nõ accipit᷑ equoce cũ accipit᷑ ꝓ deo vero:et cũ accipie⸗
tur nũcupatie ꝓ ydolo. Itẽ. Rõ vniꝰ intẽtõis btitu⸗
dinis q̃ eſt ſtatus oim bonoꝝ ↄgregatõe ꝑfectꝰ.cũ acci
pit᷑ vere ꝓ eterna głia.et cũ accipit᷑ nũcupatiue ꝓ vo⸗

luptate.facit ꝙ nomẽ btitudis nõ dicit᷑ equoce de głia

et voluptate.ergo ſimilit᷑ rõ intentõis vna huiꝰ nomiĩs
teus que ẽ res om̃ipotẽs.que accipit᷑ a fideli cũ ↄfitet᷑
deũ verũ:et ab ydolatra cũ cõfitet᷑ deũ ydolũ. vterq; ei
accipit rem oĩpotentẽ ſiue ſidelis de deo vero ſiue ydo
latra de ydolo.ergo hec intentio vna ſcʒ res om̃ potẽs
faciet.ꝙ nõ dicet᷑ equiuoce hoc nomẽ deus.et cũ accipi
tur naturalit᷑ et cũ accipit᷑ nũcupatiue. Itẽ idẽ ẽ om⸗
nino res om̃ipotẽs qð deus.łᷣ gentił credit ydolũ eſſe
rem om̃ipotentẽ:q̊ credit ydolũ eẽ deũ verũ.⸗ IYtẽ infi
delis dicit ydoluʒ ẽ deus.fidelis negat ydolũ eẽ deum
ↄtradicũt ſic dicẽdo ydolatra et fidelis.ita ꝙ vnꝰ affir
mat alius negat.ſᷣ̊ nõ eſſet cõtradictõ vera niſi h̊ nomẽ
deus vtrobiq; acciperet᷑ in eadẽ ſignificatõe.nõ em̃ eſſ
cõtradictõ niſi acciꝑet᷑ in eadẽ ſignificatõe.ĩ eadẽ &̊ ſig
ficatõe affirmat ifidelis ĩ q̃ negat fidel.ſᷣ ille accipitꝓ
deo vero.ſcʒ fideł: ⁊ ĩfidet affiꝛmat ydolũ eẽ veꝛũ deũ
nõ ᷓ equoce. Itẽ cũ dĩc ydolatra ydolũ ẽ deꝰ.aut dic
veru:aut falſũ.ſi dĩc verũ:q̊ ñ errat a deo ydolũ eẽ deñ
ſi falſũ:h̊ ſi boc nomẽ deꝰ accipit᷑ nũcupatiue nõ ẽ falſũ
ydolũ ẽ deꝰ. in eadẽ ſignificatõe accipit ab ydolatra
et fideli.ꝙ̊ nõ equoce.¶ Itẽ qᷓrit᷑ vtrũ pᷣdicta diuiſio qᷓ
ſumit᷑ de pꝛia ad coꝝ.viij.¶ Aa et ſi ſũt ꝗ dicãt᷑ dij młti
ſiue ĩ celo ſiue ĩ tra.et ſiqdẽ dij młti:nob at᷑ vnꝰ ẽ deus.
ibi gl.deus dicit᷑ tribo modis ſubſtãtĩe deꝰ t᷑nitas.ado
ptiue ſcti.q ꝑ graz adoptõis dij ſũt. nũcupatĩe demõeſ
7 ydola ꝗ noĩatenꝰ tm̃ dij ſũt:nõ nat᷑a vł ꝑticipatõne.
Querit᷑ ꝭ̊ vtrũ hec diuiſio ſit vocis in ſignatões ad qð
diſputatũ. Itẽ qrit᷑ circa ſingłas acceptões ſᷣm ꝙ B
deꝰ accipit᷑ natalit vł ſbſtãtie vtrũ ſit cõe vł ꝓpꝛi.Et
cũ h̊ nomẽ dæꝰ nõ ſit młtiplicabile.ĩmo ſic dẽ deut.vj.
Audi iſrl mandata vite.deus tuꝰ deꝰvnus ẽ.erit h no⸗
mẽ deus nomẽ ꝓpꝛiũ.i Cõtra iohᷣ.damaſ.deus cõe na
ture ſigficat ⁊ ĩ vnãquãq; ꝑſonã.i.ypoſtaſim oꝛdiatur
quẽadmodũ hõ.¶ Itẽ qrit᷑ de hͥ noĩe deus ſᷣm ꝙ ſumit
adoptiue.vtrũ angeli vocãdi ſũt dij ſiẽ hoĩes ſcti. Ad
qð eſt illð qð dicit᷑.j.coꝝ.viij.ſuꝑ illud.nobis vnꝰẽ de⸗
vbi mouet᷑ hec q̃ſtio et determiĩat᷑ ſic.ſi nuſqᷓ in diuinis⸗
eloquijs reꝑit᷑ ꝙ angłi dicãt᷑ dij.ea mihi potiſſimuʒ cã
occurrit:ne ab om̃ibo putarent᷑ colẽdi.ne hoĩes ad hoe
inclinarẽt᷑ vt ſeruiciũ religioĩs q̃ grece latria dicit᷑ an
glis exhiberẽt. ꝗᷓ di deꝰ deoꝝ:⁊ rex magnꝰ ſuꝑ oẽs
cos.ñ niſi de ſet̃is accipit᷑. Cũ ̊ nihil de dinis phas
ſit dicere pᷣter id qdð inuenimꝰ ĩ eloquijs diĩnis expᷣſſũ:
ergo angeli nõ debẽt dici dij. ¶ Cõtꝛa angeli magis ſũt

in pticipatõe dinitatis ꝙᷓ hoĩes.Iñ omibo ſctis ma /

ximũ pᷣmiũ ꝓmittit᷑ eq̃litas angloꝝ.ſi ̊ vij dicũt ſcti
rõe ꝑticipatõis diuĩtatis.ergo angli magis debẽt dici
dij ᷓ ſcri. ¶ Yẽ. iij. damiel. ſup ill ſpẽs q̃rti ⁊c. glo.qm̃
angeli ſunt dij er filij dij. Ytem queritur de ̊ nomine

— —
Q: . „ voe B ſl eS

tiucſeſngi
tſitorwi
gtatetcigeie
Pintki lin
de pfect chi
cupetiueg⸗
kegpored
mna boisno
fieli i gi
ſcho. ſtegi
Nero ſiee
resoße⸗
Alstſarh
e.ſiiann
ecirtcick

Udeni Beni

Upcüt un
beltageſb fi
era nſſihnon⸗
catoe noͤtſih
toe ieadeiſ
illeacapptt
olüee ven in
lüe de aund
opdlüdi
atiue nöiſti
dit abyeoen
dicta dilſif
gdicit nt

at nen

edinitgen
anpeitdni
E grepoon
ſignatzif
reptotsfne
beſtpi
ſi i Nr c⸗
nusiu
ha vodent
uinonitmr
efngni
vis ſ N
bonted
ſFndinin⸗
aſinmd
egwiesd
lenudickn
ognes
xdinis h
dinbenſi
Ginng⸗
vi niitfi
gegbi
ni n
xbManm

—
N

eirr

Nueſtio

dens pm ꝙᷓ o nücupatie. Qã cũ dicit ydolatra ydolũ

eſt deus.hoc nomẽ deus habet aliquaʒ ſigniſicatõem.
aut ergo eandem ſignificatõem quã habet cũ dicit tri-

nitas eſt deus:aut aliã.ſi aliam:ſed ᷣm illã ſignificati

onem cõuenit ydolo:ergo hec erit vera ydolũ eſt deus

ſi eandẽ:ſed in hac trinitas eſt deus:accipit᷑ boc nomẽ
txus naturaliter ? ſubſtãtiue.nõ ergo nũcupatiĩe.i N
querit᷑ ꝗd ſublit huic intentõi ydolum.Qam dicit apo
ſtolus.j.coꝝ.viij. dolum nihil eſt in mundo.et ꝙ nul
lus ẽ deus niſi vnus.ergo videtur q; nihil ſubſit buic
nomĩ qð eſt ydolum. Si vᷣo exponat ſiẽ exponit᷑ ĩ glo.
nibil eſt ydolum in mũdo. i.int᷑ creat᷑as mũdi.qð tñ
intelligitur foꝛmalit᷑ nõ materialit᷑. Vñ ibi dicit᷑.natu
ram deꝰfoꝛmauit.ſed ſtulticia hoĩm foꝛmã dedit.Que
cũq; em̃ facta ſunt naturalit.quecũq; ſunt in creaturis
facta:facta ſunt ꝑ verbũ.ſ̊ foꝛma hois in ydolo nõ eſt
facta ꝑ veꝛbum. Cõtra quicꝗd ẽ inquãtũ eſt:a deo eſt
ſed foꝛma homis in ydolo que impꝛimit᷑ ipi materie ꝑ
cõfiguratõem aliꝗd eſt:ergo eſt a deo et ꝑ verbũ.aligꝗd
igit eſt ydolum. Reſpõſio notãdũ ꝙ quidã circa h̊
diuerſa dixerũt.pᷣpoſitiuꝰ dixit ꝙ hoc nomen deus.pe
nitus idem ſignificet cũ accipit᷑ nataliter:cum accipit᷑
adoptiue:et cũ accipit᷑ nũcupatiue.ſemꝑ em̃ ſignifica⸗
tur diuina natura:cum bhoc nomen deus dicit᷑ de tri⸗
nitate:vel de viro ſancto:vel de ydolo.ſᷣ̊ tñ differenter
eſt attributio.nam cum dicitur trinitas eſt deus.hic
fignificat᷑ dina natura attributa ei qð ipᷣa eſt.cum vᷣo
dicit᷑ de viro ſcto deus vl dij:attribuit᷑ dina natura nõ
ei qð ẽ:vᷣ ei cui ꝑ grazʒ ineſt ſiue ꝑ ꝑticipatõʒ.Cũ vᷣo di
cit᷑ ab ydolatra ydolũ eſt deꝰ.ſignificat᷑ etiã dina na⸗
tura:ſ̊ attributa rei cui ſignificatio ſua nõ cõuenit nec
ꝑ ydemptitatẽ nec ꝑ ꝑticipatõz.et iõ ſimpliciter falſa ẽ
ꝓpoſitio.¶ Et ſi obijciat᷑ ꝙ ydolatra nihil nouit de di
uina natura nec de deo vero.et nõ ſignat niſi qð intel⸗

ligit nec etiã ſignare intendit.ergo cũ dicit ydolũ ẽ de⸗

ns:non ſignat deum verũ. Ad boc reſpondet pᷣpoſiti⸗
uus diſtinguendo inter intelligentẽ et ignoꝛante. In⸗
telligens em̃ rei ſignationem ſemꝑ qð intendit ſignaẽ
Ignoꝛans vo duplex eſt. eſt em ignoꝛans qui credit ſe
ignoꝛare: ⁊ ẽ ignoꝛãs qui credit ſe intelligere.In igno
rante qui credit ſe ignoꝛare diſtinguit᷑.refert em̃ vtruʒ
intẽdat dicere qð locutio ſignat qꝗ;uis nõ intelligat.ſi⸗
cut mulier cantãs pſalteriũ:vel vtrũ intendat tm vᷣba
ꝓferre vt puer qui nihil aliud intendit niſi vt ꝓferat
verba. In pꝛimo cãu ignoꝛãs enũciat.In ſecũdo vo ni
hil dicit.et hoc niſi ſpũſſanctus eo vtatur tanqᷓ; oꝛgano
vt in aſina balaam. Item in ignoꝛãte qui credit ſe ĩtel⸗
ligere diſtinguit᷑. Nam reſeꝛt vtrũ ĩtellectũ ad aliquid
ſpalit᷑ referat vł nõ.Si ſpaliter ad aliqd referat:illud
dicit:ſed tñ locutio illius nõ ſignificat.verbigra ſi iſte
putet ꝙ hoc vocabulũ ſor̃ idem ſignificet qð hoc nomẽ
ſacerdos.et dicat iſte eſt ſacerdos.Dico ꝙ dic iſtũ eſſe
ſor:nõ tñ ꝓpoſitio illð ſignificat.ſi ᷣo nõ retoꝛqueat ĩ⸗
tellectũ ſpalit᷑ ad aliqd: tũc dĩc qð locuto ſignificat lʒ
nõ credat ſe illud enũciare.Fſᷣm hoc de ydolatra. reſpõ
cet᷑ ꝙ cũ dieit ydolũ eſt deus.et putat ꝙ hoc nomẽ deuſ
ſignificat ydolũ.ſi retoꝛqueat intellectũ ſuũ ad ipᷣaʒ rẽ
que eſt ydolũ:dicit vel enũciat hoc eẽ ydolũ.ꝓpoſitio
tñ illud nõ ſignificat.ſi vᷣo nõ retoꝛqueat ad aliꝗd: tũc
enũciat qð locutio ſignificat ſcʒ ydolum eſſe deum.lʒ
nõ credat ſe illud enũciare. Scõm hoc ergo ydolatra
putat ſe verũ dicere:non tñ ĩtelligit quid eſt qð ſignifi
cat hoc nomẽ dens. Atrũ aũt verũ dicat infra declara
bitur.¶ Aliter reſpondet ad illud altiſiodoꝛñ. diſtin⸗
guit em̃ ſic.quidã ſunt qui ꝑcreaturas cognoueꝛũt teũ
ſed quia nõ ſic deum gloꝛificauerũt aut gratias eger̃t
ideo obſcuratũ eſt inſipiẽs coꝛ illoꝝ et ſtulti facti ſunt
ita vt ſeruirent potius creature qᷓ; creatoꝛi. De iſtis ve
rum eſt quoniam iſti credebant te ydelo ipᷣm eẽ druʒ.
qui bene poterant cogitare de vero deo quem pꝛiꝰ coꝗʒ

5„ cæ.1

Nuinquageſima

nerũt ſicut multi ſunt ſuſpicati mel eſſe fel.fuerũt autẽ
alij qui nuũqᷓ; cognouerũt deum qui ydola ſua credunt
eſſe omipotẽtia et poſſe iuuare in omi articulo.talis gẽ
tilis nõ credit ydolũ eſſe deũ quia nihil cogitat de deo
Ecõm eꝛgo boc dõᷣm.ꝙ hec argumẽtatio nõ valet.iſte
gẽtilis credit ydolum rem eẽ om̃ipotentẽ: ergo credit
ydolum eſſe deum.licʒ em̃ naturaliter idem ſit res om
nipotens qð deus:tamen bec vox res omnipotens põt
trahi ad ſupponendũ ꝓ aliquo:ad qð ſupponendũ nõ
poteſt trabi hec dictio deus.ſic etiã vox iſia rõale aĩal
poteſt trahi ad ſupponendũ pꝛo aliquo ad qð ſupponẽ⸗
dũ nõ pt᷑ trahi hec dictio deus.ſicut etiã vox iſta rõna⸗
le aimal poteſi trahi ad ſuꝓponendum ꝓ aliquo ad qð

ſupponẽdũ nõ poteſt trahi hec dictio homo.vt ſi aligd

cogitet rõnalitatem in bꝛunello:conſtat ꝙ ipᷣe cogitat
c aſino rõnali.nõ tñ cogitat de homiĩe.et ita nõ valet
gentilis credit ydolũ eſſe rem om̃ipotentẽ: ergo credit
ydolum eſſe deũ.et eſt ibi fallacia cõſequẽtis a ſuperio
ri ad inferius.ſicut em̃ hec vox aĩmal rõnale cum vᷣbo
cogitandi ſuperioꝛ eſt ad hanc dictioneʒ homo:ita hec
vox res omnipotens cum verbo credendi ſuperioꝛ eſt
ad hunc terminũ deus.Eodem mõ dicitur ꝙ bec ar⸗
gumẽtatio nõ valet.gentilis credit ydolum habere di⸗
uinitatem:ergo credit ydolum eſſe deum. 4! Aliter di⸗
cendũ tenentes viam mediam.aʒ cum hoc nomẽ de⸗
us accipitur naturaliter adoptiue nũcupatiue:nõ pe,
nitus idem ſignificat nec penitus in alia rõne.fᷣm em̃
ꝓpꝛiam rõem huiꝰ noĩs deus que eſt in vno ſimplici ⁊
ſolo ꝙ eſt omibo pꝛincipium et cã accipit᷑ in alia rõne.
Nam vnum ſimplex pꝛincipium et cauſa omnium con
uenit vni ſoli increate nature. Scdm vero cõmunem
rationem que accipitur a notõne mentis noſtre inpꝛeſ
ſa videlicet.qꝙ eſt aliqua res ſupꝛa homineʒ venerãda:
dicitur ꝑ pꝛius ⁊ ꝑ poſterius hoc nomen deꝰ.iQazʒ res
venerãda ſuꝑ hominẽ aut eſt venerãda ᷣm veritatem
aut ſᷣm falſam oꝓinionem.ſi ſᷣm falſam oppinionẽ ſic
accipit᷑ nuncupatiue.⁊ non ſubeſt veritas in re vt cum
dicitur ydoluz deus. Si voẽ venerãda res pᷣm verita⸗
tem. aut ̊ eſt veneranda veneratione latrie ſiue vene ·
randa exy ſe ⁊ ꝓpter ſe velut principiũ ⁊ cã oĩm: ⁊ hoc
modo hoc nomen ⁊deæus accipit᷑ natuꝛaliter ⁊ ſubſtãtĩe
vt cum dicitur trinitas deus. Uel eſt res veneranda ve
neratione dulie vel ex alio ⁊ ꝓpter aliud ſcdᷣm quẽ mo⸗
dum accipitur adoptiue.vt cũ dicitur de ſanctis ꝙ ſũt
dij ꝓpter confirmationem ad deum ꝑ gratiam. 4 Ad
pꝛimũ ꝗᷓ ptʒz reſpon ſio. quoniam ſᷣm hoc ꝙ hoc nomẽ
us accipitur in ratione ꝓpꝛia:ſignificat ſoꝛmã incõ⸗
municabilem creature.ſᷣm vero rationem cõmunem
dicitur ꝑprius ⁊ poſterius ſiue ſᷣm ſimpliciter ⁊ ſᷣm

qd.⁊ ſimilis eſt reſponſio ad ſecundũ.⸗ Ad ea vᷣo que

in partem oppoſitam obijciuntur. concedendũ ᷣm di⸗
ſtintõnem pᷣ̃dictam.Ad illð vero qð queritur.vtruʒ

ſit diuiſio vocis in ſignificationes.dicendũ ꝙ eſt in ea

q̃ ſe hñt ſᷣm pᷣus ⁊ poſteriꝰ:⁊ſimplicit᷑ ⁊ Fm ꝗd.ſᷣm pꝰ
⁊ ſimpftr dr ſpᷣſtãtie ſᷣm poſteriꝰdꝛ adoptiue.ᷣm id qð
ẽ ſᷣm ꝙ nücupatie. Ad illð vo qð qrit cũ deꝰh̊ nomẽ
accipit᷑ ſubſtatie.vtꝝ ſit mũe aut ꝓpꝛiũ.dm q loq̃n⸗
do ꝓpꝛie nec ẽ cõe nec ꝓpꝛiũ.quẽadmodũ nec illð qð ſbᷣ⸗
c.ſ.dina nat᷑a:nec ẽ cõe nec ꝓpꝛiũ.ſic̃ ptz ex pᷣcedetibo.
nichilom inꝰ aliꝗd hʒ de vno aliꝗd de altero. Maã ſi re⸗
ſpiciamꝰad ſigtu qð ẽ vnũ ſolũ:qͥſi ꝓpriũ ẽ.ſi vᷣo reſpi⸗
ciamꝰ ad ſuppoſita q̃ ſũt dĩne ꝑſone qſi cõe ẽ.¶¶ Ad ali
ud qð q̃rit cũ h̊ͥ nomẽ deꝰ accipit᷑ adoptie vtꝝ ↄueniat
aglis.dðm ꝙ ñ negat᷑ i pᷣdicta auctoꝛitate ꝙ ãgli ñ ð⸗
beãt vocari dij.ſ̊ q̃ſi idubi poĩt vtꝝ ĩueĩat᷑ ĩ ſeptura.⁊
ſub hac ↄditõe ſi ĩ ſeptura n iueĩret᷑ reddit᷑ rõ q dcta ẽ.

1õnð tñ ꝙ alia rõne dicent᷑ anglłi dij.alia rõne boies

nã hoĩes adopꝛãt᷑ vt ſint ĩ ↄfoꝛitate nate cũ ðᷣo rõe hũa
ne nature aſſumppte a criſlo. ⁊ ideo in hac rõne non
ↄuenit ãgelis.. Ao alið qð obijcit᷑ cũ H̊ nomẽ ðꝰaccipi
tur nũcupatie.vt cũ dẽ ydolũ ẽ deꝰ.pʒ rñſio Qam hoc
2—

nomẽ tceus nõ accipit᷑ ꝓ deo vero in rõe ꝓpꝛia ab ydo⸗
latra: accipit᷑ tñ in rõne cõi ꝓ re ſuꝑ boiem veneran/
da.et tñ quocũq; mõ acciꝑet᷑ falſa eſſet locutio: qꝛ nec
ydolum eſt teus ſub rõne ꝓpꝛia nec ydolũ eſt res ſuꝑ
homiem venerãda.4 Ad vltimũ vo qð querit᷑.ꝗd po⸗
natur ꝑ intentõem huius nois ydolum cũ dicat᷑ ydo⸗
lum mihil eſt in mũdo.dðm ꝙ exponit᷑ tripliciter ĩ gl.
Vno mõ ydolũ nihil eſt in mũdo.i.int᷑ creaturas mũ⸗
di.et hoc debʒ intelligi nõ materialiter qꝛ materiã ydo
li deus creauit.nec foꝛmalit᷑ q;tũ ad foꝛmã q̃ impᷣſſa ẽ
materie que a deo eſt et aliꝗd eſt:ſed de foꝛma impꝛeſſa
in mente ydolatrie.que eſt dignitas quedam exiſtia⸗

ta ĩ ydolo.et hec ẽ foꝛma ydoli inquãtũ ydolũ.et h̊ ni⸗

hil ẽ.hinc dicit᷑ yſa.xlj.Ecce vos eſtis ex nihilo ⁊ opꝰ
vrm ex eo ꝙ nõ eſt. Alio mõ ydolũ nihil eſt in mundo
.i.illud qð exiſtimabit᷑ ab ydolatris ydolum eſſe: ni⸗
hil eſt. exiſtimabant em̃ ydolum eẽ ꝑſonã cõpoſitaʒ ex
ſimulacro ſubſiſtente et ſpũ pᷣſidente.Contra qð dicit᷑
in pẽ. Simulacra gentiũ ⁊c̃.ſequit᷑.neq; em̃ eſt ſpiritꝰ
in oꝛe ipoꝝ.Tercio mõ ydolum nihil eſt in mundo.i.
nullius rei que ſit in mũdo ſimilitudo.ſᷣm ꝙ fit dria ĩ
lege in exo.xx.et deut.v.inter ydolũ et ſimilitudinem.
quia ſimilitudo accipiebatnr pꝛo re configurata ad
imitationem alicuiꝰ rei mũdane:vt homis vel arietis
ydolum res cõfigurata ad imitatõʒ ſclũ hũane ↄficti⸗
onis :ſicut ſi aliquis cõfiguraret chimerꝗ ex capite le
onis et medio capꝛe et cauda ſerpẽtis. Quarto modo
poſſet dici ydolum nihil eſt ĩ mũdo qð poſſit obeſſe vel
ꝓdeſſe yſa.xl.bene q;; aut male ſi poteſtis facite.

Articulus ſecundus

Onſeqnter querit᷑ de hoc noĩe deus ſᷣm ꝗ⸗
accipit᷑ ſubſtãtiue vel nataliter vtrũ ſit no⸗
mẽ oꝑatõis.qð expᷣſſe dicit ioh.damaſ.ñ
dic. ꝙ ſcdᷣm nomẽ dei ẽ theos.i.deus.qð dicit᷑ vł ab eo
qð eſt theim qð eſt currere et fouere vniuerſa: vel ab
ethim.i.ardens.deus em̃ ignis cõſũmẽs ẽ om̃em mali
viam.vel a theaſte.i.a ↄſiderãdo oĩa.nulla em̃ eum la⸗
tent.et poſtmodũ ſubdit ꝙ ẽ nomẽ oꝑatõis.⸗4. Contra
amb.deꝰ nomẽ ẽ nat᷑e ⁊ dñs nomẽ ẽ pfatis.cũ ergo ſit
nomẽ naxe nõ eſt ergo nomẽ oꝑatõis. Itẽ ſi h nomẽ
deus eſi nomẽ oꝑatõis.ergo dẽ ꝑ habitudiem ad crea
turã ſicut hoc nomẽ creatoꝛ.ergo nõ decet poni in alia
dria noĩatõis nomẽ oꝑatõis et nomẽ habitudis.⸗. Jtẽ
ſi boe nomẽ deus dicit᷑ ab eo ꝙ ẽ currẽ ſiue fouẽ.qꝛ diſ
currit ꝑ om̃ia et fouet oĩa.vel ab eo ꝙ videt oĩa.vel ab
eo ꝙ cõſumit malũ.ſed he oꝑatões dicũtur in hĩtudie
ad creaturã:relinquit᷑ igit᷑ q nõ eſt nomẽ hitudinis.
Item cũ fouẽ ſit actus bonitatis.vidẽ actus ſapiẽtie
ↄſumere ðvᷣo actus ptatis:boĩtas aũt aꝓpꝛopꝛiat᷑ ſpũiſ.
ſepia filio.ptas pr̃i:videt᷑ hoc nomẽ deus rõne vnius
ꝓpꝛietatis aꝓpꝛopꝛiatũ pri.rõe alteriꝰ aꝑpꝛopꝛiatũ filio
rõne tercie aꝓꝛopꝛiatũ ſpũiſcto. Reſpõſio nomen
oꝑatõis dicit᷑ duobo modis.vno mõ nomẽ impoſitum
ab oꝑatõe.Alio mõ nomẽ ſignãs oꝑatõʒ. Pꝛimo mõ
dĩc damaſ.ꝙ h̊ nomẽ deꝰ ẽ nomẽ oꝑatõis.qꝛ impoſitũ
eſt et ſumptũ ab oꝑatõe fouẽdi viaẽdi vel cõſumẽdi.ꝑ
q̃s oꝑatões a creata mũdi cognoſcit᷑ ſempiterna vᷣtus
eius et dinitas. Secũdo mõ nõ eſt nomẽ oꝑatõis.im⸗
mo ſignificat ißam dinam natam inquãtũ bmõi.⁊ ad
illã ſignificada impoſitũ eſt. tũ ergo ad illð a quo
im ponit᷑ d a damaſceno nomẽ oꝑatòis.qᷓtũ ad illud
cui imponit᷑ dic ambꝛo.ꝙ eſt nomẽ nate.et ꝑ hoc ſolui
tur pꝛimũ et etia ſcᷣm.ij Nã hoc nomẽ creatoꝛ et impo
nit᷑ ab oꝑatõne creatõis et ſignificat creatõʒ vt in cau⸗
ſa creante.et ideo nomẽ eſt habitudiĩs.⸗. Ad terciũ di⸗
cendũ.ꝙ oꝑatio dei pt᷑ cõſiderari duplicit. ſᷣm potẽtiã
ſiue habitũ: ⁊ actũ.ſᷣm potẽtiã et habitũ debet itelligi
opꝑatio ſiue fouẽdi ſiue videndi ſiue cõſumẽdi:Fᷣm ꝙ ab
oꝑatõne hoc nomẽ deus ĩpoĩt᷑.Fm actũ vo intelligitur

BeA „₰ vnpo A Pew

.

oꝑatio a qua ĩponit᷑ hoc nomẽ creatoꝛ. et iõ iſiud no⸗
men ẽ hĩtudinis ad creaturã nõ aũt hoc noc nomẽ deꝰ
Pꝛeterea ẽ oꝑatio dei qua agit:a eſt oꝑatio quã efficit
quẽadmodũ in ſole lucẽ eſt oꝑatio qua agit et ſemꝑ eſt
in ſole:et illuĩaꝛe eſt oꝑatio quã efficit in ꝑſpicuo ſuſce
ptibili.Qomẽ ergo oꝑatõis vt qua deꝰ agit ẽ ̊ nomen
deus.nec hmõi oꝑatio dicit᷑ in hitudine ad effectũ.vñ
hoc mõ debẽt intelligi ille oꝑatões a qua boc nomẽ te⸗
us im poĩt᷑:velut lucere qð nõ dicitur in comꝑatõe ad
aligꝗd illuſtratũ vel illuiatum. ¶ Qomen vᷣo opationis
quã agens efficit neceſſario ponit hĩtudiem ad effectũ
ſicut ſi diceret᷑ ſol lucẽs et illuiĩatoꝛ.lucens dicit᷑ reſpe
ctu actionis abſolute et qua agit:illuiatoꝛ ðᷣo ab oꝑa⸗
tõne quã efficit.lucẽs abſolute:illuĩatoꝛ in hĩtudie.ita
bhoc nomẽ deꝰſiue ĩterpᷣtet᷑ fouẽs ⁊c.dicit᷑ abſolute: ſed
creatoꝛ dẽ in habitudine.hec aũt debent intelligi inq̃n
tum dicũt habitudiem in cã ⁊ nõ actũ in effectu.¶ Ad
vltimũ quod querit vtrũ ſit appꝛopꝛiatum. dico ꝙ non
ſed appꝛopꝛiabile.ñ em̃ ſigficat has oꝑatõnes ſᷣ ab his
oꝑationiba imponitur ipi nature.

Mẽbrum ſecundum

Onſeqnter querit᷑ de cõſigficatõne huiꝰ
noĩs deus et hoc q;tum ad numerum ſin
gularem et pluralem. tum ad ſignifi⸗
cationem pluralẽ q̃rit᷑.an hoc nomẽ deꝰ
inquãtũ dicit᷑ ſubſtãtiue poſſit dici pluraliter. Querit
ergo pꝛimo vtrũ vere dici poſſit plures dij. Ad qð ſic.
IYdem ẽ deꝰ qð hñs dĩnã nat᷑am.ſ płes ſunt hñtes di
uĩam nat᷑am ſcʒ tres ꝑſone. Itẽ.j.geñ. vbi nos hẽmꝰ

in pꝛcipio creauit deus ⁊c̃.hebꝛeus habet heloym qd

interpᷣtat᷑ dij vel iudices ſic hẽt᷑.ij.diſ.j.li.ſniĩaꝝ.ergo
dᷣitas hebꝛaica p̃dicat plłes deos. Itẽ deꝰẽ nomẽ opꝑa⸗
tõis vt dictũ ẽ.ꝭ̊ oꝑatõ dei deſignat᷑ pluralit᷑ Ge.iij.fa
ciamꝰ hoĩem ad imagiem ⁊c. Actio em̃ numerat᷑ ſᷣm ꝑ
ſonas:&̊ ſilłr poterimꝰ dicẽ płes deooe.¶ Itẽ foꝛma hꝰ
termi deꝰ q̃ reſpicit eẽ dinũ pt᷑ ſigficari płaliter ꝑ h̊ no
mẽ dine cũ dẽ tres ſũt ꝓſone dine. Itẽ ſuppoſitu huiꝰ
termĩ deꝰ pt᷑ ſignificari plaliter qꝛ ſuppoĩt ꝑſonas.q̊ cũ
rõe foꝛme cũ rõe ſuꝓpoſiti poterit ſignificari płalit: g
vere poterit dici plures dij. Cõtra ſymbolũ athana
ſij nõ tres dij ̊ vnus ẽ deus. IYtẽ querit᷑ vtrũ poſſit
in plurali deſignari ↄgrue.ad qð ſic.idẽ ſignificat hoc
nomẽ deꝰ qð dina eẽntia.niſi qꝛ ĩ maioꝛi abſtractõe ſig
ficat h̊ nomẽ eẽntia.ſi ̊ h nomẽ eẽntia qð ſᷣm aug.pꝛo
pꝛie dꝛ de deo dẽ ꝓgrue plalit.̊ et h nomẽ deꝰ.¶¶ Itẽ H
nomẽ pꝛincipiũ creaturaꝝ hʒ plurale.qꝛ vere dicit ꝙ
monichei credũt pla pꝛicipia creaturaꝝ.ſᷣ̊ equipollent
pꝛicipiũ creaturaꝝ ⁊ deꝰ:g h̊ͥ nomẽ deus hʒ ple.⸗. Jteʒ
ad gal. ſeꝛuiebatis his ꝗ nõ ſũt dij.glo.nõ ſũt dij nat᷑a
h opinione hoĩm.ↄgrue ergo ibi negat᷑ hoc nomen dij
plłale ſᷣm ꝙ ſignificat naturalit den:ergo hoc nomen
deus ꝓut accipit᷑ natutaliter ponit᷑ cõgrue in plurali.
Item ad idem.eſt:itaq; non tres dij.¶ Contra.j.co
rinth.viij. Et ſi ſunt dij multi.glo.adoptiue vel nuncu
patiue:nobis tñ vnus eſt deus.qui ẽ deus natalit᷑.er⸗
go incõgrue dicet᷑ plures dij q́tum ad naturalẽ ſigni⸗
ficatõem. Itẽ ibibidẽ dicit᷑ nõ eſt deꝰ niſi vnꝰ.ergo hoc
nomẽ deus eſt ꝓpꝛiũ dei:ergo nõ habet plurale. Itẽ
querit᷑ de cõſignificatõe ſingularis vtrũ hoc nomẽ deꝰ
ym ꝙ accipit᷑ adoptiue habeat ſingulare.i am ĩ plu⸗
rali loquũtur ſcripture.ego dixi dij eſtis.et ad hoc fa⸗
cit pᷣdicta anctoꝛitas.j.ad choꝛinth.viij.qua dicitur ſi
ſunt dij multi adoptiue nuncupatiue:nobis tamẽ vnꝰ
eſt deus.Ex quo relinquitur.ꝙ pluraliter debet dici
dij adoptiue non ſingulariter.ſimiliter et nuncupatie
Contra.exo.vij.Conſtitui te deum pharaonis con⸗
ſtans eſt ꝙ ibi deus dicitur adoptiue et tñ i ſingulari.
Item ſicut bonum dicitur dupliciter.ꝑ eſſentiã de cre
atoꝛe:ꝑ ꝑticipatõem de creatura,ſic hoc nomen veus.

ſagea
grate
coint
true
gionen
ena⸗
itn
Ueni,
goint
ru
rl
ene
noß
Nott
Mußr
tron
Morn
llwn
lyſnn
ſtgbob⸗
Frbi
dickard
dhbetre
diini
dodic
Mina
ſitſen
n
ine
ſubſti
grie
lis dicᷣ
ſo nöt
enſit⸗a
ſinlar
eneen
noni
tedici
Uiguedi
Ctbolic
Prietan

apop⸗

terpor
med

fai /
Noned
hoed
ahnnons
nidefkei
ckrche
hebon
üuckten
Nalnet
teligini
ften c
dicogn

es habbe⸗

II

Ntöne haß
mmerumſr
adſigniß
chomne N
er.Qrerf
Docft.
nt hörodr
binoshin⸗
elyncs
ninr, o

onion⸗

gnifng
ſema
liaphno
poſinnbus
Monngii
ni pbrug
vollabon⸗
nni wt
Gifento⸗
rrieſi
fmenge
erenal⸗
ntolen
tnjuin
Nonero⸗
e vopen
o
Avunen
ulieth
ſſigi⸗
agobo⸗
. N
ſone
plocſt
Uetorſ
anin
nedi
cnune
s /
⸗
len
s

Nueſtio

ſi ergo hoc nomẽ bonũ acceptũ ꝑ ꝑticipatõem cõuenit
creat᷑e in ſingulari:et hoc nomẽ deus cõuenit viro ſan
cto in ſingulari.¶ Item cũ hec poſſit eſſe vera aliqͥ mõ
petrus eſt deus. et hoc ꝓpter cõem rõem. nũquid pote
rit hec eẽ vera ydolũ eſt deus ꝓpt᷑ rõem que eſt ᷣm opi
nionem ydolatre. Rñſio ad pꝛimum dᷣm.ꝙ b̊ no⸗
men deus nec vere nec ꝓpꝛie dicit᷑ in plurali:ſm ꝙ ac
cipit᷑ nataliter. et ratio eſt ex illa regula.nõ habʒ locũ
diſtinctio vbi nõ eſt ex diuerſis vnio. VUñ qꝛ ẽ vna dei⸗
tas in tribo ꝑſonis nõ multiplicata ſᷣ vna eadem:nece
eſt tres ꝑſonas vnũ eſſe deum nõ plures ̊ vnus deus.
Ad pꝛimũ ergo doᷣm.ꝙ quẽadmodũ in alijs cũ dico
hũanitatem:dico ꝙ hõ eſt.cũ dico hoĩem.dico ꝙ ẽ.cuʒ
dico petrũ:dico ꝗs eſt. Scm hoc dici pt᷑ in dinis.cuʒ
dico trinitatẽ:dico ꝙ deus eſt.cũ dico deũ:dico ꝙ ẽ.cũ
dico patrẽ:dico quis eſt.Cũ ergo obijcit tres ſunt ha⸗
bẽtes diuitatem.diſtinguendũ quia habens dĩnitatem
dicit duplicit. vt ꝙ eſt vel quis eſt. vt qð eſt.ſic dicitur
ꝑ hoc nomẽ deus.vt quis eſt:ꝑ hoc nomẽ pater.Tres
ergo ſunt habentes diuinitate vt quis eſt.nõ ſunt aũt
tres habẽtes diuinitatẽ vt qð eſt:ſed ſunt tꝛes ꝑſone.i.
tres hñtes diuĩtatẽ vt ꝗs ẽ. Scdm hoc q̊ dicendũ.ꝙ cũ
dicitur deus dicit idẽ qð hñs diuĩaʒ naturã. ꝑticipiũ
tebet reſolui ꝑ ꝙ nõ ꝑ qui. vt ſit ſenſꝰdeꝰ dicit q; ẽ bñs
diuinã natura ⁊ ſic hñs dĩnã naturam ⁊ vnũ ſolũ.Cũ
dᷣo dicit᷑ ꝑſona ð patre aut de alia ꝑſona eſt habẽs diui
nã naturã. ꝑticipiũ debet reſolui ꝑ qui eſt.nõ ꝑ ꝙẽ vt
ſit ſenſus.pater et filius ſunt bñtes diuiam naturam
.i.qui hñt.nõ tñ ſequit᷑ ergo ſut dij.cõmutat᷑ em̃ quis
eſt in qð eſt.ſiue ratio dicẽdi ꝑſonalit in rõem dicendi
ſubſtãtialiter.¶ Ao ſecũdũ reſpõdet᷑ ꝙ ſic ĩ greco alia

Apꝛietas ſermõis eſt qᷓ in latĩo.ſiłr in hebꝛeo.ñ gre⸗

cis dicẽtibo tres ypoſſaſes ſᷣm ꝗꝓpꝛietatẽ ſui ydeoma⸗
tis.nõ tñ nos dicimus tres ſubſtãtias: cũ tñ ypoſtaſ
idem ſit qð ſubſtãtia.ex hac rõne.qꝛ hoc nomẽ ſubſtan

tia in latina lingua indifferẽter ſe habet ad deſignati
onem eẽntie et ſupoſitoꝝ eẽntie.in greco vpᷣo ypoſtaſis

eſt nomẽ ſuppoſiti eẽntie.iõ qð in greco ſine ambigui⸗

tate dicit᷑ tres ypoſtaſes ꝓ tribo ſuppoſitis ꝑſoĩs: am⸗

bigue diceretur latina lingua tres ſubſtãtie.ſermo at
catholicꝰ debet eſſe certus nõ ambiguꝰ. Sili mõ inxta
ꝓpꝛietatem hebꝛaici ſermõis ↄueniẽter dicit᷑ heloym.

appꝛopꝛiatũ em̃ ẽ ſuppoſitis eẽntie.et iõ ↄueniẽter płali
ter ponit᷑ rõe ſupoſitaꝝ ꝑſonaꝝ.apud latios po h̊ no

mẽ deus plalit deſignaret nõ ſolũ pluralitẽ ĩ ſuppoſi⸗
tis.iĩmo pluralitatẽ eẽntie ĩ ſuppoſitis.i¶ Ad terciũ di⸗
cendũ.ꝙ q;uis h̊ͥ nomẽ deꝰ ſit nomẽ oꝑatõis. pᷣter h̊ hʒ
ĩtellectuũ ſu bſtãtie ꝑfecte ⁊ ꝑ ſe ſtãtis.oꝑatõ aũt diuia
ſignificat᷑ oupłr.adiectiue ſiue veꝛbalit᷑.qꝛ oerba ſigni
ficãt ĩadiacẽtia.et iõ ꝓpt płalitatẽ ꝑſonaꝝ płalit ſig⸗
ficat᷑ cũ dicit.faciamꝰ hoiĩem ad imagiem. Aliqñ do
ſubſtatiue ⁊ noĩalit᷑ nõ ꝑ modũ adiacẽtis.q̃ qdẽ oꝑatõ
ẽ eadẽ qð dina ſba ⁊ iõ n recipiet płalitatẽ.¶ Ad q̃ꝛtũ
dðm. ꝙ foꝛma huiꝰ termĩ deus· pt᷑ plaliter ſignificari
reſpectu pluriũ ſuppoĩtoꝝ. ſic q ſigficat᷑ ĩiadiacẽtia ꝑ
hoc nomẽ diuie.vt cũ dicit᷑ ꝑſone diuĩe.ſᷣ̊ nõ pt᷑ plurali
ter ſignificari ad hoc vt ĩ ſe recipiat pluralitatẽ vel di
ſtinctõʒ. Ad G aũt ꝙ hoc nomẽ deꝰ hret płale exigeret
ꝙ hr̃et diſtinctõʒ et multiplicaret᷑ in ſuppoſitis.q Ad
illud qð ſcdᷣo qᷓrit᷑.vtrũ hoc nomẽ deus poſſit pluralit᷑
cõgrue veſignari.dðm ꝙ nõ.qꝛ cũ ſit abſolutiſſimũ et
nomen ſim plicis nature impoꝛtat omes ↄditões q̃ faci
unt ipᷣm ꝓpꝛium abſolute et ſimplicis nature.qð ꝓhi⸗
bet vt non poſſit pluraliter deſignari quẽadmodũ nec

Ypꝛium.¶ Ad illud quod obijcit de eẽntia patet reſt põ⸗
ſio ex pꝛedictis.nam ſi hoc nomẽ eẽntia intelligat᷑ ĩ ſua
generalitate. pꝛedicare poteſt de omibus eſſentijs. vñ
poteſt habere plurale.ſed ſi intelligeretur cum pꝛeciſi:

one eſſentia ſeipᷣa ens et non alia.ꝓpꝛium eſt diuie cẽn⸗
tie nec recipit pluralitatem.talis em̃ eſt vna ſola.et iõ

—

——. N * S2 dn h. pl

. 501α¼ *

Nuinquageſuma

non poteſt intelligi nec deſignari pluraliter.4 Ad ſe⸗
cundum ꝙ duo ſunt genera eoꝝ que pꝛedicant᷑ de plu⸗
ribus ſed non de vno ſolo.vnum eſt cuius im aginatio
non pꝛohibet ipᷣm pꝛediceri de pluribus.ſed ipᷣa res.ſi
cut ſol et luna.Aliud eſt cuius imaginatõ ꝓhibet ipᷣaʒ
pꝛedicari de pluribus et ipᷣa res.vt ſor.et talis differẽ⸗
tia ponitur inter hoc nomen deus et pꝛimum pꝛinci⸗
pium creaturarum. quia hoc nomen deus ᷣm rem nõ
cõuenit pluribus naturis et eius imaginatio iſtud ꝓ⸗
hibet. Iſte vᷣo terminus pꝛincipiũ creaturarũ ᷣm rem
non cõuenit pluribus naturis.ſed tñ eins imaginatio
iſtud non pꝛohibet q;uis tamen iſtud pꝛohibeat verus
intellectus.et ideo quis pꝛimum pꝛincipium creatu⸗
rarum poſſit dici pluraliter.non tamen hoc nomen de
us.¶ Ad alið ðᷣo dicendum.ꝙ qñq; ꝑ vocem non ſim⸗
pliciter ſignificatiuã in cooꝛdinatione inſtructõis me⸗
lius deſignatur intentio dicentis q; ꝑ ſignificatiuã.vn
te et apud poetas ſolent dicere duo vates in cooꝛdina
tione cõſtructionis:ita et ĩ expꝛeſſione veritatis fidei ꝑ
vocem nõ ſignificatiuã melius expꝛimit᷑ intentio vt in
ſymbolo.nõ plures dij ⁊c̃.i.nõ ſunt plures nature q̃ꝝ
quelibet ſit deitas.et ad Gał.Seruiebatis his ꝗ non
ſunt dij. Ad illud qð cõſeq̃nter q̃rit᷑ vtruʒ deꝰ hẽat

ſingłare fᷣm ꝙ ſumit᷑ adoptiue.dom ꝙ non ꝓbiberet

cõgruitas ꝗn habet ſingulare:ſᷣ ip̃a ꝓpꝛietas dicendi
ꝓhibet vt in cnũciatione nõ dicat᷑ ſine determĩatione.
Vnde ſcriptura nõ dicit de moy ſe ↄſtitui te deũ ſ̊ deũ
pharaonis hoc ẽ potentẽ ſuꝑ pharaonẽ diuinitꝰ.¶ Ad
illud vo qð querit᷑.an aliqͥ mõ ſit vera iſta.ydolũ ẽ de⸗
us.dðm ꝙ nõ:niſi cũ determiatõe trabẽte extra rõem.
vt ydolũ ẽ deꝰ illi.ſimplłr ̊ iſtud nomẽ deus cõueĩt deo
vero.ſᷣm ꝗd cũ determĩatõe vt huiꝰ vel illiꝰ cõuenit vi
ro ſcto.Scðm ꝗd vᷣo cũ determĩatõe vt illi pt᷑ cõuenire
ydolo.Vñ ydolum eſt eus ydolatre.

Membrum terciũ

Onſeq̃nter qrit᷑ de ſupoſitõe huiꝰ noĩs
deus.circa qð fuerũt due pꝛicipales opi
niones. OQnoꝛũdam opinio fuit.ꝙ hoc
nomen deus ſic erat eẽntiale vt ſupponẽt
ꝓ eẽntia ꝓpꝛie tñ ex adiũcto vt determiatõne ꝑſonali
trahit᷑ extra ꝓpꝛiã rõem ad ſupponẽdũ ꝓ ꝑſona. vñ cũ
dicit᷑ deus ẽ:nullo mõ ſupponit᷑ ꝓ ꝑſona.cũ dicit᷑ deus
generat.ex adincto thit᷑ ad ſuponendũ ꝓ ꝑſona.Alio
rum do opinio ẽ ꝙ hoc nomẽ deꝰ ſignificet nataʒ. ᷣ ex
mõ ſue ſignificatõis q̃ eſt ſignificãs nat᷑aʒ vt ꝙ ẽ. ꝙ eſt
aũt cõuenit et nat᷑e ⁊ rei nature.iõ hoc nomẽ deꝰ ſupo
nit qñq; naturã vt cum dicit᷑ deus eſt tres ꝑſone:qnq;
ðᷣo ſupponit ꝑſonam: et hoc different.qñq; ꝓ vna tm̃:

vt deꝰ genẽat. qnʒ ꝓ duabo:vt deꝰ ſpirat. qnq; ꝓ tribo

vt ĩuiſibili ſoli deo ⁊c̃.j.thi.vlt᷑.

Articulꝰ* pꝛimꝰ

Ont᷑ pᷣmã opĩoʒ obijciũt.ĩ pð.dꝛ. Hñdicat
nos de? deus nr benedicat nos deus:et me
tuãt eũ ⁊c.et dicit ambꝛo.ꝙ trina confeſſio
trinitatem expꝛimit ꝑſonaꝝ.ſed ibi nõ ponit᷑ determi⸗
natio aliqua ꝑſonalis cũ dicitur benedicat nos deus
⁊c.hoc ergo nomẽ deus ꝓpꝛie ſuponit ꝑſonam./ Iteʒ
boc nomẽ hõ ꝓpꝛie ſuppoĩt ꝓ omi eo cui ineſt hũanitas
et hoc nomẽ aſinꝰ ꝓ omi eo cui ineſt aſinitas⁊ ĩ ſiłibo
ſilłr ̊ hoc nomẽ deꝰ ꝓpꝛie ſugoĩt ꝓ om̃i eo cui ineſt di

uinitas.ꝗᷓ ſuppoĩt ꝓ pr̃e ⁊ filio et ſpũſcto. Itẽ h̊ nom

deus impoſitũ eſt a diuĩtate.aut ergo pᷣciſe impoſituʒ
ad ulumĩandum eẽntiã:aut ad inſinuãdam eẽntiã 1 ꝑ⸗
ſonã. Si pciſe ad inſinuãdam eẽntia:ergo idẽ dicetur
penitus cum dicit᷑ eſſentia et deus. ſ̊ hec ſimplicit eſt
falſa.eſſentia diuina genuit eſſentiam:ergo et hec deꝰ
genuit deũ.qð ẽ õ ſctos Si at᷑ ad iſinuàdãa eẽntiã ⁊ ꝑſo
nã:&̊ hʒ ſuꝓponẽ ꝑſonã.⸗ It poſito ꝙ iſte dicat deꝰfiliꝰ
eſt.aliꝰ dicat deus pr eſt.obijcit᷑ ſic.vterq; logꝗt᷑ de doo.

5
4 ſy nt Wα. — * 1.( ſ.t

queritur qũo accipiat᷑ boc nomẽ deus.nam eſſentiam

nõ ſupponit:qꝛ neuter loquitur de eſſentia:e rgo ꝑſonã

ſuppoĩt. Contra. hec obiecta ſibipis replicãt hoc mõ.
pꝛimo qꝛ cũ dicitur benedicat nos deus ꝛc.et metuant
eum:trina cõfeſſio trinitatẽ expꝛimit ꝑſonaꝝ. vnitatẽ
vo eſſentie cum ſingulariter ſubdit᷑ eum. Si ergo h ꝓ⸗
nomẽ eũ expꝛimit vnitatẽ eſſentie.ergo refeꝛt vnitateʒ
eſſentie.ſ̊ nõ refert niſi illud qð ſuꝑponebat hoc nomẽ
eus:ergo ſupponebat vnitatem eſſentie q;uis ex iteꝛa
tõne huiꝰ noĩs deus ſumet᷑ płalitas ꝑſonaꝝ.l Itez ſi
nomẽ ſuponit ꝓ om̃i eo cui attribuit᷑.ſed hoc nomen
eſſentia attribuit᷑ ꝑſone.et verũ eſt ꝙ pater eſt eſſentia
filius eſt eẽntia.ergo hoc nomẽ eẽntia ſuppoĩt ꝓ ꝑſona
ꝓpꝛie.ergo verũ erit eẽntia generat:eẽntia generat᷑.qð
nõ recipit᷑ catholice.Si ergo hoc nomen eẽntia nõ pꝛo
pꝛie ſugonit ꝓ om̃i eo cui attribuit᷑ vt ꝓ ꝑſonis.ꝗ̊ nec
hoc nomẽ deus ſuponet ꝓ ꝑſoĩs qᷓuis attribuat᷑ per⸗
ſonis.¶¶ Item pone pᷣdicta data iuxta hoc quod dicit.
vterq; iſioꝝ loquitur de deo.ſi boc nomẽ deus ſuppoĩt
pſona:cũ nõ ſit ꝑſona.ꝑſona de qua vterq; loq̃tur. er⸗
go hec erit falſa:vterq; iſtoꝝ loquitur de deo.ſi ̊ vera
eſt:et nõ eſt vera ꝓ ꝑſona:eſt ergo vera ꝓ eſſentia.er⸗
go hoc nomen deus ibi ſuponit eſſentiã. ¶ Item deus
eſt ee quo iſte loquitur.deus eſt de quo ille loquit᷑.et ñ
eſt niſi vnus deus:ergo vnus deꝰ eſt de quo iſti loquũt᷑

Quero ergo aut hoc ꝙ dico vnus deus ſuppoĩt ꝑſonã:

aut eẽntiã.nõ ꝑſonã:qꝛ nõ eſt vna ꝑſona de qua iſti lo⸗
qᷓunt᷑.ergo hoc nomẽ deus ſuꝓponit eẽntiã. Reſpon⸗
ſio tenẽtes ſcõam opinionẽ.ꝙ hoc nomẽ deꝰ ex mõ ſue
ſignificatõis que ĩpoſita ẽ ad ſignificãdũ ꝙ deus ẽ. qð
eſt aũt deꝰ habet ponẽ naturã.et rem nat᷑e habet ſup⸗
ponere ꝑſonã et naturã.nõ ſic aũt eſt de hoc nomiĩe dei
tas vel de hoc nomiĩe eẽntia diuĩa.iQam bhoꝝ ſignifica
tio impoſita eſt ad ſigniſicãdũ quo deus ẽ.et iõ nõ hñt
ſupponere niſi natuꝛa. Quo ẽ em̃ nõ poĩt rem nate ſiue
pſonã.Et ſi obijceret᷑ ꝗꝙ ĩ deo nõ differt qð ẽ.et quo eſt
ergo cui attribuet᷑ qð eſt et ſupponet: attribuet᷑ quo eſt
et ſuponet ergo ſi hoc nomẽ deus attribuit᷑ ꝑſonis et
ſupꝓponit ꝑſonas.et hoc nomẽ eẽntia.dðm ꝙ q;uis ĩ ðᷣo
Fm rem nõ differãt qð eſt et quo eſt:tñ refert in rõe di⸗
cẽdi que ẽ pᷣm nos.iQam hũana cõſideratõ cõſiderans
diuiam eẽntiã in ſe et in quadã abſtractõne: ſignificat
ipᷣ̃am vt quo ẽ ꝑ hboc nomẽ diuĩtas.cõſiderãs vo dinaʒ
eẽntiã vt in habẽte illã:ſigniſicat eã vt ꝙ ẽ.ꝑ hoc nomẽ
deus.qꝛ igi᷑ habẽs dinam eẽntiã ẽ diuia ꝑſona.vt pr

et filiꝰ:iõ ꝑſona ſuponet᷑ ꝑ boc nomẽ deus qð ẽ nomẽ

ſignificãs ꝙ eſt.nõ aũt ꝑ hoc nomẽ deitas qð ẽ nomen
ſignificãs quo eſt.¶. Ad illud ergo qð pꝛimo replicant

dðm ꝙ cũ dꝛ benedicat nos deus ⁊c̃.hoc nomẽ deus ſi

gniſicat diuĩã eẽntiam et ſupponit ꝓ tribo ꝑſonis.et h̊
ꝓnomẽ eũ relatũ ad illud:ſignificat dinam eẽntiam ĩ
tribo ꝑſonis.gr̃a ergo relatõis eẽntie ponit᷑ ĩ ſingłari
nõ gra ſupoſitõnis.¶ Ad ſcdᷣm iã patet reſpõſio.nam
aliter ſe habet hoc nomen eẽntia ſiue diuĩtas cũ attri⸗
buit᷑ ꝑſonis:aliter hoc nomẽ deus. Qam hoc nomẽ de
us attribuit᷑ ꝑſonis vt ꝙ eſt ſiue vt habẽs diuiam na⸗
turã:et ideo habet ſuꝓponere ꝑſonã ſicut dictũ eſt. hoe
vᷣo nomẽ eẽntia attꝛibuit᷑ ꝑſonis vt quo ẽ:nõ tñ vt quo

ꝑſona ẽ ꝑſona:ſ̊ vt quo ꝑſona eſt.Et in diuinis ꝓgter

ſimplicitatẽ diuim eſſe de eo qui eſt.i.de ꝑſona: dẽ ve
ꝑydemptitatẽ qͥ ẽ.ñ tñ bẽbit ſuꝓponẽ ꝑſonã:qꝛ ñ ſigfi
cat eẽntiã vt in hñte illã.¶ Ad terciũ doᷣm ꝙ cũ dicit᷑.
vteꝛq; iſtoꝝ loꝗt᷑ de deo.ſuꝑpoĩt ꝑſonã indeteꝛnũate:vł
potius ſuꝓponit ꝓ duabo ꝑſonis ſcʒ pr̃e et filio. Sili
mõ ddðm ad illð qdð obijcit᷑ vltio.deus eſt de quo vteꝛq;
loquit᷑.qꝛ hoc nomen deus ſuppomit ꝓ duabo perſonia
habentibo vnam deitatem.

Articulus ſecundus

/ ſle 1be log 2.) ARA

Irca ſcdᷣam opinionẽ quã tenemꝰ obijcitur
multiplicit᷑.pꝛimo an ſequat᷑ de genuit dain
Sſe vel aliũ. Secũdo an hec ſit vera deꝰ ge⸗
nuit aliũ deũ.Tercio vtrũ hec ſit cõcedẽda deꝰ genuit
ſe.Quarto an ſequat᷑ deus genuit deũ:ergo genuit de⸗
um ꝗẽ pater vel deũ ꝗ nõ eſt pater. Quito an bec ſit cõ
cedenda deus generat et ille nõ generat᷑. Sexto an hec
ſit vera deus generat.et ille nõ eſt trinitas. Septĩo an
ſicut hec ẽ vera trinitas eſt deus:cõuerſa ſit vera deꝰ
eſt trinitas quã negauit poꝛretanus.

Otũ ad pꝛimũ HS. f.
arguit. ſi ſegẽ deꝰ genuit deũ . ſe vł aliũ ad alterã ꝑtẽ
ſi aliũ:qnõ ẽ tm̃ vnꝰ deꝰ.ſi ſeipʒ deũ: ideʒ generat ſe⸗
ipᷣm.quoꝝ vtrũq; falſũ eſt.aut igitur pꝛima erit falſa
deus genuit ũ:aut nõ ſequitur deus genuit deũ.eꝛgo
ſe vel alium.4:! Cõtra.bene ſequit᷑ homo generat hoieʒ
ergo ſe vel aliũ hoĩem.ergo eadem rõne dicet᷑ deus ge⸗
nuit deum: ergo ſe vel alium deum.4 Pꝛeterea.idem
et diuerſum diuidũt ens ĩmediate. ergo ſi deus genuit
deum:genuit idem vel diuerſũ deum. Reſpõſio que
dam nomĩa diuia ſignificãt eẽntiam.q̃dam relatõem.

Aẽ quedã eẽntialia ſignificãt ꝑmodũ abſtractõnis vt

yler „ 9 ar

cxitas.eſſentia.ſubſtãtia.Quedã ꝑ modũ cõcretõnis
vt deus qð ſigniſficat dĩnã eẽntiam vt in habẽte illam
vnde habet ſignificare dinam natam et ſupoonere ꝑſo
nam.Cum ergo dico deus genuit deuz: bec eſt vera. qꝛ
pater qui habet deitatem genuit filiũ qui habet deita
tem.et nõ ſequitur.ergo ſe deum vel alium deum: qꝛ
em̃ alia eſt ꝑſona generantis alia geniti:nõ poteſt ha
bere locum relatiuũ ydemptitatis:nec ꝓpter ydempti
tatẽ nat᷑e relatiuũ diuerſitatis.qꝛ ergo cum dicit᷑ deꝰ
genuit veũ:in ꝑte ſignificat᷑ idem rõne nature quã ſig⸗
ficat hoc nomẽ deus:et in ꝑte drſũ rõne ꝑſone quã ſup
ponit hoc nomẽ deꝰ.ñ pt᷑ inferri ſimpłr idẽ nec ſimpli⸗
cit᷑ dr̃ſum.ĩmo eſt ibi fallacia ſᷣm ꝗd et ſimpłr.ð
aũt obijcit᷑ ꝙ idẽ et drſum cõdiuidut ens.dom ꝙ verũ

eſt ꝙ res eedem ſũt vel diuerſe.ſ̊ nos poſſimꝰ ſignifica
re in ꝑte idem et in ꝑte dr̃ſum vt patet ĩ ꝑte et in toto.

Becũdo queritur S. ij.
an hec ſit vera.deus genuit aliũ deũ.qð vidr.vidr̃ em
ſeꝗ pr̃ genuit aliũ ꝗẽ deus:ergo genuit aliũ deũ.q Pꝛe
