eſſe hoĩeʒ eſt eẽ determĩatũ in ſpecie:eſſe ĩ deo aũt eſt eẽ
E indiſtinctõeʒ generis ⁊ ſpẽi.¶ Ad aliud dicit᷑.ꝙ eſſe
in:accipit᷑ ibi eẽ vt in motiuo.Aotiuũ aũt eſt duplici:
ter effectiuũ:vel cognitiuũ.⁊ vtroq; mõ dicunt᷑ eẽ ĩ doo
quia in cauſa cognoſcente ⁊ operante.

6 7 — 7
Incidẽter queri· .S. v.
tur.cũ oĩa dicũt᷑ eſſe ĩ deo.vtꝝ ſequat᷑.ꝗᷓ oĩa ſut in diui
na eẽntia.ilq Rñ.ꝙ nõ.eſſe em̃ in deo dicũt᷑.quia deus
ſupponit cauſaʒ ratõe cuiꝰdicũt᷑ eſſe ĩ ipo.eẽntia at di
nina licʒ ſit cauſa: tñ nõ dicit reſpectũ ad illud cuiꝰ eſt
cauſa ꝓut noĩat᷑ eẽntia.⁊ qꝛ dei eẽntia nõ ẽ creature eſ:
ſentia nõ dicũt᷑ oĩa eẽ in eẽntia ꝓpꝛie.licʒ at᷑ dicat᷑ deus
uabꝛahà ⁊c.nõ tñ diuina eẽntia abꝛaham.

% ⸗ „
IAterum queritur S. vj.
eit ne ↄcedẽduʒ. ꝙ oẽs creature ab eterno eẽnt cũ deo.
cũ em̃ aſſociatõeʒ notat.aſſociatõ aũt nõ eſt niſi vbi eſt
multitudo:q nõ erat ab et᷑no creaturaxꝝ.ꝗᷓ c. ꝗ Cõtra
augu . ſuꝑ illð pᷣs.pulchꝛitudo agri mecũ ẽ.ideo inquit
mecũẽ:qꝛ apud deũ nihil pterit.nihil ſutuꝝ ẽ. cum illo
ſunt oĩa futura.⁊ ei nõ detrahũt᷑ iã p̃ᷣterita: ⁊ cum illo
ſunt oĩia. Rñ.ĩpꝛopꝛie ſumit᷑ hec ppoſitio cum.⁊ꝛ in⸗
telligit hoc ratõe ip̃aꝝ rationũ que ſunt in ipᷣa ſapien/
tia diuina de rebo ſiendis.he aũt rationes ſunt ipᷣa dei
ſapientia: que eternaliter eſt.⁊ cum ipo dicitur eſſe:nõ
ſit aliud in eſſentia. ſed alia ratio dicendi cum dici?

cus 2 cum dicitur ſapientia ſiue ratio. RKr
Articulus ſecũdus
Onſequẽt qrit᷑ cũ mala nõ habeãt eẽ ĩ deo.

quõↄjſcũt a deo. Aã dicit ang.cũ peta oĩm
ſciat.nũꝗd ĩtelligẽdũ ẽ ea includi cũ illa ge⸗
N lb N ſ A Aa
Mreet der ſpen d z3
Buan 229 a £D Orr ſopre . N
Er 0 dro Edh
5 ſ 1TFPe CLI .ν 1— Pe

nezalitate locutõis qua dicit aplus oia eſſe in wro. Ro.
rj er io inquit? pĩm ⁊ in ipo ſunt oia. ſeo auis inſa
nus direrit eſſe mala in deo: illa em̃ in ipo eſſe intelli⸗
gunt que ex ipo ⁊ ip̃m ſunt ea vo p ipᷣm ſunta ex ipᷣo
quoꝝ auctoꝛ eſt. ̊ no eſt auctoꝛ niſi bonox: nõ ergo ex
1po2 ip̃ᷣm ſunt niſi bona.ita neq; in ipo ſunt niſi bo
na:nõ ergo mala in deo ſunt.4· YItẽ augu. in li.de natu
ra boni. Cum audimꝰinquit ex deo per ipᷣm 2 in ipo
eſſe omnia.omnes vtiq; naturas intelligere debem?: 7
ommia ꝗ; naturalit ſunt: nec em ex ipo ſunt peccata que
naturã nõ ſeruant ſ viciant. que ex volũtate peccãtiuz
naſcũtur ommia:ex bis ergo relinquitur ꝙ mala nullo
modo ſunt in deo. ¶ Scom hoc g obijcit᷑. ſi mala non
ſunt in deo nec m ſilitudinem nec ſm cauſalitatẽ:quõ
cognolecũtur a deo in ſeipo:nõ videt᷑: ¶ Item cũ mala
non dicant᷑ eſſe in deo.queſtio eſt. cum hec ſit ocedenda
maia ſunt in ognitõe dei: vtrum ſilr hec:mala ſunt in
deo cognoſcẽte.⁊ ſi hoc:tũc mala ſunt in o.¶ Itẽ au
gu. in li. de libeꝛo arbi. ature intantũ viciole ſũt:in⸗
Stum ab ei qua facta ſunt arte diſcedunt. intantum
recte vitupant᷑: inꝗᷓtum eaꝝ vituꝑatoꝛ arteʒ qua facte
ſunt videt. boc ita vituꝑet qð ibi nõ videt: ex quoſi umi⸗
tur ꝙ mala nõ vident᷑ a deo.4 Si dicat aliquis:ꝙ ma
la nõ vident᷑ ꝑ appꝛobatõeʒ:vident᷑ tamen ꝑ ſimplicem
noticiã. Sed querit᷑ adpuc.quare bona multipłr: ma⸗
la pᷣo tm̃ vno modo dicunt᷑ cognoſci? eum cognitio ad
veritatẽ ꝑtineat: verum autem oↄmũe eſt bono 7 malo.
Rñ:augu. in libꝛo ↄfeſſionũ/cum deus pᷣnidet vel pᷣ⸗
ſcit mala: nõ eſt viſio in ſilitudine mali vel a ſititudine
que ſit in deo:ſicut ſilitudines exẽplares dicunt eſſe in
ipᷣo. VUnde notãduʒ. ꝙ; pꝛimo ſũt ſilitudines infecte in
aia.ſedo ſũt ſiłitudines ĩ mẽte artificis.nec hac nec il⸗
la ſiłitudine deus pᷣſcit mala. ſᷣ in qu adã diſſilitudine
ſicut medicina moꝛbũ nõ qꝛ ei aſſiłat᷑. vnde p̃s.q igno⸗
rabã introgabãt me.glo.deꝰ nouit peccatũ ſicut ars vi
ciũ. Et dyoni.in li.de diuinis nomiĩbo.nõ m viſioneʒ
ſingulis ſe imittit: hm vnã cauſe ↄtinentiã oĩa ↄtinẽs
2 ſciens.ſicut lumen m cauſazʒ ꝑ ſemetipᷣm tenebꝛarũ
pᷣaccepit viſiont᷑.nõ aliũde videns tenebꝛas q; a lumie.
¶Ad ſcom dicendũ/ ꝙ nõ ſequit᷑ mala ſunti dei ↄgni⸗
tione: in deo ↄgnoſcẽte. cum em dicit᷑ mala ſuntĩ deo
cognoſcẽte:duplex notat᷑ eſſe in. ſeʒ in deo ꝑ cauſe alita⸗
tem 2 eẽ in deo ꝑ cognitõez. Qma vo mala nõ ſüt ĩ deo
P cauſalitatẽ:nõ ocedit᷑ hec:mala funt ĩ deo cognoſcen
te. ſiłr nõ ſunt in eo ꝑ exẽplaritatẽ: nõ em̃ eſt exemplar
maloꝝ deus. 4 Ao vltimũ dicendũ. ꝙ dupir dicũt bo
na ⁊ mala cognoſci.eſt em ognitõ intellectiua cogni⸗
tio pꝛactica. vñ intellectꝰdicit᷑ ↄgnitiuꝰ⸗ pꝛacticꝰ.vtro
q; aũt mõ ſũt bona in ſcia xei:mala vo altero mõ tm̃.a
malo aũt nõ pᷣuat᷑ veꝝ h bonũ. Sciẽtia aũt pꝛactica re⸗
ſpicit bonũ:ↄgnitiua veꝝ.dicũt᷑ aũt mala eẽ ſimpliciſſi
ma ĩ ↄgnitõe dei.nõ ꝙ bona ſint ↄpoſita in eiꝰ ognitõe
vel noticia: ß qꝛ ipa ſunt ibi ⁊ ꝑ modũ veri ⁊ ꝑ modum
boni. Sed nũgo ↄcedendũ ꝙ; mala ſint in cognitõe dei
ꝑ modũ veri. Rñndeo nõ ꝑ modũ veri ꝙ ipa mala ſint.
ſed veri in bono cui oꝓponũtur.

Articulus terci
Onſequẽter q̃rit᷑ quõ ſcit deꝰpᷣſentialit᷑.Ad
qð ſic obijcit᷑. ſiẽ dicit᷑ ſuꝑ illð.j. Coꝛin.xj.
FFFyt ãgelos.glo.deꝰ nõ ad tpᷣs videt.nec ali⸗
quid noui ẽ in viliõe eiꝰ⁊ ſcia cũ aliqd tꝑalit᷑? trãſito⸗
rie gerit. ſi tñ afficiat᷑ ſenſus vł i caꝛnales hoim vl cele
ſies ageloꝝ. ſenſus ẽ auctoꝛitatis ꝗ; nõ eſt aliq̃ innoua
tio vel mutatõ ĩ viſiõe dei a mutatõe tꝑaliũ ſic ĩ nobis
7 ĩ ãgelis accidit. Item ſuꝑ illð.ij. petri vlt.qꝛ vnus
dies apud ipᷣm ſic mille anni/glo.in agnitõe diuie veri
tatis 2 p̃ſentia ⁊ pᷣterita ⁊ futura eq̃lit᷑ pſentia ↄſtant.
BStẽ aug . ſup illð Yoh.viij. ſi non credideritis qꝛ ego
ſum. nõ ẽ veꝝ eẽ vbi ẽ eẽ ⁊ nõ eẽ. pteritũ ⁊ futuꝝ. inue⸗

nio ĩ omi motu reꝝ.·ĩ veritate q̃ manet pᷣteritũ ? futux
nõ inuenio: ſ ſolũ pſens.⁊ Bͥ incoꝛruptũ qð no ẽ̃i crea⸗
tura. ¶ Sʒ qrit᷑ qliter p̃teritũ ⁊ futuꝝ ẽ p̃ᷣſens apud de
um. qm̃ videt᷑ ↄtrariũ.qm certiꝰ pᷣſens etnitatis ᷓ pꝛe⸗
ſens tpis.pᷣſens aũt tꝑis ẽ eſſe: pᷣſens aũt et᷑nitatis eſt
tm̃ illuo qð eſt. nõ & pᷣteritũ vel futuꝝ ?ẽ pſens in einita
te: cũ pᷣſens etnitatis ſit illud qð eſt. pᷣteritũ? fntuʒ
nõ lunt pᷣſentia deo. Rñ. dicut᷑ pᷣſentia eo ꝙ ſic ogno
ſcũtur ac ſi eẽnt pᷣſentia.ſ̊ hoe nõ ſufficit ad intellectũ
huiꝰſpᷣmonis.ſ̊ ideo dicũt᷑ pſentia:qꝛ ratões pᷣteritoꝛuʒ
atq; futuꝛoꝝ apud ipᷣm ſpᷣſentes ſunt. Ad alind rñdẽ
dum ſm anctoꝛitatẽ Anſeł. xe ↄcoꝛdia pſciẽtie⸗ li. ar.
que dicit.qᷓuis in etnitate nõ fuit aut erit aliquio ſᷣ eſt
ita ꝙ in et᷑nitate mutari nequit ĩ tꝑe aliqñ ꝑ ſubiectaʒ
volũtatẽ anteꝙᷓ ſit mutabile ꝓbat᷑ ec. qᷓuis aĩ nihil ibi
ſit niſi pſens: nõ eſt tñ illu pᷣſens ſic tꝑale ſic noſtrũ:ſᷣ
eternũ ĩ quo oĩa tꝑa ↄtinẽt᷑ ſiquidẽ quẽadmodũ pſens
ptinet oẽm locũ ⁊ que ĩ loco ſunt:ita eterno pᷣſenti ſim!
om̃e tpᷣus p̃ſens claudit᷑.⸗ q̃ ſunt ĩ quolibʒ tꝑe. Dicen:
dum pᷣteritũ futux licet nõ eterna ſint in ſe:vt tñ
ſunt in cauſa nõ tranſeunt. ſicut nec dom? vt ẽ in mente
artificis trãſit: licet exieriꝰ recipiat mutatõez. vt em̃ di
cit augu.ſuꝑ iobãneʒ in pᷣncipio archa in mente vitg ẽ
in oꝑe vbi archa eſt. qð in ſe pᷣteritũ vel futur eſt:p⸗
ſens ẽ in ſua cauſa vel ratõe exeplaris vel ratõe ſilitu⸗

dinis.ſicut ᷓ eſt pᷣſens:ſic eſt ens.ſicut pᷣteritũ vel futun

rum: ſic nõ elt. ꝗ Mota ad maioꝛẽ euidẽtiam. Anſek. in

eodẽ li.cum aũt res aliter eẽ cognoſcat᷑ in tpe & in eter

nitate. vt aliquãdo veꝝ ſit qm aliquid nõ eſt in tꝑe qd
eſt i eternitate.⁊ qꝛ fuit in tꝑe qð ibi nõ fuit:⁊ erit tꝑa⸗
liter qð ibi nõ erit: nulla ratõe negari videt᷑ poſſe.ſimi
liter ad eẽ in tꝑe mutabile qð ibi eſt imutabile.quippe.
nõ magis oſpoſita ſũt mutabile ĩ txe 7 imutabrlei et⸗
nitate ꝙ; non eſſe in aliqͥ tpe? ſꝑ eẽ in etnitate. Siqui⸗

dem nõ dico aliqd nũꝗꝙᷓ eſſe in tꝑe qð ſemꝑẽ in eternita

te. ſ tm̃ in aliquo tꝑe nõ eſſe. Nõ em̃ dico actionẽ meaʒ

craſtinã nullo in tꝑe eſſe.ſ̊ů hodie tm̃ nego eã eſſe:que ta

men ſemꝑ eſt ĩ eternitate.2 quado nega mẽfuiſſe vel fu⸗
turũ eſſe aliquio qð in tpe fuit aut erit:nullo modo ne
gamus ibi eẽ qð ibi indeſinẽter ẽ ſuo pᷣſenti mõ. Sʒ

adbuc dubitat᷑ de auctoꝛitate Anlſel. dicẽtis. , ſicut ß⸗/
ſens tp̃ᷣus otinet omné locũ:ſic eterno pᷣſenti clauditur

ome tpus p̃ſens ⁊ q ſunt in tꝑe.Fm hoe em̃ videt᷑. ꝙ ſi⸗

cut om̃e qð eſt in tꝑe tꝑale eſt: ita ome qʒ eſt in eternita

te eternũ. Et que ſunt in tꝑe ſm auctoꝛitatem pdictaʒ
ſunt in eternitate: que ſunt tꝑalia ſunt eterna.4 Rñ
ſio. nõ ſequit᷑ qᷓ ſunt in tꝑe claudũt eternitate: ſunt in
eternitate. dicunt᷑ em̃ claudi eo ꝙ etnitas pᷣcedit tpᷣus
1 erit tᷣus poſt tᷣus a durat dũ tpᷣus eſt. eſſe vo in eter
nitate ꝓpꝛie dicũtur que ſuũ babent eſſe durãs cũ eter⸗
nitate. a licet res tꝑales vt ſunt ĩ cauſa eternaliter ſint

non tamen ſm ſe ſunt in eternitate. M

Articul' quart

Hnſequenter queritur quomodo deus ſcit

omnia ſimul. Zld quod auguſtinus. xvj. &

trinitate. Sciunt ergo inmcez pater? filiꝰ

ſed ille gignendo iſie naſcendo. omnia que ſunt in eo
rum ſcientia:in eoꝛum ſapientia:in eoꝛũ eſſentia: vnul⸗
quiſq; eoꝛum ſimul videt. non particulatim vel ſigilla⸗
tim velut alternante conſpectu binc illuc? inde huc.
ria us huc inde in alind atq; alind: vt aliqua vidẽ non
poſſit niſi non videns alia.ſed omnia ſimul videt:quo
rum nullum eſt quod non ſemper videat ⁊ ſciat. Eõ
tra ſimul videt omnia que ſunt in eoꝛum ſcientig. ſa⸗
pientia.⁊ eſſentia: cum non omnia que ſunt in diuing
eſſentia ſint. quia eſſe in cauſa non ponit eſſe ſimpli⸗
citer: ergo poteſt non exiſtens videri · ſed hoc qualiter
cum viſus tranſeat ſupeꝛ exiſtens: Et ſi dicatur. ꝙ di

citur preſens ratione cauſe.tunc cum nos pꝛeſentialit

kpterii
Marſchn
lidein
4 „. „„ .α& * vide-⸗ . . . „„ .„
RR intelligimus cauſam aliquam.cum ipᷣa cauſa eſt vide⸗ iuſtoꝝ. Alio modo pꝛo ſimplici noticia.ſ̊ hec duobus
tnntan mus effectum. quod falſum eſt. ¶ .ꝛeterea cum nos vi modis. vno modo abſolute:nõ ↄnotãdo exiſtẽtiã rei ſej᷑
ait rik, ctum Uum Hꝛete. nnohy. dis vno me olute:nõ ↄnotãdo exiſtẽtiã rei ſci
teit temus rem pᷣſentem. nũquid melius videmus ꝙᷓ cu vi⸗ te. ps. ſciẽtie ei? no eſt 15 9notado exite
*HR 4 vinn 1 nome giaen 8 pS. ſciẽtie eiꝰ nõ eſt numerꝰ. Alio mõ ↄnotado ſᷣm
e eneig det ipe futuram? ¶¶ Item ille ſcit gignedo ille naſcẽdo. dicik in ecco. dño de er Quo mos
oſne tipe futurs aneco. 4 Dte dño deo anteq crearẽtur cũcta ſunt cogni
Epiefſüti Cõtra.ſcire idem eſt ꝙ eſſe.ᷓ pater eſt gignẽdo.⸗! Iteʒ ta ⁊ poſt ꝑfectũ ⁊c.⁊ hoc modo ſignifi 108
an „ͤ c ſoe . ſquil. ſimul ſt ꝑfectu c. ⁊ hoc modo ſignificat᷑ vt quid dixe
aenfte om̃ia que ſunt in eoꝝ eſſentia vnuſquiſq; eoꝛum li runt dinina ſciẽtia vt viſi
WNE mia qu neant ibilẽ ciẽtia vt viſio quaſi trãſitus ſuꝑ rem. Pꝛi
ſetteenin videt:cõtra.ergo creatura eſt in eſſentia dei ſed nibile mo modo bona d ſubi eE ere
N ir. . 16 N n dies, icũtur ſubiecta diuine ſciẽtie.ſecũdo
Rracze in dei eſſentia quod nõ ſit duus. Rñ.ad pꝛimũ dicè modo bona 7 mala: entia 7 nõ enti Sen⸗
nntgie „ edo ſe qut libißi ell ao prinb ir 17 mala: entia ⁊ nõ entia. tercõ mõ bona ⁊
„Pic um. ꝙ vidẽdo ſe qui ſibipᷣi eſt pꝛeſens: videt omia no mala. FH entia tiñ pmn aliqdᷣ tõns pſens pteritn 2
Volinſi ſie auiim e ve nolkra riſle inellecti ſenſitina. ala, B entia tm̃ 'm aliqð tp̃us p̃ᷣſens pᷣteritũ ⁊ futuꝛũ
ſüöſtiterſa ic autem eſt de noſira viſiõe intellectiua vel ſenſitiua ſm hoc tripliciter dicit ſciẽtia. appꝛobatõis intelligẽ
igigignnte opoꝛtet em̃ pᷣſentiã rei apud ſenſum eſſe ⁊ ſimilitudinis tia viſio. Dicequm erao mne, en lige
igint zus vel ali nidim cotingetis: . itel⸗ . n ergo ad queſtionẽ. ꝙ ſciẽtia dei nõ
N liidſie eius vel alicuiꝰipᷣm cõtingẽtis:cum videtur apud iel⸗ augetur.ſcita tamẽ bene poſſunt augeri. Et ad hoc qð
ngirſe lectum. nec eſt noſtra viſio potioꝛ viſiõe ipᷣius: licet rei dicitur deus põt ſcire que nõ ſciui geri. Et ad hocq
egngainie crir 1i eer — S põt ſcire que nõ ſciuit.veꝛum eſt de ſciẽtia
etgleſirti pᷣſentis ꝙᷓ ea quam videt futuram: quia pñtialiter vi⸗ nꝓpꝛobatõis ⁊ d ſciẽtia viſioms:̊ de ſciẽtia i
☛ xet eam pᷣſentia immutabili.4 Ad aliud dicẽduz. ꝙ H nõ eſt veꝝ quia illi ſubiecta ſi unt: quecũ l i⸗ nnlecta
nenmriz verbum ſcire aliquando ſumitur reſpectu creature. vt potẽtie diuine.verũtñ poteſt vllere PBzym nbiecta
gvolbznr 8 am ieltuer pater ſcit filium vel ecouerſo.quãdo ergo qua res poteſt eſſe que nõ erit vngeſrientie eree ul
Rr babet reſpectum ad creaturam vel ad eãdem perſon: oni bars e nfizr cit vi⸗
ennaſiſte, hec eltſ. l. at iantont l ad esdem p ſionis ⁊ apꝓpꝛobatõis nõ eſt infinitoꝝ:łᷣ ſcientia intelle⸗
cdon i ſt falſa pater ſcit gignẽdo niſi gerũdiuum notet cõ ctiua infinitoꝝ eſt. ¶: Ad illud qͥ obijcit᷑. multipli
on alilin comitãtiam.vt ſit ſenſus.pater ſcit dum gignit.prout o relati lripli 8 obiſcit. multiplicato
muthliiztii ðdᷣo reſpectus eſt ad aliam perſonam:quodãmodo noti vno kelatinoꝶ mulriplical reliqun. vietan ꝓ, cſtſtigria
boinnan onaliter tenetur. ⁊ tũc rech it nortonalern wetermin⸗ ad res:⁊ eſt ſciẽtia a rebo.verbigĩa. artifex babet ſcien
riiͤteiſime⸗ Haliker tenctur. 7 tuo recipi ermin. tiam ad domũ faciendam anteqᷓ fiat.qui f.
i tionem 2 ſic accipitur hic. Sciunt ergo pater filius: * . qui autem factas
insrmt ſed ille ſcit gignendo:ille naſcendo.4. Ao aliud dicen⸗ mus coſicerat:ſietiam habet a winihus vel a rebus
nt ertine dum ꝙ cum dicitur oumia que ſunt in eſſentia eoꝛum. eracgaqne e rebus eſt: ſequitur cõditiones ſeibili
cicktan e nõ vniuerſaliter intelligitur de creaturis nec de attri⸗ unn. ſeicria vo ad res vel ſcietia artig non. vnde multi⸗
Ncingfie butis eſſentie vt ſunt eſſentia bonitas ⁊ hmnuſmodi:ſed kuentie vel diminutis domibus nõ augetur vel dimi⸗
Cridöſie partim de creaturis: ⁊ partim de attributis eſſentie. tia ei Lientig erleſieis el arfis.· talis autem eſt ſclen
binöftttat tunc eſt ſenſus.omnia que ſunt in eoꝛum ſcientia in eo “D be rrc⸗ um ſcz artis vel exemplaris. vnde nõ ſe
We rum ſapientia: hoc intelligitur de creaturis. reſiduum nur eſn o nes ſcibilii. Ao aliuo quo obiſcit plu
Kimnntſeng dᷣoo te attributis eſſentie.2 ſic oꝛdinatur littera:vnuſqſ⸗ bacbiaw lecta wiccna g verum ell ſatſe apro⸗
terinihtie q; eorurn ſimul videt omnia que ſunt in eoꝛum ſciẽtia 8 vl viſionis: ̊ nõ intelligẽtie q; illa infinitoxꝝ ẽ.
ineiſine den ⁊c. Si vᷣo intelligitur de creaturis:tũc exponẽdum eſtĩ ſe
göſeninntent eſſentia eoꝛum.i.in ipᷣis entibo. e culu 1 xtus 1.
ibaimir . 1 ẽter querit᷑ quomodo deus ſcit oĩa
inegoiäcſect⸗ rticn 8 nintu ĩimutabiliter. Ad quod ſic.demõſtrato quo
Garkſegt „SD libet cõtingẽte d
negan fuſeti Onſequẽter querit᷑ quomodo deus ſcit om⸗ Pmor deus ſeit h gete. vt me cras lectuꝝ vel aliquo
irhlltßti nia perfecte. ita ꝙ ſcietia eius non poteſt au neKennetnhetitelhahe g mutabilter aut imutabi⸗
oßſentiti „ 2 S nec minui.Ad quod obijcitur ſic.aligꝗs i mutabiliter: habeo ꝓpoſitũ.ſi imutabiliter: tũc
tdictigi elſl qui nõ eſt lecturꝰ hodie:tñ poteſt eſſe vt legat hodie teaa. e3t le me cras lectuꝝ:& nõ põt mutariqn cras
noßſeliſulu mnihil aũt poteſt fieri qð nõ poſſit a deo ſciri. poteſſ eꝛgo ſt gã.¶ Iẽ deus ſcit hoc modo futu⁊.cras ſciet illud pᷣ
nboreiſalte ceus ſcire hunc lecturũ hodie.poteſt ergo aliquid ſcire i dehoſterna ſcier ud RKerieh. aſeirur ein wiffne
hegagfnume. quod nõ ſcit:ergo eius ſciẽtia poteſt augeri.⸗ Itẽ ali⸗ tabilis r. rur mutahulterfegoſeieeia wr eſ inn
enmetmfkit quus eſt lecturus hodie quẽ deus ſcit lecturum.ſed po⸗ tabilis. ¶l Itẽ cu eſt res: veſcit eã. c res nõ eſt: non ſcit
incenic teſt eſſe ꝙ nõ legat. ergo deus poteſt ſcire huc nõ lectu⸗ iieiter n ſettet falſum. Sſcietia mutat z loqmur x
kamriit rum: quẽ tamẽ feit lecturũ. ergo deus poteſt ſcire aliqd „* ſioõe. 4 n de ſcit me lectuxꝝ cras.ſciẽtia hmõi ẽ apð
cuuvznii quod ipᷣe nõ ſcit. ergo ſciẽtia eius poteſt minui vel mu⸗ ncr ais cn legero el cũ moꝛtu fueꝛo nõ ſciet me lectu
uget hinne tari. ERñ.dicimꝰꝙ ſciẽtia dei nõ poteſt augeꝛi nec mi r: inutabilis ver ſcietia. iẽ ſolet obijei poe mo de
neſenitn nui: ſed oĩno eſt imutabilis. vnde aug. ve trini. Scien⸗ us ſeit geao ſcit. ſciuit te naſcitux: ac. Cõtra. Fm
entcſe⸗ in tia dei ĩamiſſibilis eſt ꝑ obliuionem ? inuariabili⸗ Moeciũ in li.de ↄſolatõe.qð ↄpꝛehẽdit᷑:eſt in cõpꝛebẽ⸗
Cbſacennun ſtra vo ſciẽtia 7 miſſihili 7 inuariabilis:no dente ꝑ modũ ↄpꝛehẽdentis nõ u rei
d̈ÿo ſciẽtia 2 qmiſſibilis eſt recuꝑabilis ꝑ diſcipli Res em pꝛeheqentis no modqu rei ppsepenſe.
e. . nam. quia hoc nõ eſt nobis eſſe qd ſeire. er boc patet 4 . es materialis nõ eſt ĩ ſenſu materialit vel ĩ intel⸗
ft xiſciẽtia inuariabilis eſt: ſicut ipᷣa dei eſſentia ĩuaria eciu Hineter ialit. q ̊ ↄpꝛeheqit᷑ a xeo: in ipo eſt m
owrhent bilis eſt. Sed obijcitur. ſciẽtia relatiue dicit᷑ ad ſci⸗ meis ſd aut eſt ſaupler innariabilis a eternne:
6 Prte bile. ſeo multiplicatio vnius relatiuoꝛum ponit multi⸗ cit ſimplicit inuariabilit ? eternalit. ¶ Itẽ dyoniſi?
dngn plicatõneʒ alterius.ſi ergo angeri poſſunt ſcibilia dei: c diuinis noĩbo.nõ ſciẽtia entium deꝰ ↄgnoſcit:ſᷣ ſua.
auntnn ergo augeri põt ſcſẽtia dri. 41 Yez ſcietia deri no rect u etem̃ angelos noſſe dicunt eloquta q̃ ſunt ſuꝑ terram.
min falſitate eſt ſoli verox. b udanodz ſeurte bab eu nõ hm ſenſus ea cognoſcẽtes:cum ipᷣa ſint ſennibilia en
ncait 86 eſſe: ita ſe habet ad veritatẽ. h plura Poſunt eſſe a tia tia:ſ̊ ſᷣm ꝓꝓꝛiam diuini intellectus potentiam natu
nnn i, ſ do: ergo plura vera.eꝛgo 2 plura ſi cita.ergo ⁊ maioꝛ eile er r e induttur: P ciuinus intellectus 2 an:
neiliel leiktiaer go aliquo mõ auget᷑ ſciẽtia dei ſaltem quo ad gelicus cognoſcit res ꝑ naturam ſui intellectus:non ꝑ
gtiſnt, cibilia. Cõtra. ſcientia dri eſt iufinita. qhia ſcientie modum rerum intellectarũ.⁊ ideo ĩmutabiliter cogno
nnſmng/ eisnõ eſt numerus: quia infimtozum eſt intintto vel in ſeit ærus. Q1 cedeédum eſt. 4 Xo illud quod pꝛimo
ciker iſit⸗ finitis nihil poteſt addi:ergo nec boteſt n ſen obijcitur dicendũ.ꝙ deus ſcit hoc mutabiliter. duplex
orunſick tia nec eſt numerus ſcitoꝛum. & augeri i ie eſt. aduerbium enim poteſt determinare verbum in cõ
n i ꝛum. ꝗl Ytem ſciẽtia dei perfe⸗ rati nin mes
uaſine ctiſſima eſt. ergo nec qtum ad rationem ſciend n ei ⸗ paratione ad ſuppoſitum:2 ſic falſa.⁊ eſt ſenſus.deus
ſud , tum ad ſcita vcel ſcibilia poteſt uterrnen ciendi: ke ⸗ mutabili mõ ſcit hoc.Elel in comꝑatõe ao appoſitũ:et
lonß, imperfectionis eſſet. ſed nulla ncriecttong bec ei ſic vera eſt. 7 eſt ſenſus. dæus ſcit me lectuꝝ.qð ẽ muta⸗
Etibinm , in deo. MKReſponſio.ſcientia dei tribus mörhogctipt bile veꝝ vel mutabilit᷑.¶¶ Ad alind dicẽdũ. ꝙ nõ valet.
nef tur.vno modo pꝛo appꝛobatione. p̃s. Qonit iss cchr ſicut nõ valet.lur ſolis vel radiꝰilluminat hanc rẽ.mo
1 dus viam do non illuminat cuʒ pertranſit:ergo radius mutatur

Nneſtio

xxiij.

Ges n 2 gl e, / be

=) ſrpt erc

—

BEtt ſpe es P va ſolei 69 hr O nn —
n. R

Silr nõ valet. mõ ſum dexter ad iſtũ:mõ ſiniſter vłnõ
dexter. ponat᷑ ꝗille mutet locũ ſuũ ⁊ ego non:̊ mutoꝛ
ego.etiã nümus ſine ſui mutatõe fit de non pᷣcio pcium
ßm aug. de trinitate: ſic ſciẽtia xei no ẽ mutabilis hui⸗
rei cũ eſt ⁊ cũ nõ eſt. ſicut nõ mutat᷑ ſciẽtia artificis cũ
domeſt 1 cũ domꝰnõ eſt. 4¶ Ad aliud dicẽduʒ· ꝙ bec de
termiatio m differẽtias tempoꝝ põt determiare v̈buz
ſciendi in ↄꝑatõe ad ſuppoſitũ ſiue ad ſcientẽ: ⁊ ſic falſa
eſt. qꝛ nõ eas ſcit m differentias tẽpoꝛis:̊ pᷣncipalit ⁊
Fm eternũ nũc. vel in ↄꝑatõe ad oppoſitũ ſiue ad ſcita:2
ſic vera: qꝛ ſcit res pᷣteritas futuras⸗ pꝛeſentes. 4 Ad
aliud dicendum. ꝙ ſciẽtia dicit᷑ dupliciter. ſcʒ actiue ⁊
paſſiue. ſciẽtia paſſiue dicta ẽ aptitudo ĩ ſcibili ad hoc
vt ſciatur: bec mutat᷑ ſciẽtia vo actiue ẽ ſciẽtia qua ſcit:
hec nõ muta?᷑ ſicut ſciẽtia artificis nõ mutat᷑ mutatõe
ſcibili. 4 Ad illud ſophiſma. deus ſcit quicꝗd ſciuit ꝛc.
dicendũ ꝙ ẽ fallatia figure dictõis.cum em dicit᷑ deus
ſcit quicqꝗd ſciuit.nõ fit diſtributõ ꝓ enũciabilibo:ß
rebo.nõ pꝛo rebo vt ſunt in natura ꝓPꝛia:ſᷣ vt ſunt ĩ di⸗
uina ſcientia ſiue in ſuis rationibo vel ydeis vel exem⸗
plaribo. fit ergo diſtributio ꝓ ipßis rationibo reꝝ eter⸗
nis. cum aſſumit me ſciuit te eſſe naſcituꝝ:aſſumit con⸗
ditionẽ tempoꝛalẽ que nõ ẽ eterna. P ſic deberet aſſume
re.ſᷣ ſeiuit tuã natiuitatẽ. 4 Item oponit omne enucig
bile quodcũq; deeſciuit ſcit. ſeiuit te eſſe naſcituꝝ:S⁊c.
Rñ.deſcit enũciabilia nõ ꝑ modũ enũciabiliũ ſ̊ ꝑ mo
dum rei in cauſa. Cum aũt aſſumit te eſſe naſciturum:
aſſumit enũciabile ꝑ modum enũciabilis: quomõ non
fiebat pꝛimo diſtributio.

NLueſtio.xxuij. de pᷣſciẽ
tia dei.
eſito de dmina

ſciẽtia abſolute: inquirẽduʒ ẽ in ↄpa⸗
tione.ſᷣm em̃ ↄꝑationẽ ad futura dici
tur pᷣſciẽtia ſm ↄꝑationẽ ad facienda
diſpoſitõ.ſᷣm ↄꝑatõeʒ ad regẽda ꝓui⸗
dentia.Fᷣm oꝑationẽ ad ſaluãda pᷣdeſtinatõ ſicut dictũ
eſt pꝛius.De bis ergo ꝑ oꝛdinẽ inquirẽduʒ eſt.⁊ pꝛimo
de pᷣſcientia circa quã plures errauerũt antiqui ? mo⸗
derni:in hũc modũ deducet᷑ inquiſitõ ad intelligẽtiaʒ.
Pꝛimo an pᷣſciẽtia ſit tꝑalis vel eterna. Scðo vtrũ ſit
cauſa rex. Tercõ vtꝝ ſit cauſata a rebo. Quarto vtrũ
inferat neceſſitatẽ rebo. Quinto an ſtet cũ libero ar bi⸗
trio. Sexto vtx ſit infallibił. Septio vtꝝ ſit mutabił.
Mlebꝛum prunn
Irca pꝛimũ arguit hoc mõ mgfj in ſentẽ⸗
tijs. Si res future eẽnt cauſa pᷣſciẽtie dei
tꝑale eẽt cauſa eterni:& pᷣſciẽtia eternaẽ.
4 Itẽ pſciẽtia aut ponit res ĩ ſua natura
aut ĩ cauſa.ſiĩ ſua natuꝛa:̊nõ eſſet ante res.ſi ĩ cauſa
Hres ĩ cauſa ẽ ab eterno:⁊ reſpectꝰad res ab eterno.q̊ p
ſciẽtia eterna.¶ Itẽ cũ dico pᷣſciẽtia duo dico.ſciẽtiã ⁊
anteceſſionẽ qtũ ad pᷣncipale ſigniſficatũ qð ẽ ſciẽtia:ñ
eſt dubiũ quin ſit eterna.ſ̊ q̃rit᷑ qᷓ̃tũ ad añceſſionẽ vtrũ
ſit tꝑalis vel eterna.ſi tꝑalis: cepit cũ rebo.ſ̊ ↄſtat ꝙ
añceſſio ſcie dei ẽ ante creatuta oẽm.ſ̊ ꝗcqd ẽ ante om⸗
nẽ creaturã ẽ eternũ: añceſſio ẽ eterna.⁊ ſcĩa ſiłꝛ:̊ to
tum ẽ eternũ.:! Si dicat᷑ ꝙ añceſſio reſpectu futuri in
tꝑe.⁊ qꝛ futuꝝ ĩ tꝑe ẽ tꝑale ⁊ põt deſinẽ eẽ: ideo dicit᷑ p⸗
ſciẽtia poſſe deſinẽ eẽ. Sʒ tũc arguit᷑ ab eterno fuit ve⸗
rum dicẽ mũdũ foꝛe.quis illud dicat᷑ reſpectu futu⸗
ri:tñ põt dici ab etno. ꝗ̊ pᷣſcia ſilłꝛ quis dicat᷑ reſpectu
futuri:erit tñ ab etꝛno. Contra.nihil qð deſinit ⁊ bʒ
poſſibilitatẽ ad nõ eſſe ẽ etnũ.ſ̊ pᷣſcia deſinit ſicut dicit
mgr.ꝙ cũ res deſinit eẽ futura:deſinit eẽ pᷣſcia.̊ nõ eſt
et᷑na.¶l Idẽ ĩ pᷣmo ſen.di.xxxv.trãſumit vba bii angu.
ſiẽ cereatoꝛ dicit᷑ ad creaturã relatiue:ſic pᷣſcia ad futu⸗

-a is i

( — è

Bol. KIo B 2
GHa2 rr ſr G

4A r1*

C E 2 A

rũ. creatoꝛ dicit ad creaturã ex tꝑe ⁊ nõ ab etno: ſi
milit᷑ pᷣſcia dicit᷑ ex tꝑe ſiẽ creatoꝛ.ilj Itẽ ſi pᷣſcia dicit ĩ

ↄpatõe ad futuꝝ.ſ̊ nibil ẽ deo futuꝝ. ĩmo oĩa pᷣſentia:

—„

nõ g dicit᷑ pᷣcia reſpctu futuri ĩ dei ſcia:ſeu reſpectu fu
turi ĩ tꝑe. 4 Sſcia dicit᷑ ex tꝑe.¶] Itẽ aliꝗd ẽ carẽs pᷣnci⸗
pio ⁊ fine ſiẽ deꝰ.aliq̃ hñt pᷣncipiũ ⁊ finẽ vt tꝑalia.aliq̃
bñt pᷣncipiũ ⁊ nõ finẽ vt ſempit᷑na: ẽ ponẽ quartũ qð
nõ hʒ pᷣncipiũ hᷣ̊ hʒ finẽ.qð videt᷑ eſſe pᷣſcia qdð nõ ince⸗
pit ſ̊ ceſinit vt dicit mgr.vel ſi dicat᷑ ꝙ hoc nõ põt eſſe.
querit᷑ ratõ q̃re nõ põt eſſe. MRñ:eſi loqui de re efna
multipłꝛ. Quedã em̃ dicũt᷑ de re etna q̃ deꝰ ẽ:vt ſine pᷣn
cipio ⁊ ſine fine.vt cũ dicit᷑ deꝰẽ iuſtus.bonꝰ.ſapiẽs:qꝛ

ſine initio ⁊ ſine fine bonꝰẽ.Quedã aũt dicũt᷑ vt cũ pn

cipio ⁊ cũ fine.vt cũ dicit᷑ deꝰcreat hãc aĩam.deꝰem̃ nõ
ab et᷑no creanit hãc aĩam:nec ſꝑ creat eã. Quedaʒ vᷣo
Dicũt᷑ de eo vt cũ pᷣncipio:łᷣ tñ ſine fine.vt cũ dicit᷑ deꝰẽ
Dñatoꝛ.hoc em̃ nõ dicit᷑ de deo ab eterno:qꝛ anteq eſſʒ
creatura nõ potuit h̊ dici. dñatoꝛ em̃ dicit illũ cui ſub⸗
iectus ẽ aliquis.dicit᷑ ̊ dñatoꝛ ex tꝑe.tñ ſine fine:quia
creatura cui domĩatur ſine fine ẽ.ſicut & nõ eſt incõue⸗/
niens aliq̃ dici de deo cũ pᷣncipio ⁊ cũ ſine.⁊ quedam vt
cũ pᷣncipio:tñ ſine fine: ſic nõ eſt incõueniẽs ponẽ alte⸗
rum ſcʒ q quedã dicũt᷑ de deo vt ſine pᷣncipio tñ cum ſi
ne:vt pᷣſcia.Qð q̊ querit᷑ utꝝ pᷣſcĩa ſit eterna nõ tꝑalis
Dicendũ ꝙ pᷣſcia dicit eternũ: tñ in reſpectu ad tꝑale.
Eſt ᷓ loqui de eterno abſolute vel in comꝑatõe.abſolu
te ſcia dicit eternũ:pſcia dicit eternũ in reſpectu vel in
comꝑatõe.Dicendũ & ꝙ pᷣſcia ponit res in cauſa tñ in
reſpectu ad tꝑale.vnde ponit res q̃ erũt in ſcia dei.Di⸗
cendũ ꝗᷓ ꝙ añnceſſio dicit eternũ. ̊ in reſpectu ad tꝑale
ſᷣ ſcĩa dicit eternũ abſolute.¶ Ad illud quo obijcit ni⸗

hil qð deſinit ẽ eternũ ⁊c̃. Dicendũ ꝙ nõ valet.aliquid

em̃ dicit᷑ deſinẽ.nõ ꝓpter mutatõeʒ q fit in ipo:ᷣ ꝓpter
mutatõeʒz q̃ ẽ in alio.ſicut poſſum eẽ dexter ſiniſier ſi
ue deſinẽ eſſe dexter ⁊ inciꝑe eſſe ſiniſter me nõ mutato.
vt poſito ꝙ vnꝰ mõ ſit ab vna ꝑte mei mõ ab alia. dicit
&g deſitio tm̃ ꝓpter reſpectũ quiẽ ad alteꝝ:nõ ꝓpter mu
tationẽ ꝗᷓ facta ſit in me.Sitꝛ dicendũ de pᷣſcia ꝙ dicit
deſinẽ nõ ꝓpt ipᷣam ſcĩaʒ:ſ ꝓpt ipᷣm reſpectũ.qꝛ res ipᷣa
ad quã ẽ reſpectꝰmutat᷑ vel deſinit. Itẽ ao illud.ſicut
creatoꝛ dicit᷑ ad creaturã:ita pᷣſcia ad futuꝝ.dicenduʒ
ꝙ nõ eſt ſiłe vſq;quaq;. ſile tñ quo ad h:ꝙ vtrũq; dicit
relatiue.pᷣ ab eterno vnũ:alið ex tꝑe.¶ Itẽ qð obijcit᷑
ꝙ nihil ẽ deo futuꝝ.⁊ pᷣſcia dicit᷑ reſpectu futuri ⁊c.di
cendũ ꝙ futuꝝ in pᷣſcia dei nihil alind ẽ ꝙᷓ y dea rei fu⸗
ture ĩ deo.ydea aũt deſinit eẽ ydea ꝓut dicit᷑ rei futuꝛe
nõ deſinit id qð ẽ ydea: tñ deſinit eſſe ydea huiꝰ.i.futu
ri. Siłr id qð eſt pᷣſcia nõ teſinit: tñ eſſe in ratõe pᷣſcie
clinit ⁊ G ẽ in ratõe reſpectꝰↄnotati.Siłr dicendũ.
veritas futuri nibil aliudẽ ꝙᷓ ratõ mũdi facturi.ꝗ ratõ
nõ deſinit eſſe ſimpłꝛ:ſ̊ deſinit eẽ futuri.vñ ſic nümin⸗
cipit ⁊ deſinit eẽ pᷣciũ ſine ſui mutatõe. ita pᷣſcia deſinit
elſe pᷣſcia ſine ſui mutatoe.4 Ad aliud dicẽduʒ qͥ q̃rit
q̃re nõ põt aliqꝗd eẽ ſine pncipio habẽs ſineʒ? Rñ·ꝙ il⸗
led eſſet increatũ ⁊ ĩimutabile.increatũ autem ⁊ imuta⸗
bile non poteſt habere finem.

Mlembꝛum ſecũdum

Onſequẽter querit᷑ vtꝝ pᷣſcia ſit cauſa re

rũ.Et videt᷑ ꝙ ſic.caula ẽ cuiꝰ eẽ ſeꝗt᷑ ali
ud. ſp ſi ſegt ſi de pᷣſcit H: h erit. ᷓ pᷣſcia di
erit cauſa futuri.4 Itẽ aug. xv. de tri. nõ
qꝛ ſũt ideo nouit deꝰ:ſᷣ qꝛ p̃ſcit vel nouit magis ſunt.S
pᷣſcia dei ẽ cã reꝝ. Coõtra.ſi pᷣſcia di ẽ cã. c iße pᷣſci⸗
at mala: ipe eẽt auctoꝛ ⁊ cã mali.qð ẽ incõueniẽs.Im⸗
poſſibile eĩ ẽ. a ſũmo bono ſit aliqð malũ.poſſʒ eĩ me
liꝰexcogitari. Aeliꝰeĩ ẽ a q̊ͥ nullũ malũ: ꝙᷓ a qͥ aliquod
malũ.4l Itẽ AUnſelmꝰ de ↄcoꝛdia pᷣſcĩe ⁊ li.ar.cum di⸗
co ſi pſcit aliquid: neceſſariũ ẽ illud futur eſſe. idem eſt
ac ſi dicam.ſi erit:ex nccitate erit.hic vno non notatuꝛ

—

e de n Frt
7 (

„

BP⸗ „ pwe 7

1 ein
ei
ig za
peſen
enir
tgintif
ſin
fͤck.
dnein
etineßn
inisn
üigais
nnetfif
Qutzi
idalv
gantez
lii
ſurffen

ſesoiit
ſPpiotfonf
mapöhs
tanci
Patdr cbon
Gperptti
inculgin
ſigdid
etmed
ochigin
Prnihni
ſufeor
linſtaſt
HMönnig.
baledck
ögern
kingdii
Ceniiit
o ſen
Nicendttz
ſgdiat
obiei
id
W
wwee
atießſi
rdieenei
cuiqt
ſĩ nnn
ſſennfi
ſcztft
3eigl
emzime

Nueſtio

babitudo cauſe ad cauſatuʒ: ſed neceſſitas oꝛdinis.&

pᷣſciẽtia nõ dicit cãm ſᷣ oꝛdin?ẽ. ERñſio.ſicut dr̃ ſcia

ſimplicis noticie ⁊K appꝛobatõnis:ſic pᷣſciẽtia d dupli
citer. Dicẽdum ergo ꝙ pᷣſcientia appꝛobatõis põt di⸗
cere cauſam.rõe axpꝛo batõis intellecte:nõ rõne ante⸗
ceſſionis que intelligit᷑ ꝑ añ. Pꝛeſciẽtia vðᷣo ſimplicis
noticie nullo mõ dicit cam reſpectu eius quodẽ ſ̃ſci⸗
tum. 4¶ obijcit᷑ ꝙ cã ẽ cui eẽ ſeꝗtur aliud: ſoluitur
ꝑ diſtinctõem.aliquid em̃ dicitur ſequi aliud duplici
ter. m eẽ:⁊ n rõem cõſequẽtie.Fm ꝙ ſequi aliud ſu
mit᷑ ᷣm eẽ:ſic ſumitur in diffinitõe cauſe.Cauſa ẽ cu
ius eẽ ſequit aliud.ſed ſᷣm ꝙ ſumitur ſequi aliud ſᷣm
rõem vel oꝛdinẽ ↄſequẽtie:nõ requirit cãm eẽndi ſed
ſolũ cõſequendi.quia cõcomitat᷑. Ad ſecundũ dicẽ⸗
dum.ꝙ aug.accipit noticiã pꝛactice:nõ ſolũ ſpecula⸗
tiue.ſiue ꝓ appꝛobatione:non pꝛo ſimplici noticia.ſci
entia aũt pꝛactica ſiue beneplaciti eſt cã rerum:ſ̊ non
ſcientia ſimplicis noticie.

Membrum terciũ

Onſequẽter querit᷑ vtrũ ſit pᷣſciẽtia a re
bus cauſata.qð videt᷑ ꝑ auctoꝛitatẽ oꝛi
genis ſuper eplam ao Ro.non ꝓpterea
aligd erit quia deus ſcit illud futurum
htͤ quia futurũ ẽ.iõ ſcitur a deo anteꝙᷓ fiat.¶ Si dicat
ſicut dicit magiſter in ſentẽtijs.q; res ſunt cauſa ſine
qua nõ.nõ cã ꝓprie.queritur an ſit concedendũ ꝙ fu
tura ſint aliquo mõ cauſa pᷣſcientie dei.¶ Item qͥ poſi

to ponitur aliud.quo remoto remouetur aliud.illud

ẽ aliquo mõ cauſa illius.ſed re futura poſita ponitur
et re futura remota remouetur p̃ſcientia.q̊ res futuꝛa

ẽ cauſa p̃ſcientie dei. Cõtra.ſi hoc ẽ veru:tꝑale ẽ cã
eterni.ſuturũ em̃ tꝑale ẽ.pᷣſciẽtia vᷣo dei eterna.q Itẽ

imꝑfectõis ẽ ĩ mõ ſciẽdi ꝙ ſciẽtia depẽdeat a ſcibili.ᷓ
nõ põt in mõ ſciẽtie diuine.łᷣ ſi res futura eẽt aliquo
mõ cauſa pᷣſcientie dei:dependeret a ſcibili ſicut cau⸗
ſatum a cauſa.et hoc ẽ incõneniẽs.reſlat ergo q pᷣſciẽ
tia dei nullo mõ ẽ cauſata a reoux. Kñ ſio. res futu⸗
ra nullo mõ ẽ cauſa pᷣſciẽtie di ſiue ſcie eius:ſicut nec
tꝑale cauſa eterni.¶¶ Quod obijcitur. ꝙ res eſt cã ſine
qua nõ.ddm ꝙ cã ſine qua nõ.ſᷣm rem nibil aliud di
cit ꝙᷓ rõem cõcomitãtie.vñ licet ↄcedit᷑ ꝙ res futura

ſit cauſa ſine qua nõ:tñ ↄcedendũ eſt ꝗ ſit aliquo mõ

canſa eterni.quia nec per ſe nec Paccidẽs.⸗l! Ad alið
dom . ꝙ cum dicitur qꝛ futurũ ẽ iõ p̃ſcitur ⁊c.dᷣm
iõ nõ dicit ibi cauſam ſᷣ ſolũ rõem vel relatõem reſpe
etu eius qð dicit᷑ p.vñ futurũ rõ ẽ vel cã quare dicat᷑
p̃ſciẽtia:ᷣ nõ eius qð ẽ pſciẽtia.Vel dõm ꝙ oꝛigenes
nõ ponit actiuã ſʒ paſſiuã.vñ nõ ẽ cõcedẽdum qꝛ futu
rũ ẽ iõ ſcit deus:ſed iõ ſcitur a deo.ſic em̃ notat᷑ cauſa
aptitudinis ad ſciendũ ex ꝑte ſcibilis. In actiua vo
magis notatur cã reſpectu alicuiꝰinſciẽte.¶ Ad alið
dðm ꝓꝙ ſcia dr abſolute: p̃ſciẽtia in oꝛdine ad rem ſia ci⸗
bilem. dom ꝙ res futura bene dr cã p̃ſciẽtie in diui⸗
dẽdo hoc ẽ q̃re dicat᷑ pᷣſciẽtia:ſed nõ põt dici cã eiꝰ qð

pſciẽtia.vł ꝓcedit᷑ a dictõe ad rẽ.res aũt tꝑalis non

põt eẽ cã rei eterne vt ſit ſʒ põt eẽ cã vt ſic nominetur
a nobis.

Membꝛum quartimn

Onſequẽter querit᷑ vtrũ pᷣſciẽtia dei im
ponat neceſſitateʒ rebo. Ad qð ſic.ſi deꝰ

pᷣnidet aliꝗd illud neceſſario eueniet: et

ſi neceſſario eueniet: neccio erit. ¶ Si
dicat᷑ ꝙ deus pᷣuidet aliquid et tñ nõ neceſſariũ ẽ illud
euenire. põt ñ euenire:ꝗ põt falli pᷣſciẽtia.¶¶ Itẽ qð
dus ſ̃ſcit de neceſſitate pᷣſcit: ᷣ ſi de aligd neceſſita
te preſcit: neceſſe eſt futurum eẽ. et ſi neceſſario erit

(Zr 0. ale 9 vel h. e
aac, 6h

I J8
cueD O- 204 ₰

r. 12 P(B

7 7*

.xxuiij.

IYtẽ anſelmus in li. cõcoꝛdie pᷣſciẽtie et li.ar.qð pᷣſcit

deus:neceſſe ẽ eẽ futura.¶ Iilẽ ſi aligd ſegtur ad alið

ſi añcedẽs ẽ neceſſaꝛiũ:⁊ ↄſequẽs:ſ̊ᷣ bene ſequit᷑.hoc ẽ

pᷣſcitũ demõſtrato aliquo cõtingẽte: ̊ hoc erit. añce⸗

dẽs ẽ neceſſariũ.ſ.deũ h̊ pᷣſciuiſſe.quia ſemꝑ fuit et ẽ
et erit. verũetiam poſtꝗ; res ẽ in actu vel pᷣterijt erit
verũ dicere deus pᷣſciuit h.et nõ põt eẽ falſum:q̊ cõſe⸗
quẽs ẽ neceſſariũ.̊ hoc foꝛe ẽ neceſſariũ pari rõne de
omni cõtingẽte.ꝭ oĩa de neceſſitate euemũt. Itẽ pꝛe
ſcitũ a deo impoſſibile ẽ nõ euenire.ſi em̃ dicat᷑ q poſ
ſibile ẽ: ponat᷑.nõ eueniet:etẽ pᷣſcitũ. fallitur pᷣſcien

tia.ſed hoc ẽ incõueniens. pᷣſcitum impoſſibile eſt ñ
euemre.i¶ Iẽ deus pᷣſciuit h̊ demõſtrato aliquo pᷣſci⸗

to. bec ꝓpoſitio ẽ de pᷣterito vera:& eſt neceſſaria.ᷣ ne

ceſſariũ ẽ hoc eẽ pᷣſcitũ.g̊ impoſſibile ẽ nõ euenire.aut
ſequit᷑.aut nõ ſequitur.ſi ſequitur:habeo ꝓpoſitũ.
ſi deus pᷣſciuit aliquid:im poſſi bile ẽ illud nõ euenire.
Spoſſibile ẽ hoc nõ eſſe pᷣſcitũ.ſed iſte due: poſſibile ẽ
nõ eẽ p̃ſcitũ.et impoſſibile ẽ eẽ nõ pᷣſcit:nõ pñt ſimul
ſtare.q̊ oꝓoſitũ cõcluſionis nõ poteſt ſimul ſtare cuʒ
pꝛima.q̊ argumẽtatioẽ neceſſaria. igitur neceſſario
ſequitur:im poſſibile ẽ hoc nõ eẽ pᷣſcitum.q impoſſibi
le ẽ hoc nõ euenire. Cõtra.aug.in li.de li.ar. ſicut
memoꝛia tua nõ cogit facta eẽ que pᷣterierũt.ſic deus

nõ cogit pᷣſciẽtia ſua faciẽda que futura ſunt.ſed me⸗

moꝛia nõ cogit facta eẽ pᷣterita.̊ pᷣſciẽtia nõ cogit fu⸗
tura euenize. i¶ Item anſeł. in li.de cõcoꝛdia pᷣſcientie
et li.ar.ſi dico neceſſe eſt te eẽ peccatuꝝ ſola volũtate

ſi deus p̃ſcit:nõ ẽ intelligẽdum ꝙ aliquid ꝑbibeat vo

luntatẽ que nõ erit.aut cogat illã eẽ que erit.hocipᷣm

nãq; pᷣcit deus qui pᷣuidet aliquid futurũ ex ſola vo

lũtate.ꝙ volũtas nõ cogit aut ꝓhibet. ergo pᷣſcientia
ti nõ cogit res foꝛe. Reſponſio.dei pᷣſciẽtia infal⸗

libilis ẽ.vñ infallibiliter pᷣſcit ip̃a contingentia.licet

ipᷣa poſſint nõ eẽ.et ẽ neceſſitas ex ꝑte ſcientie et nõ ex
parte rei ſcite.nec imponit rebus neceſſitatẽ.¶ Ad p̃⸗
mũ aũt obiectũ dðm ᷣm boetium in libro de cõſola⸗
tione.ꝙ eſt neceſſitas abſoluta.vt eoruʒ que habent
cãim determinatã immutabiliter.vt ſolem oꝛiri cras.
et ẽ neceſſitas conditionalis.pꝛima neceffitas eſt ne⸗
ceſſitas ſimpliciter. Secunda eſt neceſſitas ſm quid.
vel cum conditione.vt te ſedere cum ſedes vł ſi ſedes
eſt neceſſarium.nõ tamen ẽ neceſſariuʒ ſimpliciter te
ſedere.Ael aliter.Eſt neceſſitas conſequentis.et ne⸗
ceſſitas conſequentie.ſi ergo dicitur ſi deus pꝛeſciuit
hoc neceſſario eueniet.ſi neceſſitas referatur ad con⸗
ſequentiam:vera eſt.hec em̃ conſequentia neceſſaria
eſt.deus pꝛeſcit.ergo hoc eueniet.Si auteʒ neceſſitas
feratur ad conſequens falſa eſt· ¶ Eodem modo ſol⸗
uitur ſecũdũ.ſi pꝛeſcit futurum neceſſario.neceſſe eſi
eſſe futurum.eſt neceſſitas antecedena ⁊ neceſſitas cõ
ſequens rei pꝛiuationem ſicut dicit anſelmus in li.de
cõcoꝛdia pꝛeſcientie.et li.ar.pꝛima eſt neceſſitas ſim⸗
pliciter. ſecunda eſt neceſſitas in conſequendo et ſᷣm
quid.vtſi eſt pꝛeteritum:neceſſe eſt eſſe pꝛeterituʒ.⁊ſi

eſt futurum: neceſſe eſt eſſe futurum. ¶¶ Ad aliud dicẽ

dum. ꝙ eſt neceſſitas abſoluta.de qua non eſt verum
que deus pꝛeſcit neceſſe eſt eſſe futura.et eſt neceſſitas
