mẽbra.⁊ ſi ꝗdeʒ patit᷑ vnũ membꝝ:ↄpatiũt᷑ omĩa mẽ⸗
bra.ideo ꝗ̊ ꝓ achoꝛ punit alios Joſue.vij.vt tollat ne⸗
gligentiã ⁊ vnꝰ ſit ſolicitꝰ ꝓ alio.⁊ G eſt qð dicit aug.ĩ
eadeʒ glo.Oñdit᷑ quantũ ↄnera ſit in ꝓpli ſocietate ipᷣa
vniuerſitas.vt nõ ſolũ in ſeipſis ſinguli: ſ̊ tanq; ꝑtes ĩ
toto exiſtiment᷑.⁊ ſic pʒ qũo eſt iuſticia qũ vnꝰpunit᷑ ꝓ
peccato alterius pena tꝑali.¶ Oð obijcit᷑ꝙ ſilius nõ
poꝛtabit iniquitatẽ patris.DPicendũ ꝙ penã pr̃is et᷑nã
nõ poꝛtat:niſi ſit imitatoꝛ paterne malicie.ſ̊ tũc etiã ñ

P 0 r X) ne, . Poat
J

H*τια Pel. Lapf Jane A – P

nu LN

N Del pan v alio na ſ yn

Fa,

„

poꝛtat penã eternaz patris: ſuã quã meruit. penaʒ tñ

tꝑaleʒ patris bñ poꝛtat de iuſticia.ꝗ¶ Ad obiectõeʒ au

guſti. ſoluit ipſe augꝰ.in illa glo. dicẽs. An illud iudi⸗
cantibo homibus preceptũ eſt nequaqᷓ ꝓ alio puniant.
ci aũt iudicia nõ ſunt hmõi.quia alto ⁊ inuilibili ſuo
ↄſilio nouit.quatenꝰ extendat etiã hoĩm tꝑaleʒ penaʒ
ſalubꝛẽq; terroꝛẽ.vt nõ ſolum ſe quiſqʒ cuꝛet in ppło:pᷣ
inuiceʒ ſibi adhibeãt diligentiã.⁊ tanq; vniꝰ coꝛpoꝛis
7 vnius hoĩs alia ꝓ alijs ſint membra ſolicita.q Ad il
lud qð obijcit de aaron.qui ñ fuit punitus ⁊ tñ ppłs fu
it punitus.DOicendũ ꝙ immo punitꝰ fuit.ſ̊ ñ pena ma⸗
nifeſta ſed occulta.punitus.n.fuit illa pena q̃ eſt in ſa⸗
crificio vitule rufe ꝙdiu vixit.⁊ ꝓ eo omẽs ſaceꝛdotes.
pena illa erat:ꝙ iſte qui imolabat immũdus erat.nu⸗
meri.xix.⁊ pena in omẽs ſacerdotes immolãtes iſtaʒ
victimã tranſiuit.qui dum alios mũdabãt ꝑ hoc ſacri
ficiũ:ipſimet inficiebant᷑. Nõ fuit aũt aaron punitus

pena manifeſta. inſignũ ꝙ prelati delinquẽtes ñ debẽt

puniri manifeſte ſ̊ occulte.⁊ ſuꝑ h̊ etiam quidã cano⸗
nes fundãt᷑. Ad illð qð querit᷑ de punitiõe ef᷑na.an
ſcʒ deus aliquẽ poſſit punire in inferno quantũ meru⸗
it. Dicẽdũ ꝙ dupłꝛ ↄtingit loꝗ de potẽtia dei.aut de po
tẽtia abſoluta: aut de potẽtia ᷣm ↄdecẽtiã boĩtatis.lo⸗
qndo ꝗ̊ de potẽtia abſoluta:dðm ꝙ poſſet.ſ̊ nõ de potẽ
tia que eſ m ↄdecentiã bonitatis.qꝛ ñ decet ſuã boni
tateʒ que eſt ſuꝑabundans:ꝙ ipſe puniat abſqʒ iniſeꝛi
coꝛdia.Et ꝑ hoc pʒ rñſio ad obiectũ in ↄriũ.qꝛ pꝛoce⸗
dit referendo potentiã ad eum qui meruit. verũ eſt eni
qꝙ; ex paꝛte illius iuſtum eſt.ſᷣ̊ cũ infert vltra.deus põt
qð iuſtum eſt. diſtinguẽdũ potentiã vt dictũ eſt. Ad
illud qð ſexto querit᷑ de actu punitõnis eterne.dom ꝙ;
triplerx eſt ibi taxatio. Prima.ſᷣm exigentiã meritoꝝ.
2 hᷓ̊ ſᷣm naturã generis nõ deſeẽdendo ad aliqͥtaʒ inten
ſionis.verbigr̃a.taxauit dñs aceꝛbitateʒ pene debite p
moꝛtali peccato.diffiniẽs ꝙ ei debet᷑ gebennalis: ſicut
merito virtutũ tebet᷑ ſuauitas celeſtis.⁊ maxio marĩa
⁊ maioꝛi maioꝛ.Scða taxatio eſt ᷣm exigentiaʒ meri
toꝝ deſcendẽdo ad aliquotã intenſionis. vt tanto pcto
tanta pena ⁊ nõ maioꝛ debet᷑.⁊ hec taxatio iuſticie ẽ ſi⸗
cut ⁊ prima.Tercia taxatio eſt miſcðie deſcẽdẽdo iteꝛũ

ag aliqͥtaʒ intẽſionis taxãdo quãta reddet᷑ ñ qnta debe

tur. Dicimus ꝙ pꝛimo mõ ſꝑ punit᷑ peccatũ pena cõ
digna ⁊c opꝰ iuſticie.Scðo mõ nũꝙ pẽa ↄdigna.Ceꝛ
cio mõ ſꝑ ẽ opꝰmiſcðie ↄiũctũ operi iuſſicie.vt iuſticia
ad q̃litatẽ pene ⁊ quãtitatẽ generis.miſcðia vo ad qͥn⸗
titatẽ ſpãlit eiuſdẽ acerbitatis inſlictã. 4 Ad primũ &̊ᷣ
dðm. ꝙ eq̃litas pene ⁊ culpe pᷣt eẽ Fm genꝰ.vt ſi mltuʒ
peccauit młtũ puĩat᷑.vel p̃ᷣt eẽ ̃m det᷑natã rõʒ. Qñ .
dr q̃ntũ głificauit ſe tãtũ puniat᷑.loꝗt᷑ de eqᷣlitate pene
ad culpa ſm genꝰ.q.d.qꝛ młtũ peccaueꝛit młtũ puiat᷑
ñ cæ eqᷣlitate ſᷣm rõeʒ detmĩatã.⸗¶ Ad ſecũdũ ꝑ idem
pʒ ſolo.¶ Ad tciũ qð dic duplicate illi duplicia.dõᷣm
ñ dr̃ h̊ m qᷓntitatẽ potẽtie. vt.ſ.ĩ duplo reddat᷑ ma⸗
4oꝛ pẽa.ſ̊ hͥ dr ſᷣm ꝓpoꝛtõeʒ.vt ſic peccauit hõ ĩ ai ⁊ in
coꝛꝑe: ita puĩat᷑ pea ĩ aĩa ⁊ ĩ coꝛꝑe. vñ dʒ ei duplicari
pẽa.q;ꝛ dupler dʒ pẽa eẽ.ſ.ĩ coꝛꝑe ⁊ aĩa.⸗ Ad qrtuʒ pʒᷣ
ſoto ꝑ G̊ idẽ.¶¶ Ad ꝗntũ dðʒ.ꝙ ĩ cłpa ẽ delectatõ t᷑nſito
ria ⁊ ẽ ibi intẽtõ delectatõis:q ẽ ĩ infinitũ ⁊ ꝑpetua.qa
pctoꝛ hʒ volũtatẽ ſꝑ peccãdi.Mtũ ad pᷣmũ veꝝ t᷑.quia
ploexigit᷑ i peĩs qᷓ ↄmiſſuʒ ſit ĩ culpis. qꝛ delectatio vel
culpa ẽ tnſitoꝛia:pẽa at ñ ̊ ꝑpetua. Oꝛtũ po ad volun
tatẽ delectãdi qᷓ erat ĩ ĩfinitũ n ẽ illð ĩtelligẽdũ.ĩmo cit
ↄdignũ puĩt᷑.¶. Ad ſextũ doᷣm.ꝙ ẽ pẽa ad cautelã.⁊ eſt
pẽa ad vindicatõz.pẽa ad cautelaʒ ẽ ad augmtũ ⁊ exeꝛ
citiũ virtutuʒ ⁊ ad ipſoꝛum eſtimationẽ.ſicut ad demõ
ſtrationeʒ patientie.⁊ tali pena fuit Job punitus: ſed
non pena que eſt ad vindictã.de qua ꝓcedit rõ.⸗ Vd
ſeptimũ dicendũ.q de iuſlicia punitur culpa wonal
pena eterna.in peccato.n.ſunt duo.primũ ẽ auerſio a
bono eterno incõmutabili.ſcdᷣm ẽ ↄuerſio ad bonũ co

Pus De 1460)

nutul
niak
.tüt
l an
19 y
ſice⸗
eel,
ſoppe
ſeurp
yne
iez
ſodie
in
hona
atol
jop
kan
g.
ſen
e Kro
ucte
jlidr⸗
nic
Penün
goſer⸗
npe
namg
wiel
oclay
nimnt
no
ltincu
ſnpera
reciabi
ſoreſciſ
Grdbilis
dngen
Neſeosen
ſhreſive
otzec
Mobere
llo ſelſte
eonoſin
Ppenn
Ullue
ſitn
Uockan
ſiheene
nllin.
ſne⸗

rſae

ſntgig
figt
nelen

giin
men
fnte
ſien
rte
ſcſen
Inu
corg
llin
ſhn

tnsnun
nciimiz

itgheſng

Nron pnin
ers
nqeicicnd⸗

itöeeinn
guantünen

iandf
ibointel
.Snö
derſuüin
Nabſchnin
ri gpor
il ferüclen
nn o
ſcick N
hnne ing
tinmnir.
Uitziren
gbiep
nnligſon
mmnionain
goannen
Ktmnofn
oiſtctiß
lilciri
kiinun
ecenigend
aige
Hare tſi
diwwuiin
Ammi

e, Nſnie

d
eilut
tnhitin
tcicigin
uplcu
onntlinn
binnn
iniß⸗
ctnonit⸗
1ppetng
iſtziaun
Tlakroſt

jipulen

fiinen
cuntlike

— DPen
Pr e In Ir

Nueſtio

mutabile.ex ꝑte auerſionis vult aug.ꝙ iuſtũ ſit vt pu/

niat᷑ pena eterna. vñ dicit.nõ circũſtantia facit vt pec⸗

catũ eternaliter puniat᷑: ſ̊ circũſtantia illiꝰ in queʒ pec
cat᷑.qui cũ ſit eternus:⁊ implentibo mandata et᷑na bo⸗
na ꝓmittit:tranſgreſſoꝛibo ᷣo ↄminat᷑ penas eternas
eoipſo ꝙ dignũ ⁊ bonũ eſt. vt qui in ſuo eterno eternũ
iudiceʒ offenderũt:in eius eterno eternalit cruciẽtur.
hec eſt ratio ex ꝑte boni cõmutabilis a quo ſit auer⸗
ſio ꝑ peccatum ſiue in quẽ peccat᷑.q ſic pʒ exemplo me⸗
retur penã magnã qui offendit militẽ: maioꝛeʒ ꝗ comi
teʒ:maximã qui regeʒ.⁊ h̊ temꝑaleʒ qui regeʒ tempo⸗
raleʒ.̊ eternã qui eternũ regeʒ. Iteʒ in peccato ẽ ↄuer
ſio aĩe ad bonũ ↄmutabile qð vellet ſibi eſſe eternũ 2 ĩ
infinitum durare.⁊ ex hac ꝑte ſimilit iuſtuʒ q; debeat
homo puniri ꝓ moꝛtali ⁊ eternalit.vñ gꝛeg. Qui ĩ pec
cato moꝛit᷑ in infinitũ peccaſſet ſi ĩ infinitũ vixiſſet. vñ
nõ ꝓ affectione peccandi punit᷑ eternalit: ſᷣ p volunta
te peccandi.que q̃ntũ in ſe erat eterna erat.⁊ ̊ ſcit᷑ peꝛ

hoc:ꝙ in peccato moꝛit᷑. Et alibi dicit. hõ peccatĩ

ſuo eterno:hoc eſt in ſua delectatiõe quã ſibi vellet eſſe
eternã.ideo deus punit eum in ſuo eterno.hec ẽ & iuſti⸗
cia:vt voluntati male eterne qualiter in ſe eſt: reddat᷑
pena cterna. Item ex pte auertẽtis iuſtũ eſt. vñ augꝰ.
in li.de ci.dei.dignus eſt malo eterno qui ĩ ſe ꝑimit bo
nũ qð poſſet eſſe eteꝛnũ.⁊ hoc pʒ.de iuſticia.n.meretuꝛ
penã aliquã qui aufert cappam: ⁊ maioꝛem qui magis
aufert ⁊2 vult reſtitutõʒ rei ablate. cum reʒz abſtulerit
temꝑaleʒ: penam meret᷑ tem ꝑaleʒ.qui rem ꝑpetuã: pe
nam ꝑpetuam.Cum igit᷑ aĩa ſit ꝑpetua.qui aĩiam que
ei eſt deo aufeꝛt:iuſtũ eſt vt pena ꝑpetua feꝛiat᷑ ¶ͥ Ad
octauũ qð obijcit᷑ dm.ꝙ illud eſt rõne ſui ſubiecti.ſic
enim videmus ꝙ in oſſe fꝛacto leſura eſt irremediabilł.
nõ dæ ſetſ rõne ſui ſubiecti.ſ. ꝓpteꝛ os qð fractũ ẽ 1 qd
eſt incurabile:ſic in aĩa que q̃i fracta eſt in inferno per
ſua peccata moꝛtalia ⁊ ipſa leſura culpe venialis irre⸗
mediabilis.nõ quia de ſe ſit culpa irremediabilis: ſed
rõne ſui ſubiecti in quo eſt. quelibet leſura dũ ſic ẽ in⸗
curabilis eſt. ideo punit᷑ irremediabilit᷑.¶ Ad nonum
dom.ꝙ equalitas pene dicit᷑ dupłr. aut ſᷣm ꝓoꝛtõneʒ
pene ad culpam: aut m genꝰ ſiue abſolute. In ſe g̊ ab⸗
ſolute ſiue 'm genus:nõ eſt hic equalitas pene.ſed ſᷣm
ꝓoꝛtõʒ ad culpam eſt ibi equalitas. ſicut aligs q ẽ in
duplo ſoꝛtioꝛ alio equalis eſi ad poꝛtandũ h̊ onus gꝛa⸗
uius.ſic iſte ad poꝛtandũ hoc onus in duplo leuiꝰ. ſᷣm
gͤgenus ſiue m quantitateʒ nõ eſt equalitas pene ĩ il⸗
lis.qꝛ pena in ſe nõ eſt equalis pene.ł̊ ꝓut dictum eſt.
Ad illud qð querit᷑ de punitõne eterna ꝑuuloꝝ.Di
cendũ ꝙ ꝑuuli in inferno pumũt᷑ cum miſcdia. Qaʒ ſi
cut dicit augꝰ.in li.ſolilogoꝝ.deus eſt ꝙ eſt. qdð intelli
git: ꝙ cetera intelligere facit.ſicut ſol qui fulget ⁊ g ce⸗
tera illuiat. ſicut aũt ↄtingit ꝙ aliꝗs videat ipſo ſole:

tñ nõ videat ipſum ſoleʒ qui eſ fons lucis.⁊ aliꝰ ꝗ nec

videat ſoleʒ nec ipſo ſole:⁊ iſte bʒ maioꝛeʒ carentiã vi⸗
ſionis qᷓ; primus.ſic dicimꝰ de ſole ſpũali qui eſt deus.
Em boc dom in puulis. ꝙ in omni eo qð ↄprehendũt
ꝑ intellectũ ſemꝑ diuina lux eſt ad illuiandũ vel intel⸗
ligendũ: quia cetera intelligeꝛe facit.vnde lʒ nõ videãt
ipſum fonteʒ lucis dñi: tñ vident ⁊ intelligũt cetera ꝑ
ipſum. ſed ſi nullus eſſet intellectus in ipſis: eẽt in eis
priuatio lucis vtroq; mõ.ſed nõ ita credendũ. vñ lʒ ñ
videant nec intelligant primã luceʒ: tamẽ pꝓ ipſaʒ ceta
intelligũt. ⁊ ſic cũ miſcdia puniũt᷑:qꝛ nõ hnt oiĩmodaʒ
carentiã. Ad boc qð obijcit᷑. ꝙ in viſione dei eſt ma⸗
rima gloꝛia. in ſepatione illius viſionis marxĩa pena. 2
cñ oꝛiginale eſt minimũ peccatũ. Dicẽdũ ꝙ ſeꝑatio po

teſt intelligi otrarie: vt ſit nomen verbale. vt intelligatk

ſeꝑatio ↄinctionis vel ↄicti prius. ſic verum eſt ꝙ ſi
cut maxima delectio vel gla eſt in ↄiũctione:ſic maxĩa
eſt triſticia vel pena in ſegꝑatione.ſumẽdo aũt ſeꝑatõeʒ
negatiue.i.nõ ↄiunctõz:ſic nõ eſt verũ.Iñ nõ valʒ ar⸗

S 4 *rne P een. P-.
„

eN O wai Peran

2 9.6-—

xl.

gumentũ ſi ſit delectatio maxima in ↄiũctõne: ꝙ; ꝓpter
hoc ſit triſticia maxima in ſeꝑatõne.qꝛ ſᷣm phᷣm alicui
tclectationi opponit᷑ triſticia alicui nõ:ꝗa delectatiõi qᷓ
eſia potu opponit᷑ triſticia que eſt ᷣm ſitim. delectõi au
tez que eſt ex ſcia ꝙ dyameter eſt aſſimeteꝛ.i.incõmen⸗
ſurabilis coſte:nõ oꝓponit᷑ triſticia que eſt ex ignoꝛan⸗
tia illius.quia qui hoc ſcit delectat᷑. qui aũt hoc igno⸗
rat vt ruſticus ñ inde triſtat. Similit in ꝓpoſito ſi er
ↄiunctione ſiue ex viſione dei eſt electio maxima: non
oꝑtet ꝙ in ſeꝑatõne ſᷣm ꝙ accipit᷑ negatiue ſit tꝛiſticia
maxima.Fm tñ ꝙ accipit᷑ ↄrie eſt maxria pena.⁊ eo mõ
intelligit augꝰ.cũ dicit ꝙ eſt maxima pena.⁊ ꝑ boc pʒ
rñſio ad alia.

NAꝛticulꝰ quintꝰ
Ltimo querit᷑.vtꝝ deꝰ miſeiicoꝛdiꝰ agat cũ
vno qꝙᷓ; cũ alio.qꝛ cum iacob eligit ⁊ eſau re/
probauit:&̊ miſcdius egit cũ vno ꝙᷓ; cũ alio.
Soblo.dðm.q ex ꝑte agentis.ſ.dei nõ agit iuſtiꝰ cũ
vno iꝙᷓ cũ alio.ſilłr nec ex ꝑte noſtra referẽdo ad noſtra
merita:qꝛ equali affectu iuſticie retribuit iſti maius 2
iſti minus:Fᷣm ꝙ meruerũt.De miſcðia aũt dðm.ꝙ ſi
milit ex ꝑte ſua nõ miſcdius agit cũ vno qꝙᷓᷓ cũ alio.ꝗa
ex ꝑte dei nõ eſt magis nee minꝰ.ſua aũt miſcdia ⁊ iu⸗
ſticia ex ꝑte ipſius ſunt idem qð ipſe.ſ̊ referendo miſe
ricoꝛdiã dei ad effectũ ĩ nobis:dico ꝙ plus relaxat vni
q alij.⁊ ſic miſcðᷣius agit cũ vno qᷓ cᷣ alio.ſᷣ̊ h̊ nõ facit
ꝙ ſua miſcðia ex ꝑte ipſius recipiat magis ⁊ minꝰ:ſed
ꝙ ſit maioꝛ effectus ſue miſcdie in vno qᷓ in alio. .
Nnueſtio.xl.de ſubiectis
diuine voluntati.

Onſequẽter queꝛi

tur de ſubiectis diuine volũtati.de bo
nis aũt manifeſtum eſt vłr ꝙ ſubiecta
ſunt diuine volũtati:⁊ ꝙ ſint: ⁊ ꝙ fiãt
7 in queʒ oꝛdinẽt᷑.h̊ de malis eſt dubi⸗
tatio.Vñ querit᷑ in hůc modũ.Primo.vtꝝ ſubiectum
ſit diuine voluntati ꝙ mala ſunt vel fiũt.Scðo.vtruʒ
mala eſſe vel fieri ſit bonũ. Tercio.vtꝝ mala expedi⸗
ant. Quarto.an ſemꝑ impleat᷑ diuina voluntas in ma
lo ſicut in bono.

Membrum primũʒ

D primũ arguit᷑ ex auẽte aug.ĩ li.lxxxiij.
qnullo ſapiẽte hoĩe auctoꝛe fit hõ deteri
oꝛ.tanta.n.ẽ culpa vt in ſapientem ꝙuis
hoĩeʒ cadẽ nequeat.Eſt aũt deꝰom̃i hoĩe
ſapiẽte preſtãtioꝛ.multo minꝰ & deo actoꝛe fit bõ dete⸗
rioꝛ.Aſoulto.n.pᷣſtantioꝛ ẽ dei volũtas q; hoĩs ſapiẽtis
illo aũt auctoꝛe cũ dicit᷑:illo volẽte dꝛ.Eſt &̊ viciũ volũ
tatis ꝙ ẽ hõ deterioꝛ.qð viciũ longe abeſt a dei volũta⸗
te.Ex h̊ reliꝗt᷑ ꝙ nec deo auctoꝛe nec dei volũtate ſit vł
fit malũ.qͥ ſcʒ hõ ẽ deterioꝛ.⁊ illð intelligit de malł cul⸗
pe.⸗¶ Itẽ ſicẽ̃ ibidẽ dr.deꝰ ẽ auctoꝛ ⁊ cã tm̃ bonoꝝ. bᷣ ñẽ
bonũ vt hõ ſit deterioꝛ.& deꝰ ñ ẽ auctoꝛ vel cã vt hõ ſit
deterioꝛ.ſ̊ ſic ipᷣe dicit illo auctoꝛe cũ dẽ illo volẽte dr:
do volẽte ñ ſit bõ deterioꝛ.4 Itẽ augꝰ. in eodẽ.deus
ſummũ bonũ ẽ a qͥ ĩ nllo xficẽ bonũ ẽ.⁊ malũ ẽ deficẽ:
nõ ẽ ̊ᷓ deꝰ cã deficiẽdi.i.tendẽdi ad ñ ec̃.ꝗ vt ita dicam
eẽndi cã ẽ᷑:qꝛ oĩm q̃ ſunt auctoꝛ ẽ.ꝗ inqtũ ſunt bõa ſũt.
Ex qͥ relinꝗt ꝙ deo auctoꝛe vel dei volũtate mala ñ ſũt
vel fiũt. Iẽ qð laudabiliꝰ ẽ:ſꝑẽ deo tribuẽdũ.ſᷣ lau
dabilioꝛ ẽ voluntas q̃ ita ẽ reſpectu boni:ꝙ niło mõ re
ſpectu mali ꝙ ſit vł ꝙ fiat.relinꝗt᷑ igit᷑ ꝙ volũtas dei ñ
eſt reſpectu mali vel ꝙ ſit vel ꝙ fiat. Cont.aug.ĩ en⸗
cheẽ. qᷓuis ea q mala ſũt inqtũ mala ſũt ñ ſũt boa: tñ
ñ ſolũ mala ſũt ſᷣ etiã vt ⁊ mala ſint bonũ ẽ.nã nilſi eſſʒ
H bonũ vt eẽnt ⁊ mala:nllo mõ eẽ ſinerent᷑ ab oĩpotẽti

rwi.) ☛ ve P5 Deßre

deo bono.Cui ꝓculdubio qfacile ẽ qdð vult facẽ:tamſa
cile qd ñ vult eẽ ñ ſinẽ. Ex p̊ ̊ relinꝗt᷑ ꝙ bonũ eſt mala
eẽ vel fieri.̊ dei volũtate ſunt ⁊ fiũt mala.q¶ Itẽ aug.
in enche.nò fit aliqꝗd niſi oĩpotẽs fieri velit. mala nõ
fiũt niſi ipſe fieri velit.g̊ volũtate eiꝰ ẽ vt fiat malum.
Iteʒz. j.thim̃.j.ſupꝑ illũ locũ.quẽ tradidi ſathane.lo.
nulla creatura eſt ſiue q in veritate manet dans gloꝛiã
ceo: ſiue q̃ in veritate nõ ſtetit ſuã głam querẽs:q dine
ꝓuidẽtie velit nolit ñ ſeruiat.ſ̊ volẽs facit cũ ea quod
bonũ eſt. de illa vo ꝙ H ñ vult fit qð iu ſtũ ẽ.ex H relin
qt.ꝙ creatura male faciẽs ſuit dĩne ꝓuidẽtie ⁊ ꝑ ↄns
dĩne volũtati.¶ IYeʒ dicit aug.qꝛ ncce ẽ fieri qð deꝰvo
luerit.aut q̊ᷓ vult mala fieri:aut ñ fieri.ſi vult ñ fieri:
nõ fiũt.cũ &̊ ñ fiant vult ea fieri.qᷓ ⁊c. IJtem immedi
ata oppoſitio videt᷑ eẽ int velle nolle.qᷓ aut vult mala
fieri:aut ñ vult.ſi ñ vult: ̊ ñ fiũt. volũtati.n.eiꝰ nihil
reſiſtit rom.ix.ſ̊ᷣ ſi vult:̊ mala fiũt eiꝰvolũtate.⸗.¶ Itez
aug. in li. lxxxiij.q.om̃e verũ a veritate verũ ẽ.eſt at ve
ritas deꝰ.deũ ̊ hʒ auctoꝛẽ om̃e verũ. cũ & ꝙ mala fiũt
vel ſunt ſit veꝝ.̊ᷓ deo auctoꝛe ⁊ volẽte ẽ ꝙ ſũt vel fiunt
mala. Ad qð rñdet magj in ſent᷑.xlvj.di.j.li. ñ ſe
quit᷑ qꝛ cũ dr ꝙ mala fiũt eſt verũ:intelligit᷑ de verita⸗
te dicti.cũ dᷣo ↄcludit:̊ ꝙ mala fiũt ẽ a deo: ꝓcedit ad
veritatẽ rei.⁊ ita ẽ ſophiſma pᷣm figurã dictòis.⁊ ẽ in⸗
ſtantia mgr̃i.deꝰ ꝓhibet furtũ fieri ẽ verũ. 8̊ ꝓhibz ve⸗
rũ. ¶ Sʒ ) hanc ſolutõʒ obijciũt.veritas dicti fundat᷑
ſuꝑ veritatẽ rei.eo.n.q res ẽ vel ñ ẽ dẽ or̃o veꝛa vel fal
ſa.ſi vitas rei ñ ẽ a deo q̃ eſt veꝝ iſtũ foꝛnicari. g nec
dᷣitas dicti.q] Propt h̊ diſtinguũt alij ẽ Bitas ſigfi⸗
catõis.⁊ ẽ ᷣitas volũtatis.ſic diẽ anf.ĩ li.de vitate. ve
ritas ſignificatõis cũ ſigficat᷑ eẽ qd ẽ:vel ñ eẽ qð ñ eſt.
veritas volũtatis nil aliud ẽ qᷓ; rectitudo volũtatis ſᷣm
quã oꝛdiat᷑ volũtas in ſuũ finẽ. Jo. viij. dẽ de dyabolo.
ꝙ in veritate ñ ſtetit. Cõcedit᷑ ome veꝝ ẽ a deo. ſed
cũ vẽ malũ fieri ẽ a deo:diſtinguit hec.naʒ ſi intelligit
de veritate ſigficatõis:veꝝ ẽ.ſi de itate volũtatis:nñ ẽ
veꝝ.Eſt. n. vt dicit anſ.ᷣitas rectitudo volũtatis ſola
mẽte ꝑceptibilis.⁊ ponit᷑ exemplũ tale. ſi v̈ga adeq̃ret᷑
moꝛtuo ñ ſequeret᷑ ꝓgt h̊ ꝙ vᷣga ſit moꝛtua.Silr q;uis
ſit adeq̃tio ſigni ad ſiqtuʒ.ꝙ ſi falſitas ẽ ĩ ſigto: ꝙ ſilr
ſit in ſigno. ¶ Sʒ ʒ.ſi in cadauè ñ eẽt vᷣitas aliq̃ ñ eſſʒ
adeqᷣtio aliq ad ipſuʒ. nã etſi ñ ſit ibi veritas vite:tñ ẽ
ibi pᷣitas quatitatis.qua remota nõ ẽ adeq̃tio. Siłr qᷓ
optet ſi ẽ ᷣitas ĩ ſigno:ꝙ cã vᷣitatis ſit ĩ ſi igto.g loqndo
& vᷣitate ſigficatõis:erit veꝝ ꝙ om̃e veꝝ ẽ a deo.ſ̊ ma⸗
lũ fieri ẽ veꝝ. ipſuʒ malũ ẽ a deo.4¶. Itẽ obijcit 3 B
qd ſupponit aug.ĩ rõne pdicta. q; culpa ñ pᷣt cadẽ in ſa⸗
pientẽ.ſ̊ culpa ⁊ virtus ſunt oxpoſita: ſ. apia ⁊ virto ſi⸗
milit oppoſita.̊ ignoꝛantia eͦ eẽ cuʒ vᷣtute. ̊ ⁊ culpa
cũ ſapia. Iteʒ.j.coxꝝ.xij.Alij dat᷑ pᷣmo ſapie ⁊c̃.ibi lo
quit᷑ de donis gratie gtiſdate. ſᷣ cũ gra gtiſdata põt eẽ
culpa. cũ ſapia pᷣt eẽ culpa. Cont᷑.ſapia ñ dicit᷑ qᷓ⸗
cuq; ↄgnitio:ſ̊ illa qͥ ẽ cũ ſapoꝛe ſiue amoꝛe pᷣme nita⸗
tis.ſ̊ amoꝛ prime vitatis ñ pᷣt eẽ cũ pcto.ꝗᷓ nec ſapia.
Iteʒ ſapia ẽ ſummũ int dona ſi pũſſancti.ſ̊ cũ alijs do
nis ñ põt eẽ pctjm.ꝗ nec cũ ſapia.¶! Itẽ obijcit de h qð
dr in illa rõne aug.ꝙ malũ tẽdit ad ñ eẽ. Querit eniz
vtx intelligat᷑ de eẽ nate rel gr̃e.ñ de eẽ nate: qꝛ ſicẽ diẽ
Dyo.a malo ñ coꝛũpit᷑ qd exñtiũ.qꝛ et᷑ ĩ demoĩbo ma⸗
net ec nature. INẽ nec h põt intelligi de eẽ gr̃e:qꝛ ñ ẽ il⸗
lud eẽ in dy abolo qꝛ ñ hʒ gꝛam. nõ põt tendè ad non
eſſe. YItem ſi maluʒ tẽdit ad ñ eẽ.ꝗ malũ hʒ finẽ vel põt
finiri. aliqꝗs poſſet tantũ peccare penitꝰ ⁊ oĩno nõ
eẽt. ¶¶ Iteʒ malũ ẽ infinitũ.eẽ at qd tẽdit ad aliꝗd bʒ fi
nẽ. ñ dr malũ tẽdit ad ñ eẽ. Rũñſio.cũ qrit᷑ pᷣmo
an ꝙ malũ ſit vel fiat ſit ſubiectũ dĩne volütati. Intel⸗
ligendũ ſᷣm aug.iĩ enche. ſꝑ implet᷑ aut de nobis aut
a nobis. volũtas dei de nobis implet᷑: ñ implemꝰeaʒ
qñ peccamꝰ.a nobis implet᷑:cũ bonũ facimꝰ.Ex qͥ ac⸗
cipit᷑. ꝙ voluntas nẽa ſubijcit᷑ ĩ malis actibo dine volũ
tati materiałr.ſ.xt materia ſb agẽte.qꝛ d volütate nẽa

66* ſu ſde⸗ S

mala ⁊ actu malo:volutas dei oꝑat᷑ bonũ.⁊ Hẽ qð dr
nobis implet᷑ qñ peccamꝰ. In bonis nᷣo actiba volũ⸗
tas nẽa ſubijcit᷑ dine volũtati vt efficiẽs ſub efficiẽte. vʒ
illð eſa.xxvj.oĩa oꝑa nr̃a oꝑatꝰ es ĩ nobis dñe.⁊ h̊ eſt
qð diẽ̃ a nobis implet᷑ cũ bonũ facimꝰ. ſᷣ Smõ intelli⸗
gendũ ẽ:ꝙ mala ſunt vel fiãt ẽ ſubiectũ dine volũtati.
Ad illð ̊ qd obijc prio ex auẽte aug. mala fieri bo
nũ ẽ. intelligẽaũ ẽ ex ea rõne dictũ qꝛ ex malis q̃ fiunt:
cꝰ elicit bona.⁊ ita ᷣm ꝙ dr mala fieri bonũ?ẽ: ñ ſim⸗
płr.⁊ H ẽ qð dic̃ aug.ĩ enche.nullo mõ aliqꝗd mali deus
in ſuis opibo ſineret:niſi vſqʒadeo oĩpotẽs ⁊ volẽs eẽt
vt de malo bñfaceret.⸗¶ Ad ſecũdũ qð obijcit᷑ ex aug.
in enche.nõ fit aliqꝗd niſi oĩpotẽs fieꝛi velit.doᷣm vel⸗
le ſumit᷑ coĩt ad volũtatẽ bnplaciti:2 volũtatez ſigni.
⁊ cũ or eꝰ vult mala fieꝛi:intelligit volũtas ſigni eſt
ꝑmiſſio.dæ q̃ ĩ pñti ñ qrit᷑.⸗ Ad tciũ qdð obijci qꝙ nlla
creata ẽ q dei ꝓuidẽtie ñ ſuiat.dðm ꝙ malũ duplr pt
ↄſiderari.hʒ.n.vnaʒ ↄpatõʒ ad li.ar.⁊ aliã ad illð qð
ex ipſo elicit᷑ bonũ.nõ ᷣuit at ꝓuidẽtie ſi ↄſideꝛet᷑ in cõ
ꝑatione ad libeꝝ ar.a qͥ egredit᷑.ſuit at ꝓuidẽtie ſi cõ⸗
ſideret᷑ in ↄꝑatõne ad illð bonũ qð a dina volũtate de
ipſo elicit.¶ Ad q̃rtuʒ cũ obijcit.aut vult mala fieꝛi xł
nõ fieri rñſio.ꝙ nõ ſunt immediata oppoſita.ambe eni
oſitões ſunt falſe. immediata ̊ oppoſitõ accipit᷑ int
vult mala fieri ⁊ ñ vult mala fieri.hec at᷑ eſt falſa:vult
mala nõ fieri.hec at̃ vera:nõ vult mala fieri. nec tñ ex
h ſequit᷑ ꝙ aliꝗd fiat ð eiꝰvolũtatẽ.ſ.malũ.ᷣ ſegt: ̊ ma
la ſine eiꝰ volũtate fiũt.vt deꝰ ñ actoꝛ ̊ ꝑmiſſoꝛ malo⸗
rũ monſtret᷑.ſiẽ dr.j.Jo.ſine ipſo factũ e nihil.i. pctm
nõ dr ꝑ eũ factũ eẽ vel eo volẽte:ſ̊ ſine eo.i.ſine eiꝰ co⸗
luntate.¶ Ad ꝗntuzʒ rñdet᷑.ꝙ cũ dr immediata ẽoppo⸗
ſitio int velle ⁊ nolle.ꝙ nolle põt accipi ↄrie cũ dĩ deũ
nolle mala fieri:vel negatiue. Si.n. accipiat᷑ orie: ĩtel
ligit᷑ volũtas xei ad oppoſitũ.⁊ H̊ mõ falſuʒ ẽ: q;ꝛ ſenſus
eſt ceũ velle mala ñ fieri. Si vᷣo accipiat᷑ negatiue:veꝝ
eſt.⁊ ſenſus ẽ deũ ñ velle mala fieri.⁊ negat᷑ voluntas
dei reſpectu mali.¶ Ad ſextũ qð arguit.qꝛ iſtũ foꝛnica
ri ẽ a deo qꝛ ẽ veꝝ.pʒ rñſio ex pᷣdictis qõe de viitate.tñ
ad illð qð obijciebat doᷣm.ꝙ ĩ malo ẽ vitas: falſitas.
malũ.n.poĩt naturã cũ inoꝛdĩatõe.ꝙ dico nataʒ: dico
bvᷣitatẽ.ꝙ dico inoꝛdĩatõʒ:dico falſitatẽ. vitas ꝗᷓ nate ẽ
ĩ malo.defic tñ vitas oꝛdis.ſic ĩ moꝛtuoẽ viitas qᷣntita
tis:defic tñ vᷣitas vite.Rõe ꝗ̊ vitatis nat᷑e q t ĩoꝛdia⸗
ta ẽ:enũciat᷑ veꝝ dictũ cũ dr ꝙ iſte foꝛnicat᷑ ẽ veꝝ.ñ tñ
ex h̊ ſeꝗt᷑ ꝙ ip̃a ioꝛdiatõ a q̃ denoĩat᷑ foꝛnicatõ ſit a deo
uis om̃e veꝝ a deo. Ad illð qð obijcit᷑ de H qð dicit
aug.qꝙ cłpa ñ pᷣt cadẽ ĩ ſapiẽtẽ.dðʒ ꝙ ſapia dỹ. v. mõis
Vno mõ ſtrictiſſime:ſic dr idẽ qð pietas ſen theolebia
q̃ẽ dĩnꝰ culto.⁊ ĩ h̊ ſenſu ↄpᷣbedit fidẽ ⁊ ſpeʒ 2 caꝛitatẽ.
⁊ ä̊m h̊ ſapiẽs d ſolũ ille ꝗq hʒ has tres virtutes. Nlio
mõ dr ſtricte ſapĩa q̃ ẽ donũ.ſ.ſ.a ĩ eſa.xj. Teꝛcõ dẽ dit
Hᷣm * diẽ aug. ſapia ẽ ↄgnitõ reꝝ dĩnaꝝ:ſe cia ↄgnitõö
reꝝ hũanaꝝ. Nuaꝛto mõ dr ↄĩius ſm ꝙ dr̃ ſapiĩa vgtõ
cãꝝ:ſcia vᷣo ↄgtio effectuũ.Quĩto dr ↄiſſime. put drĩ ſa
pĩa qcũq; ↄgtio vᷣa.Si ꝙᷓ ſumat᷑ ſapia tribo vltis mõis
pt eẽ cłpa ĩ ſapiẽte.duobꝰpmis mõis ñ. Ael altr diſtin⸗
guit᷑ ꝙ ſapia vno mõ dr ↄgtõ ſimplx.⁊ bec ñ phibʒ qn
poſſit eẽ cłpa ĩ ſapiẽte.Alio mõ ſapia dr ↄgtõ cũ ſapoẽ
ꝓut dic eccs.Sapiĩa ſm ſuũ nomẽ ẽ.ſapoꝛ at iſte pᷣt eẽ
duplici ex cã.ex gra gtiſdata:vł ex gr̃a gtũfaciẽte. ſi ex
gra gtiſdata:vt fide ifoꝛmi.ñ ꝓhibʒz gn clpa poſſit eẽ ĩ
ſic ſapiẽte. Si vᷣo ex gra gtũfaciẽte: phibʒ ne elpa pol⸗
ſit ſil ĩeſſe.¶¶ Ad qð obijcit᷑ ð auẽtẽ aug.ꝙ maluʒ tẽdit
ad ñ eẽ.nondũ ꝙ ẽ eẽ nat᷑e:⁊ ẽ eẽ gre.Itẽ eẽ nate duptr
abſolutũ: 2 ĩ oꝑatõe. Eſt. n. eẽ nate abſolutũ. ⁊ ẽ eẽ or⸗
diabile.⁊ ẽ eẽ oꝛdiatũ qð eſt gre.Cũ dr̃ eẽ abſolutũ na⸗
ture rõalł:dico eẽ qð ſꝑ manʒ nec conũpit᷑ nec minuit.
cũ dico eẽ oꝛdiatũ:dico eẽ gre.⁊ h̊ eẽ coꝛũpit᷑ ſiue puat᷑
nõ minuitur.eſſe ᷣo oꝛdinabile eſt medium:⁊ iſtud di⸗
minuitur: non totaliter coꝛumpit. Scom enim ꝙ ani
ma magis peccat: minus eſt oꝛdinabilis ĩ ſummũ bo

Dn & E-n A .g n ren r

— Aa „ασ Bien P.. e ”
E e, WeF: A.ſrs J.) e
yy wi venla ne o Pr, Sh
fPern o Ha d, P 5 8
Qrt⸗ A& &αμ p nHh pEnz
1 „ .v 6 Mor

p=,

R

ſon

n
is
ſhal
lien
lͤfie
boni
r
Halin
Ne⸗
inlit
tig⸗
gper

itorhit
kekfliee
li gtin
Pmne l⸗
inihlugin
oiſheadg
tinnicgn
eeciorei
pne zirir
Higelais
gtiee
ℳunnas
Pilüſonen
ütate ii
norflitn
oloindin
inoguitri
itngeſtin
titüinin
licrin
öſtad
kahagdet
id s
ſeuthecſti
3 1clini
wtes
Cexoni
ſcio l
ſepigt
netunnt
nſſunns
Arnein
ſſblhen
ſeiſto⸗
ients
gnin ſie
Npoſtci
rehne
Moliztii
R
1Licic
pClniſs
enimt.
ſirfun
zſudn
inpi
u/

w

37.,4

QNueſtio

num. Nð ̊ dicitaug ꝙ malũ tendit ad nõ eſſe.intelli⸗

git de eſſe oꝛdinis.G eſt te eſſe natuꝛe oꝛdinabilis.ñ de

eẽ nature abſoluto.vñ aug.ĩ li.de moꝛibo eccĩe.q̃ tẽdũt
ad eſſe ad oꝛdinẽ tendũt.cũ ↄſecuta fuerint ipᷣm eẽ ↄſe⸗
quũt᷑⁊ hoc eſt eẽ de quo dicit boe.qð oꝛdinẽ retinʒ ſer⸗
uatq; natuꝛã. Oð ꝙ obijcit᷑ ꝙ malũ finitũ eſt.⁊ eꝛgo tot

pñt eſſe mala ꝙ deueniet᷑ in fineʒ? penitꝰ deſtruet᷑.· di⸗

cendũ ſm aug.in li.de moꝛibo eccie. diuina boĩtas reʒ
oĩno ꝑducit.nõ ſinit vt oĩno nõ ſit: ſ̊ oĩa ſic oꝛdinat vt

ibi ſint vbi ↄgruentiſſime pñt eſſe.donec oꝛdinatis mo
tibus ad id redeant vñ defecerũt.⁊ h ẽ qð dicit boetiꝰ.

oꝛdo qdã cuncta ↄplectit᷑ vt ſi ꝗs ab aſſignato oꝛdie re⸗
ceſſerit. in alteꝝ oꝛdinẽ relabat᷑.¶l Ad illud qð dic au⸗
guſti. ꝙ malũ eſt infinitũ.dðm ꝙ; malũ nõ dicit᷑ tendẽ
ad alia qð nõ eſt via ad aliꝗd ſiue acceſſus ad aliꝗd:
pᷣ rece
ceteris preſſionibo: ſᷣ pᷣm receſſuʒ. hmõi aũt tendẽtia ñ
eſt ↄria infinitũ.

Membꝛũ ſecũdũ

Gnſequẽt᷑ querit᷑.vtꝝ mala eẽ vł fieri ſit
bonũ.Ad qð ſic boe.v.de ↄſo.ſola diuĩa
vis eſt cui queq; mala bona ſunt.4. Stezʒ
apoc.vlti.Qui nocet noceat adhuc.⁊ ꝗĩ
ſoꝛdibo eſt ſoꝛdeſcat adhuc.Glo.dictũ ẽ ſibi vt nõ ceſſet

ita ꝓphare:qꝛ inſtũ eſt ſoꝛdidos adhuc ſoꝛdeſcẽ.̊ᷓ ẽ bo

nũ mala fieri.¶ Itez omis pena eſt iuſta. pᷣ ipſa pecca
ta ſunt pene. ſunt iuſta.ſ̊ deus vult eẽ iuſtũ 2 bonuʒ.
vult peccata eſſe: ⁊ pcta ſunt bona. aũt pctᷣa ſint
pene habet᷑ ro.j.in glo.int᷑ primã apoſtaſiazʒ ⁊ vltimaʒ
penam iehenne:media culpa ⁊ pena ſunt.l Itẽ greg.
in moꝛał.puerſe menti ipſi ſua culpa fit pena.4 Item

augꝰ.in li.oↄfeſ.Juſſiſti dñe ⁊ ſic eſi:vt pena ſua ſibi ſit

oĩs inoꝛdinatus animꝰ.¶.:! Iteʒ om̃e oꝛdinatũ ẽ bonuʒ.

malũ eſt oꝛdinatũ vt dicit augꝰ.g ẽ bonũ. Cont᷑.ma

lũ eſt prinatio boni.ꝗᷓ malũ nõ eſt bonũ. Itẽ nec ma⸗
lũ fieri eſt bonũ.qꝛ malũ fieri ẽ malũ.̊ malũ fieri ñ eſt
bonũ.¶:!. Suppoſito ꝙ malũ fieri ſit bonũ.queꝛit᷑ ſiłiter

vtꝝ mala facẽ ſit bonũ. Silis.n.ratõ videt᷑ ĩ actiua ꝰ
paſſiua. Cont᷑.ro.iij. Iaciamus mala vt veniãt bona.

Itez querit᷑.ſuppoſito ꝙ malũ fieri ſit bonũ.vtrũ ſi⸗

milit᷑ maliciã fieri ſit bonũ.ſiłis.n.rõ videt᷑ in abſtra⸗

ctis ⁊ ↄcretis. IJteʒ ſuppoſito ꝙ malũ fieri ſit bonuʒ.
querit᷑ in qͥ ſit illa bonitas.nõ ĩ malo: ſic.n.malũ inq;⸗
tũ malũ eẽt bonũ.nõ & bonitas iſta dicit᷑ reſpectu mali
cie.Qec eſt reſpectu ſubiecti.ſubiectũ.n.ipᷣm priuatuꝛ
bono.̊ nõ eſt bonũ.ponat᷑.n.ſubiectũ mali ſicut malꝰ
homo.abſtrahat᷑ malicia:nõ erit dicẽ malũ fieri ẽ bo⸗
nũ.querit᷑ ò̊ qua rõne malũ fieri ẽ bonũ.qꝛ nec ratione
malicie nec roõne ſubiecti videt᷑ h̊ poſſe eẽ verũ. Re⸗
ſponſio.nõ eſt ↄcedendũ ꝙ malũ fieri ſit bonũ ſimpłr:
v ꝙ ſit bonũ ſᷣm quid.ſ.rõne boni qð ex ipſo elicitur.
Ad primũ qð obijcit᷑.ſola ẽ dĩna vis ⁊c.ptʒ ſoło ꝑ
illud qð ſequit᷑.dũ ex eis bona elicit. vñ rõne illiꝰ dicũ
tur ceo eſſe bona.¶. Ad illð apoc.vlr᷑.dõm ꝙ nõ valzʒ.

malũ fieri eſt iuſtũ.̊ malũ fieri eſt bonũ.naʒ bonũ di⸗

cit᷑ abſolute:iuſtũ pᷣo dicit oꝛdinẽ pene ad culpã ſiue ex
igentiã.vñ iuſtũ copulat bonitatẽ ſᷣm ꝗd.⸗ AZld illð qð
obijcit᷑.ꝙ om̃e peccatũ mediũ eſt pena:⁊ oĩs pẽa iuſta.
dom ꝙ pena duplicẽ ↄꝑatõʒ hʒ.vnã ad diuinã iuſticiã
aliã ad culpaʒ. Scom ↄpatõʒ ad diuinã iuſticiã ſic eſt
inſta ⁊ a o:̊ inqᷓtum reſpicit culpã ſic hʒ principiũ
cefectm̃. Similit ipſuʒ peccatũ põt ↄſiderari ĩ ſe:2⁊ ſic
culpa eſt nec bonũ nec a deo. Elel põt ↄſiderari inqtuʒ
oꝛdinatũ:⁊ ſic eſt pena ⁊ a deo.nõ ꝙ ipᷣm malũ ſit a deo
p ꝙ ipᷣe oꝛdo ſit a co.¶¶ Ad alið dᷣm. q; bec nullo mõ
eſt ↄcedenda. malũ facere ẽ bonũ. nõ eni eſt ſilis ratõ ĩ

actiua ⁊ paſſiua.NQam cũ dicit᷑ malũ fieri ẽ bonũ: no⸗
tatur potẽtia paſſiua.cũ dr̃ malũ facere ẽ bonũ: notat᷑

A. 5 A amſſt d) ß Deſſdal 24⁰

e ee ſ . K.

al leb.Krs ſt SFE ver

X n.ſre

. tE

Lr

2—
ι

us ab aliqͥ ſiue ab eſſe. ſicut curuitas ẽ receſſus
a rectitudine.mali 5nd eſt terminꝰ pᷣm acceſſum ſic in

potẽtia actiua.potẽtia aũt actiua mali nõ eſt bona.ſed
potẽtia paſſiua eſt bona.qꝛ in malo eſt potẽtia paſſiua
ad hoc vt oꝛdinet᷑.eſt.n.malum oꝛdinabile ad bonum.
Ad aliud dðᷣm.q ñ dʒ ↄcedi ꝙ maliciã fieri ſit bonũ
ꝑ maliciã.n.notat᷑ ipſa defoꝛmitas nullo mõ oꝛdinabi
lis ad bonũ.nõ.n.in h̊ ponit᷑ aliqð bonũ.̊ cũ dẽ malũ:
notat᷑ adhuc ſubiectũ qð eſt natura bonũ:⁊ ſic oꝛdina⸗
bile in bonũ.⸗ Ad aliud dðm. ꝙ cuʒ dicit᷑ malũ fieri ẽ
bonũ.nõ ponit᷑ bonitas vel notat᷑ reſpectu malicie vel
reſpectu ſubiecti ipſius malicie.ſ̊ reſpectu boni illius
qð elicit᷑ ex ipſo malo.ſiue reſpectu illiꝰ ad qð oꝛdinat᷑
malũ.vñ boĩtas oꝛqini ſiue illi ad qð oꝛdiat᷑.
Membꝛüũ terciũ
Ercio mõ querit᷑.vtꝝ mala expediãt.ad
qð ſic augxj.d ci.dei. Deꝰ malis hoĩm
volũtatibo vtit᷑ bñ.nec.n.aliquẽ malorũ
eẽ pᷣſciuiſſet:niſi ſił pᷣſciuiſſet ꝗbo eos bo⸗
noxꝝ vſibo accõmodaret.i Iteʒ aug.audeo dicẽ ſuꝑbis
vtile eſt incidere in aliqð aꝑtũ pctm:vt iã ſibi diſplice⸗
ant:ꝗ ſibi placẽdo ceciderãt.Salubriꝰ.n.diſplicuit ſi⸗
bi petrus qñ fleuit q; ſibi placuit qñ pᷣſumpſit.¶ Item
dam̃.ↄcedit᷑ ꝗgs in nephariã incidere oꝑatõʒ. vt elatus

virtutibo in adulteriũ:vt ex caſu hũiliet᷑. ¶ Iteʒ nũeri.

xxij.venit dñs ad balaam.ibi oꝛig. Nos dicimꝰ diuĩa
ſapiĩa oĩa ita diſpoſita eẽ:vt mihil ſit ocioſuʒ maluʒ vel
bonũ.ANaliciã tñ nõ fecit:quã tñ ab alijs inuentã cuʒ
ꝓhibere poſſit nõ ꝓhibet.vtit᷑.n.ea ad cauſas nccias.
ipſos.n.eſt in quibo eſt.ꝓbat eos ꝗ ad głam tendũt.
Si.n.ꝑimeret᷑ malicia:nõ eẽt ꝗ ↄtradiceret virtutibo.
virtus aũt ſi Sriũ ñ hr̃et ñ clareſceret.⸗ Itez aug.ĩ li.
ofeſ.qꝛ ſingła bõa ſunt:iõ facis omĩa valde bona ⁊ cui
nihil oĩno malũ.ſ̊ neqʒ vniuerſe creature tue.qꝛ er te
nõ eſt aliqd qð irrũpat ⁊ coꝛũpat oꝛdinẽ quẽ impoſui⸗
ſti.in ꝑtibo aũt ei? quedã ꝗbuſdã qꝛ ñ ↄueniũt mala pu
tant᷑.⁊ eadẽ ipſa ↄueniũt alijs ⁊ ſunt bõa.⁊ omĩa hec q̃
ſibimet ñ oueniũt:conueniũt inferioꝛi ꝑti reꝝ. nihil eſt
oĩno malũ vniuerſe creature tue. Cont᷑.albiꝰ ẽ qð ẽ
nigro imꝑmixtiꝰ.& ſiłr meliꝰqð malo eſt imꝑmixtiꝰ.
meliꝰ ẽ mala ñ eẽ ꝙ́; eẽ.¶ Itẽ pulchrioꝛ ẽ mulier q̃ nul⸗
lã bʒ maculã in aliq̃ ꝑte: qᷓ illa q̃ hʒ maculã ĩ aliq ꝑte.
vñ in cant. Cota pulehra es amica mea ⁊ macula nẽĩ
te.ᷓ ſi vniuerſitas in nlła ꝑte hꝛet malũ: melioꝛ eſſet.
Itẽ aug.in enche.malũ ñn ẽ niſi qꝛ nocet.ſ̊ᷣ ſi nocet nõ
expedit.ꝗ̊ malũ ñ expedit.¶ Jtezʒ malũ ẽ pᷣuatio modi
ſpei ⁊ oꝛdis.ꝗᷓ nec ẽ bonũ nec vtile nec expediẽs. Ad
hãc.q.habes ſolutõʒ.S.duobo locis.ſ.qdðe de bono vbi
qᷓ̃rit᷑ de oꝛdine mali.⁊ qõne de ſignis volũtatis diuine
qõne de ꝑmiſſiõe. Camẽ nõndũ.ꝙ ſi malũ ↄſideret᷑ in
ſe:ſic ñ ẽ bonũ nec vtile nec expediẽs.ſ̊ ſi ↄſideret᷑ vt eſt
oꝛdinatũ:ſic ẽ expediẽs.ñ rõne ipᷣiꝰ mali: vᷣ̊ boni quod
elicit᷑ ab eo.¶ Ad primũ ꝗ̊ dm.ꝙ bonũ dr duptr. dr
enĩ bonũ ſimpłr ⁊ abſolute:⁊ bonũ in ↄpatõe. ſic ⁊ me
lius dupłr. Dicendnʒ ̊ ꝙ rexꝝ vniuerſitas melioꝛ eſſet
ſimpłr ⁊ bonitate abſoluta:ſi nullũ eẽt malũ.ſᷣ bonita
te ↄpata ñ eẽt melioꝛ vniuerſitas.⸗! Ad illð qð obijcit
E ſile de muliere.dðm ꝙ ñ eſt veꝝ.qꝛ in tali loco poſſet
mulier hr̃e maculã ꝙ eẽt ad maioꝛẽ pulchritudinẽ.ſiẽ
pʒ de cicatrice ĩ facie militis.¶ Ad aliud dõᷣm.ꝙ ma⸗
lũ nocet ⁊ expedit.nocet ſᷣm ſe ⁊ faciẽti. expedit inqᷓtũ
oꝛdinat᷑ ⁊ expedit alijs.4! AYld vltimũ dom.q bonũ coꝛ
rũpit bonũ pꝑticulare ſ̊ ñ vłe.malum.n.⁊ pctm ⁊ hmõi
coꝛũ pit oꝛdinẽ ⁊ bonũ ꝑticulare buiꝰ ẽ: ſ oꝛdo vlis 7
bonũ vle ñ coꝛꝛũpit᷑.vñ boe.v.de ↄſo.Oꝛdo ꝗdã oĩa cõ
plectit᷑·vt ſi ꝗs ab aſſigto oꝛdie receſſerit: ĩ aliũ oꝛdinẽ

neaba. Membꝛũ quartũ

Onſequẽt q̃rit᷑ de impletõe dĩne volunta
ris:an ſꝑ impleat᷑ ĩ malo ſiẽ in bono.Ad
qð aug.i enche. De hoie ſꝑ de? iplet ſuaz

Sr ele 42 2) „

coluntalẽ. q; nibil facit bõ de q̊ ts ñ opet q eult. nõ

enĩ vult deꝰ vt peccet hõ.ſi aũt peccaueꝛit:penitẽti vult
Ecere.in peccatis vᷣo ꝑſeuerantẽ pumire. ſicut alios ab
eterno pᷣꝑauit ad penã alios pᷣꝑauit ad glam.¶. Item
aug. dæ li.ar. nihil in libero ar. ↄſtitutũ ſuꝑat volunta
tem vei.⁊ ſi fiat er eius volũtateʒ q̃ ipſe ẽ: nihil putan
dũ eſt fieri ita taniꝙᷓ velit ſieꝛi ⁊ ñ ſiat.ex h̊ relinꝗt᷑
volũtas dei ſꝑ implet᷑ de bonis ⁊ malis. Cont᷑.cum
volũtates ſint otrarie q̃ ſunt de otrarijs.volũtas auteʒ
mala eſt te malo.volũtas dei de orio.ſ.bono. 5volun⸗
tas mala ↄplet ſuũ actũ:⁊ ñ ↄplet᷑ actus ꝗ eſt ↄrius bo
nus.ꝗᷓ voluntas dina ñ ſꝑ implet᷑.¶ Itez vult de ſalo⸗
monẽ caſtitatè ſeruare.bᷣ ſalomõ vult luxuriari nec ſer
uare nec ſeruat. &ñ impletur voluũtas dei ð ſalomone.
Iteʒ volũtas bnplaciti eſi volũtas qᷓ eſt ipſe deꝰ. ſi g
dr ꝙ õ volũtateʒ eiꝰ bñplaciti nihil fit: vᷣ tñ dr aliquid
fieri ð voluntatẽ eius.h̊ᷣeſt ð volũtatẽ ſigni.G ẽ ↄ pꝛece
ptũ vel ꝑhibitõʒ. Sʒ tũc obijcit. npolũtas bñplaciti dei
eſt oĩm bonoꝝ.& deus rolũtate bñplaciti vult nos fa⸗
cere bona.ſ̊ nos nõ facimꝰ ſꝑ bona immo mala. gfa⸗
cimus ) volũtateʒ bñplaciti:⁊ volũtas bñplaciti caſſa
tur. 4 Stez dẽ malũ fieri dei volũtatẽ: pot ne intelli⸗
gi aliqͥ mõ fieri ̊ volũtatẽ bñplaciti.Iteʒ põt ne malũ

fieꝛi ð volũtateʒ ſigni q̃ dr ꝑmiiſio.nam dicit aug.ſuꝑ
illũ locũ p̃s.vt nõ loquat᷑ os meũ oꝑa hoĩm.oꝑa hoĩm

dicit mala qᷓ pret dei volutatẽ fiũt ꝗᷓ ipſe ẽ: aut pꝛet ei⸗
ꝑmiſſioneʒz q ipſe ñ eſt.¶ Itez cũ ex his ponat᷑ ꝙ nihil

fit ð ſigna volũtatis q̃ ſunt ꝑmiſſio ⁊ oꝑatio:ᷣ̊ tñ cõtra

rit ſub volũtate puniẽte.x ſi qris qᷓ trãſit:nõ niſi ſ̊ vo/
luntate ꝑmittente. ⁊ hocipſuʒ qð ꝑuerſe vult aut agit:
in vniuerſitatis p̃fate oꝛdinẽ 2 pulchritudineʒ ſumma
ſapia ↄuertit.q¶ Ad terciũ dðm.q; quẽadmodũ diẽ da
maſcenꝰ.ꝙ deꝰ oĩa pᷣeognoſcit:nõ aũt oĩa p̃deteꝛmiat.
pᷣcognoſcit aũt ea q ſunt ĩ nobis.hᷣ ẽ ĩ ptãte nẽi arbitꝛij.
nõ aũt p̃determĩat.nõ.n.vult malicia fieri nec cõpelli
virtutẽ.pᷣdetermiĩat aũt qᷓ nõ ſunt ĩ nobis.Dicenduʒ ꝙ⸗
volũtas bñplaciti eſt reſpectu bonoꝝ duptr. aut cũ p⸗
determiatõe:vt eoꝝ q̃ ñ ſunt in ptãte arbitrij.⁊ bec ſũt
alligata nccitati. aut ſine p̃determĩatõe: 2 mõeſi bo

noꝝ qᷓ ſunt ĩ ptãte arbitrij. Sic.n. vult illa bona vt re⸗

linquat nr̃e facultati ⁊ volũtati ⁊2 ñ ↄpellat.⁊ iõ ſi fiat
Zriũ:ñ fit ð eiꝰ volũtatẽ:qᷓuis fiat pᷣter eiꝰ volũt atẽ q̃ ẽ
eius bñplacitũ.¶ Ad q̃rtũ qð q̃rit ſi poſſit dici aligd
fieri ð volũtatẽ bnplaciti.dᷣm ꝙ ñ ꝓprie loquẽdo.⁊ ſi
alicubi inueniret:ñẽ aliud ↄ eiꝰ volũtatẽ qᷓ p̃t eiꝰvolũ
tatẽ.ꝗ Ad ꝗntũ ⁊ ſextũ dᷣm.ꝙ ↄ ꝑmiſſionẽ ⁊ opatõeʒ
di q ſunt ſigna volutatis nibil ſit.ↄ p̃ceptõʒ aut etiaʒ
ꝓhibitõʒ fiut pcta:qꝛ pᷣceptũ ⁊ ꝓhibitio reſpiciũt faci⸗
endũ vel vitandũ de futaro.qdð põt alit᷑ euenire velĩ 3⸗
riũ.ꝑmiſſio ᷣo ⁊ oꝑatio reſpiciũt ipᷣm qdð fit vel qð fa⸗
ctũ ẽ.qð aũt ſit vel factũ ẽ: ñ põt ñ fieri vel factum eſſe.
Ad ea vo q obijciũt᷑ ↄ verbuʒ aug. deꝰ aliqᷣs ppauit
ad penã.dðm ꝙ hec pᷣpoſitio ad:qqʒ dicit finẽ intẽti⸗
onis.ſicut cũ dicit᷑:iſte vadit ad foꝝ.qñq; terminũ vel
exitũ ꝗ accidit pᷣter intentõʒ.⁊ q̊ mõ accipit᷑ ᷣbũ aug.
4¶ Ad vltimũ dᷣm.ꝙ miſcðia dei Pprin dicit᷑.qꝛ ad cõ⸗
itᷣ a

ri

ſigna volũtatis q̃ ſunt pceptio ⁊ ꝓhibitio fiũt mala:q⸗ pletã ratõʒ effectꝰ miſcðdie ñ reqꝗrit᷑ actꝰ vel meritũ no⸗ aen
rit᷑ vñ h.¶ Iez obijcit᷑ ð h qð dicit aug.q de aliqͥs ab ſtrũ: b ſe olũ qð ẽ dei.ad ratiõʒ enectus iuſticie requirit᷑ 1
etno pᷣꝑauit ad penã.Cont᷑.Dam̃.nõ in punidd pla⸗ exigentia meritoꝝ. ſaga
mauit nos dens.4 Neʒz ꝗpriũ eius ẽ ꝑcere ⁊ mi erẽi. ſt fe
pegrinũ aũt ⁊ alienũ eſt ab eo punire. vt bzẽ eſa. xxviij. . e 10 . de confoꝛ / ſ ul
UVnde etiã dẽ egredi de loco ſuo cum dani ela⸗vi 7 matõne Lũ ane volũtatis ad diuinà. ſe,
treñ.iij.i Qon ex coꝛde ſuo abiecit dñs filios vominuz. D ſe ſt
Itez quare dicit᷑ eius ꝓpriũ miſcdᷣia magis qᷓ; iuſti n eques e 1 que nnnſe
cia:cũ ita ſit iuſtus ſicẽ miſericoꝛs. Rñſio.cũ ſiẽ di⸗ rere de ↄfoꝛmatõe volutatis hũane ad kin
ctum eſt voluntas dei dicit᷑ dupłr. volũtas bñplaciti: diuinã.⁊ ꝑ hũc modũ.rio. vtꝝ poſ⸗ i
voluntas ſigni.volũtas bñplaciti ſꝑ implet᷑. voluntas ſit eẽ talis ↄfoꝛmatio. Scðo.qd ſit hꝰ⸗ unin
