ſilis in intellectu ſno claudũt relatõʒ recte:eſſentiazʒ
obliꝗ. eqᷓlitas ⁊ ſilitudo ecõuerſo.ſi.n.qꝛit᷑ ꝗ ſunt ſilłes
vel eqles:dicet᷑ plures bñtes indifferentẽ eẽntiã. eq̃li
tas ant ſiłlitudo dicet᷑ indifferẽs eẽntia pluriũ. vñ cuʒ
diffimit᷑ ſilitudo ꝑ indifferentẽ eſſentiã:n dẽ totũ eſſe ſi
militudis. niſi addat᷑ aliq dictio impoꝛtãs diſtinctõeʒ.
vñ pʒ ꝙ equalis ⁊ ſiłis plus dicũt᷑ relatiue: qꝛ relatõʒz
impoꝛtãt in recto.equalitas po 2 ſiłitudo plus dicunt᷑
eẽntialit᷑. vtraq; tñ ꝑtim eentialłr ꝑtim relatiue dicũt᷑.
Itẽ nõ cũ pᷣdictis. ꝙ diffinitio ſititudinis vel equali
tatis p indifferentẽ eẽntiaʒ nõ ẽ data ꝑ eſſentiã qð pʒ.
diffiniũt᷑.n.ſic in creaturis ſilitudo ⸗2 eq̃litas. Silitu⸗
do eſt pluriuʒ ſubiectoꝝ vna q̃litas. cauſat᷑.n. ſilitudo
ab vnitate qualitatis: eq̃litas ab vna q̃ntitate. vñ he
diffinitões n dant᷑ ꝑ eẽntia ſ̊ ꝑ cãm. vñ nõ valet ſititu⸗
doẽ multoꝝ vna q̃litas.nulla q̃litas ẽ relatio.q̊ ſititu⸗
do ñ eſt relatõ:̊ ſimplẽ in dinis ſilitudo 2 eq̃litas Pᷣm
rõneʒ intelligẽtie ſunt ab indrñtia eẽntie ſicut a cã. Pᷣm
rõneʒ intelligẽtie dicoꝛñ ßᷣm rem.qꝛ in dĩnis idẽ ẽ ma⸗
gnitudo eqᷣlitas qð eẽntia. vñ cuʒ diffini? ſilłitudo ꝑ
indiffeꝛentẽ eſſentiã: diffinit᷑ ñ ꝑ eſſentiã ſ q̃i ꝑ cãm. vñ
exbᷣ nõ ſequit᷑ ꝙ ſimilitudo vel equalitas nõ ſint relati
ones vel relatiue dicta.

Aꝛticulus ſecũqꝰ

Ecũdo queꝛit᷑vtꝝ pꝛ debeat dici eq̃lis vł ſi
milis filio: ſic dr ecouerſo. Ad qð ſic augꝰ.
vj. de tri. recitãs verba hyla. eternitas ĩ pꝛe
ſpẽs in imagĩe:vſus ĩ munc. dicit.n. imago ſi perfecte
implet illð cꝰ ẽ imago i pᷣa coeq̃t᷑ ⁊ ñ illð imagini ſue.
Ex qᷣ viget᷑. ꝙ filius eq̃lis ſit patri ſ̊ ñ ecõuerſo. 4 Ad
idez dyoꝰ. in li.de di.no.G igit᷑ dðõm doo ſilia Fm ims⸗

*

Dal .
r Orer

–

4 α

—

.liuj.
ginẽ ſimilitudinẽ. ñ.n.ipᷣis deũ ſileʒ: qꝛ nec bõ ꝓprie
imagis ſue ſimilis ẽ. In eꝗpotẽtibo.n.vel eꝗpollẽtibo ẽ
ſilia hec adinuicẽ eẽ ⁊ int ſe ↄuerti iĩ alterutꝝ.⁊ eẽ am⸗
bo ſibinuicẽ ſilia ᷣm pcedẽteʒ ſilis ſpẽʒ.ĩ caouſali vᷣo ⁊
cauſatis ñ recipimꝰ recipꝛocatõʒ.⁊ ita videt᷑ cũ ĩ trini⸗
tate ſit oꝛdo ᷣm cãm cauſe:qm pꝛ eſt cã filij. nec eſt ibi
recipꝛocatio ʒ eqlitatẽ aut ſimilitudinẽ.ſᷣ iſta auẽtas
dyoni.ñ multũ cogit:qꝛ pᷣt dici ꝙ loqꝗt᷑ de cauſis ⁊ cau
ſatis indrũtibo m eſſentiã ⁊ naturã. Vlel alit põt dici
eq̃lis ⁊ ſimilis multipłr dicũt᷑. qñq;.n.dicũt vnitatẽ
nature cũ drñtia ꝑſonaꝝ ſolũ.⁊ Gͥ mo dicũtur de q̃libʒ
triũ ꝑſonaxꝝ reſpectu alteriꝰ. 2 ſic ꝑſone in trinitate di
cutur ſibinuicẽ eqles vł ↄſiles ↄueꝛſim. Alio mo equał
ſimilis vltra vnitatẽ nature ⁊ multitudinẽ pſonaruʒ
impoꝛtt ratõz aliquã ad aliꝗd pꝛiꝰ ſ̃m ratõʒ intelligẽ
di . ꝓut dẽ ꝙ filius dẽ eẽ ſimilitudo pꝛis ⁊ imago.⁊ Fʒ
Hᷓ dꝛ ſimilis a ſilłitudine:eq̃lis ab im aginatõe. 2 ſic cõ
uenit dicẽ de filio ꝙ ẽ ſimilis pꝛi: qꝛ ẽ patris ſilitudo.
⁊ eq̃lis patri:ꝗa ẽ pris imago.⁊ ſin ̊ ñ ↄuertit᷑ vt di⸗
cat᷑ de pie qm̃ ẽ ſimilis filio vel eq̃lis.pᷣm.n.hũc modũ
eqᷣlis vel fimilis dicũt eẽ ab alio qdð ñ ↄueit patri. ñ
nõ qrũlibet eſt hmõi acceptio:iõ cedat᷑ ouerſio ᷣm pᷣ⸗
mũ ſenſuʒ:⁊ exponãtur auẽtes hm aliũ ſenſuʒ. 4¶¶ IJItem
obijciet aliqꝗs.ᷣfiliꝰẽ ſimilis pꝛi.aut ſ ꝙ dico ſitis patꝛi
dẽ de filio m eẽnti:aut m relatõʒ.ſi ſᷣm relatõez:
hH̊ nomẽ ſilis ñ ẽ eẽntiale.ſi pᷣm ſubam: g ↄuenit patri.
Quicqd.n.ſm ſubſtantiã dẽ ↄuenit tribo. pꝛ ſitis eſt
patri.¶.¶ Rñſio ſicut dictũ eſt. ſimilis ꝑtim eſt eẽntiale
Ptim ꝑſonale indetermiatũ. Cũ aũt ſine aliqᷓ determia
tõe accipit᷑ vocabulũ:pᷣt addi ad quãlibʒ ꝑſonã. vñ pr
ſilis:filiꝰ ſilis.ᷣ cũ relatio determiat᷑ vt cũ d ſilis pꝛi:
coartat᷑ ad deteꝛmĩatã ꝑſonã.ñ rõe ſignificate eẽntie ſᷣ
rõe xetermĩate pſone. Dicẽdũ ꝙ ptim accipit᷑ ᷣm
ſbaʒ ꝑtim ᷣm relatõʒ.⁊ G̊ ſi ignificat᷑ cũ dꝛ filiꝰ ſiłis pꝛi.
differẽs vel diſtinctꝰ filiꝰ a pr̃e bʒ ↄoꝛmẽ natura ſi⸗
ue foꝛmã cũ pr̃e.

NRꝛticulꝰ teꝛciꝰ

Ercio qrit vtꝝ pꝛ debeat dici eq̃lis filio ſi/
ue eqlis imagini. Ad qð ſic byla.iĩ li.ð tri.
Imago ſi pfecte implet illð cꝰ ẽ im ago:ipᷣa
coeq̃t illi:ñ illð imagini ſue.Querit᷑ Gcũ filisꝰ pri ⁊ pz
filio coeqlis dẽ:q̃re filiꝰ coeq̃t pꝛi ñ at ecõuerſo. KRe
ſpõſio.cũ dẽ coeq̃lis:notat᷑ vnitas ſube ⸗ filij pꝛis. 2
ñ cointelligit᷑ auctas ſiue oꝛdo nat᷑e.cũ at dr filiꝰ coeq̃
tur pr̃i.ſenſus ẽ.filiꝰ ẽ vnũ cũ pr̃eĩ potẽtia.⁊ h̊ hʒ a pa
tre:qdð ñ ẽ dicẽ de ipo pre.⁊ iõ ñ ↄuertit᷑ ᷣmo cũ ſ̊ vbo
coeq̃t.¶¶ Sʒ adhuc qꝗrit᷑.ſi imago pꝛis ẽ eq̃lis pꝛi.vtꝝ
2uertat᷑: vt dicat᷑ pꝛ ẽ eq̃lis imagini.oretea.ſi ↄueꝛtit᷑
filiꝰ ẽ eq̃lis pꝛi:pꝛ filio.q̃re ñ ouertit᷑:imago ẽ eq̃lis pa
tri:pꝛ ẽ eq̃lis imagini. Rñſio.cũ dẽ imago: notat᷑ re
ſpeciꝰad pꝛeʒ ſ̊ ñ mutuꝰ:ſicẽ cũ d pꝛ ⁊ filiꝰ.⁊ Ipt᷑ q̊ nõ
ↄuertit᷑ cũ hac dictõe imago:ſic cum hac dictone filiꝰ.
Pretea.q;ꝛ imago dic reſpectũ ad preʒ:ñ at ↄueꝛtituꝛ.
eqlis at᷑ dicẽ indrñtiã potẽtie: nõ ↄuertit᷑ vt pꝛ dicat᷑ eq̃
lis imagini.in prima.n.ẽ ſenſus.filius ẽ vnũ cũ patre:
⁊ a patre expᷣſſa ſimilitudine.qꝛ vltimũ nõ ẽ dicẽ d pa
tre reſpectu imaginis. J

Neticulꝰ. nij.
Barto queritur. vtruʒ xpᷣus ſᷣm ꝙ homo ſit

ſimilis ſibi deo. Ad quod ſic prima Yohã.
quarto. Scimus quoniam cum apparuerit

ſimnles ei erimus. QOue autem maioꝛ ſim ilitudo in cre

atura xpᷣi bomĩs adſe deũ: nulla vt videt᷑.¶ Cont᷑.cũ
dẽ filius dei ẽ hõ. vna ſuponit ꝑſona. ⁊ ita idẽ. ̊ ideʒ
non eſt ſibi ſimile. Rndeo ⁊ dico. ꝙ verũ ẽ ꝙ filius
cxi nõẽ ſilis ſibi inqᷓtũ ẽ deꝰ: ſ̊ hec ſilitudo q ẽ filij ho⸗
minis ad filium dei nõ eſt m ſubſtantiã: ſed ẽ ſimili⸗
tud gloꝛie perfecte:cũ creatura vnitur creatoꝛi ĩ per⸗

ſona.cũ aũt dĩ filiꝰ eſi ſilis patri:ſiłitudo illa ẽ ſm ſub lationis.vt equalis ſimilis coeternꝰ.⁊ illa rñdẽt p in⸗
ſtantiã. ⁊ de illa loquit᷑ h. cũ aũt dr nihil ẽ ſileſt ibi. in⸗ terrogationeʒ factam ꝑ qũo ſe hʒ.vt ſi dicatur: quoſe bos
telligitur ꝙ nõ eſt vere ſilitudo niſi vbi eſt veꝛa deñtia babʒ pater ad filium: ſimilis eſt ei: equalis eſtei.⁊ it
nt in creaturis. in dĩnis aũt nõ niſi vbi fuerit diſtictio de reliquis ꝑ oꝛdinem predicamẽtoꝝ intelligat᷑..Ad
vel diſcretõ ꝑſone.cũ aũt dr filius dei eſt bomo ſilis ſi⸗ tercium dom.ꝙ cũ dr pater ẽ pat.predico ñ quid nec
bi deo:h̊ eſt vnitas ꝑſone ſᷣm ꝙ ſic dr:⁊ nature dꝛñntia. quale nec qualiter:ſ̊ qũo ſe hns.i.adaliquid.⁊ iõ cuʒ
⁊ rõne drñtie naturaꝝ ⁊ vnitatis ꝑſone dr ſilitudo. additur talis:incongrua eſt adiũctio.ſed deberet addi
Membrũ ſe ecunduz qũo ſe hñs. vt diceꝛet᷑ pater eſt pr:⁊ filius eſt qũo ſe ha
. bens vel alio modo ſe hñs.nec ſequitur incõueniẽs: qꝛ Wmi
Onſequent q̃ritur de noĩbꝰ relatis gra⸗ pater 2 filius ſicut dicit dam̃.dicuũt exñtie moduʒ: non ſec
matice. videlz D qualis.hec i aliqñ quid vel quale. rſe
accipiũtur ĩ reſpectu creature ad creatu N ſt
ra:aliqf, ĩ reſpectu ꝑſõe ad ꝑſonã. Mtũ neſtio. lv. de nominv 1
ad rini modũ apieſ⸗ he auerit⸗ ee ſit ocedenda bus ſymbolicis. Ge
qualis eſt deus talis eſt petrus. ſic ꝓbatur. ⁊ de c B „ NNe
iuſtus? petrus ẽ iuſtus:̊ deus 2 petrus ſunt iuſti. S ̃ pedito P dei 61 9 8
lis eſt deᷣ talis eſt petrus.ꝗ deꝰ eſt aliqlis. Solutõ. . tiaʒ de nominibo diuinis eẽntialibus n
Fm pᷣpoſitm̃ hec ꝗpoſitio eſt vera qualis eſt deus talis miſticis:reſtat dom de nomibo ſymbo 8
eſt petrus:qꝛ equipollet huic petrus ? ſimilis deo: qꝛ ꝑ licis. Hotandũ ̊ ꝙ plura ᷣm dam̃.in ð=«
ticeps ẽ bonitatis eius ⁊ iuſticie.niſi.n.eẽt ꝑticeps bo⸗ deo coꝛꝑalit in diuina ſcriptura ſym⸗ u⸗
nitatis eius petrus:nõ eẽt ſiłis ei. Inſtantia vltimi pe bolice dicta inueniũtur.ſcire oꝑtet vt boĩes exiſtentes an
trus eſt ſimilis deo: 2 petꝛus ẽ qualitate affectꝰ:g deus nos a groſſam hanc carnem indutos: diuinas ? excel⸗ irn
qualitate eſt affectus..¶ Sʒ querit᷑qd ſignificet talis ſas æ immateriales deitatis ationes intellige? di⸗
qualis.cũ dr qualis eſt deus:talis eſt petrus. videt᷑ eĩ cere impoſſibile ẽ: niſi imaginibo ⁊ foꝛmis ⁊ notis que
ꝙ ſignificet qualitateʒ circa petrũ.⁊ talis ibi refert᷑ ad ſunt ſuꝑ nos vſi fuerimus.Quecunqʒ igitur de deo di “D
qualis. qualis ſilr qualitatẽ ſigniſicat. Ad qð rñdet cũtur coꝛꝑaliter:ſy mbolice dicta ſunt.bnt.n.quandaʒ
pᷣpoſitiuus dicens.ꝙ qualis ibi diuinã natura ſignifi⸗ excellentioꝛẽ intelligentiã. Simplex eſt eniz deus ? in⸗
cat r talis: diſſimilit.¶ Zaʒ qualis diuinã naturaʒ ſi⸗ figurabilis. Oculos igit᷑ dei ⁊ palpebꝛas viſionez ꝗ⸗
gnificat ßm ꝙ ipſa eſt deus. talis eandeʒ ſignificat hemm dem vniuerſoꝝ ↄſideratiuã eins virtutẽ: ⁊ nibil co⸗
ꝙ petrus ꝑticeps eſt eius. Sed dom aliter. ꝙ⸗ qualis gnitioneʒ eius lateat intelligimꝰ. ex eo ꝙ apud nos ꝑ
ſignificat diuinazʒ naturã vt qualitateʒ exem plarẽ. vi⸗ hũc ſenſum ꝑfectioꝛ ⁊ cognitio ⁊ ceꝛtitudo innaſcitur.
delz iuſticiã ſapiam ⁊c.talis vo ſignificat foꝛmã exem⸗ Aures aũt ⁊ auditũ eius ꝓpiciatõʒ 2 nr̃e ſuſceptioneʒ 1
platã in petro que eſt qualitas: vt iuſticia ſapia. depcatõis. etenim his qui depcatõz faciũt ꝑ huc ſenſũ ſod
arguit ꝙ qualis qualitatẽ ſignificat nõ ſequit᷑ ſ̊ ꝑ mo⸗ mites ſumꝰ:familiariꝰ eis aures inclinãtes. Os autẽ ni
dũ qualitatis. tum ad ſecundũ modũ obijcit᷑. cuz 7 loquelã demonſtratõʒ volũtatis. q; apud nos ?⁊ pos fwoin
dẽ qualis eſt pater: talis ẽ filius: talis ẽ ſpũſſcts. Que⸗ ⁊ loquelã ſignificãtur ·qᷓ in coꝛde ſunt cogitatiões. Ci⸗ usſe
rituꝛ vtꝝ talis ⁊ qualis ſignificẽt ibi diuinã naturam: bum vo ⁊ potũ noſtꝝ ad eius volũtatẽ ↄcuꝛſum. etenizʒ e
Ad qð ſic.demõſtrato filio dico talis ẽ pꝛ.G̊ nomẽ tal p ſenſum guſtũ nature replemꝰ neceſſarinʒ appetitum. M
ibi demonſtrat filiũ: ſignificat filiũ.̊ ſuponit pro fi Odoꝛatũ vᷣo eius acceptatõz que ad ipſum nre intelli⸗ im
lio. ̊ Politio eſt falla:q; tune intellectus e. talis eſt fi gentie 2 beniuolentie· qꝛ apud nos ꝑ hunc ſenſuʒ boni
lius demonſtrato filio.Sicũt quidaʒ ꝙ ſignificat᷑ effe odoꝛis acceptatio innaſcitur. Faciẽ vᷣo eam que ꝑ ope ten
ctus diuinoꝝ operũ circa creaturas.i:qualis ẽ effectꝰ ratõnes et demõſtratõʒ mamfeſtationẽ:qꝛ nr̃a mani⸗ AIN
patris:talis eſt effectus filij.qð nõ videtur: qꝛ ĩ ſy mbo feſtatio per faciẽ fit. Manus aũt ꝑfectionẽ oꝑis eius. ud
lo vbi dr̃ qualis pr:ſubiũgitur immẽſus pꝛ c. In gbo etenim nos ⁊ vtilia ⁊ maxume p̃cioſioꝛa dirigimꝰ ma⸗ Mo
exemplis ñ fit ſermo de effectu diuinoꝝ opeꝝ er ga cꝛe nibus. Dexterã aũt id qð in ꝓſperis eius auxiliuʒ: qa eic
aturas.¶ Itẽ ſi de effectu. ̊ añẽᷓ creatura eẽt ñ erat ve⸗ 7 nos magis in potioꝛibo ⁊ plurima indigentibꝰ virtu dücer
rũ de patre ⁊ filio.qð mõ dr.qualis pr̃ talis filius ⁊c. te dextra vtimur. Palpationẽ vo certioꝛeʒ eiꝰ 2 valde
quia nonduʒ erat aliquis effectus diuinoꝝ opeꝝ erga ſubtiliũ ⁊ occultoꝝ dinoſtionẽ ⁊ exquiſitionẽ.qꝛ apud
creaturas. ¶ IJez cũ dr: pater eſt iuſtus ⁊ filiꝰ ẽ talis. nos nõ pũñft hi qui palpatur in ſeipſis ꝗd occultaẽ.· Pe⸗
idem ſignificat᷑ ꝑ boc relatm̃ talis ꝗð ꝑ hoc antecedẽs des aũt a inceſſuʒ auxiliũ indigentiũ vel inimicoꝝ vlti
iuſtus.p̊ per hoc nomẽ iuſtus ſi ignificat᷑ diuina eẽntia. onem vel alium quendã actum ? greſſum⸗ pñtium. ex
Sꝑ nomẽ talis.4 Itez hac locutiõe qualis eſt pater: eo ꝙ apud nos ꝑ pedum vſus acceſſus pficitur. Jura⸗
fit interrogatio de eẽntia.ſᷣ tam h̊ nomen deꝰ qᷓ; hoc no mentum aũt immutabilitatẽ conlſilij volũtatis eius. ex oß
men bonꝰ ſignificat diuinaʒ eẽntiazʒ. ſicut ad pᷣdictaʒ eo apud nos per iuramẽtũ hec qᷓ adinnicẽ ſũt certifi⸗ ſiöde
interrogatõz ↄgrue rndetur pat᷑ ẽ bonꝰ: ita pr ẽ deus. cãtur ↄuentões. Iraʒ aũt ⁊ furoꝛem eãq; ad maliciaʒ ecini
4l Item pr eſt pat:⁊2 filiꝰ ẽ talis.̊ cũ talis ñ ſigniſicat 2 inimicitiam ? auerſioneʒ. etenim nos ↄria mẽtis no en
eẽntiam ſ̊ ꝑſonã:ſilius ẽ pf. Ad primũ dom.qꝙ; ſic ĩ ſtre odio bñtes nraſcimur ⁊ auertimꝰ. Obliuionẽ aut fiſtt
alijs facultatibo dr: noiales demõſtratões alið demon ſomnũ ⁊ doꝛmitioneʒ: dilatationẽ eiꝰ qᷓ ad inimicos n
ſtrant ? aliud appellãt.⁊ ita hoc nomẽ talis demõſtꝛat oltionis conſueti ad familiares auxilij retardatõeʒ · llid⸗
filiũ appellat pr̃eʒ.diuinã tñ naturã ſignificat.nõ eſt Et ſimpłr dõm.omĩa que coꝛꝑalit dicũtur in deo: oc⸗ n
igitur veꝝ ꝙ ſupponat ꝓ filio:̊ ꝓ patre.¶ Ad ſecũduʒ cultã bnt quandam intelligentiã ex hpis que ſunt apud g
dom.· ꝙ lʒ vocabula eentialia diuinã naturaʒ ſiguifi⸗ nos ea qᷓ ſunt ſup nos edocentez: niſi qð coꝛpali vbi ſiti
cẽt:tñ diſſiłr ſignificãt. Quedã.n.ſignificãt diuinã na cei aduentu diciũ eſt. Ipſe.n. vniuerſuʒ boĩem ꝓpt no ion
turam ad modũu ſubſtãtie. vt omĩa ſubſtãtialia vocabu ſtram ſalutẽ ſuſcepit.aĩam intellectualẽ coꝛpꝰ ? bũa ibli⸗
la eentiam ſiguificantia. vt deus bonitas ⁊ ſiłia.⁊ illa ne nature ꝓprietates natales.⁊ ñ detractibiles paſſi voßſd⸗
omiĩa reſpondẽt ad interrogatõeʒ factam per quid eſt. ones.Oubitabilia circa ꝑtem iſtam determinãt S. g· fin
Muedam ſignificãt diuinam natuꝛã ad modũ qualita de doctrina theologie.q. vltima.⁊ S. q· de nomibo diui⸗ diſce⸗
tis. vt adiectiua que in alijs facultatibo quantitateʒ ſi⸗ nis in generali. erpr
gnificant. vt bonus iuſtus ſapiens. illa rñdent ad in⸗ i
terrogationeʒ factaʒ ꝑ qualis. Quedam ad modũ re⸗ MVä S e
e2 .
Ber P Cl 2 Pr
FS 9 Oear

7 Ses

lari i
atun h⸗
igeſigt
WN
lint ti
NN
ſunchinete
ſrännin

oneee
doign

nis cintllſ
enomipfen
lora ni,
lſeripentſt
hoiegerſinn
diuinaorgnt
esintelien
Emnio onsd
Bigurdem
bir gnotn
keniz yorin
morſſionez⸗
agnhlco⸗
dogagutrosg
tndd inmſanz.
nfeſuſepron
eiät gbirſei
inites⸗Orni
Apud nostnt

gitatidi

xſumc
rinz apenm
lumnfeinek
uneſeniphen
en gryce
Cniiptiimtmn
cnoniggseins.
ontgin nu
eusanpiinzen
ligentocin
ſorzek rne
lſinnigecl

Alonmnin

lninirdi

Nionrgni
wlitonsenec

mieiſätanm

zzuniaton

Otluinini

iAininie

Eiemmid
wur indo. .

ateſunege

8 copi

Nueſtio

Nuneſtio. lvj. de nomim

bus pſonalibo.

Onſequenter que

rendũ eſt de nom ib ꝑſonalibo. hoꝛuʒ
aũt quedã ſunt abſoluta: vt ꝑſona by⸗
poſtaſis.q̃daʒ reſpectiua: vt p?2 filiꝰ.
qdã diſtinctiua: vt vnꝰ aligs. qᷓdã col⸗
lectiua: vt trinitas ⁊ trinꝰ. el alit. oĩim pſonaliuʒ
quedã ſunt collectiua: quedã diſiũctiua: quedã nec ſic
nec ſic.⁊ boꝝ quedã ſunt coĩa:xt ꝑſona ſubſiſtentia hy
poſtaſis.quedã ꝗꝓpria:vt pꝛ filius ſpũſſ. Scom g̊ͤ huc
modũ querendũ ẽ pᷣmo de noĩbꝰ ꝑſonalibo coĩbo ab⸗
ſolutis. Scðo.de ꝓprijs 2 relatiurs. Tercio. de noĩb⸗
diſtinctiuis.Quarto.de noĩbo collectiuis. Itẽ nomia
coĩa abſoluta ꝑſonalia ponũt᷑ tria. pſona. ſubſiſtẽtia.
bypoſtaſis.Primo ꝗ querendũ eſt de noĩe qð eſt ꝑſo⸗
na. Scdo. de ſubſiſtentia. Tercio de hypoſtaſi. M⸗
tum ad primũ notandũ circa nomẽ ꝑſone iſta eẽ querẽ
da. Primo.vnde ſumptũ ſit illud nomẽ eſona. Scðdo.
vtꝝ dicat᷑ ᷣm ſubam vel ᷣ̃m relatõʒ. Leꝛcio.de diffini
tõne ꝑſone.Quaꝛto.de coĩtate hꝰ noĩs ꝑſona. Quito.
de ſuppoſitõe. Serxto. de oſ̃ ignificatõe. Septimo.de cõ⸗
ꝑatione q̃ eſt ad intentõʒ eentie.

Mlembꝛũu primũ
DOpꝛimũ nota drñtes ſnĩas.iQaʒ ᷣm qſ⸗
dã h̊ nomẽ ꝑſona oꝛiginẽ ſumpſit a pᷣma
grãmatica q eſt ſuba. de q̃qꝗs loqꝗt᷑ a ſuba
noſcibilis.i.bñs notõneʒ. vñ by poſtaſis
eſt ſuba ſignificata ꝑ ꝓnomẽ. ſuba.n. vt eſt diſtinguibi
lis dicit᷑ hypoſtaſis.vñ ꝑſona prima in grãmatica dẽ
loquẽs ðᷣ ſe.⁊ ſcdᷣa dẽ ad qua loꝗt᷑ pᷣma.⁊ tercia ð q̃ fit
Fmo int primã 2 ſecũdã.vñ pꝛima ꝑſona ab alia noſci
bilis.ſcdᷣa a pᷣma noſcibilis.tercia ab vtraq; notioneʒ
trahit.vñ dic priſtianꝰ.qꝙ tercia dr de q ꝗs loqꝗt᷑ ꝑ pua
tionẽ prime ⁊ ſecũde.Alit᷑ diẽ boe.in li. de duab natu
ris ⁊ vna ꝓſona xp̃i. qm̃ ꝑſoĩs indutis hiſtriones indi⸗
niduos hoĩes qͥꝝ erat tragedia repñtabãt: vt ſimonem
crbemetẽ. Idcco ceteros qͥꝝ ceꝛta ꝓ ſui foꝛma eꝛat co
gnitio ⁊ latini ꝑſonã ⁊ greci ꝓſopon nũcupauezt. vnð
ꝑſona a ꝑſonãdo in ↄcauitate larue añ faciẽ polite ꝓpſo⸗
pon.eo vᷣo ꝙ ponebat᷑ añ faciẽ a ꝓthos qð ẽ in ⸗ ſopos
qð ẽ facies.vñ ꝑſona de pria inſtitutõe fuit ad deſign⸗
dũ certũ hoĩeʒ.

MNlembꝛũ ſecũdũ

Verit᷑ igit᷑ vtx ꝑſona dina dicat᷑ ſbam
vel ſm relatõʒ .· ꝙ ſm ſubaʒ:vidẽ illud
qð diẽ aug.q; oĩa noĩa qᷓ p̃m ſubaz dicũt
vo:dicũt᷑ ſinglarit ð oĩbo ĩ ſi uma: p̃tqᷓ;
h nom̃ pſona ſignificat ſubaʒ.¶ Itẽ aug. vij. ð tri. n eſt
aliðᷣ deo eẽ:alið ꝑſonã eẽ:ſ oĩno idẽ. 4l Itẽ idẽ ĩ eodẽ.ĩ
hac tnitate cũ dicimꝰ ꝑſonã pꝛis:non alid dicimus qᷓ
ſubam pr̃is.¶ Itẽ aug. pr̃ ad ſe ꝗge dĩ ꝓſona: nõ ad fi
liũ vł ſpm̃ſ.ſic ad ſe dr ceꝰmagnꝰ7 bonꝰ iuſtꝰ2 hmõi
⁊ quẽadmodũ h̊ illi ẽ eẽ ꝙ deũ:ꝙ magnũ:ꝙ bonũ.ita Gᷣ
illi ẽ eẽ ꝙ pſonã eẽ. ¶ Itẽ aug. vj. li. ð tei. cũ qꝛit᷑ ꝗd tꝛes
magna/pꝛſus inopia hũanũ laboꝛat elogũ. dictu eſt tñ
tres ꝑſone.pᷣ ꝗd qit ſubaʒ. h nom ꝑſõa ſignificat ſub
ſtãtia. ¶ Itẽ aug. certe qꝛ pr̃ẽ ꝑſona.⁊ filiꝰ? ꝑſõa..ſ.ſ.
ẽ ꝑſona.iõ dicũt᷑ tres ꝑſone:qꝛ cõe ẽ eis id qd pſõa ẽ. hᷣ
nihil ẽ eis cõe niſi eẽntia. c. Cõt᷑.boe.i li. ð tꝛi.oẽ
nom̃ dictũ ſm ſubaz dr infil 2 ſ inglarit ð tribo. ꝑſõa
n or inſił ⁊ ſingkarit ð tibo. ̊ ñ dr ſᷣm ſubazʒ. ¶ Itẽ cũ
dñ idẽ ẽ deo eẽ:⁊ eẽ ꝑſonã.aut intelligr er pte ſuppoſiti:
vel ex ꝑte aſppoſiti. ſi ſuppoſiti:̊ nihil ẽ ad id qð intẽdit
ꝓbaẽ. qᷓuia.n.idẽ iĩ ſupponẽdo:n tñ idẽ ſigficãt. Si aũt
cx ꝑte appoſiti vtꝛũq;.xt ſenſus ſit: idẽ eẽ deũ ⁊ eẽ ꝑſõaʒ

lvj.

nãa ſic itelligĩꝰ igẽ ßm rõʒz. bᷣ h̊ falſuz ẽ ꝑ illã oſideratõg
qntulãcũq; drñtiã aſſientes oñdẽtes erimꝰ qm̃ ñ ideʒ
qm ñ ſʒ oʒ modũ rõis ꝗcqd vni attribmit᷑⸗ alij. 4 Ytẽ
aug. vij. li. ð tꝛi. diẽ. ꝙ ñ ſignificat ̊ nom̃ pſona idẽ qdᷣ
ſuba. vt. n. ſuba pris ipe pꝛ ẽ.ñ qͥ pr ẽ:ſᷣ qͥẽ. ita ꝑſõa pa
tris ñ alið ẽ qᷓ ipe pr.ꝗᷓ ꝑſona ĩ ſigficãdo ñ ẽ idẽ qð eſ⸗
ſentia.. Pret ea.ſi ẽ ide ꝑſõa qð eẽntia: q̃re ñ dicamꝰ
tres eẽntias ſiẽ̃ diciꝰ tres ꝑſonas.aut q̃re ñ diciꝰ ſolã
ꝑſonã:ſic̃ dicimꝰ vnã ſolã eẽntiã. Pretea.ꝑſõa diſtĩ⸗
guit᷑teẽntia ñ.q̊ ñ ſunt idẽ ĩſi ignificado. dicis. n. ꝙ ꝑſo⸗
naẽ gignẽs geita vel ꝓcedẽs. qð ñ diciꝰ de eẽntia.¶¶ YItẽ
boe.ĩli.xæ tri.ex his itelligim pꝛezʒ ac filiũ ac ſpm̃ſ.ñ de
ipᷣa deitate ſubalr dici.Si.n.ſ. ubalr p̃dicaret᷑: ⁊ de ſin⸗
guł ⁊ de oĩbo ſinglarit diceret᷑. cũ igit᷑ ꝑſona de oĩbo ñ
pdicet᷑ ſingularit᷑.pʒ ꝙ ñ ſubalit p̃dicat᷑. Pretea.boe.
in eodẽ.ſi ꝑſone diuiſe ſunt ſuba po indiuiſa: ncce ẽ vo
cabulũ qð er pſoĩs thit oꝛiginẽ id ad ſubaʒ ñ ꝑtinere.
Itẽ cũ in dĩnis ñ ſint niſi duo p̃dicamta: ſuba ⁊ ada
ligꝗd.ncce ẽ om̃e qð pᷣdicat᷑ in dini 8S:pᷣdicari aut ſᷣm ſub
ſtantiã:aut ſᷣm adaliꝗd.igitur ꝑſona aliqͥ iſtoꝝ modo⸗
rũ pᷣdicat᷑.Cũ igit᷑ in dinis ſit vnitas eẽntie.relationuʒ
ðᷣo ſolũmõ pluralitas: G̊ nom ꝑſona pᷣ̃dicabit᷑ ſm rela⸗
tionẽ ñ ſᷣm ſubam.⸗ Ytez ꝑſona ſe hʒ in dĩnis ſiẽ indi⸗
uiduũ in creaturis.̊ h̊ nom indiuiduũ de pluꝛibo indi
uiduis ñ p̃dicat᷑ m eẽntiam.ñ.n.ẽ illis cõe eẽntiale. ᷓ
nec hͥ nom ꝑſona pdicabit᷑ de pre ⁊ de alijs ꝑſonis ſᷣm
eentiam. 4 YItẽ eoꝝ q̃ ſunt eadẽ ſimptłr:ſi vnũ ẽ nüera⸗
le:⁊ reliquũ.ſi Soino idẽ eſt patrẽ deũ eẽ:⁊ preʒ eẽ ꝑſo
nã:cũ ipſa eẽntia ñ ſit nñerabilis nec pſona.⁊ ſi eſſen⸗
tia eſt vna:ꝑſona eſt vna.vel ſi i ꝑſone plures:2 eſſentie
plures.qð falſuʒ. 4 Itez ꝑpſona ẽ ſuba rõnalis natuꝛe
indiuidua. goĩs pſona ẽ ſuba incoicabilis. b ſi igẽ ẽ ꝑ⸗
ſona qð eẽntia:ꝑſona coĩcabilis c. 2 ita coĩcabile ẽ in⸗
coĩcabile. ¶ Itẽ ſi ꝑſona ideʒ ẽ qð eẽntia.cũ alia ſit ꝑſo
na pr̃is alia filij.̊ ⁊ eẽntia alia. Kñſio. ꝑlõa ſᷣm qͥſj
dã qñq; dicit eẽntiã:vt cũ dicixt abſolute ꝑſona ẽ ꝑſõa.
qñq; ᷣo bypoſtaſ:vt cũ dr aliq̃ ꝑſona vel pr:eſt alia ꝑ⸗
ſona a filio.qñqʒ notioneʒ: vt cuʒ dicit᷑ pr̃ in ꝑſona di⸗
ſtinguit᷑ a filio. Sed otra.pater eſt ꝑſona.hoc dr ab⸗
ſolute: ſignificat eſſentiam. & ſi fiat relatio:refert eẽn
tiam. ſicut hec eſt vera pater eſt eſſentia que ẽ filius:
ita ⁊ hec pater eſt perſona que eſt filius.ſed h̊ falſum.
¶ Propter hoc dixerunt alij. ꝙ eſſentia ſignificat᷑ tri⸗
pliciter.aliqñ eniʒ ſignificatur eſſentia t eſſentia gra
tia ſui nõ rõne ſuppoſitoꝛum. aliqñ gratia ſupoſitorũ
nõ gratia ſui.aliquando vᷣo vtroq; modo.Primo mo⸗
do per hec nomina diuinitas deitas ſubſtantia. Secũ⸗/
do modo per hoc nomẽ perſona per quod ſigniſicat eſ⸗
ſentiam prout eſt in ſi uppoſitis: ideo poſſunt ei attꝛibui
que attribuuntur perſoms. Atroqʒ pᷣo modo ſi ignifica
tur per hoc nomen deus. vnde perſonaliter poteſt ſu⸗
mi vt deus genuit deũ. ⁊ ꝓ eſſentia: vt cũ dicit vnus ẽ
deus. ſm hoc volunt dicere ꝙ hoc nomen eſſentia alio
modo ſignificat eſſentiam ꝙᷓ; boc nomen perſona vel h
nomen dæus. quia ratione ſuppoſitoꝛum ſiue prout eſt
in ſuppoſitis ſignificatur peꝛ hoc nomen perſona:2 peꝛ
hoc nomen deus abſolute per hoc nomẽ eſſentia.¶ Sʒ
contra. perſona eſt rationalis nature ſi ubſtantia indi⸗
uidua. ſed eſſentia non dicit ſubſtantiam indiuiduaʒ:
immo ſubſlantiam communez vt vſyam. perſona ergo
non dicit eſſentiam. Propter hoc dixrerunt alij. ꝗ⸗
hoc nomen perſona principaliter dicit eſſentiam: ſed
ſecundario diſtinctionem. perſona enim dicit vnũ ens
per ſe.ꝙ dico vnum: dico ſubſtantiam. ꝙ dico per ſe:
noto diſtinctionem. ratione cuius diſtinctionis dici⸗
tur.alia perſona patris: alia filij. ratione vnitatis di⸗
citur ꝙ non eſt aliud eſſe ſubſtantiam aliud eſſe perſo⸗
nam. AUnge ſenſus eſt. pater eſt perſona.id eſt:eſt vnnʒ
per ſe indiſtinctus. pater 2 filius 2 ſpũſſanctꝰ ſunt
perſone.i.ſunt vnum ⁊ per ſe diſtincti. Contra boc

oponitur ſic. eẽntia eſt pſona. g eſt vna ꝑ ſe ⁊ diſticta.
ſed h̊ falſum. nõ &̊ impoꝛtat ꝑ hoc nomẽ pſona diſtictõ
tũc.n. nõ eſſet eẽntia ꝑſona.quia ſi eſſet glona:eſſet di/
ſtincta. Propter ſ̊ dixerũt alij. ꝙ ante queſtionẽ he⸗
reticoꝝ qua queſierũt quid tres ſignabat ꝑſona: eſſen/
tiaʒ. poſt illam vo queſtioneʒ tranſlatuzʒ eſt nomen ꝑ⸗
ſone ad ſigniſicandu bypoſtaſim. VUnde auẽtes que di
eunt. ꝙ hoc nomen ꝑſona dicit ſubam: intelligũt᷑ ꝓ tẽ⸗
poꝛe ante queſtioneʒ illam.que vᷣo dicũt ꝙ bypoſtaſim
intelligende ſunt ſm modernaʒ ſignificatõez. Sʒ 3
Hoe. in li. de tri. dicit. ꝙ ꝑſona de prima inſtitutõe ſit
ad deſignandũ certum bomieʒ.ᷓ non ſignificat eſſen⸗
tiam: certum bominẽ.i.ſubam ſingulareʒ. Rñſio.
ßfm Rich. in li. de tri. pſona ſᷣm ſubſtantià dicit:⁊ ſub
ſtantiaʒ ſignificare videt᷑. multũ tñ i ntereſt int ſignifi⸗
cationeʒ vnius ⁊ ſignificatõeʒ alterius. nunqᷓᷓ dẽꝛ ꝑſo⸗
na niſi de rõnali ſubſtantia. ⁊ tamen cũ nominam? ꝑ⸗
ſonam:nunqᷓ intelligimꝰ niſi vnam ſubſtantiam⸗ ſin⸗
gularez. Als ſubintelligit ꝓprietas generalis: als ꝓ⸗
prietas ſpecialis.ad nomen aũt ꝑſone ꝓprietas indi⸗
uidualis ſingularis 2 incõmunicabilis nomĩe ſubſtã⸗
tie.nõ tñ quis ꝙᷓ; quid ſignificat᷑.ecõuerſo aũt noĩe ꝑſo
ne non tam quid qꝙᷓ quis deſignatur. Ad interrogato⸗
nem ꝑ quid rñdet᷑ nomen generale diffinitio vel aligd
tale. Ad interrogatõz quis:nomen ꝓpriũ rñderi ſolet
vel aliquid quod equipollet. Ad interrogatõeʒ autem
que eſt iſta ꝑſona vel quis eſt iſte: ſolemus rñdere no⸗
men ꝓprium.ſ.vel equipollens.quia bm boe. ꝑlona eſt
ſubſiantia rõnalis nature indiuidua. 4l Ad primuʒ S
obiectum dõm. ꝙ apud boe.ſumit᷑ ſubſtantia ſin eſſen
tiam. ̊ ſᷣm aug.⁊ a mgẽo in ſent.ſumit᷑ coĩter ad ſub⸗
ſtantiã 1 bypoſtaſim.l Ad aliud dom ꝙ vtrũqʒ intel
ligit ex ꝑte ſuppoſiti:⁊ intelligit᷑ idem m ratõʒ rei: nõ
aũt ideʒ ᷣm ratõz dicendi. Eſt.n. triplex ratio.rõ rei.
ratio dicendi.⁊ rõ medij ſiue attribuendi ideʒ dictuʒ ·
ßm ratõʒ rei eſt:qñ de aliquibo eſt dicere hᷣ eſt hoc. nñ ꝑ
cauſalitateʒ:ſ̊ ſᷣm ſubam. h̊ aũt dico ꝓpter hmõi dies
eſt ſol. Idem m ratõz dicendi vel intelligedi eſt:qñ ñ
alteꝝ hᷣ ideʒ dictione ſignificat᷑: alteꝝ pᷣo cũ alterũ di⸗
ctõne ſignificat᷑.ſicut cũ dicit dens eſt magnꝰ: deus eſt
iuſtus.Iʒ vtrobiqʒ ſupponat᷑ ſubſtantia diuina: alia tñ
ſunt cõnotata a quibo noĩia imponunt᷑.ↄnotatũ po di⸗
co cõmunit: qñ ↄnotat᷑ ſm rem vel m intellectũ.qñ 5
alia fuerũt ↄnotata:tũc dicit᷑ alteꝝ dictione.ſicut con
cedit᷑ in nominibo diuinis m eẽntiaz. vt eſſentia.ſapi⸗
entia.magnitudo.⁊ in diuinis ᷣm ſubam.ſicut deꝰ. ſa
piens. magnus. Ratio ðᷣo attribuẽdi vel medij alfaẽ:
eũ attribuit᷑ vni qð nõ alteri.ſicut buic nomi ꝑſona at
tribuit᷑ diſtingui: huic nomĩ eẽntia ñ attribuit. Cuʒ S
dicit᷑ ꝙ eẽ deñ ⁊ eſſe ꝑſonã ſunt ideʒ oĩno:intelligr ᷣm
ratõz rei:ñ dicẽdi vel attribuẽdi. aliꝗd.n attribuitur
vni qð ñ alteri.Alteꝝ.n.qð cointelligit᷑ cũ dr ꝑſona:
alteꝝ cũ dẽ eẽntia. cũ.n. dẽ eſſentia nihil cointelligĩ pt
eẽntiaʒ.cũ aũt dr ꝑſona:intelligit᷑ hñs ſub ꝓprietate ĩ⸗
coĩcabili.attribuit᷑ ̊ aliqd eẽntie qð ñ pſone. ſic ̊ dz
intelligi auẽtas aug.ñ eſt aliud deo eẽ: aliud ꝑſonãa eẽ.
Ad terciũ dðᷣm.qꝙ cũ dicit augꝰ.ꝙ cñ dico ꝑſonã pa⸗
tris ñ aliud dico qᷓ; ſuam pr̃is.ſubam accipit ꝓ ſuba
q̃ eſt bypoſtaſis.hec ẽ ſuba incoĩcabilis admodũ ſin⸗
gularis.cũ.n.dico ꝑſonazʒ pꝛis:dico ſubam ſub ꝓprie⸗
tate incoĩcabili.¶ Zld q̃ꝛt iam pʒ rñſio.qꝛ pr̃ dĩ ꝑſo⸗
na ad ſe.qꝛ H̊ͥ nomẽ ꝑſõa: ñ ſignificat ꝑ modũ relatõis
ſ ꝑ modũ ſube.q ꝗdez ẽ ſuba bypoſtaſis:ñ vſya.qᷓuis
diſtinctio relatiois ſiue ꝓprietas coin telligit.pſona eĩ
diẽ hñteʒ rõnaleʒ naturã ſub ꝓprietate incõicabili.
4l Ad aliud dõm.ꝙ aligꝗd dr cõmune ꝑſoĩs duobo mo
is.ſᷣm eẽ:⁊ ᷣm hitudineʒ. Cõmune Fᷣm eẽ: vt cũ dico
ſoꝛtes ẽ hõ:plato ẽ hõ.Cõmune ſᷣm hitudinẽ: vt cũ di⸗
co ſoꝛtes ẽ ſuppoſitũ hoĩs: plato ẽ ſupoſitũ hoĩs. hõ ei
cõe t eis ſm eł:ſuppoſitũ pᷣo ᷣm hſtudinẽ. Scm hune

moduʒz dm in dinis. q eẽntia coĩs ẽ m eẽ bypoſiaſis

30 diẽ cõe ſᷣm bĩtudinẽ. IJdẽ.n.ẽ bypoſtaſis qð ſupo⸗·

ſitũ. Cũ dicit ꝗ nibil ẽ cge niſi eẽntia: veꝝ ẽ de coitate
Hm eẽ:ñ de ea q ẽ ᷣin bĩtudinẽ.¶ Ad ſextuʒ qð obijcit᷑

ꝙ ꝑſona rñdet᷑ ad queſtionez factã ꝑ qꝗ.· vt cũ q̃ſitũ eſt

ad tres? doõm ꝙ qſtio fuit ñ de eẽntia h̊ de dictõe.i. qd

in dicẽdo deberet addi ꝑſona.& ſignificat ſubaz: pᷣ ſin⸗

gularẽ vel indiuiduã ſiue hbypoſtaſim. Mõ tñ hſen⸗
tentiã q̃i mediã int pᷣdictas. dicũt.n.q in dinis h̊ no⸗
mẽ ꝑſona mediũ ẽ inter ea q̃ p̃dicant᷑ ſᷣm ſubam.ſignili

cat. n. eẽntiaʒ dĩnaʒ cũ diſtinctõe ſuppoſitoꝝ ð ꝗbo pdi⸗

cat᷑ eẽntia:ñ cũ diſiinctõe.eẽntia.n.nec diſtinguit᷑ nec

diſtinguit.vñ ſiẽ̃ in h̊ termĩo hõ in dĩnis ẽ duplex coi⸗

tas reſpectu ꝑticulariũ hoĩm ſiłr in H̊ termio ꝑſona re
ſpectu pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti.hõ.n.indiuidu⸗ rõne bo

mis dẽ m ſubam de vno qͥʒ hoĩe:rõne indiuidui ñ.in⸗

diuiduũ.n.diſtinctõʒ ſignificat ꝑticulariũ hoĩm.ſilꝛ
nomẽ ꝑſona rõne eẽntie p̃dicat᷑ ſubalit de pr̃e ⁊ filioꝛ
ſpũiſancto.rõne vo diſtinctõis ꝗᷓ ſiłr coĩs ẽ illis ñ pᷣdi⸗
cat᷑ ſm ſubam. Sed eẽntia alit coĩs:aliter relatio.een
tia.n. coĩs eſt:eo ꝙ ipſa manet vna ⁊ eadeʒ numero ñ
diuiſa ĩ illis.vñ coĩtas ſua ñ eſt vłis coĩtas.diſtinctio
dᷣo ſiue incoĩcabilitas coĩis ẽ magis ꝑ modũ vłis.nõ eĩ
diſtinctio eadẽ ĩ pr̃e ⁊ filio ⁊ ſpũiſancto: ᷣ alia patris
alia filij. B. n. cõe multiplicat᷑ ⁊ numerat᷑: reliq̃ n.ſie ꝭ
ꝑſona mediũ eſt int ea que dicũt᷑ relatiue ꝗ dicũt el⸗
ſentialit.⁊ rõne vniꝰertremi dr̃ ſingłarit᷑:rõne alteriꝰ
recipit multiplicatõʒ · ꝑſona dicit᷑ pᷣdicari ſᷣm ſp⸗
ſtantiã.⁊ q dẽ ideʒ eẽ ꝑſonã ⁊ eẽntiaʒ.⁊ ꝙ dẽ coĩs:h̊ di
cit᷑ rõne pᷣme coĩtatis.O: aũt dẽ indiuidua nũeꝛabil ⁊
ↄſimilia.h̊ videt᷑ rõne coĩtatis ſecũde.ſ.rõe diſlictõis.
Et qᷓtũ ad h̊ nõ pᷣdicat᷑ im ſubam ſᷣ jm relatõʒ. lʒ ꝑſo
na pᷣm nomẽ ſuũ nõ dicat᷑ ad aliꝗd.ſic̃.n.̊ nomẽ calor
qualitatẽ ſignificat ̊ ꝑ modũ ſube:ita h nomẽ pſõa re⸗
latõʒ ſignificat ̊ ꝑ modũ ſube.ñ lʒ Hm nomẽ ñ dicat᷑
ßm relatõz: bim rem tñ dicit᷑. ¶¶q Itez notandũ ꝙ cuz dr
nõ eſt aliud ꝑſona pr̃is aliud eẽntia.Gᷣ põt intelligi rõ⸗
ne pᷣme coitatis.ſicut dictũ ⁊᷑. vel eo ꝙ pater aut filius
aut ſpũſſanctus ſunt oĩno ideʒ qð eentia ïtuz ad rõez
rei: ʒ qᷓtum ad rõneʒ intelligẽdi ſiue attributõis non
ſint oĩno idez. qm aliqd põt attribui vni qð ñ alteri. B
EH̊̊ melius.j.declarabit᷑ ⁊c.

Membꝛu tercinum

Onſequẽt q̃rit᷑ ꝗꝗ ſit ꝑſona.ↄſiat aũt

ꝑſona ñẽ accñs:ᷣc ens ꝑſe. ſuba. ß nõ

genꝰ vel ſpẽs: ẽ luba indiuidua.ñ q̃cũq;

66ꝗj?& rõnalł nate q poſſit ꝑ ſe ſonare. plo⸗
na ᷣẽ m boe.ſuba rõnał nature indiuidua. Cõt.
ſi ꝑſona ẽ ſpᷣa indiuidua ⁊c̃. cũ tres ꝑſone: tres erũt
ſbe indiuidue.¶¶ Itẽ Fm h̊ vidr. ꝙ aĩa lit ꝑſõa ga ẽ ſba
rönal nate iudiuidua.¶ Ieẽ Rich. li. de tri. ſba dina
zrõnał nata æ indiuidua.qꝛ ñ ẽ diuidua.¶ Si dicat.
ꝙ ſba accipit᷑ ibi ꝓ by poſtaſi. ibi tenet᷑ ꝓ ſba ſbiecta
ꝗ ſubſtat prietatibo. Cont᷑. inberẽtia ꝓprietatis ñ fac
ſubliſtẽ ß exiſtẽ. Itẽ hũana natura xp̃i e rönał nate i⸗
diuidua ſba. ꝭ̊ẽ ꝑſona.ſiłr er ꝑte deitatis ẽ plona. gi
xpᷣo erũt due pſone ᷣm H. qð ẽ falſuz. 4 Ytẽ aia nꝛa eſe
pabił a coꝛꝑe.̊ ſi ſeꝑet᷑: vid ꝙ remaneat idiuidua.i·.
incoĩcabił ⁊ ita ꝑſona.⸗ Stẽ ſic i angelo ẽ ſimplex een⸗
tia 1 pſonał diſcretio:⁊ ita ꝑſona. IYtẽ deitas ẽ coica
bil. ̊ ſᷣm deitatẽ ñ ẽ ꝑſona ĩ xpo.⸗ Itẽ dina eẽntiaẽ ꝑ⸗
ſona. m dĩnaʒ eẽntiã ẽ ꝑſona.ꝙ m dina eentige i⸗
coĩcabilis.ſᷣ cũ ipſa dina eẽntia ſit ↄĩcabił:qualr fʒ eã
dicet᷑ incoĩcabilis. ¶ Itez boe. dicit . ꝙ qtuoꝛ ſunt ſigni⸗
ficatõnes huius noĩs natuꝛa. dicit᷑ n. nata vt e in on re
q̃ ſic diffinit᷑ natura ẽ eaꝝ rex q cũ ſint qq̊ mõ itellectu
capi pñt.Dẽ et natura d ſolis ſubſtãtijs: diffinit᷑ ſic.
natura ẽ rel ꝙ facẽ vel ꝙ pati poſſit. Dẽ et nata deſe
coꝛꝑibus: ⁊ ſic dicitur natura principium motug non

hindinilprir
one igciuichii,
cularii win ſi⸗
glit pfenfſin
rcoioeillig iͤ⸗
gliter relanoeg
1eadez numen
coltas diſtinnt
L noai vkis i
to: P gliapan⸗
neratmrcliii
Aatine diit
gkarit fſeilt

dici;ani

icg,1gnicnuß
ndiuituunünnbkr
ice ir diſei.
bfntarih
lſinhnonich
eitabnone ir⸗
il bnnonift
qz notandige⸗
a.BHpötintelaiß
ocppateraltſin
eentia qtnzetin
neatmnbutͤen
i mniqöidinn

lum. L
1 hono. oleton
4

Aindinidbtiiif

oſitpſebun⸗
nul.
respoone:mon
anſe⸗ piſi
inicht⸗/oſci
ſtert p0r hiut
iuglitnuffi
int nkii
lunsi god,
6Niai⸗ f
nnnen ciitun
eſilſet
Niaiſntene
Jininiini

„ 91
2„ 6

I—.M.-— . J,

Nueſtio

paccidẽs. Dicit᷑ etiã natura vnãquãq; rẽ ĩſoꝛmãs ſpe⸗

cifica differẽtia. iſto mõ dicit᷑ natura ĩ rõne ꝑſone vt
dicit boeciꝰ:ſ̊ᷣ q̃lit᷑ ſpecitica differẽtia reꝑit᷑ i dinia na⸗
tura. vñ ↄmẽtatoꝛ. altera dicit᷑ vi natura 2 hoĩs.qm̃ ꝗᷓ
eſt hoĩs ſpecifica differẽtia:nõ ẽ dei.⁊ q eſt ei nõ ſpeci
fica:nõ ẽ hoĩs.vñ tota ratõ ↄuenit nature vi pᷣter ſpe⸗
cificã.¶ Itẽ querit᷑ de differẽti aſſignatõe diffinitonuʒ
ꝑſone.i Aã rich.ponit duas.pᷣma ẽ hec.pſonaẽ intelle⸗
ctualis nature incoĩcabilis exiſtẽtie. Scda eſt hec. ꝑſo⸗
na ? exiſiẽs ꝑ ſe ſolũ iuxta quãdã rõnalis exiſtẽtie mo⸗
dũ.Ngfr̃i ðo ponũt terciã talem.ꝑſona eſt ypoſtaſ di
ſtincta ꝛietate ad dignitatẽ ꝑtinẽte. Hoeci⸗ vo ponit
quartã.· pꝓſona eſt rönalis nature indiuidua ſuba.Que
ritur & de differẽtia aſſignatois. Soł.notandum ꝙ
rich.in li.de trini.coꝛrigit diffinitõneʒ boecij ſic.ꝑſona
eſt rénalis nature incoĩcabilis exiſtẽtie.⁊ dicit incoĩca
bile ꝓpter aĩam que ẽ indiuiduũ cũ coĩcabilis vt pars.
Itẽ ad ercludẽduʒ naturã diuinã que ẽ coĩs tribo ꝑſo⸗
nis: exiſtẽtiã dicit nõ ſubam.qꝛ in diuĩs non dicit᷑ ꝓpꝛie
ſubſtare vel ſubſiſtẽ. vel aliter m eundẽ rich. Cũ acci
piatur ſuba dupłꝛ. ꝓ vſia:⁊ ꝓ ypoſtaſi. In diffinitione
ꝑlſone accipit᷑ ꝓ ypoſtaſi a boecio.Añ m intentõnem
boecij qui vtebat᷑ ſuba ꝓ ypoſtaſi:tres ſũt ſube ſic tres
pſone. Et m hoc ſuba diſtinctõneʒ aliquã ſignificat.
Itẽ m rich.indiuiduũ accipit᷑ ꝓ incoĩcabili.⁊ ꝑ hᷣ ex⸗
cluditur aĩa: qꝛ nõ eſt indiuidua ᷣ coĩcabilis vt pars.
diuina eẽntia:qꝛ nõ ↄuenit vni ſoli.ſic & accepta ſuba
ꝓ ypoſtaſi indiuidua ꝓ incoĩcabili: ſtat diffinitõ boe⸗
cij de ꝑſona. pſona ẽ rõnalis nature ſuba indiuidua.ex
hoc ptz ſolutõ ad duo pᷣma./ Ad terciũ dicẽduʒ. ꝙ in⸗
diuiduũ in rõne ꝑlone dicit᷑ incoĩcabile.Añ ꝑſona ſᷣm
ratõeʒ nois dicit᷑ ꝑ ſe ẽmo vnꝰ vel ſonãs.⁊ qꝛ ꝑſe:ideo
aĩa rõnalis ꝑſona eẽ nõ poteſi: cum ſit pars in vnione
bomis.Et qꝛ pᷣmo:ideo hũana natura in rpᷣo nõ ẽ ꝑſo⸗

na. dicit em̃ bo eciꝰꝙ ꝑſona ſemꝑ trahit᷑ ad digniꝰ ad

vᷣncipaliꝰ.Et qm̃ vnꝰ:ideo diuina eẽntia nõ põt eẽ ꝑſo
na nec res irratõnabilis.vnꝰem̃ ꝓut bic accipit᷑ impoꝛ
tat diſtinctõeʒ vel excellẽtiã ꝓpꝛietatis.Sciẽduʒ etiã ꝗ;
diuia eẽntia coĩcabilis ẽ ꝑ modũ pᷣdicatõis:⁊ aĩia ꝑ mo
dũ opoſitõis:⁊ bũana natura ꝑ modũ aſſumptõis. vñ
indiuiduũ in rõne ꝑſone excludit om̃e qð ẽ in aliquo ſᷣ
tribo modis ẽ quid ĩ aliquo.vt ꝑs in toto:ſic̃ aĩa ĩ hoĩe

aut vt pᷣdicat ĩ eo de quo pᷣdicat᷑ vt eẽntia diuĩa: aut vt

aſſumptũ ĩ illo qui aiſumit.⁊ ſic hũana natura. 4! Ad
aliud dicẽdũ.ꝙ aĩa nr̃a ꝑſona nõ poſſet eẽ.qm̃ nõ dicit᷑

ꝓſona qꝛ nõ coicat᷑: ̊ qꝛ coĩcabilis.⁊ ſic nõ eſt aĩa pet:

qm̃ ſemꝑ hʒ reſpectũ ad coꝛpꝰcũ qͥ vniet᷑ ptꝰreſurꝛectõʒ
4¶ Ad quintũ dicẽdũ ꝙ aliud ẽ dilcretõ ꝑſonalis:aliud
diſcretõ ꝑſonaꝝ.Diſcretio em̃ ꝑſonalis ẽ tã in angelis
q̃ᷓ in aiabo.ſ̊ diſcretõ ꝑſonaꝝ ĩ angelis ita ꝙ nõ in aĩa
bus. dico diſcretõeʒ ꝑſonalẽ que ↄuenit ꝑſone:diſcre
tionẽ ꝑſonaꝝ que facit ꝑſonã. ¶¶ Ad ſextũ dicẽdũ ꝙ nõ
Fm diuinã eentiaʒ eſt ꝑlona:ſ̊ ſcõᷣm ypoſtaſim vel ꝑſo⸗
nalitatẽ eſt ꝓꝑſona.¶¶ Ad ſeptimũ dicẽdũ.ꝙ cũ dicit᷑ Fᷣm
diuinã eẽntiã xpc eſi ꝑſona.Fᷣm notat ↄditõeʒ ꝑſone nõ
ratõe ꝑſone.Cum vo dicit᷑ ſm ypoſtaſim vel ꝑſonalita
tem ẽ ꝑſona:notat᷑ ibi ratõ qua ẽ ꝑſona.⁊ ideo nõ ſeꝗt᷑.
ergo ſm eẽntia eſt incoĩcabilis.¶¶ Ad octauũ dicẽdũ.q;
ſicut dicit aug.in.iij.li.ſenten.ca.j.q ſctoꝝ natura di⸗
citur foꝛma. Elñ foꝛme noie deſignat᷑ natura. VUnde foꝛ
ma dei ⁊ foꝛma pui dicitur.i.natura dei ? natura ᷣui.
Ad vltimũ dicẽduzʒ. ꝙ diffinitõ boecij illa richardi
pſona eſt intellectualis nature ⁊c̃.dicũt de ꝑſona quid
eſt ſᷣin rem.qð ptzʒ:q; boeciꝰcolligit hmõi diffinitõnem
ex diuiſione entis ĩ ſubaʒ ⁊ accidẽs ⁊ ex diuiſione ſub⸗
ſtantie vſq; in vltimas differẽtias ratõnale irratona
le. Ylla ðᷣo diffinitõ que eſt rich. ꝑſona ẽ ſubſiſtẽs lſe:
dicit de pſona quid eſt iuxta naturã noĩs ꝓut dicit yſi
doꝛus. ꝙ ꝑſona eſt res ꝑſe vna. Quarta vo que eſt ma⸗
giſtralis dicit de ꝑſona quid eſt ᷣm vſuʒ nomĩs. ſic em̃

Wo Ppſt x SI α

lvj.

naturam hoc nomiĩe ꝑſona vt dicam ꝑſonas diſſferẽtes
Fm differentias dignitatũ. Item de pſona quid eſt ᷣm
eſſe in creatura:dicit diffinitio boecij. IAla vo richardi
ꝑſona eſt intellectualis nature ⁊c.dicit de ꝑſona quid
