eiꝰvolũtas.⁊ hec recipit multiplicitatẽ in ꝗqnq;.lolũtas

em̃ dei drĩ ꝑmiſſio.oꝑatio.pᷣceptũ.ꝓꝓhibitõ ⁊ ↄſilium.de

quibo intelligit᷑ illud pᷣs.Aldagna oꝑa dñi:ergꝗſita ĩ oẽs
volũtates eiꝰ. ꝑmiſſio dei ⁊ ei ꝰoꝑatõ dicant᷑ volũtas
dei.dic aug.in enchᷣ.nõ fit niſi oĩpotens ſieꝛi velit.vxł ſi⸗
nendo vt fiat:vel ipᷣe faciẽdo.⁊ de h̊ accipit᷑ illud.ix.ro.
cinꝰvult miſeret᷑ ⁊ quẽ vult indurat. SIteʒ ꝙ volũtas dei
dicat᷑ eiꝰ pᷣceptum. ꝓhibitio.⁊ ↄſiliũ:hr̃ ex.vj.math.fiat
volũtas tua ſicut in celo ⁊ 7. Circa has at᷑ dr̃ias poli⸗
tas dubitat᷑ multipłr. Pꝛimo cũ ſcia ſit reſpectu veri ſi⸗
cut volũtas reſpectu boni.et ponunt᷑ ſubiecta diuĩie ſcĩe
ſic ſubiecta volũtati:q̃re ex ꝑte ſcĩe nõ ẽ talis dria vt di⸗
uidet᷑ ꝑ ſciaʒ ꝓprie ⁊ ꝑ ſe:⁊ ꝑ ſciaʒ ſigni.ſicut dr̃ volũtas
bñplaciti q̃ eſt volũtas ꝓprie:⁊ volũtas ſigni.⸗! Iteʒ cuʒ
diffiniat aug.de doctria xpᷣiana ſignũ.ꝙ pᷣter id qð inge⸗
rit᷑ ſenſibo:aliud facit in ↄgnitõeʒ venire.cũ pᷣceptõ. ꝓbi
bitio.nõ ſint ſigficabilia ſᷣ intelligibilia:nõ erũt ſig vo⸗
luntatis diuĩe.Itẽ ſignũ eſt młtiplex ⁊ ſigtuʒ:bſᷣ ſig ſunt
multiplicia:g ⁊ ipᷣa volũtae bñplaciti.⁊ cũ nõ ſint ſenſi
bilia ᷣ potiꝰintelligibilia:nõ dicent᷑ eſſe ſiã.¶ Iteʒ qrit
que ẽ ratio dicẽdi volũtatẽ bñplaciti.Qã ꝙ recipit et
ꝓhibet ⁊ ꝙ oꝑat᷑:vident᷑ eſſe bñplacita.q¶ Jiẽ querit᷑ an
volũtas bñplaciti recipiat mitiplicatões.iQaʒ ſapia dei
dr multe ydee vel rõnes ſm multitudinẽ reꝝx ↄgnitax:q̊
ſilr volũtas bñplaciti dicet᷑ eſſe młte volũtates ᷣm draʒ
meritoꝝ. Iteʒ qrit᷑ cũ dicat᷑ in p̃s.exꝗſita in oẽs volun
tates eiꝰ.⁊ dicunt᷑ volũtates pluralr reſpectu diuerſoꝝ
volitoꝝ.q̃ ſunt ſigna diuine volũtatis ⁊ ita voluntas dei
dicet᷑ multiplex.querit᷑ quare nõ dicitur mutabilis pᷣm
mutationẽ volitoꝛum. ¶ Iem ſi dicat᷑ ſᷣm grego.ꝙ deus
mutat ſententiam ſed nõ conſiliũ:et ita voluntas diuĩa
in ſententia dicitur mutabilis non in cõſilio. Queritur
quare dicitur mutari ſententia et non conſilium. 4 Ytez

queritur de illis quinq; differentijs.pꝛimo enim ꝙ debe
ant eſſe piures.Qam pꝛeceptum et conſilium ſunt reſpe
ctu boni vt fiat.ſed pꝛeceptuʒ eſt reſpectu boni neceſſarij
ad ſalutem:conſilium reſpectu boni non neceſſarij. qua:
re ergo non ponunt᷑ duo ey oppoſito reſpectu malicie.vt
ſicut ponitur inter ſigna phibitio que eſt contraꝛia ei qd
pꝛecipitur: ponẽtur differentia ↄtraria ei quod ↄſulitur.
Item tres ſunt differentie reſpectu boni.pꝛeceptũ:con
ſilium:operatio:pꝛohibitio:ꝑmiſſio:reſpectu mali.pro⸗/
hibitio mali ne fiat.cum pluris diuiſionis ſit malum qᷓ
bonum.quia bonum vno modo:malum multiphariam
ergo debent poni plures differẽtie reſpectu mali ꝙᷓ reſpe
ctu boni.¶ Item videtur ꝙ deberent aſſignari pautioes
nam cum dicat auguſti.in ench.non fit aliquid niſi om⸗
nipotens fieri velit vel ſinendo vt fiat:vel ipſe faciendo.
ergo vniuerſaliter nõ ſunt niſi duo ſigna voluntatis di⸗
uine.ſcilicet ꝑmiſſio et operatio.¶ Item hug. in ſuis ſen
tentijs.voluntatem beneplaciti duo ſecũtur volũtates ſi
cut ſigna harum voluntatũ.vna permittens vocat᷑: alia
faciens.et duo iſta ſunt quaſi ↄſequentia volũtatis ſum⸗
me:et quaſi explicatio eius et effectꝰ illius. et paria illi:
nunq coeterna. Quicꝗqd enim in illa ſemꝑ eſt:in iſtis a⸗
liquado eſt.et quicꝗd in iſtis aliquando n eſt: in illa nũ⸗
qᷓᷓ eſt.ex hoc relinꝗtur ꝙ vniuerſaliter ſigna diuine volũ
tatis ſunt oꝑatio et permiſſio.q¶ Item hugo in eodeʒ. be
neplacitum vniuerſale quod eternũ eſt: ꝑficitur 2 conſũ⸗
matur et maniſe ſtat᷑ his duobo que ſublecuntur.in tẽpo
re permiſſione: et opatione diuina.¶ YItem pᷣceptum ⁊. p
hibitio non vidẽtur facere differentiam.nan in pceptis
calogi annumerant᷑ octo ꝓhibitõnes pꝛo octo pᷣceptis
Item nõ faciũt differentia motus a:⁊ motus ad.łᷣ ꝓhi
bitio eſt motus a malo:pᷣceptum motus ad bonũ.nõ diſ
ferent ̊ pꝛeceptũ et ꝓbibitio Item pᷣceptuʒ et ꝑmiſſum
ↄcurꝛunt in eodeʒ.quia ſicut dr ſuꝑ illud.eduxit eos cũ
argento et auro.glo.aſpoꝛtare vaſa egiptioꝝ fuit prece⸗
ptum et ꝑmiſſum:ergo non debent diſtingui in ſignis di

uine voluntatis. ¶¶ Item cũ permiſſio non ſemꝑ ſit mali

vt patet.j.coꝛĩ.vij.ſuꝑ illud.de virginibo autem ⁊c. glo.
virginibo ꝑmittit nubere.nubeꝛe autẽ non eſt malũ.quõ
diſtinguit᷑ a ſignis ceteris.¶ IJtem ſᷣm ꝙ permiſſio dicit᷑
mali.cuʒ diuina volũtas nunqᷓ ſit mali: nõ ſignificabit
quod eſt in diuina volũtate: ̊ magis quod non eſt ĩ ipᷣa.
ſimili modo opponitur de ꝓhibitõne nam cũ prohibitio
ſit eius qð deus non vult: ꝓbibitio magis eſt ſignum di
uine voluntatis qᷓ; voluntatis.¶ Item dicit damal.qꝙ in
co non eſt ↄſilium.ignoꝛantis em̃ nature eſt conſiliari.
ergo dr̃ia ſignoꝝ diuine volũtatis non debet poni conſi⸗
lium.ergo hec querent᷑ circa numeꝝ differentiaꝝ.

Nueꝛitur etiam quid pꝛedi

catur cuʒ dicitur deus ꝑmittere mala fieri. vel precipit
bona fieri.aut creatũ aut increatũ.ſi creatũ: ̊ creatura
p̃dicaret᷑ de creatoꝛe. Si increatum. Contra. Auguſti.
mala ſunt pᷣter eiꝰvoluntatẽ que ipſe eſt:ſᷣ non pᷣter eiꝰ ꝑ/
miſſionẽ que ipᷣe nõ eſt.ꝑmiſſio ergo nõ eſt diuia eẽntia.
g̊ non pᷣdicat᷑ increatũ. Item nihil eſt ſignũ ſui.ſi eꝛgo
pᷣceptio ꝓhibitio ⁊c.ſunt ſigna diuĩe volũtatis: nõ ſunt
diuia volũtas. Item querit᷑ cũ diuerſa ſint ſigna.nun
quid ideʒ hñt ſignificatũ aut diuerſa?⁊ cũ om̃is ſunt ſiãꝗ
volũtatis bñplaciti:volũtas aũt bñplaciti ꝑ om̃ia t ea⸗
dem ⁊ vna:ergo idem ſignificatum. ¶ Contra.um aliud
ſit volitum a deo voluntate operationis et volũtate peꝛ/
miſſionis et ceteris.et ipſa volita a deo ſunt ſignificata
Ris ſignis:operatione permiſſione ⁊c. ergo plura ſigni⸗
icata.

Reſponſio ſicut dicitur

Rom ano.xij.ſuper illud vt pꝛobetis potioꝛa.glo.ꝙ vo⸗
luntas dei dicitur ſiue ipſa qua vult que in deo dens eſt:
ſiue illud quod vult.hic vᷣo accipit᷑ voluntas qua vult·q

int
l⸗
4
gun

ſag
ſ⸗
ſen
el
ſ

— -— —

aoo 4) pen eee e boe e Bin — — àa— — 6 nn
Bel.n R 3 . e PS . Vy' ſ h- 2 8’* volidN ſner

Nueſtio

xxxvf.

nene H
ale ſemꝑ ſnpletur ee beneplacitnn⸗ i et diſt – zi ti:et voluntatem ſigni. „.
ubonin ee interdũ appellat᷑. Dicendũ ergo ᷣm hoc · ꝙ volũtas bñ b . .G
nurinti placiti eſt vwiitas qua vult: Wütao ſigni eſt id quod d 0 lecta v0 circa dim/
unnſe vult. qꝛ quo vult 1 qd vult dicunt᷑ volũtas. p quo vult ſionem volũtatis ſigni qtum ad numerũ reſpondẽduʒ
ſtonmtiein 1 Apꝛie:qd vult impꝛoprie.ſm illũ modũ qͥ dic hugo. ꝙ ſm quoſdã accipit᷑ h modo numerus ſignorũ benepla/
igutnin ſigna ire dicunt᷑ ira ⁊ dilectõnis dilectio appellat. ſic ſi citi que ſunt.oꝑatio.ꝑmiſſio.pᷣceptio. phitio. conſiliũ.
penin gnum volũtatis rei dicet voluntas. Et p hoc ptz re⸗ Qam volũtas diuina aut reſpicit actũ dum fit: aut ou
Reeuuna 0 ſponſio ad pꝛimũ.ſcia em nõ dicitur bis duobo modis eſt faciendũ. Si dum fit: aut igit iſte eſt bonꝰ actus aut
hiftmiind magis em abſtracta eſt ab actu ſcientia qᷓ voluntas. et malus.ſi bonus:eiꝰoꝑatio eſt ſignũ volũtatis diuine.
nntih ideo actquii eſt ſignũ ſcie nõ dicitur ſcia:quis actusꝗ ſi malus:eiꝰ ꝑmiſſio ẽ ſignuʒ voluntatis diuine. Si 30
mumli eſt ſignũ volũta tis Dicatur voluntas ꝓpter immediatõ dum eſt faciendũ.aut igituꝛ ẽbonꝰ: aut malus ſi mal
ſignn e nem act'ad voluntatẽ. ¶ Ad ſecundũ dicendũ.ꝙ volũ⸗ ſic ꝓhibitio illiꝰeſt ſignuʒ volũtatis diuine. ſi bonꝰ? aut
tgigitie tas ſigni dicitur Fm illã ratõnem aug.de doctria xp̃ia⸗ Feſt neceſſariꝰad ſalutẽ: ſic ceptũ illĩeſt voluntatis
Nigeft 6 na. Signũ eſt qð pꝛeter illud qð ſenſibus ingerit ⁊c̃ · b diuine ſignũ.aut nõ eſt neceſſariꝰſed tñ oferens ſaluti.
n lnan⸗ L ſenſus non tm̃ accipitur vis exterioꝛ ſed etiaz interioꝛ ⁊ ſic ↄſiliũ illiꝰeſt ſignũ volũtatis diuine. Elel ſicut qui
n güien que dicit intellectus. hec at dicutur ſigna ratione co⸗ dam coꝛrexerunt.ſi eſt actꝰſaciendi:aut igitur eſt abſo
m au intellectoꝝ que indicant aliquid eſſe volitum volũtate lute faciendus:et ſᷣm hoc eſt pceptum.aut abſolute vi⸗
innn bñplaciti.in quo volito ſicut in effectu volũtas i que tandus:et ſm hoc ꝓhitio.aut eſt in ppatione faciendꝰ
nainn eterna eſt:q eſt eiꝰ cauſa indicatur. et ita ꝑ mediũ ſunt vel vitandus: 2 ſic eſt oſilium. qꝛ oſiliũ non ſolũ eſt re⸗
lise ,etn iſta ſigna bnplaciti ſcʒ ꝑ ipſa volita a deo: circa qᷓ ſunt ſpectu melioꝛis boni faciendi: ̊ minoꝛis mali declinan
ndelni ſceptio ꝓhibitio ⁊c. ¶ Ad terciũ quod qrit.Fm quã in⸗ di ſicut reſpectu culpe venialis: æ hoc mõ accipitur di
ſo rni tentõez dicatur volütas bñplaciti.dicendũ ſᷣm aug.de uinũ cõſilium in ſcriptura. Aliter viſum eſt alijs vt
ichnt trini.bñplacitũ eſt quieta volũtas.Cum & dicit apłus accipiant᷑ differentie.pꝛimo ſᷣm dr̃iam boni ⁊ mali.ſi⸗
ſennmni KRo. xij. voluntatẽ dei bonã:ſignificat qð bonũ eſt ſem⸗ gnum igitur diuie volũtatis aut ẽ reſpectu boni.aut re
bugoint per volitũ voluntate diuina. Cum vo dicit bñplacens ſpectu mali.Si reſpectu boni:hoc eſi duptłr.in dictan⸗
pfiinrez ſignificat ĩmobilitatẽ ſiue quietem ex ꝑte volũtatis.cũ d.in exequendo.ſi in exequẽdo:ſic ſignũ volũtatis di⸗
bleunmnit dicit ꝑfecta:ſignificat ↄplementũ er ꝑte vtriuſq;· ſ.vo⸗ uine eſt oꝑatio.ſi in dictando:aut igi dictat᷑ neceſſari⸗
Nenzenmn, lũtatis ⁊ voliti.vt nihil deſit ꝗn fiat qð vult ⁊ ꝓut vult um ſaluti:⁊ ſic pceptum. aut nõ nccium ſaluti ſ̊ expedi
Mnanthnn Ad quartũ vo qð querit de multiplicitate.dicenduzʒ ens:⁊ ſic ↄſilium. Aliter dicendũ et meliꝰſᷣm Hug.
fwatdfn ꝙ volũtas q vult nõ eſt multiplex: qᷓuis dici poſſit mul æ ſctᷣo victo.in ſententijs ſuis.O ſignuʒz volũtatis di⸗
rnonbatiſt tipler in effectu. ſicut ſpũſſctus vnicꝰdicitur muitiplex uine aut accipit᷑ generatr. aut ſpãliteꝛ. Si generaliteꝛ:
Pisſoiſifi yla.xj.¶ Ad illud qð obijcit. ꝙ ſapia dicit multe ydee ſm hoc ſigna ſunt ꝑmiſſio ⁊ oꝑatio.ſ̊ oꝑatio bonoꝛuʒ
cen etoniſin ratones.Qotandũ.ꝙ in his rõnibo cauſa pᷣncipium ꝑmiſſio maloꝝ. Si ſpãliter videlʒ reſpectu rõnalis cꝛe
Nlelyrt we volũtas ⁊ ceteris eſſentialibo nõ impoꝛtatur aliq młti⸗ ature:ſᷣm hoc eſt pᷣceptũ ⁊ ꝓhibitio:ſᷣ pceptio bonoꝛuʒ
Phickſatgfte⸗ plicitas ex ꝑte pᷣncipalis ſignificati q eſt dinina eſſen⸗ ꝓhibitio maloꝝ et hoc eſi qð dic.nam ſicut oꝑatio di
ninſcns tia:ſᷣ er ꝑte ↄnotati.ↄnotant᷑ antem in hmõi intentõni et ꝑmiſſio ei ꝰꝓ omia tendunt᷑.qꝛ ſine his nõ fit aliquid
onſennſtnl bus aliqñ eſſe abſolutũ.aliqñ eſſe diſtinctuʒ.aliqñ eſſe ſic ⁊ pᷣceptũ eiꝰet ꝓhibitio. Sʒ ad rõnalem creaturam
voltenni oꝛdinatũ ad/ ꝓpriũ nature terminũ.aliqñn vo eſſe oꝛdia⸗ dirigũtur hec duo.ↄſiliũ pᷣo nõ ponit᷑ inteꝛ ſigna ab bu
nelenali tum ad finẽ vltimũ. Qñ ergo ↄnotatur eſſe abſolutum gone:ſ̊ addit᷑ a mgro petꝛo in ſententijs.ſcʒ velut medi
penniſtodi cũ in eſſe abſoluto nõ differũt res:intentio illa que co⸗ um inter pᷣceptũ et ꝓhibitõeʒ ſicut ſup dictuʒ eſt. Ao
nöͤſgnſici notabit eſſe abſolutũ nõ poterit dici pluraliter. hinc ẽ illud ergo qð pᷣmo obijcit.dicenduʒ ꝙ ſic ex ꝑte vᷣtutis
Anonclli nõ poſſunt dici plures cauſe vel plura rerũ pᷣncipia aie ↄgnitiue ponitur duplex acceptio.vna in aſſeꝛtiõne
cügrohit ga vᷣncipiũ ⁊ cauſa nec ex pꝑie ſignificati qꝗ eſt diuĩa eẽn vni ꝑtis ↄtradictõis cũ negatione alteriꝰet or ſcia cuʒ
isckſigun tia: nec ex ꝑte ↄnotati qð eſt eſſe abſolutũ: non eſſe tale eſt acceptio recta. alia qᷓ ẽ in aſſeꝛtõne vniꝰꝑtis.nõ tam̃
ſcndanuſt vel tale dicũt pluralitatẽ. OQñ do 2notat eſſe diſtinctuz cũ negatõne alteriꝰß magis inclinãs ad alterã. 2 di cit
re eſtcoſin xel eſſe oꝛdinatũ ad ꝓpriũ terminũ nature dicet᷑ plura⸗ opinio. Sta ex ꝑte oᷣtutis aie motiue ẽ duplex inclinatõ
W liter n reſpectu ſigficati ſ̊ ↄnotati qð eſt in pluralita⸗ vna q̃ eſt in apꝛobatõe vniꝰ ptis cũ repꝛobatõne ↄtraꝛi
finmmmn te ⁊ diſtinctõne hinc eſt dicunt᷑ ydee:gꝗa ydea ↄnotat hãc reſpicit pᷣceptũ.alia qᷓ eſt in atpꝛobatiõe vmꝑtis
. eſſe diſtinctů 2 plures rõnes ꝗa ratio ↄnotat eſſe oꝛdi⸗ nõ cũ repꝛobatõe alteriꝰ:a hanc reoꝛdinat ↄſiliũ. Sic
id pn natu : ũ nature terminũ.vñ dicit aug.in li. lxxx⸗ ergo ex pte ↄgnitiue acceptũ determiate qẽ ſcia:ẽ ſpẽs
enreigni minetnaſe oygen ctienstt bomo q equus. Qñ dðo acceptõis ↄtrariaſ.erꝛoꝛ ↄtrariorecte ſcĩe. acceptiõi vo
cati gaum don⸗ i eoꝛ ine ad finẽ vltimũ qð eſt ſummum indetermĩate q ẽ opinio nõ eſt ſpẽs acceptõnis ↄtraria
onn An⸗ ruͦr ue omo due lurailed in fine vltimo nõ diffe qꝛ erꝛoꝛ non eſt ↄtrariꝰopinioni ſ̊ opinio opioni: ita ex
mini „: inamr n ſne ulen cũ dicetur eſſe rerum: onotat ꝑte motiue inclinatõi etermĩate ĩ bonũ in qua oꝛchat
nenin antanten Eetn ad finẽ vltimũ. nõ dicetur ꝓprie ples vo⸗ ſceptũ eſt inclinatõ ↄtraria q eſt ĩ malũ quã reſpicit -
nideg untates h ꝓprie dicitur volũtas q deus vult.Ad qn bibitõ. Inclinatõi vᷣo indeteꝛmĩate in bonũ qua oꝛdiat
in er tum qð obijcit᷑.ſi ſignu multiplex:et ſignatũ.dicenduʒ oↄſiliũ.nõ ẽ inclinatõ ↄtraria ⁊ iõ nõ ẽ ponẽ ↄriuzʒ ↄlilio
— ꝙ de volutate qð deus vult tenet: nõ ð voluntate qua ſ̃ pcepto.¶ Ao ſcᷣm dicendũ ꝙ; ſi reſpiciatñ bonũ⁊ ma
ſſe vult vt dictũ eſt. ¶ Ao ſextũ qdð querit de mutabilitate. lũ ſm ſe.plis diuiſiõis ẽ malu ꝙ bonũ.Qam bonuʒ ex
chchene⸗ dieena ꝙ multiplicitas ſm ꝙ ſe extendit ad quacũq; vna cã.malũ at er młtis defectibo.ſ̊ pᷣm ꝙ bonũ ⁊ ma⸗
eiden pluralitatẽ: nõ repugnat ſimplicitati dinie in qᷓ eſt plu lũ rfeꝛũt᷑ ad dĩnã volũtatẽ płis dĩſiõis ẽ bonũ qᷓ; malũ.
nrue ralitas pſonaꝝ in vna eſſentia: ̊ mutabilitas reput ã bonũ qð ſigficat diuinã volũtatẽ. aut attẽdit᷑ qtũ
bn ril emcreoture emurari. inq̃tum cedit e non eſſe ad id ad qð oẽs tenemur et ẽ ncẽitatis aut attẽdit᷑ tũ
utſl a el de eſſe in nõ eſſe vel ſimpkr vel aliquo modo. ad id ad qꝗð nõ oẽs tenemur: et ẽ vtilitatis ⁊ 9ↄſilij.⁊ eti
wzug .7 n eptimũ dicendũ. ꝙ ſnia dicitur mutabilis non am vtrũq; pt᷑ ↄſiderari vel vt faciẽdũ:vel vt ia factũ. vt
ſtor the ſma mntabrlts hor era en⸗ tpalem. Cu ergo dici⸗ nẽ. Exr ꝑte vo mali m ꝙ reſpicit nõ faciẽdũ:ẽ vna ſola
ot renc volgtart wſmnhe igz henne executionis tꝑalis:non of̃ia. qꝛ ſiẽ dictũ ẽ.ↄſilio nõ ẽ opoſitũ aliqd vt maluʒ.
n u ſeclutan diuine in illa. qꝛ Do ↄſiliũ nõ reſpicit tẽ⸗ ſcdᷣm vᷣo ꝙ reſpicit malũ factũ:ſic ẽ ꝑmiſſio.plibo ergo
1 H Pporꝛalet leo dr irmnutahle ergo mõ ſoluunt᷑ obiecta modis ſigficat᷑ volũtas diuia ĩ bonis qᷓ ĩ malis. Ad
npgluft dtra polita dinl lonezʒ volũtatis:in voluntatẽ bñplaci q̃rtũ ⁊ ꝗntũ obm ex auẽte aug·⁊ hug.ꝙ ſolũ erunt duo
9 —„be — — —R .
, 6 (20L.n , 6 141 2.2 Er ſc. 5 = J. Re vol S
e—

44
1 1

(Woolin aE ℳ c 6 ℳ₰ℳ₰ F= AA *
— „

s e r eſt en e gh n ‚

=—
—

ſigna ſcʒ permiſſio et operatõ: patet reſponſio ſᷣm bug. eſt ignoꝛanter ſed ſcienter. Tercio modo dicitur conſili guos
; duo ſunt ſigna gener alia q̃ reſpiciũt omnẽ creaturaʒ um ipſa diſpoſitõ ſiue pꝛeoꝛdinatõ de agendis.⁊ pᷣm hoc nwul
icʒ oꝑatio et ꝑmiſſio.⁊ hoc intendũt aug.⁊ hug. Sʒ pꝛe conſiliuʒ non dicitur ſignum diuine voluntatis: ſed eter Ses
ter hoc adduntur alia ſplia q̃ reſpiciũt rõnalem creatu na dei diſpoſitio.ſᷣm quem modum dicit gregoꝛius mu⸗ pini
n d feepenm. neleiee ↄſilium.ſignũ a aine tat ſententiã:ſed non mutat ↄſilium. mniß
volũtatis de bet multiplicari ſᷣm actũ in quo ſignificat᷑. N G . . ſiti
et ſᷣm hoc generaliter ſigna ſunt opator nlſſo:⸗ ßm d obiccta v0 circa predi/ nr⸗
reſpectũ actus ad illũ cui ſigniticat᷑.et ſᷣm hoc multipli⸗ catõem et deſignatõnem ſignoꝛum voluntatis. Rñſio ad Cture
catur ſignũ per ↄſiliũ.ꝓhibitõneʒ ⁊ pᷣceptioneʒ.his eniʒ pꝛimum.ꝙ ꝑmiſſio et pꝛeceptio dei ⁊c. poſſunt dici duo⸗ damne
modis ſignificat᷑ rõnali creature diuina volũtas.in om⸗ bus modis actiue:⁊ ſᷣm hoc permiſſio tei nihil aliud eſt is.
ni ᷓ creatura ligniicn: ꝑmiſſione ⁊ oꝑatione:ſᷣ ratõna⸗ ꝙ voluntas permittens. nec pꝛeceptio ꝙᷓ voluntas preci⸗ cgklin
li creature ſoli ſignat᷑ pcepto phibitõne ↄſilio diuina vo piens et ſic de alijs.et ſic idem ſignifict qtum ad pꝛinci N
luntas.de fugiendo:ꝑ pꝛobibitõneʒ. de opando:ꝑ prece pale ſignificatum ſcʒ diuinã eſſentiam: tamen ↄnotat in ſeſen
ptum.de eligendo:ꝑↄſilium.¶ Ad ſextũ dicendũ. ꝙ pᷣce ereatura vel ᷣm poſitionẽ vt oꝑatioↄnotat effectuʒ: pꝛe⸗ ſond
ptum dicit᷑ coĩter et ꝓprie.coĩter appꝛebendit iuſſioneʒ ð ceptio iuſſum.et ſᷣm pꝛiuationẽ ſicut permiſſio non cobi nure
faciendo:et ꝓbibitõneʒ de nõ faciendo. ꝓprie vo accipi⸗ bitionem. pꝛohibitio fugam aut non ſectatõnem. IJteꝛuʒ oft
tur ꝓ iuſſione qᷓ eſt de bono faciendo:et er oppoſito pꝛohi dicuntur paſſiue.et ſᷣm hoc pꝛeceptio accipitur pro rep⸗ ſie
bitio de malo vitando. Hic aũt accipit ꝓprie ſᷣm ꝗꝙ diui⸗ cepta:pꝛohibitio pꝛo re habita: ꝑmiſſio pꝛo re permiſſa. gnt
ditur ↄtra ꝓhibitõneʒ. ¶ Ad ſeptimum dicendũ. ꝙ mo⸗ Et ᷣm hoc non ſignificatur diuina eſſentia ſ̊ ſignifica enal
tus a:et motus ad:Fᷣm ꝙ dicunt᷑ reſpectu eiuſdẽ termini ſignum voluntatis vel in ipo actu vt in opatione ꝛ pꝛece Ni
nõ faeiũt diffinitõeʒ in motu ᷣm ſpeciem:ſᷣ cũ dicuntur ptione et ↄſilio.vel in oꝑoſito vt in pꝛohibitõne: velĩ eo u ni
reſpectu diuerſoꝝ intrdoucũt dr̃iam m ſpecieʒ ſᷣm quẽ quod elicitur vt permiſſione.¶ Ad illud ergo quod obiij⸗ wbone⸗
moaũ ſunt differentes motꝰᷣm ſpẽm motus timoꝛis ⁊2 ⸗ citur er auctoꝛitate auguſtini.ꝙ ꝑmiſſio xei non eſt ipſe eipe
moꝛis.qnis amoꝛ dicat vt motũ ad:timoꝛ pᷣo vt motum deus hm rem ſi ꝑmiſſio accipiatur paſſiue.verum eſt ᷣm enat
a:differens tñ eſt terminꝰet motiuũ ꝓximum timoꝛis et vero rõnem intelligentie:non m rem.ſi ꝑmiſſio accipia funme
amoꝛis.quẽadmodũ dicit᷑ bonũ differens poſitiuũ vt vi⸗ tur actiue. adhuc iterum verum eſt ꝙ ꝑmiſſio non eſt de⸗ idef
uere:pꝛiuatm̃ vt nõ moꝛi.Aldotus aũt amoꝛis terminuʒ us.id eſt ratio ꝑmiſſionis non dicit idem oĩnoꝙ deus: nmin
hʒ bonũ poſitiuũ vt viuere. Motus vᷣo timoꝛis et fuge: h diuina voluntas imo addit intentõnem voluntatis nõ en
terminũ habet bonũ pꝛiuatm̃.vt nõ moꝛi:ideo aliꝗs ex ti cohibere malum.¶ Ad aliud vᷣo quod obijcit nihil eſt ſi⸗ ſin
moꝛe fugit gladiũ vt nõ moꝛiat᷑. Scm boc ꝗᷓ dicenduʒ. gnum ſui iam patet reſponſio.nam voluntas ſigni dicit hw⸗
ꝙ ſimilis ẽ differentia p̃cepti et ꝓhibitõnis.i Iam prece in eo quod deus vult.quod ſcilicet eſt ſignuʒ voluntatis Netn
ptum reſpicit bonũ poſitiuũ vt facere bonũ:ꝓhibitio vᷣo beneplaciti: quia deus vult quicquid vult.¶¶ Ad illð qð uten
bonũ pꝛiuatiuũ vt declinare a malo.¶¶ Ad octauũ dicen⸗ obijcit vtrum ſint ſigna eiuſdem ſignati id eſt eiuſdẽ ro⸗ wli
dum. ꝙ in eodẽ actu in genere põt ↄcurrere pꝛeceptuʒ ⁊ ꝑ luntatis. Rñſio volũtas aut accipit᷑ pꝛo eo quo cesvult. ““
miſſum.ſ̊ in eodem actu in numero nõ põt eſſe.vñ aſpoꝛ aut pꝛo volito ſcʒ pꝛo eo qdð deus vult ſi ꝓ eo quo deꝰvult ntar⸗
taꝛe vaſa egiptioꝝ quo ad illos qui aſpoꝛtauerũt ex cupi eſt idem ſignatũ.ſi pꝛo eo quod deus vult: non eſt idem. rcoli⸗
. ditate:fuit ꝑmiſſuʒ/quo ad illos vo ꝗ ex obediẽtia fuit pᷣ NQam aliud placet deo in ↄſilijs aut in pᷣceptis.aliud ĩ ꝑ⸗ men
ceptum.pᷣterea aſpoꝛtare ſimplir fuit pᷣceptũ:ſᷣ aſpoꝛtaꝛe miſſis hoc igitur modo abſoluitur queſtio de differẽtijs 6.
ſcʒ ex cupiditate:nõ pꝛeceptũ h̊ ꝑmiſſum fuit. qtum S voluntatis in geneꝛali. ni
ad genꝰactus ↄcurꝛunt in eodẽ pꝛeceptũ et ꝑmiſſum:ſed b ſe d
nunqꝙᷓ q;tum ad circũſtantias dtut. Ro ſeno rñſio. Mem rumiecundu nnd
verbũ ꝑmiſſionis dr multipłr. poſitiue et priuatĩe.po Onſequẽter querit᷑ de differentijs rolũta⸗ 1
ſitiue dicit ꝓ indulgentia q eſt minoꝛis boni.et hoc mo⸗ tis in ſpeciali.pꝛimo igitur querituꝛ an vo a
do accipit᷑ in glo.j.coꝛin.vij.virginibus ꝑmittit nubere. luntas beneplaciti poſſit fruſtrari.Adqð ſendt
MPꝛiuatiue ⁊ h̊ tribo modis.Vno mõ ꝑ priuatiõeʒ pene ſic.In pᷣs.omia qᷓcunq; voluit fecit.et con nünn
tꝑalis.ſᷣm quẽ modũ dicit᷑ moyſes ꝑmiſiſſe repudiũ. ꝗqa ſtat ꝙ intelligit᷑ de voluntate bnplaciti:ergo nõ põt fru⸗ Wünd
nõ puniebat tꝑaliter licet peccarẽt mortałr. Alio modo ſtrari.¶ Item ad romanos.ix. voluntati eius quis reſi⸗ ſn
ꝓ pꝛiuatõeʒ ꝓhibitõnis.ſᷣm ꝙ dicit᷑ in pᷣs. Jraſcimĩ ⁊c. ſtet:quaſi diceret nihil.¶ Pꝛeterea.ſi fruſtraret᷑ diuina Kae
glo.ꝙ neceſſitas ꝑmittit ſcʒ venialẽ motũ ire.i.nõ phibʒ voluntas.hoc nõ poſſet eſſe niſi aut ratõne ignoꝛãtie: vł ns
Quaꝛto mõ dicit᷑ ꝑ pꝛiuatõeʒ cohibitõis et hoc mõ dicit impotentie.quoꝝ vtrũq; longe relegatur a deo et diuia lne
ꝓPrie.et ſic accipit᷑ cũ dicit᷑ permiſſio eſſe ſignũ diuĩe vo⸗ volũtate. Cont᷑.ij.thimo.j.vult om̃es hoĩes ſaluos ſi⸗ antor
luntatis vt dixit aug.in ench.vt ſupꝛa dictũ eſt. Quatu⸗ eri: ſed ↄſtat ꝙ nõ omes ſalui fiũt: imo plures damnant᷑ upi
oꝛ ̊ modis dicit᷑ aligd ꝑmitti ſcʒ cũ indulget᷑.cũ non pu ergo fruſtrat᷑ ⁊ quaſſat᷑ diuma volũtas.¶ Itẽ in math. Pen
nitur.cũ nõ ꝓhibet᷑:cũ non cohibet᷑.q Ad decimũ et en⸗ xxiij.et luc.xix.Quotiẽs volui ↄgꝛegare filios tuos quẽ⸗ fadeſf
ccimũ quibo obijcit de ꝓhibitõne et ꝑmiſſione.dicendũ admodũ gallina ↄgregat pullos ſuos ſbᷣ alas ⁊ noluiſti. ſtume
wꝙ ꝓhibitio et permiſſio non indicãt voluntateʒ dei circa ex qͥ̊ videt diuĩa volũtas impedita ſit hoim volũtate. ſchtk
illud qð permittit᷑ et ꝓhibetur:ſed circa cppoſitum eius Ad hec ẽ rñſio mgroꝝ.qꝙ ẽ volũtas bñplaciti:⁊ volũ⸗ ntirn
ſicut patet in ꝓhibitione cum ſcilicet deus ꝓhibet falſuʒ tas ſigni.volũtate bnplaciti ñ vult oẽs hoĩes ſaluos fiẽi nhhne
teſtimonium dicere:ſigniſficat ꝙ vult nos verum dicere. nec irlin ↄgꝛegac̃.volũtate vᷣo ſigni vult oẽs hoĩes ſalnos ndch
vł ſigniſicatur circa aſiquid quod ex ꝑmiſſo vel ꝓhibito ſieri.qꝛ pᷣcepit ⁊ ↄſulit oĩbo oĩa qᷓ ꝑtinent ad eoꝝ ſalutẽ. d
elicitur ſicut patet in ꝑmiſſione.verbigratia.deus ꝑmit Contra.dam̃.diſtinguit volũtatẽ bñplaciti in añceden mn⸗
tit im alos perſequi bonos.et ex ꝑſecutione elicitur ꝙ bo⸗ tem ⁊ ↄſequentem.dicit ̊ ꝙ opoꝛtet ſcire ꝙ volũtate an⸗
ni ſunt patientioꝛes vel aliquod aliud bonum. vult ergo tecedenti vult deus om̃es hoĩes ſaluos fieri et regno ei in
deus non ipᷣm perſequi:ſed patientiam que ex ꝑſecutiõe potiri.Non em̃ in puniẽdo plaſmanit nos bᷣ ad pꝑticipa⸗ Au
elicitur. ¶ No vltimum dicendum. ꝙ conſi lium dicitur tionẽ bonitatis eiꝰvt bonus.Si &̊ volũtas añcedens eſt ugi
dupliciter. Vno modo appetitus inquiſitiõis eius quod voluntas beneplaciti:voluntate beneplaciti vult omnes Nvl
ignoꝛatur ſicut dicit damaſcenus.et ſᷣm hoc conſulere ẽ homines ſaluari:ergo voluntas beneplaciti qᷓtuʒ ad ali luc
conſilium quereꝛe quomodo dicit damaſcenus conſiliũ quid fruſtrat᷑.¶ OPꝛeterea fuerũt qui diſtinxerũt volũta: Pſe⸗
non eſſe in deo.Alio medo dicitur conſulere conſiliũ da teʒ bnplaciti duplr. Eſt em volũtas abſoluta:⁊ volũtas nan
re.et hoc modo dicitur conſilium diuine voluntatis et ñ ↄditõał.volũtate ̊ abſoluta vult ſolũ p̃deſtĩatos ſaluani ſnd
4 . . —
— 2 4 . G 3 2 . n. ,
oE KniAT Ke⸗ ſe; ni ₰ 6 4 e 0 () Py
bA.* Poniſto ſen auz 4**7 va (. O 9
enßpo ) ſl., 3 2 * „ „„„ E16 1*
QA“ ſ 3 PH N1/

= ST
=
rrr,res,

patioeng
gtiire
ergohat
ddl hancke
Me Kenn
lpeniſibtgz
nſung
n diſog
en tolnnet
Pittnti
nnsſinie
nz wien
le D
ſiteſtene⸗
togtoih
peogog
lleponeſ.
tisaini
ſondſſin

i

nnſsfolin
Peimmend
ron Docs
utfeet etcn
ppnpeft
enscnint
Uſrmeido
neigeut
,Aoti
wwiglien
ores dunn
Nnnt
ſlos orgt
onnd
vin M
lianirth
ſesſlorft

boſeſun

devr ſli
tintcn
winen
jerrehe
aa grßr
tinini
wultomne
ie

ſitcg
inir

Nueſtio

quos ſcit bene vſuros ſua gratia.voluntate vᷣo ↄditõna⸗
ta vult oms ſaluari:ꝗa vult ſub hac ↄditõne ſi ipſi volũt
Sed ↄtra hoc obijcit᷑ de ꝑuulis ñ baptiʒatis.nã cõſtat
ꝙ in ipis nõ eſt voluntas ↄtradicens diuine voluntati:g
Fm ipᷣos vult ſaluari omes puulos.qð ↄſtat eſſe falſum.
niſi tm̃ regeneratos.ij Lon ẽ igit᷑ñ verum ꝙ ↄditõne cepen
dente a ꝑte noſtri arbitrij velit oms ſaluari.4 Itez obij⸗
citur cũ paruuli non baptiʒati damnent᷑.aut igit᷑ cauſa
damnatois ẽ ex ꝑte paruuloꝝ:vel ex ꝑte diuine volunta
tis. nõ põt poni ex ꝑte paruuloꝛũ:cũ nihil boni vel mali
egerint:ᷓ ponetur er parte diuine voluntatis.ſ̊ hoc quõ
cũ velit omes hoĩes ſalnos fieri.¶¶ Item.ij.thi.ij. Mega
re ſeipᷣm nõ põt:ᷣ ipſe ẽ ſumma bonitas et ſumma ſalus
rõnalis creature:q̊ ſummã bonitatẽ ⁊ ſalutẽ rõnali crea
ture negari nõ põt. Sed te ſumma bonitate ẽ coĩcare ſe
om̃ibo: qᷓtum eſt ſe paratꝰeſt omibo coĩcaꝛe ſuaʒ bo⸗
nitatẽ et ſalutẽ.¶ Ad hoc rñdet᷑ ſin dam̃.li:ij.⁊ tamẽ in⸗
gerit difficultatẽ dicit em̃.opoꝛtet ſcire ꝙ deꝰvolũtate an
tecedenti vult omes ſaluari.non em̃ impuniẽdo plaſma⸗
nit nos:ſᷣ ad participatõeʒ bonitatis ſue vt bonꝰ:peccã⸗
tes aũt vult puniri vt iuſtus. Scdm boc ergo diſtinguit
voluntatẽ diuinã.in ancedetẽ: de q̃ dicit ꝙ ẽ acceptatio
ex ipſo excõſiſtẽs.⁊ ↄſeqᷓntem:de qua dicit qð eſt ceſſio
ex nr̃a canſa.Et hac ſubdiuidit in diſpenſatiuã:⁊ erudi
tiuam ad ſaluteʒ q̃ ſcʒ vult ⁊ ↄcedit bonos puniri vt iob
xij. deſperatiuã finalẽ ꝑditõeʒ ?ᷣm quam vult damnatos
puniri. ¶ Item nota ꝙ dic. ꝙ voluntas ↄſequẽs eſt eorũ
que nõ ſunt in nob.eoꝝ aũt q̃ᷓ ſunt in nob.i.in ptate no
ſtri arbitrij qᷓ qnidẽ ſunt bona: añcedẽter vult ⁊ acceptat
hoc ẽ vult volũtate ancedenti.q̃ o ſunt ꝑnitioſa ⁊ mala
nec añcedenter nec ↄnter vult hoc ẽ nec vult volũtate añ
cedenti nec oↄſequenti. Scm g̊ dam̃.dicenduʒ.ꝙ volun⸗
tas bñnplaciti vno mõ dr̃ reſpectu natuꝛe rõnalis poſſibi
lis ad btitudinẽ quantũ eſt de ſua ↄditõne.⁊ hãc dic vo⸗
luntatẽe ancedentẽ:qᷓ ſcʒ vult om̃es hoĩes ſaluos fieri. ꝗa
volũtate eiꝰeſt vt de natura ↄditõis eiꝰſit homo ordi⸗
natus ad britudineʒ. Alio mõ eſt reſpectu nr̃i meriti qð
? ex nob.⁊ hec dr ↄſequẽs volũtas:q ſcʒ nõ vult om̃es ſal
nari. niſi ſolum illos quoꝝ merita exigunt ſalutt. Sʒ
ↄtra poſita ᷣba dam̃.dubitat᷑ multipłr. Pꝛimo cũ in di⸗

nuina volũtate nõ ſit pꝛiꝰaut poſterius: incõueniẽter al

ſignant᷑ drie volũtatis in ancedentẽ 2 pſeq̃ntem. IYtem
quare ponit ipe eoꝝ q̃ ſunt in noũᷣ et eoꝝ q̃ nõ ſunt in no
bis voluntatèe dei añcedentẽ. eorũ pᷣo q̃ nõ ſunt in nobis
ſolũ voluntatẽ ↄſequentẽ.¶¶ Item cuʒ volũtas añcedens

⁊ ↄſequens videat᷑ eſſe reſpectu bonoꝝ quoꝝ teꝰẽ initiũ.

8g videtur ꝙ vtraq; ſit volũtas añcedens. ¶ Item cuz vo⸗
luntas ſequẽs ſit ↄceſſio ex nr̃a cã ſicut ipſe dic: ſ̊ nr̃a cãẽ

——

eſt reſpectu eoꝝ qᷓ ſunt in nob:ꝗᷓ voluntas ſequẽs ẽ reſpe

ctu eoꝝ qᷓ ſunt in nobᷣ qliter & ſtabit illud qdð dicit poſt⸗
ea ꝙ volũtas ſequẽs eſt reſpectu eoꝝ q̃ nõ ſunt in nobis.
Item in nob eſt bñfacere ꝗ̊ aſſiſtẽte gẽa aſſiſtente male
gra teſiſtente:ſ̊ ad h̊ ſegtur pena aut pᷣmiũ. & in nobᷣ eſt

ſaluari aut pᷣmiaꝛi. in q́ em̃ eſt cꝗ ꝓrima añcedens in eo

eſt effectꝰ ꝓrimꝰↄſequẽs: volũtas ↄſequẽs eſt eoꝝ que
ſunt in nob. ¶ Item dubitat᷑ de H ꝙ dic. qd eoꝝ q̃ ſunt in
nobᷣ nõ eſt volũtas añcedens vel ↄſeq̃ns. Qaʒ dic a uge.
in ench. nihil fit ſiue bonũ ſiue malũ qdð oĩpotens fieri ñ
velit. Cũ g hec diſio ſit ſufficiẽs volũtatis diuĩe ĩ ancedẽ
tem ⁊ ontem: vult mala fieri volũtate añcedẽti vel ↄſeq̃n
ti. Rñ.ꝙ volũtas bñplaciti nunqᷓ fruſtrat᷑ ſiẽ dic iuy
aplim beatꝰ aug. 4 Ad illud qð obijcit er auẽte apti.
vult om̃s hoĩes ſaluos fieri.rñdet᷑ multiplr. vno mõ ᷣm
aug. in ench. vt ſic itelligat᷑ vult oẽs hoĩes ſaluos fieri.i.
nulloſaluat᷑ miſi quẽ vult ſaluari.in quẽ modi accipitur
illud Yoh.j. illumiat oẽm hoĩem venientẽ in bhũc mundũ
qð ſic intelligit᷑ nõ ꝗa nullus hoim eſt q nõ illuminet᷑:h

quia nullus niſi ab ipo illumiatur vt er parte iſta intel⸗
ligenum eſt. et eſt exemplũ beati aug. in li. de vocatione

ſanctoꝝ. ſi eſſet vnus ſolꝰmagiſter in äna ciuitate g doce

B nrt / 9o/ ſp’/ ſoi pyſ &ο NνρÿYull.

Xvj.

ret pueros poſſet dici ꝙ iſte magiſter doceret om̃es pue⸗
ros iſtius ciuitatis.nõ ꝙ om̃es doceant᷑:ſ̊ ꝙ nullus doce
tur niſi qui docetur ab ipſo. ſic ex ꝑte iſta vnus eſt ꝗ vult
om̃es ſaluos fieri.nec tn om̃es ſalui fiũt.ſed ꝗqſalui fiũt

per ipſum ſaluant᷑. Aliter rñdet aug in ench.diſlinguẽs

hãc.vult omnes bomines ſaluos fieri quia põt fieri di⸗
ſtributio ꝓ ſingulis geneꝝ:et ſic diſtributio ẽ falſa.non
eĩ pult ſingłos hoĩes ſaluos ſieꝛi. Vel pt fieꝛi diſtributõ
ꝓꝙ generibo ſinguloꝝ: et hoc mõ vera eſt ⁊ intelligenda
vt lenſus ſit.vult de om̃i genere homies ſaluos fieri.Et
habetuꝛ ſimile in math.xxiij. deeimatis om̃e olus.i.om̃e
olerum genꝰ.on em̃ ſingula olera cecimabãt que ĩ di⸗/
uerſis mundi partibo oꝛiũtur. Aliter ſᷣm dama.ſicut ſu⸗
pꝛa tactũ eſt. voluntate añcedenti vult om̃es ſaluari:vo⸗/
luntate vᷣo ↄſequenti nõ.¶ Et ad queſtionẽ qna queritur
vtrum volũtate beneplaciti velit om̃es ſaluari per h̊ eſt
rñſio.iQam volũtas beneplaciti põt dici reſpectu poſſibi
litatis rõnalis creature ad ſalutem.que quidẽ poſſibili⸗
tas eſt in ipſa a deo.et hoc modo volũtate bñplaciti vult
om̃es ſaluos fieri. Alio modo volũtas hñplaciti dicitur

reſpectu effectus ꝗ redditur a deo ratõnali creature pro

meritis. et ſic volũtate bñplaciti nõ vult om̃es hoĩes ſal⸗
uos fieri:ſᷣ ſolum pᷣdeſtinatos.OPꝛimo mõ dicit damal.
voluntatẽ añcedentẽ:et hec eſt rõne bonitatis qᷓ ẽ in deo
Scðdðo mõ dicit voluntatẽ cõſequentẽ.Fᷣm rõnem iuſticie
que reſpicit merita q̃ ſunt in nobis vel a nobis:patʒ igit᷑
ſempꝑ impletur volũtas dei bñplaciti ſiue dicatur ante
cedens ſiue ↄſequẽs.4¶. Simili modo rñdetuꝛ ad illã ou⸗
ctoꝛitateʒ quotiẽs volui ↄgregaꝛe filios tuos ⁊c. Scðm
aũt aug.in ench.exponitur ſic.quotiẽs volui cõgregare
filios tuos et noluiſti.i.quotqͥt ↄgregaui voluntate mea
ſemꝑ efficaci:ſemꝑ te nolente feci.non em̃ ex eo ſenſu di⸗
ctum eſt quaſi dominꝰvoluerit cõgregare filios hirłin et
nõ ſit factũ quod voluit ip̃a noluerit:ſed potuit illa qui⸗
dem ab ipᷣo filios ſuos colligi ſed noluit.qua tamẽ nolen
te filios eius collegit omnes quos voluit.de voluntate eꝛ
go beneplaciti illa intelligunt᷑ ſicut iam patʒ. non de vo
luntate ſigni ſicut illi dixrerũt.⸗ Ad illud vo qð dixerũt
alij.ꝙ de voluntate conditõnali eſſet intelligendũ nõ de

volũtate abſoluta.dicenduʒ ꝙ; ſic põt dici:pᷣ ↄditio talis

nõ debet aponi.vult om̃es homies ſaluos fieri ſi ipſi vo

lunt ꝓpter puulos:ſed dʒ aꝓponi vult om̃es homies ſal⸗

uos fieri inꝙᷓtũ in ſe ẽ.vel ſi nõ ſunt digni vel ſuſceptibi⸗

les ſalutis.quẽadmodũ illumiat omeʒ hoĩem quantuʒ ẽ
Cc ſe qui ẽ illumĩabilis vel ſuſceptibilis illumĩatõnis.ſic
vult hoĩes ſaluare quantũ in ſe et qui ſunt ſuſceptibiles

ſalutis:ſ̊ ꝑuuli nõ ſunt ſuſceptibiles ꝓpter culpã oꝛigĩa⸗
lem.ꝗa & in illis nõ ſeruat᷑ ↄditio:ideo non ↄſecunt᷑ effe⸗
ctũ ſalutis ⁊ ꝑ hoc pʒ rñſio. Ad illud qð querebat que
eſt cauſa damnatõis puuloꝝ.cauſa em̃ nõ eſt ex ꝑte vo⸗
luntatis:h̊ ex ꝑte coꝛruptõis anime que ↄtrahit᷑ ex maſ⸗
ſa peccatrice.¶ Zid illud qð obijcitur.ꝙ negare ſeipſum
nõ põt.ſic intelligenduʒ eſt:vt qdð dicit nõ poſſe.nõ dicat
neceſſitatẽ qua aſtringit᷑ ſuã bonitatẽ coĩcaꝛe:ſed iĩmuta

bilitatem ſue liberalitatis qua quantũ in ſe eſt:paꝛatus

eſt coicare niſi impedimentuʒ ey paꝛte ſuſcipientis inue⸗

nerit. Ao illa vᷣo que querunt᷑ circa verba ioh.dama.

ꝑoꝛdinẽ rñdendum.Ad pꝛimũ qð obijcit᷑.ꝙ nõ debẽt eẽ

bmõi differentie volũtatis añcedens et ↄſequens. dicen
dum ꝙ añncedere et ſequi non dicũtur in diuina volunta

te reſpectu pꝛioꝛitatis ⁊ poſterioꝛitatis in ipᷣa:ſᷣ reſpctᷣu

pꝛioꝛitatis ⁊ poſterioꝛitatis in nobis.voluntas em̃ ante

cedens dr reſpectu boni añcedentis collati nobis non ex
merito nr̃o.volũtas vᷣo ↄſequens reſpectu boni quod eſi
nobis ↄferendũ ex merito noſtro.q⸗! Zid illud quod que⸗
ritur.quare ponit eoꝝ que ſunt in nobis et eoꝝ que non
ſunt in nobis voluntatem añcedentem: eorũ vo que non
ſunt in nobis voluntatẽ ↄſequentem. Reſponſio primo
creatura ratõnalis exit in eſſe oꝛdinabilis ad ſaluteʒ peꝛ

vſum liberi arbitrij.deinde eſt vſus liberi arbitij.tercio

Bnd volen 6en n Sr
Buan „‚/, ſtn.d1
Ban ele Gh, n. —pNͤ

äsl

eſt remuneratio liberi arbitrij. in nobis aũt non eſt con
ſtitutõ noſtii arbitrij ſ̊ a teo eſt.ſimiliter remũeratõ nr̃i
arbitrij ſeʒ gloꝛia a deo mediũ eſt in nobis ſcʒ vſus li.aꝛ
voluntas gᷓ añcedens eſt reſpectu ↄſtitutionis libe.arbi.
voluntas ↄſequẽs reſpectu remuneratõnis lihᷣ.ar. IJtem
ꝓſus li.ar.aut erit bonus aut malꝰ.ſi bonus:illum reſpi
cit diuina volũtas.ſi malus:illũ non reſpicit diuina vo
luntas ꝗa illius nõ ẽ cauſa. voluntas & ancedens ẽ reſpe
ctu vſus illius boni.voluntas qᷓ dei ſᷣm ꝙ eſt cã eoꝝ que
nõ ſunt in nobis:dicit᷑ duplr. ancedens 7 ↄſequẽs.ſᷣim ꝙ
eſt eoꝝ que nõ ſunt in nobis: ſolũ vno mõ.ſ.añns.: Ao
illud qð dicit quare non dicit᷑ vtraq; añcedens iam appa
ret rnſio qm̃ ancedens dicit᷑ reſpecin boni cõditõnis qð
p̃cedit.et etiã ꝑfectiõis volũtatis ad merendũ.ↄſequens
vo ratõne retributõnis qð ↄſeꝗtuꝛ ↄditõem ⁊ meritum.
Ad illud qð obijcit.qꝙ volũtas ſequẽs ðbebat dici eoꝝ
q̃ ſũt ĩ nob. ꝗpt h̊ qꝛ ẽ ↄceſſio ex nr̃a cã.dðm ꝙ ↄceſſio ex
nr̃a cã dr voluntas ↄſequens.que reſpicit retributioneʒ
et pꝛemiũ.nõ quia ſumus cauſa illius:ſed ſolũ in h̊ no⸗
tat᷑ oꝛdo vt dicatur volũtas ſequens que eſt reſpectu bo
ni ſequentis meritum noſtruʒ. quis autem nos ſumus
noſtri meriti cauſa: non tamen gloꝛie que cõſequitur ad
noſtrum meritum:noſtram ergo cauſam ibi dicit noſtrũ
meritum. 4 Item nota ꝙ voluntas antecedens dicit re⸗
ſpectu boni quod antecedit noſtrum meritum. antecedit
autem noſtrum meritum bonum dupler. vnum quod nõ
eſt in nobis:ſcilicet conſtitutio noſtri liberi arbitrij. ali⸗
ud quod eſt in nobis: ſcilicet conſenſus libeꝛi aꝛbitrij ad
gratiam. ideo gratia dicitur voluntas añcedẽs reſpectu
eoꝛum que ſunt in nobis:⁊ reſpectu eoꝛum que non ſunt
in nobis.voluntas vᷣo conſequens dicitur reſpectu boni
quod ↄſequit noſirũ meritum:qð eſt bonum retributio⸗
nis:et ideo dicit᷑ eoꝝ q non ſunt in nobis.⸗ Ad illud qð
obijcitur. ꝙ in nobis eſt bñfacere ⁊ male:et ita ſaluaꝛi ⁊
damnari.Rñſio.in nobis eſt ſaluari vt in cauſa merito⸗
ria vel diſponente: nõ vt in cauſa agente vel efficiẽte. vn⸗
cæ nõ valet aꝛgumẽtatõ ſi nos ſumus cauſa pꝛimi:ꝙ nos
