Longe inferioꝛes animabus miſeris. ¶Sʒ iteꝝ obij
cit ſic auguſtinus in eodem. Si vniuerſitatis pefecti
onem complet etiam noſtra miſeria defniſſet aliquid
huic perfectioni ſi beati ſemper eſſemus. Itez que⸗
ritur quomodo malum culpe quod nullomodoẽ bo⸗
num poteſt bene congruere. Item quomodo malum
pene quod eſt cõtrarium bono nature. poteſt ecoꝛi⸗
vniuerſitatis naturaliter congruere. Keſponſio
ad pꝛimum ſᷣm auguſtinum in libꝛo de libero arbit᷑.
non ipſa peccata vel ipſam miſeriam perfectioni vni
uerſitatis eſt neceſſaria ſed animas inquantum ani⸗
me ſunt.que ſi velint peccãt:ſi peccauerit milere ſint
Si enim peccatis earum cætractis mileria perſeue⸗
rat.aut etiam peccata pꝛecedit:recte defoꝛmari dici/
tur oꝛdo atq; adminiſiratio vniuerſitatis. Rurſus
ſi peccata fiant et deſit miſeria:nihilominus dehone
ſtat oꝛdinem iniquitatis. Cum autem non peccanti⸗
bus adeſt beatitudo:perfecta eſt vniuerſitas. Oe au⸗
tem ipſe non deſint anime.quas vel peccantes ſequi⸗
tur miſeria: vel recte facientes beatitudo ſemper na⸗
turis omnibus vniuerſitas plena et perfecta ẽ.¶qYlo
ſecundum reſpondet auguſtinus in eodem libꝛo di⸗
cens.nõ em̃ peccatum et ſupplitiũ peccati nature ſũt
quedaʒ: ſed affectiones naturarum. illa voluntaria:
illa penalis.ſed voluntaria que in peccato fit turpis
affectio eſt.cui pꝛopterea penalis adhibetur. vt oꝛdi⸗
net eam vbi tale eſſe non turpe ſit.et tecoꝛi vniuerſi⸗
tatis congruere cogat:vt peccati dedecus emenget
pena peccati.¶¶ Ad tercium ſimiliter reſpondet au⸗
guſtinus in eodem libꝛo dicens.huic fit vt peccano
cꝛeatura ſuperioꝛ a creaturis inferi oꝛibus puniatur
quia ille tantum ſunt infime vt oꝛnari etiam a turpi
bus creaturis poſſint atʒ ita teæcori vniuerſitatis coõ
gruere. Et ponit exemplium dicens. Quid enim tam
magnum in domo eſt q; homo. et quid tam obie⸗
ctum et infimum vt cloaca domus. ſeruus tamen in
tali peccato detectus vt mũdande cloace dignus ha⸗
beatur.oꝛnat eam etiam turpitudine ſua.et vtrunq;
hoꝛum.id eſt turpitudo ſerui et mundatio cloace iaʒ
coniunctum et quaſi redactum in quandam ſin gene
ris vnitatem ita diſpoſite domui coaptatur atʒ ſub⸗
texitur vt eius vniuerſitas oꝛdinatiſſimo decoꝛe con⸗
ueniat. 4 Yem aliud ponit exemplum dicens ſi bo⸗
num et magnum aliquem virum hoꝛtande boneſta⸗
tis officio videamus ignibus quantum ad coꝛpus at
tinet concremari.non boc vocamus penam peccati
ſed ſoꝛtitudin is ac patientie documentum.cunq; ma
gis diligimus cum fediſſima coꝛruptio coꝛpoꝛea mẽ⸗
bꝛa eius abſumat ꝙỹ li mhil huiuſmodi pateretur.

(JAne Ir ſu cata; „ODE VA
9 4 ρπαπ☛ „.

7

Adiramur quippe anime naturam mutabilitate coꝛ⸗
poꝛis non mutari.ac vo crudeliſſimi latronis mẽbꝛa
cum tali ſupplicio confici aſpicimus appꝛobamus oꝛ⸗
dinem legum/oꝛnant ergo ambo toꝛmenta illa: ſed

ille merito virtutis iſte peccati.

Articuͤlus tercius

Onſequenter queritur an vniuerſitas eẽt
melioꝛ ſi omnia equalit eſſent bona. Ad
quod ſic auguſtinus in libꝛo. lxxxiij.qſti.
ſi eſſent equalia:non eſſent omnia. non enim eſſent
multa rerum genera quibus conſtituitur vniuerſi⸗
tas pꝛimas et ſecundas et deinceps vſq; ad vltimas
oꝛdinatas bominis creatas.et hoc eſt quod dicitur
omnia.ergo neceſſario ad perfectioneʒ vniuerſitatis
opoꝛtet ponere non equale bonũ in omnibus. 4 Sed
contra boc queritur nunquid in infinitum erit inſtu⸗
entia in omnibus creaturis.aut erit ſtatus.obijcit eĩ
ſic damaſce. bonum eſt ↄmunicatiuum ſui eſſe. hec eſt
ratio communis omni bono. ſed ſtatus eſi in bonis
ſupponatur hoc.ſumamus ergo vltimum bonum. il⸗
lud bonum eſt cõmunicatiuum non niſi reſpectu infe
rioꝛis. ergo aliquid eſt inferius.ponatur illud eſt cõ⸗
municatiuum: ergo habet inferius cui poteſt cõmu⸗
nicare. quia potentia non eſt fruſtra.et ſic erit in infi
nitum abire: aut ponere ꝙ vltimum bonum non ſit
communicatiuum ſed ſibi fit communicatio.4 Ad
pꝛimum dicendum. opoꝛtet ꝙ bonitas vniuerſita⸗
tis in bonis creatis ſit 'm oꝛdinem participationis
pꝛime bonitatis 'm plus et minus. Ratio autẽ qua⸗
re opoꝛtet ibi ponere oꝛdinem hec eſt.quia pꝛimum E
agens ꝑ potentiã. que potentia eſt oꝛdinata.pꝛimuʒ
em agit ꝑ potentiã et ſapientiã.et eo ꝙ ꝑ ſapiĩam: eo
agit ꝑ oꝛdinem.qꝛ ſapientis eſt oꝛdinare.et ideo pꝛi⸗
mum oꝛdinate facit que facit. IJdeo aũt opoꝛtz eſſe oꝛ
dinem in creaturis vt vna ſit ſuꝑioꝛ.et magis recipi⸗
at de influẽtia bonitatis a pꝛimo.et ergo dicit augu.
ꝙ ſi eſſent equalia:non eſſent omia.quãtũ ergo eſi de
potẽtia abſoluta bene poſſʒ pꝛimũ facẽ om̃ia eẽ equa⸗
lia.ᷣ ꝙ nõ ſint equalia hoc ẽ᷑:qꝛ pꝛimũ agit ꝑ potetiã
oꝛdinatã. ꝓpter qð opoꝛtet oꝛdinẽ eſſe in rebus.¶ Ad
illud quo queritur vtrũ hec influẽtia ſit in infinitum
dicendũ ꝙ de potẽtia abſoluta poteſt ipᷣa boĩtas cõi⸗
care ſe in infinitũ.et ꝙ vna creatura inſtuet in aliam
inferioꝛem. ſed dicitur eſſe ſtatus et numerus in hac
influentia: ꝓp:er oꝛdiem et perfectionem vniuerſi.ſi
em̃ ita eſſet:nõ eſſet ſtatus in oꝛdinatione vniuerſi.et
ſic nec completio ſiue ꝑfectio in vniuerſo.et ſic parit᷑
oꝛdinatio vniuerſi.Quia ergo pꝛimũ eſt agens oꝛdi⸗
nate et ꝑfecte.qꝛ dei ꝑfecta ſunt opera:ideo infiuẽtia
iſta nõ eſt in infinitũ.immo eſt ſᷣm reflexionem.ita q;
vltimũ bonum in quo eſt ſtatus eſt ſm reflexionẽ nec
ꝙ alteri inferioꝛi cõmunicet actu:licet poſſet cõicare
ummo ĩi fit cõicatio et ꝑ refler ionẽ cõicat ſuo ſuꝑio
ri.ſicut dicimus.ꝙ materia cõicat foꝛme poſſe ſuum
et foꝛma ꝑ reflexionem ſuuʒ eſſe materie:ita dicimus
ꝙ in oꝛdine vniuerſi eſt completio ꝑ reflexionem in vl
timo bono in quo eſt ſtatus.et ſic nõ opoꝛtet pꝛoceſſũ
bonoꝝ a pꝛimo eſſe in infinitum.

Nueſtio.xix.de oppoſi

tione mali ad bonum.

Onſequẽter que/-

ritur de oppoſitione mali ad bonum
Circa quod querunt᷑ plura.Pꝛimo
an increato bono opponitur malum
Secundo quomodo opꝓponitur ma⸗
lum bono creato gratie et nature. Tercio quomodo
malum habeat ſubſiſtentiam in bono nature.Quar⸗

an malũ ſit coꝛruptiuũ habilitatũ naturaliũ. Sexto
an ſit coꝛruptiuũ modi ſpeciei et oꝛdinis. Septimo
an vnico malo vel triplici ſit coꝛruptio vel diminutõ
modi ſpeciei et oꝛdinis. Octauo de differentia coꝛru⸗
ptionis que eſt ꝑ veniale et moꝛtale. De oppoſitõe do
boni et mali in genere dicetur infra cum ad moꝛalia
deſcendemus.

Mẽbrum pꝛimum

Iꝛca pꝛimũ ſic obijcit auguſtinus.xj.de
ciui.dei. Aicium eſt cõtrariũ deo: quẽ⸗
admodũ malum bono.ſed malũ oꝑꝓponi
tur ſimpliciter bono.ergo et viciuʒ deo
ſed nihil aliud eſt ꝙ malum:ergo ẽ deo ↄtrariũ.¶ Itẽ
qð deficit a minoꝛi ſᷣm ꝙ hmõi deficit a maioꝛi exiſtẽ
te in illo mĩoꝛi.ſine quo nec eſt nec intelligituꝛ illð mi
nus. Sed om̃e bonũ creatũ minus eſt bono increato
et tale minus:qd nec eſſe nec intelligi poteſt ſine bo⸗
no ĩcreato.ergo quod deficit a bono creato deficit ab
increato.ſed deſficiens a creato bono dicitur malum.
ergo ſicut eſt malum reſpondẽs bono creato: ſic erit
malum reſpondẽs bono increato. Contra vicium
vel malum ſicut dicit auguſtinus dicitur. eo ꝙ nocet
vel viciat.ergo cui nõ cõtingit nocere vel quod nõ cõ
tingit viciari nulli malum eſt vel vicium oppoſitum
ſed ſummum bonum nec viciari poteſt nec ei noceri.
ergo ſummo bono non eſt malum contꝛarium.⸗ Pꝛe
terea.malum pꝛiuatio eſt. et quod non habʒ aliquid
quo poſſit pꝛiuari non habet malum ſibi oppoſitum.
ſed pꝛimum nihil habet pꝛiuabile:ergo malum nõ eſt

oppoſitum ſummo bono. Solutõ dicunt ꝙ ſummo

bono negatiue opponit᷑ aliquid.et ſi malũ ei oponit
in ſe:hoc nõ ẽ malũ dictũ pꝛiuatiue.ſed ſolũ ſᷣm nega
tionẽ. Verũtamẽ eſt qꝛ auctoꝛitas augu.płlꝰ dicit.di⸗
cit em̃ ꝙ viciũ ẽ ↄtrariũ deo ſiẽ malũ bono:ideo plus
opoꝛtet dicere.dicimus em̃ q; aliquid pr alteri cõtra⸗
riari dupliciter.vel in ſe vel in ſuo effectu.ſcʒ effectuʒ
ipᷣius impediẽdo qui efficienti pᷣbere nõ poterat im⸗
pedimentũ. Si ergo loquamur de ſummo bono in ſe
ſic nullum malum ẽ ei cõtrariũ. Si aũt volumꝰ dicẽ
cõtrariũ in eius effectu:ſic aliqꝗd ẽ cõtrariũ deo.ali⸗
qd em eſt impedimẽtũ vel deſtructiuũ facti vel conſer
uati ab ipᷣo.et ſi non poſſit impediri ceus nec deſiru⸗
it id ex parte ſua quo ſuos effectus cõſeruat:ipᷣi tamẽ
effectus conſeruati impediũtur et deſtruũtur a malo
Exẽplũ at᷑ aug.i.xj. de ciui.dei ẽ illð iaco.iij. amicꝰ
hꝰ mũdi inimicꝰ ẽ deo.dẽ em̃ inimicꝰ.nõ qꝛ deo dire⸗
cte ad uerſet᷑: ̊ qꝛ alicui effectui eiꝰ ꝗ bñplaciti ſignũ
ẽ eiꝰ reſiſtit. Vñ aug.ibidẽ.inimici ſunt volũtate reſi
ſtendi:non poteſtate ledendi.ᷣm hoc intelligi? aucto
ritas auguſtini vicium eſt cõtrariũ deo nõ in ſe ſed i
ſuo effectu. ¶ Ad illud qð obijcit᷑. quicqd deficit a mi⸗
noꝛi ⁊c. dicimus ꝙ duplex eſt effectus.vno mõ qui ẽ
pura negatio ſᷣm ꝙ dicitur quod non eſt alterum c⸗
ficit ab illo.et m hoc dicimus ꝙ omne creatum defi
cit a deo:quia nullum creatum eſt deus. ſed iſte defe⸗
ctus non facit malum. Eſt alius defectus qui non eſt

pura negatio ſed pꝛiuatio. vt non dicatur deſiciens

ab alio quicquid non eſt habens illud ſed quod eſt

aptum natum habere non habens. et hic eſt xefectus

qui eſt in malo.ſic autem nihil eſt deficiens a co.vn
cæ non ſequitur in pꝛopoſito ſi deficit a minoꝛi ⁊c·
quia nec ſequitur natum eſt eſſe minus: ergo natum
eſt eſſe maius.vnde et ſi quelibet earum que ſunt na⸗

tum eſt habere ſummum bonum in ſe. ſicut quodẽ te

nens ipſum in eſſe et non eſt ſubſtratum malum. q;
ex pte ex qua defectibilis ẽ res ex illa ſubijcit malo.ni
hil tñ eoꝝ que ſunt natũ eſt eſſe deꝰ.⁊ iõ ſi coꝝ q ſunt
us Aπ ea. wer
9. 7 S

7

to de coꝛruptõne boni ꝑ malum an ſit finita. Qninto

D
on
ig
nin
e
un.
ate
evn.
Kon
Cekui
fris
no
Rre
ſiſte
Hine
trar
cüm
l/
voni
Male
ſtnn
Npon
te
ſn
Npr
ttpe
elon
edu
ndſt
eio
hi
N
ſec

i
ia.Sann
dini,
echrſii
n tdnani

nn

ſinge .
dmneld Opon
en ſen N
ani g
anngioiert
ligien lͤn
noihere
wleſſinedy
ato deſetiz
elturtmalun
eato: ſic en
ntra viciun
eonoen
lquod noj
n opoſimn
et elnoen
Arinmn e
bah a
biopoſiun
ömulvmn
cuntglunno
Aacpont
ſüfnnegt
Nnoidople
falencön
ulckten
potent in⸗
obonvin e
folune
füdo el⸗
iteloonſer
Gnerdelrv
narißimi
üuran
coi ni
de 1
plbeiiſti
lünent
rligtwen
bön eit
ſaſinmmn
ononie
umnR e
nnondf
ſlileſe
ggtiſen 4
, ſcen
elten
1som,
nineni
ſſonn
eſntt
clant
Ualn 4
ſhn
eſhe

IJunmah- *α Ab. Spe malia Dex

Byp waſ E 6αια

Nueſtio

extra deum ſit deus. nihil tamen dicendum eſt defice

re a deo. hoc modo dicendo dfectum.et ideo non erit
aliquod malum contrarie vel pꝛiuatiue opoſitũ ſũmo
bono:niſi ſicut pꝛius dictum eſt.Si auteʒ rationes vl

time ꝓbant ꝙ malum non eſt contrariũ deo.hoc eſt ve

rum in ſe:ſed non eſt verum de contrario in ſuo effe⸗

ctu.
Membrum ſecundũ

Ecundo queritur de genere oppoſitõnis
mali ad bonum nature et gratie. Ad qð
ſic.malum culpe opponitur cõtrarie bo⸗
no nature et gratie.ergo ſi hec bona ſũt
duo:videtur ꝙ vnum opponatur duobo genere oppoſi⸗
tionis.quod eſt inconueniens. Quia autem poſſet di⸗
ci ꝙ nõ oꝓponitur vt contrarium.oſtẽditur ꝙ immo.ꝛ
pꝛimo bono gratie.ñ em̃ opoit᷑ ↄtradictoꝛie tm̃ nec re
latiue hoc ſuponitur.oꝓonitur ergo pꝛiuatiue vel cõ
trarie.pꝛiuatiue non:hoc patet.quia bonum et maluʒ
nõ dvetermiantur oꝛdine in regreſſibili circa ſuum ſub⸗
iectum.immo alternant᷑ frequenter circa idem.et ĩ ali
quo malum pꝛecedit bonum.in aliquo ecõuerſo. Si &̊
que huiuſmodi ſunt.nõ ſunt pꝛiuatiue oppoſita ſed cõ⸗/
traria:relinquitur ꝙ malum culpe cõtrarie opponituꝛ
bono gratie.⸗. autem ſit ↄtrarium bono nature vi
ctur.quoniã nihil eſt coꝛruptiuũ alterius pꝛopꝛie ni⸗
ſi ſit cõtrarium illi.ergo ſi malum eſt coꝛruptiuum bo
ni naturalis vt dicit auguſtinus in pluribus locis:cõ⸗
trarium eſt malum culpe bono nature. Solutio di⸗
cimus ꝙ cum duo ſunt bona gratie et nature. pꝛopꝛie
et ꝑ ſe loquendo non eſt idem malum quod vtriq; op⸗
ponitur.Mam bono gꝛatie pꝛopꝛie et peꝛ ſe.reſpondet
malum ſcilicet culpe.bono aũt nature reſpondet opꝑpo
ſitum pꝛopꝛie et per ſe loquendo malum pene.Vñ non
opponitur vnũ duobus b duo duobo.vnde ſi bono na
ture ogponitur malum culpe:hoc non eſt pꝛimo et ꝑ ſe
ſed mediante malo pene.ſic aũt nõ eſt ĩicoueniens duo
opponi vni.vnum immediate ⁊ per ſe:reliquũ mediate
et ꝑ cõſequens. Si aũt queritur qualiter oꝑonitur
malum culpe ipᷣi bono gratie.dico ꝙ in ipᷣo malo cul⸗
pe duo ſunt.Eſt em̃ hoc ꝙ dico malũ.eſt etiã ibi actio
et diſpoſitio relicta ex mala actione. Relinquit᷑ em̃ in
malo agente aliqua diſpoſitio mala ex ip̃a mala ope⸗
ratione:ſicut in bene opeꝛãte.relinquitur aliqua bona
diſpoſitio.ſᷣ ĩ hoc ẽ differẽtia.ꝙ mala diſpoſitio ſemꝑ
ſequitur malũ opus in male agẽte. Abi aũt eſt gratia
ipᷣa bona diſpoſitio relinquitur aliquando ante bonã
oꝑatõʒ.Mtũ ergo ad hoc qð dicit malũ.dicimꝰ ꝙ op⸗
ponit᷑ pꝛiuatiue malũ culpe ipi bono gre.Qualiter vᷣo
ad diſpoſitõem relictã que ẽ ad malũ ĩ malo agente:di
cimꝰ ꝙ cũ hec diſpoſitio ſit cõtraria diſpoſitõni que ẽ
in habẽte gram.ſic qtũ ad hoc oꝑonet᷑ malũ culpe cõ
trariũ bono gẽe.vñ nec hmmõi ſimplicit loquẽdo dõm ẽ
cõtrariũ im̃ vel pꝛiuatiuũ tm̃ ſed cõtꝛariũ ſub pꝛiuatõe
Si aũt querit᷑ qũo opponit᷑ malũ pene bono ſibi opoſi

to.dicimꝰ ꝙ eodẽ mõ ſicut et malũ culpe ſuo oppoſito.

tamẽ in hoc eſt differentia opoſitõnis hinc et inde. ꝙ
malum culpe adueniẽs in quo eſt ſuũ oꝓpoſitũ totalit
abijcit illud ſcʒ bonũ gratie. Malũ aũt pene nõ totali
ter abijcit bonũ nature ̊ ſolum diminuit.

Membrum terciñn

Ercio querit᷑ quomõ vel qualiter maluʒ

babeat ſubſiſtentiam ĩ bono nature.Ad
qð ſic.nullũ cõtrariũ eſi in ſuo cõtrario.
mmmalũ culpe ẽ in bono naxe ergo non ẽ illi
cõtrariũ.Cũ habitũ ſit ꝙ malũ culpe o poſitũ ſit bo⸗

no natxe mediate malo pene:querit᷑ qũo differat ipʒ bo
nũ ym ꝙ ẽ vt ↄtrariũ malo ⁊ Fᷣm ꝙ ẽ ſbiectũ ipiꝰ.ꝙ aũt

4
.

idem ſit bonũ bonum nature penitus qð habet maluʒ

. X

—

o ne. „A

xix.

pꝛo ſubiecto et ꝓ cõtrario hoc mõ videt᷑. poſſʒ em̃ dici
ꝙ bonum cui eſt malũ cõtrarie ſunt ipe habilitates q̃s
coꝛrũpit.bonũ aũt quod eſt ſicut mali ſubiectum et nõ
cõtrariũ:eſt ipᷣa pꝛima natura et eſſentia liberi arbitꝛij
in quo ſunt habilitates ille.Sed ꝙ malũ ſit in ipis ha
bilitatibus vt in ſubiectis.oſtendit᷑ hoc mõ.Sit.c.ma
lum quod eſt coꝛruptiuũ habilitatũ.ſit.a.illud bonuʒ
qð iam coꝛruptum vel diminutũ eſt.ſubiectũ aũt pᷣmũ
et reſiduũ boni quod nõ eſt adhuc diminutũ.ſit.b.tũc
queritur.b.diminuibile eſt adhuc nõ niſi ꝑ.c.quia nõ
niſi ꝑ malum quod eſt in ipᷣo.ſi ergo diminuitur ꝑ ma
lũ quod eſt ipo.et diminuit᷑ ꝑ.c.ergo in.b.eſt vt in ſub
iecto.ſed.b.dicebat ip̃am habilitatõem.erit ergo ma⸗
lum in ipᷣa habilitatõe cui eſt cõtrarium ſicut in ſubie⸗
cto.et ita idem erit omnino cõtrariũ et ſubiectũ.q Itẽ
queritur dicit aug. in Encheridion ꝙ in hoc loco defi
cit regula dy aleticoꝝ que eſt.cõtraria ſimul eſſe non
poſſe:aut vnum cõtrarioꝝ nõ eſſe in alio.ſed queritur

quomodo hoc poſſit eſſe. De rõne em̃ cõtrarij eſt vt nõ

poſſit compati ſuũ cõtrarium.nec etiã intellectꝰ cape⸗
re poſſet ꝙ cõtrarium ſit ſub ſuo cõtrario. Solutio
dicimus ꝙ duplex fuit bonũ natuꝛe in ipᷣa aĩma reſpõ
dens malo.fuit em̃ ipᷣa ſpſttia libeꝛi ar bitrij.que nul⸗
lo modo fuit diminuibilis per malum.dicit em dyoni
ſius.ꝙ nihil exiſtentium coꝛrumpitur ſᷣm ꝙ exiſtentia
vel natura.ſed defectu iuxta naturaʒ oꝛdinis armonie
et cõmenſuratõnis fit coꝛruptiuũ.ſuꝑple vnde nõ vult
ꝙ ꝑ coꝛruptõex nature pꝛime coꝛrũpatur aliquid a ma
lo:ſed ꝑ coꝛruptõem naturaliũ habitudinũ que ſũt in
xta naturã illã pꝛimã ad bonum gratuitũ. ille ergo ha
bilitatões modus ſpecies et oꝛdo.ſiue ↄmẽſuꝛatio quã
dicit dy oniſius pꝛo eo qð ẽ modꝰ et armonia loco ſpe
ciei.ſunt medie inter illam naturã et bonũ gratuitum
ad qð oꝛdinãt vel habilitãt ip̃am.illa ergo natura nõ
diminuibilis malo ſubſternitur.aliud vo bonũ qð di⸗
minuibile eſt a malo et ſi nõ omnino coꝛruptibile ſcilz
ipe habilitates ſunt bonũ cõtrariũ malo. Honũ auteʒ
pꝛimũ nõ eſt malo cõtrariũ ſed eſt ſubiectũ oꝑatõnis il
lius que ẽ inter ſubiectum et habilitates ipas.vñ erat
poſſibile ad habilitatẽ maioꝛẽ ad bonũ vel ad minoꝛẽ.
nõ ad nullã:quia nõ potuit totaliter eſſe pꝛiuatio.⁊ ſic
patet ſolutio ad pꝛimũ quoniã cõtrariũ non eſt in ſuo
cõtrario. Ad alið quod obijcitur ꝙ idem malũ opoꝛ
tet eſſe ĩ ißis habitudinilv. Dicimꝰ ꝙ cũ habilitas ſit

media inter ſubiectum pꝛimũ et gratuitũ bonum:du⸗

plicem habet comparatõem. vnam a naturam cuiꝰ
eſt a qua tenetur.et Fᷣm iſtam com ꝑatõem nec coꝛrum⸗
pitur nec diminuitur.aliam vo ad id ad quod oꝛdiat
vel habilitat.Et quia malũ pꝛopꝛie tollit hunc oꝛdiem
qui fuit ad bonum gratie.ideo q;tum ad hanc comꝑa⸗
tionem diminuitur ipᷣa habilitas et plus et minꝰ.Fᷣm
ꝙ eſt maius vel minus malum. Quia ergo quo ad pꝛi
mam comꝑatõem ſcʒ naturam a qua tenetur nõ dimi
nuitur.patet etiã ꝙ adhuc ipᷣa habilitas ſᷣm ipᷣaʒ viã
nõ eſt rõne cõtrarij ipᷣi malo.et ideo cedit in naturam
ſubiecti vel ſubſtrati.ſcdᷣm aũt viam in qua diminuit᷑
non eſt in ratione ſubſtrati ſed contrarij. Concedo er⸗

go ꝙ malum in ipſis habilitatibus eſt. ſed non ᷣm ꝙ
contrariantur. ex hoc etiam apparet ꝙ non elt intelli⸗

gendum ꝙ contrarium ſit in contrario per modũ quo
contrariantur.hoc enim nõ eſſet intelligibile. nec hoc
voluit diceꝛe Auguſtinus:ſed ꝙ aliꝗd ſit in aliquo qð
ei ſubijcitur quo ad aliquid:et quo ad aliquid contra⸗
riatur.hoc enim non eſi inconueniens.hoc tamen fre⸗
quenter non inuenitur niſi in huiuſmodi quod idem
ſit ᷣm ſubſtantiam contrarium et ſubiectum.

Membꝛum quartum

Uarto queritur de coꝛruptõne boni na⸗
ture an ſit finita.cõſtat em̃ ꝙ illa habili
tas creata ẽ:ergo finita.g̊ᷓ viꝛtꝰeiꝰſinita.
Aſdalũ at᷑ ifinitũ ẽ Infiniũ at᷑ agẽs ſi ad
dit᷑ patiẽti finite uͤtutis et ↄtinue agat: aliqñ erit pati
ens totũ coꝛruptũ.ᷓ poſſibile ẽ aliqn babilitates illas
totas coꝛruptas eſſe. ¶ Item hocipᷣm videt᷑ eẽ in dana
tis. quod eſt dicere ꝙ in ipis remaſerit de habilitate
ad bonũ.et ſi remãſit pꝛimũ bonum nature incoꝛruptũ
tamen de illis habilitatibo iam nihil videtur reman⸗
ſiſſe. Si aũt dicatur hoc.contra hoc eſt illud qð dicit
aug. de natura boni. Dicit em ꝙ nõ poſſunt tolli oĩno
hmòi habilitates ꝙᷓdiu res eſt.inquantum habʒz vnũ⸗
quodq; creatum de iſtis:tantum habet dæ eſſe.¶ Item
cum malum coꝛrumpit bonum. aut illud coꝛruptum
eſt pars aliquotta boni: aut non.ſi ſic: hmõi partes ñ
ſunt infinite. cõſtat.determinstur eꝛgo numerus earũ
in denario vel in quolibet alio.ſi ergo pꝛimum maluʒ
tulit vnam quottam.ſcm tollet aliam.ergo perpetra
tis.x.peccatis.bonum erit totuʒ coꝛruptum, qũo eꝛgo
dicit ꝙ impoſſibile eſt coꝛrumpi.aut quid eſt id bonũ
quod coꝛrumpit᷑ per malum. Solutio.concedimus
ꝙ impoſſibile eſt manente ſubiecto in eſſe coꝛrumpi il⸗
las habitudines.vnde nec etiam in damnatis omni⸗
no coꝛrupte ſunt.quod patet.quoniam et ſi poſſe pue⸗
nire ad bonum gratuitum non ſit remotum a damna
tis de iuſticia dei:tamen ipſa poſſibilitas nature non
eſt remota immo remanet ibi.et cum illa modus ſpeci
es et oꝛdo remanent.vnde licet dicamus ꝙ non poteſt
habere bonum gratuitum. tamen ibi eſt poſſibilitas
nature ſiẽ dr̃ de claudo ꝗ non pt᷑ gradi nunqᷓ m ẽ im⸗
poſſibilitas ad gradiendum.ſed nõ eſt ibi poſſibilitas
vt oꝛdinata ad actum illum. et ſic ſoluitur ſcdᷣo obie⸗

ctum. 4. Ad illud auteʒ quod pꝛimo queritur dicimꝰ.

malum ſi dicitur infinitum:nec mltitudine nec ma
gnitudine nec virtute dicitur infinitũ: ſed ſolum quia
caret oꝛdinatione ad finem.ſicut dicitur incauſale. qꝛ
nõ habet cauſam ꝗꝓpꝛie ꝑ ſe loquẽdo.vnde et ſi ꝑ ſe di⸗
catur ꝙ bonum habet virtutem finitam.ſimiliter dici⸗
mꝰ ꝙ malũ hʒ vᷣtutẽ ſinitã.vt ita dicamus.abuſiue em̃
dicit᷑ malũ habere virtutem.vnde nõ dicituꝛ infinitum
vt dicatur ꝙ nõ poteſt tm̃ quin et plus.ĩmo ẽ dicẽ de⸗
termĩate tatũ poteſt et nõ plus.vt ita abuſiue liceat lo⸗
bui de potentia mali.Et ſi obijcit᷑ nihil eſt ita malũ ꝗn
poſſit eſſe magis.hoc verũ eſt.et quicqd ſit de potentia
nihil eſt ita malum quin ſit dicere hoc tãtum et nõ plꝰ
actio aũt nõ eſt in ratõne eius qð poteſt eſſe et non eſt:
ſed ratõne eius ꝙ eſt ſolum.et ideo patet ꝙ et virtus ⁊
actio mali finita eſt ſicut boni.q Doc ergo viſo diciꝰ
ꝓlterius.qꝙ ſuꝓoſito ꝙ malum habeat virtutem ſicut
et bonum.ꝙ eſi maioꝛ virtus boni qᷓ; mali.Aaluʒ em̃
nõ ageret niſi ſubſtantificaretur a bono.vnde quatũ⸗
cunq; malum coꝛrumpit de bono.opoꝛtet ꝙ remaneat
aliquid de bono in quo eſt ſummum.nõ tanqᷓ;ᷓ ſubiectũ
malo.ſed tanqᷓ; cõtinens ſiue tenens illud bonum re⸗
manens et ſuſtentãs ipſum malum ſine cuius virtute
non poſſet agere ipſum malum.et ſic patet ſoluno ob⸗
iecti.non em̃ eſt ſicut dicebatur malum agens infini⸗
tum.id eſt. virtutis infinite.id eſt.q agat in minus
potens ſe.¶ Teꝛcio vᷣo obiectum concedimus ſicut op
ponebatur. Qõð vo querit᷑ quid ſit illud bonum quod
coꝛrumpitur aut ſit aliquotta ipius.an quid aliud:di
cimus ꝙ coꝛruptõ de bono ſiue habilitate non eſt eius
aliquotta que ſcilicet aliquotiens ſumpta reddat to⸗
tum. quod patet.ſic enim habuit habilitas duplicẽ cõ⸗
parationem vt dictum eſt.dictum eſt etiam ꝙ diminu
tio eius fit im com paꝛatõem que eſt reſpectu boni gꝛa
tuiti ad quod habilitat. dicimus ergo ꝙ et ſi ſit finita
in ſeipᷣa habilitas.illa eſt tamen poſſibilis ad infinita
opera particularia ex ſe elicienda.et quia ex operibus

relinquentur diſpoſitiones. eſl etiam quodammod

poſſibilis quaſi ad infinitas diſpoſitiones. quia ergo

ex iſta parte diminutio eſt et ex iſta parte infinitas eſt

vt viſum eſt ibi.diminutio autem infiniti et ſi conti

nue fiat:nunqꝙᷓᷓ tamen eſt diminutio completa.ideo pa
tet ꝙ in coꝛruptione vel diminutione iſta nunꝙᷓ eſt de⸗
uenire ad completum eſſe vł coꝛruptum eſſe. Patet eti
am ꝙ non eſt aliquotta que coꝛrumpitur.cum enim ſit
diminutio ex via qua eſt infinitas.infiniti autem ſem⸗
per ſᷣm ꝙ eſt huiuſmodi vel alicuius er parte qua ba⸗
bet infinitatem nulla ſit aliquotta:patet ꝙ illud quod
coꝛrumpitur de ipſa habilitate nõ eſt ipſius aliquotta
vnde hercules ſi dicatur magnus coꝛpoꝛe.iſli magni⸗
tudini reſpondẽt aliquotte.ſi vᷣo virtute qua poſſit ma
gis et minus vel in hoc vel in üllud: huiuſmodi non
ſunt aliquotte magnitudinis illius. ſimiliter dici⸗
mus in pꝛopoſito.vnde non eſt dicendum ꝙ illud bo⸗
num diuidendo in partes diminuatur pꝛopꝛie loquen
do. ſ ſolũ ꝙ minꝰ minꝰ habile ſit per cõtinuam mali
actionem. vnde imaginatio quam bhabemus de dimi⸗
nutione quanti quod diuidi poteſt per ſuas aliquot⸗
tas.inducit nos in deceptionem. vt ſimiliter creda⸗
mus fieri. Vbi fit diminutio q;ẽtum ad virtutem. non
ꝙ volumus dicere ꝙ virtus ſit infinita quo ad intenſi
onem.ſed quo ad vniuerſitatem operum ex ipſa elici⸗
endoꝛum.et diſpoſitionum ex ipſa relictarum.

Membꝛum quintũ

Vinto queritur An malum ſit coꝛrn⸗
ptinum habilitatum naturalium. Ao
quod ſic.malum diffinitur per coꝛrupti⸗
onem vel diminutionem boni natura⸗
lis.Queritur ergo cum in natura non reperiantur ni
ſi hec ſcilicet bonum ſubiectum quod eſt potentia.eẽn
tia.habitus ⁊ affectõnes.cuius iſtoꝛum bonoꝛum erit
coꝛruptio:non boni pꝛimi neq; poſitione. Illud enim
bonum quod per malum diminuitur.aliquando opoꝛ
tet eſſe maius aliquando minus.conſtat autem ꝙ nec
ipſa natura pꝛima nec potentie eius ſm ſe poſſunt di⸗
ci aliquando maioꝛes aliquando minoꝛes. erit ergo

coꝛruptio affectionis vł habitus.ſed non affectionis:

illud enim bonum cuius malum coæuptinum opoꝛtet
ſem per in parte permanere.quia nunqꝙᷓ eſt ibi totali⸗
ter coꝛruptum eſſe.ſed affectio totaliter tranſit et tolli
tur:reſtat ergo quod erit coꝛruptiuum habitus natu⸗
ralis. Sed vlterius queritur. habitus naturalis dici⸗
tur viꝛtus naturalis.ſᷣm ꝙ dicitur Math.viij. de cen⸗
turione.vbi dicit glo.ꝙ ille centurio habet virtutes
naturales ſᷣm ꝙ diffinitur virtus ſic. virtus eſt animi
habitus nature in modum rationis conſentaneus. Si
igitur dicatur ꝙ huiuſmodi habitus naturalis coꝛru
ptiuum eſt malum. Contra.he enim virtutes aliquan
do totaliter tolluntur per malum. aliquando enim eſt
ani ma ita peruerſa ꝙ non habet modum aliquem con
ſentaneum rationi.vt quando ratio eſt omnino ſubie⸗
cta ſenſualitati. Cum ergo bonum quod per malum
diminuitur opoꝛteat ſemper manere:patet ꝙ non fuit
iſtius habitus naturalis coꝛruptiuum. 4 Bicet quis
ꝙ inter potentiam et iſtum habitum naturalem ſunt
quedam habitudines medie que diſponunt ipſam po⸗
tentiam ad illum actum. et iſlarum habitudinum eſt
malum coꝛruptiuum. Contra. conuenit ꝙ philoſo⸗
phi cognouerunt bene poſitionem iſtarum virtutum
naturalium in potentia. cognouerunt ergo ſimiliter
quecunq; diſpoſitiones ad hoc exigebantur. vt illi ha⸗
bitus eſſent ĩ potẽtijs.coquerũt ergo illas babitudies
medias.quare ergo nõ cognouerunt malũ eſſe eoꝛum

*

guodan
nes. gui⸗
lp
ſrinſti
ntiictſin
nblenit .
runceſſd,

neſe Pren
rcnnanintt

ltianten ſen

nrqnde⸗
tgfluc ro

pſigtiiinn

gechupoſte
boiuſcnoe N

tungiſtn
propriehe
cötinnan e⸗
emmns dedin
rſuas ginn
mliter aen
Firtuten nn
quoadinte
nex ipſa e
carum.

Mtn
nalon ſtan⸗
aturtlion.
urfgtarct
n beniwn
unepenanurn
iekotertiren

n boncunnct
ONe. Plc enn

dlicgnancdche

ſatanengne
nſepaſtoron
nara ent eſg⸗
chaſkrnons.
ponongpone
atbitni⸗
etonſtat
nbabisſor

Gnourotecc

Natb rüzn
hbabe tint⸗
firnselnn
onſentwnan⸗
naturtis
büinman
Pononun

erdiltencn

onnneſfte

fer in

ntgal
Oicſe
muunnſ
dbimcinm
itg ei⸗

un ſmmn
ego ſnn
tur N,
lcktm

reſpectu intelli
leropriats intelligenda ſunt dici. nam bm reʒz ſunt
ille

NMueſtio

diminutim.ex hoc. n. nõ videt᷑ ꝗ debeat dici diminuti
uum illaꝝx. Solutio.ↄcedimꝰ nec eſſentie nec po⸗
tentie nec affectones nec habitus naturalis qui dꝛ viꝛ⸗
tus naturalis eſt conuptm̃ malũ. ſed illaꝝ habitudi⸗
nũ que medie ſunt inteꝛ potentiã 2⸗ dictos habit? vm ꝙ
vlterius diſponũt ad habitus gratuitos. ⁊ ille hitudi⸗
nes inſeꝑabiles ſunt a potentia:⁊ he ſunt ſpẽs modus
7 oꝛdo. Sed notandũ ꝙ q;uis illaꝝ habitudinũ ſit ma
lum corruptm̃:nõ tñ eſt coꝛuptm̃ ipſaꝝ ꝓut compant᷑
ad dictos habitus qui ſunt virtutes naturales vel ali⸗
os quoſcũq;.ſed ſolũ ꝓut diſponũt ad bonũ gratuitũ.
quia igit᷑ phi nunq; ꝑuenerũt ad cognitõneʒ gratie vel
boni gratuiti:ideo neqʒ cognouerunt iſtas habitudi⸗
nes ꝓut diſponũt ad bonũ gꝛatuitũ.quia & ſic eꝛat ma
lum gratuitum eaꝝ.pʒ ꝙ nuqᷓ; potuerũt cognoſcẽ qua
liter malũ eẽt illius boni coꝛꝛuptm̃. —
Membꝛum ſextũ
Exto querit᷑an malũ ſit conuptm̃ modi
ſpeciei ⁊ oꝛdinis.⁊ videt᷑ ꝙ ſit coꝛuptiuũ
oꝛdinis tm̃. Si.n.coꝛꝛumpunt ille habi⸗
titudines ꝓut oꝛdinãt ad gratiam. gra aũt
erat illax vt oꝛdinãs ad finem:tũc videt᷑ ꝙ ꝓPrie coꝛꝛũ
pitur ibi relatio que erat ad finẽ ? non alia.& ſi penes

relationeʒ ad finẽ attendebat᷑ oꝛdo erit malũ ꝓpꝛie coꝛ

ruptm̃ oꝛdims:nõ modi vel ſpeciei. Ad qð dicimꝰ.
ꝙ hec obiectio ꝑ cuiuſdaʒ falſi ſuppoſitõʒ ꝓcedat.ↄce⸗
dimus enim ꝙ reuera coꝛꝛuͦpunt᷑ babitudines ille 'm
com ꝑationeʒ illam quam hnt ad gratiã. ſed dicimꝰ
gratia reſpectu eſſe vel oꝑis gratuiti nõ ſolum eſt vt fi
nis:ſed etiã vt efficiens.⁊ ſic penes hanc attendi᷑ mo⸗
dus. 2 vt infoꝛmans: a penes hanc attendit᷑ ſpẽs. vt
oꝛdinãs ad finem:⁊: penes hanc attendit᷑ oꝛdo.Cum
coꝛumpit᷑ vel diminuit᷑ habilitas penes com pationẽ
quam habet ad gratiam.patet ꝙ nõ diminuit᷑ ſolũ pᷣm
relationeʒ quam babuit ad finẽ:ſᷣ ſᷣm alios.

Membꝛumſeptimũ

Onſequent queritur.an diminutio ſiue

coꝛuptõ modi ſpeciei ⁊ oꝛdinis ſit ex ma
lo triplici vel vnico.Ad qð ſic Qaum.j.
PPP conſur get duplex tribulatio. ex q̊ ar
guit᷑ vni peccato debetur vnica pena: 7 plures pluri
bus. Si vnu eſt peccatũ qð ↄmittit᷑: æ vna erit pena.
Kuũ pena ſit diminutõ illoꝝ triũ: videt vnica dimi
nutione diminuant illa tria. aut dicat᷑ qualit ẽ vnitas
in peccato: 1 in pena multiplicatio. YJteʒ quia quatu
oꝛ ſicut dicit aug.⁊ beda:inſlicta ſunt nobis pt᷑ pecca
tunmn. ſci infirmitas. ignoꝛantia. malicia. 2 ocupia. ſi
ergo infirmitas eſt er crfectu potẽtie 2 ſic eſt coꝛuptio
modi. ignoꝛ antia ex defectu ſcientie 2 ſic eſt corꝛuptio

ſpẽi.malicia ex defectu bonitatis ? ſic eſt coꝛꝛuptio oꝛ⸗

dinũ. videt ꝙ deberet eſſe quartũ pm cui⸗ coꝛuptionẽ
efſſet ocupia inſflicta. vel dicar᷑ quare nõu. Ad primũ
dicimus. peccatũ dicit᷑ vnũ ꝑ relatõʒ ad illud ad qð
eſt cõuerſio.quia illud vnũ eſt. Sicit᷑ etiã vnũ quia ab
vno eſt: ⁊ aueꝛſio quia ſcʒ ab immutabili bono qð vnũ
eſt. ſed ꝑ relationẽ ad illud quod auertit᷑ ꝑ peccatum.
cũ in iplo libero arbitrio ſint tria que auertũt᷑.ſcʒ me⸗
moꝛia. intelligẽtia. ⁊ volũtas. optet ſi a pena infligẽ

da eſt illi ꝙ auertit᷑. ꝙ ſicut in auerſo fuerunt tria: ita

triptr pena infligit. ⁊ ſicut illud fuit vnuʒ m tꝛes ſui
potentias:ita pena vna m tres drñtias młnplicata.

2 boc modo priuat᷑ modus reſpectu memoꝛie. ſpecies

gentie. oꝛdo reſpectu volũtatis. h hec p

tres babilitates in qualibet illaꝝ potẽtiaꝝ. 4 Ad

ſecũdum dicimꝰ. ꝙ reuera quatuoꝛ nobis iniũcta ſunt

WPter perm ꝑ defectũ potẽtie.ſapie.⁊ bonitatis.ſ.infir
mitas.ignoꝛatia.malicia.a q̃tu qdð eſt ocupia. ⁊ hmõi

vix.

ocupia nõ eſt ſumpta a ↄcupiſcibili F̃m ꝙ odiuidit᷑ rati
onali⁊ iraſcibili: ſᷣ eſt ↄcupia generalr dicta ad omẽʒ
inoꝛdinatã ↄuerſiõeʒ ad bonũ cõmutabile ſᷣm quãcũq;
vim fiat.ſᷣm ꝙ dicit᷑ in glo.ad ro.j.q ex ipſa oꝛiũt᷑ oĩa
peccata.dicimꝰ ꝙ huic ↄcupie inflicte nõ debuit cor⸗
rñdere quartũ bonũ cũ illis tribus. Cum.n.hec q̃tuoꝛ
inſtigunt᷑ ꝓpter peccatũ:dicimꝰꝙ in peccato ſunt duo.
ſcʒ auerſio ab immutabili bono⸗ ↄuerſio ad cõmuta⸗
bile.ratione ouerſioms illius inflicta eſt ↄcupia: quia
illa ſolũ inclinat ad bona ↄmutabilia. tuin dad cõ
uerſioneʒ iſtã nõ eſt deformatio imaginis ꝑſe loqndo
ſ quo ad auerſionẽ ab eo bono incõmutabili: ad cuiꝰ

imaginẽ ſic eſt deſoꝛmatio.qꝛ ᷣ imago qtũ ad illa tria
attendit᷑.iuſtũ fuit vt in ceſoꝛmatiõe que fiebat ꝑ aueꝛ
ſioneʒz infligerent᷑ tria m defectũ illoꝝ triũ in gbo at⸗
tendebar᷑ imago.ſic ẽᷓ pʒ q; ↄcupie nihil debuit rñdẽ in
oꝛdine iſto. vnde ant diceinus ꝙ; nullũ ei bonũ rñdet ĩ
nobis:qꝛ debuit eſſe ſolũ reſpectu boni cõmutabił. aut
ſi rũdet aliquid:h̊ nõ erit niſi oↄcupie appetitm̃ boni.

Mẽbeum octauum
Onſequent᷑ querit᷑ de drñtia corꝛuptõis
que eſt ꝑ veniale ⁊ moꝛtale. Obijcit᷑ ̊ ſic
pctm veniale nõ tollit gratiã exñte veni⸗
ali:nihilominꝰ eſt potẽtia in ſuo ↄplemẽ
to. h qdiu ſoꝛma vltima eſt in ſua materia ᷣm ſuũ com
plemẽtũ:nõ eſt dicere ꝙ remoueat᷑ aligꝗd de diſpoſitio⸗
nibo medijs inter materiã 7 foꝛmã vltimã. videtur &

pet̃m veniale nihil diminuat ab habilitatibo: que ſunt

modus.ſpecies.⁊ oꝛdo.¶. Item peccatũ veniale moꝛ
tale impropoꝛtionabilia ſunt.q̊⁊ pene. qð pʒ: qꝛ ſient
ſe bʒ veniale ad ſuam penã: ita moꝛtale ad ſuaʒ penã.

pꝑmutatim ſic veniale ad moꝛtale:ita pena hꝰ ad pe⸗

naʒ illius.̊ ſi diminutio ꝗᷓ fit ꝑ veniale aliꝗd diminu⸗
it & bono nature:ꝗ illa q fit ꝑ peccatũ moꝛtale in infi⸗
nitũ eſt maioꝛ.ſiue ꝗ̊ bonũ qð diminuit᷑ finitũ ſit ſiue ĩ⸗

ſinitũ. aut erit dicere ꝙ; totũ põt tolli ꝑ pcẽm moꝛtale.

aut ꝙ peccatũ veniale nibil diminuit. aut ; Apoꝛtõna
lis eſt pena moꝛtalis pene venialis. Qð ſi ſit ita:videt᷑

us iniuſtus. cũ ipſa per̃a impropoꝛtõnabilia ſint: ⁊

ita pene cber ent eſſe impropoꝛtõabiles. Ad quod
dicimus.ꝙ peccatũ moꝛtale duo facit:qꝛ vulnerat ĩ na

turalibo: 2 ſpoliat gratuitis. qᷓtũ & ad vltimũ effectũ di

cimus.q; nullo mõ ↄuenit veniale cũ moꝛtali. qtuʒ ad
primũ ↄuenit cũ illo: qᷓuis nõ ſonet intantũ vt vulne⸗

rare dicat᷑.ſᷣm h̊ ſolebat dici ꝙ veniale facit nemi mor
tale vulnus. Dicit etiã greg. in moꝛał.qꝛ veĩale obſcu
rat:moꝛtale caligat. m h̊ dicimꝰ: ꝙ veniale diſponit
vt moꝛtale ſubintret. nõ tñ aliqñ poſſit veĩale fieꝛi moꝛ
tale. Eſt. n. veniale ſic appetedo aliqd ſub deo: moꝛtale
ſupra ten:nũqᷓ; põt hoc creſcere intãtũ vt fiat illud.ſed
dicimꝰ quẽadmodũ ſi duo ligna eẽnt foꝛtit coniũcta.2
aliꝗd faceret minꝰ foꝛtit coherẽ nõ tñ ſeꝑare. alius tñ

ſeꝑaret oĩno illa abinuicẽ.ſic dicimꝰ de moꝛtali veni

ali. vemiale.n. Sm ꝙ bmõi ſacit potentiã minꝰ foꝛtit ſe

renere cũ gratia: nõ tñ põt ſeꝑare, moꝛtale auteʒ oĩno
ſeꝑat.Si qrit᷑. vtꝝ ſint ꝓpoꝛtõnales diminutõnes fa
cte ꝑ veniale ⁊ moꝛtale. dicimꝰ ꝙ ñ. vna.n. fit pnte gẽa
nec aliquo mõ ſepat potẽtia a gra: ſ̊ ſolũ facit vt minꝰ
foꝛtiter cohereat.Alia vo fit abſente gratia: 2 ſꝑma⸗

gis ⁊? magis elongat potẽtiam a gꝛatia.⁊ ita ſunt einſ⸗
Im generis diminutiones: 2 ita neq; ↄpꝑabiles. 4 Ad
illud quod pꝛimo obijcitur. ꝙ ſi remanet foꝛma vltima
diminuitur dæ diſpoſitione media. patet quid dicendũ
eſt.nihil. n. d diſpoſitione diminuit quo diminuto nõ
ſeꝑetuꝛ ab illo. diminuit᷑ tñ aliquid quo diminuto hoc
cum illo minꝰ foꝛtit ſe tenet. J

— —

OPe 7 uS 9 F * Q .

J

Nueſtio.xx.de diuina
potentia. , .
PNHinunante dei gra

tia poſiqᷓ inquiſitum eſt de immẽſita⸗
te. vnitate.veritate.⁊ bonitate.ↄſeq̃n⸗
ter inquirendũ eſt de potentia.ſciẽtia
voluntate diuina.hec.n.ſe hñt cõſe⸗
quent᷑ ſm intelligentie ratõʒ.¶ Primo igit inquiren
dum eſt de potentia in hũc moduʒ.vt primo querat᷑ de
intentione potẽtie. Scðo de ↄditõnibo potẽtie: quarũ
vna eſt vniueꝛſalitas. alia immẽſitas. alia vnitas.alia
ꝑfecta.⁊ alia ſimplicitas.Conſequẽter inquirenduʒ ẽ
de hoc qð poſſibile diuine potentie.vltimo de deriuati
one potentiaꝝ a fonte diuine potentie. Etum aũt ad
intentioneʒ potentie pcognoſcendaʒ querendũ E abſo⸗
lute de intentione potentie: ⁊ in comꝑatõe ad intentio
nes voluntatis ⁊ ſciẽtie. tum ad primũ querun⸗
tur tria. Primũ.an deo ↄueniat ratio potentie ꝓprie.
Secũdum.vtꝝ dicat᷑ vniuoce vel equiuoce de creatura
7 creatoꝛe. Tercio. vtꝝ aliqð creatum cõnotet intẽtio
potentie pᷣter diuinã eẽntiam. Quaꝛto. de comꝑatõne
intentõnis potentie ad intẽtiones ſciẽtie voluntatis
