bↄſtat ꝗ rõne ſuxpoſiti nõ diceret᷑ hõ er tpe ab eteruo:
qꝛ ſuppoſitũ eſt ꝑſona etna:ſ rõe foꝛme buane dr bõ re

lxx.

cens ſiue ex tꝑe: ſilr non dicetur rõne ſuppoſiti ↄditor
eternꝰ.¶¶ Rñn.qꝙ; hoc nomẽ eternpt᷑ ſumi ſu bſtantie. et ů
nomẽ ↄditoꝛ qð eſt adiectm̃ ſignificatõe pt᷑ ſumi adiecti⸗
ue. et ita h̊ adiectiuũ determiabit iſtud ſubſtantm̃ etnꝰ.
⁊ ſic hec ꝓpoſitõ ẽ vera deꝰeſt eternꝰoditoꝛ.i.eternꝰꝗ ↄdi
dit.ſi ᷣo ecõuerſo ↄditoꝛ ſumat᷑ ſubſtantie:eternꝰadiecti
ue:falſa ẽ.et eſt ſenſus:eſt eternꝰↄditoꝛ.i.eternaliter cõ/
didit. Et m h̊ verũ eſt qd dic augꝰ.ꝙ xpᷣc ẽ recens hõ.i.
recenter hõ. 4 Sed iterũ ↄtra.ego ſum alpha 10 pꝛinci⸗
piũ ⁊ finis.j.apoca.ſ̊ finis ẽ ineternũ: pꝛincipiũ eſt ab
eterno. KRñ. Qoĩa que cõnotant aliꝗd in creatura.aut
onotant reſpectũ vt dñs dñatoꝛ:aut effectum vt miſeri⸗
coꝛs creatoꝛ et hmõi.in his g que ↄnotãt reſpectũ vel ef⸗
fectũ diſtinguendũ eſt. qa aut dicũt in actu: aut in habi⸗
tu. ð illis que ↄnotant in habitu: põt dici ꝙ ↄueniũt ðᷣo
ab eterno. notat᷑ em habitudo dom inij ad ſeꝛuũ cum dici
tur dñs ab eterno:ᷣ nõ põt dici dñatoꝛ ab eterno: ga nõ
bũit ſeruũ ab eterno.dicendũ ̊ſi deꝰdicat᷑ pᷣncipiuʒ ab⸗
ſolute:pt᷑ dici pꝛicipiũ ab et᷑no.qꝛ nõ dic effectũ in actu:
h in hĩtu.ſᷣ ſi dicat᷑ c demĩatõe vt dicat᷑ pꝛicipiũ creat᷑e:

n pt᷑ dici ab eterno. Articuiu 9 ij
Einde qrit᷑ vtrũ pr̃ ⁊ filiꝰſint vnũ pricipium
creature vel pła.Et ꝙ vnũ:pʒ ꝑ aug.dicentẽ
vnũ pricipiũ ad creatuꝛã cũ pr̃e ⁊ filio ⁊.ſ.ſ.nõ duo pᷣnci
pia. Sʒ vr apls velle ꝙ hi tres ſũt tria pꝛicipia.qꝛ copu
latõ pᷣpoſitionũ ñ ꝑmittit idẽ ſigficari E illa tria cum dr
ad MRo.xj. ex ipo ⁊ ꝑ ipʒ ⁊ ĩ ißoſũt oĩa.¶qRñ.ꝙ illa tria
flatĩa rfert᷑ ad hũc minũ deꝰ put ſuppoĩt ꝓ drſis pꝑſoĩs
2 notat᷑ alia ? alia hitudo ꝑ illas pᷣpoſitões.pꝛĩa ei pᷣpo
ſitõ nõt oꝛiginẽ.ſcdᷣa rõeʒ mediã oꝑatõis.tercia ↄſerua⸗
tionẽ. ⁊ hec tria tribo ꝑſoĩs axpꝛopꝛit᷑.vñ ex adiũctis re
latia thunt᷑ ad ꝑſonas:⁊ rõne illoꝝ drſoꝝ ↄnotatoꝝ fit
copulatõ. Exrpoit af̃ hył.has pᷣpõnes in.itij.ð tri.ᷣ mõ.
nouit vnũ deũ eccłlia ex q̊ͥ oĩa.nouit vnũ dñm ihᷣm xpᷣ̃ʒ ꝑ
quẽ oĩa.ab vno vniuerſoꝝ oꝛiginẽ:ꝑ vnũ cũctoꝝ creati⸗
onẽ.ĩmo ptatẽ nł differentẽ ab actoꝛe venerat᷑ et itellige
ꝓ hee ẽ ptas gubᷣnãdi.ex his pʒ ꝙ pr̃ ⁊ filiꝰa.ſ.ſ.ſi ſt vnũ
pꝛicipiũ create:lʒ agpꝛopꝛiet᷑ ſb q̃dã rõe pr:ſbᷣ q̃dã filio:

oqalſ. Membru tercium

Onſeq̃nt qrit᷑ de ĩtentõe pᷣncipij ſũpta no⸗
tionatłr. circa qð pꝛĩo q̃ꝛedũ ð circũlocutõ
nibo qᷓ ponũt᷑ ſᷣm aug.pncipiũ ſine pnpn⸗
cipiũ ðᷣ pꝛin.ſedo an dĩna eẽntia ſit pꝛĩcipiũ.ſ.ſ.tercõ an
pr ⁊ filiꝰſint vnũ pꝛĩcipiũ.ſ.ſ. q̃rto vtꝝ ſint idẽ prĩcipiũ
l.ſ.qnto vtꝝ pr ⁊ filiꝰſint vnꝰſpiratoꝛ.ſ. ſ. Sexto ð vnita
te ſpiratõis ſᷣm quã pr ⁊ filiꝰſũt pꝛincipiũ.ſ.ſ.

Articulꝰprimus
Irca pᷣmũ nõ ꝙ di.xxxix.j.ſent fine pᷣmi.c.
ocludr̃ ſm aug.ſuppoĩta młtiplicitate hꝰ no⸗
mĩs pꝛcipium pꝛ ẽ pᷣncipiũ ſine pᷣn. filiꝰ pncipiũ de pᷣn.
l.ſ.pᷣncipiũ ð vtroq;. Querit᷑ ẽ̊ cum dĩ pꝛẽ pricipiũ ſine
pᷣ̃ncipio vtꝝ pꝛĩcipiũ dicat᷑ eentialłr vl notõnal?.iõ eẽn
tialiter vt vr:qꝛ eẽntia nõ ẽ pᷣncipiũ filij. nec notõnalr:qꝛ
nõ ꝓ ĩnaſcibilitate ſumit᷑ qꝛ inaſcibilitas ñ dr reſi pectine
pꝛicipiũ qt᷑ reſpectĩe dr. p pr̃nitate:qꝛ pr̃nitas dẽ ſolum
reſpctu filij.pꝛicipiũ pᷣo dr reſpctu ſi lij 2.ſ.ſ. Mec pt dicẽ
notõeʒ ſpiratõis:qꝛ ſpiratõ filio ↄueĩt.ñ at ↄueit ei eſſe
pꝛicipiũ ſine pꝛin.¶ Silr q̃rit᷑ cũ dr ſiliꝰpꝛicipiũ de pᷣn.
vtꝝ pꝛicipiũ ſtet rõe eẽntie vel rõe notõis? Rõe eẽntie ñ
qꝛ ñẽ ab alio nec de pꝛicipio.nec ꝓ notõe q̃ ſit ĩ filio:qꝛ ñ
ꝓ filiatõe.filiatõ eĩ ſolũ ꝑtiet ad filiũ.vᷣ pꝛicipiũ ð pᷣn.ꝑ⸗
niet ad.ſ.ſ.nec ꝓ ſpiratõne:qꝛ coĩs ſj piꝛatõ ↄueĩt pri cuin
aueĩt pᷣncipiũ de pn. Sitr qrit᷑ cũ.ſ.ſ.dĩ pꝛicipiũ ð vtro
q; vtꝝ pꝛĩcipiũ ſumit᷑ ꝓ eẽntia vł ꝓ notõe.ꝓ eentia ñ:ꝗa
eẽntia ñ eſt de vtro necꝓ notiõe:qꝛ.ſ.ſ.nõ dr pricipiũ
niſi reſpectu effciꝰin creata.ꝗcqd at᷑ dic effctm in creata
ↄueiĩt tnitati:q̊ñ ſi umit᷑/ ꝓ notõe.¶ Pꝛetẽa oĩs notõ et᷑na
eſt. ſed.ſ.ſ.nõ eſt pꝛicipiũ abeterno ſ ex ꝑte vt habet᷑ ſu⸗
pꝛa. Rñ.· ꝓprietates ſiue notões aliqũ ſignificantur

iſtincte: aliquando indiſtincte. Diſtincte: vt cum dici
tur prnitas.filiatio. ꝓceſſio. Indiſtincte: vt cuin dicit
pꝛincipium. Cum ergo dicitur pateꝛ eſt pncipium ſine
pꝛincipio: circulatio dicit notionẽ prnitatis et innaſci⸗
bilitatis ſed ↄfuſe.Cum em̃ dicit pꝛincipiũ ſine princi⸗
pio:dicit᷑ notio innaſcibilitatis qua eſt nõ ab alio. Cũ
vo dicit᷑ pꝛincipiũ:dicitur a quo aliꝰ. et dvr notio prni⸗
tatis p̊ indiſtincte a ↄmuni notione q̃ eſt ſ piratio.dicit
ergo pr pꝛincipiũ ſine pᷣncipio Fᷣm notiones.nõ vnaʒ ſᷣ
plures: et ↄfuſe ſiue indiſtincte. Siłr cum dicit᷑ filiꝰpᷣn
cipiũ de pꝛincipio.dicit᷑ ſm notõnes plures⁊ indiſtin⸗
cte. cum em̃ dicit᷑ de pᷣncipio: dicitur ab alio. et in H dẽ
notio filiatõnis ſed indiſtincte. Cum vo dicit᷑ pꝛincipi⸗
um. dicitur ꝙ aliꝰ. et ſic dicit᷑ notio ſi piratõnis: ſed in⸗
diſtincte. dicit᷑ ergo filius pᷣncipiũ de pꝛincipio notõna
liter: ᷣm plures notõnes et indiſtincte. Cum autes di⸗
citur ſpuũſſanctus pᷣncipiũ de vtroq;. dicendũ ꝙ pꝛinci⸗
pium dicit eſſentia.̊ ſupponit ꝓ ꝑſona ſpũſſcti pꝛopteꝛ
adiunctũ quod eſt de vtroq;. ſicut cum vr̃ deus de co.

Vel dicenduzʒ ꝙ cum dr pꝛincipiũ de vtroq; dupler oꝛ⸗
do notatur ꝑ hoc nomen pᷣncipiũ. ᷣm em nomen ſuum

Dicit oꝛdinem ad creaturas. ſed vᷣtute pᷣpoſitõnis adiũ
cte dicit oꝛdinem quaſi ad pꝛius.et hoc modo notat oꝛ
dinem qui eſt/ ꝓceſſio:alio modo non.

Articulꝰſecundus

Onſequẽter querit᷑ an eſſentia ſit pꝛincipiũ
ſpũſſancti.Ad quod ſic.pꝛincipiuzʒ ſpũſſcti
eſt eſſentia: eſſentia eſt pꝛincipiuʒ ſpũſſan

a ſimplici ↄuerſa.4 Iteʒ nõne bec eſt vera.eſſentia eſt

pater filij. hic em̃ eſt ſenſus.eſſentia eſt ꝑſona generãs
filiũ et bec eſt vera: illa eſſentia eſt pᷣncipiũ filij· ergo
eadeʒ rõne eſſentia eſt pᷣncipium.ſ.ſ. Ao boc plures
rñdent ꝙ hec falſa ſit eſſentia eſt pᷣncipiũ ſpũſſancti.qꝛ
iſte terminꝰpᷣncipiũ ſpũſſancti nõ pᷣdicat niſi relatõem
eſt ſenſus.eẽntia eſt ſpirãs ſpm̃ſctẽjm. banc etiaʒ dicũt
eſſe falſã eẽntia eſt pr filij:qa cum dico eſſentia eſt pat:
ibi hoc vocabulum pf intelliait᷑ cum articulo gallice li.
pere. et ſm hoc ẽ vera.ſi ſine articulo:falſa eſt.ſi addat᷑
genitiuꝰ: nõ põt poni niſi ſine articulo.Qobis autẽ vi⸗
detur ſicut diximꝰ. ꝙ bec poſſit dari:eſſentia ẽ pr filij.
quia iſte term inꝰ pr: ſiue ponat᷑ cum genitiuo ſiue ſine
genitiuo p̃dicat ꝑſonã cum ꝓpꝛietate.et tantũ valet pr̃:
quantũ ꝑſona generans:et pr filij quantũ ꝑſona gene⸗
rans filium. Silr hec põt dari. eſſentia eſt pncipiũ ſpi⸗
rituſſcti.et p̃dicat᷑ ibi ꝑſona vel ꝑſone cum ꝓprietate. et
ſenſus. eſſentia ẽ pᷣncipiũ ſpũſſcti.i· ꝑſona ſpirans ſpi

ritũſctm vel ꝑſone ſpirantes vnifoꝛmiter ſmſcim. Sʒ

ſi inferãt ergo ſpirat.ſ.l.inſtantia ꝑ expoſitoꝛiam.eẽn⸗
tia eſt ꝑſona ſpiraãs ſpmſctm: ergo eſſentia ſpirat ſpiri⸗
tumſanctum.

Articulus tercius
Onſeqnter querit᷑ vtrũ pateꝛ filiꝰſint vnũ
pꝛincipiũ ſpuſſcti. Ad qð ſic yſido. in li.de
trini.on vna res ⁊ duaꝝ ↄſubalis potẽat
ab eis ꝓcedere et ſił ineſſe: niſi vnũ fuerit illiꝰ a quibo
ꝓcedit:q̊ pater et filius ſunt vnũ pꝛincipiũ ſpũſſancti.
IYtem aug. qnto de trini.ſi qð datur vel qð ꝓcedit pᷣn
cipium habet a quo dat᷑ vel ꝓcedit:fatendũ eſt patrem
et filium vnum eſſe pꝛincipiũ ſpũſſaneti nõ duo pꝛinci⸗

pia. ¶¶ Iteem vna eſt ꝓpꝛietas qua pater et filius ſüt pᷣn⸗
cipium ſpũſſancti.et illa ꝓprietas eſt in vtroq;: ergo il⸗
le due ꝑſone ſunt pꝛincipiũ vnum.iſ.ſ.⸗ Item boecius
in li.de trini.dicit.q phᷣi ex ꝓpꝛijs rõnibo argumentan

tur.ſoꝛtes eſt homo:plato eſt homo:eꝛgo ſoꝛtes ⁊ plato

ſunt plures hoĩes. Lheologi vo ex ꝓpꝛijs rõnibo ſic ar⸗
gumentant᷑. pater eſt deus:filius eſt deus.ſpũſſanctus
eſt deus:ergo ſunt vnus deus. Inferunt auteʒ phi plu
raliter: ꝓpter pluralitatem bumanitatum que ſunt in

lia⸗ 9& SHe . *y

pluribus hominibus.theologi po ſingulariter inſerũt
ꝓpter ſingularitatem diuitatis.ergo a ſimili rõne erit
inferꝛe pateꝛ eſt pꝛincipiũ ſpũſſancti.filius eſt pꝛincipi
um ſpũſſancti.ergo pater et filius ſunt vnum pꝛincipi
um ſpũſſancti. pter ſingularitatem ſpiratõnis ratiõe
cuiꝰſunt principiũ ſpũſſancti.vtem hoc nomen pꝛinci
pium ſupponit ꝓ patre.et ratio huiꝰeſt.quia ſpiratõ cõ
uenit patri. ſimiliter ſupponit ꝓ filio: quia ſpir atio cõ⸗
uenit et filio. eꝛgo eodẽ modo ſupponit ꝓ illis duobo in
ſimul.ergo bec eſt vera pater et filius ſunt vnũ pꝛinci⸗
pium ꝓ duabo pſonis. Contra.pncipium ſpũſſancti
eſt demonſtrato patre.Siłr pꝛincipiũ ſpũſſancti eſt de
monſtrato filio.et hoc pꝛincipiũ non eſi ſicut illud pᷣn⸗
cipium. quia pr̃ non eſt filius: pater et filius nõ ſunt
vnum pꝛincipiũ.ſ.ſ.¶ Item pater et filiꝰ ſunt vnũ pꝛin
cipiũ.ſ.ſ.ergo ſunt vnũ pꝛincipiũ qdð eſt pr:vel qð non
eſt p.ſed nõ qð nõ eſt pater:qa tũc idem poneret᷑ et re
moueretur. ſi vᷣo qð eſt pr:tũc querit᷑ vtruʒ referat pſo⸗
nam vel eſſentiã vel ꝓpꝛietatẽ. ſed oſtat ꝙ nõ refert ꝑſo
nam:ꝗa nõ ſunt vna ꝑſona.nec eſſentiã: ga eſſentia nõ
eſt pꝛincipiũ.ſ.ſ.nec ꝓpꝛietatem: qa ꝓpꝛietas nõ eſt pꝛin
cipium.ſ.ſ.bᷣ magis ꝑſona vel ꝑſone hñtes ꝓpꝛietatem.
ſi illa relatio nõ refert niſiꝓ aliquo iſtoꝝ. et ꝓ quoli
bet eſt falſa: ergo illa locutõ eſt falſa.4 Yem obijcit de
eius ↄuerſa.pꝛincipiuz.ſ.ſ.eſt pr̃ et filius.ꝗa nec ꝓ ꝑſo
na ẽ vera nec ꝓ eſſentia nec ꝓrietate vt oñſum eſt ſup.
erge ißa eſt falſa. ¶ IYtez nõ eſt ratio q̃re hec ſit vera pa
ter et filiꝰſunt vnũ pꝛincipiuʒ. niſi rõne vniꝰnotõnis ſi⸗
ue relatõnis q̃ eſt ſpiratio: ſiłr diſtinctio notionuʒ ſi
ue differentia qᷓ dicunt rõnem pꝛincipij in vne perſona
facient vnã ꝑſonã eſſe plura pᷣncipia.verbigra.pr ẽ pꝛĩ⸗
cipium filij ꝑ generatõeʒ. pĩ eſt pꝛincipiũ.ſ.ſ.ꝑ ſpirati
onem: duo pncipia qð eſt falluʒ. Si pluralitas no
tionum vᷣm ꝙ eſt rõ pꝛincipij nõ facit vns ꝑſonã eẽ pln
ra pꝛincipia: ̊ vnitas notõnis nõ erit rõ quaꝛe pluꝛes
pſone ſunt vnuũ principiũ. Ao hoc dixerũt quidã.q
hec eſt vera pr̃ et filiꝰſunt vnũ pꝛincipiũ.ſ.ſ.ſᷣ cũ addit᷑
vnum:im pꝛopꝛia ẽ.nec dʒ recipi niſi hec dictio vnũ ca
dat in aduerbiũ v lq̃ſi ĩ ablatiuũ vt ſit ſenſus.pr ⁊ filiꝰ
ſunt vnum pꝛincipium ſpirituſſancti: pater ⁊ filiꝰ vni⸗
foꝛmiter pꝛincipium.ſ.ſ. vel vnum.i.vna propꝛietate:
dicũt eti ꝙ hoc vocabulũ pꝛincipiũ tenet᷑ tm̃ adiectiue
in hac circulocutõne pꝛincipiũ.ſ.ſ.et ideo nõ põt ꝓprie
adiũgi hec dictio vnum. nec põt ad ipſum fieri relatõ.
ad vocabulũ em̃ adiectiue poſitũ nõ fit relatõ. Simili⸗
ter nec ſpijci pt: qꝛ adiectin adiectĩe poſitũ nõ ſbijcit et
ꝑ hoc ſoluũt obicta. 4 Contra. om̃is termin?ꝰ ſupponit
naturaliter m exigentiaʒ ſue foꝛme.vt iſte termin?bõ
ꝓ omi eo cui ineſt ſua hũanitas: iſte termin pꝛincipi
um ſuppoĩt naralekip om̃i eo cui ineſt foꝛa a q̃ imponit
ſed hec eſt ↄmunis ſpiratio.cum eꝛgo ipᷣa inſit patri ⁊
filio. ̊ ſupponit naturałr ꝓ pr̃e et filio. 4 Item. j. io.
In pꝛincipio erat verbũ.et in nullo erat verbũ in q̊ nõ
eſſet. ſ. ſ. & in pᷣncipio erat.ſ.ſ.ita ꝙ G̊ qð dico pncipio
accipiat᷑ ꝑſonalr: ̊ vel in ſuo pᷣncipio vel in nõ ſuo:ſed

oↄſtat ꝙ nõ in nõ ſuo: & in ſuo.ᷣ pꝛincipiũ.ſ .l. erat: pᷣn

„—

cipiũ.ſ.ſ.pt᷑ ſubijci ⁊ teneri ſubſtantie.¶ Pꝛopterea di⸗

cunt alij ꝙ hec dictõ pᷣncipiuʒ multiplr ſumit᷑. aliqñ/ p
vna ꝑſona:vt cũ dr pᷣncipiũ filij ꝓ pre. Aliqñ vo ꝓ dua
bus pſomis ſimul:vt cũ dr pꝛincipiũ.ſ.ſ. rõne coĩs ſpi/
ratõnis m quã ſunt pr et filiꝰoꝛigo.ſ.ſ.vñ hec dictio
vnũ addita cũ dr.vnũ pꝛincipiũ.ſ.ſ.reſpiciet ſoꝛmã ſo⸗
lum h̊ eſt notõez. vñ ſenſus ẽ. pr̃ et filiꝰſunt vnũ pᷣncipi
um. ſ.ſcid ẽ vna ſpiratõe ſpirant.ſ.ſ.aliq vᷣo ꝓ tribo p⸗
ſonis ſimul:vt cũ dr pᷣncipiũ creaturaꝝ ꝓ tota tnitate
Ad pᷣmo ðᷣo obm rñdent. ꝙ qᷓ uis hec poſſit ↄcedi.pjn
cipiũ.ſ.ſ.eſt demonſtꝛato pꝛe:nõ tñ boc põt ↄcedi h̊ pᷣn

cipium.ſ.ſ.Et ratio huiꝰẽ.qa cum dico hec: dico diſtin

ctõnem et diſeretiõem. nõ aũt habet locũ diſtinctõ vel
diſcretio vbi nõ eſt ex diuerſis cauſis vnio. vñ quẽnd

no⸗
har
gul
pen
na⸗
pri⸗
ſegn
ſech
joͤb
s
hiſ.
ter.n
nter
die
tun
ſunt
ſtend
ſunte
bican
iect
bee
berſe.
hecdi
ſaby
er⸗
wn
zen
o⸗
die
e
ſu
dit
en
ſpi

ð

eſpi
ietatemn.
pquoli
dbheſk d
necppo
n eſtſuß.
tbenpn
Ntönoſi
nonuzſi
Petſona
fipi⸗
Pſorei
Aüasno
niͤcipn
neplune
h i
rnu e
rfili.
lioyni⸗
netate:
giective
6t pre
ireloto⸗
Gunli
ſiecte
ſuponit
nindho
punchi
nponi
pam?
ſin
inqn
ncpio
hoiſes
igpn
eadi
liqn
lsſpi
dieno
ni⸗
hneht
lop
ntnt
Gyn
hyn
el

Nueſtio
modũ incõuenienter dicit᷑ iſte deus vel aliquis deus p
patre:⁊ alius deus ꝓ filio.⁊ ꝓpter hoc vnitatez 2 ſin 2
gularitatem teitatis in patre ⁊ filio: eadem rõne incõ
uenienter dicit᷑ hoc principiũ ſpũſſancti ꝓ patre 2 ali
ud principiũ ꝓ filio.⁊ hoc Ppter vnitatem foꝛme i. pᷣius
principij que eſt vna ſpiꝛatio in patre filio. pteꝛea ñ
ſequit᷑ principiũ ſcti eſt ꝓ patre.qᷓ boc principiũ.! Ad
ſecũdum po rũdendũ ꝙ hoc qð dico principiũ ſpũſſcti
nõ hʒ determinatã ſuppoſitiõʒ immo confuſaʒ ꝓ dua
bus ꝑſonis ſimul.vnde non ſe equit᷑. ſunt vnũ pꝛincipiũ
ſpũſſancti.q̊ vnũ principiũ qð eſt pater vel qð nõ ẽ pa⸗
ter. immo eſt ibi fallacia figure dictõnis a confuſa ad
cæterminatã. vnde notandũ ꝙ relatio poſſet fieri ad ᷣ
dico prineipiũ ſpũſſancti in aſcendẽdo p̊ non deſcen
cndo.vnde in aſcendendo bene cõcederet᷑ pater ⁊ filiꝰ
ſunt vnũ pꝛincipium ſpũſſancti qð eſt deus.ſed q̃i ĩ de⸗
ſcendendo nõ admitteret᷑ relatio vt diceret᷑ pat 7 filiꝰ
ſunt vnũ pꝛincipiũ quod eſt pater vel qð eſt filius.vt ſi
dicam iſte voces albus.ba.bũ ſunt vnũ nomen quod ẽ
adiectiuũ h̊ recipit᷑.hᷣ nõ recipit᷑ ꝙ ſunt vnũ nomen qð
eſt hec vor albus.i Ad illud ᷣo qð obijcit de eius con
uerſa. principium ſpũſſancti eſt pater ⁊ ſfilius.dicũt
hec dictio principiũ hʒ ſuppoſitiõeʒ ꝓduabo perſonis
ſub vna notione.ſicut quẽadmodũ cuʒ dicit᷑ deus ẽ pa
ter ⁊ filius.hoc nomen deus ſupponit ꝓ duabo ꝑpſonis
hñtibo vnam deitateʒz. 4 Ad vltimũ dom. ꝙ cũ dicituꝛ
pater eſt principiũ filij 2 pꝛincipiuʒ ſ pũſſancti.notat᷑ ꝙ
nõ tm̃ ſit principiũ pluriu ꝑſonarũ:h etiã ĩ pluribo mo
dis.⁊ ita nõ vniuoce dicit᷑ ratio principij.⁊ ideo nõ di⸗
cet᷑ pater plura principia: q;ꝛ numerꝰ pluralis coĩtatẽ
exrigit vmuocatiõis.2õ.n. ↄuenient᷑ dicit᷑ hõ 2 vrina
ſunt ſana. Pretea. cum dicit᷑ plura principia exigituꝛ
diuerſitas ſupoſitoꝝ:que bic nõ inuenit᷑.nõ ſic autem
erigit᷑ vnitas ſuppoſitoꝝ cum dicit᷑ ſunt vnũ principiũ
ſpũſſancti:quia ſenſus eſt.ſunt vnũ in ſi pirando.

Neticulꝰ quaꝛtus

Onſequẽter queꝛit᷑.vtruʒ pater a filius ſint
ideʒ pricipiũ ſpũſſancti.qð videt᷑. ſicut hec
dictio vnũ reſpicit vnã foꝛmaʒ in pꝛe ⁊ filio
ſcʒ notioneʒ. cũ dico pater ⁊ filius ſunt vnũ principiũ
ſpũſſancti:ita hec dictio ideʒ.ſicut.n.eſt vna notio: ita
⁊ eadeʒ.ſ.coĩs ſpiratio.&̊ ſi pater ⁊ filius ſunt vnũ pᷣn⸗
cipiũ ſpũſſ.ſunt ideʒ principiũ.⸗ IYtez hec eſt vera pa
ter ⁊ filius ſunt ideʒ in ſpiꝛando ꝓPter idemptitatẽ ſpi
ratõis.q̊ ſimilit᷑ ſunt ideʒ principiuʒ: quia principiuʒ
dicit notioneʒ que eſt ſpiratio. Itez idem 2 dineꝛſuzʒ
condiuidũt ens.ſi ᷓ pater ⁊ filius nõ ſunt diueꝛſuz pn
cipiũ ſpũſſ.̊ ſunt ide;ʒ. Contra.no ſequit᷑ deus ge⸗
nuit deum:g vel eundẽ vel aliũ eum. eundeʒ ñ admit⸗
titur ꝓpter diuerſitatẽ ſuppoſiti:aliũ nõ admittit᷑ ꝓpteꝛ
vnitatẽ foꝛme. ſimilit᷑ n ſequit pater ⁊ filiꝰ ſunt vnũ
principiũ ſpũſſ. ideʒ vel diuerſuʒ ſili rõne. NDõð cõ

ceqendũ eſt. ⁊ dom ad primũ.ꝙ nõ eſt ſilis rõ vnitatis

in hoc ꝗ; dico vnũ:⁊ in h̊ ꝙ dico igem. naz h ꝙ dico idẽ
nõ ſolũ exigit vnitatẽ rõne ſoꝛme: immo etiã rõne ſup⸗
poſiti.⁊ h̊ eſt relatm idẽptitatis ⁊ diſcretm̃. quia nõ

eſt idẽptitas ſuppoſiti.i.bypoſtaſis vel ꝑſone patris 2

filij. ꝓpter h ñ eſt verũ pr ⁊ filiꝰ ſunt ideʒ pꝛincipiũ.ſ.ſ.
h aũt ꝙ dico.vnũ ñ exigit vnitatẽ ſi uppoſiti p̊ ſuffic vni⸗
tas foꝛme ſicut pʒ cũ dẽ vnus ꝓplus.nõ ab vnitateſt up⸗
poſiti ſ̊ ab vnitate collectõis multoꝝ hoĩm q̃ẽ ſiẽ vni⸗
tas ſoꝛmalis. Ad h̊ qð obijcit᷑ ꝙ igez ⁊ diuerſum di⸗
uidũt ens.dom ꝙ diuiſio nõ eſt ꝑ immediata: immoẽ
acciꝑe mediũ qð nec ideʒ ſimpłr nec ſimpłr diuerſum.
bᷣ in pte ideʒ ⁊ in ꝑte diuerſum. vnde ga hec ratio pꝛin
cipiũ ſpũſſaneti ↄuenit patri ⁊ filio ᷣm illud in qͥ nõ di
ſtinguut᷑. ꝓpter h̊ nõ põt dici Diuerſuʒ ꝓpter vnitatẽ no

.

tionis in patre 2 filio a qua ſumit principiũ. nec etiaʒ

põt dici ideʒ:qꝛ ideʒ exigit idẽ ſuppoſitũ ſiue eandẽ by⸗

.

lxx.

poſtaſim. 4 Ad illud vo iaʒ pʒ rñſio. qꝛ cũ dr ſunt idẽ
in ſpirando ideʒ dicit᷑ rõne ipᷣius ſpiratõis.⁊ iõ nõ re⸗
ſpicit hec dictio ideʒ niſi idemptitatẽ notionalẽ. ⁊ iðo
bhec eſt ↄcedẽda.ſunt ideʒ in ſpirando.ſ̊ cũ dicit idẽ pn
cipiũ:nõ ſolum requiꝛit idemptitas foꝛme ſiue notõis
immo idẽptitas ſuppoſiti ſiue ꝑſone.⁊ iðo bec eſt falſa
ſunt ideʒ principiũ ſpũſſancti.

Aꝛticulꝰquintus

Onſequẽt᷑ querit᷑.ptꝝ pr ⁊ filiꝰ debeãt dici
vnus ſpiratoꝛ.dicit aug.vj. de tri. quẽad/
modũ pr̃ ⁊ filiꝰ ⁊.ſ.ſ.ꝑ creatõʒ ſunt princi
piũ vnũ ad creaturã:ita pr ⁊ filiꝰ ſunt principiũ vnuʒ
ad ſpm̃ſ.̊ᷣ pr 2 filiꝰ ⁊ ſpũſſ. ꝑ creatõʒ ſunt pricipiũ cre
ature.pr̃ dᷣo ⁊ filiꝰ ſunt principiũ ſpũſſ ꝑ ſpiratõʒ. Cũ
igit᷑ p̃ ⁊ filiꝰ⁊.ſ.ſ.ſint vnꝰcreatoꝛ reſpectu creature:vi
det᷑ ſilr ꝙ pr ⁊ filiꝰ ſunt vnꝰ ſpiratoꝛ reſpectu ſpũſſcti.
¶Iteʒ aug.dicit.q pr̃ 2 filiꝰ ſunt vnũ principiũ.ſ.ſ.S
Hᷣ eſt rone ſpiratõis vniꝰ in pr̃e⸗ filio.ꝙᷓ multofoꝛtiꝰ ⁊
vnus ſpiratoꝛ. Cont᷑.eẽ ſpiratoꝛeʒ ñ ↄueit eẽntie. qꝛ
eẽntia nõ ſpirat ſᷣ̊ ꝑſona.ſi ſunt vnꝰſpiratoꝛ pr̃ 2⁊ filiꝰ
ſunt vna ꝑſona.qð eſt falſiꝛ uz. 4 Itez eadẽ rõne dẽ ſpiꝛa
toꝛ de pr̃e ⁊ filio ⁊ actoꝛ.naʒ pr̃ eſt actoꝛ ſpũſſcti ſicut 2
ſpiratoꝛ.ſᷣ dicit hyla. ſpũſſ. ꝓcedit a pꝛe ⁊ filio ſicut
actoꝛibo.q̊ ſunt actoꝛes ſpũſſcti.̊ ⁊ ſpiꝛatoꝛes. O
ſine pᷣiudicio ↄcedendũ ẽ.q¶ Ad pꝛimũ dðᷣm.ꝙ ñ ẽ ſile ĩ
H̊ noĩe creatoꝛ: ⁊ in H̊ noĩe ſpiratoꝛ. naz in h̊ noĩe crea⸗
toꝛ eſt eẽntia ꝓ ſignificato ſiue ſi uppoſito.⁊ qꝛ vna ẽ eẽn
tia in tribo ꝑſonis:pter e̊ dicant tres ꝑſone vnꝰ crea
toꝛ.ſᷣ in h̊ noie ſpiꝛatoꝛ ñ ẽ eẽntia ex ꝑte ſube ſignificate
ſiue ſuppoſite ſᷣ hypoſtaſis.vñ cũ nõ ſint vna hy poſta⸗
ſis pr̃ ⁊ filiꝰ:ñ pnt dici vnꝰ ſpiratoꝛ.¶. Ad ſecũdũ dðz
ↄuenient dr pr ⁊ filiꝰ ſpirat vel ſpirãtes ſunt vel ſi pi
ratoꝛes ſpũſſcti.qꝛ ꝑ has dictões ſignificat᷑ ſi piratõ veꝛ
balit᷑ vel ꝑticipiałr. veꝛba aũt vel ꝑticipia diffiniũt ſb⸗
ſtantiã in ſuꝓpoſitis ſibi adiũctis.⁊ qꝛ numerꝰoſequit᷑
ſbaz: in illis diffiniuit numeꝝ.⁊ iõ pluꝛalr vel ſingula
rit ſignificãdi modũ trahũt a ſi uppoſitis ſibi adiũctis.
ſpiratoꝛ aũt ſiłr lʒ ſit nomẽ qꝛ nom̃ vᷣbale:diffinit ſaʒ
in ſuppoſitis ſibi adiũctis. pꝛĩcipiũ pᷣo qꝛ noĩalit ⁊ ſub
ſtãtiue ſignificat vnitatẽ:accipit a q̃litate ſua vel ab eo
qð ẽ ꝑ modũ q̃litatis. Sua.n.q̃litas eſt diffinitiua ſbe
vñ qꝛ hmõi q̃litas ẽ notio pꝛis filij qᷓ vna ẽ in vtroqʒ
⁊ ido ab illa vnitatẽ recipit.vñ ſpirãs ⁊ ſj piꝛatoꝛ ab hy
poſtaſi trahũt vnitatẽ.pꝛincipiũ vᷣo a notiõe.lʒ per illa
noĩa eadeʒ notio ſignificet᷑:eo ꝙ different ſt ignificat᷑.
Ad obiecta vᷣo alteriꝰ ꝑtis nõndũ ſᷣm Pꝛepoſitm̃.q;
iſte terminꝰ ſpiratoꝛ duobo modis accipit᷑.vt ſignificʒ
eternã ꝓprietateʒ q̃ pr ⁊ filiꝰ ſpirãt ſ pm̃ſ. vt in hac pr ẽ
ſpiratoꝛ ſpũſſancti.vel dicat᷑ de trinitate ex tꝑe vt tota
fnitas ẽ vnꝰ ſpiratoꝛ gre. tñ iſte terminꝰ ſpiratoꝛ non
multũ eſt in vſu:⁊ in auẽte ñ inuenit᷑. Iſte aũt terminꝰ
actoꝛ qᷓtuoꝛ mõis accipit᷑.nam ꝑ ſe poſitus ⁊ dictus de
pre:pᷣdicat innaſcibilitatẽ.vt pr ẽ actoꝛ.i.innaſcibilis
2 in hac pꝛ eſt actoꝛ filij:pᷣdicat pr nitateʒ. in hac pat ẽ
actoꝛ ſpũſſcti:pᷣdicat ſi piratõʒ. in hac pr̃ ẽ actoꝛ creatu⸗

re:equipollet huic nomĩ creatoꝛi.

Articulus ſextus

Onſequẽt qrendũ ẽ de vnitate illa rõe cui⸗
pr ⁊ filiꝰ dicat᷑ vnũ principiũ ſpũſſcti. Qa 3

ſi illa vnitas ẽ rna ꝓprietas que ẽ ſpiꝛatio.

Cont᷑.differũt bypoſtaſes nũero ſᷣm dam̃.cũ q̊ ꝓprie
tates in hypoſtaſibo ſint:ñ põt vna ꝓpꝛietas ineſſe pꝛi
filio. ¶ Itẽ aut dicũt vnũ principiũ qꝛ ſunt vnũ ĩ eẽn⸗
tia:⁊ tũc cũ ſpũſſ.ſit vnũ in eẽntia cũ pꝛe ⁊ filio:ſpira⸗
ret ſeipᷣm. aut qꝛ ideʒ in ꝑſone ꝓprietate ſiue notiõe.nõ
qꝛ ideʒ ẽ in ꝑſona:̊ qꝛ ideʒ ẽ ĩ notiõe.ſ ñ ſunt ideʒ ĩ no
tiõe niſi ĩ ea qẽ ſpiratio:⁊ ita nihil aliud ẽ dicẽ qᷓ; quia
pr ⁊ filiꝰ ↄueniũt ĩ ̊ qdð ẽ ſpirare ſpirat᷑2 ita idez eſſet

)) tre K „ 3 2) go Vacs rνFeS

cã ſuip̃iꝰ. Pretea.eadẽ qd eẽt de ſpiratõe. illa.n.ſpi
ratio coĩter ineſt pꝛi ⁊ filio.⁊ ñ pr̃i qꝛ pꝛ:nec filio qꝛ ſi
lius.inerit q̊ ſᷣm aliqð cõe.Querit᷑ qð ẽ illud cõe.⁊ ſic
in infinitũ. Rũñſio. Dicũt quidã ꝙ ſpirare ñ ĩeſt eis
ßm aliqð cõe:ſᷣ vtriq; m ſe.ſiẽ genꝰ ſᷣm ſe ẽ in pluꝛibo
ſpẽbo:ñ ſm aliqð cõe aliud a ſe.¶ Cont᷑. Iſido.in li.ð
tri.nõ vna res duoꝝ qꝗ̃ ſubalisẽ: poterit ab eis ꝓcedẽ
ſimul ineſſe:niſi vnũ ſicut illi a ꝗabo ꝓcedit.Ex qͥ ptʒ.
ꝙ pr ⁊ filiꝰ ſunt vnũ pꝛincipiũ ſpũſſcti.ñ vt ſunt diffeꝛẽ
tes:ſᷣ vt ſunt vnũ.4X! Itez an.in li.de ꝓceſſione ſpũſſ.
arguit ſic.ſi pꝛiꝰ aut poſt ant maioꝛ aut minoꝛ aut ma
gis aut minꝰ de vno eſſet ꝙᷓ te altero: ex nccitate ſeqre
tur aut ꝙ.ſ.ſ.ñ eẽt de ̊ in qͥ vnũ ſunt pz ⁊ filiꝰ:aut ipᷣm
vnũ ñ eſſet ꝑfecte ⁊ ſimpłr vnũ: ſᷣ ibi aliq diuerſitas Hᷣ
dici ñ p̃t ꝙ ſpũs ñ ſit de ̊ ĩ qͥ vnũ ſunt pr⁊ filiꝰ. relin
quit᷑ ideʒ qð priꝰ:ꝙ pr ⁊ filiꝰ ſunt vnũ principiu.ſ.ſ.ñ
vt ſunt vrñtes ſ vt ſunt vnũ. Rñſio. ꝙ pr̃ ⁊ filiꝰ ſpi
rãt ſpm̃ſ.ſᷣm aliqð vnũ in eis.vt oñdũt auẽtes pᷣdicte.
Intelligendũ ẽ g. ꝙ oẽs ꝑſone ↄueniũt ĩ nata.bᷣ prĩ ⁊ fi
liꝰ ↄueniũt ſpãlit ĩ nata rõe nate. Jux.n.diffinitõneʒ
nat᷑e ĩ creaturis q̃ ẽ.nata ẽ vis inſita rebo ſiłe ex ſili⸗
creãs.pᷣt aſſiqri rõ in dĩnis ſiue diffinitio nat᷑e ſic.na⸗
tura ẽ virtꝰ ſiue principiũ ꝓducẽs aliquẽ ĩ eẽntia indiſ
ferentẽ.⁊ ſpᷣm hmõi diffinitõʒ dr̃ de filio dei qm̃ ẽ filiꝰ.
nata.n.dẽ principiũ ꝓducẽdi:vt ſumat᷑ ꝓductio coĩter
ad ꝓductõz ꝑ generatõʒ ⁊ ſpiratõz. Scom hᷣ op̃t dici ·
ꝙ ſpiratio ↄuenit pr̃i ⁊ filio ſᷣm G̊ cõe qð ẽ vnitas na⸗
ture ſiue rõnis nate.q ñ ẽ vnitas nat᷑e abſolute vel eẽn
tialiteꝛ dicte:̊ relatiue dicte.⁊ hec vnitas ñ ẽ vnitas qᷓ
eſt ĩ notõe:ſ̊ ĩ principio notõis: qꝛ ẽ vnitas nature nõ
vt eſt eẽntia:ſᷣ vt ẽ nata.neq; vt eẽntiałr intellecta: ſed
ot relatiue.vt.n. potẽtia generãdi dẽ adaliꝗd ñ aliꝗd:
potẽtia.n.trahit᷑ ad aliud genꝰꝑ h̊ adiũctũ generandi.
ſiłr nata ꝑ ̊ ꝙ addit᷑ vt nata ſiue in rõe nate:qꝛ nat᷑a
vt nata dr vt ẽ ꝓducẽs ſibi indrñteʒ in eẽntia. Et ſicut
potẽtia generãdi ĩ pꝛe dr ꝓprietas pr̃is:ſiłr natura vt
natura ſiue in rõne nature. qꝛ natura vt natura dẽ vt ẽ
ꝓducẽs ſibi indrñteʒ in eẽntia.⁊ ſic potẽtia geneꝛandi
in pꝛe dr ꝓprietas pr̃is:ſiłr nata vt nat᷑a ſiue ĩ rõe na⸗
ture ẽ ꝓprietas pr̃is ⁊ filij. ¶ Ad h̊ qð obijcit᷑.ꝙ ñ põt
eẽ vna ꝓprietas ĩ dinerſis hy poſtatibo.dðm ꝙ h̊ veꝝ ẽ
de ꝓprietatibo ꝑſonalibo:ñ aũt ẽ verũ de ꝓprietatibo ꝑ⸗
ſone. Alit pᷣt dici.ꝙ cũ.ſ.ſ.ſit amoꝛ principiũ eiꝰ ẽ vo⸗
luntas.vñ ſunt vnũ pr̃ ⁊ filiꝰ ĩ natura⁊ in volũtate re⸗
latiua.ñ eẽntiali q ẽ principiũ ſpiratiõis.vel pᷣt dici.q;
hmõi vnitas ẽ a fine.ſ.a ſpũſa.vñ Iſido.in li.de trini.
Spũſſanctꝰ pignꝰ accepit:vt ꝑ eũ vno coꝛde fiãt credẽ
tes ꝑ queʒ pr ⁊ filiꝰ vnũ ſunt eentiałr.ipᷣo ſaluatoꝛe di
cente.vt ſint vnũ ſic ⁊ nos vnũ ſumꝰ.Ex his pʒ ſolutõ
ad obiecta.ſunt.n.pꝛ ⁊ filiꝰ vnũ in ſpiꝛando ſpinſa.ab
vnitate rõnis nature ſiue nat᷑e relate vel volũtatis re⸗

late:ñ eẽntialit᷑ dicte.q quidẽ vnitas ñ ẽ vnitas notio

nis bᷣ principij notõis.

NQueſtio.lxxj.de miſſio⸗

ne coĩt dieta.

tionalibo q̃ ñ ↄnotãt aliqueʒ effectũ in
creatura ⁊ dicũt᷑ ð deo ab et᷑no:ↄñter
dðm ẽ de illis q̃ ↄnotãt effectũ ĩ cꝛeata
2 Bdicũt᷑ ex tꝑe ſic mittẽ ⁊ mitti: dare ⁊
dari ⁊ hmõi. Primo & querit᷑ de miſſiõe coĩter dicta.
Scðdo.de miſſiõe actiue dicta. Tercio.de miſſiõe paſ⸗
ſiue dicta.¶ Circa pꝛimũ q̃rit᷑ de miſſiõe coĩter dicta ĩ
hũc modũ.Srimo.an ſit ponẽ miſſiõʒ in dinis.Secũ
do.qd ſit.vtꝝ ꝗd tꝑale vel eternũ creatũ vel increatuʒ.
Tercio.ꝗqd ſignificet᷑ ꝑ hec noĩa mittẽ ⁊ mitti.vtrũ ſcʒ
eẽntia vel ꝑſona vel notio.Quarto.vtꝝ miſſio dicat᷑ ð
ro ab eterno vel ex tꝑe vel vtroq; modo.

Icto de noĩbꝰ no/

Membꝛũ pꝛimũ
Verit᷑ ꝗ̊ vtꝝ ſit ponẽ miſſiõʒ ĩ dĩnis.⁊ vi
det᷑ ꝙ n.qꝛ miſſio dicit loci mutatõʒ. ⁊ ſi

nõ ſᷣm circũſcriptõʒ: tñ ſᷣm diffinitõneʒ.

NQui.n.mittit᷑ alicubi:priꝰñ eꝛat ibi.alit᷑
ꝓ nihilo mitteret᷑.ſᷣ in dinis nõ pᷣt eẽ loci mutatio nec
Fm circũſcriptioneʒ nec ſᷣm diffinitõʒ:cũ deꝰ ſit vbiqʒ.
& in dĩnis ñ põt eẽ miſſio. Itẽ om̃e qð mittit᷑ inqᷓtum
hmõi ſeꝑat᷑ a mittẽte.vñ ſuꝑ illud eʒe.xvj.Conuertam
reſtituãs eos.dicit hieroꝰ. qð ↄiunctũ ẽ ⁊ ĩ vno coꝛꝑe

copulatũ mitti ñ p̃ᷣt:ß qð ẽ er.ſ̊ in dinis ñ ẽ ponẽ ſeꝑa⸗

tionẽ vniꝰ ꝑſone ab altera: nec miſſiõʒ.4¶. Item nibil
ꝑtinẽs ad inferioꝛitatẽ ⁊ ſuꝑioꝛitatẽ dr de vna ꝑſõa re
ſpectu alteriꝰ.vñ dic dam̃.ꝙ filius ſᷣm ꝙ deꝰ ñ dr obe⸗
diẽs vel inobediẽs pꝛi.ſubiectoꝝ.n.ẽ h̊.Cũ & ille ꝗ mit
tit᷑ inqᷓtũ hmõi ſit infeꝛioꝛ qꝙᷓᷓ ille ꝗ mittit:⁊ ille ꝗ mittit
ſit ſuꝑioꝛ.ñ dicũt᷑ hmõi noia mittẽ ⁊ mitti de vna ꝑſo⸗
na reſpectu alteriꝰ. Cont᷑.gala.iiij. ¶Niſit deꝰ filiuʒ
ſuũ ⁊c. filiꝰ mittit᷑ a pr̃e.Silr de miſſione ſpũſſct᷑i dẽ
ibideʒ. Aſiſit deꝰ ſpm̃ filij ſui in coꝛda vr̃a clamantem
abba pr.¶] Itẽ.xvj.Jo.Cũ veneꝛit ꝑaclitꝰ quẽ ego mit

r ⸗ 2 2 „

tã vobis a pre.ẽ miſſio ĩ dinis. Ad h̊ etia ſũt auẽtes
multe in ſcripturis.⁊ augꝰ.ij.⁊.iij.⁊.iiij.li.de tri.⁊ ĩ pᷣ⸗
mo li.ſnĩaꝝ.xiij.di. Rñſio.dðm ꝙ ĩ miſſiõe materi⸗
ali tria ↄſiderant᷑.auẽtas in mittẽte.loci mutatio ciꝛca
miſſuʒ:⁊ alicꝰ effectꝰ ꝓductio circa terciũ.pᷣmũ ẽ de ꝑ⸗
fectõe mittẽtis:vltimũ de ꝑfectõe miſſi.mediũ vo.ſ.lo⸗
ci mutatio de imꝑfectõne miſſi ſiue nũcij.qꝛ ñ pᷣt ſimul
eẽ cũ mittẽte ĩ termĩo.qꝛ ꝗ̊ qð ꝑfectõis ⁊ dʒ trãſſerri ad
dĩna:qð imꝑfectõis ñ.iõ qᷓuis ſit ibi miſſio: nõ tñ loci
mutatio.⸗ Ad aliud dõᷣm. ꝙ ẽ miſſio drũtie ꝑ eẽntiaʒ
hec ñ ponit ſeꝑatõʒ.vñ aug.ſuꝑ Jo.loqt᷑ ↄ illos qui
dicebãt filiũ minoꝛẽ eẽ pr̃e qꝛ miſſus ẽ ab eo.⁊ dic ſic.
filiꝰ mĩoꝛ ne ẽ qꝛ miſſus: miſſiõzʒ audio ñ ſeꝑatõʒ.ſʒ hᷣ
dico.ꝙ in diĩnis ẽ miſſio ñ tñ ſeꝑatio:qꝛ miſſus ñẽ di
ſiinctꝰ ſiue diuerſus a mittẽte ꝑ eẽntiã: ̊ ſolꝰ diſtinctꝰ
Fm ꝑſonã.Augꝰ. ꝑfidiã arrianoꝝ.nũꝗd iõ diuerſa ẽ
nat᷑̃a qꝛ pr̃ mittit ⁊ mittit᷑ filiꝰ: niſi foꝛte pᷣt hõ pr̃ mit⸗
tere hoĩex filiũ vniꝰ eiuſdẽq; ſube.⁊ ñ pᷣt deꝰ:cuʒ hõ ab
hoĩe mittẽdo ſeꝑet᷑ qd ñ pᷣt deꝰ.ſ̊ ignis mittit ſplendoꝛẽ
ſuũ.nec pᷣt ſplẽdoꝛ miſſus ſeꝑari ab igne mittẽte: quis
iſta creatura viſibilis ñ om̃i ex ꝑte ſit huic rei ↄꝑabil.
nã longiꝰ ꝑueit ſplẽdoꝛ:qͥ ignis ñ ꝑueit.vt in lucerna.
4A Ald terciũ dðᷣm.ꝙ miſſio ñ poĩt aliquẽ gdũ ĩ dino eẽ
ſiue maioꝛitatẽ aut mĩoꝛitatẽ alicꝰꝑſone: pᷣ oꝛdinẽ ſolũ
nat᷑e.vñ ñ diẽ̃ ſuꝑioꝛitatẽ ſᷣ ſolũ auẽteʒ. nec ẽ ſimile de
obediẽtia:qꝛ ĩ obia ñ tm̃ notat᷑ ↄfoꝛmitas volũtatis: ̊
diuerſitas ⁊ ſubiectio reſpectu volũtatis pᷣcipiẽtis.vñ
filiꝰ ſolũ ſᷣm hũanã naturã dr obediẽs.qꝛ ſolũ ſᷣm illã
di fuiſſe ſubiectꝰ pr̃i.ſ̊ miſſio ↄueĩt ei Fm dĩnã naturã
qꝛ ĩ miſſiõe notat᷑ anẽtas ĩ mittẽte ſolũ:⁊ ſubauẽtas in

— — ſi b . . . ℳ — „„
eo ꝗ mittit᷑ ᷣ ñ ſubiectio Mẽbꝛũ.ij .
Ecũdo q̃ꝛ᷑.vtꝝ miſſio ſit ꝗd creatuz vel
incꝛeatũ.videt᷑ ꝙ incꝛeatũ.q;ꝛ ꝓceſſio.ſ.ſ.
eſt ipe.ſ.ſ.ꝓcedes.⁊ ſctificatõ.ſ.ſ.eſt ipſe

ſctificãs.ſᷣ miſſio.ſ.ſ.ẽ eiꝰ ꝓceſſio a p̃e⁊

filio ad ſctificãdũ creaturã. vtxq; at ẽ qd increatũ qð ẽ
l. l. ̊ miſſio qᷓ.ſ.ſ.ẽ miſſus:ẽ ꝗd ĩcreatũ.⁊ eadẽ rõe mil
ſio qᷓ filiꝰ mittit᷑ 2 q̃ p̃ mittit.ꝗᷓ miſſio ĩ diĩnis ẽ qꝗd ĩcre⸗
atũ.4: Itẽ nibil creatũ p̃dicat᷑ ð deo ĩ rectitudiĩe.nihil
eĩ pdicat᷑ de ipo qð ñ ſit ipe.ſ̊ hec ᷣba mittẽ⁊ mitti pᷣ⸗
dicãt᷑ de deo ĩ rctitudie cũ dꝛ deꝰmittit ⁊ deꝰmittit᷑.ꝗñ

dicũt aliꝗd catũ.̊ miſſio ſigficata ꝑ illa ẽ ꝗd ĩcreatũ.
Itẽ gg.i moꝛał.eo mittit᷑ filiꝰ qͥ genẽat᷑. mittẽ ẽ ge⸗

neraẽ ⁊ mitti genẽari.̊ generaẽ ⁊ generari ñ ſũt aliqd

creatũ ſ̊ icreatũ:&ᷓ miſſio ẽ qꝗd ĩcreatũ. Cõt᷑.oẽ ĩcrea⸗

tũ ẽ etnũ.nullũ tꝑale ẽ et᷑nũ.& nullũ tẽꝑale ẽ increatũ.

ſß miſſio ẽ tẽꝑalis ſicut dr.xiij.di.j.li.ſnĩaꝝ. &̊ non eſt
quid increatum.4! IStem augꝰ.iiij· de tri.ſicut generaꝛi

n/Iv P a Jſton B .☚ ot Bin

„

1.

mit
rit
ſiu
cre
atn

Ringtt

neſi
fintän.
atibiaſit
hutatione⸗
H ſtpig.
ftininn
zonvertanm
lmnocoppe
pone ſeen
Denndi
naſſan
ndfobe⸗
legne
legnint
N na
t ofiin
ſpüſidi
ſammanten
eegomit
it auctes
ri. iß⸗
de mater⸗
tatiocit
mnüe ⸗
füzoſeb⸗
iotinal
ilemias
nöͤfbei
enna,
ilosgni
hazh

nsſeer

diltie
Dinerſti
Spf mit/
z boͤ gb
lendoꝛ
e:quis
pabil.
cerna.
idinoe
cineſoli
ſiniede
nns:
itig,
mili
muri
noin
z tel
ſtipſe
dpe!
ügdi
emil⸗
giew⸗
,nb
iuiß⸗
ie
catd⸗
lige
ol
ſchec⸗
Atll⸗
nſe 1
rin

1

Nueſtio

eſt filio eſſe a patre: ita filiũ cognoſci eſſe a pꝛe ẽ filiuʒ
mitti.⁊ ſiẽ ſpuiſ.donũ dei eſſe eſt a pr̃e ꝓcedere:ita ſpi⸗
ritũſanctũ ↄgnoſci ꝙ a patre ꝓcedat eſt ipᷣm mitti.ſed
ſiue filiũ ſiue ſpm̃ſ.cognoſci ꝙ a patre ꝓcedãt eſt quid
creatũ ⁊ etiã exiſtens in creatura.& mitti eſt quid cre⸗
atum ſiue miſſio.4 Iteʒ miſſio ſpuſſancti a pꝛe ⁊ filio
nihil aliud eſt qᷓ; gratia data bomĩbo.vñ Deda.Cum
ratia dat᷑ homibo mittit᷑ ſpũſſ.a patre mittit᷑ ⁊ a filio
gratia data homibo eſt quid creatũ: ꝗ̊ miſſio ſpũſſcti
eſt quid creatũ. Ad h̊ dom. ꝙ miſſio ſiue dicat᷑ acti⸗
ue de patre reſpectu filij:ſine de pr̃e ⁊ filio reſpectu.ſ.ſ.
ſiue dicat᷑ paſſiue de filio ſiue de ſpũſ.eſt quid increatũ
⁊ idem qð deus. Ad primũ g obiectũ vriũ dᷣm. ꝙ
in miſſione duo ſunt.Eſt.n.ibi principale ſigniſicatũ
qð eſt quid increatũ:⁊ eſt ibi aliq ↄnotatũ.ſ.effectꝰ ĩ
rõnali creatura qð eſt quid creatũ.nam miſſio eſt pꝛo⸗
ceſſio alicuiꝰ ꝑſone manifeſtata in creatura.vel mani⸗
feſtatio ꝓceſſionis eterne facta rõnali creature.ratiõe
Soↄnotati qð tꝑale eſt:dicit᷑ miſſio tꝑalis.vᷣ illud cõno⸗
tatum ñ predicat᷑ ipſa niſi oblique nõ in rectitudine
illud qð predicat᷑ de ipa rõne principalis ſignificati
qð eſt quid incꝛeatũ dicit᷑ in rectitudine.vñ nõ ſequit᷑
ſi miſſio eſt tꝑalis ꝙ nõ ſit quid increatũ: vᷣ ꝙ illud ra
tione cuiꝰ dicit tꝑalis.ſ.effectus ↄnotatus:nõ ſit qd ĩ⸗
creatũ.⁊ bñ ſequit᷑.eſt quid increatũ:̊ eſt qd eteꝛnuzʒ.
hᷣ nõ ſequit᷑. eſt ab eterno vel eſt eterna.ſic poſtea oñ⸗
ditur in tercio ꝓbleumate.¶ Ad aliud dðm.ꝙ cuzʒ dĩ
filiũ a patre mitti eſt cognoſci ꝙ a patre ꝓcedit.ñ dat᷑
iſta diffinitio ꝑ eſſentiã:ᷣ ꝑ effectũ ↄſequentẽ. nam co
gnitio ꝓceſſionis eꝛit effectus miſſionis.ꝓceſſio ðo ma
nifeſtata in creatura rationali vel mamifeſtatio ꝓceſſio
nis eſt illud qð eẽnꝛialiter predicat᷑ de miſſione effecti
ue.vt cum dicit᷑ miſſio eſt cognitio facta in creatura vł
gratia data creature. ſicut cũ dr̃ deus refugiũ nr̃m vel
patientia noſtra vel foꝛtitudo noſtra.vñ no ſeꝗt᷑.deus
eſt foꝛtitudo nr̃a:ᷣ foꝛtitudo eſt quid creatũ: deus eſt
quid creatũ.ſiłr nec ex ꝑte iſta.q¶ Et ꝑ ̊ pʒ ſolo ad ter
ciũ qð obijcit᷑ ꝑ auẽteʒ Mede.nam ſi dicat᷑ miſſio ẽ gẽa
data rõnali creature.nõ eſt pꝛedicatio ꝑ eẽntiã ſ̊ ꝑ effe
ctũ oñteʒ.nec etiã hec dicit beda: ſᷣ dicit ꝙ cũ gr̃a dat᷑:
ſpũ ſanctus mittit᷑.vñ dr ꝑ ↄcomitantiaʒ.

Mlembruüů teꝛciũ
Einge querit᷑.vtꝝ miſſio dicat᷑ eẽntialit
vel notõnalit. h̊ eſt vtꝝ mittere? mitti ſi
j gnificẽt eẽntiã vel notõnẽ. Meda ĩ omeł.
dñice prime poſt aſcenſionẽ. Spũſſancti
miſſio eſt eius ꝓceſſio.ſᷣ ꝓceſſio dicit᷑ de pcedẽte ſpũſa.
ſiue de deo notõalit.& miſſio ſiłr dicet᷑ notõnałr.⸗¶ Itẽ
eẽntia ñ dr nec mitti nec mittẽ:qꝛ mittẽs ⁊ miſſum di⸗
ſtinguit᷑ abinuicẽ.eẽntia aũt ñ diſtinguit nec diſtiguit᷑
8 mittẽ? mitti nõ dicũt᷑ eẽntialit᷑.¶¶ Iteʒ quicqd dicit
de deo eẽntialit ↄuenit tribus.ſ̊ miſſio ſiue dicat᷑ actie
ſiue paſſiue ñ ↄuenit tribo:qꝛ miſſio actiue dicta ñ oue⸗
nit ſpũiſ.nec miſſio paſſiue dicta patri.̊ miſſio ñ dici⸗
tur eẽntialit.¶ Iteʒ h̊ nomẽ deus ſignificat diuinã eẽn
tiam:tñ aliqñ trahit᷑ ad ꝑſonaʒ.̊ ad ſignificanduʒ ꝑ⸗
ſonã ſiue diſtincte ꝓ vna ſiue diſtincte ꝓ duabo nunqᷓ
trahit᷑ ꝑ nomẽ eẽntiale:ſᷣ̊ oꝑtet ꝙ adiũgat᷑ ei aliq̃ dictõ
ſignificãs ꝑſonã vel notioneʒ. vt dictio vel pᷣpoſitõ no⸗

tionalis.vñ cũ dicit᷑ deus ſpiꝛat:trahit᷑ ad ſupponẽduz
ꝓ ꝑſona pr̃is ⁊ filij indiſtincte.Cũ dicit᷑ ꝓcedit:tꝛahi

tur ad ſignificãdũ ꝓ pꝑſona filij ⁊ ſpũſſ.indiſtincte.cuʒ
ðᷣo d generat deus:generat᷑ deus:⁊ deas ſpirat᷑:trahi
tur ad ſupponendũ ꝓ vna diſtincte.ſ̊ cũ dici᷑ deꝰ mit⸗
tit deũ:trabit᷑ ad ſupponendũ ꝓ pſona: ⁊ ꝓ alia ꝑſona
in ſubiecto:ꝓ alia in pᷣdicato.j illud pꝑ qð trabit᷑ nõ ſi
gnficat eẽntiã ſ̊ ꝑſonaʒ vel notionẽ.⁊ nõ trahit᷑ niſi P
hoc ꝙ dico mittit. ̊ hoe ꝗ dico mittit ñ ſignificat eẽn⸗
nã ſßͦ notioneʒ. Lont᷑. om̃e nomẽ dictũ de deo ᷣm di⸗

1.
)ſſi . .

— 4

AJuon B-

24.

„

2 45 Br Gr 4.8
”

lxrxj.
uinã naturã ꝓnotanse effectũ in creatura ẽ eẽntiale.⁊ B
eſt:quia indiuiſa ſunt oꝑa tꝛinitatis.ᷣ miſſio dꝛ de deo
ſm diuinà naturã ⁊ ↄnotat effectũ in creatura.̊ dr de

o eẽntialiter. 4 Stẽ nulla nono eſt coĩs filio ⁊ ſpũiſ.
ſe miſſio paſſiue dicta eſt coĩs filio ⁊ ſpũiſ. miſſio paſ
ſiue dicta nõ ſignificat notõeʒ.¶¶ Iteʒ augꝰ. ij. de trini.

mitti a pꝛe filius ſine ſpũſa.n potuit:qꝛ pr intelligr eũ
miſiſſe cũ fecit eũ ex femia.qð nõ fecit ſine ſpũſa.̊ miſ

ſio filij in carne eſt coĩs patri ⁊ ſpũiſ.ſᷣ nihil eſt eis cõe

mſi eẽntia.ꝗ miſſio filij in carne ſignat diuinã eẽntiaʒ.
Ad hoc dðm.ꝙ hec verba mittere ⁊ mitti de intelle
ctu ſuo dicũt ⁊ eẽntiaʒ ⁊ notioneʒ. dicũt.n.reſpectũ ꝑ⸗
ſone ad ꝑſonam. dicũt etiã reſpectũ ꝑſone ad creaturã
ratione cuiꝰ dicũt᷑ eẽntialiter vnde ſignificãt ꝑſonam

eẽntialiter. Quedam.n.ſunt noia que ſignificant eẽn⸗

tiam eẽntialiter:vt hoc nomen eẽntia.quedã vo ſigni⸗
ficant eẽntiaʒ ꝑſonaliter:ſicut hoc nomen deus.⁊ ea q̃
ſignant eẽntiam in ſuppoſitis.: ꝑ additõʒ noĩm ꝑſona
lium vel notionaliũ ad ſupponẽdũ ꝓ aliqua ꝑſona vel
ꝓ aliquibo.vt cum dicit᷑ ꝰ generat:deus ſpirat. Sũt
etiam alia que ſignificant ꝑſonaʒ ꝑſonaliteꝛ.vt iſta no
mina pater filius ſpũſſanctꝰ.Sũt etiam alia q̃ ſignifi⸗
cant ꝑſonaʒ eẽntialiter:vt hoc nomẽ ꝑſona:⁊ B ꝙ dico
