ſophi. Scðm ergo modum beati dyoniſij eſt intentio

bhec.aut enim conſideratur vnitas in cauſa et ſᷣm boc eſt

vnitas nõ in multitudine.et iſte ẽ pꝛtimus modus. Aut

conſideratur vnitas in creatura. Aut igitur conſidera⸗
tur vnitas in creatura ſᷣm vnitatem cauſe.et ſᷣm hoc cꝛe
ature que habent diuerſos pꝛogreſſus eſſendi dicuntur

vnum pꝛincipio.et ab hac vnitate dicitur vniuerſitas
vna.Aut ſᷣm vniuerſitatem foꝛme:et iſtud variatur. nã

eſt foꝛma generalis 'm quam dicuntur multe ſpecies
vnum in genere. Aut eſt foꝛma pᷣm quam dicuntur mul
ta ſingularia vnuʒ ſpecie. Alia eſt foꝛma ſingularis ſᷣm
quam dicitur vnum numero duobus modis.vnum to⸗
to:vnum ſubiecto.vnum toto referendo ad fieri et ad ꝑ⸗

tes ex quibus fit.vnum ſubiecto: referendo ad factum
eſſe et ad diſpoſitiones que accidũt rei poſtqᷓ eſt. hec igi

tur aſſignatio eſt m beatum dyoniſium.4 Scom au⸗

tem beatum bernardum.cuius eſt intentio referre om⸗
nes vnitates ad vnitatem pꝛimam pᷣm pꝛopinquius:
cuius intentio eſt. pꝛimo enim confert vnitates ſm ꝙ

inueniũt᷑ ĩ coꝛpe. Scdo vᷣo ↄſert vnitates ſm ꝙ iueni
unt᷑ ĩ hoĩe. Lercõ mõ ſᷣm ꝙ ĩueniũt᷑ ĩ deo. Scoõᷣm ꝙ
iueniũt᷑ ĩ coꝛꝑe:ẽ vnitas collectiua.ꝗ ẽvnitas m ꝗd
et ↄtinuatiua qᷓ ẽ vnitas ſimplicit. Stẽ ſm ꝙ iuenit᷑ ĩ
hoĩe poĩt vĩtatẽ tribo moĩs.Jure.nata. volũtate.vni
tatẽ iuꝛe vocat vnitatẽ ↄiugatiuã. iuges eĩ vnitate iu
ris ſũt vna caro.qꝛ iure ↄiugali caro vniꝰ cedit ĩ iuꝛe
alteriꝰ. 4 Ytẽ vnitatẽ nata poĩt duplicẽ itũ ad eẽ q vo
cat᷑ natiua:q̃ ſcʒ caro ⁊ aĩa naſcit᷑ vnꝰ hõ.⁊ qtum ad
bñ eẽ q vocat᷑ pt atiua:q hõ ẽ vᷣtutis ñ inſiabił ſᷣ vnꝰ
ſempꝑ nitit᷑ ineniri. ¶ Item vnitatẽ volũtatũ poĩt du
plicẽ. ꝑ relatõʒ ad ꝓximũ quã vocat ↄſenta neã: cũ ꝑ
caritatẽ multoꝝ hoim ẽ aĩa vna.⁊ ꝑ relatiõeʒ ad deũ
quã vocat natiuã:cũ aia do adherẽs vnꝰſpũs ẽ ¶ Itẽ
vnitatẽ cũ deo ↄſiderat duplicit ꝑſonalẽ et ſubſtãtia⸗
lem. In pꝑſonali cõſiderat tres naturas et ex tẽpoꝛe.
vt in xpᷣo tres nature ĩ vna ꝑſona coꝛpꝰ et aĩa et dina
nat᷑a. In ſbſtãtiali ↄſiderat tres ꝑſonas ab eterno in
vna ſba et nata. Scòʒ at auicenã ꝗ ſegꝗt are ſtotilẽ
differentie vnius aſſignant᷑ hoc mõ.nam nõ accipit᷑
vnum in rerum netura niſi aut per ſe aut per accidẽs
Si per accidens:non poteſt eſſe niſi tribus modis.
Aut quia duo accidunt vni.aut vnum accidit duolv
aut vnum accidit vni: et hec eſt ſua intentio.¶ Item
ſi eſt vnum per ſe.aut eſt vnuʒ numero:aut multa nu
mero. Si eſt vnum numero:aut diuiſibile aut indiui
ſibile. Si diuiſibile eſt homogeneuin.hoc eſt vniꝰ na⸗
ture in toto et in parte et tunc erit -num numero con
tinuatõe vt vna aqua Aut etherogeneũ.hoc ẽ diuer⸗
ſarum naturarum. et tunc eſt vnum numero perfecti
one:vt vna manus et quodlibet membꝛum diſſimiliũ
partium. Si indiuiſibile.aut ergo abſolutum abom
ni alia natura vnitati addita. et ſic ẽ vnitas ſᷣm eẽn⸗
tiam que eſt pꝛincipium numeri ᷣm quem modum di
citur vnitas in deo. Aut ẽ habẽs aliam naturam ad⸗
ditam vnitati ᷣm quem moduʒ dicituꝛ punctus vnꝰ
quia vnitati puncti additur natura ſitus et poſitõis
Aut non eſt habens aliam naturam additam vnita
ti ſᷣim quem modum diceretur vnitas in anima et in
angelo.et hoc modo diceretur vnum numero m ſu⸗
am ſpeciem. Eſt igitur vnum numero quattuoꝛ mo⸗
dis.continuitate.perfectione.ᷣm eſſentiam.ᷣm ſpeci
ciem. ¶ Item ſi ſit vnum per ſe et multa numero.hoc
non eſi niſi pꝛopter conuenientiam quam habent in
intentione aliqua. Conuenientia autem non eſt niſi
tribus modis. Aut enim eſt cõueniẽtia comparatio
nis:quo modo dicitur vnum comparatione. Aut eſt
conuenientia in ſubiecto:quo modo dicitur vnum in
ſubiecto. Aut eſt conueniẽtia in p̃dicato:pꝛedicatuʒ
autem quod leſt per ſe.aut eſt genus aut eſt ſpecies.⁊
ßm hoc eſt vnum genere vnum ſpecie.hec ergo eſt ra⸗
tio diueꝛſarum aſſignationis vnitatis ßm Auicennã
m differẽtias eius quod eſt per ſe:et eius quod eſt
per accidens.ſᷣm quem etiã modum aſſignantur diſ⸗
ferentie pꝛime in aſſignatõne areſtotilis:oſeqᷓntes ðo
variant᷑ ſic pʒ diligent ↄſideꝛãti.Differẽtie ᷣo Arga
ʒelis aſſignãt᷑ ſm dr̃as eiꝰ qð ẽ ſimplicit:⁊ eiꝰquod ẽ
ſᷣm quid.ſicut patz diligenter intuenti.

Membꝛum quintum

Eſtat querere q;tum ad intelligentiam
plenam vnius:de oppoſitione vnius ad
multa.et cum multitudo omnis conſtet
ex vnitatibus.non erit oppoſitio inter
vnum et multa: cum eſſe multitudinis ſit ex vnitati⸗
bus./ Item nõ poteſt poni opꝓpoſitio contrarietatis.

cum natura contrarioꝛum ſit:vt cum vnum venit in

ſubiectum deſtruat alterum. vnum autem non deſtꝛu
it multum cum ponitur in ſubiecto quod erat mul⸗
titudinis.q IJtem ad cognitionem contrarioꝛum nõ

— *

fufficit ot ſit onũ ſpiectũ et ꝙ ſibi ſuccedat ſ̊ opoꝛtet

nlke refugiẽtes a ſe ⁊ mitũ diſtãtes.iõ ſic at ẽ int
vnu et młta cũ ſint nate ↄueniẽtes. Iteʒ nõ pt᷑ poni
ꝙ ſit oppoſtioi ſicut pꝛinatõis et habitꝰ.nã vnitas ẽ
in multitudine vt conſtituens eam. Si ergo ponatu
multitudo pꝛiuatio bonitatis ſic habitus erit pꝛiua⸗
tio compoſita er habitibus quod nunꝙᷓ cõtingit. Si
militer ſi poneretur habitus multitudo et vnitas pꝛi
uatio.erit pꝛiuatio compoſita ex ſuis habitibus qð
eſi inconuenientiſſimum.¶ Item nec poteſt poni op⸗
poſitio relatiua.nam ſi multitudo eſſet coꝛrelatiuum
vnitatis:ſequeretur ꝙ ſicut vnitas multitudinis re⸗
ſpectu vnitatis dicit᷑:ſic quidditas vnitatis inqᷓtum
eſt vnitas diceretur reſpectu multitudinis.et ſᷣm cõ⸗
ditionem conuerſionis relatiuoꝛum.et eſſent coeqᷓua
in eſſe.inquantum ſcilicet hec eſt vnitas:et illa mul⸗
titudo.impoſſibile ergo eſſet vnitatem intelligi⁊ eſſe
ſine multitudine. Relinquitur ergo ꝙ non eſt opoſi
tio relatiua.nec conſtat contradictoꝛia et hoc eſt ſᷣm
affirmationem et negationem. ergo nullo genere op⸗
poſitionis.¶ Item multum opponitur ei quod ẽ dan
cum.ſed paucum non dicitur vnum m quod eſt in
numero pauco.relinquitur ergo ꝙ multum non oppo
nitur ei quod eſt vnum. Contra.pꝛima entis diui
ſio eſt in vnum et multa.omnis enim diuiſio eſt ᷣm
oppoſitas differentias. Reſpenſio.multitudo di⸗
citur duobus modis.Eſt enim multitudo abſoluta
que ponit pluralitatem ſed non exceſſum.et hoc mo⸗
do multitudo eſt opoſita vnitati.non appoſitione qᷓ
ſit aliqua illaruʒ quattuoꝛ: ſed oppoſitione diſpaꝛati
onis qua aliquid quod eſt de pꝛincipio: opponitur ſn
is pꝛincipijs ex qnibus perficitur.et hoc dicit beatꝰ
dyoniſius.ꝙ nõ eſt młtitudo que nõ ꝑticipet.immo
alio mõ dicit pluralitatẽ excedentẽ:et ſᷣm hoc multi⸗
tudo opꝓponitur paucitati oppoſitione relatõis.ſ̊ pau
citas dicitur reſpectu ꝑui numeri et multitudo reſpe
ctu magni ſiue excedẽtis.hec ergo pᷣter intentõz pꝛin
cipalem inquiſita ſunt ad intelligẽtiã ſequetium.

17

NMueſtio. xuij.de vnita

te diuine eſſentie ſpecialiter.

Onſequenter vo

qð ẽ pꝛicipalis ꝓpoſiti de vnitate di⸗
uine eẽntie q̃rẽda ſunt. Pꝛio An
dĩna vnitas ſecũ patiat᷑ płalitatem.
Habito ꝙ ſic:qrit᷑ ſ 160. Bn ↄpatia⸗
tur ſecũ płalitatẽ nataꝝ. Cercõ an ↄpatiat᷑ ſecũ pla⸗
litatẽ pꝛicipioꝝ. Pꝛobato ꝙ ñ quent᷑ qrto. An ↄpati
atuar ſecũ płalitatẽ ydeaꝝ. Gato ꝙ ſie qrit᷑ qnto. An
ↄpatiat᷑ plitatẽ ꝑſonaꝝ. vltio qrit᷑ de ↄfoꝛmitate alia
rum vnitatum ad diuinam.

Mlembꝛeum pꝛimum

Rimo q̃ꝛit᷑ de vnitate dine eẽntie.an cõ
patiat᷑ ſecũ plłalitatem. Ad qð ſic.dĩna
boĩtas ẽ q̃ maioꝛ excogitari ñ pt᷑.ꝗ̊ ⁊ tã
taẽ dina vnitas ꝙ maioꝛ cogitari ñ pt᷑:
Sipᷣaẽ vnitas ĩ termino vnitatis.Sʒ vnitas q maioꝛ
& et in termĩo vnitatis.abſoluit᷑ ab oĩ płitate:& ſecuʒ

nõↄpatit᷑ aliquã płalitatẽ. 4Iteʒ ſupꝑ illð ephᷣ.iij. vt
poſſitis ↄpᷣhendẽ ⁊c. dĩc MHerñ.cũ videbimꝰ deũ facie

ad faciẽ nõ diſſiliet aĩa in ſuã płalitatẽ ſᷣ cõgregabit
ſenſiuã vnitatẽ. Si ergo ad h̊ aĩma ↄgreget᷑ ĩ cũ.
opoꝛtz ꝙ ↄgreget᷑ ĩ ſuà vnitatẽ:młto magis dina eẽn
tia abſtrabet᷑ ab oĩ płalitate ⁊ erit oĩmoda vnitate et
ita dĩnũ eẽ ñ ↄpatit᷑ ſecũ płalitatem. ¶ JRt cõis aĩmi
conceptio eſt. ꝙ in vnitate eſt perfectio.in multitu⸗
dine im ꝑfectio.vnde nos videmꝰ i coꝛpalibo ꝙ nobi
lioꝛa ſunt coꝛpoꝛa quoꝛum ſpecies in vno ſolo ſaluat

ſonti
ſ⸗
lins

do di⸗
ſoluta
e mo⸗
tione
ſpanen
lurſ
beat⸗
inno
n
ben
ſonepe
Gon
Uin.
Ne
ℳ

no

tedi
0Rn
Atem.
hatin
ipte
zputi
Alia

Nueſtio

ſicut coꝛpoꝛa eeleſtlia.et inde eſt ꝙ ſunt incoꝛruptibi⸗
lia.ſed non alia quoꝝ ſpẽs plura requirit in quibus
habeat ꝑfectionem. ſed qð nobilius eſl:deo attribuẽ⸗
dum elt. et etiã ſpecies diuĩa maxie ꝑfecta ẽ· ergo ipᷣa
eſt in vno ſolo ſingulari:ſiue vna ſola ꝑſona abſq; om
ni pluralitate Yem vanũ eſt ponere multitudinem
vbi natura perfectam habet vnitatem. ſed poſita vni
tate. diuina in vno idem habetur. ſcilicet ſumma po
tentia. ſumma felicitas 7c. ergo vnitas diuini eſſe
eſt ſolum in vno. ¶ Item omnis multitudo et plura⸗
litas reducibilis eſt ad aliquã vnitatem.ſed ſi pomẽ
in diuino eẽ pluralitas.nõ eſt reducibilis ad aliquã
vnitatẽ. qꝛ nec ad vnitatẽ nature nec ad vnitatẽ pſone
ergo in diuino eſſe nullo modo poteſt eſſe pluralitas
Hinoꝛ patet. cõſtat ꝙ illa pluralitas ſi eſſet in xeo:
nõ eſſet pluralitas nature.ſed ad vnitatem naturen
reducit niſi pluralitas nature. ergo illa pluralitas
non reducitur ad vnitatem nature. Similiter nec ad
vnitatem ꝑſone:qꝛ vnitas ꝑſone nulla cõmunis eſt il
lis pluribus.¶ Item vnitas ⁊ pluralitas er opoſito
cõdiuidunt ens.ſi ergo vnitati per ſe inquãtũ huiuſ⸗
modi attribuitur ꝑmanentia et conſiſtentia ip̃ius eẽ
ergo multiplicationi et pluralitati attribuitur oppo
ſitum:videlicet coꝛruptio et deſitio ip̃ius eſſe. au

tem vnitati attribuatuꝛ permanentia et conſiſtentia

ipſius eſſe:patet per Moecium in libꝛo de conſolati⸗
one.omne quod eſt.tamdiu manet atq; conſiſtit: qᷓ⸗
diu vnum eſt. ſed neceſſe eſt interire atʒ diſſolui cum
vnum eſſe deſierit. Si ergo a diuino eſſe relegata eſt
oĩno deſitio eſſe.ergo et omnis pluralitas relegataẽ
ab ipſo. Contra.virtuoſioꝛ eſt vnitas que poteſt eẽ
eadem in pluribus nõ multiplicata. ꝙᷓ illa que non
poteſt eſſe niſi in vno ſolo:quia iſta coartatur.illa nõ
ſed vnitas diuini eſſe eſt cui nihil deeſt de neceſſitate:
ergo ipᷣa eſt vnitas in pluribo non multiplicitas. eſt
ergo in pluribus ipᷣam habentibus ſczʒ in patre in fi⸗
lio et in ſpiritu ſancto.¶ Item ſuppoſita hac pꝛopoſi
tione per ſe nota.ꝙ eſſe diuinum eſt ſummum atʒ ꝑfe
ctum bonum. Item ſuppoſito ꝙ perfectio boni conſi
ſtit in cõmu nione.Tercia ſuppoſitio eſt. ꝙ cõmunio
non eſt eiunſdem ad ſe ſed vnius ad alterum. Ex bis
ergo neceſſario relinquitur.ꝙ ponẽda eſt pluralitas
cum eſſe diuino.quia vbicunq; eſt ponere cõmumio⸗
nem boni vnius ad alterum:neceſſe eſt ponere plura
litatem.quia ibi eſi ponere alterum et alterum vł ali
um et alium. Sed in deo eſt poneꝛc ſummum bonum
ſicut patet ꝑ pꝛimam ꝓpoſitionem.et cõmunionẽ bo⸗
ni ſicut patet per ſecundam.:quia aliter nõ eſſet bonũ
perfectum:et vnius ad alterum ſicut patet ꝑ terciaʒ.
ergo in eſſe diuino eſt ponere pluralitatem. Tercia
eſt ratio Richardi per rationem caritatis ſuppoſitis
tribus ꝓpoſitionibus per ſe notis. Pꝛima eſt ꝙ vbi
eſt ſumma bonitas:non poteſt deeſſe ſumma caritas
Secunda eſt ꝙ ſumma caritas non eſt amoꝛ pꝛiuatꝰ
ſed cõmunis:quia ſic eſſet diminutus. Tercia eſtꝗ
amoꝛ cõmunis non pꝛiuatus eſt amoꝛ currens in al⸗
terum.iuxta quod dicit Rich.in libꝛo de trini.quia
opoꝛtet vt amoꝛ in alterum tendat vt caritas eẽ que⸗/
at.nullus enim pꝛo pꝛiuato ⁊ pꝛopꝛio ipſius ſui amo
re dicitur pꝛopꝛietatem bhabere.Abi autez totius bo
nitatis plenitudo eſt:vera et ſumma caritas de eẽ nõ
poteſt. nibil enim caritate melius nihil caritate per⸗
fectius.Er his ſequitur.q in diuino eſſe ſit plurali⸗
tas.quia in deo eſt ſumma bonitas.ergo in ipſo non
xceſt ſumma caritas ſicut patet per pꝛimam pꝛopoſi
tionem.ergo in ipſo eſt amoꝛ cõmunis.currens in al
terum: quod patet per ſecundam et terciam pꝛopoſi⸗
tionem.quia in deo eſt alter et alter ſiue alius 2 aliꝰ.
relinquitur ergo ꝙ in diuino eſſe ẽ pluralitas.i Idẽ
oſtendit Richardus c ſancto victo. ꝙ illa caritas vł

* ει * *%

PiU.

amoꝛ non erit in aliquid extra deum quod ſit creatũ
dicens.ſummam caritatem erga perſonam creatam
habere non poſſet.inoꝛdinata emim caritas eſſet ſi ſũ
me diligeret et ſumme diligendus non eſſet.vt autem
caritas ſumma et ſumme perfecta ſit: opoꝛtet vt ſit:
tanta vt ma ioꝛ eſſe non poſſit et talis qua non poſſit
eſſe melioꝛ. qᷓdiu autem quis nullum alium ꝙᷓ ſeipſũ
dil igit. ille quem erga ſe habet pꝛiuatus conuincit:
quoniam ſummum caritatis gradum nondum appꝛe⸗/
hendit.ſed ꝑſona diuĩa ꝑfectõz nõ haberet ꝙ vt ſe⸗
ipᷣaʒ diligẽt:ſi condignã ꝑſonã oĩno non baberet. Di⸗
uine autem perſone condigna non eſſet perſona que
deus non eſſet.vt ergo in illa diuinitatis natura ple⸗
nitudo caritatis poſſit locum habere: opoꝛtet diui⸗
nam aliquam perſonam perſone condigne caritateʒ
ſuam communicare: et eo ipſo conſoꝛtio non care-
re. IJgem Richardus in libꝛo de trinitate. arguit
iſtud per rationem beatitudinis ſuppoſitis tribus

pꝛopoſitionibus per ſe notis. Pꝛima eſt. ꝙ in deo ſit

ſumma beatitudo.Secunda ꝙ; vbi eſt ſumma beati⸗
tudo:ibi eſt iocundiſſima poſſeſſio.Tercia eſt ꝙ nul
lius rei ſine conſoꝛtio iocunda eſt poſſeſſio. Ex bis

igitur relinquitur. ꝙ in diuino eſſe eſt ponere conſoꝛ

tium plurium.quia in ipſo eſt ſumma beatitudo. er⸗
go ⁊ iocũdiſſima poſſeſſio:ergo ⁊ iocunditas pluriũ.
KRelinquitur ergo ꝙ in ipſo eſt pluralitas et iocun⸗
diſſima beatitudo poſſidentium. 4 Jtem alio modo
ſuppoſito ꝙ eſſe diuinum ſit eſſe perfectiſſimum. ſed
eſie in innſtis non de multis eſt eſſe perfectiſſimum.
ergo eſſe diuinum eſi tale eſſe. quod eſt vnum in mul
tis non de multis maniteſtatio medie eſt.naʒ eſt eſſe
vniuerſalis et eſſe ſingularis. Eſſe autem vniuerſał
eſt eſſe in multis et de multia.vt eſſe hominis eſt eſſe
in multis ſingnlaribus.et d illis.quia non eſt totuʒ
eſſe quod ſint illa. homo enim non dicit totum eẽ iſti
us hominis.in iſto enim homine eſt eſſe quantitatis
et eſſe qualitatis et huiuſmodi:que non dicit eſſe bo⸗
minis.pꝛopterea eſt de eſſe:non totum quod eſt eſſe il
lius.et ideo de illo:non vt illud.eſſe vᷣo ſingularis eſt
econtrario eſſe non in multis nec de multis immo eẽ
in vno et eſſe illud vnum non de illo.conſtans autem
eſt ꝙ nobilius eſt eſſe in multis qᷓ eſſe in vno.ſed qð
eſt nobiliſſimum eſt deo tribuendum:ergo tale erit eſ
ſe diuinum.ſcilicet quod ha bebit eſſe in multis non
in vno ſolo.¶ Item nobilius et perfectius eſt eſſe nõ
de multis qᷓ; ꝙ eſſe de multis.quia ꝙ dico partem di⸗
co non totum. Cum ergo quod eſt perfectiſſimum ſit
deo tribuendum:eſſe diuinum eſt eſſe tale quod eſt in
multis non de multis.immo vnum et totum eſſe illo⸗
rum.ex hoc patet ꝙ eſſe dininum non eſt vniuerſale
vel ſingulare. ſed habens aliquid de vtroqʒ. Ex boc
relinquitur ꝙ in deo eſt pluralitas.¶ SItem virtuoſi⸗
us ẽ et nobiliꝰ quod poteſt eſſe in multis qᷓ; quod po
teſt eſſe in vno ſolo.Et hinc eſt ꝙ nobilius eſt eẽ vni⸗
uerſalis qᷓ eſſe ſingularis.¶ Item nobilius eſt eſſe
vnum in multis non multiplicatum in illis ſed ma⸗
nens omnino idem qᷓ eſſe in multis vnum multipli⸗
catum in illis.velut eſt eſſe vniuerſale quod quidem
eſt eſſe in multis ſingularibus multiplicatum illis.
Mobilius autem et virtuoſius eſſe eſt deo tribuen⸗
dum:ergo dininu m eſſe eſt vnum in multis nec mul⸗
tiplicatum in illis.ergo in diuino eſſe eſt pluralitas.
Solutio concedendum eſt ꝙ vnitas dinini eſſe eſt
vnitas in pluribus.et hoc oſtendit perſectionem ipᷣi⸗
us quod eſt vnitas in pluribus non multiplicata ſed
manens eadem:non de illis ſed totum eſſe illoꝛum.
4Quidam tũ in cõtrarium obijciunt ſic.eſt plurali⸗
tas in pluribus. et eſt pluralitas in vno.Eſt autẽ vni
tas in pluribus et eſt vnitas in vno.pꝛimũ im ꝑfecti⸗
onis maxi me eſi:ergo vltimum quod maxime diſtat

a pꝛimo ſumme perfectionis eſt. ſed quod eſt ſumme

perfectionis eſt doo tribunendum: ergo vnitas diuini
eſſe eſt vnitas in vno.¶. Ad hoc dicendum. ꝙ vnitas
et pluralitas poſſunt comparari in vno genere vel in

pluribus. Si comparantur in eodem genere. vt vide
licet pluralitas nature ad vnitatem nature compare
tur:ſic pluralitas in pluribus imperfectiſſimum et

vnitas in vno perfectiſſimum. Si in diuerſis generi⸗
bus vt videlicet comparetur pluralitas perſonalis
vnitati eſſentiali:iſtud non ſequitur.immo perſecti⸗

oꝛ eſt vnitas que eſt in pluribus differentibus perſo⸗

naliter ſiue ſᷣm relationeʒ que eſt ſine his quia pluꝛa⸗
litas que eſt perſonalis ſiue 'm relationem demon⸗
ſtrat virtutem et perfectionem ipſius vnitatis.vnde
non tetrabit ipi vnitati:quia ſumme perfectionis et
virtutis eſt ꝙ ſit in pluribus eadem non multiplica⸗

ta.vnde eſſe ab alio non eſſe ab alio licet in diuino eẽ

reperiantur: non tamẽ detrahunt ſimplicitati ipſiꝰ.
ſolum enim dicunt differentiam m relationem. vn⸗
e kᷣm Hoetium nihil addunt ad eſſe.nec etiam plu⸗
ralitas in perſonis que ab his eſt vnitati diuini eſſe
opponitur.ſed pluralitas in numeris ei opponitur. et
de hac pꝛocedit ratio ſᷣm ꝙ diuinum eſſe maxime lon
ge ſit a pluralitate naturarum.4l Ad pꝛimam vo rati
onem ſuperius poſitam dicendum.ꝙ ratio illa bene
pꝛocederet.ſi pluralitas quelibet opponeret᷑ et detra⸗
heret ſimplicitati diuini eſſe.pluralitas aũt ſᷣm rela
tionem que eſt in oiuino eſſe non opoĩtur vnitati na
ture.vnde Rich.in li.de trinitate.habet homo quo⸗
modo legat et diſtat in ſeipſo quid per cõtrarium te
beat eſtimari de deo.ibi quidem pluralitas perſona⸗
rum in vnitate ſubſtantie:hic autem pluralitas ſub⸗
ſtantiarum in vnitate perſone.pluralitas autem na⸗
ture nunq; oponitur vnitati perſone in homine.ſimi
liter nec ꝑpluralitas perſone vnitati nat᷑e ĩ deo.¶. Ad
aliud dicendum q; duplex eſt vnitas.ſcilicet materia
lis et foꝛmalis.vnitas materialis eſt vnitas ſignata
vel ſingularis.et quia hec vnitas ſignata eſt: non ha⸗
bet poteſtatem multiplicãdi ſe.ſed eſt mateꝛia multi⸗
tudinis et etiaʒ ſubiecta ip̃ᷣi multitudini.Sed vnitas

foꝛmalis eſt vnitas ipᷣius foꝛme que bhabet virtutem

ad multitudinem vt potens ſit eſſe in multis.Sʒ hoc

poteſt eſſe dupliciter.qꝛ hec vnitas poteſt eſſe in mul

tis multiplicata in illis vel non multiplicata. ſed
vna et eadem. E ſit enitas ĩ multis dicit perfectionẽ
ſed ꝙ ſit multiplicata hoc dicit imperfectionem.et ta
lis eſt vnitas foꝛme vniuerſalis que multiplicatur in
ſingularibus. Qð ergo dicitur ꝙ nobilitas eſt ĩ coꝛ⸗
poꝛibus celeſtibus ꝙ non poſſunt eſſe in vno ſolo.di⸗
cendum.ꝙ ex parte ipᷣius ſingularis iſtud verum eſt
ꝙ nobilitas eſt ipᷣius ſolis ꝙ manet incoꝛruptibile.ſᷣ
ex parte ſue ſpeciei.nobilitas eſſʒ ꝙ eſſet in pluribus
et ꝙ non poſſet niſi in vno:iſtud eſt innobilitatis qꝛ
ponit coartatõem in ipſa. Cõſtat igitur ꝙ perfectioꝛ

—

tribuendum.ideo ponimus vnitatem diuine eſſentie
in pluribus non multiplicatam. Et pꝛopter hoc di⸗
ſiinugenda eſt illa ꝓpoſitio.ꝙ in multitudine eſt imꝑ
fectio.dicendo ꝙ eſt multitudoin multitudine et mł⸗
titudo in vnitate.⁊ multitudo ĩ multitudine ĩꝑfectio
nis eſt. qꝛ deeſt ibi ꝑfectio vnitatis.ſed multitudo in
vnitate immo que eſt vnitas ꝑfectionis eſt.qᷓ;uis non
congrue dicatur multitudo in deo ſed pluralitas non
pꝛo pluralitate intelligatur cum dicitur multitudo.
Ad tercium dicendum.ꝙ vanum eſt ponere multi⸗
tudinem vbi idem cõtingit ꝑ poſita vnitatem vel vbi
natura babet perfſectam vnitatem. hoc verum eſſet ſi

et virtuoſioꝛ eſt vnitas que poteſt eſſe in rebus młtis
q̃ que niſi in vno ſolo.et perfectioꝛ.immo ꝑfectiſſima
eſt illa que poteſt eſſe in pluribus nõ multiplicatis.
quia ergo quod nobilitatis et perfectionis eſt deo eſt

multitudo et vnitas acciperentur in eodem genere.
immo vnitatem eſſentie et pluralitatem ꝑſonarũ.Et

dicimus.ꝙ licet ſit ſumma potentia in deo.et ſi non

ſit aliqua pluralitas in diuino eſſe.dico tamẽ ꝙ non

idem cõtinget:qꝛ ꝑ hoc manifeſtatur ſumma potẽtia

et oſtenditur in o ꝙ ſcz ſit vnum in multis nõ mul⸗
tiplicatum.¶¶ Ad quartum dicendũ.ꝙ multitudo ſi⸗
ue pluralitas que ponit᷑ in diuinis ꝑſonis reducibi
lis eſt ad vnitatem eiuſdem generis ſcʒ ad vnitatem
ꝑſone.Et qð obijcit᷑.q; nõ eſt vna cõmunis ꝑſona.di
ſtinguendũ eſt:ꝙ eſt cõmune ᷣm oꝛiginẽ.⁊ ᷣm pᷣdica
tõem. Scom ergo pᷣdicatõem nõ eſt vna cõmunis ꝑ⸗
ſona.ſed dicẽdo cõmune ſᷣm oꝛiginẽ eſt vna cõmunis
ſcʒ ꝑſona patris a qua cetere habent oꝛiginẽ:filius ꝑ

generatõem.ſpũſſanctus ꝑ ꝓceſſionẽ.¶ Ao quintuʒ

dicendũ.q cũ vnitas et multitudo ex oppoſito diuidã
tur.vnitati ſᷣm eſſentiam vel naturã opponit᷑ multitu
do ßm eẽntiã:et vnitati mõ exiſtendi multitudo modi
exiſtẽdi.Conſiſtẽtia vᷣo et ꝑmanentia ipᷣius eẽ attri⸗

buitur vnitati ᷣm naturã:nõ vnitati 'ᷣm modũ exiſtẽ

di.ita et ecõtrario coꝛruptio vel deſitio ipᷣius eẽ attri
buit᷑ multitudini nature nõ pluralitati hᷣm modum
exiſtendi.ADanet igit᷑ pluralitas m exiſtẽdi modux
cũ vnitate nature:non repugnans ꝑmanentie ipſius
eſſe diuini.

gembrum ſecundũ

Onſeq̃nter querit᷑. An eſſe diuinũ ſecũ

cõpatiatur pluralitatẽ naturarum ita
vt dicantur pluꝛes dij. Ad qð ſic Ba⸗
mab. Si ponerent᷑ plures dij:differen

tiã opoꝛtet cõſiderare.Si em̃ nulla differentia eſt in

eis:vnꝰ magis et nõ multi.Si vo dꝛñtia ẽ in eis:vbi
ergo ẽ ꝑfectio ſiue ſᷣm boĩtatem ſiue ſᷣm ſapiam ſiue
ſm tẽpus ſiue pᷣm locum deficiat a ꝑfectõe: nequaqᷓ
erit deus:nulla igit᷑ differẽtia erit in eis.Si vo ꝑ oĩa
eſt ydemptitas:vnꝰ magis erit et nõ multi. Relinꝗt
vnũ eẽ deũ et ñ mltos. Itẽ ſcdðᷣa rõ Richardi.Oiui⸗
tas aut ẽ icõmũicabił aut aligbo cõis.Si ẽ incõmuni
cabilis:ↄſequens ẽ ꝙ nõ eſt deꝰ niſi vnꝰ.Si aũt alig⸗
bus cõis fueꝛit:cõmunis vtiq; erit.et ſbᷣſtãtia illa q̃ ñ
eſt aliud qᷓ; dĩnitas ipᷣa.ſ̊ ſba vna nõ pt᷑ eẽ cõis pluri
bus ſubſtãtijs:alioquin vna eadẽq; ſubſtãtia eẽt plu
res et plures vna.Si vo dicit᷑ eẽ comunis pluribus

ꝑſonis:vrit vtiq; et cõmunis illis ſpᷣſtãtia illa que nõ

eſt aliud qᷓ; diuinitas ipſa. Juxta hoc erũt vtiq; in di

uinitate plures ꝑſone.ᷣ nõ niſi vna ſba.nõ ẽ igit᷑ ĩ di⸗

nino eẽ pluralitas naturarũ.¶ Itẽ boetiꝰ in li. de tri
nitate.nulla eſt in deo diuerſitas.nulla ex diuerſita⸗

te plalitas.nlła ex accidẽtibo młtitudo.deus eĩ a deo

nullo differt nec accñtalibo nec ſpalibo diffeꝛẽtijs.vbi
vo nulla ẽ dr̃a nulla ẽ dr̃ſitas:q̃re nec numerꝰ.igitur
vnitas tm̃.nullã at᷑ dr̃ſitatẽ eẽ ĩ deo ꝓbatũ ẽ ſuꝑiꝰ per
ſimplicitatẽ.nulla q̊ dr̃a vel diuerſitas diuini eſſe in
nata. Cõtra.eẽ ab alio:nõ eẽ ab alio:faciũt diuerſi
tatẽ in nat᷑a.ꝑ h̊ em̃ differt nat᷑a creata ab increata.
ſiłr faciũt driam in ꝑſonis ſiẽ̃ demõſtrato pr̃e ꝗ ẽ ꝑſo
na ens nõ ab alio.⁊ demõſtrato filio ꝗ eſt ꝑſona ens
ab alio.nõ eẽ ab alio ⁊ eẽ ab alio faciũt driam ĩ dijs.
et ita ĩ deo ẽ płlalitas nat᷑aꝝ. Arguat &̊ ſic.filiꝰ ẽ deꝰ
ab alio.pꝛ ẽ deus nõ ab alio:&̊ duo dij:g cũ dij dĩc pła
litatẽ dine nat᷑e:ĩ deo erit pluralitas naturaꝝ.⸗ Stẽ
aug.ĩ li.de trini.nõ diciꝰ trinitatẽ deſcẽdiſſe ĩ colũbe
ſpẽ:ſᷣ ſolũ ſpm̃ſctᷣm.nec diciꝰtrinitatẽ ſonuiſſe qñ vox
audita ẽ hic ẽ filiꝰmeꝰ.Siłr diciꝰ ſolũ filiũ ĩcarnatũ
nõ pr̃eʒ aut ſpmſct᷑zʒ. In dinis ̊ iuenit᷑ dr̃ſitas oꝑati
onis.ita q opatio pr̃is nõ eſt oꝑatio filij. aut ſpũſſcti
et ecõuerſo.Sed iĩ diuinis idem eſt ſba vᷣtus et oꝑatõ
Cũ ergo ibi iueniat᷑ diuerſitas oꝑatõis.ꝗ̊ ⁊ vᷣtutis.⁊

ita eẽntie vel nature.plures ̊ dinitates ? plures dij.

a⸗
e
no
ſon

— ——MNN

—, — „ — — —

— —

Nueſtio

Solutio.dicimus ꝓ vnitas diuini eẽ nullo modo
ſecum compatitur pluralitatem natuꝛe.nec diuĩtatis

nec bonitatis. ſicut patet ꝑ ſupᷣdictã auctoꝛitateʒ boe

tij de trinitate. ꝙ; nlla ẽ in deo diuerſitas ⁊c. Ex qͥ pʒ
ꝙ eſt vnitas nature tm̃ in diuino eẽ. hoc etiaʒ pᷣdicta
auctoꝛitas Richardi atteſtatur ꝙ diuinitas aut eſt
cõmunicabilis aut incõmunicabilis ⁊c̃. Ex quo vult
arguere ꝙ ibi tm̃ eſt vnitas ſubſtãtie. ¶ Ad hoc quod
pꝛimo obijcit.ꝙ eẽ ab alio nõ eẽ ab alio faciũt diffeꝛẽ
tiam in natura.dicendũ ꝙ iſtud verum eſt quando re
cipiunt ſoꝛmas diuerſas ⁊ ſuꝓoſita.verbi gratia:cũ
dico naturam entem ab alio.naturam non entem ab
alio:hec reſpiciunt foꝛmas diuerſas et ſuppoſita di⸗
uerſa. Similiter cum dico pſonam entem ab alio ꝓ
filio:et ꝑſonam entem nõ ab alio pro patre. hec re/
ſpiciunt ꝓpꝛietates diuerſas quaſi foꝛmas et ſuppoſi
ta diuerſa.quia filius dicitur eẽ ab alio rõne filiatio
nis:pater vᷣo nõ eẽ ab alio ratione paternitatis.ſed h
nõ facit differentiã in natura ſed in perſonis.et pꝛo⸗
pter hoc pater et filius ſũt differẽtes ꝑſone nõ nature

Szʒ cũ dico deꝰ ðo. dico deũ ab alio ⁊ deũ ñ ab alio

et a quo alius:dico tamen foꝛmam eandem ex vtraq;
parte.vnde eẽ ab alio et a quo alius:non eẽ ab alio.
non reſpiciunt ibi diunerſam foꝛmam ſed differentia
ſuppoſita.quia vna et eadem eſt foꝛma ſicut vna dĩni
tas in patre et filio.et ideo ſicut dicit boetius ſequit᷑.
pater eſt deus.filius eſt deus:ergo ſunt vnus deus.ſᷣ
non ſequitur ſoꝛ.eſt homo.plato eſt homo.ergo ſunt
vnus homo. quia ergo in do ſiue in patre et ſilio nõ
inuenitur differẽs foꝛma ſicut in ſoꝛte et platone: nõ
habet ibi locum ratio.¶ Ad ſecundum dicendum. ꝙ;
nunqᷓ; eſt differens actio patris et filij et ſpirituſſan⸗
cti.qð ergo obijcit᷑ ꝙ ſolus filius incarnatur.dicen⸗
dum ꝙ hic dicuntur duo.ſcʒ ipᷣa actio:et relatio que
venit in pꝛopꝛietatem perſone.quia incarnari dei di⸗
cit ſibi vnire humanitatem vel carnem.peꝛ hoc quod
eſt vinere:tango ipam actionem.et hoc conuenit toti
trinitati.ꝑ hoc qð eſt ſibi:tango relationem que ſo⸗
lum ad filiuʒ refertur.tota em̃ trinitas ſoli filio vnit
humanitatem. Silr cum dico ſolus pater dixit hic ẽ
filius meus dilectus.tango actionẽ que eſt facere vo⸗
cem.et hoc cõuenit toti trinitati. IOtem ꝑ hanc vocem
ſignatur aliquis habere filiũ:et hec eſt ipᷣa relatio.et
hoc cõuenit ſoli patri qui ſolus habet filium. Simi⸗
liter cum dico ꝙ ſolus ſpũſſanctus aꝓpaꝛuit in colum
be ſpecie.hec eſi ip̃a actio et relatio veniens in pꝛopꝛi
etatem ꝑſone.ipᷣa actio eſt ip̃a demõſtratio vel ſigna⸗
tio.ꝙ ſcʒ ꝑ hoc ſignatur ſpũſſanctus.et hoc facit to⸗
ta trinitas.Similit᷑ ibi ẽ relatio ad ſpm̃ſanctũ.qꝙ ſo⸗
lus ibi ſigmificetur.trinitas ergo hoc fecit ſcʒ vt per
h ſignificaretur ſpũſſãctꝰ.et ſic nõ dicit᷑ ̊ rone actio
nis ꝙ ſit differens actio vel operatio hoꝝ:̊ rõne ha
bitudis actionis.et ſic patet ſolutio iſtius rõnis.

Membrũ terciũ

Verit᷑ poſtea vtrũ vnitas eſſe diuini ſe⸗
cum cõpatiatur pluralitatẽ pꝛicipioꝝ.
ita ꝙ eẽt ponere duo pꝛĩcipia boni.qͥꝝ
vtrũq; diceret᷑ ſũmũ bonũ.⸗ Ad qð ſic
Hoetius in li.de ↄſolatõe.q diſcrepãt bona: nõ eſſe
vnũ qð alterũ eſt liquet.quare neutrũ poterit eẽ per
fectum:cũ alteꝝ alteri deſit.ſᷣ qdð ꝑfectũ eſt:nõ eẽ illᷣ
ſummũ manifeſtũ eſt. nõ ergo ſũme bona ſunt q̃ ſunt
diuerſa. Itẽ ſi eẽnt plura pꝛincipia: qualiter ab ilł
gubernaret᷑ mũdus. Si em ꝗs ꝑti mũdi pꝛincipatur
quis mundũ oꝛdinat et ꝑmanentiã eius facit: illo eĩ
magis vtroq; erit pꝛincipiũ qð ſcʒ oꝛdinat vniuerſũ.
er ſic relinquitur ſolum eẽ vnum pꝛincipiũ ꝑfectũ ſi⸗
ue ſumme bonum. Item qð ſuꝑlatiue dicit᷑ vni ſoli
coaenit.ſi ergo ſummũ bonũ eſt.relinquit᷑ ꝙ vnũ ſo⸗

55

vum.

lum ſummũ bonum eſt:nõ habens pareʒ neq; ſuperi
oꝛex ·ſi em̃ ſupeꝛioꝛẽ iam nõ eſt ſummũ:ſimitłr ſi paꝛẽ.
Pꝛeterea.ſi habeat inferioꝛem illud inferius non
eſt ſummum bonum. manebit ergo ſolum vnum ſum
mum bonũ. Contra.Moetius in li.de cõſola.q̃ di⸗
ſcrepant bona ⁊c.ꝑ hoc volens ꝓbare ꝙ non ſũt duo
ſumme bona pꝛincipia:quia vnum nõ eẽt alterum.ſic
vtrũq; eẽt imꝑfectuʒ.Sed ꝙ hec ratio nulla ſit.patet
cum ſit bonum creatum et increatum et vnũ ñ eſt al⸗
terum nec econuerſo.ſi ergo non ponit ꝙ aliquid de⸗
ſit ſummo bono increato.ſcilicet quia nõ eſt iᷣm bo⸗
num creatum.ſimiliter nec ſi eẽt aliud bonum increa
tum differens ab ipo.hoc nõ poneret defectio in ipᷣo.
poſſunt ergo duo eſſe ſumme bona.4! Item vnitas et
multitudo diuidũtur ex oppoſito.ergo multitudo nõ
eſt pꝛincipiũ vnitatis vel econuerſo. Aliud ergo pꝛin
cipium vnitatis inquantum vnitas.et aliud multitu
dinis.ergo duo ſunt pꝛincipia bonoꝛum. ¶ Item be⸗
atitudo creata eſt ſtatus omnium bonoꝛum congre⸗
gatione perfectus. Sed beatitudo creata non ẽ ipᷣa
beatitudo increata.cum ergo ratio ſummi bom ſit ex
aggregatione perfecta totius bonitatis.relinquitur
ꝙ; eſſent duo ſumme bona. Solutõ.concedendum
m rationes pꝛedictas ꝙ non ſit ponere duo ſumme
bona. Ad pꝛimum dicendum ꝙ intentio boetij eſt
ſi poneretur cum ſummo bono bonum aliud qð non
eſſet ipſum vel ab ipo differret.quia illud ei deeſſet:
et ita non eſſet perfectum.quia perfecto nihil deeſt.
Si autem poneretur ſumme bonum increatum nec
eſſet ipſum.nec ab ipſo.et pꝛopter hoc non poſſunt
ſtare ſimul. Sed bonum creatũ licet nõ ſit ipſum bo
num increatum:tamen eſt ab eo vnde non eſi ſummũ
et pꝛopter hoc bonitas creata poteſt ſtare cum ſũmo
bono increato licet non ſit ip̃m.¶ Ad ſecunduʒ dicẽ⸗
dum ꝙ q;uis 'm rationem vnitas et multitudo diui
dantur ex oꝓpoſito tamen m rem minime. ĩmo ipᷣa
multitudo ſubſtãtialiter eſſet ex vnitatibus aggrega⸗
ta.Si vᷣo ſubſtantialiter eſt multitudo ex vnitatibus
oggregatis.que erit cauſa ip̃arum vnitatum: erit et
cauſa multitudinis. Ideo vnum erit pꝛincipium vni
tatis et multitudinis et vnius et multoꝛum.4 Ad teꝛ

ciam rationem. dicendum ꝙ ſummum bonum dicit᷑

dupliciter.ſcilicet ſimpliciter et ᷑ᷣm quid. Summuʒ
bonum ſimplex eſt bonum increatum. Summũ bo⸗
num Fm quid eſt beatitudo creata.quia eſt ſummum
bonuʒ in creatis bonis et quod eſt eſt a ſummo bono
increato.pꝛopterea non numerãtur vt dicantur duo
ſumma.pꝛopterea eſt intelligendum de congregatio
ne perfecta bonoꝛum.

Neinde queritur S. f.

vtrum vnitas diuini eſſe compatiatur ſecum plurali
tatem pꝛincipioꝛum.ita ꝙ vnum dicatur pꝛincipium
boni:reliquum vᷣo pꝛincipium mali.vt ſcilicet dicat᷑
ſummum bonum et ſummum malum ſicut poſuerãt
manichei. Ad quod ſic obijcitur. bonum verum et
ens conuertuntur.ergo eoꝛum opꝓpoſita ſcilicet malũ
falſum non ens.Malum vo inquantum malum eſt
non ens:ergo multomagis ſummum malum. Ideo
vnumqu odq; inquantum eſt. bonum eſt.ſicut pꝛoba/
tur a boetio.ergo malum inquãtum malum non eſt.
quia inquantum malum non eſt malum. Summum
igitur malum omnino non eſt. Item ſi ſummũ bo⸗
num habeat oppoſitionem ſummum malum ergo ſi⸗
cut ſummum bonum eſt bonum per eſſentiã: ita ſum
mum malum erit malum per eẽntiam.nibil ergo bo
nitatis erit vel intelligetur in ſummo malo.ergo nul
la potentia nec noticia nec etiaz eſſe. Relinquitur igi
tur ꝙ non erit potens nec etiam ens:ergo nec pꝛinci⸗
pium.lꝗſteʒ in ſummo bono intelligitur ſumma vo⸗/

luntas boni et ſumma potentia.ergo ſummũ odium
ſiue deteſtatio mali et ſumma potentia ad deſtruen⸗
dum malum.poſito ergo ſummo malo:querit᷑ an ſũ⸗
me bonum habeat voluntatem veſtruendi ipſum?
et ſi nõ habet:nõ ſumme deteſtatur malum:ergo non
eſt ſummum bonum.Si habet:ant ergo poteſt deſtꝛu
ere ſummum malum: aut nõ poteſt.ſi nõ poteſt: ergo
nõ eſt ſumme potens ergo nõ eſt ſummum. ſi poteſt et
vult et conſtat ꝙ ſcit:ergo nõ eſt aliquo modo compa
tiens ſummũ malum in eſſe. Contra.ſi ſimpliciteꝛ
ad ſimpliciter:et magis ad magis.et maxime ad ma⸗
xime.ergo ſi bonum habet oꝓpoſitum malum.et ma⸗

gis bonum magis malum.et ſummum bonum ſum⸗

mum malum: ergo ſummum malũ eſt.¶ Item in bo⸗
nis ſequitur aliquid eſt bonum ⁊ aliquid eſt melius.
ergo aliquid optimũ.ergo ſimiliter in malis aliquid

eſt malum aliquid peius.ergo aliquid peſſimũ: ergo
ſummum malum eſt. ¶ Item cõtrarioꝛum contrarie
ſunt cauſe.ſed in vniuerſitate ſunt multe contrarieta

tes et multa cõtraria:ergo et cauſe cõtrarie.Sʒ vna
eſt cauſa omniũ bonoꝛum que nec eſt cauſa maloꝛum
ergo eſt neceſſe ꝙ vna ſit cauſa omnium maloꝛum. ſi
cut ergo illa eſt ſummũ bonum:ita illa ponetur ſum⸗
mum malum.lItem ſequitur.ſi aliquid eſt bonum

participatione ergo aliquid eſt bonum ꝑ eſſentiã. er⸗

go ſimiliter aliquid eſt malum ꝑticipatione.ergo ali
quod eſi malum ꝑ eſſentiam. Item nihil eſt pꝛinci⸗
pium ſaluatiuũ et coꝛruptinũ.cum ergo bonoꝛum et
coꝛruptoꝛum ſit pꝛincipium ſaluatiuũ.ergo et malo⸗
rum et coꝛruptibiliũ erit pꝛincipium coꝛruptiuum.
ISi dicatur ꝙ coꝛruptibiliũ nõ eſt ponendũ pꝛinci⸗
pium.cum coꝛruptio accidat ex defectu:et ideo ex nõ
cauſa potius q; ex cauſa. Contra om̃e coꝛruptiuum

eſt actinum.ome aũt actiuũ habet naturã poſtq; agit

erit igit᷑ aliq̃ natura pꝛincipiũ coꝛruptiuũ.4:! Itẽ per
auctoꝛitates voluerũt oſtendere Manichei duo pꝛin
cipia hoc modo.xij.math̊.aut facite arboꝛem bonaʒ
et fructum eius bonum.aut facite arboꝛem malam ?
ſꝛuetum eius malum.glo.Rabani.nõ poteſt ex bono
malum vel ex malo naſci bonum. Et ibideʒ.nibil me
dium quin boni actoꝛis tm̃ ſint bona et mali mala.
ex ꝗlv colligit᷑ ꝙ boni ⁊ mali ñ idẽ ſunt pꝛincipiũ ſed
diuerſa.¶ SOtem.j.ioh.iiij.qui facit peccatũ ex dyabo
lo eſt.nõ materialiter:ergo effectiue.et ergo dyabolꝰ
eſt pꝛincipiũ efficiẽs mali et deus boni. Itẽ math.
xv.om̃is plantatio quã nõ plantauit pater meus ce⸗
leſtis eradicabitur.ergo aliquid eſt quod non planta
uit pater celeſtis.hec plantatio ꝗd eſt aliud q; alicuiꝰ
rei pꝛoductio in eſſe.igit᷑ eſt aliud pꝛincipiũ a deo ꝓ⸗
ducens res in eſſe.¶¶ Item ioh.viij. vos ex pꝛe dyabo⸗
lo eſtis.et conſtat ꝙ nõ eſt pater niſi creatone.⸗l Iteʒ
ij. Coꝝ.iiij.ſi euangeliũ nrm opertũ eſt in his que pe⸗
reunt.eſt opertum in quibo deus hꝰ ſeculi excecauit
mentes infideliũ.nõ aut intelligendũ eſt de bono dei
ꝙ excecauit mentes infideliũ.igitur de malo.q¶ IJtem

ioh.xiiij.venit pꝛinceps mundi huius.vnde innuit ꝓ

vnus ſit pꝛinceps mundi huiꝰ:et alter alterius.et in
telligitur de dy abolo.¶ Item Ro. vij. video aliaʒ le⸗
gem in membꝛis meis repugnantẽ legi mentis mee.
