tio eſt pcẽm ſiue culpa ponẽs in numeꝝ q;tum ad ſpẽm
peccati vel genꝰcũ peccato pᷣcedẽti.qꝛ ſicut ipᷣa eſt pcẽ᷑m
in ſpm̃ſcẽm.Aliter accipit᷑ obduratõ ꝓut eſt paſſio no

VS.. lej Nr

ciua libero arbitrio.⁊ hoc mõ dicit paſſioneʒ relictam
peccato q̃ eſt coꝛruptõ bonoꝝ naturaliũ.⁊ hoc mõ ob⸗
duratõ eſt affectõ inuolũtaria:qꝛ nullꝰ vult obdurari.
⁊ de hac loquit᷑ aug.cũ dicit.ꝙ deꝰ indurat ꝑ iuſtũ iudi

cium:qꝛ nõ dimittit pctẽᷣm ĩpunitũ.⁊ hoc mõ obduratõ
Apꝛie ẽ pena ⁊ nõ culpa. Nẽ ſᷣm ꝙ eſt culpa:duobo mo⸗

dis ẽ loqui de ipᷣa obduratõe.vno mõ ſᷣm ꝙ ẽ diſpoſitõ

pet᷑i pᷣcedẽtis:ſcʒ relicta ex pcẽo pᷣcedẽti.alio mõ ſᷣm ꝙ

eſt quoddã ſpeciale ꝑ ſe:⁊ ſu eſt dicẽdũ de obfirmatõe

⁊ hmõi que ſatis ꝓ eodẽ accipiũt. Scoᷣm aũt ꝙ accipi
tur obduratõ ꝓut ẽ diſpoſitõ pct᷑i pcedẽtis.hoc mõ ſᷣm
aug.in li.de pᷣdeſtinatoe ſctoꝝ obduratõ nihil aliuo ẽ

qᷓ dei obuiare mãdatis.vñ.vij.actuũ dura ceruice⁊ in⸗

circũciſi coꝛde vos ſꝑ ſpũiſcto reſtitiſtis. Alio mõ põt
dici obduratõ qñ hõ nõ ſolũ fit durꝰex pcto ⁊ reſiſiens
bonis:ĩmo cũ hoc vlteriꝰhabet ſpãlẽ volũtatẽ reſiſtẽdi

mãdatis i.⁊ bonis ꝑ q̃ põt ad penitẽtiã duci.⁊ pugt

ↄtra illa ita ꝙ placet ei ſuũ pctẽm vt habeat ꝓpoſitũ per⸗
manẽdi ĩ ipo ⁊ nõ penitẽdi.vel obduratõ nõ eſt ſolũ di
ſpoſitõ pcti pᷣcedẽtis.ĩmo ẽ ſpãle pcẽm ponẽs in nume⸗
rũ ꝙᷓtũ ad genꝰpct᷑i cũ pcto pᷣcedẽti. obduratõ q̊ primo
mõ ſcʒ ꝓut dic duriciã quãdã ⁊ reſiſtẽti eis ꝑ qᷓ hõ du⸗
cit᷑ ad penitẽtiã:ſic nõ mutat genꝰ pct᷑i reſpectu pcti p⸗
cedẽtis cuiꝰẽ diſpoſitõ.vᷣm aũt ꝙ ẽ ſpãlis volũtas reſi⸗
ſtẽdi ꝑ ſe ſpũiſcto p̃cipiẽti.ſiue diuis mãdatis:̊ mõ eſt
ſpãle pctm.⁊ ſic eſt pcẽm in ſpm̃ſctẽm.

Articulus ſecund⸗

Onſequẽter q̃rit᷑ cui ꝑ ſe oꝑponit᷑ obduratõ
qꝛ ex ſcriptura videt᷑ ꝙ obduratõ nihil aliõ
ſit qᷓ; elõgatõ gre.qꝛ obduratõ ẽ nõ appoſitõ

gre. dicit em h̊ mõ de indurare ſcʒ qꝛ graʒ nõ apponit.

hᷣ elõgatõ ſiue nõ appoſitõ gre oꝑonit᷑ ꝑ ſe ipi pntie q⸗
tie &̊ ⁊ obduratõ.¶. Sʒ ad oppoſituʒ obijcit᷑ ſic.pcm 2
pñtia gre ꝑ ſe ⁊ directe hñt oppoſitõʒ.ſᷣ̊ obduratõ ẽ di
ſpoſitõ ſequẽs ad pctm moꝛtale:ꝗ̊ obduratõ nõ oꝓponi
tur directe pñtie gre. Solutõ.dicẽduʒ ſicẽ̃ dic aug.q;
ed delinquẽtes deſerit:reſiſtẽtes indurat:otẽnentes cõ
dẽnat. YIea em̃ eſt ꝓgreſſus in pctis ꝙ hõ pꝛimo delin⸗
ꝗt.poſtea indurat᷑ ↄ bona:tercõ ↄtẽnit facẽ ipᷣa bona.
Eodẽ mõ ẽ ꝓgreſſus ex ꝑte dei qm̃ ipos delinquẽtes de
ſerit.i.nõ axponit eis graʒ.h̊ h̊ non ẽ ex ꝑte ſui:ᷣ ex ꝑte
ipᷣi pctoꝛis.ſ̊ poſtea pena indurat illos.vlteriꝰipos cõ
teẽnentes finalit ↄtẽnat.vñ ſic eſt ꝓgreſſus ĩ diſpoſitio⸗
nibo pcti:ita ẽ ⁊ ĩ penis.Induratõ &ẽ ex ꝑte ipiꝰ reliſtẽ
tie qn reſiſtit peccatoꝛ mãdatis dei. Et dicẽdum ꝙ ipᷣa
opponit᷑ ꝑ ſe emollitõi.qꝛ deꝰdicit᷑ indurare ⁊ emolliꝛe
Indurare dicit᷑ ñ apponẽdo aliquã malã diſpoſitõʒ:Rᷣ
qꝛ ↄhit᷑ hec pena cũ ipᷣo pcto moꝛtali.cũ deꝰſubtrahit gᷓ
tiã vł ñ apponit. Itẽ ipe de emollit coꝛ ad pniam.vnde
Eʒech.xj.auferã a vobᷣ coꝛ lapideũ.i.coꝛ duꝝ ad pñiaʒ
dabo vobᷣ coꝛ carneũ.i.molle ⁊ habile ad pñiazʒ.ſic ꝗ
petᷣm ꝑ ſe ⁊ directe ogonit᷑ pᷣſentie gre.qꝛ deꝰ delinquẽ
tes deſerit ſcʒ nõ aponẽdo gr̃aʒ:ita obduratio directe

— (GNeiza* N 2* Vr. ſpa S 28

8

— 02020*

opponit᷑ ipi emollitõi.qꝛ deꝰreſiſtẽtes ĩdurat.bhec a re⸗
ſiſtẽtia ⁊ obduratõ vł iduratõ ẽ ð emollitõeʒ gr̃e. Vñ
aug.ĩ libꝛo ð pᷣdeſtinatõe ſctoꝝ.indurare dẽ de eũ quẽ
emollire noluerit.ſic etiã excecare dicẽdꝰẽ eũ quẽ voca
re noluerit.⁊ ſic ptz rñſio cui ꝑ ſe oꝑponit᷑ obduratio.

Articulus terciꝰ

Onſequẽter q̃rit᷑. vtꝝ obduratõ ſit generał
oĩbo tã ꝑuulis ꝙᷓ adultis pctoꝛibo.ix.Ro.
cuiꝰvult miſeꝛet᷑ ⁊ quẽ vult ĩdurat.Dicit au
gu. ĩ glo. ꝙ meritũ obduratõis ẽ perjm totiꝰmaſſe dãna⸗
te.coꝛruptõ ̊ oꝛigialis pcti ẽ meritũ obduratõnis. ſ̊ hᷣ
meritũ ẽ vniuerſalit᷑ ĩ ꝑuulis ⁊ adultis.ꝗ̊ obduratõ eſt
pena ↄſequẽs vniuerſalit quẽlibet.q. Cõtraꝛiũ videtuꝛ
qꝛ ſi ſic.ad ꝗd dicẽt dñs exodi.ix.Ego ĩduꝛaui coꝛ pha
raonis. Itẽ deutro.ij.ĩdurauit dñs ſpm̃ ſeoꝛ. Sol.
dicẽdũ ꝙ duplex ẽ obduꝛatõ vna ẽ geneal oĩm ꝗ ab adã
ꝑoↄcupiaʒ ſemialẽ deſcẽdũt.⁊ hec ſeꝗt pcim oꝛigiĩale.⁊
d hac loqꝗt᷑ apłs Ro.ix.⁊ glo.aug.ſuꝑ illũ locũ. Alia
eſt ſpãlis qᷓ inquã ẽ ĩ adultis ꝗ hnt volũtatẽ ⁊ ꝓpoſituʒ
reſiſtẽdi bñficijs dei ꝓpuocãtibo ad pnñiaʒ.⁊ ꝑmanẽt in
pct᷑o ſuo.⁊ de hac dꝛ ꝙ ĩdurauerat coꝛ pharaonis dñs
id ẽ indurare ꝑmiſit.G̊ nõ ẽ ĩ ꝑuulis:p i adultis ſolũ ꝗ
hñt hãc volũtatẽ.⁊ G ẽ pctm ĩ ſpmſctᷣm. Alia at᷑ ẽ pena
ſequẽs ex oꝛigiali pcto.⁊ ð hac loqꝗt᷑ aug.⁊ hec oẽs ↄco
mitat᷑ ꝗ ſũt ab ada ꝑ ↄcupiſcẽtiã ſemĩalẽ vt dictũ eſt.

Nueſtõ. xxx. de diuina
electione.
Radine cõſequenti

— 2– —

vt ſupᷣ dictũ ẽ q̃rẽdũ ẽ de diuĩa electõe
⁊ĩ hũc modũ. Pꝛio an ĩ deo electõ po
nẽda ſit. Scðo ad ꝗd ſit electõ diuina
ex ꝑte nr̃a. Lercõ ad quid ſit ex ꝑte di
uina.Quarto ᷣm quid ſit ex parte dei. Quinto cunꝰſit
ex paꝛte noſtra. Sexto ᷣm quid.

Membrũ primũ

Irca pᷣmũ ſic.electio ẽ diſſiłꝛ entiũ.ſᷣ de
ſilꝛ ſꝑ ẽ ens: ad ipᷣm non ptinet electio.

: Itẽ ſi affect? hois ſiłꝛ ſe hʒ ⁊ eq̃lit ad H

⁊ illud:neutri erit electõ.ſ eque ẽ volun
tas dei rſpctu oĩm vt ſaluent᷑.qꝛ vult oẽs hoĩes ſaluos
fieri.⁊ eqͥ ↄſtat ratõ r̃ſpctẽu oĩm:ꝗ reſtat ꝙ apud ipᷣm ñ

⁊ electõ.q¶] Itẽ dama.ñ cadit electõ i deũ qꝛ electõeʒ pᷣce

dit ↄſiliũ.ↄſiliũ at ẽ igrãtis.deꝰat᷑ ñ ẽ poſſibił ad igran
tiã:g̊ ĩ deo ñ ẽ electõ.ql Itẽ ſi ſtetiſſʒ adã:oẽs eẽnt boni
⁊ ſic ñ eẽt boni a malo ſeꝑatõ.ſ̊ electõ ẽ boni⁊ mali ſe⸗
paratõ:q ñ eẽt electõ &̊ ſi mõ ẽ electõ ĩ deo:ex aliq̃ euen

tu tꝑali cẽ etna ſi adã ſietiſſʒ. Contra.pᷣmo eph.Ele

git nos at᷑ añ mũdi ↄſtitutõeʒ vt eſſemꝰ ſcti. Itẽ ibidẽ.
vocati ſumꝰ.glo.diuĩa electõe.Itẽ ioh.xv.i2õ vos me
elegiſtis ſᷣ ego elegi vos. Itẽ ioh. xiij. Ego ſcio q̊s elege
rim. MRñ.electõ eſi duobo p̃iacẽtibo alteꝝ p̃optare.ſᷣ
Hᷣ pr eẽ dupłꝛ.pᷣcedẽte deliberatõe:vł pᷣcedẽte certa ↄti
one.pmo mõ ẽ electõ ĩ nob.ſcðᷣo mõ ĩ deo.dicẽdũ qꝙ di
lectõ ñ cadit ĩ deo eo mõ qͥĩ nob. Qð obijcit᷑ ꝙ electõ
ẽ effectꝰdiſſilꝛ ſe habẽtiũ ⁊c.dicẽdũ q; volũtas dei eq̃li
ter ſe hʒ ad oẽs:ſ̊ ñ oẽs eq̃lit᷑ ſe hũt ad ipᷣm.diſſilłitudo
nõ notat᷑ rſpctu pᷣncipał ſigficati ſ̊ rſpct᷑u ↄnotati qꝛ
iſte finalit manet ĩ gra.iſte no.⁊ iõ iſte eligit᷑ ille nõ.
Ad aliud dicẽdũ. ꝙ nõ ſolũ ẽ electõ ſe ꝑatõ bonoꝝ a
malis h̊ etiã ſeꝑatõ melioꝝ a minꝰbonis.cuiuſmõi ele
ctio fui qʒ ſi ada ñ beccaſſʒ. Et P hB; ptʒ ſolutõ ad alia.
Mẽbꝛum ſecũdũ
Equit᷑ ad ꝗd ſit electõ ex ꝑte nr̃a: Jo.xv.
Ego elegi vos vt eatis ⁊ fructũ afferatis

12 fructꝰc. Itẽ pᷣmo ad Eph. Elegit vos
vt eſſetis ſcti.ꝗ electõ ẽ vel ad faciẽdũ fructũ vel alið eẽ

iN& Gqge „ AA. Kου deS re
49 7
Plno ſeis r . ro

/
4

ſctm. ¶¶ Sʒ obijcit Jopᷣ.vj. Qõne duodeci elegi: ? dnꝰ
er vobis dyabolꝰẽ.⁊ loqt᷑ de iuda.de q̊ ↄſiat ꝙ ad neu⸗

trũ iſtoꝝ fuit electꝰ:ſcʒ vt facẽt fructuʒ ꝗ manẽt: vel vt

eẽt ſctus.ᷓ nõ fuit electꝰiudas. Rñ. duplex ẽ electio.
ſcʒ pᷣſentis iuſticie:⁊ G ẽ ad faciẽdũ fructũ.⁊ electõ fina

lis iuſticie:⁊ G̊ ẽ ad eẽ ſctẽm.⁊ ſic differẽtes ſũt fines dif⸗

ferẽtis electõnis.¶. Ad h̊ qð obijcit᷑ de iuda: rñſio iu⸗
das dicebat᷑ electꝰvel ratõe pᷣſentis iuſticie quã aliquã
do habuit:vł ratõe illiꝰoptimi qð de eo diſpoſiturꝰfuit
dñs.⁊ ratõe huiꝰa multitudie maloꝝ fuit kpar⸗ a ↄſoꝛ
tio dñi vt ꝑ ipᷣm ↄueniẽtiꝰ tradẽt᷑ dñs ⁊ ad inſtructõeʒ
eccłie.Añ mar᷑.iij.vbi enumerat᷑ electõ apkoꝝ ſuꝑ illð
⁊ iuda ſcarioth ꝗ tradidit eũ.glo. Hic inter aplos eli
gitur.qꝛ magna ẽ veritas quã nec aduerſariꝰmiſter in
firmat.voluit dñs tradi a diſcipulo.vt tu a ſocio ꝓdit
modeſte feras tuũ erraſſe iudiciũ:ꝑiſſe beneficiũ.

Mlembrum tercriü

Equit᷑ ad ꝗd ſit diuina electõ.vtꝝ ſcʒ ad
maniſeſtatoeʒ bonitatis diuine. electõe
em̃ dei fit ſeꝑatõ bonoꝝ a maſſa perdito⸗

rum.que nõ fieret ſi adã ſtetiſſet. Queri᷑

ergo vtꝝ electõe dei eque maĩfeſtata eẽt diuia bonitas
ſi ſtetiſſet ada ⁊ mõ. Obijcit᷑ q; nõ eque maifeſtaret᷑.vi⸗
detur ꝙ maioꝛẽ gra que dat᷑ homĩ qui demeruit qᷓ qui
nõ demeruit.ꝗ̊ maioꝛ ẽ gr̃a data homĩ poſt maſſazʒ coꝛ⸗
ruptõnis q; que daret᷑ in tꝑe innocẽtie.Sed in collatõ
ne maioꝛis gr̃e magis oſtedit᷑ ꝑfectio diuine bonitatis
ergo magis nũc oſtendit᷑ qᷓ ſi adam ſtetiſſet.q¶ Itẽ au⸗
gu.bene diſpenſauit dñs vt nec om̃es dãnaret nec oẽs
liberaret ſi em̃ om̃es ſaluarẽt᷑:lateret quid pctᷣo ꝑ iuſti
ciam debeꝛet.ſi nemo lateret quid gr̃e largiret᷑.ergo cũ
manifeſtatõ bonitatis ſit in maniteſtatõe iuſticie? gre
⁊ maioꝛ gr̃a vel iuſtiſicatõ oſtendit᷑ nũc qᷓ ſi ſietiſſet bõ
relinquit᷑ &̊ ꝙ iſte eſt ad maioꝛẽ manifeſiatõneʒ diuine
gre ⁊ bonitatis.Sed tunc videt᷑ ꝙ ratõnalis creatura
repoꝛtet ↄmodũ ex peccato qð etiam videt᷑ ad Ro.viij.
Omnia cooꝑant᷑ in bonũ his qui ſᷣm ꝓpoſitum vocati
ſunt ſancti.glo.ibi dicit.ꝙ lapſus cooꝑat᷑ ipis in bonũ
Mũgd & ex peccato repoꝛtabat᷑ moduʒ?⸗ Rñ.ex pec⸗
cato nõ repoꝛtat᷑ omodum ſed ex miſericoꝛdia dei:licet
peccatũ ſit occaſio ad hoc ↄmoduʒ.vnde ſequit᷑ in glo.
ꝙ vocati ſunt ſancti nõ aliũde eſt qᷓ dei p̃deſtinatõne.⁊
ideo om̃ia eis cooꝑant᷑ in bonũ.vnde ex pᷣdeſtinatõe di
eſt.q om̃ia cooꝑant᷑ eis in bonũ.elieiẽte de quolibʒ ma
lo bonũ.Cõcedẽduʒ ẽ ergo ꝙ ad ꝑfectã manifeſtatõem
bonitatis dei ẽ electio. Sed nũquid infecta eẽt hec ma
nifeſtatõ ſi adam ſtetiſſet.dicendũ ꝙ nõ.ĩmo ſᷣm ſtatũ
illum eſſet ꝑfecta.

Membrũ quartũ

Onſequẽter q̃rit᷑ im qd ẽ electõ ex ꝑte di
Ad qð ſic.j.ad eph̊.pdeſtiauit ſᷣm ꝓpoſi⸗
tũ volũtatis.ſᷣ̊ pᷣdeſtiare ẽ peligẽ: pele⸗
git ſᷣm ppoſitũ volũtatis. poſitum ẽ rõ
electõis. Sʒ oppoſitũ hꝰdẽ.ix.ro.vbi dẽ vt ᷣm electõ
nẽ ꝓpoſitũ di manẽt. electõ ẽ rõ ꝓpoſiti ꝑmanẽdi. .⸗õ
̊ m ꝓppooſitũ ẽ electö. Rñ.alit ſumit᷑ electio h ⁊ ibi.ẽ
eĩi ſenſus ei dẽ ad ro.ix.vt ſᷣm electõeʒ di ⁊c̃.i.vt ſᷣi

graz q elegit manẽt ꝓpoſitũ ĩ effectu ſuo. ꝓpoſitũ ei dei
manet ĩ effectu ſᷣm gꝛaz q̃ elegit.cũ at d pdeſtiauit ſᷣi

ꝓoſitũ volũtatis.hec deſtiatõ ẽ a ppoſito etno. vñ ꝓpo
ſitũ dicit ratõeʒ electõis pᷣmo ad ephᷣ.ad MRo.o dicit

effectũ ꝓpoſiti qui cauſat᷑ a gra eligente.

Membꝛu quintũ

Einde q̃rit᷑ ᷣm ꝗd ſit electio ex ꝑtenr̃a.
nã dꝛ mat. xxv.vnicuiq; ſᷣm rꝛiã diſtri⸗
buit ðᷣtutẽ. electõ vr eẽ ſʒ capacitate e

ꝗ eligit᷑ ĩ pñti.¶ Itẽ hylariꝰmunꝰ qð ĩ xro cẽ oĩb patet

vnũ qð vbiq; ñ deeſt.tantũ datur quãtum ꝗs valet.⁊
RBr„ ₰° 2 è

Nueſtio

xxxf.

ace intantũ reſidet quãtuʒ ꝗs valet ꝓmereri. ſᷣm capaci⸗ i noeſ nõ:ergo aliqd bonũ irremuneratũ.4 Itẽ in⸗
lng er tatẽ recipiẽtis erit iſtud. ratõ electõis videt᷑ eſſe ex ꝑ⸗ is eſi gra iſta. vel gra iſta data ẽ fruſtra.4! INtẽ ſaul
nmnine te creature.i¶¶ Si dicat᷑ ꝙ capacitas hec ſuſcipiẽtis nõ abens gram põt moꝛi.ponat᷑ iſte moꝛit᷑?⁊ habzʒ gram
D dicit reſpectu gre gratũſacientis ſ̊ gr̃e gratiſoate.Cõ⸗ ergo remunerabit᷑ ĩ eternitate. ̊ nõ põt finaliter ꝑma⸗
* tra. deus creauit aiam ratöõnalẽ ad gloꝛiã 2 vt eſſet ca⸗ nere in iſta gra niſi pdeſtinatꝰ: pᷣcitus põt eſſe pᷣde⸗
ſen par gloꝛie. ᷣ ad gloꝛiã nõ ꝑtingit niſi ꝑ gram gratũfa⸗ ſtinatus. 4 Pꝛetea.iacob eligit᷑:alter ſcʒ Eſau repꝛo⸗
iie in cientẽ: capax ẽ pꝛincipalit᷑ grẽe gratũſaciẽtis.¶i Item batur. vñ eſt hoc? cum gra ſe offerat omibo eỹtuz eſt de
ſeanii aug.ſuꝑ illuo pmo malach.Jacob dilexi ⁊c̃.glo.venit ſe. quare nõ eligit Eſau ĩmo repꝛobat. mERñ.nullũ
lgi de occultiſſimis meritis ⁊c.hec aũt occultatõ nõ conſi bonũ irremuneratũ digne deo oblatũ. p̊ digne deo obla
i urn ſtit niſi in ratõnibo inſertis creature. merita em̃ ſuntĩ tum nõ eſt ſine pſeuerãtia. p̃terea nõ ẽ fruſſꝛa:qꝛ ⁊ ſi nõ
en mente. ratões electõis tꝑalis vel eterne ſunt ĩ creatu ſit ad ſalutẽ accipiẽtis:eſt tñ ad oſtẽſionẽ diuine largi⸗
anr i⸗ ris.: Item ſi iſte ratões eſſent in deo: eſſent eterne.ra tatis. 7 eruditõeʒ bumilitatis qᷓtuʒ ad pdeſtinatos vt
tinm bi tiones aũt eterne eq̃liter ſe babẽt ad deũ:qꝛ quelibʒ eſt nõ ſuꝑbiant de meritis.¶ Ao hoc qð obijcit᷑. ꝙ poſſibi
ſr W deus. 2 eq̃liter ſe habet hee ratõ ad ſuũ actum ſicut illa le ẽ ipᷣm moꝛi in pᷣſenti iuſticia.⁊ tũc gr̃a eſt ĩ aĩa. nec p
iſre ad ſuũ. ſi eqliter ſe habʒ ad deũ a ad electa relinꝗt᷑ ꝗ; pter ſeꝑatõeʒ aie a coꝛꝑe ſeꝑat᷑ gr̃a ab aĩa. finalit ma
aſen eq̃liter ẽ oĩm electoꝝ electio ⁊ ita nõ ẽ oꝛdo in electõne net in gra. 7 ita decidit in gra finali:ergo ẽ pdeſtinatꝰ.
benſci⸗ Si dicat᷑ ꝙ ẽ p̃eminẽtia in ratõibo ſicut ẽ pᷣeminẽtia dicendũ ꝙ cũ dico poſſibile ẽ iſtũ decedere in finali gẽa
in electis.̊ tũc de multiplex eſſet nõ ſimplex. hec eĩ nõ dico totũ qð eſt er li.arbi. Sed quãdo dico pᷣdeſtinatꝰ
poſſet eẽ a rebo cũ eterna ſit: ⁊ eternũ nõ accipit a tꝑa⸗ dico qꝗð eſt ex ꝑte pᷣdeſtinatõis dei. vñ licet hec ſit vera
eci li.ᷓ a ſolo teo. in ioẽ multiplicitas cũ in eo ſit plus iſte põt decedere in gra finali: tñ nõ eſt vera pſcitꝰpõt
dinmine. ech 2 minus. Coͤttra. augu. ſuꝑ Geñ.ad FFam. habʒ deꝰ decedeꝛe in gra finali.qꝛ ſenſus ẽpᷣuiſus nõ cedeꝛe in
maſſapent⸗ abſcõditas in ſemetipᷣo quoꝛũdã ſctoꝝ cauſas.q̃s rebo gra finali dcedit ĩ finali gra.hic aũt ẽ opoſitõ. vñ hec
ktiſer n ↄditis nõ inſermit.eaſq; implet nõ eo oꝑe ꝓuidentie q̊ nõ poſſunt ſimul ſtare.ſcʒ ꝗ ſit p̃ſcitꝰ:ꝛ⁊ ꝙ decedit ĩ gr̃a
tdiniabenie naturas oſtituit vt ſint:ſ̊ eo qͥ illas admiĩſtrat vt volue finali.vñ aliud ẽ bñ poſſibile:bᷣ nõ ↄpoſſibile ſicut dicit
maifeſtereg rit.vñ ſequit᷑ ibi ẽ gr̃a ꝑ quaʒ ſalui fiãt pctoꝛes: ratõe mgf in ſenten.q; cũ ponit᷑ ipᷣm pᷣſcitũ eſſe ponit᷑ ipſum
Anentiei gre ẽ in abſcõditis ratoibo q̃ ſunt ab etno abſcõdite in nõ habere gr̃am finalẽ.cuʒ aũt ponit᷑ ijm moꝛi in gra
Olnigt deo.nõ ẽ eſt ĩ ratõibo creatis. Rñ.q; auſ electõis tia finali:hoc repugnat. , ⸗R
Jedinclu eſt ex ꝑte dei:nõ ex ꝑte noſtra. ratõ aũt electõis põt eẽ J ſt £ ANe 1 P
digehpiti ex Revonns ſcz cobgaigliberi arbitrij: ſiẽ ſup dictũ ẽ . neſlto. Xxxv] de 4 1 ectio
tiſetge in q̃ſtione N p̃deſtinatõe.¶ Ad illud 8 gbier reni⸗ ne dei ad creaturas in generali. —„
Dinuntgtoi cuiq; dedit ſᷣm ſuã ꝓpꝛiã virtutẽ.dicẽduʒ ꝙ nõ dicit᷑ ibi D ſe P255
pewbpunc virtca pacitas creature:vᷣ potiꝰexit virtutis ĩ opꝰ gr̃e n ꝗᷣ neteꝛ que?⸗ 1
hntei collate.qui aũt emicatiꝰ cooꝑat᷑ gredate:affluẽtiꝰei cõ⸗ tur de dilectõne dei qua diligit creatu
itſicrtgf fer᷑ a doo. lel põt dici.ꝙ virtꝰ ꝓpꝛia dicit᷑ oꝛdinatõ re ram.cũ hic q̃ſtio ſuponit volũtatẽ dei
czikiſehs ſpectu gre gratiſoate:nõ gratũfaciẽtis. Ad illud qð tñ ꝓpter coherẽtiã pcedentiũ ?⁊ manife
uirdine obijcit᷑ ꝑ glo.malach.q; venit de occultiſſimis meritis: ſtationẽ hic anticipabit᷑.Et pᷣmo qrit
alisctckure ſᷣ merita ſunt merẽtiũ ⁊c. Dicẽduzʒ.qꝙ alind ẽ dicẽ meri de dilectõe qua generalit diligit qualibʒ creaturs. Se
etad hori⸗ ta occultiſſima merita. merita aũt occultiſſima dicũt᷑ cũdo de dilectõe qua ſpaliter diligit ratõnalẽ creaturã
wſitunm en merita ĩ i pſciẽtia: merita vo ſimpłꝛ ſũt ĩ mẽte.¶ Ad Circa pᷣmũ q̃tuoꝛ querũt᷑. OPꝛimo q̃rit᷑ vtꝝ eadẽ ſit di⸗
kijonbi boc qð obijcit᷑ ꝙ capacitas homiĩs ẽ reſpectu gre gratũ lectio reſpectu creature ⁊ ꝑſonaꝝ adinuict. Secundo
Riere faciẽtis.Rñ.gra gratũfaciẽs excedit oẽm nature capa vtꝝ dilectio dei q ẽ reſpectu creature ſit ſũma.Tercio
Nal wieliet citatẽ qᷓ eſt er natura vñ capacitas gre ẽ a gr̃a. eĩ na vtꝝ deus omnẽ creatuꝛã eque diligat.Quarto quid ſit
ſanttingo⸗ tura — up ſe 2 diligat ſuß ſe 2 ſeitia abnoge⸗ B dictum deum diligere creaturam. —
atsne. nõ ẽ ex natura imo ex gra. vñ ſupꝛa naturã ẽ capacitas J rms
ncde que capit gram gratũaciẽteʒ. capacitas ̊ homis eſt re Membruũ brunn
Nchclihn ſpectu gre gratiſoate.Ex cõplexione em̃ oꝛdinat᷑ aligs Irca pᷣmũ qrit᷑ vtꝝ eadem ſit dilectõ dei
unſckniin magis ad vna virtutẽ moꝛalẽ ꝙᷓ ad alia: ̊ ad graʒ gra⸗ reſpectu creaturaꝝ cũ ea q eſt vni pꝑſone
Ctneithen tüfaciẽtez nullꝰex natura oꝛdinat. Ad illud qð dicit reſpectu alteriꝰ. Et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ gead ẽ
imnofnſi bylariꝰquatũ valet accipiet.dicẽduʒ ꝙ; nõ ↄnotat᷑ can⸗ in diuinis eẽntiale:vnũ ẽ.qꝛ vna ẽ eẽntia
ſa ꝑ hꝙ dicit quatũ ꝛ⁊c. ̊ͥ ↄcomitatia gr̃e adueniẽtis ⁊ Et h̊ eſi qd dicit dama. oĩa vnũ ſunt pᷣter generatõeʒ ĩ
. liberi arbitrij capiẽtis gram adueniẽtẽ.pᷣmo ecci. Ipſe generatõe ⁊ ꝓceſſionẽ.ſ̊ geqd ↄuenit oĩbo ꝑſonis ꝑ ſe ⁊
creauit illã ⁊ ſeqꝗt ſm datũ ſuũ pᷣbet illã diligentibo ſe. diuiſim ⁊ ĩ ſũma oĩbo ᷣm augu.ẽ eẽntiale: qꝛ nõ habẽt
. vñ ly ſm notat ratõem ex ꝑte ſui 2 nõ ex ꝑte creature. 2ↄmũe niſi eẽntiã.̊ qcꝗd ↄuenit oĩbo ꝑſonis ẽ vnũ.inde
eniane Ao illud qdð obijcit᷑.q; paritas ẽ ratõnũ eternaꝝ ⁊c̃. ſic.ꝗeqd oĩbo ꝑſonis ↄuenit ẽ vnũ:p diligẽ quãlibʒ cre⸗
unift 4 dicendũ ꝙ vno mõ ẽ ibi oꝛdo.Alio mõ eſt ibi paritas. aturã oĩbo ꝑſonis ↄuenit.ſiłꝛ diligẽ qð ẽ rſpectu ꝑſone
ß ii EFim ꝙ ratões ſunt etne:ſic paritas. inqᷓtum vo ratões oĩbo ↄueiĩt.ſic̃ ptʒ.qꝛ pr diligit:filiꝰdiligit:ſpũſſet᷑s di⸗
nin tꝑaliũ in ſe oꝛdinatoꝝ:dicit᷑ ibi oꝛdo eſſe.ſic poſſuʒ di⸗ ligit. ̊ hec dilectõ ⁊ illa idẽ fũt. Cõtra.deꝰdiligit cꝛe
Ariniel cere ꝙ multe ſũt ratõnes ⁊ tñ vna eẽntia dei que ẽ oĩm. atura diligẽdo bonũ qð ẽ i creata.vñ diligit aliqð bo⸗
mmitil ꝙ & multe ſunt: dicit ratõe reꝝ q̃ multe ſũt.⁊ ſic oꝛdo nũ creatũ qð ẽ ĩ ea:qꝛ ñ diligit ĩ ea niſi qð ĩ ea poſuit ſᷣ
ſenbtki dicit in electõe ꝓpter relatõez rey oꝛdinataꝝ q̃ refeꝛunt nò poſuit ibi niſi ens creatũ.q̊ ñ diligit ibi niſi ens cre
dinitſen ad electõeʒ.licet em ratõ in ſe ſit vna.⁊ ſic non peminet atũ.ſᷣ om̃e ens creatũ ĩcipit cũ tꝑe vł ĩ tꝑe:ꝗ dilectio hꝰ
fſie⸗ rato roni:ẽ tñ ratõ vna rei p̃eminẽtis alteri rei. inqtũ hꝰicipit cũ tꝑe.alia at᷑ dilectõ q̃ ẽ rſpctu ꝑſonaꝛũ
acfimimn Mẽbꝛum ſe 63 et᷑na ⁊.inde ſic.nullũ tꝑale ẽ idẽ cũ et᷑no: ̊ hec dilectio
vein i Y ex nõ ẽ eadẽ cũ illa. Sol.cũ dico deꝰdiligit creatuꝛã ĩ BG
otd Onſequẽter querit᷑ cuioſit electio pᷣdeſti⸗ vᷣbo diligit duo ĩtelligũt᷑.ſ.pᷣncipale ſiãtũ:⁊ ↄnotatum
. nationis. vtꝝ ſcʒ repꝛoboꝝ? Ad qð ꝓce⸗ pncipale ſigtũ ẽ ði volũtas vł affectꝰ ſiue q̃i affectꝰ.⁊ q̊
Puven ditur ſic. Saul iudas aliquãdo habue ad h ẽ hec dilectõ eadẽ cũñ dilectõe illa qᷓ ẽ rſpctu ꝑſona
. Iunt gram. nullũ aũt bonũ irremunera/ rũ.qꝛ di volũtas ẽ ſua eẽntia.ↄnotatũ at᷑ ẽ aligs effectꝰ
bahnnt⸗ tum.omnis aũt motꝰ ꝓcedẽs a caritate ꝑ ſe oꝛdinat ad ĩ creat᷑a ⁊ qͥ ad h̊ ñ ẽ eadẽ hec dilectõ cũ illa q ereſpectu
mi vitam eternã.aut & iſti qui agũt illuo opꝰ p̃miabũtur: ꝑſone ⁊ hac via ꝓcedit ſcdᷣa obiectõ.pᷣmo mõ ꝓceditpᷣ⸗
pon =
lene g . y 5 αS Ne a 65 6 a o; N.dl. Gone A X bre . r-
gonuit V —r Ni 9¾ G . J.* P/Car 12. = C41
e . PO N e O. CE
,%½% αραα ρνμhH J P „tn

ma obiectõ ſcʒ ratõe volũtatis diuĩe qᷓ ꝓcedit oẽm effe⸗

etũ ĩ creata. Oꝛeter h̊ at notãdũ.q; alio mõ ↄnotat hoc
vᷣbũ diligit Iᷣm ꝙ dꝛ mõ qñ res ſũt ꝙ diligit creatura.⁊

ſm ꝙ dẽ ꝙ diligebat anteq; eẽnt. qꝛ cũ dꝛ nuc diligit cꝛe

di dilectõ q̃ ẽ ĩa edeẽntia:⁊ ↄnotatũ ex ꝑte creake. Cõ

I— 1——

ſtat at ꝙ ex ꝑte eẽntie ẽ eqlitas vł paꝛitas:ĩmo oĩno vni
tas.cũ dico diligit hãc creataʒ:diligit illã vł illã.

tũ ex ꝑte ↄnotati ꝓbat᷑ ibi eẽ eqͥlitas ſic.Yllud ↄnotatũ

aturã: notat᷑ aliqd ſimł actu ens.cũ ip̃a dilectõe. cũ at videt᷑ eẽ ↄuatõ vł cura ↄfuãdi creatas.ſᷣ̊ hec cura eq̃t ge
accipit᷑ diligit creaturã ꝓ dilectõne q̃ fuit añ oẽm crea ẽ oĩm ᷣm illð Sapie.vj.eq̃lit ẽ illi cura de oibj.qᷓ tum
turã:ſᷣm qð dici pt᷑ ꝙ ab et᷑no dilexit creaturã.ſilꝛ ↄno ex ꝑte pᷣncipał ſigti:tũ ex ꝑte ↄnotati ẽ ibi eq̃litas.⁊ nõ
tat᷑ aliqꝗd ſ̊ nõ ſimł actu ens cũ ipᷣa dilectõe:ſ̊ poſtea fu ſut ibi plura: vere pt᷑ dici ꝙ deꝰeq̃lit diligit oẽm crea ſcn
turũ.Vñ ſꝑ cũ dicit᷑ deꝰdiligit creaturã: ↄnotat᷑ aligd turã. ¶ Iẽ m rõeʒ ↄgnitõis vł noticie ẽ dilectõ.m il⸗ ni
gm aliquã differẽtiã tꝑis ſcʒ vel p̃ᷣſens vel futuꝝ:aliter lud quãatũ aliꝗs ↄgnoſcit tãtũ diligit.ᷣ ↄſtat ꝙ de eq̃li⸗ deo
dicit᷑ ꝑ alia vᷣba:ſ̊ eadẽ ẽ ſentẽtia. Ad pmũ ſcʒ ꝙ dile ter nouit oĩa e.lit diligit oĩia. Cõtra.bonũ rõne bo di
ctio põt ↄſiderari ex ꝑte diligẽtis:⁊ ſicẽ eadẽ hec⁊ il⸗ ni diligibile ?. ᷓ quãtũ ẽ ĩ qtibʒ creata de bono:tãtũ di⸗
la.vel ex ꝑte dilecti:2 ſic nõ eſi eadem.quia hoc eſt tem ligibilis ?.h plẽẽ ĩ vna de bono ĩ ĩ alia:q̊ vna plꝰẽ dili⸗
poꝛale ⁊ illud eternum ſicut obijciebatur. gibilis ꝙ;ᷓ alia. ̊ plꝰdiligit᷑ ab eo ꝗ bʒ volũtatẽ bñ mẽſu
b ſ L d m ratã ⁊ oꝛdinata.ſic at ẽĩ deo ̊ pl diligit deꝰ vnã qᷓ aliã
em ꝛum iecundu ¶ MPꝛetea.nõ eẽt bñ mẽſurata hoĩs volũtas ſi eq dilige .
Onſequẽter q̃rit᷑ vtꝝ dilectõ dei reſpectu ret qð plꝰeẽt diligẽdũ.ᷓ ſilꝛ nec volũtas vi.g̊ 77. Qð
creat᷑e ſit ſũma:ſiẽ illa q̃ eſt reſpectu ꝑſo⸗ ↄcedimꝰdicẽtes ꝙ ſᷣm ꝙ melioꝛes ſũt creat᷑e ĩ oꝛdie ſuo it
naꝝ adinuicẽ.qꝛ dicit᷑ ꝙ ſũme diligit ſe. gradu:Fm h̊ magis ⁊ magis diligit eos deus.ꝓut ly gi
Et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ ſũmũ dicit᷑ qð nõ pt᷑ eẽ magis dic opatõeʒ reſpctu eoꝝ qᷓ ↄnotãt᷑ in creaturis. ſdi
manꝰ:vel quo nõ põt eẽ maiꝰ.ſ̊ dilectõ q̃ de diligit cꝛea Ad h̊ qð obijcit᷑.ꝙ eq̃lit ẽ ei cura de om̃ibo.dicim?⸗ “
turã nõ põt eẽ maioꝛ:qꝛ dei dilectõ nõ põt intẽdi ꝗ̊ẽ ſũů⸗ quãtũ ẽ ex ꝑte di:ipᷣe eq oĩa ↄ uat.oĩa:qꝛ inqtũ ſe eſt con
ma. Silꝛ nõ põt aliq̃ maioꝛ eẽ illa.¶! Cõtra.dilectõ eſt 7 oĩbo dat vl offert effectũ ↄpᷣuatõis.ſ̊ nõ oĩa eq̃ recipi⸗ G
reſpetu boni ꝓpꝛie. maioꝛ dilectio eſi maioꝛis boni:⁊ unt iſtũ effectũ.nec eqᷓ oĩa capacia ſũt illiꝰ:qꝛ res qdaʒ i
marĩa ſiue fũma reſpet᷑u marimi ſũmi ſiue boni.⁊ ñ ſũ hũñt eẽ defectibile de ſe vt res coꝛruptibiles.alie vᷣo res eb
ma reſpctu nõ ſũmi.ᷣ deꝰẽ ſũmũ bonũ:cꝛeata nõ ſũmũ qᷓuis ĩ eo ꝙ creature ſũt defectibiles ſũt:tñ ex volũtate aſ⸗
reſpetu dei ſũma ẽ dilectõ nõ reſpct᷑u creatfe. Sok. creatoꝛis idefectibile eẽ hñt vt res ĩcoꝛꝑales. ita ei oꝛ 4
iaẽ ẽ diligẽ aliqꝗd ꝙ velle bonũ illi.dicẽdũ q̊ ꝗ diligẽ di dinauit deꝰ vt ptꝰeẽntiã q nñ hʒ pᷣncipiũ nec finẽ.ſ.deũ: 5
habʒ duplicẽ ↄpatõeʒ.vnã ad ipᷣaʒ volũtatẽ cei.aliam ſit eẽntia hñs pᷣncipiũ ⁊ ñ finẽ.ſ.eẽntia reꝝ ĩmutabiliũ
ad ipᷣm volitũ.Cũ dicit᷑ pĩ̃ diligit filiũ vł ecõuerſo:ibi ⁊ ptꝰhãc ſit eẽntia hñs pᷣncipiũ ⁊ finẽ.ſ.eẽntia reꝝ coꝛ
ẽ ſũmũ bonũ ex ꝑte volũtatis ⁊ ex pte voliti: q;ꝛ pr filio ruptibiliũ. Lercia at᷑ ↄinñctio ẽ irꝛitabił:qꝛ non pt eẽ ꝙ
nõ pt᷑ velle maiꝰ bonũ qᷓ vult.h̊ ei eẽt ĩpoſſibile ꝙ maiꝰ aliq eẽntia ñ habeat pᷣncipiũ ⁊ habeat finẽ.ꝗcqd em̃ ca
bonũ vellet filio ſiẽ ꝓbatũ ẽ alubi.Cũ vo dẽ deꝰ diligit ret pᷣncipio caret fine.er ꝑte &̊ reꝝ q̃ nõ eq capaces ſũt i
creaturã. hec dilectõ ẽ ſũma ꝑ ↄꝑatõezʒ ad volũtatẽ dili ↄfᷣuatõis ẽ.ꝙ ñ eq̃ ↄouãt᷑:tñ ex ꝑte dei ĩdifferẽtia ẽ. ſic
gẽtis.qꝛnõ pt᷑ maioꝛ eẽ nec intẽdi nec remitti.̊ ꝑ ↄꝑatõ pt᷑ ĩtelligi illð Sapiĩe.vj.eq̃lit ẽ illi cura de oibo.ſ.inq⸗ V
nẽ ad volitũ ñ eſt ſũma:ſ̊ pt᷑ maioꝛ eẽ:qꝛ pt᷑ huic creato tũ ĩ ſeẽ. Tamẽ illð poſſz exponi bꝛeuit vt ly eq dicat ſi in
velle maiꝰbonũ ſic pt᷑ ipᷣm facẽ meliꝰqᷓ ſit.ᷣm ꝙ ly me⸗ militudinẽ ñ mẽſurã ſub h̊ ſenſu.eq̃ eſt illi cura de oib
liꝰnoĩalit᷑ accipit᷑. AUñ dicimꝰꝙ dilectõ dei q̃ diligit cre id ẽ ſiłꝛ ẽ illi cura de oĩbo de h.ſ.⁊ ð illo.qꝛ de oĩibo hʒ cu
aturã:ſi ↄpꝑet᷑ ad deũ diligentem ſiue ad volũtatem dei rã.ñ tñ tãta ẽ ei de G:quãta de illo.Sile ẽ demõſtratis
diligẽtis:ſũma ? ⁊ ĩ termio.Si at᷑ ad creaturã dilectazʒ duobo pãnis bonis:alio tñ melioꝛe alto.põt dici.ꝙ ſic
ſiue ad ipᷣm volitũ qð ex dilectõe deꝰefficit ĩ cereata:vel iſte pãnꝰẽ bonꝰſiłꝛ iſte.nõ tñ tantũ ẽ bonꝰiſte:qutũ eſi
qð iã factũ ei placʒ:ſic ñ ẽ ſũma. Sʒ ð h obijcit᷑.ſi q̃n ille.Dicimꝰ ̊ exponẽdo ꝙ nõ ſequit᷑ equè ↄſeruat quã⸗
tũ ẽ ex ꝑte diligẽtis ſũma ẽ dilectõ reſpet᷑u create:⁊ ſiłꝛ tum eſt de ſe: g eque diligit.qꝛ diligere vltra hmõi con⸗
reſpctu ꝑſonaꝝ ſũmaẽ. pr eĩ ſũme diligit filiũ: eq di⸗ ſeruare addit 2 znotat bonũ quod eſt in creatura. ⁊ iõ Noi
ligit cereaturã ⁊ filiũ:qð videt᷑ falſũ.cũ nulla ſit ꝓpoꝛtõ Fm ꝙ plꝰ vel minus ꝑticipat e bono:ſᷣm hoc plus vel T.
dilectõis dei rſpctu creat᷑e ĩ aliqͥ ſenſu.¶ Ad qð dicẽdũ minꝰ diligit. ¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ſi eque nouit omia dit
ꝙ nulla ẽ ꝓoꝛtõ dilectõis rᷣſpctu create vł reſpct᷑u ꝑſo ergo eque diligit omnia. Dicendũ ꝙ duplex eſt ↄgnitõ ſtd⸗
naꝝ.qꝛ quãtũ ẽ ex ꝑte diligẽtis ⁊ etiã volẽtis: idẽ oĩno ci vł noticia.eſt em̃ noticia ſimplex ⁊ eſi noticia bene⸗
ẽ vtrobiq; cũ dico pr̃ diligit creaturã ⁊ cũ dico pr dili⸗ placiti. oticia ſimplex dicitur ꝑ modũ intellect ſpe⸗
git filiũ.qꝛ vna ẽ eẽntia diligẽs ĩ ſe.⁊ qꝛ idẽ ñ ẽ ſibi ꝓpoꝛ culatiui.⁊ de hac verũ eſt ꝙ eque nouit omnia.quia no
tionale:iõ ĩ hac via ñ ꝓpoꝛtõnant᷑. Itẽ nec ꝓpoꝛtõnales nit ea ꝓnt in ipᷣo relucent.⁊ de hoc non eſt verũ ꝗ qua
ſũt ex ꝑte dilectoꝝ.bonũ em̃ creatũ ĩpꝛopoꝛtõnale ẽ bo tum quis nouit ꝙ tantũ diligit. Secunda autem vgni
no iĩicreato.nec vnq pt᷑ creatũ aſcẽdẽ ꝙ ſit vnũ ĩ eſſentia tio eſt beneplaciti.⁊ hec eſt per modũ intellectus pꝛacti
cũ bono ĩcreato:⁊ ſi poſſit vniri ĩ ꝑſona ſic fuit ĩ xpᷣo.⁊ ci.⁊ de hac que ẽ ↄiuncta cũ actu bñplaciti:intelligit il i
iõ ex ꝑte dilecti ſiłꝛ ſũt ĩpꝛopoꝛtõnales.q¶ Sʒ obijcit᷑ Z lud quãtũ ↄgnoſcit ꝗs tãtuʒ diligit.ſᷣ de hoc nõ ẽ veruʒ doo
h̊ ſic.bonũ ĩ rõe boni ẽ diligibile.ꝗ̊ maiꝰbonũ magis di ꝙ dedeque nouit oĩa.ſicut non eque diligit oĩa.imo me diee
ligibile.ſ̊ bonũ ĩcreatũ eſt magis bonũ q; creatũ:g ma⸗ lioꝛa magis nouit.i.magis aꝓpꝛobat.minꝰ bona minꝰ
gio diligi debz. ⁊ de facit gcqd dz: magis diligit bo⸗ intelligat᷑ iſtud maiꝰ⁊ minnõ ad pᷣncipale ſiqtũ ĩ cõ ſe⸗
nũ ĩcreatũ qᷓ creatũ.Dicẽdũ ꝙ veꝝ ẽ ꝙ deꝰ magis dili⸗ paratõe.qꝛ ex alia ꝑte ẽ eq̃litas:bᷣ ĩ ↄꝑatoe ad onotatu. wuit
git bonũ ĩcreatũ ꝙᷓ creatũ.ſic pr̃ plꝰ diligit filiũ qᷓ crea 7 hoc mõ dicit᷑ eꝰneſcire mala ſᷣm ꝗy dicturꝰeſt in iudi un
W“ uſs agts Ei atezetre geng ner vnqᷓ; poae cio quibuſdã neſcio vos Math.xxv. — 1
ecↄpatõ ad genꝰaliqð accedẽ.vnde cũ ꝗꝓpoſito reꝝ ſit ſis
eiuſdẽ generis.ſic duoꝝ alboꝝ aut Boeroneens Mem bꝛum qua rtu lit
ſit ↄꝑatõ reꝝ diueꝛſoꝝ geneꝝ:maifeſiũ ẽ ꝙ n ẽ oꝛtõ ĩ Onſequẽter q̃rit᷑ ꝗd ſit dictũ deũ diligeꝛe eſn
ꝓPoſito ex ꝑte dilectoꝝ quecũq; ſit illoꝝ habitudo. creaturã. videt᷑ eĩ ꝙ ñ ſit alis dieru t⸗
Mem brüũ terc u diligẽ ſeip̃m. Et loqmuꝛ ð dilectõe ſm ꝙ di,
70 1 pceſſit oẽm effectũ ᷣm qð diciꝰ ꝙ deddile⸗ tur⸗
Onſeqnt q̃rit᷑ vtʒ deꝰeq diligat oẽm cre rit ab e᷑no cꝛeatas. loqᷓmuꝛ illo ſiatu añ mdi crea⸗ nat
aturã.Et videt᷑ ꝙ ſic.Cu eĩ dico deꝰ dili⸗ tõʒ de viligit cꝛeataz. ↄſtat q; nullꝰði effectꝰ ẽ. vñ nibil hoti
git creatas · ĩ ͥ ᷣbo diligit duo notãt᷑.ſcʒ eſi niſi ipe deꝰ. g vt videtur nihil eſt diligibile niſi ipſe. in
„ 52„ —- = 2 DU;— e⸗
Se 9 245 Gen Br . — Aa& . 2 Wle czaa * 2 & 4„3 — 8
– ⁸° * h. acbS, hew o. ⁵7 aer⸗ r, 2316) 77 N
Ce ſl. V g. Cdce dſ Peſſt aakrr Sle 9. od . rſrr J. reſr.
ſ „ YV- † ſſ. er Cuaa n-re“ Orn) ot * 4 S N

1e puth,
featuris
Djcinig

=

tiſe

ſteapi⸗
eqcez
iores

NMtte

. ſtae 09
melei
Hnutabti
hünren
tti⸗
teie
gueit
tirſe
hli⸗
ſderſ
edchn
ſhzan
höſfnrs
iigſi
giniel
nni⸗
icon
nna,105
eſleft
oonoß
koi
neigbene
llechſe⸗
ncpin
rüggin
neng
nsrae
ligeil
ziſennz
inome
Mumin
ſgiics
olatn.
liniuci

7

Galrn
eifn
beſng
oe
jnhl
ſiſe

„†
G

— ) Dlaxa⸗ c fay al. .„ ) Dportar
— —

Nueſtio

ergo ꝓp illa duratõe añ creatõeʒ reꝝ nõ videt᷑ aliud di⸗
cere deũ diligere creaturã q; deũ amantẽ eſſe talẽ qua⸗
le eſt id qdð amat. ſi de diligẽt creaturã in eẽ pꝛio: ne
ceſſe eẽt illũ traſſoꝛmari in creaturã vel in ſilitudinem
create. qdð cũ ſit ĩpoſſibile:ñ diligit cꝛxeatuꝛã niſi m ꝙ
eſt in ſemetipo. Ytẽ ſi aliud ↄnotat᷑ querit᷑ qꝗd ſit illð.
Solutõ.dicim? ꝙ ab eterno de diligebat creatura:
ſicut ab eterno ↄgnoſcebat anteꝙᷓ fierẽt. ſm illud ecci.
xxiij. domino deo anteq; crearẽt᷑ oĩa ſunt ↄgnita.⁊ ſic ĩ
deo ẽ ratõ exẽplaris oim ⁊ hec erat qᷓi ratõ ↄgnitionis
eius:ita in ipo erat ratõ cauſalis oim.⁊ bec erat qua⸗
ſi ratõ dilectõis eiꝰ.Cum &̊ dicit᷑ deꝰ diligebat creatu⸗
ram ab et᷑no.vltra H̊ qð eũl deũ viligẽ ſe:cõnotat᷑ crea⸗
turas eẽ in deo ꝑ ratõeʒ cauſe. vnde h̊ qð eſt deũ diligẽ
creatura:põt ſic intelligi.i.deũ diligẽ creaturã ĩ ſeipo:
T ſic fuit ab eterno.vel deũ ſe diligẽ in creatura vel etia
creaturã in ſeipᷣa:⁊ hec dilectõ eſt ĩ tꝑe vel cũ tꝑe.No⸗
ta tñ ꝗ' aliter ẽ de ↄgnitõe dei:⁊ de dilectõe dei ab etno
qꝛ ipe nouit ab e᷑no tam bona qᷓ; mala ſimplici noticia
Hpᷣ dilerit tm bona.qꝛ tm̃ bonoꝝ ipᷣe eſt caula.ꝑ h̊ ptʒ ſo
lutio ad pᷣmũ obiectũ.⸗ Ao ſecũduʒ dicimꝰ.ꝙ illa au⸗
cioꝛitas bugonis.ea ẽ vis amoꝛis: ꝓpꝛie intelligit᷑ vbi
amans ẽ minꝰ nobile amato vel ſimpl? vel m ꝗd ſicut
eſt ĩ homĩbo. Aliꝗs em̃ hõ amãs aliud.qᷓuis ſit minus
nobile ſimplꝛ⁊ ſicut ẽ nümꝰvel aliqd tale:tñ ĩ eo ꝙ illud
affectat. ? circa illð afficit᷑:ſupponit ſeipᷣm amato.⁊ ſic
quodãmõ trãſfoꝛmat᷑ ĩ illud.Sic autẽ nõ in deo. vñ ñ
oꝑtet ꝗ trãſfoꝛmet᷑ ĩ amatũ.vel alit põt dici.q vbũ hu
gonis itelligit de dilectõe qᷓ eſt affectõ: nõ de illa q ẽ vo
lũtas boni:qlis ẽ dilectõ xei.amoꝛ em̃ q eſt affectõ traſ
ſoꝛmat quodãmõ amãtẽ in amatũ.¶ Ad illð qᷣ qrit᷑ de
ↄnotato iam ptʒ reſponſio.quia ↄnotatũ eſt cauſalitas
in dro reſpectu creature.

Queſtio. xxxij.de dile/

ctione dei ſpali reſpectu ratõnalis creature.

Onſequẽter queri
tur de dilectõe eiꝰq̃ ſpalis ẽ reſpctu ra
tionał create. Et circa h̊ q̃rũt᷑ q̃tuoꝛ.
Pꝛio vtx de plꝰdiligat ãgelos ꝙᷓ ho⸗
miĩes vlł ecõueꝛſo. Scðo vtꝝ int hoĩes

plodiligat p̃ſcitũ ꝗ nũc iuſtꝰ ẽ ꝙᷓ p̃deſtinatũ q nũc pctoꝛ

c. Tercõ vtꝝ int pᷣdeſtiatos plꝰdiligat eũ qui nũqꝙᷓ ceci

dit. ſ. iuſtũ aut eũ ꝗ cecidit ⁊ ſurꝛexit.Quarto vtꝝ ncc̃e

ſit ð ↄgruo ꝙ deꝰ plꝰdiligat diligentẽ ſe vel nõ.

Miembꝛũ pꝛimũ

Irca pᷣmum vtʒꝝ ded diligat plꝰãgelos q;
boĩes vl ecõuerſo ꝓcedit᷑ ſic.⁊ ꝙ plꝰdili⸗
gat ãgelũ ꝓbat᷑ ſic.dilectõ ẽ ꝑ couemiẽtiã
amati cũ amãte.ᷣ̊ plꝰↄueĩt ⁊ minꝰdiſtat
agelꝰa deo qᷓ hõ:qᷓ dedeũ magis diligit.ſi em̃ dilectio ẽ
cõueniẽtia: ꝗ̊ maioꝛ dilectõ ꝑ maioꝛẽ ↄueniẽtiã.⸗ Itẽ
dilectõ dꝛ maioꝛ vł mioꝛ ꝓpt maioꝛẽ effectũ vel minoꝛẽ
qꝛ quãtũ in ſe ẽ nõ intẽdit᷑ nec remittit᷑. ꝗᷓ vbi eſt maioꝛ
effectꝰeiꝰ⁊ maioꝛ dilectõ.F̊ maioꝛẽ effectũ ofert vel con
tulit angelo ꝙᷓ; homini qꝛ angelo ↄtulit gram.qua habi
ta ſtatim mouebat᷑ in im ⁊ ↄfirmabat᷑.nõ ſic homini:
ergo ploangelos diligit. Cotra. hũana natura vnibi⸗
lis fuit diuine.⁊ hoc q; dico vnibile nõ dicit tim̃ poſſibi
litatẽ obediẽtie.qꝛ hac poſſibilitatẽ habebat azinꝰ ſic
eſſet vnibilis qð falſuʒ eſt: dicit ẽ̊ poſſibilitatẽ ↄgruita
tis vel ↄgruẽtie.hec aũt poſſibilitas pcedit actũ vnien⸗
di ſicut ptʒ quia anteqᷓ vniret᷑:dici poterat humana na
tura vnibilis eſt. cepit ergo bec potẽtia eſſe cũ humana

natura ⁊ collata ei ⁊ nõ nature angelice. actꝰ em̃ huiꝰ

potẽtie. i. vnio ipᷣa:fint bñficiũ ſũmũ creature collatũ.
ᷣ maioꝛ ẽ effectꝰ dilectõis collatꝰ homi q; angelo.ᷓ per

hac viã ptʒ ꝙ magis diligit᷑ a deo hõ ꝙᷓ Sgelꝰv. Solu

pr. » Eo

- P

xxxij.

tio.dicẽduz ꝗꝙ; natura hũana põt dupl? cõſiderari.vno
mõ in ſua ſpalitate ꝓut nõ deſcedit ad indiuiduũ. Alio
mõ /put deſcẽdit ad indiuiduũ.⁊ ꝓpꝛie ad indiuiduum
qð eſt rpᷣe ſiue qð eſt natura xp̃i vel in xpᷣo.Cũ ꝗ̊ dicit
ꝙ potẽtia ↄgruitatis ad vniẽduʒ collata ẽ hũane natu⸗
re.ſi loqmur de natura hũana /ꝓut nõ deſcẽdit ad indi⸗
uiduũ nature xp̃ᷣi:ſic dicimꝰ ꝙ illa potẽtia nibil addit
vltra illã naturã.õ em̃ poſſum dicere ꝙ; de? ita crea⸗
uit hoĩeʒ ꝙ vltra naturã ſuã daret ei hãc potentiã. VUn
e nõ ꝓpter hanc potentiã dicet᷑ hõ nobilioꝛ nec magis
Diligi: pᷣ ecõuerſo.ſicut ꝓbant pᷣme ratões.Si aũt loq
mur d ipa hũana natura ꝓut deſcẽdit ad indiuiduum
nature xpi.ſic dicimꝰꝙ illa potentia ↄgruitatis addit
aliquid vltra naturã hũanã. ⁊ in hac ↄſideratõe conce
diimus ꝙ nobilioꝛ eſt ⁊ magis dilecta a deo.qꝛ ſic nõ tã⸗
go naturã purã ſed cũ ↄditõnibo indmidui qð ſcʒ indi
uiduũ nobiliꝰeſt omi indiuiduo angelice nature. Itez
notanda eſt alia diſtinctõ qꝛ angelica natura ⁊ huma⸗
na poſſunt ↄſiderari dupłꝛ.pꝛimo mõ in ſtatu creatio⸗
nis. ſic nobilioꝛ ẽ angelica natura 2 pdicta potẽtia cõ
gruitatis nõ addit vltra naturã hũanã vt dictũ eſt. Se
cundo mõ in ſtatu recreatõis ⁊ ſic qᷓuis angelica natu⸗
ra receꝑit ſtatim ↄfirmatõeʒ ſuã ſicut obijcit᷑:tñ huma
na natura in quodã ſui indiuiduo ſuꝑexcellit ſceʒ xpᷣo.
qꝛ oino ſimul habuit naturã 2 gr̃am ↄfirmatõis.ange
li ᷣo nõ.ſ̊ pᷣmo naturã:deinde gram.hmòi aũt excellen
tia qᷓ ẽ ꝓpt᷑ xpᷣm ñ fuit ĩ ſtatu creatõis ̊ recreatoõis.

Membꝛum ſecundum

Onſequẽter querit᷑ vtꝝ inter boĩes plus
diligat deꝰ p̃ſcitũ qui ẽ in pᷣſenti iuſticia.
q p̃deſtinatũ nũc exiſtentẽ peccatoꝛẽ. Et
videt᷑ ꝙ plꝰdiligat pᷣdeſtinatũ.pᷣdeſtinatõ
em̃ eſt pparatõ gr̃e finalis. ſed nullũ dictũ nullaq; gra
tia in preſenti eſt comꝑabilis finali in bonitate:multo
aũt magis nec gloꝛie. Cum ergo deus magis bonũ ſim
pliciter magis diligat. magis diligit pꝛedeſtinatum qᷓ
pꝛeſcitum.non enim deus cæcipitur vt credat minꝰbo⸗
num maius eſſe:vel maius minus. ſicut homo aliquã⸗
do credit qᷓuis ſanctus ſit.⁊ ideo magis bonum minꝰ
diligit.¶ Contra.in preſcito nunc iuſto eſt tam bonuzʒ
nature q; bonum gratie.quoꝛum vtrũq; deus diligit.
nihil eſt in ipo quod odit:quia deus nihil odit niſi pec
catum. In pꝛedeſtinato auteʒ peccatoꝛe eſt tm bonum
nature quod reuera deus diligit. ſed non eſt bonũ gra⸗
tie quod diligit vt nũc in eo exiſtens. pꝛedeſtinatio em̃
non ponit bonum in actu circa pꝛedeſtinatum. Eſt au⸗
tem peccatum qð odit in eo:ergo minus debet diligeꝛe
hunc pꝛedeſtinatũ. Solutio.vterq; diligitur a deo.
differẽter tamẽ:quia p̃deſtinatꝰſimpl? magis diligit᷑:pᷣ
ſcitꝰaũt vt nunc magis diligit᷑. p̃deſtinatio em̃ reſpicit
tempꝰ ſimplłꝛ nõ tempꝰ vt nũc vnde bonũ pᷣdeſtinati nõ
eſt bonũ nõ vt nũc:ſ̊ ſimplꝛ. ⁊ ideo ſimpłꝛ a deo diligi
bile.bonũ aũt qð ẽ in pᷣſcito ẽ bonũ vt nuc.nõ ſimplicit᷑
illo mõ qͥ bonũ pdeſtinatõis ẽ bonũ vt nũc.vñ hec diffe
rẽtia maioꝛis dilectõis ⁊ mĩoꝛis ẽ ex ꝑte dilecti non ex
ꝑte diligẽtis ⁊ m hãc diuerſitatẽ pcedũt rões ↄtrarie.

Membrũ terciũ

Onſequẽter querit᷑ vtꝝ inter pᷣdeſtĩatos
plus diligat illũ qui nũꝙᷓ cecidit:an ꝑeni
