unt᷑ de potẽtia. dom ꝙ po:ẽtia vno mõ detmĩat᷑ ꝑ actꝰ
tꝑales:vt cũ dr deꝰ p̃t creac᷑.alio mõ detmĩat᷑ ꝑ actus
et᷑nos vel q̃i et᷑nos:vt cũ dr deꝰ pᷣt ſcire de pᷣt velle. pri
mo mõ ꝙᷓuis ĩ eo ſit idẽ potẽtia ⁊ ſcia ⁊ volũtas: tñ bʒ
rõʒ ĩtelligẽdi qᷓ accipit᷑ im nos.volũtas mouet: ſciẽtia
diſpoĩt:potẽtia oꝑat᷑.pᷣoꝛ ẽ volũtas deinde ſcia tcio po
teẽtia. b ĩ bac via nẽ aſita p̃dicta apꝛopatio. Secũdo
mõ ſᷣm ꝙ potẽtia extẽdit᷑ vt detmiet᷑ ꝑ actꝰ et᷑nos:pᷣoꝛẽ
potẽtia ſcia ⁊ volũtate. ſiẽ poſſe ſcire? poſſe velle priꝰ
ꝙ ſcꝛe velle.⁊ ĩ hac via alſi Fta ẽ apꝛopꝛiatio potẽtie
pꝛi: ſapĩe filio:volũtas ſpũiſ.ſic patuit ꝑ Rich. 4 Ad
illð po qd obijcit᷑. qꝛ filio appꝛopꝛiat᷑ vtꝰ ꝙ eadẽ ẽ intẽ⸗
tio potẽtie ⁊ vᷣtutis.ñ dic rõʒ primi prĩcipij ĩimo vt dr
potẽt e velut bitꝰ ſiue habilitas.⁊ iõ dic itẽ tõʒ pꝛĩcipij
ab alio ⁊ ad alis ĩ modũ prĩcipij ꝗ ab alioẽz ad alid.
2 iõ ↄueniẽt axpꝛopat᷑ filio ꝗ ẽ ꝑſoa q ab alia ⁊ a q alia
potẽtia vᷣo diẽ rõʒ pᷣmi prĩcipij:⁊ iõ appꝛopat᷑ pꝛi qen
ab alio. ⁊ E pʒ ſolo ad oĩa obiecta ð appropꝛiatõe po
tẽtie. ꝗ Ad alia vo qᷓ qrũt᷑ de appꝛopꝛiatioe ſcie & ap⸗
ꝓpriatõe volũtatis:pʒ ſolo ex ſuꝑioꝛibo ĩgſitõe ð potẽ
tia qõe de ↄꝑatõe ĩtẽtõis potẽtie ad ĩtẽtõz ſcĩe ⁊ volũta⸗

tis. ⁊ iteꝝ inqſitõe de ꝓceſſiõe.ſ. ſ qõe an ſpũſſ. ꝓceda

ꝑ modũ amoꝛis aut ſapĩe.

1n

voce
dica
eni
5
n⸗
ptio
gtur
bit

tur.
pieut
centie.
falita
dieltea
felato
ſuntia
cdic
idis
ſ⸗
i
hon
Pri
hee
.
4
tnit
uap
deſen
ſonis,
tnine
ſon
ſerece
rdi
ligh.
end

big.

A
rit
e
pin.
fili
ſcut
1fili
fñco
Nide
heen
ledit
cüic
diee⸗

ſentt

ablli
Uni
turg
ſiß
ſopi
no
u
ſ
i

tſchee⸗
d
Sifti⸗
ſiln
plküdo ſi
bitlni
ſpͤgpit
Knoice
riici
ficNi
ſſhen
Wingap
üſäiſcani
bſtüſane
digſlin
wpabiigi⸗
caritasg
lihdiſtd
dliien⸗
pngerde
docebit

e
—

0 volütanse

rio tönen⸗
atanisen
ſtetbſenſnn
dipotiyne
Niterhefite
hofſpüsi
nti

Nhidnciee
naßte i
utridi 19

iaßrbilae
eporitinſt
ſece iſnin
vꝛiebak nl
volütane

oni lint
etnitnn

ſolapori
Erpreſ
ingetie

agen⸗

buiti i

vitnte gn
iproohee
ttiaiacn
iutgeene
ñtelli

—,——,

ſtseilhS

Aetſin
ſtope
Secnd
ob⸗pott
efeleßri⸗
tiopotene

ichA N

eadeiſ
ſinoie
gi
64 l .

akpiigen

nnieß
eci,,
ſietpor
rwin
iinmd

LNueſtio

ARꝛticulus ſecundus

Onſequẽt᷑ q̃rit᷑ ſpatr de appꝛopꝛiato qð ẽ ſa⸗

piẽtia.nã de potetia als ingſitũ ẽ. Circa qʒ

qrũt᷑ plura. Pꝛimo.vtꝝ nom̃ ſapie dicat᷑ eꝗ
noee vel vniuoce ſᷣm ꝙ ꝑſonałr ⁊ eẽntiałr. Scðo.vtrũ
dicat᷑ ꝓprie ꝑſonałr.Cercio.vtꝝ pĩ ſit ſapiẽs ſapiẽtia

genita. Quarto. vtꝝ filius ſit ſapiens ſapia ingenita.

NQuinto.vtꝝ ſapia dicat cãm. Sexto.vtꝝ dicat᷑ deꝰ ſa
pere ꝑ creaturas.Septimo q̃rit᷑ de infuſione ſiue ꝑce⸗
ptione ſapie. Octauo.vtꝝ ſapia ꝑcipiat᷑ a rõnalibꝰcre
aturis.i Qono.vtꝝ ſapia innata ſit aĩe vel addita.⁊ ſe
hñt he qõnes ſub.S.ſic patebit.

Ad pꝛimũ ſic obijciS. jj.
tur.filius dẽ ſapia pꝛis:pr etiã ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſ.dicũt᷑ ſa
pientia.videt᷑ ꝙ equoce:qꝛ nihil eſt ᷣm reʒ cõe ꝑſone ⁊
eẽntie.gᷓ equoce dicit᷑ m ꝙ dr ꝑſonałr:⁊ ſᷣm ꝙ dẽ eẽn⸗
tialit.diuerſoꝝ.n.geneꝝ ſunt ꝑſona ⁊ eẽntia.Aã ea qᷓ
dicũt᷑ eẽntialiter ſunt in genere ſube:q̃ ꝑſonalr in genẽ
relatõis.nihil aũt vniuocũ ad hec duo genera ſm ſub⸗
ſtantiã ⁊ relatõʒ. ¶ Cont᷑hoc nomẽ deus dẽ eẽntialit᷑
cũ dicit᷑ deus creat.ꝑſonaliter cuʒ dr̃ deus generat.nõ
tñ dicit᷑ equoce.ſᷣ ita dicit᷑ ſapia de ſapia ſic deꝰ de deo
⁊ ſicut vnus deus ita vna ſapia:ſicut dicit aug.in li.ð
tri.q̊ ſimilit᷑ nõ dicit᷑ equoce h̊ nom̃ ſapia ſicui nec hoc
nomẽ veus. Rñſio.quedã noia ſunt que ñ ſũt appro
priabilia ꝑſonis:vt h̊ nomen eſſentia deitas ⁊ hmõi.⁊
hec nõ pñt tradi ad ſupponendũ ꝓ ꝑſona. Alia at ſunt
axpropꝛiqbilia nõ tñ aꝓpꝛopriant᷑:vt illa q̃ ſignificãt vt
qð eſt:nõ vt quo ẽ.vt deus.deꝰ.n.ſignificat vt qð ẽ:dei
tas vt quo eſt.impoſitũ.n.eſt hoc nomẽ deus vt habẽti
citatẽ.⁊ quia hñs deitatẽ eſt ꝑſona.vnde appropriabi
lia ꝑſonis ſunt hmõi noĩa nõ tñ appꝛopriata q̃ntuʒ eſt
te ſe niſi ꝑ adiũcta. Alia aũt ſunt noia appꝛopriata p⸗
ſonis.vt ſapiĩa q̃ apropriat᷑ filio:⁊ caritas ſpũiſ. Sut
etiã noĩa ꝓpꝛia:vt pater filius ſpũſſ.⁊ hec impolnbile ẽ
ſuponere eẽntiam: noĩa aũt appropꝛiabilia pñt ſuppo
nere eẽntiam ⁊ ꝑſonã ⁊ etiã apropriata.Cum q̊ qrit᷑.
vtꝝ dicat᷑ ſapia vniuoce vel equoce.dᷣm ꝙ vniuoce.qᷓ
uis.n.ſignificet eẽntià:tñ ſupponit ꝑſonã.ſicut hoc no
men deus cũ dicit᷑ deus generat: deũᷣ ſignificat eẽntiaʒ

7 ſupponit ꝑſonam. Eſt & diuerſitas cũ ſumit᷑ eẽntialr
cum ꝑſonalit.ſ.in ſupꝓpoſitõe nõ ſignificatõne.vtro⸗

biq;.n.ſignificat eẽntiam.

Ad ſecudũquo que .S.j.
rit᷑.vtꝝ dicat᷑ ſapia ꝗꝓprie ꝑſonaliter ⁊ nõ appropꝛiate.
Ad qð aug.xv.& tri.ſicut ꝓprie verbũ dei ſapiĩa dr cũ
pꝛ ⁊.l.ſ.ſint vna ſapia:ſic caꝛitas ꝓprie ſpũſſ.or:cũ p
2 filius ⁊ ſpũſſ.ſint vna caritas.q! Steʒ aug.in eodem.
ſicut vnicũ dei verbũ ꝓprie vocamꝰ noĩe ſapie cũ tñ pr
⁊ filius ⁊ ſpũſſ.ſint ſapia:ſic caritas ꝓprie ſpũſſ.dẽ.cũ
tñ coĩter cæ tribo dicat᷑.̊ ſiẽ amoꝛ ꝓprie ñ eppropriate
dẽ ce ſpũſ.ſiłr ſapia de ſilio.¶¶ Cont᷑.ſi h:ñ erit rõ q̃re
bec neget᷑ pꝛ ẽ ſapiẽs ſapĩa quã genuit ab au.⁊ hec cõ
cedit᷑ pꝛ diligi᷑ amoꝛe ab ipſo ꝓcedẽte.ſilis videt᷑ ratõ
cũ ideʒ ſit diligẽ qð eẽ:ſiẽ ideʒ ſaꝑe qdð eẽ.¶ Itẽ diligẽ
dẽ eẽntialr ⁊ notionalr vt dictũ e:quare ſiłr ñ ſaꝑe eſ⸗
ſentiale ⁊ notionale. IJẽ qret᷑ vñ ẽ H̊ ꝙ ſapia appropꝛi
abilis ẽ filio ̊ ñ ẽ eiꝰ ꝓpriũ.⁊ amoꝛ ẽ appropꝛiabił ſpi⸗
rituiſ.⁊ ẽ eiꝰ ꝓpriũ. NRñſio.ꝙ qtũ a ſupoſitõʒ loq/
tur aug. de h̊ noie ſapĩa: qð accipit ꝓprie ꝓ filio aliqũ
ſiẽ hͥ nom̃ caꝛitas ꝓ ſpũſ.ſᷣ ñ qᷓtin ad ſigtõʒ.nã ſignatõ
ſapie ñ pᷣt fieri ꝗꝓpria ip̃iꝰ filij quẽadmodũ ſiqtio amo⸗
ris ꝓpria ſpũſſ.vt iã patebit.¶j Dicẽdũ q̊ ad pꝛimuʒ. q;
diligẽ ⁊ ſaꝑe ſunt motus nĩe.ſaꝑe ẽ motꝰ intellectꝰ:di⸗
ligẽ motꝰ affectꝰ.motꝰ intellectꝰ ẽ ad ſe:motꝰ affectꝰ a
ſe.Cũ ̊ intellectꝰ ſapit aliq̊.cũ ſaꝑe dicat motuʒ ad
aĩam:ncce ẽ ꝙ illð qð qͥ d ſaꝑe ſit ca alicꝰ ĩ illo ꝗ dicit᷑

lxvij.

ſaꝑe ipᷣo.Cũ & filiꝰ ñ ſit aliq̃ mõ cã alicꝰ ĩ pꝛe.ñ pᷣt dici
pꝛ vel ſaꝑe vei eẽ ſapiẽs filio. Sʒ alit᷑ eſt ĩ motu qui eſt
ab aĩa.ſicut.n.cũ dẽ pater oꝑari a filio ſiue ꝑ filiũ:nõ
notat᷑ filius pꝛincipiu reſpectu pꝛis bᷣ reſpectu oꝑatio⸗
nis.ſilr cum dr̃ diligo amoꝛe.nõ ꝑ hoc notat ꝙ amor
ſit principiũ mei:ſ̊ ecõuerſo ꝙ ego ſim principiũ dile⸗
ctionis.ſilłr ſi pꝛ d diligere amoꝛe qui eſt ſpuiſſ.nõ dẽ
ſpũſſ.vt principiũ reſpectu patris vᷣ potius ecõuerſo.
Ad aliud dõm.ꝙ ſapĩa dicit vt hĩtũ ⁊ ita vt q̃litateʒ
2 ita dinaʒ eẽntiã.ſ̊ dicit in ↄꝑatõe ad actum: ⁊ ideo ẽ
app ropꝛiabilis.hᷣ qꝛ ñ exit a q̃litate ſiue ñ mutat genꝰ:
io ꝑ vicit᷑ eẽntialiter.hᷣ ñ eſt ſile de amoꝛe: iõ qꝛ amoꝛ
põt intelligi vt qualitas quedã.ſ.vt voluntas ſiue affe⸗
ctus boni:ſic dictus amoꝛ dicit eẽntiaʒ. Alio mõ p̃t di
ci amoꝛ ſilitudo⁊ vnitas volũtatũ.ſicut ̊ diceret᷑ ꝙ ſi⸗
militudo diẽ adaligꝗd:ſic amoꝛ.⁊ ſic diẽ notiõʒ.qj Ad
vltimũ dðm.q; amoꝛ põt intelligi velut foꝛma quedaʒ
qua infoꝛmat᷑ aĩa:⁊ ſic cadit in genere qualitatis. põt
etiã intelligi velut relatio quedaʒ ſiue relatm̃ prout di
cit ſimilitudinẽ quandaʒ:2 ſic cadit in geneꝛe relatõis
poteſt etiaʒ intelligi amoꝛ velut motus quidaʒ ſimilit᷑
in diuinis.ſic aũt nõ eſt de ſapia.

Tercio queritur .S. uij.
vtꝝ pater ſit ſapiens ſapia genita.Ad qð ſic. Oiĩs aꝛti
fex eſt ſapiens ꝑ arteʒ ſuã.ſᷣ filius eſt ars patris vt di⸗
cit aug.xxv.diſ.j.li.ſent.ꝗ̊ eſt ſapiens ꝑ filiũ ſapientia
genita.¶ Item aug.in lib.retractationuʒ. dixi de pa⸗
tre ꝙ ea ipſe ſapiens eſt quam genuit ſapietia.ſed me⸗
lius hanc queſtioneʒ in li.de trinita.tractaui.qᷓ bene ĩ
libro.lxxxiij.queſtionũ.Sed ibi dixit ꝙ pater eſt ſapi⸗
ens ſapientia quam genuit. hoc eſt bn dictuʒ.4 Itez
augꝰ.xv.æ trini.pater nouit omĩa in ſeipſo:nouit ĩ fi⸗
lio.in ſeipſo tanqᷓᷓ ſeipᷣm:in filio tanq; veꝛbum ſuum.qᷓ
pater noſcit omĩa in filio. ¶ Si dicatur ꝙ cum dẽ pat
nouit omia in filio:ly omĩa ſolum diſtribuitur ꝓ cre⸗
aturis quarum filius eſt principium. quod bec pꝛepo
ſino in:notat.Contra.ſimiliter accipitur cum dicitur
noſcit omia in ſeipſo:⁊ cum dicitur noſcit omnia in fi⸗
lio.ſed non ſolum fit diſtributio pro creaturis cum di
citur noſcit omnia in ſeipſo: quia in ſeipſo noſcit ſe pa
trem ⁊ filium ⁊ ſpiritumſanctuʒ. ergo nec ſimilit cum
dicit᷑ noſcit omĩa in filio fit ſolũ diſtributio ꝓ creata⸗
ris. Cont.ſi pater eſi ſapiẽs ꝑ filiũ: ⁊ ideʒ ẽ ſapere

qð eſſe:ꝗᷓ hʒ eſſe ꝑ filiũ.ad qð incõueniens deduẽ AUn⸗

guſti.in li. trini. RKRñſio.hec nullo modo eſt conce
denda psater ſapit ꝑ filiũ.refert.n.cũ hec pꝛepoſitio ꝑ:
adiũgit᷑ ᷣbo traſitiuo:⁊ cũ adiũgit᷑ abſoluto.cũ adiun
git᷑ traſitiuo notat ſubauẽtẽ.vt cũ dẽ rex regit ꝑ pᷣpoſi
tũ.cũ adiũgit᷑ ᷣbo abſoluto notat᷑ auẽtas. vt cũ dr re⸗
gnat ꝑ ppoſitũ.Silr cũ dẽ pꝛ oꝑat᷑ ꝑ filiuʒ:notat᷑ ſub⸗
auẽtas in filio reſpectu pꝛis.ſᷣ̊ cũ dꝛ pꝛ ſapit vel ẽ ſapi⸗
ens ꝑ filiuʒ:notat᷑ auctas in filio reſpectu pꝛis.⁊ hec
nullo mõ ẽ ↄcedẽda.QOð ꝗ̊ obycit᷑ ꝗ oĩs artifex eſt ſa⸗
piens ꝑ ſuà arteʒ.filius ẽ ars pꝛis ⁊c.Rñdet᷑ ars ali⸗
cuiꝰ dꝛ dupłr.vel vt infoꝛmãs:⁊ ſic dẽꝛ ars hoĩs. vel vt
ab aliqͥ:⁊ ſic dicit᷑ filiꝰars patris qꝛ ẽ a patre:ñ qꝛ ifoꝛ⸗
met patrẽ.vñ bñ dr ꝙ hõ ſlapit ꝑ arteʒ ſuã.ñ tñ h̊ dĩ de
ilio quia nõ eſt ars infoꝛmãs patrẽ.ſed vt a patre. Si
aũt diceret᷑ ſaꝑe pater ꝑ filiũ:ñ notaret᷑ filiꝰ eſſe a pr̃e:
ſed pouus pater ab ipio.⸗! Ad illnd quod dicit aug.q;
melius in li.& trini.tractauit.Rñſio.hec ꝓpoſitõ du
plex ẽ pater ẽ ſapiens ſapia quã iple genuit. qꝛ põt eſſe
ſenſus.pater genuit filium qui eſt ſapientia qua ſapi⸗
entia dicitur ſapiens pateꝛ qui genuit.hoc auteʒ rela⸗
tiuum qua:poteſt facere relationeʒ perſonaleʒ vel ſim
plicem.ſi perſonaleʒ: falſa eſt.⁊ eſi ſenſus.pr̃ genuit fi

liũ ꝗ eſt ſapia.qua ſapia.i.q̊ filio pr̃ ſapiens en.ſi ſim⸗

plicem: vera eſt.⁊ eſt ſenſus.pr̃ genuit filiũ ꝗ ẽ ſapien⸗
tia que ſapientia eſt eẽntia qua pr eſt ſapiẽs.⁊ iſte fuit

e r r Yf
„ae 9 2206 Pr

intellectus aug.in li.lxxxiij.q. ⁊Z ꝓpter h̊ dixit augꝰ.q;
melius dixerat in li.de tri.nõ tñ dixit ꝙ male in libro
lxxriij.q.¶l Ad illud pater omiĩa nouit in filio. doᷣm ꝗꝙ⸗
hec pᷣ̃poſitio in põt dicẽ beatitudinẽ principij ad illud
qð eſt de principio.⁊ ſᷣm h̊ oĩa ñ diſiribuit niſi ꝓ crea
turis.vñ ſenſus ẽ.pꝛ nouit creaturas ĩ filio ſiue ꝑ filiũ
ſ h dupkr.qꝛ hec determĩatio ĩ filio ſiue ꝑ filiũ põt de⸗
termĩare h̊ verbũ noſcẽ in ↄꝑatõe ad noĩatm̃ vel ſuppo⸗
ſitũ:⁊ ſic falſa.⁊ ẽ ſenſus.pꝛ ĩ filio vel ꝑ filiũ noſcit oĩa

id ẽ pꝛ noſcit creaturas ⁊ h̊ hʒ a filio.vel ĩ ↄꝑatione ad
accuſatm̃:⁊ ſie veꝝ ẽ.⁊ ẽ ſenſus. pr noſcit creaturas eẽ

ꝑ filiũ. Ad aliud qð obijcit᷑ in vriũ dõm.qꝙ ñ ſiłr ac⸗
cipit᷑ hec dictio oĩa cũ dr pr̃ noſcit oĩa ĩ ſeipo:⁊ pr̃ no⸗
ſcit oĩa in filio.qð pʒ ꝑ illud qð ſeqt᷑ in auẽte illa.ĩ ſe⸗

ipſo noſcit tanqᷓ ſeipᷣm:in filio taqᷓ; ᷣbũ ſuũ.verbũ aũt
dr ſiliꝰ reſpectu creatuꝛaꝝ.vñ reſpiciẽdũ ſi inuenit᷑ ali.
qua determiĩatio cuiꝰ poſſit filiꝰ dici principiuʒ: ⁊ tuc
põt ocedi ꝙ in filio vel ꝑ filiũ.̊ᷣ ſi ñ ſit aliqd ĩ orone re

ſpectu cuiꝰ poſſit dici filius principiũ: ñ eſi recipienda

talis poſitio.vt cũ dr pẽ noſcit ꝑ filiũ ſapit ꝑ filiuʒ. S·

põt recipi noſcit ereaturas ꝑ filiũ. „„

Nuarto queritu?. S. uij.

vtꝝ filius ſit ſapiens ſapia ingenita.Ad qð ſic arguit.

ingẽr in ſent.xxiij.diſ.j.li.ſi ñ ẽ ſapiẽs ſapĩia genita: nec
ſeipſo ſapiẽs ẽ. Si vᷣo ſapiĩa genita ſapiẽs ẽ: ñ videt᷑ eẽ
ſapiẽs ſapia ingenita.⁊ ita n videt᷑ eẽ ſapiẽs a pre cũ a
pꝛe habeat oĩa. Ad qð rñdet.ꝙ filiꝰ tm̃ ẽ ſapiẽs ſa⸗
piẽtia genita:⁊ pr̃ ſapia ingenita.⁊ ſapia genita ẽ ð ſa
piẽtia ingenita vel a ſapia ingenita. Et cuz ideʒ ſit ibi
eſſe qð ſapiẽteʒ ec:relinꝗt᷑ vt ſapĩa geĩta ſit de ſapiĩa in⸗
genita. 4. Sʒ obijcit. qꝛ ſapia ingenita ideʒ ẽ qð inna⸗
ſcibilitas.ſᷣ eẽ ſapiẽteʒ idẽ ẽ qð eſſe: p aũt ñ ẽ ſapiẽs ĩ
naſcibilitate.. Pretea.eadẽ ſapia ſapiẽs pr̃ ſoꝛmalr qᷓ
filius.ſᷣ filiꝰ q̃i foꝛmałr nõ ẽ ſapiẽs ſapia ingenita.
nec pr̃.. Rñlio.nñ ſunt idẽ qͥ ad modũ ſignificãdi ſapi
entia ingenita innaſcibilitas:lʒ ideʒ ſint ᷣm rẽ. Sʒ
ſenſus ⁊.cũ dr pr̃ ẽ ſapiẽs ſapĩa ingenita:pr̃ ſapiẽs ẽ ð
ſeipᷣo ⁊ a ſeipo.vñ ẽ rõ q̃i foꝛmalis ⁊ excluſio oꝛiginis.
Mã etiã G̊ ꝙ d ſapiẽs ſapia ingenita: ꝑ bũc ablatm̃ ſa
piẽtia notat᷑ rõ q̃i foꝛmalis.ꝑ hũc autẽ ingenita origis
excluſio. Itez querit᷑.ſi ſpũſſanctꝰ ſit ſapiẽtia de ſa⸗
Biti⸗ vel ꝓcedes ſapia.qð ñ videt᷑:qꝛ H̊ nomẽ ſapĩa in
Fmone ñ ſtat ꝓ eẽntia.tũc.n.eẽt veꝝ de eẽntia ꝙ eẽt
cedens.ſ̊ ꝑpſonalr videt᷑ appꝛopꝛiari filio.¶¶ Rñnſio.peꝛ
aug.xv.de tri.ſpũſſanctꝰ qꝛ ẽ ꝓcedẽs ſopia de ſapĩia:nõ
pr̃eʒ hʒ memoꝛiã: aut filiũ intellectũ:aut ſpmſanctũ di
lectõʒ.neq; enĩ eẽt ſapia ſi alius ei memiſſet vel intelli⸗
geret:ac tmmodo ſibipſi diligeret. Sʒ pꝛ hʒ bec tria qᷓ
ſunt qð ipᷣe.verũtñ illi ẽ vñ ꝓcedit.hec ẽ ̊ ↄcedẽda ſpi⸗
rituſſanctꝰ ẽ ſapia ꝓcedens de ſapia:ne videat᷑ filiꝰtm̃
ſaꝑe pr̃i aut.ſ.ſ.Et lʒ hͥ nomẽ ſapia ꝑ ſe nõ appropriet᷑
ſpuũᷣiſ.appropriat᷑ tñ ꝑ adiũctũ.Sumit᷑ aũt ꝓcedẽ nõ ꝙ
attribuit᷑ filio: ̊ ꝙ diſtinctm̃ ẽ ſpũſſancti ab alijs ꝑſo⸗
nis. Itez quent᷑.an filiꝰſit ſapiẽs ſeipᷣo vel ꝑ ſeipᷣm?
Muidã dicũt h fieri multiplicẽ intelligentiã:⁊ ideo di⸗
ſtinguẽdũ foꝛe.ita vt cũ dicis filiũ eẽ ſapiẽteʒ ſeipᷣo vel
ꝑ ſeipᷣm.ſi ſui natura ⁊ eẽntia ſapientẽ intelligas:veꝛꝰ
ſit intellectus.ſi vᷣo a ſeipᷣo vel de ſeipᷣo ſapientẽ intel⸗
ligas eẽ:falſitati ſubiectã habes intelligentiã. Alij vᷣo
ſimpłr ⁊ abſq; deteꝛmĩatõe ↄcedũt hmõi locutõnes.fi⸗
lius ẽ ſapiẽs ꝑ ſe h̊ ñ a ſe vel de ſe.ↄfiꝛmãtes vᷣbis hyla
rij ꝗ filiũ nõ a ſe ſ̊ ꝑ ſe agere in.ix.de trini.ait.Natuꝛe
inquit cui ↄtradicis hẽtice hec vnitas ẽ.vt ita ꝑſe agat
filiꝰ ne a ſe agat:⁊ ita ñ a ſe agat vt ꝑ ſe agat. Sʒ qrit
que eſi drñtia int ꝑ ſe ⁊ a ſe.Rñſio.ꝑ ſe dicit ſufficien⸗
tiã agentis:a ſe vᷣo notat oꝛiginẽ vel principiũ a quoẽ

illa ſufficiẽtia.

V A ſir ſupcct ſ ipo/

Muinto queꝛitur. S. v.

an ſapia dicat cauſaʒ reꝝ.Ad qð ſic pᷣs.omĩa in ſapia
feciſti.illa.n.q̊ꝝ ñ eſt actoꝛ deꝰ ↄprehendũt᷑ in ſcia: ñ
oĩa fecit in ſcia.ſᷣ dr oĩa in ſapia feciſti. facẽ auteʒ dic
cauſaʒ reꝝ.ᷓ ſapia ẽ cã reꝝ. Iteʒ ꝗa deꝰ nouit res:ſũt
res.ſicut dicit aug. nec intelligit᷑ ̊ ð ſcia ſimplicis no
ticie.ex h.n.ſequeret᷑ ꝙ deus eẽt cã mali. intelligẽ de
ſcia aprobatõis.vñ dic̃ męꝛ in ſent᷑.ꝙ ſcia cũ aproba
tione ẽ cauſa reꝝ.⁊ hec ẽ ſapĩa:&̊ ſapia ẽ cã reꝝ. IJteʒ
filius ẽ aꝛs ſapiẽtis dei.ꝗ̊ ars dr ſᷣm rõneʒ ſapie.ſᷣ aꝛs
dicit vt cãm reꝝ.̊ ⁊ ſapia dicit vt cãʒ reꝝ. Contra.
deus dỹ ſaꝑe ſe.ſilłr pꝛ dꝛ ſaꝑe filiũ.ↄſtat aũt ꝙ pꝛ ñ eſt
cã filij nec deꝰ ẽ cã ſui.ꝗ̊ ſaꝑe ñ impoꝛtat cauſalitateʒ:
nec ſapia. Itẽ mgẽ. xxxv.di.iij.li.ſent᷑.ſapia ↄſiſtit in
ↄtemplatõe:ſcĩa in oꝑatõe. ſapĩa eſt ſpeculatõis tm̃.
ſcia vᷣo dʒ dici oꝑatõnis ⁊ ita potius vt caʒ. Rñſio.
ſcia dẽ multipłr:ſiłr ⁊ ſapĩia.Sciẽtia.n.dẽ vno mõ do⸗
nũ gratuitũ.eſa.xj.ſpiritu ſcie ⁊ pietatis. Alio modo
ſcia acꝗſita ſᷣm ꝙ dr ſcire eſt cauſas rei ↄgnoſcẽ.Teꝛcõ
mõ dr ſcĩa aſſimulatiua intellectꝰ ad reʒ ſcitam pᷣm ꝙ
dr̃ ſcia dei ſignificat eẽntiaʒ diuinã vt aſſimulatã.Co⸗
dem mõ ſapia dẽ donũ ſapĩe.eſa.xj.ſpũs ſapie⁊ intelle
ctus.ſic dẽ in ſent.ꝙ ſapia ꝑtinet ad ↄtẽplatiõeʒ:ſciẽtia
ad actionẽ.nec ſumit᷑ ibi ↄptemplatiua ꝓ ſpeculatõe pu
ra ̊ ꝓ ſpeculatõe a q̃ dicit᷑ vita ↄtem platiua quia illã
regit ſapĩa ⁊ actiua ſcia.Alio mõ dr̃ ſapia acꝗſita vt ẽ
cã ſimpłxr q̃ eſt cã cãꝝ. ſᷣm ꝙ dicit phᷣs ꝙ phia pᷣma
dʒ dici ſapĩa:quia ẽ de cã.ſcĩa acꝗſita ꝑ creaturas ſᷣm
ꝙ dr.j.rom̃. Inuiſibilia dei ⁊c. Lercio mõ dr ſapia ĩ⸗
telligẽtia dĩna de ſe vt cã ⁊ cũ ſapoꝛe.i Aã dieit ↄgniti⸗
oneʒ dei ſᷣm ꝙ ſe reſpicit cãm:ſcia ſᷣm ꝙ reſpiẽ effectuʒ

in cã. ̊ querit᷑ vtꝝ ſapia ſit cã reꝝ.Rñndeo ꝙ cauſa

põt ↄſiderari tripłr: quẽadmodũ.n.cã materialis dici

tur tripłr. Primo mõ poſſibilis qñ nulla ẽ diſpoſitio

ad foꝛmã ⁊ diſpoſitio q hbʒ aliq̃s diſpoſitões ſ̊ remo⸗

tas.⁊ dẽ nccĩt as:qñ eſi in ꝓxima diſpõne ad foꝛmam.
ſicut ̊ de potẽtia paſſiua eſt loꝗ ita ⁊ de potẽtia actia

dei. pot.n. ↄſiderari vel vt in potẽtia vel vt in diſpõne
vel vt q̃i in nccĩtate ſiue ꝓxima diſpõne. Dicẽduʒ ̊ ꝙ
ſcĩa ſimplicis noticie nõ dicit cãm.ſcia approbatõis di
cit vt cãm in potẽtia.quia ſequit᷑.ſcit cũ agprobatõe:&
eſt vel fuit vel erit:bſᷣ ñ ꝙ ẽ.ſapia vᷣo dic̃ cãm vt ĩ diſpoſi
tione.̊ ars dicit vt ĩ nccĩtate vel ꝓxima diſpõne.ncci⸗
tas.n.ñ dicit᷑ h q̃ ↄſtrĩgat᷑ cã:ſᷣ q̃ cogit᷑ effectꝰ. ꝓpter H
dicit᷑ oĩa ĩ ſapĩa feciſti: qꝛ ĩ diſpõne ſua fecit oĩa.nec
dicũt᷑ facta ĩ ca:qꝛ ſcia de ſe ñ dicit in cãm.⸗ NDð obij⸗

cit᷑ ꝙ dicit᷑ ſaꝑe ſe. dõm ꝙ cũ dẽ ſage ſe abſolute vt deꝰ?

ſapit vel ſapit ſe: notat᷑ ſcia cũ apꝛobatõe ⁊ delectatõe.
Scia at ñ diẽ cãm in rõne cauſe.ſᷣ vt qð ẽ cã dĩ ĩ ſapia
reſpectiue.⁊ G̊ dupłr.vł reſpeciu ꝑſone ad ꝑſonã.vł re
ſpectu creatoꝛis ad creaturã. ſm ꝙ dicit᷑ reſpectu pſoe
ad ꝑſonazʒ: ſic adhuc ñ dicit cãz. vt cũ dẽ pr ſapit ſiliũ.
ſi reſpectu creature:ſic diẽ ſapiazʒ c appꝛobatõe ⁊ cau⸗
ſalitate.vt cũ dicit᷑ pat ſitit cresturã. .
BGexto queritur. .S. vj.
vtꝝ deꝰ dicit᷑ ſaꝑe creaturas. Ad qð ſic oponit᷑. ſapia
dicit᷑ de eternis. ̊ creature ñ ſunt eterne.̊ ⁊c. ¶ Itez

xxxv.di.iij.li.ſnĩa ꝝ.Sapĩa ñ tiñ ſuꝑioꝛa cognoſcimꝰpᷣ

etiã cognitis delectamur. Sapia dic ↄgnitõz cuz de⸗
lectatõe.̊ deus ñ hʒ delectatõz ex ſe. & nec ſapit aliqd
ey ſe. ¶ Itez ſapia dr ↄgnitio de cã. bͤ ↄgnitõ de creatu
ra nẽ ↄgnitõ de cã. ̊ñẽ ſapia ð creatuꝛa. Cõt᷑ anf.
creatura in creatoꝛe eſt creatrix eẽntia. & in cã nõ dif⸗
fert ipᷣ̃a cã ⁊ effectus in cã. erit eadeʒ cognitio cauſe⁊
effectus in cã.ſi ͥ cognitio cãe dẽ ſapia. S cognitio ef⸗
fectus in cã ſiłr dʒ dici ſapia.ᷓ ſapit creaturas.¶ YIeʒ
in ſentent᷑. primo li. di.xxxv. Sapientia eſt de tempali

bus ⁊ eternis: eſt de temꝑalibo. ergo c creatuꝛis·

h an“ ſhe ſbpis

d

G ſe

hte
hen
ei
ſelen
vol
Mie
to
ſinc
oin
tti
jre
ctis

ſopi

pahe
ſoni
gode
ſulite
ndoi
is
dcen
dſpoe
fſſoos
odi
alorr
e
ſieſ
gimne
gitc

tor.p
aðſi
ſus.
ange
Ga⸗
ſtati
niof
Pnci⸗
ſapo⸗
iaſi
kitag
hies
S
diti.
Mon
etpo
ergo
pitſ
enti
te⸗
Uur

a

ſinplabn
ekintlin
aticpebt
in pee
zſiſeſeng
n. Connn,
WN
Cauſelinee
ſpinnſfti
Peculatö⸗
(az. Pſſin

dipnond

6. Dlionate
noſci. Tec⸗
ſeitamn n
imulat,E
ſapien intll

latiöezeſtin

ſetnlnenn
Atiua gninlli
giagegſin ge
g hinpna
ckennras bn
nodfſagini⸗

Bdet it

feſpireſeng
Rideogeu
nateniolisdei
lai diſoſii⸗
ſitoesßfen⸗
neadſuman.
epotitin afn
vrin diſpoe
Dicidi⸗
Probatͤed
approbn
iin ftioſo
diſpoe nd
ffren. perd
aſeeſtoine
1,4Ocdt

bſolutett a

erleend⸗
cadf iſopi⸗
obni re
npen ghe
fſoptſilü.
re cal⸗

Fy⸗ 4
onit ſpin
i
noſcintb
ſſozaz d
ſeptig
65 e kal
ſoenme .
gntt
6ℳ
ncnhan
uns

Reſpõſioẽ cõſiderare creatas in ſua nata.et ẽ cõſi
derare ipᷣas in cã.pꝛimo mõ nõ dicit᷑ us ſaꝑe creatu

ras:ſcðᷣo mõ pt dici ſaꝑe creatas ſcʒ ĩ cã.vt nõ dicatur
ſaꝑe creatas ſimpliciter ſᷣ cum determiatõne ſcʒ ſapit

creat᷑as in cã.Sapĩa em̃ ſᷣm ꝙ; ꝗꝓpꝛie dẽ dic cognitõe,ʒ

cũ delectatõe.nõ hʒ aũt deus delectatõʒ ĩ creata ſᷣm ꝙ⸗
¶ ꝓpꝛia nat᷑a.iõ ñ dẽ ſaꝑe creaturas. dicit᷑ tñ ſcire eas
qꝛ cognitio eiꝰ ᷑nſit ſuꝑ res.¶. Ad id qð obicit᷑.ꝙ ĩ deo
idẽ eſt cã ⁊ effectꝰ in ca.dom ꝙ verũ ẽ.⁊ pt᷑ recipi ꝙ ſa
pit effectũ ĩ cã:magis tñ ꝓpꝛie dẽ ſcire effectũ ĩ cauſa.
Ad illud qð obicit᷑.ꝙ ſapia ẽ de tꝑalibo. doðᷣm ꝙ ſᷣm
ꝙ tꝑalia cõſideꝛãtur in natura ꝓpꝛia:ſapia nõ ẽ de tꝑa

libo.ſᷣ̊ ſᷣm ꝙ tꝑalia ↄſiderãt᷑ vt in cã vel diſpõne dina:

ſic dicũt᷑ ſapia et ſcĩa eẽ de tꝑalibo et eternis.

Beptio queritur.S.vij.
vtruʒ ſũma ſapia ꝑticipet᷑ ab irrõnabilibo. Ad qð ſic
obijcit᷑.vij.ſapie.Sapiẽtia attingit a fine vſq; ad fineʒ
foꝛtiter.Extendit᷑ igit᷑ ſapia a pꝛima creatura vſq; ad
extremã.ꝗᷓ extẽdit ſe vſq; ad irrõnabilẽ.il IRẽ aug.lᷣm
aliaʒ lram.ecẽ s.ij.Circuiuit eoꝛ meũ vt ſcirẽ ⁊ coſide⸗
rarẽ ⁊ quererẽ ſapiam et nũerũ.Et dicit aug.in ſecun
do de li. ar. Mirant᷑ hoĩes ſapiaʒ nũeroſq; cõtemnũt.
docti at᷑ ⁊ ſtudioſi quãtomagis a labe trena remoti fũt
tãtomagio ⁊ nũerũ et ſapiam ĩ ipᷣa vitate ↄtuẽt᷑.hĩc re
linꝗt᷑ ꝙ idẽ eſt nũerus ⁊ ſapia.ſi q̊ nũerus ꝑticipat᷑ ab
om̃ibo coꝛꝑalibo creaturis.Iñ aug.dedit nũeros oĩbo
etiã infirmis ⁊ ĩ fine rerũ locatis.et coꝛꝑa om̃ia qᷓuis
ĩ rebo extrema ſint hñt nũeros ſuos:q̊ͥ ⁊ ſapĩa ab oĩb⸗
Cõtra.aug.ſcðo.ð li.ar.ſaꝑe pauci poſſunt:nũeꝛaꝛe
etiã ſtultis cõceſſum cẽ.Si ergo ſape dicit᷑ a ꝑticipatõe
ſapie:paucis datũ ẽ ꝑciꝑe ſapĩiaʒ.q¶¶ Pꝛeterea ſi ſapere
paucis:nũeraꝛe ſtultis nõ erit idẽ:nũerꝰet ſapia. Re
ſpõſio ſᷣm aug.ij.de li.ar.de ſapia dẽ ꝙ attĩgit a fine vſ
qᷓ ad finẽ foꝛtiter et diſpoĩt oĩa ſuaniter.ea potẽtia q̃
foꝛtiter a fine vſq; ad finẽ attingit:nũerꝰ foꝛtaſſe dicit᷑.
ea ðᷣo q diſpoĩt omia ſuauiter:ſapia vocat᷑ cũ ſit vtrũq;
vnius eiuſdemq; ſapie.ſ̊ nũeros dedit oĩbo:ſaꝑe at᷑ nõ
dedit niſi rõnalibo:tanꝙᷓ in eis ſedẽ ſibi locauerit.de q̃
diſpõat oĩa illa etiã ĩfima ꝗbonũeros dedit.⁊ ꝑ hoc pʒ
rñſio ad pꝛimũ. Ad ſecũdũ rñdet aug.in eodẽ quead⸗
modũ ĩ vno igne oſubſtã tiali vt ita dicã ſentit᷑ fulgoꝛ ⁊
caloꝛ nec ſeꝑari abinuicẽ poſſunt. caloꝛ tñ ad ea ꝑueĩt
q̃ ꝓpe admouent᷑:fulgoꝛ vo longiꝰ latiuſq; diffunditur
ſic ĩtelligẽtie potẽtia q̃ ſunt ſapie ꝓpĩgoꝛa ferueſcũt vt
aĩme rõnales:ea vo q̃ remotõꝛa ſunt vt coꝛꝑa:nõ attin
git caloꝛe ſapiẽdi ſᷣ ꝑfũdit lumĩe nũeroꝝ.

Octauo queri .S. vnj.
tur.vtꝝ ſapis ꝑticipat᷑ a rõalibo creaturis malis.Ad
qð ſic amb.ſuꝑ illd.j.coꝝ.xij.Nemo ptĩ dicere dñs ibe
ſus.om̃e verũ a quocũq; dicat᷑ a ſpũſcto eſt.Silr dicit
aug· omia ſunt vera a vᷣitate pꝛima.ſᷣ in deo nihil alið

eſt ſapia ꝙᷓ cognitõ vᷣiitatis:g̊ quicũq; ẽ ĩ ꝑticipatõe ve⸗

ritatis.eſt in ꝑticipatõe ſapie.ſᷣ quicũq; ſcit aligꝗd ẽ in
pticipatõe veritatis:g qcũq;ʒ eſt in ꝑticipatõe ſcie.ẽ in
ꝑticipatõe ſapĩe.i Itẽ ſapia nihil aliud ẽ qᷓ ↄgnitio cũ
ſapoꝛe.ſed ſic ſũme triſtabile nccẽe ẽ inferre triſticiaʒ:
ita ſũme delectabile ncce ẽ inſerre delectatõʒ.ᷣ̊ pᷣma ve
ritas ẽ ſũme delectabilis ĩtellectui.qᷓ oĩs ĩtellectus ꝑci
piẽs pꝛimã veritatẽ ꝑcipit delectatõem ergo et ſapiam
Cõtra.j.coꝝ.iij.pᷣdicamꝰ ſapiam ĩ miſterio abſcon⸗
ditã.quã nemo pꝛĩcipũ huiꝰ ſeculi nouit.i.phi.vel de⸗
mones.et tñ habebat ſcĩiam nõ aũt ſapiam vt ibi dicit᷑
et poſt aialis hõ nõ ꝑcipit ea q̃ ei ſũt:ꝗqᷓ nec ſapiĩaʒ dei
ergo nõ quicũq; habet ſciam vel ꝑcipit ſciam dei ꝑci⸗

pit ſapiam. Oð cõcedendũ ẽ ſi kat vis in verbo ſapi

entie.poſſum em̃ cõſiderare dĩnam veritatem vt veri⸗
tatem:vel dĩnã veritatẽ vt bonitatẽ. Idẽ em̃ verũ et bo

mum: 5 differũt in cõſideratõe. verũ em̃ ꝑcipit᷑ in ↄſide

Dape ſes phopa al diaLl,

lxvij.

ratõne eẽ rei ſimpliciter: bonũ vᷣo in cõſideratõe eẽ rei

cum actu ſuo ſiue vtilitate.qꝛ verũ eſt in ↄſideratõe eẽ
rei ſimpliciter.bonũ vᷣo in cõſideratõe eẽ rei cum actu
ſuo ſcʒ vᷣm ꝙ ſic vel ſic eſt vtilis.dðm q̊ ꝙ mala aia pt
habere noticiã diuĩe veritatis vt eſt veritas: ſed nõ no
ticiã diuĩe veritatis vt eſt boĩtas.vñ mali ſunt in ꝑce⸗

ptõne ſcĩe dei ſed nõ ſapiĩe.vt pʒ de phᷣis pᷣmo Ro.ꝗ cũ

cognouiſſent deum: nõ ſic̃ deũ gloꝛificauerũt ⁊c.¶¶ Ad
id qð obijcit᷑.q pꝛima veritas ẽ ſũme delctabilis.dðm
verũ eſt.ᷣ̊ nõ ſequit᷑ ꝙ ſemꝑ delectet. ſieut em̃ lux ſũ⸗

me delectabilis eſt viſui:tñ oculis egris eſt odioſa nõ

delectabilis:ita lux pꝛime veritatis quãtum eſt de ſe ſũ
me eſt delectabilis:nõ tamẽ ſemꝑ delectat quẽlibet ĩtel
lectũ.nõ tñ hoc eſt ꝓpter defectũ qui ſit in ipa: ̊ᷣ ꝓpter
pꝛauã diſpõnem que eſt in ipᷣo intellectu.dðm ergoq;
eſt intellectus ſpeculatiuꝰ:et pꝛacticꝰ.veritas aũt pꝛia
delectat intellectũ ſpeculatiuũ maloꝝ: ſᷣ nõ intellectũ
pꝛacticũ.delectat ipos lux pᷣme veritatis vt lucens: ſed
odio hñt eã inqtũ arguẽs ſic̃ dicit aug.in li.de trini.

Nono queritur S. ix.

vtrũ ꝑceptõ ſapie inata ſit aĩe vel addita. o qð aug.
ij.de li.ar.ſic anteq; boni ſumꝰ impᷣſſa ẽ mẽtibo nr̃is no
tio boĩtatis:ꝑ hanc em̃ ſine dubitatõe dicimꝰbtos nos
eẽ velle:ita pꝛiuſqᷓ ſapiẽtes ſimꝰ:ſapie notõʒ ĩ mẽte ha
bemꝰ expᷣſſam. ꝑ quã vnuſꝗſq; nr̃m iterroget᷑ an velit
eẽ ſapiẽs:ſine vlla dubitatõe ſe velle rñdet.& notio ſa⸗
piẽtie ẽ nobis ĩnata. Itẽ qð vnũ et idẽ ẽ apud oẽs:eſt
nat᷑ale ſiue inatũ.ſ̊ ſic dĩc aug.ſi ſũmũ bonũ oĩibo vnũ
eſt:opoꝛtet etiã veritatẽ in q̃ cernit᷑ et tenet᷑ et ſapiam
omibo eẽ cõem.q̊ᷓ ſapia ẽ inata. Cõtra.aug.quãto⸗
magis ĩ via vite ꝗs errat:tãtomiꝰ ſapit.tãto eĩ magis
lõge ẽ a veritate qua cernit᷑ et tenet᷑ ſůmũ: quãtominꝰ
ſapit.Si ergo cõtingit errare:płes ↄtĩgit lõge eẽ a ſa:
pia ſ̊ ab eo qð ĩnatũ ẽ ñ ẽ lõge eẽ:̊ ſapĩe notõ ñ ẽ ĩnata
Itẽ ſi notõ ſapie ĩnata ẽ:& ꝗlibet nat᷑aliter ſapiẽs ẽ.
h̊ hoc ẽ falſũ:qꝛ ſic dĩc aug.ſapiẽtes ſũt pauci.q IJtẽ ſa
piẽtia ĩnata ſi qua ẽ:ẽ rſpectu ſũme appetibilis vt vult
aug.ij. de li.ar. ̊ diuerſi dr̃ſa ſentiẽtes de ſũme appeti⸗
bili.et illð ponẽtes dr̃ſũ:variãt᷑ qᷓtũ ad ſapĩaʒ rſpectu
illiꝰ.ſᷣ ſi ſapia ĩnata eẽt:vna eẽt. nõ ẽ inata. Reſpõ
ſio.Eſt notio de re qꝛ ẽ ⁊ qd ẽ et qũo ẽ.Notõ ſapie qꝛ ẽ

ẽ nobᷣ impᷣſſa natalit:quẽadmodũ notõ britudis ⁊ vᷣi⸗

tatis pᷣme ſũt nobᷣ ipᷣſſe. Notõ vere ſapie qð ẽ et qũo ẽ:
nõ ẽ nobis impᷣſſa.vᷣm q dẽ ĩ li.de li.ar.ſic młta ⁊ drſa
ſũt q̃ ĩ luce ſolis hoĩes vidẽt et eligũt ad fruẽdũ: lux tñ
in ſe vna ẽ:ita ⁊ etiã ſi młta bona ſũt e ꝗbo eligat ꝗſq;

qð nolet fieri:tñ pt᷑ eẽ vt lux ipᷣa ſapie in q̃ hec videri

teneri poſſunt:omibo ſapia ſit vna cõis.¶ Ad pꝛimuʒ
dðm ꝙ aug. logt᷑ de ſapia ſᷣm ꝙ cõcomitat᷑ btitudieʒ a
q̃ magis diſtãt ꝗ magis errãt.qð ptz ꝑ h̊ qdð ſpdit᷑ ibi
ab aug. ſũmo bono aſſecuto ⁊ adepto bẽus ꝗſq; fuerit
qð oẽs ſine ↄtrouerſia volumꝰ.vt ꝗᷓ ↄſtat nos btos:ita
nos ↄſtat eẽ velle ſapiẽtes.qꝛ nemo ſine ſapia bẽus eſt.
4 Ad aliud dom qð oẽs ſũt ſapiẽtes natalit᷑ notõe qꝛ ẽ
ſopĩa vt dictũ ẽ.vñ aug.ĩ li.ð li.ar. Sic̃ añiᷓ bti ſimꝰ
mẽtibo tñ nẽis impᷣſſaẽ notõ boĩtatis.ita pꝛiꝰ qᷓ; ſapiẽ
tes ſimꝰ ſapie notõʒ ĩ mẽte babemꝰ impᷣſſam.

Neꝛticulꝰ teꝛciꝰ
VHnſeqnter de apꝑꝛopꝛiato ſpũiſcto qð ẽ vo⸗
lũtas vel amoꝛ.Circa qð qrit᷑ an pr̃ ⁊ filiꝰ
.Diligaãt ſe ſpuſcto. ſic ꝓbat᷑ ꝑ aug. vj. de
trinitate.Aõ eſt aligs duoꝝ quo vterq; ↄiugit᷑ quo ge⸗
nitus a genitoꝛe diligat᷑.genitoꝛemq; ſuũ diligat.ergo
ſilius diligit᷑ a p̃e ſpũſcto ⁊ ecõuerſo:qᷓ diligũt ſe ſpũ/

ſcto.¶ Itẽ hiero.ſpũſſcts ẽ dilectõ quã hʒ pr̃ in filiu et
filius in prem:q ſpuſſcts ẽ dilectõ pr̃is ⁊ filij. Sʒ dili⸗

gẽtes diligũt dilectõe ſua:ergo pater et filiꝰ diligunt

olce ſaße ſn. e/ſt —

ſe ſpũſcto.¶ Item ſpũſſctus eſt nexrus pr̃is ⁊ filij.aut 5
eſt nerus qꝛ amat pr̃em et filiũ:aut qꝛẽ amoꝛ q̊ͥ pr̃ et ſi
liꝰ ſe diligũt. aut qꝛ pr et filiꝰdiligũt ipᷣm.i · õ pꝛio mõ
qꝛ nõ opoꝛtz ꝙ; aliꝗs diligit alios duos ꝙ ipi cõiũgan
tur amoꝛe.imo foꝛte erũt inimici. Itẽ nec tercio mõ.qꝛ
nõ eſt ncce ꝙ ſi aliꝗ duo diligãt aliũ terciũ: ꝙ ip̃i dili⸗
ant ſe et ↄiũgãt᷑ amoꝛe.Relingꝗt᷑ igit᷑ ꝙ iõ dicet᷑ nexus
ſue vinculũ pr̃is ⁊ filij ſpũſſctus:qꝛ ẽ amoꝛ q̊ ſeinuicẽ
diligũt pr et filiꝰ.q¶ IOeẽ om̃es amates diligunt amoꝛe
ſuo.ſi g̊ ſpũſſctus ẽ amoꝛ pfr̃is et filij⁊ diligũt ſe:& dili
gũt ſe ſpũſcẽo. Cõtra diligẽ dicit de tribo ꝑſoĩs.quic
qd at cõit᷑ dẽ de tribo ẽ eẽntiale ſiẽ dic aug. diligẽ ẽ eẽ
ſi ergo diligũt ſe ſpũſcto:ſunt ſpũſcto. IJtẽ diligẽ ali⸗
quem eſt velle ei bonum. Si ergo pater et filius dili⸗
gũt ſe ſpũſcto volunt ſibi bonum ſcilicet ſpirituſancto
pᷣ idẽ eſt deo velle ⁊ eẽ quẽadmodũ poſſe ⁊ ſcire.relingꝗ
tur igit᷑ ꝙ ſunt ſpũſcto ſi ſibi volũt bonũ ſpũſcto.q Itẽ
cũ dicit᷑ pater ⁊ filiꝰ diligũt ſe ſpũſctᷣo.diligẽ at dꝛ ſᷣm
ſbam:aut ſᷣm relatõʒ.ſi 'm ſbam:ergo illa eſt falſa. ſi
ſm relatõʒ:ergo dilectio ſignificat relatõʒ. Cõrra.
dicit ĩ genere q̃litatis.pᷣterea nõ ſignificat pr̃nitatem
nec filiatõʒ nec ꝓceſſionẽ.qᷓuis em amoꝛ ꝓcedat nõ tñ
ſignificat ꝓceſſionẽ.¶ Itẽ aug. dicit hãc eẽ falſã pr̃ eſt
ſapiẽs ſapia quã genuit.qꝛ ex hoc ſequeret᷑ q eẽt ꝑ ſapi
entiam quã genuit.ergo ſiłr nõ eſt cõcedẽdũ pr̃ et filiꝰ

diligũt ſe ſpuũſcto.qꝛ ex hoc ſeq̃ret᷑ ꝙ eẽnt ſpũſcto.cum

idem ſit diligẽ et eẽ:ſic̃ idẽ ſa ꝑe et eẽ.¶ Sed obijcit᷑ nõ
vidr valere argumẽtũ diligit ꝑ ſpm̃ſcẽm et diligẽ ẽ idẽ
qð eẽ:q̊ eſt ꝓꝑ ſpm̃ſctm.iã pr oꝑat᷑ ꝑ filiũ.oꝑari vo idẽ
eſt qdð eẽ:ergo eſt ꝑ filiũ. RKeſpõſio.verũ ẽ ſi dicatur
pater diligit filiũ ꝑ ſpmſctm.et diligẽ idẽ eſt qð eẽ:nõ
ſequit᷑ ergo ẽ ꝑ ſpm̃ſctm.dᷣ refert dicere pr̃ diligit filinʒ
per ſpiritumſanctum et pater diligit per ſpmſancum.
NMam in hoc cum dicituꝛ pater diligit.hoc ipᷣm diligit
tenet᷑ eẽntialit᷑.cũ aũt dicit᷑ diligit fuliũ:tenet᷑ notõnali
ter.ĩ pꝛioꝛi ergo ↄmutat᷑ adaliꝗd in ꝗd. ã diligere fi
liũ dic adaliqd:diligẽ aũt ꝑ ſe poſitũ vel cũ dẽ pr dili⸗
git ſe:ſumit᷑ eẽntialit᷑.et tũc nõ recipit determiatõeʒ. ſ
adhuc manet hec q̃ſtio pꝛĩcipalis ſi tales ſunt cõcedẽ⸗
de pr diligit filiũ ꝑ ſpm̃ſct̃ᷣm vel ſpũſcto. Nõ em̃ expᷣſſe
hñtur iſte ab aug.in li.de tri.Sed hec hẽt᷑.pr̃ et filius
diligũt ſeinuicẽ amoꝛe ꝗ eſt ſpũſſ.licet aũt idẽ ſit amoꝛ
qð ſpũſſ.nõ ꝓpter boc ſeꝗt᷑ ſi diligũt ſe amoꝛe ſuo:q di
ligant ſe ſpũſcto.amoꝛ em noĩat ꝑ modũ vinculi amã⸗
tium. Quid ei amoꝛ ſᷣm aug.ĩ eodẽ li.niſi copula amã⸗
tis cũ amato.ſpũſſctus dᷣo noĩat vt ꝓcedẽtẽ a pre et fi⸗
lio ſpirado.ſic ergo aliter ẽ modꝰ dicẽdi cũ dẽ ſpũſſ.et
cũ dicit᷑ amoꝛ pr̃is et filij. Pꝛeterea et ſi hec ↄcedẽt᷑ pr
⁊ filiꝰdiligũt ſeinuicẽ ſpũſcro:ñ tñ hec pꝛ ⁊ filiꝰdiligũt
ſeinuicẽ ꝑ ſpm̃ſ.Cũ em dẽ ꝑ ſpm̃ſ.notat᷑ aliq̃ rõ pꝛinci⸗
pij ꝑ pᷣpoem talẽ reſpectu alicuius poſiti ĩ locutoe.ſed
ſpũſſ.nõ ẽ pꝛĩcipiũ pr̃is aut filij diligẽtiũ adinuicẽ.veł
dilectõis q ſeinuicẽ diligũt.tũc em̃ eet pꝛicipiũ ſuipᷣius
vł cõis notõis q dꝛ de pꝛe et filio qͥꝝ qdᷣlibʒ ẽ falſũ.Cũ

aũt dẽ pr̃ diligit filiũ ſpũſ.nõ ſignificat᷑ rõ alicꝰ pꝛinci

pij · et t hoc nõ ſeqꝗt᷑ ſi pr et filiꝰ diligũt ſe ſpũſcto.q
diligũt ſe ꝑ ſpmſctm.. Aſdagr̃i aũt ↄcedũt hac pr̃ et fi
liꝰ diligũt ſe ſpũſcto:łᷣ diſſentiũt ĩ determiatõne abltĩ.

Eſi eĩ ablatiuꝰoñſiuꝰſigni ſᷣm qͥſdã vt ſit ſenſus.ſpũſſ.

ꝓcedẽs de pr̃e ⁊ filio:ſignum ẽ ꝙ ſe diligũt. Sʒ ota H
obr.ſiłis ẽ rõ ĩ hac. duo amici diligũt ſe amoẽ:⁊ ĩ hac
pr̃ et filiꝰ diligũt ſe amoẽ.ſ̊ nõ ẽ rõ ſigni ibi denotata.
ergo nec hic ꝙ ei dieũt diligè ſeinuicẽ ſpũſ.ẽ rõe amo
ris ꝗ ẽ ſpũſ.¶ Alij vᷣo oicũt ꝗ cũ dẽ pr et filiꝰ diligũt ſe

E ſpm̃ſ anctũ.ꝑ pᷣpoſitõʒ notat᷑ ſubauẽtas ſᷣm pᷣpoſiti⸗
uũ.Sed cõtra in ſpũſcto nõ eſt ſubauctoꝛitas niſi re⸗

ſpectu creature.ſed hic nihil dicit᷑ reſpectu creature ſᷣ

reſpectu filij:et iõ nõ poteſt ĩ hoc ſermõe notari ſubau
ctoꝛitas ꝑ ſpm̃ſctm. ¶ Alij dicũt ꝙ notat᷑ foꝛmał ↄſira
ctio ꝑ ablatiuũ.ſicut ſi diceret᷑. Iſti duo boĩes diligüt

e »àa Aln ſt ſ ſer
a= r P'1ß“ Rlqzſt ſſn-

ſe amoꝛe cõmuni ſiue dilectõne.Sed cõtra ſpirituſſ⸗
ctus nõ eſt cauſa fonnalis vel rõ patris et filij vel alicꝰ
in patre et filio.tunc em̃ aliquo mõ cederet in ratione
pꝛincipij reſpectu patris et filij. OJtem ſi dicat᷑ ꝓꝙ ablati
uus ſignificat ſpmſanctũ vt foꝛmã:nõ tñ vt cauſaʒ foꝛ⸗
malem. obijcitur. QQam ſi dicitur foꝛma reſpectu pa⸗
tris et filij:ergo aliquã ꝓpꝛietatẽ foꝛme tenebit. IFfoꝛme
autem eſt continere vnire perficere.nullũ aũt hoꝛum
dicit de ſpirituſancto reſpectu patris et filij. Qam ſi
dicat᷑ ſpũſſ.ẽ vnitas patꝛis et filij.et vnitatis ſit vnire.
nõ ꝓpter hoc pater et filius vniũtur.illa em vniũt᷑ que
ſunt vnum.nihil aũt fit vnum in dĩnis ꝑſonis vt dicit
Herñ. Si em̃ pater et filius eſſent vnum: cuius eſſet
illud facere. Pꝛeterea om̃e fieri cõcomitatur tempus
diuine aũt ꝑſone ſunt ante omne tempus.nõ ergo eaꝝ
eſt vniri ſimilirer nec ꝑfici nec cõtineri.Et generaliter
om̃is foꝛma dicit ſemꝑ rõem pꝛincipij et cãlitatis rſpe
ctu eius cuius dicit᷑ foꝛma.Si eꝛgo foꝛmalit᷑ accipitur
ablatiuus cũ dicit᷑ pater et filius diligũt ſe ſpũſancto
ſignificabit᷑ ꝙ ſpũſſctus eſt cã vel pꝛicipiuʒ aliquo mõ
amoꝛis pr̃is et filij. Itẽ licet dicat᷑ ĩ ſcripta ſpũſſanetꝰ
nexus patris et filij:nõ tñ inuenit᷑ ꝙ ſpũſſanctus cõne
ctat patrem et filiũ.¶ Iuerũt qui dixerũt ꝙ hoc verbũ
diligere accipi᷑ duobo modis.aliqñ em̃ accipit᷑ eẽntia
liter:aliqũ notõnalit.eẽntialiter cũ dicit᷑:pater ⁊ filiꝰ
diligũt ſe eẽntia ſua.notõnalit᷑ vt cũ dicit᷑:pater et fili
us diligũt ſe ſpũſcto.vñ ipᷣm diligere notat ſpiratõem
Añ ſic exponũt iſtã pater et filiꝰ diligunt ſe ſpũſcto.i.
ſpirat ſpm̃ſanctũ a ſe.et illã.pater diligit ſiliu ſpũſcto
i.ſpirat ſpm̃ſanctũ ad illũ.et filius diligit pr̃em ſpũſ.
i.ſpirat ſpm̃ſ.a patre.et iſte ablatiuꝰ ſpuſ.dicit in rõe
eius qð eſt de pꝛincipio:non in rõe pꝛĩcipij.ſilłr diligũt
ſpũſcto.i.ſpirant ſpm̃ſctẽm ad nos.¶ Scoim iſtos fue⸗
rũt quidã qui dixerũt.ꝙ diligere in deo eſti duobo mo⸗

dis.⁊ amoꝛ ſcʒ naturale:⁊ gratuitũ.diligere naturale

eſt eẽntiale.lñ hͥ mõ accipit᷑ cum dicit᷑.pater et filiꝰdi
ligũt eẽntia foꝛmalit loquẽdo.et iſtud diligere eſt eſſe.
Diligere aũt gratuitũ eſt notõnale. vñ nihil aliud eſt
q̃ ſpirare amoꝛẽ.et hoc mõ pater et filius diligũt ſe ſpi
rituſcto foꝛmaliter etiam loquẽdo. Sed iſtoꝝ opio
videtur deſtrui rõnibus pꝛedictis. pꝛopterea videtur
dicendũ.q ſpũſſ.eſt amoꝛ quo pater et ſilius diligunt
ſe adinuicẽ.nec tamen ſequit᷑ ꝙ diligant ſpirituſancto
vel ꝑ ſpiritũſanctũ.̊ em ponit aug.xv.de tꝛinitate ne⸗

qᷓ; ponit alterum illoꝛum.ſermones aũt ſacre ſcriptu⸗

re circa vnitatem diuine eſſentie et trinitatem perſona
rum non ſunt extendendi:maxime cum altera ſit ratio
dicendi cum dicitur ſpirituſſ.et ceum dicitur amoꝛ pa⸗
tris et filij. Qam ſpũſſanctus nomen ꝓpꝛium ꝑſone ẽ.
amoꝛ aũt appꝛopꝛiabile.et eſt apꝛopꝛiatum cum dicit
amoꝛ patris et filij.bene ergo dicuntur diligere ſe amo
re.diligere em̃ et amoꝛ ſunt vnius cõdecenſionis.ſi em̃
diligẽ eſſentialit et amor:ſi diligere notõalit᷑ ⁊ amoꝛ ̊

nõ ↄuertit᷑ vt ſi hec ẽ vera:diligit ſe amoꝛe ꝗẽ ſpũſſ.nõ
cõuertit᷑:ergo ꝑ amoꝛẽ.ꝑ em̃ notat rõem pꝛincipijrſpe⸗
ctu alicuius poſiti in ſermone.vt pater operatur peꝛ ſi

