liũ.ꝑ:notat rõem pꝛincipij reſpectu oꝑati.⁊ cũ dicitur
filius oꝑatur ꝑ prem.ꝑ:notat rõem pꝛincipij et reſpe⸗

ctu oꝑantis et reſpectu oꝑati. Eſt em pꝛincipiũ filij et
creature.hic aũt neutro mõ ẽ ſumẽ rõem pꝛĩcipij.nõ ei
ſpũſſ.ẽ pꝛicipiũ pr̃is ⁊ filij:nec dilectõis q̃ ei attribui

vłq̃ ſe diligũt.Si vᷣo qꝛit᷑ cuiuſmõi hĩtudo ſit notata ĩ

ablatĩo.dðm ꝙ nõ cãe foꝛmal ſ̊ q̃i foꝛme exñtis ab hbis

qꝝ ẽ q̃i foꝛmalis inquãtũ diligũt.vinculũ em̃ vel nexꝰ
vel copula cedit ĩ rõe foꝛme reſpectu eoꝝ q̊ꝝ ẽ vinculũ
aut copula.Si doo q̃rit᷑ cũ diligẽ ſeinuicẽ ſpũſctᷣo ñ pᷣdi

cat᷑ ̃m ſpᷣam: de pr̃e ⁊ filio pᷣdicabit᷑ ̃ᷣm relatõʒ. at

nõ m ſbam pʒ.qꝛ nõ ↄuenit ſpũiſcto.Si pᷣdicat᷑ ſm re
latõem pᷣdieabit᷑ im relatõem ſic hoc verbum referri
aut diſtingui.Erit aũt notio que eſt ſpiratio data in⸗

Aara' Sgee . lht ,

Pboc eti
ccipik in

Pater ſin
tipateretfli

at ſoitatden

tſeſpüſin,
tfliſiti⸗
upfenſod.
(Rtinie
lir düi
dn ſos ſre⸗
ldnobno⸗
gereſounte
Ateraficd
ſigereckc.
ibil aiuded
diliguͤrſefei
illopope
reg viden
ns diligen
Dirimuſone⸗
ninitatene
Nreſcnpnn⸗
ten enſon⸗
mnſitnnn⸗
Nranarpe
ungcnei,
nandick
gaeſeine
ſonolien
ſranaß;

ihüſno

apifſre
urpeſi
dicitor
ereſpe⸗
güͤſfliie
Nmwi
totats!
toabbi
elno⸗
itinali
n iſ
Ntbnee
Itſmn
tih

6

Nneſtio
telligi ꝑ h̊ obũ intelligẽ. qᷓre hec eꝛit vera pꝛ ⁊ filius ſpi
rãt ſpũſcto.qð falſuʒ ẽ. Oretea.diligẽ ẽ hre coẽz volun
tatẽ. ̊ pr ⁊ ſiliꝰ H̊ ñ hñt ſpũſa.q̃lit & hec erit nᷣa diligũt
ſe ſpũſcto adinuicẽ. Rñnſio.ñ ſeqꝗt᷑. diligũt ſeinuicem
ſpũſ.q̊ ſpirãt ſe ſpũſa.ſpiraẽ.n.dic reſpectũ ad ſpm̃ſ.vt
ꝓcedentẽ a pr̃e ⁊ filio.diligẽ at diẽ reſpectũ ad ipᷣm vt
eſt nexꝰ 2 amoꝛ. ⁊ ita lʒ eadẽ notio deſignet᷑: ñ tñ eodezʒ
mõ.⁊ ẽ veptio q̃i ſᷣm accñs in hmõi argumẽtatõibo.
Si vᷣo qrat᷑ qᷓ ſunt vba q recipiũt determiatõʒ hoabla⸗
timi. doõm ꝙ illa qᷓ ꝑtinẽt ad vnitatẽ ſic bec:ↄiũgunt᷑:co
pulant᷑:diligũt ⁊ volũt.ſᷣ dilectõe diligũt:volũt volũta
te cõmuni: copulant᷑ copula:ↄiũgũt᷑ nexu ant vinculo.
Erx his pʒ ſolo ad q̃ſita.q en dicũt preʒ 2 filinzʒ diligẽ
ſe ſpũſa.exponi hñt ſic.i.diligũt ſe dilectõe q ẽ ſpũſſ.ſi⸗
cut. n. dictũ ẽ. iſte locutões:pr ⁊ filiꝰ diligũt ſe ſpũſ. ſi⸗
ue ꝑ ſpm̃ſ.prie loquẽdo falſe ſunt. nec abſolute ↄcedi
ebẽt. ĩmo exponẽde vt dictũ ẽ. In hmõi vo argumen⸗
tis pr̃ ⁊ filiꝰ diligũt ſe amoꝛe ꝗẽ ſpũſſ. igit diligunt ſe
ſpũᷣſa.eſt pcẽm ſᷣm accñs. Pꝛetea.amoꝛ vno mõ diẽ el⸗
ſentiã: alio mõ diẽ̃ ꝓprietatẽ. amoꝛ.n. ꝓut eſt abſolute
volũtas boni dic̃ eẽntiã ⁊ ẽ eẽntiale. ꝓut at᷑ volũtas ꝓ

cedẽs:dr ꝑ ꝓprietatẽ.⁊ ẽ ꝓprie ſpũſſ.ñ in hmõi argu
mẽtis pr ⁊ filiꝰ diligũt ſe dilectõe qẽ ſpũſſ.ſ diligẽ ĩ di
uinis idẽ eſt ꝙ eẽ: igit᷑ ſunt dilectõe q̃ ẽ ſpũſſ.vno mõ ẽ
ↄmutatio pᷣdicam̃ti.ſ.ſi dilectio.in prima dicit dilecti⸗
onẽ eẽntialeʒ:in vltima notionalẽ.ᷣ ſi in vtraq; eẽnti⸗
aleʒ: vera ẽ ↄcluſio ⁊ ↄcedẽda.cũ at dr pẽ ⁊ filiꝰ diligũt
ſe dilectõe q ẽ ſpũſſ.qð dico dilectõe: põt dicẽ eẽntia vł
ꝓprietatẽ.vt dictũ eſt.

Nlembꝛũ quaꝛtũ

Onſequẽt᷑ querit᷑ de apropꝛiatõe vᷣboꝛũ
apli. ex ipo ⁊ ꝑ ip̃ᷣm ⁊ ĩ ipo.ZFld qð ſic au
guſti. ĩ li. de tri. er ipo diẽ xt pfez. p ipʒ
lc pt filiũ.ĩ ipſo ꝓpt ſpinſ.ꝑ G vo ꝙ nõ
ait ex ipis ⁊ ꝑ ipos ⁊ ĩ ipis.nec ait ipſis gla ſᷣ ipi:inſi⸗
nuauit hãc trinitatẽ vnũ deũ eẽ. ¶ Cõt᷑.eadẽ ẽ oĩno cau
ſalitas triũ ꝑſonaꝝ reſpeetu create. Si gů ex ꝑte in:di⸗
cũt circũſtatias cauſalitatis ↄueiĩt eq trib ꝑſoĩs.⸗ Itẽ
ad idẽ amb.ĩ li.de ſpũſ.hec tria ex ipſo ⁊ ꝑ ipᷣm ⁊ ĩ ipo
ſũt oĩa:vnũ eẽ S.diximꝰ.cũ dic Eipᷣm eẽ oĩa negauit in
ipſo eẽ oĩa.Eãdẽ vim hñt oĩa hec.ſ.ĩ ipᷣo ⁊ cũ ipo ⁊ per
ipᷣm:⁊ vnũ ĩ his atʒ ↄſiłe oĩno ñ zↄriũ ĩtelligẽ. ex his hr

YwWex eadẽ ĩtelligẽtia ſeripta dic oĩa eẽ ĩ ip̃o ⁊ ꝑ ipſuʒ ⁊

ex ipo vel cũ ißo. Rñlio.verũ ẽ ſᷣm ꝓPpꝛiã ſigficatõeʒ
ꝓPoſitionũ eq ↄueniũt tho ſiẽ diẽ amb.tñ ſigfieatio ap
propᷣat᷑ hac roe qᷓ ex:ẽ nõ pᷣmi pricipij.pr at pmũ pꝛi⸗
cipiũ ſine pricipio.⁊ iõ ex:nõt pꝛeʒ ⁊ ꝓpꝛie ẽ pꝛicipiuʒ.
vᷣo ẽ nõ priĩcipij q̊ ſit oꝑatio vt ĩſtrumtũ agẽtis: vt ar
tifex oꝑat ꝑſ ecurim rel ꝑ dolabrã. vel ẽ nõ pricipij q̊ ẽ
oꝑatõ tãq; medij int agẽtẽ 2 actõʒ:vt artifex oꝑat᷑ ꝑar
tẽ vel ſapiaʒ.⁊ ſic nõt filiũ tãq; pricipiũ de pricipio peꝛ
quẽ oĩa fet᷑a ſũt.In vo nõt ↄtinẽtiã.ↄtinẽtia no oĩs bo⸗
nitatis ẽ q̃ attbuit᷑ ſpũiſ.⁊ ſic nõt ſ pm̃ſ.vñ ſenſus ẽ. ex
ipo pr̃e creata ſũt oĩa:ꝑ ſũmã ſapĩaʒ ſiue ꝑ filiũ: in ſũ⸗
ma boitate ſeu ſpũſa.Et nõ ꝙ. vij. mois ĩ ſcripturis oñ
dit᷑ diſtictio ꝑſoãꝝ.ſigficatõe.ſuxpõne. pſt igficatõe.mõ
loqndi.onõtoe.nũero vᷣboꝝ ⸗ oꝛdie.Sig licatiõe:vt pẽ
filiꝰ2.ſ. ſ. Suppõne: vt de genẽat deũ. Coſt igficatõne
plali.ſ.vt heloym.i.dĩne ꝑſõe.Cõnotatõe:vt ĩ his veꝛ⸗
bis mittẽ mitti daẽ dari. Modo loqndi:vt vᷣbo dñi ⁊c.
NAero vÿᷣboꝝ: vt ſcks ſcts ſets. Oꝛdie vᷣboꝝ: vt bñdicat
nos deꝰ deꝰ nỹ. nibo notionalibus.

Nueſtio. lxviij. de nomi/
Ppedito ꝑ dei gra

tiã noĩbo eẽntialibo 2 pſõalilo: oↄñs
eqrẽ noibo notõalibo.2 pꝛio ẽ inꝗ⸗
ſitio ĩ genẽali.ſcðo ĩ ſpẽali. IJn genẽali

— „ Pe! O apl' A *p6

lxvij.

at qrẽda ſũt iſta. an ſit ponẽ notiões ĩ pſoĩs dinis. Se
cũdo. qd ſint notões pꝛietates 2 relatoes ſᷣm rõz intel
ligẽtie. Cercõ.de nũero notionñ. Quarto. ſi idẽ ẽ nüe⸗
rus notionũ prietatũ ⁊ relationũ. Quĩto.de ↄpatõne
ꝓrietatũ ⁊ notionũ ad ꝑſonas ⁊2 cẽntiã.

Membꝛuz primuz

RKimo q̃rit᷑ ð poſitõe notionũ HG̊ mõ. Pꝛi
mo.an ſit ponẽ notões. Scðo.an licituʒ
ſit ↄria ponẽ de notionibo.

Articnulꝰ primꝰ
Dprimũ ſic dyo.ð di.no.vlłr ñẽ dicẽ aligd
. de ſupercellẽti deitate p̃terqᷓ in dinis ſcptu⸗
J riis inueiĩt᷑ expᷣſſuʒ. ſᷣ ĩ ſcriptuꝛis ñ inueĩit᷑ ex
preſſuʒ de notõibo.̊ nullo mõẽ dicẽ notões in dĩnis.
Iteẽ in dinis ñ differũt qð ẽ ⁊ qͥẽ:ꝰ citas.a Hᷣ ꝓ⸗
pter ſimplicitatẽ dĩne eẽntie.ᷓ in dinis ñ differt q̊ eſt 2
8 ꝓpter ſimplicitatẽ dĩne pſone. nec pr ⁊ pr̃nitas.
ſicut ̊ᷣ ad eẽntiã ꝑtinet ⁊ modũ docẽdi eẽntialeʒ deus 2
citas:ſic ad ꝑſonam ⁊ ad modũ dicendi ꝑſonalẽ pti⸗
nebit pr̃ ⁊ pr̃nitas.q̊ ñ erit dicere paternitatẽ ĩ alia ra
tione dicendi qᷓ; patreʒ.ꝗᷓ nihil erit dicere in dinis noti
onaliter vt.ſ.diuerſus modus a ratõe dicẽdi ꝑſonalr.
Item ſicut deus ſeipſo eſt: ita ſeipſo diſtinguit.ſt ilit
cũ pater ſeipſo ſit ſeipſo diſtinguit᷑ a filio. g̊ͤ cum pat⸗
nitate diſtinguat᷑: nõ differt pateꝛnitas ⸗ pateꝛ in rõne
intelligentie. 4 Itez prima ſimplicia ſeipſis diffeꝛũt.
pater filius ſunt prima ſi implicia. ſeiplis differunt.q̊
nõ ẽ ponere ꝙ differãt notionibo vel ꝓprietatibo.¶ Itẽ
in dinis ſm aug.de tri.⁊ Hoe.nõ ſunt niſi duo pᷣdica⸗
menta:Fᷣm ſubam ⁊2 ſm relationeʒ. vt cum dicit᷑ deꝰ bo

nus dicit m ſubam.cum vᷣo dicit᷑ pater filius:dicit᷑

ſm relatõneʒ. nõ erit ponere terciũ pᷣm notionez vel
ꝓrietateʒ. Cont᷑.augꝰ. ꝓprium eſt patri cõnũeraẽ
⁊ ꝓpriũ filio cõnumerari:⁊ Apriũ ſpũiſ.eſt ꝓcedere. q̊
alia eſt ꝓprietas qua pater generat: 2 alia q̃ filius ge⸗
nerat᷑ ⁊c. ¶ Iteʒz in prefatõne. in ꝑſonis ꝓprietas in
eẽntia vnitas zc. ̊ aliqua ẽ ꝗꝓprietas in ꝑſonis. nec vi
detur magis ↄcedendũ ꝙ vna ꝙᷓ plures.g plures ſunt
ibi ꝓprietates.⸗ Itez Hiero.ↄfitemuꝛ nõ tm̃ noĩa ſed
reꝝ ꝗꝓprietates.¶ Itez Jo. dam̃. dicit. ydeomata ſunt
karacteriſtica.i.hypoſtaſeos: ⁊ ñ nature.i. ꝓpprietates
que ſunt determiatiue ꝑſonaꝝ 2 nõ nature. alique p
prietates ſunt quibo determmãt᷑ ꝑſone.4 Ideʒ. ſingla
bypoſiaſeos perfecta eſt.⁊ ꝓpriam ꝓprietatẽ.i.prinʒ
exntie modũ poſſidet ſi non ſint notiones..: Iteʒ cum
dicit᷑ pater generat filium. hoc verbũ generat nõ ſigni
ficat pure niſi patreʒ. ideʒ pꝛoꝛſus ſignificat ꝓꝑ hoc ꝙ
dico generatio per hoc ꝙ dico pater. eodeʒ mõ ſequi
tur ꝙ cñ dico pater ſpirat ſpm̃ſ.hoc verbũ ſpirat mere
ſignificat patreʒ. ̊ iſta duo veꝛba generat ſpirat idem
ſignificant.& iſie due ꝓpoſitõnes ꝓrſus ideʒ ſignificãt
pater generat filium: pater ſpirat ſpm̃ſ. Item querit
quare dicit aug.ꝙ pater ⁊ filiꝰ ſunt vnũ principiũ ſpi⸗
rituſſcti.oꝑtet.n.qꝙ ipſe h̊ dicat ꝓpt᷑ vnã notioneʒz coẽʒ
pr̃i ⁊ filio.oꝑtz eꝛgo ꝙ vna ſit notio coĩs q̃ nõ ſit pateꝛ⸗
nitas. ? ita ea ſupoſita nõ ſuponit᷑ pẽnitas ſ̊ ſuſpoſi⸗
ta paternitate ſupponit᷑ pater ⁊ ecõuerſo. ergo ſuppoſi⸗
ta illa cõmuni notione nõ ſnpponit᷑ pater.erũt igit dil⸗
ferẽtes notiones. Itez pr̃ generat filiũ.g pr aliqͥ mõ
ſe hʒ ad filiũ.⁊ eſt locus e diffinitõne. ga relatiuoꝝ eẽ
eſt ad aliud qdammõ ſe hr̃e. Siłr pateꝛ ſ pirat ſpm̃ſ.eo
xz mõ pʒ ſe hʒ ad filiũ q̊ ad ſpmſ. Vel alio mõ ſi dica⸗
tur ꝙ eodẽ mõ ꝓꝛſus ⁊ ad filiũ ſe bʒ vt pat.ergo ad ſpi
ritũſanctũ ſe habʒvt pater. Si dicatur ꝙ alio mõ: ſed
ille alius modus nõ eſt niſi notio aliqua: ergo diuerſe
notiones ſiue relatões ſunt in pr̃e reſpectu filij. Rñ

ſio.notãdũ ꝙ pᷣdictis rõibo inductꝰ Prepoſitiuꝰ dixit
nllas eẽ notoes niſi ĩ mõ loquẽdi vnð ↄcedit de pater⸗

14* p ſbn al=n een i

= ——— R 2 .
—* Pr ſt

nitate qᷓi de patre. de filiatione quaſi de filio.⁊ ꝓba⸗
bilitas buius opionis appaꝛet.quia ſicut deus cum ſit
oĩmodo ſimplex:ſeipſo cognoſcit:ſeipᷣo creat.ita pateꝛ
ſeipſo diſtinguit᷑:ſeipᷣo refertur ad filium.⁊ ideo cũ di
citur paternitas eſt in patre: vel pater pateꝛnitate di⸗
ſtinguitur a filio:modi loquendi ſunt.⁊ eſt ſenſus.pa⸗
ternitas eſt in patre.i.pater eſt pater.ſicut cum dico:
rogo dilectioneʒ tuam.i.te dilectum.⁊ in ſimilibus ſi⸗
mile. 4! Ad obiecta vpo rñdet per oꝛdinem. Pꝛimo ad
primũ dicens.ꝙ auẽtas aug.ſic eſt intelligenda.pro⸗
priuʒ eſt patri generare.i.ſolus pater generat.2 ſic in
alijs. vnde byla. priuʒ eſt patri ꝙ ſemꝑ eſt pat. ꝓpriũ
eſt filio ꝙ ſem ꝑ eſt filius.ꝓpriũ eſt ſpirituiſancto ꝙ ſꝑ
eſt ſpũſſanctus.ꝗᷓ alia eſt ꝓpꝛietas ⁊c.hec auẽtas expo
natur vt premiſſa ſolus pater eſi pater ⁊c. Similit ſe⸗
cunda auẽtas eſt exponenda:in ꝑſonis ꝗꝓprietas: in eſ⸗
ſentia vnitas: ⁊ in maieſtate equalitas.i.ꝑſone qᷓ ſunt
diſtincte ⁊ ſunt vnũ in eſſentia ⁊ equales in maieſtate
adoꝛentur. 4l Ad aliud dõm.ꝙ illa auẽtas biero.eſt ʒ
eos qui dicũt ꝙ ꝓprietates non ſunt ꝑſone.⁊ ↄtra ali⸗
os qui ponũt notiones. ſi.n.diligent᷑ attendatur appa
rebit ꝙ nõ dixit ↄfitemur ꝓprietates ꝑſonaꝝ ſ̊ noim.
7 ꝓprietas nomiĩs dici ſolet ſignificatio. Eſt ̊ ſenſus.
ↄfitemur nõ tm̃ nomia ̊ etiam ꝓprietates noĩm.i.ꝑſo⸗
nas.i.ſigtõnes. Que aũt ſint noĩm ſigtiones exponit
cum addit.i.ꝑſonas.ſic ů̊ ꝑſone ſint ſigniſicata iſtorũ
pater filius ſpũſſanctus. ¶q Ad auẽteʒ dam.dᷣm.cum
dicit ydeomata ſunt karatariſtica.hoc eſt dictũ ꝙ ꝑſo⸗
ne adinuiceʒ diſtinguant᷑ ̊ nõ natura ab aliqua earũ.
⁊ in hoc intelligimꝰ drñtiam ꝙ pater eſt pater.filiꝰ eſt
ſfilius.⁊ ſpũſſanctus ab vtroq; ꝓcedit.⸗q¶ Ad aliã dicẽ⸗
dum.ꝙ exponi debet cũ dicit.ꝙ quelibet ꝑſona ꝓpriuʒ
exñtie modum poſſidet.i.quelibet ꝑſona ita ẽ vna ſub
ſtantia ꝙ non eſt alia. Et ſi obijcit᷑ ſic. nulla ꝓprietate
pater diſtinguit᷑ a filio nec filius a patre.⁊ pater ẽ idẽ
filio in eſſentia. pateꝛ eſt filius.qdð nõ ſequit᷑:quia ſe⸗
ipſis differũt bypoſtaſes ⁊ nõ ꝓprietatibo.alioꝗn ratõ
ꝓcederet in infinitum in ꝓrietatiba.ſeipſis.n.differ̃t
ipᷣe perſone.i Ad aliud quod obijcit᷑ ꝙ pater eodẽ mõ
ſe habet ad filium ⁊ ad ſpm̃ſanctũ.ſᷣ ad filiuʒ ſe habet
vt pater 7. Dicendũ ꝙ lʒ quantũ in ſe eſt eodeʒ modo
ſe bʒ ad filium ⁊ ad ſpym̃ſanctũ ꝓpter ſuam ſimplicita⸗
tem: tamen diuerſo modo ſe hʒ ad illos qtũ qᷓi ad plu⸗
res effectus. Inſtantia.deus inqᷓ;tum in ſe eſt ſe babet
ad omẽs hbomiĩies eodeʒ modo.ſᷣ ad bonos ſe hʒ vt pat
ſpũalis.ꝗᷓ ad malos ſe babet eodeʒ modo. Si aũt ꝓpo⸗
nat generaliter ſic. pꝛoꝛſus eodeʒ modo ſe bʒ pater ad
filium ⁊ ad ſpm̃ſanctũ.neganda eſt bec ſicut bec:deus
ꝓrſus eodez modo ſe bʒ ad bonos boĩes ⁊ ad malos.
4 Ad aliud dpᷣm. ꝙ iſta duo verba generat ſpirat ꝙtũ
ad deum patreʒ idem ſignificant:ſᷣ connotant diuerſa
ex modo ſignificandi.ſicut iſta duo nomĩa cꝛeatoꝛ dns
dicta de deo:ideʒ ſignificant q;tum ad deum: tñ conno
tant diuerſa ex modo ſignificandi.¶ Ad vltimũ dðm.
ꝙ bec eſt vera pater ⁊ filius ſunt vnũ principiũ ſpũſſ.
eodeʒ modo loquẽdi quo ſpũſſanctꝰ dicit᷑ multiplex ꝓ⸗
pter diuerſos effectus. eodeʒ modo etiã ꝓpter vnũ effe
ctum quem habet pater ⁊ filius.qui eſt ſpũſſ.dicuntuꝛ
vnũ principium. quia eodeʒ modo prorſus ꝓcedit ab
eis ſpũſſ.ꝑ modũ benignitatis.

* . „ —+ℳ⁸
Juxta cõmunez magꝛoꝛũ
opioneʒ ponunt᷑ notiones in diuinis ꝑſonis.nec vane
ß̃ ve.cũ.n.intelligat᷑ diuinũ eſſe vᷣe vna eẽntia in tꝛibus
hñtibus illam in ꝓpꝛia babitudine que eſt oꝛiginis.vt
in patre eẽntia eſt nõ ab alio.in filio eadeʒ eẽntia ſᷣ̊ peꝛ
generationeʒ a patre.ĩ ſpũſancto ꝑ. pceſſionẽ ab vtroq;
tres rõnes intelligentie ⁊ dicẽdi ex hoc erũt.vna qua
ſignificabit᷑ eẽntia cõmunis.alia qua ſignificabit᷑ hy⸗
poſtaſis ſiue ꝑſona hñs eſſentiam ſub /ꝓrietate ſui ba⸗

bitudine incoĩcabili.alia qua ſignificabitur ipᷣa ꝓrie
tas habitudinis. Triplex.n.queſtio circa h̊ naſcit᷑ qd
quis.qũo.vt querentes de aliqua ꝑſona quid eſt: rñde
bitur nomen ſignificans eẽntiã:vt deus.querentes ꝗs
eſt:rñdebit᷑ nomen ſignificans hypoſtaſim:vt patrem
vel ꝑſonam.querentes qũo ſe habet ꝑſona: rñdebitur
Aprietas vel relatio:vt geneꝛãs vel genitus. ꝗᷓuis ali⸗
qui dicant queſtioneʒ de notione qõneʒ que.i Qotandũ
ꝙ hitudo vel ꝓprietas que eſt notio.aliqñ ſignifica⸗
tur in adiacentia vt nomialit adiectiue vel verbaliter
vel ꝑticipialiter.vt cũ dicit᷑ innaſeibilis generare gene
rans.aliq in ſubſiſtentia vt ſubſtantiue paternitas fi
liatio innaſcibilitas natiuitas. ꝑ que nomia fit ſermo
de habitudinibo ? ꝓprietatibo. hinc eſt ꝙ queſtio de no
tione põt pomi different. Nam cum querit᷑ notio ĩ ſub
ſiſtentia:rñdetur que.vt que eſt notio patris rñdet᷑ pa
ternitas. Cum vo querit᷑ in adiacentia ⁊ H̊ cum querit
vt notio:rñdetur quo.vt qũo ſe babet pater ad filium:
7 rñdetur vt generans. ¶¶ Ad primũ ꝙ obiectuʒ dicũt.
ꝙ b. Dyoni.dicit non audere dicere.i.aſſerẽ ſiue affir
mare.ea aũt que ponunt᷑ a magr̃is de notionibo nõ di
cũtur ꝑ aſſertioneʒ ſ̊ per eſtimationeʒ fideleʒ.iur ſen⸗
ſum fidei oꝛthodoxe ⁊ traditõnes ſanctoꝝ.i Qomẽ eniʒ
ꝓrietatis ponit᷑ ſm ſanctos.vnde dama.nõ diffeꝛunt
abinuicez hypoſtaſes ſᷣm ſubſtantiã b̊ ᷣm karacteriſti
ca ydeomata.i.determĩatas ꝓprietates.i omẽ voo re⸗
lationis ab auꝗ.v. dæ tri.relatiue dicũtuꝛ genitoꝛ geni
tus verbũ ⁊ ymago.omen vo notioms ponit᷑ abau
guſti.v.li.de tri.ſicut filius ad patrẽ:ſic genitus ad ge
nitoꝛez referet᷑.⁊ ſicut pater ad filiũ:ſic genitoꝛ ad gem
toꝛeʒ. Ideoq; alia eſt notio qua intelligit᷑ genitoꝛ alia
qua genitus.4 Ad ſecũdum dõm.ꝙ ꝗᷓuis ſᷣm rem nõ
differant quo eſt: ⁊ quod eſt ĩ diuinis:⁊ quo eſt ⁊ g9s ẽ.
tñ ſᷣm ratõneʒ intelligentie ex ꝑte quis eſt.i ꝑſone: po
nitur exiſtentie ꝓprius modus quo ipſa perſona eſt. ſi
cut pater paternitate vel generatõne pater eſt in veꝛi
tate ita in re eſt.q quelibet ꝑſona ſicut dicit dam.pro⸗/
priũ exñtie modum poſſidet.⁊ cum ſit ſignificare illuʒ
modũ ꝓpꝛium nõ ſignificabit᷑ vt eſſentia que cõmunis
eſt nec vt ꝑſona cuius ipſe modus eſt. ſignificabit᷑ igit
vt habitudo vel ꝓprietas:quia ſic intelligit᷑⁊ eſt.Erit
igit᷑ tripler ratio dicendi 'm drñtem intelligentie rati
onem. atio dicendi eſſentialiter ꝑſonaliter notiona
liter. non tamen ꝓprius modus ponitur ex ꝑte ꝙ eſt. i.
ſubſtantie.qui ſcilʒ modꝰ ſit eſſentia quo ſubſtantia ſit
vt deus deitate. 1 ideo ꝙᷓuis ex parte qð eſt ⁊ quo ẽ nõ
ſit hmõi drñtia:eſt tamen ex ꝑte quis eſtꝛ qͥ eſi.q Ad
tercium dicendum.ꝙ quis pater ſeipᷣo non diſtingua⸗
tur: tamen diſtinguitur ꝓprietate. ꝓprietas enim non
ponit in numerũ cum ꝑſona: immo ꝗprietas pſone eſt
ipᷣa perſona vt paternitas pater. ⁊ tamen aliqd attri⸗
buitur vni quod non alteri:ſicut quidam ponũt ꝙ vni
tas que eſi principium numeri ꝓprietate ſue ſimplici⸗
tatis differt ab alia vnitate.⁊ tamen ſeipſa differt 2 p⸗
prietas ſimplicitatis ipſa vnitas eſt.¶ Ad quartũ iaʒ
patet rñſio.ꝙ differre ſeipſo non excludit differre habi
tudine ſua in ſimplicitatibo.vt punctus medius circu⸗
li ꝙ eſt neutꝝ:diffeꝛt a quolibet puncto extentoꝰ ſeipo
ꝓprietate ſue babitudinis que eſt ꝙ ab ipſo ducte li⸗
nee ad circumſerentiaʒ ſunt equales. Multomagis in
diuinis perſonis differre ſeipo in perſona: non exclu⸗
cet differre ꝓprietate ſue habitudinis.¶ Ad vltimum
dom. ꝙ in diuinis primam orñtiam dicendi facit ſub⸗
ſtantia ⁊ relatio.Fᷣm vo diuinam ſubſtantia coĩs per⸗
ſone ꝓprietas ſiue notio. Subſtantia eſi indiſtincta ⁊
abſoluta perſone diſtincta relata notio ? ꝓprietas di⸗
ſtinguens 7 referens. Eſt igitur in nomine coĩs eſſen⸗
tie ſignificata ſubſtantia non relatio.In noiĩe notonis
ſignificata relatio ⁊ non ſubſtantia. In nomie ꝑſone
ſignificatio ſubſtantie 2 relatõnis. perſona.n.ẽ bypo-
S e
a weS e. 5 veS 6
Ar A180 Wtate 60 † bn
Aſſerſe N eſ A—

1.

7

A „ . à 3
20. „WANX V) nOOH 21* Anpe

O H 4 ——

—

pfni
Ain
Nbilo
cictis
opini
nioe
ne
Vtri
Gal
iſti⸗
fruct
rant
amb
citer⸗
mort
Pno
guert
nec e
fone⸗
lid
opio⸗
cund
nitpi
figen
ſip
mi
noe
figen
heen
aſac
ideo

bemüngfi
ſtſano
eſtiode.
worooiſch
Grhläin
cungtek
adfflu
tnzdidn
ſineaf
ib ö
eziur ſen
necn
diſſeunr
tarnenſi
wnizone
enimgn
Wtabar
nimsadge
Modgen
mitcn alin
fun donpo
eſasi⸗
bre
ſongeſbl
ſtninfet
damo
care illu
cömunis
abit igit
ell. Enit
mtie rani
rnotion
tegeki⸗
ſtuntuſit
1qpoin
.4
diſinge⸗
nin pon
Norest
glotm
itgo
inplai/
H
nin
ebabi
Gcirtu
dſeiß⸗
hucteli/
nagon
nerclt⸗
glimun
gatſib

0isen

Di

—8

QNueſtio
ſtaſis pꝛietate diſtincta que quidem ꝓprietas eſt rela/
tiua.iſZotanduʒ ergo eſt ꝙ relatio tribo modis ſigniſi⸗
catur. Significat᷑ em relatio ꝑſonatr ꝑ noĩa fixa ↄc e⸗
ta vt pater filius cũ accipiunt᷑ ſubſtantiue.ſignificatur
etiã quaſi eſſentiałr ꝑ noĩa abſtracta pr̃nitas filiatio.
ſignificatur tercio relatiue ꝑ nomina adiectiua gene⸗
rans genitus vel pater et filius cum accipiuntur adie⸗
ctiue.

Articnł?ſecundꝰ

Onſequẽter querit᷑ an ſit licitũ ponere con
traꝛia de notõnibo.Qam quidã ſicut pᷣpoſi
tiuꝰdicũt ꝙ nõ ſunt notiões niſi in modo lo
quendi.Quidaʒ vᷣo ponũt notõnes ſiue ꝓpꝛietates ſiue
notõnes quaſi infinitas.vt poꝛretanꝰ. dicẽtes ꝙ notio
nõ eſt ꝑſona vt prnitas nõ eſt pater.dicũt em̃ ꝙ quedaʒ
Apꝛietates ſumunt᷑ ſᷣm eſſentiã: vt eq̃litas coeternitas
ſilitudo.quedã pᷣm ypoſtaſim:vt pr̃nitas filiatio.hi et
dicũt ꝙ aliud eſt ꝓpꝛietas aliud diſtinctõ. Mam aliter
accipit᷑ ablatiuꝰiſte pr̃nitate cũ dico pater pr̃nitate eſt
pater:et aliter cum dico pater prnitate diſtinguit᷑ a fi
lio.qꝛ cũ dico pater pr̃nitate eſt pater.h̊ eſt ſenſus:pat᷑
nitas facit pr̃em eſſe pr̃es.Cum aũt dico pr̃ diſtinguit᷑
a filio.hic eſt ſenſus:pater ẽ cauſa diſtinctõnis. vt ſi di
catur ſoꝛtes eſt albedine ſiłis platoni.eſt ſenſus: albe⸗
do ẽ cã ſilitudinis.Quidã vᷣo ponũt tm̃ tres: pr̃nitatẽ:
filiatõeʒ: ꝓceſſionẽ. Quidã ꝗnq;:vt coĩs poſitõ moder
noꝛum dicũt ꝙ prnitas eſt pr:et notio eſt ꝑſona: tamẽ

poſita notõne nõ ſupponit᷑ ꝑſona. ¶Ogri aũt nr̃i dicũt

ꝗnq; eẽ ꝓpꝛietates.due ſunt in pr̃e.ſ.prnitas ⁊ innaſci
bilitas.vna ẽ in filio.ſ.filiatio.vna in ſpũ.ſ.proceſſio.
vna in duobo ſcʒ in pr̃e et in filio q dĩ ſpiratõ:qua pr ⁊
filius coĩter ſpirant.ſ.ſ.tres iſtaꝝ ſunt ꝑſonales.ſ.pat᷑
nitas filiatio pceſſio:due tm̃ ſunt ꝑſonarũ diſtinctiue ̊
nõ ꝑſonales.Dicit᷑ aũt ꝑſonalis ꝓpꝛietas: qꝛ facit hãc
ꝑſonã eſſe ꝑſonã.⁊ dr pꝛietas ꝑſone q diſtinguit vnaʒ
ꝑſonã ab alia.vñ omĩs ꝑſonalis ꝓpꝛietas ẽ ꝑſone:ſᷣ nõ
duertit. Obijcitur g hoc mõ ex ſcdða opinione q̃ fuit
Bilb.poꝛretani.ſeꝗtur ꝙ pr̃nitas ſit creata.quia cum
pr̃nitas ſit aliqð bonũ ſeqꝗtur ꝙ ſit deꝰ vel a deo: ſ̊ nõ ẽ
deꝰm ꝙ dicunt: ꝗ eſt a do.ꝗᷓ eſt ab eſſentia dĩna vel de
nihilo.ſi dicat᷑ ab eſſentia dĩna: g eſt deus vt pʒ ex p̃⸗
dictis.relinꝗtur ̊ ꝙ ſit a nihilo g creata. et ita ex ſcða
opinione ſegtur ꝙ prĩ̃nitas ſit creata. et ita ſi pᷣma opi⸗
nioẽ vera vltia aſſerit de creatura ꝙ ſit deꝰ.⁊ ſi vltima
eſt vera:pᷣma aſſerit de eo qð eſt deus ꝙ ſit creatura et
vtrũq; eſi bereticũ: altera opinio heretica ẽ.qꝛ oꝑtet
ꝙ altera ſit vera cũ ſint ↄtradictoꝛie.¶ Item ꝓbatuꝛ
iſti vel illi peccãt moꝛtaliter qꝛ dicit bẽs auguſ.q nihi
fructuoſiꝰinuenit᷑ ꝙᷓ in trinitate:et nihil piculoſiꝰerra⸗
tur.ſ vel iſti vel illi erꝛãt in trinitate:ꝗᷓ ꝑiculoſiſſime eꝛ
rant.q̊ moꝛtaliter peccant:ſ̊ hoc videt᷑ eſſe ↄtra beatuʒ
am bꝛo.ꝗ dicit.ꝙ ingr̃i ꝗ dicũt falſuʒ de deo h̊ nõ ꝑtina
citer:ferũt ſecũ fenũ.lignũ.ſtipulã.ſ̊ hoc nõ eſt peccare
moꝛtalr.g in hoc non peccant moꝛtałr.¶ Item ſi dicat᷑
ꝙꝙ nõ licet oria aſſereꝛe de notõnibo:lʒ tñ opinaꝛi.Lũc
querit᷑.q̃re nõ liceat mgr̃is aſſerẽ aliqd de notõnibuo:
nec videt᷑ eẽ alia rõ niſi qꝛ hec eſt ̊ fidẽ.ſ̊ ſi hoc:eadem
rõne nõ lʒ mgr̃is aliqd opinaꝛi ↄtraꝛie de notõibo.qꝛ ñ
licʒ dubitaꝛe circa fidẽ ̊ nec opinari.¶ Item ſi prima
opio ẽ vera. ꝓbat᷑ ꝙ ſcda eſt ð fidẽ.qꝛ ꝓbatũ eſt ſᷣm ſe⸗
cundã opinionẽ ꝙ pr̃nitas ẽ creata.et vltia opinio po⸗
nit pr̃nitatẽ eſſe deũ:ꝗᷓ ponit creatũ eſſe deũ.⁊ hoc eſt ↄ
fidem.& ſi pᷣma opinio ẽ vera:nõ licet ſcdᷣaʒ ſuſtinẽ.ꝗa
ſi pᷣma ẽ vera:ſcda eſt ↄ fidem.4¶ Iteʒz vltia opinio ẽ ve⸗
ra q̃ dicit pr et pr̃nitas ſunt ideʒ.̊ pᷣma dicit pr̃nitatẽ
nõ eſſe prem: g̊ dicit pr̃em nõ eſſe prem. et hoc eſt ↄtra
fidem:ſic ſeꝗtur ꝙ iſti vel illi dicũt ↄtra fidem Ad
hec rñdent. ꝙ nulla illaꝝ opinionũ ſit heretica.cũ em
a ſacra ſcriptura nõ babeamꝰ deteꝛminatũ de notõnibo

ideo licet magiſtris opinaꝛi ſed non licet eis aſſereꝛe.ſi

)A. pies ſ Jhnt one n e Aas on

enim quis aſſerat aliquid dicendo quod non ſit deter⸗
minatũ in ſacra ſcriptura vel qð non ſequat᷑ directe ex
fidqe: moꝛtaliter peccat.qꝛ ſe ↄſtituit ſupᷣ deuʒ. Juderx eĩi
eſt ſupꝛa id de quo habet iudicare.qui ergo ſua auctoꝛi
tate aſſerit aliqꝗd de deo:ponit ſe ſupꝛa deum quia iudi
cat de deo ⁊ ita peccat moꝛtaliter. hec eſt ſuꝑbia i ntel⸗
lectus quã ꝓhibet aplłs Ro.xij.non plus ſapere ꝙ; oꝑ⸗
tet ſapere h̊ ſapere ad ſobꝛietatem. magiſtri aũt theolo
gie nihil aſſerunt ſ̊ tm̃ opinãtur inquiꝛentes de talibo
ad defenſionem fidei ↄtra hereticos. et ideo quia nihil
aſſerunt non peccant:licet pter aliquas ratõnes verſe
tur animus eoꝝ magis ad vnam paꝛtem q; ad aliaʒ qð
eſt opinari.¶ Ad ſecundum dicendũ.ꝙ vbi eſt opinio
non eſt erꝛoꝛ.iQam erꝛoꝛ ponit ꝑtinaciam ſnie: cũ fal⸗
ſum aſſerituꝛ eſſe verum vel veꝝ falſum.dicunt ergo ꝙ
reuera ſi magiſter adheret ſua opinione ſibipſi glon⸗
ando de ingenio ſuo:ↄtingit ꝙ ipſe peccat. ſed ſi ita le⸗
uiter gloꝛietur ꝙ paꝛatus ſit ad coꝛreptõneʒ: venialiter
peccat.et pꝛo hoc dicit beatus ambꝛo.ꝙ ferunt ſecuʒ li⸗
gnum fenum ſtipulam. ſed ſi ita vehementer gloꝛiet ꝙ
pꝓtinax ſit:ſic peccat moꝛtaliter.vel ſi aſſerit illud de ta
libus moꝛtaliter peccat.et ideo dicit beatus auguſti.q;
nuſqꝙ; ꝑiculoſius erꝛatur:eꝛroꝛ eniʒ in alijs non eſt pec/
catum vel nõ eſt tãtũ peccatũ.q¶ Ad aliud dicenduʒ.q;
non licet magiſtris aſſereꝛe ↄtraꝛie de notõnibo.nõ ꝗa
hoc ſit contra fidem:łᷣ quia non eſt determinatuʒ in ſa
cra ſcriptura.nec debet aliquis aliquid aſſereꝛe de deo
ſua auctoꝛitate:et ita ſoluitur obiectio ꝑ interemptõeʒ
¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ qᷓ;uis pꝛima opinio ſit vera.nõ
tamen ſcdᷣa eſt ↄtra fidem.quia pꝛima opinio non dice
ret ꝙ paternitas eſſet creatura nec diceret ꝙ eſſet deꝰ:
cum ditceret ꝙ eſſet idem quod deus:et illa ratio aug.
Omne bonum aut eſt deus aut eſt a do: tenet in deo 2
creaturis tm̃. Ad vltimum dicendũ.ꝙ patrem nõ eſ⸗
ſe patrem.et pr̃nitatem nõ eſſe patrem nõ ſunt idem li⸗
cet equiꝓpolleãt.et duoꝛum equiꝓpollentiũ vnuʒ poteſt
eſſe ↄtra fidem:relinquum vᷣo non.nõ eſt enim deteꝛmi
natum in ſacra ſcriptura an pateꝛnitas ſit pater: ſed
determinatũ eſt ꝙ pater eſt pater.nec determinatuʒ eſt
an ſuꝓpoſita paternitate ſupponatur pater. et pꝛopter
hoc vnum illoꝝ eſt ↄtra fidem reliquum non. Et pꝛete
rea aliquid vnum et idem aliquo modo ſignificatuʒ eſt
ↄtra fidem.et alio modo ſignificatum non ↄtra fidem:
ſicut dicitur oſee.ij. Nocabis me vir meus et non voca
bis me vltra baalim:a tamen ideʒ eſt baalim ꝙ vir me⸗
us.et ſic patet rñſio ad obiecta.

Membrũuũ ſecundum

Onſequenter querit᷑ quid ſint notiones
ꝓPꝛietates et relatõnes in diuinis.⁊ cuʒ
dicit apoſtolus Romano.j. Inuiſibilia
dei per ea que facta ſunt intellecta ↄſpici
untur.ergo quelibet creatura poteſt dici notio creatu⸗
ris.notio ergo dei ponetur in creatura.¶ Item dicit
aug.ꝙ notio pꝛime veꝛitatis eſt menti humane impᷣſſa
ſed qð eſt impᷣſſum mẽn eſt creatũ:ergo ⁊c.¶ Iteʒ boe.
notio ẽ inſita ⁊ añ ꝑcepta cuiꝰeſt q; foꝛme cognitio. cũ
eꝛgo eſſentia dina ſit foꝛma philipn.ij.cũ in foꝛma dei
eſſet ⁊c.̊ notio eſt eẽntie.q] Item notio ẽ intellectꝰqui
dam ⁊ ſimplex mẽtis ↄceptio q̃ ad res ꝑtinet differẽtes
ſed ꝓpꝛietas ꝑſonalis nõ ꝑtinet ad res diffeꝛentes:q̊ nõ
eſt notio. Item ſocracitas in ſocrate nõ eſt pr̃nitas.ſᷣ
ſocracitas eſt pꝛietas:pr̃nitas relatio:q̊ nõ eſt idẽ pr⸗
nitas ⁊ relatõ: in diuis relatio nõ erit ꝓpꝛietas.q¶¶ Itẽ
Apꝛietas eſt qͥ res diſtinguit᷑ ⁊ ↄueit vni ſoli:vᷣ coĩs ſpi⸗
ratõ qᷓ eſt relatio nõ ↄuenit vni ſoli ĩmo pluribo: rela
tio nõ eſt ꝓpꝛietas.¶¶ Item innaſcibilitas ↄuenit vni ſo

li ſcʒ pri ᷓ eſt ꝓpꝛietas.ſ̊ cũ ꝑ innaſcibilitatẽ nõ refeꝛat᷑

pater ad aliquid: g nõ erit relatio.nõ ſunt igr̃ in diuĩs
idẽ ꝓpꝛietas relatõ 2 notõ.qd ̊ in diuĩs dicũt᷑ notio ꝓ⸗
pꝛietas 2⁊ relatöõ. Mñ. vᷣm roeʒ itelligẽtie ↄmunẽ ſci⸗

— H X⸗ 0 „ 87 9oH.
G 4 5 — ⁷ . . —=
Hhd ſnr ſbyfe 0 Hic
ſ Pν „„ 1 s, —
— fe) eer πν e (2De EX dey
o) any,

ner epeo Be Deo

endã eſt. ꝙ prietas dicitur qð vni ſoli ↄuenit:hũc ab
illo diſtinguens.vt ſoẽcitas ſoli ſocrati ↄuenit ⁊ a pla⸗
tone dillinguit Kelatio vᷣo eſt hũc ad illũ refeꝛens:ſoꝛ
tem ad platonẽ. Qotio vᷣo dr rem notã faciens.· et H dẽ
multiplr. Mam cũ notio ſit illud qͥ res ſit nota· qͥ autẽ
res ſit nota dẽ multis modis.Vno mõ ex pte cognoſci
bilis foꝛme vel diſpoſitio rei q̃ noſcibilis eſt. Alio mo⸗
do ex ꝑte ↄgnoſcẽtis ſpẽs rei apud aĩaxʒ ꝑ quã rẽ ↄgno⸗
ſcit. alio mò ex ꝑte medij exteri ꝑ qð res noſcit vt ꝑ ef⸗
ſectum manifeſiũ cauſa occulta.tribo ̊ modis dĩ notõ
rei. ̃m boc notõ dr̃ vno mõ creatura. inqᷓtuzʒ eiꝰ effectꝰ
ꝑ eaʒz ſicut medio extr inſeco ↄgnoſcit. Dyonſi .ipᷣa ap⸗
parentis mũdi oꝑatio eſt ⁊ inuiſibiliũ dei ꝓoſitõ. A⸗
lio mõ dr ſpẽs veritatis menti rõnali imp̃ſſa.q ſicut ſi⸗
militudine vel ſpẽ ognoſcit᷑et his duobo modis notio
dicit qd ereatũ vel ↄcreatũ.Cercio mõ dr ipᷣa diſpoſi⸗
tio foꝛme q̃ deus ẽ etiã vera trinitas q̃ ↄgnoſcibilis eſt.
et hec ẽ notio increata.et d̃ duobo modis.no modo
dr diſpoſitõ foꝛme qᷓ ↄgnoſcit᷑ in vnitate ⁊ indiſtinctõe
et boc modo notio ẽ ipᷣa eſſentia inꝙtum noſcibilis eſt.
Alio mõ ðdr diſpoſitõ q̃ noſcit᷑ in ꝑlonaꝝ trinitate ſine
in diſtinctiõe: ⁊ boc mõo accipit᷑ in pñti inqſitõne notõ.
ßm hoc gᷓ dðõm. m rõnem intelligẽtie ꝛiã in diuĩs ꝗꝙ;
ꝓpꝛietas eſt q̊ eſt diſtinctõ ꝑſone a ꝑſona. Relatio vᷣo ĩ
trinitate eſt hbabitudo ꝑſonaꝝ ininuicẽ. ᷣ in creaturis
nõ eſt relatio ꝑſona ꝝ adinuicẽ vñ iohᷣ.xiiij. Ego in pa
tre et pr̃ in me.pater eſt in filio et filius eſt in pre. No⸗
tio vᷣo eſt ꝑ ſe et pᷣma et ꝗpꝛia ratio diſtinctõnis et rela⸗
tionis. vt ꝑ quod diſtinguit᷑ ꝑſona a ꝑſona vel ꝑ quod
referẽ ꝑſona ad ꝑlonam. Sciendũ eſt ꝗ dicit ꝓgꝛetas
qm̃ vni ſoli ↄuenit.vt generare ↄuenit ſoli patri ꝓpꝛie⸗
tas eſt vt hũc ab alio diſtingnens. Relatice babet ad il
lum referens.vt ſocracitas diſtinguit ſoꝛtem a platone
et paternitas eſt referens ſoꝛtem patrem ad platonem
filium eius. Rotio eſt vt hunc diſtinctũ ab illo notum
faciens.pꝛima et ꝓpꝛia diſcretio trinitatis eſt in bis tri
bus.relatio.pꝛietas.notio.qm̃ ſicut eſſentia facit eſſe
et ꝓpꝛietas facit differꝛe:et relatio differꝛi. et notio fa⸗
cit in relatõne diſtinctum ↄgnoſci. Ald quatuoꝛ pᷣma
patet rñſio ꝑ diſtinctõeʒ pdictam notõnis.4 Ad gntũ
quod obijcit᷑. ꝙ ſocracitas in ſocrate nõ eſt paternitas
Dicenduũ ꝙ ſecus eſt in trinitate increata:et in cꝛeatu⸗
ris.qm̃ relatio et ꝗꝓpꝛietas ſunt in vðᷣo in quo eſt ſumma
ſim plicitas.ſᷣ illud vnũ in ꝑſona vna hʒ duplex officiũ
ſeʒ diſlinguẽdi ⁊ referẽdi: ſᷣ in ſocꝛate ẽ ſocracitas bñs
officiũ diſtinguẽdi ⁊ pr̃nitas officiũ offerẽdi.vñ ſocra⸗
tes eſt pꝛꝰfua ꝓpꝛietate diſtinctꝰ:qᷓ pr ad filiũ relatus
in trinitate nõ ſic ẽ ꝙ p pꝛius ſit diſtinctꝰꝙᷓ pĩ ad fi⸗
lium relatꝰ: vñ in trinitate foꝛte idem ẽ eſſe diſtinctum
et eſſe pr̃em ᷣm rem: nõ ſic ẽ in creatura.Vñ relatõ ĩ
trinitate nõ eſt accñs ſube ſicẽ̃ accidit eſſe in creaturis.
4Ao ſextã d ᷣm. ꝙ ꝓprietas dr coiĩter qͥ inſeꝑabilłr di⸗
ſtinguiẽ᷑ gſona rel ꝑſone a ꝑſona vł ꝑſonis ⁊ h̊ mõ coĩs
ſpiratõ eſt ꝓpꝛietas.alio mõ ſtricte: vt dicat᷑ pꝛietas qᷣ
diſtinguit᷑ ꝑſona a ꝑſona ⁊ vni ſoli ↄuenit.¶ Ad ſepti⸗
mũ dðm.ꝙ relatio drĩ duobo modis.coĩter:q deſignat
babitudinẽ relatã affirmatiĩe vel negatie.et H mõ inna
ſcibilitas ẽ relatio:qꝛ ſigniſicat pᷣuatõeʒ naſcibilitatis
hm ꝙ dic aug. v. de tri · ꝙ in eodẽ genere relationis ᷣm
affirm atõeʒ dr relatio cũ dr genitꝰ. Ffm negatõeʒ cũ dr
ingenitꝰ ꝓprie:qð ſignificat habitudinẽ relatã affirma
tiue:⁊ per hoc patet rñſio.

Membrũ tercium

Verit᷑ poſtea de nũero notionum ꝓpꝛieta
tum ⁊ relationũ. dicunt᷑ em̃ eſſe ꝗnq;ʒ no/
tiones. pr em̃ eſt ꝑſona nõ ab alio a quo
gli generatõeʒ ? a quo aliꝰꝑ ſpiratõeʒ
in boe ꝙ dĩ ꝑſona nõ ab alio:intelligit᷑ notio innaſcibi
litatis.cũ dr a quo aliꝰ ꝑ generationeʒ:intelligit᷑ notio

tnE amv D NNono

paternitatis.cum dicitur a quo alius ꝑ ſpirationeʒ in
telligit᷑ coĩs notio ſcʒ ſpiratio. Item filius eſt perſona
ab alio ꝑ generatõez:et a qua aliꝰpſe piratiõeʒ · cũ dicit
ab alio ꝑ generatõeʒ:notat᷑ notio filiatõnis· cum dẽ a
quo aliꝰꝑ ſpiratiõeʒ:intelligit notio alia. Item.ſ.L. eſt
ꝑſona ab alio ꝑ ſpiratõeʒ:in quo intelligit᷑ notio pro⸗
ceſſionis. Quinq; ᷓ ſunt notõnes.tres pris:inna ſcibi⸗
litas.pr̃nitas.ſpiratõnis.due ſunt ꝓprie et vna ↄmũis
pr̃i et filio. Siłr due ſunt filij vna ꝛia ſcz filiatõ: vna
coĩs patri ⁊ filio ſcʒ coĩs ſi piratõ.et vna pꝛia ſpũiſcto.
Quatuoꝛ aũt ſunt relatõnes. qꝛ innaſcibilitas nõ dic
relationẽ niſi ꝑ pꝛiuatõeʒ.pr̃nitas vo et filiatio ⁊ com
mums ſpiratio et ꝓceſſio relatõnes ſunt. Quatuoꝛ eti⸗
am ſunt ꝓpꝛietates ſcʒ innaſcibilitas.pr̃nitas. filiatio.
ꝓceſſio coĩs em̃ ſpiratio nõ auenit vni ſoli: ideo non dẽ
ꝓꝛietas.ſic ẽ̊ ꝗnq;ʒ ſunt notõne 9.q̃tuoꝛ relatõnes tin:
et quatuoꝛ ꝓprietates tm. et hec eſt cois opio de nuero
notionũ Ppꝛietatũ et relationũ. Contra h obijcitur
multipkr. pꝛimo ꝙ tm̃ ſint tres notiones et ſilr tres re⸗
latõnes tres etiã ꝓpꝛietates. Ad qð ſic: om̃is xſong eſt
aliq̃ trium ꝑſonaliũ ꝓpꝛietatũ: b omnis notio coĩs eſt
ꝑſona.et ſiłr om̃is relatio: om̃is notio eſt aliq̃ trium
pſonaliũ ꝓprietatũ: ̊ pr̃nitas vel filiatio vel ꝓceſſio.2
ſimiliter omis relatio. Rñ. cum in diuis ſit tripler
modus pᷣdicandi.qð:ꝗs:⁊ que.quod ſignificat eẽntiaʒ
quis ꝑſonã:q̃ notionẽ:ſᷣm boc ptʒ ꝙ in pᷣdicta aꝛgumẽ
tatione eſt ↄmutatõ pᷣdicamenti.i Zon em̃ ſub h̊ nomie
ꝑſona pt᷑ ſumi notio ſic ſpᷣ medio q̃ ſignificat quã: cum
pſona ſignificet quã ̊ deberet ſumi pr vel filiꝰ vel. l. l. ⸗
ruz vnumqðq; ſignificat quã.4 Sʒ iterũ obijcit᷑ ad idẽ
NQNam die damal . ꝙ m omia ſunt idem treo ypoſtaſes
pᷣter generatõeʒz in generatõnez et ꝓceſſionẽ.ᷣ pr̃nitas
nõ eſt alia iſtaꝝ nec coĩs ſpiratõ:̊ nõ ſunt notiones.
ſunt tm̃ tres notõnes.4 Item ſi m oĩa ſunt vnuʒ 77.
cũ ꝑſona nõ dicat in generatõeʒ vel generatõnez vel p
ceſſionẽ: ̊ ſunt vnuʒ in pſona S vna pꝑſona. Kñ. da⸗
maſce. in illis tribo intelligit qnq; notõnes. qꝛ ingene/
ratio dĩc ĩnaſcibilitatẽ: generatio aũt actĩe dicta prni⸗
tatem:paſſiue dicta filiatõeʒ. Silr in ꝓceſſione intelli⸗
gitur reſpectꝰad pᷣncipiũ et ita ad ſpir atõeʒ: om̃e eĩ qʒ
ꝓcedit ab aliqͥ: ꝓcedit ad aliud. dom ꝙ ꝑſona ẽ cõe ra
tõne. Vñ nõ ſegꝗtur ſi ↄueniant in rõne huiꝰ noĩs perſo
na: ꝙ ꝓpter boc ↄueniãt in vna ꝑſona ſingulari. ̊ ↄue⸗
niunt im in re vna eſſentie logtur &̊ dama. de illis q̃ di
cunt᷑ eſſentialiter vt potentia lapientia bonitas.

Atem queritur de .S. .

nuero relationũ videt᷑ ꝙ plures ſunt relatões.i Rã rela
tiones młtiplicant᷑ ̃m habitudĩes extremoꝝ: B trium
extremoꝝ adinuicẽ ſex ſunt habitudics: triũ ꝑſonaꝝ
ſex erãt relatões. Rmñn. h ſeqret᷑ ſi vnaqueq; ꝑſona re
latõne ſiue habitudie ad aliã referet᷑. ſ̊ pr̃ nõ refertur
relatõne ꝓpꝛia ad.ſ.ſ.ſiłr nec filiꝰ:ſᷣ hi duo refeꝛunt᷑ ad

ſpm̃ſcrm vna cõi relatõe.⁊ iõ nõ ſunt niſi qᷣtuoꝛ relatõ⸗

nes:due ꝗbo pr et filiꝰad ſeinuicẽ referunt᷑nã referunt᷑
pr̃ ⁊ filiꝰad.ſ.ſ.vna relatõne nõ duabo:ad deſignãduʒ
maximã ↄcoꝛdiã iſtaꝝ duaꝝ ꝑſonaꝝ.ſicut em̃ tres peꝛ
ſone eadẽ relatõe referunt᷑ ad ea qᷓ ſunt ab iplſis.ſ.crea⸗
turas.liceat loqꝗ impꝛopꝛie qꝛ ꝓpꝛie diuĩe ꝑſone ſiue de
us nõ referunt᷑ ad creaturã ᷣ referꝛi ſigficant᷑:eo ꝙ cꝛe
atuꝛa refert᷑ et depẽdet ab ip̃is.⁊ illa relatõ q ſigficãt᷑
referꝛi ẽ vna ad ſiẽndũ vnitatẽ ꝑſonaxꝝ triũ.ſitr ⁊ mul⸗
tomagis pr et filiꝰ ad illũ ꝗ ẽ ab ipſis vna relatiõe dñt
reſerꝛi.et ꝓpter h̊ dicit aug.in.v.d tri.ꝙ pr̃ et filiꝰſunt
vnũ pᷣncipiũ creat᷑e ſic dicẽs. IFatendũ ẽ pr̃em ⁊ filiũ eẽ
vnũ pᷣncipiũ.ſ.ſ.nõ duo pncipia: ſᷣ ſic pĩ et filiꝰvnꝰ deꝰ
et ad creaturã relatiue vnꝰcreatoꝛ: ſie relatio ad ſpiri⸗

tũſanctũ vnũ pᷣncipiũ.ad creaturã vᷣo pater ⁊ filiꝰ⁊ ſpi

rituſſanctꝰvnum pꝛincipium ſicut vnus creatoꝛ 2 vnus

dominus.

8

ð

alſube
iicat⸗
zignnofm
iliset
Gntos:p.
üanto
ſclinelig
(precen
ie
wibitt
tcaflic
ocſi
ntei

vitn

(coßti

(uttr
Pitntin
tſurele
lißalie
ljod ſn
ſiiinoi
ſohönüe
litiho⸗
Gentei
tinphon
lenitopen
Stekönu

iie

utno

Kri

abglio⸗

r

peeſſio.
Alins dn
untpſ
ſeergot
Rdill
giciby
nt.
ledict
gtes da
esſtoe
mmpn
ſetmniat
Nuna,
optin
Minot
lnas
tthoc.
licerel
ſifie,
nesin
niane
Mone
iat⸗

ongin

N
N
cundig
nſlccr
otopr
hneſbdß
omiis
fatöenn
püͤſtio⸗
ohöde
toncon
neti
gfliato.
eonendi
tonesiß⸗
odnden
hobiein
flrmmesre
ionaen
io coisel
hligtriun
peeſſto⸗
ſun wiple
t einng
ctagigum
bonmt
tqniteun
ekadid
