ſtinctio perſone:ergo non eſt ſimplex in ſummo ſim pli
citatis. ¶ Item non elſt idem dicere pateꝛ eſt eus.7 pa⸗
ter pater. nõ em̃ quo ẽ deus eo eſt pater. ĩmo deitate ẽ
ceus: 2 paternitate eſt pater. et nõ paternitate eſt deus
vel deitate pater. ergo alio eſt deuns et alio eſt pater. er⸗
go in deo inuenitur numerus:nõ ergo ſumma ſimplici⸗
tas. INem quedam dicuntur de deo m ſubſtantiam. vt
deus omnipotens iuſtus et hmõi. Quedam ſm relati⸗
onem ſicut que dicuntur de deo perſonaliter. vt cum di
co deus eſt pater. aut ergo ſubſtantia et relatio diſiin⸗
guuntur in deo m rem: aut m intellectum ſolum. Si
m intellectum ſolum. ergo ſolus intellectus faceret tri

nitatem hanc.ſcilicet patrem et filium et ſpiritumſan⸗

B wen ve ( ſn vr

————-

Nuinta

ctum eſſe.ſi nõ eſſet ibi rei diſtinctio. Si ſᷣm rem diſtin⸗
guũtur. ergo eſt ibi differentia ſubſtantie et relationis
ergo nõ ẽ in deo accipere terminũ ſimplicitatis. Cõ⸗
tra.nos videmns in puncto differentes habitudines.
nõ tamen hoc ponit aliquam compoſitionem in puncto
ĩmo ex eo ꝙ ſimplerx eſt. conuenit ei ꝙ habeat plures ha
bitudines.qᷓuis ergo ſimiliter ponatur in deo differen
tia habituum perſonalium:non tamẽ hoc detrahit ſim
plicitati eius.et ita vere ſimpler eſt. Solutio.dicen
dum ꝙ eſt vnitas eſſentialis et perſonalis. Similiter ẽ
differentia eſſentialis oꝑoſita vnitati eſſentiali:et diffe
rentia eſſentialis ſiue mitiplicitas oppoſita vnitati per⸗
ſonali. Sed diuerſitas eẽntialis non oſponitur perſo⸗
nali vnitati.nec vnitas eẽntialis differentie perſonali.
Unde Richardus de ſancto victoꝛe. ſicut eſſe ſi ubſtan⸗
tialiter aliud et aliud non tollit vbiq; vnitatem perſo⸗
ne:ſic eſſe perſonaliter alium et alium non ſcindit vbi⸗
qᷓ; vnitatem ſubſtantie.exemplum:in homine nec plura
litas ſubſtantiarum ibi diuidit vnitatem perſone nec
pluralitas perſonarum bhic diſſoluit vnitatem ſubſtan⸗
tie.¶ Ad pꝛimum ergo dicendum. ꝙ pꝛima pꝛopoſitio
eſt falſa.naʒ vnitas dicitur maioꝛ.quia ſimplicioꝛ ⁊ vir

tuoſioꝛ.poſita autẽ vnitate perſonali cum vnitate eſſen

tiali.minoꝛ erit vnitas et ſimplicitas in virtute:qᷓ ſi po
natur cum differentia perſonali. quia ſimpliciſſima et
maxima vnitas eſt que habet eſſe in pluribus nõ mul⸗
tiplicata.ſicut pꝛobabitur infra.quanto eniz eſt aliqð
maius vnum in ſimplicitate eſſencie:tantomagis eſt in
vnitate.ideo ſumma vnitas vel ſimplicitas ponit plu⸗
ralitatem: aliter non eſſet ſimplex in ſummo ſimplicita
tis.exemplum de puncto ſicut ſupꝛa⸗Ad ſecundaʒ ra
tionem dicendum.q; non ſequitur nõ eo quo eſt deus ẽ
pater.ergo alio et alio.ſi em̃ paternitas nõ eſſet deitas
vel pater deitas:bene pꝛocederet ratio.ſed paternitas
eſt deitas.pater em̃ dicit habitudinem illam qua ẽ ens
a quo alius per generationem. hec autem habitudo nõ
cõnumeratur cum eſſentia.nec etiam aliquod addit eſ
ſentie.et ita non eſt cauſa compoſitionis aliquo modo
circa eſſentiam.¶ Ao tercium dicendum. ſupponẽdo ꝙ;
infra declarabitur.ꝙ diuinum eſſe eſt vnum idem eẽ ha

bitu m rationem oꝛdinis ſeu oꝛiginis. intelligitur em

diuinum eſſe quod eſt habitum a patre.non alio nec p
generationem nec per pꝛoceſſionem.a quo idem eſſe eſt

habitum a filio. et illud idem habitum a ſpirituſancio

per pꝛoceſſionem ab vtroq;.et hoc modo eſt nõ ſolũ ſᷣm
acceptioneʒ noſtri intellectus: ſed etiam ſᷣm ip̃am rem
eceſſario eſt ergo ibi quod eſt ydemptitas ſubſtantie
et quod eſt pabitudinis m rationem oꝛigini s ſeu pꝛin
cipij adid quod eſt de pꝛincipio.Ex illa ergo paꝛte qua
intelligitur ydemptitas:ſummetur velut pꝛedicamen⸗/
tum ſubſtantie in enunciatõe diuinoꝛum.ex illa vᷣo paꝛ
re qua eſt ibi hahitudo et pluralitas: pꝛedicamentum

relationis.Mec tamen hoc detrabit ſumme ſimplicita
ti ſicut ex pꝛedictis manifeſium eſt et plenius declara⸗

bitur.

Alembrum terciũ
Onſequenter queritur an ſimplicitas ſit
ꝓPꝛium diuie eſſentie ita ꝙ nulli alij rei
oueniat.Ad qð ſic obijcit.oẽ qð nõ hʒ cõ
poſitõem ꝑtiũ vel accidẽtiũ vel foꝛmaꝛũ
ẽ ſumme et vere ſimplex.ſic patʒ ex diſtictõe.viij. pꝛimi
libri ſniaꝝ.Sʒ pᷣma matia nõ hʒ cõpoſitõeʒ ꝑtiuʒ nec
accidẽtiũ nec foꝛmaꝝ:̊ pᷣma matia ẽ ĩ ſimplicitate.ñ eĩ
habet cõ poſitõem ꝑtium integraliũ:cũ abſtrabamꝰ ab
ip̃a quãtitatẽ.nec cõpoſitõem eẽntialiũ ſicut materie et
foꝛme.quia ſic eſſet materia de materia.et ita nõ eẽt pꝛi
ma.nec et᷑ accidẽtiũ.qꝛ intelligimꝰeã ſpoliatã oĩbo acci
dẽtibus. Nec foꝛmarũ quia intelligimus eam nudam
ab omni foꝛma.ſimiliteꝛ obijcitur ð foꝛma.il Item de
* v. 24 . „-

—

7

7

ſpecie ſiue foꝛma vniuerſaliter obijcit᷑.quia ſicut dicit

ph̊ᷣus.foꝛma ẽ cõpoſitõi cõtingens ſimplici et inuaꝛiabi
ſi eſſentia conſiſteno.ergo cum ſit inuaꝛiabili et ſimpli⸗
ci eſſentia.relinquitur ꝙ ſimplicitas vera conuenit ei.
Si vo diceretur ꝙ ſimplicitas ſoꝛme vniuerſalis ẽ cᷣ
poſitõi ↄtingena.ſimplicitas vo diuine eentie nõ. vnde
nõ eſt cõꝑabilis ſimplicitas ſimplicitati.Cõtra.diuia
ſubſtãtia ẽ vnibilis humane.que quidem ẽ cõpoſita ex
aia et coꝛꝑe: adueniẽs cõpoſitõi cum vnitur bumãe
nature.nec tamẽ aliquid tetrahitur eius ſim plicitati ⁊
inuariabilitati eẽntie. relinquitur igitur ꝙ nec ipᷣi foꝛ⸗
me vnibili qᷓtum ad ſimplicitatem detrahetur ex hoc ꝙ
ẽ cõpoſitõi cõtingens. Item boecius in li.ð trinitate.
in omni eo quod eſt citra pꝛimũ.differt quo ẽ et ꝙ ẽ. ſed
ip̃m ꝙ eſt. aut ẽ aliquid citra pꝛimũ aut nibil.Conſtãs
eſt ꝙ nõ nibil.ergo aliquid in eo eꝛit.ergo erit diſſeren
tia eius ꝙ ẽ et quo ẽ ⁊ ita ĩ infinitũ.aut erit dicere ipᷣm
ꝙ ẽ ⁊ ĩm quo ?·ita eẽ ſicut pꝛimuʒ. Rñdeo vere eſſe
ſumme ſimplex excludit tria. cõpoſitõem. cõponibilita
lẽ.⁊ cõponi cõtigentiã.ita ꝙ illð vere et ꝓpꝛie ẽ ſimplex.
quod nõ ? cõpoſitũ nec cõponibile nec cõponi ↄtingẽs.
nec cõpoſitum ex alijs.ſicut ẽ in omni creatura ꝑ ſe exi⸗
ſtenti.nec cõponibile cũ alio.ſicut ẽ materia que ẽ com⸗
ponibilis fſoꝛme et ſoꝛma cõponibilis materie.⁊ ipᷣm q̊
ẽ cõponibile ei q ẽ nec componi ↄtingẽs.ſicut ẽ foꝛma
vniuerſalis que ſupponit ante ſe cõpoſitõem ex mateꝛia
et foꝛma.ẽ em̃ foꝛma materie vt ẽ aia foꝛma coꝛꝑis.⁊ ẽ
foꝛma cõponi ↄtingens ſicut ex ipᷣ̃a cõpoſitõe adueniẽs
ſicut foꝛma vniuerſalis homo vel humanitas que adue
nit ↄſtituto ex anĩa rõnali et coꝛꝑe.Et ꝑ hec patet rñſio
ad duo pꝛima.i Ad illud vᷣo quod obijcitur de diuina
eẽntia que ẽ vnibilis et ita cõponi contingẽs.Dicẽdum
ꝙ nõ ſequitur.i Aã hoc qð dico cõtingẽs cõponi impoꝛ⸗
tat depẽdẽtiã ab ipᷣa cõpoſitione:ita ꝙ nec habeat ſub⸗
ſiſtere ſine ipᷣa.ſicut humanitas non ſubſiſtit niſi manẽ
te ↄpoſitione anime ⁊ coꝛꝑis.diuina aũt eſſentia nullo
modo habet depẽdentiam ab humana:ĩmo ſine ipᷣa ↄſi⸗
ſtit.vñ bocipᷣm ꝙ vnibilis ẽ vel vnita diuina natura bu
mane:non dicit dependẽtiam vel diſpoſitionẽ in ipᷣa.ſᷣ
in ip̃a humana natura que quidem vnibilis ẽ ⁊ vnita.
Ao illud vo qð vltio obijcit᷑.qð diẽ̃ boecius.in eo qð
ẽ citra pᷣmũ ⁊c.intelligitur de his que ᷣm ſe babent eſſe
ꝙ ẽ aut ⁊ quo eſt. ꝓut dicũtuꝛ pꝛicipia eẽ cuiuſq; nõ ha
bent eẽ vt ens.ſ̊ ſunt entis.vt diſtinguamus ꝙ quedas
ſunt entia:quedam entium vt diſpoſitiones vel ꝑtes.et
iſta non ſunt entia ſimpliciteꝛ.ſed ſunt entiũ.nõ tñ ſeqꝗ⸗

tur ꝙ ſint nihil.Aihil em negat ⁊ quodẽ ens ⁊ quod ẽ

entis. Pꝛeterea.ea qᷓ ſunt entiũ iam habẽt depẽdentioʒ
a ſeipis componibilia adinuicẽ. ꝓpterea non ſunt vere
ſimplicia.

Nueſtio.vj.de diuine

eſſentie immenſitate.

Onſequẽter queri

tur de immẽſitate diuine eẽntie qᷓ ĩmẽ⸗
ſitas determinatur qtum ad quatuoꝛ.
Pꝛimo itum adſe ⁊ ſic determinatuꝛ
ꝑ infinitatem.⁊ q́;tum ad intellectuʒ ⁊
ſic determinatur ꝑ incõpꝛebẽſibilitatem: ⁊ q́ꝛtũ ad du⸗
ratõem et ſic determinatur ꝑ eternitatẽ. Pꝛimo ergo q̃⸗
rituꝛ tde immẽſitate diuine eẽntie. Secũdo de compꝛehẽ
ſibilitate diuine eẽntie.Leꝛcio de incircũſcꝛiptibilitate
diuine eẽntie.Quarto de eiꝰeternitate.⸗ tũ ad pᷣmũ

duo qruntur. Pꝛimũ vtrum diuina eẽntia ſit finita vel

infinita. Secundum ſuppoſito ꝙ infinita vtruʒ iſtud ſit
ei pꝛincipium.ita ꝙ non ↄueniat infinitas creature.

Mlembrum pꝛimum

Dpꝛimũ ſic obijcituꝛ.finitũ ⁊ infinitũ cõ⸗
gruit quantitati.vñ ſemper dicituꝛ finitũ
et infinitũ ſub rõne quantitatis.ſimplex
aũt et cõpoſitũ ſub ratione ſubſtãtie vł eſ⸗
ſentie. Si ergo quãtitatem non dicimꝰcirca diuinã eẽn
tiam niſi ſolum virtutem eius q̃ dicitur aliquo mõ quã

ta.ſᷣm ꝙ ponit aug.in li.de quãtitate anime virtualem

qtitatẽ et dimenſionẽ:ergo ñẽ dicere de dinia eẽntia ꝙ
ſit finita vel infinita.ſᷣ̊ ſolum de eius virtute vel poten⸗
tia.¶ Item finitum ⁊ completũ idem. Sed diuina eſſen
tia eſt completiſſima.eꝛgo ẽ finitiſſima.i¶ Iteʒ ſic ſe ha⸗
bet potentia ad poſſe ita eẽntia ad eſſe.ſed potẽtia dici
tur finita cũ poteſt in tot et nõ in plura. ergo ſimiliter ẽ
in eẽ.ergo ſimiliter in eẽntia.ꝙ cũ ita ẽ hec eẽntia ꝙ nõ
alia eẽntia dicetur finita.ſ̊ diuina eẽntia ita ẽ hec eſſen⸗
tia ꝙ ñ alia.ergo finita.¶ Item inter differẽtias entis
ſempeꝛ nobilioꝛ dicitur de deo.vnde qꝛ ens actu nobili⸗
us ẽ ꝙᷓ ens in potentia.dicitur deus ens actu ⁊ non di⸗
citur ens poſſibile.ſed finitum ẽ nobilioꝛ ↄditio ꝙᷓ infi⸗
nitum:ergo finitũ dicet᷑ de potẽtia diuina et non infini⸗
tum. ¶ Item finitũ magis ducit in deũ qᷓ infinitum.⁊ H
ẽ gꝗa creatura ducit in deũ ᷣm rationeʒ qua eſt finita.qa
inqᷓtum infinita dicitur ꝑ oꝛdinẽ ad finẽ᷑. Infinitũ autẽ
pꝛiuat hmõi oꝛdinem. ergo finitũ magis dicit ſimilitu⸗
dinem dei in eẽ et eius expꝛeſſionẽ qᷓ; infinituʒ.Si ergo
exemplari magis dz attꝛibui qð ipᷣm magis expꝛimit eꝛ
go deo debet attribui finitum non infinitũ. Contra.
idem ẽ in deo eẽntia et potẽtia.ſed potẽtia eius ẽ infini⸗
ta:ergo et eius eẽntia.Et cõfirmatio iſtius rationis eſt
quoniaʒz in ſummo ſimplici non differunt potentia ⁊ eſ⸗
ſentia.aliter non eẽt ſumme ſimplex:ergo non attingit
aliquid potentia ꝗn eẽntia illud attingat:ergo cũ infini
tum dicat extenſionem vltra finitũ.eẽt dicere ꝙ poten⸗
tia extenderetur vltra eẽntiam.niſi eẽntia ſit inſinita.
Item diuina eẽntia poteſt cõſiderari dupliciter abſo⸗
lute et ĩ ſe.et ſic ẽ abſoluta ab omni reſpectu.Si ergo fi
nitum vel infinitũ dicunt intenſiones reſpectus.ergo ñ
ſunt in ea abſolute:ſed in ea ꝓut intelligitur 'ᷣm exten⸗/
ſionẽ ſᷣm ꝙ dicimus.ꝙ ſe extendit diuina eẽntia ĩ omni
eẽ reꝛum ſicut ſua potentia in omni poſſe.Sed hoc mõ
eẽntia ẽ infinita.ꝓbatio.quia potentia eius eſt infinita
quia non ẽ in tot neq; poteſt eẽ in tot ꝗn adhuc poſſet eẽ
in plura.ergo ſimiliter nõ eſt dicere de diuina eentia ꝙ
ita ſit in eẽntijs rerũ nec poſſit eſſe quin adbuc poſſit eẽ
in pluribus.conſtat ꝙ ipᷣa eſt infinita.q¶ Item bonitas
illa dicitur infinita a quaẽ omnis bonitas et qua ma⸗
ioꝛ excogitari non poteſt. Et ſimiliter illa ponitur infi⸗
nita q̃ maioꝛ a qua ẽ omnis potentia ⁊ qua maioꝛ exco⸗
gitari nõ poteſt.ergo et illud dicetur eẽ infinituʒ a quo
& omne eẽ:et quo maius eẽ excogitari nõ poteſt.ſed tale
eſt eẽ diuinũ.ergo et illud ẽ infinitũ.dico autẽ maxime
eẽ ſicut dicit anſbelmꝰ quod maxime diſtat a ñ eſſe qðᷣ
ſcʒ nec habʒ nõ eẽ poſt eẽ.nec eẽ poſt non eſſe.nec poteſt
cogitari nõ eẽ.¶ Iitem cireũſcripta ꝑ impoſſibile diuĩa
potentia ab eẽntia.adhuc poſſum dicere ꝙ deus ẽ vbiq;
nec tantũ poteſt cogitari vbi ſit quin adhuc poſſit dici.
ꝙ vltra ſit. ſicut ergo coꝛpus diceretur infinitum quoo
totum mundum repleret ⁊ vltra ſi eẽnt mundi infiniti
ita diuina eẽntia de bet dici infinita.4¶. Itẽ.iij.reg. viij
Si em̃ celum ? celi celoꝛum caꝑe te non poſſunt.quaſi
dicẽt. ſi multi eẽnt celi ipᷣm capere non poſſent:ſed re⸗
plet omnes. eꝛgo ip̃e deus ᷣm eẽntiaʒ eẽt infiniius. INt
deus eſt cauſa efficiens pᷣma formalis et finalis.ergo ſi
non eſt dicere de ipᷣa inqtum eſt cauſa efficiens pᷣma ꝙ
ſit effecta:nec inqium ? cauſa foꝛmalis ꝙ ſit foꝛmata.
ergo non eſt dicere cum ſit cauſa ſinalis ꝙ ſit finita.er⸗
go ſi ᷣm eẽntiam ipe eſt finis ſiue finalis cauſa.conſtat
quod eius eẽntia eſt infinita.¶ Si dicatur ꝙ potentia

diuina dicitur finita.non quia habet finem vel termi⸗
num ad quem terminetur. ſed quia ita eſt hec eſſentia

ꝙ non eſt illa.vnde iſle eſt vnus modus finitatis.Sed

—,— Duor Ae2 01. Aveg Or 5 Oent
N Aι£ f.

e n r C. ſ) enee

niti,
lefinitü
iinper
eſkeh
ninin
noa
Ttualem
entig
poren
naeſſen
eſeba⸗
tiadici
niliter;
nia grn
Neceſſen⸗
1s entis
1hobili
nondi,
ninſint⸗
tum.16
hita,ge
tüaut⸗
imilttn⸗
Siergo
imite
ontra.
inkini⸗
oniseſt
naze
unngit
inſint
hoten⸗
fini⸗
rabſo⸗
ergofi
ergo
exrten
ſonmni
veno
finita
ſerei
tia
ſi
nitas
mo
r infi⸗
texco⸗
go
tale
rime
e
oteſt
inia
big
icl⸗
noo
niti
naſi
ore⸗
oſ
49
ih⸗
e
et
i⸗
i⸗
ſi

—–

Nueſtio

ꝙ ratiõe iſta nõ debeat dici finita patet.quia añꝙ alia
eẽntia cauſaretur:erat dicere quoniã diuia eẽntia erat
nec tamen erat dicere ꝙ finiretur ab alia.quia res hec
erant:ſed quia idem eſt eſſe eius ante rerum creationeʒ
et poſt.ergo ſi nõ dicebatur tunc finita per comꝑatõeʒ
ad res:ergo nec modo. Item ſi pꝛopter hoc diceretur
finita eẽntia quia ita eſt hec eſſentia ꝙ non illa. ſimilit᷑

ratione eius potentia diceretur finita. cũ ſit ita hec po⸗
tentia ꝙ non illa.quod tamen eſſet incõuemens dicere

1 Si dicatur ad hoc ꝙ diuina potentia eſt ens et ope⸗

ratur.et verum eſt inqtum eſt ens eſt finita.tamen inqᷓ;

tuʒ oꝑatur eſt infinita.quia non poteſt in tot quin ad⸗

huc in plura.Cõtra. adhuc videtuꝛ ꝙ ſit finita inqtuzʒ
oꝑatur ᷣm bunc modum.quoniã ſicut contingit dicere
diuina potentia ẽ hec ⁊ non illa.ita cõtingit diceꝛe ꝙ di

uina potentia operatur hec et non alia. potentia ergo
hae ratione dicetur finita inqtum oꝑatur. Sed hoc fa

cit finitatem quod tamen incõueniens eſt diceꝛe.⸗ Jteʒ

damalſ.credendum eſt vnum deum immoꝛtalem eternũ
infinitum incircũſcriptum.ſed cum dico vnuʒ deum lo
quoꝛ de deo ſm eẽntiam:ergo diuina eſſentia eſt infini⸗
ta.¶ Ytem ſicut dicitur Exo.xxxiij. capitulo. Qon pote⸗
ris videre faciem meam.Et iterum.non videbit me ho
mo ⁊ viuet. Rurſumq;.Lollamqʒ manum meam.⁊ vi
debis poſterioꝛa mea:faciẽ at mea vidẽ ñ poteris. Su⸗
per hoc aug.repꝛobat opinionem dicentem.ꝙ deus nõ
videbitur in ſua eſſentia ſed ĩ ſua luce.et obijcit ſic. Cũ
ſua lux non ſit aliud ꝙᷓ ſua eſſentia. ergo non eſt aliud
videri in ſua luce et in ſua eſſentia. Similiter cum po⸗
tentia non ſit aliud ꝙᷓ ſua eſſentia:non eſt aliud infini⸗
tum in potentia qᷓ; in eſſentia. Solutio.dicendum ſi⸗
cut dicit beatus dyoniſius.vniueꝛſaliter non audendũ
dicere aliquid d occulta et inſeꝑabili diuinitate qᷓ; ea
que nobis diuinitus ex ſacris eloquijs claruerũt. ꝛe⸗
terea cumex ſacra ſcriptura nihil de finitate diuine eſ⸗
ſentie inueniatur.non eſt aſſerendum ipᷣam eſſe finitaʒ
ſimpliciter:ſed infinitam.pꝛopꝛie ergo eſt dicendũ ipᷣm
eſſe infinitum m ſubſtantiam. ⁊ non finitum niſi dica
tur finitum completuʒ. vnde damaſcenus.deus eſt in⸗
circũſcriptus.increatus.infinitus. Item in eodem vi⸗
ctur quidem omnibus pꝛincipalius eoꝛum que de deo
dicuntur nominibus eſſe: qui eſt totum enim in ſeipſo
compꝛehendẽs. Hũc velut quoddam pellagus ſubſtan⸗
tie infinitum et indeterminatum. ecce ſcm damaſer⸗
nuʒ quod eſt infinitus ᷣm eſſentiam. 4 Sed tamen infi
nitum dicitur tripliciter.ſcilicet negatiue.pꝛiuatiue.cõ
trarie ſiue diſparate. Infinitum negatiue dicitur per
abnegationem finis.et ſic dicituꝛ infinitum id quod nõ
ſinitum.et hoc modo infinitum eſt quod non eſi natum
finiri. Infinitum pꝛiuatiue eſt quod natuʒ eſt finiri nõ
tamen finitur. Infinitum contrarie eſt quod habet cõ⸗
trariam diſpoſitionem ſiue diſparatam ad finiendum
Pꝛimo modo eſſentia diuina eſt infin ita.quia non ha⸗
bet finem ſed eſt finiens omnia neqʒ eſt nata finiri. Si
militer ſi dicatur infinitum diſparate ſic adhuc eſt infi
nita. quia babet diſpaꝛatam dil poſitionẽ reſpeciu ſim⸗
plicis.dicimus enim aliquid infinitum quod in tot eſt
non poteſt eſſe in plura. In deo autem eſt diſpoſitio
diſparata reſpectu huius que eſt. q; diuina eſſentia eſt
in omnibus et extra omnia. et adhuc ſi eſſent infinita:
umpleret illa.vnde hoc quod eſt in omnibus non inclu⸗
ſa et implene illa. immo infinita ſi eſſent eſt diſ poſitio
diſpa rata reſpectu finitatis. Si dicatur infinitum pꝛi⸗
uatiue:non poteſt dici infinita.quia non eſt nata finiri
immo finiens omnia. 4Ad pꝛimam ergo rationem di⸗
cendum in contrarium ꝙ eum finitum dicitun per poſi⸗
tionem finis. infſinitum per ablationem finis. Jinis
autem dicitur tripliciter et finitum et infinitum. Ifinis
euim dicitur terminus et ſic finitum et infinitum. ſᷣm *

Bexta

a fine accipuntur:ſoli quantitati congruunt. ratione
enim termini in quantitate ſumuntur.quia enim in cõ
tinuo non eſt terminus ſue diuiſionis dicimus ipᷣm di⸗
uiſibile infinitum ſiue infinitum diuiſione. Similiter
quia in numero nõ eſt terminus in addendo. dicimus
ipᷣm eſſe infinitum additiõe.Similiter iuxta locum di⸗
citur finitum et infinituʒ circũſcriptiõe.et circa tempꝰ
finitum et infinitum duratione.¶¶ Alio modo finis dici
tur idem ꝙ perfectio.nec dicitur ſic finitum et infinitũ
in ſubſtantia.et ſic dicitur materia ſm ſe infinita.quia
caret perfectie. Tercio modo dicit᷑ finis ſᷣm ratio⸗
nem pꝛopꝛiam qua quidem eſt id pꝛopter quod vnum⸗
quodq;.et ſic finitum dicitur a fine per oꝛdinem ad fi⸗
nem. infinitum vᷣo per deoꝛdinatiõem.et ſic malum cul
pe dicitur infinitum. Pꝛimo ergo modo ſᷣm ꝙ finitum
et infinitum dicũtur in quantitate:eſt dicere infinitum
ĩ vo. Sed quantitas duplex eſt 'm ꝙ dicit auguſtinꝰ.
ſcilicet quantitas dimenſiua et virtualis.pꝛout finituzʒ
et infinitum ſunt circa quantitatem dimenſiuam:neu⸗
trum eſt in deo.quia talis quantitas non eſt in eo.ſed
iuxta quantitatem virtualem que in ipſo eſt: dicitur in
eo infinitum. Sèd quia in doo om̃imoda eſt diuiſio vir
tutis et eſſentie.non poteſt eſſe infinitas virtutis quin
etiam ſit eſſentie.vbi autem differunt virtus et eſſentia.
quod eſt vnius non eſt alterius.⸗ Ad ſecundum dicen⸗
dum.ꝙ completum dicitur duobus modis.ſcilicet ex ſe
et ex alio.completum ex ſe dicitur finis quia finis eſt
complementum. Completum vero ex alio accipitur ſo
lum in illis que ſunt ad finem.finis pᷣo completuꝛ non
ex alio ſed ex ſe.quia ergo finitum dicitur ꝙ aliquid fi⸗
niatur et compleatur ex alio.quia dicitur paſſiue:pꝛo⸗
pter hoc non ſequitur eſt finis:ergo non eſt infinitus ſi
ue ergo eſt finitus.immo ergo eſi infiniens.et ergo non
ſequitur ꝙ ſi deus eſt completus cum ſit com pletus in
ſe. quia cſfinio omnium.qꝙ ſit finitus pᷣm ꝙ ſit omnia
finiens.¶ Ad tercium dicendum.ꝙ aliquid non debet
dici finitum quia ſit hoc et non aliud. ſed quia termi⸗
natur ad aliud vel eſt pꝛopter aliud vel quia perficitur
ab alio.Et hoc ſumitur iuxta triplicem ratiõem finis.
cum finitum dicatur a fine.finis enim terminus eſt. fi⸗
nis eſt pꝛopter quoꝰ vnumquodq;.et finis eſt peꝛfectõ.
ſi ergo diuine eſſentie non poſſunt conuenire iſta quia
non terminantur ad aliud.immo nõ eſt aliqua eſſentia
in qua non ſit eſſentia etiam ſi eſſent infinite.immo eti
am terminan tur omnia alia et non econuerſo. Simili⸗
ter non eſt pꝛopter aliud. immo om̃ia alia pꝛopter ipᷣm
ſimiliter nec ab alio perficitur ſed perficit alia.conſtat
ꝙ non poteſt dici finita:et ratio illa male aſſumit ratio
nem finiti:ſicut etiam pꝛobatum eſt in rationibus que
ſunt ad veram partem. Ad quartum dicendum. ꝙ ſi
cut in re que habet oꝛdinem ad foꝛmam nobilitatis eſt
eẽ ſoꝛmatũ ita in re.que eſt ad finem nobilitatis eſt eſſe
finitum. Et quia omnis creatura oꝛdinatur ad finem.
ideo in omi creatura nobilitatis eſt ꝗ; ſit ſinita. Simi⸗
liter in his que habent oꝛdinem ad efficiens nodilitatis
eſt eſſe effectum.ſed in ipᷣo efficiente non eſt nobilitatis
immo ignobilitatis. Similiter in foꝛma eſt ignobilita
tis quod eſſet foꝛmata.etſimiliter ĩ fine quod eſſet fini⸗
tus et ideo eſſe efectum eſſe foꝛmatum eſſe finitum.om
nia iſta ſunt nobilitatis in creatura. quia oꝛdinantur
ad efficiens foꝛmam et finem. In teo tamen qui eſt el⸗
ficiens pꝛimum et pꝛima foꝛma omnium exemplaris

erunt iſta ignobilitatis: et ideo contraria iſtoꝛum ſunt

nobilitatis in illo. Ud quintum dicendum. ꝙ deus
eſt cauſa efficiens.foꝛmalis exemplaris 2 finalis.pᷣm 6
pꝛimas duas cauſalitates comparatur creature ad de⸗
um tanqᷓ ad illud a quo ſunt vt a ſuo pꝛincipio.inqᷓtuʒ
ðvᷣo eſt cauſa finalis ſunt creature ad ipᷣm. licʒ & finituʒ
magis ducat in deũ inꝙ tum ẽ finis:nõ tamen inq̃tum

Ary & Cr 2 ₰5 9 O⸗ d 2

M G ana 93.N 9 64ah Xpeſyt Saſet. Maæ rſt ℳW tio

ð

uer 2 D rrd

* W

eſt efficiẽs vel exemplar.ĩmo iſtis modis magis infini⸗
tũ ducit in ipᷣm.ſ.inĩtũ ẽ efficiẽs et exemplar.vñ pꝛima
materia qᷓ ẽ infinita in potẽtia paſſiua: ducit in poten⸗
tiã dei infinitã. nõ in rõne qua oꝛdinat᷑ ad ipᷣm vt ad ſi⸗
nẽ:ſᷣ in rõe qua oꝛdinat᷑ ad ipᷣm vt ad efficiẽs ⁊ exẽplar

et magis ducit ad ipᷣm hoc mõ ꝙᷓ ſi eẽt finita in potẽtia

Similiter creatuꝛa rõnalis que habet potentiaʒ infini
tã ad cognoſcendũ.quia nõ põt tot intelligere quin poſ
ſit plura intelligere:ꝑ hoc ducit magis in ſuũ efficiẽs et

exemplar ꝙᷓ ſi eẽt finita. Similiter infinitas de rõne in

rõnali creatura magis ducit in deñ qᷓtum ad eternita,

tẽ ſiue duratõem qᷓ finitas duꝛatõnis.qꝛ eius ẽ imago:
iſta nõ. nõ em̃ eẽt imago ſi moꝛte claudaret᷑ vt dicit caſ⸗

ſiodo. licet ergo finitũ aliquo mõ magis ducat in deuʒ

qᷓ infinitum:nõ tñ ſimpliciter.ĩmo magis ecõuerſo ſᷣm
alias cõſideratões.

Miembꝛũ ſecundũ

Hſtea queritur. ſuppoſito infinitas cõ⸗

neniat deo.vtrũ ſit ꝓpꝛiuʒ diuine eẽntie ꝙ
ſit infinita.Ad qð ſic ioh.iij.nõ ẽ ei datꝰ
ſpũs ad menſurà ? loquit᷑ de gr̃a xp̃i. er⸗
go gra xp̃i ? ſpns nõ ad mẽſurã.ergo ẽ infimta. alij qᷓ
diuine eẽntie cõuenit eẽ infimtũ.q̊ᷓ nõ ẽ Apꝛiũ.4 Contra
oĩa creata ſunt ſub numero.pondere et mẽſura.ſapᷣ.xiij
Gͤomnia creata ſunt finita. ſi ↄuenit infinitas alicui:
boc ẽ ſoli creatoꝛi. Ad hoc dpᷣm.ꝙ finitũ dr multipli
citer.ſ.finitũ pꝛincipio et finitũ fine.⁊ ſinitũ ſubiecto et
finitũ virtute.tot etiã modis dr infinitũ. Si eꝛgo cõſi⸗
eramus finitũ ſm finitũ pꝛĩcipio vel ſine.ſic gra xpᷣi ẽ
finita et nõ infimta.habet em̃ terminũ a quo eſt.et hoc
ẽ pꝛincipiũ.et finẽ ad quẽ ẽ:et hoc mõ ſola diuina eſſen⸗
tia ẽ infinita. Similiter ſi accipiamus finitũ ſubiecto.
ſic adhuc gratia xp̃i ẽ finita.quia aĩa xp̃i ẽ ſuũ ſubiectũ
que ẽ quedã res finita.Si aũt accipin: us finitũ et infi⸗/
nitũ virtute.ſic gr̃a aliquo mõ ẽ finita aliquo mõ infini/
ta.finita em ſᷣm ꝙ in xpᷣo ẽ gra ſingularis ꝑſone.d̃ gr̃a
xrp̃i infinita.nã p̃ter gram que eſt in ipo vt ẽ hõ ſingula
ris:ẽ in ipo gr̃a ſᷣm quã ẽ caput et gra vnionis.dẽ ergo
gra xp̃i ſᷣim ꝙ ẽ caput aliquo mõ mifinita qᷓtum ad vir⸗
tutẽ influendi.quia põt influere in infinitũ ĩ mẽbra coꝛ
poꝛis ecclie. Similiter gra vnionis dr̃ aliquo mõ inſi⸗
ta.ſ.poteſtate ſatiſfaciẽdi.quia non eſt ponere tot pct᷑a
quin ꝓ płlibus poſſit ſatiſfacere.nec ita magnis quin et
ꝓ maioꝛibus ſi eẽnt. ꝓut dicit anſpel.putaſne tantum
bonũ tãamadile poſſe ſufficere ao ſolnendũ qð dbetur
ꝓ peccatis totius mundi:ĩmo plus põt in infinitũ. vñ
ſi maius eẽt peccatũ totius mũdi in infinitũ:ſufficẽt ad
illud ſoluendũ.q¶. Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ ſpiritus da⸗
tus eſt ei nõ ad mẽſuram.dm q; boc intelligitur ñ ab⸗
ſolute.ſᷣ̊ facta cõꝑatõne ad alios hoĩes quibus data eſi
gratia Fᷣm menſurã donatõnis xp̃i.i Aã ſicut dr.j.coꝛi.
xij.alijs datur ꝑ ſpm̃ ſermo ſapiẽtie.alijs ſermo ſcie ſᷣm
eundẽ ſpiritũ ⁊c. Quia ergo in xpo erat gra vniuerſali
ter ad omia que dabãtur alijs ꝑticulariter. dr habuiſſe

ſpm̃ nõ ad mẽſuram. quia nõ babuit ad menſuꝛã alioꝝ

vñ ſuꝑ illð iohᷣ.iij.oĩa dedit ĩ manu eius.glo.oug. ho⸗
minibo dat ad menſurã filio nõ ad menſurã.ſ̊ ſicut to⸗
tũ ex ſeipᷣo toto genuit filiũ ſuũ:ita incarnato filio ſuo
totũ ſpiritũ ſuũ nõ ꝑticu lariter nõ ꝑ ſubdiuiſiones.ſed
generaliter et vniuerſaliter.

MNMueſtio.vij. de ummen

ſitate diuine eẽntie qtum ad incõpꝛehẽſibilitatem.

ODnſequenter que

rituꝛ de immẽſitate diuine ſubſtãtie qᷓ;
tuʒ ad incõpꝛebẽſibilitatẽ.Et querun⸗
tur duo. Pꝛimũ vtrũ diuina eẽntia ſit
cõpꝛehẽſibilis vł incõpꝛehẽſibilis. Se
cũdũ ẽ de differẽtia cõpꝛehẽſoꝝ eẽntie diuine ĩ patria.

is l6 PeͤHα rfe ſene

BPPr * an .
Jr 0α3 .ſoo ſu m σ rſt

(Worcc Sur) r Oſca Bo rry

Membruz primum

O pꝛimũ quo queꝛit᷑.vtruʒ diuina eẽntia
ſit cõpꝛehẽſibilis vel incõpꝛe bẽſibilis ſic
obijcit. hiere.xxxij. magnus ↄſilio incõpᷣ⸗
henſibilis cogitatu.et loquit᷑ de deo.ſ̊ di⸗
cẽdo deũ dico diuinã eẽntiam.quia dico ipᷣm ſine notõe
ꝑſonali.et ſic loquitur:̊ diuina eẽntia eſt incõpꝛehen⸗
ſibilis.il Itẽ damaſ.Infinitus ẽ deus et incõpꝛehenſi⸗
bilis. IJItem aug. in li.de videndo deo ponit quadru⸗
plicẽ auctoꝛitatẽ ambroſij dicẽs.plenitudinẽ diuinita⸗
tis eius nemo aſperit.nemo mẽte aut oculis cõpꝛeben⸗
dit.¶ Itẽ cõmunis animi cõceptio ẽ qdð finitum nõ põt

cõpꝛehendeꝛe infinitũ.ergo cũ intellectus humanus ſit

finitꝰ.diuina eẽntia infinita vt viſum ẽ:ergo incõpꝛehẽ⸗

ſibilis ab intellectu hbumano. Cõtra. multiplex ẽ co⸗

gnitio de deo.ẽ cognoſcere de deo quia eſt.qd ẽ. ſicut eſt
quãtus eſt.cognitio pꝛima.ſecũda et tercia nõ ponunt
cõpꝛeheẽſibilitatẽ.ſᷣ creatura põt cognoſceꝛe quãtus eſt.
ergo põt ipᷣm cõpꝛehẽdere.ergo ẽ cõpꝛehẽſibilis.minoꝛ
patet ro.j.inuiſibilia dei ⁊c̃.glo.tã pulchra aſtra condi
dit vt ex magnitudine quãtus eẽt poſſet cognoſci.i Itẽ
phił.iij. Sequoꝛ ſi quõ cõpꝛehẽdam in quo et cõpꝛeben⸗
ſus ſum glo.ſi aliquo mõ potero ꝑfecte cognoſceꝛe xpᷣm
qui ẽ ſumma beatitudo. Intenbebat em̃ aplus ꝙ; pol⸗
ſet xp̃ᷣm cõpꝛehẽdere.ſ̊ nõ ſequeret᷑ niſi eẽt poſſibile.non
eẽt vo hoc poſſibile niſi totã deitatẽ cõpꝛebẽderet:q̊ ẽ cõ
pꝛehẽſibilis.i¶ Itẽ ibidẽ ſuꝑ illud.in quo et cõpꝛehẽſus
ſum. glo.vt videaʒ eum ſicut eſt:ſicut ip̃e me videt ſicut
ſum. Sed cõſtat ꝙ rpᷣͤc videbat apłm ꝑ cõpꝛebẽſionem
ergo apłus intendebat ipᷣm cõpꝛehendere.(¶ Itẽ ephe.

iij. vt poſſitis cõpꝛehẽdere cũ omnibo ſctis que ſit longi⸗/

tudo.latitudo.ſublimitas et ꝓfundũ.ſ.dei.lõgitudo.ſ.
eternitatis.latitudo.ſ.caritatis.ſublimitas.ſ.maieſta⸗
tis.ꝓſundũ.ſ.ſapiẽtie dei.et ſequitur vt impleamur in
omnẽ plenitudinẽ dei.ergo vult ꝙ ſit compꝛebẽſibilis.

JItem. j. coꝝ.ij. Spiritus ſcꝛutatur oĩa etiam funda
1

æi.i.facit nos ſcrutari.bᷣ quod facit nos ſcrutari ↄgno
ſcemus in patria.ſed ſi omnia etiã ꝓfunda di cognoſce
mus.ergo compꝛehendemus. Item aug.in li.de anĩa
et ſpiritu. Anima ad ſimilitudinẽ totius ſapiẽtie facta
omniũ ſimilitudines in ſe gerit.aĩa aũt quia eſt ſimili⸗

tudo dei: ſe vtitur vt ſimilitudine ad deũ cognoſcendũ.

Sed ipᷣa eſt ſimilitudo totius ſapiẽtie diuine que ẽ ipᷣe
deus ergo poteſt ſe vti vt ſimilitudine ad cognoſcendã
totam ſapientiã que eſt deus.ergo põt eum cõpꝛehẽdeꝛe
Solutio.dðᷣm ꝙ poteſt appellari cõpꝛehẽſio cognitõ
intellectus appꝛehedetis ſiue adherẽtis veritati. vel põt
appellari cõpꝛehẽſio cognitio intellectus includẽtis.ſũ⸗
mẽdo cõpꝛehbenſionẽ pꝛimo mõ:dom ꝙ deus ẽ cõpꝛehẽ⸗
ſibilis.quia intellectus nr adheret veritati que deus E.
vñ ſponſa in cañ. Lenni eũ nec dimittã.et hec cõpꝛehẽ
ſio nihil aliud ẽ qᷓ quedã cõpꝛehenſio.hoc mõ loquitur
aplus cũ dicit.Sequoꝛ ſi quõ cõpꝛehẽdam.i.ſi quõ ꝑfe
cte potero cognoſceꝛe lp̃m. et iſtud perfecte attenditur
in adheſione ad deum. Si dicatur cõpꝛehenſio cognitõ
intelleètus includentis.hoc modo facit aug.in li.de vi⸗
dendo deo ad paulinã differẽtiam inter videre et cõpꝛe⸗

bẽdere dicens.ꝙ videre nõ ponit niſi pñtiam rei.cõpꝛe

hẽdere vᷣo ponit totuʒ in videndo includere:ita ꝙ d re
nihil lateat.hoc mõ impoſſibile ẽ deum cõpꝛehendi. qa
impoſſibile ẽ ꝙ intellectus includat diuinã eẽn tiaz. Fm
em̃ aug.illud ſolũ cõpꝛebendere poſſumus cuius fines
circũſpici poſſunt.illð aũt impoſſibile eſt in deo. 4 Sed
obijcitur. omne ſimplex cũ non habeat partẽ cũ attigit:
attingit totum. cum vo attingituꝛ totum: cõpꝛehendit᷑
cũ ergo diuĩa eẽntia intellectu humano attingatur. ali⸗

quo modo cum ipᷣa ſit ſimplex cõpꝛehendetur.eꝛgo ſi co

gnoſcetur cognitõe viſionis:cognoſcetur cognitone cõ
pꝛehenſionis.i Reſponſio.q no ſequituꝛ attingituꝛ to⸗
tũ.ergo cõpꝛebẽditur.cõpꝛehendere em̃ ẽ Fm totaʒ ſub⸗
.

Z .
B Sphrn. —– C Pérn ſ

—. — —

— — „–w.

einti
bilis 4
inc⸗
No bd
neoto⸗
Pprehen,
Nehenſi
nadrn,
ſuinit⸗
peehen⸗
In pot
annsſit
fopree⸗
Nerico
ſialtel
ponunt
tuse.
minor
acont
N
Neben
expn
poß⸗
e,non
geco
Melns
ſicnt
ſonen
r.
ng⸗
ol.
eſan
nrin
bilis.
unc
o
noſee
anig
Geta
nili⸗
di.
ſße
nda
dere
nitö
lpt
,ſu⸗
che⸗
s 5,
ebe
tur
⸗
e

Nueſtio

ſtantiam et virtutem et reſpectum rem cõpꝛehenſaʒ in⸗
cludere.Attingere vᷣo eſt totum ad totuzʒ iungi.qᷓuis ñ
Fm totum fiat incluſio.verbigratia.linea ducta ad cen
trum tangit centrum.nec tamẽ cõpꝛehendit.quia non
omnem virtutem et reſpectum centri reſpicit.ĩmo infi⸗
niti ſunt reſpectus ipᷣius centri et viꝛtutis infinite ad li
neas que poſſunt duci ab ipᷣo et ad ipᷣm pꝛeter reſpectũ
huius linee.ſed circũferentia ſola ipᷣm centrum cõpꝛe⸗
bendit.Scðm hunc modum eſi dicere.ꝙ intellectus cꝛe
atus eſt velut quedam linea ducta ad centruʒ hoc ẽ ſim
plicitatem diuie ſpſtãtie.que ſᷣm eſſe quod habet in cre
atura. intelligitur velut centrum habens virtualem po
ſitõnem in creatura et ſimplicẽ.Sed illud quod habet
eſſe in ſe habet eſſe velut in circũferentia infinita.quia

nec habet pꝛincipium nec finem.ſed in infinitum exce⸗

dens modum eẽndi in creatura.ſicut circũferentia cen⸗
trum.pꝛopter quod dicit trimegiſtus. deus ẽ ſpera in⸗
telligibilis cuius centrum ẽ vbiq;:circũferentia nuſqᷓ.
Ad alias rationes reſpõdendum. Ad pꝛimam dicen⸗
dum.ꝙ eſt cognitio de deo per poſitionem.ſicut cogni⸗
tio de ipo quia eſt.per pꝛiuatiõem ſicut cognitio ð deo
quid nõ eſt.ſicut dicit dyoniſius.cõtingit ð deo cogno
ſcere nõ quid eſt ſed quid nõ eſt.cognitione ergo qua co
gnoſcitur de deo quid eſt nõ poteſt cognoſci quantus ẽ
deus.ſed cognitione qua cognoſcitur per pꝛiuationem
et abnegationem alioꝛum:bene cognoſcimus quantus
eſt. bene em̃ cognoſcimus ꝙ maioꝛ eſt qᷓ; quelibet creatu
ra.et qᷓ; omnes ſimul.ſicut ſupꝛa dictum eſt in queſtio/
ne de cognitione dei an cognoſcitur quantus ſit.¶ Ad
ſecundum dm.ꝙ loquitur apoſtolus de compꝛehenlſi⸗
one que eſt ſm adheſionem ſiue que eſt idem ꝙ appꝛebẽ

ſio. et non de cõpꝛehenſione que eſt intellectus includẽ⸗

tis. Et pᷣma appellatur velut cõpꝛehẽſio manu.qꝛ com⸗
pꝛehenſio manu non includit neceſſario totam rem ſic
loquitur apoſtolus vt cõpꝛehendam.i.vt axpꝛehendaʒ
et adpeream ⁊c. Secunda appellatur compꝛehenſio vi
ſu.quia compꝛehenſio viſu nõ eſt niſi totam rem inclu⸗
dat. vnde ipᷣa eſt compꝛehenſio per incluſionem:et non
pꝛima. Ao tercium dicendum ᷣm ang.ꝙ illud quod
dicit aplus non intelligitur ꝙ ſimus plenus deus:ſʒ ꝗ⸗
ſimus pleni deo.et dicimur pleni deo:quia intellectus
noſter ᷣm ſuam capacitatem impletur teitate. Sed ſi
ipſum compꝛehenderemus totũ.equaremur ei quia cũ
ſit infinitus:nihil iᷣm cõpꝛehedit niſi ipe:ex hoc ſeque⸗
retur ꝙ ſi ei equaremur ꝙ eſſemus plenus deus et ꝙ in
nos verteretur quod ẽ im poſſibile.et pꝛopter hoc dicit
aug. ſuper illud. hanc plenitudinem dei quidam in bis
verbis ſic intellexerunt.vt putaremus nos hoc idem fu
turos quod deus eſt. dicẽtes ſi aliquid minus bẽbimꝰ
et minoꝛes erimus.quomodo implebimur in omnẽ ple

nitudinem dei. Sed quoniaʒ implebimur pꝛoſecto eri⸗
mus equales.et certe ex hoc ſequeretur ꝙ eẽmus deus.

quia nihil equale deo niſi deus. et pꝛopter hoc dicit de⸗
teſtandus eſi erroꝛ iſte.nõ em̃ ſic implebũtur vt ſint ple
nus deus:ſed ot per fecti ſint pleni deo.ꝗ Ad quartum

dicendum.ꝙ verum eſt ꝙ ſpiritus facit nos omnia ſcꝛu

tari.ſed non ᷣm omnem virtutem.et ideo non eſt comp
benſio.4Ad quintum dicendum. ꝙ anima eſt ad ima⸗
ginem totius ſapientie. hoc eſt perfecte et in genere. vñ
ebet ibi ſumi totius pꝛo perfecte.q Ad aliud doᷣm ꝓ
anima ad cognoſcendum deum vtitur ſeip̃a vt ſuniliiu
dine.ſed nõ ſequitur ꝙ cõpꝛehendat.quia totalitas ſi⸗
militudinis no attenditur qᷓtum ad equalitatem ſᷣ qᷓtũ
ad repꝛeſentationem.vnde aug.in li.lxxxiij. queſtionuʒ
vbi im ago et ſimilitudo:nõ cõtinuo equalitas.vt ĩ ſ pe⸗
culo eſt imago.quia de illo expreſſa eſt.eſt etiaʒ neceſſa
ria ſimilitudo nõ tamẽ equalitas.qꝛ multa deſunt ima⸗
gini de qua expꝛeſſum eſt. Eel dicendum ꝙ licet poſſet
vti ſe vt ſititudine ad cognoſcendã diuinã ſapientiã to⸗
tõ:nõ tñ ſᷣm totũ ſicut ſuꝑius dictũ ẽ de pũcto ⁊ linea.

J
— Q2 *n) n RX

Beptima
Mliembꝛũ ſecundum

Ecundo queritur de dꝛia cõpꝛebenſionis
diuine eſſentie in prĩa.cum em̃ deus ĩ glo
ria ſit ſimplex et inꝑtibilis ſᷣm omnẽ mo
dum. ergo quilibet videbit ipᷣm totum nõ
plus vnus q; alius. Item cuʒ ſit im ꝑtibilis.eꝛgo vna

creatuꝛa nõ erit magis in ꝑticipatione eius q; alia.im

mo quelibet videbit ipᷣm totum:nõ plus vnus ꝙᷓ; alius
Item cum ſit impartibilis.ergo vna creatura nõ erit
magis in paꝛticipatione eius ꝙᷓ alia.ĩmo quelibet totũ
paꝛticipabit.ergo nihil eſt dicium ꝙ vnus plus parti⸗
cipabit in patria de bonitate diuina qᷓ alius. Jteʒ du
plex diſtinguitur theologia.ſ.miſtica et pabolica..NDi

ſtica eſt qua deus cognoſcitur per ſimilitudines rerpum

ſpiꝛitualium.ſicut dicituꝛ ꝙ deus ẽ ſapiens. benignus
Parabolica eſi qua deus cognoſcitur per ſimilitudi⸗
nes acceptas a rebꝰ corpoꝛalibꝰ.ſed nec miſtice nec ꝑa⸗

bolice videbitur deus in patria.quia ſeipᷣo videbitur ũñ

per ſimilitudinem.ſed ex ſimilitudine venit ꝙ plus co⸗
gnoſcit vnus qᷓ; alius:ergo cum remoueatur ſimilitudo
videbitur in ſui pꝛeſentia et ita equaliter ab omnibus
Solutio.dicendum ꝙ diuerſitas viſionis ex triplici
cauſa pꝛouenit.ſ.ex parte rei vile.ex parte medij viden⸗
