eſt Fm eſſe in diuinis.qꝛ in deo nõ eſt ꝓpꝛie ſubſtantia ſᷣ
in creatis.ſ̊ exiſtentia ꝓpꝛie eſt in eo.nec in deo ꝓpꝛieẽ
indiuiduũ p incoĩcabile.nec ratõnalis natura ſ intel⸗
lectualis.intelleciꝰem̃ ꝓpꝛiũ eſt ci ſicut dicit boeciꝰ

Membrũ quartũ
Onſequẽter queritur de ↄmunitate huiꝰ
nominis ꝑſona.Et queruntur duo. Pꝛi⸗
mo vtrum dicatur vniuoce. Secũdo que
ſit munitas perſone in diuinis.

Articulus pꝛumus

DOpꝛimũ ſic.hoc nomen ꝑſona dicit᷑ multi⸗
pliciter.dicit᷑ em̃ hoc nomẽ ꝑſona eẽntialit᷑.
vt cũ dicit᷑ pater eſt ꝑſona filius eſi ꝑſona.
Alio mõ dicit᷑ ꝑſonalit.vt cũ dicit᷑.alia ẽ ꝑſona patris
alia filij ⁊c. Alio mõ dicit᷑ ſignificare ꝓpꝛie.vt cũ dẽ pr
in ꝑſona diffeꝛꝛe a ꝑſona filij.̊ ꝑſona nõ dicit᷑ vniuoce
Itẽ differẽtia ꝑſonaꝝ ĩ creaturis ẽ reꝝ differẽtiũ ĩ di⸗
uinis aũt ẽ indifferẽtiuũ.̊ nõ ẽ vna rõ.¶ Pꝛetea pſone
in creaturis defmĩant᷑ ꝑ ꝓpꝛietates accidẽtales.ĩ diuĩs
ꝑ relatões. Pꝛetea hec ẽ diffinitõ ꝑſone create.rõna
lis nature ſuba indiuidua.⁊ remouet᷑ a diuĩs:tũ qꝛ rõ⸗
nalis:tũ qꝛ rõ indiuidua:tũ qꝛ ſuba.iQã ĩ diuis ñ tres
ſunt ſube.nec indiuidua dẽ. aut ſi dẽ:eadẽ videt᷑ eſſe rõ
indiuidui ⁊ ꝑſone.Diffinitõ aũt diuĩe ꝑpſone ẽ hec.na⸗
ture diuine incoĩcabił exiſtẽtia.ſic dĩc rich. cũ alia ⁊
alia ſit h diffinitõ ꝑſone:non dẽ ꝑſona vniuoce. RKFñ.
ↄcedit᷑ a mgr̃o in ſentẽ.ꝙ nomẽ ꝑſone diuerſã facit ĩtel
ligẽtiã.aliqñ intelligẽtiã eẽntie.aliqñ ypoſlaſ.aliqñ/p
pꝛietatis. Intelligẽtiã eẽntie cũ dẽ pat ẽ ꝑſona.ypoſta
ſis vt cũ dẽ.alia ꝑſona pr̃is:alia filij. ꝓpꝛietatis cuʒ dẽ
pr̃ differre ꝑſona.i.ꝑſonali ꝓpꝛietate.⁊ ↄcedẽt ex hoc ꝙ
equoce dicẽt hoc nomẽ ꝑſona ĩ diuĩs.q Sʒ ↄtra.nõ eꝗ

uoce dẽ hõ cũ dẽ. aliꝰhõ eſt petrꝰ:aliꝰ paulꝰ.⁊ cũ dẽ pe
trus ẽ hõ paulꝰẽ hõ.⁊ cũ dẽ petrꝰdiffert a paulo in ſua

hũanitate:qᷓ nec ex alia ꝑte.Et dicẽduʒz eſt ad pꝛimũ ꝙ

talis diuerſitas nõ facit diuerſã ſignificatõneʒ:ᷣ potiꝰ

diuerſuʒ modũ p̃dicãdi.Vñ talia ſunt pᷣdicata qualia
ꝑmiſerũt ſubiecta.⁊ ita alio mõ ſumit᷑ cũ h̊ ᷣbo ẽ.⁊ cũ
hoc vᷣbo differt.q. Ad aliud dicẽduʒ. ꝙ ꝑſona nõ dẽ cõ⸗
mũiter de ꝑſona creata ⁊ increata:̊ ꝑ ꝑꝛiꝰ 2 poſteriꝰ.
tñ aliquo mõ ẽ vna poſitõ que ẽ ꝑſona ⁊ exiſtẽua ĩicoĩca
bilis ĩtellectualis natuꝛe vel exiſtẽs ꝑ ſe ſolũ pᷣm quãdã
modum exiſtẽdi. Illa tñ rõ coĩs r̃ ᷣm pꝛiꝰ⁊ poſteriꝰde
do⁊ creaturis.Si vo qrit᷑ vtꝑ ſm pꝛiꝰdicat᷑ de diuĩs
⁊ rõnabilibo:dicẽdũ ꝙ pncipaliꝰ dẽ de diuĩs.ſ̊ ſᷣm vſũ
noĩs dẽ de creaturis. Mota h̊ ᷣm qͥſdazʒ.ꝙ multipli⸗
citer ẽ vniuocatõ.Eſt em̃ vniuocatõ quedã ꝑ ↄfoꝛmita
tem. ſſicut hoc nomẽ homo ẽ vniuocũ ad omnes hoĩes:
⁊ albũ ad omnia alba. Scðda vniuocatõ eſt ſᷣm genera
lem naturã intellectus. eſt eĩ intellectus imago tei qui
habet ſimilitudinem cum qualibet re.⁊ ꝗꝓpter hoc intel
lectus eſt imago cuiuſlibet rei.vnde ⁊ vtituꝛ ſeipᷣo ſicut
imagine cum intelligit omnia.⁊ hoc modo eſi vniuo⸗
cum hoc nomen res ad perſonas creatas ? increatas.
in illa diuiſione rerum quedam quibus fruendũ que⸗
dam quibus vtendum. tercia vniuocatio eſt per deno⸗
minatõeʒ foꝛme que eſt ex ꝑte aie vt intelligibile opina
bile ⁊ ſiłia.⁊ hoc modo vniuocuʒ eſt hoc nomen notio
ad ꝓpꝛietates ꝑſonales. Quarta vniuocatõ eſt ſcdᷣm cõ
uenientiã effectuũ ſicut dictũ eſt ſuperius de hoc nomi
ne iuſtus:⁊ hoc modo hoc nomen perſona vniuocumẽ
ad perſonas creatas ⁊ increatas quia ratõnalitas cre⸗
ata ⁊ ratõnalitas increata ↄueniũt in effectu.

Articulus ſecũdꝰ

Einde querit᷑ q̃ ſit coĩtas ꝑſone in dinĩs.vt
ptractat męr in.j.di.xxiij. Ad qð ſic. nihil
eſt ↄmũe tribo niſi diuĩa eẽntia ſᷣm rem. ſ̃ ſi
gnificatũ ꝑ nomẽ ꝑſone ẽ omue nito. gigaificat idem
qð eẽntia.ꝗ Cõtra vna ẽ eẽntia in tribo nõ vna pſona
vñ quidẽ dirxeꝛũt duplex ↄmũe.Fm rem: ⁊ Fm intelleciũ
ſcõm rem:vt ſignat᷑ ꝑ hoc nomẽ eẽntia.Fm intellectum
vᷣo:vt ſignat᷑ ꝑ hboc nomẽ ꝑſona.¶ Cõtra intellectꝰcaſ⸗
ſus ẽ ⁊ vanꝰ:niſi habeat rem ſibi rñdentẽ.ꝗᷓ coĩtas in⸗
tellectꝰẽ a coĩtate rei.al Itẽ ſi ſigniſicatũ buiꝰnoĩs ꝑſo
na dicit᷑ de tribo. ita ꝙ in illis multiplicat᷑ quia alia eſt
ꝑſona vniꝰ2 alteriꝰ.om̃e aũt qdð ẽ in multis multiplica
tum:ẽ aptum natũ pᷣdicari de illis.⁊ om̃e tale eſt vle: S
pſona ẽ vle. Cõtra boeciꝰ in li.de trini.In om̃i ſim⸗
plici nõ differt quo ẽ ⁊ qð ẽ.ſi ergo vnaqueq; ꝑſona eſt
ſimplex:nõ differt quo ẽ ⁊ qʒ ẽ.ergo nec vłe nec ꝑticula
re.⁊ hoc idem dicit boeciꝰꝙ in diuĩs nec vłe nec ꝑticu⸗
lare.4l Item ſi ꝑſona dicit᷑ de tribo.aut & ſicut ens rõe
trium: aut nõ.ſi pꝛimo mõ: ⁊ nõ adequatũ alicui illaꝝ
ergo erit aut ſicut genꝰaut ſicut ſpẽs aut ſic differẽtia.
nõ ſicut differẽtia: hec em̃ ẽ quo alterũ ab altero diffeꝛt
ſ intentõe ꝑſonalitatis nõ differt pr̃ a filio. Oꝛ aũt nõ
ſicut genus:pʒ ꝑ aug.xxj.di.j.li.ſentẽ.ſi nõ de ratõe:⸗
ꝑſona nõ dicit᷑ Fm ſubaʒ de illis.cuiꝰↄtrariũ ſupꝛa ha
bitum ẽ. Rñ. cũ dicit᷑ petrus ẽ homo ⁊ paulꝰ:boc eſt
coĩs eſſentia cuiꝰſuppoſita ſunt illi duo.Elñ bec inten⸗
tio ſuppoſitũ dicit᷑ de illis.vñ qꝛ coĩcant idem m rem:
ↄſequit᷑ ꝙ vnã hnt cõeʒ habitudinẽ vñ vnũ ẽ ↄmũe ſᷣm
rem alterũ ↄmũe ſm ratõneʒ. Silꝛ pater ẽ deꝰfiliꝰẽ de⸗
ſpũſſctus ẽ deus.tres habitudies hñt in vnuʒ in hoc q;
pater ẽ ſuppoſitum diuine eẽntie vt filius ⁊ ſ pũſſctus.
idem deſignat᷑ ꝑy poſtaſim ⁊ ſuppoſitũ.ypoſtaſ em̃ di
cit idem qð ſtans ſub. Vñ qꝛ idem eſt cõe ſm rem:vna
rõẽ coĩs q̃ deſignat᷑ ꝑ ypoſtaſim ſᷣ idẽ deſignat᷑ ꝑ h̊ no
men ꝑſona.qð ꝑ hoc ꝙ dico ypoſtaſim diſtinctã ꝓpꝛie⸗
tatem. Cũ ergo iſta duo ſilem hñt moduʒ coĩtatis.⁊ G
nomẽ ypoſtap ẽ ↄmũe ſm rõeʒ.i.Fᷣm ↄſilem modũ habẽ
di tria ad vnũ:erit ſigniſicatũ ꝑ hoc nomẽ ꝑſona ↄmũe
m ratõeʒ ab eadẽ habitudĩe.&ᷣ̊ hec habitudo nõ ẽ ↄmu
nis niſi ex ↄſequẽti.qꝛ em̃ ẽ habitudo ad vnũ ↄmũe: iõ
eſt coĩs habitudo.qꝛ vᷣo illa habitudo ẽ triũ habitudo:
ideo pluralit᷑ dꝛ hoc nomẽ ꝑſona ⁊ ypoſtaſ.̊ ſic nõ eſt
c hoc noie eẽntia vel ſuba: qꝛ ibi ẽ habitudo ſimplex.
Cũ ꝗ̊ querit᷑ vtꝝ h̊ nomẽ ꝑſona ſit ↄmũe ſᷣm rem.dicen
dum ita ex ↄlequẽti.Si aũt q̃rat᷑ cũ dicit ꝑſona ẽ cõ⸗
mune. eẽntia ẽ ↄmũe.vt ibi duplex ſit mũe? dico ꝙ ñ
ĩmo idem:ſᷣ aliter ⁊ aliteꝛ.Qam vt ẽ in hoc noĩe eẽntia
eſt ↄmũe ſm ſe.in ypoſtaſi pᷣo ẽ ↄmũe in habitudine ad
illud.hec aũt habitudo nõ ẽ in intellectu cauſatũ ſᷣ deſi
gnatur cũ dicit᷑ tres ſunt vnꝰens.Cum em̃ dicit᷑ deus
dicit᷑ vna eẽntia.Cum ðvᷣo dicit᷑ ſunt: dicit᷑ eẽntia eadeʒ
ſi nõ ſub ratõne eſſentie:ſᷣ habitudis trium ad vnũ.Si
vo querit᷑ cuiuſmõi ẽ ſignatũ ꝑ hoc nomen ꝑſona. dicẽ
dum ẽ.ꝙↄmũe ꝓpoꝛtõe dicit᷑ mũe habitudie.tale autẽ
omũe dicit᷑ duplicit.qñq; ex habitudie duoꝝ ad vnum
qñ q; ex habitudiĩe alteriꝰad alterũ.duoꝝ ad vnũ:ſicut
Dicit᷑ rectoꝛ in naui in ſcolis.alteriꝰad alterũ:vt cum
dicit᷑ coꝛpꝰẽ ſanũ ⁊ vrina ẽ ſana.oĩa em̃ hec refferũt᷑ ad
ſanitatẽ hũani coꝛꝑis.Cũ q̊ dꝛ deꝰẽ bonꝰcreatura ẽ bo
na cõe dꝛ ꝓpoꝛtõe.Cũ aũt vẽ diuĩe ꝑſone ſũt ꝑſone crea
te.pſone ſũt ꝑſone: dẽ ibi cõe ſᷣm cõeʒ habitudinẽ alte⸗
riꝰad alteꝝ.quẽadmodũ cũ dẽ pr ẽ ꝑſona:filiꝰ ẽ ꝑſona:
dẽ ſᷣm habitudinẽ ad idẽ.̊ qꝛ nõ ſᷣm eiuſdẽ habitudinẽ
ideo ꝑſona dẽ pluralit:eẽntia ðo ñ.¶ Si vo obijcit᷑ ſßᷣm
h ꝙ erit vłe.dicẽdũ q; ñ.qꝛ vłe dẽ vbi ẽ coĩs nata:ñ vbi
ẽ coĩtas habitudis.Si at᷑ q̃rit᷑ vtꝝ cõtigat abſtrahere
hmõi cõe ab ilł ꝗbo ẽ cõe:oico ꝙ ñ.ſic̃ eĩ cũ dꝛ eẽ
uina ẽ coĩis:nõ aliud dẽ coĩtas qꝙᷓ; ĩa eẽntia.Sed cũ dẽ

prẽ diuĩa eẽntia ⁊ pr ẽ ſuſpoſitũ eĩntie diuĩe: nõ alind

Fm rẽ eſt p̃ ⁊ ſuppoſitũ.QDð at᷑ obijcit᷑ vtꝝ ꝑſona dꝛ d

pr̃e ⁊ filio ⁊c̃.vt ens de ratõe ⁊c. Rñ.q dẽ ens ipᷣm ⁊ ñ
ſiẽ eẽntiale aut accidẽtale.Vñ licʒ ꝑ modũ dicẽdi ̊ no
men ꝑſona ſit cõe tribo ſm rẽ:tñ nibil aliud ẽ:pr ẽ pſo⸗
na:q; pr ẽ pr̃ ⁊ ſilꝛ de alijs. Vñ h̊ nomẽ ꝑſona ſᷣm ſub⸗
ſtantiam idemẽ qð ypoſtaſ.

Mlembꝛũ quintũ

Onſequẽter q̃rit᷑ de ſuppoſitõe huiꝰ noĩs
ꝑſona.Queꝛit᷑ ̊ vtꝝ ſuppoſita ꝑſona ſup
ponat᷑ eẽntia. Ad qð ſic ĩ rebo creatis cũ
vnũ vere alteri attribuit᷑ ⁊ ñ ſᷣm accidẽs:
vno ſuppoſito alteꝝ ſupponit᷑.ſᷣ veꝛe dẽ ñ p̃m accidẽs ꝑ⸗
ſona diuĩa ẽ eẽntia:ꝗ̊ ſuppoſita ꝑpſona ſupponit᷑ eſſentia
4l Pꝛetea ĩ ꝗbo eſt omimoda ĩvifferẽtia: vno ſuppoſito
ſupponat᷑ alteꝝ: ⁊c.¶ Itẽ abſtra hãt᷑ ꝑ intellectũ pꝛie
tates ñ erũt tria: qꝛ ſcdᷣm b̊ viderẽt᷑ tres eẽntie abſolu⸗
te:ſiẽ̃ abſtractis ꝗꝓpꝛietatibo due ſũt ſube petrꝰ paulꝰ.
7 ita eẽt herẽ ꝗ ponebat tres ſubas.Si vᷣo remanet eſ
ſentia illð qdð ſubſiſtebat ꝓpꝛietatibo:ꝗᷓ ꝑſona erit eſſen
tia diſticta ꝓpꝛietate.qᷓ ſuppoſita ꝑſona ſupꝓponet᷑ eẽntia
Cõtra ꝓpoꝛtõnalit᷑ dicat᷑ ꝑſona ⁊ eẽntia ĩ diuĩs ⁊ hu
manis.qͥ ad modũ ſignificãdi ⁊ ſupponẽdi.ſᷣ ĩ creatura

ſupoſita ꝑſona nõ ſupponit᷑ eẽntia:q̊ nec ĩ diuĩs. Jt

ꝑſona diſtinguit᷑ eẽntia nõ &̊ ⁊. ¶ BRñ.in diuis ven ẽ
ꝙ idem ẽ eẽntia qð ꝑſona ⁊ ecõuerſo ꝓpt ſubtilitatẽ di⸗
uini eſſe.tñ modꝰ ꝗ nõ detrahit ſimplicitati ẽ ꝑſone ꝗñ
eſt eẽntie.hic aũt modꝰẽ differẽtia habitudis ⁊ ꝗꝓpꝛieta
tis oꝛigĩs q d pr ẽ ſ̊ nõ ab alio.ſiliꝰẽ a pr̃e ꝑ generatõ⸗
nẽ:ſpũſſcẽs ab vtroq; ꝑ ꝓceſſionẽ.ſᷣm iſtiꝰ exiſtẽtie mo⸗
dñ differt ꝑſone ñ eẽntia.Cũ ↄſeq̃t ſupoſitõ ipᷣm mo
dũ:ptʒ qm̃ ſuppoſita ꝑſona ñ ſupponet᷑ eentia. Ad il⸗
lud qð obijcit᷑ pᷣmo ptʒ ſoł.ꝙ ei vnũ attribuat᷑ alteri:

Hẽ rõe ſimplicitatis rei.ꝙ vᷣo ñ idẽ ſupponit᷑:h̊ facit diſ

ferẽtia ſigficatõis. Ad ſcõm dicẽdũ.q oĩmoda ẽ indi⸗
ſerẽtia ꝑſone ad eẽntiꝗ · qꝛ ñ differ̃t aliq dꝛñtia.modꝰtñ
ẽ ꝑſone ꝗ ñ ẽ eẽntie.iõ ñ ſeqꝗt᷑ ꝙ ſupoſito h̊ ſuponit᷑ il⸗

lud:quẽadmodũ cũ idẽ ſit diffinitõ ⁊ diffinituʒ:ẽ modꝰ

diffinitõis ꝗ ñ ↄueĩt diſinito. Ad teꝛciũ dicẽdũ.ꝙ ab
ſtractis ꝓpꝛietatibo.ſ.ꝑſonalibo adbuc erũt tres:nec tñ
tres erũt ſube.̊ infra planiꝰdet᷑mĩabit᷑. Mota tñ ad
euidẽtiã pᷣdictoꝝ.ꝙ ꝑſona ñ dẽ ꝑ additõeʒ ad eẽntiã.Sᷣ

eẽntia ẽ ĩ ĩtellectu ꝑſone obliq̃ ſᷣm rõeʒ ĩtelligẽtie.dẽ ei

ꝓſona diuĩa y poſiaß diuĩe nat᷑e.Illud eĩ dꝛ ſupponi al
tero ſuppoſito qð ẽ ĩ intentõe eiꝰ. In rct᷑itudie vt ſuppo⸗
ſito homĩe ſupponit᷑ aĩal:⁊ ſuppoſito petro ſupponit᷑ hõ
eẽntia at᷑ ĩ rõe ꝑſone ñ ẽ ſᷣm rct᷑itudinẽ vᷣ obliq. Similit
ſuppoſita notõe ñ ſuponit᷑ ꝑſona.vł ſi coartet᷑ intentio
ſuppoſiti:illð dꝛ ſuponi alto ſupoſito qñ qð attꝛibnit᷑
vni attribuit᷑ alti.iõ dixer̃t antiꝗ.q licʒ ꝑſona eſſentia
eẽt:qꝛ tñ ꝑſona generat eẽntia ñ:ſuppoſita ꝑſona ñ ſup
ponat᷑ eẽntia.ꝗ&̊ n ſegꝗt᷑ ꝑſona gignit:eẽntia n:̊ ꝑſona ñ
ẽ eẽntia.ſᷣ ꝙ alta rõ itelligẽtie ĩ H̊ noĩe ꝑſona ⁊ ĩ hͥ noĩe
eſſentia.

Membrum ſextũů

Onſeq̃nt q̃rit᷑ ð ↄſigficatõe hꝰnoĩs ꝑſo⸗/
na q̃ꝛit᷑ ̊ vtꝝ idẽ ſigficet᷑ noĩe ꝑſone ĩ plu
rali ⁊ ĩ ſinglaꝛi.Si eĩ dicat᷑ ꝙ iaẽ:ĩ ſingu

lari ſigficat eẽntiã:q̊ cũ ñ ↄtigat dicẽ plu⸗

res eẽntias diuĩas.nec dicẽt płes ꝑſõe.ſᷣ ꝙ idẽ ſigſicet
videt᷑:qꝛ nũerꝰplurał ñ pt ſigri niũi cca aliqd coĩcabile
Hͦ ĩ pſõis nihil ẽ cõe niſi eẽntia:& ncce ẽ illð nomẽ i plu⸗
rali ſigficare eẽ ntii Rñ.ᷣm qͥſdã H̊ nomẽ ꝑſona ſine
detmiatõe ⁊ ĩ ſingłari ſigficat eẽntiã. ſᷣ ĩ plurali ſigfi⸗
cat y poſtaſim.ſᷣ ꝙ iſtud nõ poſſit eẽ:oñſuʒ eſt pꝛiꝰ pꝛo

pter boc dicendũ eſt ſm rich.in li. de trini.⁊ boeciũ ꝙ
in ſingulari ⁊ ĩ plurali q̊ͥ nomẽ ꝑſona ſigficat ſubaz q

eſt ypoſtaſ. h̊ eſi ꝑ modũ ſube ſingularis. Ande Rich.

’M

e⸗

n
ſe

i

ſigoniehnn
neſoſtoft
Dintellrüge
tgeinteten
Gepenehan,
Abofennet
bſongenin
lupponti
RN

ccidinis

indinnti
pe ſubelinin⸗
ltaniorgi
tucdior ne⸗
Frinn
erſſtineno⸗
iöjnm
Din.,d
Clbuatalur
ittfcetdif
noniai
deitignochi
obſupont
Vnitvzte oc⸗
dicedigen
ittres:nei
Notatit⸗
ezadtiſtif
eligetie di
idiſuponit
maieftite⸗
oſupanti
pblinti
renente
icent
Monneſn
pomiſ
itoſni

ur bnoi⸗

nois

Rorrißt
ib
tdieih
ſc
pebtint
roniign
gonſi
granſc
Aeut,n
jhanig
bog/
R⸗

inariene

Nueſtio

cũ dicit᷑ pſona:intelligit᷑ vnꝰ aliquis qui ſit:tñ ratõna⸗

lis ſubſtãtie.cũ dicit᷑ ꝑſone tres:intelliguntur tres ali

qui qui tñ ſint ratõnalis nature.

—☛

lembꝛũ ſeptimũ

Onſequẽter querit᷑ de ↄpatõne pſone ad

intentoeʒ eẽntie.Circa qð qrit᷑ ĩ hũc mo⸗
dum. Pꝛimo an ꝑſona ſit eſſentia. Scðo

vtꝝ pꝑſona differat ab eẽntia ⁊ ecõuerſo.

Tercio vtꝝ ↄueniẽtius dicat᷑ ꝑſona eẽ eẽntie ĩ obliqui
tate/q; eſſe eſſentia in rectitudine. D
Articulꝰpꝛim·
D pꝛimũ ſic.boeciꝰin li.de ebdomadibo na
ture ſimplici idẽ ẽ qð ẽ:⁊ quo ẽ.⁊ deꝰſimpli⸗
ciſſimꝰ: ergo idẽ eſt in ĩo ꝙ ẽ ⁊ qno ẽ.ergo

vvus? deitas.ergo cũ pr̃ ſit ſimpliciſſimꝰ:idem ẽ pater

⁊ quoẽ.ſᷣ quo ? eſt eẽntia vel deitas:ergo pr̃ eſt eẽntia.
ergo ꝑſona ẽ eẽntia.¶ Itez augu.dicit ꝙ pr ẽ gcqd ipe
habet:excepto ꝙ filiũ hʒ.2 keno eſt filiꝰ. ᷓ cũ habʒ el⸗
ſentiã: pater ẽ eẽntia:⁊ ita ꝑſona ẽ eẽntia. Cõtra.di
cit Areſto.quãtulãcũq; differẽtiã oſtlẽdẽtes fuerimus:
mõſtrabimꝰqm nõ idem ᷣ ꝑſona generat ⁊ generat᷑.eſ⸗
ſentia nec generat nec generat᷑:̊ ꝑſona ⁊ eentia nõ ſũt
idem. 4l Itẽ in numeris bñ tenet. ꝙ ſi hec res ẽ illa.ſup
poſita hac re:ſuꝓponit᷑ illa.⁊ hoc ẽ pter eẽntialẽ idẽpti
tatem quã ſignat hoc verbũ ẽ.ergo ſi bec ẽ vera: ꝑſona
eſt eẽntia: ꝓpter oſilem idemptitatẽ quã ſignat h̊ ver bũ
eſt:ſuppoſita ꝑſona ſuꝓponit᷑ eẽntia.qð eſt ↄtra pᷣdicta
Iteʒz eẽ in pluribo nõ eẽ in pluribo ſunt oppoſita. nõ
ſunt in eodẽ.ſ̊ ſunt in ꝑſona in eſſentia ̊ qꝛ nulla ꝑſo
na in pluribo ẽ: ⁊ eẽntia ẽ in plurib:̊ ꝑſona ⁊ eentia
nõ ſunt idẽ.¶ Item hylariꝰ.vij.de trini.nõ idem ẽ ens
natura qð res nature:ſicut nõ idem eſt hõ ⁊ qð homis
eſt.nec idẽ eſt ignis ⁊ ipᷣius ignis ẽ.⁊ ſᷣm hoc nõ ideʒ
eſt deꝰ qdð dei:ſ.pꝑſona ⁊ eẽntia. Itẽ dicit boeciꝰ ĩ li.
de duab naturis ⁊ vna ꝑſona xp̃i.ꝙ neſtoꝛiꝰ dicebat ĩ
xpo duas ꝑſonas ſicut duas naturas. euthices vo vni⸗
cam naturã ⁊ vnicã ꝑſonã. diſtinguẽda ꝗ̊ ſũt ⁊ ſeꝑãda
Apꝛijs diffinitõibo nata? ꝑſona.qꝛ diuerſas hñt ſigni⸗
ficatões ſiue diffinitões q̃s ibidẽ ponit boeciꝰ.Eſt em̃
natura ꝓut ibi accipit᷑ vniuſcuiuſq; rei ſpecifica diffeꝛẽ
tia.⁊ ꝑſona ẽ ronalis nature indiuidua ſuba.ſ̊ qᷣꝝ dif⸗
finitõnes ſũt diuerſe ipᷣa ſũt diuerſa:ꝭ̊ ꝑſona ⁊ natura
ſiue eẽntia diuerſa ſũt.q¶q Itẽ dama.ð ypoſtaſi nõ ẽ dei⸗
tatẽ dicẽ.deitatẽ em̃ eſſe ſolũ pr̃eʒ aut ſolũ filiũ aut ſolũ
ſpm̃ſctẽm nũꝙᷓ; audiuimꝰ.deitas em̃ naturã manifeſtat:
pr̃ y poſtaſim:ſic hũanitas naturã hoĩs: petrꝰypoſtaſ
vem̃ res diuĩa ẽ:⁊ ĩ vnaqua q; ypoſtaſeon.i.ꝑſonarũ
denoĩatõe dicit᷑ ꝗ̊ ſᷣim hoc.ſi de ypoſtaſi nõ ẽ deitatẽ di⸗
cere:ꝑſona nõ ẽ dritas.¶ Itẽ eẽ in q̃libʒ ꝑſona dẽ de di
uina eentia.ꝗ vel m ſubaʒ:vel ſᷣm relatõeʒ.ſi ſᷣm ſub⸗
ſtatiã:ꝙᷓ dẽ de q̃libʒ ꝑſona ꝑ ſe.⁊ Gͥ falſuʒ.ſi ſᷣm relatõeʒ

S2 eẽntia m iſtã relatõeʒ diſtinguit᷑ a q̃libet ꝑſona.S

ſicut pr nõ eſt filiꝰa quo diſtinguit᷑ ꝑ patnitateẽ:ſic eẽn
tia nõ eſt ꝑſona.¶ Itẽ eẽ ab alio nõ eẽ ab alio ſũt ĩ pſo⸗
na ⁊ eẽntia reddẽdo ſingula ſingulis.⁊ nõ ſᷣm idẽ:cum
ſint opoſita:q̊ ſᷣm diuerſa.ꝗᷓ ꝑſona ⁊ eẽntia ſunt diuer
ſa.⸗.:! Stẽ intellectꝰdiſtinguit ꝑſonã ab eẽntia.Vñ boe⸗
cius.ſeꝑanda ſunt eẽntia ⁊ ꝑſona ꝓpꝛijs diffinitõibo.il⸗
li diſtinctõi aut rñdet aliquid ĩ re:aut nihil. Si nihil:
ergo cũ in re vnica ſit eẽntia diuia:in re nõ eſi niſi vni⸗
ca ꝑſona diuĩa. Si vᷣo aliquid rũdet in re:g ſᷣm rẽ diffe
runt pſona ⁊ eẽntia.ꝗᷓ ꝑſona nõ eſt eentia. Ad ſolu⸗
tionẽ hꝰnota qð dixit. Pꝛepoſitiuꝰ.qꝛ ĩ diuĩs diſtigui⸗
mus tripliciter.ſcʒ voce.intellectu.ꝓpꝛietate. Voce:vt

duos ſiles diuerſis noibo ſignificemꝰ. Intellectu:vt cũ

oĩno idem ſit eſſentia qð ꝑſona:diſtinguimꝰ intellectu
inter eentiã 7 ꝑſonã: loquẽtes de eẽntia ita ꝙ nõ de ꝑ⸗
ſona.Et ꝓpꝛietate:vt inter patrẽ ⁊ filiũ. AIbi aũt fit di⸗

lvſ.

ſtinctio ſola voce nulla ẽ diſtinctõ.vt hoc nomen eẽntia

videt᷑ ẽ nomẽ generalis ſube:⁊a diuinitas nomẽ ſpãlis

ſube.ſᷣ nõ oĩno idem: ita ꝙ nõ poſſumꝰloqui de eſſentia

quin loqmur de diuinitate ecõnerſo.vñ nulla ẽ diſtin
ctio inter generalẽ ⁊ ſpãlem. Scim alios nota.ꝙ pᷣnci

pia ſunt fidei.q̊ꝝ vnũ eſt:q deꝰ ẽ ſimpliciſſimꝰ.ex quo

ſequit᷑ ꝙ ꝑſona ẽ eẽntia:2⁊ deꝰ teitas.aliud ẽ:q aliquid

puenit eẽntie qdð nulli ꝑſone:⁊ ex hoc ſequit᷑ ꝙ ſuppoli⸗

ta ꝑſona nõ ſupponit᷑ eẽntia. Ad pꝛimũ obiectũ dici⸗

mus “ generare vel generari nõ eſt differẽtia ꝑſone ad
eẽntia: ̊ pſone ad ꝑſonã.Ex hoc em̃ ꝙ pr̃ generat:ſeqꝗt

ꝙ nõ ſit ille quẽ generat.ſ̊ nõ ſequit᷑ ꝙ nõ ſit eẽntia.vñ
nõ ſequit᷑ vt aſſignet᷑ ꝑ hoc differentia inter p̃poſita eo

mõ quo aſſignatõeʒ differẽtie deſtruit ꝑ buiꝰaſſignatõ

nem eiuſdẽ.¶ Ad ſecũdũ obiectũ dicimꝰ ꝙ nõ eſt ſiłe de

naturalibo ⁊ theologicis ꝓpter duas caulas ſimłſum⸗

ptas.pᷣma eſt. qꝛ in naturalibo eẽntia ↄmetit᷑ ſe ꝑſone.
qꝛ vnica eẽntia ẽ vniꝰpſone ⁊ pluriũ ꝑſonaꝝ pluꝛes eẽn
fie.ᷣ in theologicis vnica eſt eſſentia numero ⁊ plures
ꝓſone. Scða cauſa Eqꝛ in naturis quecũq; pꝛietas eſt

ꝑſone ẽ ⁊ eẽntie.ſᷣ̊ nõ ẽ ita ĩ theologicis:qꝛ ꝗꝓpꝛietas pa⸗
tris eſt pat᷑nitas que nõ ẽ ꝓpꝛietas eẽntie.vñ in theolo⸗

gicis ſuppoſita ꝑſona nõ ſupponit᷑ eẽntia p̊ in naturis.

Ad terciũ obiectũ dicimꝰꝙ nõ valet hec argumẽtatõ

eſſe in pluribo nõ eẽ in pluribo nõ ſunt in eodẽ.⁊ ſũt in
eẽntia ? ꝑſona: ꝗᷓ eẽntia ⁊ ꝑſona nõ ſunt idẽ.qm̃ in pꝛi⸗

ma iſte terminꝰ eodẽ:vnica habet ſuppoſitõeʒ. aut tm/p

eẽntia:aut tm̃ ꝓ ꝑſona. In ſcõa due ſunt ſuppoſitõnes

vna ꝓ ꝑſona alia ꝓ eẽntia.⁊ ẽ inſſãtia.hoc artiſiciale ⁊
inartificiale nõ ſunt in eodẽ.⁊ ſũt in ere: ſtatua: ſta⸗
tua nõ eſt es.¶. Ad quartũ ſcʒ by larij.dicẽduʒ ſᷣm ma⸗
giſtrũ in ſentẽ.j.lib.diſt.xxxiiij:q bylariꝰ ad naturã re
rum creataꝝ reſpiciẽs inquit.nõ idẽ eſt natura qð na
ture res:ſubijciẽs exẽpla de creaturis inde oſtẽdens er⸗
roꝛis eẽ.ſub mẽſura creaturaꝝ metiri creatoꝛẽ.addit.
⁊ ſm hoc nõ idem eſt deus qð dei eſt.ac ſi dicẽt.ſi adin⸗
ſtar creaturaruʒz de creatoꝛe ſentis.cogeris fateri qꝛ nõ
idem ẽ deus qð di eſt.qð dicẽ impiũ eſt:cũ ſpũs dei de
us ſit.20 ̊ m coꝛꝑales modos (vt in eadẽ ſerie ſub⸗
dit) accipiẽda ſunt hec q̃ de deo dicũt᷑. vbi euacuat opi⸗
nionẽ eoꝝ qui ita putant aliud eẽ deũ ⁊ aliud qð dei ẽ.
aliud qð naturam dei ⁊? rem nature vt eſt in creaturis.
lAd quintũ.ſ.ad auctoꝛitatẽ boecij.diſtinguẽda ẽ du
plex ſeꝑatio.ſcʒ ſeꝑatio ſᷣm rem: ⁊ ſeꝑatio ſm intelle⸗
ctuʒ. Seꝑatione m rem nõ ſunt ſeꝑata ꝑſona ⁊ eſſen⸗
tia:ſed ſeꝑatione ſᷣm intellectum ſeꝑate ſunt.tamen ſi⸗
cut ꝑſona ⁊ natura non ſunt diuerſe:ſic nec diffinitio⸗
nes eoꝝ diuerſe ſunt ꝓpꝛie loquendo. in diminitõne em̃
perſone cadit natura vt patet per pꝛedicta.⁊ ipᷣa diffi⸗

nitio nature pꝛedicatur de ꝑſona: quia natura eſt ſua
ꝑfectiua ſubſiantialis differentia ſiue ſua ſubſtãtialis

ꝓfectio.vnde ſoluẽdum eſt ꝑ interemptõnem.non ſunt

em̃ diffinitõnes diuerſe.ꝗ Ad auctoꝛitatẽ damalſ.dicen

oum ꝙ ſic intelligendũ eſt. de ypoſtaſi deitatem dicere
nõ poſſumus.i.de vna ſola ypoſtaſi dicere nõ poſſumꝰ
⁊ hunc intellectum innuit ipᷣe cum dicit.deitatem eẽ ſo⸗
lum patrem aut ſolum filium aut ſolum ſpiritũſanctũ
nũq; audiuunus. filium aũt eſſe deitatem bene audiui
mus quia xpc eſt dei virtus ⁊ dei ſapientia que ſine du
bio eſſentiam ſignificant.¶ Ad aliud dicendum ꝙ eſſe
in q̃libet ꝑſona dẽ de eẽntia m relatõeʒ.nõ tñ pt᷑ h̊ di
ſtinguit᷑ eẽntia a ꝑſona:qꝛ dicit boeciꝰde trinitate deꝰẽ

quãtus ſine quãtitate: qualis ſine q̃litate: nõ tñ relatꝰ

ſine relatõe. Intelligẽdu ẽ tñ de relatõibo ꝑſonalibus.
pater em nõ eſt relatꝰ ad filiũ ſine relatõe: quia pater⸗

nitas nõ ſignificat diuinã eſſentiam.ſed quãdo diuina

eſſentia ſignificat᷑ vt relatõ:tũc deus eſt relatꝰad filiuʒ

ſine relatde.ſicut cũ dicit᷑ deꝰ eſi dũs deus ſine relatõe

Vnde ꝑ hmõi relatõeʒ nõ diſtinguit᷑ a ꝑſona. ſiẽ dici⸗
mus hec eſſentia dinina eſt in qualibet ꝑſona.eſſentia

relata ? ſine relatõe.ſeipᷣ̃a em̃ ẽ in q̃libet ꝑſona:nõ aliqᷓ
ꝓꝛietate diſticta.q. Ad aliud dicẽduzʒ.ꝙ hec argumẽta
tio nõ valet eẽ in aliquo: nõ eẽ in aliquo ſũt ĩ eẽntia ⁊ ꝑ
ſona ⁊ nõ ſcõm idẽ:̊ ᷣm diuerſa.qꝛ ſufficit oꝑoni ſᷣm
affirmatõz 1 negatõʒz. vt ſit differẽtia ſᷣm vnã ꝓpꝛietatẽ
exiſtẽteʒ ĩ vno:⁊ abſentiã eiuſdem ꝓpꝛietatis ĩ alio.quõ
dicimꝰſpẽm differre a genẽ:⁊ indiuiduũ a ſpẽ:⁊ ꝑſonã
ab eẽntia.vñ ſufficit differẽtia ex altera ꝑte.⁊ ẽ inſtãtia
ſoꝛ.nõ pᷣdicat᷑ de pluribo:& ſoꝛ.nõ ẽ hõ. Si aũt fiat hec
argumẽtatõ magis differũt onn ſm affirmatõezʒ 2
negatõez qᷓ relatiue oppoſt ita.b ꝓpt relatiuã oppoſitoez
hec ẽ vera pr̃ nõ eſt filiꝰg ꝓpter oꝓpoſitõeʒ affirmatõis
negatõis hec ẽ vera:pſona nõ eſt eẽntia. Soluẽdũ at
ẽꝑ intemptõeʒ ꝑſone.relatina eĩ oꝓpoſitõ magis exigit
mutuã differẽtia ̊ oppoſitõi ſᷣm affirmatõeʒ ⁊ negatõzʒ
ſufficit differẽtia ex altera ꝑte.q Ad vltimũ dicẽduʒ.q;
intellectꝰfacit differẽtiã.aliqñ ꝑ ſuã abſtractõeʒ:aliqn
l rleiaten tñ ꝑ ſuã abſtractõeʒ nõ oꝑtet aliꝗd re⸗
pondẽ.ſicut cũ intellectꝰabſtrahit albedinẽ a ſubo:nõ
oꝑtet illã abſtractã eſſe re:nec ideo eſſe mẽdaciũ in illa
abſtractõe.qꝛ hmõi abſtrahere nihil aliud ẽ ꝙᷓ intelligẽ
albedinẽ nõ intelligẽdo ſubiectũ.qñ aũt facit diſtinctõ
nem ꝑ rei ꝓpꝛietatẽ:tũc illi diſtinctõi aliꝗd rñdet in re.
Vngde diſtractõi quã facit inter ꝑſonã ⁊ eẽntiã aliquid
rñdet in re.ſ̊ hec diſtinguẽda eſt:intellectꝰdiſtinguit ꝑ⸗
ſonã ab eſſentia.ſi em̃ intelligat᷑.intellectꝰ ponit ꝑſonã
nõ eſſe eſſentiã:falſa eſt.ſi aũt ſic.intellectꝰ ponit aligd
ineſſe ꝑſone qð nõ eſſentie:vera eſt. aũt pᷣdictoꝝ ſo⸗
lutio vera ſit:pʒ ꝑ aug.vij.li.de tri.ꝙ nephas ẽ dicẽ de⸗
um ſubiacẽ bonitati ſue:⁊ nõ eſſe ſuã bonitatẽ.

Articulus ſecundꝰ
Onſequẽter q̃rit᷑ vtꝝ ꝑſona differat ab eẽn⸗
tia ⁊ ecõuerſo.ad qð ſic.aliquis modꝰexiſtẽ
tie Fm rem:eſt eẽntie qui nõ eſt ꝑſone.vt ge⸗
nitꝰ.generãs.ꝓcedẽs.qui ſũt ſicut dĩc dama.differen⸗
tes exiſlẽtie modi.ᷓ ſᷣm rem differt ꝑſona ab eſſentia.
¶ Itẽ ꝓpꝛietas diſtinguẽs:addit᷑ ꝑſone nõ eẽntie.habũ
dat igit᷑ in aliq differẽtia ꝑſona ab eẽntia.q Itẽ ſi dica
tur ſicẽ quidã voluer̃t dicẽ.ꝙ differt ab eẽntia ſᷣ̊ nõ ecõ⸗
ueꝛſo eẽntia a ꝑſõa.⁊ G qꝛ aliq ẽ ꝓpꝛietas ꝑſõe q̃ ñ ẽ eẽn
tie.Cõtra.ſicut ꝓpꝛiũ ẽ ꝑſone diſtingui:ita ꝓpꝛiũ ẽ eẽn
tie indifferẽteʒ eẽ ⁊ indiſtinctã.ꝗᷓ ſicut ꝓpꝛietas ẽ ꝑſone
diſtinctõ.⁊ ex hoc differt ab eẽntia:ita ꝓpꝛiũ erit eſſen⸗

tie indifferẽtia ⁊ indiſtinctõ qua differt eẽntia a ꝑſona

¶ Itẽ ſi dicat᷑ qd indifferẽtia ⁊ indiſtinctio nihil ponit
Fm affirmatõeʒ:ſ̊ ſolũ remouet:⁊ ideo nõ eſt ꝓpꝛietas
qua differt eẽntia a ꝑſona. Obijcit᷑. ꝓpꝛiũ ẽ eẽntie pᷣm
affirmatõeʒ eẽ ↄmunẽ tribo ꝑſonis ⁊ coĩcabilẽ:ſicut ꝓp⸗
pꝛium ẽ ꝑſone eẽ quaſi ſingularẽ ⁊ incoĩcabilẽ.ᷣ ppꝛie
tas eẽntie eſt coĩtas ſiue incoĩcabilitas qua differt a ꝑ⸗
ſona:ſicut/ꝓpꝛietas ẽ ꝑſone q̃ſi ſingularitas ⁊ incoĩca⸗
bilitas qua differt ab eẽntia.differt igit᷑ eẽntia a ꝑſona
Cõtra. vbicũq; ponit᷑ differẽtia nõ ẽ om̃imoda idẽ⸗
ptitas. Si g eſt differẽtia ꝑſone ab eẽntia vel ecõuerſo
nõ eſi omimoda idẽptitas ꝑſone ⁊ eẽntie. Ex quo relin
quit᷑.ꝙ nõ erit ſimplicit ꝑſona eẽntia qð manikeſte eſt
ↄtra ſanctos..l Itẽ ſi differt ꝑſona ab eſſentia.aut genẽ
differẽtia nature:aut relatõis.qꝛ ↄſtat ꝙ nõ eſt ibi dif⸗
ferentia accidẽtis.nõ differũt differẽtia nature:qꝛ ſic ſe
queret᷑ eẽ in deo multiplicitas nature nec differẽtia re⸗

latõnis.qꝛ ꝑſona nõ refertᷣad eſſentiam nec ecõuerſo.q̊
nõ differrent re ꝑſona ⁊ eẽntia.¶ Item Merñ. ad euge

nium.ipᷣas diuinas ꝑſonas nõ aliud q; ipᷣm deũ vnũ di
ninam ſubaz natura maieſtatẽ ↄfitemur. Idem eſt igit
in deo ꝑſona.eẽntia.ſuba.natura.maieſtas./ Itẽ aug.
vij.de trini.tres ꝑſonas nõ dicimꝰex eadẽ eẽntia quaſi
aliud ſit eẽntia aliud ſit ꝑſona. MRñ.dicẽduʒ ꝙ ẽ dil⸗
ferẽtia Fm rem:⁊ ẽ differẽtia ᷣm intelligẽtie rõeʒ.diffe⸗
rentia ſᷣm rem nõ differt ꝑſona ab eẽntia nec ecõuerſo.

”M

vñ aug .vij.li . de trini. Mõ ẽ aliud deo eẽ ⁊ ꝑſonã eſſe:ꝭ
oĩno idẽ.Et iterũ ĩ eodẽ.quẽadmodũ hoc ẽ illi eẽ qð de
um eſſe:ita hoc ẽ illi eſſe qð ꝑſonã eẽ.Differẽtia vᷣo pᷣm
intelligẽtie ratõeʒ differt ꝑſona ab eẽntia.qꝛ alia eſt ra
tio intelligẽtie ꝑſone:alia eẽntie. Cum em̃ intelligit eſ⸗
ſentia:intelligit᷑ vnũ quid indiſtinctum ĩ tribo.cũ vRo dẽ
ſona:intelligit᷑ vnuſꝗſq; diſtinctꝰ a ceteris ꝓpꝛietate
ꝙᷓuis nõ eẽntia.⁊ hac ratõe dicit dama.iij.li.ꝙ aliud ẽ
ſuba aliud ypoſtap.ſ.intelligẽtie ratõne.q Ad illud er
go qð pꝛimo obijcit᷑ ꝙ aliꝗs eſt modꝰexiſtẽtie ꝑſone ſᷣm
rem:qui nõ eſt eẽntie.ↄcedẽduʒ eſt:ſᷣ ex hboc nõ ſequit᷑.ꝗ
ꝑſona differt ab eẽntia.⁊ ratio huiꝰeſt.qꝛ ille exiſlentie
modꝰfacit differẽtiã ꝑſone ad ꝑſonã:nõ ꝑſone ad eſſen
tiam.Vñ generãs dicit diſtinetõeʒ pr̃is a filio:nõ pa⸗
tris a deitate.Relatiua eĩ differẽtia ẽ relatiui reſpectu
ſui coꝛrelatiui.nõ ẽ at coꝛrelatiua eſſentia ꝑſone.Ad
ſecũdũ qð dicit.q ꝓpꝛietas addit᷑ ꝑſone que nõ ? eſſen
tie.diſtinguẽduʒ qꝛ aut loquit᷑ de additõe que ẽ ſm in⸗
telligẽtie ratõeʒ:⁊ hoc mõ veꝝ eſt.qꝛ ratõe intelligẽtie
ꝓpꝛietas addit᷑ ꝑſone.non tamẽ ex hoc ſequit᷑ ꝙ ſit ibi
differentia niſi intelligẽtia ratõis.Aut loquit᷑ de addi
tione que eſt m rem: ⁊ hoc mõ falſuʒ eſt. ꝓpꝛietas em̃
relatiua ſic eſt relatiui ſicut onñdit boeciꝰ de trinitate:

ꝙ nec addit nec mutat nee minuit.vt ptʒ cum aliquo ac

cidente indifferẽti ſitu ↄtra me.ego nũeſum dexter ad
illum nũc aũt ſiniſter ſiue alicuiꝰfoꝛme additõe ſiue ali
qua mutatõne. ꝓpꝛietas vᷣo in diuinis que eſt ipius ꝑ⸗
ſone eſt ꝓpꝛietas relatiua:⁊ ideo nõ ponit additõeʒ vel
ↄcretionẽ alicuiꝰad ꝑſonam:ᷣ ſolum ponit differenteʒ
exiſtentie modũ.⁊ hoc ᷣm ratõneʒ oꝛdinis nature ſiue
oꝛiginis qdð ſufficit ad veritatem ⁊ alietatem perſonea
ꝑſona.ſicut declaratũ eſt ſupꝛa queſtionibo de veritate
ꝑſonaꝝ:⁊ queſtionibo de numero ꝑſonaxAd aliud
vo iam ptʒ ſolutõ.hoc adiũcto: ꝙ aliter dicit᷑ ĩ diuinis
ꝓpꝛietas eẽntie:aliter ꝓpꝛietas ꝑſone.ꝓpꝛietas em̃ ꝑ⸗
lone nomĩat᷑ in diuinis duoba modis.vno mõ nomine
pꝛime intentõis: ſicut generans.genitꝰ.ꝓcedens.alio
mõ nomie ſcðe intentòis:vt cũ dicit᷑ differens dinſtin⸗
ctus.pꝛima noĩatio eſt ab intellectu ↄſiderãte modũ eſ⸗
ſendi: ſcdᷣa vᷣo noĩatio eſt ab intellectu oſiderãte modũ
intelligẽtie rei.ex hoc em̃ ꝙ intellectꝰ ↄſiderat patrẽ vt
ꝑſona a qua ꝓducitw᷑ ↄfoꝛmis in ſuba:noĩat generãtem
ↄſequẽter vᷣo ex hoc ꝙ ↄſiderat actũ mẽtis diſcernentis
generãteʒ a genito:noĩat diſtinctiue.vt geners ſit no⸗
men pꝛime intentõis ſicut hõ ⁊ ſoꝛ.diſlinctꝰ vᷣo nomen
ſcðe intentõis ſicut ſpẽs ⁊ indiuiduũ. ꝓpꝛietas vo eẽn⸗
tie que quidẽ nõ ↄuenit ꝑſone:noĩat᷑ noĩe ſcðe intentio
nis vt ↄmũe indiſtinctũ ⁊ hmõi.hec em̃ neia ſunt ſum⸗
pta a mõ ↄſideratõis.ex hoc em̃ ꝙ eſt vna eſſentia tribo
ꝑſonis: noĩat᷑ munis q̃ſi ſcdᷣa intentõe.noĩa po om̃ia
que noĩant intentõeʒ eẽntie pᷣma intentõe.ſicut etnitas
incõmutabilitas.⁊ hmõi vłʒ ↄueniũt ꝑſone.nõ ſequit
ergo quis coĩtas ſit ꝓpꝛietas eẽntie incoĩcabilitas ꝑſo
ne: ꝙ differãt ꝑſona ⁊ eẽntia ſᷣm rẽ:bᷣ ſolũ ſᷣm intelligẽ
tie rationem.

.
Articulꝰterciꝰ
OSnſequẽter querit᷑ vtꝝ ↄueniẽtiꝰ dicat Fm
ratõeʒ intelligẽtie ꝑſona eẽ eẽntie ĩ obliꝗta⸗
te:qᷓ; ꝑſõa eẽ eẽntie iĩ rctitudie.⁊ cũ diffinitõ
ne ꝑſone cadat nata ĩ obliꝗtate:qꝛ dẽ ꝑſona rõnaliter
nature indiuidua.ſuba g̊ ↄueniẽtiꝰ dicet᷑ i obliꝗtate ꝑ/
ſona eſſe nature vel eſſentie:qᷓ; natura vel eẽntia.⸗ Iteʒ
ꝑſona eſt res nature:eſſentia vᷣo ipᷣ̃a natura. reſpicien⸗
do ergo ad ꝓpꝛietatem ratõis intelligentie.intellectus
nature eſt in obliquitate in ratione perſone.ergo ⁊ in⸗
tellectus eſſentie.Conuenientius ergo dicetur eſſe per
ſona eſſentie qᷓ; ꝑſona eſſentia. Cõtra.aug.vij.d tri.
non dicũtur tres perſone ex eadem eſſentia.ne putetuꝛ
aliud eſſentia.aliud ꝑſona.ergo non ↄuenienter dicen⸗

D

n
obli
tatenn
ſiem
an
on
rn
gona
ſes⸗
mun.
ſeniet
pine
ee
cdi
tin
Dien
on!
n
Crin
1
i
ule
mil
to⸗
dedi
Pei⸗
fi
AAl
her
ſe 4
l.
foij
u nu
D
osn
pre
ſocd⸗
epo⸗
onte
oretd
ld
fincts
ſigo⸗
Pon
pirr
enti
doe
tie
m
ſtaß
dici
lenti
puime
gtra
feiral
tat
dau
lthe
adto
tiam.
ſon.
Nitin
ſolf
benns
Aug
milit
28
cum
Neit

hn e ſ
eque eſn
e gueißen
be intelliet
tguni gltſn
Nplt rge
pprielageñ
d trinttate.
n gliquoe
nmn Rertera
gitdeſinegt
heeſtißins,
ſtacctöett
nitdiferenng
nsnatoreſige
ten perſcre
pcd fennte
eBglint
dekidinm
puennseng
orönonie
Peceno glo⸗
ſcensdinſin
kerätemolich
ſckerite noti
ſiceratpegin
iat gentim
5dſſcenunce
onerſsftnw
ne ofonen
niemstoein
eſedeinten⸗
wiaſntſun
eſentee⸗
nia dwoit
ſeutccnin
he⸗hoſani
blinee
n iuullſ

Neukfn
iohligto⸗
idiffnio
hrönelint
bligenteß
o
reſpicen
nellens
cgoN
rcſenf
⸗ NN.
eunim
nien

Nueſtio

tur tres pſone vniꝰeẽntie. ꝓbatõ.nã ſicut dĩc pꝛiſtianꝰ
obliqui oẽs trãſitiue ſunt.oĩs aũt trãſitõ notat diuerſi
tatem ſiue alietatẽ ſi ergo dicant᷑ tres ꝑſone vniꝰeſſen
tie:notabit᷑ ꝙ aliud ẽ eẽntia aliud ꝑſona.ergo no ẽ di⸗
cendũ tres plonas vnieẽntie:ſicut nec dicẽduʒ eſt tres
ꝑſonas eẽ ex eadem eẽntia 'm augu.⸗ Itẽ nõ ouenien
ter dicit᷑ tres ꝑſonas eẽ vniꝰdei ̊ ꝑſonas eẽ vnn xu.er
go non ↄuenieter dicet᷑ tres ꝑſonas vnius eẽ eentie ſed
tres ꝑſonas eẽ vnã eẽntia.⸗ Item põt ne dici vnꝰdens
trium ꝑſonaꝝ ſicut vna eẽntia trium ꝑſonaꝝ.ſi ꝗnõ cõ
ueniẽter dicit᷑ vnꝰdeꝰ trium ꝑſonaꝝ ſ̊ tres ꝑſone ĩ recti
tudine ẽᷣ nõ ↄueniẽter dicit᷑ vna eẽntia trium ꝑſonarũ.
ſ ena eẽntia ẽ tres ꝑſone:nõ dicit᷑ ergo ꝑſona d eẽntia
in obliqtate ſ᷑ in rectitudĩe.i¶ Item ſiẽ dicit aug. vjj.
trinitate.cũ queſituʒ eſt de pre filio ⁊ ſpũſctᷣo qui tres:
dictum ẽ tres ꝑſone.ſᷣ quo quid q̃rit de eo qð ẽ eẽntia:
non de eo qð eẽntie in obligtate.ſi ergo recte rñſuʒ eſt:
ꝑſona in rectitudie dicit eẽntiazx nõ in obliꝗtate:oueni
entius igit᷑ in rectitudine dicit᷑ ꝑſona eẽntia qᷓ eſſentie
Ad hoc fuerũt qui dixerũt.ꝙ hoc nomẽ ꝑſona dicit
cẽntiaz in rectitudine:⁊ diſtinctõneʒ in obliqtate.pᷣnci
paliter em̃ ſignificat eẽntiaʒ:ſᷣ ſecũdario diſtinctõnem
tam ĩ ſingulari qᷓ; in plurali.⁊ hoc ẽ claꝝ.Cum dẽ pat

eſt ꝑſona. ſenſus ẽ.i.vnũ ens ꝑ ſe vnũ.i.vna eẽntia.ꝑ ſe

idẽ diſtinctꝰab alia.vt hoc ꝓnomẽ ſe ſit maſculini ge⸗
neris 2 ſingularis numeri. Cũ vo dicit᷑ pr ⁊ filiꝰa ſpi⸗
rituſſctus iunt tres ꝑſone.ſenſus ?.i.ſunt vnũ ⁊ ꝑ ſe.i.
ad ſeinuicẽ diſtincti. vt hoc ꝓnomẽ ſe ſit maſculini ge⸗
neris ⁊ pluralis nũeri. Cõfirmatõeʒ at᷑ ſue opinionis
trahũt ex ethymologia noĩs.Dicit᷑ em ꝑſona quaſi per
ſe vna.⁊ hoc nomẽ vna deſignat vnitatẽ eſſentie:ꝙ dico

ſe:diſtinctõezʒ. Sʒ ꝙ hec opinio ſit falſa ⁊ ꝓpinqua er

roꝛi ptz ſic.cũ dicit᷑ hec ꝑſona ẽ pr.cũ ꝑ hoc nomen pſo
na nõ ſuſponat᷑ niſi eẽntia ſicut ipi dicũt: ergo cũ dicit
hec ꝑſona demõſtrat᷑ eẽntia. ſilꝛ cũ dicit᷑ hec ꝑſona ẽ fi⸗

lius demõſtrat᷑ eadem eẽntia: ſequit᷑ ergo ꝙ ꝑſona q̃ ẽ
pater ẽ filius:reſpiciẽdo ad ſuppoſitũ ꝑſone qðẽ eẽntia
nõ ad ↄnotatũ qd eſt diſtinctio.Si vo dicat᷑ ꝙ cũ dicit᷑

hee ꝑſona.ibi eſt demõſtratio reſpectiua reſpectu diſſi⸗
ctionis que deſignat᷑ ꝑ hoc ꝙ dico ꝑ ſe.queꝛat᷑ circa ꝗd
notet᷑ diſtinctõ cũ dicit᷑ ꝑſona vnũ ꝑ ſe.ſi dicãt ꝙ circa
illud ꝙ ẽ in rectitudie.ſ̊ illud ẽ eẽntia: ergo eẽntia ẽ di⸗
ſtincta qð ẽ falſuʒ nec poſſunt aliud inuenire. 4 IStem
ſi ꝑſona dicit vnũ ens ꝑ ſe diſtinctũ.ergo eẽntia nõ eſt
ꝑſona:cum ipᷣa nõ ſit vna ens ꝑſe.̊ ẽ diſtincta. Pꝛo⸗
pterea dicẽduʒ.ꝙ reſpiciẽdo ad ſimplicitatẽ rei.ↄueni⸗
entius dicit᷑ ꝑſona eẽ eẽntia q; ꝑſona eẽntie.reſpiciẽdo
vo ad ratõeʒz intelligẽtie:ↄueniẽtiꝰdicit᷑ ꝑſona eẽ eſſen⸗

tie vel nature ꝙᷓᷓ ꝑſona eẽ eẽntia vel natura.pꝑſona enim

Em ratõeʒ intelligẽtie dicit rẽ nature rõnalis ſiue ypo⸗
ſtaß.⁊ ideo dicit ĩ diuĩs quis ẽ: ſicut eẽntia vel natura
dicũt quo eſt.⁊ ideo oblique erit intellectus nature vel
eẽntie in intellectu perſone. Ad illud ergo qð obijcit
pꝛimo de tranſitõe que eſt in obliquis.diſtinguendum.
ꝙ tranſitio duplex eſt. aliquãdo em̃ notat diuerſitateʒ
rei:aliquãdo dᷣo diuerſitateʒ ratõnis.diuerſitatem rei
notat in habitudine ablatiui:maxime cũ pᷣpoſitõe.n
de cum dicit᷑ tres perſonas eẽ ex eadem eẽntia.vt ex:di
cat habitudinẽ cauſe materialis ad effectum vel ꝑtium
ad totum.que quidẽ habitudo ẽ diuerſoꝝ ſᷣm ſubſtan
tiam.ſi diceret᷑ hoc:notaret᷑ ꝙ aliud eẽt eẽntia aliud ꝑ⸗
ſona.tranſitio vᷣo ſᷣm ratõeʒ notatur in habitudine ge⸗
nitiui. vnde ſufficit ad tranſlatõeʒ genitiui diuerſitas
ſola ſᷣm ratõnem:quis ſit idemptitas ſᷣm rem.vnde cõ
ueniẽter dicituꝛ bonitas dei.qᷓuis idem ſit bonitas qð
deus ᷣm rem: ꝓpter differentẽ intelligentie ratõne.Si⸗
militer ↄueniẽter dicentur tres perſone vnius eſſentie.
Ad ſecũdum dicẽdum ꝙ nõ ſimilis eſt ratio dicendi
cum dicitur deus:⁊ cum dicitur eſſentia. Eſſentia eniʒ
dicit quo eſt:ſiue deitas.deus vo dicit qð eſt:qð ẽ autẽ

lvy.

ſupponit perſonã:nõ quo ẽ.vnde ⁊ deus ſupponit perſo
nam nõ eſſentia.intellectus aũt ſupponẽtis intelligituꝛ
in ſuppoſito in rectitudine:nõ in obliquitate. vt in ſoꝛ⸗
te homo.ita ⁊ in diuina perſona deus.ideo ↄuenienter
dicitur tres perſone vnus deus:nõ vnius dei.Cum vo
eſſentia nõ ſuꝓponat perſonã ꝙ vᷣo non ſupponit:intelli
gitur in ſuppoſito in obliquitate.vt natura in re natuꝛe
ↄueniẽtius dicetur ſᷣm ratõeʒ intelligentie qᷓ; tres per⸗
ſonas eſſentiã.q¶ Ad tercium dicendum ſili modho- B
nomen eſſentia dicit diuinã eſſentiã ſicut foꝛmam: foꝛ⸗
ma aũt ſemꝑ eſt alicuiꝰ⁊ dicitur eſſe alicuiꝰ.⁊ ideo con
ueniẽter dicitur eſſentia trium peꝛſonaꝝ:hoc vᷣo nomẽ
deus dicit diuinam eſſentiam vt in habẽte illaʒ: vel ha
bentem diuinã eſſentiã.⁊ ideo nõ dicit diuinitatẽ vt eſt
alicuiꝰ:ſed vt eſt aliquid.⁊ ideo nõ ↄueniẽter dicitur de
us trium perſonaꝝ:ſed deus eſt tres perſone.¶ Ad vl
timum dicendum.ꝙ illa interrogatio qua queſitum eſt
qui tres:ſicut ſupꝛa dictum eſt.erat quaſi de nomĩe.cũ
em̃ querebat᷑ de patre filio ſpirituſancto qui tres: que⸗
ſtio erat qð ſuſtantiuũ poſſet iungi huic nomini tres.2
reſpõſum eſt tres perſone.vnde queſtio illa nõ fuit que⸗
ſtio de eſſentia.lel ſi dicatur ꝙ erat queſtio de re:dicẽ
dum ꝙ hoc nomen quid.querit quadoq; eſſentiã: quã⸗
doq; vdᷣo parteʒ ſubiectiuam.quãdo querit eſſentiã:que
rit partem diffinitiuã vt differẽtiam vel genus vel ſpe⸗
ciem.vt cũ querit quid ẽ homoꝛreſpõdetur animal ra⸗
tionale.Cum vᷣo querit partem ſubiectiuaʒ: querit qð
eſt inferius.vt cum querit᷑ quid ẽ in mari: ↄueniẽter re
ſpondet᷑ piſcis. Siłꝛ in diuinis quid põt querere quã⸗
doq; eſſentiam quãdoq; perſonam.

Nueſtio. lvij. de hoc no

