lum voluntate vt de homine malo.et dicitur bonũ ma⸗
lum ſed non pᷣm idem.quia bonum ᷣm naturam: ma⸗
lum ſm voluntatẽ.ſic modus ſi pecies et oꝛdo dicuntur
mali non m idem. verbigratia. malus modus in ani⸗
ma pꝛaua queↄſernat modum nature quis non volu⸗
tate.vel quemadmodũ dicit aug. in li. de natura boni.
Aſdalus modꝰ vel mala ſpecies vel malus oꝛdo aut iõ
dicuntur.quia minoꝛa ſunt qᷓ eſſe debuerunt: aut quia
non his rebus accomodant᷑ quibus accomodãda ſunt
et ideo dicunt᷑ mala ꝙ ſunt aliena incongrua tanqᷓ ſi
dicatur aliquid non bono modo egiſſe quod minꝰbene
egit q debiit. aut quod ita egit ſicut in re tali nõ debu⸗
it. vel amplius qᷓ; oꝑtebat:vel non cõuenten ter. vt hoc⸗
ipſum quod repꝛehenditur malo modo actum.non ob
aliud iuſte repꝛebendatur:niſi quia ibi non eſt ſeruatꝰ
modus. Item ſpecies mala vel in oparatione dicitur
foꝛmoſioꝛis atʒ pulcrioꝛis ꝙ iſta ſit minoꝛ ſpecies iſta
maioꝛ.non modo ſed decoꝛe. Aut quia nõ congruit hu
ic rei cui adhibita eſt vt aliena et inconueniens videa⸗
tur: tanqꝗᷓ ſi nudus homo in foꝛo team bulet:quod non
offendit ſi in balneo videatur. Similiter et oꝛdo tunc
malus dicitur. cum minus ſpecie oꝛdo ſeruatu r. Vnde
non ibi oꝛdo ſed potius inoꝛdinatio mala eſt. cum au⸗
tem minus oꝛdinatum eſt qᷓ debuit: aut non ſicut debu
it. vbi tamen aliquis modus aliqua ſpecies aliquis oꝛ
do eſt:aliquod bonum et aliqua natura eſt. Ubi auteʒz
nullus modus nulla ſpecies nullus oꝛdo eſt:nullũ bo⸗
num et nulla natura eſt. L

S= et Gen nri ad e 6 3
Et * 2„aα RR a n.
Bonmd . deſ

Iu p maſto Ra D

4

) o rj, ‚P⅓

xvüuij.
Membꝛum ſextum

Onſequenter inquirendum eſt ſi vnum
quodq; inq;tum eſt bonum eſt: Ad quod
eſt auctoꝛitas Moecij in libꝛo ð ebdoma
dibus. Item auguſtinus in libꝛo de libe.
arbi.et alijs locis.¶. Contra.ſi vnumquodq; inq;tum ẽ
bonum eſt: erit bonum per eſſentiam. ergo eſſentialiteꝛ
bonum:ergo bonum ſicut deus. Si reſpondeatur iux⸗
ta boeciuzʒ in libro ebdomadibus ꝙ bonũ dr duobo
modis. Pꝛimum eſt quod eſt vere bonum. quoniã bo⸗
num eſt in eo quod eſt id ẽ ſue eẽntie veꝛitate.Secundũ
ꝙ eſt bonum nõ eſſentie ſue veritate ſed denominatõne
ſue cauſe.quia fuit a bono vel eſt ad bonum. quemad⸗
modum humanũ dicitur duobo modis vt dicit Poꝛre
tanus generis ꝓprietate vt animal humanum bhomine
demonſtrato. Denominatõne ſue cauſe. quia ex eo flu⸗
xit cuius humanuʒ ẽ eſſe.et hoc modo dicituꝛ opus vel
aꝛtificium humanũ.et vtrunq; ſiue hoc animal demon
ſtrato homine:ſiue hoc opus quod eſt ab homine dicit
humanum in eo ꝙ eſt ſed differenter. quia hoc animal
humanum in eo ꝙ eſt quia eius eſſe eſt humanum eſſe.
Hoc vo opus.non quia eius eſſe eſt humanuʒ eſſe: led
quia fluxit ab homine cuius eſſe eſt humanum. Simi
liter cum dicitur deus bonus. in eo ꝙ eſt hoc eſt. quia
eius eſſe eſt bonitas.cuz dicitur creatura bona in eo ꝙ
eſt. ſcilicet quia a bono eſt:hoc eſt ab eo cuius eſſe ẽ bo⸗
nitas et ad illud eſt. vnde auguſtinus in encheridion.
nature omnes quia conditoꝛ earum eſt ſumme bonus:
bone ſunt. Lontra obijcituꝛ. nam cum humanuz cũ
dicitur de opere poſt factum eſſe non ponat aliquid in
opere ergo bonum non ponit aliquid in facto eſſe crea
ture quod eſt falſum. Cum ergo bonum ponat in ipſa
creatura relinquitur ꝙ non dicuntur bonum ſicut hu⸗

manum. Item obyijcitur de yle ſiue pꝛima materia de

qua auguſtinus in libꝛo de natura boni.yle non per a⸗
liquam ſpeciem ſentiri ſed per oĩmodam priuationem
ſpeciei cogitari vix poteſt.Cum ergo ceterminetur bo⸗
nitas ᷣm modum ſpeciem et oꝛdinem vt dictum eſt. yle
autem inqtuʒ eſt intelligitur pꝛiuata modo ſpecie ⁊ oꝛ
dine:relinquitur ꝙ non erit bona inqtum eſt.4.YJtem
foꝛnicatio vel culpa eſt in foꝛnicatõne vel peccante. ſi g
vnumquodq; inqtum eſt bonum eſt:ergo foꝛnicatio vł
culpa inqtum eſt bona eſt: ſed inq;ꝛtum foꝛnicatio cul⸗
pa eſt:ergo fornicatio inqtum foꝛnicatio bona eſt.
MGeſponſio.cauſa pꝛima ſicut dicit phᷣs.magis ẽ eſ⸗
ſentialis cauſato ꝙᷓ cauſe alie.quod tamen intelligen⸗
dum eſt ſic. non ꝙ cauſa prima ſit de eſſe cauſatoꝛum:
ſed ꝙ cauſata nulla niſi ab ipſa ſunt.nec niſi per ipᷣam
ſunt et ſeruantur. nec niſi vt ad ipſam ſunt habet eſſe.
ergo bonum quod dicit rationem cauſalem ſicut di⸗
cit dyoniſius.Honum eſt in quo omnia ſubſiſtunt et ĩ
quo ommia ſeruantur et ad quod omnia conuertuntur
Hinc eſt ꝙ vnumquodqʒ inqtum eſt: a bono et ad bo⸗
nuz eſt. et hec eſt bonitas in creatura eſſe a bono in bo

no ad bonuzʒ.et ideo bonitas creature non eſt bonitas
per eſſentiam:et tamen eſt in eo quod eſt. Concedo er⸗
go ꝙ non ſic dicitur omnino creatura bona ſicut opus

dicitur humanum.qᷓuis vtrunq; dicatur per denomi⸗
nationem ſumptam a cauſa.quia cauſa diuina magis
eſſentialiter ſe habet ad ſuum effectum qui eſt ereatu⸗
ra:qᷓ; cauſa humana ad ſuum opus. Ad aliud dicen
dum. m illud Auguſtini de vera religione. Jllud qð
in comparatione perfectoꝛum informe dicitur.ſi babʒ
aliquid foꝛme quis exiguum nondum elſt nihil. nõnul
lum ergo bonum eſt capacitas forme.et ideo qui pꝛeſti
tit foꝛmam fecit etiam poſſe foꝛmari.Scoᷣm ergo aug.
r natura capacitas foꝛme ſᷣm quaʒ dicimꝰ ꝙ materia

ʒrrMZM.

eſt polſibilis ad eapiendas foꝛmas et ipſi materie pꝛo
a niee Rcünno in mateꝛia eſle ſpeeiẽ. Et hoc
eſt etiam quod dicit auguſti. in libꝛo de natuꝛa boni.
materia babet capacitatem foꝛmaruʒ ſuarum. MQam ſi
capere impoſitam foꝛmam ab artifice ñ poſſet: nec ma
teries dieeretur. licet ergo materia m ſe non habeat
foꝛmam aliquã viſtinctaʒ et que ducat ipſam ad aliqð
eſſe:ell tamen ipſi materie potenna capiendi foꝛmas ſi
ue capacitas foꝛmarum pꝛo foꝛma:quemadmodũ ma⸗
teria ratione huiuſmodi non habet eſſe ſimpliciter ſed
ſm quid:ita huiuſmodi ratione habet ſpeciem nõ ſim⸗
pliciter ſed ym quid.vnde ſicut ipſ aeſt ens:ita habet il
la tria: ita etiam ẽ bona.Et propter hoc dicit auguſti.
ꝙ nõnullum bonum eſt capacitas foꝛme. ĩmo aliquod
bonum ratõne euius habet materia ſpeciem et ita ſus
bonitatem: vnde non eſt dicẽduʒ ꝗꝙ omnĩno careat iſtis
IEt eum dicit auguſtinus ꝙ per oĩmodam ſpeciei pꝛi
uationem cogitari vix poteſi.loquitur de ſpecie ſiue de
forma que ab extrinſeco aduenit inaterie: perſicens es
et dans eſſe completum. 4 Vo vltimum dicendum. ꝙ
quedam nomina ſumuntur q pꝛiuationibus et deſecti⸗
bus ce quibus non eſt dicere inqtum eſt bonum eſt. et
eſt ratio:quia earũ eſſe non eſt eſſe ſimpliciter ſed væfi⸗
cere ab eſſe tali:et eſſe pꝛiuatõnem vefectuum et malo,
rum. Cum ergo dicitur vnumquodq; inqᷓtuʒ eſt bonũ
eſt intelligitur de illis que ſeruant eſſe:et non de illis q̃
ceficiunt ab eſſe.

Mlembꝛum ſeptumnum

Onſeq̃nt᷑ q̃ritur ſi vnuquodq; bonũ cre⸗
atum ſit bonum per eſſentiam vel ꝑ par⸗
ticipatõnem.i Qam ꝙ per eſſentiam:hoc
videtur relinqui ex precedentibus.tamẽ
eirca hoc diſputat boetius ĩ libro ve ebdomadihus.di
cit eniʒ ꝙ ſi ea que ſunt participatõne bona ſunt:per ſe
nullomodo bona ſunt.i Iam quod ꝑticipatõne album
eſt per ſe in eo ꝙ eſt album non eſt. ſicut ergo pticipati
one albũ poteſi non eſſe:ita creatura ſi eſt ꝑticipatione
bona.poterit nõ eſſe bona:ſed creata nõ poteſt non eſſe
bona:ergo nõ eſt ꝑticipatõne bona ſed ſubſtantialiter
Item pticipare eſt ꝑteʒ caꝑe:ſed deus vel diuina bo
nitas noõ habet ꝑtem.ꝗ̊ non põt ꝑticipari diuina boni/
tas:ſ̊ diuina creatura ẽ creatura bona: ̊ nõ capit par
tem ipſiꝰ:̊ nõ eſt ꝑticipatõne bona.⸗ Item aug.in li.
lxxxiij queſti. dicit. q ꝑticipatõe ſiłia ſunt recipiũt diſ⸗
ſimilitudinẽ:ſ̊ creatura manẽs creatura bona eſt.etꝑ
hoc hʒ ſimilitudinẽ cũ pꝛimo bono.⁊ nõ põt reciꝑe op/
poſitum illiꝰbonitatis ſiue diſſimilitudinẽ. vt dicatur
creatura inq;tum creatura bmõi malum: & nõ dicitur
ꝑticipatione bona.et & eſt eſſentiałr bona.¶ IYIem boi⸗
tas creata aut eſt ꝑticipatõne bona aut eſſentialit᷑.nõ ẽ
ꝑticipatõne bona.quia qð eſt ꝑticipatõne bonuʒ vt di
ctum eſt:põt recipere diſſimilitudineʒ.ſed bonitas non
põt nõ eſſe bona:q̊ non eſt bona ꝑticipatõne.ergo ẽ bo
na eſſentialiter: ſᷣ bonitas creata eſt bonitas ipſiꝰcrea
ture: creatura ẽ bona eſſentialiter. Contra quod
ſubaliter ẽ bonũ dicit᷑ ſiłe primo.ſiẽ dicit boetiꝰ in li.ðᷣ

ebdom adibo:ł̊ nihil ẽ ſiłe pꝛimo niſi pꝛimũ: nihil eſt

ſubaliter bonũ niſi pꝛimũ:creatura nõ eſt ſubaliter
bona.O añt nihil ſit ſiłe pꝛimo niſi pꝛimuʒ patet:qm
ſimilitudo ẽ ↄuenientia in aliqua q̃litate:ſᷣ mibilẽ com⸗
mune creatoꝛi et creature.et iterũ non eſt in ipſo aliꝗd
qð nõ ſit ipm. vñ non eſt in ipſo aliq qualitas ̊ quod ẽ
ipſi ſilłe eſt ipſum. ¶ Item ꝙ nõ ſit creatura ſilis pᷣmo
ptʒ ꝑ aug.in li.lxxxiij.queſti.ipᷣa ſimilitudo ex qliq ꝑte
nullomodo poteſt eſſe diſſimilis.vñ fit vt eum ſimilitu
do patris filiꝰdicit᷑.ꝗa eiꝰꝑticipatõne ſilia ſunt quecũ
q; ſunt vel inten ſe vel co ſilia.ex nulla ꝑte põt eſſe diſ⸗
ſimilis:ſed om̃is creatura põt eſſe diſſimilis primo ex
parte et ita eſt: ergo nulla creatura eſt ei ſimilis.ergo

nec bonitas creata:ergo non eſt ſubſtantialiter bona.
4 Suxta boc queritur de quadam ratione boecij ꝑ qnẽs

oſtendit omnia eſſe bona que talis eſt.tenet communis
ſententia doctoꝛum omne quod eſt ad bonum tendere:
omne autem tendit ad ſimile.que igitur ad bonuʒ ten
dunt bona ipſa ſunt.oſtenditur enim ꝙ non valeat iſta
ratio.quia non valet hec argumentatio. omnis pomo
tendit ad beatitudinem et omne tendit ad ſuum ſimue
ergo omnis homo eſt beatus.et ita vel falſum dicit di⸗
cendo ꝙ omne ſimile tendit ad ſuum ſimile: vel opoꝛtz

reddere cauſam quare tentio ad bonum facit crea-

turam eſſe bonam.non autem tentio ad beatitudinem
facit ipſam eſſe beatam. Solutio dicendum.ꝙ ᷣm
beatum dyoniſium in lib.de diuinis nom inibus.ſicut

ſolqui apud nos eſt non exiſtimans vel arbitrio mot⸗

ſed ipſo eſſe illuminat omnia que ſuo participare lumi
ne iuxta propriam poſſunt rationem: ſic et bonum qð

ſupꝛa ſolem eſt tanq; imaginem omnibꝰ entibus emit⸗

tit bonitatis totius radios.q Ad obiecta nota.ꝙ ali⸗
quid eſſe per paꝛticipationem dicitur tribo modis.vno
modo eum illud habet foꝛmam que non concomitatuꝛ
totam extenſionem eſſe.et hoc modo foꝛme ſepaꝛabiles
vt albedo et ſanitas in ſuis ſubiectis ſunt participatõ
ne. Que vo ſemper inſunt ſunt eſſentialiter. hoc modo
dicit Auguſtinus.que participatõne ſimilia ſunt:polſ⸗
ſunt eſſe diſſimilia.Alio modo cum habet formam con
comitanteʒ totam extenſionem eſſe:ſed tamen paꝛtitur
et multiplicatur in illis:ſic foꝛna vniuerſalis que mul
tiplicatur in ſingulari: vnde dicitur participatõne ſpe

ciei plures homines vnus.Zercio modo dicitur· cum

habet foꝛmam aliquã que eſt incompleta reſpectu ali⸗
cuius complete a qua habet dependentiam et cauſam.
ſicut ſapiens dicitur paꝛticipatõne:quia habet ſapien
tiom incompletam reſpectu ſapientie diuine que eſt eſ⸗
ſentialiter completa.Scõm hoc bonum participatio⸗
ne dicitur tribus modis pᷣmo modo dicitur homo bo⸗
nus participatione bonitate gratie quia gratia eſt foꝛ⸗
ma ſeparabilis. Secũdo modo dicitur angelus bon⸗
paꝛticipatõne bonitate gloꝛie.quia bonitas gloꝛie cum
ſit inſeꝑabilis multiplicatur tamen in pluribo angelis
beatis. Lereio modo dicit᷑ om̃is natura bona ꝑticipa
tione.quia bonitas non eſt eiꝰeſſe ſed addituʒ ipſi eſſe
et hoc ꝑ relatõnem ad bonũ per eſſentiam qð eſt cæus.
Item nota ꝙ bonũ ſuhaliter dicit᷑ duobo modis.vno
modo dicit᷑ ſubſtantialłr bonũ qñ ſubſtantia eſt bonuʒ
ita ꝙ idem ſit bonitas.et hoc dupliciter m primũ mo⸗
dum dicendi eẽntiale ſᷣm ꝙ nos dicimꝰeſſentiale eſt de
eſſe ſui qʒ dicit eſſe rei. hoc modo ſolus deus dicit᷑ bo⸗

num ſuhaliter. Alio modo dicit᷑ bonũ ſubaliter ſᷣm ſe⸗

cundũ modũ dicendi eẽntiale.ſcʒ ſm ꝙ eſſentiale dicit᷑
ꝓpꝛietas ĩmediate ſequẽs eſſentiaʒ ⁊ inſeꝑabiliter.hoc
mõ creatura ẽ bona eſſentiatr:qꝛ bonitas iĩmediate ſeꝗ
tur eſſentiã creature.¶¶ AUd ſcdᷣm qð obijcit᷑. ꝙ pticula⸗

re ẽ ꝑteʒ capere ⁊c̃.dicendũ ꝙ diuina bonitas in ſeipa

ſimpliciſſima ẽ:nec hñs ꝑtem et ꝑtem. Item diuia boi⸗

tas infinita eſt qtum ad effectus.vñ ſi queratur qᷓntuz
extenditur ipᷣa bonitas diuina.nõ põt dici tantũ. nam

in infinituʒ extendit. ideo bonitas diuina nõ dicit᷑ eſſe

tanta:qꝗa ad effectꝰnõ eſt limitata nec in ſeipᷣa:nec ſiee
& bonitate creata. & dicit᷑ ꝙ bonitas creata perci⸗

pit bonitateʒ increatam. hoc non eſt dicere ꝙ bonitas

increata dicatur per partes in ſingulis bonitatibo cre

atis:ſed hoc eſt dicere.ꝙ bonitas creata capit partem
in effectu.quia hec capit iſtum effectum prime bonita⸗
tis.alia alium.hoc ergo eſt participare ipſam bonita⸗
tem ſcilicet q̃tum ad effectum. ¶. Ad tercium dicenduz
ꝙ bonum creatum manens in eſſe non poteſt recipere
omnimodo diſſiłitudinẽ a pꝛimo bono.ſed inqᷓtũ deſi
cit ab eſſe recipit diſſimilitudineʒ deficit autem ab eſſe

cum deficit ab oꝛdine.et hoc eſt malum fieꝛi ſᷣm ꝙ dicit

Ctun
ſinils
onon
igi⸗
ſenr
wo.
patfe
füd
namm
beel
din

N
Ai
tlenil
nig honn
umſini
r diat di⸗
lopong
di rs
tungfn
Mmio no
aparelun
bonmng
bos ennn
hotneg ai
mnockis.po
Ncomnitatn
ſepcnabi
articipat⸗
boc not
ſunnpeß
rmemco
panrtitur
quemrt
halöne ſe
icitur cun
eſpectn ai
t cnſan.
be ſpien
echeeteß
mmapario⸗
Fbono bo⸗
gtiaeſtſon
elus don⸗
goritan
bwongens
mpnap
z ipiicſe
Heſtans
etbonnz
nmumo⸗
echar
8dicit
bterfmnt⸗
ialedit
biliunto⸗
fehurt,
hruſl
uenſißt
lirben
urſſtc
nim
zditlk

neſt

nnpet
bonntee
fotltoct
irparmn
ebonin
n bon

Queſtio

Hoecius.eſle eſt quod oꝛdinem retinet ſeruatq; natu⸗
ram. vnde dicit.ꝙ ſᷣm hoc mali homines non ſunt: ꝗa
in ſuo oꝛdine non ſunt. Ao quartum dicenduʒ. ꝙ bo
nitas creata manens non poteſt non eſſe bona:ſed nõ
habet ex ſe ꝙ ſit bona ſed ex hoc ꝙ oꝛdinatur ao ſũmũ
bonum. et ideo non ſequitur ꝙ eſſentialiter. ¶ Ad obie
cta oppoſite partis ad illud ſcilicet quod obijcit᷑ de bo⸗
nitate creata ꝙ non ſit eſſentialiter bona. quia non eſt
ſimilis pꝛimo.Dicenduʒ ꝙ quedam ſi imilitudo eſt que
eſt in idemptitate eſſentie: et hoc modo filius in diuĩs
ſimilis eſt patri.et de hoc loquitur augu.in lib.lxxxiij.
queſti.cum dicit.ꝙ ſimilitudo non poteſt eſſe diſſimił.
quia enim hec ſimilitudo ſupponit idemptitatem eſſen⸗
tie pꝛopter hoc ex nulla parte poteſt eẽ diſſimilis. hoc
modo bonitas creata non eſt ſimilitudo pꝛimi ſiue bo
nitatis increate hoc enim modo nihil eſt ſimile pꝛimo
niſi pꝛimũ. Alia autem eſt ſimilitudo que eſt in partici
patione effectus.ſic eſt ſimilitudo vel ſimilis:quia par
ticipat hunc effectum auguſtinus in li. lxxxiij.q. dicit.
ꝙ ſimile ſimilitudine dicitur ſimile.ſᷣm ꝗꝙ bonum ẽ bo
nitate dicitur bonum:ergo bonum creatũ bonitate cre
ata dicitur bonum.et bonum increatum bonitate icre
ata dicitur bonum: ſed bonum creatũ eſt ſimile illi bo⸗
no pꝛout dictuʒ eſt:ergo bonitas creata eſt ſimilitudo

bonitatis diuine ſicut dictum eſt. ¶ Item nota. ꝙ dicit

poꝛretanus in libꝛo de ebdomadibus. exponens nonã
ebdomadam.eſt quedaʒ alterutrius nũero diuerſoꝛuʒ
vnio quã ↄfoꝛmitatis ratio facit.que ad preſentem lo⸗
cum pertinet. ? hec vnio ſimilitudo dicitur.et ẽ vel m
naturam vel ᷣm quedam extrinſeca. ſm vᷣo naturã du
pliciter. nut enim m pꝛopoſite nature plenitudineʒ:2
dicitur ſubſtantialis ſimilitudo. qualiter album albo
ſimile eſt. aut homo homini.aut ſᷣm nature propoſite
partes aliquas:et vocatur imaginaria ſimilitudo.q̃li⸗
ter humana pictura vero homini ſimilis dicitur. Jlla
ðo que eſt ſᷣm extrinſeca aliqua dicitur imitatio quali⸗
ter artifex aligs alij artifici vel homo teo iurta volun⸗
tatem eius aliquid faciendo dicitur ſimilis.ſimilit᷑ cꝛe
atura iuxta volũtatem 2 diſpoſitioneʒz exiſtens dicetur
ſimilis quo ad hoc creatoꝛi. ¶ Ao boc quod queritur
non omnes dicunt᷑ beati quia ad bonitatem: ſicut bo/
ni quia ad bonum dicendum.ꝙ beatitudo dicit ipſum
finem vltimum vel ↄiunctionẽ que eſt cum fine huiuſ⸗
modi. eſt enim ſtatus omniũ bonoꝛum congregatione
perfectus. et ideo ꝓprie mihil dicitur beatum: donec fue
rit coniunetũ illi fini. Intentio vo boni generalioꝛ eſt
nam dicit ipᷣm finem vel oꝛdinabile ad illum finem. et
bec ſiue ſit ↄiunctũ fini ſiue diſtans:⁊ ideo ſequit᷑ ſi ſit
oꝛdinatum ad bonum ꝙ ſit bonum.

Membrum octauum

.

Einde querit᷑.an bonũ creatum aliquod
ſit immutabilr bonũ. Ad qð ſic. quod ẽ
bonũ et nõ põt nõ eſſe bonum: eſt imuta⸗
. biliter bonũ:ſ virtutes vt prudẽtia iuſti⸗
cia caritas ?⁊ cetere ſic ſunt bone vt nõ poſſunt nõ eẽ bo
ne: ̊ ſunt ĩmutabiliter bone. ¶¶ Itez ad id cuiꝰvſus bo
nus eſt ipᷣm eſt bonũ.⁊ cuius ẽ immutabilr bonꝰ ipſuz
eſt imutabiliter bonũ: ſ̊ vſus virtutũ eſt immutabilit
bonus. Ußñ aug. in li. de li. ar. virtutibo nemo vti ma⸗
le. ceteris aũt bonis i.medjijs ſicut ſunt potentie aĩe. et
minimis et ſunt ſpẽs quoꝛũlibet coꝛpoꝝ non ſolũ bone
ſed et male quiſq; vti põt.¶ Item aug. in vtutibo recta
ratio viget ſine q virtutes eſſe nõ pñt.recta aũt ratõne
nemo male vti pot. Contra.omne qð auerſione inciö⸗

pit eſt vertibile vt dicit dama. ſed om̃e creatũ incipit a

verſione:qa exit de nõ eſſe in eſſe:ꝗᷓ om̃e creatũ vertibi⸗
le.2 om̃e vertibile mutabile: ̊ nullũ bonũ creatum eſt
immuta bile er q nõ eſt aliqð immutabile. Item ſi di
catur ſic dicit poꝛretanus ꝙ bonuz dicik duobo modis

xvüuij.

ſcʒ in ſe et abſolute.ſicut bonũ ſummum quod eſt dens

eſt immutabiliter bonũ.Si vᷣo bonuʒ ſᷣm vſum ſic vᷣtu
tes ⁊ recta ratio ſunt ĩmutabiliter bona:qa vſus ipſa⸗
rum nõ poteſt nõ eſſe bonꝰ. Contra augul.de ciui. dei.
virtutes cum referunt᷑ ad ſeipſas nec ꝓpter aliud expe⸗
tuntur:inflate atq; ſuꝑbe ſunt:ſed inflatio 2 ſuꝑbia nõ
põt eſſe bonus vſus:eꝛgo cõtingit male vti virtutibus.
MRmñnſio ſicut pꝛius ĩmutabiliter bonũ dicit᷑ quadru⸗

pliciter.eſt enim bonũ immutabiliter pᷣm eſſe 2 ᷣm vſũ

ſic ſummũ bonũ ſolũ eſt immutabiliter bonũ.Item eſt
mutabile ſm vſum ⁊ Fm eſſe vt bona corꝑalia. Itez eſt
immutabiliter bonũ ſm eſſe ⁊ nõ ſm vſum.vt volũtas
rõnalis quod intelligit᷑ qtum ad factum et nõ ꝙᷓtũ ad
fieri ipſiꝰſicut in ceteris ꝑpetuis. Item eſt immutabi⸗
liter bonum qᷓ;tum ad vſum non qtum ad eſſe vt virtu⸗
tes quibus non eſt male vti:⁊ tamen poſſunt non eẽ.et
ita mutari in non eſſe et ſic in non bonum. 4¶ Ao illud
quod obijcit ꝙ mutabile om̃e creatũ.concedo quantũ
eſt de conditione ſue oꝛiginalis materie quia de nibilo
ſed q̃ntum eſt cæ conditione ſue oꝛiginis cauſ alis: per⸗
petuum eſt immutabile qtum ad eſſe et ſi non qtuʒ ad
fieri ſiue ad bene eſſe.quia ſcilicet exiuit de non eſſe.
Ad illud quod obijcit.ꝙ virtutibus ↄtingit ſuperbi⸗
re:materiliter verũ eſt.quia de virtunbo ↄtingit ſuꝑbi
re:ita et materialiter ↄtingit male vti.quia appetitus gg
eſt de virtutibo poteſt eſſe malus.cũ.ſ.nõ appetuntur p
pter drũ ſed effectiue aut foꝛmaliter falſum eſt.qꝛ tunc
eſſet ſenſus ꝙ ĩ virtutibo eſſet motus ſuꝑbie:vnde malꝰ
vſus.et hec intẽtio aug.q virtutibo.ſ.oꝑando vtutes
nõ ↄtingit male vti. En dicit ĩ de li. ar. ideo virtute ne⸗
mo male vtituꝛ:quia opus virtutis eſt bonus vſus ip⸗
ſoꝛum quibus etiam non bene vti poſſumus.

Membrum nonum

Onſequenter querit᷑ de effectu boni.Eſt
igit᷑ queſtio. an bonũ creatũ ſit effectiua
cauſa mali aut boni.querit᷑ ergo de malo
culpe.Ad quod dyoniſiꝰ di.no.confi
dimus dicere.malũ non eſt ex bono.non eſt ignis infri⸗
gidare:ergo nec erit bonum maluʒ pꝛoducere.4. Item
idem in eoſem.natura eſt bono pꝛoducere et ſaluare.
malo autem coꝛrumꝑe et diſperdere:ergo malum non
erit tm̃ ex bono. Item idẽ in eodem.bonũ ex vna ⸗ ge
nerali cauſa.malũ aũt ex multis et ꝑticularibo defecti⸗
bus.¶ Item math.vij. ¶ Lon põt arboꝛ bona fructꝰma
los facere &̊ malũ non erit ex bono. Contra. Augꝰ.
in ench.ex bono orta ſunt mala necnon talibo bonis ĩ⸗
ſunt nec erat aliud vñ oꝛiret᷑ vlla mala natura. 4 YJtem
aug.in eodẽ. cũ mala ey bonis oꝛta dicimꝰ. non putet᷑
h diuine ſnie refragrari q̃ dicit᷑:nõ põt arboꝛ bona ma
los fructꝰfacẽ: nec mala bonos.nõ põt em̃ ſic ſaluatoꝛ
ait colligi vua de ſpinis:ſ̊ ex bona terꝛa. et vites naſci
poſſe videmus et ſpinas.⁊ eo mõ ta nq; ꝗrboꝛ mala fru
ctus bonos.i.bona oꝑa non põt faceꝛe voluntas mala
ſ ex bona hoĩs nat̃a oriri et volũtas bona põt mala.
nec fuit ꝓꝛſus vñ pꝛimitꝰoꝛiret᷑ voluntas mala: nili ex
angeli ⁊ hoĩs nata bona.qð ⁊ ipᷣe dñs eodẽ loco vbi ð
arboꝛe ⁊ fructibo loqbat᷑ aꝑtiſſime oñdit.ait eĩ aut fa⸗
cite arboꝛẽ bonam aut fructũ eius bonum:aut facite ar
borem malam et fructum eius malũ. ſatis admonens

ex arboꝛe quidem mala bonos: aut bona malos naſci

fructus non poſſe.ex ipᷣa tamen terꝛa circũloquebatur
vtranq; arboꝛem poſſe.⸗¶ Reſponſio ᷣm auguſtinũ in
enche. Aequaq; dubitare debemus rerum que ad nos
pertinent bonarum cauſam eſſe non niſi bonitatẽ dei.
malarum vo ab immutabili bono ceficienteʒ boni mu
tabilis voluntateʒ.angeli primo:hominis poſtea. hoc
pꝛimũ eſt create rõnalis malũ.i.pᷣma pᷣuatio boni. de⸗
inde etiã iaʒ nolẽtibo ſbintrauit igraãtia rerũ agedaꝝ 2
otumacia noxiaꝝ.ꝗbo comites ſbinferũt᷑ erꝛoꝛ ⁊ dolor

OQue duo mala qñ inminentia ſentiuntur. ea fugiẽtis
animi vocat᷑ metus.poꝛro animus cũ adipiſcit᷑ ↄcupi⸗
ta carnis ꝑnicioſa vel inania.quonia id erroꝛe nõ ſen⸗
tit: vel delectatõne moꝛbida vincit. Vana etiam leticia
ventilat.ex bis moꝛboꝝ nõ vbertatis ſ̊ indigentie tan
qᷓ fontibus om̃is miſeria nature rõnalis emanat. Ho⸗
num ẽ non eſt cauſa mali culpe inqtum bonum ſed in
qᷓtum deficiens a bono qð eſi bonum eſt cauſa mali:h
non inqtum bonum:et hec eſt intentio beati Auguſti.
Item querit᷑ an bonum increatũ ſit cauſa mali? Ad
quod reſpondet au.in pᷣo.de li.aꝛbit.ſic.duobus mo⸗
dis malum appellare ſolemus. Vno modo cuʒ malum
quenq; feciſſe dicimus. Alio modo cũ mali aliqꝗd eẽ ꝑ/
peſſum ac ſi diuninum bonum eſſe noſti vel credis.neq;
em̃ aliter phas eſi.male nõ facit. Rurſum ſi deum iu⸗
ſtum fatemur (nam et hoc negare ſacrilegiuʒ eſt) vt bo⸗
nis pᷣmia ita malis ſuꝑplicia tribuit:que vtiq; patienti
bus mala ſunt. Mobrem ſi nemo iniuſte penas luit:
quod neceſſe eſt credamus.qñ quidem diuina prouidẽ
tia hoc vniuerſum regi credimus.illius primi generis
maloꝛũ nullo modo. buiꝰautem ſecundi actoꝛ eſt deus
non em̃ nullo actoꝛe fieri poſſet.ſi autem queris ꝗqſnaʒ
iſte ſitedici non poteſt non em̃ vnus aliqnis eſt: ſed gl⸗
quis malus ſui mali facti actoꝛ eſt. vnde ſi dubitas: il⸗
lud attende quod ſupꝛa dictũ eſt. malefacta iuſticia dei
vindicari:non em iuſte vindicarentur niſi fierẽt volun
tate. Sed tunc queritur de coꝛruptõne naturalium.
pro qua dicitur homo vulneratus in naturalibus que
eſt pena. Cum em̃ omnis pena inſta ſit. rõne iuſtum a
co: erit hec pena a deo.et hoc patet ex predicta aucto⸗
ritate aug.de li.ar.¶¶ Contra. Aug. in li. lxxxiij. queſti.
omne qð deficit ab eo qð eſt: eſſe tendit in non eſſe. ille
autem ad quem non eſſe ꝑtinet. non eſt cauſa de teficiẽ
di coꝛruptio iſta eſt fectus: ergo ens non eſt cauſa
eius.4 Item pena iſta aut dicitur iuſta quia a iuſto i⸗
fertur. aut quia pꝛopter iuſtam et debitam cauſam in⸗
fertur.nõ quia a iuſio ſcilicet deo:quia ſic quelibʒ res
dicẽtur iuſta.ergo dicitur iuſta:quia pꝛopter iuſtũ me
ritum.⁊ hoc eſt qð dicit auguſtinus in libꝛo de ſummo
bono.peccantes in ſupplicijs oꝛdinantur.que oꝛdinatõ
quia nature eoꝛũ non competit:ideo pena eſt. ſed quia
culpe competit ideo iuſticia eſt: ergo paꝛticipat rõnem
bonitatis ꝑ comparatõnem ad cuſpam. Solutõ di⸗
cendum ꝙ m ſtatum vybitum nature vebet eſſe. vt ipa
vis ratõnalis in homine dominetur alijs viribus ſcili⸗
cet iraſcibili et ↄcupiſcibili.et iſte ſubijciantur ei et tra
hat ip̃as ad ſe.vnde ſic condita eſt humana natura. et
ex hoc habet ipᷣa vis ratõnalis facilitatem ſiue proni⸗
tatem ad bonum et difficultatem ad malũ.per banc au
tem facilitatem et difficultatem attenditur humiliatio
ratõnis ad bonum gratie.et per hoc ad gloriã ad quã
nata eſt et oꝛdin ata. Unde ſi homo eſſet recte ordinatꝰ
alie vires ſubijcerent᷑ rationi:et ſemper eſſet homo fa⸗
cilis ad bonum et difficilis ad malum.ſed quando pec
cat homo tũc ſubijcitur ratõ illis et ille dominantur et
trahunt ip̃am ſecum in affectionibus malis. ita ꝙ ecõ
trario ſit difficilis et reſiſtens bono et habilis 1 pꝛona
ad malum. et ita fuit in peccato pꝛimi bominis. et ex h
eſt inoꝛdinatõ queda et pena.Iſti enim motus quibus
ſic mouetur rationalis m motum aliarum pena eſt:
quia inoꝛdinata.NMotus eniz inoꝛdinatus pena eſt vt
dicit auguſt.quia coꝛrumpitur naturalis bhabitatõ ra
tionis ſᷣm quam mouetur ad bonum et reſiſtit malo.
Quod ergo obijcitur.ꝙ bec coꝛruptio nõ ſit a deo.di
cendum ꝙ hec coꝛruptio 'ᷣm ꝙ dicit defectũ culpabileʒ
nõ eſt a deo:ſ̊ ſᷣm ꝙ noĩat defectũ penalem ſiue penam
qua punit᷑ aĩa eſt a co. gꝗa ſundat᷑ in aliqͥ ente vt dictũ
eſt. ſcʒ in reſiſtentia iſtiꝰvis ad bonum et pronitate ad
malũ:et per hoc ponitur ens quoddaʒ.4 Ad vltimum
dicendum. ꝙ auguſtinus non intendit dicerere ꝙ boĩ⸗

elſt quia ẽ a deo:cuius bonitateʒ decet vt pꝛo culpa red

tas vel inſticia pene referatur ad culpaz. immo ad deñ
Vnge cum dicitur iuſta eſt pꝛopter culpaʒ. id eſt iuſta

dat penam. Quod autẽ ſuam bonitatem xecet iuſtum
eſt:et ita ꝙ pena bona ſit hoc habet a bonitate prima:

non tamen ab ipſa culpa.

Membrum decimum

Kaine ſequenti inquirenduʒ eſt de bono
vniuerſitatis vbi querunt᷑ tria. Primo
an deus ꝑmittat mala fieri in vniuerſita
te. Scðo an vniuerſitas eſſet melioꝛ ſine
malis.Tercio an vniuerſitas eſſet melioꝛ ſi ommia eſ⸗
ſent bona equaliter.

Articulus primus

D pꝛimũ ſic.optimi eſt optima adducè ſᷣm
ꝙ dicit beatꝰ dyo. Melioꝛes aũt eſſent res
ſi eſſent impmixte malis: quõ ergo ꝑmittit
mala admiſceri bonis? 4 Item non eſt optimꝰcuiꝰnon
eſt optima oꝑatio in ſuo genere.qꝛ bonuʒ vniuſcuiuſq;
reperit᷑ in ſuo oꝑe:& optima ẽ oꝑatio optimi in ſuo ge⸗
nere nõ põt eſſe melioꝛ in ſuo genere. debet eſſe imꝑ
mixta malo.dico aũt in oꝑatõeʒ optimi quà operatur
optimꝰ deus. RKñdet aug.in ench. xv.c. malum bene
oꝛdinatũ et ſuo loco poſitũ eminentiꝰↄmendat bonum
vt magis placeant et laudabilioꝛa fiant dum ↄpantur

malis. ꝓpter ipſam bonoꝝ pulcritudinẽ mala ꝑmiſit

deus fieri. Si em̃ malum nõ eſſet: in bono nõ eſſet niſi
pulcritudo abſoluta ſcʒ reſpectu boni.malo vo exiſten
te accreſcit bono pulcritudo ↄꝑata:vt ↄꝑatione oppoſi⸗
ti mali pulcrius eluceſcat.¶¶ Ad illud quod obijcit re⸗
ſpondit aug.alubi dicens.ſingula fecit deꝰ bona:ſed in
vniuerſo valde bona.optima rerum vniuerſitas fᷣm
qð poſſibile ẽ.quis quelibet res nõ ſit optimaĩ ſuo ge⸗
nere. VUñ geñ. j. dicit᷑ ad ſingula. vidit deus ꝙ eſſet bo⸗
num. ad ↄpletionem vo ſcriptura veniens ait.vidit de⸗
us cuncta q fecerat et erant valde bona. dic & ꝙ ſuppo⸗
ſito ꝙ malum nõ eſſet:nõ eſſent res in vniuerſo pulcri⸗
oꝛes:ꝑ hoc ſoluunt᷑ obiecta. Aliã etiã cauſaz aſſignat
aug. ſcz vtilitatẽ. nõ eniʒ inquit ꝑmittit qeus mala ſie⸗
ri in re pnblica:niſi vt bonũ ex eo eliciat.nde aug in
xj.de ciui.dei.ait.deꝰmalis voluntatibo vtit᷑ bñ. ꝓſunt
em̃ temptatiões ſctis.i eqʒ em deꝰ aliquẽ angeloꝝ aut
boĩm malũ futuruʒ pᷣſciuiſſet. niſi ꝑiter noſſet quibus
eos bonoꝛũ vſibo accomodaret. due & pñt reddi rõnes
q̃re deꝰ ꝑmittit mala fieri.bonorũ ſcilicet pulcritudo:
maioꝛ vtilitas.

Articulus ſecundus

Verit᷑ ↄñter. an vniuerſitas eſſʒ melioꝛ ſine
malis.cũ eĩ malũ ſit pᷣuatio oꝛdinis quõ ẽ
bñ oꝛdinandũ.¶¶ Iem albiꝰ eſt qð eſt nigro
im ꝑmixtius:g̊ meliꝰquod malo imꝑmixtius.⸗ Item
mulier ꝗᷓ nõ hʒ maculã pulcrior ẽ ꝙᷓ ſi hret maculam⸗
laudabilioꝛis pulcritudinis.vñ in laude ſponſe dicit᷑ ĩ
canticis. tota pulcra es amica mea macula nõ eſt ĩ te
& vniuerſitas rerũ ſi macula caret mali: pulecrioꝛ eſſʒ et
laudabilior. ¶ Itẽ ecẽs. x. Eſt malũ qd vdi ſb ſole.ſtul
tum poſitũ in dignitate ſublimi: ſic videmꝰ malos oꝛ⸗
dinatos vt in pluribo: talis oꝛdinatio eſt mala: cũ ſcz
illi ꝗ debẽt oꝛdinari deorſuʒ ponunt᷑ ſurſuʒ. dicit enim
oꝛig. ſuꝑ nũi homines vilis vite bñ oꝛdinati ſunt ad vi
lia officia. vt ſcʒ purgent vias ciuitatis. Mali ̊ bñ oꝛ:
dinantur in vili loco:boni ergo in eminentiori.4 Rñ.
malum in ſe eſt inordinatum. ratione vo alterius oꝛ⸗
dinatum dupliciter. vno modo ratione ſi ubliſtentis bo
ni ſcʒ nat᷑e peccãtis.q̃ ſeʒ oꝛdinat᷑ ad penꝗ. ſicẽ dic aug.
in libro de natura boni peccãtes in ſupplicijs oꝛdinant᷑

zimmo
paz. i
tpo Cllont
in Jagrlinn
Onitar i

Chnn

llgetd bono
hiig nn⸗
kifrenitereen
eſktmniahin
elio: ſorni

Is
tingnanikn
güteſtn
ergopnnt
optimicnzſen
uz cninſanue
hriminſop
Abet ſſeip

quiopenn

cmalunben
mencdat bonn
1dunn zpne
ini maſapni
ononoeſeti
malorerſſen

lanenegesn

okokiatte
dbonaſon
Pniuerſicsfn
ptingiſtog
euggeſate
oait⸗rickd

dicggſp⸗

tuerſopnln

uſaz aſir
Nusmalaſi
Oncaugei
it bi. phun
angelopa
hoſietgnnk
1 redliſon
e pulenm

us
ſnenrſe
aumst⸗
ſtaun
etnnenin
ſoepil

anucht

ciſſet
nfhli
Itnncluch,
1 nim
gti lulii
Golibir
cnd
Alenn⸗
hſushe
fnn
am

.

QNueſtio

que oꝛdinatio quia nature eoꝝ nõ competit ideo pe⸗
na eſt.ſed qꝛ culpe cõuenit:iuſticia eſt. Alio modo 02
dinatur ratione cõtrapoſiti boni ſᷣm ꝙ dicit aug . in
xj. de ciui · cei · m quibuſdaʒ anthitecis bonoeſtauit
tanꝙᷓ carnẽ pulcerrimã. Anthiteca vᷣo vocat᷑ trãſpo⸗
ſitio. ſic ergo ↄtraria cõtrarijs oppoſita ſermonis pul
critudinem reddunt vt ait apłus.ij. Choꝛin.vj.ꝑ glo⸗
riam et ignobilitatẽ.per infamiã et bonam fama.in
quadam nõ verboꝝ ſed rerũ eloquentia ſeculi pulcri
tudo cõponitur.vñ in ecco.xxxiij.cõtra malũ bonum
et contra vitam moꝛs.⁊ ſic intuere in aima opera al⸗
tiſſimi.vnum contra vnum: duo cõtra duo.¶ Ad pꝛi
mum ergo obiectum diſtingue ꝙ triplex eſt oꝛdo.qui
dam eſt oꝛdo ſurſum.et deoꝛſum.et ad id quod eſt iu⸗
xta vel contra.Iſte triplex oꝛdo in vniuerſitate bono
rum oꝛdinatur.ad ſurſum ſcʒ ad deum. et ad droꝛſuʒ
vt melioꝛa bonis.oꝛdinatur etiam ad id quod eſt iur
vt bona eque bonis.ſi poſſet iſta comparatio inueni
ri ſiue ad id quod eſt contra vt ex oꝓoſito maloꝛum.
malum vᷣo nõ habet oꝛdinem ad id quod ẽ ſurſum vk
deoꝛſum. habet at᷑ oꝛdinẽ ad id qð eſt cõtra ſicut nũc
oſtenſum eſt et in hoc ſenſu dicitur malum bene oꝛdi
natum. . AUd ſecundo obiectum. dicendum ꝙ non eſt
ſimile.nam omne album eſt eiuſdem rationis. bonũ
ðo eſſe non eſt eiuſdem rationis:cum ſcilicet dicit de
boms ſingulis et de vniuerſitate bonoꝛũ.vnde q;uis
teneat illa compaꝛatio de bonis ſingulis ꝙ tanto me
lius quanto impermixtius:non tamen tenet in vni⸗
uerſitate bonoꝛum.quod declaratur ex illo Auguſti⸗
ni in libꝛo de natura boni.ſicut nos continendo vocẽ
tecenter interponimus in loquendo ſilentium:quan
tomagis ille ſcilicet deus quarundam rerum pꝛiua⸗
tiones decenter eſſe facit ſicut rerum omnium perfe⸗

ctus a rtifex.ex quo oſtenditur ꝗ ſicut ſermonis de⸗
centia maioꝛ eſt interpoſitio ſilentij q ſi continue pꝛo

ferretur:ſic vniuerſitatis puleritudo maioꝛ eſt ex in⸗
terpoſitione bene oꝛdinatoꝛum maloꝛum.]. Ad ter⸗
cio obiectum dicendum ꝙ pꝛima pꝛopoſitio eſt falſa
indiſtincte ſumpta.in tali enim loco poſſet mulier ha
bere maculam ꝙ ſederet cõueniẽter et eſſet ſignũ pul
chꝛitudis maioꝛis.ſicut patet in cicatrice vulneris ĩ
facie militis cum eſt in loco væbito ipᷣm reddit pulcri

oꝛem. EInde auguſtinus dæ ciui.dei.tale ponit exem⸗
plum. ſicut pictura cum coloꝛe nigro in ſuo loco poſi⸗

ta:ita vniuerſitas rerum in ſuo loco poſita etiaz pul⸗
chꝛa eſt qᷓuis ꝑ ſeipos cõſiderata ſua defoꝛmitas tur
pet. ¶ Ad vltimum diſtinguendum. ꝙ duplex eſt ma⸗
li oꝛdinatio.quedaʒ eſt manifeſta.quedam occulta ẽ.
Maifeſta ẽ ſic dicit Aug. vt cũ mali oꝛdinantur ĩ pe
nã eternam. Aſdelius enim ſicut dicit auguſtinus oꝛ
dinata ẽ natura ſi iuſte doleat in ſupplitijs ; ſi impn⸗
ne gaudeat in peccato vel in pena tempoꝛali vt humi⸗
liatur in peccatis. Juſtum enim eſt vt qui in ſoꝛdibo
eſt ſoꝛdeſcat adhpuc:Fᷣin quod dicitur apoc. vlt ĩo. Eſt
et oꝛdinatio mali occulta ᷣm ꝙ deus facit regnare
malum pꝛincipem pꝛopter multas cauſas.pꝛima eſt
peccatum populi ſicut dicitur in iob. congruum eſt
enim vt talis ſit recioꝛ ciuitatis quales ſunt habita⸗
toꝛes in ea. ecci.x. Secundo pꝛopter vtilitatem malo
rum.dat enim dominus regem in furoꝛe. Oſee.xiij.
quaſi virgam et flagellum. vt compꝛeſſi et flagellati
ad deum redire compellantur. Oꝛegoꝛius. pena ocu
los aperit quos culpa claudit, Tercia eſt pꝛopter vti
litatem bonoꝛum. vt ſcilicet erudiantur et purificen⸗
tur. ſicut enim in igne purgatur aurum:ſic iuſli cami
no tribulationis. ecci. ij. vtraq; tamen oꝛdinatio ma⸗
li competens eſt.ſed ſecunda habet letantem cauſam
et ideo dicit ſignanter ecẽs. vidi malum ſub ſole qua
ſi per erroꝛem.quaſi diceret non eſt erroꝛ ſed videtur
erroꝛ enim reputatur: dum vtilitas oꝛdiationis igno

. „

WzZep Byr

xviij.

ratur. Item obijcit Auguſtinus in tercio libꝛo de
liber. arbi. Qon erat difficile aut laboꝛioſum omni⸗
potenti deo,vt omnia que fecit ſic haberent oꝛdinem
ſuum: vt nulla creatura vſq; ad miſeriam perueniꝛet
Mon enim boc aut omnipotens non potuit: aut bo⸗
nus inuidit. MReſponſio 'ᷣm auguſtinum dicentez
oꝛdinem creaturarum a ſumma vſq; ad infimã gra⸗
dibus inſtis ita decurrere.quemadmodum em coꝛ⸗
poꝛũ differẽtias contemplando. Elides alia clarioꝛa
que iniuſte petis auferri.que obſcurioꝛa compereꝛis
aut clarioꝛibus adequari.ſed ad perfectionez vniuer
ſitatis referens omnia.quantomagis et minus inter
ſe clara ſunt:tantomagis cernis eſie omnia nec tibi
occurrit perfecta vniuerſitas niſi vbi maioꝛa ſic pꝛe⸗
ſto ſunt vt minoꝛa non deſint. ſic etiam differentias
animarum cogites. in quibus hoc quoq; iuenies: vt
miſeriam quam doles.ad id quoq; valere cognoſcas
vt vniuerſitatis perfectõnes nec illi deſint anime que
fieri miſere debuerunt quia peccatrices eſſe nolue/
runt.tantumq;ʒ abeſt vt deus tales facere non debue⸗
rit: vt etiam ceteras creaturas laudabiliter fecerit.
