impoſſi bile eſt cogitare ꝙ veritas principiũ vel finẽ ba⸗

beat.ergo eſt veritas eterna:⁊ hanc dicimu s diuinã eẽn
tiam. 4 Ytem idem anſel. in eodem libꝛo. Si veritas ba
buit principiũ aut habebit fineʒ anteꝙ ip̃a inciperet ve

rũ erat quia non erat veritas.et poſtꝙ finita erit veruʒ
erit quia non erit veritas.ſed verum non poteſt eſſe ſine
veritate: erat igitur veritas anteꝙᷓ eſſet veritas.ꝛ erit ve
ritas poſtꝙ finita eſt veritas.quod inconuenientiſſimũ
eſt. eternaliter ergo eſt veritas.¶ Jtem ex negatione ve⸗
ritatis ſequitur poſitio veritatis.ſicut rõcinat᷑ augꝰ. in
pᷣmo li.ſoliloquioꝝ. Si veritas nõ eſt. veritas eſt. quia
oſequitur veritatem nõ eſſe: eſſe verum. Si dicatur veri
tatẽ nõ eſſe:eſſe verũ.pone verũ ſᷣm quid nõ ſimpliciter:
tamen adhuc ſequit᷑.quia omne ᷣm quid.eſt reſpectu a⸗
licuius quod eſt ſimpliciter. ſi ergo eſt veruʒ ſᷣm quid ſe e
quitur neceſſario q; aliquid eſt verum ſimpliciter 7 ali⸗
qua veritas ſimpliciter. Jtem intentõem bonitatis
Pbane idem. optimum eſi optimũ.ergo optimũ eſt:qꝛ ĩ⸗
tellectu eius quod eſt optimũ intelligitur eſſe. Reſpon⸗
dent dicẽtes ꝙ nõ ſequitur. quia hoc verum eſt nõ copu⸗
lat actum exiſtendi:ſed ſolum eſſentnam ſiue eſſe m ba⸗
bituʒ. ſicut bic ceſar eſt ceſar:ex q̊ nõ ſequitur ergo ceſar
eſl. Contra. intellectu eiꝰ quod eſt optimũ intelligit
ens actu ncẽ̃rio.quia intellectꝰ eiꝰ qð ẽ optimũ:ẽ q̊ nibil
eſt meliꝰ.ſᷣ meliꝰẽ ens actu qᷓ ens ĩ potẽtia.⁊ vtrũq; me
liꝰq nõ ens(liceat ſic loqui) ſi gᷓens q̊ nibil meliꝰ ponit
ens actu neceſſario.ergo et optimũ ponit ens actu.ſi er
go nullus intellectus poteſt negare optimũ eſſe optimũ
ergo neceſſe babet ↄcedere optimũ eſſe.¶ Item anſelmꝰ
ad idem in pꝛoſologion. credimus te domine eſſe aligd
quo nihil poſſit cogitari maius.an non eſt aliqua talis
natura:quia dixit inſipiẽs in coꝛde ſuo nõ eſt deus.ſed
certe cũ audit hoc ipſum ꝙ dico aliquid quo nibil maiꝰ
cogitari poteſt. intelligit quod audit et qð intelligit in
intellectu eius eſt. etiam ſi nõ intelligit illud eſſe. Inde
ſequitur certe iliud qno maius excogitari nequit nõ pr
eſſe in ſolo intellectu.ſi em̃ in ſolo eſt: põt cogitari eẽ 1 ĩ
re qð maius eſt. Si & id qͥ maius excogitari nõ põt nõ ĩ
olo itellectu id ipᷣm qͥ maiꝰexcogitaꝛi pt ẽ qͥ maiꝰ excogi⸗

tari põt. h̊ certe hoc eſſe non põt.exiſtit igitur pꝛoculdu⸗

hio aliquid quo maius excogitari non poteſt et in intel⸗
lectu et in re. et neceſſitatem huius rationis ipᷣe anſelm?

multipliciter declarat in libro ↄtra reſpondentem ꝓp in/
. ſipiente. ¶¶ Item ꝓbatur intentionem p̃eminẽtie. vnde

Anlelmus in monalogion. Cum naturarum alie alijs
negari nõ poſſint eſſe melioꝛes. nec enim ꝑſnadet ratio

aliquam in eis ſic ſuꝑeminere vt nõ habeat ſu piorez ſe.

Si enim huiuſmodi diſlinctio graduuʒz ſic eſi infinita.
vt nullus ſit ibi gradus ſupior quo ſuperior alius non
inueniatur.ad hec ratio deducitur vt ipᷣa multitudo na⸗
turarum mullo fine claudatur:quod abſurdũ eſt. eſt igit
ex neceſſitate aliqua natura que ſic eſt alicui vel aliqui⸗
bus ſuperioꝛ: vt nulla ſit cui ordinet᷑ inferioꝛ.reſlat igit᷑
ſummam eſſe naturom. 4 Item Richardus in libꝛo de

Tercia

trinitate ad idem. illud certiſſimum eſt = vnde credo ne⸗
mo dubitare poteſt. ꝙ in tanta multitudine rerũ exiſten
tium ⁊ tam multiplici differentia graduũ opoꝛtet aligd
eſſe ſummũ.ſummũ autem omniũ dicimus quo nibil eſt
maius. nihil eſt melius. His igitur ratõnibus oſtendũt
de neceſſitate deum eſſe.

Mlẽbrum ſecundum

Onſequenter ꝗtum ad diuinam eſſentiaʒ
ceclarandam oſtendendum eſt eam ſic no⸗
tam eſſe vt nõ poſſit cogitari non eſſe. Ad
qð arguit anſel. in pſologion.ſi poteſt co⸗
gitari eſſe aliquid quod nõ poſſit cogitari nõ eſſe. maius
erit ꝙᷓ illuo quod poteſt eſſe cogitari.Si eꝛgo id quo ma
ius cogitari nequit poteſt cogitari non eſſe idipᷣm qͥ ma⸗-
ins cogitari nequit.non eſi id quo maius cogitari ne⸗
quit qð ↄuenire non poteſt. Sic ergo videre eſt aliquid
quo maius excogitari nõ poteſt vt nec excogitari poſſit
non eſſe.⁊ hoc es tu domine deus noſter. Si enim mens
aliqua poſſit cogitare aliquid melius te. aſcenderet cre⸗
atura ſupꝛa creatoꝛem.quod valde abſurdum eſt. ¶ Itẽ
naturales impꝛeſſiones manente natura ſunt immuta⸗
biles 2 vnibiles 2 eedem apud omnes. ſed cognitio ext⸗
ſtendi deũ eſt nobis naturaliter impꝛeſſa ſm ꝙ dicit da⸗
maſcenus.ergo cuʒ ſemꝑ maneat natara: conſtat ꝙ hec
cognitio eſt vniuerſalis ⁊ eadem apud omnes. ergo de⸗
eſſe diuine eſſentie nullus poteſt dubitare.ita ergo eſt ꝗ;
nõ poteſt ignoꝛari a creatura rationali. qIStem veriſſi⸗
me ⁊ veriſſima eſſentia eſt qᷓ nec nõ eſſe nec cogitari po⸗
teſt non eſſe quandoſſcilicet vere et ꝑfecte eſt. vt nec non
eſſe in re nec in opinione nõ eſſe poſſit.ſi ergo diuina eſ⸗
ſentia veriſſime eſt 2 veriſſima: ergo non poteſt non eſſe
nec cogitari nõ eſſe. ¶ Item ſi diſtinguatur ſicut quidã
dixerunt. ꝙ eſt ratio vt ratio ⁊ ratio vt natura. Ratõe
vt natura non poteſt ignoꝛari deus nec cogitari nõ eſſe:
ſed ratione vt ratio eſt poteſt.¶ Obijcit nullus ſi mo⸗
uetur ratione vt ratione ad cogitandũ de ſe. poteſt igno
rare ſuum eſſe.quoniã ſemꝑ ſibi pꝛeſens eſt.inſi uper nec
ignoꝛare ſe nec ſemꝑ fuiſſe. Sed ſi cognoſcat ſe eſſe a ſe
nõ ſemꝑ fuiſſe:neceſſario cognoſcit ſe eſſe ab alio qð eſt
principiũ ſui eſſe.Fm illud pᷣs. Scitote qm dominus ipe
eſt deus.ipᷣye fecit nos et nõ ip̃i nos.ergo nõ poteſt deum
eſſe ignoꝛare.ſi ratione vt eſt ratd mouestur. Lõtra.
Johᷣ.damaſcenus. q;uis cognitio exiſtendi deum natu⸗
raliter ſit nobis impꝛeſſa:tamen intantum inualuit per
nicioſa hominũ malicia. vt dicant non eſſe trum. pᷣm ꝓ
dicit dauid.Dirit inſipiens in coꝛde ſuo nõ eſi deus.er
go diuia eſſentia abl inſipiente poteſt ignoꝛeri⸗ cogitari
nõ eſſe.¶ Stẽ iuxta ̊ obijcitur anſelinus in ſologion:
quomodo dixit inſipiens in coꝛde ſuo non eſt deus. aut
enim dixit quod cogitare potuit. aut qð cogitare nõ po⸗

tuit. Si quod cogitare potuit:ergo poteſt cogitari ceuz

nõ eſſe. Si quod cogitare nõ potuit: Contra. idem ẽ di⸗
cere coꝛde ⁊ cogitare.ſi ergo vere cogitat.qꝛ dixit in coꝛ
de deum non eſſe:ergo potuit cogitare ceũ nõ eſſe.¶¶ Itẽ
ydolatra dicit de deo fidelium ꝙ nõ eſt deuus. nec etiam
aliquid: poteſt igitur deus cogitari nõ eſſe. Item pᷣma
thimo.vltimo. Solus habet immortalitatem? lucẽ ha
bitat inacceſſibilem quam nullus bominum vidit ſ̊ nec
videre poteſt.ex quo accipitur ꝙ diuinũ eſſe minime eſt
cognoſcibile.ſi ergo de quolibet ente creato poſſumꝰ co⸗
gitare non eſſe: ergo multomagis de diuĩo eſſe poteſt co⸗

gitari ipᷣm nõ eſſe.¶ Item boetius in libꝛo de ebdomadi

bus. Intellecto pauliſpeꝛ gratia diſputãdi nõ ſit ſum
mum bonum. adbuc intelligeretur aliquid eſſe album.
aliquid eſſe nigrum:ſeo tamen non intelligeret᷑ aliquid
eſſe bonum. poteſt ergo intellectus noſter accipere de re
bus eſſe:non intellecto ſummo bono eſſe.ex quo videtnꝛ

ſequi ꝙ ſummũ bonum poſſit cogitari non eſſe. So⸗

+ 1

intio.dicendũ ꝙ eſt cognitio de deo dupliciter. cognitoõ
actu et cognitio habitu. ð deo in habitu naturaliter no
bis impꝛelſa ẽ ꝗ ißa ineſt naturaliter nobis habitus i⸗
pꝛeſſus.ſ.pꝛime veritatis in intellectu.quo pot amicere
ip̃m eẽ:et nõ põt ipᷣm ignoꝛari ab anima rõnali.Cogni
tio vo in actu duplex eſt.vna ẽ cũ mouetur aia ßm par⸗
tem ſuperioꝛẽ ratõnis et habitũ ſimilitudinis pꝛime ve
ritatis ſuperioꝛi parti rõis im pꝛeſſuʒ. eo modo quo re⸗
colit ſuum pꝛincipiũ peꝛ hoc ꝙ videt ſe nõ cẽ a ſe. ⁊ boc
etiam mõ nõ poteſt ignoꝛare deum eẽ ĩ ratone ſui pꝛin⸗
cipij. Alia ẽ cum mouetur anima ſm partem inferioꝛez
ratonis que ẽ ad cõtemplandas creaturaset hoc modo
põt ignoꝛare deum eẽ.cum.ſ.per peccatũ ⁊ erroꝛe aueꝛ⸗
ſa a deo obtenebratur.eo mõ quo dicit aplus MRo.j. cũ
deum cognoniſſent nõ ſicut deum gloꝛiſicanerunt: ſed
euanuerunt in cogitatõnibo ſuis.et obſcuratum ẽ inſi⸗
piẽs coꝛ eoꝝ.et ſeruierũt creature potius qᷓ creatoꝛi:et
boc mõ dirit inſipiẽs nõ eſt deus.alijs aũt modis nõ ꝑ
hoc patet reſponſio ad pꝛimum.q Ad ſecundum reſpõ
cet anſelmus in ꝓſologion. dupliciter dicitur aliquid ĩ
coꝛde vel cogitatur. Aliter em̃ cogitat res cũ vox eazʒ ſi⸗
gnificans cogitatur. Aluer cũ illõ ipᷣm quo res E intel⸗
ſigitur. Alo itaq; mõ.ſ.pꝛimo poteſt cogitari deus non
eè. Iſto ſecundo mõ minime.nullus quippe intelligens
id quod eſt deus:poteſt cogitare quia deus nõ eſt. licet
pec verba dicat in coꝛde aut ſine vlla aut cum aliqua ex
tranea ſignatione. deus em ẽ id quo magis excogitari
non põt.quod qui bene intelligit:vtiq; intelligit idipᷣm
ſic eẽ vt nec cogitatõe poſſit nõ eẽ.nequit igitur eũ nõ eẽ
cogitare.¶ Ad terciũ dðm.ꝙ cognitio alicuius põt eẽ
duobus modis.in ratõne comuni:et in ratõne ꝓpꝛia.pĩ
ergo aliquid cognoſci in ratione cõmuni et tamen igno
rari ſub ratione ꝓpꝛia.ſicut cum aliquis cognoſcit mel
ſub ratione cõmuni. videlicet quia ẽ coꝛpus molle:rube
um. ignoꝛat autẽ ipᷣm ſub ratione ꝓpꝛia.et iõ cum videt
fel eẽ coꝛpus molle rubeum deceptus credit ipᷣm eẽ mel
Si militer cognitio beatitudinis et appetitus ipius no
bis innatus ẽ ratõne cõmuni. que ẽ ſtatus omnium bo
noꝝ aggregatõne perfectus: uñ in ratõne ꝓpꝛia ab alig⸗
bus ignoꝛatur. vnde diuerſi et in diuerſis ponũt et eſti⸗
mãt beatitudinẽ.quidam in voluptatibus.quidã in di⸗
uitijs quidam in honoꝛibus. Hinc patet ꝙ ip̃i ignoꝛãt
beatitudinẽ ĩ ꝓpꝛia rõne. Similiter dicitur ꝙ ydolatre
teum in ratõe cõmuni nõ ignoꝛãt ꝙ ẽ ens.pꝛincipiuʒ.
omnipotens . dominus:tamẽ ſub ratõe ꝓgꝛia ignoꝛant.
2 ideo negant de deo ꝙ eſt enus.trinus ⁊ verus.quia ñ
ẽ deus.et de ydolo quia eſt deus.¶¶ Ao quartũ patet re/
ſponſio per pᷣcedentia de cognitione dei.quia cognitõe
quia eſt nõ quid ẽ et que eſt. ᷣm habitum infuſuz vl in⸗
natum maxime cognoſcitur deus. ſicut dictũ ẽ ſupꝛa vl⸗
ti.ca.inquiſitionis de cognitione dei.¶ Ad quintum et
vltimũ ddm ſicut dixit anſelmꝰ S.q; intellectu ſiue co⸗
gnitione qua cogitatuꝛ res cum vor eam ſignans cogi⸗
tatur:poteſt ſummũ bonũ cogitari nõ eẽ.cognitõne vᷣo

vel intellectu quo idipᷣm quo res eſt intelligitur nullo

modo.

Membruz tercium

Eſtat querendũ ſi hoc ſit ꝓpꝛiũ diuine eſ⸗
ſentialitati ñ poſſe cogitari ñ eẽ:ita ꝙ nõ
cõueniat alij. Ad quod ſic obijcit reſpõ
. densꝙ inſipiente anſelmus. cogitare me
nõ eẽ qᷓdiu ine eẽ certiſſime ſcio:neſcio vtrum poſſim.vᷣ
ſi poſſum:cur nõ ⁊ quicquid aliud quod eadem ceꝛtitu⸗
dine ſic ſcio.ergo qᷓ;uis certuʒ mihi ſit deum eẽ:potero
cogitare ipᷣm nõ eẽ. Si aũt nõ poſſum:iã nõ eꝛit iſið ꝓ⸗
pꝛiũ deo.ſ.nõ poſſe cogitari nõ eẽ.¶ Itẽ ſi ſᷣm ꝓpꝛietatẽ
falſa nequeant intelligi.nihil quod ẽ poteſt intelligi nõ

eẽ.falſum em̃ ẽ nõ eẽ qð ẽ:quare nõ erit ꝓpꝛiũ deo ñ poſ⸗

ſe intelligi nõ eẽ. Cõtra.obijcit anſelmus ↄtra rñden

Bge O Aro ==
im & a id

tem ĩ li. pꝛo inſipienmte. ꝓculdubio quicquid alicui aut

aliquando nõ ẽ. etiam ſi ẽ alicui aut aliqñ:poteſt tñ co⸗
gitari nũꝙᷓ;ᷓ et nuſqᷓ eẽ.ſicut nõ ẽ alicui aut aliquando.
verbigratia quod heri nõ fuit hodie ẽ. ſicut heri nõ fu
iſſe intelligitur: ita ⁊ nũꝙᷓ intelligi eẽ põt. et quia hic ñᷣ
7 et alubi ?ẽ:ſicut nõ ẽ hic:ita põt nuſqᷓ cogitari eẽ. Silr

cuius ꝑtes ſingule nõ ſunt vbi aut quãdo.ſunt alie par

tes eius oẽs ꝑtes.et iõ ipᷣm totũ põt cogitari nũqᷓ; nuſ
q̃eẽ.nã etſi dicatur tpᷣs ſemꝑ eẽ et mũdus vbiq;:nõ ta⸗
mẽ illud totũ ſemꝑ aut iſte totus ẽ vbiq;.ᷣ et ſic ſingle ꝑ⸗
tes nõ ſunt quãdo alie ſunt:ita pñt nũꝗꝙ; eẽ cogitari. et
ſingule mũdi partes ſicut nõ ſunt vbi alie ſunt. ita ſub⸗
intelligi poſſunt nuſqᷓ eẽ. ſed et quod ex ꝑtibus ↄiunctũ
eſt. cogitatione diſſolui ⁊ eẽ nõ põt.quare quicquid ali
cubi aut aliq totũ nõ eſt. etiam ſi eſi:poteſi cogitaꝝn nõ
eſſe.talis aũt eſt omnis creatura.aut vpᷣo quo maius ne⸗
quit cogitari ſi eſt. nõ poteſt cogitari nõ eẽ vt ꝓbatum
eſt ſupꝛa. ꝓpꝛium igitur ſoli diuine eẽntie ſic eẽ: vt pol⸗
ſit cogitarinõ eſſe. Quod cõcedendum eſt cum diſti⸗
ctione que poſita eſt ſupꝛa. 4 Ad obiecta dicenduʒ Fm
anſeł. quis nulla que ſunt inꝙtum ſunt poſſunt cogita
ri non eſſe.quia non poſſumus cogitare ſimul eſſe et ñ
eſſe: tamẽ omnia poſſunt cogitari non eſſe pꝛeter id qðᷣ
ſumme eſt. Ala omnia inquã et ſola poſſunt cogitari ñ
eſſe que initium babent aut finem aut partium cõiun⸗
ctionem. et ſicut iam dixi quicquid alicubi aut aliquã⸗
do totum nõ eſt. JYRlud vᷣo ſolum cogitari nõ poteſt non
eſſe.in quo nec initiũ nec finem nec ꝑtiũ ẽ ponendũ con
iunctõem.et quod nõ niſi ſemper et vbiq; totũ vlla pꝛe⸗
uenit cogitatio. Ad pꝛimũ vo rñdet anſeł. Scito qa
potes te cogitare nõ eẽ ꝙuis certiſſime ſcias te eẽ. mita
nãq; cogitamus nõ eẽ q̃ ſcimꝰeẽ.et młta eẽ q ñ eẽ ſcimꝰ.
nõ exiſtimãdo ᷣ fingẽdo ita eẽ vt cogitamꝰ.nõ tñ inꝙtũ
ↄcernit᷑ eẽ põt ſił eogitari non eẽ.ex pdictis patet rnſio
ad ſecundũ. In bunc ergo modum terminatur queſtio
de diuĩa eẽntialitate.

Lneſtio quarta de dim

ne eſſentie incõmutabilitate.

Oſtea inquuenduũ
ẽ ð diuĩa incõmutabilitate. Pꝛimo an
diuina eſſentia ſit omnino incõmutabi
lis.Secundo an cõneniat ei aliqͥ mo⸗
do ꝙ ſit mutabilis.Lercio an ꝓꝛium
ſit diuine eſſentie ꝙ ſit incõmutabilis.

Mẽbrum pꝛimum
D pᷣmũ n ſců mõ Rich. ĩ li. ð trini.
Ois mutatõ autẽ de ſtatu ĩ ſtatũ melioꝛ?ẽ
aut ĩ ſtatũ deterioꝛẽ:aut ĩ ſtatũ pꝛioꝛi eqᷣlẽ
vbi at᷑ nihil hoꝛũ erit:nata incõmutabił
ęꝛit:h̊ tłis ẽ diuĩia nat᷑a.quia ñ ĩ detioꝛẽ: qꝛ veꝛiſſime ẽ.
nec ĩ ſtatũ melioꝛẽ qꝛ a ſemetipᷣo ẽ.nec ĩ ſtatũ eq̃lẽ.qꝛ ꝑ.
fecta ẽ.relĩꝗt᷑ igr ꝙ nata diuĩa oĩno ẽ icõmutabił.¶ I
oẽ qð mutabile ẽ ẽ ens ĩ potẽtia ad aliqð ñ eẽ vel ad ali⸗
qd eẽ.ſᷣ qð pᷣiſſime ⁊ marie ẽ:ens ẽ.ñ ens ĩ potentia ad

aliqð nõ eẽ. Silr qð ꝑfectũ ẽ ñ ẽ ens ĩ potẽtia ad aliqð

cẽ. qð pᷣiſſime 2 ꝑfecte ẽ:nullo mõ ẽ mutabile.ſᷣ tlis ?
dima nat̃a:̊ Tc. ¶ I aug.oẽ qð mutat᷑ ñ fuat ipm eẽ.
7 qð mntarti pr etiaſi ñ mutet᷑ pt᷑ fuat ñ eẽ.qð ꝗͥ fuat
ſꝑ ipᷣm idẽ eẽ ⁊ ñ pt᷑ fᷣm aliquẽ moð ñ eẽ ñ mutabilłr:nec
poterit mutari. erit & ſimpliciter immutabile. Con⸗
tra. omne quod ſe habet alio mõ nũc qꝙᷓ; pꝛius ẽ mutatũ
quia mutari ẽ alio mõ ſe habere nũc q; pꝛius.ſᷣ deꝰ alio
mõ ſe babet nũc qᷓᷓ ſe habuit ab eterno.q̊ mutatus.ꝓꝑ⸗
batio medie.quia mõ ſe habet ad creaturas vt dominꝰ.
vt cõſeruatoꝛ ⁊ rectoꝛ.ſᷣm quẽ modũ ſe ñ hũit ab etno.

It filiꝰdi nẽ ẽ hõ qð ñ fuit ab etno. ꝗᷓ ſe hʒ alio mõ ꝙ

Nueſtio

Nuarta

aut ſe habuit ab eterno. Itẽ motus alteratõis ſiue muta⸗ illuminat. nec ex hoc ſequitur mutatio ex parte agẽtis:
nco⸗ tio ᷣm alteratõem ẽ duobo modis.vno mõ ẽ trãſitus a ſicut nõ ſequitur mutatio ex parte ſolis:cum nõ illumi
nch. ↄtraria qualitate in cõtrariã.vt cũ ex albo fit nigrum. nat. ſed ſequitur mutatio ex parte ſuſcipientio.illa aũt
nofu Alio mõ exitus abocio in actũ.vt cuʒ ex nõ cõſiderãte ꝓoſitio exitus ab ocio in actũ eſt alteratio quedã. vni⸗
ben fit cõſiderãs.ex nõ volẽte fit volẽs:et ex non oꝑante fit uerſaliter tenet in illis qᷓ agũt paſſibilia entia. ſ̊ in alig
Glr oꝑans.omnis ergo homo exiens ab ocio in actũ ẽ mu⸗ bus q̃ agũt impaſſibilia entia hoc ẽ impaſſibiliter.nõ ſe
lepar tatus vel alteratus.ſ̊ deus in creãdo ẽ exiẽs ex ocio in quitur vt patet in ſole.q Ad quartũ dom. ꝙ illa eſt du⸗
Thul actũ.ergo alteratur.g eſt mutabilis. Itẽ omne volẽs plex deus vult nunc eẽ creaturã quaʒ pꝛius noluit eſſe.
ſ tan qð pꝛius noluit mutatur voluntate.ſ̊ deus vult nũc eẽ NQaʒ hec aduerbia nũc et pꝛius pñt determinare noluit
glep, creaturã quã noluit eẽ pꝛius.ergo ẽ mutatus vulũtate. et vult. Fm ꝙ reſpiciũt ſuppoſitũ.et ſic falſa ẽ.quia ſen⸗
riet Item aꝛguit ambro.in li.ſnĩarum.ix.di.lib.j.q ſi deꝰ ſus eſt nũc vult creatuꝛã eẽ quam pꝛius noluit.quia ab
alab. cepit eẽ pater.ita ꝙ pꝛimo erat deus.poſtea factus ẽ pa eterno quod vult voluit immutabiliter.vł pñt tetermi
iuncii pater ergo mutatus ẽ.ſimiliter deus nõ ſemꝑ erat crea nare hoc verbũ eẽ ſiue hec verba vult et noluit in cõpa⸗
nidali toꝛ et incepit eẽ creatoꝛ:ergo mutatus eſt. Stẽ. vij. diſ. tõe ad oppoſitum et boc modo vera eſt. quia ſenſus eſt
itannz pꝛimi ſniaruʒ.aug.Si ſpirituſſanctus naſci potuit: po vult creaturã nunc quã nõ voluit eẽ pꝛius. et tunc dico
usne⸗ tuit eẽ filius.et ſi potuit eẽ filius:mutabilis eẽ potuit. nunc et pꝛius referũtur ad eẽ creature nõ ad voluntatẽ
bbatun et ex hoc vult cõcludere:ergo nõ potuit naſci ſᷣ̊ vñ ſeꝗt᷑ diuinã. et iõ nõ ſequitur mutatio voluntatis diu ine ſʒ
t pol hoc niſi in ſpũſancto ẽ ꝓpꝛietas ꝓceſſionis. Si aũt po⸗ mutatio voliti.¶ Ad quintũ doin.ꝙ non ẽ ſimilis ratõ
im diſti nẽtur eẽ filius.poneretur in eo ꝓpꝛietas generatõis. et argumẽtandi in relatõe perſouali qua dicitur pater ad
duz fin ita mutaretur.¶ Si tũc obijcitur.quia tunc ĩ patre ſit filiũ et in relatõe tꝑali qua dicitur creatoꝛ ad creaturã
tcogin notio ſpiratõis reſpectu ſpirituſſancti et nõ paternita⸗ MNaã ſicut dicit ioh.damaſ.ſi diceretur quoniam nõ ens
eleetf tis reſpectu generatõis filij a patre: ergo pater mutabi pater poſtea factus eſt pater.verſionem.i. mutationeʒ
er ides lis eſt. quia ſpirat et generat:ſicut ſi pũſſanctus mutabi ypoſtaſis pr̃is.i.perſone inducemus.non aũt ſic eſt ſi
Gitan⸗ lis diceretur ſi ſpiraretur 2 generaretu r. MRñ:quedã dicatur ꝙ non ens creatoꝛ poſtea eſt creatoꝛ.ergo ẽ mu
1cötn relatões adueniunt et cõcomitat᷑ mutatio ĩ eo ꝙ relati⸗ tatus.et rõ eſt.quia creatio non eſt ex dei ſubſtantia. ſʒ
alani ue dẽ ſm illas licut dicit aug. in li. de trini. NQuomõ ob de nihilo. vnde verſio que eſt in creatõne.non tangit dei
Neknon tinebimus nibil ſᷣm accidens dici deum: niſi quia ipᷣiꝰ naturam ſed creature: geneꝛatio vo ẽ ex ſubſtantia gene
icen nature nihil accidit quod mutetur. vt ea ſint accidentia rantis ſimilis in natura ꝓductio.et ergo ſi eẽt mutatio
lune relatiua:que cum aliqua mutatõe rerũ de quibuo dici⸗ ex parte paternitatis.ſequeretur mutatio ex parte ſub⸗
lvg cit᷑ acciount. ſicut amicus relatiue dr.neq; em̃ eẽ inci⸗ ſtantie. Ex iſta ergo parte ſequitur.ꝙ deus ẽ mutabilis
inler pit niſi cũ amare inceperit.ſit ergo aliqua mutatõ volũ ex alia vᷣo parte non.qAd vltimum doõm. ꝙ ratio quia
bine tatis vt amicus dicatur. nimus aũt dr relatiue nec tñ ſpirituſſanctus diceretur mutabilis ſi poſſet eẽ filius.
tii mutatus eſt cũ eẽ incipit pᷣciũ.neq; cum dr pignus.etſi non eſt quia ineſſet pluralitas notionum:ſed quia mu⸗

In⸗
vetio

lu
i

Aimoan

qua ſimilia.Si ergo nũmus põt ſine aliqua ſui muta⸗
tõe totiens dici relatiue.vt neq; cũ incipit dici neq; cuʒ
eſinit aliquid in eius natura vel foꝛma qua nũmus ẽ
mutatõis fiat.quãtofacilius de illa dei immutabili ſub
ſtaãtia de bemus accipere.vt ita dicatuꝛ relatiue aliquid
ad creaturas.xt q;uis incipiat tꝑaliter dici:nõ tñ ipſi⸗
ſubſtãtie dei accidiſſe aliquid intelligatur. illi creatu
re ad quã dr.qñ ergo aliqua dicunt᷑ de deo relatiue.nõ
dicunt᷑ aliqua relatõe que ponat mutatõem in ip̃o: ſ̊ ſo
lũ in creatura.Scðm hoc ergo dõm.cũ dr deus ẽ modo

taretur ab vna in aliam.ſed in patꝛe nõ eſt ſic licet ſint
ibi plures notõnes.quia non fit de generante ſpirans.
nec econuerſo.ĩmo eternaliter eſt ſpirans et generans.
Itẽ adhuc non eſi ſimile de patre et ſpiritulancto qᷓ;
tum ad hoc.quia ſine ommni cõmutatõne poteſt poni q;

vna res ſit oꝛigo plurium.ſicut punctus ſine ſui muta⸗

tõne eſt oꝛigo dnarum linearum. ſed non poteſt poni ꝙ;
aliquod vnum habeat duas oꝛigines ſine diuerſitate et
ad diuerſitateʒ ſequitur mutatio.et quia pluralitas no
tionum eſt in patre ſicut in eo qui eſt oꝛigo plurium.ſcʒ

M creatoꝛ et pꝛius nõ fuit.ꝙ nõ ſe habet aliter q; pꝛius:ſʒ tãqᷓ; eẽt in eoqui diuerſas habet oꝛigines: iõ ad plura
liine creatura aliter ſe babet ad im. Quedam em̃ relatina litatem notionum ſequeretur mutatõ in ſpirituſcto.li⸗
uun dicũt mutuã dependentiã vt pater et filius in naturali cet non ſequatur in patre.

geneꝛa tõe.et tũc relatio ſundatur ſuꝑ vtrũq; extremũ.

quedã aũt ſunt quoꝝ vnũ depẽdet ab altero et nõ econ⸗

uerſo. vt qñqʒ vt cã et effectꝰ.quia effectus dependet a
cauſa et nõ ecõuerſo.et tunc totꝰ reſpectus fundat᷑ ſi‚ uꝑ

glembrum ſecunaũ

Ecundo queritur an cõueniat diuine eẽn
tie aliqͥ mõ ꝙ ſit mutabilis.Et videtur ꝙ;

6S vnum extremũ tñ in ↄpatõe ad alterũ.et tũc ſi deſignat ſic.ã diuina eẽntia dicitur ſimplex ⁊ ĩ⸗
intlan babitudo nõ ponitur mutatio ex ꝑte vtriuſq; h̊ ex paꝛte mutabilis 2 vtraq; eſt ſua ꝓpꝛietas.ſᷣ licʒ
tcicſi alterius tm.ſ.in quo reſpectus fundat᷑.deus ergo cũ ſit ipᷣa ſit ſimplex ꝑ eẽntiam.ẽ tñ multiplex in effectu ſiue
nunt cã nõ dependet a creatura ſed ecõuerſo.et ꝓpter hoc cũ inqtum cã.ergo ſimiliter licet ſit immutabilis per eẽn⸗
lfimei⸗ dr̃ deus ereatoꝛ nũc ⁊ nõ pꝛius:nõ ponitur in ipᷣo inno tiem:põt tñ dici mutabilis inqᷓtũ ẽ cã.¶ Item ſapie.vij
iin uatio ad creaturã: ſ̊ ponitur illa innouatio ĩ creatura omnibus mobilibus mobilioꝛ eſt ſapientia.ſᷣ ipa ſapi⸗
l Em quã nũc ſe habet aliter ad ipᷣm ꝙᷓ; pꝛius.vñ ſenſus ẽ entia eſt diuina eẽntia ergo eſt omnibo mobilioꝛ.ſed ad
lodali us incipit eẽ creatoꝛ. deus ẽ. ⁊ creatura nunc incipit mobile ſequitur mutabile:ergo diuina eẽntia eſt muta⸗
enno ab illo eẽ de nihilo. Similiter cũ dicitur eus ẽ nüc hõ bilis aliquo mõ. Solutio. dᷣm ꝙ quedam ſunt pꝛo
Peliß tt prius nõ fuit.ex hoc ſequitur ꝙ humana natura ali⸗ pꝛetates creature ex parte illa qua de nihbilo ẽ. Quedaʒ
ztei ter ſe habet ad ipm qᷓ; pꝛius.et ꝙ ponamus relationem ex parte illa qna a deo eſt. ꝓpꝛietates que cõſequũtur eſ
fnei creatoꝛis ad creatura:hoc ẽ ſolum ex parte defectus no ſe creature inqtum dæ nibilo eſt:nõ pnt dici de deo per
fun ſtri intellectus et non ex parte ipᷣius.et per hoc patz ſo cauſam.talis autẽ eſt mutabilitas.ex boc em̃ creatura
gilrnet lutio ad pꝛima duo obiecta.⸗¶ Ad terciũ doᷣm. ꝙ actus mutabilis ẽ.quia de nihiloẽ.quia ſicut dicit damaſce⸗
C ſiue actio dr duobus modis.dicitur em̃ actio qua agẽs nus quecũq; a verſione incipiũt verſioni ſubiecta ſunt
nneni agit. et dicitur actõ actus vel effectus quẽ agens efficit ſed ꝗꝓpꝛietates cõſequẽtes eẽ creatuꝛe inqtum eſt a deo
wſrlo lm pꝛimum movũ actio dei idẽ eſt cũ ſua virtute ⁊ ſua vt a pꝛincipio:pñt dici de deo per cãm.tales ſũt vnitas
+ ſubſtantia. et bm hoc ſemper agẽs ẽ et ſemꝑ agit. nec ali multiplicitas.ſimplicitas.emanont em in eſſe creature
in⸗ quo modo eſt dicere ꝙ exeat ab ocio in actũ.quẽadmo⸗ Fm ꝙ eſt a deo.et ideo poteſt dici de deo multiplicitas
etno⸗ dum ſol ſemper lucet.et ſi aliquid nõ illuminetuꝛ a ſole Pcãm ſed non foꝛmaliter.nõ aũt mutabilitas.⸗ Ad ſe
nog Scðm aliũ modũ nõ ſemper agit. ſicut et ſol nõ ſem peꝛ ceundũ dicendum.ꝙ mobile poteſi dicere optitudinem

— —
wr ve—n— evee

RNo na petu el 6 —

Q vetron

OBy wr vWνS r P9 mlr & .,

E ca p „S 45 9 olan wn Dacam

S P9 cet cati O ve
. 5 Neene Ceatfez fo- cratw-. 9e B „

=*9 nPer ν ae
XSE Sr ka ecn

ad mouere vel ad moueri. Fm ꝙ mobile dicit aptitudi⸗
nẽ ad pati:ſic non dicitur de ceo. Si autem dicat apti⸗
tudinẽ ad mouere:ſic dicit aptitudinẽ ad agere ? ſic di
citur de deo.et eſt ſimile de ſenſibili.quia ſenſ ibile dici⸗
tur dupliciter. vel ym ꝙ dicit aptitudinẽ ad agendum.
ſcilicet ad ſentire ſicut anima dicitur ſenſibilis vel coꝛ⸗
us animatũ ſenſibile. vł pꝛout dicit aptitudinẽ ad ſen
tiri. ſic ſenſibile dicitur res apꝛehẽſa a ſenſu ita mobi⸗
le. Sed mutabile ſemper dicit aptitudinẽ ad patiẽduzʒ
ſiue ad paſſionem que eſt mutari et nõ ad actionezꝭ que
eſt mutare.ex ideo ñ dicitur de deo.

Mlembrum tercium

Ercio queritur an ſit pꝛopꝛiũ diuine eẽn⸗
tie ꝙ ſit incõmutabilis.ita ꝙ nõ cõueniat
creatuꝛe ſed ſoli deo. obijcitur ergo ſic au
guſ.in li.de natura boni. Solus deus in⸗
cõmutabilis eſt. que autẽ fecit ex nibilo mutabilia ſüt.
mouẽtur em ſpiritus iniquitate. coꝛpoꝛa moꝛtalitate.
ergo ſoli deo cõuenit incõmutabilitas.ergo ẽ ei pꝛopꝛi⸗
um. 4 Item aug. vj. de trinitate.quod mutatur non ſer⸗
uat ipᷣm eſſe.et quod mutaripoteſt etiãſi non mutetur
poteſt qð fueꝛat nõ eſſe.Si ergo ſoli diuine eſſentie vue
niat ꝙ nõ poſſit qð ſuerat vel eſt nõ eſſe.et nõ alicui cre
ature:ergo pꝛopꝛiũ eſt ei eſſe immutabile.4 Ytem aug.
cõtra mariminũ.ſolus dicitur habere ĩim oꝛtalitatez. in
om̃i mutabili natura nõnulla moꝛs eſt ipſa mutatio qᷓ
facit aliquid eſſe in ea quod nõ erat. Cõtra.omis mu
tabilitas.aut eſt m eẽ aut ſm bene eẽ. ſed in creatura
ratiõali ſcilicet anima eſt imutabilitas ꝙtum ad eſſe:
quia hʒ eſſe perpetuũ.nec ? poſſibilis ad nõ eſſe.Simi⸗
liter in animabus beatis ẽ imutabilitas q;tum ad bene
eſſe. ergo alij qᷓ deo cõuenit eẽ ĩmutabile. 4 Si dicatur
ꝙ ĩmutabilitas qtum ad eſſe nõ ẽ in anima per natuꝛã
ſed per gratiã. et ita nulli per naturã cõuenit eẽ ĩmuta⸗
bile niſt deo. Cõtꝛa. q anima ſit imago eſt ei natura. Hᷣ
eo ꝙ eſt imago ẽ ĩmoꝛtalis.quia vt dicit Caſſiodoꝛus.
nõ eẽt imago ſi moꝛtis termino clanderetur. eo autem
quo ĩmoꝛtalis eſt imutabilis.eꝛgo ẽ imutabilis q;tũ ad
eſſe per naturã et nõ ſolũ per gratiã. ¶ Yem triplex eſt
eẽ. ſcilicet eẽ quod incipit et deſinit: et hoc ẽ eẽ tẽpoꝛale.
et eẽ quod nõ incipit nec ceſinit: et hoc ẽ eẽ eternum. et
eẽ qnod incipit et uõ deſinit:et hoc eſt eẽ perpetuũ. Pꝛi
mũ eẽ ſcilicet tempoꝛale ẽ veſtigium ſecundi quod ẽ eteꝛ
nuʒz. ſed eẽ perpetuũ magis ẽ ex im pꝛeſſione eẽ eterni q;
tempoꝛale:quia nõ deſinit ſicut nec eẽ eternũ. pꝛopteꝛ
hoc eſt imago ipᷣius eẽ eterni.et nõ pꝛimũ.quia imago
eſt in maioꝛi expꝛeſſiõe. Si ergo boc quod ponit expꝛeſ
ſioneʒ eterni.eſſe ponit immutabilitateʒ per naturam.
quia ponit quod nõ deſinat.nec poſſet ipᷣm expꝛimere ſi
celineret. ergo ipa anima ratõalis cui cõuenit eſſe per⸗
petuuʒ: ẽ imutabilis per naturaʒ et ita eẽ immutabile
nõ eſt propꝛiuʒ deo. Solutio.dicendũ ꝙ; duplex ẽ mu
tatio.ſcilicet mutatio ad ceẽ et mutano in eẽ. Similiter
duplex ẽ immutabilitas ad eẽ et in eẽ. In eẽ autẽ diuĩo
imutabilitas ad eſſe et in eẽ.ſed in omi creatura eo ꝙ
cæ nibilo ẽ. et ita mutatur de nõ eſſe ad eẽ:ẽ mutabili⸗
tas ad eſſe. vnde ſicut ens de nibilo a nulla creatura ſe⸗
paratur: ita nec iſta mutabilitas que eſt ad eẽ. ¶Muta⸗
bilitas autẽ in eẽ ẽ duplex.ſcilicet im ſubſtãtiaʒ:et ſᷣm
accides. mutabilitas in eſſe m ſubſttiaʒ coꝛpus ẽ. ſci
licet cum mutatur creatura ab eẽ in nõ eẽ:et ĩmutabili
tatẽ cõtrariã huic mutabilitati habent creatuꝛe que pꝛi
mo et immediate ereunt a deo. ſicut angeli et anie rati⸗
onales: et etiam pꝛima materia pꝛout eſt de pꝛimo crea
tis babet eazʒ.ſed in alijs que cõſequenter fiunt ex ipſa
ẽ mutabilitas iſta.et ſᷣm ſubſtãtiaʒ illã et ᷣm accidens
ſicut in elementis et hmõi.Mutabilitas autẽ in eẽ Pm
accidens iſta ẽ in creaturis imperpetuis.ſicut anig cuz
mutatur ab vna affectione in aliam. vt a triſticia ĩ gau

Diũ.ab iniuſticia in iuſticiaʒ. Solũ autẽ illud ſimplici⸗
ter et vere eſt ĩmutabile quoo ñ habet mutabilitatẽ ad
eẽ que eſt a nõ eẽ in eẽ.nec mutabilitatẽ in ee ßm ſubſtã

tiaʒ nec ſᷣm accidẽs.talis eſt diuina eẽntia ſoluʒ:⁊ ideo

pꝛopꝛium eſt ei eſſe imutabile vere et ſimpliciter.

Nueſtio quinta de dinĩe

eſſentie ſimplicitate.

Einde querenduʒ

eſt de ſimplicitate diuina et habet tria
mẽbra. Pꝛimum quomodo ⁊ ſimplici⸗
tas diuine ſubſtantie.Secunduʒ quo⸗
modo eſt ſimplicitas ſumma. Lerciũ

quomodo pꝛopꝛiuʒ diuine ſubſtantie ſi mplicitas.

Membꝛum pꝛmum
D pꝛimuz arguet aliquis hoc modo.ĩ di⸗
uino eẽ ẽ ponere eſſe diſtinctuʒ et indiſtin
ctũ. ĩ eo ẽ differẽtia:ñ ergo ſimplicitas.
maioꝛ patet. quia in deo eſt eẽ eẽntiale.et

iſtud ẽ indiſtinctũ.et eẽ perſonale et iſtuo ẽ diſtinctum.

Item in deo ẽ vnitas ſi ubſtãtie et pluralitas perſona⸗

rum. ergo in eoẽ diſparatio:ergo nõ eſt in eo ommimoda

ſimplicitas.¶ Item ĩ patre ſunt duo quoꝛum vnuʒ nõ ẽ
alterũ. ſcilicet innaſcibilitas et paternitas:ergo in eoẽ
cõpoſitio et nõ oĩmoda ſim plicitas.¶ Iez in deo ẽ eſſe
cõmunicabile ſicut ẽ eẽ ſubſtatiale.et eẽ incõmunicabi⸗
le:ſicut eẽ perſonale.nõ ergo omimoda ſim plicitas. cũ

hoc nõ ſit illud. Itẽ im poſſibile ẽ ꝙ diuina centia cö⸗

pꝛebẽdatur vel tota videatur. ſeð ſi aliquod ſimplex vi⸗
deatur: videt᷑ ſm totũ.quia ſimplex nõ habet partez et
partẽ. vnde ſi punctus videtur: videtur bm totũ vł totꝰ.
ergo diuina eẽntia nẽſt impler. maioꝛẽ pꝛopoſitiõeʒ ſup⸗
ponimus. ſi em̃ tota videretur:cõpꝛehenderetur: ʒ hoc

.

eſt impoſſibile ſicut ſuponimus ad pꝛelens. Solu⸗
tio. dicimus ꝙ diuĩia eentia ẽ ſimplex omimoda ſumpli⸗
citate.ita ꝙ nõ eſt in ea cõpoſitio eẽntialis nec accidẽta
lis. om̃e em cõpoſituz potelt intelligi nõ eẽ.quia poteſt
intelligi reſolubile.ſed diuina eẽntia nõ poteſt intelligi
nõ eẽ.ĩdeo nec cõpoſita eẽ. Iteʒ vbi ẽ cõpoſitõ ibi ẽ depẽ

dẽtia et indigẽtia cõpoſiti a coponẽtibo.quia om̃e com

poſitũ cõponẽtibus indiget.ſicut habetur in li. de regu
lis fidei:et ideo repugnat ꝙ deus ſit creatoꝛ omniuʒ et
cõpoſitus. Ald ratioes ergo in cõtrariũ dicẽdũ ſᷣm bo
etiũ in li.de trinitate qui dicit.nõ poteſt dici pᷣdicatiõzʒ
relatiuam quẽqᷓ rei de qua dicitur 'm ſe addere vel mi⸗
nuere vel mutare. que tota nõ in eo quooẽ eẽ cõſt iſtit. ſed

in eo ꝙ ẽ in cõparatiõe alio modo ſe habeꝛe. nec ſempeꝛ

ao alind ſed aliquotiens ad ideʒ. Age em̃.ſtet quiſẽ. ei

igitur ſi accedaʒ dexter:erit ille ſiniſier ad me comꝑatꝰ
nõ ꝙ ille ſiniſter ſit: ſeo ꝙ ego dexter acceſſeriʒ. Rurſus
ego accedo ſiniſter et ille fit xter. nõ ꝙ ille lit per ſe de
xter velut albus vł longus:ſeo ꝙ me accedẽte fit dexteꝛ
atq; id quod ẽ a me et ex me eſt. minime vo ex ſe. quare
que m rei alicuius in eo ꝙ ipᷣa ẽ pꝛopꝛietatem:nõ faci⸗
unt pꝛedicationeʒ vel alternare vt mutare.nullãq; om
nino variare eẽntiam. ex quo patet ꝙ relatio nibil ao⸗
dit vel mutat vel minuit. Scoᷣm boc dicẽduʒ. ꝙ in diui⸗

no eẽ eſt eẽ ſubſtatie et eẽ relatiõis.et eẽ ſubſtantie dici⸗

tur eẽntialiter: eẽ po relatiõis perſonaliter. VUnde boe⸗
tius. ſubſtantia continet vnitatem: multiplicat relatio
trinitateʒ. Muis ergo in deo intelligamus vnitatẽ ſub⸗
ſtantie et multiplicatiõeʒ perſonarum. que quidem eſt
ſm relationem. relatio autem non addit ad vnitatem
nec mutat et maxime in deo:nõ eſt vlla in ipſo compoſi
tio. cum nibil addat in eo.¶¶ Scom boc dicendũ ad pꝑꝛi⸗
mum?ꝙ nõ m ideʒ dicitur eſſe diſtinctum et indiſtin⸗
ctuʒ in deo. ĩmo eẽ indiſtinctum dicitur ſᷣm ſubſlantis:

Der — ☚ι pee eenn.
9 ke

diſtin
nocn
cen
cabit
faht
furt⸗
inc
puin
ltpo
nlat
bwecle
ſonetſ
Cfubſe
npoo
altus:
ſroſeg
nſbn
lundic
(Dte
gnumn
moliter
maehe
cte
guoe
ſobſta
neam
Ner
Ge⸗
aug
etn
wrg
ſoͤſe
ritet
Gtar
hoe⸗
tust
dp
tenn
doi
pone
leret
tum.
ſezi
nt
tis
ne;

ſch⸗

ſtä
deo

5
ia
Niti,
quo⸗
erciüi

16

idi⸗
liſtin
itas.
leiet
tum.
ong⸗
noda
noeẽ
co?
eſe
coi⸗
co⸗
pi⸗
zet
dv.
p⸗
hoe
ol⸗
pli⸗
lita
teſt
li
xpe
onn
egn
bo
ſ;
⸗

Nueſtio

diſtinctum m relationem.quod ſolum dicit exiſtentie
moduʒ et nihil addit ad ſubſiantiaʒ. 4 Similiter eſt di
cenduʒ ad illaʒ rationem qua obijcitur de eſſe cõmuni⸗
cabili et incõmunicabili. Ad aliud dicenduʒ.ꝙ ſi plu
ralitas illa eſſet in genere vnitatis illius. bene ſequere
tur ratio.ſed nõ ita eſt.et eſt exemplum de puncto qui ẽ
pꝛincipium et finis linearuʒ diuerſ aruz. poteſt em̃ eſſe
pꝛincipium vnins linee vel terminus alterius vel finis
et pꝛincipium alterius. Ideʒ dico ᷣm ſubſtantiam. Sʒ
conſtat ꝙ ex his nihil detrahituꝛ ſue ſimplicitati.nec ex
hoc eſt ei aliquid additum. VUnde cum in deo dicituꝛ ꝑ⸗
ſona et ſubſtantia:nõ ẽ per hoc nomen perſona additio
ad ſubſtantiaʒ diuinam facta.Et ſimiliter poſſet obijci
in perſona patris ẽ natura diuina oel eẽntia ſeu perio⸗
nalitas:ergo hoc et hoc.ergo compoſitio. Dicenduʒ q;
iſtud ſequeretur ſi perſonaſitas diceret aliquid ĩ patre
m ſubſtantiam vel accidens quod adderet ad eẽ:ſed ſo
lum dicit aliquid ᷣm relationem que nibil addit ad eẽ.
Ao tercium quod obijcitur.in patre ſunt duo quoꝛũ
vnum nõ eſt alteruʒ. dicendum ꝙ hoc eſt verum notio⸗
naliter vnum nõ eſt alteruʒ. et ſic nihil additur ad eſſe.
vnde hec habitudo nõ eſt illa.quia innaſcibilitas dicit
ꝙ eſt ens quod nõ eſt ab alio.paternitas dicit ꝙẽ ens a
quo ẽ alius.vnde ibi ẽ numerus habitudinis ſolũ et nõ
ſubſtantie.ſicut punctus habet habitudineʒ ad hanc li⸗
neam et ad illam aliaʒ. et hec habitudo nõ eſt illa.⸗ma⸗
net tam punctus in ſimplicitate eſſentie ſue.et per hoc
eſt et quartum ſolutuʒ.¶ Ad quintuzʒ. cõcedendum bᷣm
aug.ꝙ diuina eſſentia nõ cõpꝛebenditur.tamen tota vi
cetur ab animabus ſanctis et angelis.vnde bene ſequi
tuꝛ ꝙ ſi aliquid eſt ſimplex q; videtur totum.ſed ex hoc
nõ ſequitur ꝙ cõpꝛehendatur.nam ſimplex poteſt vide⸗
ri totuʒ et nõ pᷣm totum.vel totuʒ et ſm totum. Si vide
atur totum et ᷣm totum.ſequitur ꝙ aꝓpꝛehendatur. et
boc modo nõ poteſt videri deus vt ſcilicet cideatur to⸗
tus et ſᷣm totum.tam̃ totus bene videtur.etẽ exempluʒ
c puncto.video em̃ punctuʒ totum quia nõ habet par⸗
tem et partem.ſed nõ ̃m totum ipſuʒ video.quia nõ vi
co ipſuʒ ᷣm totam ſuam potentiaʒ et virtuteʒ. VUnde
ponatur ꝙ ab hoc puncto ereãt plures linee.poſſuʒ di⸗
cere de qualibet illarum linearuʒ ꝙ tangit punctuʒ to⸗
tum.ſed nõ tangit ᷣm totum. hoc ẽ ſᷣm iotam habitudi
neʒz ipius puncti.ſic dicẽdum.ꝙ deus totus videbitur.
nõ tamen ᷣm totuʒ:hoc ẽ ᷣm omnez modum ſue virtu⸗
tis et infinitatis. nec pꝛopter hoc ſequitur ꝙ babeat ꝑ⸗
teʒ et partẽ.ſicut nec de puncto.

Membꝛũ ſecundum

Einde querituꝛ.quomodo diuina eẽntia
ſit ſimplicitas ſumma. Ad quod ſic obijci
tur.maioꝛ eſt indifferentia vbi eſt vnitas
eſſentie et perſone ꝙᷓᷓ vbi ẽ vnitas in eſſen⸗
tia et diſtinctio in perſona vel ecouerſo. Si ergo dini⸗
na eẽntia in ſummoẽ ſimplex et ſimplicitas ſequitur ĩi⸗
diſferentiaʒ: intelligetur in ea vnitas eſſentie et perſo⸗
ne: ſed hoc eſt falſum:immo ſoluʒ vnitas eſſentie et di⸗
