trüthbo
Nborof
uspot
Perſtnv
.ag cite

gnots
rpon⸗
ugn
bibeemn
ular
iſctau
noeiſi
eintl
lt
gteng
Prnn
,
r.
Neno⸗
8

QNueſtio

tunc poteſt queri de ilio modo ſpecie et oꝛdine aut eꝛgo
ibitur in infinitum:aut ſtabitur in aliquo modo ꝗ non
babet modum alium. et ita ſi modus eſt creatura non
erit in omni creatura modus. Similiter opponi poteſt
de alijs. ¶ Item ambro. in exameron. lucis natura ẽ vt
non in numeꝛo non in menſura nõ in pondeꝛe vt alia
creatura ſit.cum eꝛgo lur ſit creatura nõ ſunt illa tria
in omni creatura. ¶ Item queritur cum Nuguſtin? vta
tur his tribns verbis.modꝰſpecies et oꝛdo.quare Sa
pientie.xj.non dicitur omnia diſpoſuiſti in mogo ſpe⸗
cie et oꝛdine.aut quare auguſtinus non vtitur verb ibi
poſitis. Solutio.dicimus ꝙ modus ſpecies etordo
dicuntur duplicuer. Vno modo pꝛoprie ſolum Fm ⸗
reperiunt᷑ in omi creatura rationali:Fm ꝙ ab omnibo
alijs creaturis differt. et hec ſunt illa que nata ſũt cor⸗
rumpi per peccatum. et ſic non ſunt in omnibus ſicut
oſtendebat obiectõ prima.Alio modo dicitur commu⸗
niter non ſolum in rationali creatura pꝛout differt ab
alijs:ſed in ipſa ſᷣm ꝙ conuenit eum alijs:et hoc modo
reperiunt᷑ in omni ente.¶ Ad illud quod obijcitur.qꝙ;
ſic ibituꝛ in inſinitum aut erit modus ſine modo.dicen
dum vm auguſtinum ſuper geñ.ꝙ cum dicitur omnia

habent modum ſpeciem et oꝛdinem.li omnia diſtribu⸗

it pꝛo creatis abſolute.omnia enim talia habent modũ
ſpeciem et oꝛdinem: ſed non diſtribuit pꝛo concreatis
abſolute que ſunt rationes referendi creata ad ſua pᷣn
cipia vel ad ſuas cauſas. VUnde non ſequitur.ſi omnia
creata habent modum ſpeciem et oꝛdinem: ꝙ modꝰ ha
beat hec tria:et eſt exempluʒ auguſtini. Omnia coꝛpo
ralia facta ſunt in coloꝛe.color tamen non eſt factus ĩ
coloꝛe.Aliter poſſet dici etiam ſᷣm auguſtinum.querit
enim ommia diſpoſuiſti in numero pondeꝛe et mẽſura.

hec autem numerũ pondus menſuraʒ vbi diſpoſuit:et

reſpondet qð in ſeipſo qui eſt numerꝰ ſine numero.põ⸗
dus ſine pondere:et ſic non ibitur in infinitum ſed ſta
bitur in ipſo deo.¶ Av illud quod poſtea obijcitur de
auctoꝛitate ambꝛoſij dicens.q; quidam voluerunt eam
exponere de luce ſpirituali ſolum: ſed adhuc iſta via ñ
poſſet exponi niſi de luce increata bec enim reuera nõ
eſt creata in numero pondere et mẽſura.et ſic nulla eſ⸗
ſet difficultas in illa auctoꝛitate: ſed de luce ſpirituali
que eſt angelica natura nõ poſſet exponi:illa enim non
caret numero pondere ⁊c.iſ os autem dicimus ꝙ am⸗
broſius ibi loquitur de luce corpoꝛali:ſed nõ ſimplici⸗
ter reſpectu oim que ſunt:ſed ſolum reſpectu hoꝛũ coꝛ⸗
poꝛaliũ comparando eã ad ipſa.comparando enim ad
lucem increatam de qua.j. thi.vj.lucem babitat in ac⸗
ceſſibileʒ.ſᷣm ꝙ illa dicitur eſſe vbiq;:ↄſtat ꝙ bec lux ẽ
terminata.non enizʒ eſt vbiq; cum ſit aliquid creatum.
Ideo habet modũ ᷣm quem refert᷑ ad efficiens.habet
etiam ſpeciẽ ſᷣm quam refert᷑ ad foꝛmam.habet etiã or
dinem cum oꝛdinet᷑ ad ſummum bonum ad quod ipſa
eſt ſicut ad finem:ſed comꝑando ad coꝛpoꝛalia non eſt
ita dicere ꝙ ſit menſurata et numerata. Mon enim eſt
in quibuſdam coꝛꝑalibus virtus lucis tm̃ ſed etiam in
omnibo etiã in opacis.vt in terra.nõ ſolũ in terꝛe ſn ꝑ⸗
ficie poeſt videri virtus eius: ſed etiam in coꝛde terꝛc.
Aliter enim non poſſent fieri generatõnes que ibi fiũt
Vnde ambroſiꝰin eodem non in ſi plẽdoꝛe tm̃ ſed in om
m virtute natura lucis probatur. et pꝛopter hoc reſpe
ctu alioꝛum coꝛpoꝛum eſt veruz qð dicit. ꝙ non eſt ĩ nu
miero creata et pondeꝛe ⁊c.ſicut alia.⸗ No hoc quo q̃⸗

ritur quare auguſtinus non vtitur verbis ſumptis Sa
pientie.xj. dicimus ꝙ reuera idem ſunt in ſubſtantia.
modus ſpecies et oꝛdo:et numerus pondus et menſu⸗
ra. vt referatur numerus ad ſpeciem: modus ad men⸗-
ſuram:pondus ad oꝛdinem. Sed in hoc eſt differẽtia
quoniam hec tria menſura numerus et pondus dicũt
diſpoſitionem ipſius rei vt eſt in fieri. boc poteſt videri
in cementarijs.cum enim faciunt:tunc menſurant nu⸗

xvüuij.

merant et ponderant quotquot ſunt neceſſaria ad faci‚⸗

endum. Et ideo quia in ſapientia loquitur de rebo ſᷣm

ſuum fieri.quod patet per hoc ꝙ dicitur diſpoſuiſti:
ideo proprie vtitur tribus predictis. MModus autẽ ſpe
cies et oꝛdo pꝛoprie dicunt diſpoſitionem rei vt iam fa
cta eſt.quia igitur auguſtinus loquitur de conditioni
bus rei vt iam facte ſunt:proprie vtitur illis tribo.mo
dus ſpecies et oꝛdo.

Membꝛum ſecundũ

Onſequenter querit᷑ ſupoſito ꝙ bec tria
recipiantur in omni creatura ſᷣm ꝙ acci
piuntur in illis.vtruʒ ſᷣm aliquid ſubſtã
tiale vel accidentale?et hoc eſt querere.
vtrum hec ſint accidentalia vel ſubſtantialia. autẽ
eſſentialia ſint videtur.quia dicit auguſtinus vbi hec
magna ſunt:magnum bonum eſt: ergo videtur ꝙ non

ſit ſine his:ſed quod non eſt bonum ᷣm naturam:non

eſt. Omne enim quod eſt.ſᷣm ꝙ huiuſmodi: bonum eſt

vt dicit auguſtinus de doctrina xpᷣiana. ergo nullũ ens

poteſt eſſe ſine his ergo ſunt eſſentialia.Reſpõdebit q;
non ſequitur hoc non poteſt eſſe hoc.ergo eſt eſſentiale

illi: ſed addi opoꝛtʒ nec poteſt intelligi ſine illa.cignus

enim non potelſt eſſe ſine albedine cum intelligi poteſt
ſine albedine.vnde albedo nõ eſt eſſentialis cigno.Si⸗
militer neq; pꝛopria paſſio eſt eſſentialis vt ſit de eſſen⸗
tia ſubiecti: non tamen poteſt eſſe ſubiectum ſine illa.
Sedꝙ nec res poſſit intelligi ſine iſtis.oſtenditur pꝛi⸗
mo ſic. Omne quod perfecte intelligitur a nobis.opoꝛ

tet intelligi ſicut infoꝛmatum relatum 2 ordinatum.a⸗

liter non contingeret illud intelligere perfecta compꝛe/
henſioneę:niſi intelligamus et com pꝛehendamus vt ter
minatuſn:ſed ſolum intelligeremꝰillud ſicut intelligi:
mus zun quem non poſſumus intelligere compꝛehen
ſione perſecta.conſtat autem ꝙ differens eſt modus in

nobis intelligi deuʒ et creaturas:ſed omne quod intel/

ligitur vt terminatum:intelligitur ſub modo ſpecie et
oꝛdine. q̊ ſicut nec eſſe ita nec intelligi poſſunt ſine mo⸗
do ſpecie et oꝛdine.¶ Item ſi res non cognoſcitur niſi
Fm ꝙ habet eſſe.eẽ autẽ non habet niſi a ſuis pᷣncipijs
pʒ ꝙ nõ cognoſcitur res complete niſi per comparatõ⸗
nem ad ſua pꝛincipia:ſed modus ſpecies et oꝛdo dicũt
comparatõnem rei ad ſua principia: modus enim ſᷣm
relatõnem rei ad ſuum efficiens.ſpecies ad ſuaʒ fſoꝛmã
cxtra.oꝛdo ad ſuum finem:ergo res nõ poſſunt intelli⸗
gi ſine modo ſpecie et oꝛdine. autem bec tria dicãt
relatõnem ad ſua principia et ꝙ dicant termmatõnem
et foꝛmatõnem et oꝛdinatõnem rei ad finem.dicit Au⸗
guſtinus ſuper geñ.plane bis verbis.menſura vnicui⸗
q; rei modum pꝛefigit.numerus ommi rei ſpeciem pꝛe
bet. pondus vᷣo eſt qð ad quietem et ſtabilitatẽ trabit.
et illud põt extrahi in parte.ex glo.geñ.ſuꝑ illud com⸗
pleuit deus ⁊c.vñ in omnibo rebo ſunt⁊ in coꝛꝑalibo et
in ſpũalibo.in coꝛꝑalibo tamen facilius ↄpꝛehen ũtur
ſᷣ in ſpũalibo nõ ita faciliter.Si q̊ idem ſunt numerus
menſura ⁊ pondus qð modus ſpẽs ⁊ oꝛdo.⁊ nulla res
nec eſſe nec intelligi põt ſine iſtis.q̊ ſiliter ſine mõ ſpẽ ⁊
ordĩie.ſic ̊ videt᷑ ꝙ illa ſint eſſentialia. Contra dyo
niſius.nihil exiſtentiuʒ coꝛrumpit᷑ ſᷣm ꝙ exiſtentia vel
natura.q̊ Fᷣin ꝙ fit coꝛruptio ꝓprie: eſſentiale non ẽ.fit
autem coꝛruptio m modum ſpeciem ⁊ oꝛdinem: ergo
non ſunt eſſentialia.¶¶ Item prinus eſt intelligere rẽ eſſe
ꝙ eſſe oꝛdinatã vel terminatã. ergo pꝛimꝰ rei intellectꝰ
ẽ eſſe ipſiꝰ.ſed eſſe qdð ẽ in additiõe ad primũ intellctᷣm
non ẽ eſſentiale:ergo hec nõ ſunt eſſentialia.¶¶ Itez pri
us eſt rem eſſe ꝙ; eẽ oꝛdinatã vel terminatã. pꝛimꝰ rei
intellectus eſt eſſe ipſius:ſed eſſe quod eſt in additione
ad primum intellectum non eſt eſſentiale. ergo et hec
non ſunt eſſentialia. 4l! Pꝛeterea.m eſſe communiter

dietum poſſumus dicere ꝙ conueniat creatura cũ crea
toꝛe.ſed pᷣm modum ſpeciem et oꝛdinem non.hec enim
non conueniunt ceo:ergo ſi pꝛuus eſt illud ᷣm qð con⸗
uenit creatura cum creatoꝛe. ꝙ illud ſᷣm quod differt
prius erit eſſe rei qᷓ modꝰ⁊c. Eidetur ergo ꝙ illa tria
ſint ex additõne ad eſſe rei.ſed q̃ talia ſũt nõ ſunt eſſen⸗
tialia rei:ergo nec illa tria.¶ Item contingit rem com
ꝑare ad ſua pꝛincipia extrinſeca et intrinſeca. Queri⸗
tur ergo que eſt pꝛioꝛ barum comparationum. Cõſtat
ꝙ illa que eſt ad intrinſeca ſcilicet ad illud quod eſt et
quo eſt.hec enim eſt omnino eſſentialis. Si ergo mo⸗

dus ſpecies et oꝛdo non ſumuntur penes relationeʒ rei

ad ſua pꝛincipia intrinſeca. apparet ꝙ ſunt poſteri⸗
oꝛa eſſe rei:ſed que talia ſunt non ſunt eſſentialia.ergo
modus ſpecies ⁊ oꝛdo non ſunt eſſentialia. Solutõ
dicendum ꝙ aliquid eſſentiale dupliciter dicitur vł ꝗa
fit de rei eſſentia vel eſſe pꝛimo vt cadat in compoſitõ/
ne eius. et ſicddicuntur quod eſt et quo eſt eſſentialia.
Et ſic dicimus ꝙ illa non ſunt eſſentialia ſicut pꝛobãt
vltime rationes. Alio modo dicuntur eſſentialia nõ ſo
luʒ ex quibus componitur aliquid:ſed illa que referũt
ipſum ad ſuas cauias eſſentiales.ſine quibus non fu⸗
iſſet.et ſic ſiẽ poſſumꝰdiceꝛe ꝙ cauſe ſũt eſſentiales cau
ſato:non enim poſſumus diceꝛe ꝙ accidunt illi:ita poſ

ſumus diceꝛe ꝙ relationes ad cauſas iſtas ſunt eſſenti

ales.et ſic modus ſpecies ⁊ oꝛdo que dicunt relatõnes
ad ſuas cauſas eſſentiales ſunt. Modus enim dicit re
lationem ad deum vt ad efficientem. ſpecies vt ad for⸗
maz. oꝛdo vt ad finem. Et ᷣm hoc dicit auguſtinus.v.
cæ ciui.dei. tria querimus. quis fecit rem. quomõ
facta eſt.pꝛopter quid facta eſt.ſi ergo oſtẽditur ꝙ nõ
ſunt eſſentialia:dico ꝙ non ſunt eſſentialia pꝛimo mo⸗
do dicendi eſſentiale.et ſic curꝛunt rationes ille alit ou
tem non. Si ergo queritur que ſit pꝛioꝛ comparatio vł
rei ad ſua pꝛincipia ꝙ eſt ⁊ quo eſt.vel ſᷣm hoc que ſunt
modus ſpecies et oꝛdo.dico ꝙ pꝛioꝛ poteſt dici duplici
teꝛ.vel pꝛioꝛ quia vniueꝛſalioꝛ:⁊ hoc modo pꝛioꝛ ẽ com
paratio que eſt m modum ſpeciem et oꝛdinem:qᷓ ea q̃
eſt ad materiam ⁊ foꝛmam.vniuerſalioꝛ enim eſt.⁊ ſᷣm
hanc etiam cognoſcuntur materia ? foꝛma.tum enimĩ
materia tum in foꝛma oportet ponere modum ſpeciem
7 oꝛdinem.Uel põt dici pꝛioꝛ.i.pꝛopinquioꝛ rei cogno
ſcende ſᷣm ꝙ dicitur pꝛimũ ⁊ immediatũ idem.et ſic di
citur pꝛioꝛ quia immediacioꝛ.⁊ hoc modo pꝛioꝛ cogmi⸗
tio que eſt ꝑ ↄꝑatõnem ad pꝛincipia intra: qᷓ illa que ẽ
ſm modũ ſpeciẽ ⁊ oꝛdinẽ.pꝛimo autem mõ erat ecõuer

ſo.non enim põt intelligi aliquid eſſe neq; ip̃a materia

nec foꝛma:nõ intellecto ꝙ ab aliquo ſint ⁊ hmõi.

Mlembrum tercium

Einde querit᷑ ſᷣm quid differt aſſignatio
boꝝ differens.ad quod ogponit᷑ hoc mo⸗
do. In ſummo bono nõ ſolũ dicimꝰtrini⸗
tatem ꝑſonaꝝ ſed vnitatem eſſentie.ſi er⸗
go ipſiꝰcauſe relucet veſtigiuʒ in creaturis.ſicut nõ eſt
ibi tm̃ trinitas ꝑſonarũ ſed vnitas eſſentie:ita videtur
in rebo creatis nõ tm̃ debent eſſe illa bona in quibo re⸗
lucet veſtigium trinitatis:ſed etiaʒ quantum vᷣm ꝙ el⸗
ſet veſtigium vnitatis.i¶ Dicetur foꝛte ꝙ ita eſt. ꝙ ĩ cre⸗
aturis eſt trinitas illoꝛum bonoꝛum que reſpondet tri
nitati increate:⁊ eſt vna eſſentia ſubſiſtens illis tribus
bonis cuius eſſentie vnitas reſpõdet vni tati eſſentie ĩ⸗
create.Contra.videtur ꝙ vnitas nõ ſit ponenda quar
tum illoꝛum. nec eſſentia ſiliter ſᷣm ꝙ contineatur ſub
altero illoꝛum trium quod eſt modus ſpecies et oꝛdo.
Augꝰ. in li.de vera religio. Omne quod eſt habet
vnum eſt. ꝙ ſpecie diſcernatur ꝙ rerum oꝛdinem non
excedat.et loquitur quomodo illa tria modus ſpecies
et oꝛdo ſunt in qualibet re.Si ergo hoc quod dico ꝓꝓ

Spey M ρα
ovy SV a.

pria ſpecie diſcernatur retoꝛquetur ad ſpeciem.ꝙ; reꝝ
oꝛdinem non excedat ad oꝛdinem.patet ꝙ vnum eſſe re
toꝛquetur ad modum:ergo non erit vnitas quartum ſᷣ
contentum ſub modo.q¶] IJtem quod ipſa eſſentia vel eſ⸗
ſe ſimiliter nõ ſit quartum ſed compꝛehenditur ſbᷣ mo⸗
do. videtur ꝙ ſic:vt patet per auguſtinũ in libꝛo.lxxxiij.
queſtio.in omni eo qð eſt.aliud eſt quo conſtat aliud qͥ
diſcernitur.aliud quo ſuis partibus congruit.⁊ retoꝛ:⸗
quentur hec tria ad illa tria modus ſpecies et ordo. ſi
ergo quo diſcernitur referatur ad ſpeciem. quo parti⸗
bus congruit ad oꝛdineʒ:patet quo conſtat refertur ad
modum:ergo ſi quo eſt vel quo conſtat eſſentia eſt. pa⸗
tet ꝙ eſſentia refertur ad modum:et ita nõ ponet᷑ quar
tum. 4 IJItem auguſtinus volens oſtendere trinitatem
perſonarum in creaturis dicit.ꝙ non ſunt nili tres q̃
ſtiones de re.ſ.ſi eſt.quo eſt. et vtrum pꝛobandum xel
impꝛobandum eſt. Si ergo vtrum pꝛobandum ſit vel

impꝛobandum ſpectet ad oꝛdinẽ.pꝛobatio enim vel im

pꝛobatio attenditur penes relationem ad finem. quid
eſt autem ſpectet ad ſpeciẽ.patet ꝙ ſi eſt ſpectat ad mo

dum: ſi ergo eſt ſi eſt queſtio eſt de eſſentia vel de eẽ:pa⸗
tet ꝙ eſſentta continetuꝛ ſub altero illoꝛuʒ trium quod

eſt modus. Pꝛeterea.duo genera cauſarum contin⸗
git aſſignare in rebus.eſt enim cauſa vniuerſalis eta⸗
lia particularis. Queritur ergo ſi non ſolum per cãm
vniuerſalem eſt res ſed et per particularem habet eſſe
et cognoſci.pꝛopꝛie videtur ꝙ magis deberet ⁊ modus
et ſpecies et oꝛdo attendi penes relationem rei ad cau⸗
ſas particulaꝛes qᷓ; ad vniuerſalem cauſaʒ aut ſi ſumũt᷑

et q;dtum ad vniuerſalem cauſam:quare non ſumuntu⸗

ſimiliter qᷓtum ad particularem.¶ Stem Sapient᷑.xj.
ſuper illum locum omnia numero pondere et menſura
diſpoſuiſti dicit glo. in menſura qualitas.in numero
quantitas.in pondere ratio attenditur.Sed queritur
quomodo hec habeant veritatem.videtur enim ꝙ ma⸗
gis deberet dici in menſura quantitas. conſtat eniʒ ꝙ;
ad quantitatem pertinet ratõ menſurandi. Similiter
potius deberet dici in numero qualitas.ſpecies enim
reſpondet numeꝛo.ſi ergo qualitas ſpecies eſt:videtuꝛ
retoꝛquenda ad numerum magis qᷓ; ad menſuram.
lItem cum inueniantur hec alijs nominibus et diffe⸗
rentijs aſſignari qualiter accipitur omnium boꝛũ diffe
rens aſſignatio. Solutio.concedimꝰꝙ ſicut illud ĩ⸗
creatum cuius anima rationalis habet imaginem nõ
eſt ſolum trinitas perſonaꝛum ſed vnitas in trinitate:
ita non ſolum eſt triplex bonum veſtigium creationis
in nobis:ſed hec ſᷣm ꝙ fundantur ſupꝛa vnitatem eẽn⸗
tie que rñdet vnitati increate.i¶ Ad illud quod obijcit
ꝙ vnitas ↄtinetur ſub bono quod eſt modus:nec ẽ po⸗
nere quaꝛtum. Rñdeamus ad pꝛimaʒ auẽtem. ꝙ vni⸗
tas increata dupliciter accipitur.vno modo eſſentialłr
vt cum dicit᷑ vna eſſentia.et hec vnitas habet vnitatem
eſſentie in creatura veſtigiũ ſui.Eſt autẽ alio modo di⸗
ctum vnitas a ꝓpꝛietate.Fᷣm hoc ꝙ vnitati ↄuenit ratio
pᷣncipij pꝛimi.eſt em pꝛincipiũ að omeʒ numeruʒ.et ſic
aꝑpꝛopꝛiatuꝛ patri vt ꝑatet in hac trinitate aꝑꝛopꝛiato
ruʒ vnitas veritas bonitas.⁊ huic vnitati rndet ꝓ mo
do illa vnitas que ↄtinet᷑ ſub modo:⁊ ſic curat illa ꝓxo
ſitio.¶ Ao ſecũdo obiectum dicimꝰ.q ipᷣm eſſe dicitur
aliqñ vt eſſentiale in diuinis.⁊ ſic ſimpir eſt eiꝰveſtigi
um eſſe creatũ.Aliqñ autẽ dicit᷑ aꝑꝛopriate patri.⁊ B
patet ga eternitas et ſi ſit eſſentiałr dicta:tñ axpꝛopꝛia
tur patri in illa trinitate eternitas eqlitas eternitatis
eq̃litatiſq; cõnerio.Cum ergo eternitas nihil alind ſit
niſi eſſe ſemꝑ durans. patet ꝙ eſſe aliquãdo appropri⸗
atur patri. Vñ aug.in li.de anima et ſpiꝛitu.hec omni
exiſtenti inſunt.eſſentia qua ſunt.ſpecies qua differũt.
vſus quo pꝛoficiunt. eſſentia in patre.ſpecies in ima⸗
gine.vſus in munere.⁊ hoc modo reſpondet illi eẽ cre⸗
atum quod reducitur ad modum. Poſſet tamen aliteꝛ

minitneen
nllinesg
Mmconn e
dunſie
mim velin
hemn, qui
tat ad no
Ideip

mcontin
alis etg⸗

per cin
habet eſſ
a mocs
eiac can
Nliſomi
ſununne
peeri n⸗
nenlir⸗
Unbinero
dgentur
ngman
htentzg
Ginilter
cesenin
ſewicetnn
Uran.
betdiſe
orſfe
t llogi⸗
nenno
kiniate:
AAtionis
nemein
Aobiri
neeeo
,gfn
ſentetr
itaten
nocodn
tmd
hale
pnuo
4pno
la go
dieſur
net
milß
nn
nitäts
lußſt
Nop⸗
connn
ſeni⸗
ind⸗
i
gic

LNueſtio

ſolui faciẽdo vim in hoc ꝙ dicitur quo conſtat. quo cõ⸗
ſtat enim plus dicit qᷓ; quo eſt:dicit enim conſtare fixi⸗
onem eſſle.et ita ſi ↄſtare reducibile ſit ad modum:non
tamen quo eſt. quia conſtaꝛe ex additõne poteſt reduci
ad eſſe. ¶ Ad id qð obijcitur de tribo queſtiõibo dicimꝰ
„ſi eſſe vmuniter dictum. non diuidatur ↄtra ſpeciem
et oꝛdinẽ ſicut modus.quia ſic eſt ſuſtinens illa tria eſ
ſe:tamen pꝛonut aꝓpꝛopriate dicit᷑ poteſt condiuidi alijs
duobus.et cadit ſub ratõne modi.eſſe em̃ creatmꝛe eſſe
terminatuz eſt er eo ꝙ creature eſt ĩpoſſibile.eſt em eſſe
creature infinitum eſſe. Conſtat autem ꝙ aliquid alið
eſt diceꝛe eſſe terminatũ.et eſſe foꝛmatum vel diſtinctuʒ
et eſſe oꝛdinatũ. ANDateria em̃ quantuʒ eſt de ſe.et ſi ha⸗
beat eſſe terminatum:non tamen diſtinctũ.niſi capaci⸗
tas ſua aſſignetur ei pꝛo diſtinguente.tamen ꝓprie lo⸗
quendo nec terminatõeʒ perfectam nec diſtinctõeʒ ba⸗
bet ſine foꝛma:et ita diſiinguitur ibi eſſe contra queſtio
nem querentem de ſpecie et oꝛdine.⸗ Sed notandum.
cum legitur in ſcriptura ꝙ omnis res habet moduʒ
peciem et oꝛdinem. de oꝛdine fit ſermo dupliciter. Eſt
enim duplex oꝛdo.vnus quẽ habent res inter ſe in vni⸗
nerſo.et etiam quẽ habent ex ſuis partibus ex quibus
ↄponuntur.et ſᷣm hoc dicit auguſti.quando loquitur
de pertinente ad oꝛdinem quo ſuis partibus congruit
Eſi etiam oꝛdo omnium rerum relatione ad deuʒ ſicut
ad finem.et ſm hoc aliter dicitur de oꝛdine ꝙ eſt illud
ſm ꝙ res ad ſummum bonum oꝛdinatur. VUñ ſi diuer
ſe rationes inueniantur aliquando de oꝛdine: non eſt
mirandum.Ad aliud dicimus.ꝙ cauſa vniuerſalis
omniũ vna eſt ſcilicet deus.cauſa particulaꝛis non eſt
vna omnium ſed diuerſoꝛum differentes.et in aliquibo
non eſt differentia cauſe vniuerſalis ad particularem:
ſicut patʒ in angelis et in illis que deus nullo alio agẽ
te operatur.relat io ergo rerum ad cauſam vniuerſaleʒ
ponit eſſe ſᷣm rationem vel rationes om̃es. relatio au⸗
tem ad cauſas particulares cum ille ſint multe nõ poſ
ſunt eſſe vnius modi.Pꝛeterea.relatio ad cauſam ꝑti

cunlaꝛẽ non facit reʒ cogitare ᷣm illud quod habet dei:⸗

foꝛme in ſe:ſed relatio ad cauſam vniuerſalem que de⸗
us eſt.facit cogitare rem ſᷣm illud quod habʒ deiſorme
uia theologi eſt ↄgſcere res non ſᷣm pꝛopꝛias ratiões
ed magis ᷣm illud quod habent de deifſoꝛmi.Et quia
etiam non poſſent inueniri communes rationes referẽ
di res ad cauſas particulares ſicut ad vniuerſalem. et
ita exigeretur ad vnitatem ſcientie:⁊ ideo magis acci⸗
piuntur modus ſpecies et oꝛdo penes multiplicatõneʒ
ad cauſam vniuerſalem qᷓ; ad particulares. 4 Si ergo
obijcitur.ꝙ in alijs ſcientijs modus ſpecies et oꝛdo nõ
exiguntur ad cognitõnem rerum.dicimus ꝙ ſi cogno⸗
ſcantur res ſine illis:nõ cognoſcantur cognitione the⸗
ologica:ad illam enim neceſſaria ſunt. Si obijceret
aliquis.quia ſicut in theologia cognoſcũtur res in re⸗
latione ad cauſam vniuerſalem ſic in alijs ſcientijs co
gnoſcũtur res in relatione ad cauſam ꝑticulareʒ.ergo
ſicut in alijs ſcientijs ꝑticularibus demõſtrant᷑ res et
diffiniunt᷑ per ſuas cauſas:ita in theologia manifeſta:
tio ⁊ diffinitio vniuſcuiuſq; erit per cauſam vniuerſa⸗
lem que deus eſt:vel dicat᷑ quare nõ.¶ AUd quod diei⸗
mus. ꝙ aliter eſt in cauſis vniuerſalibo et ꝑticulaꝛibo
reſpectu cognitõnis faciende in cauſatis. Cauſe enim
particulaꝛes ducunt nos in cognitõnem ſeu comp̃hen⸗
ſionem certam ſuoꝛum cauſatoꝛum. poſſumus em cer⸗/
te compᷣhendere aliquando cauſas in ſe.et tunc ex cau
ſis deuenimus in cauſata vbi demonſtrant᷑ et diffiniun
tur res per cauſas.Cauſam vo que deus eſt vniuerſa⸗
lem nõ poſſumꝰcompᷣhendeꝛe.nec etiam intelligeꝛe ᷣm
eſt diu hic ſumꝰ.vnde opoꝛtet qᷓdiu hic ſumꝰ per
cognitionem cauſatoꝝ deueniamus in cognitionẽ can
ſe pꝛime. Aliter enim nullatenus intelligeremus eam.
et ideo non eſt ſimile de cauſis particularibus 7 vni
uerſali ꝙdiu ſumus bic. Vnde modus ⁊c̃. magis du⸗

üä —„

W

72

Xv.

cunt nos a rebus creatis ad ipſum creatoꝛem. in futu⸗
ro erit econuerſo.ibi enim cognoſcemus ſicut et cogni
ti ſumus.quia ergo ſeipſo ſumus cogniti a deo:ibi ſili

ter cognoſcemus ipſo deo. Ad aliud dicimus.ꝙ non

loquitur glo.illa pꝛopꝛie ſed magis ſᷣm tranſlationem
ſicut enim videmus ꝙ in figuris ſunt duo.eſt enim ibi
contentiuũ.et ratione huiꝰeſt dicere ꝙ non ſunt quali⸗
tates ſed magis quantitates.eſt etiam ibi figuratõ ta⸗
lis vel talis que reſultat ex clauſione ſpacij contenti.et
qᷓtum ad hoc figura eſt in quarto genere qualitatis.
Scðm hunc vltimum modum per ſimilitudinem loꝗ⸗
tur glo.illa.cum enim ſuo modo menſuratur vnaque⸗
q; res.et dicit᷑ tantũ extenditur et nõ plus.ſicut ex ſpa⸗
cij clauſione in ſenſibilibus reſultat figura que dicit᷑
qualitas rei:ita ſimiliter ex hoc applicatõne modi ad
ipſam rem cum dicitur.tantum poteſt et non vltra.hic
enim eſt quaſi quedam clauſio? reſultat quaſi figura
tio quedam potentie ipſius rei.et hoc eſt ꝙ in illa glo.
appellatur qualitas:et ita patʒ ꝙ m hoc recte dicitur
in menſura qualitas.¶ Similiter cum dicit.ꝙ in nũe·
ro quãtitas:dicimus ꝙ in coꝛpoꝛibus vbi eſt paꝛtium
multitudo determinatoꝛum ſub vnitate foꝛme.h̊ quod
dicitur quantitas accipitur ibi pꝛo ipſa quantitate vel
numeroſitate partium.vnde intelligenda eſt in talibus
q́;tum ad numerum qualitas materialis ſcilicet ratio⸗
ne partium. Sed vniuerſaliter non poſſet ita dici ĩ ſpi
ritualibus vbi non eſt multitudo partium.non em̃ po⸗/
teſt dici ꝙ id quod eſt quantitas accipiatur pꝛo nume⸗
roſitate partium.et ideo in huiuſmodi non poteſt dici
ꝙ quantitas accipitur ibi non pꝛo numeroſitate parti
um: ſed vnitate forme vel vnitate ſpeciei ſᷣm quam eſt
diſtinctio ab alijs.et ſᷣm hoc eſt principiũ connumerã⸗
di ipſam rem cuiuſſlibet alij a qua ipſa eſt diſtincta.qñ
autem connumeratur aliquid alij:habetur quantitas
diſcreta.que eſt numerus:et ſic patet ꝙ dicitur in nũe
ro quantitas:in tercõ auteʒ.ſ.pondere nõ ẽ vis.⸗ Ad
illud pᷣo quo queritur de diffeꝛenti aſſignatione hoꝛũ
Fm differentes intentõnes vocabuloꝛum.dicendum ꝙ;
cum ſint in creatura vt veſtigium trinitatis. creatura
autem ᷣm omnem ſue bonitatis ſiue eſſe variam conſi
deratõnem ſic veſtigium variatur horum conſideratio
in creatuꝛis.Vnð nota.ꝙ ĩ hac via aſſignat᷑ veſtigiũ
trinitatis multipliciter.pꝛimo in re ſᷣm quam fit. et ſic
accipitur in.xj.ſapientie.menſura numero et pondere
Vñ augu.ad oꝛoſiuʒ.ſi in numero menſura ⁊ pondere
diſpoſuit deus omnia.nũerum et pondus ⁊ menſuraʒ
vbi diſpoſuit.numerus põdus et menſura ipſe eſt deꝰ.
numerus ſine nũero a quo eſt omnis numerus.menſu
ra ſine menſura a quo eſt omnis menſura ⁊c̃. Idem er
go eſt qui omnia in ſe diſpoſuit:nõ enim creaturaʒ ex
tra ſe vidit ſicut homo qui retinʒ in memoꝛia que facit
Secũda trinitas eſt ſᷣm quam res eſt.et hec eſt vnitas
ſiue eternitas.veritas et bonitas.vnde berñ.ſuꝑ cañ.
O beata trinitas veritas bonitas eternitas.pꝛimũ fi⸗
lio.ſecundum ſpirituiſancto.tercium patri coaptatur
Tercia eſt ſᷣm quam res perfecte eſt.ſcilicet modꝰſpe⸗
cies ⁊ oꝛdo.Aug.in li.de na.ſũ.bo.vbi hec maꝗᷓ ſunt
magnũ bonũ ẽ.vbi mĩima:mĩmũ.vbi mediocria:medi⸗
ocre.Quaꝛta ẽ ſᷣm quã res diſponit᷑ ad actũ.ſuba.ſpe
cies.⁊ vᷣtus.vñ pᷣs. Honũ ẽ ↄfiteri dño.vᷣſiculo ſtul⸗
tus nõ intelligit hec.ibi glo.potẽtia foꝛa ⁊ vᷣtꝰ. Quĩta

eſt ᷣm ꝙ ĩ actu ẽ.⁊ hec ẽ eẽntia. ᷣtus.⁊ oꝑatio.hãc po⸗

nit dyo.ĩ celeſti hieraꝛchia ca.q̃ꝛe angeli dicunt᷑ ᷣtutes
Sexta ẽ ſᷣm ꝙ res ad ↄgnitõeʒ diſponit᷑.ſba.ſpẽs.ratõ
hãc poĩt trimegiſtꝰph̊s.Septia ẽ ſᷣm ꝙ ẽ in ↄqnitõe.et
Fm h̊ ꝙ ↄſtat.q̊ ↄgruit.qͥ diſcernit᷑.hãc poĩt aug.in lib.
lxxxiij.qõ.his vᷣbis.oẽ qð ↄſtat.aliud ẽ qͥ ↄſtat:aliud q̊
diſcernit᷑.aliud quo cognoſcit vniuerſa: ergo creatura
ſi eſt ⁊ ab eo qð ipᷣa nõ eſt diſtat.et ſuis partibus ſibi⸗
met congruit:cauſam eius trinam opoꝛtet eſſe.qua ſit
qua h̊ ſit qua ſibi amica ſit. Creature aũt cauſaʒ deuʒ

+ N aa-

dicimus.opoꝛtet ergo trinitatem eſſe qua nihil pꝛeſtã⸗
tius intelligetius beatius queat nominari. Ideo cum
veritas querit᷑ non plura ꝙᷓ tria genera queſtionuʒ eſ⸗
ſe poſſunt. vtrum hoc omnino ſit. vtrum hoc an illud.
vtrum ꝓbandum vel inpꝛobandũ ſit.

Membrum quartum
Oſtea queritur an iſta ſunt eadem in om
ni creatura.conſtat enim ꝙ omni rei cre⸗
ate inſunt.eo ꝙ creata eſt. nec ſolum eẽn
itee ſed etiam potentis et omnibus qᷓ ſunt
voluntas ergo cum ſit quedam potentia: habebit mo⸗
dum ſpeciem et oꝛdinem Fm ꝙ creatura eſt. cum auteʒ
non contingat modum ſpeciem et oꝛdinem que inſunt
cuiuſlibet rei coꝛrumpi per peccatum.quoniaʒ ipᷣa vo⸗
luntas non ſolum vt creatura ſed etiazʒ vt eſt potẽs pec⸗
care: habet modum ſpeciem et oꝛdineʒ.que ſunt coꝛru⸗
ptibiles vel diminuibiles per peccatum. Queritur er⸗
go vtrum modus ſpecies et oꝛdo que inſunt voluntati
in eo ꝙ creatura.et in eo quod eſt potens peccare: ᷣm
idem inſunt ant 'm diueꝛſa. Ilud autem vᷣm ꝙ inſunt
modus ſpecies et oꝛdo omni creature ſit.a.Illud autẽ
ꝙ inſunt modus ſpecies et oꝛdo que ſunt diminuibiles
er peccatum ſit. b. tunc queritur. b. non ſolum habet
peciem modum et oꝛdinem vno modo ſed duplici cum
ſit creatura.quia ſi non haberet modum ſpeciem et oꝛ⸗
dinem niſi pꝛout inſunt omni creature:tunc.b. non eſ⸗
ſet illud ᷣm ꝙ modus ſpecies et oꝛdo que ſunt diminui
biles per peccatum ipſi voluntati inſunt. Si ergo.b.
vtroq; modo habet ſpeciem modum et oꝛdinem: tũc qͥ
ritur illi duplices modus ſpecies et oꝛdo: aut inſunt il
li ᷣm idem.aut ᷣm diuerſa.ita ſemper querẽdo poteſt
abiri in infinitum qð non eſt poſſibile.opoꝛtet eꝛgo po
nere ꝙ ᷣm idem aliquando inſunt illi duplices modus
ſpecies et oꝛdo:ſed ſicut ſtaꝛet᷑ alibi ita poteſi ſtare ĩ pᷣ⸗
mo.ſic ergo voluntas que eſt potentia ſᷣm idem erit ha
bens modum ſpeciem et oꝛdinem. vt communiter ſunt
in omni re:et vt ſunt coꝛruptibilia per peccatum. Nut
ergo illud erit eodem modo ſe habens aut non. ſi eodẽ
ergo cum ᷣm modum ſpeciem et oꝛdineʒ vt ſunt in om
ni re non fiat duminutio.ſᷣm at᷑ modũ ſpecieʒ et ordinẽ
alio mõ ſumptos fiat diminutro: tunc ᷣm idem ⁊ eodẽ
modo ſe babens.fieret et non fieret diminutio quodẽ
inconueniens. Relinquitur ergo ꝙ erit ideʒ ſed aliter
et aliter ſe habens ᷣm ꝙ inerit voluntati modus ſpeci
es et oꝛdo.et pꝛout ſunt diuiſibiles per peccatũ.¶ðᷣ
concedimus dicimꝰ em̃. ꝙ eadem voluntas eſt que ha⸗
ker veroſ⸗ modum ſpeciem ⁊ oꝛdinem.eadem dico vᷣm
ubſtantiam: ſed et aliter cõſiderata. dicimus enim ꝗ;
ipſa voluntas poreſt ↄſiderari vt natura quedam. vel
vt volũtas.Fᷣm ergo ꝙ natuꝛa e:ſic habet modum ſpẽʒ
2 oꝛdinem.q̃ ↄſequunt᷑ vnam rem.ſicut et alie creature
et ſic nõ ſunt diuiſibiles per pctm. Scõm autem ꝙ ipᷣa
ↄſideratur vt voluntas.ſic eſt oꝛdinabilis ad gratuitũ
bonũ voluntarie qdð nõ reꝑitur in alijs creaturis ſic in
ipſa reperiunt᷑ modus ſpes et oꝛdo ꝗ non ſunt in ratio
nabilibo creaturis:et hi ſunt diuiſibiles per peccatum
vnde m hoc dicimꝰ.q; dupler eſt vertibilitas eſt enim
quedã vertibilitas que ↄcomitatur omnẽ creaturaʒ eo
ꝙ creatura eſt.et hec vertibilitas ꝑ naturam eſt ð eſſe
in nõ eſſe.⁊ hec veꝛtibilitas rñdet mõ ſpeciei et oꝛdini
ꝓut ſunt in omni creatura. Eſt aũt vertibilitas alia qᷓ
nõ eſt in nõ eſſe ſimptr ſed in nõ eſſe moꝛis qð eſt malũ
et hec vertibilitas eſt electõnis.et bec rñdet modo ſpei
et oꝛdini qᷓ ſunt in ratõnabilibo tm̃.¶. Sed poſſet queri
cũ ᷣm hanc vᷣtibilitatẽ coꝛrumpat᷑ modus ſpes et oꝛdo
vt inſunt ratõnabilibo et hoc ꝑ pctm. cum modus ſpẽs
7 oꝛdo vt inſunt om̃i rei nõ ſunt vertibilia ꝑ petm vt di
ctuʒ eſt.quid erit cauſa illiꝰvertibilitatis ant coꝛrupti⸗
onis illius q coꝛrũpunt᷑ modus ſpẽs et oꝛdo Fᷣm ꝙ in⸗

ſunt omni rei.Ad quod intelligendũ eſt qdð dicit angꝰ.
in.xj.ↄfeſſionum.domine duo feciſti.vnum pꝛope te.et
aliud pꝛope nihil.pꝛope nihil appellat᷑ ibi materia quã
tuʒ eſt de ſe. pꝛope deum appellatur angelica natura ſi⸗
ue quecũq; a materia ſeꝑata inter creaturas.Quanto
ergo minus habʒ creatura te eo qð eſt pꝛope nibil: tã⸗
to minus habet de vertibilitate ↄmuniter dicta. quãto
aut magis bhabet creatura de eo qð eſt pꝛope nihil: tan
to magis habet de vertibilitate et coꝛruptibilioꝛ eſt. ſicẽ
ergo peccatum ᷣm aliquam vertibilitatem erat coꝛru⸗

ptum modli ſpeciei et oꝛdinis que inſunt rationabilibo

tm̃:ita acceſſus ad pꝛope nihil ſm banc vertibilitatem
que ineſt omni creature eſt coꝛruptiuus modi ſpeciei2
oꝛdinis ↄmuniter dictoꝛum.vnde etiam ſᷣm boc ẽ diffe
rentia inter iſtas duas vertibilitates. Coꝛruptio enim
que eſt ſᷣm vertibilitatem electõnis eſt prope et ſolũ pe
nes receſſum et elongationem a ſummo bono:et nõ pe⸗
nes acceſſum ad oppoſitum· Coꝛruptio que eſt ſm veꝛti
bilitatem ↄmunem:eſt ſᷣm acceſſum ad nihil:vel ad id
quod eſt prope nihil.

Membꝛum quintum
Onſequẽteꝛ queꝛit᷑ penes ꝗd ↄgnoſcatur
vel attendat᷑ bonũ in creatoꝛe vel in erea
tura.an ſcʒ penes modũ ſpeciem 2 oꝛdinẽ
Aid quod ſic aug.in li. de natura ſummi
boni.om̃is modus ſpecies ⁊ ordo a deo ſunt.quantnuʒ
moderata ſpecioſa oꝛdinata:tantũ bona ſunt. Ex quo
obijcitur.ſi ea qᷓ ſunt:ex eo ꝙ ſũt magis moderata ſpe⸗
cioſa erdinata: magis bona ſunt:ſed penes modum di

cuntur moderata.penes ſpẽm ſpecioſa.ab oꝛdine oꝛdi /
nata: oꝛdinatur vel dinoſcitur bonuʒ penes iſta tria
Item auguſtinus in li.lxxxiij.queſti.vbi eſt aliqua ſpe
cies neceſſario eſt aliquis modus:et modus aliꝗd bo⸗
ni eſt. Summum ergo malum nullum modum babet
caret enim bono. et ſimiliter cuʒ careat modo et ſpecie

caret et oꝛdine.quoniam oꝛdo ponit ſpeciem et modũ.
ergo cognitio boni in creatura eſt per iſta tria.qꝛ alit
non diceretur ſummũ malum quod caret iſtis. Cõ⸗
tra auguſtinus ſuper Geneſis ad litteram accipit bac
auctoꝛitatem Sapientie.xj. omnia diſpoſuiſti in nũe⸗
ro pondere ⁊ menſura.⁊ dicit ꝙ hec tria ſunt in omni
creatura.vnde dicit.menſura omni rei modum ſpᷣfigit.
7 numerus omi rei ſpeciem pᷣbet.⁊ pondꝰomnẽ rem ac
quietem ad ſtabilitatẽ trahit.ille pꝛimitus eſt ſingula⸗
riter et veraciter:iſta eſt que terminat omnia ⁊ foꝛmat
omnia et oꝛdinat omnia. SInꝙᷓtum terminat omnia di⸗

citur cauſa efficiens que dat menſuram vel modũ. In⸗
q;tum autem foꝛmat cauſa foꝛmalis dicitur et dat nüe⸗/

rum ſiue ſpeciem.inꝙᷓ̃tum eſt cauſa finalis trahit rem
ad ſtabilitatem 2 quietem: ſicut facit pondus in coꝛpo
ribus. Ex quo pʒ.ꝙ oꝛdo refertur ad cauſam finalem
Sed bonum dicitur m boeciuʒ dicitur quia ad bonũ
tendit. vnde bonum dicit operatõneʒ ad finem.ꝗ̊ᷓ bonũ
ſm oꝛdinem ſolum determinatur et dinoſcitur et ñ ſᷣm

illa tria. YStem aug. in li. lxxxiij. queſti. ꝙ; totum no⸗

men mali dæ ſpecie pꝛiuatione repertum eſt.maxima 5
eſt opinio mali contra ſpeciem.ergo bonum quod op⸗
ponitur malo maxime conſiſtit circa ſpeciem ſicut eꝛgo
notificatio mali eſt per ſpeciei pꝛiuatõnem: ita nonfica
tio boni ſolum per ſpeciem. ¶ Item virtus eſt de geneꝛe
boni.ſi ergo virtus determinatur penes ſuperfluum et

diminutum: ergo et bonum. Sed medium iſtud redu⸗

citur ad modum. ergo ſolum penes modum xtermi⸗
natur bonuʒ. YItem auguſtinus de natura ſummi bo
ni dicit. ꝙ iſta recipiunt deteꝛminationem mali. Unde
dicituꝛ malus modus.mala ſpecies:malus oꝛdo. Sed
bonum non poteſi cadere in maluz. ergo penes iſta nõ
cterminatur vel dinoſcitur bonum. Solutio dicen
dum ꝙ penes hec tria determinatur et dinoſcitur bo⸗

1 gnoſenne

eebelinatn
lem zondſi
tura ſummn
ht. quantn
unt. Erqn

oderannſ

mockind

orciſeo

enes itnnd,
etolgtuh

b tigeo

odin baber
obetſpece
met mochi⸗
trin gali
Ntpithie
i npde⸗
ntmonni
tumofgi
nneſenae
Küingaia
arſommet
tomniadi
nodi
et durnin
trabitte
hoincen
nfinen
udhol
nr affn
Cotufnno⸗
marinf
gvode
ſane
nonſe
geren
ffone
koretn
Crternt,
nnitr
vo
ſend
voca
rw

Nueſtio

num in creatore et creatura. Monum enim increatum
ſicut dicit dyoniſius dicitur.er quo omnia ſubſiſtunt.
et ſic ſe habet in ratione cauſe efficientis ad bonuʒ cre⸗
atum:ꝙ ab ipſo eſt. et dicitur bonuz increatum in quo
omnia contenta ſunt.et ſic ſe habet in ratõne cauſe foꝛ
malis ad bonum creatum qð in ipᷣo eſt et tanꝙᷓ in cõti⸗
nente. Iterum bonũ increatum dicitur quod omnia af

fectant et ad quod omnia ↄuertantur.et ſic habet intẽ⸗

tionem cauſe finalis. Honum ðdᷣo creatuʒ dicitur quia
a bono.quia in bono:quia ad bonum. Modus auteʒ
ſumitur ex comparatõne creature ad efficientem quia
ipſa dat modum. Species ex oꝛdinatione rei ad cauſaʒ
foꝛmalem.oꝛdo ðdo ex comparatione ad cauſam finalẽ.
Inẽtum ergo bonum creatum dicitur quia a bono ha
bet modum. initum dicitur bonum quia in bono dici
tur habere ſpeciem.inq;tuʒ dicitur bonum quia ad bo⸗
num dicitur habere oꝛdinem.licet ante hec omnia iudi
cent bonum:principaliter tamen ᷣm oꝛdinem dinoſci⸗
tur quia ſpecies in intellectu ſuo ponit modum. ordo
autem dat pꝛeintelligere modum et ſpeciem et nõ econ
uerſo. vnde ponit illa:et ideo tanq; per ſummũ notifi⸗
catur per oꝛdinem.quia notificatio illius per ordinem
eſt notilicatio üllius per modum et ſpeciem:cum ordo
ille pꝛeintelligat..¶ Ad illud quod obijcitur. bonum
dinoſcitur penes oꝛdinem cum dicat bonuzʒ ad compa⸗
rationem ad finem pꝛincipalr:hec tamen comparatio
non excludit comparatõnem eius ad foꝛmam et efficiẽ
tem. quin ſcilicet dicatur bonum quod er bono quodĩ
bono.immo potius ponunt illã:quia cauſa finalis in⸗
duit rationem aliarum cauſarum. 4! Ad aliud dicen⸗
duʒ · ꝙ ſpecies dicitur duobus modis.Vno modo ſpe⸗
cies dicitur quo res diſtinguitur.et ſic condiuidit᷑ con
tra modum et oꝛdinem: quia modus eſt quo res limi⸗
tetur:ſpecies quo diſtinguitur:oꝛdo quo ad aliud oꝛdi

.

natur. Alio moqo dicitur ſpecies quo res placet et ac⸗

.

cepta eſt.et hoc modo dicit rationem boni cecurꝛentis
per illa tria. Et ſic intelligitur totum malum tæſi peci⸗
eipꝛiuatõne deſcendeꝛe.¶ Ad vltimũ dicendum. iſta
nõ poſſunt cadere in malum in ſe manentia ᷣm idem.
ſed ſicut dicitur de eo quod eſt bonum natura ẽ ma⸗
