q̃ de deo ſꝑ dicunt᷑ ꝓprie quẽadmoduʒ illa q̃ dicunt᷑ ᷣm
coꝛꝑalẽ et vlłr oĩa illa q ſigficãt ſpẽʒ ĩ materia ⁊ imꝑfe⸗
ctionẽ vt ignis ⁊ leo ſplẽdoꝛ ⁊ hmõi.⁊ hec dicũt᷑ ꝑ tran
ſlatiõeʒ.Quedã vo ſũt q vno mõ dicũt᷑ ꝓpꝛie alio mõ ĩ⸗
pꝛope.i.ꝑ trãſlatõeʒ.vt vłr oĩa illa q̃ ſigficãt ſpẽʒ nõ in
materia.⁊ im ꝑfectõeʒ nat᷑e vel vᷣtutis ⁊ oꝑatõis. vt ſa⸗
piẽtia ᷣtus vᷣitas ⁊ hmõi.Ouptr ei ẽ via intelligẽdi ad
quã ↄſeꝗt᷑ rõ dicẽdi.vna ẽ cũ intellets ꝓcedit ab effecti
bo ad cam ↄgᷣſcendã:vt ꝑ ea q̃ facta ſũt ꝓcedat ad ↄgno
ſcendam vnitateʒ ſempit᷑nã: ⁊ ꝑ illã ↄgnoſcit diuitatis
ſbaʒ.ſic dẽ Ro.j.⁊ĩ hac via ſi accipiat᷑ rõ noĩandi ſine
dicẽdi:tranſmittit noĩa effectuũ ad ſigficãdam cãm vt
nomẽ ſapie ad ſigficandũ di noticiã ⁊ nomẽ bonitatis
quã ſulr inueit in creata ad ſigficandũ dei boĩtatẽ ⁊ ſic
æ alijs:ita eẽ nomẽ pr̃nitatis ⁊ filiatõis.Vlia vᷣo alia ẽ
cũ intellcts ꝓcedit a cã ad effectꝰ.vñ tũc illa noĩa q̃ ſig⸗
ficãt ſpẽm ſine materia vel pfectõeʒ nat᷑e:veriꝰ att buit
ipi cãe ꝙᷓ ipis effectibo. Añ ſᷣm hãc viã in deo dicet᷑ boĩ⸗
tas ꝓpꝛie ⁊ vitas ⁊ hmõi.⁊ tantomagis ꝓpꝛie qᷓ; de crea⸗
tuꝛa: qꝛ ibi ẽ bonitas ⁊ vᷣitas ⁊ põ ꝑ eẽntiã.in creatuꝛa
ðo ꝑ ꝑticipatõʒ.⁊ ꝑ G̊ pʒ ſoło ad obiecta. S

.

Membꝛum tercium

Onſequẽter querit᷑ oe multiplicatõe no⸗

minũ diuinorũ.Querit᷑ ergo pᷣmo vñ ſit

multiplicitas ſiue pluralitas noĩm diui⸗
noꝝ ⁊ marie ex pte eſſentie. Cũ em̃ dina
eſſentia ſit ſimplex oĩmodo in fine ſimplicitatis. in ea
nulla eſt multiplicitas:⁊ ita nec diuerſitas a q̃ mitipli
citas noĩm ſumi poſſit.¶ Item multiplicitas oꝓonit᷑
vnitati.ſi ̊ multiplicitas eſt in noibo et nõ in re: vanꝰ
aũt eſt ſermo ꝗ nõ habet rem quã induat.i.cui nibil re⸗
ſpondet in re: ̊om̃es tales noiatõnes ſunt vane.⸗ Si
rñdeat᷑ ̃m quoſdã.qꝙ eſt ↄſiderare diuinã eſſentiã in ſe
et in ſuo effectu.noĩat᷑ ergo multipir:non qꝗa ſit multi⸗
plicitas in re.i.in ipſo: ſed ꝓter multiplicitatẽ effectu⸗

um. ſicut ſpũſſcis dicit᷑ vnitꝰ in eſſentia multipler ĩ effe

ctu.Contra.multa ſunt noĩa qᷓ nõ dicũt effectũ in crea⸗
tura. vt imenſus infinitꝰ increabilis et huiuſmodi. er⸗
go multiplicitas noĩm nõ eſt ꝓpter multiplicitatez effe
ctuum. Rñ̃. Aſdultiplicitas diuinoꝝ noĩm eſt nõ ex
multiplicitate eſſentie vel effectuũ:ſ̊ ex ↄſideratõne in⸗
tellectus ↄferentis effectꝰ? ad cãm diuinã. qð põt eẽ du/
Ir. ſm driam:et m ↄuenientiaʒ.Fm driam noĩatur ꝑ
ec noĩia increabile incoꝛpabile et hmõi ꝗᷓ dicũt de deo
nõ qð eſt ̊ qð nõ eſt.ᷣm ↄuenientiã collatio effectꝰdu⸗
pliciter. m eſſe:et ſm bene eſſe.Fm collatõneʒ ipᷣiꝰ eſſe
creature ad cãz: nomiat᷑ ꝑ noĩa ſumpta ex ꝓpꝛietate rei
coꝛꝑalis vel ſpũalis:ſicut ſupᷣ dictũ eſt. ᷣm vocollatõ·
nem ipᷣiꝰbñ eſſe creature ad cãm: ſic noĩatur ꝑ excellẽ⸗
tiam vt q dicit᷑ nõ ſolum ens:ſed etiã ſuꝑ ens.non ſo
lum bonꝰ:ſed etiã ſuꝑ bonꝰ.nõ ſolum potens:ſed etiaʒ
ſup potens et hmõi.m boc ꝗ̊ maniteſtuʒ eſt ꝙ triplex
eſt modus noĩandi veũ.ꝑ negatõeʒ: ꝑ excellentiaʒ.per
cauſam ſicut ſup̃ patuit ꝑ bm dyoniſium.

Atem queritur S. f.
vtrũ deus ſit noĩabilis om̃i noĩe: qð videt᷑ ꝑ bm dyo.
in ꝓlogo de di.no.theologi tanq; innoĩabilem deũ lau⸗
dãat ⁊ ex om̃i noĩe:q̊ ẽ noĩabilis om̃i noĩe.. Iteʒ trime⸗
giſtus.deꝰnõ eſt vni noĩabilis ſ̊ omi noĩabilis.¶ Itez
dyo.in hierarchia angelica. nihil eoꝝ q̃ ſunt vlr boni
ꝑticipatõne priuatũ.ſiquidem vt eloquioꝝ veritas ait
omia valde bona:eſt ex om̃ibo intelligere bonas ſpe⸗
culatões.relinꝗtur igit᷑ ꝙ er om̃ibo pñt intelligi nomi⸗
na ad deum. Contra.in li.de regulis fidei.nullũ no
men pꝛiuatõnis vel obnorietatis vel violentie deſigna
tiuũ cadit in eũ.nomen em̃ pꝛiuatiuum nõ põt dici de
deo ꝑ ſimilitudinẽ vel ꝑ cãm:qꝛ nulla ſimilitudo ẽ pri⸗
uationis ad ceũ.¶ Pꝛeterea.pꝛiuatõnes nõ hñt cãs ni
ſi deficientes et teſtructiuas deꝰauteʒ eſt cã efficiens ⁊
ↄſtructia. ¶ OPꝛeterea noĩia obnorietatis ſunt neceſſita-
tis:in deũ aũt nõ cadit neceſſitas.vñ non dicit᷑ deus dʒ
boc facere vel tenet᷑ boc facere.¶¶ Pꝛeterea. nullum no
men impoꝛtãs violentiã de deo dicit᷑.vñ nõ dicimꝰ deũ
nolle aliqd:ne violentia ibi intelligat᷑ Uñ deus multa
mala nõ voluit: ſ̊ nulla noluit.vñn ocedendũ eſt.ꝙ deꝰ
nõ vult mala:ſᷣ nõ ꝙ nolnit mala.4! Item boeciꝰin li.
de tri.ſitum et paſſionẽ nõ opoꝛtet requireꝛe in eo: er⸗
go in deo nõ eſt aliquod nomẽ ſitus vel paſſionis.i.ſig
ficans ſitum vel paſſioneʒ. ¶q(ctem dam.nõ poſſibileẽ
pᷣter ea qᷓ dinĩe eloquijs veteris ⁊ noui teſtamenti enaꝛ
rata ſunt:de vo dicere vel vlłr intelligere:&q̊ nõ oĩ noie
Item cũ multa ſint qnibo loqmur de trinitate.vt pr
nitas filiatio ꝑſona ⁊ eſſentia et hmõi.q nõ inueniunt᷑
in ſcriptura:nõ videt᷑ verũ dicere dam. Rñ.nomiaꝛi
põt ꝓpꝛie et tranſlatiue. ꝓprie nõ põt noĩari omi noĩe:
H ſolũ ſᷣm ꝙ ſupᷣ dictũ eſt.tranſlatiue pᷣo noĩari põt peꝛ
om̃e nomẽ quod põt dici ſᷣm rõeʒ veri et boni. Ad il⸗
lud quod pᷣmo obijcit᷑ de noĩbo pꝛinatõnis vel obnorie⸗
tatis vel violentie.dicendũ eſt ꝙ hmõi noibus nõ debe

e S ven „Goà Rale⸗α XX

amus vti ſᷣm ↄſuetudinem hũani ſermonis: ſed ſolum
ſᷣm ↄſuetudinem ſcripturaꝝ que ſunt dictate a ſpũſan

cto. ſᷣm quã eſt elicere ex omibo ↄuenientẽ ſpeculatõneʒ
m beatuʒ dyo. Vñ in angelica hierarchia.furoꝛ ꝗ ir.
rõnabilis ex paſſibili motu eſt in intellectualibo.altẽo

modo oꝑtet intelligere.declarans vt eſtimo eoꝝ virilẽ

rõn abilitateʒ.eodeʒ modo ↄcupĩam dicimꝰin irrõna⸗
bilibo incõſultã ex naturali motu:in mutabilibo incon
tinẽter ingenitam paſſibilitatem. In intellectualibuos
vᷣo diuinũ amoꝛẽ vel ↄcupiam circũfoꝛmamet inſlexi⸗
bile et nõ indigẽs deſideriuʒ caſte et impoſſibilis ↄtem
platõnis ad illã puram et ſublimiſſimã claritatẽ. Item
dam̃.iram ⁊ furoꝛẽ dei.dicimꝰeam q eſt ad maliciã ini
micitiam et aduerſatõem.etem̃ nos ↄtrario mentis no
ſtre odio hñtes iraſcimur et auertimus.obliuionem vᷣo
ſomnũ et doꝛmitatõnẽ dilatõnem eiꝰ que ad inimicos ẽ
vltionis et oↄſueti ad familiarem auxilij retardatõnem.
Ad ſecundũ dicendũ.q; ſitum ſᷣm ꝓprium moduz lo⸗/
quendi nõ eſt in deo requireꝛe ſitũ.tn ꝑ modum trãſla⸗
tiuum in ſcripturis dicit᷑ aliquid ſm ſitum et paſſiõeʒ.
F̃m ſitum:ſicut dicit᷑ de yſa.vj. Vidi dominũ ſedentem
ſuꝑ ſolium ⁊c̃.Fᷣm paſſionem:ſicut dicit᷑ yſa.xlvj.ego fe
ci et ego feram.tñ iſta duo genera:ſitum ſcilʒ et paſſio⸗/
nem magis ercludit boecius pᷣter alia.qꝛ ſitus non eſt
niſi materialiũ:paſſio vᷣo nõ eſt niſi babentiũ materiaʒ
vel materialem modum:que maxime remouent᷑ a deo.
Zld vltimũ dicendũ.ꝙ nomĩatio diuĩa aliqũ ſumituꝛ
ex verbis ſcripture.aliqñ ex fide ↄſona verbis ſcriptuẽ
ex verbis ſcripture ſicut pr̃ filius ſpũſſanctꝰ.ex fide cõ⸗
ſona ſicut eſſentia vel filiatio prfnitas ꝑſona in quibus
verbis ſeruat᷑ intellectꝰſcripture et ſi nõ ſonus:intelle⸗
ctus rei et ſi nõ ſonus verbi.quia ſicut dĩc hyllariꝰ.iiij
li.de tri.nõ ſermoni res:ſed rei ſermo eſt ſubiectus.

Membrum quartum

Hnſequẽter querendũ eſt in generali de
noĩbo diuis ↄſideꝛatõne ↄꝑata.ſᷣm ꝙ at
tendunt᷑ intentõis vlis ꝑticłaris.ſ.gene⸗
ris ſpẽi et indiuidui p̃dicabilis et pᷣdica⸗
menti. Erit igit᷑ ingſitõnis iſtiꝰtalis modꝰ. Pꝛĩo vtrũ
in diuĩs ſint accipiẽde intentõnes vłis ⁊ ꝑticłaris ſiue
generis ſpẽi ⁊ indiuidui.Scðo vtrũ ſit acciꝑe intentõ:
nẽ pᷣdicamẽti. Lercio vtrũ in deo ſit acciꝑe intentõnes
pᷣaicam̃toꝝ ſube ⁊ relatõis.Quarto q̃lit circa diuina
ſint accipiende intentõnes alioꝝ pᷣdicamentoꝝ:vt q̃n⸗
titatis q̃litatis.
Articulus pꝛimus
O pꝛimũ aug.vij.li.de tri.ſi eẽntia genꝰeſt:
ſpẽs aũt ꝑſone vt nõnulli ſentiũt: oꝑtet ap/
pellari tres ſbas vt apeilant᷑ tres ꝑſone:ſic
tres eqꝗ dicunt᷑ tria aĩalia.nõ em ſpẽs pluralłx dr et ge⸗
nus ſinglłarit᷑.patʒ noĩe eẽntie:nõ ſingłari genꝰ nec no
mine pione ſpeciem. ¶ Iem ſi dicunt nomine perſone
non ſpeciem ſignari ſed ſignare vel indiuiquum.et no.
mine eẽntie ſpẽm. vt ꝑſona nõ dicat᷑ ſic hõ:bᷣ ſic hic hõ
vel abꝛabã.illos pᷣdicta rõ ↄfutabit.ſic em dicunt᷑ abꝛa
bam yſaac ⁊ iacob tria ĩdiuidua: ita tres hoĩes ⁊ tria
aĩalia.ſi ᷓ̊ ſm genꝰ⁊ ſpẽʒ ⁊ ĩdiuiduũ iſta diſſerimꝰ:di⸗
cent᷑ tres eẽntie tres ꝑſone. Iteʒ aug.in codem vna
nũero eẽntia nõ eſt ſpẽs ſic vnuʒ aĩal nõ ẽ ſpẽs.ſi ̊ vna
eẽntia ẽ pr̃ et ſiliꝰ⁊ ſpũſſcts:nõ ẽ eẽntia ſpẽs cuiꝰſint in
diuidua pr 7 filiꝰ⁊ ſpũſſcts.¶ Item oñdit᷑ idez. multi⸗
plicitatis illis quoꝝ ẽ genꝰ:młtiplicat᷑ genꝰ.⁊ mktipli⸗
citatis indiuiduis młtiplicat᷑ ſpecies.ſed multiplicata
ꝑſona in diuinis nõ multiplicatur eſſentia. diuina er⸗

go eſſentia non eſt genus aut ſpecies ꝑſonaruʒ.4 ISteʒ
vniueꝛſale ſᷣm ꝙ dicit phᷣus eſt in multis et de multis qꝗᷓ

ſunt particularia:ſed per hoc quod eſt de multis habz
cependentiam ab illis:ſed dependentia in deo eſſe non

— —

— — —.

— ——

oftidnn
mntnin
dmiczin
nanahtnne
inonmnz⸗
dintmice:
archgönen,
n moctzl
Ndlumn triſ
et paſſie
hiiſegenten
lrloſegoft
tzetpaſſio⸗
ituns nonen
tümatcri,
ogentad
Migſiſuminr
gbisſcnpnt
cherſicech
nginqribee
onusintele
e bylienti
ſubiemns.

u

ingenerid
tnfng
fans ga
lis et cien
Pꝛortri
tckanis ſine
ipeimtent⸗
eintentönes
irca dinin
ntopeweq

1
ringendſ⸗
fütoprtcp
nespſoeſe
falrrerg
fignineh
niepeſor
tun etno,
ſbiets
ontchen
wiesntra
Uſenndd

Mueſtio

poteſt: ergo nec ratio vniuerſalis nec ꝑticularis. q; ꝑs

ponit imꝑfectõeʒ.ꝑticulare etiã dicit᷑ qꝛ ꝑtem capit eti
um vlis:ſ̊ diuina eſſentia nõ eſt ſᷣm ꝑtem in ꝑſonis:er/
go pſone nõ hñt rõnem ꝑticularis nec in eſſentia vłis.
Item vbi nõ eſt ponere dr̃iam foꝛme ⁊ materie:non
eſt ponere vle et ꝑticulare.qꝛ ratio ꝑticularis neceſſ a⸗
ria materia et ratio vlis a foꝛma ſed in deo non põt po
ni dr̃ia materie et foꝛme ſine ratio materſe et rõ foꝛme
&̊Onec ratio ꝑticularis ⁊ vlis. Contra diuia eſſentia
pᷣdicat᷑ de qualibet ꝑſona eſſentialłr et nõ ouerſim: g eſt
genus vel ſpẽs pſonaꝝ.Pꝛeterea ꝑticulare ſiue ſin⸗
gulare de quo dr aliud.ipſum vo ð nullo alio dicitur.
vᷣ ratio iſta ↄuenit cuili bet ꝑſone:& quelibet ꝑſona ẽ ꝑ⸗
ticulare ſiue ſingulare.ſed ſingulare ⁊ ꝑticulare dicun
tur ad vłe:igit᷑ cũ ꝑſona nõ dicat᷑ niſi ad eſſentiã: eſſen⸗
tia eſt vlłe.¶ Iem pſona ẽ rõnalis nature ſuba indiui⸗
dua:ſ ſuba indiuidua ẽ indiniduũ: ꝑſona ẽ indiuidu
um.ſed indiuiduũ dr ad vłe:ꝗ eſſentia eſt vlis.¶¶ Item
dama. dicit ꝙ deſet hõ ſignificãt ſpẽm cõem.ypoſtaſis
aũt indiuiduũ demonſtrat.iſ.patrẽ et filiuʒ et ſpm̃ſctẽm
petrũ et paulum. ¶ IYItem dama.coĩa et vlia p̃dicant᷑ de
ſubiectis ſibipſis ꝑticularibo. cõe igit᷑ ſuba eſt: ꝑticu⸗
lare vᷣo y poſtaſis.i.ꝑſona. ꝑticulaꝛe aũt dr̃ nõ qm̃ ꝑtẽ
nature hʒ:̊ ꝑticulare nũero.vt athoniũ.i.indiuiduuʒ.
nũero em 7 nõ natura differꝛe dicunt᷑ ypoſtaſes. 4 Ytẽ
in eodẽ.ſuba ſignificat coẽm circumplectiuã ſpeciẽ ho⸗
mouſeon.i.filiũ ſpecificati.y poſtaſeon.i.ꝑſonaꝝ vtpu⸗
ta deus hõ ypoſtaſis aũt indiuiduũ demonſtrat ſcʒ pa
trem et filiũ et ſpiritũſctm.petrũ ⁊ paulũ ⁊ huiuſmõi.
4 Yem dama.deitas natuꝛa manifeſtat.pr̃ y poſtaſim
deus aũt cõe nature ſignificat ⁊ in vnãquãq; y poſtaſiʒ

ſiue ꝑſonã oꝛdinat᷑ denoĩatie quẽadmoduʒ hõ.4 Jtteem

deus eſt ꝗ habet diuinã naturã:ſicut hõ ꝗ habet buma
nam: ſicut ́ bhũanitas eſt quedã nat᷑alis ita et deitas.
Item hyllariꝰ.vij.de tri.in patre 2 filio credẽ duos
deos impiũ eſt.patrẽ et fitiũ pꝛedicari xũ ſingularem
ſacrilegiũ eſt.deũ ex deo ꝙ in ſimilitudinẽ generis vnũ
ſint negare blaſphemiũ eil.¶ Item idem ex indria atʒ
ſingłaritate generis vnũ ſint natus 1 generãs. ñ.
in deo nõ eſt ponere eſſe vle nec eſſe ſingulare vel ꝑticu
lare. bʒ tamen eſſe diuinũ de vtroq; qð eſt ꝑfectõnis:et
ceſt ei ex vtroq; qð eſt im ꝑfectõnis.vłe em eſt in mul⸗
tis et dr̃ de multis.qa nõ eſt totũ ꝙ ſunt ſingularia.ſi⸗
cut hõ nõ dicit totũ qð eſt ſoꝛ.ſiẽ quãtitatẽ qualitatem
et oꝑationẽ: que tñ ſunt in eſſe ſoꝛtis. vñ nõ dicit totuʒ
qð eſt ſoꝛtis:ſed tñ dicit de illo.ſed cũ dẽ deus pr̃ deus
ſilius oæꝰſpũſſcts:or eſſe diuinũ in multis ̊D nõ dicit᷑ ᷣ
multis. Cũ em̃ dico deꝰ: dico totũ eſſe pr̃is:totũ eſſe fi⸗

lij:eſſe &̊ de multis im pfectõis ẽ ineſſe vli. vñ nõ ↄuenit

eſſe diuio:ſ̊ eſſe in multis ↄuenit:qꝛ boc ẽ virtutis 2 no
bilitatis.Silłr ꝑticulare dr qð eſt in vno ſolo.nõ tamẽ
eſt de nltis. ꝙ nõ ẽ de multis:ꝑfectõis Ega dic totũ eẽ.
eſſe in vno ſolo im gfectõnis ẽ:qꝛ nobiliꝰ eſt eẽ in mul
tis q; in vno. Ideo eſſe diuinũ ẽ in multis nõ in vno ſo⸗
lo. b eſſe in multis nõ multiplicatũ ̊ vnũ. ¶ Iem ẽ log
de ꝑticulari ſiue indiuiduo tribus modis.no mõ ſᷣm
ꝓ dr eſſe a materia.alio mõ ſᷣm ꝙ ab accñtibus.tercio
mõ ſm ꝙ a foꝛma ſignata et ſingulari. Pꝛimo mõ dic
phᷣs ꝗ dic ſolem dicit foꝛmã ti.q dicit buc ſolem. dicit
foꝛma cũ materia.et ita diuerſitas vlis et ꝑticularis ẽ
ſm diuerſitateʒ foꝛme 7 materie:ſ in diuinis nõẽ ma⸗
teriq qꝛ nihil imꝑfectõnis vñ nihil eſt ibi impotentia.
ſͦ quicqd eſt ibi in actu ẽ. igitur nõ eſt ꝑticulare nec vni⸗
uerſale in diuinis. Añ boecius in lib. de tri.dicit.nihil
hm materiã dici eſſe h Fm ꝓpriam foꝛmam. ſed diuina
ſuba ſine materia et foꝛma eſt:atq; ideo eſt id ꝙ eſt. re⸗
liqua po nõ ſunt id qd ſunt. vnũquodq; emiʒ habet eſſe
ſuum ex illis ex quib eſt et er ptibus ſuis. et eſt hoc at
q; hoc.ex hoc patet ꝙ non eſt materia in diuinis et ita
nec paruiculare nec ſingulare. Scdᷣo modo dicit boeci⸗
us dæ trini.numero diſterentiam accidentiũ facit vari⸗

vxlvujj.

etas. Qam tres homines neq; geneꝛe neq; ſpecie ſed ſu
is accidentibo diſtant.nam ſi omnino ab his cũcta ac-

cidentia ſeꝑemus. tamen locus cunctis diueꝛſus ẽ quẽ

vnuʒz fingere nullo modo poſſumus.duo enim corpoꝛa

vnum locum non optinebunt qui eſt accidens.atq; idᷣo

ſunt numero plures:quia accidentibus plures finnt.

et ideo cum in diuinis non ſint accidentia: non diffeẽt
adinuicem ꝑſone accidentibus.et ideo nõ ſunt ſingula
ria nec particularia nec indiuidua. Ex his itaq; patz
ꝙ diuina eſſentia nõ eſt vniuerſalis.nec ꝑſone ſunt par

ticularia vel ſingularia. Cercio modo ſic dicit boeciꝰ
cum bomo dicitur:de pluribus quidẽ hbomimbus pre⸗

Dicatur:ſed ſi illã humanitatẽ que in ſocrate eſt indiui

duo ↄſideremus:ſic indiuidua cum ſocrates ipſe ſit in

diuiduus ſingularis.ex quo aceipitur quia ſicut ſoẽ⸗

tes et cicero ſuis ſingularibo ꝓprietatibus ⁊ accidenti⸗
bus ſingulares et numero plures cognoſcunt᷑: ſic ſuis

Aprijs indiuiduis 2 ſingularibus hamanitatibb nume

ro plures efficiunt᷑. Cum igi᷑ deitas nullo modo pluꝛi
ficetur in patre et filio et ſpũſcto:nõ ſe habet deitasad
patrẽ et filium et ſpmſanctuʒ vt vniuerfale ad ſingula⸗
ria.4 Ad pꝛimo obiectuʒ. ꝙ diuina eſſentia pᷣdicat᷑ ⁊c.
dicendũ ꝙ pᷣ̃dicari eſſentialiter dicitur equoce de eſſen⸗
tia diuig et de genere ſiue de ſpecie.quia eſſentia diuia
aliter eſt eſſentia patris et filij et ſpũſſancti. aliter ani⸗
malis eſſentia bomis et aſini.enitas em animalis ĩ ſu⸗
is ſpeciebo vt dicit dama.nõ ↄſideratur re ſed ratione.
vnitas eſſentie in ꝑſonis re quidem ↄſideratur.et h̊ di⸗
citur.quia eſſentia nõ multiplicat᷑ in ꝑſonis.ſubſtãtia
dᷣo generis multiplicat᷑ in ſpeciebo ⁊ ſubſtantia ſpeciei
in indiuiduis.¶ Ad ſcõᷣm dicendũ.ꝙ cum dicit᷑ ꝑticu⸗
lare ſiue ſingulare eſt quo dicitur aliud: ipſuʒ vo de

nullo. intelligit᷑ ꝑ rõnem babitudinis ad ſubiectuʒ. ra⸗

tio aũt ſubiecti nullo modo eſt in diuinis. Scm vo ꝙ;
dicit᷑ de ꝑſona diuina dicit᷑ tranſumptiue rõne ſimili⸗
tudinis locutionis.non vt conatur ibi habitudo ad ſbᷣ
iectum ſᷣm rem:ſed ſolum ſᷣm locutionem.¶ Ad teꝛciũ
dðm.ꝙ in diffinitõe ꝑſone ſuba indiuidua dicitur du⸗
pliciter.vel ꝓpter ſeꝑationẽ q̃ eſt ſᷣm ſubaʒ et ſitũ et ac⸗
cidentia.et ſic dicit᷑ de ꝑſona creata:vel ꝓpter diſtincti
onẽ ꝓpꝛietatuʒ ſolum.et hoc modo ↄuenit ſuba indiui⸗
dua:ꝑſone increate.nec tñ ſequitur hoc ꝑſona diuina

eſt ſuba indiuidua: & eſt indiuiduũ.qm indiuiduuʒ di⸗
ctuʒ ſubſtantie im ꝑtat ſeꝑpationẽ ſᷣm ſubam er ſitum et
accidentia.poſſet tamen dici ꝙ pꝛedicta diſtinctio per⸗

ſone non eſt peꝛſone ↄmuniter: ſed ſolum perſone pro⸗
ut conuenit creature rationali. Unde richar.in libᷣ.de

trinit.coꝛrigit iſtam diffinitionem.aſſignans rationem

perſone ſᷣm ꝙ conuenit diuinis. perſona eſt ratõnalis
nature incõmunicabilis exiſtentia. 4 Ad illud quod
obijcit 'ᷣm damaſce.dicendum ꝙ non intendit damaſ.
dicere ꝙ diuina eſſentia ſit vniuerſale et perſona par⸗
ticulare:ſed ſimilitudine locutionis de diuina eſſentia
loquimur vt de communi quod pꝛedicatur de pluribo
et ita per modum vniuerſalis. de perſona dᷣo vt te ſin⸗
gulari quod dicitur de vno ſolo et ita per modum indi
uidui.diuina ergo eſſentia dicitur ſpecies a dama.ſᷣm
rationem dicendi quia predicatur de pluribus.nõ ſᷣm
rationem rei.quia et ſi predicetur de pluribus. nõ pre
dicatur de pluribus differentibus numero pꝛoprie lo⸗
quendo.¶ nde ad illud quod dicitur ſecundo.nume
ro nõ natura differũt ypoſtaſes intelligendũ ꝙ diner⸗
re nũero dicit᷑ duobo modis.Elno mõ qtum ad diſcre⸗
tionem que eſt ꝙᷓtum ad ſubam ſeu ſube ſignatõneʒ. qñ
ſcilicet aliqua ita differunt vt hoc non ſit iliud.ei hoc
modo Sortes et plato differunt numero. VUnde Moe⸗
cius de trimitate. veriſſime eſt vnum in quo nullus nu
merꝰ. Alio modo diſferꝛe numero dicitur differꝛe nu⸗
meratione.vt cum de aliquibus rebus loquentes dici⸗
mꝰovna due tres. et h̊ mõ per one diuine differunt nu⸗
mero. Ad hanc enim differentiam ſufficit differentia

prietatum m oꝛdinem nature ſiue oꝛiginis ſicut ſupᷣ
Dictũ eſt queſtione de nũero ꝑſonaꝝ.¶¶ Vd aliud dam̃.
notandũ eſi ꝙ non intendit abſolute attribuere ſpecieʒ
eſſentie et indiuiduũ pſone:̊ hoc vicebant ↄtra hereti
cos ꝗ dicebant vnã pſonam nõ poſſe incarnari niſi om
nes incarnarent᷑. Elñ ↄtra eos vtit᷑ tali argumento.ſi⸗
cut in naturis ẽ accipe cõe et ꝑticulare:ita quodammõ
in diuinis ẽ ce ſcʒ eẽntie et ꝑticulare.pꝑſona ſcʒ. ſed in
naturis patiente vna ꝑſona nõ patit᷑ alia: ̊ a ſimili in
diuinis vna ꝑſona incarnaꝛi põt ſine alia. Unde addit
ibi hec verba.ſupᷣa nõ ſᷣm ſeipſam ſubſiſtit ſᷣ in ypoſta⸗
ſibus exemplat᷑.pnte em vna y poſtaſi ſuba paſſibilis ẽ
ſᷣm quaʒ eſt hec ypoſlaſis.i.ꝑſona.non tamẽ neceſſe eſt
omis homouſeon.i. filiũ ſpecie y poſtaſes ↄpatiigr ita
ↄpfi:emur deitatis naturã in filio incarnari:nõ tamẽ in
alijs pſonis. 4I Ao illud vo qð dicit vltimo fin dam̃.
ꝙ; deus cõe nature ſignificat:pater ypoſtaſim.intelligẽ
Dum ?ẽ ꝙ aliter dicit᷑ coĩs natura dinĩa in pſonis diui⸗
nis:aliter coĩs natura hũanitatis ſinglłaribo hbomibo.
Pꝛimo eniʒ mõ dicit᷑ coig natura.qꝛ in pluribo vna et
eadem nõ multiplicata. Scdo mõ quia ↄuenit pluꝛibo
vnarſᷓ nõ eadem ſe multiplicata.ex qͥ patet: ꝙ coitati pᷣ⸗
mo mõ dicte coĩs nature nullo mõ rndet ꝑticulare.ꝑti
culare em̃ eo dicit᷑ ꝙ ꝑtem capiat coĩs nature qᷓ eſt vni⸗
uerſalis.vle em̃ dicit cõe ꝑtibile: et ideo vlłli rñdet ꝑti⸗
culare: patet ꝙ nullo moò eſt intentio vlis ꝑticłaris
in diuinis.ota tñ ꝙ intentio eiꝰ ꝙ dicit᷑ indiuiduum
dicit᷑ duobo modis. lno mõ indiuiduũ dr diſcretum
ſm ſubſtantiaʒ ſeꝑatione vltima ſicut athamus: ⁊ hoc
modo intentio indiuidui nullo modo eſt in diuinis ꝑ⸗
ſonis. Alie modo indiuiduum dicit᷑ diſcretiua aggre⸗
gatõne ꝓpꝛietatũ quas non eſt in alio reꝑire.et hoc mõ
ſumeret᷑ indiuiduũ in diuinis ſi in aliqua auẽte inueĩ⸗
retur ꝙ ꝑſona diuinaẽ indiuiduũ.quia eſt ſuba habẽs

ꝓpꝛietatẽ quã nõ eſt in alio reꝑire.i¶ Ad vltimũ vo qd

dic hylla.dðᷣm ꝙ bylla.nõ accipit genꝰ ſin ꝙ diffinit
a phᷣis qð pᷣdicatur ð pluribo differentibus ſpecie: ſed
atpellat genus quod habet ambitum pꝛedicationis ſin
ſubſtantiam.

Articulſecund?

HVnſeqnter querit᷑ vtru in diuinis ſit pone/
re rõnem pᷣdicamẽti ⁊ pᷣdicabilis.⁊ videt᷑
nõ ſit ibi pᷣdicamentũ vel pᷣ̃dicabile. dĩc em
boeciꝰin li.d tri:deꝰ nulliꝰẽ ſubᷣm:ſ̊ vbi nõ eſt ſubicẽm
nec pᷣdicabile:qð em̃ ſimplex ẽ ſubiectũ eſſe non poteſt.
IItem pᷣdicamentũ eſt cooꝛdinatio pᷣ̃dicabiliũ quorũ
vnũ eſt ſub alio:ſᷣ in diuis nõ eſt ꝑonẽ hanc oꝛdinatio⸗/
nez: & nec eſt ibi ponẽ p̃dicamentũ.¶ Item dyo. om̃es
aſfirmatiões de deo ſunt incõpacte. vbi em̃ oino ẽ ſim⸗
plex:nõ eſt ↄpoſitõ.vbi nõ ẽ ↄpoſitõ:nõ ẽ ↄpoſitõ pᷣdica
menti cũ ſubiecto ? ita nec pᷣdicatio:q̊ nec p̃dicamẽtuʒ
Cont᷑.Fm augin li.de tri.et boeciũ de tri. in diuis
quedã p̃ᷣdicant᷑ fn ſubam.quedã ſm relatõeʒ: ꝗ in di⸗
uinis ẽ p̃dicabile et p̃dicamentũ. MRñ. p̃dicamentuʒ
dicit᷑ duplr.coĩter.et ꝓgꝛie. ꝓpꝛie cooꝛdinatio pᷣ̃dicabi⸗
lis quoꝝ vnũ eſt ſub alio:ſ hoc mõ nõ eſi p̃dicamentuʒ
in diuis.qꝛ nõ eſt ipi inferiꝰet ſuꝑius nec vle ⁊ ꝑticula
re. Coiĩter vo dicit pdicamentũ quicqd põt dici ꝑ mo⸗
duʒ pᷣdicamẽti.ſie põt dici p̃dicamentũ in diuis.Que⸗:
dam em ibi dicunt᷑ ꝑ modũ ſube:quedã ꝑ modũ relato⸗
nis. Sciendũ eſt etiã ꝙ in ipa trinitate eſt reꝑire ſilitu
dinẽ quandã ad pdicamentüũ. In om̃i em̃ pᷣ̃dicamento
eſt vnũ qdð eſt alio ⁊ nihil e ipſo:vt generaliſſimũ.⁊
aliud de quo aliud:a ipin de nullo. et terciuʒ qð ẽ d a⸗
lio ⁊ aliud te ipo. Silr in ipᷣa trinitate ẽ qued ꝑſona
de qua alia et ipa de nulla: et hec eſt ꝑſona patris. Eſt
etia qᷓdã ꝑſona q ð alia ⁊ nulla ð ipa: vt ꝑſona ſpũſſcti.
Et eſt tercia que eſt de alia ⁊ alia de ipſa: vt ꝑſona filij.

eſt em̃ filius de pre.et de filio ſpũſſcis.et ita videt᷑ q̃lis

oꝛdo nature ſit in ꝑſonaꝝ trinitate: ſed incooꝛdinatio,

., /

ne pꝛedicamenti eſt ↄſimilis oꝛdo ſed cum pꝛioꝛitate et
poſterioꝛitate.licet em in trinitate ſit oꝛdo: non tamen
eſt ibi pꝛius et poſterius.Vñ aug.cum dicit᷑ filiꝰ a pa⸗
tre:dicit᷑ oꝛdo nature et nõ ꝙ vnꝰ pꝛius aliꝰ alio.¶ Ad
pꝛimum 5 dðm. ꝙ ſubiectũ dicit᷑ dupłr ſm rem cui ali
cui ſubijcit:ſic nõ põt deus eſſe ſubiectũ.ĩ eo
em̃ idem ẽ ꝙ eſt et q̊ eſt:ſed ſᷣm ꝙ ſubiectũ dicit᷑ ꝙ ẽ per
modũ ſubiecti ſicut illud de qͥ fit ſermo:ſic deus põt eẽ
ſubiectũ:nõ ſᷣm rem ſ̊ ſjm modũ dicendi.Cuʒ em̃ dicit
teus ell bonꝰ. nõ dicit᷑ ꝙ bonitas inſit iſti.nec ponituꝛ
ibi aliq̃ ↄpoſitõ.nec eſt iſta pᷣdicatõ vel ↄſiles de ineſſe:
ſ de elle. VUñ licut dr in li.de regulis fidei: alio ẽ ⁊ alio
Dicit᷑ eſſe.nam ſignificat᷑ ꝑ modum ſubiecti: et ſi nõ ſit
ſubiectũ ſᷣm reʒ.¶ Ad aliud ptʒ ſolo er pᷣdictis.q Ad
aliud dicendũ.q; om̃es affirmatõnes ſunt incõpacte.i.
in cõpoſite.quia cum dicit᷑ deus ẽ bonꝰnõ dicit᷑ ꝙ boni
tas ſit in eo.Qam nõ eſt in c ↄpoſitõ q bonitas inſit

ci.et aliud ſit ipe:aliud bonitas q ineſt. EUñ nota regu/

lam boecij.nullũ ſim plex ſubiectũ eẽ põt: q̃ ſic exponit᷑
in lib.de regulis fidei.cum in ſimplici nulla ſit diuer⸗
ſitas nulla plłitas:in eo nec accidentale nec ſubale ẽ q̃
re nulli ꝓpꝛietatũ ſubiectũ eſt. eadeʒ rõne nec de ſimpli⸗
ci qliquid p̃dicat᷑:cuʒ pᷣdicari nihil aliud ſit qᷓ; inherꝛe.
In ꝓpoſi õne em̃ theologica nõ oñndit᷑ ꝗd cni inſit:ſᷣ qd
ſit. eũ em̃ dicit᷑ deꝰ eſt bonꝰ.nõ oñdit᷑ quid ſit ꝑ inſiſten
ciam ſ̊ potiꝰꝗd de ꝑ eſſentiã. VUñ nulla ꝓpoſitio theolo
gica de ineſſe eſt rel de ↄtingẽti:ſi de puꝛo eſſe vel de ne⸗
ceſſario.ſiue em̃ dicã deus ẽ ſiue dedeſt iuſtꝰ:de puro eſ
ſe eſt ꝓpoſitõ. Vnð boeciꝰinſinuare volens ꝙ ſimplici⸗
ter ſubiectũ eſſe nõ põt ait:ſubiectũ em̃ eſſe nõ pot.

Articul?tercins
Ercio querit᷑ an in deo ſit acciꝑe intentiões
p̃dicamentoꝝ ſube ⁊ relatiõis et ſub.S.q̃rit

in hũc modũ.SPꝛimo an intentionẽ ſube ſit

acciꝑe in diuĩis. Scdo an oĩa accipiant᷑ in diuis ſm in⸗
tentõeʒ ſube. Lercio ſupoſito ꝙ nõ.an in diuis ſit ac
cipere pᷣter intentõeʒ ſube intentõeʒ relatõnis.

Ad pꝛimũ aug. v.

7

de tri. quicꝗd deꝰad ſeipᷣm dr:Fm ſubaʒ dr.& in diuĩs
accipit᷑ mod dicendi ſᷣm p̃dicamentũ ſube.¶ Yteʒ ĩ eo⸗

dem aug. eſt ſine dubitatõe ſuba vel ſi meliꝰ appellatur
eẽntia quã greci vſyam vocat.¶ Iteʒz ratõ ſube ẽ ens ꝑ
ſe:ß deo maxie ↄuenit ens ꝑ ſe:&̊ maxie cõuenit nomen
ſube. Cont᷑aug.vij.li.de tri.nephas ẽ dicẽ vt ſubſi⸗
ſtat deꝰ? ſubſit boitati ſue:atʒ illa boĩtas nõ ſuba ſit ᷣ
in illo ſit tanqᷓ in ſubicto.vñ manifeſtũ eſt drũ abuſiue
ſbaʒ dici.4 Iteʒ in eodẽ res mutabiles neq; ſimplices
Apꝛie dicunt᷑ ſube. de? at ſi ſubſiſtit vt ſba ꝓpꝛie dici poſ
ſit:ineſt ĩ eo aliqd tanqᷓ in ſubiecto et nõ ẽ ſimplex qð ẽ
falſiſſimum:relinꝗtur igit᷑ ꝙ nõ dicet᷑ in eo ſuba ꝓprie.
4 Itez boe.in li.de tri.deꝰnõ ẽ ſba ſ̊ ſup oẽm ſubaz eſt
ponendꝰ. NRñ.ſuba dr dupłr vel a ꝓpꝛietate ſubſtan

di fore vel accñti:ſic nõ põt deꝰ dici ſuba.qꝛ nec ẽ in o
accñs cui ſubſiſtat vel foꝛma q̃ differat a ſuba.vel a ꝑęſe

exñdo:vñ dr ſuba ens ⁊c.nõ incigẽs alio vt ſit:ſic dꝛ ð

eo.¶ Ad oba ꝗ̊ rñdendũ ſᷣm dyo.d miſtlica theologi.

dicit em̃ in ipa oꝑtet oim exñtium acirmaꝛe põnes ve
lut oĩm cãs.⁊ oẽs eas potentiꝰ negare tanqᷓ ſuꝑ om̃ia
exñte ⁊ nõ exiſtimaꝛe depulſiões oſꝓpoſitas eẽ intentõi⸗
bus.er qͥ relinꝗtuꝛ ꝙ ↄuenient dr deꝰẽ ſuba ⁊ deꝰnõ eſt
ſuba.iQaʒ ſi ip̃a accipiat᷑ ꝓ eo qð eſt ſb: qð a materia
eſt:nõ dicet᷑ ſba.ſi vᷣo rõne eiꝰqdð eſt eẽ ꝑ ſe⁊ caliter: di
cet᷑ ſa.⁊ ita nõ erit negatõ opoſita aoffirmatõni.

Becuũdo queruur .S. ij.
vtrũ quicꝗd dr̃ in diuinis dicatur ſm intentioneʒ ſub⸗
ſtantie.ad qð ponit obiectõeʒ orꝛianoꝝ Aug.v. tri.
gegd de deo dr vel intelligit᷑.nõ ſᷣm accñs ſ̊ ᷣm ſubam
dicit᷑ qua ꝓpter ingemitũ eſſe patri m ſubſtantiã eſt· et

eN ſt ben Vor . 9eàeſſt Jro

Qi à« O 2 *

— —. —

imnam
qſicapmn⸗
llaſit dine
ec ſibaleiz
Mee dkſinp
ſtijinbene
nlinſinß
ſtpinſiſten
iriotheol
Aevad
dde ne
ns glitie
ſenö,

cieintentüe
eſnonihleſt
indunisfp
hin dbſta
tönis⸗
r roiis
de⸗Neieo
bapelannr
ſckeins
benitpoten
idicitſori
6 Nöſcbaſts
eſ üdbein
heczſinpſee
Ppnedit
iſinpioch
eolbapre.
en izel
ietntſopin
crnereit.
Prmt
iſttid D
ſautteo⸗
ſonsſ
eſgonnn
sciſntento
hndſo
Gonatefi
encältend⸗
tölt.

r,
bin
bnic
N

1
11, eaſ
, ſe

NMneſtio

genitum eſle filio m ſubſtantiam eſt: diuerſa eſt ergo

ſuba patris et filij. Contra quos ex eadem ꝓpoſitõne
obijcit aug. ſi quicqꝗd de deo dicit᷑ m ſubam dicit᷑: ͤ
dictũ eſt ego ⁊ pater vnum ſumꝰſᷣm ſubam dictum eſt.

vna igit᷑ eſt ſuba patris et filij. ¶ Sed tñ obijcit. omne

quod dicit᷑ de aliquo. aut dicit᷑ im ſubam: aut ſm acci

dens. Si ꝗ̊ in cro nibil dicit᷑ im accñs: ̊ quicquid de
deo dicit᷑:dicit᷑ jm ſubam. ¶⸗q. Stem imediata oppoſitio
eſt. om̃e qð eſt. aut eſt ens ꝑ ſe:aut nõ ens ꝑ ſe.ſed ens
in alio eſt ſuba ĩmediata:igit᷑ eſt ogoſitõ entis quod ẽ
ſuba et entis qð eſt accñs.ſi & in deo nihil eſt vel intel⸗
ligit᷑ qʒ ſit ens ſᷣm accidens:̊ quicquid ẽ vel intelligi
tur vel dicit᷑ in deo:dicitur vt ens ſuba. Stem boeciꝰ
in li.de tri.dicit.ꝙ pᷣdicamenta que ſunt ſᷣm accñs cuʒ
quis in diuinã pᷣdicatõeʒ verterit:cũcta mutant᷑ q pꝛe⸗
dicari pñt.Queritur ꝗ̊ aut pᷣdicamentũ relatõnis cum
aſſumit᷑ ad diuinã pᷣdicatõeʒ.vt cũ dicit᷑ ens eſt pater:
aut dedeſt generãs.aut manet in rõne ꝓpria:aut muta
tur.ſi manet:et in rõne ꝓria eſt accñs:̊ᷓ de co dicere⸗
tur aliquid ſᷣm accñs quod eſt falſum.ſi mutat᷑:q̊ ſicut
alia mutant in pdicamentũ ſube.vt cum dicit᷑ deꝰ ma⸗
gnus pᷣdicat᷑ magnitudo ſᷣm ſubam:deus bonus boni⸗

tas ᷣm ſubam & adaliquid dictũ de deo mutabitur in

ſubam. Contra dam̃. pater et filius nõ ſunt nomĩa

ſigniſicãtia ſubam: ̊ habitudinis adinuicem 2 ſignifi
cant erñtie modum. relinꝗtur igit᷑ cũ pater et filiꝰdicã⸗

tur in trinitate ⁊ nõ ſigniſicent ſubam: ꝙ nõ quicqd di
citur in trinitate dr̃ ſᷣm ſubam. Item aug.v. de trinita
te.illud pᷣcipue teneamus quicqꝗd ad ſe dicit᷑ pᷣſtantiſſi⸗
ma illa ⁊ diuins ſublimitas ſubaliter dici: qð autẽ ad
aliud nõ ſubaliter ̊ relatõne. Relatõne aũt dr̃ pater 2
relatiue dr filius ⁊ ſpũſſcts q̊ ⁊c. Oð ↄcedenduʒ eſt
Ao pꝛimũ ꝗ̊ᷓ obiectũ.dðm ſᷣm augu.v.de tri.nihil in
teo ſm accns dicituꝛ.qꝛ nihil ei accidit:nec tñ om̃e qð
dicit᷑:ᷣm ſubam dr. In rebo em̃ creatis ⁊ mutabilibus
qð nõ ſᷣm ſubam dj reſtat vt ᷣm accñs dicat᷑: in cro at
nihil ſᷣm accñs dicitur. quia nihil in eo mutabile: nec
tñ om̃e qð dicit᷑ jm ſubam dicit᷑. dicitur em adaliqꝗd:
ſicut pater ad filiũ et filius ad prem. qdð non eſt accns:
qꝛ ille ſemꝑ eſt ꝑr et ille ſemꝑ eſt filius: ꝑ hoc patet rñ.
ad pꝛimum. .Sedo ſi obijciat ↄtra hanc ſolutiõeʒ.quia
in creaturis ſunt accidẽtia inſeꝑabilia: ſemꝑ ſunt in
ſubiectis manentibo ſubiectis.ſicut nigꝛedo in coꝛno⸗
vitain aĩa et ita ſunt inamiſſibilia. ᷓ ꝙᷓuis pater in di
uinitate ſemꝑ ſit pater ⁊ filius ſemꝑ filiꝰ: et nõ dicant᷑
ſm ſubam:vident᷑ dici m accñs. Ad quod rñdet aug.
v. de tri. ꝙ in accñtibo intelligit᷑ ſemꝑ mutabilitas aut
E deſtructõeʒ foꝛme ſicut inſeꝑabilibo accñtibo:aut peꝛ
mutatõeʒ ſu biecti vt inſepabilibo coꝛpaliln.ſicut in ni
gredine corui:aut ꝑ diminutõeʒ vel angmentum ſiẽ in
vita aĩe.aĩa em magis viuit cũ ſapi::minꝰcũ deſipit. et
ideo neq; ᷣm accñns dicit᷑ ꝙ dicitur pr et ꝙ dicitur fili⸗
us:qꝛ eternũ et incõmutabile eſt. Ad ſcm dicendum
ꝙ in creaturis hec diuiſio ẽ ſufficiẽs om̃e qdð eſt. aut eſt
ens ꝑ ſe nõ in alio:aut ẽ nõ ꝑſe ̊ ĩ alio.hoc ẽ om̃e qð ẽ
aut eſt ſuba: aũt accñs.nõ ſic at ẽ in diuis.qꝛ vt dicit
boe. de tri. nihil eſt ſubm in trinitate.a ideo cum accñs
dicat eſſe in ſubiecto:nihil ẽ vel dr in deo ſᷣm accñs.in⸗
telligr igit᷑ hec diuiſio ens aut ẽ ab alio:aut nõ ab alio
Si nõ ab alio:ſicẽ ens diuinũ.Si ab alio: ſic ẽ ens cre
atu. qd ſubdiuidit᷑ in ens in alio ens nõ ĩ alio.nõ ha⸗
bet igit locũ diſtinctõ dicta in diuĩs:¶ Ad vltimũ dicẽ
dum. ꝙ quẽadmodũ ſuba m ꝙ dr vnũ de decẽ generi⸗
us. no ↄtinet diuinꝗ eſſentiaʒ. qm hmõi ſuba dẽ ſubᷣm
et hʒ intentõeʒ ↄpoſitõnis:ſᷣ ſuba ſi abſtrabat᷑ ab intẽ⸗
tione ſubiecti 2 ppoſitõis: dr de diuĩa eẽntia ſiẽ dictuz
eſt. Silr dðm. ꝙ relatio ßᷣm ꝙ dẽ vnũ de decẽ generibo
nootinet relatiões diuĩas:ſᷣ ſᷣm ꝙ abſtrahit a rõne ac⸗

cidentis ſic dr̃ in diuĩs. mutat᷑ igit᷑ pm intentõez q̃ acci
pitur in genẽ accñtis.manet tñ pᷣm intentõneʒ verita⸗

xlviij.

tis reipectꝰvel habitudinis ſicut plenius patebit.

CTercio queriturS.iij.
vtrũ in diuĩs ponendũ ſit p̃ᷣdicamentuʒ relationis.Ad
quod ſic boeciꝰde trinitate.adaliquid oĩno predicari
non põt: ſed nibil in diuinis ponenduʒ eſt qð pᷣdicari
nõ põt: adaliꝗd in diuis ponenduʒz nõ eſt ꝓ pᷣdicamẽ⸗
to.¶ Item boeciꝰin li.de tri.dicit.ꝙ om̃ia pᷣdicamenta
cum aſſumunt᷑ in diuĩaʒ pᷣdicatõeʒ mutant᷑:q eque mu
tantur ſuba ⁊ adaliꝗd ſicut alia p̃dicamẽta.igit᷑ vł om
nia pᷣdicamenta erũt ponẽda in trinitate:vel nulla:ſed
nõ om̃ia: nulla.q̊ nec pᷣdicamentũ ſube nec relatõnis
Item geneꝛa pᷣdicamentoꝝ ſunt imꝑmirta ita ꝙ vnũ
genꝰnõ eſt aliud nec vnũ p̃ᷣdicamentũ eſt alind. vnð in
phᷣia nulla eſt verioꝛ iſta: nullũ adaligꝗd eſt ſuba. ſ̃ in⸗
diuinis nulla falſioꝛ illa:nullũ adaliquid eſt ſuba.qm̃
pater eſt eſſentia diuia. Relinꝗtur igit᷑ ꝙ in diuĩs ſba

7 adaliꝗd ſiue relatio non faciũt differꝛe p̃dicamenta.

Item adaliꝗd ſᷣm ſuã intentõeʒ dic idem qð ad aliðᷣ
quid:& cum nihil in trinitate poſſit dici ſe hr̃e vt aliud
ad aliud quid:q̊ ĩ trinitate nõ poterit vere poni adali⸗
quid. Contra ſicut ꝓbatũ eſt ſupꝛa.in diuino eſſe eſt
vnitas in pluribo.ↄſtans ẽ ꝙ ex ꝑte vnitatis accipit᷑ ve⸗
re intentõ ſube ſᷣm ꝙ ſupᷣ dictũ ẽ: ex ꝑte pluralitatis ñ
põt accipi intentõ ſube ſicut ꝓbatum eſt ſupᷣ de vnitate
diuĩe nature:nec pluralitas alicuiꝰ intentõis q̃ nõ ma⸗
neat cũ ſumma ſimplicitate.nulla aũt intentio alicuiꝰ
generis nec q̃litatis nec q̃ntitatis ⁊ ceteroꝝ eſt:que nõ
addat aut minuat aut mutet reſpectu ſube pᷣter ſolã in⸗
tentionẽ relatõnis.q̃ ſicut ꝓbat boecius in li.de tri.nõ
addit aut mutat aut minuit ſubam plłalitatis: q̊ᷓ diuĩa
accipiet᷑ ſ̃m intentõeʒ relatõmis.Añ boe.in lib. de tri.
ſuba ↄtinet vnitatẽ:relatio multiplicat trinitatẽ.⸗ Itẽ
ſicut ſup ꝓbatum ẽ queſtõne de oꝛdine diuinaꝝ ꝑſonaꝝ
in diuio oꝛdine nccio ponit᷑ natura ⁊ oꝛdo nature ſᷣm
rõnem oꝛiginis:h̊ dicit aug.ad maximinũ.cum dicituꝛ
pater et filiꝰ.nõ iudicat᷑ ſuba p᷑ oꝛigo ſiue genitꝰet inge
nitus.i.nõ quid ſit ſ̊ vnde quiſq; ſit vel nõ ſit.ita ĩ deo
pꝛe et deo filio ſi vtriuſq; natura queratur: vterq; deꝰ
nec magis alter altero deus.ſi aũt oꝛigo pater ẽ deus:
e quo filius deus:de quo aũt pater nullus ẽ deus. Et
hec noĩa ꝓpinquitatis ſunt noia: non nature.a ideo ad

aliquid dicta vel relatia dicunt᷑. Relinꝗtuꝛ igit᷑ ꝙ veꝛe

eſt ponere in diuĩs intentõneʒ adaliꝗd ſiue relatõnis.
Mð ↄcedendũ eſt.dicendũ igit᷑ ꝙ in diuĩs accipitur
p̃dicatio ſᷣm relatõneʒ.nec tamen relatio illa intelligi⸗
tur vt accñs ſicut in creatura.intentio enim relatõnis
eſt accidens que ſequitur ſubſtantiam ↄpoſitam ſicut
eſt in creatura.Mã in pᷣncipijs ſubſtantie que ſũt ma⸗
teria et foꝛma accipitur relatio que nõ eſt accidentalis
ſed eſſentialis.ſicut ineſſe materie coaccipitur intentio
potentie.vnde materia dicit poſſibile ad foꝛmam.in eſ⸗
ſentia foꝛme coaccipitur intentio actus ſᷣm quem eſt ꝑ⸗
fectio potentie materie.Relatõnes ergo potentie 2 a⸗
ctus accipiunt᷑ in pꝛincipijs ſubſtantie eſſentialit. mul
to ergo magis in infinitum relatio in dininis accipiet᷑
eſſentialis non accidentalis. Unde nota. ꝙ adaliquid
pꝛius eſt intentione accidentis ſimpliciter: tamen ĩ cre
aturis mutabilibus conſequitur.quod ſic maĩfeſtatur
Tria hec accipit intellectus. eſſe:et eſſe ad: et ad eſſe.
Eſſe quod accipit abſolute et vt per ſe accipit ſᷣm intẽ⸗
tionẽ ſubſtantie. Adeſſe vᷣo accipit ſᷣm intentioneʒ ac⸗
cidentis. Accidens enim eſt quod adeſt et abeſt. Sed
eſſe ad: accipit ᷣm intentionem relationis ſiue adali⸗
quid.quoniã adaliquid dicitur ſm eſſe ſuũ ad aliquid
ſe habens.Cuʒ ergo intentio eius qð eſt eſſe ad:ſit pꝛi⸗
oꝛ q; intentõ eius qð eſt ad eſſe.pꝛioꝛ eſt ſimpliciter in⸗
tentio adaliquid ſiue relationis qᷓ intentio accidentis
ꝙᷓuis in creaturis propter eſſe quod eſt mutabile eẽ ad
cadat in intẽtõeʒ accñtis.ql Rndet igit᷑ ad pᷣmũ.qꝙ illð

quod dicit boecius·ꝙ ad aliꝗd omnino non pꝛedicat᷑.
intelligit ga nõ p̃dicat᷑ vłr.⁊ hoc eſt qð dicit nõ pꝛedica
tur oĩno:̊ de vno ſolo.ſicut pater filiꝰ de vno ſolo pᷣcn⸗
cãtur.nõ ſicut eẽntialia q̃ dicunt᷑ bm ſubam vt deꝰ bonꝰ
