bec ꝑſona ab illa ⁊ ab hac alia? ſic in infinitu. Relin⸗
quit᷑ &̊ neceſſario oꝑtet ponẽ in diuĩs aliquã ꝑſonazʒ
nue ſit ſine oꝛigine. Ad oppoſitũ ſi ẽ ibi aliq̃ ſine oꝛi⸗
gine. ſegt ꝙ qlibʒ ſit ſine oꝛigine.ſ̊ hoc ẽ falſuʒ ⁊ incõ⸗
ueniẽs ĩ diuis ꝑſonis: ̊ incoueniẽs ẽ ꝙ ſit aliqͥ ſine oꝛi
gine.maioꝛ ptʒ: q eẽ ſine oꝛigine ᷣtutis ẽ⁊ dignitatis
pᷣ qdð ẽ dignitatis ĩ vna ꝑſonaẽ dignitatis ĩ alia: ⁊ cui⸗
libet ꝑſone diuĩe tribuẽanʒ ẽ qð e dignitatis in ipa.
ſi eſt ibi aliqua ſine oꝛigine: relinqui qlibʒ alia ſim
plicit erit ſine oꝛigine. aut oꝑtet dicẽ P h ñ ſit dignita⸗
tis ĩ ꝑſona ſcʒ eẽ ſine oꝛigine qd falſuʒ ẽ:qꝛ bocẽ in pr̃e
dignitatio. ¶ Scda ratõ vbi nõ eſt oꝛigo nõ ẽ oꝛdo ᷣm
oꝛiginẽ. ſi ab aliq̃ ꝑſona diuia ſiẽ a pre remouet᷑ oꝛi

₰

16 nya P *4 Or Auae

— 4 .

— — S 62 vei x

xlvj.

go:q̊ ⁊ oꝛdo ᷣm oꝛiginẽ.nõ ẽ ergo ponẽ oꝛdinẽ ſᷣm oꝛigi

nem in pre. Sol.dicẽdũ ſᷣm pᷣdictã ratõeʒ ꝙ neceſſa

rio ẽ ponẽ ꝑſonã ſine oꝛigine.¶ Ad pᷣmã ratõeʒ ĩ ↄtra⸗/

rium.dicẽduʒ ꝙ eẽ ſine oꝛigine ẽ dignitatis ĩ pma ꝑſo⸗
na ſolũ.tñ hoc eẽt indignitatis in quacũq; alia ponẽt᷑
2 hoc ꝓpter duplicẽ cauſaʒ.vna cauſa qꝛ ſequeret᷑ ꝙ nõ
haberẽt ꝑſone fũmã ↄnexionẽ ad oꝛdinem adinuicem.

Alia cauſa qꝛ ſicut pluralitas filiatõis ponit impfecti
onẽ in pluribo filijs:⁊ ita indignitatẽ.ideo in trinitate
eſt vnꝰ ſolus filiꝰ qui totalitatẽ habet ꝑfectõis vñ ſuꝑ⸗
fluẽt aliꝰ.ita pluralitas in geneꝛatoꝝ ponẽt idignitatẽ

in generatis.i.in exiſtẽtibo ſine oꝛigine ſic iã ampliꝰpa
tebit.ſᷣ̊ in vna ſola ꝑſona dignitatis erit eẽ ſine oꝛigine

a ꝑfectõe oꝛiginis ⁊ oꝛdinis:ſi eẽt ſine oꝛigine ⁊ genera
ret.⸗l.ꝗ Ad ſcðaʒ dicẽduʒ ꝙ pr̃ nõ dicit᷑ habẽ oꝛdinẽ oꝛi⸗
ginis qꝛ habeat oꝛiginẽ ab alia ꝑſona: ſᷣ qꝛ ẽ pᷣncipium
oꝛiginis aliaꝝ ꝑſonaꝝ.⁊ ſᷣm h̊ ꝑtinet ad ipᷣm oꝛdo ſᷣm
oꝛiginẽ.Vñ rich.in li.de trini.Ad ↄſideratõeʒ oꝛigĩa⸗
lis cauſe ꝑtinet.nõ ſolũ q̃rẽ aut inueĩre oꝛiginẽ eſſe vbi
eſt. ſᷣ etiã q̃rẽ ⁊ inuenire eã nõ eẽ vbi nõ ẽ. Queſtio em̃
de oꝛigine ẽ q̃ſtio vñ res habeat eẽ.ad quã q̃ſtionẽ ꝑti⸗
net indagare hocipᷣm qð eſt vñ habeat eẽ.an ſemetipᷣo:
an aliũde.ſᷣm h̊ ꝑtinet q̃ſtio de oꝛigine ad pr̃em.

Membeum quartũᷣ
Varto q̃rit᷑ an poſſint eẽ plures ꝑſone ſi
ne oꝛigie: Ad qð ſic hy lariꝰ.ſi ſũt duo ĩ⸗
naſcibiles q̊ duo dij. Sʒ ſi ſũt due pſone
ſine oꝛigine.ſũt duo innaſcibiles: ̊ duo
dij. qð ẽ incõueniẽs. O aũt illud ſequat᷑ ptzʒ.iã ſi ſũt

due ſine oꝛigine.oĩs differẽtia q̃ põt ibi eẽ. aut ẽ ſᷣm eſ⸗

ſentiã:aut ſᷣm modũ eẽndi.ↄſtat aũt q; dicẽdo duas ſi⸗
ne oꝛigie: ponit᷑ in eis indifferẽtia ſin modũ eẽndi.g̊ ñ
differunt ᷣm eſſendi modum. Si ergo differunt:eẽ di⸗
uinuʒ eſt in illis differens.ſed ſunt due: ſequit᷑ ergo ꝙ

ſunt duo dij qð eſt impoſſibile.Eſt igit᷑ in diuĩs impolſ⸗

ſibile plures eẽ ꝑſonas ſine oꝛigie.¶ Scða ratõ iuxta
rich.in li.de trini.oĩs differẽtia ꝑſonalis aut eſt ſᷣm q̃⸗
litatem ſubſtãtialem:aut eſt ſᷣm oꝛiginẽ.ſi ergo he due
pſone differunt. aut differunt ſic: vel ſic ſ̊ nõ differunt
m oꝛiginem vt planũ eſt:ergo ſi differunt.differũt ſᷣm
qualitatem ſubſtantialẽ.ergo alia eſt diuinitas in vna
⁊ alia in alia.ergo duo dij qð eſt impoſſibile. Si di⸗
catur ꝙ diffeꝛunt ᷣm exiſtendi modum in hoc.ſ.ꝙ vna
illarum eſt a qua alia ꝑſona.alia vo a qua nulla.Con⸗
tra ſi eſt ibi ꝑſona ſine oꝛigine a qua nulla alia:iã ipſa
eſt ſolitaria.ſeꝰ ſolitudo non poteſt ſtare cum ſũma ca
ritate que quidem eſt in diuinis ꝑſonis:relinquit᷑ ergo
ꝙ non differunt ab alia ſine oꝛigine in modo exiſtendi
ſed in eſſe. ſequitur ergo ꝙ ſi ſunt duo innaſcibiles: ꝙ
ſunt duo dij.¶ Tercia ratio. omnis pluralitas habet
vnitatem aliquaʒ pꝛimam ſui generis.ergo pluralitas
ꝑſonalis habet vnitatem aliquã pꝛimam vnitatem ꝑſo
nalem.ſed ſi ponerẽtur due ꝑſone ſine oꝛigine:poneret᷑
pluralitas que non habet ante ſe vnitatem ſui generis
quod eſt incõueniens eſt igitur inconueniens duas eſſe
ꝑſonas ſine oꝛigine. Quarta ratio ſicut ſe habet plu
ralitas eſſentie ad vnitatem eſſentie: ita ſe habet plura
litas perſone ad vnitatem perſone.ſed omnis plurali⸗
tas eſſentie habet vnam ſolam pꝛimaʒ eſſentiam a qua
eſt:ergo ⁊ omnis pluralitas perſone habet vnam ſolã
pꝛimam perſonam quod non poteſt eſſe ſi ſint due ſine
oꝛigine. Quinta ratio rich.in li.de trini.ſi due eſſent
ſine oꝛigine:neutra alteri immediate adhereret:non er

go eſſet ſumma connexio ? germanitas in perſonis di⸗

uinis.⁊ ſi etiam haberent oꝛiginem ad terciam que ab
illis procederet:nõ tamen vna ad aliam oꝛdinẽ habẽt.
2 igit᷑ eẽt ſũma germaĩtas ſũma ↄcoꝛdia ſũma oꝛdia
tio ĩ ꝑſonis diuĩs qdð ẽ ĩcoueniẽs.¶ Sexta rõ.ꝑſõa ẽ ſb⸗

—
3

Hðr

270 27

ſtãtia cu n pꝛoꝝ:ietate incõmunicabili.ſepſi eſſent due
perlone ſine oꝛigine: eſſet earum cõmunis pꝛopꝛictas

et non differens. ſcilicet innaſcihilitas, engo non poſ⸗

ſent eſſe due ſeo vna. ſie igit᷑ ptʒ e ĩpoſſibile ẽ plures eẽ
ꝑſonas in diuinis ſine oꝛgine· Adoppoſitu: non eſt
incõueniens ibi ponere duas habẽtes oꝛiginẽ: ꝗ̊ nõ eſt
incõueniens poneꝛe duas aut pluꝛes ſine oꝛigine.pone
mus ergo adhuc oꝛdinẽ baꝝ adinuiceʒz licet eſſent ſine
oꝛigine:ſic ponimꝰoꝛdinẽ illaꝝ que habẽt oꝛiginẽ.iIã
ſi nõ diſtingui?᷑ oꝛdo in iſtis: ergo nec in illis. Sol.
dicendũ ꝙ ĩpolſſibile eſt in diuinis eẽ plures ꝑſonas ſi⸗
ne oꝛigine ſed vnã ſolã.ſicut ptz ꝓ rationes ſupꝛa poſi⸗
tas.lXld ratõeʒ in cõtrariũ dicendũ ꝙ habere oꝛiginẽ
dictum de duabo pſonis poteſt eẽ dupliciter. aut ꝙ ita
habent oꝛiginẽ ab vna ꝙ neutra ab alia: aut ita ꝙ vna
ab alia habet oꝛiginẽ pꝛimo modo poſitis duab ꝑſo⸗

nis babentibo oꝛiginẽ ab vna:dico ꝙ deſtruet᷑ ſummus

oꝛdo ⁊2 ↄnexio in diuinis ꝑſonis.ĩmo maioꝛ eẽt ↄnexio
eoꝛum ad terciã qꝙ; adinuicẽ.⁊ ſic nõ eſſet ꝓpoꝛtio in eis
ſumma:ſeo ↄfunderet᷑ ſumma germanitas.⁊ ideo hoc
modo nõ eſt poſſibile eas poni in diuinis.ſed ſcdðᷣo mo⸗
do poſitis duabo habentibo oꝛiginẽ ab vna: dico ꝙ po⸗
nitur ſũma ↄnexio earum adinuicẽ ad terciaʒ.⁊ ideo
ſũma oꝛdinatio ⁊ ſũma oꝛiginis ratio.ſed ſi ponerẽtuꝛ
due ſine oꝛigine:nulla poneret᷑ ĩ eis ↄnexio nullaq; oꝛi⸗
ginis ratio.⁊ ideo nõ pñt eſſe due ſine oꝛigine.

NRlembꝛu quintů

Alinto querit᷑ e habentibo oꝛiginẽ vtrũ

ita habeant oꝛiginẽ a ꝑſona q̃ nò bhʒ oꝛigi

nem.ꝙ neutra ab alia. vt dicat᷑ ſicut gre⸗
ci dicunt. ꝙ filius 2 ſpuſſctus ita habent
oꝛiginẽ a patre: qꝛ ſpũſſctus nõ habeat oꝛiginẽ a filio.
Ao qð ſic Rich.in li.de tri.ſi gemina ꝑſona de vna tm̃
ꝓcederet: ꝓfecto ꝓcedentiũ neutra iĩmediate alteri ad⸗
heret ſupple in oꝛdine nature.nõ ſᷣm cẽntiã. qꝛ ſpũſſeto
nõ haberet oꝛdinẽ ad filiũ niſi qꝛ a pre.ergo plꝰ ↄueni⸗
ret cum pr̃e qᷓ adinuicẽ.non eẽt ergo omimoda nec eq̃⸗

lis ꝓpoꝛtio in diuinis ꝑſonis.qdð eſi incõueniẽs.Relin

quit᷑ ergo ꝙ ita ꝓcedũt ille due a pre.qꝛ ⁊ vna ĩimedia⸗
te, ꝓcedit ab alia ſcʒ ſpũſſctus a filio qð eſt ↄtra opinio
nem grecoꝝ.¶ Scda ratõ.ꝑſona pr̃is a qua alie ꝓce⸗

dunt eſt vnũ in eẽntia cum pſona filij ⁊ ꝑſona ſpuũiſcti.
Item eum ipa ſit ſimpler oĩno ſe habens vno mõ quã⸗
tum eſt ex ꝑte oꝛiginis ad vtrũq; ſicut ponunt greci:.qꝛ
ĩmediate ſunt de ipᷣo.nec habitudo eaꝝ diſferens ad il
lam.quia.ſ.ĩmediate ſe babet vtraq; ad illam ſicut po
nunt. ergo ᷣm vnã habitudinẽ ⁊ vnũ modũ ꝓcederent
ab illa. ergo ſũma eſt ꝑ generatõeʒ 2 alia.a ſi vna ꝑ ſpi
rationẽ a pre ⁊ alia.⁊ ita vtraq; poteſi dici filiꝰvel ſpũſ
ſanctus.⁊ ita plures filij vel plures ſpũſſcti qd eſt incõ
ueniẽs ⁊ falſuʒ. neceſſe eſt igit᷑ ꝗ ita ꝓcedũt filiꝰ 2 ſpũſ⸗
ſanctꝰa pr̃e ꝙ etiã vnꝰ ꝓcedat ab alio.q¶ Tercia ratio.
non poteſt intelligi poni oꝛdo ternarij ad vnitateʒ:nilſi
mediante dualitate. qꝛ dualitas ſe habet quaſi mediũ
ad vnitatẽ ⁊ ternariũ.Et pꝛioꝛ eſt ibi habitudo terna⸗

rij ad binariũ qᷓ; ad vnũ 1 imediatioꝛ.Cum eꝛgo filius

ſit ꝑſona media int patrẽ ⁊ ſpm̃ſcm.ncce ẽ pꝛiꝰabitu
dinem intelligere ſpũᷣſſancti ad filium ꝙᷓ ad patrẽ:ſicut
priꝰ eſt intelligẽ oꝛdinẽ vniꝰad duo qᷓ; duoꝝ ad terciũ.
Gelinquit᷑ ergo ꝙ ibi erit ponere vnuʒ a quo alius:⁊
ab eo tercioſcʒ a filio ſpũſſctus.¶ Quarta ratõ.ſi piritꝰ

ſctus ꝓcedit a pr̃e ſicut amoꝛ diſtinctꝰ ⁊ dermiatꝰ filiꝰ

aũt ꝓpcedit ſicut intelligẽtia a mẽte.ſᷣ nũq; ꝓcedit amoꝛ
diſtinctꝰ? determiatꝰmiſi pꝛiꝰ ꝓcedat intelligẽtia a mẽ
te. qꝛ nõ diligimꝰniſi cognitũ.amoꝛ ergo ꝓcedit mediã
te intelligẽtia.ergo ſiłꝛ ſpũſſctus nõ pot ꝓcedẽ a patre

niſi filio mediãte. ꝓcedit ergo ita ſpuſſctus a pr̃eqꝙ α⅓

filio ſicut amoꝛ ab intelligetia. Quinta ratõ oꝛdo eſt

G Pger prr . o,

in diuinis ꝑſonis,/nõ aũt eſt ibi oꝛdo ſcdᷣm ſuperius vł
inferiꝰnec ſcvᷣm pꝛiꝰ⁊ poſteriꝰ.nullo e mõ pueniẽtiꝰ
eſt ibi oꝛdoꝙᷓ; ratõis.ſeð oꝛdo ratõis ell ᷣm pꝛimũ me⸗
dium poſiꝛemũ.ſieut ptʒ in linea pᷣdicamẽtali.qꝛ ibi eſt
pꝛimũ ⁊ quo nihil eſt.ſed ꝙ eſt de alijs ⁊ vltimũ dᷣ quo
alia ⁊ ipᷣm de nullo.⁊ mediũ qð de alio⸗ aliud de ipᷣo.
Cum ergo oꝛdo in diuinis ꝑſonis ſit exẽplar bmõi oꝛ⸗
dinis:relinquit᷑ ꝗꝙ eſt ibi vna ꝑſona de qua alia ipſa
nulla.⁊ vna que de alia ? nulla de ipᷣa. ⁊ media que
æ alia 2 de ipᷣa alia.ſed ꝑſona de qua alia a upᷣa de nul
la eſt ꝑſona patris: ꝑſona vᷣo ⁊ nulla dæ ipa eſi ſpũſſcẽs
ꝑſona aũt media eſt ꝑſona filij.ergo ipᷣa eſi a ꝑſona pa
tris 2 ab ipa ꝑſona ſpũſſancti que ſolum de alia.nõ er⸗
go poſſibile eſt ꝙ ſint due ꝓcedentes immediate ab illa
pꝛima ꝑſona que non habet oꝛiginem:ita ꝙ neutra ab
alia. Ad oppoſitum differentie ꝓcedunt a genere in
oꝛdine ratõis.ſed oꝛdo in diuinis ꝑſonis eſt exemplar
iuxta oꝛdinem illũ eſt oꝛdo ratõnis quo differentie p⸗
cedunt a genere.ergo ita ꝓcedunt due ꝑſone a patre ſi
cut due differentie a genere. ſed ita ꝓcedunt due diffe⸗
rentie a genere ꝙ vtraq; imediate ⁊ neutra ab altera.
ergo ſimiliter due ꝑſone ꝓcedunt a patre ĩmediate ita
ꝙ neutra ab alia. autem oꝛdo in diuinis ꝑſonis ſit
iuxta illum oꝛdinem rationis quo differentie ꝓcedunt
a genere patet. quia pꝛincipalioꝛ ? pꝛioꝛ eſt oꝛdo ratio⸗/
nis differentia? ad genus:qꝙᷓ oꝛdo ratõnis qui eſt ſpe⸗
cierum ad genus ſiue generis ad ſpecies.quia ille pre⸗
intelligitur ad oꝛdinem generis ad ſpecies.⁊ ſe habet
in cauſalitate ad ipſum ſed quod eſt pꝛincipalius in oꝛ
dine rationis:eſt attribuendum oꝛdini diuinarum per
ſonarum.cum iſte oꝛdo ſit exemplar illius:ergo opor⸗
tet intelligi oꝛdinem diuinarum perſonarum ſicut oꝛ⸗
dinem differentiarum ad genus. 4l Scda ratio filius
pꝛocedit a patre ſicut verbuʒ a dicente.⁊ ſpirituſſanctꝰ
ſimiliter pꝛocedit a patre ſicut ſpiritus a dicente.&ᷣ ver
bum ⁊ ſpiritus ita pꝛocedunt a dicente ꝙ neuter pꝛoce
dit ab alio.ſed vterq; immediate a dicente:ergo ſimili⸗
ter pꝛocedunt filius ⁊ ſpirituſſanctus a patre ꝙ neuter
ab alio ſed vterq; immediate.ql! Tercia ratio ad He⸗
bꝛe.j.Qui cum ſit ſplendoꝛ gloꝛie.glo.illud quod ẽ no⸗
biliſſimum in creatura eſt deo tribuendum ſed in pro⸗/
ductionibus creaturarum ſemper nobilioꝛ eſt produ⸗
ctio cum eſt virtus aliqua ꝓducens que poteſt produ⸗
cere per vnum q; per multa. ſi ergo diuine pꝛoductioni
cebemus attribuere quod eſt nobiliſſimum in produ⸗
ctione creaturarum: relinquitur ꝙ ſemper eſt ibi pro⸗
Ouctio per vnum non per dnos. ergo pꝛoductio filij et
ſpirituſſancti ſunt ab vno tm̃.non eſi ergo proceſſio ſpi
ritulſancti ab vtroq;:non ergo a filio.¶ Quarta ratio
vanum ⁊ ſuperfluum eſt ĩ natura. vt illud quod poteſt
facere eque bene per vnum faciat per duo.ergo cũ om⸗
nis ſuperfluitas remouenda ſit ab eẽ diuino:relinqui⸗
tur ꝙ illud quod poteſt ibi fieri eque bene per vnũ non
fiet per duos:ſed ſpirituſſanctus eque bene pꝛocedit a
patre ſolo ſicut a patre ⁊ filio:quia cum patri xbeatuꝛ
ſumma potentia:ſolus poteſt pꝛoducere ſpiritũſanctuʒ
eque bene ac ſi filius pꝛoduceret ſpiritũſanctum cũ ipᷣo
aut ponetur in potentia in ipſo patre quod eſt inconue
niens.ergo non eſt ponendum ꝙ pꝛocedat ſpirituſſan⸗
ctus a patre ⁊ filio:ſed a patre ſolo ummediate. So⸗
lutio dicendum ꝙ in hoc errauerunt greci ꝙ poſuerũt
ſpiritũſanctuzʒ procedere a patre ſolo immediate? nul
lo modo a filio.¶ Et ad pꝛimam rationem in contra⸗
rium.dicendum ꝙ oꝛdo differentiarum ad genus exẽ⸗
plariter non eſt ponendus in diuinis ꝑſonis. quia iſte
oꝛdo qui eſt diuiſionis generis in differentias eſt imꝑ⸗
fectionis:quia ducit in eſſe potentia potentiali ⁊ mate
riali ⁊ non foꝛmali.quia genus eſt ſicut materia ad dif
ferẽtias et poteſtate ſunt differentie in genere:et ſic eſt

0— — —ʒꝗ·, ——

fe

1e
tio
n
di⸗
den

lo⸗
19

WW

noeftarmt

0 difermt

„

neagen

ſunt duedſh
tra abelen
ſeiwecietn
ſpis pſoniee
ſentie periin
eſtonſonten
dis giele
gioſlegte
gegtſehiber
Ueipaliusigan
Dnntunzen
e gocpon
harumſren
araneſtrs
ſpirincre
1dicenteee
pneuergbe
terergolini⸗
atregteue
fgtio ad h
oqnodin
mſedin p
eſt proch
poteſſpun
eprochnn
vmmin fftcr
er elibier
vateloſie
opfoktf
Quanuſah
Dap
egpdüon
vorclrt
per tnunon
ftutin
iAbeanen
ſiüſmmenn
cuncite
eſtinconee
thenuuſen
un.
ccaten
ninann,
gennsc
nuak
ockin⸗
lemt
mnemen
etſecl

mnmmm

.

Nueſtio

oꝛdo ineſſe potentiali et materiali.⁊ ideo iuxta ipſum
nõ ſumitur oꝛdo in diuinis perſonis: ſed dicendo oꝛdi
nem rõnis ᷣm quẽ dicimꝰordinari pꝛimũ mediũ ⁊ po⸗
ſiremũ.ſ.generaliſſimũ ſpãliſſimũ ⁊ ſubalternum in li
nea pᷣdicamentali dicimoꝛdinem foꝛmalẽ et ideooꝛdi
nem pfectõnis. et ideo iuxta iſtum oꝛdinem dieit oꝛdo
in diuinis ꝑſonis non iuxta aliũ. Qeceſſe aũt eſt iuxta
illum oꝛdinem ꝗ vtraq; ꝑſona hñs oꝛiginem ꝓcedat a
nõ habente oꝛiginem:⁊ ꝙ vna etiã ab altera pꝛocedat.
4Ado ſcdᷣam rõnem dicendũ ſᷣm aug.in lib.de tri. ẽ
dictio interioꝛ:et exterior.et verbũ interius ⁊ exterius
ſimiliter ſpũs interioꝛ et exterioꝛ.ↄpatio &̊ verbi exte
rioꝛis et ſpũs exterioꝛis eſt remouenda a diuinis:vᷣ eſt
attendenda illa q̃ eſt verbi ⁊ ſpũs interioꝛis qꝛ m illã

eſt imago.Vñ in imagine inuenies dicentem interioꝛẽ

ni eſt mens. verbũ vᷣo interius ꝓcedens ab ipᷣa eſt in⸗
telligẽtia.ſpũs vᷣo interioꝛ eſt amoꝛ vel quaſi amoꝛ ſpi
ratus ab vtroq;.et ſic facta ↄꝑatõne ad verbum et ſpm
interioꝛem ad que dʒ ſieri ↄꝑatio: inueniemꝰꝙ ſpiritꝰ
ſctẽs debʒ a filio ꝓcedere.Gꝛeci aũt in hoc errauerũt ꝙ
crediderũt ⁊ fecerũt ſolum ↄꝑationẽ ad verbũ exteriuo
2 ſpiritũ exterioꝛem. videntes ꝙ ſpũs exterioꝛ non ꝓce
dit a verbo exteriori ̊ a dicente ſolum: ſic dicentes de
ſpũſcto.¶ Ad terciaʒ rõnem.dicendũ ꝙ aliter eſt in ꝓ
ductione ꝑ modũ nature:et in pꝛoductõe ꝑ moduʒ vo⸗
luntatis.Qam in pꝛoductõe ꝑ modum nature tenet il
lud.ꝙ nobilioꝛ eſt ꝓductio que põt fieri ꝑ vnũ q; qᷓ non
põt fieri niſi ꝑ multa.ſed non in ꝓductõne ꝑ modũ vo⸗
luntatis.imo ad hoc ꝙ illa ſit iocunda et delectabilis:
reqꝗritur oↄſoꝛs in ꝓductõne.et ponit Rich̊.rõnem huiꝰ
ex ꝑte ꝑfectõnis caritatis q̃ ſemꝑ in alterũ tendit. Vñ
ſummꝰamoꝛ non eſt vnius ad ſe.et ideo vbi eſt ſumma
caritas ſemꝑ ponunt᷑ plures.iterũ vbi eſt ſumma cari⸗
tas ibi eſt velle diligi vt ſe.pʒ ergo ꝙ caritas nunq; po
teſt eſſe ſolitaria:et maxime ſumma caritas.quia q̊ peꝛ
fectio volũtatis eſt caritas.et marime volũtatis illius
Fm qus fit ꝓductio ſpũſſcti.iðo ꝓductio ſpũſſancti ne/
ceſſario reꝗrit ꝙ non ſit ab vno ſlolo ſ̊ a pluribo: ꝓpter
cecurſum caritatis ab vno in alium q̃ eſt ꝑfectio volun
tatis.quia vᷣo/ꝓductio filij a patre eſt ꝑ modum natu⸗
re:ideo ibi tenet illa obiectio ſcilʒ ꝙ filius ab vna ſola
ꝓſona ꝓducatur.⁊ ꝙ vnum ſolum pꝛincipiũ ſue pꝛodu
ctionis requirat ſcʒ patrem.¶.Et per bhoc patet ſolutõ
ad rõnem quartam. OQm ſi eſſet ꝓductio ſpũſſcti ꝑ mo⸗
dũ nature:bñ ꝓcederet ratõ illa.ſed ita no ẽ imo ꝑ mo⸗
dum voluntatis.cuiꝰpfectio eſt ſumma caritas.q ſem⸗
per ab vno in olterum decurꝛit.et ideo interimẽda ẽ il⸗
la ſcilicet ꝙ pductio ſpirituſſancti poſſit eſſe ab vno ſo⸗
niſtautem eius pꝛoductio eſſet per modum nature ve
ra eſſet.

Membrum ſextum

Exto queꝛit᷑ ſupoſito ꝙ ſpũſſctus proce⸗
dat a patre⁊ filio.vtruʒ ita ꝓcedat ꝙ me
diate tm̃ procedat a patre vel imediate.
Ad qð ſic.ſi aliqua duaꝝ ꝓcederet ĩme⸗
diate tm̃ a pᷣma.nõ ↄiũgeret᷑ alia pᷣme niſi ꝑ medium:S
in oꝛdine nature plus coĩcaret cũ ſcðᷣa qᷓ cũ pꝛima.non
Feſſet in diuĩs ꝑſonis ſumma geꝛmaĩtas ⁊ ↄnexio.ſi g̊
ſummꝰoꝛdo ꝗ eſt in diuĩs ꝑſonis reqꝗrit ſummã ↄnexio
nem in ülis:oſtat ꝙ ſpũſſctus isa ꝓcedit a pre⸗ filio:q;
a patꝛe ꝓcedit imediate.¶ Scðdᷣa ratio.magis cõuemi⸗
unt qui ſine medio ↄueniunt qᷓ; cum medio.ſi g in diuĩs
pſonis ẽſt umma ↄuenientia: relinqtur ꝙ nõ eſt ibi pro⸗
ceſſio aliq ſolũ ꝑ mediũ.nõ eſt aliqua ꝑſona q̃ tm me
diate ꝓcedat a ꝑma. Ad oppoſituz inteꝛ eſſe nõ ab a⸗
lio a qͥ alius.⁊ eſſe ab alio a q nullꝰ:mediuʒ eſt eẽ ab a⸗
lio a qͥ alius oꝛdine nate. Si ꝗᷓ iſte oꝛdo ſit in trinitate
qꝛ ibi eſt eẽ nõ ab alio a quo aliꝰſcʒ pr̃.et eſſe ab alio a
quo nulloſcʒ ſpũſſcts.et eſſe ab alio a quo aliꝰſcʒ filius

ſ .

Onõ. ꝓcedit ſpũſſcẽs immediate a pr̃e ̊ mediante filio.
Solutio.dðm ſᷣm Rich.de ſcko vict.in li. de tri.di/
centeʒ .ꝙ ꝑſona de ꝑſona ꝓcedit multipłr.qñq; imedia
te tin:qnq; mediate tm̃:qnq; mediate ⁊ ĩmediate.veꝛbi
gra.de adam ꝓducit᷑ eua ſeth enoch:vᷣ eua pducitur de
adam ĩmediate tiñ:enoch mediate tm̃. ꝗa mediãte ſeth
quia fuit filiꝰſeth. Seth vᷣo vtroq; mõ ſcʒ mediate et ĩ⸗
mediate. Jmmediate ꝓceſſit de ſemie adam inqtũ fuit
de ꝓpꝛio ſemĩe.mediate inqtum fuit de ſemĩe eue:quia
eua ab adam.mediata vo ꝓductõ non põt eſſe in diuĩs
tm̃:qꝛ tũc nõ eẽt ſummꝰoꝛdo nec ſumma ↄnexio in eis.
ĩmo ↄfunderet oꝛdinẽ ⁊ ↄnexionẽ vt viſum ẽ ⁊ ſũmã ger
manitatẽ.ſoluzʒ & alie due ꝓductõnes ſunt ĩ diuĩs.ꝓdu
ctio ĩmediata tm:eſt ꝓductio filij a pr̃e.nec põt ↄuenire
ĩmediata tm̃ niſi vni ſoli ſicut viſum ẽ. Relinꝗtur q
mediata ⁊ imediata eſt/ꝓceſſio ſpũſſcti a patre.ĩmedia
ta inꝙ tuʒ a pr̃e. mediata vᷣo inqtum a filio ꝗ a pre eſt.
eſt ̊ oꝛdo in diuĩs ᷣm ĩmediatõeʒ tm̃ inter patrẽ et fili
um.ſᷣm vo mediatõeʒ et ĩmediationẽ ſpũſſancti ad pa⸗
trem.

Membrum ſeptimũ

Eptimo querit᷑ de oꝛdine nature ꝓceſſio
nis ſpũſſancti ad generatõeʒ filij. qð eoꝝ
ſit pꝛiꝰoꝛdine nature.an ꝓceſſio ſpũſſan⸗
cti:an generatio filij? Ud qð ſic Auguſ.
generatõ filij a pre eſi ſicut generatõ intelligentie a mẽ
te. ꝓceſſio vᷣo ſpũſſcti a patre ⁊ filio eſt:ſicut ꝓceſſio ſpi
ritus amoꝛis ab intelligẽtia ⁊ mente: hoꝛdine nate ↄſe
quitur generatõeʒ intelligẽtie a mente ꝓceſſio amoꝛis
ab vtroq;.q̊ oꝛdie nature ↄſeqtuꝛ ꝓceſſio ſpũſſcti a filio
7 pr̃e:generatõeʒ filij a pre.ꝗ Scða ratio.volũtariũ ẽ
cuiꝰpncipiũ eſt in ipᷣo ↄgnoſcente ſicut dic ioh.damaſ.
̊ volũtas eſt pᷣncipiũ ↄgnoſcẽs.et in h̊ differũt a pᷣnci⸗
pio qð eſt natura. Qam natura non pᷣcognoſcit ſuum
actũ.voluntas vo pᷣcognoſcit.q̊ cognoſcere pᷣcedit velle
oꝛdine nature.nihil em eſt volitũ niſi pꝛius ↄgnituʒ:&
ſm ioh̊.dam̃.nibil ẽ amatũ niſi ↄgnitũ.cũ om̃e amatu
ſit volitũ:relinꝗtur igit᷑ q amoꝛẽ pcedit ordine nature
noticia & pꝛiꝰeſt generatio noticie a mẽte qᷓ; amoꝛis ab
vtroq;:q̊ oꝛdine nature ↄſequitur ad generatõnez filij.
Tercia ratio.ſupoſito qð ſupᷣ ꝓbatum ẽ.ſcʒ ꝙ ſpũſ⸗
ſanctꝰ ꝓcedit a filio.pꝛius erit intelligere generatoneʒ
filij a patre i pꝛoceſſionem ſpũſſcti ab vtroq;. Quar⸗
ta ratio.Aug.ad oꝛoſium.pᷣire voluntas ſapiaʒ nõ pt᷑:
ergo nec ꝓceſſio voluntatis generatõeʒ ſapiẽtie. Ad
oppoſitũ aug.in li.de tri.ꝑtum mẽtis.ſ.intelligentiã et
hoc eſt ᷣbum interiꝰpᷣcedit appetitꝰ.i.voluntas intelli⸗
gendi.ante eĩ ꝙᷓ ꝗs intelligat exigit᷑ oꝛdie nate qð vult
intelligẽ.igit᷑ apetitꝰſine volũtas pᷣcedit intelligentiã.
ſi ꝓceſſio volũtatis a mente repntat ꝓceſſiõe ſpũſſcti:
generatõ intelligẽtie generatõeʒ filij.videt᷑ q oꝛdie na⸗
ture pꝛioꝛ ſit ꝓceſſio ſpũſſct᷑i ꝙᷓ generatio filij. ¶ Scða
rõ.in om̃i ↄgnitõe tria exigunt᷑.ↄgnoſcẽs.ↄgnitũ.et in⸗
tentio volũtatis copulãs ↄgnitũ ↄgnoſcẽti:ſic pʒ in co⸗
gnitõne ſenſitiua.Ad h̊ eniʒ ꝙ aliquis videat: oꝑtet q;
ſit vidẽs ſiue viſiuũ et viſibile pñs viſiuo ⁊ intentõ vo⸗/
luntatis copulans vnũ alteri.AUñ qñq; ↄuenit aliqueʒ
oculis apertis nõ videre pñte obiecto etiam viſibili qð
ex hoc ↄtingit quia nõ eſt intentõ voluntatis copulans
viſibile viſiuo.Añ narꝛatur de beato berñ.q quadam
vice tranſierit per ꝑaſius nihil videns:cuʒ tamen aper
tos hr̃et oculos et preſentes eſſent res que videri poſ⸗
ſent.eodem modo eſt de cognitõne intellectiua. Ad boc
enim ꝙ ſit hie cognitio opoꝛtet ꝙ qui debet intelligere
intellectum habeat.et ꝙ pꝛeſens ſit intelligibile intelle
ctui.et ꝙ feratur intentio voluntatis ſuper intelligibi
le.Alioquin adhuc non intelligeret.ex hoc patet ꝙ in⸗
telligere pꝛecedit voluntas intelligendi. ergo pꝛioꝛ eſt
pꝛoceſſio voluntatis ꝙᷓ generatio intelligẽtie ordĩe na⸗

at= ſ l

ture.ſic vtiq; ꝓceſſio ſpirituſſancti pꝛioꝛ oꝛdine nature
q̃ generatõ filij a patre. Si dicat᷑ ᷣm auguſt. in li. de
tri.ꝙ eſt amoꝛ vel apetitus rei ↄgnoſcende:⁊ eſt amor
rei ↄgnite.vt anteq; aliquis ſciat grãmaticã:vult ⁊ ap⸗
petit eam ſcire.ſiłr poſtq ſcit eam: vult eam ſcire.pri⸗
ma voluntas ſiue amoꝛ pᷣcedit intelligentiã: ſᷣ ſcdᷣa vo⸗
luntas ſequit᷑ intelligentiã:et huic aptatur ſpũſſanctꝰ
et ideo ſequit᷑ generatõeʒ filij ſua ꝓceſſio. VUñ dicit au⸗
guſti.in li.de tri.ꝙ cũ mens amat ſuã noticiaʒ que eſt
velut quidã amplerxus ꝑentis et ꝓlis:repñtat ſpirituʒ/
ſanctũ. Sed tũc ↄtra hanc rñſionem oꝓponit᷑. aug.dic
in.ix. de tri.et vult.ꝙ amoꝛ rei ↄgnoſcende ſit amoꝛ rei
cognite.Añ dicit.aꝑpetitus quo inhiat᷑ rei cognoſcen⸗
de fit amoꝛ rei cognite:dum tenet ⁊ amplectit᷑ placitaʒ
ꝓlem.i.ipſam noticiã.cum &̊ appetitus inhiat᷑ rei cog⸗
ſcende:pᷣcedit generatoeʒ ſapientie.⁊ ille ideʒ ſit amoꝛ
rei cognite ꝗ repꝛeſentat ſpinſanctũ.q̊ ꝓceſſio ſpũſſãcti
oꝛdine nature pᷣintelligit᷑ ante generatõeʒ filij. ¶ Ter⸗
cia ratio ᷣm oꝛdinẽ intelligentie cũ pater ille eternus
generet voluntariꝰ:velle pᷣcedit generare.ſed voluntas
repꝛeſentat ſpm̃ſanctũ ̊ ſpirituſſanctꝰpᷣintelligit᷑ ante
generatõeʒ filij. Solutio. dicendũ ꝙ voluntas ſiue
appetitus rõnalis dupler eſt. Eſt eniʒ voluntas vt na⸗
tura:et eſt voluntas vt volũtas.ſicut dĩic ioh. damaſc.
alijs verbis grecis thelyſis buſilis.voluntas vo vt na
tura eſt aꝓpetitꝰ generalis et indeterminatꝰ: voluntas
dᷣo vt voluntas ſpãlis et definita.Nam volũtas vt na⸗
tura inſerta ẽ cuilibet vi aĩe reſpectu ſui actus et obie⸗
cti. VUñ in iꝛaſcibili ẽ reſpectu ardui.in coꝛruptibili re⸗
ſpectu boni.in rationali reſpectu veri.Sed volũtas vt
voluntas q̃ quidem ẽ determinata:inſerta eſt ſoluʒ vir
tuti motiue rõnali que mouet᷑ ex arbitrio ⁊ iudicio libe
re.voluntas pᷣmo modo dicta pᷣcedit noticiã ſiue intel⸗
ligentiaʒ:quia appetitꝰille eſt in ip̃a vi cognitiua reſpe
ctu motiue naturalr inſertus quo inhiat rei ↄgnoſcen⸗
ge. et de h̊ appetitu intelligit᷑ auẽtas aug.ſcʒ ꝙ paꝛtuʒ
mentis pᷣcedit aꝑetitus.volũtas vᷣo vt voluntas oꝛdie
nature ↄſequit᷑ noticiã.hec em̃ eſt determinata reſpct᷑u
alicuiꝰrei:h̊ nõ poſſumꝰvelle ꝓprie aliꝗd niſi cognituʒ
ſicut onſum ẽ.ſᷣm hoc dðm ꝙ iuxta bũc medũ dr in di
uinis volũtas dupłr.ſ.eſſentialłr et ꝑſonalr. Tolũtas
eſſentiałr accipit᷑ a volũtate vt nat᷑a.et hec volũtas q̃ſi
indeterminata ẽ et generalis in diuĩis.ꝗa hec volũtas
vna ⁊ eadẽ eſt pr̃is et filij et ſpũſſcti.cũ ſit idẽ qð eẽntia
diuĩa.⁊ bec volũtas oꝛdine intelligẽtie pᷣcedit generati
onẽ ſapie ſiue filij.⁊ añ ipᷣam p̃intelligit᷑.volũtas vo di
cta notionałr ſiue ꝑſonałr:accipit᷑ a volũtate vt volun
tas.et hec nõ eſt q̃ſi generalis ̊ appꝛopꝛiata ſpũiſcto.
ſicut volũtas vt voluntas in oꝛdine nature dr ↄſequi
noticiã ita ⁊ hec voluntas dicta ꝑſonalłr ꝓ ſpũſcto:vᷣm
rõnem intelligẽtie ↄſeꝗtur in diuis ꝑ generatõeʒ intel⸗
ligentie.⁊ ita ꝓceſſio ſpũᷣſſct᷑i ↄſegtur generatiõeʒ filij:
nõ tñ oſegꝗtur re vel tꝑe.Sʒ volũtas pᷣmo mõ dicta añn⸗
cedit.qꝛ diuia eſſentia eſt cũ ̊ dicẽs rõnem ad ꝓductõ⸗
nẽ filij ꝓꝑ generatõeʒ:⁊ ſpũſſct᷑i ꝑ ꝓceſſionẽ:oꝛdine ̊ na
ture pᷣoꝛ ẽ generatõ ꝙᷓ; ꝓceſſio.¶¶ Item alia rõ ad h̊ ideʒ
qm̃ oꝛdine nature pꝛioꝛ eſt ꝓductio q eſt ꝑ modũ natuẽ
q que ẽ ꝑ modũ volũtatis.ſic pꝛioꝛ eſt natura q; volun
tas oꝛdine nature.quia vbicũq; eſt volũtas ibi eſt na⸗
tura et nõ ecõuerſo:ſed.pductio filij eſt ꝑę modum pfe⸗
cte nature: ꝓꝓductio ſpirituſſancti ꝑ modum volunta⸗
tis ꝑfecte.que etiam ꝓductio eſt etiam a filio.iðᷣo oꝛdi⸗
ne nature ſequitur ꝓductionem filij per generationem
4¶ Per hoc ſoluit᷑ ratio prima in cõtrarium et ſimiliteꝛ
ſecunda.quia dico ꝙ non cuiuſcunq; voluntatis inten
tio pꝛecedit cognitionem: ſed voluntatis geneꝛalis quã
dicimus voluntatem vt naturam. quia per hãc incho⸗
at vis cognitiua rei cognoſcende.¶ Ad terciam ratio⸗
nem dicendum ꝙ cum aliquid eſt imꝑfectionis in ipſa
trinitate creata:id non debet aptari ip̃ᷣi trinitati incre

.

ate. Fm hoc dicendum ꝙ in trinitate creata eſt duplex
appetitus. Elnus eſt rei cognoſcende:et iſte pꝛecedit ſci⸗

entiam.mouens animã ad querendum quod ignoꝛat.
Alius eſt appetitus rei cognite:et iſte quaſi dilectõ ipi
us noticie iaʒ habite vt ſeruetur. pꝛimus appetitus eſt

impfectus ⁊ confuſus.quia velle cognoſcere anteq; ho

mo cognoſcat:ponit in ipſo imꝑfectioneʒ et deſecium.
quia ponit ignoꝛantiaʒ in ipſo.Sed alius appetitus ꝗ

eſt amoꝛ rei cognite ꝑfectionis eſt.quia eſt ipſiꝰmentis

diligentis ſuã cognitõnem. Vñ ponit ſcientiã et cogni⸗
tioneʒ in eo cuiꝰeſt.et iſte eſt apetitus determinatus.

⁊ qᷓuis in nobᷣ ſᷣm radiceʒ idem ſit vterq; apetitꝰ ſicut

dicit aug.ꝙ amoꝛ rei ↄgnoſcende ſit amor rei cognite.
tamen differũt in eſſe.quia vnꝰ imꝑfectus alius perfe⸗
ctus.vnꝰindeterminatus alius determinatus.pꝛimus
ergo appetitus inqtum ſic eſt:non debet adaptari diui

nis ſed ſecundus.4 Ad quaꝛtam rationem dicendum

ꝙ cum dicitur pater vult generare.velle dic eſſentiam
in patre.et ſᷣm intelligentiam volũtatis eſt quaſi me⸗

dium inter y poſtaſim patris et generare.tamen ᷣm rẽ

non dicit aliud q; eſſentiam. vnde cum dicit᷑ pater põt

generare pater vult generare.vtrũq; impoꝛtat eſſentiã

ſcʒ poſſe ⁊ velle.Vñ eſſentia ſub rõne potentie vel volũ

tatis tenet rõnem medij.quia dicendo pater vult gene⸗

rare:volũtas dicit eſſentiam inqtum eſt ratio genera⸗
tionis.Aliter vᷣo accipit᷑ cuʒ dicit᷑ pater et filius cõem
habent volũtatem:quia hec voluntas cõem dicit notõ⸗
nem que eſt coĩs ſpiratio.aliter tñ cum dicit᷑ ꝑpr et filiꝰ

habẽt de ſe ꝓducentem voluntatem ↄmunem. quia hec

voluntas dicitur perſonaliter ſpirituſſanctus et ſic pa
tet reſponſio.

Membrum octauũ

Ctauo querit᷑ abſtracto oꝛdine nature ꝑ
intellectũ.an adhuc ſit intelligeꝛe ypoſta
ſes in eſſe diuĩo.⁊ oñditur ꝙ ſic.quia nõ
intelligendo pr̃em: filiũ nõ intelligendo.

adhuc intelligẽdo nõ ab alio a qͥ aliꝰ.ab alio a quo ali⸗

us:ab alio nõ a qͥ alius.adhuc intelligo vnitatẽ perſe⸗
ctiſſimã diuini eẽ:̊ ꝑfectiſſima vnitas ẽ vt oſtenſuʒ eſt

q̃ eſt in pluribo non multiplicata: &̊ adhuc intelligo in

vnitate diuĩa vnũ et vnũ.q Silr querit᷑ vtꝝ abſtractis
ꝑ inteliectuʒ ypoſtaſibo ſiue ꝑſonis ſit adhuc intellige

re oꝛdinẽ nature in eſſe diuio:⁊ oñdit᷑ ꝙ non:qꝛ abſira
ctis ꝑſonis ſiue ypoſtaſibo nõ intelligit᷑ aliꝗs ꝗ a nllo
a qͥ alius. nec aliꝗs ꝗ ſit ab alio a qͥ alius. nec aliꝗs ſit

ab alio a qͥ nullus:ſ̊ ſᷣm has diuiſiones intelligit᷑ oꝛdo
nature et ẽ in diuis:ꝗ̊ abſtractis ꝑſonis ſiue y poſtaſi⸗
bus in diuĩs nõ erit intelligẽ oꝛdinẽ nature. Ad op⸗
poſitũ.ↄſtat ꝙ abſtractis ypoſtaſibo põt intelligi mẽs
ſũma noſcẽ ſe.⁊ etiã ↄgnoſcẽs ſe diligit ſe:ꝗ̊ abſtractis
ꝓſonis ẽ ibi intellige mentẽ noticiã ⁊ amoꝛc:h̊ oꝛdo na
ture ẽ noticie ad mentẽ:⁊ amoꝛis ad vtrũq;.relinꝗt᷑ igi
tur ꝓꝙ eſt intelligẽ oꝛdinẽ nature in deo. abſtractis etiã
in ꝑĩonis.¶¶ Scõa rõ.in oĩa rõnali nõ ſunt ypoſtaſes.
7 tñ ibi intelligr oꝛdo nat᷑e int mentẽ intelligẽtiã ⁊ vo⸗
luntatẽ.ſm q̃s vires aĩa ẽ imago trinitatis increate:&
ſiłr ĩ increata fnitate pt᷑ intelligi oꝛdo nate ſi abſtraba
tur ypoſtaſes ⁊ ꝑſone. Solo.dðm ad pᷣmũ ꝙ abſtꝛa
cto oꝛdie nat᷑ali vł nat᷑e a diuĩs ꝑ intellctm:adhuc pñt
intelligi ypoſtaſes.vñ pt᷑ adhuc ibi ĩtelligi vnꝰ ⁊ vnus
tñ indiſticte.Iñ notãdũ.qꝙ ypoſtaſ cũ ſit ſba.aliq di
cit ꝑ modũ ſbe ꝓnoĩalis h̊ eſt ſub q̃litate indetmiata:
ſiẽ̃ ſᷣa ꝓnoĩalis.aliqñ dĩc ꝑ modũ ſbe noĩalis ſingula
ris vt ſoꝛ.et tũc dĩc ſub q̃litate dermĩata et definita vel
Diſticta.⁊ ſi tũc ſit circa rẽ rõnał nat̃e ſinglłarẽ:dicetur
eẽ ꝑſona.abſtracto ̊ oꝛdĩe nate a diuĩs ꝗẽ ᷣm iſtas ꝓp⸗
pꝛietates.nõ ab aliqͥ a qͥ alius ⁊c.eſſet intelligere pᷣmo
modo y poſtaſes ĩ diuinis quia poſſet intelligi vnus ⁊
dat tamen indiſtincte. ſicut ſubſtantia pronominalis
dat intelligere ſubſtantiam. ſed non poſſent ibi intel⸗

e

Giichir.
n ſiuſeft
unngpunng
talipmndi
Mendientnn
ledeſinin
geſtannin
retcnenfn,
dtun,
hporlat eſen

Ctennerkti

haterfulen

Kmtognm
rerſlugcin
emdietnon⸗
ndickpfan
Unemnquube
menoerſtn

gui

hdinenann
ellgerſei
Pſic gnnni
lnteligrin
lioagroli
nitutepett
oſtenliyl
intelligo in
abltracns
e intelige
negabßin
igsg anſ
pec aligsſt
nelugton⸗
ivepon
fe. Nop
inteliginih
Fobſfnmn
ßoron
pntligtii
ſranseni
enitc
arenle⸗
ſabſraa
icobſte
acbucpnt
ndaemns
alain
letmintt.
ſoſnni
Nfinte
hoicen
rnſti⸗
ſgerepe
ſen
onints
ſnth/

= S=

Nueſtio
ligi ꝑſone que dicunt᷑ ad modũ ſingularis ſube nomi⸗
nalis ſub ꝓprietate incoĩcabili diſtracta.ſic̃ ꝑʒ in ſoꝛte
ad modũ ſube ꝓnoĩalis poſſent ibi ypoſlales intelli⸗
gi nõ noĩales oꝛdine nature ſubtracto.¶ Ad ſcðm q̃ſi⸗
tum dõm.qꝙ abſtractis ꝑſonis ſiue ypoſtaſibo.nõ ẽ in⸗
telligere in dinis oꝛdinẽ nat᷑e.duplex eſt em̃ oꝛdo ſcilʒ
oꝛdo nature et oꝛdo intelligẽtie. In diuĩs oꝛdo nature
ponit rõnem oꝛiginis qᷓ circa ip̃am attendit᷑ ratõ.oꝛigi
nis aũt dum ſit circa rem q̃ ſit in genẽ ſube:ponit ratõ
nẽ eiuſdẽ ꝙ eſt de pᷣncipio et pᷣncipij.ſ.ꝙ alius ab alio.
ideo impoſſibile ẽ ꝙ in deo intelligitur hic oꝛdo:miſi
ibi intelligat᷑ aliꝰet alius.ꝗa ſicut dic anſel.nec intelle⸗
ctus capit nec natura ꝑmittit illũꝗ de alio ẽ: eſſe illuʒ
de q̊ eſt. abſtractis autẽ ꝑſonis ⁊ ypoſtaſibo nõ eſſet ibi
aliꝰ aliꝰ:⁊ iõ nõ poſſet ibi eẽ nec itelligi iſte oꝛdo. Oꝛ⸗
do vᷣo ſm intelligẽètiã nõ ponit oꝛdinẽ ex ꝑte rei ̊ ex ꝑ⸗

te acceptõnis nr̃e. Eñ ᷣ̃m hoc nos dicim ꝙ ᷣm oꝛdieʒ

intelligentie p̃cedit eẽntia potentiã ⁊ ſciaʒ. In deo tam

ideʒ ſunt eẽntia potentia ſcia.⁊ ſᷣm hoc dðᷣm.ꝙ ſi ĩ di⸗
uinis inielligeret᷑ mens noticia ⁊ amoꝛ abſtractis ꝑlo⸗

nis diuinis:nõ eſſet int hec oꝛdo nature ſᷣ ſolũ oꝛdo in
telligentie.ꝗa nõ eẽt dicere noticiã a mente nec amoꝛeʒ
ab vtroq;.ĩmo eſſet dicẽ mentẽ eẽ noticiã et amoꝛeʒ: q;
nis m acceptõeʒ intellectꝰnr̃i pꝛiꝰ intelligeret᷑ mẽs ꝙᷓ
noticia et noticia ꝙᷓ amoꝛ. ꝑ hoc pʒ ſolo ad pᷣmã rõneʒ
in ↄtrariũ. AUo ſcdoaʒ q̃ obijcit᷑ de viribo aie ᷣm q̃̊s dr
eſſe imago trinitatis increate.dðm ꝙ ypoſtalis eſt res
hñs eẽ ſube ſingłaris cuʒ ꝓpꝛietate incoicabili. oꝛdo er⸗
go nat᷑e ⁊ oꝛiginis nõ ponit plitateʒ y poſtaſuʒ:niſi qñ

ſunt i reb qᷓ ſunt d genẽ ſube.7 ga vires aie noõ ſũt de

genẽ ſube ßᷣ ſunt ipioſube aĩe et non ſuba aĩe.ideo oꝛdo
nature ⁊ oꝛiginis nõ ponit ibi tres ypoſiaſes. In diui⸗
ms aũt oꝛdo nat᷑e et oꝛiginis ẽ circa rem qᷓ̃ eſt ſuba.ꝗc⸗

quid em̃ ẽ in co:eſt ipᷣa diuia ſba.et iõ nõ põt ibi eẽ oꝛ

do gn ſint ibi plures ypoſtaſes.iĩmo cũ ypoſtaſ ſpa ſit

pomt ibi oꝛdo nature ipſas ypoſtaſes et ſic patet rnſio
ad queſtionem iſtam. V

Vnueſtio.xlvij.de equa⸗
litate diuinaꝝ perſonaꝝ. MW
Equitur queſtio
de qlitate diuinaꝝ ꝑſonaꝝ. Pꝛimo ꝙ
querit᷑ an ſit eq̃litas in pſonis. Scðo
vtrũ filiꝰſit eq̃is pri. Lercio vtꝝ ſpi⸗
rituſſct s ſit eqlis pri ⁊ filio. OQr̃to vtꝝ
vna ꝑſona ſit eq̃tis dua bo. Qninto penes que attendi⸗
tur equalitas in ꝑſonis.
Mlembrum primum
Dpꝛimũ ſic obijcit᷑.aug.ð maximinum.
cũ dꝛ filiꝰa pꝛe ⁊c.nõ ondit᷑ ineqlitas ſbe
hoꝛdo nature.ſi nõ ineq̃litas:& eq̃litas.
eqlitas ẽ in diuĩs.¶ Item ĩ ſimbolo dr
q; tres ꝑſone ſibi coef᷑ſne ſunt? coeqͥles:ꝙᷓ ſunt eq̃les i⸗
uicẽ ſiue inter ſe. Cont. dic phus ꝓpriu eſt q̃ntitatis
m eã eqjle vel ineqle dici. Sʒ i diuis ꝑſonis nõ ẽ qu⸗
titas:cũ ſit ibi ſumma ſimplicitas: nec eq̃litas.⸗ Itẽ
oĩs eqlitas ſupponit diuerſitatẽ.vbi igi᷑ ſüma ẽ idẽpti⸗
tas:nulla ẽ eqlitas:ſ in diuis pſonis ẽ ſumma igẽpti⸗
tas &nõ eſt ibi eqlitas.¶¶ Itez eqlitas dic ↄmenſuratõ
nẽ aliquoꝝ ſcʒ eqliũ:ſᷣ vbi ẽ infinitas.nulla ↄmenſu⸗
ratio:h̊ in diuis ꝑſonis ẽ infinitas.iᷓ nõ eſt ibi omenſu
ratio: nec eqͥlitas.¶¶ YIteʒ in diuis nõ eſt reꝑire niſi eſ
ſentiã ? ꝓꝛietates. eẽntiaz in q; ueniũt: pꝛietates in 4
bus diſtinguunt᷑. ̊ rone eẽntie nõ eſtiĩ illis eq̃litas: qa
oĩmoda ſiue ſumma idẽptitas.neq; rõne Aꝓpꝛietaiũ: cũ
vniꝰꝑſone plures ſint ꝓpꝛietates alteriꝰ paucioꝛes. nec
rõne vtriuſq;:qꝛ ꝓpꝛietates nihil adqũt eſſentie. vbi em̃
aliquid oꝛit᷑ ex aliquibo duobo ita ꝙ ex neutro illoꝛum

—

xlvyj.
neceſte eſt ꝙ vnũ addat alteri. Rñ.ad pᷣdictoꝝ intel
ligentiã notandũ.ꝙ in his inferioꝛibo ex vnitate in ſbᷣa
cauſat᷑ idemptitas.ex vnitate in q̃litate eq̃litas.ex vni
tate in qualitate ſihitudo. vñ idemptitas:eq̃litas:ſimi
litudo: dicũt relatõnes ſundatas ſuꝑ tria p̃dicamenta.
iuxta iſta ſimilitudinẽ.qm ẽ ſigniſicaꝛe diuinã ſubaʒ vt
elſentiã: et vt qnantã.et vt qlem ẽ ponere in diuis idem
ptitatẽ eqlitatẽ et ſilitudinẽ:̊ q̃ntitas in diuis tranſit
in genſube et q̃litas ſiłr. quia in diuis nõ eſt ponẽ ni⸗
ſi duo genera.ſ.ſijbᷣe et adaliqd.Eq̃litas et ſiſitudo di
cũt relatõnes vt ſundatas ĩ ſuba.¶ Dicendũ igit᷑ ad P⸗
inum.ꝙ lʒ in diuĩs ꝑſonis nõ ſit ꝓpꝛie quãtitas: ꝗa tñn
ↄtingit ſigniſicare diuinã ſubam vt quanta.vt cũ dicit
c?magneternꝰ:eſt dicẽ in diuĩs equalitatẽ. Alia igit
rõne dr eq̃litas in diuis 2 in creaturis ꝓut quãtitas/p
pꝛie determiat᷑ a pho. Pꝛeterea ſimplicitas in diuinis
nõ opꝓponit᷑ quãtitati. hec eniʒ ſunt vera deveſt magnus
imo immmẽſus et ſimplex. Simplicitas em̃ in diuis non
Dicit pᷣuatõeʒ ĩmenſitatis:ſ̊ dic indiuiſionẽ ſummã ſcʒ
