mittere ⁊ mitti.vnde in his veꝛbis attribuit᷑ aliqꝗd ꝑſo
ne rõne eẽntie.vñ eẽntia nec mittit nec mittit᷑: ̊ ꝑſona
rõne eẽntie ſiue eẽntia in ꝑſona.q¶ Ad aliud quod ob⸗
ijcitur ꝙ ↄnotat effectum in creatura.dom ꝙ veꝛũ eſt.
bᷣ tñ nõ ſolum ↄnotat᷑ pret᷑ eẽntiaʒ effectus:ſᷣ ſignifica⸗
tur reſpectus qui eſt ꝑſone ad ꝑſonam. rõne cuiꝰ ſigni
ficant hec verba mitteꝛe ⁊ mitti diſtinctõʒ ſiue relatõʒ
que nõ cõuenit eẽntie.vñ ꝙᷓtuʒ ad hoc dant intelligere
ꝑſonam in ꝑſonas.:! Ad hoc qð obijcit᷑. ꝙ nulla notõ
eſt coĩs filio ⁊ ſpũiſ.⁊ miſſio paſſiue dicta eſt coĩs filio
7 ſpũiſ.⁊c̃.dðm q; ſunt quedaʒ noĩa que ſignificãt in⸗
diſtincte relatõʒ ſiue reſpectũ vniꝰ ꝑſone ad aliaʒ.⁊ ta
lia dicunt᷑ de tribo ꝑſonis lʒ nõ in ſingulari nũero bᷣ in
plurali.vt hoc nomẽ ꝑſona ⁊ hec noĩa equalis ⁊ ſilis.
vñ dicimꝰ pater ⁊ ſilius ⁊ ſpũſſ.ſunt ꝑſone:ſunt equa⸗
les ſunt ſiłes.qꝛ.n.ſignificat reſpectũ dicũt᷑ in plurali
nũero:quia nec indiſtincte dicũt᷑ de tribo ꝑſonis.Alia
ðᷣo ſunt que dicũt aliquo mõ relatõʒ diſtincte: aliqͥ mõ
indiſtincte.ſic illa que dicũt relatõeʒ duaꝝ ꝑſonaꝝ ad
terciã.vt ̊ ꝙ dico ſpiraẽ donũ de patre⁊ filio reſpectu
ſpũſſancti.⁊ Gq̊ ꝙ dico ꝓcedere dictũ de filio ⁊ ſpũſa.re
ſpectu patꝛis.⁊ talia ſunt hec noĩa mittẽs ⁊ miſſus.vñ
hec dicũt᷑ de duab ꝑſonis:niſi determiant᷑ ꝑ adiũctuʒ

ad ſignificandũ ꝓ vno.vt cũ dẽ miſſus in carnẽ vł mil⸗

ſus ad ſanctificandũ creatuꝛã.nũqᷓ; vᷣo dicũt᷑ de tribꝰꝑ
ſonis.Aliqñ vo ſignificat᷑ reſpectus vniꝰꝑſone ad aliã
diſtincte:vt ꝑ hec noĩa generas genitꝰ.Cũ q dicit᷑.ꝙ;
nulla notio ſiue relatio eſt coĩs filio ⁊ ſpũiſ.dom eſt ꝙ;
verũ ẽ de ilł notõibo q̃ dicũt notõʒ vniꝰ ꝑſone ad alteꝛã
diſtincte. Pretea ſi dicat᷑ ꝓcedẽ ab alio de filio ⁊ ſpũſ.
hH̊ ñ ẽ vniuoce.qꝛ aliꝰ ⁊ aliꝰ ẽ modꝰ ꝓcedẽdi. vñ qꝛ mõꝰ
ꝓcedẽdi diſtiguit notões ĩ dĩnis:iõ ñ ſegꝗt᷑ ſi eẽ ab alio
ſit cõe aliqͥ mõ:ꝙ aliq notio ſit coĩs.Sʒ aliq pᷣt eẽ coĩs
pri ⁊ filio reſpectu ſpũſſ.qꝛ vna ẽ ꝓductio ⁊ eodẽ modo
dicta de vtroq;. Et ſi obijcit᷑. ꝙ mihil ẽ eis cõe niſi eſſen
tia.dðm ꝙ ẽ coĩtas ſᷣm rẽ:⁊ ẽ coĩitas ʒʒ hĩtudinẽ.ſicut
dictũ ẽ S.q.de ꝑſona.qũñ q̃ſitũ ẽ de coĩtate hꝰ noĩs ꝑſo⸗
na.vñ ſic diſtinguẽ ⁊ diſtingui cõe ẽ tribo: ñ ſᷣm rẽ łᷣ̊ ſʒ
hitudinẽ.ita mittẽ ⁊ mitti pᷣt eẽ cõe duabo ꝑſoĩs ↄueni⸗
entibo ĩ aliq̃ hĩtudine.⁊ Gq̊ meliꝰ declaratũ ẽ S.⸗ Ad il⸗
lud qð dic aug:.ꝙ mitti filiꝰ ſine ſpũſa.ñ potuit.dðʒ q;

logt? ibi aug.de filio m hũanã natuꝛã:⁊ de miſſiõe illa

— 20

q̃ miſſus ẽ ĩ mũdo.vñ illa miſſio nihil alis ẽ q; manife⸗

ſtatio filij ĩ carne:q̃ ↄueit toti trinitati.vñ ſbiũgit aug.
pr intelligit᷑ eũ miſiſſe: cũ fec eũ ex femia.nec ꝗpt h̊
ſeꝗt᷑ ſi miſſio illa ſit a ſpũſa.ꝙ filiꝰ ſit a ſpũſa.vnde ſᷣm
hoc bñ ↄceditur ꝙ tota tnitas miſit filium ſm naturã

NEen hrrr . ad rn

Bena Bches Vſnppe. v. v, p. Rae
) M. ſy J. en arid ſon D

bũñanã. ſm ꝙ dẽ in eſa. xlviij.⁊ nũc dñs miſit me ⁊ ſpiri
tus eius.

BGed adbuc queꝛi .S. f.

tur.cum in intellectu eius qð ẽ mittẽ ⁊ mitti ſit eẽntia
⁊ ꝑſona:quid ꝑprius ſigniſicet᷑ ibi.vtꝝ eẽntia vel ꝑſo⸗
na.⁊ videt᷑ ꝙ eentia: quia ſemꝑ in diuinis priꝰ cadit ĩ
intellectu eentia qᷓ; ꝑſona.¶ Item hec vᷣba mittẽ ⁊ mit⸗
ti ſignificãt aliqd qð attribuit᷑ ꝑſone vel ꝑſonis ratiõe
eẽntie.& ſi illud qð ſignificãt attribuit᷑ ꝑſone rõne eẽn⸗
tie:ꝑprius vident᷑ ſignificare eẽntiam q́; ꝑęſonã. Sʒ
3.prioꝛ eſt reſpectus ꝑſone ad ꝑſonã qᷓᷓ reſpectꝰ eẽntie
ſen ꝑſone ad creatura.ꝗ̊ ſi iſtis veꝛbis mittẽ ⁊ mitti ſi⸗

gificet᷑ vterq; reſpectus:⁊ rõne primi reſpectꝰ ſignifi⸗
cent ꝑſonam vel notioneʒ: rõne ſecũdi ꝗ ẽ coĩs toti tri⸗
nitati ſignificet eẽntiaʒ:ꝑprius vident᷑ ſigmficare ꝑſo

nam vel notioneʒ ꝙᷓ; eẽntiam. ¶ Item prius eſt ꝓcedẽ

ꝑlonam a ꝑſona q; ipſam ꝓceſſioneʒ manifeſtari ĩ cre⸗

atura.cum ꝗ miſſio nihil aliud ſit qᷓ ꝓceſſio ꝑſone ma
nifeſtata ꝑ aliquem effectũ in creatura:videt᷑ ꝙ hec veꝛ
ba mittere ⁊ mitti ꝑprius ſignificẽt diſtinctõz perſone
a pſona ꝙ eẽntiam. Ad h̊ dicũt quidazʒ ꝙ bec verba
mitti ⁊ mittere primo ſignificãt diuinã eẽntiam.ᷣ cõſi⸗
gniſicant diſtinctõz ꝑſone a ꝑſona. ⁊ ꝙ ſignificant eẽn
tiam in rectitudine ⁊ diſtinctõʒ in obliqtate.vñ dicunt
ꝙ miſſio eſt manifeſtatio ꝓceſſionis ꝑſone ꝑ aliquẽ ef⸗
fectum in creatura.vnde qꝛ manifeſtatio dẽ in rectitu⸗
dine ⁊ ꝓceſſio in obligtate:dicũt q; miſſio ſignificat eſ⸗
ſentiam ⁊ ↄſignificat diſtinctõeʒ.ſicut hec noĩa equale
⁊ ſimile.⁊ ꝑ h̊ ſoluũt ad ſecũduʒ obiectũ. Qaʒ miſſio ñ
eſt ꝓceſſio manifeſtata:ſᷣ potius ipſa manifeſlatio ꝓ⸗
ceſſionis.vnde ꝑprius intelligi᷑ manifeſtatio actie di
cta:deinde reſpectus ſiue relatio q eſt in ꝑſona. tercio
intelligit᷑ effectus cõnotatus in creatura.⁊ G̊ etiã ptz
ſolutio ad pꝛimo obiectũ.Qam lʒ reſpectꝰ ꝑſone ad ꝑ⸗
ſonam prius ſit qᷓ; reſpectus eẽntie ad creaturã:tñ per
prius ſigtur in h̊ ꝙ dico mittere vel mitti.vñ ſigniſica
tur actus manifeſtatõis vt tranſiẽs ſuꝑ h̊ ꝙ dico ꝓce⸗
dere. ¶ Sʒ adhuc obijcit᷑ ð iſtos.ſi miſfio eẽntialit᷑ ſit
manifeſtatio ꝓceſſionis: ↄuelt toti trinitati.quia tota
trinitas manifeſtat creatuꝛe ꝓceſſionẽ filij⁊ ſpũſſcii.ꝗ̊
miſſio filij 2.ſ.ſ.ↄuenit toti trinitati.q¶ Ad h̊ rũñdent ꝙ;
nõ ſequit᷑.ꝙ lʒ manifeſtatio illius ꝓceſſionis ↄueĩat to
ti trinitati:tñ noĩe miſſiõis deſignat᷑ ꝙ illã manifeſtati
onez habeat vna pꝑſona ab alia.qð ñ ↄuenit toti trini⸗
tati.vñ ſicut oꝑari cõe eſt toti trinitati:tñ oꝑaꝛi ꝑ filiũ
nõ ↄuenit niſi ſoli pr̃i.nec oꝑari ꝑ ſpm̃ſ.niſi patri ⁊ fi⸗
lio.ſiłr eſt in his verbis mittẽ ⁊ mitti. Alijs aũt vi⸗
detur ꝙ hec verba mittere ⁊ mitti de intellectu ſuo pri⸗
mo dicũt ꝑſonã ſiue reſpectũ ꝑſone ad ꝑſonaʒ. ꝗ attri⸗
buit᷑ ꝑſone vel ꝑſonis duabo indiſtincte ⁊ G̊ rõe ꝑſone.
Scðdo vo ↄſignificãt actum qui eſt reſpectu creatureꝗ
attribuit᷑ ꝑſone vel ꝑſonis rõne eẽntie.vñ dicũt q; miſ
ſio paſſiue dicta eſt ꝓceſſio ꝓꝑſone manifeſtata ꝑ effectũ
in creatura.vñ hec verba mittere ⁊ mitti ſignificant ꝑ⸗
ſonam eẽntialiter.vñ de miſſione predicat᷑ notio in re⸗
ctitudine.Cum.n.ideʒ ſit miſſio qð ꝓceſſio tem ꝑalis.
ꝓceſſio aũt temꝑalis primo ſignificat notõz perſone.
ſcðo ↄſignificat actũ qui cõuenit ꝑſone rõne eẽntie: ſi⸗

militer ⁊ miſſio. ¶ Ad hoc qð obijcit᷑ꝙ pꝛius cadit in

intellectu eſſentia ꝙ;ᷓ perſona vel notio.dðm ꝙ verũ eſt
qñ eẽntia ſignificat᷑ abſolute.ſᷣ q eẽntia ſigtur vt ĩ re⸗
ſpectu ad creaturã nihil ꝓhibet primo ꝑſonam cadẽ ĩ
intellectu ꝙᷓ eẽntiam. ſicut cum dicit᷑ pater verbo loqꝗt᷑
creaturas.preintelligit᷑ exitus ſilija patre in hoc ꝙ di
co loqui.⁊ conſignificat᷑ exitus creature qui eſt cõmu⸗
nis trinitati.vnde pꝛimo intelligit᷑ exitus filij a patre:
2 deinde actus qui eſt reſpectu creature.¶. Zid alið di
cendũ.ꝙ verum eſt ꝙ verba hec mittere mitti ſignifi
cant aliquid qdð attribuit᷑ perſone vel perſonis ratiõe

V. we ſ. vyr⸗ Pr Na

eẽntie.illud tũ nõ eſt primo ſignificatuʒ in hoe dico
mitti vel mittere: ̊ potius reſpectus ꝑſonalis qui at⸗
tribuit᷑ perſone.nõ ratione eẽntie ſ ratione ſuppoſiti.

Membꝛũ quaꝛtũ

Varto querit᷑.vtꝝ miſſio poſſit cõuenire
deo ab eterno vel tm̃ ↄueiat ei ex tpe.
ab et᷑no videt᷑.naʒz ſic S.oñſuʒ ẽ. miſſio ẽ
qd eternũ ⁊ qd increatũ.h̊ ꝗcqd ẽ eteꝛnuʒ
p̃dicat᷑ de deo ab et᷑no.ꝗ miſſio pᷣdicat᷑ de deo ab et᷑no.
Itẽ gg.in moꝛal.eo mittit᷑ filius qͥ generat᷑. ſ̊ gene⸗
rari ↄuenit ei ab eterno. ⁊ mitti.¶ Stẽ int illũ ꝗ mit⸗
tit ⁊ inter illũ ꝗ mittit᷑ ñ oꝑtet ꝙ ſit diuerſitas natura
rũ:ſᷣ ſolũ diſtinctio ꝑſonaꝝ. ſic dic aug.ĩ li. ꝑfidiam
arrianoꝝ:ſic nec int ꝓcedẽtẽ ⁊ illũ a qͥ pcedit. nec ſi⸗
milit int mittentẽ ⁊ illũ cui ↄmittit᷑:vel int miſſuʒ ⁊ i⸗
lũ ad queʒ fit miſſio.cũ eadeʒ rõ videat᷑ vtrobiq;. ĩmo
maioꝛ ex ꝑte iſta:qꝛ inter mittẽteʒ ⁊ miſſuʒ eſt diſtictõ

rõne eius ꝙ eſt ab alio.qð ſignificat᷑ ibi ⁊ rõne auẽtis

quoꝝ neutꝝ ſignificat᷑ ex iſta ꝑte int mittentẽ ſiue miſ
ſum ⁊ illũ cui fit miſſio.ꝗᷓ ſi.ſ.ſ.ab eterno inqtũ amor
ꝓcedit a pꝛe in filiuʒ: videt᷑ ſilr ꝙ ab eterno poſſit dici
miſſus.4! Item ſiẽ mitti bʒ relatõʒ ad mittentẽ ⁊ ad il
lum cui fit miſſio:ita donũ hʒ comꝑatõʒ ad illũ a q̊ da
tur ⁊ ad illũ cui dat᷑. ſi.l.ſ.dt eẽ donuʒ ab eterno ⁊ ex
tꝑe:videt᷑ ſilr ꝙ nullũ ſit incõueniẽs ſpm̃ſ.mitti ab et⸗
no ⁊ ex tꝑe. Iteʒ augꝰ.oↄpꝑat miſſionẽ filij a pꝛe ſplen⸗
doꝛi qui mittit᷑ ab igne. vñ dicit.ꝙ ignis mittit ſplẽdo⸗
rẽ nec tñ ſplendoꝛ ſeꝑat᷑ ab igne.ꝑ h̊ onñdẽs ꝙ filiꝰ mit⸗
tit᷑ a patre.nec tñ ſeꝑat᷑ ab eo.Sʒ ſi ſplẽdoꝛ ignis eſſet
ab igne ab eterno:poſſeʒ dicere ignis mittit ſplendorẽ
ab eterno.ſiue eẽt illuiabile ſiue ñ. cũ miſſio filij a pa
re ſit ꝓceſſio filij a pr̃e ad illuiandũ crcaturã:⁊ loqͥr ðᷣ
miſſiõe inuiſibili cũ ſꝑ filius quantũ eſt in ſe illumiet.
ſiue ſit illuiabile ſiue ñ.ſic dr̃ Jo.j. Aluĩat oẽʒ hoĩiem

venientẽ ⁊c̃.lʒ ñ oĩs hõ illuiet᷑.videt᷑ ꝙ miſſio poſſit cõ

uenire deo ab eterno. 4¶¶ SItez cũ.ſ.ſ.dicat᷑ ꝓcedẽ ab et⸗
no ⁊ ey tꝑe:q̃re ñ põt dici mitti ab eterno⁊ ex tꝑe:⁊ do
nũ eẽ ab eterno ⁊ ex tꝑe.¶ Itez. xv.di.j.li.ſent.dꝛ.qꝙ pᷣ⸗

ter generatõʒ filij a patre ẽ dupꝑlex miſſio filij.ſ.inuiſi⸗

bilis in mentẽ:⁊ viſibilis in carnẽ.q̊ ⁊ generatio filij dẽ

miſſio.ꝗ ſi generatio filij ẽ ab eteꝛno:dicet᷑ miſſio ð iſño
ab eterno. Conð.nullũ nomẽ ↄnotãs effectũ in crea⸗

tuꝛa dꝛ ð de ab eterno.ſ̊ miſſio ↄnotat effectũ ĩ creatu
ra.̊ nõ dr de deo ab eteꝛno.¶ Item duplex eſt ꝓceſſio
filij 2.ſ.ſ.ſceʒ eterna ⁊ tꝑalis. ꝓceſſio aũt eteꝛna dẽ d fi
lio ab eterno ⁊ ſiłr de ſpũſa.ſ̊ ꝓceſſio tꝑalis ↄuenit eis
ſolũ ex tꝑe.cũ ̊ ideʒ ſit miſſio paſſiue dicta qð ꝓceſſio
tꝑalis ſic dr in li.ſniaꝝ.miſſio paſſiue dicta ↄuenit fi⸗
lio ⁊ ſpũiſa.ſolũ ex tꝑe.ſᷣ miſſio paſſiue dicta dr relati
ue ad miſſiõʒ actiue dictã.g̊ miſſio ſiue actiue dicta ſi⸗
ue paſſiue ↄueĩt deo ſolũ ex tꝑe.¶ Ad ideʒ etiã ſunt au
ctoꝛitates aug.⁊ auẽtes bede q̃ ponũt᷑ in ſcdðo probleu⸗
mate.· Ad bhoc dðᷣm.ꝙ miſſio dẽ de deo ex tꝑe ⁊2 ñ ab

eterno.¶¶ Ad primũ dðᷣm.ꝙ de miſſiõe eſt loq qtuʒ ad

principale ſignificatũ:⁊ qtũ ad ↄnotatũ.rõne princi⸗
palis ſignificati ẽ ꝗd eternũ:rõne ↄnotati ẽ ex tꝑe.cum
aũt eternũ ↄiũgit᷑ tꝑali in eodẽ termio: ꝓpꝛie loquendo
dz iudicare tꝑale ſic qñ ncciuʒ ↄiũgit᷑ ↄtingẽti totũ iu⸗

dicat᷑ ↄtingens. Ideo in argumẽto iſto eſt fallacia acci

entis.miſſio eſt deus: ⁊ deus eſt eternus: q̊ miſſio eſt
eterna.quia eternitas que eſt in principali ſigniſficato
miſſionis infertur de connotato. hoc enim nomen eter
nus cum ſit adiectiuum: determinat ipſum teꝛminum:
7 ponit rem ſuam ratione totalis ſignificati. Ad ali
ud dicendũ.ꝙ grego.loquit᷑ de generatõne tꝑali queẽ
ex matre.⁊ tunc planũ eſt ꝙ eo dꝛ miſſus quo genera⸗
tus.quia tũc generatus qñ miſſus.vñ aug.ij.de tri.pa
ter intelligitur eum miſiſſe cum fecit eum ex femĩa.Si
aũt ponat᷑ ð generatõe etna:tũc pᷣt dici ꝙ ablatiuꝰno⸗

iſfci
Plnaa
guis
bite
Se
ſier
lad
cabe
mt
mnel

„

ſi n
zi
nit
ßn
nis
ex
ſio

„

—

di⸗
lin
Poſt⸗

dpente
tpe.
niſſo⸗
ktennne
bein
gene⸗
Ugmit
naturg
bſcinn
fuerſ
lnzelb
ich ino
diſties
eanſets
ſieni
i anor
ſitdic
1 adil
agda
norer
abet/
ſplen⸗
ſeco,
mut⸗
ellet
Ndori
gape
ofr
mne.
hoien
lus
obet⸗
1
g
ii:
de
dißo
crea⸗
reatu
ceſio
idfi
iteis
eſio
itfi⸗
Cti
1l
tan
ben⸗
jab
ad
ci/
m
iu⸗
cci
ſ
o
:
4

LNueſtio

tat principiũ effectm̃ vel q̃i effectm̃. vñ cuʒ dẽ eo mitti

tur quo generat᷑nõ notat᷑ ꝙ generatio ſit miſſio: ̊ ga

—

ciũ dõm. ꝙ etſi miſſio nõ dicat loci mutatõʒz vt ille qui

mittit᷑ ſit in loco in quo prius ñ eꝛat:dꝛ tñ miſſio ꝓpteꝛ

effectũ aliquẽ.q.ſille qui mittit᷑ efficit aliqd q priꝰñ
efficiebat.⁊ h eſt eẽntiale miſſioni taniꝙᷓ illud a q̊ impo

nũt᷑ hec verba mittere ⁊ mitti.lʒ principalit ſigficent
aliꝗd increatũ.vñ nõ ſolum exigit᷑ diſtinctio int mittẽ
tem ⁊ miſſum ⁊ illũ cui fit miſſio:ſᷣ oꝑtet ꝙ aliꝗd ꝓce⸗
dat ab ipſis.ſ.aliquis effectus qui prius ñ ꝓcedebat.
nam rõne hꝰ tranſfertur miſſio ad diuina.quia igitur

ſpũſſ.ſemꝑ ꝓcedit ⁊ eius ꝓceſſio nũqᷓ incepit: iõ lʒ di
cat᷑ ꝓcedere

a pꝛe in filiũ inqtum eſt amoꝛ:ñ tñ dẽ mit

ti cum miſſio ſit ad faciendũ aliquid qð prius nõ fie⸗

bat. Et ſi obijciat᷑ ꝙ nuncins miſſus a rege ad faciẽdũ
aliꝗd:nihilominꝰ mittit᷑ etſi illud ñ eficiat᷑. dom ꝓet
ſi nõ efficit᷑ illud:tñ efficit᷑ aliud qð prius ñ efficiebat᷑.
vñ nunciꝰ dicit moueri ad efficiendũ ꝗ priꝰ ñ moueba
tur.rõne cuiꝰ dicit᷑ miſſus.ñ ſic aũᷣt eſt de ſi pũſa. 4 Ad
quartũ dðᷣm.ꝙ donũ dr.ſ.ſ.ab eterno ⁊ ex tpe:ñ tamen
miſſus.⁊ rõ hꝰ eſt.quia donũ aliqñ dicit reſ pectuʒz tm̃
ad creaturã:aliq vo reſpectũ 2 effectũ.quedaz.n.ſi unt
noĩa que dicũt reſpectũ ad creaturã in hitu:ſic B nom̃
dñs.quedã reſpectũ in actu:ſicut dñatoꝛ. Ala vᷣo q̃ di⸗
cũt reſpectũ in hitu:pñt ei ↄuenire ab eterno.ſicut hoc
nomẽ dñs:⁊ h̊ qð dico donu.vñ dicit᷑ donũ ſpũſſanctꝰ
nõ ſolũ qꝛ datus:ſed qꝛ donabilis.ſicut dic aug. xv. de
tri.Eñ eẽ donũ ↄueĩt ei ab eterno:qꝛ donabilis.⁊ ex tẽ⸗
oꝛe: qa datus.nõ ſic aũt eſt de miſſione: qꝛ ſemꝑ dicũt
kee verba mittere ⁊ mitti reſpectũ in actu. vñ etſi alich
mõ poſſit dici.ſ.ſ.miſſibilis ab etno:nõ põt tñ dici mit
ti vt miſſus ab eterno:nec miſſio ↄuenire ei ab eterno:
b tm ex tꝑe.⁊ ꝑ h pʒ ſoło ad illud qð poſtea querebat᷑:
quare donũ dicit᷑ ab eterno ⁊ ex tꝑe:⁊ ꝓcedẽs ab etno
ex tꝑe:nõ tñ dici põt ab eterno ⁊ ex tẽpe.nõ eſt tñ ſiłe
de hoc ꝙ dico ꝓcedere.naʒ ꝓcedere ñ dicit reſ pectum
ad creaturo:ᷣ ſolũ ad id a quo ꝓcedit niſi ꝑ adiũctuʒ.
vt cum dẽ ſilius vel.ſ.ſ. ꝓcedit a pre in creaturã vel tẽ⸗
poꝛaliter. nam ꝓpter adiunctũ datur intelligi reſpectꝰ
ſiue effectus tpalis rõne cuiꝰ dẽ ꝓceſſio tpalis ⁊ miſ⸗
ſio ſimilit. Ad aliud dðm. ꝙ hec eſt falſa.ſi ignis eẽt
ab eterno:ꝙ miſſio ſplendoꝛis eẽt ab eterno ſiue eẽt il⸗
lumiabile ſiue n. nam miſſio exigit terminũ a qͥ ⁊ tmi⸗
nũ ad quẽ. vñ ſi ñ eẽt obiectũ ad qdð dirigeꝛet᷑ lux:ignis
nõ diceret᷑ emittere ſplendoꝛẽ:ſicut nec illuiare. lʒ dice
ret᷑ ſplendere 2 lucè. Silr nec dicit illuĩare quantũ eſt
in ſe:niſi cũ pns eſt illniabile. nec tñ ꝓpteꝛ b̊ lequit ſi il
lumĩat aliqͥ mõ quantũ in ſe ẽ.lʒ ñ illuĩet creatura rõ⸗
nalis:ꝙ ꝓpter hoc mittat vel mittat᷑.quia ſicut ſolẽ pᷣn
cipiũ ſumiciẽs illuiatõis lʒ ñ ſ P efficiẽs:qꝛ ponit᷑ obſta⸗
culũ:ita ⁊ lumẽ increatũ.⁊ ideo dẽ illuiare quantũ ĩ ſe
eſt. h̊ nõ eſt ſic de miſſiõe. immo ad G̊ mittat᷑ oꝑtet ꝙ
efficiat in actu.qꝛ ſicut dictũ eſt miſſio tranſfert᷑ ad di⸗
ninas pꝑſonas.nõ qꝛ ſint in loco vbi prius ñ erant:ſed
quia in creatura rõnali efficiũt aliqd qð prius ñ facie
bãt.qd n ↄuenit ſibi nili ab ipᷣis ꝓcedat effectꝰ ĩ actu.
Ad h̊ qð obijcit᷑ ꝙ miſſio eſt generatio ſiẽ̃ videt᷑ acci⸗
pi er verbis magri.dðm ꝙ mgr cum dicit ꝙ pret gene
ratõʒ eternã eſt duplex miſſio.loquit᷑ pᷣm quoſdã ꝗ ro⸗
cabant eternã generatõʒ miſſionẽ. vñ ſubdit poſtea.
Hm iſtam generatõʒ eternã a quibuſdã dĩ miſſus. Sed
melius ẽ km illã dici genitꝰ qᷓ; miſſus.¶ Sʒ tüc querit
ſi ñ repᷣbendũt iſti ꝗ dicebat generatõʒ eteꝛnã miſſiõz:
Sñ videt᷑ incõneniẽs ꝙ dicat miſſus ab eterno ſiẽ ge⸗
nitus.Ad h̊ dõm.ꝙ illi qui ſic dicebãt:nõ intẽdebãat q;
m illã generatõʒ dicat᷑ miſſio ᷣm ↄpletã rõnẽ miſſio⸗
nis: ̊ q; habet᷑ ↄgruitas ex G.ꝙ genitꝰ poſſit mitti. qa
er hocipo ꝙ ab alio ẽ mitti pt. vñ n itedebãt illa mil⸗
ſio eẽt ab et᷑no:bᷣ potius rõ qᷓ ogꝛuebat ipſuz mitti que

H .. Aud non et

oned ſeen WBe . aler

ab eo eſt miſſio a quo eſt geneꝛatio.ſ.a patre... Ad ter

elxxij.
dicitur generatio.

Mueſtio. lxxij de miſſio

Onſequenter que
ritur de miſſioe actiue dicta. de q̃ qrũ
tur hec. Primo.vtꝝ miſſio actiue di⸗
cta ↄueniat toti trinitati reſpectu filij
vel ſpũſſancti.Secũdo.vtꝝ conueniat

alicui ꝑſone reſpectu ſui. Tercio.vtꝝ ↄueniat ſpũiſan

cto reſpectu xpᷣi. Quarto.vtꝝ dare vel mittere ſpm̃ſan
ctum poſſit ↄuenire creature rõnali rõne miniſterij.

MNembꝛũ pꝛinũ

Vrca primũ ſic obijcit᷑. Augꝰ.in li.cõtra
ꝑfidiaʒ aꝛrianoꝝ.nec pater ſine filio nec
filius ſine patre miſit ſpmſ. ſᷣ eum parit᷑
am bo miſeꝛũt.inſeꝑabilia quippe ſũt oꝑa
trinitatis.hec aũt ratio nila eẽt:nili mittẽ ſy pm̃ eẽt actꝰ
totius trinitatis.̊ miſſio actiue dicta ↄuenit toti trini
tati. ¶ SItez lic dictũ eſt miſſio tranſfert᷑ ad dinas pſo
nas.nõ quia aliqua illaꝝ ſit vbi prius ñ erat:pᷣ qꝛ per
illas aliquid efficit᷑ qd priꝰ ñ fiebat. miſſio ↄueĩit ꝑſo
nis rõne alicuiꝰ effectus ꝓcedẽtis ab ip̃is ſic 7,ꝓpceſſio
tꝑalis.ſ̊ ille efectꝰ coĩs ẽ toti trinitati:⁊ ille effectꝰ eſt
a tota trinitate:&̊ ⁊ miſſioẽ a tota trinitate.⸗¶ Itez. l. ſ
mittit᷑ a pr̃e ⁊ filio.h̊ certũ ẽ. Iteʒ mittit᷑ a ſeipo ſic d
in.xv.di.j.li.ſent᷑.S.ſ.ſ.mittit᷑ a tota fnitate. tota tri
nitas mittit ſpm̃ſ.ꝙ miſſio actiue dicta ↄueĩt toti trini
tati. Cont᷑. Beda in omel.dñice pᷣme poſt aſcẽſiõʒ.
miſſio.ſ.ſ.ẽ eius ꝓceſſio.v.ſ.ſ.ñ pcedit a tota fnitate. ꝙ
hec eſt falſa tota trinitas mittit ſpm̃ſ.⸗:!Itẽ pr ẽ ꝑſona
que a nlia ̊ a qua alia. filius ꝑſona que ab alia a qua
alia.ſpũſſanctꝰ ꝑſona q̃ ab alia a quanila ꝑpſona. Sed
pẽ dr̃ mittẽ qꝛ ab ipoẽ alia ꝑſona. mitti voñ dẽ:qꝛ ñ ẽ
ab alia ꝑſona ſicut dic aug.filiꝰ pᷣo or̃ mitti ⸗ mittẽ. qꝛ
eſt ab alio a qͥ alius:ꝗ. ſ.ſ.dicet᷑ miſſus qꝛ ab alio.ſ̊ nõ
mittẽs:qꝛ nullus ab ipᷣo.ꝗ̊ᷓ mittere ñ ↄuenit toti trini⸗
tati ſicut nec mitti.4. Itez ſi tota trinitas rõne effectꝰ
pnotati mitteret ſpmſ.cum ſimilit ↄnotet᷑ effectꝰ ĩ miſ⸗
ſioue filij:tota trinitas mitteret filiũ: ita.ſ.ſ.mitteret
filiũ.qð nõ inuenit᷑ niſi de filio m bũanaz naturam.
IYtez mittere filiñ eſt aliquid oꝑari ꝑ ſiliũ in creatu⸗
ra rõnali.ſᷣ oꝑari ꝑ filiũ nõ ↄuenit toti trinitati. gnec
mittere filiũ ↄuenit toti trinitati. S ſilr nec mittẽ ſpm̃ſ.
& miſſo actiue dicta nõ ↄuenit trinitati. Ad h dom
ꝙ ſuꝑ hoc ſunt opiones.iQam ſunt quidazʒ qui vↄcedũt
ꝙ miſſio ſiue ſilij ſiue.ſ.ſ.actiue dicta ↄuenit toti trini⸗
tati. vnde ſicut ↄcedũt ꝙ tota trinitas dat ſiliũ ⁊ etiaʒ
ſpimſ.ita ↄcedũt ꝙ tota trinitas mittit ſpm̃ſ.⁊ ſimiliteꝛ
filium.Alij negant vtrãq;. Alij aũt ↄcedunt iſtam tota
trinitas dat filium vel ſpmſ. ſ negãt iſtam tota tnitas
mittit filiũ vel ſpmſ.ql Qota ̊ ꝙ miſſio actiue dicta pt
duplr termiari. Qam vno mõ dicit diuinã eẽntiaʒ 2
2lignificat diſtinctõʒ ſiue notõʒ. ⁊ ſic drĩ miſſio maĩſfe⸗
ſtatio ꝓductõis alicui pſone ꝑ aliquẽ effectũ in creatu
ra.⁊ qꝛ ꝑ h̊ nomẽ miſſiois ſignifieat᷑ dina eẽntia princi
palit᷑ ⁊ in rectitudine a quaẽ effectꝰ. notio vᷣo ſcðario
in obligtate ga manifeſtat᷑ in illo effectu:iõ ↄcedũt ꝙ
miſſio actiue dicta ↄueĩat toti trinitati.vñ ſiẽ ↄcedunt
iſtam tota trinitas manifeſtat pceſſiõʒ filij z.ſ.ſ. ita cõ
cedũt ꝙ tota trinitas mittit filiũ 2⁊ ſpm̃ſ.⁊ ↄcedũt rati
ones primas q̃ ſunt ꝓ ꝑte iſta.¶ Ad pꝛimũ obiectum
dicũt./q cũ dicit Meda:ſpũſſancti miſſio eſt eiꝰ ꝓceſſio
loquit᷑ de ꝓceſſione tꝑali q dr.ſ.ſ.ꝓcedẽ rõne effectꝰin
quo dat᷑ vel manifeſtat᷑ dari.ſ.ſ.vnde.iſ.ſ.ñ dẽ ꝓcedere
niſi rõne effectꝰ ꝓcedẽtis ab ipᷣa tꝛinitate. cuʒ q̊ effectu
ſimul dat᷑.ſ.ſ.⁊ ſm hãc impꝛopꝛietatẽ ↄcedit mgẽ in pri
mo ſniaꝝ.xv.di:ꝙ ·ſl. ꝓcedit a ſe ⁊ mittit a ſe. ᷣm boc

S j wſ OQr peſl. Je Nnc¹

4

etiã cedit᷑ ſpũſſ. incipit eẽ in rõnali creatura qñ da⸗
tur ei gratia.il Ad aliud qð obycit᷑. pater qui a nullo
eſt ñ oꝛ miſſus.& ſpũſſ.a quo nullꝰ ñ dr mittes.dicunt
nõ eſt ſimile quia in his verbis mittere 2 mitti cõſi⸗
gnificat᷑ habitudo principij ad illud qð ẽ te pꝛincipio.
eſſe aũt ab aliquo ſiue a principio negat᷑ ſiue remoue⸗
tur vniuerſałr a pr̃e:ita ꝙ nullo mõ põt dici eẽ de pri⸗
cipio. eẽ aũt principiũ ñ remouet᷑ vłr a ſpũſa. ß.ſ. l. dẽ
eẽ principiũ creature ſiue effectus qui fit in creatura.
ideo ſicut ↄcedit᷑ ꝙ.ſ.ſ.facit ſe eẽ in creatura ꝑ grãm:
⁊trinitas facit ſpinſ.ꝑ grãm eẽ in creatura rõnali.ita
põt ↄcedi ꝙ tota triniias mittit ſpm̃ſ.4. Ad aliud aut
pʒ ſolutio. nam m iſtazʒ ratiõʒ miſſionis que dicta eſt.
licut ↄcedit᷑ tota trinitas mittit filiũ: ita etiã ocedit᷑
ꝙ.· l. ſ. mittit filiũ.quia facit iᷣm cognoſci ꝙ ꝓcedit et⸗
nalit a pre ꝑ effectũ ꝓcedentẽ ab ipo tꝑatr.¶ Ad alið
aũt ſoluũt ꝑ interemptõʒ.i 2õ.n. ideʒ eſt oꝑaꝛi ꝑ filiuʒ
mittere filiũ: ſᷣ potius manifeſtare illã oꝑatõʒ eẽ ꝑ fi
liũ.vnde ↄcedũt iſtam.ſpũſſ.mittit filiũ vt tnitas mit⸗
tit filiũ. nõ quia trinitas vel.ſ.ſ.oꝑet᷑ ꝑ filiũ:pᷣ qa trini
tas vel ſpũs ꝑ aliquẽ effectũ appropꝛiatũ ſilio: manife
ſtat pr̃eʒ oꝑaꝛi ꝑ filiũ.⁊ H̊ bene conuenit toti trinitati.
Alio aũt modo põt determĩari miſſio ſpũſſcti vt pri
mo ⁊ principałr ſignificet notõʒ: ſecũdario actiõʒ ſiue
manifeſtatõz qua uũͦla notio manifeſtat ꝑ aliquem effe
ctũ.vñ boc mõ dẽ miſſio actiue dicta ꝓductio alicꝰ ꝑ⸗
ſone manifeſtata ꝑ aliquẽ effectũ in creatura.vñ duo
dicũt᷑ noĩe miſſionis.ſ.notio principałr ibi ſignificata
a manifſeſtatio illiꝰ notõis ꝑ effectũ ibi ↄſignata.q; igẽ
illud qð principalr ſigniſicat᷑ noĩe miſſiõis ñ conueit
toti trinitati:ñ ↄcedũt ꝙ miſſio actiue dicta ↄueiat to⸗
ti trinitati.ideo dicũt ꝙ bec eſt falſa ꝓprie loquẽdo to
ta trinitas mittit filiũ vel ſpm̃ſa.lʒ actio ibi ſecũdario
ſignificata a qua ẽ effectus in creatura ↄueiat toti tri⸗
nitati. ¶ Ad h̊ qd primo obijcit᷑ ꝑ auẽteʒ aug.dðᷣm.q;
ſicut dictũ eſt in miſſiõe actiue dicta ſunt duo.ſ.ꝓdu⸗
ctio alicuiꝰꝑſone:a manifeſtatio illiꝰ ꝓductõis.⁊ pꝛet᷑
hoc etiã effectus ꝑ quẽ manifeſtat᷑.nõ vult ̊ dicere au⸗
guſti. ꝙ miſſio ſit opus totius trinitatis niſi accipiat᷑
impꝛoprie.ſᷣ illud qð eſt ibi ꝑ modũ oꝑatõis.ſ.manife
ſtatio ꝓductõis ſit opus trinitatis.⁊ B̊ innuit cũ dicit
indiuila ſunt opa trinitatis.4 Ad aliud doᷣm.ꝙ lʒ miſ
ſio tranſferat᷑ ad diuina rõne pᷣdicta: quia dĩ efficere ĩ
creatura qð prius ñ faciebat. ñ illud pᷣmo ⁊ principa⸗
liter ſignincat᷑ in noĩe miſſiõis:ſᷣ potius reſpectꝰ ꝑſo⸗
ne mittentis ad illaʒ que mittit᷑· qui ñ ẽ coĩs toti trini⸗
tati:⁊ ideo nec miſſio coĩs eſt. Ad terciũ vo reſpon⸗
ſio poſtea habebit᷑.ſ.in ſequẽti ꝓbleumate.

Membꝛũ ſecundũ

Hnſequẽter querit᷑.vtꝝ miſſio actiue di⸗
cta ↄueniat alicui ꝑſont᷑ reſpectu ſui.h̊ ẽ
ſi vᷣe poſſit dici pẽ mittit ſe: vel filius vel
ſ.ſ. Ad qð ſic magꝛ.xv.di.j.li.ſent᷑.cõce⸗
dit ꝙ. ſ. l. mittit᷑ a ſe ⁊ ꝓcedit a ſe..ſ.ſ. mittit ſe. ¶ Ytẽ
aug.iiij. de tri · ſicut generari ẽ filiũ eẽ a pꝛe:ita filium
ↄgnoſci eẽ a pꝛe eſt filiũ mitti.⁊ ſicut ſpuiſa.donuʒ dei
eſt eẽ a pre ꝓcedẽ:ita ſpm̃ſ.cognoſci ꝙ a pꝛe ꝓcedit eſt
ſpm̃ſ.mitti.̊ iſtud ↄgnoſci eſt a ſpũſa.g miſſio ſpũſſcti
eſt ab ipſo. S.l.ſ.mittit ſe.¶ Itẽ beda.cuʒ gratia hoĩbꝰ
datur:ſpũſſ.mittit᷑. ̊ nihil aliud ẽ ſpm̃ſ.mitti qᷓ; grãm
oferri· cũ qua etiã dat᷑ ipſe.ſ.ſ. S mittere ſpm̃ſ.eſt ipʒ ꝑ
ãm ↄferre.̊ H̊ ↄuenit ſpũiſa.&̊ mittere ſe ↄueit ſpũiſ.
Seadeʒ rõne ↄuenit alijs ꝑſonis. Cont᷑.mittẽ ⁊ mit
ti dicũt᷑ relatiue adinuicẽ:⁊ mittẽs ⁊ miſſus.ſᷣ̊ nihil re
latiue dr a ſe. nulla ꝑſona mittit ſe vel mittitur a ſe.
Itez hieroꝰ.ſuꝑ eʒech. Cõuertã ⁊c. in glo.que ſicĩ⸗
cipit. grandis miſcdia dic.qð ↄictũ eſt in vno coꝛpoẽ
mitti ñ põt:h qð ey eſt. ̊ oꝑtz ꝙ int mittẽtẽ ⁊ miſſũ ſit
aliqua ſeꝑatio vel diſtinctio adminꝰ ꝑſonalis etſi non
„ —

eẽntialis. ̊ nlła pſona diſtinguit᷑ a ſe: nulli ꝑſone cõ⸗

uenit mittere ſe vel mitti a ſe. ¶ Itez mitti dicit ſubau

ctoꝛitatez. H nihil hʒ auẽteʒ vel ſubauẽcteʒ reſpectu ſui.
O mittere ñ ↄuenit alicui ꝑſone reſpectu ſui.l SItẽ qri⸗
tur vtꝝ hec ſit ↄcedenda ſpũſſanctꝰ dat ſe: vel pꝛ vł filiꝰ

dat ſe. Ad h̊ aũt ꝙ ſit veꝛa:adducit męr̃ rõnes ⁊ aucto

ruates.j.li.ſent᷑.di.xv.obijcit.n.ſic. Cũ donatio ſpũſſ.
ſit oꝑatio dei. ̊ indiuiſa ſunt oꝑa tꝛinitatis.̊ daẽ ſpm̃
ouenit toti trinitati. ſpũiſa.ſi pũſſ. dat ſe. ¶ Itẽ JZo.
iij. Spũs vbi vult ſ pirat. ſpiraꝛe aũt nihil aliud ẽ ꝗᷓ; da
re ſpm. S.ſ. ſ. dat ſeip̃m. ¶ Itez ſi pꝛ 2 filiꝰ pñt dare vł
dant ſpm̃ſ.⁊ ſpũſſ.ñ põt dare vel ñ dat ſeipʒ: aligd pñt
vel aliqd oꝑant᷑ pr ⁊ filius qð ñ pᷣt vel ñ oꝑat᷑ ſpũſſan⸗
ctus.i¶ Iteʒ ad h̊ ẽ auẽtas aug·quam ponit mag ibi.
dicit.n.xv.de tri.ſicut coꝛpꝰ carnis nihil aliud ẽ ꝙᷓ ca⸗
ro:ſic donũ ſpũſſancti nihil aliud ẽ qꝙᷓ.ſ.ſ.S ſpũſſ.ẽ dãs
⁊ donũ.ꝗ cũ datur:a ſeipᷣo dat᷑. .ſ.ſ.dat ſe.¶ Iẽ aug.
ibideʒ. Ita dat᷑ ſicut donũ dei: vt etiã ſeipm det ſiẽ deꝰ.
·l.ſ. dat ſeipᷣm. ᷓ eadem rõne pater dat ſe ꝛ filius dat
ſe. Cont᷑.aug.in li.de tri.donũ refert᷑ ad illuʒ ꝗ dat
⁊ ad illũ cui dat.& ſi.ſ.ſ.diſtinguit᷑ ab illo cui dat᷑ rati
one relatõis: ſiłr ab illo a quo dat᷑. g.ſ.ſ.ñ pᷣt eẽ dãs
datũ ſiue donũ.¶ Itez dicit magr̃ in ſent. ꝙ. ſ.ſ.ñ po
tuit dari a creatura.quia ſi daret᷑ a creatura: ꝓcederʒ
a creatura vel eẽt a creatura.ꝗ ſilr ſi.ſ.ſ.dat᷑ a ſe: ꝓce⸗
dit a ſe. 4¶ Si dicat᷑ ꝙ ſicut diẽ mgr in ſent . ꝙ intũů ẽ:
datus ẽ a ſe vel ꝓcedit a ſe inqtum deꝰ. ᷓ eadeʒ ratiõe
põt dici ꝙ pr̃ dat ſe ⁊ dat᷑ a ſe:ꝛ mittit ſe ⁊ mittit᷑ a ſe.
qð tñ ñ ↄcedit aug.nec etiã ipe magẽ.ſicẽ poſtea vide⸗
bit᷑. ¶ Itez rõnes magri ꝓpter q̃s videt᷑ ↄcedẽ ꝙ ſpũſſ.
dat ſe dat a ſe:⁊ mittit ſe ⁊ mittit᷑ a ſe ⁊ ꝓcedit a ſe
nõ vidẽt᷑ valere.nazʒ in omĩbo videt᷑ eẽ ↄmutatio predi⸗
camẽti.quia mitti ⁊ mittere:dari ⁊ dare ſiue etiaz ꝓce
dere ñ ſignificãt quid ſᷣ adaliqd. quia miſſio.ſ .l. a pꝛe
⁊ filio ẽ ꝓceſſioeiꝰ a pꝛe ⁊ ſilio.⁊ eſt inſtantia. pĩ põt
generare:filius vel.ſ.ſ.ñ pñt.ᷓ aliqꝗd põt pr̃ qð nõ põt
filius vel.ſ.ſ. Ad h̊ notandũ.ꝙ ſuꝑ veritate p̃dicta⸗
rũ ꝓpoſitõnũ plures fuer̃t opĩones. Quidã dicũt iſtas
eẽ falſas.ſpũſſ.mittit ſe:⁊ ſpũſſ.ꝓcedit a ſe.⁊ h̊ eſt rõne
diſtinctõis ⁊ auẽtis vel ſubauẽtis que ſigniſicantuꝛ in
bis verbis mittere ⁊ mitti. vñ auẽtes que ̊ vidẽt᷑ dicẽ
exponũt h mno: huſt mittit ſe.i.a ſpũſa.ẽ effectꝰ in qͥ co
gnoſcit᷑ miſſus. Alij dicũt ꝗ mittẽ 2 mitti dupkr dicũt
ſcʒ ꝓprie ⁊ impꝛoprie. ꝓprie qñ dicũt diſtinctõʒ ſiue au
ctoꝛitatẽ ⁊ ſubauẽteʒ.⁊ ſic ñ ſumũt᷑ in pᷣdictis locutio⸗
nibo. Qñq; aũt mitiẽ eſt ideʒ qð dare ſiue coĩcaẽ ſe cꝛe
ature rõnali:a tũc ſumit᷑ minꝰ ꝓpꝛie.⁊ in h̊ ſenſu cõce⸗
dũt pᷣdictas locutõnes.⁊ h̊ volũt trahere ex lĩa. diẽ. n.
mg' ſic. Spũſſanctꝰ dat ſe ⁊ dat᷑ a ſe.Alij aũt dicunt:
qð ⁊ verius videt᷑ ꝙ cũ dr ſpũſſ.mittit ſe vel dat ſe: ſi⸗
gnificat᷑ ꝑſona ſpũſſancti ſub alia ⁊ alia rõne. ſicut cũ
dr intellectus intelligit ſe.vnde cũ dicit᷑ ſpũſſ.mittit ſe
vel dat ſe: tria intelligũt᷑ ibi.ſ.ꝑſona mittẽs q ẽ ſpũſſ.
⁊ actio ſpũſſancti q̃ ẽ ideʒ qð ipe:⁊ effectus in creatuꝛa
cũ quo etiã effectu dat᷑ ſpũſſ.ñ quia in creatura ſimpłr
incipiat eẽ.ſ.ſ.ᷣ ga ẽ ibi alio mõ ꝙᷓ priꝰ.⁊ attribuit᷑ ꝑ⸗
ſone ſpũſſancti iliud qʒ ꝑſe eſt ipius effectꝰ. vnð 'ᷣm H
dr̃.ſ.ſ.faciẽs ſe in creatura ꝑ gram ⁊ factus in creatu⸗
ra.⁊ hoc videt᷑ dicere augꝰ. cum dicit natura datur ſic
donũ dei vt ſeip̃ᷣm det inqtum deus. ¶ Scoðm H ßt de⸗
facili rñderi ad oĩa illa que obijciũt᷑· ꝙ bec verba mit⸗
tere ? mitti dicũt relatõʒz vel diſtinctõez ſiue etiã auẽtẽ
ſubauẽteʒ.Dicendũ.n.eſt ꝙ ñ ſꝑ dicũt iſtam ßm rez
ſolü ſ̃m ratõʒ. vnde vnũ ⁊ idem aliqñ ſub alia ratiõe
2 alia põt ſignificari. Nõndũ q& ꝙ cux hec veꝛba mittẽ
2 mitti ſignificant diſtinctõz rõne relatiõis ⁊ auẽtis:
ſignificat᷑ illa diſtinctio diuerſimode.Aliqñ.n.ſ ignifi
catur ꝑ illa verba diſtinctio Fᷣm eẽntiam. vt cum dicit
tota trinitas mittere xpᷣm hoĩem vel angelos vel pro⸗
phetas.Aliqñ ðo ſignificat᷑ diſtinctio ſᷣm ꝑſonaʒ ſiue

”l!

cee⸗
tüͦ:
ratioe
kaſe.
lpice⸗
pſpün.
taſe
preai
R
apie
ffhot
nod
dcta⸗
tiſtas
Lrone
tur in
kdict
nco
dicit
inean
Neutio⸗
iſeee
gcoe
die⸗
cunt:
Ntd

itle,

iſ.
na
4
/
nb
gtin
tſie
1N
nit
nei
11,
ni
itte
eis
Gf
diet
4
ſue

6

Dueſtio

ym oꝛigineʒz ſolum: vt cum dicit᷑ pater mittere filiũ. vel

pater ⁊ filius mittere ſpm̃ſ. Aliqñ vo ſᷣm ratõʒ ſolum

vt cum dicit᷑ ſpũſſanctꝰ mittit ſe. vnum.n.⁊ idem pᷣt eẽ

ſupꝛa ſe ſᷣm rõnes diuerſas. ꝓut dicit᷑ ꝙ ratio conſide⸗
rata vt ratio:eſt ſupꝛa ſe inq;tum oſiderat᷑ vt quedã na
tura.⁊ ſummꝰ pontifex eſt ſupꝛa ſe:inqᷓtum eſt quedaʒ

ſingularis ꝑſona.ſᷣm primũ modũ accipit bieroꝰ. miſ

ſioneʒ cum dieit.qꝙ illud quod mittit᷑ ſemꝑ eſt ex ¶ nõ
cõiunctum.ᷣ̊ ſm ſecidum modũ accipit augꝰ.miſſiõʒ
cum dicit ſuꝑ Joh.minoꝛ ne eſt filius qꝗa miſſus: milſ⸗
ſionem audio nõ ſeꝑationem.q.d.diſcretio perſonalis
exigitur inter mittentem ⁊ miſſum nõ ſeꝑatio. Lercio
modo accipit magẽ in ſent᷑.cum dicit.ꝙ ſpũſſ.mittit ſe
dat ſe. Eodem modo poteſt dici de hac.ſpũſſ.dat ſe ⁊
datur a ſe.quia ſi dare dicat relationeʒ vel auẽtem re⸗
ſpectu dati:nõ notat᷑ ibi diſtinctio ſᷣm reʒ ſiue auẽtas.
bᷣ ſolum ᷣm rationem ſicut dictum ẽ.Aliqñ tñ accipit᷑
dare ꝓ influere ⁊ dari ꝓ inſpirari:⁊ tũc ↄcedũt ſimptr
ſpũſſ.dat ſe ⁊ datur a ſe.quia tũc ñ notatur ibi auẽtas
neq; etiaʒ relatio niſi ad illud cui fit datio ſiue inſpiꝛa⸗
tio.vnde iſte inter alias minus habẽt impropꝛietatis.
iſte ᷣo magis ſpñſſ.mittit ſe ⁊ mittit᷑ a ſe.iſta vᷣo mari⸗
me ſpũſſ.ꝓcedit a ſe:quia attribuit᷑ ſpũiſa.qð eſt effe⸗

ctus tm̃.ſinus etiã eſt impropꝛia actiua q́; paſſiua.

vnde bec eſt minus impꝛopꝛia ſpũſſ.dat ſe:qᷓ; hec ſpũſſ.
datur a ſe. ꝓpter habitudineʒ cauſe ſiue principij q̃ no⸗
tatur in ablatiuo ratiõe prepoſitõis.tñ vtraq; põt eſſe
vera eodeʒ modo quo dictũ eſt. ¶¶ Ad illud qð obijcit᷑
ꝙ in rationibo magri videt᷑ eſſe mutatio pꝛedicam̃ti.
dðm ꝙ in hoc qð dico mittere ⁊ mitti tria intelligunt᷑
ſcʒ notio ⁊ actio que eſt diuina eſſentia.que ſignificat
vt relata ad creaturaʒ ⁊ etiaʒ effectus ↄnotatus in ere
atura.ꝓcedũt ̊ rõnes magr̃i ratiõe actõis que ſignifi
catur in his verbis mittere ⁊ mitti: quaſi tota t᷑nitas
efficit aliquid in creatura.⁊ hec ſignificat ꝗqd nõ adali
quid.iQec eſt ſimile de hoc ꝙ dico generare vel ſpiraẽ.
nam iſta nõ dicũt effectum in creatura nec eẽntiaʒ ſed
puram notioneʒ. vnde nõ dicũt quid:h̊ adaliꝗd ſolũ.
Ad aliud dm.qꝙ bene ſequit᷑ ſpũſſ.datuꝛ a cꝛeatuꝛa
̊ᷓ ꝓcedit.ſiue ſumatur dari ꝓ eo qð eſt mitti:ſiue ꝓ eo
qð eſt infundi ſiue inſpirari.nõ tñ ſequit᷑ ſpũs dat ſe:
vel pater dat ſe:ꝙᷓ ꝓcedit a ſe.⁊ ratio hꝰ dicet᷑.j.qñ q̃ꝛe
tur vtꝝ mitti vel dari ↄueniat patri.

Membꝛũ terciũ

Onſequẽter querit᷑. vtꝝ miſſio actiue di
cta cõueniat ſpũiſa.reſpectu xpᷣi. Ad qð
ſic.eſa.xlvũj.⁊ nũc miſit me dns⁊ ſpiritꝰ
eius.loquit᷑ in ꝑſona xpᷣi.g̊ xpᷣs miſſus ẽ
a ſpũſa.ꝗ mittere cõuenit ſpũiſa.reſpectu xpᷣi.q¶ Item
ambro.in li.de ſpũſa.quis eſt qui dicit miſit me dñs 2
ſpuũs eius:niſi qui venit a patre vt ſaluos faceret pec⸗
catoꝛes.i.xp̃s.̊ ⁊ pater eum miſit ⁊ ſpũs.ql Itẽ in eo⸗
em. datus eſt a patre vt eſa.dicit.ix.puer natus ẽ no⸗
bis ⁊ filius datus eſt nobis.datus eſt audeo dicere ⁊ a
ſpũſa.quia miſſus eſt.̊ ⁊c.q¶ IJtem aug.in.ij.de tri.lo
quens de filio.mitti a patre ſiue ſpũſa.ñ potuit:qꝛ pa⸗
ter intelligit᷑ eum miſiſſe cum fecit eum ex femina.qð
vtiqʒ nõ fecit ſine ſpũſa. mittere ↄuenit patri ⁊ ſpũiſ.
reſpectu xp̃ᷣi. Contra.aug.de tri.exire a patre ⁊ ve⸗

mire in mundũ h̊ eſt mitti.̊ mittere filium in mundum
ſiue in carnem ↄuenit ſolum illi ꝑſone a qua exit filiꝰ.

H filius ñ eſt a ſpũſa.&̊ miſſio filij in mundũ ſiue in car⸗
nem ñ eſt a ſpũſa.⸗! Iteʒ augꝰ.iiij. de tri.ſicut natũ eſſe
eſt filio a patꝛe eẽ:ita mitti ẽ cognoſci qð ab illo ſit.ſed
filius non poteſt cognoſci eẽ a ſpirituſancto cuʒ nõ ſit
ab illo.̊ non poteſt mitti a ſpũſancto.ᷓ miſſio actiue
dicta nõ cõuenit ſpũiſancto reſpectu xpᷣi.¶ Si dicat ꝙ
ↄuenit ei ratione humane nature. Cont᷑.quicqd cõue⸗
nit xpᷣo homini:cõuenit ꝑſone filij di.ᷣſi mitti a ſpiri

—

lxxij.

tuſancto ↄuenit xpo homini:& cõuenit ꝑſone filij dei.
8D per ſona filij dei mittit᷑ a ſpũa. eſt a ſpũſa.qð nõ cõ
ceditur: immo potius ſpm̃ſanctũ eſſe a xpᷣo. SYtẽ cum
dicit᷑ filius mitti in carnem.aut intelligituꝛ de filio dei

Fm humanẽ naturam:aut ſᷣm diuinaʒ. non videtur ꝓ

Fm humanaʒ naturam:quia aliud eſt filiuʒ mitti ĩ car
nem:aliud ipᷣm exiſtenteʒ in carne mitti.in caꝛnẽ enim
mitti nõ ↄuenit niſi exñtibus preter carnem.ꝙᷓ non cõ⸗
uenit filio niſi ſm diuinam naturaʒ.ſᷣ̊ ſᷣm diuinaʒ na⸗
turam nõ mittitur xpᷣs a ſpũſancto. ̊ miſſio xpᷣi in car
nem nõ eſt a ſpũſancto.ſ̊ nõ cõuenit ei niſi miſſio vel in
carnem vel in mentẽ.ꝗ̊ᷓ miſſio actiue dicta nõ connenit
ſpũiſancto reſpectu xrpi. Ad hoc dicũt quidaʒ ꝙ tri
plex eſt miſſio xpᷣi.ſ.in menteʒ.in carnem.⁊ ad predi⸗
candum.Et dicũt ꝙ ſpũſſanctus nõ mittit xpᷣm duab⸗
miſſionibus primis:̊ tercia que eſt ad predicandum.
⁊ ſic intelligit᷑ auẽtas eſa.xlviij.⁊ nũc miſit me dominꝰ
⁊ ſpũs eius.⁊ auẽtas ambroſij ſimilit᷑. vnde ambꝛo.ad
hoc confirmandum adducit illaʒ auẽtem eſa.lxj. Spi
ritus domini ſuper me: euangelizʒare pauꝑibus miſit
me.Sed lʒ ſic poſſit reſponderi ad auẽtem ambꝛoſij:ñ
tamen adhuc reſpondet᷑ ad auẽtem auguſti.que intel⸗
ligitur de miſſione filij in carnem: ſicut patet per au⸗
ctoꝛitates quas adducit aug.miſit deus filium ſuuʒ in
terris. Item alij dicunt ꝙ hec eſt duplex ſpũſſanctꝰmi⸗
ſit filium in carnem.quia hoc verbum miſit poteſt cõ⸗
ſtrui cum hoc ꝙ dico ſpũſſ.ratione comꝑatõnis ad teꝛ
minũ ad quem:⁊K ſic eſt vera.quia incaꝛnatio filij facta
eſt a ſpũſancto ſicut⁊ a tota trinitate.vel põt conſtrui
hoc verbum miſit cum hoc ꝙ dico ſpũſſanctus ratione
comꝑationis ad ꝑſonaʒ que mittit᷑.⁊ ſic eſt falſa: quia
ſpũſſ.nõ habet auẽtem reſpectu filij. Utroq; aũt modo
dicit᷑ miſſio filij in carnem reſpectu patris.vnde cuʒ di
cit augꝰ.mitti ⁊ exire a patre ⁊ venire in mundũ: loꝗt
de miſſione filij ᷣm ꝙ ↄuenit patri.vnde mitti a patre
in mundum cõuenit filio quia eſt a patre:⁊ quia aduẽ
tus eius in mundũ eſt a patre ſiue incarnatio eiꝰ.mit⸗
ti ᷣo a ſpũſancto ↄuenit ei. non quia perſona eius ſit a
ſpũſancto:ſ̊ quia venire ipᷣm in munduʒ ſiue incarna⸗
ri eſt a ſpũſa.⁊ ꝑ hoc pʒ ſolutio ad primum obiectum.
l Ad aliud dðᷣm.ꝙ filium cognoſci eſſe a patre eſt fi⸗
lium mitti.⁊ quia illa cognitio eſt a ſpũſa.ideo miſſio
filij eſt aliquo mõ a ſpũſa.ſ̊ q̊ nõ eſt verũ de quocunqʒ
effectu in quo cognoſcit᷑ ꝓceſſio filij: ſ̊ de tali effectu ꝗ
ab aliquo modo predicat᷑ de ꝑſona filij dei vt eſt incaꝛ⸗
natio.vnde nõ oꝑtet ꝙ ſi ſpũſſ.mittit filium in carneʒ

