tpid
cole
A

geſpaſe
undus e
ra fulte
arigthg
Creſioßig⸗
guo er ne
enm
uoſin in
thötſnnin
idtithenen
gnpunriun
Ntached
libntinn
gdcd
rh kepognen
tnzeſtcheen
nöee gnrri
gn potnitcree
rekeſeſinn
que ſigukkes

tum
ſibllidiiee
rimo. nben
zünpoſtnt,
ranaturäſten
idez. göel n
e iin
onuptginwn
wepeten ſan
ternnniien⸗
otite⸗

ie

Srgvarcknn
infenonsenn
blü. Blidion
inplrpontti
ſolüdiſote

ſupiores: d

in diuerſuat
. gogotcault
luli aciciſ
cauſalapion
jampomnt
gdeſkntin
innatunonn
leſortint
mnlupiopzen
eltorini cn
eſepciur
ennpaſſbhin
nſpoi
nennſgii
ſe bonimm
nferorzcn
eusſnete
ppmnt if⸗

Nueſtio

bile ſimptr. cũ.n. dicit᷑: oĩa poſſibilia ſunt dro. includi
tur qð ẽ poſſibile ᷣm quid. ex h & reliquit᷑ ꝙ poſſibile
teo ñ ponit ſimplr poſſibile.ᷓ poſſibile ᷣm cauſam ſu⸗
pioꝛẽ n ẽ poſſibile ſimpłr:̊ ſᷣm cauſaʒ inferioꝛẽ.i¶j Itẽ
cũ dicit᷑ virginẽ manentẽ virginẽ parẽ ẽ poſſibile deo.
vel cecũ videre.hec poſſibilitas ẽ cũ grio actu mateꝛie.

Illa vᷣo poſſibilitas q̃ eſt ſm cãm inferioꝛẽ eſt ſine om̃i

trarietate. illud ẽ ſimptr poſſibile qð eſt ſjm cãm in⸗
ferioꝛ? ⁊ naturã.¶. Iteʒ qð ẽ poſſibile ſᷣm oẽm modũ ⁊
ſolũ eſt poſſibile ſimptr.bᷣ qð eſt poſſibile ſm inferiorẽ
cãm eſt poſſibile ſm omẽʒ modũ.qꝛ eſt poſſibile reſpe⸗
ctu cauſe inferioꝛis ⁊ ſuꝑioꝛis.qꝛ quicꝗd põt cã inferi⸗
oꝛ põt cã ſuꝑioꝛ.ꝭ illud ẽ poſſibile ſimpłr. poſſibile vᷣo
ſolũ ſᷣm cãm ſuꝑioꝛeʒ ñ eſt poſſibile ſm oẽm modũ.re⸗
linquit᷑ ̊ ꝙ ñ eſt poſſibile ſimpłr. ¶ Iez videt᷑ ꝑ ſe op⸗
poſitio in extremis cũ dr virgo parit.ſᷣ vbi ẽ ꝑ ſe oꝑo⸗
ſitio in extremis:eſt impoſſibile ꝑ ſe.vt albũ eẽ nigrũ.
§ e ſe inpoſſibile eſt virginẽ manẽteʒ virginẽ parẽ.Ex
bis ꝗ̊ relinquit᷑ꝙ illud qð eſt poſſibile ſm cãm inferi⸗
oꝛeʒ:eſt poiſibile ſimptr. Propt iſta obiecta tercia
opi.eſt.ꝙ poſſibile ẽ:aliqñ dr ſᷣm cauſas ſuꝑioꝛes:ali
qñ m cauſas inferioꝛes.qꝛ hec dictio poſſibile ſᷣm di⸗
uerſa adiuncta copulat ꝓ diuerſis poſſibilibo.vñ cum
dr:poſſibile ẽ deũ eẽ bonũ.hec dictio bonũ poſſibile co
pulat ꝓ poſſibilitate ᷣm cauſas ſuꝑioꝛes: ⁊ iõ vera ẽ.
cũ vᷣo dꝛ poſſibile eſt cecũ videre.copulat ꝓ poſſibilita
te ᷣm cauſas inferioꝛes:⁊ iõ falſa cẽ.Iſtoꝝ ſnia ẽ ꝙ vir
ginẽ peꝑiſſe inõ eſt poſſibile: aliqñ tñ fuit impoſſibile.
Et deus de impoſſibili facit poſſibile duobus modis.
Vno modo reꝑando naturã.ſicut in ceco illumĩato.⁊
tunc potẽtia miraculoſa ſᷣ actio naturalis. Alio modo
dando nouaʒ potentiã.ſicut b.virgini dedit potẽtiam
ↄcipiendi ſine viro.⁊ eſt hec potẽtia miraculoſa ⁊ actꝰ
miraculoſus.¶ Cont᷑.ſi aliꝗd eſt albũ aliq albedie eſt
albũ ſimpłr. & ſi aliꝗd eſt poſſibile aliq poſſibilitate ẽ
poſſibile ſimplr. Sᷣ virginẽ manẽtẽ virginẽ parẽ fuit ſꝑ
poſſibile aliqua poſſibilitate.̊ ſimplicit fuit poſſibile.
vYteʒ auge. ſuꝑ geñ. in coſta erat vt ex ea poſſet fieri
mulier. bᷣ nõ vt ex ea fieret mulier. ſilr in ceco ẽ vt poſ⸗
ſit fieri videns. Arguit᷑ ̊ hͥ mõ.In quocũq; eſt poten⸗
tia currendi:in eo ẽ ꝙ curꝛat. ſili rõne in qͥᷣcũq; eſt po
tentia videndi:in eo ẽ vt videat. in ceco erit potentia
vt videat.⁊ in coſta vt ex ea fiat mulier.qᷓ cecũ videꝛe 2
coſtam fieri muliereʒ ẽ poſſibile ſimpir.4¶ Itẽ loqndo
c ceco illuiato ꝓ temꝑe añ illuĩatõeʒ cecus videbit. gᷓ
poſſibile eſt cecũ videre.qᷓ iſte cecus põt videre. 4 INeeʒ
poſſibile eſt hũc cecũ habere potẽtiam videndi:qꝛ iam
erit verũ cũ fiet miraculũ.ᷣ ſi bʒ potentiã videndi:poſ
ſibile eſt videꝛe. ᷓ poſſibile eſt hũc cecũ vidẽ. Rñſio.
dðm ꝙ intẽtio poſſibilis ſolet dici de dicto 2 de re ſub⸗
iecta.Fm ꝙ dicit᷑ de dicto ꝑtinet ad pñteʒ queſtiõeʒ. qꝛ
dictũ poſſibile dicit᷑ reſpectu veritatis nccie vel cõtin⸗
gentis in dicto. que quideʒ fundat᷑ in affirmatõnibo 2
negationibo 2 m om̃e genus cauſalitatis.2 de ̊ intẽ⸗
debant qui erant teꝛcie opionis. Poſſibile pᷣo de re ſb⸗
iecta põt accipi ꝓprie vel apropꝛiate. Agpropate ſm

Y aſcendit ſcia theologie que intẽdit in cauſam ſuꝑio⸗
rẽ.⁊ h̊ modo dixerũt poſſibile:qð eſt poſſibile ᷣm cau⸗

ſam ſuꝑioꝛem. qui fuerũt ſecũde opi. ꝓut aſcẽdũt noĩa
ſicut aſcendũt ſcie. ſt icut intẽtio totius.in geometricis
ꝓ totoↄtinuo.in logicis ꝓ toto vli.in metaphicis pꝛo

toto ꝑlecto. Paꝛopꝛie ðdo poſſibile qð ẽ poſſibile ̃ᷣm cau
ſaz inferioꝛeʒ:qꝛ illud eſt poſſibile.⁊ ſᷣm ſnꝑioꝛẽ.⁊ iðo

eyx ꝑte agentis oĩno poſſibile. Preterea ex pte materie

eſt potẽtia ⁊ aptitudo ſeu priuatio.ſicut pʒ in naturali

bus ⁊ artificialibo.⁊ poc modo intendebãt ⁊ recte qui

ſuerũt prime opi.qꝛ poſſibile ſimplr:⁊ ꝓprie qð ẽ poſ⸗

ſibile ſin cauſam inferioꝛeʒ.4 Ad obiecta vᷣo peꝛ oꝛdi⸗

nem. Ad primũ dom. ꝙ verum eſt ꝙ cauſa inferioꝛ nõ
otradicit ſi uꝑioꝛi.ſ̊ diſpoſitio in cauſa infeꝛioꝛi põt cõo⸗

vxj.

tradicere actioni que põt elici a cauſa ſuꝑioꝛi.vt patet
oculus cecus ñ ↄtradicit cauſe ſuꝑioꝛi: ſ̊ tamẽ cecitas
que eſt diſpoſitio in oculo ↄtradicit actui vidẽdi.ꝗ põt
elici a cauſa ſuꝑioꝛi. nec dicit᷑ poſſibile ſimptr qð tm ẽ
poſſibile deo:ſ qdð eſt poſſibile ſᷣm omẽʒ modũ. videre
aũt nõ eſt poſſibile ſm hunc modũ iſti ceco: lʒ ſit poſſi⸗
bile deo. vnde non poſſibile ſimptr. EUlnde notada ẽ dif⸗
ferentia in actionibo naturalibo ⁊ miraculoſis. In mi⸗
raculoſis.n.pᷣcedit actus potẽtiam.ſ̊ in natuꝛalibo pᷣce
dit potentia actũ:deinde ſequit᷑ acius.⁊ hinc eſt ꝙ hic
ponituꝛ ſimplicit poſſibile:quia potentia pcedit actũ.

ibi ᷣo non:quia actus pꝛecedit potentiam. ¶ Ad illud

quod obycit᷑.j.coꝝ.j.ſtultam fecit deus ſapientiã ⁊c.ĩ
glo. rñdeo.hic loquitur de poſſibili ſᷣm Aprietatẽ theo
logie.vnde ſenſus iſtius locutionis eſt talis.ſapientia
mundi iudicat impoſſibile non ſolum ſᷣm cauſam infe⸗
rioꝛem ſed etiam pᷣm cauſam ſuꝑioꝛem qð in naturis
rerum nõ reperit.ſed deus declarauit ſibi foꝛe poſſibi⸗
le.vnde ſumitur ibi poſſibile ꝓ poſſibili deo pᷣm ꝓpꝛie⸗
tatem theologie:quia loquit᷑ te incarnatõne ⁊ paſſiõe
⁊ potentia incarnationis ⁊ paſſionis.¶j Ad illud quo
querit᷑ vtꝝ poſſibile ſit virgineʒ parere. Dicendum ꝙ
hec eſt duplex:virginẽ parere eſt poſſibile.põt.n.intel⸗
ligi de retvel de dicto.ſi de re ſubiecta:falſa eſt.⁊ ẽ ſen⸗
ſus.virgo poteſt parere.i.virgo hbʒ potentiam parien
di.nulla enim virgo adbuc habuit poſſibilitatẽ donec
beate virgini data fuit illa potentia.ſicut dicit dama.
ſpũſſanctus ſupueniet purgans ipſam ⁊ virtutem ge⸗
neratiuam verbi dei tribuens. Si intelligat᷑ de dicto:
vera eſt. ⁊ eſt ſenſus.hoc dictũ virgineʒ parere eſt poſ/
ſibile.nec notat᷑ potentia reſpectu rei ſubiecte: ſ reſpe/
ctu dicti. ⁊ notatur poſſibilitas 'm cauſam ſuperioꝛẽ.
ſicut anteq; mundus eſſet fuit poſſibile mundum foꝛe.
ſcilʒ quo ad deum. ⁊ hec poſſibilitas in dicto que fun⸗
datur in cauſa agente:non in materia.4. Quod obijci
tur.ſi aliquid ſequitur ad aliud.ſi antecedens eſt poſ⸗
ſibile:⁊ conſequens.non ſequit᷑ generaliter: ſequit᷑ ta⸗
men ſumpto poſſibili in eodeʒ genere. Eſt aũt poſſibili
tas ᷣm cauſaʒ inferioꝛeʒ ⁊ ſuꝑioꝛeʒ. nec ſequit᷑ aligd ẽ
poſſibile ſm cauſam ſuꝑioꝛem. eꝛgo ⁊ m inferioꝛem.
poſſibile aũt determinat᷑ pᷣm adiunctũ.vt q ↄiũgit᷑ cũ
dictione notãte cauſaʒ ſu ꝑioꝛẽ notat᷑ poſſibile ſᷣm cãm
ſuꝑioꝛeʒ. Sed cũ dicit᷑ virgo poteſi parere.notat poſſi
bile ſimpłr ⁊ reſpectu cauſe inferioꝛis.cuʒ vo dr poſſi⸗

bile eſt ꝙ deus faciat virginem pareꝛe:notatur poſſibi
litas ſᷣm cauſam ſuꝑioꝛem. IUnde habent quidam pro

reguia ꝙ non ſequit᷑.ſi eſt veritas in eſſentia ꝙ ſit poſ
ſibilitas in natura.quia veritatem in eẽntia facit cau⸗
ſa ſupioꝛ.vt aſinam loqui vel rirginẽ parere:deficiente
poſſibilitate cauſe inferioꝛis. Vel melius vt dicamus
omne verum eſt poſſibile.vt ſicut verũ ampliat᷑ ad ea q̃

fiunt ſᷣm ſuꝑioꝛem cauſam:ita poſſibile.veruʒ eſt eniʒ

ſpecies poſſibilitatis.i Qon.n.eſt concedendũ ꝙ aligd
eſt poſſibile niſi in veritate ſit vel ſᷣm naturã fieri poſ⸗

ſit.vnde non cõcedimus deum facere loqui aſinaʒ ba⸗

laam eſſe poſſibile.qꝛ nec in veritate eſt:nec ſᷣm natuꝛã
fieri põt.ſᷣ tamen ↄcedimus deum poſſe h̊ facere.vt au
tem fiat ſermo de re nõ de dicto:poſſibile eſt deo facere
loqui aſinam balaam.⁊ ſic veruʒ fuit ⁊ poſſibile aſinã
balaam loq:b̊ᷣ modo nec eſt verũ nec poſſibile.¶ Ad i
lud vo qð obijcit᷑ de creatõe aĩe.Oicenduʒ ꝙ poſſibile
Fm natuꝛam dicit᷑ duobo modis. Vno mõ cuiꝰ pᷣncipiũ
eſt natura ſiue cuiꝰ principium eſt in natura. Alio mõ

qð non eſt a potentia nature:ſed tamen eſt conſuetũ vt

fiat in natura a cauſa ſuꝑioꝛi.ſᷣm ꝙ dicitur conſuetu⸗
d eſt altera natura. vt creatio: iuſfificatio ⁊ huiuſ⸗

modi. Simpliciteꝛ ergo poſſibile dicitur quod eſt poſ-

ſibile ſm naturam iſtis duobus modis.vnde etiaʒ dif
finitur miraculum per arduum 7 inſolitũ.ꝑ arduum:
qꝛ eiꝰ principiuʒ non eſt natura.⁊ ꝑ ſolitum:quia non

eſt conſuetũ vt fiat in naturalibo nõ a natura.4 Ad il⸗
lud teum eſſe trinum ⁊ vnum eſt poſſibile.pzʒ rñſio.qꝛ
nõ dicit᷑ poſſibile reſpectu rei ſubiecte.ſᷣm hoc.n.ſigni
ficaret᷑ ꝙ deus eſſet ens in potentia: qd eſt falſum. ſed
ſignificat᷑ poteſtas dei que fundat᷑ ſuꝑ veritate rei qua
verum eſt deum eſſe trinũ æ vnum. Ad obiecta vo ꝰ
ſecũdam opi. Ad illud po qð primo querit ex mat ·xix·
omia poſſibilia ſunt credenti. vtꝝ fiat diſtributio pro
poſſibilibo vel ꝓ impoſſibilibo?: Dicendũ ꝙ fit diſtri⸗
butio pro poſſibilibo ⁊ impoſſibilibo ſᷣm cauſaʒ inferi
oꝛem.nõ tn ex hoc ſequit᷑ ꝙ impoſſibilia ſint poſſibilia
ſimplłr:ſed poſſibilia deo.nec ſequit᷑:̊ poſſibilia. vnde
in li:de regulis theologie.deus omnipotẽs dicit᷑ quia
poteſt nõ ſolum que ſunt vel fieri pñt: ſed etiã que fiẽi
nõ pñt.poteſt.n.impoſſibilia.⁊ multa que ſunt impol⸗
ſibilia ſᷣm inferioꝛeʒ cauſaʒ vel ſm naturam:ſunt poſ⸗
ſibilia 'm ſuꝑioꝛeʒ cauſaʒ. Quicqd.n.eſt poſſibile ᷣm
inferioꝛeʒ cauſam: eſt poſſibile ſᷣm ſuꝑioꝛezʒ.ſed non cõ
uertit᷑.illud aũt eſt poſſibile qð ſᷣm naturaz ſimplrx eſt
poſſibile.Quod aũt poſſibile ſᷣm ſuꝑioꝛeʒ cauſam.nõ
dicit᷑ ſimplr poſſibile: ſed poſſibile deo.reliqua vᷣo que
obijciũt᷑ ↄcedenda ſunt.vt patet ex dictis. Ad obie⸗
cta ↄtra terciam opi.que quodãmodo veritatẽ bʒ. Di⸗
cendũ ad illud qð primo obijcit. ꝙ virginẽ pariturã ?
poſſibile aliqua poſſibilitate.̊ eſi poſſibile.dðᷣm ꝙ nõ
ſequit᷑:niſi illa poſſibilitas ſit poſſibilitas ſimpꝑłꝛ.̊ pʒ
ex dictis ꝙ poſſibilitas ᷣm cauſam ſuꝑioꝛez tm̃. cũ ſit
ratione cauſe agentis nõ materie.nõ ponit poſſibilita
tem ſim płr ſ̊ ſᷣm quid in re. ſicut eſſe in cauſa non põt
eſſe ſimptłr ſ̊ eſſe ſm quid.⸗l! Ad aliud qð erat.qꝙ in co
ſta erat ꝙ poſſet fieri mulier.⁊ ſimilit in ceco ꝙ poſſet
fieri videns. Dicendũ ꝙ eſt potẽtia actiua ⁊ paſſiua.
Actiua duplex eſt:creata ⁊ increata.Paſſiua duplex
eſt.reſpectu potentie create:⁊ reſpectu potentie increa
te. Dicendũ ꝗ ꝙ in coſta erat potentia paſſiua ſiue ma
terialis.vnde poſſet fieri mulier a potentia actiua in⸗
creata:cui ſubiecta eſt ⁊ obediens omĩs materia vr fa⸗
ciat de ea quicqd vult.ſed nõ erat in coſta potẽtia paſ⸗
ſiua vnde poſſet fieri mulier a potentia actiua creata
ſine cauſa infeꝛioꝛi.⁊ ideo nõ ſequit᷑ ꝙ in coſta eẽt vnde
fieret.⁊ hoc mõ intelligendũ eſt in ceco illuĩato ⁊ in ce⸗
teris miꝛaculis. Ad aliud qð ꝓponit:iſte cecus vide
bit. S poſſibile eſt iſtum cecum videre. Diſtinguẽdũ de
dicto vero.⁊ hoc modo ſequit᷑ ex pᷣcedenti:quia dictuʒ
eſt verum exquo iſte cecus poteſt videre eſt viſurꝰ.de re
falſa:quia falſum eſt ꝙ iſte cecus poteſt vidẽ.i Ada⸗
liud dõm.qꝙ poſſibile eſt ꝙ iſte cecus hẽbat potentiã vi
dendi.loquendo de potentia paſſiua.ſ̊ ſi arguat᷑q iſte
cecus poteſt videre vel poſſibile eſt iſtum cecum videꝛe
nõ valet.infert᷑.n. potentia actiua a paſſiua potentia.
Sed ſi querat᷑ ſi põt dici poſſibile ᷣm potentiã actiuã
poſtꝙᷓ factũ eſt miraculũ? Rñdeo. in aliquibo potẽtia
eſt miraculoſa actus naturalis.vt ĩ ceco illumiato.In·
alijs potentia miraculoſa eſt actus miraculoſus.vt q
aſina loquat᷑quia otra naturã eſt ꝙ aſina hẽat poten
tiam loquẽdi:⁊ etiã ꝙ loquat᷑. In bis ̊ dõm. q aſina.

2

nõ põt loqui qᷓuis loquat᷑.ſᷣ ſic ñ eſt ð ceco.ĩmo poſiq

videt põt videre.

Aticulus ſecũdus.
Vnſequẽt querit᷑.vtꝝ qð eſt ð naturam ſit
co poſſibile.ad cuiꝰ rei intelligẽtiã queꝛũt
. tria.Primo. vtrũ potẽtia dei ad miracula
ſit vria nature.Scðo.vtꝝ ſit aliq̃ rõ ĩ materia ad mi⸗
racula.Lercio.cũ potẽtia dei dicat᷑ in oꝑibo mirabili
bus ⁊ miraculoſis:quedã facere natura:quedaʒ ſupᷣ

naturã:q̃dã pret᷑ naturã.vtꝝ hec ſint eadẽ vł diuerſa.

Aaprimumſuper §. .

geñ· . Nõ habuit prima rexꝝ ↄditio vt femia ſic fieret:

b vt ſic fieri potuiſſet.nec ð cauſas quas deus volunta

rio inſtituit voluntate immutabili aliqd facit. ᷓnerat

naturã vt ex coſta fieret mulier. 4¶ Iteʒ aug. in de ci.
tcei· omia poꝛtenta vident᷑ eſſe ↄ naturã:ſᷣ ñ ſunt.¶ Itẽ
ro.xj. Contra natuꝛã inſertus es bone oliue.Glo.deꝰ
ↄditoꝛ nature ̊ naturã nihil facit.4! Iteʒ ibideʒ.id na
tuꝛe eſt cuiuſqʒ rei:qð de ea facit deus.q̊ deus de re ni⸗
hil facit ↄtra natura. ¶ Item rõ recta nõ eſt zoria rõni
recte.ſ̊ natuꝛalis ratio eſt recta.ꝗᷓ diuina rõq ſemꝑ eſt
recta:nõ eſt ↄtraria rõni nature.ꝗᷓ nec oꝛdini nature.
Cõtra.luc.j.Ecce elyʒabeth cognata tua.lo.ne
virgo de partu deſperet.accipit exemplũ anus paritu⸗
re:vt diſcat deo eſſe poſſibilia que oꝛdini nature vidẽt᷑
ria.ꝗ.¶ SItem.ij.coꝛint᷑.xij. On ſignis ꝓdigijs ⁊ virtuti⸗
bus.Glo.ſigna ⁊ ꝓdigia ſunt in his que ↄtra naturã
ſunt.virtutes in his que nõ extra naturã ſunt vt ꝑ im⸗
poſitõʒ manus hoĩem a moꝛbo liberare.4 Item Ro.
xj.õ naturã inſertus es.Glo. deus ñ incõgrue dicitur
aliquid facere ð naturã:qñ facit aligꝗd ↄtra id qð noui
mus in natura.hanc appellamꝰ cognitam nobis ſolitũ
curſum nature.ↄtra queʒ cum deus facit: magnalia 2
miracula nominant᷑. Rñſio. natura dicit᷑ triplicit᷑.
Vno mõ ſolitus curſus natuꝛe.Alio mõ naturalis po
teſtas.vt deus faciat ex ea quicqꝗd vult. Leꝛcio mõ lex
ſumma nature deus ipſe.ðpbigꝛẽa.aliq̃ actiões ſunt ĩ po
tentia nature actiua ⁊ paſſiua.illa que ſunt in poten⸗
tia creature actiua dicũt᷑ eſſe a natura.ſicut ĩ ꝓductõe
ſegetuʒ ⁊ hmõi.Alia dᷣo ſunt in ſola potentia paſſiua.

vt in coſta erat:vt ex ipſa poſſet fieri eua.qꝛ in coſia nõ
erat potentia actiua ad h:ſed potentia paſſiua. õ oꝑ⸗
tuit ꝙ vt potẽtia dei actiua ad h̊ oꝑaret᷑. Alia vdo ſunt

que nõ ſunt in potẽtia actiua nec paſſiua.vt ad hoc ꝙ
ceus fiat hõ.⁊ in his ſolum eſt deꝰ natura ſiue diſpoſi
tio diuina ſiue volũtas. Scoðm h̊ dicendũ.ꝙ deꝰ pᷣmo
mõ oꝑat᷑ ̊ naturã.qꝛ oꝑatur ↄtra ſolitũ curſuzʒ nature

hoĩbus notũ.Scðo mõ tercio nũqᷓ.ꝙ enĩ pꝛimo mõ

oꝑetur ſᷣm naturã qð eſt ↄtra ſolitũ curſuʒ nature ho⸗

minibo notũ.Ro.xj.ↄtra naturaʒ inſertus es.glo.dicẽ
hũano moꝛe eẽ ↄtra naturã qð ẽ vſum nature moꝛta

libus notũ.⁊ ibideʒ ↄtra naturã dicit apłs qð eſt ʒ cõ⸗

ſuetudinẽ nature. vt ſi ſurculus inſertus ꝑticipet fru⸗

ctũ radicis.Scðo mõ nihil facit ð naturã.qꝛ h̊ͥ mõ na
tura dicit᷑ naturalis obediẽtia creature reſpectu poten
tie creatoꝛis.ſi h̊ mõ faceret ↄᷣ naturã:faceꝛet ꝙ creatu

ra potentie ſue nõ obediret:qð eſt impoſſibile.cũ hoc

ſit eis a conditõne.vnde augꝰ. ddit naturis vt ex eis
hoc fieri poſſet.non vt hoc ex naturali motu baberẽt.

7 eſt exempluʒ de coſta.geñ.ij.⁊ de virga aaron q fron⸗
duit. vt habet᷑ numeri.xvij. Lercio modo nõ poteſt ſa
cere contra naturã. ꝗa nõ põt facere cõtra ſeipᷣm.Ro.

xj.glo.Contra illam ſummã legeʒ iuſticie tam deꝰnul⸗
lo modo facit qᷓ; ↄtra ſeipᷣin.

enĩ dicit aptitudinẽ ad viſiõʒ· aliq̃ aptitudo ẽ in ceco
ad videnduʒ. Cõtra.virginẽ par ere ſiue ꝙ manens

virgo pariat. Gẽ ð vſuʒ nature ⁊ ð potẽtiã nature acti
uam ⁊ paſſiuã.ꝗ̊ ñ ẽ rõ in oꝑe miraculoſo ex ꝑte crea⸗

ture.¶ Itẽ qᷓdaã miracula fiut in ꝗbo nlia pᷣt eẽ rõi cre⸗
atura. vt ꝙ deꝰ ſit hö. PRñſio. ſunt rõnes naturales

ſunt rõnes ſemĩales.ſunt rõnes cauſales.Rõ cauſałlẽ

duplex.ſ.creata ⁊ increata. Increata deꝰ. creata potẽ⸗

tia paſſiua. Incꝛeata.ſ.ipᷣa potẽtia ſimplex catuꝛe abſʒ

oĩ diſpoſitõe ad h̊ ꝙ faciat deꝰqð vult. Rõ ſemial ẽ po

tẽtia paſſiua create.cũ aliq diſpoſitiõe tñ remota.Ro
naturalis eſt potentia cũ diſpoſitõe ꝓpingoꝛi. In gno

2 (N pas „„α☚

rrr— f 2 7. . 0°6* „* .
Rſπ raiiſl. ſern aud3 ie⸗ rde

Nueritur ſecũdo S. ij.

Vtꝝ in creatura ſit aliqua ratio ad miracula.Et vide
tur ꝙ ſic. augꝰ.in coſta erat vt ex ea poſſet fieri mulier
& in creatura ẽ potẽtia ad opꝰ miraculoſuʒ. 4 Iteʒ in
ceco eſt potẽtia priuata cũ aptitudine ad viſũ.cecitas

Eatnnem,
amn
hfiimmonn

mizumrtt
pligenn
Sdne Nnn
euniſintee
re Ient
lnncogne dn
llpnniche⸗
amn donebe
hhat nmti
adickni
dmönumnen
1. Tenonde
zaetöͤesſnin
veluneinpen
aſicntign
Potentiapiſn
ene⸗ geinaſt
lupaſſiun
nt. Aume
inn. t alte
turaſiuedſe
ei. g f
irſezen
Peni paumns
hrſuznatun
erms es ge
m natmem
apksgdetie
us peeſuft
nuri ahnun
Nereſunnſoen
ſurngaen
Poſſoleüͤte
Meuurona
li monbari⸗
mgpammift
ochnö
bmnſefni⸗
kcietan

ſ
hirante
oſetenpi
loſt en
MAfſi i
mimpint⸗
eſvegne
ftünmmr
perre⸗
D
Seonmd
Ki,
ng
Nraunn
zeniner
oͤſen

ztennott
zaz,

Mneſtio

ergo eſt naturalis ratio ad pꝛoductionem ſegetis. VUbi
aũt eſt oꝑatio m rationes naturales nõ eſt opus mi⸗
raculoſuʒ ſed ſolum 'm ratõnes ſeminales aut ßm ra
tiones cauſales.ſᷣm ſeminales ratõnes vt in virgis de
quil facti ſunt ſerpentes. Si enim m naturaʒ ille ſe
minales rõnes eſſent pꝛoducte in actũ:tunc ratones ſe
minales fierẽt naturales ꝗa eſſent in ꝓpinquioꝛi diſpo
ſitione.ſicut ſi piecte eſſent virge in aquã et putreſacte
cetera neceſſaria ↄcurꝛerẽt:ſed qð natura facit paula
tim: deꝰfacit in inſtanti:et ideo miraculoſum. Sed ſũt
alia miracula vbi ſolum ſunt ratõnes cauſales vt in B
quod eſt virginẽ parere.etilla ſunt ſimpliciter miracu
loſa.que autem ſᷣm rationem ſeminalem ſunt ꝑtim na⸗

turalia et partim miraculoſa. .
§. in.

Lercio queritur

t differentia hoꝝ ſupꝛa naturaʒ.pꝛeter naturã ⁊ con⸗
tra naturã. Et dicendũ eſt.ſupꝛa naturã ſunt quoꝛum
non eſt ſimile in natura nec in potentia natuꝛe.vt in h
qð eſt virginem parere.Contra naturaʒ. vt que fiunt
oↄtrario curſu nature tamen terminãtur ad ↄfoꝛme na⸗
ture:vt hoc quod eſt cecum videre.Preter naturam di
cuntur fieri que fiunt oꝛdini ſimile nature:ſed non iu⸗
xta modum natuꝛe.ſicut ex aliquo habente ratõnes ſe
minales ſubito pꝛoducitur aliquid in eſſe:quod longa
tranſmutatõne ſiue putrefactõne poſſet ſᷣm naturaʒ in
eſſe pꝛoduci.que quodãmodo dicuntur mirabilia ſcilʒ
ratione modi pꝛoducendi in eſſe.hoc eſt.quia ſubito qͥ⸗
dammodo dicuntur naturalia ſcilicet ꝓpter rationes
ſeminales que offerente ſe tempoꝛis opoꝛtunitate in re
rum ↄſimiliũ ſpecies naturalr pꝛoꝛumperent. ſicut de
virgis Exo.vij.vñ aug.ꝑ omnia mundi elementa inſũt
rebus quedam occulte ſeminaticie ratõnes.quibo cum
data fuerit opoꝛtunitas tempoꝛis:pꝛoꝛumpũt in ſpeci⸗
es debitas ſuiis modis et finibus. Illud ergo in quo aſ
ſunt ſeminales rationes licet per aliquid aliud excite⸗
tur nõ dicitur ↄtra naturam ſed pꝛeter naturam.

Articulꝰterciꝰ

Onſequẽter querit᷑ vtrũ ꝙ oppoſita ſint idẽ
ſit deo poſſibile.et videt᷑ ꝙ non:quia ſi face⸗
ret ꝙ albũ manens albũ eſſet nigrum: facẽt

dptr a oꝛdinatõeʒ ſuam et inſtitutõeʒ.Qon põt aũt face⸗

re ↄtra oꝛdinatõeʒ ſuã:̊ nõ põt facere ꝙ albũ manens
album ſit nigrum. Ytem auguſt. in de vera religione
om̃e coꝛpꝰ in aliud coꝛpꝰ mutari poſſe credibile eſt:ſed
qðᷣlibet coꝛpꝰin aĩam rõnaleʒ poſſe ↄuerti credibile ab
ſurduʒ eſt:qm̃ deus ſic om̃ipotens ẽ.vt nunqᷓ ſue rõnis
inſtituta auellat: ̊ inſtituta ſue rnis ſunt vt oppoſita
nõ ſint ſimul in eodẽ: nõ põt facẽ.nec etiã pt hmõi tꝛã
ſmutatõnes quas ponit aug.facere.¶¶ Item ſic deo nõ
eſt poſſibile facere ↄtra potentiã.ita nec ↄtra veritateʒz
vel bonitatẽ:ſed ſue veritati repugnaret ſi eſſe ⁊ nõ eſſe
ſimul accipent᷑ de eodẽ.ꝗa ſi hoc faceret ↄtra veritatez
faceret. ome aũt verũ eſt verũ veritate pᷣma:g ↄtra ve⸗
ritateʒ ſuã faceret ſi opoſita ſimul eſſe faceret. Con
tra. nunqꝗd deus põt de trunco facere vitulũ ⁊ ecõuerſo
Sſitr ꝙ albũ ſit nigrũ. ¶ Iez magis dil⸗ crepãt creator
et creatura ꝙᷓ albũ et nigrũ.quia album ⁊ nigruʒz ſunt
ſub eodẽ genere:̊ nõ creatoꝛ et creatura.ſ̊ deus potu⸗
it facere ꝙ creatoꝛ eſſet creatura: põt facere ꝙ album
ſit nigrum. ¶ YIez pᷣme drie entis ſunt ens ab alio ens
nõ ab alio: pꝛime dr̃ie entis magis differũt q̃ᷓ album
et nigꝛũ:q̊ ſi deus potuit facẽ ꝙ ens nõ ab alio ſcʒ deꝰ:
eſſet ens ab alio ſcʒ bono:multofoꝛtius põt facẽ ꝙ al⸗
bum ſit nigrũ. ¶ Iem byllari. v.li. de trini. ꝑfeete po⸗
teſtatis ẽ id naturã poſſe facientis qð ſignificat ſermo
dicentis.et ita cũ quiceꝗd põt dici effici poſſit: tenet ve⸗
ritatis naturã ꝙ deo exequat.et vult dicere: ꝙ peꝛfecte
potentie eſt.ꝙ teꝰpoſſit facere quicꝗd põt: ſᷣ ſermo di⸗

xxj.

centis põt ſignificare ꝙ album ſit nigruũ:ergo illud po/
teſt deus facere.¶ Item ↄmunis animi acceptio eſt. ꝗ
virtuoſioꝛ ẽ potentia dei ad faciendũ q; anima ad cogi⸗
tandũ imaginandũ vel hmõi: ꝗ̊ poteſt facere albuʒ eſſe
nigrũ chymerã:vel hominẽ eſſe aſinũ.et videt᷑ etiã ſᷣm
hoc ꝙ poſſit facere quicꝗd poteſt imaginari. Ad il⸗
lud nil temere aſſerendo cũ om̃i modeſtia.rũdemus ꝙ;
ſi potentia dei ↄcipiatur ab aĩa abſolute.nõ poterit aĩ
ma determinare nec capere infinituʒ pelagus ſue pote
ſiatis:ſ cum aĩa ſpeculat᷑ diuinã potentiã vt oꝛdinatã.
Fm ↄditionem pfᷣatis veritatis bonitatis. dicit ꝙ poſſi
bile wro eſt qð poſſe poſſibile.et non põt qð impoſſibi⸗
le ſᷣm hoc dixerunt.ſicut habet᷑ in regulis theologie q
ↄtradicit ſue potentie vel veritati vel bonitati:potẽtie
maieſtatis nõ ↄueniret vt faceret maioꝛẽ ſe. Item veri⸗
tati eius ↄtradiceret facere de eodem ſimul eſſe et non
eſſe. IYtem bonitati eius ↄtradiceret damnare petruʒ
ſaluare iudam et peccare.ſemꝑ ergo cum debet dici ðdo
aliquid poſſibile:exigit᷑ ꝙ nõ detrahat potentie eiꝰ ve⸗
ritati vel bonitati.¶ Quod ergo obijcit.ꝙ poteſt face⸗
re ꝙ album ſit nigrũ ꝙ potuit facere ꝙ creatoꝛ eſſʒ cre⸗
atura:rñſio aliquid incipit eſſe aliud ꝑ contractionem
nature vel ꝑ vnionem. Secundo modo dicitur ꝙ deus
fecit ꝙ creatoꝛ eſſet creatura.non ꝑ nature ↄtractõneʒ
vel conuerſionem.et eodem modo poteſt deus faceꝛe
album ſit nigrum.id eſt ꝙ vniatur nigro:ſed nõ ẽ pol⸗
ſibile ꝙ album fiat nigrum per nature ↄtractionem ſi⸗
cut habet a parte altera.Qon eniz hoc eſſet poſſe quia
manifeſte natura albedinis et natura nigredinis a ſe
facta:non poteſt facere album nigrum. vnde ſi faceret
album nigrum:opoꝛteret mutare naturam a ſe factaʒ
quod non eſt poſſe quid.pꝛobatur.quia manifeſte na⸗
tura albedinis eſt dicere album non eſt nigrum et econ

uerſo: ergo faciens album eſſe nigrum faciet albuʒ nõ

album:et hoc conſtat quia non eſt potentie ſiue poſſe.
4 Ad illud quod obijcitur. plus differunt ens ab alio
non ens ab alio q;ᷓ duo entia ab alio. Rñſio.deus põt
facere ꝙ idem ſit homo et deus.id ẽ ꝙ eadem ꝑſona ſit
deus et homo.nõ ꝙ hec natura ſit illa. ſic nõ poteſt fa⸗
cere ꝙ natura albi ſit natura nigri.tamen poteſt face⸗
re ꝙ eadẽ perſona habeat albedinem et nigꝛedinẽ non
mutata natura. 4 Ad auẽtem hyllarij dicenduʒ. ꝙ eſt
loqui de dictõe dupliciter.vel ſᷣm ꝙ copulatur ad ima
ginatõnem: vel fantaſiam. Pꝛimo mõ quicquid poteſt
dici ꝙ non diſcoꝛdat a pꝛima veritate:poteſt deus face
re.Secũdo modo poſſunt multa dici que deus non po
teſt facere:gꝗa ↄtradicerent ſue veritati.Ael aliter dicẽ⸗
dum.ꝙ nõ fuit intentio hillarij de dicente homie z ver
bo eius:ſᷣ dicentem appellauit patrem verbum filium.
voluit &̊ in hoc dicẽ.ꝙ eq̃lis potentie ſunt pater et filiꝰ
quia hnt eandem natura.vt ſit ſermo non ſolum decla
ratiuus vel ſignificatiuus:ſ etiam oꝑatiuus.

Articulꝰquart

Veritur conſequenter.vtrum qð eſt impoſ⸗
ſibile per accidens ſit ðo poſſibile:vt de cor
rupta facere incoꝛruptam.Ad quod hiero⸗
nimus.cum deus omnia poſſit:non poteſt de coꝛrupta
facere incoꝛruptam:ſed conſtans eſt ꝙ hoc eſt impoſſi⸗
bile per accidens quia aliquando fuit poſſibile relinꝗ
tur ergo ꝙ impoſſibile ꝑ accidens non eſt poſſibile ðo
Item aug.contra fauſtum.quiſquis ita dicit ſi om̃i⸗
potens eſt deus:faciat vt que facta ſunt facta non fue⸗
rint.non videt hoc ſe diceꝛe ſi omnipotens eſt faciat vt
ea que vera ſunt:eoipſo quo vera ſint:falſa ſint. Sen⸗
tentia quippe qua dicimus aliquid fuiſſe ideo vera eſt.
quia illud de quo dicimus fuit. et non eſt banc ſenten⸗
tiam deus falſam facere nõ põt:qꝛ nõ eſt ↄtrariꝰ verita
ti. Cont᷑.deus pt facẽ vt aliqꝗd nõ ſit qdð eſt.⁊ ꝙ aliꝗd
nõ ſit futurũ qdð erit:̊ põt facere ꝙ aliquid non fuerit

BeH Lor 9) cecater aca 9 2

R

quod fuit pteritum: ergo poteſt facere ꝙ coꝛrupta non
fuerit coꝛrupta.¶ Item ſententia qᷓ dicimus aligd fuil⸗
ſe eſt vera veritate creata:ſed de põt facere de omi cre/⸗

ato ꝙ non ſit: poteſt facere de iſto vero aliquid fuiſſe

cerů ñ ſit. q ñ fuit: qd eſt ↄ aug.¶¶ Itẽ magis un⸗
poſſibile ẽ qð ẽ ipoſſibile ꝑ ſe.qᷓ; qð ẽ impoſſibile ꝑ ac⸗
cidens.ſi ̊ põt impoſſibile ꝑ ſe:vt de trunco vituluz:er
ao põt de pꝛeterito non pᷣteritũ: aut quaꝛe nõ?: Mñ⸗

ſio. ad hoc pie dixerũt quidam. ꝙ deus poſſet faceꝛe ab

ſolute de coꝛrupta incoꝛruptam. ? de pᷣterito quod nõ
fuit pᷣteritum.et bmõi opinionis fuit gilbertus. ¶ Ao
illud vᷣo hieꝛo.rñderunt.ꝙ cũ dicit᷑ deus nõ põt facere.
ꝙ cum dicit᷑ nõ poſſe illa ↄſuetudine loquendi in ſepᷣtu

ris qua dicit᷑ aliꝗd fieri cũ innoteſcit: ita dicit᷑ nõ poſſe

a hiero.quia nõ oñdit ſe poſſe:non em̃ legit᷑ hoc feciſſe
ſicut legit moꝛtuos ſuſcitaſſe ⁊c. ¶¶ Ad illud vo auguſ.
reſponderũt.ꝙ deus põt facere ꝙ illud qð eſt pᷣterituz

non fuit qntum in ſe eſt. non em̃ ſe habet aliter ad res

qᷓ ſe haberet ab eterno.vnde pꝛeteritũ pñs et futurum
ex ꝑte rerum ſunt.non ex ꝑte dei: ſicut dicit Auguſti. ꝙ
non põt facere ꝙ preteritũ non fuerit pᷣteritum. loquit
cuʒ ſuxpoſitõne pᷣteriti.hoc eſt:non pot facere ꝙ aligd
ſimul ſit pꝛeteritũ et nõ preteritum: quia illud non eſt

potentie. tñ de quo enunciatur fuiſſe: poteſt facere ꝙ; ñ
fuerit.¶ Ad pꝛimum gobiectum reſpondet aug. cõtra

fauſtum ſic.tunc facit deus de aliquo ꝙ non ſit.quãdo
illud eſſe inuenerit de quo fiat.velut cum aliquem qui
cepit eſſe naſcendo:faciat non eſſe moꝛiendo.hoc enim
factum muenit te quo fieret quis.aut dicat vt id ꝙ nõ
faciat non eſſe.quicꝗd autem pᷣteritũ eſt iam non eſt.ꝙ
ſi de ipſo aliquid fieri poteſt:adhuc eſt de quo ſiat.et ſi
eſt.quomodo pꝛeteritum eſt:quaſi diceret.non reling⸗
tur ergo ꝙ de boc quod pᷣteritum eſt:non põt de? facere
non fuiſſe.nec eſt ſimile ð hoc quod pñs eſt:ꝙ põt face
re non eſſe. quia pñs eſt ens actu.nec de hoc ꝙ futurũ ẽ
eſt ꝙ poteſt facere ꝙ non ſit futurum:quia futuruʒ eſt
ens in potentia: pꝛeteritum vo nec eſt ens in potentia
nec in actu. ¶/ Si vo obijciat᷑.ſi pꝛeteritum eſt non ens
in potentia nec ens actu:quõ verum eſt? Ao hoc reſpõ
det aug.ideo veruʒ ẽ illud fuiſſe.quia in noſtra ſenten⸗
tia verum eſt. non in ea re que iam non eſt.⸗! Ad ſecun
dum reſpondet auguſtinus ↄtra fauſtum mouẽs que⸗
ſtionem. ſi queras vbi ſit hec vera ſententia.pꝛius inue

nitur in animo noſtro cum illud verum ſcimus et dici⸗

mus:ſed et ſi de animo noſtro ablata fuerit.cum illud
quod ſcimꝰobliti fuerimꝰ:manebit ipſa veritate.ſemꝑ
em̃ verum erit illud fuiſſe qð erat et non eſt.et vbi erit
verũ iam fuiſſe qʒ erat:ibi verũ erat antejᷓ fieret futu⸗

rum eſſe qð nõ erat.huic veritati deus nõ poteſt adueꝛ

ſari. ĩ quo ẽ ſumma ⁊ incommutabilis veritas q̃ illu⸗
ſtratur vt ſint quicqd in quoꝛumcũq; animis et menti⸗
bus verũ eſt.¶¶ Ad illud qð obijcitur. an magis impoſ

2

ſibile eſt qð eſt impoſſibile per ſe: qᷓ; qʒ eſt im poſſibile

ꝑ accidens: Reſponſio ꝙ eſt accipere extrema vtriuſq;

impoſſibilis dupliciter.vel in eſſe vel ĩ fieri.Si impoſ⸗

ſibile accipitur in eſſe:impoſſibilius eſt qð eſt impoſſi⸗

bile ꝑ ſe. Sed in fieri impoſſibilius eſt qð eſt impoſſibi
le ꝑ accidens. Et cauſa huius eſt.quia unpoſſibile ꝑ ſe
eſt d illis impoſſibilibo que ſunt impoſſibilia ex oꝛdi⸗

ne nature. vt truncuʒ fieri vitulum ſunt poſſibilia ex oꝛ⸗
dinatõne reuocabili a deo qui eſt ſupꝛa oꝛdinem natu⸗

re vnde ab eo pñt iſte foꝛme ſuccedere in materia ſcili⸗
cet foꝛma trunci et vituli:quia materie in qua ẽ foꝛma
trunci.poteſt impꝛimere foꝛmũ vituli:ſed ꝙ pꝛeteritum
fiat nõ pꝛeteritũ vel fiat futurũ:eſt oꝛdo irꝛeuocabilis.
ga eſt oꝛdo ᷣm incõmutabilitatem pꝛime veritatis. ſic
patuit ex verbis bti aug.ↄtra fauſtum.

LQueſtio.xxij.de deꝛiua

tõne potentiaꝝ creaturaꝝ a potentia pꝛima.

Onſequenter re/
ſtat querendũ de deriuatõne potentia
rũ creaturaꝝ a potentia pᷣma.et ſub q̃
dam bꝛeuitate. am iſta reqrunti ſu
is locis ꝓpꝛiam inquiſitõeʒ · Querit᷑ 8

bic pᷣmo.vtrũ ex diuina potẽtia fluxent potentia pati⸗

endi ſiue ſuſceptiua.Scðo.vtrũ a diuina potẽtia flux

erit om̃is potentia agẽdi. Tercio.vtruʒ a deo fluxerit

om̃is potentia pᷣſidendi.Quarto incidentałr querit᷑ ð
potentia pᷣſidendi q eſt angeli ad angelũ. Quinto ð po
tentia pꝛeſidendi q̃ eſt bominis ad animalia. Sexto de
potentia q̃ eſt creature coꝛpoꝛee ſuper incoꝛpoꝛeam.et
bec amplius diſcutientur in ſuis locis.

Membrum prunum

D pꝛimũ arguit᷑ cũ om̃is natura ſit a ðo
ſicut clamãt om̃es ſcripture.potentia at
paſſiua ſine receptiua eſt in natuꝛa mate
rie:ꝗᷓ eſt a deo. 4 Iem ꝙ materia ẽ et ꝗ

põt recipere totũ eſt a eo:̊ potentia receptiua ẽ a deo

Contra.quicqd ẽ a deo exemplar bʒ in ipſo:ſᷣ poten

tia receptiua exemplar nõ hʒ in deo:quia nihil eſt rece
ptumm in ipſo: potentia receptiua nõ eſta doo. So

lutio.dicendũ ꝗꝙ potentia receptiua duo impoꝛtat. ſci⸗
licet capacitatẽ et indigentiazʒ: ratõne indigentie nõ eſt
a deo.nec hʒ exemplar in eoipſo ſcʒ ratõne capacitatis

q̃ ſcʒ ↄtinet hanc foꝛmã vel illã a ceo eſti. et in ipo erxem

plar bʒ.cũ ipſius dei ſit ↄtinere omia ſic materie vł ſoꝛ
me foꝛmas.tñ aliter ⁊ aliter dicit᷑ deus ↄtinere omia et
materia foꝛmas.nam deꝰↄtinet om̃ia ↄſeruãs nullo in
digens:materia ↄtinet foꝛmã tanqᷓ ab ipᷣa ↄpletuʒ eſſe
7 ꝑfectionem recipiens.

Membrum ſecunduũ
Ecũdo querit᷑ qualiter a diuina poten/
tia flurerit potentia agendi. Ad qð ſic.
Ro.xiij. Non eſt ptᷣas niſi a deo:ſᷣ poten
tia peccandi vel coꝛrũpendi bona natuꝛa
lia eſt potentia: eſt a So.¶ Itẽ iob. j. dicit. ꝓ data eſt
ptas dy abolo ad temptandũ iob ⁊ hoc a deo. Et ioh.
xix. dicit᷑ pylato.nõ baberes in me ptatem ⁊c.⸗ Item

adam in ſtatu innocẽtie habuit hãc potentiã ſcʒ peccã⸗

di. ⁊ nõ a ſe nec a dyabolo:&̊ a deo.¶¶ Item augn. nobi
lioꝛ eſt natura ꝗᷓ põt peccare ꝙᷓ illa q nõ põt peccaꝛe:
potentia peccãdi ẽ de nobilitate nature: ß̃ quicqꝗd ẽ de
nobilitate nature ẽ a deo: ꝗᷓ potentia peccãdi a do eſt.
.yItem quicꝗd ẽ de ↄmendatõne nature alicuiꝰ nature
a deo ẽ:ſpᷣ ecci.xxxj.cõmendat᷑ bõ ꝗ potuit tranſgredi et
nõ eſt trãſgreſſus: poſſe trãſgredi vel peccereẽ a dxeo.
Contra anſel.potẽtia peccandi nec ẽ libertas nec ꝑs
eiꝰ:ſᷣ ſiitudo quã hʒ hõ ad deumẽ in li.ar.nec ps ei⸗:
eſt hõ diſſitis dro:̊ nec a deo ꝓuenit ei pras.ſpeccãdi.
Item potẽtia diffinit᷑ ꝑ ſuum actum ⁊ ab illo accipit
ſuam perfectionem: ergo potentia peccandi diffinitur
per hunc actum peccare.xet ab alio accipit ſuam perfe⸗
ctionem.ſed ſᷣm hoc omnino eſt diſſimilis a primo:er⸗

go potentia peccandi non eſt a o. YItem qrit. cuʒ di

catur qui reſiſtit poteſtati dei oꝛdinatõni reſiſtit. vtru
qui reſiſtit potentie peccandi: reſiſtat potẽtie diuĩe ſen
oꝛdinatõni? ¶ Juxta hoc queritur. vtrum eadem ſit po
tentia benefaciendi et malefaciendi: videtur ꝙ nõ.· po⸗
tentia enim benefaciendi pꝛocedit ex beneplacito ci.
potentia malefaciendi ex iudicio dei. Fm ꝙy dieit beus
auguſtinꝰin ð ſpiritu littera.homo cum accipit pote
ſtatẽ malefaciendi ex iudicio dei venit. poteſtas po bñ⸗
faciẽdi er volũtate ⁊ bnplacito: penes cs diffeĩt po⸗
tẽtia bñfaciẽdi ⁊ malefaciẽdi: nõ eſt eadẽ hec potẽtia
et illa. 4 Item potentia benefaciendi eſt ad pꝛobatio⸗

ſ.uo⸗ ſu⸗ A Beo

ton
ergo
ſunt
let
ſop
ſen.
atate
g
on
ſen

in
e
Aſe
ibe
Nen
fo
iai

ernd
töneheg,
nind
afegnmſt
dez⸗Qleii
potentiztg
dofient
talraueni;
,Onme
miaSenn

unſume

Imon

ismtmniteh
Mure,pgetri
tinmmane
e materni
hreceptieinn
inipoien
guianihline
eſtao G
Nno inpann
eincigentrit
öne capuitn
aſicmateet⸗
ns oinereofn
4 ſeruäsnult
b ipa pen

uncn
Adiuina por
mdi. Boc
niſia doße
endi onanun
dickgont
boes ao Ein
intenti,n
pornilzerß
(Fenaugnon
juͤean
ue babieltr
Greatinstan
onitrunne⸗
Apetcantin
giliemut

QNueſtio

nem bone volũtatis.poteſtas malefaciendi ad damna

tionem male voluntatis. ſicut dicit aug. in pꝛedicto .
ergo non eſt eadem potentia bec et illa.en enes.
ſunt motus qui tendunt ſurſum et qui rendun, act
et etiam contrarij: eꝛgo potentie per quas eliciun nta⸗
ſed potentia benefaciendi ſurſum mouetur per ca /
tem: potentia vᷣo malefaciendi deoꝛſum trabit ꝑ aern
citatem: ergo diuerſe erunt potentie ↄtrarie. o
aug. libe. arbi.eſt facultas voluntatis rarionts.
bonum eligitur gꝛatia aſſiſtente: malum eadem nlt
ſtente. ergo eadem eſt potentia benefaciendi 7 malefac
endi ſcilicet libe. arbi. Ad pꝛimum dicẽdum.ꝙ cum
dico potentiam peccandi duo dico:ſcilicet potentis fa⸗
ciendi hanc actonem. et bec potentia eſt bonum:⁊ hec
actio eſt peccatum. Ende Anſelmus.in libꝛo.de caſu
dy aboli.poteſtas volendi non recte⁊ ipſum velle t
aliquod bonum. Fm hoc dicimus ꝙ potentia peccandi
id eſt potentia faciendi hanc actionem inquãtuʒ acno
eſt:a deo eſt. ſed defoꝛmitas illa que in potentia peccan
di intelligitur ratione peccati a deo nõ eſt:ſed hui &⸗
ſoꝛmitatis pꝛincipium eſt voluntas noſira ſᷣm ꝙ eſt in
actu et non in potentia tm̃. Non enim potentia volen⸗
di malum defoꝛmitatem dicit.voluntatem autem dici⸗
mus non ᷣm ꝙ eſt a ceo:ſed ſᷣm ꝙ eſt ex nibilo.⁊ iõ ver
tibilis ſᷣm ꝙ dicit damaſcenus.¶ Ad ſecundum quod
