noticiam trinitatis.¶¶ IJtem trimegiſtus monas mona⸗
dem genuit. in ſe ſuum reflectit ardoꝛem. ergo trime⸗
giſtus habuit noticiam trinitatis.quia monas gignens
eſt pater. monas genita filius.⁊ ardoꝛ ſpirituſſanctus.
4vtem Augu.in lib.de trinitate.phᷣi ſapientiã triperti
tam eſſe dixerunt.que eſt ſignatio trinitatis.cui emn ſũt
he aſcribende niſi actori omniũ creaturaꝛum datoꝛi in⸗

telligentie amoꝛis inſpiratori.vnde vult dicere NHugu.

ꝙ naturalis phᷣia eſt de his q̃ pertinent ad conditionem
nature. Rationalis de his que pertinent ad rationem
7 intelligentiam. Moralis de his que peꝛtinent ad mo
rem. Ideo naturalis aſcribitur actoꝛi patꝛi. rationalis
ſapientie filio.moralis amori ſeu bonitati ſpirituiſan⸗
to. Contra MRo.j. inniſibilia dei ⁊c̃.clo. Augu. dicit
phos non pertigiſſe vſq; ad noticiam tercie perſone ſcʒ
ſpirituſſancti.ſuper Exo.viij. Abi magi phaꝛaonis de
fecerunt in tercio ſigno.quia ſummi gentium phi de to
gaton id eſt ſummo patre.⁊ de noyſ.ſ.mente eius philo
ſophati ſunt.Tercio ſigno defecerunt magi.quia vſq;
ad terciam perſonam peruenire nõ valuerunt philoſo⸗
phi. Reſponſio ſᷣm glo.q; cognitionem ipſius trini⸗
tatis per pꝛopria ipſarum perſonarum non habuerunt
nec habere potuerunt.niſi per doctrinam aut inſpirati⸗
onem. ſed noticiam trinitatis per apꝛopꝛiata ipſis ꝑ⸗
ſonis.ſ.potentiam ſapientiam. ⁊ benignitatem habue⸗
runt habere potuerũt. Sed obijcit᷑.nam ſicut ſciueꝛũt
appropꝛiata patri ⁊ filio.ita ſciuerunt agropꝛiatũ ſpiꝛi
tuſſancti.⁊ ſicut neſciuerũt appropꝛiatuʒ ſpirituſſancti.
ſic neſciuerunt aꝛopꝛiatum patris ⁊ filij.⁊ ſicut igno⸗
rauerũt ꝑſonam ſpirituſſancti.ita ignorauerũt ꝑſonas
patris 7 filij.⁊ ſicut cognouerũt peꝛſonas patꝛis ſilij.
ita ⁊ perſonã ſpirituſſancti.q¶ Item nõne trimegiſtꝰ co⸗
gnouit perſonas ꝓpꝛie cũ dixit monas monadeʒ genuit
2 ardoꝛẽ ꝓcedẽtẽ.¶¶ Itẽ Rich.de ſancto victo. credo ſi⸗
ne dubio.ꝙ ad qᷓcũq; explanationem que neceſſe ẽ eẽ nõ
mõ ꝑ ꝓbabilia.imo⁊? neceſſaria argumẽta nõ deeſſe.ſʒ
nihil adeo neceſſe ẽ eẽ ſicut trinitatẽ ꝑſonarum.ergo ad
ipᷣ̃am oſtendẽd poſſunt baberi argumẽta neceſſaria et
rõnes naturales.eꝛgo ꝑ rationẽ natuꝛaleʒ põt cognoſci
trinitas. Meſpõſio.ꝙ ꝑ natuꝛalẽ rationẽ non põt ha⸗
beri cognitio trinitatis ſᷣm ꝓpꝛia.tamẽ ꝑ naturalẽ rati⸗
onem adiutã ꝑ aliquã gratiã aut gratis datã aut gratũ⸗
facientẽ põt.Et rõ huiꝰ ẽ.quia itellectus noſter obtene⸗
bꝛatus ꝑ oꝛiginalẽ coꝝꝛuptionẽ. deficit in his que veriſſi
me ſunt.⁊ ideo ciꝛca maxime ĩtelligibilia deſicit.⁊ etiaʒ
ge bis qꝗᷓ mime ſunt.⁊ iõ mĩime ĩtelligibilia ſicut eſt eſſe

motun
buml
bus?
in vnn

gicir
ſerſe
aln
gin
qnis
citer.
bonit
goia⸗

itra
1;
itun
onec

erna⸗
1.Et
aque
Pwir⸗
biia
spen
mmper
9m
1si
nig.
inmn.
4 ſu⸗
nu⸗
vnng
ntce
abuit
hong⸗
tine⸗
gneng
etns.
ſpen
niſüt
in⸗
nenn
nem
imo
lalis
lſan⸗
dicit
eſc
s de
ſe to
hilo
vſq;
loſo⸗
Pni⸗
runt
rati⸗
is⸗
bue⸗
enüt
pui
cti.
mo⸗
nos
li.
co⸗
nit
ſu⸗
no
63
oh
net
Nci
,
ti⸗
iy
ſi
1

Nueſtio

motus ⁊ temporis que habẽt debiliſſimũ eſſe.quẽadmo⸗
dum ſenſus deficit in extremis id eſt max ime ſenſibili⸗
bus ⁊ minime.Hinc eſt cum eſſe diuinarum perſonarũ
in vmitate eſſentie ſit maxime ⁊ veriſſime.intellectus no
ſter obtenebratus deficit.nec hoc eſt mirum. quia ſicut
dicit Vriſtoteles in prima philoſophia. intellectus no⸗
ſter ſe habet ad manifeſtiſſima nature ſicut oculꝰ noctue
ad lumen ſolis.⸗¶ Dicendum ergo ad primo obiectum.
ꝙ ideo dicuntur defeciſſe in cognitione tercie perſone.
quia defecerunt in cognitione bonitatis.⁊ hoc multipli
citer. primo quia non cognouerunt potiſſimum effectuʒ
bonitatis.incarnationem ⁊ redemptionem. Secundo
quia ⁊ ſi bonitatem cognoueꝛunt.non tamen vt ſummã
primam venerati ſunt.quia ſua bona ſibi attribue⸗
runt.Tercio quia ⁊ ſi habuerunt appropriata duabus
perſonis ſcilicet potentiam ? ſapientiam. non tamen ba
buerunt appropriatum tercie perſone ſcilicet bonitateʒ.
Ao ſecundũ dicendum. ꝙ ⁊ſi trimegiſtus intellexit ꝓ
pria perſonarum cum dixit monas monadẽ genuit.⁊c.
hoc tamen non habuit per naturalem rationem.ſed peꝛ
doctrinam vel inſpirationem. ¶ Ad tercium dicendum
ꝙ non eſt argumentum ad probandum trinitatem id eſt
medium.ſiue ratio inferens de neceſſitate trinitatem eſ
ſe.ſed tamen deeſt ratio conferens ex parte noſtra.non
eſt ergo defectus ex parte rei.ſed eſt defectus ratiõis cõ
ferentis id eſt intellectus noſtri.qui non poteſt mediuʒ
ipſum inuenire ⁊ inuentum conferre. Ad concludendũ.
ibidem dicit Richardus. Ad quecũq; neceſſaria eſt eſſe
KSnnmnemta non deeſſe q;uis contingat ipſam induſtriaʒ

Articulus quartus

Einde queritur.an deus aut diuina ſubſtã⸗
tia ſit cognoſcibilis facie ad faciem in via.
Et ꝓꝙ ſic probatur Beneſis.xxxij. Vidi do⸗
minum facie ad faciem ⁊c. Auguſtinus in
libro de trinitate.Facies eſt illa forma in qua non rapi
nam arbitratus eſt filius eſſe ſe equalem patri. ergo ip̃e
JYacob vidit ipſum in foꝛma diuina ⁊ facie.¶¶ Item nu⸗
meri.xij.ore ad os loquar ei.id eſt moy.⁊ palam ⁊ non
per enigmata deum videt.ergo 2 ipſe Moy.videbat do
minum abſq;ʒ vlla ſimilitudine in ſua forma ⁊ ſpecie.et
hoc eſt ᷣm faciem.¶ Item yſaie.vj.vidi dominum ſedẽ⸗
tem ſuper ſolium excelſum. ⁊ plena erat omnis terra ⁊
cetera.ergo yſaias vidit dominum in ſua maieſtate.er⸗
go in ſua forma ⁊ ſpecie. Item ſecunda Coꝛin.teꝛcio.
NQos reuelata facie gloꝛiam dei ſpeculantes in eandem
imaginem tranſſoꝛmamur a claritate in claritatem. er⸗
go nos abſq; velamine videmus gloriaʒ dei.ergo abſq;
omni ſimilitudine in ſua claritate.¶ IJtem Exodi. xxxiij.
loquebatur dominus ad Moy.facie ad faciem ſicut ſo
let loqui homo ad amicum ſuum. Contra.j. Coꝛin.
xiij· Aidemus nunc per ſpeculum ? in enigmate. tũc au
tem facie ad faciem. Abi dicit gloſa.ꝙ per ſpeculum et
emgma ſignat ſimilitudines que valent ad intelligendũ
deuʒ in preſenti.ergo in preſenti non poteſt videri ĩ ſua
forma ſiue m faciem.¶ Iw.—em Erodi.xxxiij.non poteꝛis
videre faciem meam.non enĩ videbit me homo ? viuet.
Et ſequitur.videbis poſterioꝛa mea.faciem autem meã
videre non poteꝛis.Relinquitur igitur ꝙ non poſſit vi⸗
deri in ſua forma ſiue pᷣm faciem. ¶ IJItem queritur quo
mõ diffeꝛat videre poſteꝛiora dei a viſione faciei. PRe⸗
ſponſio facies dei dicitur multipliciter. vno modo dici⸗
tur facies dei pꝛeſentia eius per Gatiam ᷣm q dicitur
in pᷣs.A facie domini mota eſt terꝛa.Alio modo dicituꝛ
facies preſentia dei per carnẽ pᷣs. Oſtende nobis facieʒ
tuq. Et in figura. Adoy. Exo. xxiij. facies mea precedet
te. Tercio modo dicitur facies pꝛeſentia eius per glo⸗
riam in pꝛopria foꝛma.Job.viij. Videbis faciem eius ĩ

Junro αα

„

BGecunda

iubilo.⁊.j.Coꝛin.xiij.tunc auteʒ facie ad faciem. Et ſᷣm
hunc modum poſterioꝛa dei dicuntur tripliciter. ſiue co
gnitio per poſteriora.vno mõ rationes naturales.alio
modo ſigure.tercio modo creature. Scðm ꝙ facies dici
tur preſentia dei per gratiam. ſᷣm hoc eꝛgo cognitio per
faciem erit cognitio per preſentiam ſeu contemplatio⸗
nem gꝛatie.quomodo accipitur Geñ.xxxij. Vidi domi
num facie ad faciem.⁊ huic reſpondet quaſi a poſterio⸗
ri cognitio per naturalem rationem.q̃ non accipit pre⸗
ſentiaʒ eius in affectu.ſicut eſt in cognitione per gram:
ſed tamen accipit quaſi a poſteriori veritatem aliquam
de eo ᷣm intellectum. Item pᷣm quod facies dicitur pre
ſentia eiua ſᷣn carnem. Fᷣm hoc poſterioꝛa domini dicũ⸗
tur figure legis que figurabant incarnationem eius.vn
de illi qui erant in veteri lege videbant quaſi a poſteꝛio
ri per figuras futuꝛoꝛum. ſed nos videmus eum quaſi ĩ
facie.quia credimus ⁊ accipimus euʒ vt in carne pꝛeſen
tem.quo modo accipitur illud apoſtoli.ij.Coꝛin.tercio.
Qos autem reuelata facie ⁊c. Vlbi poſtq; locutus eſt de
velamine figurarum hoc adiunxit Apoſtolus Iteʒ ſᷣm
ꝙ tercio modo dicitur facies ſcilicet pꝛeſentia gloꝛie. Fᷣm
hoc poſterioꝛa dei ĩ ſua foꝛma poſſunt dici creature.Eſi
enim cognitio dei in ſua foꝛma. eſt cognitio ipſius in
ſuo effectu. Cognoſcere ipſum in ſuo effectu. eſt cogno⸗
ſcere ipſum apoſterioꝛi.Cognoſcere ipſum in ſe ſicut eſt.
eſt cognoſcere ipſum in ſua facie.⁊ hoc mõ dicitur moy.
Videbis poſteriora mea.faciem autem meam non vide⸗
bis.quia in preſenti per effectus cognoſcimus ipſuʒ ſᷣm
ꝙ dicituꝛ.j.Rom. Inuiſibilia dei ⁊c. In futuro vo co⸗
gnoſcimus ipſum in ſe. Jtem nota ᷣm Auguſtinũ. ꝗ;
facies dei dicitur forma dei.⁊ ſᷣm hoc poſteꝛiora dei poſ
ſunt dici foꝛma humana.⁊ ſm hoc poteſt intelligi illud
Aoy.poſieꝛioꝛa mea videbis. hoc eſt in carne videbis.
faciem autem meam videre non poteris. Nota etiam ꝙ;
facies dei dici poteſt viſio intellectualis ſiue ſit peꝛ rem
ſiue per ſpeciem intelligibilem aliquã.Et ſᷣm hunc mo⸗
dum poſterioꝛa dicuntuꝛ viſio imaginaꝛia ⁊ viſio coꝛꝑa
lis.Et m hoc intelligituꝛ illud.loquebat᷑ dominꝰ moy.
facie ad faciem.quia apparebat ei in ſpecie intelligibili.
Et etiã illud.xij.Qu.palam ⁊ nõ per enigmata deuʒ vi
des. vt enigma referatur ad imaginariã viſionẽ. figure
ad coꝛporalẽ.aparet enĩ dominus in viſione corpoꝛali
in ſpecie aliqua exterioꝛi ſicut Exoð.iij. Moy. in rub.
Apaaret etia ĩ viſione imagĩaꝛia ſicut ĩ ſomnis Jacob.
gen. xxviij. de quibꝰduobo modis dicit᷑ Qu. xij. Si quis
fuerit inter vos pꝛopheta.in viſione aparebo ei ſeilicet
corpoꝛaliteꝛ vel per ſomnum ſcilicet viſione imagiaꝛia.
Apaaret etiam in viſione intellectuali in ſpecie intelligi
bili vt ¶Moy.xij. Nu.

Articulus quintus

Oſtea queritur.vtꝛuzʒ deus ſit cognoſcibilis
in ſua ſpecie hoc eſt.vtꝛum deus cognoſcatur
ſicuti eſt in vita iſta.⁊ pꝛobatur q; non. Exo⸗
di.xxxiij.Qon videbit me.¶ Ieʒ.j.thio.vlti.habitat lu
cem inacceſſibilẽ quã nullus hominum vidit. ſed nec vi
dere potuit.glo.in hac vita.poſt antem videbit.¶ IJtem
Breg.in moꝛalibo.deũ nemo vidit vnqᷓ.per quod paten
ter dat᷑ ĩtelligi.ꝙ ꝙᷓdiu in hac vita moꝛtali viuit᷑. videri
per quaſoam imagines poteſt deus. ſed peꝛ ipſam natu
re ſue ſpeciem non poteſt.vnde anima gratia ſpiꝛitꝰ af⸗
flata per figuras quaſdam videt deum. ſed ad ipſam ſpe
ciem non peꝛtingat.ergo in hac vita nõ poteſt videri eti
am peꝛ gꝛatiam ſicut eſt.¶ Item ſpecies omnino abſtra
cta ⁊ abſoluta a coꝛpoꝛeitate. ſi intelligitur ſicuti eſt.
non intelligitur niſi a vi intellectiua omnino abſoluta
a coꝛpoꝛe ⁊ expedita a mole coꝛpoꝛea. Si ergo ĩtellectꝰ
hbumanꝰ ꝙ;diu hic moꝛtaliteꝛ viuitur eſt pꝛegꝛanatus a
coꝛpoꝛe.ſᷣm ꝓ dicitur ſapiẽtie.ix.Corpus quod corrum

—

pitur aggrauat animã. ? terꝛena inhabitatio deprimit
ſenſum multa cogitantem.ergo relinquetur ꝗ; nõ poteſt
cognoſcere ſpeciẽ diuinã ſicuti ẽ que eſt omnino abſtra⸗
cta a coꝛpore. Cõtra Augu. in lib.de videndo deo.in
lib.numerorũ.ſ.xij.dicit dominꝰ alijs ꝓphetis ſe in viſi⸗
one aparere ⁊ in ſomnis moyſi aut per ſpeciẽ nõ ꝑ eni⸗
gmata.vbi etiam adoit dicens ⁊ gloriam domini vidit.
Quid ergo eſt ꝙ ſic fecit eum exceptum.niſi forte.quia
in illa contemplatione dignum tunc habent miniſtrũ in
tota domo ſua fidelem.vt quẽadmodum cõcupierat vi⸗
deret deum ſicut eſt.¶ Item Augu.in eodem.ita etiam
verum eſt quod dictum eſt nemo poteſt faciẽ meaʒ vide
re ⁊ viuere.quia neceſſe eſt ab hac vita abſtrahi menteʒ
quando in illius ineffabilitatẽ viſionis accipitur.⁊ nõ
ſit incredibile quibuſdã ſanctis. nondum ita deſunctis
vt ſepelienda cadauera remanerẽt.etiam illã reuelatio⸗
nem fuiſſe cõceſſam.⁊ ponimus exemplũ de paulo ĩ ra/
ptu.ij.Corin.xij. Relinquitur igitur ꝙ poteſt in hac vi⸗
ta videri.¶ IJtem nõ eſt aliquis defectus in potentia na
ture qui nõ poſſit remoueri per potentiã gratie ⁊ ſuꝑa⸗
ri. ergo ſi potẽtia nature eſt ad videndum deuzʒ ſicuti eſt
cum viuitur in caꝛne.tamen cũ multiplici defectu.ꝑ po⸗
tentiam gratie poterit defectus ille amoueri.ergo ꝑ ao⸗
iutorium gratie poteſt deus videri in pꝛeſenti ſicuti eſt.
Solutio.peꝛ naturã conſtans eſt nõ poteſt videri ſi⸗
cuti eſt.Diſtinguendũ ergo eſt ꝙ eſt gratia perfecta.⁊ ẽ
gratia imperfecta.dico autem gratiam imperfectã que
eſt in hominibus imperfectis.perfectam vᷣo gratiã que
eſt perfectoꝛum ſᷣm ꝙ eſt eſſe perſectum in via. Sicendũ
ergo.ꝙ non eſt poſſibile videre deum in preſenti peꝛ gꝛa
tiam imperfecte contemplationis. ſed per gratiam per⸗
fecte contem plationis poteſt.non tamen a deo plene vt
poſt hanc vitam.⁊ hoc eſt quod dicit Grego.ſuper Yob.
xxvũij.vbi dicitur. ſapientia abſcõdita eſt ab oculis oĩm
viuentium.quia in hac moꝛtali carne conſiſtentibus ⁊
videri poteſt ꝑer quaſdam circumſcriptas imagines.
2 videri non poteſt per incircumſcriptum lumen eterni
tatis.a quibuſdam videri nõ poteſt in hac mortali car⸗
ne exiſtentibus.tamen ineſtimabili virtute creſcentibus
quodam contemplationis acumine eterna dei claritas
videri poteſt. Unde notandum. ſᷣm Auguſtinum in li⸗

bro de trinitate ad ſoluenda obiecta.ꝙ facies dei dici⸗

tur forma in qua non ſapientiam arbitratus eſt eſſe ſe
equalem patri.quam nemo poteſt videre ⁊ viuere. ſiue
quia poſt hanc vitam videbimus ſacie ad faciem.ſᷣm q;
dicit Apoſtolus.j.Coꝛin.xiij.⁊ ym Johannem.j.Jo.iij.
nondum apꝓpaꝛet quid erimus.cum auteʒ apparuẽit ſimi
les ei erimus.quando videbimus eum ſicuti eſt.quod
vtiq; poſt hanc vitam intelligi voluit.cum mortis debi⸗
tum ſoluerimus.ſiue etiam nunc inquantum dei ſapien
tiam per quam facta ſunt omnia ſpiritualiter intelligi⸗
mus.intantum caꝛnalibus affectibus morimur.vt moꝛ
tuum nobis hunc mundum deputantes.nos quoq; ipſi
huic mundo moriamur. ⁊ quod ait apoſtolus ad galtł.
vlti.mihi mundus crucifixus eſt ⁊ ego mũdo. ⁊ per hec
patet ſolutio ad omnia obiecta. vnde ⁊ ſᷣm hoc. ꝙ dicit
Auguſtinus in queſtione penultima ad oroſium de ra⸗
ptu pauli. ob id raptus fuerat apoſtolus in tercium ce⸗
lum.i.intellectualem viſionem. vt deum non per corpꝰ
non per ſimilitudinẽ corꝑis.ſʒ ſicut eſt ipſa veritas cer⸗
neret. ad hoc profecto peruenerat paulus vt deum ſic in
iſta vita videret.ſicut ſancti poſt hanc vitam videbunt.

Articulus ſextus

Onſequenter queritur.vtruʒ deus poſſit na
turaliter cognoſci in ſua preſentialitate.ſᷣm
+ preſens eſt creature. hoc eſt. vtrum poſſit
cognoſci de deo naturaliter ꝙ preſens eſt omnibus re⸗
bus. Et videtur ꝙ lic· j. Ro. inuiſibilia dei.glo.per gu⸗

bernationem videtur ꝗ preſens eſt omni rei. Contra.
cognitio per gratiam maior eſt qᷓᷓ illa que eſt per natu⸗
ram.ſed per gꝛatiam non cognoſcitur eſſe preſens ꝑ gꝛa
tiam de neceſſitate.ergo multominus per gratiam pote⸗
rit cognoſci eſſe in rebus per eſſentiam. nam illa cogni⸗
tio certioꝛ eſt.¶ IYtem Ambroſius.cum abſens putatur
videtur.cum preſens eſt non videtur. Meſponſio. di⸗
cendum ꝙ per naturam poteſt cognoſci eſſe preſens re⸗
bus.per gꝛatiaʒ tamen non poteſt cognoſci eſſe preſens
per gratiam.quia medium in cognitione naturali eſt af
fectus creatus qui poteſt compꝛebendi.gratia autem di
cit acceptionem in deo.ratione cuius non eſt in poteſta⸗
te noſtra comprebendere gratiam noſtraʒ eſſe.⁊ ita nec
deum pꝛeſentem per gratiaʒ eſſe.¶¶ Ad auctoritatẽ Am
bꝛo.poteſti dici im ꝙ exponitur a pluribus.cum abſens
putatur id eſi reputatur vt abſens per bumilitatem vi⸗
detur.quia tunc eſt preſens per gratiam.item cum pre⸗
ſens eſt peꝛ gratiam non videtur. quia reputat᷑ ablens
per humilitatem.4l. IJotandum tamen. ᷣm Auguſtinũ
in libro de videndo do.ꝙ; Ambroſius videtur tractare
verba illa.xiij. Jo.tanto tempore vobiſcum ſum ⁊c· phi
lippe qui videt me ⁊c̃.ſᷣm hoc dicit Ambroſius.ꝙ qᷓuis
vbiq; ſit preſens per immenſitatem. tamen putatur eſſe
abſens per incõprehẽſibilitatẽ. Scdm hoc ergo expom⸗
tur auctoꝛitas cũ abſens puta.⁊.i.ĩcõprebẽſibilis.tũc
videtur.i.cognoſcitur. Item cum preſens eſt non vide⸗
tur.quia non putatur eius preſentia incompꝛebenſibi⸗
lis.vnde Philippus alij apoſtoli habebant xpᷣm pᷣſen⸗
tem ⁊ non videbant.quia non cogitabant eum vt abſen⸗
tem.i.incomprehenſibilem.vnde Auguſtinus exponẽs
verbum Ambro. in libro de videndo deo. Cum abſens
putatur videtur.non dicit cum abſens eſt. ſeo cum ab⸗
ſens putatur. Muſq; enim abſens eſt.quia celum ? ter⸗
ram implet.nec ſpacijs intercluditur paruꝰ.nec magnꝰ
diffunditur. vbiq; totus eſt ⁊ a nullo loco continet᷑ hec
qui excedente mente intelligit. videt deum cum abſens
putatur. . —
Membrũ ſecundum
Ecũdo principali queritur ex parte cogno⸗
ſcentis per quatuor articulos.
Primus.an ſit in naturali potẽtia cogno⸗
ſcere deum.
Scðdus.an ſit cognoſcibilis a bonis tm̃ vel etiaʒ a mat.
Tercius.an ſit cognoſcibilis ſenſu vel ratione tm̃.
Quartus.an ſit cognoſcibilis ſfᷣm modum vnum ab bo
mine ante peccatum ⁊ poſt.

4
Articulus primus
KRimo queritur.vtrum ſit in naturali poten⸗
tia cognoſcere deũ.aut requiratur gꝛatia ſu⸗
per addita. autem non ſit ſufficiens natu
ralis potẽtia.primo probatur per hoc quod dicitur.j.
thi.vlti.habitat lucem inacceſſibilem quã nullus homi
num vidit.glo.quia nullus ad eam accedit ex ſe.ſed cui
datur ey dono eius.quod intelligebat propheta dicẽs.
accedite ad eum ⁊ illuminamini.⁊ ita inacceſſibilis eſt
lux.quia ipſe eſt quem nullus hominũ xidit ex ſe.q¶ Itẽ
Zmbroſius ſuper lucam quod repetit Auguſtinus ĩ li⸗
bro de videndo deo.non eſt in poteſtate noſtra videre
deum.ſed in poteſtate illius apparere. Ex quo ſequit᷑.q;
non ſufficit naturalis potentia ad videndum deum. ſed
requiritur gratia.¶¶ Iem in eodem Am bro.ſi poteſtas
non eſt videre deum.eſt tamen gratia promerendi vt vi⸗
dere poſſumus.ergo videre deum eſt ex gratia nõ ex na⸗/
turali potentia. Item Ambꝛoſius in eodem.non ſimi
liteꝛ ſenſibilia videntur.⁊ his in cuius voluntate ſuum
eſt videri.⁊ cuius nature eſt non videꝛi.volũtatis dei eſt
videꝛi.Zam ſi vult videtuꝛ.ſi non vult non videtuꝛ.Ap

rul
—
hatun
nota
io⸗
10
3
nn ſ
icui
teroti
eſt p⸗
tioct
wok
otte
Gleon/
ſoti
e
ſorn
Nei
Non
un
ſuni
lutut
Gate
gori⸗
Cpali
won!
gpan
uti
ſenne
nd
ar⸗
pe

ces in
ſiifie
dis 43
porgan
Gcen
lis
um vi
loe
fidebn
dere.
ſit 4
lcogit
gönon
(lans
probo
ſerüſe
dosn
ſſed
ergor
Fe
ommn
bun
gnit
gnit
oper
ſopie
mode
eſtde
le

J

ltne.

Nnueſtio

Becũda.

latn⸗
te aruit deus abrahe quia voluit. alijs non apparuit ꝗa Ad primum iam ſolutio. ꝗy intellece I
ſote⸗ parun 1 be qun Kor 9 ruunmin patet ſolutio. ꝙ intellectus malorum
ond noluit.Ex quo relinquitur.ꝙ deus non poteſt videri ꝑ non figitur in ipſa luce. quia non videt eam in ſe ſed in
dnn naturalem potentiam ſolum. Contra. Rom. j. quod vmbra creature. 4 Ad ſecũdũ dicẽduʒ vt fiat vis in h ꝙ
ſo⸗ notum eſt dei manifeſtum eſt in illis.gloſa ductu ratio⸗ dico cernere. 2 aſſignatur differentia eius quod eſt cer⸗
ore nis.quaſi diceret.in ſe habent vnde cognoſcere poſſunt nere. 2 eius quod eſt videre. videre enim eſt rem ſub ſpe
ſe quod eſt noſcibile de deo ſ. cilicet naturalem rationem. cie aliqua com brehendere. cernere vᷣo eſt rem ſub certa
vn Keſponſio ſᷣm Hugo.in ſuis ſententijs.deus notici⸗ 7 diſtincta ſpecie ⁊ determinata apprehendere. propte⸗
eka am ſuam ab homine ſic ab initio tẽperauit.vt ſicut nũů⸗ rea ille qui videt a remotis homineʒ ⁊ non diſcernit an
end ꝙᷓ quid eſſet poterat comprebendi. nunqꝙᷓ quia eſſet po⸗ ſit homo ſed corpus aliquod vel animal. non dicit᷑ cer⸗
eſtu terat ignorari.Dicendum ergo ꝙ cognitio de deo quia nere ꝙuis dicatur videre.Sed cum ridet ipſum de pro
anee eſt. poteſt haberi per naturalem rationem. ſed cogni⸗ pe ſub certa ſpecie tunc dicitur ipſum cernere ᷣm illum
ihn tio quid eſt non. Qota igitur ꝙ cum ſit cognitio de re modum dicendum.ꝙ cum cognoſcatur deus per effectꝰ
ſen multiplex.quia eſt.quid non eſt quia eſt.ſupra dixit hu naturales ⁊ per effectus gratie. in effectibus naturali⸗
enpi go ⁊ Johãnes Dama.primo libro.ipſa creatio ⁊ gubeꝛ bus cognoſcitur dens ſub ratione bonitatis generali. qᷓ
npre⸗ natio ⁊ permanentia rerum. magnitudinem diuine p⸗ eſt participabilis ab omni creatura In effectibus ve⸗
biens dicant nature. vnde omnibus cognitio exiſtendi deum re gratie participant ſub ratione bonitatis ſpeciali.q̃ ſo
ſtinüi naturaliter inſerta ẽ.itẽ qð non eſt.ſᷣm ꝙ dicit JSoban lnʒ pꝛebet ſe animabus ſanctis vt dulcis 2 delectabilis.
ctare nes Dama.de deo quod eſt impoſſibile ẽ dicere ſᷣm ſub⸗ Ideo primo modo dicetur videri aliquomodo.ſed ſecũ⸗
phi ſtantiam. familiarius autem eſt magis ex omniũ ablati do modo cerni.deo qis a malis aliquomodo videri
Fuis one facere rationem.nihil enim eſt eoꝛuʒ que ſunt. vnde poſſit in effectibus nature.tamen a purgatiſſimis men⸗
r eſe non eſt ens ſed ſuper omnia ens. Cognitio vᷣo quid eſt tibus cerni poteſt in effectibus gratie.¶ Ad tercium di
pont qualis eſt.quid eſt pᷣm ſubſtantiam.qualis (⁊ liceat ita cendum.ꝙ eſt vioere deum in eo ſcilicet quod eſt in ſe.
ſs.tie loqui)ſm perſonalem pꝛopꝛietatem.nõ poteſt haberi ꝑ eſt videre deuz in eo quod non eſt ſcilicet in ſuo effectu.
hice⸗ naturalem rationem.ſed impꝛopꝛie imperfecte 2 in eni⸗ quod non eſt in ſe.ſed ab ipſo. Primo modo videtur ſo⸗/
enſcht gmate habetur per gratiam.perfecte ðo ⁊ ſᷣm ſpeciem ꝑ lum a mundis coꝛde. Scðo videtur a malis. Item Au⸗
en gloriaz. vnde Johannes Dama.qd eſt dei ſubſtantia ? guſtinus in libro de videndo deo.ſi noſtra voluntas a⸗
abſen qualiter deus ex deo genitus eſt. ignoramus ? diceꝛe pud ſe manens ⁊ latens ſine vlla ſui commutatione peꝛ
poi non poſſumus. Cognitio qua cognoſcitur per potentiã quas ſe extenderet exprimit voces. quanto facilius de⸗
beens quantus eſt.propꝛia eſt ipſius dei.⁊ excedit omnem co⸗ us oninipotens ſua latente 2 incommutabiliter manen
nab⸗ gmitionem creature AUnde ⁊ de cognitiõe quãtus ẽ que te natura.in qua voluerit ſpecie ⁊ cui voluerit aparere
bter⸗ peꝛtinet ad eius immenſitatem dixit Ambro. plenitudi poterit.Ad viſionem vᷣo illam in qua videbimus eum ſi
gns nem diuinitatis eius nemo mente aut oculis compꝛehẽ cuti eſt.munda corda perueniunt. Ad obiecta alteri⸗
ihee dit.⁊ beatus Bregorius ſuper Yob. eius eſſentia a nul⸗ us partis.iam patet reſponſio qᷓtum ad prunum ? ter⸗
ſens lo plene videbitur. cium. tamen dicendum ᷣm ꝙ dicit beatus Auguſtinus
V in libro de videndo deo.ꝙ ſcriptum eſt Bune dyabolũ
in conſpectu dei.non ideo dyabolus vidiſſe deum credẽ
Artic n lus ſec und us dus eſt. ipſe enim dicitur veniſſe in conſpectu dei nõ de⸗
gro⸗ Onſequenter queritur. vtrum poſſit deus co us in conſpectu eius. Veniunt autem in conſpectuʒ no⸗
goſcia bonis ⁊ a malis.⁊ probatur ꝙ non. ſtrum q videmus. non a quibus videmur. Si ergo ob⸗
no Auuguſtinus in libro de tri. mentis huane a⸗ itiatur ꝙ ſemper veniat dy abolus in conſpectu dei. cũ
9 cies inualida in tãexcellenti luce nõ figitur. niſi per in⸗ ſemper videatur ab eo.Reſponſio.ꝙ qᷓuis ſit in conſpe
. ſtitia figei emundetur. ergo non põt cognoſci niſi a mũ⸗ ctu dei qtum ad ſapientiam cum omnia videt. tamẽ di⸗
. dis. Yte Auguſtinus trinitas que eſt ſummuʒz bonum citur venire in conſpectu dei q́;tum ad oꝛdinem iuſtitie
bo purgatiſſimis mentibus cernit᷑.ergo requiritur ad hoc qua ordinatur differenter mala volũtas dyaboli ad tẽ⸗
cernat᷑ purgatiſſima mens.nõ ergo poteſt cerni a ma ptationem bonoꝛum.ſicut dicit in Job.⁊ ad ſeductionẽ
lis.¶¶ Itẽ Math. v. beati mũdo coꝛde quoniam ipſi de⸗ repꝛoborũ.ſicut.iij. Re.xxij.de Achab.qui cõgregatis
um videbunt. AUmbꝛo.ſi qui mundo coꝛde deũ videbũt. quadringẽtis ꝓphetis q̃ſiuit ab eis.ire debeo ĩ ramoth
ergo alij non videbunt.ieq;ʒ eniʒ ĩmundi indigni deũ galaad ad bellandũ qui vna voce reſpõderũt aſcẽde.da⸗
videbunt.neq; his qui deũ videre voluerit poteſt euʒ vi⸗ bit eãẽ dominus in manu regis. Ecõtꝛa micheas pꝛophe
dten⸗ dere. Contra. Rom.j. qui cũ cognouiſſent deum. nõ tauit dicens vidi. cunctum iſrahel diſperſum ĩ mõtibo
aſun ſicut deũ glorificauerũt. aut gr̃as egerũt.ſʒ euanuerũt quaſi oues non habentes paſtorem. vnde diſtingue⸗
natu i cogitatiõibo ſuis.⁊ obſcuratũ ẽ iſipiẽs coꝛ eoꝝ.⁊2 ĩ eodẽ tur conſpectus ſapientie ⁊ conſpectus iuſtitie.¶¶ Ad vlti
n,⸗ qð notũ ẽ di maiĩfeſtũ ẽ ĩ ilł·¶ Itẽ aug · ĩ li. retrac.retra mum reſpondet Auguſtinus eodem libro de vidẽdo do.
oni ctans illud quod direrat in ſoliloquijs 2 dicens.nõ ap videbunt in quem pupugerunt m humanam formaʒ.
probo quod dixi in oratione deus qui non niſi mundos non illam dei foꝛmam in qua non rapinam arbitratus
les. verũ ſcire voluiſti. reſ põdere.n.poteſt multos non mun eſt eſſe ſe equaleʒ deo. in illa dei forma tunc videbunt ꝗ
ulta bere ſciuiſle 2 de aco⸗APi Job.j legirur. videbunt eum ſicut eſt.
Ne iple dy abolus venit ante conſpectũ dei inter filios deĩ. .P= I .
ili⸗ ergo ipſe dyabolus conſperit einn qui eſt imundiſſimꝰ 9 rticu us te rcius
dere Item Apoc.j.Ecce venit cum nubibus ⁊ videbit euʒ fEinde queritur. vtruʒ deus cognoſcatur ſen⸗
49 omnis oculus.⁊ qui eum pupugerunt ergo mali vide⸗ ſu.⁊ hoc exterioꝛi vel interioꝛi·vł ratione tm̃
ſed bunt eum in iudicio. Reſ ponſio.ſicut dictum eſt.ẽ co Et videtuꝛ ꝙ ſenſu nõ tm̃ ratione.nam vbicũ
ſlus gnitio de deo quia eſt.x hec poteſt eſſe malorum.⁊ ẽ co⸗ q; eſt aparitio ponitur cognitio.ſed legitur deus apa⸗
ni⸗ gnitio de deo quod eſt.⁊ hoc duobꝰ modis.quid eſt pᷣm ruiſſe in viſione corpoꝛali.⁊ in viſione imaginaria.⁊ in
n⸗ operationem in creaturis.vt quia potens in operatiõe. viſione intellectuali.ergo cognitio de ipſo fuit ſᷣm actuʒ
nni ſapiens in gubernatione. iuſtus in retributione. ⁊ hoc virtutis ſenſibilis exterioris ⁊ interioris.⁊ ſᷣm actũ vir⸗
n modo poteſt etiam cognoſci a malis. Et eſt cognitio gd tutis intellectiue.ergo qualibet vi poteſt deus cognoſci.
eſt de deo in ſe.⁊ hoc modo non eſt cognoſcibilis a ma⸗ Item idem videtur per diſtinctionem illã qua dicitur
ſ⸗ lis.l Reſpondenduʒ igitur ad obiecta vtriuſq; partis. triplex eſt viſio ſcilicet corpoꝛalis imaginaria⁊ intelle⸗

en. ale A. vo P Oyre

— n : 6/ 2 — * ar ( S 710 . =6⁵ ◻£ er e P. 9 peu O 16 pu
:AL. 90 * § Bro 67, p I!⸗ 6,1

4 . .
1

0
J ſnpt
etualis.ergo aliqua ẽ ad ſenſum.¶ Itẽ Exo.iij. legitur OQuod concedimꝰ. a dicendum ad obiecta ſᷣm beatũ inn
dominꝰapperuiſſe moy.ĩ rubo.⁊.xxiiij.ſeptuagita ſenio Auguſtinum in libro de videndo deo.ꝙ interiores ocu ncch
ribus qui viderũt deũ iſrabel.⁊ ſub pedibus eius quaſi li ſunt iudices exteriorum oculorum. iſti autẽ illis quo⸗ gra
opus lapidis ſaphirini 2 quaſi celũ cũ ſerenũ eſt. Et A⸗ dam officio nunciandi in miniſterio famulantur. mul⸗ er
brahe in ſpecie humana gen.xviij.ergo apparuit in ſpe⸗ taq; illi vident que iſti non vident. Scom hoc ergo di⸗ iu
cie coꝛporali.ſed ſicut aꝓparuit cognoſcebat᷑ergo ↄgno⸗ cendum ad obiecta.q in corporalibus viſionibꝰ eſt ap⸗ ſiß
ſcebat᷑ in ſpecie corpoꝛali.cũ ergo ſpecies corporalis ſit prehenſio forme corporalis ⁊ eius quod eſt ſignum.ſen ne
appꝛehẽſibilis ꝑ vim ſenſibilẽ exterioꝛẽ corporalẽ.relin ſus ergo aprehendebat formam corporalem. ꝙ autem poun
quetur. ꝙ ipſe deꝰ põt cognoſci ᷣm aliquẽ modũ ꝑ vim eſſet ſignum. iſtud erat ſolũ rationis. vnde in apparitio⸗ hen⸗
lenſibilẽ. ¶ Item legit᷑ dominꝰ apparuiſſe in ſpecie ima⸗ ne erat forma obiecta ſignatio dei qui apparebat. linen
ginaria. vt Jacob geñ.xxviij. quando vidit in ſomnis ex illa parte dicitur apparitio ex qua eſt ſignatio que ſeindt
dominũ innixũ ſcale.⁊ vj.yſaie vidi dominũ ſedentẽ ſu eſt ſolum in rationali. Per hec patet ſolutio ad primũ. nmal
per ſoliũ excelſum ⁊c.dañ.vij. quãdo aſpiciebat donec Ad ſecũdũ dicendũ.q; Auguſtinus in libro de vidẽ⸗ geter
throni appoſiti ſunt ⁊ antiquus dierũ ſedit.⁊c. ergo ipᷣe do deo.ea que mente conſpiciunt᷑ non indigent vllo cor⸗ ponl
apparuit i viſione imaginaꝛia. Sed viſio imaginaria ẽ poris ſenſu.vt ea vᷣa eſſe nouerimus.que ante per coꝛpꝰ nenſ
virtutis imaginatiue ſiue ſenſus ĩterioꝛis. relinquit᷑ igi nunciantur.niſi mens aſſit que nunciata ſuſcipiat.nul⸗ nci
tur ꝙ ipſe deus poſſit cognoſci a virtute imaginaria. la poſſunt ſcientia cõtineri.⸗ q̃ nunciata quaſi ſuſcipeꝛe ſypen⸗
Coõtra dinia forma magis ẽ eleuata a ſeſu qꝙ; a forma prohibentur foras ea relinquit.ſed eoꝛum imagines.i. jonfn
aliqua creata.ſed foꝛma aliqua creata. vt caritas nõ eſt incorpoꝛeas ſimilitudines coꝛporum incoꝛpor aliter cõ fanen
ꝑticipabilis a ſenſu.ergo multomagis nec forma diuia mendat memorie.vt cum voluerit velut de cuſtodia du⸗ fioron
⁊ ad hoc Aug.in libꝛo de vidẽdo deo.Caꝛitas quãtula⸗ ctas atq; in conſpectu cognitionis exhibitas iudicet.et᷑ ecper
cunq; ĩ noſtra volutate cõſiſtit nobis que ꝑſpicua nõ eſt. iſta duo diſcernit.quid in ſpecie corpoꝛali foras relinq̃⸗ ineli
nec ĩ loco videt᷑.nec coꝛporalibo oculis cõtuet᷑ quãto ma rit:quid ei ſimile intus aſpiciat.⁊ illud abſens hoc pre⸗ ſennen
Vis nec ipſe deꝰ cuiꝰ hoc pignus ĩ nobis eſt.ergo relinꝗ⸗ ſens eſſe dinoſcit. ſicut me abſentem faciem mei corpo⸗ anis
tur.ꝙ deꝰ nõ videtur viſione coꝛporali ſicut nec caritas ris cogitas.⁊ illa eſt tibi imago preſens.abſens autem ſhin
IJtẽ Ambro.ſuper lucãa.deus nõ in loco videt᷑.ſʒ ĩ cor⸗ facies cuius illa imago eſt. Ex hoc ergo manifeſtuʒ eſt. gtlon
de mũdo.nec circũicribit᷑ viſu nec tactu tenet᷑.nec audi⸗ ꝙ viſio corporalis ſiue imaginaria non erit viſio ꝓphe N
tu affat᷑.nec inceſſu ſentit᷑.Nõ circũſcribit᷑ in viſu.pro⸗ tica vel diuina.niſi aſſit viſio intellectualis.que formã Kne
pter id quod dictũ ẽ exodi.xxxiij. poſterioꝛa mea videb. corporalem ⁊ imaginariam abſtrabendo diiudicet.hĩic ms⸗
faciẽ ⁊c.nec tactu tenet᷑ dicit ꝓpter luctum Jacob.gen. eſt ꝙ viſio pharaonis imaginaria non fuit prophetica. pnta
xxviij.nec audit᷑ affatu. dicit quia legit᷑ etiaʒ auditꝰ a fi⸗ ſed Yoſeph. nec viſio balthaſar corporalis fuit prophe⸗ votui
lyjs rancl: ro. xriene ſentit i lient legi genek i. tica.ſed danielis.per boc patet reſponſio ad cetera. on.
dũ deambularet dominꝰ ⁊c. Relinquit᷑ igit᷑ ꝙ deus nõ 2 * 22 1. ſloron
videt᷑ viſione coꝛporali. Itẽ oĩa q̃ Adenttmaginarttpa V neritu T. ueru cu 2* § 4 1. . Ciuct
vi dent᷑ vt localia.⁊ ſub aliquibus ſpacijs locorũ ſeu cir cognitio dei non ſit per ſenſum ſed per intellectum.ex ꝑ huminn
cũſtantijs loci.ſi eꝛgo deus cognoſcit᷑ abſq; ommi ſpacio te autem intellectus multiplicatur vis aꝓprehẽſiua m Centie
locali.relinquit᷑ ꝙ nõ poteſt aliquo mõ cognoſci a viꝛtu beatum Auguſtinum. vt ratio ⁊ intelligentia. Querit᷑ con
te imaginatiua.vn Aug.de vidẽdo deo. Si illa que ĩ lu ergo vtrum deus cognoſcatur ratione vel intelligentia la di⸗
ce coꝛdis oculis ĩtuemur ſicut ſunt cogitatiões animi ⁊ ſolum.¶ Ad quod ſit in pᷣs.Signatum eſt ſuper nos lu ſscog
affectiones.virtutes aĩe nullis locorũ ſpacijs ſeꝑantur. men vultus tui domine glo.lumen vultus ratio eſt que bnscel
7 tamẽ diſcernunt᷑ inter ſe.quãto magis deus qui luceʒ eſt ad cognoſcendum deum.¶ Item illa vi que eſt in ani bllidus
habitat inacceſſibilẽ coꝛporis ſenſibo.quo nec ipſiꝰ niſi ma ſublimioꝛ cognoſcimus deum.ſed dicit in lib.de li. gigis
mũdo corde põt eſſe acceſſus.¶ Itẽ idẽ in eodẽ.cum ab arbi.ꝙ nihil eſt ſublimius ratione.ergo cognoſcit ratio elic⸗
exterioribo ſenſibo interiora diſtiguis atq; illa iſtis an⸗ ne. Contra Auguſtinus in lib.de anima ⁊ ſpiritu aſ
teponis cũq; illis foris relictis illis intriſecis demora⸗ ſignans anime vires quinq;.apprehẽſiuas.ſenſum.ima⸗
ris.⁊ ea quibuſdã ſuis finibo incorporalibo metiẽdo di⸗ ginationem.rationem.intellectum. Intellectum intelli⸗
iudicas in nulla te putas animi luce verſari. ego exiſti⸗ gentiam dicit. Senſus eſt vis que percipit formas cor⸗
mo.ꝙ tanta ⁊ talia tam vᷣa tam clara tã certa videri ſi⸗ poreas preſentes. maginatio eſt vis que percipit for⸗
ne luce nõ poſſunt. Ipſam igit᷑ luceʒ in qua illa ꝑſpicis mas corpoꝛeas abſentes. Ratio eſt vis que percipit cor frum
intuere.⁊ vide vtrũ ad eã poſſit accedere vllus corpore⸗ porum naturas vniuerſales abſtractas vt genera? ſpe⸗ nodoe
orum radiꝰ oculorũ. Si ergo illa eſt lux diuina.̊ nullo cies.differẽtia propria ⁊ accidẽtia.abſtrahit enim a coꝛ Po
mõ põt videri deus oculo coꝛporali. ¶ Item nulla vis poribus que fundant vninerſales naturas.non actione *
corporea comprehenſiua habens determinatum ſitum ſed conſideratione. Intellectus eſt vis qua cognoſcit ſpi *
in corpore eſt aprehenſiua.niſi virtutis corporee.Si q̊ᷓ ritum creatum. Intelligentia vᷣo eſt vis qua cognoſcit ola
vis ſenſibił ĩterioꝛ ẽvis ſẽſibił extẽioꝛ ſint vᷣtutes corꝑee ſpiritum increatum deum. KRelinquitur ergo ꝙ cogno⸗ ſon n
habetes determĩatum ſitũ ⁊ oꝛganũ in corpore.relinꝗ⸗ ſcitur deus intelligentia nõ ratione.¶ Stem Moetiꝰ de in 8
tur qð non erunt apꝓprehenſiue niſi ſpecierum corporeo⸗ conſolatione phᷣie diſtinguens vires aꝓpꝛehenſiuas dici H re
rum. Relinquitur igitur ꝙ deus non poteſt cognoſci vł cit.ſenſus contuetur ſpeciem in ſubiecta materia conſti ldisd
apprehendi virtute ſenſibili ĩteriori vel exteriori.¶ Stẽ tutum.imaginatio vᷣo ſolam ſine materia indicat figu⸗ mo
ſuperior vis continet inferiorem.inferior autem nõ ſur ram.ratio vo hanc quoq; tranſcendit. ſpeciemq; ipſam nidne
git in ſuperiorem.ſed deus eſt obiectum rationis.ergo que ſingularibus ineſt vniuerſali conſideratiõe perpen nnsp
non poteſt in illum ſenſus.cum omnino ſit abſq; condi⸗ dit. Intelligentia ſuꝑgreſſa vniuerſitatis ambitũ ipam ſine
tione materie. ¶ Item in viſione moyſi erant duo. eſſe ſimplicem formam pura mentis acie contuetur. Cuʒ er ged⸗
ſpeciem ignis.⁊ eſſe ſignum.Sed conſtat.ꝙ ſignuʒ vt ſi⸗ go diuina eſſentia ſit ſimplex foꝛma.⁊ talis q non ineſt nunſe
gnum non erat obiectum ſenſus.quia ſignum vt ſignnʒ ſingularibus vt vniuerſalis forma. reliquitur ꝙ cogno⸗ Rd
7 ſignatum que dicuntur relatiue. ⁊ intellectu vnius in ſcitur intelligentia non ratione.¶¶ IJItem Moetius in eo iuiſe
