quocdq; ſicut ſe hʒ ad eſſe ſic ſe hʒ ad veꝝ.ſ̊ᷣ ſciẽtia dei ſo
lum ẽ veroꝝ:& ſolũ eſt eoꝝ que habent eſſe. Rñ.ſᷣm
augu.ſuꝑ ioha.Nð factũ eſi:in ipᷣo vita erat.ponẽs ex
emplũ de archa in oꝑe que nõ eſt vita.⁊ de archa ĩ mẽ⸗
te artificis q̃ eſt vita.⁊ hoc mõ qð factũ eſt:vita ẽ ĩ deo
Scðm boc ̊ dicendũ.ꝙ eſſe creature dicit᷑ dupliciter
in ſua natura:vel in ſua cauſa. ſciẽtia aũt dei nõ ponit
eſſe vel exiſtẽtiam rei in ſua natura:ſᷣ in ſua cauſa.i.in

ſeipo ſiue in diſpoſitõe ſua.q OQð ꝗ̊ obijcit᷑ ꝗ ſciẽtia eſt

exiſtentiũ.dicendũ ꝙ nõ eſt ſenſus ꝙ ſint exiſſẽtia ĩ ſua
natura ſolũ:ſᷣ exiſtẽtia in ſua cauſa. Sciẽtia ̊ dei ẽ en⸗
tium ⁊ nõ entiũ in ſua natura.vt ptʒ in exemplo de ar⸗
tifice ⁊ domo. Artifex em̃ anteqᷓ faceret domuʒ:habuit
ſcientiaʒ de domo.latitudinis.longitudinis. materie 2
foꝛme ⁊ hmõi.⁊ poſtmodũ cum facta ẽ habet eandẽ ſci
entiam de domo quã habebat pꝛiꝰ anteꝙᷓ fieret.⁊ ſi de⸗
ſtruatur domus: eandẽ tamen habet ſcientiã de domo.
nõ valet ergo domus nõ eſt:ergo artiſex nõ habet ſcien
tiam de domo. ſimiliter aũt ſunt res in deo ſicut domus
in mẽte artificis. Qec valet ſiłꝛ res nõ ſunt: q̊ deus nõ
habet ſcientiã de rebo.¶ Ao aliud qð obijcit.ꝙ vnũqð

qʒ ſicut ſe habet ad eſſe:ſic ſe habet ad veꝝ.dicenduʒ q;

eſt veritas rei in natura ꝓpꝛia:⁊ eſt veritas rei ĩ cauſa
ſicut res ſe habet ad eſſe in natura ꝗpꝛia:ſic ſe habʒ ad
veꝛitatẽ in natura ꝓpꝛia.⁊ ſicut ſe habʒ ad eſſe in cau⸗
ſa:ſic ſe habʒ ad veritatẽ in cauſa ⁊ nõ aliter. 4 Ad il⸗
lud quo querit᷑ qualiter preterita ⁊ futura ſint in illo:
Rñ.patet ꝑ ſilłe in domo.quid em̃ eſt aliud domꝰ in mẽ⸗
te artificis niſi exeplar domꝰvel ydea in mẽte:que non
variat᷑ ꝑ pᷣſens pᷣteritũ ⁊ futuꝝ:bᷣ ſem ꝑẽ opud eũ exem
plar.ſiłꝛ apud deũ manet exẽplar rei ſiue ſint pᷣſentia pᷣ
terita ſiue futura. Ao aliud qð obijcit᷑.ꝙ deꝰlcit mi⸗
ta que nec fuerũt nec erũt.hmõi aũt non ſunt in deo ſi⸗
cut in canſa vel ſicut in exẽplari:⁊ ita videt᷑ ꝗ nõ debet
illa ſcire. Rñ. eſt iam patens. Qam eſt caula potens.
cauſa diſponens.cauſa operans.deus aũt ſcit quedam
vt cauſa potens.⁊ ſᷣm hoc ſcit multa que nũqᷓ; fuerunt
vel ſunt vel erunt. Cognoſcendo em̃ ſe vt potenteʒ cau/
ſam:cognoſcit omnia ad que poteſt ſe extendere ſua po
tentia.vt diſponens cognoſcit ea que ſunt vel fuerunt
vel erunt.ſ̊ per ſe cauſam oꝑantẽ cognoſcit ſolũ entia.
ſunt ̊ illa in canſa potente ſiue in potentia cauſe.

Articulus ſecũdus

Onſequenter querit᷑ vtꝝ ſcientia dei ſit infi
nitorum. Et videt᷑ ꝗꝙ ſic.quia ſapientia eiꝰ
ſe extendit ad ea quoꝝ nõ eſt numerus.pᷣs.

Sapientie eius nõ eſt numerus. ergo ſapientia eiꝰ eſt

infinitoꝝ:⁊ ̊⁊ ſciẽtia.vnde augu.xij.de ciui.dei.ſunt
quidam qui intantam pꝛorumpũt inſaniam vt dicant
ceum non omnium habere noticiam.quia infinita ſũt
quod in numeris opoꝛtet cõcedere: ſed apud illum in⸗
finitoꝛum certus eſt numerus: cuius ſapientie non eſt
numerus.4 Item infinitũ eſt cuius quantitatem acci⸗
pientibus ſemper eſt aliquid extra ſumere. Infinitum

etiam dicit non tot quin plura. ſed non eſi ponere tot

ſcita a deo quin plura:ꝗᷓ ſcit infinita. Iteʒ ſciẽtia dei
compꝛehẽdit eius potentiã.⁊ ſe extendit ſcientia ad q̃⸗
cũq; ſe extendit potẽtia:ᷣ̊ potẽtia eſt infinitoꝝ.p̃s.ma⸗
gnitudinis eius non eſt finis:ergo ⁊ ſcientia.¶ Itẽ in⸗
finitum potẽtia dicit᷑ duplicit infinitũ diuiſione. vt in
quãtitate ↄtinua.infinitũ additõe.vt ĩ quãtitate diſcꝛe
ta.ſi ᷓ̊ de?ꝰgnoſcit potẽtiã ↄtinui q̃ ẽ ad diuiſionẽ ĩ in⸗
finitũ:⁊ potentiã diſcreti q̃ ẽ ad multiplicatõeʒz ĩ infini
tum. & ſcit infinita.⁊ q́uis iſta potẽtia nõ ſit reducibił
ad actũ.tamen exquo ẽ potẽtia.opoꝛtet ꝙ deꝰ ſciat illã
bm ſuam extenſionem. cum non extenderit ſe potentia

in plua ꝙᷓ ſciẽtia. ¶ Item in deo nõ differt poſſe eſſe.
Fidẽ erit ſcire potẽtiã reſpectu diuiſionis ĩ infini tũ ⁊
ſeire infinita.ſᷣ ſcit potentiam reſpectu diuiſionis i in⸗
finitum:ergo habet ſcientiam infiniti.¶ Item infinitũ
inſtitutum fuit ad ſignificandũ aliquid.illud ergo fuit
cõpꝛehenſibile vel non:? ſi eſt compꝛehenſibile a nobis:
ergo ⁊ a co. ſi non eſt compꝛehenſibile: quomodo er⸗
go eſt inſtitutum. Contra. ſcientia eſt exiſtentiuʒ ſi⸗
cut dicit hugo in ſuis ſententijs.exiſtentia autem ſunt
finita:ergo ſcientia eſt finitoꝛum ſolum.4l! Itiem omne
quod ſcitur compꝛehenditur ſcientis ſcientia. om̃e au⸗
tem quod compꝛehenditur finitur:ergo omne quod ſci
tur a deo finitur eius ſcientia. ¶ Item ſcientia dei de re
bus eſt per ydeas.̊ᷣ ydee nõ ſunt infinite:ergo nec ſci⸗
entia dei infinitoꝛum eſt. & autem ydee vel rationes
non ſint infinite:pꝛobatur. quia aut tot ſunt quot ſunt
res:aut plures.ſi tot: ⁊ res ſunt finite.ergo ⁊ ydee. Si
plures:ſed ydea eſt exemplar ad aliquam rationem.ſi
ergo illa res non eſt ſutura: fruſtra ẽ illa res ydea. Re
ſtat ergo ꝙ non ſunt plures.. Item ydea relatiue dĩ⸗
citur ad ydeatum. ſi ergo ydeata finita ſunt: et ydee.
Reſponſio.cum queritur an ſcientia dei ſit inſinito

rum.dicendum ꝙ ſcientia dei eſt de rebus ⁊ hoc per ſe

cauſam.Cauſa autem poteſt conſiderari vt potẽs ope⸗
rari.⁊ ſic ſcientia dei que eſt per cauſam eſt infinitorũ
quia ipſa potentia cauſa eſt infinitoꝛum ſed ſi conſide
retur cauſa vt diſponens: ſic ſcientia dei de rebus ꝑer
ſe cauſa eſt finitoꝛuʒ.qꝛ diſpoſitio eſt finitoꝛum.⸗4! Si⸗
militer ad illud quod obijcit de diuiſione continui.in
infinitum ⁊ ad illud ꝙ ſcientia eſt exitentium. verum
eſi exiſtentium in cauia:ſed res poteſt exiſtere in cauſa
vupliciter.vel in cauſa potente:⁊ ſic exiſtentia ſunt in⸗
finita. vel in cauſa diſponente:⁊ ſic exiſtentia ſunt fi⸗
nita.⁊ ſcientia vt dictum eſt pꝛimo modo eſt infinitoꝝ
ſcdᷣo modo finitoꝛum. ¶ Ad illud quod obijcit᷑. omne
quod ſcitur:ſcientis ſcientia compꝛehenditur.dicendũ

ſm dyoni.de diuinis nominibo.Sapientia diuina ſe⸗

ipᷣ̃am cognoſcens:cognoſcit omnia materialia inmate
rialiter.non ꝑtite ꝑtita:finite infinita. non valet ergo
li ſunt finita in eius cognitõne:ꝙ ſit finita ſimpliciter

nam infinita cognoſcit per finita ſibi.¶ Item ad illud

quod obijcitur.ꝙ ſcientia eſi per rationem vel per yde⸗

am.dicendum ꝙ eſt ſcientia ſimplicis noticie que non

eſi per rationem vel ydeam.quia illa eſt etiam maloꝛũ
que non habent in tro rationem vel ydeam ꝓpꝛiã. Eſt
iterum ſcientia apꝛobationis que habet in deo ratõeʒ
7 ydeam.⁊ hec eſi finitoꝛum.Qam cognitio eoꝛũ que
debet operari:ſolũmodo dicitur per ydeam.⸗. YIteʒ ad
illud quod obijcit.ꝙ infinita poſſunt compꝛehendi ſci⸗
entia humana. dicendum ꝙ inſtitutio nominũ eſt du⸗
pliciter.⁊ quedã accipit intellectus:⁊ quedã nõ. Quã⸗
do enim nomen ſignificat quid eſt res:⁊ imponituꝛ ad

ſignificandum quid de re.⁊ hic non deſicit intellectus

imponẽtis.Quadoq; ſignificat nomen quid non eſt.et

hic deficit intellectus in comp̃ᷣhenſione.⁊ ideo imponi⸗

tur at ſignificandum quid non eſt.ſicut patet in impo
ſitione diuinoꝛum nominum. Mon enim poteſt intelle
ctus capere quid ſit deus:⁊ ideo imponitur nomen qð
ſignificat quio non eſt deus. vt imenſus ⁊ huiuſmodi.
Similiter dicendum ꝙ in impoſitione huiꝰ nominis

inſinituʒ: de ficit intellectus in compꝛehenſione.⁊ ideo

impoſitum fuit ad ſigniſicandum quod non eſi:nõ ꝗd
eſſet. nec ſequitur ſi fuit impoſitum: ꝙ compꝛebenſum
fuerit ab intellectu inſtituentis.

Articulꝰ? terciꝰ

Oſtea queritur vtrum ſcientia dei ſit bono⸗

rum ⁊ maloꝛum. Ad quoo ſic.nõ iudicaret
deus de bonis ⁊ malis niſi haberet ſciẽtiaʒ

rerr Ko⸗

aAae Cenoxf F

ſr.

7

5Re re 6. edh o Sn lr Ary

te illis. H indicat de illis: ergo illa ſcit. Jtem quieqd

capit bumana ſcientia capit diuina. ſᷣ ſcientia buma⸗
na eſt capax maloꝛum:ergo ⁊ diuina. Contra.mgr
in ſententijs.xxxvj·di.de abſconditis tuis adimpletus
eſt venter eoꝛum. qð exponit auguſt.abſcondita inquit
peccata ſunt que a lumine veritatis tue abſconduntur
Item ſcientia nihil aliud eſt qᷓ aſſiłatio intellectꝰ ad
rem ſcitam. Hᷣ nulla eſt aſſiłatio intellectus dei ad ma⸗
lum. quia nulla eſt comꝑatio rpᷣi ad belial: ⁊c.¶ Itẽ
ſcientia eius eſt per cauſam. ipᷣe autẽ non eſi cauſa ma
loꝛum: ergo non ſcit mala. Item queritur qualiter
ſcit mala vtrum videat illa extra ſe vel in ſe: ſi extra ſe:
ergo ſcit per aliud quod eſt extra ſe.⁊ hoc eſi inconue⸗
niens. Si in ſe videt:contra. in ſe non eſt aliquod ma⸗
lum nec aliquis defectus:eꝛgo in ſe non poteſt vidẽ ma
la. 4¶ Item augu. in libꝛo de lib.arbi. nature vicioſe in⸗
tantum recte vituꝑantur:inq;tum vituꝑatoꝛ earum ar⸗
tem qua facte ſunt videt. vt hic ita vituꝑet quod ibi nõ

viget. ergo vicia naturaꝝ nõ videt deus in arte. Re

ſponſio.ad hoc oicendum ſᷣm Caſſiodoꝝ. ꝓphᷣta dicit
nec ab oꝛiente nec ab occidente deeſt eus.quod expo⸗

nens Caſſiodoꝛus inquit. nec a bonis nec a malis de⸗

eſt deus:̊ omnibus pꝛeſens ⁊ 2gnitoꝛ eſt. cognoſcit er
go deus bona 2 mala per ſcientiaʒ.ſ̊ bona etiam ogno⸗
ſcit per axpꝛobationem ⁊ beneplacitum: mala vo non.
vnde Caſſiodo.ſupeꝛ p̃s.dicit peccata abſcondita ſunt
deo.quia non nouit.i.non appꝛobat.Et er eo ſenſi an⸗
guſtinꝰdixit ea abſcondita a lumine di.hec veꝛba ſunt
xxxvj.di.pᷣmi li.ſententiarum. dicendum ergo ꝙ eſt ſei
entia appꝛobationis:⁊ ſcientia ſimplicis noticie.Sciẽ
tia appꝛobationis non cognoſcit deus mala: vt babetm
xxv.mathł.Qon noui vos ⁊c.⁊ in pᷣs.que ignoꝛabam
interrogabant me ⁊c̃. Sed ſcientia ſimplicis noticie
ſcit ip̃a mala.⁊ eadem ſcilicet ſeipo ſcit bona et mala.
Et eſt exemplum auguſtini in arte. deus enim ua ſcit
malum: ſicut ars nouit vicium. Quedam enim ſunt in
arte vt apꝛobanda.quedam vt repꝛobanda.ſicut ĩ grã

matica congruum a incongruum. Congruum vt apꝛo.

bandum:incongruum vt repꝛobandum.ita deus in ſe⸗
ipo arte ſcit malum vt repꝛobandum. bonum vᷣo vt ap⸗
pꝛobandum. exempluz huiꝰ patet in luce.vt ſi lur vi
deret ſe ⁊ ſuam operationem: videret bene ꝙ hoc eſſet
receptiuum luminis ſui:aliud non.ſcʒ tenebꝛa.⸗ ita ſe
ipo videret ſe ⁊ tenebꝛas.vnde dyoniſius.ſicut lux Fm
cauſam in ſe tenebꝛarum percipit noticiam:aliundenõ
cognoſceret tenebꝛus qᷓ a lucis defectu. Eodem modo
rectum eſi pꝛincipium cognoſcendi ſe ⁊ obliquitatem.
ſic eſt in ſcientia dei.¶ Quod ergo obijcitur. ꝙ ſcien
tia eſt aſſimilatio intellectus ad rem ſcitam. dicendum
ꝙ quedam ſunt res que ſciuntur per ſe: ⁊ quedam per
accidens. Quedam enim res ſcitur vt poſitio: ⁊ hecſci⸗
tur vt aſſimilatio intellectus ad rem. quedam ſcitur vt
pꝛiuatio: hec non ſcitur vt aſſimilatio ſed vt diſſimili
iudo. ſimilitudo vo pꝛincipium eſt cognoſcendi ſimile
7 diſſimile. bonum ergo quod eſt ſimile ſcitur a o ꝑ
ſimilitudinẽ:malum vo quod eſt diſſimile per eandem
ſimilitudinem. ¶¶ Ad aliud quo obijcitur ſcientia &i
eſt per cauſam. dicendum ꝙ maloꝛum ſcientia eſt i o
non per cauſam maloꝛum: ſed per cauſam bonorum.
Muegdam enim ſciuntur per cauſam ſuam. ſicut illa ꝗ
habent cauſam vt bona. quedam non per cauſam pro⸗
priam ſed alienam: vt mala que non habent cauſam.
non enim cognoſcuntur niſi per defectũ a cauſa. Do
aliud quo queritur. vtrum videat in ſe mala ⁊c. Dicen⸗
dum ꝙ mala cognoſcit in ſe.non tamen ſequitur ꝙ ma
lum ſit in ipſo: ſed ꝙ bonum vel exemplar boni ſit in

ipyſo. per quod cognoſcit bonum ſicut effectum: malum

ðo vyt ðficiẽs ab ipo.¶ Itẽ ad illd aug. q obijcit. nate
vicõſe ⁊c᷑. dicẽdũ ꝙ mala ñ ſũt ĩ aꝛte diuia qᷓuiſ rpꝛobẽ

———— — —

—
— —,2- —— — ———

+

Nueſtio

7 ſciant᷑:ſunt tamẽ in ſciẽtia.ars em̃ addit ſupꝛa ſcien⸗
tiam cauſalitatem. deus aũt nõ ẽ cauſa m alox: ? ideo
non ſunt mala in arte diuina:qᷓuis ſint in ſcientia 7c.

Articulus quartꝰ

GSnſequenter querit vtꝝ ſcientia dei ſit ne⸗
ceſſarioꝝ vel ↄtingentiũ. Ad qð ſic ꝓcedit᷑.

ſi deus p̃ᷣnidit me iturũ romam.ſm canſaʒ ſuꝑioꝛez eſt

imutabile: ᷣm cauſaz inferioꝛẽ eſt mutabile: cuʒ deus
puiderit diſpoſuerit ꝙ iſte actus eliciat᷑ a mea volũ⸗
tate nõ coacta.nõ ſequit &ᷓ hoc eſt imutabile 'm canſaʒ
uꝑioꝛẽ. g eſt imntabile. ĩmo eſi quid ⁊ ſimpliciter. q
em dicit Fᷣm cauſazʒ ſuꝑioꝛẽ ĩmutabile ſm ꝗd vicitur.⁊
ideo ſm ad neceſſe eſt euenire. Nam illa canſa ſupioꝛ

Giale, certioꝛẽ neceſſarioꝝ cognitio ꝙᷓ ↄtingentiũ nõ eſt terminata cauſa huius:nec cogens inferioꝛeʒ
i qꝛ certius ẽ omne rreſtani . rinvenzi s . de⸗ ad hoc res ſit · 69
nerinegee⸗ ius eſt: lbi u. 26. Item prectioꝛ e Mutna ðDU Lic lr
Rannr õs Articulus quint
1rqumn ceſſarioꝝ tm̃: ſciẽtia diuina ẽ ſolũ neceſſarioꝝ. ¶ Itẽ Onſequẽter querit an ſciẽtia dei ſit enncia⸗
mndlüinnn, Apoꝛtio ẽ ſcientis ad ſcibile. ſicut neceſſariũ ſcitur ꝑ bilium. ad qð ſic. ſcietia enciabiiũ e
wonporſtͤi⸗ cauſaʒ neceſſariã: ita ↄotingẽs ꝑ cauſaʒ ↄtingentẽ.nõ . I,.Poſitione 2 diuiſione. eſ em acceptio ali⸗
W t alindentia, 4 Si dicat otingẽs babet cauſaʒ in- ui de aliquo:vel alicuiꝰab aliquo.& ſi ↄpoſitio ⁊ diui
natnkrccen ſcit ↄtingentia.4 Si dicat ꝙtinges he ⸗ ſiol . ſt a ſimplici uine ſciẽtie. relin
nutaenng ferioꝛem vt naturã vel voluntatẽ 2 boc ẽ canſa ↄtingẽs akGce a n ere dulteſeztlerrein
inagende ⁊ habet cauſaʒ ſuꝑioꝛẽ que ẽ cauſa neceſſaꝛia.Contꝛa. qui? ꝙ nõ erit enũciabiliũ. Ytem anima qm ſimplex
nir iniᷓtum habet cauſaʒ neceſſariã neceſſe ẽ euenire. In⸗ eſl ns vorelt niura ſunul uelligere delognaſcele rn
de giitt ̈tum babet otingẽtẽ nõ eſt neceſſe euenire: idem ne⸗ phᷣus.ↄtingit ie mu anntelige d pnrtlil wiget .
ns ceſſe eſt euenire ⁊2 nõ euenire. qʒ eſt incõueniẽs.¶ Nẽ go cum pꝛimu ſit ſimplieiſſimũ no poteſi multa viceꝛe
Rð cus ſcit boc futuꝝ ↄtingẽs.⁊ ſi eſt futuꝑ otingens:ne ſimul. Contra. ipe ſcit res omnes a ſcit omnes act⸗
R ceſſario erit. vt loqmur de neceſſitate ↄſequẽte.¶¶ Pꝛe⸗ anime. ſed res ſunt de quibo ſunt enunciabilia: actꝰ ho
neſt. ogi terea ſi eſt ↄtingẽs nõ de neceſſitate euemiret:̊ de ncci⸗ anime eſt enuciare ſiue enũciatio.velinquit᷑ eꝛgo ꝙ ipᷣe
bonuting tate eueniet ⁊ nõ de neceſſitate eueniet. Contra.ꝑle⸗ ſcit enũciabilia. Nð ocedendũ eſt. Sed notandũ.q;
Wy ctius eſt cognoſcere mutabilia imutabilia ꝑ cauſam ſcientia nõ eſt de enũciabilibo per modũ enuciabiliumn
habſnitn neceſſariã ꝙ cognoſcere ſolũ neceſſaria ꝑ caulſaʒ neceſ⸗ ſed per moqũ rerum:de quibo ſunt enunciabilia.⁊ non
Qertpiin ſariam.ſᷣ quod pfectius eſt tribuendũ eſli xo.ergo ac. per modũ illum quo ſunt in natura ꝓpꝛiai ſed ꝑ modũ
diheefriiil D cedendũ eſt. a dicendũ m dyoniſiũ vt ſupra. illum quo ſunt in cauſalſua.⁊ ita enuciabilia reducun
iuneſpogti Ao üllud qð obijcitur. certioꝛ eſt cognitio neceſſa⸗ tur ad res: res autem ad cauſam que quidẽ eſt ſuffici⸗
plics ronet rioꝛum ⁊c. dicendum:.ꝙ eſt ſcientia a reho:⁊ eſt ſciẽtia ens ad eſſe. ¶¶ Ad illnd igitur quo obicitur anima eſt
enulnnhie ad res. Scientia noſtra que eſi arebo:eſi ſm aditõnes ſimplex ⁊c. DBicendum ꝙ ſimplicitas nõ impedit quin
vgeſgpunn reram. ̊ diuina ſciẽtia que ẽ ad res: nõ ſequit᷑ conditõ plura ſimul ⁊ ſemel intelligstur a ſimplici.i ⁊on enim
ſiplus mae nes rerum. ſequitur ergo in noſtra ſcientia neceſſario impedit quin plures habeat reruʒ ſimilitudines.vnde
ſitonang. res cognitio neceſſaria. IPem ſi res ſit contingẽs: ↄgni uertẽdo ſe ſuper diuerſas rex ſimilitudines: conferẽ⸗
Nnscnin ai tio contingens eſi de ipᷣa.quia ergo cõſcientia dicit co⸗ do ſiue iudicando de rebo quaꝝ ſunt ſimilitudines: nõ
Cdmnenimſunn gnitionem iĩmutabilem: 2 nos nõ poſſumus deotingẽ⸗ põt nõ plura ſimł intelligẽ.¶¶ Ad illð qð obijcit. ꝗ cõ
chanchſiontigi tibus habere ĩmutabilem cognitionem: ideo ſciẽtia no tingit intelligẽ vnũ ſolũ Fm phᷣm.dicendũ ꝙ loquit de
Cgwonttet ſtra eſt ſolum neceſſarioꝝ. Seo ſcientia dei que eſt ad intellectu ꝓut eſt acceptõ pᷣncipioxꝝ.· vult em oſtẽdẽ dil⸗
Auninduent res.nõ eſt per res ſed ſeipo.vnde cum ipᷣa ſit cauſa im⸗ ferentiã inter ſcientia ⁊ intellectũ. ꝓut ſcientia eſt ac⸗
,nbonmnirttp mutabilis:per caulaʒ imutabilem 2 neceſſariazʒ ↄgno⸗ ceptio ↄcluſionũ:intellectꝰ pncipiox.ſcʒ ꝙ intelligẽdo
etinloggilri ſcit etiam cõtingentia. 4 Ad aliud quod obijcitꝙ nos vncipia nõ ↄtingit intelligè niſi vnicũ ſolu. Seo ſcien⸗
retberytuck cognoſcimꝰneceſſaria neceſſario:cõungentia cõtingen do dcluſionẽ neceſſe eſt ſcire plura:ſcʒ pᷣncipia ⁊ cõclu⸗
ſontirtt ter. Dicendũ ꝙ hoc non eſt de pfectione ſcientie noſtre ſionẽ. videt igit᷑ aia ſimul ⁊ ſemel multas res ꝑ multas
miininef ſed de imꝑfectione.quia em ſcientia noſira eſt accepta ſilitudines reꝝ,. vnde videt multa nõ vno ̊ multis: de⸗
Cicininn a rebus: ipa res eſ cõtingens. opoꝛtet ꝙ ognoſcimꝰ ns vo viget multa vno.i:ſeipᷣo.vnde in viſione dei non
RRM Ptingenter. led de pfectione diuine ſciẽtie eſt que gno differt qð videt 2 per quod videt. quia videt ſe per ſe:
ſenctigemn. ſcit ſeipa quod ↄtingentia ſic ſcit neceſſario. Exemplũ ⁊ in ſe videt omnia.quia eſt cauſa illoꝝ. quẽadmodum
ſiimn gt⸗ patet in artifice ⁊ in me.Cognoſcim domum ego ⁊ ar⸗ ponit exemplũ bea.dyoni.in li.ð diuinis nomibo.ã cẽ
vo Drd tifex. ſed cognitio mea de domo mutat᷑ em mutationes tro ⁊ vnitate dicẽs.ĩ monade oĩs numerꝰ ſubſiſtit.aut
ſunun domus:ſed cognitio artificis nõ mutat᷑.etiã ante edifi iniꝙᷓtuʒ que a monade ꝓcedit diſcernit᷑ ⁊ multiplicat᷑.
Erſen r cationem domus ⁊ poſt deſtructõneʒ. etiam ſi fiat ſiune ⁊ in cẽtro omnes linee circuli ſᷣm vnitatẽ pꝛimã conſti⸗
naiun non fiat. ¶ Ad ſlud aobiſettur oꝛtio de bet eẽ ſci⸗ tute ſunt. Oꝛeuiter aũt diſtantes bꝛeuiter diſcernũtur·
aunn i entis ad ſcibile: ergo ſicut neceſſariũ ſcitur per ratõeʒ ⁊ que ſcʒ magis ⁊ magis.ſic in tota omniũ natura.i.in
ngſeni neceſſariam:ita contingens per canſam cõtingentem. co:oẽs ratões nature ſinguloꝝ ſunt cõuolute ꝑ vnam
nanſnn⸗ Dicendum ꝙy eſt ens per ſe.⁊ ens per aliud.⁊ ens per in cõfuſam. Item dyoni.in eodem diuina ſapia ſeip̃aʒ
mie u aliud reducitur ad ens per ſe:ita cauſa contingens ad ↄgnoſcẽs:ognoſcit oĩa materialia ĩmaterialit᷑.⁊ nõ ꝑ⸗
limiepln cauſam neceſſariam eſt reducibilis.omne em̃ per acci⸗ tite ꝑtim:2⸗ nite infinita.a multa vniuerſalit᷑ ip̃o vno
nunſic dens reducitur per ſe. Ao aliud quod obijcit de du⸗ oĩs ↄgnoſcẽs ⁊ adducẽs. Etem̃ ſi ̃ᷣim vnã cauſam deꝰ
nſcientidt plici cauſa ſcʒ inſerioꝛi ⁊ ſuꝑioꝛi. dicenduʒ e eſi cquſa eſſe oibo tradidit:Fm vnicam eandẽ cauſam ſciuit oĩa:
auſanm nuc ſuꝑioꝛ us: ⁊2 cauſa inferioꝛ natura vel volutas. Que vt ex ipᷣo exiſtẽtia ⁊ in ipᷣo pꝛius ſubſiſtẽtia.
ſuan. ſand dam aũt ſunt immuntabilia fᷣm cauſam ſuꝑioꝛem:vt ce S 3 αι ſe N 9
nperauſn lum moueri vſq; ad finem mundi.deus enim ita diſpo “ rticu us ext
babent i ſuit ⁊ etiam natura motrix ad hoc eſt neceſſario diſſ po⸗ Onſequẽter querit᷑ vtꝝ ſcĩa dei ſit ſingłaꝛiũ
gisclii ſita: vnde eſt cauſa ĩmutabilis ad hoc:tam ſuperioꝛ q; Ad qð ſic.intellect hũanꝰnõ eſt ſingulariũ
enmſid inſerioꝛ. Item quoddã eſt imutabile Fm cauſaʒ inferio 6B ſolu vniuerſaliũ. 2 ratõ buiꝰ ẽ: qm intelle⸗
enſaumm rem: qð tamen eſt mutabile Fm ſuperioꝛem. vt ſolẽ mo ctus ĩmateꝛialis ẽ᷑: a abſtractꝰa loco ⁊ a tempoꝛe.ſingu
nplre ueri qui babet cauſaʒ imutabilẽ neceſſariã inferioꝛem lare vᷣo eſt hic ⁊ nũc.Cum ergo diuinꝰ intellect ſit ma⸗
cuummg, quod tamen m cauſaz ſupioꝛem eſt mutabile. vt patzʒ xime imaterialis 2⁊ abſtractus a loco? a tꝑe:nõ poteſt
ſeni / in Joſt ne. ix. Yem eſt quoddã imutabile ßm cauſaz ſu⸗ habere ſcientiain ſingulariũ.4l Item oñditur ab Are⸗
juſſn . perioꝛem:tamen mutabile eſt 'm cauſam inferioꝛẽ. vt ſio.ĩ pᷣa phia.ꝙ deus non cognoſcit alia a ſe:’quoniã
. — O r Cr e e „ ² daah u Na Acc& n Man 4 1—
1 Dey 95 r . *Vy2* Cr-no — õ rce 0 *. na
weN

2 en EX e r. nn s , ſt0 e e
Dale ſo de 5 ☚ 9 b dee eer Er ) ο ſhr
äl 19 r d. o r

ſic intellectꝰeius vileſceret. ¶ Itẽ augu. in Ench. me⸗ te. qꝛ ñ ſciũt᷑ opoſita a deo m modũ ipoꝝ enũciabiliũ i
lius eſt quedã neſcire qᷓ ſcire vt vilia.ſi ̊ iſia ſũt vilia h̊ magis ꝑ modũ ↄpꝛehẽſionis reꝝ de quibo ſũt enũcia⸗ ĩ
reſpectu diuine bonitatis ⁊ ſcĩe:meliꝰeſt ignoꝛare illa bilia.que quideʒ ↄpꝛehẽſio oĩno abſtracta ẽ a ↄpoſitñe hi⸗
qᷓ ſcire. Contra.augu.xj.de cini.dei.a terrenis vſq; 7 oppoſitõe enũciabiliũ.⁊ dico reꝝ enũciabiliũ.nõ per dit
ad celeſtia a viſibili bo vſq; ad inuiſibilia:ſunt aliq̃ bo⸗ modũ illũ quo ſunt in ꝓꝛia natura: ſ̊ ꝑ modũ illum q̊ ſur
na aliqua melioꝛa ad h̊ ineq̃lia vt eſſent oĩia. deus aũt ſunt in ſua cauſa vt tactũ eſt ſupꝛa.⸗ Ad illud ꝗ̊ quod ro
ita ẽ artifer in magnis:vt minoꝛ nõ ſit in paruis.&̊ ipᷣe pꝛimo obijcit dicendũ ꝙ bec ẽ duplex:vtrũq; einñ oppoſi
deus equaliter ẽ artifex magnoꝝ ⁊ paruoꝝ. g in arte toꝛum ſimul videt deus.qꝛ ſi hec dictio ſimul determi⸗ 6
ſua equalit᷑ ↄgnoſcit magna ⁊ parua.4 Itẽ qð poteſt net hoc verbũ videre in ↄꝑatõe adinuicẽ:vera eſt.⁊ eſt ſo
ↄgnoſcere creatura non põt ignoꝛare deus.ſi ̊ creatu ſenſus.deus ſimul videt vtrũq; oꝑoſitoꝝ.qꝛ eodẽ pre⸗
ra põt ↄgnoſcere ſingularia:deus nõ põt ignoꝛare ſin⸗ ſenti eternitatis ſimul videt vtrũq;. Si vo determinat
gularia. Dð ↄcedẽeduʒ ẽ.4¶! Ad pꝛimũ dicũt quidaʒ hoc verbũ videre in ↄpatõe ad rem viſam:falſa ẽ.⁊ eſt
ꝙ hoc ẽ ex imꝑfectõe intellectus noſtri ꝙ nõ põt intel⸗ ſenſus.deus vtrũq; opoſitoꝝ ſimul videt:ſimul ſcʒ eẽ.
ligere ſingulare:nõ aũt ex eius ĩmaterialitate.Aliter Et in hoe ſenſu ꝓcedit cũ accipit vtrũq; opoſitoꝝ eſſe
tamen dicendũ ⁊ verius.ꝙ intellectꝰhumanꝰintelligit ſimul:eſt falſum.¶ Ad ſcom dicendũ.q; nõ eſi ſimiliis .
ſingularia.intellectus em̃ accipit ſpeciẽ rei:⁊ intelligit modus eſſendi cũ dicunt᷑ oppoſita eſſe in rerũ natura:
rem ipᷣ̃am. lapis em̃ non eſt in aĩa ſed ſpecies lapidis. ⁊ cum dicunt eſſe in ſciẽtia dei. In rerum em̃ natura i⸗ .
qua quidẽ intelligitur ipᷣe lapis. O: ergo inſinuat boe poſſibile eſt ꝙ ſimul ponãtur oppoſita in eodem ſubie n
cius ꝙ nõ intelligit᷑ ſingulare ſ̊ vniuerſale:hoc intelli cto:ſᷣ tamen ſimul ſunt in ſcientia.Qotandũ tamen.qꝙ
gitur q;tum ad ſpeciẽ acceptã in intellectu qui inqᷓtuʒ etiam in rerũ natura differt cũ dicunt᷑ cõtraria eſſe in
hmõi habet ratõez vniuerſalis.qua quidẽ ſpecie intel⸗ aliquo ſᷣm veritatẽ: ⁊ cum dicunt᷑ in aliquo fᷣm ſpecie,ʒ ſi⸗
ligitur res cuiꝰeſt ſpecies ſcʒ ſingulare.Mota igitur ꝙ; ſiue intentõeʒ.i Qam ↄtraria ſᷣm veritatem nõ poſſunt (ſen
intellectꝰhumanꝰintelligit ſingulare ꝑ ſpeciẽ ſiue ſimi⸗ eſſe ĩ eodẽ ſubiecto ſimł ꝑ naturã. velut ↄtrarij coloꝛes (en
litudineʒ eius acceptam.admiculo ſenſus.angelicꝰin⸗ in eadem ꝑte parietis:⁊ tamen ſimul poſſunt in medio gu⸗
tellectus accipit ſingulare ꝑ ſpeciẽ ſiue ſimilitudinem per intentõeʒ. ſicut patet ꝙ intentões inumerabilium ſor
eius nõ acceptã amiculo ſenſus. virtus em̃ intellectus contrarioꝝ coloꝛum poſſunt eſſe:⁊ ſunt in vna⁊ in ea⸗ aun
nelietlant põt in ↄgnitõe vniuerſalis ⁊ ngutaris dem parte aeris. ti⸗
per intellectũ.quãtuʒ põt cognitio aĩe ratõnalis diui⸗ leb 4
ſa perſenſum ad cognitõez gularfs per intellectũ R ebꝛum quartu
ad cognitõeʒ vniueꝛſalis. Cam igituꝛ humanintelle⸗ Onſequẽter querendũ eſt de modoſcien⸗ d
ctus q; angelicus intelligit ſingularia ꝑ ſpeciẽ ſiue ſi⸗ tie dei.⁊ quomõ ſcit.⁊ quomõ cognoſcit 4
militudinẽ que ẽ in ipᷣo que nõ eſt ipe intelligẽs.ſed in res in ſeipo:⁊ per ſeipᷣm. Querit᷑ primo
hoc differũt ꝙ hic manuductõe a ſenſu:ille ꝑ ſe.intelle quomõ res ſint in deo.ratõe cuiꝰ querit ſ
ctus diuinus intelligit ſingulare non amĩculo ſenſus de ydeis rerum ⁊ ratõnibo ſᷣm quas dicũtur eſſe in dei “
nec ꝑ ſpeciẽ nec ꝑ ſimilitudinẽ que ſit alia ab intelligẽ⸗ ſapia. Secũdo cũ mala nõ habeant eſſe in deo:quomõ gĩ
te:Rᷣ ſeipᷣo ſine ſimilitudine que ẽ ipᷣe.¶. Ad hoc igitur cognoſcũtur a deo.Tercõ quõ ſcit omnia p̃ſentialiter. ets
qð obijcit.ꝙ intellectꝰhũanꝰ nõ eſi ſingulariũ quia eſt Quarto quomõ ſcit oĩa ſimul. Quinto quomõ ſcit oĩa ee
nmalerlaio ea interemptõeʒ 7 naläenein. . pfecte. Sexto quomõ ſcit omnia imutabiliter. natt
ĩimaterialitas nõ eſt ratõ quare nõ intelligit᷑ ſingulare 7 J 2 mH 35
qꝛ tũc angelꝰnõ intelligeret bümatertalttos E ela q⸗ Articu uS prim in
re ſpẽs ſiue ſiłitudo rei accepta in intellectu vt hmõinñ * . D pꝛimũ querũtur plura.pꝛimo querit᷑ hic ber
eſt ſingularis:ſᷣ potiꝰeſt vniuerſalis:inqtuʒ ẽ exẽplar ſi ſic ẽ ꝙ ydea ⁊ ratõ ⁊ ſapia ſũt idẽ ſᷣm ſub⸗ mii
ſiue in ſiłlitudine multoꝝ ↄſimiliuʒ.¶¶ AUd ſcdᷣm vo di⸗ ſtantiã que ẽ differẽtia ſᷣm ratõeʒ.· idem glaf
cendũ.ꝙ illud qð dicit phus.ꝙ deꝰ nõ põt ↄgnoſcere il ſint ſic oſtẽdit augu.in li.de ciui.dei.ydee ſunt in men
luda ſe niſi vileſcat.dicendũ ꝙ nõ intendit ꝑ hoc ꝙ ipᷣe te diuina.quas qui nõ credit infidelẽ eſſe nõ ambigit.
nõ ↄgnoſcat alia a ſe:bᷣ ꝙ nõ ↄgnoſcat ea extra ſe: ſ ĩ ſe ſ homo agẽs m artem ſuam Fm eaʒ eſt exemplar ope 6s
cauſa ipoꝝ.⁊ ↄgnoſcẽdo ſe cauſaʒ oim: ↄgnoſcat oĩa.⁊ rum que fiunt ab eo:multofoꝛtius deꝰ omniũᷣ creatuꝛa el
ideo ſua ognitõ nõ dependet a reboſcibilibo:quẽadmo rum que fiunt ab ipᷣo exemplar eſt. ydea aũt nihil alið in
dũ ↄgnitõ hũana.quẽadmodũ pũctꝰvel centꝝ habẽt ĩ⸗ eſt q; exemplar diuinũ: ꝗ̊ idem ẽ exemplar diuinum ⁊⸗ ini
tellectũ ſui a qͥ ducerẽt᷑ multe linee.ↄgnoſcẽdo ſe cauſã ydea. :. è aũt ydee ſunt idem qð ratoes:dicit auguſ. anni
⁊ pᷣncipiũ oĩm lineaꝝ:ↄgnoſcẽt oẽs illas lineas.¶ Ad in li.lxxxiij.queſtio. dicit em̃ ꝙ ydee ſunt ratões reruʒ anre
terciũ dicendũ. ꝙ augu.in illa auẽte ench.ſumit igno⸗ ſtabiles vel inuariabiles: ⁊ que diuina intelligẽtia ↄti⸗ D
rare ꝓ nõ oꝓpꝛobare.ſᷣm quẽ modũ dicit᷑ ĩe deus igno nent᷑.¶ Oè autẽ ſint idem q; ipᷣa ſapiẽtia dei:patet ꝑ H on
rare peccata.vnde qð dico hic vilia:ſupponit ibi pecca qð ipe dicit.cuʒ ipᷣe neq; oꝛiant᷑ neq; intereant:ſᷣm eas inn
ta:nõ crcaturas infimas vel minus mobiles. tamẽ dicit᷑ foꝛmari eſſe qð oꝛitur ⁊ interire poteſt: ſed E
Articulus ſe C ptumꝰ Fm ſapiẽtiã diuina dicit᷑ foꝛmari quicqd ſit. omnia ĩ ſa
õ pientia feciſti: ̊ relinquit᷑ ꝙ ſint idem ꝙ ſapiẽtia cei q
Hnſequẽter querit᷑ vtꝝ ſciẽtia dei ſit oꝓpo⸗ eſt eterna.⁊ ſᷣm quã foꝛmat᷑ omnis creatura. Mñ.ꝙ gi
ſitoꝝ.Ad qð ſic.ſi nibil eſt qð ſem ꝑ videat licet ſint idem ſᷣm rem: differentia tamen eſt inter hec Hi
NDeſicut dicit augu.oĩa ſimul videt.quoꝛuʒ ſm nomen.quia ratio reſpicit finem:ydea foꝛmam:ex⸗ ſ⸗
nullũ eſt qð nõ ſemꝑ videat. & cũ ↄtingat vtrũq; omo⸗ emplar efficientem: ſapientia cognitõez:ſicut ars ope
ſitoꝝ eſſe.vt ſedere te ⁊ te nõ ſedere:vtrũq; iſtoꝝ videt rationem. Ende inqᷓtum efficiens ſcit qualiter debeat 1
cus.̊ᷣ nõ videt hoc poſt illud: ita vt ſit ſucceſſio ĩ vidẽ operari ᷣm exem plar:dicitur ſapiens.inqꝗᷓ tum vᷣo po⸗ en
d: g ſimul videt h illud.ſ̊ vtrũq; iſtoꝝ eſſe ſimul eſt teſt operari cum vult:dicitur artifer.⁊ quia vnũ ⁊ ideʒ ſpe
falſuʒ ⁊ ipoſſibile:̊ deꝰ videt vel ſcit falſuʒ. ¶ Itẽ poſi⸗ m rem eſt cauſa exemplaris 2 finis ⁊ cauſa cognoſcẽs e
iensetealneire ſbonit leire vnum vnum ? idem m rem eſt ſapientia ydea ⁊ ratio. ſan
o ſcire alteꝝ ogoſitoꝝ. Cõtra.o ₰ . faſ
poſitoꝝ Zage: viſeiplinatdn eafem ſeattia. ö7 malt⸗ Adhuc queritur . H. . zu⸗
magis etiã ſciẽtia dei poterit eſſe opoſitoꝝ. Rñ. di⸗ cum ſit vna ſapientia dei: quare ſunt rationes plures rſß
cẽdũ ꝙ ſcia dei põt eẽ oppoſitoꝝ ſine opoſitõe ⁊ falſita ydee:vna autem ſapientia? autem ſint plures ra e
„Bnn- 8 —. a Wwee e eee
na rS, Freges r . a be t ſ e

Dey ₰ Thr- A 4 ſ. ſi⸗ ℳαρνανα;

. ſf re

knüchr
ſür Cnhen
eaopoſe
lii
odi iln

ncheſtchre

uüIden,

Werg l⸗
gaige,
Mdummine
nilltineſ
eeſmnllgi,
optocſe
pnocſtüinii⸗
rerümnnn
neßinannt’
neodenſne
ncüinnen
Nrarin eſenn

voßin ſig

nnö poſin
rarijcoloreg
untin meci⸗
mnerabilinmn
1nazinca⸗

„

N modoſcien
onöcogoſi
Queri pin
ecudnt
turcſend
1 deo:glen
Pential
omnöſcitei
liter.

moquribt
itidißnſoh
eg Acmn
Cutinnen
enömnbigt⸗

Gengate.

Gnidcrenon
aürnibl a
lr dibinun
6 oietouc
tratöcsteng
htellgitonn
aifint

reporeſ⸗
ſtomii
ſapietndif
ra. Rie
veſtiner
fornam
ſientameſe
olicrnden
ftumdhfr
iucnitt,
ſuapniſi
rano.

K
Gni ⸗

/

Queſtio
tiones:patʒ ꝑ hoc qð dicit᷑ in li. lxxxiij.queſtio.aĩa nõ
põt intueri eas niſi ratõnalis ex ea ꝑte qua excellit.i.
mẽte ⁊ ratõe.2 hec eſt aĩa ſancta ⁊ pura. Ratõe ꝙ con⸗
dita ſunt. nec ea ratõe homo qua aʒinus:hoc em̃ cẽt ab
ſurdũ.ſingula em̃ ſunt ꝓpꝛijs creata ratõibo.has auteʒ
ratões nõ eſt arbitrãduzʒ eſſe niſi in mẽte ↄditoꝛis:non
em̃ extra ſe quoꝙᷓ poſituʒ intuebat᷑.ex hoc habet᷑ ꝙ ra⸗
tiones ⁊ ydee plures:tamẽ vna eſt xi ſapiẽtia. MKe⸗
ſpondẽ duʒ ꝙ licet idẽ ſint m rem: illa tamẽ in hoc dil⸗
ferunt m dictionis modũ. nam ſapientia exemplar2
ars plus ſe tenẽt ex ꝑte dei ↄgnoſcẽtis qdð oĩno eſt vnũ:
ideo illa nõ recipiũt pluralitatẽ. ac dicunt᷑ plura exem
plaria:plures ſapie:plures artes. Ratio vo ⁊ ydea ex
ꝑte rei cognite.⁊ ꝓpter h̊ ſicut res cognite plures ita et

ydee.⁊ ꝓpter hoc quia vnaqueq; res habet ſuũ ꝓpꝛium

finẽ:ſũt plures ratões m quas fines determiant᷑.ꝓpt
reſpectũ q̊ ydee ad foꝛmã ⁊ ratõnis ad finẽ: cũ ſint foꝛ
me rex plures 2 fines:dicũt᷑ ratões ⁊ ydee plures. .

TCercio queritur .S. j.

ſi tꝑale nõ eſt cauſa coeterni.vnũ em̃ ⁊ multa ↄſequũt᷑
eſſe:nõ videt᷑ determiari multitudo fᷣm nomẽ in eo qð
eſt eternũ a tꝑali.⁊ ita nõ debẽt dici ydee aut rationes
plures ꝓpter foꝛmas ⁊ fines creaturaꝝ plures. Ke⸗
ſponſio.dicũtur ydee aut ratõnes plures ꝓpter reſpe⸗

ctum creaturaꝝ ad ipᷣas: nõ ꝙ ſint a creaturis vel ab

eis accipiãt vnitatẽ aut multitudinẽ.

Adhbuc queritur S. iijj.

de illo qʒ dicit aug. ꝙ nõ ea ratõne conditꝰ eſt bõ qua

equꝰ.ſᷣm hoc em̃ videt᷑ ꝙ plura ſint ab eterno: cum ille
ratões ſint eterne.vt in eadẽ auẽte habet᷑.ratões reruʒ
ſunt ſtabiles. Rũñdendũ eſt.ꝙ eadẽ eſt ſᷣm rem ratio
eterna qua hõ eſt ↄditꝰ ⁊ equꝰ:ſ̊ nõ eadẽ vt ratõ.exem⸗
plũ de B.pũctꝰad quẽ termiant᷑ plures linee:vnꝰ pũctꝰ
eſt.̊ tamẽ dicit᷑ plura:qꝛ pluriũ pᷣncipium.hoc aqũt no
men ratõ nomĩat ꝑ modũ pᷣncipij.illud aũt idem nomi
nat ſapĩa mõ abſoluto. Pꝛetea cũ loqmur in talibo: p
poꝛtõnalit᷑ loqmur de xnitate 7 multitudie.quẽadmo⸗
dũ loqmur d ſapia hũana ? ratõibo fiendoꝝ ſm eam
ſpeciebo q̃ ſunt i ea. dicimꝰem̃ ꝙ vna ẽ ſapia ediſicato
ria q̃ fit multe domꝰ:alia rõe fit hec domꝰ:alia illa.⸗
alia foꝛma exẽplaris hꝰ ꝓpꝛia: ⁊ alia ꝓpꝛia foꝛma illiꝰ.

Quinto queritur S. uij.

cũ oĩa ſint in ipᷣo vt vita aut lux: q̃re nõ ſũt oiĩa potẽtia
vel ſapiẽtia?: . Pꝛetea ſicut habet᷑ actuũ.xvij.in ipo vi
numus mouemur ⁊ ſumus. ꝓpter quid q̊ nõ dicunt᷑ oĩa
in ipo vna eſſentia aut vnus motus:ſicut oĩa in ipo di
cunt᷑ vna vita. Hoc videt᷑ Anſelł.dicereĩ monolog.oĩa
anteqꝙᷓ fierẽt 2 cũ facta ſunt ⁊ cũ coꝛrũpunt᷑ ſeu aliqͥ mõ
variant᷑:ſemꝑ in ipo ſunt.nõ ꝙ ſint in ſeipis: ̊ quod ẽ
idem ipe.⁊ tamen in ſeip̃is ſunt eſſentia mutabilis pᷣm
imutabilẽ ratõeʒ creata. In ipᷣo vo deo ſunt ip̃a pᷣma
eſſentia.⁊ pꝛima exiſtẽdi veritas.⸗ ꝓut magis ſüt vtri⸗
qꝙᷓ; illi ſimilia: ita veriꝰz p̃ſtantiꝰ exiſtũt. Ex hac auẽte
aecipit ꝙ creature in ipo ſunt ipa eẽntia dei.qðᷣ ꝓpin⸗
quiſſimũ ẽ illi hereſi q dicit oia eſſe deũ. Juxta illð. iu⸗
piter ẽ quodcũqʒ vides.4¶ Pꝛetea vnũ multa ſecũt᷑ eſſe
ſi oĩa ſunt in co: queſtio eſt. aut vnüũ:aut multa. Si
vnn:ergo oĩa ſũt vnu.ſi multa ergo multitudo ẽ ab eteꝛ
no:cũ oia ſint in deo ab eterno. q Pꝛeterea omnia di⸗
cuntur eſſe in o. Querit᷑ ſm quẽ modũ eẽndi? Ke
ſpondẽdũ. Dicũt omnia in deo eẽ vita aut lux. ꝗpter
boc ꝙ viuere ẽ ↄmũe ⁊ rerum coꝛꝑaliũ ⁊ ſpũaliũ.⁊ in⸗
ꝓtum coꝛpoꝛalia ꝑticipant a ſpũalibo.vt coꝛpꝰ diecitur
viuere per animã.⁊ ex hac ſilitudine dicunt᷑ in ipo oĩa
riuere:quia quo ad ipᷣm non habent eſſe deficiens. ? li
cet ipa in ſe cxſiciat: cognitõ tamẽ de eis indeſiciẽs. Di

cunt᷑ aũt omia in ipo lux: lux em eſt ſimiliter cõmunis

rcetN— B — „

%

xxuſ.

diſpoſitio in coꝛꝑalibo 2 ſpũalibo.hᷣ̊ in coꝛꝑalibo ꝑ par
ticipatõeʒ.⁊ Iꝓpter hoc dicũtur oĩa in ipᷣo lux eſſe:quia
oĩa in dei cognitõe relucẽt ⁊ ſunt manifeſta. Sapientia
aũt ⁊ cognitõ nomĩant illud qð eſi ꝓpꝛiũ dei cognoſcen
tis. nõ em creatura inꝙᷓtuʒ creatura ſapit ant ↄgnoſcit
potẽtia aũt eſi ꝓpꝛia diſpoſitõ agentis:quare no dicun
tur oĩa in ipᷣo eſſe potẽtia niſi hoc nomẽ potẽtia ablati
ue accipiat᷑. ⁊ teneat᷑ ibi potẽtia ꝓ poteſtate:ad diffeꝛẽ
tiam potẽtie materialis.¶ Qe incidamꝰin illam bere
ſim que dixit deũ omniũ eſſe naturã. dicendũ eſt ad au
ctoꝛitatẽ Anſeł.ꝙ aliter vel aliud eſt dicere oĩa eſſe di
uinã eſſentiã:aliud ẽ dicere in ipo ſunt oĩa diuina eſſen
tia.Cum em̃ dicit᷑ oia ſunt dinina eẽntia:ſupponuntuꝛ
creature ꝓut ſunt ĩ ſuo eẽ. Cum aũt dicit᷑ oĩa ſunt ĩ ipo
diuina eẽntia:ſupponũt᷑ ratões eterne de rebo iſtis.que
ratões eterne ſunt ipᷣa dei ſapiẽtia:⁊ ita ꝑ ↄſequens di⸗
nina eẽntia. NQec ex hoc ſequit᷑ ꝙ ſint in dei eẽntia licet
ſint in eius ſapiẽtia. Eſſe em̃ in dei ſapiẽtia nihil aliud
eſt qᷓ ↄgnoſci ab eo.eſſe vᷣo in ſua eẽntia: eſt ipam eẽnti⸗
am vere dici de ill qð de nulla creatura ↄuenit.4 Pꝛe⸗
terea ꝙ dicit᷑ in ipo viuimꝰmouemur ⁊c.equoce ſumit᷑
cũ dicit᷑ oĩa in ipᷣo vita erant.iQam cum dicit᷑ in ipſo
viuimus:notatur per in.cã efficiẽs.i.ab ipſo eſt viueꝛe
noſtrũ.cum dicunt᷑ oĩa vita in ipᷣo:per in. notat᷑ cauſa
eremplaris.dicunt᷑ aũt in ipo vita:nõ motus aut eſſen
tia.nã motꝰnomẽ a ꝓꝛopꝛiatuʒz eſi de rebo factis.⁊ nõ ẽ
ↄmũe ſaciẽti ⁊ facto vel ↄgnoſcẽti ⁊ ↄgnito. eſſentia li⸗
cet ſit ↄmũe nomen:nõ recipit᷑ hic qꝛ vnũquodq; habet
Apꝛiã eẽntiã.iQe ᷣ credãt᷑ oia nõ differꝛe in eẽntia:non
admittat᷑ in ipo oĩa eſſe eẽntia.hoc tamẽ admittit᷑ oĩa
ſunt ĩ ipᷣo.Cum aũt dicunt᷑ oĩa eſſe in ipᷣo:notat᷑ eſſe in
cauſa erficiẽte ⁊ ↄgnoſcẽte.dico aũt efficiẽtẽ nõ actu ſed
habitu. ¶¶ Ad aliud dicẽdnʒz ꝙ nõ ſequit᷑ ſunt in deo:
vnũ vel multa.hec eĩ diuiſio vnũ multa ↄſeqꝗt᷑ ens:po
ꝙ in ſeip̃o ẽ ens:nõ aũt ꝓut habʒ eẽ ſᷣm ꝗd.eſſe aũt pᷣm
quid ẽ creature eẽ cũ dicit᷑ eẽ in deo: qðᷣ tñ in ſe eẽ eſt eẽ
ſimplicit. Qec ſegꝗt᷑ oia ſunt ĩ deo:g homo ẽ in tro.iã
