angelus eſt nüc eni: nũc in quo eſt dens eſt nüc eterni⸗

tatis.ergo idem eſt nũc eui ⁊ tempoꝛis ⁊ eternitatis.
Reſponſio.nũc aliquando accipitur nomĩaliter: 2
tunc nulli fuit dubitatio an idem eſſet nũc temporis 2=
eui ⁊ eternitatis. cõſtat enim ꝙ eſt diueꝛſum. Alio mo
do nũc accipitur aduerbialiter. ⁊ hoc modo eſt dubita
tio an dicatur idem nunc: cum dicitur. deus eſt uunc.
angelus eſt nunc. motus eſi nunc. Adhuc diſtinxerunt
quidam.qꝙ ſicut eſt accipeꝛe in mut abili ſubſtãtia mo⸗
tum: ⁊ e mouetur ⁊ ꝙ eſt.ita nunc tripliciter. Eſt.n.
nunc quod multiplicatur in tempoꝛe ſicut ipſa ſuccel⸗
ſio motus.⁊ hoc modo habet rationeʒ inſtantis. ⁊ di⸗
citur inſtans eo ꝙ ſtare non poteſt.2 multiplicatur in
tempoꝛe habens rationeʒ continuantis inqtum eſt ter
minus preteriti ⁊ principium futuri.⁊ rationem diui⸗
dentis inqtum accipitur vt principium tm̃ vel vt ter⸗
minus tm. Item eſt nunc quod eſt idem ĩ tempoꝛe nec
multiplicatur niſi 'm accidens.quemadmodum enim
quod mouetur eſt vnuʒ in motu? feꝛtur in motu vnũ:
ita nunc vnum quod ſiuit 2 fertur in tempoꝛe. Item ẽ
nunc quod non fluit.quemadmodum id quod eſt: inqᷓ
tum huiuſmodi intelligitur manẽs. primo modo ⁊ ſe⸗
cundo non eſt idem nunc eui eternitatis. tercio mo⸗
do voluerunt dicere: quoniaʒ ideʒ eſt nunc. quoniam
in eo quod eſt creatum intelligitur increatum. ita nũc
eternum in euo ⁊ tempoꝛe.quemadmodum ergo ſi di⸗
ceretur: deus eſt in ſe.deus in creatura peꝛpetua deus
eſt in motu: non numeꝛatur in omnibus iſtis.ita idez
nunc tempoꝛis ⁊ eui ⁊ eternitatis.4! Sed obijcitur.
m hanc rationem dicitur idem nunc: quia eternitas
eſt in euo ⁊ tempoꝛe. ſed cum dicitur motus eſt nunc:
ſed non dicitur nunc eternitatis niſi er conſequenti.
ſi ergo refertur ad idem nunc: quando dicitur motus
eſt angelus: ergo 2 deu S.ergo non dicitur nunc eter⸗
nitatis. Propterea dicendum.ꝙ in eod em nunc dici⸗
tur eſſe motus ⁊ angelus ⁊ teus. non tamen ex hoc ſe⸗
quitur idem eſſe nunc tempoꝛis ⁊ eui ⁊ eternitatis.ꝛ
ita in nunc tempoꝛis dicitur eſſe motus 2 angelus ⁊
cus: ſed tamen differenter. quia in nunc temporis
eſt motus ſicut in menſurante.ꝛ ideo in illo proprie.
angelus vᷣo ⁊ deus ſicut in concomitante. vnde ange⸗
lus ⁊ teus eſt in nunc tempoꝛis.id eſt cum nunc tem⸗
poꝛis. Item in nunc eui eſt motus 2 angelus2 deus:
ſed differenter. quia motus in nunc eui ficut in menſu
ra communi que non coequatur menſurato. angelus
ſicut in menſura propria. deus vo non ſicut in menſu⸗
rante: ſed ſicut in concomitante.ſcilʒ quando nũc eui
eſt deus. Item in nũc eternitatis ſicut in mẽſura com⸗
muni excedente eſt motus? angelus.deus vo quaſi in
mẽſura propria. quia nõ differt a xo. m hoc vaꝛian⸗
tur ſermones cum dicũtur eſſe ĩ eo.dem nũc.cum enim
dicitur quado motus eſt angelus eſt ? deus: ſignãtur
eſſe ĩ edem nũc tempoꝛis. cum dicitur quãdo angelꝰ
eſt motus eſt ⁊ deus:eſt nüc eui. Cum vo dicitur quã⸗
do deus eſt motus eſt z angelus: eſt nũc eternitatis.ſᷣ
cunn drñtia dicta intelligẽduʒ ẽ. .

Membꝛum. x.

Onſequenter reſiat querẽdum per com⸗
paratõem eternitatis ad tempus. vtruʒ
diuina natura tota ſit in om̃i tempore ⁊
ſemper. Ad quod obijcit wilbelmus in
monologion. Si ſumma natuꝛa tota eſt ſemper ⁊ ĩ ſin
gulis tempoꝛibus: aut ergo ſimul: aut diſticte per di⸗
uerſa tempora.ſi ſimnl: ſed eum tempoꝛa ipſa nõ ſũt
ſimul.nihil poterit totum ſimul eſſe ĩ diuerſis tempo⸗
ribus.ergo nec ſumma eſſentia. Si diſtincte:quemad⸗
modum aliquis homo totus eſſe heri 1 hodie ⁊ cras.
proprie dicitur: quia fuit eſt ⁊ erit.ergo eius etas:
que nihil eſt qᷓ; eius eternitas: non eſt tota ſimul ſed
eſt partibus extenſa per tempoꝛum ꝑtes.Cnʒ in deo

eternitas nimil aliud ſit ꝙᷓ ſua eẽntiaſequeretur - eiꝰ
eſſentia eſſet diuerſa per partes 'm tempoꝛum diſtin⸗
ctiones. quod eſt impoſſibile. Relinquitur igitur ꝙ, n.
eſt tota in ſingulis partibus ſiue ſemper: cum ſemper
diſtribuat pꝛo ſingulis tempoꝛibus.¶¶ Idem in eodeʒ·
quod totum eſt in aliquo loco: nihil eius eſt quod non
ſit in eodem loco. Item de quo nihil eſt ꝙ non ſit in ali
quo loco:nibhil de eo eſt quod ſit eodem tempoꝛe extra
eundem locum. quod igitur totum eſt in aliquo loco:
nihil eſt eodem tem poꝛe quod ſit extra ipſum locum.
Impoſſibile eſt igitur ꝙ vnum totum ſi imul ſit ĩ diuer
ſis locis.quia ſi totuz eſt in vno loco: nihil eins eſt ey
in alio loco in eodem tempoꝛe. relinquitur igit ꝙ diui

na eſſentia non eſt tota in omnibus locis ⁊ vbiq;. cꝛgo

pari ratione nec in omni tempoꝛe 2 ſeimpeꝛ. quia ſi to⸗
ta eſt in aliquo tempoꝛe: nihil eius erit extra illð tem⸗
pus in aliquo tempoꝛe.relinquituꝛ igitur ꝙ im poſſibi
le eſt ꝙ tota ſit ſimul in om mi tempoꝛe ⁊ ſimul. Con
tra. Anſel. irrefragabiliter conſtat ꝙ ſine diuina eſſen
tia nec aliquid vſꝗᷓ nec vnqᷓ: quia ſine ea nibil eſt.ne⸗
ceſſe eſt igitur eam eſſe vbiq; ? ſemper 2 in omnibo lo⸗
cis ⁊ in omnibus tempoꝛibus.⁊ quia ſimplex eſt: tota
erit vbiq;:tota erit ſempeꝛ.¶¶ Item Richar. in libro
trinitate. Si omnipotens eſt conſequenter 2 vbiq; po
teſt. ſi vbiq; poteſt: potẽtionaliteꝛ vbiq; ẽ. ſi vbiq; potẽ⸗
tionaliter: vbiqʒ eſſentialiter. quia ñ eſt aliud eius po⸗
tentia a aliud eius eſſentia. Si autem vbiq; eſſentiali⸗
ter eſt. ergo ⁊ vbi locus ẽ ⁊ vbi locus nõ eſt. erit itaq;
intra omnez locum. erit ⁊ extra omneʒ locum. xerit ſu⸗
pra omnia.erit intra omnia ? extra omnia.ꝗ Ite quo
niam ſimplicis nature eſt eus:non eꝛit bic ⁊ ibi ꝑ paꝛ
tes diuiſus ſed vbiq; totus.erit itaq; in quantulacũqʒ
cuiuſlibet totius paꝛte totus.⁊ in toto totum.⁊ ext to⸗

tum totum. 4 Item idem in eodeʒz.ſicut eoꝛum que nõ⸗

dum ſunt nihil eſt ei futuruz: ſic omniũ eoꝛum que iaʒ
non ſunt nibil eſt ei preteritum: ⁊ omniũ eoꝛum que ia
preſentialiter ſunt nihil eſt ei tranſitoꝛium. Quod
concedendum eſt. Ad obiecta ſᷣm Anſel.reſpondendũ
ꝙ in illis que lege loci aut tempoꝛis coartantur: ſicut
ea que ſic ſunt in loco vel tempoꝛe:vt loci ſpacium vel
diurnitatem tempoꝛis non excedant. tenet illud quod
dicitur vnum ? idem totum non poſſe ſimul eſſe in di⸗/
uerſis locis ⁊ tempoꝛibus. In his pᷣo que buiuſmodi
non ſunt:hocipſuz nulla neceſſitate concluditur:qua⸗
le eſt diuina natura.quod ſic probat anſel.cnius am⸗
plitudini aut diuturnitati nulla meta vel a loco vel a
tempoꝛe oponitur. in his nullum eſſe locum vel tem/
pus vere ꝓponitur. quia locus non facit ei quod locꝰ:
nec tempus quod tempus. Ex quo ſequitur ꝙ nullate
nus loci aut tempoꝛis continentia cingitur. nulla eo⸗
rum lege conſtringitur. Qauoniaʒ ergo ſummam eſſen
tiam totam neceſſitas exigit niłi loco aut tempore de⸗
eſſe.⁊ nulla ratio loci ant tempoꝛis pꝛobibet omni lo⸗
co aut tempoꝛi ſimul totam adelſe.neceſſe eſt eam ſimk
totam in omnibus locis ⁊ tempoꝛibus preſentem eſſe.
lAd illud ergo quod primo obijcitur iam patet reſpõ
ſio. Ham in omnibus tempoꝛibus dicituꝛ tota ſimul:

juis ipſa rempoꝛa nõ ſint ſimul.quia etſi ipſa tempo

ra ſuccedant ⁊ tranſeunt:eternitati tamẽ eius nõ traſ⸗
eunt.ſicut probat Richardus..j Ad ſecundum iaʒ pa
tet reſponſio. nam cum totum dicatur multipliciter.
vno modo totum ex partibus conſtitutum. alio modo
quo ſic eſt vt nihil eius ſit extra.tercio modo quod ẽ
perfectum ⁊ completum.hoc vltimo dicitur diuina na
tura tota in omibus locis ⁊ tempoꝛibus tota ⁊ vbiqʒ
⁊ ſemper:quia perfecta ⁊ cõpleta. EUnde nota ᷣm anſᷣ.
in om̃i loco ⁊ tempoꝛe eſt:quia nulli abeſt. In nilło vᷣo
eſt:quia nullum locuʒ aut tempus nec in ſe recipit di⸗
ſtinctiones locoꝛum aut tempoꝛum. vt hic vel illic vel

alicubi.aut nũc vel tunc vel aliqñ.quoniaʒ hec circũ⸗

Be) wO hlr ,ρν.er lend/

ſcriptoꝛum ⁊ mutabiliuʒ propria ſunt.⁊ tamen hec de
ea quodãmodo dici poſſunt.quoniaʒ ſic eſt pꝛeſens oi⸗
bus circumſcriptis ⁊ mutabili bus:acſi illa eiſdeʒ cir⸗
cumſcribatur locis ⁊ mutetur tempoꝛibus. Si autem
queratur:que ſit intentio eius quod eſt ſemper cuʒ di⸗
citur:deus eſt ſemper. Reſpondendum vno modo ſᷣm
Auguſti. ꝙ ſemper ſupponit vniuerſum tempus. vnde
ſenſus eſt: cæus eſt ſemper.i. deus eſt in omni preſenti
in omni preterito ⁊ in omni fnturo. Scdm vᷣo Anſel.
in monolo. multo verius intelligitur ſignare eternita
tem que ſibipſi nunꝙᷓ eſt diſſimilis:q; tempoꝛum vari⸗
etatem que ſibi ſemper in aliquo eſt non ſimilis. Cuʒ
ergo dicitur ſemper eſſe:⁊ idem eſt illi eſſe ⁊ viueꝛe:ni⸗

hil melius intelligitur qᷓ eterne eſſe ⁊ viuere.i.inteꝛmi

nabilem vitam perfecte ſimul totam obtinere. In bũc
ergo modum terminantur inquiſitõnes circa diuinaʒ

immenſitateʒ qꝙᷓtum ad infinitateʒ · incomprehenſibi⸗

litatem.incircumſcriptibilitatez.⁊ eternitateʒ.

Nueſtio. vm. de vmtate

diuine eſſentie generaliter.

Hinuante dei gra

tia oꝛdine conſequenti inquirendũu eſt
cx vnitate. veritate. bonitate diuĩe na
ture. ga he tꝛes intentiones ſunt vniꝰ
( Qð 2-ooꝛdinationis. 2 q;tum ad primuʒ vt
clarius fiat quod querendum eſt circa diuinam vnita⸗
tem.in primis ſunt querenda iſta ꝙᷓtum ad intentionẽ
vnius ? vnitatis. Primo quid ſit vnum. Secũdo qũo
ſe habeat vnum ad intentionezʒ entis veri ⁊ boni.Ter

cio vnde cauſetur vnum in rebus. Quarto que drñtie

vnius. Quinto que oppoſitio vnius ad multa. na iſta
faciunt ambiguitateʒ circa inquiſitioneʒ ſequẽtiuʒ·

Membrũ primũ

Rimo queritur de ratione vnius que po
nitur a philoſopho.vnum eſt ens indiui

ſum in ſe:diuiſum autẽ ab alijs.⁊ vnitas
eſt indiuiſio entis. Et obijcituꝛ.cum oĩs
diffinitio debeat dari per prioꝛa ⁊ notioꝛa.hec autẽ da
ta ſit per poſterius ⁊ minus notum: quia eſt data per
indiuiſioneʒ que eſt priuatio diuiſionis.diuiſio auteʒ
poſterioꝛ eſi vnitate ⁊ minus nota:cuʒ per vnitatẽ no⸗
tificetur. ſimili ergo ratione indiuiſio minus eſt nota

qᷓ vnitas.ergo predicta dim̃nitio eſt male aſſignata.

4I Item querũt:an vnum quod eſt de primis intentio⸗

nibus poſſit notificari per aliquod prius.⁊ arguunt:
cum vnum ponat ens in intellectu: 2 ſupaddat ratiõeʒ
aliquam qua ratione aliqua veterminatur. ergo vnuʒ

poterit notificari per ens ⁊ illam rationeʒ ſuꝑadditaʒ
ſicut per prioꝛa.ens enim intelligitur prius: ſimilit ⁊
illa ratio que additur ad ens intelligitur prioꝛ vna.
4 Item bonum dicit ens in comꝑatione ad cauſam fi⸗

nalem. ⁊ verum dicit ens in quodam reſpectu ad cau⸗
ſam foꝛmalem. vnum vᷣo dicit ens in quodam reſpectu

ad efficiens.ergo iſta poterunt notificari per ens ⁊ il⸗

las rationes ſicut per prioꝛa. Contra. ſi ꝑrationeʒ

additam ad ens iſta que ſunt prime intentiões poſſint
notificari:cum in illis rationibus intelligatur ens: ⁊
preter hoc aliquid ſuꝑaddituzʒ erit adhuc diffinibilis

peꝛ ens ⁊ illam rationeʒ ſuꝑadditam.⁊ iteꝛum eſt que⸗

rere de illa ratione. ſic in infinitum. aut erit ſtare in
primo.prime ergo intentiones non erunt difficilioꝛes
per prioꝛa. MKeſponſio. dicenduzʒ ꝙ cum ſit ens pri⸗

mũ intelligibile:eius intentio apud intellectuʒ ẽ nota

prime. ergo determinationes entis ſunt prime impſſi⸗

ones apud intellectum. he ſunt vnum.verum.bonum.

ſicut patebit.non poterunt ergo habere aliqua pꝛioꝛa

ſpecialiter ad ſui notificationeʒ. Si g notificatio fiat

nen lee d
eſne 0t
tgcr⸗
lanten
beragd
mogoßn
ubme
lpreſenti
) Ynſe
deternita
un vari⸗
ileein⸗
intenn
XN
adininn
rehenſbe,
tez.

tate
gn

girendtie
e dinſenn
funtnd
Prinuz
lamnpnite
tenton⸗
ciw⸗
Ter
leorite
l.niiſte
itin.

quepo⸗
gincint
Yyttas
mmois
auteda
taper
autez
gteno⸗
nons
natn.
tentio
wuunt
fatiotz
z
itoz
llit4
na.

Iinfi⸗

lcann
peetun
357
ſone
oſtint
nor
bili⸗
loe
Nein
es
otn
6
.
t

Nueſtio

eoꝛum. hoc non erit niſi per poſterioꝛa: vt per abnegs⸗
tionem vel effectum conſequentem.hinc eſt ꝙ in notifi
catione vnius eſt vna notio per abnega tionem: alia
do per effectum conſe equenteʒ per abnegationeʒ oppoſi
te intentionis que eſt diuiſio vel multitudo. cum dicit᷑
ens indiuiſum per effectuʒ conſequenteʒ qui eſt diſtin⸗
guere ab alijs.vnitas enim diſtinguit vnum ab alio.2
ideo dicit᷑ diuiſum ab alijs.¶ Ad illud quod obijcituꝛ
ꝓ diuiſio debet eſſe per prioꝛa 2 notioꝛa. Rñdeo. ſunt
notioꝛa ⁊ prioꝛa ſimplłr:⁊ ſunt Prioꝛa ⁊ notioꝛa quo

ad nos.prime aũt impꝛeſſiones intellectus cũ non ba⸗

beant prius ⁊ notius ſimpłr: nõ poſſunt notificari

prioꝛa ⁊ notioꝛa quo ad nos.: otius aũt quo ad nos
eſt quod primo occurrit ſᷣm ſenſi um. ſenſui añ pᷣmo oc⸗
currit particio ⁊ diſtinctio.multitudo aũt ſiue diuiſio

opoſita eſt vnitati diſtinctio cõſequẽs effectus. 41 DAd

illud quod obijcit. q; ex ratione addita enti poſſet eſſe
notiſicatio que quideʒ eſt pꝛioꝛ. DHicendũ ꝓ ratio que
addit᷑ enti nõ eſt aliud ab vnitate.cũ vnitas ſit prima
entis terminatio.? ideo per illam notificare nihbil a⸗
liud eſt ꝙᷓ ideʒ notificare per ſe.ſi g̊ notificet᷑: hoc non
poterit eſſe niſi per poſterioꝛa boc eſt ꝑ abnega tionem
oppoſite intentionis:⁊ ꝑ poſitõeʒ effectus conſequẽtis
E boc pʒ rñſio ad cetera.

Membꝛum ſecũdum

Ecundo querit᷑ de comꝑatione vnius ad
ens ⁊ verum ⁊ bonũ.Et obijcit pꝛimo de
comꝑatione vnius ad ens ſᷣm drñtiam.
quia cum vnum conueꝛtatur cum ente:ſi
cut dicit beatus dyoni.nihil eſt entiũ expers vniꝰ.nõ
videbit᷑ addere intentio vnius ad ens. qꝛ ſi addit: illa
ctermiatio addita contrahet intentõʒ entis 2 reſtrin⸗
get ad paucioꝛa ſuxpoſita ꝙᷓ ſit intentio entis abſ oluta
ergo iam nõ cõueꝛtet᷑ cuʒ ente ſi implicit᷑:quod ẽ falſuʒ.
relinquit᷑ igit᷑ ꝙ nõ addit.⸗ Yteʒz cñ aſſignantur veſii⸗
gia trinitatis in creatura pᷣm in tentionez vnitatis ve⸗
ritatis ⁊ bonitatis.alternatim ponitur intentio vnius
entis.⁊ ponũt᷑ ꝓ eodeʒ quod attribuit patri:ſic̃ veri
tas ſilio:⁊ bonitas ſpirituiſancto. Snõ ſeꝑant᷑ intenti
ones vnius ⁊ entis niſi ſicut additones vniꝰ ad ens. H
aũt manifeſtum eſt. ſic augꝰ. in li. lxxxiij.q. In omni qð
eſt:aliud eſt quo cõſtet:altud quo diſceꝛnit᷑:⁊ alið quo
congrnit. Quo conſtat eſt vnitas: quo diſcernitur
eſt veritas: quo congruit bonitas. ¶ Item in libro
d trinitate ponit aliumm modum trinitatis dicens.
HOmnia que arte diuina facta ſunt: 7 nitatem quon⸗
dam oſtendunt 2 ſpeciem a oꝛdinem. ſi ergo compaꝛe
mus oꝛdoẽ quo res cõgruit:vt bonitas ſi pẽi.q̊ diſcerni
tur:vt veritas vnitas eꝛit quo res conſtat ſi iue rei enti
tas. 4 Yeʒ aug. ĩ li. de ciui. dei. In rebo que infra nos
ſunt veſtigia trinitatis colligamꝰ: ꝑ hoc ꝙ ſũt: ſpecie
aliq̃ ↄtinent᷑:2 oꝛdinẽ appetũt aut tenẽt. Ecce ꝓens al⸗
ſignat᷑ veſtigiũ patris. ſicut ſi pecies filij: ⁊ oꝛdo ſpiꝛi⸗
tuſſancti. Iteꝝ aug. de vera religione.oĩs res vl ſb⸗
ſtantia vel eẽntia vel natura. vel ſi aliquo veꝛbo meliꝰ
enunciat᷑:hʒ hec tria. vt vnum aliquid ſit: ꝓpria ſpecie
diſcernat᷑:reꝝ oꝛdineʒ nõ excedat. ecce ꝙ vnũ aſſignat᷑
veſtigiũ patris.eadeʒ erit intentio entis 7 vniꝰ non
addens ad ens. Contra.enti nõ opponũt᷑ multa: cnʒ
multa apꝛehendant᷑ ſub ente. ß vnitati oꝑponũt᷑ mita.
ergo eſt aliqua additio vnius ad ens. ¶ Yteʒz circa di⸗
ſtinctionem vnius 7 veri obijcitur. nam verum dicit il
lud quod eſt principiuʒ diſtinguendum reʒ a re.quod
patet, naʒ veꝛitas rei accipit᷑ ſm ſpeciẽ.ſm aũt ſpecieʒ
fit rei diſtinctio.vt dicitur in libro de vera religione.
Cum ergo intentionis vnitatis ſimpliciter ſit per ſe
diſtinguere. quod patet ex ratione vnius indiuiſum

vxii.
aſe: diuiſum autem ab alijs. ergo indiffeꝛens erit in⸗
tentio vnitatis ⁊ veritatis. 41 Item ſicut quidam po
ſuerunt iuxta philoſophos: veritas eſt indiuiſio eſſe
⁊ eius quod eſti.ſed indiuiſio entis eſt vnitas.ergo per
eandem rationem erit vnitas 2 veritas. 4. Item de
comparatione vnius ad bonum obijcit Moetius in li⸗
bro de conſolatione. Omne quod ſubſiſtere aut per⸗
manere appetit: id vnum eſſe teſiderat.omnia igitur
vnũ deſiderant. Si gᷓ ratio boni ab eodeʒz eſt qð omĩa
aſpetunt.relinquit᷑ ꝙ eadeʒ eſt intentio vnius ⁊ boni.
Contra.nõ intellecto bono intelligituꝛ vnuʒ:immo
pꝛedicatur de malo cum dicit᷑: malum eſt vnum. g nõ ẽ
eadem intentio boni vnius.⁊ hec querũtur de cõpꝑati
one que eſt ſm differentiam. 4 Ieʒ querit᷑ de compa⸗
ratione que eſt m oꝛdinem. nam cum omĩs creatura
componatur ex hoc ⁊ hoc.ſicut dicit Hoetius in libꝛo
trinitate. In omni eo quod eſt citra bpꝛimum eſt hoe
hoc. ergo ad hoc ꝙ res ſit opoꝛtet ſicut cauſam pre
cedere vnionem eoꝛum ex quibus eſt. ergo vnitas cau
ſa erit entitatis. ergo vnum prius ente. 4 JItem Bo
etius de conſolatione. Sublato vno:nec eſſe quibuſq;
permanebit:ſimilit᷑ nec verum eẽ. vnitas cauſaẽ en⸗
titatis ⁊ veritatis.¶ YIẽ Hoe. de oſe o. que diſcrepãt bo
na minime ſunt. cum vo vnnz eſſe ceperint:bona fiũt.
vt bona ſint vnitatis adeptone ↄtingit. ̊ vnitas cau
ſa eſt bonitatis. Rñſio. dicenduz ꝙ ens eſt pꝛimnz
intelligibile. prime autem entis determina tiones ſunt
vnum ? verum ⁊ bonum. deteꝛminãt.n.ens ſᷣm oli⸗
ratur eſſe reꝝ in ꝓpꝛio geneꝛe.⁊ etiam pᷣm relatõʒ eẽ
eoꝝ ad diuinã cauſaʒ. 2 fm relatõz reꝝ ed aĩiam que ẽ
imago diuine eſſentie. Scõᷣm autem ꝙ eſſe reꝛum con⸗
ſideratur in pꝛopꝛio geneꝛe: triplicatuꝛ entis deteꝛmi⸗
natio. Aut enim conſideratuꝛ abſolutum vt diuiſum
ab alijs ⁊ in ſe indiuiſum: deteꝛminatu: P vnũ. Scðim
ðᷣo ꝙ conſideratur aliquod ens comꝑatum ad alið ſᷣm
diſtinctionem: determinatur ber verum. verum eni eſt
quo res habet diſcerni.Scðm vᷣo conſideratur com
paratum ad aliud ᷣm conuenientiam ſiue oꝛdinem:de
terminatur per bonum. bonum enim eſt ex quo res ha
bet oꝛdinari. 4 Item m ꝙ eſſe rerum comꝑatur in re
latione ad cauſam diuinam: ſimili modo triplicatur
cterminatio.Canſa enim diuina eſt cauſa in triplici
genere cauſe:efficiens: foꝛmalis vt exemplar: finalis.
que quidem cauſalitas cum ſit cõmunis eternitati ap
propriatur vt cauſa efficiens patri: exemplaris filio:
rninalis ſpirituiſancto. Scðʒ hoc eſſe in creatura quod
fluit a cauſa triplicem ſoꝛtitur impꝛeſſionem. vt in cõ⸗
foꝛmationem ad cauſaʒ. Impreſſio ergo diſpoſitiõis
in eſſe creature ᷣm quam fit in confoꝛmitate ad effici⸗
entem cauſaʒ eſt vnitas.vt ſicut efficiens cauſa eſt vna
indiuiſa multiplicata in qualibet creatura: ſic vt ſi⸗
bi impoſſibile eſt eſſe indiuiſum. Itez impreſſio diſpo
ſitionis ſᷣm quam ſit in confoꝛmitate ad cauſam for⸗
male m exemplarem eſt veꝛitas. vt ſicnt cauſa exempla
ris eſt ars prima veritatis: ſic creatuꝛa ſᷣm ꝙ ſibi pol⸗
ſibile eſt: ſit in im itatione artis.⁊ hoc eſt habere veri⸗
tatem. prima impreſſio ſᷣm quam fit in conformitate
ad cauſam finalem eſt bonum.vt ſicut caulſa finalis eſt
ſumma bonitas: ſic cuilibet creature ſit uinclinatio
confoꝛmitas ad ſummam bonitatem. 2 hec eſt creatu⸗
re bonitas. vnitas ergo eſſe creature mon ſtrat vnita⸗
tem efficientis: veritas veritatem exemplaris: boni⸗
tas bonitatem finis. ¶ Item per comparationem ad
animam triplicatur eadem determinatio. Mam eſſe
rerum tripliciter comparatur ad animam. videlicz vt
res ordinentur in memoꝛia: percipiantur intelligen⸗
tia: diligantur voluntate. Eſt igit᷑ in ente quolibet a
cauſa efficiente vnitas per quam oꝛdinetur ĩ memoria
ſeruetur. memoꝛia enim ea que retinet ſᷣm aliquam

cooꝛdinationez relationis ad vnum ? diſcretionez cõ⸗
ponit. Item a cauſa exempla ri eſt veritas in quolibet
ente per quam percipiatur ab intelligentia. YItẽ a cau
ſa finali eſt bonitas per quam diligatur vel approbe⸗
tur voluntate. 4 AUd primo queſitum:an vnum addat
zm differentiam ad ens. Dico ſic. 2 hec additio eſt
cterminatio eſſe rei vt ſe habet abſolute ? vt in cofoꝛ
mitate ad primum efficiens 7 ordinabile in memoria
quod non impoꝛtatur per intentioneʒ entis: ſed expri
mitur per intentioneʒ vnius. 4 Ad illud quod pꝛimo
obijcit. ꝙ illa determinatio coartabit ens. Dicendum
ꝙ eſt coartatio dupliciter. qtum ad rationeʒ intelligẽ
di qᷓtum ad ambitum ſuppoſitoꝛum qui conſequitur
actum exiſtendi. Dicendum ergo ꝙ addita termina
tio vnitatis ad ens: coartat ipſum quo ad rationeʒ in⸗
telligendi. Cum enim dico vnuʒ: non intelligitur ens
ſub quacunq; ratione: ſed determinata tali que eſt ra⸗
tio indiuiſionis. tum dᷣo ad ambituʒ ſuppoſitoꝛum
non coartat:quia non exiſtit aliquod ens quod nõ ꝑ⸗
ticipet vnitatez. ſicut dicit beatus Dyoni. ſſicut omis
numerus vnitatem participat 2 vnus binarius 2 de⸗
narius dicitur. ⁊ dimidium vnum ? decimum vnũu: ſic
omnia 7 omniũ omnis particula vno participat: ⁊ ta
men eſſe vnuim ſunt omnia entia. Et ſi obijceꝛetur. eꝛgo
ſub intentione vnius continebat multa. verum eſt m
ꝙ vnum cõmuniter accipitur:2 multa ponunt actum
exiſtendi.actum enim exiſtendi habent ex concluſione
ad vnnm. m autem ꝙ; intentio vniꝰ coartatur ad vnũ
ſimpliciter: ſic eſt in differentia oppoſita ad multa.
l Ad ſecundum quod obijcitur. ꝙ pro eodem accipi⸗
untur vnum ? ens in veſtigio trinitatis. concedendũ:
non tamen ex boc ſequitur ꝙ non diffeꝛat intentio vni⸗
us ab intentione alterius. IZam quia ens aliquod nõ
accipitur a meo intellectu niſi cointellecta in diuiſio⸗
ne. inde eſt ꝙ pro eodem accipiuntur.cum tamen indi

ſtinctio non im poꝛtetur per ens ſed per vnum. 126 ſic

autem eſt de intentione veri ? boni. noſter enim intel⸗
lectus accipit ens non cointellecto bono. Similit qn⸗
tum eſt ex parte rei niſi illud perhiberet ratio intelli⸗
gendi:que non poteſt intelligi niſi veruzʒ acciperet ens
non cointellecto vero. ¶ Ad illud quo querit circa dif
ferentiam vnius ad verum:patet ex dictis differentia.
Zld aliud quod obijcit ꝙ per ſe tam vnum ꝙᷓ verum
diſtinguunt. Dicendum ꝙ eſt diſcretio ſm quam ſeꝑa
tur res a re in eſſe.⁊ eſt diſcretio 'm quam ſeparatur
res a re vt habet eſſe cognoſcibile. Diſcernitur autem
res a re inqtum eſt:⁊ inqtum cognoſcibilis eſt. primã
diſcretionem efficit per ſe vnitas: ſecundam vo veri⸗
tas. 4l Zld aliud pᷣo dicenduzʒ. Pᷣm ꝙ poſuerunt pluꝛes
indiuiſio cadit in ratione vnius⸗ veri ⁊ boni.ſed indi
uiſio in ratoõne vnius eſt indiuiſio entis. vnde vnuʒ eſt
ens indiuiſum. In ratione veri indiuiſio eſſe: quia ve
rum eſt indiuiſio eſſe.⁊ quod eſt in ratione boni indi⸗/
uiſio complementi a potentia que eſt nata compleri cũ
attingit ſuo fini.vnde bonitas E indiuiſio actus a po⸗
tentia:⁊ actus dicitur perfectio ſine complementum.
Eſt enim indiuiſio principioꝛum vt conſtituunt reʒ in
eſſe ſimpliciter. ⁊ ab illa eſt vnitas in rebus.⁊ eſt indi⸗
uiſio ᷣm ꝙ conſtitnunt illam in eſſe cognoſcibili.2 ab
hac eſt veritas.⁊ eſt indiuiſio principioꝛum vt conſti⸗
tuunt rem in oꝛdine ad ſuum finem: ſic ab illa eſt bo⸗
nitas. Ad tercio queſitum circa comꝑationem vni⸗
ad bonum dicendum. ꝙ ille intentiones.vnum.verũ.
bonum ſe coincidunt.⁊ inde eſt ꝙ alie rationes indu⸗
unt rationem cauſe finalis: ita ratione boni. Ende
verum non appetitur niſi quia bonum.vnum vᷣo ſimi⸗
liter non appetitur niſi quia bonum.nec bonuʒ niſi in⸗
qᷓtum bonum. Similiter inqtum apprebenduntur in⸗
tellectu: induunt rationem numeri. non enim intelli⸗

gitur bonum niſi initum verum. nec vnum niſi inq⸗

tum verum. nec verum niſi initum verum. Similiter
inqᷓtum oꝛdinantur in memoꝛia induũt rationem vni⸗
us.non enim oꝛdinatur bonuʒ in memoꝛia niſi vt vnũ
nec veꝛum niſi vt vnum. nec vnum niſi vt vnum. DPicen
dum ergo ᷣm hoc.ꝙ deſideratur non ratione propria
principaliter: ſed ratione boni quam induit. nihil enĩ
ceſideratur niſi vt bonum. ¶¶ Ad quarto queſitum de

oꝛdine dicendum. ꝙ naturaliter ens precedit intentio

nem vnius. ⁊ intentio vnius intentioneʒ veri boni.
abſolutioꝛ enim eſt intentio entis intentione vnius:ſi⸗
cut oſtenſuʒ eſt.⁊ abſolutioꝛ intentio vnius que eſt en
tis inqtum conſideratur abſolutum: ꝙᷓ intentione ve⸗
ri ⁊ boni que ſunt entis comꝑati. Item intentio veri
abſolutioꝛ eſt intentione boni. ſicut eſſe rei conſidera⸗
tum ſine ſua vtilitate vel oꝛdine: eſſe rei cum ſua vti⸗
litate ⁊ oꝛdine. ¶ Ad illud quod obijcit. ꝙ vnitas eſt
cauſa entitatis. Dicendum ꝙ faciendo comꝑationem
ad idem ſemper entitas precedit vnitatem. ſed facien⸗
do compationem ad diuerſa:contingit ꝙ vnitas prece⸗
dit entitatem. vt vnitas in principijs ex quibus eſt res
precedit entitatem compoſiti. Referendo verũ ad ideʒ
entitas in principijs precedit vnitatem in principijs:
entitas in compoſito vnitateʒ in compoſito.

Meẽbrum teꝛcium
Onſequenter querendum eſſet vnde cau
ſetur vnitas ⁊ multitudo in rebus: ſed
iſtud reſeruabimus inquirendum cum
queretur de conditione rerum. NQunc au
tem querendum eſt de differentijs vnitatis ⁊ vnius.
Aſſignant autem multis modis differentiam vnius.
Scðom beatum Syoniſium in libro de diuinis nomi⸗
nibus hoc modo.dicit enim: cauſa omniũ non eſt vnũ
vt vnum multoꝛum:ſed ante omne vnum ⁊ multitudi⸗
nem. omnis vnius ? multitudinis terminatiuũ.i2
enim eſt multitudo que non participet alicubi vnum.
ſed quod eſt multa partibus:vnũ eſt toto.quod ẽ mul⸗
ta accidentibo:vnuʒ eſt ſubiecto.quod eſt multa nume
ro:vnum ſpecie.quod eſt multa ſpeciebo: vnuʒ geneꝛe.
quod eſt multa ꝓceſſibus:vnuʒ principio.Ecce ꝙ po⸗
nitſex differentias vnius. vnũ ſicut eſt in cauſa quodẽ
eꝰ. ⁊ hoc eſt vnũ ñ in multis:⁊ vnũ qð eſt in creatura
qð eſt vnũ in multitudine.⁊ hoc quinq; modis. vnum
toto.vnũ ſubiecto.vnũ ſpecie.vnũ genere.vnum pꝛinei
pio. IZtez alio modo beatus Merñ. in ꝗnto li. de cõ
ſideratione ad eugeniũ. Eſt vnitas collectiua: vt mkti
lapides faciũt aceruum vnũ.⁊ eſt vnitas conſtitutina
vt membra multa vnũ coꝛpus. vel multe ꝑtes vnũqͥdq;
totũ cõſtituũt.Et eſt vnitas cõiugatiua:qua fit vt ouo
iaʒ nõ duo ſint ſed vna caro.Et eſt vnitas natiua:qua
aia ⁊ caro vnꝰ naſcit᷑ bomo. Et eſt vnitas poteſtatiua
qua homo virtutis nõ inſtabilis nõ diſſimilis:h̊ vnus
ſibimet ſemꝑ nitit᷑ inueniri. Et eſt vnitas conſentanea
cũ per caritateʒ multoꝝ hoĩm eſt coꝛ vnum ꝰ aia vna.
act᷑.iiij. Et eſt vnitas votiua cũ aĩa votis oĩbo adherẽs
ceo vnus ſpũs eſt.j.coꝝ.vj.Et eſt vnitas dignatiua: q̃
limus noſter a dei verbo in vnã aſſumptus eſt ꝑſonã.
Et eſt vnitas ſubſtantifica:que eſt vnitas trinitatis ꝗ
tres perſone ſunt vna ſubſtantia. Item philoſophi
alio modo aſſignant differentias vnitatis. Auicenna
in metaphyſica ſua.vnum dicitur ambigue de rebus:
que in hoc conueniunt ꝙ in eis non eſt diuiſio in effe⸗

ctu: inq;tum vnũquodqʒ eoꝛum eſt id quod eſt. hec au

tem intentio eſt in eis m prius? poſterius. Dicitur
ergo vnum m accidens:⁊ Fᷣm eſſentiam. AUnde ſᷣm ac⸗
cidens dicitur tribus modis. Vno modo: quia vnum
accidit alicubi. vt album ſoꝛti. Alio modo: quia duo
accidunt vni. vt grammaticum muſicum Platoni.
Tercio modo: quia duobus accidit vnum. ſcilicet
albedo Sorti 7 Platoni. 41 Item vnum per eſſen⸗

one

n
fmurt

inliter
nenfni⸗
finteni
in Diden
eproprin
Mibilen
eſiund
intentio
1boni.
hniueſi
neeſten
ioneve,
gio vert
Nigera⸗
mnſuagt;
dnitem
ſpatoren
ſlfrien⸗
itnsree⸗
busefne
etüagice
prhepe:

.

t fndecen
febve:lat
ndon oen
1 oveen
7fnins.
An ms.
onomi⸗
Reſtrni
uiaci⸗
AtionN
bivnn.
lodennl⸗
bltanune
gener
ego
ſaquogi
creotur
6, bnunn
n puine
oli.dec
Gevenki
nſtiüntu
bnicch
ftnoe
om/
Munue
Swnns
entane
ſatna.⸗
gnhal
on
guans
vicbop
Buncem
Ereh⸗
oinc⸗
N
Din
ſefnd
irtm
Nig
ovn.
ſiicet
lſen⸗

6
tiam dicitur multis modis. vnum genere. vnum ſpecie
vnũ comꝑatõe.vnũ ſubſtãtie.vnũ nũero.Et poſtmoduʒ
ſubdiuidit vnũ genere.Aliqñ in genere ꝓpinquo. vt hõ

aſinus vnũ in aimali. Aliqñ in genere remoto.vt homo
et aſinus vnũ in ſubſtãtia.q¶. Itẽ vnũ in ſpecie duplicit᷑

aliqñ in ꝓpinqua ſpecie.vt ſoꝛ.⁊ plato in aimali. Steʒ

vnũ ſᷣm com ꝑatõem declarat᷑ ab eo ſic.vnũ em̃ comꝑati
one eſt inter que ẽ comꝑatio aliqua vna. vt comꝑatõ na
uis ad rectoꝛẽ.et ciuitatis ad regẽ vna eſt.he em̃ due cõ⸗
ꝑatões conſiłes ſunt:nec eſt eaꝝ vnitio ꝑ accidẽs. Itẽ

vnuʒz ſubiecto cuiꝰ ꝑtes ᷣm natam ſpẽi vt multe habent

vmiri in vnũ ſubiectũ:et diuiſam retinẽt naturã ſpeciei.
vt multe aque dicũt᷑ vnũ in ſubiecto.qꝛ nata ſuoꝝ ſubie
ctoꝝ ẽ vt poſſit vniri et fieri vnũ ſubiecto:vt multe aque
vna aqua.Et inde eſt ꝙ aggregatio multitudinis nõ eſt
vnũ ſubiecto.q¶ Item nat᷑a ꝑtiũ ſunt eedeʒ ĩ ſpecie cũ to⸗
to.ſic ꝑtes aque.ſunt aqᷓ.nõ at᷑ ſic ẽ in ꝑtibo vniꝰ homis
Item vnũ nũero ſubdiuidit᷑.aliqũ ẽ vnuʒ numero cõ⸗
tinnatõne.aliqñ ꝑfectõe.aliqñ ꝑ ſuã ſpẽm.aliqñ ꝑ ſuaʒ
eẽntiam.¶ IJem vuũ ↄtinuatõe multipiicit. Aut qð ſen⸗
titur ᷣm vnũ modũ vt in lineis.illa in qua nõ eſt angu⸗
lus.et in ſuꝑficiebo illa que eſt planiſſima.et in coꝛꝑibo
illud qð circũdat ſuꝑficies in qua nõ eſt curuatura ᷣm
angulũ vt ſpericũ.Aut ſentit᷑ ſᷣm diſpoſitõem differẽtẽ.

licʒ duo extrema ↄplent᷑ ad ↄmunẽ tminũ.ſic̃ totalitas

duaꝝ lineaꝝ cõtinẽtiũ angulũ.Aut ſentit᷑ ſm differẽteʒ
naturã licet habeãt vnã coherẽtiã.ſic mẽbꝛa que ſũt cõ/
poſita ex alijs mẽbꝛis.et hoc vel naturalit᷑ vel artificiali
ter.i Qatnraliter vt ĩ coꝛꝑe hoĩs.aꝛtificialit᷑ vt ĩ archa.
pꝛima vnitas maioꝛ eſt ſcda et ſcdᷣa tercia.q Iteʒ nota
vnũ cõtinuatõe eſt duobb modis.quãtitate et natura
aut quãtitate tm̃. Quãtitate et nata cuiꝰ quantitas nec
natura diuiditur.et hec ſunt vnuʒ ſubiecto:vt hec aqua
vel ille aer.vnũ vo quãtitate tm̃ cuiꝰ quãtitas nõ multi⸗
plicat᷑ licet natura.vt vnitas manus. Hec ergo dicunt᷑
vnum numero ꝑ cõtinnatõem.¶ Item vnũ numero ᷣm
ꝑfectionẽ eſt.cuiꝰ ꝑtes nõ multiplicãtur ſᷣm naturã ſue
ſpeciei.quẽadmodũ vnus homo numero nõ multiplicat
Fm ſuã naturã ſcʒ ſᷣm qð eſt homo cũ diuiditur młtipli
catur.aut alio mõ cum diuiditur coꝛpꝰet aĩa quoꝝ neu
trũ eſt hõ:et hoc modo eſt vnũ numero ꝑfectõne ſiue to⸗
talitate.nõ aũt ſic eſt in eo qð eſt vnuʒ numero et poteſt
multiplicari ſᷣm naturã ſpeciei in ꝑtes ſicut vna aqua
in plures que etiam ↄuemunt ĩ ſpecie aque. Indiuidua
ergo aqua eſt vna numero cõtinuatione.indiuiduus ho
mo vnum numero pfectione. Simili modo angularis
figura erit vna numero cõtinuatione.circularis vo erit
vna numero ꝑfectione.ſi em̃ ſit partita nõ ꝑfecta.nõ po
terit dici vnus circulus numero.⸗¶ IJem vnuʒ numero
Fm ſuam ſpeciem eſt quod non eſt diuiſibile aliquo mõ
nec ex ſua natura:tamen habet additam aliquã naturã
ꝛeter vnitatem ſicut punctus.qui pꝛeter vnitatem ba⸗
et naturam ſitus:et non eſt diuiſibile aliquo mõ. vni⸗
tas em̃ puncti eſt vnitas habens poſitionem.¶¶ Itẽ vnũ
numero per ſuaʒ eſſentiã eſt.quod non eſt aliquo modo
diuiſibile et in quo non eſt natura alia.ſicut ipᷣamet vni
tas que eſt pꝛincipium numeri.cui ſi adiungitur aliqua
alia vnitas: iam earum coniunctio erit numerus.2 hoc
modo vnum eſt quod non eſt diuiſibile nec re nec intelle
ctu. Ytem m areſtotilem in. v. metha.aſſignantur dif
ferentie vnum hoc modo.vnum ꝑ ſe:et vnum ꝑ accidẽs
ſm tres modos ſicut pꝛius ab Auicẽna:.4 Item vnum
Pſe multipliciter. vnũ cõtinuatione ſicut lignum vel li⸗
nea.conglutinatum membꝛum. vel ſicut motus qui nõ
Diuiditur ᷣm tempus.et vnum quoꝛum ſubiectum non
diuiditur m foꝛmam. qð ab auicẽna dicebat᷑ vnum ſb⸗
iecto:quemadmodum dicitur vnum. vinum 2 aq ? ole⸗
um. Yez vnum genere. quoꝛum genus eſt vnum et dif
ferunt per differentias ſubiectiuas. ſicut homo et equꝰ.
et vnũ bm illud qð intrat Fm vtriuſq; rei diffinitõneʒ vt

vii.

agugmentabile et diminuibile ſunt vnum:quia diffinitõ
ſui generis eſt vnum. Et vnum modo ſimplici. vi quod
indiuiſibile eſt omnino vt punctus:et vnum modo vni⸗
uerſali quod ſcilicet non diuiditur ſᷣm ſpeciem ſuam.vt
vnum os et vnus homo.xet hec dicuntur vnum in foꝛma
vnum autem in foꝛma ſunt quoꝛũ fotalitas eſt vna m
quem modum dicitur linea circuli vna.magiſqꝙᷓ alie li⸗
nee.et vnum numero quoꝛum materia eſt vna.et vnum
Fm equalitatem quoꝛum pꝛopoꝛtio eſt vna. Iem ar⸗
gaʒel in ſua methaphiſica alio modo diſtinguit. Eſt em
vnum ſimpliciter.et nnum ſᷣm quid. Unum ſimpliciter
tribus modis.Eſt em̃ vnum in quo non eſt multitudo.
nec potentia nec actu:vt punctus vnus deus vnꝰ.Alio
modo vnum in quo non eſt multitudo in actu ſed in po⸗
tentia.vt homogenium ſicut vna aqua vnus aer. Ter⸗
cio modo eſt vnum in quo eſt potentia et actu multitu⸗
do vt lectus vnus et membꝛum vnum per compoſitionẽ
partium. Enum dᷣo m quid multipliciter. genere.ſpe⸗
cie.accidente.ſubiecto.pꝛopoꝛtione. IJtem alio modo
aſſignantur differentie vmus in li.de vnitate et vno hoc
modo.vnum aliud eſſentie ſimplicitate vnum vt deus.
Aliud ſimplitium coniunctione vnuʒ vt angelus et ani
ma.quoꝛum vnumquodq; eſt cõiunctione materie et foꝛ
me.et hoc ibi dicitur ſm opinionem:tamen ibi ſunt cõ
ponentia quaſi materie et foꝛme.Aliud continuitate:vt
arboꝛ et petra. Aliud compoſitione vt ex multis tabu⸗
lis vna archa.Aliud aggregatione.vt vnus populꝰ vnꝰ
grex et aceruus tritici. Alia dicuntur vnum pꝛopoꝛti
one vt rectoꝛ nauis:gubernatoꝛ ciuitatis.vnum ſimili⸗
tudine officij.¶ Alia vnuʒ accidente ſicut cignus ⁊ nix.
Vnum albedine. Alia vᷣo dicũtur vnum numero. vt
diuerſa accidẽtia que vni ſubiecto inſunt dicũt᷑ vnũ nu⸗
mero.id eſt numerando:vt hoc dulce et hoc idem ceru⸗
leũ.lyAlia vo dicuntur vnum ratione.et hoc duobus
modis.vel ratione conſoꝛtij:vt intellectus et vocabuluʒ
et res vnum ſunt genus.vel ratione vnius ſacramenti:
vt ſpiritus aqua et ſanguis dicitur vnũ. Alia vᷣo vnũ
lingua natione.vt multi homines vna gens ⁊ vna tribo

Alia vᷣo dicuntur vnum moꝛe.et hoc duobus modis.

quia aut ſᷣm conſenſum virtutum et dilectionis:vt mul
titudinis credentium coꝛ vnum. aut ſᷣm conſenſum vicij
vt qui adheret meretriei vnum coꝛpus efficitur cum ea.
Queritur ergo ratio diuerſarum aſſignantium. Re⸗
ſponſio.Dicendum ꝙ ratio vnitatis diuerſificatur tri⸗
bus modis.vno modo ſᷣm q; conſideratur vnitas in re
bus ſᷣm fluxum rerum a cauſa a deo. Alio modo ̃m re⸗
ductionem vnitatis in rebus ad vnitatem in deo. Ter⸗
cio modo diſcernendo vnitates rerum pᷣm ꝙ habent eſſe
res in natura ſiue in eſſe pꝛopꝛio. Scom pꝛimum mo⸗

dum aſſignat differẽtias beatꝰdyoniſiꝰ. Scdᷣm ᷣm mo

dum beatus bernardus. Scom tercium modum philo⸗
