igr due leges ſunt in homie.ſed lex ſpiritus eſt a deo
ergo cõtraria eſt a ↄtrario pꝛincipio.¶ Itez ioh. viij.
dy abolus homicida fuit ab initio.igitur eſſentialiter
malus vel a malo pꝛincipio.¶ Item iohᷣ.viij. dy abo⸗
lus eſt mendax et pater eius.ſi pater igitur efficiens
cauſa et nõ ab altero.ſed cauſa et pꝛincipiũ idem.er⸗
go ⁊c̃. ¶ Item geñ.j.vidit deus cuncta que fecerat et
erant valde bona.econtra ecẽs.j.vanitas vanitatuʒz
et omnia vanitas.nõ igitur hoc a deo. Reſponſio
cæceptio manicheoꝛũ fuit.quia eſtimauerũt pꝛiuatio⸗
nes cauſari ſicut poſitiones.quod nõ eſt verum.pꝛi⸗

natienes em̃ nõ habent cauſaʒ efficientẽ quemadmo
dum poſitiones:ſed deficientem. vnde auguſtinꝰ.xij.
c ci.dei.non eſt efficiens cauſa mali ſed deficiens: qꝛ
nec mala voluntas eſt effectio ſed defectio. Cauſam
ergo mali velle inueniri eſt.ac ſi aliquis velit videre
tenebꝛas et audire ſilentium. que nobis per oculos

nota ſunt nõ ſpecie ſed ſpeciei pꝛiuationc.talia ðᷣo ne

ſciendo ſciuntur vt ſciendo neſciãtur. Silentium em̃
nõ niſi audiendo auditur. Reſpondendum ergo ad

obiecta ᷣm oꝛdinem. 4 Ad pꝛimum dicendum.qꝙ re⸗

gula illa ſi ſimpliciter ⁊c.differenter intelligitur in
poſitionibus et pꝛiuationibus. In poſitionibus em̃
eſt magis et minus ꝑ participationem vnius foꝛme
vel nat᷑e.ſicut ĩ coloribo ſᷣm ꝑticipationẽ foꝛme albe

dinis ſᷣm plꝰ vel minꝰdꝛ pns albũ vł minꝰ. in pꝛiua-

tõibo vᷣo aliter ẽ.aʒ in pꝛinationibo nõ dicitur ma⸗
gis et minus per participationem vnius foꝛme ᷣm
magis et minus.ſed per receſſum a foꝛma ſine habi⸗

tu: reſpectu cuius dicuntur pꝛiuationes ſᷣm magis 2

minus. Pꝛeterea nõ eſt ponere terminum.⁊ ideo nec
ſummum ſimpliciter ſicut patet in curuo.dicitur em̃
curuum per elongationem a recto.curuius per maio
rem elongationem:curuiſſimum per ſummam elon⸗
gationem.ſic igitur malum et peius dicuntur ꝑ elon
gationem a bono ſen pꝛiuationem boni ſᷣm magis et
minus.et ſummum malum dicetur per ſummã elon⸗
gationem.ſi igitur non eſt ponibilis ſumma elonga⸗
tio ab vno:quia hoc eſſʒ ſumma elongatõ ab eẽ ſicut
ſuperius oſtenſum eſt:relinquitur ꝙ nullo modo eſt
ſu mmum malum. Illa ergo regula ſi ſimpliciter ad
ſimpliciter ⁊c.tenet in illis in quibus eſt maximum
et terminus m acceſſum ſiue receſſum ſed in malo
non eſt terminus receſſus:quia malum eſt infinitũ:
pꝛopterea nõ erit ponere ſummum malum. 4 Ad ſe⸗
cundũ iã patʒ reſpõſio.qꝛ nõ eſt ſimilis com ꝑatio in

bono et in malo.vnde nõ ſequitur ſi in bono ponitur

marimũ ꝙ in malo ponatur:cum em̃ malum pꝛiuatõ
ſit nõ habet eſſe ſubſiſtens niſi in natura.que quideʒ
pꝛiuata eſt a bono et nata ad bonuʒ. Pꝛopterea non
poteſt aliquo modo eſſe nec etiam intelligi ſummum
malum ſimpliciter. Diſtinguẽdum tamen eſt ꝙ ſũmũ
malum poteſt dici duobus modis.vno modo quo ni
hil poteſt dici peius nec habet aliquid boni:et h̊ mo
do nihil eſt ſummum malũ.Alio mõ dicitur ſummũ
malum.aquo nihil eſt peius et hoc modo ſummũ ma⸗
lum eſt ipſa inoꝛdinatio creature qua nihil eſt peius
Ao tercium dicendum.ꝙ eſt cauſa pꝛopꝛia ꝓxima
et immediata.et eſt cauſa pꝛima ↄmunis. Cauſa pꝛo

pꝛia pꝛoxima et immediata differens eſt contrarioꝝ

ſed cauſa pꝛincipalis et pꝛima eſt vna cõtrarioꝛũ.qð
patet.cõtraria ſunt vnius generis.ſicut albedo ⁊ ni
gredo in genere coloꝛis.vna igitur eſt natura in con⸗
trarijs.et que eſt cauſa illius:eſt cauſa ↄtrarioꝛũ.ſic
que eſt cauſa coloꝛis ſimpliciter:eſt cauſa albi et m⸗
gri coloꝛum.q;uis cauſa pꝛorima ſimiliter differat.
Similiter nota in omni oꝓpoſitõne per ſe eſt aliquid
cõmune ipſis opoſitis.vel cõmune ᷣm dictionem.ſi
cut eſt in oꝓoſitis ſm affectionem et negationẽ.vna
eſſentia eſt cõmunis ſᷣm dictionem: aut cõmune ſᷣm
rem.et hoc videtur cõmune materiale.et hoc modo
eſt cõmune ſᷣm pꝛiuationem et habitum.vel cõmune
foꝛmale:et hoc abſolutum vel reſpectiuum. cõmune
abſolutum eſt in oppoſitione contrarioꝛum: quia ibi
eſt vna foꝛma generis cõmunis ipſis ſpeciebus.com
mune ſoꝛmale compaꝛatum eſt in relatiuis. quia ibi
eſt cõmunitas habitudinis.Cum ergo in omni oppo
ſitione oppoſitoꝛum inueniatur vnum quod eſt füda⸗
mentum ipſiꝰ oppoſitionis.que erit cauſa illius vni⸗
us erit cauſa ipſis opoſitis vna ergo eſt cauſa omni
um oppoſitoꝛum:pꝛima dico nõ pꝛox ima.⸗ Ao quar⸗

ni
lyn
i.
nin
lel
lie
e

non
ſo

Nueſtio

rdp icen icipatione bonum dicitur pꝛo li. cauſa ergo eius non ponetur niſi cauſa peccati ſei
hud ae vinndom Foreleiraſe eſt pꝛima que ſᷣm ine⸗ licet deficiens. que ſcilicet pꝛana voluntas eſt inoꝛdi
Luc gis et minus cauſatur ab omnibus creatis. et illa eſt nata ad deum. tamẽ inquantum penaẽ afflictiua po
nan bonitas ꝑ eſſentiam.malum vo ꝑticipatione impꝛo⸗ teſt poni a deo ſiue a diuina iuſticia.¶ Ad. viij. dicen
n ꝛie:quia non eſt vna malicia cauſa malicie in omni dum.ꝙ homicida dicitur dyabolus ab initio.i. exq
ſr ſn kesiteutoſtenait beatus dyoniſius in libꝛo de diui⸗ homo fuit quem decipiendo inter fecit. vel dicitur bo⸗
one nis nomibus.bonum eſt ex vna et generali cauſa.ma micida ab initio ſcilicet mundi.id eſt ſtatim poſt ini⸗
nuneſ lum autem ex multis et particularibus defectibus. tium. cum hominem decepit non ab initio ſui eſſe.
gond uod declarat conſequenter.non omnibus eadẽ om⸗ Ad nonum dicitur dyabolus dicitur pateꝛ men
nae, un Fm idẽ mala.demoni em̃ malũ eſt pᷣter dĩnũ in⸗ decij.quia ab ipſo et non ab alio mendacium ince⸗
Utur in tellectum.eſſe anime quod eſt pꝛeter rationem.coꝛpo pit. non per modum efficientis cauſe:ſed per moduʒ
bugeß, ri quod eſt pꝛeter naturam. malum ergo participa⸗ ceficientis a veritate. Ad vltimum dicendũ cuz
afenne tione non dicitur excommunicatione alicuius en⸗ dicitur vidit deus cuncta que fecerat et erãt valde bo
nrabe tis:ſed ex ſimilitudine defectus et alicuius non entis na. oſtenditur ꝙ creatura duplicem bonitatem habzʒ
nipin⸗ et ideo no ſequitur ergo aliquid eſt malum per eſſen⸗ ſcilicet in ſe et in oꝛdine vniuerſi.vnde in conditione
turng tiam. ¶¶ Ad quintum dicendum.ꝙ coꝛruptiunm pꝛi⸗ creaturarum de qualibet dictum eſt. vidit deus eẽt
emne n cipium inq;tum agit actiuum eſt ex natura boni qð bonum. ad ſigniſicandum bonitatem quam habent ĩ
ſebah ſubſtantificat.malum vᷣo inquãtum coꝛrumpit defe⸗ pꝛopꝛio geneꝛe. ſed de vniuerſis dictum eſt erant val⸗
magien ctiuum eſt.et ideo nõ erit cauſa efficiens inquantum e bona: ad ſi ignificandum bonitatem quã habent in
ſleone hmõi:ſed deſiciens.q̃re nec pꝛincipium. et hoc inten rerum vniuerſitate. vᷣo obijcitur vniuerſa vaĩtas
itureſt dit beatus dyoniſius. VUnde cum dicitur.malũ agit: intelligendum ꝙ creatuꝛe bm ꝙ referunt᷑ ad pꝛincipi
ern⸗ hoc dicitur per accidens.ſed cum dicit coꝛrumpit: H um a quo ſunt.bona ſunt:et in ſe bona ſunt. et in vni
mehon, dicitur per ſe.nec tamen ex hoc ponetur pꝛincipium: uerſo valde bona ſi unt. Scom vo ꝙ referũtur ad oꝛi⸗
rpebe agit enim per naturam ſubſiſtentis boni.coꝛrumpit ginem de qua ſunt ſcʒ de nihilo. vanitas ſũt:et verti⸗
agise autem per defectum et pꝛiuationem boni. per hoc ꝙ biles ad non elſe vel ſi impliciter vłquodam modo.ꝑ
or a bono:agit. per boe a N nlplo⸗ Lorruiubie⸗ vt ct hoc ergo nunꝙᷓ aſtruetur aliud pꝛincipium.
longen auguſtinus.exemplum beati dyoniſij in moꝛbi actio „
ei n nes AdD rctornates vᷣo reſpondendum. ad pꝛimã Rleb ri quartu
odo e dicendum.qꝙ per arboꝛem ſignatur voluntas et ꝑ bo Radine conſequenti queritur vtruʒ vni
iter od nam bona per malam mala.per fructum vᷣo opus . tas diuini eſſe compatiatur ſecum plu
tinum vnge ſenſus eſt. non poteſt ex mala voluntate naſci ralitatem ydearum. Ao quod obijcit
nalo bonum opus:nec ex bona malum. inquantum hbmõi. ſic Auguſiinus ĩ libꝛo.lxxxiij.queſiio.
ſüi Ex libero tamen arbitrio pꝛocedit voluntas bona et Sunt nanq; ydee pꝛincipales quedam foꝛme rerum
oſe⸗ mala.ſed per modum efficientis:inquautum ſcilicet ſtabiles atʒ incommutabiles. qua ipᷣe foꝛmate non
Ron a do eſt pꝛocedit voluntas bona: per modum vo de⸗ ſunt atʒ ꝑ hoc eterne ac ſemꝑ eodẽ mõ ſe habentes.
nitur ficientis inqtum ſcilicet vertibile per electionem eſt diuina intelligentia continentur. ⁊ cuʒ ipᷣe neq; oꝛiã
inc et de nihilo:eſt cauſa volunta tis male.2 ſic ᷣm ꝙ de⸗ neq; intereant:ſᷣm eas tamen foꝛmare dicitur omne
nice clinatur in nõ cauſam per auerſionem a ſumma cau⸗ quod oꝛiri et interire poteſt. Si ergo ydee ſunt pꝛin⸗
non ſa. ideo ſimpliciter non ponetur pꝛincipium m hoc. cipales et eterne foꝛme in diuino eſſe et per hoc ꝙ di⸗
mun Pꝛeterea eſto ꝗ; diceretur pꝛincipium li.ar. mali.nõ co ydee in plurali deſigno pluralitatem: conſtat ꝙ
nd ſequeretur ; eſſet vnum. immo tot pꝛiucipia quot eſ⸗ ſunt plures ydee ab eteꝛno in diuino eſſe. ſic ergo vni
pon, ſent libera arbitria xficientia in diuerſis rationali⸗ tas diuini eſſe ſecum compatitur pluralitatem ydea⸗
no bus creaturis. et hoc vult dicere beatus dyoniſius qꝙ; rum.. Si dicat᷑ ꝙ licʒ dicatur płaliter nõ tamẽ ſunt
eni malũ eſt ex multis defectibus nõ ex vna cauſ. 9.4 UAd plures. Contra Auguſtinus in eodem.non eſt ab⸗
aliam auctoꝛitatem reſpondendum.qꝙ; dDyabolus non ſurdum credere ſingula creata pꝛopꝛijs rationibus.
gi dicitur pꝛincipium peccati effectiue ſen per efficaciã. vnde alia erit ratio qua equus conditus eſt:⁊ homo
beugg ſed per ſuggeſtionem.et qui facit peccatum non dici⸗ et rationes ille ſunt ydee: ergo plures ſunt ydee. et
m tur eſſe ex dyabolo.ſᷣm rationem efficientie: ſed per ſunt cum diuino eſſe ab eterno. Unde idem Auguſti
ſaw cõfoꝛmitatem malicie.¶¶ Ad terciam auctoꝛitatẽ qua nus.has autem rationes vbi arbitrandum eſt eẽ niſi
Mor dicitur. omnis plantatio ⁊c. dicendum ꝙ plantatio⸗ in noſtro creatoꝛe. Cõtra.ydee ſunt rationes eter
ic nem non dicit ibi naturaʒ ſed traditionem ſen doctri ne incommutabiles.ergo ſi ſunt plures ydee:ſũt plu
N nam phariſeoꝛum contra legem dei. et hanc dicit era ra ab eterno:et ita plures dij. quod falſum eſt. Re
n dicandam.id eſt expꝛobꝛandam. Ao quartam dicẽ ſtat ergo ꝙ vnitas diuini eſſe non compatitur ſecum
dum ſicut pꝛius.ꝙ indei dicuntur erx patre dy abolo pluralitatem ydeaꝛum. ¶¶ Iem vnica eſt cauſa mate⸗
nl⸗ non condictione ſed malicie imitatione. Ad quintũ rialis pꝛima ad quã reducunt᷑ oẽs alie materie. Silꝛ
1t dicendum.ꝙ deus huius ſeculi intelligitur duplicit vna tm̃ ẽ cauſa efficiẽs:et vna cauſa finalis. ergo ſil
n Uno modo intelligitur dyabolꝰ. pᷣm ſeculum di⸗ eſt tm̃ vna cauſa foꝛmalis ad quam reducuntur om̃s
li citur peruerſi amatoꝛes ſecularium. quoꝛum dicitur alie foꝛme. ergo vnica tm̃ eſt ydea.ergo in teo eſſe nõ
n dyabolus deus:non creando ſed pꝛincipando ⁊ eos eſt pluralitas ydearum. Item ſi plures ſunt ydee
fn ad mala agendo. vel deus huiꝰ ſeculi dicitur deꝰ m in deo iſta pluralitas eſt a parte rei vel a parte intelle
0to ꝙ ſeculum accipitur pꝛo vniuerſitate rerum mundia ctus im. Si a parte rei ſunt plures ydee ſunt in deo
ne lium. et tunc ꝙ dicitur excecaſſe mentes infidelium ab eterno:ergo plures res eſſent in tro ab eterno.
Mne intelligitur non effectiue ſed ꝑmiſſiue.ſᷣm ꝙ dicitur. ergo plura ab elerno. Si ex parte intellectus: ergo
Ro.j. tradidit illos deus in repꝛobum ſenſum.i.tra⸗ circumſcripto intellectu non ſunt plures ydee.¶¶ Iteʒz
on di ꝑmiſit. Ad ſertam patet ſimili modo reſ ponſio. omnis numerus aut eſt a ſubiecto aut a tempoꝛe aut
nam pꝛinceps mundi dicitur dyabolus.non creatu⸗ a fine.Sed in diuino eſſe non eſt pluralitas ydea⸗
. rarum mundi ſed amatoꝛis mundi quoꝛum affectio rum a ſubiecto:quia non eſt niſi vna ſubſtantia.im/

6
4

mbus dommatur. Ad. vij. dicendum. ꝙ ler carnis
non dicitur niſi cfectus rectitudinis debiti oꝛdinis
ipſius carnis adſi Piritum.cõtractus ex culpa oꝛigia

mo omnino ſimpler ſcʒ diuina.Similiter nec a tẽpo
re:q; ſic temꝑale eſſet cauſa eterni qd eſt inconueni⸗
ens.Similiter nec a fine.hoc eſt a creatura ad quaʒ

RN P oE Go⸗ malog / in, 62 — ,. „ 980 —

4

eſt ydea:quia ſic ſequeretur ꝙ eſſet depẽdentia diui⸗
ni eſſe a creatura quod eſt incõueniens. Si ergo plu⸗
ribus modis non poſſunt poni plures ydee in eo re
linquitur ꝙ non compatituꝛ ſecum vnitas diuini eſſe
pluralitatem ydearum. Solutio.icendũ ßm bea
tum dyoniſium libꝛo de di. noĩbus in capitulo de en⸗
te vbi dicit.ꝙ monade ſubſiſtit omnis numerus. in/
quantum autem a monade pꝛouenit: diſcernit et mi⸗
tiplicatur.ita in centꝛo omnes linee circuli ßm vnita
tem pꝛimam conſtitute ſunt.bꝛeuiter autem diſtãtes
bꝛeuiter diſcernũtur.et que magis et magis.ſic in to
ta omniũ natura.i.æo omnes rationes nature ſin⸗
guloꝛum ſunt conuolute per vnam inconfuſam vnita
tem. ſi ergo quereretur de puncto et vnitate vtru vnu
vel multa:diceretur vnum in re multiplex in ratone:
ita dicendũ eſt de ydeis ꝙ vna tm̃ eſt in re.multiplex
in ratione. Qam ex verbis beati dyoniſij patʒ. ꝙ vna
tm̃ eſſe dicitur vnitas in qua conuolute ſunt omnes
vnitates create per exemplaritatem. Dicendum eꝛgo
ꝙ ydea in deo idem eſt ꝙ diuina eſſentia tamen alio
modo ſignat eam. nam eſſentia diuina ſignatur abſo
lute:et ſic ſignatur per hoc nomen eſſentia.iterum ſi
gnificatur vt cauſa:et boc vel efficiens vel finalis vel
foꝛmalis exemplaris.ergo ydea ſignificat diuinam
eſſentiam pꝛout eſt cauſa foꝛmalis exemplaris.quia
ipſa eſt omnium rerum exemplar.et ſic per ydeam ſi
gnantur duo.ſcilicet diuina eſſentia quod eſt pꝛinci⸗
pale ſignatum: et ꝙtum ao hoc ydea non dicit niſi
vnum. iterum per ydeam ſignatur cõnotatum: illð
cõnotatum eſt reſpectu plurium rerum que ſunt Fm
diuinum exemplar et qᷓtum ad hoc ſunt ydee plures
quia plures et diuerſe ſunt rationes m quas condi
tur. 4 Sed obijcitur quoniam ſicut y dea exemplar
ita et vita iohannis pꝛimo. Quod factum eſt:in ipſo
vita erat.ſed non dicuntur plures vite aliquo modo
in ipſo:ergo nec plures ydee. vel quare non dicitur
niſi vna vita et plures ydee.Ad iſtud dicendum.quo
niam aliud cõnotatur per vnum qꝙᷓ per alterum. in G
enim conueniũt m diuinũ exemplar vita.ydea et ra
tio.quod ᷣm iſtud foꝛmatur et exiſtit creatura ſed ta
men differenter. Qam in eſſe quod foꝛmatur pꝛimo
accipitur eſſe.et poſt eſſe diſtinctum et poſt eſſe oꝛdĩa
tum.et hoc modo diſtinguunt opera pꝛime conditio⸗
nis geneß pꝛimo.. Poteſt ergo ſignari diuinuʒ exem
plar cõnotãdo reſpectum ad eſſe tm̃ et ſic vita dicit di
uinum exemplar.ꝙ viuere dicit eſſe vel reſpectum ad
eſſe diuinum et ſic ſignatur per ydeam. vel reſpectuʒ
ad eſſe oꝛdinatum et ſicut ſignatur per boc quod eſt
ratio.quia ergo vita dicit diuinum exemplar pꝛout
reſpicit ens vł eſſe.dicendo autem ens vel eẽ nõ dico
aliquid vnde accipiatur numerus ĩ creatura,. immo
omnes conueniũt in ente. pꝛopterea non eſt aliquid
cõnotatum per vitam vnde poſſet ip̃am plurificare.
Et quia a parte cõnotati venit pluralitas in iſtis et
non a parte pꝛincipalis ſignati quod ſemper vnuʒ ẽ
et pꝛopter hoc non poſſunt aliquo modo dici plures
vite.ideo omnia ſunt vna vita in creatione. Mec eſt
pluralitas peꝛ aſpectum ad res.ſed in cõnotando peꝛ
ydeam dico aliquid vnde poſſit plurificare.quia ibi
cõnotatur diſtinctio rei a re.et ſᷣm hoc eſt pluralitas
ydee.Similiter ratio cõnotat reſpectum ad eẽ oꝛdi⸗
natum in creatura.ſed eẽ oꝛdinatum dicit diſtinctio⸗
nem in creatura.quia ad aliud oꝛdinatur eſſe coꝛpo⸗
rale et ſpirituale. et ideo qtum ad hoc pluralitas
rationum.⸗ Ad pꝛimam rationem qua obijcitur.
quia ſic plura eẽnt ab eterno ſi plures eẽnt ydee. di⸗
cendum ; per ydeam dicitur aliquid vt pꝛincipale ſi
gnatum in rectitudine.et hoc eſt diuina eẽntia vł ex⸗
emplar.iterum per ydeam dicitur aliquid cõnotatũ

) P Feny „ ne .

in obliquitate.⁊ hic eſt reſpectus ad creaturas.nihil
aliud eſt dicere ydeas plures q; exemplar plurium.
ex parte ergo pꝛincipalis ſignati non ponitur plura
litas:ſed ex parte cõnotati.et pꝛopter hoc non ſequi⸗
tur ꝙ plura ab eterno.immo ex hoc ſequitur ꝙ vnuz
ſit exemplar omnium ab eterno. Ad ſecundum di⸗
cendum ꝙ ydea vna eſt inquantum eſt foꝛma exem⸗
plaris ſiue exemplar. quia hoc modo dicit exemplaꝛi
tatem rerum ſᷣm ꝙ ſunt ſicut vita:ſicut dictum eſt.qꝛ
res in eſſe non differunt.tamen inquantum ydea plu
res eſt et loquar ſᷣm cõnotatum.quia plures ſunt re⸗
rum diſtinctiones.inquantum enim ydea dicit ex⸗
emplaritatem eẽ diſtincti et pluꝛes rationes.qꝛ plu⸗
res oꝛdines:et ſic concedenduʒ eſt ꝙ non eſt niſi vnũ

exemplar vel foꝛma exemplaris:ſicut non niſi vnuum
efficiens. 4 Ad tercium dicendum. ꝙ iſia pluralitas

eſt a pluralitate rei.ſed res dicitur dupliciter ſcilicet
abſolute et reſpectiue.vt etiaʒ dicatur res ipſa rei cõ
ꝑatio. dicendũ ergo ꝙ a pluralitate com ꝑationis eſt
pluralitas ydearum. 4 Ad quartum dicendum.

buiuſmodi numerus eſt a fine.ſed ex hoc non ſequit᷑.

ꝙ in deo ſit dependentia vel reſpectus ad creaturam
immo ſequitur ꝙ creatura habet reſpectum vel depẽ
dentiam ad ipſum. vnde cum dico ꝙ ydea ſignat diui
nam eſſentiam vt foꝛmam exemplarem huius et illi⸗
us. per hoc cõnotat᷑ reſpectus ⁊ dependẽtia creatuꝛe
ad diuinum exemplar et non econuerſo. licet tamen
ſᷣm modum intelligendi vel ſignandi ſignificetur re⸗
ſpectus creatoꝛis ad creaturam. hoc enim non eſiqꝛ
creatoꝛ tependet a creatuꝛa.nec quia habet reſpectu
ad ipſum: immo ex defectu intellectus.quia aliter nõ
cognoſcimus deum niſi per creaturas.et pꝛopter hoc
ſignificamus ipſum cõnotare reſpectus adipſas.peꝛ
hoc tamen magis ſignificatur dependentia creatura

rum ab ipᷣo:quia creature ſunt ab ipſo.ad ipſum.peꝛ

ipſum. Ande auguſtinus in li. de trinitate. non poni
tur alia mutatio in deo per hoc ꝙ ponitur reſpectus
ipſius ad creaturam.ſed ponitur in creatura reſpe⸗
etus ipſius.

Membꝛum quintũ

Onſequenter queritur vtrum vnitas
diuini eẽ compatiat᷑ ſecum pluralitatẽ
perſonarum. Ad quod ſic opponitur.
ſuppoſita pꝛopoſitione per ſe nota.ſcili
cet ad diuinũ eſſe eſt exemplar omnis eſſe creati. Itẽ

ſuppoſita alia pꝛopoſitione per ſe nota. ꝙ vnitas non

poteſt eẽ cauſa multitudinis niſi intelligatux repeti⸗
ta. Item ſuppoſita alia. ſcilicet ꝙ diuinum eẽ eſt vnũ

in natura.ex bis arguit᷑ĩ eẽ creato eſt differentia vni

us et multoꝛum. ergo dininum eẽ eſt exemplar vniꝰ
et multoꝛum quod patet per pꝛimam pꝛopoſitionem
ſed diuinum eẽ eſt vnitas quod patet per terciaʒ pꝛo/
poſitionem. eꝛgo diuinum elſe eſt vnitas exemplaris
vnius et multoꝛum. ſed vnitas non eſt exemplar mul
titudinis niſi intelligatur repetita ſicut patet per ſe⸗
cundam pꝛopoſitionem: relinquitur ergo ꝙ diuinuz
eſſe eſt vnitas repetita.ſed non eſt repetita in aliqui⸗
bus pluribus peꝛſonis.¶ Item hoc patet.peꝛ conne⸗

xionem peꝛfectionis vniuerſi eſt eẽ naturas plurium

peꝛſonarum.ſicut patet demonſtꝛato bomine vno et
angelo vno. et eſt eſſe pluꝛes naturas vnius peꝛſo⸗
ne: ſicut patet in vno homine. ſicut ergo duo ſunt
extꝛema in reꝛum natuꝛa et etiam vnum medium eſt
accipere:eꝛgo ſimiliteꝛ neceſſaꝛio intelligituꝛ inteꝛ ex

tꝛema ſcilicet vnam naturam pluꝛium peꝛſonarum

ſed non inuenituꝛ in eſſe cꝛeato:relinquitur igitur
eſt in eſſe diuino.¶ Cõtra Richardꝰde ſciĩo victoꝛe.

vbi nulla differentia nulla pluralitas eſſe poteſt vbi

ſee
ein
tis
per
1dr
loc

i

bet tanen
fiannrd

etpem
ollerto
perbor

Nsen

Gennue
Punde
nonpon
ſpem
1 iſr⸗

ℳ„

plas
fultati
Dnitur.
aſell

ti. NNe

s non
rnpen,
e n
taftl
e
fonen
ſgpo⸗
pplni⸗
hrpel

t

ſiꝓu

ige
CNe
nun
4
1
1
n
td
nun
N
he.
ſbi

Nueſtio

autem eſt ſumme ſimplex:nulla poteſt eſſe differẽtia
ergo nulla pluralitas perſonarum. ſed diuinum eſſe
eſt ſummum ſimplex. ergo nulla differentia: nul⸗
la pluralitas eſt in illo.non ergo pluralitas perſona
rum. Item boetius in libꝛo de trinitate. Deus nul
las babet differentias.vbi autem differentie abſunt
abeſt et pluralitas ergo ibi non eſt pluralitas perſo⸗
narum. Solutio dicendum ᷣm pꝛimas rationes
ꝙ diuinum eſſe eſt vnitas exiſtens in pluralitate per⸗
ſonali.¶ Ad rationes in contrarium dicendum. q;

triplex eſt differentia.ſcilicet differentia ᷣm ſubſtan

tiam. differentia ᷣm accidens.differentia ſᷣm oꝛigi/
nem ſiue em relationem. Cum ergo dicit Hoetius.
ꝙ in deo nulla eſt differentia. intendit excludere a
deo differentiam ᷣm ſubſtantiam et differentiam ſᷣm
accidens:ſed non differentiam ᷣm oꝛiginem. immo
ponit eam in vnitate diuini eſſe.et hoc ſacit differen⸗
tiam perſonalem in diumo eſſe.immo dicit Hoetius
in libꝛo de trinitate.quia nulla relatio a ſeipſam re
ferri poteſt.facta eſt quedam trinitatis numeroſitas
in eo ꝙ ẽ pᷣdicatio relationis.ſeruata vᷣo vnitas.ĩ eo
ꝙ eſt in differentia ſubſtantie et operatõnis. Ex quo
concludit.ita igitur ſubſtantia continet vnitatem.re
latio multiplicat trinitatem que pꝛouenit ex differen
tia oꝛiginis.Similiter Richardus in libꝛo de trini
tate. tres ille in trinitate:ſiue dicantur perſone ſiue
ſubſtantie ſine ſubſiſtentie.nihil aliud opoꝛtet intel⸗
ligere qᷓ; habentes ſubſtantiale eſſe ſub diſcreta et dif

ferenti pꝛopꝛietate.et hec eſt differentia in perſona

ad quam conſequitur pluralitas non ĩ eſſentia ſed in
perſona. Si ergo in deo non eſt differentia m ſub⸗
ſtantiam:nec ᷣm accidens.quia ibi non eſt accidens
ſed ſolum oꝛiginis. quia eſt ibi boabens naturam non
ab alio:et habens naturam ab alio per generationẽ:
et habens ab alio per pꝛoceſſionem.et ſic illa pꝛopꝛie
tas differens de qua loquitur Richardus.non ẽ ac⸗
cidentalis nec ſubſtantialis: ſed eſt pꝛopꝛietas oꝛigi⸗
nis ſiue habitudinis.que ſimplicitati diuine eſſentie

nõ derogat. et ſic patet veritas q̃ſtionis.

Membrũſextum

Onſequens eſt querere de comparatio
ne diuine vnitatis.et pꝛimo de compa-
ratione vnitatis eſſentie et perſone.Et
iterum de comparatõne vnitatis perſo
ne chꝛiſti: ſed illud ad queſtionem de incarnatione
eius reſeruamus.Secundo de comparatione vnita⸗
tis diuine ad vnitatem intelligibilem. Tercio de cõ⸗
paratione diuine vnitatis ad vnitatem realem ïtuʒz
ad repꝛeſentationem. Quarto de comparatione ĩtu
ad cauſalitatem.

Articulus pꝛimus

Dpꝛimum ſic obijcitur.eadem eſt veritas
ipſius eſſentie et perſone. et vnius perſo⸗
ne et alterius. ergo eadem vnitas eſſentie

et perſone.iQam vnitas antecedit veritatem ergo ex

ydemptitate veritatis ſu onit et pꝛeintelligit ante

ſe ydemptitatem vnitatis. Item ſi bec vnitas non

eſt illa. in diuino eſſe eſt hoc et hoc. ergo compoſitio
et non ſimplicitas. Contra vnitas eſſentie non mul

tiplicat trinitatem. vnde Moetius in libꝛo de triuita

te. Subſtantia continet vnitateʒ. relatio multiplicat
trinitatem: ergo hec vnitas non eſt illa. 4 Similiter
queritur c vnitate notionum et perſonarum an ſit

cadem. Ad quod ſic. ſicut ſe habet res ad eſſe: ita ſe
habet ad vnitatem. ſed idem eſt eſſe vel eẽntia patris

et innaſcibilitatis que eſt eius notio: ergo eadem eſt

vnitas. minoꝛ patet qm̃ cum ĩ ſi implici non differant
quo eſt et quod eſt.vnde ſequ itur ꝙ ſi pater eſt na⸗

„ % %°%
9 vuyꝓ *△
ſcibilis: ſit ipſa innaſcibilitas ſicut ſummum bo⸗
num eſt ſumma bonitas. et ſic eadem eſt vnitas noti
onis et perſone. Contra vnitas innaſcibilitatis di⸗
ſtinguit᷑ ab vnitate paternitatis ſiue generationis.
quia hec notio non eſt illa.ſed vmtas perſone patris
non diſtinguitur a paternitate: ergo non eſt eadem

vnitas innaſcibilitatis et perſone patris.non eſt er⸗
go eadem vnitas notionis et perſone. Reſponſio

fatendum eſt diuinum eſſe in ſumma ſimplicitate et

in oꝛdine nature ſicut dicit beatus Auguſlinus.cuzʒ
dicitur filius a patre:non oſtẽditur inequalitas ſed
oꝛdo nature. Summa ergo ſimplicitas cogit eandeʒ
eſſe vnitatem eſſentie et perſone ᷣm rem. Oꝛdo vo na
ture 'm quam numerantur perſone diuine. cogit
vnitatem eſſentie et perſone diſferre ratõe tali ſcilicʒ
vt ꝓpꝛium ſit vnitatis eẽntie nõ diſtingui.vnitati dᷣo
ꝓſone cõueniat diſtingui et eẽ in diſtinctõe.nõ diſtin⸗
guit᷑ ergo re ꝑſona ab eẽntia q;uis diſtinguitur perſo
na a ꝑſona oꝛdine nature ſiue relatione quod ampli⸗
us declarabitur infra cum agetur de trinitate et ſu⸗
pꝛa declaratum fuit cum agebatur de ſimplicitate.
¶ Ratio ergo in opꝓpoſitũ ducta non oſtendit ibi eſſe
differentiam eſſentialẽ ſiue ſᷣm rem:ſed ſolũ ſᷣm rõʒ.
M em̃ eſſentia nõ multiplicet trinitatem ſicut ꝑſona
hoc non facit ꝙ ꝑſona nõ ſit eſſentia.ſed ꝙ alia ratio
ne dicitur perſona et eſſentia.perſona em̃ reſpicit oꝛ
dinem nature in diuinis.eſſentia nõ. Ille autem oꝛ⸗
do nature qui eſt ibi ſ̃m rationem pꝛincipij et eius qð
eſt de pꝛincipio:ibi facit diſtinctionem perſonalem.2
hoc eſt quod dicit Hoetius.ꝙ ſbſtãtia cõtinet vnita⸗

tem:relatio multiplicat. trinitateʒ. 4 Ad illud quod

querit᷑ de ydẽptitate perſonarum et notionum.dicẽ⸗
dum ſi cut dictum eſtex parte perſonarum quia plu⸗
res perſone ſunt vna eſſentia.eodem modo pluꝛes no
notões ſũt ꝑſona ĩ re:licet ſit dria ĩ ratõe.vñ omnes
tõnes que ſunt ex ꝑte patris ſũt ipᷣa ꝑſona pr̃is ĩ re.
licet ergo notio a notõne diſtinguatur. hoc nõ ẽ ꝓpt᷑
hoc ꝙ vtraq; notio nõ ſit ip̃a ꝑſona:ſ̊ ꝗꝓpt aliã canſã.

ſic nõ diſtinguit᷑ ꝑſona a ꝑſona. vtraq; notio ñ ſit ip̃a

ꝑſona ſ qꝛ vtraq; ñ ſit eẽntia:ſ̊ ꝓpt aliud.et ꝓpt᷑ hoc
nõ ꝓcedebat ratio illa. H

Articulus ſecundus

Einde querit᷑ de comꝑatõe vnitatis diuĩe
ad vnitatẽ ĩtelligibilẽ. Querit᷑ & an ſit ma
ioꝛ vnitas q̃ poſſit ĩtelligi. Ad qð ſic beꝛñ.

qnto ad Eugeniũ.int ola q recte dicũt᷑ vnuũ arcẽ tenet
vnitas tnitatis. ſᷣ hec ẽ illa quã poĩꝰĩ ðo ⁊ quã dĩnã

aꝓpellãꝰ:q̊ ſũma ẽ int oẽs vĩtas dina. Iſtm ĩ oĩbo ꝗbo
cõicat creat᷑a cũ cꝛeatoẽ cꝛeatoꝛ excedit creaturã in ĩ⸗
finitũ.vñ creat᷑a bõ.creatoꝛ at᷑ bõꝰ ſũme ⁊ ĩ ifinitũ bo
nu ⁊ ſic ð alijs.ꝗ̊ vnitas creatoꝛis ſũma ẽ ⁊ ĩfinita re⸗/

ſpectu aliaꝝ vnitatũ. Cõtra maioꝛ ẽ vnitas q ẽ ſine

om̃i pluralitate q; vnitas q̃ ẽ cũ pluralitate aliqua.
Cum igitur ĩ deo ſit vnitas cum pluralitate aliqua
cilicet perſonarum et notionũ:ergo ĩ deo nõ eſt ſum
ma vnitas que poſſit eſſe aut intelligi.Aut ſi eſi ſum
ma inter omnes:videtur ꝙ in deo non deberet eẽ plu
ralitas perſonarum. Et iterum ex boc videtur enz
in angelo vel in aima ſit vnitas eſſentie ſine plurali⸗
tate perſonarum ꝙ maioꝛ ſit aut etiaʒ equalis. So

lutio dicimus ꝙ inter om es vnitates que poſſunt eẽ
vel intelligi vnitas diuina maioꝛ eſt et ſumma que eẽ

vel intelligi poſſit. nec eſt dicendum ꝙ ei repugnat
pluralitas ꝑſonaꝝ et notionũ.Et qð dr̃ ꝙ maioꝛ eſt
vnitas ſine plalitate ⁊c. dicẽaũ ꝙ; h̊ verũ eſt referẽdo
ad creaturas ſed in diuinis non eſt hoc verum. im⸗
mo ibi non contradicit pluralitas perſonarum ſum⸗
me vnitati.¶¶ Et ad hoc pꝛima ratio eſt.Qaʒ nos vi⸗

demus ꝙ vnitatem ſumme potentie plus declarat

2
.

multitudo creaturaruz et effectuũ qᷓ; vnitas effectus.
multitudo em creaturarum declarat vnitatem ſum⸗
me potentie et eius infinitatẽ vel ſummitatẽ. vñ quã⸗
to plures effectus et quato plures poſſunt eẽ: tanto
plus eſt æ potentia. vnde p hoc ma nifeſtatuꝛ diuina
potentia eẽ ſi umma.ſic dicimus ꝙ pluralitas ꝑſona⸗
rum plus cælarat et mamffeſtat vni:atem eentie di⸗
uine ꝙ vnitas ꝑſone ſiue notionis.vnde Fm aug. ſiẽ
verbum declarat illud quod habemus in animo: ſic
et iſia pluralitas ꝑſonarũ virtutem et vnitatẽ eẽntie
manifeſtat. 4 Item alia eſt ratio.nam cum eadem ſit
eẽntia et oĩno ſimplex in iſtis ꝑſonis nõ multiplica⸗
ta ſm multiplicationẽ.patet ꝙ in ipa eſt magna ⁊ ſũ
ma pfectio vnitatis.vnde in boc deficit vnitas eentie
vniuerſalis ab vnitate eẽntie pꝛime.quia licet vteꝛq;
ſit in pluribo: tamẽ eẽntia vniuerſalis ita eſt in pluri
bus ꝙ maltiplicatur et numeratur pilla. eẽntia aut

diuina nõ multiplicatur per illa.immo eadem eſt nõ

multiplicata in ꝑſonis. vnde cum dicit᷑ deus geneꝛat
deum. ſiue pater generat filius generatur ſ pirituſſan
ctus pꝛocedit ab vtroq;:totum refertur ad vnitatem
eẽntie ſicut dicit AUnſhelmus. Item tercia ratio.qꝛ
quicꝗd eſt in diuims ad eius vnitateʒ refertur. vnde
patrem generare nihil aliud eſt ꝙᷓ patrem elſe patrẽ.
patrem autem eſſe patrem nihil aliud eſt qꝙᷓ patrem
eſſe. patrem eſſe nihil aliud eſt ꝙᷓ diuina eſſentia.vn⸗
c om̃ia iſta et omnes rationes perſonales ad vnita⸗
tem eſſentie reducuntur que in ip̃is nõ multiplicat᷑.
et ſic fecunditas generationis ſicut loquitur beatus
dyoniſius facit claratõem vnitatis eſſentie.

Articulus tercius

Ercio queritur de comꝑatione diuine vni
tatis ad vnitatem realem q;tum ad repꝛe/
ſentationem. Qucritur ergo an magis re
pꝛeſentetur in vnitate componẽtiũ qᷓ; compoſiti. De⸗
inde an magis in vnitate ꝑticularis ꝗᷓ vniuerſalis.
Mtum ad pꝛimum ſic arguitur.vmitas compoſiti
differt ab vnitate componentium. quia due vnitates
componẽtium oniuntur. ex quibus ſurgit vnitas cõ⸗
poſiti.ergo poſterioꝛ eſt q; vnitas componẽtium.ma
gis ᷓ elõgat᷑ ab vnitate pꝛima.et ita magis repᷣſenta⸗
tur vnitas in vnitate cõponentiuʒ qᷓ; compoſiti. Ittẽ
vnitas pꝛima ſimplex eſt. eꝛgo vnitas magis ſimplex
in creatis plus aſſilatur vnitati pꝛime ꝙᷓ vnitas miꝰ
ſ̊ ſimplitioꝛ ẽ vnitas in componentilv ꝙᷓ; in compoſi
to.qim vnitas componẽtiũ nõ reſoluit᷑ in aliã vnitatẽ
Anitas aũt compoſiti in aliam reſoluit᷑ vnitatẽ. er⸗
go vnitas componẽtiũ plus aſſilatur vnitati diuine
Contra.vnitas in componentibus eſt vnitas m
quid.vnde auguſtinꝰ in libꝛo de natura ſummi boni
dicit. ꝙ materia nõ habet vnitatẽ niſi m quid.ſicut
nec eſſe niſi ̃m quid.ſed vnitas ſimplex magis aſſila
tur pꝛime ac ſumme vnitati: que veriſſime ac ſimpli⸗
citer eſt vnitas q; vnitas ᷣm quid.ergo vnitas diuĩa
magis in ea repꝛeſentat. Solutio.dicendũ ꝙ vni⸗
tas pꝛima ᷣm ꝙ; hmõi duo habet. vnum eſt ꝙ ipa eſt
ſimplex. Itez ipa eſt ſimplex vnitas. et ꝑfecta vnitas
qutum ergo ad boc ꝙ ipa eſt ſimplex vnitas.ex boc
plus habent cõueniẽtiam ipᷣa componẽtia qᷓ; ijm cõ⸗
poſitum:qꝛ ſimplitioꝛa ſunt.et qᷓtum ad hoc magis
ꝑticipant rõem vnitatis pꝛime.Mtũ ad hoc autẽ ꝙ;
dicit᷑ ĩa vnitas pꝛima multiplicitas ſimpliciteꝛ et ꝑ
fecta:cui nihil deeſt:dicimus ꝙ compoſitũ plus habʒ
de cõnemẽtia cũ ipᷣa qᷓ; cõponẽetia.nitas em̃ cõpoſi/
ti ẽ vnitas ſimplerx et ꝑſecta. Unitas aũt foꝛme nõ eſt
ꝓf ecta ſine vnitate materie nec ecõuerſo.ſic ergo vno
mõ plus repꝛeſentatur vnitas diuina in vnitate com
ponentiũ.Alio mõ in vnitate compoſiti.

deinde queritur §. j.
An magis repᷣſentetur vnitas dinĩa in vnitate vni
uerſalis qꝗᷓ; ꝑticularis.Ad quod ſic.om̃e quod ẽ vnuʒ
numero. eſt vnũ genere ⁊ ſpecie.et nõ ecõuerſo ſᷣm qꝙ;
hmõi.vnde vnitas generis nõ ponit vnitatem ſpeciei
nec vnitas numeri ponitur poſita vnitate ſpeciei:im⸗
mo ecõtrario vnitas numeralis illas ponit.ergo vni

tas numeralis habũdat reſpectu illarum vnitatum

ergo plus habet de natura vnitatis q; ille vnitates.
ergo ꝑticulare qð eſt vnum vmitate numerali.magis
eſt vnum qᷓ; vniuerſale quod eſt vnum reliquis vnita⸗
tibus.magis ergo ĩ ipᷣo repꝛeſentatur vnitas diuina
4¶ IJItem quicquid eſt vnum genere vel ſpecie commu⸗

nicabile eſt a multis.ſed communicari a multitudie

hoc recedit a perfectione vnitatis.et maxime ſic̃ vni
uerſale cõmunicatur a multis:quia numeratur per
illa multa. Hoc igitur facit elongari ab illa perfecti⸗
one vnitatis.ſed vniuerſale eſt vnum genere xvel ſpe⸗
cie.ergo magis elongatur a pfectione vnitatis qᷓ; par
ticulare.et ita ꝑticulare eſt magis vnum ꝙᷓ vniuerſa⸗
le. Contra.vnitas vniuerſalis eſt ſimplitioꝛ.quia
vnitas particularis addit ad illam. Item eſt indiſſo
lubilioꝛ.qꝛ vnitas vniuerſal ẽ vnitas ſᷣm incoꝛruptõ
nem:quia vniuerſale ꝑpetuum et incoꝛruptibile.vni⸗
tas autem numero in aliquibus accedit ad coꝛrupti⸗
onem:ergo vnitas in numero plus elongatur ab vni
tate pꝛima que nullo modo vergit ad coꝛruptionem.
qᷓ vnitas vniuerſalis.ergo magis repꝛeſentatur vni⸗
tas diuina ĩ vntate vniuerſalis q; ꝑticularis. So
lutio.dicendũ ꝙ vnitas pꝛimi tria habet.Pꝛimũ em̃
eſt vnum ita ꝙ eſſentia pꝛimi non eſt eſſentia iſtiꝰ vel
illius.ſed hec eſt eſſentia diſtincta ab alijs rerum eſ⸗
ſentijs. vnde vnitas pꝛima ita ſe habet q;ẽ hec vnitas
diſticta ab hac vmtate et ab illa et huiuſmodi.nihilo
minus tamen iſta pꝛima vnitas eſt in hac vnitate et
in illa et in alia 'm ꝙ nos ponimus ꝙ pꝛima eſſentia
eſt eſſentialiter in vno quoq;ʒ. non tamen eſſentiali⸗
ter ita ꝙ per pꝛedicationeʒ ſed cauſaliter.iterum vni⸗/
tas diuia ſimplex eſt. Cres ergo rationes habet vni
tas pꝛima.ſcilicet ꝙ eſt vnitas in ſe diſtincta per eſ⸗
ſentiam ab omnibus alijs. Item eſt elſentialiter in
omnibus alijs tanq; conſeruans et continens. YItez

eſt ſimpliciſſima.et hoc totum eſt dictuʒ ꝗᷓ vnitas pꝛi

ma tres habet conditiones ſᷣm conditionem intelligẽ
tie. ip̃a em̃ eſt virtualis vnitas.ſm ꝙ eſt ĩ hac vnita⸗
te et illa.et quãtum ad hoc magis aſſilatur ei minꝰ
vniuerſalis. Item in ip̃a ẽ vnitas ſimplex. et bac ite⸗
rum ratione plus ei aſſilatur vnitas vniuerſal. Iteʒ

pꝛima vnitas eſt completa vnitas. ſᷣm ꝙ nos dicimꝰ

ꝙ ipſa eſt quedã vnitas in ſe fira et diſtincta ab alijs
et quãtum ad hoc plus ei aſſi?atur vnitas ꝑticulaꝛis
et hoc modo plus eſt vnuʒz particulare q vniuerſale:
quia vnitas vniuerſalis deſicit a ꝑfectõne vnitatis ꝑ
ticularis.

Articulus quartus

Varto queritur de com ꝑatione vnita
tis diuine q;tum ad cauſalitatem. Et
hoc eſt querere. An omne vnum ſit vnũ
ab vnitate pꝛima.Ad quod ſic beatus
auguſtinus in libꝛo de vera religione.a pꝛimo pꝛinci
pio vnum eſt quicquid eſt. ſed pꝛimum pꝛincipium ẽ
pꝛima vnitas: ergo a pꝛima vnitate eſt omnis vnitas
4lItem dyoniſius.nihil entium eſt expers vnius. ſed
omnia et omnium omnis par ticula vnitate pticipãt
et a ſumma vnitate deriuantur. Qam ſi dicũtur par
ticulare: boc eſt reſpectu vnitatis ſumme. omnis er
go vnitas eſt ab vnitate pꝛima. Contra.j. choꝛin.
vj.· Qui adheret meretrici vnum coꝛpus efficitur cu

itae n
Benhee
