qtum ad oꝛdinẽ. Quinto.de ↄꝑatione intentõis potẽ
tie ad voluntatez ꝗꝙtum ad oꝛdinem ꝙᷓtum ad exten⸗

ſionem.

Membrũ primũ

Oprimũ ex ↄcluſione Richardi in li.de
trinita. arguit. ↄſtans eſt deũ potentẽ eſſe
potentie plenitudine: nõ potentie parti⸗
cipatione.ᷣ cui aliquid attribuit᷑ in ple
nitudinẽ:verius ei ↄuenit rõ qᷓ; cui attribuit᷑ 'm ꝑtici⸗
pationẽ. ſicut pʒ in bonitate que attribuit creatori ſᷣm
plenitudinẽ: creature vpᷣo m ꝑticipatõʒ. ⁊ veri ↄuenit
intentio bonitatis creatoꝛi qᷓ creature. veriꝰ cõnenit
ei intentio potentie qᷓ; creature.¶ Cõtra. nibil qð dici
tur ſm dependẽtiã ꝓpꝛie ↄuenit diuine eſſentie. ſi in⸗

tentio potẽtie dic᷑ ꝑ dependentiã ad actũ. & intentio

Aprie nõ ↄuenit diuine eẽntie.¶ Itez 'm ariſto.ĩ me⸗

taphy. Intentio potẽtie eſt duobo modis. Eſt. n. potẽ⸗

tia actiua que ab eo notificat᷑ pꝛincipiũ tꝛanſmutatio⸗/
nis in aliud m ꝙ aliud. Eſt ? potetia paſſiua ꝗᷓ·ſ.eſt
principiũ tranſmutatõis ab alio 'm ꝙ aliud.ex quibo
notionibo relinquit᷑ꝙ vbicũq; ẽ potẽtia paſſiua:ẽ mu
tabilitas ab alio.⁊ ideo ñ ↄuenit deo.vbicũq; vᷣo ẽ acti
ua potẽtia eſt imꝑfectio:qꝛ ibi exigit᷑ ſubiecta materia
cũ ſit in aliud.cũ q̊ in oꝑatõne dei ñ requirat᷑ ſubiecta
materia:vtʒ in creatõne. S relinꝗt᷑ ꝙ ñ ouemt potentia
actiua deo nec paſſiua.ᷓ nec intetõ potẽtie.¶ Si vo Di
ceret᷑ ꝙ potẽtia actina dicit᷑ in dro n ſolũ ſm ꝙ; eſt prin
cipiũ tranſmutatõnis in aliud: Kᷣ pꝛincipiũ tranſinuta
tõnis de ñ eẽ in eẽ. Cõtra.intentio potẽtie ñ dĩ ĩ deo re
ſpectu creatõis ſolũ pᷣ reſpectu generatõis ? ꝓceſſiõis
a ꝗbo relegata ẽ oĩs mutatõ.⁊ ita intẽtio potẽtie ñ eꝛit
deovueniẽs. Rñſio.potẽtia dꝛ ᷣm imꝑfectõʒ. ⁊ boc
mõonenit creature.potẽtia etiã dicit᷑ ßᷣm ꝑfectõzʒ ⁊ ple
nitudineʒ. H mõ ↄuenit creatoꝛi.Dico aũt imꝑ ectõʒ
potẽtie indigentiã ſue ꝑfectõis oplẽde ꝑ actũ. vel indi⸗
gentiã ſubiecte materie. quẽadmodũ ẽ in potẽtia actĩe
creature:qᷓ.ſ.ad ꝑfectõʒ ſuã ꝑuenit mediãte effectu ſiẽ
in ſpũalibo.exemplũ pʒ in viribo aĩe rõnabilibo.vel ſicẽ
in his q̃ efficiũẽ mediate coꝛꝑe vbi nccia ẽ ſubiecta ma
teria. exẽplũ ĩ artifice.vel etiã quã ↄcomitat᷑ mutabili⸗
tas dẽ potẽtia imꝑfecta:ſic ẽ potẽtia materie ⁊ materi
aliũ. Intẽtio ꝗ̊ potẽtie m imꝑfectõʒ nullo mõ ↄueniet
deo ſ̃ Fm pfectõʒ.: VUñ ad illõ qð pᷣmo obijcit dom.
ſic in ſole dẽ potẽtia ad actũ ꝗẽ lucẽ.q qdeʒ actꝰ ſꝑ ẽ in
ſole coeuꝰ ipli eẽntie ſolis.Et iteꝝ potẽtia ad actũ ꝗ eſt

Sce) d en e en 6n enn ,

6

illuĩare.q qdez actus ẽ in alio aſe ole. act⸗ ille gẽ illuia

re ẽ actus quẽ potẽtia ſolũ efficit.actus vᷣo ꝗ eſt lucè eſt
actus q̊ͥ agit. ſic ẽ determĩare intentõz diuine potentie
ꝑ actũ coeternũ. quẽadmodũ dicet᷑ potẽtia intelligedi
potẽtia amãdi in deo.velut potẽtia lucẽdi in ſole. Et ẽ
determĩare potẽtiaz ꝑ actũ tpalez· ſic potẽtia creãdi ⁊
foꝛmãdi ⁊ hmõi.manifeſiũ eſt aũt ꝙ nũq; potẽtia depẽ
det ab actu:niſi cũ ꝑfectio nobilioꝛ acꝗrit᷑ potẽtie ꝑ a⸗
ctũ.vñ potentia illuiandi in ſole ñ dependet ab actu il
luiatõis:multomagis nec potẽtia creãdi ab actu crea
tionis. Potẽtia pᷣo lucẽdi depẽdet ab actu ꝗẽ lucẽ i ſo⸗
le.qꝛ ꝑ bũc actũ acꝗrit᷑ ei ꝑfectio nobilioꝛ: q qdẽ ẽ actu
alis lucis. Quia aũt in ſole ñ ẽ ideʒ potẽtia ⁊ Hactus:
ſicut pʒ ex obſcuratõe q̃ facta ẽ ĩ moꝛte dñi vbi ſeꝑaba
tuꝛ actus a potẽtia. ideo ipſa potẽtia dependet ab actu
dico coeuo ipſi eẽntie. Quia ̊ oĩno ĩ deo idẽ eſt poten
tia actus coeternꝰ.vt potẽtiã intelligẽdi ⁊ intelligere
7 potẽtia generandi generare.nõ erit alio mõ poten⸗
tia dependẽs ab actu.¶ IYlud qð diẽ phus.ꝙ potẽ⸗
tia dependet: intelligit᷑ in creatura m naturà rei. Fm
vo ratõz intelligẽtie põt intelligi coĩter. na intellectus
potẽtie dependet ab intellectu actus.nã nos nõ intelli
gimꝰ potẽtiã niſi mediante noticia actus·4 Ad aliud
ð0 qð obijcit. ꝙ notiſicatio potẽtie ſm phᷣm nõ cõuenit
diuine potẽtie vłr:g̊ data ẽ de potẽtia creatu re.ſic am⸗
plius iam declarabit᷑.

Membꝛum ſecũdum

Onſequẽt querit᷑.vtꝝ potẽtia dicat᷑ equi
uoce vel vniuoce in deo.naʒ in oẽ po⸗
tẽtia ad intelligendũ. in deo ẽ potẽtia ad
generãdũ.in deo ẽ potẽtia ad creãdũ.aut
) potẽtia dꝛ vniuoce vel equoce:? Si vniuoce.oↄtꝛa.po/
tẽtia creãdi ẽ principiũ traſmutatõis a ñ eẽ in eẽ. potẽ⸗
tia aũt generãdi ſine intelligẽdi niło mõ ẽ principium
trãſmutatõis. ñ ẽ eadẽ rõ potentie ĩ deo binc? inde.
Itẽ potẽtia generãdi ñ ẽ potẽtia ad qd h̊ ad aligd: qꝛ
generare ñ ẽ ꝗd ſ̊ ad aliqꝗd. ſᷣ potẽtia creãdi ẽ potẽtia ĩ
qd. ñ vniuoce. ¶ Itẽ ſi equoce.ↄtra.potẽtie intelligẽ⸗
di generãdi ? creãdi erũt drñtes m eẽntiq. cũ ĩ pr̃e
ſit potẽtia ⁊ generãdi ⁊ creãdi ⁊ intelligedi. in filio vo
ſolu potẽtia intelligẽdi ⁊ creãdi ⁊ nõ generãdi.relinqt᷑
ꝙ aliqᷓ potẽtia ẽ in pr̃e q̃ ñ ẽ in filio.qð ẽ falſuʒ.Relin
quit᷑ ᷓ q nẽ equoce dicta potẽtia cũ dĩ potẽtia genera
di intelligendi ⁊ creãdi. Soto. potetia ñ dẽ ĩ do eg
uoce: cũ dẽ potẽtia generãdi intelligendi 2 creadi: ſed
analogice. ẽ ꝑ prius 2 poſteriꝰſm ratõʒ intelligetie.
Rõ igit᷑ intentõis diuine potẽtie ſᷣm analogiã eſt bec.
diuina potẽtia eſt potẽtia cuius ẽ ꝑ ſe actus.ꝑ he dẽ ꝑ
ſe:ſe pat᷑ intẽtio potẽtie in deo ab intentõne poteẽtie cre
ature. que ſiue dicat᷑ actiua ſiue paſſiua nõ ẽ principiũ
ad actũ ꝑ ſe. Iteʒ H̊ qð dicit᷑ principiũ actus ꝑ ſe:ↄueit
7 potẽtie intelligẽdi ⁊ potẽtie generãdi ⁊ potẽtie crean
di. ᷣ potẽtia dicta ad actũ ꝗ eſt intelligere: eſt act? qui
quideʒ eſt ipſa ſubſtãtia.intelligere.n.ſigt diuinã ſub
ſtantiã: ð̊ ꝑ modũ actus.potenti
eſt generare: eſt actus de ſubſtan:ia. generare. n. dicit
actu ꝓductönis de diuina ſubſtantia.cũ generare dicit
relatoʒ ꝑ modũ actus. potentia vᷣo dicta ad actuʒ qui

eſt creare eſt potentia actus qui non eſt de diuina ſuba

ſed de nihilo.creatio.n.eſt de nihilo.ſᷣm G ꝙ dicitur
potentia actus:dicit᷑ ꝑ prius ⁊ poſteꝛius de potẽtia in⸗
telligendi generandi ⁊ creandi ſᷣm intelligentiam rati
onis.ꝙ vᷣo dicit᷑ ꝑ ſe: excludit indigentiaʒ motoris
agentis:ſicut eſt in potẽtia paſſiua.⁊ indigentiã mate
rie ⁊ ꝑſfectionis vlterioꝛis:ſicut eſt ĩ potẽtia actiua cre
ature. vna eſt igit᷑ potentia cũ dicit᷑ potẽtia intelligei
generandi creandi. ſed per actum aliter 2 alit dictum
cterminat᷑.

7

a vo dicta ad actũ qui

. — 4 . —
Non ghunn er Te 9 n 9R„

p
no⸗
l
ho.n
lieſt
it
ast
N
.d

lig

otte
eſ.
tase
ſuieh
ſaaſt⸗
dett

e

geſthig

nine ne

dn inrſi

W
Nenacritin
Pporinandn
len
chaener
rägſſian
Ctianhaen
dippiſepen
tpencetchrn
roicti
ia nllen
glioſöntin
Lphugei
Natorirch
Miintltn
Anosnöine
ns 4 Nei
phnnötüne
eatore lia

jdunn

Ntitiadiciig
nczin drir
doi poin
in gcrtitin
Niuoee gtagt
nicneii

nös pincgn

do bineni
dbad ole
cidiein
oetie iitli

40

Entiz gdiſe.

igici,ilon
onrifin
diſliz Kin
Minagenen
nan ide
irarätiſ

tzirnelea⸗

mebogiͤckt
etns obein
ntönepoſnit
nanöerice
enehl
iin etentl
gere: ſu
ſiät inn!
ahaluit
eMN

igenenen
AAAlt

latumn
nbiln
odfin
cligenunn

ic;nann

eſcetige

ſtin
e

Nueſtio
NMlembꝛum teꝛciũ

Oſtea querit᷑.vtꝑ cũ deteꝛmĩat᷑ potentia
reſpectu creature:cõnotet᷑ aliqd creatuʒ.
ſicut cũ dicit᷑ homo põt facere domũ:no⸗
tat᷑ potentia in ipſo ⁊ cõnotat᷑ poſſibili⸗
tas materie.ij Ad quod ſic obijcit᷑.cuʒ dicit᷑: deus ſcit
mundũ foꝛe vel eſſe vel fuiſſe. ↄnotat᷑ aliquid qð ponit᷑
in creatura vel in preſenti vel in pꝛeterito vel ĩ futuꝛo.
Sikr cum dicit᷑: deus vult munduʒ foꝛe.ex h̊ ponit᷑ ꝙ
mũdus erit.intentio ſcientie ⁊ volũtatis dicte reſpectu
creature ↄnotat aliꝗd reſpectu creature.& ſiłr cũ dicit᷑
deus põt hoc facere ↄnotabið᷑ aliꝗd in creatura ſcilʒ ꝙ
poſſibile eſt boc eſſe. Contra. Anb. in li.de conceptu
virginali.deus põt de trunco facere vitulũ.nõ tñ de tꝛu
co poteſt fiẽi vitulus: qa deeſt aptitudo ex ꝑte materie.
relinquit᷑ igit᷑ ꝙ cũ dicit᷑:dus põt facere h.nõ cõnotat᷑
aptitudo que fit ex ꝑte materie. ſicut dicimꝰ ꝙ in gꝛa⸗
no eſt aptitudo vt fiat meſſis. ¶ Iteʒ aug.in li. de ſym⸗
bolo.omipotẽs dicit᷑: quia de nihilo fecit quecũq; fecẽ.
nõ.n.aliqua materies eum iuuit ex qua demõſtraret aꝛ
tis ſue potentiã:ſᷣ ex nipilo cũcta creauit.Ex hoc reli⸗
quit᷑ ꝙ cũ dicit᷑: eus põt hoc facere.nõ ponit᷑ poſſibili
tas mateꝛie.nibil.n. conotat᷑ creatũ ex quo nõ cõnotat
aptitudo nec poſſibilitas materie.¶ Itez intentio po⸗
tentie nõ equiuocat᷑ cũ diet᷑ deus põt hoc facere. cuʒ
dicit᷑ deus põt intellige. Si gnihil ↄnotat᷑ creatũ cum
dicit᷑ deus poteſt intelligere. ̊ nibil ↄnotabit᷑ cũ dicit᷑
deus poteſt facere aligd. 4 Item cũ potentia dicat᷑ ad
poſſibile ſicut ſcientia ad ſcibile reſpectiue.cũ dr deus
poteſt hoc facere vel põt creaꝛe mũdũ anñq; mũdꝰ eſſet.
cũ ponat᷑ potentia: ponet᷑ ⁊ poſſibile.ſ.ꝙ mũdũ creari
ſit poſſibile.Querit᷑ jͥ. aut illa poſſibilitas eſt in crea⸗
tura.aut in cauſa? ſi dicat᷑ eſſe in creatura: tũc nõ erit
verũ ab eterno mundũ creaꝛi eſt poſſibile.ſi aũt in cau
ſa:cum poſſibilitas cauſe nihil aliud ſit q; potẽtia cau⸗
ſe.quecũqʒ erũt in potẽtia cauſe:erũt poſſibilia.Cuʒ ꝗ̊
in potentia cauſe ſit potentia creandi innumerabiles
mũdos.relinquit᷑ innumerabiles mũdos eẽ ẽ poſſi⸗
bile.qð videt᷑ incõueniẽs.¶.¶ Iteʒ Athanaſius ĩ alteꝛca
tione ↄtra Arꝛiuʒ. vide quot ⁊ quantis vocabulis ap⸗
pellemus.ſapiẽtẽ.bonũ.⁊ omnipotẽteʒ.⁊ h̊ quo ad ſe.
quo ad nos vo miſericoꝛdeʒ. pium. iuſiũ. g nihil crea⸗
tum ↄnotat᷑ cuʒ dicit᷑ ſapiens.bonꝰ.potẽs. Rũſio.
intentio potetie determiat᷑ duptr. ꝑ temꝑale:z eternũ.
vt potentia creandi potẽtia intelligẽdi.cũ vpᷣo determi⸗
nat᷑ ꝑ eternũ mihil ↄnotat᷑ creatũ.cũ vo ꝑ tꝑale ↄnotat᷑
ens poſſi bile.ſicut cũ ſcientia determinat᷑ ꝑ tꝑale:ↄno
tat᷑ verũ ſcibile. ſicut cuʒ voluntas determĩat᷑ p tẽpale
ↄnotat᷑ bonũ amabile ſeu voluptabile.¶ Ad illa que
obijciunt᷑ ꝑ auẽteʒ Anp.ꝙ nõ cõnotat᷑ aptitudo mate⸗
rie.Et ꝑ auẽteʒ aug.ꝙ ñ ↄnotat᷑ poſſibilitas mateꝛie.
dom ꝙ aptitudo ⁊ poſſibilitas materie pñt ↄliderari
vt in ſua natura. ̊ mõ nõ ↄnotant᷑ cum dicit᷑ deꝰ põt
hoc facere.vel pñt ↄſiderari ſᷣm ꝓ in cauſa: ꝓut ↄlide⸗
ratur effectus in ſua cauſa.hoc mõ põt dici connotari
poſſibilitas materie vel aptitudo. ſ ex H nõ ſequit᷑ ap⸗
titudo vel materia eẽ ab eterno: qꝛ tũc eſſe in potentia
cauſe nõ ẽ aliud ᷓ eſſe ipſa potetia cauſe ꝓut diẽ anß.
ſ creatura in creatoꝛe eſt creatrix eẽntia.qð debʒ intel
ligi ↄpoſite.nã cũ dicit᷑ creatura in creatoꝛe. trahit᷑ er
ratoʒ creature ad ſapienduʒ exñtiam eiꝰ ĩ cauſa.4: Zld
tercin dᷣo dõm. ꝙ aliqd ↄnotat᷑ ex determiatõe qð ñ cõ
notat cu potẽtia occipit᷑ ſine determĩatõne. ſicut dictũ
eſt. ¶ Ad quartũ ðo qð querit in quo ſit illa poſſibili⸗
tas cu oicit᷑ poſſibile eſt mũdũ creari.dom ꝙ ſolũ erit
in potentia cauſe que ſcʒ ita ꝑfecta eſt vt ſit cauſa tota
ſui effectus:nõ indigens alia materia ſubiecta vel ali⸗
qua ſpecie obiecta.Eñ notandqu.ꝙ quedã potentia in⸗
diget materia ſubiecta. vt potẽtia nature vel artificis.

„* )
Bun 11 G O
— 2* 5) 1 Pon ad . A WR

5 .

xx.

Itez eſt potentia que ñ indiget materia ſubiecta.vt po
tentie nature vel artificis: indiget tñ ſpecie obiecta.vt
pʒ in potentia aie. Itezʒ eſt potẽtia dei q̃ nec indigʒ ma
teria nec obiecto.⁊ hec eſt ꝑfectiſſima. pfectioꝛ.n.ẽ po⸗
tentia que eſt cauſa tota ſui effectus.qdð aũt ꝑfectius ẽ:
ſemꝑ deo eſt tribuendũ.igit᷑ potentia dei eſt tota cauſa
ſui effectus.⁊ ideo nõ indigʒ materia nec obiecto.Et
ſi obijcit᷑ in deo ẽ poſſibilitas ad infinitos mũdos.
poſſibile eſt infinitos mũdos creari.dðᷣm ꝙ ſicut ĩ pri
ma mataria eſt prima potentia paſſiua:ita in deo ẽ p̃ᷣ⸗
ma potentia actiua.pᷣma aũt materia quantũ ẽ de ſua
prima potentia nõ eſt etermĩata ad aliquã foꝛmaʒ: ſᷣ
indifferens ad omẽs. ſed tñ intelligit᷑ materia cuʒ aliqᷓ
diſpoſitõne ⁊ ſic eſt determĩata ad aliquã foꝛmam. St
militer dom cæ potentia dei actiua quia ẽ prima potẽ⸗
na indetermĩata: que ſe bʒ ad infinitos mũdos. ſᷣm
hoc eſt potentia in cauſa ad infinitos mũdos. eſt po
tẽtia determiata ꝑ diſpoſitõʒ poꝛdinatã.¶. Ad vltimũ
iam patet ſolutio.nam miſericoꝛs pius ⁊ iuſtus conno
tat accepta abſolute effectũ ĩ creatura.⁊ iuſtus ſigt di⸗
uinã eſſentiã ⁊ ↄnotat retributõz ſm merita.ſapiẽs vᷣo
bonus ⁊ potẽs nõ ↄnotat creatũ niſi addita deteꝛmina
tione.ſic ̊ querit᷑ de intentõne potẽtie abſolute.

MNMlembrũ quartũ

Onſequẽt queꝛit᷑ de ↄꝑatõe intentõis po
tentie ad intentiões ſcientie ⁊ volũtatis.
Mtum ꝗg̊ad ſciam queꝛit᷑ de ↄpatiõe pᷣm
. oꝛdinẽ ⁊ pm extenſioneʒ.¶ Obyjcit᷑ ů̊ ſic.
Tria ſunt.ens.verũ.bonũ. ſcia reſpectu veri.volũtas
reſpectu boni.potẽtia ꝗ erit reſpectu entis cũ g ens p⸗
mo intelligat᷑ ꝙᷓ verũ ⁊ bonuʒ: intentio potentie prius
erit reſpectu intentõne ſcĩe ⁊ volũtatis.¶ IStem omis
ſcia egredit᷑ ab aliqua potentia. ꝙᷓ intentio potẽtie na⸗
turaliter prioꝛ eſt q; intentio ſcie. Contra.ſcia compᷣ
hendit ⁊ opera potentie ? ipſam potentiaʒ ⁊2 poſſibilia
ipius potentie. h̊ potentia nõ compbendit ſcibilia ip̃iꝰ
ſciẽtie: quia mala ſunt ſcibilia potẽtie.ſ̊ potẽtia ñ oↄpꝛe
hendit ſcibilia ipius ſcie:qꝛ mala ſunt ſe cibilia.nec etiã
ipſa ſcia eſt ſubiecta potẽtie.relinquit᷑ igit᷑ ꝙ intẽtõ ſci
entie prioꝛ eſt intentõne potẽtie. ¶ Itẽ hugo de S. vic.
in ſentẽtijs ſuis.tria ſi unt. ſapia. potẽtia.⁊ voluntas.2
ad vnũ effectũ ↄcurrũt.voluntas mouet. ſcia diſponit
poteſtas oꝑat᷑. ex qͥ relinqt᷑ ꝙ intẽtio volũtatis prior ẽ
intẽtiõe ſcie:intẽtio ſcie prioꝛ intẽtõne potẽtie.⸗ Item
querit᷑ de ꝑatõe ſm extẽſiõʒ ⁊ cũ ſcia ſit bonoꝝ ⁊ ma⸗
loꝝ.potẽtia nũq; ſit maloꝝ:ad plura ſe extendit ſcia qᷓ
potẽtia.¶X:!. Stẽ ſcĩa ſe extẽdit ad id qð ẽ deꝰ ⁊ ad ea que
oꝑat᷑ deꝰ. potẽtia vᷣo ſolũ ad ea q oꝑat᷑ deꝰ. relinquit᷑
ꝙ ad plura ſe extẽdit ſcia qᷓ; potẽtia. Cõtꝛa.ſcia le ex⸗
tendit ad exñtia.qꝛ ſcia veroꝝ ẽ tm̃. vera aũt ſunt exñ⸗
tia.ſ̊ potẽtia ſe extendit ad exñtia ⁊ nõ erñtia: que nec
ſunt nec fuerũt nec erũt.ad plura igit᷑ ſe extẽdit poten⸗
tia qᷓ ſcia.¶ Ieʒ augꝰ. in li.de agone rpᷣiano.dominꝰ⸗
omnipotẽs vniuerſe creature ꝗ facit omia bona valde:
ſic ea oꝛdinat vt de bonis ⁊ de malis bñfaciat. Qð enĩ
iuſte fit bene fit.iuſti autem ſunt boni beati ⁊ iuſte ma
li penas patiuntur.ergo⁊ de malis ⁊ de bonis benefa⸗
ciat deus: quoniam omnia iuſte facit. ergo mali 2 bo
ni ſunt ſubiecti diuine potentie ⁊ bona 2 mala. Si er⸗
go ad omnia bong ad que ſe extendit ſcientia: poteſt
ad ipſa operando ſe extendere potentia.⁊ ad quecunq;
mala indicanda ſe extendit ſcientia: poteſt ad ea or⸗
dinanda ſe extendere potentia. Relinquitur ꝙ non in
plus ſe extendit ſcientia ꝙᷓ potentia. ¶ Item Äugu⸗
ſtinus in encheridion. Deus omnipotens cui rerum

eſt ſumma poteſtas: cum ſumme bonus ſit nullo mo⸗
do lineret aliquid mali eſſe in operibus ſuis: niſi vſqʒ

adeo eſſet omnipotẽs 1 bonꝰ a bñfaceꝛet etiaʒ de malo

. 0,— * 2D2 ju. )α⁰
Bap 2 ”

ergo potentia dei ſe extẽdit ad bona mala. nõ igr ad
plura ſe extendit potentia ꝙ; ſciẽtia. Rñſio. pᷣmo ad
illud quod queꝛit de ↄꝑatõèe m oꝛdineʒ diſtinguẽduʒ.
Potentia poteſt determiari bm ſuã intentiõz dupkr. ꝑ
actus tem pales:2 actus eternos. ſicut dicit᷑ potẽtia
ad intelligendũ potetia ad creandũ. Si Fintentio po⸗
tentie accipiat᷑ ꝓut recipit determiatõʒ actuu eteꝛnoꝝ
ſic prioꝛ eſt intentio potetie ꝙᷓ ſcientie: ſicut poſſe ſcire
prius ſcire. Si vᷣo coartet᷑ intentio potẽtie ad actꝰ pᷣm
ꝙ recipit determiationeʒ actuũ temꝑalium:ſic prioꝛẽ

intentio ſcientie qᷓ potentie.ſᷣm ꝙ dicit hugo de S. vic.

H ſcientia diſponit᷑:potentia opatur. ⁊ ꝑ hec ſoluũt
obiecta.¶l. Ad illud qð querit ſecũdo de extenſione. di
ſtinguendũ ꝙ intentio potentie accipit comuniſſime
coĩter ⁊ ſtricte. Eſt.n.intentio potentie determiata ꝑ
eſſe ⁊ determiata ꝑ actum. vñ deus põt eſſe:⁊ deus põt
agere.⁊ boc modo accipit᷑ cõmuniſſime. Iteʒ intentio
potentie determiat᷑ ad agere. vm ꝙ agere dicit᷑ coĩt ad
actum elicere vel ad actũ oꝛdinare.⁊ ̊ mõ dicit᷑ coĩter
potentia ⁊ bonoꝝ ⁊ maloꝝ.ſ̊ bonoꝝx vt eliciendo:ma⸗
loꝝ vt oꝛdinando. Item potentia determiat᷑ ſolum ad
actum elicitum.⁊ hoc mõ potẽtia dei accipit᷑ ſtricte re⸗
ſpectu bonoꝝ que elicit ⁊ facit.ſm ̊ ꝙ potẽtia accipit
cõmuniſſime equalis extenſionis eſt potentia ⁊ ſciẽtia
ßm dᷣo ꝙ intentõ potentie coartat᷑ ad agere vel ampli⸗
ad actum elicere.amplioꝛis extenſionis eꝛit intẽtio ſei
entie qᷓ potent ie. O obijcitur ꝙ ſcientia eſt tm̃ exñtiũ.
intelligendũ eſt q; exiſtentia dicũtur nõ ſoluʒ ſᷣm ꝙ ba
bent eſſe in rerum natura: ſed etiã que habeẽt eſſe vitã.
hoe vel in diſpoſitõe cauſe vel in potẽtia cauſe. Sci⸗
entia.n.oĩm eſt que pñt eſſe a cauſa.⁊ ita oĩim ẽ quorũ
eſt potentia.ad reliqua pʒ ſolutio.

Mlembrũ quintũͥ
BVnſequẽter querit᷑ de comꝑatõne inten⸗
tionis ad voluntatẽ: 2 qtum ad oꝛdinẽ:
1 qtum ad extenſionẽ. tum ad oꝛdi⸗
nem obijcit ꝑ wilh. in li. cur deus hõ. ij.
libro.mis poteſtas ſequit᷑ voluntatẽ.¶l Iteʒ.xiij.ſa⸗
piẽtie tibi ſubeſi dñe cũ volueris poſſe.¶¶ Item diẽ hbu
go ĩ ſuis ſentẽtijs.ꝙ voluntas mouet:ſcia diſpoĩt: po⸗

tentia oꝑatur.ex his relinquit᷑ ꝙ voluntas prioꝛ eſt qꝙᷓ

ſcientia ⁊ potentia. Contra.ſicut velle ſe hʒ ad poſſe
ſic voluntas ad potentiaʒ.ſ̊ omne velle pᷣcedit poſſe.g
omẽʒ voluntatẽ pᷣcedit potentia.¶ Itez querit᷑ de am⸗
bitu ſiue extenſione ſicut dicit augꝰ.in queſtionibo ve⸗
teris ac noue legis.omĩa quideʒ põt deus: ſᷣ non facit
niſi qd conuenit veritati eius ⁊ iuſticie.i.volũtati q ẽ
vera? iuſta.ꝗ̊ in plus ſe extendit potentia ꝙ; volũtas.
4 Augꝰ.in eodeʒ.potuit deus cũcta ſimul facere: ̊ rõ
ꝓhibuit.i.voluntas.ſic exponit magr.xlij.di.j.libꝛi.
¶l Itez potentia eſt reſpectu oĩm poſſibiliũ: voluntas
vᷣo reſpectu bonoꝝ. plura aũt ſunt poſſibilia qᷓ; bona.
Sad plura ſe extendit potentia qᷓ; volũõtas. Contra.
quicꝗd deꝰ oꝑatur vult oꝑari.⁊ quicꝗd põt oꝑari vult

ſe poſſe oꝑari.q̊ vult ſibi eſſe poſſibilia que ſunt ei poſ⸗/

ſibilia.̊ voluntas ſe extendit nõ ſolum ad actualia bo

na:vᷣ etiã ad omĩia bona deo poſſibilia.¶ Iteʒ volun⸗

tas ſe extendit ad eſſe ⁊ ad agere diuinũ.vt cũ dẽ: deꝰ
vult ſe eſſe:deus vult agere.¶ Pretea.voluntas dicit
reſpectu agere qð ẽ eternũ: vt cũ dicit᷑ deus vult intelli
gere. ⁊ reſpectu agere qð eſt temꝑale:vt cũ dicit᷑: deus
vult ſe creare.nõ põt & inueiri aliꝗd qð determiĩet poſ⸗

ſe qð etiã nõ determĩet velle.q̊ nõ plus ſe extẽdit volũ⸗

tas ꝙᷓ potentia.¶ Item amb. ſuꝑ illud luce.v.domine
ſi vis potes me mũdare. videtis ꝙ dubitari nõ põt ꝙ;

volũtas dei eſt poteſtas.̊ coequalia ſunt voluntas dei

7 poteſtas. Item obijcit᷑ cum deus faciat multa m
ratõʒ miſcðᷣie.ᷓ nõ videt᷑ verũ dicere augꝰ.q; deus nõ
facit niſi q; condecet veritati eius ⁊ inſſicie. Itẽ videt᷑

Pyn 7 Ga AN Ch X 4 65 Dar

A α r.) ſnr *
Sea Bans αεο .α
o. PNX

falſum dicere cũ dicit. cücta potnit facere ſimul: ſed rt95

ꝓbibuit.quia qð ꝓhibet ↄtrariat᷑ ei qð ꝓbibet.ſi qrõ
ꝓhibuit potentiã.Sᷓ voluntas ↄtrariat᷑ potẽtie. Ite rõ
aut dicit creatũ aut increatũ.nõ creatũ:qꝛ nullũ crea⸗
tum poteſt ꝓhibere diuinam potentiãſi increatũ: vi⸗
telʒz vt diuinã voluntatẽ. voluntas cõtrariat᷑ diuine
potentie. Rñſio. ad primũ qð querit᷑ de oꝛdine dicẽ
dum. ꝙ intentio potentie accipit᷑ duobo modis. Dicit᷑
enim potentia potens.⁊ dicit᷑ potentia exequens.ſiue
potentia in habitu? potẽtia in effectu. loquẽdo de po⸗
tentia potente ſiue de potentia in habitu:prius è iniẽ⸗
tio potentie qᷓ; voluntatis.loquendo vᷣo de potẽtia exe⸗
quente ſiue de potentia in effectu: prioꝛ eſt voluntas.
nam voluntas elt ratio executionis que elicit᷑ immedi
ate a potentia.4 Ad auẽetes obiectas intelligendum
ꝙ per illas non ſignificat᷑ ꝙ potentia ſit ſubiecta volũ
tati aut ſequitur eam ᷣm ſe.cum velle ſit ex poſſe Fim
rationeʒ intelligentie:tamen in deo ſunt idem.ᷣ qꝛ exe
cutio potentie in actu eſt a voluntate. Rõne & eius in
qð eſt potentia:dicit᷑ potentia ſequi voluntate: nõĩ ra
tione lui.⁊ hec eſt intentio an.in li.cur dens hõ.oĩs
poteſtas ſequit᷑ voluntatẽ. Cum.n.dico:poſſum loqui
vel ambulare:ſubaudit᷑ ſi volo.ſi enim nõ ſubintelligi
tur voluntas:non eſt poteſtas ̊ nccitas.⁊ ̊ ptʒ rn⸗
ſio ad obiecta.¶. Ad illud vo qð obijcit de extenſione.
ddðm ꝓ ſi extendantur iſte intentiones ᷣm ꝙ determ⸗
natur ſiue per eſſe ſiue ꝑ agere ⁊ ꝑ agere ſᷣm ꝙ dicitur
eternum ⁊ temꝑale.⁊ ꝑ agere temꝑale ᷣm ꝙ extẽditur
ad actum elicere ⁊ ad actum oꝛdinare: coequat᷑ iſte in⸗
tentiones potentia ⁊ volunntas.⁊ circũincedũt ſe tñ cõ⸗
ꝑando abſolute voluntati.ſic potentia in plus ẽ ꝙᷓ vo⸗
luntas. Scm vo ꝙ intelligitur potẽtia oꝛdinata: que

quidem oꝛdinatio intelligitur in rõne poꝛdinationis:

coequantur potentia ? voluntas. Diſtinguũtur po⸗
tentia abſoluta ⁊ potentia oꝛdinata. Sotentia abſolu

ta eſt eoꝛum quoꝛum non eſt diuina preoꝛdinatio.Po
tentia vpᷣo oꝛdinata eſt eoꝛum quoꝛum eſt diuina preor

dinatio.hoc eſt eoꝛum que a deo ſunt preoꝛdinata ſiue

diſpoſita.⁊ ꝑ hec pʒ rñſio.h̊ aũt ampliꝰ.j.patebit cu,ʒ
aget᷑ de ſcientia.¶¶ Ad illnd vᷣo quod obijcit᷑ ꝰ Aug. ꝙ

deus multa facit de miſcoia:nõ ꝙ de iuſticia.dom ꝙ in
ſticia dicit᷑ dupłr. Ano mõ retributio vnicuiq; ſm me

rita: ⁊ ſic non omiĩa facit de iuſticia. Alio mõ cõdecen⸗

tia bonitatis:⁊ ſic omĩa facit de iuſticia. nec aliqd fac

niſi qð condecet iuſticie.¶¶ Ad aliud vo qð dicit᷑ ratio
ꝓphibuit.dðm ꝙ ratio dicit principalr diuinam volũ⸗
tatez ̊ cõnotat oꝛdinem in creatura reſpectu rerũ fien⸗

darũ.principałr aũt oꝛdinem meriti ad premiũ:⁊ cul⸗

pe ad penam.ↄtra autẽ oꝛdineʒ eſſet ſi punmet añ cul⸗

pam vel premiaret ſine meꝛito pcedẽti. g dicit rõ p

hibuit. i. volũtas.nõ dicit᷑ volũtas ꝓhibere potentiã hᷣ
executõʒ potẽtie. Item nec ꝓhibitio refert ad princi⸗/
pale qð eſt diuina volũtas b̊ ad ↄnotatũ.p̃terea ꝓbibẽ

ibi dicit impro
tionẽ ad h̊ ꝙ res ſit.

NMueſtio. xxj. de oditio/

nibus potentie.

OMſtea queꝛituꝛe de

aditõnibo diuine potẽtie. vicz vniuer⸗

ſalitate.immeẽſitate.pfectõe. variabili

tate ⁊ poſſibilitate ſub multiplicibo m
ticulis ſuis. “
Membrũ prinmũ
Riimo qꝗrit ce ↄditõe vniuerſalitatis m
quã dr oĩpotẽtia.de q̃ qrũt᷑ hec. Primo.
In deo ↄueiat oĩpotẽtia. Scðo ſin quaʒ

ratõʒ dicat᷑ oĩpotẽtia. Lercõ.an ↄueiat
2 „ „Pakng A TR r

prie ꝓp eo ſcilʒ qð eſt cauſaʒ eſſe vel ra

gi
nn
ci
M!

muleſig
ſne. N
hnull n
natati,,
duikd
katſede
bneefe
Pigene,
epalgan
A polon
lekinne
ulicchin
ſcbiantti
ter oſeft
enhen
Mnezeit
ſtater bin
Nns höde
lunteg
ubinnke
vertenſor
ng dtenn,
fmgdiir
ngerölir
egnäkiſen
cchüteti⸗
npbig
Clntnne
ohlimrone.
ngnümefr
Nennnahon
Ndinetop
tdininnpne
toldtunkir
ſgarebra⸗
kir
udcen
nicngenne
oniten
urtügtfa⸗
gödtenn
nitentei
eutrift
enind
nnrtis
Sit
eſcel
Ayrm.
Peruufhi
Paſendnn

Gnn
6

tribus ꝑſonis om̃ipote ntia.Quarto an ꝓpꝛia ſit dei ſo
lius omnipotentia ⁊c̃.

Articulus pꝛimus
Spꝛimüũ ſic obijcit Rich.ᷣ in libꝛo de trini⸗
tate.deus eſt quo magis excogitari nõ po⸗
teſt.maiꝰ aũt eſt ocibateti⸗ habger ꝙ̈ ali⸗
tiã habere.cui aliꝗd deſit de plenitudine po
u Porennamenr igit᷑ deũ om̃ipotẽtiã habere. 4 Itez
ad idem in eodẽ.potens eſt quiſq; potẽtie plenitudine
aut ipius ꝑticipatõe. eſt aũt impoſſibile ſeipᷣm aligh
pꝑticipare.Cum ergo deus ſit potens ꝑ ſeipᷣm. impoſſi⸗
bile eſt deũ eſſe potentẽ potentie ꝑticipatõne.Siquidẽ
ẽ plenitudo potentie nõ ẽ aliud qᷓ ipe. cõſtat eum itaq;
potentem eſſe plenitudine. bi aũt eſt plenitudo pote
tie nullũ poſſe poteſt deeſſe. Relinquit᷑ igit᷑ ꝙ om̃ipotẽ
tia dei eſt potentia. Pꝛeterea. iſte eſt articulus pꝛi⸗
mus fidei.Credo in deum patrẽ om̃ipotentẽ. Con⸗
tra.ponitur inſtantia in actibo coꝛꝑalibo. in actibo cul
pabilibo.in actibus penalibo. Mam iſtos actus nõ vi⸗
detur elicere diuia potentia:ergo nõ videtur potentia

eius eſſe om̃ipotẽtia. Querit᷑ igit᷑ de actibo coꝛpoꝛa⸗

libo.nõ eſt omipotens qui nõ om̃ia poteſt.ſed eus nõ
poteſt ambulare.currere.⁊ moueri:ergo nõ eſt omipo
tens.vel ſi eſt omipotens poteſt hec.¶¶ Item Kicharð.
in libꝛo de trinitate.abſq; dubio colligit᷑ quia omnia
poteſt quecunq; poſſe potentie eſt. Si ergo poſſe curre
re vel ambulare potẽtia eſt. ergo deus poteſi hec.⸗lCõ
tra.nihil imꝑfectionis vel mutabilitatis eſt tꝛibuendũ
diuine potentie.Cũ ergo currere. ambulare. moueri.
ſint imꝑfectionis et mutabilitatis:ergo non ſunt diui
ne eſſentie tribuende.4 Item querit᷑ de actibo culpabi
libus.ad quod obijcitur ᷣm Anſbel.ij.cur deus ho⸗
mo. Vbi obijcit de chꝛiſto.quomodo igitur dicendum
d chꝛiſto non potuiſſe mentiri qð ſemꝑ peccatum eſt.
cum dicat iudeis de patre. Si dirxero.ꝙ nõ noui eum
ero vobis ſimilis mendax.ſed ipᷣe xrp̃e ym ꝙ ded et ᷣm
hõ potuit dicẽ᷑ nõ ſcio eũ:ergo potuit mendarx eſſe.
Item cum inter hec verba dicat nõ ſcio eu m. quis eũ
dicet has eaſdẽ tꝛes nequiſſe ꝓferre dictões ſñ alijs veꝛ
bis. vt ſi diceret nõ ſcio eum qð lſi faceret vt ipe ait eẽt
mendax. . Itẽ Aug.melioꝛ eſt nata q̃ peccare pt qᷓ; qᷓ
nõ pt᷑ peccare.ᷣ qd eſt melius deo ſem Peſt tribuendũ
ergo attribuendũ eſt deo peccare poſſe. ¶¶ Item ſimilit
obijcit᷑. deus pẽ ꝓferre omes cõiũctões dictionũ et ſil⸗
labarũ.ergo me ledente pt ꝓferre me ſta re. q eſt fal⸗
ſum et cõtra ſuũ intellectũ. ergo mentiri poreſt. ¶¶ Con
tra.Aug.in libꝛo de di.noĩbo.iuxta illud apli ad thi.
deus ſeipm negare nõ poteſt. ſui aüt ipius negatio eſt
caſus a veritate.nam ipᷣe eſt veritas exiſtens. IUnde a
veritate caſus eſt ab exiſtente caſus.ab exiſtente auteʒ
cadere non poteſt drus.nõ ergo poteſt non eſſe.quare
ſeipᷣm negare nõ pt.ſi aũt negaret mẽtiret᷑:ergo nõ pt
mẽtiri.¶ Yem ᷣm oyo.ſi diceret᷑. dens nõ nouit neſci
re.non ꝓpter hoc diceret᷑ in eo ignoꝛũtia. ergo ſilr ſi
dicat᷑ teꝰ nõ pt᷑ nõ poſſe.nõ Ipt hoc ponet᷑ in deo impo
tentia nec aliqd detrabet᷑ omipotẽtie. Si ergo peccare
eſt nõ poſſe et hoc ẽ deficere a poſſe.ſi dicat᷑ deꝰ nõ poſ
ſe peccar e:n pter hoc aligꝗd detrahetur om̃ipotẽtie.
YStem qrit᷑ de actibo penalibo. Aug. in libꝛo de ſym
lo. us omipotens nõ poteſt moueri vel falli. nõ pt
miſer fieri.nõ pt vinci. Relinꝗt᷑ igit deus non pt in
actus hmõi qui ſunt penales. 4Cõtra. Hug. pꝛimo de
li. ar. diſtinguit malũ culpe et malum pene. Aſali cul
pe deus nõ eſt actoꝛ ſed mali pene:ergo in diuĩa potẽ⸗
tia ſunt bmõi actus.¶¶ Si vo dicat᷑ ᷣm H ꝙ iſta attri⸗
buũtur do ꝑ modũ efficiẽtis ̊ nõ ꝑ modũ ſubiecti.qꝛ
poteſt eficere in alijs moꝛtem.milſeriã.et hmoi.ſed nõ
poteſt ea 1 uſcipere in ſe. Contra. Sapie pꝛimo. deus
moꝛtem 11 feeit. ergo nõ efficit eam in alijs. Iteʒ du⸗

–

xxj.

plex eſt pena. eſt em̃ pena inflicta ſicut iebẽna er diui⸗
na iuſticia.et eſt pena contracta ex culpa ſicut vulneꝛa
tio et coꝛpus naturalium bonoꝛum.binꝰ coꝛru ptõ nõ
poteſt poni a diuina potentia.quia diuina potẽtia caun
ſa eſt conſeruatiua nature non deſtructiua, Kelinqui
tur igitur ꝙ ad iſta nõ ſe ertendit diuina potentia. er⸗
go eius potentia nõ eſt omipotẽtia. Keſponſio.cũ
quedam ſunt materialia ſeu paſſiua.quedam inoꝛdia⸗
ta.quedam pꝛiuatiua. et contra materialia dicuntur
foꝛmalia ſicut contra paſſiua actiua.⁊ contra inoꝛdia
ta oꝛdinata: et contra pꝛiuatiua habitudinalia.iQotã
da erit regula.ꝙ nullum naturale.nullum paſſiuũ.nul
lum inoꝛdinatum.nullum pꝛiuatiuũ qꝛ hec ponũt de⸗
fectum potentie:eſt per ſe diuine potentie attribuẽdũ.
materiale vt actus currendi.paſſiuum vt moꝛi vinci.
pꝛiuatiuũ vt obliuiſci falli.inoꝛdinatum vt mentiri: Hi
quecunq; ſunt foꝛmalia actiua habitudinalia oꝛdiata
Bicendum ergo ꝙ quedam attribuũtur per ſe poten⸗
tie dei.quedam ðvᷣo ei non attribuũtur ſed tamen poten
tie eius ſubijciuntur.paſſiua ergo et materialia ei non
attribuuntur vt dicatur poſſe moꝛi vel currere ſeq po⸗
tentie eius ſubijciunt᷑.quia et ſi ea non efficit in ſe:ta⸗
men effit in alijs.et ideo eius potentie ſubijciuntur
Mꝛiuatiua dᷣo et inoꝛdinata et ſi ea non efficiat in ſe
vel in alijs:tamen eius potentie ſubijciunt᷑quia ꝑ eiꝰ
potentiam oꝛdinantur. vnde et de paſſinis dicit Ki⸗
chardus in libꝛo de trinitate. ANulta ſunt q̃ dicimus
poſſe·que multomelius eſt non potuiſſe qᷓᷓ poſſe.vt poſ
ſe deficere. poſſe deſtrui.et q̃libet huiuſmodi vt ſcʒ poſ
ſe mutari. De pꝛiuatinis vo et inoꝛdinatis dicit Au
guſtinus in libꝛo de pꝛedeſtinatione ſanctoꝛum.in ma
loꝛum poteſtate eſt peccare.vt autem peccando hoc vł
illud malum faciant nõ eſt in eoꝝ ptᷣate:ſed dei diuidẽ
tis tenebꝛas et oꝛdinantis eas.Et iterum ĩ libꝛo de na
tura ſummi boni.ſicut nos cõtinendo vocem decenter
interponimus in loquendo ſilentium: quantomagis
ille quarũdam rerum pꝛiuationes decenter facit.ſicut
rerum omnium perfectus artifex. vnde et ĩ hymno tri
um pueroꝛum.lux et tenebꝛe laudant deum.id eſt lau⸗
dem eius in coꝛdibus bene conſiderantium pariunt.
Ad illud ergo quo queritur de actibus coꝛpoꝛalibo.
iam patet reſponſio.quia ⁊ ſi deus iſta non poſſit in ſe
poteſt tamen in alijs. l Ad aliud po quod obijcit de
actibus culpabilibus.dicendum ꝙ diuina potẽtia po
teſt in quoſdam actus eliciendo:vt in actus bonoꝛuz.
in quoſdam dᷣo actus oꝛdinãdo nõ eliciendo:vt actus
malos.tamen ſm illos qui dicunt ꝙ omnis actio eſt
a deo eſt diſtinguendum.quia cuʒ actus malus ſit actꝰ
incidens ex defectu. duo dicuntur. actõ et defectus. in⸗
qᷓtum actio a diuina potentia inqᷓtum defectus a li.
ar. Quedam autem nomina imponunt᷑ a defectu non
ab actu.vt foꝛnicari.mentiri.⸗ hbuiuſmodi.et ideo nul
lomodo attribuuntur diuine potentie eliclenti. q;uis
ſubſint oꝛdinati.q Ad illð quod obijcituꝛ ab Anſheł.
reſpondeo ſm ipſum in libꝛo cur deus homo.poteſtas
ſequitur voluntatem. poſſumus itaq; dicere de chꝛiſto
potuit mentiri ſi ſubauditur ſi vellet.et quando nõ po
tuit velle mentiri nõ minus poteſt dici nequiuiſſe men
tiri.¶ Ad illud pᷣo quod argut. ꝙ deus poteſt ꝓferre
omnes voces.dicendum ꝙ oꝛatio poteſt dupliciter cõ
ſiderari.Fᷣm ꝙ vor eſt. et Fm ꝙ ſignum. dicendum er⸗
go ꝙ potentia dei eſt reſpectu vocis ſ̃m eſſe nature.
ſed non eſt reſpectu ſigni ſᷣm ꝙ eſt ad ſigniſicandum
quod non eſt:quia hoc eſt inoꝛdinatio.quia actus in⸗
quantum deſicit non eſt ab ipſa vel inquantum inoꝛdi
nationem dicit. dicendum ergo ꝓ non valet poteſt
pꝛoferre.ergo mentiri poteſt. quia mentiri dicit plus
ꝙᷓ pꝛoferre:ſcilicet pꝛoferre cum inoꝛdinatione hoc eſt
pꝛoferre ad ſignificandũ quod non F. 4 Ad illð aug.
melioꝛ eſt natura q peccare pt ⁊c̃.rñdeo.cũ dico nata

Bere We ed g an eahe e
&2 boο, d ya

4

eccare poteſt duo dicuntur.quia cum dicitur na⸗
rcaae poeſt peccare. poĩtur natura que eſt domina
ſui actus quedam em̃ ſunt nature que nõ ſunt worhine
ſui actus:vt potentia calefaciẽdi in igne.q non pote
actũ ꝓhibere. ſed natura rationalis ſui actus domina
eſt:ſcʒ potens ipᷣm ꝓhibere et in actũ pꝛoducere.i hoc
ꝙ ita eſt domina ſui actus poteſt peccare.cum aut di⸗
co nat᷑a q peccaꝛe poteſt ouo dico⸗cum em dico peccaẽ
dico actũ volũtariũ et inoꝛdinatũ.in hoc aũt ꝙ voluta
rius iſte actus:eſt a natura que eſt domina ſui actus.
et qtum ad hoc dicitur melioꝛ eſt natura que peccare
poteſt ỹ que nõ poteſt. i Lam tripler eſt natura. ſcilicz
natura que nõ eſt domina ſui actus vt in irrõnabilibo
Matura que eſt domina ſui actus et poteſt eſſe inoꝛdia
tus actus vt in homie et in angelo de natura ſua.? na
tuꝛa que eſt domina ſui actus nec pt eſſe inoꝛdĩatio.fit
ergo comꝑatio inter naturam que non eſt domina ſui
actus.et naturã que eſt dña ſui actus que tn pt errare
quia hec nobilioꝛ eſt qꝙᷓtum ad hoc ꝙ ẽ domina ſui actr.
nõ ẽtum ad hoc ꝙ poteſt errare. Ad illud qð querit
de actibus penalibus.dicendum ꝙ quedam coꝛruptio
quodãmõ eſt a doo ſᷣm Auguſtinũ cõtra epkam funda
menti manicheoꝛũ.in quo oſtenditur ſuꝑ illud apoſto
li.j. Choꝛin.iij. Si quis violauerit templũ dei diſper⸗
cet illum deus. et pomit auguſtinus litteram: coꝛrũpet
illum deus. per hoc oſtendens.ꝙ quedam coꝛruptio?
a deo. diſtinguendum ergo ꝙ moꝛs quelibet pena du

plicem habet comꝑatõem.vno mõ habet rationeʒ de⸗-

ſiructiui. Alio modo rationem punitiui. Inquantũ ba
bet rationem deſtructiui nõ eſt a deo ſed ex mihilo. deꝰ
em̃ nõ eſt cauſa deſtructiua ſed conſtructiua.vnde glo.
ſuꝑ ſapᷣ.j.a deo nõ eſt quicquid cõtra naturam eſt. pec
catum eſt cõtra naturam a quo eſt moꝛs et omnia que
moꝛtis ſunt oꝛiuntur. moꝛs ergo ᷣm ꝙ deſtructiua nõ
eſt a deo ſed a peccato.ſed inquãtũ punitiua eſt a deo:
quia ſic iuſta eſt.

Articulus ſecundus

Onſequẽter querit᷑ m quid dicatur ommi⸗
potens. Queritur ergo vtrũ dicatur ex hoc
ꝙ poſſit facere omnia. Qð videt᷑ ꝑ Augu⸗
ſtinum in libꝛo queſtionum veteris ac noue legis.om
nia quidem poteſt deus p nõ facit.Contra. Auguſti
nus in libꝛo de ſpiritu et littera.om̃ipotes ẽ deus.non
ꝙ poſſit facẽ oĩa:ſᷣ qꝛ pt᷑ efficẽ ꝗcꝗd vult. Kelingt igit
ꝙ nõ dicat᷑ om̃ipotẽs eo ꝙ poſſit oĩa.¶ Sʒ dubitat᷑ de
boc qð dicit ꝙ deꝰ nõ poſſit facẽ oĩa.ex hoc em̃ relinꝗt
ꝙ; deus nõ poſſit oĩa.aut ergo hoc ꝙ dicit oĩa.diſiribu
it ꝓ boĩs tm̃ et tũc ex hoc ſequit᷑ ꝙ nõ oĩa bona pt qð ẽ
falſum.aut diſtribnit ꝓ bois et mał.⁊ ex hoc etiã ar⸗
guit᷑ ꝙ aliꝗd ẽ qʒ deꝰ nõ pt.qdð iterũ ẽ maĩfeſtũ ĩcõue⸗
niẽs. Itẽ qrit᷑ an dicat᷑ oĩpotens qꝛ poſſit ꝗcqd vult.
Ad qð aug.in Ench.nõ ob aliud vocat᷑ oĩpotẽs: niſi
qꝛ ꝗcꝗd vult pt᷑.nec volũtate cuiuſpiã create volunta⸗
tis omipotẽtis impedit᷑ affectꝰ.⸗. Cõtra:ſi nõ ob alið
dicit᷑ omipotẽs niſi quicqꝗd vult pt.ſᷣ nõ vult niſi bona
actu aliter vel aliqñ exiſietia:ergo nõ pt᷑ niſi ea.(¶ Itez
ſi nõ dicit᷑ om̃ipotẽs niſi qꝛ quicqꝗd vult pt.ergo cũ an⸗
geli et beate aime poſſũt quicqꝗd volũt qꝛ oĩa eis opta
ta ſuccedũt.qꝛ aliter nõ eſſent beati.nihil em volũt qð
nõ poſſunt:ergo dicẽt᷑ oĩpotẽtes qð ẽ falſum. Relinꝗt᷑
igit᷑ ꝙ deꝰ nõ dicet᷑ om̃ipotẽs eo ꝙ poſſit oĩia:nec etiaʒ
eo ꝙ poſſit quicꝗd vult.¶ Itẽ ſi dicat᷑ oĩpotẽs ſᷣm aug.
qꝛ quicqd vult pt.nec volũtate alicuiꝰ ipedit᷑ eiꝰ effectꝰ
Ad hoc eſt quod dicit iohs Criſoſtimꝰ in omelia qua
dam de expoſitione ſymboli.om̃ipotens dicitur quia
poſſe illius non poteſt iuenire nõ poſſe.dicente pꝛo⸗
