cõſolatõe.omniuʒ generatio reꝝ cũctuſq;

mutabiliũ naturaꝝ ꝓgreſſus.et quidꝗo aliquo mõ mo

uet᷑ cauſas foꝛmas ex diuine mẽtis ſtabilitate ſoꝛtitur.
hec in fine ſimplicitatis arte cõpoſita multiplicẽ rebus
gerẽdis modũ ſtatuit.qui modus cũ in ipᷣa diuine intel
ligẽtie puritate cõſpicit᷑: ꝓuidẽtia nominat᷑.ex hac au⸗
toꝛitate patet.q; ꝓuidẽtia reſpicit res gerẽdas ſiue fien
das ab ipo artifice pꝛimo.⁊ ita ẽ cã reruʒ. Sed ꝙ ſit cã
foꝛmalis oñditur.quonia dicit boetiꝰĩ eodẽ. manifeſtũ
ẽ immobilẽ ſimplicemq; gerendarũ rerũ foꝛmã eẽ ꝓui⸗
dentiã.Ex quo ſic ambro.ꝓuidẽtia ẽ foꝛma rerũ geren
darũ.ſed foꝛma rerũ gerendaꝝ ẽ ipᷣa cã foꝛmalis exẽpla

ris.g̊ᷓ pꝛouidẽtia ẽ cã foꝛmalis exemplaris rerũ.4. Iteʒ

boetius in eodẽ pꝛouidẽtia ẽ ipᷣa illa diuina rõ ĩ ſummo

oĩm pꝛicipe ↄſtituta.q̃ cũcta diſponit.⁊ pꝰ dic̃.deꝰ pui⸗

dẽtia ꝗdẽ ſingulariter ſtabiliterq; faciẽda diſponit.ſm

ꝙ ẽ hmõi ĩ efficiẽte eſt cꝗã foꝛmalis exẽplaris: ⁊ hmõi rõ

ſiue ars ẽ exẽplaris:cã ̊ ⁊ ꝓuidẽtia ĩ deo ẽ cã foꝛmalis

exẽplaris reꝛuũ.¶ O at᷑ ſit cã effitiẽs pʒ.qꝛ dicẽ damaſce.

ꝓuidẽtia ẽ bona volũtas dei. Sʒ volũtas dei ẽ cã effici
ens reꝝ.vñ dicit aug.ſuꝑ geñ.ꝙ volũtas ði ponit neceſ⸗
ſitatẽ rebo. et dicit et ĩ ench.ꝙ volũtas dei ẽ cã oĩm noti
onũ et ſpẽrũ.ꝓuidẽtia q̊ ẽ ca efficiẽs reꝝ.¶ Itẽ boetius
iĩ.iij. de cõſolatõe dic.ꝙ dedit ꝓuidẽtia a ſe creatis hanc
maximã manẽdi cãm vt qͥad poſſint naturalit᷑ deſidẽnt
ex hac autoꝛitate babr̃.ꝙ ꝓuidẽtie ſit creare.ſᷣ creare ẽ
ipius cãe efficiẽtis:qꝛ creare dic ꝓducẽ res ad eẽ. quod
ꝓpꝛiũ ẽ cãe efficiẽtis:q̊ puidẽtia ẽ cã efficiẽs. Oꝛ at᷑ ſit
ca finał vidr.quoniã dic̃ aug.in li.lxxxiij.qſtionũ.ſũme

illud bonũ ẽ cniꝰ ꝑticipatõe cetera ſũt bona. poꝛro illuo
bonũ cuiꝰꝑticipatõe ceta ſũt bona ꝑ ſeip̃m bonũ ẽ᷑: quã

diuinã pꝛouidẽtiã vocamꝰ.pꝛouidẽtia ̊ ẽ ſummũ bonũ
bſᷣ ſummũ bonũ ẽ finis oĩm ſicut et᷑ pꝛobat boetiꝰ. pꝛo⸗
uidẽtia ẽ finis rerũ.q̊ ⁊ cã finalis rerů. Solutõ.dom
ſicut dictũ ẽ ſupᷣ.ꝙ ĩ pꝛouidẽtia ſunt duo ipᷣa cognitõ q̃
determinat᷑ ex ꝑte videntie.et ẽ ibi cãlitas ſuperaddita
ipᷣi cognitõi vel videntie q̃ vocat᷑ ꝑ poſitõem additã.cõ
cedimus ergo ꝙ pꝛouidẽtia ẽ cã ſ̊ qtum ad cognitõnez
vel videntia qua im poꝛtat ẽ cã foꝛmalis exẽplaris.qꝛ ſi
cut in ſciẽtia edificãdi in artifice ẽ cã exẽplaꝛis domꝰ:ita
in ſcia diuĩa ẽ cã exemplaris foꝛnaꝝ fiendaꝝ.vñ ipᷣa dẽ
ydea rerũ.et ꝙ ſe habeat pꝛouidẽtia ad modũ rõnis vel
cã exemplaris ĩ artifice dicit boetius.ſicut artifex faciẽ
de rei foꝛmã mẽte pꝛoſpiciẽs vel ꝑcipiẽs mouet oꝑis ef⸗
fectũ:pñterq; ꝑſpexerit ꝑ tꝑales oꝛdines ducit: ua deꝰ
pꝛouidentia quidẽ ſingulariter faciẽda ſtabiliterq; diſ⸗
ponit.ſ̊ rõe calitatis ſuꝑaddite ſe habet ĩ rõe efficiẽtis.
7 G mõ dr pꝛouidẽtia bona volũtas dei q̃ cũcta guber⸗
nant᷑ atq; regũtur..:Ad illud aũt qð obijcit de cã fina⸗
li.d ᷣm ꝙ pꝛouidẽtia nõ ẽ cã finalis rerũ.Et ad illud qͥ
obijcitur ꝙ ip̃a ẽ ſummũ bonũ.dðm ꝙ in fine duo ſunt
ſcʒ terminare ⁊ finire ipᷣ̃as res ⁊ oꝛdines rerũ:iterũ fi⸗
nis ẽ mouẽ efficiẽtẽ ſiẽ dicẽ pᷣs.pꝛia tñ rõ inqtũ finis
crmĩat᷑ ĩ ̊ ꝙ tmĩat᷑ res:⁊ ꝙ ad ipᷣm velut ad tminũ oꝛ
dinant᷑ res:⁊ ſic ſũmũ bonũ habet bas duas rões ĩ pꝛo
uidẽtia.ꝗ ẽ illð finis qð ẽ mouẽ efficiẽtẽ:⁊ ſic hʒ ĩ ſe vir
tutẽ oꝛdinãdi oẽs res ſicut finis.ſᷣ̊ nõ dr ĩ rõe terminã⸗
tis res.verũ tamẽ ꝑ hoc ꝙ habet de rõe finis magis re
fert᷑ ad ip̃m efficiẽtem pꝛouidẽtia:̊ ẽ ſummũ bonum.et
ſummũ bonũ babet pᷣdictas duas rões.quarũ vna con
uenit pꝛouidentie.de cã aũt materiali nõ hʒ locũ q̃ſtio.
Vel põt dici.q ſummũ bonũ dicit᷑ finis⁊ efficiẽs.Ef⸗
ciens aũt dr̃ inꝗꝙᷓtũ ẽ ſui coĩcatiuũ vel diffuſiuũ.⁊ ꝑ hac
rõem dẽ pꝛouidentia bonũ.qdð patet ex illo ðᷣbo aug.in
li. lxxxiij.q. Sumime illð bonũ ẽ:cuius pᷣticipatõe cete⸗
ra bona ſunt: quã diuinã pꝛouidẽtiâ vocamus.nõ igit᷑
ſequitur pꝛouidẽtia ẽ ſummũ bonũ:ergo ẽ finis b̊ ẽ pec⸗
catũ id ẽ fallacia ſᷣm accidens. G
Membꝛum quartum
Onſequenter queritur quoꝛum eſt pꝛoui⸗
dentia boc modo. Pꝛimo vtrum bonoꝛuʒ
et maloꝛum. Secundo vtrum caſualium

Tercio vtrũ voluntarioꝝ.Quarto vtruʒ

nobilium et vilium.

Articulꝰ?pꝛuimꝰ?
HBS pꝛimũ ſic.creatõis actus ẽ fundamentuʒ
quaſi ad pꝛoducẽdũ res ĩ eẽ.gubernaꝛe vᷣo ⁊
ↄtinẽ młtiplicare ⁊ ↄſiles actꝰſunt q̃i edi⸗

ficia appoſita ſuꝑ illð fundamẽtũ:bᷣ edificiũ nõ ſe exten

dit vltra qᷓ; fundamẽtũ.creaꝛe aũt tm̃ ſe extẽdit ad bona

geñ.j. vidit de cũcta ꝗᷓ fecerat æc. ᷓ gubernaẽ. cõtinere.

miltiplicare ⁊ bmõi actꝰꝗ ſunt q̃i ſuꝑ edificia: tm̃ ſe extẽ
dẽt ad bona.ſ̊ gubernatõ ẽ pꝛouidẽtie.̊ pꝛouidetia erit
tm̃ bonoꝝ.¶ IZtẽ aug.i li. lxxxiij.q. pꝛouidẽtia ẽ ſummũ

bonũ a qͥ cetera bona ſunt.ſᷣ̊ a ſummo bono nõ deſcẽdũt

nec deriuant᷑ niſi tm bona:ꝗᷓ pꝛouidẽtia tm̃ ſe extẽdit ad
bona. IJtẽ damalſ.oĩno neceſſe ẽ oĩa q̃ pꝛouidẽtia fiunt
Fm rectã diſpoſitõeʒ ⁊ optima ⁊ deo decẽtiſſima fieꝛi. ſ
mala nõ ſũt optima nec ðo væcẽtiſſima: ̊ mala nõ ſunt
ſub diuĩa pꝛouidẽtia. ¶ It hoc pꝛobat᷑ x ſiłe.ſi ei eẽt ali⸗
qs rex magnꝰ potẽs.nũqd ꝑmittẽt in regno ſuo aliqð
malũ qð deſtruet regnũ.i2õ vtiq; ſi ↄgnoſcẽt illð malũ
potẽtiã hret expellẽdi vł et deſiruẽdi.ſ̊ deꝰ rex regũẽ
oĩpotẽs ⁊ oĩ ciẽs. Si igit᷑ aliq ſũt mala ĩ regno eiꝰ:non

fũt ſub ei pꝛouidẽtia. Sʒ Z. hugo ĩ ſuio ſentẽtijs vtꝛü ⸗

qᷓ; oꝑat᷑ pꝛouidẽtia ĩ ſuo ⁊ alieno.ĩ ſuo qð fecit ĩ alieno
qð ꝑmiſit:&̊ illð alienũ ẽ malũ: pꝛouidẽtia oꝑat᷑ circa

malũ. ſe extẽdit et ad malũ.⸗ Stẽ ſuꝑ illð nueri. xxij.

venit at dñns. glo.oꝛigeñ.nos dicemꝰſapia tei.i.pꝛoui⸗

—

— =— —

eficite
cuen Abe⸗
eiaäfin
Biſln
fiedioſn
nerüii
fingift
todtnini
hasföchine
ſichike,
benmnid
hnisnnnen
müborune
garüpracn
tyloiiſt
tfftii E
lſbirpi
ohrugin
ſattetes
Plu ſdici
ſnabiſer

Im
neNvrn
bononz

daſualtonn
Wrtotrvz

ndanene,
ernarint
untſch
jnöͤſean
ditedb
necöt
Atit
Cubntmn
ſniſummn
ſegiten
ſinftnt
ſmeſciß
alenöſn
ſiätit
oſwwo
iloͤnin
reyſ
nochn
itzed
inn
cnin
zünn
Cpon

„ He

QNueſtio

dentia dei oĩa eẽ ita diſpoſita:vt nihil ocioſi um ſit apud
cxũ nec bonũ nec malũ.maliciã deus nõ fecit.cũ tñ inuẽ
taz ab alijs ꝓhibere poſſit nõ ꝓhibuit:bᷣ ea vtitur ao ne

ceiſſarias cãs. mala nõ ſunt ſub diuina ꝓuidẽtia. 4 N
HMoetius de cõſolatõe.ſola diuina vis ẽ cui mala bona

ſunt. mala inquã ip̃ᷣi creature:cũ eis ↄpetẽter vtẽdo ali
cuius boni elicit effectum.oꝛdo em̃ in diuinis ita cueta
cõplectit.vt qui ab aſſignato oꝛdine Tceſſerit.ſ.miſcðdie
in aliũ oꝛdinẽ relabatur.ſ.iuſticie. iur illud ꝓuer.xvj.
oĩa ꝓpter ſemetipᷣm oꝑatus ẽ dñs impiũ qͥ ad diẽ ma⸗
lũ ergo mala ſubſunt diuine ꝓuidentie et et bona.·¶INt
dyo. de diuinis nominibo. Etenim malũ ad vniueꝛſita
tẽ boni ↄfeꝛẽs ẽ.nõ imꝑfecti eẽ ei largiẽs.ſʒ quicqd ẽ cõ
ferẽs ad vniuerſitatẽ ẽ oꝛdinatũ.oꝛdinatũ autẽ eẽ e ſub
diuina ꝓuidẽtia:q̊ᷓ malũ ẽ ſub ꝓuidentia. Quoo cõ⸗
cedimus. Sed notãdũ.ꝙ dupliciteꝛ dr aliquid eẽ ſub di
nina puidẽtia. AUno mõ vt ab ipᷣa creatum vel factũ. et
ſic ſunt bona tĩ ſub ꝓuidẽtia.Alio mõ nõ vt ab ipᷣo fa
ctũ:ſᷣ̊ cum factũ ẽ ab homine vel angelo malo ab ipᷣa oꝛ
dinãdum.et ſic ſunt mala ſub diuina ꝓuidẽtia.ſic ꝗ̊ ſub
diuina ꝓuidẽtia ſunt bona tãqᷓ; ab ip̃a facta:et etia ma⸗
la tãqᷓ; ab ip̃a oꝛdinata.vñ hugo ĩ ſentẽtijs.ſᷣm hac vni⸗
uerſalẽ ꝓnidentiam cũctoꝝ nõ ſolum ſuis que bona ſũt
ſʒ alienis que mala ipᷣe nõ fecit ſʒ ꝑmiſit:qð debitũ ẽ di
ſpẽſat.nihil em̃ ĩ regno ſuo hãc oꝛdinatõem euadet.ſãẽ
et ip̃a iniquitas ex hac ꝓuidentia ſtipendia habet.⁊ nõ
poterat vel ip̃a malicia in obliuionẽ venire apud ꝓuiſo
rẽ omniũ. Scdm boc ergo rñdendum ẽ ad omia qᷓ obij
ciunt᷑ ĩ otrariũ.q.ſ.mala nõ ſunt ſub diuina ꝓuidentia
qꝛ oẽs ille rões ꝓcedũt illa via q̃ mala nõ ſunt ſub pui⸗
dẽtia diuina taqꝙ; ab ipa cꝛeata vel facta. Ad pꝛimum
dðm.qꝙ nõ eſt ſimile de creatõe et gubernatõe.creatio eĩ
ẽ de nihbilo.vñ nõ ponit rem exiſtẽtem.ĩmo ẽ de nõ eẽ ad
eẽ ſiue de nihilo in aliquid.malũ aũt ecõuerſo.ſ.de aliq̃̊
in nihil ſiue de eẽ in nõ eſſe.et hoc ẽ quia malũ eſt coꝛꝛu⸗
ptio ip̃ᷣius nature que eſt ens et bonum.et iõ contrario
modo ꝓcedunt creatio et malicia.vñ nõ poteſt tꝛabi cꝛe
utio vt dicatuꝛ mala.ſed malũ nõ ſe habet ecõtrario gu
bernatõni:quia gubernatio ponit rem exiſtentem. ma⸗
lũ aũt nõ ẽ de nibilo ſed de aliquo. nec tñ ex hoc ſequiẽ
ꝙ ad plus ſe extendat gubernatio qᷓ; creatio. quia ſicut
creatio ſemꝑ terminatur ad bonũ cuius eẽ eſt ex nihilo
ita gubernatio ſiue reſpiciat bonũ ſiue malũ ſemꝑ teꝛmi
nat᷑ ad bonum.quia nõ reſpicit mala ꝓpter ſe: ſʒ vt ex il
lis eliciat bonũ. Monũ em̃ ẽ mala oꝛdinari vt nihil ĩ re⸗
gno ꝓuidẽtie maneat inoꝛdinatũ.et h̊ ẽ qð dicit boetiꝰ.
ꝙ ſola vis diuina ẽ cui mala bona ſunt.vñ ꝓuidẽtia cõ
tra malũ ſemꝑ vxlteꝛius intendit trahere bonũ.⁊ in hoc
terminat᷑ eius aſpectus. Itẽ cũ dr ꝙ gubernatio nõ põt
ſe plus extendẽ ꝙᷓ creatio que ẽ fundamẽtũ eius. hẽ ita
intelligẽdum.ꝙ ipᷣa ꝓuidentia cuius ẽ gubernatio non
ſint aliqua que nõ ſubſint creatõi.ab ipᷣa eĩ nõ ſunt ali⸗
qua niſi bona.tñ per hoc nõ pꝛiuat᷑ reſpectus ad aliqua
que nõ ſunt creata:ſed per defectum voluntatis educta
vt ex ip̃is ſemper vlterius bonuʒ eliciat.¶ Ad illud qð

obijcit. ꝙ a ſummo bono nõ deſcendit niſi bonũ. dom

ꝙ verum eſt ſicut ab ipo factum.nec dicimus ꝙ malum
ꝓcedat a ꝓuidentia ſicut ab ipᷣa factũ:ſʒ ſubeſt ei tanqᷓ
ab ipᷣa oꝛdinatũ.¶¶ Similiter dicimus ꝙ autoꝛitas da⸗
maſc.loquitur ð illis que facta ſunt a diuina ꝓuidẽtia
et nõ de illis que reguntur a ꝓuidentia. de illis em que
fiunt ab ipᷣa:verũ ẽ illud ꝙ fuit decentiſſima et optima
⁊ vt nõẽ melius fieri.ſupple ᷣm ꝙ ſunt in vniuerſitate.
quia ſic pgruentiſſime ſunt ſupple qtum ad cognitõem
vniuerſi:licet ſinguli in ſtatu ſuo poſſent melioꝛa fieri.
Similiter dðm ẽ ad alias autoꝛitates.¶ Adillð quod
obijcit ꝙ aliquis potens nõ ꝑmitteret malum fieri ĩ ter
ra ſi ſciret illa. Similiter dom ẽ de deo ꝙ rem illã quazʒ
mal pᷣſciret nec crearet nec gubernaret niſi ex ea aliqð
bonũ elicere intenderet.et hoc bene determĩat aug. lu⸗

. *
.ix ad Ro. Suſtinuit in multa patiẽtia.glo.nullũ de
us vel hominum vel angeloꝝ crearet quẽ maluʒ eẽ p̃ſci⸗
ret:niſi ꝑiter noſſet quibo bonis vſibus eos accomoda⸗
ret.ſicut etiã facit rex terrenus cũ habʒ aliquot de filijs
qui nolunt comodari ad aliquẽ bonuʒ vſum trãſmittit
eos ad alium vſum.et ſic de ipᷣis ſemper elicit bonũ.Et
hec ẽ etiam rõ quare dñs ſuſlinet malos. Idem etiã oñ⸗
ditur autoꝛitate Oꝛigeñ.ſuꝑ.xxij.nũeri.Aſdalicia vtit᷑
deus ad neceſſarias cauſas per qu am ꝓbat eos qui ad
virtutũ gloꝛiã tendũt.Si em nõ eẽt malicia:nõ eẽt ꝗ cõ
trairet virtutibo.virtus aũt ſi cõtrariũ nõ haberet non
clareſceret.ſic ergo ad exercitium bonoꝛum et ꝓbatõeʒ
virtutum ſuſtinet deus malos.

Articulꝰſecundꝰ

Onſequenter queritur.an ꝓuidentia ſit ca⸗
ſualiũ. Ad quod ſic boetius.v.de cõſolatõe.
oꝛdo ille ineuitabili ↄnexione ꝓcedens. ꝗ de
ꝓuidentie fonte deſcẽdens:cũcta ſuis locis tꝑibuſq; di⸗
ſpoſnit.⁊ agit ibi ð caſualibus:ergo caſualia ſunt ad/p
uidentiam.¶ Item boetius licet diffinire caſum eẽ ino⸗
pinatũ ex cõfluẽtibus cauſis in his que ob aliud gerun
tur euentum.ſicut alius facit domũ.et alius tranſit per
illũ locum:cadit lapis ſu ꝑ caput eius et occidit ipᷣm.ne
q; hic facit domũ vt lapis cadat ſuper ipᷣm:nec hic tran
ſit vt occidatur a lapide.neuter em̃ hoc intẽdit.iſtud at
dr̃ caſuale.illud aũt ſubeſt gubernatõi et ꝓuiſioni diui
ne.ꝙ em̃ lapis cadit in illũ locũ ſubeſt ꝓuidẽtie ⁊ gubeꝛ
natõi diuine.Similiter ꝙ iſte vadat ad foꝛum ꝑ illum
locum:et illa hoꝛa.hoc ſubeſt gubernatõi diuine ⁊ oꝛdi
natõi.Et ex his duabus cauſis cõſluentibus ẽ caſus.q̊

caſualia ſubſunt diuine puidentie.Similiter iſte abſcõ

dit theʒz aurum ⁊ ̊ pᷣter intentõeʒ ꝙ alius inueniat.iſte
arat terrã illã pᷣter intentõem ꝙ üllu inueniat:et tñ ipᷣm
inuenit iſtũ reponẽ theʒaurũ:h̊ ſubeſt ꝓuidẽtie.et ſimi⸗
liter arare iſtũ.et he ſunt caulſe illius inuẽtõis. ſi q̊ ille
cauſe ſubſunt ꝓuidentie diuine.q̊ caſualia ſubſunt ꝓui
dentie diuine. ¶ Item boetius.ſiquidẽ aliquis euẽtũ te⸗
merario motu nulla cauſarũ cõnexione ꝓductũ caſum
eẽ diffiniat:nihil oĩno caſum eẽ ↄfirmo.j̊ caſus ẽ ex cõ⸗
nexione cauſarũ cũ ſit aliquid.ſed omnis cõnexio canu⸗
ſarum faciens aliquid ſubeſt oꝛdinationi diuine: ergo
caſus ſubeſt oꝛdinatõi vel ꝓuiſioni diuine.i Item boe⸗
tius.ꝓuidentie cũcta ꝑiter q́;uis diuerſa qᷓ;uis infini⸗
ta ↄplectitur:ꝗᷓ cõplectitur caſualia.¶ Stem boetiꝰ. hic
actus foꝛtunaſq; hoĩim indiſſolubili cãrum connexione
ↄſtrigit. Cõt᷑. augiĩi li.lxxxiij.q:ꝗeꝗd caſu fit temẽ fit
h̊ ꝗcꝗd temẽ fit nñ ꝓuidẽtia fit.ſi &̊ caſu aliq̃ fiũt ĩ mundo
nõ ꝓuidẽtia vniuerſus mũdus adminiſirat.& ſi aliqua
caſu fiũt:ẽ aliqua ſubſtatia q̃ ad opus ꝓuidẽtie nõ ꝑti⸗
net:caſualia & non ſubſunt diuine ꝓuidẽtie. Solutõ
dðm ꝙ caſualia dicunt᷑ dupliciter.vno mõ põt dici ca⸗
ſus ex aliquibo cõfluentibo cauſis que uõ hñt aliquã oꝛ
dinatõem inopinatus euẽtus.et h̊ mõ vult aug.ꝙ nihil
caſu fit:qꝛ nihil inoꝛdinate ſiue abſq; omni oꝛdine fit.ĩ⸗
mo ſi fit aliqd a caſu:h̊ mõ temẽ fit. Alio mõ ſᷣm ꝙ diẽ
boetiꝰ.Ariſtoteles ingꝗt in phiſicis.quotiẽs aliquid cu

iuſpiã rei gra gerit᷑ aliudq; ꝗbuſdã decauſis ꝙᷓ qð inten
te bat᷑ obtingit:caſus vocat᷑. vt ſiquis colẽdi agri cã fo

diẽs bumũ:defoſſi auri pondꝰinueniat. hoc igit᷑ foꝛtui⸗
tu quidẽ creditur accidiſſe.verũ nõ de nihilo c.nã ꝓpꝛi⸗
as cãs habet.quarũ impꝛouiſus inoꝛdinatuſq; cõcur⸗
ſus caſum videtur oꝑari.ã niſi cultoꝛ agri humũ fo⸗
dẽt.niſi eo loco pecuniã ſuã depoſitoꝛ obruiſſet:auꝝ nõ
eẽt inuẽtũ.he igr̃ ſũt foꝛtuiti cauſe cõpẽdij ſibi ↄfiuẽtibo
cauſis:nõ ey gerẽtis intẽtõe ꝓuenit.neq; eĩ qꝛ aurũ ob⸗
ruit nec qui agrum exercuit. vt ibi pecunie inueniren⸗
tur intẽdit.ſed vt dixi ꝙ iſte obruit bunc fodiſſe contin⸗
git atq; concurrit. licet igitur diffinire caſum eſſe ino⸗
pinatum ex conſluentibus cauſis in his que ob aliud

P rrcHoCr O) 6o

gerũtur euentũ. cõcurrere vᷣo atq; ↄſluere caſum fac̃ oꝛ

eurren caſum fac o ꝑ coactionẽ ita ꝙ auferat᷑ ei cõſenſus et libertas facien
do iſte ineuitabili cõnexione ꝓcedens.qui de ꝓuidentie di quicquid vult nec cogitur a deo ad hoc vel illud faci⸗ npe
fonte deſcẽdens:cũcta ſuis locis temporiſq; diſpõit.ex endũ.quidquid tamẽ faciat ſemꝑ ſubeſt diuine pꝛouidẽ c⸗

quo patet ꝙ caſualia ſubiecta ſunt diuine ꝓuidentie.qͥ
niã ab ipᷣo ẽ ꝙ cõfluunt cauſe ad talẽ euentum.

tie que in bonũ ipᷣm oꝛdinat et adiuuat in bonũ ꝑ gr.
tiam:in malo aũt nõ:ſed ſolũ oꝛdinat illud malũ.i Ad

ti
Articulus tercius auctoꝛitatẽ damaſceni dðᷣm.ꝙ ipemet ſoluit dicẽs. non
WNE pꝛedeterminat ea que ſunt in nobis:quia non compellit
Onſequẽter querit᷑ vtrũ ꝓuidẽtia ſit volun⸗ ipᷣam virtutem.i.nõ cogit liberũ arbitriũ ad facienduʒ
tarioꝛum. Ad ano aer gansene ſmme boc vel illud:tamẽ pᷣnoſcit que qð fient. ſ
quod ẽ.inqẽtum ẽ:bonũ ẽ.Illud em̃ ẽ ſumme 1,48 1 44 — .
bonũ cuius ꝑticipatõne cetera ſunt bona. Poꝛro illud R rticu us quartus
cuius ꝑticipatione cetera ſunt bona per ſeipᷣm bonum Einde queritur vtrũ diuina ꝓuidentia ſit ĩ⸗
eſt:qua diuinã ꝓuidentiam vocamus. Sed aliqua que differenter nobilium et vilium. Ad quod ſic 1
ſunt a libero arbitrio ſunt bona:ergo ſunt a ſummo bo ſapᷣ.vj.equa eſt cura de omnibo. Sed ꝓuidẽ⸗
no quod eſt diuina ꝓuidentia.q Itẽ mala que ſunt a li tia eius eſt cura ſicut dicit hugo et damaſce⸗ 4
bero arbitrio ſunt oꝛdinata a deo:ergo ſubſunt diuine nus:ergo equaliter ẽ de ommbus nobilibus et vilibus
ꝓuidentie.ergo voluntaria ſunt a diuina pꝛouidentia. 4 Item. xij.ſapᷣ. Nec eſi alius ꝙᷓ tu cui cura eſt de omni
Item boetius.rectoꝛ ac mediatoꝛ mentiũ deus qui cũ bus. Cõtra.j.coꝝ.ix.iſQũquid de bobus cura eſt deo
ex alta ꝓuidentie ſpecula reſpicit qð vnicuiq; cõueniat quaſi diceret nõ.¶ Iem dicit aug. et phus.melius ẽ q;
agnoſcit:et quod conuenire agnouit: accomodat.ergo dam neſcire q ſcire:ſicut vilia.et hoc eſt ratõe vilitatis
tribuit de ꝰ omnibus que ſunt a libero arbitrio ſiue ſint ergo de talibus nõ eſt cura deo.¶ Item hiero.in expoſi
bona ſiue ſint mala qð eis cõuenit.ſed omnia talia ſub⸗ tõne ſuper abacuk.abſurdum ẽ ad hoc deduceꝛe dei ma
iecta ſunt ꝓuidẽtie. Cõtra.boetius dicit ꝙ oꝛdo iſte ieſlatem.vt ſciat per momẽta ſingula quot culices na⸗ d
qui a ꝓuidentie fonte deſcendit: ineuitabili cõnexiõe ꝓ· ſcũtur quotue moriãtur quota pulicũ et muſcarũ mul⸗ di
cedit. Sed ea que ꝓcedunt a libero arbitrio nõ ꝓcedũt titudo quotue piſces naſcantur in aquis et ſimilia.i?õ o
ineuitabili cõnexione.quoniã volũntarie et libere ꝓce⸗ ſumus tamſfatui adulatoꝛes dei.vt duʒ ꝓuidentiã eius .
dunt ab ipᷣo.&̊ nõ ꝓcedunt ab ipo ſᷣm oꝛdinẽ ꝓuidentie etiam ad yma retrudimus in noſipᷣos iniurioſi ſimus. an
nõ igitur ꝓuidẽtie ſubiecta ſunt.¶¶ Item damaſ.opoꝛtzʒ eandẽ irratõnabilium et rõnabilium ꝓuidentiã eſſe di i⸗
noſcere ꝙ oĩa quidẽ pᷣnoſcit deus.nõ aũt pᷣdeterminat. centes.hic videtur dicere ꝙ deus illoꝛum minimoꝝ ſci
cognoſcit aũt que in nobis ſunt:nõ pᷣ̃determinat aũt ea entiã ſiue pꝛouidentiam nõ habebat.Qã ſi omnia ſub⸗
ſed omnia que ſunt ꝓuidẽtie p̃determinat.quia ſuũ pᷣui ſunt ꝓuidentie dei:nota ſunt ab ipᷣo.ergo nõ ẽ eius ꝓui⸗ ¹
dere ẽ p̃determinare:ergo ea qne ſunt liberi arbitrij nõ dentia reſpectu illoꝛum viliũ. Solutio.dom.ꝙ du⸗ M
ſubſunt diuine ꝓuidentie.q Item greg. querit.vñ eſt ꝗ⸗ plex ẽ cura pouidẽtie diuĩe. vna ẽ cura diuine ꝓuidẽtie ſn
in faciẽdo hoĩem querit᷑ ⁊ aduocat᷑ ↄſiliũ cũ dr.faciamꝰ que generalis eſt.qua res per tempoꝛa ſibi debito et de lif
hoĩem ⁊c.geñ.j.et nõ in faciẽdo alia. Et rñdet ꝙ aliud terminato ↄſernant᷑ in ſuo eẽ a diuina ꝓuidentia.⁊ hoc ſu⸗
ẽ qñ aliquis debet facere aliquã rem magnã. et aliud ẽ mõ verum eſt eſt ei cura de omnibus.Alia ẽ cura ſpe ha
qñ dʒ faceꝛe aliquã rem modicã.rẽ em̃m magnã facit cuʒ cialis ꝓuidentie quã ſpecialiter habet de ratõnali crea .
magna diligẽtia et circũſpectõe. Similiter quia homo tura.ſᷣm quã erudit ipam.dãdo ei pᷣcepta et legẽ:⁊ fm un⸗
ẽ in quo ẽ impꝛeſſa im ago dei.cũ magna diligẽtia dẽ fa hãc nõ ẽ ei cura de oĩbo.Et de hac loquit᷑ aplus cũ dicit Cor
ciamꝰ.vñ dicit.aĩa regale ꝗd ẽ:hinc demonſirat᷑ ꝙ nul⸗ nũquid cura ẽ ei de bobus? vñ glo.nõ de bobus cuꝛa eſt ſep
lius ſubdat᷑ im ꝑio hũs in ſe libertatẽ arbitrij:ſuoq; nu vt de eis in lege pᷣcipiat.nõ ꝓ bobus tm̃ hoc dicit ſ̊ ꝓpt nite
tu et moderamine diſpẽſans ſe.ergo ñ requiritur diſpẽ- nos tm̃. Sed generali cura ꝓuidet tam nobilibo ꝙᷓ igno irge
ſatio diuine ꝓuidẽtie.g ea que ſunt a libero aꝛbitrio nõ bilibus:quia omnia cõſeruat gubernat et hmõi.¶ Ad ſo
ſubſunt pꝛouidentie. Solutio.notandũ ꝙ aliter ſſᷣ⸗ illud quod obijcit᷑ ꝑ hiero.habetur ſolutio pꝛimo ſen⸗ cag
ſunt diuine ꝓuidẽtie ea que ſunt liberi arbitrij qᷓ natu⸗ tentiaꝝ diſlictionc.xxxix.Scit itaq; deus quata ſit mul we
ralia.iã ſic dicit damaſ.duplex ẽ ꝓuidẽtia.vna eſt ſᷣm titudo pulicũ.culicum et muſcarũ ⁊ piſciũ.quot naſcun te
acceptõem.alia ſᷣm cõceſſionẽ.Et dic̃ ꝙ ꝓuidentia ſᷣm tur quot moꝛiant᷑:ſed nõ ſcit boc per momenta ſingula ber
acceptõem ẽ:vbi nõ cõtingit eẽ reſiſtentiã nec ↄtradictõ ĩmo ſimul.vñ Ro.xj.ſuꝑ illo.ex ipᷣo et per ipᷣm ⁊c. glo. fün
nẽ.vñ hec ꝓuidẽtia ẽ de his vbi nõ cõtingit reſiſtẽtia.et ars quedam omnipotẽtis atq; ſapiẽtis dei plena omni bal
H mõ ?ẽ ð ipis naturalibo et que ſunt oꝛdinata nec aliter uʒ rõnum viuentiũ et om̃es vnũ in ea:ſicut ipa vnuʒ de pi
pfi eẽ.ſiẽ̃ ſolẽ oꝛiturũ cras. Pꝛouidẽtia aũt ſᷣm ↄceſſio vno.cũ quo vnũ vniuit oĩa deus que fecit ꝑ iam.etiðo le⸗
nẽ ẽ de his vbi cõtingit eẽ reſiſtẽtiã et cõtradictõeʒ.⁊ ſic cũ decedãt et ſuccedãt tpa:nõ diſcedit aliquid vel ſuece gui⸗
eſt in libero arbitrio. deus enim dedit libero arbitrio. dit ſcĩe vel ſcĩe dei.Qõ em̃ ea que cꝛeata ſunt iõ ſciuntuꝛ tn
vt conſentiat vel non conſentiat. vel non conſentiat bo a deo qꝛ facta ſunt.ac vᷣo potius iõ facta ſunt:qꝛ imuta dun
no:et ipᷣi malo conſentiat ſi velit.et quicqnid faciat ſi⸗ biliter ſciunt᷑ a deo.et h̊ ſatis habet᷑ ſuꝑ illud pᷣs.veloci die
ue bonum ſiue malum:ſemꝑ oꝛdinat ipᷣm ꝓuidẽtia.vñ ter ſcribẽtis.vbi dicit glo.nõ vnũ poſi alind ſed oĩa ſit
ſubſunt ꝓuidẽtie ᷣm oꝛdinationẽ.qꝛ nõ cogit liberũ ar vno vᷣbo eterno pr̃ diſpoſuit:et ſic ſił2 imutabiliter et Ni
bitis licet Cißa ſit:ſ miert ei fck aulega vult. ſed ſine ſucceſſione ꝓuidet mutabilibus. 1
in bono ipᷣm adiuuat inſtinctu gre:in malo aũt nõ.ſed 1 „* 4 1
tñ malum pꝑpetratũ ordinat. vſfetbiei⸗ ſuꝑ illud quos Mlem brum quintu
tradidi ſathane:dicit aug.nulla creatura ẽ ſiue que ma Equit᷑ queꝛẽ ꝑ ad ſit ꝓuidẽtia.et hoc mõ. P
net in veritate dans gliam deo.ſiue que in veritate nõ Pꝛimo querendum an poſſit deus ↄferre .
ſtetit querẽs gloꝛiã ſuã.que velit nolit diuine ꝓuidẽtie creature vt ſe gubernet ſine deo.Sccundo D
nõ ſeruiat:ſed volẽs facit cũ ea qð bonuʒ ẽ.te illa vᷣo q̃ vtrũ ꝓuideat ꝑ creaturas. Cercio vtruzʒ
Ber datl fit uia iuſti e:nõ tñ epenwlur g ð ꝛa in oꝑari per malos ↄueniat. puidentie. l
le fit:l 0 aĩo ip̃a facit.qꝛ neq; liberã volnntatẽ ra⸗ -E— 41
tõnali creature deus hegamteettil prᷣateʒ qua iniuſtas Articn us peimus . .
iuſte oꝛdinat ſibi retinuit.i¶ Ao illud qð dicit boetius D pꝛimũ ſic.videt᷑ em̃ cũ ſit oĩpotens ꝙ poſ⸗ n
patet rñſio ex his que dicta ſuntſupꝛa.queſliõe ðᷣ pᷣſci⸗ ſit oĩa ↄferre.̊ põt creature ↄferre vt guber⸗ ri
entia.¶¶ AVd illð qð dicit greg.ꝙ ẽ ſibi liberi arbirij di⸗ net ſe. ¶ Cõtra.deue nõ poſſet dicẽ ereature.
ſpenſans inde cadit ſub imꝑio alicuius.dom q; veruz ẽ nõ depẽderet a creatoꝛe yᷣm eẽ.ſiẽ nec poſſz ꝓ eẽt a ſe ·
2 ρ (O puR in E (ior An
X

tagſe
ilndr
WN

nnſi⸗d

iedi
ontantt
d ſang

.
leniaſte
Wnn
Segn
uset ſſt
eſ Non
9 curg⸗ N
s, nelleis
atoe gltni
eroin
foceredin
Ntenliceg n
luſcarüne
tſinnilini
nigenniien
urioſiſinne
gentäieſen⸗
mininori
ſionnini⸗
höicinn
engd/
ne ucere
ſahded
antanbo⸗
liiaraſpe
töneli a
etlegiufn
blnscäd
buscuncl
dicith gt
lpiigo
noi Dd
prinoſen⸗
aaſemel
gvonaſen
cnaſiggt
plenaonn
ftmmn
ſpann.
hiorele
tiöſeinm
Meün
is Kie
Utgbure

ℳ„

u

etbarti

uon
Geun
gao irn

Nueſtio

Sed ſi daret creature ꝙ gubernaret a ſe:daret illi ñ
dependeret a creatoꝛe. ⁊c. ¶ Itẽ damal. neceſſe ẽ eüdẽ

eẽ factoꝛem eoꝛũ q ſunt ꝓuiſoꝛem. cũ nulla creatura
ſit a ſe: nulla creatura poterit ſe reg. Q ↄcedimus

dicẽtes. ꝙ nulla creatura põt eẽ ſufficiẽs adſe regendũ
Ad id qð obijcit᷑ ꝙ dereſt oiĩpotens.̊ põt creature cõ

ferre potentã regendi ſe.dðm ſᷣm aug.ꝙ quodd ẽ nõ
poſſe qdð magis eſt poſſe qᷓ nõ poſſe.vn ꝙ deꝰnõ põt pec
care.ꝙ nõ pot facẽ aliquã creatura equaleʒ ſibi. ꝙ non
põt ↄferre creature ꝙ ſit ſufficiẽs ad regẽdũ ſe:nõ dicũt
impotentiã deo ̊ magis potentiam.vñ ſicut derogaret
potentie ꝗ ponẽt creaturã aliquã a ſeipᷣ̃a:ita derogat ſa
pientie vl bonitati.ꝗ ponit creatuꝛã eẽ ſi ufficientẽ ad re⸗
gimẽ ſui.vñ ꝙ nõ pt creatura ſe regẽ nõẽ de impotetia
dei ſed de im potẽtia creature:que tanta virtute no po⸗
teſt capeꝛe.

Articulus ſecundus

Ecũdo querit᷑.vtrũ deꝰ ꝓuideat ꝑ creaturã
Ad qð ſic aug.ſuꝑ geñ.viij.ad litterã.gemi⸗
na oꝑatio ꝓuidẽtie reꝑit᷑.ꝑtim naturalis ꝑ⸗
tim volũtaria.iſ 2aturalis ꝑ occultã dei adminiſtratõʒ
ꝑ quaʒ dat lignis et herbis incremẽtũ.volũtaria ꝑon⸗
geloꝝ oꝑa ⁊ hoĩm.̊ ꝓuidẽtia diuĩa explet᷑ ꝑ creatuꝛas
Itẽ aug.in eodẽ.Fm pꝛimã ꝓuidentie differẽtiã ẽ quic
quid ĩ rebo naturali interioꝛiq; motu ↄgerit᷑.qꝛ Fm aliã
ſigna dare. docere. diſcẽ.⁊ quecũq; alia ſiue ĩ hac terrẽa

ſine in illa celeſti ſocietate agunt᷑.¶¶ Iez boetiꝰ. v. ð cõ

ſolatõe.fato hecipᷣa oꝑa que diſponit multipliciter ac
tꝑaliter adminiſtrat.ſiue igit᷑ famulãtido quibuſdã ꝓ⸗
uidẽtie diuine ſpiritido fatũ exercet᷑ ſine aĩa: ſiue tota ĩ
ſeruiẽte natura ſeu celeſtibo ſyderũ motibo.ſeu angeli⸗
ca virtute.ſeu demonũ varia ſolertia.ſeu aliquibo hoꝝ
ſeu omnibo fatalis ſeries texitur:illud certe manifeſtũ
ẽ immobileʒ ſimplicemq; gerẽdarũ rerũ eẽ ꝓuidentiam
Cõtra.Hoetius.ꝓuidẽtia ẽ diuina rõ ĩ ſummo om⸗
niũ pꝛicipe cõſtituta:qua cũcta diſponit.ſᷣ oꝛdinatõ cũ⸗
ctoꝝ nõ eſt ꝑ creaturam nec diſpoſitio q̃ eſt Fᷣm illam.S
nec ꝓuidẽtia. Item ꝑ ſimile.in rege tpali.ꝙ em̃ nõ ꝓ⸗
uidet ĩ regno ſuo ꝑ ſe ſʒ ꝑ alium:boc eſt ex defectu. Sed
ĩ rege eterno nõ ẽ defectꝰ: ꝓuidet ̊ ꝑ ſe nõ ꝑ aliũ. Re
ſponſio.ꝓuidentia dei dicitur ꝓpꝛie diuina rõ qua cun⸗
cta gubernãt᷑.et hoc mõ ꝓuidẽtia dei ſeipa ſolũ ẽ. Alio
mõ executio /ꝓuidẽtis.ſ.ipᷣa gubernatio.et hec in plłibo
ẽ ꝑ creaturã.tñ diſtinguendum.qꝛ cũ dicit ꝓuidere gu⸗
bernare ꝑ creatur:pot dicẽ ſub auctoꝛitate. et h̊ mõ ve

rũ eſt.⁊ ſignificatur ꝙ vna creatura gubernat aliã.et B

babet a deo.quẽadmodũ diceret᷑.rex gubernat ciuitatẽ
ꝑ pᷣpoſitum: hoc ẽ pᷣpoſitus gubernat et hoc habet a re
ge. Vel poteſt diceꝛe autoꝛitate et hoc modo falſum eſt.
quia eẽt ſenſus ꝙ deus gubernaret et hoc haberet a cre
atura.ſ̊ ecõuerſo eẽt verum creatura gubernat aliã ꝑ
deum. Simile pᷣpoſitus regit ciuitatẽ ꝑ regezʒ.¶ Quod
obijcituꝛ.ꝙ ꝓuidẽtia eſt diuina rõ ĩ ſummo oĩm pꝛicipe
cõſtituta.qua cũcta diſponit.dðm ꝙ duo dicun?᷑ ibi.ſ.
diuina rõ q;tum ad qð nõ famulat᷑ ibi creatura.⁊ dr di
ſpoſitõ cui famulat᷑ creatura:⁊ ꝑ creaturã pt᷑ eſſe diſpo
ſitio.i.executio diſpoſitõis et gubernatõis creaturarũ
inferioꝛũ ꝑ ſuꝑioꝛes.¶ Ad aliud dõᷣm.qꝙ nõ ꝓuidẽ ꝑ ſe
ſʒ ꝑ alium pr eſſe ex tꝛiplici cã.vel ex defectu illiꝰqui de
bet ꝓuidere:vł ex defectu illius cui debʒ fieri ꝓuiſio: vł
er pte illius ꝑ quem eſt ꝓuiſio.Ex ꝑte ꝓuidentis:vt cũ
iſte nõ eſt potens ꝑ ſe expleꝛe quod vult.vt patet in exẽ⸗
plo poſito de rege. Ex ꝑte illius cui debet fieri ꝓuiſio.
vt patet quia ꝓuidentia diuina adminiſtrat inferioꝛes
creaturas ꝑ ſuꝑioꝛes:quia inferioꝛes ꝓpter ſuum defe⸗

ctum nõ ſunt imediate ſuſceptibiles diuie actõis.ſic pa

tet in oculo qui nõ poteſt videre ſolem in rota: videt eũ
in medio.ſ.in aqua vel in ſpeculo.Similiter ꝓuidentia
dei adminiſtrat inferioꝛes creaturas ꝑ ſuꝑioꝛes.rõna⸗

Ne acatuia ſlEe, t. Do Ere D „or⸗
4 . . En E

xxvſ.

les aũt creaturas ꝑ ſe:et etiam quaſdã ꝑ alias.vt homi

nes ꝑ angelos et alios angelos ꝑ angelos. Itẽ ꝓpter vti
litatem illiꝰ ꝑ quem eſt ꝓuidentia:fit ꝓuiſio ꝑ alium.vt
deusvult ãminiſtrari pauperibo a diuitibo ꝓpter vtili⸗
tatẽ diuitũ. dult et quoſda doceri ꝑ alios. iſtis duabus
rõibo multis ꝓuidet deus ꝑ alios.nõ ꝓpter pꝛimã:quia
H̊ nõ ẽ ex fectu qui ſit ĩ deo:ſʒ ꝓpter defectum creature
cui adminiſtratur.vel ꝓpter vtilitatem illius per quam
alij ãminiſtratur vel puidetur.

Articulus tercius

Ercio queritur vtrum oꝑaꝛi ꝑ malos ↄueni
at ꝓuidentie.Ad quod ſic aug.in li.lxxxiij.
q̃ſti.fieri pt᷑ vt ꝑ bonũ hoiĩem ⁊ malũ diuĩa/p
uidẽtia opituletur.¶ Cõtra.melioꝛ ẽ ꝓuidẽtia qua ꝓui⸗
cetur bonũ et ꝑ bonum:qᷓ illa q̃ ꝓuidetur bonũ ⁊ ꝑ ma
lũ.quia totuʒ ibi bonum.Sʒ ſicut dic damaſ.ꝙ quecũ⸗
q; fiunt ꝑ ꝓuidentiam fiunt ↄuenientiſſime.ergo diuĩa
ꝓuidẽtia ꝓuidet bonum ꝑ bonum nõ ꝑmalum./lItezʒ
querit oꝛigenes.qua rõe deus ꝓuideret ꝙ ſpũs ꝓphecie
loqueretur ꝑ malos ⁊ infideles et ꝑ gentiles:cũ tñ con⸗
trariũ videat᷑ Sap.j.ſpũs diſcipline effugiet ſictũ:⁊ au

fert ſe a cogitatoibo q̃ ſunt ſine intellectu.cũ g̊ infideles

7 gentiles habeant cogitatões ſine intellectu veritatis
nõ deberet ſpirituſſanctꝰ ꝑ ipᷣos loqui.quare ergo locu⸗
tus eſt ꝑ balaam.numerixxiij.et ꝑ Caypham. ioh.xj.
Solutio.dðm ꝙ deus etiam ꝓuidet ꝑ malos.⸗. Ad
hoc quod obijcitur in ↄtrariũ.dm ſᷣm aug. ꝙ melius

dr dupliciter. MMelius eĩ dꝛ qtũ ad aliad.vel meliꝰſim
pliciteꝛ vel vniuerſaliter.dðm & q etſi melius eẽt qtum
ad aliquid ꝓuideꝛe bonum:quia melius q tum ad illũ

nõ tamẽ vniuerſaliter.quia malum ĩ vniuerſitate etiaʒ
ẽ ad maioꝛem pulchritudinem vniuerſitatis et ad maio
rẽ gloꝛiam bonoꝝ.et ponit aug.exemplũ in ſonis ⁊ ĩ co
loꝛibus.ſicut dicit᷑ inra de queſtione te ꝑmiſſione volũ
tatis diuine.in hoc em̃ magna pulchritudo vniuerſi et
magna laus bonitatis diuine: q malos facit pᷣnire bo⸗
nis.:Ad aliud rñdet oꝛigeñ.dicẽs.agebat᷑ ĩ ira diſpo⸗
ſitõe ꝓuidentie diuine.vt ꝓphetaruʒz verba ea que intra
iſta heliticam aulam cõtinebãtur ꝑ balaam ad gentes
ꝓuenirent.cum eis omnes gentes crederẽt:et natõibus
ſecreta de xpᷣo miſteria reuelarent. Ratio ̊ huius ẽ.qꝛ
ſpũſſanctus volebat loqui ꝑ illum cui magis crederetuꝛ
vnde quia gentes infideles magis credebant Palaam
infideli qᷓ; alij licet malus eſſet.ideo ſpũſſanctus ꝑ eum
voluit loqui gentibus.AVel etiam ratio poteſt eẽ. vt ve⸗
ritas ab aduerſarijs veritatis nũciaretur.et in hoc ex⸗
cellentioꝛ agarẽt: ꝙ etiam aduerſarij eius eam confi⸗

terentur. Similiter de Caypha qui erat ſummus ſaceꝛ

dos cui iudei credebant.vt credẽtes ei inexcuſabiles iu
dei fierent.⁊ alij.ſ.electi reuerterentur ad coꝛ. Joh̊.xv.
St non veniſſem et eis locutus fuiſſem:peccatum nõ ha
berent.nunc aũt nõ habent excuſationẽ de peccato ſuo.
¶ Ad bhoc quod obijcit dðõm ꝙ ſpiꝛituſſanctus longe eſt
ab infidelibus et alijs malis.quia non foꝛmat eoꝛuʒz af⸗
fectum.ſed tamen nihilominus illuminat intellectum
eoꝛum et inſtituit ad veritatem ꝓferendam. et hoe non
pꝛopter ipos ſed pꝛopter vtilitatem alioꝛum.vnde phi⸗
lippᷣ.j.ſiue per occaſionem ſiue per veritatem chriſtus
annuncietur in hoc gaudeo. Similiter ſiue per iuſtos
ſiue per iniuſtos chriſtus annuncietur ſemper gauden⸗
dum eſt.

Mẽbrum ſextum

Oſt hoc queritur de modis pꝛouidẽtie di⸗
uine.ſcilicet quot modis. Ad quod nota
quod dicit damaſcenus ꝙ pꝛouidẽtia hec
quidem ſᷣm acceptionem hec quidem ſᷣm
conceſſionem. Scm acceptionem. vt eoꝛum que per
ſe bona. ſiue etiam que in contradictione ſunt bona.

pm cõceſſionẽ quã ipᷣe vocat derelictionẽ reſpectu eoꝛũ

que ſunt mala.Oiſtinguit aũt derelictõem in duas ſpe⸗

cies.vna ẽ derelictio diſpẽſatiua.i.caſtigatiua ſiue eru⸗
ditiua. Alia ẽ finalis deſperatiua. Diſpenſatina vᷣo eſt
que ad directõem et gliam et ſalutẽ paciẽtis fit ſiue ad
alterius zelũ:et imitatõnem et głiam dei.Deſperatiua
ðo derelictio ẽ qũ deo omnia que ad ſalutẽ faciente bõ

inſenſibilis et incurabilis ex ꝓpꝛio ꝓpoſito permanet:et
tũc traditur ĩ finalẽ ꝑditõem.(¶¶ Itẽ derelictõem diſpen
ſatiuã ſiue eruditiuã diuidit in ſeptẽ ſpẽs.quarũ pᷣma
ẽ.cũ cõcedit iuſtũ incidere in calamitates:vt in eo laten
tẽ virtutẽ alijs manifeſtã faciet:vt in Sob. Secunda ẽ
cũ cõcedit incõuenientiũ quid agi.vt ꝑ oꝑatõeʒ eſtima
tam cõuenienteʒ:magnum quid et mirabile dirigatur.

vt ꝑ crucẽ ſalutẽ hominũ.Leꝛcia cũ cõcedit pati ſanctũ

vt nõ ex recta cõſcientia vel ex data ſibi virtute in ſupeꝛ
biã incidat.vt in panulo.ij.ro.xij. Quarta qñ derelingt
quis ad tpᷣus in directõem alioꝝ.vt ꝙ ſᷣm ipᷣm intuen⸗

tes alij inſtruant᷑.vt in laʒ aro. Quinta ẽ qn derelinqui

tur quis in alterius głiam:nõ ꝓpter ꝓpꝛium vel parẽtuʒ
peccatũ.vt in ceco nato ꝓpter gliam xpᷣi Joh.ix.Sexta

ẽ cum cõceditur quis pati in alterius ʒelũ.vt gratia eiꝰ

qui paſſus ẽ cõſiderata: im pigra alijs paſſio fiat vt in

martiribus. Septima ẽ quia cõceditur quis in nepha⸗

riã incidere oꝑatõem: in directionẽ alterius deterioꝛis
paſſionis.vt elatus in virtutibus incidere in adulteri⸗
um:vt ex caſu humilietur.q¶l Seo queritur multiplicit

cum em̃ ſit duplex ꝓuidentia vt dictũ eſt.ᷣm acceptõem

et ſm cõceſſionẽ:ſimiliter poſſumus cõſiderare duplici
ter voluntatem beneplaciti.vno mõ ſᷣm ſe:et ſic eadem

— 20

ẽ ꝓuidentia.¶¶ Itẽ qtuʒ ad ſua ſigna que ſunt quinq;· ſ.

p̃ceptio. ꝓhibitio.ꝑmiſſio.cõſiliuʒ.impletio.Si igitur
ꝓuidentia ſit eadẽ cũ voluntate beneplaciti:ſigna eiuſ⸗

dem erant eadem:ergo ꝓuidẽtia ᷣm cõceſſionẽ ſe exten
dit ad hec quinq; ſigna.Contra.ꝓuidentia ſᷣm cõceſſi⸗

onẽ totaliter cõtinetur in.vij.diſſerentijs que dicte ſůt
ſed omnes iſte ſeptẽ differẽtie:aut reſpiciũt malũ cuſlpe

vel pence.que vtraq; ſunt in ꝑmiſſione dei et in plenitu⸗

dine tm̃.nõ ergo eli eadem ꝓuidentia ſᷣm cõceſſionem

cũ ſignis voluntatis dei:cum totaliter impletioni ade⸗
quetur et ꝑmiſſioni.ergo nec ꝓuidentia ᷣm acceptõem
erit eadem cũ volũtate beneplaciti.q Itez cum duplex
ſit voluntas in deo fᷣm ꝙ diſtinguit damaſce.vna ante
cedẽs qua vult omnes homines ſaluos fieri: et alia cõ⸗
ſequẽs qua vult electos eẽ in głia et repꝛobus in pena.
NQucritur de pꝛima voluntate.vtrũ ad ꝓuidentiam re⸗
ducatur et videt᷑ ꝙ nõ reducat᷑ ſᷣm acceptõeʒ. Mã dicit
damaſce.ꝙ volũtas antecedens eſt ſᷣm acceptõneʒ. dᷣ q̃⸗
cũq; ſunt ſub hmõi ꝓuidentia in cõtradictõe ſunt.ergo

neceſſariũ ẽ omnes homines ſaluos fieri:ſed hoc falſuʒ

quia quidam pᷣdeſtiati ſunt ad gloꝛiã.quidã ad penam
pſciti:ergo illa qua vult omnes homines ſaluos fieri ñ
reducitur ad ꝓuidentiã ᷣm acceptõem:reducetur ergo
ad ꝓuidentiam ᷣm cõceſſionẽ.ſed talis ꝓuidentia ẽ re⸗/
ſpectu eoꝝ que ſunt a libero arbitrio.et requiritur ibi
ſemper aliquid de noſtra voluntate.ergo voluntas dei
Fm hoc dependeret a noſtra voluntate.qð ẽ incõueniẽs
ergo voluntas qua vult omnes ſaluos fieri nõ erit a p
uidentia ſᷣm acceptõem:nec a ꝓuidentia ſᷣm cõceſſionẽ
¶ Itẽ queritur que eſt ratio quare ꝓuidentia que ẽ m
aeceptõem ſᷣm ꝙ ꝓpꝛie ſumitur manet indiuiſa: ꝓuidẽ⸗
tia vᷣo que eſt ſᷣm cõceſſionem diuiditur in ſeptem. Si⸗
milis queſtio eſt de voluntate beneplaciti que nõ diuidi
tur: voluntas vᷣo ſigni diuiditur in quinq; vt dictum ẽ.
Keſponſio.ꝓuidentia ſemper reſpicit bonuʒ.ſed eſt
bonũ ĩ cõtradictõe et illud ẽ bonũ abſolute et ſimplicit᷑
et eſt bonum in cõparatõne hoc eſt qtum ad aliquid de
bono abſolute et ſimpliciter eſt puident ia 'ᷣm acceptõ⸗
neʒz. de bono in com ꝑation ẽ ꝓuidentia ↄceſſionis.ſᷣm
ꝙ diſtinguitur voluntas beneplaciti et peꝛmiſſiõis.Eſt

em̃ bonuz quod elicitur ex bono cuiuo ẽ acceptio. et eſt

bonum quod elicitur ex malo cuius eſt cõceſſio. Ite bo⸗
num elicitur ex malo caſtigatiuo vel ex malo deſperati⸗
uo.Nalum caſtigatiuum eſt pꝛeſens malũ: deſperati⸗
