niſi per grẽ̃am gratũfacientẽ:&̊ miſſio filij nõ eſt niſi ra⸗
tione huiꝰgratie. Vnð in ſequenti caplo dic aſſumens
auẽtem aug. de tri.ſᷣm alterũ modũ mittit᷑ vt ſit homo
qð ſemel tm factũ eſt:ſᷣm alterũ vt ſit cum homine per
gram quõ qͥtidie mittitur ad ſanctos:ſ̊ mitti ad hoc ꝙ
ſit ꝑ gr̃am cum ſctis eſt effectus gꝛatie gratũfacientis:
ergo ſi dicit᷑ mitti filius rõne alicuiꝰeffectus gre: hoc ẽ
rõne gratie gratũfacientis. Item ſapᷣ.vij.dicit᷑ de ſa
pientia in aĩas ſanctas ſe tranffert amicos dei et ꝓphe
tas ↄſtituit.qð exponit aug.iiij.de trini. de miſſione fi⸗
lij que eſt ſapia increata:ſ̊ amicus dei nõ põt aligꝗs cõ⸗
ſtitui niſi per grẽ̃am gratũfacientẽ:quia gra gratiſdata
omunis eſt iuſtis et pctoꝛibo:ergo in miſſione filij dat᷑
gratia gratũfaciens.¶ Item.j.ſapᷣ.in maliuolam ani⸗
mam non intrabit ſapia:nec habitabit in coꝛpoꝛe ſub⸗
dito coꝛꝑis: ſed intrare ſapiam in animam eſt filium
mitti. et effectus hmõi miſſionis eſt inbabitatio:ergo
cum vtrunq; repugnet anime maliuole et ſubdite pec⸗
catis:et nihil repugnat ei niſi rõne gratie gratumfaci
entis:ergo ſi dicitur filius mitti in animam vel inhabi
tare ipſam:hoc eſt rõne gratie gratumfacientis et non
ſolum ratõne gratie gratiſdate. 4 Item deus nõ dicit
eſſe in rebus niſi tripliciter. ſcilicʒ ↄmuni modo quoẽ
in omnibo rebus per pñtiam eſſentiam et potentiã.ſpe
ciali modo qͥ eſt in ſanctis per gratiã gꝛatumfacientẽ.
ſingulari modo quo dicitur eſſe in xpᷣo per vnionem.
Seod cum dicituꝛ mitti:hoc non poteſt eſſe.quia ſit vbi
non erat pꝛius ſed quia eſt alio modo qᷓ; pꝛius: ſed iſte
alius modus non poteſt eſſe niſi per gratiam qua dici⸗
tur eſſe in ſanctis:vel per illam qua dicitur eſſe in xpᷣo
quarum vtraq; eſt gratumfaciens:ergo quocunq; mo⸗
do dicatur mitti filius:hoc non erit ſolum ratõne gra⸗

tie gratiſdate ſed ſolum ratione gratie gratiſfacientis
Item de ſpirituſancto oſtenditur illud idem.Naʒ di
cit aug.in.xv.de trini:ꝙ tꝑalis ꝓceſſio ſpũſſancti eſt ad
ſanctificandũ creaturã:ſᷣ eius tꝑalis ꝓceſſio eſt miſſio:
ergo miſſio ẽ ad aliud ſanctificandũ creatura:ſ̊ nõ ſcti
ficatur niſi ꝑ gram gratũfacientẽ: miſſio.ſ.ſ.eſt rõne
gre gratũfacientis.¶ IJtem aug.in eodem li.cum dat᷑

ſpũſſanctus attendit mentem in dilectõne dei ꝓximi.

ſed hoc nõ põt eſſe ſine gr̃a gratũfaciente: ̊ miſſio.ſ.ſ.
nõ eſt ſine gr̃a gratũfaciente. Item ſicut dicit męr̃ in
xviij.di.j.li.ſen.ꝙ ſpũſſanctus inqtum datꝰdicitur nr
noſter nõ eſt niſi ꝑ gram gratũfacientẽ:̊ nobis ñ da
tur niſi ꝑ gr̃am gratufacientẽ: vᷣ in miſſione dat᷑:ergo ĩ
miſſione ſpũſſancti dat᷑ gra gratũfaciens.] Item.j.ſa⸗
pien.ſpũſſanctꝰdiſcipline effugiet fictum et auferꝛet ſe
⁊c̃.ergo.ſ.ſ.non dicit᷑ eſſe ſiue habitare in repꝛobis:er

go nec mitti ad ipſos.quia mittit᷑ ad inbabitandũ: ſed

Gr̃a gꝛatiſdata ẽ in bonis ⁊ in malis:& ſi mittit᷑.hoc eſt
rõne gratumfacientis. Contra. mitti eſt ↄgnoſci ab
alio eſſe ſicut dĩc aug.iiij. de trini.ſᷣ nõ ſolum in effectu
gre gratũfacientis põt ↄgnoſci filius eſſe a pre et ſpiri⸗
tuſſanctus ab vtroq;: ſᷣ etiã in effectũ gre gratiſdate:q

non ſolũ determinat᷑ miſſio filij et.ſ.ſ. ꝙtum ad effectu

gr̃e gratũfacientis ſ̊ etiam gratiſdate.¶ INem mittitur
filiꝰad illuminandũ intellectũ ſicut.ſ.ſ.ad accendendũ
affectum: ̊ illuminatio intellectus põt eſſe ex gra gra⸗
tiſdata ſine gr̃a gꝛatũfaciente:q̊ miſſio filij põt eſſe ſine
gr̃a gratũfaciente:& rõne illius gratie nõ dicetur mitti
filius:ſᷣ ſolum ratõne gr̃e gratiſdate.¶ Item ſi miſſio
ſpirituſſancti eſt ad ſanctificandũ creaturã ꝑ gratũfa⸗
cientem.et gr̃a gratumfaciens eſt ꝓpꝛiꝰeffectꝰmiſſionis
ſpirituſſancti:Fm ꝙ dicit beda q̊ cum gratia hominibo

Ddatur:mittitur ſpũſſanctꝰ.et ad idem nõ pnt duo mit⸗

ti quia dicunt᷑ due quia ad aliud eſt miſſio filij et ad a⸗

liud miſſio ſpirituſſancti.vel eſt dicere ꝙ quotienſcun⸗
q mittitur filius:neceſſario mittitur ſpirituſſanctꝰ:cu⸗

ius ↄtrarium ſupꝛa oſtenſuz eſt.¶ Item non dicit᷑ mit
ti filius vel ſpirituſſanetus rõne cuiuſcunq; effectꝰ ap⸗
pꝛopꝛiati.vnde miſſio filij determinatur penes effectuʒ
ſibi axpꝛopꝛiatuʒ.miſſio ſpirituſſancti ſimiliter penes
effectum ei appꝛopꝛiatum. Sed gr̃a gratumfaciens ap
pꝛopꝛiatur ſpirituiſancto et non filio: ergo ratõne illiꝰ
dicet᷑ mitti ſpũſſanctꝰet non filius.¶ Item circa miſſi⸗
onem ſpirituſſancti obijcit᷑.Nam non videt᷑ ſemꝑ ĩ illa
dari gra gratũfaciens.i Qam ſcʒ non ſoluʒ dona gtum⸗
facientia ſed etiã gratiſdata ſunt dona ſpirituſſcti.vn⸗
te dicit aug.ꝙ timoꝛ ſeruilis eſt donum ſpirituſſcti.nõ
inqtum ſeruilis:ſed inqtuʒ timoꝛ.ſed ſpirituſſanctus
datur cum donis ſuis: ergo ratione gratie gratiſdate
datur ſpirituſſanctus:ſed cum dicitur.ſ.ſ.dicitur mit⸗
ti:ergo ratõne gratie gratiſdate dicitur mitti ſpirituſ⸗
ſanctus et non tm̃ ratoòne gratumfacientis.⸗! YItez di⸗
cit rabanus.ꝙ ter datus eſt ſpirituſſanctus.⁊ prio ad
gratiam ſanitatis coꝛpoꝝ et gratiam doctrine cuʒ effi
cacia ſignoꝛum.et hoc etiam habetur.j.ſeten. xvj.diſ.
ſed huiuſmodi dona ſunt gratiſdata et non gratumfa⸗
cientia: ergo non ſolum ratõne gratie gratumfaciẽtis
dicit᷑ mitti ſpirituſſanctꝰ.¶ Item.j.reg·xix. dicitur fa⸗
ctus eſt ſpũs domini in ſaule et ꝓphetauit.et tunc non
habuit gratiã gratumfacientem:ergo non ſemꝑ rõne
gratie gratumfacientis dieitur mitti ſpũſſanctꝰ*. Ao

poc videt᷑ mibi ſine pᷣiudicio rũdendum.ꝙ loquẽdo ꝓ⸗

pꝛie de miſſione.nõ dicit᷑ mitti filiꝰvel.ſ.ſ.niſi rõne ali⸗
cuius effectus ꝑtinentis ad gratiaʒ gratumfacientis.
nec dari ſilłr. am in miſſionibo eoꝝ nõ ſolum dantuꝛ
dona eoꝝ ßſᷣ etiã ipſi.et inhabitant aĩam: ⁊ ſunt ibi ſpe⸗
cialioꝛi mõ qᷓ; pꝛiꝰ. Uñ ſolum dicit᷑ miſſio rõne illoꝛum
donoꝝ rõne quoꝝ dicunt᷑ inhabitabitare aĩam :et eſſe
ibi ſᷣm aliũ modũ qᷓ; pꝛius.vt in miſſione eoꝛum nõ ſo⸗
lum dona eoꝛum ſicut nr̃a:ſᷣ etiam ipᷣi qð eſt ſolum per
gram gratũfacienteʒ:ſᷣm quã ip̃i ſunt in aĩa in ratõne

& Fr n 1 9 7 2.n:

Nueſtio

fructus.extenſo tamen nomine miſſionis poteſt aliq̃n⸗
do dici mitti ꝑ dona gratiſdate ſicut videẽ dicere Ra⸗
banus.. Ao pꝛimũ ergo dicendũ.ꝙ illa diffinitio au⸗
guſti. mitti eſt ↄgnoſci ab alio eſſe ſicut dictũ eſt: datur
Eeffectum oſequenteʒz in quo poteſt manifeſtari eoꝝ ꝓ
ceſſio:ſicut in ꝓceſſione temꝑali ꝓceſſio eterna.dicẽdũ
eꝛgo ꝓꝙ in illo effectu in qͥ manifeſtat᷑ ꝓceſſio filij vł ſpi⸗
rituſſancti.nõ ſolum manifeſtat᷑ filium vel ſpiritũſan⸗
etum eſſe a patre:ſed pᷣter hoc ponit᷑ ipſos eẽ a patre in
animã ſᷣm alium modum qꝙᷓ pꝛius.ſiue ipſos dari ani⸗
me ad inhabitandũ.et hoc ponit hoc ꝙ dicit temꝑalit
ꝓcedere qð eſt mitti.licet ergo ꝑ effectum gratie gꝛatiſ
date poſſit cognoſci filius a patre pcedere: et ſimiliter
ſpirituſſanctus ab vtroq;:tamen ꝑ ſoluʒ effectum ga⸗
tie gratũfacientis põt ↄgnoſci filium et ſpiritumſanctũ
ꝓcedẽ in animã ad inhabitandum ipſam. cum ꝑillaʒ
ſolam ſit inhabitatio.AVnde ſi illa diffinitio integre cõ
plectatur rõnem miſſionis:opoꝛtet ꝙ in illo effectu ha
beat ↄgnoſci ꝓceſſio filij et ſpirituſſancti ⁊ q;tum ad teꝛ
minũ a quo:et q;tum ad terminũ ad quem. et tũc illud
ↄgnoſci nõ habet eſſe niſi in effectu gre gꝛatũfacientis.
¶ Ad aliud dm.ꝙ licet illuminatõ poſſit eẽ ex gratia
gratiſdata ſiue gratũfaciente.nunẽꝙᷓ tñ ratõne illiꝰ illu
minatõnis dicet᷑ mitti filiꝰvel dari:gꝗa nõ dicitur mitti
niſi rõne illius doni rõne cuiꝰdicit᷑ inhabitaꝛe vel eẽ in
anima ſicut donũ et fructꝰeius.qð nõ ↄtingit niſi rati⸗
one gre gratũfaciẽtis.il Ad aliud dðm.ꝙ licet ſit vna
gr̃a gratũfaciens:tñ plures ſunt effectus gre gratũfa⸗
cientis. Dicendũ q̊. ꝙ nõ diſtinguunt᷑ miſſiones filij et
ſpũſſancti penes ipſam gratiam:ſed penes eiꝰ effectus
ᷣ ſicut in miſſione ſua ↄueniũt in fine.ſ.in hoc ꝙ eſt ĩ⸗
habitare aĩam vel eſſe in aĩa ᷣm rõnem fructus: ita cõ
ueniũt in eo rõne cuiꝰdicunt᷑ inhabitare aĩam vel eẽ in
amima.ſᷣm hanc rõneʒ differũt:tñ penes diuerſos actꝰ
gr̃e gatũfacientis ſᷣm ꝙ illi actus aꝓpꝛopꝛiant᷑ filio vł
ſpũiſcto.AVnde ſi dat᷑ gra gratũfaciens ad ſanctifican⸗
dam aĩam vel gratificanda vel accendendã ad amoꝛeʒ
cuʒ hmõi actus ſint apꝛopꝛiati ſpũiſctᷣo et in illis hẽat
ↄgnoſci:dicit᷑ mitti.ſ.ſ.Si vᷣo detur gra ad illuminan
dam aĩam vel inſtruendã vel ad aliquos ꝑtinentes ad
ſapiam q̃ apꝑꝛopꝛiat᷑ filio:cũ in hmõi effectibo hẽat co⸗
gnoſci filius:dicit᷑ mitti filius.et ſicut vnꝰfiliꝰ põt eẽ ſi⸗
ne alio:ita vna miſſio põt eſſe ſine alia ſicut ſupᷣ dictuʒ
eſt. Et licet nõ poſſit dari aligs effectus gratufaciens
ſiue aliqð donum ꝗn gratiſ̃icet᷑ et ſanctificet᷑ aia:nõ tñ
datur pᷣncipalr ad h:pᷣ ſolum gra in ſe datur pᷣncipatłr
ad hoc.nõ in hoc effectu vel illo.et ideo non dicit᷑ mitti
niſi filius cũ dr̃ actus ꝑtinẽs ad ↄgnitõeʒ:licʒ ſit actus
gr̃e gratũfacientis.Et ſi daret᷑ aliqd donum eque pꝛin
cipaliter ad vtrũq; actũ apꝛopꝛiatũ filio et ſpuiſancto
diceret᷑ mitti ſiue dari filiꝰet.ſ.ſ.et ideo donum ſapien
tie et donũ intellectꝰdicunt᷑ dona.ſ.ſ.nõ ratõne actꝰ pꝛo
pꝛij:hſ̊ coĩs.ſiue rõnes finis ꝗ eſt vniꝛe aiam deo.et ſiłr
alia dona.vt fides.ꝓphia et bmõi.qꝛ ꝑ hoc vnit᷑ et coĩ⸗
cat aĩa xpᷣo ⁊ coꝛꝑi eiꝰmiſtico qð eſt eccłia quia illa do⸗
na dant᷑ ad vtilitatẽ coꝛꝑis miſtici:t vnũ membrũ coĩ
cet alij ſicut ibi oñdit apłs.ſ.j.coꝛin.xij. Abi enũerat
illa dona.q coĩcatio aꝑꝛopꝛiat᷑ ſpũiſctᷣo et ideo dicũtuꝛ
dari ab ipſo.i¶ Ad aliud patet ſobo ex pᷣdictis.Naʒ li⸗
cet gra gratũfaciens appꝛopꝛiet᷑ ſpũiſcto:nõ tñ quilibet
actus gre gratũfacientis.ſ̊ quedam axpꝛopꝛiant᷑ filio
quedam ſpũiſancto rõne quoꝝ dicit᷑ aliqñ mitti filius
aliqñ.ſ.ſ.ꝗ¶ Ad illud qð pꝛimo obijcit᷑ circa miſſioneʒ
ſpũſſcti.rñderi põt ꝑ pᷣdicta.qꝛ licet timoꝛ ſeruił ⁊ alia
dona gtiſdata ſic dona.ſ.ſ.nõ tñ in illis vel cũ illis dat
ſpũſſcts.ſiłr nec filiꝰrõne cognitõis infoꝛmis.et B: qꝛ ꝑ
illa dona nõ efficit᷑ aia templũ ſiue habitaculũ filij vel
ſpũſſeti ſic dictũ eſt ſupᷣ.nec etiã dona illa faciũt filiũ vł
ſpm̃ eſſe nrjm diſponẽdo ipᷣam ad h̊ vt ſint in ea in rõne
fructus.. Ad aliud dðᷣm.qꝙ licet ſanitas coꝛpox et do⸗

== Py 94 wr tt . 6 2

. —

Ixxii.
etrina et miracula pñt eſſe ſine gra gratũfaciente:tñ in
illis ad qͥs mittit᷑.ſ.ſ.non ſunt ſine gra gratũfaciente.
Vñ cũ apls dabat᷑.ſ.ſ.dabat᷑ eis gra gratũfaciẽs qtuʒ
ad bmõi dona.⁊ hoc ad vtilitatẽ alioꝝ.ſi aũt alicui da
rentuꝛ dona hmõi ſine gra gꝛatũfaciente: pꝛie nõ dice
retur mitti.¶ Ad aliud qð obijcit᷑ de ſaule.dðm ꝙ non
dicit᷑ ibi ꝙ. ſ.ſ.mitteretur ad eum vel inha bitaꝛet ĩ eo:
h̊ ꝙ factus eſt ſuꝑ eũ.Vñ etiam ſi dicat᷑ in eo eſſe ſpũs
nõ dicitur eſſe in eo ſiẽ habitans:nec ſᷣm illũ modũ ſᷣm
quem dicit᷑ eſſe in ſcĩs cum mittit᷑ ad ipᷣos vel dat᷑ ipᷣis
Vñ in eo erat.ſ.ſ.inqtum non inqtum ſanctus.hoc eſi
inq;tum ſpiꝛans non iniꝙᷓtum ſanctiſicans ſiue inhabi
tans.

Articulus terci

Onſeqnter qritur vtruʒ rõne augmenti gẽe
dicant᷑ mitti.ſ.ſ.vel filius.Circa qð ſic obij
citur. cũ auget᷑ gra:plus eſt de gra in aĩa q;
pꝛius.et ↄſtat ꝙ illud plꝰdatur a deo.qꝛ ab alio nõ poſ
ſet daꝛi nec alio mõ haberi.ſᷣ cũ gra datur:ſ.ſ.mittitur
ſicut dic beda:g in augmento gre mittit᷑.ſ.ſ. rõne ipſiꝰ
augmenti. ¶ Item miſſus eſt. ſ.ſ.ad apłos in die pẽthe
coſtes.⁊ ↄſtat ꝙ ipᷣi iam hẽbant gram ſ̊ nondũ confir⸗
mati erant.&̊ ſi miſſus eſt ad ilios.ſ.ſ.nõ ſolum exteri⸗/
us in coꝛꝑali ſpecie ſed interius in mẽte ad coꝛroboꝛã⸗
dum et cõfirmandum eos in pꝛioꝛi gratia ſcʒ in fide et
caritate.ergo rõne augmenti gratie dicetur mitti.ſ.ſ.
¶ Item aug.iiij. ð trini.tũc vnicuiq; mittit᷑ cum a quo⸗/
qᷓ; ↄgnoſcituꝛ atq; ꝑcipitur q̃ntum ↄgnoſci et ꝑcipi põt
ꝓ captu vel ꝓficientis in deum vel ꝑfecte iaʒ in deo aĩ⸗
me rõnalis.ergo miſſio nõ tm̃ dicit᷑ rõne gr̃e incipiẽtis
eſſe in aĩa ſ̊D etiã rõne gr̃e ꝑficientis vel iam ꝑfecte. ſed
nõ /ꝓficit vel ꝑficit᷑ niſi ꝑ augmentũ:ergo rõne augmẽ⸗
ti gre dicit᷑ eſſe miſſio.¶ Item in decretali de ſacra vn⸗
ctõne dic Inno.ꝙ in ſacramento ↄfirmatõnis dat.ſ.ſ.
ad augmentũ gr̃e et robur. Contra.ſicut frequenter
dictum eſt mitti dicitur filius vel.ſ.ſ.non quia ſit vbi
non erat pꝛius:ſed ꝗa alie mõ qᷓ; ꝑꝛius.ſed in augmen
to gꝛatie nõ dicitur.ſ.ſ.eſſe in aia alio mõ q; pꝛius:cuʒ
pꝛius eſſet ꝑ gꝛatiã: et nõ ſit alius modus eſſendi ĩ cre⸗
tura puꝛa niſi per eẽntiam pꝛeſentiam et potentiam et
per gratiam:ergo ratõne augmenti gratie non dicitur
mitti ſpirituſſanctus. Item ſicut dicit męr in ſenten⸗
tijs et aug.xv.de trini.ꝓceſſio temꝑalis ſpirituſſancti
eſt.qua /ꝓcedit a patre et filio ad ſanctificandam crea⸗
turam.ſed tem ꝑalis ꝓceſſio ſpirituſſancti eſt eius miſ⸗
ſio ſiẽ ibidẽ dicitur:eꝛgo miſſio ſpirituſſancti eſt ad ſã⸗
ctificandam creaturam:ſed tempoꝛalis in augmẽto qᷓ⸗
tie nõ dr ſanctificaꝛi creata cum pꝛius eſſet ſancta:nec
cx non ſancta fieret ſancta:ergo ratione augmenti gꝛa
tie non dicitur mitti ſpirituſſanctus. KRñ.qꝙ augmẽ⸗
tum poteſt eſſe dupliciter. aut per pꝛofectuʒ gratie pre/
exiſtentis cuiuſmodi eſt in pꝛoficientibus de viꝛtute in
virtutẽ: aut per profectum et collatõnem noui doni vel
effectus ſicut eſt in ſacramento confirmationis et fuit
in ſpirituſſancti miſſione in die penthecoſtes.pꝛopter
pꝛimum modum augmenti non dicitur mitti ſpirituſ⸗
ſanctus:ſed ſolum pꝛopter ſecundum.et q;ꝛtum ad hũc
modum ſcm pꝛocedunt rationes ad pꝛimam partem.
Et patet reſponſio ad rationes ad partem ſecundaʒ
quod enim obijcitur ꝙ non mittitur in augmento quia
non eſt alio modo ꝙᷓ prius. Dicendum ꝙ quis non ſit
omnino alio modo pꝛopter augmentuʒ et planioꝛi mo
do et pꝛopter nonum effectum et quodammodo nouo
modo:et ideo recte dicitur mitti.¶ Quod obijcituꝛ ſe⸗
cundo ꝙ miſſio ſpirituſſancti eſt ad ſanctificanduʒ ⁊c.
Dicendum ꝙ ſanctificare dicitur dupliciter. vel de nõ
ſancto facere ſanctum: et ſic fit in pꝛima gratie colla⸗
tione. vel de ſancto ſacere magis ſanctum: et hoe fit in
augmento gratie.et quis ſanctificatio eſt vtroq; modo

licet magis pꝛoprie pꝛimo modo:ideo ſpirituſlanctus
mitti dicitur in augmento licet magis pꝛoprie in gra⸗
tie prima donatione.

Nueſtio. lxxuij. de miſſio

ne viſibili paſſiue dicta.

Etermiato de miſ

ſione inuiſibili qua mittitur filius vł
ſpirituſſanctus in mentem ad ſanctifſi
candam creaturam ratõnalem vel il⸗
luminandã:ↄſequenter ad ↄſũmatõeʒ
eoꝝ que ꝑtinent ad inquiſitõnem ſacratiſſime teitatis
addendum eſt de miſſione viſibili pᷣm quam dicitur fili
us mitti in carnem: 2 ſpirituſſanctus in aliqua viſibi⸗
li ſpecie vt in columba ſuꝑ xpᷣm:et in liguis igneis ſuꝑ
aplos que dicit᷑ apparitio.¶ Queritur ergo in pᷣmis de
miſſione viſibili quid ſit. Secundo ad quid ſit. Tercõ
cuiꝰſit.i.cui ↄueniat miſſio viſibilis.Quaꝛto peꝛ quos
admĩſtrata ſit. Quinto qualiter et quibus modis ma/
nifeſtata ſit ·

Membrum primũ

Irca pꝛimũ querit᷑ quid ſit miſſio viſibi⸗
lis ſᷣm rem. Maʒ ex precedentibus ſatis
patet quid ſit ſm diſtinctõeʒ vbi diſputa
tum eſi de diffinitõne miſſionis ſᷣm ꝙ eſt

coĩs miſſioni viſibili et inuiſibili tam filij qᷓ ſpũſſancti

Querit᷑ ergo vtrũ miſſio viſibilis oĩno ſit ideʒ qð axpa
ritio vel aliꝗd additũ ad illam. oĩno ſit idem: vidĩ
pꝛimo ꝑ auẽtem aug.ij.li.de trini.dic em:ſi miſſus ẽ fi⸗
lius in;tum apparuit foꝛis in creatura coꝛꝑali ꝗ intꝰ ĩ
natura ſpũali oculis moꝛtaliũ ſemꝑ occultatꝰẽ: iam in
pꝛomptu ẽ intelligẽtie et de ſpũſcio cur miſſus⁊ ipᷣe di
cat᷑.facta eſt em̃ creature quedã ſpẽs ex tꝑe in q̃ viſibi⸗/
liter oñderet᷑.ſ.ſ.Ex his vᷣbis plane hr.ꝙ viſibilis miſ
ſio filij vel.ſ.ſ.nihil aliud eſt ꝙᷓ oñſio ipᷣoꝝ facta in ali
qua coꝛꝑali creatura vñ ſubiũgit ibidẽ aug.hec oblatõ
viſibiliter expᷣſſa et oculis moꝛtalinʒ oblata miſſio.ſ.ſ.
dicta ẽ:̊ apparitõ nihil aliud eſt qᷓ; oñſio huiꝰ facta in
aliq̃ ſpecie coꝛꝑali:& miſſio viſibilis oĩino idem ẽ quod
apparitio.¶ Item filius et.ſ.ſ.dicuntur mitti cum vilſi⸗
biliter veniũt ad nos:ſed nihil aliud eſt appaꝛere iᷓ ve⸗
nire in aliqua viſibili ſpecie.vt patet in aduentu ſpũſ⸗
ſancti in ſpecie columbe ſuper xpᷣm: vel in ſpecie ignis
ſuꝑ apoſtolos:ergo oĩno videt᷑ idem miſſio qð appari⸗
tio..¶ Item duplicitur.lſ.ſ.dicitur mitti ſcilicet viſibili⸗
ter et inuiſibiliter:ſed mitti viſibiliter nihil aliud eſt qᷓ
perfectum inuiſibilem inuiſibiliter manifeſtari: ſᷣ̊ hoc
nihil addit ad apparitõnem:ergo ⁊c̃.¶ʒ Item angelus
quotienſcũq; viſibiliter apparet dicitur viſibiliter mit⸗
ti.et econuerſo quotienſcũq; viſibiliter mittitur viſibi
liter aparet:ergo eadem ratione filius et ſpirituſſan⸗
ctus ſcilicet quotienſcũq; viſibiliter mittuntur viſibi⸗
liter aꝑparent et econuerſo:ꝗ̊ miſſio viſibilis nihil ad⸗
dit ad apparitõezʒ nec ecõuerſo:q̊ ſunt oĩno idẽ.¶ Item
ſi nõ ſunt oĩno idem.querit᷑ quid vnũ addit ad aliud:ſi
dicat᷑ ꝙ miſſio addit ad aꝓpaꝛitõeʒ hoc qð eſt eẽ ab alio
Vnñ cum filius mittit᷑ a pre:intelligit᷑ eẽ ab illo ꝑ gene⸗
rationẽ.ſimiliter cum mittit᷑.ſ.ſ.a pr̃e et filio:intelligi
tur eẽ ab vtroq; ꝑ ſpiratõem.hec aũt non intelligit᷑ in
rõne aſparitõnis:et ideo non ſunt ideʒ oĩðno. Cont᷑.
Aug.iij.de tri.nõ eoipᷣo quo de pr̃e natꝰeſt dicit᷑ filius
miſſus.vᷣ vel eo ꝙ apparuit huic mũdo verbũ caro ferẽm
vel eo ꝙ ex tꝑe cuiuſqꝙᷓ mente ꝑcipit᷑:̊ eẽ a pr̃e nõ perti
net ad rõnem miſſionis ſ̊ ſolum tꝑaliter ſiue viſibiliteꝛ
percipi ergo miſſio viſibilis non addit illud ad apaꝛi⸗
tionẽ.¶ Si dicat᷑ ꝙ miſſio addit ad aparitõem rõnem

effectus.Qam aparitio eſt ad manifeſtandũ et nõ ad

efficienduʒ quantũ eſt de rõne ſua.miſſie vᷣo eſt ad ali⸗
quid efficiendum. VUnde cum mittitur filius vel ſpiri⸗
tuſſa nctus efficit᷑ aliquid ĩ creatura ꝑ qð dicunt᷑ inba
bitare creaturã. Elñ in miſſione viſibili illud qð mani
feſtat᷑ exterius:efficit᷑ interius in eo ad quẽ eſt miſſio.Rᷣ
aũt non neceſſe eſt eẽ in aparitõne:et ideo miſſio addit
ad apparitõnẽ ratõeʒ efficiendi.¶ Contꝛa.ſᷣm aug.ĩ.ij.
et. iij. de trini. l. ſ. miſſus eſt in ſpecie columbe qñ apa⸗
ruit ſuꝑ xpᷣm in baptiſmo:ſed in ipſa miſſione nihil ef⸗
ficiebatur in xpᷣo ſᷣ ſolum demonſtrabat᷑. Qam ab in⸗
ſtanti ↄceptõnis ſue fuit plenus gratia ⁊ veritate.⁊ ab
eodem inſtanti plene inhabitauit in ipſo.ſ.ſ.ergo mil⸗
ſio de ratõne ſua nõ dicit effectum.nec eſt ad efficiẽduzʒ
bᷣ ad demonſiranduʒ:ergo cum ad hoc idem ſit appaꝛi⸗
tio:nihil addit quod nccio ſit de rõne ſua vltra apari
tionem. 4 Item angelus quotienſcũq; aparet viſibili
ter.et ſi nihil efficiat in creatura rõnali: dicitur mitti
ꝓpter ſolam manifeſtatõeʒ:ergo efficere aliquid in cre⸗
atura vel inhabitare creaturam non eſt de ratione vel
eẽntia miſſionis:ergo ꝑ hoc ꝙ non differt eẽntialit᷑ ab
apparitione. Ex bis videtur ꝙ nihil aliud ſit viſibilis
miſſio q; apparitõ.¶¶ Contra. Aug.ij. d trini.temeraꝛi
um eſt dicere nuniᷓ deũ patrem ꝑ aliquas foꝛmas viſi
bilibo patribo aut ꝓgphᷣis aparuiſſe.et hoc oñdit ꝑ ſeri⸗
pturas:ſed pater nò legit᷑ miſſus nec ↄcedit aug. patrẽ
eſſe miſſum: ergo non ſunt idem miſſio viſibilis ⁊ apxppa
ritio.¶ Item filius et ſpirituſſanctus in veteri teſtam̃⸗
to multotiens aꝓparuerũt:et tamen neuter eoꝛum dici
tur mifſus ſicut dicit aug. Vñ videt᷑ dicere. appariti⸗
ones veteris teſtamenti nõ dicuntur ꝓpꝛie miſſiones: g

non oĩno eſt idem viſibilis miſſio et apparitio.¶ Item
qui mittit᷑ ab alio mittitur ad alium.ergo miſſio habet
eẽntialem ↄꝑationẽ ad illud a quo et ad illud ad qð:ꝭ
axparitio nõ dĩc eẽntialem ↄꝑationẽ ad illud a qͥ: ap-.
paritio nõ eſt miſſio.q¶ Rõne huiꝰquerit᷑ cum apparits.
nes ille qᷓ fuerũt in nouo teſtamento ſcz filij et.ſ.ſ. dica .
tur miſſiones.quare nõ ſimiliter ille ĩ quibo filiꝰa.ſ. ſ.
apparuerũt in veteri teſtamento antiꝗs patribo et miſſi
ſunt ad ipſos. Aod hoc dðm.ꝙ appaꝛitio ẽ manifeſta
tio eẽntie viſibilis in aliqua ſpecie viſibili.et hoc ſumi⸗
tur er verbis ang· in li.de trini.in pluribo locis.ita q;

apparitio claudit in intellectu ſuo illud qð manifeſtat᷑
tanꝙᷓ viſibile.Silv miſſio viſibilis eſt maiĩfeſtatio mil⸗
ſionis inuiſibilis facta in creatura viſibili.et hoc ꝑ ali
quem actum creature coꝛꝑalis.vt in creatura coꝛpoꝛa⸗
li ſignificet᷑ ꝑſona miſſi.in deſcenſu vᷣo creature ⁊ man
ſione ſuꝑ illum ad queʒ dirigitur ſignificetuꝛ miſſio ſi
ue inhabitatio ſpirituſſancti. vt in deſcenſu ⁊ mãſione
columbe ſuper chꝛiſtum et in aduentu ignis et ſeſſione
ſuper apoſtolos. Vnde quando in creatura ſignatur fi
lius vel ſpirituſſanctus vt inhabitans:tunc pꝛoprie di
citur mitn. Ex hoc patet. ꝙ miſſio viſibilis in intelle⸗
ctu ſuo claudit miſſionem inuiſibilẽ.⁊ ſuperaddit ma⸗
nifeſtationem illius miſſionis per aliquod ſignum vi⸗
ſibile. In intellectu autem miſſionis inuiſibilis ſigni⸗
ficate in miſſione viſibili:clauditur perſona mittentis
et perſona eius qui mittitur et perſona eius ad quem
fit miſſio:et effectus ſiue ratio miſſionis qui eſt inbabi
tatio creature rationalis per aliquem effectum gratie
gratumfacientis. Eſt enim miſſio ad inhabitandum.
NQuando ergo ſignificatur perſona miſſi in aliquo ſi⸗
gno ſenſibili vt ab alio exiens vel emanans ⁊ vt in alio
inhabitans:tunc pꝛopꝛie dicitur viſibiliteꝛ mitti.⁊ hoc
non inuenitur in qualibet aparitione.ex boc apparet
ꝙ omnis viſibilis miſſio eſt aparitio:ſed non econuer
ſo. et ꝙ addit miſſio ad apparitionem ſcilicet manife⸗
ſtationem perſone vi emanantis ab alio et vt inhabitã⸗
tis in alio. AUbi autem ſignificatur aliqua perſona vł
manifeſtatur inuiſibili creatura nõ ſub iſtis rõnibus

—

9/
Nueſtio
dicitur apparitio ſed non econuerſo. et ꝙ; addit miſſio
ad aſparitõez ſcʒ manifeſtatõeʒ ꝑſone miſſe vt emano⸗
tis ab alio et vt inbhabitantis in alio. Abi autẽ ſignifi⸗
catur aliqua ꝑſona vel manifeſtatur inuiſibili creatu⸗
ra nõ ſub iſtis rõnibus dicitur aꝓparitio ſed nõ miſſio
vt in apparitõnibo veteris teſtamenti.ꝑ iam dicta patʒ
quare nõ dicitur pater miſſus ſed ſolum mittens:quia
miſſio impoꝛtat em anatõem ab alio. mittere em̃ dicit
auctoꝛitatem reſpectu miſſi ſicut ſup oſtenſum eſt. Si⸗
militer patet quare apparitiones ille ſiue filij ſiue ſpũſ⸗
ſancti que fuerũt in veteri teſtamento nõ dicunt᷑ miſſi⸗
ones:quia non oſtendebant ꝑſonam filij vel ſpũſſancti
vt inbabitantem.nec oſtendebatur aliquis actus in il⸗
lis apparitõnibo in quibus ſignificaret᷑ ꝑſona ſpirituſ
ſancti vt inhabitans:vt in nouo teſtamento oſtendeba⸗
tur in maſione ſuꝑ xpᷣm. Joh.j. ſuꝑ quem videris ſpm̃
deſcendentẽ et manentẽ ſuper eum ⁊c̃.et in ſeſſione ſuꝑ
apłos act.ij. Seditq; ſupꝛa ſingulos eoꝛum ⁊c̃.lʒ eniʒ
foꝛſitan danieli oſtenderet᷑ filius ði vt accipiens regnũ
a patꝛe:et pater vt dans regnum qui oſtenſus eſt ei in
veteri dierum.vij.dañ.ſicut oſtendit aug.ij.de trinit᷑.et
ita aꝓarẽt ibi filius vt exiſtens a patre: non tamen ſi⸗
gniſicabatur ꝑ aliquem actum vt inhabitans in danie
le.nec ad hoc oſtendendum erat illa aꝓaritio ſed ſoluʒ
ad oſtendendum emanatõnem filij a patre et equalita⸗
tem cum patre:et ad p̃ᷣfigurandam futuram inhabita⸗
tionem diuinitatis in xrpᷣo bomine ĩ quo habitauit om⸗
nis plenitudo diuinitatis etiam coꝛpoꝛaliter. 4 Ad il⸗
lud eꝛgo qð obijcitur ex auẽte aug:dicendum ꝙ augu.
nõ ponit ibi toram rõnem miſſionis inuiſibilis: ſed ſo
lum rõneʒz eius quod eſt viſibile.ꝙ enim illa miſſio ſit
viſibilis:tota ratio eſt ex ꝑte creature viſibilis ſicutꝓ
ceſſionis tem ꝑalis.ſed eſt tota ratio quare illa ꝓceſſio
dicatur tem ꝑalis.ſimiliter apparitio in ſpecie coꝛpoꝛa
li non eſt tota ratio miſſionis viſibilis ſed eſt ratio q̃re
illa miſſio dicatur viſibilig.q Ad aliud ſoluenduʒ peꝛ
interemptõnem:.qꝙ ſemper dicunt᷑ filius et ſpirituſſan⸗
ctus mitti.quia tem ꝑaliter veniunt ad nos.quia etiaʒ
pater cum filio et ſpirituſancto dicitur venire ad inba
bitandum creatuꝛam. Joh.xiiij.ad eum veniemꝰ mã⸗
ſionem apud eum faciemus:ſed cum ſignificatur vt ve
niens a patre ad inhabitandum creaturam ratõnaleʒ
vel ad ſignifſicandum pᷣcedentem inhabitatõnem: tunc

Dicitur mitti. Elel in nouo teſtamento nomine.ſ.ſ.ĩtel⸗

ligitur ꝓgpꝛietas qua ipſe eſt a patre ꝑ pꝛoceſſionem:no
mine ſeſſionis vel manſionis ſuper vpm ſignificetur ĩ⸗
habitatio ſpiritualis qua ipſe inhabitauit xpᷣm. et hec
eſt tota ratio miſſionis inuiſibilis.non eſt manifeſtatõ
ꝑſone ſed manifeſtatio ꝑſone vt emanantis ab alio ⁊ ĩ⸗
babitantis in alio. Unde dicit aug.iiij.de trinita.ſicut
natum eſſe eſt filio a patre eſſe: ita mitti eſt cognoſci ꝗ;
ab illo ſit. et ſicut.ſ.ſ.donũ dei eſſe eſt a patre/ ꝓcedẽ:ita
mitti eſt ognoſci et ꝙ ab illo ꝓcedat. hoc aũt eſt in aliq̃
effectu gee gꝛatũſacientis axpꝛopꝛiate ꝑſone.qꝛ ſm illa
ſolum dicit᷑ inhabitare.ſimiliter in miſſione viſibili ſj
hñt expꝛimi in aliqͥ actu creature coꝛꝑalis:ita ꝙ in ſpẽ
coꝛꝑali expꝛimat᷑ pſona:in actu vo aliquo vt in deſcẽſu
vel mãſione ipᷣa inbabitatio.4¶ Ad aliud qð obijcit᷑ de
angelis. dom ꝙ angelus eſt medius inter nos et deum

et eſt miniſter vel nucius dei reſpectu nr̃i. et ideo qcqd

efficit vel nüciat nobis vel qñcunq; viſibiliter aꝓpaꝛet

nobis:auẽte dei facit.⁊ ido in omi oꝑe ſuo ſaluat᷑ ratõ

miſſionis.ꝗa om̃s ſunt miſtri et in miniſteriũ miſſi.qa
in deo ſunt et dei auẽte veniũt ad nos.ſed nõ ſic eſt ĩ ꝑ⸗
ſonis diuinis.qd aliqua eſt q nõ eſt ab alia nec auctoꝛi
tate alterius oꝑatur vel aparet:et ideo in ipſa põt eſſe
apparitio:nõ tamen miſſio paſſiue dicta.et ſaluari ra⸗
tio apparitiõis ̊ nõ miſſionis. plus tamen exigitur ad
miſſionem m ꝙ dicitur de pſonis q; pm ꝙ dicitur de
angelis. quia alia et alia eſt ratio miſſionis ſicut iã vi⸗

—

oAnO

uei ap rνα V. eͤ ne nn rſ.

17177

lxxumj.

debitur. ¶ Ao aliud quod queritur.quid addit miſſio
viſibilis vltra apparitionem iam patet reſponſio.quia
addit manifeſtationem perſone inq;tum exiſtentis ab
alio tanꝙ; inbabitantis vel poſſeſſio ab illo.quia ĩ miſ
ſione efficitur vt perſona miſſa ad nos:habeatur a no⸗
bis et inhabitet in nobis.et hoc eſt alio modo eſſe qꝙᷓ in
alijs creaturis ſicut oſtenſum eſt ſupꝛa..! Ad illud qð
obijcitur in contrarium per auctoꝛitatem auguſti.Di⸗
cendum ꝙ non vult dicere auguſti.ꝙ eſſe natum nõ ſit
c ratione miſſionis viſibilis:ſed aꝓpaꝛere in carne ta⸗

q̃ᷓᷓ verbum caro factum. Unde per vtrunq; diffinit Au

guſti.miſſionem cum dicit.ij.de trinitate.exire a patre
et venire in munduʒ boc eſt viſibiliter mitti.et qꝛ vtrũ
q; complectitur miſſio et non alterum tm̃:apparitõ au⸗
tem amplectitur alterum tm̃ ſcilicet manifeſtationem
perſone vel eſſentie diuine non in creatura ſenſibili nõ
ſunt oĩno idem. ¶ Ao illð quod queritur vtrum addat
ſuper aparitionem rationem efficiendi. dicendum ꝙ;
miſſio viſibilis addit ad agparitionem demonſtratõeʒ
alicuius effectus exiſtentis in creatura.ſᷣm quem dica
tur inhabitare filius vel ſpirituſſanctus.vel etiam poſ
ſideri vel haberi in ratione fructus:ſed non opoꝛtet ꝙ;
in miſſione viſibili pꝛimo efficiatuꝛ ſed ſufficit ꝙ pꝛimo
effectus viſibiliter demonſtretur vnde ſufficit ꝙ; in miſ
ſione viſibili demonſtretur ꝑſona miſſi filij vel ſpirituſ
ſancti in ratõe inhabitãtis vel habiti a creatura cui fa⸗
cta eſt miſſio viſibilis:ſicut fuit in xpᷣo. Ende pʒ illud
qð obijciebatur de xpᷣo.quia non opoꝛtet ꝙ ſpirituſſan

ctus in illa miſſione tũc pꝛimo haberetuꝛ vel ꝑpꝛimo in⸗

babitaret:ſᷣ ſufficit ꝙ inhabitatio vel datio ſpirituſſã⸗
cti ſibi pꝛius inuiſibili facta viſibiliter poſtea demon⸗
ſtraretur:qð non opoꝛtet in agaꝛitõne.⸗ Ad illud qð
obijcitur. ꝙ in miſſione angeli non exigit᷑ ꝙ inhabitet
creaturaʒ vel efficiat᷑ aliquid quod habeatur a creatu⸗
ra.dicendum ꝙ alia eſt ratio miſſionis in angelis:⁊ in
pſoms. angelus eniz mittit᷑ vt miniſter vel nuncius ad
aliquid nunciandum vel efficiendum. ndeeęt ſi nihil
efficiatur:nihilominus tamen dicitur angelus mitti.2
hoc eſt quia miſſio eius qui mittitur vt miniſter: nõ ſu⸗
mit rationeʒ ex parte eius ad quem: ſed ſufficit ꝙ ſolũ
moueatur ad efficiendum.et hoc auctoꝛitate alterius:
ſed ſi filius et ſpirituſſanctus non mittuntuꝛ ſicut mini
ſtri ſed ſicut donum mittitur alicui.quando autem ali⸗
quid mittitur in ratione doni: donum illud non habet
com pletam rationem miſſionis donec habeatur ⁊ poſ⸗
ſideatur ab eo cui mittitur. VUnde non eſt completa ra⸗
tio miſſionis in perſonis diuinis:donec per aliqueʒ ef
fectum habeatur et inhabitet creaturam ad quam mit
titur.nec vere manifeſtatur vt miſſus: niſi babeatur et
poſſideatur. Pꝛeterea in miſſone opoꝛtet ꝙ miſſus vł
ſit vbi non erat pꝛius:vel ſit ibi alio modo q; prius.In
miſſione autem angeli qui non eſt vbiq;.ſaluatur ratõ
miſſionis ſine auctoꝛitate mittentis vbi non erat pꝛiꝰ:
ſed perſone diuine cum non poſſunt eſſe vbi non erant
pꝛius cum ſint vbiq;:opoꝛtet ꝙ ſint vbi erant pꝛius:a/⸗
lio modo tamen qᷓᷓ pꝛius.ita ꝙ ille alius modus dicat
mutationem ex parte creature non ex parte miſſi. VUn⸗
de opoꝛtet ꝙ ratione mutationis creature ſaluetur in
ipſis ratio miſſionis: cum non poſſit ſaluari totaliter
ex parte miſſi.hoc autem non eſt neceſſe in miſſione an
geli vbi totaliter poteſt ſaluari ex parte miſſi:quia mu
tatio ᷣm locum poteſt ↄuenire ei.

Membrum ſecundum

Ecundo queritur ad quid ſit miſſio viſi⸗
bilis. et cum dictum ſit ſupꝛa ꝙ ſicut ap⸗
paritio eſt manifeſtatio diuĩe eſſentie v½
perſone ĩ aliqua ſpecie viſibili:ita miſſio
viſibilis eſt manifeſtatio miſſionis inuiſibilis facta in

ereatura viſibili. Queritur vtrum creatura viſibilis
ſit vtilis vel neceſſaria ad manifeſtatiõeʒ miſſionis in/
niſibilis?et videt᷑ ꝙ nõ. Naʒ qᷓntũcunq; appaꝛeat cres
tura viſibilis.nõ oſtendi?᷑ ꝑ illam niſi creatura coꝛpo⸗
ralis:niſi aſſit reuelatio ꝑ quã ducatur intellectus ad
cognoſcendum aliquid ſpũ ale inuiſibile ꝑ illam ſignifi
cari:ſed illa reuelatio eſt ↄgnitio verioꝛ et certioꝛ qᷓᷓ ſit
illa que eſt a ſenſu que etiam eſt ſufficiens ſine om̃i cre
atura coꝛꝑali.ſi ergo habens ↄgnitiõeʒ certam et per⸗
fectam non indiget occupari circa ↄgnitionem imper⸗
fectam:̊ videtur ꝙ illa facta in coꝛꝑali creatura nõ ſit
vtilis vl neceſſaꝛia ad manifeſtatõnem rei inuiſibilis.
¶l Item ſicut oſtenſum eſt ſupᷣ.in miſſione inuiſibili cũ
datur aliquis effectus appꝛopriatur ꝑſone miſſi ꝑ que
poteſt ↄgnoſci ꝑſona miſſi.et hoc patet ꝑ diffinitõnem
miſſionis ſupꝛapoſitam: ergo cũ ille effectus ſpiritua
lis ſᷣm quem ꝑſona non ſolũ habet cognoſci ſed inha⸗
bitare:ſit magis expᷣſſiuus ꝑſone que mittitur et etiaʒ
ipſiꝰinhabitationis qᷓ; creatura aliqua coꝛꝑalis:videt᷑
ꝙ vltra illum effectũ ſuꝑfluat ſpũs coꝛꝑalis.⸗ Itẽ affe
ctus circa viſibilia occupatꝰminus ſurgit ad inuiſibi⸗
lia:̊ et ſimiliter intellectus vt videt᷑:q̊ ſi debet ad pce⸗
ptõnem inuiſibilium eleuari:non debet ei fieri oſtẽſio
viſibilium.ꝙ ſi fiat:videt᷑ potius ꝙᷓ iuuari.¶ Item in
miſſione ſpiꝛituſſancti venit ſpirituſſanctus ad inhabi
tandum.et hoc nõ per effectum quẽcunq;:ſed ꝑ effectũ
gratie gratumfacientis.ſed iſte euentus occultiſſimus
eſt. Job.ix. ſi venerit ad me non videbo eum. nec eſt ex
pediens homini vt ei manifeſtet᷑ ſe br̃e gram vel ſpiri⸗
tũſanctũ: ſ̊ ſicut dici᷑ Ecces.ix.nemo ſcit vtruʒ odio
vel amoꝛe dignus ſit.cũ ̊ aparitio illa qua dicit᷑.ſ.ſ.
mitti viſibiliter vel appareꝛe in ſpẽ colũbe vel alteriꝰcꝛe
ature oꝛdinent᷑ ad oſienſionẽ inbabitatõnis.ſ.ſ.in ho⸗
mine ꝑ aliquẽ effectum gr̃e.et hoc nõ ſit homini viato⸗
ri vtile:nõ videtur vtilis ſpẽs etiam viſibilis creature.
Item ſi manifeſtatio miſſionis viſibilis nccia eſt ⁊ B
ꝓ ſpeciem creature:q̊ cum ſolum ad xpᷣm vel ad aplos
miſſus ſit:ſi iſta miſſio viſibilis habet aliquam vtilita⸗
tem:videt᷑ ꝙ adhuc debeat remanere.cum etiaʒ ad ho⸗

mines mittat᷑ qtidie ſicut dicit augu. deberet in aliqᷓ

ſigno viſibili adhuc manifeſtari. Item in veteri teſtam
to magis ꝑ viſibilia erat manuductõ ad viſibilia q; in
nouo.ſᷣ in veteri teſtamento mittebat᷑ inuiſibiliter. ſ.ſ.
ad patres veteris teſtamenti:ꝗ illa miſſio deberet ĩ ali
quo ſigno miſſibili manifeſtari.vel ſi tunc non erat ne⸗
ceſſaria hmõi manifeſtatõ:videt᷑ ꝙ nec modo: ſed tunc
non fuit ſicut oſtenſum pꝛius:ergo nec mõ debuit eſſe.
Contra.cognitio nr̃a incipit aſſenſu: ergo ſi debea⸗
mus eleuari ad ↄgnitõnem inuiſibiliuʒ. nccia videtur
et vtilis aliqua excitatio in ſenſu ꝑ aliquod ſenſibile ſi
gnum. Vnde fides dicit᷑ eſſe ex auditu: non tm̃ interi⸗
oꝛi ̊ etiam exterioꝛi:& ad ↄgnoſcendum miſſionem in⸗
uiſibilem nõ eſt ſuꝑflua ſpẽs coꝛꝑalis.q¶ Item familia
rius offert ſuam pntiam qui ſe offert ſᷣm ſenſum et in⸗
tellectum q; qui ᷣm alterũ:ł̊ in miſſione inuiſibili ẽ ſo⸗

lum onſio facta intellectui et nõ ſenſui:&̊ cũ in miſſiõe

viſibili ſit eſfectus obiectꝰviſui ⁊ nõ tm̃ intellectui:non
videt᷑ eſſe ſuꝑflua.¶ Item in miſſione inuiſibili.ſ.ſ.nõ
tm̃ datur donũ gr̃e creatũ ſ etiã donũ increatũ.vñ etiã
datur gra et ipᷣa ꝑſona.ſ.ſ.ſᷣ ꝑ ſigna ſenſibilia exterio⸗
ra oñditur donũ creatũ qð eſt gra vt patet in ſacramẽ
tis: in ſignis ſenſibilibo debet etiã ondi ꝑſona.ſ.ſ.er⸗
go ad oñſionez miſſionis inuiſibilis vtilis eſt ſpẽs coꝛ
poꝛalis.i Item ſigna ſenſibilia ſunt vtilia ad oſtenſio
nem potentie ⁊ vᷣtutis diuĩe vt pʒ in miraculis:&̊ ſigna
ſenſibilia erũt vtilia ad oſtenſionem pñtie diuine.ſᷣ fa⸗
miliariſſime eſt pñs.ſ.ſ.vbi inbabitat ꝑ gram:g illa ĩ⸗
habitatio debet oſtendi ꝑ ſigna ſenſibilia:ergo non ſu⸗
ꝑſluit miſſio viſibilis. Ad hoc dõm.ꝙ miſſio viſibił
vt dictum eſt: eſt ad demonſtratõeʒ ꝑſone vt inhabitan

3 5 ſ. Den ſſer † ⸗ x, „ õ 4

“

tis per gratiam:ſed non eſt ad demonſtrationeʒ cuiuſ⸗
cunq; inhabitatõis:ſed illiꝰ inhabitõis q̃ eſt ꝑ plenitu⸗
dinem gratie in alios redundantis. q̃lis fuit in xpᷣo:et
aliquo modo in aplis ſicut iam videbitur. Item nõ ꝗ⸗
buſcunq; fienda erat manifeſtatio vᷣ ſenſibilibus ſiue
rudibus nondum adhuc ꝑ doctrinam et miracula pro
uectis.ſam quidam querunt ſigna vt ſenſibiles.qui⸗
bus primo innoteſcit fides.quidam vᷣo intelligentiam

