et pᷣdicãt᷑ vłr de tribo ꝑſonis. 4¶ Ad ſecunduʒ dom qm̃
in trinitate ad aliꝗd eſt ſuba ter ſummã ſ implicitatẽ
ßm quã verũ eſt ꝙ deus eſt omnia ſua vnde pater ẽ deꝰ
et pr eſt diuĩa eſſentia. Sʒ in creaturis vbi ẽ ↄpoſitõ ⁊
mutabilitas. nec 'm rem nec 'm rõnem ad aliꝗd 2 ſba
idem eſſe pñt.nõ tñ ex hoc ſegꝗtur ꝙ in diuis non ſit dif
ferens pdicamentuʒ ſube et adaliꝗd. ꝙ em in diuĩs di
citur adaligꝗd eſſe ſuba: iſtud bʒ veritatẽ ꝓpter indiffe⸗
rentiã ſimplicitatis in eſſendo.ꝙ vo dicit differens pᷣ⸗
dicamentũ ſube et adaligd: iſtud habet veritatẽ ꝓpter
dr̃iam rõnis in dicendo.cui cũ dr̃ie ſubeſt veritas:ꝗa
eſt ibi veritas ſube.veritas relatõnis.et aliꝗd dicit᷑ de
vno qð non de altero. vnitas em̃ de ſuba: pluralitas vᷣo
ce relatõne vere intelligit᷑.¶¶ Ad illud vᷣo qð dicit boe.
ꝙ om̃ia pdicamenta mutant᷑.dicendũ ꝙ om̃ia mutan⸗
tuꝛ: ſ̊ tũ diſſimiliter. Alia em p̃dicamẽta a ſuba et rela
tione mutant᷑ dupłr. ᷣm rõnem ſui generis: et em ratõ
nem qua ſunt in creatuꝛa:ſicut patz in ſingulis. Suba
vo adaliꝗd mutant᷑ vno mõ. MMutant᷑ em̃ a rõne qua
ſunt in creatura:ſ̊ manent m intentõneʒ pꝛimã ſui ge
neris. Qam ſuba vt eſt in creatura ſubſiſtens.ſ. accidẽ
tibo:nõ eſt in diuinis.tñ in diuinis eſt ſuba vt ens ꝑ ſe
iterum in creatura ad alið eſt accñs. q̊ mõ nõ eſt in di⸗
uinis: ſed tñ in diuinis eſt ad aliud hoc eſt ad aliud ſe
hñs:vel potius ad aliuz ſe hñs.¶ Ad vltimũ dðm. q;
intentio eius ꝙ eſt adaliꝗd. ↄpꝛehedit eſſe ad: in reſpe⸗/
ctu ad aliud ꝗd:vel in reſpectu ad aliũ queʒ.· Scom ꝙ
adaliꝗd dicit᷑ in reſpectu ad aliud ꝗd: per qð ponitur
differentia ſube:eſt in creatura.adaliꝗd pᷣo ſᷣm ꝙ dicit᷑
in reſpectu ad aliũ quẽ ꝑ quod ponit᷑ differentia ꝑſone
non ſubſtantie: ponit᷑ in diuinis ſicut pꝛobatum eſt ſu
pꝛa queſtione de veritate diuinaꝝ ꝑſonaz ,„

MNuarto queritur .S. uiij.

qualiter circa diuĩa ſit acciꝑe intentiones alioꝝ pᷣdica⸗
mentoꝝ:vt q̃ntitatis qlitatis ⁊c. Circa qð queruntur

iria. Pꝛio vtrũ alia p̃dicamenta a ſuba ⁊ relatõne ſint
accipienda in diuĩs. Scðo vtrũ oĩa aliquo mõ. Ter⸗

cio vtrũ aliqua ꝓpꝛie aliqᷓ impꝛopꝛie. Ao pꝛimũ ſic.
cũ pᷣaicamenta oꝛdiata ſint vt pᷣmo ſit ſuba ſedo quãti⸗
tas.tercio qᷓlitas.quarto adaliqꝗd. q̊ ꝓpinquiꝰoꝛdinat᷑
ad ſubam qlitas et quãtitas qᷓ; adaliquid. Cũ ergo po
tius ponendũ ſit in diuis p̃dicamẽtũ qð ẽ ꝓpinquiꝰ ſbe
qᷓ qð ẽ remotiꝰ.ꝭg potiꝰoñt poni ĩ diuĩs quãtitas et q̃li
tas qᷓ; adaliꝗd. ſi ꝙ̊ ponit᷑ adaliꝗd in diuĩs: multoma⸗
gis ponet᷑ quãtitas et qualitas.¶ Iem dic aug. ꝙ i re⸗

latõne ꝑſonaꝝ numerꝰcernit᷑ ſed numerꝰ eſt ſpẽs quan

titatis:̊ et in diuis ponit᷑ quãtitas.¶j Item boe.in li.
te tri.ꝙ dicit᷑ deus eſt magnꝰrefert᷑ ad quantitatem.q;
dicit deus ẽ iuſt?refertur ad q̃litateʒ: vere ſunt in di⸗
uinis hec p̃dicamenta.¶ Item vbi eſt ponere ſpẽm ibi
eſi ponere genꝰ:ſᷣ in diunis ponimꝰiuſticiã.ſciam.que
ſunt ſpecies q̃litatis: ̊ et qualitatẽ.¶ Iez ſi bonus iu⸗
ſtus magn. dicta de cro vertunt᷑ in ſubam: quare ſilr
nõ pñt verti eoꝝ genera.¶ Item cũ multe ſint ſpẽs q̃li⸗
tat is ſicut paſſibiles q̃litates.color.ſapoꝛ.et impotẽtie
na turales q ↄſtat nõ dicunt᷑ de deoo: que erit ratio qua⸗
re nomina quaꝛũdam ſpecieꝝ quatitatis et qualitatis
vertunt᷑ in diuinã pᷣdicatõeʒvt iuſtus et bonus:et non
alia. Item cum decem ſint geneꝛa. ſubſtantia.quanit
tas.q̃li tas.relatõ ⁊c.quõ accipiant᷑ ĩ diuinis. Con⸗
tra auguſti.v.⁊ trinitate. intelligamus deum ſine qua
litate bonum.ſine quantitate magnum. ſine indigẽtia
creatoꝛem.ſine ſitu pꝛeſidentem. ſine loco vbiq; totum
ſine vlla ſui ↄmutatõe mutabilia facientem nibilq; pa
tientem:ſine habitu omnia ↄtinentem. Ex quo relinꝗ⸗

tur hmõi pꝛedicamenta non eſſe ponenda in diuinis.

Rñdeo.ꝙ cetera pꝛedicamẽta ᷣm ſua genera raro
attribuunt᷑ ð diuinis.ſᷣm vo ſuas ſpecies ſub diſticti⸗
one que iam dicet᷑:attribuunt᷑ ceo ſm illuʒ modũ quo
dicit Boecius.qꝙ talia erunt pᷣdicata qualia permilſe⸗
runt ſubiecta. AUñ cum de creaturis pᷣdicamenta dicũ⸗
tur:quedam eoꝝ ſianificant ſubſtantiaʒ quedam acci:
dentia.Cum vᷣo quis hec in diuinã pꝛedicatõeʒ verterit
cũcta mutant᷑. Iam cum dicimꝰ deus.ſubſtantiã ꝗdeʒ
ſignificare vide mur:ſed eam que ſit vltra ſubſtãtiam.
Cum vo iuſtus qualitatẽ quidem ſed nõ accidentẽ: ſed
eam que ſit ſuba. Itẽ cũ magnũ quantitatẽ ſignificare
videmur:ſ eam q̃ ſit ip̃a ſuba.q¶ Ad pꝛimuʒ ergo obie⸗
ctum dicendũ.ꝙ relatio ſicut dictum eſt dupliciter acci
pitur. VUno mõ Fm ꝙ ↄſequitur eſſe ↄpoſitum et muta
bile:et ̊ mõ ↄſequitur oꝛdine rõnis eſſe ſube q̃litatis
et quãtitatis.quia ↄſequentẽ ad ſubſtantiã eſt accipere
relationẽ que eſt idemptitas.ſᷣm quantitatẽ.relatõem
que eſt equalitas:ſᷣm qualitatẽ relatiõez que eſt ſimili⸗
tudo. Pꝛeterea quantitas ↄſequitur ſubam rõne mate
rie:qualitas rõne foꝛme.relatio q̃ eſt cecens rõne com
poſiti. Alio modo accipit᷑ relatio ſᷣm ꝙ intentio rela⸗
tionis añcedit eſſe accidentis eſſe ad eſle.et hoc mõ eẽn
tialis eſt ipſi ſube.et ꝓpinquius adheret ipſi ſube ꝙᷓ qli
tas vel quantitas ſiẽ ſupꝛa declaratuʒ eſt in pꝛincipijs
ſube materia et foꝛma.q¶ Ad ſecundũ dicendũ.qꝙ nume
rus ꝗ eſt in diuinis intendit genus quãatitaus ſicut de⸗
claratũ eſt ſupꝛa queſtione de nũero ꝑſonaꝝ.numerus
em̃ ꝗ eſt quãtitas eſt vnitatum ſubaliter differennum.
quod nullo mõ ẽ in diuinis:eſt tñ ibi nũerꝰ vere perſo⸗
naxꝝ ſicut ſupᷣ dictum eſt.i¶ Ad terciũ quod dicit boeci⸗
us. ꝙ deus eſt magnꝰrefertur ad quantitatẽ. ꝙ iuſtus
ad qualitatẽ. intelligit qᷓtum ad moduʒ dicendi:gꝗa di
citur ꝑ modũ qualitatis et ꝑ modum quãtitatis ⁊c.nõ
q̃tum ad exiſtentiã rei.vt pᷣdicetur foꝛma qualitatis ⁊
quantitatis.¶. Ad quartũ dicendũ.ꝙ; nõ ſequit᷑ vbi ſit
ponere nomĩationẽ ſpẽi ſit ponere noĩationeʒ generis.
et ratio eſt. qꝛ genera generaliſſima ſicut qᷓlitas et quã⸗

titas dicũt in dependentia ad ſubam. Pꝛeterea nomĩia

generũ accidentiũ dicũt reſpectũ in ↄcreatõue ad ſhaʒ
et in opoſitõne:et ideo nõ ↄuenienter pñt ↄuerti in pᷣ⸗
dicatõneʒ ſube. hinc ꝗ̊ eſt:ꝙ noĩa ſpecierũ ↄuertunt᷑ in
diuinã pᷣdicatõneʒ nõ noĩa geneꝛũ.¶ Ad gntum dicen
dum. ꝙ om̃e accidens dicit defectũ a ſuba. vñ defectõʒ
entis:noĩa ergo quedã ſpecieꝝ addũt defectũ ſupᷣ xxſe⸗
ctum generis.quedam vo addũt vltra genus ↄplemen⸗
tum et pfectõnem potius qᷓ; defectũ. Pꝛeterea nomina
nõ ↄueniunt aſſumere in diuinã pꝛedicationẽ ſicut pal⸗
ſibiles qualitates coloꝛ et ſapoꝛ rõne deſectus quẽ ad⸗
dunt. alia pᷣo röõne ↄplementi quẽ addũt ſupᷣ intentõeʒ
generis poſſunt:qualia ſunt bonus.iuſtus.ſapiens.et
hmõi. Ad aliud vo iam pate bit ſolutio.

Nunnto queritur .S. v.

otrum ommi alia pdicamenta m aliquam differenti
am a ſubſtantia et relatõne ſit accipere in diuinam pᷣ⸗
dicatõnem.quod videtur.quia in ſcripturis nomia ac⸗
cipiuntur ſᷣm omnia genera.quia ſᷣm quantitatem di⸗
citur magnus. ᷣm qualitatem iuſtus. Em agere dici⸗
tur creare.ſᷣm pati iraſci.ſᷣm quando dicitur ſemꝑ el⸗
ſe. ſcᷣm vbi dicitur vbiq;.ſᷣm ſitum dicitur ſedere ſuꝑ
cherubin. ᷣm habitum dicitur amictus lumine. Fm vo
relationem dicitur dominus vniuerſoꝛum. ¶ Contra
boecius in li.de trinitatate.deus ſm ſubſtantiam:dici⸗/
tur iuſtus m qualitatem: magnus m quantitatem.
reliqua vo.vij.generũ que ſunt accidentia: neq; de deo
neq; de ceteris pꝛedicant᷑.ex quo videtur:ꝙ ſolum tria
genera:bhoc eſt nomina trium generum tm̃ de do pre⸗
dicentur. ¶ Item boecius in li. de trini. ſitum et paſſio
nem requiri in deo non oportet. ergo videtur ꝙ in deo

ir
ur
dio:
ſbie
ſiß
z
urer
geeſ
ſcic
lura
ſcnr⸗
one
ſihn
ſr
gun
hit
*²
int
eli
teri⸗
naie
uin
Cnie
inq
ſa
ſon
1
U
n

ſie

ftunetnnn
ſube qitni
1 Atatiget
Ate,elatmein
nrönemee
ns rönecon
tentio reln
oe noͤein
ſubeii
Rpuncipip
Ndugnune
ans ſichtdn
Gn nunenn
diſſrennum.
1 ſerepeti
ddicttborn⸗
nni⸗giuſne
encigen⸗
ithrnunr ö
lcetltaist
ſanikiſie
onzech⸗
irsagei
Letgearonir
töpenaſt
ſtyuernnß
füiuemei
gnmmdin
füofen
etiſan
nus/penn
teregnontn
oheſecſt⸗
ketnsglitl
ß nmig
ſtpiesd

Kr.
Oſrenei
imnß
onina
ingunnde
ereda/
ſns
ſne in
gnefni⸗
onn
nnangr
nnin
ged
hn
nnß
nas

Lue ſtio
nõ debeat requiri pᷣdicatio ẽm ſitũ et fin paſſionẽ. ſed
q̃ritur q̃re excludit potius iſta duo ꝙᷓ alia.¶ Itẽ fuerũt
qui dixerũt.ꝙ cũ duplex ſit paſſio. coꝛꝑalis et aĩalis.
Coꝛꝑalis paſſio de deo nõ dicit᷑:ł̊ aimalis.vt iratꝰ eſt
furoꝛe dñꝓs. Sʒ ↄtra ad beb.vj. Rurſũ crucifigẽtes
ſibimet filiũ dei.et.ij.malach. Vos cõfigiſtis me gẽs
tota.et cõſtans eſt ꝙ iſia verba ſunt ſigniſicãtia coꝛpo⸗
rales paſſiões. Reſpõſio ꝙ oĩm pᷣdicamentoꝝ noia
dicunt᷑ de deo:ſᷣ tñ diſerẽter ſic et de alijs. Qam noia
triũ pᷣdicamẽtoꝝ vt ſubſtãtie.q̃litatis quaãtitatis.cu p⸗

dicant᷑ quaſi rem monſtrant.reliqͥ vᷣo ſeptẽ quaſi circũ

ſtãtias rei. Lria eĩ pꝛĩa rem eẽ aliꝗd oſtẽdũt.vt cũ dẽꝛ
res eẽ ſubſiãtia.vł res eẽ magna vel bona. reliq ðᷣo nõ
eẽ ſed potius extrinſecus aligd quodamõ affigunt. vt
cũ res dicit᷑ alicui vel aliqñ vel agere vel pati et ſie de
ceteris.cũ em̃ dicit᷑ hõ iuſius vel magnus ſic dĩc Hoe
tius. bomo eſt id qð pᷣdicat᷑.Sᷣ cũ dicit᷑ bõ ẽ in foꝛo vel
bodie:nõ dico ꝙ hõ ſit boc.ᷣ ꝙ bomo menſurat᷑ his vł
cõtinet᷑. Siłi mõ cũ dicit᷑ deus eſt iuſtus vel magnꝰ:de
us dicit idem eẽ ꝙ iuſtum magnũ.̊ cum dicit dens eſt
verus vł deus eſi:ſem ꝑ ſignificat᷑ aliqua babitudo re/
rum a deo que cõtinent᷑ aut menſurant᷑ loco vel temꝑe
Ad pꝛimũ ergo qð obijcit᷑ hboc mõ ſᷣm boetiũꝙ eoꝝ
que pꝛedicant᷑.quedã pᷣdicant᷑ ex eo ꝙ ſunt ad ipᷣm de q̃
p̃dicant᷑ vt ea q̃ dicũt᷑ ſᷣm ſubſtatiã.quãtitatẽ. qlitateʒ
Alia do ex eo ꝙ ſe habẽt in aliqua bĩtudie ad illud de
quo pᷣdicant᷑vt relatio.et q.et vbi:.et agere.et pati.ſi
tus. et habitus. Scðʒz pꝛimum modum dicit boetius
ꝙ reliqua non pꝛedicantur nec de deo nec de ceteris.
ſed ſi pꝛedicari accipiatur communiter ad pꝛedicari⸗/
Fm inherentiã et ad pᷣdicari ꝑ aſſiſtentiã:om̃ia pᷣdicãt᷑
Cũ vᷣo aſſumũt᷑ in diuĩam pᷣdicatõʒ:noĩa hoꝝ generũ
mutant᷑ ſic et alia.Añ cũ dicit᷑ ſin p̃dicamẽtũ relatõis
dñs:dæſignat᷑ hitudo que ẽ dñij rſpectu ſeꝛuitutis ſiue

ſubiectõis creature. Cũ vᷣo dicit᷑ deus creat ſᷣm pꝛedi

mẽtũ actõis: deſignatõ eſt habitudis cauſe ad effectũ
Cuʒ dicit᷑ deus iratus ſᷣm pᷣdicamẽtũ paſſionis:deſig
tur ex cõſequẽti habitudo que eſt in vindicãdis malefi
cijs ſcʒ illatõ pene.Cum dicit᷑ ſedere ſuꝑ cherubin fᷣm
pᷣdicamẽtũ ſitus: deſignat᷑ qũo ſe habʒ ad ſuꝑioꝛes cꝛe
aturas.ſcʒ vt excedẽs eas.um dicit᷑ deus ẽ ſemꝑ.de⸗
ſignat᷑ qũo ſe hẽat ad tꝑalia.ſcʒ vt concomitãs ea ſᷣm
ome tpᷣus pñns pᷣteritũ et futurũ.Cum dicit᷑ eẽ vbiqʒ.de
ſignat᷑ qũo ſe habeat ad om̃em locum et circũſcriptõʒ

ſcʒ vt pns ĩ om̃i loco ⁊ om̃i circũſcriptõi.Cũ vᷣo dicit᷑

amictꝰ luĩe ſic veſtimẽto ſᷣm pᷣdicamtũ babitꝰ.ſigficat᷑
hitudo ad exterioꝛes creat᷑as q̃ ipᷣm exteꝛiꝰ declarant:
Ad ſecũdũ reſpõdet᷑ ꝙ dicit boetius ſitum et paſſiõʒ
in deo reqri nõ opoꝛtet pluſq de ceteris. hec eſt ratio.
qꝛ ſitus ponit materiã.paſſio ᷣo mutabilitatem. ¶MDa
teria aũt et mutabilitas maxie relegant᷑.et iõ iſta ſᷣm
maioꝛem impꝛopꝛietatem dicũt᷑ de deo ꝙᷓᷓ cetera.¶.Ad
vltimũ qð obijcit᷑ ꝙ verba et paſſioĩs coꝛꝑalis et paſſi
onis aĩalis inueniũt᷑ dici ð deo.dm ꝙ hoc eſt m ma
rimã ipꝛopꝛietatẽ q̃ ſolẽt attribui noĩa aliq̃ꝝ rerũ xt᷑
2ſequẽtem. VUñ hoe mõ dicit᷑ deus penitere nõ ꝙ paſ⸗
ſio penitẽtie inſit:łᷣ qꝛ illð qð ſolet cõſequi peĩtẽtẽ ei cõ
uenit ſcʒ mutaẽ opꝰ.Siłr cũ dicit᷑ iraſci.nõ ſignificat᷑
ꝙ paſſio ire ei inſit ̊ actus ꝗ ſolet ↄſeꝗ ſeʒ mutaẽ opꝰ.
Silr cũ dꝛ ofigi.h̊ dꝛ adhuc ꝑ maioꝛẽ ipꝛopꝛietatẽ.du⸗
plex em ẽ hic ĩpꝛopꝛietas.vna qꝛ attribuit᷑ cãe qð ẽ effe

ctus.Bᷓ ẽ deo qð ẽ gre.alia qꝛ poĩt᷑ actꝰ pᷣcedẽs ꝓ ↄſeq̃n

ti. Vñ cũ dr filiꝰdei crucifigit᷑ ĩ nobis.nõ alið ĩtelligr

niſi qꝛ gra eiꝰ interit ⁊ deficit ĩ nobis ꝑ pctm. ponit᷑ gꝗ

crucifigi ꝓ interire qꝛ crucifixiõem ſolʒ ↄſequi moꝛs
ſiue interitꝰ:et filio dei attribuit᷑ qð eſi gratie.

Berxto queritur .S. vj.

de hmõi p̃dicamẽtis.an aliq dicant᷑ de deo ꝗpꝛie. Ad

qð aug.v. de trini.qð ad faciẽdũ attinet foꝛtaſſis de ſo

243 ☚4 ce aſh .11

xlvüij.

lo deo veriſſime dẽ. ſolꝰ em̃ deus facit et ipe nõ fit neq;
patit᷑:ergo pᷣdicamẽtũ actõis ꝓpꝛie ↄuenit deo.¶¶ Item
aug.in eodẽ.nõ ꝑticipatõe magniiudis deꝰ magnus ẽ
ſbᷣ ſeipᷣo.qꝛ ipᷣe eſi ſua magnitudo.hoc de boitate et ð et
nitate et de omipotẽtia dei dictũ c.om̃ibuſq; pdicamẽ⸗
tis q de deo pñt ꝓnũciari q̊ að ſeipʒʒ dẽ:nõ traãſiſlatiue
aut ꝑ ſifitudiem ᷣ̊ ꝓꝛie.ergo magnũ et bonũ q̃ dicũt᷑
de deo m pᷣdicamẽtũ qualitatis et quãtitatis dicunt᷑
ve dro ꝓpꝛie. Cõtra pᷣdicta. autoꝛitas aug.eodẽ li.

intelligamꝰ deũ ſine q̃litate bonum.ſine quãtitate ma⸗

gnũ.ſine indigẽtia creatoꝛẽ.ſine vlla ſui mutatõe mu⸗
tabilia facientẽ ⁊c.ergo iſta dicta de deo trãſferũt᷑ a ſi
gnatõe ꝓpꝛia.qꝛ a genere ꝓpꝛio:ergo dicũt᷑ impꝛopꝛie.
¶ Item qrit᷑ qre nõ dicit aug.deum ſine relatõe creato
rem:ſicut dicit ſine qualitate bonũ ſine quãtitate ma⸗
gnũ. Item.quare ſimiliter nõ dicit ſine actõe facientẽ
ſic dicit ſine qualitate bonũ.ł̊ dicit ſine mutatõe ſaciẽ⸗
tem. Reſpõſio in intentõibo noĩm q̃ accipiunt᷑ ſᷣm
hec genera attendendũ regulariter ꝙ ula nomia q̃ di⸗
cunt intentõem materialiter vel coꝛpoꝛeitatis vel mu⸗
tabilitatis vel im ꝑfectõie trãſlatiue et nõ ꝛie dicũt᷑
de deo indiſtincte.inde eſt ꝙ noia que dicũt ſitum ſeu
poſitõem ꝓpter materialitatem:et nomia que dicunt
habitum ꝗꝓpter coꝛpoꝛeitatem:et nomĩa que dicũt vbi
Pter im ꝑfectionem:.et nomia que dicũt quando ꝓpt᷑
mutabilitatem:nõ dicunt᷑ de eo ꝗpꝛie ſed trãſlatiue.
Vnde aug.v.de tri.ſitus et habitus et loca et tem ꝑa ñ
ꝓꝛie ſed tranſlatiue ac ꝑ ſilłitudieʒ dicũtur ĩ deo.ſã
et ſedere ſuꝑ cherubin dicit᷑ qdð ad ſitũ.et abyſſuʒ tãqᷓ

veſtimẽtũ amictus qð ad habitum et anni tui nõ defi⸗
cient qð ad tempus.et ſi teſcẽdero in celũ tu ibi es qð

ad locum. Momia vᷣo generũ que nõ dicunt nec mate

rialitatẽ ſeu coꝛpoꝛeitatẽ nec mutabilitatẽ ſeu imꝑfecti

oneʒ.ſi abſirahant᷑ eoꝝ intentões a mõ quo ſunt ĩ cre
aturis:dicunt᷑ deo ꝓpꝛie cõuenire.ſi tñ ſicut dicit aug.
ce deo ꝓpꝛie aliquid dici poteſt. Scõᷣm vᷣo modũ qͥ ſũt

in creaturis accepta de deo dicent᷑ impꝛopꝛie. Unde

aug. de trini. dicit. ꝙ cũ dicit᷑ magnum de creatura vt
x domo vel de monte.dicit᷑ magnũ ꝑticipatõe.et nõ eſt
creatura ſua magnitudo.ſed cũ dicitur magnũ de deo:
dicitur magnitudo ꝑ eſſentiam et ipᷣe eſt ſua magnitu⸗
do. accipit autem hic magnũ aug.Fm ꝙ eſt cõmune ad

magnum dimenſione et magnnum virtute. Qamĩ deo

nõ eſt magnum dimenſione ſed magnuz in virtute. ita
etiam intelligendum cum dicitur bonus et huiuſmodi
hoc ergo modo vult dicere aug.ꝙ dicuntur de deo pꝛo
pꝛie huiuſmodi nomia abſtrabendo a modo quo ſunt

in creatura.vnde dicit ſine qualitate bonus ſine quã⸗

titate magnus.q:Ad iullud quod dicit.quaꝛe nõ dicit ſi
ne relatione creatoꝛem. Reſponſio.dicendum ꝙ inten
tio relationis m ſe nõ dicit mutabilitatem nec mate⸗
rialitatem nec im ꝑfectionem, vnde ſicut dicit boetius
nõ auget nec minuit qð ſm ipᷣam denoĩat᷑.et ideo diui
no eſſe non repugnat.immo cõuenit.ſed ſᷣm ꝙ intentio
relationis conſideratur in creatura:notat dependenti
am vel in vtroq; vel in altero extremoꝝ relationis: et
ita ponit indigentiam. IJdeo aug.cõuenienter dixit ſi
ne indigentia creatoꝛem:ſignãs nom ine creatoꝛis ha⸗
bitudinem relationis diuĩe cauſe ad creaturas pꝛiuãs
indigentiam.id eſt modum imperfectionis relationis
pꝛout eſt in creatura:non ipſam relationem. Simili
modo reſpondendum ad vltimũ.quia intentio actio⸗
nis ſm ſe non dicit imper fectionem ſeu mutabilitatem
ſed intentio pꝛout eſt in creatura ponit in agente mu⸗
ta bilitatẽ. Sdeo aug.cõuenienter dixit ſine mutatõne
mutabilia facientem:pꝛiuans mutabilitatẽ nõ actõzʒ.
et in hunc modũ terminatur introductoꝛia et in gene⸗
rali inquiſitio nominum diuinoꝝ.

NMueſtio.xlix. de dininis

nomĩbo in ſpeciali.

Ninuãte vpᷣi gra⸗

tia ↄſeq̃nter inꝗꝛẽdũ eſt de noĩbo dĩnis
in ſpãli.doctoꝝ aũt poſitio ẽ vt nomia
diuina q̃dã ſint eẽntialia: qᷓdã ꝑſona⸗
lia.q̃dã notõnalia.cuiꝰpoſitõis rõem
infra maĩfeſtabimꝰ. In pmis inꝗrẽtes de noĩbo eẽntia
libo ᷣm diſtictõʒ damaſcẽi pᷣmo li.vbi ſignat hãc diui⸗
ſionẽ noĩm eẽntialiũ.q̃dã dicũt᷑ de deo miſtice:q̃dã ſim
bolice ſᷣm ꝙ diſtiguit bẽus dyoniſiꝰ theologiã ſym bo
licã et miſticã.iuxta verba euãgelij Adath.xiij. Wobis
datũ ẽ noſce miſteriũ regni dei:ceteris ĩ ꝑabolis. The
ologia igit᷑ ꝑabolicã ſiue ſymbolicã ꝓponebat dñs tur
bis noĩans dĩna ſiłitudinibo coꝛꝑalibo.theologicã vᷣo
miſticã ꝓponebat diſcipulis:exponẽs eis dĩna ſignati
onibo ſpiritalibo.Ea & q̃ coꝛꝑali mõ de deo dicũt᷑ dicũ
tur ſymbolice ſiue ꝑabolice:q̃ vᷣo dicũt᷑ ð ðo ſpũali mõ
dicũt᷑ miſtice.ſQoĩm aũt q̃ dicũt᷑ de deo miſtice ᷣm da⸗
maſ. ẽ hec diſtinctõ.nã quedã dicunt᷑ de deo abſolute:
quedã vᷣo dicũt᷑ ſᷣm hĩtudiem ſiue reſpectũ. vᷣbigr̃a cre
atoꝛ.dñs ⁊c. Itẽ eoꝝ q̃ dicũt᷑ abſolute.q̃dã ꝑ modum
poſitõis:q̃dã ꝑ modũ pꝛiuatõis et ſignãt ꝗd ñ ẽ.verbi
gr̃a.incoꝛꝑalis.Itẽ eoꝝ q̃ dicũt᷑ de deo ꝑ modũ poſiti
onis.q̃dã dicũt᷑ de deo m ea q̃ pꝛimo ꝑtinẽt ad ſbam:
q̃dam vᷣo m ea q̃ ſequũt᷑ ſbam.vᷣbigra.Juſtꝰ et miſe⸗
ricoꝛs bonus.et dicit᷑ hoc ↄſequi ſam ᷣm ſilitudinem
ad ea q̃ ↄſequũt᷑ ſᷣam ĩ creat᷑is.Itẽ eoꝝ que dicũt᷑ ſᷣm
ea q̃ pꝛio ꝑtinẽt ad ſbam et abſolute et ꝑ modũ poſitio
nis.q̃dã dicũt᷑ de ipo ſᷣm ipᷣm eẽ.vt ens:et ꝗ ẽ.qᷓdã ᷣm
opꝑatõem ſubſtãtialẽ vt deꝰ qð impoĩt᷑ ab oꝑatõe.Et h̊
eſt qð dĩc damaſ.pꝛimũ nomẽ ipᷣius eẽ dmõſtratũ eſt
vt ens et gꝗ eſt. Scðz vᷣo oꝑatõʒz ſcʒ vt deꝰ incoꝛꝑale vᷣo
increatũ et quecũq; talia ꝗd nõ eſt ſignãt vt ꝙ nõ coꝛ⸗
rũpit᷑ neq; creatus eſt. Honũ aũt et iuſtũ ⁊ quecũq; ta
lia ſequũt᷑ naturã.nõ ipᷣam ſubſtàtiã oñdũt.dñs at et
rex ⁊ qᷓcũq; talia:hĩtudinem ad es ꝗbo diſtiguit᷑ oſten⸗
dũt.ſm ergo hũc modũ de dinis noibo ingrẽdũ ẽ. Pꝛi
mo de noĩbo deſignãtibo ipᷣm eẽ abſolute. Scðo de no⸗
mine oꝑatõis.Tercio de noibo pnuatis. Quarto de
noĩbo cõſeq̃ntibo naturã.Quito de noibo reſpectiuis.
Sexto ⁊ vltimo ð noibo ſymbolicis. In pꝛimis igit᷑
de nomibo eẽntialibo deſigntibv dinũ eẽ abſolute.Si⸗
gnificat᷑ aũt dĩnũ eẽ et noĩalit:et ꝓnoĩalit᷑. Coĩaliter
aũt ſignificat᷑ dina eẽntia vt qͥ ẽ q̃ſi mõ abſiracto noie
eẽntie vel exñtie.et vt ꝙ ẽ velut ꝑ modũ cõcreti nomie
entis.et ꝗ ẽ. Jõ hoc oꝛdie inꝗrimꝰ. Pꝛĩo de noĩe cẽntia
Secũdo de noĩe exñtia.Lercõ de noĩe entis.Quarto
de noĩe ꝗ eſt. Quito de ſignatõe q ꝓnoĩalis ẽ.

Meẽbrum pꝛunum

EKimo q̃rit᷑ de noĩe eẽntie h̊ mõ.pꝛĩo An
HGq̊ noĩe noiet᷑ dĩnũ eẽ.ſecũdo An noĩetur
ꝓpꝛie.Cercio.an vniuoce noĩet iſtð no⸗
men creatoꝛẽ et creaturã.Quarto vtruʒ
ſit appꝛopᷣabile ꝑſone.

Articulus primus

O pꝛimũ ſic.damaſ.hoĩes hanc groſſaʒ caꝛ
nem indutos dinas et immateriales dinita
teos opatões intelligẽ et dicere impoſſibile
ẽ:miſi imagibo foꝛmis et notis q̃ ſunt ſm nos. cũ ꝗ̊ᷓ hoc
nomẽ eẽntia ſignificet in oĩmoda abſolutõe quo res eſt
ſicut ens ſigniſicat qð res ẽ. Quo aũt deꝰ ẽ nõ ↄpꝛehẽ⸗
dimus imagĩem nec foꝛma nec nota:̊ hoc noiĩe eẽntia
nõ noĩabimꝰ dĩnũ eẽ.¶ Itẽ iuiſibilia dei ſicut dĩc apo
ſtolus ſempiterna virtus et dinitas ꝑ ea que facta ſũt
cõſpiciũtur.nec alit hic ĩ via intelligit᷑ ditas: ̊ cũ hoc

e d e ieer 1209

nomẽ eẽntia ſignificet in oĩmoda abſolutõe.nõ em̃ ↄſi:
gnat aliquã intentõz vel bitudiem ad id qð factũ ẽ.nõ
em̃ intentõʒ aliquã cãlitatis vel oꝑatõis vel excellẽtie
cõſignat vel cõnotat.ergo hoc noĩe nec intelliget nec
noĩabit᷑ a nobis dinitas. Cõtra aug.v.de trini.ẽ ſi⸗
ne dubitatõe ſubſtantia vel melius appellat᷑ eẽntia quã
greci vſiam vocãt.ſicut em̃ ab eo qð eſt ſape dicta eſt
ſapientia:ita ab eo ꝙ eſt eẽ.dicta eſt eſſentig. Quod
cõcedendũ eſt.⁊ dicendũ q; noĩatio diuini eſſe ẽ duobo
modis ꝑ effectus et ꝑ impſſiones notionũ que ſũt indi

te intellectui.p effectus noĩat᷑ creatoꝛ.om̃ipotẽs.⁊ etia

deus.ſicut patebit:ꝑ impꝛeſſiones vᷣo notionũ que fũt
indite intellectui noĩant᷑ ens verũ et bonũ.he em̃ noti⸗
ones entis pꝛimi? veri pꝛimi nobis impᷣſſe ſunt vt de⸗
claratum eſt ſupꝛa qõne de diuina eẽntialitate et qõne
cæ bonitate. Motio aũt entis pꝛima eſi qꝛ ens eſt pmũ
intelligibile. IUnde hac notõne ſibi imp̃ſſa de diuio eſſe
ſicut dicit damaſ.qꝙ cognitio eſſendi deum naturalit
nobis inſerta eſt. noĩat deum ens et eẽntiam ⁊ hoc ſᷣm
nos.Cum vo cõpꝛebẽdit ſimplicitatẽ diuini eſſe ĩ qͥ nõ
differt quo ẽ et ꝙ ẽ ideo cogit᷑ ᷣm nos noĩari duobo no

miĩbo.noiĩe eẽntie qua ſignificat᷑ vt quo eſt:nomiĩe entis

quo ſignificatur vt qð eſt.¶. Ad illud qð obijcit a iohe
damalſ.iam patet reſpõſio.qꝛ noĩe eẽntie nomĩiamꝰ deũ
et foꝛma h̊ eſt notõe nobis indita: 2 etiã m nos. Ad
illud qð apłus dicit dicendũ ꝙ dinitas intelligit᷑ ꝑ ea
que facta ſunt.nõ tñ negat ꝗn poſſit intelligi ꝑ notões
impᷣſſas.Et tñ ſi diceꝛet᷑ q/ nõ eſt poſſibile aliter intelli
gere dĩnitatem niſi ꝑ illud qð factũ eſt.tũc notõnes in⸗
ſerte ad cognoſcẽdũ deũ.deputarẽt᷑ ĩ his que facta ſũt
ſicut media ad intelligendũ et noĩandũ dũ. notio tn
entis ſiue eẽntie abſoluit ab oĩ com ꝑatõne.

Articulus ſecundus

Tem querit᷑ an nomie eẽntie noĩet᷑ dinũ
eſſe ꝓpꝛie.et cũ ab eo qð eſt eẽ dicat᷑ eſſen⸗
tia ſiẽ dicit aug.eſſe aũt vel ens nõ noĩat
ꝓꝛie deũ. ̊ coiter in quadã analogia. S

nec hoc nomẽ eẽntia noĩabit dinam eẽntialitatẽ ꝓpꝛie.

¶Cõtra Aug.vij. de trini. eſſentia vere ac ꝓpꝛie dicitur
ita:vt ſoꝛtaſſe ſolũ drũ dici opoꝛteat eẽntiam. Eſt em
vere ſolus qꝛ incõmutabilis:atʒ nomẽ ſuũ famulo ſuo
moyſi enũciauit cum ait.ego ſum ꝗ ſum.¶ Itẽ biero.
ad marcell deus ſolꝰ ꝗ exoꝛdiũ nõ habet: vere eentie
nomen tenuit. Reſpòſio hoc nomẽ eẽntia ſi itelligat
cõiter ñ ẽ ꝓpꝛiũ nomẽ deiĩmo extẽdit᷑ ſm analogiã ſic
eno ⁊ eẽ ad creaturas.Si vᷣo ĩtelligat᷑ cũ pᷣciſione vel
pꝛiuatõe eius ꝙ ẽ ab alio vł ens mutabile:efcit ꝓpꝛiũ
nomen dine eẽntialitatis. eẽntia eĩ noĩat eẽntialitateʒ
nlbo addito.Si ̊ cũ hac pᷣciſiõe noĩet eẽntialitatẽ yt. ſ.
eẽntia dicat eẽntialitatẽ cũ nihil addit᷑ vel ↄpoĩt h̊ ẽ oĩ
mõ ſimplex:ſ̊ mõ ꝓpꝛiũ ẽ nomẽ dei. Itẽ eẽntia dei ſig⸗
ficat eẽntialitatẽ vt ſeip̃o ens.ſi g cũ pᷣuatõne ĩtelligat᷑
eẽntialitas ſeipo ens ñ alio.hᷣ mõ ꝓpꝛiũ nom ẽ dine eſſẽ
tialitatis et ſic ĩtelligũt᷑ auẽtes auget hiero.

NAꝛticulꝰ teꝛciꝰ

Ercio q̃rit᷑ vtrũ eẽntia ſᷣm ꝙ coĩter accipit
dicat᷑ vniuoce łequoce.⁊ cũ dicat phᷣs ſi ꝗs
oĩa entia vocet: equoce ñ vniuoce nucupa⸗
bit. VUñ ens ñ dẽ vniuoce ðᷣ ſpᷣa ⁊ accñte:́ mitomagis
eẽntia ñ dicet᷑ vinoce ð eẽntia creatoꝛis ⁊ create.q Itẽ
ñ pt᷑ accipi oꝛtõ aliq̃ creatoꝛis ⁊ creat᷑e.nec ſᷣm genꝰ
nec ſᷣm accns eẽntie cꝛeate ⁊ ĩcreate.̊ ñ viuoce.i It ſi
dicat᷑ ꝙ ñ dicat᷑ viuoce ſ̊R analogice.ᷣ ẽ ſᷣm pꝛiꝰ ⁊ poſte
riꝰ ſiẽ ens de ſba et accñte.Cõt.vbicũq; ẽ coĩtas ſjm a⸗
nalogiã.qᷓuis ñ ſit ponẽ foꝛmã vnã cõeʒ ſic ĩ vniuocis
ẽ tñ ponẽ ↄpatõʒ aliquã vnã.vñ et᷑ bonũ qð dꝛ ſᷣm ana

logiam de deo et creatura ponit comparationem qua

ſcilicet omne bonum creatum eſt oꝛdinabile ad bonuʒ
increatum et benum increatũ eſt tale ad qð ome aliud

üneſitinii
0minisaetz
olnignſit
Nüreſinee
eſune
hliateetn
Pensclini
Dadiids
Um naturgſ⸗
lam wefn
inlelei ani
griduohpz
nomhie entis
dbicitaiohe
noniamodii
nnos D
neligit ve
Aigipnots
le Altterigt
tücnorönesin
gggeſteuiſi
di. ſoroti
one.

hcs
iettidr
ſteitntcen
leneſoeit
giangoge
tialigipe⸗
e wenuin
nnan. Ce
ſnüſamtole⸗
14 Nebenn
te ſerecinte
ginſinlet
nandlgiſ
cözaloet
eefiot
cinnalt
ialinig,
leiſil
inzaiſ
iritlint
ſichech
ſ

ier opi
Aphaſg
enöcnpn
ptonag
rnted
Nefnge
e
hinofrt
tiuocs
Diſnon
Nen .
ptnm
ſeuiul

Nueſtio
bonum oꝛdinatur ſicut ad cãm. Cum ergo hoc nomen
eſſentia abſtrahat ab omi comꝑatõe.ſignificat em̃ ab⸗
ſolutiſlime id quo res eſt:ergo nõ eꝛit acciꝑe comꝑatoʒ
vnam cũ dicit᷑ eẽntia creata et cũ dicit᷑ eẽntia increata
relingt igit᷑ ꝙ nõ dicet᷑ ̃m analogiã. ergo penit dicet᷑
equiuoce. Cõtra.eſſe vel eentia dicit᷑ in his qᷓ babẽt
eſſe nõ ab alio:et in hoc ꝙ habet eẽ ab alio. Sitr et in
his que habent eſſe non in alio vt ſubſtantia:et in his
que habent eſſe in alio ſic accedentia. Et qꝙᷓuis in his
nõ intelligat᷑ eẽntialitas vna:tñ intelligr habitudo vł
com ꝑatio eẽntialitatis vna. eſſe em̃ vel eẽntia q̃ bʒ eẽ
in alio comꝑatõem habet et dependẽtiã ab eẽ vel eſſen
tia que nõ eſt in alio ſicut ſubſiãtia.Item eẽ vel eẽntia
eius qð eſt ab alio:comꝑatõʒ et dependẽtiã habet eẽn
tialem ab eẽ vel eẽntia q̃ nõ eſt ab alio.ſic eſſe creatum
ab eẽ increato.Eſſe igit᷑ et eẽntia ᷣm analogiã dicetur
x eſſe et eẽntia creata et incereata. ð ↄcedendũ ẽ.
dicendũ ergo q; eẽntia non dicit᷑ equinoce.nec tñ dicit
dniuoce:̊ analogice.ſic ondit Aug.v. ð tri.alie eẽntie
ſiue ſbſtãtie capiut accidẽtia quibo in eis ſiat quãtacũ
qʒ mutatio.do aut bmõi aligꝗd accidẽ nõ poteſt.et iðo
ſola eſt incõmutabilis cui ꝓfecto ipᷣm eẽ vnde eſſentia
nomiata eſt:maxime ac veriſſime cõpetit.qð eim muta
tur nõ ſeruat ipᷣm eſſe.⁊ qð mutari pt et ſi nõ mutetur
poteſt qð fuerat non eſſe.ac ꝑ hoc ſolũ ꝙ oino mutari
nõ poteſt ſicut deus:veriſſime dicit᷑ eſſe.ex hoc ergo pa
tet. ꝙ eẽ et eẽntia veriſſime et pꝛicipaliter dicit᷑ de deo:
de creaturis vᷣo ꝑ poſteriue et ita analogice.⸗ Ad illð

qʒð obijcitur ꝙ eentia dẽ 'm oĩmodam abſolutõʒ. dom
verum eſt ym ꝓ eſſentia dicitur de deo. ſed hm ꝙ el⸗

. ſentia dicitur de creatura:dicitur dependentia. ſicut
enim eſſe de creatura intelligitur eẽ ab alio quod neceſ
ſario ponit dependentiã ab eſſe nõ ab alio qð eſt incre⸗

atũ: ita eèntia creare dicit eẽntiam q̃ ẽ ab alia.q neceſ⸗

ſario ponit dependẽtiã ab eſſentia q̃ nõ ẽ ab alia vt di⸗
uina.Et ita ponitur vnitas comꝑatõis que facit ana⸗
logiã.nõ ex ꝑte eſſentie diuine ad eſſentiam creata: ſed
ex ꝑte eſſentie create ad eſſentiam diuinã.que in oimo
da dependentia eſtad illam.

Articulus quartus

Varto querit᷑ vtrũ nomẽ eẽntie ſit apꝛopꝛi
abile ꝑſone.qð videt᷑:qꝛ ens qð ſiłr nomiat
ei in oimoda abſolutoe.appꝛopꝛiabile ẽ ꝑ⸗
ſone diuie. Eñ ↄueniẽter dẽ ens generas ꝓ pre:ens ge
nitꝰ ꝓ filio:ens ꝓcedẽs ꝓ ſpũſcto.ergo ſilłr vẽ ꝙ ↄueni
enter dicet᷑ eẽntia generãs ꝓ pre eentia genita ꝓ filio.
YVtem aug.vij.de tri.pr et filiꝰ ſigillatim dicũt᷑ ſapia
ſapia ſicut eẽntia de eẽntia.ſ̊ cũ dicit᷑ ſapia de ſapia
ſapia appꝛopriat᷑ et ſugoĩt ꝑſonas.ᷓ ſiłr eẽntia cũ dẽ
eẽntia. Cõtra.ſi eẽntia appꝛopꝛiaret᷑ ꝑſone.neceſſa⸗

rio noĩe eẽntie intelligeret᷑ hitudo vel reſpectꝰ ꝑ quod
poſſet aliqͥ mõ inui notio ꝑſonalis.cũ ergo noĩe eẽntie

ſolũ ſignificat᷑ dina eẽntialitas ab oĩ reſpectu abſolu⸗
ta.et m indr̃iam oĩmodã:nõ eꝛit nomẽ eẽntie appꝛopa
bile ꝑſone.¶ Itẽ in cõcilio laterañ.danat᷑ opinio Joa⸗
chim ↄtra magrm petrũ lumbardũ.ꝓ eo ꝙ dixit.j.ſen
tẽtiaꝝ.v.diſ.ꝙ eẽntia nõ ẽ gignẽs nec genita nec ꝓce⸗
dẽs.vbi maĩſeſte poĩt mgr/ꝙ eẽntia nõ ẽ aꝑpꝛopꝛiabił
pſoĩs. cmiꝰ intẽtõis declaratõ ſufficiẽter dicta ẽ ſup̃ inꝗ
ſitõe de generatõe et᷑na mẽbꝛo.iij.arti.pᷣmo.vtrũ eſſen
tie oueiat generaẽ vel generari. Reſpõſio ad G̊ ᷣm
qͥſda ẽ ꝑ diſtinetõʒ dicetes.ꝙ q̃dã noia ſũt qᷓ ſignificãt
Dinam eentiã ꝑ modu abſtractũ. vt eẽntia deitas. Que
dã dᷣo ſignificat ꝑ modũ cõcretũ ſiẽ deꝰ.bonꝰ. Quedã

Hpo ſigniſicãt medio mõ. vt ſapia vᷣtꝰ lumẽ et hmõi.di⸗

cũt ꝙ pꝛima noĩa ſignificãt eẽntiã et ſuponũt ꝓ eẽn
tia tm̃.ñ nõ ſũt aꝑꝛopꝛiabilia ꝑſoĩs.nec recipiũt de
termĩatões ꝑſonales.lñ falſe vel incõueniẽter dẽ eẽn
tia vel deitas generão vl· geita. et h ꝓpf abſolutõeʒ ſue

— 'ne non) Den⸗ 2) 9aral, hact

xlix.

ſigniſicatõis que ẽ in abſtractõe.Secũda vo noia ſig⸗
ficant eẽntiã et indifferẽter ſuꝓponũt eẽntiã ſiue ꝑſonã

et rõ eſt:qꝛ imponũt᷑ ad ſigniſicãdũ hñtem eẽntiam. vt

deus hñti deitatẽ.bonꝰhnti boĩtatẽ dinam.hñs at᷑ dei
tatem vt bonitatẽ.et hmõi eſt ꝑſona.inde eſt ꝙ bec no
mia ex natura ſue impoſitõis hũt reciꝑe determiatões
ꝑſonales.vñ bene dicit᷑ deus generat deus generatur.
Tercia vᷣo noĩa ſupponũt ⁊ appꝛopꝛiant᷑ ꝑſoĩs.ſᷣ h̊ hñt
ab vſu locutõis ſctoꝝ:nõ a nata ſue impoſitõis.quia
Em impoſitõem ſuã ſignificant abſtracte.tñ ſᷣm vſum
ſctoꝝ accipiũt᷑ vt ↄcrete.ſcʒ ꝓ ꝑſoĩe. Vñ dicũt ſapiazʒ
et virtutẽ generãtẽ et genitã. VUñ et de ſapia legit᷑ ꝙ eſt
pꝛiogenita añ oeʒ creatfam. Sʒ qri᷑ nibilomiꝰ.cũ
hec noĩa ſicẽ ipi dicũt.qᷓuis mĩꝰ ꝓpꝛie ſignificẽt ĩ abſłꝛa
ctõe ſic eẽntia ⁊ tritaſ.vñẽ ꝙ iſla magis ſũt aꝓpꝛopꝛia
bilia ꝑſonis q; eẽntia vel ceitas.ſic em h̊ nomen ſapia
in abſtractõne dicit᷑ reſpectu huiꝰ noĩs ſapiẽs.ſic dei⸗
tas reſpectu huiꝰ noĩs teus.ergo ſicut ↄueniẽter dicit
ſapientia generans ſapientia genita:ita ↄueniẽter di⸗
cet᷑ deitas generãs deitas geita ſiue eẽntia.⸗ Itẽ aug.
in li.de fide ad petrũ.ſic xpᷣm dei ſiliũ.i.vnã in trinita⸗
te ꝑſonã deum verum crede.vt diuinitatem eius de na⸗
tura patris natam eſſe nõ dubites.ex hoc ergo relinꝗ⸗
tur ꝙ cõuenienter dicitur diuinitas nata vel genita.
ergo ſimiiliter eẽntia vel deitas.⸗ IJtem hylariꝰ.viij.li.
ce tri. pᷣdicamus ex eodem eiuſdem generis genitam
naturam naturaliter in ſe gignentem bhabuiſſe naturã
ergo cõuenienter dicitur natura gignẽs et genita: ſed
nõ diffeꝛũt i deo eẽntia 2 nata.q̊ ↄueniẽter dicet᷑ eẽntia
gignẽs et genita. ¶ Iẽ ſi dicat᷑ ſic dĩc mr̃ in ſentẽtijs
v. diſ.li.j.ꝙ oẽs iſte locutões ſũt ĩpꝛopꝛie et dicũt᷑ em⸗
phatice.i.expᷣſſiue ad ſignificãdũ veritatẽ vnitatis eẽn
tie in dinis ꝑſois.ñ ita exponẽde ſũt dinitas genita
i.filius ꝗ eſt nata.et ſic in ceteris.ſed ſm hoc erit ea⸗
dem rõ ĩ om̃ibo eẽntialibo ſignificãtibo ꝑ modũ abſtra⸗
ctõis.eque ergo cõuenienter dicet᷑ in eẽntia genita vel
gignẽs ſic̃ nata vel dinitas vł ſapia. Itẽ h̊ vr ꝑ ſupᷣdi
ctam auctoꝛitatẽ aug:.qꝛ ſapĩa de ſapia ſic eſſentia de eſ
ſentia.Sed quereret aligs que bitudo notet᷑ ꝑ pᷣpoſi⸗

tõem de:cũ dicit᷑ eẽntia.i Aã cũ de dicat habitudieʒ cãe

oꝛigĩalis cũ dicit᷑ ſapia de ſapia:ergo cum dẽ eẽntia de

eẽntia:ſignat᷑ ergo eẽntia oꝛigo ad eẽntiam.niſi expo⸗

natur vt pꝛius filiꝰ ꝗ eſt eẽntia:de pre ꝗ eſt eẽntia.pꝛo

pterea doõm pᷣm damaſ.ꝙ ea q̃ ſunt ſupᷣ nos vt diuina:

coguntur dicere ſm nos.hoc eſt Fᷣm modũ cõpꝛehenſi⸗

onis hũane. ſigſicamꝰ igit᷑ dinã eſſentiùᷣ abſolute et Hᷣ

duobus modis.vt quo eſt:boc eſt ſigniſicãdo eẽntiam
vt eẽntiam.et ꝙ eſt ſignificãdo ecẽntiam vt in habente
illã.vt ꝑ hoc nomẽ ens. Cũ at᷑ ſignat᷑ eẽntia pꝛimomõ
nõ ẽ aliqͥ mõ appꝛopꝛiabilis ꝑſone.cũ vᷣo ſignatur ſcðo
mõ ꝑ hoc nomẽ ens ẽ aꝑpꝛopꝛiabilis ꝑſone. inde eſt ꝙ
bene dicit᷑ ens generãs ens genitꝰ.ſ̊ nõ dicit᷑ bñ eẽntia
generãs et genita. ens em̃ dic ꝙ eſt.ꝙ ẽ aũt ptẽ᷑ dicẽ vel
ipᷣam naturã q̃ eſt eſſentia.vel ipᷣaʒ rem nature que eſt
ꝑſona.per hoc patet reſponſio ad pꝛimum. 4 Bd ſe⸗
cundum dicendum ꝙ illa auctoꝛitas aug.ſic ſapientia
de ſapientia.ſicnt eẽntia de eẽntia.diciiur ad expꝛeſſio
nem vnitatis ſapientie patris et filij ſiẽ et eẽntia. Vñ
ibi dicitur ſic.hoc eſt o eſſe quod ſa pere.Vnde pr̃ et
filius ſimul ſunt vna ſapientia quia vna eſſentia.et ſi⸗
gillatim ſapientia de ſapientia ſicut eſſentia de eẽntia.
debet ergo exponi ſicut exponit magiſter ſniaꝝ. id eſt
filius qui eſi eẽntia: de patre qui eſt eſſentia.¶ Ad illð
vᷣo quod queꝛitur circa reſponſionem magiſtroꝛum de
abſtractis nominibus.dicendum ꝙ; nominum que im

poſita ſunt ad ſignificandum ꝑ modum abſiractiois

diuinam eẽntiam.quedam nominant ipᷣ̃am ſub foꝛma

ablſoluta. vt eẽntia deitas. et hec non reſpiciunt perſo⸗

nales determinationes vt dicatur eſſentia vel deitas
genita vel generans. Et ratio buius eſt. quia perſona

et ꝑſonalis determĩatio dicitur reſpectiue. bec autem
noĩa dicũt᷑ oĩno abſolute.et iõ nõ trahũt᷑ ad ſuponẽdũ
ꝓ ꝑſona. Alia vpo noĩant dinam eẽntiam ſub foꝛma re
ſpectiua vt ſapientia potentia virtus et bmõi.potẽtia
em̃ dicit᷑ in reſpectu ad aliquẽ actũ:et eſt etiã alicuius
et vt alicuius. Silr vᷣtus alicuiꝰ eſt habentis illã ⁊ di⸗
cit reſpectũ adid qð ab illa ſluit.Siłr et ſapia hmõi
rõne ergo reſpectꝰ ſunt apꝛopꝛiabilia ꝑſonis ⁊ recipi⸗
unt deteꝛmiatões ꝑſonales.regulariter eꝛgo noĩa q̃ nõ
ſignificãt ꝑ modũ ↄcretũ nec ſignificãt in reſpectu: nõ
ſunt axpꝛopꝛiabilia ꝑſonis.⸗. Ad illas vᷣo auctoꝛitates
in ꝗqbo dicit᷑ dĩnitas nata et nata generãs ſiue genita.
dicendũ ꝙ emphatice ſunt:et exponẽde ſicut dicit ma⸗
giſter. tñ nõ accedũt ad tantaʒ impꝛopꝛietatem in qua
eẽnt locutões qua diceret᷑ eẽntia generans vel genita.
Mam dinitas pt dicere pᷣtutẽ deiſicatiuã.quẽadmodũ
natura dicit eẽntiam cũ quadã vᷣtute ꝓductã.et ita cuʒ
ſignificat᷑ in vtroq; noĩe reſpectus oꝛiginis.rõe cꝰ pol⸗
ſent aꝑpꝛopꝛiari ꝑſonis:tñ qꝛ ſermo theologicꝰ debet
eẽ maxime ꝓpꝛius.iõ hmõi locutões magis erũt erpo⸗
nende qᷓ; extedende. Hinc pʒ cclaratio intẽtõis mgr̃i
in li.ſniaꝝ.¶. Ad illud vo qð vltio querebat᷑ de hĩtudi
ne pᷣpõnis de:cũ dicit᷑ eẽntia de eẽntia.Qotãdũ ꝗ hec
pᷣpoſitõ de:notat hĩtudieʒ duplicẽ. vnã oꝛiginis:aliaʒ
cõueniẽtie.qð patet.cũ dicit᷑ cultellꝰ de ferro.pꝑ boc em̃
notat᷑ ꝙ cõueniẽtia ſit eẽntia ferri et cultelli. ſimilit ꝙ
ferrũ ſit pꝛincipiũ oꝛigĩale cultelli.ĩ diuinis vᷣo cũ di⸗
cit᷑ de:accipit᷑ different.cuʒ em̃ dicit᷑ filiꝰ de pr̃e notat
habitudiem pꝛĩcipij vel oꝛiginis:cũ aũt dicit eſſentia

de eẽntia nota eſt cõueniẽtie.Elñ ſenſus eſt.q filiꝰ qui
eſt a patre:cõuenit cũ eo in eẽntia. Ouis eꝛgo dicatuꝛ
eẽntia de eẽntia:nõ tñ poterit dici eẽntia generat cẽnti
am.qꝛ ſolũ ibi bec pᷣpoſitio de:nota eſi pꝛincipij vł oꝛi⸗

ginis. ̊ cum dicit᷑ filius de pre vel deus de teo.pĩ poni
determĩatio ꝑſonalis que dicit reſpectũ oꝛiginis.vbi
vo de: ſolum eſt nota conuenientie:vt cum dicitur eẽn
tia ſr eſſentia. non poterit poni determinatio perſo⸗
nalis.

Meẽbrum ſecundum

Onſeq̃nter q̃rit᷑ ð hoc noĩe exñtia.quod

videt᷑ imediate ſe hr̃e ad poc nomẽ eſſen

tia.Querit᷑ an ſit nomẽ eẽntiale aut no⸗
mẽ pſonale.ad qð ſic.ſicut ab eo qð ẽ eſſe
eẽntia.ita ab eo qð eſt exiſtere exiſtentia dicit᷑.ſᷣ eſſe et
