oꝛdinis.et de hoc verum eſt que deus pꝛeſciuit necel⸗
ſe eſt eſſe futura.et hec neceſſitas non oꝓponitur con
tigentie ipᷣoꝛum que ſunt a lib.ar.ſed neceſſitas ab⸗/
ſoluta opponitur.¶ Ad aliud dicendum eſt.ꝙ verum
eſt ſi antecedens eſt neceſſaꝛium ⁊ conſequens.ſed ali
quid eſſe pꝛeſcitum vt eſt antecedens:non eſt neceſſa⸗
rium.iQ am m anſelmum ſi dicimus deus pꝛelſcit fu
turum.non aſſerimus rem eſſe de neceſſitate futuram
ſed rẽ futurã de neceſſitate eẽ ſuturã.Idẽ em̃ ẽ ſenſus
eus preſcit aliquid quod deus ſcit aliquid eſie futu⸗
rũ et pꝛeſcitum idem eſt ꝙ ſcitum eſſe futurum. Cum

r .n* W.0½ α r n

= ae 4 bor „D) 55
— — LfXK —–
— 2 v .22 nN „ &E: 3

P ſer D & r

WE 5

ergo dicit. antecedẽs eſt neceſſaꝛiũ:neceſſitas põt nota
ri reſpectu eiꝰ qð dicitur ſcitum.vt ſit ſenſus. hoc futu⸗/
rum eſſe ẽ ſcitũ neceſſario.⁊ hoc modo verũ eſt hoc pꝛe
ſcitum eſſe neceſſariũ.ſed ex hoc non ſequit᷑ ꝙ ſit futu⸗
rum neceſſario. lel põt notari neceſſiras reſpectu eiꝰ
quod dico futuꝝ.⁊ eſt ſenſus.boc pᷣſcitum eſſe ẽ neceſſa
rium.i.boc ſcitum ẽ futurum neceſſario:ſed hoc eſt fal
ſuin:ſi aũt eſſet boc modo neceſſariũ: tunc ⁊ ↄſequens
eſſet neceſſariũ.¶ Ao alind dicendũ.qꝙ hec ẽ duplex. p⸗
ſcituʒ nõ euenire ẽ impolſſibile.ſicut hec:ſedentẽ ambu
lare eſt impoſſibile. Si em intelligat᷑ de dicto:vera eſt.
Motatur em̃ ocomitãtia actus ad actum que impoſſi⸗
bilis eſt. pᷣſcire em ⁊ nõ euenire.ſedere ⁊ ambulaꝛe in⸗
cõpoſſibilia ſunt. Si intelligat᷑ de re:falſa eſt.tunc em̃
notatur ↄcomitãtia actus vnius ad potentiq actus al⸗
terius.⁊ bec ocomitãtia poſſibilis ẽ. In eadem em̃ po
teſt eſſe actus ſedendi ⁊ potẽtia ambuladi. ſiłꝛ ⁊ actus
pᷣſciendi ſiat cũ potentia nõ eueniẽdi.vnde qð ẽ pᷣſcituʒ
põt nõ enenire:licut iſte qui ſedet põt ambulare.

Mlembꝛum quintum
Onſequenter querit᷑ quõ poſſit pᷣſcientia
ſtare cum li.ar.⁊ hoc totũ determinatuʒ
fere eſt pꝛius. Sed ꝓpter ſimplices repe
tendum ẽ pꝛimo qð dicit Anſeł. quecũq;
p̃ſciunt᷑:de neceſſitate eueniũt.quecũq; ſunt a li.ar.nõ
ce neceſſitate eueniũt.ergo quecũq; ſunt a li.arbi.non
ſunt p̃ſcita.4 Item omne quod ↄpꝛehẽdituꝛ eſt in com
pꝛebendẽte per modum ipſius.ergo omne quod ẽ in di
uina ſcientia ẽ per modũ ipſius. ſed ipᷣe eſt imutabilis
ergo ↄtingentia nõ poſſunt eſſe in ei pſcientia.¶ Item
querit᷑.ſi hec eſt vera pᷣſcitũ euenire eſt neceſſariũ.⁊ di⸗
citur vera de dicto:de re auteʒ falſa. Contra.ſi albe⸗
dine exiſtente in ſubiecto aliquo non ſit poſſibilitas in
eodem ſubiecto ad foꝛmã oppoſitam ita ſcʒ vt poſſit al⸗
bedini ſuccedẽ nigredo: nũꝙᷓ hec erit vera album poteſt
eſſe nigrum. ergo cum ſit ſilꝛ ex illa parte cuʒ dico.pꝛe
ſcitum poſſibile eſt nõ euenire:nũꝙ; exiſtẽte pᷣſciẽtia in
illo:eſt poſſibilitas ad nõ eueniendũ.hec enim põt eſſe
vera pᷣcitum põt non euenire:ergo ⁊c̃. Pꝛobatõ ꝙ nõ
ſit potentia ad nõ eueniendũ poſito ꝙ ſit pᷣſcitũ.pᷣſcitii
em dicit ſcitũ futuꝝ.bᷣ ſemꝑ poſito ꝙ ſit ſcitũ futurum
impoſſibile ẽ non euenire nec ẽ potentia ad nõ euenien
dum.ergo omnia de neceſſitate eueniũt. Solutõ om
nium iſtoꝝ piʒ ex iam dictis. Qam ſᷣm Anſel.de pᷣſciẽ
tia ⁊ li.arbi.eſt neceſſitas antecedẽs que ẽ ſᷣm poꝛdina
tas cauſas rei.ſicut videre ſolem oꝛiri cras.⁊ ẽ neceſſi
tas ſequens rei poſitionẽ. vt cum dicitur te ſedere cum
ſedes ẽ neceſſariũ. Qð ergo dicit᷑ que pᷣſciunt᷑ de ncci⸗
tate eueniũt.hic accipit᷑ neceſſitas ↄſequẽs rei poſiiõʒ
Mꝛ dicit᷑ que ſunt a li.ar.nõ de neceſſitate eueniũt:ne⸗
gatur neceſſitas antecedẽs. põt ergo ſimul ſtare ꝙ ſit
in illo ↄtingẽtia antecedẽs:⁊ neceſſitas ↄſequẽs.ncci⸗
tas ergo ſequẽs rei poſitionẽ nõ tollit ↄtingẽtiam rei.
4 Ad aliud dicẽduz. ꝙ deꝰ imutabilit ↄpꝛehẽdit qcqd
ↄpꝛehẽdit.⁊ nõ ſolũ neceſſaria ↄpꝛehẽdit imutabilit.S
etiã ↄtingẽtia. ſcit em̃ ↄtingẽtia ꝑ modũ neceſſariũ.vñ
nõ ſequit᷑ ex illa ratõe no ſcit ↄtingẽtia:bᷣ ꝭ̊nõ ſcit cõ
tingẽter. ¶ Ad aliud dicẽduzʒ. ꝙ hec ẽ vera.nece ẽ hoc
euenire.⁊ hec ẽ falſa:pᷣſcitũ põt nõ euenire.Sed ſi ar⸗
gueret hoc ẽ pᷣſcitũ. h̊ neceſſe ẽ eueniꝛe:nõ valet vt di⸗
ctum ?.q; ex maioꝛi de neceſſario ⁊ minoꝛi de ineſſe vt
nũc:nõ ſequit᷑ ↄcluſio de neceſſario:ſᷣ de ineſſe.vñ non
valet ſi ſoꝛ.currit neceſſario mouet᷑:ſᷣ ſoꝛ.currit: & ne⸗
ceſſario mouet᷑:bene tamẽ ſequit᷑ ergo mouet᷑.

Nlembꝛuũ ſextũ

Onſequẽter q̃rit᷑ an dinĩa pᷣſciẽtia poſſit
falli.Et videt᷑ ꝙ ſic.pᷣſcit em̃ hoc demon⸗
ſirato aliquo ↄtingeẽte.b poſſibileẽ Hͥ nõ

Cν e v . 46 α
7 . 1

eneĩre.ponat᷑ ̊ꝙ nõ cueniat. hoc ẽ pſcitũ:⁊ tñ nõ eue
niet. ergo qð pᷣſcit᷑ ñ eueniet. ergo fallit᷑ pſciẽtia. ¶ Ite
icitũ poteſt nõ eſſe pcitũ.quia poteſt no eſſe futurum
cum ſit ↄtinges.ſᷣ ſi non erit:non ẽ ſcitũ futurũ.nec er⸗
go p̃ſcitum: ergo pᷣſeientia põt falli. ¶¶ Item ſciẽtia dei
2 pcientia ſunt eoꝝ que non ſunt. ſcit enim deus pᷣſen
tia p̃terita? futura.ſᷣ vera ſcit vt preſentia:ᷣ pꝛeterita
Fm ꝙ ſunt pꝛeterita:nõ ſunt pꝛeſentia.ſimiliter nec fu⸗
tura:.ergo alio modo ſcit res ꝙᷓ ſunt: ergo fallitur pᷣſci⸗
entia. Pulio. non põt lſalli p̃ᷣſcientia.¶ Et ad illuo
qð pꝛimo obijcit᷑dicendũ ꝙ pᷣcientia dicitur in oꝛdine
relatione ad futuꝝ. ⁊ amoto vno relatiuoꝝ amouet᷑
reliquũ. eoipo quo ponit nõ euenire: ponit non pre⸗
ſcitum fuiſſe.q¶ Ad aliud dicendum. ꝙ hec:pꝛeſcitũ po
telt non eſſe pᷣſcitum diſtinguenda eſi:ſicut hec album
poteſt eẽ nigrum.poteſt enim pꝛedicatũ attribui ſubie⸗
cto cum ſoꝛma:⁊ ſic eſt falſa.vel ratione ſuꝓpoſiti ſolu:
7 ſic vera. Pꝛimo autem modo falſa eſt. ſicut enim al:
bum manens album non poteſt eſſe nigrum: ſic preſci
tum inqtum pꝛeſcitum non poteſt non euenire ?⁊ non
eſſe pꝛeſcitum. Secũdo modo vera eſt quia id quod eſi
album poteſt eſſe nigrum. ⁊ id quod eſt pꝛeſcitum põt
non euenire.4 Ad aliud dicendum. ꝙ hec deus nõ ſcit
pꝛeterita vt p̃terita: duplex eſt. quia hec determinatio
vt p̃terita: poteſt determinare verbum in comꝑatione
ad ſcientem.2 ſic vera.quia pᷣteꝛita non ſunt in deo peꝛ⸗
modum p⸗teriti ̊ per modum ſuum. Alel poteſt deter⸗
minare verbum in comꝑatione ad ſcitum:? ſic falſa ẽ.
Scit enim deus res pᷣteritas ⁊ que ſunt ſub conditõne
p̃teritionis ⁊ futuritionis.ſᷣ̊ non ſcit ſub bis conditio⸗
nibus: eternaliter p̃ſentialiter. ꝗ Similiter ad ills
deus ſcit res aliter q ſunt hec ẽ duplex·quia hec deter⸗
minatio aliter: in duplici comꝑatione poteſt determi⸗
nare verbum.ſi in comꝑatione ad ſcitum: falſa ẽ.ſi in
comꝑatione ad ſcienteʒ:vera ẽ. Quod enim cõpꝛehen⸗
ditur ẽ in cõpꝛehendẽte ſᷣm modum ipᷣius:non ſᷣm mo
dum rei compꝛebenſe.

Membꝛum ſeptimum
Onſequenter querit᷑ vtrum pᷣſcientia ſit
mutabilis. Ad quod ſic arguũt.deus po
teſt pᷣſcire que non pᷣſciuit.quia põt face⸗
re aliqð futurum quod non erat futurũ.
ergo põt aliquid ſcire de nouo ⁊ tem poꝛaliter: & muta
biliter. Ad quod datur rũſio talis in ſentẽtijs. ꝙ pᷣ⸗
ma poſitio diuiſa ẽ vera: compoſita falſa.i Zam iſta
duo ſimul non pñt eſſe. deum non ſᷣſciuiſſe ſeu ſciuiſſe
aliquid:⁊ illud ſcire vel pᷣſcire:tamen põt facere modo
quod ẽ futurum quod tamen non eſi pᷣcitum: ⁊ ſic põt
illud pᷣſcire. Alij diſtinguũt iſtam ꝓpoſitionem. nq bee
dictio ꝙ põt notare coniũctionem ſiue comꝑationem
actus ad actum: vel actus ad potentiam. ſi notet con.
iunctionem actus ad actum. videlicet eius quod dico
ſcire aliquid: ad hoc quod dico non ſciuiſſe: falſa eſt.
quia non ẽ poſſibile deum ſcire aliquio ?⁊ non ſciuiſſe il
luo. Si vo notet coniunctionem actus ad potentiam.
vt eius quod dico non ſciuiſſe aliquid. Ad boc ꝙ dico
poſſe ſeire illud: vera quia bec ſe bene compatiuntur.
cum non ſcire aliquid pꝛout ſcientia dicitur viſio: et
ceum poſſe ſcire illud quod poteſt facere aliquid quod
non faciet.⁊ ita poteſt ſcire quod non ſciuit.i:quod nõ
pꝛouidit ſe facturum. Scdᷣm hunc ergo modum vt ac⸗
cipiatur pꝛopoſitio in ſenſu in quo vera ẽ.queritur an
ſequatur. deus põt p̃ſcire vł ſcire aligd:qð nõ ſciuit vł
pᷣſciuit. ergo põt aliquid ſcire de nouo vel pᷣſcire vel ex
tem poꝛe: ꝓbat᷑ ꝙ ſic. qꝛ bene ſequit᷑ deus creat mõ ali⸗
quid qð pꝛius nõ creauit. ꝗᷓ creat aligd de nouo vel ex
tpe. ſilꝛ ſequit᷑ de ſcit aliqd vel pᷣſcit mõ qð pꝛiꝰñ ſci⸗
uit. ſcit aliquid vel pſcit de nouo velex tpe. Sſimilit·
ſequit᷑ ſi põt aliqd ſcire qdð pꝛius nõ ſciuit: ꝙ pt aligd
Prel. W.IS Qa O 4*-c phe.) ₰ 5 P

B e d vene

11

— — =P–+ – — —-— —

rrrEErrr8-——

li

1t⸗

. * 00
immutabiliter poſt erbum
nam hoc nauerhuum inmut vera. vel ad r verbu bi
ſi actus ſequitur ad verbum iere et te falſa. quia en ngennn 1 hoe B
J e. quia ſi ac 4 Stem in eſſe foꝛe:et ho 1 re non ex parte tur ſcilice
ien ſcire enonan ſequitur ueirebocet no p ſcire lita nienn Suiaere ſophiſtica ee dicũt
etac m:et potenti leſt verũ pᷣſcire h ru deuz pᷣſc autem eſſe vel foꝛe. ſophil ð ſecundo .
Keften actum: bomis ſimul 1 lpoteſt eſſe ve era pdicta videre fnuturum . ſitio. ¶¶ YOtem q um. Doc vi
ientia bomis! dei ſimul p on eſt vera pᷣdi lutionem oppoſitio ſt neceſſarium. —
nie ſci o in ſcĩa dei illud. ergo none ad aliam dictam ſolut bile verum eſtn ꝛzum nõ po
A llud.ergo in ſciuiſſe ill em qtum ad li⸗ — immutabi õtingens ve X.
nſceinn nu id et nõ pꝛe tem. 4 It ſt pᷣſcire ali . nõ omne lſum. ¶am cõ im ex eo eſt: ꝙ
aliquid e d vnam ꝑ deus potelt pᷣſ Stin anife ſte falſu ingens enim ex eo el i⸗
olutio itu diuiſa e ſciuiſſe:et ita t. mmutabile le ẽ mutabi jeſt
hnan in qua dicit. d ſt verum eum p ictũ de pteꝛit teſt eſſe i 6 eſſe. ſed omne ta le. ergo ſi e
innei⸗ in od tñ none ijcitur. omne uolibet poteſt eſſe e um eſt veruz mutabil Cum er⸗
uid. qu ſciuiſſe. Obij monſtrato q . potet otingens verume n contingens. C
firiͤ 4 ſt euʒ pᷣſciuiſſe. cum de t dictu de pꝛe ne tale cõtinge mnõ eſt verum c. lcõtingens
4 ens e ſſariũ.ergo cun iſſe boc ſit dicrũ de 4 . bile verum: eſſarium pe gen
Cdiled 3 eſt nece ſciuiſſe boc ſi teſt nõ pꝛe immuta erum eſt neceſſarin Item cũ oĩs
verumn elne nte ven eninebe no poten ne pu ne quod eſt v ſt neceſſariũ. 4 .ſiẽ
nſtonin futuro conting ſſariũ. ergo h ſt pꝛeſcire q go ginn bile verum eſt n d eſſe 2 non eẽ.
. eſt neceſſart no potelt p· ſt non ſi eſt immuta . bilitatem a ſſitas
mämtn terito: verume itur igitur itũ nõ poteſt non n cſ immn onit mutabilitaten non eſſe. neceſſ
na ri linquit ſt pꝛeterit 5 eẽ pꝛe ntingentia po bilitatem in iatio qua
hipan e ſciri a deo. re quod el P uũ poreſt nõ — cont P.z. lmmutabi a enunciat
a uerit. 4/ Contra. ſſe futurũ pe futuꝛũ. impoſſi bilitas ẽ:ſi non eſt ſan „5 a locu⸗
bhntſeie pꝛeſciuerit.⸗ 8 poteſt non e ̃ſcitũ 2 eſſe futuꝛũ imp ilitatem in eẽ: ſi on erit ſana
. n pᷣſcitũ immutabilita EE: deo. ergon i non eſt
tberg eſſe futurũ.et qð po nt᷑ ſeinuicei ium. um bilitas in deo ud quem non el
113 .— comita ſt neceſſari⸗ „ —— retur muta 8 ia in ceo/ ap 2. cob. j.
tmbriſni ritd aula ehe iſſe hoc non e § Diceſetntn contingentia in bꝛatio. Jacob.
dl ciuiſſe hocn *ſ. io qua dicituꝛ continge dinis obumb ſſi indif-
Koſtnc ergo deum pſe . B⸗ tio q o nec viciſſitudinis obi. on eſt niſi
a Acem que run habere kttan enenetson illa an nect wiäernr recte “ m;
ſennge . 9 potelnt ſenſu: Stem qꝛ ie puidendi. nidendi qᷓ; potẽtia vi⸗
neſiepre ſſit eſſe vera den k in vno ſenſu: 4 Sten tentie puidendi. idendi ꝙᷓ potẽtia v⸗
hec poſſit eſſe hec concedit ſcientiam ferentia potentie tentia pꝛeu tentia vi⸗
Mirer vtrum hec buit. ſicut ire et habere ſcientiam id eſt aliud po letioꝛi intellectu po r
nunqᷓᷓ hab ꝙᷓ ſciuit. cum ſcire teſt habere ſci QAam qui n mpletioꝛi in ſlat ꝙ non di
ſdonode qua nu une ſciuit. cum ſei us poteſt habere futurum. vel co ẽ. ſed conſiat ꝙ;
Riumdh eſt ſcire qd nunqᷓ 1cõtra.ſi deus pote otuit eius dendi futurum. lfuturum eẽ.ſed co is que non
aatuunpi⸗ l u⸗ 253 ſi dieatur 7c0 mẽetari p „2 dendi aliquid foꝛe vel ſone viſioni
zi . t. Oð ſi di⸗ t· eꝛgo aug hoc argumẽ tendi aliquid foꝛ tentie ratione viſiom ꝛergo dice
ls no ſ idem ſit. O. ni habuit. ſt. ꝙ ad ho i itur indifferentia po videntis: .
nol uã nunqᷓ andum eſt. ꝙ nandũ citur indifferen eſt er harte videntt tranſit
umihand tihn Circa hoc not t iſtum eſſe dam e ai n eẽ quantum biſionis inquãtum ideo
H ientia. iliter pꝛeſcit iſtum ndũ.ergon poteſt no entia ratione viſi eſſe. et ide
nharone ſclentia. nmutabiliter ſſe damnandũ ſie indifferentia tt eſſe et non B
deus imnm euidit iſtum e n reſpõde bant ſi retur indi ꝛque potel ſubiecta. ſed ſᷣm
n dope tum . ſſario pꝛeui . idam reſp ja ſi futuram: q‚ . n eẽ ſubiecta. in ſub⸗
ergo neceſſario ari. Qu idet hec. quia ſuper rem fu ſioni vel non eẽ ſubiec ꝛſed in ſu
Uldn ergon ſt ĩm damn iter pꝛeuidet h 5 ſubiecta viſi la in actu viſionis:
ce. cellarium eſtip utabilite P hoc verbũ oteſt eẽ ſu igentia in ac „VI inatione ſo⸗
ſiefalti ceſſa do. deꝰ immutab it: determinet h ia P nitur contig lum in illumin inr
diſtinguendo. de⸗ mutabilit: luũ: verum ell. qu nulla ponitur cc teſt exemplum in illa non ponituꝛ
coniͤ inatio im omiatiuũ:ve ceu . ipſi viſioni. e ingentia i .41Ztẽ
gen hec eterm ione ad non ione ad rem a lecto ipſi vil igitur ꝙ conti g idendi.q⸗ Nt⸗
uidere in tio.ſi in co bilitas. Qual lis.relinq ia pꝛeuidendi a ſcientia qᷓ
ierconis p lla eſt mutat iſa eſt mutabi ſcut non vt potentia p oꝛz eſt buman 4 55
in xonu la in re viſae tione.ſicut n in teo cunt ꝙ certioꝛe ionem. qᷓis nõ ꝙ;
lennn ui: falſa eſt. quia i bare hac ratione. ſicut ꝛe⸗ illud quod dic minationem. ꝙᷓmis zex
uem ſolutionem nituntur im liquid quod pꝛius iſum rei fixione Ne 6 videtur dicendũ. a
Iahenn olution eſciat aliquid qu odo pᷣuiſum tum ad bilitatẽ. nullo mõ v cedẽt ſcia bũan
J deus pꝛ d ſcit m infallibilitatẽ. nullon exrcedẽt ſcia bũan
ſn kiuerentenoponfeſre, nngeobkto nrer nlelet õ reach iöa oini renigetin
ſciuer it:et ita in tẽ immuta oc le roꝛ. ꝓptere in oibo eentiali .
fnmn ð modo non fuerit:et ſt:opoꝛtet auti biliter iuiam. qd eſt er cꝙ̈ bũana: qꝛ in oĩboe xionẽ vel
qð mode atu pꝛeuiſa eſt: biũ immuta diuiam. q el a rebo ꝙᷓ hũana:qꝛ d rerũ fixionẽ vel
inquatũ p. hoc aduerb ge conce is ſit intima rebo ecti tu ad reru bo. 4 Btẽ
pꝛeniſe i puiſe. cum hoc ae ad actum. vnde magie in ipo caliter.e lo mõ ſit a reb. 4
tatem eſſe rei p̃ in com ꝑatõe ad ſequi immu⸗ et omia ſunt in ip ſt: q́uis nullo mõ ſi t wru pſciui
niat verbum in E. ũt non ſeq . ertioꝛ eſt: * dici Arin
ll dinech wro; modo vera Recenmo puet vel Re kei korſin 1 Neceptio blicerar Peeſiro ſcʒ ſcĩaʒ ſuiſſee
dunt ꝙ — B ergo necelſar. m ome unm in hoc utur. vnũ een rie dicto v
lr t hoc: „ Etis. on en . „ aſſerütur. u eẽ. et cũ vno — rdn
ryo tabiliter pᷣuide acia côſequẽtis. de antixpᷣm ſe aligd: duo tũ futuru eẽ. et cũ vne nõ inqua⸗
ſſe . ſt fallacia in: ſed econtra. vn . . futuro ſcz ſcitũ ja ex pte ſciti qpuis ne —1—
tfacr hoc:immo e ſt neceſſariũ: ſe ile: nõ tamẽ neceſſariuzʒ aliud de . tingẽtia ex ꝑ p̃m dictũ cõtigẽter ẽ
ſuurd. obile verum eſt necel mutabile: nõ t future ſſerit. Quia gotine uruio ipm dietue anteꝙᷓ
⸗ iine eumntnti und haeniger te an ſiczennen⸗ den ſeini 4 Snquern ſſcia utse iefuanle
4. Puidet eas in neceſſitate. ingens ü. et ſilr cõ . tabilis e: 2 pt bik
g Pꝛeterea eſſ. e:uidet ens in ne t contingen verũ.et niat mu ſcĩa ſit muta
e te K rie: puidel ſi pꝛeuide . ingẽs futura eue zali: ñ ſegt pᷣſcia ſi .
(unſ ſunt. ſi neceſſarie:ß etia. vnde ſi pꝛe illud. Ytez ad⸗ es dtinges futura Hali:ñ ſegt᷑ p̃ llit. hoc tñ
uidet in conting Pundiſſe illud. Stez Sdun ſic ĩ pſcia ꝓphali: ñ ſe⸗ mmutabilit.
ſuſeun tes: pᷣuidet in ce g eſt deum pᷣuidiſ tia. dicũt no euenire lic i pſcia futurũ ẽ immi Dicendum
contingens ent ⸗ lla contingentia. di Eĩ pᷣſcia ipᷣm u ſm quid. r
Crentot futurum: c itur i quo ſit ill idendi que ẽ in deo Maz bm ꝗq ſiẽ dixerũt ſ̊ ſolũ m quig. li.ar. de
ueritur i quo lit! ꝛeuidendi q a⸗ 2 impkr ſic dixerũ !1 ꝛdia p̃ᷣſcie 2 .
ſerſee dunt qðᷣ ſi q . d qᷓ potẽtia p Item a nõ eſt ſimph bel.ĩ li.de ↄco tate ſiue ex
. . eſt aliud qᷓ ſita pꝛeuidere.⸗ muit aligd bẽm Anſbek. itats ſiue ex liberta ſtec er
en K in deo et nõ duo oppoſita pꝛeu o ſciuit alig igit᷑ ꝙ vᷣm idet niſi veritatẽ ſiu imutabilit. q
ſe habet ad duoa iceret. ſi homo ſciuit. tia 5 fallit᷑. nec videt niſi verit. ud ſe imun
etu bm ꝙ ſe h aliquis obij tioꝛ ſit ſcientia nõ fallit. nec dicit ↄſtituiſſe ap ñ in deo ꝗ oĩno
illud ꝙ n o cum certioꝛ ri R eniat:dicit 9 i pt.non tñ in
ſagan/ dunt ad il ſt im ſcimiſſe. ergo cum cen id: neceſſa nccĩtate v fiat mutari pt. non tñ umu. g,
ſoſgſ uidit aliqu er11 ies pꝛiꝰ qᷓ fiat 5.4 Rñdet aũt ad p
neceſſariu eſt ißm ſe iſj dens pᷣuidit ſcientia q hoĩes pꝛiꝰ ꝙᷓ / mRñdet aũt at Hů verbo
e ſcientia bomis: ſi Et reſpondent e ſcien Hbug noie ſt eadẽ mutatõ.4l ſR ſcire. et in h ve
ocd der ꝙỹ ſcientia idiſſe illud. Et d infallibilita⸗ imutabilis e in h̊ öbo ſcire vel p̃ ũ in creatuꝛa
1, ſt um pꝛeui ia h nis q;tum a — — 2 6 eſt ſilis ratõ in 4 otat effectũ ij ffe⸗
ſelt umeit o ſt qᷓ ſcientia bon termiatõem. qꝛ nõ eſt ſilis erbü creaꝛe ↄnot õ cõnotat e
ertioꝛ eſt qᷓ; ſcien fi ionem vel de ie quia vidẽ Qã hoc ver 1EA 1 ſcire nõ cõ icn⸗
Conar. dei c nõ itum ad rei fixi . entie quia vid creare. rbũ ſcire vel p uis p̃ᷣſcire dica
tem: ſed nõ qtu Sed iſte ſent ſſonẽ: in tẽpoꝛe. hoc vo ve er ꝛe: qᷓuis pᷣ 5tẽ
eg tem ratur a rebus. doctrinam et confeſſio in tepoꝛe. h ũ ſᷣm actũ in tempo. ille nõ ẽ
B encratur idei doctrinam ijjcitur cõ⸗ A1 reſpectũ ſᷣm 1 reſpectu .
gfinn ns g e nõ ſanam fidei d biſtice obijcitur . cetũ ſiue uturi in tempoꝛe. nie deo ab eterno:
4 tur inducer ꝛimo. ꝙ ſop immutabilit ſpectu fnturin pſcire dicit᷑ de deo a ſci⸗
anl ideoa dictum ſophiſma, deus in- illoꝝ in⸗ alis. ⁊ inde ẽ ꝙ ſcire ñ notadũ ẽ. ᷓ rã cũ vi
V iſtum eſſe dam te rei in⸗ eare vo ex t reſpectu ifferẽter dicunt
gin ꝛeuidet hoc:ſcʒ iſtum bilitas ſit ex par creare hec verba dicãt re es: t differeter c
nin Pean on eſt dicere. ꝙ inquatum futur ea ereare Pec ſcit res:creat Fm eẽ ĩ potẽtia
tentio non eſt ſed ſolum inqu 8 tur ᷣm t. deꝰ ſcit res:̃ l. ctũ ad res ĩi p̃oꝛdia
mimn uãtum pꝛemia eſt. ſed idere: ſi reſolua eitede ſcil ſcire dicit reſpectũ es ym eẽ i poꝛ
um pꝛeuidere: tur ſen⸗ h qð dico ſcire dicit ſpectũ ad r
ſiutc q impoꝛtat ipᷣm verbu Et ſi complea 2 H q . pᷣſcire dicit re pe
ette licet videre futurum. ic explicite diceret᷑. hoc qð dico
ne Anſhel. Eeſl eer vi eſſe. Si autez ſic er kein ſuturum
Nni immu
nit

Ni

Lneſtio

U 5

1%

xxuij.

P

P a ene .es ſ F.
. H . aln. S H —

hinc eſt ꝙ pſciẽtia vel ſciẽtia nõ ponit res in eſſe m tẽ

poꝛalẽ exiſtẽtiã: ſed ponit Fſᷣm ꝙ ſunt ꝑ pᷣuiſionẽ in cau
ſa. Creatio vᷣo ponit res actu em ꝙ ſunt actualiter. et
ideo ſequitur modo aliquid qðᷣ Ru nõ creauit.ergo
creat aliquid ex tempoꝛe.nõ tñ ſequitur cũ hoc verbo
ſcire.et ſimiliter ſequit᷑ cũ potẽtia. poteſt aligd creare
qð pꝛiꝰ nõ creauit:ergo pt aliquid creare ex tẽpoꝛe·no
tñ ſegt cũ hoc verbo ſcire vel pᷣſcire. pt ſcire vel ᷣſcire
ex tẽpoꝛe.¶ Ad ſcdᷣm dicendũ.ꝙ nõ eſt ſile de pᷣſcientia
dei et de pſciẽtia homĩs.nam cũ dicit᷑ pᷣſcire de homiĩe.

notatur oꝛdo rei tempoꝛalis ad tẽpus pᷣcedẽs Rᷣ anteceſ

—

ſio tẽpoꝛis ad tẽpus nõ eſt infinita.et iõ dicendũ. ꝙ n
ſequit᷑ hõ pᷣſcit boc.ergo pᷣſciuit pꝛius illud.ſᷣ cũ dicit
p̃ſcire de deo:notat᷑ oꝛdo rei temꝑalis ad eternitatem ·
anteceſſio aũt eternitatis ad tpus eſt infinita: et iõ ſe⸗
gtur deus pᷣ̃ſcit hoc. ergo p̃ſciuit hoc pꝛius.4! Ad terci
um dicendũ.cũ dico pᷣſciuiſſe.rõne ipᷣius verbi cõſigni⸗
fico tempꝰ pᷣteritũ.rõone ipᷣius pᷣpoſitõnis pᷣ:cõſignifi⸗

co futurũ. vñ deum pᷣſciuiſſe nibil aliud eſt ꝙᷓ ſciuiſſe B

eſſe futurũ.vnde pʒ ꝙ boc dictũ nõ eſt ſimplicit de pꝛe⸗
terito ſed eſt de pꝛeterito reſpectu futuri.et ideo qꝛ fu⸗
turũ eſt cõtingens:reſpectus ipᷣius ſcĩe que ſ ignificat᷑
p̃terite cõtingens ẽ. vnde quis ipᷣa ſcia ſit nccia: tñ ꝗꝛ
reſpectus ad futurũ eſt còtingẽs:ideo ipᷣm diciũ de P⸗
terito qð dicit ipᷣm reſpectũ ad futurũ contingẽs: erit
cõtingens non neceſſariũ. Lamẽ iſta poſſet diſtingui
crũ pſciuiſſe ẽ neceſſariũ.quẽadmodũ et hec in quã re⸗
ſoluit᷑. deũ ſciuiſſe hoc eẽ futurũ eſt neceſſariũ.iAã ne⸗/
ceſſitas poteſt notari reſpectu huiꝰ verbi cẽ.qð intelli
gitur cũ dicit᷑.neceſſariũ ẽ deũ ſciuiſſe hocipᷣm futuruʒ
ſiue boc foꝛe.et hoc mõ eſt falſa:qꝛ tũc eſt ſenſus.deus
ſciuit hoc neceſſario eẽ futurũ ſine neceſſario foꝛe. vel
reſpectu huiꝰ vbi p̃ſcire:et ſic eſt vera.et ẽ ſenſus ſcien

tia dei que ẽ reſpectu futuri ẽ nccia.¶ Ad quartũ dicẽ

dum. ꝙ bmõi locutões nõ ſunt eiuſdem vitutis deꝰ pt
ſciꝛe qð nõ ſciuit: et deus pt᷑ hr̃e ſciam quã nũqᷓ habuit
ECũ em̃ dẽ deꝰ pr ſcire qð nõ ſcit:potẽtia trãſit in rẽ tẽ⸗
poꝛalem: röne cuiꝰ tꝑalis cõcedit᷑ hec locutõ. ſRes em

tpalis licʒ futᷣa ſit pt᷑ tñ nõ eẽ. Cũ aũt dicit᷑ deus pt ha

bere ſcĩiam quã nõ hʒ.reſpectus potẽtie notat᷑ ad actũ
trã ſeũtem in rem eternã. Scia em dei eterna ẽ. ꝗ nuũꝙ;

ab eo ſeꝑat᷑.vñ qꝛ tãgit᷑ ibi tꝑale reſpectu ſcie vel actꝰ

—

eterni:nõ ẽ cõcedẽda.ql¶ IOtem obijcit᷑.videt᷑ illa negari
ſimplicit᷑ a magiſtro de pt aligꝗd ſcire ex tẽpoꝛe. Lon⸗
tra deꝰ ſcit et pt᷑ aliꝗd ſcire qð incipit eẽ:ergo pt aliꝗd
ſcire ex tẽpoꝛe.Rñlio.hec determiatio ex tẽpoꝛe pt᷑ de⸗
termĩare h̊ obũ pf.⁊ ſic ẽ falſa.q; ſenſusẽ.deus pt ex tẽ

poꝛe ſcire aliqd qð nõ ſciuit ab etno.vel pt᷑ determiaꝛe

H vbũ ſcire in comꝑatõe ad actum ſuꝑ quẽ trãſit: ſcilʒ
aliqd. et h̊ mõ ẽ vera.⁊ ẽ ſenſus deꝰ pt aligꝗd ſcire quod
exiſtit in tempoꝛe.

Mueſtio. xxv. de diſpoſi
Onſequẽter queei

tur xe diſpoſitõe dĩna. Et pꝛio An ſit
Scðdo ꝗd ſit. Tercõ cuiꝰ ſit. Quarto
qũo ſit. Quinto ᷣm quid ſit:

Membrũ primn
D pꝛimũ ſic.vidr̃ ꝙ ĩ deo ſit diſpoſitõ re
rũ faciẽdaꝝ Sap̃.xj · oia ĩ nũero põdere
7 mẽſura diſpoſuiſti.¶ Contra. Sohᷣ.da
. mal. ĩ li.j.xxxv.c.Cõſiliũ ẽ appetitꝰ ingſi
tõis de his q̃ ſũt ĩ nob. Scðo ẽ iudiciũ qd bonũ ꝗd ma
lũ vel meliꝰ.Lercõ ẽ diſpoſitõ cũ diſpoĩt ⁊ amat qð
ex ↄſilio iudicatũ ẽ. Deinde ẽ electõ qꝗ ẽ duobo piacẽti⸗
boalterũ poptare.diſpoſitõ ergo ẽ amoꝛ eiꝰ qdð ex cõſi

lio iudicatũ ẽ. ̊ in deo nõ? iudiciũ ex cõſilio:ergo nee
diſpoſitio.ꝓbatio medie.ignoꝛãtis em̃ nate ẽ cõſilia⸗
ri.i Aã ſiẽ ipᷣe dicit damaſ.cõſiliũ eſt appetitꝰ inqſitõis.
cũ aũt aliꝗs ſcit aliꝗd:nõ q̃rit illud.ſ̊ ĩ deo nõ cadit igꝭ̊
rãtia:̊ in deo nõ eſt cõſilin.ergo nec iudiciũ ex ↄſilio.
ergo nec amoꝛ eiꝰ qð ẽ ex cõſilio iudicatũ.ergo nec di⸗
ſpoſitio. Itẽ diſpoſitõ nibil aliud ẽ niſi vniꝰ faciẽdi
poſt aliũ excogitatõ. h vbi h ẽꝛeſt volubilis cogitatõ vt
dicit aug.̊ nec diſpoſitõ. Itẽ dr diſpoſitõ q̃ſi diuer⸗
ſoꝝ poſitõ.Eſt aũt loꝗ de diſpõne ĩterioꝛi ⁊ exterioꝛi.
et in vtraqʒ viqr̃ diuerſoꝝ poſitõ: in iĩtellectu diſpõis
ẽ ĩtellectꝰ ſitꝰ.Sitũ at᷑ ⁊ poſitõʒ ñ opoꝛtʒ ĩ deo reqri vt

dicit boetiꝰ ĩ li.de tri. diſpoſitõ ñ ẽ ĩ do. Rnſi⸗.i
deoðẽ diſpoſitõ:alit tñ accipit᷑ ĩ ðᷣo ⁊ ĩ nob.Qð q̊ obij

cit᷑ ꝙ ĩ deo ñ ẽ ↄſiliũ.dm ꝙ ↄſiliũ ẽ vno mõ ĩ deo: alio
mõ nõ.ↄſiliũ eĩ pt᷑ dici vel appetitꝰ inqꝗſitõis vel appeti⸗
tus ↄtinuatõis ſic deſideriũ dẽ duplłr.axpetitus rei ha
bẽde.vł ↄtinuatõis rei habite.Si ̊ↄſiliũ dicit᷑ axpeti
tus rei coãſcẽde:ſic ñ ẽ ↄſiliũ ĩ deo.ſᷣ in nobis:qꝛ ſic eſt

ofſiliũ ignoꝛãtis na te. Itẽ ↄſiliũ alio mõ dicit᷑ appetitꝰ
ↄtinuatõis habite:2 ſic ẽ ↄſiliũ ĩ deo.ſiẽ etia dẽ deſide⸗

riũ boĩ in ipo.nõ boĩ qð ei deſit:ſᷣ deſideriũ boĩ ꝗð hbʒ.

ſic ↄſiliũ ĩ deo ⁊ diſpoſitõ ſᷣm h.et ꝙᷓnis idẽ ſũt ĩ do

diſpolitõ ⁊ 9ſiliũ:differũt tñ ym rõz itelligẽtie.
illð qð obijcit᷑. vbi ẽ diſpoſitõ:eſi vniꝰ poaliũ excogita
tõ.dm ꝙ cũ nos diſponialiꝗd:dupler ẽ ibi ſucceſſio
vng eĩ ẽ ſucceſſio ex ꝑte ipiꝰ rei q̃ diſpoĩt᷑.alia ſucceſſio
ĩ ipis cogitatõibo.ſᷣm h̊ dõm.ꝙ ſi loq̃mur ⁊æ ſucceſſio⸗

ne que eſt in re faciẽda:ſic eſt in co.ſcʒ vnius faciendi
poſt aliũ ſucceſſio excogitatio.diſpoſuit em̃ et cogita⸗

uit facere ynũ poſt aliud.ſed ſi dicatur ſucceſſio in ipᷣo
deo cogitãte vel in ipis cogitatõibo.falſũ ẽ.nõ em̃ ĩ ipo
p̃cedit cogitatõ cogitatõem: ſed om̃ia ſimul videt ⁊ co
gitat. ¶ Ad aliud dicẽdũ ꝙ ĩ eo nõ ẽ poſitio vel ſitus
diuerſoꝝ in re.hoc em̃ dicit materialiuʒ ſolũ. et h mõ
loquit᷑ boetius:tamẽ in deoẽ ratio politõis diuer ſoꝝ.
vñ etiã in deo ẽ ratio collocatõis coꝛpoꝝ.qᷓre celũ ſur⸗
ſum terra droꝛſum et bmõi.2 ſic de alijs rõnibo rerũ qꝗᷓ
ponũtur in deo.

Mẽbrum ſecundum
D lecũdũ ꝗd ſcʒ ſit diſpoſitõ.dicit magr
ꝙ diſpoſitõ ẽ pᷣſcĩa faciẽdoꝝ.pð.Om̃ia ĩ
ſapiẽtia feciſti.hᷣ ñ ob aliud dicit᷑ hic: ni⸗
ſi qꝛ ſcia faciendoꝝ erat in deo. ſed ſi di⸗
ſpeſitio eſt p̃ſcia faciẽdoꝝ:ergo idem ſũt ſapia diſpo
ſitio. ¶ Contꝛa. dicit hugo de ſcto vict.ſapia ẽ eternox.
diſpoſitio tẽpoꝛaliũ.eꝛgo nõ ſunt idem lin rõez intelli

geẽtie. ſapientia et diſpoſitio. IJItem Sapie. viij. attin
git a fine vſq; ad finem . id eſt a termĩo initiali vſq; ad

terminum finalem foꝛtiter. et diſponit omnia ſuauite:
ergo diſpoſitio eſt eoꝝ que iam facta ſunt. diſpoſitio

aüt ſuams eoꝝ que iam facta ſunt eſt ꝓuidẽtia vel gu
bernatio rerum: ergo idem eſt diſpoſitio ꝓuidentia.

Cõtra.ſapĩe.xj. Om̃ia nũero põdere et mẽſura di⸗
ſpoſuiſti. ᷣ ſic diſpoĩt añꝙᷓ ſũt res. ꝓuidẽtia atẽrer fa⸗
cte:igitur nõ ſunt idẽ. Rñſio.dilpoſitio eſt pſcia fiẽ

doꝝ vt fiant. .Oð ergo obijcitur omia in ſopia feciſti

Ic.dicẽdum ꝙ ſciẽtia de faciẽdo dicitur dupliciter. vel

quoniã dignũ eſi fieri. vel vt fiat. Sa piẽtia ergo dicit

ſcientiam faciendi: quia eſi dignum fieri. diſpoſitõ ſciẽ

tiam faciendi vt fiat.ſapientia ergo dicit iudiciũ quia
bonum eſt vt fiat. diſpoſitio addit intentõem faciendi.

Item ꝙ obijcit. ꝙ diſponit omnia ſuauiter: ſed non

diſponit ſuauiter niſi poſtqᷓ facta ſunt:ergo diſpoſitio

elſt factoꝝ. Reſponſio. diſpoſitio eſt de eſſe rei ſimiliter

pꝛouidentia. ſed diſpoſitio reſpicit eſſe rei vt fiat: pꝛo⸗
uidẽtia ipʒʒ eẽ rei pꝰꝙᷓ factũ ẽ vt pficiat᷑ vł vt ꝓꝑmaneat.

Ad alið qð obr.dvᷣm ꝙ ẽ fieri ĩ eẽ. ẽ fiẽi ad eẽ fieri

ο 442

— — — =,

Ct aN Perrie 3 cBr . 39) . ,— .W K 2
R *—. νa α BHikt noſ jpodw

” .

ioꝛen
keichi
inaſis
dncf

ciüie ſli

verhort,
hiſpe⸗
wpini
cſider
1 etknon,
endſo
doregi
. Pn 4

oioeſn
Gyelapet
hnins feih
deik ape
ibigſtei
cſtapent⸗
diaſce⸗
iigöß.
iceſirid.
ite N
lercogitn
ſeſ
iaſweceſſ⸗
R cceſi⸗
n ſeiet
fgayen
uſſoinin
hoefſiſex
lacer
ſie
li abin
oinere⸗
eceliſ
ilyneni

eitnag,

Omiai
atbiernn
pinndi
ictennet
fotzint
tijan
ichs
ſultuir
htin
utg
inn,⸗
Nind
üinſe
fſini
pſc
un
n
taiſt

— * mi⸗ O

Nucſtio

ad eſſe:cum pꝛimo creatura exit de nõ eẽ ad eẽ fieri in
eẽ:qð eſi factum indiget ↄotinuatõne ipᷣius eẽ.dicenduʒ
ergo ꝙ diſpoſitio ibi om̃ia in numero pondere ⁊ men/
ſura ⁊c.reſpicit fieri ad eẽ.qð eſt te exitu rei de nõ cẽ
ad eẽ. Ibi aũt.diſponit om̃ia ſuauiter:reſpicit fieri in
eẽ ſiue fieri quod eſt in cõtinnatõne eẽ.pꝛimo modo di
citur idem ꝙ gubernatio.ſcdᷣo modo idem ꝙ pꝛouidẽ⸗

Membꝛum tercium
D terciũ cuiꝰſit diſpoſitio.vtrũ ſit malo
rũ ꝓceditur ſic.et pꝛimo videt ꝙ non ſit
mali culpe.quia diſpoſitio eſi ſaciendoꝝ
a co. ſ̊ mala nõ ſunt faciẽda a ceo: ergo

diſpoſitio nõ eſt maloꝝ.i¶ Item.iiij.ſuꝑ geñ. Om̃ia in

numero pondere et mẽſura diſpoſuiſti.nihil aliud itel
ligit᷑ niſi qꝛ omia in te diſpoſuiſti. Sed non poteſt dici
ꝓ deus in ſe diſpoſuerit mala:ergo diſpoſitio non eſt
maloꝝ culpe.i Ytem nec videt᷑ maloꝝ pene.xv.ſap̃ᷣ.di
cit.ꝙ deus in miſericoꝛdia diſpoſuit omia ſed mala pe
ne nõ ſunt er miſericoꝛdia ſed er iuſticia:ergo miala pe
ne vel malũ nõ eſt in diſpoſitione diuina. Cõtra. vi⸗
dtur eẽ diſpoſitio maloꝝ culpe.Aug.ſuꝑ geñ.ad lẽaʒ
cum dicitur.om̃ia diſpoſuiſti ĩ numero pondere 2 mẽ
ſura.veraciter deus ita eſt qui termiat om̃ia: foꝛmat
om̃ia: oꝛdinat omia.ergo quecũqʒ dens oꝛdinat diſi po⸗
nit. ſed dens oꝛdinat mala:ergo diſponit illa.ꝓbatio
medie.iij.ſuꝑ geñ.aug.deus naturarũ optimus crea⸗
toꝛ: peccantiũ vo iuſtiſſimus oꝛdiatoꝛ eſt. Item in En
cherið.malũ bene oꝛdiatũ in ſuo loco poſitũ eminẽtiꝰ
cõmendat bona.¶ Item videt᷑ malũ pene in diſ poſitio
ne. Eccleſia ſti.xxxiij.oẽs vie eiꝰ ᷣm diſpoſitõʒ eiꝰ ⁊c.
et ſegt.et reddet illis pᷣm iudiciũ ſunz.ſed vniuerſe vie
dñi miſedᷣia eius et veritas.pena aũt eſt ſm viã iuſti⸗
cie vel veꝛitatis:ergo malum pene eſt in diſt poſitõne oi
nina. Reſpõſio.malũ eſt duplicit malũ.ſcʒ malum
culpe: ⁊ malu pene.ſic̃ dicit aug.in li.de li.ar. Simili
ter diſponere dicit᷑ duplicit. vno mõ oꝛdiare. alio mõ
excogitare vt res in ſe fiant oꝛdiate.pꝛimo mõ pt dici.
deus diſponit mala culpe.i.oꝛdiat. Quedã em̃ oꝛdi
nat deꝰ 2 facit vt bona. Quedã vo oꝛdiat H nõ facit vt
mala. peccãtes em̃ ſupplitijs oꝛdinant᷑. Scdᷣo mõ nõ di
cit᷑ deꝰ diſponere malũ culpe.qꝛ nõ excogitat illud fa⸗
cere:̊ malũ pene vtroq; mõ diſpoĩt deꝰ. et ꝑ hec pʒ ſo⸗
lutio.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ ð malo pene qð ñ ẽ ex miſe
ricoꝛdia.dᷣm ꝙ etiã illð diſpoĩt ĩ miſcdia.Sʒ duplex
ẽ effectꝰmiſcdie.liberare:2. relarare.pena damnatoꝛũ
diſponit᷑ ĩ miſcdia qᷓtũ ad effectũ relaxatõis:nõ libeꝛa

Mlembꝛum quartum
Oquartũ qũo ſit diſpoſitõ vtrũ tẽꝑalis
vel eterna: ꝓcedit᷑ ſic. Sapᷣ.viij. diſ ponit
oĩa ſuauit.iſta ſuauis diſpoſitio nõ vr eẽ
rrerũ niſi poſtꝙ; facte ſũt.ſ̊ᷣ factio crcatu⸗
rarũ temꝑalis ẽ:ergoet diſpoſitio tꝑalis eſt nõ eterna
Itẽ diſpoſitio aut eſt facti et ſic idẽ qð pꝛiꝰ:aut fiẽdi
eſt. Sz ſiendũẽ tꝑale:ergo diſpoſitio tpal is ẽ nõ et᷑na
q dicit᷑ ad tꝑale.¶Itẽ tria ſũt oꝑa pꝛima. opꝰ creatõ
nis. diſtinctõis: et diſpoſitõis ſiue oꝛnatꝰ. Opus autẽ
creatois pꝛimo narrat᷑. Deinde opus diſtictois. Ter
cio opꝰ diſpoſitõis ſ̊ creatõ et diſſi nctio ſolũ ex tempo⸗
re differũt et nõ ab eterno:ergo ſilr diſpoſitõ.¶ Item
ſap.vij. dedit mihi ſciam verã: vt ſ⸗ ciam diſpoſitõez oꝛ⸗
1s terraꝝ. Cõſtat aũt ꝙ diſpoſitio oꝛbis terraꝝ eſt
diſpoſitio dei. diſpoſitio aũt terraꝝ eſt tem ꝑalis:eꝛgo
⁊ diſpoſitio diuĩa. ¶ Ytem aug. in li. de ciui.dei.oꝛdo ẽ
parium diſpariumq; ſua cuiq; tribuens loca diſpoſi⸗
tio. Ded tribuere ſua cuiq; loca eſt ex tempoꝛe: ergo et
diſpoſitio. Contra. Aug. ſuꝑ geñ. om̃ia in numero

a P 9 Or ſPonr
apon) —N 2 *

2 WPer ;r ners nRnane

Aiy Sr. rE

xxv.

2c. nihil aliud itelligit niſi qꝛ omia in te diſpoſuiſt? öS

bec diſpoſitio que eit in deo nõ eſi tem ꝑalis.h̊ illa que
eſt in creatura:ergo diſpoſitio dei eſt eteꝛna. RKeſpõ
ſio. diſpoſitio dei dicit multiplicit. vno mõ diſpoſitio
dei dicit᷑ diſpoſitio que eſt a o.alio mõ diſpoſitio que
eſt in o.ſicut dicit᷑ diſpoſitio diſponẽtis et diſpoſitõ
diſpoſiti.de diſpoſitõne dei que ẽ a deo dicit᷑ illð ſa p.
vij. diſpoſitõem oꝛbis terraꝝ ⁊c̃. Diſpoſitio dei diſpo/
nẽtis adhuc dr multipliciter. poteſt em ↄſiderari fieri
rei vt faciendum eſt.et vt eſt in fieri:et vt iam factum
eſt. Similit diſpoſitio qñʒ reſpicit fieri rei vt in futo ẽ
et ſic poteſt accipi illud Sap.xj. omia in numero men⸗

ſura ⁊ pondere diſpoſuiſti.et ſic dicitur diſpoſitio rei
uante ſieri.Alio mõ dicitur diſpoſitio rei cũ ipᷣa fieri.2

ſic dicitur tm̃ opus pꝛime cõditõis:qꝛ mola cõcurrũt
ad fieri. Tercio modo dicitur diſpoſitio rei vt iam fa
cta eſt.et ſic dicitur ſapᷣ.viij.diſponit om̃ia ſuauiter. H
huiuſmodi diſpoſitio ſequit᷑ fieri rei ad eẽ. tamen dici
tur reſpectu fieri in eẽ ſicut dictum eſi.ſic ergo dicitur

diſpoſitio tripliciter. diſpoſitio pꝛimo modo eſt et᷑na:

ſecũdo et tercio modis eſt tempoꝛalis. 4 Tlo illud qð

pꝛimo obijcitur per illð quod dicitur Sa pᷣ.viij. diſpo⸗
nit omnia ſuauiter. dicendum eſt ꝙ intelligit de diſpo
ſitione que eſt rei pᷣim ꝙ eſt in facto eẽ. et tamen tunc ẽ
quoddam fieri.et de illa bene conceditur ꝙ ſit tempo⸗
ralis vel eterna. Item ad illud quod obijcitur ꝙ di/
ſpoſitio eſt fiendi.dicendũ ꝙ diſpoſitio quandoq; re⸗
ſpicit fiendum. Sed notandum q quandoq; notatur
tem poꝛale intempoꝛaliter:vt cum dicitur pꝛeſcientia

ct pꝛedeſtinatio.quandoq; tempoꝛale tempoꝛaliter:vt

cum dicitur creatoꝛ dominatoꝛ.in illis ergo vbi conno
tatur tempoꝛale intẽpoꝛaliter:nõ ſequit᷑ dicit᷑ ad tꝑale
ergo eſt tem ꝑele.¶ Ad illud q tercio ope qð dicit᷑ di/
ſpoſitio.ddᷣm ꝙ verum eſt: ſed illa eſt diſ poſitõ que cõ
com itatur ipᷣm fieri:et ſimilit᷑ de illa cõcedit᷑ ꝙ ſit tem
ꝑalis.Et ſi querit᷑ differẽtia iſtoꝝ trium. creatio.diſtĩ

ctio.diſpoſitio.dicendum.eẽ rei aut conſideratur m

ſe:aut in comꝑatione.ſi abſolute:ſic dicitur ens.et cre
atio ſm hoc eſt eius. Item ſi conſideratur in com pati
one.aut erit ſm differentiam:et ſic diſtinctio.aut vᷣm
cõuenientiam: et ſic oꝛdo vel diſpoſitio.et ſᷣm hoc dĩc
oug.ꝙ nõ eſt niſi triplex queſtio cuʒ queritur veritas
an ſit res: et hec eſt naturalis.quid ſit:et hec eſt ratio⸗
nalis.an oꝛqinata ſit:et hec eſt moꝛalis.

Mlẽbrum quintum
D quintũ ſm quid ſit diſpoſitio ꝓcedit
ſic.xj.ſop.ꝑ illud quod ibi dicitur:videt᷑
eſſe diſpoſitio ſᷣm numerum pondus et
menſuram. Et ᷣm hoc queruntur tria.
pꝛimum vtrum numerus pondus ct menſura ſit quid
creatum rel inereatum. Secundo vtrum res ſpiritua⸗
les ſint create nũero põdere an menſura:an tm coꝛpo⸗
rales.Tercio quid ſint bec tria:vtrum ſubſiantia vł
accidens.
Articulus pꝛimus
Dpꝛimũ ſic ſm aug.ſuꝑ geñ.ſi in illis di⸗
ſpoſuit om̃ia facere:illa ergo vbi diſpoſita.
ſi in alijs:quomõ in ipᷣis omia.quin ipᷣo in
alijs.non eſt ergo dubitandum illa eſſe extra omnia:
quibus omnia diſpoſita ſunt.ergo ſũt increata.⸗! Itẽ
auguſtinus.iſie pꝛius veraciter omma eſt.qui termi⸗
nat omnia. ſoꝛmat omnia. oꝛdinat omnia. ſed id quod
menſura eſt omnium rei modum pꝛebet: ſᷣm ꝙ nume⸗
rns omni rei ſpeciem pꝛebet. m ꝙ pondus omnem
rem ad quietem et ſtabilitatem trabit. Qam menſura

qua dæus diſponit omnia:non poteſt dici niſi menſuꝛa

qua omnia menſurantur. ſimiliter de numero et pon⸗
dere ſed conſtat ꝙ illud quo omnia terminantur⸗ quo

*ſpPui

Syypaſe 1

66 2

omnia foꝛmãtur et quo om̃ia mouẽtur ad ſuã inclinati
