tiuũ ꝑ modũ viſiõis extendẽs ſe ad opꝰ.qð aſſitat᷑ ᷣbo
increato inqꝗtü pr̃ dclarat ſe ꝑ illð.ex his pʒ rñſio ad
q̃ſita.q Ad illud qð opponit᷑ ꝑ anſel.dico ꝙ loꝗtur ſᷣm
ꝓpꝛietatẽ nr̃am cũ dĩc.ꝗd ẽ dicẽ niſi cogitãdo intueri:ſᷣ
Aꝓprie diceret viſione ſimplici intueꝛi:quia cogitatõ nõ
elſt ꝓprie in deo.

Articulꝰquartus
Einde q̃rit᷑ an noĩe vðᷣbi notet᷑ effectoin cerea⸗
tura.Ad qð ſic dam̃.ibũ dei ẽ ſubſiſſẽs ele⸗
ctiuũ oꝑatiuũ. Sʒ oꝑatm̃ de ſuo intellectu
hʒ oꝑa ⁊ ſic ᷣbũ dei ð ſuo intellectu hʒ creaturã.4. Itẽ

rj.ad heb.fide aꝑta ſũt ſcla ubo eꝰ gl.ſiẽ exẽplũ exẽpla⸗

ri vult ̊ ꝑ illud vᷣbũ intelligẽ exẽplaꝛ.ſ̊ exeplar dat co⸗
ĩtelligẽ exempluʒ.reſtat ̊ ꝙ in voᷣbo ſit cointellectꝰ crea
ture.¶ Itẽ baſiliꝰ.filio ði attribuit ſenſus.ſapia.vᷣtus
verbũ.lumẽ.Senſus qͥ cogitant᷑ oĩa:ſapia qͥ diſponun
tur:ðvᷣtus q oꝑant᷑:ðbũ qͥ annũciant᷑: lumẽ qͥ clareſcunt

E aid. 6 P mia opa P2

ſniaꝝ.xxvij.di.caplło aꝑte oñſum dr.ꝙ eo dr verbum

ſiue imago:qͥ filiꝰ. & verbũ vel imago nõ hñt reſpectuʒ

ad creaturas ſiẽ̃ nec filiꝰ.¶¶ Iteʒ anſel.in monolo. vᷣbũ
q̊ create dicũtur nõ eſt verbũ creature.dĩc eĩ creaturaʒ
nõ vᷣlso creature:̊ ſuo vᷣbo.qꝛ ẽ eiꝰſiłitudo.̊ᷓ verbũ re⸗
ſpectũ hʒ ad dicentẽ.⁊ ita nõ cointelligit᷑ noie vðᷣbi crea
tura.4. Itez ſol illuiat.ſiue aliꝗd illuietur ſiue nõ: nõẽ
aliq̃ variatio ex ꝑte ſolis vel ſube vel põne.multoſoꝛtiꝰ

Selt h̊ reperire ĩ illo fonte ſpũali in qͥ ipſa actõ ẽ ipa po
tentia.et potẽtia ẽ ip̃a eẽntia.et ita ſic eſſentia nõ bʒ re⸗

ſpectũ ad aliꝗd:nec actõ ſua ſᷣm eſſe ſuũ.Cũ q̊ verbum
ſe hẽat ſiẽ̃ dicẽ᷑:⁊ dicẽ ſᷣm eſſe ſuũ ñ ĩportat reſpect ad
creaturas:&̊ nec verbũ. Iteʒ dicẽs ⁊ verbũ ſũt coꝛre⸗
ſpectiua:ſ̊ dicẽs nõ imꝑtat reſpectũ ad creaturã:q̊ ne⸗
q; verbũ. Iteʒ verbũ ſenſibile depẽdet a ᷣbo mentis:
et nõ ecõuerſo.ſi ꝙ̊ eodẽ mõ ſe hʒ vᷣbũ ſenſibile ad ᷣbum
inſenſibile ſcʒ ðᷣbũ eternũ.ſic verbũ ſenſibile qð ẽ in ꝓ⸗

latõne ad verbũ mẽtis:relingtur ꝙ verbũ ſenſibile qð
eſt ms habebit dependẽtiã ad verbũ eternũ ⁊ nõ econ

uerſo.¶ Iteʒ aug.ſi verbũ tranſiẽs ẽ oñſiuũ ſui ⁊ eꝰð
q̊ dr:ꝗ̊ verbũ eternũ nõ reſpiciet niſi pr̃eʒ dicentẽ et ſe⸗
ipᷣm ᷣm ꝙ ſeipᷣm declat. KRñ.alið ẽ dicẽ pꝛ dic vᷣbũ:aↄ
pꝛ vᷣbo dic creatas.ſic̃ dr.xv.de tri.Qouit oĩa in ſeipᷣo
deꝰ pr:nouit in filio:ſ̊ h eſt noſſe qð dicẽ.ᷓ pr̃ dic ſe:et
dicendo ſe giĩgnit filiuʒ. ñ dic aug.pr̃ taniᷓ ſeipᷣm di⸗
cens:genuit veꝛbũ eqͥle ſibi ꝑoĩa.ſᷣm hoc &̊ ꝙ dr pr̃ dic
verbũ.nõ ponit᷑ reſpectꝰ ad creaturã:imo h̊ verbũ ẽ di
centis verbuʒ:diĩc iterũ in vᷣbo h̊ pr oĩa fecit.ſic dr ĩ gl.

ſupꝑ illud pᷣs. Semel locutꝰẽ deꝰ.verbũ eternalr genitũ

in q̊ oĩa ſecit ⁊ oĩa eternalr diſpoſuit.g rõne illiꝰ ꝙ dr iĩ
quo oĩa fecit:⁊ diſpoſuit:hʒ verbũ cointelleciũ creatuẽ
in intellectu ̊ eqð ẽ locutꝰ.iacet:⁊ qð notio ẽ.ſ.genuit
7 qð creatuꝛe ẽ.ſ.fecit.ꝭ̊ vnũ eſt ibi pᷣncipałr ⁊ vnũ ẽ ibi
reliquũ ↄnotatũ.Silr ĩ bo intelligr̃ qð genitũ ẽ eter⸗
naliter:⁊ illud in qͥ oĩa diſpoſita ſũt ⁊ facta.⁊ ſᷣm h̊ po⸗
nit᷑ cointellectꝰcreature:ſᷣ nõ ponit᷑ dependẽtia ad cre⸗/
aturã.vñ in vna depẽdentia ſũt duo adinuicẽ dcta.Cꝛe
atura em̃ dependet a vpᷣbo:⁊ dr ad ipᷣm. ecõuerſo verbũ
licʒ dicat᷑ ad creaturã: nõ tñ depẽdet ab eadẽ.⁊ h ẽ qʒ
dic anſel.verbã qͥ creaturã dic.nõ eſt verbuʒ creature:
quia nõ hʒ dependentiã m eſſe ad creaturã mo econ⸗
uer ſo. verbum em̃ eſt expᷣſſa ſilitudo dei ꝑr̃is:creatura
aũt eſt aliqᷓntula ſiłitudo nõ erpᷣſſa. Iſte aũt reſpectꝰin
dicendo ẽ nõ in ſe.⁊ ꝙ reſpctꝰmutuꝰſit in vna dependẽ
tia dic ph̊ᷣs.in ꝗbuſdã ita ẽ:ꝙ aliq̃ dicũtur adinuicẽ et
vtrũq; ad alterũ ẽ.in ꝗbuſdã ita ẽ ꝙ duo dicũtur adin⸗

uiceʒ ⁊ vnũ tm̃ ẽ ad alterũ.q Ad illud qð dic mꝗr̃ ĩ ſen

tentijs ꝙ eo dr̃ verbũ vel imago q̊ͥ filiꝰ. Rñ. ad bec ex⸗
ponit poſtmodũ dicẽs.i.eadẽ ꝗꝓpꝛietate vel notõe: eadẽ
Aꝛietas deſignat᷑ in oᷣbo qᷓ̃ in filio:licet altera ſit ratio
intelligentie verbi et filij.ſicut drĩ eodẽ capło.ſte autẽ
reſpectꝰꝗ cointelligit᷑ in verbo nõ eſt notõ vel ꝓpꝛietas.
Vn nõ ſegꝗtur.ꝙ ſi filiꝰtm dr reſpectu pr̃is:ꝙ ꝓpteꝛ hoc
verbũ.nõ em̃ poſſum dicẽ ꝙ pr̃ dic filio creaturas ſicut
verbo:qꝛ filiꝰnõ diĩc reſpectũ ad creaturã. Ex his patʒ
rñſio ad obiecta pꝛo illa.¶. Ad illud qð dicit ex oppoſi
to baſilius.eſt verbum quo enunciatur:ſed hoc impor
tat cointellectũ creature.ergo et verbũ: ↄcedo ꝙ ſᷣm ꝙ
dicitur pater dicit ᷣbo creaturas: ſic verbo enuncian-
tur omnia.et iia impoꝛtant reſpectum ad creaturas.ñ

aũt ſᷣm ꝗ; dicitur pater dicit veꝛbũ.ꝑ hoc ptʒ quõ reſpõ
xendum eſt ad omnes queſtiones ſiue obiectões factas

ad vtranq; ꝑtem. 4 Ao hoc aũt quod obijcitur per gl.
ad heb.xj.ſicut exemplum exemplaꝛi.dico ꝙ eſt ibi fal
lacia accidentis.licet enim verbum ſit exemplar:nõ o⸗/
poꝛtet ꝙ verbum dicatur ad illud ad quod dicitur exẽ⸗
plar.ſᷣm enim ꝙ dicitur verbo dicit creatuꝛas cointel⸗
ligitur creatura ſed oblique:ſed ſic non eſt de exempla⸗
ri ꝙ dicitur ratione ad exemplum.nõ enim dicitur ver
bum creature verbum:ſed verbum dicitur quo ſit crea

—.

.
WG. t 24: 18 Pre Z

veꝛbũ ꝗ dic illud qͥ enunciat᷑ ſ enũciata ſũt creature: x·
go in rõne verbi cointelligunt᷑ creature. Contra..

Eii

nove
penn
Alnun
cog
vpnu
eurfil
zunciat
auui
Nrint
etre
nre
nee
Apfen
Chon
ſooog
packi
nentis
Vaen
ecdi
wer
ſi
cogit
bipe
Rüit
logita
lnug
remn.t
Oppſan
emnine
fncert
unture
htanor

glios d
goſont
Stria,
dcit
pkalita.
Nrod
Pni dine
indin
Aora öb

nmnon
etriſie

vyorr,

ſeenta.

ſtriti
atioh⸗
Moiil

Mit pate

Mlturf

Feng
nago: .
eſenti⸗
Gnen
W.

Latuhen

r verte
reſpene
nolo
N 16
de bi ſeg
nuſtodrck
ci 5
nanötpe
igenken
nſſenin
ſſitme
aturieg,e
donent
leaſben
ſoſttſeß
ianocen
ͦſinend
Ncent⸗ ttſe
dſehin
dig inſii⸗
Prdieſeet
Pdpfdi
rerbüid
ſedfig⸗
holr genti
ill ofi
tücreane
.. Gengit
1 rueibi
ntü deter⸗
En bpo⸗
ia acere⸗
dein Crr
ſorerbi
zbegs
eature:
ſoecon⸗
reatura
ſpectdin
dpenc
innicet
turacuin⸗
ngfiſen
dheeer⸗
e⸗ N
itmwti⸗
ſeoni
niatoo.
eroe
oſcut
pac
opoſ
mnpor
fing
cian
agn
ſeſp
ſetas
rg.
4 l
.no,
roi/
hine⸗
npl⸗
e
6

ANAMMueſtio

ris.

Articulus quintus

Einde queꝛitur vtrũ filius poſſit dici cogita
tio ſicut verbum. Ad quod ſic ioh.damaſce.
verbũ dicit tripliciteꝛ ſcʒ intellectus ſm quẽ
mouet᷑:intelligit:cogitat.dicit᷑ etiã verbum quod in coꝛ⸗
de enunciat᷑. Gicitur etiaʒ verbum quod eſt angelus.id
eſt nuncius intelligentie.et hoc eſt verbũ vocis.pꝛimo eĩ
eſt cognitio poſtmodũ cogitatio q̃liter ꝓnuncietuꝛ.dein/
qe ꝓnunciatur.et ſic dicit verbũ tripliciter.nõ auteʒ di
citur filius verbuʒ ad ſilłlitudinem verbi quod exteriꝰ ꝓ⸗

nunciatur.nec ad ſimilitudinẽ verbi quod in coꝛde enun

ciatur:ſed ad ſilitudinem ipſiꝰmotus mentis.Vlñ aug.
de trini.quilꝗs põt intelligere verbum nõ ſolum anteqᷓ
ſonet:verũetiaʒ anteiᷓ; ſonoꝝ eius imagines mente vol-⸗
uantur:iam põt videre ꝑ hoc ſpeculũ aliquaʒz ſimilitudi
nem verbi de quo dictum eſt in pncipio erat verbum.ſi
ergo verbum eſt cognitio mentis:ſicut ergo filius dicit᷑
verbum:ſic dicitur cogitatö. MRñ. nõ debʒ dici cogita
tio.cogitatõ em̃ dicit motum mẽtis mꝑfectum. nõ eniʒ
poteſt inteiligi cogitatio niſi accipiatur volubilis motꝰ
mentis.cogitatio em̃ dicit᷑ quaſi coagitatio intellectus.
Vñ aug. verbum ita diciiur vt dei cogitatio nõ dicatur
ne aliquid eſſe volubile deo credatur. 4! Et ſi obijciatur
ex verbo anſel.in monolo.ꝙ dicere nihil aliud eſt ſũmo
ſpũi qᷓ; cogitando intueri:&̊ in diuinis accipitur intẽtio
cogitatõnis ſicut intentio vᷣbi. Pꝛeterea ſic intentio ver
bi ꝑ creaturas noĩatur in deo pᷣmo ioh.verbũ erat apð
cũ:ita et intentio cogitatõnis.Vnde ꝓpha. Ego cogito
cogitatõnes pacis ergo eque dicet᷑ vnũ ſicut alteꝝ. Di⸗
cendũ ꝙ verbũ cogitatõnis in nob ſemꝑ ponit mutabili⸗
tatem.intentio vᷣo verbi vt pʒ er pᷣdictis ſᷣm ꝙ accipitur
ꝓ ipſa noticia que generat᷑ex mente nõ ponit mutabili⸗
tatem inde eſt. ꝙ intentio cogitatõnis ꝑ impꝛopꝛietateʒ
tranſſert᷑ a nobis ad diuina.Elñ ⁊ ꝑ yſa.dicit᷑.lv. ſiẽ ex⸗
altantur celi a terra ſic exaltate ſunt cogitatõnes mee a
cogitationibus veſtris.

Mlembrum ſecundũu

Onſeqnter querit᷑ de ꝓꝛietate verbi. Que
ritur ̊ an intentio ðᷣbi ↄuemiat ſoli filio in
trinitate.Ad qð ſic obijcit᷑. Anſel.ĩ mono
logi. Vnuſꝗſq; in trinitate ſeip̃m ⁊ omnes
alios dicit. pater igit᷑ dicit ſe: ⁊ filiꝰdicit ſe:et.ſ.ſ.cuz er⸗
go ſunt tres dicẽtes 2 tres ꝗ dicunt᷑.nõ erit vnũ verbum
tria.qꝛ verbũ nõ hʒ relatoeʒ niſi ad dicenteʒ a ad eũ gg
dicit᷑:ꝗ̊ nõ põt hr̃e vnitatẽ niũi a ꝑte vniꝰilloꝝ. Cuʒ Sſit
płalitas ex vtraq; ꝑte:nõ poſſit eſſe vnũ ver bũ: erunt ̊
plura vᷣba ſicut płes ꝑſone.¶ Iteeʒ veꝛbũ creatum non ẽ
vnũ dũmodo ſint płes dicentes licet ſit vniꝰrei verbũ: g
cũ in diuis q̃libet ꝑſona dicat ſe ⁊ płes res q dicũt᷑:erũt
plura vᷣba.¶ Itez vᷣbũ in diuĩs nõ dr p ſititudinẽ verbi
exterioꝛis:̊ verbi qð ẽ añ om̃eʒ ſonũ.añ cogitatõeʒ ſoni
ꝙ eſt viſio cogita tois ⁊ de viſione ſcie oꝛitur vt dic aug.
xv.de tri.ſ̊ verbũ iſtud nihil aliud ẽ qᷓ noticia ſiue intel⸗
ligentia.Cum ꝗ noticia creata ſiue intelligẽtia ↄmunis
ſit toti trinitati: ̊ verbũ cõe erit toti trinitati: et nulli p⸗
ſone ꝛiũ. 4 YItem cum. ſ. l. ſit maifeſtatiuꝰ veritatis ſiẽ
dicit᷑ ioh.xvj.qꝛe nõ dr verbũ ſicut filiꝰ.q¶ Item cum di
cat aug. xv. de trini. nõ pfecte ſeipſum diriſſet:ſi aliquid
magis illud minꝰeſſet in ſuo verbo ꝙᷓ in ſeipſo. Cum em̃
dicit᷑ pater dicit filiũ.intelligit᷑ pater dicit verbũ et ſi up⸗
ponitur filius.quare ſimiliter quando dicitur pater di
eit ſe:nõ intelligitur pater dicit verbũ et ſuponet᷑ pater
Item. xx vij.di.pᷣmi ſnĩaꝝ dicitur.eo dicitur verbum q
imago: ſed imago dicitur ↄmuniter de tribus perſonis
et eſſentialiter cum dicimus. IFfaciamꝰhominem ad ima
ginem ⁊c. ergo et verbuz dicetur communiter in tribus
ꝑſonis. Contra.xv.de trinitate Auguſt. in hac trini⸗

tura. quia verbum iſtud ſufficiens eſt ad poſitioneʒ ope

xlxij.

tate nihil dicitur verbum niſi filius mec donum niſi ſpũſ
ſanctus.4. Item. vj. de trinitate verbum quidem ſolus ſi
lius accipitur:non ſimul pater et filius tanqᷓ ambo ſint
vnum verbum ſic enim verbum dicitur quomõ imago.
4 YItem anſel.in monologion.mirũ in dxeo vnumquemq;
trium pariter ſe et alios dicere:et vnũ ſoluʒ ibi eſſe ver
bum nullatenꝰtamen verbũ ipſum põt dici verbum tri⸗
um ſed tĩ vnius eoꝝ cuiꝰeſt filius et imago. Ytez du⸗
bitatur de hoc qð dicit aug.xv.d trinitate.pater nõ ꝑ⸗
fecte ſeipſum dirxiſſet. QLam dicere pr̃is ẽ generare Yob.
xxiij. Semel loꝗtur deꝰ. loqꝗ gl. dei ẽ generare verbuʒ qð
eſt ſemel.ſi ergo pater ꝑfecte ſe dixit:ergo ꝑfecte ſe gene⸗
rauit.¶ Si vo diceret᷑ ꝙ cum dicitur pater dicit ſeipſuʒ
dicere ibi accipitur eſſentialiter.ↄtra.in illo eodeʒ textu
pꝛecedit bec ſnia pater tanꝙᷓ ſeipſum dicens genuit liliũ
ſi ergo vult ꝓbare ꝙ dicens genuit. opoꝛtet ꝙ dicere im⸗
poꝛtet notõem que eſt generatio.ꝓpterea querit᷑ cum lo
qui ſiue dicere in diuinis inueniat᷑ multipliciter. ꝗa ali⸗
quando inuenit᷑ ꝙ pater loquit᷑ſe et alie ꝑſone.aliquan
do ꝙ pater loatur verbum.aliqu ando pater loqꝗtur ĩ fi⸗
lio.aliqñ filius loꝗtuꝛ.aliq.ſ.ſ.loqꝗtur:nunꝗd eodẽ mõ
accipiet᷑ loqui et dicere: Rũñ. loqui vel dicere accipi
in diuinis multipliciter. aliquãdo dicit eſſentiam nõ cõ/
notato aliquid in creatura.vt cũ dicit᷑ pater dicit ſe. vel
loqꝗtur accipitur eſſentialiter ſ̊ tamen cointelligitur ali⸗
quo mõ verbũ.ꝗa cointelligit᷑ intelligentia q̃ apꝛopꝛiat᷑
filio.iſtud em̃ dicere nihil aliud eſt ꝙỹ intelligere.vnð an
ſel. qd eſt dicẽ ſummo ſpũi niſi videndo intueri.Aliquã⸗
do vᷣo notõnaliter. vt cum dicitur pater logtur verbum
idem eſt patreʒ verbum dicere ꝙ generare in p̃s. Semel
locutus eſt deus.glo.verbum eternaliter genuit in quo
om̃ia fecit et diſpoſuit.et.xxxiij.iob: ſemel loqtur deus.
glo. loqui dei eſt filium generare quod eſt ſet: quia pᷣter
vnigenitum non genuit aliquod verbum. Aliquãdo vᷣo
notionaliter et ↄnotat effectum in creatura.vt cum dicit᷑
pater loquitur in filio nobis.ad heb.j.locutus eſt nob ĩ
ſilio ⁊c. Aliquãdo vo accipitur eſſentialiter ⁊ ↄnotat eſ⸗
fectum indiſtincte trium ꝑſonaꝛum pᷣmo iob. locutus ẽ
dominus ad ſathan. Aliquando vo ↄnotat effectum ap⸗
pꝛopꝛiatum vt cum dicitur Math. x. Mon em̃ vos eſtis
qui loquamĩ ſed ſpiritus patꝛis veſtri qui loquit᷑ in vo⸗
bis. Ad illud quod pꝛimo obijcitur. tres ſunt dicen
tes:ergo tria verba.Dicendũ ꝙ non ſequitur nam dice⸗
re ibiaccipit ꝓ intellig.ẽ Cũ dicitur ꝙ qlibet plona ſe e di⸗
cit:hoc eſi intelligit. AVnde cum ſit vnum intelligere tri⸗
um:vna erit intelligentia trium et ita per ↄſequens vnũ
verbum. quia intelligẽtia appꝛopꝛiata ideʒ dicit qð ver⸗
bum ſicut patebit.qᷓuis ergo tres ſint qui dicunt᷑ ⁊ tres
qui dicant:non tamen ſequitur ÿ triplex ſit dicere. quẽ⸗
admodum nec triplex intelligere ꝙᷓuis tres intelligant᷑
et tres intelligant. Ad ſecundũ dicendũ.ꝙ non omnino
accipitur ſiłr dicere in creatoꝛe ⁊ in creatura.QAã in cre
atoꝛe dicere accipit᷑ multis modis.iQam aliquando ac
cipere dr ð ꝑſona reſpectu ſui.aliqũ reſpectu alteriꝰpſo
ne:aliqñ reſpectu creat᷑e.Cũ dr̃ de ꝑſona rĩ̃ſpectu ſui.vt
cũ dr pr dic ſe vel lili dic ſe vel. ſ. ſ. dic ſe: dicẽ idez ẽ i⸗
telligẽ. ⁊ vnũ ẽ dicẽ ſic vnũ intelligẽ et eẽ. Cũ vpo dr ð ꝑ⸗
ſona reſpctu alteriꝰꝑſone.accipit᷑ ſm duos modos.Qã
cũ dicẽ dicat ſpectu dicibił.dicibile at dr ᷣbũ:⁊ dicibi
le or res.Cũ ꝗ̊ᷓ dicimꝰvna ꝑſona aliaz dic: G̊ pt intelligi
duobo mõis.aut ſic vᷣbũ:aut ſiẽ rẽ. Si ſiẽ ᷣpũ:̊ mõ pat᷑
ſolus in trinitate dĩc filiũ.quia pfert ipᷣm vt verbũ.et hᷣ
mõ dicẽ idem ẽ ꝙ generare. ſi ſic rem:hoc mõ q̃libet ꝑſo
na inqtũ indicat aliã dicit eã.et ̊ dicẽ ẽ indicare. Et H
mõ dicit anſel.ꝙ tres pſone ſeinuicem dicũt.Cũ vo dici
tur reſpectu creature.ſilr dicitur duobus modis. Vno
modo ſᷣm ꝙ dicere dicitur reſpectu vᷣbi.ſᷣm ꝙ dĩ delog
ꝓphis. et iſiud dicere idem eſt qdð declarare ſiue reuela?
H eſt noticiã daꝛe q̃ dr bũ.vnð factũ eſt verbum domini
ad yſaiam.et cum ſit actus totiꝰtrinitatis appꝛopriatur
ſilio ſicut dicitur.xj.math.reuelaſti ea ꝑuulis. ibi beda

Ier A.ιe we onee e —

— . „) /.1
— α RI Aαν „Ch* ₰ e Wn
/

6

pater declarat ſe ꝑ verbum. Alio mõ km ꝙ dicere dr re
ſpectu dei. et him H deũ dieẽ rem ideʒ ẽ ꝙ deum creare in
ps. dixit et facta ſũt. Et ꝙᷓuis iſtð dicẽ ſit eſſectꝰtotiꝰtri
nitatis: aꝓpꝛopꝛiat᷑ tñ pĩi inqtum generat filiũ.vñ gen·
j. dix it deꝰ factũ E.i. vbũ genuit in q̊ erat vt fieret. anß.
creaturas dixit nõ ẽ verbũ create ̊ ſilitudo creatoꝛis.
Ao terciũ dõm. ꝙ qᷓuis in intentõe vᷣbi intelligat᷑ no⸗
ticia.nõ tñ noticia abſolute:pᷣ noticia q ẽ ex alio oꝛta. vi⸗
delicet ex ſcia mẽoꝛie vt imago illiꝰ. En intẽtio vᷣbi dicit
noticiã oꝛtaʒ et imaginẽ mẽoꝛie ſᷣm ꝙ tranſfert᷑ ad dina
A ſeqtur uis noticia ſit cois: ꝙ Pter Hᷣ verbum.
Rã ver bũ dic noticid nõ qͥcũqʒ mõ: ̊ ꝗᷓ oꝛta ẽ ex mẽoꝛia
vt pfe. et iõ nõ ↄuenit intẽtio vᷣbi pr̃i.et etiã oꝛta vt ima⸗
go ad vr ain ꝓceſſiõis amoꝛis a mẽoꝛia et a noticia. q̃ tñ
nõ peedit vt imago ꝙmis vt ſilitudo in quẽ modũ ẽ ꝓceſ
ſio. l.ſ.generatio vo filij ẽ vt noticie a mẽoꝛia qᷓ eſt imago
i.expᷣſſa ⁊ diſcreta ſilitudo: ex q̊ pʒ ꝙ intẽtio vᷣbi ẽ pꝛia
filio. ¶ Ao q̃rtũ gᷓ qd obijcit᷑ ð.ſ.ſ. dðm ſm RKich. ð tri.
abſq; dubio vna eadẽq; vitas coꝛde ↄcipit᷑ ᷣbo ꝓfert᷑ au⸗
ditõne audit᷑. Ver bũ bʒ eẽ a ſolo coꝛde.auditõ ab vtꝛoq;
qm̃ ̊ verbũ de ſolo coꝛde ꝓcedit. et ꝑ ipᷣm coꝛdis ſagaci
tas innoteſcit: recte dei filiꝰverbũ pris dr.ꝑ quem prna
claritas maĩfeſtat. In pre oĩs veritatis oceptõ. in eiꝰ veꝛ
bo oĩs veritatis ꝓlatio.in ſpũſcto oĩs veritatis auditõ.
iur ta h̊ qð in euã.legit᷑ YJoh.xvj.qcunq; audiet loꝗtur.
126 igr pr̃ pt᷑ dici ᷣpũ ꝗ nõ ab alio:ſ̊ nec.ſ.ſ.ꝗ ñ ab vno
ſolo: ̊ ſolꝰfiliꝰꝗ elt ab vno ſolo.a qͥ emanat oĩs veritatis
maifeſtatõ.ſic interioꝛ locutio in nob̃ fit ſine hũani flatꝰ
coopatõe:ſic ſane ĩ illa ſupeminẽti nata illa locutõ agit
pre ſolo.Qã ſolꝰpr dĩc:ſolꝰ.ſ.ſ.audit.exterioꝛ aut locu
tio ꝑagit᷑ actoꝛe etiã flamie diuio h̊ eſt. l. ſ. Aod qntum
iam pʒ rñſio.nam cũ dĩc pr̃ dic ſe. dicẽ ibi dr̃ reſpetu di
cibilis qð ẽ res.⁊ iſtud dicè ẽ intelligẽ.cũ dᷣo prĩ̃ dic filiũ.
ibi dr reſpectu dicibił qð ẽ verbũ.⁊i. ſtud dicè ẽ generaꝛe
iõ nõ accipit᷑ dicẽ vno mõ binc ⁊ inde.ꝗ4: Ad ſextũ dðʒ
ꝙ imago in diuĩs accipit᷑ duobꝰ mõis. VUno mõ eẽntialr
7 ſm h̊ imago dic diĩnaʒ eẽntiã ad cuiꝰimitatõeʒ expmit᷑
alterũ. ⁊ Bͥ mõ accipit᷑ ſfaciamꝰho.ad ima.⁊ ſili.nram.
Alio mõ accipit᷑ notõnałr.⁊ ſᷣm h̊ ſigficat ꝑſonã filij vt
ſiłitudinẽ expᷣſſaʒ ab altero ſine alteriꝰ. ⁊ attendĩ expᷣſ⸗
ſio ſiłitudĩs nõ ſolũ qtum ad ea q̃ dicũt᷑ de pr̃e cẽntiałr
vt põ ſapia boĩtas in ꝗbo ꝑ oĩa filiꝰſilis ẽ priĩmo qỹ̈tuz
ad dignitatẽ qꝗ dr de pre notõnałr. vt ſic pr hʒ pſonã de
ſe peedentẽ ꝑ ſpiratõeʒ: ita filiꝰſcʒ.ſ.ij·⁊ ſm G̊ imago ſo⸗
lũ ↄueit filio.⁊ H̊ mõ dic aug. ꝙ ſic dr pᷣbum qͥ imago:qꝛ
eadẽ notõe dr vei bũ ⁊ imago.ſ.notõe generatõnis qẽ a
pr̃e.¶¶ Ad illud po qð vltimo qrit᷑ de ̊ ꝙ dic aug.xv.
tri. pr nõ ꝑfecte ſeipᷣm dixiſſet ⁊c. Hðᷣm ꝙ cuʒ dicẽ dicat
duplr et eẽntiałr 2 notoõnał“:⁊ ᷓ vel ↄnotando effectum
in ereat̃a vel ñ ↄnotãdo.q; ſi velis ꝓbaꝛe ꝙ deꝰ pr̃ dicẽs

genuit filiũ: oꝑtet maĩfeſſari ꝑ eẽntiale. Si ei qrat ꝓpteꝛ

qd pr genuit filin: apte rñdet᷑ vt ſufficiẽter ceclaret potẽ
tiã ſuã. In creatoe ei create vſq; ad ſummũ nõ maifeſta
tur põ pris:bᷣ tũc oñdit᷑ vſq; ad ſummũ:cũ coĩcat᷑ ĩ gene⸗
ratõe. Eñ augxv. de tri. pr̃ tanꝙᷓ ſeipᷣm dicẽs genuit fi⸗
liũ. Mõ ei ſeipᷣm ꝑfecte dixiſſet.i.potentiã ſuã ꝑfecte de
claraſſet miſi filieẽt eqͥlis ei põ et ſapia ⁊ bonitate. Eñ
dic aug.ſi aliqd in in vel apliꝰeet ĩ filio ꝙᷓ in ſeipo:nõ ſe⸗
ipᷣm pfecte d xiſſ. AUn ſu mitas potẽtie declarat᷑ gene⸗
ratõeʒz. Dic & aug. pf tan ſe eipim dices.i. ondẽs ſumme
ſuã potentiam qꝛ pfecta eiꝰ œclaratio nõ ẽ in creaturis.
yſa.lriiij. Ego ꝗ alijs generatõcʒ tribuo ⁊c. q.d. exqͥ do
pri carnali potẽtiam coĩcondi natalia ſua ꝛc. in me ego
coĩcabo vel habeo potẽtiã coĩcandi.Declaratõ pcelſſi⸗
onis 7 gener atois ẽ in generatõne creaturaꝝ. æclaratõ
do potentie ad ſummũ ? in generatiõe et ꝓceſſiõe: vñ di-
cere ẽ eẽntiale. Eſt at dicẽ eẽn iale m rõneʒ intelligetie
añ dicẽ notõnale:⁊ dicẽ notõnale añ creaturam.

Nlembrum tercium

S
“

Onſequẽter querit ð oꝑatõne vᷣbi ad duo
cognoſcẽda. ꝛimo ꝙ verbũ non ſit factu
Scðdo ꝙ ad eternitatem verbi non ſequit
eternitas facti.

Articulꝰ?primꝰ
D pꝛimuzʒ ſic obijcit Hoh.j. In pᷣncipio erat
verbũ et dederat verbu infactũ et eternum.
Item aug.ſuꝑ ioh.j. Si oia ꝑ verbuʒ facta
ſunt ↄcedo nõ factũ ꝑ quẽ facta ſunt oia. Cont.om̃ia
p ipᷣm facta ſunt. ex h̊ videt᷑ ꝙ verbũ tenet rõnem medij
inter facientẽ 2 factũ. Arguit aũt aug.ꝑ iſtud ꝙ pᷣbũ nõ
ſit creatũ.nihil eĩ qð fit an creaturas eſt creatura:ſᷣ ver
bum cũ ↄtineat rõnem medij ẽ añ creaturas: & nõ eſi cre
atura.ſ̊ eadẽ rõne cũ tenet rõeʒ medij int facientẽ ⁊ ſcem
nõ ↄputabit᷑ in na ta faciẽtis pluſqᷓ in rõe facti:& nõ eſt
creaàtoꝛ. Rñ. verbü tenet rõez medij int pr̃eʒ ⁊ creatu
ram.nõ int facientẽ? factũ: nec int̃ creatoꝛẽ creatas.
qꝛ faciẽs ⁊ creatoꝛ ẽ cõe pr̃i ⁊ vᷣbo et ſpũiſcto.finalis aũt
cã ↄuenit ꝑ appꝛopꝛiatõeʒ ſpũiſer̃o.Ei eĩ axpꝛopriat᷑ boĩ⸗
tas ꝓpter qua facta ſunt oĩa. bec aũt efficit quodãmõ eo
; finis mouet efficientẽ.efficiẽs aũt ↄuenit pri:foꝛmalis 32
filio ꝑ appꝛopꝛiatõez. vñ ſumma põ eſt faciẽs ſumma ſa
piẽtia ſùma boĩtas.vñ rõ facientis vtriq; ꝑſone ↄuenit.
verbũ ̊ nõ cadit mediũ ſᷣm rõem intelligetie inter faci⸗
ens et factũ: ſed inter facienteʒz nõ ab alio et factũ.

Articułꝰ ſecundꝰ
D ſcdᷣm obijcit᷑ ſic. Aug.ĩ li.ↄfeſ.vᷣbo tuo ſem
piterno dicis oĩa q̃ dicis:̊ nccia ẽ hec aꝛgum̃
tatio.deꝰdixit: facta ſunt.ſᷣ añs fuit ab eter
no: ↄñs ab eterno.et dico h̊ eſſe ab eterno: eſſe ſine ini⸗
tio duratõis.ꝙ aũt ſit ab eterno: ꝓbatio.qꝛ dicere ẽ ſua
actio. bᷣ ſi hͥ ẽ initio duꝛatõis:̊ huit initiũ eẽndi.et ita ꝑ
aliquõ actõeʒ.⁊ ita opꝑtẽt abire in infinitũ:gnõ pũit ini⸗
tiũ:⁊ ſic neq; ininũ duratõis. Relinqtur g̊ ꝙ dictõ actõ
ſit ab eterno: ⁊ ita ↄns ncce ẽ fuiſſe ab eterno: &̊ oĩa fue⸗
rũt ab eterno. Itez qð ꝑ ſe ẽ oꝑatiuũ:ſꝑẽ oꝑatinũ.ver
bũ dei ꝑ ſe ẽ oꝑatiuũ: ſꝑ oꝑatiuũ. Ald pᷣmuʒ dom .· ꝙ
bñ ſeqꝗtur dirit ⁊ facta ſũt.ad h̊ qð oponit᷑ ꝙ añs ẽ ſine
initõ duratõis ̊ ↄne. dico ꝙ añs ẽ ſine initõ 1 tñ ↄns
bʒ imtiũ duratois. Eñ dic aug. vbo tuo ſempiterno fit
qcgd fit. nec tñ ſempit᷑ne fit.aliter at᷑ ẽ ex ꝑte paſſiue:gqa
ex illa ꝑte ſꝑ fuit initiũ duratõis:ſᷣ ſi etnitas ponat᷑ pᷣn⸗
cipiũ: nõ inuenies mediũ ⁊ finẽ.pone at᷑ factũ: ⁊ iq ẽ po/
nere initiũ duratõis. Elñ nõ ſeqtur. ans ẽ ſine initõ du⸗
ratõis:g̊ ↄns hec aĩ bñ ſeqtur:añs ẽ ncciuʒ oñs. Si ei
añs ineſt ſꝑ q̊ ad totalitatẽ opis.̊ ↄñs eodẽ modo:b.
nõ ſegt de ſp etnitatis. ex pte ei facti ẽ ſemꝑ tꝑis: ex ꝑte
at dicẽtis ẽ ſꝑ etnitatis.ꝑ H̊ ptʒz ſolo ad aliud.Qã cũ dẽ
qð ꝑ ſe ẽ oꝑatiuũ ſꝑẽ oꝑatiuũ.h̊ intelligit᷑ de ſp etnita⸗
tis · cũ at dꝛ ꝙ ſp eſt oꝑatiuũ ſemꝑ opꝑat᷑:hoc verum ẽ de
ſemꝑ tꝑis:nõ aũt de ſemꝑ eternitatis.
Nueſtio.lxiij. de boc no⸗
mine ſpirituſſanctus. „
Oſtea inquireduʒ
de noĩbo pſone ſpũſſcti.ꝗ dẽ.l.ſ.⁊ donũ.
Querit᷑ de h̊ noĩe ſpũs. Pꝛimo an ſit
cõe. Scðdo q̃liter apꝛopꝛiet ꝑ h ꝙ dicit
ſctẽs. Lercio an debeat dici ſpũs nr̃.

Membruü prunun

Irca pꝛimuʒ queriẽ etrum h nomen ſpüs
ſit cõe tribo ꝑſoĩs vel ꝓpꝛiũ.ſ.ſ. Ad qð ſic.
PHyl.vij. de tri. oñdit i ſpũ dei aliqn ſigfi⸗
. caꝛi preʒ. vt cũ d ſpo dei ſuꝑ me. Aliqñ ſi
gnificari filiũ:vt cũ dic ĩ ſpũ dei eijeio demonia nate ſue
prate eijcẽ ſe demões demr ans. Aliqñ ð. ſ. l. vt ibi. Effũ
de ſpũ meo ſuꝑ oẽʒ carnẽ.· Ex h relingt᷑ ꝙ nome. ſpus

ſcbe
ton
pi⸗
rl
̃⸗
on
ic⸗
tio⸗
ſch
lite
ſi
qu⸗
ze
pniü

ſcks⸗
ſis
ns
ſe
bog,
ſpüg
a
ſon⸗
plet
etde

öbi
mnonſtfei
natg

nöefhen
üctgannn,
egbbezſren
Cgtof
Archennen
ute in
Ceunmngmar
:ro n
ientinſin
eni
tpfiz aen
fne ggeti
lio ſinalisti
Propriakbo⸗
gpocindtt
pfi⸗ſongſs
esſuinmaſt
None menit
Nie imter ſic
etfacti.

ltdotoſen
Mmibeanui,
zisfuicbtie
ſor eineini
cldientiſn
ſücncieraß
fisnöhinin
i gdrp
emo gonſt
be ogonnü
dpnngD n
it giſsiſn
e intri
dſengirnnd
tee oſtreg⸗
itsponntt
ſueni riiee
ſieinidr
ſi i
ebcehctt⸗
nprv
linc,icd

r ſveinmn

Veſfenmne

ocno

fedn

Dſn e

Drinonni
egbgon
eſpien
7
ponen, .

5Atſ⸗
in

= =

Mnn
ninf N

,6

Queſtio

dicitur coĩter de tribo ꝑſonis et eſſentialiter.¶ Contra
MRich.in li.de tri. Spus de hoĩe pcedit. ſine ipo homo
oĩno nõ viuit.in eo igit᷑ .ſ.ſ.ſpũs dei dr̃: eterna de eo
ꝗ eternꝰẽ ꝓceſſio demonſtrat. ĩmo et de ipo ꝙ eſt eterna
ꝓceſſio in eoipſo in ỹ intelligi dat᷑ deo ↄſubalis ſit.
ga dve vo ꝓcedẽ et eternitatẽ hr̃e nõ põt ꝙ deꝰ non ſit:
nomẽ ſpũs appꝛopriat᷑ ſpũiſcto.¶ Item obijcit. con tra
auẽ tem hyl.oidet᷑ ꝙ cũ dr ſpũs dñni ſuꝑ me:h̊ nom̃ſ ps
teneat᷑ ꝓ tercia ꝑſona in trinitate. Maʒ ſuꝑillud ſpũs
dñi ſuꝑ me glo.qꝛ maioꝛ.vñ regeſcet ſuꝑ eũ ſpũs dñni.bᷣ
oſiat ꝙ h̊ intelligit᷑ de tercia ꝑſona & et B.¶¶ Iteʒ. xj. lu.
ſuꝑ illud. Si in digito dei ⁊c.glo.digitꝰdei dr̃.ſ.ſ. 5 x
ticipatõne donoꝝ. ſiłr cũ dr̃ in mathᷣ.ſi in digito ſpũ
di ⁊c.q̊ nomẽ ſpũs tenet᷑ ꝓ.ſ.ſ. Rñ.ſpũs dĩ a ſpirã⸗
do actĩe:eo ꝙ ſᷣm ꝙ dr iohᷣ.iij. Spũs vbi vult ſpirat.et
H̊ mõ nom̃ ſpũs cõe ẽ ꝑſonis ĩ fnitate:bſᷣ ꝑ aꝑpꝛopꝛiatõ
nẽ ↄuenit.ſ.ſ. Alio mõ or a ſpirãdo eo ꝙ ſpiret᷑.⁊ H̊ mõ
Apꝛiũ eſi ſpũiſcẽo ꝗ ꝓcedit ꝑ modũ ſpiꝛatõis.⁊ G̊ mõ lo
quit᷑ Rich.⁊ iſtud declaratũ eſt qõne ve ꝓceſſione.ſ.ſ.
Ad illud qð obijcit᷑ ð auẽtem hył.dðm ꝙ diuerſa eſt
expoſitõ eiꝰ dr:ſpũs dñi ſuꝑ me ⁊c̃.Si ei exponatur
e xpᷣo ſᷣm ꝙ ẽ hõ:tũc intelligit᷑ de tercia ꝑſona.et ̊ ptʒ
qꝛ dixit qꝛ maioꝛ ẽ.on eĩ.ſ.ſ.maior ẽ ſilio: ſᷣ xpᷣo ᷣm
ꝙ bõ. Si ðᷣo de illa ꝑſona intelligat᷑ tũc de.ſ.ſ.ꝗ eſt pr̃
nece eſt intellige. Solꝰeñ pr mittit filiũ.2 ſic intelligit
był.ſᷣm reliquũ modũ.q¶ Ao aliud dom qꝙ duplex eſt
ↄſtructõ cũ dr ſpũs dei.vel intrãſitiua: vt cũ dĩ eẽntia
pr̃is.vel tranſitina:ita ꝙ h̊ no dei teneat᷑ ꝑſonaltr et
ſu ponat coĩter ꝓ pre et filio.ei iũc trãſitiue tenet.pᷣmo
modo intelligit hył.ſedðo mõ glo.ſuꝑ math.

Nlembrũ ſecundun

Einde q̃rit᷑ qliteꝛ atlpꝛopꝛiat᷑ ͥ nom̃ ſpũs
ꝑadditõʒ ſcts.Nã ex duoba noĩbo coĩibo
nõ effici ꝓriũ.ſi gͦnomẽ ſpũs ẽ cõe:2 no
men ſcks yſa.vj.Sctus ſcts ſcẽs dñs deꝰ
ſabaoth:nõ erit ꝓpriũ ex his.¶ Itẽ cõe additũ cõi non
coartat cõe vt ſit ꝓpꝛiũ:ꝗᷓ nec q̊ͥ nomẽ ſcẽs additũ nomi
ſpũs faciet ipʒ ꝓpriũ. Cont᷑.in li.de reglis fidei.hec
circũlocutõ.ſ.ſ.aut ꝑſonã aut ꝑſonalẽ ꝓprietatẽ aut re/
latõeʒ pᷣdicat in diuis.pſonã quidã cũ dr diuĩtas ẽ.j.ſ.
ꝑſon alẽ ꝓrietatẽ cũ rndet᷑ ad interꝛogatõeʒ factã ꝑ ꝗs
vt cũ dr ꝗs ẽ tercia in trinitatate ꝑſona rñdeo.ſ.ſ. rela
tionẽ cũ dr.ſ.ſ. ſpũs pr̃is.ac ſi dicat᷑:pr ſpirat ſpiritũ⸗

ſc?m. hec em̃ circũlocutõ.ſ.ſ.nõ ꝓpꝛie dr relatiue ̊ ſpã⸗

liter inuẽta fuit ad circũloq̃ndũ ꝑſonalẽ ꝓpꝛietatẽ ſpũs
2 ſumit᷑ ꝑ m noꝛẽ impꝛopꝛietatẽ ad pᷣdicandũ ꝓceſſiõʒ
qua.ſ.ſ.ꝓcedit a pr̃e: filio.ſᷣ̊ nullo iſtoꝝ modoꝝ ẽ cõe
geſt ꝓꝛiũ. MRmñ. Fm rich. in li. de tri. Jlli quidẽ dicũt
vnũ hre ſpm̃ vno ſpũ incedẽ ꝗbo ineſt vnũ ↄſiliũ: ideʒ ꝓ⸗
poſitũ.ꝗ idẽ amant. idẽ affectãt 2 pari voto deſiderant
Sʒ ſpũs iſte ſpũalis tũc veraciter ſctus ẽ.tũc veraciter
ſeĩs dici p:q pietate impellit᷑ ⁊ ßin veritatem mouet᷑
ſpũs em̃ hũanꝰ tũc ꝓculdubio ſcts eẽ incipit qñ qð pie⸗
tatis ẽ diligit:⁊ qd impietatis ẽ deteſtat 1 odit. Ad hꝰ⸗
itaq; ſpũs ſilitudinẽ ꝗq pcedit 2 ſpirat te multoꝝ coꝛdi⸗
bus:ictꝰẽ.ſ.ſ.ille ꝗ in trinitate pſona ꝝ ꝓcedit ex duo⸗
bus. 4 Av illud qð obijcit. vtrũq; ẽ cõe.verũ ẽ ßᷣm ꝙ
ſpũs dr̃ a ſpiratõe actiua:bᷣ ſᷣm ꝓ a paſſiua:nõ. Vnde
addit᷑ ſcłs ad ſignificatõeʒ ſpũs mitigandã. ſpiritꝰeniʒ

nomẽ terꝛoꝛis eſt. dicitur ergo ſanctꝰ: vt intelligatur p

pꝛietas pꝛocedentis amoꝛis oꝛdinati a pluribus ſcili⸗
cet duobus.

Mlembrum tercium

Onſequẽter queriiur vtrũ debeat ſpiritꝰ
ſonctus dici ſpũs noſter. Ad qð ſic.Lu.
j.de iohanne dicitur ꝗ in ſpũ helie veni⸗
ret ecce dictũ eſt ſpũſſanctus: ſpũs quem

accipit helias. Et moyſi ait dominꝰ Nume. xj:. tollam

aOα° 2 —
6Bι „e ſy 4) 3*°Pfon

7

.— eato

△„

lin.

de ſpiritu tuo et daboeis.id eſt dabo eis de ſpirituſan⸗
cto quẽ iam vedi tibi.ecce bic dictus eſt ſpiritus moyſi
patet ergo qm̃ ſpirituſſanctꝰnoſter dicit ſpũs. ¶ Item
xviij.di.pᷣmi ſententiaꝝ.cũ ſpũſſanctus in ſcriptura di⸗

catur ſpus noſter vel ſpiritus tuns vel ilius. vt de mo⸗

yſe et ð helya dictuʒ eſt:nuſqᷓ; tamẽ in ſcriptura decur⸗
rit ita dici.ſpirituſſcẽs noſter vel tuus vel illius.qꝛ ſpi⸗
rituſſct eo dicituꝛ quo donũ.⁊ vtrunq; dicitur relatiue
ad patrem et ad filiũ. Contra querit᷑.quare ſpiritꝰ
ſanctus dicat᷑ ſpiritus noſter.et nõ ſimiliteꝛ filius dici
tur noſter.ſi dicat᷑ hoc eſſe eo:q filius relatiue dicitur
ad patreʒ. Sed ſimiliter ſpũſſanctus relatiue dicit᷑ ad
patrem et filium:et ita vterq; eadem rõne dicit᷑ noſter.
Ytem ſi ꝓpter collocutiõeʒ donoꝛum dicit ſy pirituſſcts
noſter.eadem rõne et filiꝰdebet dici noſter: quia ſimili
ter dantur nobis bona in eius miſſione ſpũali:ſicut in
miſſione ſpũali ſpirituſſancti.¶ Preterea filiꝰdicit᷑ no⸗
ſter redemptoꝛ: q̃ e ſimiliter nõ dicit᷑ noſteꝛ filius?: Itẽ
pater dicitur pater noſter: quarenõ filius? cum magis
ↄmunicemꝰcum filio qᷓ; cũ pr̃e.quia filiꝰeſt incarnatus
nõ pater. ¶ Item ſi rõne effectꝰdicitur redemptoꝛ no⸗
ſter:quare nõ dicit᷑ ſapia noſtra cuʒ ↄnotat᷑ effectus in
creatura?vñ.j.coꝛin.j.factus ẽ nobis ſapĩa. Iteʒ q̃re
nõ dicit᷑.ſ.ſ.noſter ſicut ſpũs noſter. ¶ Item quaꝛe dr
deus uj et nõ eſſentia nra:cum h̊ nomẽ deus ſignificet
eſſentiã.¶ Pꝛeterea querit᷑ etrũ.ſ.ſ.dicat᷑ haberi cũ ha
betur ei?onũ. ERñ.nulluʒ nomẽ eſſentiale abſtracte
ſignificãs diuinã eſſentiaʒ vel nomen ꝑſonale qð dicit
timn reſpectũ ꝑſone ad ꝑſonã:recipit hoc nomẽ nr ſup ſe
Vñ nõ pt᷑ dici ſapia vel deitas nra:ſ̊ deꝰnr̃ refugiũ no⸗
ſtrum. Silr et in ꝑſonalibo.vñ cũ filiꝰ dicat ſolũ reſpe⸗
ctum ad pr̃em:nõ põt reciꝑe ſupᷣ ſe hanc adiectſõeʒ nr̃.
bᷣ noia q ſigniſicãt diuinã eſſentiã nõ ꝑſonalia q̃ dicũt
reſpectũ ad creaturas:pñt eam reciꝑe.¶ Ud pꝛimuʒ g
dicenduʒ.ꝙ nõ dicit᷑ ſpũſſanctꝰnoſter eo q; ſpuſſanctus
rõnem eiꝰꝙ eſt ab alio hʒ:ſed dicit᷑ ſpũſſcts noſter. pꝛo
ut ſpũs dicit᷑ a ſpiratõne actiua:vel ꝓut dr a ſpiratõne
paſſiua increata.ſᷣm qð dr tota trinitas ſpirat ſi pm̃ſan
ctũ in nob:vel.ſ.ſ.inſpirat᷑ nobis a tota trinitate. qruʒ
vterq; eſt effectus totiꝰtrinitatis.⁊ hoc mõ ſpũs ſumit᷑
eſſentiałr:licet ꝑ appꝛopꝛiatõeʒ ſupponat ꝓ tercia perſo
na. igit᷑ ꝓpter huc reſpectũ ad creaturas dr ſpũs noſteꝛ

Moõ aũt qꝛ ſpũſſets inqtum ſupponit terciã ꝑſonã ĩ tri⸗

nitate ? rõnem eiꝰꝙ ẽ a pᷣncipio 1 ꝓceſſionẽ a pr̃e et fi⸗
lio dr ſpũs nr: vñ vt ſic ẽ dic habitudinẽ ad eũ a qͥ eſt:⸗
nõ ad aliud qð ẽ ab ipᷣo ſiẽ a⁊ filius.vñ nec põt dici.ſ.ſ.
nr nec filinr. ¶ Ad aliud ddᷣm.ꝙ lʒ in miſſiõe filij det
nob filiꝰſic.ſ.ſ.ñ tñ dr filiꝰfiliꝰ nr ſiẽ ſʒ pũſſanctꝰ ſpᷣs nr̃:
qꝛ filius nõ dicit noĩe ſuo reſpectũ ad creaturas ſiẽ hoc
nomẽ ſpũs.Vnð ſpũſſanctꝰ ꝓut dr a ꝓceſſione et᷑na qſi
paſſiue dicta:nõ põt dici nr.qm ſic hʒ reſ pectũ ad pr̃eʒ
⁊ filiũ ſolũ a ꝗbo ſpirat᷑. Si aut obijciat᷑ ad h. ꝙ in.ſ.ſ.
remanet ſpũs ꝗ̊ cũ ſpũs dicat reſpectũ ad creaturas:et
.ſ.ſ.q̃re.ſ.ſ.dicet᷑ nr̃ ſiẽ ⁊ ſps. Rñ.q; ſpũs put addit᷑ ei
ſcts dicit quaſi paſſiuo mõ ſolũmõ ſi piratõeʒ eternam.
Vñ inqtum ſic ẽ refert᷑ ad pem ⸗ filiuʒ a quibo ꝓcedit
2 non ad creaturam. 4 Ad tercium ddin ꝙ redemptoꝛ
dicit reſpectum ad creaturam ſcʒ ad redemptum:p fili
us ſolum ad patrem refertur: ideo filius non dicit᷑ no⸗
ſter licet dicatur redemptoꝛ noſter. ¶¶ AUd quar tum dicẽ
dum.ꝙ pater dĩ dupłr. dicit᷑ em pᷣncipiũ ꝑ generatõeʒ
ſic ẽ ſolũ ꝑſonale nec recipit nr̃.dicitur etiaʒ pꝛincipi
um per creatõneʒ:et ſic eſſenciale et ↄnotat effectum in

creatura:ſed filius dicitur tiñ vno modo ſcilicet relati⸗

ue ad pr̃em.vnde nõ dicit noĩe ſuo reſpectũ ad creatu/
ram: ideo non põt dici filius nr̃ licet dicatur pater nr
Ad illud quod querit᷑.vtrum poſſit dici ſapia nr̃a ſic
redemptoꝛ. dicendũ ꝙ non: quia ſapjentia dicit diuĩaz
eſſentiam vt foꝛmam et ideo per modum abſtracti.⁊ iõ
non ↄnotatur vt in reſpectu ad creaturã. niſi loquẽdo
E eſſentiã: et ſic poſſet dici ſapiẽtia noſtra.ꝗa facit nos

S x„ 260 ſ. „2

ſapere.j. coꝛin.j.factus eſt ꝓ nobis ſapientia.q. Ada⸗
liud dᷣm.ꝙ deus põt dici nr.qꝛ us ẽ nomẽ oꝑatiõis
vñ notat᷑ effectus in creatura· eẽntia vᷣo nõ ſic:ideo nõ
põt dici eẽntia nr̃a.de⸗ em̃ d achechim qð ẽ ↄſiderare
vel ateaſte qð ẽ fauere. vñ rõne effectus ↄnotati d deꝰ
nolter. eſſentia vᷣo nullũ hʒ hmõi reſpectũ vñ nec d̃ no
ftra. ¶ Ad vltimũ doõm. ꝙ ẽ donuz ſpũs qð nõ eſt cum
ſpũſcto vt timoꝛ Fuilis.et qð eſt cuʒ ſpũſcto vt caritas
et ſunt dona ſpũſcto q̃ aliqñ ſunt cũ ſi pũſcto:aliqñ non
cum ſpũſctᷣo. vt fides et ꝓphia: rõe &̊ illoꝝ donoꝝ q̃ ſũt
a ſpuſcto et cũ ſpũſcto dicitur haberi vel oaꝛi.

Mueſtio. lxuij. de boc
nomine donum.
Equitur querere
de hoc nomine donũ de quo querũtur
tria. Pꝛimo an ſit cõe vel ꝓpriũ ſpiri⸗
tuſſcti. Scoo an cõueniat ſpũiſeto ab
eterno. Lercio an donabilitas ſit no⸗
tio ſpirituſſancti. R—
Mlembrum prumnn
B pꝛimuin ſic. tota trinitas dat ſe: tota
trinitas põt dici donum. vel ſi dat ſe tota
trinitas:qᷓre magis dẽ ſpũſſcts donum ꝙᷓ
pr̃ et filiꝰ.naʒ dare ſe eſi coĩcaꝛe ſe. coĩcat

auũ ſe tota trinitas:g pĩ dici donũ. IYtez ſummuũ inter

dona de gbo yla. xj. eſt ſapĩa: ſ ſapia axpꝛopꝛiat᷑ filio:g̊
filiꝰdz dici donũ.¶ Item aug. in ſentẽtijs, eo dẽꝛ donuz
rece pec puenit filio: eſt donuz nõ ſpüſſcis
ſolũ eſt donu. 4 Ieʒ yla. ix. filiꝰ datꝰẽ nob. ̊ eſt vnum
4 Item ſic ſpũſſcẽs ẽ nob donabilis ab efno: ita filius
5ſiliꝰdʒ dici donũ ſiẽ ſ pũſſcts.¶ Item ſpũſſcẽs dĩ eẽ do
nuin p ſpũalẽ miſſionẽ in mẽtes hoĩm. in qᷓ miſſiõe dat᷑
nob ainoꝛ gtuit: ß ſilꝛ in miſſiõe ſi puali filij dat ↄognitõ
menti nre. et ita filiꝰvʒ dici donũ ſiẽ ſpũſſcrs.eſt eĩ nobᷣ
datus in incarnatõne et daĩ ſpũalr in ſapie effuſione.
CLont᷑ augꝰ. xv. de tri. in trinitate nõ eſt vᷣbũ niſi filiꝰ
nec donũ nili ſpuſſets. ¶ Itẽ ſpuſſets Fm ſuã ꝓpꝛietatem
amoꝛẽ a pꝛc ?2 filio.ſ̊ amoꝛ ꝓpꝛie ⁊ ꝑ ſe donuz ẽ. qð ei er
amoꝛe nõ exhibet᷑: nõ ꝓpꝛie donũ ẽ. igr ſpuſſcrĩs nõ ꝓprie
donũ eſl. Rñ.ſpũs ꝛie donũ ẽ.¶ Ad illð qð obijcit᷑
ꝙ ↄuenit toti trinitati eẽ datũ: ? eẽ donũ. Rñ. Oug.in
li. de aĩa et ſpũ. oĩs vſus diuitatis ẽ nob ex munẽ geſt
ſpũſſets. Eñ coĩo pr̃is ⁊ coĩo filij attribuit ſpui, ga illa
coio ẽ ex amoꝛe ꝗ attribuit᷑ ſpũiſcto· et iõ qꝛ ſpũſſets di
cit rõem vonatõis: iõ ꝓpꝛie dr donũ.Ad aliud dðᷣmẽ
ꝙ ẽ donů ſimpkr. et ẽ donũ in rõe doni.int dona ſimpłr
inaria ẽ ſapia.S donũ in rõe doni ⁊ ſummũ ẽ caritas.qꝛ
dñ in rõe amoꝛis.amoꝛ ar̃ dĩ in rõne doni.⸗ Ad alind
dom. ꝙ pcedẽ dr duptr. eſt ei ꝓcedẽ ᷣm modũ nate:⁊ ẽ
ꝓcedẽ ſᷣin modũ volũtatis. qꝛ du oſut pᷣncipia nat᷑a et
volũtas: et ſm H̊ duplex ꝓceſſio.pᷣncipał ꝓceſſio ꝑ mo-
dũ nate ẽ generatõ. ꝓcelſſio ꝑ modũ volũtatis ẽ ꝓceſſio
ꝑ modũ amoꝛis:ſic qᷣ filio ꝓꝛiñ eſt ꝓcedẽ ꝑ modũ nat᷑e
ſpũiſcto. pcedẽ ꝑ modũ volũtatis. ꝓceſſio ar ꝑ modũ
volũtatis eo ꝙ ꝓceſſio ẽ:co ẽ donũ.nõ ſic at eſt ꝓceſſi
. one qᷓ eſt ꝑ modũ nat᷑e.¶ A alið dvᷣm. q. lil. nõ bz ra⸗
tõnez doni vel donabilis ex bitudinead creatas:̊ etiaʒ
ex mõ ſue pceſſiõis o pr̃e a ſilio.Rõ aũt doni tripixr eſt
i⸗ n. .ſ. Elno mõ bim reſpcẽm ad id ꝙ añ ẽ: nõ tꝑe ſ̊ vt ciꝰ
pncipiũ: ꝓcedit eĩ ſic wonũ ad añ: Alio mõ hm reſpctm
ad ea qᷓ ſecunt᷑ vel vnt oſeꝗ et h̊ͥ duplr. vel m bituʒ: vt
ßm actũ. ſiliꝰaũt pᷣmo mõ nõ hʒ rõem doni:qm ꝓcedit
a pr̃e m roein generantis no dqtis. EIñ aug. fiiꝰ pce
dit a pr̃e quõ nato:nõ quõ dat?, bʒ nũt filiꝰ rõnem doni
Fm potentiã ad creaturas: ꝓut in dono eſt onotatõ gli
cuieffectus in creatura, nõ habet vo rõnem doni pꝛie
ßi habitũ licet ſit donabilis: qꝛ aliud eſt potentia alis

