ꝙ ꝑ illum effectũ debeat cognoſci filius eẽ a ſpũſa. ſ̊ eẽ

ab aliquo.: Ad aliud pʒ ſolo ex predictis.iQaʒ cũ qᷓ;
ris ſi ſpũſſ.miſit filiũ in carnem.aut ſᷣm diuinã natu⸗
rã aut ſᷣm humanã.cum queꝛis ſcõm ꝙ illa cõſtructio
eſt ratione com ꝑationis ad ꝑſonã q̃ mittit᷑: ᷣm h̊ locu⸗
tio eſt falſa.illa auteʒ miſſio qua ſpiritnſſanctꝰ mitte⸗
re dicitur filium in carnem: nihil aliud eſt qᷓ; manife⸗
ſtatio filij per incarnationem.que manifeſtatio filij na
turaliter ſequitur ad carnis aſſumptionem. ⁊ ideo nõ
opoꝛtet ꝙ conueniat perſone exiſtenti pret᷑ carnẽ.

Membꝛũ quaꝛtũ

Varto q̃rit.vtꝝ dare vel mittẽ ſpm̃ſ.poſ
ſit conuenire alicui creature rationali ra
tione miniſterij. Ad quod ſic obijcitur.
conſtat q rationali creature vt ſacerdo⸗

tibus collatum eſt miniſterium ſacramentoꝛuz. vt ba⸗

ptiſmi ⁊ alioꝛuʒ.ſed in ſacramentis ſiue cum ſacramẽ⸗
tis ſimul datur gr̃a ⁊ confert᷑ ſpũſſ.ᷓ rationali creatu
re datũ eſt miniſieriũ in ↄferẽdo gazʒ ſiue ſpm̃ſ.naʒ ſi⸗
cut dicit beda.cũ gratia dat᷑ mittit᷑ ſpũſſa.nam miſſio
ſiue datio ſpũſſancti pᷣt aliqͥ mõ ↄuenire creature rati⸗
onali ratõe miniſterij.q Itẽ remiſſio pct᷑i ñ ẽ ſine colla

tione ſpũᷣſſcti.ſed viris ſanctis non ſolũ ↄfertur ſpũſſ.

2. v , Or 1 6 2 W, ſp
„ E

ad remiſſionẽ peccatoꝝ in ſeipſis ſ̊ etiaʒ in alijs:ſicut
aplis. Jo.xx. Accipite ſpm̃ſ.qͥruʒ remiſeritis pcta ⁊c.
Gapli occeperũt ſpmſ.no ſolũ in ſeipᷣis ſ̊ etiã vt ↄferꝛẽt
alijs. Et hᷣ etiã videt᷑ in actibo apłoꝝ ſepe dici.ꝙ alij ꝑ
impoſitõʒ manuũ apłoꝝ accipiebãt ſpmſ.ᷓ ↄoueniebat
aliquo mõ eis dare ſpmſ.rõne miniſterij.¶ Itẽ in cor⸗
ꝑalibo videmus.ꝙ caloꝛ? ſplendoꝛ nõ ſolũ dant᷑ a fon⸗
te caloꝛis ⁊ ſplendoꝛis vt ſint in eo cui dant᷑: ̊D etiaʒ vt
ab eo pñt tranſfundi in aliud. vt pʒ ĩ luce coꝛꝑali.i2õ
enĩ aer ſolũ accipit lumẽ ſiue ſplendoꝛẽ ⁊ caloꝛeʒ a ſole
vt ſint in ipo:ſᷣ etiã vt poſſit illa tranſfundẽ ſi inueniat
ſuſceptibile.q̊ cum gratia que eſt ſplendoꝛ ſiue lux ſpi⸗
ritualis q̃ aĩa illuĩatur qꝗtum ad intellectũ:⁊ caloꝛ quo
accendit᷑ qᷓtum ad effectũ.multo potẽtioꝛ ſit qᷓ lux cor⸗
ꝑalis.nõ ſolũ a fonte caloꝛis vel lucis ſpũalis dabitur

vt ſit in aliquo:ſp etiã vt ab eo poſſit tꝛanſfundi ĩ aliũ.ſ

ea data dat᷑ ſpũſſanctꝰ. creatura poterit aliqͥ mõ da
re ſpm̃ſ. Cont᷑.miſſio ⁊ datio ſpũſſancti eſt eiꝰ ꝓcel⸗
ſio.ſiẽ dicit beda ⁊ m in.j.li.ſent.diſ.xiiij.⁊.xv.nð
ↄcedens ꝙ. ſ.ſ.dat᷑ a ſe:etia ↄcedit ꝙ ꝓcedit a ſe.h.ſ.l·
nullo mõ ꝓcedit a creatuꝛa: nullo mõ dat᷑ a creata·.
Itez creatura rõnalis qtuʒ ad ſuũ potiſſimũ eẽ ſiue
qtum ad ſuã ꝑfectõʒ nõ dependet niſi a deo·̊ ſua ꝑfe⸗
ctio ↄſtat ĩ collatiõe.ſ.ſ.⁊ donoꝝ eius ñ eſt niſi a deo:g̊
nõ cõuenit alicui creature dare ſpm̃ſ. Ad h̊ ſũt auẽtes
plures aug.que ponũt᷑.j.li.ſent xiiij.di. Ad qð dicẽ
dum. ꝙ creature rõnali ratõne alicuiꝰ miniſterij ꝓprie
loquẽdo ñ ↄuenit dare ſpm̃ſ.nec gꝛãm.dẽ tñ aliqn rõne
miſterij oꝑari aliꝗd in ſuſceptõe gr̃e ex ꝑte ſuſcipiẽtiũ:
ſ ñ in ↄferendo grãm vel ſpmſ.vñ cooꝑari ad ſuſcepti⸗
onẽ gratie vel.ſ.l.põt intelligi dupꝑłr. Vel coefficiendo
ſcʒ in actõe illa qua dat᷑ gratia vel.ſ.ſ.ſicut deus aliqñ
dẽ oꝑari mediãte natura vel volũtate ⁊ natura. vel vo
luntas cooꝑari ⁊ in vna actõe oꝑatur deus ⁊ nata vel
volũtas.⁊ ſic ñ d aliq̃ creatura oꝑari in ſuſceptõe gꝛa
tie nec ꝑ modũ miſterij nec alio mõ. Alio mõ dẽ coopa⸗
ri preꝑando ſuſceptibile ad ſuſceptõeʒ gratie vel.ſ. l.
ſic põt aliquo mõ creatura cooꝑari rõe miſterij. ⁊ hoc
duptr. vel interius.ſ.ꝑ aliquã actiõeʒ interioꝛẽ:⁊ H̊ mõ
dicunt᷑ angeli pᷣꝑare ſuſceptibile ad ſuſceptõʒ gꝛe.ſ.in⸗
ſtruendo interius aĩam excitãdo vel impedim̃ta remo
uendo.vel exterius:⁊ Gq̊ mõ dicũt᷑ hoĩes pᷣꝑare ſiue co⸗
opꝑari.⁊ hoc tripłr.ſ.diſponẽdo exterius ꝑ ſacramẽtoꝝ
diſpenſatõʒ:ſicut baptiʒando ⁊ alia ſacramta miſtran

do. Alio mõ impetrando ꝑ oꝛoneʒ Fᷣm ꝙ dẽ vnꝰ alij im⸗

petrare grãm. act.iiij. Cum oꝛaſſent motus eſt locꝰ ĩ qͥ
ↄgregati erant ⁊ repleti ſunt omẽs ſpũſa. Lercõ modo
inſtruendo mouẽdo exterius ꝑ predicatõezʒ: ſim ꝙ dẽ
x.rom̃.fides ex auditu exteꝛioꝛi.⁊ hoc mõ exponit᷑ ill
gat.iij. de aplo. Quis tribuit nobis ⁊c̃. ſᷣm q dicit ĩ
glo. ⁊ m ꝙ dicit magf in ſent.j.li.xiiij.di.i¶ Ad pᷣmuʒ
obiectũ dðm.ꝙ lʒ aliquibo det᷑ miſteriũ in collatõne
ſacramẽtoꝝ:in quibo vel cũ quibo dat᷑.ſ.ſ.nõ tñ ratiõe
illius miſterij dicũt᷑ ↄferre ſiue dare ſpm̃ſ.iAã in ſuſce⸗
ptione ſacramẽtoꝝ eſt quedaʒ actio exterioꝛ. ſicut ĩ ba
ptiſmo tinctio ſiue ablutio exterioꝛ.⁊ in hac cooꝑãtur
miſtri ꝑ quam dicũt᷑ baptiʒ are.Eſt aũt alia interioꝛ.ſ.
ablutio interioꝛ a culpa ⁊ libeꝛatio a pena:a h̊ eſt ſoliꝰ
ci.quia q̊ ratione illius dꝛ dari ſpũſſanctꝰ 2 ñ ratõne
alterius.nam ablutio põt eẽ exterioꝛ in qua nõ cõfert᷑
ſpũſſanctus:vt in ficte accedẽte.ideo ñ ſequit᷑ ꝙ ſi mi⸗

niſtri coo ꝑaret᷑ in ſacꝛam̃to:rõe actus exterioꝛis actio⸗

nis ĩ qua aliqñ dat᷑.ſ.ſ.q cooꝑent᷑ ĩ datiõe ſpũſſancti.
nam lʒ aliqñ detur ſimul cum illa exterioꝛi ablutõe:nõ
tñ dẽ dari rõne illius:ſᷣ rõne actus interioꝛis in q̃ ope
ratur ſolus deus ⁊ nõ cooꝑatur miſter.⸗4 Ad aliud di

cendũ.ꝙ remiſſio peccati põt eẽ tripłr. Vel qtũ ad de⸗
letõʒz culpe:⁊ hoc ↄuenit ſoli o.⁊ hoc eſt ꝑ gꝛatiã g⸗

tumſfacientẽ.⁊ rõne hꝰ dẽ dari.ſ.ſ.Alio modo ẽ remiſ⸗
ſio peccati qᷓtum ad ſolutõeʒ pene:⁊ hec eſt collata xpᷣ

homĩ. Zercio modo dẽ peccatum remitti qtum ad cõ
mutationeʒ pene:⁊ hec eſt collata miſtro. Eſt.n.pꝛela
tis data poteſtas taxandi penaʒ penitentis:⁊ commu⸗
tandi penam purgatoꝛiam in tem ꝑalem ꝓpoꝛtionalẽ.
ſᷣ rõne huius nõ dicit᷑ dari vel mitti.ſ.ſ.ſj hic ſequit᷑ ad
miſſioneʒ.ſ.ſ.4¶:!ẽ Ad aliud dõm.ꝙ nõ eſt ſimile de lauce
7 caloꝛe coꝛꝑali:⁊ de luce ⁊ caloꝛe ſpũali que eſt ga.ꝛ
hoc triplici de cauſa. Primo. ꝗpter im ꝑfectõʒ ipiꝰ fon
tis lucis ⁊ caloꝛis coꝛꝑalis.nam ex imꝑfectiõe eſt ꝙ ñ
poteſt tranſfundere lucem ⁊ caloꝛeʒ cuicũq; ſuſceptio:
maxime diſtanti ab eo ſine medio deferente. ſ̊ fons
lucis ſpũalis cum ſit vbiq;: poteſt ſine medio vnicuiq;
ſuſceptibili conferre gratiam.vnde nõ indiget ꝙ ꝗ acce
pit eam tranſfundat in alium. Secũdo. ꝓpter oꝛdineʒ
qui eſt in coꝛꝑibus quoꝛum vnuʒ ab alio reciꝑe habʒ.
vnde quod ſupra eſt poteſt agere in inferioꝛibo: ſ̊ ñ ecõ
uerſo.vnde ignis illumĩatus illumiĩat aereʒ aliqñ.aer
etiam aliqñ aquam.aqua etiam aliqñ terram:ſᷣ̊ ñ ecõ
uerſo.Sed aĩe non ſe habent ſᷣm oꝛdineʒ ad deũ.vnde
quelibet immediate recipit influentiam gratie nõ vna
mediante altera.ſicut defeꝛente dico non dico ſicẽ impe
trante. Lercio. ꝓpter ↄtinuitateʒ materie ⁊ ꝓgt ſym⸗
bolum facilioꝛ eſt tranſitus.ſ̊ in aialibus nõ eſt ↄtinu⸗
itas materie ᷣm quam vna poſſit agere in aliam: ideo
predictis ratõnibo nõ eſt ſimile de infuſione gẽe illu
minatõne coꝛꝑali.

Nueſtio.lxxiij. de miſſi/

one paſſiue dicta inuiſibili.

4 — /
Dnſeqnẽter adiu⸗
uante gratia ihu xpᷣi tranſeunduʒ eſt
ad miſſioneʒ paſſiue dictam. ⁊ cuʒ du
plex ſit miſſio.ſ.inuiſibilis qua mitti⸗
tur filius vel ſpuſſanctus in mentẽ ad
illuminandũ vel ſanctificandũ creaturaʒ.⁊ viſibilis q̃
miſſus eſt filius in carne: ⁊ ſpũſſanctꝰ ſub aliq viſibili
ſpecie:vt in columba ſuꝑ xpᷣm: ⁊ ĩ linguis igneis ſuper
apłos.que dr aparitio. Primo dicendũ ẽ de miſſione
qua mittit᷑ filiꝰ vel.ſ.ſ.in mẽtẽ ſiue coꝛda fideliũ.dein⸗
de de miſſiõe q̃ viſibilit᷑ apparuit filius ĩ carne: ⁊.ſ.ſ.in
aliq̃ coꝛꝑali ſpecie.ſ.apꝓparitõe.⸗ De miſſione aũt inui
ſibili q̃ri᷑ in hũc modu.Primo.ꝗd ſit.Scðo.cuiꝰ ſit.
Tercio.ad quos ſit.Quarto.ſᷣm quid ſit.

Membꝛum pꝛimu

O primũ ſic augꝰ.iiij.de tri.ſicẽ natuʒ eẽ

eſt filio a pr̃e eẽ: ita mitti ẽ ↄgnoſci ꝙ ab
illo ſit.⁊ ſic ſpũiſa.donũ dei eẽ eſt a pr̃e
ꝓcedẽ:ita mitti ẽ ↄgnoſci ꝙ ab alio ꝓce
dat. ex q̊ͥ accipit᷑ ꝙ mitti ſᷣm ꝙ ẽ cõe filio ⁊ ſpũiſa.ẽ co⸗
gnoſci ab alio eẽ. Sʒ ð diffinitiõʒ iſtã ſic obycit.cõſtat
ꝙ in miſſione ſiue dicat᷑ actiue ſiue paſſiue eſt aliquid
principałr ſignificatũ ⁊ aliꝗd ↄnotatũ.illð aũt qð pᷣn
cipałr ſignificat᷑ cadit ĩ intellectu eiꝰ ĩ rectitudine. ſcʒ
eẽntia vel ꝑſona dĩna ſiue notõ. illð aũt ↄnotatũ cadit
in intellectu ipᷣiꝰ ĩ obligꝗtate.ꝗ̊ᷓ cũ ĩ pᷣdicta diffinitõe po
nat᷑ illð qð ẽ ex ꝑte creature ĩ rectitudine:male vidr aſ
ſignari diffinitio miſſiõis.¶ Itẽ om̃e qð ↄgnoſcit᷑ ꝑ ali
ꝗq ↄgnoſcit᷑.ꝭ̊ plus ẽ eẽntiale miſſioni illð ꝑ qð ↄgno⸗
lcit᷑ filiꝰ vel.ſ.ſ.eẽ ab alio:q; ſit ipᷣa ↄgnitio.i Aã cu.ſ.ſ.
mittit᷑ vel etiã filiꝰ:efficit᷑ aliq ĩ creatura rõnali ꝓꝑqð
ↄgnoſcit᷑ eẽ ab alio.⁊ rõe illiꝰ effectꝰdẽ mitti ⁊ ñ rõe co
gnitõis:cũ ipᷣa cognitio naturalr ſeq̃t ad miſſiõʒ·ꝗ il⸗
ſud ꝑ qð cognoſcit᷑.ſ.ſ.eẽ ab alio: potiꝰ debuit poni in
diffinitõe miſſiõis q; ip̃m cognoſci.q Iẽ.ſ. ſ. pt mitti ĩ
mentẽ: ⁊ tñ ñ cognoſci. Job. ix. Si venerit ad me ñ vi⸗
debo eũ.⁊ H̊ pʒ.qꝛ ſiẽ diẽ beda:cũ gꝛa hoiĩbo dat᷑:ſpũſſ.
mittit᷑.vᷣ ꝑ iſtũ effectũ ñ ↄgnoſcit᷑ ·ſ.ſ.eẽ ab alio.cũ pau
ci vel nulli ſciat ſe hꝛe grãm.⁊ rõne iſtiꝰeffectꝰ dẽ mitti·

zmitt
illo⸗
nitio
affeeru
rius
de mitt
de⸗
abytroe
nitic
Nezn
abptroe
fſimitt
catoꝛiy
Neſt.
gliatiß
us7r.
ndexce
iſetl.
fclſe
agefe
(Vn
penip
peerb⸗
nd
ſahz
tifili
inin
fetdi
pceſt
pſone
dos
ñact
ineffe
ſcieſt
hoſe
di ſen
tfieis⸗
entior
eſtin
Goſc
dhc⸗
rep
ſc
Ud
id
glie
go
iur
pfe
Po
pua
n
G
mit
mi

iſon
lcich
gaete
rondhne;
bebab.
bec
Miqnarr
ubüec
vi. ende
noyna
ſeinpe
4 ſynm/
kotinu⸗
miieo⸗
der iln

nſi
cin

napzeſt
1c
a mui
nentias
ſbliz
ſpllbbi
gſuper
lſtione
din/
Utinui
uüſit⸗

atzti
tieb
kapfe
io et
eco⸗
coltat
lquid
gopn
e.ſq
cadit
depo
daf
poli
no⸗
n
eco
zil⸗
iin
nni
1

Nueſtio

mitti ñ ſp ẽ cognolci abalio b̊ potius accidit miſſi

oni.ſ.ſ.q Iteʒ differt miſſio filij ⁊.ſ.ſ.ſQazʒ mittit filiꝰ
cũ illuĩat᷑ intellectꝰ rõnalis creature ꝑ ſapiam ſiue co⸗
gnitioneʒ q̃ appropꝛiat᷑ filio.mittit᷑ vo.ſ.ſ.cũ accendit᷑

affectus ꝑ amoꝛẽ ꝗ appropꝛiat᷑ ſpũiſa. cũ cognitio ſit

Xprius effectus miſſiõis filij ⁊ ñ. ſ.ſ.pdicta diffinitio q̃

dẽ mitti ⁊ cognoſci ⁊c.ñ videt᷑ oueniꝛe niſi miſſiõi filij.
Itez p fideʒ infoꝛmẽ cognoſcit᷑ filius eẽ a pre:⁊.ſ.ſ.
ab vtroq;.& rõne fidei infoꝛmis dẽ mitti filiꝰ ⁊ ſpũſſ.ſi
mitti ẽ cognoſci ⁊c.nñ videt᷑ ↄuenire niſi miſſioni filij.
Aez ꝑ fideʒ infoꝛmeʒz cognoſcit᷑ filius eẽ a pꝛe ⁊.ſ.ſ.
ab vtroq;.ꝗ̊ rõne fidei infoꝛmis dicet᷑ mitti filiꝰ 2.ſ.ſ.
b ſi mittiẽ cognoſci ab alio eẽ.⁊ fides infoꝛmis ẽ ĩ ec⸗
catoꝛibo.ꝗ miſſio filij ⁊.ſ.ſ.fiet in mẽtibo pctoꝝ.q nõ
vcedit᷑. Ad h̊ dᷣm. ꝙ ñ ſꝑ dat᷑ diffinitio ꝑ poꝛa ſim⸗
plicit᷑:pᷣ ꝑ prioꝛa q̊ ad nos.vñ nõ ſꝑ dat diffinitio ꝑ ge⸗
nus ⁊ drñtiam:̊ aliqñ ꝑ cauſaʒ:aliqñ ꝑ effectũ ↄntẽ.
vnde ↄcedo ꝙ hec diffinitio mitti ẽ ↄgnoſci c̃.datur ꝑ
effectũ.vnde cũ efficit᷑ aligd in qͥ hʒ cognoſci ꝓceſſio ſi
lij vel. ſ. ſ. tunc dꝛ mitti filius vel.ſ.ſ.⁊ intelligo ñ de qͥ⸗
cũq; effectu:ſᷣ de effectu ꝑtinẽte ad grãm gtofacienteʒ.
l Ad pꝛimũ ̊ᷓ dᷣm.ꝙ pᷣdicta diffinitio ñ dat᷑ ꝑ illð qð
principałr ſignificat᷑ in ̊ ꝙ dico mitti. ñ tñ ſegt ꝙ ꝓ⸗
pter h̊ male aſſignet᷑:qꝛ dat᷑ ꝑ illud qð ẽ priꝰ qͥ ad nos
ñ ꝑ illud qð prius ſimptr. vn quia ꝑ effectũ illũ ↄgno⸗
ſci hʒ ꝓceſſio filij vel.ſ.ſ.⁊ qꝛ rõne illius effectꝰdzꝛ mit⸗/
ti filius vel.ſ.ſ.ideo dat᷑ diffinitio miſſiõis ꝑ effectũ.lʒ
in intellectu miſſiõis cadat ille effectus obliqᷓ.ſᷣ ſi debe
ret diffiniri ꝑ illud qð eſt prius ſimpłr: diceret᷑ miſſio
ꝓceſſio mamleſtata vel manifeſtatio ꝓceſſiõis alicuiꝰ
Eſone ꝑ aliqueʒ effectum in rõnali creatura..l Ad ali⸗
ud dm.ꝙ cum dr mitti eſt cognoſci ⁊c.ibi dr cognitio
ñ actus ipſius cognitiue: ̊ repntatio ipᷣius ꝓceſſiõis

in effectu oꝛdinata ad actum cognitiue.vñ illud ↄgno⸗

ſci eſt repñtari in effectu ſiue ꝑ efectũ aliqd ꝑ qð pᷣt co
gnoſci filiũ vel ſpm̃ſ.eẽ ab alio.⁊ talis eſt modus loq̃n
di.ſicut cũ dr in hoc oꝑe cognoſcit᷑ ſapia vel boĩtas ar
tificis:i.in q̊ͥ oꝑe repntat᷑ aligd ꝑ qð põt ↄgnoſci ſapi⸗
entia vel bonitas artificis.vn ſjm hũc intellectum ma⸗
nifeſtũ eſt.q; primo ⁊ principałr ponit᷑ illð ꝑ qð hbʒ co⸗
gnoſci ⁊ ñ ipᷣm cogſci.¶ Et ꝑ hec pʒ ſolutio ad ſequẽs
obiectũ. Qam etſi nũꝙᷓ cognoſceret᷑ ille effectus vel ꝑ
illũ effectũ ꝓceſſio filij vel ſpaſſ.mbilomiꝰp illũ effeciũ
repñtat᷑ illud ꝑ qð põt cognoſci.⁊ ̊ mõ dẽ h cognoſci.
ſcʒ ſigno aliqͥ ſpuali cognoſcibilit repñtari.¶ Ad ali⸗
ud ſiłr ſatis põt patere ſolutio ex iain dictis. Nã mitti
ñ dr ex filio vel ſpũſa.rõne ↄgnitõis actualis:ᷣ̊ ratiõe
alicuiꝰ effectus propꝛiabilis filio vel ſpũiſa.in qͥ pt co
gnoſci ſiliꝰ vel.ſ.ſ.eẽ ab alio.vñ ſi ille effectꝰappropꝛie⸗
tur ꝑſone filij ⁊ ꝑ illuʒ effectũ põt cognoſci filius eſſe a
pr̃e vt donũ ↄgnitõis vel ſapie:dz mitti filiꝰ. Si vo ap⸗
propriet᷑ ꝑſone ſpũſſancti:ꝑ illum effectũ ſic ei appro⸗
pꝛiatũ põt cognoſci ſpũſſ.ab vtroq;.nt donũ amoꝛis di
cit᷑ mitti ſpũſſ.qꝛ igit᷑ ñ rõne cognitõis p rõne effectus
apꝑpropꝛiabilis oꝛdinati ad cognitiõeʒ dẽ eẽ miſſio ſiue
mitti: ñ appꝛopriat᷑ illa diminitio miſſõi filij. ¶ Ad vlti
mũ dõm.ꝙ ñ rõne cuiuſcũqʒ effectꝰ ſiue doni in quo co
gnoſcit᷑ filius vel.ſ.ſ.ab alio eẽ:d mitti filiꝰvel ſxũſſ.ſᷣ
exigit᷑ ꝙ ille effectus ſiue illud donũ ꝑtinet ad gratiam
gratum facientẽ.quia ſolum m illam inhitant aiam.2
ſunt in ea modo ſpãli quo deus dicitur eẽ ĩ iuſlis.ſicut
poſtea plenius deteꝛmiabit᷑.vnde ratiõe fidei infoꝛmis
n dicit᷑ mitti lʒ per fideʒ infoꝛmeʒ poſſit aliqͥ modo co⸗
gnoſci ꝓceſſio filij vel ſpũſſancti.quia augꝰ?. nõ intelli⸗
git de cognitione qualicũq;:ſ̊ᷣ de cognitione coniuncta
affectioni amoꝛis.que cum eſt in homie: dicit᷑ deꝰ inba
bitare.⁊ cum de nouo eſt: dicit᷑ miti.

Buc5& Di ee , ,

% £ι

Alxxiij.
Nlembꝛũ ſecundũ

Onſequent querit᷑ de miſſiõe paſſiue di⸗
cta cuiꝰ ſit hec.̊ eſt cui ↄueniat mitti.
Primo g querendũ eẽt vtꝝ ↄueniat eſſen
tie vel ꝑſone:⁊ cui pᷣmo. ſ̊ᷣ iſtud ſatis ha⸗
bet᷑ ſuꝑius:q ſcʒ querit᷑ vtꝝ bec noĩa mittẽ ⁊ mitti ſi
gniſicẽt eẽntiam vel ꝑſonam vel notõneʒ.ſᷣ̊ queꝛit᷑ vtꝝ
mitti ↄueniat patri vel tm ſilio ⁊ ſpũiſa. Scòo.ſuppoſi
to ꝙ filio ⁊ ſpũiſa.vtꝝ ſᷣm eandẽ ratõeʒ vtriq; cõueiat.
Teꝛcio.vtꝝ miſſio filij poſſit eẽ ſine miſſione ſpũſſcti ⁊
ecõuerſo.Quarto.vtꝝ plenius dicat᷑ mitti filiꝰ vel.ſ.ſ.
poſt incarnatõʒ q; ante.

Nꝛticnlus pꝛimꝰ

Rimo g querit᷑.vtꝝ mitti ↄueĩat pꝛi. Circa
qð pᷣmo obijcit. Dam̃. Omiĩa in dinis ſunt
vnũ p̃ter ingeneꝛatõeʒ. generatõʒ. ⁊ ꝓceſſio
nem.⁊ dicit᷑ ibi vnũ.i.cõe tribus ꝑſonis.ſ̊ miſſio nec ẽ
ingeneratio.qꝛ ſi eẽt: habereʒ tũc oſitũ.ſcʒ ꝙ cõueni
ret patri eẽ miſſuʒ ſicut eẽ ingenitũ.Nec eſt generatio:
quia tũc ñ cõueniret ſpũiſancto mitti.i Zec etiã ꝓceſſio
ꝓut ibi accipit᷑.ſ.ꝓ notione ſpũſſancti:quia tũc ñ ↄue⸗
niret filio mitti. eſt cõe toti trinitati.̊ cõuenit patri
mitti.¶ Itez patri appropꝛiat᷑ potẽtia ſicut filio ſapia
ſpũiſa.bonitas.⁊ põt innoteſcere pr ꝑ effectũ boĩtatis
8̊ ſi bmõi innoteſcere ꝑ effectũ in creatura poĩt miſſio⸗
nem: vel dicit ideʒ qð miſſio in filio ⁊ ſpuſa.cũ ſic poſ⸗

ſit innoteſcere pꝛz:⁊ pr̃ poterit dici mitti.⸗ Itez aug.
iij. de tri.filius cũ ex tꝑe cuiuſq; mẽte ꝑcipit᷑ mitti dꝛ.g

cũ ſilr pꝛ ex tꝑe mẽte ꝑcipiat᷑ ſicut filius: pᷣt dici mitti
ſicut filius.i Si dicat᷑ ꝙ ñ.q; mitti poĩt eẽ ab alio qð
nↄuenit pr̃i. Cont᷑.ſpũſſanctus mitti dz a ſe.ſicut diẽ
mgjr in ſent᷑⁊ ſicut S.habitũ eſt. nec tñ in ſpũſa.ponit
eſſe a ſe. ſimilit pr̃ põt mitti a ſe.nec tñ poneret᷑ eſſe a
ſe vel ab alio.¶¶ Iteʒ augꝰ. iiij. de tri.loquẽs de filio di⸗
cit.nõ eoipſo quo de patꝛe natus eſt miſſus dẽ filius:ſᷣ
vel eo quo in carne apparuit verbũ caro factũ: vel eo q
ex tꝑe cuiuſq; mente ꝑcipit᷑.& eẽ a pꝛe ñ ꝑtinet ad rõneʒ
miſſionis filij:ſᷣ ſoluʒ apparẽ viſibilit vel inuiſibilit.S
cum apparere viſibilit vel inuiſibilit᷑ ↄueĩat pr̃i: videt᷑
ꝙ mitti ↄueniat patri. Cõtra.augꝰ.ij.de tri.pat ſo⸗
lus nũꝙᷓ legi᷑ miſſus.ſᷣ ñ debet aſſeri niſi qʒ habet᷑ in
ſcriptura. pater ñ debet dici miſſus.4. Itẽ augꝰ. iiij.
de tri.cum pater a quoq cognoſcit᷑:ñ dẽ miſſus.nõ eni
hʒ de quo aut ex quo ꝓcedat. Item augꝰ. in li. pfidiã
arrianoꝝ.ſolus pater ñ legit᷑ miſſus.qui ſolꝰ ñ bʒ au⸗
ctoꝛeʒ a quo genitus ſit vel a quo ꝓcedat.⁊ ideo nõ ꝓt᷑
nature diuerſitateʒ que in trinitate nulla eſt: ̊ pt au
ctoꝛitatem ſolus pater ñ dicit᷑ miſſus.i¶ 2õ.n.ſplendor
aut feruoꝛ ignem:ſᷣ ignis mittit ſiue ſplendoꝛẽ ſiue fer⸗
uoꝛẽ. Ex his videt᷑ ꝙ pater ñ debeat dici miſſus.⸗:.Ad
hoc etiã eſt illud quod dicit m in pᷣmo ſent᷑.xv.dilſ.c.
h querit᷑ cur pater nõ dicit᷑ miſſus.: Iteʒz querit᷑ vtx
pater debeat dici dari? qð videt᷑.quia hec eſt rõ aug.i
li.& tri.ꝙ ſpũſſanctꝰ dat᷑ a ſe:quia eſt ſue ptãtis.qᷓ enʒ
ſimilit pater ſit ſue ptãtis:videt᷑ ꝙ detur a ſe. ¶Cõt᷑.
ſicut pater ñ legit᷑ miſſus:ſimilit n legit᷑ datus.q̊ ſic ñ
pceditur vna:ita nec debet ↄcedi alia. ꝗl Iteʒ dic mgi
in ſent᷑.ꝙ datio ſpũſſancti eſt eius ꝓceſſio.⁊ ideo ñ dat
a creatura: quia ñ ꝓcedit a creatura. ̊ᷓ cum in hoc qð
eſt dari intelligat᷑ ꝓcedere: nõ videt᷑ beꝛe dici pater
dari ſicut nec procedere. Ad primũ dom. ꝙ miſſio
paſſiue dicta ſiue miſſuʒ eẽ: ꝓprie ñ ↄueĩt pꝛi.⁊ rõ hꝰẽ.
quia mitti ĩ intellectu ſuo impoꝛtat eẽ abalio.vnde cũ
filius vel ſpũſſ.dicant᷑ mitti: intelligit᷑ ios aliquid ef⸗
ficere ꝑ qð cognoſcantur eẽ ab alio.ſiue filius ⁊ ſpiri⸗
tuſſanctꝰ dicant᷑ mitti a patre:ſiue dicant᷑ mitti a ſe. ſi
cut iam videbitur.⁊ qꝛ ̊ ñ ↄueit patri: ideo pater non
dicitur mitti. Ad illud qð obicit᷑. q omia ſunt vnnʒ

in deo pret ingeneratõz 1 generatõʒ 7 ꝓceſſionem:q̊ᷣꝝ
nullũ eſt miſſio.dðm ꝙ in miſſione paſſiue dicta intel⸗

ligit᷑ generatio 1 ꝓceſſio indiſtincte. ita ꝙ in miſſione

filij intelligit᷑ generatio: in miſſione ſpũ̃ſſancti intelli⸗
gitur ꝓceſſio.⁊ quia in iſtis nõ ſunt vnũ omẽs ꝑſone:
ideo neq; in miſſione.vñ ſicut eẽ ab alio neq; generati
oneʒz neq; ꝓceſſioneʒ ſupponit diſtincte:vtrũq; tñ ſuppo
nitur indiſtincte. cũ vᷣo dẽ filius eſt ab alio:ſpũſſ.ab a⸗
lio:iã diſtinguit᷑.ita eſt de H̊ ꝙ dico mitti. ⁊ iõ ñ dẽ cõ⸗
uenire patri ſicut nec eẽ ab alio. 4 Ad aliud dðᷣʒ.ꝙ pr̃
hʒ effectũ ĩ creatura ꝑ quẽ co noſcit᷑ ſicut filiꝰ ⁊ ſpũſ⸗
ſanctꝰ. nõ tñ dĩ miſſus: ⁊ G̊ eſt rõne ſubauẽtis ꝗ ſigni⸗
ficat in H ꝙ dico miſſus vel mitti. vñ ñ diffinit mitti ꝑ
h ꝙ eſt mẽte ꝑcipi eẽ ab alio ſicut dicit aug vñ h ꝙ di⸗
co mẽte ꝑcipi ñ dicit totã rõneʒ miſſiõis paſſiue dicta:
ſ hr̃e ab alio ꝙ efficiat aliqd ĩ creatura:ꝑ qð ↄgnoſca⸗
tur ab alio eẽ ⁊ H̊ ñ ↄuenit patri.⁊ ꝑ hec ptzʒ ſolło ad ſe⸗
quentẽ auẽteʒ aug. nam meẽte ꝑcipi ñ dicit totã rõnem
miſſionis ſicut dictũ eſt. ¶ Ad illud qð obcit. ꝙ pat
poterit mitti a ſe ſicut ſpũſſ.dðm ꝙ cũ dr ſpũſſ.mitti a
ſe. rõne ſubauẽtis ſignificate in h̊ ꝙ dico mitti: ſignifi
catur ibi ſpm̃ſ.eẽ ab alio:hᷣ ñ oꝑtet ꝙ amittẽte. vnð ibi
intelligit᷑ aliquis effectus eẽ a ſpũ ꝑ queʒ cognoſcat᷑ eẽ
ab alio. rõne effectus ꝓcedentis a ſpuſ. cum qͥ etiaʒ
dat᷑.ſ.ſ.dicit᷑ mitti a ſe.ſᷣ nõ ſolum ſufficit iſtud:ſ̊ oꝑtet
ꝙ etiã intelligat᷑ rõne ſubauẽtis ſignificate ꝙ illud q
efficit. I. ſ.in creatura: habeat ab alio. quia ̊ nõ oue
nit patri:ideo pater nõ dr mitti a ſe.¶ Ad aliud dom.
ꝙ natũ eẽ de patre ñ eſt tota rõ miſſionis: ſ̊ manifeſta⸗
ri viſibiliter in carne vel inuiſibilit in mẽte ꝙ ſit a pa⸗
tre eſt tota rõ miſſionis.vñ ñ negat augꝰ.qn eẽ a patꝛe
intelligat᷑ in miſſione filij: illud ñ ſit tota rõ ſiue cõ
pletiua miſſionis filij:b illa qꝗᷓ dicta ẽ. ¶¶ Ad illð qð dr
de veritate iſtius pater datur. dom ꝙ minꝰ bʒ impꝛo⸗
prietatis qᷓ bec pĩ mittit᷑. AUñ nõndũ ꝙ dari põt ſumi
ꝓ illabi vel infundẽ. ſic auenit toti trinitati ⁊ etiã pyi
qꝛ cũ filio ⁊ ſpũſa.venit in mẽteʒ. ⁊ lʒ ñ inueniat᷑ datꝰ:
tñ inuenit᷑ equipollẽs ᷣm ꝙ dr ſic dari. Jo. xv. Ad euʒ
veniemꝰ c. Alio mõ dr dari ꝓut dicit ſubauẽtẽ.⁊ dĩ
relatiue ad dantẽ ⁊ illũ cui datur.⁊ ſic dr ideʒ ꝗ mitti.
⁊ impoꝛtat in ſuo intellectu eẽ ab aliq̊ ſiẽ ad an.⁊ hoc
mõ nõ ↄuenit patri ⁊ ſm hanc actiõz ꝓcedit ꝙ dat᷑ ab
eo a quo dat᷑.. Ad aliud doᷣm.ꝙ in h̊ ꝙ dico mitti vel
dari ſunt duo ſiue intelligũt᷑ duo.ſ.eẽ ab alio:⁊ effectꝰ
in creatura in quo mani feſtat᷑ filius vel.· ſ.eẽ ab alio.
rõne aũt effectꝰ dr.ſ.ſ.mitti ſiue dari a ſe: qꝛ ab ipoẽ ef
fectus cũ qͥ effectu dat᷑ ipᷣe.cum & dicit aug. ꝙ. l. ¶ dr a
ſe qꝛ eſt ſue ptãtis:ñ cõcludit g. l. ſ. detur: B ꝙ ſi dat᷑ ab
aliquo cum illo effectu in quo manifeſtat᷑: etiam a ſe
detur cũ oꝑetur illum eundẽ effectũ. vñ ñ ſequit᷑ ſi pat
eſt ſue ptãtis ꝙ dẽ a ſe. h ꝙ ſi detuꝛ ꝙ dat a ſe.4¶. Ad illð
qð obijcit ex alia ꝑte.dðm ꝙ ſi dari ſumat᷑ ꝓ infũdi:q;
nõ ſequit᷑.ſ.ſ.datur ẽ̊ ꝓcedit.q; infundi ñ impoꝛtat ſo⸗
auẽtem nec etiã diſtinctõʒ.ſᷣ boc ꝙ dico ꝓcedere dic di
ſtinctõʒz ⁊ etiã hĩtudinẽ principij ad id qð eſt de princi⸗
pio.ſᷣ bñ ſequit᷑ datur a creatura: Sꝓgcedit a creatuꝛa.

nam int creatoꝛeʒ ⁊ creaturam eſt diſtinctio:nõ ſoluzʒ

oꝛiginis ſᷣ etiã eẽntie.vbi aũt eſt diſtinctio ſiue ſm ori/
ginem ſiue m eẽntiã bñ ſequit᷑ ad dari ſine ſumat ꝓĩ⸗
fundi ſiue ꝓ mitti eẽ ab alio a qͥ dat᷑. ſᷣ vbi notat᷑ ſolum
orñtia ſᷣm rõneʒ nõ ſequit᷑.vñ ñ ſequit᷑ſ.ſ.dat᷑ ſiue in⸗
fundit᷑ a ſe:̊ ꝓcedit a ſe.nec de pꝛe ſitr.
Aꝛticulꝰ ſecũdꝰ
Onſequent᷑ querit᷑ſuppoſito ꝙ mitti tm̃ cõ⸗
ueniat filio ⁊ ſpũiſa.vtꝝ ↄueniat vtriq; ſᷣm
cangezʒ ratõeʒ: vel ſm aliã ⁊ aliã rõneʒ. Ad
qð ſic obijcit᷑ Meda in omel.dñice prime poſt aſcẽſiõz

Spũſſancti miſſio eſt eius ꝓceſſio.ſ̊ ꝓceſſio ñ dicit᷑ bʒ

eandẽ ratõʒ de ſilio ⁊ de ſpuſa. nec miſſio.a Itẽ gg·

in moꝛabł.eo mitti?᷑ filius quo generat᷑. ſ̊ h̊ ñ pt dici de
ſpũſa.ᷣ alia a alia ratio eſt miſſionis filij ⁊.lſ.ſ. ¶ Iteʒ
duplex eſt miſſio filij ⁊.l.l. cilʒ viſibilis ⁊ inuiſibilis ?
vr q;ʒ ẽ ad manifeſtatõneʒ filij ⁊.ſ.ſ. Sʒ miſſio viſibil ñ
dicitur ſm eandem rationem de filio ⁊ ſpũſa.qꝛ alius
z alius eſt modus manifeſtatiõis quo maifeſtat filius
in carne aſſumpta: ⁊ quo manifeſtat᷑ ſpuſſanctꝰ in colũ
ba.ᷓ cum ſimiliter in inuiſibili miſſione ꝑ aliũ 2 aliuʒ
effectum manifeſtatur ſpũſſanctus: nõ videtur miſſio
dici m eandeʒz rationẽ de filio ⁊ ſpũſancto. Cont.
mitti eſt cognoſci ab alio ſᷣm ꝙ dicit augꝰ. ̊ hec ratio
cõuenit filio ⁊ ſpũiſancto.&ᷓ ſm eandeʒ rationeʒ ↄuenit
mitti filio ⁊ ſpũiſancto.4.! Item non eſt alia ratio miſ⸗
ſionis actiue dicta cum dr pater mittit filiũ aſ⸗ pm̃ſ.ſicẽ
nec eſt alia ratio oꝑationis cum dicit᷑ oꝑari ꝑ filiuʒ ⁊
per ſpm̃ſ.dictõne.n.ſemel poſita nõ ↄtingit vti equiuo
ce. ſi miſſio paſſiue dicta relatiue dicit ad miſſionem
actrue dictazë: nõ erit alia ratio miſſionis paſſiue dicte
ſm ꝙ cõuenit filio ⁊ ſpũiſancto.al Si dicat᷑ põt eſſe
vna ratio:tñ differens m prius ⁊ poſterius 'm ratõʒ
intelligentie. hoc nõ videtur verum. quia ſicut patri ⁊

filio comuniter cõuenit mittere ſpm̃:ita filio ſpũiſa.

cõuenit mitti a patre.quia vterq; ꝓcedit ab ipᷣo. Sed
alio 2 alio modo ẽ cõmune ſpirare patri⁊ filio: ⁊ alio
modo ꝓcedere.Qam lʒ ſpirare ꝑ prius videatur cõue
nire patri qᷓ; filio ſm ratõnem intelligentie:tamẽ ideʒ
eſt modus ſpirandi in patre filio: ꝓpter quod eſt vna
ratio ſpirandi. vnde nõ differũt niſi Fm prius ⁊ poſte⸗
rius ſᷣm ratõnem intelligentie. quia intellectꝰ primaʒ
auẽtem ſpirandi ponit in patre a quo hʒ filius. p ñ eſt
ſic in ꝓceſſione.nam nõ differt ſolũmodo ꝓceſſio in fi⸗
lio ⁊ ſpũſancto ſᷣm prius ⁊ poſterius in rõne intelligẽ
di: H̊ quia eſt alius ⁊ alius modus ꝓcedendi ido alia
a alia ratio ꝓceſſionis.⁊ dẽ q̃i equoce ꝓceſſio nõ ſolũ
analogice. cum rõne eius qð eſt ꝓcedere ↄueĩat mit⸗
ti filio ⁊ ſpiſa.ñ ſolũ dicet ꝑ prius ⁊ poſteriꝰ de ipis:
ß etiaz equiuoce.

Atem queritur. ſi ſit. S. .
aliquo mõ eadeʒ ratõ.cui magis ↄueiat mitti: filio vel
ſpũiſ.⁊ videt᷑ ꝙ filio.quia ſi mitti eſt cognoſci eẽ ab a⸗
lio.⁊ hoc magis ꝓprie ↄuenit filio cui appropꝛiat᷑ ↄgni⸗
tio:magis ꝓprie videt᷑ ↄueire filio mitti ꝙᷓ ſpũiſancto.
Iteʒz hoc apparet in miſſione viſibili. quia prius ma⸗
nifeſtat᷑ filius in carne aſſumpta ꝙᷓ ſpũſſanctus in co⸗
lumba vel alia ſpecie aſſumpta. Cont᷑.ꝓceſſio ſpũſ⸗

ſancti diuidit᷑ in ꝓceſſioneʒ tꝑalem ⁊ eternaʒ. ſed non

ſic diuiditur ꝓce ſio filij. ̊ miſſio idem eſt qð pꝛoceſ⸗
ſio tꝑalis.̊ miſſio magis videt᷑ ↄuenire ſpũiſ. ¶ Item
magis ꝓprie ouenit eẽ datũ er tꝑe cui ↄuenit eẽ donum
ab eterno. H̊ßᷣ eſt ſpũiſ.nõ filio. cũ mitti nihil alið ſit
q̃ dari ex tꝑe:magis ꝓprie ↄueit mitti ſpũiſ.qᷓ filio.vñ
aug. xv. de tri. ¶ 0 eſi verbum niſi filius: nec donũ niſi
ſpuſſanctꝰ. Ad pꝛimũ doᷣm.ꝙ miſſio paſſiue dicta dẽ
ßm eandez rõneʒ de filio ſpũla.. Ad hoc qð obijcit᷑ ĩ
Zriũ.dðm ꝙ in miſſione duo ſunt.ſ pꝛicipale ſigniſica
tum: 2 ↄnotatũ.lz ̊ pꝛincipatr ſignificet ibi notio ſiue
etiã eẽntia.ñ tñ ab illa imponit᷑:pᷣ ab eo qð ẽ ↄnotatuʒ
in creatura. ab illo ↄnotato accipit miſſio rõnẽ ſuam
completam. ſicut creare principalit ſignificat diuinã
eẽntiam: nõ tamen ab illa accipit rationeʒ ſuam: ſ ab
eo quod efficit᷑ in creatura. vnde lſʒ ꝓceſ ſio principalr
ſignificetur in miſſione ſiue in rectitudine.⁊ predicet᷑
ce ipᷣa miſſione:nõ opoꝛtet ꝙ ſi alio⁊ alio modo dicat᷑

roceſſio: q alio ⁊ alio modo dicatur mil ſio. quia mil

io non imponitur a ꝓceſſione:łᷣ ab effectu in quo rep⸗
ſentatur ipa proceſſio.a quo etiam accipit rationem⸗
iße effectus.ſiue potius ipᷣa repreſentatio ꝑ effectũ:nõ

dicitur alio alio modo de miſſione filij ſpũſ ſancti.

⁊ ideo ñ oꝑtet ꝙ ſit alia ⁊ alia ratio miſſiõis vtrobiq; ·

A LL — —

— —

Neid
e
bilis
lbei
Palue
fflne
incol
1aling
emniſio
Cort.
tatio
enit
tiom
ſe
flin
legpino
ionen
le de
poteſe
n ati
partt
rſpüie
,
tl
wrce
ne ic
ſekone
poſte⸗
nmn
Sieſt
binſi
elige
alin
ͤſoii
Uit
dit:

Ni.
lio vel
kaba/
t
ſanelo⸗
nomd
ginco⸗
oſpil/
ſed ron
et⸗/
Nen
Wnn
löſt
io
ſctad
ifn
loſve
tat⸗
eſnan
Mbind
ko⸗

Nueſtio

A Ad aliud dðm ꝙ cum dicit᷑ eo mittit᷑ filius quo ge⸗
nerat᷑.ſiue intelligat᷑ de generatõne eterna ſiue de tꝑa⸗
li nõ notat᷑ ratio miſſionis:ſ̊ notat᷑ ratio habitudinis
ſignificate in miſſione filij inter mittentẽ ⁊ miſſuʒ.que
alia ⁊ alia eſt in miſſione filij ⁊ ſpũſſancti.ſᷣ̊ non ꝗꝓpter
boc eſt alia ⁊ alia rõ miſſionis:quia nõ ab illa habitu⸗
dine ſumit᷑ ratio miſſionis:ſ¶ abeo a quo imponit᷑ miſ⸗
ſio ad ſigniſicandũ ſicut dictũ eſt.¶ Ad aliud dõm. ꝙ
alius ⁊ alius modus apparitõis nõ facit aliam ⁊ aliã
ratõʒ miſſionis./Qaʒ aliunde dicit᷑ miſſio ⁊ aliũde ap⸗
paritio.vnde nõ oꝑtet ꝙ ſi filius apparuit in creatura
vnita ſibi:ſpũſſanctꝰ in columba ſiue in creatura ñ ſi⸗
bi vnita:ꝙ ꝓpter hoc miſſio alio mõ dicat᷑. Siłr ñ oꝑ⸗
tet ꝙ ſi alius ⁊ alius ſit effectus in quo repñtat᷑ filiꝰ ⁊
ſpũſſ.q; ꝓpter h̊ nõ ſit ratio eadeʒ miſſionis.ſ̊ ſolũ ſeg⸗
tur:ꝙ hec miſſio paſſiue dicta nõ ſit illa.qð bñ põt cõ⸗
cedi.q Ad aliud qð obijcit᷑ ð rũſionem.dðm ſuppoſito
ꝓceſſio dicat᷑ equoce de ꝓceſſione filij ⁊.ſ.ſ. quia de
hH ad pñs ñ eſt diſputatio.n ꝓpter h̊ ſequit᷑ ꝙ miſſio di
cat᷑ equoce vel alia rõne.qꝛ lʒ miſſio ſit ꝓceſſio.vel ad
minus in intellectu eius qð eſt mitti claudat᷑ ꝓcedẽ: ñ
tñ accipit rõneʒ ſuam oplete ab eo qð ẽ ꝓcedẽ:ſᷣ ab ef⸗
fectu in quo manifeſtat᷑ ꝓceſſio ſiue ab ipᷣa repñtatiõe
ꝓceſſionis in effectu.Eſt aũt eadẽ rõ maifeſtatõis ſiue
repñtatõis filij ⁊ in effectu ſibi appropꝛiato.⁊ ſpũſſcti ſi
milit᷑ in effectu ſibi apꝛꝛopꝛiato. Ad illud qð queꝛt᷑
& quo ꝑprius dicat᷑. dõm ꝙ in miſſiõe duo notant᷑.ſ.
ꝓceſſio ſiue emanatio:⁊ manifeſitatio.rõne emanatio⸗
nis ꝑprius dicit᷑ de filio: qꝛ illa prioꝛ eſt ſm rõeʒ intel
ligendi.rõne vᷣo manifeſtatõis diſtinguẽdũ.qꝛ ẽ maife⸗
ſtatio viſibilis:⁊ inuiſibilis. ¶ Danifeſtatio viſibilis ꝑ
prius ↄuenit filio:qꝛ expᷣſſius manifeſtat᷑ ꝑt᷑ vnioneʒ
rõne manifeſtatõis. Inuiſibilis magis ↄuenit ſpũiſa.
quia exp̃ſſioꝛ eſt in cognitõe ⁊ dilectõe qᷓ; in cognitiõe.
Ad illud qð pᷣmo obijcit᷑ ꝙ magis ꝓprie ↄuenit filio
cni apꝛopriat᷑ cognitio.dðm ꝙ cũ dẽ mitti eſt cognoſci
ſicut dictũ eſt prius.̊ ꝙ dico ↄgnoſci ñ ſuppoĩt ibi pro
actu ↄgnitiue:h ꝓ aliquo effectu oꝛdinato ad actuʒ co⸗
gnitiue.ꝑ qð põt aliquo mõ cognoſci vel filius eſſe ab
alio vel ber Dne autẽ effectus in iſta generali rõne ñ
magis appꝛopriat᷑ filio q́; ſpñiſa.nec ecõuerſo:niſi ad⸗
datur aliqd ꝑ qð appꝛopriet᷑ vt effectꝰ ſapie vel tie.
4l Ad aliud dom. ꝙ lʒ magis ꝓprie ↄueniat filio ratiõe
miſſiõis viſibilis:n tñ oꝑtet ꝙ ꝓter h̊ ei magis ꝓpꝛie
ↄueniat rõ miſſiõis.Aſdiſſio.n.viſibilis eſt aꝓparitõ in
aliqua coꝛꝑali creatura. apparẽ aũt in aliq creata ſiue
vnita ſiue n vnita accidit miſſiõi.vñ lʒ miſſio viſibilis
q̃ eſt aparitio magis ꝓprie ↄueniat filio.ñ rõe eius qð
eſt mitti:bᷣ rõe eius qð ẽ viſibilr mitti.ũ tñ̃ oꝑtʒ ꝙ mit⸗
ti magis ꝓprie ↄueĩiat filio.Qã illa ñ ꝑtiet ad roʒ mii⸗
ſiõis:ſᷣ ad modũ qui ei.ſ.miſſiõi accidit.ſᷣ ita ꝓpꝛie mit
tit᷑ ꝑſona.ſ.ſ.ad efficiẽqũ illud qð efficit ĩ creatura rõ⸗
nali ĩ ſua miſſiõe:ſiue ſit ĩ columba ſiue ĩ alia ſpecie.ſi
cut filius ad efficiẽdũ illud qð efficit in carne.lʒ rõ ꝑ⸗
ueniẽdi in cognitõne magis ↄueniat iſti ſpeciei qꝙᷓ illi.
Ad aliud ddðm.ꝙ ſiẽ ẽ ꝓceſſio.ſ.ſ.eteꝛna ⁊ tẽꝑalis.ſi⸗
milit ẽ pceſſio filij et᷑na ⁊ tꝑalis. diſtinguit᷑ tñ illa du⸗
plex ꝓceſſio in tractatu de ꝓceſſiõe.ſ.ſ.⁊ ñ ĩ tꝛactatu ð
ꝓceſſiõe filij.qꝛ ſpũſſanctꝰ retinuit ĩ ꝓgꝛietate ſua nomẽ
ꝓceſſiõis.ñ qꝛ ꝓcedẽ generaĩir dictũ magis ei ↄueniat
ꝙᷓ filio:ſᷣ alia rõne q̃ ſuꝑius aſſiãta ẽ ĩ tractatu de pro⸗
ceſſiõe.ſ.ſ.ꝓpter qð etia attribuit᷑ ꝓceſſioni.ſ.ſ.diſtin⸗
ctio illa ꝓce ſiõis in tꝑalẽ ⁊ eternã.4¶:!ẽ Ad aliud dm.
ꝙ dari dẽ triptr. VUno mõ dicit᷑ ideʒ daꝛi qð cõmunica
ri alicui.⁊ Hq̊ͥ mõ ↄuenit toti trinitati etia eẽ donuʒ.i.
coĩcabile alij. Alio mõ dr dari coĩcari ab alio.ſiẽ do⸗
nũ coĩcat᷑ ab eo a q̊ dat᷑ ei cui dat᷑.ꝛ ſic dicit᷑ idẽ qð mit
ti.⁊ Hͥ mõ ↄueit filio ⁊ ſpũiſa.nec magis appꝛopriat᷑ fi⸗
lio qᷓ; ſpũiſ. ercio mõ dr̃ dari aliqdð donũ cognoſci ab
alio eẽ ſiue ꝓcedẽ ĩ ratõe doni.⁊ ſic ſolũ ↄueĩt dari ⁊ de

—

Pl. rNen hr n de uer en

9

lxxüj.

nũ ſpũiſa.⁊ G̊ mõ h̊ qð dico dari ex tꝑe: addit ad ̊ ꝗ⸗
dico mitti ꝓcedẽ ĩ rõe doni qð ſolũ ↄueit ꝑſone.ſ.ſ.⁊ B
mõ intelligit᷑ qʒ dicit augꝰ.qꝙ donũ eẽ ↄueit ſolũ ꝑſone
ſpũs.qꝛ ſolus.ſ.ſ.ꝓcedit ĩ ratõe doni.

Neticulus tercius

Einde querit᷑.vtꝝ miſſio ſpũſſ.poſſit eẽ ſine
miſſione filij ⁊ ecouerſo vel nõ. Circa qð ſic
obijcit.ſicẽ miſſio actiue dicta coĩs eſt filio ⁊
pr̃i:ita miſſio paſſiue dicta coĩs ẽ filio ⁊ ſpũiſ.ſᷣ pateꝛ
ſine filio ñ põt mittẽ ſpm̃ſ.vñ dicit augꝰ. ꝑfidiã arꝛia
noꝝ.nec pr ſine ſilio:nec ſiliꝰ ſine pꝛe miſit ſpm̃ſ. ſili
rõne nec filiꝰ poterit mitti ſine ſpũſa:nec.ſ.ſ.ſine filio.
Iteʒ pr dr mittere filiũ cum aligd oꝑat᷑ ꝑ ipᷣm in rõ⸗
nali creatura ꝑ qð põt cognoſci ipᷣm eẽ a pre.bᷣ nullum
effectum oꝑatur ꝑ filiũ quẽ ñ oꝑet᷑ ꝑ ſpm̃ſ. nũqᷓ mit⸗
tit filiũ ꝗn mittat ſpm̃ſ.̊ nũqꝙᷓ põt mitti filius ſine ſpii
tuſancto nec ecõuerſo.¶ IStem djr filius mitti cũ infun
ditur alicui ſapia.q̊ cum ſapia ſit donũ.ſ.ſ.⁊ ſummũ.ſi
cut vult augꝰ.m ath̊.v.⁊ ſpũſſ.detur cũ donis ſuis:ma⸗
riine dẽ mitti cũ dat᷑ ſapia illa.gᷓ quotiẽſcũq; mittit᷑ fi⸗
lius:mittit᷑.ſ.ſ. Cont᷑.miſſio filij ⁊ ſpũſſ.ſunt differẽ
tes miſſiões quaꝝ nulla dependet ab alia.̊ vna põt eẽ
ſine alia. aũt vna dependet ab alia pʒ.qꝛ dẽ mitti fi
lius ratõe effectus ſibi appropꝛiati.in quibo effectibus
manifeſtant᷑ pꝛoceſſiones eoꝝ.ſ̊ vnus effectus põt eſſe
ſine alio:g̊? vna miſſio ſine alia.ꝗ Item nõ mittit᷑ fi⸗
lius in quocũq; effectu ſiue ratiõe cuiuſcũq; effectus.hᷣ
oꝑtet ꝙ ille effectus ſit ei appropꝛiatꝰ. vñ qꝛ mamifeſta
tur in eo dicit᷑ mitti.ſᷣ ſi in illo eodeʒ effectu mitti dice
retur ſpũſſ.oꝑteret ꝙ in illo manifeſlaret᷑. iam ñ eſſʒ
appropriatus filio.ꝗ̊ ñ qñcũq; mittit᷑ filius mittit᷑.ſ.ſ.
¶ Item in miſſione viſibili filij ñ dẽ ſpũſſ.mitti.naz il
la eſt miſſio q̃ miſſus eſt in carnẽ ſiẽ̃ dicit augꝰ.que nõ
ↄuenit ſpũiſ.ꝗ̊ aliqũ mittit᷑ filiꝰ qñ ñ mittit᷑.ſ.ſ. Qð
ſine preiudicio concedendũ eſt.etſi.n.ↄtingat eos ali⸗
qñ ſimul dari vel mitti:nõ tñ ſemꝑ neceſſe eſt.¶ Ad p⸗
mũ g dom.ꝙ non eſt ſimile de miſſione actiue ⁊ paſſi⸗
ue dicta.nam ſiue dicat᷑ paſſio actiue dicta ꝓductõ ali
cuius ꝑſone manifeſtata in creatuꝛa:ſiue manifeſtatio
ꝓductõnis in effectu:nõ ſignificatur in miſſione ſic di
cta aliquid qð non ſit cõe patri ⁊ filio.ſQam ⁊ ipᷣ̃a ꝓ⸗
ductio ſpũſſancti:⁊ ip̃a oꝑatõ ſiue manifeſtatio actiue
Dicta cois eſt patri ⁊ filio.Non ſic aũt ẽ ĩ miſſione paſ
ſiua reſpectu filij ⁊ ſpũſſancti.i Qam cum miſſio paſſi⸗
ue dicta ſit ꝓceſſio manifeſtata in effectu appropriato
perſone vel manifeſtatio pꝛoceſſionis.cum proceſſio fi
lij non ſit proceſſio ſpũſſancti:nec idem effectus in quo
manifeſtatur vtraq; proceſſio. ratõne cuius dicit᷑ mitti
fitius vel ſpirituſſanctus.immo vnus effectꝰpoſſit eſſe
ſine alio: ⁊ manifeſtatio vnius proceſſionis ſine mani
feſtatione alterius.ideo poteſt eẽ vna miſſio ſine alia.
Mon ſic autem eſt de miſſione actiue dicta:ratõne iam
dicta.⁊ ideo non ſequitur ſi pater non poteſt mittẽ ſpi
ritumſanctum ſine filio: ꝗn filius poſſit mitti ſine ſpi:
rituſancto vel econuerſo. ¶¶ Ad aliud dicendum. ꝙ lſʒ
quotiens operatur pater per filium operetur etiam il⸗
lum eundem effectum per ſpiritum: non tamen quoti
enſcunq; mittit filium: mittit ſpiritumſanctum. ⁊ hoc
quia ille effectus non eſt apropꝛiatus vtriqʒ ſed alteri
perſone. vnde ſolum illa perſona dicitur mitti cui ap⸗
propꝛiatur ille effectus.nec ratõne operatõnis dicituꝛ
mitti perſona: ſed ratõne repreſentatõnis ĩ effectu ſi⸗
bi appropriato. Ad tercium poteſt dici.ꝙ ſupientia
p̃t dici duptr. Vno mõ illuĩatio ad cognitõʒ et᷑norũ: 2
ſic ſapia mittit᷑ cũ filiꝰ mittit᷑. Alio mõ dr ſapia ſʒ no
mẽ ſuũ.ſ.ognitõ cũ ſapoẽ.⁊ ſic ẽ donũ.ſ.ſ.vel põt dici ꝙ
ſapia duptir pᷣt ↄſideraꝛi.vel inqtũ ↄpat᷑ ad actũ ꝗẽ co⸗
gnoſcere:⁊ ſic eſt appropriata filio ⁊ manifeſtat eius
proceſſionem. vel inꝙtũ ꝑat᷑ ad ſinẽ.ſ.inĩtũ ꝑ ipſam
—

7

1 =
Sapen 8. 3 . * 12 4*2 Prn/Meè

eſt mereri premiũ eternũ ſiue inqtum ꝑ ipᷣam oꝛdinat
aia in deũ: 1 ſic eſt vonũ ſpũſſ.⁊ manifeſtat eius ꝓceſſi⸗
