quia eaꝝ diſti nctõ accipit᷑ in collatõe. Ad terciã ra⸗
tionem dicẽduʒ.ꝙ licet diuinũ eſſe ſit vnũ ⁊ idẽ ꝑ eſſen⸗
tiam in his:eſt tñ ratõ oꝛiginis differẽs in his.⁊ qᷓtuʒ
ad illã venit ibi numerꝰypoſtaſum. Et ꝙ ſit ibi relatõ
pʒ · qꝛ dicit boeciꝰin fi.li.de tri.ꝙ ſane ſciendũ ẽ pᷣdica
tiuam relatõem nõ ſemꝑ talem eſſe:vt ſemꝑ ad differẽs
p̃ᷣdicat᷑.vt ſeruꝰ ſeruꝰad dñm.differũt em.⁊ ponit ex⸗
emplũ quomõ eſt relatõ nõ ſemꝑ differentiũ ſᷣ eoꝝ qui
ſunt idem.nam eſſe equale eq̃li equale eſt. ſiłe ſili ſile
eſt. ⁊ idem ei qð eſt idem idẽ eſt.⁊ ſilis relatõ in trinita
te patris ad filiũ:⁊ vtriuſq; ad ſpm̃ſctm.vt eiꝰqð ẽ ideʒ
ad id qð eſt idẽ. E ſi in cũctis alijs rebo nõ põt inueni
ri:facit id ↄgnata caducis rebo altitas.ꝛ ſic eſt ibi rela
tio eiuſdẽ ad idem neutralit.hoc eſt ꝙ habet eandẽ eſ⸗
ſentiã:tñ incoĩcabilẽ ꝓpꝛietatẽ.ſicut habere naturã ab
alio nõ habere ab alio.Ex quo em iſtud habet᷑ hñs eſſe
ratõnalis nature ſub diſtincta ꝓpꝛietate:habetur tota
ratõ pſone.⁊ ſi plures ſunt habetes:plures ꝑſone.ſed
vtrũ ſit vna vel differẽs ſubſtãtia:nibil detrabit ꝓpꝛie⸗
tati veritatiq; ꝑſone vt dicit Rich.in li.de tri.⁊ ita qᷓ;
uis vnũ ⁊ idẽ eſſe repetat᷑ in illis: qꝛ tñ eſt ratõ oꝛigis
differens a qua illud eſſe habetur ſub incõmũicabilibo
MPꝛietatibus:eſt ibi numerus ꝑſonarum. Et ſi querit
quomõ poteſt illuo intelligi. ꝙ cũ vnitate eẽntie ſit plu
ralitas pſonalis. Rñdet rich.in li. de trini. dicens.ex⸗
plica mibi obſecro quomõ ꝑſonalis vnitas ſit in crea⸗
turax ſubſtãtiaꝝ diſſimilitudine ⁊2 diuerſitate.ſiẽ ĩ ꝑ⸗
ſona homis: 7 ego dicam tibi quomõ ſubeſt vnitas in
tantaꝝ ꝑſonaꝝ diſſimilitudine ? equalitate.ſi expien⸗
tia docet aliquid eſſe ſupꝛa intelligetiaʒ tuam in hũana
natura: nõne eoip te docuiſſe debet aliquid eſſe ſupra
intelligẽtiã tuã in diuina natura. Et vult dicere. ſi⸗
cut in creatura humana vnitas ꝑſonalis ↄpatit᷑ diuer
ſitatem ſubſiantiaꝝ: ſic in diuina natura vnitas eſſen⸗

Jwl e . 2 Sx1.))

xlv *

tialis diuerſitatem ⁊ numerũ ꝑſonaꝝ.⁊ iſte numerus

venit qtum ad ratõeʒ oꝛiginis.

☚ „7 —
Membꝛũ quintũ
Vinto querit᷑ vnde ibi ſit ratõ numeri.⁊
querit᷑ an ſit ibi ratõne caritatis.ſicut vi
detur rich. ponere in li.de tri.aut hoc eſt
de pfectõne ꝑſone ꝙ.ſ. aliam requirat et
ſe multiplicet:an de ꝑfectõe virtutis. iſtud nõ ſit ex
Pte ꝑfectõnis ꝑſone ptʒ. qm̃ ſi ꝑfectio ꝑſone patris re⸗
quirit ꝑſonam aliam ſcʒ ꝑpſonam filij:ergo non erit ita
Efecta ſi careat illa.⁊ ita ꝑfectõ ꝑſone patris dependit
a ꝑſona filij:qð eſt incõueniens dicere.ſic em̃ pater a fi
lio depẽderet.¶ Pꝛetea oſtẽdit᷑ ꝙ amoꝛ ſiue caritas ñ
ſit ratõ illiꝰnumeri.qꝛ caritas ſiue amoꝛ ſequit᷑ bonita
tem.i Qam bonũ eſt ratõ dilectõis.ſi ergo nõ poteſt po⸗
ni numerꝰiſte ex ratõne bonitatis vel eẽntie qð ideʒ eſt
ergo nec ex ratõne amoꝛis vel caritatis. AQinoꝛ patʒz:
qm ex ꝑte eſſentie nõ poteſt poni niſi vnitas.¶ Pꝛetea
oſtendit᷑ ꝙ nen ſit ibi numerꝰex ꝑte ꝑfectõnis virtutis
vt ipa ſe multiplicet.quia virtus illa eſt infinita ⁊ con⸗
iuncta ſuo actui: ergo eius actus eſt infinitus.⁊ ita ſe⸗

queretur ꝙ eſſet multiplicatio ꝑſonarum in infinitum

cum iſte eſſet actus eius.qð eſſet incõueniens. Ipter G
querit᷑ a quo eſt ibi ratio numeri ſiue ex ꝑte cuiꝰ*. So
lutio.dicenduʒ ꝙ cum querit᷑ vnde ſit numerꝰvel ratio
numeri in diuinis.dicimꝰ ꝙ iſte numerꝰ eſt ex ꝑte ꝑfe⸗
ctionis virtutis ⁊ bonitatis ⁊ caritatis.tamẽ aꝑpꝛopꝛi

ando pm ratõneʒ intelligentie:bonitatis eſt ſicut pᷣnci⸗

palis ratio illiꝰ numeri.quia laus boni ⁊ eius ꝑfectio

oñdit᷑ in coĩcatõe.ſ̊ coĩcatio ſemꝑ eſt vniꝰad aliu.⁊ iðo
vbi ẽ ↄmunio:ſemꝑ eſt alius ⁊ alius.⁊ ita multiplica⸗

tio ⁊ numerꝰ⁊ bonitas ſũma q̃ſi pncipalis cauſa iſtius
multiplicatõis in diuinis. Sᷣ cũ bonitas ſit ↄmunioꝛ qᷓ
natura ⁊ volũtas.ſicut eſt duplex pᷣncipiũ.vnũ qð ẽ na
tura: alteꝝ qð eſt voluntas:ſic bonitas duobo modis

erit.qꝛ eſt bonitas nature:⁊ bonitas volũtatis.⁊ hec ẽ

caritas.ↄmũicat ̊ ſe bonitas vel ꝑ modũ nature vel ꝑ
modũ volũtatis ſiue affectõis.Coĩcatõ bonitatis q̃ eñ
ꝑ modũ nature:illa plena ẽ ⁊ ꝑfecta ꝑ generatõeʒ.; tñ
fit de ꝑte ſubſtãtie vel eẽntia ⁊ nõ de tota eẽntia:illud i⸗
ꝑfectõnis eſt in natura.qꝛ ergo omnis imꝑſectio a bo⸗
nitate ſũma remouenda eſt.⁊ ei omnis ꝑfectio tribuen
dandeo neceſſariũ eſt ꝙ coĩcet ſe ꝑ moduʒ nature.q̃ cõ
munio eſt ꝑ generatõeʒ.⁊ illa generatõ nõ ſit de ꝑte eſ⸗
ſentie ſ̊ de tota eſſentia.⁊ hec ↄmunio bonitatis eſt ra⸗
tio diſtinctõis ſui numeri in diſtinctõe determiĩata q ẽ

patris ad filiũ.Sed ſicut coĩcat ſe bonitas ꝑ modũ na

ture:ita ꝑ modũ volũtatis.quia ſũmi boni fũma eſt cõ
munio.nõ eſſet aũt a ſũma niſi coĩcaret ſe ꝑ moduz vo⸗
luntatis que coĩo eſt ꝑ amoꝛis affeciũ ſiue caritatem.et
hec coĩo boni ſũmi eſi ratõ numeri in diſtinctõe detmĩa
ta que eſt patris ⁊ filij ad ſpm̃ſctẽm. Ratõ ergo numeri
ſumituꝛ ex ratione ꝑfectionis ſũme bonitatis.ſed ↄmu
mo totius eſſentie ꝑ generatõeʒ. cũ eſſentia nõ habeat
ꝑtem: eſt ratio numeri patris ad filium ↄmunio P na⸗
turam voluntatis. ratio numeri diſtinctionis ſpiri⸗
tuſſancti ab vtroq;.¶¶ Ad pꝛimam ergo ratõeʒ qua oñ⸗
ditur. ꝙ ex ꝑte ꝑſone eſt imꝑfectõ.dicimꝰpᷣm rich.ꝙ ali
ud eſt perſici ab aliquo:⁊ aliud perfici in aliquo.perſo
na ergo patris ex hoc ꝙ pꝛoducit perſonam filij perfici
tur in illo.⁊ oſtenditur eius perfectio in illa pꝛoductio⸗
ne. ſed non perficitur ab illo ſicut dicimus ꝙ foꝛma ꝑfi
citur in materia ſ̊ non a materia:imo ecõuerſo. Vnde
rich.in li.de tri.In diuinis ꝑſonis ſane notandum qð
ſupꝛa oſtenſuʒ eſt. ꝙ ꝑfectio vnius exigit adiunctionezʒ
alterius. Et conſequẽter in gemĩs perfectio vtriuſq; re
quirit coherentis tercie.et eſt ſua ratio ex parte carita

tis ſiue ſũme dilecionis. quia vbi eſt perfecta caritas:

Be eenn ee
J

—

—

3

ibi eſt dilectõ 2 dilectõ.qꝛ ꝑfecta nõ eſt vniꝰad ſe.ĩmo
pfectõ dilectõis in aliquo neceſſario exigit aliũ quẽ di⸗
ligat vt ſe. S̊ ↄdilectõ eſt nõ ſolũ diligere aliũ vt ſe. ĩimo
etià aliũ velle diligi vt ſe.⁊ etiã velle ꝙ ille diligat aliũ
vt ſe.Et vult diceꝛe.q; ꝑ hanc dilectõeʒ ⁊ ↄdilectõez q̃ ẽ
in dro: qꝛ in eo eſt ꝑfecta caritas. ſic neceſſario tres ꝑ⸗
ſone ⁊ nõ plures.q; pater diligit filiũ vt ſe.iterum vult
eum diligi vt ſe.⁊ etiã actiue loquẽdo vult ꝙ aliũ dili⸗
gat. 2 in hac ↄdilectõne ſumit᷑ ꝑlona ſpũſſancti qui eſt
amoꝛ dilectus vt ita loquar.vñ dicit rich.ſic. Si in il⸗
la vera diuinitate ſola vna ꝑſona eſſet. vtiq; non babẽt
cui ſũmũ amoꝛẽ impẽderet nec qui ſibi ſũmũ amoꝛẽ re⸗
pendẽt. Vñ ergo iſte ſũme dulces ille delicie habunda
rent:que vt dictũ eſt.nõ tam de ꝓpꝛio q; de alieno coꝛde
hauriri ſolent:qñ vnus alteri amoꝛẽ impẽdit.⁊ ſolꝰ ſo⸗
lum diligit dilectõ quidẽ eſt ̊ ↄdilectõ nõ eſt. qn duo ſe
mutuo diligũt.⁊ ſũmi deſiderij affectũ inuicẽ impẽdunt
2 iſtius i illum ? illius ĩ iſtum affectus diſcurrit:2 qua
ſi in diuerſa tendit:vtrobiq; quidẽ dilectõ eſt ſed ↄdile⸗
ctio nõ eſt. Condilectio aũt in re dicit᷑. vbi a duobo ter⸗
ecius coꝛditer diligit᷑:ſocialiter amat᷑. ⁊ duoꝝ affectꝰ
tercij amoꝛis incẽdio in vnũ ↄflatur. Erxr his itaq; ptzʒ.
ꝙ in ipᷣa diuinitate locũ ↄdilectõ nõ habeꝛet:ſi duobus
im ↄſiſtentibo tercia ꝑſona deeſſet.¶ Ad ſcdᷣam ratõeʒ
patet ſolutio ꝑ interemptõeʒ. qꝛ imo ex ꝑte bonitatis ẽ
ibi ratõ numeri.⁊ hoc ex ꝑte bonitatis ꝑ modũ nature
2 bonitatis ⁊ voluntatis que caritas dicit᷑.nec ꝓpter H
poni?᷑ ex ꝑte eſſentie niſi vnitas.nõ em̃ ꝓpter hoc eſſen⸗
tia multiplicat᷑ ſeu numerat᷑.¶! Ad terciã ratõneʒ qua
obijcit de virtute. dicẽdũ ꝙ virtus illa eſt infinita ⁊ cõ
iuncta ſuo actui qui ẽ pꝛoductõ.ſ̊ infinita pꝛoductõ di⸗
citur dupliciter.vel qꝛ infinita pꝛoducũtur:vel quia ea
que pꝛoducũtur ſiue ille qui pꝛoducit eſt infinitꝰ boni⸗
tate.pᷣmo mõ pꝛoducẽ infinita ſi ſit de ſubſtãtia rei nõ
eſt ꝑfectõis h̊ imꝑfeccõis.⁊ ꝓpter hoc iſta pꝛoductõ po⸗
neret im ꝑfectõeʒ i dinis ꝑſonis in quibo vna pꝛoducit
aliã de ſua natura ſiue ei dando ſuã totã naturã.ſᷣ pꝛo
ductio infinitatis ſecũdo mõ que ſic eſt de rei ſubſtatia
ſũme ꝑfſectõis eſt.⁊ hoc eſt in ꝑſonis diuinis:qꝛ ille qui
pꝛoducit᷑ ibi ſiue filiꝰſiue ſpſſctus eſt infinitꝰ bonitate

2 ſic ptʒ rñſio ad queſtionẽ iſtam.

Membꝛũ ſextum

Exto querit᷑ an ſit ibi numerꝰfinitꝰvel in
finitꝰ:ſiue pꝛoductõ ꝑſonaꝝ finita vł in⸗
finita.Ad qð ſic.virtuoſioꝛ ẽ virt que re
cipit multitudinẽ relatiuoꝝ ꝙᷓ; que nõ re⸗
cipit.⁊ ideo virtꝰ diuine vnitatis ſecũ patit᷑ multitudi⸗
nem relatiuoꝝ. virtutis ̊ ẽ ꝙ recipit multitudinẽ duo
rũ:ꝗ ⁊ maioꝛis vᷣtutis ſi recipit multitudinẽ triũ et ma
ioꝛis ſi q̃teꝛnariũ. ⁊ ifinite vᷣtutis ẽ reciꝑem łtitudinẽ
infinitoꝝ.numerꝰ ergo ꝑſonaꝝ in diuino eẽ cũ eius ſit
virtꝰinfinitaẽ infinitꝰ:a earũ pꝛoductõ infinita...Se⸗
cũda ratõ.bonũ ẽ ratõ ↄmũionis.ꝗ̊ᷓ vbi maioꝛ ↄmunio
maioꝛ ẽ bonitas.ꝗ ſi gmũicaret diuina bonitas ſuũ eẽ
infinitis ꝑſonis ipa maioꝛ eẽt. Sed ponẽduʒ eſt qꝛ ip̃a
ſit maxima ? infinita:ergo infinite ꝑſone pꝛoducut᷑ ab
ea. Tercia ratõ.lux pꝛoducit ex ſe ſplendoꝛẽ.⁊ ex lu⸗
ce ⁊ ſplẽdoꝛe pꝛocedit caloꝛ.quicqd vo eſt ꝑfectõis luci
create:dandũ eſt luci increate.h̊ ꝑfectõis eſſet luci crea⸗
te ꝙ poſſʒ ex ſe pꝛoducẽ plures ſplẽdoꝛes a caloꝛes plu

res: ergo luy increata que ẽ ꝑfectiſſima ? infinita pdu⸗

cit ex ſe infinitos ſplẽdoꝛes:⁊ ſic infinitos filios.⁊ infi
tos caloꝛes: ⁊ ſic infinitos ſpũſſckqus. Ad oppoſituʒ.
vbicũq; eſt infinitas aliquoꝝ numero: inoꝛdinatio ẽ 2
ofuſio.ᷣ a diumno eſſe oĩs ↄfuſio ⁊ oĩs inoꝛdinatõ rele⸗
Paturꝛergo nõ eſt ĩ ĩo numerꝰꝑſonaꝝ inſinitꝰ.¶ So⸗
lutio dicedum ꝙ numerꝰdiuinaꝝ ꝑſonaꝝ nõ põt eẽ in⸗
finitus.q; vbi eſt numero infimitũ:ibi ponit᷑ inoꝛdina⸗
tio 7 cõfuſio.⁊ ita cum ſũma oꝛdinatio? ꝑfecta diſtin⸗

3 0— . .
. NM„R„ Kο P.- 236½ *1 ſry Niicho
. 97 42*2

Ca. ſlr „NI- J

Naz pſene en pr ſſe hfer

ctio debeat eſſe in ꝑſonis diuĩs:relingt ꝙ eis repugnat
neceſſario numer infinitꝰ.4. Ad pꝛim & ratõeʒ ĩ ↄtra
rium dicẽduʒ/q virtuoſioꝛ ⁊ potẽtioꝛ ẽ virtꝰ quã ↄſegt
multitudo relatiuoꝝ oꝛdinatoꝝ diſtinctoꝝ inuicem 2
nõ ↄfuſoꝝ:q̊ vbi ẽ numero inſinitum: nõ eſi oꝛdo.Si j

poneret᷑ ibi multitudo ꝑſonaꝝ ſiue relatiuoꝝ infinita

nõ eſſet oꝛdo in diuinis ꝑſonis.q;ꝛ ergo ſũma oꝛdinatio

cebet ibi eſſe: vt oſtẽdat᷑ ibi ſummꝰoꝛdo ⁊ ↄcoꝛdia: ſiat

numerꝰ ꝑſonaꝝ in tribo.quia ſũmꝰ oꝛdo ⁊ ↄcoꝛdia ſtat
in tribus. Ende augu.dicit:ꝙ ille numerꝰeſt ĩ quo eſt
maioꝛ armonia.⁊ ideo vult dicere ꝙ numerꝰꝑſonaruzʒ
diuinaꝝ eſt numerꝰtriũ.Vbi ẽ numero infinituz ibi eſt
ↄfuſio que ab eſſe diuino oĩno tollit᷑.¶ Ad ſcõᷣazʒ ratõʒ
dicit᷑ ſicut dictũ eſt ad iſià bonitas diuina nõ ẽ rõ niſi
ↄmũionis oꝛdinate ⁊ diſlincte. Elñ vbi maioꝛ ↄmunio
maioꝛ bonitas:veꝝ eſi ſi ſit vmunio oꝛdinata diſticta
Ad terciã ratõeʒ dicẽdũ.q; imꝑfectõis eſt ĩ luce crea

ta ꝙ ex ſe ꝓducat plures ſplendoꝛes ⁊ plures caloꝛes.

Si em̃ tantũ poſſet vno ſpiẽdoꝛe quãtũ pluribo:nõ pꝛo

duceret plures. In diuis aũt pꝛoductõ filij a pre ẽ ſplẽ⸗
doꝛis ꝑfecti: ⁊ ideo ſuꝑuacuũ eſſet ⁊ ↄfuſio ꝙ eẽt pꝛodu
ctio plurium filioꝝ. Silꝛ ſi tantũ poſſet lux creata vno

caloꝛe quãtũ põt pluribo:nõ ꝓducẽèt plures.ĩmo ſuper
vacua eẽt ꝓductõ pluriũ.idem aũt eſi ꝓductõ 2 vniꝰfi⸗
lij ⁊ vniꝰſpũſſcti ⁊ pluriũ:qꝛ vtraq; iſtaꝝ eſt ꝓductio ꝑ⸗
fecta ⁊ rei ꝑfecte.X ideo nõ eſt pꝛoductõ nec numerꝰ ꝑ⸗
ſonarum diuinaꝝ in infinitũ.

Membrũ ſeptimũ
Eptimo q̃rit᷑ de ratõe ponẽdi numeꝝ ꝑ⸗
ſonaꝝ.an.ſ.poſſit poni ĩ pluribus an in
paucioꝛibo qᷓ; ĩ tribo. Et pᷣmo obijcit᷑ ſic.
MRich.in li.de trini.oꝑtz itaq; vt ĩ diuia

illa pſonax pluralitate ſumme pulchꝛa 2 oꝛdiatiſſima

ſit mutuo hincinde ĩ adulterutꝝ differẽs ↄcoꝛdia ⁊ cõ⸗
coꝛs differẽtia.⁊ hãc ꝓpoſitõeʒ accipit q̃ſi ꝑ ſe notam.2⸗
poſt arguit.videt᷑ itaqʒ; neceſſario eẽ vt inter illã cuiꝰ ẽ
plenitudinẽ dare nec acciꝑe:⁊ eã cuiꝰ ẽ acciꝑe ⁊ nõ da⸗
re ſit ſola vna media cuiꝰſit ꝓpꝛie ꝓpꝛiũ tam dare qᷓ acci
pere.vt ↄſtituta ĩ medio vni eaꝝ cohereãt ex vno:⁊ al⸗
teri eaꝝ ↄnectat᷑ ex altero.Et ptꝰoñdit ꝙ debʒz eſſe ſola

media 7 nõ due dicẽs.Si aũt oue medie inter altrinſe

cas duas ꝑſonas eẽ dicãtur. videamꝰ ꝙ incõueniens
hãc affamatõneʒ ↄſequet᷑. Ecce ex his pᷣma in vno ſolo
ↄcoꝛdat cũ altera. altera vo nõ in vno tm̃ ſ̊ in duobo cõ
coꝛdat cũ tercia. Cercia ꝗdẽ ñ ĩ duobo ſ̃ ĩ vno ſolo xoꝛ
dat cũ q̃rta vides cte qm̃ vniꝰ ꝓpꝛietatis gemiatio atq;
ↄmunio ꝓpoꝛtõnalitatis ratòeʒ nõ tam pᷣtendit qᷓ; ↄfun⸗

dit. 4 Scða ratio rich. Supponimꝰ ꝙ in diuinitate ſit

vna ꝑſona ſolum que nõ ab alia:⁊ vna ſola a qua non
alia. Si em illa que ab alia nõ eſt:nullã de ſe pꝛoceden
tem haberet:ĩperpetuũ ſola remanẽt. Item ſicut ncceẽ
ibi eſſe aliquã ꝑſonã que nõ ſit ab aliqua alia:ſic oꝑtet

ibi eſſe aliquã a qua nõ ſit aliqua alia. Quia ſi qlibʒ ex

alia ꝓcedẽs de ſe ꝓcedẽteʒ habẽt: huiꝰ eductõis ꝓtra⸗
ctio in inſinitũ ꝓcedẽt.Et hec etiã erit vna ſola.quia ſi
due ꝑſone hoc ↄmũe haberet: ꝓculdubio neutra illarũ
ab alia pꝛocedẽt.nec vna alteri imediata adhereret qð
eſt inconueniens. Eſt itaq; ꝓpꝛium vniꝰſolius ꝑſone de

ſe pꝛocedentem nullo modo habere. Item neceſſe eſt ꝓ

hec ab alia. Mam ſi que de ſe pꝛocedentem non babʒ a
nulla alia pꝛocederet: diuino conſoꝛtio imperpetuum
careret. Ex his ergo relinquitur. ꝙ eſt vna ſola perſo⸗
na de qua nulla alia pꝛocedit pꝛocedens ex alia:ſicut ẽ

vna ſola a qua pꝛocedit alia non pꝛocedens ex alia.
Item ſi eſt ibi vna ſola perſona a qua nulla alia:⁊ vna
ſola a qua alia ? a nulla alia: neceſſe eſt eſſe mediã que
ſit ab alia ? a qua alia. Si enim non eſt niſi vnus qui
non ſit ab aliquo alio: conſequens eſt vt io de quo mo⸗
do agimug non ſit a ſemetipo. Item ſi ibi non niſi vn⸗

ſoln
⸗
ſei
lyl⸗
gon
iſtnt
fotui
ſofl
ftoc
fatio
e
furn
10
Ter
ſi⸗
ſed
ſe⸗
0
ſh
nue
uß⸗
1/
iſtain
uit.
G
ſbinel
ſtqua
ſdeſta
tatene
inuent
genern
llvaſi
ſtonan
co ſia⸗
ſeinmt
loon
ien
ſkoſin
ſons
ſcheintn
ols/p
Unldieo
s co
esſadt
Vrnaſa
Kerenn⸗
Wopnneg
wynot
ſeckik⸗
chion
Kuin
Pecko
ld
Bobn
ſorhi
fnoe⸗

ſanon
fut
llihni
W
nminnnn⸗
naagdſctn
ſtiluean
tursetlen,
lorivnͤmn
apfeiſt
geitpo
r gegtaſn
. inoſiht
eto vniß
tpaucto;

numerig

„

dinumer
bkan
wobiett⸗
pfridi
oncioniine
kongiarc/
OEeman
allicad
cheande
ndun;ei
ſter mene⸗
nahzſein
inurainni
hininin
nuinw
Bindoerd
mnoorn
vninon
ndtin
hininttri
lequn
ſepnnn
nſicveneet
lorſecper
atilh⸗
Nob glih
oraſi
anullarn
n
6sgoned
larſteſh
nonbohzt
perenun

ue
Aiaſna e

nser
dglinkſ
nolig
neg
Nn
rnid

„

rrFrrrreene 5

Nueſtio

ſolus eſſe poteſt qui de ſe pꝛocedentẽ nõ habet.bunc de
quo modo loquimur de ſe pꝛocedenteʒ habere opoeꝛtet:
ſie itaq; pꝛocedit ex alio vt nihilominꝰ alius pꝛoceda 4
ex ip̃o.Ex his ergo neceſſario ↄcludit᷑ in diuis numer
ꝑſonax triũ.¶l Tercia ratõ.ſicut ſupꝛa oñſum eſt non
eſt niſi duplex modꝰ pꝛocedẽdi in diuinis. vel ꝑ moduzʒ
nature:vel ꝑ modũ voluntatis.ꝑ modũ nature genera
tio filij a patre: ꝑ modũ volũtatis pꝛoceſſio ſpuſſcki ab
vtroq;. neceſſe eſt ergo tres eſſe ꝑſonas vnam in qua ſit
ratio pꝛimi pncipij a nulla pꝛocedẽs: alis que pꝛocedat
generatõeʒ. aliã vo que pꝛocedat ꝑ ſpiratõeʒ.noʒ bo⸗
num meli eſt qd ſe diffundit ſũma diffuſione natur ali
7 volũtaria: ꝙᷓ ꝙ altera tm. Si aũt poneret᷑ quarta:q
reret᷑ de illa an pꝛocedat ꝑ generatõeʒ: an ꝑ ſpiratoeʒ.
ſi ꝑ generatõeʒ:ergo filius:ſi ꝑ ſpiratõeʒ:ergoſ⸗ püuſſets
ſed cũ nõ ſit in trinitate ꝑſonaꝝ ponendũ aliquid imꝑ⸗
fectũ nec aliquid ſuꝑuacuũ: cũ vno ſolo filio poſito ꝑfe
cta ſit generatõ:vno ſolo ſpũſcto poſito ꝑfecta ſit ſpira⸗
tio diuina.quia ⁊ ille ꝑfectiſſimꝰ filius ⁊ iſte ꝑfectiſſi/
mus ſpũſſcẽus. relinquit ꝙ eſt vnꝰ ſolus filius ⁊ vnꝰſo⸗
lus ſpũſſcẽus. Suꝑuacuũ igitur ⁊ vanũ eſt poneꝛe plu
res. Quaꝛta rõ. aug: ĩ li.lxxxiij.qſtõ. q.xxij.· Omne qð
eſt:aliud eſt quo cõſtat:aliud quo diſcernit᷑:aliud quo
ↄgruit.vniuerſa igit᷑ creatura ſi eſt ⁊ ab eo qð oĩno ni⸗
bil eſt:ſiue ꝙ ipa non eſt diſtat plurimuʒ ſuis partibo
ſibimet ↄgruit cauſam eius.ergo terciaʒ eſſe opoꝛtet q̃
ſit:qua hoc ſit:qua ſibi amica ſit.creature aũt cauſam.
id eſt auctoꝛem deũ eſſe dicimꝰ.opoꝛtet ergo deuz trini⸗
tatem eſſe qua nihil pᷣſtantiꝰ intelligentius beatiꝰqueat

inueniri. Ideoq; etiam cum veritas querit᷑: pluſq tria

genera queſtionũ eſſe nõ pñt.vtꝝ oino ſit.vtꝝ hoc aut

illud ſit: vtꝝ pꝛobãduʒ vel ipꝛobaduʒ ſit.pꝛima eſt que⸗

ſtio naturalis.ſcdᷣa ratõnalis.tercia moꝛalis.. Quĩta
ratõ.ſicut ſupꝛa dictũ eſt.coĩo pfecte caritatis non põt

eſſe in minꝰ ꝙ in tribo ꝑſonis. Si ergo vbi eſt ſũma ca⸗

ritas.nõ poteſt deeſſe ꝑfecta coĩio amoꝛis.vbi aũt ẽ ſũ⸗
ma bonitas:non debet deeſſe ſũma caritas.Relinquit᷑
igit ꝙ ſũma bonitas non debet eſſe in minꝰqᷓ in tribus
ꝑſonis. aũt ꝑfecta coĩo amoꝛis vel caritatis nõ poſ
ſit eſſe in minꝰqᷓ in tribo ꝑſonis: patet.qm̃ ꝑfecta coĩo
amoꝛis ↄpletur in dilectõne.⁊ hoc etiã vult rich.in li.
t tꝛi.dilectio aũt ꝑfecta nõ põt in minꝰeſſe qᷓ in duabo
ꝑſonis.cõdilectio vᷣo niſi in tribo ꝑſonis.nec opoꝛtet eẽ
plures ſed ſuꝑuacuuʒ eſt ponere plures. Ad oppoſi⸗
tum tria ſũt pncipia in reꝝ natura pꝛoducẽdi vnum ex

alio natura.ratõ. ⁊ voluntas.ſed in diuinis ponit᷑ pꝛo

ducetio ꝑ modũ nature:vt generatõ filij a patre.⁊ ꝓdu⸗
ctio ꝑ modum voluntatis.ſcʒ pꝛoceſſio ſpũſſancti:ergo

neceſſe eſt ponere terciam pꝛoductõeʒ que fit ꝑ modum

ratõnis.⁊ qð iſta maxime debeat ibi ꝑoni patʒ.qm̃ qð
eſt dignius ſemper eſt deo tribuendum. ſed pꝛoductio
que eſt ꝑ modum ratõnis dignioꝛis eſt: quia vis ratio⸗

nalis dignioꝛ eſt ⁊ etiam operatio ſua.ſ.vis generata.

RRe Panad

Sed buiꝰſolutio dicta eſt pꝛius in queſtione de ꝓceſ⸗
ſione ſpũſſancti.¶ Scðᷣa ratio qm ſcom exigentiam ꝑ⸗
fectionis videtur iſiud ſequi neceſſario.quia ſi eſt vna
ꝑſona dans ? nõ accipiens: ⁊ alia accipiens 7 nõ dãs
tercia que eſt accipiens ⁊ dans: videtur ꝙ ſit quarta
que nec ſit accipiens nec dans.4 Tercia ratõ.nulla vi
diur eſſe ratio quare nõ ſit ponere duas medias inter
illã cuiꝰeſt dare ⁊ non accipere:⁊ illam cuiꝰeſt accipere
7 non dare:quaꝝ eſſet dare ⁊ accipere.⁊ quia plus cõ⸗/
neniret ſcda cum tercia q; cum pꝛima.i Qam pari ratio
ne videtur eſſe ↄfuſio poſitis tribo ꝑſonis iuxta pꝛedi⸗
ctam ratõeʒ.i Qam tercia cuiꝰ eſt accipere ſed non dare

conuenit cum ſcdᷣa in vno ſcʒ in accipiendo: ſed non in

dando. Cuʒ pꝛima vo non conuenit nec in accipiendo
nec in dando:ergo plus cõuenit cum ſcdᷣa qᷓ; cum pᷣma.
OQuarta ratõ ſi ſüma caritas 7 ſũma bonitas eſt ra⸗
tio in ꝑſona patris ꝙ pꝛoducit ex ſe ꝑſonam aliã.cũ ſit

— v. RE 20% )

Xxlv.

illa ⁊ oĩno eadem bonitas ꝑ omneʒ modum in ſpũſcto
ergo erit in ſpũſancto ꝙ pꝛoducatur ex eo ꝑſona alia.
Sol.dicẽduʒ ſicut ſupꝛa oſiẽſuʒ eſt.ꝙ in diuinis tm̃
tebent eſſe tres ꝑſone.nec pñt eſſe plures:quia ſequeꝛe
tur ꝙ non eſſet in ip̃a ſũma trinitate ſũma germanitas
nec fũma cõnexio:ſed confuſio ⁊ inoꝛdinatio.quod eſſʒ
valde abſurdum ⁊ incõueniens.quod patet. ſuppoſito
ꝙ cõmunio boni non poſſit niſi duobus modis eſſe.ſcʒ
vel per modum nature:⁊ bec eſt generatõ vel pꝛoductõ
generati a generante.vel per moduz voluntatis:⁊ hec
eſt pꝛoceſſio amoꝛis ab amante.⁊ ſi non eſt pluribo mo
dis intelligere cõmunionem boni:erunt ad minꝰ tres
perſone ſicut oſtenſum eſt.⁊ non plures quin eſſet ſuꝑ⸗
fluitas ⁊ confuſio vt oſtendunt rationes.¶. Ad ſcdðᷣam
rationem dicendum.ꝙ quarta perſona non poteſt eſſe

in diuinitate que nec ſit accipiens nec dans.Maʒ ſicut

dicit Rich.in li.de trini.ſi illa peꝛſona que aliunde nõ
accipit vt ſit nullam pꝛocedenteʒ de ſe haberet: imper⸗
petuum ſola remaneret. Simili quidem ratione que ð
ſe pꝛocedentem non habet.ſi a nulla alia pꝛocederet di
uino conſoꝛtio imperpetuum careret. Multiplex autẽ
ratio a vera diuinitate ſolitudineʒ ercludit ſicut dictũ
eſt.non eſt igitur aliquo modo quartam ponere perſo⸗
nam.4l Ad terciam rationem dicendum ᷣm Rich. de
ſancto vict. O: cõmune eſt omnibus perſonis diuinis
omnem plenitudinem habere.cõmune ſolum duabus

omnem plenitudinem dare.ↄmũe autem ſolis duabus
omnem plenitudinem accipere vel accepiſſe.ↄmune au
tem ſolis duabus non habere vtrũq; ſcʒ non dare non

accipere ſimul ſcʒ patri ⁊ ſpirituiſancto.vnius nãq; ꝓ⸗
pꝛietas eſt i ſolo dando ſcʒ patris. alterius pꝛopꝛietas
tam in accipiendo qᷓ; dando ſcʒ ipſius filij.ſolis duabo
eſt cõmune perſonam de ſe pꝛocedentem habere.ſolis
duabus perſonis eſt ſcdᷣm aliunde pꝛocedere.ſolis du
abus eſt cõmune non habere vtrũq;. nam tmmodo de
ſe pꝛocedentem habere eſt pꝛopꝛietatis vnius. tim̃mo⸗
do ðᷣo pꝛocedere pꝛopꝛietas eſt alterius.pꝛopꝛietas au⸗
tem tercij tam ab alio pꝛocedere q; de ſe pꝛocedentem
habere ſcilicet filij. Ex his igitur patet.ꝙ conuenien⸗
tia eſt ipſius ſpirituſſancti ad patrem in hoc.ꝙ non ſi⸗
mul conuenit eis ꝙ perſona de ipſis pꝛocedat:⁊ ꝙ pꝛo⸗
cedant de alio ꝑꝛocedentem habere ⁊ ab alio pꝛocede⸗
re indiſtincte ad filium qui habet ſimul vtrũq;. ſeruat᷑
igitur ratõ pꝛopoꝛtionalitatis quod non fieret poſitis
duabus perſonis quibus cõmune eſſet pꝛocedere et de
ſe pꝛocedenteʒ habere.nam tres conuenirent in hoc q;

eſt dare.tres in hoc ꝙ eſt accipere.due ſolum in dare ⁊

accipere et non tres:⁊ due ſolum in non dare non acci
pere ſimul.⁊ ita non ſeruaretur pꝛopoꝛtio ⁊ conueniẽ⸗
tia que debet eſſe trium inuicem. immo ſemper magis
vna cum aliqua qᷓ; cum alia.q¶ Ad quartam rationem
dicendum.ꝙ ſumma bonitas ſicut eſt ipſa ratio pꝛodu
ctionis perſone a perſona in patre ⁊ filio: ita eſt ratio
non pꝛoductionis in ſpirituſancto.ſicut enim ratõ ſũ⸗
me bonitatis neceſſario ponit diffuſionem vnius ĩ ali⸗
um: ita ratio ipſius ſumme bonitatis excludit confu⸗
ſionem in diffuſionem boni vnius ad alium.Seo ſi po
neretur ꝙ ſpirituſſanctus haberet de ſe pꝛocedentẽ ali⸗
um ratione ſumme bonitatis in eo: ita ⁊ ille alius ha⸗
beret de ſe pꝛocedentem alium ita infinitum.⁊ infini
tum conſequitur neceſſario confuſio diffuſionis boni:
tatis:quam non recipit ratione ſumme bonitatis. exi⸗
git igitur ratio ſumme bonitatis ꝙ ſit ex perſona vna

in qua ſit terminus diffuſionis: ſicut eſt vna que eſt pᷣn⸗

cipium diffuſionis.

Nueſtio. xlvj. de oꝛdine

diuinarum perſonarum.

Oſtqᷓ diſſeꝛuimus

de numero diuinaꝝ ꝑſonaꝝ: de oꝛdie
. earũdem virtute dei iunãte ingqramꝰ.
7 qꝛ circa oꝛdinẽ multe ſunt dubitatõ⸗
nes d cis ꝑ oꝛdinẽ eſt diſcernẽdũ.Pꝛi
mo an ſit oꝛdo in diuinis ꝑſonis. Scðo cuiuſmõi ſit il
le oꝛdo vtꝝ nature vel oꝛiginis. Lercõ de oꝛdine oꝛigi
nis an ſit ibi aliqua ꝑſona ſine oꝛigie. Quarto an pnt
eſſe plures ꝑſone ſine oꝛigine. Quinto an due babẽtes
oꝛiginẽ ĩmediate pꝛocedant ab alia que nõ babet oꝛigi
nez ita ꝙ neutra ab alia ſicut ponebat greci. Seyto an
illa que habet oꝛiginẽ ab alia habet ſilłꝛ oꝛiginẽ a pᷣma
ĩmediate. Septimo an pꝛoceſſio ſpũſſancti ↄſequat᷑ oꝛ
dinem nature ad generatõeʒ filij vel ecõuerſo. Octauo
an abſtractis y poſlaſibo ſiue ꝑſonis ſit intelligeꝛe oꝛdi
nem nature in trinitate.⁊ ecõuerſo.

Mlembrũ pꝛimũ
B pꝛimũ pꝛocedit᷑ ſic. Augu.ↄtra marxi⸗
minũ.cum dicit᷑ filiꝰa patre.non dicit᷑ in⸗
equalitas ſubſtãtie:ſed oꝛdo nature.non
. ꝙ alter pꝛiꝰ altero: ſed ꝙ alter ex altero.
In dininis igit᷑ ꝑſonis eſt oꝛdo nature:ergo ẽ ibi oꝛdo
4l Scdᷣa ratõ.nobiliꝰ eſt eẽ oꝛdinatũ ꝙᷓ nõ oꝛdinatũ.qꝛ
eſſe in oꝛdine eſt ꝑfectõis ⁊ dignitatis:negatio vᷣo oꝛdi⸗
nis indignitatẽ ponit. Cum ergo eẽ diuinaꝝ ꝑſonarũ
ſit nobiliſſimũ relinquit᷑ ꝙ ipᷣm eſt oꝛdinatũ.ql Tercia
ratio.bonũ nõ põt intelligi ſine oꝛdine.ſicut econuerſo
malũ ponit inoꝛdinatõeʒ ⁊ pꝛiuatõʒ oꝛdinis. Itẽ ipᷣm
eſſe inꝙᷓtuʒ hmõi nõ eſt ſine oꝛdine. Vñ dicit boeclꝰ.q;
eſſe ẽ qð retinet oꝛdinẽ ſeruatq; naturã. Si ergo eſſe di
ninaꝝ ꝑſonaꝝ qð eſt diuinũ eẽ eſt veriſſimũ eẽ ⁊ veriſ⸗
ſimũ bonuʒ:relinquit᷑ ꝙ in eo eſt veriſſimꝰoꝛdo. Ad
oppoſitũ.oĩs oꝛdo aut attendit᷑ fm pꝛiꝰ⁊ poſterius:aut
ſimul:aut ſᷣm ſuperiꝰ ⁊ inferiꝰ:aut iuxta. ſᷣ in diuinis
ꝑſonis nõ eſt eꝛdo ſm pꝛiꝰ ⁊ poſteriꝰ:qꝛ in trinitate ni⸗
bil pꝛiꝰaut poſteriꝰ ſicut dic ſimbolũ athanaſij.qꝛ pꝛiꝰ
7 poſieriꝰdicũt añceſſionẽ ⁊ ſucceſſionẽ in tꝑe.nec etiã
eſt ibi ſimul:qꝛ ſimul dic pñtiaʒ vel ↄcomitantiã in tꝑe
vel in loco. Item nõ eſt ibi oꝛdo ᷣm ſuperiꝰ ⁊ inferiꝰ ⁊
iuxta.qꝛ bmõi differẽtie oꝛdinis attendũt᷑ ſᷣm ſitũ.Si⸗
tus aũt nõ eſt niſi vbi ẽ diſpoſitõ ꝑtiũ in toto vel ĩ loco.
Cum ꝭ̊ nulla differẽtia oꝛdis poſſit poni ĩ diuio eẽ:ſim
pliciter nõ ẽ ibi oꝛdo.¶ Si diceret᷑ ꝙ ibi ẽ oꝛdo nature
ille nõ attẽdit᷑ ᷣm pᷣ̃aictas differẽtias.Querit᷑ ad ille
oꝛdo.aut ẽ eẽntia aut ꝑſona:aut notõ.qꝛ ꝗcꝗo eſt in di
uinis ẽ aligo hoꝝ.ſᷣ̊ hmõi oꝛdo nõ eſt ipᷣa eentia diuina
cũ eẽntia dicat᷑ ꝑ indiſtinctõeʒ:oꝛdo vᷣo dicit᷑ ꝑ diſtictõ
nẽ.ſiue ſᷣm ratõeʒ ⁊ differẽtiã oꝛigis vel pᷣncipij.diuia
do eẽntia nõ pt᷑ dici in ratõe pᷣncipij vel oꝛigis vel ꝙ ſit
a pᷣncipio:vel ꝙ babeat oꝛiginẽ:qꝛ diuina eẽntia nec ge
nerat nec generat᷑ nec ſpirat nec ſpirat᷑.Iteʒ nec poteſi
dici ꝙ iſte oꝛdo ſit ꝑſona:imo eſt ꝑſonaꝝ:qꝛ dicit habi
tudinem ꝑſonaꝝ ad ꝑſonas. Item nec põt dici ꝙ dicat

notionẽ:qꝛ oĩs notio ſiue ꝓpꝛietas ĩ diuinis ẽ diſtincti⸗

ua ꝑſone a ꝑſona.̊ oꝛdo magis dicit ↄueniẽtiã q; diſti⸗
ctionẽ:relinquit᷑ igit᷑ oꝛdo penitꝰnihil eſt in diuinis.
A Tercia ratõ augu.in li.de ciui.dei.oꝛdo eſt pariuʒ.
diſpariũq; ſua cuiq; tribuẽs localis diſpoſitio.vbi er⸗
go non eſi localis diſpoſitio: non erit oꝛdo. ſſi eꝛgo in
diuinis ꝑſonis nõ eſt localis diſpoſitio:ergo nec oꝛdo.
Solutio dicendũ ꝙ in diuinis ꝑſonis eſt oꝛdo.Sed
diſtingnendũ qꝛ multiplex eſt oꝛdo.eſt em̃ oꝛdo ſcðᷣʒ lo
cum.eſt oꝛdo äm tempꝰ.eſi oꝛdo ſᷣm cauſaʒ.eſt oꝛdo pᷣm

ratõeʒ. eſt oꝛdo 'm oꝛiginẽ nature qui eſt pᷣncipij ad il-

lud qð eſt de pᷣncipio. Oꝛdo ſᷣm locũ attendit᷑ ſᷣm iſtas
differẽtias ſuperiꝰ inferiꝰ⁊ iuxta. Oꝛdo m tpᷣus atten
ditur ſm iſtas differẽtias pꝛiꝰpoſteriꝰa ſimł.a his mo
dis nõ eſt oꝛdo in diuinis ꝑſonis.Oꝛdo aũt ſᷣm cauſaʒ

—

eſt hm ꝙ dicimꝰ ꝙ cauſa pꝛioꝛ eſt effectu. hoc mõ ꝓpꝛie
nõ eſt oꝛdo in diuinis ꝑſonis:qꝛ cauſa ſemꝑ ẽ pꝛioꝛ eſſe
ctu in diueꝛſitate eẽntie.Dicit᷑ vlteriꝰoꝛdo ratõis ſicut
oꝛdo differẽtiaꝝ ad vnũ genꝰ qui oꝛdo ẽ a latẽ vel pᷣmi
medij ⁊ poſtremi. ſicut pĩ in linea p̃dicamẽtali. Juxta
ðᷣo oꝛdinẽ rõnis differẽtiaꝝ ad genꝰ nõ ſumit᷑ aliꝗs oꝛ⸗
do ĩ diuĩs ꝑſonis: qꝛ iſte oꝛdo dic imꝑfectõneʒ ſiẽ infra
videbit᷑.ſᷣ iuxta aliũ oꝛdinẽ rõnis quiẽ pᷣmi medij 2 po⸗
ſiremi:ſumit᷑ oꝛdo rõnis in diuinis ꝑſonis.ſicut em̃ in
hoc oꝛdine rõnis eſt vnũ ↄmũe qð de alijs dicit᷑ ⁊ nullũ
de ipᷣo.⁊ iſtud appellat᷑ generaliſſimũ in linea pᷣdicamẽ
tali.⁊ iſtud eſt pᷣmũ ⁊ vnũ de quo alia dicunt᷑ ⁊ ip̃ᷣm de
nullo. ſicut ſpẽs ſpecialiſſima ⁊ hoc poſtremũ.a aliqo
xæ quo alia dicũt᷑ ⁊ qð de alijs ꝗqbuſdã dz.⁊ bocẽ genꝰ
ſubalternũ ⁊ illud vocat᷑ mediũ.ſic ĩ oꝛdine ꝗ ẽ ſᷣm rõeʒ
oꝛiginis ꝗẽ in diuerſis ꝑſonis:eſt ꝑſona q̃ de nulla ⁊ a
qua alia.⁊ ꝑſona de qua nulla ⁊ q̃ ab alia ⁊ ꝑſona q̃ſi
media q̃ de alia ⁊ de qua alia.⁊ ſic ptʒ ꝙ ibi ẽ oꝛdo oꝛi⸗
ginis ꝗ ſumit᷑ iuxta oꝛdinẽ ratõis.⁊ ſm iſtlas tres diffe
rentias q ſunt nõ ab alio a quo alius ⁊c.⁊ non ſᷣm pᷣdi⸗
ctas differẽtias.Et ſi querat᷑ vtꝝ iſle oꝛdo ſit ſimplicit
Dicendũ ꝙ nõ eſt oꝛdo ſimplicit᷑: ̊ oꝛdo cũ additõe.ſ.
oꝛdo nature vel oꝛiginis. Per hoc ſoluit᷑ pᷣma ratõ.qm̃
pꝛocedit de duobo pᷣmis oꝛdinibo.¶ Ad ſecũdũ dicẽdũ
ꝙ oꝛdo dicit ibi notionẽ.Sed notio aliqũ ſignificatur
diſticte.vt cũ dico paternitas.Aliqñ indiſtincte.ſᷣ peꝛ
additõeʒ determĩat᷑.pme notões diſtinguũt ꝑſonã a ꝑ⸗
ſona abſolute ⁊ ſine determiatõe ſicut geneꝛare ⁊ gene
rari ⁊ hmõi.alie ðᷣo notões cũ determĩatõe diſtinguunt
ſicut pᷣncipiũ.Si em̃ dicat᷑ pr eſt pncipiũ.niſi addat᷑ fi
lij vel ſpũſſct᷑i:indiſtincte ĩpoꝛtat᷑ notõ.ſᷣ ꝑ additõeʒ de⸗
termĩat᷑ vt cũ dico pr ẽ pᷣncipiũ ſilij.pr̃ ẽ pᷣncipiuʒ ſpũlſ⸗
ſcti:iam em̃ dĩic notõeʒ patnitatis diſtincte qͥ ẽ notõ ge
neratõis ⁊ notõ pꝛoceſſionis.Dicendũ ergo ꝙ oꝛdo de
ſe dicit notõeʒ indiſtincte ſiue ↄfuſe.ſᷣ diſtinguit p ad-⸗
ditõeʒ.vt ſi dicat᷑ oꝛdo filij ad patrẽ dicit notoeʒ ſiliatõ
nis ſiue generatõis paſſiue.⁊ ſilłꝛ oꝛdo pr̃is ad filiũ no
tionẽ pat᷑nitatis vel generatõis ſᷣm ꝙ ẽ eiꝰ qui generat
ꝑ hoc em̃ dicit᷑ vnꝰad alterũ cũ dicit᷑ oꝛdo patris ⁊ filij
ad ſpinſctẽᷣm hoc dicit notõeʒ ſpiratõis ↄmũuis ab vtro⸗
q; oꝛdo vo ſpñũſſct᷑i ad patrẽ ⁊ filiũ eſt pꝛoceſſio.ptʒ er⸗
go ꝙ oꝛdo ſine determĩatõe notõeʒ ſiue notões dicat i⸗
cetermĩate ⁊ ↄſuſe:cum determĩatõe vo diſtincte.¶ Ad
terciã ratõeʒ.dicendũ ꝙ illa ratõ augu.pꝛocedit de oꝛ:
dine ſᷣm locũ.⁊ ſic patʒ rñſio ad iſlam queſtionẽ.

Membꝛum ſecundum

Ecũdo q̃rit᷑ ſupoſito oꝛdie ĩ diuĩs.cuiuſ
modi ſit ille oꝛdo. vtꝝ ſit ibi oꝛdo nature
Ad qð ſic obijcit᷑ ꝑ auẽteʒ aug.pᷣdictã cũ
dẽ.filiꝰ a pr̃e ñ dr ineq̃litas ſube:ſ̊ oꝛdo
nat᷑e.j ibi ẽ oꝛdo nate.¶ Scða rõ vbicũq; ĩtelligit᷑ dif
fuſio bonitatis vniꝰ ĩ aliũ itelligit᷑ oꝛdo ſᷣm rõʒ pᷣncipij
vł oꝛigis. ſᷣ ſic ẽ ĩ diuis:& ibi ẽ oꝛdo oꝛigis.h̊ cũ iſte oꝛ⸗
do ſit ita ꝙ vnꝰhabeat nat᷑aʒ ab alio.relinꝗt᷑ ꝙ ſit oꝛdo
nate. Ad oppoſitũ vbicũq; ĩtelligit᷑ oꝛdo:ĩtelligit᷑ di
ſtictõ nat᷑e.ſi ̊ nata ĩ diuĩs pſõis ſe hʒ ſʒ oĩmodãa diſti
ctõeʒ:relinꝗt᷑ n ẽ ibi oꝛdo nat᷑e.maioꝛ ptz qm̃ idẽ ad
ſe ñ oꝛdiat᷑.¶ Scða rõ ſi ibi ẽ oꝛdo ẽ ſᷣm rõʒ pᷣncipij ĩ oꝛ
dine nate.h̊ ad pᷣncipiũ ĩ oꝛdie nate ſeqꝗt᷑ pꝛiꝰ nata.qᷣſi
eneii ſilij ᷣm oꝛdinẽ nate pr erit pꝛioꝛ filio nat᷑a
at᷑ falſuʒ ⁊ incõueniẽs.i Aã dic aug.iĩ pdicta aucto⸗
ritate. ꝙ ñ ẽ alter pꝛioꝛ altero.Et in ſim bolo athanaſij
habet ꝙ ĩ hac trinitate nihil pꝛiꝰ aut poſteriꝰ:& ñ ẽ ibi
oꝛdo nate. Tercia rõ idẽ ẽ in dinĩs nat᷑a qdð ſuba vel
eẽntia.ſi &̊ ĩ diuĩs ẽ oꝛdo nat᷑e: reliqꝗt᷑ q ẽ ibi oꝛdo ſube
vel eẽntie ̊ nullo mõ pr dici ibi eẽ oꝛdo ſube vel eſſentie
qꝛ oꝛdo eẽntie nõ poſſet dici niſi vel qꝛ eẽt pᷣncipiũ oꝛdis
vel qꝛ oꝛdinaret᷑.ſᷣ eẽntia nõ poteſt dici pᷣncipiũ oꝛdis.
qꝛ pᷣncipiũ oꝛdinis rſpectiue dẽ:eẽntia vo abſolute.nõ

ene
unr
ſent
ſ
lint
en
ſong
Uinis
6

ntor
ſani
ppet
Cant
on
n
Nne
en
U
n
te
ntie⸗
oen
lira
liur
Enar
Dnot
ction
dum
uu
nnd.
ſt ni
ſlona
poter
Nwit
Dei
Pbrir
ben⸗
ſartn

ſonal
ſipo
ic
glioe⸗
ſurül
iß
ſant
fitrie
o
fii⸗
Pepil
locs
W
el
gine
henn
gine

ſbet
ſielt
glat
iig
dnn
digin

,
ln

larpon
bitong
ltos n N
1hon np
diinnie
cigaite,⸗
nargt
tcuc dicii
ſigniſtene
dilincr rn
vüͤttſcnin
eneraeree
Pediſingn
ü niſiacltff
natciſc
opit ĩ
nrqiwog
ogohar
ſinnnipas
nodezfüind⸗
fsaafliüne
ebgigcen
Copemnstſll
Mmüsobnn
weſtopger
bͤcdiari
Olhhrr
gortſtdn
Pcine.

ehn

ridiisan

—–
gug. Hid
ſiefa
Girligko
n i; one
geiton
Noliond
Hitligtdi
inotäd
geſick
Pinephion
hſning
heſivni
aetuonen⸗
tni
grigieh
hionpit

eeccſn

hahiai⸗
pidi,

Nueſtio

em̃ eſt pncipiũ vel ꝑ generatõeʒ vel ꝑ ſpiratõeʒ. ſequeꝛe

tur em̃ ꝙ eẽt pᷣncipiũ diſtinctõis.pꝛetea ſimul ẽ vna eſ⸗

ſentia ĩ tribo ꝑſonis nõ põt dici pᷣncipiũ oꝛdis. Iem
nõ põt dici ꝙ ipa oꝛdinet᷑:qꝛ ſi oꝛdinat᷑ aut oꝛdinat᷑ ad

eẽntiã aut ad ꝑſonã.nõ ad eẽntiã:qꝛ vna eſt ſola eẽntia
idem aũt ad ſe nõ oꝛdinat᷑.ſit: nec ad ꝑſonã: quia oꝛdo
ſemꝑ eſt differentiũ:pſona aũt nõ differt ab eẽntia ĩ di
uinis. Relinquit᷑ igit᷑ q ibi nõ eſt aliquis oꝛdo nature.
Sol. dicẽduzʒ ꝙ ĩ diuiuis ẽ oꝛdo nature. Ad pᷣma
ratõeʒ 2 ad terciã in ſimul dicẽdũq cũ dicit᷑ oꝛdo ꝑſo⸗
narũ:dicit᷑ oꝛdo reſpectu eiꝰqð oꝛdinat᷑.cũ vᷣo dicit᷑ oꝛ⸗
do nature in diuis:dicit᷑ oꝛdo reſpectu eiuꝰ qð eſt ratõ
oꝛdinis.licet em̃ natura ⁊2 eẽntia in diuinis idẽ ſint:tñ
alio mõ dicit᷑ natura: alio mõ eẽntia.qꝛ eẽntia dicit᷑ ab
ſolute:natura vo dicit eẽntiã eũ additõe.qꝛ dicit eẽnti⸗
am cũ virtute ꝓductõis ſilis.vñ ĩ intellectu nature ha⸗
betur ratõ oꝛdinis qm̃ vbi intelligit᷑ hec virtꝰ:intelligi
tur ratõ oꝛdinis ⁊ pncipij.ij 2õ em̃ põt intelligi virtꝰ ꝓ
ductiua quin intelligat᷑ ratõ pᷣncipij.⁊ ratõe huiꝰↄno⸗
tati dicit᷑ oꝛdo nature.⁊ ratõe huiꝰ dicit diſtinctõeʒ.ſᷣ
ratõe pᷣncipalis ſignificati qð eſt eẽntia dicit indiſtin⸗
ctionem.nec ratõe huiꝰdicit᷑ oꝛdo nature:ſᷣ ratõe ↄno⸗
tati ratõe cuiꝰↄnotat᷑ ratõ diſtinctõms.⁊ ita ꝑ hoc ſol
uitur pꝛima ratõ ſił ⁊ tercia.qꝛ non dicit᷑ oꝛdo nature
qꝛ natuꝛa oꝛdinet᷑:led qꝛ dicit ratõeʒ oꝛdinis ꝑ hoc.ſ.q;
ↄnotat vñ ſit pᷣncipiũ ad diſtinctõeʒ virtutem ſcʒ ꝓdu⸗
ctionem ſilis ſicut viſuʒ eſt.¶ Ao ſcdam ratõeʒ.dicen⸗
dum ꝙ pᷣncipiũ in oꝛdine nõ ſemꝑ ponit pꝛius:ſᷣ ſolum
quãdo eſt diuerſitas eẽntie vel ſubſtãtie eiꝰ a quo ẽ ali⸗
quid.⁊ eiꝰ qð eſt ab eo.vt ĩ cauſa ⁊ cauſato.ſ̊ in diuĩs
eſt vnitas eẽntie ⁊ ſube:⁊ ideo nõ debet ↄcedi pr ẽ pꝛioꝛ
filio natura.qꝛ nõ eſt ĩ illis altera eẽntia.nec etiã pꝛiꝰ⁊
poſteriꝰdebʒ accipi in diuĩs qᷓ;uis ſit ibi oꝛdo:qꝛ he di⸗/
ſpoſitões vt dicit phᷣus ꝓpꝛie ſũt in tꝑe vel duratõne.q̃
a trinitate remouẽt᷑ eo qdð ĩ ꝑſonis eſt e᷑nitas. Vñ ille
differẽtie oꝛdinis vel tꝑis nõ cadũt ĩ oꝛdine nature im⸗
mutabilis q eſt ĩ diuĩs ꝑſonis.licʒ oꝛdo nature mutabi
lis eas recipiat:qꝛ in hac trinitate vel pꝛiꝰaut poſteriꝰ
ſicut habetur in ſimbolo athanaſt ij. —
Membrüũü terciũ

Erxcio q̃rit᷑ an in diuĩs ſit aliq̃ ꝑſona ſine

oꝛigine de nccitate. Ad qð ſic.poſito em̃

oppoſito. ſ. ꝙ nulla ſit Pond ĩ diuis q̃ nõ
habeat oꝛiginẽ tũc qrit᷑.aut ĩtelligis ꝙ ꝑ⸗
ſona hʒ oꝛiginẽ a ꝑſona:ant ab eẽntia.nõ ab eẽntia:qm̃ʒ
ſic ꝑſona ĩ diuis nõ eẽt idẽ ĩ natura qdð eẽntia.qꝛ vt dic
Anſebł. nec intellectꝰ capit nec natura ꝑmittit illũ ꝗ de
alio eſt eẽ illũ de quo ẽ.differt g̊ ꝑſona ĩ diuis ab eẽntia
ſicut illð qð eſt de pᷣncipio.qð ẽ incõueniẽs. Si aũt di⸗
cat᷑ ꝙ ꝑſona hʒ oꝛiginẽ a ꝑſona: cũ q̃libʒ habeat oꝛigi⸗
nẽ:aut opoꝛtebit ꝓcedẽ in infinitũ:aut idẽ erit ad ſe. qͥ
rũ vtrũq; ẽ incõueniẽs:q; aut ibi ẽ circulꝰ ⁊ tũc idẽ ne⸗
ceſſario eſt a ſeipᷣo.qꝛ ſi pr eſt pᷣncipiũ ad filiũ ⁊ filiꝰad
ſpm̃ſctm ⁊ ſpũſſct᷑us ad prem:ſeꝗt᷑ neceſſario ꝙ pat ſit
pᷣncipiũ ſui.qꝛ ꝗcqd ẽ pᷣncipiũ pᷣncipio ẽ pᷣncipiuʒ ad il⸗

lud qð ẽ ab eo aut ẽ ibi ꝓcedẽ in infinitũ ita dicatuꝛ

