q; ſanctificatus ẽ.¶ Itẽ luc.j.exultauit infans ⁊c. Am⸗
bro.nõ pꝛius repleta ẽ mater qᷓ filius.ſed filius reple⸗
tus:replet ⁊ matrem.⁊ aꝓparet ꝙ angelꝰdixerat ꝙ ſpi
rituſancto replebitur adhuc ex vtero matris.ergo ſpi⸗
rituſſanctus habitauit in.b. iobanne per gratiam ante
natiuitatem. 4 Item berñ. loquens ð ſanctificatiõe.b.
virginis.fuit ꝓculdubio mater domini anteqꝙ ſancta q̃ᷓ;
nata.ergo ante natiuitatẽ habitauit in ipᷣa ſpirituſſan⸗
ctus per gꝛatiaʒ. ¶ Item berñ.nõ fallitur omnino ecele
ſia celebrans eius natiuitatis diem.ſed ſtatui in pecca
to nõ debetur gaudiũ ſ̊ luctus:ergo nõ fuit nata in pec
cato.ergo ante natiuitatem habuit gratiã:⁊ ita redit
idem quod pꝛius. Reſponſio ꝙ deus ẽ in homine peꝛ
inhabitantem gratiam dupliciter. per gratiam ſacra⸗
m enti ſᷣm legem cõmunem.et hoc modo nõ habitat deꝰ
in homine ante natiuitatem.quia per gratiam ſacramẽ
ti nemo regeneratur anteq; naſcatur. Iteem alio modo

dicitur deus inhabitare in homine per gratiam ſpiritꝰ

que eſt ſᷣm legem pꝛiuatam.de qua dicit aug.ꝙ deus ñ

— 9 , GFtN Tα 2 E.

7

alligauit potentiam ſuam ſacramentis.quia ſine omni
ſacramento poteſt ſanctificare.et hoc modo inbabitat
deus per gratiam in quibuſdam ante natiuitatem. qui
habuerunt pꝛiuilegium ſanctificatõnis in vtero. Dicẽ⸗
dum ergo ꝙ aug.in epiſtola ad dardañ.loquitur de il⸗
la inhabitatõne que ẽ ᷣm legem cõmuneʒz.non ſᷣm legẽ
pꝛiuatam.et hoc patet ex verbis eius.vñ dicit. Illa ſan
ctificatio qua efficimur ſinguli templa ði ⁊c̃.per hoc ꝙ;
dicit ſinguli loquitur de illa inhabitatione que peꝛtinet
ad omnes.Eſt ergo inhabitatio pertinens ad omnes q̃ᷓ
eſt per gratiam ſacramentoꝛum quam nullus habet an
teq; naſcatnr.et ẽ inhabitatio peꝛtinens ad paucos que
poteſt eẽ inexiſtenti in vtero.i ec illud vult negare ibi⸗
dem aug. vñ dicit quãlibet igitur ſententiam habeamꝰ
vel pꝛopter iohannem ⁊c.ponit etiam auctoꝛitatem de
regeneratione per ſacramentum niſi quis renatus fue⸗
rit ⁊c et per hoc patet ſolutio.

Meẽbruz quintum

Vinto queꝛitur vtrum deus ſit in paruu⸗
per inbabitantem gratiam. Ad quod ſic
oꝑponit.berñ. in li.de li.ar.deus auctoꝛ
ſalutis ẽ li.arbitrium capax.nec dare va⸗
let eam niſi deus:nec capere niſi liberum arbitrium.ſi
ergo in paruulis non ẽ li.ar.Fᷣm actum.quia in eis non
ẽ vſus li.ar.relinquitur eꝛgo ꝙ paruuli ñ ſunt capaces
gratie.et ita deus nõ eſt in eis per inhabitantem grati⸗
am./l!Si dicatur ꝙ li.ar.eſt in paruulis per potentiaʒ
et h̊ ſufficit ad ſuſceptionẽ gratie inhabitantis.Cõtra.
berñ.ibidem.tam abſq; conſenſu eſſe non poteſt eẽ reci
pientis qᷓ; abſqʒ gra dãtis.ſᷣ impoſſibile eſt ꝙ gratia ſa⸗
lutis detur abſq; conſenſu recipientis.cum ergo in par
uulis nõ ſit cõſenſus:nõ eſt in eis potentia ad ſuſcepti

onem gratie inbabitantis. ¶ Iem dicit aug. in li. ret⸗

ctationũ.non miſeretur deus niſi voluntas pceſſerit.ſʒ

Lei miſeratio eſt ſue gratie donatio.ergo nõ dat gratiaʒ

niſi pꝛecedat voluntas.Cum eꝛgo in paruulis nõ poſ⸗
ſit eſſe voluntas ſiue motus voluntarius.nõ erunt ſu⸗
ſceptibiles gratie inhabitãtis.ergo deus nõ habitat ꝑ
gratiam in paruulis. Cõtra.ro.v.vbi habundauit de
lictum ſuperhabundauit ⁊ gratia.vt ſicut regnauit pec
catum in moꝛtemꝛ:ita et gratia regnet per iuſticiam ĩ vi
tam eteꝛnam ꝑ ihᷣjm xpᷣm. Sed peccatum regnauit vſq;
ad moꝛtem in puulis et adultis.ergo gratia que eſt per
ipᷣm vxpᷣm attinget nõ ſolum adultos ſed ꝑuulos.ergo
in ip̃is eſt deus ꝑ inhabitantem gratiam.¶ Iteʒ.v. ro.
nõ ſicut delictum ita et donum.quia gꝛatia vnius homi
nis ihu xpᷣi in plures habundat qᷓ; peccatum oꝛiginale.
et peccatum oꝛiginale attingit ꝑuulos:eꝛgo gratia ihu
xp̃i attinget ꝑuulos.ergo in eis ẽ deus ꝑ inhabitanteʒ
gratiam. ¶¶ Item. j. coꝝ. xv.ſicut in adam omnes moꝛi
untur ita ⁊ ĩ xpᷣo omnes viuificabuntur.ſi ergo in adã
nõ ſolum moꝛiũtur adulti ſed ꝑuuli.⁊ viuificatio illa ẽ

ꝑ ſuſceptionem gratie.ergo ĩ ꝑuulis ẽ potentia ad ſuſci

piendam gratiam. a idem redit qudo pꝛius. Solu⸗
tio.dm ꝙ; ꝑ virtutem baptiſmi in ꝑuulis ẽ deus ꝑ in⸗
habitantem gratiam. Sed notãduzʒ ꝙ duplex ẽ iniuſti
cia.Eſt em̃ iniuſlicia quam homo ſibi facit et ẽ iniuſti⸗
cia que homini fit. Iniuſticia pꝛima eſt culpa actualis
quam homo facit ꝑ li.ar. Iniuſticia ſecũda ẽ culpa oꝛi⸗
ginalis que trahitur ex culpa ade et nõ ex li.ar. eius ꝗ
cõtrahit. Similiter cum iuſtificatio nihil alind ſit ꝙᷓ re

ditus de iniuſticia ad iuſticiam: eſt mſtificatio duplex.
vna ad quam homo facit.alia ad quam nõ facit:bvᷣ ei fit

Et debet eẽ ꝙ iniuſticia que homini fit remoueatur ꝑ

iuſtificatõem ad qu am facit aliquid.de qua iuſtificatõ

ne dicit aug.qui te creauit ſine te:nõ te iuſtificat ſine te
Pꝛima ẽ in ꝑuulo.ſecunda in adulto. Ex hoc patet
nõ requiritur cõſenſus ĩ iuſtiſicatõe pꝛima que eſt puu
li:cum paruulus nihil poſſit facere ſed totum ei fieri.

— r muſhre

„

— — — ⸗—.⸗ —

— — — —

= = -

peetinet
nnes
abetan
Wreibi⸗
Nabean
tatem de
atus ſue⸗

1parun⸗
quod ſie
8 aucto⸗
dare pa⸗
trium ſi
eis non
capace
m grati
otentig;
Cöt.
ſceten
fatol⸗
vinpar
ſſepri

1lret⸗

ſkerit
Gariaz
höpol⸗
Vnt lu⸗
bitat ,
ahit de
nit pee
mipi
t vſq;
eſper
ergo
F ro.
Shonni
gnnol⸗
nolky
n,
ori
i
ilai
dſuſi
Soln
gin
niuſti
iui⸗
malis
nn
lns
if
ppler.
ur⸗
eat
nete
1g
un
l⸗

Nueſtio

Sed in ſecunda requiitur conſenſi us. quia opoꝛtz ꝗ fa
ciat aliquid quod in ſe eſt ad iuſtificationem:ſicut fecit

aliquid quod erat in ſe ad iniuſticiam.per hoc patet ;

ſufficit potentia li.ar.in paruulo.licet nõ ſit vſus ad ſu
ſceptionem gratie iuſtificantis licet nõ ſufficiat in adul

to.¶ Ad illud quod obijcitur de conſenſu.dðm ꝙ eſt cõ
ſenſus in potentia et in habitu et in actu. Conſenſus ĩ
potentia eſt in paruulo.conſenſus in habitu ẽ in doꝛmi⸗
ente adulto.qui firmo ꝓpoſito dum vigilaret conſenſit
vt cõuerteretur ad deum et pecijt gꝛatiam. conſenſus in
actu eſt in vigilante qui firmum habet pꝛopoſitum vt
ad deuz conuertatur. Si ergo gener aliter intelligatur
illa autoꝛitas.debet intelligi ᷣm ꝙ conſenſus generali

ter dicitur iſuis tribus modis.et ſic verum eſt ꝙ non po

teſt eſſe ſuſceptiua gꝛatie in qua non eſt conſenſus ſic vł
ſic.¶ Cõſimili autem diſtinctione voluntatis reſpondẽ
dum eſt ad obiectum ſequens. ſſi tamen intelligeremus

illud quod ſequitur:loquitur illa autoꝛitas de adultis

Vnde dicit gratie operanti ſaluteʒ coopeꝛaꝛi dicitur li
berum.ſed li.ar.non cooperatur niſi in adulto.cum in
ipᷣo ſolo ſit vſus li.ar.et pꝛopter hoc intelligitur ð adul
to.

MNlembrũſertum

Exto queritur vtrum deus dicitur inha⸗
bitare in hominibus habentibus gratiã
gratiſoatam.vt in Halaam et Caypha
et in alijs peccatoꝛibus habentibus fidẽ
infoꝛmem et timoꝛem ſeruilem. Et videtur ꝙ ſic.quoni
am gratia gratiſdata eſt donuʒ dei. vbi ergo eſt gratia
iſta:ibi eſt eus.ergo per ip̃am inbabitat.¶ Contra.ta
les ſunt templum dyaboli per peccatum.ergodeus non
habitat in illis per gratiam gratiſbdatam. Solutõ.
dicendum ꝙ deus non dicitur inhabitare niſi per grati
am gratumfacientem: et non peꝛ gratiam gratisdataʒ
Quid ergo valet gratia gratiſ data in homine: dicen⸗
dum ꝓ ſicut videmus in natura ꝙ pꝛimo ẽ paſſibilitas
in materia ad ſuſcipiendum ſoꝛmam.poſtea ſunt diſpo
ſitiones que diſponunt materiam ad ſuſceptionem illi⸗
us foꝛme.ſed vltimo aduenit diſpoſitio que eſt neceſſi⸗
tas ad quam neceſſario ſequitur poſitio illius foꝛme in
materia :ſic dico.ꝙ in natura ratõnali eſt poſſibilitas
ad hoc vt ſit templum. gratia vᷣo gratiſdata ſiue dona
gratiſdata ſunt ſicut diſpoſitiones que animaʒ ad hoc
diſponunt.ſicut eſt ꝓphecia.ſcientia et hmõi.nec tamen
adhuc eſt anima templũ dei.ſed vltimo ſequitur diſpo⸗
ſitio que eſt neceſſitas ad quam neceſſario ſequitur ꝗ⸗
anima ſit templum in quo habitet deus.et hec diſpoſi⸗

tio eſt gratia gratumfaciẽs.que perficit templum. vnde

ipᷣa eſt neceſſitas vniendi animam vnitati ſumme et bo
nitati. Quia eꝛgo hec gratia vnit ⁊ cõiungit deo alia ñ
pꝛopter hoc inhabitare dicitur deus ſᷣm gratiam gratũ
ſacientem ſed non ſᷣm gratiam graniſe datam. ¶ Ao hoc
quod obijcitur ꝙ vbi eſi gratia iſla eſt deus.dicendum
ꝙ verum eſt. nec tamen ſequituꝛ igitur ipᷣm inhabitat.
ſicut patet ex pꝛedictis.

Mueſtio. xij. de eternita
Onſequentereſt

inquirendum ð immenſitate diuine eſ⸗

ſentie qtũ ad eteꝛnitatẽ.et multiplican

tur queſtiones ĩ hac parte per hũc mo⸗
dDdujm. Pꝛimo em̃ queritur quid ſit eter
nitas ſm nomen. Secundo quid ſit eternitas ᷣm rem.
Tercio quid m diffinitionem. Quarto quomodo pꝛo
betur eternitas d diuina eſſentia.Quinto de immenſi⸗
tate eternitatis. Sexto de inuariabilitate eternitatis.
Septimo dæ eternitatis vnitate. Octauo de incõmuni⸗

DPoad fa No Sato Detat

YU.

cabilitate eternitatis.Nono de comꝑatione eteꝛnitatis
ad euum ſub articulis ſuis. Decimo de comparatione
eternitatis ad tempus.

Membꝛum pꝛimum

Rimo queruntur duo.vnum eſt.ſi eadeʒ
eſt intentio nominis eternitatis et ſempi

ternitatis. Aliud cum eternũ dicatur de

V creatoꝛe et creaturis.an vniuoce vel equi
uoce dicatur.

Articulus pꝛimus

Dpꝛimum ſic obijcitur. Moetius in lib.de
trinitate.tantum intereſt inter noſtrum pꝛe⸗
ſens quod eſt nunc et diuinum. ꝙ noſirum
nunc quaſi currens tempus facit ſempiternitatem. di⸗
uinum ðᷣo nunc permanens nec mouens ſeſe atq; conſi
ſtens facit eteꝛnitatem. ex hoc ergo relinquitur ꝙ diuer
ſa eſt intentio ſempiternitatis et eternitatis.quia ſem⸗
piternitas conſtituitur ex noſtro nunc: eternitas vᷣo ex
diuino nunc.¶ Item quicquid ẽ ſemper:eſi ſempiteꝛnũ
ſed quicquid eſt omni tempoꝛe eſt ſemper. ergo quicꝗd
eſt omni tempoꝛe eſt ſempiternum. Cũ ergo angeli ſint
omni tempoꝛe et ſemper:ſunt ſempiterni.q¶ Auguſtinꝰ
xij. de ciui.dei.angeli ſemper.i.omni tempoꝛe fuerunt.
ſed cõſtat ꝙ de ipis angelis pꝛopꝛie dicitur ꝙ non ſunt
eterni.ergo de aliquo eſt dicere ſempiternum de quo ñ
eſt dicere eternum.ergo non eſt idem eternitas et ſem⸗
piternitas. Cõtra.auguſtinus in.xj.confeſſionũ.pᷣte
ritum iam non eſt.futurum nondum eſt pꝛeſens.aut ſi
ſemper eſſet pꝛeſens:iam nõ eſſet tempus ſed eternitas.
ad lemper ergo eſſe pꝛeſens ſequitur eternum. ſempiter
nitas ergo que habet intentionem ex ſempꝑ eſſe: erit eteꝛ
nitas. Item boetius in li.de trinitate.diuino nunc ſi
adijcias ſemper facies eius quod ẽ nunc vigere perpetu
um curſum.quod eſi ſempiternitas.ergo relinquitur p
mũ. SRñſio.ſicut ſemꝑ eẽ dr duobo modie:ita⁊ ſem⸗
piternitas.ſemꝑ ei eẽ vno mõ dr omni tꝑe eẽ. Alio mõ

ſemꝑ eẽ dicitur nũqᷓ; nõ eẽ.ſʒ ſine pꝛĩcipio eẽ et ſine fine

Vñ auguſti.xij. de ciui.dei.angeli ſemper fuerũt.quia
omni tempoꝛe fuerũt.nec tamẽ coeterni deo ſunt: quia
ille ſemper fuit eternitate.pꝛimo ergo modo differt ſem
piternitas et re et nominis intentione ab eternitate.ſe⸗
cundo modo nõ differt re ſed ſola nominis ratione.vñ
Richardus de ſancto victo.in li.ð trinitate.aliud vide
tur ſonare eternum:aliud ſempiternum. Sempiteꝛnuʒ
nãq; videtur eſſe quod caret initio et fine. Eternum vo
quod caret pꝛĩcipio et fine et om̃i mutabilitate. et quis
foꝛſitan neutrũ ſine altero inueniat᷑:recte tñ inter nomi
nũ ſigniſicatões diſtinguituꝛ.¶ Ex hoc patet rñſio ad
obiecta et relinꝗtur quid ſit eternitas ſᷣm noĩs rõeʒ.vñ
Kichar.Quid eſt eternitas niſi diuturnitas ſine initio

ſine fine:carẽs omni immutabilitate.

Articulus ſecundus

Einde querit᷑ cũ eternuʒ dicat᷑ de creaturis
vt d angelis.in p̃s.Eleuamini poꝛte eteꝛna
les.et de coꝛpoꝛibo celeſtibo etiã in pᷣs.ſtatu
it ea ĩ et᷑nũ.⁊ ð ſuꝑplitijs maloꝝ.xxv.mat᷑.ibũt hy ĩ ſup
pliciũ et᷑nũ.et de teꝑe vltio Ro.xvj.ſᷣm reuelatõeʒ mi⸗
ſterij tꝑibus eternis.et eternũ dr de deo.vtrũ dicat᷑ vni⸗
uoce ſᷣm ꝙ de deo et de creaturis vel equoce.et cũ nõ vi
eat᷑ aliqd cõe ↄuenire ſᷣm rõeʒ ſubſtatie tꝑi euo ⁊ eter
nitati: ̊ eternũ equoce dicet᷑ et etnitas ſᷣm ꝙ ð tꝑali di
cet᷑ et etno.¶ Cõtra.aug.i li.lxxxiij.qſtionũ.xxiij.q.aĩa
et᷑nitatẽ credit᷑ ↄſequi.p̊ hec fit eterna eternitatis ꝑarti
cipatione.Que autem dicuntur de deo per eſſentiam ð
creaturis per participationem.non dicuntur equiuo⸗

ce ſed magis analogice quemadmodum bonum. ſapi-

entia.iuſtum.et vita:cum ergo eternum ſiue eternitas

de deo dicatur ꝑ eẽntiam.de creatura vo per participa⸗

tõem. cum dicitur teus eternus.dico eternitatem ꝑ eſ⸗

ſentiam quia ſua eẽntia eſt ſua eternitas.⁊ cum dicitur

angelus eternus nõ dico eternitatem ꝑ eẽntiam. cum eſ
ſentia non ſit eteꝛnitas.ſed dico per ꝑticipatõem. eo ꝙ;
ſit in participatõne diuine eternitatis.relinquitur igit᷑
ꝙ nõ dicatur equiuoce.erit igitur cõmunis aliqua ratõ
et ſi non omnimodo tamen ᷣm pꝛius et poſterius acce⸗

.

pta. Qð cedẽdũ eſt. dᷣm ergo ꝙ eternitas dicta de

co. de angelo. ð pena eteꝛna. et tꝑe.dr anagogice.ſ.Sm

pꝛius et poſterius.⁊ in hac ratõe ᷣm ꝙ eternitas dicit
diuturnitas nõ habens finem. Per pꝛius ergo dicitur
de diuturnitate diuina que eſt diuturnitas non habẽs
finem nec pꝛincipium nec mutabilitatẽ ex ſe nec ex alio
Per cõſequens vo dicitur ð diuturnitate ſubſtãtie eter

mi vt angeli que eſt diuturnitas nõ habens fineʒ. nec ex

ſe nec ex alio.nec mutabilitatem. tamẽ habens pꝛinci⸗
pium. Yer poſterius vᷣo dicituꝛ de diuꝛnitate pene re⸗
pꝛoboꝛum.que ẽ diuturnitas nõ habens finem nec ex ſe
nec ex alio:tamẽ habens mutabilitatem et pꝛincipium
Poſiremo vo dicitur de diuꝛnitate tꝑis.que eſt diutuꝛ⸗
itas nõ habens finem ex ſe ſed exr alio.⁊ habet muta⸗
bilitatem et pꝛincipium. Lẽpus em̃ nõ habet aliquam
ratõem defectus in ſe niſi in illa ratione qua dicitur eẽ
ce nihilo:quẽadmodum ⁊ quelibet creatura.quia mo⸗
tus pꝛimi mobilis nõ habet aliquam ratõem defitiẽdi
qtum eſt ex ſe. nec er parte mobilis qᷓuis et tempus et
motus pꝛimi mobitł ratiõem habeãt deficiẽdi ex alio.ſ.
ex voluntate creatoꝛis velut cauſe agentis ⁊ ex ꝑte ho⸗
minis ad cuius multiplicatõeʒ oꝛdinat᷑ motus ⁊ tempꝰ
Vnde multiplicato numero electoꝛum hominũ a deo:
ceſſare debʒ motus ⁊ tpᷣus.Ex fine ̊ ⁊ efficiente pꝛimo
habet rõeʒ deficiendi tempus. qᷓ;uis nõ habeat ex paꝛte
ſubiecti ſicut pꝛimi mobilis.nec etiam ex ſui foꝛma que
intelligituꝛ vt circulus quẽadmoduʒz et motus pꝛimus
vñ boetius hac ratione dicit vltimo de conſolatione.q;
eteꝛnitatem infinitus tempoꝛaliũ motus imitatur.ſed
quoniã manere non potuit:in infinitum tempoꝛis iter

arripuit.ſicq; factum ẽ vt cõtinuaret eundo vitam.hoc

ẽ eſſe cuius plenitudinẽ cõplecti nõ valuit ꝑmanendo.
Ad illud vᷣo quod dicitur in p̃s.de coꝛpoꝛibus celeſti
bus.ſtatuit ea ineteꝛnuʒ. intelligendum ꝙ illud refert
ad coꝛpoꝛum ſubſtantiam nõ ad motum.et ibi eternuʒ
accipitur pꝛo perpetuo.manebunt em̃ perpetuo q;tum
ad ſubſtantiam.l Ad illud quod dicitur ro.vlt.tempo⸗
ribus eternis.dicẽdum ꝙ intelligitur vno modo vt dvi⸗
cit aug.vt tempus accipiatur ꝓ euo.in li.lxxxiij.queſti
onum.q.lxxij.Alio modo exponitur in glo.eterna tem
poꝛa dicit que pᷣceſſerunt mundi exoꝛdium quod intelli
gendum eſt.vt mundi exoꝛdiũ intelligatur ↄſtitutio mũ
di cõpleti in generibus et ſpeciebus.anteqᷓ; cõſtitutõezʒ
pᷣintelligitur ↄditio et diſtinctio rerum ſᷣm oꝑa ſex die
rum. ſᷣm quas mutatiões per quãdam impꝛopꝛietateʒ
dicuntur tẽpoꝛa eterna.⁊ boc modo exponunt quidam
Vel tẽpoꝛa eteꝛna dicit tꝑa in diuina diſpoſitione nõ in
ſui natura.et tunc determinatio eterni trahit tempꝰ ex⸗
tra ſuam rationem.vt nõ ſupponantur per eterna tem⸗
poꝛa.tẽpoꝛa in rerum natura ̊ rationes tempoꝛũ que
ſunt in diuina diſpoſitöe.
Membꝛũ ſecundum
Einde queꝛituꝛ de eternitate quid ſit ſᷣm
rem.Ad quod ſic.quicquid eſt in do ẽ de
us ſed eternitas eſt in deo. ergo eſt deus.
4: Itez anſelmus.eternitas eius rei ẽ que

nihil aliud ẽ qᷓ ia imutabilis ens ⁊ ſine partibo.i Itẽ

ſi eternitas nõẽ deus ⁊ ẽ ab eterno: erunt ergo diuerſa
ab eterno. Cõtra.aug.in li.lxxxiij.queſtionũ.q.xxiij
anima fit eterna eternitatis participatõe.nõ ita eter⸗
nus deus.ſed quia ipᷣius eternitatis ẽ autoꝛ.ſi ergo ſꝑ

Anlis

*9 Or

uan wasn al. aſble ſlld

E

diffeꝛunt in ſubſtãtia autoꝛ ⁊ eius effectus.nõ ẽ igitur
deus eternitas cum ſit autoꝛ eternitatis.¶ IYtem phᷣus
in li.de cauſis.om̃e quod ẽ aut ẽ ante eternitatem vt de⸗
us.aut cum eternitate vt angelus ⁊ anima.aut pꝰ eter
nitatem vt tẽpus aut tẽpoꝛalia. Si ergo deus ẽ añ eteꝛ
nitatẽ ⁊ nihil ẽ ante ſe:nõ erit eternitas deus. Reſpõ
ſio eternitas dicitur pꝛoprie diuturnitas ſine pꝛĩcipio
7 ſine fine ⁊ ſine mutabilitate.⁊ ſᷣm hoc eternitas cõue
nit ſoli diuine nature.Sed cum dicitur eternitas ſig⸗
tur diuina eẽntia vt diuturnitas ĩmẽſa.quemadmoduz
cũ dicitur incircũſcriptibilitas ſignatur vt extẽſio im⸗
mẽſa. IJterum etermias dicitur cõmuniter duratio nõ
habens finem.⁊ ſᷣm hoc nomẽ eternitatis extẽditur ad
creaturas perpetuo.⁊ ĩ hoc ſenſu intelligũtur auctoꝛi⸗
tates auguſtini ⁊ philo.ſᷣm ꝙ dicit bẽus dyoniſius in
li.de di.no.Abſolute ingenita.i.ſine pꝛicipio ⁊ vere ꝑ⸗
petua dicũtur eterna ſicut diuina. Item incoꝛrupta et
immoꝛtalia dicũtur eterna.vt cum dicitur eleuamĩ poꝛ
te eternales ⁊ ſilia.

MNlembrum tercium

Oſtea queritur quid ſit eternitas ſᷣm dif
finitõem. Ad quod boecius in fine de cõ⸗
ſolatiõe.eternitas ẽ inteꝛminabilis vite ſi
mul tota et ꝑfecta poſſeſſio. hanc diffini⸗
tionem exponit boecius ſic.quicquid viuit in tẽpoꝛe id
pꝛeſens a pᷣteritis ĩ futura pꝛocedit.nihil em̃ ẽ in tẽpoꝛe
cõſtituium quod totum vite ſue ſpaciũ poſſit amplecti.
Sʒ craſtinum quidem nõ appꝛehedit:heſternum vo iaʒ
ꝑdidit.quid igitur interminabilis vite plenitudinẽ to⸗
tam paꝛit comphẽdit ac poſſidet.cui nec futuri aliquid
abſit nec aliquid pᷣteriti fluxerit:illud eternum vite ꝓ⸗
hibetur.¶ Sed obijcitur cõtra ſingulas partes.pꝛimo
quia videtur hec diffinitio cõuenire ꝑpetuitati que ẽ in
animabus ⁊ angelis beatis. eorum em̃ ꝑpetuitas ẽ in⸗
tminabilis vite tota ſimul ⁊ ꝑfecta poſſeſſio tota ſimul

lItem cum eternitas ſit diuturnitas duratõis dura⸗

tio autem reſpicit eſſe.ergo magis debet dici intermina
bilis eſſe poſſeſſio qᷓ interminabilis vite.¶ Item cũ to⸗
tum dicat cõſtitutum ex partibus.qualiter dicitur to⸗
tum. cum eternitas nõ habeat partem. Item qualiter
dicitur ibi ſimul.cum ſimul dicat pluralitatem differẽ⸗
tium ſᷣm ſubſtantiam. Item qualiter dicitur poſſeſſio.
cum poſſeſſio ponat pꝛius ⁊ poſterius quaſi ſeſſio poſt
in eternitate aũt nullo modo accipitur pꝛius et poſteri
us.¶ Oꝛeterea videtur repugnare ei quod ẽ ſimł.¶ Itẽ
quare aggregãtur tot cõditões in diſtinctõne eternita⸗
tis. Item ẽ ne hec diffinitio cõueniens eternitati cre⸗
ate et increate. Meſpõſio.diffinitio iſta boetij cõue⸗
nit eternitati increate.et ſiẽ quibuſdam viſum ẽ.tangũ
tun tres cõditões que ſunt inſeꝑabiles ab eternitate in⸗
creata.que ſunt intminabilitas.inuariabilitas.ſimpli
citas. Eſt em quoddam quod ẽ terminabile.et ex paꝛte
ante et ex ꝑte poſt. vt generabilia et coꝛruptibilia: ad qͥ
rum differentiam dicitur eternitas interminabilis vi⸗
te poſſeſſio. Item ſunt inteꝛminabilia ſicut perpetua.et
tam̃ ſunt mutabilia ſeu variabilia.ad quoꝛum differen
tiam additur tota ſimul.nihil em̃ variabile ẽ totum ſi⸗
mul.ĩmo quedam habet actu quedam nõ dum babet.
Item quoddam ẽ eẽ interminabile ⁊ inuaꝛiabile.ſed tñ

cõpoſitum ẽ eẽ.ſicut angelicum eſſe quod habet compo

ſitõem ſicut dicit boecius ex eo qð ẽ et quo ẽ.ad cuiꝰdif
ferentiã additur ꝑfecta.illud em ſumme ꝑfectũ ẽ.cui ñ
ẽ poſſibilis aliqua additio.et vbi nõ ẽ aliqua ꝑs poſſi⸗
bilis reſpectu totius.et ſimplicitate iſia ſolus deus ꝑfe⸗
ctus ẽ.quia quicquid ẽ in eo ẽ ipᷣe.Per pꝛimuʒ ergo ſe
ꝑatur eẽ eternitatis ab omni coꝛruptibili.per ſecundũ
ab om ni variabili. per tercium ab omni compoſito ſi⸗
ue ſit compoſitum ex materia et foꝛma ſiue ex eo quod
zet quo eſt.ſiue ex differentijs.⁊ ꝑ hoc patet vere reſpõ⸗

„WaAa A Q1

e pꝛie ſpio
nitaocöne
nitas ſi⸗
tadnodlg
teſio im⸗
duration
theditar D
ur auctoni⸗
voniſins
107 ere
torupte tt
leuami a

m

itasnd
nfine rc
bilis fitet
ane diſfinr
intiporen
neinipor
tampleci⸗
numn voi
ſtucine w⸗
mialignis
n pite
es. peimo
tiqueiin
niase in
otaſünul
is durv
termina
mch vo⸗
turto⸗
ualiter
diſfer⸗
blieſtio.
ſo pol
tpoſteri
N
Cternita⸗
Hitaticte
etſcins
i tangi
ntatein
ſinpt
erpant
linad
bilis ſn
pelld
Difteren
otunſi
behe
eſcon
co
cuthi
dcl
legn
ol.
Gindi
o
ſpo⸗

QNueſtio

ſio ad obiecta.i Ad pꝛimum. ꝙ videtur cõuenire ppe⸗
tuitati angeloꝝ.iani patet rñſio.quia etſi poſſet dici ĩ⸗
terminabilis vite poſſeſſio tota ſimul.nõ tam̃ perfecta
vt dictum eſt. Pꝛeterea. cũ hoc dico inteꝛminabile dica
tur per abnegatõem termini.eſt aũt terminus initialis
et finalis.interminabilitas ſimpliciter dicetur per ab⸗
negatõeʒ vtriuſq; termini.ſ.pꝛincipij et finis.⁊ hoc mõ
interminabilis vite poſſeſſio ↄuenit ſoli eternitati ⁊ nõ
perpetuitati angeloꝝ.qᷓuis eis cõueniat interminabili
tas nature.quod ẽ abnegatio termini finalis tĩ.⸗Ad
ſecunduʒ qð obijcit male ponatur inteꝛminabilis vi
te ſed magis interminabilis eſſe. Reſpondendñ.ꝙ vita
hic dicitur coĩſſime:extenſo nomine pꝛo actualitate eẽn
di ᷣm quẽ modum dicit aug.cõtra maximinũ. Solus
deus immoꝛtalitatẽ habere dicitur. In omni em̃ muta⸗
bili naturanõ nulla moꝛs eſt ĩa mutatio.quia fac̃ ali
quid in ea nõ eſſe quod erat:in hoc ſenſu accipit boetiꝰ
Vnde in expoſitione diffinitionis loquens de ſerie mo/
tus rerum mutabilium dicit ſic.factum eſt vt motus tẽ
poꝛalium eundo cõtinuaret vitam. cuius plenitudineʒ
complecti nõ valuit permanendo. Ad tereiuʒ dicitur
ꝙ totum dicitur ſᷣm poſitionem cõſtitutuʒ ex partibus
et hoc modo nõ accipitur totum. Alio modo totum di⸗‚
citur per abnegationem diminutõis.vt totum dicat nõ

diminutum vel cui nihil eſt extra:et hoc modo accipit

totum.¶ Ad quartum dicendum ſimili modo. ꝙ ſimł
aliquando dicitur per poſitionẽ.et tunc dicit cõuenien⸗
tiam aliquoꝛum m ſitum locuʒ vel tempus.et hoc mo
do nõ accipitur hic ſimul. Aliquando vo dicitur per pᷣ⸗
uationem ſucceſſionis et hoc modo accipitur ad diſtin
ctioneʒ eternitatis a tꝑe et tempoꝛali.vnde per hoc qð
dicitur ſimul:oſtenditur ꝙ ibi nõ ſit ſucceſſio.¶¶ Ad ꝗn
tuʒ eſt rñſio.ꝙ q;tum ad nominis interpꝛetatõem pol⸗
ſeſſio dicitur quaſi poſt ſeſſio.et habet intentõem pꝛio⸗
ris et poſterioꝛis.qtum vᷣo ad naturam rei.poſſeſſio di

citur rei que habetur ad libitum. vnde per hoc ponitur

intellectus beatitudinis vel felicitatis in eternitate di⸗
uina.¶ Ad aliud dici poteſt.ꝙ in ratiõe eternitatis ag
gregantur he diffeꝛentie hac ratione.in quibuſdam em
rebus eſt terminabilitas ſimpliciter:ad quoꝛum diffeꝛẽ
tiam ponitur irrationabilis.In quibuſdam vᷣoẽ inter
minabilitas eẽntie ſed nõ vite:vt in coꝛpoꝛibus celeſti⸗
bus.ad quoꝛum differentiã additur vite. Iterũ in gbuſ
dam interminabilitas vite.ſ̊ tamẽ cũ miſeria et infeli⸗
citate. vt in demonibus et damnatis.ad quoꝛum diffe⸗
rentiã additur poſſeſſio.in cuius intellectu eſt iocundi⸗
tas felicitatis. Iterum in quibuſdam inteꝛminabilitas
vite poſſeſſio: ſed tamen nõ tota.vt in hominibus btis
ante iudiciũ.quoꝛum eſt beatitudo ſᷣm partem anime ñ
coꝛpoꝛis.ad quoꝛum differentiam dicitur totum. Ite⸗

rum in quibuſoaʒ eſt interminabilis vite poſſeſſio 2 to

ta ſimul.ſed tamen non perſecta eo modo quo nos di⸗
cimus perfectum nullo indigens.ſᷣm quem modum eſi
in angelis et in bominibus beatis poſt iudicium ad q⸗
rum differentiam additur in diminitione eternitatis
fectum nullo indigens ad ſuum beatum eſſe.

Mẽbrum quartum

Equitur qualiter pꝛobatur de diuina el⸗
ſentia eternitas. Arguit autem boc mo⸗
do Richardus de ſancto victo. Ahil om
nino poteſt eſſe a ſemetipᷣo quod nõ ſit ab
eterno.quicquid eniʒ ex tempoꝛe eſſe cepit:fuit quando
non fuit.ſᷣ qᷓdiu nihil fuit omnino nihil habuit et om⸗
nino nihil potuit.nec ſibi nec alteri eẽ dedit. relinquituꝛ
igitur q ſicut ſupꝛa dictuʒ eſt.ꝙ ſi aliquid eſt non ex tẽ
poꝛe:ꝙ ſit eternuʒz. ¶ Item omne quod non eſt eteꝛnum
habet eſſe poſt non eſſe. et omne tale exiuit ð non eſſe in

eſſe.cum ergo nullum increatum habeat eſſe poſt nõ eẽ.
quia ſequeretur ꝙ haberet eſſe per alium per quem edu
ceretur in eſſe.relinquitur ꝙ omne quod non eſt eteꝛnũ
eſt creatum.a deſtructione eꝛgo conſequentis omne in⸗
creatum eſt eternum. Sev obijcitur de ratione conſe
quentie qua arguit Richardus ſic.ſi aliquid ẽ a ſemet⸗
ipo non ab alio:eſt ab eterno.ad pꝛiuationem ergo pᷣn
cipij poſito ente aliquo tali ſequitur eternitas.cuʒ ergo
x intentione eternitatis ſit non ſolum pꝛiuatio pꝛinci⸗/
pij ſubſtantialis ſeo etiam pꝛiuatio pꝛincipij finis.qua
re non ſequitur aliquid eſt non habens finem. ergo eſt
eternum.ſicut aliquid eſt non habens pꝛincipium ergo
eternum. ¶ IJItem quedam ſunt que non habent pꝛinci⸗
pium nec finem ſicut deus.quedam que habent pꝛinci⸗
pium et finem vt tempoꝛalia.quedam que habent pꝛin
cipium non finem vt ꝑpetua vt ſubſtantie ſpirituales.
videtur ergo ad complementum vniuerſi ꝙ ſit quarta
differentia eoꝛum que habent finem ſed non pꝛincipiũ.
Reſponſio ad puimum.quoniam eſſe quod non ha⸗
bet pꝛincipium.nihil habet ð non eſſe in ſuo eſſe admi
xtum.et quia nihil habet de non eſſe in ſuo eſſe admi⸗
xtum:mnon eſt vertibile in non eſſe.et ideo non poteſt ha
bere finem.et ideo ſequitur.ſi non habet pꝛincipium q;
non habet finem.et ita qð eſt eternum. Ratio igituꝛ cõ
ſequentie neceſſaria eſt.ſi aliquid eſt a ſemetipᷣo:qð eſt
ab eterno. ex parte autem alia cum omne quod habet
pꝛincipium differens in ſubſtantia. habeat eſſe poſt nõ
eſſe:vertibile eſt in non eſſe et conuenit ei non fuiſſe.et
ideo nõ poterit eſſe eternum.q;uis ſtatuatur immutabi
le a domino eſſe ex voluntate creatoꝛis.⸗!. Ad ſecunduʒ
dicendum.ꝙ quarta differentia ſcilicet non habere pᷣn⸗
cipium ſed habere finem eſt impoſſibilis.quia aut po⸗
neretur creatum aut non creatum. Si ponitur cꝛeatuzʒ
iam eſt habens pꝛincipium et ideo non eſt eternuʒ. Si
ponatur ñ creatũ.iã ſicut pʒ ex pᷣdictis cũ nihil habeat
admixtũ ð nõ eẽ.ꝗᷓ eꝛit etnũ.nullo ̊ mõ poterit poni il
la quarta diffeꝛentia.

Membrum quitum
Onſequenteꝛ queritur de immenſitate et
nitatis.Queritur igitur an aliquid poſ⸗
ſit intelligi cõmenſurabile eteꝛnitati.Ad
G quod ſic obijcitur.omnis pars aliqͥtiens
ſumpta reddit totum.ſed tempus eſt pars eteꝛnitatis ſi
cut dicit Tullius.ergo tempus aliquotiens ſumptum
erit equale eternitati.q Item que non habent finem
ſicut perpetua non exceduntur in duratione a parte
poſt ab eternitate.ergo ex parte poſt ſunt equalia eter⸗
nitati.¶¶ Item aug.in.xj.confeſſionuʒ.pꝛeſens tempus
ſi ſemper eſſet pꝛeſens.iam non eſſet tempus ſed eterni⸗
tas. ſed pꝛeſens tempꝰ poteſt intelligi ſemper eſſe pꝛe⸗
ſens:ergo poteſt intelligi eſſe eternitas.ergo multoma
gis equale eternitati.¶ Item anſelmus in pꝛoſologion
loquens ad dominum dicens.tu imples et complecte⸗
ris omnia.tu es ante et vltra omnia.Et quidem añ om
nia es quia anteꝙᷓ fierent tu es.vltra ðo omnia quomo
do es. qualiter em es vltra omnia que finem non habe
bunt. Contra.richardus de trinitate.conſtat ꝙ qui
eternitatem habet:immenſitatem vtiq; habere non va⸗
let. Immenſum vᷣo dicitur quod nulli menſure equale
vel menſurabile inuenitur.ſi ergo impoſſibile eſt aligd
equari immenſitati:im poſſi bile erit equari eternitati.
Keſponſio.dicendam ꝙ; nihil eſt equabile eternitati
diuine. Ad illud quod dicitur pꝛimo.tempus ẽ pars
eternitatis.per ſimilitudinem dictum eſt.Qon eniʒz di
citur pars eternitatis eo ꝙ integretur eternitas ex tꝑe
ſic ſua ꝑte:łᷣ iſtud dĩ rõe duratõis et᷑nitatis excedẽtis
tp̃s.pars eĩ et totum duplr cõꝑant᷑.vno modo eſt com⸗

ꝑatio ſubſtantialis.quia totũ cõponitur ex ꝑtibus.et h̊
mõ nõ eſt tempus ꝑs eternitatis.Alio mõ eſt com ꝑatõ
habitudinalis.ſᷣm quod excedit omne totũ ſuam ꝑtem
hac ergo ſimilitudine dicitur tpᷣus pars eternitatis.qꝛ
exceditur ab eternitate.quia ante tempus eſt eternitas
⁊ cum tꝑe ⁊ poſt tpᷣus.¶. Ad ſecũdum rñdet anſelmus.
in ꝓſolo. aſſignans tꝛes rõnes quaꝛe ꝑpetua nõ poſſunt
equari eternitati etiam ex parte poſt.Quarum pꝛimaẽ
quia ꝑpetua ſine deo nullatenus eẽ poſſunt. deus autẽ
nullo modo minus eſt ſi illa r̃deant ĩ nihilum.⁊ ſic qð⸗
ammodo eſt vltra illa.Secunda rõ eſt.quia illa pñt co
gitari habere finem deus vᷣo nequaqᷓ;.⁊ hoc modo ꝑpe⸗
tua habent finem quodammodo:deus aũt nullo modo
Et certe quod nullo mõ habent finem:vltꝛa illud eſt qð
aliquo modo finitur. Lercia ratio eſt. quia eternitas
dei ⁊ ꝑpetuoꝝ tota deo pꝛeſens eſt cum illa nõ dũ habe⸗
ant de ſua eternitate quod venturum eſt. ſicut iam non
habẽt quod pᷣteritum eſt et ſic deus eſt vltra ꝑpetua.cũ
etiam ipᷣis ſemper ſit pᷣſens. ſeu cum illud ſemper ſit ei
pꝛeſens ad quod illa non dum ꝑuenerunt. Ald terci⸗
um dðm cum ponitur per impoſſibile pᷣſens ſemper eẽ
pᷣſens.iam ponitur extra ratonem tempoꝛis:cuius eſſe
eſt in ſucceſſione et in fluxu pñtis ac ð pꝛeterito in futu
rum.⁊ iõ non ſequitur.ꝙ ſi pᷣſens poſſit intelligi eẽ eter
nitas ꝙ ꝓpter hoc tempus.ĩmo poſito ad hoc ꝙ tempꝰ
ſᷣm quod videtur poſuiſſe ꝙ non habuiſſet initium nec
finem:adhuc tamẽ non eẽt coeternum deo.ſicut oſtẽdit
boetius in li.de ↄſolatione.Vita immobilis pñtialiuʒ
ſtatum.i.eternitatem:infinitus ille tꝑalium motus reꝝ
imitatur.cunq; eum effingere atq; equare non poſſit.ex
immobilitate deficit in motum.ex ſimplicitate pꝛeſentie
decreſcit infinitum futuꝛi ac pᷣteriti quãtitatem.⁊ cum
totam ꝑiter vite ſue plenitudinem tempus nequeat poſ
ſidere:hoc ipᷣo ꝙ aliquo modo nũqᷓ eſſe deſinit.illud qð
explere ac expꝛimere non poteſt. aliquatenus videtur
emulari.ſ.eternitatem.allegans ſe ad qualemcũq; pᷣſen
tiam illius exigui momenti.et quoniam manere nõ po
tuit.in infinitum tꝑis iter arripuit.per h̊ ergo patet re⸗
ſponſio ad omnia obiecta.

Mlebruz ſextum

Oſtea queritur de inuariabilitate eterni⸗
tatis. Ad quod ſic arguit anſel.in mo
no. Summã ſubſtantiam cõſtat ſine pꝛin⸗
ceipio et ſine fine eſſe. nec habere pᷣ̃terituz
aut futurum.nec tꝑale hoc labile pꝛeſens quo nos vti⸗
mur.quoniaʒ etas ſiue eternitas eius nihil aliud eſt qᷓ
ipᷣa immutabilitas:et ſine partibus eſt.ſic ergo eterni⸗
tas eſt inuariabilis.¶ Item in eodem ſicut ſumma eẽn⸗
tia ſemper ſibi eodem modo eſt eadem ſubſtantialiter.
ita nũqꝙᷓ; eſt a ſe diuerſa vllo modo vel accidentaliter.de
ſumma ergo incõmutabili natuꝛa nihil poteſt dici vnde
mutabilis poſſit intelligi.nõ ergo poteſt poni in eterni

tate variabilitas.quia per hoc ſequeretur ꝙ in eſſe diui

ne eſſentie poneretur mutabilitas.¶ Cõtra.anſel.in ꝓp⸗
ſolo.loquens ad deum ſic obijcit. Si per eternitateʒ tu⸗
am deus fuiſti et es ⁊ eris.⁊ eſſe non eſt fuiſſe vel futu⸗
rum eſſe.ergo in tua eternitate eſt variatõ et diuerſitas
pꝛeſentis et futuri.i Item ſi reſpondeatur ſicut ipᷣe re⸗
ſpondet ibidem.ꝙ de trinitate tei nil pꝛeterit vt iaʒ nõ
ſit.nec aliquid futurum eſt quaſi nondum ſit:non ergo
fuit heri aut erit cras.ſed heri ⁊ hodie ⁊ cras eſt.ĩmo
nec heri nec hodie nee cras eſt:ſed ſimpliciter eſt er oẽ
tempus. Contra.ſi diuina eſſentia nũꝗꝙᷓ fuit heri aut
erit cras.ergo quecũq; enuntiantur de diuina eſſentia
pꝛeterite vel future.falſe enunciantur.ergo iſta deus fu
it vel hec deus erit.Simili ratione et illa erit falſa deꝰẽ
cum ſicut ipᷣe dicit in monolo.ſumma ſubſtantia nõ ha⸗
bet tempoꝛale hoc labile pꝛeſens quo nos vtimur.q.Jt

— 9 err W

arguit anſel. in mono.ſic.nullo modo creatrix eſſentia
aut etas aut eternitas eius recipit pꝛeteritum vel futu⸗
rum.pꝛeſens enim quomodo non habet ſi vere eſt. ſʒ fu

it ſignat pꝛeteritum ⁊ erit futurum:nũꝙᷓ igitur illa fuit

vel erit. RKeſponſio ᷣm anſelmum in monolo. q;uis ĩ
localibus ſiue tempoꝛalibus naturis vna ſit pꝛolatõ ꝓ⸗
pter loquendi conſuetudinem: diuerſus tamen eſt intel
lectus pꝛopter rerũ diſſimilitudinem.in illis nãq; duo
quedam eadem pꝛolatio ſignat.ſcilʒ cum dicuntur res
eſſe in loco vł tempoꝛe vnus intellectus eſt.quia pꝛeſen
tia ſunt locis et tempoꝛibus in quibus eſſe dicuntur.
Alius eſt quia continetur ab ipᷣis.In ſumma vo eſſen⸗
tia vnde tm̃ percipitur.ſcʒ quia pꝛeſens eſt.nõ quia cõ⸗
tinetur.vnde ſi vſus loquendi admitteret: conuenien⸗
tia videretur eſſe cum loco et tempoꝛe. Ad illud ergo
quod non fuiſſe heri vel foꝛe cras:intelligitur non fuiſ
ſe in pꝛeterito contentiue vel eſſe in tempoꝛe contentiue
ſicut tempoꝛalia ⁊ in hoc ſenſu intelligit anſelmus ĩ ꝓ⸗
ſolo.nihil eſt aliud hodie ⁊ heri ⁊ cras qᷓ in tempoꝛe.tu
autem non es in loco vel tempoꝛe ſed omnia ſunt in te.
nihil em̃ continet te ſed tu contines omnia.⸗ Cum ve
ro dicitur fuiſſe vel foꝛe eſſe.intelligitur pꝛeſentia eius
omni pꝛeterito omni futuro omni pꝛeſenti. vnde au⸗
guſtinus.ſuper iobannem. Cum de ſempiterna re pꝛo
pꝛie dicatur eſt.Fᷣm nos pꝛopꝛie dicitur fuit ⁊ erit. fuit
quia nũqꝙᷓ defuit.erit quia nũqᷓ; deerit.eſt quia ſemper
eſt.de eo ergo dicuntur verba cuiuſlibet tempoꝛis quia
nũi; defuit. vel deeſt vel deer it.

Mẽbruʒz ſeptumum

Einde querituꝛ de vnitate ſiue ſimplicita
te eternitatis. Ad quod aꝛguit anſelmus
in pꝛoſologion.quicquid paꝛtibus eſt iun
ctum.non eſt omnino vnum.ſed quodaʒ
modo plura et diueꝛſum a ſeipᷣo.⁊ vel actu vel intellct᷑u
diſſolui poteſt.que aliena ſunt a te:quo nihil melius co

gitari poteſt. nulle igitur partes ſunt in te domine.nec

es plura.ſed ſic vnum et idem tibi ipᷣi.vt in nullo tibipᷣi
ſis diſſimilis.ĩmo tu es vnitas nullo intellectu diuiſibi
lis. Quoniam ergo tu es tua eternitas.nũꝙᷓ eternitas
eſt pars tua aut eſt paꝛs eternitatis tue.ex hoc exgo a⸗

ꝑte relinquitur.ꝙ nullo modo poteſt intelligi niſi vni⸗
tas in eternitate ⁊ ſimplicitas.¶¶ Contra.xij. dañ.q ad
iuſticiam erudiunt multos fulgebunt quaſi ſielle in ꝑ

petuas eternitates.ſed hoc nihil eſſet dictu:niſi eterni⸗

