uine bonitatis.et boc modo quicquid põt & potentia:
põt de iuſticia.i. ð condecentia bonitatis. bonitatẽ em̃
ſummã decʒ vt poſſit quicqd poſſe poſſibile ẽ. Alio mõ
ↄnotat ↄgruentiam meritoꝛum. et hoc modo non quic/

quid põt de potentia põt de iuſticia.hoc eſt ẽm congzu

entiam noſtroꝝ meritoꝝ. 4 Ad illud ergo qð obijcit.
ꝙ nõ põt fieri niſi qð iuſtuʒ ẽ. intelligit᷑ non poteſt fieri
oꝛdinate. vnde qᷓuis homo dicatur poſſe de iure poſſe
de facto:dicitur tamen legaliter boc ſolum poſſumꝰ qð
de iure poſſumus tamen in deo idem eſt poſſe de facto
et poſſe de iure. km ꝙ ius dicit condecentiam diuĩe bo
nitatis. vnde iuſtum fieri aliter dicitur reſpectu homi⸗
nis 2 aliter reſpectu dei.reſpectu bominis iuſtuʒ fit qꝛ
iuſtum ẽ illud qð bomo facit.er ꝑte vᷣo dei iuſtuz fit. qꝛ
eus facieno ẽ iuſtus. Inde ẽ ꝙ ſequituꝛ non põt face⸗
re niſi qdð iuſtum ẽ in ſenſu pᷣdicto. quod ſcilicet iuſtus
eſſet ſi faceret. 4. Ad illua quod poſtea obijcit patet re⸗
ſponſio.Adillud vᷣo quod querit vtrum poſſit ſaluare
iudam 2 dãnare petrũ ⁊c. diſtinguendum ẽ. ꝙ potẽtia

tei intelligit᷑ dupliciteꝛ. Uno modo abſoluta. Alio mõ

oꝛdinata bm rönem diuine poꝛdinatõis iuſlicie reddẽ
tis vnicuiq; ſm merita. De potentia Sabſoluta poſſet
damnare petrũ ⁊ ſaluaꝛe iudã. de potentia vᷣo ordiata

ſm p̃oꝛdinatõeʒ ⁊ retributõneʒ ßm merita non poſſet.

nec in hoc derogat᷑ eius potentie:ſᷣ oſtenditur immuta
bilitas oꝛdinis potentie 'm pᷣ̃oꝛdinatõnem⸗ iuſticiaʒ.
Similiter dicendum ꝙ poſſet reuocare ad vitam et iu⸗
dam ⁊c.¶ Ad illud vo quod querit de damnatis. dicẽ⸗
dũ ſᷣm Hugo.in ſuis ſententijs. iuſticia alia 'm debi⸗
tum facientis. alia Fm merituʒ facientis. Juſticia ſᷣm
ebitum facientis eſt poteſtatis: iuſticia 'm meritum
patientis eſt equitatis.ſi deus de maſſa generis buma⸗
ni quoſdam ad ſaluationem aſſumens: iuſticia vtitur
debite poteſtatis. quoſdam vᷣo ad perditionem deſerẽs
inſticia vtitur licite equitatis. Illic æ cebito ſuo:h de
merito noſtro. Si vᷣo quos nõ ad ſaluationem aſſumit
xeſereꝛet iniuſticia non eſſet:quoniam merita ſua reci⸗
perent iuſticiam equitatis. Si autem eos quos no de⸗
ſerit aſſumeret. ſimiliter iniuſticia non eſſet. quoniam
in eoꝛum ſaluatione vteretur iuſticia poteſtatis. A
illud vo quod obijcit de liberatis per pꝛeces ſanctoꝛuʒ.
dicendum ꝙ de exigentia meritoꝛum pꝛoprioꝛum non
eſi poſſibilis liberatio: ſed de exigentia meritoꝛum ec⸗
clene aliquoꝛuʒ poſſibilis fuit liberatio. Zñ notandũ

ꝙ infernĩ pena acerbiſſima etna. nullus Gaddict .
pene inferni ꝙᷓtum ad eternitatẽ ſᷣ̊ addictꝰpene inferni

₰
D.n π*. ο Juf

„ ½
V Poſſtr Zp p 17e „ .jr

„0 29α 440

R⸗ T Hrr Re.Wα

—— —, —..

6. neche
nita
us no
i bor n
inbadine,
eteſtei
akuneht
dtſier⸗
ſnnide

unmccng.

heninannng
Wren dſtn
eere ſſicol
dicit Mrerts
bon ſtt
Ogrventinne
ligiulice
erbundeeg
nit do ſdh
ndecereddſin
min hahnne
dogci
icictdiſinn
tdecentimn
t dpotenee
ie. bonitnie
bilei Bons
nodoronc⸗
Neſfncone
ergo göobin
nonpolhiti
eirtat
um poſind
poſenſen
ntiamdnitn
reſpecmubon
is ioſtozſit
iiuſtuz iitg
non pot in
lſchicet iuſß
hböcitpanun
npoſſtlim
umi gemn
ſoltns Nond
diuſſcreid⸗
Abſcln
Utia zoortiet
rinnon
Giur imnn
enr iuſtaß
Antan dn
dnngtis c
Ainfrch
6 Yuſfcnf⸗
fanenmm
engoboe
ſtſtenin
gopen de
Nbioſnt
ionen in
heriaſtan

Nueſtio

ïtum ad acerbitatem poteſt liberari.et ſi non meritis
pꝛopꝛijs tamẽ meritis alienis ſicut accidit in üllis qui
ſuſcitati ſunt ad pꝛeces ſanctoꝛum. „
S. ij.

Aterumarguunt

ex ꝑte p̃ſcientie ⁊ ratõnis eterne ad limitatõnem potẽ/
tie diuine ſic.ſi poteſt aliud omnipotẽs faceꝛe q; facit.
ergo poteſt facere qð non pᷣſciuit:ergo poteſt ſine pᷣſci⸗
entia operari:quia quod futurũ ſe pᷣſciuit facit nec fa⸗
cit aliquid aliud qð non p̃ᷣciuit.¶ Item nihil facit aut
dimittit niſi optima ratõne etſſemper manente.ſed illa
manente non poteſt qð facit dimittere. vel quod dinnt
tit facere:ergo nõ poteſt facere niſi qð facit:nec dimit⸗
tere niſi qunod dimittit.¶ Si dicat᷑ ꝙ non eſt verum ꝙ
manente ratõne non põt dimittere quod facit ⁊c.quia
pm eandem ratõnem põt facere que dimittit dimit⸗
tere que facit.Contra.non poteſt faceꝛe niſi quod ratõ
eſt cum facere:ſed non eſt ratõ eum dimittere que facit
nec facere que dimittit:ergo non poteſt dimittere que
ſacit.¶ Si vo reſpondeatur vt pꝛius.ꝙ cum dicit᷑ ra⸗
tio eſt eum facere vel dimittere.poteſt copulare ratiõeʒ
in actu:et ſic falſa eſt pꝛopoſitio.non poteſt facere miſi
qð ratio eſt eum facere nunc.vel in habitu:et ſic vera ẽ
id eſt.ratio eſſet ſi faceret.Obijcitur iteruʒ. quomodo
poteſt eſſe eandem ratio faciendi ⁊ dimittendi.i Qaʒ fa⸗
cere et dimittere oꝑpoſita ſunt:ſed oppoſitoꝛum oppoſi⸗
ti ſunt fines.ergo et opoſite ratõnes:cum ratio ſuma⸗
tur a fine. Item iuſtificat illum:et hoc focit ſm rati⸗
onem miſericoꝛdie.et non illum:et facit hoc ſᷣm ratio⸗
nem iuſticie.ergo ratione miſericoꝛdie facit iuſtificati
oneʒ iſtius.ratone iuſticie dimittit in illo:ergo alia ra

tio qua facit et dimittit.¶ Item aug.in lib.lxxxiij.qõ.

alia eſt ratio qua conditus eſt homo.et qua conditus
eſt equus:ſed facere et dimittere diuerſa ſunt ſicut ho⸗
mo et equus:ergo alia eſt ratio faciendi ⁊ dimittendi.
MReſpõſio.ꝙ nullo modo limitatur diuina potẽtia
nec actu nec voluntate nec iuſticia nec bonitate. nec pᷣ⸗
ſcientia et ratione.qᷓuis egreſſuʒ diuine potentie in a⸗
ctuz. ſemper concomitetur voluntas.iuſticia.bonitas
pꝛeſcientia.ratio.que in deo eadeʒ ſunt ſᷣm rem. qᷓ;uis
differant m intelligentie rationem. Infinita ergo eſt
potentia reſpectu agendoꝛuʒ quis nõ voluntas nec iu⸗
ſticia nec pᷣſcientia nec ratio.¶ Ad illud quod obijcit
de pᷣſcientia.dicendum ꝙ non ſequitur põt operari qð
non pᷣſciuit:ergo põt operari ſine pᷣſcientia. et eſt tran⸗
ſitus a diuiſione ad ↄpoſitionem.Et eſt ſimile.iſte põt
te doceꝛe litteras quas nõ nouit.quia adhuc illitteratꝰ
eſt:et litteras diſcet:ergo põt te docere litteras ſine no
ticia. Item poteſt videre qui non habet oculos ꝗa anti
xpᷣc:ergo aliquis poteſt videre ſine oculis.¶. Ad illud
quod obijcit ex parte ratõnis:patet ſolutio per reſpon
ſionem in opponendo. Sed ad illud qð obijcit de ratio
ne. dicendum ᷣm augu.in libꝛo retractationũ. non er⸗
rauit plato dicens mundũ intelligibilem. ratõneʒ ſem
piternam et incõmutabilem.qua deus fecit munduʒ et
omne quod fecit:quam qui negat dicit deum irꝛatõna⸗
liter feciſſe qð fecit. .! Ad illud quod obijcit.ꝙ non eſt
eadem ratio operatõnis ⁊ diuiſionis.dicendum ꝓ ra⸗
tio oꝑatõnis ſiue diuiſionis eſt bonitas ipſius q̃re em
facit qð facit ꝓpter bonitateʒ ſuã. Monitas aũt pot ↄſi
derari dupłr.in ſe:vel Fm ↄꝑatõeʒ ad creatura. Ratõ
ergo põt dicere diuinã bonitateʒ in ſe.et ſic vna tm̃ ẽ ra
tio: ſed ſi dicat bonitatẽ in ↄpatione ad creaturam:ſᷣm
bec alia ẽ ratõ qua creatus eſt hõ alia qua equus. DHo
mo em̃ magis accedit ad bonitatem ꝙᷓ; equus. ꝛ &
opponit᷑ ꝙ opoſitoꝝ oppoſiti ſunt fines. dicendũ ꝙ lo⸗
quẽdo de fine primo et immediato verũ eſt. loquẽdo de

ſine vltimo non ẽ verũ. Honitas em̃ diuina ẽ finis vlti

mus oĩm illa 5 vna ratio ⁊ eadeʒ..¶ Ad aliud dicen⸗
dum. ꝙ rõ miſcðᷣie 2 iuſticie dicunt᷑ differꝛe ꝓpter reſye

— ft Cs Si) e

Xxxj.

etus ad creaturã:ſed ſᷣm ꝙ dicũt diuinã bonitateʒ non
eſt alia ratio miſcðie et iuſticie ̊ eadem.et eſt exemplũ
in vaſis qdð ponit apłs Ro.ix.ꝙ figulus ĩ vas facit cõ
tumeliã hoc debet᷑ vilitati materie.ꝙ vas in honoꝛem
hoc ex bonitate artificis.Siłr dicendum.ꝙ dns dam
nat illũ hoc eſt ꝓpter exigentiã meritoꝝ et maſſam coꝛ⸗
ruptam. vnde ↄnotatur reſpectus ad meritũ.ꝙ vo ſal⸗
uat iſtum:eſt ex voluntate ſola.

Membrum tercium

Onſequenter querit᷑ de ꝑfectione potẽtie
diuĩe ᷣm quã dicit᷑ optime facere ꝗcquid
facit.querunt᷑ igit᷑ iſta.Pꝛimo.vtrũ poſ
ſit facere res melioꝛes q; fecit generalit᷑.
Scðdo.vtrũ poterit melioꝛi mõ facẽ res q; fecerit. Ter⸗
cio.verũ potuit redemptõeʒ generis hũani facere meli
oꝛi mõ.Quarto.vtrũ adã potuit fiei melioꝛ.Quinto.
vtrum xpᷣe ſᷣim hũanaʒ naturã potuit fieri melioꝛ.Sex
to.vtrũ beatã virginẽ inqtuʒ purã creat᷑aʒ potuit facẽ
melioꝛem. Septimo.vtrum rerum vniuerſitas potuit
fieri melioꝛ.

Articulus primus

D pꝛimũ arguit ſic.aut potuit deꝰ res face⸗/
re melioꝛes ⁊ nõ voluit.aut voluit ⁊ nõ po⸗
tuit.aut potnit et noluit.aut nec potuit nec
voluit.iõ ẽ dicẽ ꝙ potuit ⁊ voluit.qꝛ ex h̊ ſeq̃ret᷑ ꝙ fecẽ
res melioꝛes.Qec ẽ dicẽ potuit p̊ ñ voluit.qꝛ ex h̊ ſeqꝗt
ꝙ inuidus fuerit.ſicut arguit aug.de eterna genẽatõe.

relingꝗtur igit᷑ qꝛ aut voluit ̊ nõ potuit aut nec potuit

nec voluit.Et qͥcũq; mõ dicat᷑. relinꝗtur ꝙ non potuit
res melioꝛes facẽ qᷓ; fecit:¶ Si vᷣo rñdeat᷑ ſic mgr ĩ ſen⸗
tentijs.ꝙ hbuiꝰſiłitudinis inductio nõ eſt reſpecin crea
turaꝝ ſ̊ reſpectu diuinaꝝ eſonan· vt ĩ generatõne filij
eterna ad quã vtit᷑ aug.hac rõe.Contra aug.ſuꝑ geñ.

ſi bona facẽ nõ poſſet nulla eſſet potẽtia.ſi poſſet pᷣ nol⸗

let maꝗᷓ eſſet iuidẽna.qꝛ g ſumme bonꝰet ſumme potẽs
eſt.ſingula fecit valde bona. iſte modꝰarguendi tenet
in potẽtia ⁊ volũtate reſpectu creaturaꝝ.¶ Iteʒz dyo.
in li.de diuims noĩbo.optimi ẽ optima adducẽ. ̊ cum
de ſit optimꝰadducit res ĩ ſuo optimo: vᷣ ſnũ adducẽè ẽ
creare:̊ creat res ĩ ſuo optimo.igit᷑ nõ põt facẽ melio⸗
res.. Itez non diceret᷑ aliꝗs ſapiẽtiſſime facẽ niſi ꝙ ſa
piẽtia ſua relucẽt in oꝑe:& nõ dicet᷑ ſit᷑r optume facẽè ni⸗
ſi bonitas ſũma relnceat in oꝑe creature.optias ꝗ̊ fecit
cꝛeatuꝛas:ſᷣ qð ẽ optimũ nõ põt fieꝛi meliꝰ.Cont᷑.ſi nõ
põt facẽ reʒ melioꝛẽ qᷓ fecit.& coartat᷑ eiꝰ potẽtia ſiue li⸗
mitat᷑ vt nõ poſſit i bonũ ampliꝰq; fecit.qð ẽ faiſiſſimũ
ſic̃ dicit dam. Infinitũ eſt ꝙ nec loco nec tꝑe nec ↄpᷣben
ſione claudit᷑. Relinꝗtur igit᷑ ꝙ ipſa ſit infinita.q̊ põt
facẽ res melioꝛes ꝙᷓ fecit.¶ IJtem aug.ſuꝑ geñ.talẽ po⸗
tuit deꝰhoĩeʒ facẽ ꝗ nec peccare poſſet nec vellet.⁊ ſi ta⸗
leʒz feciſſʒ:ꝗs dubitat ipᷣm nõ fuiſſe melioꝛ?. Rñſio.
ↄcedendũ ẽ indiſtincte ꝙ deꝰ põt facẽ melioꝛes res qᷓ; fe
cerit:ᷣ vtrũ poſſint fieri melioꝛes qᷓᷓ facte fuerit.diſiin⸗
guendũ eſt.q; res poſſumꝰ ↄſideraꝛe i ſe.⁊ ſᷣm h̊ qlibet
res potuit fieri melioꝛ.vel ↄſiderari in reꝝ vniuerſita⸗
te:⁊ ſᷣm h̊ ↄcedendũ ꝙ nõ pñ̃t fieri melioꝛes q̃ntũ eſt ð
potẽtia rei facte. ᷣ̊ qntũ eſt de potẽtia faciẽtis pñt fieri
melioꝛes:vñ hug.⁊de ſcto victo. Om̃e qð fecit deꝰmeliꝰ

„ —— —

eſſe põt:ſi tñ ipᷣe voluerit ꝗ põt.in ſe ̊ nõ põt ſed in deo
põt. Ad illud ꝗ̊ qd obijcit pᷣmo.dicendũ ſᷣm mgẽm.qꝙ;
hec rõ nõ tenet ĩ creatõe qᷓuis teneat ĩ eterna generati
one.⁊ ratio eſt.quia nunꝙ; põt eſſe inuidia in volũtate
alicuius minus faciendo ꝙᷓ facit.niſi concurrant ex ꝑti
bus illius cui inuidet poſſibilis equalitas.et ꝙ fit exi⸗
gentia vt aliter vel meliꝰfiat. ꝓpterea impoſſibile eſt ꝙ
intelligat᷑ inuidia reſpectu creature in diuina volunta
te.quia vbi ponitur inuidia ſemper ponitur reſpectu

——

.* EE

poſſibilis equalitatis:vnde greg.in moꝛalibus. Suꝑ⸗
bus omnibo inuidet fratribus. quia eis non equatur.
paribo quia ei equãtur. inferioꝛibus ne ei equant᷑.Cꝛc
atura aũt non poteſt intelligi equaꝛi creatoꝛi.⁊ d nõ
poterit intelligi inuidia in creatione. In eterna vo ge⸗
neratẽne intelligi? equalitas filij ad patreʒ ideo ibi te⸗
net ratio.ſi poſſet ſimilẽ geneꝛaꝛe et nollet: inuidet. vᷣtẽ
ratio generationis ꝑfecte exigit vt pꝛoducat᷑ ſimilis et
equalic.et hoc eſt quia generatio eſt de ſuba: ſed ratio
creotẽnis non exigit hoc:ĩmo magis ꝙ ꝓducatur diſſi
milis et inequalis neceſſario.et cui poſſit addi in boni
tate:quia creatio eſt ꝓductio de nibilo.⸗ Ad illud ꝗð
obicit ex aug.ſuꝑ gen.vj.ſi poſſet et nollet magna eſſʒ
inuidentia et ideo fecit valde bona.Dicendũ ꝙ loquit᷑
ſᷣm opinionem platonis ꝗ dicit.ꝙ ab optimo relegata

eſt inuidia.ideo dedit vnicuiq; creature boni: quantũ

capere põt. Poſſet tamẽ intelligi in illo ſenſu quo nos
dicimus bonũ ĩ creatura dici denominatiue a ſummo
bono.vt creatura dicitur bona quia a bono ſummo:2
quia ad bonũ ſummum.valde ꝗ̊ bone creature põt in⸗
telligi ꝑ denominatõeʒ a caouſa vel ad inherentiã. Per
denominatõeʒ vt quia a bono et ad bonum.ſi ergo qð
dicitur valde referat ad cauſam:non poteſt res facere
melioꝛes.i.magis bonas.hoc eſt non põt facere vt ſint
a melioꝛi bono vel ad melius bonuʒ.quia illud ẽ deus
et in boc ſenſu loquit᷑ aug.quia ꝑ inherentiam vt dicã
tur res valde bone ꝓpter bonitateʒ que eſt in eis.vt bo
nus modus. bona ſpecies. bonus oꝛdo.vt dicit auguſ.
et hoc modo poteſt deus res facere melioꝛes vt ſcilicet
ſint in melioꝛi modo ſpecie et oꝛdine:ſᷣm que tria deteꝛ
minat᷑ bonitas in creatura.¶ Adillud vo quo diciiur
ꝙ optimi ẽ optima adducere.dicendũ ꝙ optimũ dicit᷑
ſimpłr:et optimuʒ ſᷣm genus.⁊ pſᷣm ſiatum. ⁊ Fm oꝛdi⸗
nem Optimũ ſimpir eſt deus. Optimum ſᷣm genus ⁊
ſtatum vt in genere creature ⁊ ↄditionis ſtatu chriſtꝰ.
optimũ in oꝛdine et nõ ſimpliciter rerum vniuerlitas.
optimi &̊ eſt optima adducere.hoc põt intelligi ⁊ ꝙᷓtuʒ
ad optimũ ſimpliciter vt in ꝓceſſione ꝑſonali:⁊ q;tum
ad optimũ in genere ⁊ ſtatu ↄditionis vt in ꝓdvctione
xp̃i.et qtum ad optimum in oꝛdine vt in ꝓductõne vni
uerſi.¶ Ad vltimũ dicendum.ꝙ creatura põt ↄſideraꝛi
in ſe.⁊ hoc mõ non relucet in ea ſumma bonitas.vł po
teſt ↄſiderari vt ductiua ad ſummã bonitatem.per hoc
qð eſt veſtigiũ ſumme bonitatis:⁊ ſic in ea relucʒ ſum
ma bonitas.non ga bonitas ſua ſit ſumma:ſed ꝗa ſua
bonitas ducit ad ſummã bonitatem.

Articulus ſecundus

Einde querit᷑.vtruʒ potuerit res melioꝛari
vel melioꝛi modo faceꝛe. Ad quod obijcitur
Fm bugoneʒ in ſuis ſententijs. quicꝗd facit
cxus. ſi melius pòt facere qᷓ; facit:in hoc ipſe nõ bene⸗
facit ꝙ non optime facit qð facit.faceꝛe quippe et nolle
melius facere qð bonum eſt etiam facienti male eſt fa⸗
cere.ſed hec pia mens in tũ dici non ſuſtinet: ergo nõ
põt facere melioꝛi modo jᷓ; fecit.¶ Contra.ſi nõ põt fa
cere melioꝛi modo ꝙᷓ facit:ergo limitat᷑ eiꝰpotenna qð
falſum eſt. Rñſio.melioꝛ modus poteſt intelligi ex
parte facientis. et ſic non poteſt facere melioꝛi modo qᷓ;
facit.hoc eſt melioꝛi ſapientia:melioꝛi bonitate: melio
ri potentia.quia ſua ſapientia bonitate potentia que
ipᷣe eſt omnia facit. Si vᷣo modus intelligatur ex parte
rei facte:poteſt melioꝛi modo facere. hoc eſt vt res ſit ĩ
melioꝛi modo qᷓᷓ ſic poteſt facere.¶ Ad illud eꝛgo quod
obijcit bugo.reſpondendum per interemptiõeʒ. Quic⸗
quid facit ſi melius ⁊c̃.illud enim teneret vbi eſt debi/
tum operatõnis in agente:ſed ipſe agens ſummus nec
debet opus nec aliquid debet operi. Anſelmus deꝰnul
li quicq d bet.preterea optime quantum eſt te ſe facit

—

ſemper et ſi non optime quantũ ex parte crcature.

Articulus tercius

Vleritur conſequenter.vtrum deus redem⸗
ptõnem humani generis potuit facere meli
oꝛi modo. Ad quod auguſtinus.xiij.de tri⸗
nitate. fuit alius modus liberationis noſtre poſſibilis
eo qui om̃ia poteſt:ſed nullus alius noſtre miſerie ſa
nande fuit ↄuenientioꝛ.Ex hoc videtuꝛ ꝙ ille modus qͥ
fecit optimus fuit:quia magis ſapientie et bonitati di
uine competebat. Contra.ſi alio modo liberaſſet ille
eſſet optimus.nam ſue potentie conueniret:et pꝛeteꝛea
ſm hoc eſſet ↄuenientioꝛ. Rñ.optimum et conueniẽ
tiſſimum dicit᷑ dupliciter.ſcilicet abſolute vel reſpecti⸗
ue.non opoꝛtet ꝙ ſi alio modo feciſſet liberationem ꝗ
optimo modo feciſſet ad redemptõnem ſeu ad redimè⸗
dum.redemptio enim eſt iuſti pꝛecij ſolutione.Simili⸗
ter conuenientiſſimum dicitur dupliciter. aut reſpectu
diuine potentie facientis.et ſᷣm hoc alius modus eſſet
ibi ↄuenientiſſimus.aut reſpectu miſerie ſanande:ita
ↄuenientiſſimus modus quo fecit.

Articulꝰquartꝰ

Onſequẽter queritur.vtrum Adam potuit
fieri melioꝛ. Ad quod augul.rxij.de ciuitate
dei. nobilioꝛ eſt natura que peccaꝛe poteſt q
que peccare non poteſt.¶¶ Item non coꝛonabitur niſi ꝗ
legittime certauerit.non põt quiſq; certare niſi vbi eſi
pugna.pugna autem non eſt niſi vbi eſt potentia peccã
di:ergo non coꝛonetur quis niſi poſſet peccare..Aldeli⸗
us aũt eſt coꝛonari qᷓ; non coꝛonari:ergo et melius poſ
ſe peccare qᷓ; non poſſe peccare.¶ IOtem.xxxj.ecci. Nui
potuit tranſgredi ⁊ non eſt tranſgreſſus erit illi gloꝛia
eterna. ¶ Item melius eſt poſſe mereri qꝙ; non poſſe me
reri:ſed ſi adam fuiſſet creatus beatus: non potuiſſet
mereri 7c. Contra auguſ.ſuper geñ.ſi deus feciſſet
bominem qui peccare non potuiſſet:quis dubitat quĩ
eum feciſſet melioꝛem? Mñ ſio. eſt conſideraꝛe ſtatuʒ
hominis qtum ad ſe et qtum ad ordinem in vniuerſi⸗
tate. Item eſt ↄſiderare ſtatum hominis qtum ad pꝛe⸗
ſens meritum et qtum ad futuruʒ pꝛemium et 'm hoc
dicendum vt dicit hugo.d ſancto victoꝛe in ſuis ſentẽ⸗
tijs.non debet incompenſatione minoꝛis boni impedi⸗
ri quod maius eſt bonum ab illo qui optimus eſt.et di
ximus quia maius eſt omne bonum ex malo ⁊ bono qᷓ
ex bono ſolo permitti.itaq;ʒ mala debuerunt vt eẽnt qͥ
niam vt eſſent id bonum erat:ex quibus bonum futuꝝ
erat.pꝛecepit itaq; deus ꝙ bonum erat ſingulis. et per
miſit quod bonum erat vniuerſis quoniã ⁊ maius erat
bonum vniuerſitatis qð impedire non debuit. ſi ̊ ſᷣm
bugonem teus ꝑmittit mala in vniuerſo ad bonũ vni⸗
uerſi.qð im pediri non debet propter bonum creature
quia maius eſt bonum vniuerſitatis qᷓ creature.quan/

to magis non debet deus hominem feciſſe vt nõ pecca⸗

ret:quia in hoc bonum vniuerſitatis impediretur pꝛo
pter bonum creature.fecit ergo deus hominem in me⸗
lioꝛi ſtatu qtum ad conditionem vniuerſi.et non ꝙtuʒ
ad conditionem hominis in ſe. Item licet melius eſſet
omni bomini qᷓtum ad ſtatum in preſenti et ꝙᷓtum ad
naturam eius in ſe.quia nobilioꝛ eſſet eius natura:no
tamen hoc eſſet ei melius qtum ad ſtatum gloꝛie in fu⸗
turo.magis emm meretur qui poteſt peccare et nõ pec
cat:qᷓ qui non poteſt peccare.vnde modo habebit rati⸗
onalis creatura meritum gloꝛie per meꝛita ſua ⁊ ꝑ gꝛa
tiam.ſi autem non poſſet peccare:ſolum per gratiaʒ ei
daretur. hoc enim benefaciendo ſcilicet cum poſſit pec
care:cedit ei ad maioꝛeʒ coꝛonã qᷓ ſi nõ poſſet peccaꝛe.
ſic pʒ illð.xxxj.ecci.poiuit trãſgredi ⁊ nõ ẽ trãſgreſſus
facẽ mala 7 non fecit. 4 Ad illud qð dr̃ melioꝛ ẽ nata

“ 6)

N
bſniae
inergnern
ume Gleni
WN
befntore
ſen 1 cſn
ntione.Iin⸗
annſn
8 motn
e ſandneſ

1Bm wa
ti⸗denite
keremne orlf
wnabiurni
rentſi ſi
porniuni
Pectare A
Watmting
rrncin
gentligoin
önonteſene
enon pont
ſins ſeſt
ig bieti
nſitenneſtrn
enin unenn
ännn
niungfntx
rn useni
don inetn
intclan
onbo⸗
nuntſt eit⸗
bonunfun
ingus f
iimaiusen
Nwwt ii
OA Mitn
Nun rn
nrunn en
ſentiſen
peunnſ
Cinen mnd
etori
1 nhus
nafmmn
snuuenn
ngoruf
aaeaüft
babekimn
ini
g
ler
rinte
ainiu

–
1

eDn

Nueſtio

que peccare põt ꝛc᷑. dom ſicut.s.dictũ ẽ.cum dico na⸗
tura que peccare põt duo dico. mateꝛiã ronaleʒ: ⁊ defe
ctum eius.ſ.ꝙ peccare põt.fit ̊ comꝑatõ nature ad na
turam.nõ defectus ad carentiã defectus.ſic melioꝛ hõ
malus qᷓ; bꝛuta.

Articulus quintꝰ

Einde querit᷑ vtꝝ xpᷣus ſᷣm bumanã natu⸗
raʒ potuit fieri melioꝛ. nõ:pʒ ꝑ ill So.
iij. õ eſt ei datus ſpũs ad mẽſura.̊ gꝛatia
eius infinita. eius bonitas ñ potuit eẽ maioꝛ. ¶ Iteʒ
eſt ꝑticipatio bonitatis diuine ꝑ naturã. ꝑ ratõʒ .· ꝑ vo
luntatẽ.ꝑ vnioneʒ. Per naturã vt quelibet creatuꝛa.ꝑ
rationeʒ vt quelibet rõnalis creatura etiã mala. ꝑra⸗
tioneʒ ſimul ⁊ voluntateʒ vel amoꝛez vt ſancti. ꝑ vnio
nem in ſolo rpᷣo.nec põt maioꝛ pticipatio bonitatis in⸗
uemri.25 potuit amplioꝛ eſſe bonitas ĩ creatura ꝙᷓ
in xpᷣo.ñ & potuit fieri melioꝛ. Cõtra. vniuerſitas
quelibet eius ꝑs potuit fieri melioꝛ.̊ ⁊ xpᷣus:cum ipſe
ſit ꝑs vniuerſitatis. EKmñnſio.eſt eſſe nature:⁊ eẽ gre.
Item eſſe nature põt ↄſideꝛaꝛi dupłr.ſm ſe:vel ĩ oꝛdĩe.
Si ↄſiderat xpᷣs ꝑ humanã naturã ſm ſ ermelioꝛ potu
it fieri.qꝛ potuit fieri impaſſibilis.Si ↄſiderat᷑ ĩ ordi⸗
ne ad noſtrã redemptoõʒ ꝓpter quã factus eſt hõ:nõ po
tuit fieri melioꝛ.qꝛ melius fuit noſtre miſerie ſanande
yt eſſet moꝛtalis ⁊ paſſibilis. Item ſi loqᷣmuꝛ de boni⸗
tate gratie.odðᷣm ꝙ xpᷣus fuit ira bonus ꝙ; nullo fuit me
lioꝛ. Sed ſi dicat᷑ optimꝰ quo nullus potuit eẽ melior.
diſtinguengũ ꝗ nullus potuit eo eſſe melioꝛ. ſ. de potẽ⸗
tia paſſiua recipiẽtis. potuit tñ eſſe de potẽtia dei acti
ua oꝑantis:cuiꝰ om̃ipotentia eſt infiniia:qᷓuis ñ poſ⸗
ſit intelligi.

Articulus ſextus
Einde querit᷑ de beata virgine.vtꝝ inqᷓtuʒ
pura creatura potuit eẽ melioꝛ. ñ:videt᷑
S luce.j.Aue gratia plena.⸗: Item ipſa ſum⸗
mã hʒ gratiã q exaltata eſt ſu ꝑ choꝛos angeloꝝ.⸗!qCõ
tra.ſua gꝛatia ⁊ ſua gloꝛia finita ẽ. ̊ põt ei aliqd addi.

ꝗqaa finito põt aliquid addi. ERñſio.eſt cõſiderare bo

nitateʒ m ſe.⁊ ſm hoc maioꝛ potuit in eo eẽ bonitas.
H ſi ↄſideret᷑ bonitas in oꝛdine etiã ſpali: ſic nõ potuit
beata virgo fieri melioꝛ.ſ.qᷓtum ad eſſe gratie ꝙ in ea

ociperet᷑ xrpᷣus:⁊ ꝙ etiã ipſa eẽt mater xpᷣi.⁊ H̊ eo modo

quo dictũ eſt. ſ.quantũ erat ex ꝑte ſua. lʒ poſſet de po⸗
tentia dei agentis. vñ dicit an.in li.de coceptu virgi⸗
nali. decebat vt illius hoĩs ↄceptio de matre puꝛiſſima
fieret.nempe decens erat vt ea puritate qua maioꝛ ne⸗
quit ſub do intelligi virgo illa niteret: cui deus pater
vnicũ filium queʒ te coꝛde ſuo equaleʒ ſibi genitũ tãq
ſeipſum diligebat. ita dare diſponebat:vt naturalłr eẽt
vnus idẽq; cois dei patris 2 virginis filius.⁊ quã ipᷣe
filius ſubſtantialit facere ſibi matꝛẽ eligebat: ⁊ de qua
ſpuſſanctus volebat 7 opaturus erat: vt cõciꝑet᷑ ⁊ na⸗
ſceret᷑ ille de quo ipſe ꝓcedebat.

.
Aꝛticulꝰ ſeptim⸗
Onſequẽt᷑ querit᷑ de vniuerſitate. vtꝝ potu
erit fieri melioꝛ. Videt᷑ ꝙ nõ.aug.ſuꝑ geñ.
dwad lit. vidit deus cũcta ꝗᷓ fecerat? erât val⸗
de bona. ſingka creata ſunt bona. ĩ vniuerſo aũt valde
bona. vniuerſitas eſt valde bona ita ñ poſſet eẽ me
lioꝛ. Stez vniuerſitas eſt ↄgregatio olm bonoꝝ. ex
vniuerſitatẽ nihil ẽ bonũ. ipſa ẽ ſumme bona. Lo⸗
tra. qlibʒ ꝑs vniuerſitatis põt eẽ melioꝛ. 2 ipa p̃t eẽ
melioꝛ. ¶ Itẽ hugo in ſuis ſentẽtijs 7 etia mgĩ in pᷣmo
xliiij. di. Ab eis rñdere depoſco cur dicãt reʒ eẽ aliquã
ſiue etia reꝝ vniuerſitatẽ in q melioꝛ oↄſummatõ expᷣſſa
eſt: ñ poſſe eẽ melioꝛẽ q; ẽ. ſiue ideo qꝛ ſumme bona eſt.
ita ꝙ nulla oino boni ꝑfectio ei deſii. ſiue ideo qꝛ maiꝰ

facere: ſemꝑ potuit facere. nullũ e

bonũ qð ei deeſt:cape ipſa ñ valet. Sʒ ſi ita ſumme bo
na dicit ꝙ nulla ei pfectio teſit: iam creatura creatori
equat᷑.Si do ideo n põt melioꝛ eſſe qꝛ bonũ ampliꝰ qð
ei dxeſt caꝑe ipſa valet:iam hocipᷣm ñn poſſe tefectõnis
eſt ñ ↄſummatõis.2 p̃t melioꝛ eẽ ſi fiat capax melioꝛis
boni. Rnlio.eſt loqui te vniuerſitate ſimpir. vel de
hac vniuerſitate. Iteʒ eſt loqui de vniuerſitate ſᷣm ra⸗
tioneʒ. vel m rem. loquẽdo 'm ratõz vel ſimplr:ſic nõ
pot intellige aliqð bonũ e vmiuerſitatẽ.loquendo ſᷣm
rẽ vel e hac vniuerſitate:põt aliqð bonũ intelligi ext᷑
vniuerſitatẽ 2 põt melioꝛ fieri ĩ toto 2 in ꝑptibo.

Nlembruʒ quartum

Onſequent᷑ querit᷑ de inuaꝛiabilitate po
tentie dimne. Ad qð ponit᷑ queſtio. An
ceus poſſit ſꝑ qð aliqn potuit.⁊ cũ ñ va⸗
riet᷑ eiꝰ potẽtia bᷣ̊ ſꝑ ſit vno mõ ſe habẽs:
quicqd ſemel potuit ſꝑ potuit.¶ Cõtra. deus potuit ĩ⸗
carnaꝛi 2 mõ ñ põt.̊ n quicꝗd ſemel potuit ſꝑ põt.g a⸗
liq potẽtia in eo fuit q̃ mõ ñ eſt. Rñſio magri. xluij.
di. pmi ſniaꝝ eſt.qꝛ hec ẽ diſtinguẽda: ꝗcꝗd ſeł potuit
ſemꝑ potuit.qꝛ põt eſſe ſenſus:omiĩs rei cuiꝰ habuit po
tentia ſp bʒ.⁊ h mõ vera eſt. Eadeʒ.n. eſt potẽtia qua
potuit incarnari ⁊ qua potuit incarnatus fuiſſe. ſicut
iſſe hodie poteſt lege: cras dicemꝰ iſte põt legiſſe: vniꝰ
rei monſtrat᷑ eſſe potẽtia. ⁊ ideo nõ ſeqtur in predicto
ſenſu quicqd potuit põt. aliqua potẽtia in eo fuit que
mõ nõ eſt. Item pot eſſe ſenſus:quicꝗd potuit ſemꝑ pt
hoc eſt quicqꝗd potuit facere ſemꝑ põt facere.⁊ hoc fal⸗
ſum eſt. nec ꝓpter hoc ſequit᷑ variabilitas potentie:ſed
variabilitas effectus. verbigra.quicqd potuit ſol põt
ſemꝑ.ſi dicat᷑ cuiuſcũq; potentiã babuit verũ ẽ.ſ ſi di⸗
catuꝛ quicqd potuit facere põt:falſuʒ eſt.qꝛ potuit iſtũ
actũ.ſ.illuiare cũ effectu.vel hanc rem qᷓ mõ ñ eſt: a tñ

— .

mõ ñ põt.nec potẽtia alicuiꝰ in eo fuit que modo ñ fit.
Sʒ obijcit.potẽtie dei nõ põt impediꝛi effectus.⁊ iõ
veracit dicit᷑ omipotẽs.vt dicit aug. in enche.p̊ poten⸗
tia cuiꝰ nõ põt effectus impediri ſemꝑ põt effectũ ſuuʒ
elicere.g potentia dei quicqꝗd pot aliqñ efficẽ: ſemꝑ po
teſt efficere. ¶ YItez li ſol haberet ptãtez ꝙ rem quaz il⸗
lumiĩat poſſet ſeruare ⁊ coꝛꝛuptã reficeꝛe:quicqd aliqũ
poſſet illuiare ſemꝑ poſſet illuiare. ̊ quicqd deus põt
emp p 5 exemplũ de ſole.
¶ Iteʒ obijcit. quicqd potuit mõ põt.i.cuiuſcũq; potẽ
tiã habuit hʒ.ſ̊ habuit potentiã creandi mũdũ in pre⸗
ſenti inſtanti. põt creaꝛe mũdũ in pñti inſtanti.¶¶ Itẽ
ad quẽcunq; actũ ſe extendit eius potẽtia: aliqñ poteſt
ſe extengere.ᷣ potuit ſe extendere ad creandũ munduʒ
añ creatõʒ ⁊ ad ſumẽdã carneʒ añ incarnatõʒ. ⁊ po⸗
tentia ſua ſe poteſt extendere ad creandũ mundu. pt
modo creare mundũ ? incarneri. Itez ſi dicat᷑ ꝙ in
bmõi argumẽtationibo mutatio eſt pdicamẽti. qꝛ mu⸗
tat᷑ quid in qñ.ac ſi dicat᷑.quicqd potuiſti potes. pᷣ po⸗
tuiſti heri currẽ. ſpores hodie currẽ. cũ.n.dicit᷑ poſſe
currere:dicit᷑ poſſe quid.ſᷣ cũ aſſumit᷑ potuiſti heri:nõ
aſſumitur poſſe quid p̊ poſſe q. Silr cuʒ dicit quicꝗd
potuit poteſt:dicitur poſſe quid.ſed cum aſſumitur po
tuit creare in hoc inſtanti: dicitur poſſe reſpectu qñ.⁊
ideo non ſequit᷑. Similiter ad conſequẽs cuzʒ aſſumit:
potuit eius potentia ſe extendere ad creandũ ante cre
ationem. 4 Sed obijcitur.qñcunq; deus aliqꝗd potuit
ſemper illud poteſt.ſed potuit mundũ creare in hoc in⸗
ſtanti.ꝗ̊ modo poteſt hic conſtat eſt aſſumptio in eodeʒ

genere. 4 Si dicatur ꝙ bec falſa eſt: quadocũq; deus
aliquid potuit ⁊c. Contra.ſicut diuina potentia nõ co
artatur actu: ita nec tempoꝛe. ſi &̊ in quẽcunq; actũ po
tuit modo poteſt.ᷣ ĩ quocũq; temꝑe aliquid potuit:mõ
illud poteſt. 4 Item obijcitur. quicꝗd deus potuit mõ
poteſt. ſed potuit facere ꝙ mundus non fuiſſet nec ego

natus fuiſſem. ꝗl Si dicatur ꝙ poſſe iſta non eſt pote⸗

tie:quia ſunt impoſſibilia.Contra.magis impoſſibile
eſt quod eſt impoſſibile per ſe qᷓ quod eſt impoſſibile ꝑ
accidens.ſed poſſe impoſſibile per ſe non eſt impoſſibi
le deo:quia illud poteſt.vt de trunco facere intellectũ:
vt dicit an.ᷓnec poſſe impoſſibile ꝑ accidens eſt im⸗
poſſibile deo. cum ꝙ me natum non fuiſſe 7 mundũ nõ
fuiſſe ſunt im poſſibilia ꝑ accidens:quia aliqñ fuerunt
poſſibilia.relinquit᷑ ꝙ dro iſta poſſe non eſt impoſſibi⸗
le. 4l Item obijcit᷑. non potuit aliqñ creare quin potue
rit creare prius:ita ꝙ prius ⁊ aliqñ determinẽt H ver⸗
bum creare.igit᷑ potuit creare ab eterno: ita ꝙ ab eter

no determinet creare.ſicut ſequit᷑ nõ aliqua ſciunt᷑ ab

iſto quin pluꝛa ſciant᷑ ab iſto.̊ infinita ſciunt᷑ ab iſto.
mRSñlio.ſatendum diuinaʒ potentiã inuariabilez ſi⸗
cut diuinam eſſentiam inmutabileʒ . tamen quia ſubie
cta diuine potentie tranſmutant᷑.inde eſt ꝙ ſermones
quibus loquimur de diuina potentia variant᷑. 4?o⸗
tandum ꝗᷓ̊. ꝙ ſicut videre accipit᷑ duobo modis.in ba⸗
bitu habeꝛe potentiam videndi. vel in vſu.ſ.vti viſu. p⸗
mo modo doꝛmiens videt. ſecũdo modo vigilans luce
pñti videt. Sic nos loquimur de diuino poſſe duobu 3
modis habere potentia vel vti potentia.duobo & mo⸗
dis poteſt intelligi quicqd potuit poteſt.vel qñcũq; vel
cuiuſcũq; potentiã habuit habet:vel quicqd potuit po
teſt facere. In primo ſenſu ſi diceret᷑: quãcunq; poten⸗
tiam babuit habet. indiſtincte ↄcedendum eſt. ſed ſi di
ceret᷑:cuiuſcũq; potentiam habuit habet:vel quicquid
potuit facere poteſt. intelligendũ ꝙ ꝑ hoc “y dicit cuiꝰ⸗
cunq;: põt fieri diſtributio ꝓ rebus ᷣm ꝙ abſtrabunt
a temꝑe.⁊ hoc modo nõ eſt ↄcedendũ.nam potẽtia dei
reſpicit res ſupra tempꝰ.cũ ̊ arguit: potuit incarna⸗
ri.̊ poteſt incarnari. accipit ſub ↄditione tẽꝑis ⁊ mu⸗
tat predicamentũ.ſed deberet aſſumere: ſᷣ potuit incar
nationeʒ vel habuit potentiã incamatõnis.&̊ bʒ poten
tiain incarnatõnis eiuſdeʒ. Sicut dicit᷑ de lige que eſt
rerum ſupra tempus.quantũcunq; ſideʒ habuerũt pa⸗
tres antiqui habuerũt moderni.ᷣ illi fidem de xpᷣo in⸗
carnando. ⁊ moderni de xpo incarnando. nõ ſequit᷑
immo de incarnato.ſ̊ deberet aſſumi:ſed antiꝗ habue⸗
runt fidem incarnatõnis.q̊ ⁊ moderni.In ſecundo ðo
ſenſu quo dicit᷑:quicqd potuit facere põt facere:intelli⸗
gendũ eſt ſi illud facere modo potẽtie eſt.nam reſpectu
aliquorũ potuiſſe facere dicit qð eſt poſſibile.poſſe vᷣo
modo facere dicit qð non eſt poſſibile.verbigratia.po⸗
tuiſſe mundũ creare in inſtanti vel ante creatõeʒ dicit

qð eſt potentie.ſᷣ poſſe creare in hoc inſtanti poſtq cꝛe

atus eſt nõ eſt poſſibile.ſicut.n.facere nõ eſt facti ſᷣ fa⸗
ciendi.⁊ factum facere nõ eſt facere.ſic poſſe facere fa⸗
ctum non eſt poſſe:ſᷣ poſſe facere faciendũ. Simili mõ
poſſe creare mundũ creatũ non eſt poſſe: ſ̊ poſſe creare
creandum.ſicut.n.poſſe factum nõ ſit ſed faciendũ: ſic
nõ eſt facere fſactum ̊ faciendũ.⸗¶ Ad illud qð obijcit
ꝙ; non impedit᷑ eius effectus.ꝗ̊ᷓ quẽcũq; effectum poſſit
efficere poteſt.ↄcedo:dũmodo effectus ſit in rõne faciẽ⸗
di:qꝛ ſic dicit᷑ qʒ eſt potentie.nõ in rõne facti: quia ſic
dicit᷑ qʒ nullius eſt potẽtie: immo qð eſt caſſum ⁊ va⸗
num. Ad illud ðo quod obijcit᷑.ꝙ ad quẽcũq; actum
ſe extendit potẽtia ⁊c.ↄcedendũ eo mõ quo dictum eſt.
potẽtia.n.ſe extendit mõ ad creandũ aliuʒ mundum ſi
deus vellet qui quidẽ nõ eſt.ſilit ſe extendit potẽtia ad
ↄſeruandũ mundũ ꝗ iam eſt. Sʒ dicere ꝙ potentia dei
ſe extendat ad faciendũ mũdũ qui faetus eſt ⁊ iam eſt.
hoc eſt dicere:ſe extendit ad illud qð nõ eſt facere.nazʒ
fieri mũdũ qui factus eſt nõ eſt fieri.nec facere factum
eſt facere.i Qam ponamus ꝙ aliꝗs faciat factũ: facien
do factuʒ aut facit aliqd aut nihil.ſi aliqd: illð ñ fuit
factũ. iaʒ nõ facit factũ.qdð eſt ↄtra poſitũ. Si nihil
Sfactũ focere eſt nihil facere.⸗! Ad illud ᷣo qð obijc.
potuit facere ꝙ nõ fuerim vel ꝙ mũdus nõ fuerit. Di⸗
cendũ ꝙ qᷓuis illud eſſet potẽtie ante munduʒ factũ vel

— — etr,

anteqᷓ ego eſſem. eo modo ꝙ liberi aꝛbitrij eſt poſſe re
ſpectu faciendi ⁊ nõ faciendi.tñ poſtqꝗᷓ mundus factꝰẽ
hoc poſſe nõ eſt poſſe.qꝛ ſicut dicit augꝰ.ↄtra fauſtum
li.ij.quiſꝗs ita dicit.ſi om̃ipotẽs eſt deus faciat vt que
facta ſunt facta ñ fuerũt.nõ videt h̊ ſe dicere ſi om̃ipo⸗
tens eſt faciat vt ea que vera ſunt eoipſo quo vera ſunt
falſa ſint.põt.n.facere vt aliꝗd nõ ſit qð erat. tunc.n.
facit ꝙ nõ ſit qñ illud eſſe inuenerit de quo fiat. velut
cum aliꝗd qð cepit eſſe naſcendo: faciat nõ eſſe moꝛien
do. H. n. factum inuenit de quo fieret.quis aũt dicat vt
idem qð iam nõ eſt faciat nõ eſſe.quicꝗd.n.pꝛeteritum
eſt iam nõ eſt.ꝙ ſi de ipſo aliꝗd fieri põt adhuc eſt de q̊
fiat.q¶. Ad illud qð obijcit de impoſſibili ꝑ accñs ⁊ per
ſe. iam pʒ ſolutio.⸗¶ Ad vltimũ vᷣo dõm. ꝙ iũllud qð dr
ab eterno creare vel ab eterno creatum: bʒ repugnan⸗
tiam implicitam.ſi enim ab eterno creatuʒz eſt:ab eteꝛ⸗

no eſt.ꝛ⁊ ſi ab eterno eſt:nõ hʒ eſſe poſt nõ eẽ. increatũ

eſt.ec ſequit᷑:nõ potuit aliqñ cꝛeaꝛe ꝗn potuit creaꝛe
prius.ꝗᷓ ab eterno.nazʒ quodcũq; crearet᷑ eſſet ſignare

aliqð inſtans temꝑis in quo eſt creare.que ſignificatõ

prius nõ fiat.

Membruʒ quintum
Onſequent᷑ querit᷑ de poſſibili diuĩe po⸗
tentie ⁊ in hũc modũ. Primo.n.querit᷑
quid ſit ſimpłr poſſibile ⁊ impoſſibile.
Scðdo.an illud qð eſt ↄtra naturã ſit deo
poſſibile. Lercio.vtꝝ ꝙ oppoſita ſint ideʒ.qð eſt un⸗

poſſibile ꝑ ſe:ſit deo poſſibile.Quarto.vtꝝ qð ẽ impoſ

ſibile ꝑ accñs ſit deo poſſibile.vt de coꝛupta incorꝛu/
ptam. Quinto querendũ.vtꝝ damnare petꝝ ⁊ ſalua⸗
re iudam ſit deo poſſibile. ſed illud deterininatũ ẽ priꝰ
qñ queſitũ eſt de immenſitate diuine potẽtie.

Articulus pꝛimus

DO primũ nota tres opiones:quaꝝ eſt pᷣma
dicentiũ.qdð eſt poſſibile ſᷣm inferioꝛes cau⸗

ſas:eſt ſimpłr poſſibile:⁊ ſolũ. Alij dicunt:

qð eſt poſſibile ſᷣm ſuꝑioꝛẽ cauſaʒ:eſt ſimpłr poſſibile.

Allij dicũt q̃i tenẽtes viam mediã:q; nõ ſolũ dẽ poſſibi⸗
le m inferioꝛes cauſas nec ſolum m ſuꝑioꝛes:p̊ ali⸗
qñ ſᷣm has aliqñ Fm illas dr poſſibile Fᷣm diuerſa ad⸗
iuncta. 4 Contra primũ obijcit᷑ boc mõ. qð põt cauſa
inferioꝛ põt ſuꝑioꝛ. ⁊ nõ põt inferioꝛ cauſa ↄtradicẽ ſu
ꝑioꝛi.̊ illud eſt ſimpłr poſſibile qð põt cauſa ſuꝑioꝛ.

¶ Item. j. coꝝ. j. Stultã fecit deus ſapiam hbo mundi.

MHlo.vbi ſtultũ ⁊ infirmũ dei ↄtemnit᷑ qð eſt ſm rõnes
hꝰ mũdi:que impoſſibile indicauit qdð in naturis rerũ
nõ reꝑit᷑hanc deus ſtultã fecit poſſibile foꝛe declarũdo
ꝙ illa impoſſibile iudicat.̊ poſſibile ſᷣm ſuꝑioꝛeʒ cau⸗
lam eſt poſſibile ſimpłr. ¶ Iteʒ verũ eſt drntia poſſibi
lis.omne & verũ eſt poſſibile.ſᷣ virginẽ foꝛe parituram
erat verũ qñ ꝓphete illud pdicebãt. eꝛat poſſibile ſim
plicit. ſᷣ nõ ſm inferioꝛeʒ cauſam. m ſuꝑioꝛẽ. J Itẽ
aĩam creari eſt poſſibile ſimpłr: ̊ n ſm cauſaʒ infeꝛio⸗
rẽ.q̊ ſᷣm cauſam ſuꝑioꝛẽ.⸗ Itẽ deũ eſſe bonũ? trinũ
vnũ eſt nccẽiuʒ: ꝗ eſt poſſibile. pᷣ ñ ſᷣm inferioꝛes cauſas
& m ſuꝑioꝛes. ¶. Itẽ ſi aliꝗd ſequit᷑ ad aliud: ſi pꝛimũ
eſt poſſibile:⁊ ſecũdu.ſᷣ bñ ſequit᷑ ſi deus facit ꝙ vꝛꝛgo
manens virgo parit. virgo manẽs vᷣgo parit.ſᷣ primũ
eſt poſſibile ſimpłr.ſ.ꝙ deus facit virginẽ parẽ. vꝛgi
nẽ parẽ ſimpłr ẽ poſſibile. Relingꝗt᷑ igit᷑ qð po ibileẽ
ſm cauſaʒ ſuꝑioꝛẽ:eſt poſſibile ſimpłr. Et hec ẽ opi.
ſecũda. Cõtra quã obijcit᷑ matxixoĩa ſunt poſſibilia
co. querit᷑ ᷓ: aut fit diſtributio ꝓ poſſibili ſimplicit:

aut nõ.ſi ꝓſimpłr poſſibili: nõ eſt magna laus diuine

potẽtie ꝙ. ſ. poſſit ea qᷓ ſunt ſimptr poſſibilia.Cuʒ 6

dicat᷑ in laudẽ diuinã: non fit diſtributio ꝓ poſſibilił
ſimpłr:b ꝓ impoſſibilibo.ſi Se ĩpoſſibile ẽ poſſibile.
Si dicat᷑ ꝙ ñ ſegt᷑. qꝛ er impoſſibili m ad inter? poſſi⸗

bil
ur
ro
ch

el
N⸗

re

li

teti
