ſumꝰcauſa ſcdᷣi.ꝗa quis oꝛdinemur ad nr̃m meꝛitũ ſicut
cauſa efficiẽe:meriiũ tñ nr̃m non oꝛdinat᷑ ad premiũ vt
cauſa efficiẽs:ſᷣ vt aligꝗ ad ſuã cãm finalẽ.hoc ẽ in rõne
diſpoſitõis vel meritoꝛij:ſᷣ ipᷣm pᷣmiuʒ ẽ finis meriti nr̃i.
4 Ad vltimũ dicendũ.qꝙ volũtas dei ſᷣm ꝙ dr̃ maloꝛum
nõ dĩ̃ volũtas bñpiaciti:vᷣ ſolũ ſigni q̃ dicit᷑ peꝛmiſſio.⁊
ideo nec fiũt volũtate ancedẽti nec voluntate ↄſeq̃nti ꝗa
hec noĩant volũtatẽ bñplaciti.ANulta alia qrẽda ſunt ð
volũtate bñplaciti ſpᷣm ↄꝑatõʒ ad reprobatoʒ excecatõzʒ
adduratõʒ:q̃ ↄpetẽtiꝰĩ qõe ð reprobatõe demiata ſũt.

QNueſtio. xxxvyij. de ſu

gnis voluntatis diuine.

Onſequenter que

rendũ de ſignis volũtatis diuĩe in ſpãli
Et pꝛimo de pᷣceptõne et ꝓhibitõe. Se⸗
cundo de ꝑmiſſione. Lercio de oꝑatiõe
nam d conſilio ſatis patebit his ter⸗
minatis.¶ In pᷣmis igit᷑ inſimul q̃rit᷑ de pceptõne ⁊ ꝓhi⸗
bitõne diuia:⁊ qrenda ſunt tria. Pꝛĩo an poſſit pᷣcipere
qð nõ vult vel ꝓhibere qð vult. Scðo an poſſit pᷣcipere
ↄtra ius naturale.Tercio an poſſit pᷣcipere aut,phbibere
ↄtra ius moꝛale decalogi.

Membrum primum

D pꝛimũ obijcit᷑ ſi Geñ.xxij.pᷣcepit domi⸗
nus abꝛabe ꝙ iĩmolaꝛet filium:et tñ noluit
qᷓ; imolaret᷑:igit᷑ pᷣcepit qð noluit. Si di
cat᷑ ꝙ non pᷣcepit imolare ſ᷑R ꝙ pᷣparaꝛet ad
iĩmolandũ et vt ad offerendũ tolleret ⁊ hec bñ volebat do
minꝰ. Contra h̊ obijcit᷑ ad hebꝛe.xj.in glo. ꝓmiſſionẽ pi
us pater teneno quẽ ꝑ hũc opoꝛtebat impleri quẽ deꝰ iu⸗
bebat occidi non beſitabat ꝙ ſibi reddi poterat ĩmola⸗

l

—

.⸗ — — I
Qiiaz „R voli AMWι )*

E l.ad + aE5

tus:que dari potuit nõ ſperatꝰ. ergo pᷣcepit dñs abꝛahe
y ſaac imolart qð tñ ipᷣe nolebat. Contra. aut dno p⸗
cepit abꝛabe qð volui: aut qð noluit.nõ qð voluit:quia
reuocauit:ꝗᷓ qð noluit.g aliud fuit in ſigno aliud in vo⸗
luntate.ſiue aliud in oꝛe:aliud in mente. Sʒ qñ ſic ẽ: eſt
duplicitas. in deo fuit duplicitas:̊ hoc ẽ inconueniẽs
4l Item imperiũ ſiue pꝛeceptũ eſt ſignũ volũtatis dei cir
ca illud qð pᷣcipit᷑:ſ̊ imperiũ fuit de imolando yſaac:er⸗
go ſi nõ vellet ꝙ ĩmolaꝛet᷑:eſſet falſitas ſigni ⁊ mendaciũ
in deo:hoc aũt ẽ incõueniens &̊ pᷣcepit qð noluit. So⸗
lutio.dicendũ ꝙ ſicut dĩc ambꝛo. in li.ð pr̃iarchis qñq;
aliꝗd iubendo ſignificamꝰvelle fieri qð tñ nolumꝰ: p ta⸗
men exꝑimentũ obediẽtie querimꝰ.ſicut abꝛabam a dño
temptatꝰlegit᷑ ⁊ iuſſus ſiliũ imolare quẽ dñs ab eo nole/
bat occidi et h̊ ꝓbat am bꝛ.qꝛ dixit ei dñs nõ mittas ma⸗
num in pueꝝ ⁊c.affectuzʒ ingꝗſiui nõ factũ exegi.tẽptabat
affectũ patris ſi dei pcepta pferꝛet filio. ex qͥ accipit᷑ hec
diſtinctõ.q eſt pꝛeceptũ ꝓbatõnis:⁊ ẽ pᷣceptũ executõis.
2 vult ꝙ in p̃cepto ꝓbatoònis ſigniſicamꝰfieri qð fieri no
lumꝰſ̊ tm̃ erꝑimentũ querimꝰ.in ſcepto executõis ſigni
ficamus fieri qð fieri volumꝰ. vñ in pᷣcepto ꝓbationis ?
volũtas de pꝛeꝑatõne ad actũ ſolũ: ⁊ nõ de actꝰ impletõ⸗
ne. in pᷣcepto erecutõis eſt volũtas de impletõne actꝰ:pꝛe
cepiuin ꝗᷓ̊ qð fecit dnñs abꝛahe fuit ꝓbatõnis nõ executio
nis.vñ nole bat niſi ꝙ pᷣꝑaret filiũ ad ĩmolandũ:ſicut et
fecit. ꝓpter hoc dicit ambꝛo. affectuʒ inꝗſiuit nõ factum
exegit:⁊ ſic nõ pᷣcepit niſi qdð voluit.¶ Ad illud qð obici
tur de duplicitate rñdet diſtinguẽdo.·ꝙ eſt quedã dupli⸗
citas in intellectu vt large accipiat᷑ intellectꝰetiã ꝓ inter
pꝛetiua et hec eſt in indicatiuis locutõnibo.verbigra.qñ
cogito ĩ intellectu de aliq̃ re ꝙ ſit.⁊ dico ꝙ nõ eſt vel eõ
uerſo ꝗa ↄtrariũ dico ei qdð cogito.⁊ ideo qꝛ ad eandẽ vi
ꝑtinet:hmõi ↄtrarietas facit duplicitatẽ. Ytem ẽ quedaʒ
vuplicitas in affectu vt in optatiuis locutõnibo. vt ſi di⸗
cam vtinã legerẽ. ⁊ ꝑ hanc locutõeʒ deſignat᷑ veſideriñ le
gendi ſiue volũtas.vñ ſi nõ eſt volũtas legendi.ↄpatõne
eiuſdeʒ vio ſcʒ aſfectꝰerit ↄtrarietas ⁊ ita duplicitas. ſic
aũt nõ eſt in diuia volütate. Iieʒz ſiẽ optatiuũ ſignat de⸗
ſideriũ:ita imꝑgatiuũ ſignificat imperiũ ex ꝑte pcipiẽtis
vt cũ dico occide illũ. Ipm aũt verbũ ſignificat ex natu⸗
ra ſui occiſionẽ. modꝰaut ſigniſicat imperiũ er ꝑte pᷣcipi
entis. ita ſignificat᷑ me im ꝑare de occiſione illiꝰ. Pꝛete
rea notandẽ oꝛdo iſte pꝛiꝰaut ẽ opus rõnalis ⁊ pꝰvolũ/
tatis ⁊ tercio iraſcibił.ↄgnoſcit em qð optat.⁊ pꝰ ↄñter
volũtatẽ ſeqtur imperiuz.nullꝰ em̃ recte imperat niſi ad
aliqð volitũ.⁊ ideo imperiũ qð eſt vᷣtutis im ꝑatiue:ſig⸗
ficat volũtatẽ pꝛeambulã imꝑantis.⁊ volũtae ſemꝑ ẽ cir
ca actũ impandi ⁊ nõ ſemꝑ circa im ꝑatũ.qꝛ nõ ſempꝑẽ il
lius qdð imꝑat᷑: lʒ ita accipiat ille cui fit imperiũ.Dicen⸗
dum volũtas dñi fit vt pꝑaret occidẽ: nõ vt occidet.
4Ad alið dom. ꝙ vᷣba duplicẽ hñt ſenſũ.ſ.quẽ faciũt ⁊ i
q̊ fint.ĩ pcepto & ſꝑ dʒz attẽdi ſenſus in qͥ fit:ſᷣ ñ ſꝑ ſenſus
quẽ facit. vñ obediendũ ẽ ſꝑ pᷣcepto in ſenſu in qͥ fit:⁊ nõ

iꝑ in ſenſu quẽ facit. vñ iuxta hᷣ ſumit᷑ quedaʒ ccretalis

q in omi pcepto qtumcũq; legittime exceptones ſũt ad⸗
mittende. Sic in voluntate dñi erat ꝙ abꝛaha pparet
ſe ad imolandũ filiũ:ita in ̊ ſenſu erat ei pceptũ ⁊ nõ in
ſenſu qͥ faciebat.et ſic nõ fuit falſitas nec mendaciñ ĩ ipo
nec in ſigno ſue volũtatis. ¶ Sed adhuc obijcit. lic ons
pꝛius pcepit ꝙ abꝛabã occideret 2 vᷣbo p̃cipiẽdi ſignifica
vit ſe velle hoc:pᷣceptum em ſignum ẽ voluntatis eiqui
pᷣcepit.et nõ voluit bec:̊ duplex fuit.q IJtem cũ vires oꝛ
dinate ſunt. pᷣus eſt opus rõnis ĩ cognoſcẽdo.deinde opꝰ
voluntatis in optando. texcio opus iraſcibilis in imꝑan
do. nullꝰꝗᷓ im ꝑat niſi ob aliquod volitum: ergo imperiu
eſi ſignum voluntatis circa aliquod volitum.2⸗ videt ꝙ
potius de ipſo imperato qꝙᷓ de alio:ergo imꝑando ſigna⸗
uerat ſe velle aliꝗd quod im ꝑabat ⁊ nõ volebat · ergo ei⸗
tetur duplicitas. Ruſio. dicendũ ꝙ imperiũ ſignum
eſt voluntatis eius qui imperat.⁊ non ſemper ſignuz eſt
volũtatis ðᷣ ipſo imperato. vñ dicimꝰꝙ bec eſt falſa. ver

DBaole wmiyear au aAG wp o

RlN Ppnen

hoß
imno
tate
gtſi
ige
nu
ſoli⸗
ſnin
ſoͤſe
telln
imol
lore
ſace
ra
nus:l
ho
fſa
Prort
aen
ſd
fubo
ſſne
icgn
Ne⸗
ad
ee
an
In
Nn
frl.
pie
od
üti
Pifie
ſiſ
hunin
⸗
dol
dee

;

W
nunſigs
iudi 0

konncni⸗
Nns dicr
pſohrer⸗
nghei
t⸗ O
ſchis
unden
anad⸗
iheonce
nitkngnn
cthae
ierupihe
ucgeenii
nigfein
tutiß ſe
phatine
en ine
Söneocben
gnöcnentn
nciſt
ntnöfuon
ludor
gedidupt
enäppe
ekbigiugi
nöck tei
NN ancifi
mighetg
onN
nceie
mtir⸗
gettsſe
iſgnu⸗
ſefepin
1t ernan
rgeen
lis Peet
woli
iPhü
erurnin
Naneſf
olenpi
jö ſennil
erii Din⸗
vr aatti
giſweirt
heis
niunn
amrtitis
eoit
hiſtone
tignon
i iiß
fichfa
iste
hitet
Nincech

nſt
oſnt
ſpen
ſſu
,
ie

—
.

Nueſtio
bo pcipiẽdi ſignificauit ſe velle qd pcipiebat: ſcʒ abꝛahã
imolare y ſaac.Qñq; em̃ verbũ im ꝑandi ſignificat volũ⸗
tatem imꝑantis de ipo imꝑato.vt in pᷣcepto executionis
vt ſi dicat᷑ ſeruo.fac ignem.et reuera volo ꝙ aliqñ faciat
ignem.aliqñ ſignificat voluntatẽ im ꝑantis nõ de ipſo ĩ⸗
ꝑato ſed de aliquo in imꝑato.et tũc nõ eſt ipᷣm imꝑatum
volitũ ſm ſe:ſeð aliꝗd in im ꝑato. In pñti aũt caſu ita ẽ
ꝓ voluntas imꝑantis non fuit de ipo imꝑato ſed de aliqᷣ
in imꝑato.⁊ hoc ꝓprium eſt in pᷣcepto ꝓbationis.ſci. lz vt
nõ velit quod pcipit ſᷣm ſe:ſ̊ velit aliquid in illo.dicitur
autẽ aliqꝗd eſſe in illo qð pꝛecipit᷑:qdð ita eſt in illo qð ne⸗
ceſſario eſt in illo.vnde differentia eſt inter bec duo velle
imolare y ſaac:et p̃paraꝛe ſe ad imolandũ. on eĩ imo⸗
lare yſaac nccio ↄtinet᷑ velle imolare yſaac nam poſſet h
facere aliquis ↄpulſus:ſed imolare yſaac neceſſario ẽ p
pharaꝛe ſe ad imolandũ.et hanc pᷣparationẽ voluit domi/
nus:licet nõ voluerit actum imolandi. vnde fuerunt ibi
duo d quibo ſuit voluntatis.pꝛimũ eſt imperiuʒ imolã⸗
di yſaac.voluit em̃ imꝑare quod imꝑauit.alterũ eſt pꝛe⸗
ratio ad imolandũ.terciũ eſt qð nõ fuit volituʒ pᷣm ſe
cʒ actus imolandi. m ſe dico:qꝛ in illo aliqꝗd voluit:nõ
illud quod fuit imꝑatũ.et eſt queſtio inter pᷣdicta duo.et
Fm hoc non valet illa argumentatõ. pᷣcepit imolatõnem
yſaac et nõ voluit:ergo fuit duplex.a hoc quia voluit a⸗
liqd in illa ſeʒ preꝑatõnem. Et ſi addat᷑ ꝙ ſignificauit ſe
velle imolatoneʒ: illa neganda eſt.ꝗa nõ ſignificauit boc
tñ bene ↄcedim ꝙ abꝛaham credidit ꝙ dñs vellet iſtum
terciũ ſcʒ actum imolandi yſaac.et ita plus fuit in volũ
tate recipientis q; pꝛecipiẽtis.et ꝑ hoc ptz ſolutio ad ſe⸗
quentẽ obiectõnem ſcʒ qua oñdit ꝙ in pcepto illo fuit ſi⸗
gnum falſi.vnde nota ꝙ aliter ẽ in optatiuis locutõibo.
vt ſi diceret vtinã occideꝛes yſaac.verbũ em̃ optandi pꝛo
pꝛie ⁊ directe ſigniſicat optatõnem ſiue voluntatẽ de illo
q dicit᷑ optari:et ſi nõ optatur eſt ibi duplicitas. vᷣbuʒ
aũt imꝑandi ſᷣm ſe⁊ directe:non ſignificat voluntatẽ:ſᷣ
er ꝓpꝛia ſignificatõne ſignificat imperiũ:ſicut ex ꝗꝓpꝛia ſi
gnificatõne optatiuũ voluntatẽ.et ideo ſiẽ optatiuũ non
põt ſignificare volũtatẽ niſi de eo qð dicit᷑ optari:ita ver
bum imꝑandi nõ põt ſignificare imꝑium tæ alio qᷓ de il⸗
lo qð imꝑat᷑.ſᷣ̊ cũ eius ſ ignificatõ non ſit ꝓpꝛia ⁊ directa
e volũtate:nõ eſt mirũ ſi ſignificare põt voluntatẽ.non
de eo qð imꝑatur:ſed de alio.

Deinde queritur .S. j.
de ꝓbibitõne. videt᷑ aũt ꝙ dñs pᷣceperit qð nõ voluit ma
the.viij.ſuꝑ illud. Ylide nemĩ dixeris.glo.tacẽ iuſſit:nec
tn taceꝛe potuit. Non qꝛ voluit qð nõ potuit:pᷣ dat exem
piũ vt ſin in magnis qͥ faciũt latere velint: et tñ nõ dicit
Aldath. viij. illud ꝓmulgauerit: B marci. j. dr ꝙ egreſ⸗
ſus cepit p̃ᷣdicare ⁊ dinuigare ſermonẽ. dic ibi glo.non
ga voluit qð nõ potuit:qa om̃ia q̃cunq; voluit fecit: ſᷣ do
cet nra bñficia repꝛimi nõ tam a mercede pecunie vᷣ etiã
gre. Ex glo. etiã videt᷑ ꝙ pcepit qð nõ voluit. ga ex qͥ om⸗
ma qcũq; voluit fecit.⁊ iſiud ſecutuʒ eſt nõ tacuit:q̊ nõ
voluit q taceret. ¶ Itez pcepit taceri. aut Ovoluit taceri.
aut nõ voluit:ſi voluit taceri et effectꝰnõ eſt ſecutꝰga iſte
nõ tacuit:g voluit qdð nõ potuit:ſ hoc eẽ nõ põt g̊ in veri
tate nõ voluit taceri. et pᷣcepit taceri:ꝗ̊ pᷣcepit quod non
voluit: ̊ duplex fint. Si pcepit qð nõ voluit hr ꝓpoſituʒ
[Btem querit᷑ qualtr intelligit᷑ glo.illa ſu ꝑ mathᷣ.taceri
iuſſit ⁊c.ſi em iuſſit taceri 2 nõ potuit taceri:&ᷓ pᷣcepit qð
nõ potuit fieri? ita im poſſibile. Sʒ ↄtra h eſt ſeqns gl.
q dicit. nõ ꝙ aliꝗd voluit 2 nõ potuit:gᷓ pᷣcepit qð poiu⸗
it 1 ita poſſibile. Ruſio ex fine glo. patʒ ſolutõ vbi di
citur. Dat exem plũ vt ſui in magnis q̃ faciũt latẽ velint:
bᷣ vt. pſint alijs ꝓdant᷑ inuiti. ꝑ hoc ptʒ ꝙ fuit ibi aliquid
qð voluit ſcʒ taceri q;tum ad laudẽ ſuã ptinebat inq tum
erat hõ.et h̊ alijs dabat exemplum. et hoc dicit illa pars
vt ſin in magnis que faciunt latere velint et fuit ibi qð
noluit ſcilicet non taceri:ſed pꝛedicari ſcilicʒ ad pꝛoximi
vtilitatem ⁊ dei honoꝛem. hoc dicit illa paꝛs:ſed vt pſint

S

X.0 a. 7 fna---

xxxvij.

alijs ꝓdant᷑ inuiti.pꝛimũ dicit qtum ad ſuã laudem ſecũ
dum qtum ad ꝓrximoꝝ vtilitatem quã querebat. 4 Ad
boc ꝗ̊ quod obiccit᷑ taceri iuſſit ⁊ ita taceri non potuit:
iuſſit impoſſibile.Rñſio ꝙ nõ ſeqtur.quia is eſt ſenſus:
iuſſit taceri fugiendo ꝓpꝛiaʒ landem quod nõ potuit vti
liter fieri q;tum ad ꝓximoꝝ vtilitatẽ.et quod nõ põt vti⸗
liter fieri dicit m ius nõ poſſe fieri:licet als eſſet poſſibi
le. vñ dicit᷑ poſtea:nõ aliquid voluit qð ñ potuit. voluit
em̃ hoc pᷣdicari ad ꝓximi vtilitatem et dei laudem. ¶ Itẽ
querit᷑ pꝛecepit taceri ergo pᷣceptum fuit ſignum ꝙ volu
it illud taceꝛi.et voluit opoſitũ eius qð ẽ taceri quia vo
luit clamari:̊ fuit ibi duplicitas. Rñ.iam dirimus ſu⸗
pꝛa.ꝙ pᷣceptum licet ſit ſignum volũtatis:non tamen eſt
ſignũ eius ſemꝑ quod precipitur:ſ ſignuʒ eius ꝙ ſubeſt
aliquod volitũ circa iilud. vnde quodãmodo ſiue ſᷣm gd
eſt volitũ.ſcilʒ qtum ad hoc ꝙ aliquid in illo vel contꝛa
illud eſt volitũ.ſimpliciter aũt non:⁊ ita eſt hic. MQaz ta
ceri fuit volitum bhoc eſt ᷣm quid ſcʒ qtum ad ꝗꝓprie lau:
dis vitatõneʒ.oppoſitum eius ſclicʒ non taceriet pᷣdicaꝛi
volituʒ fuit ſimplr: ꝗpter ꝓximi vtilitatem et dei gloꝛia.
Item pꝛeceptuʒ fuit lepꝛoſo vt taceret.et fuit pᷣceptum
obligatoꝛium marime cũ eſſet licitum qð pꝛeciperet᷑ qð
patet abꝛaham tenebat᷑ occidere filium ex p̃cepto domi⸗
ni qꝛ pceptum erat obligatoꝛiũ et etiã quia credebat deũ
velle illud:nõ tm̃ ex pcepto ſed ex cõſcia ſua tenebatur ſᷣ
boc malũ erat in genere.ᷓ ſi ad illud tenebat᷑ abꝛabã ex
pᷣcepto:gꝙ̊ multomagis leproſus tenebat. Cont. tene⸗
batur ex illo pcepto tacere et nõ tacuit:q& tran ſgreſſoꝛ fu⸗
it pᷣcepti.ergo peccauit moꝛtatr. pari rõne ita eꝛit in cete
ris.hoc autem eſt ↄotra glo.que dicit.ꝙ pꝛecepit taceri et

tacere nõ potuit.ergo ei imputandũ nõ fuit.et etiam cũ

maius bonum ꝓueniret ex manifeſtatõne qᷓ ex taciturni
tate. Item inſtinctu caritatis hoc fecerunt ceci vnð ſi u
per illum locum. Math.ix.egreſſi ceperũt p̃dicare non
potuerũt tacere memoꝛes pꝛioꝛis gre:reſtat ꝙ nõ pec⸗
cauerũt.¶¶ Item volũtas dei fuit ꝙ nõ tacerent clama
rent.obedire aũt eſt volũtati ſuꝑioꝛis ſatiſfaceꝛe nõ fu
erũt inobediẽtes ̊ nõ peccauerũt. Rñſi io a pᷣncipio ex
pᷣcepto tenebant᷑ tacẽ:ſᷣ poſtea dño inſpirante intellexert

cãm pᷣcipiendi ſcʒ vitatõeʒ.intellexerũt etiã vtilitatez fu

turã alijs ex p̃dicatõne ſiue manifeſtatõne. ⁊pt᷑ maiorẽ
fructũ ꝑceperũt h̊ dominũ velle lʒ nõ deceret en dicẽ. ml⸗
ta em̃ volumꝰdicere tñ erubeſcimꝰ: etiã diceꝛe nos non
decet.⁊ iõ dicimꝰnec lepꝛoſuʒ nec cecos peccaſſe.⁊ nõ va
let p̃dicta argumẽtatõ tenebat᷑ facẽ ex pcepto ⁊ nõ tacue
rũt:̊ traſgreſſi ſunt.qꝛ addendũ eẽt ⁊ volũtatẽ dñi no in
tellexerũt.tandiu gᷓ tenebant᷑ tacẽ qᷓdiu nõ aduerterunt
dni volũtatẽ.vñ elegant᷑ dictuʒ ẽ iuſlũ iuſto Zriũ eſt. qm̃
iuſtũ ẽ tacẽ qð pᷣceptũ eſt:⁊ iuſtũ ẽ illud p̃dicare ad lau⸗
dez dei. ¶ Ytez ſiẽ veritas tenuit duplicitatẽ in bo:ita 2
in facto ⁊ ĩ ſigno.qꝛ ĩ factis loqmur ſuo mõ ſiẽ ex veꝛbis
Queꝛit᷑ ̊ de ů̊ ꝙ dñs viget᷑ fuilſe duplex ĩ facto Luc. vlt.
vbi finxit ſe longiꝰire.Rñ.nulla fictõ dicẽda ẽ er pte eiꝰ
ß er ꝑte decipiẽtis.in h̊ eĩ ꝙ oñdit ſe longi? ire: oñdit ve⸗
rũ.qꝛ ita fuit poſtea.ſ.ꝙ lõge iuit ab eis ſ̊ non tũc. Ipſi
aũt accipiebãt ꝙ tunc eẽt longe iturꝰab eis:ſ h̊ falſi nz. et
ita ex ꝑte accipiẽtiũ.Et attẽde ꝙ hec eſt duplex. oñdit ſe
tũc longiꝰire ab eis.qꝛ li tũc pt determiare li ituꝝ ⁊ ſic ẽ
falſa.vel pt᷑ determĩare li ondit: ⁊ ſic vera.vñ dom ꝙ ſig
ficauit ſe hr̃e in ꝓpoſito iter vlteriꝰ. vt ſigficaꝛet ꝙ in re⸗
ſurꝛectõe nõ eẽt ↄpletõ:ſ oꝑtint ſeg aſcẽſionẽ vt dic ang.
ita ſit veꝝ ſignu ſcʒ alicꝰ vlteriꝰ. vñ ipᷣe ptꝰ euanuit ab
oculis eoꝝ:ad h̊ deſignandũ ꝙ non eſſet diu cum eis q;⸗
tum ad ↄuerſationem coꝛꝑpalem.

Mem brũ ſecundũ;

Cðo qꝛit᷑.an poſſit deꝰpᷣciꝑe õ legẽ natalẽ.
Ad qð ſic Ro.xiij.oĩs aĩa pt̃atibo ſublimi
oꝛibo ⁊c.gl.mãdaiũ ſuꝑioꝛis ſoluit manda

tiũ inferioꝛis: ̊ lex etna ſupioꝛ ẽ lege naturali igit᷑ ſoluit

mãdatũ legis natał:q̊ᷓ deꝰ pr pᷣeiꝑe ʒ legem naturalem.
4 1 J
= „9 N* Zuando Lu PN.oy
r ſh Por νd
.“△½

F n

WEr

.ρdhs ene e

Item anſel. in li. Cur deus homo. nihil decens eſt aut

iuſium:niſi qð deus vult.ergo ſi vult aliquid illud eſt iu

ſium. ſi pcipit ↄtra legem naturaleʒ: illud eſt iuſtũ. ſea

quicqꝗd eſt iuſtũ illud põt p̃cipere: ↄtra legẽ naturalem
põt pᷣcipere. Contra.ꝗcunqʒ pcipit ſu inbonoꝛatiõeʒ
pcipit ↄtra ſe.ſi ꝗ̊ᷣ dens nõ põt pᷣcipere ↄtra ſe:nõ põt pꝛe
cipere ſuã inhonoꝛatõeʒ:ſed inhonoꝛatio dei eſſet vt crea
tura nõ ſu bijceret᷑ creatoꝛi:̊ non põt iſtud pᷣcipere ↄtra
legem naturalẽ. ¶ Iem in li. de regulis theologie ſi umit
quedã ꝓpoſitio ab aug:ꝙ creatoꝛ nature nibil facit ↄtra
natuꝛam. ga ſi ſic: faceret ↄtra ſe.⁊ ſic ſe bʒ creatoꝛ ad na
turaz: ſic ſex eterna creatoꝛis ad legeʒ nature: ᷓ creatoꝛ
ꝑ legẽ eternã nõ põt pᷣcipere ð legem nature. Solutio
dicendũ ſicut b Ro.xj. naturã inſertus es ibi ð natu⸗
ram tripłr.et ſumit᷑ diſtinctõ illa ab aug. ð fauſtuʒ id eẽ
ↄtra naturã dicit apłs qð eſt ð cõſuetudinẽ nature quaʒ
noticia hũana cõpꝛehẽdit.xvt ꝙ ſurculus fructũ ferat ra/
dicis. In oꝛiginali hr vt oleaſter inſertus in oleo nõ ole
aſtri baccas ſed oliue pinguedinẽ ferat.hoc modo 5 na⸗
turã eſt facere ð vim inſita nature ſᷣm ꝙ natura appellat᷑
natuꝛalis vis vel pᷣncipiũ natuꝛale inditũ a cꝛeatõe· qð ẽ
pᷣncipiũ motus vel getis.ſicut ignis ꝙ ferat᷑ ſurſuʒ ad H
bʒ naturalẽ vim ſibi inditam. Alio modo dr ↄtra natu⸗
ram ʒ naturalẽ poſſibilitatẽ inditã.vt de illa poſſit deus
facere quicꝗd vult et q;ẽtum ad hãc dicit aug. ii. de? crea
toꝛ et ↄditoꝛ omniũ naturaꝝ nil g naturain facit.id eniʒ
erit cuiq; naturale qð ille fecerit:a qͥ om̃is modus nume
rus et oꝛdo nature. Alio mõ dr ↄtra natura.i.ð ſumme
nature legem ⁊ hec ẽ ſumma natura q eſt in deo regulãs
alias naturas. 7 de hac dic. Cont illã vo legem ſumme
nature a noticia bũana ſemotam tam deꝰ nuſlo mõ facit
ꝙᷓ ↄtra ſeipᷣm nõ facit.lex igit naturalis põt dici fm illã
ſummã naturã in deo q̃ regulat alias.⁊ ſic ð legem natu
re nõ põt deꝰ:ꝗa hec natura ſumma idem ẽ qð ipſe. Vel
lex nature põt dici ſm oꝛdinẽ creature ad creatoꝛem ᷣm
ſubiectõeʒ. vt de ea faciat creatoꝛ quicqd vnlt.⁊ ei obedi
at natura:vel naturałr vt irꝛõnalis: vel volũtarie vt rõ⸗
nalis. Et ↄ hanc ſilr nõ põt ſicut nec ↄ ſe.vel põt dici lex
nature lex ᷣm oꝛdinẽ curſus nat᷑e inditi ⁊ modo legẽ
nature pt pᷣcipere.¶ Ad pᷣmo obm intelligendũ äᷣm bim
berñ.q diſtinguit ncciuʒ tripłr et ibi idẽ ncciuʒ ẽ qð pᷣce
ptũ dicẽs.ncẽium in hec tria ſbdiuidit᷑.ſtabile: ĩuiolabi
le ſiue ĩmobile:incõmutabile.Stabile qð ita ẽ nccẽ̃inʒ vt
nõ cuilibet hoĩm mutare illud fas ſit niſi ſolis diſpenſa
toꝛibo mĩſtroꝝ dei.vt regule ſcẽoꝝ ⁊ eccliaſtica inſtituta
eceſſariũ inuiolabile intelligo.nõ ab hoĩe inſtitutum
ſ̊ diuimtꝰ ꝓmulgatũ. niſi ab eo ꝗ tradidit:mutari oĩno
nõ patit᷑.vt nõ occides.nõ mechaberis nõ furtũ facies.
Mcciuʒ imutabile vidr̃ ↄgꝛuentiꝰqᷓ; qð ita ↄſtat diuĩa ra
tõne firmatũ vt nulla ex cã poſſit ab ipſo deo aliq̃tenus
imutari.vt mandatũ caritatis:⁊ mãdatuʒ pᷣme tabule.
Pꝛeciꝑe ꝗ̊ caritatẽ vel fideʒ:ẽ pꝛeciꝑe ð legẽ nature q̃ ẽ
ipᷣe.⁊ ideo ad talia nõ pt᷑ ſe extendẽ diuinũ pᷣceptũ vel ꝓ⸗
bibitõ vt ſcʒ pᷣcipiat iſta vel ꝓhibeat illa.¶¶ Ad ſcvðᷣam
rõneʒ dicendũ. ꝙ nõ ꝓcedit rõ illa: ſic nec iſta.ſi eſt hõ:ẽ
Srõnalis.j ſi ẽ hõ moꝛtuꝰ:ẽ rõnalis lʒ em̃ rõnale ſequa⸗
tur ad hoĩem:nõ tñ ſeꝗtur ad ipᷣm terciũ extra ꝓpꝛiã rati
onẽ.moꝛtuũ aũt trahit hoĩem extra ꝓpꝛiã ratõeʒ. Eodeʒ

mõ dicim?ꝰꝙ ad diuinã volũtateʒ ſeꝗtur iuſtũ eſſe:qñ nõ

addit᷑ ei aliꝗd qð trahat ipᷣm extra pꝛiã ratõeʒ: ſ̊ cũ dr
edvult pᷣcipere ð legẽ nature:ſi lex natuꝛe accipiat᷑ ſcðo
⁊ tercio mõ:iam trabit᷑ extra ratonem ꝓpriam.

Membrum teꝛcium

Onſeq̃nter q̃rit᷑.an deꝰpoſſit pᷣcipere an ꝓ
hibere d ius moꝛale decalogi.⁊ maxie qtũ
ad pᷣcepta ſcde tabule. Ad qð ſic anſel. in
li. cur deꝰhõ.et aug.in li.de lib.ar. Liber⸗
tas nõ eſt niſi ad id qð expedit vel decet:q̊ ſi nõ decet deũ

aliqd inoꝛdinate:nõ faciet h̊ ex libertate: ſᷣ ſiłr nõ decet

ipſuʒ pᷣcipere inoꝛdinate: ſi nõ põt faceꝛe niſi qð libeꝝ
eſt et decens:ↄſtat ꝙ nõ põt malũ pᷣcipere.cũ nõ poſſit pᷣ
cipi niſi inoꝛdinate:ꝗ̊ iſia foꝛnicari occidere furtũ facere
cuz ſint mala de ſe.nõ põt illa pcipere ð pᷣcepta cecalogi
q̃ ſunt.nõ foꝛnicaueris nõ furtũ facies ⁊c.¶ Item videt᷑
ꝙ nõ poſſit facere ↄ illud.nõ falſum teſtimoniũ dices.qͥ⸗
niam deꝰnõ põt pᷣcipeꝛe ↄtra ſuã voluntatẽ:ſed ipᷣe nõ pt
velle falſum ſiẽ̃ dicit aug.ↄtra fauſtũ.qm̃ nõ eſt in dei vo
luntate vt in eo ſit aliqð falſum qð veꝛũ eſt ⁊c.̊ non põt
p̃cipere ðↄ hoc pᷣceptũ nõ falſum teſtimoniũ dices. Ite
videt᷑ ꝙ nõ poſſit ð hoc pᷣceptuʒ nõ occides.ſiẽ nec pote
pᷣcipere foꝛnicari nec mechari.qm̃ occidere dĩic defoꝛmi⸗
tatem. ſi nõ põt illa pᷣcipere:nec iſtud.qꝛ deꝰ nõ põt pᷣci
pere defoꝛmitatẽ. Itẽ ↄcupĩa auertit animũ a bono in⸗
cõmutabili:ſ̊ deꝰnõ põt pᷣcipere vt aliq̃ creatura auerta
tur ab eo:ꝗ̊ nõ põt pᷣcipere ↄtra hoc nõ ↄcupiſces. IJteʒ
ſimilis ẽ defoꝛmitas in furtu⁊ in coitu cũ aliq virgie.qa
in vtroq; vſurpat᷑ res nõ ſua. ſicut nõ põt pᷣcipere coꝛe
cũ virgine:ita nec furtũ facere. Contra.furtũ dic con
trectatõeʒ rei aliene.ſi aũt dñs cniꝰres ſunt vellet ꝙ nõ
eſſet ibi ↄtrectatõ rei aliene ſed ꝓpꝛie:nõ eſſet ibi peim in
cõtrectando:&ᷓ ſitr videt᷑ ꝙ de volũtate dñi ꝑmittente poſ
ſim coire cũ virgine.qdð eſt incõueniẽs:q̊ nullo modo ⁊c̃.
Itẽ deveſt ſup ius nature.ſuꝑioꝛ aũt n alligat᷑ iure in⸗
ferioꝛis:̊ nõ artat᷑ deus ad iſta:q̊ põt pᷣcipere ð hec oĩa.
Item exo.xij.pᷣcepit hebꝛeis expoliatõneʒ egiptioꝝ. er
go pcepit ↄtrectare rem alienaʒ inuito dño. tra illud
pᷣceptũ nõ furtũ facies:g ſiłr põt pᷣcipere ð alia. Item
berñn.in li.de diſpenſatõe ⁊ pᷣcepto dic.inuiolabile neceſ
ſariũ intelligo qð nõ ab hoie inſtitutuʒ pᷣ diuinitꝰ ꝓmul⸗
gatũ niſi a deo ꝗ tradidit.mutari oĩno nõ patit᷑.vt ñ oc⸗
cides.nõ mechaberis vł reliqua p̃cepta ſcde tabule.nec
cuiqᷓ; hoĩm ex aliq̊ͥ aliquid ex aliquo pᷣcepto hoꝝ ſoluere
licuit aut licebit.deꝰtñ hoꝝ aliquod qñ voluit ſoluit.ſiẽ
cũ hebꝛeis egiptios ſpoliari ſiue qũ ꝓphaz cũ mliere ſoꝛ
nicaria miſceri p̃cepit.ex qͥ patʒ ꝙ pt᷑ pᷣciꝑe ð oĩa pᷣcepta
ſcde tabule.¶ Itez aug.in q̃ſtõibo ſuꝑ exo.xxiiij· lex eter
na ĩ medio quedã poſuit.vt ĩ eis vſurpãdis merito repᷣ⸗
hendat᷑ audacia.in exeqᷓndis iuſte laudet᷑ obia.et ponit
exemplũ de abꝛabã imolante filiũ ſuũ er ci obia. Que⸗
daz el ſunt mala m ſe q̃ nullo mõ pñt bñ fieri. Quedaʒ
at᷑ ſunt indr̃ia.quedã media ſic occidẽ. qð bñ pi fieri ſiẽ
abꝛahã bñ potuiſſet imolaſſe filiũ ſuũ:ſᷣ eiuſdem auẽtis
ſũt oĩa pcepta ſede tabule:ſiẽ pt᷑ pciꝑe ð illð ñ occides.
q; poſuit occidẽ in medio:ita pt circa alia. Quidã aũt

diſtinguũt h dicũt ꝙ ẽ nat᷑a vt nata.q dictat aliquẽ co

gnoſcè aliquã ad ↄpuandã ſpẽʒ. vñ hec nata dictat aſer⸗
uatõeʒ ſpẽi ⁊ ſingtaꝛis.Et ẽ nat᷑a vt rõ q dictat agnolce·
re vnd ſue ſpẽi ⁊ nõ płes.Et eſt rõ vt rõ ꝗᷓ dictat ↄgnoſcẽ
vnã ſibi ↄiugatã.Cont᷑ naturã pᷣmo mõ ẽ pᷣceptũ occidẽ
di. naturã lcdðᷣo mõ fuit ꝗ iacob habuit q̃tuoꝛ vxoꝛes.
ʒ naturã tercio mõ fuit ꝙ abꝛabã ↄgnouit ogar. dicũt
ꝙ ↄ naturam pᷣmo mõ nõ pĩ opciꝑe. ʒ illa ẽ mechari
qꝛ nõ ẽ ꝓpt ↄſeruatõeʒ ſpẽi vel indiuidui ſᷣ ꝓxt delectatõ⸗
nẽ ſolã.⁊ iõ nõ pt᷑ pciꝑe mechiam:bᷣ ð naturã ſcðo mõ et
tercio pr᷑ pꝛeciꝑe.ſq iacob ples vxoꝛes bũit.⁊ ꝙ abꝛahã
ↄcubuerit cũ agar.⁊ ſic ð pcepta ꝓut emanant a iue na
turali.ſco mõ ⁊ tercio mõ pt᷑ pcipere nõ ꝓut pᷣmo modo
Cont᷑ occidẽ eſt ð ↄſeruatõeʒ ſpẽi⁊ indiuidui.ſi ̊ pot
pcipere occidẽ ſiẽ pizʒ ex dictis:& põt pᷣcipere z naturam
pmo mõet ð pᷣcepta emanãtia ab illa.Et bhoc etia cõfir⸗
mat᷑ qm in euãgelio ↄſulit dñs ꝙ ſe caſtrenti hoĩes ꝓpter
regnũ celoꝝ:ſed hoc eſt cõtra ↄſeruatiõem ſpeciei: põt
p̃cipere cõtra naturã pꝛimo modo.et ſic vniuerſalr con⸗
tra pcepta ſcðᷣe tabule. Alij dicunt ꝗ eſt quoddaʒ ma⸗

lum qð deo non conuenit pᷣcipere: ꝓpter illam que in ipo

eſt cefoꝛmitatez. 7 tale eſt mechaꝛi. Et eſt aliquod bonũ
contra quod deo nõ ↄuenit pᷣcipere. quia tale bonum eſt
et tantum: ꝙ non recipit compenſationem. vnde dicunt
ꝙ abꝛabe non potuiſſet dominus pꝛecepiſſe ꝙ nen crede⸗

cun
penſu
enere:
temn t.
giinp
nanſ
vn
oſin
niafee⸗
sfuit
lus nen
poſtun
ſetantich
fibaberi
nphui
onec
rtob
curonch
nſe
pong
covetiog
ſeribona
waep
wöpen
ſidona
moſue
aume
nn
nntnt⸗
glurofn
yo mn
Nton.
Noſibje
Ulemriſ
ſeſtſ
ſötoli
heett⸗
hunfre
Mmenqre
fetſſe⸗
liiuon⸗
ceatore⸗
iaſie
mnſe
Noͤnnd
inponi
ſummnol
Mhutabie
Anente
Naenn
ſoeze
hnetb
Ai
efſon
nſtm
Pin
fne
gihen
rn
nli
Nen
ſem
nhan
N
Mone
Emund
—
N4
ſil

Nueſtio

ret deum incarnandum:eo ꝙ tale erat quod non recipit
ↄpenſationem.occidere aũt hominem licet ſit malum in
genere: tamen in ſe non habet defoꝛmitatẽ ſicut mechari
Item tale eſt quod recipit dei ↄpenſationẽ ſicut pacẽ rei
publice:qᷓtum ad interfectõʒ furũ et maleficioꝝ. et mul⸗
tiplicatõeʒ eccłie:qtum ad interfectõeʒ hereticoꝝ eoꝛuʒ
qui impediũt multiplicari eccłiam. 1 nõ eſt ſumile ð iſto
actu ſcʒ mechari et de iſto. Sed non videtur hoc eſſe ve⸗
rum. ſ.quia iſtud deum nõ eſſe incarnandum nõ recipit
openſatõneʒ ꝙ deus nõ poſſit pᷣcipere oppoſitum iſtius.
quia recipit ↄpenſatõnem vt dicit oug.ꝙ alius modꝰſa
lutis fuit poſſibilis ſed nullus ↄuenientioꝛ et inqtũ nul⸗
lus ↄnenientioꝛ nõ recipit ↄpenſatõnem: ſed tamen reci⸗
pere poterat ↄmutatõnẽ.et ſic dñs potuiſſet pcepiſſe op⸗
poſitum: et tũc illud ſcʒ deum fuiſſe incarnandũ nõ fuiſ⸗
ſet articulus.¶¶ Item ad hoc quod dicũt.ꝙ iſtud mecha⸗
ri habet in ſe cfoꝛmitatem. et non conuenit precipere
eo: ꝓ quanto dicatur habere defoꝛmitatem. Mam pa⸗
ri ratõne cum yſaac eſſet innocens.yſaac innocenteʒ oc⸗
cidere:habebat in ſe defoꝛmitatem: ergo cum eſſet inno⸗
cens non cõueniebat deo pꝛecipere yſaac occidi.⸗ Item
quod in ſe non eſt malum ſed indifferens vel licitum:peꝛ
pᷣceptum potuerit fieri malũ.vt comedere pomum. ergo
ecõuerſo quod in ſe eſt malum:ꝑ pꝛeceptum ſcilʒ dei põt
fieri bonum:ergo tam mechari qᷓ; occidere ⁊ hbuiuſmodi
ꝑ pꝛeceptum poſſunt fieri bona.¶ Sed contra. licet deꝰ
pꝛeciperet ꝙ abꝛabam imolaret yſaac:et non volebat ni
ſi bonum:ergo illud erat bonum.eꝛgo eius oꝓpoſitũ erat
malum ſcilicʒ imolare yſaac:non eꝛgo ex pꝛecepto dei fa
ctum eſt bonum: multomagis nec alia. Solutio.dicẽ⸗
dum.ꝙ ius decalogi emanat a iure naturali.ius autem
natnrale reſpicit oꝛdinem creature de ſe vel ad aliaʒ cre⸗
aturam. Item reſpicit oꝛdinem creatuꝛe ad deum.ſupꝛa
ius nature pꝛimo modo dictum eſt lex eterna:que reſpi⸗
cit oꝛdinem creature ad œum. vt ſcilicet quelibet creata
xo ſubijciatur ⁊ ad deum tendat tanqꝙᷓ ad fineʒ. Supꝛa
autem iſtud ius nõ eſt aliud.quia hoc eſt quod dictatur
vt deꝰ ſit finis om̃is creature et dñs ·et ſic ↄtra iſtud ius
nõ põt aliquo mõ p̃cipeꝛe nec ↄtra pᷣcepta emanantia ab
eo.hoc eſt q reſpiciũt oꝛdinẽ in rõne ſubiectiõis vel finis

ſᷣ ↄtra pᷣcepta emanãtia a pᷣmo iure põt pᷣcipere h̊ eſt con

tra ea q̃ reſpiciũt oꝛdinẽ ad ſe vel ad aliã creaturaʒ.ſicut
ipe eſt ſupᷣ creaturã.¶ Ad pꝛimũ ꝗ qð obijcit᷑.ꝙ deus eſt
ſupᷣ ius naturale.dm ꝙ verũ eſt ſᷣm ꝙ reſpicit oꝛdinem
creature ad creaturã vel creature ad ſe:ᷣ̊ nõ eſt ſupᷣ ius
aliud ſic nec ſup ſe.¶ Ad ſcᷣm dom ᷣm phᷣm.ꝙ qdam
ſunt q̃ ſtatim dicta ſonant in malũ. ſiẽ illa qᷓ imponũtur
a pᷣuatõne oꝛdis creature ad teũ.ſic mechari foꝛnicaꝛi q̃
imponũtur in oꝛdinatiõe q̃ creatura rõnalis auertit ſe a
ſummo bono qð eſt finis eius.⁊ ↄuertit ſe ad bonũ com⸗
mutabile:ſed ſpoliatõ nõ pꝛiuat oꝛdinẽ ad deuʒ ſ ſolum
ad creaturaʒʒ.ſimiliter ↄcubinatꝰdicit defectum oꝛdinis
ad creaturã et nõ ad deũ. et ideo licet poſſit pᷣcipere ſpo⸗
liatõneʒ et coitum ſicut fecit ꝓphe:non tamen foꝛnicatõʒ
neq; mechiaʒ. ¶q Ad terciũ dicendũ.ꝙ non ſ. egtur ſi pꝛe⸗
cepit ꝓphe miſceri mulieri foꝛnicarie.q pꝛopier hoc pꝛe
ciperet foꝛmcari.nec pᷣcepit ſurtum q hebꝛeis ſpoliatõ⸗
nem pꝛecepit:quia non pcepit vt hoc facerent ex libidine
qua impoꝛtant foꝛnicari et furaꝛi.vnde hoc fuit er obedi
entia dei. et ſic non fit cõtra oꝛdinem ad deum. In furto
enim et foꝛnicatõne ſimilis eſt defoꝛmitas.quia in vtro⸗
qᷓ eſt vſurpatio rei aliene.quia foꝛnicari dicit coire cum
non ſua ex libidine:et ſimiliter mechari.cum dico coire
cum non ſua: hic pꝛiuo oꝛdinem ad creaturam: ſed dicen
do ex libidine: pꝛiuo oꝛdinem ad deum. ſimiliter furtum
dicit ꝙ accipiat rem alienam ex cupiditate. cum dico ac
elpere rem alienam.pꝛiuo oꝛdinem ad creaturam: ſed di
cendo ex cupiditate: pꝛiuo oꝛdinem ad teum. et pꝛopter
hoc licet potuerit pcipere coitum ſiue concubitum et er⸗
pouationem:non tamen fornicationem et furtuʒ. 4 Ad
quartum dicendum.ꝙ ſunt quedam diſpoſitiones actu⸗

—

xxxvujj.

um humanoꝛum reſpectu finis prorimi.quedam reſpe⸗
ctu finis vltimi.finis pꝛoximus eſt in creatura.vt ꝙ ali⸗
quis coeat ꝓpter muſtiplicatõeʒ ſpeciei ⁊ ↄſeruatõnem.
finis vltimꝰẽ ipᷣe deꝰ. Quedã pꝛiuant ordinẽ ad finẽ pꝛo⸗
ximum et ↄtra illa generaliter põt pᷣcipere.quedaʒ autẽ
pꝛiuant oꝛdinẽ ad finem vltimũ.⁊ ↄtra illa nõ:ſicut nec
ↄtra ſe.media aũt appellant᷑ ab aug.que dicũt diſpoſitio
nem reſpectu finis pꝛimi.vt occiſio ⁊ ↄcubinatio: ſed il⸗
la que ſunt mala de ſe vt mechia et fornicatio et furtum
reſpectu vltimi.et ideo illa põt pᷣcipere:iſta nõ.Si auteʒ
querit᷑.an poſſit pᷣcipere ↄtra hoc nõ ↄcupiſces.dicendũ
ꝙ non.ſi ↄcupiſcere dicat actum ↄcupie interioꝛis.ea em̃
a deo auertit:ſed ſi ſolum dicat actum exterioꝛem: iſtud
non eſſet incõueniens.¶j Ad intelligendã rñſionem poſi⸗
tam vltimo et obiectõeʒ dicendũ.ꝙ natura dicit᷑ princi⸗
pium naturale motus et getis creature.vel natura dicit᷑
ipᷣa naturalis poſſibilitas ſiue obedientia creature reſpe
ctu creatoꝛis vt de ea faciat creatoꝛ quicꝗd vult. Cont᷑
ius naturale pꝛimo mõ põt.ſcõðo modo non.et ſic contra
ius nature pꝛimo modo põt:dummõ non pꝛiuetur ordo
creatuꝛe ad creatorem ſᷣm ſubiectõnem debitam. ſimilit
dicendũ de natura vt rõne:et ratõne vt rõne.ratio em̃
poteſt reſpicere oꝛdinẽ pꝛimũ ſcʒ creature ad creaturã 2
ſcm.ſ.creat᷑e ad deum. Si ſcõᷣm: hoc modo reſpicit oꝛ⸗
dinem vt nõ coeat aliquis cum nõ ſua.⁊ vt non propter
voluptatẽ vel ex libidine.et hoc modo ↄ ipᷣaʒ nõ põt pci⸗
ꝑe ſ̊ pꝛio mõ ſcʒ ꝓut dĩc oꝛdinẽ ad finẽ ꝓximũ vt viſuʒ ẽ.

Nueſtio. xxxvuj. de pe?

miſſione diuine voluntatis.

Onſequenter que

ritur de ꝑmiſſione diuine voluntatis.et
querũtur tria. Pꝛimo an ↄueniat diuie
volũtati ꝑmittere mala. Scðo an iuſte
ꝑmittat mala fieri.Tercio qua ratõne
ꝑmittat mala fieri.

Membrum primũ

D pꝛimũ ſic obijcit᷑.augu.xvj.de ci.dei.ſiẽ
nõ eſt bñſicentie et bonũ qð maiꝰ ẽ dimit⸗
tat᷑:ita nõ ẽ innocẽtie ꝑcendo ſinẽ ne in g⸗
uiꝰmalũ incidat᷑. Sʒ ꝑmiſſio ẽ reſpctu ma
li vt nõ incidat᷑ in malũ guiꝰ:ꝗ̊ nõ ꝑtinet ad innocẽtiam
mala ꝑmittẽ.¶ Iteʒ ibidẽ dr.ꝑtinʒ ad innocẽtis officiũ
nõſolũ nemini malũ inferꝛe:veꝝ etiaʒ cohibẽ a pctᷣo.ſi g̊
lex et᷑na ẽ lex innocẽtie:&̊ ad ipᷣam ꝑtinet nõ ꝑmittẽ ma⸗
lũ ſiue pctm pᷣ cohibẽ:&̊ nõ pt᷑ mala ꝑmittẽ.⸗ Itẽ Ro.j.
26 ſolũ ꝗ talia agũt digni ſũt moꝛte.glo.ↄſentire ẽ tacẽ
cũ poſſit arguẽ:vᷣ deꝰꝑmittẽdo mala tacet cum poſſit ar⸗
guere:g ↄſentit malo:ſ̊ h̊ eſt incõueniẽs. Si &̊ lex eterna
nõ ꝑmittit ad q̃ nõ ↄſentit deꝰ. patʒ ꝙ nõ ꝑmittit mala.
Cont᷑.ſũma rõ dictat vt creatoꝛ nate ñ diſſoluat oꝛdĩeʒ
a do ĩſtitutũ ĩ nata:ſᷣ ſi li.ar.cogeret᷑ ad bonũ vł phibet᷑

a malo:diſſoluẽt᷑ oꝛdo inſtitutꝰĩ rõnali creata. Si q̊ lex

etna ẽ ſũma rõ:ex lege ẽ ꝙ ꝑmittãt᷑ mala ⁊ nõ ꝓhibeant᷑
4l Itẽ nlla creat᷑a q̃ nccitate cogit᷑ ad bonũ ẽ aꝛbitrio li⸗
bera.Si &̊ ſũma rõ dictat ꝙ ſtet libᷣtas aꝛbitrij ĩ creat᷑a
rõnali: cũ rõnał creat᷑a creata ſit aꝛbitrio liba.&̊ dictat
ſũma rõ q̃ ẽ lex etna: ꝙ ꝑmittãt᷑ mala fieri nec cogat᷑ de
ncc̃itate ad bonũ oꝑãdũ. Solo ad h̊ rñdet aug. fau
ſtũ.ij.li.dicẽs.ad nat᷑alẽ iuſtĩe oꝛdinẽ ꝑtiet.vt aut pcta ñ
fiãt:aut ĩpuĩta eẽ nõ valeãt.qð licʒ eoꝝ ſit:natalis oꝛdo
Fᷣuat᷑.⁊ ſi ñ ab aĩa certe a deo·ex qͥ pʒ ꝙ lex et᷑na ſi ꝑmit⸗
tat mala fieꝛi:ñ tñ ꝑmittit ea eẽ ĩpuita. Ad pᷣmũ quod
obijcit.ꝙ nõ ẽ ĩnocẽtie ſinẽ ⁊c᷑.dðm ꝙ illa rõ ñ ꝓcedit:ſᷣ
iſtud ſeqᷓret᷑.deꝰſinit malũ ⁊ ñ puit ipᷣm: q̊ nõ ẽ innocens
Hſ̃ ſic nõ ẽ:ñ eĩ ꝑmittit mala fieri ſine puitiõe.q Ad ſcðᷣm
ſoluit᷑ ꝑ illud qdð ſeqꝗtur in illa auẽte quia dicit ꝑtinet ad
innocentis officium nõ ſolum malum inferꝛe: verum et
cohibere a peccato. et poſt dicit. aut punire peccatum:

oo †+ raſue 99 Ppo
fa en ſe Poy.

wafe

ot iſte ꝗ plectitur coꝛrigat᷑ ex ꝑimento aut alij coꝛrigãtuꝛ
exemplo.vñ aut cobibet a malo:aut ſi peccat puĩt/ꝓ ipᷣo
Ad terciũ dõᷣm.ꝙ ẽ pena in pñti ⁊ pena in futuro.pe⸗
na in pñti ẽ remoꝛſus ↄſcie.⁊ bec ſtatim ↄcomitat᷑ pctm
ß nõ pena in futuro.vñ aug.ð fauſtũ ſco li.verant eniz
pcetᷣa ↄſcientiaʒ ipſiq; aĩo nocent:cu luce iuſticie peccan⸗
do pᷣuat᷑.et ſi ñ ↄſeqnt doloꝛes ꝗ vel coꝛrigẽdis inferũtuꝛ
vpel nõ coꝛrectis vltimi reſeruant᷑.⁊ ſic dom ꝙ dñs ñ cel⸗
ſat aꝛguẽ ꝓ pctᷣo et puĩre ſcʒ in ↄſcĩa:lʒ ñ ſemꝑ arguat do
loꝛibo exterioꝛibus.et ſic pʒ ſolutio iſtiꝰ qõnis et qᷣmodo
voluntas diuina ꝑmittit mala.

Nlembrum ſecundũ

Onſeqnt q̃rit. vtꝝ deꝰ iuſte ꝑmittat mala
fieri.ad qð ſic Job.xij.habũdant tabnacu
la p̃ſfonũ. Greg. oĩpotẽs deꝰ qð iuſte fieri
ꝓhibet:iuſtũ eſi vt fieri ſinat. Sʒ iuſticia
dei nõ dr niſi duptr. aut iuſticia q ẽ veritas dei: vel iuſti
cia q̃ eſt exigẽtia meritoꝝ.nõ iuſticia q̃ eſt exigẽtia meri
toꝝ inſtũ ẽ mala ꝑmittẽ· ꝗa pctoꝛ nõ ẽ dignꝰtali ꝑmiſſio
ne.nec iuſticia qᷓ eſt vitas dei: qꝛ illa exigit vt ſtati pecca
toꝛi reddat᷑ pena. Rñ. iuſtũ eſt ſinere mala fieri. H̊ nõ
bñ põt dici de iuſticia q eſt exigentia meritoꝝ. nec & iu
ſticia qᷓ eſt vᷣitas dei ſic oñſum ẽ:hᷣ de iuſticia q eſt o.decen
tia bonitatis dei. de qᷓ anſel.ſi parcis iuſte: iuſte parcis.
qa Hh̊ ↄdecet tuã bonitatẽ·ↄdecet em̃ ſuã bonitatem vt nõ
mutet oꝛdinẽ a ſe ↄſtitutũ.ↄſtituit aũt naturã rõnaleʒ li⸗
beram vt faciat qð vult.vnð glo.ad thi.libertatẽ rõnali
creature nõ negauit. ptateʒ qᷓ iuſte malos oꝛdinaret ſibi
retinuit. lel põt dici ꝙ pctoꝛ ẽ digntali ꝑmiſſione vt.ſ.
in ſordibo exñs ſoꝛdeſcat adhuc Apoc.vlt.

Membꝛũ teꝛcium

Verit᷑ poſtea q̃ rõne ꝑmittat mala fieri de
us. Zld ̊ at triplex rõ aſſignat᷑. Pꝛima eſt
oↄmendatõ bonoꝝ.vñ aug.in ench. Malũ
bñ ordinatũ ? ſuo loco poſitũ: eminẽtiꝰcõ⸗
mẽdat bona. vt magis placeãt et laudabilioꝛa ſint:dum
oↄpant᷑ malis. Scoa ẽ eruditio electoꝝ. vñ aug. de coꝛre⸗
ctõne 1 gra. vſq; aveo deus cooꝑat in bonũ.vt ſi qui ho⸗
rũ cuient et exoꝛbitent᷑:et hocipᷣm faciat eis ꝓficẽ in bo
num. ga huilioꝛes redeũt atʒ doctioꝛes vt petrꝰ. Tercia
eſi exercitatõ 2 ꝓbatio bonoꝝ. vñ aug.in li.de trinitate.
boĩs vtiq; ꝓſunt mala vel addendo pctᷣa:vel ad exercen⸗
dam ꝓbandq; iuſticiã. vel ad euita ndũ hꝰvite miſeriazʒ
Juxta ̊ querũtur duo.prunũ eſt de oꝛdine maloꝝ.i⸗
uis tactũ ſit ſuperiꝰſcʒ in tractatu de bono.ſcom de coo⸗
peratõne maloꝝ in bonum.

Articulpꝛimus

D pmũ ſic ꝓcedit᷑.aug.xj.de ci.dei. deꝰ ſm ꝗ⸗
