rationem intelligentie. tunc ſuppoſito vno ſupponitur
alterum. Eſt autem differens ratio intelligentie ĩ hoc
nomine perſona ſiue ypoſtaſ. et in hoc nomine eſſen⸗
tia.ſicut in creaturis eſt videre.⁊ ideo nõ ſequitur peꝛ

ſona vel gignit vel gignit vel ꝓcedit eẽntia nõ: nõ ůͤ eſt

eſſentia ꝑſona: quia altera eſt ratõ intelligetie in no⸗
mine pſona ⁊ boc nomie eſſentia.

Miembrum ſextu
Onſequẽter querit᷑ de ↄpatione ypoſiaſ
ad eſſentiã qᷓtuʒ ad ſimplicitatẽ. Querit᷑
G an maioꝛ ſit ſimplicitas eſſentie ꝙᷓ ypo⸗
ſiaß vel ecõuerſo. Oſtendit᷑ aũt ꝙ maioꝛ
ſit ſimplicitas eẽntie qꝛ in ratõe y poſtaſ venit intelle⸗
ctus eentie nõ ecõuerſo. ꝗᷓ ſimpliciꝰ videt᷑ dici eẽntia qᷓ
ypoſiaſ.¶¶ Cõtra.eẽntia eſt cois tribo ypoſtaſi bo. ypo⸗
ſtaß aũt nõ eſt coĩs alij ypoſtaſi ſiue coĩcabilis ab alia
ſicut &̊ maioꝛ ẽ vnitas indiuidui q; vniuerſalis: ita vi⸗
det᷑ ꝑ lile maioꝛ vnitas ypoſtaſ qꝙᷓ eẽntie.⸗! Item vbi ẽ
eadem entitas ibi eſt eadẽ vnitas.pᷣ eadẽ ẽ entitas cẽn⸗
tie 2 ypoſlaſ:ergo ⁊ eadeʒ vnitas. Rñ.cũ eque ſim⸗

plicia dicũtur ĩ deo natura ? res nature.⁊ ſine aliqua

additõe vniꝰ ad alterũ in re:tñ intelligẽdo aliter eſt.qꝛ
ↄpoſitiꝰ intelligit intellectꝰnr̃ ip̃am ypoſtaſim ꝙᷓ eẽntiã
Et ſi obijcit᷑ ꝙ ſi huic intellectui nihil rñdet falſus eſt:
dicẽduz ꝙ nibil ei rñdet ĩ re qꝗð ſic magis intelligit y po
ſtaſim ꝙᷓ; eẽntiã niſi defectꝰſuꝰ. Vnde non ita intelligit
qꝛ ita ſit in re: ſᷣ qꝛ tefectibilis eſt ⁊ ↄpoſitꝰ.nec põt in⸗
telligere ſiue acciꝑe ſicut ẽ in re.vñ defectꝰ ſuꝰeſt cauſa

hmõi: ⁊ nõ alia differẽtia vel additõ que poſſit poni ex
ꝑte rei.intellectꝰem̃ capit ſm ſuã poſſibilitatẽ⸗ im ꝑfe⸗

ctionẽ:⁊ nõ ſm poſſibilitatẽ rei quã capit. Vnde ex ꝑ⸗
te ip̃ius intellectꝰ appᷣhendẽtis venit iſtud:nõ ex parte
rei.⁊ ex hoc ẽ qdð dicimꝰ nomẽ ypoſiaſ magis eſt ↄpo
ſitum ꝙᷓ; nomẽ eẽntie.qꝛ.ſ.plus intelligẽdo ei attribui⸗
mus.nõ tamẽ ipᷣa eſt res magis ↄpoſita:ĩmo equaliter
ſimplex.qꝛ oĩno eſt eadẽ.¶¶ Ad ſecudum dicendũ.ꝙ ſᷣm
rem vnitas eẽntie 2 vnitas ypoſtaſ nõ diſcernũt᷑.quia
hec vnitas eſt illa.nec ↄpoſitioꝛ ẽ hec illa.tñ ſᷣm nomĩs
ratõeʒ q ꝓuenit ex ꝑte nr̃i intellectꝰdiſcernũt᷑. Si ẽ lo⸗
quamur de vnitate noĩs ꝙtuz ad diffinitõeʒ. amplioꝛ ẽ
vnitas in h̊ noie eſſentia ꝙᷓ in hoc noĩe ypoſtah.qꝛ ypo
ſtaß ponit rem ſubſiſſẽtẽ in rectitudĩe: eẽntia ĩ obliꝗta⸗
te.ſi vᷣo loqmur de noĩs vnitate ꝙᷓtuʒ ad ꝓpꝛietatẽ ſigni
ficãdi:am plioꝛ ẽ vnitas in noĩe ypoſtaſ ꝙtuzʒ ad ſigni⸗
ficãdi ꝓpꝛietatẽ ꝙ ſignificat rem cũ ꝓpꝛietate incoĩcabi⸗
li:q; in noĩe eẽntie ꝙ ſignificat rem in noĩie ↄmuni.⁊ ſic
patet reſponſio ab obiecta.

Membrũ ſeptunũ

Einde querit᷑ de ↄꝑatõe ypoſtaß ad ꝓpꝛie

tatẽ. vtꝝ vna ypoſtaſ ſubeſt tribo ꝓpꝛie⸗
tatibo vel tres ypoſtaſes ſolũ: qꝛ tres ꝓ⸗
pꝛietates.Ad qð ſic.maioꝛ ẽ ſimplicitas
in eſſe diuino ꝙᷓ in aliquo eẽ creato.Sʒ videmꝰin igne
ꝙ ibi ẽ ſoꝛma ignis ⁊ caloꝛ ⁊ ſplẽdoꝛ.⁊ licʒ hec tria ſũt
ibi:nõ tñ ſunt ibi plures ypoſtaſes ſᷣ vna ſub tribo ꝓ⸗
pꝛietatibo. ̊ multomagis in diuio eẽ erit vna ypoſtaſ

ſub tri ꝓpꝛietatibo ⁊ non erit ibi numerꝰ ypoſiaſum.

4l Itẽ in diuis inuenimꝰ aliquid qð nec ẽ diſtinguibile

nec diſtinctũ ⁊ hoc ẽ eẽntia. Itẽ inuenimꝰ diſtiguibile

diſtinctũ ⁊ hmõi eſt ꝑſona.Inter at hec duo extꝛema
intercidũt ſᷣm ratõeʒz intelligẽtie duo media.ſcʒ ſuba 2

— „„

ypoſtaß.ſic inter qͥ eſt ⁊ quis ẽ intcidũt qdð eſt ⁊ qui eſt
eẽntia aũt dicit quo ẽ:ſuba qð eſt.ypoſtaſ qui eſt. ꝑſo⸗
na quis eſt.y poſtaſ ergo ẽ mediũ illoꝝ ꝙᷓtuʒ ad diſtin⸗
gui ⁊ nõ diſtingui.ergo neutꝝ ẽ illoꝝ d ſe. ergo nõ eſt
diſtincta.ſ̊ qð non ẽ diſtinctũ non cadit ſub numero:⁊⸗
qð tale ẽ non ẽ numerabile:ergo ypoſiaß nõ ẽ numera
bilis ſicut nec eẽntia.q SIteʒ ſubᷣa in diuis dicit᷑ idẽ qð
eẽntia.̊ eẽntia nõ multiplicat᷑:ergo nec ſuba. ſi ̊ ideʒ
eſt aput grecos ypoſtaß qð ſuba aput nos:ergo nõ nu⸗
merat᷑ nec multiplicat᷑ ypoſta ſicut nec ſuba.4 Item
boeciꝰ d trini.ſuba ↄtinet vnitatem:relatõ multiplicat:

c

niſi ſuba qᷓ ↄtinet vnitatẽ.auffert᷑ g̊ multiplicatio.ᷣ die
dama. ꝙ y poſtaß ẽ ſub ꝓpꝛietatibo:ſic eadem eſt ſuba

trinitatẽ.aufferat᷑ relatõ ꝑ intellectuʒ:nõ rem

inſunt ꝓpꝛietates.ita erit eadẽ ypoſtab ſub hac ꝓpꝛieta
te 2 illa.nõ eſt ̊ numerꝰ ypoſtaſuzʒ ĩ diuinis ſ̊ vna ſub
diſtinctis ꝓpꝛietatibo.¶ Item ſi eent plures ĩ ſe:abſtra
ctis ratõnibo iam relatõ non multiplicaret trinitatẽ ſi⸗
cut dicit boeciꝰ. Cõtra.coĩs animi ↄceptõ eſſ.q op⸗
poſite relatões nõ pñt ſimul ineſſe vni ſubiecto. Ande

patnitas ⁊ filiatio cũ ſint opoſite relatões:reſpiciẽtes

ſeinuicẽ nõ pñt ineſſe vni ⁊ eidẽ rei ſubſiſtẽti ſ̊ differẽti
bus.ſᷣ res ſubſiſtẽtes illis ꝗpꝛietatibo vel relationibus
differẽtibo in diuinis:necelſe eſt ibi ponere differentes
ypoſtaſes.⁊ hoc eti eſt qdð vult dicere damal./qꝛ ĩ ypo
ſtaticis ꝓꝛietatibo differũt adinuicẽ ſancte trinitatis
ypoſtaſes. Et vult oſtendere.ꝙ non eſt ſile de igne: de
deo. qm in deo quelibet ypoſtaſis eſt ꝑfecta ypoſſaß in
ſe. VUnde fili ẽ pſecta ypoſtaſ qͥ nõ ẽ pf. ⁊ ſpuſſets ſim⸗
pliciter. ̊ in igne nõ ſic. nõ em lumẽ habet ꝓpꝛiam ypo⸗
ſtaſim pᷣter ignem:ſiue pᷣter illam que ignis ẽ:ſiue pᷣter

foꝛmãa ſubſtatialẽ ignis ideoq; nõ opoꝛtet ſi in igne hñ

diſtinguat tres ypoſtaſes:ꝙ ſilłꝛ in diuinis nõ ſint tres
ypoſtaſes. Oð ocedendum ẽ.ſ.ꝙ ꝓpꝛietates ſiue re⸗
latõnes in diuinis exigunt differẽtes ypoſtaſes. Ad
pꝛimũ ergo dicendũ.q nõ ẽ ſiłe de igne.qm̃ ſecus ẽ vbi
ſunt ꝓpꝛietates incõpoſſibiles ⁊ vbi ſunt ↄpoſſi biles.
qm vbi ſunt incõpoſſibiles:requirunt diueꝛſas ypoſſa⸗
ſes:ſicut albũ ⁊ nigrũ in creaturis ſunt foꝛme incõpol⸗
ſibiles:ideo requirũt diuerſa ſubiecta.quia ergo ppꝛie
tates vel relatões in deo ſunt diſtincte ⁊ incõpoſſibiles
ſcʒ patnitas ⁊ filiatio ⁊ ꝓceſſio ideo diſtinctas babent
ypoſſlaſes.ſ̊ᷣ in igne foꝛme ille qͥ ſunt lumẽ caloꝛ ⁊ ſplen
doꝛ:opoſſibiles ſunt oĩno.vñ etiã ſimul ſũt.nec vna alij
repugnat: ⁊ ideo nõ exigũt diuerſas ypoſtaſes.Ad il⸗
lud etiã habes maifeſtã declaratõeʒ qſtione de nũero ꝑ
ſonaruʒ. 4! Ad illud qð obijcit᷑ de illis duobo medijs qꝗᷓ
ſunt ſuba ⁊ ypoſtaſ.dicendũ ꝙ verum ẽ ꝙ bec duo ſũt
media inter illa duo ᷣm ratõeʒ intelligẽtie:licet nõ ſᷣm
rem. verũtñ ita ſe habent.q; vnũ magis tenet ſe cũ vno
extreinoꝝ:⁊ reliquũ cũ reliquo.quia ſuba aput nos te
net ſe magis cum eẽntia:y poſtaſ vᷣo tenet ſe magis cuʒ

plona. vnde nõ ſunt media ꝓpter hoc ꝙ differẽter ꝑti⸗
cipent naturam extremoꝝ:imo ſuba tenet ſe cũ ipa eẽn
tia ⁊ dicit᷑ eẽ vna ſicut ⁊ eſſentia.Silłꝛ cum dicimꝰtres

ꝑſonas:ita dicimꝰtres ypoſtaſes.differenter tamen in
Hoc ꝙ ypoſtaſ dicit diſtinctũ: ſᷣ̊ nõ habet hoc in ſuo no
mine vñ diſtinguit᷑. ſ̊ dicit reſpectũ ad diſtinguetẽ.y po
ſtaß em̃ dicit rem ſubſiſtentẽ reſpectu ꝓpꝛietatis.non
habet ergo in ſuo noie ꝓpꝛietatẽ diſtinguẽtẽ: ſ dicit re
ſpectum ad illam. ꝑſona aũt eſt ypoſtas ꝓpꝛietate di⸗
ſtincta.vnde in hoc addit ꝗtuʒ ad ratõnem intelligen⸗
tie nomen ꝑſone reſpectu nominis ypoſtaf.quia perſo
na dicit diltinctum.⁊ iterum habet in ſuo intellectu et
de ſuo nomine ꝓpꝛietatem diſtinguentem.nihilominꝰ
tamen diſtinctum eſt y poſtaſ actu ſicut ꝑſona:ſᷣ nõ ha
bet de ſuo intellectu ꝓpꝛietatem diſtinguentem. VUnde
quia y poſtaſ dicit reſpectum ad illam.⁊ etiaz dicit di
ſtinctum:ideo dicit᷑ ꝙ magis tenet ſe ex ꝑte ꝑſone.qtũ
eꝛgo ad aliquid dicunt᷑ eſſe media ſuba ⁊ ypoſtaſis.qð
patet ſic.eſſentia in diuinis ſuo noĩe dicit quo eſt:ſuba
vo qð eſt.vnde ſuo noie ſuba plus ppinquat ad ꝑſonaʒ
ꝙᷓ eẽntia. tñ ſicut ẽ ibi vnũ quo ?: ita eſt ibi vnum qðẽ.
qð eſt em plus tenet ſe ex ꝑte quoẽ ꝙᷓtuʒ ad vnitateẽ vel

multiplicatõneʒ:qᷓ ex ꝑte qui ẽ vel quis. Item ypoſt taß

icit in diuinis qui ẽ.ꝑſona aũt dicit quis ẽ. In h autẽ
babundat quis ẽ quia quis ẽ dicit habentem actu pro⸗

pꝛietatem:qui eſt autem dicit rem ſubſiſtentem haben⸗

tem reſpectum ad illam tamen ſicut quis eſt pater non
eli pſona qui eſt filius:ſiue ꝑſona que eſt pater non eſt

ſonnd
eiß
ſediat
digint⸗
voẽ
ſetenei
ſaſubi
iſthnn
efi
figgen
itcn.
nine
pn
hatref
(3
urgin
ſtincnio
noeſi
nſpr⸗
lcoi/
lluriif
ſcoctie
ſift
pöfiinr
anns
pietatsD
nen l
ne pre
paniſt
latoen)
lione
e ſbe
borllatia
eleeti.
ſcſt
ohi
Mvptn
wpſals:
laginſe
ſngdinn
ſlodobin
füſepari
ſeſobe.
lotöiln⸗
Plonap
rolebat
diſtincte
les illas
Prietatẽ
hoelunt
tanllato⸗
Aiqniaß⸗
Uinomont

lpto

winelig

ſlingra

Aliniig

Umsrarr
heneſta

Nnon iny⸗

ſgenge
Pinesd
numiñ
Nee
lſes. 1
gure.⸗
ftenann
ſarnt

ſniſri
indihe
Wntn

cktnnin
ſt Rien
etiſeft
Ntprone
Gns iue⸗
etſiintgrß
nishöſſten
enansſirn
paſlis
(nſeani
int poſtie
ſneſisſtoſn
funeſriee
ungerot
nintin
tnetbtren
adlitſ
t ene
fis An
ednindn
D
pbecdoſi
lcetnöft
etleci ,
hput nos e
magisanß
ferdder ge⸗
ſechinei
ſdicint
tertanhn
hoeinſoon⸗
ngntiffr
nenoto,n
ftüßir
pprented

binteligen

anupend
eleetet
tttlonin?
aißröba
n Vnde
hzdict
ſone qn
uſag
eſtiii
tadgan
mnnrnct
itonif

gr

Nueſtio
ꝑſona q eſt filiꝰ:ita ꝗẽ pr nõ eſt ꝗ eſt ſiliꝰ.nec ypoſtaß
que ẽ pater ẽ ypoſtaꝰ que ẽ filiꝰ.ſicut qð ẽ ⁊ qui ẽ ſũt
media inter quoẽ ⁊ quis ẽ: ita ſuba ⁊ ypoſtaſ ſunt me⸗
dia inteꝛ eẽntiã ⁊ ꝑſonꝗ.⁊ ſicut qð ẽ magis ꝓpiĩquat ipᷣi
quo ẽ ⁊ ipi imediaciꝰrñdet qᷓ ipi quisẽ:⁊ qui ẽ magis
ſe tenet ex ꝑte quis ẽ:qꝛ ſine medio intelligẽdi qᷓ qð eſt:
ita ſuba plus ſe tenet ex ꝑte ypoſiaſ qᷓ ex ꝑte ꝑſoneę.nec
tñ ſuba ita axꝑpꝛopinquat ypoſtaſi ſicut ypoſiaſ pſone:
nec ypoſtaß ita appꝛopinquat ſube ſic ſuba eẽntie. Vñ
ſuba ꝓpꝛie appꝛopiquat vnitati eẽntie:ypoſtaſ diſſictio
ni ꝑſone.vñ ſic eẽntia nõ ẽ multiplicabił nec ſuba:⁊ ſi/
cut ꝑſone ẽ multiplicabił its ⁊ ypoſtaß. In h̊ tñ diffe⸗
rũt.ꝙ vnũ habet i ſe ꝓpꝛietatẽ diſtinguẽtẽ:alteꝝ nõ ſed
habet reſpectũ ad illaʒ. Ad ſcᷣm ptz ſolutõ ex pᷣdictis.
Ad vltimũ dicẽduʒ.ꝙ ꝑ illð vᷣbuʒ boecij nõ intelligi⸗
tur ꝙ in deo nõ ſit diſtinctõ niſi relatõnũ.ĩmo ẽ ibi di⸗
ſtinctio reꝝ ſubſiſtẽtiuʒ.ſ.hoc mõ.ꝙ hec res ſubſiſtens
nõ eſt illa.verũtñ relatõ maifeſtat diſtinctõeʒ in diunĩs.
⁊ reſpectu diuerſaꝝ ꝓꝛietatũ ſunt plures res ſubſiſiẽ⸗
tes.ñ ꝙ' ñ ſint płes ſolũ ꝑ illas ĩmo etiã ſeip̃ᷣis ᷣ rſpct᷑u
illaꝝ ñ r̃ſpctu eẽntie qꝛ y poſtaſ dic ſpctuʒ ad ꝓpetatẽ
ſic dictũ ẽ vñ remota ꝑ itellectũ ꝓpᷣetate ꝑſonali:ẽ ĩtel⸗
ligẽ ypoſtaſizʒ qꝛ ad hᷣ ẽ itelligẽ rem ſubſiſiẽteʒ habentẽ
reſpectũ ad ꝓpꝛietatẽ.i.licet tollat᷑ ꝓpꝛietas ꝑ intellectũ
nõ tñ in re põt tolli.vñ adhuc ẽ intelligẽ res diſtinctas
actu: ̊ nõ ꝑ ꝓpꝛietates ꝑſonales ̊ ſeipis. VUñ boecius.
ꝓꝛietates ſunt ipᷣe ꝑſone. ipᷣe ꝑſone ſunt ipa eẽntia.nu
mera ꝗ ſi potes.aut ſine ſuba ꝑſonas q̃ ipᷣe ſunt:aut ſi⸗
ne ꝓpꝛietatibo ꝑſonas q̃ ip̃e ſunt. Et ẽ exẽplũ.petrus ⁊
paulꝰſunt duo hoĩes.vnꝰ pr alius filiꝰ.diſtinguit᷑ q̊ re
latõe ⁊ ypoſiaſi abſtracte ꝑ intellectũ patnitatẽ 2 filia⸗
tioneʒ.nihilominꝰremaneãt due ypoſtaſes:ĩmo etiam
due ſube indiuidue.Vñ nõ tm̃ dicunt᷑ due res ſubſiſtẽ⸗
tes relatõibo: ſ̊ etiã duo hoĩes. In diuĩs ſilłꝛ oblatis ꝑ
intellectũ ꝓpꝛietatibo remanent due ypoſtaſes ſiue due
res ſubſiſtẽtes.nõ tñ due ſub ſicut ĩ creatura.⁊ ĩ hoc
eſt diſſititudo.⁊ hoc ẽ:qꝛ in diuĩs ꝓpter vnitatẽ eſſentie
vna ypoſia eſt in altera ⁊ ecõuerlo.⁊ ita licet ſint due
ypoſtaſes:ñ tñ due ſube.i.eẽntie.ñ dama.diuie ypo
ſtaſes in ſeipis ſunt vt nõ multitudinẽ deoꝝ dicamus.

Em ꝙ dꝛẽ in euagelio.Ego in pr̃e ⁊ pr in me ⁊᷑.in ypoſta

ſibo vᷣo hũanis nõ ſic ẽ᷑.ĩmo differũt plurima differen⸗
tia ſeꝑatiua.vñ nõ tm̃ dicũt᷑ ypoſtaſes:ĩmo etiã diueꝛ⸗
ſe ſube. ſic igit᷑ vt ñ ſit vna ypoſtaſ ĩ diuĩs ſub tribo re
latõibo vł ꝓpꝛietatibo ſic ponebat manicheꝰꝙ vna erat
ſona pr̃is 2 filij ⁊ ſpũſſcti.que q volebat erat pr: qñ
volebat eꝛat ſpũſſctus:qñ volebat filius.ĩmo ſicut ſunt
diſtincte pꝛietates ⁊ differẽtes:ita ſunt plures haben⸗
tes illas qui dicũt᷑ plures res ſubſiſtẽtes. vt babẽs bãc
ꝓꝛietatẽ:nõ ſic habẽs illã qui ĩtelligit᷑ ſine illis.q Ad
boc ſunt ratões.pᷣma ẽ talis.generatõ in diuis dicit᷑ ꝑ
tranſlatõeʒ.ſ̊ generatõ motus ẽ: motus aũt nõ ẽ in ad
aliquid ſᷣm ꝙ ſicẽ:ĩmo ↄſequit᷑ relatõ ad illud ꝙ ẽ ter⸗
minꝰ motus.vñ aliqͥ facto fit ↄſequenter adaliquid: ⁊
coꝛrupto ſilłꝛ deſinit eſſe adaliꝗd. ergo in relatõe opoꝛ⸗
tet intelligere qui eſt pꝛincipiũ motus ⁊ qui eſt terminꝰ
motus. ergo pᷣter illam relationem qua eſt pater 2⁊ qua

eſt filius:opoꝛtet intelligere hunc ⁊ hunc. Pꝛetea om̃e

relatiuũ aliquid ẽ extra hoc qð dicitur relatiue.vt nũ⸗
mus ⁊ arra. Si ergo pater dicitur relatiue:pᷣter relati
onem eſt aliquid.ergo pᷣ̃ter relatõnem eſt aliquis pateꝛ
⁊ non in vno ⁊ eodem eſt paternitas ⁊ filiatio ⁊ pꝛocel⸗
ſio: ergo erunt ibi tres aliqui exceptis relationibo. er⸗

go tres diſtincti erunt p̃ᷣter relationes. Hoc non eſt

pᷣtermittẽdum cum dictum ſit ꝙ ypoſtaß eſt res nature
an ocedendum tres res eſſe trinitatem: ſicut tres ypo⸗
ſtaſes. ⁊ hec queſtio eſt de comꝑatione ypoſtaſ ad rem
nature. Ad qð augu.in li. de doctrina xpiana. res ꝗbo
fruendum eſi:beatos nos faciunt. Contra.dicit᷑ con
ſequenter quoniã tres perſone ſunt vna ſũma res:ergo

nõ ſunt tres res.ꝗ¶ Item dama. aliud eſt ↄſiderare re:
aliud ratõe.2 dicit ꝙ iſta ecõtraria ſe hñt in creaturis
diuis. In creaturis em differẽtia re ↄſiderat᷑.differt
em fm rem petꝛꝰ paulꝰ. coĩtas vᷣo ratõe ↄſiderat᷑in di
uinis aũt ecõuerſo coĩtas ſiue vnitas re ↄſiderat᷑:diffe⸗
rentia rõne.⁊ ita ꝑſone in diuĩs nõ differũt ᷣm rem:er
go nõ ſunt tres res. Itẽ hylariꝰin li.de trinitate.pr ⁊
filius ⁊ ſpũſſctus ſolũ noĩbo differũt.nõ ergo re:g̊ non
ſunt tres res. Rñ. res dicit᷑ duplꝛ.qũq; em ẽ pſona⸗
le:⁊ ſic dicũt᷑ tres ꝑſone tres res.qñq; ſumit᷑ eſſentiali
ter: ſic tres ꝑſone dicunt᷑ vna res non tres.¶. Zld aliud
dicendũ.q; ratõ mediũ eſt inter rem ⁊ intellectũ.⁊ ratõ
que vana nõ eſt:nõ cauſat᷑ totaliter ab intellectu ſ̊ are.
Cum g dicit dama. ꝙ in creaturis differẽtia ↄſiderat᷑
re: coitas ratõe.non dicit᷑ coĩtas oſiderari ratõne eo ꝙ;
nõ ſit aliqua coĩtas ſᷣm rem:ſᷣ qꝛ vnitas ſm rem eſt ibi
dim inuta ſ differẽtia ꝑfecta.vñ ſequit᷑.ſi creature dit⸗
ferunt numero: ꝙ differũt ſimpłꝛ.ſᷣ̊ nõ ſequit᷑ ſunt vnũ
genere vnũ ſpecie:ergo ſunt vnuʒ. ꝓpter hoc ergo dicit᷑
ꝓpmunitas eoꝝ non re conſiderat᷑.in diuinis aũt eſt
ecõuerſo. Sequitur em̃ ſi ꝑſone ſunt vnum in eſſentia:
ꝙ ſunt vnũ ſimpliciter. ſ̊ non ſequitur differunt ſᷣm ꝑ⸗
ſonas:ergo ſunt diuerſe ſimpliciter.licet ergo differen⸗
tia ꝑſonarum ſit ᷣm rem: tamen quia iſta differentia
nõ facit diuerſitatem niſi pᷣm quid: ideo dicit dama.q;
differẽtia ypoſtaſuʒ oſiderat᷑ ratõne nõ re.nõ em̃ in di⸗
ninis eſt dicenda diuerſitas ypoſtaſuʒ ſ̊ diſtinctio ſo⸗
lum. ¶. Ad terciũ dicendũ ꝙ nomẽ dicit᷑ duplicit.ẽ em
nomẽ ſenſibile ſiue audibile:vt quo homĩes locunt᷑ ſibi
inuiceʒ.⁊ eſt nomẽ intelligibile: vt quo angeli tradunt
ſibinuicem intelligẽtias ſuas ⁊ ↄſilia ſicut dicit dama.
quoꝛum nominuʒ diuerſitas nõ eſt ſine aliqua rei dif⸗
ferentia.vnus em̃ intellectꝰnõ põt eſſe ſignũ reꝝ multa
rum:licet vnũ nomẽ poſſit ſignũ eſſe multoꝝ intellectu
um. Oð ergo dicit bylariꝰ:intelligit᷑ de nomine intel⸗
ligibili:non vocali quo ponit rei differentiam.

Muyueſtio.lix.de hoc no⸗
mine pater.
Acto de nomim⸗

bus ꝑſonalibo ↄmuniter dictis de ꝑſo
nis:dicendũ eſi de noĩbo ꝓpꝛijs ꝑſona⸗
rum ⁊ relatiuis.vt pr:qð eſt nomẽ ꝑſo
ne generãtis in trinitate.filiꝰ verbũ ⁊
imago: que ſunt noꝛa ꝑſone genite.ſpũſſcts donũ q̃ ſũt

noiĩa ꝑſõe ꝓcedẽtis.Querẽdũu ẽ igit᷑ ĩ pᷣmis. Pꝛĩo ð no⸗

miĩe qð ẽ pr᷑. Scðo ð noĩe qð ẽ ſiiiꝰ. Tercõ ð noie qð ẽ
imago.Quaꝛto ð noie qð ẽ ᷣbũ.Quiĩto ð noĩbo ſpũſſa
cti ⁊ donũ.¶ De h̊ noie pr̃ qrũt᷑ tria. Pꝛĩo vtꝝ rõ huiꝰ
noĩs pr.pꝛiꝰſit ĩ cꝛxeatis qᷓ ĩ diuis. Scðo quõ iſið nomẽ
pᷣdicet᷑ ð eẽntia.Zercõ ᷣm ꝗ ð ipo notõ genaꝛatõnis

Membrũ pꝛimũ

Dpmuz ſic. iiij. eph. flecto ge.mea ad pa.
⁊c. Exqͥ oĩs prnitas ĩ celo ⁊ ĩ tra noĩat᷑.
Soĩs pr̃nitas ĩ celo noiatõeʒ hʒ ab alia q̃ pr ẽ pr xrpi.ſ
illa ẽ pꝛietas ꝑſonal pr̃is:ꝗ oĩs pr̃nitas ⁊ filiatõ ĩ cꝛea
turis dicet᷑ a prnitate ⁊ filiatõe q̃ ſũt ĩ diuĩs.⸗ Itẽ da⸗
ma.nomẽ iſtud nõ ẽ trãſlatũ a nobᷣ ad bẽam trinitatẽ ſᷣ
a diuis ad nos. Cõtra.dama.ponit exẽplũ geneꝛatõ
nis etne ĩ creat᷑is dicẽs.ꝙ adã ĩnaſcibił tenet locũ ſeth
aut ꝑ generatõeʒ fuit ab eo.⁊ eua ꝑ ꝓceſſionẽ:̊ a pr̃ni⸗

tate ⁊ filiatõe ĩ creata ꝑ ſiłitudinẽ accipiũt᷑ ĩ diuis.Si

dicat᷑ ꝙ ĩ diuis ꝑr̃᷑ ſumit᷑ eẽntialit᷑.cũ dẽ pr nr qui es ĩ
ceł:⁊ ꝑſonalit cũ dẽ pr̃ xp̃i:qñ ꝗᷓ dicit apłus.ꝙ oĩs pa⸗
ternitas in celo ⁊ in terra noĩat᷑:pr̃ ponit᷑ ibi eẽntialit᷑
qꝛ pr̃ nitas in celo ẽ:vt cũ dẽ pr̃ angeloꝝ.pr̃nitas in ter
ra:vt cuʒ dẽ pr hoim. Sʒ illa pat᷑nitas a qua oĩs pat⸗

nitas in celo 1 ĩ terra noĩat᷑:eſt ad oꝑatõe vel creatõe.
dicit em̃ pater angeloꝝ creatõe: hoim vᷣo adoptatõe.hᷣ
ſic ſumit᷑ eẽntialit:q̊ pater ſiat ibi eẽntialit. Contra
dyoni.foꝛmalis deitas eſt pr ſili ſpũſſctus.ſ velut flo⸗
res geꝛmiant᷑ diuia patnitas ⁊ filiatõ q̃ data eſt nobis
et ſuꝑ celeſtibo ex priarchia ab oĩbo ſegꝛegata.i.filiar⸗
chia. a priarchia ⁊ filiarchia cũ ſumũtur notõnalit᷑:
ſumit᷑ ois patnitas. a pre perſonalit dicto ſumit᷑ oĩs
pat᷑nitas. . Itẽ quedã ẽ relatõ diuinaꝝ perſonaꝝ int
ſe. quedã cꝛeatuꝛe ad deũ.oſtat qð rſpectꝰ ꝑſonaꝝ pꝛioꝛ
eſt: qꝛ eſt ab eterno.alter ðo non:qꝛ deveſi dñs ex tꝑe:ſᷣ
pater lilij nõ eſt ex tꝑe b̊ ab eterno:q̊ reſpectꝰpatris ad
filiuʒ ẽ pꝛiꝰqᷓ reſpectꝰdei ad creaturas.Sed reſpectus
patris eẽntialit᷑ dicti ẽ reſpectꝰ ad creaturas: S ſumit
oĩs pat᷑nitas a pat᷑nitate perſonalit dicta ⁊ nõ eẽntia⸗
liter. ¶ Sʒ ↄtra ↄtingit intelligẽ deũ ſine trinitate ſicut
phᷣi intellexerũt. ⁊ ↄtingit intelligẽ creatõeʒ abſq; intel
lectu trinitatis. Sʒ hoc intellecto ↄtingit intelligẽ ha⸗
bitudinẽ creature ad deũ:ꝗᷓ ſi pater eẽntialit dictꝰ dicit
babitudinẽ ad creatura: ⁊ hoc põt intelligi etiã nõ itel⸗
lecta ꝑſonalitate ⁊ patnitate pſonalit dicta: ̊ ab hac
potiꝰdicit᷑ oĩis pa t᷑nitas ꝙᷓ ab illa ſine qua põt intelligi
patnitas a filiatõ ĩ creaiuris.¶ Ad pᷣmum dicẽduzʒ. ꝙ
pꝛiꝰſumit᷑ in diuis rõ patnitas ꝙᷓ ĩ creaturis.ſ iẽ dyo.
dicit 2 apłus. dicit em̃ dyoni.habẽt cauſata cauſarum
imagines ↄtingẽtes.in ſe aũt cauſe a cauſatis ſegꝛegãt᷑
collocãt᷑ ſm ꝓpꝛij pᷣncipij ratõneʒ.¶. Ad h̊ qdð querit
vtꝝ apłus ſumat eẽntialit vel ꝑſon alit.⁊ qð qrit᷑ cuca
hoc.vtꝝ pr ſᷣm ꝙ reſpectiue dẽ ad creatura:ſit pꝛiꝰ ſᷣm
intelligẽtiã q; m ꝙ dẽ ad filiũ. Dicẽduʒ ꝙ cũ dicit᷑ pr
eſt pᷣncipiũ filij:ꝛnõ habet oꝛdinẽ ad aliqð pꝛiꝰ ſe.ſᷣ cũ di
citur pr̃ eſt pᷣncipiũ ſpũſſcti habet aliũ oꝛdineʒ ante ſe.
ad hãc.ſ.pater ẽ pncipiũ filij: ⁊ hic pr eſt pᷣncipiũ erea⸗
turaꝝ:babʒz vtriuſq; ante ſe.Si quis ̊ vult requcẽ peꝛ
oꝛdinẽ nature.in reducẽdo ad pᷣmũ inuenit᷑ intẽtio pa⸗
tris dicti ad filiũ in intellectu pr̃is dicti ad creaturas.
qꝛ ꝙ filiꝰẽ pr̃ creature ⁊ ſpũſſctus h̊ bʒ a pr̃e ſm ꝙ pat.
Ad aliud qð opponit᷑.q ↄtingit intelligẽ ſiẽ phi intel
lexerũt creatõeʒ ⁊ nõ trinitatẽ ꝑſonaꝝ. ↄtingit intel⸗
ligẽ pr̃eʒ vt dic reſpectũ ad creatura: nõ intellecto pr̃e
vt dic ꝑſonalit.Rũñ.aliud eſt dicẽ pr̃ eſt pr̃ creature rõ
nalis:quã cũ dicit᷑ pᷣncipiũ creature irrõnalis.qꝛ nõ di
citur pr aliaꝝ creaturaꝝ a rõnali: ⁊ tñ bñ dicit᷑ pᷣnci⸗
pium vñ habũdat pr̃ a pᷣncipio.Vñ ⁊ ſi ſub ratõe pᷣnci
pij intellexerũt phi: tñ ratõeʒ eiꝰ babũdat nõ intelle⸗
xerũt.⁊ hec ẽ ratõ q̃ habũdat pr̃ a pᷣncipio.ꝙ creatura
eſt ad imaginẽ reſpectu illiꝰad cuiimaginẽ ?. EUñ ĩ re⸗
ſpecta eiꝰq ẽ imago ⁊ ad imaginez:eſt pr. Vñ pr̃ bñ dꝛ

pncipiũ ſpũſſct᷑i.nõ tñ pr eiꝰ.vteꝛq; ̊ in tellectꝰ impoꝛta
tur ibi. Eñ in xpᷣo etia iſtud ꝙ ẽ filiꝰ ⁊ Fin ꝙ ẽ hõ ⁊ Fm

ꝙ eſt deus:reſpicit pr̃em.ſ̊ ſm ꝙ deꝰreſpicit pr̃em. ſed
ſm ꝙ deꝰ: reſpicit pr̃em dictũ ꝑſonalit.ſᷣin vᷣo ꝙ hõ:re
ſpicit prem dictũ eẽntialit᷑ ad creaturã.

Membꝛũ ſecundũ

Onſequẽter queꝛit᷑ quõ h nomẽ pr̃ de eẽn
tia ⁊ ceteris pdicat᷑ Obijcit᷑ ſic. pat eſt
eẽntia: ᷓ eẽntia eſt p. Querit᷑ g̊ viꝝ hoc
noné pr pdicet᷑ ᷣm ſubaʒ vel 'm relatõʒ
nam nõ ſunt niſi iſta duo pdicamẽta ĩ diuĩs.nõ em ſᷣm
ſubaʒz: qꝛ nõ dieit᷑ pr̃ ad ſe ̊ ad alium.q̊ ᷣm relatõneʒ.
IVtẽ boeciꝰin li.d trini.intelligimꝰ prem ac filiuʒ ac
ſpm̃ſctm. nõ de ipᷣa trinitate ſubalit᷑ dici. ſi em̃ ſubalit᷑
pᷣdicaret᷑: ⁊ de ſingulis ⁊ de oĩbo ſingularit᷑ dicẽt.¶ Itẽ
idẽ in eodẽ.h̊ ad aligꝗe dici manifeſtũ ẽ.Qã pr:alicꝰ pr
eſt. ⁊ filiꝰ:alicuiꝰfiliꝰ.⁊ ſpũſſctus:alicuiꝰſpuſſctus eit.
Cotra ſi eẽntia eſt pr. cũ dicat᷑ pr:dicat᷑ alicuiꝰpr̃.
q; relatiuũ ?ẽ. ꝗ eẽntia alicuiꝰẽ generãs ꝙ idẽ eſt.¶ Itez
bec ẽ ꝑſe pr generat.cui uenit vnũ:a alteꝝ. Si ergo
eẽntia eſt pr:eẽntia generat.vᷣ h̊ eſt falſuʒ.rel nquit᷑ igi

tur ꝙ eẽntia nõ eſt pr. pr̃ nõ dici de eẽntia. ¶ Nẽ ſi g
idem ptitatẽ eẽntia eſt pr.cũ eſſentia ſit quid:ſi qrat᷑ go

eſt eſſentia:ↄueniẽter rñdet᷑ p.ᷓ pᷣdicat᷑ in quid:nõ in

aliquid.̊ ſm ſubſtlãtiã.⸗ Itẽ dama dDiuinitas naturã
manifeſiat: ꝑr̃ ypoſtaſim.̊ pr̃ pdicat y poſtaſim. Sed
ypoſtaſ dicit᷑ ſᷣim ſubaʒ ⁊ nõ Fᷣm relatõez: ̊ hoc nomen
pater pᷣdicat᷑ ſᷣm ſubaʒ. ¶. IYtẽ hoc nomẽ pr̃ accipit᷑ mul
tis modis.qꝛ dicit᷑ eẽntia eſt p̃. Iem dicit᷑ ꝑſona gene
rans ẽ pater. Itez dicit᷑ aliqua ꝑſona eſt pr filij. Item
dicit᷑ credo in deũ patrẽ. Item dicit᷑ pr̃ nr qui es in ceł᷑
que hoꝝ differẽtia? Ad hoc ſunt qui dicũt.q hoc no
men pater ſigniſicat ypoſtaſim diuinaʒ cũ ꝓpꝛietate.⸗
ideo cuzʒ dicit᷑ eẽntia eſt pater.ſenſus eſt.eẽntia eſt ypo⸗
ſtas generãs.⁊ actus generatõis vel ꝓpꝛietas nõ copn
latur eẽntie:ſ ypoſtaſ.vnde ſi argueret & eſt generans
mutaret pdicamẽtuʒ quid in quo ſiue quomõ hoc eſt ÿ⸗
dicamẽtuʒz ſubſtãtie in p̃dicamẽtuʒ relatõis. Alij ſunt
qui nõ cedũt q qͥ ad vocabulũ ſignificet ypoſtaſim cũ
Apꝛietate.ſᷣ ſicut in alijs facultatibo dicit᷑ ꝙ vocabuluz
aliud ſignificet aliud appellat: ita hic dicunt.verbigra
bhoc nomẽ ſoꝛtes appellat ſoꝛtem.⁊ ſignificat ꝓpꝛiã ipi
exiſtentiã. ita hoc nomẽ pater appellat patrẽ: ⁊ ſignifi⸗
cat patnitatẽ que eſt eius ꝓpꝛietas.hi nũqᷓ; cedunt per
ſon am pdicari ſed tm ſupponi.xt ſi dicam pater ẽ pat᷑.
hic p̃dicat᷑ ꝓpꝛietas qua pater generat. ſed ſi dicã eſſen
tia eſt pater. hic nõ pᷣdicat᷑ niſi terminꝰ. intelligit᷑ em̃ hᷣ
nomen pater cũñ articulo.¶ Sed meliꝰ generaliꝰdicẽ⸗
dum ad ſolutõem oĩm obiectoꝝ.vᷣm ꝙ dicit᷑ in li. de re⸗
gulis fidei.ꝙ hoc nomẽ pater de deo dictuʒ. aut pᷣdicat
pſonã:aut ꝑſonalẽ ꝓpꝛietatẽ: aut relatõeʒ patris ad fili
um: aut relatõez ad creaturas m creatõeʒ: aut relatõ⸗
nem pr̃is ad boĩeʒ ſm recreatõneʒ. ver bigra cũ dẽ vi⸗
tas eſt pr:hic p̃dicat᷑ ꝑſona de vſia vt ſit ſenſus. deitas
eſt pr.i.ille qui generat.⁊ ſᷣm hoc ſubſtantiuat᷑ hoc no⸗
men pater ſub intellecto articulo. vt ſic exponat᷑ galli⸗
ce diuinitas eſt pater.i.ly pere.ec mirandũ ſi in di⸗
uinis ꝑſona pᷣdicat᷑: c in naturalibo nõ pᷣdicet ꝑ igno⸗
rantiã niſi rei ꝓpꝛietas. In naturalibo em aliquid pᷣdi⸗
catur ꝑ inberentiã quãdo aliquid oſtendit᷑ alicui inhe⸗
rere vel ↄuenire tãaꝙᷓ rei ꝓpꝛietas. In diuinis vᷣo vbi ni
hil inheret vel nibil ↄcretum nõ oſtẽditur quid de quo
vel quid cui inhereat ſed quid ſit vel quomõ ſe habeat.
vt cum dicitur diuinitas eſt pater. hic non attenditur
quid de diuinitate dicatur vel quid ei inbereat:cum ni
hil ei inſit: ſeo potius quid ſit diuinitas. nde ad in⸗
terrogatõnem factam de diuinitate quid ipſa ſit:cõue⸗/

nienter reſpõdetur pater. non em̃ dicere poſſumus ibi

pdicari relatõnem de diuinitate: cum diuinitas nec ge
nerans nec genita nec pꝛocedens ſit.nec relatõnes per⸗
ſonales in diuinitate elſe intelligũtur per quas deitas
a patre et filio et ſpirituſancto diſtinguatur. perſona⸗
lis vo pꝛietas pꝛedicatur cum reſpõdetur ad hanc in⸗
terrogatõnem quis eſt deus generans: pater. vt ſimul
intelũgatur articulus 1 nomen ſubſtantiuet᷑. In natu⸗
ralibus autem perſonalis pꝛopꝛietas dicitur pꝛopꝛius
ſtatus perſone qui attenditur ex concurſu ſubſtantia/
lium ⁊ accidentaliuz rei.qui ſignatur hoc vocabulo ſo
crates:⁊ hoc vocabulo plato.que etiam ꝓpꝛia qualitas
a grãmaticis dici ſolet. In diuinis aũt non ꝓpꝛie ſed ꝑ
ſimilitudinẽ põt aſſignari ſtatus ꝑſonalis.vt ꝑſonalis
ꝓꝛietas patris dicatur eius ſingularis ſtatus que at⸗
tendit᷑ ex ↄcurſu diuinitatis innaſcibilitatis paternita
tis ſpirationis.nec etiam eſt veri nomis ꝓpꝛietas perſo
nalis ſed quaſi ꝑſonalis ꝗꝓpꝛietas.nec facit quid vel ad
aliquid ſed omũe.iQõ ſunt aũt ꝓpꝛia vocabula ĩ ſacra
pagina quibus iſti perſonales ſia tus deſignent᷑: que
dam circũlocutões.vt deꝰpater. deꝰ filius.de ſpiritul⸗
ſanctꝰ.que reſpondẽt᷑ ad introgatõeʒ factã ꝑ gs. Rela
tio vᷣo pris ad filiũ cũ pᷣdicatur rñdet᷑ ad int rogatõeʒ
foctã ꝑ quomõ.vt ſi querat᷑ quomõ ſe hʒ pr: ↄueniẽter

.

ins
mhiz

⸗
it
lant
iti
Cntn
ud
ſond
Hare
abl
ſe

Pfeſi
Wnfil
ſr
Gett
ligen
geher
nnop⸗
lateßmn
fanb:ß
Ppe
ſpega
ſimili
ſipig
betp
Nibil,
Ppoten
lalere
Petenn
ſeigte
Pageck
ſobalk

nnogn
feati
lgtoe
Eeßf

i.

firnna
Kfnn⸗
Men⸗
t
ſte Pr
tfliate
Mlietat

fginn
lfzzen
ſfoncgnt
Ringbde
lgniette
Kinſactſn
netnsnte
gelennn
tois. Bi
tppolteſni
iewaht
nt Keli
cat Prüͤf
ri rſini
Chrcclnne
nhaterigt,
eoſiditſe
inteligkejß
Cenenl dic⸗
atirli
pautcſent
banisadſli
Gganrreladͤ
gadädin⸗
ſnſue. dinn⸗
tinatwe
rpontgin
ondüſiind-
cſcetpigo⸗

gligniiſſh

licui intn
is vo ybin
quid den⸗
oſebohet

8 attepctorr

Crentcunnt
Oceogtn
ſalttin⸗
ſunnsbi
ſitsete
ſatöesben
nonſu
n feſenn
zoponein
ntſinul
natu⸗
rpoptins

bſantmiu

eobtſoſ⸗
jgpelite
ſeſc⸗
4 onn⸗
noglen

euneſ

i cl
n
e
Ptn
hi
nttoc
ine

Nueſtio

reſpondekpa ter eſt pater filij. ſimiliter fi ius eſt ſi lipa

tris. VUñ hoc nomẽ pater adiectiue retentuʒ p̃dicat re⸗

lationẽ de patre.Aliqñ hoc nomẽ pr pᷣdicat relationeʒ
ad creaturas ᷣm creatõeʒ:vt credo in deũ patreʒz omi⸗
potentẽ creatoꝛẽ.Aliqñ relationẽ ad boĩem m recrea
tionẽ: vt cũ dr̃ pr nr.et ſic pʒ ſolo ad oĩa queſita. IYtẽ
iurta hoc queri.an ↄcedendum ſĩ t eſfentia prnitate
ſit pater. qd videt᷑: qꝛ eſſentia eſt pr. aliquoẽ pater vl
nullo.ſ̊ ſi aliquo:nõ alio q; pr̃nitate & pr̃nitate eſt pr.

Gpaternitas facit eſſentiã eſſe pr̃em. paternitas eſt p
prietas eſſentie qð ſup negatũ eſt.¶ Ad hoc rũdent qui

dam. ꝙ eſſentia nullo mõ eſt pr. eodem mõ de grietate

dicũt.d ſola ᷣo ꝑſona ↄcedut ꝙ ipſa alagel pat. Sʒ
adbuc aliter. pbatur.qꝗa cũ dico eſſentia eſt pr:ſenſi us ẽ
eſſentia eſt ꝑſona generãs:Rᷣ eſſentia ẽ ꝑſona qᷓ generat
generatõne &̊ eſt ꝑſona generas generatiõe ꝗᷓ eẽntia eſt
pr̃ generatõne: eſſentia pr̃nitate ẽ pater. Item alij
dicut.qꝙ cũ dico eſſentia ẽ pater.ibi q̃ſi duo p̃dicant᷑.ſ.
et ꝑſona de eẽntia:et ꝓprietas te ꝑſona. Uñ hec pt con
cedi.ecẽntia eſt pr paternitate.i.eſſentia eſt ꝑſona q ge⸗
nerat generatõe. vt generatõe teterminet q̃ſi alteꝝ pꝛe⸗
dicatũ. verbigra. ſi dicã iſte eſt nouꝰmiles.hic duo pᷣdi
cantur.ſ.milicia de iſio:et nouitas milicie.ſilr etiã per
vnũ vocabulũ vt ſi dicã iſle eſt tyꝛo. Vñ ſi dicã iſte ty⸗
ro nouitate: qᷓſi alteꝛũ p̃ᷣdicatü determinat.ſi aũt pᷣpo⸗
natur vt dicat᷑. diuia eſſentia paternitate eſt pr:tũc iſſe
llarinus paternitate determiabit eſſentiã et ideo fal⸗

Mlembꝛum tercium

Onſequẽter querit᷑. Cũ generare filium
ↄuemot pr̃i:vtrũ ↄueniat ei quia pr̃. aut
Fm alterã rõnem. Ad qð ſic:in creaturis
pater inqtum pr̃ ſegtur generatõneʒ.qm̃
pr̃ ⁊ filius qm ſunt relatia:ſimul ſunt nata.ſ̊ fili⸗ inqᷓ;⸗
tum filiꝰnaturalr ſeqtur generatõeʒ:& in creaturis pr
ſegtur m naturã generatoeʒ. generatio vo ſegtur ill
cuieſt generatio. cũ in diuĩs habeant oꝛdinẽ m in⸗
telligentiã: pr̃ ſᷣm rõnem intelligetie ſegtur generatõeʒ
2 generatio m rõnem intelligentie illud cuiꝰ eſt gene⸗
ratio.pʒ ꝙ nõ quia pr̃ generat:2 ita circũſcripta pr̃ni⸗
tate m rõnem intelligẽtie a pr̃e adhuc remanet gene⸗
rans:ſᷣ circũſcripta pr̃nitate nõ remanet niſi deus: er⸗
go pr̃ generat qꝛ deus. Item anb. in lib. de ꝓceſlione
ſpuũſſeti.pater ſpirat.non quia pr̃: ſed qꝛ deus et filius
ſimiliter eadeʒ rẽne pr generat qꝛ xus. Contra.
ſi prĩ generat qꝛ deus:ſ quelibet ꝑſona eſt deꝰ: ̊ queli/
bet plona generat. ¶ Iem die aug. pᷣmo de trinitate. ꝙ;
nihil ſeip̃m generat ? ita generãs di ſtinguit᷑ a genito:
ſᷣ pater inqtum ceꝰnõ diſtinguit᷑ a genito ß̊ ſolu intũ
pater:& pr inqᷓtum pfr̃ generat.¶ Itez cũ dẽ de?genẽat
iſte terminꝰ e?tenet᷑ pſonatr:2 ita ſoliꝰ ꝑſone eſt genẽa
re:igit᷑ pr̃ qꝛ pr generat.q¶¶ Si dicat᷑ vt quidã dicunt.q;
pr ꝗa eſt ꝰinnaſcibilis generat:p̊ innaſcibilis eſt ens
nõ ab alio łᷣ ſiue agat ſiue generet nõ tñ qꝛ nõ ab alio.
Si dicat᷑ vt quidã dicũt.q; generat nõ gꝗa pr̃: ſᷣ qꝛ po
tens generare. Contra. hᷣ qð dico potens generaꝛe.aut
ſigficat iqẽ qð h̊ nomẽ deꝰ:aut nõ.ſi aliud:gꝗd aliud ni
ſi relatõeʒ.⁊ quã relatõeʒ niſi prnitatẽ.⁊ ita idẽ eſt di⸗
cere pr̃ qꝛ potẽs ẽ generare generat:⁊ pr̃ qꝛ pr̃ generat
Rñ.quidã dicũt. ꝙ pr̃nitas relatio ẽ: ⁊ ꝓpꝛietas. p⸗
pꝛietas or ꝑ relatõeʒ ad id cui?ẽ relatio: relatõ dz inꝗꝙ
tum p ipᷣm refert᷑ ꝑſona pꝛis ad aliũ.et ̃m G̊ nõ eſt di⸗
ſtinctiua ꝑſone:ſᷣ inꝗtuʒ ꝓprietas. pꝛnitas vt relatõ
eſt ßm rõnem intelligetie ſegtur generatõezʒ: ß vt eſt p·
prietas pᷣcedit.ſjm hoc q̊ dðm. ꝙ generaꝛe zuenit patri
qa pr̃:ſ̊ nõ notat᷑ pꝛnitas rõ generatõnis vt ẽ relatio ſᷣ
vt eſt ꝓꝛietas. Sitlr filius no eſt termin? generatõis ꝓp
ut filiatio ſe hʒ ꝑ modũ relatõnis: ſ ꝓut ſe bʒ ꝑ moduzʒ
Apꝛietatis.. Si obijcit᷑ anſel.in monolo.nõ ex relatio⸗
mbo que plures ſunt ſed ex ſuba ſua pater et filius ſpi⸗

lix.

rant ſpm̃ſctm. a ſili pater ex ſua relatõne nõ generat

filiũ ſed er ſua ſuba.Stem idẽ ibideʒ nullatenꝰpatris 2z
ſilij fim ipſas ꝓprietates vt ſm penitatẽ et liliatõnez eſt
ptᷣas vel voluntas:ſed poſſe generare et velle generaꝛe
ſm ideʒ attribuunt᷑ m ꝙ generare:nõ 5 generare erit
rõne ꝓpꝛietatis:gᷓ nõ generat inqᷓtum p?ꝭ. Rñ. cũ ge⸗
neratio ſit ꝓductio ſilis in natura. actus generãdi ꝑ ſe
ponit naturã generãtis et ꝓductionẽ ſilis vel ↄfoꝛmis.
põt ꝗ attribui ꝑſone generanti ſe rõne nature:⁊ rõne
Prietatis ꝓductõnis. verũ ergoẽ ꝙ pr inq tum deꝰ ge
nerat vt ſit attributio rõne nature.⸗ pater inq;tum pr
generat: vt ſit attributõ rõne ꝓpꝛietatis ꝓductõnis. Si
aũt aiũgas vtrũq; pr inqtum de ? pater generat.habes
erxrpſſam totam ronem ꝑ ſe generatonis. vt in B dico
deoexpꝛimat᷑ natura.in h̊ ꝙ dico pater: ꝓpꝛietas ꝓdu⸗
ctẽnis.¶ Ad illud qð obijcit. ꝙ eſſe patrẽ ↄſeqtur gene
rare:ddm ꝙ verũ eſt in creaturis ſ̊ nõ in diuis.Relati
ones em̃ in creaturis ſunt rerũ ↄpꝑataꝝ ad ſeinuicem.
ideo ſunt veniẽtes. In diuĩs vo unt rerũ.i. ꝑſonaruʒ
relataꝝ in inuicẽ erñtiuzʒ: et ideo inſiſtẽtes. qꝛ ſicut dr
JYoh.xiij. Ego in pꝛe et pr̃ in me ẽ. Unde dam̃.deitatis
ypoſtaſes in inuicẽ ſunt.et qꝛ in dinis relatoes ſunt in⸗
liſtentes 2 iõ ſunt ꝗpꝛietates ⁊ relatões idem.vñ patm
tas et pꝛietas ẽ ⁊ relatio.inqᷓ;tum ꝓpꝛietas ſᷣm ronẽ in
teluigentie p̃cedit generaꝛe: inqtum vo relatõ ſimul eſt
Ao illud vᷣo anſel.pʒ rñſio.nam ſiẽ dictũ eſt. genera⸗
re attribuit᷑ ceo pr̃i:vt tota ratõ determinet᷑.deꝰeim̃ ge
nuit deũ pꝛ filiũ:ſ in vno determiat᷑ nata gignentis: ĩ
altero ꝓpꝛietas generatõis. et ſic verũ eſt qð dic anſel.
ꝙ deꝰgenuit deu tangẽdo naturã:nõ generãtis ꝓpꝛieta
tem. ¶¶ Ad aliud dicut.ꝙ nõ ſeqtur:ſi generat fm ꝙ de
us: ꝗ generaꝛe ↄueiat toti trinitti. qꝛ cũ dr deꝰ genuit
cxũ.q̊ nomẽ deꝰex adiũctõne oᷣbi tꝛabit᷑ ad ſi upponendũ
ꝓ pr̃e.ſiłr cũ dicit᷑ deꝰſpirat deũ: trahit᷑ ad ſ uxponẽdũ
ꝓ pꝛe vel filio.cũ itaq; dicit᷑ velle vl poſſe generaẽ duo
dicunt᷑:velle ⁊ poſie qd ad cænʒ ptinet. generare: quod
ad pꝛem.et iõ ſic intelligendũ eſi ſi uppoſitũ deus pater
potuit vel roluit generaꝛe.

Nueſtio.lx.de hoc noĩe
Onſequenter que

ritur de G̊ noie filiꝰ. circa qð qruntur
plura. In pᷣmis gᷓ q̃rendũ eẽt vtrũ eg⸗
uoce vel vniuoce diceret᷑ de filio dei
naturã 7 de nob ꝗ dicimur filij ꝑ ado
ptõnem ſ̊ iſtud cũ alijs qᷓ qrunt᷑ de filiatõe ꝑ adoptõeʒ
termiĩat᷑ infra tractatu de fide hũanitatis.q. de nati
uitate tꝑali xp̃i. Sʒ ad pñs q̃runt iſta. Pꝛĩio quõ ſit ꝓ
pꝛiũ nomẽ ꝑſone diuĩe.Scðo an nos dicamur filij dei
ꝑ naturã vel ꝑ ſolã gzaʒ. Tercio vtꝝ demones vł mali
hoĩes dicant᷑ filij de. Quarto an adam in ſtatu innocẽ
tie dicat᷑ filiꝰei. Quinto de ſciiſicatis in vtero.

Mlembrum peimum
Dpᷣmũ mouet᷑ qõ.xxvj.di.j.ſen.Quõ ſit
ꝓꝛiũ nato dxo eſſe dei filiũ vel genitũ ex
co.cũ hoĩes filij æi vocent᷑.ſᷣm illð ps.
Ego dixi dij eſtis 2 fi. ex. oms. et deu. vj.
Filiꝰmeꝰ pᷣmogenitꝰiirł.Et rñdet᷑ deꝰnat?ẽ dei filiꝰ:
2 nos: ̊ differẽter. qꝛ ille ẽ filiꝰꝑ naturã:nos ꝑ adoptõ⸗
nẽ. ille ſit natꝰet filiꝰ:nõ pꝛiꝰnati ỹ filij. ille oꝛigis ꝓpri
etate:nos factura.ille filiꝰvere:nos nücupatõe. ille fi⸗
lius ſoliꝰpr̃is:nos totiꝰt᷑nitatis.Iñ byl.in. iiij. lib.de
tri.dñs dicens pꝛ clarifica filiũ ⁊c̃.ioh̊.xvij.nõ ſolo no
mine ↄteſtaiꝰeſt ſe eſſe filiũ: eti Apꝛietate.nos filij dei
ſumꝰ:ßſ nõ talis h filiꝰ.̊ em̃ verꝰ2 ꝓpꝛifiliꝰoꝛigine:nõ
adoptõne. pitate:nõ nũcupatõe.natitate:nõ creatõne.

Mlembrum ſecũdum

Ecundo querit᷑.an dicamur filij ꝑ naturã
vel ꝑ ſolã gram. cũ em ſit in nob duplex eẽ
ſcʒ nature? gre. aut 6dicimur filij yt eſ⸗
ſe nature: aut ꝓyter eſſe gre. ſi pter eſſe na
ture:tũc qlibet cꝛeata põt dici filiꝰ dei ſiẽ 1 rõnalis.qm̃
illo mõ nõ dicit᷑ deus pr niſi ꝑ creatõeʒ. ̊ creatoꝛ ẽ oim:
prnitas qᷓ ineſt ei ꝑ creatõz: erit reſpectu cuiuſlibʒ cre
ature. Si aũt dicimur filij ſolũ pter eſſe gre: H nõ videt᷑
dicimur ei filij pter imaginẽ dei ꝗ eſt in nob. b̊ imagoñ
differt niſi m magis ⁊ minꝰin còſoꝛmatõe ad deuʒ. ꝓ⸗
ut dẽ imago creatõis et recreatõis:ſiue imago nature ⁊
gre: ̊ magis min?nõ facit differꝛe filiũ a nõ ſilio: erge
vtroq; mõ dicemur eẽ filij. Oð eſt cedenduʒ. Rõnal
em̃ creatura eo d fili dei inĩtuʒ capax ei ẽ. hoc at ẽ in
q̃tum ad imaginẽ 2 ſilitudinẽ dei ẽ.⁊ inꝗᷓtum capax dei
eſt: pẽ ꝑticipaꝛe trũ ⁊ inĩtuʒ põt ꝑticipaꝛe deũ: põt eſſe
deeꝑticipatiõe nõ nat̃a.⁊ iõ rõne pᷣdicte capacitatis:rõ
