Primo querit᷑ vñ ſumptũ ſit illud nomẽ ꝑſona.
Scðo.v.ꝑſona dicat᷑ ̃m ſham vel ſᷣm relatõʒ.
Tercio q̃rit᷑ de diffinitõe ꝑſone:qd ſit ꝑſona.
NQuarto de coĩtate hꝰ noĩs ꝑſona ſub duobo articuł.
4l Primꝰ.v.dicant᷑ vniuoce.
¶ Scðs qᷓ ſit coĩtas ꝑſone ĩ dĩnis.
NQuinto q̃rit᷑ de ſupoſitõe hꝰ noĩs ꝑſona.
Sexto de oſignificatõe eiuſdẽ noĩs.
Septiĩo de ↄꝑatõe ꝑſõe ad intẽtõʒ eẽntie.⁊ hʒ.iij.aꝛtic.
4¶ Pꝛimꝰ an ꝑſona ſit eẽntia.
4¶ Scds.x.ꝑſona differat ab eẽntia ⁊ ecõuerſo.
4l Terciꝰ.p.ↄueniẽtiꝰ dicat᷑ ꝑſona eẽ eẽntie ĩ obligta⸗
te ꝙᷓ eẽ eẽntie in rectitudine.

Queſtio.lvij. de hoc noĩe
ſubſiſtentia hʒ tria mehbas..
Primo querit᷑ an hec q̃tuoꝛ noĩa vicʒ · eẽntia.ſubſiſtẽ
tia.ſuba.ꝑſona ſint in diuinis ponẽda.
Secũdo qualiter diſtinguũt᷑. l
Tercio.v.nomẽ ſubſiſtẽtie ſit ꝑſonale vel eẽntiale.

Nueſtio. lvij. de hoc noĩe

bypoſtaſis hʒ.vij.mẽbꝛa. . .
Piimno querit᷑ an in dĩnis debeat dici hypoſtaſis.
Scðo quid dicat᷑ hypoſtaſis.
Tercio an vniuoce dicat᷑.
Nuarto qũo ↄpet᷑ ad eẽntiazʒ. .
Nuinto qualit q;tum ad ſuppoſitõʒ.
Sexto ꝙᷓtum ad ſimplicitateʒ.
Septio q̃rit᷑ de ↄꝑatõe bypoſtaſis ad ꝓrietatẽ.

Nueſtio.lix.de hoc nomi⸗
ne pater hʒ tria mẽbꝛa. . —ę
Primo querit᷑ rtꝝ ratio huiꝰ noĩs pater prius ſit ĩ ere
aturis q; in diuinis.
Scðo qũo iſtud nomẽ pᷣdicet᷑ de eẽntia.
Tercio ſᷣm ꝗd de ipᷣo notio generatõis dicat᷑.

Nueſtio.lx.de hoc nõie fi⸗

lius hʒ quinq; mẽbꝛa. .
Primo q̃rit᷑ qũo ſit ꝓpriũ nomẽ ꝑſone dine.
Scðo an nos dicamur filij dei ꝑ naturã Eꝑ ſolã gtia.
Teꝛcio.v.demones vel mali hoĩes dicãt᷑ filij dei.
NQuarto an adã in ſtatu innocẽtie dicat᷑ ſiliꝰ dei.
Quinto de ſctificatis ĩ vtero: ſi dici poſſint filij dei.

Nueſtio.lxj. de nomine fi

lij quo dicit᷑ imago hʒ tꝛia mẽbꝛa. „ —————
Primo querit᷑ an imago in dinis dicat᷑ eẽntialit᷑.⁊ ꝗd
ſit ſic accepta. .
Secũdo quid ſit imago in diuinis ꝑſonalit᷑ accepta.2
bʒ tres articulos.
Primꝰ de ꝑtibus prime diffinitõis.
Scðs de ꝑtibo ſecũde diffinitõis. .
¶Tercius de drñtia baꝝ diffinitionũ. S
Tercio qrit᷑ qo imago eẽ ↄueĩat ſoli filio. ⁊ hʒ.ij. ar.
Primꝰ.v.nomẽ imaginis poſſit ↄueĩre rõnali crea⸗
ture ⁊ filio dei.⁊ ſi ↄueĩat.v.vniuoce aut equoce.
Secũdus.v.poſſit attribui ſpũiſancto.

Mueſtio.lxij. de nomine fi

lij quo dicit᷑ verbũ hʒ tria mẽbꝛa.
Prĩo qrit᷑ de intẽtiõe ſeu ſigſicatõe vbi ſi ub. v. articuk.
SDPrimꝰ ad cuiꝰ veꝛbi creati ſilitudinẽ dicat᷑ in diui⸗
nis nomen verbi. ..
Scðs.v.in dĩnis priꝰ ſit nom̃ noticie qᷓ vbi.
Terciꝰ ſm quã intẽtõʒ noticie dicat᷑ vbu.
Quart an effectꝰ ĩ creatura ↄnotet᷑ noĩe obi.
¶Quintꝰ.v.filiꝰ poſſit dici ↄgnitio ſicut vᷣbũ.
Secũdo queritw᷑ de ꝓprietate verbi. H
Tercio qrit᷑ de oꝑatõe vᷣbi ad duo ↄgſcẽda ſub.ij.arti.
l Primꝰ ꝙ verbũ nõ ſit factũ.
Scðs ꝙ eternitatẽ ðᷣbi ñ ſequit᷑ etnitas facti.

Lueſtio. lxij. de hoc nõie

ſpũſſanctus hʒ tria mẽbꝛa.
Pꝛimo querit᷑.v.̊ nomẽ ſpũs ſit cõe.
Scðo qualiter apropꝛiet᷑ ꝑ ̊ ꝙ dẽ ſanctus.
Tercio.v.debeat dici ſpũs nn.

Nueſtio. lxuij. de hoc nõie

donũ hʒ tria mẽbra.
Primo querit᷑ an ſit cõe vel ꝓpriũ ſ pũſſancti:

Secũdo an ↄueniat ſppiſaneio ab eterno.
ercio an qnabilitas ſit notio ſpũſſancti.

Mueſtio. lxv. de nominibꝰ⸗

diſiunctiuis bʒ tria mẽbra.
Primo querit᷑ que noĩa diſiunctiua ſint recipienda ĩ

Diuinis 2 que nõ.

Secundo de nomibꝰ ꝑtitiuis videlʒ vnꝰ duo tres æc.
ſub q̃tuoꝛ articulis.
Primꝰ qd ſigfſicẽt.v.eẽntiã vel ꝑſonã vel notöez3.
Secundus cuiꝰ predicamẽti rem ſignificẽt.
¶ Tercius vtrum pater ⁊ filius poſſit dici vnus ſub⸗
ſtantiue.
Quartus. v.nomen diſtinctiuũ vnus aliquis cõue⸗
nienter addat᷑ nomĩ eẽntiali.
Tercio queritur de nominibus excluſiuis ſub tribus
articulis.
Primus de intentione huius noĩs ſolus ſᷣm ꝙ üũgi⸗
tur nomĩ ꝑſonali.
1 Secundus ᷣm ꝙ iungituꝛ nomini eſſentiali.
Tercius qualit intelligat᷑ id: nemo nouit filiũ niſi
pater:neq; pꝛeʒ niſi filius.
Nueſtio. lxvj de noĩbꝰ col
lectiuis hbʒ duo membra.
Primo queritur de hoc nomine trinitas ſub quatuor
articulis.
l Pꝛimus que vnitas ponitur noie trinitatis.
Scðs qualiter intelligat᷑ numeꝛoſitas trinitatis.
Tercius an trinitas dicatur ᷣm ſubſtantiã aut ſᷣm
relationeʒ. l
Quartus an poſſit dici in diuinis trinitas vel tri⸗
plicitas.
Kerundo querit᷑ de hoc nomine trinus ſub tribus ar⸗
ticulis.
ꝗ4l Primus quid predicet cum dicit᷑ deus ẽ trinus.
Il Secũdus an poſſit dici trinitas trina. r
4l Tercius qualiter intelligatur dictũ trinitas ĩ vni⸗
tate 2 vnitas in trinitate. „
Nueſtio.lxvij.de nomibꝰ
appropꝛiatis hʒ q̃tuoꝛ mẽbra.
Wrimo querit᷑ de appꝛopꝛiatione eternitatis ſpeciei ⁊
blus.
Scðo de appropꝛiatõe vnitatis eq̃litatis 7 ↄcoꝛdie.
Tercio de apropꝛiatõe potẽtie ſapĩe ⁊ bonitatis ſub
tribus articulis 2. S. ſunuis.
4 Brnn q ſit rõ agropꝛiatõis hoꝝ triũ generalit᷑.
¶Secũdus de ſapientia ſpecialiter ſub.S ſeptẽ. vtruʒ
dicatur vniuoce.vtꝝ dicatur peꝛſ onaliter.vtꝝ pater ſit
ſapiens ſapientia genita. vtꝝ filius ſit ſapiens ſ apien
tia ingenita. vtꝝ ſapientia dicat cauſaʒ rerum. vtrum
deus dicatur ſaꝑe per creaturas. vtꝝ ſapia pticipet᷑ a
rõnabilibo creaturis malis. vtꝝ ꝑceptio ſapie innata
ſit aĩe vel addita.
Terciꝰ de volũtate aut amoꝛe ſpũiſa. axpꝛopato.
Quarto q̃rit᷑ de apꝛꝛopatõe vᷣboꝝ apli ex ipo ⁊ ꝑ ipᷣm
2 in ipſo.

Nueſtio.lxviij.de nomini
bus notõnalibo in generali hʒ ꝗqnq; mẽbra.
Prĩo qrit᷑ an ſit ponẽ notões ĩ dĩnis ꝑſoĩs ſub. ij. ar.
4¶ Primꝰ an ſit ponẽ notiones. H
Scðòs an licitũ ſit ponẽ zria de notõnibo.
Scðo q̃rit᷑ ꝗd ſint notiões ꝓprietates ⁊ relatõnes pᷣm
ratõʒ intelligẽtie.
Tercio de numero notionũ ꝓprietatũ ⁊ relationũ.
Muarto plura dubia de numero illo.
Nuito de ↄpatõe ꝓprietatũ ⁊ notionũ.7 hʒ.vj. arti.
4 Primꝰ an notiones ſint ꝑſone.
Secũdus an ſint eſſentia.

grticulos.

¶ Tereius an ſint in eẽntia notiones ſeu ꝓprietates.

4 Quartus an adiectiua eſſentialia que dicuũtur de ꝑ⸗
ſonis dicantur de notionibus. .
4Quintus an adiectiua notionalia que dicũtur de ꝑ⸗
ſonis dicantur de notionibo. . .1
Serxtus de comꝑatione aſſignationum de notionibo
ſub ſex. S. ſpecialibus ·

NMueſtio.lxix.de nomibus

notionalibus in ſpeciali.⁊ primo de innaſcibilitate qᷓ
runtur quinq;. .—R —
Primo. v. innaſcibilitas dicat de deo pre bm relatõz.
Secũdo.v.ſit notio vel ꝓprietas.
Tercio.v.ſit ꝛietas patris. .

MQuarto.v.eadeʒ notio que eſt paternitas.

Nuinto. v. remota notione paternitate intelligi poſſit

peꝛſona innaſcibilis. 4
Adadit᷑ queſtio de verbis Hylarij ſexto loco.

Nueſtio.lxx. de pꝛincipio

q notionibus non connotantibus effectum in creatu⸗
ra habet tria membꝛa. .
Primo queritur de intentione principij dicta in diui⸗
ms multipliciter.
Secundo de intentione principij dicta eſſentialit ſub
duobus articulis. OOL
Primꝰ. v. intẽtio principij dicat᷑ ab etno vel er tꝑe.
Secundus. v. pateꝛ ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctus ſint vnuz
principium creature vel plua. .
Tercio queritur de intentione principij ſumpta noti⸗
onaliter per ſex articulos.
Primus de circumlocutioni que ponunt᷑ m Au
guſtinũ principiũ ſine principio:pꝛincipiũ de pᷣncipio.
4 Secundus an diuina eſſentia ſit pꝛicipiũ ſpũſſcti.
I Tercius an pater ⁊ filius ſint vnum principium
ſpirituſſancit. L
¶ Quartus vtrum pater 2 filius ſint idem principiũ
ſpirituſſancti.
Quintus vtruʒ pater ⁊ filius debeant dici vnus ſpi⸗
ratoꝛ ſpirituſſancti.
¶ Sextus de vnitate rõne cuius pater 2 filius dicũtuꝛ
vnum principium ſpũſſancti·

Mueſtio.lxxj. de miſſõe cõ

munit᷑ dicta hʒ quatuoꝛ mẽbꝛa.

Primo querit᷑ an ſit poneꝛe miſſionẽ in diuinis.

Secundo vtrum miſſio ſit quid creatum vel incꝛceatuʒ

temꝑale vel eternum.

Tercio quid ſignificetur per hec nomĩia mittẽ ⁊ mitti
etꝝ eſſentia vel ꝑſona vel notio.
Nuarto vtꝝ miſſio dicatur de deo ab eterno vel ex tẽ⸗
poꝛe vel vtroq; modo.

Mueſtio. lxrij. de miſſione
actiue dicta habet quatuoꝛ mẽbꝛa.
Primo queritur vtꝝ miſſio actiue dicta conueniat to⸗
ti trinitati reſpectu filij vel ſpũſſancti.
Secundo vtꝝ ↄueniat alicui ꝑſone reſpectu ſui.
Tercio vtꝝ ↄueniat ſpũiſancto reſpectu xp̃i. .
Quarto vtꝝ dare vel mittere ſpm̃ſanctũ poſſit ↄueniꝛe
creature rõnali rõne miniſterij.

Muneſtio. lxxi. de miſſione

paſſiue dicta muiſibili hʒ qᷓtuoꝛ mẽbꝛa.

Primo querit᷑ quid ſit miſſio inuiſibilis.
Secundo cuius ſit miſſio inuiſibilis.⁊ habet quatuoꝛ
Primus vtrum mitti conueniat patri vel ti filio
ſpirituiſancto.

Scðs ſuppoſito illo. vi 'm esdẽ roz ouejat vniq⸗

0°

¶ Tercius vtrum miſſio ſpirituſſancti poſſit eſſe ſine
miſſione filij ⁊ econuerſo.
4 Quartus vtrum plenius fuit miſſus filius vel ſpiri
tuſſanctus poſt incarnatõʒ qᷓ; ante.
Tercio queꝛitur ad quos ſit miſſio inuiſibilis.⁊ habʒ
tres articulos.
41 Primus vty dicatur mitti filius vel ſpũſſanctus ad
irronaleʒ creaturam vel tm ad rõnalez. .
4 Secundus ſuppoſito ꝙ ad rõnaleʒ tm̃.vtꝝ etiaz ad
angelos.
4l Lercius vtꝝ ad xpᷣm hoĩeʒ.
Quarto queritur de miſſione filij ⁊ ſpũſſancti ſᷣm ꝗd
æ habet tres articulos.
4 Primus vtꝝ dicatur mitti vel filius vel ſpirituſſan
ctus quia detur ipſe filiꝰ vel ſpirituſſanctus· vel ad ali
quod donum gratie appꝛopꝛiatum filio vel ſy pirituiſan⸗
cto vel vtrunq;. .
4 Secundus vtrum dicantur mitti ratõne collatõnis
gratie gratiſdate vel gꝛatũfacientis.
Tercius vtrum ratione augmenti gratie dicãt᷑ mit⸗
ti filius vel ſpũſſanctus.

Nueſtio. lxxuij. de miſſiõe
viſibili hʒ quinq; mẽebꝛaꝛ
Primo querit᷑ quid ſit miſſio viſibilis ſᷣm reʒ.
Secundo ad quid ſit miſſio viſibilis.
Tercio cuiꝰ ſit.i.ecui ↄueniat miſſio viſibilis.
Quaꝛto ꝑ quos adminiſtrata ſit. .
Quinto qualit ⁊ quibo modis manikeſtata ſit.

Labula prime ꝑtis ſumme Alexandri
de Ales finit feliciter.

Nueſtio

Doctoꝛis iꝛrefragabilis anglici Alexandri te ales
regule ſancti Franciſci ꝓfeſſoꝛis:pariſius ſepulti:pꝛi⸗
ma ꝓꝑs ſumme theoloice felicit incipit. Alpha ⁊ o xpᷣi

noie inuocato.

ĩlibꝛo de trimtate.optime
dictum videt᷑. Eruditi eſt homis odq; vt ipſum
eſt ita de eo fideʒ capere tẽptare vnde in natuzalibꝰ ra
tionabilit: in mathematicis diſciplinabilr: in diuinis
intellectualit verſari opoꝛtebit. theologice facultatis
inquiſitõibꝰ intendẽtes:cum adiutoꝛio gratie ihu xp̃i
tale principiũ capimus. Inqrẽteſq; er pᷣmis de doctri⸗
na theologie.vtꝝ ſit ſciẽtia. vtꝝ diſtinguat᷑ ab alijs ſci
eie. De quo ſit iſta ſcientia.Oe modo tꝛaditõnis b
cientie.

Membꝛũ primũ

Vereret igit᷑ aliquis in primis.vtꝝ the⸗
ologie doctrina ſit ſciẽtia. Ad qð arguit
ſic augꝰ.in li.lxxxiij.queſtionũ.liij.qdne.
Nuedam cꝛedunt᷑ ⁊ nunqᷓ intelligunt᷑.ſi
cut eſt omĩs hiſtoꝛia ſingularia ?2 humana geſia ꝑcur⸗
rens. cum & doctrina theologie ꝓ magna pꝑte ſit biſto⸗
rica.vt patet in lege ⁊ euangelio.q eſt eoꝝ que nũqᷓ in⸗
telligunt᷑.ſed eoꝝ que nunꝗᷓ intelligũtur nõ eſt ſciẽtia.
ſcientia enim eſt intelligibiliuʒ. relinquet᷑ ꝙ doctꝛina
theologie non eſt ſcientia.¶¶ Iteʒz ſicut dicit phs in pn
cipio metaphy. Exꝑientia eſt ſingulariuʒ: ars vo vni⸗
uerſalium.fit aũt ars cum er multis erꝑimento intel⸗

lectis vna ſit de ſimilibo acceptio.ſed doctrina theolo⸗
gie ꝓ magna parte non eſt vniuerſaliũ ſed ſingulariũ.

vt patet in narratõne hiſtoꝛica. relinquit᷑ ̊ ꝙ nõ ẽ ars

vel ſcientia. ¶¶ Item cum triplex ſit acceptio veritatis
in doctrinis.opinio.fides.ſcientia: ex inopinabilibus
opinio:ex credibilibus fides: ex ſcibilibo ſcientia.ſed
nuneꝙ ex inopinabiliba ſciẽtia neqʒ ex credibilibo inqᷓ;⸗
tum hmõi.g cum doctrina theologie inqtum hꝰmõi ſit
credibiliũ. Jo. xx. hec ſcripta ſunt vt credatis. relinqt
ꝙ acceptio doctrine theologie nõ erit ſcientia.¶¶ Yez
augꝰ. xiiij. de trini.2õ quicꝗd ſciri ab homibus poteſt
in rebus huanis vbi plurimu ſupuacue vanitate 2 no⸗
xie curioſitatis eſt ſi huic ſciẽtie tribuo: ᷣ illᷣ tm̃mõ qͥ
ſiqes ſalubeꝛrima que ad veram beatitudinem ducit
gignit nutꝛitur ⁊ roboꝛat᷑.ᷓ hec ſcientia nõ geneꝛat ni⸗
li fidem. nõ eſt vero nomie ſciẽtia.maxime cum fides
ſit acceptio ſupra opinionẽ 2 infra ſcientiã conſtituta.

.

Contra.quod cognoſcit᷑ ꝑ diuinã inſpiratõez veri

ſcitur q; quod ꝑ humanã ratiocinatõʒ. quia in inſpiꝛa

tione impoſſibilis eſt falſitas:in ratõne vᷣo otingit ple⸗

SS

Be 3

Prima

rũq;·ᷓ cum cognitio theologie ſit edi ta inſt piratõne di⸗
uina.ij.thim̃.iij. Dis ſcriptura diuinit⸗ inſpirata 7c.

Et. . pe. ij. Spirituſancto inſpirati locuti ſunt ſancti

dei homies. verius eſt ſcientia i ceteꝛe ſciẽtie.¶¶ IZteʒ
augꝰ. xiiij. de trini. theologia eſt ſciẽtia que eſt in rebus
que ad ſalutẽ homĩs Etinent. eſt ſcientia. Solutõ
prenotandũ ꝙ eſt ſcientia cauſe 2 ſciẽtia cauſati.Sci⸗
entia vo cauſaꝝ eſt ſui gratia. Sciẽtia vᷣo cauſatoꝛum
ſiue ſicut cauſe vel effectus tm̃ nõ ſunt ſui gratia. ga re
ferun 2 penqent a cauſa cauſaꝝ. Hinc eſt theolo
gia que eſt ſcientia tæ deo qui eſt cauſa cauſaꝝ ſui gra
tia eſt. oticia ̊ ſcientie aſpropriat᷑ ſcie cauſatoꝛum.
QRomen vo ſapientie ſcientie cauſe cauſaꝝ. Vnde ⁊ ipᷣe
phus dicit. phia prima que eſt ſui gratia ⁊ de cauſa
cauſaꝝ debet dici ſapientia.vnde.iiij.deut᷑.hec ẽ noſtꝛa
ſapiẽtia intellectus coꝛã pplis. Motandũ ꝙ eſt ſci⸗
entia ꝑficiens cognitionẽ ſᷣm veritateʒ. Eſt etiã ſciẽtia
mouens affectõʒz ad bonitatẽ. prima eſt vt cognitõ ſᷣm
viſuʒ. ideo debet dici ſciẽtia abſoluta. Secũda eſt vt
cognitio ſᷣm guſtum.⁊ ideo debet dici ſapiẽtia a ſapoꝛe
affectionis ſm ꝙ dicitur ecẽi. vj. Sapiẽtia ſᷣm ſuũ no
men eſt. theologia igit᷑ que pficit aĩiam pᷣm affectuz mo
nendo per bona principia ad bonuʒ timoꝛis ? amoris
Aꝓprie ⁊ principalit eſt ſapientia. Prima phia que eſt
theologia phoꝝ que eſt de cauſa cauſaꝝ fuit peꝛficiens
cognitionẽ ſᷣm viam aꝛtis ⁊ ratiocinatõis: minꝰ ꝓrie
dicit᷑ ſapientia. Cetere do ſciẽtie que ſunt de cauſis cõ⸗
ſequentibus ⁊ cauſatis:nõ debent dici ſapiẽtie ſed ſci⸗
entie. Unde ꝑ hoc dᷣm. ꝙ doctrina theologie eſt ſa pĩa
vt ſapia.phia ᷣo prima que eſt cognitio cauſaꝝ pꝛima
rũ:que ſunt bonitas ſapientia ⸗ potentia:eſt ſapia ſᷣm
vt ſcientia. Cetere vᷣo ſciẽtie que ↄſiderãt paſſiones de
ſubiectis ꝑ ſuas cauſas:ſunt ſcientie vt ſciẽtie.⸗ Rñdẽ
dum igit᷑ ad obiecta. Ad primũ dom. ꝙ aliter ẽ hiſto⸗
ria in ſacra ſcriptura:aliter in alijs. In alijs. n. hiſto⸗
ria ſignificatõne ſermonnʒ exprimit ſingularia geſta
hominũ.nec eſt intentio ſignificatõis inteꝛioꝛis. ⁊ iðᷣo
quia ſingulariũ actuum ⁊ temꝑalium eſt omnis talis
biſtoꝛia que eſt eoꝛum: nunqᷓ intelligunt᷑. In ſacra vᷣo
ſcriptura ponit᷑ hiſtoꝛia non ea ratiõe ſeu fine vt ſigni
ficent᷑ ſingulares actus hoĩm ſignificatõne ſermonũ:
ſed vt ſigniſicent᷑ vniuerſales actus ⁊ ↄditõnes ꝑticu⸗
lares ad infoꝛmatõeʒ hoĩm ? contem platönis diuino⸗
rum miſterioꝝ ſignificatione rerum. Hinc introducit᷑
paſſio abel: vt ſignificet᷑ paſſio xp̃i ⁊ iuſioꝝ. Aalicia
cayn:vt ſigniſicet᷑ ꝑuerſitas iniuſtoꝛũ.ꝛ ſic in ceteris .

Introducit᷑ &̊ in hiſtoꝛia ſacre ſcripture factum ſingu⸗

lare ad ſignduʒ vniuerſale.⁊ inde eſt ꝙ eius eſt intelle
ctus ⁊ ſcientia. Ad ſecũdum vðm. ꝙ vniueꝛſale dici
tur quatuoꝛ modis. In predicãdo vt homo. In exem⸗
plando vt foꝛma ſotulaꝛis ad ſotulaꝛes:x vita Job ad
vitam multoꝝ boĩm. In ſignando vt iacob ad ſignan
dũ iuſtum qui contrahit cum rachele ⁊ lya:quia exer⸗

cet ſe in vita actiua 2 ↄtemplatiua. In creando vt deꝰ

cauſa vniuerſalis conditõnis rerũ: 2 xp̃us cauſa vni⸗
uerſalis reꝑatõnis hoĩm. Scm hoc ò doõm ꝙ eſt vni⸗
uerſale in ſcriptura. ſacra.n.ſcriptura hʒ ſentẽtias ge
nerales.vt initiũ ſapie timor dñi ꝓuerb.j.finis p̃cepti
eſt caritas.j.thim̃.j.⁊ hmõi in quibo vmiueꝛſalibo ſentẽ

tijs eſt vniuerſale pᷣmo mõ. Scdm ambitũ p̃dicatõnis

hʒ ſentẽtias ꝑticulares.vt que ꝓponunt᷑ hiſtoꝛice ꝓꝑhe
tice ⁊ hmõi.in quibo qᷓtum ad ſenſuʒ exteꝛioꝛẽ ẽ vle ſe⸗
cũdo mõ dictũ vel exemplare.verbigr̃a.in litterali hi⸗
ſtoꝛia abrahe ⁊ Job ſingłare ẽ qð narrat᷑.ſᷣ ad h̊ ĩ ſcri⸗
ptura narrat᷑ vt exemplar ſit vite ⁊ ↄuerſatõis bonoꝝ.
vñ Ro.xv. Quecũq; ſcripta ſunt ad noſſꝛã doctrinam
ſcripta ſunt.Et vlt.Jaco.exemplũ accipite patie 7 lon
geuitatis ꝓgphas. Mtũ vo ad ſenſuʒ interioꝛẽ ſpũalẽ
eſt vlłe tercio mõ in ꝑticularibo ſentẽtijs.ſ. vke in ſigni⸗
ficãdo:qꝛ eſt ſignũ rei vłis ad multa. tũ ad vtrunqʒ

ſenſuʒ ſcripture interioꝛẽ ⁊ exteꝛioꝛeʒ ſiue in ſententijs
pticularibus ſiue generalibo ßm ꝙ fit reductio ad deũ
qui eſt vniuerſalis cauſa conditõis rerum.vel ad xᷣm
qui eſt vniuerſalis cauſa reꝑatõnis hoĩm: eſt vniuerſa
le quarto modo.ſ.in creando. Scom g̊ bunc moduʒ ⁊
diſtinctõz eſt dicere doctrinam ſacram eſſe rerum vni⸗
uerſalium. 4 Ad tercium dicendum. ꝙ m diſtinctõeʒ
aug. in libro.lxxxiij. queſtionũ. Credibilium tria ſunt
genera. Alia ſunt que ſemꝑ credunt᷑ ⁊ nunq; intelligũ⸗
tur. ſicut eſt omĩis hiſtoꝛia.Alia que mox vt creduntuꝛ
intelligunt᷑ſicut ſunt ratõnes omẽs humane vel ð nu
meris vel ce quibuſcũqʒ diſciplinis. Alia que pᷣmocre
dũtur poſtea intelligunt᷑. qualia ſunt ea que de diui⸗
nis rebus non poſſunt intelligi niſi ab eis qui mundo
ſunt coꝛde.quod fit preceptis ſeruatis que de bene vi⸗
uendo accipiũt᷑. Ex boc ̊ appaꝛet.ꝙ eſt credibile quod
nũqꝙᷓ ↄiungit᷑ ſcientie.ſicut ſunt geſta hiſtoꝛica.quedaʒ
vᷣo que ↄiungũtur ſcientie:ſicut cꝛedulitas rationũ di⸗
ſciplinaliũ. quedaʒ vo ſunt que diſponũt ad intellectũ
ſcientiã: ſicut eſt in diumis. vñ ſm aliã lr̃am dicitur
eſa.vij.niſi credideritis nõ intelligetis. õ repugnat
doctrinã theologie eſſe credibiliũ ⁊ eſſe ſciam. 4¶ Ad
quaꝛtum iam apparet rñſio.quia hec ſcia primo gene⸗
rat fideʒ: poſimodũ mũdato coꝛde ꝑ fidẽ oꝑantem ꝑ
dilectõez generat intellectuʒ. Unde bec eſt drñtia illiꝰ
doctrine que eſt ſapientia ab alijs que ſunt ſcientie. ꝗa
bocipſuz credere introducit ipſum intelligere. in alijs
Ho ipſum intelligere introducit credere. eo enim ꝙ; in⸗
telligit aſſentit. Camen ad id quod addit. ꝙ fides eſt
infra ſcientiã 2 ſupra opinionezʒ. diſtinguẽdũ eſt. ꝙ eſt
fides ſuaſa ex ratonibo ꝓbabilibo.⁊ de hoc eſt veruʒ ꝗ;
ipſa eſt infra ſcientiã. Et eſt fides inſpirata ad aſſenti
endum prime veritati ſiue primo vero ꝓpter ſeipſum:
hoc eſi ſupra oẽʒz ſcientiã.⁊ ad hãc diſponit acceptio
doctrine ſacre ⁊ in hac totaliter intendit. Itẽ adhuc
obijciet aliquis ſic.omiĩs ſcientia eſt alicuiꝰ generis ſb⸗
iecti:cuiꝰpartes ⁊ paſſiones per ſe conſideꝛat.ſic dicit
phus. Sed dicit Moe. in li. de trinitate. ꝙ deus nõ eſt
ſubiectum. non eſt acciꝑe conſideratõz de deo vt paſ⸗
ſionẽ de ſubiecto. theologia que eſt cognitio de deo ñ
eſt ſcientia. ¶ Et ad hoc dicendũ ẽ. ꝙ ẽ alius modꝰ co⸗
gnoſcendi foꝛmas alligatas materie:alius modus co⸗
gnoſcendi foꝛmas ſeꝑatas a materia. ſicut oñdit boe.
in li.de trinita. In primis.n.eſt foꝛma circa ſubiectum
hoc ꝑ cauſaʒ aliquam.a de bmõi intelligi. Scientia
eſt geneꝛis ſubiecti paſſiones ipᷣius ſubiecti ↄſideꝛans.
In foꝛmis dᷣo ⁊ rebus ſeꝑatis a materia:velut eſt ipſa
diuinitas trinitas ꝑſonaꝝ: eſt modus cognoſcendi
alius.vt per oꝑationeʒ cognoſcamus virtuteʒ:ꝑ virtu
tem ipſam diuinitatis ſubam.j.roma. Inuiſibilia dei
per ea que facta ſunt intellectu conſpiciũtur.ſempiteꝛ⸗
na quoq; virtus eius ⁊ diuimnitas. Preterea alius mo⸗
dus cognoſcendi eſt ſimplicia: alius compoſita. Com
poſita enim cognoſcũtur per reſolutõneʒ in ſuas ꝑtes
7 ideo ſcientia que eſt de compoſitis eſt vnius geneꝛis
ſubiecti cuiꝰ partes conſiderat. In ſimplicibo vᷣo quo⸗
rum non eſt accipere partes: non eſt acciꝑe hunc mo⸗
dum ſciendi.Circa ergo ſimplicia diuinitatis eſt mo⸗
dus cognoſcendi non talis:led qui dictus eſt.

Mẽbrumſecundum

Onſequent᷑ queritur de diſtinctione do⸗
ctrine ſacre ab alijs ſciẽtijs. Queritur &̊
ſi doctrina theologie ſit ſicut vna aliarũ
ſcientiaruʒ:vel compᷣhendat ipᷣas: vel cõ
prehendatur in ipſis:vt alicui parti philoſophie ſuxpo
natur.4. Ad quod obijcitur ſic.j.ecẽi.Omnis ſapien⸗
tia a domino deo eſt.g̊ omĩs ſapientia ſeu ſcientia ẽ the
ologia ⁊ diuina.quia theologica ſcientia non eſt aliud
iꝙᷓ ſcientia diuina. Item theologica ſeu diuina ſcien⸗

tia.aut dicit᷑ diuina quia a deo:⁊ tunc omĩs alia ſcien⸗/
tia eſt diuina.aut dicit᷑ diuina quiaẽ de deo:⁊ Fin hoc
philoſophia prima eſt diuina ⁊ theologica: quia eſt a
deo.erit ꝗᷓ ſacra ſcriptura ſcientia ſicut alie vel ſic phi⸗
loſophia prima.¶l SItez ſi dicat᷑ diuina:qꝛ a ſpũſancto
edita.Obijcit᷑.qꝛ omne verũ a quocũq; dicat᷑ a ſpiritu
ſancto eſt verum. ſicut dicit glo. ſuper illud pᷣma corit.
xij. Lemo poteſt dicere dñs ihus ⁊c.ergo omnis veri⸗
tas cuiuſcunqʒ ſcientie eſt edita a ſpirituſancto.q̊ cum
theologia ſit ſcientia a ſpiritu diuino edita: erit omĩs
alia ſcientia theologica.4! Itez ſi theologica ſeu diuĩa
dicatur:quia ꝑ diuinam reuelatõz babita. obijcituꝛ.j.
KRo. vbi loquitur d cognitione philoſophoꝝ quã ha⸗
buerunt de deo.quod notum eſt dei manifeſtum ẽ in il⸗
lis.deus enim reuelauit illis.̊ cognitio phica e deo
fuit habita ꝑ reuelationem.ergo theologica.Ex his S
rationibus videtur relinqui ꝙ; theologia ſit ſicut vna
ſcientia connumerabilis inter alias. Contra.omĩs
humana ſcientia eſt acquiſita ꝑ inuentioneʒz vel doctri
nam.ſed theologica diſciplina eſt inſpirata non acqui
ſita qꝙtum ad edificationeʒ. ſicut dicit ſecũda thim̃.iij.
ergo non eſt ſicut vna ex alijs.4: Iteʒ omẽs hũane ſciẽ
tie fundant᷑ ſuꝑ teſtimoniũ creature.ex quo colligit ex⸗
pimentuʒ ſicut dicit phᷣus in metaphy. Omis ſcientia
⁊ ars ꝑ experientiaʒ accidit.exꝑientia.n.fecit artem.
Sed theologica doctrina fundatur ſuper teſtimonium
fidei.eſa.vij·ſᷣm aliam lr̃am. Aſi credideritis ñ intel⸗
ligetis. ergo eſt ſicut alie ſcientie.¶ Itez prima coꝛint.
ſecũdo. Sapientiam loquimur in miſterio que abſcõ⸗
dita eſt. Glo.vt neſciant pſeudo:quia non eſt ĩ verbis
ſed in virtute. nõ in bumana ratõe comprebenſibilis:
ſed ſpiritus efficacia credibilis. ergo non eſt ſicut alie
ſcientie. ¶ Iteʒ Hugo de ſancto victo.alie ſciẽtie ſunt
de operibus conditõnis que ſcilʒ aparent in reruʒ na
tura.theologia do eſt de oꝑibus repatõnis que apparẽt
ex fide non ex rerum natura ſeu in bumana ratõne. ſic
dicit᷑ ſupeꝛ illud.j.roma.quod notuʒz eſt dei.i.quod de
deo notificabile eſt ꝑ naturalem ratõnem. quia multa
ſunt que de deo ꝑ naturam ſciri non poſſunt.ergo non
eſt connumerabilis inter alias ſcientias. 4! Ite ĩ alijs
ſcientijs ſunt ſolum ſignificatõnes verboꝛuz. in hac au
tem ſunt ſignificationes non ſolum verboꝝ: ſed reruʒ
ad gał.iiij.ñ Scriptum eſt aũo abrabaʒ duos filios ha⸗
buit.⁊ ſequitur que ſunt per allegoꝛiam dicta. ⁊ pᷣma
ad coꝛint.ſecundo.Loquimur ſapientie cauſam in mi⸗
ſterio. Glo. exponendo miſteria veteris teſtamenti in
quibus chriſtus ſignatur. vt in hoſtia abel vel abꝛabe.
Item omnes alie ſcientie traduntur ſm oꝛdineʒz ra⸗
tiocinationis a principijs ad concluſiones.quibus do
ceatur intellectus non moueatur affectus.ſed ſcriptu⸗
ra ſacra traditur ſm oꝛdinem infoꝛmationis practice
principioꝛuʒ ad operatõnes vt moueatur affectus Fᷣm
timoꝛem ⁊ amoꝛem er fide iuſticie miſericoꝛdie.vnð
vj. deutro. Biliges dominuʒz deum tuuz ⁊c. ⁊ infra. do
minũ deum tuum timebis.⁊c.⁊ Exo.xx. Ego ſuʒ deus
ʒelotes vindicans ⁊c.⁊ faciens miſericoꝛdias ⁊c. Ex
his ergo ſequitur.q theologia non eſt ſicut alia ſcien⸗
tia:nec cõnumerabit᷑ inter alias ſcientias vt alicui pti
phᷣie ſupponatur. Quod ↄcedẽdũ eſt. ¶ Ad oppoſita
aũt reſpondẽdũ hoc mõ.qm doctrina ſacra dicit᷑ diuĩa
ſeu theologica:quia a deo ⁊ de deo ⁊ ductiua ad deuʒ.
A deo:qð conuenit alijs ſcientijs.ſed tamen hoc modo
non conuenit ſacre ſcripture.Eſt emm verum vt verũ.
eſt verum vt bonum.vtrunq; autem eſt a ſpirituſan⸗
cto. Sed cum accipitur verum vt bonum.illud bonuʒ
aut eſt vt bonum moꝛale: aut vt bonum gratuitum.
Si gratuitum: ſic eſt aſſimilatio ad ſpiritum qui eſt
bonitas. Et ideo huiuſmodi attentio eſt a ſpirituſan⸗
cto per modum ipſius. Hinc eſt ꝙ anthonomatice.i.ꝑ
excellẽtiaʒ dicitur hec ſcriptura tradita ſeu doctrina

aſp⸗
cCl
ce
non

loſo
trin
Ie
rist
aliea

(o

ſcie
na
oni
ſter

en⸗
boc
eſta
ephi⸗
ancto
biritn
corit.
dveri⸗
zcum
tomis
1dinig
ditmn..
guäba⸗
nein il⸗
1 do
r bis
tut vna
n, omig
Adetri
n gequi
bim.ii.
jane ſei⸗
ligiker⸗
ſcientia
arten.
noninm
ſinteh
ncoꝛint.
abſco ⸗
perbis
ibilis:
nt alie
ieſunt
ruz na
paret
nod de
multa
go non
Eialis
bac an
lrernz
os ba⸗
1pima
in mi⸗
enti in
nbꝛabe.
nez ra/
bus do
riptu⸗
raence
msßhin
fra⸗d
zdens
7. Er
ſcien⸗
ipti
voſit
diuia
euz ·
mode
veri.
ſan⸗
nuz
m.
i t
ſan⸗
l⸗
find

LNueſtio

a ſpirituſancto. In alijs po ſcientijs ſpeculatiuis.ſ eſt
acceptio veri vt veri. In practicis aũt moꝛalibo etſi ſit
acceptio veri vt boni: non tamen vt boni gratuiti: ſed
moꝛalit.vnde non dicũtur edite a ſpiritulancto. Itez
e do dicitur eſſe iſta ſcientia.⁊ nõ ſicut alie velut phi
loſophia prima.quia non agunt de teo ᷣm miſteriuʒ
trimitatis. vel ̃m ſacramentum bumane reꝑationis.
Item inductiua ad deuʒ per principia timoꝛis 7 amo
ris ex fide miſericoꝛdie ⁊ iuſticie dei.quod nõ cõuenit
alicui er ſe tien tijs. ⁊ per hec patet ſoluno ad obiecta.

Mlẽbrum tercium.

ERdine conſequenti queritur. de quo ſit
ſcientia ſacre ſcripture. Circa quod di⸗
uerſa legunt᷑. Hugo de ſancto victoꝛe in
lib. ſent. Materia diuinarum ſcriptura
rum ſunt opera reꝑatõnis. aliarum po ſcientiarũ oꝑa
conditõnis.¶ Contra. Geñ.primo agitur de operiba
conditõnis. 4. Item theologia eſt ſcientia de deo. g eſt
ſcientia de cauſa operũ conditõnis ⁊ reꝑationis.nõ 6

materia diuinarũ ſcripturarum erunt opeꝛa reparati⸗-

onis:ſed magis ipſa cauſa que deus eſt.¶ Item magi
ſter in ſententijs m beatũ auguſti. de doctrina xpᷣiana
ponit continentiaʒ noue ⁊ veteꝛis legis circa res ⁊ ſi⸗
gna verſari.q̊ materia diuinaruʒ ſcripturaꝝ ſunt res
2 ſigna. LContra. nõ eſt eadeʒ ſcientia reꝛuʒ ⁊ ſigno⸗
rum.immo diuidũtur ſcientie reales que ſunt ð rebus
contra ſcientias ſermocionales que ſunt deſi ignis reꝝ
gnon eſt vna ſcientia rerum 1ſ ignoꝝ. 4 Item res de
quibus ait theologia ſᷣm auguſti.ſunt res quibꝰ fruen
dum.quibo vtendũ.que fruũtur 2 vtuntur. ſed ſub bis
comprehendit᷑ omne genus rerum. theologia eſt de
omnibus. Item ponũt alij ꝙ materia diuinarũ ſcri⸗
pturarum eſt chriſius integer caput z coꝛpus. xp̃ᷣ̃us ⁊
eccleſia:ſponſus ⁊ ſponſa. iuxta glo.in principio pſal⸗
terij:ꝙ nihil eſt ĩ diuina ſcriptura quod nõ ꝑtineat ad
chriſtum vel ad eccleſiaʒ. Sed contra.finis legis ẽ xpᷣc
Poma. x.⁊.xliij. conſummatio ſermonũ ipſe eſt.g̊ non
eſt materia. MReſponſio. materia dupliciter accipit᷑
in ſcientijs:de qua ⁊ circa quam. Materia de qua põt
aſſignari tripliciter ſᷣm illud beati Dyoniſij in hierar
chia angelica. In tria diuidũtur ſuꝑ mundana ratõne
omiĩs diuini intellectus. in eſſentiaʒ. virtuteʒ.2 opera
tioneʒ. Scðm hoc g ſi aſſignemus materiaʒ diuinarũ
ſcripturarum ſᷣm ratõneʒ vitutis. dicemus ꝙ mate⸗
ria diuinarum ſcripturarũ eſt chriſtus:qui eſi tei vir⸗
tus ⁊ dei ſapientia.j.coꝛint᷑.j. Si vᷣo aſſignemus mate⸗
riam diuinarum ſcripturaꝝ yᷣm ratõneʒ eſſentie. dice⸗
mus ꝙ materia diuinarum ſcripturaruʒ eſt teus ſiue
Diuina ſubſtantia.vnde ſᷣm hoc theologia eſt ſciẽtia de
ſubſtantia diuina cognoſcenda ꝑrpᷣm in oꝑe reꝑatio⸗
nis.. Ad illud gquod primo obijcitur contra aſſigti
onem Hugonis· ꝙ in primo eſſe agitur de opibus cõ⸗
ditõnis. Dicendum eſi ꝙ duplici ratõne agitur in ſciẽ⸗
tia de aliquo.vel quia peꝛtinet ad genus rei de qua agi
tur in illa ſcientia:ſicut contentũ in illo.vel vt clarius
fiat ⁊ manifeſtius illud de quo agitur in illa ſcientia.
m primũ modũ agitur etiam ĩ ſacra ſcriptura de oꝑi
bus repationis.ſᷣ m modum ſecũdum agitur de ope⸗
ribus conditõnis. vnde Hugo de ſancto victoꝛe in ſen
tentijs. vt competentius ad tractanda opera reꝑatõis
accedat.primũ in ipſo capite narratõnis conſtitutiõeʒ
narrat opeꝝ conditönis geñ.j. 2. n. oſtendere poſſz
duenieter qualiter homo repꝑatus ſit: niſi prius oſten⸗
deret qualit ſit lapſi. us.neq; lapſum eius ↄuenient᷑ oñ⸗
ret:niſi prius qualiter a deo inſtitutꝰ fuerat exẽpli⸗
ſicaret. Ad ondendaʒ aũt pꝛimã inſtitutõʒ hoĩs:opoꝛ
tuit vt totius mũdi conſtitutio poneret᷑.quia ꝓpter ho
minẽ factus eſt mũdus..: Ad ſecũdũ no qð obijcit᷑ cõ⸗
tra eundez. ꝙ theologia eſt de cauſa opeꝝ recreatõnis

Prima

⁊ conditõnis.ↄcedendũ eſt:nõ tñ ex hoc ſe equit᷑ ꝙ mate
ria diuine ſcripture non ſint opera reꝑatõnis.qꝛ ſum⸗
ma cauſa que deus eſt declarat᷑ opus reꝑatõnis per
virtutez xpi. ſicut dictum eſt. vt in opatõne cognolca⸗
mus virtu tez: 7 in virtute diuinitatẽ.j. Ro. Inuiſibi⸗
lia dei. ſ. virtus 2 diuinitas cognoſcũtur ꝑ ea que fct̃a
ſunt. Nota ſm hugo. ꝙ opus ↄditõis eſi creatio mũ⸗
di cũ omibo elemẽtis ſuis.opus vo reſtauratõis eſt in⸗
carnatio verbi cum oĩbus ſacramẽtis ſuis. Aüũdane
ſiue ſeculares ſcientie mateꝛiã bñt opa ↄditõis.diuina
ſeriptura materiã hʒ opa reſtauratioõro. Ad illð vᷣo
quod obijcit᷑ ↄtra aſſignatiõz materie ſacre ſcripture ĩ
ſententijs circa res ⁊ ſigna. Dicẽdũ ꝙ res ⁊ ſigna ſunt
materia circa quã eſt ſacra ſcriptura: nõ materia de q̃ᷓ
eſt. ⁊ ideo ↄuenient dicit᷑ iuxta verbũ aug. materiaʒ ſa
cre ſcripture circa res ⁊ ſigna verſari. Ada teria vᷣo de
qua eſt ſacꝛa ſcriptura eſt diuina ſubſtãtia oↄognoſcenda
pm in ope reꝑatõnis.quẽadmodũ eſi dicere de phi⸗
loſophia prima.qꝙ materia circa quã eſt ſunt oĩa.vñ ⁊
dicit eſſe de omibo. qꝛ eſt circa ens pᷣm oẽm ſui drñtiam
Fm drñtes diuiſiões entis.ſ.ens potẽtia.ens actu.ens
vnũ 2 multa. ens ſuba 2 accñs ⁊ bmõi. Materia de qᷓ
intentõ eſt ens actu vnũ quod eſt ſuba prima a q̃ omĩa
dependũt ita quẽadmodũ materia circa quaʒ eſt ſacra
ſcriptura ſunt res ⸗ ſigna.Materia vᷣo de qua prinet⸗
palis intentio eſt illa de qua dicta eſt.¶ Ad illð vᷣo qð
obijcit᷑ de vnitate ſcientie que nõ eſt rerũ ⁊ ſignoꝝ.Re
ſpondendũ.ꝙ h eſt vbi eſt ſepata ratio ↄſideratiõis rei
⁊ ſignoꝝ.hic dᷣo nõ ſeꝑat᷑ conſideratio:cũ ſit relatio cõ
ſideratõnis ad vnũ quod eſt refoꝛmatio hoĩs ad ſilitu
dinẽ i: ſeu ↄfoꝛmatio homĩs ad deũ p opus repatõis
a xpᷣo.⸗l Ad illud vo quod obijcit᷑:ꝙ eſt de omibo.quia
agit de rebus m oẽm drñtiam. Dicendũ etſi agat ð
omnibo:non tñ ᷣm ratõnes differentes oĩm. B p̃m vnã
ratõneʒ que eſt vt homo repatus ꝑ ſacramenta incar⸗
natõnis que eſt res inter vtenda a fruenda conſtituta
per vtenda pueniat ad fruenda: que ſunt pater filius 2
ſpiꝛituſſanctus.ſcilʒ incõmutabile bonum. etſi agat de
omnibus in genere: non tamen de omibus ſᷣm eundez
modum ſiue ſᷣm oĩm rationeʒ. ſ̊ ſᷣm vnũ ꝓpriuz modũ
7 rationeʒ que dicta eſt.4 Ad id quod obijcit᷑ contra
aſſignatiõeʒ qua ponit᷑:totus xpᷣus caput ⁊ coꝛpꝰ ma
teria ſacre ſcripture.ↄcedẽdũ eſt pᷣm modũ qui dictus
eſt. ¶ Et qð obijcit᷑ ꝙ xpᷣus eſt finis nõ eſt mateꝛia.di⸗
cendũ ꝙ nõ ſequit᷑ quẽadmodũ.n.in virtutibo q̃ ſunt ĩ
fineʒ. vt fides.ſpes.caritas.idem eſt materia ſiue ſub⸗
iectum ⁊ finis.vt fides materiaʒ 2 finem bʒ ſummũ ve⸗
rũ.credens ipſum ſummũ verũ ꝓpter ſummũ veruʒ. ⁊
caritas ſimilit᷑ amat ſummũ bonũ ꝓpter ſummũ bonũ
nõ aũt ſic eſt in virtutibo que ſunt eoꝝ que ſunt ad finẽ
vt ĩ iuſticia ⁊ foꝛtitudine. immo eſt alia materia virtu⸗
tis:alius finis. Ffortitudinis.n. materia ſunt ardua ⁊
difficilima:hᷣ finis eſt ſummũ bonũ.tolerat.n.⸗ aggre⸗
dit᷑ difficilima ꝓpter ſummũ bonũ. Sitr eſt dicẽ de ſci⸗
entia que eſt in finẽ:que eſt in ſacra ſcriptura.qm̃ igez
bʒ ꝓ materia ⁊ fine.vnde nõ ſequit᷑:xpᷣus eſt finis.q̊ ñ
eſt mateꝛia.

Mlembꝛum quartum
Onſequẽt mõ ſacre ſcripture.
Et ẽ primꝰ articulus.an modus ĩ ſacra
ſcriptura ſit artificialis vel ſcialis. Se⸗
cũdus.an ſit certitudinalis. Lerciꝰ.an
ſit vnifoꝛmis vel multiſoꝛmis. Et ſuppoſito ꝙ ſit mul⸗
tiſoꝛmis. Quaꝛtꝰ de młtifoꝛmitate modoꝝ ſacre ſcri⸗
pture.Quitus de ſenſu lr̃ali an fundet᷑ ſup verũ.

Articnlus pꝛunus

D primũ obicit ſic. Oiĩs modus poeticꝰ eſt
inartificialis ſiue ñ ſcĩalis.qꝛ ẽ modꝰ hiſto⸗

=WGS

ricus vel tranſſumptus:que quidez nõ competũt aꝛti.
ſed theologicus modus eſt poeticus biſtoꝛialis vel ꝑa
bolicus. non elſt artificialis.4 Item omiĩs modꝰ ſciẽ
tie eſt diſtinitiuus. diuiſiuus.collectiuꝰ.ſed modus ſa
cre ſcripture nõ eſt hmõi. non eſt ſcientialis.4 Ytez
omĩs modus artis ⁊ ſcientie eſt ꝑ ſermones maifeſios
modus ſacre ſcripture eſt ꝑ ſermones miſticos. ꝙ non
artificialis 2 ſcientialis. Rñſio.dðm ꝙ non eſt mo⸗
dus ſacre ſcripture modus artis yel ſcientie ſm compᷣ
benſioneʒ ratonis humane:ſed per diſpoſitioneʒ ſapi⸗
entie diuine ad infoꝛmatõneʒz anime in his que ꝑtinẽt
ad ſalutem.vnde augꝰ. xiiij. de trinita.on quicqd ſci⸗
ri ab hominibo poteſt in rebus humanis vbi pluꝛimuʒ
curioſitas vel noxie vanitatis eſt huic ſcientie tꝛibuo.
ſed illud tm̃modo quo fides ſalubeꝛrima que ad veraʒ
beatitudinem ducit gignitur.nutritur.roboꝛatur:que
ſcientia eſt in rebus que ad ſalutem ꝑtinent. 4 Ad pri
müũ ergo quod obijcitur reſpondendũ pᷣm beatũ Dyo.
in hierarchia angelica dicenteʒ. valde artificialit the⸗
ologia poeticis ſacris infoꝛmationibo in nõ ſiguratis
inteilectibo vſa eſt noſtruz intellectũ reſpiciens. Etenĩ
non eſt poſſibile aliter nobis lucere diuinũ radiuʒ: niſi
varietate ſacroꝛuʒ velaminũ anagogice circũuelatum
qm̃ non eſt poſſibile animo noſtro ad non naturaleʒz il
lam aſcendere celeſtium hierarchiaʒ contemplatione:
niſi ea que ſᷣm ipſum eſt materiali manuductõe aꝛtat᷑
preterea pulchre in ſacra ſcriptura ꝓcreate ſunt infor
miũ foꝛme:⁊ ſigure carentiũ figuris.preterea decẽtiſſi
mũ eloquijs diuina enigmata occultare ? ĩ inniã mul⸗
tis poneꝛe ſacram abditãq; ſuꝑnum donoꝝ intellectuũ
veritatez.eſt eniʒ non omis ſacer neq; omniũ eloquia
dicunt ſcientiam. Ex quibo verbis b. dyoniſij patet.;
ratio quare ſacra ſcriptura valde artificialiter m mo
dum poeticuʒ traditur: poteſt eſſe neceſſitas intellectꝰ
noſtri qui deficit in comprehenſione diuinoꝝ.Secun⸗
da eſt dignitas veritatis: que debet celari bomimbus
malis.4 Ad ſecundum dicendũ.ꝙ alius eſt modꝰ ſci⸗
