entie qui eſt ſᷣm comprehenſioneʒ veritatis per buma⸗
nam rationeʒ. alius eſt modus ſcientie ſm affectuʒ pi⸗
etatis per diuinam traditioneʒ. OPPrimus modus dit⸗
finitiuus debet eſſe diuiſiuus ⁊ collectiuus.⁊ talis mo
dus debet eſſe in bumanis ſcientijs: quia apprebenſio
veritatis ſᷣm humanam rationeʒ eyplicatur per diuiſi
ones diffinitiones ⁊ ratiocinationes. Secundus mo⸗
dus debet eſſe preceptiuus.exemplificatiuus.exhoꝛta⸗
tiuus.reuelatiuus.oꝛatiuus.⁊ hi modi competunt af⸗
fectui pietatis.⁊ hic modus eſt in ſacra ſcriptura.VIñ
ad Thi.primo dicitur ſcientia ſᷣm pietateʒ. Pretea.
modus preceptiuus eſt in lege a euangelio.exempliſi⸗
catiuus in hiſtoꝛiographis. exhoꝛtatiuus in libris ſa/
lomonis ⁊ epiſtolis.reuelatiuus in prophetis. oꝛati⸗
uus in pſalmis. Mota etiaʒ ꝙ alius modus vebet eſſe
ſcientie que habet infoꝛmare affectum m pietatẽ: aliꝰ
ſcientie que habet infoꝛmare intellectum ſolum ad co⸗
gnoſcendam veritateʒ. Ille qui erit ad infoꝛmationezʒ
affeetus:erit per diſſerentias que dicte ſunt.quia pꝛece
pta.exempla.exhoꝛtationes.reuelationes.oꝛationes.
introducunt pietatis affectiones. Eſt auteʒ pietas cul
tus dei ſicut dicit Auguſti.xij.de trinitate:introducẽs

illud iob. Ecce pietas ipſa eſt ſapientia. Eſt aũt cultꝰ

dei quo nunc deſideramus eum videre.credimuſqʒ ⁊
ſperamus viſuros.deſideramus caritate: credimus fi
:ſperamus ſpe.Fm quas tres virtutes pietatis diſci
plina foꝛmatur.4! Ad tercium dicenduʒ eſt.ꝙ ſicut eſt
proprium humane ſcientie tradi per ſermones mani⸗
feſtos: ita proprium eſt diuine ſapientie vt ſit per ſer⸗/
mones occultos.Eſt eniʒ ſapientia ĩ miſterio ſᷣm ꝙ di
citur prima ad coꝛint.ſecundo.Coquimm ſapientiam

que in miſterio abſcondita eſt. Ratio auteʒ abſconſio

onis eſt triplex.Prima eſt meritum fidei.in hoc enim

„ 6

meretur:quia credit quod non videt.propter hoc apo⸗

calipſis quinto.vidit in dertra ſedentis libꝛũ ſcriptum

ſignatum intus ⁊ foꝛis ſeptem ſigillis. Secunda cauſa
eſt exercitium ſtudij. propter quod dicitur danietł.xij.
Claude ſermones ⁊ ſigna librum vſqʒ ad tempus ſta⸗
tutum.pertranſibunt eniz plurimi ⁊ multiplex erit ſci
entia.Tercia cauſa ẽ dignitas veritatis que debet ab⸗
ſcondi malignis.math.ſeptimo. Molite ſanctum dare

canibus: neq; mittatis margaritas ante poꝛcos.

Articulus ſecũdus

Onſequenter queritur: an modus ſacre ſcri
pture ſit certitudinalis.ſcilicʒ an is modus
ſacre ſcripture ſit certioꝛ ꝙᷓ in alijs ſciẽtijs ·
cum certioꝛ ſit intellectus q; fides: in alijs ſcientijs ẽ
intellectus: in hac ergo ſides. ergo ceꝛtioꝛ eſt modus ĩ
alijs ſcientijs ꝙᷓ in iſta. ¶ Item ceꝛtioꝛ eſt ſcientia que
procedit er principijs ꝑ ſe manifeſtis intellectui: ꝙᷓ il⸗
la que pꝛocedit ex pꝛincipijs occultis intellectui.ſ̊ alie
ſcientie procedunt ex pꝛincipijs per ſe manifeſtis intel
lectui.hec aũt ex occultis intellectui: quia ex pꝛĩcipijs
fidei.ergo modus in alijs ſcientijs eſt certioꝛ. Item
certioꝛ eſt modus in illa ſciẽtia que traditur ex ſeꝛmo⸗
nibus proprijs: ꝙᷓ illa que procedit ex ſermonibꝰ tral⸗
ſumptis.¶l Ilem certioꝛ eſt que per vniuoca ⁊ ſimpli⸗
citer dicta tractatur: qᷓ alia que per equiuoca ⁊ multi⸗
pliciter dicta.quia ex his dubia ſententia geneꝛat᷑. Re
linquitur ergo ꝙ certioꝛ eſt modus in alijs ſcientijs ꝙ;
in theologia. Contra.certioꝛ eſt modus ſciendi per
inſpiꝛationeʒ qᷓ; per humanaʒ ratiocinationeʒ. Stez
certius eſt quod ſcitur teſtimonio ſpiritus ꝙ quod te⸗
ſtimonio creaturarum. 4! Item ceꝛtius quod ꝑ moduʒ
guſtus qᷓ; per modum viſus.cuʒ eꝛgo modus ſacre ſcri
pture ſit modus ſciendi per inſpiratõneʒ ꝑ teſtimoniũ
ſpiritus: modus ſciendi ꝑ modũ guſtus.in alijs vo ſci
endi ꝑ ratiocinatõneʒ ꝑ teſtimoniũ creature ꝑ moduʒ
viſus.maniteſtũ eſt ꝙ certioꝛ eſt modus ſciendi in theo
logia qᷓ ĩ alus ſciẽtiis. Rñſio.eſt ceꝛtitudo ſpeculati⸗
onis:⁊ ẽ certitudo exꝑiẽtie.pᷣterea ẽ certitudo m intel⸗
lectũ:⁊ ẽ certitudo ſᷣm aſfectũ. Itẽ eſt certitudo quo ad
aĩm ſpũaleʒ:⁊ eſt certitudo quo ad aĩm aialeʒ . Dico S
ꝙ modus theologicus eſt certioꝛ certitudine exgientie
certitudine quo ad affectũ ꝗẽ ꝑ moduʒ guſius.n pᷣs.
Mdulcia faucibo meis eloꝗa tua ⁊c.qꝙᷓuis nõ certioꝛ q̊
ad ſpeculatõʒz intellectus que eſt ꝑ modũ viſus. Itẽ ceꝛ
tioꝛ ẽ homĩ ſpũali qꝙᷓuis incertioꝛ aĩali.j.cor int᷑.qaĩa⸗
lis homo non ꝑcipit ea que ſpiꝛitus dei ſunt: ſpũalis

aũt omĩa diiudicat.¶ Zld primũ ᷓ quod obijcit᷑ iaʒ pʒ

ſolutio.ꝙ fides eſi certioꝛ intellectu aliarũ ſcientiaruʒ
certitudine affectionis: non certitudine ſpeculatõnis.
4 Ad ſecundũ dõm.ꝙ ſunt principia veritatis vt veri
tatis.⁊ ſunt prĩcipia veritatis vt bonitatis. Dico q̊ ꝙ
alie ſciẽtie ꝓcedũt ex pricipijs veritatis vt veritatis ⁊
ꝑ ſe notis.hec aũt ſciẽtia ꝓcedit ex prĩcipijs veritatis
vt bonitatis 2 ꝑ ſe notis vt bonitatis q;nis ocultis vt
veritatis. vñ hec ſcia magis eſt ᷣtutis ꝙᷓ artis:⁊ ſapĩa
magis q; ſcia.magis.n.ↄſiſtit ĩ ᷣtute ⁊ emficacia qᷓ ĩ ↄtẽ
platõne ⁊ noticia.j.coꝝ.ij.ſᷣmo nr̃ nõ ĩ ꝑſuaſiõibo hũa
ne ſapie pᷣbis:h̊ in oñſione ſpũs ⁊ ᷣtutis.4¶ Ad terciũ
dðm.qꝙ ẽ certitudo homi aĩali ꝗ nõ hʒ noticiã niſi exꝑi
mẽto ſenſibiliuʒ.⁊ ẽ certitudo homĩ ſpũali ꝗ hbʒ ſpm̃ ad
ↄtẽplatõʒ diuinoꝝ.aĩali &̊ bomĩ ñ eſt certꝰ modꝰ ꝑ mi
ſticas locutões quis ſit ceꝛtiꝰ homi ſpũali.j.coꝝ.ij.qð
oculus ñ vidit nec auris audiuit nec in coꝛ hoĩs aſcen⸗
dit:nobis reuelauit ꝑ ſpm̃.ſpũs.n.omia ſcrutat᷑. ꝛe⸗
terea ꝓpriũ ẽ ſicut dictũ ẽ hmõi ſcie tradi in miſteꝛio.⁊

iõ ĩ pᷣm onibo occultis.Pretea cũ modꝰ ᷣmonũ occul⸗

toꝝ vł miſticoꝝ ſit ?m ꝓpꝛietatẽ ſciĩe.certioꝛ erit ille mo
dus aie diſponẽte ad illa:que.ſ.eſt ſpũalis non anima
lis.⸗l! Ad vltimuʒ dicendum.ꝙ alius eſt modus certi⸗

4

todi
ſcien
fmni
ſeme
tio⸗⸗
mol
tn
n
diſ⸗

— —

h⸗
di

tel
cre
tuo
lon

tte

— — — —2 —

— —᷑U —.

apo⸗
ptum
cauſa
Axi.
drit ſci
bet ab⸗
n dare
.

creſeri
noins
cletns.
entis
nodusi
tis que
nr qil⸗
alie
iz intel
nicipijs
Ien
ſeꝛmo⸗
bo traſ⸗
ſinpli⸗
mult⸗
at. Ke⸗
ntiſs i
nh per
Feeʒ
nocte⸗
modoz
cre ſcri
monii
50 ſel
noduz
n theo
tulati⸗
intel⸗
no ad
cog
entie
1ps.
nor⸗
te ce
aian
ſalis
iazß
tiaruz
onis.
1t reri
vgᷣ
1tis7
tatis
8 yt

Nueſtio

tudinalis in ſcientia tradita ſᷣm ſpiritũ humanũ: ⁊ in

ſcientia tradita ᷣm ſpirituʒ diuinũ.illa.n.eſt coaꝛtata
ym intellectum vnũ ꝑ modũ ſpũs humani:qui ſimul ⁊
ſemel non intelligit niſi vnum. in iſta po nõ eſt coaꝛta⸗
tio.quia ſpũs diuinus ſᷣm queʒ tradita eſt:eſt vnicus
multiplex. ſicut dicit᷑ ſap.vij.⁊ ideo bic modus ẽ ĩ ſcri⸗
ptura ſacra vt ſit vnicus ſenſus litteꝛe: multiplex vᷣo ĩ
miſterio. ⁊ hoc non detrabit certitudini in aĩa que eſt
diſpoſita ad illam:que ſcilʒ ſpũalis eſt. vt dictũ eſt.

Articulus tercins

Onſequent᷑ querit᷑ an modus ſacre ſcriptu
re ſit vnifoꝛmis vel multifoꝛmis. O autez
ſit młtifoꝛmis.arguit᷑ ad heb.j.AOultipha
rie multiſq; modis olim loquens deus patribo ĩ pro⸗
phetis. ex quo relinꝗtur ꝙ non eſt vnifoꝛmis modus ĩ
ve.teſta. Item ad ephe.iij. Mihi oĩm ſanctoꝝ minimo
data eſt gratia in gentibo euangeliʒare inueſtigabiles
diuitias gratie xpᷣi.⁊ ſequit᷑. vt innoteſcat poteſtatibꝰ
⁊ principibns per eccleſiam multifoꝛmis ſapiẽtia dei.
ex quo relinquit᷑ ꝙ non eſt vnifoꝛmis modus in veteri
teſtamento.4 Item quadruplex ſenſus eſt ĩ verbis ſa⸗
cre ſcripture.ſicut dicit Meda ſuꝑ prĩcipiũ geñ.Qua⸗
tuoꝛ ſũt ſenſus ſacre ſcripture. Hiſtoꝛia que res geſtas
loquit᷑. Allegoꝛia ĩ quo aliud ex alio intelligit᷑. Tro⸗
pologia.i.moꝛalis locutio in qua de moꝛibo oꝛdinãdis
tractat᷑. Anagogia ꝑ quã de ſummis ⁊ celeſtibo tracta
turi ad ſuꝑioꝛa ducimur.verbigr̃a.hierłm vſᷣm hiſtoꝛi
am eſt ciuitas.allegoꝛice ſignificat ecciĩaʒ. ſm tropolo
giam.i.moꝛaliter aiam cuiuſlibet fidelis.ſᷣm anagogi
am celeſtiũ oĩm vitam: qui reuelata facie trũ vidẽt.ij.
coꝛint.ijj.igit᷑ ſenſus intelligẽtie ſacre ſcripture ẽ młti⸗
foꝛmis.¶! SItem in lege eſt modus pᷣceptiuus.in hiſto⸗
ricis modus hiſtoꝛicꝰ exẽplificatiuꝰ.ĩ libꝛis Salomo
nis modus exhoꝛtatiuꝰ.in pſalmis modus oꝛatiuꝰ. in
ꝓhetis modus reuelatiuꝰ.relinquit᷑ igit᷑ nõ eẽ modũ
vnifoꝛmẽ in libris ve.teſta.¶ Item in euangelio ẽ mo
dus biſtoꝛicus quo ad narratõʒz vite xp̃i ⁊ actionẽ. mã
datoꝛius ⁊ ↄſultoꝛius in doctrina chriſti. In epiſtolis
pauli ⁊ canonicis eſt modus ↄmonitoꝛius. in actibus
modus hiſtoꝛicꝰ.in apoc̃. modus reuelatiuꝰ.ᷓ ñ ẽ vni⸗
foꝛmis modus in no.teſta.¶¶ Item dyoniſiꝰ in hierar⸗
chia angelica.duplex eſt ſancte manifeſtatõis modus.
vnus quideʒ ſicut ↄueniens ꝑ ſimiles ꝓcedẽs imagies
alter dᷣo ꝑ diſſimiles ſoꝛmatões oĩno incõueniẽs 2 in⸗
xæcoꝝ foꝛmatus. ꝑ ſimiles imagines:vt cum eloquia
dñi rationeʒ ⁊ intellectũ ⁊ eſſentiã laudãt diuinazʒ:ra⸗
tionalitatem ⁊ ſapiam? vere exiſtentẽ ſubſiſtentiã de⸗
clarantes.ꝓ diſſimiles:vt cum inuiſibilẽ 2 infinitam 2
incom p̃ᷣhenſibileʒ vocant.ex quibo non quod eſt: S qð
non eſt ſignat᷑.relinquit᷑ ̊ ꝙ nõ eſt vnifoꝛmis modus
manifeſtatõnis ſacre ſcripture. Contra. Roma. xv.
HNuecũq; ſcripta ſunt ad noſtrã doctrinã ſcripta ſunt.
ſi igit᷑ ad doctrinã noſtrã:magis eſt modus vnifoꝛmis
ꝙᷓ multifoꝛmis. quia in multifoꝛmi confundit᷑ intelle⸗
ctus.relinquit᷑ &ꝙ modus doctrine ſacre debet eẽ vni
foꝛmis. Item intellectus nr magis inſtruit᷑ ꝑ pauci⸗
oꝛa ꝙᷓ; ꝑ multa:quia in paucioꝛibo via maioꝛ. debʒ igi
eſſe vnifoꝛmis.. Item planioꝛ eſt modus ⁊ facilioꝛ gẽ
vnifoꝛmis ꝙᷓ qui eſt multifoꝛmis.ſed modus ſcripture
xbz eſſe ꝑ planioꝛa ? manifeſtioꝛa.vnde dicit᷑ abakuc
ij. ſcribe viſum ⁊ explana eũ vt ꝑcurrat qui legeꝛit eũ.
relinquit᷑ &̊ꝙ debz eẽ vnifoꝛmis. Rñſio.ddᷣm ꝙ mo
dus ſacre ſcripture multifoꝛmis debet eſſe. h triplici
rõne. Prima eſt ratio efficiẽtis.i.ſpiſſancti qui eſt ſiẽ
dicit᷑ ſapie. vij.ſpũs intelligentie multiplex: vnic⸗ pre⸗
terea vt in ſcientia ſacra modus efficiẽtis appaꝛeat: de⸗
bet eſſe multiplex ſeu multifoꝛmis. Secũda eſt rõ ma⸗
terie que eſt multifoꝛmis ſapia dei.pꝛeterea vt materie

modus rñdeat debet eſſe vt multifoꝛmis. Teꝛcia ẽ rõ

Prima

finis que eſt inſtructio in his que ꝑtinẽt ad ſalutẽ. cuzʒz
Sſint multifoꝛmes ſlatus hoĩm.in lege. poſt legez. tem
poꝛe ꝓphetie.temꝑe gratie.⁊ etiã in his ſtatus multi⸗
foꝛmis hoĩm. quia alij bebetes in his que ad fideʒz.alij
difficiles in his que ad bonos moꝛes 2 dꝛñtibo modis
alij in ꝓſperis:alij in aduerſis vitam agunt. alij in bo
nis.alij in pctis.relinquit᷑ ꝙ inſtructio ſacre ſcriptuꝛe

que eſt oꝛdinata ad homiĩs ſaluteʒ: debet habẽ moduʒ

multifoꝛmez vt modus rñdeat fini.¶ Ad illud ꝗ̊ quod
obijcit.ꝙ modus multifoꝛmis confundit intellectum.
Dicendũ ꝙ non eſt verum:immo inſtruit intellectũ.cũ
enim ſit intellectus hebes.acutus.mediocris. aliter 2

in alio debet fieri demonſtratio veri tatis.hebeti.acu⸗

to.mediocri.vt quod nõ capit intellectus hebes in vna

foꝛma: capiat in alia. Preterea aliter inſtruendi ſunt

paruuli ſimplices:aliter adulti ꝑfecti. ſicut diẽ aptus

pᷣma ad coꝛint᷑.iij.tanq; ꝑuulis in xpᷣo lac dedi vobis ñ

eſcam.nondũ.n.poteratis nec adhuc poteſtis. ꝓpter H
neceſſariꝰ eſt modus multifoꝛmis.4l Ad aliud vo qð
obijcit᷑ eo.deʒ modo ſoluendũ eſt ꝑ inteꝛemptõʒ.ꝙ intel
lectus magis inſtruit᷑ ꝑ paucioꝛa niſi referret᷑ ad ſtatũ
vnius ſingularis ꝑſone. pᷣ referendo ad intellectꝰ diffe
rentiaʒ ſᷣm diuerſitateʒ hoĩm ⁊z ſtatus: nõ eſt verum.

Silr eſt dõm ad aliud quo obijciebat᷑.ꝙ planioꝛ ⁊ fa

cilioꝛ eſt vnifoꝛmis qᷓ; multifoꝛmis.Dicendũ ꝙ non eſt

verũ:niſi multifoꝛmis modus ponit᷑ in manifeſtatõne

vnius rei.ſ̊ tũ ſᷣm foꝛmas drũtes.

Articulus quaꝛtus

Onſequẽter querit᷑ de multifoꝛmitate.⁊ p⸗

mo de multifoꝛmitate que eſt in intellectibo

ſacre ſcriptuꝛe.Et videt᷑ ex pᷣdicta auẽte be⸗
de. ꝓ multifoꝛmitas intellectuũ ſacre ſcripture ẽ ĩ q̃tu
oꝛ.in hiſtoꝛia.allegoꝛia.tropologia.anagogia.⸗ Sed
ↄtra hoc obijcit᷑.qꝛ hugo de ſancto victo.ponit tm tres
hiſtoꝛiã. allegoꝛia. tropologiã. vnde dicit in tercõ ſent.

Hiſtoꝛia eſt reꝑ geſtaꝝ narratio: que in prima littere

ſignificatõe ↄtinet᷑. Allegoꝛia eſt cũ ꝑ id quod factũ dr
aliud factũ ſiue in pᷣterito ſiue in futuro ſigtur. Tro⸗
pologia eſt cũ ꝑ id quod factũ dicit᷑ aliqd facienduʒ ſi⸗
gnatuꝛ.ꝑ hoc enĩ videt᷑ ſuꝑflua bede aſſignatio qᷓtũ ad
anagogiã. 4 Itez ĩ ſacra ſeriptura ſunt ꝓuerbia ⁊ pa
rabole ꝙᷓtum ad litterã ſcripture.⁊ ↄſtat modus ꝑa⸗
bolicus nõ ẽ hiſtoꝛicus nec allegoꝛicus nec tropologi⸗
cus nec anagogicus. plures ſunt intellectus qᷓ iſſi q̃
tuoꝛ.diminuta eſt aſſignatio p̃dicta. Iteʒ augꝰ. in
li.de vtilitate credẽdi.Omiĩs ſcriptura que vetus teſta
mentũ dicit᷑:quadriphaꝛia dicit᷑.vel ſᷣm hiſtoꝛiã cũ do⸗
cet᷑ quod ſcriptum eſt.vel ſᷣm ethimologiaʒ cum docet᷑
de qua cauſa ſcriptum eſt.vel ſm anagogiam cum doce
tur conuenientia inter duo teſtamenta.vel ſᷣm allego⸗
ricam cum docetur ad litteraʒ non eſſe accipienda:ſed
ſpiritualiter intelligenda.Ex his ̊ relinqui᷑. ꝙ ẽ vnꝰ
ſenſus miſticus triplerx ⁊ litteralis. In ſupradicta vo
aſſignatõne Hede vnꝰ litteralis ⁊ tres miſtici.,. So
lutio.reſpondeo ꝙ cum veritas prima trina ſit ⁊ vna:
modus ſcientie veritatis pꝛime eſt trinus in vno.vnus
litteralis:tripler ſpiritualis. Anagogicus qui eſt ſur⸗
ſum ducens in primum principium. Allegoꝛicus qui
eſt enunciatiuus archanoꝛum pꝛime veritatis. Lropo
logicus vel moꝛalis qui eſt oꝛdinatiuus ad ſummã bo
nitatem. VUnde anagogicus ad patrem.allegoꝛicus ad
filium.moꝛalis refertur ad ſpiritumſanctum. Accipit᷑
numerus intellectuum hoc modo.quia aut eſt littera⸗
lis exterioꝛ: aut ſpiritualis interioꝛ.primo modo non
mutatur.ſecũdo modo ſpiritualis variatur. quia aut
refertur ad moꝛes: aut ad fidem.⁊ ſi ad fidem: aut ad
fidem diuinitatis: aut ad fidem bumanitatis.pꝛimo
modo moꝛalis.ſecundo modo anagogicus.tercio alle⸗
goꝛicus. Alio modo poſſunt accipi vt dicamus q in⸗

*

M

tellectus ſenſus ſacre ſcripture aut eſt de cauſa aut de
effectu. De cauſa que ẽ eterna teus eſt anagogicus in⸗
tellectus.De effectu dupliciter poteſt eſſe.aut de facto
aut de faciendo. Si de faciendo ſic eſt moꝛalis intelle⸗
ctus ſiue tropologicus.Si de facto:hoc eſt dupliciteꝛ.
aut enim intelligitur in prima facie litteꝛe: hoc eſt per
ſignationeʒ verbi.⁊ ſic eſt litteralis ſiue biſioꝛicus.hi⸗
ſtoꝛia enim eſt rerum geſtarum naꝛratio:que in prima
facie littere continent᷑ ſicut dicit DHugo. Aut intelligit
per ſignationeʒ facti:⁊ ſic eſt allegoꝛicus ᷣm ꝙ dic bu
go.ꝙ allegoꝛia eſt cum peꝛ id quod factum dicitur: ali
quod aliud factum ſiue in preſenti ſiue in preterito ſi⸗
ue in futuro ſignificatur.i ota ergo ꝙ hugo de ſancto
victoꝛe qui poſuit materiam diuinarum ſcripturarum
opera reſtauratõnis: poſuit tm̃ tres intellectus diui⸗
narum ſcripturarum.qui quidem fundantur in opeꝛe.
ſcilʒ hiſtoꝛicum.anagogicum.⁊ tropologicum. Heda
vo qui intellexrit materiam diuinarum ſcripturarum:
non ſoluʒ opus reꝑationis immo cauſaʒ addidit ana⸗
gogicum.qui quideʒz intellectus reſpicit cauſam: ſicut
alij tres effectum. ¶ Ad id vᷣo quod opponitur de para
bolico intellectu. Dicendum ꝙ reducitur ad hiſtoꝛicũ
dupliciter.ſᷣm rem.⁊ ſm rei ſimilitudineʒ. Scom rem
ſicut in rebus geſtis.ſᷣm ſimilitudineʒ ſicut in paꝛabo⸗
Rs. Parabola enim eſt ſimilitudo rerum: cum per re⸗
rum differentem ſimilitudinem ad id quod per ipſum
intelligitur peruenitur. Unde de paꝛabolicis euange⸗
lijs dicit Auguſtinus.ꝙ ſic accipienda ſunt:nõ vt eẽnt
ſed vt eſſe poſſent.¶ Ad tercium quod obijcitur eſt re⸗
ſponſio. ꝙ Auguſtinus diſtinguit intellectus in libro
de vtilitate credendi.non ſᷣm diuerſitatem que eſt ĩ ra⸗
tione intelligeutie ſiue eius quod intelligitur: ſed ſᷣm
diffeꝛentiam que eſt in modo intelligendi.vnde tres p⸗
mi ſenſus intelliguntur ⁊ comprehenduntur ſub ſen⸗
ſu litterali.illi enim tres ſenſus conueniũt in mateꝛia
dicendi cum litterali.quartus vᷣo ſenſus compᷣpendit
tres ſpũales.⁊ ideo non eſt ↄtrarietas.

Articulus quintus

Vleritur iterum de ſenſu litterali:an funde⸗
tur ſupra verum. Qam videtur aliquando
fundari ſupra mendacium.Juð.ix. Jerunt
ligna ſiluarum vt vngerent ſibi regem. ſed iſtud vide⸗
tur extraneum a ſcientia veritatis. Job.xiij. Non indi

get deus noſtro mendacio. ¶ Reſponſio.ꝙ veritas eſt

in ſermone dupliciter: q́;ẽtum ad illud quod dicitur: 2
q́;tum ad illud per quod dicitur.quia ſunt ad deſigna
tionem alicuius facti vel rei pᷣm veritatem.⁊ iſto modo
aſſumuntur non qtum ad ſignificationeʒ primazʒ: ſed
q̃tum ad ſignificationeʒ ſecũdam. VUnde notanduʒ.q
in hiſtoꝛicis eſt veritas q;tum ad ſignificationẽ vocuzʒ.
in parabolicis q;tum ad ſigniſicationem rerũ. Itez
queritur de ſpirituali ſiue miſtico qui maxime vtitur
ſimilitudinibus reꝛum coꝛpoꝛalium ⁊ paſſibilium.nã
cum conuenientibus ſimilitudines ſint magis ad de⸗

monſtrationeʒ diuinoꝛum q; diſconuenientes: miſticꝰ

intellectus deberet habere conuenientioꝛes ſimilitudi
nes.ergo cum ſpiritualium ſimilitudines ſint conue⸗
nientioꝛes diuinis q; ſimilitudines coꝛpoꝛalium:nõ de
berent aſſumi ſimilitudines ĩ miſtico intellectu niſi ſpi
rituales. ¶q Item inconueniens eſt foꝛmationes tur⸗
pes pulchritudini ſumme coaptare. ſed foꝛmationes
tuꝛpes ſunt foꝛmationes que ſunt ex rebus mateꝛialibo
obtuſis⁊ inoꝛdinatis.ſicut ira furor ⁊ concupiſcentia
ergo per huiuſmodi ñ debet fieri demonſtratio de deo.
Inconuenienter igitur hic agitur in miſticis intelle⸗
ctibus ſcripturarum qui nominant deum ignem. lapi
dem angularem. beſtiam: vt leoneʒ. vermem ⁊ huiuſ⸗
modi.⁊ fureſcentem ⁊ iraſcentem 2 concupiſcentem.
Contra.DOyoni.negatõnes in diuinis vere ſunt af⸗

firmationes incompacte.quia ex his affirmationibus
non oſtenditur quid eſt deus:ſed magis quid non eſt.
ſi igitur diſſimiles foꝛnationes magis ſunt ad negati⸗
onem ꝙᷓ ad affirmationem.ergo magis competit oſten
ſioni diuinoꝛum oſtenſio per diſſimiles foꝛmatõnes q;
per ſimiles.¶ Item per precioſioꝛes foꝛmatõnes ſedu
citur intellectus ſimplicium: credens becipſa diuina
ſiue celeſtes eſſentias eſſe huiuſmodi res vnde ſumun⸗
tur ſimilitudines precioſe.ſed per diſſimiles ſoꝛmati⸗
ones reducitur intellectus. ergo conuenientioꝛes ſunt
diſſimiles foꝛmationes miſticis intellectibus q; ſimi⸗
les. Vnde beatus Dyoniſius. per precioſioꝛes foꝛma
tiones contingit ſeduci antifoꝛmes quaſdam eſtiman⸗
tes eſſe celeſtes eſſentias.⁊ quoſdam viros fulgureos
⁊ quibuſcunq; alijs foꝛmis quibus theologia celeſtes
foꝛmauit intellectus.q; quidem ne pateꝛentur quini⸗
hil viſibilibus bonis altius intelligunt ſanctoꝛuʒ the⸗
ologoꝛum ſapientia ad indecoꝛum deſcendit.non con⸗

cedens materiale noſtrum: hoc eſt intellectum in tur⸗

pibus imaginibus remanens quieſcere. 4¶ Item dicit
beatus Oyoniſius.nihil eoꝛum que ſunt: eſt vniueꝛſa⸗
liter boni priuatione priuatum.ſiquidem vt eloquio⸗
ruzʒ veritas ait:omnia valde bona.geneſis primo.Eſt
ergo ex omnibus intelligere bonas ſpeculatõnes ⁊ in⸗
uiſibilibus ⁊ immaterialibus rebus ex materialibus

foꝛmare diſſimiles ſunilitudines. Quod conceden⸗

dum eſt. ⁊ dicendum ſᷣm beatum Dyoniſium. Quoni
am manifeſlatio diuinoꝛum fit duobus modis. Per ſi
milia:ſicut cum laudatur ex diſpoſitionibus ſpiritua
lis creatuꝛe que eſt ad eius ſimilitudineʒ.vt ratio ⁊ ĩ⸗

tellectus z ſapientia. Et per diſſimilia: ſicut cum lau⸗

datur per diſpoſitõnes rei coꝛpoꝛalis que contingit tꝛi
pliciter. Aliquando enim laudatur ex ſupremis:ſicut
cum dicitur.ſol iuſticie.ſtella matutina. Aliquãdo ex
medijs:vt cum dicimus ipſum ignem reſplendentem.
Aliquando ex nouiſſimis:vt cum dicimus ipſum lapi
dem angularem:⁊ beſtiam aut etiam vermem. ⁊? ratõ
conuenientie aſſignatur a beato Syoniſio multiplex.
Prima eſt:quia ſunt magis ad negationeʒ qꝙᷓ ad affir
mationeʒ.⁊ ideo verioꝛa:quia negatões verioꝛes ſunt
in diuinis.Secũda eſt:quia per iſta magis reducitur
intellectus noſter. vnde cum intellectus noſter ad de⸗
um cognoſcendum iſta accipit: nullo modo quieſcit in
illis vt credat deum eſſe huiuſmodi. ſicut accideret ex
locutione que eſſet per ſimilia in diſpoſitionibus ſpiꝛi
tualium. Tercia eſt:quia ex omnibus eſt bonas ſpecu
lationes elicere:⁊ conuenientes foꝛmare celeſtibus foꝛ
mas ex vilibus materie partibus.quoniaʒ ex vere bo
no ſubſiſtẽtia imagines intellectualis pulchritudinis
habẽt. Quaꝛta: vt celentur diuina immundis ⁊ malis
Vnde DSyoniſius.ſicut omẽs prophete diſſimileʒ ſan
ctam ſignationeʒ honoꝛant:vt neq; diuina ab immun⸗
dis accipi poſſint ⁊c. Quinta ratio: quia per iſta no⸗
ſter manuducitur intellectus.vnde Pyoniſius. Pul⸗
chre procreate ſunt infoꝛmiuʒ foꝛme: propter noſtraʒ
anagogiam non valenteʒ immediate inuiſibiles exten
di contemplationes. Et per hoc patet ſolutio ad obie⸗
cta. In hunc ergo modum teꝛminatur hec queſtio:que
eſt ſicut exoꝛdium ſequentis inquiſitionis. Ex predi⸗
ctis manifeſtum eſt. ꝙ doctrina theologie eſt de ſubſtã
tia dei efficiente per chriſtum opus humane reparati⸗
onis.ideo partes prime inquiſitionis theologice ſunt
circa excellentiam diuine ſublimitatis.conſequentes
ðvᷣo erunt de chriſio ⁊ pertinentibus ad opus reparati⸗

tert
fer

ſ
ſa

non eſt.
4 negat⸗
etitoſten
Atones i
dnes ſeqiu
ſa dining
de lumun⸗
foꝛnat⸗
ioꝛes ſunt
9ſimi⸗
es foꝛma
n eſtiman⸗
fulgureos
la celeſteg
tur quini⸗
ctoꝛnz tbe⸗
enon con,
um intur,
lem dicit
lvniuen-
1t eloqnio .
primo. Eſl
önes in⸗
terialibus
tonceden⸗
n. Quoni
sſpiritna
tratiorj,
tcumlon⸗
ntingtni
emmistſnt
iquäcoe
ndenten.
ſinn lopi
n. 2 rato
ultipler.
ad affir
ꝛes ſunt
qucitur
rad æ⸗
elcit in
leret ex
is ſpui
ſpecu
bus ſoꝛ
pere bo
tudinis
Ymalis
ilez ſan
mmmun⸗
ſtano⸗
Pul⸗
oſtraz
exten
ſobie⸗
:que
redi⸗
ubſt
mati⸗
ſunt
entes
roc

Nueſtio
Nueſtio ſecunda de co⸗/

gnitione dei qua cognoſcitur in ſe.

Olens autẽ ſe ma

nifeſtare humanis coꝛdibus ſuꝑeſſen⸗
tialis ſubſtantia deus: in latõne legis
precipit moyſi Exodi.xx. Conteſtaꝛe
populuʒ: ne foꝛte velint tranſcendere
terminos ad videnduzʒ deum. ponens limites humane
rationi in inquiſitione diuinoꝛuʒ. ⁊ maxime in ꝑſcru⸗
tatione abditiſſime 2 ſacratiſſime diuine vnitatis ⁊ tꝛi
nitatis.hinc eſt quod etiaʒ ꝑ ſapienteʒ dictum eſt. ¶e
tranſgrediaris terminos quos poſuerunt patres tui.

ermini auteʒ iſti ſunt ſententie dinini eloquij. ꝓpter

quod beatus Dyoniſi.in libro de diuinis nominibus
dicit vniuerſaliter non audere aliud cogitare vel dice⸗
re de ſuꝑercellentiſſima diuinitate: preter boc quod in
diuinis ſcripturis inuenitur expreſſum. Huius rei
gratia pꝛeponamus queſtioneʒ e cognitione dei que
poteſt haberi ab homine in hac vita: dt manifeſti ſint
termini inquiſitõnis circa eſſentiam beatiſſime trini⸗
tatis. Queritur itaq; de cognitione dei in via ex paꝛte
cognoſcibilis:ex parte cognoſcentis:ex parte medij co
gnoſcendi. —
₰
Membrum primũ
Rimo queritur er parte cognoſcibilis ꝑ
ſex articulos.Pꝛimus: an deus ſit ↄgno
ſcibilis.Secũdus:an ſit cognoſcibilis ĩ
ſua immenſitate.Teꝛcius:an ſit cogno⸗
ſeibilis in ſua trinitate Quaꝛtus:an cognoſcibilis ſit
facie ad facieʒ. Quintus: an ſit cognoſcibilis ĩ ſua ſi pe
cie.Sextus:an ſit cognoſcibilis in ſua preſentia pᷣm
preſens.

Neticulus primus

Veritur igit᷑ primo. vtrum deus ſit cogno⸗
ſcibilis anime hbumane.Ad qnod ſic Augu
ſtinus in libro de videndo deo. Impaſſibi
lis eſt natura deus: nõ tm̃ pater ſed ⁊ ipſa trinitas deꝰ
vnus.ſed hoc eſt ei eſſe viſibilem quod cognoſcibilem.
nam ſicut dicitur in eodeʒ libꝛo.hoc diſtat inteꝛ videꝛe
⁊ credere.quia pꝛeſentia videntur:credũtur abſentia.
Vr eſentia autẽ hoc loco intelligimus que preſto ſunt
ſenſibus ſiue animi ſiue coꝛpoꝛis.ſicut hanc luceʒz cor
poꝛis ſenſu video ⁊ malam voluntateʒ: quia pꝛeſto eſt
animi mei ſenſibus: quia intus mihi preſens eſt. om̃e
autem cognoſcibile eſt viſibile ſenſibus anime vel cor/
poꝛis. cum ergo deus ſit inuiſibilis: ergo incognoſcibi
lis.¶. Item auguſti. in eodeʒ.deuʒ nemo vidit vnq nec
videri poterit qui lucem habitat inacceſſibilem: ⁊ na
tura inuiſibilis ſicut ⁊ incoꝛruptibilis.⁊ ſicut nũc in⸗
coꝛruptibilis nec poſtea coꝛruptibilis. ita nõ ſolũ nũc
ſed ⁊ ſemꝑ inuiſibilis.¶¶ Iem YJohan. dama.infinitꝰ
eſt deus ⁊ incomprehenſibilis.ſed omne quod cogno⸗
ſcitur animo comprehenditur intellectu. deus igit᷑ nõ
erit cognoſcibilis.¶¶ Item omĩs cognitio infiniti inqᷓ;
tum huiuſmodi eſt infinita.quia ſi eſſet finita:nõ trãſ⸗
iret ſuper infinitum. cum ergo ſubſtantia diuina ſitĩ⸗
finita: non cognoſcet᷑ niſi cognitõne infinita. ſed ogni
tio infinita non poteſt eſſe a potentia finita:quia actio
infinita non egredit᷑ a potentia finita. cum gͤomĩg po⸗
tentia ratõnalis ſit finita: nõ egredit᷑ ab ipſa actõ que
ſit cognitio ſubſtantie dei in finite.⸗¶] Iteʒ inferiꝰ opti⸗
mo noſtro nõ eſt natũ cognoſcere optimũ noſtruz.liue
optimũ noſtrũ non eſt cognoſcibile ab infeꝛioꝛi noſtro
vt mens vel ratio nõ eſt ↄgnoſcibilis imagine vel ſenſu
nec melius ⁊ excellẽtius optimo noſtro incõꝑabilit᷑

erit ↄgnoſcibile ab optimo noſtro. nec ꝰa mẽte nẽa

Becũda

quod eſt optimũ in nobis. Contr augẽ. in pᷣmo ſo⸗
liloq uiox. intelligibilis eſt deꝰ. intelligibilia ſunt ſciẽ⸗
tiaꝝ ſpectamĩa:h differũt plurimũ.naʒ teꝛra viſibilis
eſt 2 lux: H ter ra niſi luce illuſtrata videri nõ põt. Si⸗
milit diſciplinaꝝ ſpectamĩa videri nõ pñt niſi aliquo
velut ſole ſuo illuſtrent᷑. videlʒ deo. ¶¶ Itẽ ro.j.qð notũ
eſt dei manifeſiũ ẽ in illis.Glo.i.ↄgnoſcibile ductu rõ
nis.· q. d. in ſe hñt vnde pñt ognoſcere qðᷣ ẽognoſcibile
x do. 7 ibidem. Inuilibilia dei ꝑ ea que facta ſunt a
creatuꝛa mũdi intellecta ↄſpiciũt ſempiteꝛna q;; viꝛtus
eius ⁊ diuinitas. Et ſap.xiij. a magnitudine ſpei ⁊ cre⸗
ature ↄgnoſcibilit poterat creatoꝛ eoꝝ videri.q IJtem
ſic virtutis affectiue rõnalis eſt ad amandũ bonuz: ſie
virtutis cognitiue rõnalis ad ognoſcẽdũ verum. Si ꝗᷣ
ſummũ bonũ ẽ appetibile ab affectiua rõnali.g̊ ⁊ ſum⸗
mu ver ↄgnoſcibile a cognitiua rõnali. Rñndeo pᷣm
b. aug.ad paulinã de videndo deo dicẽteʒ. ſi q̃ris vtrũ
poſſit eus videri:rñdeo põt.ſi qris vnde h̊ ſciam:rñ⸗
deo ꝙ in veraciſſima ſcriptura legit᷑.beati mũdo coꝛde
qm ipſi deũ videbũt.¶ Ad primũ Sobiectũ doðᷣm ᷣm
verbũ b.aug.ſi qris quo dictus ſit inuiſibilis deꝰ ſi vi
deri põt: Rndeo inuiſibilẽ eſſe natura:videri tñ cum
vult ⁊ ſicut vult. Ex quo pʒ diſtinctio ꝙ; deꝰ eſi inuiſi⸗
ilis natura: viſibilis vᷣo volũtate. Scom hoc 8 diſti⸗
guẽdu. ꝙ eſt viſibile ncciĩtate: ⁊ ẽ viſibile volũtate. viſi
bilia nccĩtate ſunt coꝛꝑalia ⁊ ſenſibilia.xviſibilia ᷣo vo
lũtate ſunt ſpũalia: quẽadmodũ angeli 2 de. 2 B ẽ qð
dicit aug.in eodẽ li.ſumẽs auẽteʒ amb. ſi uꝑ illõ.j.luẽ
apparuit angelꝰ æc. ¶õ ſiłr ſenſibilia vident᷑⁊ is cuiꝰ
nature ẽ nõ videri:volũtate videri.nã ſi nõ vult ñ vide
tur: ſi vult videt᷑. apparuit.n. de abrahe qꝛ voluit:alijs
quia noluit nõ appaꝛuit.4 AUd ſcdᷣm quod dicit. ꝙ ẽ na
tura inuiſibilis ſcut incoꝛruptibilis.Dicẽdũ ſᷣm bẽm
aug. c vidẽ. deo. coꝛꝑa ↄſuetudine loqndi viſibilia no
minãt᷑. ꝓpterea deꝰ inuiſibilis dicit᷑ ne coꝛpꝰ eẽ credat᷑
nõ qꝛ muda coꝛda ſue ſube ↄtẽplatõne fraudauit. ⁊ hec
ſumma merces deũ diligẽtibo ꝓmittit᷑ dicẽte ipᷣo dño.
q diligit me diliget᷑ a patre meo ⁊ ego diligã eũ ⁊ ma
nifeſtabo illi meipſuʒ.4. Ad teꝛciũ ſiłr rñdit iur diſti⸗
ctionẽ aug.de vidẽ.deo.aliud ẽ videre: aliud vidẽdo to
tũ ↄprehendere. Iſtud.n.videt᷑ qd pñs vtcunq; ſentit᷑.
totũ aũt vꝛi’dẽdo comp̃hendit᷑: qdð ita videt᷑ vt nibil eiꝰ
lateat vidẽteʒ:aut ciiꝰ fines circũſi pici pñt. ſicut nihil
lateat pñtis volũtatis tue.circũſ piceꝛe aũt potes fines
anuli tni. exẽpligr̃a.duo poſui quoꝝ vnũ ad mẽtis ob⸗
tuitũ:alteꝝ ad coꝛꝑales ocnlos pꝓtinet.ex qͥ manifeſtuʒ
eſt ꝙ nõ ſequit᷑:deus ẽ incõpꝛehẽſibilis.ꝗ̊ incognoſcibi
lis.¶¶ Ad quaꝛtũ rñdendũ iur Moe.in li.de ↄfolatõe.
ea q ↄgnoſcũt᷑ nõ ſᷣm ſui naturã ↄgnoſcunt᷑:bᷣ ſᷣm co⸗
gnoſcẽtiũ facultatẽ.ↄgnitio igit᷑ ñ dicet᷑ finita vel infi⸗
nita a re cognita finita vel infinita:ſᷣ a facultate ↄgno
ſcẽtis finita vel infinita.qꝛ qd cognoſcit᷑ ꝑ modũ ↄgno
ſcẽtis ↄgnoſcit᷑tnõ ꝑ modũ rei cognite.⁊ q̊ mamfeſtuʒ
eſt in omibo modis ognitõis:ſiue ſit ↄgnitio ſenſitiua:
ſiue imaginatiua:ſiue intellectualis.n ꝗ̊ᷓ ſeqꝗt q ſi ſuba

diuina ſit infinita: ↄgnitio q̃ de ea ẽ ab intellectu bu

mano ſit infinita.ĩmo qꝛ intellectꝰ hũanꝰ finitꝰ eſt: co
gnoſcet ſubam diuinẽ finite.¶. Ad ꝗntũ doðm. ꝙ mate
rialitas ꝓhibet ꝙ ſenſus ꝗẽ vis inferioꝛ ñ poſſit ↄgno
ſcere vim ſuꝑioꝛeʒ qᷓ eſt rõ.nulla.n.vis cuiꝰ eẽ nõ depẽ⸗
t a materia:pᷣt apprehendẽ foꝛmã vel rẽ abſtractaʒ a
materia.hinc eſt cũ virtus ſenſitiua ᷣm eẽ ⁊ agẽ depen
deat a materia:ñ erit ↄgnoſcitiua mẽtis vel rõnis q ẽ
res ⁊ foꝛma abſtracta a materia.ex alia aũt ꝑte ipſa ĩ⸗
mateꝛialitas ⁊ ſimplicitas ſpũalitatis fac ꝙ mẽs vłrõ
nõ ẽ ↄgnoſcibilis melioꝝ ⁊ excellẽtioꝝ ſe.i diuie ſube
que ẽ ſimplex ⁊ immaterialis:⁊ ĩ ͥ imago eiꝰ ẽ. Scðʒ
b.aug.in li.de tri.imago dei eſt in ̊ ꝙ capax eiꝰ ꝑti⸗
ceps eẽ põt.capax ꝑↄgnitiõeʒ:ꝑticeps ꝑ amoꝛeʒ· hinc

pʒ ꝙ nõ ſequit᷑ obiectio.

Articulus ſecundus

Hnſequenter queꝛituꝛ. an diuina ſubſtantia
ſit cognoſcibilis in ſua ĩmenſitate. Ad quod
ſic. Ro.j. Inuiſibilia dei.glo. tam pulchra
aſtra condidit vt er his quantus ⁊ qadmirabilis ẽ cre
ator eorum poſſit agnoſci.ergo de deo poteſt haberi co⸗
gnitio quatus eſt.ſed quantus eſt virtute infinita ⁊ im⸗
menlſa. ⁊ idem eſt ei quãtum quod magnum. nec mole
magnus eſt.ſed virtute ſicut dicit Auguſtinus.ergo po⸗
teſt cognoſci in ſua imenſitate ſiue infinitate.¶¶ Item ad
ephe.ij.vt impleamini omni plenitudine dei · ſed omis
plenituoo dei eſt ſua immenſitas. Sinpletio autem iſta
eſt per cognitionem ⁊ amorem. ergo immenſitas pote-
rit cognolci.q¶ Item Joh.xv.omma quecunq; audiuia
patre meo nota feci vobis.ſʒ omnia ibi intelligunt᷑ po⸗
tentia. veritas. bonitas.eternitas.⁊ immenſitas. quia
omnia illa nota ſunt filio. ergo a iplam immenſitatem
7 eternitatem notam fecit apoſtolis. ¶¶ Item omnia que
cunq; ſunt in deo ſunt vnum.ſcilicet eternitas.veritas.
immenſitas.ſi ergo eſt cognoſcibilis veritas.erit cogno
ſcibilis immenſitas. Contra Ambro.ſuper prunum
Luce in oꝛiginali.deum nemo vidit vnqᷓ· quia ea que ba⸗
bitat in deo plenitudinem dininitatis nemo con ſpexit.
nemo mente aut oculis comprebendit. 4 Item Hoeti
omne quod ſcitur aut cognoſcitur.non ex ſua natura ſʒ3

m compꝛehendentium cognoſcitur facultatem. cum er

go facultas anime comprebendentis ſit ſinita. Diuina
autem ſubſtantia ᷣm ſuam ummenlſitatem fit infimta.
ergo non erit cognoſcibilis in ſua immenſitate ab ani⸗
ma rationali. Solutio. dicendum ꝙ eſt cognitio de
deo per modum poſitionis.⁊ per modum priuationis.
per modum priuationis cognoſcimus de deo quod nõ
eſt.per modum poſitionis cognoſcimus quid eſt. Dini⸗
na ergo ſubſtantia in ſua immenſitate non eſt cognolci⸗
bilis ab anima rationali cognitione poſitiua. ſed eſt co⸗
gnoſcibilis cognitione priuatia.al Ad illud ergo quod
primo obycit. ꝙ ex creaturis quantus ſit creator poſſit
agnoſci. Dicendum ꝙ quantus ſit poteſt cognoſci per
modum priuationis. non per modum politionis. veꝛbi
gratia. quantus ſit duratione cognoſcitur per modum
priuationis cum dicitur eternus id eſti ſine principio et
ſine. Similiter quantus ſit replenione. cognoſcitur per
hoc qð dicitur icircumſcriptus per abnegationem loci
vbi. Similiter quantus ſit virtute per abnegationem
menſure virtutis ipſius cum dicitur ĩmenſus. Per mo
dum vᷣo poſitionis vt determinaretur quanta ſit ei ma⸗
gnitudo ſiue duratio ſiue virtus non eſt poſſibile.⸗ Ad
ſecũdũ reſpondet XRluguſtinus.ꝙ illud apoſſioli non eſt
intelligendum ꝙ impleamur omni plenitudine dei. vt
habeamns plenitudinẽ quã habet.ſic enim implebunt᷑
in omnem plenitudinem dei cum non fuerint ⁊ ipſi ple
nus deus.ſed cum perfecte fuerint pleni deo . 4 Ad ter:
cium dicendum.ꝙ omnia nota feci vobios.intelligendũ
eſt id eſt preordinaui vt omnia nota faciam vobis. oĩa
autem ibi diſtribuit pro creaturis non vniuer ſaliter ꝓ
omnibus conditionibus immenlſe ⁊ infinite diuine eſ⸗
ſentie.iamen ⁊ ſi diceretur diſtribuere pro diuina imen
ſitate eternitate ⁊ huiuſmodi. tunc diſiinguendum eſt.
Diuina eſſentia eſt cognoſcibilis in ſua ĩmenſitate.hoc
eſt quia ĩmenſa eſt.⁊ hoc modo verum eſt. vel eſt cogno
ſcibilis ſᷣm ſuam imenſitatem.⁊ hoc modo falſum ẽ Fᷣm
ꝙ modus imenſitatis determinat cognitionem in com⸗

paratione ad cognoſcentem.nam ſi determinaret cogni

tionem in comparatione ad rem cognitam.vera eſſet.2
eſſet idem ſenſus qui prius. 4l Ad vltimum dicendum.
non ſequitur in diuinis talis modus arguendi.in di
uinis idem eſt. ſapientia.bonitas.a ĩmenſitas. ergo qð
de vno dicitur ⁊ de altero.Iſla enim nomina.⁊ ſi vnum

deſignent ratione principalis.ſignati tamen differũt ra
tione connotati.⁊ ratione modi ſignificandi.vnde ⁊ cuʒ
idem ſit in deo ſcientia ⁊ voluntas.non tamen ſequituꝛ
ſcientia eſi malorum.ergo voluntas malorum.ergo nec
lequitur illud quod obijcitur.

Articulus tercius

Veritur conſequenter.an cognoſcat᷑ per na⸗
turalem rationem trinitatis perſonarũ. t
videtur ꝙ ſic Ro.j.Inuiſibilia dei.ꝑ ea que
facta ſunt intellecta conſpiciunt᷑.ſempiterna quoq; vir⸗
tus eiꝰ a deitas.ibi dicit glo.ꝙ per illa tria inuiſibilia
ſempiterna virtus ⁊ diuinitas intelligitur trinitas peꝛ⸗
ſonarum. ergo trinitas perſonarum cognoſcebatuꝛ peꝛ
phᷣos naturali ratione.¶ Item phᷣs ĩ libꝛo de celo ⁊ mũ
do in principio. oſtendit ꝙ ternarius eſt numerus oĩs
rei.a inducit in naturalibus. mathematicis 2 diuinis.
In naturalibus vt motue a medio.motus ad medium.
2 motus contra medium. In mathematicis vt linea.ſu⸗
perficies.corpus. In diuinis ſimiliter. vnde dicit h̊ nu⸗
mero adhibuimus noſmetipſi magnificare deum vnuʒ
creatoꝛem iminentem ex proprietatibus eoꝛũ qᷓ ſunt cre
ata. ergo ⁊ ipſe Ariſto.per naturalem rationem babuit
