pheta.omnia quecunq; voluit dñs fecit.vnde.ix.Ro.
voluntati eius quis reſiſtet?: Contra. ergo cũ ſimilis
ratio ſit ex parte volũtatis.quia ſcʒ om̃ia vult quecũq;

Nl- P rααα 2 28: UW.a

ðõ 3 8 ** *

vult. nec volũtatis eius impedit᷑ effectus:ergo dicemnnꝛ
om̃ia volens.O aũt volũtatis eius non impediat᷑ efe

ctus.patet ꝑ apłlm Ro.ix.volũtati eius ꝗs reliſtet.vñ
auguſtinꝰ in Ench.loquẽs de peccatoꝛibo dicit.qtum
ad ip̃os attinet qð deꝰ voluit fecerũt.qᷓtũ vo ad oĩpo⸗
tentiã dei nullo mõ illud efficere voluerũt.hoc quippe
qð contra voluntatẽ eius fecerũt:de ip̃is facta eſt vo⸗
luntas dei.q¶ Iem aug.de pꝛedeſtinatione ſanctoꝛũ.
in hoc ꝙ mali faciũt cõtra volũtatem dei. non imple
tur niſi voluntas dei.ergo ſᷣm hanc rationeʒ dicetur

omiuolens ſicut et omipotens et om̃ia ſciens.¶ Item

iuxta hoc queritur quare nõ dicitur omiuolens ſicut
et omnipotens. Ad quod quidam dixerũt ꝙ volũtas
nõ dicitur reſpectu omniũ.ſcĩa vo et potẽtia reſpectu
omniũ.Sed cõtra hoc eſt ſicut voluntas dei determia⸗
tur ad bona tm.ita et potentia determiat᷑ tm̃ ad bona
qᷓuis ipᷣa ſcia determiatur ad bona et mala. Si ergo
pꝛopter hoc ꝙ voluntas eſt tm bonoꝝ nõ dicitur omi⸗
uolens cuʒ ſimiliter potentia ſit tm̃ bonoꝝ nõ dicetur
om̃ipotens.IJdeo fuerunt alij qui dixerũt ꝙ deus dici
tur om̃ipotens et nõ omiuolens.eo ꝙ potentia ſe extẽ
dit ad bona et mala.ſed ad bona elicienda ad mala oꝛ
dinãda.que cõfirmant auctoꝛitatem auguſtini ſuper
ps.nõ vult deus vt peccet homo quilibet.ſi aũt pecca⸗
uerit:penitenti vult parcere vt viuat.ĩ peccatis vo ꝑ⸗
ſeuerantem punire:vt iuſlicie potentiam cõtumax nõ
euadat.ex hoc aſtruũt.quia cum potentie dei ſint ſub⸗

iecta bona et mala.voluntati aũt non ſint ſubiecta ni

ſi bona:nõ dicetur ominolens.Contra. Aug.ĩ Ench.
non fit aliquid niſi omipotens fieri velit.vel ſinẽdo vt
fiat ſicut malum:vel faciendo ſicut bonum.ex boc re⸗
linquitur ꝙ voluntati ſint ſubiecta bona et mala.eꝛgo
et dicetur omiuolens ſicut et omipotens.¶¶ Item Au⸗
guſtinus in encheridion. voluntas dei bipertita eſt.
appꝛobans reſpectu bonoꝝ.ꝑmittens reſpectu maloꝝ
Item ſi dicat᷑ ꝙ eſt volũtas beneplaciti et eſt volun⸗
tas ſigni.voluntas ſigni ẽ volũtas ꝑmittens. et hoc di
citur reſpectu maloꝛũ.volũtas vo beneplaciti reſpectu
bonoꝝ. ꝓpter h̊ ergo qꝛ volũtas dei q̃ ẽ beneplaciti eſt
reſpectu bonoꝝ tm.nõ dicet᷑ omiuolẽs:quis volũtas
ſigni ſit reſpectu bonoꝝ et maloꝛum. Cõtra.ſic bene⸗
placitũ dei eſt reſpeetu bonoꝝ faciendoꝝ:ita eſt reſpe
ctu oꝛdinis maloꝝ.cũ oꝛdo maloꝝ ſit bonꝰ.eſt igit᷑ vo
luntas beneplaciti et reſpectu bonoꝛum faciendoꝝ et
maloꝝ oꝛdinãdoꝝ ſic et potẽtia:ergo ſicut ⁊ omipotẽs
dicet omiuolens. Reſpõſio. omipotens dicit. quia
om̃ia poſſibilia pt᷑ que poſſe potentie eſt. et qꝛ oino pt
vt in hac ratione tangat᷑ ꝑfectio potentie diuie.q tum
ad illa ad qne ẽ et qtum ad illud cuiꝰ ẽ.ꝑ hoc qð dicit
poſſe omia poſſibilia que poſſe potentie eſt: tangit ple
ctio potentie qᷓtum ad illa ad que eſt. vñ dicit Rich.
in libꝛo de trinitate.omipotens dicit᷑ qꝛ poteſt qᷓcunq;
potentie poſſe eſt. et hoc etiam dicitur pꝛimo ſententia
rum.di.xlij. Per hoc vᷣo ꝙ dicit᷑ quia omnino poteſt
oſtenditur perfectio potentie qtum ad illud cuius eſt.

in quo excluduntur tria. coactio.impedimentum. indi

gentia. omnia ergo poteſt quia non poteſt cogi. nec im

pediri.nec indiget adiutoꝛio inſtrumenti vel materie

ſubiecte. Quia cogi nec pati poteſi dicit Auguſtinus

ꝙ ob hoc dicitur omnipotens. quia quicquid vult po
teſt. voluntas autem eius cogi non poteſt. Quia vo no
poteſt impediri.dicit Auguſtinus in Encheridion.
omnipotens dicitur. quia voluntatis eius non impe⸗
ditur effectus. De his duobus hugo de ſancto victoꝛe

in ſententijs ſuis. poteſtas dei duplex eſt. alia ad ali⸗/
quid faciendum.alia ad nibil ꝑpatienduʒ ßm vtramq;

deus omnipotens veriſſime affirmatur.quia nec ali⸗
quid eſt ꝙ ei ad patiendum coꝛruptionem poſſit inſer
re nec ad aliquid faciendum impedimentum inferre.

Item quia non indiget ſubiecta materia. dieit Augu⸗

ſin
nia⸗
oßip⸗
eſeo⸗
maten
pon
n
ſneco⸗
ſeinp⸗
Grcna
ſornt
tit
dſ
tee
luit
e
Gnn
e⸗
ho
griſ
onpn
ſoneo
epe
obe
Nnn
G
gon
ſen
en
d
gui⸗
nie
Ee
Nly.
Cui
wen
Aop
in
ee.
loße
gose
Cin
didor
enti
höd
dart
nino⸗
noel
ommi⸗
Mivole
amni
onnine
hleci

Utitarc
iakt tüedlon
ala. Sien
nodicimrct
nop rödetn
tgdeed
Potentiegi
ndgadne
uguginfnr
enſigit n
petcang a
amn cotonerin
ntie diſchtſ

ſintſubini.

„ Agic
liteſſnite
numn erberte
nactmmahen
n,4aende
ei bipeninc
eſpeemnir
cinietelfoin⸗
ittensberd
cploctiſthen
ebentpcona
rguis hin
Conlelere/
Vuckrſe
bentetter⸗
nfrinint
ſcnſonidi⸗
nsdiiddpi
eungaiof
aeni
kiugf⸗
i dirk in
bporſ
ninoſenten
onnino pon
lokenied
inenunt
Atcogenn
ti del mun

Bugin

ſcgnid
Oniun
Enchgtid
us mi⸗
nevvint
dlis h

in frnſ

iunt

e

LNueſtio
ſtinus in libꝛo de ſymbolo.om̃ipotentẽ deum dicimꝰ
quia credimus quia om̃ia faciẽs factus nõ eſt.et iðo
om̃ipotens quia de nihilo fecit quecũq; fecit.hoc ẽ em
eſſe omipotentẽ vt nõ ſolũ mũdi fabꝛica.ſed etiã ipſa
materia ab ipᷣo inueniat᷑.ex hoc patet plena ratio oĩ
potentie.que eſt in hoc: omia poſſibilia poteſt que⸗
cunq; poſſe potentie eſt· et quia oĩno poteſt: hoc eſt
ſine coactione ſeu paſſione.ſine indigentia materie ſi
ne impedimento. Ad illud ergo quod pꝛimo obijcit
an ratio omnipotentie ſit eo ꝙ poſſit omia.patet q;
non niſi cũ determĩatione ſcʒ poſſe om̃ia que poſſe po
tentie.Et hoc intendit auguſtinus cum dicit in libꝛo
de ſpiritu ⁊ litteꝛa.nõ dicituꝛ om̃ipotẽs eo ꝙ poſſit fa
cere om̃ia. Ad illud vᷣo qð queſitum eſt ꝓ quo diſtꝛi
buit om̃ia. dicendum ꝙ ꝓ bonis et ꝓ malis.et ſi vlte
rius arguit.ergo aliquid eſt quod deus nõ poteſt.qð
cõtradicit ei qd dicit aug.in libꝛo qſtionũ.ve.ac no.
legis.q dens om̃ia pt.dicendũ ꝙ cum dicit᷑.om̃ia pt
deus. fit diſtributio tm̃ p hbis que quid ſunt vel ꝓ bis
que q̃lia ſunt ſᷣm potentiã.et iõ in hac diſtributõe nõ
comphendũtur mala.cum vᷣo dicitur ꝙ om̃ipotẽs ẽ.
non eo ꝙ poſſit facere omnia:fit diſtributio generali
ter pꝛo his que ſunt ſᷣm poſitõem et pꝛiuatõem.hoc ẽ
pꝛo bonis et malis.i¶ Ad ſecũdum vo quod querit an
dicatur om̃ipotẽs quia poteſi quicqd vult:dico ꝙ ſic
ſed hoc nõ eſt tota ratio om̃ipotẽtie ſicut dictum eſt.
Ad illð eꝛgo qð obijcit ex hoc quod dicit auguſtinꝰ
quoniam quicqꝗd vult poteſt. dicendum ſicut dicit᷑ in
ſententijs. quoniã auguſtinns non negat quin polſit
etiam ea que nõ vult.ſed aduerſus illos qui dicebãt
teũ multa velle qᷓ nõ poterat:affirmat eum poſſe ge⸗
quid vult. et ex eo vere dici omipotentẽ. non ob aliud
niſi quia poteſt quicqd vult.¶ Ad illud quod obijcit
De angelo et aĩmabus beatis.dicendum ꝙ hecẽ du⸗
plex. hoc ongelus vłanima beata poteſt quicqd vult
quia poteſt eſſe ſenſus.quicqꝗd vult a ſe fieri poteſt:et
hoc modo verum eſt. vel quicqꝗd vult a ſe fieri vel ab
alio poteſt:et hoc modo falſum eſt. Qam angelugs et
anima beata vult ſalutem electoꝝ quã tamen facẽ nõ
poteſt. Solus ergo deus pt quicquid vult a ſe vel ab
alio fieri.et ob hoc dicitur om̃ipotens. Ad tercinʒ
quod querit.vtrũ ratio om̃ipotentie ſit quia poteſt
quicqd vult et nõ poteſt impediri eius effectus.cõce⸗
ditur ꝙ ſic.ſed ꝑ hoc nõ explicatur tota ratio om̃ipo
tentie ſicut dictum ẽ.¶¶ Ad illud dᷣo quo obijcit᷑ quaꝛe
nõ dicitur omiuolens ſicut om̃ipotens. bꝛeuis poteſt
dari reſpõſio.quia nõ om̃e volubile vult.nec etiã om⸗
nino:hoc eſt cum effectu. omne em bonum poſſibile
xo eſt volubile.non tamẽ om̃e bonum poſſibile vult
omnino:hoc eſt cum effectu. ꝓpterea non dicitur om
niuolens quemadmoduʒ ommipotens vl omnilſciẽ3
omnipotens em dicitur quia omne poſſibile poteſt 2
omnino poteſt. id eſt perfecte. omiſciens quia om̃e ſci
bile ſcit et omnino ſcit. id eſt perfecte.

Articulus teꝛcius

ſtea queritur. vtrum omnipotentia con
ueniat tribus perſonis vlł ſit axpꝛo pꝛia bi⸗
lis alicui perſone ſicut ſi apientia et volun
tas. Ad qð ſic. poſſe generare pertinet ad potentiam
quia poſſe generare eſt poſſe.ſi ergo non conuenit fi⸗
lio:ergo non conuenit ei omnipotentia. Similiter
potentia ſpirandi pertinet ad perfectam potentiaz.
quia poſſe ſpirare non eſt non poſſe. ſed ſpirituſſanctꝰ
non habet actiue potentiazʒ ſi pirandi.ergo ſpũſſanctꝰ
nõ habet om̃ipotentiaʒ. ¶ Si dicatur ꝙ poſſe genera
re. Mon eſt ſimpliciter poſſe quid.ſed poſſe ad aliꝗd
vnde nõ cõtinetur ſub ommpotentia. Contra eph. iij.
Ex quo om̃is paternitas ĩ celo et in terra nomiatuꝛ.

N SFrrr- O1
.
6

b.αυdh
te.
n .

NE OSi
+ A* p
— ₰ or Voliel.
DWD Lole „ . ☚.

2 Re

WP , .ρ. ρ ..

/
/

-växj.

per hoc innuit ꝙ paternitas ꝑ pꝛius eſt in diuinis.ꝑ
poſterius aũt eſi in inferioꝛibo.ſi ergo in inferioꝛibo
poſſe generare eſt poſſe ſimpliciter.eꝛgo multomagis
in diuinis poſſe generare eſt ſimpliciter poſſe.et non
conuenit filio.ergo aliqua potentia que eſt potentia
ſimpliciter non conuenit filio.¶ Item cum homo ge
nerat hominem.non traſfundit niſi quandam parteʒ
ſue ſubſtantie.quia eſt generatio ꝑ deciſionem. ſed in
generatione diuina non eſt deciſio paꝛtis ſubſtantie.
ſed totum quod habet pater dat filio.ergo generare
in deo magis refertur ad poſſe qᷓ; in homine. ergo ſi
non conuenit filio:non debet dici omnipotens.eodezʒ
modo obijcitur de ſpiritu ſancto reſpectu eius qð eſt
ſpirare.et ita ſolus pater dicet᷑ omnipotens. Con⸗
tra.pꝛobat auguſtinus ſpiritumſanctum eſſe omni⸗
potentem ſic.j.ſapᷣ. Spiritus domini repleuit oꝛbem
terraꝛum.et hoc quod continet omnia. pter hoc qui
loquitur iniqua nõ poteſt latere:nec pᷣteriet illũ coꝛri
piens iudiciũ.In cogitatõibo em̃ impij ⁊c.Creauit eĩ
vt eſſent oĩa: a ſanabiles fecit natões oꝛbis traꝝ ⁊c.
Sſpũſſetus eſt omnipotens.et hoc pꝛobat de filio per
auctoꝛitatem YJohãnis.v. Quecunq; enim pater fece
rit hec et filius ſimiliter facit. Pater enim diligit fi⸗
lium.et omnia demonſtrat ei que ipſe facit ei maioꝛa
his demonſtrabit ⁊c. ¶¶ Item apocal.pꝛimo dicitur
de filio. Ego ſum alpha et o pꝛincipium et finis.qui
erat qui eſt et qui venturus eſt omnipotens.4. IJtem
auguſtinus in libꝛo de ſymbolo. qui ſilium nega⸗
bit deum omnipotentem. et patrem negabit omni⸗
potentem. ex quo relinquitur ꝙ filius ſit omnipo⸗
tens ſicut et pater. Solutio.dicendum ꝙ omni⸗
potentia conuenit toti trinitati.vnde omnipotentia
conuenit patri filio et ſpirituiſancto.et hoc patet peꝛ
auctoꝛitatem auguſtini in libꝛo de ſymbolo.ideo om⸗
nipotens dicitur qꝛ de nihilo fecit q̃cunq; fecit.Qon
enim aliqua materies eum iuuit er qua demonſtra⸗
ret artis ſue potentiam:ſed ex nihilo cuncta creauit.
hoc enim eſt eſſe omnipotentem.vt non ſolum fabꝛi⸗
ca mundi.ſed etiam ipſa materia de nihilo fieret.
vult ergo dicere. ꝙ omnipotentia ſᷣm ꝙ ſic eſt. inclu⸗
dit in ſe de nihilo facere m ſummam rationem. vn⸗
de hec eſt ratio omnipotentie per quam determina⸗
tur.ſcilicet de nihilo aliꝗꝗ facere: et deducere de ni⸗
hilo omnia ad eſſe. Sed ante illud quod eſt de nibi⸗
lo omnia facere:eſt illud quod eſt de ſubſtantia ſua
filium pꝛoducere.Cum ergo pꝛoducere de ſua ſub⸗
ſtantia ſicut generare et ſpirare antecedat facere.
quia abeterno pater generat filium et pater et fili⸗
us ſpirant ſpiritumſanctum non tamen ab eterno
facit omnia de nihilo.ergo generare et ſpirare non
continentur ſub omnipotentia in patre. vnde non
peꝛtinet ad omnipotentiam ſimpliciter.niſi ad omni
potentiam in patre.et ita licet filius et ſpirituſſan⸗
ctus non generent:nibilominus ſunt omnipotentes.
quia poſſunt res de nihilo facere: que eſt ſumma et
pꝛopꝛijſſima ratio omnipotentie. Si tamen appꝛo⸗
pꝛietur omnipotentia qtum ad hoc quod eſt ab eter⸗
no ab aliquo pꝛoducere.et pꝛoducere de nihilo: ſic
appꝛopꝛiatur patri ſᷣm illam pꝛimam rationem ſᷣm
quam determinatur omnipotentia. Cum autem di⸗
citur pater habet potentiam generandi. duo dicun⸗
tur de patre.ſcilicet ꝙ pater habeat potentiam: et q;
habeat relationem ſcilicet generationem. Ende ſen⸗
ſus eſt . pater eſt potens et eſt genitoꝛ. Cum vo dici⸗
tur ꝙ filio non conuenit vel ꝙ filius non habeat po⸗
tentiam gener andi.hoc verum eſt:non quia non ba⸗
beat potentiam eandem.etiam quam pater habet.
ſed quia non habet generare:non eſt in filio poten⸗
tia vt generet. ſed ſi arguit vlterius ꝙ aliqua po⸗
tentia eſt in patre que tamen non eſt in filio.mutatio

A Saà oſſt R,
Ple⸗ lel d, ..

0 1222
le ran ſen

—

1

.) y ba (1

* G RN 2J 2*
C 1 “

eſt pꝛedicamenti: mutatur enim quid ĩ aliqa. Quidã
tamẽ dicũtquia cũ dicit potẽtia generandi vᷣtute de⸗
terminationis trabit᷑ a ꝓpꝛia rõne vt ſcʒ dicat notõeʒ
ſcʒ paternitatem.et tunc patet qꝛ mutatio eſt pᷣdica⸗
menti. filius non habet potentiam generandi nec ſpi
rituſſanctus. ergo nõ habẽt om̃ipotentiam: nã poſſe
generare nõ eſt poſſe quid ſed aliquid.¶ Ad illud qð
obijcit. ꝙ, generare in deo ſit ſimpliciter poſſe. dicen⸗
dum ꝙ di limiliter eſt generare in homie? in teo:qꝛ
in diuinis ipm generare eſt de tota ſubſtantia non de
parte et pꝛopter hoc in diuinis eadẽ eſt ſubſtatia.in
bomiĩe ant nõ ſic eſt:non em fit generatio de tota ſub
ſtantia ſed ꝑ deciſionem de ꝑte.vnde ibi nõ ẽ omnino
eadem ſbſtantia patris et filij: licet eadem ſit foꝛma
ſpecifica.et ꝓter hoc in generatõe qua bomo gene⸗
rat boĩem multiplicat᷑ ſubſtãtia et relatio. et ideo in
bomie ẽ generare poſſe quid ⁊ ad aliquid. poſſe quid
dicit᷑ ter multiplicationem ſubſtantie:poſſe ad ali
quid ꝗpter multiplicatõem relatõis. In diuinis aũt
in generatõe nõ multiplicat᷑ ſubſtãtia ſed ſola relatõ.
et ꝓyter hoc generare poſſe in diuinis nõẽ poſſe qd:bᷣ
poſſe aliquid.et ꝓpter hoc eſt mutatio pᷣdicamenti in
pꝛedicto argumento.quod tamẽ nõ eſſet ſi fieret ð ge
neratione que eſt hominis ex homine.¶¶ Sed iu hoc
queꝛitur de quadam auctoꝛitate Auguſtini pꝛedicta.
ſi filium negaueris om̃ipotenteʒ:et patrem negabis
om̃ipotentem.vnde eſt ergo ꝙ pagani et iudei conce⸗
dunt patrem om̃ipotentem: filium tamẽ negant om̃i⸗
potentem. Ad hoc dicendum. ꝙ cõtingit loqui de pa
tre duobus modis. vel de patre vt ẽ innaſcibilis ⁊ in⸗
genitus: et hoc modo nõ habet relatõem ad filiuʒ. H
pr̃ vt pater habet relationẽ ad filiũ. Et pꝛopter hoc
ſi concederent patrem vt patrẽ eſſe omipotentẽ: opoꝛ
tet ꝙ concederent filium qui eſt eiuſdem eſſentie eſſe
omnipotentem. cum potentia ad eſſentiaz referatur.
non tamẽ generare:quia generare non refertur ad eſ
ſentiam ſed ad perſonam:et ſic loquitur Auguſtinus
cum dicit.ſi filium negaueris om̃ipotentem:et patrẽ
negabis om̃ipotentem. Verum eſt inquãtum pater
non inquantum genitus vel innaſcibilis.·

Articulus quartus

Varto queritur An ꝗꝓpria ſit ſoliꝰ dei oi⸗
potentia. Queꝛitur ergo vtrũ xpo ſit data
potẽtia faciẽdi om̃ia ſiue creãdi. Et cũ di
catur YJoh. ij. ꝙ nõ eſt ei datus ſpũs ad mẽſurã.ergo
data gratia nõ menſurata.cum ergo gratia ſit ad co

gnoſcendũ et ad oꝑandũ:ergo ſicut ꝑ gratiam immẽ
ſam ſiue non menſuratam habuit ſciam omniũ.ita ꝑ

gratiã imenſam poterit oꝑari omnia.4 YIem aima

rationalis eſt imago trinitatis ꝑ naturã.b imago tꝛi
nitatis attenditur ꝙtum ad potentiã ſciam et volun
tatem. ergo ſicut ꝑ naturã aĩa ẽ capax dine ſciẽtie:ita
et potẽtie. ergo ſic aĩa xpᷣi natali potẽtia potuit caꝑe
cĩm ſciam:ita et omipotẽtiã.¶ Itẽ cũ ſint tria.poten
tia.ſcientia.et volũtas.potentia non ponit ſciam nec
ſcĩa volũtatẽ.ſed ecõuerſo.ſcia ponit potentiaʒ et vo
luntas ſciam ita ꝙ cõſequit᷑ neceſſario.ſi volũtas eſt
ſcientia ẽ.et ſi ſcia ẽ: potẽtia ⁊.i ·õ em̃ ẽ ſcia niſi a po
tẽtia ſciẽdi.Ex hoc ergo relinquit᷑ ꝙ nata qᷓ ẽ capax
volũtatis ⁊ ſcie dei. erit capax potẽtie eiuſdẽ.¶ IJtem
oĩs ſcia pꝛactica alicꝰ oꝑis ẽ ca effectiua vel exẽplar
illiꝰ oꝑis.cũ &ᷓ ſcia oĩm ↄpꝛebẽdat ſciam ſi peculatiuã
et pꝛacticã.2 1. xpᷣo ſit oĩs ſcia:erit igit᷑ iu xpᷣo ſcia pꝛa
ctica. erit cã effectiua vel exẽplaris oĩm. ſi ̊ᷣ ſciẽtiã
hmõi cõſequit᷑ potẽtia actiua:erit in aima xpᷣi poten⸗
tia faciẽdi omia. ¶ Itẽ artifer naturalis nõ ſolũ con⸗
fert alij ſciam ſpeculatiuã ſui opis ̊ etiam actiuã.er⸗
go cum artifer ſummus cõtulerit homini xpᷣo omniũ
ſcientiã. Relinquitur ꝙ non ſolum dedit ſcientiã ſpe

culatiuam ſed etiam actiuã . ergo et per conſequens
om̃ipotẽtiã. fruſtra em̃ eſſet actiua ſcia niſi eſſet pttt·
tia ad actum. 4 YItẽ ſi diceret᷑ ꝙᷓ nõ poteſt eſſe om̃ipo.

tentia creature pꝛopter G. quia eſt infinita:ergo ſimi

liter nec ſciẽtia.cum ſit infinita et maioꝛis extenſiois
q; potentia dei. Ad quecunq; em̃ ſe extendit potẽtia

et ſcientia· ſed nõ cõuertitur: quia ſcientia ſe extẽdit
ad bona et mala. entia et nõ entia:potentia ſe vᷣo nõ
extendit ad mala.magis igitur ẽ capax potentie cum
ſit minoꝛis extenſionis ꝗᷓ ſcie.¶ Item Cot.j. reconci
liauit omnia.glo.om̃ia poteſt ꝑ ſe. vt nihil exceptum
ſit quod per iſium pᷣſtari nõ poſſit.et loquitur de xrpᷣo
ergo et xpᷣ̃c pt᷑ om̃ia facere.etiã ſᷣm ꝙ hõ quia ſic loꝗt᷑
de ipo.glo.ſed xpᷣe Fm ꝙ bomo ẽ cꝛeatura:ergo omni
potentia couuenit creature. Item math. vltimo.
data eſi mihi omĩs poteſtas ⁊c̃ · et loquit᷑ ibi xpᷣe de ſe
pᷣm ꝙ homo. qꝛ ßm ꝙ filius dei habet ſy ex generati⸗
one eterna: m ꝙ homo babet hoc eſt ex dono. quia
datum dicit ex tempoꝛe. ergo xpᷣc Fm q homo habuit
om̃ipotentiam. ¶¶ Ytem Coł.j.tunc autem recõcilia⸗
uit nos. gloſa.ſi moꝛtalis et moꝛtuus potuit recon⸗
ciliare iam immoꝛtalis om̃ia poteſt facere.ſed moꝛta
lis et immoꝛtalis non attribuuntur xpᷣo ratione hbu,
mane nature.quia diuine nature et eternaliter im⸗
moꝛtalis et non iam. ergo xpᷣo ᷣm ꝙ homo conuenit
om̃ipotentia. 4 Itẽ MMarci. ix.omnia poſſibilia ſunt
credenti. AMDath. xvij. ſi habueꝛitis fidem ſicut qra
num ſynapis. omnia poſſibilia erunt vobis.ergo nõ
tm̃ rpᷣo ſ̊ etiam alijs ratione fidei cõmunicatur om̃i
potentia. Contra.omnis potentia cuius eſt ſuſce
ptibilis creatura conſequitur eſſe creature.ſi ergo po
tentia creãdi vel faciendi omnia ñ conſequitur eẽ cre
ature. non eſt ſuſceptibilis a creatura. ergo nec ab ai⸗
ma xp̃i.¶ Item nihil poteſt ſuip̃ius eſſe pꝛincipium.
eꝛgo cum omnipotentia ſit anime xpᷣi et omnium pꝛ.
cipium.eꝛgo nec aima xp̃i nec aliga oĩm pt habẽ om̃i
potẽtiã. ¶ Itẽ nulla potẽtia entis creati tꝛãſcẽdit ens
cũ ergo potentia creãdi trãſcẽdat ens qꝛ ẽ oꝑatiua de
nõ ente ſimpłr ens:⁊ ð nihilo aliꝗd nkla potẽtia en
tis cꝛeati pt᷑ eẽ potẽtia cꝛeãdi.eꝛgo nec ꝑ ↄſeqns oĩpo
tẽtia. aĩa rpᷣi nõ habuit nec habeꝛe potuit oĩpotẽtiã
Relſpõſio.dico ꝙ oĩpotẽtia pt dici ꝓut includit po
tentiã creãdi oẽs res de nihilo.et hec potẽtia oia ante
cedit.qꝛ oĩa ab ipo.⁊ hec potẽtia ñ pt ↄuenire cꝛeatu
re.qꝛ ſic cꝛeata eẽt a ſe ⁊ antecedeꝛet eius potẽtia ſuã
eẽntiam. Alio mõ pt᷑ dici oĩpotẽtia potẽtia faciẽdi na
tuꝛalia oĩa et miracula.⁊ hoc mõ accipit aliqniĩ ſcri⸗
ptura.ſᷣ hec nõ eſt oĩpotẽtia ßm ꝙ ĩ pꝛima rõne attri
buit᷑ deo. ſeʒ km pꝛimã rõem ⁊ pꝛincipalẽ. Ad pꝛi

mũ ẽdicẽdũ ꝙ data ẽ ei gra ſine mẽſura ad cognoſcẽ

dum et opandũ m poſſibilitatẽ nat᷑e cognoſcentis et
oꝑãtis ⁊ data ẽ gra ſine mẽſura að oĩa ↄgnolcibilia
cꝛeature. ⁊ ad omnia operabilia creature. tamen om
a ſimpliciteꝛ ſunt operabilia cognoſcibilia cꝛeatu⸗
re rõnali.non tñ comꝑabilia. pteꝛea non ſequitur ꝗ
ſiẽ ꝑ gr̃am habuit ſciam oĩm ꝙ; ꝓpt boc oĩpotetiam.

Ao ſecundũ dicendũ ꝙ ſcientia nõ ponit cauſalita

tem vel pꝛincipiũ rerũ ſ̊ ſolum ponit ſimilitudinem
ad res oẽs. Et ideo cũ aĩa ſicut dicit aug· ad ſilitudi
nẽ totiꝰ ſapĩe facta ſit: oĩm ſit ſi imilitudoĩ potetia ꝑ
ĩtellectũ.ſcia at nibil aliud ẽ ꝙᷓ aſſiłatõ ĩtellectꝰad re:
ergo aĩma ꝑ naturã capax ẽ oim ſcia⸗omipotẽtia vo
ponit cauſalitatẽ et pꝛincipiũ rerum oĩ m. qð nullo
modo poteſt cõueniꝛe habenti pꝛincipium . talis ? aüt
oĩs creata et rõnalis aĩa. ex qua euidens ẽ qð nullo

mõ caparx ẽ oĩpotẽtie. ¶¶ Ad terciũ dðm /ꝙ potẽtia dẽ

dupkr. vno mõ dẽ reſpectu actꝰ iterioꝛis 'm qð dic
potẽtia 9 gſcẽdi vel volẽdi. Alio mõ dicit᷑ potẽtia re⸗
ſpectu actus exterioꝛis ſᷣm ꝙ dẽ potẽtia opãdi.primno
mõ dicta potẽtia cõſequit᷑ ad ſciam.ſecũdo nõ ſequi

=
„⸗ = — — - --——U

— —
— —

— --⸗N₰⸗r-r-—ʒr—

et
te⸗

ca 8
Anileſſen:
leinn
fniung
trſgennſc⸗
prnithtin
leggſt
gennitſedop⸗
Wpettn
nl ecnti
hflgennn
Klocnigrdr
Mimd.
Rnignuſee
datmagchen
en nabh nn
ogoſtititſen
betbargnnn
eſter dingn
inchonont
auten tirin
nus potuitnt
facere ſeine
rrponnnng
Eteternaliarg
borponn
miapolſbiine
tisſicknſane
runt obie
cömnmtenr i
nniacuincki
creumrſtn
conſenintit
uractonepii
uscſeſanpn⸗
röid ennuni,
goingiblinn
Gtan tiſitten
ogzicpein
gutlnwine
ne hein
eponntopon
aptintnat
Kpoitncinen.
iſi hennci
watſginii
ipgitiftin
atepidigfin
fnimſt⸗
zmepai4
näinntrege
tecchnit
1oc
Geummum
Gchlen
Noͤpoit 1
ontinim⸗
eiats i

ilano 6

nonihe

Nueſtio

enim ſiſcientia eſt: potentia cognoſcendi eſt.ſed non ſe
quitur ſi ſcientia eſi:potentia operandi eſt. Illo mo⸗
do quo potentia conſequitur ad ſcientiam eſt potentia
ad omnia ſicut et ſcientia:ſed hoc non eſt potentia ope
randi ſed ↄgnoſcendi omnia. Ad quartum dicenduʒ
ſcientia pꝛactica duobo modis habetur. Habet᷑ em
cientia pꝛactica pꝛactice: et habetur ſcientia practica
ſpeculatiue.Pꝛactice Fᷣm ꝙ refertur ad opꝰſiue ad exe
cutionem operis:ſpeculatiue vᷣo cum non refertur ad
executionem operis ſed ad ↄtemplationem operis.ſᷣm
bunc ergo modum dicendum.q anima xp̃i habuit ſciẽ
tiam pꝛacticam omnium ſpeculatiue: non pꝛactice. et
ita ſcientia omnium pꝛactica que fuit in deo pꝛactice.
ſcilicet ad operis executionem: fuit in xpᷣo ſpeculatiue
ſcilicet ad ↄtemplationem operis.et hoc modo ſummꝰ
artifer omnium tedit ſcientiam pꝛacticam bomi xpᷣo.
ad ſcientiam ergo dictam hoc modo non ſequitur om̃i
potentia:ſed ad ſcientiam pꝛacticam alio modo dictã.
Ad quintum dicendum.q; quicqꝗd eſt creature eſt fi⸗
nitum. actu tamen rationalis anima q;ẽtum ad poten⸗
tiam vno modo eſt finita:alio modo infinita. Infinita
eſt ꝙtum ad potentiam ↄgnoſcendi.non enim determmi
nat ad aliqua ↄgnoſcibilia quin adhuc poſſet in plura
ſi eſſent. et ideo quantũ eſt ce ſe:eſt inſinita potentia. qᷓ
tum vᷣo ad potentiam operandi anima rationalis fini
ta eſt. et determinatur ad finita operabilia: quia ita de
terminatur ad tot ꝙ non ad plura. Ex quo patet ꝙ nõ
eſt ſimilis ratio er parte capacitatis ſcientie et potẽtie
Nam potentia operandi ſinita eſt:et non eſt capax po
tẽtie infinite dei. Item ſi queratur propter quid crea⸗
ture non poteſt conferꝛi potentia creandi ſicut genera⸗
to confertur potentia generandi. Generans auteʒz ho⸗
mo habet potentiaʒ generandi bominem:ergo paꝛi ra
tione videtur ꝙ creatum poſſit habere potentiam cre⸗
andi. Reſpondendum eſt. hoc eſt quia omnis crea
tura agit ex ſupoſitõne materie. Qon enim poteſt eſſe
tota cauſa ſui operis.ſicut potentia pꝛima dei:quia er⸗
go potentia creandi eſt in nõ ſubiectam materiam. ta/
men eſt ꝙ creatuꝛa non eſt ſuſceptibilis potentie crean
di.¶ Ad ſexrtum dicenduz.q cum dicatur Coloſeñ.j.
omia poteſt. hoc eſt põt yt fiat noſtra redemptio ꝑ ipᷣm
⁊ omnia que ꝑtinent ad ipᷣm. VUnde omnia põt que per
tinent ad noſtram redemptonem. ſicut pʒ ꝑ intentioem
apti in illo loco:ſed hoc põt vel ꝑ ipſum inqtum eſt ho
mo:hoc eſt m ꝙ in hũana natura ſoluit pꝛeciũ noſtre
redemptõnis.et qᷓtum ad ſolutõeʒ huiꝰpcij pot omnia
que ꝑtinent ad nram redemptõeʒ: nõ ↄtinet᷑ ſub hac
ꝙ dico om̃ia:ꝙ ipſe ſᷣm ꝙ ho daret gratiã ſed inq;tum
filius dei.i¶ Ad ſeptimã rõnem dicendũ.ꝙ cũ dicit᷑ im
moꝛtalis põt omnia ſacere.hic ẽ diſtributio accomoda
ſicut pꝛiꝰ. Vñ ꝙ dicit.immoꝛtalis põt om̃ia ſcire.hocẽ
vt mediatoꝛ. vel etiã põt omia facere ſi referat potẽtia
ad miracula vt dictuʒ eſt. Si aũt loqmur rõne diuine
nature de ipſo.ſic om̃ia põt facere:łᷣ qa ibi loꝗtur a płs
reconciliatõne q̃ fit rone hũane nature.ideo recipiẽ⸗
dum ẽ qð dicit᷑ omia põt vt mediatoꝛ. Ad octauũ di⸗
cendum. ꝙ cũ dicit᷑ data ẽ mihi ois pras ꝛc.i.maĩfeſta
eſt omis ptas in celo ⁊ in terꝛa ꝑ me. Vñ philip.ij. de⸗
dit mihi nomen qð eſt ſuꝑ ome nomen ꝛc. Iſtud dare
dicit᷑ ꝑ manifeſtatõeʒ. xpo inqtum eſt filiꝰ dei: dit de
us nomẽ ab eterno excelſum ſuꝑ om̃e nomẽ autſi uꝑ om
ne qð nomiĩatur in celoꝛ in terꝛa:ſ inꝙᷓtum hõ manife
ſtando dedit illi.quia in homie xpᷣo manifeſtatũ eſt no
men illud. 2 hoc elt peſt creature dignitate et pfate.
Vñ eph.v. omia ſubiecit ſub pedibo es.glo. omia ſubie
cta ſunt ei nõ ſoluʒ ptate ̊ etiam dignitate. Et ꝗ; illud
dare ſit manifeſtare. patʒ per glo. phiłij. nomen quod
eſt ſuꝑ ome nomen.i.honoꝛificentiã quod vocatur deꝰ
et hoc aũt reſurꝛectõeʒ habuit:ſed poſi moꝛteʒ ⁊ reſur⸗
reetoeʒ quod erat ieuidẽti poſitũ eſt vt ſcirẽt demones

— — 2
Trras en Vr 5..
Nachenr GCn

Ceafa . eaAH . P „ jj.
2 TW

SSSG

xXj.

ita res dicitur fieri quando innoteſcit.et ꝑ hoc patz ſo⸗
lutio ad illud quod obijcit ce illo verbo quod dicit co⸗
loceñ.j. Ad illud quod obijcitur. ꝙ omnia poſſibilia
ſunt credenti.omnia dicit hic diſtributionẽ accomodã
Engde nõ eſt dictum ꝙ iſte qui credit faciat omnia: ſed
ꝙ ad vocatõnem vere credentis.ipſe deus faciat om̃ia.
ſicut miracula 2 mirabilia de quibo ibi loquitur.vnde
non attribuitur om̃ipotentia ipſis credentibus: ᷣ ipſi
deo facienti omnia.

Membrum ſecundum

Vleritur cõſequenter de diuina potentia
q;tum ad immenſitatẽ quam quidam ſo⸗
phiſmatibo decepti voluerũt limitare. et
hoc differẽter.actu.voluntate. bonitate.
p̃ſcientia. iuſticia et rõne:ſex modio infinitateʒ diuine
potentie limitates. In pmis igitur ex pte actꝰarguunt
ſic. Sumus ante rerũ creatõnem ſit.a.inſtans pmum
creatõnis.tunc querit᷑.aut deus in. a.põt creare omne
creabile in. o. aut nõ.ſi non: g potentia eiꝰ limitata eſt ĩ
creando.ſi ſic: põt creare ome creabile in.a.ponatur
quia poſito poſſibili nullũ accidit inconueniens: tunc
arguitur. Si crus creat omne creabile in. a. et in omi
creabili intelligit᷑ omne quod põt creare:g in. a. creat
om ne qð poteſi creari ab ipᷣo.¶ Item deus põt facere
quecũq; poſſe poſſibile eſt:pᷣ poſito poſſibili nulluz ac⸗
cidit inconueniens.ponat᷑ ergo ꝙ faciat geꝗd facẽ põt
cemonſtratis ergo illis.eſt dicere iſta ſunt quecũq; de⸗
us facere poteſt: ergo extra iſta nihil poteſt. ergo poten
tia eius põt impleri:poteſt igitur limitari per actum.
IYtem ex ꝑte voluntatis arguunt hoc modo. Auguſ.
in li.de ſymbolo.hoc ſolũ nõ poteſt deꝰ quod non vult.
ex q̊ relinqtur. ꝙ teus nõ põt facere niſi quod vult:ſed
quod vult hoc facit:ergo non poteſt faceꝛe niſi qð facit
IYtem. vij. libꝛo ↄfeſſionum loquens ad deum dicit.ñ
cogeris inuitus ad aliquid.quia voluntas tua non eſt
maioꝛ ꝙ; potentia tua. ex qͥ relinquit᷑. ꝙ deus nõ poſſit
plura ꝙ vult: ſicut non vult plura ꝙᷓ poteſt. ſicut enim
volũtas nõ eſt maioꝛ potentia ita nec potentia maior
volũtate:his ergo modis arguũt ad limitatõeʒ diuine
potentie. Cont᷑. Aug. in ench. omnipotentis volun
tas multa põt facere que nec vult nec facit. qð ꝓbat ꝑ
illud math. xxvj. An putas qa nõ poſſum rogare preʒ
et expibebit mihi pluſꝙ xij legiones angeloꝝ: filius
poterat rogare quẽ nõ rogabat: 2 pater exhibere ꝗ nõ
exhibebat. Oo ocedendum eſt ad illud â qð obijcit
ex ꝑite actus pꝛimo. ꝙ deus põt creare ome creabile. di⸗
cendũ ꝙ creabile bʒ duas intentiones. cũ em potentia
creabilis nõ ſit potẽtia materie ̊ ſolũ potentia ageẽtis.
q poteſt intelligi abſolute:vel cũ diſpoſ itõne ſen pordi⸗
natõne. creabile põt dicere vel qð eſt in potẽtia credtis
cauſe:aut 8 eſt in diſpoſitõne creantis cauſe ſiue pᷣoꝛ
inatõne.ſi accipiat᷑ creabile ꝓ om̃i eo qð eſt in diſpo⸗
ſitõne poꝛdinatois creatoꝛis vt creet᷑ ab initio mdi vſʒ
in fint.ↄcedenduʒ ꝙ põt creaꝛe om̃e creabile in.a.non
tñ ey hoc ſeꝗtur: non poteſt aliquid creaꝛe poſt.a.qa
creabile nõ includebat non ea que erãt in potentia eiꝰ.
multa aũt ſunt in potentia creantis qᷓ nõ diſpoſuit cre⸗
are. Si po creabile dicat quod eſt in potentia creãtis.
ßm hoc dicendum.q; non poteſt dici ome creabile erea
ri in. a. nec deꝰ poteſt creare in.a.om̃e creabile.4¶. Ao
illud quod obijcit᷑. ꝙ ſᷣm hoc potentia eius erit limita⸗
ta. dicendum ꝙ non eſt verum. immo ſi poſſet omia cre
abilia facere in. a.i. totã potentiam ſuam effluere ĩ cre
ando in. a. tunc eſſet limitata eius potentia et finita a⸗
liquo modo. 4 Ao illud vo quod poſtea obijcit.q po⸗
natur ꝙ faciat quicqꝗd facere poteſt nullum accidit in⸗
cõueniens. Reſpond endum ꝙ cuʒ ſit potentia finita 2
poteẽtia ifinita. Potẽtia finita pt educi ĩ totuʒ ſuũ actũ
potẽtia vᷣo infinita pt᷑ educi ĩ actũ:p̊ nõ in totũ. hoc em̃

) 1 nrtere .α cA. ſ ve

r.) p◻ α poſ,

contradicit infirmitati ſue. per hoc enim ſequeretur 82
eſſet finita:et ita ꝙ eſſet finita infinita quod eſt ĩpol⸗
ſibile. hoc ergo modo dicendum eſt x diuina potentia
q oſtat eſſe infinite virtutis. 4 Ad illud vo quod obij⸗
cit ex parte voluntatis. primo exr aug. ſymbolo.id ſo
lum non poteſt quod non vult. Bicendum ꝙ poteſt in⸗
telligi duobus modis. quod non vult. ſcilicʒ facere: et
boc modo falſum eſt. vel quod non vult ſe poſſe: cet boc
modo verum eſt. Ad illud vᷣo quod obijcit. nõ eſt ma
ioꝛ voluntas qᷓ; potentia. dicendũ ꝙ; hoc verbũ vult ali
quando reſpicit creatum/vt cum vult aliquid creatum
elſe vel fieri. et ſm boc poſſe dei qᷓtum ad illud in quid
eſt ſcilicet ſubiectum: in plus eſt ꝙᷓ ipſum vtile. ꝗa plu⸗
ra ſunt ſubiecta potentie qᷓ voluntati. Aliquando vᷣo G
verbuz vult: reſpicit ipſum poſſe eternumet m h̊ eq̃⸗
lia ſunt ambitus velle dei ⁊ poſſe. quoniam quicquid
poteſt vuit ſe poſſe:et boc modo intelligendũ ẽ quod di
cit Richa. in libꝛo de trinitate. nibil maius eſt in eius
poſſe qᷓ in eius noſſe.nam ſi ſe latius per ſapientiaʒ qᷓ
per potentiam effunderet:cum nõ ſit aliud potentia eiꝰ
qᷓ ſapientia:eſſet vns et eadem ſuba ſeipſa per ſapien⸗
tiam maioꝛ et per potentiam minoꝛ. ⁊ boc intelligẽduʒ
eſt ſᷣm ꝙ ſcire reſpicit eternuʒ poſſe:quia quicquid ſcit

ſe poſſe poteſt 2 quicquid põt ſcit ſe poſſe.

0* „
Item arguunter S. j.
parte bonitatis ⁊ iuſticie hoc modo.non poteſt deꝰniſi
quod bonum iuſtum eſt fieꝛi. QNon eſt autem bonum
iuſtum fieri a deo niſi qð facit. aliter nõ facerei om̃e
quod bonum ⁊ iuſtum eſt eum facere: ergo non poteſt
facere niſi quod facit.q Item non poteſt facere niſi qð
iuſticia ſua exigit: ̊ iuſticia ſua non erigit vt faciat ali
ud qᷓ facit.̊ non poteſt facere aliud qᷓ facit.4! Itez nõ

poteſt deus facere aut dimittere niſi qð debet: ſed non

bet facere aut dimittere niſi quod facit aut dimittit
& non põt facere niſi qð facit aut dimittit. Juxta H̊
querit᷑ an non poſſit facere deus niſi quod iuſtum ẽ. ſi⸗
ue an poſſit de potentia qð non poſſit de iuſticia.. Ad
quod ſic galath.iiij. Si fieri potuiſſet oculos vros eru
iſſetis 1 dediſſetis mihi.glo.nõ põt fieri quod iuſte nõ
fit:q̊ deus non poteſt facere niſi quod iuſtum eſt.⸗ Jtẽ
ſi poteſt aliquid de potentia qð nõ poteſt ð iuſticia:ex/
eat illa potentia in actũ.illud ergo eſt iuſtum.aut iniu⸗
ſtum. ſi eſt iniuſlum: poteſi deus facere nõ iuſtũ.ſi iu
ſtum: põt ſolũ qð iuſtũ eſt.¶ Ieʒ iuxta h querit᷑ ſi po

teſt ſaluaꝛe iudã et damnare petrum.nam J. thi. ij. ne
gare ſeipſum nõ põt.glo.aug.cum ſit iuſtus nõ põt ne⸗

gare ſuã iuſticiã. vñ infra dicit glo. hoc qð ſeipᷣm nega
re nõ põt laus eſt volũtatis diuine. ſi ꝙ quidã nõ pnt
credere culpa ẽ voluntatis hũane. Erx hoc &̊ arguit᷑. ꝙ;
laus diuine bonitatis erit ſi nõ põt petro negare głiaʒ
iude penã.¶ Silr iuxta h̊ querit᷑ de dãnatis.ſi polſi⸗

bilis eſt eox liberatio deo.nam cũ omni damnato iuſte
beat pena eterna. iuſtum eſi ꝗ vnicuiq; reddat᷑ qð
ſuũ eſt: ̊ ſi liberarent᷑: iniuſte cũ eis ageret᷑. ¶ Item ad

poc facit illud in inferno nulla ẽ redemptio.Et ſap̃.ij.

nõ eſt agnitus ꝗ reuerſus ſit ab inferis. Contra.geñ.
xir. non poſſum ꝗcqꝙᷓ facere donec exeas.glo.augu. ſine

dubio poterat ꝑ potentiã:ſ̊ nõ poteꝛat ꝑ in ſticia.ſcilicʒ
ꝑdere loth cũ ſodomitis: ̊ põt ꝑ potentiã damnare pe
trum 2 ſaluare iudã 2 quẽelibet damnatũ. licet nõ poſ⸗
ſit ꝑ iuſticiã· Item põt petrũ reuocare a padiſo ad vi

tam iſiã: ſiłr z⁊ iudam ab inferno. Cuʒ igit᷑ in hac vita

poſſumꝰin gratia ꝑmanere ⁊ peccaꝛe: poſſet petrꝰfi⸗
naliter peccare iudas finaliter in gratia ꝑpmanere. F
poſſet damnare petrũ a ſaluare iudã etiã iuſte. ¶ Item
nõne młtos re uocauit a moꝛte 2 tñ erãt iuſte dam nati
relingꝗtur &̊ ꝙ fecit de potentia qð non erat ð iuſticia.
Rñſio 'm Hug.de ſcto victo.ſicut eternitatẽ nõ eãt

tp̃s.nec ĩmenſitatẽ locus.nec ſapiam ſenſus. nec boni
tatem virtus:ſic nec potentia opuo vel infinita potẽtia
ipſum opus.4 Ad primũ quod dicit ꝙ deus nõ poteſt
facere niſi qð bonũ et iuſtũ eſt. diſtinguendũ.hoc vᷣbuʒ
eſt:põt copulare pñs indeterminatũ ſiue in habitu. vel
pñs vt nũc ſiue in actu.pꝛimo mõ vera eſt. et eſt ſenſus
deus nõ põt facere niſi qnod bonum ⁊ iuſtum eſſz ſi ſa
ceret. Sco modo falſa ẽ.? eſt ſenſus.nõ põt facere ni⸗
ſi quod bonũ ⁊ iuſtum ? nunc.4 Item ad ſecundũ dicẽ/
dum. ꝙ hoc verbũ exigere eſt yrie verbum exactõnis.
nullum autem verbũ exactionis deo ↄuenit: tamen ac
ceptũ impꝛoprie ſigniſicat aliquid deo ↄgruere. diſtin⸗
guenaũ eſt. ꝙ cum dicit deus non põt facere niſi quod
iuſticia ſua exigit.ſi hoc verbum exigit dicit ↄgruenti⸗
am in habitu: verum eſt vt ſit ſenſus non põt facere ni
ſi qd iuſticie eius ↄgrueret ſi faceret. ſi ↄgruentiam in
actu: falſum eſt. boc eſt nõ põt facere niſi iuſticie eiꝰ
ruit modo. 4l Ad terciũ dicendũ.q verbum dbendi
cũ ſit obligationis verbũ. ꝓpꝛie non ↄuenit deo ſed ſub
impꝛoprietate. Scom ꝙ debere dicit᷑ condecere:diſtin⸗
guendum vt pꝛius.qꝛ ſi dicat ↄdecentiam in babitu ve
rum elt:ſi in actu falſum eſt. ¶ Ad illud vo qð obijcit.
an poſſit de potentia qð nõ poſſit de iuſticia? diſtinguẽ⸗
dui eſt. ꝙ noticia dei vno modo ↄnotat ↄdecentiam di
