4l Ytem illud per quod dicitur deus ẽ in rebus dicituꝛ
in deo per cõparationẽ ad res.ſed eẽntia dicit omnino
abſtractũ:ergo habet intellectũ abſolutũ a compatione
ad res.ergo deus m eſſentiã nõ debet dici in rebus.ſʒ
abſentia venit eẽntialiter. ergo nec eẽntialiter ẽ in rebo.
ꝙ aũt deus ſit ita eẽntialiter in rebus ꝙ ſit de eſſe rerũ:
videtur aug.in li.de anima et ſpiritu.deus ẽ rerũ vni⸗
uerſitas ita ꝙ nullũ ſinguloꝝ. ꝗꝓpteꝛea motii ratõnis
nõ ſubiacet.quia ratõ nõ eſt niſi de re aliqua.aut ergo
iſtud dicitur per eſſentiam aut per cauſam. ꝙ dicit deꝰ
ẽ vniuerſitas rerũ.ſi per cãm nõ per eẽntiam:ergo et ſi
militer ſecundũ dicetur per cauſam nõ per eẽntiam qð
eſt ꝙ nullũ ſinguloꝝ ẽ.quod ẽ incõueniẽs.Cum ergo H
abneget eẽ ꝑ eẽntiam:ergo et pꝛimũ poiĩt eẽ per eẽntiaʒ
ergo ita eſt eẽntialiter in rebus quod ẽ ð illis ſiue de eẽ
rerũ.4. Item aug.viij. de trini. Eſt bonum per eẽntiam
et bonũ per participatõem.et dicit. tolle hoc tolle illð:
et inuenies ſummũ bonũ quod ẽ bonũ per eẽntiam. er⸗
go bonũ per eẽntiaz quod ẽ deus:eſt eẽntia alioꝝ bono
rũ. Sed ſicut ſe habet bonũ ad bonũ ita eẽntia ad eẽn⸗

tiam. ergo ita eẽntialiter ẽ ĩ alijs quod eſt diuinoꝛũ eẽn

tia.ꝗ4 Item queritur vtrũ ſit ita eẽntialiter in rebus ꝙ;
foꝛmaliter? ad quod ſic.omne eẽ ẽ a foꝛma creata. ſᷣ foꝛ⸗
ma creata dat eẽ determinatũ et tractum in partẽ:ergo
opoꝛtet ponere cauſam foꝛmalẽ vniueꝛſalem que faciat
eſſe ſimpliciter.ſed deus eſt hmõi.foꝛma ergo eſt in re⸗
bus eẽntialiter ita ꝙ foꝛmaliter ẽ pꝛĩcipiũ ipᷣius eẽ ſim⸗
pliciter: non determinati in creatura.Maioꝛ et minoꝛ
patent per boetiũ in li.de trinitate dicẽtem.deus ẽ vere
foꝛma que neq; imagoð? et que eẽ ipᷣm ẽ.ex qua ẽ eẽ: naʒ
eẽ ex foꝛma ẽ. Itẽ ſicut ẽ bonũ peꝛ eẽntiam et ꝑticipa⸗
tõem.ita et eẽ per eẽntiam et participatõem.ſi ergo cꝛe
ature dicuntur bone per participatõem diuine bonita⸗
tis:ergo ſunt entes per ꝑticipatõnem diuine eẽntie.Si
ergo eo ſunt quo participãt eẽntiam:eꝛgo eſt in illis foꝛ
maliter.quia quo res ẽ illud foꝛmale ẽ.¶ Item diuina
eẽntia ſimplex ẽ.ergo nõ poteſt trahi in partẽ.ergo non
paꝛticipari a creaturis hoc mõ. ergo ſi ab eis ꝑticipat᷑:
Hẽ ſiẽ nos dicimꝰ ꝑticipatõe ſpẽi ptes hoĩes ſũt vnꝰhõ
ſᷣ ĩ hac ꝑticipatõne illð qð ꝑticipat᷑ eẽntialit ẽ ⁊ foꝛma
lit ẽ im ꝑticipãs. et diuia eentia eẽntialit᷑ et foꝛmalit ẽ
ĩ oĩbus rebus. Solutõ.ddðm ꝙ diuina eẽntia ẽ ĩ om
nibus rebus ᷣm pᷣdictos tres modos generales.ſ.eſſen
tialiter.potentialiter.pñtialiter.et hoc patet per auto⸗
ritatem greg.ſuper illud canti.v.quo abijt dilectus tu⸗
us.Deus comuni modo omniho ineſt eẽntia.pñtia.po⸗
tẽtia.Et iſtos tres modos tãgit dauid ꝓpheta di.ĩ pᷣs.
Si aſcendero in celum tu illic es.per boc tangens mo⸗

dum exiſtendi deũ eẽntialiter:per hoc aũt ſi ſcendero

ad infernũ ades.tangit modũ exiſiẽdi pntialiter qa ad
eẽ tangit pñtiam.ꝑ hoc aũt qð dicit et habitauero in ex
tremis maris.illuc em̃ manus tua deducet me.i.poten
tia.tãgit modũ exiſlẽdi potentionaliter.nec ẽ intelligen
dũ ꝙ ia reddant᷑ ſingula ſingulis.quin illis tribo mo⸗
dis ſit in celo et etiã vbiq;.et ſic apꝛopꝛiando tãgit tri⸗
plicẽ modũ exiſtẽdi in omnibus rebo.¶ Et ad habendã
diſtinctõem iſtoꝝ modoꝝ generaliũ:notandũ. ꝙ in deo
ſunt tria.eẽntia.virtus et oꝑatio.⁊ dico tria ſᷣm rõnem
intelligẽtie.et diſtinguũtur illi modi ita ꝙ per eẽntiam
ẽ in rebus eẽntialiter.per virtutẽ ẽ in rebus potentõna⸗
liter.ꝑ oꝑatõem vᷣo pntialiter. ã p oꝑatõʒ innoteſcit
rebus diuina potẽtia et eẽntia Ro.j. inuiſibilia dei ⁊c

et ſap.xiij. a magnitudine ſpẽi creature poterat creatoꝛ

eoꝝ cognoſcibiliter videri.quia igit᷑ ſua eẽntia attigit
omnẽ rem ꝓpter hoc dr̃ in rebo omnibo eẽntialiter.quia
ðvᷣo ſua potentia vel virtus et ſua oꝑatio ꝑ quã ipᷣa ẽ p̃
ſens attigũt oẽʒ rẽ ꝓpter h̊ in oĩbo rebo ẽ potẽtionalr et
pꝛĩcipaliteꝛ. Aliter voluerũt diſtinguere dicẽtes.ꝙ pꝛi⸗

mũ qð cadit in intellectu ẽ ens.et poſt ens potẽtia.⁊ pꝰ
ens actu cõnotat.ergo diuinũ eẽ reſpectu entis ſimpli⸗
citer:cũ dicitur eẽntialiter eſſe.reſpectu entis potentia
cũ dicitur:potentionaliter eẽ.reſpectu vo entis actu cũ
dicitur pñtialiter eẽ.vt oñdatur ergo ꝙ dominiũ eiꝰnuſ
qꝙᷓ deeſt quoquo modo accipiatur ens: dicitur eſſe bis
tribus modis in rebus. Ad pꝛimã rõem in cõtrariuʒ
dicẽdũ.q; deus nõ ẽ eẽntialiter in rebo vt pꝛincipiuʒ qð
ſit ð eſſe:ſed vt pꝛincipiũ eẽntiale. Sed diſtinguenduʒ.
ẽ pꝛincipium ꝑtis eẽ:et eſt pꝛincipiuʒ eẽntiale totius eẽ.

pꝛimo modo anima eſt pꝛincipium eẽntiale coꝛpoꝛi.nõ

em̃ eſt ei pꝛincipium totius ſed partis.nõ em̃ eſt pꝛinci⸗

piũ coꝛpoꝛis quia coꝛpus:ſed coꝛpoꝛis quia viuẽs actu
et ſic eſt ei pꝛincipium partis eẽ.ſed deus dicitur pꝛinci

pium eẽntiale quia eſt pꝛincipium totius eſſe. vnde eſt

piꝛincipium coꝛpoꝛis et quia coꝛpus et quia viuens.qꝛ

ſicut dicit anſelmus ĩ autoꝛitate pꝛedicta in monologi⸗
on.quecunq; vigent per ipᷣm vigent:et ipᷣe ſolus per ſe⸗
ipᷣm viget.ſine iſto ergo pꝛincipio eẽntiali non poſſunt
res eſſe.Et ꝙ obijcit ꝙ pꝛincipium eẽntiale quod ẽ in re
accipitur ſᷣm foꝛmalẽ cauſam intra.dicendum ꝙ hocẽ
verum de pꝛincipio eẽntiali partis eſſe.ſicut eſt anima.
Ad ſecundum dᷣm.ꝙ diuina eẽntia eſt abſtracta a re
bus per impermixtionem.quia omnino non eſt ipᷣe res
nec dependet ab eis.ſed non eſt abſtracta per cauſalita
tem: quin res dependeant et teneantur ab ipᷣa. nec eſſe
poſſint ſine ipᷣa.vnde creatura ab ipᷣo non poteſt obſtra
hi. vnde ſicut lucere ſolis eſt ſubſtantificum claritatis

et illuminationis que ab ipſo eſt in aere.ita ꝙ nõ poteſt

eſſe ſine illo:ſic claritas eſſe creature nõ poteſt ſine cla⸗
ritate lucis eterne.quin ſemꝑ irradiat et influat ĩ ipᷣam
Rd aliud quno queritur vtrum deus ſit ita eſſentiali⸗

ter iu rebus ꝙ ſit deeſſe rerum. dicendum ſicut habetuꝛ

j. coꝝ.xv.vt ſit deus omnia in omnibus.glo.quia de⸗
us erit vita et victus et copia et gloꝛia et ſalus ⁊ honoꝛ

et pax et finis deſiderioꝛum et omnia bona. et hoc erit

in omnibus:ſic poteſt dici ꝙ deus eſt vninerſitas reruʒ

aut quia eſt vniuerſa res.aut quia eſt entitas.veritas.

bonitas.a quo vniuerſe res pendent. Pꝛimo modo nõ
intendit auguſtinus ; ſit vniuerſitas rerum ſed ſecun⸗/
do modo.et quod dicit poſt et nullum ſinguloꝛum: per
hoc notat ꝙ ipᷣe ſit plenum ens a quo omnia alia nõ tꝛa
ctum in partemn. aliam rationem auguſtini tolle
hoc tolle illud ⁊c.dicendum ꝙ ſi dicatur foꝛma que eſt
ſecundo perficiens et efſe cõiuncta.ſic nõ poteſt dici de⸗

us forma rerum. ſed ſi dicatur foꝛma peꝛfectio ſeperata

m eſſe.tenens et complens omnia in eſſe:ſic ipe dens ẽ
vere foꝛma. Et hoc modo vult boetius ꝙ iße ſit vere foꝛ

ma.et omnis alia foꝛma imago. quia tenet omnes foꝛ⸗

mas in ſua materia.et ẽ perſectio perſectionuzʒ. ſeo non
ſequitur ꝙ ſit de rebus.per hoc patet ſolutio ad aliam
rationem. 4! Ao tercium dicendum. ꝙ auguſtinus ad
dardañ.ponit exemplum de participatione diuine bo⸗
nitatis in creatuꝛa. Et ponit exemplum de auditu ĩ bis
qui audiunt.cum pariter apꝛopinquant ei:tãtomagis

.

alius alio capit. quanto eſt acutioꝛ auditus.tantominꝰ

autem quãto eſt obtuſioꝛis.cũ ille nõ magis minuſue ĩ⸗
ſonet. Sed in eo loco in quo ſunt omnibus equaliter pᷣ
ſto:ſic quanto excellentius deus nulla incoꝛpoꝛea et im
mutabiliter vna totus adeſſe rebus omibus pt ⁊ ſingu
lis totus:quis in gbus habitãt babeãt eũ ꝓ ſue capaci⸗
tis diuerſitate.alij plus alij minꝰ.ꝑticipatio &̊ iſta nõ?ẽ
qꝛ trabat᷑ ĩ ꝑte.ĩmo qᷓtum ad effectum.ᷣm.ſ.ꝙ aliquid
efficitur plus vel minus:efficitur in confoꝛmitatem di⸗
uini eẽ.et ſᷣm ꝙ aliquis plus aptus eſt tanto plus ptici⸗
pat iſto modo. Oð ergo obijcituꝛ vtꝝ participetuꝛ ſicut
dicimus ſpeciẽ ꝑticipari a ſingularibo.dicendum ꝙ no
quia eẽntia vnibilis vna ẽ.Kᷣ tñ młtiplicat᷑ in ꝑticipatoi
lo.ita ꝙ pꝑtit᷑ ĩ Hᷣ et ĩ illo.et ita ꝑticipatõ iſta ẽ ĩ vna foꝛ⸗

ma młtiplicata.̊ diuĩa eẽntia ñ ꝑticipat᷑ młuplicata.

5„ oi rd) . rer.

— — — — ⸗—

ofttg⸗ 9
igſinplß
i Potentia
mniebe
ureſe bis
cotmnig
helpinz 35
heydz.
totius ti,
rpori. n⸗
diuesetn
citurpeine
e. nceeſ
Apiueng
monolog
olus perſe
on poſim
quodeigfe
umg hoei
teſtaninn.
pſractgate
eſtißene
canſclin
Pa. nereſe
oteſtabnn
n clantani
nöporel
teſtſirecle⸗
fvoritzen
ahennali
uthebem
o,gni de
uo: bno
ethorert
ſitesreng
eperitgs
modono
ſedſecun,
Num: per
lia notnn
ſini tolle
a qe
edicid⸗
oſepenun
jiedis
ſtmmreſ
nnren
4 ſonon
6 Mann
Apnsed⸗
hninebo
imiki
iunog
Cntorin
ninuſrẽ
Polier
oregetnnn
igin
Ncuen
iniſ
. Alaon
tnendn
sgein
unſint
mo
eſpnin
na ſon
licat⸗

— ::

Nueſtio

Item vniuerſale eſt de eẽ eoꝛum que pticipant ipᷣm. di⸗
uina aũt eẽntia in rebus participãtibus ipᷣam ſed non
eſt ce illis.

Membruʒ tercium

Eercio queritur ð numero modoꝝ exiſtẽ
di deum in rebus. Ad quod ſic aug.deus
dicituꝛ eẽ in mundo vt cꝛeatoꝛ ⁊ rectoꝛ.vt
creatoꝛ dicitur eẽ potẽtionaliter. vt rctoꝛ
pñtialiter.ergo ſolum his duobus modis eſt in rebus.
4 YItem deus eẽntialiter ẽ in rebus.quia eius eẽntia nõ
deeſt alicui creature.ſed nõ deeſſe eſt eẽ pᷣſentialiter ĩ re
bus. 4 YItem queritur ſi eſt in omnibus per voluntatez
ſicut alijs modis:et videtnꝛ ꝙ nõ.cum dicat domin peꝛ
ꝓphetam.nõ eſt voluntas mea in vobis.i:malis.j Itẽ
deus ſe habet ad res vt alpha et o.⁊ iſti modi nõ ſũt ali

qui pdictoꝛum:ergo alijs modis q; tribus pᷣdictis ẽ deꝰĩ

rebus. Sed cõtra.potẽtia nõ exit in eſſe niſi per vo⸗
luntatẽ.ergo magis ſe habet per voluntatem ad res ꝙᷓ
per potentiam.ergo ſi eſt in omibus per potentiam.cõ⸗
ſtat ꝙ ẽ in omnibus per voluntatem.4 It em in deo ẽ
perſonale et eẽntiale.⁊ ipᷣa perſona ẽ ĩmenſa ſicut eẽn⸗
tia.ergo ẽ vbiq; perſonaliter ſicut eẽntialiter.ergo plu⸗
ribus modis ẽ in rebus qᷓ; tribus pᷣdictis. Solutio.
dðm ꝙ iſti tres modi generales ſunt exiſtendi deum in
creaturis.⁊ decurrũt per alios.i Ad pꝛimo ergo obie⸗
ctum dicẽdum.ꝙ ẽ loqui de rebus qᷓtum av eſſe vel qᷓ;
tum ad fieri.ſic in illis ẽ deus vt creatoꝛ.⁊ etiam ẽ in il⸗
lis pꝛedictis tribus modis.loquendo aũt de ipᷣis pꝛout
ſunt.ſic ẽ in illis vt rectoꝛ inqᷓtum ẽ in ipis.hoc modo
eſt in ip̃is tribus p̃dictis modis.vñ modi illi nõ exclu⸗
dunt illos.ĩmo ponunt illos.nec faciunt vnum cum il⸗
lis.⸗. Ad ſecunduʒ dðm.ꝙ eẽ pꝛeſentialiter eſt duplici
ter.vno mõ dicitur ꝑñtialit᷑ eẽ ad eẽ rei 2 nõ dreſſe.alio
mõ dicitur pꝛeſentialiter eẽ quaſi p̃ ſenſu eẽ.vt.ſ.habe⸗
at in re eẽ cognoſcibiliter. ſapiẽtie.xiij.a magnitudine
ſpeciei et creature poterat creatoꝛ boꝛum cognoſcibilit
videri.Pꝛimo modo idem ẽ eſſe pñtialiter quod eẽnti⸗
aliter. Secundo mõ nõ.et ſic pꝛocedit ratio illa ex par⸗
te qua non faciunt deum.Xl ZYld tercium dicẽdum eſſe
vt alpha et.o.non dicunt habitudinẽ fᷣm quam deus ẽ
in rebus:ſᷣ inqᷓtum eſt extra vt pꝛincipium et finis reꝝ
et ideo nõ faciunt modum differentem abillis exiſten⸗
di deum in creaturis.¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ voluntas
in deo reſpicit bonum volitum.ſᷣ quia bonũ eſt duplex
ſcʒ natuꝛe ⁊ oꝛdinis.Si reſpicit bonũ oꝛdinis ſic nonẽ
deus vbiq; per volantatẽ.quia iſte non eſt in malisiĩ ꝗ⸗
bus nõ eſt bonitas oꝛdinis. Si reſpiciat bonum natuꝛe
ſic eſt in omni re per voluntatem:ſed tunc idem ẽ diceꝛe
deum in creatura per voluntatem et per operatõnem.⁊
ideo nõ ponit modum differentem abillis. Item volũ⸗
tas ꝓpꝛie eſt ad res nõ in rebus.et pꝛopter hoc nõ facit

quemadmodum eſſendi deum in rebus.Ad quintum

dicenduʒ. ꝙ eſſe perſonale duo ponit.ſ.eſſe ᷣm tres peꝛ
ſonas et eſſe ſm diſtinctionem. Pꝛimo modo dicitur de
us perſonaliter in omnibus rebus.et hoc ſm tres mo⸗
dos pꝛedictos generales.nec iſtud ponit aliu,z modum
eriſtendi abiſtie.ſi dicatur eſſe perſonaliter.i.eſſe ꝑ di⸗
ſtinctionem: ſic iſtud nõ poteſt facere generalem modũ
eſſendi in creaturis.quia modus quo dicituꝛ eſſe in om
nibus rebo ẽ per indiſtinctõeʒ. ꝓpter hoc iſto mõ ñ hʒ
reſpectum ad res.ideo nõ facit modum exiſtendi alium
a Pꝛedictis.2 ſic patet ſolutio.

Mlẽbruʒ quartũ

Varto queritur de modis aſſignandi di⸗
ſtinctionem iſtoꝛum modoꝛum. Pꝛimus
modus aſſignandi diſtinctõnem talis eſt
deus comꝑatur ad res vt dans eſſe rebo.
vt regens res:⁊ vt cognoſcens. Inqtum comꝑatur ad

Wy⸗ EK.ee 6*

Y.

res vt cognoſcens.pꝛeſentialiter dicitur eſſe in rebus.
Inqtum dans potentõnaliter. inquantum regens. eſ⸗
ſentialiter.¶ Sed cõtra iſtam diſtinctõnem obijcitur.i
boc ꝙ deus cognoſcit res:magis dicuntur res eſſe ĩ ipo
econuerſo ſm illum modum aſſignandi.ergo nullus
eſt modus diſtinguendi modos iſios. Secundus mo⸗
dus diſtinguendi ẽ ſᷣm ꝙ dicit dyoniſius.ꝙ tribus mo
dis exeunt res a deo.per pꝛoceſſionem eſſentialeʒ. vita⸗
lem.cognoſcibilem. Et iterum. que exeunt per pꝛoceſſi⸗
onem cognoſcibilem exeunt tribus modis.ſ.per pꝛoceſ⸗
ſionem ſenſt ualem. rationalem. intelligibilem. inqtum
exiunt res ab ipᷣo per ꝓceſſinoem eẽntialem dicitur eſſe
eẽntialiteꝛ. Inꝙᷓtum vo per pꝛoceſſionem vitalem.cum
motus perfectus ſit vita.dicitur eſſe in rebus potentio
naliteꝛ. Inqtum vo res exeunt ab eo peꝛ pꝛoceſſionem
cognoſcibilem ſic facit ſe pꝛeſentem in rebus et ſic dici⸗
tur eſſe in rebus pꝛeſentialiteꝛ.¶¶ Sʒ eõtꝛa.ſi ſic eẽt eꝛgo
deus in rebus entibus tm̃ que non viuũt nec cognoſcũt
nõ eẽt illis tribo modis.ſed ſolũ vno mõ.ſ. eſſentialiter
quodẽ fim cum in omnibus rebus ſit illis tribus mo⸗-
dis pꝛedictis.et ita nulla eſt aſſignatio p̃ᷣdicta. Ter
cius modus diſtinguendi talis eſt. nos videmus in re⸗
bus creatis ꝙ alicubi ẽ res per potentiam vbi nõ ẽ per
pꝛeſentiam vel eẽntiam. ſicut rex in toto regno. Itẽ ali⸗
cubi ẽ res per pꝛeſentiam vbi non eſt per potentiam vt
rex extra regnum ſuum. Item alicubi ẽ per eẽntiam vbi
nõ eſt per potentiam. At ergo oſtendatur in deo perfe⸗
ctus modus eſſendi reſpectu creaturaruʒ. deus dicitur
eẽ in omnibus rebus iſtis tribus modis. Sed cõtra.
ſiſte modus diſtinguendi nõ diſtinguit pꝛeſentiam ab eſ
ſentia.quia vbicũqʒ ẽ pꝛeſentialiter eſt eẽntialiter. ergo
ſm iſtum modum idem ẽ pꝛeſentialiter ⁊ eſſentialiter:
quod eſt incõueniens. Quaꝛtus modus di ſtinguendi
eſt.quia hec tria reſpiciunt eſſentiam. virtutem et ope⸗
rationem.m que tria ẽ veſtigium trinitatis in creatu⸗
ris.vt dicatur ꝙ eſſentialiter ẽ in eẽntia.potentionalit
in virtute. pᷣſentialiter in operatõe.¶¶ Cõtra:co nſtat ;
pꝛeſentia dei nõ abeſt eſſentie rei nec potentia. ſimiliter
nec pꝛeſentia.ergo in eẽntia eſt potentionaliter pᷣſentia⸗
liter et eſſentialiter. Quod cõcedendum eſt.dicendũ
ſicut pꝛius ꝙ iſti modi reſpiciunt eẽntiam. virtutem et
operationem creatoꝛis.que qᷓuis in deo non differant
re.differunt tamen in ratõe intelligentie ſicut ſupꝛa di⸗
ctum eſt.¶ Juxta hoc queritur. cuʒ deus ſit in rebus eſ
ſentialiter. pꝛeſentialiter. potentionaliter. vtrum econ⸗
uerſo creature ſint in deo eẽntialiter.pꝛeſentialiter.po⸗
tentialiter. ¶ Item res ſunt in deo pꝛeſentialiter quia ĩ
eius cognitione.potentionaliter quia in eo ſicut in cau
ſa ſed eentialiter nõ ſunt in ipo.quia ſm hᷣ intelligeret
diuina eſſentia æpendere ab eẽntia creature quod non
eſt verum. Cauſa em̃ nõ depẽdet a cauſato vt ſic:ſʒ ecõ⸗
uerſo.vnde eſſe creature põt eſſe cauſe neceſſariuʒ ad ſu
um eſſe. Sed nõ ecõuerſo vñ eẽntialiter ẽ deus in rebus
quia eius eẽ ẽ neceſſarium ad eſſe rerum:ſed nõ ecõuer
ſo res in deo eſſentialiter.quia eſſentia entium nõ ẽ ne⸗
ceſſaria ad hoc vt ſit.

Nlembrum quitum
Vinto queritur vtrum pꝛedictis tribus
modis exiſtat deus in rebus equaliter ſi⸗
ue vnifoꝛmiter vel nõ.Ad quod ſic aug.ð
pꝛeſentia dei ad dardañ.inſinuat duplicẽ
modum exiſtendi deum in creaturis.ſ.generalem qui ẽ
Fm pꝛedictos modos.et ſpecialem qui eſt per inbhabitan
tem gratiam. vnde dicit greg. deus natura incoꝛpoꝛea
et immutabiliteꝛ vna totus ad eſſe rebus omnibus po⸗
teſt et ſingulis totus.quis in quibus habitat babeant
eum pꝛo ſue capacitatis diuerſitate.alij ampliꝰalij mi⸗
nus. Si ergo iſti modi referuntur ad modum generalẽ
ergo ᷣm illos eſt equaliter in omnibua rebus.ql Itẽ eẽ

νꝶσασαααι nα.. .

nõ recipit magis et minus.ergo ſi in rebo ẽ ꝙỹ̈tum ad eᷣ
ſm iſtos modos nõ ẽ magis et minus. Item phus in
li. de cauſis.cã pꝛima ẽ in oĩbus rebus ſᷣm diſpoſitõem
vnã. ergo nec plus nec minnus. Cõtra. aug . i li.ð na⸗
tura boni.diſtinguẽe modũ.ſ pẽm. oꝛdinẽ: dicit · Ybi. hec
magna lunt magnum bonum eſt. etiã vbi maioꝛa mai⸗
bonñ ẽ. et vbi nnlla nullũ bonũ ẽ. Sed hin iſta partici⸗
patur diuina bonitasergo magis et minus participa

tur. ergo ſm magis et minus ꝑticipat᷑ in creaturis ſᷣm
illos modos. 4 Itẽ quedã res magis cõſeruatur deo

quedã minus. ſicut res incorruptibiles magis ↄſeruã

tur ꝙᷓ res coꝛruptibiles.ergo magis eſt in quibuſe dã re

bus pñ̃tialiter ꝙᷓ in alijs· cum in rebus dicatur eẽ pꝛe⸗
ſentialiter qᷓtum ad cõſeruatõem. Solutio.· dicenoũ
ꝙ cõtingit loqui de diuina eẽntia dupliciter in ſe: et ſic
ſemper ſe habet equaliter: et ᷣm diſpoſitõem vnam vel
ßm ꝙ participari dicitur in creaturis. et ſic nõ dicitur
ſe babere m diſpoſitõem vnam:ſ̊ ſm magis et minus.
Nam creature quedam ſunt in ꝑticipatõe eentie tin q/
dam in pticipatoe eẽntie et vite. queda in ꝑticipatione
centie et vite et cognitõis. Sed hec inequalitas non eſt
ex ꝑte ipᷣius ſed ex parte creaturaꝝ ꝑticipantiũ ipam.

— .

Ao pꝛimo ergo obiectũ dðm . ꝙ differt dicere diuina

eẽntia eſt in rebus.et diuina eẽntia habetuꝛ.quia ñ poſ

ſum dicere ꝙ habeatur niſi vbi ẽ per inbabitantẽ graz
quia gratia babitus eſt per quam efficitur anims ei⸗
foꝛmis. M aũt deifoꝛme ẽ dicituꝛ habere diuinã foꝛmã:
et ſic per cõſequẽs deũ. et ꝓpter hoc ſᷣm iſtos modos ge⸗
nerales nõ habetur a rebus: ̊ 'm ipos ẽ ĩ rebus ⸗ ab
ip̃is ꝑticipat᷑. licet ergo m iſtos modos ñ babeat᷑ Fᷣm
magis et minus. tñ m ipos ꝑticipatur plus vel minꝰ.
41 Ad ſecũdum dom. ꝙ; ẽ eẽ dupliciter.ſ. eẽ nature et eẽ
oꝛdinis.pꝛimũ ergo eẽ nõ recipit magis et minus ſed ſe
cundũ.et a parte illius ꝑticipatur eẽ diuina bonitas a
creatuꝛis ſᷣm magis et minus.⁊ Fm boc ſoluitur teꝛcia
rõ. Et rõe buius dicit bugo qtum ad eſſe ſemper ẽ vni⸗
foꝛnis.tñ qtum ad eẽ in alijs et in alijs magis et minꝰ
quare m eẽ ſemper ẽ vnifſoꝛmis. ᷣm eẽ vo in alijs et in
alijs: eſt magis et minus.

NMueſtio.xj. de ſpeciali

exiſtẽtia diuine eſſentie in rebus per inbabitantem gra

tiam.
ODſtqꝙᷓ inquiſitum
eſt de generali modo exiſtendi deũ ĩ cre
aturis. Cõſequẽter inquirendum ẽ de
modo ſpeciali exiſtendi deum in cꝛeatu
ris qui ẽ ꝑ inhabitãtẽ gram.circa quã
inquiruntur iſta. S
Pꝛimo quid eſt eſſe per grati an ponat aliquid in cre
atura. „
Secundo in quibus.vtrum ſine ſacramentis ſit ꝑ gra⸗
tiam inhabitantem. .
Tercio vtrum in carne ante infuſionẽ anime poſſit eẽ
per gratiamam inbabitantem. S
Quarto vtrum in homine ante natiuitatem poſſit eſſe
ꝓ gratiam inhabitantem
Quinto vtrum ſit in ꝑuulis ꝑ gram inbabitantem.
Sexto vtrũ poſſit dici inhabitare vł eſſe in homine per
gratiam gratiſdatam.

Mlebrum pꝛimum
D pꝛimũ obijcit᷑ ſic. Ex hoc deus eſt in
aliquo ꝑ gram.dicitur ille gratus deo.ſʒ
hec denominatio nõ ẽ niſi ab aliqua cre⸗
ata qualitate.quia modo ẽ gratus et pꝛi⸗
us nõ erat:ergo per hoc ponitur aliqua qualitas crea⸗
ta in ipᷣa. Cotra.cũ dr eẽ in rebo ꝑ eẽntia.pñtiã et po

tẽtiã.et nõ ponit᷑ aliqua qualitas creata in creatuꝛa im
mo ꝑ eẽntiam et potentiã in creatã ẽ increatura.q̊ eadẽ

rõe ꝑ gr̃am increatã. ᷓ per boc nõ ponit᷑ gra niſi incꝛea

ta. Solutio. dom ꝙ deuz eẽ ꝑ gram ponit neceſſaꝛio
ꝑ gr̃am creatã ĩ creatuꝛa.qᷓ quidẽ gra ẽ ſi imilitudo:qua
aĩaẽ imago actu et immutatõe actuali. Et cũ ſe hʒ aĩa
ꝑ ↄfoꝛmitatẽ ad deũ in ſimilitudine expꝛeſſa. dicitur de
us inhabitare in ip̃a ꝑ gram. vñ aug.in li.d pñtia dei
ad daꝛdañ.hi ab eo longe eẽ dicunt᷑:ꝗ peccãdo diſſimi:
les facti ſunt.et hi ꝓpinquare qui eius ſilłitudinẽ pie vi⸗
uendo recipiũt.ſicut recte dicutur oculi tantolongius
eẽ ab hac luce quãto fuerint deterioꝛes.qᷓu is lux pꝛeſto

ſit atq; oculis ꝑfundat extinctos.aꝓpꝛopinquaꝛe aut lu
ci ocłi merito ꝓhibent᷑:qui ſanitatis acceſſu aciẽ recipi
endo ꝓficiũt.ex hoc patʒ ꝙ gra creataẽ ſimilitudo qua
aĩa eſl imago in actu.vñ eẽ ꝑ gram ponit in aĩa habitũ
aſſimilantẽ deo. 4 Ad rõem in cõtrariũ dom ꝙ neceſſa⸗
rio ponit᷑ gra creata in aĩa ad ſuſceptõem gre increate.
id eſt ad hoc vt aliquis vniatur deo ꝓpinqua ſilitudine
vñ aug. ꝓpinquare ei dicunt᷑ qui eius ſilitudinẽ pie vi⸗
uendo recipiũt. vñ ſicẽ acumen neceſſario ẽ in oculo ad
ſuſceptionẽ lucis:ſic ꝗr̃a creata neceſſario ẽ diſpoſitio ĩ
aĩa ad ſuſceptõem gre increate ſicut lucis diuine. 4Et
ad illud quod obijcitur. doᷣm ꝙ m deuʒ eẽ eeẽntialiter,
potẽtionaliter. pnᷣtialiter poſſunt eẽ creature qð ẽ eẽ na
ture. ſicut deũ inhabitare in aĩa ponit bene eẽ quod eſt
eẽ gratie.vñ vterq; modus ponit aliꝗd creatũ in re.vñ

licet modi generales nõ ponãt aliquà qualitatẽ creatã:

ponũt tñ aliqꝗd creatum ſicut modus ſpiritualis qui ẽ
inhabitare per gratiam.

Mlembꝛũ ſecundum

Ecundo querit᷑.vtrũ deus ſit in ſacramẽ⸗
tis ꝑ graʒ inhabitãtẽ. Ad qð ſic canĩ.v.
quo abijt dilectꝰtuus. Greg. Cũ de? vni
uerſaliter in oĩbo rebus ſit ſubſiãtia pñ⸗
tia et potẽtia.tñ familiari quodã mõẽ ꝑ gram. Sed cõ
ſtat ꝙ deus familiari mõ ẽ in ſacramẽtis et alijs rebus
ſanctificatis.ergo ẽ in illis per qam inhabitantẽ.4 IR
hugo.de ſancto victo. Sacrementũẽ elemẽtum coꝛꝑale
ex fimilitudine repñtãs.ex inſtitutõe ſignãs. ex ſancti⸗
ficatõe viſibilẽ gẽam cõtnẽs.ergo deus habitat ĩ ſacra
mẽtis ꝑ gram. ¶ Item aug.vnde eſt creata virtus aque
vt coꝛpus mergat et coꝛ abluat.vᷣ qð abluit coꝛ illud nõ
põt facere ſine gratia:q̊ deus ẽ in ſacramentis ꝑ gram.
Cõtra. inter datoꝛem gr̃e et ſuſcipiẽtẽ nihil ẽ mediũ
quia ſicut per ſe et ſine medio cre at.ita per ſe et ſine me
dio recreat.ᷓ nõ dat aĩe gr̃am mediãte ſacramẽto. in
ſacramẽto nõ cõtinetur gra. 4 Item omnis foꝛma q eſt
in aliquo tãꝙᷓ in cõtinẽte.ponit᷑ in eo tqᷓ in ſubiecto. ſʒ
gra nõ põt eẽ in ſacramẽto ſicut in ſi ubiecto. quia ſacra
mẽtũ ẽ coꝛꝑale.gra vᷣo ẽ ꝗd ſpirituale:ꝭ̊ ga nõ cõtinet᷑
in ſacramẽto:nõ igitur ẽ deus in ſacrametis ꝑ Ratiam
Si dicat᷑ ſm aug.S.qꝙ ibi nõ ẽ gr̃a ſed virtus gratie.
Cõtra. hec virtꝰẽ diſpoſitio vel foꝛma. &ẽ in aliquo ſic
in ſubiecto. ̊ nõ põt eẽ in ſacramẽto ſicut in ſubiecto ra
tiõe p̃dicta.et ita redit id quod pꝛius. Solutio doðm
ſine piudicio ꝙ deus eſt in ſacramẽtis ꝑ gram: nõ tñ
ꝑ inbabitantẽ gram ẽ in ſacramẽto.Qomen em̃ inhabi
tatõis dicit terminũ motus.vñ nec in his que ꝑtinẽt ad
viã nec in via nec in bis que ſunt ad finem ꝓpꝛie ẽ inba
bitatio. quia ergo motus infuſione gratie gratificãtis
nõ terminatur niſi in aĩa vel ſubſtantia ſpirituali:ſacꝛa
mẽtum vo eſt quoddam adminiculum velut via ad gꝛa
tiam. dicitur deus eſſe in ſacramento ꝑ gratiam. ſed nõ
inhabitare per gratiam: quia eſt via ad gratiã et diſpo
nens ad hoc vt gratiã ſuſcipiat. Et bene cõcedo ꝙ quo
dãmodo familiari eſt deus in ſacramentis · et hicẽ mo

—

—— —– — — S

— —

QNueſtio

ri.

ſctenmmin
alten dus quia gratin ue eſlopus lollus winßaẽ in lacta iam ante infuſionem anime. aYtem nibil pertinet a
hithenn mento ſicut in cauſa diſponente ſu cipientem ad ſuſce⸗ gratiam quod nõ pertineat ad gloꝛiam. quia gratia eſt
nilitnco gi ptõnem gratie. et hie eſt ille modus familiaris 'm quẽ oꝛdinata ad gloꝛiam.ſed aug.querit de aboꝛtiuis ſine
tci ſehl deus eſt in ſacramentis. Et in hoc ſenſu intelligitur il⸗ amima.an pertineant ad gloꝛiam reſurrectionis. in li.
h. die Ziſe lud quod ſacramentuʒ cõtinet grati am et virtutem gꝛa de trinitate reſ ponget ꝙÿ non.quia non ceciderũt ꝑ moꝛ
lturd⸗ tie.qnia in eo eſt virtus qua diſponitur ſuſcipiens ad tem. vnde arguitar ſic.i QAihil pertinet ad gloꝛiaʒ quod
cibnun gratiam. Mec eſt dicendum ꝙ in ſacramento lit grat ia non pertinet ad gratiam. eꝛgo cum ante infuſionem ani
aine Vni foꝛmaliter ſicut in ſubiecto:ſed ſicut in cauſa diſponen me caro non pertineat ad gloꝛiam:non ꝑtinebit ad gꝛa⸗
ntann te. ¶¶ Ao pꝛimum dicendum ꝙ erx parte dantis gratiaz tiam et ita non eſt inhabitabilis a deo.¶ In exo. xxj. ſi
isn Go nibil eſt medium: ſed er parte ſuſcipientis. Ipſa autem quis percuſſerit mulierem pꝛegnantem: et aboꝛtiuum
*D peſ⸗ virtus ſacramentalis eſt que diſponit ipᷣm ad gratiam q nidem fecerit:ſed ipᷣa vixerit:ſ ubiacebit dano: quãtuʒ
kair cus ergo de ſe operatur et immediate dat gratiaʒ aia maritꝰm lieꝛis expetierit: arbitri iud icauerĩt:Diſtin⸗
n acſeſetſt autem mediante ſacramento recipit eam.X Avo illð vo guit ibi de aboꝛtiuis ante aĩationẽ et poſt.et ibi non cõ⸗
litndotn quo queritur in quo ſit iſta virtus ſacramentalis.dðm putat de inanimatis.ergo non ſunt receptiua gatie an
in aabuhi ꝙ ſieut ſermo ſignificatinus duplex habet eſſe. vnum ẽ te anumationeʒ.quia ſi eſſent:comput abilia eſſent.nec
ng⸗ neceſt nature: Fm ꝙ eſt vox vel ſonus ab oꝛe ꝓlatus. Aliud etiam fit aliquis pꝛopter hoc irregularis. et ita idẽ qð
Greincrente Em y habet eſſe ex inſtitutiõe ſᷣm ꝙ ẽ ſignum deſignati pꝛius. Solutio.cõcedimus ꝙ caro ante infuſionem
uaſilinnin uum alicuius rei ad mouendum intellectum. Sic vꝛtꝰ anime non eſt inhabitabilis a deo per gratiam. quia
ucine peſi in voce poteſt eſſe dupliciter.vt habʒ eſſe nature:aut vt non eſt ſuſceptiua gratie: cum non ſit oꝛdinata ad glo⸗
ein ochlot habet eſſe inſtitutõis et ſignificãtie.¶¶ Similiter dicen⸗ riam.Caro enim te ſe non habet poſſibilitatem ad per
ediſpoſtel dum cum ſacramentum ſit inuiſibilem gratiam cõfeꝛẽs petuitatem ſiue ad incoꝛruptõem.ſed pꝛopter vnionem
dinine. ꝙ duplex eſt eſſe ſacramenti.vnum nature inqtum ele⸗ quam babet cum foꝛma perpetua et incoꝛpoꝛali ſcilicet
eintialie mentum coꝛpoꝛale.alind ex diuina inſtitutione:ex qua amma rationali.Ende etiam per illam accipit oꝛdina⸗
re qöiein oꝛdinatur ad ſignificandum et ſanctiſicandum.vnde ẽ tionem ad gratiam ſi habet aliquam oꝛdinationem ad
eee qubde ei virtus ad inſtruendum intellectum.inqᷓtuz eſt ad ſi⸗ gratiam coꝛpus vel caro.ergo quod non habet oꝛdina⸗
atüin te gnificandum inſtitutum. et virtus ao ſanctificãdum eo tionem ad animam:non habet aliquam oꝛdinationem
itaticrenti modo quo dictum eſt:inqtum ad hoc ex diuina oꝛdina ad gratiam vel gloꝛiam.ſicut eſt caro ante animationẽ
iwaloti tione et miniſtri executione oꝛdinatuin eſt. Ad pꝛimum ergo quod obijcituꝛ nondum erat in illo

n

inſachuns nem anime poſſit eſſe per gratiam inbabi ſcit.vnde xpᷣc dicitur pꝛoficere in ſapientia luc.ij. quan
ſeemni tanteʒ. Ad quod ſic luce.j.Exultauit in⸗ do innotmit eius. ꝓfectus.dicitur ergo non ineſſe ſpiritꝰ
Cüwegi fuans. glo. Modum erat in ipo ſpiꝛitus vi vite m motum et manmifeſtationem qᷓuis ſᷣm veritatẽ
htſütundß te et iam inerat ſpiritus gꝛatie. ſed in quibus eſt ſpiritꝰ intus viueret.¶ Ad aliud dicenduʒ. ꝙ noticia appꝛoba⸗
n. Go gratie inbabitat cæus per gratiam. ergo ante infuſio⸗ tiomis dicitur dupliciter. m pꝛedeſtinationem: et ſic ni
als nh nem anime erat in iohanne per inhabitantem gratiaz hil boni poteſt actu.vel m pntem iuſticiam cum aliꝗs
ianiͤ Item hiere.j. pꝛiuſ. qᷓ te foꝛmarem in vtero noui te. 3 cognoſcitur per gratiam pꝛeſentis iuſticie.pꝛimo acci⸗
unen duplex eſt noticia dei. pꝛima eſt ſimplex qua cognoſcit pitur notitia hieremie. Elnde berñ. pulchre inter figu⸗
erienß omnia.ſecunda eſt noticia appꝛobationis. de qua mat. rationem in vtero et parturitionẽ ex vtero diuinum di⸗
ſeltiin xxv.non noui vos.ſed non loquitur ad hieremiam de p ſtinxit oꝛaculum.vt illam tm pꝛecognitam:iſtaʒ ſancti
mute ma.quia eſt cõmunis omnibus:et ita nõ eſſet cõmenda tatis munere foꝛmatam oſtenderet. Sed de noticia ap⸗
D tio ipius hieremie.ergo de ſecunda.ergo iam ante foꝛ⸗ pꝛobationis ſecundo modo accipitur illud quod ſequi⸗
ſctocl mationẽ appꝛobabat. ſed non dicitur appꝛobare niſi il⸗ tur hieremie. Et anteꝙᷓ exires de vulua ſanctificaui te.
bon. los in quibus eſt per inbabitantem gratiam:ergo ante vnde ſubdit bernbhardus.ne quis pꝛerogatiuaʒ pꝛophe
erii foꝛmationem coꝛpoꝛis fuit in hieremia per inhabitan⸗ te eſtimandam de ſola pꝛeſcientia eſtimaret. Zld alið
aſien tem gratiam.¶ Item conſtans eſt ꝙ caro illa cum qua quod obijcit᷑.ꝙ caꝛo erat ſuſceptibilis peccati:eꝛgo gra
nngn vnitur anima rationalis eſt ſuſceptibilis peccati.quia tie. Dicendum ꝙ peccatum non dicitur eſſe in caꝛne foꝛ
mie eſt cauſa peccati in anima que infunditur. ſed cuicũqʒ; maliter ſed cauſaliter. quia in carne eſt: vnde poſtea cõ
nicdß poteſt ineſſe peccatum poteſt ineſſe gratia:ſed peccatũ trahbit anima peccatum:ſed tamem aliter ſe habet ani⸗
aſten ineſt carni vt cauſe quia ab illa cõtrahit anima peccatũ ma ad contrahendum peccatum. aliteꝛ ad ſanctifica⸗
cͤint ergo poteſi ineſſe gratia a qua ſanctificatõnem contra⸗ tionem ſiue ad ſuſcipiendam gratiam. Poteſt enim ca
Gnen hat anima. ergo deus poteſt eſſe in carne onte infuſio⸗ ro coꝛrumpi dupliciter.vel coꝛruptione nature vel per⸗
gnt. nem anime per inbabitantem gratiam. ¶ Item. j. coꝝ. ſone.verbigratia.Caro ade ſtatim ex peccato coꝛrupta
ngoſt vj. Neſcitis quia membra veſtra tem plum ſunt ſpiritꝰ erat.vnde fecit ſibi periʒz omata.perſona autem ſᷣm ꝙ;
hicgont ſancti. ſed ſpiritus non dicituꝛ inbabitare niſi per gra⸗ dicit anſelmus coꝛrumpit naturam. quia caro illa in
noden tiam:ergo ſpirituſſanctus eſt in membris per gratiam potentia erat caro omnium hominum. et ſna pꝛopꝛia
mewn inbabitantem. Cõtra. differt eſſe et bene eſſe. et pꝛi caro erat ibi perſona.ergo pᷣmo coꝛrũpit naturã.natu⸗
fiht eſt eſſe ꝗᷓ bene eſſe.ſed anima qtum ad eſſe pficit coꝛpus ra coꝛrupta poſſlea coꝛrupit perſonam ſcʒ filioꝛuʒ.nos
Minit gratia vᷣo ꝙᷓtum ad bene eſſe. eꝛgo neceſſe eſt pꝛius ani⸗ autez habemus duplicem coꝛꝛuptionem ſcilicet ex adã
eiint mari carnem qᷓ ſit ſuſceptiua gratie.ergo deus non po et ex actuali peccato. vnde duobus modis caro infici⸗
ſicans teſt inhabitare per gratiam in carne ante infuſionem tur a peccaio.ſed ſolum vno modo ſanctificatur a gra⸗
iſen anime.¶ Item oꝛdinata ſunt gratia et natura. ſicut eꝛ⸗ tio.ſcilicet ſolum ratione perſone.vnde in perſona ſo⸗
d go ſe habet gratia ad naturam. ita ſe habet vita gratie lum poteſt fieri ſanctificatio.⁊ hoc illo oꝛdie quo ſe ha
ſoon ad vitam nature. ſed impoſſibile eſt ꝙ gratia ſit niſi pꝛe bet ad perſonam.gratia autem nunq tranſfunditur ꝑ
ſ⸗ exiſtat natura:ergo nec vita gratie poterit exiſteꝛe niſi naturam.quia non habet oꝛdinem ad illam ſed ſolum
go pexiſtat vita nature.ergo caro ſine anima non eſt ſuſce ad perſonam. et ideo anie animationem non poteſt el⸗
zno ptiua gratie.ergo non eſt inhabitabilis a deo per gra⸗ ſe ſanctificatio. Vnde etiam ᷣm hoc apoſtolus pꝛopꝛie

Membrum tercium

Ercio queritur an in carne ante infuſio⸗/

ſpiritus vite ⁊c.ſatis poteſt ſolutio peꝛpendi.quia ſicut
dicitur in textu.iam erat ſextus menſis erat coꝛpꝰ ani⸗
matum.dðm ergo ꝙ aliquando dicitur res tunc pꝛimo
eſſe.cum pꝛimo innoteſcat non eſſe.quando non innote

SSS

⸗ (e ,

N

. e Snds ßnc 7 d

oech Sefenr ſapie g0 Oeß⸗ COyp 4.α

H

loquitur. Qeſcitis quoniaʒ mẽbra veſtra ⁊c. quia ex Hᷣ
ꝙ coꝛpus habet animam:ex boe habet ſpiritum.ſ.inba

bitantem gratiam.
Mlebrum quartum

Varto loco queritur vtꝛum deus ſit in ho
mine per inhabitantem gꝛatiam et ̊ ante
natiuitatẽ.Circa quod ſic obijcit aug:ad
dardañ.nõ video quomõ edificentur bo⸗
mines in domum dei ad habendum in ſe inhabitantem
ceum:niſi cnm fuerint renati.quod nõ poſſunt eſſe añ⸗
q nati.ergo nullus poteſt habere deum inhabitantem
per gratiam niſi pꝛius fuerit natus.quia ſi nõ eſſet na⸗
tus:nõ poſſet eſſe renatus.¶ IJItem idem aug.illa ſancti
ficatio qua efficimur ſinguli templa.ñ eſt niſi renatoꝝ
quod nõ dum nati homines eſſe poſſunt.ergo ideʒ ẽ qð
pꝛius.¶· Item aug.ibidem.quamlibet igitur ſentẽtiam
pꝑuulis intra materna viſcera cõſtitutis babeamus.
vnde exiſtimemus eos donari aliquo ſanctificationis
modo vel ꝓpter bieremiaʒ et iohem. cum ſanctiſic atio
qua efficimur templa dei non eſt niſi renatoꝛum. quod
nõ dum nati homines eſſe poſſunt.ergo non eſt deus in
aliquo per inhabitantem gratiam ante natiuitatem ꝗa

fm inhabitantem gratiam ẽ homo templum dei. Si di⸗

cat᷑ ꝙ duplex ẽ natiuitas. in vtero ⁊ ex vtero.nullus S
poteſt ſanctiſficari ſiue inbabitari a deo peꝛ gꝛatiam an
te natinitatem in vtero.ſed bene poteſt ante natiuitatẽ
ex vtero.Cõtra aug.huic natiuitati accedit ſecũda na⸗

tiuitas ergo iam non erit ſecunda ſed tercia.ſed ita nõ

poteſt intelligi.dominus autẽ cum loqueretur de ſpiri⸗

tuali natiuitate inquit.niſi quis renatus fuerit denuo

—

pꝛimam.ſ.computans que ſit matre pariente nõ conci⸗
piente.que fit ex ea.nõ que fit in ea.Qaſci ergo denuo
dicitur reſpectu natiuitatis ex vtero.eꝛgo nullus poteſt
renaſci ſᷣm gratiam ſanctificatõis in vtero.¶ Item idẽ
ſi homo regenerari in vtero per gratiam ſpũſſancti po⸗

teſt.qm̃ reſiat illi adbuc naſci:renaſcitur anteq; naſcat᷑

quod fieri nullo modo poteſt.ergo nec vt habitetur ĩ eo
per gratiam. 4 Iteem aug. exponens illud anteqᷓᷓ exires
⁊c.loquens de ſanctiſicatione hieremie et iohannis ba
ptiſte.q illa ſanctificatio poteſt ̃m pꝛedeſtinatõem in⸗
telligi.ſicut filios dei appellat euangelium nõ dum rege
neratos ſicut dicitur ioh̊.xj.ꝙ ihᷣs moꝛiturus erat pꝛo
gente vt filios dei cõgregaret. Ecce filios appellat qui
futuri erant filij.ergo ſanctificatio illa nihil aliud ẽ q

pᷣdeſtinatio.nullus autem nec hieremias nec alius fuit

ſanctiſicatus ante natiuitatem.ergo nec inhabitatus a
eo peꝛ gratis. Cõtra.berñ.ad lugdoñ.lego de hiere
mia.ꝙ pꝛiuſꝙᷓ exiret de vtero ſanctificatus ſit.et de io⸗

hanne baptiſta nõ ſecus ſentio.q Item hiere.j. pꝛiuſqỹ

exires de ventre ſanctificaui te.glo.ioh.etiam.eꝛgo vteꝛ
