nnn Ge um nõ eſt niſi vbi eſt inuenire diuiquũ ſibi rũdens.qꝛ vltime ratõnis melius apparebit in ſequenti ſolutione.
lineſii indiuiduũ dicit᷑ reſpectu diuiqui ſicut ſoꝛtes reſpectu Ao pꝛimam ratõeʒ in cõtrarium.dicendũ duplex
l bomis.ſed in deo nõ eſt inuenire diuiduũ velut vle. vñ eſt differentia relatõnis vel modi exiſtendi. vna eſt acci
vrnnſt diuinuz eẽ non eſt vle nec pticulare ſicut alibi pꝛobat᷑ Antalis ⁊ hec nõ focit alium. Alia eſt naturalis ? hec
na ſubai relinquit᷑ ergo ꝙ in diuino eẽ non eſt eẽ ꝑſone.¶ Sex⸗ facit alium ⁊ alium: ⁊ ita differentiaʒ ꝑſone in natura
rlatepio ta ratio augn.in li.de trini.de inuentõe ꝑſone in diui⸗ ratõnali.⁊ hec differentia modi exiſtendi eſt m ratio⸗
itati4Ge nis vult dicẽ ꝙ inuentũ eſt hoc nomẽ in diuinis.ſ.ꝑſo⸗ nem oꝛiginis. Fm ꝙ dicimꝰiſte habet naturam non ab
nglidign⸗ na.nõ vt diceret᷑:ſed ne taceret᷑.impꝛopꝛie ergo dicunt᷑ alio a quo alius. iſte habet naturam ab alio p genera⸗
iprinins tres pſone in diuinis. Septima ratio.eſt oꝛdo eſſen tionem:iſte ꝑ pꝛoceſſionem.hic em̃ oſtenditur differen⸗
kqpeipele tiarum: 2 eſt oꝛdo ꝑſonaꝝ. ⁊ in quolibet illoꝝ oꝛdinuʒ tia ſm ratoõnem oꝛiginis nature que eſt in habendo na
lliafübe inuenit᷑ pꝛimũ. Mam in oꝛdine eẽntiaꝝ inuenit᷑ pꝛima turam ab alio. hec aũt differentia neceſſario faeit aliũ
ſonel eſſentia ſcʒ diuina eẽntia.ſiłꝛ in oꝛdine ꝑſonaꝝ inueni⸗ alium. vnde dicit Anſelł.impoſſibile eſt nec intelleciꝰ
tneſnn tur pꝛima ꝑſona. ſ. diuina ꝑſona. ſed d nobilitate pri⸗ capere poteſt illũ qui de alio eſt eẽ illum de quo. 7 80
ndini me eẽntie eſt ꝙ non oↄpatit ſecum aliam eẽntiam vel na bec differẽtia facit differẽtiam ꝑſonaꝝ in diuino eẽ.de
gbintnutir turam. ergo de nobilitate diuine ꝑſone eſt: nõ ↄpatia pꝛima do diſſerẽtia pꝛocedit ratõ:nõ de iſta. ĩmo poſi⸗
mhännn tur ſecum aliam ꝑſonam. nullo ergo mõ pot poni pln⸗ to oꝛdine oꝛiginis:impoſſibile eſt ꝙ illi duo ſint vnus
unici ralitas ꝑſonalis in deo ſm veritatẽ. ĩmo vna ſola pſo⸗ pñt tamen eẽ in vnũ.ꝓ hoc ptz ſolutõ ad ſedam ratõeʒ
beigi na ſicut vna ſola eẽntia.¶ Octaua ratõ cuʒ dico pater Ao quints ratõeʒ. dicẽduʒ ꝙ rich. illã diffinitõnem
gaa dico naturã ⁊ pono ꝑſonam diuinaʒ. O. ergo hec pſo⸗ boecij te ꝑſona coꝛrigit in li.de tri.iiij.dicens ꝙ nõ ẽ ꝓ⸗
akftin na generet 2 multiplicet ſe in aliam ꝑſonam. aut h̊ de⸗ pꝛia diuinis ꝑſonis.qꝛ ſuba ꝓpꝛie nõẽ in diuinis ſuba
lif ſi betur ei ratõe ꝑſone:vel nature. Qon ratione nature: em̃ ꝓpꝛie dicit᷑ qꝛ dat ſubſiſtẽ.h̊ ꝓpꝛietates ille q̃ faciunt
aſniri quia ſic eentia generaret.qdð eſt incõueniẽs.ſilꝛ nec ra⸗ 7 diſtinguũt ꝑſonas nõ dant ſubſiſtẽ ꝑſonis ł̊ exiſtẽ.⁊
neſtenimn none pſone.quia non eo quo eſt pater generat:ſedeo qͥ ꝓpter h dic ꝙ pſone rectiꝰ dicũt᷑ exiſtẽtie qᷓ ſube.⁊ in H
inülmin generat eſt pater. ergo nõ eſt in patre aliquid rõe cuiꝰ Apꝛie ↄſiderauit qꝛ ĩ boc noĩe exiſtẽtia erpᷣmit᷑ oꝛdo na⸗
unihg bec ꝑſona generet ſe multiplicet.ſed ab bac generatõ ture ſiue oꝛigis. Vñ exiſtetia dicit᷑ q̃ſi exens ⁊ exiſtẽ.i.
ſnfiſef ne pꝛonenit pluralitas pſonalis: videt᷑ ergo non eſſe in exeſſe. vt hoc qð dicit᷑ exeſſe:ↄpꝛehẽdit eẽ ex alio alium
irrinfſn eſſe oinino pluralitas pſonalis.4l Nona ratõ/ pſona ĩ etiã ex alio eẽ in aliũ.⁊ ſcdᷣm pᷣmum modũ ↄpꝛehẽdat
hnſbzfel diuinis aut dicit᷑ ſm ſubſtantiã aut pᷣm relatõeʒ.ſi ſᷣm eriſtẽtia ratõeʒ ꝑſone ſm modũ ſecũdũ ratõeʒ eſſentie.
Offnmt ſubſtanti:ergo difierentia ꝑſone faciet differentiã eẽn VItẽ dixit rich.⁊ ↄſideranit ꝙ nõ ꝓpꝛie erat indiuiduũ ĩ
Pgoffin lie qð eſt incõueniens.ſi ᷣm relatõneʒ:ergo differentia diuinis.qꝛ in deo nõ ẽ vle nec ꝑticulare.qꝛ ſi ꝑniculare
niknndin pſone non faciet alium ⁊ alium ſed alio modo ſe babẽ eẽt ĩ eo foꝛma ꝑtita.⁊ iõ nec indiuiduũ. Itẽ indiuiduũ
ektünfſt iẽ ſolum.· qð nõ facit vere pluralitateʒ ꝑſone in deo:er⸗ dẽ rſpet᷑u diuidui ꝓpt h̊ loco eiꝰ qð eſt idiuidua: poſuit
zinnicli go nõ eſt vere differentia ꝑſonalis ĩcoĩcabił dicẽs.ꝑſona ẽ rõnabil nate incoĩcabił exiſtẽ
rtnimit Bolu tio Dicendum pꝛimo ad iſtud vltimũ tia. Dicimꝰtñ ꝓpt oppoſitõeʒ ꝙ ſuba pt dici a ſubſiſten
ali . pm rich.in li.de trini.fideliteꝛ fate do:⁊ ſic ꝓpꝛie nõ ↄueit deo.vel pt᷑ dici ſuba magjs laꝛge
ſnalE mur pſonas in diuinitate pm ſubſtantiã dictas: a⁊ ſub⸗ ſcʒ q̃ſi ens ꝑ ſe:⁊ ſic ↄueit deo ꝙ dicat᷑ ſuba.hec eĩ rõ eſt
ferätufton ſtantiaz ſi ignificare plures ibi ꝑſonas:⁊ non plures dignitatis ſube.ſ.ꝙ ſit ꝑ ſe ſtans ⁊ ĩ ſe fira.Siłꝛ idini⸗
raktnee ſubſtantias eẽ. quia ſunt ibi plures habẽtes vnũ ⁊ idẽ duũ pr dici qð vni ſoli ↄueiĩt.vel qð ẽ vnũ ſolũ.pᷣmo mõ
inche eſſe indifferens ex differenti ꝓpꝛietate vnita itaq; ibi eſt indiuiduũ ↄueĩt ꝑſonis diuis:pᷣ nõ eẽntie diuĩe.qꝛ eẽn⸗
Natigrlen iurta modum eẽndi. vnitas eentie qꝛ vnũ indifferẽs eſt tia diuĩa ñ ↄueit vni ſoli ĩmo tribo ꝑſonis.⁊ ſic dẽ ꝑſo⸗
firangze eſſe plures ꝑſone qꝛ plures exiſtẽtie.verbigr̃a.Cũ dico na diuĩa indiuidua ſuba.ſcðo mõ ↄueĩt ĩdiuiduũ diuĩe
nefnte pſonã patris:dico habentẽ diuinũ eẽ non ab alio.⁊ a qͥ eẽntie ſ̊ ñ ꝑſonis.qꝛ eẽntia ẽ vna ſola: ſ̊ ꝑſonis ñ ↄueĩt
tondid aliꝰhabet idem eẽ ꝑ generatõeʒ:aliꝰpo ꝑ pꝛoceſſionem eẽ vnũ ſolu.¶ Ad ſextã rõeʒ dicẽdũ ſᷣm boeciũ in li.de
rnatote tum dico filiũ:dico habentẽ diuinũ eẽ idem ab a lio ꝑ duabo natuꝛis ꝗ dic oꝛigieʒ hꝰvocabuli ꝑſona dicẽs.ꝙ
i mneui, generatoeʒ 1 a quo alius ꝑ pꝛoceſſionẽ. Cum dico pſo⸗ apud grecos idẽ erat ꝓſopon qð ꝑſona.⁊ ꝓſopon drĩ a
Gedind nam ſpuſſcti: dico babentẽ idem eſſe dininũ ab alijs. ſ. ꝓ qð ẽ añ.yvł in et ſopos qð ẽ facies:q̃i añ faciẽ.⁊ ſume
Ndignian⸗ patre ⁊ filio ꝑ pꝛoceſſionẽ. Eſt igitur idem eẽ patris et bat᷑ ꝓſopon ab hoĩe laruato ꝗ ponebat laruã añ facieʒ
zdiätng filij ⁊ ſpuſſancti eẽ diuinü: differẽtes tamẽ 2 incoicabi⸗ ad repᷣſentãdũ aliquã certã ꝑlonaʒ.⁊ ſic dicebat᷑ ꝑſona
te gut les ho tMmietates. Si ergo nihil aliud eſt eſſe pſone qᷓ a pſonãdo. vñ ꝑſona ĩ illa ſigficatõe dicebat᷑ laruatuʒ
insgͦnn habẽ degfetc all naiie ex incoicabili ꝓpꝛietate: opor vel repñtatiuũ alicꝰcerti.vñ ab h̊ erat nomẽ pſone traſ
14E erte N ponẽ ꝙ harer ſona. filius ẽ pſona.et ductũ. Sʒ alio mõ dic ipᷣe dr ꝑſona rõnał nate indiui⸗
gimnon ititn us. Et qꝛ eſt ibi habere eẽ diuinuz ex tribo ꝓpꝛie⸗ dua ſuba ⁊ ſic ꝓpꝛie dꝛ pſona.qꝛ dic ipe.ſi ꝑſona ĩ ſolis
tolpin ati in gibabilldo⸗ neceſſario opoꝛtet ibi eẽ tres ꝑſo⸗ ſubſtatijs ẽ: atq; i hbis rõnabilibo ſubaq; ois nat᷑a Enec
ineſchhe un G “ diuino eẽ: pluralitas eſi ꝑſonaruʒ ĩ vniueꝛſalibo h̊ tm̃ diuiduis rꝑta.ↄſtat ꝑſone ẽ diffini⸗
intun uin veritatẽ. Se m boc 5 dicenc. ꝙ licet pſona ſubſta tõ rõnał nate idiuidua ſuba pᷣmo ꝗ̊ mõ ſi accipiat᷑ ꝑſo
urntli iam dicat 2 m ſubſtatia dicat:nõ tamen vnitas ſube na ĩ diuĩs trãſſumptiue vł metha phoꝛice dꝛ.⁊ ſic logẽ
niri, ponit vnitatẽ ꝑſone:nec pluralitas ꝑſone pluralitateʒ aug·ſ.rferẽdo ad oꝛiginẽ hꝰ noĩs ꝑſona.tñ inqtũ reci⸗

n M aes . Nl. 2 Pnas e ven S
*6* hv p⸗n Pbhn A6 Q A1* P „* ſy do
SEXKN 3 ◻t ee
(2.☚ι Bnd . ſtca de ſoy

pitur ꝓ ratõnali ſubſtãtia põt dici ibi..l Ad ſeptimaz
ratõeʒ dicẽduzʒ qꝙ; pluralitas nature oñdit im ꝑlectõem
nature vel eẽntie ꝑſone.qꝛ ſi habẽt eſſentiã ſibi ↄſoꝛtẽ q̃
nõ eſſet ipᷣa vel ab ipa:hoc eẽt impfectõ 2 defectoin ipᷣa
qꝛ vna ceeſſet alij: ſic ptz ꝑ aucteʒ boecij ſupᷣdictã.etia
diſcrepãt bona ⁊c.ſᷣ hoc oñdit ꝑfectõeʒ ꝑſone ⁊ natuꝛe
diuine cuiꝰ ẽ ꝑſone ꝙ babeat ſoꝛtẽ ꝑſonã.⁊ hoc ratõe
ſũme caritatis q̃ eſt in deo:ꝑfeeta aũt caritas nõ eſt in
vno ſolo ĩmo neceſſario ẽ in pluribo.¶ Ad octauã rõeʒ
dicẽduzʒ ꝙ; G̊ nomẽ pater põt ſumi adiectiue vel ſubſiã⸗
tiue. Adiectiue ſumptũ nõ dicit ypoſtaſim ſᷣ ſubſtãtiue
ſumptuʒ. qꝛ dicit ens nõ ab alio.ſi ̊ ſumat᷑ adiectiue:
ſic nõ eo ꝙ ẽ p̃ generat:ſᷣ eo ꝙ generat ẽ pr.ſi ſubſtãti⸗
ue:ſic ſtat ꝓ ꝑſona ⁊ ſic eo quo eſt pater generat.
BGe d vlteri?contra pᷣdicta obijcit᷑. qꝛ vbi⸗
cũq; inuenit᷑ natuꝛe rationa
lis indiuidua ſubſtãtia: inuenit ꝑſona q; bec ẽ ratõ ꝑſo
ne.ꝑ̊ in deo ĩ angelo in hoĩe inuenit᷑ ratõnalis natuꝛa
ſiue ratõnalis indiuidua ſubſtãtia ⁊ ꝑſone.aut q̊ ßm
ratõeʒ vnã dicit᷑ ꝑſona ĩ his:aut ſᷣm diuerſas. Mõ ſᷣm
diuerſas vt ptʒ:qꝛ ᷣm pᷣdictã ratõem in ipᷣis inuenit᷑ qꝗᷓ
eſt ratõ ꝑſone ꝓpꝛie.ergo ſᷣm vnã.ſ̊ ↄſtat ꝙ in hoĩe dif⸗
fert ꝑſona a ꝑlona ſm ſubſtãtiã ⁊ ſitꝛ in angelo: ergo ĩ
diuinis differt pſona a ꝑſona ᷣm ſubſtãtiã.vᷣ in deo nõ
eſt differẽtia ſubllãtie:̊ nec vera pluralitas ꝑſone.aut
ſi dicat᷑ ꝙ nõ m vnã ratõeʒ ẽ in his ꝑſona:querit᷑ qᷓ ſit
differẽtia. Agd hoc intelligẽduʒ ẽ m ꝙ dicit rich. de
ſancto vict. in li.de tri. In diſcernẽdis itaq; ꝑſonis opꝰ
eſt vt arbitroꝛ gemĩa oſideratõe.vt ſciamꝰ videlicet q̃
le quid ſit ⁊ vnde habeat eẽ.vna iſtaꝝ ↄſideratõnũ ver
ſat᷑ in diſcernẽda rei qualitate.alia vᷣo verſat᷑ ĩ inueſti⸗
anda rei oꝛigine. Ad illã ꝑtinet diligẽter querẽ ꝗd ſit
ibi cũ quibo ↄmũe:quid generale quid ſpãle: quid de⸗
niq; ꝓpꝛiũ aſſignate nature.ad iſtã ꝑtinet ſubtilit inda
gare hocipᷣm qð ẽ. Vñ habeat eẽ a ſemetipᷣo an aliũde.
7 ſi aliũde qᷓ; a ſeipo vtꝝ mõ iſto vel illo vel alio quocũ⸗
qʒ exiſtẽdi mõ.variari nãq; põt exiſtẽtia ſiue ꝑſona ſᷣm
ſolã rei qualitatẽ:aut ſᷣm ſolã rei oꝛiginẽ: aut ᷣm vtri⸗
uſq; ↄcurſionẽ. Scðm ſolã rei qualitatẽ variat᷑qñ plu
ribo ꝑſonis ẽ vna eadẽq; oꝛigo ꝑ oĩa: ſingulis tñ ſingu
laris ꝓpꝛiaq; ſuba.pluꝛes naq; ſube oĩno nõ pñjt eẽ ſine
differẽti q̃litate.i.ſũoꝛma.ẽ at᷑ talis variatõ exiſtẽtie ſᷣm
ſolã q̃litatẽ:nil varietatis babẽs ſᷣm oꝛiginem. Scom
ðo ſolã oꝛiginẽ ẽ illa varietas exiſtẽtie.qũ pluribo ꝑſo⸗
nis ẽ vnũ idẽq; ⁊ indifferẽs eẽ.inuemũt᷑ tñ ſᷣm oꝛigineʒ
mutuã ad ſeinuicẽ differẽtiã habẽ:tam ſᷣm rei q̃litateʒ
q; ſᷣm eiꝰoꝛiginẽ variat᷑ exiſtentia vbi ſingulis ꝑſonis ẽ
ſuba ſingularis ⁊ ꝓpꝛia:⁊ oꝛigo diuerſa.q Dicẽdũ q̊ ꝙ;
in vna natura ẽ differẽtia ꝑſone ad ꝑſonã ſcᷣm vtrũq;
modũ.qꝛ ſᷣm oꝛiginẽ differt hõ ab hoĩe ⁊ Fᷣm ꝓpꝛiã ſub⸗
ſtãtiã. Elñ dicit ĩ hũana ꝓcerto natura vbi vnꝰẽ pr̃ plu
ribo.alia ẽ tñ pat᷑ne ſube ðciſio vñ ꝓagatꝰẽ vnꝰ⁊ alia
vñ aliꝰ. In angelica aũt natura nulla ẽ ꝓagatõ:p ſola
ſimplerqʒ creatõ.Eſt &̊ ſinguloꝝ ſimul ⁊ oiĩm vnũ ſolũ
indifferẽſq; pᷣncipiuzʒ. ſunt aũt tot ſubſtãtie quot ꝑſone
⁊ ꝓpter hoc vult ꝙ in angelis nõ eſt differentia perſone
ad ꝑſonam ᷣm oꝛiginem: quia oẽs ꝑſone angeloꝝ ha⸗
bent vno modo oꝛiginem.ſ.per creationem. eſt tamen
ibi differentia pᷣm qualitatem qꝛ ſᷣm pꝛopꝛiam ſubſtan
tiam differt angelus ab ãgelo.in diuina vᷣo natura cir⸗
ca oꝛiginem ſolam opoꝛtet querere perſonarum exiſtẽ⸗
tiarũq; differentiam. cum ergo ſit differentia perſone
ad perſonam ᷣm oꝛiginem ⁊ qualitatem: ⁊ hec eſt ma⸗
xima vt in homine.⁊ ſ̃m qualitatem ⁊ non ᷣm oꝛiginẽ
7 hec eſt mima ⁊ hec eſt in diuinis perſonis.⁊ ſic nõ eſt
ſimile de diuinis ꝑſonis ⁊ alijs.

Queſtõ. xlv. de numerodi

uinarum perſonarum.

Onſegquẽter queri
tur de numero ꝑſonaꝝ in trinitate cir
ca qð pꝛimo querit᷑ an ſit ponere nũe⸗
rum in perſonis diuinis.Scðo an ſit
numerus in tꝛinitate ſiue in diuino eẽ
ſᷣm modum quo ponimꝰin creaturis.Tercio an ſit ibi
numeꝛus alio modo:ſuppoſito ꝙ nõ ſit ibi ille numeꝛꝰ.
NQuarto ꝗd numerat ibi an.ſ.ſit ibi numerꝰreꝝ ſolum
vel rõnũ.⁊ ſi reꝝ:an ypoſtaſuz vel relatõnũ ſolũ.Qui⸗
to vnde ſit ibi ratõ numeri.Sexto an ſit ibi numerꝰ ſi⸗
nitus vel infinitus. Septimo an poſſit ille numerꝰeſſe
in pancioꝛibo ꝙᷓ ſit vel in ꝑpluribo.

Membrũ prunũ

DO pmũ ſic ꝓcedit᷑ ⁊ querit᷑.xtꝝĩ diuis ꝑ⸗
ſonis ſit numerꝰ. Ad qð ſic dyoni.in li.
de diuĩs noibo loquẽs de deo dic. ipᷣm eſt
pᷣncipiũ ⁊ cã ⁊ oꝛdo ⁊ numerꝰ ꝓpt᷑ qð vni
tas q frat᷑nitas. Relinꝗt᷑ igit᷑ ꝙ ĩ diuino eẽ ſine i diuĩs
pſonis ſit nũerꝰ. ¶ Scda rõ cũ ſit ſuba coĩcabił ⁊ incõ⸗
mũicabilis:ſiue coĩs ſuba ⁊ ꝓpꝛia.magis ↄſeqꝗt᷑ numerꝰ
ſubaz. pꝛiã qᷓ amunẽ.ſi ꝗ̊ diuia eẽntiaẽ vt ſua cois:p⸗
ſona vt ſuba ꝓpꝛia:magis ↄſeꝗt᷑ nũerꝰ pꝑſonã ꝙ eẽntiã.ſi
gᷣpluralitas eẽntiaꝝ facẽt numeꝝ ĩ deo:li eſſet in eo:
multomagis pluralitas ꝑſonaꝝ cũ ibi ſit facit nüeꝝ.
Ald oppoſitũ boeciꝰin li.de tri· veriſſime vnũ ẽ i quo
eſt nullꝰnũerꝰ.ᷓ cũ diuinũ eẽ ſit veriſſime vnum:in ipo
nullꝰẽ nũerꝰ.in diuĩs & ꝑſonis nõ eſt nũerꝰ.q¶ Scðarõ
ambꝛo. ĩ li.de tri. In deo nũꝗᷓ totalitatẽ ponimꝰ:qꝛ nee
nũerꝰnec quãtitas c.ij Tercia rõ ẽ᷑.nõ ↄſtituit᷑ nuerus
niſi ex vnitatibo diffeꝛẽtiũ ſubaꝝ.Añ ex vnitate hũani
tatis ⁊ vnitate quãtitatis ⁊ vnitate qlitatis nõ ↄſtituit
nũerꝛĩ ſoꝛte.cũ ipᷣe ſit hõ ⁊ quãtꝰ q̃lis:qꝛ nõ ẽ differen
tia ſubalis iſtaꝝ vnitatũ.ĩmo ſũt vnũ ĩ ſubiecto qð eſt
ſuba.⁊ iõ vnũ nũeꝛo ẽ ſoꝛtes ⁊ ſoꝛtes q̃ł ⁊ ſoꝛtes q̃ntꝰ.ſᷣ
ex ſoꝛte ⁊ platone ↄſtituit᷑ nũerꝰ qꝛ ſũt vnitates drñtia⸗
rũ ſubaꝝ. Si ẽ vnitates ꝑſonales ĩ diuio eẽ ñ ſũt ſuba⸗
rũ differẽtiũ: ñ faciũt ĩ diuĩo eẽ nũeꝝ ĩ deo ꝗ̊ nõ ẽ nũe
ro. ꝗ¶¶ Quarta rõ ſi qrat᷑ q̃re ſoꝛtes ⁊ plato ſũt duo bo⸗
mĩes.rõ aſſiẽbit᷑ qꝛ due hũanitates ipoꝝ: vł qꝛ foꝛma
ſubalis młtiplicat᷑ ĩ eis.̊ ſi hec cã ẽ.ꝗ vbi ñ erit foꝛma

ſubalis mitiplicata ñ erit nũerꝰ. ̊ vna ẽ foꝛma ſubalis

nõ młtiplicata ĩ diuis ꝑſonis:q̊ ibi ñ ẽ nũeꝛꝰ.Et h ẽ qð
diĩc boeciꝰ.⁊ exinde trahit᷑ regła thbeologoꝝ..Oõ hʒ lo⸗
cũ diſlictõ vbi ex diuerſis cauſis ñẽ vnio. Sol.dicẽ⸗
dũ ꝙ ĩ diuis ꝑſonis ñ ẽ nuerꝰſimpl⁊ ⁊ ꝓpꝛie.qꝛ nõ ẽ ibi
dꝛñtia ſᷣm ſubam:ſᷣ ẽ ibi vt nũerꝰ.⁊ iſtð videbit᷑ poſtea
pleniꝰ. vñ ẽ ibi nũerꝰ cũ additõe ⁊ ñ ſimplłꝛ.vt.ſ. dicat᷑
nũerꝰꝑſonaxꝝ ſiue latõnũ aut nũerꝰtnitatis.Et roes
q̃ oñdũt ꝙ ñ ſit ibi nũerꝰ: ꝓcedũt ð nũeꝛo ſimpl: ꝗẽ ex
vnitatibo differẽtibo 'm ſubaʒ. rões alie ſm aliũ nũ
Ad pᷣmũ tñ dðm vt ĩtelligat᷑ ꝗd intẽdit dicẽ dyo. ſi
cut dĩc boeciꝰĩ li.de tri.duplex ẽ nũerꝰ.ſ.nũerꝰnũerãs:
7 nũerꝰnũeratꝰ.deꝰg̊ ñ dẽ nũerꝰnũeratꝰſᷣ nũerꝰnume⸗
rãs:qꝛ ipe dinũerat oĩa.vñ dẽ nũer ꝑ cãm.4· Ad ſcoᷣm
ↄcedẽdũ ꝙ ñ ſeꝗt᷑ ꝙ ſi pluralitas eẽntiaꝝ ĩ deo ſi ibi eẽt
facet nũeꝝ ſimpłꝛ:q; ꝓpt᷑ ̊ pluralitas pſonaꝝ qꝛ nüeꝛ?
ſimpłꝛ exigit vnitates differẽtes ſᷣm ſubam:qꝙ ibi eẽt ſi
eẽt pluralitas eẽntia.nõ tñ eſt cũ pluralitate ꝑſonaꝝ
iĩmo eſt ibi omimoda vnitas eẽntialis.⁊ ideo non faci⸗
unt ꝑſone diuine numeꝝ ſimpliciter: ſed numeꝝ cũ de⸗
termiatõe vel additõe.⁊ hec debẽt ratõ ↄcludẽ.

Membꝛũ ſecundũ

Ecũdo q̃rit ſuppoſito ꝙ in diuino eſſe ſit
aliquo mõ nũerꝰ ꝑſonaꝝ.qrit᷑ ſi ẽ ibi nu⸗

merꝰ ꝑ vniuocatõz cũ creat᷑is.hᷣ e ſi ẽ ibi

vere nũ erꝰſiẽ ĩ creat᷑is.Ad qð ſic boeciꝰdiffinit nüerũ
dicẽs · ũerꝰẽ aceruꝰex vnitatibo pfuſus. ſed cuz dicit

B6 *6 2„ . A. „ ßr⸗ A MWece

fut
colli
Puine
lüda
duol
gnits
ſonis
ti
fiſi
16681
ſeri⸗
kora
inſon
albn
ſicut
ho⸗
ſee
lade
i
G
t
hhit
tort
ſisde⸗
ſani
ino⸗
ſöͤfu
lan⸗
ſon
llaa
(Se
ctioni
loen
ue
ſolen
aunen
ſbeñt⸗
ic⸗
Pinnne
nol
berbis
hllte
ſa. G
moent
accid
nis ſſo
titasne
in dini
Mnoſe
lungii
Niuſtz
nd.E
ſinn
enat
ſiſto⸗
ſani
linn
teeg
Untn
lſihi⸗
Pali⸗
de⸗
tatis
Pnita
umit
Unenn
füyn
wꝛn
NAuinis
Utyr

diiſtninii
RNE
oſtilmne
ſihnce⸗
ſoifnil
dſieſtne
ſifetnin
lnemiiin
neymnnĩ
en Ga,
ehoninhgn
oſiuik üne
rniarlin
tisnoſ
genoidifn
ſubiero
zſoresiſe⸗
itates dffn
eeßſütſihn
xognͤiſi⸗
ſüt duobe
pleorm
ſent ſoma
mmaſubalis
Chea
. Gwl⸗
nie cetit
ndebtkſotn
plnektſdi
niis i⸗
bſinptti⸗
ndline
W
in ng
i
clen
olibiei
agglüch
aieone
Cororſe⸗
erahn
ce⸗ .

o
incſi
ſſihinn
philit
fnuan
vc
. Ma

—
₰

c,

2

NMueſtio

pater ẽ vnus.filius ẽ vnꝰa alius:ſpũſſctẽus ẽ vnꝰ aliꝰ:
colligit᷑ aceruus triũ ex vnitatibo pdictis. ergo ẽ vere
numerꝰꝑ diffinitõeʒ numeri ſicutẽ in creaturis.⸗. Se
cũda ratõ.vbicũq;ẽ dicere vnitatẽ ⁊ vnitatẽ:eſt dicere
dualitatẽ. ergo ibi ẽ dicere vnitatẽ ⁊ vnitatẽ ⁊ terciam
vnitatẽ:ibi ẽ dicere teꝛnariũ.ſ̊ ita ẽ dicere ĩ diuinis ꝑ⸗
ſonis qꝛ ibi ẽ vnitas qua pater ẽ vnus:⁊ alia eſt ab iſta
vnitas qua filius ẽ vnus:⁊ alia ab his tercia vnitas q
ſpuũſſctus ẽ vnus.ergo recte ⁊ vere ẽ ibi numerꝰternari
us.¶ Tercia ratõ.pluralitas ꝑſonaꝝ plus ponit ĩ nu
merũ qᷓ pluralitas eẽntiaꝝ.qð ptʒ:qꝛ pluralitas eſſen
tiarum pt eſt in vno numero vt pluralitas accidẽtium
in ſoꝛte.nec ponũt ibi numeꝝ:ĩmo idem ẽ ſoꝛtes ⁊ ſoꝛ.
albus grãmaticus muſicus. ſ̊ pluralitas ꝑſonaꝝ nõ:
ſicut ptʒ de duobo angelis vel homibo.pluralitas ergo
ꝑſonaꝝ vere facit numerũ in diuinis:ergo ĩ ꝑſonis ve⸗
re eſt numerꝰſicut ĩ creaturis. Quarta ratõ Rich.in
li.de trin. Cum noĩant᷑ tres pſone.intelligũtuꝛ tres ali
qui quoꝝ vnuſquiſq; ſit ſubſlatia ratonalis nature.et
cũ dico ꝑſona:intelligit᷑ aliquis vnꝰ qui ſit rationalis
ſubſtatia.vbi igit᷑ ſũt plures ꝑſone:ſunt plures aliqui
vbi tres ꝑſone:ibi tres aliqui.Si ergo ternariꝰcõſti⸗
tuitur ex vno ⁊ alio ⁊ tercio:relinquit᷑ ꝙ ĩ diuinis ꝑſo⸗
nis vere ẽ numerꝰ. Ad oppoſitũ.ẽ differẽtia ᷣm ſub⸗
ſtantiã ⁊ ſm accidẽs ⁊ Fm relatõneʒ.pᷣma maioꝛ.ſcða
minoꝛ.tercia mima.ſi ergo differẽtia vnitatẽ ꝑ accidẽs
nõ facit numerũ ſimpłꝛ.ergo multominꝰdifferẽtia vni⸗
tatuʒ ſcdᷣm relatõeʒ.ſola igit᷑ vnitatũ differẽtia ſᷣm ſub
ſtantiã facit numerũ ſimpłꝛ. ſ̊ hec nõ eſt ĩ oiuĩs b̊ ſolũ
illa que ẽ ᷣm relatõeʒ: ergo nõ eſt ibi numerꝰſimplicit.
¶.⁊ mScda ratõ.ſola exiſtẽtia pluriũ in vno auffert diſtin
ctionẽ ſᷣm numerũ:ita ꝙ illa plura nõ faciũt numerũ ĩ
illo.ergo ⁊ multomagis exiſtẽtia pluriũ in vno que ſũt
vnũ illud.Mã ſi in eẽ auffert ratõeʒ numeri:multoma
gis eẽ vnũ alicui.ſᷣ pluralitas accidẽtiũ que inſũt ſolũ
alicui: nõ facit numeꝝ ſicut pluralitas actus in ſoꝛte.
Mõ em̃ ꝑ hoc ẽ numeroſitas ĩ ſoꝛte.cum ꝗᷓ ꝑſone diuĩe
ſũt idẽ qð diuĩa eẽntia:multomagis nõ faciunt nec po⸗
nũt nummerũ in eẽ diuio.Et ↄfirmat᷑ hoc ꝑ exemplũ.po
natur ꝙ ſoꝛtes ſit ſua grãmatica ⁊ ſua muſica.nõ ẽ ſoꝛ⸗
tes ex bis numerabilis:nec poneret᷑ numerꝰcirca ipᷣm.

ergo ſilłr ex ꝑte diuinaꝝ ꝑſonaꝝ q̃ ſut idẽ qð diuĩa eẽn.

tia. Sol.dicẽdũ ꝙ ĩ diuis ꝑſoms nõ eſt numerꝰſᷣm
inuocatõeʒ cũ creaturis. In creaturis em̃ eſt numerꝰꝗ
eſt accidẽs ⁊ quãtitas.hic aũt numerꝰnõ põt eſſe ĩ diui
nis ꝑſonis.Vñ ambꝛo.dicit.ꝙ i diuĩs ꝑſonis nõ ẽ quã
titas nec numerꝰ.hic aũt numerꝰẽ numerꝰſimpłꝛ.ideo
in diuis nõ ẽ numerꝰſimpłꝛ:ſᷣ̊ numerꝰꝑſonaꝝ. Elt aũt
ognoſcat᷑ meliꝰex quibo vnitatibo fit numerꝰſimplłꝛ no⸗
tandũ.ꝙ numerꝰẽ ex vno ⁊ vno.vnũ aũt eſt qð ẽ ĩ ſe in⸗
diuiſuz ⁊ ab alijs diuiſuʒ.⁊ hec ẽ tota ratõ vniꝰſiue vni
tatis. Eſt ꝗ̊ ĩ quibuſdã inueire vnitatẽ ſᷣm hãc totã ra⸗
tionẽ vnitatis.vt.ſ.ibi inueiat᷑ vtrũq;.ſ.qdð ſit indiuiſũ
inſe:a ab alijs diuiſibilis. Itẽ ĩ quibuſdã ẽ vnitas ſᷣm
ꝑtẽ iſtiꝰratõis.ſ.qð ẽ ens indiuiſuz ĩ ſe ſolum: ſᷣ̊ nõ ab
alijs diuiſuʒ. vnitates ĩ gbo vtrũq; inueĩt᷑ ſũt vnitates
ſubaꝝ vt ſoꝛtes plato. vnitates aũt ĩ ꝗbo alteꝝ ſolũ ſũt
vnitates pluriũ accidẽtiũ ĩ ſubiecto vno. vt grãmatica
muſica i ſoꝛte ⁊ albedo ⁊ nigredo. Albedo em̃ ĩ ſe ĩdi
uiſuʒ ?. nõ oↄtingit dicẽ ꝙ ſit diuiſa abalijs plene ſiue
ab alio:qꝛ accidẽtia ꝑ ſe nõ ſũt ſed ĩ ſubſſãtijs ex aggre
gatõe. illaꝝ vnitatu 2 vnitatũ qᷓ plene habẽt rõeʒ vni
tatis: Dicẽquʒ ꝙ ſit numeꝛꝰſimpłꝛ.ſᷣ nõ ex alijs. he aut
vnitates differẽtes ſuba ſiue differẽtiũ ſubſtantia r. qꝛ
&vnitates diuinaꝝ ꝑſonaꝝ nõ ſũttales:ideo non faci
unt numerũ ſimplꝛ vel ternaꝛiũ:ſ̊ trinitatẽ ſolũ.hoe eſt
triu vnitatẽ. qꝛ tres ille vnitates ꝑſonales ſũt vna vni⸗
tas ⁊ nõ ſũt ternariꝰ ita ergo ptʒ q aceruus vnitatũ in
diuinis ꝑſonis nõ facit numerũ ſimplꝛ ſieut ẽ numerꝰĩ

.

creaturis.⁊ cauſa dicta ẽ.¶¶ Ad pᷣma gratõeʒ dicẽduʒ.
1

— à P w. O

Xlv.

ꝙ numerꝰẽ aceruus vnitatũ ⁊c.hoc ẽ verũ vnitatũ que
nõ ſũt vnũ nec inſũt vni.ſic nõ ẽ hic.ĩmo ĩ diuĩis pꝑſonis
tollitur vnũ ⁊ vnũ maſculine ſolũ:que tñ ſũt vnũ neu⸗
traliter hoc ẽ vna eẽntia.⁊ ꝗpter hoc ĩ ipis dicit vnũ in
ſe indiuiſuʒ.ſ̊ nõ ab alijs diuiſuʒ m eẽntiã: qꝛ ſũt vna
eẽntia.qlj Ad ſcdaʒ ratõeʒ.dicẽduʒ ꝙ illa ratõ pꝛocedit
tæ vnitatibo differẽtiuʒ ſubſtãtiaꝝ. vnitates aũt ꝑſona⸗
les ĩ diuis ſunt vna vnitas eẽntialis:⁊ ideo non pꝛoce⸗
dit ratio de illis.nec in eis eſt diſcretio que eſt ĩ nume⸗
ro ſimpliciter.q Ad terciã ratõeʒ qua obijcitur ꝙ plu⸗
ralitas pſonaꝝ plus ponit ĩ numerũ ꝙᷓ pluralitas eẽn⸗
tiarum.Dicẽdum ꝙ hoc verũ eſt vbi pluralitas ꝑſona⸗
rum ſupponit pluꝛalitatẽ eẽntiaꝝ.nõ aũt vbi eſt vnitas
eſſentie in ꝑſonis.Qam ſicut plures eẽntie ꝑ ſe ſaciũt
numerũ ſimpliciter. plures tamẽ eẽntie vel nature ĩ ali⸗
quo pñt vniri ita ꝙ nõ faciũt numerũ.vt in homiĩe ſũt
plures nature in vna ꝑſona nõ faciẽtes numerum ſim⸗
pliciter:ita nec in vna natura diuina plures ꝑſone fa⸗
ciunt numerũ ſimpliciter.ſed ſolum numerũ ꝑſonaruʒ
ſicut in vno homie eſt numerꝰ naturaꝝ nõ tamẽ nume
rus ſimpliciter.¶ Ad quartã ratõeʒ.dicẽduʒ ꝙ ex vno
⁊ alio?⁊ tercio ↄſtituit᷑ numerꝰſimpliciter cum ſunt diſ

ferentiaꝝ ſubſtãtiaꝝ.Cum ðvᷣo ſunt vnius ꝑſone:nõ/p⸗

pꝛie ↄoſtituitur ex eis numerus ternarius vt patʒ.quia
numerus ternarius vbi eſt:requirit᷑ ꝙ ſit differẽs ſub⸗
ſtantia in tribus.Eſt aũt indifferens vnitas ſubſtantie
in tribus pſonis diuinis:ideo nõ eſt ex eis numerꝰter⸗
narius ſed ſolũ numeꝛoſitas trinitatis. Vnde boecius
in li.de tri.qm̃ nulla relatõ ad ſeipᷣam referri põt.idciꝛ⸗
co ꝙ ea m ſeipᷣam eſt pᷣdicatõ que relatõe caret:facta ẽ
quedã trinitatis numeroſitas in eo ꝙ eſt p̃dicatõ rela⸗
tionis.Fᷣuata vᷣo vnitas in eo ꝙ eſt differetia ſubſtãtie
vel oꝑatõis vel oĩno eiꝰque ſᷣm ſe dicit᷑ pᷣdicatõis.ſᷣ nu⸗
merꝰm relatõeʒ nõ ẽ numerꝰſimplꝛ:ĩmo ſolũ cũ deter
minatõe.vt dicat᷑ numerꝰ ꝑſonaꝝ aut nũer trinitatis.

Membrum terci

Ercio ſuppoſito ꝙ ĩ diuis ꝑſonis non ſit
numerꝰ ſimpłꝛ ſicut ĩ creaturis. Querit᷑
cuiuſmõi ſit ibi numerꝰ.vtrũ ſit numerꝰ

ꝑſonalis vel ſm aliũ modũ. Et ꝙ ſit nu⸗
mer ꝑſonaꝝ ptʒ ꝑ augu.qui dicit. In relatõe ꝑſonarũ
numerꝰcernit᷑: in diuinitate vᷣo ſubſtãtie ꝗd vnũ ſit ap⸗

pᷣbendit᷑.ꝗ̊ numerꝰqui ẽ ibi ẽ numerꝰ ꝑſonalis ⁊ ñ aliꝰ
¶ Ad oppoſitũ vbi ẽ vnitas ſᷣm eẽ:relatõ ñ facit nũeꝝ.
ſic̃ ptʒ ĩ pũcto.qui cũ ſit vnũ ſᷣm eẽntiazʒ:tñ ex his rela
tionibo q̃ ſũt ꝙ pũctꝰpõt eẽ pᷣncipiũ mediũ ⁊ finis: non

ponit᷑ numer ypoſtaſim ĩ pũcto.cũ ergo i relatõibo di⸗

uinis ſemꝑ ᷣuet᷑ vna eẽntia.ſ.diuĩa:ergo relatõnes ille
nõ ponũt ibi aliquo mõ numeꝝ ꝑſonaꝝ:⁊ ita non ẽ ibi
numerꝰ.¶:⁊q Scòda ratõ. relatõ nihil addit ad ẽe diuinũ
H vbi eſt numerꝰibi eſt additõ alicuiꝰad alterũ:ergo re⸗
latõ nõ ponit ibi numeꝝ aliqͥ mõ.nõ ergo numerũ ꝑſo

nalẽ. 4 Tercia ratõ.dignitas ĩ deo requirit ſolitudinẽ
vnge ſi diceret᷑ rer reguũ:oꝑtet ꝙ eẽt vnꝰ ſolus.ergo cuz
ſit ſũma dignitas in ꝑſonis diuinis:ibi eſt ſolitudo.nõ

ergo ponit᷑ ibi numerꝰꝑſonalis ſᷣm relatõnem vel alio
modo.Et ofirmat᷑ hec ratõ.qm̃ dignitas diuie eſſentie
ponit vnã ſolã diuinã eẽntiã.nec ſecũ ↄpatit᷑ numerum

eẽntiaꝝ: &̊ ⁊ ſilꝛ dignitas diuinaꝝ ꝑſonaꝝ ponit vnazʒ

ſolã ꝑſona.nõ ergo ẽ ibi numerꝰꝑſonaꝝ. Solt.dicen
dum ꝓꝙ aliter ⁊ aliter accipit᷑ numerꝰeẽntiaꝝ ⁊ ꝑſona⸗
rum.Qam numerꝰeẽntiaꝝ ẽ ſm q̃tuoꝛ differẽtias.aut
eĩ numerat᷑ eẽntia a multiplicatõe ſubſtãtiaꝝ vlł ſubie⸗
ctoꝝ.vel foꝛmaꝝ.aut ꝑtiũ aut oꝑatõnũ. Qumerꝰa mul

tiplicatõe ſubſtãtiaꝝ eſi vt numerꝰſingulariũ.i Lume⸗
rus aũt ex ꝑte foꝛmaꝝ eſt vt in ſubſiãtijs ſpũalibo vt in

angelo.quia aliud eſi in angelo ſua ſcientia caritas et
dilectõ.⁊ he foꝛme ſunt in illo. Qumerꝰautem ꝑtiũ eſt

in totis integralibo ſicut in coꝛꝑe. Qumerꝰ oꝑatõnum

SS

eſt in vna foꝛma qᷓ habet differẽtes oꝑatões.vt albedo
qᷓ facit coleratũ 2 diſgregat viſum. he aũt pluralitates
nõ cadũt in diuĩo eẽ.ĩmo qᷓtum ad iſtas dicit boeciꝰ ꝙ
vere vnũ eſt in quo nullꝰẽ numerꝰ.Qumerꝰ aũt pſona
rũ aliter ſumit᷑ nã vt dĩc rich.de tri.numerat᷑ vł diſcer
nit᷑ ꝑſona a ꝑſona.aut ſm q̃litatẽ tm̃.aut ßm oꝛiginem
tm.aut ſm vtriuſq; ↄcurſionẽ. Fm q̃litatẽ diſcernit᷑ ꝑſo
na a ꝑſona vbi ẽ indifferẽtia ĩ oꝛigine.iñ in ſuba ẽ diffe
rẽtia fine q̃litate ſubali:qꝛ de illa loquit᷑.ſic in angelis
nõ ẽ differẽtia oꝛiginis.ĩmo oẽs eodẽ mõ exeũt.ſ.ꝑ cre⸗
ationẽ a deo. nõ vnꝰex alio:tñ differũt in ſuba.vtro/
q; mõ numerat᷑ ⁊ diſcernit᷑ ꝑſona a ꝑſona ĩ boĩe.ſ.ſub
ſtãtia oꝛigine.qꝛ nõ oẽs eodẽ mõ exeũt.ĩmo ibi eſt ꝓ⸗
pagatõ⁊ eſt vnꝰex alio.ſ̊ in diuĩo eẽ eſt ſolũ numer? ꝑ⸗
ſonaꝝ m oꝛiginẽ ⁊ nõ ᷣin q̃litatẽ.ſcdᷣa maioꝛ eſt: pᷣma
minoꝛ:tercia mĩma. vñ in diſcretõe diuinaꝝ ꝑſonaruʒ
nõ eſt numerꝰ vel diſcretõ ſubaꝝ ſicut ĩ alijs.⁊ ideo ſo⸗
lũ eſt ibi numerꝰpſonaꝝ ſiue trinitatis ⁊ ñ nuũerſim⸗
pliciter ꝗ eſt differẽtiũ ſubaꝝ.qꝛ eſt ſolũ ſᷣm oꝛigis dik⸗
ferentiam q̃ nõ facit numerũ ĩ eſſentijs ſᷣ in ypoſtaſibo
vel ꝑſonis.¶ Ad pꝛimã ratõeʒ.dicẽduʒ ꝙ relatõ poteſt
ↄpꝑari ad illud cuiꝰeſt vel ad illud ad qð refeꝛt. Relatõ
ergo nõ facit numerũ ꝑ opatõeʒ ad illud cuiꝰeſt. AUnde
cũ re diuine eẽntie que ẽ ꝑſona vel ypoſtaſ relatõ non
facit numeꝝ:ſᷣ facit numeꝝ ↄꝑando ad illud ad qð re⸗
fertur.⁊ hoc eſt qꝛ nũꝙᷓ; dicit᷑ relatiue oꝛiginis einſdem
ad ſe.vñ pat᷑nitas in aliquo ⁊ filiatõ in ipo eodem nõ
dicũt᷑ relatiue adinuicẽ: ᷣ patnitas in iſto ⁊ filiatio in
alio.⁊ ꝓpter hoc ↄꝑando ad illud ad qð refert᷑:ſemꝑ po
nit aliũ ⁊ aliũ.2 ita facit numeꝝ ypoſtaſim ſiue ꝑſona⸗
rum. ð ergo obijcit᷑ de pũcto qui eſt pncipiũ meqiuʒ
⁊ finis. Dicẽduʒ ꝙ iſte relatões relate ad eẽntiã pũcti
cuiꝰſunt:nõ faciunt numerũ.tñ relate ad illud qð vna
queqʒ dicit᷑ faciũt aliquo mõ numerũ:ſ̊j non numerum
ypoliaſim ⁊ cauſa videbit᷑.vñ nõ dicit᷑ pũctꝰab hac re
latõe eẽ pncipiũ a qua dicit᷑ eẽ finis.¶ Ad ſcaʒ ratio⸗
nem ptz ſolutõ ꝑ hoc idẽ. ↄcedo em̃ ꝙ relatõ non addit
aliquid ad rẽ diuine eẽntie.Vñ ex illa ꝑte qua ad rem
eẽntie ↄpat᷑ nõ ẽ nũerꝰ:ſᷣ ↄꝑando ad illud ad qð refert᷑
Vñ pat᷑nitas in pr̃e non facit numeꝝ cũ eẽntia:̊ facit
numeꝝ cũ ſiliatõe q̃ eſt ĩ filio ad quã refert᷑.⁊ ex illa ꝑ⸗
te eſt multiplicatõ. Ad tereiã dicẽdũ ꝙ quedã ſũt res
q̃ coĩicate minꝰhabẽt᷑.quedã aũt q̃ coĩcate nobiliꝰ⁊ ma
gis habẽt᷑ ⁊ meliꝰ.vt ſcia caritas ſui amoꝛ.de pᷣmis re⸗
bus bñ ꝓcedit ratõ q dignitas in termio in illis reꝗre
ret ſolitudinẽ ſ̊ ñ de alijs.ĩmo quãto maioꝛ fuerit coĩca
tio ſcie ⁊ caritatis.tãto erũt melioꝛes ⁊ maioꝛes.qꝛ gj
eẽntia diuĩa ẽ hmõi q̃ coĩcata meliꝰ⁊ nobiliꝰhabet᷑.iðo
pluralitas ⁊ nũerꝰ ĩ habẽtibo ipam nõ repujt digtate
ipᷣiꝰiĩ termio.Et dico ad ↄfirmatõeʒ. ꝙ no ẽ ſilłe de ꝑſo⸗
na ⁊ eẽntia ĩ B.⁊K iſtud diſſolutũ eſi ſuperiꝰ.

Mliembꝛum quartũ

Varto qrit᷑ ꝗd nũerat᷑ ibi.ſ.an ſit ibi nũe
rus rõnũ ſolũ:vel reꝝ.⁊ ſi reꝝ: vtꝝ rela⸗

tionũ vel ꝑſonaꝝ.tum ad pmũ obijcit᷑

ſic:In diuis em̃ nõ ẽ numeꝛꝰqui ſit ex dif
ferẽtia q̃litatis vel foꝛme ſicut dictũ eſt.nec ẽ ibi nume⸗
rus qui ſit ibi ex differẽtia ſᷣm accidẽs: qꝛ ibi nõ ẽ acci⸗
dens. eſt ibi numerꝰ ſolũ qui ẽ ex differẽtia ſᷣm relatõ
nem.ſ̊ relatõ nõ ponit ĩ nũerũ rei vbi ẽ totũ vnũ ꝑ eſſen
tiã:pᷣ ſolũ in numeꝝ ratõis qð pʒ de pũcto qui eſt pᷣnci
piũ alicuiꝰ linee ⁊ finis alteriꝰ:⁊ mediũ duaꝝ linearũ
ↄtingẽs illas.Iſte em relatões circa pũctum nõ ponũt
niſi differẽtiã rationũ ⁊ nõ rei.ergo cũ diuinũ eẽ totum
vnũ ſit ꝑ eẽntiã:relatõ nõ ponit ibi numeꝝ niſi rõnum
4¶ Ytem ſi dicat᷑ ꝙ ſit numerꝰ ꝑſonaꝝ ꝓpter oꝛdinem oꝛi

ginis quo vnꝰex alio.Contra.in trinitate creata que ẽ

mens intelligẽtia amoꝛ eſt relatõ oꝛiginis.qꝛ a mente

intelligẽtia 7 ab vtroq; amoꝛ:⁊ tamẽ ex hoc nõ eſt diffe

rentia ypoſtaſim vel pſonan in aĩa. imo in vnag ſola ⸗
ſona inuenit᷑ hec trinitas.Relinquit᷑ igit᷑ ꝙ nõ eritnu
merus y poſtaſim vel ꝑſonaꝝ vel aĩiaꝝ.⸗] Tercia ratõ

Johᷣ.dama.dicit.ꝙ in creaturis y poſtaſes dinidũt᷑ ſi

ue ↄſiderãt᷑ re ⁊ ↄmũe ipᷣm oſiderat᷑ in ratõe:in diuino
aũt eẽ ecõuerſo.qꝛ y poſtaſes ↄſiderãt᷑ ratõe ⁊ ipᷣm ꝙẽ
vt ↄmune re.ergo ſᷣm dama.numerꝰiſte ratõis ẽ ⁊ non
rei.¶ Quarta ratõ.dicẽdo patrẽ filiũ ⁊ ſpm̃ſctm:nõ eſi
repetitõ niſi vniꝰ⁊ eiuſdẽ rei.qꝛ patmitas eſt diuĩa eẽn
tia:filiatõ eſt diuĩa eẽntia.ſ̊ vbi eſt repetitõ vniꝰ⁊ eiuſ⸗
dem rei nõ põt intelligi numerꝰrei.ergo nõ eſt ibi nue⸗
rus rei ſ̊ ſolũ ratõöis. Ad oppoſitũ ſi ſolũ eẽt ibi nũe
rus ratõis ⁊ nõ rei: ex hoc ſeq̃ret᷑ ꝙ poſitõ trinitatis eſ
ſet ſolũ ſᷣm intellectũ ⁊ ꝙ non eſſet trinitas in re qð eſt
incõueniens dicere.

LConſequẽter queru .S. ..

tur an ſit numerꝰ relationũ vel ypoſtaſuʒ.ſuppoſito vt
videbit᷑ ꝙ nõ ſolũ ſit ibi nũerꝰratõis.Ad qð ſic.nos vi
demꝰ ĩ creaturis.ꝙ pr̃ differt a ſuo filio q̃litate ſubali
relatõe.qꝛ hic pr̃:ille filiꝰ.In diuĩs ſilłꝛ ꝑr differt a fi
lio.aut ᷓ eſt differẽtia ĩ q̃litate:aut ĩ relatõne.nõ in q̃li
tate:qꝛ vbi ẽ differẽtia in q̃litate dico ſubali:ẽ differen

tia in eſſe. ibi ẽ ſola differẽtia relationũ ⁊ nõ ypoſta⸗

ſuʒ.¶ Scða ratõ.boeciꝰin li.de tri. Relatio multipli⸗
cat trinitatẽ ſuſtatia dᷣo ↄtinet vnitatẽ.& in trinitate di
uinaꝝ ꝑſonaꝝ ſolũ eſt numerꝰ relatõnũ ⁊ nõ ypoſtaſũ

cũ ypoſiaſ ſit ſubſtãtia. Ad oppoſitũ abſiractis rla

tionibo a ꝑſonis diuiĩs adhuc ẽ differẽtia in ipisq; ad⸗
buc iſte nõ eſt ille.nec abſtracta generatõne a pr̃e.ſ.ꝙ
nõ generet:⁊ a filio ꝙ nõ generet᷑:adhuc intelligerẽ pa

trem vnũ aliquã habẽtẽ diuinã naturã. ſilꝛ ⁊ filiũ vnũ

aliquẽ habẽtẽ diuinã naturã. adhuc intelligo vnuʒ ⁊
vnũ habẽtẽ diuinã naturã.Sʒ dicẽdo vnũ habẽtẽ oiui
nã naturã dico y poſtaſim:ꝗᷓ ibi intelligit᷑ nũerꝰ ypoſta
ſuz abſtractis pꝑ intellectũ relatõibo. Solt.dicẽdũ ꝙ;
in diuĩs ẽ nũerꝰypoſtaſuʒ ⁊ relationũ.⁊ nõ ſolũ nũerꝰ

ratõis ſiue ſm ratõeʒ q̃ quidẽ ratõ ẽ poſitõ nr̃i intelle

ctus.⁊a iſtud ꝓbat᷑ eẽ neceſſariũ ſuppoſita ratõe ⁊ oꝛdie

oꝛigis in diuis.Nã ſuppoſito oꝛdie oꝛigis diuĩe natuꝛe

ita ſcʒ ꝙ ipᷣ̃a habeat᷑ ab alio:neceſſario habet᷑ differen⸗

tia ym relatõeʒ ⁊ ypoſtaſim nihil detrabẽdo ſimplici⸗
tati diuĩe eẽntie.⁊ G̊ ptʒ.intelligẽdo em̃ diuinã naturã

ncce ẽ q ĩtelligat᷑ in hñte illã.⁊ ſi intelligamꝰeã in hñte
illã ab alio:ia intelligimꝰcũ ꝓpꝛietate incoĩcabili q ſe⸗

parat᷑ ab hñte eã nõ ab alio.⁊ ex h̊ introducit᷑ differen⸗

tia relatõis.vt ptz in differẽtia ypoſtaſ.qꝛ y poſiaß ni⸗
hil aliud ẽ qᷓ res nature ſiue hñs naturã ſub diſcreta 2
incoĩcabili pꝛietate.ibi aũt dico habẽ diuinã naturaʒ
ſub duabo ꝓpꝛietatibo incoĩcabilibo.ideo ⁊ duas ypo⸗
ſtaſes. Et ꝙ etiã iſtud ſit neceſſariũ ptʒ.q;ꝛ ſuppoſito h

oꝛdine oꝛiginis ꝙ habeat᷑ diuina natura ab alo.incõ⸗

tinẽti habẽs diſtinguit᷑ ab alio ab eo a quo habet. aut
idem ſibip̃i eẽt pᷣncipiũ qdð eſt impoſſibile intelligẽ. Vñ

Anleł.neq; intellectꝰ capit nec natura ꝑmittit illũ qui

de alio eſt:eſſe illũ de quo eſt.⁊ ſic in illo oꝛdine ratõne

ꝛietatũ differẽtiũ incoĩcabiliũ eſt differentia y poſta
fum. Ad pꝛimã ratõeʒ in cõtrariũ que oſtendit ꝙ ibi

ſit ſolum numer pᷣm ratõeʒ.dicendũ ꝙ duplex eſt rela⸗

tio.ſcʒ relatõ accidẽtalis:⁊ eſt relatõ oꝛigims que ẽ el/

ſentialis. Relatõ accidẽtalis eſt que ſequit᷑ eẽ acciden⸗
tium, vt equalitas in quãtitate. ſilitudo in qualitate.

RKelatõ aũt oꝛiginis que cõnaturalis eſt:eſt duplex vel
duplꝛ.qꝛ aut dicit᷑ in his q̃ ſunt ſube vel ſuba: aut que
ſunt accidẽtia ſiue de genẽ accidẽtiũ. Differentia ergo
relatõis oꝛigis pᷣmo mõ q̃ ſcʒ ẽ in re ſube:facit differen

tiã ypoſtaſuʒ ſicut viſuʒ ẽ.⁊ hoc ẽ qꝛ ypoſlaſ ſemꝑ ẽ in

re ſubſtãtie ⁊ ſubſtãtiã dicit.ſ̊ relatio oꝛiginis que po⸗
nitur in rebo que nõ ſunt ſubſtantia: vt mens.noticia.
amoꝛ:nõ põt facere differentiaʒ ypoſtaſum.cum bmõi

jFeſtſ ⸗ſ

fiann
ddil
a
lnan
ſien
enp
ſunt
ll
tep⸗
ddi
fiſa
toe⸗
ſenti
glo
ton
nn
fri
u,

1

len
li⸗
lun
Unte
ti
lie

X P
N

nong
Tin

nteimin
ſderftei
atͤgiren
hiſini⸗

ediineie

iib fnd ene

rrNeNer n

ſsduiii,

nbatſinei

ſiatſini⸗
Otinigtgf
minnch

H 4
ſizſupein
4 öken
oilitneſͤi
Mroſhni
Ntoͤne ſöſil
balii Iſre
rnoſch
lationlic
zinmmnt
znöpetti
iabſineizf
ainißisge
töeazfeſ
intcliwin
ſherſciei
Ntligofne:
Pilgbifv
ſtiügepen
Onü
Nöſitin⸗
itöpfinnie
rotoe ol
diuienar
bek diſten
idofüng
iuinä nuen
neiinti⸗
cviciblit
Uncitdifemn
Fpolhfn
ſubdicen
Giniueng
94 Mn
E ſcinz
abalond
hohabt
eli
iutlugui
tnetatone
tafpoſn
“

ettn

msqec
lürei⸗
rqpalit⸗
Npee
baroltcn
rennuaß
ſetafn
lenpen

mmnnm

—

Nueſtio
nõ ſint ſuba. ſ̊ relatõ oꝛigis in diuĩs eſt rei qᷓ eſt ſuba.⁊
ideo differẽtia illiꝰrelatonis facit ibi differẽtiã y poſta
ſum. Qòð g obijcit᷑ ꝙ differẽtia relatõis in pũcto non
ponit niſi differẽtiã ratõis. Dicẽduzʒ ꝙ relatõ illa ĩ pũ⸗
cto eſt accidẽtalis 2 nõ eſt relatõ oꝛdis nature.⁊? de illa
pꝓcedit ratõ qᷓ quidẽ ẽ relatõ jm accidẽs. 2 H eſt qð dĩc
hugo de ſcẽᷣo vict.in ſentẽtijs ſuis.cũ oĩa interrogat ſe⸗
ipᷣam quare illa tria qᷓ in aia reꝑta ſunt ꝑſone dicãtur.
cũ in ſemetipᷣa mens reꝑit tꝛia.nec tñ tres ꝑſonas in ſe
mentẽ ratõnalẽ ↄotinere.aut tribo ꝑſonis aↄſtare animuʒ
ratõnalis ↄſideratõ patiat᷑. Et rndet itaq; cum bomo
ſit ꝑſona hec tñ quedã affectões ſunt adberẽtes ꝑſone
⁊ circa ipᷣam exiſtẽtes inueniũt᷑:nõ eſt eis oino ꝓpꝛium
eſſe ꝓꝑſonas:̊ ꝑſone ineſſe tm̃. Cuʒ aũt que in deo ſunt
aliud ab ipᷣo eſſe nõ pñt.nec quaſi accidetia aut affecti
ones ex tꝑe mutabiles aut ſeꝑabiles in cõmutabili eẽn
tie ideo vere ſunt ꝑſone.i Ad ſcdðᷣaʒ ratõeʒ dicenduʒ ꝙ;
ratõ duobo modis dicit᷑.vno mõ ratõ dicit᷑ ip̃a acceptõ
que ẽ in collatõe: alio mõ appellat᷑ ratõ illud qð accipi
tur in collatõe.qñ em intellectꝰaccipit rẽ abſolute: tũe
dicit᷑ intelligẽ. ̊ qñ accipit ip̃am in collatõe vᷣm ꝙ con
fert vnũ alij:tũc dicit᷑ ratõ. Si & dicat᷑ ratio ip̃e motus
vel acceptõ rei ab aĩia in collatoe:hoc modo nõ accipit
dama.ratõeʒ p̊ mõ ſecũdo.Vñ nõ vult dicere dama.ꝙ
ſolũ ↄſiderẽt᷑ differẽtie ꝑſone ratõe q̃ ſit motꝰipiꝰ intel⸗
lectus ſiue acceptõ ĩ collatõe: h̊ ratõe q eſt iᷣm acceptũ
ab intellectu ↄferẽte.⁊ hec ratõ res ẽ.ſicut dicimꝰ vle ẽ
ratio.nõ qꝛ ipᷣm ſit acceptõ ipᷣa:ſ̊ ẽ ratio.i.ipᷣm acceptũ
ab intellectu ↄferẽte.qꝛ vłe accipit᷑ ab intellectu ĩ colla
tione.ſ.in multis:ipᷣm tñ eſt res.ſic ergo re ↄſiderãtur
ypoſtaſes in creaturis.hoc dicit qꝛ abſolute oſiderãtuꝛ
ibi. In diuĩs dicũtur ↄſiderari ratõe:qꝛ ĩ collatõe ipᷣa⸗
rum adinuicẽ eſt ibi acceptõ ipaꝝ.qꝛ pr dicit᷑ qui non
ab alio:a quo ſiliꝰꝑ generatõem.⁊ filius qui ab alio.a
quo aliꝰꝑ ꝓceſſionẽ. Ecce collatõ ipᷣaꝝ ypoſtaſuʒ ĩ di⸗
ſtinguẽdo eas ⁊ diſcernẽdo.ꝛ⁊ ſic dicũt᷑ diſtingui ratõe
