rgeiin⸗
naomni
Enikntun
nltares.
Alnage
uinten
s dininn
Ultinct
ine ſe
eraturpe
lapeſſen⸗
eteſel e
nnng
itior gi
eſtineſe
inconge
tibile eß
d corngti
Ntur abon
huptionen
ntatorf
b. O
Oipuͤes
lriſhveel
falumel⸗
lenitag
vdi nitri⸗
Cnitateet
naeſente
Aſentali
erneen
haber mi
npre⸗
aler i
Mningpn
gintelle
hactnitg
lraimnr
etheein
ſck d
Pien
loba
icvlens
erſale
lans⸗

e Onitn
ten.
litſn
Lbenm
, e
gfas
isl

Naſf.

mt
id
uin

Nueſtio

ea.conſtat ꝙ hic notatur quedam vnitas.ſed hec vni
tas nõẽ a deo.quoniam hec eſt vnitas peccati:ergo
non omnis vnitas a pꝛima vnitate. ¶ Ytem. j. co. ij.
Qui plantat et qui rigat vnum ſunt. ſed hec vnitas
non eſt a deoo:quoniam ſicut dicit dicit gloſa. vnum
ſunt ratione miniſterij. Sed vnitas miniſterij non ha
bet ſimilitudinem cum pꝛima vnitate inquantuzʒ ſic.
immo vnitas dominationis. Hec ergo vnitas non eſt
per ſimilitudineʒ pꝛime vnitatis.ergo non eſt ab ip̃a
Jurxta hoc queritur pꝛopter verbum dyonilſij. vtrũ
omne quod eſt:ſit vnum: nam dicit dy oniſius nihil
eſt quod non participet vno. Solutio.dicendum ꝗ⸗
omnis vnitas naturalis ratione qua eſt vnitas: eſt
ab vnitate pꝛima.¶ Ad pꝛimum dicendum ſᷣm glo⸗
ſam que dicit.foꝛnicatio ambos vnum coꝛpus facit.
vt quomodo in natura iam et in macula vnum ſunt.
Sed nota ꝙ in foꝛnicatione duo ſunt. ſcilicet ipſa
actio que eſt copula carnalis:et iterum eſt ibi defoꝛ⸗
mitas.ratione ergo actionis eſt ibi copula carnalis
et ſic eſt ibi dicere vnitatem naturalem ſiue in natu⸗
ra.et hoc modo illa vnitas eſt ab vnitate pꝛima. Ra
tione autem de foꝛmitatis eſt ibi quedam vnitas diui
ſionis a deo.quia in hoc ꝙ copulatur in hac defoꝛmi⸗
tate diuiduntur a deo et conueniunt in diuiſione. et
banc appellat glo.vnitatem in macula. et hec non eſt
a deo ſiue ab vnitate pꝛima:ſicut nec defoꝛmitas eſt
a do. Ao ſecundum dicendum. ꝙ dicitur qui plã⸗

tat et qui rigat vnum ſunt. hec eſt vnitas miniſterij.

Ratione ergo eius ꝙ eſt vnitas. habet ſimilitudineʒ
cum pꝛima vnitate:et eſt ab illa. Ratione pᷣo miniſte
rij habet ſimilitudinem.et ita inquantum eſt vnitas
eſt a deo. ¶ Sed ↄtꝛa boc obijcit auguſtinus in libꝛo
d vera religione.a pꝛimo pꝛincipio vnum eſt quicꝗd
aliquo modo vnum eſt. ergo cum vnuʒ in macula ſit
vnum aliquo modo:ergo a pꝛimo pꝛincipio eſt. Itẽ
obijcitur contra hoc quod dicit glo. ꝙ cum dicitur ;
qui plantat et qui rigat vnum ſunt ibi eſt vnitas rati
one miniſterij.quia videtur ibi eſſe vnitas ſubſtãtie.

NMam. j. Choꝛinth. vj. ſuper illud. qui adheret deo

vnus ſpiritus eſt ⁊c. gloſa hieronimi. diligenter attẽ
ꝙ quando de duabus rebus vel pluribus dicitur
vnus eſt vel vna eſt. et additur quid vnus vł vna:eti
am ce his que ſunt diuerſe et de bis que ſunt vnius
ſubſtantie dici.pt.diuerſe enim ſubſtantie ſunt ſpiri⸗
tus dei et ſpiritus hominis:et tamen dicitur qui ad⸗

heret domino vnus ſpiritus eſt. AUbi autem dicitur

ce duobus aut pluribus vnum ſunt. nec additur gd
vnum:non diuerſe ſed vnius ſubſtantie eſſe intelligũ
tur. vbi notatur vnitas aliquoꝛum et additur quid
vnum poſſunt illa eſſe diuerſe ſubſtantie.ſed cum ni⸗
bil additur intelliguntur eſſe vnius ſi ubſtantie. Sed
cuz dicitur qui plantat et qui rigat vnum ſunt.hic di
citur vnum ſine additione:ergo vnius ſunt ſubſtan⸗
tie qui rigat et qui plantat.quid ergo dicit glo. ꝙ eſt
vnum miniſterij ratione? Reſponſio. ſic iniuſticia
non dicitur carentia iuſticie niſi vbi eſt poſſibilitas
et debitum iuſticie. ideo ſi diceretur vnuʒ demonſiꝛa
tis duobus iniuſtis:vnum ſunt in iniuſticia. non ſolũ
ſignificaretur carentia iuſticie que dicit conuenienti⸗
am in non ente: ſed ſignaretur conuenientia in poten
tia ſiue in debito habendi iuſticiam que eſt conueniẽ
tia in ente ſiue in aliquo. Ex iſta ergo parte qua in⸗
uenitur vnmm debitum ſiue poſſibilitas ad iuſticia 3
eſt vnum tm a pꝛimo pꝛincipio ſiue a pꝛima vnitate.
Ex alia vᷣo parte qua ſignatur carentia iuſticie non
erit per effectum a pꝛincipio pꝛimo ſed defectum ab
vnitate illius.Simili modo intelligendu cum dicit᷑
vnum in macula. Aſacula enim dicit carentiam ſpi
ritualis pulcritudinis cum debito habendi illam in⸗
Ytum emm deſignatur conuenientia debite puleritu

Xv.

dinis cum dicitur vnum in macula. erit vnitas hec
in pꝛima vnitate ſicut ipſum debitum. inq;tũ vᷣo deſi⸗
gnatur conuenientia in carentia pulcritudinis:non
erit cauſa effectiua illius ſed cauſa defectiua ĩ receſſu
eſt ab vnitate pꝛima vt li.ar.inoꝛdinatum.¶Ad ali⸗
ud dicendum.ꝙ verum ẽ qui plantat et qui rigat poſ
ſunt eſſe vnius ſubſtantie indiuidue.cum glo. intelli⸗
git ibi dicere ꝙ ſunt vnius ſubſtantieſi pecifice et non
indiuidue.vnde dicit ſicut vnum ſũt genere ita et mi
niſterij ratione.

Lueſtio. xv.ge veritate
Diuina. .
Dinuante dei

gratia conueniens eſt querere de ve⸗
ritate diuina. ad quam queſtionem
inquirenda ſunt hec. Keuno⸗ an ſit
neceſſe veritatem eſſe. Secundo. an
intentio veritatis ab intentionibus entis vnitatis
bonitatis differens ſit. Tercio. Quid ſit. NQuarto
In quibus ſit. Quinto. An vna vl plures ſi it. Sexto
An pluꝛes veritates ab eterno ſint. Septio. An om⸗
nis veritas eterna ſit. Octauo. An veritas mutabi⸗
lis vel immutabilis ſit. Cono. AVUn veritas diuina ſit
pꝛima cauſa omnium veꝛitatum.

Mlẽbrum pꝛunum
D pꝛimum arguitur ex ſoliloquijs Au
guſtini.ſi manebit mundus iſte: veruz
eſt mundum ſemper eſſe manſurum. ſi
non manebit:verum eſt non eſſe man⸗
ſurum ſi interiturus eſt:cum interierit verum eſt mũ
dum interiſſe.non poteſt enim eſſe veruʒ niſi veritas
ſit. Erit igitur veritas etiã ſi mundꝰ intereat. 4 Iteʒz
Anſhelmus in libꝛo de veritate.et in monologion/ꝓp⸗
bat ſic neceſſario veritatem eternaliter eſſe. vt nõ poſ
ſit cogitari non eſſe. pꝛimo ſic oſtenſiue. cogitet qui
poteſt quando incepit aut quando non fuit boc verũ
quia ſcilicet futurum erat aliquid. aut quando deſi⸗
net et non erit hoc verum. videlicet quia pꝛeteritum
eſt aliquid.ꝙ ſi neutrũ hoꝛum cogitari poteſt et vtrũ/
qʒ hͥ verum: ſine veritate eſſe non poteſt. Impoſſibile
eſt ꝙ veritas pꝛincipium aut finem habeat. Item
idem Anſ helmus ibidem.ſi veritas habuit pꝛincipi
um aut habebit finem. anteqᷓ ipſa inciperet verũ erat
tunc:quia non erat veritas.et poſtq; finita erit verũ
erit tunc:quia non erit veritas. erit igitur veritas
poſiq; finita erit veritas.quod inconuenientiſſimum
eſt. Siue igitur dicatur veritas habere ſiue intelliga

tur non habere principium vel finem: nullo claudi

poteſt veritas pꝛincipio vel fine.ex hoc ergo relinqui
tur ꝙ veritatem neceſſe eſt eternaliter eſſe et ꝙ non
poſſit cogitari nõ eſſe. Contra ſicut rerum conuer
titur cum ente quia vnumquodq; ſic ſe habet ad eſſe
ſicut ad veritatem.ſic bonum:quia vnumquodqʒ in⸗
quantum eſt bonum eſt. cum ergo aliquid poſſit cogi
tari eſſe et bonum non eſſe: ſic aliquid poterit cogita
ri eſſe et verum non eſſe. multofoꝛtius ergo et cogita⸗
ri non eſſe et verum non eſſe.on igitur ad aliquid
cogitari eſſe:ſequitur cogitari verum eſſe. nec ad ali⸗
quod non eſſe:verum non eſſe.¶ Item videtur argu⸗
mentatio ſᷣm quid et ſimpliciter ſophiſtica. aliquia(
non eſſe eſt verum vt mundum interijſſe et huiuſmo⸗
di. vel mundum futurum eſſe eſt veruz: ergo aliquid
eſt verum. nam ex vero ßᷣm quid infert᷑ verũ ſimplici
ter. MReſpõſio ᷣm aug.iĩ libꝛo ðᷣ vera religiõe.nullꝰ
intelligit falſa.nam verũ eſſe opoꝛtet qð ĩtellectu cõ⸗
temploꝛ.q Ad primum dicendum. ꝙ rei eſſentia mo⸗

uet animum duobus modis.vno modo m diſpoſitõez
veritatis mouet intellectum. Alio modo m diſpoſiti⸗
onem bonitatis mouet affectum. vnde ſicut eſſentia rei
per ſuam bonitatem diligitur: ſic eſſentia ꝑ ſuam verita
tem intelligitur. et ſicut impoſſibile eſt bonitatem nõ di
ligi cum diligitur rei eſſentia:ſic i. mpoſſibile eſt verita⸗

tem nõ intelligi intellecta rei eſſentia.Ex quo pʒ ꝙ veri
tas non eſt ſepabilis in cogitatione ab eſſe ſiue ab enti⸗
tate. ¶ Ad ſecundum dicendum.quoniam cum om̃e qð
dicitur ſᷣm quid dicitur reſpectu alicuius ſimpliciter.
neceſſario ſi ponitur veritas ſᷣm quid. ponetur veritas
ſimpliciter. qᷓuis non reſpectu eiuſdem ſed reſpectu di⸗

uerſoꝛum.quia omne ᷣm quid reducetur ad ſimplici,

ter.

Membꝛumſecundum

Einde queritur de intentione veritatis·
in quo differat ab intentõne entitatis.vni
tatis et bonitatis.Qam diffiniendo dicit
auguſtinus in ſoliloquijs.verum eſt io qð
eſt. ergo veritas diffinitiue eſt entitas.ergo non differt
intentio veritatis et entitatis. 4 Item auguſtinꝰ i libꝛo
de vera religione.vera intãtum vera ſunt inquãtũ ſunt.
Contra aug.in libꝛo de vera religione. cui manifeſtũ
eſt falſitatem eſſe qua putatur ꝙ non eſt. vt intelligat
eam eſſe veritatem qua oſtenditur id quod eſt. cuʒ ergo
differat intentione id ꝗꝙ; eſt et quo oſtenditur entitas.vł
eſſentia eſt id quo res eſt: veritas qua oſtenditur. ergo
differunt intentione veritatis et entitatis. Item augu
ſtinus in de vera religione dicit.ꝙ veritas pꝛima eſt ſᷣm
quam de inferioꝛibus iudicamus. Stem in eodem.cũ
aliquis dicit coꝛpoꝛibo vos quidem niſi aliqua vnitas
contineret nihil eſſetis. Sed rurſus.ſi vos eſſetis ipſa
vnitas:coꝛpoꝛa nõ eſſetis.recte illi dici᷑ vnde noſti illã
vnitatem ᷣm quã iudicas coꝛꝑa.q niſi videres iudicac᷑
nõ poſſes ꝙ eam non impleant.cum ergo ᷣm vnitatem
iudicemus inferioꝛa:erit eadem intẽtio vnitatis? veri⸗
tatis. Contra.nõ contingit de eodem accipere verita
tatem et falſitatem ᷣm idem.ſed de coꝛpoꝛe accipimus
veritatem coꝛpoꝛeitatis et falſitatem vnitatis.Eñ aug.
in libꝛo de vera religione.omne coꝛpus verum coꝛpus ẽ
ſed falſa vnitas.ergo nõ eſt idem veritas coꝛpoꝛeitatis
et vnitas coꝛpoꝛeitatis.¶ Iem alie ſunt differentie ve⸗
ritatis et vnitatis.vnitatis differẽtie ſunt que ſupᷣ dixi⸗
mus veritatis differẽtie ſunt.qꝛ eſt veritas rei et vitas
ſigni.et hoc multipliciter.ergo non ſunt intentione idẽ
veritas et vnitas.¶¶ Item aug.ſuꝑ illud ps.queritis mẽ

dacium.dicit.ſola veritas ꝑficit bona qua omnia vera

ſunt. Si ergo bonitas eſt que bona ꝑficit ſᷣm intentõeʒ.
idẽ erit vᷣitas ⁊ bonitas. Item auguſtinin lib. de ve
ra reugione.verum eſt lux ĩtelligibilis.Et beatus dyo
niſius dicit.ꝙ lux intelligibilis eſt bonum quod eſt ſuꝑ
omnem lucẽ vt fontalis radius. et emergens lucis effu
ſio om̃em ſuꝑ mundanum et mundanum intellectũ illu⸗
ſtrans.ergo eadem eſt intentio veri et boni ſcilicet ꝙ eſt
lux intelligibilis.¶ Iteʒ aug.in lib.lxxxiij.qſtio.totum
malum de ſpeciei pꝛiuatione reꝑtum eſt.ergo totum bo
num ex poſitõe ſpeciei. Sed ex poſitõe ſpeciei eſt in re
vitas. ex eodẽ ꝗ in re ẽ veritas ⁊ boĩtas. ñ differũt ᷣm
intẽtõʒ. Cõtra.verũ ſe extẽdit ad malũ:bonũ at᷑ ñ.er⸗
go nõ idem Fym intentõem.4. IJtez nihil qð eſt obiectum
vnius potẽtie.eſt idem ſm intentionem cum obiecto al
terius potentie.cum ergo verum ſit obiectum rationis
bonum voluntatis:non erit ſᷣm intentionem idem verũ
bonum. Reſponſio qᷓuis ſᷣm rem concidant ĩ idem
verum et vnum et bonum: tamen differunt intentiones

eoꝛum ſicut ſupꝛa dictũ eſt in queſtione de vnitate.Ens
em et entitas abſolutam habent intelligentiam. vnum
vᷣo additad ens indiuiſioneʒ.vnde vnitas eſt indiuiſio

entis. verũ pᷣo addit ad ĩdiuiſionẽ entis ĩdiuiſionẽ eſſe

VUnge veritas eſt indiuiſio eſſe et quod eſt. bonum vo
addit ad indiuiſionem entis et eſſe indiuiſionem Fm be
ne eſſe. vnde bonum dicitur indiuiſio actus a potentia
et actus dicitur complementum ſiue perfectio poſſibili⸗
tatis ad quam res nata eſt.4 Item ſicut ſupꝛa tactum
eſt in queſtione de vnitate.differunt intentiones iſte ſᷣm
relationem ad cauſam que eſt vnum pꝛincipium in rati
one efficientis. veritas in ratione foꝛmalis.bonitas in
ratõne cauſe finalis que apꝛopꝛiatur trinitati.vnde au
guſtinus ð ciuitate dei.dixit teus fiat lux et facta ẽ lux.
Vidit lucem ꝙ eſſet bonum. ecce dicens: et quod dicit.
et pꝛopter quod dicit.intentio vnius refertur ad dicen⸗
tem. intentio veritatis ad verbum. intentio bonitatis
ad bonum pꝛopter quod eſt. dicens eſt pater cui appꝛo⸗
pꝛiatur ratio efficientis.ver bum filius:cui ratio foꝛma
lis.bonum ſpirituſſanctus:cui a ꝓꝛopꝛiatur ratio fina
lis. ¶¶ Iſte ergo intentiones non ſeparantur ab eſſen⸗
tia rei velut veſtigia pꝛime cauſe que eſt trinitas vnius
eſſentie. vnde m boc dicit auguſtinus in de vera religi⸗
one. colere et tenẽ nos conuenit vniꝰ ſubſtantie trinita
tem vnum deum quo actoꝛe conditi ſumus. Similitu⸗
dinem eius per quam ad imitationem foꝛmamur.et pa
cem qua vnitati adberemus. deum qui dirit fiat. ver⸗
bum eius per quod factum eſt quod natuꝛaliter eſt. 2 do
num benignitatis qͥ placuit vt ñ interiret quicqꝗd ꝑ ver
bum ab eo factum elt. vnum deum quo creatoꝛe viuimꝰ,
per quem reſoꝛmati ſapienter viuimus:quem diligen⸗
tes et quo fruentes beate viuimus.⸗ KReſponſio igitur
ad obiecta.q' q́;uis id quod eſt diffiniat verum. non ta⸗
men eadem erit intentio entis et veri. Qam per boc ꝙ;
dicitur id quod eſt.intelligitur id eſt quod habet eſſe. in
illo vero quod habet eſſe intelligitur in diuino eſſe et
ens quod eſt. vnde eadem eſt per intellectum illa diffini
tio auguſtini.verum eſt id quod eſt. cum iſta verum eſt
quod habet indiuiſum eſſe ab eo quod eſt. ſicut explana
tum eſt pꝛius.hoc autem dicitur per additõnem ad ens
Ad bᷣm dicendum.qꝙ cum dicitur omnia ſunt vera in⸗
quantum ſunt.quod dico inquantum quod eſt determi
natio: poteſt referri ad conditõem ſuppoſiti.per boc ꝙ di
co vera.et hoc modo verum eſt. omnia ſunt vera inquã
tum ſunt.quia nunqᷓ in aliquo ſuꝓoſito ſeparantur ve⸗
rum et ens. immo ſequitur ſi eſt verum eſt vel poteſt re⸗
ferri ad conditionem foꝛme ſiue rationẽ eius quod dico
verum. et hboc modo non eſt verum. Ens enim non eſt
ratio veri ſed indiuiſio eſſe ab ente vt dictum eſt.4 Ad
tercium quod obijcit de vnitate. dicendum ꝙ ſm vnita⸗
tem iudicamus ſicut 'm artem et exemplar de opere.
ßm veritateʒ ſicut luce. Unde dicit auguſtinus in de ve⸗
ra religione. Iſta eſt lux vera per quam fantaſmata nõ

vera eſſe cognoſcis et ita differenter.Qotandum ꝙ; cnz

dicis ꝙ ſm vnitateʒ iudicamus.hoc eſt inquantum vni
tas aſſumit rationem cauſe foꝛmalis.et ſic inquantum
induit rationem veritatis.ſicut ſupꝛa oſtendimus ĩ que
ſlione de vnitate. ¶ Ao qrtũ qð obijcit. ĩtelligẽdũ ꝙ veri
tas pficit bonũ in rõe cae foꝛmał.boĩtas ĩ roe cae finatł.
Vtranq; autem perfectionem habent bona.veritas per
ficit itum ad eſſe nature relatum ad cauſam exempla⸗
rem. bonitas qtum ad eſſe relatum ad cauſam finalem.
Að quintum quod obijcit contra idem.ꝙ veritas eſt
lux intelligibilis et bonitas ſimiliter. dicendum ꝙ verũ
eſt ſe differenter quia verum eſt lux q;tum ad intelle⸗
ctum ſpeculatiuum.bonum eſt lux qᷓtum ad pꝛacticum
Pꝛeterea lux duplicem habet effectum. maniſeſtare et
mouere. Eſt enim pꝛincipium manifeſtandi ſe et alia
vt dicit auguſtinus in quadam omelia ſuper iobanneʒ
ex illo verbo ad ephe.v.que arguuntur alumine mani⸗
feſtantur. omne enim quod manifeſtatur lumine eſt.
et m hunc modum verum ſie lux intelligibilis. quia
pꝛincipium maĩfeſtatiuum. vnde Hylarius. verum eſt

— — — — — Z

—— — —

ee —

dee
ung
infitt
otenti
wſti⸗
taeken
diſeßn
inmme
ſtdg in
dean
gelr.
4diit.
ddicen⸗
Onitatis
iapn⸗
ofonne
Ntiofinn
b eſen⸗
hine
atelig̃
trintn
mmilitn⸗
reetpe
7 ver⸗
eſt.⸗ d
Apde
iuimd,
bligen⸗
diginn
d
GNe
Nini
rumn en
plan
1d ens
erann
Eternnt
gdi
lugus
rpe⸗
eſre⸗
dio
n e
ningt
ppere.⸗
n
tano
S
ntn
Mtun
igte
geen
fna.
op
pple⸗
hent
el
e
le
U
ed
i
n

Nueſtio

ceclaratiuum eſſe. Item eſt pꝛincipium motuin. vn⸗
de opera que non ſunt in ꝑticipatõne lucis vt opaca
7terrea.naturaliter ſunt imobilia.One vo in paꝛti⸗
cipatione lucis vt ꝑſpicua aqua ⁊ aer: ſunt mobilia
ſed non perſe.⁊ magis aer qᷓ; aqua:quia magis eſt in
participatione lucis. Quoꝛum vo luy eſt lubſtan⸗
tia ſunt mobilia per ſe vt coꝛpoꝛa celeſtia ignis. et
bac ratione bonum qðs eſt pꝛincipium mouendi ẽ lur
intelligibilis,/ vnde dyoniſius bonum ẽ ac quodom
nia conuertuntur 2 quod omnia affectant. 4 Ao vl⸗
timum dicendum. ꝙ ſicut ad pꝛinatõnem vite que eſt
prima perfectio animalis ſequitur priuatio ſenſus
ſic ad pꝛiuationem peciei ̃m quam ponitur veritas
ſequitur pꝛiuatio oꝛdinis.ſᷣm quez accipitur bonũ.⁊
ideo dicitur totum malum ex hoc pꝛouenire. vel ſpe⸗
cies dicitur dupliciter. ſcʒ perfectio eſſe ⁊ bene eſſe.
totum malum ᷣm hoc pꝛouenit ex pꝛiuatione ſpeciei
tamen ſpecies ſᷣm hoc ſe extendit ad bonitatem ſicut
ad veritatem.

Mẽbꝛum terciũ

Onſequenter inquiꝛendum eſt quid ſit
veritas. ponende ergo ſunt a diuerſis
diuerſe veritatis ⁊ veri notificatõnes.
nam ĩ libꝛo ſolilo.aug. ponitur hoc ve
rum eſt quod ita vt eſt videtur ⁊ colligitur ex ſuo op
poſito.ſi enim eſt falſum qð aliter ꝙᷓ eſt videtur:ergo
verum eſt qð ita vt eſt videtur. Sed bec diffinitõ im⸗
pꝛobatur ſic ab auguſtino.nam ablato eo cui aliquid
videtur. non videtur aliquid vt eſt:nec videtuꝛ aliꝗd
aliter ꝙᷓ eſt. ergo ablato eo cui videtur neq; veruz ne⸗
q; falſum eſt.quod eſt manifeſtum inconueniẽs.i⸗ã
Fm boc lapides in abditiſſimo terꝛe ſinu nõ eſſent ve
ri lapides:quia non videntur. Pꝛopterea ponit᷑ alia
diffinitio in eodem talis. Verum eſt qð ita ſe habet
vt cognitoꝛi videtur.ſi velit ⁊ poſſit cognoſcere.Sed
contra hanc obijcitur quia ex hoc ſequitur ꝙ verum

non erit qð nemo poteſt cognoſcere. Item ſi falſum ẽ

quod aliter qᷓ eſt videtur: ergo ſi alteri videatur bic
lapis eſſe lapis.alteꝛi lignum:eadem res ⁊ falſa ⁊ ve
ra erit.ꝗ¶ Pꝛopterea ponitur aha bꝛeuis in eodem.
verum eſt id qð eſt. Sed obijcituꝛ.cum id qð eſt ſit ſu
ſceptiuum falſi.ſicut enũciatio que dicitur ⁊ vera et
falſa.qð autem eſt verum nõ eſt ſuſceptinum falſi.er
go id qð eſt non conuertitur cum vero. ergo non dif⸗
finit verum. Item ſi viceretur ꝙ intelligitur de veri⸗
tate rei non veritate ſigni. Obijcitur de bomine pi⸗
cto qui eſt falſus homo:⁊ tamen cõuenit ei eſſe quoꝰ
eſt. ¶ Stem ponitur alia a quodam pho. Eleritas eſt
adequatio rei 2 intellectus ſicut generaliter adequa
tio ſigni 2 aſſignati. Sed obijcitur.de adequatõne ſi
gni ao ſignatum non eſt niſi cum ſignificatio eſt. er⸗
go non eſſet veritas ſi non eſſet conſignatio. 4 Item
ponitur alia. eritas eſt indiuiſio eſſe⁊ qð eſt.Sed
obijcitur. in negationibus non eſt indiuiſio eſſe 2 eiꝰ
quod eſt.iĩmo ſignatur diuiſio eſſe ab eo qð eſt. vt cũ
dicitur homo non eſt aʒinus:per negationeʒ dicitur
eſſe aʒini ab eo qð eſt homo. ergo non eſſet hec vera.
bomo non eſt aʒinus. . Item ponitur alia ab augu
ſtino in de vera religione. Veritas eſt qua oſtenditur
io qð eſt. ⁊ colligitur ſic. Si falſitas qua id putatur
quod non eſt:ea eſt veritas qua oſtenditur io qͤ eſt.
Cui ſimilis eſt notificatio bylarij. verum eſt declara
tiuum qut manifeſtatiuum eſſe. Sed obijcitur. ſi ve⸗
rum eſt cclaratiuum aut manifeſtatiuũ eſſe ſiue ei⸗
quod eſt:ergo verum non erit io qnod eſt ant eſſe: cũ
nihil ſeipſum clariſicet. 4 Iem ponitur alia ab au⸗

guſtino de vera religione. Fleritas eſt ſumma ſimili⸗

tudo pꝛincipij que ſuꝛe vlla diſſimilitudine eſt vñ fal⸗

—⸗——ʒ—ʒ õ

Yv.

ſitas oꝛitur. Sed obijcitur. diuina eſſentia non eſt ſi⸗
militudo pꝛincipij cum ſit ſine pꝛincipio.Similit᷑ pa

ter eſt pꝛincipium ſine pꝛincipio: ergo nec diuina eſ⸗

ſentia nec pater eſt veritas. Item cum ĩ creatura nõ
ſit ſumma ſimilitudo pꝛincipij.ergo in creatura non
eſt veritas.l Item ponitur alia diffinitõ ab Anlſer.
in libꝛo de veritate.Aeritas eſt rectitudo ſola mente
perceptibilis. Sed obijcitur intentio rectitudinis ſi
accipiatur pꝛopꝛie: non inuenitur niſi in quantitate
dimenſiua.ergo non eſſet veritas niſi in coꝛpoꝛalibo.
Item ſi accipiatur methaphoꝛice:ergo eſt ſᷣm ſimili⸗
tudinem rectitudinis in quantitate.ſed vbicunq; ſic
intelligitur rectitudo:erit differentia pꝛincipij medij
2 finis.cum ergo in indiuiſibilibus vt puncio ? vni⸗
tate:⁊ etiam indiuiſibilibus completis vt circulatio
non ſit differentia pꝛincipij medij 2 finis.ergo in illis
non erit veritas. cum ᷣm trimegiſtum deus ſit ſpera
intelligibilis. cuius centrum eſt vbiq;: circũferentia
eſt nuſqꝙ; ergo intelligitur per modum puncti ⁊ ꝑ mo
dum ciꝛculi.Item ſi accipiatur rectitudo pꝛo iuſticia
Fm ꝓꝙ dicitur quod fit iuſte recte fieri: in quem mo⸗
dum dicitur rectitudo ab Anſelmo ᷣm quam eſt ali⸗
quid vt debet vel ſic vt debet: tunc non conueniet di⸗
uine veritati.que nulli debet eſſe rectitudo. IJtem cũ
iuſticia ⁊ bonitas ſit ſᷣm hoc ſola mente ꝑceptibilis.
non different 'm diffinitionem veritas.iuſticia. bo⸗
nitas. Item cum ſint aliqua que percipiuntur nõ ſo⸗
lum mente ſeo ſenſu vt coꝛpoꝛalia: ergo in coꝛpoꝛali⸗
bus non eſt veritas. cum veritas ſit ſola mente per⸗
ceptibilis.¶ Item cum tot modis ſunt aſſignate no⸗
tificationes veri ⁊ veritatis quomodo aſſignantur?
nam videntur deficere aut ſuperfluere aut male aſſi⸗
gnate eſſe.queritur ergo qualiter accipiãtur. Ke⸗
ſponſio.ad iſtud pꝛimo ꝙ omnes iſte notificationes
aſſignate ſunt in ſua ratione.i Iam quedam notifica
tio veri eſt generalis ad veritatem ſiue ſit cꝛeata ſiue
increata. ⁊ creata ſiue ſit cognitionis ſiue volunta⸗
tis ſiue actionis ſiue ſignifſicatõnis.⁊ hec veritas eſt
rectitudo ⁊c̃. ſicut ipſe innuit in libꝛo de veritate.et
nominatione rectitudinis diuidit eam ab omni re q̃ᷓ
rectitudo non vocatur. . do ſola mente perceptibi⸗
lis dicitur:ſeparat eam ab omni rectitudine viſibili.
Speciales vo notificationes differunt. nam quedaʒ
ſunt date de veritate compꝛehenſionis vt in libꝛo ſo⸗
liloquioꝛum que coincidunt in idem.veruz eſt quod
ita eſt vt videtur.⁊ alia.verum eſt quod ita eſt vt co⸗
gnitoꝛi videtur ſi velit poſſitq; cognoſcere. Quedam
de veritate ſigni ſiue ſigniſicationis vt illa.eꝛitas

eſt adequatio ſigni vel intellectus ⁊cL. Quedam ⁊te ve

ritate rei vt ille due que coincidunt in idem. verum
eſt io quod eſt.Et iterum.veritas eſt indiuiſio eſſe et
ſemper eſt. Quedam vo de veritate increata pꝛinci⸗
paliter.vt ille due Auguſti.de vera religiõe.ſed vna
de veritate m ꝙ accipitur eſſentialiter.⁊ hec notifi⸗
catio eſt per effectum conſequentem. veritas eſt qua
oſtẽditur id quod eſt. quia pꝛima veritas ſe babʒ ad
intelligibilia ſicut lux ad viſibilia.⁊ huic conſonat

Diffinitio bylarij. verum eſt declaratinum eſſe.Alia

vo eſt de veritate increata ſᷣm ꝙ accipitur perſonali⸗
ter.⁊ aꝓꝛopꝛiatur filio ſicut vnitas patri ⁊ bonitas
ſpirituiſancto que eſt veꝛitas.que eſt ſumma ſimilitu
do pꝛincipij ⁊c.⁊ pꝛincipium ibi dicit patrrem. mKe⸗
ſpondendum igitur per oꝛdinem ad obiecta. 4 Ad
obiectum contra pꝛimam diffinitionem. verum ẽ qð
ita eſt vt videtur.iam patet reſponſio.i am data eſt
te veritate compꝛehenſionis ſiue cognitionis:nõ rei
2 ideo ablato cognitoꝛe non eſt hic veritas ſᷣm actuʒ
quis ſit ᷣm habituʒ. in hoc ſcilicet ꝙ res nata eſt co
gnoſci vel videri vt eſt.¶ Ad obiectum contra ſcoam
que determinat pꝛimam. ſimilis eſt reſponſio. quia

SSSsS

Fnis non ſit aliquis qui poſſit cognoſcere:ipſa tamẽ
res adbuc eſt cognoſcibilis.a ideo adhuc habitu ſi⸗
ue potentia manet veritas compꝛebenſionis. 4l Ad
aliud quod arguit. ſicut inconueniens eſt ꝙ eadem
res ſit vera ⁊ falſa.patet reſponſio: quia ex veritate
compꝛebenſionis pꝛocedit ad veritatem rei ⁊ ideo q̃⸗
ſi mutat pꝛedicamentum.a eſt fallatia figure dietio⸗
nis. 4 Ad aliud obiectum contra terciam. Veritas

eſt id quod eſt ⁊ pꝛimo ratione enunciatõnis que eſt

vera ⁊ falſa.Dicendum ſicut dicit Anſelmus in libꝛo
te veritate. Alia eſt rectitudo ⁊ veritas enunciatio⸗
nis quia ſignat ad quod ſignandum eſt facta.alia qꝛ

ſignat quod accepit ſignare. facta eſt enim ad ſigna⸗
dum rem eſſe dum eſt 7 dum non eſt. ver bigratia. ſi⸗
ue dies ſit ſiue non: hec oꝛatio dies eſt incepit ſigna⸗
re diem eſſe.pꝛimo modo veritas dicta eſt mutabilis
⁊ ſeparabilis in contingentibus.ſecundo modo inſe
parabilis. pꝛimo modo eſt ſuſceptiua veri⁊ falſi ve⸗
ritas.in hac enim via non attenditur m id quod ac
cepit enunciatio:ſed m id ad quod eſt.ſecundo mo⸗
do non.quia attenditur id quod accepit. vnde Anſel
mus dicit. ꝙ pꝛimam veritatem habet accidentali⸗
ter:ſcdᷣam naturaliter.¶ Ad illud ðᷣo quod obijcit de
homine picto. Dicendum quoniam homo pictus ve
ra eſt pictura.⁊ eſt id quod ẽ:ſed falſus homo: ⁊ hoc
eſt io quod non eſt. quemadmodum dicit Auguſtinꝰ
ce vera religione.ſi rerum viſibilium pulchritudo qꝛ
vnitate continetur z non implet vnitatem nos fallit:
intelligamus nõ ex eo quod eſt nos falli:ſed ex eo qꝗð
non eſt. eſſe enim coꝛpus verum coꝛpus eſt: ſed falſa
vnitas. 4 Ad obiectum contra quartam. Veritas
eſt adequatio ⁊c᷑. Dicendum quoniam diffinitiones
non reſpiciunt eſſe actu ſed eſſe in hbabitu.vnde ſi nul
lus homo ſit:adhuc eſt vera diffinitio homo eſt ani⸗
mal rationale: ita cum dicitur veritas eſt adequatio
non copulatur adequatio ĩ actu ſed in habitu.¶ Ad
quintam ſcilicet veritas eſt indiuiſio ⁊c. Dicendum
ꝙ veritas negationum fundatur in veritate affirma⸗
tionum. vnde veritas huius negationis homo nõ eſt
aʒinus:fundatur in hac affirmatõne homo eſt homo
ſi ſignificet diuiſionem aʒini eſſe ab eo quod eſt ho
mo hoc non eſt niſi pꝛopter indiuiſionem eſſe homi⸗
nis ab eo quod eſt homo.⁊ ita veritas negationum
eſt ind iuiſio ßm rem. Eadem enim eſt veritas affir⸗
mationis.homo eſt homo:⁊ homo non eſt aʒinus.qᷓ;⸗
uis differens in ſignandi ratione. 4¶! Ad obiectuʒ cõ
tra ſextam diffinitionem que eſt. eritas ⁊c̃.que ea⸗
dem eſt cum diffinitione bylarij verum eſt declarati⸗
uum ⁊c̃. Dicenduʒ eſt.ꝙ ſicut lux manifeſtat ſe ⁊ alia
ſic veritas que eſt diuina eſſentia.quia eſt lux intelli⸗
gibilis ſicut dicit Auguſtinus in de vera religione.
4¶ Ad obiectum contra ſeptimam diffinitionem. Ae
ritas eſt ſumma ſimilitudo pꝛincipij.Dicendum pꝛo
vt dictum eſt.ꝙ bec diffinitio eſt veritatis pꝛime pꝛo
ut accipitur perſonaliter per aꝑropriationem. ⁊?
ideo nihil ad rem qð obijcit de eẽntia vel de patre.et
quod obijcit de veritate creature.Vnde illa notifica⸗
tio oſtenditur pꝛopter pꝛopꝛietateʒ perſone filij:⁊ per
diſtinctionem ab alijs perſonis.⁊ per diſtinctionem
a creaturis. Omne enim quod eſt. aut eſt pꝛincipiuʒ
eternum:aut a pꝛincipio.pꝛincipium eternum eſt vni
tas dei patris.ſed a pꝛincipio dupliciter.aut a pꝛin⸗
cipio quod eſt in idem ptitate ſubſtantie:aut in diuer
ſitate ſubſtantie.ſi in diuerſitate:ſic eſt creatura.que
qᷓuis ſimilis ſit:non poteſt tamen expꝛimere illaʒ vni
tatem pꝛincipij quam imitatur.Et ideo in hoc poteſt
oꝛiri falſitas ſicut dicit Auguſtinus non inquãtum
imitatur: ſed inquãtum implere non poteſt. Item ſi

eſt a pꝛincipio in idemptitate ſubſtantie: adhbuc du⸗

pliciter. aut ergo in idemptitate ſubſtantie ſimili⸗
tudine ſeu confoꝛmitate notionali:aut in idemptita⸗
te eſſentie in differentia notionali.pꝛimo modo eſt a
pꝛincipio patre filius qui eſt a patre:idem in ſubſtã⸗
tia ⁊ confoꝛmis in notione.quia ſicut pater perſona
a quo alius:ſic filius.ſcðᷣo modo ſpirituſſanctus qui
eſt a pꝛincipio patꝛe in idemptitate ſubſtantie:ſed nõ
confoꝛmis in notione.quia ſpirituſſanctus eſt perſo⸗
na que ab alio a qua nulla. Similitudo ergo pꝛinci⸗
pij magna eſt in creatura inquãtum vna eſt ſeo tamẽ
in diuerſitate eſſentie. Similitudo maioꝛ in ſpiritu
ſancto qui eſt a patre in idemptitate ſubſtantie quis
non confoꝛmis in notione.Similitudo vᷣo ſumma:fi
lius qui eſt a patre in idemptitate eſſentie ⁊ confoꝛ⸗
mis in notione:vt tamen de ſpirituſancto nõ dicatur
ſimilitudo minoꝛ. ⁊ bic eſt intellectus poſite diffini⸗
tionis. In hoc enim ꝙ dicitur ſimilitudo pꝛincipij:di
ſtinguitur a patre.in hoc ꝙ ſumma:per modum qui
dictus eſt a ſpirituſancto.in hoc ꝙ nulla diſſimilitu⸗
do ex quo falſitas oꝛitur.diſtinguitur a creatura.fal⸗
ſitas enim eſt in creatura ex hoc ꝙ imitatur vmtateʒ
pꝛincipij illud implere non poteſt. illa eſt veritas q
illud implere potuit et eſſe id quod illud eſt.que ita
eſt ſimilis:vt omni mõ hoc impleat ac ſit ipᷣm.ipſa eĩ

eſt que id ſicut eſt oſtendit. ElInde ⁊ veꝛbum eius ⁊ lux
eius rectiſſime dicitur.¶ Ad obiecta contra diffini⸗/

tionem vltimam Anſelmi.reſpondendum ad pꝛimũ
ꝙ rectitudo dicitur per ſimilitudinem duobus mo⸗
dis. in rectitudine autem eſt debita oꝛdinatio medij
ad extrema.quia ipſum medium non occlinat ab ex⸗
tremis. Ratione debite oꝛdinationis quod eſt debite
oꝛdinatum dicitur rectum. Ratione vo habitudinis
medij ad extrema vbi inuenitur indeclinabilitas me
dij ab extremis dicetur rectum.qᷓuis pꝛopꝛie ibi non
ſit ratio medij ⁊ extremoꝛum. Dicendum ergo ꝙ bec

diffinitio generaliter datur ob Anſelmo. veritas eſt

rectitudo ⁊c. ⁊ cum dicatur veritas multiplicit. IJn
ſigno.vt in ſermone:vt in zach.viij. loquimini verita
tem vnuſquiſq; cũ pꝛoximo.Et ĩ cognitione.pᷣs.Qui
loquitur veꝛtatem in coꝛde ſuo.Et in volũtate.vt io⸗
han.viij. de dy abolo. In veritate non ſtetit. Et ĩ ope⸗

ratõne. vt Joh.iij. omnis qui facit veritatem nõ odit

lucem. oſtendit Anſelmus ꝙ in omnibus eſt rectitu⸗

do ex debita oꝛdinatione. per boc ꝙ ſunt vel faciunt

quod debent vel ad quoo debent. EUnde veritas enũ⸗
ciationis cum ſit quod debet ⁊ ad quod debet.ſimili⸗
ter ⁊ de ceteris. Item eſt veritas pꝛima. Johan.xiiij.
Ego ſum via veritas ⁊ vita.in qua non cadit pꝛopꝛie
intentio debiti.niſi ſit accipere debitum conueniẽtie:
non neceſſitatis ſicut dicit Anſelmus. quia nulli de⸗
bet ſed omnia ei debent.⁊ ideo quia omnia debite or
dinantur ad ipſam:ipſa eſt rectitudo.non quia ipſe
debite oꝛdinetur ad res: ſed res debite ad ipſam. In
omnibus ergo inuenitur debita oꝛdinatio ⁊ ita recti
tudo ſᷣm pꝛimum modum. Item quia oꝛdo vt dicit
auguſtinus conſiſtit in tribus.inuenitur in omnibus

veritas quaſi medium non declinans ab extremis.

verbigratia. in veritate creata eſſe vel facere quod de
bent ? ad quod debent. eſt rectitudo que eſt veritas.

quod debet dicitur per comꝑationem ad cauſam a qᷓ

eſt quaſi vnum extremum.ad quod debet: dicit ↄꝑa⸗

tionem ad finem ad quem eſt quaſi aliud extremum.
eſſe vᷣo rei vel facere quaſi medium. Si ergo res Evel
facit qð debet.hoc autem expleat qð a cauſa accipit⁊

Apter finem quem debet:recta eſt.⁊ ꝑ hunc modũ de⸗
currit intentio rectitudis 2 veritatis ĩ creatura:ſiue
ſit ſignatõis ſiue ↄgtõis ſiue volũtatis ⁊c. m moduʒ
ſcᷣm. In cꝛeatoẽ at ꝓut ↄſidẽat᷑ ĩ ſe ⁊ vt cã:ñ inueĩt i
tẽtõ rcetitudis h̊ mõ ſ̊ eminẽtõꝛi mõ. Scðʒ ꝙ ↄſideꝛat᷑

— — — — — —

—mmri —

- --

egtura
Nrpnn
krerin
I que ſn
eſusin
fa difſii
d piſti
obys 60
dni⸗ nen
mataber
ahe
hingtir⸗
ltune
eibinon
ſogbe⸗
gitaget
lat, N
nipenn

e

ltettio
Giope
Noot
betttu⸗
ſciunt
Wenid
tſinli
aheti⸗
pwn
enine.
nlli
tbirecr
biͤte
nh

laren

tiet
hnbes
ent.
oon
nins
nti
n
ixl
n
6
ſi⸗
6
6,
6

4
.

NMueſtio
vt cauſa:inuenitur intentio cauſe efficientis q̃ſi vnũ
extremum in ratione intelligentie.ſᷣm quã accipitur
intentio vnitatis.⁊ inuenitur intentio cauſe finalis
quaſi aliud extremum ſᷣm quã accipitur intentio bo
nitatnis ? inuenitur intentio cauſe foꝛmalis quaſi me
dium inter extrema non teclinans. ⁊ hec eſi veritas
Fm quã foꝛmantur omnia vt dicit augnſtinꝰ.⁊ hunc
oꝛdinem monſtrat auguſtinꝰ in fine libꝛi te vera reli
gione vt dictum eſt. Scᷣm autem ꝙ conſideratur in
ſe hoc eſt duobus modis.ſcilicet perſonaliter 2 eſſen
tialiter. Fm ꝙ perſonaliter innenituꝛ ſaceꝛ oꝛdo trini
tatis.quaſi vnum extꝛemum pater:qui eſt nõ ab alio
quaſi alterum extremum ſpirituſſanctus: a quo nul
lus alius.quaſi mediuʒ non declinans filius:qui ab
alio a quo alius.⁊ ipſe eſt veritas perſonaliter ſᷣm q;
ſupꝛa expoſitum eſt.⁊ ſm ꝙ eſſentialiter in ratione
intelligẽtie:inuenitur eſſe. intelligere.diligere.quia
deus eſt:: intelligit ſe 2 diligit ſe. Eſt vt vnitas.intel
ligit ſe vt veritatem.diligit ſe vt bonitateʒ.quaſi vnũ
ertremum eſt eſſe:alterum diligere:quaſi mediuʒ nõ

clinans inter bec eſt intelligere. hinc igitur manife
ſtum eſt qualiter intentio rectitudinis accipitur ĩ di

ſtinctione veritatis.l Ad illud quod obijcit de illis
in quibus modo inuenitur comꝑatio medij ad extre⸗
ma.vt in puncto ⁊ in circulo.dicendum ꝙ ratõne de
bite oꝛdinationis ad eſſe quod debet ⁊ pꝛopter quod
deus eſt rectitudo intelligibilis ĩ puncto ⁊ circulo ſi⸗
cut oſtenſum eſt.q¶: Ad illud vᷣo quod obijcit de deo.
patet reſponſio quomodo intelligatur rectitudo ᷣm
comꝑationem medij ad extrema.¶! Ad illud qð obij⸗
cit.ꝙ ei non conuenit ratio debiti: iam ſupꝛa oñſum
eſt ⁊ reſponſum. Et diſtinguendum ꝙ debita oꝛdina
tio intelligitur vel in ipſa re que debet.vel in illa cui
ebetur. In creatura ergo eſt debita oꝛdinatio quia
debet: ſed in deo vt cui debetur vel diſtinguenda ẽ in⸗
tentio debiti. eſt enim debitum neceſſitatis quod eſt
creature:⁊ eſt debitum congruitatis ⁊ hoc eſt in cre⸗

atoꝛe.4.l Ad illud vo quod obijcitur de bonitate 2 iu

ſticia quia ei conuenit eſſe rectitudinem 7c. maxime
Fm intentionem qua dicitur debita oꝛdinatõ.ſᷣm au
tem aliam intentionem dico ꝙ intentio rectitudinis
dicit quaſi habitudinem medij ad extrema quia vnũ
extremum ponitur vnitas aliud bonitas:intẽtio me
dij non declinantis veritas.⁊ in hac intentione non
conuenit bonitati eſſe rectitudinem ſicut nec vnitati
Im autem ꝙ intentio dicit debitam oꝛdinationeʒ di⸗

ſtinguendum eſt. ꝙ oꝛdo creature duplex eſt m com⸗

parationem ad cauſam. creatura enim a cauſa deoẽ
vt ſit rn cauſã. Item creatura eſt a cauſa deo vt ſᷣm
cauſam referatur ad cauſam. pᷣm pꝛimum eſſe atten⸗
ditur oꝛdo creature que eſt ab vnitate cauſe ad veri⸗
tatem ᷣm quãꝗ eſt? in eſſe ſeruatur.ſᷣm ſecundum eſſe
oꝛdo creature ad bonitatem ad quam eſt debi ta. ergo
oꝛdinatio creature que eſta cauſa vt ſit ̃m cauſam:
