di. et ex ꝑte videntis.Ex ꝑte rei viſe ꝓuenit diuerſitas
viſionis ſicut dicimus.quia aliter videtur lucidũ aliteꝛ
tenebroſum. Ex ꝑte medij vidẽdi ꝓuenit.ſicut aliter vi
detur res mediante vitro rubeo aliter mediãte vitro al
bo. Ex parte vidẽtis.quia aliter videt octus acutus qᷓ
oculus obtuſus. Dicẽdum ergo ꝙ diuerſitas viſionis
diuine nec hic neq; in patria pꝛouenit ex pꝛima cauſa.
ĩmo ipᷣe quãtum ẽ de ſe ab ommibus videtur equaliter:
quia omnibuso ſe offert.Ex ſecunda vo et tercia pꝛoue⸗
nit hec diuerſitas.quia aliter videtur deus in via per
iſtas ſimilitudines et aliter per illas. Similiter videt᷑
hic aliter ab vno ⁊ aliter ab alio. In gioꝛia autem di⸗
uerſitas viſionis eius nec erit ex ꝑte rei viſe nec ex par⸗
te medij videndi.quia nõ videbitur ꝑ ſimilitudines ali⸗
quas ſed videbitur per ſe et etiam in ſe.ſed ſolũ erit ibi
diuerſitas ex paꝛte videntis.ſicut em̃ dicit boetius.om
ne quod appꝛehenditur ẽ in aꝑꝛehẽdente ꝑ modũ rei ap
pꝛehẽdentis et nõ per modũ rei apꝛehenſe.quia ergo ĩ
gloꝛia erit differẽtia intellectuũ:erit differẽtia appꝛebẽ⸗
ſionum.exemplũ em̃ in luce.luce em̃ manente eadẽ non
intenſa vnus oculus ſᷣm ꝙ ẽ perſpicatioꝛ plus de ea vi⸗

t qꝙᷓ alius.ſic luce diuina manente eadem et ĩ eadem
diſpoſitione ad res.quãtum eſt de ſe.ille intellectus qui

erit perſpicatioꝛ per gloꝛiam. plus de ea percipiet qᷓᷓ ali
us minus perſpicax.ſicut em̃ ſtella differt a ſtella ĩ cla⸗

ritate.ſic coꝛꝑa clarificata differunt ĩ claꝛitate.ita etiã

anime differunt in claꝛitate in gloꝛia.et ita licet diuina
eẽntia ſit ſimplex et impartibilis.tamẽ ẽ differentia vi⸗
ſionuʒ ex parte videntium nõ ex parte ſui.q Ad id qð
obijcitur de ꝑticipatione.dicendum ꝙ non dicitur dini
na eſſentia participabilis qꝛ trabatur in partẽ.ſed par
ticipatio iſta refertur ad effectum.ſ.illuſirationis.Fᷣm
quem dicitur differens participatio. Differentia autẽ
iſtius participatõnis eſt ex parte participantium.non

ex parte dei.quia ſicut dicit phᷣus in li.de cauſis. cau⸗

ſa pꝛima ſe habet ad res omnes ᷣm diſpoſitionẽ vnaʒ.
nõ tamẽ omnes res ᷣm diſpoſitionem vnam ab ipᷣa re⸗
cipiunt influentiam. Sicut em̃ radius ſᷣm diſpoſitiõeʒ
vnam qtum eſt de ſe. ſe habet ad materias.non tamen
materie ſe habent eodem modo ad receptionez radij il⸗
lius lucis.ĩmo quedam materia liqueſcit ex eius rece⸗
ptione.et quedam condenſatur.et ita hec diuerſitas ef⸗
fectuum eſt ex parte recipientium.ſic eſt in receptiõe ra
dij diuine lucis.et ſicut aer purioꝛ aliter recipit lucẽ q
aer tenebroſioꝛ ſic eſt hic.ꝑ hoc patet ſolutio ad cetera

ege .e14 N 3 )

*

RW☛r vn o.1 Aο ανιοι en ne e..

—

4

Queſtio.viij. de immen

ſitate diuine eẽntie qᷓtum ad incircũſcriptibilitatem.

Verituꝛ conſequẽ

ter de imenſitate qtũ ad incircũſcripti

bilitatem. et circa hoc queruntur duo.
Pꝛimo an ſit circũſcriptibilis.Secũ⸗
do an incircũſcꝛiptibilitas ſit ei ꝓpꝛiũ.

Membrum pꝛimum

D pꝛimum obijict ſic damaſcenꝰ. Circũ⸗
ſcriptibile eſt quod loco vel tꝑe vel cõpꝛe⸗
hẽſione cõpꝛehẽditur. Incircũſcriptibile
qð nullo hoꝛũ cõtinetur.ergo eſt incircũ⸗
ſeriptibilis.¶ Cõtra.ij.coꝝ.vj.que ẽ cõuentõ xpᷣi ad be

lial lucis ad tenebras.q.d. nulla.ſ̊ ſempeꝛ eſt conuentõ

exiſtentis ad id in quo exiſtit:ergo nõ exiſtit deus ſiue
lux diuina in demonibus.ſ̊ omne qð ẽ ita ĩ aliquibus
qð nõ in alio ẽ incircũſcriptibile.ergo deus eſt incircũ
ſcriptibilis. Iteʒ iuſticia nõ exiſtit in iniquitate.eꝛgo
⁊c᷑.¶ Itẽ.j.ſapĩe.ſpiritus.ſ.diſcipline effugiet fictum.
ergo ſpirituſſanctus nõ eſt in ficto. ergo eſt quid deter⸗
minatum:ergo quid circũſcriptibile. Solutio. ſim⸗
pliciter dicendũ eſi ſine diſtinctõne ꝙ dinina eſſentia ẽ
incircũſcriptibilis.quia nõ habet termimum nec eentie
nec virtutis. Iterũ nec loco nec tꝑe nec compꝛehenſiõe
cõpꝛebenditur.l Ad pꝛimũ obiectũ dm.ꝙ quedã no⸗
mina imponũtur a natura⁊ ꝑfectõne naturarũ rerum
quedã aũt a defoꝛmitate et defectu.quod patet in dya⸗

bolo.quia dyabolus⁊ ſpiritus dicitur.ꝙ dicatur ſpi

ritus:hoc imponitur ei a natura et perfectõe nature in
qua conditus eſt.ꝙ dicat᷑ dy abolus:hoc imponitur ei
a malicia ſua et defoꝛmitate.cõcedo ergo ꝙ deus nõ eſt
in rebus inqtum nominant᷑ noĩe ſumpto a ſua defoꝛmi

tate vel malicia vel defectu:quia ſic ecideretur ꝙ de eẽt

cã defectus vel defoꝛmitatis in rebo.In oĩbo tñ rebo eſt
initum ſunt cõdite ab ipo et hoc eẽntialiter.pnᷣtialiter
potentõnaliter.nõ tñ ſᷣm oẽm modum.ſ.inqtũ coꝛrum

punt et ſunt defoꝛmes ꝑ peccatũ.¶ Per hoc patet ſolu⸗

tio de ficto.qui poteſt cõſiderari intum fictus:⁊ ſic eſt
teo diſſimilis.⁊ ſic ſpiritus diſcipline ipᷣm effugit.non

tamẽ inꝙtum ẽ ſubſtãtia quedã a deo odita.

guUembrumſecundũ

Ecundo q̃ritur vtꝝ incircũſcriptibilitas
ſit ꝓpꝛiuzʒ diuine eẽntie. Ad qð damaſ.in
pᷣmo li.incircũſcriptibilis ſolus deus ẽ ſi
ne pꝛicipio et ſine fine.eno incircũſcripti⸗
bile omnia cõtinẽs:nulla cõpꝛehẽſione cõtentus.ergo
ſolus deus ẽ inciꝛcũſcriptibilis.¶ Itez aug.in li.de aia
⁊ ſpũ.ex eo coꝛꝑales dicimus intellectuales ſubſtãtia⸗
les ⁊ naturas.quia loco circũſcribunt᷑. Solus autem

deus eſt incircũſcriptus. Cõtra dr̃.v.cañ.Quo abijt

dilectus tuus o pulcherrima inter mulieres. Suꝑ illð

dicit greg.cũ dicant᷑ angeli locales circũſcribi nõ pñt.

longeminus illa ſubſtãtia incompꝛehẽſibilis.ſ. diuina.
Si ergo angeli dicũtur locales nõ tñ circũſcriptibileo.
nõ igitur ſolus deus.¶¶ Item vltimũ locãs nõ locatur.
ſcʒ vltimũ celum.ergo cũ ipᷣm ſit ſiłr vltimuʒ circũſcri:
bens nõ circũſcribitur.ergo ei cõuenit incircũſcꝛiptibi

litas ñ g ſoli deo. Solutio.dõm.ꝙ ĩcircũſcriptibili⸗

tas ſimpłr ẽ ꝓpꝛia diuine eẽntie.ſᷣm ꝗd tñ cõuenit crea⸗
ture. Ad pꝛimã rõem in cõtrariũ qua obijcit᷑ de ange
lis.dðᷣm ſᷣm ꝙ dic anſhel.ĩ monologion.quaſi loquens
cũ deo.creatus ſpũs ad te collatus ẽ circũſcriptus.ad.
coꝛpus vᷣo ẽ incircũſcriptus.oĩno circũſcriptuʒ ẽ quod
cũ alicui totũ eſt:nõ põt alicubi ſimul eẽ.quod de ſolis

coꝛꝑibus cernitur. Incircũſcriptũ vᷣo quod ſimul ẽ vbi
q; totũ.qdð de deo ſolo intelligitur et loquitur hoc ad de

um.Circũſcriptũ ſimul ⁊ incircũſcriptum:qð cum ali⸗

—

cui ſit totũ põt ſimul eẽ totũ alibi:nõ tñ vbiq;qdð ð cꝛe
atis ſpiritibus cognoſcitur.⁊ ponit rõem huius. Si eĩ
aĩa nõ eẽt tota in ſingulis mẽbris ſui coꝛpoꝛis.nõ ſenti
ret tota in ſingulis.ſᷣ lʒ aĩa ſit vbiq; ĩ ſuo coꝛpoꝛe:nõ tñ

alibi qᷓ in ſuo coꝛꝑe ẽ.⁊ ſic aĩa ſᷣm ꝗd eſt incircũſcripta

reſpectu coꝛꝑis:nõ tñ ſimpliciter.Similiter in angelis
reſpectu dei circũſcriptus eſt angelus.ꝙ at᷑ dicat᷑ incir⸗
cũſcriptus:hoc ẽ ſᷣm quid.ſ.reſpectu coꝛꝑis.⁊ ſᷣm h̊ lo⸗
quitur greg.ꝙ angeli circũſcribi nõ pñt.iſtud verũ ẽ ſiẽ

coꝛꝑa.⁊ de tali circũſcriptõe loquit᷑ ibi qꝛ ſicut dẽ. Qm̃

.—

de locale dr qð circũſcribitur m ꝑtes loci S.et.j.ante

et retro.dextra ⁊ ſiniſtra.Ex quo pʒ ꝙ loquitur dæ cir⸗
cũſcriptõne coꝛpoꝛum.ᷣm ꝙ angeli ſunt incircũſcripti
biles. ¶¶ Ad ſcõm doõm ſᷣm ambro.ꝙ triplex ẽ circũſcri⸗

ptio.ſ.loeo.fine.⁊ tꝑe.vñ dicit.vj.de trinitate.ſic in ali

quo loco nõ circũſcribitur pater qui eſt ſuper oĩa.nec fi
liꝰſuoꝝ oꝑm tꝑibo ocludit᷑:ꝗ totiꝰẽ opifex creature.ne⸗
q; ſpiritus.ſ.aliquibus finibus circũſcribit᷑:q om̃em in
telligibilẽ ſubſtãtiam inenarrabili pulchritudine ſupe⸗

rat. Simpliciter ergo incircũſcriptibile eſt. quod nec lo

co nec tꝑe ſiue duratõe nec fine circũſeribitur.quod ſo
li deo ↄuenit.licet aũt angelus ⁊ coꝛpus vltimũ nõ cir⸗
cũſcribunt᷑ loco nec tꝑe:fine tñ circũſcribũtur.quia ha
bent terminũ ſubſtãtie ⁊ virtutis.et iõ nõ ſimptr ei in⸗

circũſcriptibilitas cõuenit.

Nueſtio.ix.de localita

te diuine eſſentie.

Onſequẽter queꝛi

tuꝛ de loca tõne diuine eſſentie.de qua
pła inquirũtuꝛ.pꝛimo an teus ſit ali⸗
cubi vel nuſq vel in ſeipᷣo.ſecundo an
deus ſit vbiq;.tercio quid eſt deum eſſe
vbiq; quarto vtrũ ab eterno ↄueniat ei eſſe vbiq;. Qui⸗
to an ſit ei ꝛiũ eẽ vbiq;.

Membꝛũ pꝛimum

D pꝛimũ an deus ſit alicubi ſiue in loco.
ſic obijcit᷑ cañ.d.Quo abijt dilectus tuꝰ.
gꝛeg. ſotandũ ꝙ deus ꝗ vbiq; ẽ ĩ loco eſt
666F localis nõ eſt. p ſi ĩ loco ẽ: alicubi eſt.
4Cõtra.boeciꝰin li.de trinitate.oĩno in loco eẽ nõ pĩ:
ꝗ vbiq; ẽ.Kᷣ deus vbiq; ẽ:̊nõ põt eẽ ĩ aliquo loco:ergo
nec alicubi.q Item anſheł.in monologionã nullo loco
aut tꝑe ẽ.qꝛ nullũ locũ aut tpᷣus hʒ.nec in ſe locoꝝ reci
pit dilinctõʒ. vt hic vel ibi vel alicubi.neq; tꝑm:vt nũc
tũc vel aliqũ.&̊ nõ ẽ alicubi.q Itẽ nõ põt inueniri ↄꝑa⸗
tio dei ad creaturã vt ad locũ.&̊ ñ ẽ in aliquo loco.ma
ioꝛ pʒ.qꝛ quicqd ẽ in loco ẽ in ipo velut cõtẽtũ vel vt ſal
uatũ vel vt getatũ ĩ ipo.ſᷣ deus nõ ẽ in re vt ↄtentũ ĩre.
nec vt ſaluatũ are.nec quietat᷑ in re:ꝭ nõ põt in aliqua
ſicut in loco:ᷓ nõ ẽ alicubi.¶¶ Sed tũc circa h̊ obijcitur
qm̃ ſi non ẽ dicere ipᷣm eẽ alicubi:&̊ ẽ nuſqᷓ. Si dicatur
ꝙ eẽ in loco ẽ dupliciteꝛ.vel ꝑ diffinitõem ſicut ſpũs ſũt
in loco.vel ꝑ circũſcriptõem ſic coꝛꝑa.iſtis modis non
ẽ deꝰĩ loco:tñ alio mõ ẽ deus ĩ loco.Sed tñ quicqd di⸗
cat᷑ eo mõ quo hec ẽ falſa deꝰẽ alicubi:hec ẽ vera deus ẽ
nuſꝙᷓ q ẽ ſua ↄtradictoꝛia.¶ Itẽ boecins in li.de trinita
te. IJſeo nuſꝙᷓ eẽ dr.quia vbiq;ẽ:g ẽ nuſj. Alterius
querit᷑ de hac deus ẽ ĩ ſeipo.augad dardanuʒ. deus eſt
vbiq; ⁊ in ſeipᷣo vbiq;.qꝛ nuſqᷓ ẽ abſens in ſeipᷣo.qꝛ non
pↄtinet᷑ vbi ẽ ps tanqᷓ ſine ipis eẽ ñ poſſit.̊ deus ẽ ĩ ſe⸗
ip̃o.¶¶ Cõtra.deus ẽ vbiq;.ᷣ h̊ qð ẽ vbiq; eẽ non eſt eẽ in
ſeipᷣo.ẽ alibi qᷓ in ſeipᷣo.ẽ extra ſe: nõ ergo in ſeip̃o.

Si dicatur ꝙ li vbiqʒ nõ pomit alibi.Cõtra.cõſtat ꝙ;

vbiq; dicit aggregatõem locoꝝ.bᷣ ↄſtat ꝙ bhec aggꝛega⸗

tio ẽ ĩ rebus creatis ⁊ nõ in deo:S ponit alubi. Solu⸗
tio. dᷣm. ꝙ ᷣm boeciũ ð trinitate.deus ẽ vbiq;:ita dici

videtur. nõ ꝙ ſit in omni loco.ᷣ ꝙ oĩs locus ei aſſit ad
eũ capiendũ:cuʒ ip̃e nõ capiat᷑ in loco. Eſt ergo eſſe in

— — T ———Wẽ — — —. —,/,ʒ—

mm — — —

äſerini
circüſenn
ſieinali
dig⸗neef
Aturene⸗
—
he lupe⸗
däet
quocſo
ho cir⸗
quia ha
lrei in

ta
eri

qna
ſt ai⸗
en
unee
O

n boen⸗
1 t.
loeol
bich
ſoͦi
wre
lolocs
n
tnſſe
e
,
tſal
ire⸗
gne
ſtur
tur
ſüͤt
non
di⸗
1s
nit
ius
gel
non
ſ
enn
ſo.
li⸗
ſei
in

QNueſtio

loco multipliciter vt dicatur eẽ in loco ↄtineri a loco vł
eſſe in loco nõ deſſe loco.ſed ei eẽ pñtem et replere locũ
pꝛimo modo non eſt deus in loco.⁊ hoc volunt dic. au⸗
toꝛitates ad iſtud poſite.ſ.quia nõ ſit in loco vt ↄtent
a loco.Secundo modo ðẽ in loco.nõ tamẽ vt dicatur re
plere locũ materialiter ſed virtualiter.Fm ꝙ dicit aug.
ad dardañ.ꝙ aliter dicitur ſopientia replere ſapientẽ
et aqua vas.eo modo quo ſapientia replet ſapiẽtes. eo
mõ diuina ſapientia replet loca. Sapientia em̃ nõ ma
ioꝛ eſt in maioꝛe nec in minoꝛe. ſic deus eſt in locis vir⸗
tualiter et ↄſummatiue:in hoc ꝙ dat locis eſſe et virtu⸗
tem qua repleantur.. AVd pꝛima rõem boecij omnino ĩ
loco eſſe non poteſt ⁊c̃.ſi dicatur eẽ in loco ↄtentiue:ve⸗
rum eſt.ſi dicatur eẽ in loco ꝑ pnñtiam falſum eſt.ij A
rõem anſelmi dõm.ꝙ ex illa autoꝛitate ſequitur ꝙ nõ
ſit in loco diſtinctiue.ita ꝙ ſit in vno loco et nõ in alio.
ſed non ſequitur ex hoc ꝙ nõ ſit in loco aliquo modo.
¶ Ad tercium dðm.ꝙ ſᷣm pꝛedictas ↄditõnes loci non
eſt deus in loco.dicẽntur em loca vacua et imꝑfecta.ni⸗
ſi replerentur locato.et ꝓpter boc locus dicit imperfe⸗

ctõnem reſpectu locati.deus aũt perficit locum dando

ei virtutem qua continet et ſaluat.⁊ ſic eſt in eo:⁊ non
quia ab eo ↄtineatur et ſaluetur:⁊ ſic replet repletione
virtuali.¶ Ad ſecũdum dm.ꝙ bec deusẽ nuſ. ỹ· nõ eſt
recipienda ſine determinatõne.negationes em̃ vniuer⸗
ſalioꝛes ſunt affirmatõnibus.et ꝓpter hoc ex hac nõ ſo⸗
lum viderentur tolli a deo alie ↄditiones exiſtendi in lo
co.ĩmo etiam repletio ſᷣm quam dicitur eſſe in loco.Et
Aꝓpter hoc vt cõcedatur opoꝛtet addi deus ẽ nuſqᷓ circũ⸗
ſcriptiue vel contẽtiue.et in hoc ſenſu dicit boetius nuſ
ꝙ eſſe dicitur.quia vbiq; eſt.¶ Ad vltimum dðm. quia
hec eſt vera deus ẽ in ſeipᷣo.et ſimiliter illa deus eſt vbi
q;·2 cy vna earum vult aug.oſtẽdere pꝛeſentiam dei ad
omnẽ locum.ſ.ex hac. deus eſt vbiq; cum dieit vbiq; eſt
quia nuſqꝙ eſt abſens.reſoluatur em hec negatio nuſqᷓ;
cſt abſens in affirmatiuam. ſenſus eſt.pꝛeſens eſt omni
loco.ex hac autem deus eſt in ſeipo.remouet omnẽ de⸗
pendentiam eius a loco.⁊ pꝛopter hoc dicit in ſe eipᷣo.qꝛ
nõ contientur bis quibus eſt p̃ſens.non em̃ dependet a
loco ſed locus ⁊ mundus ab ipo. Ad hoc quod obijci
tur ꝙ eſt alibi qᷓ inſeipᷣo et ita extra ſe.doᷣm ꝙ alia rõne
deus eſt vbiq; et deus eſt in ſeipᷣo.dicitur em̃ ens in ſe⸗

ip̈o. quia eſt per ſe ens non indigens alio.vñ non nota⸗

tur bic habitudo eius ad rem aliam. ſed cum dicitur de
us eſt vbiq; notatur habitudo eius ad rem aliam que ẽ
habitudo replennis ad repletum. et non cum dicitur de
us eſt ens. deus eſt ens ĩ ſeipo.ad h̊ autẽ ꝙ pᷣdicta ratõ
ꝓcederet.ſꝙ eẽt alibi.opoꝛteret ꝙ vnifoꝛmis modꝰeẽn
di ĩ vtrobiq; notaret. qd falſuz ẽ: et ꝓpt h̊ nita ẽ illa rõ.

Mlẽbrum ſecundum

Ecundo querit᷑ an diuina eſſentia ſit vbi
q;. Ad quod ſic anſelmꝰ. omne quod clau
ditur aliquatenues loco vel tempoꝛe:minꝰ
eſt ꝙᷓ qð illa lex loci vł tem poꝛis cohercet
quoniã ergo maius te nihil eſt:nullus locus aut tempꝰ

te cohibet. ſed vbiqʒ et ſemper es eternus. quia ð te ſo

lo dici poteſt tu ſolus incircũſcriptus es et eterno.2 lo⸗
quitur ad deum. deus igẽ vbiq; eſt.¶ Joh.damal.j.li⸗
bro. ſiue m bonitatem ſiue ſᷣm virtutem ſiue n: ſapiẽ
tiam ſiue ſm tempus ſiue ᷣm locum diffiniat a perfe⸗
ctone.nequaꝙᷓ erit eus. non ergo deficit a perfectione
ym locum.ſed perfectio ſᷣm locum eſt eſſe vbiq;:ergo de
us eſt vbiq;. Atem quod nobilitatis eſt in eſſe: o eſt
trib uendum. et quod ignobilitatis remouendũ. Scd
in creaturis videmus ꝙ ignobilitatis eſt ineſſe ſingu⸗
laris quod eſt hic et non alibi. in eſſe autez vninerſalis
nobilitatis quod ipſum eſt vbiq; ſnoꝛum ſingnularium
ergo eſſe vbiq; deo eſt tribuendum. Cõtra.nobilioꝛ
eſl virtus que poteſt ↄſeruare rem exiſſens in illa et ab

ix.

ſens ab illa.q que non poteſt ↄſeruare rem niſi exiſiẽs
in illa. Sed quod eſt nobilitatis in conſeruante et regẽ
te.deo tribuendum eſi:ergo regit et obſeruat deus ali⸗
quam creaturam abſens et non exiſtens in illa. ergo ñ
eſt vbiq;. ¶ Item eſt ſubſtantia in ceo 2 virtus et actio
qua agit.ſed hec ſunt eadem. Sed deus ſm ſuam actõ⸗
nem ſe babet ad aliquas creaturas mediate quia creat
deus immediate natuꝛas 2 poſilea natuꝛe agunt et ꝓdu
cunt ex virtutibus ſibi datis a diuina bonitate. ergo in
uenitur creatura mediate ſe habens ad diuinam actio⸗
nem ita ꝙ non eſt in ea actio diuina niſi mediate. ergo
et ſimiliter et diuina eſſentia. ergo eſt non eriſtens ĩ ali
qua cꝛeatura. Solutio. dicendum ꝙ non vbiq; dicit
quandam ſummam multitudinis omnium vbi.bec au
tem multitudinis omniũ ſumma poteſt intelligi fm di⸗
ſtinctõem vel pᷣm indiſtinctionem. Si ſm diſtinctõnem
non ↄuenit deo eſſe vbiq;.quia non eſt ꝑtibilr in loco.ſi
cut lux eſt in aere toto per diſtinctionem quia pars in
parte non tota ĩ qualibet parte:ſic nõ dicitur deꝰ vbiq;
Si do dicatur pᷣm indiſtinctionem ſic deus dicitur vbi
q; · Et tunc idem eſt dicere deus eſt vbiqʒ . quod
deus eſt pꝛeſens omnium vbi totus eſt ſcõᷣm rationem
ſumpto vbi cõmuniter vt infra dicetur totus 2 m ideʒ
quia ſicut dicit aug.ſicut anima eſt in qualibet ꝑte ſui
coꝛpoꝛis tota:ſic deus in ſuo mundo:⁊ ita eſſe vbiq; po
nit pᷣſentiam dei ad omne vbi. Niſi em eſſet iſſa pꝛeſen⸗
tia:ſequeretur ꝙ eſſet coartatio et finitatio in ſuo eſſe.
¶ Ad pꝛimam rõnem in ↄtrarium dicendum.ꝙ aliquid
eſt nobilitatis in his que ſunt a pꝛincipio quoo eſſet ig
bilitatis in ipo pꝛincipio.licet eꝛgo nobilitatis ſit in cꝛe
atura que eſt a pꝛincipio quod oↄſeruet rem abſens:iſtsᷣ
tamen eẽt ignobilitatis in deo.quia per hoc poneretur
ꝙ virtus eius ſe extenderet vbi non eſſet ſua eſſentia.et
ita poneretur in ipo cõpoſitio. Quia ergo idem eſt vir⸗
tus in ipo ⁊ eſſentia. ⁊ ita nõ cõgruit ei vt abſens rem
ↄſeruet per eſſentiam. ¶¶ Ad ſecundũ dðm. ꝙ nũqᷓ eſt p⸗
ceſſus creatarum a tro mediate tm̃.ĩmo vel ſemper im⸗
mediate:vel mediate immediate ſimul. vnde ſicut i ꝓp⸗
ceſſione eterna aliquid pꝛocedit a deo immediate ſicut
filius a patre. ⁊ aliquid mediate immediate ſicut ſpi
rituſſanctus qui pꝛocedit immediate inq;tum a patre
ꝓcedit. mediate inꝙtum ꝓcedit a filio qui eſt a patre.
⁊ non eſt ibi aliquid quod ꝓcedat tm̃ mediate:ſicut eti⸗
am eſt in ꝓceſſu creaturaram ex creaturis.Eua em̃ ꝓ⸗
ceſſit ab adam unmediate. abel ꝓceſſit ab adam imme⸗
diate.ſ.inqtum genitus ab ipᷣo.et mediate inq;tum ꝓ⸗
ceſſit ab eua que erat ab adam. Similiter ex parte iſta
pꝛincipia em̃ non pꝛoceſſerunt immediate.res autẽ que
ſunt ex pꝛincipijs mediate et immediate a deo pꝛocedũt
Aldediate inꝙtum ex pꝛincipijs:initnzʒ vo a dro imme
diate.quia nuũqᷓ; aliqua cauſa tantum opatur in ſuo ef⸗
fectu:quin ipᷣa cauſa magis operetur in eodem.⁊ ita ñ
eſt aliquid cꝛeatum in quo non ſit ſua actio immediate
et ſua eſſentia.

NMNlembruʒ tercium

Ercio queritur quid eſt deum eſſe vbiqʒ.
ſcʒ vtrum ſit idem ꝙ deum eſſe in omnibo
locis.Ad quod ſic.deus eſt in omnibo re⸗
bus ↄtinentibus et non continentibns.et
hoc ponit ſuum eſſe vbiq; ſed locns eſt ſolummodo con
tinẽs.ergo plus dicit eſſe vbiq; qᷓ eſſe in omi loco.q¶ Ao
oppoſitum in li.de aĩa ⁊ ſpiritu.ex eo intellectuales na⸗
turas coꝛpoꝛeas dicimus quia loco cõſcribuntur. vᷣ qð
loco cõſcribitur locale eſt.igitur omnis creatura ſi piri
tualis localis eſt.multofoꝛtius et natura coꝛpoꝛalis.
omnis cꝛeatura localis eſt.ergo ꝑ boc patet ꝙ ponitur
eſſe in omni re ponetur eſſe in omni loco.ſed boc ponit
ꝑ hoc ꝙ ẽ deum eẽ vbiq;.ſ.ꝙ ſit in omnibo rebus.ergo ⁊
T ſit in oibo locis.⁊ ita idẽ ẽ dicere deꝰẽ vbiq;:⁊ deus ẽ

r r Sved Nt vee

—e.) d C. à Suat R 4 h. l
3 Pe

5

in omnibo locis. 4 Item gratia huius queritur. vtrum
igem ſit dicere deus ẽ vbiq; ꝙ deus ẽ in omi re.quoo nõ
videtur. quia cũ dico deus ẽ in om ni re:dico habitudi⸗
nẽ cõſeruãtis ad cõſeruatũ.ſed cõſeruatũ magis ẽ in cõ
ſeruante ꝙᷓ ecõuerſo.quia cõſeruãs cõtinet cõſeruatuʒ
av minus virtualiter. ergo ex hoc ꝙ dr̃ deus eſt in om̃i
re. ponitur ꝙ res ſint in deo et cõtineãtur ab illo et nõ
ecõuerſo. Sed cũ dico deus eſt vbiq; nibil pono eſſe in
ceo:ſed pono ipᷣm replere omnia vbi.ergo nõ ẽ idẽ dice
re ⁊c᷑.¶ Item deſtructo omni loco et manẽtibus adhuc
rebus: adhuc eẽt dicere teus eſt in omi re.ſed nõ cõtin
git dicere deus eſt vbi;. quia vbiq; ponit aggregatõeʒ
locoꝝ.ergo aliudẽ dicere boc et illud. KReſpõſio.ꝙ ẽ
locus coꝛpoꝛalis de quo damalſ.locus coꝛpoꝛalis eſt fi⸗
nis eius quod cõtinet ſm id quod continet qð cõtinet᷑.
Eſt etiã locus ſpiritualis de quo ſcilicet idẽ damaſce.
Eſt aũt intelligibilis locus vbi intelligitur.et eſt intelle
cctualis et incoꝛpoꝛea natura et nõ coꝛpoꝛaliter cotinet᷑
ſed intelligibiliter. Eſt antẽ locus coꝛpalis cõmunis.ſ.
pꝛimũ celũ qð cõtinet viſibilia inuiſibilia.de quo da⸗
maſcenus. Celũ eſt cõtinẽtia viſibiliũ et inuiſibiliũ cre
aturarũ.infra em̃ ipᷣm intellectuales angeloꝛũ virtutes
te omnia ſenſibilia cõcluduntur et circũterminantur.
Suiniliter ẽ locus ſpiritualis cõmunis.ſ. diuina virtꝰ
vel potẽtia de quo dicit greg · ꝓ qualibet mittant᷑ ange⸗
li intra deum currũt. Eſt itern locus ſpiritualis ſpecia
lis limitatio ſiue terminatio ꝓpꝛie potentie. EUnde am⸗
bpro. in li. de ſpirituſancto. omnis creatura certis natu
re ſue circũſcripta ẽ limitibus modis ꝓpꝛijs locis rñdẽt
modi pꝛopꝛij.vnde modo ꝓpꝛio locus coꝛpoꝛalis ĩᷣſpõ:
cxt.modus ꝓpꝛius eius quod ẽ vbi ᷣm ꝙ deſcribit phᷣs
dicens.vbi eſt circũſcriptio coꝛpoꝛis a loci circũſcriptõ⸗
ne pꝛocedẽs. Similiter modo ꝓpꝛio loci ſpiritualis re⸗
ſpondet vbi.de quo aug in li.de anima et ſpiritu.ſicut
xeus vbiq; eſt in ſemetipo:ſic anima vbicũq; ẽ:eſt in ſe⸗
metipa quodãmodo. ſumendo igitur vbi cõmuniter ꝓ⸗
nut reſpondet loco coꝛpoꝛali et ſpirituali.deum eſſe vbi⸗
q; ẽ deũ adeſſe omni vbi et nulli ibi deeſſe. et hoc eſt qð
dicit aug. ꝙ deũ ec vbiq; eſt nuſiᷓ deum abeſſe. Sic igit
ſumpto vbi.omnia hũñt vbi.ſpiritualia vbi quod reſpõ⸗
det loco ꝓpꝛio ſpirituali et coꝛpoꝛali. Et coꝛpoꝛalia vbi
quoo reſpondet loco ꝓpꝛio coꝛpoꝛali.4 Sed obijcitur.
y pꝛimũ celũ nõ habet locũ nec coꝛpoꝛalẽ nec ſpiritua⸗
lẽ.dicendũ ꝙ quo ad eſſe partiũ habet locũ ꝓpꝛum coꝛ⸗
poꝛalem. quo ad eſſe totius:babet locum ꝓꝛiũ ſpiritu
alem qui eſt limitatio ſue eẽntie et potentie.dicẽdum er
go ꝙ differt deuz eẽ in omni loco et vbiq; et in omni re.
Cum ergo dr deus ẽ vbiq; notatur habitudo replentis
ad repletũ.vñ ſenſus ẽ.deus ẽ vbiq;.deus ẽ pꝛeſens om
ni vbi:et replens omne vbi. Et ſimiliteꝛ deus ẽ in omni
loco.i.deus eſt pns omni loco et replens omnẽ locũ.vñ
aliud et aliud dicitur per iſta.Cũ aũt dicitur deus ẽ in
omni re. notatur babitudo cõſeruãtis ad cõſernatuʒ ꝑ
banc pᷣpoſitõem in.¶ Ad hoc quod obijcit᷑ ꝙ oĩs cꝛeatu
ra ẽ coꝛpoꝛalis.dicẽdũ ꝙ ſpũalis creatura nõ ẽ coꝛpoꝛa
lis ſim pliciter.dẽ tñ coꝛꝑalis hĩto reſpectu ad ſimplici
tatẽ pꝛimi.vñ dicit damaſ.omne qð ẽ:cõꝑatuʒ ẽ ad deũ
ꝗ ſolus ẽ incoꝛpoꝛalis:groſſum et materiale inuenitur
Solus em̃ eẽntialis et incoꝛpoꝛeus deꝰẽ.vñ ex tali mo⸗
do exiſtẽdi coꝛꝑalis nõ ſequit᷑ ꝙ ſit localis:niſi nomine
extẽſo eo mõ ꝙ locus dr limitate eẽntie et potentie rei.
Ad aliud dicẽdũ.qꝙ duplex ẽ continens.ſ.virtuale et
dimẽſiuũ.Airtuale ẽ dupler.ſ.extra et intra.Intra ſiẽ
aĩa virtualiter cõtinet coꝛpus:deus autẽ ẽ virtuale cõti
nẽs intra et extra.ipᷣe em ẽ intra omnia nõ incluſus: et
extra oĩa nõ excluſus.Ea ergo rõe qua ipᷣe eſt cõtinens
intra ſicut aĩa coꝛpus: dicitur eẽ in rebo ſic anima ĩ ſuo
coꝛpoꝛe et ſingulis mẽoris tota.ea vᷣo rõe qua ipᷣe ẽ cõ⸗
tinens extra.dicũtur res eẽ in deo.x ſic cũ dicitur deus
ẽ in omni loco:notatur habitudo replẽtis ad omnẽ locũ

— 2
WWWCaf apa N. .*n

Et ſimiliteꝛ cũ dr̃ deus ẽ vbiq;:habitudo vt replentis ⁊

pñtis ad onine vbi. cum dr̃ deus ẽ in rebus:notat᷑ ha

bitudo cõtinentis intra ad ea que cõtinet. cum dicitur
res ẽ in deo:notatur habitudo continentis extra ad ea
que cõtinet.et ſic patet qualiter deus ẽ in rebus et etiaʒ
qualiter res ſunt in deo.

Membruʒ quartum

AVarto queritur vtrũ ab eterno cõueniat
deo eẽ vbiq;.Ad quod ſic.ſicut ſemper di
cit aggegatõʒ omniuʒ tꝑm:ſic vbiq; oĩm
vbi. Sed eſt dicere ab eterno ꝙ deus eſt

ſemper. ex hoc · ſ. ꝙ ẽ ĩ ſuo nunc eterno.q; recipit ſua vir
tute omnia vt tꝑa que tranſeunt et traſierũt.ergo ſimi
liter debet dici eẽ vbiq; ab eterno vel quare nõ? ¶ Item

aug. ad dardañ.vbiq; dicit᷑ deus quia nuſꝙ eſt abſens

ſed iſtud cõuenit ei ab eterno: ergo et eẽ vbiq;. Cõtra.
obiq; dicit aggregationem omniũ vbi. hec autẽ aggre⸗

gatio eſt creata:ergo nõ eſt ab eterno.ergo nec deus eſt

vbiq; ab eterno. Solutio. dicendum ꝙ; cũ dicitur de⸗

us eſt ſemper. in intellectu eius ꝙ eſt ſemper duo ſunt.

ſcʒ pꝛincipale et connotatũ.quia ly ſemꝑ ſupponit ip̃m

nunc ad pꝛeſens diuinum.et hoc eſt pꝛincipale.cõnota⸗
do tamen reſpectũ ad omnia nunc tempoꝛis que fluunt
et ꝓpter hoc ſenſus eſi.deus eſt ſemper.i.deus eſt in ſuo
nunc.et nũqᷓ deeſt alicui pᷣterito.pᷣſenti ⁊ futuro.Simi
liter vbiq; dicit plenitudinẽ bonitatis diuine.connotã⸗

d tamẽ reſpectũ ad omne vbi in creatura.nã deus com
patur ad res vt bonitas et vt eternitas.et ſicut nũc ſue
eternitatis quod ẽ ex parte eẽ: cõꝑatur ad omne nunc

tꝑis.que comꝑatio deſignatur cũ dieituꝛ.deus ẽ ſempeꝛ
ita plenitudo ſue bonitatis ad omnẽ capacitatẽ et om̃e
vbi replendũ in creatura oꝑat᷑.que com ꝑatio deſigna⸗
tur cũ dr.deus ẽ vbiq;ibi em deſignatur pñtia bonita⸗
tis diuine et reſpectns ao omne vbi replendum.vñ ſen⸗
ſus ẽ᷑. deus ẽ pꝛeſens omni vbi.et replẽs omne vbi.⁊ pᷣn
cipaliter deſignatur pꝛeſentia et plenitudo boĩtatis di
uine cũ dr deus ẽ pñs.et reſpectus connotatus cũ dẽ de
us ẽ replens oẽ vbi. hmõi aut reſpectus connotatus tẽ⸗
poꝛalis ẽ. Põt aũt dici reſpectus iſte vel ſm actum vel
ßm habitũ. Si dicat᷑ ſᷣm habitũ:ſic verũ ẽ dicẽ ab eter⸗
no deus ẽ ſemꝑ.qꝛ deus ẽ ab eterno ĩ ſuo nũc qð ẽ aptũ

vt nõ deſit alteri tꝑi. Similiter hboc mõ ab eterno ẽ vbi
q́. vt ſit ſenſus.bonitas diuina apta eſt replere oẽ vbi.

Si in vtraq; dicatur connotatũ in actu. ſic hec nõ ẽ ve
ra.ab eterno deus ẽ ſemper. quia pꝛopter hoc notaret᷑
ꝙ tp̃us eẽt ab eterno. Similiter hec nõ ẽ veꝛs ab eterno

—

us ẽ vbiq;quia ſic notaretur ꝙ vbi eẽt abeterno.vn

ſicut deꝰnõ dr dñatoꝛ ab eteꝛno.dr tñ dñs ab eterno.·qꝛ
dñatoꝛ dicit reſpectũ ad creaturã Fᷣm ſubiectõzʒ ĩ actuʒ
vel in hĩtuʒ.ſic ex parte iſta deus eſt vbiq;.deus eſt ſem⸗
per.

Mẽbruz quintum

Vinto querit᷑ an alij ꝙᷓ deo ↄueniat eẽ vbi
q; et vidr̃ ꝙ ſic.qꝛ vłe ẽ qð ẽ vbiq;. et illð
aliud a ðo.ꝗ̊ ⁊c. Maioꝛ pʒ.qꝛ B vle ſba
vbiq; ẽ nec ẽ dicẽ aliqdð vbi ĩ qͥ nõ ſit ſuba.
4R ſi aliqd ↄiũgit᷑ alij ſm totalitatẽ vl alij toti. nõ erit
totũ.ibi erit ilud piũctũ.ſ̊ hũana natura toti diuĩe na⸗
ture ĩ xpᷣo ↄiũgit᷑:&̊ vbi tota diuĩtas et hũanitas.ſᷣ̊ tota
diuĩtas ẽ vbiq;. et huanitas. alij ꝗᷓ deo ↄuenit · ¶ I
ponamꝙ nihil ſit ĩ mũdo niſi vnꝰhõ. poſſũ dicẽ ꝙ aĩa
illiꝰ hoĩs ſit ĩ q̃libet ꝑte coꝛꝑis.vᷣ nõ ſit vbi niſi illiꝰcoꝛ⸗
poꝛis ergo eſt in omni vbi.ergo ex ypoſtaſi poteſt cõne⸗
nire ei eſſe vbiq;. ¶¶ Itẽ angelus poteſt velle eſſe vbiq; · b
ſi poteſt eſſe illud velle:poteſt eſſe ibi quia cũ dicat aug.

te coꝛpoꝛe gloꝛificato.q; ibi erit vbi volet.multomagis

iſtud eſt verum de angelo. ergo angelis poteſt conueni⸗
re eſſe vbiq;·ergo nõ ſoli deo. Solutio. cum dicitur

— ye
SeP&* le

.) 7.

,— — —- cc

— —, DKL-C-—-—

tcentis,
mont ha⸗
Uundicitur
ertgadeg
us et niz

cöneniat
ſenper di
Nbiggoin
dug e
ſpitſua in
tergoſin
no, Nen
ellabſens
5. Cönn
nte aggre,
ſec denben
dicitur d
duoſun
Ponitin
e. coͤnotc⸗
gue luunt
eſtinſco
uro. Bin
econnot⸗
1 dng n

cutnüeſne

mnne ,une
iſenper
etoßfe
5Rſigne⸗
labonite⸗
mn len⸗
epbin
italigd
ochdid
otatusts
etumnde
teabenn
geapii
rnoeth
re derhi
E itt
e notutt
obeteno
emnn fi
erno/N:
iactz
glſem⸗

ue⸗
ti
ieci
.noent
Dilienen
.Fton
14.
g
lreeen
aone
big⸗
ranß
nogs
Gen-⸗
icltur

c

Nueſtio

deus eſt vbiq; ſemperintelligitur ꝙ non ſit depẽdentia
eius ab vbi.⁊ ideo dicit augꝰ.ad dardañ.in ſeipᷣo eſt ⁊
vbiq;.vbiq; quia nuſq eſt abſens in ſeipo quia nõ con⸗
tinetur his quibus ẽ pꝛeſens.⁊ ꝓpter hoc per hanc deꝰ
eſt vbiq;:non excluditur bec deus eſt in ſeipᷣo.iĩmo per
ipᷣam ponitur pᷣſentia dei pñs om̃i vbi ſine dependentia
eius ab vbi.⁊ quia iſtud alicui creature nõ cõuenit: p⸗
pter hoc ꝓpꝛie nõ cõuenit nſi ſoli deo ꝙ ſit vbiq; niſi ſᷣm
quid. Ad pꝛimum ergo obiectum dom.ꝙ quãdo ali
qua res ꝓpꝛie dicitur eſſe vbiq;:peꝛ hoc ponitur ꝓpꝛie ꝙ
ſit ens ſeꝑatum non depẽdens.⁊ ꝙ nata ſit replere om
nem rem.⁊ iſtud ſoli deo cõnenit et nõ foꝛme vninerſa⸗
li. foꝛma em̃ vniuerſalis non habet eẽ per ſe nec ſeꝑatũ
ĩmo dependens a pꝛimis.vnde deſtructis pꝛimis impoſ⸗
ſibile ẽ aliquod alioꝛũ remanere.et ita ſᷣm actuʒ exiſtẽ
di dependet a ſingularibus vniuerſale.Itẽ quelibet cre
atura ᷣm ꝙ comꝑatur ad deuʒ eſt nata repleri diuina
bonitate.aliter em vacua eſſet.⁊ ideo ommis res ſiue ſit
ſubſtantia ſiue accidens quecũq;:ſic comꝑatur ad deũ
vt vbi.cõmuni modo loquendi.Sed vniuerſale quod ẽ
ſubſtantia nõ comꝑatur ad omne ſingulare vt ad ſunʒz
vbi:ſed ſolum ad ſua ſingularia.vnde ꝙ ſit .in quoñ
ſit ſubſtatia hoc eſt ſuoꝛum ſingularium ſed non eſt in
alijs rebus. Item et ſi non eſſet niſi ſubſtantia et eiꝰ ſin
gularia:adhuc tñ nõ eſſet nata replere omnia alioꝛum
generum que poſſent eſſe ſicut deus.q Ad aliud dõm.
ꝓꝙ licet humanitas ↄiungatur diuinitati toti.i.peꝛfecte
nõ tñ ꝓpter hoc ſequitur ꝙ habeat extenſioneʒ vbiq;.li
cet em̃ natuꝛa humana ſit vnita diuine in vnitate ꝑſone
nõ tamen natura bumana cõmetitur immenſitati diui⸗
ne que quidam immẽſitas quia circũſcribit eẽ ꝑ diffini
tõem et circũſcriptõem reqnirit eẽ vbiq;natuꝛa aũt hu
mana hmõi immẽſitatem nõ ſoꝛtitur ex bac vnione ꝗꝓpi
quod diffiniri habet et circũſcribi loco.tñ quoddã mi⸗
mirabile cõuenit ei ex hac vnione.ſcʒ ꝙ ip̃a eadem hu⸗
manitas poteſt eſſe in pluribus altaribus ſimul. Ita tñ
eſt in pluribus ꝙ non eſt vbiq;.nec poteſt eſſe.quia ſac⸗
mentaliter non poteſt oſecrari ex alijs ſpeciebus qᷓ; pa⸗
nis et vimi.he aũt ſpecies non pñt eẽ vbiq;.⁊ ꝓpter hoc
nec coꝛpus xp̃ᷣi.quia terminata materia de qna ↄſecrat᷑
ſequitur neceſſario ꝙ nõ poſſit eẽ vbiq;. Et ſi poneretuꝛ
ꝙ nibil aliud eſſ(z niſi panis et vinũ.eẽt et vbiq;: adhuc
tñ poſſet intelligi materia de qua nõ poſſet cõlecrari:et
ideo nõ ꝓpꝛie poſſet dici vbiq;:licet etiam ſpecies ille eſ⸗
ſent cõſecrate.¶ Ad tercium dðm. ꝙ licet üle homo eẽt
in omni vbi quod ẽ.nõ tamẽ eſſet vbiq; ſicut deus: quia
vbi dictum de deo notat pᷣſentiam ad omne vbi quod ẽ.
ſi etiam eẽnt alia vbi.ꝙ diuina bonitas repleret ea.2⸗
B eſt vbiq; ꝛie.licet at᷑ aia iſtius hominis eſſet ĩ qᷣibʒ
ð.ſui coꝛpoꝛis.nõ tñ eẽt in quolibet vbi quod poſſet eſſe
Ao vltimum dðᷣm. ꝙ duplerx eſt potentia.ſcʒ potentia
abſoluta que dicitur potentia nature.et potentia oꝛdia
ta.loquendo de potentia abſoluta:poſſem ego velle nõ
moꝛi.quia voluntas eſt impoſſibilium:ſed nõ loquendo
tx potentia dei oꝛdinata.ſic angelus de potentia natuꝛe
poſſet eſſe velle in omni vbi:ſed non ð potẽtia dei oꝛdia
ta per gram.quia cum nihil poſſet eſſe vbiq; ſimul niſi
us. ſi ipe vellet eẽ vbiq;:ſimul vellet eẽ deus.quod nõ
põt velle de potẽtia dei oꝛdinata.licet poſſet de potẽtia
nature qꝛ vt dictum eſt ipa eſt impoſſibilium.

Queſtio. x. de exiſtentia

diuine eẽntie in rebus.

Deſito de immen-
ſitate diuine eẽntie qtum ad eſſe in lo⸗
co.querendum eſt de exiſtentia eius in
rebus generaliter. pꝛimo an ſit er res.
— ſecũdo an ſit in rebus eẽntialiter. pñti⸗
aliter. potentialiter. tercio de numero iſloꝝ modoꝛum

C. ca „ J (
eit⸗ d g. 6. e⸗

Waly AMem

Necima

eẽntialiter. pꝛeſ. entialiter. potẽtialiter. quarto que ẽ ra⸗
tio diſtinguendi iſtos modos.quinto vtrũ pᷣdictis mo⸗
dis exiſtat deus in rebus equaliter. .

Membrum pꝛimum

D pꝛimum ſic opponit anſelmus. ſi deus
vbiq; eſt eſſentialiter.ergo et vbi locus eſt
et vbi locus non eſt.erit itaq; extra omnẽ
locum.et intra omnẽ locum.et ſupꝛa om⸗
nia.infra omnia.intra omnia.extra omnia:ergo eſt ex⸗
tra res.¶¶ Item anſelmus in monologion.quoniam ab⸗
ſurdum eſt vt.ſ.quemadmoduʒ nullatenus aliquid cre
atum poteſt excedere fouentis immẽſitatem.ſic creans
et fouens nequaꝙᷓ aliquo modo valeat excedere factoꝝ
vniuerſitatem liquet.quoniã ipᷣa ẽ que cuncta alia por
tat et ſuperat claudit ⁊ penetꝛat.et vult dicẽ.ꝙ ſicut ab⸗
ſurdum eẽt dicere ꝙ res creata ſe extendit vltra immẽ
ſitatem creantis.ita ꝙ creatoꝛ clauditur in creaturis.
ita ꝙ eas non excedat.ergo eſt extra eno. Contra.ni
hil eſt extra omne.ergo nihil eſt extra res.ergo nec de⸗
us eſt extꝛa res. Item bene ſequitur ſi hoc eſt in hoc:
ergo illud eſt.quia in quo eſt aliquid ipᷣm ẽ.ſi eꝛgo deus
ẽ extra res:ergo aliquid eſt extra res.quod eſt falſum:
ergo et pꝛimum. Solutio.ddm ꝙ deus ẽ ĩ rebus ⁊ ex⸗
tꝛa res.vnde intra non ẽ incluſus:extra non ẽ excluſus
et idem eſt dicere deus eſt extra res ⁊ deus ẽ in ſe.⸗ Ad

pꝛimam rationem in cõtrarium. dom ꝙ boc ſignũ om̃e

poteſt diſtribuere ꝓ vniuerſitate creaturarum ſ- olum. 7
ſic illa ꝓpoſitio eſi falſa.vel poteſt ſupponere ꝓ eo qui ẽ
ſupꝛa vniuerſitatem cꝛeaturaꝛum ⁊ hoc ẽ deus. et ſic eſt

vera.quia nihil extra deuʒ.⁊ pꝛimo modo accipitur cũ

dicitur deus eſſe extra omne.¶ Ad ſecundũ dom. ꝙ cũ
dicitur in quo eſt aliquid ⁊c̃.ſi hoc ꝙ dico aliquid ſup⸗
ponit rem particularem vera eſt illa ꝓpoſitio.ſed deus
non eſt res particularis.ꝓpter hoc non ſequitur ꝙ ſi de
us eſt extra res.ꝙ aliquid particulare.ſ.aliud a deo eſt

extra res.imo idem eſt dicere ꝙ deus ẽ extra res:q; deꝰẽ
in ſe. per hoc em̃ quod eſt in ſe qui eſt ſupꝛa vniuerſita⸗

tem rerũ.ſequitur ꝙ ſit extra omnia.

embrum ſecundũ

Oſtea queritur vtrum deus ſit in rebus
potentialiter.eſſentialiter. pꝛeſentialiter
M potentialiter ſit in rebus. Richardꝰĩ
li.de trinitate. Si deus omnipotens eſt.
cõſequenter et vbiq; poteſt.ſi vbiq; poteſt:potenlialiteꝛ
vbiq; ẽ.¶ IOFeem ꝙ pꝛeſentialiteꝛ.anſelmus in monologi⸗
on.Simili nãq; per omnia ratõne qua collectum ẽ om
ni eſſe per aliquem vnum.ipᷣm ſolum eſt per ſeipᷣm: et
alia per aliud. Simili inquam ratõe potelt pꝛobari.q;
quecũq; vigent:peꝛ vnum aliquid vigent.vnde ſolum il

lud viget ꝑ ſeipᷣm et alia ꝑ illud. quod quoniaʒ aliter eſ

ſe nõ põt miſi vt ea que facta ſunt oigeãt ꝑ aliquid.et id
a quo facta ſunt vigeat ꝑ ipᷣm.neceſſe ẽ vt ſicut nihil fa⸗

ctum ẽ niſi ꝑ creatricẽ pñtem eẽntiam.ita nihil vigeat

niſi ꝑ eiuſdẽ ſeruatricẽ pñtiam.Ex qua auẽte patet.ꝙ
pᷣſentialiter ẽ in omnibo que ſunt. Itẽ ꝙ ſit vbiq; eẽn⸗
tialiter Richardus de. s.vi.ſi vbicũq; potentõnaliter:
vbiq; eſt eẽntialiter.cũ non ſit aliud et aliud in ipᷣo po⸗
tẽtia et eẽntia.aliter extenderet ſe potẽtia vltra eẽntiaʒ
qð ẽ incõueniẽs. Cõtra.omne qð ẽ eẽntialiter ĩ aliq̃
ẽ de illo vel pꝛicipiũ eẽntiale illi.Sed dinina eẽntia nõ
ẽ de rebus:ꝗᷓ ſi eẽntialiter ẽ ĩ eis.ẽ pꝛincipiũ eẽntiale il⸗
lis.h̊ pꝛincipiũ eẽntiale ẽ ſᷣm aliqdð genus cauſaꝝ.deus
aũñt nõ ẽ ſicut materia.̊ ẽ foꝛma vel finis vel efficiens.
h ᷣm ꝙ finis nõ eſt eẽntialiter ĩ re.ĩmo extra res.Si⸗

militer inqtuʒ efficiẽs.qꝛ finis et efficiẽs cauſe ſunt ex

trinſece.̊ ponit᷑ actio in rebus vt foꝛma.q¶ Sed tũc obij
citur. deus non eſt foꝛma rei que dat eẽ ↄiũcto.ĩmo ẽ ex
foꝛma exemplaris.ſ̊ foꝛma exemplaris eſt extra res nõ

Sedy ſ ☚ h n fua, 211.
5F Go E

EH

intra. ergo deus aliquo modo nõ eſt eſſentialiter ĩ rebo
cum nõ ſit ð re:nec pꝛincipiũ eẽntiale quod ſit in rebo.
