exiſtere eẽntialit᷑ dicũt᷑ de deo. et idem eſt deo exiſtere
qð eſſe:ergo eẽntialiter exiſtẽtia dicit᷑ in deo ſicut⁊ eſ⸗
ſentia.¶¶ Item ꝑ abſtractõem dicit᷑ exñtia ad exiſtẽs ſicẽ
eẽntia ad ens.Eltrũq; aũt eẽntialit dr et abſolute.ſed
ſic̃ ptʒ ex pᷣdictis nullũ tłe nom ẽ appꝛopꝛiabile ꝑſoĩs.
Contra.rich.de ſctẽo vic.in li.de tri.ꝙ exiſtere dei ñ
ſolũ intelligit᷑ q; hẽat eẽ.ſᷣ etiã aliũde H̊ eſt exquo hẽat
eſſe. Si ꝗ eẽ aliũde vel eẽ ex alio nullo mõ cõuenit eẽn⸗
tie: ergo nullo mõ cõuenit ei exiſtere. ergo nec nomen
exiſtẽtie erit eẽntiale. Itẽ in intellectu eiꝰ ꝙ eſt exiſtẽ
tia vel exiſtẽ ĩtelligit᷑ rõ oꝛiginis.ñ exiſtere reſolutũ
ſonat q̃i ex alio ſiſtere.ſi ergo ſiſtere ex alio hoc ſolum
cõuenit ꝑſone:exiſtentia erit ꝑſonalis et nõ eẽntialis.
yItem cõueniẽter dicũtur tres exiſtentie ſicut tres ꝑ⸗
ſone.ſed nullo mõ vere dicitur tres eſſentie ſed vna tm̃
eſſentia. Relinquitur igit᷑ ꝙ exiſtentia nõ eſt ſignifica
tiua eẽntie. Stẽ ꝗrit᷑ vtrũ hoc nomẽ exñtie ꝓpꝛius di
catur ĩ diuinis q; nomẽ ſubſtãtie.Ad qð ſic.nomẽ ſub⸗
ſtantie ponit eſſe ꝑ ſe non in alio.ſed diuine eẽntie ma⸗
gis ꝙ creature in infinitũ cõuenit eſſe ꝑ ſe.ergo ei ma⸗
gis cõueniet noĩatio ſubſtãtie qᷓ; creature. Item exi⸗
ſtentia ponit eſſe ex alio.ſed eſſe ex alio maxime conue
nit creature.magis igitur conuenit nomen exiſtentie
creature q; deo.ergo de diuinis ꝓpꝛius dicitur nomen
ſubſtantie q;ᷓ exiſtentie. Contra.rich.in li.de tri.qð
increatum eſt:ſic conſiſtit ĩ ſeipᷣo vt nihil ei inſit velut

in ſubiecto.ſi ergo nomen ſubſiantie m ſuam ꝓpriaʒ
rationem ex eo dicit᷑ ꝙ ſubſtat alicui qð ei ineſt: ergo
Aprie nomen ſubſtantie nõ conuenit increate eſſentie.
¶ Item Rich. in eodem libꝛo. dicimꝰ ꝓprietates plo⸗
nis ineſſe.ſed illaꝝ ineſſe ſi bene ꝑpẽdimus nõ dat ſb:
ſiſtere ſed exiſtere: hoc eſt ꝙ vna ex alia habeat eſſe.⁊
iðo perſone rectiꝰ dicũtur exiſtẽtie ꝙᷓ ſubſtãtie vł ſubſi
ſtentie. Reſpõ.dðm ſᷣm Rich.i li:de trini.ꝙ nomen
exiſtentie ſigniſicat eẽntiã cũ oꝛdie oꝛigis. Vñn h̊ nomẽ
ey ſua ſigniſicatõne qtũ ad aliquid eſi eſſentiale:qtuʒ
ad aliquid ꝑſonale.qð declarat Rich.ſic. In diſcernẽ
dis ꝑſonis opus eſt(vt arbitroꝛ)gemĩa ↄſideratiõe.vt
ſciamus vicʒ ⁊ ꝗd ſit:⁊ vñ habeat eſſe.vna iſlaꝝ oſide⸗
rationũ verſatur in diſcernẽda rei qualitate.alia vo v/
ſatur in inueſtiganda rei origine.ad illam pertinet di⸗
ligenter querere ꝗd ſit:cuʒ quiba cõmũe: qd generale:
quid ſpeciale:quid deniq; proprium aſſignare nature.
ad iſtam pertinet ſubtiliter indagare hocipſum quid ?ẽ
vnde habeat eſſe.a ſemetipᷣo an aliunde.⁊ ſi aliunde qᷓ
a ſemetipſo:vtrum iſto vel illo vel alio quocunq; exiſſẽ

di mõ.poſſumus autem ſub nomine exiſtentie vtranq;

conſiderationem intelligere tam illam qua queriturqͥ

le ga ſit de quolibet ente. ꝙ illam qua queritur vnð ba

beat eſſe nomen exiſtentie trabitur ab eo quod eſt exi⸗
ſtere.in verbo ſiſtere notari poteſt ꝙ pertinet ad conſi⸗

crationem qualitatis ſeu quantitatis rei. per adiun/

ctam eypreſſionem ꝙ pertinet ad aliam ſcilicet coſide⸗

rationem originis:ex hoc ergo colligit ꝙ in diuĩa pro⸗

culdu bio natura eſt exiſtentia que ex pluribus commu
nis:⁊ ſic accipitur eſſentialiter.⁊ eſt exiſtentia que eſt
omnino incõmunicabilis:⁊ ſic accipitur perſonaliter
7 per boc patet reſponſio ad rationes primo obiectas
4Ad illud vo quod obijcitur econtrario.ꝙ in nomine
exiſtentie intelligit᷑ ratio originis ſiue eſſe ex alio.vnð
non ↄueniet eſſentie.reſpondet Rich.ad cõſideratõnẽ

originalis eſſe pertinet non ſolum querere et inuenire
originem eſſe vbi eſt:immo etiam querere? iuenire eö5
non eſſe vbi non eſt. Communem autem exiſtentiam
dicimus vbi intelligitur eſſe habens ex proprietaie cõ

muni.incõmũicabile vᷣo vbi intelligitur eſſe habens ex
proprietate incom municabili. tam vere proprium eſt

diuine ſubſtantie nen eſſe ab aliqua alia ſubſtãtia ſed
a ſeipla.qᷓ vere eſt proprium perſone origineʒ non ba⸗

benti vt patri non eſſe ab aliqua alia perſona.in vno i⸗
telligitur proprietas communis:in altero autem pro⸗

prietas ĩcommunicabilis.¶¶ Ad illud vo qð querit cõo⸗

lequenter. an proprius dicatur in diuinis nemen exi
ſtentie qᷓ ſubſiantie: dico ꝙ ſic ⁊ principalius.Nom ſi
reſpiciamus proprietatem dictionis in diuinis ſiẽ di⸗
cit auguſtinus abuſiue dicitur ſubſtantia: quia propii
etas ſubſiandi ibi non eſt a qua nomen ſubſtantie acci⸗
pitur. exiſtentia ro proprie ibi dicet᷑. Exiſtentia enim
Fm proprietatem dictionis dicit eſſentiom quaſi habi
tam ab vno ex alio vel ex vno in alium.2 h conuenit ꝓp
prie diuino eſſe: in quo eſt filius babens eſſentiã ex pa
ire 2 lpũſſanctus habens eſſentiam er vtroq;. Zd il
lud vo quod obijcit᷑ eſſe ex alio ꝑ pus ↄueit creature
dem ꝙ eſſe ex alio eſi duobus modis.vno modo eſſe ex

alio de eius ſubſtãtia. boc modoẽ eſſe ex alio ĩ ðinis ꝑ

ſonis. alio mõ eſſe ex alio nõ ð eius ſubſiannia: qũo cre
ature ſunt ex do non de ſubſtantia ſed de mihilo.erx pri
mo notat᷑ rõ originis prout eſt in diuinis pſonis.erx ſe

cũdo rõ originis ꝓut eſi ĩ creaturis pꝛiꝰ at ẽ nat alit

eſſe ex alio de eius ſubſiantia qᷓ eſſe ex alio nõ de eiꝰ ſb⸗

ſlantia. ꝑ priꝰ nomẽ exiſtẽtie ↄueiet vdinis qᷓ creatis.
6 e 0

Mlembrütercum
Onſequenter q̃rit᷑ ð noie entis.cõſiat at
ex pᷣcedẽtibo ꝙ nom entis ſigficat dinuʒ
eſſe vt ꝙ eſt. et ideo pt ſupponẽ perſonam
xt dicatur ens generãs ens genitꝰ. Que⸗

l tte
fie iͤ
nngimnn
Cihime
kniin
Dſam
Noſene
hinri
ſn ſi
mlio
Rpertnede
gagenetle
maremnue
Ppfumqnii
ſialinnej
Nuncgerſſ
ie nran,
querinr
ſtur vnöhe
nodch er⸗
netad coſſ
l.peradiun
clicercöſe⸗
induniapn
nibusconme
tennael
F perlonclte
nimochie⸗
Gin ſonde
ſecralone
coſrnni
reet fuenne
er initc,
enſionum
fopriecech
klalens
foprundk
Ublinaſed
Peznenbe⸗

Parſnen

ounn pro
cpento⸗
snonepen
ueſn
inins ſd
abiogtc
Pihenetch
ſtenndon

veſtki

aueni/
nnipe

tceatore

loeſer

oi dinis⸗
tacſoct
ſbhoerfn
ſonie

ſtinatn

ſon
nns

Gtöſe
n din
glnnn
6 Ce

nmmrrrerrrerrner

LNnueſtio
ritur ergo vtrũ poſſunt dici pluraliter. Ad quod ſic.
de quocũqʒ eſt diceꝛe ꝙ eſt:eſt dicere qm̃ eſt ens.et de ꝗ
buſcũq; eſi dicere ꝙ ſunt:eſt dicere ꝙ ſunt entes. ſed de
patre et filio et ſpuſcto eſt dicere ꝙ ſunt: tres em ſunt
(ſiẽ dicit iohes)qui teſtimoniuʒ dant in celo pr veꝛbũ
et ſpũs:ergo erit dicere ꝙ ſunt entes.⸗ Item aug. de
doctrina xpᷣiana.tres res ſunt que eterne et incomuta⸗
biles ſunt.quibo fruendũ eſt.pater.verbũ. ſi puũſſctus
ſi ergo ſunt tres res:ergo ſunt tres entes.¶ Si vo dice
ret᷑ ꝙ cũ ly eſt: ſit verbuʒ ſubſiãtiuũ et ſignificet ſubſtã
tiam et actũ:non ꝓpꝛie dicit᷑ de patre et filio: cum ſint
vnũ in ſubſtãtia ſunt pluralit.ᷣ eſt ſingularit.Cõtra
aug.ĩ li.retractatõnũ.vbi dixi de patre ⁊ filio ꝗ genuit
et quẽ genuit vnum eſt:dicendũ fuit vnum ſunt. vnum
ſicut aperte veritas loqtur. dicens ego et pꝛ vnũ ſum

Tamen cõtra boc obijcit᷑.Qam cũ hoc verbũ ſũt:pꝛo⸗

pꝛie pdicatur cũ dicit᷑ pater et filius ſunt.et ſignat eẽn

tiam vt actum:et eſt pluralis numeri:ergo ſignat cir⸗

ca eẽntiam pluralitatẽ. ergo cũ dicit᷑ pater et filiꝰ ſunt
ſignatur ꝙ plures eẽntie attribuũtur patri et filio. qð
eſt erroꝛ.¶ Iem ſymbolũ catholice fidei dicit.ꝙ ñ ſũt
tres eterni ſed vnus eternꝰ. nec nes om̃ipotentes ̊ vnꝰ
om̃ipotẽs.et hec ꝓpter vnitatem eẽntie ſignificatã his
noĩbo eternus om̃ipotẽs.eꝛgo multoma gis m ſym bo
lum fidei negandũ eſt pr̃ et filius et ſpũſſctus ſũt tres
entes: ꝓpter ſigniſicatoeʒ eẽntie ꝑ boc nomẽ ens. Ytẽ
qᷓreret aligꝗs cũ ↄueniẽt dicat᷑ pꝛ ⁊ filꝰſũt coeterni.qre

ſimilit᷑ nõ cõcedet᷑ ꝙ ſunt eterni vel entes.qꝛ vidr ↄſeq

pr̃ et filiꝰ ſunt coeterni ⁊ vterq; ẽ eternꝰ ̊ ſunt etermi.
Keſpõſio.regulariter notãdũ ꝙ in dĩnis refert cuʒ
aliud dicit᷑ noĩaliter: ⁊ cũ dicit᷑ verbalit ſiue ꝑticipali
ter.cũ em diuinũ eẽ ſignificat᷑ verbalit᷑ vlł ꝑticipialiteꝛ
qᷓ̃uis ſit verbũ ſubſtãtiuũ vel ꝑticipiũ:rõne ſignificati
onis ſignificat ſubſtãtiã:̊ rõne cõſignificatõis verba
lis cõſignificat ꝑſonã. Uñ cũ ex ꝑte ſuppoſiti ſig ficat
plalitas ꝑſonaꝝ:rõ q̃ ↄpoĩt eẽ de illis hʒ ncce plurali

ter deſignaẽ. nec deſignat᷑ płalitas circa eẽ.ſ̊ circa ſup

poſita q dicut᷑ eẽ.iõ cõueniẽter dẽ pr et filiꝰ ſunt ⁊ fũt
entes:ſi ens accipiat᷑ ꝑticipiałr. ꝑticipiũ em̃ ſignificat
ꝑſonã ſiẽ et verbiũ.et iõ rõne cõſignificatõis ꝑ płaliter
dicũt᷑ ꝑticipia de ꝑſoĩs.Itẽ cũ ſignificat᷑ noĩalit᷑.cũ ſi ig
ficat᷑ ſubſtatiue.cũ ſignificat᷑ adiectiue: nomẽ eĩntiale
pure nullo mõ dicit᷑ in płali pſ̊ ĩ ſingulaꝛi.Vñ nõ dicit᷑
qᷓuis pr̃ ſit deus⁊ filius deꝰ ꝙ ſint dij.ᷣ deus. et h ꝓpt
vnitatem eẽntie pure ſignifieatã.pure aũt ſi ſignifica⸗
tam dico:ad dr̃iam qͥrũdã noĩim eeñtialiũ qui pᷣter in⸗

tellectũ eẽntie ſignificãt reſpectũ vel diſtinctõʒ ꝑſona

rũ.q̃le eꝛat hoc nomẽ exiſtẽtia.vñ et ↄueniẽter dicebat᷑

tres exiſtẽtie et etiã vna exiſtẽtia.Siłr m qͥſdam taleẽ?

hoc nomẽ ꝑſona.vñ qᷓuis nõ vere dicat᷑ vna ꝑſona: tñ
ↄueniẽter dicit᷑ tres pſone.vtrũ aũt hoc verũ ſit infra
clara bit᷑ ſuo loco.vYᷣteʒ cũ ſignat᷑ adiectiue :xrefert cũ

ſignat᷑ abſolute:et cũ ſignat᷑ reſpectiue.cũ em̃ ſignat᷑ re

ſpectiueſignat᷑ dina eẽntia et ſignat᷑ reſpectꝰ ꝑſonaꝝ.
et ideo rõne cõſignati reſpectus dicũt᷑ płaliter de ꝑſo⸗/

nis. vñ dicit᷑ pater et filius ſunt equales.ſunt ſimilee·
ſunt coeterni. Item cũ dicant᷑ adiectiue et abſolute:re

fert ſin quoſdam qñ intelligunt᷑ ſine articulo et qñ in⸗
telligũtur cum articulo.vt iuxta vulgare libau li iuſie.

QLum ergo intelligunt᷑ cum articulo adiectiua abſolu⸗

ta:dicunt᷑ in ſingulari de ꝑſonis.vt pater et filius ſũt

eternus bonus.quaſi ſubſtantiuantur em̃ rõne articu

li.Cum vᷣo intelligũtur ſine articulo.eo ꝙ ſignificant

inadiacẽtia dicunt᷑ in plurali: ſicut et ſuppoſita plura

ſunt quibus innituntur vt dicatur pater et filius ſunt
eterni:ſunt boni.Et ſi eis obijciatur pater et filius et
ſpũſſanctus ſunt eterni:ergoſũt tres eterni vel plures
vel pautioꝛes.ſ̊ nõ plures vel pautõꝛes.ergo ſũt eres

eterni:quod eſt cõtra ſym bolũ qð dic.non tres eterni
ſed vnus eternus.Ao hoc ipᷣi reſpondent q cũ dicitur

tres eterni.ſi iſte terminus tres accipiat᷑ vel teneat᷑ ſb⸗
ſtatiue:et eterni adiectiue:vera eſt ꝓpoſitio.ſi econueꝛ
ſo vt eterni accipiat᷑ ſubſtãtiue et tres adiectiue falſa.
In hunc modum reſpondent ad pᷣdictã qõem cum
queritur.vtrũ nomen entis dicatur pluraliter de ꝑſo⸗
nie.diſtinguẽtes:.quia ſi hoc nomẽ ens accipiat᷑ ꝑtici⸗
pialiter:dicetur pluraliter.Si vᷣo noĩaliter diſtinguen
dum.aut accipitur ſubſtãtiue.aut adiectiue.ſi ſubſtan
tiue:non dicetur pluraliter ſea ſingulariter.ſi adiecti
ue:aut intelliget᷑ cum articulo aut ſine articulo. ſi cuʒ
articnlo:dicetur ſingulariter:ſed ſine articulo plurali
ter.¶ Sed cõtra hoc obijcit pꝛepoſitiuꝰ. cũ dicit ſym⸗
boluʒ.qualis pater talis filius talis ſpũſſactus.⁊ poſt
modum exponendo ſubdit.eternus pr eternꝰfilius et⸗
nus ſpũſſanetus:ↄſtans eſt ꝙ eternꝰ accipit᷑ adiectiue.
nec accipit᷑ cũ articulo:ergo cum ſequitur nõ tres eteꝛ
ni ſed vnus eternus:nõ erit accipiendũ cum articulo.
nulla igitur eſt pꝛedicta diſtinctio de adiectiuis abſo⸗
lutis:cum nõ accipitur ibi cum articulo.¶¶ Item cũ ar
ticulus nota ſit diſcretõis et diſlinctõis: cũ adiectiuũ
accipitur cum intellectu articuli:ergo accipietur cum
intellectu diſtinctõis.cum ergo ex parte eẽntie nila ſit
diſtinctio:ſed ex ꝑte ꝑſone ſit acceptum adiectiuũ: ma
gis ſtabit ꝓ ꝑſona qꝙᷓ; ꝓ eſſentia.Cum ergo ex ꝑte ꝑſo⸗
ne ſit pluralitas.et ex ꝑte eſſentie ſingularitas:magis
tebent dici pluralit cũ accipiũtur cum articulo qᷓ ſin⸗
gulariter.¶ Pꝛopterea dicit᷑ ab alijs ꝙ adiectiua necĩ
maſculino nec in femino debent recipi in plurali.ad⸗
iectiua dico abſoluta.Et vbi inuenit᷑ ĩ auctoꝛitate:di⸗
cũt ꝙ nomẽ accipit᷑ ꝓ aduẽ bio.vñ illã auctoꝛitatẽ au.
et cõſiłes.illis re bo fruẽdũ eſt q eterne et incõmutabi⸗
les ſunt:exponũt hoc:eternalit᷑ et incõmutabilit᷑ ſũt.
Sed cõtra cnm adiectiua ſigniſicent ꝑ modum adia
centiũ.ergo numerant᷑ a ſuppoſitis ſubſtatiuoꝝ quibo
innitũtur.ſi ergo ſuppoſita ſunt plura:et adiectiuũ de⸗
bet ſignari pluraliter. Cum ergo dicitur.rebus quibꝰ
rnendum eſt.ſuppoſitum huiꝰ nomiĩs res ſit multiplex
vt pater.filius.et ſpũſſanctus:ergo boc ꝙ dico eterne
et incõmutabiles ꝓpꝛie vicetur.¶ Pꝛopterea pᷣpoſiti⸗
uus inter pᷣdictos doctoꝛes tenet viam mediam dicens
ꝙ vocabula nunqꝙᷓ ſunt recipiẽda in plurali numero.
in maſculo:in femĩno aũt recipimus cuʒ his nomibus
ꝑſona et res.ibi potius ponũtur ad driam notandam
et cõfuſionem remouendam:q; ad notandam eẽntiam
qꝛ cũ dicit᷑ res eterne:ad driam tꝑaliũ dicitur. et etiaʒ
qꝛ hoc in ſcriptura inuenimus:illud aũt in maſculino
genere et in plurali nunqꝙᷓ; dictũ inuenimus ſ̊ ꝓhi bitũ
Et ſi em̃ aligs poſſet ibi eſſe veꝛus ſenſus:tñ nunq ſũt
recipiende. a ſimili illiꝰ qð dicit dñs in oſee.iõ voca
bis me baalim ſed vocabis me vir meus.licet em̃ baa⸗
lim tantũ valere poſſit quatum vir meus:tamen ꝗpteꝛ
ſuppoſitõʒ dici ꝓhibuit.ex his colligitur vt dicit hiero.
ex verbis inoꝛdinatis ꝓlatis.hereſis ĩcurrit᷑. ſᷣm G̊
patet ſolutõ ad obiecta. Singularit᷑ tñ hic nota de
verbis ⁊ ꝑticipijs opiões.Quidãa em̃ ſũt ꝗ nõ cõcedũt
ꝙ verba⁊ ꝑticipia in plurali pᷣdicent dinam ſbam.⁊ G
volũt hr̃e ex illa auctoꝛitate.Ego et pr̃ vnũ ſumꝰ.dicit
aug.cũ audis vnũ:liberaris ab arrio.cũ audis ſumus
liberaris a ſabellio.ergo ſumꝰ ſignat płalitatẽ ꝑſona⸗
rũ.ſᷣ̊ hoc ſuperiꝰ determiauimꝰ dicẽtes ꝙ verba et ꝑti
cipia pꝛincipaliter ſignãt dinam eẽntiam:ſecũdario ſi
gnant diſtinctõem ꝑſonarũ et ꝓpter cõſignatõeʒ dixit
hoc aug. Sed eontra hoc ſic obijcitur. pater aliquo
eſt.filius aliquo eſt.pater et filius ſunt:ergo aliquo vł
aliquibus ſunt. Sed non aliquibo:ergo aliquo.ſᷣ quo
miſi diuina eſſentia:ergo hoc verbum eſt ſignificat di⸗
uinam eſſentiam in plurali numero.quod conccdimꝰ.

Membrũ quartum

—

Onſequẽter queꝛit᷑ de hoc noĩe qui eſt.de
quo Exo.iij. Qui eſi miſit me ad vos.et
querũt᷑ duo.Pꝛimo an ſit ꝑſonale an el⸗
entiale. Secũdo de oꝛdine iſtius nomis
ad alis.

Articulus primus

Dpꝛimũ ſiec Aug.v.de trini.ſic ab eo qð ſa
pere dicit᷑ ſapĩa: ita ab eo qð eſt eſſe dicituꝛ
eſſentia. et ꝗs magis eſt ꝙ ille qui dixit fa⸗
mulo ſuo moyſi.Ego ſum qui ſum.hec dices filijs il⸗
rahel.qui ẽ miſit me ad vos.Ex quo relinquit᷑. ꝙ hoc
nomẽ ꝗ eſt: ẽ eſſentiale.¶ Item dyo.in li.de di.nomib⸗
ſi nõ de tota aũt diuinitate laudari cum dicit᷑ ego ſum
qui ſum:et qui eſt miſit me ad vos.ſed ᷣm vnam ꝑtem
circũſcribere conatur qũo audierit qui eſt et qui erat
et qui venturus ẽ om̃ipotẽs. ex hoc viget᷑ ꝙ dicit de di
uĩtate:⁊ ita ꝙ ſit eẽntale.⸗.JOteʒ iohᷣ.damaſ.pꝛincipa
lius eoꝛum que te deo dicunt᷑ nomibo:eſt qui eſt. ſicut
ipᷣe loquẽs in oꝛaculo moyli ait:totum in ſeipᷣo cõpᷣhẽ⸗
dens velut qddam pelagus ſubſiãtie infinitũ et deter⸗
minatũ.ex quo maifeſte relinquit᷑ ꝙ ẽ eſſentiale et ſup⸗
ponit eſſentiãẽõ. Cõtra.yſa.lxiij. Ecce ego ad gentes
HGlo.filius loquit᷑ qui dixit moyſi.Ego ſum qui ſum.
Item obijcit pᷣpoſitiuus.ſi ibi loquit᷑ trinitas: ergo
moyſes potuit dicere ille qui eſt pater et filiꝰ et ſpuſſ.
miſit me ad vos. Si boc: ꝗ iſte ꝗ eſt pater eſt filiꝰ: qð
eſt falſum.quia ſicut dicit aug.in pꝛimo de tꝛini.nõ ſũt
tres dij ſed vnus deus.licet pr̃ filiũ genuerit:et iõ filiꝰ
nõ ſit qui pater eſt. tñ cõtra hoc obijciet aligs. deus ẽ
pater.deus eſt filiꝰ.ergo qui eſt pr̃ eſt filiꝰ mediũ ſumi

tur ꝑſonaliter: ergo concluſio debet ſumi ꝑſonalit. me
lius g ifert᷑ ꝗ eſt pater ẽ filiẽ. Reſpõſio hoc nomẽ

qui eſt:pt᷑ duobo modis cõſiderari.vno mõ Ffm ꝙ ̊ no
men qui ẽ:eſt nomẽ infinitũ.et hoc mõ eſt nomẽ eſſenti
ale.et ſic m damaſ.ſignat dinĩam eẽntiã velut qᷣdaʒ
pelagus ſubſiãtie infinite et indetermĩate. Vel pt᷑ cõſi⸗
verari vt relatiuũ.et hoc duobo modis.ſᷣm ꝓpꝛietateʒ
ſermoĩs in qua dictũ ẽ qui eſt miſit me: aut Em appꝛo⸗
pꝛiatõem.ſi reſpiciatur ꝓpꝛietas ſermoĩs.d termiatur
ſubſtãtiuũ antecedẽs qd eſt eẽntiale.ñ ibi dicit de⸗
us patrũ vroꝝ miſit me.et ſequit᷑.ſi dixerint qdð ẽ nom̃
eius:dices qui eſt miſit me ad vos.Si vo reſpiciatur
appꝛopꝛiatio:tũc hoc nomẽ qui eſt attribuit᷑ filio.ſicut
et liberatio hũani generis que ibi figurabat᷑. Pꝛeteꝛea
vt eſt relatiuũ habet intellectu ſuo articulũ ſubiũctiui
rõne cuiꝰ artat᷑ ad ſupponendũ ꝑſonã.⁊ nõ quãlibet:Rᷣ
ꝑſonam filij.articulus em̃ diſcretõʒ ſiue noticiã im poꝛ

lat que appꝛopꝛiat᷑ filio.q¶¶ Ad illð qð obijcit p̃poſitiuꝰ .
patet reſpõſio ꝓcedit em ab hoc noĩe qui ſumpto ĩfini

te:ad ſumptũ relatiue.q⸗. Ad illud vo qð obijciebat vl⸗
timo.deus ẽ pr deus ẽ filius.ergo qui ẽ pr̃ eſt filius.
dicẽdũ ꝙ nõ ſequit᷑.ſed eebet inferri.ergo qð eſt pater
et rõ ẽ.qꝛ qui dicit ſham ꝑſonalit:et pᷣterea ydemptita
tẽ cũ dꝛ. Qui ẽ pr ẽ filiꝰ.qm̃ rõe articuli cõſt ignatio ge⸗
neris maſculini: trabit in ꝑſonalẽ ydemptitatẽ. Cũ ðᷣ
o dicit deꝰ ẽ pr̃ deꝰ ẽ filiꝰ qᷓuis ̊ nomẽ deꝰ vtrobiq; ꝑ⸗
ſonalit᷑ ſupponat:tñ vtrobiq; ſignat᷑ vna eadeʒ eẽntia
nõ pſona. et iõ neutrũ debet inferri ſcʒ qð eſt pr ẽ filiꝰ
q¶ qð dicit ydemptatẽ eẽntie.

Articulns ſecundus

Onſequẽter q̃rit᷑ de oꝛdie hiiꝰ noĩs qui:adð
alia nomia. ad qð dicit damaſ.q; pꝛimuz et
pꝛĩcipale noĩm diuĩoꝝ eſt qui eſt. Iteʒ hoc
idem oſtendit᷑ rõe.nã ens ẽ pꝛimũ ĩtelligibile⸗ imagia
bile intellectu. Sed qð pꝛimoẽ intelligibile: ẽ pꝛio no
miabile. ens at et ꝗẽ noiant ipᷣm eẽ abſoluch qᷓuis dif⸗
ferẽter. ã ens noĩat cõiter:qui ẽ vᷣo noĩat vt appꝛopꝛi
abile enti qð eſt deus.cũ rõne infinitatis ſbe deſ⸗ ignate

hoc noĩe qui:cũ rõe actualitatis ſiue eternitatis vkim⸗
mutabilitatis deſignate ꝑ adiunctũ eſt. qð ſignat eſſen
tiam vt actũ ⁊ pᷣſenter velut in nũc ſiue pᷣſenti ĩmutabi
li.ergo pꝛimũ int᷑ omia erit qui eſt.¶ Cõtra. dyo.d di
uinis noibo.pꝛimũ nomẽ conſtituit bonũ.vñ pꝛius de⸗
clarat nomẽ boni qᷓ entis. Ao boc ſuerũt qui dire⸗
rut ꝙ in via qua cõſiderat᷑ deus ſicut efficiens: pꝛimũ
eius nomẽ eſt ens.qꝛ intẽtio efficiẽtis eſt ad hoc vt res
ſit. Si vᷣo cõſideret᷑ vt finie:bonũ aũt eſt rõ finis. bm
hanc cõſiderationem pꝛimũ eius nomẽ eſi bonũ 4Sʒ

obijcit᷑ cũ ſicut dicit boetiꝰ in li.de cõſolatõe om̃ia ap⸗

petũt eſſe.ſed quod appetit᷑ eſt in rõne finis:ergo ens ẽ
in rõne finis.Ad quod poſſet dici.ꝙ ens ſi moueat ap

petitũ:nõ mouet niſi inq;tũ inducit rõem boni.ſed ex H

nõ ſeuik ens ᷣm ſe noĩet in rõe finis.¶¶ Sed tñ ad⸗
buc obijcit᷑. ꝙ ens ⁊ qui eſt ſignificant in om̃imoda ab
ſolutõne. ergo ſignificat p̃ᷣter intentõem cãlitatis effici

entis vel finalis.Qð cõcedendũ eſt.et dicẽdũ ꝙ qui eſt

ſimpliciter eſt pꝛimũ nomẽ.quo ad nos vᷣo pꝛimũ nom̃
eſt bonũ.diuinũ em̃ eſſe poteſt cõſiderari bim ſe vt a bſo
lute:et ſic ↄſideratur.vt infinitũ pelagus ſiue abyſſus
dine eẽntialitatis. Et boc mõ ꝓpꝛie ſi ignificat᷑ noĩe qui

eſt. Nota tñ ſicut ſupꝛa tactũ elſi ꝙ qui eſt: vno mõ ap⸗

pꝛopꝛiatur filio:alio mõ ſignificat eẽntiam que ꝗdem
eſt in tribo ꝑſonis nã ſi reſpiciatur ſubſlãtia ifinita cũ
qlitate generali que deſignat᷑ h̊ noĩe qui: ꝓpꝛie h̊ nomẽ
qui eſt noĩat eẽntiã vt dictũ ẽ.ſi vᷣo reſ piciat᷑ vis articu

liqᷓ p ſubintelligi hoc noĩe g et ẽ nota diſtinct õis: ap⸗
pꝛopꝛiat᷑ ꝑſone filij. Item pt᷑ cõſiderari dinũ eſſe vt cã
et ſm hoc cõſideꝛat᷑ in rõne boni.bonũ em̃ dicit vditõʒz

emciẽtis.vñ dic aug. q; bonus ẽ:ſumꝰ. Item bonũ di
cit cõditõem finis.vñn boetiꝰdic in li.de ↄſolatõe.ꝙ oĩa

bonũ exoptãt.qð declaratũ eſt ſup qõne ð boĩtate. Ho
nũ ergo dicit rõem ᷣm quã eſt alpha et o hoc ẽ pꝛincipi

um et finis.bonitas em̃ dei q̃i mouit eũ vt faceret cre⸗
aturas et ad hoc vt eẽnt ꝑticipes ſue boĩtatis. ꝛima

cõſideratio eſt pꝛioꝛ ſimpliciter. Secunda vo eſſ pꝛioꝛ

quo ad nos. damaſ. ergo intendit ꝙ eſt pꝛius ſimpli⸗
citer.dyo.ꝙ eſt pꝛius quo adð nos. In hunc ergo mo⸗
du queritur de dĩno cẽ ſᷣm ꝗ ſignificat᷑ abſolute nomi⸗
naliter.

Membrum quintum
DOnſeqnter q̃rit᷑ de ſignificatõne ꝓnoĩa⸗
li qua deſignat᷑ diuinũ eẽ abſolute. Que
rũtur ergo duo. Pꝛimo vtrũ dina eẽn tia
babeat ſignificari ꝑ ꝓnomẽ. Scðo vtrũ
.ꝓnoĩa maſculini vel femĩ generis.

Articulus pꝛimus

Opꝛimũ ſic.Cum dicit᷑.ego ſum ꝗ ſum. cõ

ſtans eſt ꝙ hoc ꝓnomẽ ego:nõ ſignificabat

moyſi aliquã ꝑſonã ſed dĩnam eẽntiam de
ſe ad ipᷣm loquẽtem. ꝑ ꝓnomẽ ego ſignificabat᷑ ⁊ ſup
ponabat᷑ diĩna eẽntia. Itẽ yſa.n ↄgnouerũt me.Glo.
me verũ deũ ducti ꝓpꝛijs rõnibo.et loꝗt᷑ de geẽtibo ꝗ nõ
attẽdebãt niſi eẽntia.ergo H ꝓnomẽ me ſigmificat⸗ ſup
ponit eẽntiã.¶ Itẽ ꝓnoĩa pꝛime ꝑſone ſigmificãt ſbaʒ
de ſe loquẽtẽ.ſecũde ꝑſone ſbam ad quã fit ſermo.pꝛo⸗
uomẽ tercie ꝑſone ſbam ð q̃ fit Smo.Sʒ dina eẽntia pt
d ſe loq ⁊ ad ipᷣeʒ:⁊ de ipᷣa pr᷑ fieri ſᷣmo.j pt᷑ ſigficari
ꝑ ꝓnoĩa pᷣme et ſcde ⁊ tercie ꝑſone. Itẽ ĩ li. de reguł
fidei.om̃e nomen datũ a foꝛma dictũ ðᷣ foꝛma:cadit a
foꝛma.qð expoit᷑ ibi.Cũ oẽ nomẽ ſᷣm pꝛimã ĩſtitutõem
datũ ſit apꝛopꝛietate ſiue a foꝛma. vnde boetiꝰ reb ex
materia ⁊ foꝛma ↄſtãtibo ſolꝰ hũanꝰ aimꝰ extitit: qui
ꝓut voluit noĩa rebo impſſit.ad ſigficãdũ dĩnã foꝛmã
Enſlatũ cadit a foꝛma ex q̃ eſt datũ? ita quodammodo
fit in foꝛme.et pꝛonominatur ipᷣm nomen cum ſt ignat
diuinam vſyam.meram em̃ ſignat ſbam.Ex boc vide⸗

gi guic
palinünof
nſeytabe

be abyſe

ar note qui
mno möa⸗
nqueqden

igifintacd

Wiebnani
Aigaten

kini

inueſe i

ndicttd
lenen⸗
ſalniegoi
Obeinre b
eiping
Ntfnanmen
tntugunn
audne
kniuſrn
negtord⸗
booloeeſon

tun

Ntöne pni⸗
bſolote⸗Oe
dinacinne

Sconi,
6

ngſun.
ignikcaht
eihtitn
ubui,i
ne
ivgno
fuunſpp
fſiͤtſoz
mmoſoo,
intaß
iſiffian⸗
deſegn
aronditt
ſtintöen
öͤnrc
tittra
näſemi
Immo

ſyn
ns

Nueſtio
tur ꝙ diuina eſſentia ꝓpꝛiusdeſignetur ꝓnomiĩaliter
ꝙᷓ nominaliter. ¶ Contra. ꝗpꝛiũ eſt ꝓnominis ꝓ pro⸗
pꝛio nomine poni ⁊ certas ſignificaꝛe ꝑſonas ergo /ꝓ⸗
nomẽ ſꝑ habet accipi ꝓ ꝑſona:nõ pꝛo eſſentia.̊ diui⸗
na eſſentia nõ ſigmficat᷑. nec ſupponit᷑ ꝑ ꝓnomẽ. ¶ Itẽ
ſicut dicit᷑ in li.de regulis fidei.om̃e ꝓnomẽ demõſtra
tiuũ cadit a ſua demonſtratõe in diuinis.Sed ꝓnomẽ
cũ cadit a demonſtratõe ⁊ relatione caſſũ eſt ⁊ vanum
ergo ome ꝓnomẽ demonſtratiuũ caſſũ erit ſignifican⸗
do diuinã eẽntiaʒ. Itẽ ad hoc eſt rõ.qꝛ deus nec ſen⸗
ſu nec intellectu demonſtrabilis eſt. qꝛ nec intellectu
nec ſenſu capi pt.om̃is aũt demõſtratõ fit ad ſenſũ vel
ad intellectuʒ. ¶ Reſponſio. dicunt ꝙ ꝓnoĩa in maſcu
lino ⁊ in femĩno genere ſubſtantis nõ poſſũt ſuppone⸗
re eẽntiã.in neutro vᷣe genere ſignificant ⁊ ſupponunt
eẽnti.Qotandũ tñ ſicut dicit᷑ in li.de regulis ſidei.q;
cuʒ ſint pꝛonomina demõſtratiua 2 relatiua 2 poſſeſſi⸗
ua.pꝛonoĩa demõſtratina magis ĩpꝛopꝛie ↄueniũt ðo
ꝙᷓ relatiua. Et ratio eſt quia ꝙᷓuis introducat᷑ diuina
eẽntia loquẽs de ſe:nõ ha bet ibi ꝓꝛiũ locũ demonſſꝛa
tio que fit ad oculũ.qꝛ ipᷣa nõ eſt ſenſibilis:nec ha bet
locũ ibi demonſtꝛatio ad veri noĩs intellectũ. Et rõẽ
qꝛ intellectꝰveꝛi noĩs ſuꝛgit ex foꝛme ꝑceptõe:qua res
intelligit᷑ eſſe ꝗd vel qualis vel quãta.Cum ergoĩ deo
nulla foꝛma ſit qua intelligamus dæ eo quid ſit vel q̃⸗
lis ꝓpꝛie nõ erit demonſtrabilis apud intellectũ.ſᷣ̊ ma
gis ꝑ remotionẽ intelligimus quid nõ eſt. EIñ nota ꝙ;
cũ introducit᷑ de loquẽs de ſe.vt Exo.iij.Ego ſũ ꝗ ſuʒ
dupkr intelligi᷑ ꝓſopopeya. Vñ vna que dicit᷑ antꝛo
poſoatas.i.humana paſſio.Alia que dicit᷑ ideotheos
i.diuina ꝓpꝛietas.In hoc em̃ antropoſpatas ẽ.qꝛ v⸗
ba creature.i.angeli ꝗ loquebat᷑ in ꝑſona dei:quaſi re
citãdo que legeꝛat in mente diuina attribuunt᷑ creato
ri. In boc pᷣo attendit᷑ ideotheos ꝙ creatuꝛe attribuit
qð creatoꝛis eſt.qꝛ verba que ab angelo ꝓferunt᷑.ð ſo
lo deo vera eẽ intelligunt᷑. Hinc ptʒ ꝙ ꝓnomĩa demon
ſtrat iua impropꝛie dicunt᷑ ĩ diuinis.¶ Ad illud ergo
qð pᷣmo obijcit᷑ dicẽdũ ꝙ hoc pꝛonomen ego poteſt di
cere ſubſtantiã de ſe loquentẽ: ⁊ hoc mõ poteſt ſtaꝛe ꝓ
diuina eẽntia.qꝛ cum quelibet ꝑſona de ſe loquat᷑ ꝗc⸗
quid aũt ↄuenit tribo ꝑlonis eſt eẽntiale iõ ſtabit ꝓ q̃li⸗
bet ꝑſona eẽntialit.Itẽ poteſt dicere ſub ſtãtiã de ſe lo
quentẽ cũ diſcretõe ⁊ hoc mõ accipit᷑ ꝑſonatłr.⸗ aliqũ
ꝓ ꝑſona pꝛis.vt yſa.penł. Nũquid ego ꝗ alios paꝛe⸗
re facio ipe ſterilis ero.aliqñ/ p ꝑſõa filij.yſa.lxiij. Ec⸗
ce ego ad gentes. Glo.filius loquit᷑. aliqñ pꝛo perſo⸗
na ſpũſſ.vt malach.iij. Ecce ego mitto angelum meuz
dicit ſpũſſ.de iohanne. ¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ ſcdðo
ꝙ nõ cognouerunt me.dicendum ꝙ me ſupponit diui
nam eẽntiam.ſed poteſt accipi ſubſtantiue vel adiecti
ue. Si ſubſtantiue: accipit᷑ ĩ neutro genere.ſi adiecti⸗
ne in maſculino genere.et ſuppleri debet ſuꝑple hoc no
men deuo ſicut ſupplet glo.me deum verum. 4 Ad ter⸗

cium iam patet reſponſio ꝙ diuina eſſentia poteſt de

ſe loqui.⁊X ad ipᷣam poteſt fieri ſermo ſᷣm illam impꝛo⸗
pꝛietatem que ſupꝛa dicta eſt:tamen abſq; nota diſcꝛe
tionis ſiue diſtinctionis quaʒ inſinuat pꝛonominalis
ðſignatõ ĩ maſculino ⁊ feminino geneꝛeꝛe.¶¶ Ad qua?
tum dicendum.ꝙ pꝛonomina pꝛopꝛie ſignificant ſub⸗
ſtantiam que eſt ypoſtaſis.non que eſt vſia.et dicitur
ſubſtantia ypoſtaſis ſubſtantia diſcreta ſiue ſingula
ris . ſicut vſia ſubſtantia communis. Jdeo pꝛo⸗
pꝛie deſignatio pꝛonominalis ᷣm pꝛimam intentionẽ
pertinet ad perſonam non ad eſſentiam. ergo di⸗
citur ipᷣm nomen pꝛonoiaꝛi cũ ſignat᷑ dinina eſſentia:
nõ intelligit᷑ ſignet᷑ pꝛopꝛius per pꝛonomina q̃ ꝑ no
mina:ſed quia in diuinis nominibus dicitur intelligi
ſubſtantia mera et ſimplex abſtractis accidentalibus
pꝛopꝛietatibus ⁊ foꝛmis.¶ Ad ea vo qui ex parte op⸗
poſita obijciuntur. dicendum ꝙ rationes decurꝛunti⸗
quantum pꝛonominalis deſignatio accipituꝛ pꝛopꝛie

— — „ D
Anic ſn Bresn

Ylix.

in diuinis aũt nõ eſt acceptio ꝓpꝛia ſicut dictũ eſt. Et
ad illud qð obijcitur de demõſtiratõne.dicendũ ꝙ; pꝛo
pꝛie in diuinis nõ eſt accipienda demonſtratio nec ad
ſenſum nec ad intellectũ.ſed ſicut dicit᷑ in li.de regulis
ſidei dicatur ꝙ demõſtratio fit ad fidem.
S. j.

Jurxta hoc que

ritur de ꝓnoĩbo poſſeſſiuis vtrũ poſſunt accipi ad ſi⸗
gnationẽ diuie eẽntie.Ad qð ſic yſa.j.Solẽnitates ve
ſtras odiuit aĩa mea.et ↄſias ẽ ꝙ aĩa mea nõ dicit alið
ibi niſi eẽntiã dininaʒ. ergo nomen poſſeſſiuũ deſignat
diuinã eẽntiã. Idem in alijs locis pluribo faciamꝰ ho
mĩem ad imagiem et ſimilitudiem nr̃am Geñ.j.¶ Cõ
tra poſſeſſiuũ notat dr̃iam poſſidentis ad poſſeſſũ ſᷣm
eẽntiã.ᷣ in diuinis nullo eſt acciꝑe dr̃ias ᷣm eẽntiam
ergo nullo mõ eſt acciꝑe poſſeſſiuũ. Reſpõſio vᷣm ꝙ
dicitur in li.de regulis fidei.ꝓnoĩa poſſeſſiua ꝑ maxi⸗
mã impꝛo pꝛietatẽ dicũt᷑ in diuinis:tn ſᷣm gradus im⸗
pꝛopꝛietatis.maxie eĩ impꝛopꝛie dicũt᷑ de eẽntia reſpe⸗
ctu ſui vt.j.yſa.Solẽnitates vr̃as odiuit aĩa mea.im⸗
pꝛopꝛijſſime ponit᷑ mea.nulla em̃ eſt dr̃ia int aĩam vei
2 deum. aĩma em̃ dei eſt ip̃a volũtas que ẽ ip̃e deꝰ. ¶Mi
nus ðᷣo impꝛopꝛie dicũt᷑.cum dicunt᷑ te ꝑſona reſpectu
pſone.int᷑ quas nõ eſt dr̃ia ſubſtãtialitatis qᷓuis pſo⸗
nalitatis.vt cũ dicitur Math.iij.hic ẽ filiꝰ meꝰdilectꝰ
et ꝙ dico meus:inſinuat diuĩe generatõnis ꝓpꝛietatẽ.
AMime ðᷣo impꝛopꝛie dicũt᷑ cum dicit᷑ de eẽntia ſine ꝑ⸗
ſona reſpectu creature.qð cõtingit duobo modis. ali⸗/
qũ vt notetur auctoꝛitas gubernatõis vel creationis.
vt in Ao.oĩa mea tua ſũt.mea ẽ teꝛra ⁊c.Aliqñ vt no⸗
tet᷑ gẽa recreatõis vt ĩ lu.xj.filij mei mecũ ſũt ĩ cubili.

Aꝛticulłꝰ ſecundus

Onſeq̃nt᷑ q̃rit᷑ vtrũ diuĩa eñtia poſſit ſigna⸗
ri ꝑꝓnoĩa maſculini generis kemi ſubſtãti
uata et ꝓbat᷑ ꝙ nõ.qꝛ ſi poſſet:hec eẽt vera.
ille qui ẽ prẽ filiꝰqð eẽt hereticũ dicẽ. Sed ꝙ poſſit vi⸗
det᷑.qꝛ ſuper illud p̃s.ↄplaceat tibi dñe.Glo.tibi vni
co. ſed iſte terminꝰ vni deo ſupponit ꝓ eẽntia:ꝗᷓ h̊ ꝓ⸗
nomen tibi ſuppoĩt ꝓ eſſentia¶¶ Item ſuꝑ idem glo.tibi
trĩtati.̊ h ꝓnomẽ tibi ſuppoĩt ꝓ trinitate⁊ ita iſte due
glo.vdicũt IOtẽ.iij.exo.Qui ẽ miſit me ad vos.vbi di

cit Hieꝛ. merito dñs qui vere ẽ nomẽ eſ ſentie tenmit. et
ita iſte teꝛminꝰꝗẽ ſuppoĩt ꝓ eẽntia.¶¶ Itẽ exo.iiij. Ego

ſum qui ſuʒ.aut ſuppoĩt᷑ eſſentia aut ꝑſona.qꝛ q̃ rõne
vna: eadẽ rõe alia.ᷓ eẽntia.¶ Iteʒ Aldoy.ꝑ hãc voceʒ
Ego ſum ꝗ ſũ nõ intelligebat aliquã ꝑſonam:ꝗqᷓ ſolum
intelligat eẽntiã. ̊ H ꝓnomẽ ego ſupponit ibi ꝓ eſſetia
Item vere dicitur deꝰẽ ille 2 ille eſi cnitas.⁊ ↄſtat q;
B rlatiuũ iſte ſuppoĩt ꝓ eſſentia. eadẽ rõe h̊ ꝓnomẽ iſte
ſuppoĩt ꝓ eẽntia:. Itẽ ſit ſalꝰilli decꝰ atqʒ vᷣtꝰꝗ ſup celi
rſidet cacumẽ totiꝰmði machĩaʒ gubᷣnãs trinꝰ⸗ vnꝰ.ñ
p᷑ dici ꝙ ̊ ꝓnomẽ illi:2 h ꝓnom̃ ꝗ:ſuppoit p ꝑſona.qꝛ
nilla ꝑſona ẽ fna ⁊ vna.nec põt dici qð ſuppõat ꝓ tba
ꝑſoĩs ſił:q; Fᷣm h̊ hec eẽt vera aligꝗs ẽ ritas.g rliꝗt ꝙ
ſuppoĩt ſolũ ꝓ eẽntia.¶ Itẽ ꝓnomẽ maſclini genẽis ⁊. p
nomẽ neutri ñ differ̃t niſi ĩ ↄſigficatõe ſexꝰ.ſᷣ ĩ ðinis ñ
ẽ ſexꝰꝗᷣ i dinis eꝗpollẽt. Sʒ ꝓnomẽ neut᷑ genẽis pt᷑ ſup
ponẽ ꝓ eẽntia:ꝗ̊ ⁊ ꝓnomẽ maſclini. Rñndẽð q; ꝓyt di
ſtictõʒ quã ĩꝑtãt ꝓnoĩa ĩ maſclino 2 femiĩo ſbᷣſiãtiuato
ñ bñt ðſigꝛe eẽntiã ł ſuponẽ ſᷣ ſolũ ĩ neutꝛo.⸗ Ad pᷣmũ
dicũt.ꝙ h ꝓnom̃ tibi tenet᷑ ꝓ f᷑nitate ⁊ tenet᷑ adiectĩe
vñ ſpᷣintelligr tnitati.ad t᷑nitatẽ eĩ fit ſᷣmo qð notaĩt ꝑ
p̃ᷣpõem hꝰ vᷣbi ↄplaceat q̃ exigit płalitatẽ.⁊ ſᷣm H̊ nuſꝙᷓ
ꝓꝛie dẽ tibi vni deo.qꝛ bec dictõ vni ñ hʒ ibi niſi vita
iẽ foꝛme:cũ ibi ſit płalitas ſuppeĩtoꝝ. Ad ſcðᷣm ddᷣm
ꝙ iſte tmiꝰ ꝗẽ:ſuppoĩt ꝓ ꝑſona.nec alit᷑ dꝛ nom̃ eẽntie
niſi ꝓpt h̊ ᷣbũ ẽ.qdð eẽntiã ſigſicat.ſᷣ eã ñ ſigficat vt in
eſſentia ſed in ꝑſona.Siłr cũ dẽ ego ſum qui ſum h̊ ꝓ⸗
nomẽ ego ſuppoĩt ꝓ ꝑſona ſcʒ ꝓ filio dei.ſiẽ dĩe glo.ſuꝑ
illud yſa.Ecce ego ad gentes. gloſa.filius loquit᷑.qui

dixit moyſi ego ſum qui ſum. magis aũt ſupponit pꝛo
filio dei ꝙᷓ ꝓ alia ꝑſona:qꝛ ibi agitur te liberatõne bu
mani generis que facta eſt auctoꝛitate et miſierio filij
cei. ⁊ moyſes magis intellexit de filio dei ꝙᷓ de alia ꝑ⸗
ſona.q; ibi dictum eſt et deſcendi liberare eos. ſicut in
daniele. vbi dicit᷑ filius hoĩs veniebat ⁊? vſq; ad anti⸗
quum dieꝝ ꝑuenit.intelligit ꝙ antiquꝰ dierum eſt pa
ter ꝑ hoc ꝗꝙ dicit᷑ dedit ei ptatem honoꝛem 7c. 4 Ad teꝛ
cio obiectũ dicendum.ꝙ nõ eſt ſimilis de relatio pꝛono
minis et demonſtratio.qꝛ relatiuũ trahit ſuam ſuppo⸗
ſitionem a ſuo antecedente. VUnde ſi antecedens ꝓ eẽn
tia.et relatiuũ ꝓ eſſentia. Sed pꝛonomen demonſtra⸗
tiuum ſubſtantiuatum impoꝛtat diſtictionẽ ⁊ rationa
bilitatem.nõ em̃ ſubſtãtiuatur vt dicũt grãmatici niſi
ad rationabilia et ꝓpter diſtinctõem quã impoꝛtat nõ
poteſt ſupponere ꝓ eſſentia.¶¶ Ad quartum dicendum
ꝙ cum dicitur ſit ſalus illi ⁊c. hoc ꝓnomen illi: tenet᷑
adiectie et ſubintelligit hoc nomẽ deo.et ſic fit ſuppoſi
tio ꝓ eẽntia. Hene em̃ dicit ego deus:tu deus.ego de⸗
us:ille deus.4¶. Ad vltimo obiectuʒ dicimus neutꝝ
genus nõ differt tm̃ a maſculino in ſexu ſᷣ in cõſignifi⸗
catõe rõnalitatis et diſtinctõis que impoꝛtat᷑ ꝑ maſcu
linũ non ꝑ neutrũ. In ſignificatõe aũt diſtinctois ⁊ rõ
nalitatis cõſiſtit ꝑſonalitas:et ꝓpter hoc cũ dicit᷑ iſte ẽ
ſupponit᷑ tm̃ ꝑſona.l Sed obijcitur.ↄſtat ꝙ diuĩa eẽn⸗
tia ẽ rõn alis ⁊ diſtiguibilis re et ĩtellectu.eiꝰ em̃ diſcre
tio ꝓhibet illam p̃dicari d plłibo eſſentijs. eſt diſtin⸗
cta ab alia eẽntia.ergo nec diſtinctio nec ronabilitas
nec illa ſumpta inſimul impediũt ꝗn poſſit diuĩa eſſen

tia demõſtrari ꝑ hoc ꝓnomẽ iſte.¶¶ Ad hoc pt᷑ dici.q

diuina eſſentia diſcreta eſt vt foꝛma.ſed nõ vt ypoſtaſ.
ſed hoc ꝓnomẽ iſte impoꝛtat diſtinctõem ſubſtãtie: et
ꝓpter hoc nõ poteſt demõſirare eſſentiã diuĩaʒ.vel pla
nius poteſt dici.ꝙ hoc ꝓnomen iſte duplicẽ diſtinctõʒ
exigit.ſcʒ diſtinctõʒ ſingularitatis: et diſtinctõʒ incõi
cabilitatis.pꝛimã nõ hʒ diuina eſſentia ̊ ſcõoam. Eſt
em̃ coĩcabilis a tribus ꝑſonis:et ꝓgter hoc non poteſt
demonſtrari ꝑ hoc ꝓnomen iſte.

QNueſtio.l.de nomĩie oꝑa

tionis vicʒ hoc nomine deus.
Naquiſito de no/
mibus ſignãtibo ipᷣm eẽ abſolute.ſeq̃n
tes oꝛdiem ioh.dam aſ.inꝗꝛẽdũ ẽ ðᷣ no
mĩe oꝑatõis qð ẽ ̊ nomẽ deꝰ.⁊ in hbũc
modũu.Pꝛio de eiꝰ ſignificatõe.Secũ
do de eins oſignificatõe. Lercõ de eiꝰ ſupoſitõne.

Mlembꝛum primum

Al/lantũ ad pᷣmũ notãdũ ſ̃m ſctos ꝙ boc
nomẽ deꝰ accipit᷑ triplicit᷑.NQat᷑alit᷑ cuʒ
accipit᷑ ꝓ eẽ nataliter deo.vt in pꝛicipio
S creauit deꝰ celũ et terrã. Adoptiue cũ ac
cipit᷑ ꝓ ſcis eo ꝙ ſunt ĩ ꝑticipatõe dĩnitatis.et h̊ vel in
ꝑticipatõe potẽtie t᷑ qð dꝛ Moy.cõſtitui te deũ pha⸗
raonis.Exo.vij.⁊.xxiij.dijs non detrabes.vel in ꝑtici⸗
patõe ſapie vt in põ.ego dixi dij eſtis.qð exponit dñs
Jo.x.vel in ꝑticipatõe boĩtatis.vñ deus deoꝝ dñs lo⸗

cutus eſt.iQũcupatie vt cũ hoc nomẽ attribuit᷑ his ꝗ ñ

ſut dij ꝑticipatõe dinitatis vt ydolis vł demonijs.ĩ psẽ.
oẽs dij gẽtiũ demoĩa. Querũt᷑ igit᷑ duo.pᷣmo vtrũ h̊
nomẽ deus dicat᷑ equoce vel vniuoce ⁊ accipit᷑ natalit
adoptiue nũcupatiue.Scðo vtrũ h̊ nomẽ deꝰᷣm ꝙ ac
cipit᷑ nataliter ſit nomen oꝑatõnis.

Articulus pꝛimus

O pꝛimũ obijcit᷑ ſic.ↄſlãs ẽ deitas foꝛma
eſt dei:nullo mõ ↄnicabilis creat᷑e.i Qomẽ
&̊ ſignificãs hñtẽ dĩnitatẽ ſᷣm hãc rõem erit

incoĩcabile create.ſi ꝙ̊h̊ nomẽ deus ẽ tale.vl ſignificãs
rem hñtẽ dĩnitatẽ.̊ ẽ incoĩcabile create.Si qͥ dicat᷑ de

ereat᷑a dicet᷑ equoce.i Itẽ cũ deꝰ accipit᷑ natalit.ſigni

ſicat increatã ſubſtãtiã inquãtũ hmõi.cũ accipit᷑ ado⸗
ptiue:ſignificat creatã ſubſtãtiã ꝑticipẽ dĩnitatis.cuʒ
dicit᷑ nücupatiue:ſignificat ydolũ qð ẽ ↄfictõ falſe opi

nionis. ſᷣ de his nõ accipit᷑ oĩno rõ vna.iĩmo penitꝰ di⸗

uerſa: equoce. Cõtra bonũ cũ accipit᷑ eentialit de
deo ⁊ cũ accipit᷑ ꝑ ꝑticipatõʒ de creata nõ dicet᷑ equo⸗
ce ſᷣ ſᷣm analogia.̊ h̊ nomẽ deꝰ cũ accipiat᷑ nataliter ⁊
cũ accipiet᷑ ꝑ ꝑticipatõʒ:nõ dicet᷑ equoce.i Itẽ G̊ nomẽ
btitudo dicit᷑ ᷣm veritatẽ de eterna głia.ſᷣm erroꝛẽ hoc
nomẽ attributũ ẽ delctabilibo q̃ ſũt ĩ voluptate ab epy
curis:vel opulẽtie q ẽ ĩ diuitijs et hmõi.nec tũ nomen
btitudĩs equocatũ ẽ cũ acceptũ ẽ ꝓ btitudĩe vera et cũ
acceptũ ẽ ꝓ btitudie nücupatia. ̊ ſimilit᷑ hoc nom̃ deꝰ
