le: ſicut eſſe abſolute ꝛ eſſe tale ſiue aliquid ſm qð di
cit poꝛretanus in ↄmento libꝛi de ebdomadibo Hoe⸗
tij. exponens illam ebdomodaz diuerſum eſt eſſe ⁊ id
quod eſt.hic cõmemoꝛandum videtur.ꝙ diuerſoꝛum
phᷣoꝛuʒ in diuerſis facultatibus vſu diueꝛſo eſſe ⁊ eẽ
multipliciter dicuntur. Qam ſm theologos diuina
eſſentia quã de deo pꝛedicamus cum dicimus. dedeſt
omnium creaturarum dicitur eſſe.cum enim dicimꝰ
coꝛpus eſt vel homo eſt vł buiuſmodi:ibeologici hoc
eſſe dictum intelligunt quadam extrinſeca denomĩa⸗
tione ab eſſentia ſui pꝛincipij. non enim dicunt coꝛpo
ralitate coꝛpus eſſe ſed eſſe aliquid. Et ſimiliteꝛ vnũ⸗
quodq; ſubſiſtens eſſentia ſui pꝛincipij.pꝛedicant nõ
eſſe aliquid ſed eſſe. illa vo que de ipſa ſüt creata ſub⸗
ſiſtentia ſicut cum coꝛpoꝛeitate eſſe ſubſtantiam quã⸗
tum quale ⁊c. non eſſe abſolutuʒz ſed eſſe aliquid.Et
ad eundem modum quicquid operante ſummo pꝛin
cipio eſt eadem pꝛincipali ⁊ increata eſſentia de bent
eſſe:ſuo vo quolibet genere aliquid eſſe. YJlloꝛum vo
phariſeorum quibus ſue facultatis genera ſunt ſola
illa que ex pꝛincipio eſſe ceperunt. alij qlibet illa oꝛa
tionum ſuarum themata id eſi materias ⁊ quibo lo⸗
quuntur eodem quo tdebent eſſe debent etiam elſe ali
quid.vnde etiam hoc verbum eſt:dicunt de omnibus
equiuoce pꝛedicari. Alij vᷣo diuidunt ⁊ ea que ſubſi⸗

ſtunt dicunt eſſe ſubſiſtentijs eſſe aliquid his q̃ ſub

ſiſtentias comitantur inter valleribus ſcilicet menſu
ris et qualitatibus. ceteris vᷣo ſeptem generum pꝛe⸗
dicamentis eadem ſubſiſtentia nec eſſe nec aliquid eẽ
concedunt. Similiter 1 nullum hoꝛum que abſtra⸗
ctio mathematica ab his de quibus pꝛedicantur di⸗
uidit vel eſſe vel aliquid eſſe conſentiunt. Ergo cum
dicitur diuerſum eſt elſe id quod eſt eſſe m theolo⸗
gicos quidem intelligitur eſſe io quod eſt pꝛincipiuz
id ðᷣo quod eſt:eſt illud quod ex principio ẽ. Sed fm

alios philoſophos eſſe ſubſiſtentium ſole illoꝛũ que

pꝛedicatur ſubſiſtentie. que vo ſunt ea tantum que il
las in ſe habendo ſubſiſtunt.ſic eꝛgo ſm theologos⸗
Fin alios philoſophos recte poteſt diei diuerſum eſt
eſſe ⁊ id ꝙ eſt. Simili modo dicendum ð bono.quia

fim theologos bonitag qua io quod eſt eẽ babʒ bonũ

iſe⸗

coꝛp

eſe
mn
nls⸗
Nlcut
Ape⸗
ole
r

— — — ——

=

Gnume
n
WN
u h
endo
ſſtiharett
ſanef n
hunn ſane
kfngi
humngenn
Usbonng
ſunpon
clamdiete
W
Gltur 0
wigt,
citur hert
cutmmolne
cent lun
erſaerqi
nmmuzbe
eripoſſn
eiur nd

unt den

dtlevelen
ndfngn
achly Boe
lteherd
Dherſonn
oelene
Nsdinine
nus
imticnn⸗
ologaht
denonin
icunteorp

niltertnA

nchemen
tatmmſih⸗
unqpi⸗
ſcbdE
unmopen
iadehet
Noumts
foſontſe
kan
Pgol
neſi
vnihos
neſhi⸗
bisſut
tmenin
onpr
Aiqpiee
peitſim
Ctntur
Epo
the⸗
irpe
gr⸗
leuß
ungel
gre
Nſn
i
on

ſor

QNueſtio
eſſe aligd vel tale vt bona natura. bonus animꝰ. bonum
coꝛpus eſt multiplex in bonis et multipliciter in bonis.
Scom pꝛimum modum diuerſum eſt id quod bonuʒ ab
eſſe bonum ſicut diuerſum eſſe et quod eſt. eſſe enim re⸗
rum et eſſe bonum dicitur eſſentia principij et eſſentia fi
nis.id pᷣo quod eſt vero ẽ ipa ſubſtantia rei create.2 iðo
non ſequitur ꝙ habent eſſe deus ꝗa hoc modo non eſt ̃⸗
dicatio foꝛmalis.cum dicitur res eſt bona abſolute: ſed
eſt pꝛedicatio per denominatõneʒ a cauſa. ſicut dicitur
opus bumanum.non quia humanitas inſit operi velo⸗
us idem humanitati ſed humanum quia ab homie. ita
res dicitur bona quia a bono pꝛincipio vel ad bonum fi
nem. Scom modum ſecundum cuz dicitur hec eſt bona
natura vel bonus homo ⁊c. eſt pꝛedicatio per inherenti
am. Scðm vo philoſophos bonitas qua habet res eẽ bo
na et eſſe bonuz tale:eſt bonitas ſue ꝑfectionis.et ẽ mu l
tiplex bonitas in ommbus bonis:tamẽ pꝛopter relatõ⸗
nem quam habent ad ſummam bonitatem dicitur boni
tas:abſolute do ipſa rei eſſentia.¶¶ Alijs vᷣo viſum eſt a⸗

liter dicendum. cum dicitur creatura eſt: ſupponitur du

plex eſſe. ſcilicet eſſe creatum quod eſt in creatura:et eſſe

deum vt a quo eſt illud eſſe. eodem modo cuʒ dicit᷑ gegd

eſt bonum ᷣm ꝙ intelligitur de ſubſtantijs:ſic ponit᷑ du
plex bonitas ſcilicet creata et increata. Monitas creata

vt que ineſt ipſi ſubſtantie. bomtas autem increata vt ad

quam omis bonitas creata. quia bonitas naturalis cu⸗
iuſlibet ſubſtantie mipil aliud eſt qᷓ ſubſtantialis differẽ⸗
tia. que dicitur bonitas ſᷣm comparatõnem quam babʒ
ad pꝛimam bonitatem.id eſt ᷣm ꝙ eſt ductiua vel ducti⸗
bilis ad pꝛimam bonitatem. ex hoc patet ꝙ circumſcri⸗
pta pꝛima bonitate.et re? intellectu nibil eſt bonum vel
intelligitur eſſe bonum:ſed aliquid eſt album aliꝗd ro⸗
tundum ſicut dicit boecius.Ex hoc patet veritas aucto
ritatis aug.ſupꝛadicte.quoniam omnis creatura eſt bo
num hoc bonum illud bonum. ſi ſublatum fuerit hoc et
illud:non remanebit niſi bonum quod eſt eus.¶ IJtem
m hoc intelligũtur amari in arte in qua facta ſunt. cũ
ſcilicet referuntur ad cauſam ſummam quod eſt pꝛimuʒ
bonum. ¶ Pꝛeterea. ad hoc quod obijcit cuʒ dicitur. bo
nitas eſt bona.aut p̃dicatur bonitas pᷣma cc. Sicendũ
ꝙ in rectitudine pᷣdicatur bonitas creata:ſed in obliꝗta
te increata:quia intelligitur bonitas que eſt ad pꝛimaʒ
bonitatem. que aliter dicitur de re bona quod dicit᷑ bo⸗
num: aliter de bonitate qua dicitur res bona.Cum eniʒ
Dicitur hec res eſt bona.pᷣdicatur bonitas ꝑ inberentiã
quia bonitas meſt huic rei. Cum vo dicitur bonitas hu
ius rei eſt bona:pᷣdicatio dicitur ꝑ idemptitatem. Et cũ
infertur.ergo eſt bona ſeipſa ⁊ non alia bonitate. diſtin
guendum:quia ſi qð dicitur de ipſa excludat aliaʒ boni
tatem foꝛmalem:verum eſt.ſi excludit aliam bonitatem
effectiuam vel finalem: falſa eſt. Et ideo non ſequitur.
ergo eſt pꝛima bonitas:ſed ſequitur ergo nõ infoꝛmetur
alia bonitate qꝙᷓuis ſit ab illa bonitate ad aliam bonita⸗
tatem que eſt pꝛima bonitas. Sed cum ens dicatur ab⸗
ſolute ᷣm intentõnem cauſalem. bonum vo dicatur ſᷣm
intentõem cauſalem. nõ videtur habere veritateʒ quod
inducunt de ente. ꝙ ſcilicet cum de creatura dicitur eſt:
intelligit᷑ ens pꝛimũ niſi per ↄſequentiam quia ſequitur
eſt: et nõ ens a ſeipſo.gᷓ ab alio et illud eſt ens pꝛimuʒ et
ita ens pꝛimum intelligitur in ente creato. Sed q;tũ ad
pꝛimam intentionem boni.intelligitur bonum increatũ
quia ſi i intelligitur bonum creatum intelligitur bonum
per pticipatõnem. in eo ꝙ eſt per ꝑticipatõnem bonum
neceſſario intelligitur qð ꝑticipatur bonum: et illud eſt
bonum ſummü. Mreuiter ergo dicendum ſᷣm Auguſti.
in.viij.æ trinit.ſi poteris ſine illis que participatione
bona ſunt perſpice ipſum bonum cuius ꝓticipa tõne bo
na ſũt.ſimul enim et ipᷣm intelligis et audis hoc bonuʒ
et illud bonum. Dicendum ergo ꝙ bonum pelſſentiaz eſt
idem in omnibus bonis.et illud eſt ſummuʒ bonũ. Ho⸗

— SGan O. nr 216 6 en

A
xvij.
num ðᷣo per paꝛticipatõnem ſiue bonitas differens et ex
dictis patet ſolutio ad obiecta mota.

Mlembꝛum quintũ.que

ſint differentie boni.
Einde queritur que ſint differentie boni.
Mam cum bonum ſequatur ens: in quot
differentias multiplicabitur ens ⁊ bonuʒ
ſed ens młtiplicatur ſᷣm genera ergo ⁊ bo⸗
num..l Contra.bonum dictum de ſubſtantia de quali⸗
tate et quantitate dicitur pᷣm eandem differentiam boni
ſcilicet boni nature:ſed non dicitur ᷣm eandem differẽ⸗
tiam entis.relinquitur ergo ꝙ non erunt eedem differẽ⸗
tie entis et boni. Itẽ qᷓuis vnuʒ ſequatur ad ens.nõ ta
men differentie vnius multiplicãtur ſᷣm decem genera:
immo ſolum ſᷣm quatuor modos.nam ſᷣm ſubſtantiam
dicitur idemptitas.ſᷣm quantitatem equalitas.ſᷣm qua
litatem ſimilitudo. m ſitum et vbi ſimultas: et iterum
alijs modis ſicut dictum eſt prius. ¶¶ Item ſimili modo
nec differentie veri multiplicantur ſᷣm differentias gene
rum.immo ſᷣm Anſelmum veritas diſtinguitur in veri⸗
tate ſigni et veritate rei.Et veritas rei in veritatem que

eſt ſeipſa vt veritas diuina. et veritatem que eſt ab alia

vt veritas creata.Et hoc multipliciter. nam eſt veritas

naturalis.et veritas cogitatoinis.et veritas voluntatis

et veritas actionis. Pꝛeterea veritas ſigni diuiditur in
veritatem complexi:et veritatẽ incomplexi. Et veritas
incomplexi in veritatem vocis et intellectus et yconie ſi⸗
ue imaginis et actus.pari ergo ratõne nec differẽtie bo
ni accipiuntur ſm differentias entis ſicut nec differẽtie
vnius et veri.¶ Item ſi dicatur ꝙ eſt multiplicatõ mate
rialis et hoc modo multiplicatur bonum per differenti⸗
as entis.et eſt alia multiplicatio ſoꝛmalis que multipli
catur per differentias ſue intentõnis.hoc modo diuidit᷑
in bonum per eſſentiam et in bonum per participatiõeʒ
et bonum per participatõneʒ:in bonum nature.bonum
ex genere.bonum moꝛis.bonum gratie.et bonuʒ gloꝛie
queritur quare non multiplicatur ſᷣm rationem foꝛma⸗
lem ᷣm differentias entis: Si dicatur ꝙ intentio boni
addit ad ens comparatõnem ad actum.i.relationem ſi⸗
ue finem. Et ratione huius compaꝛationis eſt foꝛma⸗
lis mnultiplicatio boni. Contra. obijcitur depoſitis dif/
ferentijs.i Iam omnes differentie cauſarum incidunt ĩ
pꝛedictis differentijs boni.iQam bonitas pꝛime cauſe ẽ
bonitas per eſſentiam. bonitas vᷣo cauſati eſt per parti⸗
cipationem:ſed per comparationeʒ ad efficiens dicituꝛ
bonum nature. ſic enim res bona dicitur: quia a bono
vt dicit Hoetius per comparationem ad efficiens dici⸗
tur bonum in genere.Maʒ foꝛma actionis contracta ad
materiam propꝛiam dicitur bonum in genere. vt paſce⸗
re eſurientem. per comparationem ad cauſam foꝛmaleʒ
que eſt ſᷣm circumſtantias et modum actionis.bonũ mo
ris ſᷣm virtutes conſuetudinales.et bonum gꝛatie ſᷣm
virtutes gratuitas per comparationem ad finem bonuʒ
gratie. non ergo differentie boni accipiuntur ſᷣm com⸗/
parationem ſiue intentioneʒ canſe finalis tm̃:immo ſᷣm
comparationem ad omnia genera cauſarum. 4 Iteʒ cũ
aſſignantur differentie boni tres ſcilicet honeſtum vtile
delectabile.quomodo accipiuntur cum pꝛecedentibus.
4IYtem auguſtinus in libro de libe.arbit.diſtinguit bo/
na. maxima.magna.minima.et maxima virtutes: mi⸗
nima ſpecies inferioꝛis quaꝛumlibet:magna potentie a⸗
nime.quomodo cum pꝛecedentibus differentijs ſe habe
bunt? Reſpenſio ſᷣm ꝗ dicit ↄmentatoꝛ libri Hoecij
de ebdomadibus.Honum duobo modis dicitur. abſo⸗
lute:et in comparatõne.Abſolute bonum dicitur quod
ſm ſe bonum:ſicut deus.vel hec res dicitur in ſe bonũ.
in comparatione quod eſt bonum ſᷣ̃m vſum. hoc eſt cu⸗
ius vſus eſt bonus.quemadmodum deus dicitur bonꝰ
nobis vel panis bonus dicitur eſurienti. accipiunt᷑ er

( Waln iW Eonn

go differentie boni ßm ꝙ conſideratur abſolute qtũ ad
rem cuius eſt. et hoc modo aſſignantur m differentem
rationem indiuiſionis actus a potẽtia que eſi abſoluta
ratio boni aut ergo indiuiſio actus et potentie que ſunt
idem. boc modo ẽ indiuiſio bonitatis in deo in quo idezʒ
actus.id eſt peꝛſectio et complementum et potẽtia. Aut
eſt indiuiſio actus ⁊ potentie que ſunt diuerſa vt ĩ crea
tura. Aut ergo eſt indiuiſio actus et potentie ſᷣm ꝙ eſt.
id eſt ſᷣm eſſe rei aut actionis.ſᷣm ꝙ actio:aut actus qui
acquiritur rei per actõnem. Si eſt indiuiſio actus a po
tentia ßm ꝙꝙ elt et ſic eſt bonum nature. et ſi eſt actõnis
hm ꝙ actio ſic eſt bonum ex genere.· Nam foꝛma actio⸗
nis generalis contracta ad materiam dicitur bonuz in
genere: vt paſcere eſurientem. Si eſt actus rei qui acqui
ritur per actionem. aut igitur acquiſitio illius actus ſi⸗
ue perfectõnis pꝛincipiuʒ habet in nobis.aut extra nos
aut habet partim in nobis.Si habet pꝛincipium in no⸗
bis ſic eſt bonnin moꝛis.id eſt virtutis pollicite quod ac
quiritur voluntaria conſuetudine.Si habet pꝛincipiuʒ
extra nos:ſic eſt bonũ glorie qdð a ſolo teo bʒ pᷣncipium.
ſi hʒ pᷣncipiũ intra nos et extra:ſic ẽ bonũ ge. ſic em̃ di⸗
cit beatus berñ.de gratia ⁊ li.ar.tam abſq; conſenſu re
cipientis qᷓ; abſq; gratia dantis.⁊ loquitur de gꝛatia hßm
ꝙ in adultis.nam ad boc requirituꝛ infuſio ex paꝛte di:
et conſenſus ex parte liberi arbitrij. quemadmodum in
paruulis miniſterij ſacramenti ex parte hominis ⁊ ope
ratõne indiuiſibilis xei. Scoᷣm vo ꝙ bonum conſidera⸗
tur ſᷣm vſum.duobus modis contingit. nam conlidera⸗
tione generali bom ſiue creati ſiue increati:accipiuntur
differentie iſie honeſtum delectabile vtile.ſed honeſtum
dicit diſpoſitõnem ſᷣm quam vſus boni mouet rationa⸗
bilem.quia ſicut dicit auguſti. honeſtas eſt pulcritudo
intelligibilis.delectabile: diſpoſitõneʒ ſᷣm quam moue⸗
tuꝛ concupiſcibilis.vtile:diſpoſitõnem ſᷣm quam moue⸗
tur iraſcibilis.vtile enim includit arduum et difficile 2
hmõi.Ardua enim triſtabilia conferentia vt ſectatio⸗
nes ⁊ huiuſmodi que conferunt ad ſanitatem ex quadaʒ
ſtrennuitate et ſᷣm vigoꝛeʒ animi apꝓpetimꝰ. et hoc appeti⸗
tu iraſcibilis. Item ↄſideratione ſpeciali ſᷣm ꝙ vſus bo
ni coartatur ad bonum creatum.accipiuntur diffeꝛentie
boni ſᷣm aug.de li.arbi.in maxima in minima ⁊ in me⸗/
dia. Mam bonum quo non cõtingit male vti ſunt virtu⸗
tes ⁊ ideo maxuna. Monum ðvᷣo quo ↄtingit bene et ma⸗
le vti ⁊ tamen nõ vtuntur ſunt ſpecies coꝛꝑales. Mona
do quibo eſt bene et male vti ⁊ tamen vtunt᷑ alijs ſunt ꝑo
tentie anime. Concedendũ igitur.ꝙ non accipiuntur
differentie boni foꝛmaliter ſᷣm differentias entis et hoc
quia bonum addit intentõnez cauſe finalis.¶ Ad illud
ergo quod obijcit.ꝙ ſᷣm intentõnem finis nõ accipiũtur
pꝛedicte differentie.dicendum ꝙ immo.nai bonuz aut
eſt finis⁊ ſic eſt bonum per eſſentiam. aut eſt ad finem.
et ſic eſt per participatõnem.Et ſi ad finem.aut eꝛgo ſᷣm
id quod ſumus.⁊ ſic eſi generalis diſpoſitio in omi crea
tura:⁊ ſic eſt bonum nature.aut ſᷣm id ꝙ bene ſumus:et
hec eſt diſpoſitio rationalis creature.aut ergo in finem
ſᷣm quandam poſſibilitatem additam voluntati que eſt
ex bono in genere.aut eſt ᷣm ſuꝑadditam quandam di⸗
ſpoſitõnem vt diſpoſitio virtutis pollitice.aut ſᷣm quan⸗
dam neceſſitatem.et ſic eſt bonum gratie.diſpoſitõ eniʒ
gꝛatie in voluntate eſt.ſicut diſpoſitio neceſſitatis in ma
teria ad ſuſceptõnem foꝛme.aut ſᷣm vltimam completio
nem et infoꝛmationem ſic eſt bonum gloꝛie.¶ Ad illud
vo quod obijcit dicendum.qꝙ actus ſumptus ſᷣm quatu⸗
oꝛ cauſas non pertinet ad bonum niſi ſᷣim comparatio⸗
nem quam habet vnaquaq; cauſa ad cauſam finalem.
Cauſa enim finalis ratio eſt aliarum cauſarum. faber
enim ſerꝛam facit de ferꝛo acutam.quaꝛe de ferꝛo:qꝗa ap⸗
tior eſt ad ſecãdũ.quare acutã:quia ad ſecandum.cau⸗
ſa igitur materialis ⁊ foꝛmalis.ſm finalem.ſimiliteꝛ ef⸗
ficiens:nam finis mouet efficientem.

e
*Ae C.
n

Non JInn 0 Nerg Q12 . CNV

NANCIX ◻Re 1 ANNNV

CX J 1 fr * 4 HBe e

Membrum ſextum
Veritur conſequenter de conuenientia bo
nitatis in bonis.et videtur ꝙ nõ poſſit eſ⸗
ſe commune ᷣm aliquid rei.dictum enim
de ſummo bono eſt idipſum.quia ſicut dĩc
auguſtinus in libro de trinitate.non eſt in deo alterum
eſſe deum. 7 eſſe bonum:vel eſſe et eſſe bonum.ergo bonũ
dictum de deo eſt indifferens illi:ergo non poteſt eſſe cõ
mune in ſummo bonoet in creato bono:ſicut nec hocip⸗
ſum deus./ Item ſi eſt ↄmune.ergo eſt accipere quod ẽ
commune ⁊ quod eſt ꝓgrium:ergo compoſitioneʒ quan⸗
Dam. Si foꝛte dicas bonum eſſe mune ſᷣm communẽ
habitudinẽ ad conſimilem effectuzʒ in creaturis.⁊ ſic bo
num non opoꝛtet ponere in pꝛimo niſi eſſentiam ipſam.
ſed pꝛeter hoc habet quandam relationem ad quandam
effectum in creatura.Contra.ſi bonum eſt ex hac ratio⸗
ne commune:ſed eque ſe habet creatura ad ſuam effecti⸗
onem ſicut deus ad ſuam:ergo bonum aliqualiter parti
cipabile.quia ſicut ab hac egreditur ita ab illa.q¶ Item
ſm hoc bonum trahit rationem a poſterioꝛi ſcilicet ab eſ

fectu.cum aliter determinnetuꝛ intentiones ſᷣm ꝙ ſum⸗

mum bonum ſicut bonum per ſe: et ꝙ illa ſunt bona ab
ipſo. Pꝛopter hoc aliter dicendum eſt in bono.et in bis
que non manifeſte expꝛimunt actum inſpicientem crea⸗
turaʒ ſpecialiter.⁊ aliter in illis qui expꝛimunt. in illis
enim eſt ↄmunitas ſᷣm ↄparationem aut habitudinem qͥ
eſt in effectu.vt in illis que cõnotantur.vt punit. iuſtifi⸗
cat.iſla non ſunt contraria niſi qᷓtum ad effectum cõno⸗
tatum vnde punit dictum de deo nihil copulat creatum
ſed connotat.dictum de creatura copulat quod pꝛiꝰcon/
notat:ſed in illis qui non expꝛimunt aliter eſt communi
tas pꝛeter pꝛedictam: quia per ſe et propter ſe conuenit

deo.creaturis ſᷣm ꝙ ab ipſo ⁊ ad ipſum.et hec eſt comu⸗

nitas ᷣm pꝛius? poſterius.et hoc manifeſtum eſt.quia
oblique intelligitur in illo. onum enim de do dicitur
quia finis bonum. de creatura quia per oꝛdinationẽ ba
bet ad finem ſicut ens: ſed pꝛius de ſubſtantia que eſt ꝑ
ſe ens:Fᷣm poſterius de accidente quod eſt per ſubſtanti
am. et ita indirecte 2 per poſterius creatura. et ibi eſt
accipere commune et pꝛopꝛiuʒ ꝙtum ad modum dicen⸗

Mlembrum ſeptimum

Onſequenter queritur. an notio et amor
ſummi boni ſint nobis a conditione indi⸗
ta et impꝛeſſa menti.omnes enim volũt eſ
ſe beati.ſed beatitudo eſt ſummum bonuʒ
vt dicit boecius de conſolatione:ergo om̃es volunt ſum⸗
mum bonum.eꝛgo amoꝛ ſummi boni eſt omni rationali
nature impꝛeſſus.¶ Item bonum ſummum eſt quod de⸗
ſideratuꝛ ab om nibus ſed quod omni conuemit eſt impᷣſ⸗
ſum nature:ergo deſiderium et amoꝛ ſummi bom eſt im⸗
pꝛeſſus nature.¶ Item augul.ij.de li.ar.anteꝙᷓ beati ſu⸗
mus impꝛeſſa eſt nobis notio bonitatis. per hanc ſcimꝰ
et ſine vlla dubitatõne dicimus beatos nos eſſe velle.ne
mo antem beatus eſt niſi ſummo bono:ergo notio ſum⸗
mi boni ⁊ btitudinis eſt nob impᷣſſa.¶ Item boe.in li.de
ↄſolatõne.om̃s hoĩes boni ⁊ mali pariter indiſcreta in⸗

tentõne ad bonũ ꝑuenire nitũůtur. Cont᷑.om̃is volun⸗/

tas directa ad id ad qð nata ẽ: recta ẽ laudabilis.ſi ẽ̊ vo⸗
lũtas ⁊ intentõ rõnalis ẽ ad ſummũ bonũ nata:cũ om̃is
volũtas ſiue bonoꝝ ſiue maloꝝ ſit nata ad ſũmũ bonũ
oĩs volũtas ſiue oĩm volũtates ſũt rcte.qdð ẽ maifeſte fal
ſum.qlItẽ igrantia veri boni inuenit᷑ in młtis.q ſit erit
ſuba et igrantia boni. Rñſio ᷣm boeci.de ↄſo. Sum⸗
mum bonum qð eque bonis malis ꝓpoſitũ eſt. boni ꝗ⸗
dem natali officio vᷣtutũ petũt:mali ᷣo per malaʒ cupi⸗
ditatẽ.quod naturale officiũ adipiſcẽdi boni nõ ẽ idipᷣm
q̊ conãt᷑ adipiſci.amoꝛ ̊ ⁊ notio ſũmi boni nob imp̃ſſus

BS „ N α ο ο cuafu.6

—–à — — -—rr—=-r q

— .

— - - -0ũæ———

ſnan eſinn
nalirren
ila e
iſalienthe
oßmgfin
unt bont
o. etin
entenn aen
unt. inſe
biuucinn
unt, ivef
feeumci
nlatanuan
nolmin,⸗
cſtonunn
rſontene
Nelcöne
unchcgin
edodn
inatoreke
in gpeet
r ſublunn
wetibiel
Vin dlce⸗

um

DKanor
ioneinc,
noſitd
nunnbong
oluntſonm
irtond
ſanotd
itelinc
ocn
un
hancan
celet
oto ln
gennte
ſcti
n
gſr
cionn.
iboi
ſeſrdl
RRen
1n
g
en
tpn
ſus

Nueſtio

eſt ᷣm habitum et ſenſum nature qᷓuis a bono vtingat

aberꝛare et deuiare m opinionem et appetitum elatio

nis pꝛaue.i Ao illud quod obijcit diſtinguendum ᷣm
dam̃.ꝙ eſt voluntas naturalis m quam omnes recte
appetunt ſummum bonum. 2 voluntas electiua ſiue cõ
ſiliatiua m quam eligitur quod nõ eſt ſummuʒ bonũ
et pꝛefertur ſummo bonoꝛet ideo eſt non recta. In ma⸗

lis ᷓ eſt voltas naturalis recta ſine erꝛore. electiua nñ
recta et cũ erꝛoꝛe.Iñ aug.i.ij. de li.aꝛ.inqtum oẽs hbo⸗

mines appetunt vitam beatam non errant. inqtum vo

quiſq; non tenet eam vite viam que ducit ad beatitudi⸗

nem errat. cum fateantur nolle niſi ad beatitudinem

ꝑuenire.Erꝛoꝛem enim conſequitur aliquid quod non
ad id ducit quo volumus ꝑueniꝛe. Ad illud vo quod

obijcit dicendum. ꝙ notio eſt in ſ. eniu nature. ignoꝛan⸗

tia vᷣo in peruerſitate opinionis erꝛonee.vnde nota qð

dicit aug.in li.de libe.arbi.ſenſus aliquando veracioꝛ
eſt qᷓ opinio.ſi illa de erꝛoꝛe ille de natura eſt: velut cuʒ
eger plerunq; aqua frigida condulcibiliter delectatur
quam tamen ſi biberit credit eſſe nocituram.Yiliquan
do veracioꝛ opinio ꝙᷓ; ſenſus.ſi credit aꝛti medicine ob/

eſſe frigidam: cum reuera oberit et tamen bibere dele⸗
ctet. Aliquando vtrunq; in veritate eſt. cum id quod

pꝛodeſt non ſolum ibi creditur ita:ſed etiam libet. Ali

quando vtrũq; inerit cum id quod nocet et prodeſſe nõ

creditur et bibeꝛe nõ delinit.

guembrum octanum

Einde queritur an ſummum bonum di

cat additõnem ad bonum. Ad quod ſic.
quecunq; ſe habent vt vnum. non addat
aliquid ſuper alterum nec vtrũq; addit
ſuper tercium aliquid:ſunt eadem ſimpliciter.Genus
enim et ſpecies pꝛopter hoc differẽtiam habent.ꝙ vnũ
non ſit alterum.quia vnum addit ſuper alterum.ſpeci
es em̃ addit vltra genus differentiaʒ. Similiteꝛ rilibi⸗
le addit ſuꝑ rationale in homine.quia potentia riden⸗
di qua dicitur homo et potentia ratiocinãdi qua dici⸗
tur ratõnale:nõ ſunt eedem.et pꝛopter hoc addunt ſu⸗
per tercium:ſed ſummuʒ bonum nõ addit aliquid ſuꝑ
bonum ſimpliciter ſic nec ſic.nec ſunt plures modi ad⸗
ditõnis vnu:igit᷑ nõ addit ſuꝑ alterũ:ſed ſunt eadẽ ſim
pliciter. Aſdinoꝛ patʒ.nam ſi ſummũ bonũ addit aliꝗd
ſuꝑ bonũ.aut addit bonuzʒ: aut non bonũ. Mon addit
non bonum. quia ſie eſſet ex bono et non bono: qð eſſet
inconueniẽs nec eſſet ſummũ. Si addit bonũ.aut ideʒ
ſibi aut diuerſum.õ idem:qm̃ idem nõ additur ſibi.
Si diuerſum: ſummũ eſt ex bono et bono. g eſt ↄpoſi
tum.h̊ hoc ẽ folſum:qm̃ ipſum ẽ ſumme ſimplex.ſum⸗
mum g̊ bonũ nihil addit ſuꝑ bonũ ratõne cuiꝰ dr ſum⸗
mum. Si dicat᷑ ꝙ bonũ ſimptr eſt ↄmune. et diſtrahit
ꝓ ſummũ et nõ ſummũ:vñ bono ſimplr aliquid addit᷑
vt fiat ſummũ. Obijcit᷑ in contrariũ.ꝗa nõ eſt addino
alicuiꝰad alterũ niſi ei qð eſt pᷣter ipſum: ſᷣ illud addi⸗
tũ nõ ẽ pᷣter bonũ:ꝗa nõ ẽ nõ bonũ nec alið bonũ.ꝗᷓ idẽ
ſegtur qð pꝛius.4 Itez aug. in. viij. li.de trini.bonũ H̊
bonũ ulud.tolle hoc tolle illud:⁊ vide ip̃ᷣm bonũ ſi po⸗
tes. et ita deũ videbis: ⁊ nõ alio bono bonũ ſed bonum
om̃is boni.Ex hac quẽte patet.ꝙ bonuʒ in omnibo eſt
ipᷣm bonũ ſummũ. Contra.bonum diuidit᷑ peꝛ ſum⸗
mum et nõ ſummũ.ergo poſſum intelligere bonum in
hac creatura nõ cointellecto ſummo.xet hoc eſt qð dicit
boecius.circũſeribat᷑ pᷣmum peꝛ intellectum:adhuc eſt
intelligere hominẽ ſub intentõne hominis. ſicut poteſt
intelligi ens m ꝙ ſit non inteilecto ſummo ente. con⸗
tingit ergo intelligere hoc bonum circũſcripto ſummo
bono:ſicut hoc ens circũſcripto ſummo ente. Monum
ergo et ſummũ bonũ nõ ſunt eadem ſiue ouertibilia. g
aliquid addit ſummũ bonũ ſuꝑ bonum. Solutõ.di

* %

xvij.

cendum ꝙ ſummũ bonum non addit aliquã rem ſuper
bonũ ſimpliciter.ſummũ enim bonuʒ ſimplex eſt. Eln⸗

de non conſtat ex pluribus bonis:ſed non ſummũ bo

num nõ eſt ſimplex bonum:ideo poſſum ibi intelligere
bonum et bonum. quia in creatis materia non cointel⸗
ligit foꝛmam quoꝝ vtrũq; eſt bonum et econuerſo.ſiue
illud qð eſt ad modũ materie ꝙ illud qð ẽ ad modũ foꝛ
me et econuerſo. Ideo ergo bonum ſummũ ſimpliciter

bonum eſt. nec facit aliqua additionem ᷣm rem ſuper

bonum.ĩmo idem ſunt ᷣm rem.⁊ equalis eſt ambitus
in ſuo oꝛdine cum bono:ſed differunt in boc.ꝙ dicen⸗
do ſummuz bonum: determino ipſum in cauſando.di⸗

cendo bonum vætermino ipſum in predicando ſiue in
dicendo.Et licet in pꝛedicando ſiue in dicendo bonuz

ſummũ determinetur et ſpecificetur.quia non eſt dici⸗

bile de omni bono:cõmune eſt tamen in creando ſicut

bonum in pꝛedicando et equalis ambitus.quia ipſum

ẽ cauſa omnis boni:id autem eſt dꝛcibile ð om̃i bono.

Quod autem dicit auguſti.tolle hoc tolle illud ꝛc.di
cenduz ꝙ ipſe pꝛocedit abeffectibus ad cauſam. Fᷣm q;
bonum in effectibus dat intelligere bonũ in cauſa.En
quod dicit bonum omnis boni videbitur: verum ẽ bo⸗

num omnis boni in creando non in dicendo.immo ꝗ;⸗
tum ad hoc dicit terminatõneʒ rationis.4 Ud rati

onem in contrariũ.dicendum ꝙ non eſt ſimile de eſſen
tia ſiue de ente ⁊ bono.Ens enim vel eſſentia non dicit
comparatõnem ad cauſam ſicut bonum.immo cum lo
quimur de re m ſuam eſſentiam:loquimur de ea abſo
lute:ſed bonum notat comparationem ad cauſam:bo⸗
num enim dicitur quia a bono et quia ad bonum. ⁊ iõ
cum loquimur de re ꝙ bona ſit:loquimur per compa⸗
ratõnẽ ad ſuam cauſom. Et ideo cum bonum nõ ſum⸗
mum ſit a bono ſummo tanqꝙᷓ a ſua cauſa efficiente.etĩ
ipſo tanqᷓᷓ in conſeruante:et ad ipſum tanꝗꝙᷓ ad finem:
ideo nõ poteſt intelligi iſto nõ cointellecto.

Membrum nonum
Onſequens eſt inquiſitio an ſummũ bo⸗
num ſecum compatiatur naturarum di⸗

uerſitatem.Et iterum ſco.an requirat.

pluralitateʒ. Seo iſte inquiſitiones ter⸗
minantur eiſdem ratõnibus quibo ſupꝛa oſtenſum eſt
de vnitate diuina.ꝙ non compatiatur ſecũ pluralitatẽ
naturarũ ſed requirit eius ꝑfectio pluralitatẽ ꝑſonaꝝ
ſupra queſtionẽ de diuina vnitate. Item querendũ eſt

ↄnter an ſumma bonitas regrat coeriſtentiã creatur e.

ſedo hec queſtio terminata ẽ ſupꝛa queſtione de eternita
te.vbi onditur eternitatis incoicabilitas: ↄtra ponen⸗
tes mundũ eternũ. Sequit᷑ & quereꝛe d fluxu alio⸗
rũ bonoꝝ a ſummo bono. Querit᷑ ̊ an q ſummo bono
ſiuant omia m rõnem bonitatis. Qð aſtruit᷑ ꝑ boeci⸗
um in li.de ebdomadibo.Omia bona: ꝗa a bono.et ꝑ
bẽm aug.ꝗa deus ẽ bonus ſummꝰ: querit᷑ ergo q̃re nõ
ſilłr ſᷣm ratõnem vnitatis veritatis ⁊ iuſticie.¶¶ Ad qð
obijcit᷑ hoc mõ.in deo potentie rñdet vnitas. ſapientie
veritas.volũtati bonitas.ſᷣ ſicut ꝓceſſus creaturarnʒ
a creatore ẽ ꝑ voluntatẽ:ita ꝑ potentiã ⁊ ſa pientiã.im⸗
mo pᷣma rõ pꝛoceſſus ad potentiã refert᷑.quia em̃ ẽ po
tens:ideo ꝓducit eas de nibilo. Iterum ad ſaꝑientiã:
cũ ſit agens ꝑ cognitõnẽ ⁊ oꝛdinẽ.ſic ergo creatura di⸗
citur bona ꝗa ꝓceſſus eſt ꝑ vmtatem cui reſpondet bo⸗
nitas: ita debet dici potens et ſapiens.qnia a poteſta⸗
te et ſapientia. et ſiẽ bonitas reſpectu voliti eſt ratõ p⸗
ceſſus:ita et vnitas et veritas.¶ Item voluntas diui⸗
na eſt principalis et pꝛima reſpectu rerum fiendarum.
ergo vnaqueq; res debet dici volens et habere diſpoſi⸗
tioneʒ volentis.quia ẽ a volente:ſicut dicituꝛ bona ꝗo
eſt a bono. Similiter queritur quaꝛe non dicitur iuſia
quia a iuſto: et ad boc dicit beetius in libꝛo de hebdo⸗

2

madibus. bonum eſt generale iuſtũ vero ſpeciale.nec
ſpecies deſcendit in omia:idcirco alia quidẽ iuſta alia
vo aliquid aliud ſeo omnisa bonũ. Sed contra. vni⸗
uerſe vie dñi miſcdia et veritas:et veritas ibi ſi umitur
pꝛo iuſticia. ergo iuſticia et miſericoꝛdia ſunt ĩ omnibo
diuinis oꝑibus. ergo reſpiciũt omnem modum crea⸗
ture et vniuerſalem ratõnem creandi. Juſtum ergo et
enerale eſt ad omnia dei oꝑa. ergo ſicut eſt pꝛoceſſus
Fen ratõnem boni:ita ſm ratõnem inſti. Aliam rati
onem ponit boecius in eodem libꝛo. ꝗ; iuſtum reſpicit
actũ.bonum vo naturam.ideʒ at᷑ eſt in eo ſcʒ in deo eſ⸗
ſe quod agere.idem eſt ergo in deo bonum eſſe ⁊ iuſtũ.
nobis vero non eſt idem eſſe quod agere.non eſt igituꝛ
idem nobis bonus eſſe ꝙ iuſtus:ſed idem eſt eſſe in no⸗
bis quod ſumus.omia igitur ſunt bona ſeo non iuſta.
Sed contra obijcituꝛ.qm in creaturis non eſt hoc ve⸗
rum ꝙ bonum dicat eſſentiam vt viſum eſt. nulla enim
creatura eſt ſua bonitas et tamen hoc ſupponit᷑ in pre⸗
dicta reſponſione.¶ Item dama. ſi bonum ſi inſtuʒ di⸗
xeris de deo.non naturam dices ſed id quod ẽ circa hbu
iuſmodi naturam. buiuſmodi autẽ ſunt actus ergo bo
num ita dicit actum ſicut verum. Solutio. dicendũ
ꝙ in deo eſi quedam trinitas que relucet et repꝛeſenta⸗
tur in omni creatura. et m hoc dicituꝛ veſtigiuʒ. 2 bec
attenditur m bec tria.vnum. verum. bonum. Alia eſt
in qua babundat ipſa rationalis creatura. ratione cu⸗
ius dicitur imago.que ſolum relucet in ipſa.2 attendi
tur penes iſta:ſe apientia.potentia. voluntas. In ratio⸗
nali em̃ creatura dicimus potentiam volendi 2 poten⸗
tiam diligendi.cum igitur ꝓceſſus creaturarum reſpi⸗
ciat omnem creaturam.et non ſolum rationalem: con

ſtat ꝙ non debet determinari ratio ꝓceſſus penes iſtaz

trinitatem in qua habeat creatura ratõnalis: ſed poti
us penes pꝛimã.et non eſt ꝓceſſus in ratione potentis
vel ſapientis vel volentis.eſt autem ille pꝛoceſſus Fm
rationem boni.et ratio buius eſt. nam ſicut videmus
in rationali creatura ꝙ ſicut voluntas eſt voluntas a⸗
gendi.et dicitur agens per voluntatem: licet ſimilit ſa
pientia et potentia ſit pꝛincipiũ.et hoc eſt quia volun⸗
tas que pᷣncipaliter ponit neceſſitatem in opere.ipᷣa ta
men non agit niſi moueatuꝛ a bono.vnde bonum mo⸗
uet voluntatem ad agendum.nec agit niſi illud videat
eſſe bonum. eum autem illud cognoſcit eſſe bonum:
tunc exit in opus.vnde voluntas non mouet ſeipſam
ſed mouetur a bono.ſic dicimus in primo.ꝙ licet po⸗
tentia et ſapientia et voluntas que ſunt in ipſo pꝛodu⸗
cant res:ipſa tamen voluntas eſt principalioꝛ cauſa ꝓ
ductionis.quia ponit neceſſitatem in pꝛoductione. in⸗

ce eſt ꝙ non determinatur pꝛoceſſus rerum peꝛ potenti

am ſapientiam:vt dicantur res egredi ᷣm ratõneʒ po
tentis vel ſapientis.ſimiliter nec ſᷣm rationem voletis
ſed boni.quia licʒ diuina voluntas ſit pꝛincipalis cau
ſa huius ꝓductionis ponens in ea neceſſitatem: volun
tas tamen diuina in ratione volũtatis nunꝗᷓ ſe mouet
ad agendum:ſed in ratione bonitatis.vnde ipſa boni⸗
tas quaſi mouet voluntatem. voluntas in ratione bo⸗
nitatis mouet ſe ad pꝛoducendum res.tunc enim vult

pꝛoducere quando videt quod bonum eſt. Honum igi⸗

tur motiuum eſt in pꝛoceſſu rerũ.nõ vnum nõ verum.
cum vnum referatur ad potentiam:verum ad ſapienti
am. Et iterum. pꝛoceſſus eſt ſm rationem boni creatu
rarum a creatoꝛe:non ᷣm rationem vnius veri poten⸗
tis ſapientis volentis.ſiłiter nec ſᷣm rationem iuſti:qꝛ
iuſtum non eſt motiuum. bonum enim trahit ipſaʒ vo
luntatem ad actum pꝛoducendi ⁊ non alia.¶ Ad illud
quod obijcitur de iuſto.dicendum ꝙ licet iuſtum dicat
condecẽtiam bonitatis diuine tamen vltra ponit relati
onem et connotat effectum in creaturis.cum dicit᷑ deꝰ
iuſtus ratione cuius connotati iam ponit creaturas
ineſſe. Juſtum enim in deo eſt illud ᷣm ꝙ alij trivuit et
reddit quod ſuum eſt.tribuere autem alij hoc iam po⸗

2ος α oE νſ E

ſi led n We Lej

nit crcaturas eſſe in actu.et pꝛopter boc nõ reſpicit in-
ſtum pꝛoceſſum ſiue egreſſum creaturarum ſᷣm earum

actualem exiſtentiam prout iam ſunt extra cauſam in
eſſe completo.et ideo non dicit rationem pꝛoductõnis
earũ.bonum auteʒ nõ connotat effectum talem. Ende
non eſt ſimile de bono et iuſto.¶ Ad illud quod obiqci⸗

tur. ꝙ iuſtum eſt generale.dicendum ꝙ; iuſtum dicitur

dupliciter.vno modo pꝛout determinatur in retributi⸗
one pene vel pᷣmij ᷣm exigentiam meriti vel demeriti.
hoc modo dicitur ſolum per comparationem ad ho⸗
minem eui ſolum fit retributio 'm meritum et demeri
tuʒ. Alio modo dicitur iuſticia condecentia bonitatis
diuine.et hoc modo dicitur iuſticia in omni opere. et
poſſz eſſe ꝙ res egrediuntur m rationem iuſſicie.id ẽ
ᷣm condecentiam bonitatis. Ad aliud dicendum. ꝙ
dam aſcenus non dicit ꝙ bonitas non ſit natura:ſed di
cit nõ dices naturã.vnde refert illud ad rationẽ dicen⸗
di . qui eſt eniʒ nomen principij ſicut ipſe vult dicens eſ⸗
ſentiam nibil addendo nihil connotando eſſentie:ſᷣ bo
num dicit ens communicatiuũ ſui vt dicit dama.vnde
licet bonitas ſit ipſa eſſentia:tamen dicit aliquod ad⸗

ditum ſuper pꝛimam intentionem eſſentie a quo perfici

tur intẽtio huius nominis bonitas.que eſt vt ad quod
omnia conuertuntur: vel eſt communicatiuum ſui.et
ideo in intentione dicendi addit. et ideo dicit: non di⸗
ces naturam ſimiliter et iuſtum. quia dicit eſſentiam:
ſed vltra addit qð tribuat alij.et ideo connotat effectũ

Nueſtio. vviij.de boni/
tate creata.
Onſequenter que

ritur pᷣm quid determinetur bonuʒz in
creatura. Scom aug. determinat᷑ per
modum.ſpeciem ⁊ oꝛdinem. Ad plei⸗
oꝛem ergo intellectum queꝛendum eſt
e bis hoc modo.Pꝛimo. vtruʒ iſta tria videlieet mo⸗
dus ſpecies ⁊ oꝛdo reperiant᷑ in omni creatura. Secũ
do.ſuppoſito ꝙ ſic.ſᷣm quid accipiunt᷑ in illis.vtruʒ ſcʒ
Fm aliquid ſubale vel accidentale. Lercõ.ſᷣm ꝗd diffe
rat aſſignatio boꝝ diffeꝛens. Quarto.an ilſta tria ſint
eadẽ in omni creatura. Quinto.penes qd attendat᷑ bo
num in creatoꝛe creatura.Sexto.vtrũ vnũquodq; in
ituz eſt: bonũ eſt. Septimo.vtrũ vnũquodq; bonũ cre
atuʒz ſit bonũ ꝑ eſſentiã vel ꝑ ꝑticipatõeʒ. Octauo.vtrũ
bonũ creatũ ſit ĩimutabilit bonuʒ. Mono. vtrũ tiñ bo/
nũ ſit effectiua cauſa mali culpe.Decimo.de bono vm
uerſitatis. et hʒ tres articulos. Pꝛimꝰ.an deus pmit⸗
tat mala fieꝛi in vniuerſitate. Scðᷣs.an vniuerſitas eſ⸗
ſet melioꝛ ſine malis.Tercius.an vniuerſitas eẽt me⸗
lioꝛ ſi oĩa eſſent eq̃liter bona. .

Membrum prunmn

. * . .
Rimo queri?᷑ vtꝝ iſta tria videlʒ modus
ſpẽs ⁊ oꝛdo reꝑiant᷑ ĩ om̃i creata. ſic:

videt᷑ ꝑ auẽteʒ ſapᷣ.xj. Oia nũere pondẽ

7 menſura diſpoſuiſti.⁊ ꝑ auẽteʒ aug.in
li.ð natura boni loqᷓns de mõ ſpẽ ⁊ oꝛdine.vbi bec wia
ſunt maꝗ:⁊ magnũ bonũ ẽ.vbi ꝑua ꝑuũ.vbi nulla: nul
lũ bonũ ẽ.om̃e at qdð ẽ inqᷓ̃tum ẽ bonn ẽ.nullũ ꝗ eſt ens
in qͥ nõ ſint. ¶ Cont᷑.pctm diffinit᷑ ꝑ puatõʒ modi ſpẽi
7oꝛdinis. & circa idẽ ⁊ ſolum nata ſũt fieri pcẽm⸗ illa
tria:ſᷣ pctm nõ ẽ poſſibile fieri in omi eo qð e:ꝗᷣ nec illa

tria. Ytez ſi in omĩ creatᷣa reꝑxiant᷑ modꝰſpẽs ⁊ ordo.

tũc qᷓrit᷑ de mõ.aut ẽ creatoꝛ aut creata.nõ creatoꝛ: qꝛi
ipo nõ cadit nec termĩatio nec foꝛatio nec bmõi.fm ꝙ
dĩc aug.ad oꝛoſiũ.ꝙ deꝰẽ mẽſura ſine mẽſura.Pꝛetea.
ſi ſolu dicerẽt aliqd in creatoꝛe illa tria. nihil eẽnt in
creat᷑a:qð nõ eſt verũ.Sᷓ nõ eſt modꝰ aliqꝗs in creatoꝛe:
erit ergo creatura. ſi ergo omnis creatura habet mo⸗
dum ſpecieʒ ⁊ oꝛdinẽ: hẽbit modũ ſpẽm ⁊ oꝛdinẽ. Sed

Bon. Ser- G R ι 8 G nor

— ——

ſeſpictg
win
R
dlen.
clogote
kundiin
In feribre;
klanni,
Menaaho⸗
n tdnen
abenints
ichete
iuſlcriti
cendun,
aturneſedd
tione dicen
ltdienet⸗
ſenneztn
damgmnte
liquocl dg
quoparfe
Vtadqnal
tum ſuit
eite nond
eſlentian⸗
drat eſfeti

don

r nnn
mmingtpe
Popſei
wnlumect
clicetno⸗

8. enzſe
ngcaſſt
ſamalnt
Unencgtho
ignocgi
ngiͤct
Nnno Ke
