de deo diſputant ſermoni ſuo diſtoꝛtas 2 fallaces regu
las fingunt. Eſt aliud genꝰ hoĩm ꝗ vniuerſaʒ creaturã
nitunt᷑ tranſcendẽ.vt ad incõmutabilẽ ſubam que deus
eſt erigãt intentõeʒ:ſ̊ moꝛtalitatis onere pᷣgrauati.cuʒ
etiã videri volũt ſcire qð neſciũt.et quod volũt ſcire nõ
pñt:pᷣſumptõnes ſuas audacius affirmando interclu⸗
dunt ſibimet intelligẽtie vias.magis eligẽtes ſentẽtiaʒ
ſuam nõ coꝛrigere puerſam:qᷓ; immutare defenſaʒ. 2 B
quidã oĩm moꝛbo eſt triũ generũ q̃ ꝓpoſui:et eoꝝ ſcilʒ
qui ſᷣm coꝛpꝰe deo ſapiũt:et eoꝝ qui ſm ſpiritualem
creaturã ſicut ẽ aĩa et eoꝝ ꝗ neqʒ ſᷣm coꝛpꝰneq; ᷣm ſpi
ritualẽ creaturã ↄditam de deo falſa exiſtimãt non pᷣm
creature ſiłtitudinẽ.eo remotioꝛes a vero:ꝙ nec in cor⸗
poꝛe nec in ↄdito ſpũ nec in creatoꝛe reperiunt᷑.Ex hac
auẽte accipit᷑.ꝙ attribuere deo qð eſt creature:hereti⸗
cum eſt. ¶ Htem dieẽ ꝙ vna opoſitio rõnis ẽ in deoẽ
fidem. tũc em nõ eſſet de oĩno ſimplex. Pꝛeterea in cõ⸗
cilio Remeñ vt teſtat᷑ Herñ.ſuꝑ can.can. dãnata fuit
opinio poꝛretani ꝗ poſuit aſſiſtentiã foꝛmaꝝ.hec enim
tanqꝙᷓ cetera digna repᷣhenſione reꝑta damnauit ꝓprio
oꝛe:ſententie eporuʒ humiliter acquieſcens. Rñ.
nõ eſt ꝓbabile tamperitos viros hereſim ſenſiſſe. licet
verba eoꝝ videret᷑ aliquibo hereſim ſonare. nec fuit in
ter eos ↄdictõ ſm reʒ vel ad intellectũ. quia ſicut dicit
Lum barqin ſent᷑.xxxij.di.ca.iij.eſt ratio intelligentie
cum dicit᷑ eſſentia:et cum dicit᷑ ypoſtaſis vel ꝑſona.ſi⸗
militer alia eſt ratio intelligentie multofoꝛtius cuz di⸗

citur eſſentia:et cum dicit᷑ ꝓpꝛietas.Fᷣm hoc ꝓceſſerunt

ponentes aſſiſtentiã ſoꝛmaꝝ.maxime cum dicat boeci⸗
us in li. de trini. Yam patet qᷓ ſit diſferentia p̃dicatõnũ
ꝙ alie quidẽ quaſi rem monſirãt:alie pᷣo quaſi rei circũ
ſtantias.ꝙq; illa quidem pᷣdicant᷑ vt eiſe aligd demon
ſtrant:illa vo non vt eſſe ̊ potius extrinſecꝰ aligd affi⸗

gant. etẽa ſubiũgit in eodẽ libꝛo. relatõ nõ dr ad id

de quo pᷣdicat᷑ qᷓſi ſit ip̃a ſm rem de q̃ ꝑſona dr:ꝙ totuʒ
referendũ ad ronem intelligẽtie. Si em̃ refert᷑ ad rõem

rei: hereſim ſaꝑet.et ſᷣm h̊ ſermo ponẽtiũ foꝛmax aſſi⸗

ſtentia potuit dãnari. Eſt iteruʒ idẽptitas rei.et ſᷣm HG̊

eſt dicẽ ꝙ ꝑſona pꝛietas 2 eẽntia ſunt vnum in re.⁊ ſie

dicebãt ↄtraꝛie opinãtes. Si ᷣo ponẽtes aſſiſtẽtiã for⸗
maꝝ credebãt ſic eẽ in deo ſic ẽ in creaturis.in heꝛeſim
ſunt lapſi. vel ſi de deo poſuerũt qð nec veʒꝝ eſt ce ipſo
nec de creatuꝛis. ꝓpꝛietas em̃ ꝑſone nõ eſt ipᷣa ꝑſona in
creaturis nec eẽntia. nõ ſic aũt ẽ in deo. Licet at veruz
ſit qd dĩc boe.q̃ſdã pᷣdicatões eẽ eoꝝ q extrinſecꝰ aligꝗd
aſſignãt: nõ ex h̊ ſegtur ꝙ Pꝛietates ſint ſeꝑate a deo:
bꝙ ſint in ſinglis pſonis qrũ intellectꝰꝑ illas diffinit

vt ᷣ diſtinetõ fieret intelligẽtie inter ea q̃ pᷣdicantſbaʒ

lxviij.

et quopᷣdicant ad aliꝗd poſita eſt huiꝰratio differẽtie.

Ad illud vo qð querit᷑ poſtea in ſcdᷣͥa auẽte.dicendũ

eſt ꝙ nõ intelligit boeciꝰ ꝙ relatio nõ ſit ꝑeſona de qua
ſdicat᷑:ſᷣ quod ſuppoſita relatõe nõ ſupponit eſona.

Nuarto loco que⸗/.S. urj

ritur vtrũ ſint eedẽ ꝓpꝛietates q̃ ſunt eiuſdẽ ꝑſone. Ad
quod ſic.vidr̃ ꝙ prnitas ſit idẽ quod innaſcibilitas.ſic
eſſe ingenitũ eſt eẽ cõe:et eſſe pr̃em eſt eſſe eundẽ.cum S
vnaqueq; ꝑſona diuina ſit ſimplex:ideʒ ẽ eſſe ingenitu
et eſſe pr̃em: idez eſt prnitas et innaſcibilitas. Ytez
AIpter ſimplicitatẽ ꝑſone licʒ in ꝑſena ſit intelligẽ ypo
ſtaſim et ꝓpꝛietatẽ eſt vere dicẽ ꝙpꝛietas eſt ypoſtaſis
et ecõuerſo.qð nõ erat dicẽ in creatura in q̃ nõ eſt ꝑſo⸗
na ſimplex ſ̊ ↄpoſita:ꝗ̊ a ſili ꝓpter eandẽ ratõneʒz eſt di
ceꝛe ꝙ innaſcibilitas in pr̃e eſt pr̃nitas in pꝛe⁊ ſic idẽ.
Pꝛeterea innaſcibilis ſᷣm hyt.inqᷓtum bmõi eſt au⸗
ctoꝛ:hᷣ inqtum quis eſt auctoꝛ in diuis ẽ ſpirans vl gi⸗
gnens: per locũ a ↄiugatis innaſcibilitas eſt ideʒ q8ð
pr̃nitas vel ſpiratio. Contra dicit aug.ſi pater nun
ꝙᷓ genuiſſet filium: nihilominꝰeſſet innaſcibilis: ergo ñ
eſt eadem notio pꝛnitas ⁊ innaſcibilitas. Rñ.quia
ingenitus dicit ypoſtaſim. et pater ſilłr eandẽ: idem eſt
ꝑſonaliter eſſe patrẽ et eſſe ingenitum: licet nõ notõna
liter.cum aũt dicit᷑ innaſcibilitas:nihil dicit᷑ niſi notio
et ideo nõ eſt hec vera inaſcibilitas eſt idẽ qð pr̃nitas.
Ad aliud doᷣm.ꝙ ſimplicitas eẽntie nõ tollit gn per
ſona remoueat᷑ a ꝑſona. vt licʒ pr̃ ſit deꝰ? filiꝰ deꝰnihi⸗
lominꝰ pr̃ nõ eſt filiꝰ.vel ſimplicitas ꝑſone nõ tollit an
remoueat᷑ notõ a notõne:ſᷣ ponit ꝙ ꝑlona dĩ de vtraq;
notõe.eſt em̃ vere dicẽ innaſcibilitas ẽ pr 2 prnitas eſt
pr:ſicut hr̃ in ſentẽtijs.j.li.xxxiij.di.¶ Ad terciũ dõm.
ꝙ hec ẽ duplex inq tuʒ ẽ auctoꝛ ẽ ſpiꝛãs vel pr.auctoꝛ eĩ
dr equoce cũ dr̃ idẽ qʒ ĩnaſcibilis:⁊ iteꝝ cũ dr ideʒ qðᷣ
ſpiras:⁊ cũ dr idẽ qd pr̃ equoce eĩ accipit᷑ h cũ dr inqᷓ;⸗
tum innaſcibilis ẽ auctoꝛ: ⁊ cũ dr inqᷓtum ẽ auctoꝛ:eſt
ſpirans vel pr. Qã cuʒ dr idem auctoꝛ qð innaſcibil:
ſolum pꝛiuat oꝛiginẽ ſiue eſſe ab alio.Cum vo dr idem

quod ſpirans vel pater: ponit auẽtem pꝛincipij reſpe⸗

ctu illoꝛum qui ſunt ab ipſo.

Nunnto loco queri/.S. v.

tur de coĩtate huiꝰintentionis ꝓprietas et relatio.cum
em̃ nihil ſit cõe ꝑſonis tribus niſi ſuba ſiue eẽntia.que⸗
ritur qualiter hoc nomen ꝗꝓpꝛietas ſit ↄmune.nõ enim
idem ſignificat quod ꝑſona vel eſſentia que ᷣm ſubam
dicuntur. 4¶ Pꝛeterea ſi ᷣm ꝓprietates eſi diſtinctõ ⁊ i⸗
coĩtas: qualiter ſᷣm eas erit coĩcatio. Contra.in eo
ꝓꝙ vna ꝑſona non eſt alia.in hoc hñt ↄmune vnam non
eſſe aliaʒ. hoc aũt eſt diſtingui in hoc q̊ habent ↄmune
diſtingui.Quid aũt ꝗpꝛietas eſt niſi quo ꝑſona a per⸗
ſona diſtinguit᷑.in hoc ergo ꝓprietas eſt cõmune in nõ
babendo:ergo ↄmune habent nõ mune. Rñ.doõm
boc nomẽ ↄmune eſt ᷣm negatõem. et eſt pᷣdicta ratõ
peccans ᷣm quid et ſimplicit᷑.ſi dicat᷑ ꝙ eſt mune ſᷣm
negationem: ergo eſt ↄmune.nihil in trinitate dicitur
ſimplex ↄmune milſi eſſentia:ſed cum aliqua determina⸗
tione que aliqñ trahit in opinionẽ. ſicut ſi dicat᷑ cõmu
ne 'm negatõnẽ.¶ Lota de coĩtate huiꝰintentõnis re⸗
latio et notio.ꝙ eſt ↄmunitas ſm rõnem intelligentie
ſicut ⁊ noĩa ſcðᷣe intentõnis.in alijs vt intentõ generis

et ſpeciei quẽadmodũ dictũ eſt ſup̃ de coĩtate ꝑlone.

Bextoqueritur S.vj.

ad maiorem euidentiam pꝛedictoruʒ. an concrete vna
notio poſſit p̃ᷣdicari de alia. Ad quod ſic.vna perſona
nõ pꝛedicatur væ alia. Cum igitur quinq; ſunt notiões
differẽtes ſicut tres ꝑſone:videtur ꝙ nulla notio de al⸗
tera pdicetur. ita generans nõ eſſet innaſcibilis neq;

ſpirãs. ꝗ¶ Pꝛeterea generãs nõ eſt ꝓcedẽs:neq; genitꝰ

eſt generans neq; ꝓcedens. quare videt᷑ ꝙ ſimiliter ge⸗
nerans nõ eſt innaſcibilis vel ſpirans. Rñn. quedaʒ
notõnes dicũt relatões ſibi oppoſitas adinuicẽ.quedaʒ
differẽtes tm̃ ̊ nõ oppoſitas. differentes aut dicunt᷑ re⸗
latõnes ⁊ oꝓpoſite q ad ſeinuicẽ dicunt᷑ et hec non pñt
br̃e eandẽ ypoſtaſiʒ vel ideʒ ſuppoſitũ: qꝛ nõ pñt eẽ in
eodem relatõ et coꝛrelatõ.qð ptz ꝑ diffinitõeʒ relatio⸗
rũ.et iõ qꝛ genitꝰ generãs et ꝓcedens ⁊ ſpirans rela⸗
tiue dicunt᷑ adinuicẽ:nõ põt vnũ de altera pᷣdicari.Si
militer ꝓcedẽs licʒ nõ dicat᷑ relatiue ad generantẽ vel
genitu: opponit᷑ eis tñ negatie ſicut genitũ in genito qð
ptz ex diftinitõnibo eoꝝ ſcʒ generãtis geniti et ꝓceden⸗
tis: ̊ innaſcibilis ſpirans et generans licet ſigniſicent
differẽtes relatõnes:nõ tñ adinuicẽ relatiue dicuntur
nec opponit᷑ alio genẽ oppoſitõnis:ideo põt vnũ de alte
ro p̃dicari. Aliter põt dici ꝙ aliud ẽ ꝓrietas ꝑſonalis
aliud ꝓprietas ꝑſone.vñ relatõnes ꝑ onales et ꝓpꝛieta
tes ꝑſonales nõ coĩcãt vnã y poſtaſim ſᷣ plures rieta
tes. ꝑſone pñt:ſ̊ que coĩcant in vna ypoſlaſi de ſeinui⸗
cem pdicant᷑.q̃ aut nõ:nõ pñt.ideo vna ꝓꝛietas perſo
nalis nõ pᷣdicat᷑ de alia:quia penes ipſas differũt ꝑſo⸗
ne ̊ vna ꝓprietas ꝑſone põt de alia pᷣdicai.

Nueſtio.lxix. de nomi

nibus notionalibo in ſpali.

Naqunſito de notio

nibo in generali.inꝗrendũ eſt in ſpãli.
otandum ꝙ notões diſtinguũtur
duplr. Vno mõ nõ ↄnotando effectuʒ
in ereata:ꝛ bhmõi cõueniũt ꝑſonis ab
eterno.vt innaſcibilis.generãs ⁊c. Alio mõ ↄnotãdo:
et dicunt᷑ de pſonis ex tꝑe:vt datꝰ.miſſus. Pꝛimo di

cendo de notõnibo nõ ↄnotantibo effectũ in creatura qᷓ

dicunt᷑ ab eterno.ſcdvᷣo de notõnibo effectuz ↄnotantibo

q̃ dicunt᷑ ex tꝑe.4” Itez noia notionũ ſi iue ꝓpꝛie tatũ nõ
ↄnotantiũ ſunt duoba modis. Qam ſiẽ dictũ eſt,qᷓdaʒ
ſunt ꝓpꝛietates ꝑſonales: vt pr̃nitas.filiatõ.ſpiratio.
NQuedam nõ perſonales ſed perſone:vt innaſcibilitas
et coĩs ſpiratõ.De nominibo ꝓpꝛietatũ ſiue notionũ ꝑ⸗
ſonaliũ ptz declaratio ex p̃dictis:vbi inqrit᷑ de noĩbo ꝑ⸗
ſonalibo ꝓprijs ⁊ relatis pr ⁊ filiꝰet.ſ.ſ.vniꝰem̃ ſunt in⸗
quiſitõis. Reſtat inqꝛeꝛe de noĩe innaſcibililatis ſiue ĩ
generatõis: et de noĩe coĩs ſpiratõis.q̃ nõ ſunt ꝓpꝛieta⸗
tes ꝑſonales. Pꝛimo &̊ querit᷑ de innaſcibilitate. dein⸗
de de cõi ſpiratõne.4¶ Item de innaſcibilitate querunt᷑
iſta. ꝛimo vtrũ dicat᷑ m relatõem. Scðo vtrũ ſit no
tio vel ꝓpꝛietas.Tercio vtrum ꝓpꝛietas pr̃is.Quarto
vtrũ eadẽ notio ꝗᷓ eſt pr̃nitas.Quinto vtrũ remota no
tione pr̃nitate:intelligi poſſit ꝑſona innaſcibilis.

Mlembrum primum

D pꝛimũ ſic ꝓcedit᷑q̃cũq; differũt:diffe⸗
rũt ſubaliter vel ᷣm accns: ſᷣ genitꝰ⸗ ige
nitꝰnõ differũt ſᷣm accñs: ̊ differũt ſba⸗
liter. q̃re nõ eſt eadẽ ſba geniti ⁊ ingeniti
et ita ſeqtur hereſis arꝛiani.4 Contra. maioꝛ ẽ ſõalis
dr̃ia qᷓ accidẽtalis.ſᷣ in dĩnis nõ pt᷑ eſſe dria accidentalł
pter ſũmã ſimplicitatẽ eẽntie: nõ dĩia ſbalis.ql Pꝛe
terea in dinis nõ eſt dr̃a niſi ſᷣm relatõeʒ:̊ ſᷣm ſubam
nõ differꝛẽt res dĩne. qꝛ q̃ em relatõʒ differut mime dif
ferũt.et h̊ eſt qꝛ mutatis relatõibo:nõ ncce ẽ mutari ea
quibo relatões inſunt. IJteʒ geqꝗd dr ð deo:dr̃ aut ſᷣm
ſubam:aut m relatõeʒ.Cont᷑.innaſcibilitas nõ dicit᷑
ßm ſubam aut m relatõeʒ.4¶ Itez dr in ſentẽtijs.j.lib.
xxvj.di.Oꝛ nõ gꝗeꝗd dr ſm ſubaʒ ncceẽ dici ſᷣm accñs·
Cont᷑.om̃e ens aut ẽ ſubᷣa aut ſᷣm accñs:q̊ om̃e qð dr̃.
ᷣm ſubam aut ſᷣm accñs dr. Quicꝗd vᷣo nõ d ᷣm ſbaʒ
dr ſᷣm accñs.4l Item om̃e qð dr ð aliqͥ aut ẽ in ſbiecto

aut nõ. Si in ſubiecto ẽ:dr̃ ſᷣm accñs.ſi nõ ẽ in ſubicko

ſuba ell ̊ . Rñ. dðm ꝗ iſte dr̃ie ſm ſubam accñs

immediate ſe habeant in creaturis:non tamen in dini⸗
nis. vnde aug.in li. de trini. ↄtra arriũ dicit.nõ ſeꝗtur
ingenitꝰnõ predicat᷑ ſm accñs: ꝙ̊ pdicat᷑ ſm ſubam vel
ſm relatõem. In creaturis vo pᷣdicari m relatõeʒ cõ⸗
tinetur ſub pᷣdicatione accidentali.qm̃ in creaturis re⸗
latio ſub accidente ↄtinet᷑.nõ ſic aũt põt eſſe in diuinis
qm deo nihil põt accidẽ. ſᷣm hoc q̊ cum querit᷑ vtrũ ge⸗
nitus vel ingenit?differut m ſubam vel 'm accidens.
nõ ſufficiẽter diuidit᷑ in diuinis:ſᷣ deberet addi vel ᷣm
relatõeʒ.tñ vt dicit amb.in diuĩs nõ eſt ſeꝑatõ.vñ non
eſt ↄcedendũ in ꝑſonis eſſe dr̃iam niſi cum determina⸗
tione pᷣm diffinitiõez. Aliter põt dici ꝙ differꝛe aliqua
ſubaliter dicit᷑ dupliciter.vel ꝗa ſᷣm ſubam differunt 2
ſic genitus et ingenitꝰnõ differũt ſubaliter. vel qa diſſe
runt.i.ꝓpꝛietatibo que ſunt ipi qui differũt:et hoc mo⸗
do pᷣdicta differũt ſubaliter. pater em et filius cũ diffe⸗
rant prnitate et filiatõne m ſe differũt.qm̃ pateꝛ ẽ pr⸗
nitas: et filiꝰeſt filiatio.pñt etiaʒ dici differꝛe ſubaliter
vt ſuba dicat᷑ ypoſtaſis nõ ꝓut ſumit᷑ ꝓ eſſentia.⸗Ad
illud qð obijcit᷑.dicendũ ꝙ ille diuiſiones non ſunt en⸗
tis vłr ſ̊ ſolũmodo entis creati.nõ em̃ in ente increato
cadit accñs vel eſſe in ſubiecto: ideo pꝛecedit alia diui⸗
ſio.vñ aug.in.v.de trini.rñdet arꝛiano ſic oꝑonẽti.qc
quid de deo dicit᷑ vel intelligit: nõ ſm accñs h̊ jm ſbaz
dicit᷑. qua ꝓpter ingenitũ eſſe pr̃i ſᷣm ſubam ẽ. et genitũ
eſſe filio m ſubam ẽ.diuerſuʒ ẽ aut ingenitũ eẽ ⁊ geni⸗
tũ eſſe:diuerſa ẽ& ſuba pr̃is et filij. Quibo rũdemſic.
qcquid de deo dr: ſᷣim ſubam vr.ꝭ̊ qð dictũ eſt ego et pꝛ
vnũ ſumꝰ:ſᷣm ſubam dictũ eſt.vna eſt igit᷑ ſuba pr̃is et
filij. Aut ſi boc nõ ᷣm ſubam dictũ eſt: dr igit᷑ aliꝗd de
eo nõ ſ̃m ſubam.et ideo nõ cogimur m ſubam intel⸗
ligere genitũ et ingenituz. et vñter oñdit ꝙ ingenit? dĩ
ſm relatõeʒ dicens. Cũ pᷣo ingenitꝰdr pr̃. nõ ꝗd ſit:ſed
qd nõ ſit dicit᷑.Cũ aũt relatiuũ negat᷑ nõ ſᷣm ſubam ne
gatur. qꝛ ip̃m relatiuũ nõ ſᷣm ſubam dr. negatiua Sp⸗
ticula nõ efficit illud vt qð ſine illa relatiue dicat᷑:eadẽ
pᷣpoſita ſubaliter dicat᷑:ᷣ illud tm̃ negat᷑.ꝙ ſine illa a⸗
gebat ſiẽ in ceteris p̃dicamẽtis. velut cũ dicimꝰ?hõ eſt:
ſubam deſignamꝰ.et ꝗ dicit nõ hõ eſi nõ aliud genitus
enũciat:ſᷣ tm illud negat.ſicut &̊ ſᷣm ſubam dico hõ eſt
ſic ſᷣm ſubam cũ dico nõ bõ et ſic in ceteris pᷣdicamen⸗
tis.q̃ cũ ita ſint:ꝗa relatiue aio cũ dico hõ eſt filiꝰ: rela
tiue nego cũ dico nõ filiꝰeſt. ac ſi qntũ valet qð dẽ filiꝰ

— — —

tantũ valet ꝙ; dr genitꝰ. tantũ ergo valet ꝙ dĩ nõ geni⸗

tus: quantũ valet ꝙ dr nõ filiꝰ. relatiue aũt negamus
dicendo nõ filiꝰ: relatuʒ igit᷑ negamꝰdicendo nõ genitꝰ
ingenitꝰ.poꝛro ꝗ eſt niſi nõ genitꝰnõ ergo recedit᷑ a re⸗
latiuo pᷣ̃dicamento cũ ingenitꝰdr. Oð aũt relatiue pꝛe
dicat᷑ nõ indicat ſubam: ita quis diuerſuz ſit genitus
et ingenitꝰ: ad nõ genitoꝛẽ referat᷑ neceſſe eſt.

Membrum ſecundũ

On ſeq̃nter querit᷑ vtrũ innaſcibilitas ſit
notõ vel ꝓpꝛietas. vr ꝙ nõ ſit notõ·qꝛ i⸗
genitꝰvel inaſcibilis nõ dic ꝗd ſit:b qa ñ
ſit. vñ nõ ẽ niſi negatõ vel puatõ.negatõ
aũt vel puatõ nõ facit niſi ↄgnoſcẽ aliꝗ ſimpłr nec oñ
dit aliquã dignitatẽ vel ꝑfectõeʒ. vñ no facit notõeʒ vxł
Apꝛietatẽ.ſic enim eẽnt infinite ꝓpꝛietates: ſiẽ ꝙ non ẽ
filiꝰ: ꝙ nõ eſt. ſ. ſ. Ao h̊ notande ſunt plium opinio⸗
nes.qdã dicũt ꝙ ĩnaſcibilitas ẽ qᷓdã ꝓpꝛietas ꝗᷓ ineſt pa
tri. ex eo ꝙ ipe a nlło ẽ:⁊ alij ſũt ab eo.¶ Sʒ ð. ꝙ ipe a
nulloẽ hec negatõ ẽ . ꝙ alij ab ipo ſũt affirmatio ẽ. ſᷣ ex
affirmatõe? negatõe nłẽ:cũ negatõ nł ſit. inaſcibili
tas nõ ẽ ꝓpꝛietas ex illis exñe.¶¶ Item ꝙ alij ſint a pre
Hͦ in alijo ẽ nõ in pre. ex h̊ nõ dʒ eẽ aliq ꝓpꝛꝛietas ĩ pr̃e
in alijs. ¶¶ YIez ſi aliq̃ ꝓpꝛietas ineſt pri ex eo ꝙ ipſe ẽ
a nullo ⁊ alie ꝑſone ab ipᷣo ſũt:eadẽ rõne aliqᷓ ꝓpꝛietas
ineſt. ſ. ſ. ex eo ꝙ nlła ẽ ab ipo ⁊ ipe ẽ ab alijs.Et ſitr ꝓ
pꝛietas aliq ineſt filio ex eo ꝙ ip̃e ẽ ab aliqͥ: alij ab eo
1 ita erũt plłes qᷓ diſtincte ſunt notiões. Pꝛopt᷑ h̊ expo⸗

7

Monife
Celus,
natnn
Peſſoie
Nitbo
mndn
nöſali
ſeopo⸗
lſcci
begof
Eaſn
logc̃
cbemi
lereq
Perere
imnalci
ſeboe
nagise
hiincip
Maturſ
odſubt
Khtian

noͤte⸗
clo.g

N,
gnr
N
go⸗
1s de⸗
inis
fi e⸗
lens.
pn
inon
ing⸗
ne
ndiſe
no⸗
dſſe⸗
ip⸗
allter
NIten-
reqto
dini⸗
ti.ge
ſbaʒ
nitii
geni⸗
ſſie⸗
etpe
et
Ade
tel.
N
lſd

Nueſtio
nũt ꝙ ſic intelligẽqũ ẽ. Innalcibilitas ? PHꝛietas que
ineſi pr̃i ex eo ꝙ ipᷣe a nullo ẽ.⸗ ipe ẽ pꝛincipiũ alioꝛũ.
vel ꝑ generatõem vel ꝑ ſpiratõem vel pcreatõez. ergo
m hec innaſcibilitas nõ ẽ aliqua notio alia generatõ
ne vel ſpiratõöe. Alij dicũt ꝗ innaſci bilitas ẽ vn iuer
ſalis autoꝛitas ſiue pꝛĩcipalitas qᷓ ĩ ſolo pre ẽ. eẽntia
aũt diuina nõ bʒ autoꝛitatẽ niſi reſpectu creaturarũ.
1Sed ʒ. aut dẽ vniuerſalis pꝛĩcipalitas qꝛ prᷣ ẽ oĩm.
aut quia vniuerſaliter intellecta.ſi pꝛimo mõ:i pꝛinci
palitas illa vniuerſalis nõẽ aliud ᷓ generatio vl ſpi
ratio vel creatio. Si dicat᷑ vnineꝛſi alis pꝛicipalitas qꝛ
vniuerſaliter intelligit᷑ nõ ꝓpter h̊ erit alia notio ꝙᷓ ge⸗
neratio vel ſpiratio vel creatio.niſi ponat᷑ hõ coĩs qui
ñ ſit ſoꝛtes nec plato 2 ſic de alijs:h t nibil ẽ. Alij di
cũt ꝙ innaſcibilitas ẽ fontalis plemitudo q̃ ẽ in pꝛe et
nõ ẽ ad aliqꝗd.ſicut grãmatica lʒ ſit alicuiꝰ:nõ tñẽ ad
aliqd.ita fontalis plenitudo licʒ ſit alicuiꝰplenitudo:
nõ tñ ẽ ad aligd. Sʒ ʒ dicit aug. quicqꝗd dr̃ te tro. aut
dr̃ ſᷣm eẽntiai aut pᷣm relatõeʒ.g̊ fontalis plenitudo
ſi nõ dicat᷑ de pr̃e ̃ᷣi relatõem: dicet᷑ e eo hm eẽntiaʒ
gfontalis plenitudo dr de eẽntia diuia. g2 innaſcibi
litas et h̊ falſũ.⸗. Itẽ fons inqtũ fons hʒ fluere. gẽ ad
aliquid. ¶ Alij dicũt ꝙ innaſcibilitas ẽ notio pꝛis per
modũ pꝛiuatõis.Eſi em̃ innaſcibilitas pꝛiuatio eſſen⸗
di ab alio in eo a quo ſunt oẽs alij.ſʒ in pr̃e dignitas ẽ
a quo ſunt oẽs alij nõ eẽ ab alio.ſicut dignitas ẽ alicui
regi nõ habere regnũ ab alio.⸗ & boc diſtinguit᷑ pꝛ ab
alijs pſomis ſicut ouis nõ ſignata ab alia oue ſignata.
NMec fequit᷑ paſſio xrpi ẽ articulus quidã.ꝗᷓ paſſio xp̃i ẽ
2 ꝙ ita ſit: videt ꝑ aug.q dicit. ꝙ ingenitus non diẽ de
pr̃e quid ſit ſ̊ quid no ſit.7 pᷣpoſitio illa puatiua non
mutat pdicamẽtũ. Areſto.etiã dicit ꝙ ſicut riſibile p⸗
pꝛiũ ẽ hoĩs:ita ñ riſibi le pꝛiũ ẽ ñ hoiſ.X ita negatõ di
ſtinctia ẽ. ota pꝛimo i quocũq; genere negatõeʒ
ceterminari opoꝛtet.ꝙ nõ eo ꝙ habeãt im fectõem vł
defectũ:h qꝛ nõ habẽt alia pꝛioꝛa ante ſe quibo notificẽ
tur.ſiue qꝛ nr intellectus nõ ẽ potẽs hoc intelligere vł
manifeſtare put ſunt ĩ ſua natura. Vñ dicit phs ꝙ ſiẽ
oculus noctue ad luceʒ diei ſe ha bet:ita intellectus nr
ad nature manikfeſtiſſima. Zo vicit damaſee. ꝙ de deo
ibile ẽ ſcire gd nõ quid ẽ aũt ẽ impoſſibile. ſm G̊
dicit boetiꝰ ĩ li.de duabo naturis ꝙ deuz cognoſcimus
pᷣuatõne. Silr phs di ffiniẽs ſubſiãtiaʒ dicẽ eẽ ipᷣm ens
nõ ĩ alio.qm ſi diceretuꝛ ẽꝑſe.⁊ quereret᷑ qdẽ ens
ſe: opoꝛteret ꝑ negatões teclarare. Jo entia pꝛima et
plectiſſima opoꝛtet negatõe determiare. nõ g ille nega
tões oñdant defectũ ĩ eis.ſᷣ q; nos nõ poſſumꝰ intelli⸗
gẽ qð ſubeſt negatõibo ꝙ ẽ ens ꝑfectiſſimũ. Innaſcibi⸗
lis cũ dẽ notio pꝛis nõ notat defectũ:ſ̊ potius pꝑfe
ctõem q̃ ſignat᷑ cũ dỹ pr ẽ a ſe.ſʒ qꝛ ̊ nõ poſſumꝰintel⸗
ligere quõ aliquidẽ a ſe:negatõe terminamꝰ. Si af
quereret᷑ q eẽt ꝑfectioꝛ ᷣm rõem intelligẽtie notio pris
innaſcibilitas aut pr̃nitas.ddᷣm ꝙ innaſcibilitas quã
tũ ẽ ex ꝑte rei.pr̃nitas nio quãtum ẽ ex ꝑte intelligẽtie
nr̃e. hoc em eſt qrere.cũ teus ſit ens ꝑfectiſſimũ. vtrũ
magis ei debeat attribui pfectio ꝙÿnõ ẽ ab alio. vel qẽ
pꝛincipium et cauſa alioꝛũ:et foꝛte ſm vtrũq; determi
natur ſumma pfectio ĩ ipo.ſ differẽter ꝑ vnum qtum
ad ſubſtantiam: ꝑ alterum qᷓtum ad virtutem ſiue po
tentiam.

MNlembꝛum tercium
Veſtio ↄſequẽs ẽ.vtrũ innaſcibilitas ſit
ꝓprietas pris ꝙ ſic viget. gꝛ ſufficienter
Diſtiguit ꝑſonã pr̃is aboĩ alia ꝑpſona. S
1pꝛietas. 4fCötea pr dẽ ingenitꝰ: eo
nõ ẽ ens ab alio ꝑ generatõem. hᷣ ſilr zpuenit ſpũiſan⸗
cto. nõ ẽ ꝓpriũ pri ht cõe pꝛi ſpũiſancto eẽ ingenitũ.
Pie videt᷑ q ingenitꝰbm &g dẽ negatiue auenit eſſen⸗

lxix.

tie.qꝛ eẽntia nõẽ ens ab alio. n ẽ ꝓpꝛia notio pris.
4l Itez ſi innaſcibilitas diſtiguit prem: ad ꝗd erit alia
ꝓꝛietas diſtinguẽs? ¶ Yẽ qᷓ pꝛius diſtinguit ꝑſonam
pꝛis.innaſcibilitas aut Pateꝛnitas: Itẽ cũ ꝓcedẽ nõ
ↄueniat pr̃i ſicut nec naſe⸗ ci.q̃re aſſignat᷑ ꝓprietas patꝛi
pꝛiuatõem natiuitatis.ſ.innaſcibilitas: 2 nõ ſimili⸗
ter ꝑ pꝛiuatõem ꝓceſſionis vt/ ꝓceſſibilitas? KRñſio.
ingenitus ſiẽ 2 ignoꝛãtia dẽ duplr. negatiue: ? q́i ↄtꝛa
rie. pꝛimo mõ ↄuenit pr̃i.ſecũdo mõ ↄuenit ſi pũiſancto
⁊iõ ingenitus nõ põt eẽ cõis notio vtriq;. cũ dicat᷑ de
eis młtipliciter.nec iteꝛũ ingenitus put dr qᷓ̃i ↄtrarie
idẽ habẽs ꝓprietatẽ diſtinctã ⸗ qi ↄtrariã generatõni
ẽ alia notio a pceſſiõe.ſi bũs ei ſcĩs eo ꝙ; pcedit ab alio
& ſpiratõeʒ:ẽ ingenitꝰ.¶ Ad aliud dom. , nõ ens ab
alio dr duptr. aut qꝛ nlło mõ eſt ens ab alio nec in ſe
nec ĩ alio aut nõ ens ab alio ĩ ſe:tñ eab alio ĩ alio.pri,
mo mõ ↄuẽit eẽntie:⁊2 eſt pr̃is Prietas.Scðdo mõ ↄue⸗
nit eẽntie cũ de mĩatõe: et ſic nõẽ ꝓPrietas pr̃is.vt ſit
ſẽſus eẽntia ẽ ĩ filio a pꝛe.¶ Ad alind dicẽdu qꝛ ĩnaſci
bilitas nõ dicit habitudinẽ ad alias ꝑſonas.cũ ſit ha⸗
bitudo pr̃is ad filiũ vna:a ad ſi pm̃ſctm alia.q̃ꝛe ncc̃e fu
erũt due notões q̃ diceꝛẽt has hitudies.¶ Ad aliuo di
cẽdũ.ꝙ priꝰ dr duplr añ qð nichil:vel qdð ꝓxi miꝰ.per
pridergo diſtiguit innaſcibilitas:qꝛ nichil añ.ſᷣ prni⸗
tas imediatiꝰ 7 pximiꝰ. 4 Ad aliud dicẽdũ ſic detᷣm ẽ
priꝰð ſpiꝛatõe.vj dicẽdũ ĩnaſcib:litas m ĩtellie rõ
nẽ diẽ nõ ens ab alio ꝑ gẽratõez. pt ergo fieri negatio
ſimplr vt neget᷑ eẽ ab alio:⁊ ſic icludit ĩ ſe ĩgẽratõeʒ ⁊
ꝓceſſiõezʒ.⁊ ſic ẽ ꝓgpꝛietas pꝛis. vlł pt fieri abnega tõ bꝰ
totiꝰ eẽ abalio ꝑ geratõeʒ: et ſic ñ ẽ ꝓprietas pr̃is.ſic
em̃ in ꝓceſſiõalitas eẽt pr̃i Prietas. Sʒ illud ſolutuʒ
eſt pleniꝰ in q̃ſtiõe de nũero notionum.

Mlembꝛu quartum

Oſtea qrit᷑ an tnaſcibilitas ſit eadẽ no⸗
tõ q̃ ſit p̃nitas vel alia? . alia pꝛobat
aug. qꝛ ſi pr̃ nũꝙᷓ genuiſſʒ filiũ nibilomi
noeẽt ingenitꝰ vel innaſcibilis.ᷣ ſi nõ ge⸗
nuiſſet nõ eẽt pr̃.ñ eẽt p̃nitas.ſᷣ innaſcibilitas eẽt. g
innaſcibilitas ꝓpꝛie ẽ alia notio ꝙᷓ pr̃nitas.¶ Cõtra.
videt᷑.pꝛima ꝓpoſitio ẽ falſ. a. qꝛ ſi pr̃ nũqᷓ; genuiſſet: ñ
eẽt pr.qꝛ nõ eẽt pꝛnitas:⁊ ita nõ eet ꝑſona.qꝛ pr̃nitas
facit hãc ꝑſonã.⁊ ita ſi pr nũqᷓ; genuiſſet:ſi impliciter ñ
eẽt.⁊ ita nõ eẽt ingenitꝰvel naſcibilis.¶ Itẽ cũ dẽ ina⸗
ſcibilis vel ingenitꝰ.⁊ cũ dr pr̃: dẽ eadẽ ꝑſona. Sidẽ ẽ
dicẽ pr̃em et ingenitũ.i Itgẽ cũ ĩ ꝑſena ſit oimoda ſim
plicitas nihil ẽi pꝛe qð non ſit pr̃.g pr̃nitas ẽ pater. ᷓ
ſimilr ꝓpter omnimodã ſimplicitatẽ paternitas ẽ quic
qdẽ ĩ patre.ꝗᷓ paternitas ẽ innaſcibilitas.¶ IR ſimpli⸗
citas eſſentie tãta eſt ꝙ facit omnia eẽntialia eadem. ꝙᷓ
ſimplicitas ꝑſone facit omnia notionalia eadẽ. Jteʒ
in filio naſcibilitas 2 filiatio ſunt eadem:ꝗgᷓ ſimiliter ẽ
patꝛe innaſcibilitas 2 paternitas ſunt idem.¶ Itẽ ſup
poſito Fm bylariuʒ ꝙ innaſcibilitas dicat idem quoꝰ
non ens ab alio a quo alius. ſic ergo innaſcibilis eſt
idem ꝙ autoꝛ. ſed pater nõ eſt autoꝛ niſi per paternita
tem aut ſpirationem. ergo innaſcibilitas eꝛit idem qð

paternitas vel cõmumis ſpiratio. Reſponſio.ad pꝛi⸗

mum ꝓꝙ auguſtinus non habuit reſpectum ad naturaʒ
eſſendi:ſed ad naturã intelligendi. cõcedimus enim
ſi pr̃ nõ genuiſſet:nõ eſſet. ſed intellecto ꝙ nõ genuit:
bene poteſt intelligi ꝙ ſit ingenitus innaſ⸗ cibilis. quia
intellecta innaſcibilitate non intelligit᷑ paternitas ad-⸗
minus diſtincte. Ad aliud dicendum.ꝙ alia eſt pꝛo
pꝛietas innaſcibilitas:alia paternitas.hec em̃ dicit p
pꝛietatem qua non eſt ab alio:illa qua alius ab ipᷣo ꝑ
geneꝛationeʒ. ¶ Qð obijcit ꝙ innaſcibilitas et pr̃ ſunt
idẽ.dðm ꝙ idem ſunt ꝑſonaliter nõ idẽ notionaliter.

Eadem enim et vna ẽ perſona cui conueniunt be due

pꝛietates:nõ tñ eadem notio.qꝛ nõ eadez hĩtudine ei
coueniũt. 4 Ad ahud dom. ꝙ; ſimplicitas eẽntie nõ tob
lit relatõem vel hitudiem qꝛ nõ detrabit eiꝰ ſimplicita
ti: ita nec ſimplicitas pſone nõ tollit pluralitatẽ notio
nu vel differentẽ bĩtudiem ꝑſone. Nec eſt ſile ſim pli
citas eẽntie facit eẽntialia eadẽ.qꝛ nõ poſſet eẽ dẽia in
eẽntialibo cũ ſimplicitate eẽntie. cñ ſimplicitate ꝑſo⸗
ne pt eẽ dr̃ia hĩtudinũ.q. Ad aliud qð obꝛ. ꝙ ſunt idez
in filio naſcibilitas et filiatio.doðm ꝙ idem ſũt dr̃ia ſo⸗
lum noie.ſᷣ filiatio duo dicit.e&ẽ ab alio ꝑ generatõem.
eſſe ab alio nõ eſt dignitatis: ꝙ ꝑ generatõʒ hᷣ ẽ dig⸗
tatis. et ivo et notõ. Silr ĩ patre duo ſũt ꝙ nõ ab alio
eſt ↄ illud ꝙ filiꝰ ẽ ab alio:eẽ aũt nõ ab alio dignitatis
eſt: et iõ notio ẽ. Itẽ ꝙ aliꝰ ab eo ꝑ genẽatõz digtatis E
Item pr̃nitas notio pr̃is ẽ.ideo in pfr̃e ſunt due notio⸗
nes: in filio nõ niſi vna. 4 Ad vltimum dom.ꝙ auctoꝛ
dẽ eẽntialit tota trinitas reſpectu creat᷑e. dicit᷑ etiã no
tionalit:et hoc tripłr.dicit em̃ qñzʒ inaſcibilitatẽ. vt cũ
dicit᷑ p̃ eſt auctoꝛ abſolute:bhoc ẽ nõ ab alio. ſicut dici
tur maioꝛ. Qñz uᷣo auctoꝛ dic paternitatẽ. vt cũ dicik
pater eſt auctoꝛ filij:qñʒ vᷣo ſpiratõz vt cũ dicit᷑ auctoꝛ
reſpectu ſpũſſcti.Ex pᷣdictis pʒ.ꝙ decept fuit arrius
ſicut oñdit aug.v.de trini.volens ꝓbare ꝙ pater fuit
maioꝛ filio hac argumẽtatõe.pĩ eſi inaſcibilis vel ige⸗
nitus.filiꝰ ẽ genitus:ergo pr̃ eſt maioꝛ filio. non valet
hec argumẽtatio ꝓyt᷑ cõmutatõem p̃dicamẽti.qꝛ ĩnaſci
bilis ꝑtinet ad p̃dicamẽtũ relatõis.maioꝛ ꝑtinet ad pᷣ
dicamẽtũ ſubſtãtie:cũ ſit adiectiuũ quãtitatiuũ. Di⸗
cũt q ꝙ inaſcibilitas notõ:ẽ pꝛiuatiuũ in eo a q fluit ge
qd pt ſluẽ.ſ̊ notio ẽ in pr̃e:qꝛ ꝑ eã ↄgnoſcit᷑ pr̃ et diſcer
nit᷑. ꝓpꝛietas ẽ:qꝛ ei ſoli ↄueiĩt.ſi eĩ eẽnt due ꝑſone dei⸗
tate quarũ vtraq; nõ eẽt ab alia:nõ eẽt ſũma germani⸗
tas et ſũma iocũditas ibi. Sciẽdũ etiã ꝙ cũ dẽ pr̃ ẽ au
ctoꝛ filij et ſpũſſcti h̊ nomẽ auctoꝛ ſignificat coĩter pa⸗
ternitatẽ 2 ſpiratõʒ. et pᷣterea inaſe cibilitatẽ.qꝛ ꝓut au
ctoꝛitas dẽ eẽ ĩi ſolo pr̃e:tãtũ valet auctoꝛ quãtũ pꝛinci⸗
pium ſine pꝛincipio.

Membrum quintum

Eſtat q̃rẽ vtrũ remota ꝑ ĩtellectũ pr̃nita
te: poſſit ĩtelligi pr ĩ pꝛopꝛietate inaſcibi
litatis. Ud qð obr vbo aug.ſi pꝛ nõ ge⸗
nuiſſet filiũ.nihilomĩꝰ eẽt igenit? vl ĩna⸗
ſcibilis. Vidzẽ em̃ ꝙ ſit vera ſimplłxr.qꝛ dĩc dñs Yo. vij.
ẽ pr meꝰ ꝗ glificat me quẽ vos dicitis qꝛ deꝰ veſter ẽ. S
pr̃em nouerũt iudei.bᷣ nõ inquãtũ pr:qꝛ iudei ñ diſtin⸗
guũt pſonas inquãtũ inaſcibilis.et ita cognoſcit ille
qẽ pr̃ inquãtũ inaſcibilis vel ingeĩtus ſine prnitate.
Itẽ iudei et gẽtiles phi cõcedũt iſtã. ille ꝗq ẽ a nlło cꝛe
auit te. ð ille q ẽ inaſcibil creauit te.de pr̃e vᷣo inqnãtũ
eſt pꝛ nibil ſciũt: quãtũ ad illos nõ intellecta pater⸗
nitate vera eſi hec iſle creauit te· demonſirato illo ꝗ eſt
innaſcibilis. ergo pater et ſi nõ genuiſſet filiũ: nihilo⸗
minus eſſet ille qui eſt innaſcibilis.ergo nihilomideẽt
ꝑſona.qꝛ iſte termin? ille quiẽ:ſupponere nõ p niſi ꝓx

ꝑſona. Itẽ dicũt ĩnaſcibił ẽ notio eius a qͥ gcꝗd fli

it fluere pt· aut ergo ĩnaſcibilis dicit pꝛincipiũ a qͥ flu⸗
unt om̃ia vel poſſunt omia fluẽ.ſi pꝛio mõ:ergo inna⸗
ſcibilis dicit fluxũ filij. ergo pr̃nitatẽ. ergo pr̃ ſᷣm ꝙ; pr
generat. 1 boc falſũ.ſi inaſci bilis dicit pꝛincipiũ a quo
poſſunt fluere oĩa: ergo dicit pr̃em nõ ꝓut ẽ pr̃ :ſ ꝓut
pr generare et ſi nõ generet. Inge ſic iſte eſt innaſcibil
ergo iſte pt generare. ergo iſte ẽ:ꝛet ita verũ eſt ſimptr.

q; ꝙuis pr̃ nõ genuiſſet: nihilomielſet et eſſet ingenitꝰ

Itẽ pdicta poſitõ nõ mutat ſuppoſitõem terminoꝝ.
ergo cñ dicit ille qui eſt pater poteſt generare. iſte ter⸗

minus qui eſt. ſupponit tm̃ pꝛo vna perſona. quia in tri
nitate non eſt niſi vna perſona que poſſit generare. er⸗

go ſuaonit tm pꝛo pſona illa. a ita pater et ſiñ genuiſ
ſet nibilominus eſſet hec perſona. Lontra. ſi pater

non genuiſſet non haberet paternitatem. et ita non ha
beret eſſe perſonale:cum paternitas faciat. ꝑſonam.
nec haberet eſſe notionale.cum non eſſet perſona.licct
ergo eſſet:eſſet niſi eſſentia.id eſt non haberet eſſe niſi
eſſentiale:ergo non poſſet generare quia eſſentia non
poteſt generare. ¶ Item ſi iſie demonſtrato patre quia
poteſt generare eſt: eadem ratione demonſtrato filio
quia poteſt generari eſt.et ſi hoc.ergo filius eſt. ergo
pater eſt pater.ergo non poteſt intelligi poſſe genera⸗
re quin genuerit. Meſponſio ſicut dictuʒ eft. ſi reſpe
ctus habeatur ad naturam et eſſentiaʒ rei diuine: fal⸗
ſum eſt quod dicit auguſtinus.quia ᷣm naturam rex
diuinarum ſi pater poteſt generare generat. cum ſeiat
et velit. Unde ſi non generat:mon poteſt generare. ita
ſi non genuiſſet non eſſet. Vel poteſt haberi reſpectas
ad naturam intellectus fidei vel ad naturam intelle⸗
ctus humani methaphoꝛici.ſi ad naturam intellectus
fidei:iterum falſum eſt.ponit em intellectus fidei ꝙ ſi
poteſt generare generat. Sed habito reſpectu ad na⸗
turam intellectus bumani methaphoꝛici verum qðᷣ
dicit Auguſtinus.loquendo de diuinis ſicut logmur
de bumanis. Adam em et ſi nulluʒ genuiſſet: nibilomi
nus eſſet ingenitus. Item licet pater non haberet pa⸗
ternitatem in actu:tamen haberet eſſe ꝑſonale et diſfi⸗
gueretur ab ipo paternitate exiſtẽte in impotẽtia.ꝑ Hᷣ
ꝙ dico potẽs generare. 4 Ad vltimo obiectũ dõm. ꝙ ñ
valet hec argumẽtatio.pr̃ qꝛ poteſt generare eſt: ergo
ſiliꝰ.qꝛ pt᷑ generari ẽ.q;ꝛ potẽtia generandi actiue ſeqt
eẽ rei vel cõcomitat᷑:ſed potẽtia generãdi paſſiue pꝛece

dit eſſe rei. W
Additio

Ic eſt qõ addẽda de vbo hylarij. Dicit em̃ĩ
ſibꝛo de ſynodis.ſiqꝗs ĩnaſcibilẽ? ſine inicõ
dicat filiũ:ꝙ duo ſine pꝛĩcipio ⁊ duo inaſci⸗
bilia: et duo inata dicẽs.duos faciẽs deos: anathema
ſit. qꝛit᷑ qꝛe magis ꝗ poĩt duos inaſcibłes poĩt duos eẽ
xos: qᷓ ꝗ ponit duos eẽ filios. Rñſio ꝗ duos ĩnaſcibi⸗
les poit.puat oꝛdiem ĩ dĩnis. ſigficat em̃ ꝙ duo ſũt qᷣ
vterq; ẽ deꝰ 7 neut ab alio. ꝗq vᷣo duos filios poĩt vt ſcʒ
ſpũſſci s dicat᷑ filiꝰfilij:nõ remouet oꝛdiem:vñ nõ remo
uet vnitatem ſubſtãtie.

Queſtio. lxx. de pꝛinci/

pio et notõnibo nõ cõnotãtibo effectũ in creatura·.

Onſequentia oꝛdi

nis regrit vt pᷣtermiſſa inqſitõe de noĩ
bus prnitatis filiatõis ꝓceſſioĩs qᷓ pa
tent ex pᷣdictis tetatu de noĩbo ꝓpꝛijs
ꝑſonaꝝ. Querẽdũ ẽ de notõe cõi ſᷣm quã pr̃ et filiꝰ ſpi⸗
rãt ſpmſctm. rõe cuiꝰ pr̃ dr pꝛincipiũ ſpũſſ.ſilr et filiꝰ
Ad facilioꝛẽ vdo ĩtelligẽtiã erit iqſitõis hic modꝰ. Pꝛi⸗
mo de intẽtõe pꝛĩcipij dicta ĩ dim 8 multipłr. Scõo de
intentõe pꝛicipij dicta eẽntialit. Lercio de ĩtẽtõe pꝛin
cipij dicta notionaliter.

Membꝛum primum

D pꝛimũ notãdũ ꝙ hͥ nomẽ pꝛĩcipiũ ĩ di⸗

uinis accipit᷑ tripłr. Ano mõ dẽ pĩ pꝛin

cipium filij ꝑ generatõz. Alio mõ d pr

cũ filio pꝛicipin ſpũſſ.ꝑ ſpiratõz. ercõ

mò dẽ pꝛĩcipiũ cõiter pr̃ cũ filio et ſpu vniuerſe creat᷑e
ꝑ cꝛeatõʒ. ꝛio mõ nomẽ pꝛicipij ſoli pꝛi ↄuenit. Scoõo
mõ pr̃i? filio. Tercio mõ vnicuiq; ꝑſone. Tirca
duhit at᷑ młtipłr.⁊ pꝛio vtrũ Hᷣ nomẽ pꝛicipiũ Em tres

mõs pᷣdictos dicat᷑ equoce. Scðdo eui pꝛio zueit rõ pꝛĩ
cipij. ¶ Ad pᷣmũ ſic.płalitas vel paucitas ſuppoitoꝑ n
mutat rõʒz termĩ. ̊ pꝛicipiũ ꝓut ſic dẽ n differt niſt kin

paucitatẽ et plalitatẽ ſuppoitoꝝ: ⁊c. ¶ Cont᷑.vnũ tm̃

mic
jela⸗
dict
tat
nem
nõd
noßt
60:
nit
hobſi
nonẽ⸗
tisetl
Me
npa
pꝛinel
altern
aetus

zi
cipmo
fnepe
fochen
colin
Auuran
fiie
Gden
inel
n
60
Gn
nic
ſlo⸗
et⸗
pit⸗
ret
juß
fnen
onat
Ctorti
pe
Rl
rp̃
cpiace
Wacci
ſond̃
hacvi⸗
ſies
Ronat
wwdis
cppiat
nullag
flins

conn

idi⸗
bite⸗
min
5
Ki
Nn
hot⸗
dh
n
Gn

onh
Man,
liet
ſenie
ia non
te galg
o flio⸗
ergo
enera,
eſye
neſa⸗

eſpeetns
innele⸗
telleetus
ſceigi
nadnee
tun ics
logner
nibtioni
beret en
leet diſi
Nng
eleenp⸗
tueſaf
neptee

Bicteſi
ineinis
loinalet
natbenm
dyos et
noſcibi⸗
bſütqr
t yt ſc
oremo

ei⸗

Ura⸗

el

de ei
bisqpi
Pus
flſpi
er ſii⸗
ſrn⸗
ho
epein

.

ſhidi

50ifr
Lan
crate
do
tenb
ntres
lot,
ſor
Gim

Nueſtio
vni opponit᷑ vno genere oppoſitõnis:hᷣ diuerſa ſunt que
relatiue dicunt᷑ ad pᷣncipiũ ꝓut ſic tripky dĩ: pᷣncipiũ
dictũ ad illa dr multipłr.¶ Iteʒ pᷣncipiũ ordinẽ deno/
tat ſ̊ pᷣncipiũ vno mõ dĩc oꝛdinẽ tꝑalẽ:alio mõ dic oꝛdi
nem eternũ:p eternũ et tꝑale nõ pñt vniuocari. KRñ.
nõ dꝛ vniuoce ſ̊R ſᷣm analogiã.et h̊ eſt ſm pꝛiꝰ2 poſteri.
us ſm intelligẽtie rõnem:eẽ em pꝛincipiũ alicuiꝰidẽ eſt
qð oꝛigo ad illud.oꝛigo aũt ad aliũ eꝛat de ſuba aut nõ
de ſuba.ſi nõ de ſuba:ſic dr̃ pꝛincipi ĩ creature ipᷣa tni:
tas.ſi de ſuba:aut ꝗ̊ᷓ eſt oꝛigo ꝑ modũ nat᷑e 7 % genera⸗
tionẽ.et h̊ mõ pr eſt pᷣncipiũ filij.aut ꝑ modũ volunta⸗
tis et ſpiratõneʒ:et h̊ mõ pater et filiſunt pᷣncipiũ.ſ.ſ.
Ad aliud qð obijcit᷑.dom ꝙ pᷣncipiũ nõ diffeꝛt ſolum
Fm paucioꝛitatẽ 2 pluralitatẽ ſi uppoſitoꝝ: ſ̊ ſm rõnem
pꝛincipij.eo ꝙ pꝛincipiũ vno mõ eſt de ſba ſua ꝓducẽs
alterũ:alio mõ de nibilo.ſ̊ pducere de ſe et de alio ſunt
actus differẽtes ⁊ m rõnem 2 ̃m diffinitõnem.

Aterum queritur S. .

cni pᷣmoↄueniat rõ pᷣncipij: Ad qð pt dici abſolute. ꝓ
pꝛincipiũ dr ſᷣm pꝛiꝰcæ pncipio genera tõnis ꝙ; de pᷣnci
pio creatõis.tñ qͥ ad hũanã intelligentiã ecõuerſo eſt.
qꝛ oꝛdinẽ eternoꝝ nõ poſſumꝰↄgnoſcẽ niſi ꝑ oꝛdinẽ cꝛe
aturaꝝ. ¶l Jurta h̊ qrit᷑ cũ dicat᷑ de pr̃e ꝙ ẽ pꝛincipium
filij et. ſ. ſ. vtrũ ſilr poſſit dici ꝙ ẽ pꝛiꝰhis vel an. 4 YItez
querit᷑ vtrũ pᷣncipin put d eſſentiałr pꝛiꝰſit ̃m rõnem
intelligẽtie: q; pricipiũ ſᷣm ꝙ dr notõnalrꝛ ꝙ ſic videt᷑:
qꝛ ſm illũ modũ tenet᷑ pᷣncipiũ eẽntialꝰ.⁊ ſᷣm alios mo
dos ꝑſonalłr vel notõnałr: ̊ cũ eẽntia ᷣm rõem mntelli⸗
gentie pꝛiꝰſit ꝙᷓ; ꝑſona vel notõ:pncipiũ pᷣm illũ moduʒ
dictũ erit pꝛiuſqᷓ ̃m alios modos.X Pꝛeterea vlius ẽ

illo mõ qꝛ pluribo ↄuenit. Contra.̊ mõ pvᷣncipiũ dr

ex tꝑe:̊ pᷣncipiũ ſᷣm alios modos ab eterno: eternũ at
pꝛiꝰẽ tꝑali. ¶ IBteãm generaꝛe et ſpirare pꝛiꝰſunt qᷓ crea,
re. et ita videtur ꝙ pncipiũ dictũ eẽntialr poſterius ſit
Em roeʒ intelligẽtie. Rñ. q; nõ dr in diuis pꝛiꝰvł añ
Hſ pᷣncipiũ.qꝛ H̊ͥ nomẽ pᷣncipiũ nõ dĩc oꝛdinẽ tꝑis h̊ ma⸗
gis nature:ſ hec noĩa pꝛiꝰet añ pſᷣm ſuã inſtitutõneʒ di⸗
cũt oꝛdinẽ tꝑis.vñ nunꝙᷓ aliũ oꝛdinẽ ſi ignificãt niſi tra
hant᷑ ꝑ adiunctũ ad aliuʒ oꝛdinẽ:vt pꝛiꝰnatura rel cã.
4 Ao aliud dᷣm. ꝙ duplex ẽ oꝛdo in telligẽtie. vnꝰ ſᷣm
alpꝛehẽſionẽ natalis rõnis.⁊ ĩ hac via pꝛiꝰẽ intẽtio pᷣn
cipij accepti eẽntiałr q; notõnatr. Rõ ei naturalis pꝛi⸗/
us accipit de eẽntia ꝙ ſit pᷣncipiũ ꝙ intelligat in diuĩs
ꝑſonã ꝑſone pᷣncipiũ. Aliꝰẽ ſᷣm aꝑpꝛehẽſionẽ fidei.et in
hac via pꝛiꝰẽ intentõ pᷣncipij accepta notõnałr. pꝛiꝰem̃
ſides dic ꝑſonã ꝑſone vᷣncipiũ de ſba. poſtmoduʒ dicet
ꝑſonas create eẽ vnũ pᷣncipiũ nõ de ſba.Vñ byl. de ſy⸗
nodis dicturꝰ vnã catholicꝰſbaʒ pr̃is 2 filij nõ inde in⸗
cipiat neq; b̊ q̃ſi maximũ teneat tanꝙᷓ; ſine h̊ vera fides
nulla ſit tuto vnaz ſbaz dicet:cũ añdireꝛit pr igenitꝰẽ:

mus naen. Mlembrũ ſecundũ

Onſeqnter q̃rit᷑ te intentõe pncipij deta
etntialr.Et qrunt᷑ duo. Pꝛio vtꝝ inten⸗
tio pᷣncipij dicat᷑ ab et᷑no vł ex tꝑe.Secũ
do vtꝝ p ⁊ filiꝰ et.ſ.ſ.ſint vnũ pᷣncipiũ creat᷑e vel pla.

Articulꝰ?prunus
Depꝛimũ q̃rit᷑ vtrũ q̊ nomẽ pncipiũ dictum
eẽntialr dicat᷑ ab et᷑no:2 dz in j. ſen. ꝙ ñ qꝛ
ñ dr pꝛĩcipiũ niſi ad creatas.vñ cũ create eẽ ceper̃t:ce⸗
pit eẽ pᷣncipiũ creaturaꝝ.¶ Cont᷑.deꝰ ↄditor ẽ ab et᷑no
vñ in ymno.etne rerũ ↄditoꝛ:g ẽ p̃ncipium ab eterno.
¶ Itẽ ab etno fuer̃t create in do: ſ̊ nõ fuerũt in eo niſi
ſiẽ in cã vel pᷣncipio:̊ d ab et᷑no fuit pꝛĩcipiũ ⁊ cauſa
NRñ. ꝙ nõ ſeꝗt ẽ pꝛicipiũ etnũ ̊ẽ pꝛĩcipiuʒ ab et᷑no.
In pꝛia ei notat᷑ etnitas reſpctu ſt uppoĩti: ĩ ↄcluſiõe vᷣo
notat᷑ r̃ſpectu effcetꝰↄnõti ĩ creata.¶ Sʒ Z. xpᷣc ſim aug.
dr hõ recens ⁊ deꝰ etnus. qᷓ dr hõ ex tꝑe: deꝰ ab et᷑no.
