dile⸗
ctus.hec ñ ↄuertit᷑electio.n.reſpicit grãm.dilectio vᷣo
nõ ſolũ grãm ſ̊ naturã. gratia aut poit naturã: ſ̊ natu
ra n ponit grãm.vñ dilectꝰ adhuc dẽ ꝗ malꝰ ẽ rõne na
ture.pᷣdeſtinatio &̊ ſꝑ reſpicit głaʒ:electio ñ ſꝑ reſpicit
glam ſᷣ ſy gram. dilectio ñ ſꝑ graãm vel glaʒ:ᷣ ſp natu
rã. Querendũ eſt igit᷑ primo de p̃deſtiatõe dina. Scðo
de repꝛobatõne.Teꝛcio.de electõe. Quaꝛto.de dilecti⸗
one. Primo igit᷑ querit᷑ de pdeſtinatõe ꝗd ſit. Secũ
do. quoꝝ ſit. Tercio.ſi cã vel rõ eiꝰ ſit. Quarto.q̃ cau⸗

utas een. Alembrũ primũ
Verit᷑ igit᷑ in pᷣmis de pdeſtiatiõe ꝗd ſit ĩ
bũc modũ.Primo.ꝗqd ſit ſᷣm nomẽ.Se⸗
cũdo.ꝗd ſit pdeſtiatio ᷣm ratõʒ. Lercõ.
gd ſit km reʒ.

ANeticulꝰ? pꝛimus
Dprimũ ſic dr.ꝙ ſaluãdi ſũt pᷣdeſtĩati 2 di
lecti.malach̊. Jacob dilexi ⁊c.XK ſunt electi.
Vnnññ ad ro.xj.ᷣm electõezʒ relige ſalue fiẽt.Et
et ſũt vocati.iuſtiſicati.magnificati.ad ro.rij. Quos
pᷣdeſtiauit ⁊c. Pꝛedeſtiatio ẽ ab etno.vocatio.iuſtifica

tio.⁊ magnificatio ex tpe.Dilectõ dẽ ab etno malach.

.ꝛ ex tꝑe. Jo. xiiij.q diligit me diliget᷑ a pꝛe meo.Si⸗
milit electio etna.math.ᷣxx. pauci electi.2 ex tẽꝑe. Jo.
V.none.xij.vos elegi ⁊c.ſic.n. Judas electꝰfuit. Que⸗
rit᷑ vñ h.ſ.qꝙ pᷣdeſtinatio ſꝑ ẽ etna. dilectõ 2 electõ etna
tꝑalis.vocatõ pᷣo ⁊ iuſtiſicatõ ⁊ magnificatõ tm̃ tpa⸗
lis. Bñſio.in noĩe pdeſtinatõis duo ſunt.añceſſio ⸗
eſtinatio. ĩ deſtinatõne tria.oꝑtet.n. ꝙ ſit alicꝰ:2 de
aliqͥ: ad aliud. iõ ĩ pdeſtinatõe ſunt tria. vnũ vt pri⸗
cipiũ.ſ.ppatio a qͥẽ.qd dr gle ĩ ſuturo diẽ vt terminũ
ad quẽ. ⁊ qð d eĩ pñti:dic vt mediũ ꝑ quẽ ẽ p̃deſtĩa
tio. dẽ ex tpe. h̊ pdeſtinatõ rõne añceſſioõis ẽ etna.hec
cni ppoſitio p:dic añceſſiõʒ enitatis ad tp̃us.Notan
da ẽ drũñjtia alit ꝙᷓ priꝰ.ſᷣm ꝙ hec noĩa reſi piciũt gꝛaʒ
na ſaluãdi ab etno dicũt᷑ pdeſſiati:ſily di lecti.naʒ p̃de
ſtiatõ ẽ gee ſil dilectõ ? electõ. gia af p̃ᷣmo dat᷑:poſtea
babet᷑: poſtea ipa aliqs vtit᷑. pdeſtinatõ at reſpic ꝙ ofe
rat᷑ gia. qd notar cũ dẽ ppatio gre. dilectio relpiẽ Gaz
bitã. bonũ.n.ẽ rõ dilectiois.cũ ͤ de diligit hüc: videt

— 2)
Xl Den PW eErαο dv pWα S

xxviuij.

aliqð bonũ ĩ eo rõne cꝰ deꝰ diligit ip̃m. vñ eĩ dꝛ gꝛa ꝗ⸗
tũfaciẽs.Electõ vᷣo dẽ ᷣm duos modos. Vno mò vt cõ
notet effectũ ſeꝑatõis boni a malo.⁊ G̊ mõ pᷣoꝛẽ intẽtõ
electõis intẽtõe dilectõis. Alio mõ vt ↄnotet effectũ aſ⸗
ſumptõis animꝰ bono ad meliꝰ. ⁊ ̊ mõ ſegꝗt᷑ intẽtõ ele
ctõis electõʒ dilectõis.Electio vᷣo ↄnotat vluzʒ gre. ele⸗
ctio.n.ẽ de duobo oppoſitis alteꝝ poptare. vñ et reſpicẽ
vſuʒ liberi ar. tẽ differũt vocano.iuſtificatõ ⁊ magſi
cato.qꝛ ñ ẽ niſi bonũ gr̃e ge. Aſdagficatio ẽ reſpectu
gle. vocatio iuſtificatõ reſpectu gr̃e. Sʒ gr̃a bʒ duos
effectꝰ. vnũ reuocare a malo qð dr vocatio.aliũ oꝛdia⸗
re ad bonũ qð dẽ iuſtificatio.i¶ Si ꝗ q̃rit᷑q̃re pᷣdeſtia⸗
tio ſolũ et᷑na: dilectio ⁊ electio tꝑalis:vocatio ⁊ iuſti⸗
ſicatio ex tpe: SDico ꝙ pᷣdeſtinatõ diẽ approbatõez dei
etnã ſm ꝙ ẽ reſpeciu boni:et᷑ añ om̃e tpᷣs. dilectõ at ⁊
electõ dicut dĩnaʒ appꝛobatõzʒ:ᷣ ñ derminãt eã vtx bo
ni ab et᷑no vel ex tꝑe.vocatõ ⁊ iuſtificatõ derminãt di⸗

—

uinã appꝛobatõʒ vel volũtatẽ reſpectu bom:ſᷣm ꝙ ofer⸗

nict. Aꝛticul? ſecudꝰ?

Onſeq̃nt᷑ qrit᷑.qd ſit pᷣdeſtiatio ſᷣm ratõʒ ĩ⸗
telligẽtie. Et videt᷑ ꝙ ſit ĩ genẽ ſcie.dicit᷑.n.
xxxv.di.j.ſent᷑.ꝙ ſcia dei ꝓpt᷑ vaꝛios effectus
diueꝛſa ſoꝛtit noĩa.dẽ.n.ñ tm̃ ſcia:ſᷣ ſapia.ꝓuidẽtia.pᷣ
ſcia.diſpoſitio.pᷣdeſtiatio.ex qͥ videt᷑ pᷣdeſtiatio ſit in
genẽ ſcie. ¶¶ Itẽ niſi pᷣdeſtiatio eẽt ĩ genẽ ſcĩe:male diffi
nit᷑ ab aus.pᷣdeſtiatio ẽ pᷣcia bñficioꝝ dei.¶ Itẽ pᷣdeſti
natio ẽ pᷣꝑatio gẽe:ſ̊ pᷣpatõ ꝑtĩet ad potẽtiã:ñ ad ſciazʒ
vel volũtatẽ.&̊ pᷣdeſtiatio ẽ ĩ genẽ potẽtie. Itẽ ad hoc
obijcit᷑ ĩ riũ.qꝛ pᷣdeſtiatio diffinit᷑ ꝓpoſitũ miſerẽdi.hᷣ
ꝓpoſitũ ẽ volũtas.̊ pᷣdeſtiatio ẽ ĩ genẽ volũtatis.vteʒ
ſcia ñ ẽ cã rei ſcite.pᷣdeſtiatõ ẽ cã gre pᷣꝑate.cã at᷑ ñ ẽ po
nẽda ĩ genẽ eiꝰqð n ẽ cã.ꝗᷓ pᷣdeſtiatõ n ẽ ponẽda ĩ genẽ
ſcie.¶ Itẽ ſcia poꝛ ẽ rõne ipa volũtate.pᷣdeſtiatio vᷣo eſt
poſterioꝛ rõne ipᷣa volũtate.q̊ ñ ẽ ĩ genẽ ſcie.¶¶ Itẽ ñ pᷣ⸗
æſtiat deꝰ aliqͥs niſi qs ꝓpoĩt volũtate foꝛe ſaluãdos.qᷓ
p̃deſtiatõ ẽ volũtas vel ĩ genẽ volũtatis. Itẽ q̃rit᷑ cuʒ
aſſignẽt᷑ qᷓtuoꝛ diffinitões p̃deſtinatõis.qᷓꝝ vna ẽ.pᷣde⸗
ſtinatõ ẽ pᷣſcia bñficõꝝ dei.Alia.p̃deſtiatio ẽ poꝛdiatõ
alicꝰad głaʒ. Lercia pᷣdeſtinatio ẽ ꝓoſitũ miſerendi.
NQuaꝛta pᷣdeſtiatõ ẽ pᷣꝑatõ gꝛe ĩ pñti ⁊ głe ĩ futuꝛo.qũo
diffeꝛt iſte diffinitöes. Ad h̊ dom.q; pdeſtiatõ ẽ ĩ ge
nẽ ſcie bnplaciti ſiue apꝛobatiõis. Eſt.n.ſcia ſicẽ dicit
xxxv.di.j.ſent. Scia at᷑ dꝛ dupłr.ſcia ſimplex:⁊ ſcia cũ
appꝛobatõe ſiue apꝛobatõis.Sciĩa at᷑ ſimplex ñ ẽ ca ſei
toꝝ.ſᷣ̊ ſcia apꝛobatõis ẽ cã ſcitoꝝ.i.appꝛobatoꝝ.In ſci

entia bñplaciti vel apꝛobatõis itelligẽ ſcia ĩ rectitudi

ne:⁊ volũtas ſiue aꝑpꝛobatõ ĩ obliꝗtate.⁊ qꝛ voluntas
dina ẽ ſufficiẽs cã eoꝝ q̃ ei ſſũt: cointelligit᷑ potentia.
Scðʒz h̊ ̊ dðᷣʒ. ꝙ p̃deſtiatõ ẽ ſᷣm rectitudieʒ ĩ genẽ ſcĩe
ñ ſciĩe q̃ ẽ ꝑ modũ ſpecłatm̃ q ẽ ſimpłx noticia.ᷣ ſcie p⸗
ctice q̃ ẽ ꝑ modũ pᷣcticũ.q̃ ↄincta ẽ volũtati ⁊ cã oꝑatõ
nis.⁊ inð ẽ ꝙ qñq; ĩ re pᷣdeſtiatõis poĩt᷑ pᷣſcia:qñq; ꝓ
poſitũ:qñq; pᷣpato.⁊ ſic pʒ ſoło ad oba.⸗. Ad ſedm q qᷓ
rit᷑ ð dꝛntia diffinitõnũ.dðm ꝙ cũ pᷣdeſtiatõ põat᷑ ĩ ge⸗
nẽ ſcĩe pᷣctice ſiue appꝛobatõis.q̃tuoꝛ at᷑ actꝰdꝛñtes ſᷣm
ratõʒ ĩtelligẽtie ĩtelligũt᷑ ĩ rõe p̃deſtiatõis:lʒ ñ differãt
Fm actũ. Pꝛimꝰ ẽ ↄᷣſcẽ ſiue iudicare. Scðs eligẽ ſiue
diſponẽ h̊ ⁊ cogitaẽ ad faciẽdũ. Terciꝰẽ velle ſiue o
ponẽ facẽ.Quaꝛtꝰ ẽ volũtate firma ĩ finẽ diꝛigẽ. Scð
pᷣmũ actũ data ẽ hec diffinitõ.pᷣdeſtiatõ ẽ pᷣſcia.Fʒ actũ
ſecũdũ pᷣdeſtĩatõ ẽ poꝛdiatõ.poꝛdiatõ.n.pᷣm rõeʒ ĩtelli

geẽtie pᷣcedit volũtatẽ ⁊ ſeꝗt᷑ ſciaʒ.⁊ attẽdr̃ ĩ diſpõne ↄñ

te ſcĩiaʒ. Scðʒ at actũ tci dat᷑ iſta:pᷣdeſtiatõ ẽ ꝗꝓpoſitũ
⁊c̃.ꝓpoſitũ.n.iĩ nobᷣ nihil alið ẽ qᷓ volutas fiꝛmata deli⸗
beꝛatõe. hᷣ qꝛ ĩ deo ñ ẽ delibatõ ꝗꝛ nec igrãtia:iõ ꝓpolſitũ
deoẽ firma eiꝰvolũtas.Scðʒ actũ vltimũ dat᷑ iſta.pᷣ⸗
eſtiatõ ẽ ppatõ ⁊c.pᷣꝑatõ.n.ẽ velut ĩ finem directõ.

¶ AUlr ſuit᷑ iſtoꝝ drñtia: ⁊ foꝛte meliꝰvt dicat᷑ ꝙ ſcia in

nob dẽ dupłr. ſcia ſpecłatia ⁊ pᷣctica. Silr in veo dicit

ſeientia ſimplicis noticie:2 ſcientia axprobatõis.doᷣm

ze predeſtinatio eſt in genere ſcie approbatõis. ꝓpter.
dicit᷑ rõ predeſtinatõis rõne ſcie vel rõne appꝛobati⸗

onis: 2 vtrobiq; duptr. Sciĩa. n. opandoꝝ põt eſſe du⸗

plicit. vt ſint opanda: vel vt fiat. Koõne & ſcie duplicit
ſumit᷑ rõ predeſtinatiõis.rõne ſcie ſimpłr:vel rõne ſcie
inclinate ad opus: ſiue cũ inclinatõne ad opꝰ.pᷣino mo
dicit᷑ predeſtinatõ preſcia ⁊c.ſcðᷣo mõ pꝛeoꝛdinatõ ⁊c.
Rõne volũtatis duplex eſt ſilr.eſt.n. volũtas ꝓponẽs:
2 voluntas exequẽs. Rõne volũtatis ponẽtis dicit pᷣ⸗
cxſtinatio ꝓpoſitũ miſerendi.rõne volũtatis exequen⸗
tis dicit᷑ predeſtinatio preꝑatio gratie.

Aꝛticulꝰ? teꝛciꝰ
Onſequent᷑ querit᷑.quid ſit pᷣdeſtinatio ſᷣm
rem. Zld qð ſic aug.in li.de vocatõe ſctoꝝ.
predeſtinatio eſt ppatio gre in pnti:⁊ glie iĩ

futuro. In hac diffinitõe tangit᷑ qð eſt ante tp̃us.ſ.pre

patio eterna: æ qð eſt poſt tempꝰ.ſ. gloꝛia futura: qð
comitat᷑ tempꝰ pnᷣs.ſ.gratis in pñti. Scoᷣm h ̊ querit
an predeſtinatio ſit eterna aut tꝑalis.naʒ cũ predeſti⸗
natio ſit preꝑatio in pñti.gꝛatia aũt in pñti non eſt ab
eterno.q̊ nec pꝑatio gratie in pñti erit ab eterno.s & nec
predeſtinatio. 4 Ytez artifex domus nõ diceret᷑ pꝑare
domũ:niſi baberet aliqð qð ad ipſam faciendaʒ vel ad
ipſius eſſe ꝑtineret. vt ligna lapides ⁊ hmõi. & ſi pꝛede
ſiinatio eſt preꝑatio gratie ab eterno: oꝑtet ꝙ ab eter⸗
no ſit aliꝗd de re preꝑanda.̊ nibil de gꝛatia dꝛ ab eteꝛ
no fuiſſe.ᷓ preꝑatio bꝰ nõ fuit ab eterno. Itẽ querit᷑
quid ſubeſt preꝑationi ꝓpter qð preꝑatio ab eternoẽ.
qꝛ iʒ artifer faciendi domũ ſciam habeat? voluntatẽ:
nõ tñ dicit᷑ preꝑatio domus eſſe.ꝗ̊ ſi volũtas dei ⁊ ſcia
ſit reſpectu alicuiꝰ cui daturus ſit gratiã in pñti:quia
finaliter bñ vſurus eſt.nõ ꝓpter h̊ dicet᷑ preꝑatio gra⸗
tie ab eterno.p. MRñſio.preꝑatio dicit᷑ dupłr.preꝑatõ
enim dicit᷑ cũ datur gratia 2⁊ añqᷓ ctur.ſ.cũ eſt ſcietia
ꝙ aligs bñ vſurus eſſ finalit.⁊ eſt volũtas dãdi ei.ſᷣm
primũ modũ quantũ eſt ex ꝑte preꝑate gr̃e qð eſt cõno
tatuz: dicit᷑ preꝑatio temꝑalis.ſᷣm modũ ſecũdũ dicit᷑
eterna preꝑatio:quia h̊ mõ impoꝛtat voluntatẽ ab eteꝛ
no.voluntatẽ.ſ.dandi iſti gratiã cũ pꝛeſcia ꝙ bñ ſit vſu
rus ea finaliter.⁊ ꝑ boc pʒ ſolutio ad primu.4! Ad ſe⸗
cundũ doᷣm.ꝙ nõ eſt ſimile de aꝛtifice hoĩe 2⁊ de ceo. qꝛ
artifer bomo nõ eſt ſibi ſuſficiens ad totã ſuã oꝑatiõz:
2 ideo requirit uateriã ſu bicctaʒ.artifex deus ſibi per
omiĩa eſt ſufficiẽs:nec indiget materia ſubiecta.vñ ar⸗
tiſex ſummꝰ bʒ vim agentis ſine materia. agit.n. ac ſi
materia ſue actõis ſit.ſiue ſit ſiue ñ ſit.⁊ iõ qð eſt ex ꝑ⸗
te eiꝰ dicit᷑ oꝑatio:dũmodo ↄcurrat ſapĩa ſcia ⁊ volun
tas.qð nõ eſi er paꝛte hois.Et ad illud qð dicit᷑:nibil
eſt ab eterno gratie.dico ꝙ nihil eſt gꝛatie ĩ effectu:ſed
tñ eſt gratia in ſua cã ſiuè in principio ſuo? ↄpleto.⁊?
h̊ pʒ ſolutio ad tercio obiectũ. ine

Membꝛum ſecuũdum
Onſequent᷑ querit᷑ quoꝝ ſit pᷣdeſtinatõ hᷣ
mõ. Primo.an ſit entis vel ñ entis.Se⸗
cũdo.vtꝝ ſit oim reproboꝝ⁊ electoꝛum.
Tercio.an poſſit eẽ repꝛioboꝝ.Quaꝛto.
vtxꝝ ſit angeloꝝ.Quinto.vtꝝ ſit błoꝝ in glia. Serto.
quo ſit xpᷣi.ſᷣ illð etermĩabit᷑.j.de incarnatõe xp̃ᷣi.
Articulus pꝛimꝰ
D primũ ſic.pᷣdeſtinatio ẽ ab eterno.⁊ pᷣde
ſtinatio ẽ creature.ſ̊ creatuꝛa ñẽ ens ab et⸗
no.̊ pᷣdeſtinatio ẽ ñ entis.¶ Cont᷑.ſuꝑ illð
ad ro.j.ꝗ pᷣdeſtinatꝰ ẽ ⁊c.dic Orige· Deſtiatio ẽ eiꝰ ꝗẽ
ſ dic aug.in li.de vocatiõe ſccoꝝ.ꝗd ẽ pᷣdeſtinatio: niſi
veſtinatio alicꝰ.̊ pᷣdeſtinatõ ñ ẽ miſi eiꝰ ꝗ eſt. pᷣdeſtia
tio ſolu eſt entis. ¶ Itẽ pdeſtinatio qᷓ deꝰ pdeſtinat dr

fFane- A 28

ad p̃deſtinatõz q̃ res p̃deſtinat᷑ ſiẽ̃ relatõ ⁊ conelatõ.ſᷣ
due relatões ñ pnt eẽ in eodezʒ ſuppoſito. ſi pᷣdeſtiatio
pᷣdeſtinãtis ẽ ĩ co:ſua coꝛꝛelatio ñ erit ĩ ceo ſ̊ ĩ creatu
ra.ſ̊ creatura ñ ẽ ab eterno: nec pᷣdeſtinatio q̃ ile p⸗
deſtinatus ẽ:ẽ ab eteꝛno.j̊ pᷣdeſtinatio ẽ ſolũ entis actu
vel in tꝑe. Rñſio.res dẽ ens dupłr.in ſua nat᷑a:⁊ in
ci pᷣſcia ſiue poꝛdinatõe.eẽ rei ĩ ꝓpria nata ñ ẽ eternũ
ſ tpale.ſᷣ eẽ rei ĩ pᷣſcia ſiue ĩ poꝛdinatiõe ẽ eternũ:⁊ nõ
diſterẽs ab eẽ dino:qꝛ eẽ rei hmõi ñ ẽ alið ꝙᷓ eẽ ydee ſi⸗
ue rõnis eterne ĩ deo.eẽ rei ĩ ſua nata ẽ eẽ ſunptr.eẽ rei
ĩ cã ſiue ĩ pᷣſcia ẽ eẽ rei ᷣm ꝗd. Scðʒ H̊ ꝭ̊ dm.ꝙ pᷣdeſti⸗
natio dẽ reſpectu rei entis in cã ſiue ĩ pᷣſcia. ñ reſpectu
rei exñtis in ſua nata ꝓpria.⁊ ita pᷣdeſtinatio pᷣt eſſe re
ſpectu rei entis Fᷣm ꝗqd:⁊a reſpectu rei ñ entis ſimptr.
Ad illð qð obijcit e aucte oꝛige.dðm ꝙ oꝛig.loq
bat᷑ de pdeſlinatõe ſiue deſtinatõe xpᷣi:cui ↄuenit eẽ ab
eteꝛno rõne ꝑſone:lʒ ñ rõne hũane nat᷑e.⁊ ſic deſtinatõ
xp̃i ẽ eius ꝗ ẽ.ñ ſic aüt ẽ de nobis ꝗbo ñ ↄueit eẽ ab eter
no nec rõne ꝑſone nec rõne nat᷑e.¶ Ad ſecũdũ ddm.q;
ſiẽ ẽ ideʒ ĩ re qᷓtũ ẽ ex ꝑte pꝛincipał ſignificatõis.deus
pᷣſcit iſtů ⁊ ine pᷣſcit᷑ a o: tñ diuerſus ẽ modꝰ ĩ dicẽdo
rõne ↄnotati ĩ creatura.qꝛ eadẽ ẽ pᷣuiſio vel pᷣſcia q̃ ſö⸗
eſt ei qð dẽ actiue:⁊ qð dẽ paſſiue ⁊ actiue.⁊ h ẽ ex ꝑte
creature ↄnotate q̃ ↄſiderat᷑ ĩ hitudine ad diĩnaʒ pᷣſciaʒ
aut vt ſubiectũ illi.⁊ ſᷣm h̊ deſignat᷑ actiue.vt cũ dẽ deꝰ
p̃ſcit iſtũ.aut vt ẽ in illa:a ſic deſignat᷑ paſſiue.vt cũ dĩ
iſte ẽ pᷣſcitus a deo.Silłr pᷣdeſtinatiõi ſiue dicat᷑ acnue
vel paſſiue ideʒ ſubeſt qꝙᷓtũ ad principale ſigniſicatũ:ſ
ſolũ differt qᷓtũ ad ↄnotatũ.Eñ ad illð qð obijc.ꝙ pꝛe
deſtinatio pᷣdeſtinati ñẽ in o.rñdenqũ ẽ.ꝙ ſi loqt᷑ de
principali ſignificatõe falſuʒ ẽ:qꝛ ẽ ĩ doo.pᷣdeſtinatõ ei
p̃deſtinati idẽ ẽ qdð pᷣdeſtinatio pdeſtinãtis.

Aticul? ſecud?

D ſecũdũ.vtꝝ ſit pᷣdeſtinatio oĩm tazʒ repꝛo
boꝝ ꝙᷓ electoꝝ: ꝓeedit᷑ ſic.nihil alið c prede
ſtinatio niſi pᷣſcia cũ apꝛobatõe.vñ ibiẽ ſei
entia dei ⁊ volũtas.ſᷣ ſcia dei ẽ reſpectu oĩm: ⁊ volũtas
ſalutis reſpectu oĩm.ꝗ̊ pᷣdeſtinatio ẽ reſpectu oĩm:pro
batio medie.ſcit.n.deꝰ ⁊ bona ⁊ mala.ſilr deꝰ vult oẽs
hoĩes ſaluos fieri.ij.thi.j.ᷓ reſpectu ſalutis oim ẽ vo⸗
lütas dei 2 lei. pdeſtinatio.q̊ omẽs ſunt pᷣdeſtinati.
Itẽ de pfectõe ſolis ẽ ꝙ illuiat eq cecũ ⁊ vidẽtẽ.eq enĩ
irradiat ſuꝑ vtrũq;. ſᷣ ſiẽ dicit dyoꝰ.bonũ ſuꝑ fummũ
magis diffundit ſuã bonitatẽ ꝙᷓ ſol ſuũ lumẽ. Si Sqn⸗
tũ ẽ de ſe ſol coĩcat ſuũ lumẽ oibo: 7 &? ſuã bomitat-
ſcʒ grãm 2 glaz. ſunt pdeſtinati. ¶¶ IYtẽ pPma cã eqlit
ſe bʒ ad oẽs:ñ tñ oẽs ſilr vel equałr ſe hñt ad eã.vnde

aug.ſicut luxr pns ? ceco tñ cecꝰ abſens ? luci:ita gra⸗

tia dei pᷣs ẽ oibo.ñ tñ mali pñtes ſunt ei.tota at cau⸗
ſalitas ẽ penes deũ.ſi & ſcia dei ẽ reſpectu oim⸗ cauſa⸗
litas ſilr: oẽs ſunt pᷣdeſtinatit. Cont᷑ nõ oẽs ſalua⸗
bunt᷑. ñ oẽs ſunt pdeſtinati. Rñſio.ſcia ſe hʒ eqlit
ad oẽs.volũtas ſilr vno mõ ſe bʒ ad oẽs. ſᷣ volũtas ch
Hlcia ñ ſe bʒ equalr ad oẽs.ñ tñ h ẽ ipt diuerlitateʒ ꝗ
lit ĩ p̃ſcia.ſᷣ qꝛ nos ñ babemꝰ nos equalr ad ipazʒ. vñ pᷣ
teſtinatio nõ ſolũ dic volũtatẽ cæi:bᷣ volũtatẽ cũᷣ pſcien
tia qᷓ bñ ſunt vſuri dono ſuo. Uñ ᷣm Yo. dam̃. doõm. ꝙ
eſt duplex volũtas.eſt. n. volũtas añcedẽs:⁊ voluntas
ↄſequẽs.polũtate añcedẽte vult deꝰoẽs hoĩes laluos fi
eri. bec.n.ẽ volũtas q reſpicit creaturã rõnalez ſalua⸗
bilẽ. voluntas ↄſequẽs cũ p̃ſcia ꝗ bñ vſurus ẽ dono dei
ſic ñ vult oẽs hoĩes ſaluos fieri:p̊ electos ſolũ.x ſic dr
voluntas cxi rõnalis.ſi. n. vellet alicui finalr ſaluteʒq
male vſus eſt ꝑ li.ar. nõ eẽt iuſta. ¶ Oð obijcit᷑ ꝙ ſol
equalit ſe hʒ ad oẽs.Dicendũ ꝙ equalit᷑ ſe hʒ ad oes B
non omẽs equalit ad ip̃m. ⁊ m hoc nõ eſt predeſtina-
tio oĩm: quia predeſtinatio ponit preſcientiã ꝙ iſte ſit
bene vſurus.⁊? ideo nõ eſt ſimile. ¶ Ad aliud dom. ꝙ

bec eſt duplex tota cauſa ſalutis eſi opud deuʒ. n tots

ono 2) fard Pſtciceſ

„

eicehie⸗
bcief
N
hinagiet
ſäriirſt
elintoftet,
neſtisſinge
döngael
ichi uati
tenſiedhn
nucttihe
d ſeölici
gnificndgr
e mochii
ſohelffini
Nctine.zhig
eaddig
Ntiue cide
k peſſtenti⸗
ſiveditln
prleſſgrſri
ilsccbe
mnciel

1No. ceſine

lnis.
tatocinttn
Cnblaldiert
wblide ibi
eelnoinereie
ntpuwein⸗
alkos
tueini ſo⸗
Prſcdelinn.
tingliitien
riſthfunni
atſtüboi
Ni muncick
hirodeic
geluciting
el⸗tota gtet
tuoimta
oſchtheit
is loind
nnninez
Nulſtz inr
gintaen
Ooſt
lign chln
toſtts⸗
ſonhe
ecnn⸗ V
ftutſei
iteſ,i

Mueſtio

cauſa effectiua principalit eſt apud deũ:ſᷣ tota cã ſuſce

ptiua nõ eſt apud cũ.nõ. n. cogit nos ſaluari. 2 B̃ eſt

qð dicit. xlj. di.j.ſent.totũ ẽ dei:totũ eſt noſtꝝ.

Aꝛticulus teꝛcins

Onſequent᷑ ad terciũ.vtꝝ poſſit eſſe aliorũ
q̃ electoꝝ predeſtinatio:ꝓcedit᷑ ſic. Luẽ.v.
rumpebat᷑ rethe. Glo.nõ tot intꝛant de iu⸗
cis quot ſunt predeſtinati.̊ minui põt numerꝰ ⁊ au⸗
geri. ¶ Itez deutro.j. addat deus ad hũc numeꝝ mul⸗
ta milia.Glo. ad hunc numeꝝ diffinitũ in preſcia dei
qui nouit qui ſunt eius.̊ ⁊c.¶ʒ Steʒ.xxxiiij. Job. cõte⸗
ret multos ⁊c. Glo.locũ vite alijs cadentibo alij ſoꝛtiũ
tur. Iteʒ apoc.iij. Tene qð habes ne alius accipiat co
ronaʒ tua. põt predeſtinari qui nõ eſt p̃ᷣdeſtinatus.
IZtem iſte preſcitus põt facere qð in ſe eſt. ⁊ ſi fecerit
deus dabit gratiã.põt etiã ꝑſeuerare in gratia: qꝛ nec
deus aufert graãm nec dyabolus põt auferre.q̊ᷓ põt ꝑſe⸗
uerare. a poteſt ſaluari.̊ᷓ põt eẽ p̃deſtinat?. Con⸗
tra.eſt numerus numerãs ⁊ numerꝰ numeratus.ſi qᷓ⸗
ritur de numero numerato: vel de numero numeꝛante
videt᷑ vrerum vtrunq;. quia deus ſcit qui ſaluabũt᷑ ⁊ q̃t
ſaluabunt᷑. certus eſt numerꝰ.ᷓ nõ pñt augeri vel mi
nui.ſic.n.augeꝛet᷑ diuina ſcia vel minueret. Gñſio.
certus eſt numeꝛus electoꝝ apud deũ.Et ad obiecta di
cendũ.ꝙ auẽtes intelligũt᷑ de ſtatu gratie ĩ pñti.q Sʒ
ad primũ dõᷣm.ꝙ intelligit᷑ glo. ᷣm ꝙ refert᷑ ad diuer
ſos ſtatus.fuerũt.n.quidam predeſtinati vt crederent
