ꝑſona apparens vel miſſa dicatur eſſe in illis ſenſi bili⸗
bus creaturis in quibus apparet vel mittit᷑. Et cum de
us dicat᷑ eſſe in creaturis.ſeomuniter ſicut eſt in omni
creatura per eſſentiam pꝛeſentiam et potẽtiaʒ:⁊ ſpecia⸗
liter ſicut eſt in ſcis per gratiam: et ſingulariter ſicut ẽ
in xpᷣo per vnionem.queritur quo iſtoꝛum modoꝛꝝ di⸗

citur ſpirituſſanctus fuiſſe in columba in qua apparuit

vel in igne. Qon ſcðᷣo vel tercõ modo:quia creatura ir
rationalis non eſt capax pꝛeſentie diuine ſᷣm illos mo
dos. eꝛgo ſolum ſᷣm pꝛimũ modũ:ſed ille modus eſſen⸗
di in creatura ↄmunis eſt cnilibet creature: ergo in q̃
liber creatura dicitur mitti vel aparere.¶ Itez in illa
ſenſibili creatura dicebatur mitti ſpirituſſanctus.non
pater aut filius:ergo in illa creatura erat alio modo qᷓ
pr̃ vel filius. queritur ergo quis ſit ille alius modus.
Si dicatur ꝙ eꝛat ibi ſicut in ſigno: tunc queritur aut
illud ſignũ fuit a natuꝛa vel ex inſtitutione. Si a natu⸗
ra:ergo pari ratione omnis alia columba. ſi ab inſti⸗
tutione queritur quis inſlituit. ¶ Item ſi ex inſtitutio⸗
ne ſignat rem ſacram: conſiat ꝗꝙ veꝛe ſacramentum ſcili
cet ſpirituſſanctꝰinbabitationem: vel ſ. piritumſanctuz
vt inbabitantem. ergo habuit rationem ſacramenti.
Item cum triplex ſit in nobis vis cognitiua ſcilicʒ in
tellectꝰ. imaginatio:et ſenſus:et ſᷣm hanc tripliceʒ vim

Nneſtio

determinetur triplex genus viſionis.ſcilicʒ coꝛpoꝛalis

imaginaria et intellectualis:vidr ꝙ ſi imiliteꝛ debeat eẽ
triplex genus miſſionis:qᷓ ſicut determinat᷑ vnũ genns
miſſionis penes effectũ intelligentie ꝗ ſe offert intelle⸗
ctui que dr miſſio inuiſibilis:et aliud penes ſignũ ali⸗
qð ſenſibile quod ſe offert ſenſui que dẽ miſſio viſibil⸗:
ita debet determinari aliud genus miſſionis penes ali
qbuã ſilitudinem ſiue ſingulaꝛiter ꝙ ſe offerat imagini.
querit᷑ ergo qᷓre non apparuit dñs in aliqua ſiłitudine
imaginaria ſiẽ in ſiłitudine coꝛruptibili.cum in ve. te.
vtroq; mõ apparuerit in ſpẽ coꝛꝑali abꝛabe Beñ. xviij.
Z in ſilitudie oblata imagini ſicut in ſomnis Banieli:
Banil. vij. et ſalomoñ.iij. Reg.ij. ¶c tem de differen⸗
tia manifeſtationis filij et ſpirituſſancti. ¶am cum
eque nobis perſona ſit ſpirituſſancti vt filius:ergo in
eque nobili creatura debuit manifeſtari ſicut filius.q̃⸗
ritur ergo quare miſſio filij mamfeſtata eſt in rationa⸗
li creatura tm̃:miſſio vᷣo ſpirituſſancti in irꝛõnali tm̃.
¶ Item filius appaꝛuit vno modo ti et in vna ſola cre
atura.queritur ergo quare ſimiliter ſpirituſſanctꝰnon
aparuit vno modo et in vna creatura.4 Item queri⸗
tur ſpãliter de miſſione ſpirituſſancti viſibili cũ fuerit
mamleſtata in colũba et flatu et igne:qritur quaẽ tot
modis aꝓparuit:et q̃re in alia ſpẽ in capite q; in mem⸗
bris · Ao pꝛimũ dom. ꝙ miſſio filij manifeſtata ẽ in
carne:miſſio vo.ſ.ſ.in colũba ⁊ flatu et igne.ſᷣ alio mõ
Dicit᷑ eſſe filiꝰin creatura aſſumpta ad manifeſtationez
ſui:alio mõ.ſ.ſ.Añ notandũ ꝙ ſicut tangebatur. Alio
modo djr eſſe de in irꝛatõnabilibo creaturis. Alio mõ
in rõnabilibo: alio mõ in xpᷣo.in rebo aũt irrõnabiliba
dr eẽ duplłr. vel ſicut cauſa in effectu:vel ſicut ſignatũ
in ſigno. ſicut cã in effectu dr eſſe generaliter in omibo
creaturis eẽntialiteꝛ pᷣncipalr et potentialr. ga ipſe hʒ
eẽ in eis ſicut tenẽs ineſſe regens eas.ga quelibʒ crea⸗

tura ꝙᷓtum ad h̊ recipit influentiã a deo: aliter cederet
in nihilũ.Sicut aũt ſignatuʒ in ſigno dicit᷑ eẽ duplicit

nam ẽ qdᷣdaʒ ſignũ quod ẽ in creatura irꝛatõnalia na⸗
tura:qdᷣdaʒ ex inſtitutõne. Ex natura dr creatura oĩs
etiã irꝛõnalis eſſe ſignũ tociꝰtrinitatis q;tum ad ↄditi⸗
ones penes qᷓs determinat᷑ veſtigiũ trinitatis q̃ ſunt in
om̃ibo.ſicut ẽ vnitas:veritas:bonitas: naturalis mo⸗
quos:ſpẽs et oꝛdo.et hmõi penes que deuenitur in ↄgni
tionẽ trinitatis qͥ ad ea qᷓ ſunt appropꝛiata ꝑſonis:et G̊
mõ ſicut in veſtigio vel ſigno naturali imp̃ᷣſſo a creatõ
ne dicit᷑ eẽ tota trinitas in omibo creaturis. Ex inſtitu
tione eti dr aliqñ creatura eẽ ſignum pñtie creatoꝛis.
et hoc mõ nõ dicit᷑ eſſe in omibo irꝛõnabilibo creatuꝛis
ſed in aliquibo.ſᷣ eſt quoddã ſignũ inſtitutũ ad ſignifi
candũ pꝛeſentiã diuinã quo ad aliquẽ effectum: et hoc
ſimpłr et nõ ad tp̃s:ſicut ẽ ĩ ſacramẽtis q̃ inſtituta ſũt
ad ſignificandã pñtiaʒ diuinã ſiue.ſ.ſ. eq̊ ad aliquẽ effe
ctuʒ gr̃e.Vñ qͥtienſcũqʒ tranſeũt vᷣba ſi uꝑ elementũ ad
hoc inſtitutũ:eodem mõ qͥ inſtitutũ eſt hʒz rönem ſacra⸗
menti.Vnde ſacr̃jm baptiſmi inſtitutũ eſt in aqua:vt ſp
hẽat fieri in aqᷓ et nõ in aliquo elemẽto et ſic de alijs. et
hqͥ mõ dicit᷑ eẽ in ſacramẽtis alio mõ ꝙᷓ ĩ creaturis alijs
irꝛõnabilibo. Vñ pᷣter illũ modum quo ẽ ibi ſicut cã in
effectu ſpãli:eſt ibi ſiẽ ſignatuʒ in ſigno ad h̊ ſpaliter et
ad ſp inſtituto.eſt at in aliud ſ ignũ inſtitutũ ad ſignifi
candũ pñti aʒ diuinã ſ̊ nõ qtum ad om̃e tpᷣs: et h mo⸗
do dr fuiſſe in colũba ⁊ igne qñ aparuit ſuꝑ xpᷣm ⁊ ſu⸗
ꝑ apłos: non eĩ colũba aſſumpta erat ſi ignuz vleꝛß in⸗
ſtitutũ a do ſiue a.ſ.ſ.ad ſignificandũ pñtiaʒ ſuam.et
nõ ſemꝑ:ᷣ ad tpᷣus ſcʒ qᷓdiu manſit ſi uꝑ xpᷣm.⁊ ipᷣa aſ⸗
ſumptio ad h̊ emõſtrandũ erat eiꝰinſtitutõ. qdiu fu

it aſſumptio:tãdiu fuit ſignũ.et h̊ etiã mõ pz ꝙ deꝰ nõ

eſt in oĩbo creaturis ſ in illis qs vult aſſumẽ ad ſuam
pntiaʒ demõſtrandã.Cũ q querit᷑ quaxr.ſ.ſ.erat in co

1

— R E 2 5. M.;

. ‚ 12* . 4
W&ντν⅜.ρNd ,

Drr erke. 4 „„ N.

—

lxxiij.

lumba. doðm ſiẽ ſignatũ in ſigno inſtituto ſine aſſum
pto ad tpᷣs:ad eiꝰpñtiã demonſtrandaʒ. In xpᷣo at᷑ fuit

nõ ſolũ ſicut ĩ ſigno ſ̊ ſicut vnit carni vnitate pꝑſonali.

hoc non ad tempus ſed ad ſemp.et hic eſi modus ſin
ularis qui nõ reꝑitur in alia creatura:et ꝑ hoc patet
olutio ad pꝛimũ. Ad ſcdᷣm ſimiliter iam patet rñſio
quia ſpirituſſanctus erat in columba alio modo qᷓ; pa
ter.ſcʒ tanq; in ſigno aſſumpto vel foꝛmato ad ſua pre⸗
ſentiam demonſtrandã. et ipſa foꝛmatio vel aſſumptio
Pter talem finem fuit inſtitutio.q¶ Ad illud quod obij
citur. ꝙ cum ſignificaret rem ſacram babeat ratõnem
ſacramenti.Dicendum ꝙ; ſingulare non tm̃ eſt de rati
one ſacramenti noue legis ſed etiam efficere quod nõ
erat in illo ſigno.Pꝛeterea non erat inſtitutuʒ ad ſem⸗

per ſed ad tempus: nec in remedium ſed ſolum in teſti⸗

monium xpi.ꝙ ſcilicet inhabitabat ipſum ſ piritũſan⸗

2

ctum qꝙᷓtum ad plenitudinem gratie et veritatis.4 Ad

alind dicenduʒ. ꝙ non eſt niſi dupler genus miſſionis
ſcilicet viſibilis et inuiſibilis.quia non mittitur ſpiri⸗
tuſſanctus niſi vel ad inbabitõnem creature ratõnalis
vel ad inhabitionem illam temonſtrandam alijs. pri⸗
muzʒ eſt in effectu inuiſibili gratie gratũfacientis: ſecũ
dum in aliqua ſpecie viſibili creature coꝛpoꝛalis. mil⸗
ſio autem viſibilis non eſt pꝛopter illos ad quos mitti
tur viſibiliter ſpirituſſanctus:ſed pꝛopter alios gere⸗
dituri erant per doctrinam eorum. Similitudo autez

.

oblata imagini nec eſt ad inhabitionem nec eſt etiam

ad demonſtrationem alijs faciendam ſed illi ſoli cui

offertur illa ſpecies:ſed ſpecies coꝛpoꝛalis pluriuʒ ſen
ſibus poterat offerꝛi:et ideo illaʒ voluit ſpirituſſanctꝰ
ad demonſtratõnem ſui aſſumere.nõ autem imagina⸗
riam que nõ habet offerꝛi niſi vni:nec etiam ita excitat
intellectũ nec mouet intellectũ ſicut coꝛꝑalis:vnde nec
ita pꝛeparat ad reuelatõnem illius viſionis. Apaꝛiti⸗
ones autem ille que non ſunt miſſiones.que non deter
minantur ſiue oꝛdinantur nec ad inhabitionem faci⸗
endam nec ad illam demonſtrandam: nec etiam oꝛdi⸗
nantur ad aliquid innoteſcenduʒ niſi illis ꝑlonis qui/
bus fiunt apparitiones que fuerunt in veteri teſtamen
to.et alique etiam in nouo que non erant ad demõſtra
tionem perſonarum ſed alicuius alterius. Inde illa
viſio quam vidit petrus de diſco pleno diuerſis generi
bus animalium fuit imaginaria ſicut dicitur. x. actu.
Pꝛeterea in viſione imaginaria eſt ſimilitudo rei. ſed
in viſione coꝛpoꝛali eſt res et non ſolum rei ſimilitudo
Apparitio autem in ſi imilitudine aliqua ſiue alicuius
rei competebat illi tempoꝛi in quo nonduzʒ adhuc erat
veritas reuelata:ſed per ſimilitudines rerum demon⸗/
ſtranda.Apparitio autem in ipſis rebus in quibus eſt
veritas rei et non ſimilitudo tin congruebat illi tempo
ri in quo iam renelata erat veritas. Inð competebat
vt aparitiones fierent in creaturis que vere eſſent cre
ature.et non tm̃ creaturaruʒ ſimilitudines:ita ꝙ in il⸗
lis vere eſſet ſpirituſſanctꝰ. et ſignum demonſirans:
non eſſet tm̃ ſimilitudo rei demonſtrantis ſed vera res
Vnde columba aſſumpta a ſpirituſancto veꝛa res fuit:

et vera erat in illa et atteſtabatur veritati iam exhibi⸗

te. Vnde veritas illa faciebat ſimilitudinem ſi uam in
ſenſu et poſtea in imagini.et erat gratia reuelãs intel⸗
lectum quid peꝛ illam ſignificabatur.ideo noluit domi
nus appar ere in illo tempoꝛi in aliqua ſimilitudine ob
lata imagini ſicut in veteri:quia illud magis conueni⸗
ebat illi tempoꝛi qᷓ iſti.¶.¶ Ad aliud dicenduz. ꝙ aſſum
ptio carnis non oꝛdinabatur ſolum ad oſtendendam
pꝛeſentiam filij in carne ſed ad ſa tiſſaciendum pro hu⸗
mano genere: et ad reconciliandum bumanum genus
No:opꝑtuit aũt ꝙ ille ꝗ ſatiſfaceret eſſet ꝰet bomo:et
ido filius apparuit vt vnitus illi nature pꝛo qua debe⸗

— ſir 6 * XCECH ‚.A

bat ſatiſſacere: ſed aſſumptio columbe ſiue alteri crea inquiſitionem ſacratiſſime diuinitatis. id eſt dinĩe vni

ture non oꝛdinabatur niſi ad oſtendendam pꝛeſentiaz tatis vel trinitatis:cui eſt honoꝛ et imperium per infi⸗
ſpirituſſancti ad teſtimonium xſi ſiue inhabitatõnis nita ſecula ſeculoꝛum Amen.
q̃ inbabitabat rpᷣm vel apłos xpᷣi. vñ erat in illa creaatu
ra vt ſignatum in ſigno non in vnione ꝑſone. Quia er⸗ . .
go nihil eſt pfecte ðo vnibile niſi beatificabile et omno Explicit pꝛima pars ſumme alexandri de Ales doct.
Vum ell lubd ratonalis ꝑ quã tebebat fien redemptõ irefragabilis theologoaun monaꝛche diligenter eme⸗
et reconciliatio:ideo filius aꝓparuit ſolum in creatura date impenſis atq; induſtria Anthonij koburger nu⸗
ratõnali.et non quacũq;:ſed reꝑabili:ſed ſignificatõni renberge impꝛeſſa et finita Anno ſalutis xrpᷣiane.¶D.
ſiue demonſtratõni pure magis ↄuenit creatura irꝛatõ cccclxxxij.die. xxiiij· menſis Januaꝛij.

nalis qᷓ; ratõnalis:ne foꝛte crederet᷑ vnita vnitate ꝑſo/
nali ſicut filius:et ideo ſpirituſſanctus apparuit in cre⸗
atura irrationali tm̃. ꝛeterea cõgruebat vt ſicut erat
diſtinctio ꝑſonaꝝ:ita eſſet diſtinctio ſignoꝛum. VUnde
qñ filius apparebat in natura bumana: nõ debuit ſpũſ⸗
ſanctus appaꝛeꝛe in illa.nec in angelica:quia illa nõ eſt
viſibilis vnde ↄgruebat ꝙ ipſe apareꝛet in creatura ir
ratõnali.4l Ao aliud dicendum.q vnio illa qua filius
erat vnitus carmi in qua apparuit: erat inſeꝑabilis. et
quia manente illa vnione non ↄgruebat vt filius appa⸗
reret in alia foꝛma ꝙᷓ in illa quaʒ aſſumplſerat in vnita
te ꝑſone:ideo nõ apparuit niſi in vnica creatura et vni⸗
co modo ſed ſpirituſſanctus apparuit in creatura ſibi B
vnita ad tempus.et quia non poteſt ita ꝑfecte ſpirituſ . .Y
ſanctus ſignificaꝛi in vnico ſigno ſicut in pluribo:ideo J
plura ſigna neceſſaria fuerũt ad demon ſtrationeʒ ipſi⸗ .„
us.ideo non in vnica creatura apparuit ſicut filius.
4l Ad aliud dicendum. q; apparitio ſi pirituſſancti fuit
ad oſtenſionem plenitudinis gratie et veritatis que fu
it redundans in chꝛiſto per modum cauſe et per modũ
doctrine. vt refeꝛantur ſingula ſingulis. et in apoſtolis
per modum miniſterij in diſpenſatione ſacramentoꝛũ
et per modum doctrine in pꝛedicatione eoꝛum. et ideo
bis apparuit ſuper chꝛiſtũ:et bis etiam apoſtolis oſten
ſus eſt:ad ſignifſicandum plenitudinem redundantem
in ſacramentis per modum cauſe efficientis ꝙtum ad
diuinam naturam:et meritoꝛie qᷓtum ad bumanaʒ ap
paruit in baptiſmo eius in quo data eſt vis regenera⸗
tiua aquis.et hoc in ſpecie columbe pꝛopter fecundita
tem que attenditur in columba. in quaſt ignificatur fe⸗
cunditas gratie in chriſto ad regenerationem per ſac⸗
mentoꝛum ſanctificationem. ad ſignificandum pleni⸗
tudinem veritatis redaundantis per modum doctrine
appaꝛuit in nube ſicut dicitur in glo. Auguſtin. et be.
et Adar. ix. Nam plenitudo veritatis in chꝛiſto fuit q
ſi nubes ex aqua generata eſt pluuia doctrine. et dici⸗
tur nubes illa fuilſe lucida: quia de plenitudine veri⸗
tatis eius accepimus lumen fidei et doctrine. item eti⸗
am dictum eſt tunc ipſum audite. Similiter ex parte
illoꝛum per quos ſiue quoꝛum miniſterio debebat ple⸗
nitudo gratie et veritatis redundare:fuit dupler appa
ritio. Pꝛimo quando dateſt apoſtolis in flatu: ad oñ
dendam redundantiaʒ plenitudinis gratie chriſti per
miniſteriũ apoſtoloꝛum in diſpenſatõne ſacramentoꝝ
ad regeneratõnem alioꝛum. bene dictum eſt tunc quo⸗
ruʒ remiſeritis peccata ⁊c . Scðo in linguis igneis ad
oſiendendam redundantiam plemitudinis veritatis ꝑ
doctrinam ipſoꝛum ad accenſionem et illuminatõnem
alioꝛum. Elnde ad oſtendendum hmõi redundantiam
datum eſt eis donum omnium linguarum: et ita patet
numerus miſſionum viſibilium ſiue aparitionum ſpi
rituſſancti. Si autem queratur quare in ſpecie colum⸗
be aparuit ſuper chꝛiſtum et non ſuper apoſtolos. di⸗
cendum ꝙ ſpecialiter ad ſignificandam gratiaʒ redem
ptionis que fuit in ipſo et non in alio. Qam columba
offerebatur a pauperibus in redemptionem primoge⸗
nitoꝛum. ſicut oſtenditur Luce.ij.in oblatione paren⸗
tum chꝛiſti pro eo. Sic ergo ad laudem et gloꝛiam ſal⸗

natoꝛis terminata eſt inquiſitio de his que pertinẽt ad

9

y P) MMD1. ,R
Qunre 1 pPr * ate R,
Snnn ſe pn P.0ο =5

vo ſy trn⸗
. Pp „%½

—

„* —
—

Nueſtio

Doctoꝛis iꝛrefragabilis anglici Alerandri de ales
regule ſancti Nranciſci ꝓfeſſoꝛis:pariſius ſe epulti: pꝛi⸗
ma ꝑs ſumme theoloice felicit incipit. Alpha ⁊ o xpᷣi

noie inuocato.

ĩlibꝛo de trimtate.optime
dictum videt᷑. Eruditi eſt bomis vnũquodq; vt ipſum
eſt ita de eo fideʒ capere tẽptare vnde in natuzalibꝰ ra
tionabilit: in mathematicis diſciplinabiłr: in diuinis
intellectualit verſari opoꝛtebit. theologice facultatis
inquiſitõibꝰ intendẽtes:cum adiutoꝛio gratie ihu xp̃i
tale principiũ capimus. Ingꝗrẽteſq; ex pᷣmis de doctri⸗
na theologie.vtꝝ ſit ſciẽtia.vtꝝ diſtinguat᷑ ab alijs ſci
ent.js. De quo ſit iſta ſcientia.Oe modo tꝛaditõnis hꝰ
ſcientie.

Membꝛũ primũ

Vereret igit᷑ aliquis in primis.vtꝝ the⸗
ologie doctrina ſit ſciẽtia. Ad qð arguit
ſic augꝰ.in li.lxxxiij.queſtionũ.liij.qðne.
NQuedam cꝛedunt᷑ ⁊ nunqᷓ intelligunt᷑.ſi
cut eſt omĩs biſtoꝛia ſingularia 2⁊ humana geſta ꝑcur⸗
rens.cum doctrina theologie ꝓ magna pꝑte ſit hiſto⸗
rica.vt patet in lege ⁊ enangelio.ꝭ eſt eoꝝ que nũqᷓ in⸗
telligunt᷑.ſed eoꝝ que nunqᷓ intelligũtur nõ eſt ſciẽtia.
ſcientia enim eſt intelligibiliuʒ.relinquet᷑ ̊ doctꝛina
theologie non eſt ſcientia.¶¶ Iteʒ ſicut dicit phᷣs in pᷣn
cipio metaphy. Exꝑientia eſt ſingulariuʒ: ars vo vni⸗
uerſalium.fit aũt ars cum ex multis exꝑimento intel⸗
lectis vna ſit de ſimilibo acceptio.ſed doctrina theolo⸗
gie ꝓ magna parte non eſt vniuerſaliũ ſed ſingulariũ.

vt patet in narratõne hiſtoꝛica. relinquit᷑ ̊ ꝙ nõ ẽ ars

vel ſcientia. ¶ Item cum triplex ſit acceptio veritatis
in doctrinis.opinio.fides.ſcientia:ex inopinabilibus
opinio:ex credibilibus fides: ex ſcibilibo ſcientia. ſed

nunꝙ ex inopinabilibo ſciẽtia neqʒ ex credibilibo inqᷓ;

tum bmõi.g cum doctrina theologie inq;tum hꝰmõi ſit
credibiliũ. Jo.xx.hec ſcripta ſunt vt credatis. relinqt

acceptio doctrine theologie nõ erit ſcientia. 4 Ytez
augꝰ. xiiij. de trini. 2õ quicqd ſciri ab homibus poteſt
in rebus huanis vbi plurimũ ſuꝑuacue vanitate? no⸗
rie curioſitatis eſt ſi huic ſciẽtie tribuo: ̊ illð tmmõ q̃
ſides ſalubeꝛrima que ad veram beatitudinem ducit
gignit nutꝛitur ⁊ roboꝛat᷑.q̊ hec ſcientia nõ geneꝛat ni⸗
li fidem. nõ eſt vero nomie ſciẽtia.maxime cum fides
ſit acceptio ſupra opinionẽ ⁊ infra ſcientiã conſtituta.
Contra.quod cognoſcit᷑ ꝑ diuinã inſi piratõez veri⸗
ſcitur qᷓ; quod ꝑ humanã ratiocinatõz. quia in inſpiꝛa

.

tione impoſſibilis eſt falſitas:in ratõne vo otingit ple⸗

Prima

rũq;. cum cognitio theologie ſit edita inſpiratõne di⸗

22⸗

uina.ij. thim̃.iij. Ois ſcriptura diuinit? inſpirata 7c.

Et. .pe.ij. Spirituſancto inſpirati locuti ſunt ſancti

dei homies. verius eſt ſcientia iỹ ceteꝛe ſciẽtie. ¶¶ JZteʒ
augꝰ. xiiij. de trini.theologia eſt ſciẽtia que eſt in rebus
que ad ſalutẽ homis ꝑtinent. eſt ſcientia. Solutõ
prenotandũ ꝙ eſt ſcientia cauſe ⁊ ſciẽtia cauſati.Sci⸗
entia no cauſaꝝ eſt ſui gratia. Sciẽtia vᷣo cauſatoꝛum
ſiue ſicut cauſe vel effectus tm̃ nõ ſunt ſui gratia.ꝗa re
ferunt ⁊ vependent a cauſa cauſaꝝ. Hinc eſt ꝓ theolo
gia que eſt ſcientia te deo qui eſt cauſa cauſaꝝ ſui gra
tia eſt. oticia ̊ ſcientie aꝑpropriat᷑ ſcie cauſatoꝛum.
Qomen vo ſapientie ſcientie cauſe caulaꝝ. Vnde ⁊ ipᷣe
phus dicit.ꝙ phia prima que eſt ſui gratia de cauſa
cauſaꝝ debet dici ſapientia. vnde.iiij. deut. hec ẽ noſtꝛa
ſapiẽtia ⁊ intellectus coꝛã ppłis. NMotandũ ꝙ eſt ſci⸗
entia ꝑficiens cognitionẽ ſᷣm veritateʒz. Eſt etiã ſciẽtia
mouens affectõz ad bonitatẽ. prima eſt vt cognitõ ſᷣm
viſuz. 7 ideo de bet dici ſciẽtia abſoluta. Secũda eſt vt
cognitio ſm guſtum.2 ideo debet dici ſapiẽtia a ſapoꝛe
affectionis ſᷣm ꝙ dicitur ecci. vj. Sapiẽtia ſᷣm ſuũ no
men eſt. theologia igit᷑ que ꝑficit aĩam ᷣm affectuʒ mo
nendo per bona principia ad bonuʒ timoꝛis ⁊ amoris
Aprie ⁊ principalit eſt ſapientia. Prima phia que eſt
theologia phoꝝ que eſt de cauſa cauſaꝝ fuit peꝛficiens
cognitionẽ ſᷣm viam aꝛtis ⁊ ratiocinatõis: minꝰ ꝓprie
dicit᷑ ſapientia. Cetere vᷣo ſciẽtie que ſunt de cauſis cõ⸗
ſequentibus ⁊ cauſatis:nõ debent dici ſapiẽtie ſed ſci⸗
entie. AUnde ꝑ hoc dᷣm.ꝙ doctrina theologie eſt ſapĩa
vt ſapia.phia vᷣo prima que eſt cognitio cauſaꝝ pꝛima
rũ:que ſunt bonitas ſapientia 2 potentia:eſt ſapia ſᷣm

vt ſcientia. Cetere vᷣo ſciẽtie que ↄſiderãt paſſiones de

ſubiectis ꝑ ſuas cauſas:ſunt ſcientie vt ſciẽtie. Rñdẽ
dum igit᷑ ad obiecta.Ad primũ dðm.ꝙ aliter ẽ hiſto⸗
ria in ſacra ſcriptura:aliter in alijs. In alijs.n. hiſto⸗
ria ſignificatõne ſermonuʒ exprimit ſingularia geſta

hominũ.nec eſt intentio ſignificatõis inteꝛioꝛis.⁊ iðᷣo

quia ſingulariũ actuum ⁊ temꝑalium eſt omnis talis
hiſtoꝛia que eſt eoꝛum: nunqᷓ intelligunt᷑. In ſacra vᷣo
ſcriptura ponit᷑ hiſtoꝛia non ea ratiõe ſeu fine vt ſigni
ficent᷑ ſingulares actus hoĩm ſignificatõne ſermonũ:
ſed vt ſignificent᷑ vniuerſales actus ⁊ ↄditõnes ꝑticu⸗

lares ad infoꝛmatõeʒ hoĩm contemplatonis diuino⸗

rum miſterioꝝ ſignificatione rerum. Hinc introducit᷑

paſſio abel: vt ſignificet᷑ paſſio xp̃ᷣi ⁊ iuſioꝝ. Malicia

cayn:vt ſigniſicet᷑ puerſitas iniuſtoꝛũ.ꝛ ſic in ceteris.
Introducit᷑ & in hiſtoꝛia ſacre ſcripture factum ſingu⸗
lare ad ſienduʒ vniuerſale.⁊ inde eſt ꝙ eius eſt intelle
ctus ⁊ ſcientia.¶ Ad ſecũdum oðm. ꝙ vniueꝛſale dici
tur quatuoꝛ modis. In predicãdo vt homo. In exem⸗
plando vt foꝛma ſotulaꝛis ad ſotulaꝛes:⁊ vita Job ad
vitam multoꝝ boĩm. In ſignando vt iacob ad ſignan

dũ iuſtum qui contrahit cum rachele ⁊ lya:quia exer⸗
cet ſe in vita actiua ⁊ ↄtemplatiua. In creando vt deꝰ

cauſa vniuerſalis conditõnis rerũ: 2 xpᷣus cauſa vni⸗
uerſalis reꝑatõnis hoĩm. Scðm hoc ̊ dõm ꝙ eſt vni⸗
uerſale in ſcriptura. ſacra.n.ſcriptura hʒ ſentẽtias ge

nerales.vt initiũ ſapie timor dñi ꝓuerb.j.finis pᷣcepti

eſt caritas.j.thim̃.j.⁊ hmõi in quibo vniueꝛſalibo ſentẽ

tijs eſt vniuerſale pᷣmo mõ. Scm ambitũ pᷣdicatõnis

hʒ ſentẽtias ꝑticulares.vt que ꝓponunt᷑ hiſtoꝛice ꝓphe
tice ⁊ hmõi.in quibo qtum ad ſenſuʒ exteꝛioꝛẽ ẽ vle ſe⸗
cũdo mõ dictũ vel exemplare.verbigr̃a.in litterali hi⸗

ſtoꝛia abrahe ⁊ Yob ſinglare ẽ qð narrat᷑.ſᷣ ad h̊ ĩ ſcri⸗
ptura narrat᷑ vt exemplar ſit vite ⁊ ↄuerſatõis bonoꝝ.

vñ Ro.xv. Quecũq; ſcripta ſunt ad noſſꝛaã doctrinam
ſcripta ſunt.Et vlt. Jaco.exeinplũ accipite patie ⁊ lon
geuitatis ꝓphas. Mtũ voo ad ſenſuʒ interioꝛẽ 2 ſpũalẽ
eſt vłe tercio mõ in ꝑticularibo ſentẽtijs.ſ.vłe in ſigni⸗

ficãd:qꝛ eſt ſignũ rei vlis ad multa. tũ ad vtrunqʒ

NRA

-Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard“

Copyright 4/7/1999 VxXyMaster Gmbhi wwwW.yXymaster. com