atoꝛ.ſi vᷣo in habitu ñ dicit᷑ nomẽ habitudinis:niſi pᷣn⸗
cipaliter ſignificaret ipſa ↄꝑatio ſicut hoc nomie deꝰ.
Inde eſt ꝙ boc nomẽ miſeꝛicoꝛs quia ſignificat dinam
eẽntiam ⁊ↄnotat habitudinẽ ad miſerendũ: nõ eſt no⸗
mẽ habitudinis. ſilr nec hoc noĩe iuſtus qð ſigniſicat

diuinã eẽntiam ⁊ ↄnotat aptitudinẽ retributõis.vñ ⁊

dicit᷑ miſericoꝛs ⁊ iuſtus ab eterno.miſeratoꝛ nᷣo ⁊ re⸗
tributoꝛ ex temꝑe.

Mem bꝛu quaꝛtũ

Onſequent querit᷑.an eodeʒ modo dicãt᷑
hmõi noĩa ↄcreta ⁊ abſtracta. Querit᷑ ᷣ
vtꝝ eodẽ mõ dicant᷑ bonus vel bonitas:
iuſtus vel iuſticia. Ad qð ſic.ſi eodẽ mõ
dicant᷑ iuſtus ⁊ iuſticia:bonus ⁊ bonitas.hſ̊ deꝰ dicit
valde bonꝰ.ꝗᷓ dicit᷑ valde bonitas.ſi ;̊ dicit᷑ valde boni
tas:nõ eodẽ modo dicũt᷑ de deo bonus ⁊ boĩtas.⸗:qCõ
tra.cũ dici᷑ deus bonus:pᷣdicat᷑ diuina eẽntia ſicut cũ
diei᷑ bonitas:⁊ ideʒ vtrobiq; ↄnotat᷑. penitus ꝗᷓ dicũt
ideʒ ex pte ſignificati ⁊ ex ꝑte ↄnotati. RBñnſio ᷣm p̃⸗
poſitm̃.q; ꝓoſitões in quibo predicant᷑ vocabula que
ſignificant in ſubſiſtentia magis ſuccedũt ad ſimplici⸗
tatẽ.vt cũ dico: deus eſt bonitas.quia nec etiã ex modo
locutõis videt᷑ innui ꝓprietas ineſſe deo.ille ᷣo ĩ qbus
predicant᷑ vocabula que ſigniſicãt in adiacẽtia:quodã
mõ accedũt ad ↄpoſitiõeʒ.quia ↄpoſitioneʒ ꝓpꝛietatis
ad ſubiectũ innuere vident᷑.vt iuſtus bonus ⁊ bmõi.⸗
cũ idem ſignificet hoc vocabnlũ bonus qdð bonitas:ga
tñ hoc nomen bonus m vſitataʒ intelligentiã magis
accedit ad ↄpoſitõneʒ: idcirco recipit aduerbiũ ꝑ ſe. vt
dicat᷑: deus eſt valde bonus:⁊ nõ valde bonitas. eti az
incõgrua eſſet locutio ᷣm regulã artis grãmatice ſi di
ceret᷑ valde bonitas. Iteʒ querit᷑.an ſicut deno dr iu
ſtus ⁊ miſericoꝛs: poſſit dici iuſticia ⁊ miſe cdia.quia ĩ
multis locis ſacre ſcripture inueni?. vñ dulcis a rectꝰ
dñis.? iteꝝ:patiens ⁊ multũ miſericoꝛs. ſi eſt vera:Hᷣ
nõ eſt ꝓpter principale ſignificatũ illoꝝ adiectiuoꝛuʒ.

Allud.n. vnũ eſt: ß ꝓpter ↄnotata que ſunt diuerſa. ſed

ſi hoc:eadeʒ rõne bec eſt vera deus eſt iuſticia ⁊ miſeri
coꝛdia: ꝗꝓpter eadeʒ ↄnotata.4l Iteʒz talis locutio inue⸗
nitur in ſcriptura.vñ p̃s.miſcdia ? veritas tua ꝛ⁊c.⸗ P
ma coꝝ.j.factus ẽ nobis iuſticia 2 ſapĩa ⁊ ſignificatio
⁊ redemptio. Sed ↄ.eſſe iuſticiã eſt eſſe qd:eẽ miſcðiaʒ
eſt eẽ qd.⁊ ita ſi deus eſt miſcdia iuſticia: deꝰ ẽ qd 7
quid:⁊ ita plura.Solo.dictio copulatiua copulat ad⸗
iectiua:ↄiungit ↄnotata ꝑ adiectiua illa.2 quia cũ dr
cus eſt iuſtus ⁊ miſericoꝛs: copulãt᷑ diuerſa ↄnotata
ꝓ illa adiectiua hʒ copulatiua ↄiunctio illud quod ex⸗
igit. vñ illa locutio eſt vera. Sed cũ copulat int ſubſiã
iiua vult copulare ſuppoſita.⁊ qꝛ cũ dicit᷑ deus eſt iuſti
cia ⁊ miſcdia: nõ ſunt ibi diuerſa ſuxpoſita.nõ inuenit
ibi hec dictio diuerſitatẽ quã exigit. vñ ꝓrie loquendo
falſa eſt. Recipit tñ ß impropꝛie ꝗꝓpt diuerſa cõnotata

q̃ ibi ſunt.qꝛ qñq; ꝑ impꝛopꝛias locutões magis expꝛi

mit᷑ veritas fidei qᷓ ꝑ ꝓprias.

Qnueſtio.liij.de nomini
bus entialtboonota ntibo reſpeetũ creatoꝛis ad crea⸗
turas.

Elſtat opitulãte du
uina gratia inquirẽ de nomibo eẽntia⸗
libo q ſunt nomĩa hitudinis ſiue reſi pe
ctiua.qᷓ eſt qnta drñtia pᷣm dam. hoꝛũ
Oim eſt drntia. naʒ quedã ſunt que di
cũt ſiue ↄnotãt reſpectũ ꝑſone ad ꝑſonã.vt eq̃litas ſili⸗

ẽ dñs.i.deꝰ ẽ deꝰ cui ſubiccta ẽ creatura.

luj.
tudo.quedã pᷣo reſpectũ ad creaturam. vt dñs creatoꝛ.
Itez ↄnotantiũ reſpectũ ad creaturã.quedã ↄnotãt re
ſpectũ tm:vt dñs.quedã reſpectũ effectũ:vt cꝛeatoꝛ2
miſericoꝛs. Querit᷑ circa bec noĩa. rimo. vtx ſigni⸗
ficẽt eẽntiam ⁊ ↄueniãt deo ab eterno. Scðdo. vtꝑ deus
oĩm reꝝ ſit dñs er temꝑe.Tercio.vtꝝ dñium ⁊ bmõi
reſpectus ſint creata vel increatũ. Quarto. vtꝝ reſpe⸗
ctus ↄnotatus ſit in creatoꝛe vel creatura.

Membrũ primn

Dprimũ ſic augꝰ.cum queꝛit᷑ cuiꝰ rei ab
eterno fuit dñs ſi creatura ñ fuit ab eter⸗
no:ñ audeo pᷣcipitare ſniaʒ.nã ⁊ meipᷣm
. intueoꝛ ⁊ recolo ſcriptũ eẽ. Quis pᷣt ſciꝛe
ↄſiliũ dñi:aut ꝗs põt cogitaꝛe qd velit dñs. ipße abet⸗
no fuit vñs alicuiꝰ rei. ex ꝑte n ↄuenit ei.⸗ SZtez dñs
eſt illi nomẽ eentiale.ꝗᷓ ipſuʒ ſignificat eẽntiaz. 4 Itez
ambꝛo. dicit. ꝙ deus eſt nomẽ nature:dñs nomẽ pote⸗
ſtatis.̊ ptas nihil aliud eſt ꝙᷓ eẽntia. ̊ G̊ͥ nomẽ dns nõ
ouenit deo ex tpꝑe. Cõtra.augꝰ. dicit. ꝙ bec relatiua
aſpellatio dñs:eſt deo ex tꝑe. dↄuenit ei ex tpe. ¶ Itẽ ſi

gs cogitet dicat.ꝙ deꝰ ñ fuerit dñs ex tꝑe: qꝛ ñ fuẽit

prius tpᷣus ꝙᷓ eet dns.⁊ certe ipſe cepit eẽ dñs tẽꝑis. 7
ceꝛte vt meꝰ eẽt dñs vel tuus ex tpe incepit eẽ.qᷓ ̊ nom
dñs ñ ↄueit ab eteꝛno. MRñſio. ̊ nomẽ dñs qnq; ab⸗
ſolute ponit᷑:? tũc notat eẽntiam tm.⁊ ab eteꝛno ↄueit
co.qũq; reſpectiue:⁊ tũc eẽntiałꝛ eẽntiã ſignificat ⁊ ſe
cũdario relatõʒ.⁊ eſt ſenſus.deꝰ ẽ dñs.i.de ẽ deus cui
creatura ſubiecta ẽ. Siłr hec vocabula creatoꝛ ſiłia
principalr eẽntiazʒ ſigniſicat:⁊ ſecũdario coꝛelatõez ᷓ
ineſt creature. Eſt. n. ſenſus. deꝰ ẽ creatoꝛ. deꝰ ẽ deꝰ a qᷓ
ĩcipit eẽ creatura.Sʒ ſi inferat᷑. h̊ ̊ vocabnulũ creator
ab eterno ↄueit deo.ñ ſeꝗt᷑ naʒ deſiruere faciliꝰ ẽ q; cõ
ſtꝛueꝛe oĩno vt dic aꝛiſto. Ad h̊. n. vt ſim bõ albo:nccia
ſunt duo.ſ.vt ſim hõ: ⁊ vt ſim albo. 2 ad ̊ vt ñ ſim hõ
albo:ſuffic vt ñ ſim albo. A ſili dico. ꝙ ad h̊ vt deus ſit
cꝛcatoꝛ duo ſunt nccia.ſ.vt ſit deꝰ:⁊ vt ab ipᷣo incipiat
eẽ creatura.̊ ad h̊ vt ñ ſit creatoꝛ:ſuffic vt ab eo nõ ſit
creatura.⸗ In ſiatia.dæꝰ ñ ſꝑ erit preſciꝰ hꝰrei.qᷓ Hͥ no
mẽ pᷣſcius n ſignificat diuina naturã.ſic.n.ad ̊ vt vo⸗
cabulũ ſignificet diuinã natuꝛã ñ exigit᷑ vt ſꝑ ↄueĩat vt
in futuro.2 Boſigtione faciẽte: ita t exigit vtſt boue⸗
niat ſignatõe faciẽte. Sʒ qð dicit aug. ꝙ; n audet pᷣcipi
tare ſniaʒ:dicimꝰ ꝙ tũc ñ audebat: bᷣ poſt fecit.hec eſt
ſnĩa Prepoſitiui. Sʒ q; videbit᷑ alicui q; h̊ nomẽ oñs
niqᷓ ſignificet ablſolute ſᷣ ſꝑ reſpectiue.vñ aug.v. ð tꝛi.
Creatoꝛ relatiue dẽ ad creaturã ſic dñs ad ᷣuũ:ñ vide
bit᷑ ↄucire deo ab etno.vñ aug.ĩ eodẽ.dñs ñ dr niſi cũ
bee incipit ſeruũ.vñ iſia appellatio relatiua ex temꝑpe ẽ
o.Rñſio.dðm ꝙ h̊ nomẽ dñs ſꝑ accipit᷑ reſpectie.
ſ hͥ duobo modis.na põt notari reſpectꝰ in habitu vł ĩ
actu.ſi in hiĩtu:ſic ↄuenit deo ab eterno ẽ dñs.i.dña
bilis ſiue potes coercẽ ſpditos.⁊ ẽ ſenſus.deꝰ ẽ dño.i.
cꝰ ẽ deꝰ cui ſubijcibilis ẽ creatura ſiue ſit ſiue ñ ſit.ſi ĩ
actu ↄueit ex tꝑe:⁊ idem ẽ dñs qð dñatoꝛ.⁊ eſt ſenſi/ u9.

Mlembꝛuz ſecudnʒ

Ecũdo qrit᷑.vtꝝ dñs oĩm reꝝ ſit ex tꝑe.
Ad qð ſic obijciet aligs.q; ũ tm̃ ẽ dñs re
rũ q ex tꝑe ceperũt: ſ̊ etiã illiꝰ rei q̃ñ ce⸗
pit er tꝑe.i.ipᷣius tꝑis qð ñ incepit ĩ tꝑe
qꝛ ñ erat tpᷣs anq; inciꝑet.⁊ꝛ iõ ñ cepit eẽ dñs ex tem pe.
Ruñdet m ĩ ſent.j.li.di/xxx.ꝙ lʒ ñ cepit ex tꝑe eſſe
dñs tpis: cepit tñ eẽ dñs tꝑis:qꝛ ñ iꝑ fuit tp̃s.⁊ ipius
hois er tꝑe cepit eẽ dñs.vn aug.v.de tri. qñ cepit tpᷣs
xꝰ cepit eẽ dñs.nec añ tps fuit dñs: ſ̊ cũ tpe.ñ ex tge
vel in tpe: qꝛ ñ añ fuit tps qᷓ ipe dñs ſ̃ ſił.¶ Sz obijcit
q; Fᷣm voſido.q̃tuoꝛ ſunt coeua.tp̃s.celũ empireũ.pria
materia.⁊ angeli.q ſi ẽ dñs illoꝝ triũ ex tꝑe: erit dũs

„ .
1et r 2---—

v 4 1

cpis ex tꝑe. nec alioꝝ · ſi.n. rõ eſt ꝙ ñ cepit eẽ dñs tẽ⸗ nõ ſignificãt plura equoce ſub vno noĩe ſicut h̊ nom̃ ſa 4
poꝛis ex tꝑe qꝛ ñ erat tpᷣs añ tpᷣs.eadẽ rõne ñ fuit dñs nũ. MRñſio.cũ dr teus creatoꝛ ⁊ dñs:pᷣdicat᷑ duung iᷣ
illoꝝ triũ ex tꝑe:qꝛ tp̃s ñ fuit añ illa.ql Iteʒ ſuppoſito eentia ⁊ ↄnotat᷑ reſpectus in creatura.ſᷣ qñqʒ notat᷑ re⸗ En
ꝙ oĩa ſunt ſimul creata 'm opi.aug.Fm ill ecci.xviij. ſpectus ſolũ:vt cũ dr deus creatoꝛ eſl.i.deꝰ ẽ dina een⸗ e
Qui viuit ineternũ creauit oia ſimul.⁊ Gᷓ eſt vel ĩ genẽ tia a q̃ creatura eſt. Siłr deꝰ eſt dñs.i.deus ẽ dina eſ.
vel in ſpecie. cũ oĩs creatura ſit coeua tꝑis: vidr ꝙ ñ ſentia cui ſubiecta eſt creatura.vñ pᷣdicat᷑ dina eẽntia
ſit dñs creaturaꝝ ex tꝑe vel in tꝑe ſicut nec dñs tẽꝑis. in rectitudine ⁊ reſpectus in obligꝗtate.vñ pᷣdicatur de
Itez cũ deꝰ cepit eſſe dũs tem poꝝ cũ tꝑe ſic dic au⸗ deo dĩna ecẽntia cũ dꝛ deus dñs vel creatoꝛ.⁊ cointelli⸗ R
guſti. vtx ſilr poſſit dici ecouerſo ꝙ tpᷣs ceꝑit eẽ cũ dño git᷑ aliud quo refeit᷑ ad eẽntiaʒ. nõ ſicut cui inſit: ̊ a q̃
mRñſio.ꝙ deus cepit eẽ er tꝑe reꝝ coequeuaꝝ tẽpori ſit vel cui ſubſit.nõ tñ attribuit᷑ deo ̊ creatuꝛe ᷣm reʒ: M
Fm ꝙ dñs dr in actu.Et rõ hꝰ eſt.qꝛ nõ ppᷣt intelligi cre deo dᷣo ſᷣm nomẽ.vt fiat drñtia inter ſubiectũ locutõis iſ
atura ꝗn intelligat᷑ ens de nihilo.⁊ ſic intelligit᷑ muta⸗ ⁊ ſubiectũ rei ſiue attributõis.cũ.n.dr albũ fit ĩ ſcuto: “—”
bilitas que nõ pt intelligi ſine tꝑe.vñ nõ põt intelligi aſſio ſignificata ꝑ G̊ verbũ fiẽi:nõ attribuit᷑ albo ſed ðð
creatura ꝗn intelligat᷑ tempꝰ. ꝓpter h̊ oꝑtet dicẽ ꝙ ce cuto.vñ albũ lʒ ſit ſubiectũ locutõis: tñ nõ ẽ ſubiectũ .,
put eſſe oñns tꝑis cũ tꝑe. Sʒ qꝛ tpᷣs poſſumꝰ intelligere rei vel attributõis.Silr cũ dr hõ generat᷑: generatõ ñ DðUDUDU
nõ intelligendo creaturã hãc vel illã: pter h̊ poſſumꝰ ineſt homĩ ſicut ſubiecto ſ̊ materie homis.Cũ ꝗᷓ queꝛi i
dicere de alijs creatuꝛis ꝙ cepit eẽ dñs illaꝝ ex tꝑe·. ꝛ tur.vtꝝ dominiũ ſit creatũ vel increatũ.dðm q dniuʒ ſi
põt intelligi t̃s añ creaturã.Cepit eſſe dñs tꝑis cuzʒ ci eſt increatũ rõne principalis ſignificati:rõne vᷣo cõ lon
tpe aliaꝝ reꝝ er tꝑe.⸗ Ad h̊ qð obicit᷑ dõm.ꝙ inciꝑe notati dr de deo ex tꝑe.vñ nõ ſequit᷑.dominiũ eſt incre⸗
eſſe nõ ↄuenit dño ̃m ſe ̊ ꝑ illud ad qð refert᷑:cui hjm atũ:ᷓ dominiũ eſt ab eterno.qꝛ cũ dꝛ deus ẽ dñs: duo Sn
ſe ↄuenit incipe eſſe.⁊ iõ ꝓprie dẽ de dño q; cepit eẽ do dicũt᷑.dĩna eẽntia:⁊ reſpectus ↄnotatus.qᷓuis at᷑ diui ie
minꝰ cũ tꝑe b̊ nõ ecõuerſo.qꝛ tũe nõ diceret᷑ ſolũ ð dño na eẽntia fuerit ab eterno:nõ tñ ab eteꝛno ei ſubiecta ẽ ſer
ỹ cepit eſſe pt relatõʒ ß etiã ꝓgpt ſubam. Alit p̃t dici. creatura qð notat᷑ cũ diuina eẽntia ꝑ h̊ ꝙ dico dñium. i
ꝙ hec ppoſitio cũ:dic aſſociatoʒ ſiue ſimultatẽ.̊ qñ q Ad aliud dom.ꝙ reſpectus creatuꝛe ad creatoꝛeʒ efſ dopd
cũ paritate:vt cũ dĩ tecũ principiũ.qñq; nõ cũ parita⸗ creatura.nec eſt ponere aliũ reſpectũ.vnde in creatuꝛa K25
te: ⁊ hoc dupłr.qꝛ qũq; notat᷑ auẽtas ĩ ablatiuo ⁊ ſub/ eſt ille reſpectus ⁊ creatura ⁊ẽ.nec eſt currẽ in infinitũ: e
an vt — . — . — — . . . .
tur aſſociatio cũ paritate:põt ſieri ↄuerſio.qn vᷣo nota Membꝛũ quartu ”ð
tur nõ cũ paritate:nõ põt fieri ↄuerſio.vñ nõ ſeꝗt᷑:mi⸗ Varto querit᷑. vtꝝ reſpectꝰ ↄnotatꝰ ſit ĩ ?ZÿƷE
les eſt cũ rege:ꝗ̊ᷓ rex eſi cũ milite.qꝛ ̊ cũ dr deꝰcepit eẽ creatoꝛe vel creatura.⁊ ad maioꝛem eui⸗ y
dñns cũ temꝑe.notat⁊᷑ aſſociatio nõ cũ paritate:ñ pᷣt fiẽi dentiã querũt᷑ tria. Pꝛimo.vtꝝ diuĩa eſ⸗ i
ↄuerſio vt dicat᷑ tỹ̃s cepit eẽ cũ důõo. ſentia referat᷑ ad creaturã. Scðo.vtꝝ il⸗ 66
Membrũ teꝛciũ . le reſpectus qui ↄnotat᷑ in dño vel in creatoꝛe: ſit ĩ cre 22
1 Ter, atura vel in o. Teꝛcio.an ſilis ſit rõ ĩ reſpectu bꝰno
mrio uerit ⸗ vninz. Pinsi reſpectꝰ mis dñs hꝰ nois creatoꝛ. zbee
int creata vel incꝛcata. ic. dñiu S 4 SG eſe
aut eſt creatũ vel increatũ. ſinredtg:s Nꝛti cu 1* pꝛimꝰ ſel
eternü. 2 dr de ro⸗ Z0lige creatũ dicit᷑ ð D primũ ſic. In cauſali ⁊ cauſato nõ reci ð”*ðỹ”
deo. Itez cũ dico dæus eſt dñs.ſi p̃ᷣdico increatũ ñ dẽ pimꝰrecipꝛocatõʒ ſiẽ diẽ dyo.cauſatũ.n.re⸗ Ke
ons er tꝑe. qð nõ eſt verũ.pᷣdicat᷑ ꝗ creatũ ⁊ in rectitu⸗ fert᷑ ad cãm ſ̊ nõ ecõuerſo. qꝛ cã nõ depẽdet ii
dine: pᷣdicat᷑ creatũ de increato. hec ẽ falla deus eſt S cũ diuina eẽntia cã ſit:creatura cauſatũ.nõ refertur W
dñs. Sitr qritur de reſpectu creature ad creatoꝛeʒ. dina eẽntia ad creaturã.¶ Pretea. ſi refert᷑ ille reſpe⸗ ine
aut eſt creatũ aut increatũ.ſi creatũ: ̊ hʒ reſpectũ ad ctus in ipſa cẽ.Sʒ tũc querit᷑. ille reſpectus aut ẽ et᷑nꝰ: iN
creatoꝛẽ.vocet᷑ eniʒ.a.ille reſpectꝰ.Querit᷑ ꝭ̊ aut.a.eſt aut tꝑalis.ſi eternꝰ: creatura eſt etna. reſpectus enĩ tan
creatũ aut increatũ.ſi creatũ: cũ hẽat reſpectũ ad crea ad creaturã actualis ponit creaturã.ſi tꝑalis:q̊ ex e da
toꝛẽ᷑.querit᷑ iteꝝ de illo.⁊ ſic in infinitũ.vel erit poneꝛe eſt in deo ⁊ ante nõ fuit.ꝗ̊ᷓ alio mõ ſe habuit de q; pꝛiꝰ ci
reſpectũ increatũ creature ad creatoꝛẽ. MKRñſio. dixe g̊ mutatꝰ ẽ.qð enĩ alio mõ ſe hʒ qᷓ; priꝰ mutat᷑.ſ̊ vtꝑq; o
rũt poꝛretani.ꝙ h̊ nom̃ vñs ſignificat q̃ndã relatiõz qᷓ falſuʒ ẽ.ſ.ꝙ creatura eterna:⁊ q deꝰ mutatꝰ ſit. ̊nõẽ n
eſt vñiuʒ q dñs ẽ dñs.2 illa relatõ ñ ẽ dina eẽntia: ſed reſpectus in deo.ꝗ̊ nõ refert᷑ ad creaturã. Cont.re⸗
aſſiſtit ei. ⁊ incipit ei aſſiſtẽ ex tꝑe.i.qñ cepit hr̃e Fᷣuũ. latõis eſſe eſt ad aliud ſe hꝛe.ſ̊ dñs ⁊ creatoꝛ relatm̃ c: j
eodẽ mõ h̊ nom̃ creatoꝛ ſignificat quandã relatõʒ q̃ in⸗ 5ſe hʒ ad aliud. dico relatõz de droꝛ ita eẽ ad aliud Au⸗
cipit aſſiſtere qñ creature incipiũt eẽ ab eo.¶ Contra. rekerk,d Iteʒz cũ dico dñs aut creatoꝛ.aut dico in re dann
boe.de tri.dñium ẽ ptãs coercẽdi q̃ in dro ẽ dĩna eſſen atõe:aut in hitudine.ↄſlat ꝙ ĩ hitudine:ꝗ ſe bʒ ad ere nn
na. tẽ ambꝛo. d? 2 dñs noĩa ſunt nature: noĩa ſunt aturã.ꝗᷓ refert᷑ ad creaturã. 4 Itez augꝰ. deus dr dñs H Ad
ptãtis. ¶ Itez ſicut albedine fit aliꝗs albꝰ:ita dñio fit ſicut numus dẽ preciũ.̊ nũmus ꝑ ̊ ꝙ dẽ vel fit pceiuz en
dñs.ſi ꝙᷣ dommiũ ẽ creatura qð deꝰ:ſic dñs hʒ a crea⸗ refert᷑ vel dꝛ in relatõe ad aliud.& ⁊ deꝰ ꝑh̊ ꝙ dnñs re naä
tura.qð eſt hereticũ.¶ SItẽ creatio q̃ deus creat ſi ẽ cre latõe ad aliud. Rñſio. notãdũ ꝙ relatio ſeu hĩtudo btno⸗
atura: aut & ſe creatõne vel alia. ſi alia: erit qrẽ de alia relatiuoꝝ aliqñ fundat᷑ ſuꝑ duplicẽ reſpeciũ:vt cuʒ dẽ uin
aut ẽ creatoꝛ aut nõ:⁊ erit ꝓcedere in inſinitů. aut erit iſti ſunt amici.aliqñ ſuꝑ vnicũ. In primo caſu vtrũq; nffP
aliqᷓ ereatio qᷓ ſeip̃a creata eſt. ideʒ ẽ pꝛiꝰ ⁊ poſterius relatiuoꝝ refert᷑ ⁊ dz relatiue. in ſecũdo vnũ tñ̃ refer· eſt
ſe. nec creatio q creat ſiue q̃ cxeatoꝛ ẽ.nec dominiũ qͥ ẽ tñ vtrũq; dr relatiue.⁊ H̊ ꝓuenit ex duplici collatõe i⸗ H iud
dñns ẽ creatura. 4 Itez amb. nõ eſt creatura ꝑ quaʒ fa tellectus.ſicut.n.intelligimꝰ ſic ſigniſicamꝰ.hmõi rela firn
cta ẽ oĩs creatura.ſ̊ ꝑ creatõʒ facta ẽ oĩs cꝛeatuꝛa. cre tiua ſũt cã ⁊ cauſatũ.cã dico ꝑfecta qᷓ ꝑſicit ſuũ cauſa⸗ WK
atio nõ ẽ creatura. ꝗꝓpt hᷣ dixerũt alij:ꝙ bmõi relatões tũ ⁊ nõ ꝑficit᷑ ab ipſa: qualis ẽ prima cã. Dicenduʒ g WKü
ſunt creature ⁊ pdicat᷑ de deo: nõ ꝑ idẽptitatẽ ̊ ꝑ cãm. breuit᷑.ꝙ dĩna eẽntia ñ refert᷑ ad creaturã ſᷣ ecõueꝛſo. rſa
vt cũ dr de medicina ſana.ſ tñ h̊ nõ videt᷑cũ.n.dr me⸗ qꝛ nõ ependet a creatura:ſᷣ creatura ab ea.vñ bitudo r
dicina ſana: aliꝗd eſt in medicina q̃ eſt effectiua ſanita bmõi fundat᷑ in vnico reſpectu ꝗ eſt in creatura.tñ di⸗ Mo
tis. ſimilit cũ dr deus creatoꝛ: ſignificat᷑ aliqd ĩ deo uina eẽntia ꝓut ſignificat᷑ ꝑ hec noĩa dñs creatoꝛ ⁊ b⸗ cen
quo ipſe eſt cã creature.pᷣterea iſta noĩa creatoꝛ⁊ dñs modi.relatiue dr ꝓpt collatõʒz intellectꝰ. tñ nõ refert᷑: nnß⸗

—53 IJr⸗ 100 4 . verat 202 fe⸗ aße /
. — —
.
ER

fienietiheie
bninii din
Nusidis
s igi
mnoeiſbigt
dicbdin
aderenane
Vnde incrtn
wrreiainini⸗

ti

eecnoteſei

Adnainenen
notrdnint⸗
o nei⸗
entare ſtit
iieeubere

canſephön,
pocſtinr
gpie
ſati ſͤtten
ineſrilentſe
nsticin
nuNpral
ſigniofot⸗
abutt

=

in
nnnt hfnt
uendſirini
femutlnii.
nin ſinl
utoinn
ſehar
nlodr dis
iſtfe⸗
s iſe
fepin
iͤgtehn
noetinen
fütütt
iccliir⸗
nsarn
ſuͦenn

. DicninI

fikciet
en inn
umnien
Grnej/
iiitiei

6

“D

NLuneſtio

qꝛ n dependet. 4 OS obici? relatiuo es a7. dm

ꝙ B verũ eſt dæ relatiuis qꝗ relatiua ſunt in eẽndo. ſ̊ cũ
or deꝰ Dñs vel creatoꝛ:relatiua ſunt in dicẽdo vᷣ nõ in
eẽndo.¶ Ad aliud dᷣm.ꝙ verũ ẽ ꝙ deꝰ dicit᷑ in habi⸗
tudine:nõ tñ eo ꝙ ſe habeat ad creaturã.ſ̊ ecõuerſo.

Aꝛticulus ſecundus

Onſequẽt q̃ritur.vtꝝ reſpectꝰ ↄnotatꝰ ſit ĩ
deo vel in creatura.Ad qð ſic.cũ dr deꝰ eſt
creatoꝛ:deꝰ ẽ dñs.iſta noia ſignificãt babi⸗
tudinẽ dei ad creaturas.cũ & relatio ⁊ coꝝelatõ oppo⸗
ſite ſunt hĩtudines:nõ potueꝛũt ſimul eẽ ĩ eodeʒ.vᷣ rela
tio creature ad vũ eſt in creatura.q̊ ſua coꝛꝛelatõ eꝛit
in creatoꝛe.erit ̊ in deo.cũ q̊ vtraq; ſit accñs:erit acci

ns in deo. l Si aũt dicat᷑ ꝙ pᷣdicat᷑ dĩna eſſentia de

ceo ⁊ ↄpᷣdicat᷑ relatio de creatura:tũc querit᷑.illa rela⸗
tio aut ẽ in deo:ant in creatura.ſi in eo:q̊ falſa ẽ po⸗
ſitio q diẽ ꝙ deus eſt dñs:qꝛ pᷣdicat᷑ creatura de deo.ſi
in creatura:& nihil pᷣdicat᷑ ibi de deo niſi dĩna eẽntia.
Pret ea.illa relatio ſignificat᷑ in rectitudine:quare
dz attribui ſube ſignificate in rectitudine.eadẽ qõ ẽ de
actõe ſignificata ꝑ ̊ verbũ creat cuʒ dicit᷑ deus creat.
Pretea.actio ⁊ paſſio oppoſita adinuieẽ dicũt. huic
Sᷣactioni rñdet paſſio.Querit᷑ g̊ in qͥ eſt paſſio oppoſi⸗
ta huic actioni: Subiectũ. n. paſſionis nõ factũ eſt ſed
materia eius.cũ ꝗ̊ creatura nõ fiat ex materia: nõ põt
eẽ in creatura paſſio:q̃re neq; actio.4¶. Steʒ augꝰ. ſicut
nũmus preciũ dĩ:ſic denus dñns. ̊ relatio q̃ nümꝰ dicit᷑
p̃ciũ eſt in nũmo:j relatio qua deꝰ dr̃ dñs ẽ ĩ dño. Itẽ
nũmus dr preciũ ꝑ relatõʒ q ei accidit.q̊ ⁊ dñs ꝑ rela⸗
tionẽ ꝗqᷓ ei accidit.̊ deo aliqd accidit. ꝓbatio ꝙ nũmꝰ
preciũ dr ꝑ relatõʒ ſm accidẽs.ſunt.n.due:quedaʒz re

lationes que antecedũt oꝛdinẽ ſubaꝝ ⁊ accñtiũ:ſiẽ re

latõnes materie 2 foꝛme.⁊ be naturales ſunt ⁊ nõ acci
ntales. z ſunt relatoes alie q ↄſequũt᷑ oꝛdinẽ ſubaꝝ
⁊ accñtiũ ſᷣm ſuꝑius⁊2 inferius: ↄueniẽtiaʒ drñtiaz.
⁊ he accñtales ſunt vel Fm accñs:vt dextrũ ⁊ ſiniſirũ.

ſine ſiniſtro ñ põt eẽ dertrũ:quis ipʒ dextꝝ vel ſiniſtz

nõ mutet᷑.Siłr preciũ ñ põt eſſe nmus ſi nõ eẽt vſus
vel aliqꝗd tale in nũmo.ſi ̊ᷣ nũmꝰ dr pᷣciũ relatiõe qᷓ eſt
Fm accñs:ꝗ̊ ⁊ deꝰ dñs.l Itẽ cum dico dñs: dico rela⸗
tionẽ que ẽ ſupoſino.łᷣ hec nõ ẽ in creatuꝛa:q̊ ẽ in cre⸗
atoꝛe.ſicut.n.ſeruitus ẽ in creatura:ſic ſuppoſitio ĩ cre⸗
atura. Rñſio.notãdũ vt dictũ c. ꝙ noĩia relatiue di
cta de deo ad creaturã: ſunt relatiua noĩa ſ̊ ñ ſigficant
relatõʒ.vt creatoꝛ ⁊ dñs.Qoĩa vᷣo creaturaꝝ relatiue
dicta ad deũ:relatiue ſunt ſᷣm nomẽ ⸗ relatõʒ ſigficãt.
vñ int deũ ⁊ creaturã nõ ſunt relatiões due ̊D vna tm̃.
nõ.n.nece ẽ vt vni relatõni rñdeat altera pᷣm rẽ:łᷣ ſolũ

ſm dictionẽ vel ſm intellectũ. Et ſi qratur vñ EH. dõʒ3

H eſt a virtute intellectꝰ ↄferentis vnũ extremum ad
aliud ⁊ ecõuerſo.qꝛ ̊ↄferẽdo vtrũqʒ reſpicit vtrunq;:
ponit q̃i reſpectũ ex vtraq; ꝑte.ſic aũt intelligimꝰ ſic ſi
gnificamꝰ. qꝛ ̊ duplex ẽ reſpectꝰ in intellectu: duplex
eſt in dictõe.no.n.põt intellectꝰ nzẽ finiri ſu ꝑ aliquã re
latõʒ niſi intelligat alterã ei coꝛñdentẽ. dictio.n. nom̃
nõ ſolũ cauſat᷑ a re ſed ab intellectu.ideo nõ oꝑtzʒ ꝙ re⸗
latiuo ſm nomẽ rñdeat relatm̃ ſᷣm rẽ. aũt vni rela⸗
tioni nõ ſit ncce ſꝑ rñdẽ alterã:pʒ in actõe 7 paſſione q̃
dicũt᷑ ſiłr relatiue.ſᷣ nõ ncce ẽ ſp actõi rũdẽ paſſionẽ lʒz

ncce ſit ſꝑ ei nomẽ paſſiue ſignificãs. qð pʒ cũ dr̃ deus

creat niaʒ. B.n. ver bũ creat ſignificat vᷣe actõz. qm̃ deꝰ
dr ve agẽ ſm aug.in li.de tri. huic actõni rñdet paſſio
Fm nom ñ m rẽ:cũ dr aĩa creat᷑. G.n. verbũ creat᷑ paſ⸗
ſiue dẽ: nõ tñ paſſionẽ ſignificat. paſſio.n.nõ ẽ in facto
vt in ſubiecto: ̊ ĩ materia facti. vnð cũ creatio ſit ex ni
hilo ⁊ nõ ex materia pᷣexñti:in creatõe reꝝ eſt actõ ſine
paſſione.vnde nõẽ ibi niſi vna relatio ᷣm rem vel vnꝰ
reſpectus.pʒ &ꝙ nõ ncce ẽ cuilibʒ relatõni coꝛñdẽ al⸗

tera m rẽ h̊ ſolu m nom. Dicendũ g in deo ẽ reſpe⸗

lin.
ctus ſolũ in creatura q̃ntuʒ eſt in re.ſ̊ in dicẽdo eſt du⸗
plex reſpectꝰ.nõ.n.ẽ dependẽtia dei ad creaturã ſ̊ ecõ⸗
uerſo.⁊ ꝑ h̊ ſoluũtur duo p ma obiecta.⸗¶. Si at obijcit
aliqs reſpectus ↄuenit deo ꝗ nõ ↄuenit ei abeterno: F
aliq foꝛma.dom ꝙ; nõ ẽ ſumile de relatõe foꝛma. qa
nõ dr ei ↄuenire relatio qꝛ aliꝗd ſit in eo mutatũ. ſed ſi
diceret de foꝛma intelligeret᷑ nutatio. Dicendũ g bre
uiter ꝙ predicat᷑ diuina eẽntia ⁊ ↄnotat᷑ reſpectus ſiue
effectus in creatura ꝗ nõ pdicat᷑ vt ſit in dĩna eſſentia :
in creatura. 4 Ad aliud dᷣm.· q Aprie loquẽdo eſt eẽ
qdð ꝑtinet ad ſubam.⁊ eſt eẽ vel ineſſe qdð ꝑtinʒ ad acci⸗
lens. 2 eſt eẽ vel adeſſe qð eſt hitudinis.tale eẽ repeꝛit᷑
in ſubſtantijs 2 accidẽtibo.ſube referũtur ⁊ accidẽtia.
eſt. n. hitudo ſube ad ſubam ⁊ accñtis ad accñs.eẽ ha⸗
bitudinis ſube ad ſubam nõ ẽ accñs:vt m idẽptitateʒ
in ſpecie hĩtudo ſingulariũ eẽ hĩtudinis accñtis ad ac
cides accñs eſt. Dicendũ &ꝙ nõ ſeꝗtur h̊ dr adaliqd S
ineſt ei aligd.ſᷣ ſequit᷑ ̊ aliqꝗd adeſi illi: vel ẽ ad illum.
cũ.n.dẽ deus dominꝰ:relatio dominij in creatura ẽ:2 ẽ
ad creatoꝛẽ: ⁊ adeſt creatoꝛi.Et nõ ꝙ dupler eſt reſpe⸗
ctus in dicẽdo:ſpᷣ vnicus eſt in eẽndo.⸗¶. Zd illud qð ob
ijcit ꝙ ſeruitus ẽ in creatura ⁊c.dm ꝙ dominiũ dicit
duo.ptãteʒ coercẽdi creatnrã: ⁊ ↄꝑatõʒ vel ſuppoſitõʒ
ptãtis. pſa ptãs deus eſt. ↄꝑatio ſuppoſitio ptatis nili
ineſſe eſt ſ̊ adeſt deo. vnð dominiũ ẽ ptas ſuppoſita:ſuꝑ
poſitio nulli ineſt ̊ eo adeſt. vnde nõ dicit aliquid in

deo ſm eẽ:lʒ ſᷣm modũ dicẽdi.nec in creatura: illð tñ

Pter qð dẽ eſt in creatura.vnde aug.dicit.ꝙ deꝰ dẽ do⸗

minꝰ. nõ ꝓpter accñs ꝙ ſit in oo: ̊ ꝓpter accñs qð eſt

.

in creatura.⁊ ꝑ h̊ pʒ ſolutio ad alia.

Articulus tercius

Onſequẽter querit᷑. vtꝝ conſilis ratio pᷣdi⸗
candi ſit ĩ q̊ noĩe dñs:⁊ ĩ h̊ noĩe creatoꝛ.qð
videt᷑. vtrũq;.n. ſignificat diuinã eẽntiã pᷣn
cipalit᷑ ngtando aliqꝗd in creatura. cũ.n.dẽ deꝰ ẽ dñs
creature: nccio ſequit᷑ aliꝗd eẽ in creatura reſpectu cꝰ
dicit᷑ dominiũ in deo.vñ aug.dicit. ꝙ dens dẽ dñs ꝓt᷑
accñs qð eſt in creatura. ſiłr cuʒ dicit᷑ deus eſt creator
hꝰ creature.unde nõ põt dici creatoꝛ niſi ſit creatura.
Cont᷑.vt vult aug.ſicut nũmus dicit᷑ preciũ: ſic dñs
ůeus.ſed ꝑ hoc ꝙ numus dicit᷑ preciũ: nihil eſt additũ
ſm reʒ ipſi nũmo.Sʒ cũ dr deus creatoꝛ hꝰ creature:
ſignificat᷑ ex hoc eſſe datũ ipſi rei create.igit᷑ nõ ẽ ſiłis
modus ↄnotatõis hie ⁊ ibi.qꝛ pᷣter generalẽ modũ rela
tionis in h̊ deꝰ eſt dñs:ↄpᷣdicat᷑ aliqd ð deo vt dici pol⸗
ſit cã vel auctoꝛ creature. Rñſio.ſunt qui dicũt ꝙ HB
nomẽ dñs ſignificat diuinã eẽntiã vt dominiuʒ. dñium
aũt eſt ptãs eoercendi ſubditos:vt diẽ boe.deꝰ qũt per
ſeipᷣeʒ põt coercẽ ſubditos.vñ ipᷣa dina eẽntia ẽ dñgium
qð dniuʒz dñat᷑ ſuis ſſditis.er h̊ ̊ mõ ſignificãdi q̊ di⸗
uina eẽntia ſignificat᷑ vt dniuʒ ⁊ vt relatio:innuitur ⁊
coaſſerit᷑ ſeruitꝰ de creatura vnð deꝰ dñs ab etno ñ ſu
it.odẽ mõ vidr alicui ꝙ ſic eẽt dm ĩ iſta. deus creat
hãc aĩam.ſ.ꝙ ex mõ ſignificãdi qͥ deꝰ ſignificat᷑ vt actõ
coaſſerit᷑ effectus de creatura.⁊ ꝙ iſte effectꝰ nõ pᷣdicet᷑
nec compredicat᷑ aliquid de deo ſicut nec in hac deꝰ eſt
dominꝰ. Alij dicunt cum dicitur teus creat hãc aĩiam.
ille effectus onditur pertinere ad deum tanq; ad cãm.
⁊ ideo bene compredicatur aliquid de deo. ſed cũ dicit
us ẽ cominꝰ creaturaꝝ.ſicut pure oñditur qũo ſe ba

beat deus ad rem ſubiectam ſibi 7 ecõuerſo.nec oñdit᷑

ſic aliquid pertinere ad deuʒ tanꝙᷓ effecitus ad cauſaz.
vnde in hac deus eſt creatoꝛ oĩm:aliqꝗd compᷣdicatur ð
do.in hac deus ẽ dominꝰ nihil: ſed ſolũmodo cõnotat᷑
reſpectꝰ. Aliteꝛ videtuꝛ doᷣm. põt igitur dici in hmõi

—

enũciationibo deꝰ eſt dñs. deꝰ ẽ creatoꝛ 7 ↄſimilibꝰ.pre

dicatur diuina eſſentia connotando aliquid extra.vn⸗
& notatur quidã reſpectus int deũ ⁊ creaturas.hmõi

auũt reſpectꝰ qũqʒ notat᷑ ĩ hitu: vt cũ dẽ deug ell erem⸗

orrG drn B. rſes pr

— —

“
plar reꝝ fiendaꝝ qñq; in actu. vt cũ dꝛ deꝰ ẽ cꝛeatoꝛ vel cel notio ̊ vnitas nature z idẽptitas. 41 Itez nibil qd ui
dñs.ſᷣm ꝙ dñs dicit dñium in actu. ¶ Pretea.ĩ bmõi dicit᷑ relatine dr̃ de qualibʒ ꝑſona. ſ̊ eq̃lis de qualibert i
enüciabilibo qñqʒ predicat᷑ diuĩa eẽntia ſigniſicata vt pdicat᷑.̊ nõ dĩ relatine.¶ Steʒ ſic ſapies m ſapiaʒ et· KWKWH
actio ſiue vt res qᷓ ẽ in agẽ.vt cuʒ dr̃ deꝰ eſi datoꝛ. qnq; ſapies: ti eq̃le ſm eqlitatẽ eq̃e.Cũ ̊ᷓ pꝛ ⁊ filiꝰ Fʒ ſbaʒ e
vt res ens in quiete. vt cũ dicit᷑ us ẽ dñs.ibi·n.pꝛedi ſint eq̃les:̊ eq̃litas ẽ eẽntia.q̊ equalis ſignifitat ſbaʒ. oi
cat᷑ diuina eẽntia vt ptãs coercendi ſubditos.dic.n. bo Snõ dẽ reiatiue. Cont᷑ h̊ obijcit᷑ aucte bylaĩ. de tri. W’
etius. dñium ẽ ptas coercendi ſubditos. Oretea ſic nibil eſt ſibi ſike vel equale: ⁊ ita equalis ſilis ↄnotant R
dictũ elt. pᷣter diuinaz eẽntiaʒ pdicatio ↄnotat᷑ aliad er plur alitatẽ. pᷣ nihil dictũ ᷣm ſbam pluralitatẽ ſignifi/
ꝑte creature.̊ᷣ illud ↄnotatum qnqʒ eſt pure reſpectus cat. dicũt᷑ relatiue. 4. Itez diffinitio relatiuoꝝ ↄueit DWH f
vt cũ dẽ deus eſt dominꝰ. h.n.notat᷑ ſubiectio ex parte equali ? ſiłi. ¶ͥ Pretea.pñt plurałr dᷣe ſigniſicari.cuʒ ie⸗
creature que nihil addit eſſe creature in re niſi ſolů re Fin dinis nõ ſit pluralitas ſbe h̊ relatiuoꝝ tm̃: ncce ẽ ſi
ſpectum ad dñm. Qñq; ↄnotat᷑ aliqd in creatura pret iſta relatiue dici. ¶¶ Item boe. in li. e ebdomadibo. In ben
bmõi reſpectũ.vt cũ dr deus eſt iuſiificatoꝛ. Nñq; ↄno patre vnitas in filio eqlitas in ſpũſctoq; vtriuſqʒ cone nt
tat᷑ ipſum eſſe creature ſine creatura eſſe de nihilo. vt xio.ꝗᷓ equalitas dẽ ꝑſonalr. 4 Itez aug. qd Fm ſubam 4
cũ dẽ deus eſt creatoꝛ. q; ſenſus eſt.deus eſt a qͥ creatu⸗ dz ad ſe dr. ſ̊ equalitas dr̃ ad aliud vel ad aliũ. equa dA
ra eſt er nibilo.⸗l. Ad illud ̊ qð queꝛit᷑: ſi ↄſibis ẽ mo⸗ litas dr ſᷣm relatõz. ñ dicit ſam. 4 Itez aug. qð re⸗ i
dus pᷣdicandi cũ dicit᷑ eus eſt dns:⁊ deus eſi creator. latiue dicit᷑ nõ indicat ſam. &̊h̊ nomen equalis nõ ſi⸗
iam pʒ rñſio.qᷓtum ad principale ſigniſficatũ qð eſt di⸗ gnificat ſubam. 4 Iteʒ ſi nomẽ equalis ſigficat ſub al
uina eſſentia ideʒ eſt predicatũ 7 modus predicandi- ſtantiã ⁊ eſt relatm:&̊ ſba relatiue dr. ipſa ꝑ relatõeʒ i
ꝙ̃tum aũt ad ↄpdicata: B eſt qᷓtum ad h̊ ꝙ diuina een⸗ ab aliq diſtinguił. Ad h̊ nota triplicẽ opi. Quidaz ii
tia predicat᷑ in vna vt actio: vt qñ dicit deus ẽ creatoꝛ. enĩ dicũt ꝙ hec noĩa equalis ſiłis tin remotiue acciꝑi⸗ ſ
in alia vt qualitas:vt cũ dicit᷑ deus ẽ dñs.qꝛ ibi pᷣdi⸗ unt᷑. vt cũ dẽ pꝛ? ⁊2 filius ſunt equales.i.nõ ſunt inequa
cat᷑ us vt ptãs coercendi ſubditos eſt diuerſitas que⸗ les. ſunt ſites.i.nõ ſunt diſſiłes.in q̃ ſnĩa videt᷑ fuiſſe ß
dã. ituz aut eſt ex ꝑte ↄnotati ey eſt diueꝛſitas. quia ĩ lumbardꝰ. In prima. n. editõne ſniaꝝ dirit. ſilitudo? in
vna ſcʒ hac: deus eſt dns ↄnotat᷑ reſpectus tm̃. in alia indifferens ſuba.⁊ in ſcða q̃i coꝛigẽs dixit. ſikitudo eſt it
fcʒ deus eſt creatoꝛ ↄnotatur effectus geſt eẽ rei cresg⸗ indrñtia.q.d.pr̃ ⁊ ſilius dicũt᷑ ſiłes q; ñ ſunt drñtes. ia
te de nibilo.̃tum igit᷑ ad modũ quendã geneꝛaleʒ cõ. Sʒ z bᷣ lic obijcit᷑. catholicus dicit pr ⁊ filius ſunt eq⸗ ie
ſiłis eſt modus predicãdi:vt excludit prima rõ.qᷓtũ at᷑ les. Arrius hereticꝰ dic:pꝛ ⁊ filius nõ ſunt eqlles.inde f)-
ad ↄpredicatũ ex ꝑte dei ſiue qᷓtum ad modũ qͥ ſignifi⸗ ſic qʒ catholicus affirmat hẽticus negat. 7 beticus ali KD”
catur diuina eẽntia qᷓ predicat᷑ eſt qualiſcũq; drntia. qd remonet:dicẽdo pr filius ñ ſunt eqᷣles: Scatholi/ t
q̃tum aũt eſt ex ꝑte ↄnotati ex: eſt drñtia ſimpłr.qꝛ in cus aliqꝗd ponit cũ dicit pr 2 filius ſunt eq̃les ⁊ nõ tm̃ ieere
vna nõ eſt onotatũ aliud qᷓ reſpectus purus. in alia eſt remouet. ¶ Itez dicit auẽtas:in ꝑſonis ꝓprietas ⁊ in in
oↄnotatũ ipſa res ſiue eẽntia rei.¶¶ Si obijciat. ꝙ cũ o eẽntia vnitas ? in maieſtate adoꝛet᷑ equalitas. equa inmn
deus eſt dñs: nõ ↄnotat᷑ tm̃ reſpectus in creatura ſᷣ ef⸗ litas triũ eſt adoꝛanda.ᷣ nõ alia adoꝛatõne ꝗꝙᷓ latria.S My
fectus aligꝗs ſiue res ſuꝑ quã fundat᷑ reſpectus.qa ſiẽ equalitas triũ eſt diuina eẽntia.̊ h̊ͥ nomẽ equalis po⸗ eſi
ex ꝑte dei ↄpredicat᷑ ptas dñandi ſiue coercendi ſubdi nit aliquid. 4! Itez faciamꝰ hoĩeʒ ad imaginẽ ſikitu⸗ u
tos.ſiłr ex ꝑte creature ↄnotat᷑ ſubiectio ſiue debitum dinez noſtrã. ibi.n. dicit auẽtas byla.ꝙ ꝑ imagineʒ 7 zhi
ſubijciendi. Rñſio. ꝙ illud debitũ ſiue ſubiectio ñ poĩt ſilitudineʒ intelligat᷑ vnitas eẽntie. ſititudo eſt diuia
aliqd ſiue addit ipſi creature inꝙtum comꝑat᷑ ad deuʒ eentia.ſᷣ boc nomẽ ſiłis ſignificat ſilłitudinẽ. & ſignifi⸗
inqtum eſt dñs. immo ſolũmodo eſt ſpecificatio ipiꝰ cat diuinã eẽntiam. Si. n. ſilitudo aliꝗd eſt: que rõeſt lj⸗
reſpectus.vt ſpecialius dicat᷑ diuine eentie ſignate vt ꝙ bonus bonitatẽ 2 magn? magnitudinẽ: ⁊ ſilis ñ ſi⸗ te
dñio rñdeat ĩ creatura ſubiectõ.que qꝛ nihil addit rei gnificat ſilitudine Alioꝝ opinio eſt. ; ſunt relatões unmtt
dicendus eſt ſimplx ſiue purus reſpectus.tam notadũ cẽntiales 2 ꝑſonales. eẽntiales: vt ſimilis eq̃lis.ꝑſona MWne
cũ alijs.ꝙ cũ dẽ deus incipit eſſe creatoꝛ:inceptio nota les:vt pꝛ ⁊ filius.⁊ dicũt ꝙ relatio eentialis nõ ẽ eẽn⸗ Nlina
tur ñ circa reʒ principałr p̃dicatã:ᷣ ciꝛca rẽ ↄpᷣdicata nia. Se ʒ.equalis aut ſimilis:aut diei Parn and rela⸗ ſßz
. tionẽ. ſi ẽntiam: eẽntia dẽ relatiue.ſi pſonaʒ:qñ co⸗ hon
LQueſtio. lurj de nomi uenit tribus. Si dit nõ ſignificat nec eſſentiã nec ꝑſo⸗ intin
nibo deſignantibo reſpectũ ꝑſone ad ꝑſonaʒ. nam: S nõ eſt aliquid diuinũ. g eſt creatũ. ¶ Ytez filius de
Dnſe E uenter ue eſt equalis patri ſᷣm ſubam.& G̊ nomen equalis predi uno
E 4 S cat ſubam. Ad hoc dicũt. ꝙ diei pᷣm ſubam duobus Nikini
rit᷑ ð noibo eẽntialibo vᷣſiontibo reſpe modis dicit᷑ quia dici m ſbam h̊ eſt ſignificare ſubaz uce
ctum ꝑſone ad ꝑſonam.hec autẽ deli⸗ vel ꝙ ſuba ſit cã dicti. vt cũ dicit᷑ petrus eſt ſimilis an- nlta
gnãt᷑ duplꝛ.relatiue logice:vt equalis dree albedine.h eſt ſenſus. albedo eſt cã ſilitudis. Ia Fn
772 equalitasſiłis ⁊ ſiłitudo.⁊ relatiue dicũt cũ dico filius eſt equalis patri ſᷣm equalitate. B dinnl
grãmatice: vt talis qualis. notat᷑ ꝙ equalis ſignificat equalitatẽ. ßſ cũ dico filius telt
Mlem bꝛü ꝛimũ eſt equalis patri ᷣm ſubam: notat ſuba ſit cã equali e
ALer P. EEE tatis. 4 Sed ad hoc ſic diuina ſuba eſt ca equalitatis ſtezin
Irca pꝛimũ querit᷑. Pꝛimo.vtꝝ equalis trium ꝑſonaꝝ: nõ eſt illa neq; illa: & naturalit ẽ por AI
ſilis ſeu ſiłitudo vel equalitas dicãt᷑ ſʒ illa. filius eſt equalis patri. illa 5 natura pꝛis e por. ſer
ſubaʒ aut relatiue. Scðo.vtꝝ pr̃ debeat equalitate filij. filius illa equalitate nõ ꝑ omia eſt eqᷓ
DLici equalis vel ſilis filio:ſic drĩ econueꝛ lis patri. Rñiſio.notandũ ꝙ diuina eẽntia ſignatuꝛ e
ſo. Tercio.vtꝝ pẽ coequalis filio ſiue eqlis imagini. qñq;ʒ vt ſuba·qũq; vt quãtitas.quq; vt relatio. eſt eniz w
NQuarto.vtꝝ xpᷣus ſᷣm ꝙ hõ ſit ſilis ſibi dto. eam ſignificare abſolute: ſic ſignificat᷑ vt ſuba vt qn⸗
ꝛticu 2 pꝛimꝰ? titas vt qualitas.7 eſt eam ſignificare vt eſt in tribus
De . ꝑſonis coĩs eis: ⁊ ſic põt ſignificari vt relatio. vt cu dr
O primũ ſic obijcit᷑.męgjr̃ in.j.ſent.xxx.diſ. ſimilitudo equalitas.hec omia noĩa principalr ſignini
diffinit ſiłitudinẽ dicẽdo.Siłitudo ẽ indif⸗ cant diuinã eſſentiã ̊ ↄnotãt diſtinctõʒ ꝑſonaꝝ. Dicẽ⸗ ſm
ffFferens eẽntia. & equalis ? ſitis eẽntiã ſigni/ dũ ꝙ vnitas equalitas m ſe ſignificãt diuina eſſen ⸗
ficãt. qꝛ ſᷣm hyla.equalitas ideʒ ẽ qð ſiłitudo.q Item tiam. ß tñ vnitas appropriat᷑ patꝛi:qꝛ vnitas eſt pᷣmuʒ G Ein
in eodeʒ.xxj. diſ.dr.ꝙ equalitas pris ⁊ filij ñ ẽ relatõ principiũ numeri.ſiir pr̃ eſt primũ principiuʒ a qͥ oĩs i
. . —
. Vo t pi D acaw P pA DBr. ſ0* p Ne Tiuenz
G D caPe— „ O Pe cr Pr A
N
ſ⸗

mia D
W
llb hen
iuiſenf,
Glenag
dnñ n
Conninz
Nrllcgccne
afnſihn
Nezungdt
ſagoalsiſ
lsſicfern
Paprkti
kopi⸗ Quiz
motinenng
öſuntin
ia ficekſn
dritſling
dritlliuenes
iſuntdrit.
flunsſni
ſuntccſesi
1erberaatt
les: cabhel
eiles 1 ti
prienstin
llas. Fegnn
neq; hnn
iegnalspo⸗
Winaſän⸗
hhinagnez
turveſoni
ini gitie
lel ceick
ni rſligiſ⸗
Glunnini⸗
laciſohen
ltialsoici⸗
Cemant
gbnnztic⸗
ſmnünggt
Nſin
Hegttlsßti
bmmdoen
lini
ekinlistn
liuce
ſ.
gauftis
ſrci cnalt
apiltie
nltiſen
nnaſcen
noctn
ſobrſtee
leinnit,
no nci
pe ſi
ſoeri
Ninin n
uain

Ng

.. ,.

Nneſtio

nafa 7 oĩs eẽntia Eñqlitas vᷣo appropꝛiat᷑ filio:qꝛ oꝛdi
ne naxe intelligit᷑ ad ſpm̃ſ.eq̃litas pr̃is? filij. Pꝛetea.

ſilius ẽ a pꝛe ꝑ generatõʒ.in ꝑfecta a generatõe ẽ eq̃li⸗

tas geneꝛãtis 2 geniti. quaꝛe af ↄnerio appꝛopyet ſt puiſ.
hẽbit᷑..rñſio.lʒ.n.vnitas ⁊ eqli tas appropatõis attri
buãt᷑ determĩate aligbo ꝑſonis:nihilominꝰ oĩbo indif⸗

ferent᷑ ↄueniũt. Intelligẽaũ E igit. eq̃litas in dinis E
aliqͥꝝ diſtinctoꝝ in vno cõi eẽntiali ↄueniẽtia indiffe/
rens vt ꝑſonaꝝ in vna eẽntia ſiue ſuba.vñ eq̃litas pri-

cipalr ſignificat diuinã eẽntiaʒ h̊ ↄſignificat di ſtinctõʒ
rõne cuiꝰattendit᷑ plalitas ꝑſonaꝝ q̃ ſibinuicẽ ſunt eqᷓ
les.rõne ꝗ̊ᷓ principalis ſignificati dicit eẽntiã ſiue ſit ub⸗
ſtantiã: rõne ſignificate diſtinctõis impoꝛtat relatiõʒ.
Et ex bis pʒ rñſio ad obiecta.ex vtꝛaq; ꝑte rõnes.n.
2cludẽtes ꝙ ſignificat ſubaʒ: ſumit᷑ ex ꝑte pri ncipalis
ſigti. ſ. eẽntie ſiue ſi ubſtãtie. ↄcludẽtes coꝛelatõʒ:ſumũ
tur ex ꝑte ↄſigte diſtinctõis. Ad illud q̊ qð obijcit.
ꝙ ſilitudo ẽ indifferẽs eĩntia.ſilr ad illð ꝙ eqᷣlitas ñ ẽ
relatio p̊ vnitas nature 2 idẽptitas.ſiłr ad illð q; eq ua
litas dẽ te qualibet ꝑſona. Sitr ad illð pz? 2 filius ᷣm
ſubſtãtiaʒ ſunt eqles. dðõm ꝙ oĩa iſta media ſumũt᷑ ex
ꝑte principalis ſignificati eius qdð ẽ eqᷣlitas.vt ex ipᷣis
medijs pʒ. Ad ea qꝗ ex alia ꝑte.vt cũ dr nibil ẽ ſibi eqᷓ
le ⁊ ita equalis ſigmificat pluralitatẽ.dom ꝙ medium
ſumit᷑ h ex ꝑte ↄſignificate diſtinctõis ſiue mulritudis.
Siülr cũ dicit rõ relatiuoꝝ ↄueit eq̃li. G̊ verũ ẽ ñ ratõne
eentie principalis ſignificate: h̊ rone płalitatis ↄligte
ſiue ↄpoꝛtate.Siłr dom ad alia q̃ inducũ?᷑ ꝓ ꝑte iſta.
Ad euidentiã at᷑ maioꝛẽ notandũ. ꝙ hec noia cq̃lis
ſiłis ſilitudo equalitas.nec ſunt pure eẽntialia.nec pu
re relatiua.qð pʒ ꝑ hyla.in li.de tꝛi. exponẽtẽ illð geñ.
faciamꝰ hoĩeʒ ad imaginẽ 2 ſilitudinẽ ⁊c. Ibi.n.dicit
imago ſola ñ eſt:nec ſiłitudo ſibi ẽ: nec diuerſitatem
duobo aqmiſceri alteriꝰ ad alterã ſititudo ꝑmirttit. ex qͥ
pʒ ꝙ ſimilitudo impoꝛtat diſtinctõʒ ꝑſonaꝝ⸗ vnitateʒ
eẽntie.⁊ equalitas ſiłr. vñ noĩa pᷣdicta nec nt puꝛe eſ⸗
ſentialia nec pure relatiua:ſᷣ diſferẽt ſigniſicãt hec no

mia equalis ⁊ ſilis equalitas 2 ſilitudo. qm̃ equalis

