
eſt rectitudo que eſt veritas. debita oꝛdinatio a cau⸗

ſa vt ſit ad cauſam:eſt rectitudo que eſt bonitas. pꝛi⸗
ma percipitur intelligentia mentis.ſecunda vo ſenti
tur affectu voluntatis.a ideo conuenienter poſſet ad
differentiam voluntatis poni ꝙ dicitur mente perce
tibilis. ¶ Ad vlnmum vo quod obicit de ſenſibili⸗

us. dicunt ꝙ non intendit Anſelmus niſi de verita⸗

te intelligibilium. Sed contra. veritas ſi igni non ſi

ne ſenſu percipitur. quia ſignum eſt quod ſe ſenſui
ſubijcit: ⁊ aliud intelligendum relinquit. Similiter
in libꝛo illo ipſe inducit veritatem ſenſuum ſiue ĩ ſen
ſirna. Dolufio buius rei queſtione ſequenti manite⸗

YTV.
Mlembꝛum quartum

Oſtea queritur de veritate in quibus
ſit.⁊ cum vnũquodq; ſic ſe habet ad eẽ
ſicut ad veritatem:in omni re erit veri
tas..l! Contra auguſt.in ſolilo.quicqꝗd
eſt in aliquo.non poteſt manere ſi non maneat illud

in quo eſt. rebus autem veris intereuntibus manet

veritas: non eſt igitur veritas in rebus moꝛtalibus.
4 Item auguſtinus de vera religione. Inter mentez
noſtram qua deum intelligimus patrem 2 veritatez
lucem. illam interioꝛem per quam deum intelligimꝰ
nulla interpoſita creatura eſt: quare ipſam veritateʒ
nulla ex parte diſſimiliter in ipſo ⁊ cum ipſo venere⸗
mur. que foꝛma eſt omnium que ab vno et ao vnum
referuntur.ſi ergo veritas eſt lux interioꝛ. ergo eſt ſo
lum in ſpiritualibus 2 non in coꝛpoꝛalibus.¶¶ Item
dicit Auguſtinus ſuper cañ.iohis.ꝙ veritas eſt lux
intelligibilis. ſicut ergo lux ſenſibilis non eſt niſi in
ſenſibilibus:ſimiliter lux intelligibilis non erit niſi
in intelligibilibus.ergo non eſt veritas in ſenſibilibo
Reſponſio ad pꝛimum veritas in rebus dupler ẽ.
Eſt veritas neceſſitatis ⁊ veritas contingentie. ſicut
diſtinxit Anſelmus. in veritate ſignationis quẽad⸗
modum eſt eſſe neceſſarium ⁊ contingens.Loquitur
ergo Auguſtinus in ſoliloquijs de veritate neceſſita
tis que eſt ſolum in rebus neceſſarijs. Pꝛeterea ẽ ve⸗

ritas cauſe ? veritas cauſati.⁊ vtraq; veritate dicũ⸗

tuxr res vere ſicut ⁊ bone duplici bonitate:ſcilicet bo⸗
nitate cauſe ⁊ bonitate cauſati. Geritas ergo cõmu⸗
niter non eſt in rebus vt dependens ab illis. et ideo
Fuis res vere intereant:non interit veritas.veritas
ðo cauſati que eſt in diuino eſſe rei interit rebus ve⸗
ris intereuntibus. Ad aliud dicendum ꝙ veritas
pꝛima lux interioꝛ dicitur pꝛopter ſui ſubſtantialita⸗
tem ⁊ ſimplicitatem que pꝛohibet vt non poſſet ↄgno
ſci niſi ab intellectu qui eſt vis anime interioꝛ.⁊ ta⸗
men ꝙtum ad ſuam eſſentiam: attingit omne quod ẽ
ſicut ponit auguſtinus exemplum de ceco poſito ĩ ſo⸗
le.ꝙ pꝛeſens eſt ei lux. ipſe tamen abſens eſt ab illa:
ita ipſa ſumma ſapientia que eſt pꝛima veritas om⸗
nium in quo eſt pꝛeſens eſt qᷓuis ipſe abſens. eſt igi⸗
tur omni rei pꝛeſens per eſſentiam per quam omnis
res in eſſe ſaluatur. VUnde pꝛimo iohis.Lur in tene⸗
bris lucet⁊ tenebꝛe eam non compꝛehendeꝛunt æc.in
mundo erat ⁊ mundus per ipſum factus eſt ⁊c. Ad
vltimum dicendum. ꝙ lux intelligibilis dicitur. non
ſolum quia ſit in intelligibilibus: ſed ſolum intelle⸗

ctu percipitur. Vnde notandum.q ad illð quod obij
ciebatur in pꝛecedenti queſtione. ꝙ ſenſibilium recti

tudo non ſola mente percipitur ergo nõ eſt in eis ve
ritas cum percipiuntur ſenſu. Dicendum q; qᷓuis in
tellectu non ſeparantur eſſe rei veritas.quia ſem⸗
per cointelligitur: tamen in iudicio ſenſus ſeparan⸗
tur.quia eſſe ſenſibilis vt iudicatur ⁊ accipitur ſenſu
ſemper appꝛehenditur cum conditionibus materie.
veritas autem eius axpꝛehenditur abſq; omni condi
tione materie.⁊ ideo ſolo intellectu vel mente.ex hoc
non ſequitur ꝙ in ſenſibilibus vel in rectitudine vi⸗
ſibiliter non ſit veritas:ſed ꝙ non accipiatur eoꝛum
veritas ſenſu ſiue per ſenſum.

Mlembꝛum quintum

nſequenter inquirendum eſt de veri
tate. Vtrum ſit vna:ita ꝙ non plures.
Ad quod ſic ſᷣm Anſhelmũ.ſicut ſe ba
bet coloꝛ ad coꝛpus coloꝛatum:ſic veri⸗
tas ad rem veram.ergo ſi multiplicantuꝛ coloꝛes pᷣm
quod multiplicatur coloꝛatum:multiplicabuntuꝛ ve

ritates m multiplicationem veroꝛuʒ. eꝛgo multe ſũt
eritates: cum conſtat multa eſſe vera. 4 Ytem ſi veꝛi
tas non? aliud ꝙᷓ rectitudo.ſed alia rectitudo ſigna
tionis alia voluntatis: quia hec in voluntate illa in
ſignificatione habet ſuũ eſſe. ergo alia veritas ſigna
tionis.2 alia voluntatis 4Ytem vnũquodq; ſicut ſe
habet ad eſſe ita ad veritatem.ſi ergo non eſt eſſe vnũ
omnium veroꝛum: non eſt veritas omnium veroꝛum
vyna. Cötra. Anſelmus de veritate. ſi rectitudo nõ
eſt in rebus illis que dicunt rectitudinem niſi ců ſunt
ßm ꝙ debẽt. debent autem eſſe vᷣm ꝙ exigit pꝛima re⸗
ctitudo que eſt pꝛima veritas: ergo hic illis rectas et
veras eſſe m pꝛimam rectitudinem veritatem eſſe.
eſt igitur vna rectitudo ⁊ veritas. Ytem Anſelmus
ſicut tempus ſe habʒ ad tempoꝛalia ſic veritas ad ve
ra. Veritas enim eſt menſura omnium veroꝛũ: ſicut
tempus omnium tem poꝛalium. Si ergo vnum tem⸗
pus omnium tempoꝛalium.ꝙuis diueꝛſa tempoꝛalia
que tempoꝛe menſurantur: ergo vna veritas erit om⸗
nium veroꝛum ẽuis multa ſunt que veritate menſu⸗
rantur. 4 YZtem 'm auguſtinum in ſolio. ⁊ Anſek.
cæ veritate. veritas radicatur in ꝑmanente: non ĩnõ
ꝑmanente. Sed vnum eſt ꝑmanens in ommi re. ſed il
lud non multiplicatur in hae re vel in illa: ergo veri
tas non multiplicatur in hac re vel in illa. Reſpõ
ſio. veritas rei dicituꝛ duobus modis.vno modo lm
ꝙ dicitur indiuiſio eſſe ⁊ quod ẽ.pꝛout dicitur ab au
guſtino veritas. ⁊ hbec veritas fundatur ſuper debita
pꝛincipia eſſentie rerum ? debitam eoꝛum vnionem
in creaturis.⁊ hec veritas multiplicatur ſcom multi
plicationem eſſentie veroꝛum Alio modo hᷣm ꝙ veri
tas dicitur ab auguſtino lux intelligibilis:eo ꝙ ĩ mo
dum lucis maniſeſtat omnia vera tenet 2 conßuat
in eſſe.quẽadmodum lux eſt pꝛincipium conſeruati⸗
uum ſuoꝛum effectuum pꝛout dicitur ab Anſelmo re
ctitudo mente ꝑceptibilis.eo ꝙ per ipſam menſuran
tur omnia vera: ſicut per tempus omnia tempoꝛalia
q hoc modo vna eſt ⁊ ſola veritas que eſt diuina.qua
manifeſtantur omnia? vera 7 conſeruantur in eſſe 2
menſurantur. pꝛimo ergo modo multe ſunt veritates
ßm multiplicationem eſſentie veroꝛum.ſecundo mo⸗
do vna tm̃ veritas quẽadmodum lux ⁊ rectitudo vna
Si autem queritur in hoc ſecundo ſenſu veritas hu⸗
ius rei vel illius. diſtinguendo veritatuʒ differẽtias.
vt veritas ſignationis. veritas actionis ⁊c.ſi nullam
ab ipſis rebus accipit veritas diuerſitatem. Reſpon
cendum ᷣm Anſelmum de veritate.impꝛopꝛie huius
rei vel illius veritas eſſe dicitur: quoniam illa nõ in
ipſis rebus aut ex ipſis aut per ipſas in quibus eſſe
dicitur habet ſuum eſſe: ſed cum res m illam ſunt qᷓ
ſemper pꝛeſto eſt bis qque ſunt ſicut debẽt. eſſe veritas
dicitur huius rei vel illius vt veritas ſignationis.
veritas voluntatis ⁊ huiuſmodi.quẽadmodum tem
pus huius rei vel illius: cum vnum ⁊ idem ſit tempꝰ
omnium que in eodem tempoꝛe ſimul ſunt.⁊ ſi non
eſſet hec res vel illa:nibilominus eſſet idem tempus
nec enim ideo dicitur tempus huius rei vel ulius.qꝛ
tempus eſt in ipſis rebus: ſeo quia ipſe ſunt in tem⸗
poꝛe. ſicut per tempus per ſe conſideratum non vi⸗
citur tempus alicuius:ſed cum res que ĩ illo ſunt cõ⸗
ſideramus dicitur huius rei vel illius:ita ſumma ve
ritas per ſe ſubſiſtens nullius rei eſt. ſed cuʒ aliquid
ſcðm illam eſt:tunc eius dicitur veritas.

Membꝛum ſextum

Onſequenter queritur an plures veri⸗
tates ab eterno ſint.⁊ cum eſſe verita⸗
tem ſit eſſe quid: ſi ſunt plures verita⸗
tes ab eterno.erunt plura aliq ab eter⸗
no quod ẽ erroꝛ.¶ Item ſi diceretur ꝙ vna eſſet vni⸗

tas ab eterno ſed plura vera. Contra.cum veruʒ nõ

ſit determinatio diminuens vel remouens.cum dici⸗
tur aliquid verum quẽadmodum homo moꝛtuus: ſe⸗
quitur neceſſario ſi plura vera ab eterno:ꝙ plura ali
qua ab eterno.Cum ergo boc ſit falſum.relinquitur
ꝙ vnum ſoluz veritas vna eſt ab eterno. Cõtra.
cum dico pater generat.filius generatur.ſpiritus ⸗
cedit: hic ſunt plures veritates ſicut plures perſone
vel pꝛopꝛietates.ſed veritates iſte ſunt eterne ſine pn
cipio:ergo plures veritates ab eterno.⸗ Item augu
ſtinus dicit. ꝙ tres ſunt quibus fruendum eſt. ſed ve⸗
ritas conuertitur cum re: igitur tres ſunt veritates
reſpondentes hmõi tribus rebus. ſed huiuſmodi res
ſunt ſine initio.quia buiuſmodi vocat perſonas diui
nas.ergo⁊ tres huiuſinodi veritates ſunt ſine initio
aut ratione perſonalitatis non eſſet ponere veꝛitatezʒ
in diuinis. 4 Item deus ab eterno ſciuit omnem cre
aturam ſiue hanc ſiue illam. ſciuit ergo ab eterno an
tirpᷣm foꝛe ⁊ petrum foꝛe.hoꝛum enim veꝛitas fuit in
mente diuina ab eterno:quia omne qð ſcitur quia ve
rum eſt ſcitur. ſed antixpᷣm foꝛe non eſt petrum fore.
ergo veritas huiuſmodi in mente diuina non eſt veꝛi
tas illius.quia ſi bec diſtinguũtur inter ſe:⁊ verita⸗
tes earum diſtinguũtur. ſed iſte veritates ſunt ĩ men
te diuina ab eterno? ſciuntur a deo: et pari ratione
veritates omnium creaturarum. eꝛgo plures ſunt ve
ritates ab eterno. Solutio. dicendum ꝗ vna ſola
eſt veritas cuius pꝛopꝛium eſt eſſe ſine initio.⁊ becẽ
veritas pꝛima que eſi pꝛincipium ommium aliarum
veritatum. ⁊ pꝛioꝛ illis cauſalitate ⁊ duratione.que
omnes alias veritates tenet in eſſe ⁊ conſeꝛuat.¶¶. Ad
pꝛimum obiectum dicendum. ꝙ cum dicit auguſtinꝰ
tres ſunt res quibus eſt fruendum. Sicenduʒ ꝙ res
aliquando appellatur natura.aliquando res aPella⸗
tur ipſa res nature. aut ergo inuocat res tres diui⸗
nas perſonas.vnde ſunt hic tres res nature ſiue tꝛes
perſone.Auguſtinus ergo ibi vocat tres res tres di⸗
uinas perſonas. Vnde ſunt hic tres res nature ſiue
tres perſone: non tres res id eſt non tres nature:im⸗
mo ſunt tres vmus nature. ſunt illa natura ſcilicet
diuina eſſentia.⁊ ideo cum veritas ad eſſentiam refe
ratur et ſuper ipſam fundetur: non eſi dicendum ꝙ;

ſunt harum tres veritates diſtincte immo vna ſola.

Quoo tamen obijcitur. ꝙ patrem generare non elt fi
lium generari. dicimꝰ ꝙ ſi loquamur de veritate que
eſt rei relate ad intellectum: poſſet eſſe ꝙ ſint tres ve⸗
ritates ſm rationem intelligentie. vna tamen ſola eſt
veritas eſſentie nõ plures.⁊ de hac hic loquimur ipa

enim pꝛopꝛietas ad perſonaʒ reducitur ⁊ perſona ad

eſſentiam. ⁊ pꝛopter hoc veritas pꝛopꝛietatis ad veꝛri
tatem reducitur perſone.⁊ veritas perſone ad verita

tem eſſentie.⁊ ideo cum ſit vbi vna ſola eſſentia. re⸗
linquitur ꝙ ſit ibi vna ſola veritas.quod ſic patet. pa
trem enim generare nibil aliud eſt qᷓ patrem eſſe. et
filium generari idem ꝙ filium eſſe:ſt piritũſanctũ pꝛo
cedere idem qð ſpiritũſanctum eſſe. Seo cũ dico pa⸗
ter eſt. filiꝰeſi.ſpuſſanctꝰeſt:idem dico eſſe ſiue eandẽ
eſſentiã.hoc enim eſſe dici
tia. ⁊ de filio:qꝛ filiꝰeſt eſſentia.⁊ ſiłꝛ deſ pũſcto.quia
ſpũſſetus ẽ eẽntia. Si gᷓ hec veritas pr generat redu
citur ad hanc que eſi patrem eſſe:reducit᷑ ad eẽntiam

ſic de alijs.⁊ ita cũ ad eandẽ eẽntiã reducãt᷑ ratõne

tur de patre:qꝛ pater ẽ eẽn⸗

4
resſe⸗
eſeti
Penſ⸗
ſabeten
eſſerni
rergns
um dicii
pb:ſe⸗
org li
nquitur
Orz.
rims⸗
perſone
neſineit
tem augn
eſſedeen
eritates
fnotine⸗
onasdiut
ſineini⸗
erenintsz
mnnengre
Eterpoen
gsfuit
Urqniate
rumfore.
oneſtpen
rfenin
Pntignen
lmngone
gſuntre
Chaſol
daheei
Aiarum
one⸗ge
t 4
ngoltr⸗
e
oppeli⸗
es dii
ine nes

esde

preſue
wprernmn
Aſalle

iartſrte

do
1 ſn.
oneki
Nteqe
es e⸗
ſoek
urin
oncs
40 ſen
hferit
ig
Ntet
eſe. 4
cp
ſcoßt
ca
fich
⸗
tretn
em
e

cuius eſt veritas: conſiat ꝙ ibi non ſunt tres verita⸗
tes ſine initio quia ad vnam indiuiſibilem veꝛitateʒ

reducitur ratione cuius dicitur eſſe vna.⁊ ꝑ hoc pa⸗

tet ſolutio ad pꝛimum ⁊ ſecũdum.⸗ Ad aliud dicen
dum. ꝙ licet referendo ad res extra vna non ſit alte
ra quia petrum foꝛe in mente:nõ eſt antix pᷣm foꝛe in
mente. tamen in mente diuina veritates iſte in diueꝛ
ſe ſunt 2 ſunt vna veritas. Sunt eniʒ pꝛima veritas
ſiue oiuina eſſentia. nam mundum foꝛe anteq; mun⸗
dus ſit non eſt aliud qᷓ deum foꝛe creaturum mundũ
7 ſimiliter petꝛum foꝛe.⁊ ſic eſt de alijs futuris.Sed
um foꝛe creaturum mundum:idem eſ ꝙ; deum eẽ.
2 ita veritates iſte relate ad dininam eſſentiam vnũ
ſunt.quia ſunt diuina eſſentia. Unde hac ratione di
cit Anſelmꝰ. ꝙ creatura in creatoꝛe eſt creatrix eẽn⸗
tia.vnde ſicut nos dicimꝰ de ydeis ꝙ ydee relate ad
ipſa ydeata plures ſunt.quia creature quarum ſunt
plures ſunt.nec vna cum alia.⁊ ideo in comꝑatione
iſta vna ydea non alia: tamen comꝑatione ad ipſum
pꝛimum pꝛout ſunt in mente diuina.omnes ydee ſũt
vnum. Sic dicimus ꝙ iſte veritates plures ſunt ĩ re
extra.nec vna ſit alia: ſunt tamen vna veritas pꝛout
ſunt in mente diuina. quia ſunt idem qð pꝛima veri⸗
tas que eſt diuina eſſentia ? ita ſunt vna veritas2 nõ
plures ſᷣm ꝙ ſit. Sed contingit dicere ꝙ eſt veritas

plurium rerum.

Membrum ſeptimũ
Oſlea queritur de eternitate veritatis
. an omnis veritas eterna ſit. Ao quod
ſic augu.nihil magis eſt eternum qᷓ; ra
tio circuli.⁊ ſimiliter duoꝛ tria eẽ ꝗn⸗
q;.· ergo aut dicetur deus eſt ratio circuli.⁊ ſimiliter
duo ⁊ tria eſſe quinq; vel ꝙ plura ſint ab eterno:quo
rum vtrũq; eſt incõueniens. 4 Item qð non incepit
eſt eternuʒ.ſed veritas huius ꝓpoſitionis antixp̃ᷣe na
ſcetur non incepit: non enim eſt dicere qñ incepit.er
go eſt eterna. Contra quod eſt eternum nunqᷓ de⸗
ſinet. ſed veritas buius ꝓpoſitionis aliquando deſi⸗
net. poſtq; enim natus erit non erit amplius vera:er
go non eſt eterna. Ztem circa hoc queritur. vtrum
enũciabilia ſunt ab eterno. Ad qðs ſic.ab eterno fuit
verum mundum foꝛe. aliteꝛ enim pꝛeſcientia que fuit
de hoc ab eterno. nõ eſſet veri ⁊ ita de alijs: ergo enũ
ciabilia fuerunt ab eterno. 4 Item anguſtinus in li
bꝛo ſoliloꝗ. dicit quod ſequitur.ſi mundus non fuit:
mundum non fuiſſe eſt verum. ⁊ per hboc intendit ꝓp⸗
bare ꝙ veritas eſt eterna. per hoc ꝙ neceſſe eſt alteꝛã
partem contradictionis eſſe veram.⁊ ita mundũ non
eſſe fuit verum anteqᷓ fieret:ergo enũciabile ab eter⸗
no. CLontra cum dicitur mũdum foꝛe hoc enũcia⸗

bile affirmat de mundo qm̃ erit. Similiter mundus

non eſt anteꝙ mundus eſſet. hec enunciatio negat de
mundo qm̃ eſt. Si ergo de hoc ꝙ omnino non eſt ni⸗
pil poteſt affirmari. etſi vninerſaliter nibil eſſet. ni⸗
hil poſſet de altero negari. cum ergo ab eterno nõ fu⸗
it mundus nec aliquod eoꝛum que ſunt in mũdo: nõ
erit verum diceꝛe ab eterno mundus erit ⁊ ab eteꝛno
mundus non eſt. Item ab eterno non eſt enũcians
nec res de qua enunciatur.eꝛgo enunciabilia nõ ſunt
abeterno. Ad pꝛimum dicendum q veritas hui?
ꝓoſitionis antixpc naſcetur.x⁊ huiꝰ duo ⁊ tria ſunt
quinq;.⁊ huiꝰcirculus eſt figura plana. poteſt retor⸗
queri vel ad id in quo radicatur veritas illa ſicut in
ſubiecto.ſicut dicit auguſſinꝰ ꝙ bꝛeuis diſtinctio ve⸗
ri eſt io quod eſt.ꝛ ſic iſte veritates non ſunt eterne.
Et quod dicit auguſtinꝰ.nihil magis eſt eteꝛnum 7c.
accipitur ibi eternum pꝛo perpetuo vel pꝛo eterno tẽ
poꝛis. Vel poteſt retoꝛqueri dictarum ꝓPpoſitionum

xv.

veritas ad pꝛimam veritatem. ſic eſt quelibet illarũ
eterna nec ẽ aliud ꝙ; ipſe deus.nec ideo dicetur ꝙ cir
culi ratio ſit deus ſimpliciter loquẽdo. ſed circuli ra
tio pꝛout eſt in xo.4 Eodem modo reſpondendum
eſt de illa antixpᷣc naſcetur ꝙ ſi veritas eius retoꝛque
retur ad veritatem pꝛimam:hoc modo veritas ẽ eter
na. Si retoꝛqueat᷑ ad illud in quo eſt:ſic non eſt eter
na ſimpliciter: tamen in genere tempoꝛis ⁊ in eteꝛno

poteſt dici non habuiſſe pꝛincipium. ſequitur tamen

Sm ꝙ dicitur pꝛeteritoꝛum nõ eſi ſinis led pꝛincipiũ
in tempoꝛe.ecõtrario futuroꝛum non eſi pꝛincipium
ſed imtiuʒ tm.ſic enim qᷓtum eſi de oꝛdine tempoꝛis
non eſt aſſignare tempus in quo vltimo bec ſit vera:

ceſar fuit.ſed eſt aſſignare in quo pꝛimo fuit vera.ita

ecõtrario oꝛdine tempoꝛis non eſt aſſignare tempus
in quo hec pꝛimo vera fuit antixp̃c erit:tamen erit aſ
ſignare tempus in quo vltimo erit vera.4 Ad hoc
quod querit de enũciabilibus.dicendum ꝙ enuncia

bile impoꝛtat aptitudinem vnã ex parte enunciãtis

2 aptitudinem aliam ex parte eius quod enunciatur
MEtum eſt de aptitudine ex parte rei enunciate: diſtĩ
guendum. ꝙ res enunciata poteſt conſiderari in na⸗

tura pꝛopꝛia.ſic nõ ſunt enunciabilia ab eterno quia
in enunciabili eſt com poſitio vel diuiſio. Compoſi⸗

tio autem ⁊ diuiſio tunc pꝛimo venerunt in eſſe:cum
creat᷑a pꝛoceſſit ĩ eſſe.in quo eſt pꝛima compoſitio eiꝰ
quod eſt ⁊ quo eſt⁊ rationi eius ꝙ eſt: accipitur ra⸗
tio ſubijciendi.ratione eius quo eſt: ratio pꝛedican⸗
di · Mtum do eſt de aptitudine rei enũciate ſᷣm ꝙ pꝛi
ma cauſa:poſſunt dici enũciabilia eſſe abeterno.ſed
hoc non ſimpliciter ſed ſᷣm quid.Fſᷣm ꝙ eſſe rerum in
cauſa non eſt eſſe ſimpliciter ſed ſᷣm quid.q Ad obie
cta ergo dicendum.ꝙ veritas enũciabilium ſᷣm quẽ⸗
dam modum eterna eſt. non tamen ſequitur ꝙ enun⸗
ciabilia ab eterno.vnde diſtinguẽdum ꝙ eſt veritas
triplex. Eſt enim veritas rei ſᷣm quod dicit auguſti⸗
nus in libꝛo ſoliloꝗ.verum eſt id quod eſt. Eſt etiam
veritas ſigni ſᷣm quod dicimus oꝛationem veram eẽ
cum oſtenditur rem eſſe ſicut eſt.⁊ ſᷣm hoc veritas eſt
adequatio ſigni ad id cuius eſt ſignum. Eſt etiam ve⸗

ritas cauſe de qua dixit Anſeł.ꝙ vna ⁊ ſola eſt veri⸗
tas licet plura ſint veꝛa.⁊ ponit exemplum de tempo

re ſicut eſt tempus vnum licet plura tempoꝛalia eo⸗
dem modo menſurata.⁊ hoc dicit auguſtinus ꝙ om⸗
ne verum eſt verum pꝛima veritate.Et ᷣm pꝛimum
modum mundum non eſſe ⁊ mundum futurum eſſe:
non fuit verum anteqᷓ; mũdus ⁊ res eſſent.nulla em
res ſubiacebat affirmationi vel negationi: ſicut nũc
affirmationi ſubiacet compoſitio alicuius rei. et ne⸗
gatõi vere ſubiacet modo pꝛopꝛia veritas.quia vna
res ſeparationem habet ab alia. Scom modum ſᷣm
quem dicitur veritas ſigni.cum veritas ſigni depen⸗
ceat a veritate rei: non erit dicere ſᷣm ſtatum illum
mundum foꝛe vel mundum non eſſe. Scõm auteʒ vl
timum modum pꝛout veritas dicitur cauſe.ſubeſt ve
ritas ei ꝙ eſt mundum foꝛe.mundum non eſſe an teqᷓ
mundus eſſet.⁊ huic affirmationi mundum foꝛe ſuffi
cit veritas ydee ſiue ratio mundi in veritate.ſiue ar⸗
te diuina que eſt reſpectu mundi futura. Huic auteʒ

negationi mundum non eſſe ſubeſt veꝛitas ipᷣius eſſe

diuini quod eſt veꝛe eſſe.ratione cuius veri eſſe remo
uetur a mundo ⁊ ab vnaquaq; creatura que tunc nõ
erat.Nec ex hoc ſequitur ꝙ mundus ſit vel alia crea
tura:qᷓuis aliquid affirmetur vel negetur de mundo
ſicut non ſequitur ſi hyrcoceruꝰeſt in opinione: ergo
byrcoceruꝰ eſt in eſſe ſeu habet eſſe.ſed ꝙ opinio de
byrcoceruo eſſe habeat.

Mlẽbꝛum octauũ

Onſequẽter queritur an veritas ſit mu
tabilis vel immutabilis. Ad quod
ſic Anſelmus. omnino in deo ipſam re⸗
ctitudinem immutabilem permanere.
ſed veritas eſt rectitudo:eꝛgo veritas eſt omnino im⸗
mutabilis. 4¶ Item auguſtinus in li. de li.arbi. veri⸗
tas non eſt inferioꝛ mente noſtra: quia de ea iudica⸗
remus qð non eſt veꝛum. non enim de ipſa iudicamꝰ
ſed per ipſam.nec menti equalis:quia mutaretur ſi⸗
cut mens eſt mutabilis.vnde dicit mentes noſtre ali⸗
quando plus vident aliquando minus de ipſa. Ipſa
in ſe manẽs nec pꝛoficit nec deficit.ex quo videtuꝛ ꝙ
ſit immutabilis.4! Item obijcitur ꝙ veritas creata
ſit immutabilis.quia res quelibet veritatem habet.
quia habet ſimilitudinem cum pꝛimo.ſed ratõne eiꝰ
ꝙ habet ſimilitudinem cum pꝛimo eſt permanens:er
go ratione permanentis eſt veritas in omni re.2 ſu⸗
per ipſum permanens eſt fundata veritas.ſed ratio⸗
ne illius eſt immutabilis: alioquin non haberet ꝑ il⸗
lud ſimilitudinem cum pꝛimo qui eſt immutabilis.ꝗ
veritas etiam creata immutabilis. ¶¶ Item ſicut dici
mus de celo ꝙ ſubſtantia eius non mutatur licet mo
ueatur in tempoꝛe: ita dicimus ꝙ aliquid eſt in tem⸗
poꝛe quod m ſubſtantiam non mutatur licet ſit alte
rum ⁊ alterum. ⁊ hoc eſt nunc qõ fertur. qð idem eſt
pm ſubſtantiam nõ mutatum ſed manet licet dicatur
alterum ⁊ alterum. ſic ille qui ſedet in foꝛo ⁊ poſt in
theatro non dicitur mutatus ᷣm ſubſtantiã licet mu

tetur ſᷣm accidens.ergo cum ſupꝛa permanens funde

tur veritas.eadem erit veritas ſub hoc pꝛeſenti pre⸗
terito ⁊ futuro ⁊ non mutata:cum eadem ſit ſubſtan⸗
tia tempoꝛis pᷣſens pᷣterita ⁊ futura.ſed altera ⁊ alte
ra.⁊ iſta eſt immutabilis veritas.¶ Item veritas pᷣ⸗
teriti dicitur reſpectu alicuius pꝛeſentis.veritas pꝛe
ſentis reſpectu eiuſdem cum eſt pꝛeſens veritas futu
ri reſpectu eiuſdem cum eſt pꝛeſens.idem ergo eſt qð
ſubelſt veritati pꝛeſentis pᷣteriti ⁊ futuri. Si ergo qð
eſt verum de pᷣterito ſemper erit verum. ⁊ qð eſt verũ
ce futuro ſemper fuit verum. ⁊ qð eſi verum de pᷣſen
ti nunc eſt verum.cum idem ſubſit verum pᷣſenti pᷣte⸗
rito ⁊ futuro:quodlibet ergo verum ſemper fuit? eſt
7 erit verum. quelibet ergo veritas eſt immutabilis

q;uis enũciatio de vero ꝑ tꝑa varietur.4 YIẽ Anſebk.

in libꝛo de veritate.non exiſtente ſignificatione non

perit rectitudo eius qua rectum eſt.⁊ qua exigituꝛ vt

qð ſignanduʒ eſt ſignificetur.i ec ideo eſt rectitudo

in ſignificatione quia nunc incipit eſſe cum ſigniſica

tur ꝙ eſt vel non eſſe qð non eſt: ſed quia ſigniricatio
tunc fit ſm rectitudineʒ que ſemꝑ eſt. nec ob hoc ab⸗
eſt a ſigniſicatione cum non ſicut debet aut cum nul⸗
la ſit ſignatio:ſed quia tune ſignatio deꝑit a non defi
ciente rectitudine.Rectitudo igitur qua ſignatio re⸗
cta dicitur non habet eſſe aut aliquẽ motum ꝑſigna⸗
tionem quocũq; ipſa moueatur ſignatio.oĩno eꝛgo vi

tco hac ratione pꝛobari quo quomodo ipᷣa ſint:recti
tudinem iĩmutabilem ꝓꝑmanere. Contra.diminute

ſunt veritates a filis hominum.ergo multomagis ĩ
alijs creaturis ſunt diminute:cum ſit homo nobilioꝛ
creatura ⁊ magis ſimilis deo.ſed omne diminutũ eſt
mutatum ſiue mutabile: ergo veritas eſt mutabilis.
Solutio.dicenduʒ m Anſeł.ꝙ veꝛitas pꝛima eſt
ĩmutabilis.Et ſimiliter augu.loquitur de veritate pᷣ
ma in pᷣdicta auctoꝛitate.de hac em̃ ſimpliciter verũ
eſt ꝙ eſt imutabilis. Sed de veritate que eſt in crea⸗
turis dicimus ꝙ in aliquibo eſt veritas mutabilis.ſᷣ
duplex eſt veritas in iſtis creatis.vna ẽ que eſt ĩ cre⸗
atura ratione eius ꝙ habet ſimilitudinem cum deo.
2 illa veritas fundatur ſuꝑ aliquid vnde habent ſimi

litudinem cum deo. vnde licet tempus non ꝑmaneaat

inq;tum hmõi in ſuis ꝑtibus:tamen in non ꝑmanen⸗
do habet quãdam ꝑꝓmanentiam.⁊ ſimiliter motus.⁊
ratione huiꝰhabet veritatem.⁊ hec veritas eſt ĩimuta
bilis in re.vnde hec veritas nõ interit ᷣm auguſtinũ
exiſtente re ſcʒ que eſt fundamentum veritatis nec va
riatur ſᷣm ſucceſſioneʒ motus ⁊ tempoꝛis.Sed ẽ alia
veritas que eſt adequatio rei ⁊ intellectus.⁊ hec veꝛi
tas eſt in re non ſolum in ratõne eius qð habet ſimi⸗
litudinem cum pꝛimo: ĩmo eſt ratione diſſimilitudi⸗
nis.vnde res coꝛruptibilis inq;tum hmõi non habet
ſimilitudinem cum pꝛimo.tamen habet veꝛitatem qᷓ;⸗

tum ad hoc vnde intellectus aꝓpꝛehendit? intelligit

ꝙ hbec res eſt coꝛruptibilis.⁊ hec eſt veritas rei inſe.
hec eſt veritas mutabilis ſicut ⁊ res mutabiles ſũt
hec enim variatur ſᷣm variationem ⁊ mutationẽ eo⸗
rum que accidunt circa eſſentiam rei que eſt ſubiectũ
veritatis inuariabilis.ſᷣm hanc autem variationezʒ
ſub ſignis diuerſis accipitur ſiue apta nata eſt acci⸗
pi res ab intellectu. vnde quãdoq; ſub conſignatione
tempoꝛis talis vel talis.quãdoq; ſub tali accidente.
quãdoq; ſub oppoſito.pꝛopter hoc illa veritas que ẽ
rei ᷣm hanc variationem accepte variabilis eſt. non
eſt ergo auctoꝛitas pᷣs.contraria ei ꝙ dicitur veritatẽ
eſſe immutabilem.quia loquitur de alia veꝛitate ⁊ ſic
patet reſponſio.

Membꝛum nonum

Onſequenter queritur an pꝛima veri⸗
tas ſit cauſa omniuʒz veꝛitatum. Ad qð
ſic.ſumma bonitas ſe habet ad bona ſi
cut ſũma veritas ad vera. Si ergo ſũ⸗
ma bonitas eſt cauſa omnium bonoꝛum: ergo ſũma
veritas eſt cauſa omnium veroꝛum.ergo ⁊ omnis ve⸗
ritatis.q¶. IStem.j.Coꝛinth.xij.nemo poteſt dicere do
minus ihᷣs niſi in ſpirituſancto.glo.omne verum a qͥ
cũq; dicatur a ſpirituſancto eſt verum: ergo ⁊ a pri⸗
ma veꝛitate eſt verum. 4 Item Anſelmus in libꝛo de
veritate.vides quoniam pꝛima rectitudo ſit cauſa om
nium veritatum? rectitudinum.⁊ nihil ſit cauſa illi⸗
us.⁊ reſpondet video ⁊ animaduerto in alijs tm̃ eſſe
effecta. quaſdam ðvᷣo cauſas? effecta vt cum veritas
que eſt in rerum eſſentia ſit effectinum ſũme verita⸗
tis ipſa vo cauſa eſt veritatis que eſt cognitionis.et
eius que eſt in pꝛopoꝛtione.⁊ iſte due veritates nul-
lius cauſa ſunt veꝛitatis. Contra.omne verum pꝛi
ma veritate eſt verum. ſed iſtum foꝛnicari velꝙ iſte
foꝛnicatur eſt verum demonſtrato aliquo foꝛnieante.
ergo a pꝛima veritate eſt verum.ſed eſſe ⁊ eſſe verum
conuertuntur:ergo a pꝛima veritate habet eſſe ꝗ iſte
foꝛnicatur.ergo a deo habet eẽ ꝙ iſte foꝛnicat᷑. ¶ Itẽ
veritas que eſt in pꝛopoſitione creata eſt a veritate q̃
eſt in re.ſicut dicit Anſelmus.ſi ergo veꝛitas foꝛnica
tionis que eſt in re non eſt a pꝛima veritate: ergo nec
veritas pꝛopoſitionis qua enunciatur iſtum foꝛnica⸗
ri.non ergo omne verum a quocũq; dicatur a ſpiritu
ſancto eſt verum. ¶/ Item ſi dicatur. ꝙ cum dico foꝛ⸗
nicationem: dico actum inoꝛdinatuʒ ⁊ deſoꝛmem.ve

ritas actus eſt a pꝛima veritate inꝙtum actus eſt:nõ

inqᷓtum actus eſt defoꝛmis vel inoꝛdinatus.obijcituꝛ
verum eſt iſtum actum eſſe defoꝛmem vel inoꝛdinatũ
ergo verum eſt defoꝛmationem vel inoꝛdinationem
eſſe in hoc actu. veritas ergo qua iſtud eſt verum: vel
eſt a pꝛima veritate aut non.ſi ſic: ergo a pꝛima veri⸗
tate eſt defoꝛmatio inoꝛdinatio in hoc actu quod eſt

falſum.ſi non:hoc verum nõ eſt verum a veritate pꝛi

ma. Reſponſio ſcᷣm Anſelmum in libꝛo de cõcoꝛ⸗

dia pᷣſcientie ⁊ li.aꝛ.deus facit in omnibo voluntatibo

operationibo bonis ꝙ eſſentialiter ſunt: ⁊ qð bona

2

ſunt· in malis vᷣo non ꝙ mala ſunt:ſed tm ꝙ ꝑ eſſenti⸗

—— ————=S=-- T —TECEc —— 1

tarioneeg
eſtſbieti
Pariaton
Ag ekernp
hſigatdne
laccicene.
fitnsqni
ls eſt on
ur enttai
atezit

n

Nina pern
un. o
0obonal
ienpoſu⸗
gofüne
ouunis de⸗
tdicered⸗
Krumg
gorapri
inlibron⸗
caulaon

cauſalu

jotm eſt
feritas
perita⸗
ſoniset
tes vv
rumgt
ſelg il
Nntecne
Eevenm
RN.
niareqj
ſmmica

gonce

Uenica⸗
ſpirin
ico ſo⸗
nennſ
geſtno
neim
dinol
tioron
me
a f
ſoih
lepn
Hin
Va
li

Nueſtio

am ſunt.ita per hunc modum dicendum. ꝙ in malis
facit ꝙ per veritatem ſunt non ꝙ mala ſunt.qꝛ hoc ꝑ
defectum veritatis ſunt.dicendum ergo ꝙ ſicut a pꝛi
ma eſſentia eſt omne qð eſt inqᷓtum eſt.⁊ a pꝛima bo⸗
nitate omne qð bonum eſt inqtum bonũ eſt:ita a ſũ⸗
ma veritate eſt omne verum inqᷓtuʒ verum eſt.¶ Ad
pꝛimo ergo obiectum dicendum.ꝙ cum ſit veritas qᷓ
conſiſtit in adequatione rei⁊ intellectꝰ.⁊ veritas rei
vt accipitur res generaliter ad bonum ⁊ malum.mu
tatio pᷣdicamenti eſt cum arguituꝛ a veritate dicti ad
veritatem rei.⁊ ideo cum dicitur iſtum foꝛnicari ẽ vł
ꝓ iſte foꝛnicatur eſt verum.copulatur veritas dictiñ
veritas rei.Sequitur ergo iſtuʒ foꝛnicari eſt veritas
ſeu verum veritate pꝛima.quia hoc dictum vel bec ꝓ
poſitio eſt a veritate pꝛima.Et cum arguit vlterius.
ꝗYergo foꝛnicatur eſt a voluntate pꝛima: pꝛocedit ad
veritatem rei.Sed deberet arguere ergo habet eẽ di⸗
ctum vel enũciatum a veritate pꝛima.¶ Ad ſcõm di⸗
cendum.ꝙ ſicut in malo non dicitur eſſe ſimpliciteꝛ ſᷣ
Fm quid.ſcʒ ratione ſubſiſtentis boni non ratõne de⸗
fectus a quo nomĩatur malum:ita dicitur habere ve
ritatem in re ᷣm quid ſed non ſimpliciter. cum ergo
dicitur foꝛnicatio habere veritatem in re ſᷣm quid di
citur.Qam foꝛnicatio dicit defoꝛmitateʒ actus talis
ſcʒ coire ratione actus ſubſiſtentis.defoꝛmitas babʒ
eſſe in re.⁊ veritatem ratione defectus.vel carẽtie for
malitatis vel oꝛdinis dicit defectum ab eſſe ? verita⸗
te.tamen veritas foꝛnicationis dicta de malo vł foꝛ⸗
nicatoꝛe habet veritatem eſſe ſimpliciter.quia con⸗
ſiſtit in adequatione dictionis ad rem que ſimplicit
eſt. qᷓuis res nõ ſimpliciter habeat eſſe.Qon ergo ſe⸗
quitur.qᷓ;uis veritas enũciationis cauſetur a verita⸗
te rei.ſi veritas rei non eſt a veritate pꝛima:qꝙ nec ve
ritas dicti.quia veritas hmõi ſᷣm quid eſt a veritate
pꝛima non ſimpliciter: tamẽ cauſa eſt veritatis dicti
non ꝙ ſit ipſa veritas ſᷣm quid.immo eſt veritas ſim
pliciter.quia de eo ꝙ eſt ᷣm quid:contingit enuncia⸗
re verum ſimpliciter. ¶ Ad tercium quod dicit verũ
eſt defoꝛmationem vel inoꝛdinationem eſſe in ̊ actu
Dicendum quia copulatur veritas dicti: concedẽdũ
ꝙ veritas qua hoc eſt verum: eſt verum veritate pꝛi⸗
ma ſed non ſequitur ergo defoꝛmatio eſt in actu a ve
ritate pꝛima. quia pꝛocedit a veritate dicti ad verita
tem rei. ſed ſequeretur ergo dictum vel enunciatum
de xefoꝛmatione in actu eſta veritate pꝛima.

Nueſtio. xvj. de falſitate.
Rddine ſubſequẽ⸗

ti queritur ð falſitate.Primo an fal
ſitas ſit in rebus. Secundo an ſit in
ſenſu vel i intellectu. Tercio an cau
ſa falſitatis ſit res vel rei ſimilitudo

Quar to an falſitas ſubſtantificetur in vero ſicut ma

lum ſi ubſtantificatur in bono. Quinto vtrum verita
ti pꝛime ſit oppoſita falſitas.

Membꝛum pꝛmum

Dpꝛimum arguitur ſic. Auguſtinus ĩ
ſecũdo ſolilo. Si verum eſt io quod eſt.
falſum non eſſe vſpiam cõcludetur quo
..is repugnante. ¶¶ Item in libꝛo de ve⸗
ra religione. Si vna eſt roma que eſt circa tyberim.
falſa eſt illa quã cogitans fingo.ſi vnus eſt ſol:falſus
eſt ille quem cogitans fingo. ex hoc relinquituꝛ mani
feſtam falſitatem eſſe qua id putatur eſſe quod nõ eſt.
Relinquitur igitur ꝙ falſitas eſt in ſola mentis eſti⸗
matione. Item cũ falſitas dicitur a fallẽdo.cũ res

non fallunt ſicut dicit augu. in libꝛo de vera religiõe.

xvj.

quia nihil aliud oſtendũt q; ſuaʒ ſpeciem quãꝗ pꝛo ſue
pulchꝛitudinis acceperunt gradu.relinquit᷑ igitur ꝙ
in rebus non erit falſitas.¶ Item falſitas dicitur de
rebus non entibus:cum ſcʒ dicũtur eſſe ſicut de enti⸗
bus cum dicũtur non eſſe. Relinquit᷑ igit᷑ ꝙ falſitas
non eſt in rebb. Contra.augu.ſcdo ſolilo.falſuʒ ſo
let dici qð a veri ſimilitudine longe abeſt. ſed tamen
habet ad verum nõnullam imitationem.ſed qð oĩno
non eſt non poteſt habere alicuiꝰ imitationem relin⸗
quitur igitur ꝙ falſum habet eſſe in re.¶ IStem augu
ſtinus in eodem. non attendis eam rem que oĩno nul
la ſit nec falſum poſſet dici.ſi enim falſum eſt:eſt.ſi ñ
eſt: non eſt.¶¶1 Item auguſtinus in eodem. eas res fal
ſas nominamꝰquas veriſiłes dephendimus.hinc ho
mo pictus dicitur falſus homo. relinquitur igitur ꝙ
falſum eſt in rebus. exquo res falſe nomĩantur ꝓpteꝛ
veri ſimilitudin-. Rñ.ſicut diſtinguit Anſelmus
ꝙ eſt veritas rei ⁊ veritas cognitionis ſignatõnis
ſic falſitas multipliciter. falſitas rer vt homo pictus
eſt homo falſus.⁊ falſitas cognitionis vt montes au
rei falſi montes.⁊ falſitas enũciationis vel ſignatio⸗
nis vt hominem eſſe aʒinum eſt falſum. dicendũ eꝛgo
ꝙ falſitas rei eſt in rebus.falſitas cognitionis eſt in
anima. pꝛout dicitur in p̃s. Anima mea impleta ẽ il⸗
luſionibo.falſitas enũciationis eſt in voce pꝛout eſt ſi
gnum. ¶ Ad pꝛimũ ergo quod obijcit dicendum ſᷣm
auguſtinũ in ſolilo. ſalſum in re dicitur qð fingitur
eſſe qð non eſt.aut oĩno eſſe tendit.⁊ ſi nõ eſt fingit eẽ
quod non eſt.vt tragedꝰfinxit ſe eſſe pꝛiamũ ⁊ non eſt
pꝛiamus.⁊ ypocrita ſe bonũ? non eſt bonus. tendit
eſſe ⁊ non eſt vt imago tua in ſpeculo quaſi tuipẽ vult
eſſe ⁊ ideo falſa.quia nõ eſt. Silłꝛ ea que doꝛmiẽtes vł
furentes cernũt.⁊ picture ⁊ ſimulachꝛa id eſſe tendũt
cuiꝰ ſimilitudineʒ repᷣſentãt.⁊ eo tamen falſa ſunt:qꝛ
id quo tendunt eſſe non poſſunt. falſum ergo incidit
rebus ex defectu eſſe:ſicut malũ incidit ex defectu bo⸗
ni.⁊ ideo nõ dicitur eſſe vſpiam eo ꝙ falſum: quis ta
men habeat eſſe ratione ſubiecti.quod dicitur eẽ fal⸗
ſum inqtum dexficit ab eſſe ad quod tendit vel fingit
vt ĩ theatro roſtiꝰ falſa tuba:ſed natura verus homo
⁊ hõ pictꝰvera pictura eſt:ſed falſus hõ.¶ Ad ſcðᷣm
dicendũ ꝙ dicitur falſitas in re ⁊ falſitas in cognitõ
ne. Pꝛimo modo falſitas dicitur qua id putatur eſſe

quod non eſt in ratione cauſe mouentis per rei imi⸗

tationem. ſᷣm quem modum dicit auguſ.in ſolilo.q;
falſum eſt quod ad ſimilitudinem alicuius accomo⸗
datum eſt. nec illud tamen eſt cuiꝰ ſimile agaret.nec

tamen ex hoc ſequitur ꝙ falſitas non habeat eſſe ĩ re

Secundo modo falſitas qua id putatur eſſe qð non
eſt ratione cauſe foꝛmalis.ſᷣm quem modum dicit au
guſtinus falſum eſt aliquid quod aliter ꝙᷓ eſt videtur
⁊ hec falſitas in re ⁊ cognitione habet eſſe.pꝛimo mo
do falſitas in vidente eſt.ſecũdo modo ĩ re viſa.¶ Ad
tercium reſponderunt ſᷣm auguſtinum in de vera re⸗
ligione. Coꝛpoꝛa intantum fallunt inqᷓ;tum non im⸗
plent illð quod conuincunt᷑ initari.quod ergo obij⸗
citur ꝙ res non fallunt.dicenduʒ ꝙ non fallunt cau
ſaliter ſeo occaſionaliter. vel dicendum ᷣm augulſ.qꝙ;
ex eo ꝙ ſunt nõ fallunt:ſeo ex eo ꝙ non ſunt.vnde di
cit in libꝛo de vera religione.Sed nos fallit rerũ viſi
bilium pulchꝛitudo.nõ ex eo qð eſt nos fallere dicit᷑:
ſeo ex eo qð non eſt.¶ Ad vltimũ dicendũ ꝑ interem
ptionẽ.ꝙ falſitas nõ eſt in rebo non entibo.tamen di⸗
citur falſitas in dicto vel enũciatione que eſt de reb
non entibo ⁊ ipſa enũciatio vel dictũ que eſt de re nõ
ente eſt. vnde augu.in ſolilo. ¶Multũ intereſt inter ea
que dicimꝰ:⁊ ea de quibo dicimꝰ.nã oĩa que dicimꝰ
ſunt entia ea autem de quibo dicimꝰ nõ entia.

1
—

Membꝛum ſecunduũ
Eeinge queritur an falſitas babeat eſſe
in ſenſu an etiam in intellectu. Ao qð
auguſtinus ĩ ſoliloquio.apparet nos in
omnibus ſenſibus ſiue in equalibus ſi
ne in deterioꝛibus rebus ſimilitudine lenocinante fal
li. aut etiam ſi non fallamur ſuſpendentes conſcienti
