buſdã antitheſis q̃ſi carmẽ pulcerꝛimũ hone⸗/
ſtauit qᷓ latie appellant᷑ opoſita:qð expᷣſſi dĩ
vpoſita.Siẽ ̊ vria vrijs axpoſita ſᷣmoĩs pulcritudinem
reddũt. vt. ij. coꝛ. vj. p gliaʒ 2 igbilitatẽ ⁊c. ita qdã nõ v⸗
boꝝ ſᷣ rerũ eloqᷓntia ſclłi pulcritudo oponit᷑.vñ ecci.xxx⸗
iij. Intueꝛe ĩ oĩibo oꝑibo altiſſimi vnũ õ vnũ ⁊ duo ð duo
Itẽ aug.in li.de na.bo.ſic nos ↄtinẽdo vocẽ decẽter in
terponimꝰloqndo ſilentiũ:q̃nto magis ed q̃rũdã reꝝ pᷣ⸗
uatoes decent eſſe facit: ſiẽ reꝝ oĩm ꝑfect? artifex. IYtez
aug. rj. de ci. dei. poĩt alið exemplũ in coloꝛibo. ſicẽ picta
pulcra cũ coloꝛe nigꝛo ſuo loco poſita: ita vniuerſitas re
rũ etiã cũ pctoꝛibo pulcra ẽ.qᷓuis ꝑ ſeipos ↄſidẽatos ſua
tefoꝛmitas turpet.¶¶ Itẽ pᷣs. de me ĩ te ſꝑaui.gl.ꝗ videt
merita aĩaꝝ ſic oꝛdiaꝛi a ðo.vt pulcritudo vniuerſitatis
nulla ex ſui ꝑte violet᷑.in oĩbo laudat deum diſtinguens
aliud deũ feciſſe et oꝛdĩaſſe.ſ.vniuerſuʒ bonuʒ: aliud vᷣo
nõ feciſſe ̊ oꝛdiaſſe vt malũ. Itẽ aug.in li.de na.boni.
peccãtes in ſupplicijs er his oĩbo relinqꝗt᷑ ꝙ malũ ẽ ordia

——

natũ. Cont᷑. Aug.in lib.de nata bo.maluʒ eſt puatio

modi ſpẽi ⁊ oꝛdis: ẽ inoꝛdinatũ.¶. IOteʒ om̃e oꝛdinatuʒ

inqᷓtum hmõi eſt bonũ.i ſi malũ eſt ordinatũ: maluʒ eſt
bonũ. Item querit᷑ de ꝙ dicit aug.xj.de ci.dei. vni
uerſitas etiã cũ pctoꝛibo pulcra eſt. Querit᷑ vtrũ ſilr pol
ſit dici ꝙ vniuerſitas etiã cũ pctis pulcra ſit. Rñ.or⸗

dinatũ dr̃ dupłr. ꝑ ſe:et ꝑ accidẽs ſiue ꝑ aliud. Honum

aũt ẽ oꝛdinatuũ vel oꝛdinabile rõne eiꝰad qð eſt:et ratiõe
eius in qͥ eſt.⁊ rõe erꝰpᷣm ꝙ ẽ:et in rõne ei qð ex eo eſt. et
hoc ſᷣm q̃tuoꝛ cãs.i Qam pᷣmũ ad finalẽ.ſcõm ad materi⸗
alem. terciũ ad foꝛmalẽ. quartũ ad efficientẽ.malũ do oꝛ
dĩabile ẽ rõne eiꝰin qͥ eſt.qꝛ malũ ſꝑ eſt in bono.ſic oñdit
aug. in ench. et in li.de nat᷑a boni.qꝛ nata in q̃eſt ſꝑeſt
bona.et rõne hꝰboni malũ oꝛdinabile ẽ.et hac rõne dici
tur malũ oꝛdinabile.dr etiã malũ oꝛdinabile rõne eiꝰſcʒ
rõe boni ppoſiti.dr etiã oꝛdiabile rõe boni qð ex ipo eli
citur. Quia malũ oꝛdiabile ẽ in rõe eiꝰin qͥ eſt:dic augꝰ.
ꝙ peccãtes ĩ ſupplicijs oꝛdiant᷑.qa nullo oꝛdiabile ẽ rone
boni qð ex ipo elicit᷑:dic aug.ꝙ deꝰnunq; ꝑmittẽt malũ
fieri niſi ex ipſo eliceret᷑ bonũ.¶ Oð ̊ obijcit. ꝙ malü ẽ
pᷣuatio oꝛdis.ddᷣm ꝙ ẽ oꝛdo nate ꝑticularis et vlis. ſiue
oꝛdo nate:et ꝓuidentie.ANalũ at eſt puatõ oꝛdis pticla⸗
ris ſiue oꝛdis nate.nõ oꝛdinis vtis ſiue ordis ꝓuidłtie.
Itẽ ad aliud dõm.ꝙ; oꝛdiatũ d dupłr.aut oꝛdie ꝗẽ in
ſe: aut oꝛdie qui eſt in malo.ſicut figuratum dicitur du⸗
pliciter. ANQdalum ergo eſt oꝛdinatum oꝛdine qui eſt in a⸗

lio:cum oꝛdine ꝗẽ in ſe.bonũ at᷑ eſt oꝛdinatũ oꝛdie qẽ in

—

ipo.¶ Ad aliud dðᷣm.ꝙ cũ dico pctm: dico ſolũ pᷣuatõeʒ
vel defoꝛmitatẽ. cũ dico pctoꝛem: dico nataʒ bonã cũ pꝛi
uatõne. Rõne ipiꝰnat᷑e cũ puatõne ẽ oꝛdo:nõ rõe ipiꝰ
pᷣuatõnis ſolũ.vñ nõ pt dici ꝙ vniuerſitas cum pctis ſit
— dr cũ pctoꝛibo.qꝛ nata quis pꝛinata:eſt oꝛdi⸗
nabilis.

Articulus ſecundus

Onſeqnter q̃rit᷑ de cooꝑatõne maloꝝ ĩ bonũ
Querit᷑ ẽᷓ vtrũ mala coopꝑent᷑·et vr ꝙ lic . ꝑ ſu

pᷣdictã auẽ teʒ aug · in li.de coꝛrectõne et gra.

Cont᷑.xlvij.di.pᷣmi li.ſnĩaꝝ. Eſt aliqd qð ĩ ſe bonũ et
cui fit: ̊ nõ ẽ bonũ faciẽti.vt cũ ſpuenit᷑ pauꝑi ᷣ̊ nõ ꝓt
deũ. Aliꝗd bonũ ĩ ſe⁊ faciẽti ſᷣ nõ cui fit. vt cũ vitas ꝓyt
deum alicui nõ obediẽti p̃dicat᷑. Eſt aliqd ĩ ſe? faciẽti ⁊
cui fit bonũ. vt cũ dᷣitas pᷣdicat t᷑ deũ credẽti.Eſt ali
ud qð nec ĩ ſe bonũ ẽ.x faciẽti nocet:⁊ dãnat niſi peiteat
vt malũ.ð valet tñ ad aliqd: vr ꝙ malũ faciẽti ñ coopat
in bonũ. Itẽ opat᷑ malũ ad dãnatõeʒ: nõ ꝙ coopat᷑ ĩ bo
nũ. MRñ.aliꝗd dr̃ cooꝑari ĩ bonũ tripłr. pᷣmo mo vt ꝑ
ſe oꝛdiatũ in bonũ vt virtꝰ: gra. Alio mõ ꝙ veloci facit
moueri ĩ bonũ.vt pauꝑtas ? inſirmitas. tercio mo ſicut
oppoſitũ recedẽs ofert ad intentõeʒ ſui oppoſiti · ſit vehe⸗
mẽtia frigoris ad caloꝛẽ.vt frigꝰniuis recedẽs ad caloꝛẽ
HGq̊ mõ pct᷑ʒ recedẽs ĩducit vebemẽtiã doloꝛis ? aꝛdoꝛẽ ma
ioꝛẽ bñ oꝑandi.et h̊ ẽ ꝑ ↄñs:ſic cooꝑat᷑ malũ in bonuʒ
Ad oba dom. ꝙ maluz nõ cooꝑat᷑ cooꝑonti ſi ꝑſeuẽt
ſi recedat.⁊ G̊ ptʒ cũ dr:oĩa cooꝑant᷑ in bonũ his ꝗ Fᷣm

ꝓoſitum ⁊c.· Ro.viij.⁊c.

Nueſtio. xxxix. de implc

tione diuĩe volũtatis ꝑ oꝑa miſcdie et iuſticie.

Onſequenter qaue

rit᷑ de impletòe ſeu oꝑatõe dimĩa.⁊ ẽ qr⸗
tũ ſignũ volũtatis diuie.Cũ at ponan
oↄditoes diuie oꝑatõis miſcðia ⁊ iuſticia
7 detmiatio fit eꝙtũ ad oꝑatõeʒ bonoꝝ
eſt inglitio pꝛĩo de oditõibo miſcðdie iuſtie ßm ꝙ dr vm
uerſe vie dñi miſcðia vitas. Deinde vo. an ſit detmia
tio opatõis diuĩe reſpectu bonoꝝ tm̃. hͦ eſt qrere an o
actoꝛe fiãt mala 1c. Mtuz ad pᷣmũ queꝛit iĩ hũc modũ
Sriĩo. an ĩ vo ſit ponẽda intẽt õmiſcdie iuſtie. Scðoꝗ4
rit᷑ qᷓ ſit poꝛ intẽtio ĩ deo miſcðie an iuſtie. Tercio vtrũ ĩ
om̃ibo oꝑibo dei ſit inuenire iuſticiã 2 miſcdiam.
PBond 0: al⸗ GW M„ι
—..ο 51.6
1a wo Por . ſen ** 6

nrxß we e dali G „ T “ Af.

Lurde⸗
Gol⸗
laun
iſ
niſc⸗
ſie
in dop
in dos
haloet
ſolieſt
hvu
ſeros!
femtſe
ſomo
Ami
nurht
eiuſt
ſicgi⸗
“
iitee⸗
ſenden

hihn
lihiſ.
ſulie
ſix
ſiiß
Niinde
ſonin⸗
ſakpr
nne
berſ⸗
etg
Pr
wii
Pniue
ſong
ſalve
ta
1uo.G
laei
ſte⸗
1Gp
fni.
ſpe
ſeine
kiem⸗
Riſin
e⸗
n
Cd
Gnn
Alis

eſhi
Poni
ſͤn
ſcn
innn
ſe in
⸗
e
n

8

Benn

Ghele
fatert
ſoßti
lſpek
ded
ſarcch
aſd
kenc
dbleitce
titni
tenli;
tſkae
eich
plicht.
oldſeſit
dieiuncn
fuickin
Naiei
üpbai
noref
untit
ucten

iwi
igſepe
ugn

ſhniidt

„

ifng
sg
teſtt
Chen
hin
ohe⸗
tio⸗
noc,
cſ
öſe
Ctert
in
6 .
olh
Hugmn

N

ii⸗

it

leni

Nneſtio
Membrum primum

B pꝛiinuz ſic obijcit. dam. Mia ẽ triſticia
te alieis malis:̊ in eo nõ cadit paſſio:&
nec intentõ mie.Silr vr de iuſticia.qꝛ intẽ᷑
tio iuſlie ẽ reddẽ vebitũ:ſᷣ dĩc anſel.in lib.
Cur deꝰhõ.ꝙ deꝰnulli dʒ:& in ipſo nõ ẽ intẽtio iuſticie.
Solo.dðm ꝙ cũ mia dicat᷑ multipłr.pᷣma tñ rõ hꝰeſt
releuatõ miſerie.pt᷑ aũt releuatõ miſerie eẽ duptr.qꝛ vłẽ
cũ ↄpaſſiõe releuãtis vel ſine eiꝰↄpaſſiõe.Si 3 dicat᷑ cuʒ
ↄpaſſiõe releuãtis:ſic ñ cadit in eo.qꝛ mia h̊ mõ ponit
ↄpaſſiõeʒ ⁊ doloꝛẽ de alieĩis mał.nulla at᷑ affectio vł doloꝛ
in deo pt᷑ poni.iõ nec mĩa h̊ mõ.⁊ hec ẽ mĩa ᷣm affectuz
in deo at nulla cadit affectio. Scõm at᷑ ꝙ mia dj in rele⸗
natõe miſerie ſolũ.ſine ↄpaſſiõe relenãtis: ſic notat mia
ſolũ effectũ miſerẽtis ñ affectũ in releuate vel paſſiõeʒ a⸗
liquã.⁊ ſic ẽ in ðo.vñ anſel.ĩ monoł. miſericoꝛs es quia
miſeros ſaluas ⁊ pctoꝛibo tuis ꝑcis.mipᷣicoꝛs non es:qꝛ
niła miſerie ↄpaſſiõe afficeris.¶ Siłr ce iuſtia dõm.ꝙ;
inſtia vno mõ imꝑtat debitũ nccitatis. Alio mõ imꝑtat
ↄdecentiã ↄgꝛuitatis.Pꝛio mõ ñ ẽ in deo ſ in nob ꝗobli
gamur h̊ debito qͥ ad deñ qͥ ad ꝓximũ. Scðo mõ ẽ ĩ ðo
⁊ hec iuſtia nł aliud dicet᷑ ĩ ipᷣo qꝙᷓ ↄdecẽtia ſue boĩtatis.
vñ aug.ĩ monol.cũ punis malos iuſtũ ẽ.qꝛ illoꝝ mẽitis
ↄueit.cũ vᷣo ꝑcis mał iuſtũ ẽ ñ qꝛ illoꝝ meritis ̊ qꝛ boni
tati tue ↄdecẽs ẽ.⁊ ſic mia ⁊ iuſtia ſᷣm vnã intentõeʒ po⸗/
nende ſunt in deo:ſᷣm aliam non.

NMlembrũ ſecundũ

„——

Eide q̃rit᷑ q̃ ſit por ĩ dro itẽtio miĩe an iuſti
cie.ad quod ſic.pᷣs.vniuerſe vie dñi mia ⁊2
veritas.et apellatur hic veritas iuſticia:
quia vnum pꝛo alio ſumitur in ſcriptura
lʒ ĩ ̊ differ̃t.ꝙ veritas ĩ dictãdo iuſtia in exeqndo vł ex⸗
hbibẽdo.pꝛiꝰg oꝛdiat mĩaʒ ↄ iuſtiaʒ: poꝛ ẽ in eo rõ mĩe
F iuſtie.¶ Itẽ pᷣs.Mĩaʒ ⁊ iudiciũ ⁊c.ſᷣ iudiciũ ꝑtĩet ad
iuſtiaʒ:q̊ poꝛ ẽ intẽtio mĩe q; iuſtĩe.¶ Itẽ.ij.coꝛĩ.ij.d pr
mĩaꝝ:ſᷣ ñ inuenit᷑ in ſepᷣtura pr̃ iuſtiaꝝ.& intẽtio mie pᷣ⸗
oꝛ ẽ in deo qᷓ intẽtio inſtie.¶ Itẽ ꝙ deꝰ ꝓmittit ẽ ex mia.
oꝓminat᷑ ex iuſtia:ſᷣ pꝓmiſſiões di ſũt imutabiles.ij.coꝛ.
get pmiſföes ſunt:ĩ illo ẽ.i.ĩmutabiles.ↄminatõnes
at᷑ mutabiles.vñ hiere.xviij.repẽte loq̃r aduerſꝰ gentẽ 2
aduerſꝰregnũ.vt eradicẽ ⁊ deſtruã et diſꝑdã.Si pniĩiam
egerit gẽs illa a malo ſuo qͥ locutꝰſum aduerſ deã agã et
ego pniaʒ:ᷣ qð ꝑtiet ad ĩmutabilitatẽ ꝑ pꝛiꝰeſt in deo:q
poꝛ ẽ in deo intẽtio miĩe qᷓ; iuſie. Cont.anſ.in mono.
vniuerſe vie dñi mĩa ⁊ vitas.a tñ iuſtꝰ oñs ĩ oĩbo vijs ſu
is:⁊ vtiq; ſine repuẽntia. Quia qͥs vis puĩre:ñ ẽ iuſtum
ſaluaꝛi.⁊ qbo vis ꝑce:nõ ẽ iuſlũ dãnari.iAã id ſolũ iuſtũ
eſt qð vis:⁊ nõ iuſtũ qð nõ vis. ſic ̊ naſcit᷑ de iuſtia mĩa
tua. Si & in deo ex iuſtia naſcit᷑ mĩa:ꝗᷓ prioꝛ ẽ intẽtio iu⸗
ſticie ĩ deo ꝙᷓ; mie.¶ Iteʒ anſel.ĩ monol.parcẽdo matł ita
iuſtꝰes ſm te ⁊ nõ ſᷣm nos:ſic miſeꝛtꝰes ſᷣm nos ⁊ ñ ſᷣm
te. Sʒ pꝛiꝰẽ intẽtio q̃ ẽ fm ipᷣm q ẽ ſᷣm nos:ꝗ̊ ꝑ pꝛiꝰiuſlia
ꝙᷓ mia.¶ Iteʒz iuſtia ẽ nõ ſolũ reddẽ qð debitũ ẽ:ſ etiam
ſuxꝑplẽ defectũ ⁊ indigentiã.Si qᷓ intẽtio mĩe ẽ in relena⸗/
tõne indigẽtie: ̊ intẽtio iuſtie includit in ſe intẽtionẽ mi
ſericoꝛdie: ̊ ꝑ pꝛiꝰdr̃ de deo. Jux h̊ oñdit᷑ ꝙ neutra dʒ
dici ſimpłr pꝛioꝛ altera ĩmo ĩ diuer oꝛcĩbo vna? p̈oꝛ al
tera ⁊ ecõuerſo.videmeniʒq; ꝙ cã efficits vno mõ pᷣoꝛ ẽ
cã finali alio mõ ecõuerſo.qꝛ finał intentio poꝛ ẽ ceteris
cauß:in exeqᷓndo vo efficiẽs. Si ᷓ mia pᷣoꝛ ẽ intentõe dei
q; mĩaʒ ſꝑ intẽdit iuſtia.pᷣmũ ẽ in executiõe.g̊ᷓ nulla por
alta ſimplr:b̊ in diuerſis vijs vna poꝛ alta et econuerſo.
Solutio.dᷣm ꝙ iuſtia 2 mia dei multiplr dicunt᷑. dĩ
em iuſtia large.ſ.coĩſſime.r ſic iuſtia dei ẽ ↄdecentia ſue
bonitatis. Ine iuſtũ ẽgcad decet ſuã bonitatẽ.t iſſe eſt
ſupᷣmꝰ gradiuſtie ⁊ m bᷣ loqtur anſel.in monolo. de in⸗
ſticia dicẽs.cũ parcis m alis iuſtũ eſt nõ qꝛ illoꝝ malis.
b ga tue bonitati ↄdeceno ẽ. Scdvᷣo mõ dicit᷑ iuſſia coĩter
et ſic iuſticia appellat᷑ retributõ ßᷣm erigentiã meritoꝛuʒ.
– Nyd . NRe „ 2 * Er 2) 40
Gen S ne een
OhE N 7 SDS . 3
7 jn 42 an 2 4 46. Mria

xxxix.

et jm hoc dicit anſel.in monolo.Juſtum quipee eſt te ſic
eſſe iuſtum. vt iuſtioꝛ nequeas cogitari:quod nequaqᷓ eſ
ſes:ſi tm̃ bonis et nõ malis merita redderes. Juſtioꝛ em̃
eſt qui bonis ⁊ malis:q qui bonis tm̃ merita retribuit.
ſic ex iuſticia naſcit᷑ miſcdia ⁊ ſeueꝛitas.miſcia ẽ in pᷣ
miando bonos: ſeueritas in puniendo malos. vnð iuſti
cia ſic reſpicit illud qð eſt m pmiando ⁊ puniẽdo.Ter⸗
cio mõ dicit᷑ iuſticia dei ſtricte et ſic accipit᷑ ꝓ ſeueritate
que eſt in pumiendo malos. Ande ſic ſe babet ſolum ad
puniendũ.⁊ hec iuſticia ẽ ſub iuſticia ↄmuiniter dicta.et
de hac dicit.cuʒ punis malos iuſtũ eſt.quia illoꝝ meri:
tis ↄuenit.¶. Similit᷑ ex ꝑte miſcdie eſt diſtinguendum
dicit multipłr. Uno mõ large ſiue cõmuniſſime. et ſic
miſcðia dei apellat᷑ ſuꝑbabũdantia ſue bonitatis ⁊ pie⸗
tatis in erogatõne bonoꝝ.Scðo modo miſcðia dei dici
tur coĩter q̃ eſt in erogatõne bonoꝝ ſupᷣ exigentiã meriti
Fm ꝙ diuis.ꝙ bonis dat ſupᷣ ↄdignũ malis penaʒ citra
ↄdignũ. Lercio mõ dicit᷑ diuĩa miſcðia ſtricte.q̃ ſcʒ eſt
in erꝛogatõne liberali boni debiti ſic dicimꝰ ꝙ dñs quẽ⸗
cũq; ſaluat etiã quãtũcunq; meruerit:adhuc tñ liberali⸗
ter ⁊ miſericoꝛdit ſaluat.⁊ bec miſcðia ſolũ eſt in pᷣmiã⸗/
do bonos ⁊ diuidit᷑ hec ex oꝓpoſito ↄ iuſticiã ſtricte ſum⸗
ptam q̃ ecõtrario ſolũ eſt in puniẽdo.¶ Dicendũ q̊.ꝙ cõ
tingit ↄpaꝛe miſcdiaʒ ⁊ iuſticiã ſᷣm latitudinẽ ſuã ⁊ gene
ralitatẽ.vt.ſ.ſunt ĩ eodẽ gdu.vt iuſtia large ↄꝑat᷑ ad mi⸗/
ſericoꝛdiã large:⁊ iuſtia coĩter ad miaʒ coĩter: ⁊ iuſticia
ſtricte ad miĩaʒ ſtricte.et ſic ſꝑ in deo poꝛ ẽ intentõ mĩe qᷓ
iuſticie.OQð pʒ.iuſtia em large ſumpta ẽ ↄdecentia boni⸗
tatis diuie:mia large ẽ ſuꝑhabũdatia pietatis diuĩe:ſᷣ
poꝛ ẽ ipᷣa boĩtas ꝙᷓ ↄdecẽtia boĩtatis.q;ꝛ ei bonꝰſumme:
ideo decet eũ facẽ qð facit ⁊ cũ iuſticia ⁊ nõ ecõuerſo.nã
ex eo ꝙ ſũma ẽ bonitas ⁊ ſuꝑ excellẽs:ex h̊ venit ↄdecen⸗
tia.vñ dic anſel.Juſtꝰes.ñ qꝛ nob reddas debitũ:łᷣ qꝛ fa
cis qdð decet te ſummũ bonũ:⁊ ita iuſticia large naſcitur
ex mĩa large.Silr ↄꝑando diuinaʒ mĩaʒ ſumptã coĩter
ad iuſticiã ſumptã coiter:poꝛ eſt intẽtio mĩe.qꝛ ꝙ deꝰ re⸗
muneret ſupᷣ meritũ:h̊ eſt ex ꝑte ſua.ſ.ex ↄdecẽtia ſue bo
nitatis ſuꝑercellẽtis ⁊ iſtud ẽ mĩe in deo coĩter dẽe.Qð
aũt retribuat ſᷣm merita h̊ eſt er ꝑte nr̃a. Silr cõpando
mĩaʒ ſtricte ſumptã ad iuſticiain ſtricte ſumptaʒ. pᷣoꝛ eſt
intẽtio mĩe q̃ eſt in pᷣmiando:qᷓ iuſticie qᷓ eſt in puniẽdo.
qꝛ om̃e punire in deo oꝛdinat᷑ ad pᷣmiari.qꝛ punitio ma⸗
loꝛũ oꝛdinat᷑ ad pᷣmiuʒ electoꝝ augmẽtandũ.4¶ Si autẽ
ↄꝑemꝰmĩaʒ et iuſticiã nõ ſm eqlitatẽ qduuʒ.vt ſi ↄꝑemꝰ
miaʒ ad iuſticiã ꝓut eſt ſuꝑioꝛ ſiue in ſupᷣmo gdu q̊ dicit᷑
large ⁊ mĩaʒ coĩter: ſic ſemꝑ iuſlia pᷣoꝛ eſt. ex iuſticia em̃

large ſumpta naſcit᷑ mĩa coĩter ſumpta. decet eĩ ſus boĩ⸗

tatẽ ꝙ puniat malos citra ↄdignũ.⁊ ſic intelligit᷑ auẽtas
anſel.ſupᷣpoſita.vñ ex iuſtia large ſũpta naſcit᷑ mia? iu⸗
ſticia coiter ſũpta.ſiłr ex iuſtia coĩter ſũpta naſcit᷑ mĩa ⁊
iuſtia ſᷣm ꝙ ſumit᷑ ſtꝛicte.q̊ꝝ pᷣmuʒ ſcʒ mia ẽ in pᷣmiando
bonos:altm.ſ.iuſticia q̃ dẽ ſeueritas in puniẽdo malos
ex h em̃ ꝙ retribuit ſᷣm erigentiã meritoꝝ ꝓuenit: ꝙ bo⸗
nis bona ⁊ mał mala retribuat.et ꝑ hoc patet ſolutõ ad
omnia obiecta.

Mlembrum tercium

Eide q̃rit᷑ſi ĩ vniuerſ᷑ oꝑibo dñi ſit iueĩre
iuſtiaʒ ⁊ mĩaʒ ĩ hũc modũ.pꝛĩo vtꝝ ĩ oĩbo
oꝑibo creatiõis.Scðdo vtꝝ ĩ oibo oꝑibo re⸗
creatõis. Tercõ vtꝝ ĩ oĩbo oꝑibo r̃tributõ
nis qtũ ad bñficiẽtiã. Or̃to vtꝝ ĩ oĩbo oꝑibo retꝛibutõis
ïtuʒ ad punitõeʒ. Quĩto vtꝝ deꝰmiſericoꝛdiꝰagat cum
vno ꝙᷓ cum alio.

Articulꝰ?pꝛimus
D pmũ ſic. pᷣs.vniuerſe vie d.mi.⁊ vitas.vie
at᷑ dicũt᷑ oꝑa.̊ ĩ vniuerſ oꝑibo ẽ ĩueĩre mĩaʒ
ſtalk: ĩ oꝑibo creationis.¶ Itẽ glo. ibi
mĩaʒ 7 vitatẽ maifeſie nob exhibet.q̃ duo tñ ĩ oĩ oꝑe dñi
ſił ſũt et ſi nõ nob maĩſeſte apꝑeãst. Cont᷑.iuſtia dei

) —5 CaZe

.
— ꝛ c4

Punv.v nialv 2na A 9ee P+ W Cτͤα

“

dicitur tripliciter. Vno modo reſpectu exigentie meri⸗
toꝝ.ſ.ſim ꝙ tribuit vnicui; Fm meritum. Alio mõ re
ſpectu impletionis ꝓmiſſoꝝ:⁊ ſic dr facere de iuſticia.

qñ implet qð.pmiſit. Cercio mõ reſpectu exigentie ꝑ⸗

fectõnis cũ ſcʒ dat vnicuiq; ꝑfectõeʒ ſᷣm ꝓpꝛiã exigenti
am ↄſeruatõeʒ ⁊ regimẽ. Scðm h̊ dĩ iuſticia dei reſpe
etu ꝑfectõnis creaturaꝝ ⁊ regimis ⁊ ↄſeruatõis eaꝛun
demeß in ope creatõnis nullo iſtoꝝ modoꝝ eſt inſticia
dei: cũ creatõ ſit eductio de nõ eſſe ad eſſe: in oꝑibus
creatõnis nõ eſt iuſticia dei.¶¶ Ieem gꝛeg. ſup iob. miſe
ricoꝛdia refert᷑ ad miſeriã.ſed vbi ponit᷑ ſimpłr nõ ens

nõ eſt bem nec miſerũ: &ᷓ in oꝑiba creatonis nõ eſt bim

—

nec miſerũ ergo nec mg 9
Articul?ſecund-
Veri iterũ de oꝑibo recreatõnis. vtꝝ in ilł
ponẽda ſint ſimul miſcdia et iuſticia. ſiẽ in
incarnatõne ꝗ eſt oporecreatõis. Ad quod
ſic Ro.xv.dico ihm xpᷣm miſtrũ fuiſſe circũciſiõis ad
pfirmãdas pmiſſiones pr̃jm. gentes at᷑ ſup miſcðia ho⸗
noꝛate deũ. vult dicẽ.ꝙ xpᷣc iudeis fecit iuſticiã ga ipᷣis
erat pmiſſa.vñ in impletone fecit iuſticiã. Iteʒ fecit eis
miſcðiaʒ qꝛ ꝓmiſit incaꝛnatõeʒ. Sʒ gẽtibo nõ fuit pꝛo⸗
miſſa ĩcaꝛnatio:q̊ᷓ ex miſcdia fuit illis exhibita et nõ ex
iuſticia:̊ ſimpłr qtum ad om̃s nõ fuit ſimł miſcðia et
inſticia in oꝑe recreatõnis. Cont᷑.j.coꝛi.j. loqt apłs
tæ rpᷣo.factꝰ? nobᷣ ſapia a co ⁊ iuſticia ⁊ ſctificatõ ⁊ re
demptio.⁊ loꝗt᷑ generałr ꝙᷓtum ad om̃s iudeos ⁊ gẽti⸗
les de fructu incarnatõnis: in ↄꝑatione ad gentes fit
miſcðia ⁊ iuſticia in oꝑe recreatõnis.

Articulꝰ tercius

Ercio querit᷑ vtrũ in oꝑibo retributõnis ſi
mul fuẽit miſcdia ⁊ iuſticia.Pꝛio de oꝑibo
bulſicentie. Scðᷣo de oꝑibo punitõis.de oꝑi⸗
bus bñficentie.an ſit miſcdᷣia⁊ iuſticia in eis. Primo
qtum ad delectõeʒ.ſcðᷣo ꝙᷓtum ad bñficiũ tꝑale. tercio
qtum ad ſcłificatõeʒ. quarto qᷓtum ad btificatõnem.
Etum ad pꝛimũ ſic obijcit᷑.dñs eligit iacob et eſau
repꝛobauit.⁊ tñ tantũ erat in vno quantũ in alio.et de
pari ſe habebãt:ᷓ ſine iuſticia egit cũ iacob elegit:⁊ ſi
ne miſcðia cũ eſau repꝛobanit. 4¶¶ Item młta beneficia
dat gbuſdã q̃ nõ dat alijs ꝗ ex equo ſe hñt:̊ ⁊c.¶¶ Iteʒ
querit᷑ de oꝑe bñficentie tꝑalis.ſcʒ vtrũ deus de iuſti⸗
cia ↄferat bonũ tꝑale malis hoĩbo.qꝛ dic aug.ꝙ pctor
nõ eſt dignꝰpane quo veſcit᷑.ſ̊ iuſiicia reſpicit exigenti
am meritoꝝ vel ꝓmiſſionẽ:q̊ nõ eſt iuſticia ꝙ faciat bo

num tꝑale pctoꝛibo. Item queꝛit vtꝝ in iuſtificatõe
impij ſit miſcvᷣia vel iuſticia.Ad qð ſic. ſic ſe hʒ miſeri

coꝛdia ad miſereri:uᷣa inſticia ad iuſtificare:łᷣ miſereri
eſt opꝰmiſcdie:qᷓ inſtiſicare ẽ opꝰiuſticie.¶ Contra.de
miſcdᷣia ſua iuſiificat deꝰ.nõ ꝗ̊ de iuſticia.¶¶ Iteʒ pctor
nõ eſt dignꝰfacẽ opꝰvñ ſit Frat nec pt facere opꝰdignũ
¶ Item. nij.ſniaꝝ opꝰmiſcðie ẽ remittẽ pcta.¶ Itẽ que⸗
ritur de oꝑe btificatiõis pᷣs.miſcðia dñi plena ẽ terꝛa.
glo.terꝛa dic nõ celi:qꝛ celi nõ indigẽt miſcðia vbi nul⸗
la ẽ miſeria. In terꝛa boĩs habũdat miſeria. ſuꝑhabũ/
dat dñi miſcdia:& in illa illuſtratõe ſctoꝝ in celis que
erit in brificatõne:nõ erit opus miſcðie.

Articułꝰ quartus

Varto querit᷑ vtꝑ in oꝑibo punitõis ſit mi⸗
ſericoꝛdia ⁊ iuſticia pᷣmo q;tum ad punitõʒ
tꝑalem.ſcðo qtum ad punitõneʒ eternam.
Itez de punitõe tꝑali ꝙᷓtuʒ ad ꝑuulos ꝙtũ ad adultos
Etum ad pꝛimũ querit᷑ de puĩtione tꝑali.ꝗa punit

in pñti ꝑuulos de q̃ mouet aug.queſtõeʒ ſic.i¶ ZJos vide

mus młtos ſubiectos febꝛibus et penis tꝑalibo poſtqᷓ
baptiʒ ati ſunt:ᷣ nõ remanet in eis culpa oꝛiginalis pꝰ
baptiſmũ: ꝙ nõ eſt iuſtum eos puniri. ¶ Item poſito ꝙ
tales decedat anteꝙᷓ ſint adulti.ad nullã igit᷑ vtilitateʒ

eſpn Ni 2*

puniunt᷑:nec ꝓyter boc ꝙ meruerũt.qᷓ nõ de iuſticig pu
niunt᷑. ¶ Item querit᷑ de penis tꝑalibo quibo puniũtur
adulti. maxime de illis quibus vnꝰ punit᷑ pro alio vel
maledicit᷑ſiẽ fuit canaan.iſte em chanaan nihil pec⸗
cauerat.vñ deberet hr̃e maledictõeʒ:ſᷣ pater eiꝰtm:ſed
illa fuit maledictõ diuia ſiue ꝑ inſpiratoneʒ diuinaʒ vt
ſuſponimꝰ: nõ videt᷑ ibi eẽ iuſticia.¶¶ Item ꝓ pctis pa
trum filios punit: ꝓ pctis aliorũ punit innocẽtes hᷣ h
nõ eſt iuſticia:qꝛ iuſiũ eſt vt ſolũ qii peccaueꝛit puniat᷑
6 77. ¶¶ Item ezech. xviij. filinõ moꝛiet᷑ inigtatem pr̃is
bei ta viuet. et ibidẽ. filiꝰnõ poꝛtabit iniqtatem pꝛis:g̊
nõ iudicat dñs iuſte inigtatem patꝝ in filios. Item
ezech.iiij · coꝛruet vnuſqſq; et ↄtabeſcet inigtatibo ſuis.
hanc etiã queſtõcʒ q̃rit aug.ioſue vij.filij irael vſurpa
uerũt de anathemate ⁊c.vnð dicit ſic.Queri ſolet quõ
pctm alteriꝰin alios vindicet᷑.cũ in lege dictum ſit:nec
pfes ꝓ filioꝝ nec filij ꝓ patꝝ iniqꝗtatibo eẽ puniendos.
Ex q̊ͥ vidr̃ ſᷣim ipᷣm.ꝙ nõ puniat deꝰ iuſte ſilios ꝓ patri
bus.¶¶ Item exo.xxxij.nõ fuit aaron punitꝰ ꝓ vitulo cõ
flatili:pᷣ ſolũ aꝛgutus.ppłs aũt punitꝰeſt: iniuſte fecit
dominus.

.
Atem queritur de .S. .
punitõne eterna q̃ punit deꝰin inferno. primo qtuz ad
adultos.ſcᷣo qᷓtum ad ꝑuulos.Circa pꝛimũ queriti
an deus poſſit aliquẽ punire in inferno abſq; miſedia.
h ẽ punire q̊ntuʒ meruit.ſcdᷣo an aliquẽ punit ibi ablſch
milcdia.ſ.quantũ meruit. Etum ad pꝛimũ ſic obijcit᷑
deus põt geꝗd iuſtũ eſt. Sʒ iſie foꝛnicatoꝛ meruit puni

ri tanta pena: iuſtũ eſt ꝙ puniat᷑ tanta pena. deꝰ pi

illud:ſᷣ ſi punit eũ tanta pena:ſine miſcdia punit. deꝰ
põt punire aliquẽ pena eterna abſq; miſcðia.⸗ Cotra
ij. ad tbimo.ij.negaꝛe ſeipᷣm nõ põt. ſicut ̊nõ pt nõ pu
nire malos qð eſt opꝰiuſticie: ita nõ põt nõ relaxare de
pena qð ẽ opꝰmiſcdie.qꝛ ſic negaret ſuã miſcðiaʒ qᷓ ipe
eſt: ̊ nõ põt aliquẽ punire in inferno abſq; miſcdia li⸗
ne nõ qntũ meruit. Ytez querit᷑ de actu punitõis eter
ne.ſ. an ſine miſcdia puniat aliquẽ aut ſine iuſticia. ad
qð ſic.apo.xviij.quantũ glificauit ſe et in delicijs fuit:
tantũ date ei toꝛmentũ ⁊ luctũ:ex qͥ ptʒ ꝙ punit qᷓntum
meruit. Iez math. vij. in qᷓ menſura meſi fueritis r̃ᷣme

tiet᷑ vob · et hᷣ eſt ꝓ tãta culpa tãta pena.et in yſa.xxvij.

in menſura ↄtra menſurã cũ abiecta fuerit vindicabis
eã. ſ. in mẽſura pene ðↄ menſurã culpe.ex ꝗbo vidr ꝙ de⸗
puniat q̃ntũ meruit. ¶¶ Itez apoc xviij. Reddite ũli ſiẽ
illa reddidit vob.⁊ duplicate illi duplicia fm oꝑa eius
in poculo qð miſcuit miſcere illi duplũ.⁊ vocat poculũ
penaʒ q̃ babilõ afflixit ſctos ſic in biere.xxv. Sume ca
liceʒ vini furoꝛis eiꝰ. vocat᷑ calix pena: ̊ magis punit
de babilõ qᷓ; meruit puniri ĩ afflictõe ſctoꝝ: pumit pu
nitõne et᷑na ſine miſcdᷣia.¶¶ Iẽ yſa.xl. Suſcepit ð ma

nu dñi duplicia ⁊c. berñ.ſuꝑ illud ex vſuris ⁊c.ꝗᷓ plus

exigit᷑ in penis qᷓ ↄmiſſuʒ ſit in culpis.⸗ Iteʒ plꝰpuni⸗
uit de iob pena tꝑali qᷓ; meruerat.vñ.xvij.ñ peccaui. ſ.
tantũ.ᷓ eadẽ rõne plłꝰpuĩt aliqñ aliquem pena etna q;
meruit. ¶ Itez cũ puĩt aliquẽ in inferno culpa. ↄſtat
ꝙ culpa ẽ tꝑalis:ſ̊ pena etna.ꝭ płꝰpuĩt ipſuʒ qᷓ pecca⸗
uerit. ¶ Itez reatꝰ culpe veĩalis ẽ tꝑalis: mniuſte puit
deꝰaliquẽ pena et᷑na/p culpa veĩali.¶¶ Itez ſint duo au
vnoin duplo ſit magis pctoꝛ ꝙᷓ aliꝰ. ⁊ ſic vteꝛq; &cedat
culpa vniꝰẽ dupla ad culpã alteriꝰ: pena ↄdig vniꝰ
eſt dupla ad pens ↄdigna alteriꝰ. vnꝰin inferno puĩ⸗
tur in duplo ꝙᷓ aliꝰ. Sʒ ↄtinget ꝙ vtriq; & aliqꝗd rela
xet de ↄdigna pena: magis in qntitate ibtꝛabit c pe⸗
na ↄdigna vniꝰqᷓ; de pena ↄdigna alteriꝰqð patz in nu⸗
meris.ſi em vnsnũerꝰſit duplꝰad aliũ.⁊ de vtroq; fiat
ſptractio.ita ꝙ ĩ reſiduis ſit dupla ꝓpoꝛtio:plꝰſubtra⸗
hit᷑ de duplo de ſhduplo: plorelaxat iſti qui magis
peccauit de pena ꝙᷓ alij ꝗq minꝰpeccauit qð iniuſtũ eſt.
qꝛ magis peccauit qᷓ ille: deꝰ in punitõe cterna aliqñ
agit iniuſie: ⁊ ita ſine iuſticia ⁊ miſcdia ſil punit deus

er⸗
quos
tur
po
el
vapy
onai⸗
t
o
ig̃
nisar
hop
irl
“H
nin
wsute
ſhemie
mpen
woli⸗
Eftlon
dlismen
Erbise
(ollia.
nnic
nesl

„

d
diili
tayai
orel
bonltt⸗
holoa
lis oven
nnof
apeino
Gienne
mnptain
ngeti
Nkentis
Ulign

(eſtiadin

bechas

notamfe
aſaire
Pnia
Ngoi
facietis
lſncĩn

litq⸗

Tiben
dnspon
teigbo
kragte
Plleti
Jhte
lune⸗
ſa
wu
ſbin⸗
cnin
enie
nui
Mtup.
ſſof
detgii
Muceno
wriin

ſe

Queſtio

vxxxix.

Pilann
ma P peccatoꝛes eternalif. Iez querit᷑ de punitõe eterna diſpoſitõis:ſic eſt iuſticia in creatiõe.qꝛ iuſtũ eſt vt qð
N quo ad puulos.vtꝝ iuſte ⁊ miſcditer puiat eos. Et vi us diſpoſuit ⁊ oꝛdinauit: impleat. ſi creatio crat ĩ
4 hl 6 cetur ꝙ ſine miſcdðia puĩt eos decedẽtes ſine baptiſmo eterna diſpoſitõne: iuſticia erat ꝙ exequen et ab ipo.qꝛ
Cinie qꝛ punit eos pena ↄdigna peccato oꝛiginali ĩ qͥ decedũt hoc ſue diſpoſitioni ↄdecebat.ſicut iuſticia eſt vt qð ꝓ⸗
W nihil relaxãdo de pena.g̊ punit eos e miſcðia. ma⸗ miſit impleat. Si aut appellet᷑ iuſticia diuina ↄdecẽtia
ſbhiszr ioꝛ pʒ.qꝛ punit eos carentia viſionis que eſt potentia equitatis:ſic reſpicit opus retributõnis.qua retribuit
ngitüb condigna peccato oꝛiginali.ſ̊ de hac pena nihil rela ſim merita:bonis bona malis mala.vnde hu. de s. vic.
ſetpmti rat.q; aut relaxaret qͥ ad diuturnitateʒ pene iſtiꝰ: out Juſticia equitatis eſt qua retribuit᷑ patienti qð eiꝰme⸗
Nnmnpri quo ad acerbitateʒ. nõ relarat te ea quo ad diuturni⸗ rito debet᷑. Et anß.in monolo.oñe iuſium elt te ſic eſſe
nanſitss tateʒ:qꝛ pena iſta eſt infinita quo ad dinturnitatẽ 2 ꝑ⸗ iuſtum: vt iuſtioꝛ nequeas cogitari.qð nequaqᷓ eẽs: ſi
ſonggen petua.ſiłr mihil relaxat de acerbitate:qꝛ carentia viſi⸗ tm bonis bona ⁊ nõ malis mala redderes. Juſtioꝛ.n.
gurſſtis onis dei cũ ſit priuatio:nõ recipit magis ⁊ minꝰ. et᷑ ĩ eſt q ⁊ bonis ⁊ malis:q; qui boĩs tm merita retribuit.
ltaclf oĩbus ꝑuulis eſt equalis reatus rõne cuiꝰ nõ punitur Si aũt axpellat᷑ iuſticia dei Fm ↄdecentiã miſeratõis.
nenſcnge minus vnus ꝙᷓ alius.ꝗ̊ ſine miſcðia puniũt᷑ ꝑuuli pe⸗ Heſt vt ſp puniat citra ↄdignũ remunẽt ſupᷣ cõdignũ.
Netunſtne na ↄdigna.4 Itez aug. dicit. ꝙ carentia viſionis dei ẽ vnge ro. viij. Qõ ſunt ↄdigne paſſiones hꝰ tꝑis ad futu
ſpnigte maxima pena.⁊ peccatũ oꝛiginale minimũ peccatũ ẽ. ram głam 7c. 4 Silr aũt intentio mil. cðie multiplrẽ.
ſlo⸗ prn ̊ꝑuuli ꝓ minimo peccato puniũt᷑ maxima pena. ergo VUno modo dicit᷑ miſcðia reſſ pectu releuatõnis mißie.
ppnſ⸗ deus iniuſte ⁊ immiſciter agit cũ illis.¶ Item in vi⸗ Alio mõ dicit᷑ reſpectu ſupplemẽti defectus. Itez ĩmi⸗
giniurſet ſione dei eſt maxima gła.q̊ᷓ in carentia viſionis dei ma ſericoꝛdia primo mõ ſumpta.ſ.affectus ⁊ ↄpaſſio ĩ re⸗
xima pena.qꝛ maxima pena 1 maxima gła ſunt oria. leuante. 7 ꝙ̈tum ad h̊ nõ eſt miſcdia in doo. Miſcdia
Sꝑuuli ꝓ peccato oꝛiginali puniũt᷑ maxia pena. IYtẽ aüt quia eſt ĩ ſupplementũ defectus: multiplr eſt. m ꝙ
„N er viſione dei eſt maxrima delectatio. q̊ᷓ ex carentia viſi defectus multipir eſt. Eſt. n. defectus qtum ad eẽ.⁊ B
finognd onis maxima triſticia.ꝗ̊ maxima pena.⁊ inde vt pus. eſt in re qᷓ non eſt. qꝛ iſte defectus eſt ñ eſſe. ſupplemen⸗
imüefn Ex his omnibo videt᷑ ꝙ nõ in omnibo oꝑibo ẽ mileri⸗ tũ aũt h⸗ defectus eſt in creatiõe:que eſt exitus de non
bicznſ coꝛdia. Solo. dom ad omiq iſta. ꝙ intentio iuſticie eſſe in eſſe. ſic ͤ in oꝑe creatõis ẽ miſcdia: que ẽ ad ſup
unitſbicke miſcðie multiplłr accipit᷑. Si accipiant᷑ eoꝝ intentio⸗ plementũ defectus qtum ad eſſe.⁊ m h̊ dicit᷑ ĩ p̃s.mi⸗
imüͤſtchie nes large:ſic ſunt in opibus dei miſcdia ⁊ veritas.vnð ſeratõnes eius ſuꝑ omia opa eius.Eſt alius defectus
ꝛnentn pᷣs.vniuerſe vie dñi miſcdia ⁊ veritas. Glo.in oĩ oꝑe qui eſt qtum ad bñ eſſe. ⁊ ſic eſt miſcdia ſemꝑ in celis.
anngoig dñni ſimul ſunt:etſi nõ nobis manifeſte appareant. o creatura.n. nulla põt ꝑ ſe ſubſiſtere ſine regente.quia
Cpung tandũ q̊ ꝙ iuſticia dei dici᷑ multipłr. vno mõ dicit᷑ vt dicit aug. ꝙ omis creatura ſub vicio eſt. nõ vicio culpe
a An ↄnotet᷑ erigentia meritoꝝ.alio mõ vt cõnotet᷑ ↄd ecẽtia aut penalitatis: ̊ vicio deſectus. qꝛ nulla ꝑ ſe põt eſſe
ͤrtin bonitatis diuine. hec diſtinctio ſumit᷑ ab anſ.in mo⸗ ſine ↄſeruatoꝛe.̊ᷣ etià mõ eſt miſcðia in beatificatõe.ñ
lhorer nolo. dicẽte. Cũ punis malos iuſtum eſt: qꝛ illoꝝ meri qꝛ ſit ibi defectus vicij vel penali tatis: ſ̊ quia ſꝑ ↄFuat
RlR tis ouenit.cũ po parcis malis iuſtũ eſt. nõ qꝛ illoꝝ me ipſas aĩas in ſua gka.⁊ hoc eſt qð dicit glo.ſuꝑ illð pᷣs.
Gnſcheſt ritis:b qꝛ bonitati tue condecẽs ẽ. Prout ꝗdicit᷑ iuſti⸗ MWiſcðia dñi plena terra. oĩa indigent dno ⁊ mi
zmine cia pꝛimo mõ:ſic nõ inuenit᷑ in omni oꝑe dei.quia nec ſeria 2 felicitas.qꝛ ſine illo miſer nõ ſubleuat᷑: felix nõ
e iüſicn, exigentia meriti inuenit᷑ in omni oꝑe eiꝰ. Scðdo vo mõ regit᷑.ſic ̊ in oꝑe creatõis eſt opus miſcðie qʒ ẽ ibi in⸗
alihpſit ſumpta in omni ope dei inuenit᷑: p diuerſ imode. vñ di⸗ tentio ſupplementi defectus qui ẽ nõ eſſe.⁊ eſt ibi opus
vmntiun ſtinguẽdũ eſt. qꝛ in deo eſt odecentia ptãtis. eſt in eo iuſticie.ſ.odecentia bonitatis in oꝑe diſpoſitõis. vt vi⸗
ventis ine ↄdecentia ſapie:2 ↄdecentia diſpoſitõis: 2 ↄdecẽtia eꝗ ſum eſt. 4 Sʒ tunc querit᷑ qũo ibi diſtinguũt᷑.⁊ doᷣm
ifſarri tatis: 2 odecentia miſeratõis. hec. n. omĩa oplectit᷑ ↄde P creatura erat in poꝛdinatiõe diuine diſpoſitõis.ita
nnicahe centia diuine bonitatis. ſi & dicat᷑ iuſticia ↄdecẽtia ſue ipſa nõ erat:ſiue erat nõ ens in ſe. Juſticia ̊ᷓ reſpiẽ
icf ptãtis: hec prie apparet ⁊ ponit᷑ in oꝑe iuſtificatiõis. poꝛdinatõʒ que erat in diuina diſpoſitõe.qꝛ ita pᷣoꝛdi⸗
ecieiif 2 eſt qð dicit᷑ ro.ix. ſi deus volens oñdere iraʒ 2 nauerat deus ⁊ diſpoſuerat.iuſtum eꝛat ꝙ creaturã ꝓ⸗
fnogee⸗ notam facere potentiã ſuã: ſuſtinuit in multa patiẽtia vuceret. miſcdia aut reſpicit ñ eſſe ex pte creature. exqᷓ
Crntti vaſa ire apta in interitũ. vt oñderet vaſa gle ſue. EUnð eniʒ creatura erat nõ ens de ſe:nec de ſe poterat in eſſe
R vnũ iuſtificat alium nõ: B facit iuſticia ptãtis. vnde ꝓgredi:dĩne fuit miſcdie ꝙ ip̃aʒ ꝓduxit ad eẽ.¶ Scðzʒ
D Hugo in li. c ſacramẽtis. Juſticia alia eſt ym de bitũ &pdicta pʒ rñſio ad rõnes ꝓbantes ꝙ in oꝑe creatõis
Pepnt faciẽtis. alia eſt m mer itũ patiẽtis. Juſticia 'm debi nõ ſit miſcdia ⁊ iuſticia. Eſt.n. ibi iuſticia ſicut dictuʒ
8 ſtta tũ faciẽtis eſt ptãtis: quia ſine imiuſticia licet faciẽti ſi eſt:que eſt ↄdecentia bonitatis diuine.⁊ illa reducituꝛ
ſch velit qð eius ptati debet. Juſticia equitatis eſi qua re ad illũ predictũ modũ iuſticie qui eſt in impletõe pro⸗
fonl 4 tribuit patienti etiã ſi nolit qd eius merito debet.cũ 5 miſſi. Silr de micdia pʒ ſolo.qꝛ nõ eſt ibi miſcdia re⸗
ur cxus punit peccatoꝛẽ iuſte facit: quia eins equitati de⸗ leuatõis miſerie: h̊ que eſt in ſupllemẽtũ defectꝰ ꝗᷓtum
icu bet vt hoc poſſit ſi velit. cũ ðo deus iuſtificat pcr̃oꝛẽ iu⸗ ad eſſe.¶ Aꝗ ſecũdũ pʒ ſolutio. Sʒ ad obiectõʒ q obij
ſt ſte agit ? iuſtus eſt inſticia ptãtis:quia h̊ ei licet.Si at cit᷑.ꝙ quo ad gentes nõ ſi it iuſticia in oꝑe recꝛeatõnis.
hap 8 appellet iuſticia dei odecentia ſue ſapie: ſic eſt iuſticia dom ꝙ iuſticia dei põt dici ↄdecẽtia boitatis ſue.⁊ ſic
ie 4 di in electione 2 reprobatiõe. ſic iuſte elegit iacob 2 fuit in incarnatione iuſticia quo ad gẽtes. qꝛ ſicut diẽ
int eſau reprobauit. ↄdecens. n. eſt ſapie vt det illi gatiaz anß. nõ eſt iuſtum vt deus creaturã rõnaleʒ quaʒ fecit
* queʒ ſcit bñ vti gratia: 2 illi n quẽ ſcit male vti.ad mi⸗ ad beatitudineʒ:oĩno ꝑire ſinat.i.nõ odecet ſuã bonita
nie nus ̈tum ad radicatõeʒ ⁊ G eſt qʒ dicit ambꝛo. deus teʒ · Alio mõ dicit᷑ iuſſicia que ẽ ↄdecentia veritatis in
n s Rmeuti gratia quez ſcit ſibi leruitux : 2 illi ñ quem ſcit deo. ⁊ hec eſt in implendo ꝓmiſſuʒ.ꝛ iſia ñ fuit ibi quo
8 ibi nõ ſeruitux. 2 hoc eſt dare cui dandu eſt: 2 ñ dare ad gẽtes.⁊ ita lʒ ñ fuit ibi iuſticia que reſpicit ꝓmilſio
e enen⸗ dandu eſt. H eſt de ↄdecentia ſapie. In ſapiẽtia nẽ que eſt ↄdecẽtia veritatis: fuit tñ ibi iuſticia q ẽ con
uti e em e lpreltia nõ ſolũ ſtatus qui nũc eſt:pᷣ etiã qui futu ccentia ſue bonitatis.4! Ad alia & que queruntur de
ſh 4 rus elt. igeo bñ dicit. ꝙ dat illi gram quez ſcit ſibi ſeꝛ ope retributõis qtũ ad bñficentiaʒ:pʒ ſolło.Ad illð
rne enoſt auia n eſt pññs ſapie ſue.ꝛ ideo iuſtum 2 odecẽs qð obicit e iuſtificatõe. dom ꝙ; nõ ſic ſe hzʒ iuſtificaꝛe
p .* P ſic aciat. Eñ etli ſint duo eque diſpoſiti cũ deus ad iuſticiã ſicut miſereri ad miſcdiaʒ. qꝛ iuſtificare nõ
ui 4 at gram vni:alij nõ. qꝛ lʒ ſint diſpoſiti ex equo qtũ ad dicit iuſte facere:pᷣ de iniuſto iuſtũ facere.⁊ hoc ñ ſolũ
wi, ter iniuſte an en bimmo ynus vtet iuſte al⸗ eſt opus iuſticie ſ miſcdie. Sed dom ſic. ſicut ſe habet
. . ter iniuſte.Si aũt appelletur diuina iuſticia ↄdecentia iuſte facere ad inſticiã:ita miſereri ad miſcdiam.quia

*

— „ „9n Coam Qd

A5 p. 0 ope 9 r4 „ „. h Juna 2
— 2 . 7
gJ.) ueſR * 9e.* 6or

e ſpoicml p'nr nes; een
△ 1Lα ⸗ rere Cas⸗ —
Ae Aen ſ arn e

i ſhe — G. fhabcn cſr hſha pin As gReen ſtasw E
R drd e e . Aca) s A Ee e e. etng N. wa pgr d ſrrir Ah.
. e e n ee e ern er. Ae reee d
Ffe Sem „dren vor. He ve ve rnen Hirid ſn⸗ an or.

iuſte facere eſt opus iuſticie:nõ iuſtificare.qꝛ iuſtifica
re eſt ñ debitũ reddere.4l Ad ſecũdã ratõʒ dom.ꝙ ipᷣa
ꝓcedit de iuſticia que eſt ↄdecẽtia dĩne bonitatis·quia
hec ſp eſt in iuſtificatõe pctoꝛis.qꝛ ñ decet ſummã boni
tateʒ:vt rõnalez creaturã quã fecit ad btitudineʒ:oĩno
pire ſinat.vt dicit anp.h̊ nõ ꝓcedit de iuſticia q̃ reſpic
exigentiã meritoꝝ.¶l Ad illð qð obijcit᷑ de ꝑuulis.di⸗
cendũ ſicut dicit Yꝓo.dam̃.ꝙ diuina ꝓuidẽtia concedit
multotiẽs iuſtũ incidere in calamitates:vt eã q in ipſo
latet virtutẽ alijs manifeſtã faciat.vt in Yob.aliqñ co⸗
cedit incõuenientiũ quid agi:vt ꝑ oꝑatõʒ eſtimatã in⸗
cõuenienteʒ magnũ ꝗd ⁊ mirabile dirigat᷑.vt ꝑ cruceʒ
ſaluteʒ hoim.⁊ pᷣm aliũ modũ ↄcedit pati ſcẽm male vt
nõ ex recta conſcia excidat:vel ex data virtute ⁊ gatia
in ſuꝑbiam erigat.vt in paulo. Derelinquit᷑ ꝗs ad tpᷣs
in directõʒ alioꝝ:vt ꝙ ſᷣm ipſum intẽdentes alij erudi
ant᷑.vt in laʒaro ⁊ diuite. naturaliter.n.vidẽtes qͥſdaʒ
patientes cruciamur. Derelinꝗt᷑ quis in alteriꝰ głam
nõ ꝓpter ꝓpriũ vel parentũ peccatũ.vt ꝗ a natiuitate ce
cus in głam filij boĩs. Jo.ix.neqʒ G̊ peccauit neqʒ pa⸗
rentes eius:ł̊ vt maniieſtẽt᷑ oꝑa ci in illo.rurſus cõ⸗
cedit᷑ ꝗgs pati in alterius zelũ.vt głia eius qui paſſus ẽ
magnificata: impiꝗ alijs paſſio fiat ſpe futuꝛe gle ⁊ et⸗
noꝝ bonoꝝ deſiderio.vt in martiribo.Cõcedit᷑ ꝗs ĩ ne
phaꝛiã incidere oꝑationeʒ qñq; in directõz alteriꝰ de⸗
terioꝛis paſſionis.vtputa eſt quis elatus ĩ virtutibo 2
directionibo eius.ↄcedit hũc deus in adulteꝛiũ incidẽ:
vt ex caſu in ſenſuʒ vemẽs ꝓprie infirmitatis hũiliet᷑.
2 adueniẽs confiteat᷑ dño.punitio nõ reſpicit ſꝑ me⸗
ritum patiẽtis:ſ̊ aliqñ głam dei.ſicut de ceco nato.ali
qñ vtilitateʒ alioꝝ:vt.ſ.attendat ʒelum tei in alijs ⁊ ꝓ
fectum ad virtutes:⁊ incutiat timoꝛẽ in pctoꝛibo.ꝑuu⸗
lis ꝗ̊ nõ eſt punitio ꝓpter meritũ exqͥ baptizati ſunt: hᷣ
Apter alias cauſas.ſ.ꝗpter alioꝝ vtilitatem. In bac g
punitõe nõ eſt iuſticia pſonalis que reſpicit meritũ ꝑ⸗
ſone patientis:̊ᷣ iuſticia generalis que reſpicit vtilita
teʒ 2⁊ coꝛꝛectionẽ in alijs.¶. Ad illud qð querit de peis
tꝑalibus quibo puniũt᷑ adulti.ſ.vnus /ꝓ alio.ſicut cha
naan ꝓ patre ſuo.dom ſᷣm aug:.ꝙ cuʒ duplex ſit pena.
ſcʒ eterna ⁊? temꝑalis.nũqᷓ; vnus punit᷑ ꝓ alio.ſ.pena
eterna:tñ tꝑali ↄtingit ꝙ vnus ꝓ alio punit᷑.vñ augꝰ.
Joſue.vij.ſuꝑ illð.filij iſrł pꝛeuaricati ſunt ⁊c.nõ ẽ cre
endũ in penis que poſi moꝛteʒ irrogant᷑: aliũ dãnari
poſſe ꝓ alio.ſ̊ in his tm̃ rebo hanc irrogari penã:q̃ fi⸗
nem fuerüt habiture.⁊ ſic pena temꝑali bñ punit᷑ vn⸗
ꝓ peccato alteriꝰ.⁊ reddit ibi aug.cauſaʒ volens dicẽ
ꝙ pena eterna non oↄfert:ſᷣ pena tꝑalis eſt ad ſalutẽ.va
let.n.primo ad cautelam in declinãdis ⁊ vitãdis ma⸗
lis.qꝛ in G̊ oñdit᷑ quantũ peccatũ eſſet ſi omẽs peccaꝛẽt
⁊ quantũ mali ꝓ vnius peccato infligat᷑.ſ.vt ñ ſint alij
ſecuri.⁊ h̊ eſt qð dicit augꝰ.in illa glo.ſimul ſigtũ ẽ q̃n
tũ mali eẽt ſi vniuerſa multitudo vel ↄgregatio peccaſ⸗
ſet.qñ vnus ita quideʒ potuit vindicari: vt ab eo poſ⸗
ſent ceteri eſſe ſecuri.⁊ loquit᷑ ibi de achoꝛ.ſic fuit cha/
naan punitus ꝓ patre ſuo.ad Hh.n.ↄferebat pena iſta:
vt omẽs filij ſemꝑ eẽnt in bonoꝛe pris. Valet etiam ⁊
ↄfert pena ad remouendã negligẽtiã in faciẽdis boĩs.
7 in h̊ oñdit᷑ ꝙ ſic dʒ eẽ in ſocietate hũana: ſic eſt ĩ mẽ⸗
bris coꝛꝑis.vt vnus ſit ſolicitus de alio ſicẽ vnũ mẽbrũ
de alijs mẽbris.ñ ſicut cayn dixit.nũqꝗd cuſtos fratris
mei ſum geñ.iiij.vñ.j.coxꝝ.xiiij. ꝓinuicem ſolicita ſunt
