ſit idez qͥd intelligẽ.Ad qͥd ſic ꝗqdam niſi
ſunt. Viuit deus vita nobiliſſima q̃ eſt intelligẽ.pᷣ ideʒ
eſt in deo ſua vita ⁊ ſua actio.ꝗ̊ ſi generare dicit q̃ndaʒ
actõʒ:ideʒ eſt in deo generare ⁊ intelligẽ. ¶ Scoa rõ.
prima intelligentia intelligit ſe:nõ deſiliẽdo a ſe.vnde
actus intelligendi extra ipſam nõ væſilit. Sᷣ intelligẽ ni
hil aliud eſt ꝙᷓ ſpẽm generare in ſe. intelligere ſe nibil
aliud qꝙᷓ; ſpẽm ſuã generare in ſe.ꝗ intelligere in deo eſt
generare ſuam ſpẽm in ſe.ſ̊ nihil eſt aliud generatio ſi⸗
lij.̊ nihil eſt in deo aliua intelligere ꝙᷓᷓ filiũ generare.
⁊ cum de nobilitate ſue eẽntie ſit ꝙ ſꝑ ſe intelligit.ncce
eſt in eo ſemꝑ dicere gencrantẽ genitũ. ſ̊ his nomib
duo dicunt᷑.ſ.q̃i actio ⁊ relatio.cũ eni dico generans:

actionẽ dico ſiir ⁊ relatõz. relatio.n.ſemꝑ ↄcomitatur

actioneʒ in agente.cũ igit᷑ ſua ſuba ⁊ ſua actio ſit idẽ:
ex ꝑte actionis ⁊ eius qð dicit᷑ ꝑ modũ paſſionis.vt ĩ⸗
telligere 2 intelligi:nulla ĩ eo reꝑitur diuerſitas: ſicut
nec in eſſentia.ncce eſt igi ꝙ pluralitas que eſt ĩ intel⸗
ligente ⁊ intellecto qua.ſ.replicat᷑ vt intelligens ⁊ vt ĩ⸗
tellectus ſit ſolum ꝓpter relatõʒ. Si ꝓprijs nominib⸗
ſeꝑaremus relationeʒ a dicta actione: veniemus plu⸗
ralitateʒ que ſignificat᷑ bis nominibo pater. filiꝰ. boc
nomen pater ꝓprie ſignificat illam relationeʒ que co⸗
comitatur actum generantis. ex bis igit᷑ relinquit᷑ q
drum intelligere ſe: cum intelligere ſit ſpẽm rei intelle
cte gignere:non eſt aliud qᷓ; generare ſuam imaginem
7 ſpeciem in ſeipſo. Ad oppoſitum. generare nunꝙ;e
eiuſdeʒ a ſe ſicut intelligere. generare non eſt intelli⸗
gere in diuino eſſe.¶ Secũda ratio.vbi ponit᷑ genera⸗
tio ponitur multiplicatio: differentia genertis ⁊ ge
niti.ſed dicendo deum intelligere ſe: non dico vrntiaʒ
nec multiplicationem aliquam:quia nihil aliðẽ dæuʒ

din
ſcd
ful
eli
un⸗
Mort
Gflu
Thud
ſpe
Pntan
lcere
leſio
znh
Uurine
nodi
pober
Pn
gener
nn ſub
genen
nilor
nnue⸗
fnron
jerare
ndi
ſtde
en
en
ſe
hii⸗
ſi⸗
liſ⸗
leſ.
ſcſ
ſute
lſei
Klsͤ
bng

E

ni
7

lunüütann
püttralien
züngehtn
tcolone
krintleeäin
1 inisn
nöſithebnen
ſienaſet
ell oitnn
uendi 4
norimngſen
Schining
is ſuſtüt
gſitpſansci
öngebekie

tois: gnn

ninsno ſte
oni⸗
Gnn
Wenrtefnte
Olndiigdin
rndioc
Zaſeghnni
kintelrihi
raredtict⸗
ge.Baan
ſlicotſe
itinrkgi
teligerfet
ligreinmt
d gengunt
filigennn
kinteligen
1 5bonen
dicogenem
nponini
nacoſti⸗
aſſinsl
atmn int
grintl
glgrenat
6onontn
amaige

innee⸗
geninauni
in tiine
han nahe
nerleſi
nlin⸗

Nueſtio

intelligere ſe ꝙ qi uerſio eiꝰ ſupᷣ ſe.̊ nõ eſt ideʒ gene
rare ⁊ intelligẽ.

Becũdo cuca hoc .S. j.

querit᷑.vtꝝ idem ſit in diuino eſſe generare ⁊ dicẽ. Ad
qð ſic anf.in eo ꝙ ſumma eẽntia ſe dicit:generat pat:
generatx ſiliꝰ. ̊ ſuũ dicere internũ eſt ideʒ qð verbũ ge
nerare. ideʒ ẽ in deo ſuũ dicẽ verbũ ? geneꝛare.¶ Se
cũda ratio aug.ſuꝑ illð geñ.j.dixit deꝰ fiat lux:dic.di
xit.i.generauit verbũ in qͥ erat vt fieret lux. idem eſt
ſuũ dicere 2 ſuũ generare.· Ad oppoſitũ. Anf.omĩs

ꝑſona ſeipſum loquit᷑ ⁊ alias.q ſi generare in deo ẽ di⸗

cere: quelibet ꝑſona ſeipſam generat ⁊ alias.qð fal/
ſum ẽ. Solo. ddᷣm q; nõ eſt in ptãte hũana dicere de
generatõe eterna nec de ſuba eteꝛna ꝗd ſit.qð inſpiciẽs
Apheta eſa.liij.ait.generatõʒ eius ꝗs enar rabit: q. d.
nullus.immo h̊ eſt premiũ fidei.dom tñ ſm coẽʒ rõeʒ
generatõis.ꝙ generatio eſt ꝓductio de ſuba.hec aũt/p
ductio multiplex ⁊ẽ.qꝛ aliqñ ꝓducit᷑ aligd de ſubſtãtia
ab alio ⁊ nõ eſt ei ſile in natura.⁊ ſic eſt ꝓductio in ge
neratione equoca:ſᷣm quã dicimꝰ ꝙ vermes ꝓducunt᷑
te carne.Aliqñ aũt ꝓducit᷑ aliꝗd de ſuba alteriꝰqð eſt
ſile ei in natura.⁊ ſic eſt in generatõe vniuoca. ſ̊ hoc ẽ
multipłr.qꝛ illud ſimile in natura ꝓductũ in ſuba:ali⸗
qñ /ꝓducit᷑ de ꝑte ſube ⁊ nõ de tota ſuba.ꝛ ſic eſt ĩ gene⸗

ratione qua ho generat hoĩeʒ.Aliqñ aũt ꝓducit᷑ de io

ta ſuba: ⁊? eſt ꝓductio in diuinis ꝑſonis vniꝰ ab alia.
ga cũ diuina eſſentia ſit ſimplex: immo ſimpliciſſima.
vbi eſt:ibi eſt tota:⁊ nullo mõ ᷣm ꝑteʒ. ideo ꝓductio ĩ
diuinis ꝑſonis de ſuba:eſt de ſuba tota ⁊ ñ de ꝑte ſube
ſed bec ꝓductio duplex eſt.qꝛ aut eſt rᷣm modũ princi⸗
paleʒ:aut ᷣm modũ ñ principalẽ. Scdðᷣm modũ princi
palẽ dr:qñ ꝓductũ ita ꝓducit᷑ ꝙ bʒ virtutẽ ⁊ ꝓprieta⸗
tem ꝓducendi aliũ ex ſe. Scm g̊ ꝙ ẽ ꝓductio ſᷣm mo⸗
dũ principaleʒ in diuinis:ſic eſt ꝓductio filij a patre.
ga filius bʒ virtutẽ ꝓducendi ex ſe aliũ.ſ.ſpm̃ſanctum
7 buiꝰ retinet ꝓprietateʒ. Scom modũ ñ principaleʒ
eſt ꝓductio ſpuᷣſſancti:qꝛ ꝓducit᷑ de ſuba.vᷣ ñ retiet ꝓ⸗
prietateʒ ꝓducendi aliũ ex ſe. Prima g ꝓductio.iſ.filij
eſt generatio.alia q̃ eſt ſpũſſancti aꝑpellat᷑ in diuinis p
ceſſio.Sic tñ intellige principale in generatiõe filij:nõ
principale ĩ ꝓceſſione ſpũſſancti.vt nullo mõ intelliga
tur ineq̃litas:̊ vtriuſqʒ deſignet᷑ ꝓprietas.Quemad⸗
modũ cũ dicit᷑ primũ vel ñ pꝛimũ:nõ oñdit᷑ poꝛitas vł
poſterioꝛitas ĩ tꝑe.pᷣ̊ deſignat᷑ oꝛdo nature. Ex bis igr
pʒ quid ſit ᷣm ratõʒ intelligẽtie generatio in dĩnis.ꝗa
generatio eſt vniuoca ꝓductio ſimilis in natura de to
ta ſuba ſjm modũ principalẽ.Et quare hec ꝓductio dr
generatio boc ẽ᷑.qꝛ int omẽs ꝓductões generatio pᷣnci
palioꝛ eſt.⁊ maxie ſic debet eſſe:vt ille qui ꝓducit᷑ bẽat
vᷣtutẽ ꝓducẽdi aliũ ex ſe.¶ Scðm ̊ g̊ doᷣm,/ꝙ ñ ẽ ideʒ
hm rõneʒ intelligetie generare ⁊ intelligẽ:ſicut nec ge⸗
nerare ⁊ eẽ.eſſe.n.in dĩnis dicit᷑ abſolute.ſilr intelligẽ
in dinis de ſe dr abſolute.ſᷣ̊ generare de rõne intelligẽ
tie dicit relatõz:iõ ñ eſt ideʒ ſᷣm ratõʒ intelligẽdi gene⸗
rare ⁊ intelligẽ.ᷣ generare ↄcomitat᷑ intelligẽ. quia ſi
cut videmꝰ ĩ aia q cũ dr mens ↄgnoſcit ſe: ꝙ ad h̊ ſeꝗt᷑
mens generat ſui noticiã.⁊ tñ nõ eſt ideʒ in mẽte ↄgᷣſce
re ſe ⁊ generare ſui noticiã.ĩmo aliud ⁊ alið. Dicit᷑ tñ
vnũ ↄcomitat᷑ alteꝝ:ſic in dĩno eſſe ñ eſt ideʒ generare
ſuã ſpẽʒ ⁊ intelligẽ. intelligẽ tñ ↄocomitat᷑ deũ generaꝛe
ſui ſ pem vel imaginẽ in ſeipſo. Añ cuz dz deü intelligẽ
ſe:eſt wũ generare ſpẽm ſuã in ſe.dom ꝙ ñ eſt veꝝ.nõ

eni eſt intelligẽ ꝑ ſpẽm vbi ideʒ ẽ actꝰ qdð eẽntia.nec eſt

ſpẽs alia ab eẽntia. O g̊ dẽ intelligẽdo generat vel itel
ligere ẽ ſpẽm generare:intelligit᷑ ꝑ ꝛcomitantiã.tñ h ñ
eſt illð ſiẽ ĩ mẽte.qꝛ maioꝛ eſt ibi drñtia qᷓ in dino eſſe.
ex h.n.qꝙ ẽ generatio ſue ſpẽi:nccio ſeꝗt᷑ geneꝛãs ⁊ geni

tuũ. 4I Ad primã rõneʒ dm. ꝙ etſi ideʒ ſit in deo itel⸗
ligẽs ⁊ intellectũ ⁊ ipſa actio dina: tñ ibi ↄcomitat᷑ re⸗

Ban ſn P ar , ge.

P5 7 ſast XA S no cnoſ
A4

.h wn nsſ aſi⸗
9 gnn eorr

latio ex q̃ ꝑte ẽ drñtia ſᷣm intelligẽtiã int᷑ generare ⁊ i⸗
telligere.nã generare dicit relatoʒ ſiue bĩtudinẽ ꝑ mo⸗
vũ actus.intelligẽ aũt dicit ipſum eẽ ſiue ipſaʒ ſubaʒ.
nõ tñ generare addit ad intelligẽ: ſic nec relatio ad een
tiaʒ.ĩmo ↄcomitat᷑ ipſuz intelligẽ ſiue ↄſequit᷑ ad ipᷣm.
ga ad intelligẽ ſeꝗt᷑ vel cõcomitat᷑ geneꝛatio ſui ſpei in
ſe. Inde eſt etiã qð in dinis põt dici.q intelligit ſe ſiue
ſumat᷑ maſculine ſiue neutralit᷑.nõ tn maſculine pᷣt di
ci vel neutrałr generat ſe.rõne.n.illius relatõis ponit᷑
pluralitas vel diſtinctio que ſignificat᷑ ꝑ iſta noĩa pat᷑
filius:generãs genitũ.vt dictũ eſt.⁊ ꝑ h̊ pʒ rñſio ad ſe
cundã ratõʒ.⁊ pʒ intelligẽtia rationũ ad opoſitum.
4AAd ſecundũ qð querit᷑.an generaꝛe ideʒ ſit ĩ deo qð
ſuũ dicere.Gicendũ ꝙ dicere in dĩnis vno mõ appella⸗
tur manifeſtare.⁊ ſic dicit᷑ eẽntialit.⁊ ſie quelibet ꝑſo⸗
na loquit᷑ vel dicit aliã: qua quelibʒ ꝑſona manikfeſtat
aliam.vnde in euanꝗ̊. J.xiiij. Ego in patre ⁊ pr̃ ĩ me
eſt.⁊ ſimilit math.ᷣxj.i emo nouit filiũ niſi pꝛ:neq; pa
treʒ quis nouit niſi filius ⁊ cui voluerit filiꝰ reuelare.

ecce ꝙ vna ꝑſona manifeſtat᷑ ĩ alia. Alio mõ dr dicẽ.ſ.

ꝓlſerre verbũ:⁊ ſic dicere impoꝛtat rõneʒ principij ad
illud qð eſt de principio.quia ꝓferens eſt principium
ad verbũ ꝓlatum. ſic dicere ſumit᷑ notionalłr: ⁊ ſolũ
ↄuenit patri.ſic dicere ideʒ eſt qð generare.primo aũt

mõ non: quia ſequeret᷑ ꝙ quelibzʒ ꝑſona generaret ſe
alias pſonas.ſ̊ ſecũdo mõ impoꝛtat habitudinẽ pꝛinci

pij ad illud qð eſt principio.eloquit᷑ aũt filius eẽn⸗
tiam ⁊ ꝓprietatẽ pr̃is:ideo derbũ ẽ. Spũs vo ſanctus
etſi tot eẽnnã patris eloquat᷑.ſ.potentiã:ſapiaʒ.boni

tatẽ.ñ tñ ĩ ſe eloꝗt ꝓpꝛietatẽ pꝛis qua ꝓducat ex ſe aliũ

ido ñ dẽ verbũ ſic filiꝰ.nec dẽ eiꝰ ꝓductio generatõ ſic
ꝓductio filij.ſic dictũ ẽ.verbũ.n.plene maifeſtat de itel
lectu ⁊ intentiõe dicẽtis ⁊ ꝓgrietates. Jo ſpũſſctẽs ñ ẽ
verbũ:nec ꝓfert᷑ a pr̃e vt verbũ.ſᷣ dicit᷑.i.maiĩfeſtat᷑.⁊
ſic pʒ ſoto illiꝰqõnis.

Mem bruʒ tercinʒ

Oſtea q̃rit.cuiꝰſit generatõ.q̃ꝛũt᷑ &̊ duo.
Prio.an generare vel generari ſint eẽn⸗
tie aut ꝑſone.Scðo.ſuꝑpoſito ꝙ ꝑſõe:cꝰ
ſit ꝑſone generare ⁊ cꝰꝑſone generari.

Articuiꝰ prumꝰ

D pmũ g̊ ꝙ generaẽ vel generari ñ ſint eẽn⸗
tie:aꝛguit᷑ ſic.cũ.n.eẽntia dina vna ſit ⁊ ea
tez ⁊ oĩno ſimplex. ſi eẽntia ĩ deo generat
eẽntiaʒ:idẽ generat ſe.ſ̊ ſiẽ dic augꝰ.nlła res generat
ſeip̃am.⁊ hoc ẽ et᷑ coĩis aĩ ↄceptõ.Et dicit et᷑ anf.ꝙ nec
intellectus capit nec nata ꝑmittit illũ qui de alio ẽ: eẽ
illũ de qͥ eſt.g̊ impoſſibile eſt ideʒ eẽ generãs ⁊ geĩtuʒ:
maſculine dico.vᷣ ſi eẽntie eſ generare: idẽ eſt generãs
2 genitum.quia ſi generat:nõ generat niſi eẽntiaʒ cuʒ
ſit generatio vniuoca. generaret ſe.⁊ ſic generatio ſi⸗
ue actiue ſiue paſſiue dicta nullo modo ↄnenit eẽntie.
14 Secunda ratio.ſi eſſentia generat.aut generat eẽn⸗
tiã:aut ꝑſonã.ſi eẽntiã:̊ aliã eẽntiam a ſe.qꝛ generãs
7 genitũ nõ ſunt ideʒ.ſ̊ h eſt incõueniẽs.. Siltr ſi gene
rat ꝑſonã ſicut filiũ.̊ alia ẽ ꝑſona ab eẽntia:⁊ eſſentia
alia a ꝑſona ꝑ eandẽ ratõʒ.̊ ̊ falſum. ꝗa ideʒ ẽ in deo
eſſentia ⁊ ꝑſona.⁊ natura ⁊ res nature.tunc ðᷣo eẽt di⸗
cere ꝙ filius nõ eſſet eẽntia.ᷓ eſſentia nõ põt generare
eſſentiã nec ꝑſonam. nõ generat.pari rõne nec gene⸗
rat᷑.] Tercia rõ.ſi eſſentia generat vel generat᷑.̊ eẽn
tia relatiue dicitur.quia generans? genitum relatio⸗
nem dicunt.ſed omne tale dicitur adaliquid. ſed nihil
quod dicit᷑ adaliquid indicat eẽntiã. vt diẽ aug. eẽn⸗
tia nõ indicaret eẽntiã.qð ẽ incõueniẽs.q⸗ Quarta rõ.
in eis que dicuntur de fouuis ita eſt:ꝙ ſi volumus eis
attribuere actum: boc non eſt niſi inquantum dicun⸗
tur concretiue. Sicut caliditas non caleſacit: ſed

Ji.& r mofſ 1¹.

„

calidũ. ſiłr generaꝛe generari non dicunt᷑ de eſſentia
ꝓnt ſignificatur ita abſtractiue.ſ.ꝑ hoc nomen eẽntia
immo inqᷓtum per modum cõcretionis ſignificat᷑ ſcilʒ
in habente foꝛmaz. ſicut per ̊ nomen deus. g erit dicẽ
deus generat deum. ⁊? non eſſentia generat eſſentiam:
4¶l Quinta ratio.cũ eſſentia dicat quid indiſtinctũ.ge⸗
nerare generari diſtinguũt: ↄſequit᷑ nccio ꝙ indiſtin⸗
ctum ſit diſtinctum ſi dicimus eſſentiam generare vel

generari.qð eſt impoſſibile in intelligibile. ¶¶ Sexta
ratio.generare dicit ꝓgrietatem incõmunicabileʒ · qa

vnius ſolius videlʒ generãtis ? geneꝛati. Similit in⸗
cõmunicabileʒ ꝓprietateʒ geniti:eſſentia pᷣo dicit com
municabile ⁊ cõmune generãti ⁊ genito patri ⁊ filio ⁊
ſpirituiſancto.Si q̊ diceret᷑ ꝙ eſſentia generaret ⁊ ge⸗
neraretur:ↄſequeret᷑ ꝙ cõmune eſſet incõmunicabile.
quod eſt impoſſibile. Ad oppoſitum augꝰ.in.xj. de
ciui.dei. YJdeo deus ſimptłx dicitur:quia ideʒ ẽ habens
7 qð habet: excepto ꝙ vna peꝛſona dicitur relatiue ad
aliam. habens diuinitateʒ 1 diuinitas ſunt ideʒ. ſed
habens diuinitateʒz eſt deus.diuinitas eſt eẽntia.ergo

idem eſt deus ? eſſentia.ſi ergo deus generat deum:er⸗

go elſentia generat eſſentiam. ec ex h̊ ſequit᷑ ꝙ eſſen⸗
tia generet ſe: ſicut nec ſequit᷑ ꝙ deus geneꝛaret ſe. ã
Joachim cuius fuit hec opi.ita arguit ↄtra migem ſen⸗
tentiaꝝ. Petre tu dicis:ꝙ ſi eſſentia generat eſſentiam
cũ non ſit niſi vna eſſentia:ergo ideʒ generat ſe.ergo a
ſimili cũ non ſit niſi vnus deus: ſequitur deus generat
ceum. g̊ ideʒ generat ſe.ᷣ̊ ̊ eſt falſum:quia nõ ſequit᷑.
Fnec illud.¶ Secũda ratio. in deo non differt ꝙ eſt
quo eſt.q eſt:ſignificat᷑ per h nomen deus.quo eſt vᷣo ꝑ
hoc nomen deitas.ꝗ̊ non diffeꝛt deus ⁊ deitas in rei ve
ritate.̊ quicquid eſt dicere in veritate de deo:⁊ de dei
tate.ſi ̊ generare generari dicũtur de deo: ꝗ̊⁊ de deita
te.⁊ ita deitas generat deitatez ſiue eſſentiam. qð ideʒ
eſt.¶ Si dicat᷑ ꝙ hoc qð eſt deus ⁊ ditas:ſaciũt diffe⸗
rentiã quo ad intellectum noſtrũ.⁊ rõne huiꝰ differen
tie erit dicere generare ⁊ generari de deo 2 nõ de eſſen
tia. Cont᷑.vanus eſt intellectus cui non rñdet aliquid
in re vel veritas. ſi ̊ deus ⁊ deitas non facit drñtiam ĩ
re:nec ꝗᷓ in intellectu. intellectus nõ facit quin poſſit
dici:ꝙ ſi ̊ generat:⁊ illud.¶ Quarta ratio.pater ge⸗
nerat filium.nõ ex nibilo:ꝗ generat ipſum de aliqͥ.con
ſtat ꝙ hec pᷣpoſitio de:nõ dicit ibi habitudinẽ cauſe ma
terialis.quia cũ in deo ↄcurrat ratio triplicis cauſe:ñ
tamen ratio cauſe materialis ↄcurrit in eo.⁊ hoc eſt qꝛ
nibil in eo ponibile eſt nec defectiuũ.de non dicit ibi
cauſam materialeʒ. Similit᷑ nõ dicit ibi oꝛdineʒ ſicut
facit cũ dicit᷑ de mane fit meridies.i.poſt mane ſucce⸗
dit meridies.hunc oꝛdincʒ nõ põt dicere.qꝛ ſic in deo
eſſet oꝛdo ſucceſſionis.nec eſſet ibi ↄuenientia in re vel
idemptitas qñ diceret᷑ pater generat filiũ de aliqͥ. de
dicit ibi habitudinẽ cauſe oꝛiginalis.ſ̊ h̊ qð eſt de ali⸗
quo ſupponit ibi eſſentiaʒ ſiue ſubam. quia pater gene
rat filium de ſua ſuba ſiue eſſentia. ꝗᷓ eſſentia ſe habʒ ĩ
rõne cauſe oꝛiginalis in patre reſpectu filij.ſᷣ̊ oꝛdo ori⸗

ginalis in patre reſpectu filij:eſt rm habitudineʒ gene

rantis ⁊ geniti.q̊ᷓ eſſentia in patre ſe hʒ in rõne generã
tis:eſſentia in filio in rõne geniti.¶ Quinta rõ:pater
filij eſt eẽntia.demonſtrato.n.eo qui eſt pat:poſſuz di⸗
cere iſte eſt eẽntia.q̊ eſſentia eſt pater filij.⁊ ſi ſic: eẽn⸗
tia generat filium.¶ Sexta ratio.pater ẽ eẽntia.⁊ eẽn
tia eſt pater.ſed nõ põt dici pater nullius: qꝛ pat dicit
ad aliꝗd. eſt pater alicuiꝰ.nõ niſi filij:ꝙᷓ eẽntia gene⸗
rat filium.¶ Septima ratio.pater eſt eẽntia.⁊ pat eſt
pater.filius eſt eẽntia:⁊ filius ẽ filius.eẽntiã aũt habʒ
filius a patre rõne eſſentie patꝛis:filiatõʒ aũt rõne pa
ternitatis.pater.n.inqtum eſt:eſt pꝛincipiũ ad filiuʒ.
inqtum eſt pater inꝗtum pater eſt principiũ filij.inqꝙ;⸗
tum filius nõ ſolum inꝙᷓtnzʒ pater:eſt principiuzʒ ad fi⸗
lium inꝙtum filius ̊ pater inꝙtum eſt eentia. S ĩ pr̃e

Te 4 .

hʒ ratõʒ principij reſpectu filij.ſed nõ niſi ratõʒ pꝛinci
pij generantis:qꝛ Fm hãc habitudinẽ ſe hʒ vnꝰ ad aliũ.
Fm vo ratõʒ ſpirantis ad ſpiritũſanctũ.eẽntia Gin pa⸗

tre generat filiũ.¶ Octaua rõ Hyla.in li.de tri.nibil

bhʒ filius niſi natũ.i.niſi qd naſcẽdo accepit. Si filiꝰ
bʒ eſſentiam. ꝗ̊ naſcendo accepit eſſentiã. ᷣ ꝗcquid ac:
cepit naſcendo accepit ꝑ generatõz. ſed omne taleẽ ge⸗
nitum:quia omne quod eſt terminꝰ generatiõis eſt ge⸗
nitum:cum generatio ſit ab hoc toto in h̊ totum. & een
tia in filio eſt genita.ſᷣ̊ non niſi ab eẽntia in pr̃e: eẽn⸗
tia habet ratõʒ generantis ⁊ geniti. ¶ Qona rõ.ph̊s.
generato ſoꝛte generant᷑ omia que ſunt in ſoꝛte:⁊ coꝛꝛu
pto ſoꝛte coꝛꝛumpunt᷑ omia que ſunt in ſoꝛte.generato
enim ſoꝛte generat᷑ homo qui eſt in ſoꝛte.geneꝛat᷑ etiam
rõnale in ſoꝛte.ᷓ ſimiliter generato filio generant᷑ que
ſunt filij.ſ.potentia.ſapientia.bonitas.eſſentia. eſſen
tia in filio eſt generata.ſed non niſi ab eſſentia patris.
Decima rano.quicqꝗd eſt principiuʒ ĩ diuinis: aut ẽ
principium ꝑ generatõʒ:aut per ꝓceſſioneʒ. ſ̊ pater ẽ
principiuʒ totius diuinitatis.ſicut dicit aug.in.iiij.de
de tri.ᷓ aut ꝑ generatõʒ: aut ꝑ ſpiratõʒ vel ꝓceſſioneʒ
quod idem eſt.q̊ ipſa diuinitas eſt generata vel ſpira⸗
ta.ſed diuinitas ipſa ẽ eſſentia:ꝗ eſſentia eſt genita ſi⸗
cut in filio:vel ſpirata ſicut in ſpuſancto.eſſentia igr ẽ

genita. Elndecima ratio.bñ enim ſequit᷑. bomo eſt
res currens:ꝗ̊ homo currit.ſed eſſentia eſt res geneꝛãs
Seſſentia generat.a ſili. Duodecima ratio.magis co

uenit deo actus eternus ꝙᷓᷓ actus qui eſt ex temꝑe.ſ ge⸗
nerare in diuinis eſt actus eternus:creaꝛe vᷣo eſt actus
ex temꝑe. multomagis actus generandi. Tredeci⸗
ma ratio.aliqñ in compoſitis predicatõnibo põt infer
ri diuiſum.ſicut qñ illud qð addit᷑ diminuẽs non eſt.
vnde bene ſequit᷑ſoꝛtes eſi hoc album: ꝗ ſoꝛtes ẽ albo.
Aliqñ auteʒ non poteſt ita inferri.ſicut qñ id qð addi
tur diminuẽs eſt. ſed cũ dicit᷑ eſſentia eſt perſona gene⸗
rans.hec ꝗpoſitio vera eſt ⁊ bona eſt pꝛedicatio ⁊ com
poſitio.⁊ hec additio generans non diminuit de perſo
na.ꝗ bene ſequit᷑.eſſentia eſt perſona generãs. eentia
eſt generans.4 Decimaqrta ratio. cũ bñ dicat᷑ deꝰ de
dco:ſapia de ſapia.& ſiłr eſſentia de eſſentia.Si dicat᷑
ꝙ hoc nõ eſt verum ꝓpter abſtractiõz que ſignificat᷑ ĩ
nomie eẽntia. Sed ↄ.ſiłr h̊ qð eſt ſapia dicit᷑ ꝑ abſtra⸗
ctioneʒ.g̊ male diceꝛet᷑ ſapia de ſapia.⸗ Quindecima
ratio.in.viij.li.de tri.pyla. Dicamꝰ filum naturalit᷑
in ſe gignentẽ habere naturaʒ. nature eſt generare.
Sextadecima ratio. in ꝗntoli.de tri. natiuitas dei
non poteſt eam ex qua ꝑfecta eſt nõ tenere naturam. &
ipſa natiuitas.i.filius perfectus eſi ex natura. natu⸗
ra gignit.¶ Septimadecima ratio. augꝰ. in li. de fide
ad petꝝ.xpᷣm dei filiũ vnam in trinitate ꝑſonã deũ ve⸗
rum crede:ita vt diuinitateʒ eius de natura pris eẽ na
tam nõ dubites.ᷓ deitas ſiue diuina eẽntia genita eſt.
4¶ Becimaoctaua rõ.aug.in eodeʒ. deus pater qui ve⸗
riſſime ſe indicare ais cognitis ? potuit ⁊ voluit: h̊ ad
ſeipſum indicandũ genuit qð eſt ipſe qui genuit. ſᷣ hoc
qð eſt ipſe eſt diuina eẽntia.&̊ diuina eẽntia eſt genita.
Decimanona ratio.in.vij.li.de tri.aug. pater ⁊ filius
ſunt vna ſapĩa qꝛ vna eſſentia.⁊ ſigillatim ſapia de ſa⸗
pientia: ſicut eẽntia de eẽntia. ſᷣ cuʒ dicit᷑ eẽntia eſſe de
eẽntia:h̊ nõ dicit᷑ materialit nec dicit᷑ cauſalit ſic crea
tura de deo.ꝗᷓ dicit᷑ oꝛiginalit.ᷓ eẽntia eſt oꝛigo eẽntie.
Saut ꝑ generatõʒ.aut ꝑ ꝓceſſioneʒ. eẽntia gc geneꝛas
7 genita: vel ſpirans vel ſpirata.¶¶ Eiceſima rõ.ſi dica
tur ꝙ eẽntia non eſt gignẽs nec genita: ita eſt etiã dice
ꝙ no eſt ꝓcedẽs. Scõm hoc obijcit᷑.diuina eẽntia ñ eſt
gignẽs nec genita nec ꝓcedẽs. g eſt res q nec ẽ gignes
nec genita nec ꝓcedẽs.q̊ cũ res gignẽs ⁊ res genita ⁊
res ꝓcedens ſint tres res:⁊ eſt res aliqua in trinitate
que nec eſt gignens nec genita nec ꝓcedens. ꝙ ſunt q⸗
tuoꝛ res in trinitate. ¶ Aliceſimapᷣma ratõ.conſtat res

— — —,. —., —— — — 44 .

tilſanncen
lar nen
begenentein
togumnig
aſennnice
dſanngn
Zidininign
ſonez oin
ctangizüi
Kel aſſee
eratgelſin
tigeſtgenne
toeſſennnig
ſegni bone
gelkresgant
ltatlonugst
ſtertengeig
eneboeſonn
nikLits
nikppoti
bnuis tonet
rvioli
tgiitgdt
tetonngene
NRientorcon
Pinitdperi⸗
neris Pennin
ien
tin Oidicn
ſigniftakih

ſckpabſkra⸗

uindecine
n nararalt
Ccgverne
matinitiͤl
genaturm
natur gntn
nine⸗
wrapfütt
tagen⸗
Gparg

tittd

igewi⸗ ſr
rck onti⸗
ag if⸗
1ignaſ
finilſer
altſttn
icpeint⸗
nagegne⸗
ne ſſid
nekaiian
Acinnn
jnnigii⸗
eñ ei
1 mir
in

Lueſtio

res gignens nõ eſt res que eſt nõ gignens.qꝛ pater nõ
eſt filius.nec res ꝓcedẽs eſt res genita et ita de alijs.
ergo res que nõ eſi gignẽs nec genita nec ꝓcedens: nõ
erit res triũ ꝑſonaꝝ. ergo erit quaternariꝰ in trinita⸗
te. Relingt᷑ igit᷑ ꝙ eſſentia eſt gignẽs ⁊c. Stẽ. xxij.rõ
gingnẽ et gigni ſunt oppoſita rela ntiue. Silr gignere et
nõ gignere opponũt᷑ ᷣm ↄtradictõʒ:ergo res ꝗba attri⸗
buũt᷑ ſunt oppoſite.ſi ergo res gignẽs nõ eſt res genita
ꝓpter opoſitõem m relatõʒ:multomagis res non g⸗
gnens nõ erit res gingnẽs ꝓpter oppoſitõz. Fm ↄtradi⸗
ctõem ergo res que nõ eſt gignẽs nec genita nec pꝛoce⸗
dens:nõ erit res triũ ꝑſonaꝝ:ergo erit quarta res qð

eſt incõneniẽs. relinqꝗt ergo ꝙ eſſentia ẽ gignẽs et geni

ta et ꝓcedens. ¶ Eliceſimatercia rõ. diuia eſſentia ſũ⸗
mũ bonũ.et ſummũ bonũ eſt diffuſiuũ ſui eſſe et ſũme
ſicut ſup oſtenſum eſt.ſᷣ diffuſio ſubſtãtie eſt generare
vt dictũ eſt: qꝛ generatio ſola eſt ꝓductio de ſba gene⸗
rãtis vł ꝓducẽtis.ergo diuie eſſentie ẽ generare. Eli
ceſimaquarta rõ.plenitudo bonitatis eſt cã quare de⸗
generat. ergo cũ plenitudo bonitatis intelliga k in di⸗
uina eſſentia: eius erit generare.¶Eliceſimaquiĩta rõ.
pꝛimũ pꝛincipiũ agendi agit qð patʒ ĩ nata creata.põ⸗
deroſitas mouet graue deoꝛſuʒ: et albedo diſgregat vi
ſum.et increata nata qꝛ illa veriſſime oꝑat᷑ et creat et
gubernat om̃ia. Silir pꝛimũ pꝛincipiũ generãdi gene⸗

rat. cũ ergo diuĩa eſſentia ſit pꝛimũ pꝛincipiũ generan

di ſicut pʒ in ps.Ex vtero añ luciferũ genui te. glo. er
ſecreta ſubſtãtia mea.relingt᷑ ergo ꝙ diuĩa eſſentia ge
nerat.

Bolutio. ad emdentiam

pꝛeſentis qõnis pᷣintelligẽduʒ ẽ.ꝙ cũ in dinio eſſe in⸗
telligit᷑ natura et oꝛdo nature.variant᷑ locuiões et mo
dus dicendi.ex hoc em̃ ꝙ natura intelligit᷑ in habente
ilã.et cum oꝛdine intelligit᷑ ꝙ in vno eſt nata non ab
alio ſeʒ in patre:ĩ alio eſt ab alio ꝑ generatõem ſcʒ in
filio:in tercio ſcʒ i ſpũſ.eſt ꝑ ſpirationẽ ſcʒ ab vtroq;.
et hoc generat triplicem modum dicendi in diuinis et
querẽedi.ſcʒ quid:quis:qũo. qꝛ in diuĩo eſſe eſt habẽs
diuiam naturã:et eſt ibi ip̃a natura que habetur:2 eſi
ibi moduo habendi ſcʒ notio ſiue babitudo ſeu ꝓpꝛie⸗

tas quia ſub ea habet habens natuꝛã. Quid ergo que⸗

rit ißam naturam cõem. Ande quid eſt pater: deus vł

deitas. Quis vo querit habenteʒ naturã ſub diſtricta

et incõmuicabili ꝓꝛietate:et iſte habens dicitur per⸗

ſona. Unde quis eſt:querit pſonam vł ypoſtaſim. Uñ
idẽdo quis ẽ iſte:dicet᷑ p vel filiꝰ vel ſpũſſct᷑us.Quia

vo eſt ibi modus habendi naturam ſcz ſub aliqua ha⸗
bit udine vel cum oꝛdine:ideo de illo modo querit᷑ per
quomõ. Vnde cum querit᷑ ibi qũo ſe habet pr̃ ad filiũ
reſpondet᷑ vt generãs qꝛ generans genitum dicũt habi
tudines oꝛdinis nature. Per quid ergo queritur ipſa
diuina eſſentia.per quis ipᷣa ꝑſona:per quomodo ipſe
babitudines notionales que diſtinguũt ꝑſonas. Mꝛe⸗
uiter ergo dicendum pꝛo regula.ꝙ de omnibus nomĩ⸗
bus ſignificantibus diuinã eſſentiam vt quis eſt:hoc ẽ
ſubſtantiã incõmuĩcabilem ſubdiſtricta pꝛopꝛietate 2
incõicabili pñt dici vᷣba ſignificãtia habitudines no⸗
tõnales.ſicut generare et generari.ſpirare ſpirari.Et
hoc eſt:qꝛ nomia illa ꝓpꝛie ſuponũt ꝑſonam. hec at ha
bitudies ꝑſonales ſũt et ꝗꝓpꝛie ad ꝑſonã referũt᷑. Si aĩ
ſũt noia ſignificãtia diuinã eẽntia vt ꝗd ẽ. ̊ eſt ſubſta⸗
tiam cõica bilẽ:diſtignẽdũ ẽ.qꝛ dina eentia vt ꝗd ẽ mł
tiplicit ſignificat᷑. Significat᷑ em̃ aliq vt qͥ ẽ.aliqñ vt
qðẽ.i.ꝓut ſignificat᷑ vt in hũte illã.x ſic ſignificat᷑ ꝑ h
nomẽ dus. et iſte duplex modꝰ ſignificãdi venit ex du
plici ↄpheſione intellectꝰ nr̃i. qꝛ intellectꝰ nr̃ ↄpᷣhendit
dinã eentiã vt in ſe:et ſic ſignificat eã vt qͥ ẽ.iterũ ↄpᷣbẽ
dit dina eẽntiã vt in hñte illã:ꝛ⁊ ex ̊ mouetur ad ſigni
AGN

9 α 95 cR

„

xlij.

ficãdũ eã ſic.et tũc ſignificat᷑ vt qð eſt.i deo at idẽ ẽ qð
ẽ17 q̊ eſt:tĩ modus deſignãdi diſiiguit.Iñ h̊ vocabulũn
deus ſignificat dĩnã eẽntiã ſiue deitatẽ de ſua ſigniſica
tione.tñ ex mõ ſignificãdi ſigficat eã in hñte.hñs at di
uinã eſſentiã eſt ꝑſona dina:et inde eſt ꝙ tale nomẽ na
turaliter ſuponit ꝑſonã. Et ideo generalis regula eſt
ꝙ ð noibo dinis ſignificãtibo dinam eẽntiã vt qð ẽ:poſ
ſunt dici ðᷣba notõnalia.ſicẽ generare generari ⁊ hmõi
qᷓ̃ dicũt habitudies notõnales ꝑſone ad ꝑſonã.iõ pt᷑ di
ci deus generat deũ:deus ſpirat deũ. Eſſentia at ꝓut
in ſe ſignificat᷑:hoc ẽ nõ ꝓut eſt in hñte.duplicit ſigni⸗
ficat᷑.qꝛ ſignificat᷑ abſolute:ſignificat᷑ etiã cũ cõnotati
one oꝛdis nate ꝗẽ oꝛdo oꝛigis.Abſolute ſignificat᷑ di⸗
uina eſſentia e nomẽ deitas ꝑ h̊ nomẽ eẽntia. Gene
ralis ergo regulaẽ.ꝙ de illis noibo diĩnis q̃ ſignificant
dĩnã eẽntiã abſolute:nõ pñt dici ᷣᷣba notionalia ſiue
ꝓſonalia q dicũt habitudies ꝑſonales:qꝛ eẽntia ſic de⸗
ſignata abſolute ſignificat᷑ abſq; deſignatõe oꝛdis na⸗
ture.et ideo nũqᷓ; cõuenit ei modus ↄꝑatus ꝗ eſt modꝰ
oꝛdinis.qꝛ modo oppoſito ſignificatur ſcʒ abſolute.iõ
nullo modo dicitur eſſentia generare generari nec dei
tas:quia verba iſta dicunt habitudines oꝛdinis natu⸗
re in perſonis.et ideo nõ ſunt hec vocabula extendẽda
niſi vbi ſignificatur eſſentia cum oꝛdine natuture qui
eſt oꝛdo perſonalis.Nomiĩa aũt deſignantia vel ſigni⸗
ficantia diuĩam eſſentiã cum deſignatione oꝛdinis na
ture ſunt multa.et generaliter de om̃ibus iſtis poſſũt
dici verba notõnalia ſcʒ generare generari:ſpiraẽ ſpi
rari.hmõi aũt nomina ſunt natura.virtus.ſapientia.
lur ſiue lumen.potentia.bonitas.caꝛitas Unde poteſt
dici natura de natura.lumẽ de lumĩe.virtus de vᷣtute
et hmõi.et hoc eſt quia hmõi nomia ſignificãt diuinaʒ
eſſentiã vt quo eſt:cũ cõnotatõne oꝛdinis nature. et iõ
de ipᷣis dici pũt generare generari ꝓcedere et hmõi:q̃
ſunt verba dicẽtia habitudies illiꝰoꝛdis.Qoĩa em̃ illa

ſignificãt dĩnã eſſentiã cũ ↄnotatõne oꝛdinis nat᷑e qui

eſt oꝛdo pꝛincipij.ad illud qð eſt de pꝛincipio.qð patʒ.
virtus em̃ dicit dinã eẽntia:ſᷣ ↄnotãdo reſpectũ ad ali⸗
quẽ actũ cuiꝰ eſt pꝛincipiũ:et ſic virtus dicit diuinã elſ⸗
ſentiã cũ cõnotatõne oꝛdinis ad id qð ex ipa ꝓducitur
Siłr natura idẽ dicit qð eẽntia:cũ ↄnotat in rõne di⸗
cendi virtutẽ ꝓducentẽ ſimile ex ſe.natura em̃ eſt vis
inſita rebus ex ſimilibo ſilia perire. Siłr lux ſignifi⸗
cat dĩnam eẽntiam vt in quadã diffuſione ſimilit boni

tas et caritas.in hac aũt diffuſione intelligit᷑ habitu⸗

do pꝛincipij.ad illud cuiꝰ eſt pꝛicipiũ:vel ad illud qð
eſt de pꝛincipio.vnde illa diffuſio impoꝛtat oꝛdieʒ. Si
militer ſapientia ſignificat eſſentiaʒ vt habitum. et ita
dicit diuiam eſſentiam cum oꝛdine ad aliquid:ſic̃ pꝛĩ⸗
cipiũ ſcʒ ad aliquem actum. Similiter potentia dicit
diuinam eẽntiam cõnotando oꝛchem ad actum cuiꝰ eſt
pꝛincipium.et ideo de iſtis omnibo noĩbus dicũt᷑ ꝓpꝛie

tates notionales.fuit aũt dceptus ioachim credens

om nia vocabula circa iſlam materiam eſſe eiuſdẽ oꝛdi
nis.ſed quia verbum notõnale ſemꝑ eſt alicuiꝰ oꝛdĩs
ideo nunqᷓ dicitur de eſſentia que ſignificat quid abſo
lutum ab omni oꝛdine in ratione dicendi ſed de alijs.
Lamen pꝛopter euitandum intellectũ erroneum.non
ſunt extendende huiuſmodi locutiones que dicuntur

quaſi per abſtractionem: ſed vbi inueniũtur a ſanctis

exponende.de eſſentia aũt nullo modo recipiende ſunt
terminationes notõnales ſiue oꝛdinis nature.huiꝰ⸗
modi em̃ oꝛdo ſemper introducit diſtinctionem.MQun⸗
q̃ autem vt eſſentia dicitur abſolute intelligitur in ea
diſtinctio:quia ſic ſequeretur ꝙ eſſet differens.vbi aũt
eſt deſignatio oꝛdinis nature:bene ẽ recipere buiuſmo⸗
di locutiones.AVnde ſancti ſemper reſpereꝛunt ĩ huiuſ⸗
modi locutionibus ſi eſſet deſignatio oꝛdinis.Et ſi ali
quando pꝛopter conuenientiam vocabuloꝛum inueni⸗
tur eſſentia de eſſentia:hoc ſemper ſic eſt exponendũ

„ – — er an h De —

Mun) "a er Gon.Gar:'bpia poι resn ſnern

ſcz filius eſt a pr̃e eadem eſſentia. et hec eſt rõ dicẽdi
in talibo nõ ꝙ rõ generãdi attribuat ißi eẽntie. Ad
pꝛimã ergo rõem in cõtrariu dðm . ꝙ licz lit igem ĩ deo
eſſentia et ꝑſona:tñ alius modus ſignificãdi eſt in eẽn
tia ⁊ ꝑſona.qꝛ ex parte nature intelligit᷑ oꝛdo ꝗ eſt pꝛiĩ
cipiũad illõ qð ẽ le pꝛicipio.et qꝛ iſte ꝓpꝛietates notõ
nales ſunt iius ꝑſone et faciũt aliũ et aliũ.iõ de ꝑſo⸗
na vel de noĩibo ꝑſonalibo pñt dici nõ de eẽntia.i ec tñ
iſti mõi aligd addũt eẽntie vel mutãt vel minuũt. Vñ
ſiẽ dextꝝ nihil addit ad ſoꝛtẽ nec mutat:ſed dr̃iaʒ quã
ponit ad ſuũ coꝛrelatiuũ:ſic iſti mõi nihil addũt ad eſ
ſentiã nec mutãt.Vñ ꝑſona nõ differt ab eẽntia: h̊ ab
alia ꝑſona ſic dextrũ a ſiniſtro.q;uis ergo idẽ ſint.ni⸗
hilomiꝰ in ꝑſona intelligit᷑ modꝰ ꝗ eſt ipius veritatis
oꝛdinis nature faciẽs driam ĩ ꝑſonis.nõ autẽ ſic eſt in
eẽntia:et iõ nõ pñt dici de eẽntia vᷣba ſignificãtia notio
nales ꝓpꝛietates.que faciũt driam ſiue diſtinctõʒ ali⸗
cuiꝰ ad aliũ.qð nõ pt eſſe in eſſentia ſiẽ in hñte eẽntiã
ſiue in ꝑſona ꝓpt oꝛdinẽ nature.¶X:Ad ſcdðam rõem. di
cendũ ꝙ licet idẽ ſit in deo ꝙ ẽ et quo ẽ:tñ dicẽdo ꝙ eſt
admittit᷑ aligs modus qui non eſt eẽntie ꝓut abſolute
dicit᷑.rõne cuiꝰ de noĩe ſigniſficãte ꝙ eſt: dicũt᷑ ꝓpꝛieta
tes notõnales.que nõ dicũt᷑ de eſſentia q̃ nulla diſtin⸗
guit᷑ ꝓpꝛietate.¶ Ad terciã rõem dðᷣm ꝙ iſta eſt ĩ re ſi⸗
cut in intellectu.licet em̃ deus et teitas idẽ ſunt:tñ vlt
hoc ꝑ idẽ nomẽ deus cõnotat᷑ reſpectꝰ aliꝰ ſcʒ ad babẽ
tem eſſentiã.iſte aũt reſpectꝰẽ ſᷣm oꝛdĩem pꝛĩcipij.ad il
lud qð eſt de pꝛicipio.qꝛ hñs deitatẽ:vł hʒ non ab alio
vel ab alio ⁊c.EUñ licet eadẽ res ſignificet᷑ ꝑ vtrũq;: tñ
alit de eadẽ re ſignificat᷑ ꝑ hoc nomẽ deus et deitas.qꝛ
vnum ſignificat diuinam eẽntiam vt in habẽte illã:ba
bens aũt eſt diuina perſona:ideo de illo nomĩe dicunt᷑
ꝑſonales ꝗꝓpꝛietates.i Ad quartã rõem dicendnm ꝙ
hec pᷣpoſitio de:aliqñ notat oꝛdinem vel ſucceſſionem
in temꝑe.vt cũ dicitur de mane fit meridies.aliquado
vᷣo notat cauſam:ſed hoc multipliciter. aliqñ em no⸗
tat cãm materialem.aliqñ cãm oꝛiginaleʒ.aliquando
cõnenientiam cum ratõne pꝛincipij naturalis ſiue oꝛi
giniar⸗ cultellꝰ ẽ de ferro. Cũ ergo dicit᷑ pr̃ generat
iliũ de aliqͥ:nõ notat ibi hitudineʒ cãe materialis nec
oꝛdiem ſucceſſioĩs:̊ notat oꝛdiem oꝛigĩs ꝗ eſt pꝛĩcipij.
ad illð qð ẽ de pꝛicipio.Et qð obijcit᷑ ꝙ li aliqͥ ſuppoĩt
ibi eẽntiã pr̃is.dðᷣm ꝙ ſiẽ cũ dicit᷑ cultellꝰẽ ð re hec
p̃poſitõ de:notat cõueniẽtiã:et cũ hoc notat rõʒ pꝛinci
pij oꝛigialis de qͥ ẽ cultellꝰ:ſic cũ dico filiꝰẽ de ſubſtãtia
pris.notat ibi illa duo.qꝛ cũ dicit᷑ de ſubſtãtia patris
ibi dicit᷑ ſa que ẽ pr̃.ex q̊ ꝙ dicit᷑ ſubſlãtia.notat᷑ ↄue⸗/
niẽtia ꝑ hãc pᷣpoſitõem de.ex h̊ ꝙ dicit᷑ pr̃ vel pris:no⸗
tat᷑ rõ pꝛincipij vel oꝛigĩs ꝑ ipᷣ̃aʒ.Vñ ſenſus ẽ.ſiliꝰeſt a
pr̃e ſiẽ de pꝛicipio cõueniẽs cũ eodẽ ſiue eadẽ eẽntia cũ
illo.ex hoc nõ ſegt᷑ ꝙ ſubſtãtia ſit cꝛigo reſpectu filij.ſi⸗
cut cũ dicit᷑ filius ẽ de ſubſtãtia pr̃is:nõ denotatur oꝛi
ginale pꝛincipiũ ex parte eẽntie patris reſpectu filij:bᷣ
magis notatur bic ꝙ ſit cõuenientia pr̃is ad filium in
ſubſtantia.. Ad quintã rõem dicendum ꝙ hec eſt du
plex:eſſentia ẽ pater filij.Naʒ boc ꝙ dico pater poteſt
ſummi adiectiue vel ſubſtãtie.ſi ſumatur ſubſtantie:
tunc ſupponit y poſtaſim vel ꝑſonam que habet filium
et hoc modo eſt vera.et eſt ſenſus.eſſentia eſt pater fi⸗
ij. id eſt eſſentia eſt perſona habens filium.i.illa per⸗
ſona que habet filium. Similiter etiam ſi dicatur ecõ/
uerſo pr̃ filij ẽ eẽntia.i.illa ꝑſona q̃ hʒ filiũ ẽ eẽntia.ſed
tñ nõ ſeꝗt᷑ eſſentia eſt ꝑſona que habʒ ſiliũ.q̊ᷓ eẽntia hʒ
filium.ĩmo ibi eſt cõmutatio pᷣdicamenti quis in quo⸗
modo ſiue in adaliquid. Si vo hoc ꝙ eſi pater ſuma⸗
tur adiectiue:tunc hec eſt falſa eſſentia eſt pater filij.⁊
ecõuerſo:quia ſenſus eſt.eſſentia ſe habet ad filiuzʒ vt
pater eius ſiue vt generans.tunc em̃ hoc ꝙ dico pater
dicit ſolum adaliquid: nõ ypoſiaſim vel perſonam. et
ideo ſᷣm illum ſenſum eſt hec falſa: quia eſſe adaligꝗa

Ke e c, o,
—Ea 4 F y * f ſile ασ

non cõuenit eſſentie ſed ſolum perſone.ꝑ boc patet ſo⸗
lutio ad aliam rationem.¶ Ad ſeptimaʒ rationem di⸗

cendum q pater eſi pater: pater eſt eſſentia. Dico ergo

pater inquãtnm eſt vtrũq;:eſi pꝛincipium ad filium
ſeilicet inquantũ eſſentia et inquãtũ pater intelligedo

cõiunctim non diuiſim. Cum em̃ dicitur filius habet

eſſentiam a patre:duo ſignantur vel dicuntur. Dicit̃
enim eſſentia in filio:iterum dicitur habitudo filij ad
patrem tanqꝙᷓ ad ſuum pꝛincipium.ex parte eius ꝙ di⸗
citur.eſſentia eſt ratio conuenientie filij ad patrem.qꝛ
ſi non conueniret cum patre in ſubſtâtia iam nõ eſſet
filius.et hoc.quia ratio generationis hoc ponit. alit
em̃ non eſſet generatio niſi eſſet de ſubſtantia.et ꝓpter
hoc dicendo filium:dico cõuenientiam filij ad patrem.
Dico etiam habitudinem eius quod eſt de pꝛĩcipio ad
ſuum pꝛincipium.et pater inqᷓ;tum eſt pater et inqtuʒ
eſt eſſentia:eſt pꝛncipium ad filium.alioquin nõ eſſet
filins niſi de ſubſtãtia ꝓduceretur.ſed nõ per hoc poni
tur eſſentia generare:cum eſſentia nõ ſe habet in ratio
ne pꝛincipij reſpectu geniti.ĩmo per hoc determinatur

ꝙfiliꝰ ẽ a pr̃e ꝑ generatõʒ.¶ Ad octanã rõeʒ. dðm ꝙ;
bec eſi duplex.nibil habʒ filiꝰ mſſi qð naſcẽdo accepit.

qꝛ h̊ gerũdinũ naſcẽdo:pt᷑ ibi dicere cãm vel cõcomitã⸗
tiam.ſi dicat cauſam:ſic eſt falſa.quia dicendo cauſaʒ
hec eſt falſa eſſentiã naſcendo accepit.quia ꝑ hoc ſigni
ficatur ꝙ naſci ſit cauſa ad eſſentiam. Si vo dicat cõ⸗/
comitantiã hec eſt vera eſſentiã naſcendo accepit.⁊ tũc

non ſequit᷑ ꝙ eſſentia ſit nata:ſed quaſi cõcomitãs na⸗

tiuitatem filij.vt ſit ſenſus.ꝙ in naſcendo cum ſua na⸗
tiuitate a patre eſſentiam habuit. Vnde ſicut in crea⸗

turis videmus ꝙ illa que cõcomitantur natiuitatem

non dicuntur naſci. Unde quãtitas non dicitur nata
nec q̃litas nec hmõi dicũtur naſci:ſic diuina eſſentia
non dicetur nata licet natiuitatem filij concomitetur.
Ad nonam rationem poteſt dici. ꝙ in creatura ſi⸗
cut in ſoꝛte non repugnat eſſentia ipſi generationi.
q; generatio in creatura eſt exitus de non eſſe ad eſſe.
eẽntia autem que eſt in ſoꝛte pꝛius eſt in potentia ⁊ nõ
ens:poſſibile tamen ad eẽ et ideo generabile.Sed ge⸗
neratio in diuinis dicit habitudinem alicuius ad ali⸗
um ſicut pꝛincipij ad illud quod eſt de pꝛincipio. dini⸗
na autem eẽntia pꝛout ſic dicitur: in vlitima abſolutio⸗
ne dicitur.et ideo nõ cõuenit dicere generare generari
de ipſa diuina eẽntia.⁊ ita cũ ratio generatõis in diui

nis repugnet ip̃i eẽntie nõ aũt in creaturis:ideo nõ eſt

ſimile. ¶¶ Ad decimã rationem dicendũ. ꝗ pater dicit᷑
pꝛincipiũ totiꝰ dĩnitatis.hoc:qꝛ ẽ pꝛicipiũ ad dinas ꝑ⸗
ſonas q̃ ſunt ipe deitas vel eẽntia. ad alia em̃ ẽ ipſe pr
pꝛĩcipiũ q̃ nõ ſunt de ſba ipᷣiꝰ.⁊ ſic pꝛĩcipiũ ad creatas

Eſt at᷑ pꝛicipiũ ad dinas ꝑſonas.qꝛ ſũt de ſba ipᷣiꝰ.im⸗

4

mo et᷑ ſũt tota eẽntia ip̃iꝰ.qlibʒ eĩ ꝑſona ẽ ipᷣa dina eẽn
