onẽ que eſt ꝑ modũ bonitatis ſiue amoꝛis.

Aꝛticulus quartus

Varto querit᷑ vtꝝ pleniꝰ miſſus fueꝛit filiꝰ
vel ſpũſſ.poſt incarnatõz q; añ.⁊ videt᷑ ꝙ ſic
qꝛ plenioꝛ eſt gra noui teſtam̃ti qᷓ veteꝛis:q
fuit plenitudo gre in xpo a q̃ recipimꝰ omẽs. Cuʒ igit᷑

miſſio ſit ꝓpter graãm: videt᷑ plenius mitti filiꝰ vel.ſ. l.
in nouo qꝙᷓ in veteri.i¶¶ Itez pleniꝰ ↄognoſcit᷑ poſt incar/

natõʒ qᷓ ante.cuʒ ̊ mitti ſit cognoſci ⁊c.ꝗᷓ plenius mit
tit᷑ poſt incarnatõʒ qᷓ; ante.4l Item aug.nij.de trinita.
erponens illud Jo. Spũs nondũ erat datus: qꝛ ihus
nondũ erat gloꝛificatus.dicit: qũo illud intelligit᷑ niſi
ꝙ illa ſpũs datio vel miſſio futura erat:qlis nunqꝙᷓ an⸗
tea fuerat.neqʒ.n.antea nulla erat:ᷣ talis non eꝛat.ex
quo videt᷑ ꝙ plenius poſt incarnatõz miſſus fuerit. l. l.
Cont᷑.miſſio ſpũſſancti eſt eius ꝓceſſio ad ſanctifi⸗
candam creaturaʒ. ita vult augꝰ. xv. de tꝛinita.⁊ magẽ
xiiij.di.j.li.ſent.x ſimilit miſſio filij eius ꝓceſſio ad illu
minandã rõnaleʒ creaturã. ̊ eque ꝓcedit.ſ.ſ.a patre 2
filio ad ſanctificandã creaturã añ incarnatõʒ a poſt. 2
ſimilit filius a patre ad illuminandã creaturã etiaʒ ſi
creatura minꝰ illuminet᷑ prius qᷓ; an. ſicut ſol eq̃ lucet
ſuꝑ iſtam domũ ⁊ illam:lz iſta domꝰ minus illuminet᷑.
5nõ plenius dicit᷑ mitti ante incarnatõʒ ꝙᷓ poſt:lʒ ple

nioꝛ ſit effectus miſſionis poſt qᷓᷓ ante. Et dicit aug.in

li.de bono ↄiugali.ꝙ nõ prefert᷑ celibatꝰ iohis ↄiugio
abrahe. hoc eſt. quia equaliter poterit mereri abra⸗
ham in ↄiugio ſicut iohes in virginitate.̊ᷓ nõ pᷣferebã⸗
tur patres veteris teſtamẽti ⁊ noui qᷓ;tuʒ ad caritateʒ:
5 nec ſimiliter qᷓtum ad alia dona.ᷣ ſi plenius dĩ mit⸗
ti filius vel ſpũſſanctus:̊ eſt ratione donoꝝ.⁊ nõ ple⸗
nius dabant᷑ dona gratie gratumſacientis rõne quorũ
dicit᷑ dari ſpũſſ.ergo nec plenius dabat᷑.ſ.ſ.tũc qᷓ; nũc.
Ad hoc dõm. ꝙ lʒ ſimiliter poſſit ocedi ꝙ filius vel

ſpũſſ.plenius mittunt᷑ poſt incarnatõeʒ iᷓ ante: põt tñ

diſtingui.qꝙ cum miſſio ſit ꝓceſſio alicuiꝰ ab aliquo⁊
in aliquid:poteſt ææterminari miſſio ꝑ ↄꝑatiõz ad illũ
a quo eſt:vel a quibo eſt:vel ad illuʒ cuius eſt.⁊ his du
obus modis eque mittit᷑ ſpũſſ.nũc ⁊ tunc. Sed tercio
modo.ſ.ꝑↄꝑatõz ad illos in quo fit miſſio ſiue ad qͥs:
plenius dicit᷑ mitti modo qꝙᷓ tic.quia melius mõ ſunt
diſpoſiti bomies ad recipiendũ.ratõne effectꝰ in cre⸗
atura dicit᷑ modo pleniꝰ mitti qᷓ; tunc.⁊ qꝛ ſicut dictuʒ
eſt miſſio accepit ratõz ſuam ab ipſo effectu in quore⸗

p̃ſentat᷑ ꝓceſſio filij vel ſpũſſ.ſatis põt ↄcedi ꝙ plenius

miſſus eſt filius vel ſpũſſ.poſt incaꝛnatõeʒ qᷓ; an.4l!.q Ad
pᷣmũ ꝗᷓ obiectũ ſatis pʒ ſolo.naʒ nõ ſequit᷑ ſi miſſio eſt

ꝓceſſio ad ſanctificandà creaturã vel illuiandã ſi eq̃li

ter ꝓcedit ꝙ eq̃liter mittat᷑.qꝛ mitti ñ dĩ rõne ꝓceſſio⸗
nis:ſ̊ᷣ rõne effectꝰ in qͥ manifeſtat᷑ ipᷣa/ pceſſio.quia ple
nioꝛ ẽ mõ qᷓ; tũc. Nec eſt ſiłe de h̊ ꝙ dico lucẽ: qꝛ quãtũ
eſt xe ſe:lucẽ ñ dic effectũ in creatura.ſi aũt diceret effe
ctũ in creatura ſicẽ illuiare:nõ equalit᷑ diceꝛet᷑ lucẽ ſuꝑ
domũ q̃ plus illuiat᷑ ⁊ q̃ minꝰ.vñ ſicut ſol ñ dẽ vtranq;
domũ eque illuiare:lʒ eque luceat ſuꝑ vtrãq;.lʒ.ſ.ſ.eq̃
ꝓcedat nũc ⁊ tũc:⁊ eq̃ potẽs ſit ſanctificare ⁊ ſiliꝰillu⸗
miare:tñ mõ pleniꝰ dicit᷑ mitti vel ſanctificare.cũ h̊ ꝙ
dico mitti dicat effectũ in ſuſcipiẽte.¶ Ad aliud dom
ꝙ aug.nõ ↄꝑat meritũ ad meritũ nec grãm ad grãʒ: ſᷣ
ſtatũ ↄiugij in ve.teſta.ſtatui ↄiugij in nouo.Sed ma⸗
gnitudo gratie nõ de ncecitate ↄcomitat᷑ ſtatꝰ eqᷣlitateʒ
vel imparitatẽ:iõ ñ ſegꝗt᷑ ꝙ eq̃lit᷑ mitteret᷑ tũc vt nüc.

Membꝛũ teꝛciũ

Onſequent querit᷑ de miſſiõe paſſiue di⸗
cta ꝑ ↄꝑatõʒ eoꝝ ad quos dẽ fieri miſſio
Primo g querit᷑.vtꝝ dicat᷑ mitti filiꝰ vel

ſpũſſ.ad irrõnaleʒ creaturã vel tm̃ ad rõnaleʒ. Scðo.
ſi ad rationalem tm:vtrum ad angelos. Tercio.vtrũ
ad xpᷣm hoiem.

Articulꝰ primꝰ

D pꝛimuʒ ſic obijcitur.miſſio ſpũſſancti eſt
eius ꝓceſſio ad ſanctificandam creaturaʒ.
hᷣ̊ ſpuſſanctus non ſolum venit ad ſanctifi⸗
candaʒ creaturã rõnaleʒ vᷣ etiaʒ irrõnaleʒ. ſicut aquaʒ
baptiſmi:⁊ illa in quibo conficiũt᷑ alia ſacꝛamenta.vñ
in bñdictõne fontium dicit᷑.deſcendat in hanc plenitu
dineʒ fontis aque virtus ſpũſſancti.ꝗ̊ᷓ ſpũſſ.nõ tm̃ mit
titur ad rõnalem creaturaʒ ̊ etiam ad irrõnalẽ. Itẽ
miſſio tranſfertur ad diuina.non quia aliqua peꝛſona
ſit vbi non erat prius:vᷣ quia efficit aliquid in creatu⸗
ra ꝑ qð dicit᷑ ibi eſſe alio modo q; prius. Sed deus dĩ
eſſe alio modo in ſacramentis qᷓᷓ in alijs creaturis ⁊ fa
miliari modo.quia confertur virtus aque ad emunda
tioneʒ aĩe. rõne hꝰ virtutis dicetur mitti filiꝰ vel ſpi
rituſſanctus.4:! Iteʒ mittit᷑ filius qñ cognoſcit᷑ aliquo
effectu ſibi aꝑpropꝛiato eius ꝓceſſio ſicut oñſum eſt:2
ſimiliter ſpũſſ.̊ᷣ effectus apꝓpꝛopꝛiati filio ⁊ ſpũiſancto
non ſolũ aparent in creatura rationali:̊ etiaʒ in crea
tura irrationali.̊ mitti dicet᷑ non ſolum ad creatuꝛaʒ
rõnaleʒ p̊ etiã irrõnalẽ. Contra.nõ dicit᷑ filiꝰ vel ſpi
rituſſanctꝰ mitti niſi ad illam creaturã quã dicit᷑ inba
bitare.d̊ ſolã creaturã rõnaleʒ inhabitat q̃ capax eius
eſt ꝑ cognitõz ⁊ amoꝛeʒ.̊ ad ſolam rõnaleʒ creaturazʒ
dicit᷑ mitti.i¶ Itẽ aug.iiij.de tri.tũc vnicuiq; mittit᷑ cuʒ
a quoq cognoſcit᷑ atq; ꝑcipit᷑ quantuʒ ↄgnoſci ⁊ ꝑcipi
põt ꝓ captu vel ꝓficiẽtis in deũ vel ꝑfecte ĩ deo aie ra⸗
tionalis.ꝗ̊ᷓ ad ſolã rõnalẽ creaturã dẽ mitti.¶ Itẽ miſ⸗
ſio tam viſibilis qᷓ; inuiſibilis ẽ ad reuocatõeʒ ab iſtis
ſenſibilibo ad ꝑceptõz eternoꝝ.ſᷣm ꝙ innuit augꝰ.in
li.de tri.vñ loques de miſſiõe dic.ſᷣm ꝙ aliꝗd eteꝛnum
mẽte capimꝰ:in h̊ mũdo ſumꝰ.ſola aũt creatura rõnał
eſt q ſic reuocat᷑.̊ ad ſolã creaturã rõnalẽ eſt miſſio.

NDð ↄcedendũ eſt.¶ Ad primũ obiectũ dᷣm.ꝙ il⸗

la ſctificstio q̃ ẽ in aq̃ baptiſmi ⁊ ĩ alijs ſacmẽtis: oꝛdi

nat᷑ ad ſanctificatõzʒ aĩe rõalis.qꝛ motꝰ ſctificatõis nõ

termiĩiat᷑ niſi in ſba.ſacmentũ aũt eſt velut adminiculũ
ſine via ad h̊ vt aĩa ſanctificatõeʒ recipiat.qꝛ ᷓ miſſio
reſpicit terminũ vie ⁊ ñ viã in illa ſanctificatõe q̃ ſcti⸗
ficat᷑ aqᷓ: potius dẽ mitti ad rõnalẽ creaturã ad quã vl⸗
teꝛius oꝛdinat᷑ illa ſanctificatio:ꝗꝙ; ad ip̃am aquã.cum
ſctificatio q̃ ẽ in aq̃ ſit ſic via:illa vo ſctificatõ q̃ ẽ ĩ rõ⸗
nali creatura ſicẽ terminꝰ.¶¶ Ad alið dðʒ.qꝙ lʒ deꝰfami
liari mõ dicat᷑ eẽ ĩ ſacr̃is qᷓ ĩ alijs creaturis: ñ tñ dicit
mitti.q; mitti ñ dr niſi ad illas creaturas ĩ ꝗbo dĩ ĩba
bitare.⁊ G ẽ ſolũ ĩ ilł q pnt ipᷣm caꝑe ꝑ ↄgnitoʒ ⁊ amo⸗
rẽ. Jo.xiiij.ad eũ veniemꝰ 2 mãſiõz ⁊c. Iʒ at dicat᷑ aliqͥ
alio mõ eẽ ĩ ſacr̃is qᷓ ĩ alijs creatis:ñ tñ dĩ ibi inhitaẽ
qꝛ ſunt ſiẽ via ad h̊ vt deꝰ ſit ĩ rõnali creatura ꝑ grãm.
vñ etſi dicat᷑ eẽ ĩ ſacꝛis ꝑ grãm:ñ tñ ꝑ gꝛãm inhitantẽ ſᷣ
ſolũ in rõnali creatura.⁊ iõ ad illã ſolũ dẽ mitti.¶. Ad
aliud dᷣm.qꝙ ñ ꝗpt᷑ quẽcũqʒ effectũ apropꝛiatum filio
vel ſpũiſ. dicit᷑ mitti filius vel ſpũſſ.bᷣ ꝓpter illos ĩ gbo
expreſſe hʒ cognoſci filius vel ſpũſſ.nõ ſolũ ꝑ modũ ve
ſiigij:ſᷣ ꝑ modum imaginis.⁊ tales effectus ſunt ↄgni
tio ⁊ amoꝛ:vel dona ꝑtinentia ad cognitioneʒ ⁊ amo⸗
rem.in quibus relucet ꝓceſſio filij ⁊ ſpũſſ.ꝑ modũ ima
ginis.⁊ qꝛ taliũ effectuũ ẽ capax ſola rõalis creatura:
ideo ratione alicuius effectus appꝛopriati non dẽ mit
tĩ ad aliam creaturam:quia in alijs creaturis nõ dici⸗
tur cognoſci in effectu niſi per modum veſtigij. Si au⸗
tem queratur que ſit ratio huius. dicendum ꝙ bec eſt
quia mitti de ratione ſua dicit aliquid effici in creatu⸗
ra. ꝑ qð dicit᷑ alio modo eſſe in creatura qᷓ priꝰ:lʒ ñ ſit
vbi nõ eẽ priꝰ.G̊ autem nõ auenit niſi rationali creatu
re in quo eſt familiarioꝛi 2 ſpecialioꝛi modo poſt in⸗

,„65 SG 2 9) . 6 ſt B it Anete l;
. = ſn n M ſ. ) &i e J b &r arz . rs ato p r

Nueſtio
fnſionem gratie qᷓ ante:et ideo ad illum ſolum dicitur
Articulus ſecundus
Einde querit᷑ ſupoſito ꝙ miſſio fiat ſolum
ad rõnalem creaturã: vtrũ fiat ad angelos.
et videt᷑ ꝙ ſic.. Qam in pꝛimo li.ſen.diſt.xv.
c.Ecce diſtincti ſunt duo modi:dic mgr.ꝙ in miſſione
inuiſibili mittit᷑ cottidie ad ſanctos.⁊ miſſus eſt añ in/
carnatõeʒ ad ſanctos ꝗ ante fuerunt et miſſus ẽ ad an
gelos.ex quo habet᷑ plane:ꝙ miſſio.ſ.ſ.ſit ad anglos.
¶ Item aug.iiij. tri.loquẽs ⁊æ ſilio dic.aliter mittit
ſapĩa vt ſit cũ homĩe:aliter vt ſit hõ.In aias em̃ ſctas
ſe tranſfert ⁊ amicos dei et ꝓphᷣas oſtituit.ſic etiam im:
plet angelos ſctos: miſſio filij q mitti᷑ inuiſibiliteꝛ.ſe
extendit ad angelos.. Item ſic̃ hõ eſt capax cognitõis
et dilectõnis dei ita ⁊ angelos p̊ rõne cogmtois vel di⸗
lectionis cũ infundunt᷑ dr mitti filius vel.ſ.ſ.ꝗᷣ nõ ſolũ
ad homies etiam ad angelos dicent᷑ mitti filiꝰ et.ſ.ſ.
Contra.miſſio ẽ alicuiꝰab aliquo et in aliquẽ.⁊ ille
in quẽ eſt miſſio ſe bʒ in rõne extꝛemi nõ in rone medij.
cum g angeli ſe hẽant in rõne medij et nõ in rone extre⸗
mi:gꝗa eoꝝ officiũ eſt mitti et ſunt nũcij dei ad eos ad
hebr.j.omnes ſunt admiſtratoꝛij ſpũs:ad angłos non
videt᷑ eſſe miſſio.4⸗ IJteʒ qð impfectuũ eſt bʒ reduci ad ꝑ
fectũ in eodẽ genere:q̊ in genere miſũoõis im ꝑfecta miſ
ſio hʒ reduci ad ꝑfectam.ᷣ̊ ꝑfectiſſima miſſio eſt miſſio
filij in carnẽ: ̊ ad ip̃am hnt reduci alie. ꝗ& in quẽ nõ hʒ
fieri miſſio illa vel circa quem: nec alie. pᷣ illa nõ fit ad
angelos ſ ſolũ ad hoies ꝗ ſigniſicant ꝑ dragmã teci⸗
mam et ouẽ luc.xv.ꝗᷓ nec alie. ¶ Item miſſio ſiẽ innuit
aug.in li.d tri.nõ fit ni i ad reuocatõeʒ eiꝰ qð aberra⸗
uit vel ab erꝛaꝛe põt:ſed angelus bonꝰnunqᷓ aberꝛauit
nec aberꝛare pt᷑:ꝗ̊ ad ipos nõ ſit miſſio.icec ad malos
ↄſtat ꝙ; illi nõ pñt reuocari:eꝛgo ad angłos nõ dicit fi⸗
eri miſſio. Ad hoc dðᷣm.q; miſſio aliquo modo fit ad
angelos etiã qᷓtum ad aliquos efectus: licet nõ qtum
ad illos oms ꝗ ſunt in hoibo:ſiue rõne quoꝝ dicit᷑ mit⸗
ti ad homĩes.¶¶ Ad pꝛimũ ergo obiectuʒ inotrariũ di⸗
cendũ.ꝙ licet angeli ſint in rõne medij in annũciatõne
q fit ꝑ eos ad nos:et bac rõne dicant᷑ ipſi mitti:tamen
in miſſione q fit ad eos nõ ſe hñt in rõne medij ſ̊ extre⸗
mi. Unde nil/ꝓhibet eandẽ ꝑionã eſle miſſa z et ad quã
fit miſſio:h̊ nõ in eadẽ miſſione nueꝛo.4l Ad alind dieẽ
dum.ꝙ miſſio in carnẽ dicitĩ ꝑfectiſſima. ꝗa ibiẽ ſũma

gra quanta põt eſſe in creatura. Iem ga eſt ibi natura
ſumme nobilitata:hᷣ nõ dicit᷑ ꝑfectiſſima qꝛ ad ipaʒ re⸗
duci beant omes alie miſſiones. qꝛ ſine illa eẽ poſſent.

ſi em nõ fuiſſet incarnatõ: adhuc fuiſſet miſſio.a erat

etiã ante incarnatõeʒ. AUñ 2 ſi om̃es miſſiões viſibiles

foꝛſitan oꝛdinabunt᷑ ad fidem incarnatonis licut vide⸗

tur innuere. Aug.in li. tri. nõ im̃ omes miſſiones in
uiſibiles in quiba mittit᷑ filiꝰvł.ſ.ſ. in mentes hominũ

et angeloꝝ.et ideo nõ opoꝛtet ꝙ circa qð illa nõ habet

eſſe nec alie. Si em dicatur ꝙ nõ habet eſſe ꝑfectuʒ vel
imꝑfectum in eodem genere.hoc nõ eſt verum miſi de
fecto qdð dat eſſe imꝑfecto: et a quo dependet illud qð ?

impfectum ꝙtum ad ſuã ꝑfectõnem nec pficitur ſine il
lo.¶ Ad terciũ dicendũ.q; plures ſunt effectus miſſio⸗/
nis ſpũſſancti:et licet nõ mutatur ad angelos q̈tuz ad
hunc effectum g eſt reuocare aberꝛantẽ: ſicut mittit᷑ ad

bominẽ qui aberꝛauit: mittitur tñ ꝓtum ad alios effe⸗

ctꝰ. Vñ nõ ſeqꝗt ſi mitti in hoĩboẽ reuocari:ꝙ ad ange⸗
i effectum dicit᷑ mitti

los nõ fit miſſio.qui ꝙᷓtum ad ali
ſicut nõ ſequit᷑ ſi gratia hominiby datur ad iuſtiſicati.

onem a culꝓa.et iuſtificatio a culpa nõ eſi in angelis:

quin gratia ſit in angelis vel poteſt dici ꝙ miſſio ſpuſ⸗
ſancti fit ad angelos ad reuocatõnez aliquo modo.nõ

quia aberꝛaſſent:ſed ne aberꝛaꝛet vel aberꝛare poſſent

QAam natura niſi ꝑ gratiam retineat ſemꝑ eſi labilis i
peccatum. Vnde gratia ↄfirmationis data eſi angelis

tie.a qua plenitudine dej

lrrijf.

ne vcetero poſſent erꝛare per peccatum et ꝙtum ad h

cois eſt aliquo modo ratio miſſionis.

Articulus terciuus
FErcio querit᷑ vtruʒ ſpuſſanct?miſſus fuerit
dAaa vxpm. qðò videt᷑. ꝗqa ſpmſanctum mitti: ni⸗
Hhil alind eſt q; ipſum daꝛi qtum ad aliqueʒ

effectũ in qͥ cognoſcit᷑ ipſum eſſe ab alio. Sed ſpũſſan⸗
ctus datus eſt rpᷣo non ſolum qtuʒ aliquos effectꝰ:ſed
q́;tum ad omes. Joh̊.datus ?ẽ ei ſpuũs nõ ad menſuram
ergo ad xpᷣm maxime dicet᷑ mitti ſpũſſanctus: et nõ ſo⸗
lum ad glias ronales creaturas. ¶ Item luc. ij. eſcen
git ſpũſſanctꝰ. coꝛpali ſpecie ſicut colum ba in ipſum.⁊
Yoh.j.vidi ſpirituſanctm veſcendentẽ ſicut columbã ⁊
manentẽ ſuꝑ eũ. Sed ſpm̃ſanctũ deſcendere et manere
ſuꝑ aliquẽ:nihil aliud eſt ꝙᷓ ſpiritumſanctum mitti ad
ipſuʒ:ergo ſpirituſſanctus miſſus eſt ad xvpᷣm.¶¶ Si di⸗
catur ꝙ ille deſcenſus fuit miſſio coꝛꝑalis ſiue exterioꝛ
tm.Contra.miſſio coꝛꝑalis ſiue exterioꝛ oꝛdinatur ad
interioꝛem ſiue ſpũalem inuiſibilem et eſt fſignũ illius
ſicut patet in illa miſſione qua miſſus eſt ſpũs ſuꝑ apo
ſtolos in igne ⁊ linguis. hec em̃ eꝛant ad maiſeſtatõnẽ
miſſionis interioꝛis in quo dabat᷑ eis donum linguax
et feruoꝛis caritatis:ergo ſiłr miſſio coꝛpoꝛalis erat ſi
gnuin miſſionis ſpualis ſiue interioꝛis ad rpᷣm. ̊ non
ſolum fuit in xpo miſſio coꝛꝑalis ſiue exterioꝛ: ſed etiã
ſpnalis ſiue interioꝛ. Contra. miſſio ſpũſſancti ẽ eiꝰ
Freſſio aal. Inctificunduʒ creaturam: ̊ xpᷣe nunqꝙᷓ fuit
anctificat'ß ſemꝑ ſanctus et nunꝙᷓ no ſanctus: &non
ꝓrie dicit᷑ mitti ſpũſſanctꝰad xpᷣm.q¶ Item miſſo.ſ.ſ.
ponit alium modũ eſſendi in creatura ꝙ; prius. Elnde
ſpũſſanctꝰdicit᷑ mitti.nõ quia ſit mõ vbi nõ erat pꝛius
ſed aa eſt ibi alio mõ qᷓ; pꝛius.ſiue qtuʒ ad aliũ effectũ
ꝙᷓ pꝛiꝰquia nõ poterat in aliquẽ actum in quẽ nõ poſſʒ
pꝛius:ergo pꝛie nõ dicit᷑ mitti.ſ.ſ.ad x-ᷣm. Ad bhoc
dicenduʒ. ꝙ ẽ miſſio exterioꝛ ſiue coꝛpalis: et eſl miſſio
interioꝛ ſiue ſpũalis:pꝛima eſt manifeſtatio facta exte
rius in aliqua ſpecie coꝛpali:ſcdᷣa eſt manifeſtatio in⸗
terius facta in aliquo effectu ſpuali loquendo g te pꝛi⸗
ma miſſione dicendũ ꝙ. ſ.ſ.iniſſus eſt ad xpᷣm:quãdo ĩ
ſpecie colũbe deſcendit ſuꝑ ipſum.Luc.iij.et hec miſſio
iebat non ꝓpter ſe:ſed ꝓpter alios vt innoteſceret alija
ipſum pleniſſime habuiſſe.ſ.ſ.loquendo autem te ſcda
miſſione nõ dicitur mitti ad ipſum:quia nullus effectꝰ
fiebat in iplo ꝗ pꝛius non cẽt:nec alio mõ inbabitabat
ſpũſſanctin eo ꝙ; pꝛius.¶ Ad pꝛimũ ergo obiectũ dicẽ⸗
dum. ꝙ nõ legꝗtur ſi datus eẽt ei:ſ.ſ.qtuʒ ad omnẽ effe
ctum.ꝙ ꝓpter hoc dicatur muti ad pſum. naʒ aliquid
im poꝛtat᷑ in hoc ꝙ dico mitti qdð nõ impoꝛtat᷑ in hoc
dico dari.Qam hoc ꝙ dico mitti ponit aliũ modũ ex⸗
iſtendi.lſiſ.in xpo ꝙᷓ eſſet pꝛius.vel qᷓtum ad alium eſte
ctum o pꝛius quod nõ ponit hoc qð dico dari:nam da
ri nõ ponit aliquid coĩcari alicui vñ non ponit nouum
modum exriſtendi nec nouũ effectum. 2aʒ de re iaʒ da
ta poſſumus dicere ꝙ ſemꝑ eſt in rẽne doni. vnde et ſi
ſpũs ↄtinentie ſit in boie in rone doni:nõ tñ eſt in ratõe
miſſi· et hoc eſt quia muti dicit actum ꝓut eſt in fieri:
dari ho ꝓut eſt in facto eẽ.et iðo nõ ſequitur ꝙ ſi datuꝛ

Itum ad aliquem effeciũ: ꝙ ꝓpter hoc mittatur. 4 Ad

aliud dicendu. ꝙ miſſio corpalis nõ ſem per oꝛdinatur

ad miſſionem ſpiritualem. nec ſemper eſt ſignum illiꝰ.
ſeg bene verum eſt ꝙ eſt ſignum inbabitatõis ſpirituſ⸗

ſancti per gratiâ. VUnde in illa miſſione qua deſcendit

ſpiriiuſſanctus ſuper xpᷣ̃m ſignabatur inbabitatio.ſ. ſ.
qua ſcʒ inhabitabat in rpo q;tum ad plenitudinẽ gra⸗

ſieret ad rpᷣm: ſed que debebat fieri ad animas ſanctiſi

catas per hoptiſmum. et ſic poteſt vniuerſaliter conce
di ꝙ miſſio coꝛpoꝛalis eſt ſi ignum miſſionis ſpiritualis

G

hoc — — —
2VXqK me⸗ſla ⸗. 1 2)665 5 51

ner ſſ ſun m ſſy

vſl wipa Frr

a plenitue cẽdebat virtus in aqua ad re
gener atonem amimarum. Alel poteſt dici ꝙ illa miſſio
coꝛpoꝛalis ſignum fint miſſionis ſpiritualis.non q̃ mic

Alio modo ſine preiudicio poſſit dici. ꝙ vtroq; modo
miſſus eſt. ſ.ſ.ad xrpᷣm: ſed non ſimul et ſemel.ſ̊ primo
modo miſſus eſt ſpiritualiter ſiue inuiſibiliter: quãdo
in pꝛimo inſtanti cõceptionis ſue datus eſt ei ſpiritꝰnõ
ad menſuram. cum ſcz pꝛimo inhabitauit ipſum ſpũſ⸗
ſanctus ſingulariter qᷓtum ad gratie plenitudineʒ. de⸗
inde vᷣo ipo baptizato miſſus eſt ad eum viſibiliter et ĩ
coꝛꝑali ſpecie:ad ſignificandã pꝛioꝛem miſſionẽ vel ip⸗
ſam inbabitatõem que fuit effectus buiꝰmiſſionis: vel
ipſam miſſionem que fit in ſacramento baptiſmatis ſi
cut dictum eſt. Motandum ergo ꝙ in ↄceptione xp̃ᷣi
tria intelligimus in anima xpᷣi ſcilicet creatonem:vni⸗
onem. et gratie collatõnem.et licet iſta tria ſimul fuer̃t
tꝑe:tamẽ ibi ẽ qnidam oꝛdo ᷣm rõnem intelligentie vt
pꝛimo m rõnem intelligentie ſit creatõ ipſius anime.
deinde vnio ipſius et diuĩe nature.Tercio collatõ ple
nitudinis gratie. ſm hoc ergo dicit᷑ diuina natura in
xpo eẽ triplici modo exiſtendi.ſcilʒ modo ↄmuni quo
etiam dicitur in alijs creaturis per eẽntiam pꝛeſentiaʒ
potentiam. Mdodo ſpeciali ſcilicet quo dicitur eſſe ĩ ſã
ctis per gratiam. modo ſingulari quo dicitur fuiſſe ſin

— *.

gulariter in xpᷣo ꝑ vnionem. ratõne ergo creatõnis nõ
eterminatur miſſio: quia effectus creatõnis ẽ ip̃a na⸗
tura ad quam ꝗꝓpꝛie terminatur miſſio. Unde opoꝛtet
intelligere pꝛius natura vel tẽꝑe illud ad quod fit milſ⸗
ſio:qᷓ; ipſum effectum ratione cuiꝰ fieri dicitur miſſio.
ita ꝙ miſſio filij in carnem: determinatur penes ipſam
vnionem inꝙᷓtum ipſe filius dei dicitur inbabitare ip⸗
ſam animam rp̃i.et per ↄſequens ipſam carnem modo
ſingulari ſcilʒ per vnionem talem.in quo habitat om⸗
nis plenitudo coꝛꝑaliter. Miſſio vo ſi pirituſſancti de⸗
terminatur penes gratie collatõnez. que data eſt ei nõ
ad menſurã.⁊ ſicut non opoꝛtet ꝙ humana natura rp̃ᷣi
ſiue iᷓtum ad coꝛpus ſiue qtum ad animam precedat
miſſionem filij in carnem temꝑe ſed ſolum natura ſicut
nec vnionem: ita non opoꝛtet ꝙ miſſiones ſpirituſſan⸗
cti in animam xp̃i ſiue in xp̃m hominem pꝛecedat hüa⸗
nam naturaʒz ſᷣm tempus: ſed ſolum 'm naturã. 4. Ao
hoc quod obijcitur. ꝙ rpᷣe non fuit ſanctificatus quia
nunqᷓ fuit non ſanctus.et cum ſanctiſicatum ſit de nõ
ſancto fieri ſanctum: poteſt dici ꝙ non ſanctum poteſt

dici duobus modis.vel negatiue:vel pꝛiuatĩe.ſi nega⸗

tiue:poteſt concedi ꝙ chꝛiſtus de non ſancto factus eſt

ſanctus.quia pꝛimo factus eſt ſanctus cum pꝛius non
eſſet. Si vo pꝛiuatiue: non poteſt dici xpᷣe ſub hoc ſen⸗
ſu ſanctificatus.quia tunc ſequeretuꝛ ꝙ pꝛius eſſet nõ
ſanctus ? poſtea factus eẽt ſanctus.Alio modo poteſt
dici ꝙ ſanctificari non ſemꝑ dicitur quia pꝛimo ſit nõ
ſanctũ et poſtmodum ſanctum: ſed qꝛ illud qð te ſe nõ
eſt ſanctum: altero ei adueniente dicitur fieri ſanctum
licet illud qd ſanctificatur ⁊ ꝑ quod ſanctificatur ſimł
ſunt tem ꝑe.ſicut materia in ſua pꝛima creatione dicit᷑
perfici et ↄſũmari.non quia pꝛimo crearetur imperfe⸗
cta ſiue infoꝛmis et poſtea fieret ꝑfecta ſiue foꝛmata:pᷣ
quia ipſa de ſe conſiderata abſq; foꝛma intelligitur vt
infoꝛmis ⁊ im ꝑfecta: ⁊ ꝙ ſic ſub eſſe perfecto hoc habʒ
a foꝛma. Ande materia que pꝛius eſi origine ꝙᷓ foꝛma
non tempoꝛe ſicut dicit aug. pꝛius intelligituꝛ vt infoꝛ
mis:et poſimodum adueniente foꝛma intelligitur ſub⸗
eſſe foꝛmato cum ſcilicet aduenit ei foꝛma: et qtum ad
hoc dicitur foꝛmari.Similiter poteſt dici in rpᷣo.ꝙ na
tura chꝛiſti que eſt quaſi materialis reſpectu gratie.in
tellecta in ſuo pꝛimo eſſe: intelligitur quaſi infoꝛmis ⁊
imperfecta de ſe:ſed ꝙ perficiatur et ſanctificetur boc
habet a gratia. VUnde ſi intelligatur quidam oꝛdo int᷑
eſſe nature in xpᷣo qð eſt eẽ pꝛimũ: et eſſe gre qð ẽ eẽ ſe⸗
cundũ. ſiue inter creatõeʒ aie xp̃i et gre infuſioneʒ:põt
ĩtelligi ſctiſicatõ q̃daʒ.vt illð qð ex pᷣmo ſuo eẽ ñ bʒ ſcti
tatẽ:Iz in pᷣmo eẽ ſuo hẽat ſiue in pᷣmo inſtãti ſui eẽ ad⸗
ueniẽte gra ſiue vnionis ſiue alia recipiat ſctificatõem
ſic pt᷑ dici xp̃c ſctificatꝰ:qꝛ ꝗ pꝛiꝰ.i.pᷣin eẽ pᷣmũ nõ ha⸗

H ) er w ane
E
5 Yn le⸗
—.

DA& ien e ſern ve ſc

bebat ſanctitatem: ex ſecundo eſſe ſcilicet gratie babu
it ſanctitatem. et ſic ex non facto qᷓntum eſt ð natura ꝑ
ſe conſiderata:factus eſt ſanctus adueniente gratia. et
boc etiam modo dicunt illi qui ponunt angelos in cre
atione ſua babuiſſe gratuita.pꝛimo creatos infoꝛmes
et poſtea foꝛmatos ſicut et naturam pᷣm Auguſti . non
tempoꝛe ſed natura ſine oꝛigine.4Ad aliud dicenduʒ.
ꝙ ſicut dictum eſt: ꝙ ſpirituſſanetus dicituꝛ eſſe in xpᷣo
ſicut dictum eſt non ſolum ↄmuni modo ſcilicet per eſ-⸗
ſentiam et pꝛeſentiam et potentiam: ſed etiam ſpeciali
modo per gratiam. AUnde ſicut intelligitur oꝛdo inter
primum eſſe quod eſt eſſe nature: et ſcõm eſſe quod eſt
eſſe gratie: ita intelligitur oꝛdo quidam inter pꝛimum
modum eſſendi ſpiritumſanctum in xpᷣo:et ſecundum.
Vnde ſi intelligatur pꝛius et poſterius non temꝑe ſed
oꝛdine intelligentie ſiue de pꝛioꝛitate nature: intelligit
ſpirituſſanctus. Alio modo eẽ in chꝛiſto per gratiam:
qᷓ prius eſſet per eſſentiam ſiue naturam.ſicut priꝰin⸗
telligitur in chꝛiſto eẽ nature ꝙᷓ gratie. et quia in effe⸗
ctu gratie qui ſequitur naturaliter ad pꝛimum eſſe ſci⸗
licet eẽ nature.marxime babet cognoſci ſpirituſianctus
ideo ratõe iſtiꝰeffectꝰpoteſt dici mitti.ſ.ſ.et eẽ alio mo⸗
do:et etiam ꝙ̃tum ad aliũ effectuʒ ꝙᷓ prius:dicendo ſic
pꝛiꝰſicẽ dictũ ẽ:bᷣ iſta miſſio ſic dictũ ẽ nõ fuit niſi ĩ ↄce ·
ptõe ſua:qñ pᷣmo data eſt ei gra.miſſione tñ corꝑali ſi⸗
ue exterioꝛi miſſus eſt poſtea quãdo baptiʒat eſt xpᷣe.

Membrum quartu
Onſequẽter querit᷑ de miſſione filij ⁊.ſ.ſ.
ßm quid ſit. boc eſt ſm qꝗd dicat᷑ mitti fi⸗
liue vel.ſ.ſ. Pꝛimo g̊ querit᷑ vtrũ dicatu:
mitti vel fili vel. l. l. ga det ipſe filius vel
ſpũſſanctus vel ad aliqð donum gre apꝓpꝛopꝛiatuʒ filio
vel ſpũiſcto vel vtrũq;. Scðo vtrũ dicant᷑ mitti ratõne
collatonis gratie gratiſdate vel gratumfacientis. Ter
cio vtrũ ratione augmenti gr̃e dicant᷑ mitti.

Articulus prunus

Irca pꝛimũ obijcit᷑ Aug·xv.de trini.ſic coꝛ
pus carnis nibil aliud ẽ ꝙᷓ caro: ſic donum
ſpuſſcti nihil aliud ẽ qᷓ.ſ.ſ.· ſi. . l dicit᷑ mitti cuʒz tꝑali
Dat᷑ creature:̊ nõ erit rõne alicuioeffectꝰcreati:ſᷣ rõne
ipᷣiꝰꝑſone.ſ.ſ.ẽᷓ eadem rõne nec filiꝰdr mitti rõne alicꝰ
effectocreati:ᷣ ſolũ rõne ipſiꝰꝗ dedeſt. ¶¶ Item nũciꝰ or
mitti a rege ad aliꝗd efficiendũ etiã ſi nihil efficiat᷑ vñ
ſine effectu aliq̊ͥ ↄplet᷑ in ipſo tota ratõ miſſionis. ſi fi
lius et.ſ.ſ.dicant᷑ mitti a pr̃e ſine effectu aliqͥ: ↄplebit
in ip̃is ratõ miſſionis: &̊nõ qꝗa det᷑ aliqð donũ creatuʒ
dicent᷑ mitti filiꝰvel. ſ.ſ. rõne ipoꝝ.⸗! Item. ſ. ſ.⁊ etiã
filiꝰpñt:ꝗcꝗd pñt dona eiꝰ⁊ multo ampliꝰ:g pñt mda

re aĩam ⁊ inhabitare ipᷣaʒ ſine aliqͥ dono creato: ſ̊ eum

ſ.ſ.inhitat aĩaʒ ab ipo mũdatã:dr mitti ⁊ dari ipi aĩe
&ᷓ miſſio.ſ.ſ.nõ dr rõne alicꝰdoni creati. ſi dr mitti:
eſt rõe ꝑſone ipſiꝰ. ſ. ſ. Cont᷑. ꝙ ſolũ dicat᷑ mitti. l. ſ.
rõne alicreffectꝰſiue doni creati vidr̃. Qã oĩs actõ tꝑał
ſcz qᷓ ↄuenit deo ſolũ ex tꝑe: terminat᷑ ſꝑ ad creatũ ⁊ nuũ
q̃ terminat᷑ ad increatũ.ſicut ptʒ in oĩbo.creare em̃ qð
eſt actõ dĩna terminat᷑ ad aliꝗd creatũ. ſic de alijs. vł
ſi trãſit ſuꝑ aligꝗd increatuʒ: ̊ ẽ tm̃ rõe effectꝰↄñtis ſic
incaꝛnari filiũ vel hmõi. ſi miſſio actĩe dicta de pre ẽ
actõ tꝑalis.i.oueniẽs ei ex tꝑe:̊ termiat᷑ ad aligd cre⸗
atũů.vel ſi trãſit ſupᷣ aliꝗd increatũ:hᷣ ẽ rõe effectcreati
ſolũ:⁊ nõ rõe eiꝰqð ẽ in creat᷑a: ſi pr̃ dr mittẽ filiũ vł
ſ. ſ. vel filiꝰ vel.ſ.ſ.dicant᷑ mitti vĩ dari:̊ nõ erit rõe ſui
ß rõe alicꝰeffectꝰonotati:& ſi dicant᷑ mitti H̊ non erit qꝗa
aligꝗs eoꝝ deĩ in ꝑſona ſua:ſ̊ rõe alicꝰdoni creati vł ali
cuioeffectꝰĩ creata. 4 YItẽ beda cũ gr̃a hoĩbo dat᷑ mittit
ſ.ſ.ſ̊ gra nõẽ.ſ.ſ.ſᷣ eiꝰeffectꝰnec ecouerſo:& nec collatõ
greẽ collatõ. l. l. nec ecõuerꝰ: pt eẽ collatõ gr̃e ſine col
latõe.ſ.ſ.ſ̊ ĩ collatõe mittit᷑.ſ.ſ. vt dic beda.ᷣ pt eẽ miſ.

ſio. ſ. l. ſine collatõne.ſ.ſ. S.ſ.ſ.non dr mitti quia confe⸗

“?ð

Mueſtio
ratur ipſa perſona eius: ſed ſolummodo donum eius.
Item dicitur ſpirituſſanctus mitti. non quia ſit vbi
non eꝛat pꝛius cum ſit vbiq;:ſed quia eſt ibi alio modo
qᷓᷓ pꝛius.quia ꝗ pꝛius erat ibi ꝑ potentiam pꝛeſentiam
et eſſentiaʒ:modo pꝛimo eſt ibi alio modo ſcʒ per gꝛati
am. et ſimiliter dicit᷑ dari:quia alio modo habet᷑ ꝙᷓ pꝛi
us.ᷣ iſte alius et aliꝰmodus eſſendi vel inbabitãdi nõ
dicit᷑ de ꝑſona ſpirituſſancti rõne ſui ſed rõne alicuiꝰef
fectus vel doni:quia tũc diceret᷑ ſpirituſſanctꝰmutari.
& ipſa miſſio non dicetur de ſpirituſancto rõne ſui qa
ſcʒ in illa detur ipſa ꝑſona ſpũſſancti:ſed ſolum donuʒ
aliqð quod prius nõ habebatur.et hoc etiã ↄfirmatur
E hoc ꝙ in miſſione ſua.ſ.ſ.magis habet᷑ qᷓ pꝛius: ſed
ꝑſona ſpũſſan.nõ recipit magis et minꝰin ſe ſed ſolum
in ſuo effectu:ergo nõ datur in miſſione ſua in ſe ſed ſo
lum in effectu. autem in miſſione non tetur donum
ſpiꝛituſſancti nec ſolum ꝑſona ſpũſſancti ſed vtrũq; vi⸗
detur.ij.Coꝛĩ.j.dedit pignus ſpũs in coꝛdibus noſtris
glo.i.dona que ſunt pignus quo ſpũſſanctus eſt in no⸗
bis.ſed nihil eſt pignus ſui:ergo in miſſione.ſ.ſ.nõ ſo⸗
lum datur ſpũſſanctus nec ſolũ dona eius:ſed ſᷣm vtrũ
q; quorum vnum eſt pignus alterius. 4 Item o. v.
caꝛitas dei diffuſa eſt in coꝛdibus noſtris per ſpm̃ſan⸗
ctum qui datus eſt nobis ergo non ſolum infunditur
in nobis ſpirituſſanctus nec ſolum caritas: ſed etiam
vtrũq;ʒ.ergo ſi mittitur cum inſundit᷑:in miſſione ſpũſ⸗
ſancti datur ſpũſſanctus et etiam dona eius:ergo et ſi⸗
militer in miſſione filij Sap.viij.venerũt mihi oĩa bo⸗
na pariteꝛ cum illa.ꝗ Item hoc ideʒ oñdit᷑ rõne ſic.in
eo a quo tollit᷑ om̃is imꝑfectõ pꝛimũ donũ amoꝛ eſt:in
illo om̃ia alia dona donant᷑.Qam dare ex timoꝛe ſerui
tutis eſt.dare vᷣo vt aliꝗd detur ei cupiditatis:ſed dare
ex amoꝛe liberalitatis ẽ᷑.̊ amoꝛ erit in hmõi datõne.ſᷣ
dare ex amoꝛe liberalitatis ẽ:̊ amoꝛ erit donũ pꝛimuʒ
q̊ om̃ia alia dantur:̊ amoꝛ q̊ͥ teus diligit nos eſt. ſ. ſ.
Ratõne pᷣdictoꝝ querit᷑.ſuppoſito ꝙ in miſſione.ſ.ſ.
ↄferat᷑ vtrunq; ſcʒ.ſ.ſ.et dona eius:qð iſtoꝝ dr ꝑpꝛius
eſſe in aĩa ſiue in creatura rõnali ad quam mittit᷑.ſ.ſ.
vel ipſe vel donuʒ eius.⁊ loꝗtur de poꝛitate nature q̃ẽ
Fm rõnem intelligẽtie nõ tꝑis:quia ↄſtat ꝙ ſimul ſunt
temꝑe.et videt᷑ ꝙ ſpũſſan.quia ſpũſſanctꝰ eſt donũ quo
om̃ia alia dona dantur ſicut dĩc aug. ſi vtrunq; dicit
dari: ꝑpꝛius dicit᷑ ſpũs eſſe in aĩa q; gra vel aliqð alið
donum creatũ.¶ Item ad hoc etiã videtur facere illud
qð dicit.v. Ro.caritas di diffuſa eſt in coꝛdibo nr̃is ꝑ
ſpmſanctum ꝗ datus ẽ nobis.ᷓ pꝛius oꝛdine intelligẽ⸗
tie datur ſpirituſſanctus qᷓ; caritas infundatur. exquo
ꝑ ſpmſanctum datum infundit. Contra.ſi aliq̃ duo
dicunt᷑ eſſe in aliquo:quoꝝ vnum eſt ſicut diſpoſitõ re
ſpectu alterius: pꝛius dicit᷑ ineſſe illnd qð eſt ſicut di⸗
ſpoſitio.qᷓ illud ad quod illa diſpoſitio oꝛdinatur. Sʒ
gratia dicit᷑ eſſe ſicut diſpoſitõ in anima ad hoc vt ipᷣaʒ
inhabitet ſpũſſanctus.et cuʒ mittit᷑ ſpirituſſanctꝰdici⸗
tur inhabitare ip̃am animã ꝑ gratiã: ergo in miſſione
ſpirituſſan.pꝛius oꝛdine nature eſt in anima gratia cꝛe
ata qua ipſa efficit᷑ templũ ſpirituſſancti: qᷓ; ſpũſſanctꝰ
inbabitans illam ſicut templũ ſuum. 4 Item ad hocẽ
illud quod dicit᷑.ij.coꝛin.j.dedit pignus ſpiritus ĩ coꝛ⸗
dibus noſtris.gl.i.dona que ſunt pignus quo ſpũſſctĩs
eſt in nobis:ergo dona ſpirituſſancti que ſunt ſicut pi⸗
Inus ad habendum ſpiritumſanctum: perprius ſunt ĩ
nobis ꝙᷓ ſit ipſe ſpirituſſanctus cuius ſunt ſiẽ pignus.
BGBolutio dicendum ꝙ in miſſione
. ſpirituſſancti nõ ſolũ da⸗
tur ſpirituſſanctus nec ſolum dona eius.ſed etiazʒ vtrũ⸗
q;· Vnde datur ſpirituſſanctus in ſe et in donis ſuis.⁊
ratio huius eſt.quia ſpiritnſſanctus eſt in iſtis ratõne
fruetus:quia eo fruuntur iuſti.dona autem ſpirituſſã⸗
cti in iniuſtis ſunt non ſicut fructus:ſed ſicut diſpoſiti
ones mentis vel libe.arbi:ad fruendum. anima enim

. P : do m- Srn IAS –

5 O Sr.. S . t b. Sor h

de ſe non habet virtutem fruendi bono increato: ſed ꝑ
gratiam et virtutes. 4 Ad pꝛimum ergo obiectum di⸗
cendum.ꝙ aug. intendit oſtendere ꝙ ſpirituſſan. dat ſe
nec tamen diſtinguitð᷑ a ſe.nec intendit angui. dicere ꝙ
aliud donũ a ſpũſcto creatũ nõ detur cum ſpirituſcto:
ſed ꝙ cum dicit᷑ donum.ſ.ſ.de ipſo ſpũſan.in nomine ⁊
in conſtrucrõne nibil aliud ſignificatur ꝙᷓ ſpũſſanctꝰ.
Cum em dicit᷑ donum. l. ſ. ꝓpter tranſitõneʒ oblig pol⸗
ſit aliquis credere 2 diuerſitas eẽt inter obliquum et
rectum.vñ vult augꝰ.dicere.ꝙ obliquus cum recto in⸗
tranſitiuam habet ↄſtructiõem ſicut cum dicit᷑ coꝛpus
carnis ⁊c. ¶ Ad aliud dom.qꝙ ſicut dictum eſt ꝙ ĩ miſ⸗
ſione nuncij poteſt eſſe ratio miſſionis licet non efficiat
illud ꝓpter quod mittit᷑:nõ tamen ſine omi effectu com

pletur ratio miſſionis.Qam et ſi dicat᷑ miſſus.etiaʒ ſi

nõ efficiat illud ꝓpter quod mittebat᷑:nõ tamen põt di⸗
ci miſſus niſi moueatur ad illud efficiendum: ſed.ſ.ſ.
nõ poteſt dici moueri ad aliquid efficiendum rõne ſui
ſed ſi dicitur mobilis.vij.ſapien.hoc eſt ratõne effectꝰ
et non rõne ſui.et ideo cum attribuitur ei miſſio qui ſi⸗
gnificat quaſi motũ:opoꝛtet ꝙ hoc ſit ratõne effectus.
et ratõne talis effectus ꝓpter quem dicitur eſſe alio mo⸗
do in creatura qᷓ; pꝛius.et ideo opoꝛtet ꝙ ĩ miſſione ſpi
rituſſancti efficiatur illud ꝓpter quod dicit᷑ mitti:licet
nõ opoꝛteat illud ex ꝑte nuncij qui põt moueri ad effici
endum licet nihil efficiat᷑:qð non põt intelligi vel dici
de ſpirituſancto. Ad terciũ dicendũ.ꝙ licet.ſ.ſ.poſſʒ
efficere in anima ꝗcquid poteſt gratia et multoampli⸗
us:ad hoc tamen vt inhabitet ſpirituſſctꝰ ipſam aiam
ſicut templum:et ꝙ ipſe ſpirituſſanctus detur ei:exigi
tur ex parte anime aliqua diſpoſitio media per quam
ipſa efficitur ſicut templum que pꝛius non erat templũ
vel de ſe nõ erat ſicut templũ.et hoc pater mittendo ſi⸗
ue filium ſiue ſpiritumſanctum ſiue danco non requi⸗
rat in ſua oꝑatione medium quod ſit differens ab ipſo
ꝓ eſſentiam.anima tamen ꝗꝓpter nature ſue imꝑfectõeʒ
in recipiendo ſpm̃ſanctum ei datum requirit medium
differens ab ipſo ꝑ eſſentiam.ꝑ quod medium ipᷣa con
iungit᷑ ſpirituiſancto vel etiam ipſi deo efficitur digna
vt inha bitetur ab ipᷣo q̃ de natura ſua non erat digna.
Ad illud autẽ quod primo obijcitur ꝓ alia ꝑte ſcilʒ
ꝙ ſpirituſſanctus non detur in ſe ſed ſolum in ſuo effe⸗

ctu vel dono:quia miſſio cum ſit temꝑalis ad temꝑale

terminatur et nunꝙᷓᷓ ad eternum. Dicendum ꝙ verum
eſt:ſed tamen ad effectum dupliciter dictum terminat
miſſio ſiue datio ſpirituſſancti.ad hoc qð eſt habẽ gra
tiam:et hoc qð eſt habere ſpiritumſanctum alio mõ qᷓ;
pꝛius:et vnus effectus oꝛdinat᷑ ad alium. Vnde in miſ
ſione ſiue in collatione ſpirituſſancti nõ efficitur.ſ.ſ.ſᷣʒ
efficitur in iſto.Notandũ tamen ꝙ in miſſione ſiue da⸗
tione ſpirituſſancti notatur duplex reſpectus ſcʒ reſpe⸗
ctus ꝑſone ad ꝑſonam: et reſpectus eẽntie ſiue perſone
ad creaturã.rõe pᷣmi reſpectꝰtrãſit miſſio ſuꝑ ꝗqd ĩ crea
tum:qꝛ in miſſiõe filij vel.ſ.ſ.intelligit ꝓductõ vel pꝛo⸗
ceſſio filij vel.ſ.ſ.rõe ſcdᷣi reſpectꝰtraſit ſuꝑ aliꝗd qð eſt
bhr̃e graʒ.et ꝑ ↄns.ſ.ſ. Vñ ñ ſeqꝗt᷑ ſi trãſit ſuꝑ ꝗd creatũ
ꝙ ꝓpter h̊ ↄferat᷑ aĩe ſolũ ꝗd creatũ:qꝛ ↄferꝛe.i.ſ.nõ ter
minat᷑ ad.ſ.ſ.ſᷣ ad h̊ qð ẽ hre.ſ.ſ.inhabitantẽ tanqᷓ; tem
plũ ſuũ.q¶ Ad aliud dðᷣm.qꝙ licet gr̃a nõ ſit.ſ.ſ.ꝑ eẽnti⸗
am.nõ tñ ſeꝗtur ꝙ vnũ poſſit hr̃i ſine alio: qꝛ vnũ ẽ di⸗
ſpoſitio ad aliud. Vñ ſicut nõ ſegꝗtur.ſoꝛma ſubalis nõ
elt diſpoſitõ:̊ põt impᷣmi ſine ſua diſpoſitõe.ſic nec in
ꝓoſito.Et cu dĩc beda ꝙ cũ gra boĩbo dat᷑ mittit᷑.ſ.ſ.
nõ vult dicẽ ꝙ nihil aliud det᷑ in miſſione.ſ.ſ.q Ga:ſed
ꝙ vnũ ↄcomitat᷑ aliud:nec vnũ hr ſine alio.¶¶ Ad alið
dðm.q.ſ.ſ.in miſſione alio mõ eſt in creata ꝙᷓ pꝛiꝰ.ꝗa
pꝛiꝰhẽbat᷑ inqᷓtum ſpũs:ſ̊ nõ inqtum ſct᷑s.nec ꝑ modũ
fructus.verũ ẽ etiã ꝙ ille aliꝰmodꝰattribuit᷑.ſ.ſ.nõ ra⸗
tione ſui ̊ rõne effectꝰſiue doni:non tñ ſegꝗtur ꝗn aliud
ſit illud qdð H̊ mõ br̃i dr:⁊ illud rõne cuiꝰinbabitat ſpi⸗

₰
.2 Dar anden ns j

rituſſanctus.vel hoc modoeſt in anima tanq mediuʒ
ex ꝑte anime diſponens ipſam ad fruendum ipᷣo:quin
aliud ſit gratia exñs in anima et ſpirituſſanctus exñns
in ipſa.vel ꝙ in ſeipſo non babeaturlab anima. 4 Ao
aliud quo querit᷑ cuzvtrunq; feratur anime. ſ. ſpuſſcets
et gratia.qd perpꝛius dicitur ↄferꝛi anime: Dicenduʒ
donum habet ↄparationem et ad illud a quo datur
1 ad illum cui datur. Eñ ſieut in miſſione ſiue datõne
filij dicitur deus operari ꝑ filium:et in miſſione ſpiri⸗
tuſſancti per ſpm̃ſanctum: quod quidem medium nõẽ
differens per eſſentiã ſed ſolum ᷣm oꝛiginem. vel etiaʒ
aliquando ſᷣm rõnem ſicut ſupꝛa determinatuʒ eſt:ita
ex parte anime in recipiendo ſpm̃ſanctum vel filiuz eſt
medium.quod quidem medium differt ab anima per
eſſentiaʒ.cum ergo querit᷑ cuiuſmodi donum intelliga⸗
tur perpꝛius dari anime ſcʒ.ſ.ſ.vel gratia: dicenduʒ ꝙ;
pmjoparatõnem doni ad illud a quo datur:pꝛius intel
ligitur dari ſpirituſſanctus.quia prius ꝓcedit a patre
ſpirituſſanctꝰ ad animam:dinde effectus infoꝛmans
ipſam animam.et ſᷣm hoc pꝛimo ꝓcedit pꝛima ratio et
auctoꝛitas. Scᷣm dᷣo ↄparatõneʒ doni ad illud cui da
tur:pꝛimo intelligitur gꝛatia ſicut diſponens animam
et deinde ſpirituſſanctus inhabitans.Enð illud quod
pꝛius erat oꝛdine intelligentie ex ꝑte dei in conferendo
poſterius eſt ex ꝑte anime in recipiendo.et ſᷣm bunc vl
imurn modũ pꝛocedunt ratio et auctoꝛitas ad hoc ad
ducta.

Articulus ſecũdus

HOnſequẽter querit᷑ vtrũ miſſio filij vel ſpũſ⸗
ſancti determinet᷑ penes effectũ gꝛatie gra⸗
tiſdate:vel ſolũ penes effectũ gre gꝛatiſſaciẽ
tis.et eſt pᷣma qõ ce miſſione filij:deinde de miſſiõe.ſ.ſ.
Mꝛ aũt nõ ſit miſſio filij ſiue gra gratũfaciente videtur
Mam in pᷣmo li.ſen.xv.diſ.ca.ad qð dicimꝰdicit męr̃.
; duobo modis mitti dicit᷑ filius.ſ.cum viſibiliter mũ
do apparuit carne indutus:vel cũ in aĩas pias ſe trãſ⸗
fert vt ab eis ꝑcipiat᷑ et ↄgnoſcat᷑:g̊ filius non mittit᷑ i
uiſibiliter niſi ad pias aĩas:ſed anima pia non dicituꝛ
