terea.iſte terminꝰ aliũ ꝑſonale ẽ et nõ eẽntiale.ſᷣ̊ h̊ ᷣbũ

genuit ꝑſonale ẽ:ergo ꝑ ipᷣm trahit᷑ terminꝰ eẽntialis

ad ſupponẽdũ ꝓ ꝑſonis cũ dicit᷑:deus genuit deũ.⁊ no
tat᷑ ibi diſtinctio ꝑſonalis q̃re ſiłr dʒ trabi ꝑ iſluz ter⸗
minũ aliũ.et ita hec erit vera deus genuit aliũ deum.
MKReſpõſio ad pꝛimũ ᷣm hãc reglłam.nõ bʒ locũ di⸗/
ſtinctio vbi non eſt ex diuerſis cauſis vnio. verbigr̃a.
hũanitas ẽ in ſoꝛte et płone ex diuerſis cãis.ñ poſſũ
dicẽ ꝙ ſoꝛtes ẽ aliꝰ hõ a płone:qꝛ alia eſt rõ q̃ ſoꝛtes ẽ
hõ:et alia q̃ plato ẽ hõ.qꝛ alia huanitas ſoꝛtis alia hu⸗
manitas plłonis. In dĩnis aũt nõ ſic.qꝛ pr ẽ deꝰ ⁊ filiꝰ
eſt deus eadẽ dĩnitate.Vna & ẽ cã et rõ qua pr̃ ẽ xꝰ et
filiꝰ ẽ deꝰ.pnio ̊ ĩ G̊ noĩe deꝰ:nõ ẽ ex diuerſis cãis.ĩmo
ex vna.⁊ iõ nõ habʒ ibi locũ diſtinctõ. OQñ ꝗ̊ obijcitur
aliꝰ a pr̃e ẽ genitꝰ ⁊ ille ẽ deꝰ: aliꝰ deus a pre ẽ genitꝰ
a pr̃e.nõ ſequit᷑.qꝛ in pꝛima ſolũ dicit᷑ diuerſitas ꝑſo⸗
nalis.in cõcluſiõe vᷣo ponit᷑ diuerſitas ꝑſonalis ⁊ eẽn⸗
tialis.et eſt cõmutatio p̃dicamẽti a pᷣdicamẽto relatio
nis ĩ pᷣdicamẽtũ ſpᷣſtãtie.ĩme ad hoc ꝙ valeat ita opoꝛ⸗
tet inferre.aliꝰ a pr̃e eſi genitꝰ.et ille ẽ deus alia diui ⸗
nitate qua pater:ergo alius deus a pr̃eẽ genitꝰ.ſ̊ me⸗
dia falla eſt.¶ Ad aliud dicendũ.q cũ aliqð cõe trahi
tur ad ꝑſonã: debʒ trahi ꝑ aligd qð ſit ꝑſonale ⁊ ꝓpꝛiũ
nomẽ ꝑ aliqð ꝑſonale ĩſinite.h̊ &̊ verbũ gignẽ cũ deter
miĩet ꝓpꝛietatẽ qua vna ꝑſona dilliguit᷑ ab alia. poteſt
trabẽe terminũ eẽntialẽ ad certã ꝑſonã. quod nõ pi iſte
termĩꝰ aliꝰ:qꝛ nõ termĩat ꝓpꝛietatẽ ꝑſonalẽ finite.

xX Xꝙ) G„⁰n. .

0

v RNE—
„y N

Giſn
⸗
Giat
ſttape
füben
ſot
catch
s
Gri
i
diſ
clu
tan
ſ
cen⸗
ſagh
teßen
tennic
ol
ſo⸗
nde;

n

dbee.
Gii
duse
non
enn
Dn
cüd
rele
boe⸗
Pr.
genn
tlunig.
füͤtm.
erita
ſet⸗
ne
(ui
dus
Gni⸗
i
W

8G. fo

.
dllrniz
6 Ceratſn
macriſc
enerntbee
lcet Nug
eteregicn
Nusgemn
eſpöſioge
nrelotöen
kacönst
cereiine
hobareflan
porere o
keſeen g
Mbetwitt
dung
ſöporſbar
erſeenpt
n dekd
urquiſ⸗
Oreqtiſe
enerſingſ⸗
npkr.
n gi
noſigniſn
etin ton⸗

K. widren
N der
nleßhoti
Ptintiti⸗
it ün
oilnen
lücun
gio,
tift.
Gii
ſonte
gelabr⸗
ri
iet
iis ino
dciur
igenid
magſ⸗
iorchn
otlan⸗
mnopo
looi
.5
erchl

„

17 pun
Aat
l
6 ſe
1.
. 7
4 / Ne

A30

N

MNMuarto queriturS. ij.

Nneſtio
. „ „ 2*
Teꝛcio queritur. .S.iij.
AVtꝝ hec ſit cedenda.pater genuit ſe.qð videt᷑ dicere
augꝰ. in quadam omeł.ſuꝑ o. pater mittens filiũ
ſe alteꝝ miſit. q̃re miſit ſe.ql Ytez aug. ad mariminũ.
genuit de ſe alteꝝ ſe. ̊ genuit ſe. ¶ Item Anf. in ꝓpſo⸗
logion.cum dicit᷑ eus de deo filius de patre: nõ intel
ligimus alium teũ b eundeʒ deum de ſeipſo.q̊ deꝰ eun
em deum genuit: quare deus genuit ſe. ¶ Item aug.
xv.de trini:tanqᷓ ſeipſum dicens pꝑater verbuʒ genuit
ſibi per omia coequale.non.n.ſe integꝛe ꝑfecteq; dixiſ
ſet:ſi auplius vel minus eſſet in verbo qᷓ in ſeipſo.ſᷣ
dicere dei gignere eſt. vnde in pᷣs. ſemel locutus ẽ dr? .
BGlo.loqui ci eſt eternaliter verbum generare. PRBe
ſponſio.hoc verbum diceꝛe nõ ſumit᷑ ibi notionalit᷑ ſed
eſſentialit᷑. Ande ſenſus eſt.non ſe ꝑfecte diriſſet.i.ma

nifeſt aſſet.quia nõ ſufficienter declarat᷑ potentia pꝛis

in creatione creaturaꝝ nec oñditur vſqʒ ad ſummuʒ:
ſed tota oñditur qñ totam potentiã cõmunicat. hoc eſt
qñ generat taleʒ qualis eſt ⁊ quantus eſt.p generatiõʒ
ergo vclarat᷑ ſummitas potentie patris.eſa.lxv.nũꝗd
qui alios parẽ facio ſterilis ero?: ¶ Ad prima duo ob⸗
iecta poſſet dici.ꝙ hoc relatm̃ ſe: non ſigniſicat termi⸗
nũ huius verbi genuit.ſed potius terminũ alteritatis
ſignificate ꝑ boc nomen alteꝝ. Olel aliter põt dici.ꝙ ſi⸗
cut cõmune ꝑ additõʒ coartat᷑: ita quod ꝑſonale eſt: ꝑ
aliqð additum poteſt fieꝛi cõmune.vt cum dicit᷑.omĩs
ariſiomenes intelligibilis.omis muſcalus muſicꝰ. Si
militer hoc relatiuũ ſe quod recipꝛocũ eſt ⁊ perſonam
diſcretam iterat.per hunc terminũ alterum ſibi adiun
ctum fit eſſentiale ⁊ comunce:⁊ extrabit᷑ a rõne ꝑſonali
tatis.⁊ ideo non ſequit᷑:genuit ſe alterũ:ꝗ̊ genuit ſe. ſᷣ
eſt ibi fallacia 'm quid ⁊ ſimplłr. ¶¶ Ad alind An. di⸗
cendũ.ꝙ bec eſt vera.pater de ſeipſo genuit eũdẽ deñ.
ſed boc relatm̃ ſe quod eſt ꝑſonale:nõ eſt ex ꝑte rei geni
te ſ ex ꝑte generantis.ſᷣ iſie terminꝰeundeʒ adiunctus
termio eẽntiali nõ ſumit᷑ ꝑſonaliter.ſicut nec iſte teꝛmi
nus alius cũ adiungit᷑ termino eẽntiali.vnde nõ itera⸗
bit᷑ ꝑſona patris.nec valet h̊ aꝛgumtũ.de ſeipſo genuit
eundeʒ deũ:̊ ſe deum.

te hac.deꝰ genuit deũ: genuit deũ g eſt pater: vel deũ
qui ñ eſt pater.ſi genuit deũ qui nõ ẽ deus pater. ergo
deus eſt qui nõ eſt deus pateꝛ.nõ & tm̃ vnus deꝰeſi. Si
genuit deuz g eſt deus pr. ᷓ pater genuit ſe. Rñſio.
vm magẽym in ſent. negat.n.hanc.deꝰ genuit deũ qui ẽ
us pꝛ.⁊ diſtinguit hac.genuit deũ ꝗ n eſt deꝰ pat᷑. ſiẽ
cũ dicit᷑ nõ eſi bomo albus.hoc põt eẽ:vel qꝛ ñ eſt bõ:
vel qꝛ ñ eſt albo. Siłr deus genuit deũ qui nõẽ deꝰ pr.
hoc põt dici.vel qꝛ nõ eſt teus:⁊ ſic falſuʒ.vel qꝛ nõ eſt
pr:⁊ ſic verũ. Cñ ſm pꝛepoſitm̃ hec ñ eſt ↄcedẽda.deꝰ
genuit teũ qui ñ eſt pater.qꝛ alit fit relatio in affirma
tiuis:alit in negatiuis.in affirmatiuis refert᷑ ſupoſi⸗
tũ tm:in negatiuis ſuppoſitũ ⁊ ſigtum. vñ exigeret᷑ ad
veritateʒ huiꝰ deus genuit deũ qui nõ eſt pater: ꝙ alia
eſſet ꝑſona patris:alia filij:⁊ alia diuinitatis 4pter re
latm̃ qui:qdð refert ſupoſitũ ⁊ ſignificatũ hꝰ noĩs deꝰ.

Aliter põt dici ⁊ ↄcedi iſta deꝰ genuit deũ qui nõ eſt

deus pater.ſed nõ ſequit᷑. ̊ eſt deus qui nõ eſt deus pꝛ.

qm in prima iſte terminꝰ deũ ꝓpter ꝗprietatez ſignifi⸗
catũ ꝑ hoc verbũ genuit diſtinguẽteʒ ꝑſonas: tenebat᷑
pſonalit᷑.⁊ ideo relatm̃ refert ſimilit. Sed in ↄcluſiõe

in hac.ſ.̊ dus eſt qui nõ eſt deus pz. iſte terminꝰdens
tenet᷑ eẽntialit᷑.⁊ ideo relatm̃ ſimilit. Alit᷑ põt dici.
ꝙ hec eſt duplex: dens genuit deü qui ẽ deus pꝛ vel qñ
eſt deus pater. quia h̊ ꝙ dico dens pater: põt teneri di⸗
ctionalit vt ſit circũlocutio vniꝰ pſone. ſicut H ꝓ dico

ſpũſſanctus cũ tenet᷑ dictionalit᷑ circũlocutio ẽ vniꝰ ꝑ⸗

8,, ) vn „aderr d ew

. Sſ G e Avo hup?!

ſone. hͥ mõ affirmatiua falſa: negatiua vera. Elel po

Nuinquageſima

teſt eſſe oꝛatio:̊ ſ̊ ouptr. qꝛ iſte teꝛminꝰ pater põt eſſe
predicatũ:iſte terminꝰ deus appoſitio vel ecõuerſo. ſi pᷣ

mno mõ:affirmatiue dictũ nõ põt veꝛe attribui: negatie
pot. Si ſecũdo mõ: adhuc duptr.qꝛ iſti duo termi deꝰ

pater:vel pñt reſerri ad ſubiectũ:⁊ ſic affirmatiue di⸗

ctu nõ ↄuenit:negatiue ↄuenit. vel iſte teeminꝰ deus tm̃

põt referri ad ſubiectũ:2 iſte terminꝰ pater ad bunc teꝛ
minũ du. vt ſit ſenſus: deus genuit deũꝗ ẽ deus pr.i.
qui eſt pater. ⁊ Gᷓͥ mõ affirmatiue dictũ ↄuenit: negatĩe

nõ ↄueit.qꝛ relatm̃ tenet᷑ eẽntialit᷑: eo ꝙ refert᷑ ad hũc

terminũ deus qui in pᷣdicato poſito tenet᷑ eẽntialr.

Munto queꝛitur. S. v.

an hec ſit ↄcedenda: deus generat? ille nõ generat᷑qð

videt᷑quia nõ eſt ideʒ deus ꝗ generat 7 generat. 5 deꝰ
geneꝛat ⁊ ipſe nõ eſt filius.̊ deus eſt 2 ipſe nõ ẽ filius.

eadeʒ rõne deus nõ eſt pater. deus nõ eſt ſpũſſanctꝰ.2

eadeʒ rõne deus nõ eſt tres ꝑſone. 4 Iteʒ queritur de

hac ꝓoſitione cuiꝰ quãtitatis ſit: deus ſpirat.⁊ de illa
ſilit᷑: deus generat vel generat᷑. videt᷑ ꝙ ſit indefinita:
qa hoc nomẽ deus nõ ſupponit ibi magis ꝓ patre qᷓ; ꝓ
ſilio.Econtra videt᷑ ꝙ ſit ſinglaris:quia vna ⁊ ſingula
ris eſt ſignatio hꝰ noĩs deus.ſ.deitas. KRñſio ᷣm p
poſitm̃ dicenteʒ.ꝙ relatiua dictio ĩ negatiuis refert ſi⸗
gnatũ ⁊ ſuppoſitum.⁊ niſi predicatũ remoueat᷑ a ſup⸗
poſito ⁊ ſignato:falſa eſt ꝓpoſitio.ſi aũt remoueat᷑: ve
ra·vnde hec ꝓpoſitio vera ↄcedit᷑: deus generat ⁊ ipſe
nõ generat᷑.quia boc relatm̃ ipſe:refeꝛt ꝑſonã patris ⁊
diuinam naturõ.ſ̊ nec ꝑſona patꝛis nec diuina natuꝛa
generat᷑.hec aũt eſt falla:deus geneꝛat ⁊ ipſe nõ ẽ filiꝰ:
qꝛ hoc relatm ipſe nõ tm̃ refert ꝑſonã patris:vᷣ deitatẽ.
ceitas aũt eſt filius.ad hoc aũt ꝙ hec eſſet vera opoꝛte⸗
ret ꝙ hec eſſet vera:diuina natura nõ eſt filius. Uñ in
argumẽtatione eſt mutatio predicamẽti ab abnegatõe
notionis que deſignat᷑ cum dicit᷑:nõ generat.ad abne⸗
gationẽ ꝑſone que xæſignat᷑ cũ dicit᷑:nõ eſt filius.ſicut
lſi diceret᷑:diuina eſſentia nõ generat᷑.̊ nõ ẽ filiꝰ.q. Ad
ſecundũ dicimꝰ.ꝙ hec ꝓpoſitio: deus generat vel gene⸗
ratur:nec eſt ſingularis nec indefinita.quia h̊ nomen
cus nec eſt ꝓpriũ nec apellatm̃.ſed aliꝗd hʒ ꝓpꝛij:ali
quid appellatiui.hʒ.n.ſigniſicatõʒ ꝗprij: ⁊ ſuppoſitõnẽ
appellatiui.⁊ ita illa ꝓpoſitio ꝑtim eſt ſingłaris:⁊ paꝛ

tim indefinita. R
Berto queritux S. vj.

de hac:deus eſt? ille nõ eſt trinitas.qꝛ pater eſt: a ule
nõ eſt trinitas: pater ẽ deꝰ.ꝗᷓ deus eſt ⁊ ille ñ eſt trini⸗
tas.4! Cont᷑.deus eſt? ille nõ eſt trinitas.ꝗᷓ deus ñ eſt
trinitas. Iteʒ obijcit᷑. ſegt᷑:ſoꝛtes nõ eſt plato.q̊ bõ ñ
eſt plato.& ſimili rõne pat nõ eſt filiꝰ:a pater eſt deꝰ.qᷓ
cus nõ eſt filius.i¶ Iez videt᷑ ſeg.qꝛ nomẽ deꝰ ſup⸗
ponit ꝑſonaʒ:hᷣ de alia ꝑſona eſt veꝝ.qm̃ nõ eſt filiꝰ vt
c patre. erit verũ:deus nõ eſt filiꝰ.æ pari rõne deus
nõ eſt pater ⁊ eus nõ eſt ſpũſſanctꝰ.q̊ deus nõ ẽ trini⸗
tas. Fñſio ᷣm prepoſitm.hec eſt falſa: deus ẽ a iſte
nõ eſt trinitas.qꝛ relatm refert ſuppoſitũ? ſignificatũ.
vnde ad veritatẽ requirit᷑ ꝙ nec qui eſt deus eẽt trini⸗
tas vt ſupoſita ꝑſona:nec ꝙ eſt deus eẽt trinitas.qð ẽ
falſum ꝓ hac ꝑte:nõ ꝗ; eſt dens eſt trinitas. Si aũt ar
guat: pater eſt: ⁊ ille nõ eſt trinitas: & teus ñ eſt trini⸗
tas.mutatio eſt predicamẽti a rõne dicendi qui ẽ.i.p⸗
ſonali:ad rõneʒ dicẽdi qð ẽ.i.ſubaleʒ.Scdm alios cõ⸗
cedit᷑ iſta:deus eſt æ iſte ñ eſt trinitas.qꝛ ꝗpter naturã
ꝓnois cuiꝰ ꝓpriũ eſt ꝓ ꝓprio noĩe poni ⁊ certas ſigni⸗
ficare ꝑſona⸗ vleo ille: ꝓ vnica ⁊ certa ꝑſona tenet᷑
cũ dicit᷑: deus eſt⁊ ille nõ eſt trinitas.hec aũt falſa:deꝰ
nõ eſt trinitas. Sʒ cũ arguit: ᷓ deꝰ ñ ẽ trinitas. ñ ſeqt᷑

quia hic fit abnegatio ꝓ qualibʒ ꝑſona ⁊ etiã ꝓ diuia

eſſentia. ¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ ſecudo.dᷣm ꝙ lʒ nomẽ
deus ſupponit ꝓ qualibet triũ ꝑſonaꝝ: tñ quia ſuppoĩt

— (7 r jla 2* v&. O

— c9 —„ „ .E O QR. f G 27 4

ꝓ eis indiſticte niſi addat᷑ determĩatio ꝑſonalis:vt ge
nerans genitus vel ꝓcedens:⁊ ꝓ vna ſingulari deita⸗
te:negatiua ꝑticula addita remouet ꝓ qͥlibet ſuppoſito
tãq;ᷓ ſi negatio pᷣponeret᷑.vñ eꝗpollẽt iſte: deꝰ ñ ẽ pr ⁊ ñ
ceꝰ ẽ pr.pʒ igit᷑ ꝙ ẽ mutatio pᷣdicam̃ti ĩ pᷣdictis argum
tatõibo a ꝑſonali rõne dicẽdi ad eẽntialẽ.

BGeptimo queru .S. vij.

tur.an hec ſit vera:deꝰ ẽ trinitas quã negauit Poꝛre⸗
tanꝰ. Et videt᷑ bñdicere.qꝛ pꝛ nõ ẽ trinitas:nec filiꝰnec

ſpũſſ.q̃re neq; deꝰ.ſeqꝗt᷑.n.iſte hõ ñ currit nec ille: ̊ bõö

nõ currit.4 YIteʒ hec ẽ falſa: hõ ẽ̃ oĩs hõ.qꝛ iſte termiꝰ
bõ poſitus ĩ ſubiecto ſupponit pſonalit᷑.cũ dr deꝰ ẽ tri⸗
nitas:iſte terminꝰ deus poſitꝰĩ ſubiecto ſuppoĩt ꝑſona⸗
lit.⁊ H̊ ſᷣm ꝙ dictũ ẽ ꝙ ſignificat eẽntiã ꝑſonałr.hſ̊ hoc
mõ falſa ẽ hec:deꝰ ẽ trinitas.4 Iteʒ dicit boe. in li. de
tri.⁊ augꝰ.ſiłr.qm̃ qcꝗd de deo pᷣdicat᷑:pᷣdicat᷑ ᷣm ſbaʒ
vel adaliꝗd.ſ̊ G̊ nomẽ trinitas ñ dicit adaliꝗd:dicit᷑ g
Fm eẽntiaʒ.ſ̊ ſᷣm boe.⁊ aug.in eodẽ.ꝗcqd pᷣdicatur de
do m eẽntiã:pᷣdicat᷑ de qualibʒ ꝑſona.cũ &̊ ̊ nomen
trinitas de nulla ꝑſona de dicał:hec ẽ falſa deꝰ ẽ trini⸗
tas. Cont.aug.in pᷣmo li.de tri. Recte ipᷣe deꝰ trini
tas intelligit᷑ ecce q;xpᷣſſe or̃ deũ eẽ trinitatẽ.⸗ Itẽ au
guſti.in verbis illis apłi.j.thim̃.vlt᷑.bts ⁊ ſolꝰpotens
id ẽ vnꝰ ⁊ ſolꝰ verus deꝰ:ꝗẽ ipᷣa trinitas.⸗ Itẽ aug?.
in ßᷣmone de fide.credimꝰ vnũ deũ vnã eẽ diĩni noĩs tri
nitatẽ.ex gbo auẽtibo relingt ꝙ deꝰ ẽ trinitas:⁊ deꝰ eſt
tres ꝑſone ſic ecõueꝛſo. Oð ocedẽdũ . Oicendũ q̊ ꝙ
ꝓ hũc terminũ deꝰ qñq; ſuꝓponit᷑ eſſentia:qñq; ꝑſona.
126. n. ſitr ſe bʒ eẽntia ſignificata ꝑ G̊ nomẽ deꝰ ad ꝑſo

nas:ſic ſe hʒ eẽntia ſignificata ꝑ ̊ͥ nomẽ hõ ad indiui

dua.eẽntia.n.ſignificata ꝑ ̊ nomẽ hõ multiplicat᷑ in⸗
diuiduis.eẽntia vᷣo ſignificata ꝑ q̊ nomen deꝰ indiuiſa
remanet in ꝑſonis.dico &̊ ꝙ ſi eẽntia ſigniſicata ꝑ h̊ no
men hõ eẽt indiuiſa ĩ indiuiduis hec eẽt vera:hõ ẽ oĩs
hõ.ideo hec ẽ vera:deꝰ ẽ trinitas.vñ different ẽ ĩ h̊ ter⸗
mino deꝰ ⁊ in h̊ termĩo hõ.qꝛ hõ ꝑ ſe ſupponit ꝑſonalłr
ex adiuncto eẽntiałr.vt cũ dẽ hõ ẽ digniſſima creatuꝛa
rũ.iſte terminꝰ deꝰ ecõuerſo ex ſe ſuppoit eẽntiã:ex ad⸗
iũcto ꝑſonã.⁊ in h̊ fallebat᷑ poꝝꝛetanꝰ:credẽs ꝙ tm̃ ſup
poneret eẽntiã qñ pᷣ̃dicat᷑:vt h̊ ñ ex ſe hr̃et ſ̊ ex rõne pꝛe
dicati. ꝗ4. Ad vltimũ dᷣm.ꝙ aliud ẽ eẽ adaliꝗd ſᷣm rẽ:
aliud ᷣm nomẽ ⁊ dictionẽ.dðm q̊ ꝙ nomẽ trinitas nõ
eſt adaliqd m nomẽ? dictõeʒ:res tñ q̃ ſigniſicat᷑ ada⸗
liqd ẽ.vñ h̊ nomẽ trinitas ſigniſicat ꝑ modũ ſube.ſic g&
accidit ĩ aligbo relatõibo alijs:q; termiant᷑ intra ⁊ ñ ex
ita ẽ in q̊ noie trinitas.in intellectu.n.eiꝰ claudit᷑ ñ ſo⸗
lũ ꝙ dẽ adaliꝗd:pᷣ illud ad qð dr.⁊ in hũc modũ termi
nat᷑ queſtio de noĩe oꝑatõis. B

Queſtio.lj.de nomibus
priuatiuis ſᷣm affirmatõz 2 negatõʒ. D
Naquiſito de nomi
nibo ſigniſicãtibo diuinũ eẽ abſolute:2⸗
de noĩe oꝑatiõis.oñter tercio loco ſᷣm
oꝛdinẽ damaſceni inqꝛendũ ẽ de noĩb
pᷣuatiuis.ſic ſunt increatꝰ.immẽſus.
eternꝰ.Et qꝛoppoſita iur ſe poſita magis aparẽt: iðo
pmo inꝗrendũ ẽ d his q̃ dicũt᷑ ſᷣm affirmatiõʒ de deo:
oñter de his q̃ dicũt᷑ ᷣm negatõʒ.

Membrũ primũ
EKimo q̃rit᷑ de his noibq̃ dicũt᷑ ſᷣm affiꝛ
mationeʒ h̊ mõ. Primo.vtꝝ dicãt᷑ ð deo
creatura vniuoce vel equoce.Secũdo.

vtxꝝ dicant᷑ vᷣe. Lercio.an ea q̃ dicũt᷑ ßm

priuatõʒ:dicũt᷑ in dinis veriſſime ⁊ pꝛijſſime.

. ecy Q. 2 1 L4⸗) a) Pohetyn
hecqusar,
O
H

ANꝛticulꝰ pꝛimꝰ
Dprimũ qͥ qrit.vtꝝ nomẽ vnũ ĩ vna ſignifi
catõe ↄueĩat deo ⁊ creature m affirmatõʒ.
Ad qð obijcit᷑ ex młtis auẽtib.pᷣmo ex au⸗
ctoꝛitate aug.de doc.xpᷣia. Reꝝ q̃dã ſunt ꝗbo fruẽdũ.
q̃dã ꝗbo vtẽdũ.q̃dã q fruũt᷑ ⁊ vtũt᷑.ĩ hac diuiſiõe ↄpᷣhbẽ
dit᷑ qlibʒ res creata ⁊ incata. Si ̊ᷓ diuiſio ↄueniẽsẽ:
nom̃ diuiſ qð ẽ h̊ nom̃ res:ĩ eadẽ ſigficatõe oueit rebo
diuidẽtiba.ꝗ̊ ⁊ deo⁊ creature.i Itẽ hiero.oẽ qð ẽ:aut
ẽ ingenitũ:aut geĩtũ:aut factũ.⁊ accipit᷑ ̊ vocabulũ ĩ⸗
genitũ.i.ñ geitu.ſᷣm ꝙ ↄueĩt pr̃i ⁊ ſpũiſ.geĩtũ do diẽ fi
liũ.factũ creaturã.ſ̊ ĩ hac generalitate oẽ qð ẽ:opᷣpbẽdẽ
creatoꝛ ⁊ creatura.ſi ̊ᷓ ↄueniẽs ẽ diuiſio:ĩ eadẽ ſigfica
tõe accipit᷑ qð dẽ ꝙ ẽ.¶ Itẽ aug.oẽ bonũ vel deꝰ ẽ: vł ab
ipᷣo.ĩ hac generalitate oẽ bonũ ↄpᷣhẽdr̃ deꝰ.q¶] Stẽ ĩ his
qᷓ ñ dicũt᷑ m vniuocatõʒ ẽ incõgrua ↄpatõ.ſᷣ̊ ſᷣm ↄpa⸗
tõeʒ magnitudis ñ dicimꝰ deũ maioꝛẽ oĩbo rebo.ſᷣm cõ
patõʒ bonitatis ñ dicimꝰ deũ melioꝛẽ creaturis. relin⸗
qꝗt᷑ ꝭ̊ ꝙ magnũ:bonũ:ñ dicũt᷑ equoce de creatoꝛe ⁊ crea
tura. Itẽ in math.emo bonꝰ niſi ſolꝰ deꝰ. Glo.ex
ſe.̊ aliꝗd pᷣt deũ ẽ bonũ qᷓ;uis ñ ex ſe. illð ⁊ deꝰ ſunt
bona vel bonũ.: Itẽ.j.coꝝ.xv.cũ dic.oĩa ſubiecit ſub
pedibo eiꝰ.intelligẽdũ ẽ pret deũ ꝗ ſpᷣiecit ſibi oĩa.hec
dictio pᷣt ſumit᷑ exceptie.q̊ deꝰ ẽ de nũero oĩm. intẽtõ
eiꝰ ꝙ dẽ oĩs res vel oĩa: n equoce ↄueiĩt creatoꝛi ⁊ crea
ture. Itẽ arguit᷑ cũ dꝛ.oĩs ſba ẽ.aut ĩ hac generalita⸗
te ↄpᷣhẽdꝛ deꝰ:aut ñ.ſi ſic:hr ꝓpoſitũ.ꝙ h̊ nom̃ ſba ñ cõ
uenit equoce creatoꝛi ⁊ creature.ſi ñ:⁊ ↄſtat ꝙ bec ẽ ᷣa
oĩs ſba ẽ.arguit᷑ ̊ oĩs ſpa ẽ.⁊ eaꝝ niłaẽ tdeus: nulla
ſuba ẽ deꝰ.qð ẽ manifeſte falſuʒ.⁊ ſili mõ põt argui in
alijs noim intentõtbo. Cont᷑. hec intẽto res vel ens
dicta de deo.accipitur pro re⁊ ente infinito.ſed c cre⸗
atura accipitur pro re ⁊ ente finito.ſed finitũ ? infini⸗
tũ nũꝙᷓ; põt intellectꝰ reducè ĩ vn aliquã rõezʒ. ̊ ñ põt
vniuoca ſignificatio ſᷣ equoca accipi cũ dĩ res vel ens
de creatoꝛe ⁊ creatura. Itẽ boĩtas dicta de deo ⁊ cre
atura ñ ↄueniũt genẽ nec ſpecie nec ĩ drñtia nec ꝓprio
nec accñte.̊ in nſło ↄueniũt equoce. dr boĩtas ð cre⸗
atoꝛe ⁊ creatura. Stẽ iuſticia dicta de creatura ẽ ſpe
cies q̃litatis ⁊ accñs.iuſticia dicta de creatoꝛe eſt ipſa
eẽntia ⁊ dĩna ſuba.ꝗ̊ equoce.i tẽ ↄꝑatio q̃ eſt ̃m ma⸗
gis ẽ ſᷣm ꝑticipatõʒ alieꝰ foꝛme ᷣm plꝰvel minꝰ.ſic ꝑti
cipatõe albedis m ꝑlꝰ dẽ nix eẽ albioꝛ ꝑiete:⁊ petꝛus
iuſtioꝛ lino.ſi ̊ñ ẽ acciꝑe vnã aliquã foꝛmã q jm plꝰ⸗
minꝰ ꝑticipet᷑ a creatoꝛe ⁊ creatura:ñ erit dicẽ ↄꝑatio
nẽ nec ᷣm magnitudineʒz nec ſᷣm bonitateʒ nec ᷣm iu⸗

ſticiã catoꝛis ⁊ creat᷑e. Rñſio.nõndũ cca h̊ diuerſe ſu
erũt ſnie mgroꝝ.nã ꝗqdã dixer̃t ꝙ ĩ alia ſigficatõe acci⸗

pit᷑ nomẽ dictũ ſᷣm affirmatõʒz de creatoꝛe 2 creatura.
l Ad illas eꝛgo auctoꝛitates Auguſtini ? Hieꝛonimi
reſpondent.qꝙ quia balbutiendo excelſa dei reſonamꝰ:
ideo ſancti patres lʒ vocabula in alia ⁊ alia ſignifica⸗
tione conueniant deo ? creaturis:vſi ſunt his nomini⸗
bus ad ſignificandum creatoꝛem ? creatuꝛas.⁊ boc ꝓ⸗
pter indigentiam humane locutionis: ⁊ exigentie the
ologice facultatis.que exigit ſicut ipſi dicunt:vt voca⸗
bulum ſemel poſitum equiuoce ſumatur.verbigratia.
hoc vocabulum natiuitas: in alia ſignificatione acci⸗

pitur de natinitate eterna ⁊ tempoꝛali.⁊ tamen dici⸗

mus duas natiuitates: ita etiam dicunus de creatoꝛe
⁊ creatura.ꝙ ſunt due ſubſtantie: due res:duo bona:
⁊ quaſi in duabus ſignificationibus ponitur ibi ter⸗
minus vt ſemel poſitus bis intelligatur: id eſt hoc eſt
ſubſiantia:illud eſt ſubſtantia.hoc eſt bonum:illud eſt

bonum.⁊ per hunc modum ſoluũt illas predictas au⸗

ctoꝛitates. Ad illð quod obijcitur de exceptiuis ⁊ ex⸗

cluſis:reſpondent. hec vocabula preter:ſolus: ali⸗
qñ ponunt᷑ ad excluſionem contenti ſub ſuppoſitõe ter
mini.vt omnis homo preter ſoꝛtem.qñq; vo ad ſolain

AE 2

vichſti
Pturig in
euorzen
W. Hoe
17 in
lſubieeti
ſbicink

katonin
genenlliu
oßſiafd

gbeii
orznnln
otargui
velens
Mae
iunfind
güpin
SKlens
de
ed Prio
innsdan
Nturtiſe
reelt iſi
ſtfinnn
ind ſiht
err genn
ifnyen
iyynn⸗
herffrin
Dieret
orim
uum
unn
ſnn
Gſen/
otmM,
lop
tethe
ocdt
un.
eati⸗/
dicͤ
entcee
von:
hier
weel
ule⸗
Ne
67
oli
eſer
n

Nueſtio

equiuocatõnis oↄfuſioneʒ remouendã. vt ſi dicat᷑ omĩs

canis pßter celeſteʒ eſt aial.q;uis.n. boc vocabulum ca⸗

nis ſᷣm ꝙ ibi ponit᷑ nõ poſſit ↄuenire celeſti:qꝛ ꝑ pꝛedi
catũ determĩata ẽ equocatio:tñ adijcit᷑ hͥ excluſiuũ pt:
vt magis reinoueat᷑ ↄfuſio.Simili modo volũt intelli⸗
gere:nemo bonus mſi ſolus teꝰ. oĩa ſubiecta eẽ pᷣter
eũ qui ſubiecit.ſimili mõ oſimilia erxponũt.l Ad alia
vo cuʒ dicit.omĩs ſuba ⁊c. Dicenduũ q; ſigna vlia ad⸗
dunt᷑ vocabulo accepto in alia ⁊ in alia ſignificatõe pᷣ⸗
ter indigentiã hũane locutõis.qꝛ aliter no eſt poſſibi⸗
le eloqui diuina. Addũt etiã de adiectiuis ꝙ qñq; po⸗
nũtur ad reſtrictioneʒ ⁊ determiatõʒ:qñq; ad remouẽ⸗
dam ↄfuſioneʒ equocationis. Ad vetermiatõzʒ reſtri
ctioneʒ nominũ ponũt᷑ que accipiũt᷑ vniuoce. vt cuʒ dr
aĩal riſibile:ad drñtiam illius qð nõ eſt riſibile. vnde
incõuenient dicit homo riſibilis:qꝛ ĩ hoĩe intelligit᷑ ri⸗
ſibile. Ad ↄfuſioneʒ equiuocatõis remouendã:vt cum
dicit᷑ canis latrabilis.qᷓuis.n.canis ⁊ latrabile fm ꝙ
accipit᷑ vniuoce paria ſugonãt ſicut hõ riſibile: tñ i⸗
conuemient dicit᷑ homo riſibilis ⁊ ueniẽt dicit᷑ canis
latrabilis:qa hic tollit᷑ ↄfuſio:ibi nõ. ꝑ hũc modũ in⸗
telligũt eſſe dictũ res fruende res eterne ⁊ bhmõi: ꝑ hũc
modũ ſoluũt omnia. Scðʒ pᷣpoſitm̃ dicit᷑ in Zriũ.q;
vocabula affirmatiua dicta de deo m eſſentiã: ⁊ dicta
R creaturis vninoce dicant᷑: ⁊ eandeʒ eſſentiã ſigniſi⸗
cent:ſ̊ aliter ⁊ aliter.vt cũ dico deus eſt iuſtus.ibi ⸗
dicat᷑ diuina iuſticia ita ꝙ deus eſt illa iuſticia. cuʒ vo
dicit homo eſt iuſtus:pᷣdicat᷑ diuina iuſticia:ß hõ nõ ẽ
illa ͤ ꝑticeps. nihilominꝰ tñ hic dicit᷑ ineſſe quedaʒ iu
ſticia cuiꝰ cauſa eſt diuina iuſticia. Silr cum dico deꝰ
eſt ſubſtantia: homo eſt ſuba. vtrobiq; diuina ſuba pᷣdi
cat᷑ ſed diſſitr. nam deus eſt ſubſt tia ſcipo:hõ vo dicit
ſuba quia dinina ſubſtantia eſt cauſa exiſtẽdi ei. Scðʒ

Bũ5ꝭ dicit.ꝙ vocabulũ in eadeʒ ſignificatõne dr de cerea⸗

toꝛe 7 creatura.ſ̊ de deo ꝑ eſſentia: de creatura dᷣo Pp⸗
ticipatõz. ¶ Sed ↄ bonitas diuina nõ eſt bonitas per
ꝑticipatõʒ ̊ eſt boitas ꝑ eẽntiã.ſimilit? iuſticia ⁊ hꝰ⸗
modi.̊ bonitas ⁊ iuſticia dicta de creatura eſt boni⸗
tas ꝑ ꝑticipatõʒ:ſicut dicit aug.ĩ li.de tri relinꝗt᷑ igit
ꝙ nõ eadeʒ bonitas predicat᷑: cũ dicit᷑ deꝰ bonus crea⸗
tura bona.4! Item cum dicit᷑ homo iuſtus:hic pᷣdicat᷑
iuſticia que eſt accñs.ſed cũ dicit᷑ deus iuſius: predica
tur iuſticia que eſt ipſa eẽntia nullo mõ accñs. relinꝗt᷑
ͤg non eadeʒ iuſticia nec vniuoce accepta pᷣdicatur.
4 Ieem cum dicit᷑ iuſtus: ꝑ H y dicit᷑ iuſtus ſignificat
diuina eſſentia vt retribuẽs vnicuiq; qð ſuũ eſt. cuz dẽ

homo iuſtus: ſignificat᷑ ineſſe habitus homi exquo tri⸗

buit vnicuiq; qð ſuũ eſt. vtrobiq; ̊ cuʒ dicit᷑ deꝰ iuſtus

2 homo iuſtus: deſignat᷑ comꝑatio iuſticie ad ↄſimileʒ
actum. § no eſt penitus rõ diuerſa.ꝗ̊ nõ equoce.⸗ Iſtẽ
ad iſtud habes S. rõnes in. q. de bonitate. 7 iteꝝ S. q. ð

hoc noiĩe eſſentia. Proptea ſicut z. dictü ẽ: oðᷣm.
noĩa q̃ nõ accipiũt᷑ ſymbolice.&ů̊ eſt hſᷣm ꝓprietatẽ foꝛme
coꝛꝑalis:h̊ accipiũt᷑ miſtice: ̊ eſt pᷣm ꝓprietateʒ foꝛme
ſpũalis.vt iuſtus bonꝰ⁊ bhmõi:ñ dicũ: equoce nec vni⸗
uoce: qꝛ ñ penitus m aliã rõneʒ. nec tñ ᷣm eandẽ. ſed
dicũt᷑ analogice ſᷣm prius ⸗ poſterius:que quidẽ ana⸗
logia attendit᷑ ex vna aliqua ↄꝑatiõe ſiue ꝓpoꝛtõe alicꝰ
effectus iuſticie vel bonitatis. qꝛ comꝑat᷑ creatura ad
creatoꝛeʒ. vt reddere vnicuiq; qð ſuũ eſt:opatur iuſti⸗
cie creatoꝛis ⁊ iuſticie cꝛeate.ↄſiłi mõ ⁊ ab hac vnita te
ↄꝑatõnis accipit᷑ vna rõ ſᷣm analogiaʒ:q ꝗdeʒ rõ ñ po
nit oueniẽtiazʒ vel in genẽ vel in ſpecie ⁊c. hĩ vna ↄꝑati⸗
one.. Ad illud qð obijcit᷑ de pↄꝑatiõe pᷣm magis.dom
ꝙ duobo modis fit ↄꝑatio ſᷣm magis. Vno mõ ſᷣm ↄpa
tionẽ foꝛme m plus vel minꝰ:vt ipſe obijciebat. q̃ ñ ẽ ĩ
diuinis. Alio mõ ſᷣm gradũ ꝑfectois excellẽtioꝛis ſine
vm eẽ ſiue im magnitudinẽ ſiue ᷣm bonitatẽ 2⁊ bhmõi.
quo dicimꝰ ꝙ deꝰ magis ẽ ens cetis.⁊ maioꝛ oĩbo 7 me
lioꝛ oĩbo.⁊ ſic ↄuenit ↄꝑatio creatoꝛi2 creature.

1

P0 Naa Oro S canh e D

)

(W . Sa. anaſon .)
”M

.
4

—

.dkj.
Articulꝰ ſecũdus

Vnſequent querit.vtꝝ affirmatões ſint ve
re. Ad qð b. Oyoꝰ. affirmatões dicte ð deo
lunt incopacte: negatões xere ſimptr. &no⸗
miĩa poſitiua nõ vere enunciant᷑ de deo. 4 Itez dyoꝰ.
dicit.oĩm negatões veras de deo in li.de miſtica theo⸗
logia hoc mò.neqʒ aia eſſi neqʒ intellectꝰ: neqʒ fanta⸗
ſia aut opinioneʒ aut intellectũ aut intelligentiaz hʒ.
neqʒ rõ eſt neqʒ intelligentia: neqʒ dicit neqʒ intelligi
tur.⁊ ſequit᷑: neqʒ hʒ virtuteʒ neqʒ virtus eſi: neqʒ lux
neq; vita.⁊ ſequit᷑:neq; lux neq; ſapia: neq; deitas aut
bonitas:neqʒ ſpũs: neq; filiatio: neq; paternitas.ex H
videt᷑ omẽs affirmatões que maxie attri buütur deo
ſunt ſimplr falſe. Cont᷑.bts dyoꝰ.de miſtica theolo
gia. dicamus igit᷑ oim cauſa ⁊ ſuꝑ oĩa exñs.neq; ſi⸗
ne ſuba eſt neq; ſine vita neqʒ ſine rõne. ¶ Itez idem in
eodezʒ.diximus ĩ li.qui ẽ de diui.no. qũo optimꝰ noĩat᷑
qũo ens qũo vita ⁊ ſapia ⁊ virtus 2 qcũq; alia intelli⸗
gibilis ſunt diuine noĩatõis.vere igit eſt iſta de ip̃o af⸗
firmare. KRñſio.ſᷣm dyo.de miſlica theo.ĩ ip̃a oꝑtet
omẽs exñtiũ ponẽ ⁊ affirmare poſitões veluti oĩm cã.
omẽs ipſas ꝓprie negare ſicut ſup omia exñte.⸗ non
opinari negationes oppoſitas eſſe affirmatõibo. ex hoc
accipit᷑ ꝙ ſunt vere affirmatões 2 negatões oĩm in di⸗
uinis.nec opponũt᷑ affirmatõnes negationibo.nã affir
matões aut aceipiũt᷑ ſymbolice:aut miſtice. ſi ſymbo⸗
lice:accipiũt᷑ ꝑ tranſlatõʒ:vt lapis.pᷣs.lapideʒ quẽ re⸗
ꝓbauerũt.⁊ aer in.iij.li.reg. ĩ ſibililo aure tenuis ibi
dicimꝰ. egatões po nõ lapis ñ aer accipiũtur ꝓprie.
Sed miſtice accipiũtur ꝑ ſuꝑexcellentiã ⸗ ꝑfectõeʒ q ẽ
ſupᷣ nos.vt vita bonitas ⁊ hmõi.vñ dyo.in eodẽ. an ñ
magis deus eſt vita ⁊ bonitas qᷓ aer 2 lapis: Negati
ones vᷣo accipiũtur ſᷣm nos ⁊ nram ↄprebenſionẽ.⁊ iõ
nõ opponũt affirmatõnibo.vñ dyo.i eqʒ ſpũsẽ ſiẽ no
ſcimus: neq; filiatio neq; paternitas neq; aliud ↄgni⸗
tũ a nobis.neq; eſt aliqd nõ exñtiũ:neq; exñtia eũ co⸗
gnoſcũt.¶¶ Ad primo obiectũ dõm. ; q̃druplex ẽ ↄpo⸗
ſitio.ſ.ↄpoſitio ꝑtiũ ſᷣm ꝙ coꝛpꝰdr ↄpoſitũ.ꝛ opoſitio
ꝓrietatis ad ſubiectũ: ⁊ m ̊ aia dẽ ↄpoſita. mateꝛia
etiã dr ↄpoſita qꝛ ↄponit᷑ foꝛme. Quaꝛto mõ foꝛma dr
poſita qꝛ ↄponit᷑ materie. Iteʒ ꝑ ↄriũ quadruplex eſt
ſimplicitas.ſolꝰ aũt deꝰ ꝓrie dr ſimplex: qꝛ caret om̃i
genere ↄpoſitõis. Oteʒ notandũ ꝙ vocabula quedaz ſi⸗
gniſicãt ꝓgrietates in adiacẽtia vel inherẽtia: q̃dazʒ in
ſubſiſtẽtia.vt h̊ nomẽ albũ ſigniſicat albedinẽ ĩ adiacẽ
tia:qꝛ oñdit eã alij ineſſe.ſᷣ̊ h̊ vocabulũ albedo ſigniſi⸗
cat albedinẽ in ſubſiſtẽtia:qꝛ ſupponit eã.ſiłr ̊ͥ nomen
hõ ſignificat hũanitateʒ in adiacẽtia ſiue inheꝛẽtia:qa
oñdit eã ineſſe ſubiecto.ſ̊ ̊ vocabulũ hũanitas ſignifi
cat hũanitatẽ in ſubſiſtẽtia. Quia vo deꝰ om̃i genẽ ſim
plicitatis ſimpler ẽ:ñ oñdit᷑ aliq ↄpoſitõ ſi implicitatis
circa eũ.vñ cuʒ dico deus ẽ bonꝰ.ñ oñdit᷑ boĩtas ineſſe
eo ꝗq ipſe ñ ſit:qð attẽdẽs dyoꝰ.dixit affimatõnes de
deo ſũt incõpacte:qꝛ nullã ↄpoſt itõʒ ꝓprietatis ad ſub⸗
iectũ ondũt.de negationibo vo dixit ꝙ ſunt vere:qꝛ ꝗd⸗
dam veri innuũt.ſ.ꝙ ibi ñ ẽ ↄpoſitio ꝓprietatis ad ib⸗
iectũ.Ad ſecũdũ iaʒ pʒ rñſio ex dictis.

Membꝛü ſecũqũ

Onſequẽt querit᷑ de noĩbo puatiuis vel
negatiuis.an ꝓpꝛiꝰdicãtur in deo:noĩbo
miſticis poſitiuis. vt eteꝛnꝰ.incoꝛꝛuptibi
lis.increatꝰ. Ad qð ſic dyoꝰ.de miſtica
theolo. opꝑtet ablatões in zriũ poſitõibo laudac. Et.n.
illas.ſ.poſitões a p̃ſtatiſſimis inchoãtes 7 ꝑ media ad
nouiſſima vſcẽdẽtes apponimꝰ: B po a nouiſſimis ad
principaliſſimas aſcẽſiones faciẽtes:oĩa auferimꝰ. Et
dicit ↄmẽtatoꝛ.poſitões ſunt qcũq; ꝓprie in deo dicũt᷑:
qʒ eſt eis vita ⁊ lux ⁊ ſilia.ablones vo qᷓcũq; vt aliena

a deo aſſerũt᷑.vtputa qm̃ ñ coꝛpꝰdr:ñ aĩa.nec ꝗcꝙᷓ eoꝝ
q̃ ↄgnoſcũt᷑ aut intelligẽtie ſubmittunt᷑.Ex qͥ relinꝗt᷑ ꝙ
poſitõnes dicũt᷑ dᷣ deo ꝓpriꝰ qᷓ; priuatões. Itẽ dyoꝰ.
in eodẽ.ex pᷣſtantiſſimo ponimꝰ poſitões.a nouiſſimis
vᷣo inchoamꝰ diuinã ablatõʒ.qꝛ ponẽtes poſitões icho
amus ↄ cognitioꝛi:auferẽtes vᷣo a magis diſtantibus:
ip̃i dĩne eẽntie ſupple.Et dicit ↄmẽtatoꝛ.q; poſitões ſʒ
affirmatõʒ dicũt᷑.qꝛ vita potiꝰ dr q; aer.i egatõ vo pᷣ⸗
uatio ẽ.qm̃ ñ inebriat᷑ ñ iraſcit᷑ ĩ poſitõibo magis cõge

nerate ſiue ꝓinqus.vñ dyoꝰ.an n magis vita ⁊ boni⸗

tas ꝙᷓ; ae: Cõmẽtatoꝛ.familiariꝰ ſiue magis ꝓpriuʒ ẽ
deo vita ⁊ bonitas iꝙᷓ; aer ⁊ lapis. In priuatõibo a ma⸗
gis diſtantibo incipimꝰ.vñ dyoꝰ.an ñ magis crapule
⁊ manie.i.furoꝛes ſupple remouẽt᷑ a deo:qᷓ; n dici vel ĩ⸗
telligi.q.d.magis pꝛiũ ẽ deo ñ crapulaꝛi ñ iraſci:q; ñ
dici ñ intelligi.vñ ↄmẽta.an ñ potiꝰ dr ñ iraſcit᷑ deꝰ qᷓ
ñ intelligit᷑: Ex ̊ relinꝗt᷑.cũ affirmatões a familiari⸗
oꝛi ponamꝰ in deo:negatões a remotõꝛi:q; ꝓpꝛiꝰ dicẽt᷑
in deo poſitões qᷓ; negatões.⁊ noĩa affirinatia qᷓ; pᷣuati⸗
ua. Ad oppoſitũ ẽ pdicta auẽtas dyo.affiꝛmatões ĩ
dĩnis incõpacte:negatões vo vere.¶ Itẽ dam̃.incoꝛpo
reũ incoꝛꝑabile ñ ꝗd ẽ deꝰ ſignificãt:bᷣ ꝗd ñ ẽ.oꝑtʒ aũt
alicꝰ ſbaʒ dicẽ ꝗd ẽ:enũciare ñ ꝗd ñ ẽ.in deo at᷑ ꝗd ẽ:di
cẽ ĩpoſſibile ẽ. familiariꝰ at ex oĩ ablatõe facẽ ſᷣmõezʒ. S
negatiua ſunt magis ꝓpria affirmatõibo.qꝛ affiꝛmatiĩa
inſinuãt ꝗd ẽ:negatĩa vᷣo ꝗd ñ ẽ. NRñſio.affirmatio⸗
nes ⁊ negatões miſtice ĩ dinis pñt accipi dupłr.ſᷣm ꝓ
prietatẽ dicẽdi:vel ſᷣm itatẽ eẽndi.ſi ſᷣm ꝓprietatẽ di
cẽdi:qꝛ affirmatões ſignificãt ꝑ inſinuatões alicꝰ ↄcre
tõis:veriꝰ ↄueniũt negatões q̃ remouẽt modũ ↄcretõis
Et ſᷣm h̊ impꝛopꝛie accipiũt᷑ affirmatões.vñ b.dyoꝰ.
ad ꝓpꝛietatẽ dicẽdi reſpiciẽs dic.ꝙ affiꝛmatões incõpa
cte:negatões vᷣo vere ñ ad vᷣitatẽ eẽndi.vñ dam̃.cuʒ di
xit.familiariꝰ ex oĩ ablatõe facẽ ſᷣmonẽ:ſubdit.neq; ei
eoꝝ q̃ ſunt:neq; vt ñ ens.ſ̊ vt ſuꝑ oĩa ens:⁊ ſuꝑ ipᷣm eẽ
ens.Si.n.eoꝝ q̃ ſunt ↄgnitões nꝛe ſunt ꝙ ſuꝑ ↄgnitõʒ
ẽ oĩno:⁊ ſuꝑ ſubaʒ eꝛit ſupple ipe deꝰ. Si vo reſpiciamꝰ
vᷣitatẽ eẽndi:magis ꝓprie ↄueniũt affirmatiões miſtice
q̃ dicũt ꝑfectõz.vt vita boĩtas pꝛẽnitas ⁊c̃.vñ dam̃. Sci
endũ ẽ ꝙ ñ ex nobis trãſlatũ ẽ ad bẽam deitatẽ pꝛnita⸗
tis ⁊ filiatõis ⁊ ꝓceſſiõis nomẽ. Ecõtrario at᷑ inde no
bis traditũ ẽ vt ait dinus apłs. ꝗꝓpfea flecto genua ad

pr̃eʒ:exqͥ oiĩs pr̃nitas ĩ celo ⁊ ĩ teꝛa noĩat᷑.⁊ ſic pʒ ſoko

ad obiecta. ↄſequẽtibo naturaʒ.

Nueſtio.lij.de nomĩibꝰ
Onſequẽs eſt que

rẽ ſᷣm oꝛdinẽ dam̃.de noĩibo ↄſeqntibo
naturã.Sciẽdũ ꝙ hmõi noĩm q̃dã cõ
notãt effectũ iĩ creata:vt iuſtꝰ ⁊ miſeri
cCcoꝛs. q̃dã vo ñ ↄnotãt:vt bonꝰſapiens.
Itẽ tuʒ hoꝝ tũ illoꝝ q̃dã ſigficãt ꝑ modũ abſtꝛactõis:
vt iuſticia boĩtas.qᷓdã ꝑ modũ ↄcretõis: vt iuſtꝰ bonꝰ.
Primo ꝭ̊ q̃rit᷑.an ſigficẽt dinaʒ ſbaʒ.Scðo. an eodeʒ

mõ de deo dicãt᷑ iuſtũ ⁊ bonũ. Lercõ.an iuſticia ⁊ bꝰ⸗

modi ↄnotẽt effectũ. Quarto.vtꝝ eodẽ mõ dicat᷑ iuſtꝰ

ar. Rlébeu peimu
D pmũ ſie boe.ĩ li.de tri. Cũ dr deꝰ ẽ iu
ſtus vel bonꝰ:pᷣdicat᷑ iuſticia vł boĩtas q̃
ẽ di ſba. ſigficãt ſbazʒ. ¶¶ Itẽ iuſtũ ⁊ bo
nũ ↄueniũt tbo ꝑſoĩs ⁊ ĩ ſũma ſingłaꝛit.
uᷓdicũt᷑ eẽntialr ſᷣm regłaʒ augũ. Cõt᷑.dam̃.iuſtuʒ ⁊
bonũ ⁊ ſctm ſequũt᷑ naturã:ñ ipᷣaʒ ſbaʒ oñdũt. Itẽ q̃
rit᷑ de ̊ qð dicẽ̃ dam̃.iiij.ca.j.li.qcũq; ĩ deo affirmatiue
dicũt᷑:ñ natuꝛã ſ̊ ea q ſũt ð natuꝛã eiꝰoñdũt.vt ſi bonũ
ſi iuſtũ ſi ſapiẽs ſi qdeũq; dixeris.ñ natuꝛã dicis dei:ᷣ
ea q̃ ſũt ð naturã. IRñſio.ẽ ↄſideraẽ dupłr nom̃ dei.

aut ꝙᷓtũ ad ſigficatũ:aut qᷓtũ ad modũſigficãdi.Cõſi⸗

.

terãdo ſigficatũ: oĩia bmõi noĩa: ſiue opatõis: ſiue pna
tõis:ſiue ↄñtia naturã:ſiue hitudis:oñndũt naturã.Cõ

ſiderãdo vo modũſigſicãdi ꝗ ẽ ſic ĩ catura: dic dam̃q

ñ ſigficãt naturã ̊ ↄnñtia naturã.qꝛ ad ſiłitudieʒ dicũt᷑
eoꝝ q̃ ſequũt᷑ naturã ĩ caturis.⁊ ñ ſigficãt ſbaʒ ſᷣ ꝓpri⸗
etatẽ ſbe.Sigficãt.n.dinã naturã vt q̃litatẽ ſiue vt hi⸗
tũ.¶¶ Ad ſecũdũ qdð qit.ꝙ qᷓcũq; dicũt᷑ affiꝛmatie ð deo
ñ naturàã ſᷣ ea q eentiã oñdũt.dom fm illã regłaʒ fidei
oẽ ſimplex alio ẽ alio dr eẽ:qꝛ ſua ꝓpria eẽntia ẽ.noĩat
at᷑ ſuo effectu.qꝛ ꝙ̊ nom poſitm iĩ dinis acceptũ ẽ ab effe
ctu.iõ dr q;tũ ad modũſigficãdi nõ ſigficaẽ naturã.⁊
iſtð ĩtelligr ð̊ noĩbo poſitis ſigficãtibo deũ ſᷣ aliq̃ foꝛa
defmiata.vt bonꝰiuſꝰ ſapiẽs ⁊c.nã iſtð ñ ĩtelligꝛ de ſi
gnificãtibo abſolute ⁊ indetermiate.vt ens ⁊ q .

Mlembꝛuz ſecuduz
Onſequẽt q̃rit᷑.an eodẽ mõ dicãt᷑ iuſiũ 2
bonũ ð deo.qð vidx.qꝛ vtrũq; ẽ nom̃ oↄns
naturã ĩ rõe qᷓ dicta ẽ.eodẽ &̊ mõ dicunt᷑.
ACLõt᷑.nom bõi deriuat᷑ ad oẽs creat᷑as.
vñ boe.oĩa bõa qꝛ a bono:iuſtũ at᷑ ñ.ñ eĩ oĩa iuſia qꝛa
iuſto. Rũſio dicta ẽ S.q.de boĩtate.nã bonũ ẽ ↄditõ
general ipiꝰcãe q ẽ deꝰ.qꝛ.n.bõꝰ:iõ facẽ̃ caturã.vñ aug
qꝛ bõꝰ ẽ ſũmꝰ.⁊ iõ bonũ reſpic oẽʒ caturã cꝰ ẽ ca.iuſtu
ðo ẽ ↄditõ ſpãł ⁊ reſpicẽ̃ ſpalẽ actũ.ſ.reddẽ vnicuiq; qð
ſuũ ẽ᷑.qð ꝑtiet ad rõalẽ caturã.⁊ iõ iuſtũ ñ deſcẽdit ad
oĩa ſic dic boe.ð ebdoma. Mẽbꝛũ I4
W.
Einð q̃rit᷑.an iuſtũ ↄnotʒ effem̃ ĩ cꝛeata.
Hoe.deꝰẽ ſbᷣa ſuꝑ oẽʒ ſbaʒ ⁊ iuſticia ſuꝑ
oẽʒ iu ſticiã.ſᷣ cũ dẽ hõ ẽ iuſtꝰ:nihil pᷣdi⸗
cat᷑ ſiue ↄnotat᷑ niſi iuſticia hoĩis.ꝗ̊ cũ dĩ

teoiuſtꝰ:nihil p̃dicat᷑ vł ↄnõt᷑ niſi iuſticia dei.¶ ¶ Itẽ ſiẽ

pᷣma vᷣitas ĩfluit ſuꝑ effectꝰ ſuos:ſic ſũma boĩtas vłſũ⸗
mũ ens.ſ̊ cũ dꝛ deꝰ ẽ bõꝰ:deꝰẽ ens.nullꝰ effectꝰ pᷣdicat
vel ↄpᷣdicat᷑ vel ↄnotat᷑.ꝗ̊ nec cũ dr̃ & iuſtꝰ.q¶ Itẽ ſi cõ⸗
notat᷑ effectꝰcũ dr deꝰẽ iuſtꝰ. 5 Hͥ nom iuſtꝰ diẽ reſpectũ
ad catuꝛ.nã effectꝰẽ ĩ cat᷑a.ſ̊ oẽ nom̃ xeſins reſpectũ
ẽ nom hĩtudis qͥ ẽ ꝗnta dꝛia noĩm eẽntialiu ſᷣm dam̃.vt
catoꝛ ⁊ dñs.ñ & eet ĩ oppoſita dria. Cõt᷑. ſiue dicat᷑
dediuſtꝰ ſiue hõ iuſtꝰ:ſꝑ poĩt᷑ redditõ vnicuiq; qð ſuũ ẽ
Effectꝰigr iſte aut ſigficat᷑ cũ dr̃ deꝰ iuſtꝰ:aut ↄnõt᷑ cũ
pꝛicipali ſigficato:̊ n ſigficat᷑. nã ſigficatũ ẽ dina iu⸗
ſticia q̃ ẽ dina eẽntia.vt dic boe.q̊ ↄnõt. Rñſio.cum
dinũ eẽ ſigficet᷑ młtis mõis.vt ſba cũ dẽ deꝰ.vt q̃ntitas
cũ dꝛ magnꝰ.vt q̃litas cũ dẽ ſapiẽs iuſłꝰ.⁊ ſic e cetis
genẽibo vt S.decłatũ ẽ.attẽdẽdũ ẽ regłarit.vtꝝ nomen
dĩnũ ſigficet dr̃iaʒ alicꝰ gencis abſolutã:⁊ tũc ñ ↄnõt᷑
effectꝰ ſ̊ ſolũ ſigficat᷑ dina eẽntia ſic cũ drĩ magnꝰ. Si
vo ſʒʒ dr̃iaʒ ↄꝑatã ↄſideꝛãdũ an ↄpatõ ſit detmiata ad
actũ tꝑalẽ vel ad actũ et᷑nũ (liceat ſic lo) vt ſaꝑe gene
rare ↄĩcaẽ q ſigficãt dina ꝑ modũ actꝰ. ſi ſigficent jm

dr̃iaʒ genẽis ↄpatã ad actũ tꝑalẽ: ↄnõt᷑ effectꝰ ĩ catᷣa.
vᷣbigẽa.iuſłꝰxł iuſticia miſicoꝛs vel miſcdia ſignificãt

dĩna eẽntiã ꝑ modũ hitꝰ.hĩtꝰat᷑ ↄꝑatõʒ hbʒ ad actũ. hꝰ⸗
mõi at᷑ ↄpatoz hñt ad actũ vetribuẽdi: ad actũ miſeren
di.⁊ iõ cũ dꝛ miſicoꝛs.iuſtꝰ. pᷣdicat᷑ dina eẽntia ⁊ ↄno
tat᷑ vel ↄpᷣaicat᷑ actꝰret butõis.Si vo ſigficẽt ſʒ driaʒ
genẽis ↄpatã.ᷣ ñ detmiate ad actũ tꝑale.ĩmo dĩnt ad
actũ tꝑalẽ ⁊ etnũ:ñ ↄnõt᷑ effectꝰtꝑał.ð..cũ dẽ ſapiẽs
potẽs vel bõꝰ ð deo:ſigficat᷑ dina eẽntia ꝑ modũ bitꝰ:
7 iõ ĩ ↄꝑatõe.ᷣ ↄꝑatõ hmõi ñ detmĩat᷑ ad actũ tꝑaleʒ.
ſapiẽs.n.vel ſapia dr ĩ ↄꝑatõe ad ſaꝑe:ꝗ ñ dermiat᷑ ad
tꝑa le cũ dr deꝰ ſaꝑe ſe.ſiłr potẽs vł potetia ñ xetmiat᷑
ad tꝑale:qꝛ dẽ poſſe generaẽ poſſe ↄſcẽ.ſiłr bõꝰ vlł bo

nitas qᷓ dicũt᷑ ad hũc actũ ↄĩcaẽ᷑ vł ð ſe diffũdẽ: qꝛ ↄica

tio ẽ et᷑na ĩ ꝑſoĩs dĩnis.i Ad illð qdð obijcit᷑ cuʒ dr̃ h
iuſtꝰnihil ↄnõt᷑.dico ꝙ pᷣdicat᷑ hĩtꝰꝗ ẽ vᷣt iuſticie.⁊ per
ↄñs oↄnõt᷑ effectꝰꝗ ẽ reddẽ vnicuiq; ⁊c.qꝛ hitꝰdic ↄꝑatoʒ
ad actũ.al Ad ſcom iã pʒ rñſio.qm̃ ñ ẽ ſile de H̊ nomie
AL 9 9 2.) n-ſy P Cer
1. ₰ Ria „W 3 Pr1 T 5 „

or
audt
le⸗4
getu
m
Cipolt
1
lnti
hihi
Nons
Nakn⸗
ſhoea

Mett
M
ſene
ſuch
Nett
Ge
E
lo
P

ii
l
ckee
as
r
ntt⸗
e:
Ulte
oe
ſoeſ
ſboe
Cdi
un
was
ete
eſte
qui
lect
de
dile
it.
tunt
a
kibe
ibi
⸗

i

cioiniſhe
hi bonii
eatmriſr,
ricicii

S== = S

ce ninige

ſi i ſitte

11

ün

Zcſknicni
Briſianſn
inihlö
nbois Faizf

uc Niſt

aboinotti⸗
cſeep atat
Zſi⸗
Pdünheri
ſenarchtri
uFindin
t. M
cuiqſi
agzie
atüedinn
Rütpan
Nnſtännin
,rſie rans
it aronn
gtir,
Atnus
rtlaeche
ſichenfn
ſicpienin⸗
iipnfcit
ni⸗
zümleren
Gtut o
ihzdiig
dintl
di ſopis
ſodübit:
aüͦteib⸗
riniak
iinin

otN

Nd

nit⸗
tie⸗
n
4 Homnie

-
L
u

lWH

Moneſtio

ens vel cæ hoc noĩe bonus ⁊ de h̊ noie iuſtus.l Ad ter⸗
ciũ dõm. ꝙ; nomen deſignans ↄpationeʒ eſi duobo mo⸗

dis. aut.n. æſignat᷑ ↄpatio in actu:aut in habitu. ſi in
actu tũc dicit᷑ tale nomẽ hĩitudinis ſicut miſeratoꝛ cre

