uum eſt malum eterne damnatiõis.poteſt ergo elici bo⸗

num ex malo tempoꝛali.quod reſpicit ꝓuidentia queẽ
Fm dxrelictionem. diſpenſationẽ et eruditionẽ. Itẽ bo⸗

num poteſt elici ex malo eterno.ſ.iuſticia dei et leticia
ſanctoꝛum. et illud reſpicit puidentia que eſt ᷣm dereli

ctionem et deſperationem. IJtem bonũ quod elicitur er

malo tempoꝛali aut eſt bonum ꝓpꝛij vel bonuʒ ꝓximi vł
gloꝛia dei.et ex verbis damaſceni accipiuntur be diffe⸗
rẽtie.Si eſt bonum quod celicitur ad gloꝛiam dei:ſic eſt
quinta differentia.ſ.qn derelinquitur quis in alterius
gloꝛiaʒ vt in ceco nato:Si elicitur bonum ex malo.aut
hoc eſt ꝓpter bonum alteꝛius generale.vt derelictõ xpᷣi
in cruce:aut ꝓpter bonum alterius ſpeciale quod eſt du
plex.ſ.in declinando malũ vel faciendo bonum.vel ali⸗
ter in agendo et ĩ patiendo.ſi bonum in agendo:ſic fu⸗
it derelictio in laʒaro.ſi bonuʒ in ſuſtinendo hoc modo
derelicti ſunt martires. IJtem bonum ꝓpꝛium eſt tripli⸗
citer:et ita ꝓpter bonum ꝗꝓpꝛium eſt derelictio vel in ma
lum pene vt in Job. vel in malo temptatõnis vt in pau
lo.vel in malo culpe vt in illo qui permittitur cadere in
adulterium vt de caſu humilietur.et ſic patet ratio ĩ li⸗
bro differentiarum ꝓuidentie quas ponit damaſcenus
Ad pꝛimo queſitum dõm.qꝙ ꝓuidentia ſᷣm acceptio⸗
nem tripliciter dicitur.vno modo ſᷣm ꝙ eſt aliquoꝛum
que incõtradictiue bona ſunt nec ſubſunt li.aꝛ.ſicut ſũt
illa que ipᷣe deus per ſe et immediate oꝑatur et etiaʒ na
turalia.Alio modo ſubſunt aliqua diuine ꝓuidentie qꝗᷓ
egrediuntur non tm̃ a diuina ꝓuidentia: ſed ad hoc vt
ſint:requiritur alterius conſenſus vel nõ reſiſtentia:vt
eſt virginem parere.Tercio ſubſunt aliqua diuine pꝛo⸗
uidentie que egrediuntur in eſſe non tm̃ a doo ſed etiaʒ
alio oꝑante vel cooꝑante.vt ſunt boni actus qui ſunt a
li.ar.tribus iſtis modis ſe habet ad res ꝓuidentia ſᷣm
acceptõeʒ. et ſimiliter illa voluntas beneplaciti.Qihil⸗
ominus tamẽ ipᷣa/ ꝓuidentia ſe extendit ad aliqua ad qᷓ
ſe non extendit voluntas beneplaciti.vt patet de aliqui
bus pceptis.ꝙ em̃ abraham ymolaret filium ſuũ:iſtud
datum fuit ei a diuina ꝓuidentia.nec tamẽ fuit volun⸗
tas beneplaciti ꝙ ipᷣm ymolaret.Similiteꝛ ð libello re
pudij qᷓis a diuina ꝓuidentia ꝑmitteretur: non tame
fuit voluntas benepiaciti.ſic igitur aliqua ſubſunt ꝓ⸗
uidentie pᷣm acceptõnem que non ſubſunt voluntati be
neplaciti.cum tamen bec duo cadem ſunt.et boc ideo ẽ
quia voluntas beneplaciti ſe habet ad res vt creans.ꝓ
uidentia pᷣo non tm̃ vt creans ſed aliquãdo vt oꝛdinão
Ad illud quod obijcituꝛ.ꝙ pꝛouidentia ſᷣm concefſio/
nem ſe extendit tm̃ aut ad malum culpe aut pene: ergo
tm̃ eſt ſub permiſſione et adimpletione. Dicendum 8
conceſſio dicitur dupliciter. vno modo pꝛout eſt idẽ qdð
permiſſio:et ſic veruʒ eſt quod obijcitur. Alio modo di
citur conceſſio illa libertas que concedituꝛ libero arbi⸗
trio faciendi quod vult ſiue bonuz ſiue malũ.⁊ h mõ li⸗
berũ arbitriũ ſe extẽdit ad oĩa illa quinq; q dicta ſunt:
ita ad oinnia illa ſe extendit puidentia 'm conceſſionẽ
Sed notandum eſt.q; ꝓuidentia ipᷣa ſe habet ad reoꝓ
ut iã ſunt in eſſe cõſtitute:et ſic reſpicit impletõem et ꝑ⸗
miſſionẽ inqᷓtum ſic ſunt.qꝛ dicũt rẽ in eẽ. Alia poo tria
ſigna dicuntur reſpectu eoꝛum que fiẽda ſunt nõ vt isʒ
facta:ſicut pᷣceptũ.ↄſiliũ et ꝓhibitio:et iõ in rõe qua ſic
ſunt nõdum ſunt ſub pꝛouidentia. ſed illa eedem cũ ad
eẽ vel completõnem venerint:tunc ſub ꝓuidentia ſunt.
Ad alind dðm q; ꝓuidentia qua vnlt omnes bomies
ſaluos fieri reducitur ad ꝓuidentiam ᷣm acceptõem.ß

hec ꝓuidentia multipliciter com patur eo res vt dietñ

eſt.vno modo comparatur ad res quarum ipᷣe dens eſt
tota cauſa. nec ad eſſe hmõi rerum coexigitur aliqua

õ

— S

—

— — — — — —

„ — — , -—

ſeqodeh
Genco.ſie in
Oboc noch
uneſt wipi

no inm

nisttin ſu
ltur cadereſn
datet dato⸗
danaſenmn
mnaacpt⸗
ſtelignon
gtlinſen
aturerenizt
ine Pritenef
ſocptr/
tſnntt
guadoer
9 doſddeni
tuoviſne
poidentaft
laiti⸗b
gligvacdi
Net woligni
hin ſuiͦituo
fuit wlun⸗
nöͤlibelote
Irnontan
aſubſunt,
4chontngt
net bor an
t
o torli

fnecn

Aut penetn
Deenn⸗
wircekif
Donohe
nlhenni
nelithno⸗
giainſen
n N
inann
, etend
nn
ſontört,
nneci
eeden in
ertw
angib⸗
utn
Fean
ihn

4

Nueſtio

concauſa.ſieut li.ar. vel hmõi.⁊ in hmõi indueit ꝓni⸗
dentia necitateʒ. ſimilit ip̃a volũtas. talia ſunt in
ↄtradictõne.vñn.ix.ro. voluntati eius ꝗs reſiſtet. q. d.
nullus. Sed de hac ꝓuidẽtia vel volũtate nõ intelligi
tur illud:vult omẽs hoĩes ſaluos ſieri. Iſtud eniz Fᷣm
aliquẽ ſaluũ fieri:nõ eſt tale qd babeat tm̃ eſſe a diuĩa
ꝓuidentia vel voluntate: pᷣ etiã a li:ar. cooꝑante vl co
adiuuante. in talibo nõ inducit ꝓuidentia vel volun
tas nccitateʒ. vnde nõ ſequit᷑: vult omẽs hoĩes ſaluos
fieri. omnes ſaluabunt᷑. nibilomin tñ vult H̊ voluta⸗
te bñplaciti.i.paratus eſt omĩbo dare gratiã etiam ñ⸗
nalem qua ſaluabunt᷑: dũmodo libeꝝ arbitriuʒ prout
tebet coopetur. que ideo volũtas antecedens dicit᷑: ꝓ⸗
pter gratia bñ faciendi quẽ preꝑat nobis dñs ⁊ pretẽ⸗
dit. Et eſt ſimile de luce.que quantũ in ſe omẽs illuiat
nec tñ illuiant᷑ ꝓpter aliqd impedimentũ ey ꝑte ipoꝝ.
¶ Ad aliud doᷣm.ꝙ ꝓuidentia ſᷣm acceptatõʒ 7 etiaʒ
voluntas bñnplaciti referunt᷑ ⁊ creant᷑ in ipſo ceo. vnð
bec eſt voluntas qua quieſcit in ſe deus. dæ q̃ͥ.xij.ro.vt
ꝓbetis que ſit voluntas dei bona bñplacẽs 2 pfecta.
ve bac ꝓuideniia dicit᷑ ꝓuer.xvj.vniuerſa pt ſemet⸗
ipſum oꝑatus eſt dñs. qꝛ igit᷑ hec duo referũt᷑ ⁊ dicũt
terminari in deum qui in ſe manet indiuiſus. ido ipſa
indiuiſa manet.voluntas vo ſigni ꝓuidentia ſᷣm cõ
ceſſionẽ referunt᷑ ad cꝛeatuꝛas.ſicut patet de pᷣceptis,ꝓ
bibitionibo ⁊ hmõi.⁊ ideo diuidũt᷑.

Membrũſeptunũ

Onſequent᷑ querit᷑ de effectu ꝓuiden:ie.
7 querũt᷑ duo. Primo.quis ſit eſfectꝰ ꝓ⸗
uidentie.Secũdo.vtrum effectus proui⸗
ntie inferat nccitateʒ rebus.

Articulus peaum?

Ad primũ quo querit᷑.vtꝝ effectus ꝓuidẽ⸗
tie ſit ꝙ ꝓducant᷑ res in eſſe.vel ꝙ ꝑmaneãt
res in eſſe.aut ꝙ gubernent vel ſe extẽdant
ad omiĩa iſta. aũt ad effectũ ꝓuidenne ꝑtineat ꝓ⸗
ductio rerũ in eſſe:ꝓbat᷑ ꝑ Hoe.de ↄſo.qui loquẽs de
drñtia ꝓuidentie dicit.ꝙ ꝓuidentia eſt rerum vt ſint.
Item aug.ſuꝑ geñ.ad lit. Gemina eſt ꝓuidẽtie oꝑa
tio: naturalis ⁊ voluntaria ꝑ angeloꝝ hoĩm admini
ſtratõz. Fᷣm pꝛimã arbuſta ⁊ aialia hñt concipi ⁊ naſci:
celeſtia ⁊ terreſtria oꝛdin ari.̊ puidentia naſcũt᷑ res ⁊
ꝓducunt᷑ in eſſe.¶ Ieeʒ ꝙ ad eſſectum ꝓnidentie perti
neat pmanentia vel ſubſiſtentia:iam ꝓbatuʒ eſt auẽte
auguſti.ſuꝑ illud:requieuit deꝰ. ¶ Item ꝙ ſe extendit
ad gubernatõʒ ꝓbatur ꝑ dama. Generatio noſtra eſt
virtutis conditiue.pmanentia virtutis ↄtentiue.gub⸗
natio ⁊ ſalus virtutis ꝓuiſiue. Sic ̊ ꝓuidentie eſfe⸗
ctus ſe extendit ad eſſe reꝝ ⁊ ꝑmanentia ⁊ gubernatio⸗
nem. Contra. penes eſſe reꝝ ⁊ gubernatõʒ 2 proui⸗
ſioneʒ diſtinguit᷑ viꝛtus ↄditiua.ↄtentiua.2⸗ ꝓuiſiua a
Johane dam̃.in predicta auẽte. cũ virtuti ꝓuiſiue at
tribuit᷑ reꝝ gubernatio:tm̃ ſe extendit ꝓuidẽtia ad re⸗
rũ gubernatõʒ. Solo. ꝓuidentia aliqñ accipit᷑ cõ⸗
munit᷑:⁊ ſic ꝑtinet ad virtuteʒ ↄditiuã.ↄtentiuò.⁊ pro
uiſiuã. ? ſic ꝑtinet ad virtineʒ. ſm hoc res ab ipᷣa ſunt
ꝑmanent ⁊ gubeꝛnant᷑.⁊ ſic accipit᷑ a Hoe.in li.ↄſola.
cuũ determĩat de puidentia ꝑ comꝑatõʒ ad fatũ.Aliqñ
autẽ ſumit᷑ ꝓprie.⁊ ſjm H̊ attribuit᷑ ei gubernatio tm̃.⁊
tũc etiã diſtiguit᷑ viꝛtꝰ ꝓuiſiua a ↄditiua ⁊ a ↄtẽtiua.

Aticulus ſecũdus.
Onſequent querit᷑. vtꝝ ꝓuidentia inducat
ncciĩtatẽ ipſis ren ꝓuiſis. Ad qð ſic. Hoe.
Otꝛdo iſte ineuitabili ↄnerione ꝓcedẽs a fon
te ꝓuidẽtie defendẽs cũcta ſuis locis tꝑiboq; diſponit.
Exr hac auẽte pʒ.ꝙ ineuitabilis ↄuexio ẽ in i p̃is pui⸗
ſis a ꝓpuidentia. 4! Itez boe. dicit. H acius ſoꝛtüag bo⸗

xxvj.

minũ indiſſolubili cauſaꝝ anerione oſtringit.qui eum
ab immobilis puidentie ꝓficiſcant᷑ erxoꝛdijs:ipos q; ĩ⸗
mutabiles eẽ ncce eſt. Ex hac auẽte plane apparẽt ꝙ
uidentia inducat rebo nccitatẽ. 4 Ztez qr cae ſunt im⸗
mutabiles ⁊ nccie:ipſa q; ſunt immutabilia ? neceſſa⸗
ria.ob h.n.dicit᷑ cã ncc̃ia ꝙ ꝓducit effectũ ncẽiuzʒ. ſed
ꝓuidentia eſt cauſa immutabilis ⁊ nccia. res q̃ ab
ipa ſunt:ſunt nccie ⁊ immutabiles. Contra. ea que
ſunt liberi ar. ſubſunt diuine ꝓudentic. p̊ ea q̃ ſunt li.
ar.nõ ſunt ex neciĩtate. ᷣ puidẽtia nõ inducit nccĩtatem
eis que puidet. aũt illa q̃ ſunt li.ar.nõ ſunt ex ncci
tate pʒ.qm ſi eẽnt ex nccĩtate:tũc pcẽm nõ imputaretuꝛ
ipſi libero ar. ⁊ hec rõ ſumit᷑ er dictis ip̃ius boetij. Si
apud illũ oĩm reꝝ certiſſimũ fonteʒ nihil incerti eẽ p̃t:
certus eſt eoꝝ euentus q futura illi firmit᷑ p̃ſcieꝛũt.qꝛe
nulla eſt hũanis ↄſilijs actõibuſqʒ libertas:q̃ s diuina
mens ſine falſitatis erroꝛe cũcta ꝓſpiciens ad vnũ alli
gat ⁊ ↄſtringit euentũ. fruſtra.n. bonis maliſqʒ pᷣmia
peneue ꝓponũt᷑ que nullus meruit liber ⁊ volũtarius
motus aioꝝ.idqʒ oĩm videbit᷑ iniquiſſimũ:qð nũc eqꝗſ
imũ iudicat᷑.vel puniri improbos vel remunerari ꝓ⸗
bos quos ad alterutꝝ ꝓpria nõ mittit volũtas: ſ̊ futu
ri cogit ceꝛta nccĩtas. Erx bis incõueniẽtibo videtuꝛ. q;
diuina ꝓuidentia nõ imponat rebo ſibi ſubiectis ncc̃i⸗
tateʒ. Solo. dom ꝙ diuina ꝓuidẽtia ᷣm ꝙ hmõi ĩ⸗
ducit rebus neceſſitateʒ oꝛdinis.nec dico nccitatem q;
hec res ſit vel illa:ſᷣ nccitatẽ ꝙ oꝛdinet᷑ poſtqᷓ eſt.⁊ hoc
etiã facit in his que ſunt a li.ar.lʒ mutabilit ꝓcedant ĩ
eſſe a li.aꝛ.tñ indueit nccitatẽ oꝛdinis poſtqᷓ ſunt ab il
lo:nõ ncciĩtatẽ ad h̊ ꝙ ſint.¶ Circa qð notandũ ꝙ; mul
tiplex eſt neciuʒ. Ino modo dicit᷑ neceſſariũ quod im⸗
poſſi bile eſt aliter ſe habere vel eſſe:⁊ hoc ẽ neceſſariũ
ſimpłr. ⁊ hoc modo dicit᷑ deus nccio eſſe ⁊ ea q̃ ſempeꝛ
ſunt ⁊ principia phie.t iſtud eſt ncciuʒ abſolute. Iteʒ
alit dicit᷑ neceſſariuʒ reſpectiue.⁊ hoc dicit᷑ multipłr:
quia eſt ncciuʒ ab h.X ſic dicit᷑ ncciuʒ qð ꝑ violentiam
inducit᷑.ſicut ꝙ graue aſcendit ſurſuʒ ẽ ncciuʒ: ſed h̊ ꝑ
violentiã. vnde ab illo qui eleuat ipſuʒ ſurſum eſt ipſa
nccitas. Iteʒ eſt nccẽiuʒ cũ h.ſicut ncẽiuzʒ ẽ ſpiraꝛe aiali
hñti coꝛ ⁊ pulmonẽ. Iteʒ eſt nccium ad h̊.⁊ h̊ mõ dicit᷑
medicina nccia ad ſanitatẽ. nõ quia ſine ipſa nõ poſſit
eẽ ſanitas:h̊ nccia eſt ad illãs bñdam. In bhis &q fiunt
a ꝓuidẽtia ẽ ncciũ ad h: ñ ab h.qm̃ ꝓuidẽtia n cogit li
beꝝ ar.vñ nõ poſſum ibi dicere nccitatẽ ab h:queẽ ne⸗
ceſſitas ꝑ violentiã vel coactõz. VUnde dicit dam̃.pꝛeco
gnoſcit que in nobis ſunt:ſ̊ nõ p̃determĩiat.nõ.n.ↄpel/⸗
lit virtutẽ.i.nõ ꝓuidet cũ coactõne faciẽdi.vñ nccium
ab h̊ nõ eſt in his q ꝓuident᷑ ab ipſa ꝓuidẽtia qᷓtũ ad
volũtaria dico:h̊ ncciuʒ a i h.qꝛ cũ res eſt a li.ar.ſiue
bonũ fuerit ſiue mali:oꝛdinat᷑ nccio ab ipſa ꝓuidẽtia
ad aliqð bonũ.nõ dico ad iſtud determinatũ vel ad il⸗
lud:v̊ infinite ad aliqdᷣ.Et dico ꝙ iſte auẽtes boetij nõ
ponũt ncciuʒ euentũ ipſius rei mutabilis que mutabi
liter ꝓcedit ſiue ſicut inuolũtarijs:ſᷣ ſoiũ ponit᷑ ꝑ h̊ im
mutabilitas ex paꝛte diuine ꝓuidẽtie:que ſingulariter
ſtabilitq; facienda diſponit.4. Ad illud qdð obijcit᷑ di⸗
cendũ.ꝙ nõ ſequit᷑ ſi ꝓuidẽtia eſt cauſa nccia ⁊ immu
tabilis:q; ꝓpter h̊ res omẽs ſint immutabiles.qm̃ ñ ſo
lum dependent res ex hac cauſa immutabili: immo ex
cã mu tabili ſibi immediata ⁊ ꝓpinqua ſicut a libe.ar.
Fm cuiꝰ diſpoſitõʒ exeũt:cũ immediate ab ipſa ⁊ a pri⸗
ma cã mediante ipſa.⁊ ideo trahũt mutabilitatem ab
ipſa vt dicat᷑ mutabiles.q¶ Si obijciat᷑.ꝙ pꝛima cã plꝰ
influat qᷓ ſecũda.q̊ᷓ plus debet trahi ad immutabilita⸗
tem pꝛime caulſe.verũ eſt plus inſfluit qtũ ad cẽ. qꝛ illa
non ſine iſta:immo ab iſta.ſ̊ nõ plus ꝙᷓtum ad diſpo⸗
ſitõʒ eſſe.qm etſi pᷣma cã plꝰ influat qᷓ; alia:ſecũda tñ ĩ⸗
fluit plꝰ.i.amplioꝛi ↄfoꝛmitate.ideo ei .ſ.ſecũde ciẽtie
oↄfoꝛmat᷑ res in diſpoſitõne.

— ena Du⸗ 20(.; ο n 0o1.

O —
Phre Teſhs & h e er r

Membꝛum octauũ
Eſtat querere de fidei ꝓuidentia.⁊ que⸗
runt᷑ duo.Primo querit᷑.quare nõ poni
tur in ſymbolo ꝓ articulo.Scðo.de erꝛo
re circa ꝓuidentiã.

. 9 2
Aꝛticulꝰ pꝛimus
D primũ 1, Pann. Cũ ĩ ſymboloſit vnꝰ
articulus deũ eſſe oĩm creatoꝛẽ: quare ñ po
nitur ſimilit᷑ vnus aꝛticulus deũ eẽ oĩm gu
bernatoꝛẽ? Et videt᷑ ꝙ deberet eẽ.qꝛ ſicut fides ſupoĩt
ꝙ deus ſit oĩm creatoꝛ:ita tenet ꝙ eſt oim gubernatoꝛ
⁊ ↄſeruatoꝛ.¶ Iteʒ querit᷑.cũ in ſymbolo ſint diuerſi
articuli vt excludant᷑ ꝑ ipſos hereſes incidentes ð veri
tatem fidei.ſ̊ ſicut erant hereſes incidẽtes circa creati
oneʒ.ſ.manicheoꝝ:qui ponebant duplerx eſſe reꝝ prin
cipiũ.ſ.æum lucis:⁊ tenebraꝝ deũ.ita errabant aliꝗ
cirea gubernatõneʒ ſeu ꝓuidentiã.ſicut epicuri:ꝗ po⸗
nebant omia eſſe a caſu? nihil eſſe ꝓuidentiã. ſicut g̊
fuit articulus excludens erroꝛeʒ manicheoꝝ ciꝛca crea
tioneʒ:ita debuiſſet articulꝰ eſſe excludens erroꝛẽ epi⸗
curoꝝ ↄtra ꝓuidentiam. Solutio. dicimꝰ ꝙ verũ ẽ
ꝙ ꝑ articulos poſitos in ſymbolo debent excludi here
ſes.inter articulos igit᷑ quidã ſunt qui ꝑtinent ad oꝑa
creationis.quidam ad opa recreatõis: ſicut illi ꝗ ſunt
cx incarnatõe ⁊ paſſione.quidam vᷣo ad oꝑa iuſſifica⸗
tionis ⁊ gloꝛificatõnis:ſicut vltimi articuli ſym boli.
Quoniaʒ aũt circa articulũ creationis ab initio erroꝛ
erat circa principiuʒ creatõis.qm̃ quidam ponebãt ꝙ
vnum principiũ boni ⁊ aliud mali.Alij ꝙ vnũ erat pᷣn
cipiũᷣ ſuꝑioꝝ:aliud inferioꝝ. Iteʒ alij.ꝙ vnus erat cre
atoꝛ ſpũaliũ:alius coꝛꝑaliuʒ. Iſtis ̊ erroꝛibo qꝛ vige⸗
bant q̃i a principio:opoꝛtuit oꝓponi articulos explici⸗
te ꝑ quos excluderent᷑. Sed quia hereſis circa ꝓuidẽ⸗
tiam vel gubernatõʒ nõ erat ita a principio: ſufficit ꝗꝙ
hmõi erroꝛ excludat᷑ implicite ꝑ aliquezʒ articuloꝝ.vñ
dicimus ꝙ bñ excludit᷑ cũ ponimꝰ cũ creatoꝛeʒ.Cum
enim dicimꝰ eũ creatoꝛẽ:ſiłr dicimꝰ eũ gubernatoꝛem
⁊2 ꝓuiſoꝛeʒ.ſicut dicit dam̃.Et eſt ſimile ꝙ deꝰ ſex die⸗
bus creauit vniueꝛſuʒ.ibi ꝑ creatõʒ intelligit᷑ diſtinctõ
ꝑiter ⁊ oꝛnatus. Similit᷑ cũ dicimꝰ deũ cꝛeatoꝛẽ:innu⸗
imus ſimul creatõʒ. gubernatõʒ. ⁊ ꝓuidentiã.⁊ ſic pʒ
rñſio ad illud quo querebat᷑. ad exciudendũ aũt erꝛoꝛẽ
illoꝝ qui ponebant vnũ principiuʒ boni ⁊ aliud mali:
dicimus ſufficere articulũ de creatoꝛe.Cũ.n.dicimꝰ eũ
eſſe creatoꝛeʒ: intelligimus ꝑ hoc eſſe principiũ oĩm q̃
P creatõʒ in ſe ꝓducũt᷑.ſᷣm ꝙ dicit᷑ ecci.xviij. Qui viuit
ineternũ creauit oĩa ſimul. ðI

Articulꝰ ſecundꝰ

Hnſequẽt᷑ querit᷑ de erroꝛe cirea diuinã ꝓ⸗
uidentiã.Et querit᷑ qui magis peccãt: an ꝗ

negant diuinã ꝓuidentiã eſſe: an illi ꝗ ip̃aʒ

ponũt:ſ̊ ipſum auctoꝛẽ.ſ.deũ accuſant ſcʒ de malis. di
cendo ꝙ nõ bñ regit ꝑmittendo mala fieri.¶ Ad quod
ſic obijcit᷑.ꝙ illi ꝗq negant ꝓuidentiã deterius peccant:
quia tales ſunt infideles.qꝛ credũt deuʒ nõ omĩa ſcire
vel gubernare. ſi infidelitas eſt maximũ pcẽm qð ẽ ʒ
fundamẽtuʒ totius boni. lanes deteꝛius peccãt.¶ Itẽ
j · coꝝ.iij.ſi cuiꝰ opus manſerit qð ſuperedificauit ⁊c.
dicit glo.ꝙ ſi ꝑfidi ineternũ pereant ꝓdeſt illis ex ꝑte
credidiſſe xpᷣm. illis ꝓdeſt ꝙ credũt ponũt ꝓuiden⸗
tiã. illi magis peccãt qui negant illam ꝓuidentiaʒ.
õtra.eſa.xviij.ve terre cimbolo alaꝝ. Glo.hiero.
dicit epicurus nõ eſſe ꝓuidentiã: ⁊ voluptatẽ eẽ ſũmuʒ
bonũ.pᷣ illi peioꝛes qui ꝓuidentiã recipiũt ſ auctoꝛem
accuſant qᷓ inutilia fecerit dñs. ꝗ iſti ſecũdi peius pec
cant qᷓ; alij. Rũñſio.dðm ꝙ illi peius peccãt ⁊ deteriꝰ
ꝗponũt puidentiã h̊ accuſant auctoꝛeʒ.⁊ qdð obijcitur

deſt illis credidiſſe:dicimus q; hec glo.xvult dicere
ꝓ illo ꝓꝙ credideꝛũt nõ punient᷑:p̊ alij punien ꝗq non
crediderũt.iſti aũt nõ puniẽt᷑ ꝓ illo.tñ grauius ? acer
bius punient᷑ ſimplicit:quia ſcientia fidei in ipᷣis agz
uat peccatũ ſuũ rõne ↄtemptus.vnde Jaco.iiij.ſcienti
bonũ ⁊ nõ facienti peccatũ eſt illi.Et luce.xij.dr. Ser⸗
uus qui ſcit voluntateʒ dñi ſui ⁊ nõ facit: plagis vapu
labit multis.qui aũt ñ cognouit rapulabit paucis.vñ
pʒ ꝙꝓỹ grauius eſt peccatũ illud.quia gꝛauiꝰpuniet᷑.⁊ H
pter ↄtemptũ.iAihilominꝰ tñ alius puniet᷑ rõne igno
rantie eoꝝ que ſunt nccia ad ſaluteʒ: ꝓ qua nõ alius.
vnde.j.coꝝ.xiiij.ignoꝛans ignoꝛabit᷑. quia cũ poſſz ſei
re que ſunt neceſſaꝛia ad ſaluteʒ: ignoꝛauit tamen illa
exquo puniet᷑. Alius aũt rõne ↄtẽptus qui occaſiona⸗
liter ex ſcientia generat᷑.

Nueſtio. xxvij. de fato.
Onſequẽter queꝛẽ

dum eſt de fato. Primo.an ſit. Secũ⸗
do. quid ſit. Lercio.quoꝛũ ſit. Quar⸗
to.in quibus radicaliter ſit. Altimo.
de coꝛdantia liberi arbitrij cũ fato.

Membrum primũ

Irca primũ ſic procedit᷑.Hoetius in li.
de conſolat. Iatum eſt rebus mobilibus
inherens diſpoſitio. ꝑ quam ꝓuidentia
ſuis queqʒ nectit oꝛdinibo.ł̊ diſpoſitõ ex
iſtens in rebus mobilibus aliquid eſt. ̊ fatum aliꝗd
eſt.¶ Contra. Greg. in omeł.epiphaĩe.Abſit hᷣ a fide
liũ coꝛdibo vt fatum aliꝗd eſſe dicant.̊ fatum nibilẽ.

4l Iem ꝓuidentia diuina eſt cognoſcitiua eoꝝ que fu

tura ſunt.precognitio aũt dei nihil relinꝗt in rebo fu⸗
turis.qm̃ ſi relinqueret cũ ipſa ſit ab eteꝛno:eſſet aliqd
in reb futuris ab eteꝛno.q̊ ex ꝓuidẽtia nihil relinqui
in rebb ꝓuiſis.quare ſi fatũ ſicut dicit boe.eſt diſpoſi⸗
tio ĩ mobilibo relicta ex diuina ꝓuidẽtia: cũ nihil alið
a ꝓuidẽtia diuina relinquat᷑ in rebo futuris.aut fatuʒ
ſimptr nihil erit:vel nõ erit aliud a diuina ꝓuidentia.
Ad qð dðm.ꝙ fati duplex eſt acceptõ.na ſᷣm quã
dicit᷑ ex aſtꝛoꝛum:que rebus ſingularibo dicit᷑ indu ceꝛe
neceſſitateʒ ⁊ etiã li.ar. ⁊ ſᷣm hanc acceptionem dicit
auguſti.ꝙ fatum eſt ius poſitõnis ſiderũ qua exiſten⸗
te qñ quis concipit᷑ vel naſcituꝛ:cognoſcit᷑ qualis futu
rus ſit.⁊ ſic acceptum nihil eſt vt dicit greg. Alia ẽ ac⸗
ceptio fati ſᷣm quam dicit᷑ quedam diſpoſitio ſiue ↄne⸗
xio relieta in rebus temꝑalibus a ſummo artifice ſiue
a diuina ꝓuidentia.⁊ ſᷣm hoc ſic diffinit᷑ a Hoe. atũ
eſt eoꝝ que diuina ſimplicitas geꝛenda diſpoſuit mo⸗
bilis nexus atq; oꝛdo tem ꝑalis.Et ſic ſumptũ aliquid
eſt.⁊ diffinituꝛ a boe.ſicut dictum eſt. JFatum eſt rebus
mobilibus inherens diſpoſitio. Ad hoc quod obij⸗
citur.ꝙ ꝓuidentia nihil relinquit in rebus prouilis ſi
cut nec pcognitio.DOicendum ꝙ ꝓuidentia ⁊ babet ra
tioneʒ cognoſcitiue:⁊ rationeʒ factiue.q̊ qtum ad rati
ones cognoſcitiue nibil relinquit᷑.nec ſic ab ea dicitur
relinqui fatum: ſ̊ vlterius habet rationeʒ faciẽdi. vir⸗
tus aut factiua relinquit aliquid in factis. vnde etiam
boe.dicit.ꝙ non dicit᷑ preuidentia ᷣ ꝓuidentia.Et da
maſcenꝰetiaz dicit.ꝙ eſt volũtas:⁊ nõ ponit eam tm̃ in
cognitiua. Ab hac prout eſt factiua ⁊ nõ entiuz tm̃ ſᷣ
mobiliũ ſupra.⁊ non factiua tm̃ ̊ etiam gubernatiua
relinquit᷑ fatum. ⁊ ideo fatum eſt aliquid.ſ.ipſa diſpo
ſitio relicta in rebbo mobilibus.non ſolum rõne eius ꝓ
erat factiua prouidentia: ſ̊ rõne eius ꝙ erat guberna-
tiua.in gubernatiõe enim ſonat hoc verbum nectit qð
ponit᷑ in oiffinitõne boetij.S.poſita.

na ο ) arhl flx Or ehatol as

N
nini
gudgt
cnſihe
ige pe
balcg t
nntiab
ſctörei
funalus
WE
uttummſ
Mloctaſinn

. fnn
quene

nnſit. Secß
iſit Qun⸗
ſit Bline⸗
riciſno⸗

Ntins inl,
mobdlibee
npoidentie
dihoſtit
fatunaige
Vorhafe
tunnei
Uachrge
günhfn
noreſdig
bilfeingns
eeſ diſ
ai nibilald
s,gt fann;
puucenno.
naFmqui
ſtinducee
onen dicit
mneriſen
goalisfun
6 Dlai
ſtio ſinen
annſteſi
Gee i
ſpolin⸗
nptücln⸗
Gunct

NCohen
eentc⸗

S .

Nueſtio
Nlembꝛum ſecũdũ

Ecundo querit᷑ quid ſit fatum. ⁊ habet
duos articulos. Primo querit᷑ quid ſit
fatum ᷣm rem. deinde quid ſit ſᷣm diffi⸗
nitionem.

Aꝛticulus pꝛimꝰ

D pꝛimũ quo querit᷑ quid ſit fatũ ꝑ eẽntiã.
vtꝝ ſit quid creatũ vel incꝛeatũ. ſit quid
increatũ videt᷑ ſic.augꝰ.ꝗnto de ci.dei.diui
na ꝓuidentia regna conſtituũt᷑ bumana que ſi quiſeᷓ
Apteꝛea fato tribnit:quia ipſam dei volũtateʒ fati noie
appellat:ſententiã: teneat:linguã coꝛigat.Ex bis ver⸗
bis videt᷑ꝙ ſm veritateʒ fatum nihil aliud eſt ᷓ diui⸗
na voluntas.hec aũt eſt increata.⸗ Itez in eodẽ.oꝛdi⸗
nem cauſaꝝ vbi voluntas txi plurimũ põt nõ negamꝰ
neqʒ fati vocabulo aꝑellamꝰ: niſi foꝛte fatũ a fado di
ctum intelligamꝰ.i.a loquẽdo.nõ.n. abnuimꝰ ſcriptuʒ
eſſe:ſemel locutus ẽ deꝰ.i.incõmutabilłr locutus eſt.ſiẽ
nouit omia q̃ ſunt futura vel que ipſe facturus eſt. hac
itaq; ratione poſſemus a fato fatũ alpellare:niſi H no⸗
men iaz in alia re ſoleret intelligi. ̊ ſi fatũ eſt aliꝗd:il⸗
lud eſt verbũ quo deus immutabilir dicit creaturas.
Ex his verbis videt᷑.ꝙ ſᷣm veritatẽ fatũ nihil aliud eſt
q̃ diuina voluntas hec.ſ.increata. Cõtra. ſᷣm boe.
fatum eſt rebus mobilibo inberens diſpoſitio. diſpo⸗/
ſitio rebo inberens mobilibo ẽ quid creatũ.ᷓ fatum eſt
ad creatũ. Rñſio.ꝙ fatum ſumptũ in ꝓpria ſignifi⸗
catione dicit᷑ qd creatũ.¶. Ad illa que obijciũt᷑ in ↄtra
riũ dðᷣm. ꝙ augꝰ.nõ dicit ea q̃ dicit determinãdo ſiue
aſſerendo:̊ potius interpᷣtãdo ſiue illumĩando que ex
dictis loquentiũ tæ creato intelligunt᷑. Dicenduʒ igit
ud primũ.ꝙ nõ intendit augꝰ. dicere ꝙ fatum ſit diui⸗
na voluntas.̊ ꝙ ille qui ꝓductõʒ reꝝ in eſſe fato tri⸗
buit. quia dicit fatum eſſe diuinã voluntatẽ.veruʒ diẽ
referendo intellectũ ad rem: quia diuina volũtas ẽ cã
reꝑꝝ. errat in noĩe. vnde ſubiũgit. ſentẽtiã teneat: lin⸗
guam coꝛꝛigat. 4 Ad aliud ſimilit᷑ dom. ꝙ ñ vult dicẽ
ỹ fatum vſualit dictũ ſit illud veꝛbũ diuinũ quo omĩa
dicũt᷑ ⁊ omĩa oꝛdinant᷑. ſᷣ intendit dicere ꝙ; fatũ nõ de⸗
bere dici ↄnexione ſiue oꝛdinatõe cauſaꝝ oĩm: niſi mõ
inconſueto ethymologiʒando diceret᷑ a fando oꝛdine
creatũ vbi volũtas dei plurimũ põt.
Nꝛticulꝰ ſecundꝰ
Einde querit᷑ quid ſit fatum ſᷣm diffinitõz.
Ad quod ſic boe.in li.de ↄſo. fatũ eſt rebus
immobilibo inherens diſpoſitio ꝑ quã ꝓui
dentia ſuis queq; nectit oꝛdinibo. 4 Ytez idez in eodẽ.
Aatum eſt eoe que diuina ſimplicitas gerenda diſpo⸗
ſuit mobilis nexus atq; oꝛdo tempalis. Itez aug. v.
c ci. dei. Jatuʒ eſt vis poſitõis ſideꝝ qua exñte qñ ꝗs
eipit᷑ vel naſcit᷑ cognoſcit᷑ qualis futurus ſit. Cũᷣ igit᷑
dicat diffinitio eſſe rei. ſicut vnius rei vnũ eſt eẽ: ita ?
diffini tio vna. Querit᷑ ̊ qualit iſte tres diffinitões dif
feꝛent habeant aſſignari. Ad qð doõm.ꝙ eẽ ñ ſolum
dicit eẽntiam ſiue naturam rei abſolute:ſ etiã oꝛdineʒ
ſine relatõz. vnde boe. eſſe eſt qð oꝛdinẽ retinet ſᷣuatq;
naturã. fatum aut eſt diſpoſitio ſiue nexus quidã reli⸗
ctus in rebo fatalibo ex diuina ꝓuidentia oꝛdinante 2
ↄnectente fatalia adinuiceʒ. põt ̊ fatum deſcribi vłre
latione ad fatalia tm̃.ſ. vt eſt diſpoſitio eoꝝ 7 nexus.
⁊ ſic deſcri bit᷑ a boetio:fatũ eſt eoꝝ que diuina ſimpli⸗
citas ⁊c. Vel in relatione nõ ad fatalia tm̃: ſ etiam ad
cauſam ſ uã. ſ.diuinaʒ ꝓuidentiaʒ. vt ſit diſpoſitio per
quam diuina ꝓuidentia fatalia nectit adinuiceʒz ⁊ or⸗
dinat. Prout igit᷑ conſiderat᷑ in iſta duplici relatione:
diſſinſt boe. cu dicit᷑ fatum rebo mobilibus inherens
diſpoſitio ⁊c. vnde vna deſcribit fatum vt eſt nexus ab

and ρνσ2 Oem voleen S

altero: altera vt eſt nexus ſimplr. Zercia vo ꝗqᷓ ponit᷑ ĩ
quinto d ci.dei.ſ.fatum eſt vis poſitõis ſiderum ⁊c.ñ
eſt ſati Fm acceptõʒz fideleʒ: H̊ potius erroneã.ſ.eoꝛum
qui ponebant a lege ſideꝝ nccĩtateʒ eſſe in rebo. vñ au⸗
guſti. diffinit ibi fatum ſᷣm poſitõʒ quoꝛundã errãtiũ.
¶ Item obijcit᷑ ↄtra iſtas diffinitõnes:⁊ primo ʒ pri⸗
mam parteʒ prime diffinitiõis qua dicit᷑:fatum ẽ rebo
mobiſibo ⁊c.naʒ ſi ex diuina ꝓuidentia eſt relicta dil⸗
poſitio tam in immobilibo qᷓ mobilibo:quare nõ dicit
diſpoſitio relicta in immobilibo fatum ſicut ⁊ in mobi
libus. 4 Iteʒ ↄtra ſecũdam ꝑteʒ eiuſdeʒ diffinitiõis q̃
dicit᷑.ꝑ quaʒ ꝓuidentia ⁊c̃.obijcit. naʒ ſicut diuĩa po
tentia vel voluntas ſine medio aliqͥ ꝓducit res de non
eſſe in eſſe:ita ſine medio vt videt cebet ↄſernare in eẽ.
eſſe eſt qð oꝛdineʒ retinet:oꝛdo aũt dicii nexũ oꝛdina⸗
toꝝ. vt videt᷑ ſine medio res cõnectit. Snõ exigit᷑ diſ⸗
poſitio media. & ſi fatum eſt aliquid: non eſi diſ poſitõ

per quam dimna prouidẽtia ſuis queqʒ nectat oꝛdini

bus. 4 Item contꝛa ſecũdaʒ diffinitõʒ obijcit᷑ rõne eiꝰ
ꝙ dicit᷑ mobilis nexus atq; oꝛdo tempꝑalis. naʒ nexus
iſte ſiue oꝛdo videt᷑ eẽ immobilis.naʒ poſtmodũ loqns
de lato dicit. hec ſcʒ ſeries fatalis actus foꝛtunaſq; ho⸗
minũ indiſſolubili cauſaꝝ connexione ↄſtringit.q̃ cum
ꝓuidentie ꝓficiſcũtur exoꝛdijs: ipſas q; immutabiles
eſſe neceſſe eſt.ᷓ iſte nexus qui dicit᷑ fatum eꝛit immobi
lis.¶ Iem obijcit᷑ de tercia diffinitõe. quia videt᷑ ꝙ ülle
ſubſit veritas.nam vis poſitõnis ſidex oꝑatur aligd
in natiuitate ⁊ conceptõne hoĩm. vnde ex influẽtia coꝛ⸗
poꝛum ſuꝑceleſtiũ relinquũt᷑ diſpoſitõnes in coꝛꝑibus
hoĩm: in quibo poſſet cognoſci qualis ille in quo relin⸗
quit᷑ ſit futurus.ſ.ingemioſus vel ebes.naʒ molles caꝛ
ne apti mente.vt dicit pᷣus. Qam ꝑ mollicieʒ carnis
vel aliud ſignum ſciꝛet erꝑptus in aſtronomia q̃lis natꝰ
poſtea ſit futurus. poſitio fati m intentionem qua
diffinitur ab auguſſi.nõ eſt erꝛoꝛ. ¶ Item videt᷑ fatũ
Fim ꝙ diffinitur ab aug.contineat᷑ ſub fato Fᷣm diffi⸗
nitur a boetio.Qam qugꝰ. diffinit fatum vim poſitõis
ſiderum. Hoetius vᷣo loquẽs de fato dicit. ꝓ ea ſeries
celum ac ſidera mouet.qᷓ fatum acceptum in diffiniti⸗
one auguſtini:continet᷑ ſub fato accepto in diffinitõne
boetij.ergo illa diffinitio fati non eſt erronea.¶ Ad p⸗
mũ dicendũ. ꝙ hec eſt diſſerentia inter prouidentiam
⁊ fatum.ꝙ pꝛouidentia indiuiſione quadam 2 immu/
tabilitate res connectit: fatum auteʒz connectit eas vt
ſunt diſtincte ⁊ mutabiles.vnde de eius eſſe 2 poſitiõe
eſt nerus mobilium: ſicut prouidentia immobilium.
vnde boe.prouidentia cuncta pariter ̈uis diuerſa qᷓ⸗
uis infinita cõplectitur. fatum vᷣo ſingula digerit ĩ mo⸗

tu in locis foꝛmis ac tempoꝛibus diſtꝛibuta. vt bec tem

poꝛalis oꝛdinis explicatio ĩ diuine mentis adunata ꝓP⸗
ſpectu prouidentia ſit. eadeʒ ᷣo adunatio digeſta atq;
explicata tempoꝛibo vocetur fatum. 4 Ad hoc quod
queritur.quaꝛe diſpoſitio relicta in immobilibus non
dicitur fatum. Reſponſio.ꝙ hoc debetur eſſe rei ipᷣius
fati:quod eſt determinatum ad motum. vt.j. patebit.
¶ Ad hoc quod obijcitur. ꝙ ſicut diuina prouidentia
ſine medio producit rẽ in eẽ:ita ſine medio debet ea cõ
nectere 2 oꝛdinare, Dicendũ ꝙ non ſequitur. non eniz
ſimiliter ſe habet vniuerſum que vniuerſi ſunt qtum
ad eſſe quod primo ſortiuntur: 2 qᷓtum ad eſſe quod ſe
cundo ſcilʒ eſſe in oꝛdine.eſſe enim in oꝛdine connexio⸗
nem oꝛdinatoꝝ dicit. ꝓpter quod nõ eſt ex indifferenti
relatione ad cauſam primã: ſed ex eaꝝ relatõne adin⸗
uicem. i¶ Ad hoc quod obijcit᷑ ↄtra ſecũdam dimniti⸗
onemn. quia videt᷑ fatum ſit nerus immobilis: ꝑ illð
boe. hic actus foꝛtunaſqʒ boĩm indiſſolubili cauſaꝛum
connexione conſtringit 7c. Dicendũ ꝙ nõ loquitur ibi
x ſerie fatali:̊ de diuina pꝛouidentia. vnde dom. ꝙ H
ꝓnomen demõſtratiuũ hic:nõ refert᷑ ad immediate di/
ctum ̊ mediate.Aliter tñ poteſt dici iuxta opinionem

quoꝛundã expoſitoꝝ ·q; hoc ꝓnomen hic demonſtꝛat ſe
riem fataleʒ que dicit᷑ ↄſtringeꝛe res indiſſolubili cau
ſaꝝ ↄnexione.q; ↄtinet res indiſſolubiłr ſub periodo a
diuina ꝓuidentia oꝛdinata.qð pʒ ex lr̃a ſequenti:q̃ di⸗
cit. Que cũ ab immobilis ꝓuidentie ꝓficiſcant᷑ exor⸗
Dijs:ipſas qͥ; immutabiles eſſe ncce eſt. vnde ⁊ hec in⸗
diſſolubilitas ↄnexionis canſaꝝ:ẽ incõmũicatio ſua⸗
rum virtutũ reſpectu ſuoꝝ effectuũ.ꝓut prouiſuʒ eſt a
diuina ꝓuidentia.dicit᷑ igit᷑ fatum ↄſtringẽ res immu
tabili connexione cauſaꝝ: quia coercet illa vt vna no
babeat qð alterius eſt. nec poteſt euagari er illud qð
oꝛdinatum eſt ſiue ꝓuiſum ẽ a diuina ꝓuidentia. Hec
igit᷑ indiſſolubilitas omĩs nõ eſt ↄtraria mobilitati ne
rus ſ̃m quam fatum res ↄnectit.4! Ad iltud quod obij
cit᷑ de tercia diffinitõne.ꝙ illi ſubſit veritas.eo ꝙ ex vi
poſitõnis ſideꝝ relinquũt᷑ diſpoſitõnes in rebo.Oncen
duʒz ꝙ ſunt tria genera diſpoſitionũ in bomĩbo. Sunt
enim quedaʒ que ita pure ſunt: ꝙ nõ ſunt ſub lib. ar.ſi
cut ꝙ aliquis ſit longus vel breuis:albus vel niger. ⁊
in bis bene pñt poſitiones ſideꝝ. Sunt etiã alie poſiti
ones que lzʒ lint naturales: in his tiñ põt iuuare liberũ
ar. ſicut ſanitas vel egritudo.poteſt.n.ꝑ li.ar.adiuua⸗
ri regi natura. in his etiã poteſt vis poſitõis ſideꝝ
quatenꝰ naturales ſunt. Sunt pꝛeter has etiã alie que
nõ ſunt naturales:ſ̊̊ ſubſunt libero ar.vel ipſius hoĩs
vel quibuſdaʒ ſpiritibo: vel etiam cauſe pᷣme. vt ꝙ ali⸗
quis ſit fur.hoc.n.ſubeſt voluntati hoĩs vel etiam ma⸗
ligno ſpiritui ſuggerẽte ⁊ nõ nature. Similit᷑ ꝙ aligꝗs
ſit religioſus: hoc.n.nõ ſubeſt nature: ſ̊ voluntati dei
gratiã infundentis.⁊ in his ſimpłr loquẽdo non babz
poſſe vis poſitõnis ſideꝝ. Cum & dicebant illi phi: fa⸗
tum eſt vis poſitionis ſideꝝ.intelligebãt ꝙ ꝑ fatũ poſ
ſet cognoſci nõ ſolum qualis quis eſſet ſuturus pꝛimo
genere diſpoſitionũ aut ſecũdo:ſᷣ etiã tercio. Poc autẽ
nõ eſt veꝛum.quia in illas nõ poteſt vis poſitõis ſideꝝ
ſimpłr loquendo. nõ negamus tñ quin aliquo mõ ibi
haberet vim ad inclinatõz ipſius aie ex diſpoſitionibo
coꝛꝑis: pter colligatõeʒ aĩe ad coꝛpus. vtpote ſi natꝰ
eſt ſub marte: relinquit᷑ quedam diſpoſitio in coꝛpoꝛe
vt ſit calidus vel alicuiꝰ qualitatis.que exñs in coꝛꝑe:
apta eſſet ad inclinandũ aĩam eius ſiue voluntateʒ ad
hoc. vt eſſe iracũdus.ſ̊ iſta vis nullo mõ neceſſitatẽ in⸗
ducit.hoc aũt putabant ipſi:vnde fallebant᷑. Vñ cõtra
tales opponit b.grego.in omeł.math.ij.ſuꝑ illð.Cum
natus eſſet ihs ⁊c.Et dicit ſic.Abſit hoc a coꝛdibus fi
eliũ vt fatum aliquid eſſe dicant. vitam quippe hoĩm
ſolus qui creauit cõditoꝛ adminiſtrat.neqʒ.n. ꝗpt ſtel
las homo:&bᷣ ſtelle ꝓpter hoĩeʒ facte ſunt. Obijcit etiam
ipſe b.grego.⁊ augꝰ.de duobo gemĩs qui ſimul ↄcepti
⁊ ſimul nati ſunt:quoꝝ alter bonus alter malꝰ.vt ia⸗
cob ⁊ eſau.alter ſeruus alter liber. vt in filio ancille ⁊
filio regis ſimul ↄceptis ⁊ natis.⁊ ꝙ poſſent rñdẽ gꝗdã
ꝙ virtus ↄſtellatõnis q̃i in inſtanti mutat᷑.iacob aũt 2
eſau nõ in eodeʒ inſtanti nati ſunt.opponit gg.ſi ꝓpter
diuerſitateʒ inſtantiũ diuerſuʒ eſt fatũ iacob ⁊ eſau.ſ&
cũ nec in eodeʒ inſtanti egrediat᷑ nnũ membꝝ ⁊ alterũ
neceſſe iam erit:vt tot dicant fata quot mẽbra naſcen⸗
tis ſunt.qð nõ dicit᷑. Obijcit etiaʒ aliter grego.ſic. Ia
teri mathematici ſolent:ꝙ quiſꝗs ſub ſigno aquarij na
ſcitur.in hac vita piſcatoꝛis miſteriuʒ ſoꝛtiat᷑.piſcato⸗
res vᷣo vt fert᷑ gethulia nõ habet. Quis &̊ dicat quia ne
mo illic in ſtella aquarij naſcit᷑ vbi piſcatoꝛ om̃i modo
nõ habet᷑. Similit etiam obijcit qð dicit᷑. ꝙ qui ſub ſi⸗
gno libre naſcũt᷑ trapazete ſunt futuri. in inultis autẽ
locis ſub libra multi naſcũt᷑ vbi trapaʒete pemitꝰ igno
rant᷑.Refert tñ aug.de ciui.dei.de duobo de quibo di⸗
xerat Ypocras.ꝙ eodeʒ temꝑe infirmabant᷑ ⁊ eodẽ tẽ
poꝛe ingraueſcebãt ⁊ eodeʒ temꝑe alleuiabant᷑. q̃ſituʒ
fuit ab aſtrologo Poſſidonio: quare h̊ eẽt: qui rñdit.
quia in eadeʒz conſtellatõne nati eſſent. Ypocras auteʒ

„ 4 60 )opʒCGE 99 9 en ſe 2
er n Biſm D .1 c) õ
— G Dan naten5

H

dixit ꝙ hoc erat:quia ab eildeʒ parentibo ⁊ eodeʒ cõce.

ptu ⁊ eodeʒ partu erant editi. Et tũc opponit ð aſtro⸗
logum augꝰ. ⁊ dicit.ꝙ ſi cauſa huiꝰrequirẽda erat:ma
gis debuit cauſa intriſeca ſiue minus remota. ſicut er

pte humoꝝ complexionis ⁊ alimentoꝝ ⁊ alioꝝ medi⸗
analiß cauſa remota ⁊ extrinſeca ſicut ipſe ſtelle.ꝓ
pter h̊ &̊ ᷣm illam acceptioneʒ ↄtra quam diſputat au⸗
guſti.recte fatum nõ eſt.ql Ad aliud quod obijc.ꝙ fa/
tum ſᷣm ꝙ accipit᷑ ab au.continet᷑ ſub fato ſᷣm ꝙ acci
pit᷑ a boetio.Dicendũ ꝙ aliter ⁊ aliter accipit᷑ ſᷣm intẽ
tioneʒ boetij ⁊ auguſtini.ſicut.n.vult boe.quemadmo
dũ eſt quidam oꝛdo a deo ⁊ hic eſt diuina ꝓuidẽtia:ita

eſt ab illa ꝓuidentia relictus quidam oꝛdo ipſaꝝ cauſa

rum ad ſuos effectus in ipſis rebo cauſaꝝ.dico poten⸗
tiuʒ per ſe ad ponendũ ſuos effectus.⁊ intelligimus h̊
per ſe.i.ſufficient.vt ſit per ſe voluntas cauſa volunta
rioꝝ:ſic ⁊ natura naturaliũ. Sed intelligendũ ꝙ ad⸗
huc ex diuina ꝓuidentia relinquit᷑ in rebus duplex oꝛ
do ſiue oꝛdo quo ad duo.ſcʒ quo ad eſſentiã: ⁊ quo ad
mouendũ.non ꝗᷓ quilibʒ oꝛdo a diuina ꝓuidentia reli
ctus in rebus cæbet dici fatum m boe. ſed tñ ille ordo
ſiue diſpoſitio illa que eſt qtum ad mouendũ.⁊ h̊ er di
ſtinctione boetij cũ dicit.fatum eſt rebus mobilibus ĩ⸗
herens diſpoſitio ⁊c̃.nõ dicit entibo. Et ſimilit in alia
eſcriptione dicit.ꝙ eſt mobilis nexus.ſᷣm bhanc ꝗᷣra⸗
tioneʒ fati:cuʒ nullus motus immobilibo accidat ſine
cauſa oꝛdinata ad illum effectum: recte pñt dici omẽs
motus reꝝ iſtaꝝ mobiliuʒ eſſe ſub diſpoſitõne fati Fᷣm
boe.Scðʒ aũt acceptõʒ auguſtini:que ſua nõ eſt:h̊ ac⸗
cipit illam a phᷣis:vt ↄtra illam diſputet.nõ ↄtinet᷑ fa⸗
tum ſub fato ᷣm ꝓꝙ accipit boe.qð patet.qꝛ philoſophi
illi nõ accipiebãt fatum niſi circa hoĩes ⁊ in vi poſiti⸗
onis ſideꝝ.⁊ in hoc errabant ꝙ ipſi ponebant nccitatẽ
ſiue certitudineʒ ineuitabilitatis in ipſis effectibo re⸗
linquẽdis in hominibo.vnde ipſi volebãt dicere.ꝙ iſte
ſi naſcit᷑ ſub tali poſitõne ſideꝝ vel concipit᷑: ineuitabi
liter erit fur vel religioſus ⁊ hmõi.ſic aũt ñ eſt.vnð pʒ
ꝙ h̊ mõ nõ eſt creatũ ↄtentũ ſub fato Fm boe.nam boe⸗
tius nõ intendebat aliqueʒ effectũ neceſſaꝛio relinꝗ in
homĩbus: per quem ineuitabilit eſſet bonus vel ma⸗
lus.

Membꝛũ terciũ
Onſequenter querit᷑ quoꝝ ſit fatuʒ hoc
modo. Primo.an fatum ſit oĩm qnoꝛũẽ
diuina ꝓuidentia: Secũdo.vtꝝ natura⸗
lia omĩa infeꝛioꝛa:vt coꝛꝑalia:ſu biaceat
fato. Tercio.vtꝝ coꝛpꝰ rp̃i in ſuo ↄcepiu vel partu ali
quo mõ ſubſuerit fato.

Articułꝰ primꝰ 3
D primũ quo querit᷑ an oĩm quoꝝ eſt diui
na ꝓuidentia ſit fatum. Et videt᷑ ꝙ ſie. Do

etius.fatũ eſt rebꝰ mobilibo inheꝛes diſpo/

ſitio ꝑ quẽ ꝓuidẽtia ſuis qᷓq; nectit oꝛdinibo.Si aũtp⸗
uidentia queqʒ nectit per diſpoſitionem que eſt fatuzʒ.
2 quecunq;ʒ diſpoſitione que eſt fatum nectuntur:ſunt
fatalia.ergo quecunq; nectit prouidentia nectuntur ꝑ
fatum. 4¶. Ytem idem m Moetium. JFatum eſt eorum
que diuina ſimplicitas gerenda diſpoſuit mobilis ne⸗
xus.ergo fatum eſt eoꝛum que cadunt ſub diuina diſ⸗
poſitione.ſed quecunq; ſubſunt diuine prouidẽtie ſub⸗
