ꝑſona filij cuius ẽ ſpũſſanctus tãqꝙqᷓ ab ipo ꝓcedens.vel
ꝓ effectu ĩ creatura.quia intelligẽtia in nobis ſt piri⸗
tuſancto. Intelligẽtia et 'm ꝙ ponitur intranſitiue põt
accipi eẽntialiteꝛ et ꝑſonaliter. Eſſentialiteꝛ cõuenit to⸗
ti tꝛinitati et etiã põt dici ſpirituſſanctus ẽ intelligẽtia
ꝑſonaliter.ſic apꝛopꝛiatur filio.¶ Ad.ix.patet ſolutio
ex pdictis.i¶ Ad decimũ dõm m̃ rich.de ſanc.vic.qm̃
verbũ a coꝛde ꝓcedit et ꝑ ip̃ᷣm coꝛdis ſagacitas innote⸗
ſcit.recte filius verbũ patris dicit᷑ ꝑ quod vel ꝑ quem
paterna caritas manifeſtatur. in patre omis veritatis
cõceptio:in eius verbo omnis veritatis ꝓlatio:in ſi Piri
tuſancto omnis veritatis auditio. YJuxta hoc qð dr in
euãgelio Yoh.xvj.¶Aõ loquetur a ſemetipᷣo ſed quecũq;
audierit loquet᷑.Qõ igit᷑ põt dici verbũ qui nõ ẽ ab ali⸗
quo:ſed nec ſpirituſſanctus qui nõ ẽ ab vno ſolo. ſed ſo
lus filius qui eſt a ſolo vno a quo emanat omis verita⸗
tis manifeſiatio.Rõ igitur eẽndi verbũ nõ eſt inteꝛpᷣta⸗
tio veritatis:ſed requirit᷑ cum hic eẽ ab vno vt vult Ri⸗
chardus.

Articulus tercius

D terciũ ꝓcedit᷑ ſic aug.in.vj.de trini. Siue
ſpũſſanctꝰ ſit vnitas amborũ ſiue ſanctitas
ſiue caritas.manifeſiũ ẽ ꝙ nõ ẽ aliquis du⸗
oꝛũ quo vterq; cõiungitur.ergo ſpũſſanctus eſt vnitas
patris et filij ⁊ nexus. IJtem aug.in eodẽ.ſpirituſſan⸗
ctus cõmune ẽ aliquid patris ⁊ filij quicquid ẽ illud.at
ipᷣa cõmunio cõſubſtãtialis eſt et coeterna.⸗. Itẽ in. xv.
li.de trini.ſpũſſanctus qui eſtmunis ambobus:id vo
catur ꝓpꝛie quod eſt amboꝝ ↄmune.ex hoc relinquitur
iße ſpirituſſanctꝰ ẽ nexus et vnio patris.¶ Itẽ amoꝛ
ẽ copula amãtis et amati.ſi ergo ſpirituſſanctus amor
? patris et filij:boc eſt amoꝛ quẽ habet pateꝛ ad filinʒ ⁊
filius ad patrẽ.relinquitur ꝙ ſpirituſſanctus ẽ nexus
et vnio patris ad filiu. aũt ita ſit hiero.ſuꝑ.xiiij. pᷣs.
dicit. ſpirituſſanctus amoꝛ ẽ ⁊ dilectio quã habet in fili
um ⁊? filius ĩ patrem. Contra. cuz ſpirituſſanctus ſit
vnitas amboꝛũ. aut dicitur vnitas eẽntialiter. aut peꝛſo
naliter aut notionaliter. dicitur vnitas eẽntialiter
quia vnitas iſia amboꝝ eſt relata ad ambos ad prem
ſcʒ et filiũ.vnitas aũt eentialis nõ eſt relata. Nec dicit᷑
ꝑſonaliteꝛ.quia ambo nõ ſunt vna perſona. Nec notio
naliter. quia vnitas que ẽ ipe ſpirituſſanctus.nõ eſt ipᷣa
notio que eſt ſpiratio cõmunis patri et filio. immo no⸗
tio ſpirituſſancti que eſt pceſſio ſe habet per oppoſitõʒ
ad illam. Relinquitur igitur ꝙ nullo modo eſt commu
nio patris et filij ip̃e ſpirituſſanctus.4! Itẽ pater 2 filiꝰ
ſeipis ↄiũgunt᷑.ergo nõ ↄiungunt᷑ vel ↄnectunt᷑ ſpũſcto
Itẽ omne viũgens tenet rõem medij ñ extremi.ſ̊ nul⸗
lum ꝓcedens ab aliquibo tenet rõem medij bᷣ extremi. ẽK
nullu ꝓcedẽs põt eẽ mediũ ↄiũgẽs.inq;tum hmõi. Cũ
&ſpirituſſanctus inqtum hmõi ſit ꝓcedẽs a patre et fi⸗

lio:nõ ẽ vinculũ vel nerus ↄiungẽs patrẽ et filiũ. Re

ſpõſio dm. ꝙ ſpũſſanctus ? vinculi et nexus ſiue com⸗
munio patris et filij et hboc multiplici rõe. pꝛimo ga eſt
amoꝛ ꝓcedens a patre ⁊ filio coĩter et vno mõ.amoꝛ at
nexus ẽ et vinculum amantiũ. Secundo quia exit a pa
tre et filio in vnitate ſubſtãtie cũ patre et filio. q ñ poſ
ſet eẽ niſi eadẽ eẽt vna ſubſtãtia patris et filij. et iõ oſten
dit vnitatẽ ſubſtãtie patris filij. vñ aug.i. xv. de trini.
Caritas qua pater diligit filiũ et filius patrẽ: ineffabi
lẽ cõmunioneʒ demõſtrat amboꝝ. Tercio qꝛ exit a pr̃e
⁊ filio ꝑ eandẽ hiĩtudinẽ et relatoem ſiue notionẽ q̃ ẽ cõ⸗
mũis ſpiratio. Quarta rõ ẽ.quia ipe ſpũſſanctꝰ ẽ vnio

ſiue cõmunio ꝑ quã nos vnimur deo cõicamꝰipᷣaʒ ſũ⸗

Qiar⸗ 9 84 K. ne) pi nt ſ.
Qc 3 4 vne NTrr † g

xluij.

mã bonitatẽ ⁊ ipᷣ̃a bona diuina.ipᷣe em̃ amoꝛ ẽ.amoꝛ at᷑
ẽ pꝛimũ donũ.quicquid aũt donat᷑ ꝓprio amoꝛe donatur
et iõ qꝛ ipo oĩa nobis donant᷑.ꝑ ipᷣm dr̃ cõmunio q̃tuor
modis. dẽ coĩo ſiue vnio vel nexꝰ pris ⁊ filij effectiue.
ga ei attribuit᷑ effectꝰvnionis ſiue coĩonis dei ad nos.
Relatiue qꝛ ie refertur ao pr̃em et filiũ rõe vniꝰhabi
tudinis vel relatõis q̃ ẽ cõmunis ſpiratio ſᷣm quã ẽ ab
illis. Oſtenſiue quia ipᷣe oñdit vnã et eandẽ ſi ubſtatiaz
eẽ pr̃is et filij q̃ſi foꝛmaliter:qꝛ ipᷣe eſt amoꝛ prio et filij.
Rñdendũ igitur ad obiecta. Ad pᷣmũ dom.ꝙ vnitas
am boꝝ dr tripliciter.pꝛimo mõ intrãſitiue.vt ſit ſenſꝰ
vuitas am boꝝ.i.vnitas q̃ ẽ ambo:⁊ hec ẽ eẽntia.Secũ
to mõ dr̃ vnitas am boꝝ ⁊ vnitas q ẽ i ambobo.hecẽ no
tionalis cõmunis ſpiratio.Tercõ mõ vnitas ab ambo
bus hec ẽ ꝑſonalis.ſ.ſpũſſancti.Ad ſecũdũ dom. ꝙ cũ
dr̃ pr et filius ↄiũgunt᷑ ſeipᷣis. intelligit᷑ ̊ qꝛ ſua eẽntia
ſunt vnũ. It cũ dĩ ↄiũgunt᷑:h̊ pt intelligi triplicit᷑.ſua
cõi natura:vel ſua cõi hitudine.ſ.ſpiratòe.vel ſuo cõi p
cedẽte.ſ.amoꝛe ꝗẽ ſpũſſanctus:et ex ̊ pʒ ſolutio.q Zid
aliud dõm.ꝙ amor aliqͥꝝ duoꝝ pt᷑ dupłr ↄſiderari.pꝛi
mo vt exit ab illis:⁊ ſic ↄſiderat᷑ vt ꝓcedens et vt extre⸗
mũ.Alio mõ vt ẽ ĩ illis:et ſic ↄſiderat᷑ vt ſpũale rinculũ
et copula q̊ vniunt᷑ affectꝰamãtiũ. Scom ꝗ̊ hũc moduʒ
ipᷣe ſpũſſcẽs vno mõ ẽ vt extremũ:alio mõ vt mediũ pa
tris et filij.

Articulꝰ?quartꝰ

Irca quartũ ꝓcedit᷑ ſic.cũ tria ſunt pꝛĩcipia
ĩ hoĩe:nat᷑a rõ ẽ volũtas. cũ in diuĩs ſit vna
ꝓceſſio ſiue pductio ꝑ modũ nature.ſ.ꝓceſ⸗
ſio filij. Alia ꝑ modũ volũtatis.ſ.ꝓductioſi puſſeti. ᷓ dz
eẽ tcia ꝑ modũ rõis.vł q̃re ñ:digniꝰeĩ qð ſit int oẽs vi⸗
res aie ẽ rõ.ſi ò̊ digniꝰẽ ĩ imagĩe creata:magis dʒ apta
ri ⁊ poni ĩ imagie increata.ſi ponit᷑ ibi ꝓductõ ꝑ modũ
volũtatis ⁊ nature:multofoꝛtiꝰdʒ ibi poni ⁊ ẽ ibi ꝓdu⸗
ctio rõis:ꝑ hãc eĩ magis aſſilat᷑ deo. Cõtra.ꝓductio
dr ꝓ modũ motꝰ:p᷑ oĩs motꝰẽ violẽtꝰ:vel naturał:vł vo
lũtariꝰ. Et violẽtus ꝗdã diuĩs aptari nõ pt.qꝛẽ ĩ re ſo⸗

lũ q trahbit᷑ in aliena ptatẽ.ꝗ̊ ſolũmõ aptabit᷑ diuis vo⸗

lũtariꝰ nat᷑alis.qᷓ nõ erit ponẽ ĩ o niſi ꝓductõʒ volũ
tariã ⁊ naturalẽ. Solutio dðm.ꝙ ibi ẽ ꝓductõ ꝑ mo
dũ rõis:p̊ ñ alið a ꝓductõe natali.ĩ diuĩs eĩ ñ apta? ꝓ⸗
ductio cuiuſq; nate:ᷣ nate dignioꝛis q̃ẽ rõnał nat᷑a q̃
ẽ imago di.nec dr ibi geneꝛatõ ſᷣm quẽcũq; modũ.ſᷣ̊ ſᷣm
ꝙ ĩtelligẽtia a mẽte ꝓcedit q̃ ẽ pᷣma ꝓductio nat᷑e rõnatł
GB pʒ ꝑ aug.ꝗ diẽ generatõʒ filij ꝑ ꝓductõez ĩtelligẽtie
a mẽte itelligi.⁊ ꝓductõeʒ ſpũſſcti i ꝓductõe amoꝛis ab
vtroq;:ĩtelligẽtia videlʒ ⁊ mẽte. Sʒ. ꝓductio ꝑ modum
intelligẽtie ẽ ꝑ modũ rõis:qð pʒ.qꝛ ꝓductõ filij ẽ ꝓdu⸗
ctio vᷣbi mẽtał qð idẽ ẽ ꝙ intelligẽtia.Eadẽ ̊ ẽ ꝓductõ
nature rõnalis.qꝛ ẽ ꝓductõ nature rõnalis.

Membꝛeum quartum

Onſequẽter q̃rit᷑a q ſit ꝓceſſio ſpũſſcti et᷑⸗
na.iAã greci negãt eã eẽ a filio:⁊ dicũt ſo
lũ a pr̃e ſpm̃ſcẽm ꝓcedẽ. Et ad ̊ inducũt
auẽtes ⁊ rões.ſ.ad ↄfirmatõeʒ ſui erroꝛis
pᷣmo auẽte ioh̊.dam̃.ĩ.j.li.ſniaꝝ.ſpũſſcts vtꝰ ẽ ſctifica⸗
ta a pr̃e ĩdiſtant᷑ ꝓcedẽs ⁊ ĩ filio regeſeens.ꝗ ſpũſſcts ẽ a
pr̃e ĩ filiũ.i & ẽ a filio.¶ Itẽ idẽ ĩ eoð.filiũ diciꝰ pris ſi⸗
liũ.⁊ ꝓcedẽ diciꝰa pꝛe ſpmſctjm.filij ᷣo ſpm̃ diciꝰſctm.ñ
tñ a filio ꝓcedẽ dicimꝰ.¶ It dyo.ex ĩmatiali ⁊ ĩꝑtibili
bono coꝛdialia boĩtatis exoꝛta ſũt luĩa.2 ab ea q̃ ab ipo

⁊ i ſeipᷣis adiuicẽ coetne pullulatõis rmãſer̃t ĩreceſſibi

lia.ex q̃ auẽte volũt dicẽ.ꝙ filiꝰ⁊ ſpũſſctẽs ꝓcedũt a pr̃e
ita ꝙ neut ab alio.¶ It dyo.filiꝰ⁊ ſpũſſcts ſũt q̃i diuĩa

ſemiu vł q́i floꝛes ⁊ qi luia ſuꝑ eẽntialia ea ſumimꝰ. q̃li

ter aũt ſint:nec intelligẽ nec vere dicẽ pſſumus. volũt ꝗS
dicẽ·ꝙ filiꝰ ſpũſſcts ſũt q̃i duo riuuli a pꝛe ꝓcedẽtes.
ita ꝙ neuter ab alio.¶ Itẽ greg. theologus in ſermone

&æ ſpirituſancto.ſicut radij ſolaris lumis ab ipᷣo ꝓcedẽ
tis non ſeꝑant᷑ nec abinuicẽ abſcindunt᷑ et vſq; ad nos
luĩs emittũt claritatẽ.eodẽ mõ filius et ſpũſſanctus ge
minꝰ pr̃is radius vſq; ad nos miſeꝛũt lumẽ claꝛitatis et
patri ſunt ↄiũcti.ex quibo auctoꝛitatibo arguũt ꝙ neut
pcedit ab alio vᷣ vterq; ꝓcedit a patre.. Itẽ obijciüt &
nõ inuenitur in euẽgelio ꝙ ſpũſſanctus ꝓcedat a filio.
ſed ſolum ꝙ ꝓcedit a pr̃e.ioh.xvj.vbi fides integra vti⸗
net᷑ · ꝓpterea ñẽ aliquo mõ dom nec credẽdũ ꝙ ſpuſſan
ctus. pcedata filio. ¶ Iẽ nõ ẽ expꝛeſſum in pꝛicipalibus
quatuoꝛ cilijs que apud illos celebrata ſunt. in quibꝰ
ſubiũgunt᷑ anathemata.vt nulli de trinitatis fide aliuo
docere vel pdicare ꝙᷓ ibi ↄtineat᷑ liceat.Elñ arguũt nos
anathematis reos.qꝛ quicũqʒ ſpiritumſanctũ a filio ꝓ⸗
cedere inquiũt:adduũt.¶ SIeẽ obijtiũt.qꝛ nõ cõtinet᷑ ĩ ſim
bolis.maxime in illo quẽ ſcripſit leo papa in tabula ar
gẽtea poſt altare beati pauli apli.nec etiã ĩ ſimbolo ꝗð
cantat᷑ in miſſa qð fuit in miceno cõcilio.in cuiꝰfine ſub
iũctũ ẽ:qui aliud docuerit vel aliter pᷣdicauerit:a nathe⸗
ma ſit. ¶ Itẽ obijtiũt. vñ hñt illð latini qdð nec a ſcriptu
ra nec a cõcilijs nec a ſimbolis. Si dicat᷑ ꝙ babeãt ꝑre
uelatõem: ̊ cũ deus velit oẽs ſaluos fieri.et ad agnitõ
nẽ veritatis venire:q̃re nõ fuerũt ep̃i coꝝ cõuocati cuʒ
h adderet᷑ ſimbolo fidei. Itẽ ꝑ rões videt᷑ idẽ oſtendi
Mã cõſtans ẽ ꝙ potẽtia cognitiua põt egredi in actũ ſu
um nõ egrediẽte motiua in actũ ſun.et ecõuerſo potẽtia
motiua põt egredi in actũ ſuũ nõ egrediẽte cognitiua ĩ
actũ ſuũ.quia volũtas libera ẽ:et io nulli alij aſtricta ẽ
ſi aũt libera ẽ:egrediatur ĩ actũ ſuũ libere nõ depẽdens
a cognitiua qᷓ pꝛius egrediatuꝛ in actũ ſuũ.cũ aliqñ ꝑ il
luminatõem rois egrediat᷑ motiua in actũ ſuũ:nõ tñ H
ẽneceſſariũ.cũ g̊ ſumma libertas ſit ĩ dro et egreſſio ſit
duplex. egreſſio in velle ⁊ egreſſio ĩ cognoſcere. egreſſio:
in velle ẽ quã cõcomitat᷑ ꝓceſſio ſpũſſancti a pre.⁊ egreſ
ſio in cognoſcere quam cõcomitatur geneꝛatõ filij a pẽe
Gnõ depedent ab inuicẽ eẽ filij a pr̃e ⁊ eẽ ſpũſſancti a pa
tre. ſic & vterq; ꝓcedit ꝙ neuteꝛ ꝓcedit ab alio.. YRẽ. ꝓce
dere ẽ ab aliquo in aliquid.cũ ꝗ̊ ſpũſſanctꝰ ꝓcedat eter⸗
naliter ab aliquo: ꝓcedit et in aliquid.Sʒ.xvj.ioh.dẽ
ꝙ ꝓcedit a pꝛe.querit᷑ &̊ in ꝗd nõ ẽ inuenire niſi filium.
quia nõ ꝓcedit in ſeip̃ᷣm. ꝓcedit igr a pr̃e in filiũ.nõ er⸗
o ꝓcedita filio.¶ Itẽ ſi pcedit a filio:qrit᷑ in qa: nõ in
zipm.g in ꝓrem.quia nõ ẽ ibi alius.ergo /ꝓcedit a filio
in pr̃em. p recipit a filio qð ẽ falſum et inconueniẽe:
cũ ipᷣe ſit pꝛimus fons pꝛimũ pꝛineipiũ.q Itẽ ad hebre
os.j.apłus cõꝑat generatõem filij a patre generationi:
ſplẽdoꝛis a luce.q̊ ſimili rõe poterit cõꝑari ꝓceſſio ſpiꝛi
tuſſancti ꝓceſſioni caloꝛis a ſole. Si caloꝛ nõ dĩ ꝓce⸗
dẽ a ſplendoꝛe ſeo ſolũ a ſole:ſpũſſanctꝰ nõ dʒ dici ꝓce⸗
dere a filio h̊ ſolũ a pr̃e.¶ Itẽ filiꝰẽ a pꝛe vt verbũ a di⸗
cẽte.ſpũſſanctus a patre vt ſpiritus a ſpirante.ẽ ſiliter
nec ſpũſſanctus ꝓcedit a filio ſᷣ̊ ſolũ a pr̃e. Z

Contra. xv. ioß.

Cum venerit ſpirituſſanctus quẽ ego mittã vohis a pr̃e
ſpũſſanctus mittit᷑ a filio.ſᷣ qui mitt᷑ ab ab aliquo:
ꝓcedit ab eo.̊ ſpũſſanctus ꝓcedit a filio.¶ Itẽ ioh. xvj
loquet᷑ a ſemetip̃o ſ̊ quecũq; audiet loquet᷑ ⁊c. Su
per h̊ dicit aug:cur nõ credamꝰꝙ a filio ꝓcedat ſpũſſan
ctus.cũ ſimiliter ab eo loquat᷑.i¶ Itẽ ibidẽ. Ille me cla⸗
rificabit qꝛ de meo accipiet.ſᷣ cõſtat ꝙ nõ accipiet ab eo
creatũ:quid ̊ᷓ ab eo accipiet ? increatũ.igit᷑ donuʒ acci⸗
pit ab eo.ſʒ idẽ ẽ eẽ et eẽ donũ. accipiet ab eo eẽ.ᷣ pce

dit a filio.¶ Suꝑ illud de/meo accipiet Joh.criſo.i.de

mea cognitõe.ſʒ a quocũqʒ accipiet cognitõem ſpũſſan⸗
ctus.ab eodẽ accipit eẽntiam: habʒ eẽ ſiue eẽntiã a fi⸗
lio ergo ꝓcedit ab ipᷣo. Itẽ aug.ſuꝑ.xvj.ioh.quecũqʒ
audiet loquet᷑.cuxr nõ credimꝰ ꝙ de filio/ꝓcedit ſpũſſan⸗

ctus.cũ ſit filij ſpũs.ſi em̃ ab eo nõ ꝓcedẽt.nõ poſt rſur
rectõem ſe repñtans diſcipulis inſufflaſſet eis dicẽs.ac

cipite ſpiritũſanctũ.iohᷣ.xx.quid em̃ aliud ſignifſicat ni⸗
ſi ꝙ ꝓcedit ſpũſſanctus de ipo.¶¶ Itẽ. v.marci. ego ſenſi
de me virtutẽ exiſſe. Aug.noĩe virtutis ſpũſſanctꝰ intel
ligit᷑. Et.j.luẽ. virtus altiſſimi obumbrabit tibi.et vlti⸗
mo.ſedete ĩ ciuitate donec induamini viꝛtute ð alto.er
go ſpũſſanctus erit et ꝓcedit a filio. Stẽ ſunt alie aucto
ritates plures doctoꝝ grecoꝝ. anaſtaſij. didini.cirilli.
ioh.criſo.ĩ ſenteñ.di.xj. Itẽ idẽ oñdit᷑ ꝑ rões.ſupo⸗
ſita hac ꝓpoſitõe ꝙ oĩs amoꝛ ꝓcedat ab amante.cũ ſpi⸗
rituſſanctus ſit amoꝛ filij quo filius amat patrẽ.qᷓ ſpiri
tuſſanctus /ꝓcedit a filio.¶ Item ſi due ꝑſone immedia
te ꝓcederent a patre.ita ꝙ nõ vna ab alia:cũ ex ꝑte pa⸗
tuis nõ ſit niſi vnus exiſtentie modus.oĩno idẽ modꝰeſſʒ
exeũdi duaꝝ ꝑſonaꝝ a pr̃e.ergo ſi vna exiſieret ꝑ mo⸗

dũ generatois:et alia.vtraq; ergo eẽt filius. et ſi vna ee·

ſet verbũ et alia.ergo cũ vnicuʒ ſit verbum ſumme pfe⸗
ctũ adducendũ oĩa:nugatio eſſet in pr̃e ſi ꝓtuliſſet vbũ
aliud.relinquitur igit᷑ ꝙ nõ põt poni ꝙ due ꝑſoue pce⸗
dant a pre:ita ; neutra ab alia ꝓcedit. igit᷑ vel filius a
ſpirituſancto.vel ſpirituſſanctꝰa filio.ſʒ nõ filius a ſpi
rituſancto.ꝗ ſpirituſſanctus ꝓcedit a filio.¶ Itẽ ſi ꝓce⸗
derent due ab vna.ita ꝙ neutra ab altera: nõ eẽt ſůma
germanitas vel ↄueniẽtia. ergo nec ſummus amoꝛ qð
ẽ incõueniẽs.i¶ Itẽ ſi due ꝑſone ꝓcedunt immediate ab
vna.aut ꝓcedunt ſᷣm vnũ modũ:vei m aliũ et aliũ.Si
ſᷣm modũ vnũ.q ſi vna ẽ filius et alia.Su ſm aliũ ⁊ ali
um modũ:tũc penitus inter eas nulla erit germanitas
vel cõuenientia ꝑſonalis habitudinis.quia ᷣm illũ mo
dũ nũqᷓ; adinuicẽ referent᷑ qdð ẽ incõueniens. Relinqui
tur ꝙ li due ꝑſone ꝓcedunt ab vna ita ꝗ vna ꝓcedat ab
vna lꝗla:et alia vcedit ab vna cũ alia.¶ Itẽ in imagine
trinitatis create ẽ amoꝛ. nõ ſolũ ꝓcedẽs a mẽte:ſʒ a mẽ⸗
te ⁊ noticia.ergo ſimiliter in trinitate increata ſpirituſ
ſanctus nõ ſolu ꝓcedit a pr̃e:ſʒ a pr̃e et filio.¶ Ytẽ gal.
iiij. miſit de ſpiritũ ſilij. vn bene dẽ ſpũs filij.ſIʒ que ẽ ha⸗
bitudo hic notata:ↄſ:ãs ẽ ꝙ habitudo genitiui dicit ba
bitudinẽ in potẽtia rõe gignentis ad genitũ.ſj ſi dicere⸗
tur ſpũſſanctus a filio: bec ppoſitio a.notaret oꝛigineʒ
ergo cũ magis pꝛie dicatur ꝙ ſpũſſanctus babet oꝛigi⸗
nẽ a filio ᷓ generatõem. adbuc magis ꝓpꝛie dicet ſpuſ⸗
ſanctus a filio q; ſpiritus filij.

BGolutio. dicendum.

ꝙ ꝓcedere dr dupliciter. Vno mõ dr ꝓcedere ĩ motu lo
cali.qui motus ab aliquo in aliquid. Alio mõ dỹ ꝓce⸗
dere in exitu creati a cã vel motus a mouente.ᷣm pmnʒ
modũ ꝓcedere requirit duplicẽ terminũ a quo et in que
Fᷣm modũ ſecundũ nõ requirit niſi vnũ.ſ.a quo.vnde ⁊
ſm hos duos modos põt trãſſumiad ꝓceſſionẽ ſpũſſan
cti verbũ ꝓcedendi.greci pᷣo verbũ ꝓcedendi tranſtule⸗/
rũt a motu locali. vñ ꝓceſſionẽ ſpirituſſancti eternã in⸗
tellexeꝛũt ab aliquo in aliquẽ.et iõ ſm bunc modũ non
ↄceſſerũt ꝙ ꝓcedẽet ſpũſſanctus a filio in patrẽ. qð nõẽ
lIncõueniẽs:cũ in ipo patre ſit rõ pꝛimi pꝛincipij⁊ nibil
habeat pr a filio.ſi aũt diceret᷑ ꝙ ꝓcederet a filio in pa
trem: videretur pater aliquid habere a filio: ſʒ cõceſſe⸗
rũt q; ꝓcedat a patre in filiũ.in quo oñditur ꝙ eſt amoꝛ
patris ad ſiliũ.et etiã inſinuat᷑ q; filius babet eſſe a pa⸗
tre. Latini vpᷣo trãſſumũt vᷣbũ ꝓcedendi ab exitu ſiue.p/
ceſſu tanti a cã. VUnde dicunt ꝙ ꝓcedere ẽ ab aliquo exi
re.quis nõ in aliquẽ ſᷣm ꝙ dicit a mẽte ⁊ noticia ꝓcedẽ
amoꝛ. ꝙᷓuis nõ intelligitur in aliquid.⁊ ſm bũcmoduʒ
dicũt latini q ſpirituſſanctus ꝓcedit a patre⁊ ſilio.qa
exit ab vtꝛoq; velut amoꝛ a noticia et mente.⁊ ꝑ boc pa
tet rũſio ad auctoꝛitates Jo. dam̃.nã ip̃i accipit ꝓcedẽ
Fm pꝛimũ modũ.ql Ad auctoꝛitates vᷣo dyo. et grego.
ddᷣm ꝙ cũ dicuntuꝛ eterne pullulatões vel duo lumina:
vel duo ſemina vel duo radij filius et ſpirituſſanctus a
patre:nõ negatur pen hoc ꝙ vnus.ſ.ſpiꝛituſſanctus ni
habeat oꝛiginẽ ab alio.videlicʒ aſfilio:ſed ꝑ h inſinuat

Pad (" e 8 Cicf r ts en

FrS ſ

npevtku
ſinn⸗
Rdſcn
(lereſt
tio
Ceni did
ſopepon
clionoe
innip⸗
mvoibi⸗
Rache
ſehuten
8 Gy
ſicreſe
olnerro
ſiſtenatn
per⸗
enino
Nutmrti
hantigl
Inlonde
Gien A
wonete
ſulvertch
ſariſpſnte
nece⸗
dopoſin
batalato
ducialit g
noſeebe
ſtti noͤe⸗
ntſose
rödobi
Gehanpii
Kofnne⸗

znöfliuntß
lo eſe⸗
ar hö tiſe⸗
mnubsons
Nümmecſtet⸗
noliüertlüg
Gfndüni
entgenmnin
guiafntliw
iens Raimni
bna peecht⸗
Neininege
mereigo nin
tam ſpriu’
ſ Ngtl.
hewetbe⸗
tiudekte

iſidtee

orne cigin
matahnag

lninn;⸗
Monini r
entefnſn
iagiotns
ſAco
ceſſcihie
nlinnht
nmtmni
urnhin
ifi
ungnbi
nftoinß
ſrhcſe
ngetcne
betcſeeft
bPenuſieß
lebclvoe
hontpe
nbienaif
aen ſlog
tnte ſen
antpth⸗
groht⸗
oolnnm
pmj
ſnmn .

Nueſtio

in pr̃e ratõ pᷣme oꝛigis ⁊ pᷣmi pᷣncipij: duplex modus
emanatõis vel exitꝰa pᷣmo pᷣncipio pre.vnꝰaↄueniens fi

lio qui fluit ꝑ generatõez alius ſpũiſcto qni fluit ꝑ pꝛo

ceſſionẽ.i Aid ſextũ reſpõdendũ ᷣm aug.in.v.li.æ tꝛi.
Cur filiꝰdirit te pfe ꝓcedit ſi de pr̃e ⁊ filio ꝓcedit ſpi⸗
rituſſetus.niſiqꝛ ſolet ad euʒ referri etiã ꝙ ipᷣius eſt de
quo ipe eſt ſic ipe Joh.dicit mea doctrina non ẽ mea:ᷣ
eins qui miſit me.ſi &̊ hic intelligit᷑ eiꝰdoctrina quã tñ
nõ dixit eſſe ſuã ſ̊ pris: quaãtomagis illic intelligẽdꝰ ẽ

ſpũs de ipo pcedẽ vbi ait de pr̃e peedit:vt nõ diceret ꝭ
me nõ ꝓcedit. Quapꝛopt᷑ ꝗ pt intelligè in eo qð ait ſili⸗
us Yobhᷣ. v. Sic pr habet vitã in ſemetipo:ſic dedit? fi⸗
lio vitã habẽ in ſemetipo.intelligat etiam ſiẽ babʒ in ſe
ipo pr vt ð illo ꝓcedat ſpũſſctus:ſic dedit filio vt ð ĩo
eti ꝓcedat ſpũſſctus.¶ Ad ſeptimũ rñdendũ ſᷣm aug.

Rak. aliud eſt addẽ ↄtrariũ ſᷣm ꝙ; dicit᷑ pᷣmo ad gał.

ni aliud eusgeliʒauerit vobis anathema ſit. Uñ do⸗
cere aliud ẽ docẽ ↄtrariũ.nõ dirit aplus ſi ꝗs addide

rit qꝛ ſibi piudicaret qui ait.j.the.iij.Cupiebat ad eos

renire vt ſuppleꝛet q illoꝝ fidei dæerat.ſ̊ qui ſupplet qðʒ
minꝰerat:addit.nõ qð inerat tollit. Scom hunc ̊ᷣmo

dũ dicẽduʒ ẽ.ꝙ latini addẽtes qð verũ erat ſpim̃ſctm/p
cedere a filio in ↄcilijs ⁊ etiã ſim bolũ:nõ alið pᷣdicaue⸗

runt.i.ↄtrariũ: ſ̊ veritatẽ iner plicatã expᷣſſerũt.¶ Ad

octauũ dicẽdũ q; ex h̊ ꝙ nõ ↄtinet᷑ in ſimbolo qð ſcpᷣſit

leo papa.nec etiã in illo qð cãtat᷑ imiſſa ſiue niceno cõ⸗

cilio:nõ ẽ aꝛgumẽtũ ꝙ nõ ẽ dicẽduzʒ:qꝛ ſicut dic Anſeł.
in li.de ꝓceſſione ſpũſſct᷑i.nõ oĩa qͥ credẽ ⁊ ↄfiteri debe⸗

mus ibi dicta ſũt.i 26 em̃ ibi dicit᷑ dñjm ad infernũ de

ſcendiſſe qð tñ coĩter credimꝰ.q. Ad nonũ dicenduʒ q;
ↄſequit᷑ ex fide ⁊ ex vᷣbis ſcripture.ſ.euãgelij ſic ſup oſtẽ
ſum ẽ. Vñ dic Anſel.in li.de pceſſione ſpũſſcti. Si er⸗
roꝛ ẽ credẽ de filio ſpũſſcti ꝓceſſionẽ.ipᷣa diuina auẽtas
nos in erroꝛẽ inducit:cũ ⁊ illa ex ꝗbo ſequit᷑ ꝓceſſio ⁊ q̃
illã ſeeuũt᷑ nos docet.nec alicubi aut illa negat aut ꝙ il
li repugnat aliquo mõ ꝓnũciet.Si ꝗ̊ qꝛ nuſqᷓᷓ eã diuia
ꝓfert auẽtas ideo nõ ẽ diceudũ: dicat᷑ ſilꝛ qꝛ nuſqᷓ illã
negat nec aliqꝗd dicit qð repugnet.s ideo nõ eẽ negãdũ
dicimꝰem̃ ꝙ latis illã affirmat cũ illa aſſerit vñ pbat᷑.
nullo mõ aliꝗd ſignificat vñ neget᷑.¶ Ad cimũ di⸗
cendũ ſᷣm Anſetł.in eodeʒ li.Si qrit᷑ cur factũ ſit.dici⸗
mus ꝙ ncce erat ꝓpter quoſdã minꝰintelligẽtes qui nõ
aiaduertebãt ĩ illł qᷓ vniueꝛſa credit eccłia ↄtineꝛi.ex his
ſequi ſpm̃ſctm de filio ꝓcedẽ.ne foꝛte h̊ credẽ dubitarẽt
qð ꝙᷓ neceſſariuz fuit:ꝑ illos qui h̊ negant.qꝛ ĩ illo ſim
bolo poſitũ nõ eſt:cognoſcimꝰ.qm igit ⁊ nccitas coge⸗
bat ⁊ ratõ nulla ꝓhibeat:⁊ vera fides h̊ admittebat:fi
ducialit᷑ aſſeruit latinitas qdð ↄfitẽduʒ ⁊ credẽduʒ eſſe
2gnoſcebat.¶¶ oũt qrit᷑ qre hͥ grecoꝝ ecclie cõſenſu
factũ nõ ẽ. Rñdemꝰ.qꝛ nimis eꝛat latinis difficile gꝛe⸗
coꝝ epos ad ↄſulẽduʒ de hac re colligẽ.nec erat neceſſe
vñ nõ dubitabãt in qſtionẽ adducẽ. Que em̃ eccłia eſt
que ꝑ amplitudinẽ vniꝰregni dilatat᷑.cui non liceat ali
quiꝰ ſm rectã fidẽ ↄſtituẽ:qð in ↄuentu ꝓpli vtilit lega
tur aut cantet᷑:quãto magis licuit romanis h̊ ↄſtanter
ꝓpferre in quo gentes ⁊ oia regna que latinis vtunt᷑ lit⸗
teris pariter ↄcoꝛdãt. Ad duodecimũ dicendũ.ꝙ eſt
Abare potentiã ↄgnitiuã motiue.vt ↄꝑet᷑ ſm actum vel
ſm habitũ.ſi ↄꝑet᷑ pm actuʒ:nõ neceſſario oꝛdinat᷑ vna
ad aliã.ĩmo vtraq; põt exire in actũ ſuũ ſine alteꝛa.Si
do ppetur ſm babitũ: inqᷓtuʒ egrediet in actũ natura⸗
liter oꝛdinat potetia ↄgnitiua ad motiuã vt pᷣncipium
eius.qꝛ ad hoc ꝙ ipa noticia egrediat᷑ in actuʒ:neceſſe
eſt ßeriſt habitu ognitiue. ad hoc em ꝙ motina poten⸗
tia egrediat᷑ in actũ ſuũ ꝙ eſt velle bonu: neceſſe? ꝙ ſit
actu vel habitu pᷣcognitũ ipᷣm bonũ.⸗ qꝛ in doo quicqꝗd

eſtẽ actu:nõ differt habitꝰ ab actu. vnde eadẽ eſt ratò ‚
habitu 2 actu. Oꝛdine igit᷑ nature egreſſio ꝑ modũ vo⸗

luntatis q eſt ꝓceſſio ſpuſſancti habet velut ſui oꝛiginẽ
egreſſionẽ que eſt ꝑ modum ↄgnitõis q ẽ generatõ filij.

5% 6 %

Xxliij.

Ex quo relinquit᷑. ꝙ ipe ſpũſſers eſi a ꝑpr̃e ⁊ filio:velut
a mẽte ? intelligẽtia amoꝛ.tñ ſoncti ꝗ ſm ea q̃ ſin nos
& diuinis loquutur aliqñ accipiũt ꝑatoneʒ ↄgnitiue
⁊ motiue ſᷣm actũ expᷣmendũ.qꝛ ſicut a potẽtia mentis
eſt dupler exitus.ognitõis volũtatis:ita ⁊ a patꝛe eſt
dupler exitus. generatõis filij ? ꝓceſſionis ſpuſſaneti.
⁊ m hũc modu loquẽdi nõ expᷣmit᷑ ꝙ ſpũſſcts ꝓcedat
a filio. Aliquãdo aceipiũt ↄꝑatõezʒ ſᷣm habitũ inꝙtum
refert᷑ ad actuʒ.⁊ tũc oſtẽdit᷑ ? expᷣmit᷑ oꝛdo nature.qui
eſt in hoc:qꝙ filius a pr̃e ⁊ ſpũſſetus ab vtroq;. velut in
telligẽtia que ẽ ꝑ modũ ↄgnitõis a mente:⁊ amoꝛ ꝑ mo
dum volũtatis ab intelligentia ⁊ mente.¶. Ad tredeci⸗
mum dicendũ.ꝙ verbũ ꝓcedendi poteſt tranſſumi ad
diuĩa duplicit.ab exitu cauſati a cauſa ſiue ꝓceſſione:
⁊ hoc modo nõ dicit verbum ꝓcedendi niſi exiſtum ab
alio non in aliquid.⁊ hoc modo cõuenit pꝓceſſioni eter⸗
ne ſpũſſancti.Ael poteſt tꝛanſſumi a motu locali:⁊ tũc
Dicit velut motum ab aliquo ĩ aliquid.⁊ hoc modo cõ/
uenit ꝓceſſioni ſpũſſancti tꝑali.que intelligit᷑ ꝓceſſio
ſpũſſancti a patre ⁊ filio ad ſanctificãduʒ creaturam.
1 Ad quindecimũ ſᷣm Anſel.in li.de pꝛoceſſione ſpũlſ⸗
ſuncti.dicunt greci ꝙ ſicut caloꝛ ⁊ ſplendoꝛ pꝛocedũt a
ſole.ita ꝙ; neuter ab altero:ita filius ⁊ ſpũſſctus pñt eẽ
de patre vt neuter ſit ab altero.ſed ſi ita eſt:vnde habẽt
qui hoc dicunt.qꝙ ſpiritũſctm oſitentur eſſe filij: ⁊ filiũ
negant eſſe ſpũſſancti.iQam ſicut nulla ratio admittit
vt ſplendoꝛ ſit caloꝛ aut caloꝛ ſplendoꝛ: ita nec patitur
veritas vt ſpũſſctus magis ſit ſilij qᷓ filius ſpũſſancti.
NQuapꝛopter ſi negare nõ audent ſpiritũſctm eſſe filij.
negent filium ⁊ ſpiritũſctẽm ita pariter eſſe de ſolo pre:
ſicut ſunt caloꝛ ⁊ ſplendoꝛ de vno ſole.4. Ad vltimum
vo dicendũ.q; eſt verbuʒ interius⁊ eſt verbũ exterius:
7 ſpũs interioꝛ ⁊ ſpũs exterioꝛ.poteſt igit᷑ fieri ↄꝑatio
verbi interioꝛis ad ſpiritũ ereatum interioꝛex.vt ſic co⸗
gnoſcatur ſpũs increatus qui deus eſt in diſtinctione
ꝓſonarum a patre ⁊ filio.vel poteſt fieri com ꝑatio veꝛ⸗
bi exterioꝛis ad ſpiritum exterioꝛem. Auguſſinꝰ vo et
latini faciunt comꝑatõneʒ ᷣm pꝛimum modum. Joh̊.
ðo domalſ.⁊ greci ſᷣm modum ſecũdũ.Scðm enim au⸗/
guſ.pꝛimo ẽ mens.deinde verbum ſiue cogitatio.cogi⸗
tatio enim mente ↄcepta verbum eſt:conſequẽter vᷣo ex
vtroq; ſpirat᷑ affectus amoꝛis. Scdᷣm vᷣo Joh.dama.
grecos.accipitur comꝑatio exterius ſcdᷣm hunc mo⸗
dum. pꝛimo eſt intellectus.deinde verbum.ſcʒ vox que
expꝛimit intellectum dicentis.Tercio ſpiritus ſie fla
tus qui eſt vehiculum verbi. Intellectus enim ſormat
vocem ⁊ ſpirando in ipſa voce oſtendit ſeipſum.In pꝛi
ma comꝑatione oſtenditur qualiter ſpirituſſanctus/p⸗
cedit a patre ⁊ filio. In ſcdᷣa dᷣo comꝑatione non oſten⸗
ditur ꝙ ſpirituſſanctus pꝛocedat a verbo ſiue a filio:ſᷣ
ꝙ vterq; pꝛocedat a patre.quia ergo verbum interius
verius eſt verbum qᷓ; verbuʒ exterius ſicut dicit augu.
xv.de trini.verbum quod foꝛis ſonat ſignum eſt verbi
quod intus lucet cui magis ↄpetit verbi nomen.am
illud quod pꝛofertur carnis oꝛe vox verbi eſt:ita ⁊ ſpi
ritus interioꝛ qui eſt amoꝛ verius ſpiritus eſt qᷓ; ſpiri⸗
tus exterioꝛ.⁊ etiam ſpiritualius ⁊ etiam ſimplicius.
ex hoc igitur magis debet accipi comꝑatio ad diuia ex
verbo⁊ ſpiritu interioꝛi.pꝛopterea verius latini de di⸗
uinis ãnunciant qᷓ; greci. Pꝛeterea verioꝛ eſt comꝑatio
imaginis dei que in ſola anima eſt:q; comꝑatio veſtigij
que eſt in alijs.cum latini aſſumpta comꝑatione ima⸗
ginis create:loquãtur de generatione verbi eterni 2/ p⸗
ceſſione ſpirituſſancti.greci ᷣo aſſumpta comꝑatione
veſtigij. vt ſcilicet verbi coꝛpoꝛalis verius ⁊ rectius lo⸗/
quũtur latini qᷓ; greci.Qon valent igitur rationes que
opponũtur a grecis ex comꝑatione verbi exterioꝛis et
ſpiritus exterioꝛis vehiculi ipſius verbi:aↄ ex com ꝑatõ
ne ſplendoꝛis ⁊ caloꝛis.

2Hnſequeter querit᷑ ſcᷣm quid ſit pꝛoceſ⸗
ſſo ſpuſſcti. Circa qð pꝛocedit᷑ ſic aut em
pocedit a pre 7 filio ex eo ꝙ ſunt vnum ·
ʒʒʒauuut ex eo ꝙ ſunt Differẽtes. ſi ex eo ꝙ ſũt
vnũ:ſed nõ ſunt vnũ niſi in eẽntia:ergo 2 Fm hoc eſſen
tia eſt pᷣncipin ſiue oꝛigo pꝛoceſſionis ſj puͦſſcti ergo eẽn /
tia ſpirat ſpm̃ſctm qð eſt falſuʒ ⁊ ſupꝛa impꝛobatũ. Si
vo ex eo ꝙ lunt differẽtes nõ oneniunt in aliquo: ergo
ex eo ꝙ ſunt differẽtes nõ oueniut in ſpiratõne ſpũſſcti
ſed ex ſpiratõe eſt pꝛoceſſio ſpũſſcti ergo pꝛoceſſio ſpũſ⸗
ſancti a patre ⁊ filio nõ eſt ex eo ꝙ ſunt differẽtes. eꝛgo
nulla ratõ videt᷑ eẽ quare pꝛoceſſio ſpũſſcti ſit a patre⁊
filio. ¶¶ Item obijcit pater ⁊ filius ſpirant ſpiritũſcetm
aut ergo ſcõm ꝙ deus: aut hſm ꝙ pater ⁊ filius:aut bm
ꝙ vterq; eſt ſpiratoꝛ. Si ſm q; deus: cum ſpũſſctus ſit
deus:ſpuſſctus ſpiraret ſe. Si ſᷣm ꝙ pater ⁊ filius:ſed
bm ꝙ pater generat m filius eſi genitus:ergo rato
eneratõis eẽt ratõ ſpiratõis. pꝛeterea m ꝙ pater re⸗
Eur⸗ ad filiũ m ꝙ filius refert᷑ ad patrẽ ſolum: ergo
m relatões eaſdem quibo ad ſeinuicẽ referũtur pater
7 filius:referẽt᷑ ad ſpmſctm ꝗð eſt falſuʒ. Relinquitur
igitur ꝙ nec ſᷣm ꝙ deus nec ſm ꝙ pater⁊ filius ſpirat
ſpm̃ſctm. Si vo 'm ꝙ vtriq; ↄuenit eẽ ſpiratoꝛem · Con
tra.eo ꝙ ſpirant de vtroq; dicit᷑ ſpiratoꝛ. ſicut ſupꝛa di
cebatur ꝙ pater eo ꝙ generat eſt pater: nõ eo ꝙ eſt pa⸗
ter generat. Relinquit᷑ igit᷑ ꝙ ſpirare eſt magis ratio
ei qð eſt eẽ ſpiratoꝛẽ ꝙᷓ ecouerſo.non videt᷑ ergo aliqua
ratio ſpiratõis patris ⁊ filij.ergo ne⸗ pꝛoceſſionis ſpi⸗
xituſſcti. Rñ. ſm rich.de ſancto vic.dicẽduʒ ꝗ; ſicut
maxima caritas que nõ poteſt nõ intelligi in ſũmo bo
no: neceſſario pꝛobat generatõeʒ filij a patꝛe. eſt ratõ
ipᷣius generatõis:quia opoꝛtet vt amoꝛ in alterum ten
dat ad h̊ ꝙ caritas queat ec.⁊ vbi ẽ ſũma caritas opoꝛ
tet ꝙ ſit ibi ꝑſona volens alij bonũ qð bonuʒ eſt ipe cõ⸗
municãs illi.⁊ hoc neceſſario erit m ↄmunioneʒ totiꝰ
ſubſtãtie vnde ⁊ generatõ: ita? rõ ꝓceſſionis ſpũſſcti ẽ
caritas p̃cipua. AUnde idẽ rich.de ſctᷣo vic.ſicut ĩ ſũma
caritate nõ põt deeſſe qð eſt optimuʒ: ita nec põt deeſſe
qð ẽ pᷣcipuũ.pᷣcipuũ aũt iĩ vera caritate eſi alterũ velle
diligi vt ſe. ꝙᷓdiu em iſte ab alio ſolus diligit:precipue
dulcedinis ſue delicias ſolꝰpoſſidere videt᷑. Silꝛ ⁊ aliꝰ
qᷓdiu ↄdilectũ nõ habet: pᷣcipui gaudij ↄmũione caret.
vt aũt vterqʒ poſſit iſtiꝰmodi delicias coĩcare: opoꝛtet
eos ↄdilectũ habẽ.ſ.ſpinſct᷑m. Hinc ẽ ꝙ ſicut fili dꝛ di⸗
lectus a pꝛe:ita ſpũſſctus ↄdilectꝰ.vñ magis euidenteꝛ
poſſumꝰdicere ſᷣm rich. ꝙ ſicut ratõ generatõis filij a
pr̃e eſt ſũma dilectõ:ita ratõ ꝓceſſionis ſpũſſcti eſt ↄdi
lectio. Ratõe em̃ ſũme dilectõis que intelligit᷑ ĩ ꝑſona
pr̃is eſt ratõ generatõis:ↄdilectio vᷣo ſũma q intelligit
in ꝑſonis pr̃is ⁊ filij eſt ratõ ꝓceſſionis ſpũſſcti abeis.
Vñ rich.qñũ vnꝰalteri amoꝛẽ impẽdit.⁊ ſolꝰſolum dili
git. dilectõ quidẽ eſt: ↄdilectõ nõ Guede duo ſe mu
tuo diligũt ⁊ iſtiꝰ in illũ:illiꝰ in iſtũ affectus diſcurrit.
7 quaſi ĩ diuerſa tẽdit:vtrobiq; quidẽ dilectõ eſt: ̊ ↄdi
lectio nõ eſt.Condilectõ vo eſt cum a duobo diligẽtibo
tercius ↄcoꝛditer diligit᷑ ⁊ ſocialiter amat᷑.⁊ duobo af⸗
fectus tercij amoꝛis incẽdio in vnũ ↄflatur. Ex his ita
qʒ ptz e in ipᷣa diuinitate ↄdilectõ locum nõ haberet ſi
duobo exiſtentibo tercia ꝑſona deeſſet.q Ad pꝛimũ er⸗
goobiectum dicendũ ꝙ non pꝛocedit ſpũſſctus a patre
filio ſolum ex eo ꝙ ſunt vnũ vel ex eo ꝙ ſunt differen⸗
tes:ſed ex eo ꝙ differẽtes ſunt vnũ.ex eo em̃ ſicut dicit
augu. ꝙ vnꝰ oiligens eũ qui de illo eſt:⁊ vnꝰ diligẽs eũ
a quo eſt? etiã vterq; deus:terciũ ponere neceſſe eſt ſcʒ
ipᷣm amoꝛẽ qui pꝛocedit de vtroq;.ſ.ſpm̃ſcim deũ.¶ Ad
ſecũduʒ dicendũ eodẽ modo.q; pater ⁊ filius ſpirãt ſpi
ritũſanctũ.non ſolum ſᷣm ꝙ deus vel ᷣm ꝙ pater ⁊ fili
ns:ſed ſᷣm ꝙ pater ⁊ filius deus.

FE dar S. N S. 0

1

Wuar A õ

MNMueſtio. xluij. de veru
tate diuinarum perſonarum.

Pitulante diuina
glra oſtẽſa pluralitate ꝑſonaꝝ diuina
frum ratõe generatõis filij a pre:2 ra-⸗
tione ꝓceſſionis ſpũſſcti ab vtroq;. cõ⸗
ſequẽter oſtẽdenda veritas pſonarũ
Ad qð ſic rich.in li.de trini:q tres ꝑſonas dicimꝰ ꝗd
aliudꝙᷓ tres aliquos ſignificamꝰ. Cũ dicit ꝑſona pro
certo intelligit᷑ aliquis vnꝰqui tamẽ ſit ratõnalis ſuba
Cũ noĩant᷑ tres ꝑſone:abſq; dubio intelligũt tres alig
quoꝝ tñ vnuſquiſq; ſit ſuba ratõnalis nature. Sʒ vtꝝ
ſunt plures an oẽs vna eadẽq; ſuba:nihil inteſt qtũ ad
pꝛietatẽ veritatẽq; ꝑſone.Cũ ergo ĩ diuino eẽ intelli⸗
gantur tres aliqui.ſ pr filius ſpũſſetus quoꝝ vnuſqſq;
ſit ſubſtãtia ratõnalis.licet tñ nõ ſit niſi vna ſuba i di/

uino eẽ: illud nõ faciet differentiã quo ad veritatẽ ꝑpſo⸗
ne.ſunt ᷓ in diuino eẽ plures ꝑſone ᷣm veritatẽ. Se

cũda ratõ rich.in li.de trini. ꝓpꝛietatẽ ꝑſonalẽ dicimꝰ
ꝑ quã gqlibet ẽ vnꝰab oĩbo alijs diſcretꝰ.Si & pat᷑nitas
7 filiatõ ſint hmõi ꝓpꝛietates:qꝛ ꝑ ꝓpꝛietatẽ que ẽ pater
nitas eſt pater vnꝰ ab oĩbo alijs diſcretꝰ:ſilꝛ ⁊ filiꝰ per

filiatõeʒ ⁊c.⁊ ſic pater ⁊ filiꝰſunt differẽtes ꝑſonaliꝓ⸗

pꝛietate.erge differẽtes ꝑſone m veritatem.4 Tercia
ratõ rich.in li.de trini.i Ahil aliud ẽ ꝑſona dinia quã
habẽs diuinũ eẽ ex ꝓpꝛietate incoĩcabili.quẽadmodũ 2
ꝑſona hũana nihil aliud ẽ qᷓ habẽs hũanũ eẽ er ꝓpꝛieta
te incoĩcabili.ſ̊ in diuinis.eſt eẽ ex ꝓpꝛietate incoĩcabi⸗
li qʒ ↄuenit pluribo.qꝛ ſunt ibi plures habẽtes eẽ erx ꝓ
pꝛietate incoicabili.ſ. pr filiꝰa ſt pũſſctus.qꝛ eſt ibi ens
nõ ab alio a quo aliꝰ:q̃ ꝓpꝛietas ↄuenit ſoli pri.ſilꝛ eſt
ibi ens ab alio ꝑ generatõeʒz a qͥ aliꝰ p ꝓceſſionẽ qᷓ ꝓꝛie

tas ↄueit ſoli filio.⁊ ẽ ibi ens ab alio ꝑ ꝓceſſionẽ a quo

nõ aliꝰ.ſ.ſpũſſctus.ergo ĩ diuino eẽ eſt pluralitas ꝑſo⸗
narũ ſᷣm veritatẽ:cũ aliud ad ꝑſonaꝝ veritatẽ nõ req;
rat᷑. Ad oppoſitũ tripler ẽ differẽtia. ſ. differẽtia q fa
cit alietatẽ: ⁊ ẽ differẽtia q̃ facit altitatẽ.iteꝝ ẽ differen⸗
tia q facit alio mõ ſe habẽtẽ· Differẽtia m ſubaz facit
alietatẽ ſiue aliud ⁊ aliud vel aliũ? aliũ. Differentia
ſm accidẽs facit altitatẽ ſiue alteꝝ ⁊ alteꝝ. differẽtia
m eriſtẽdi modũ facit alio modo ſe habentẽ.ᷣ in diui⸗
no eẽ nõ eſt differẽtia ſᷣm ſubſtãtiã:qꝛ nõ eſt ibi niſi ſub
ſtantia vna.nec differẽtia ſᷣm accidẽs:qꝛ ibi nõ eſt acci
deus. in diuino eẽ ſolũ eſt differẽtia ꝗᷓ facit alio mõ ſe
habentẽ. differẽtia ꝑſonalis facit aliũ ⁊ aliũ: diffeꝛẽ
tia q̃ eſt ĩ diuino eẽ nõ facit differẽtiã pſonalẽ. Et hoc
etiã dicit Joh. dama. ꝙ ſolum eſt ibi differẽtia ſm mo
dum exiſtẽdi.ergo in diuino eẽ nõ eſt pluralitas ꝑſona
rum ſcᷣm veritatẽ. ¶. Secũda ratõ dama.in oĩbo ↄue⸗
niũt pater 2 filius? ſpũſſctus p̃ter igeneratõeʒ 7 gene
ratõeʒ ⁊ pꝛoceſſionẽ.ſed iſta nõ faciunt differẽtiaz que
faciat aliũ? aliũ:quia ſolum faciunt differre ſᷣm rela⸗
tionem:ergo ſolum ꝑ modum ſe habendi:ergo nõ ẽ ve⸗
re pluralitas in eſſe diuino ꝑſonarũ. Confirmatio vᷣo
axporens harum rationum bec eſt. quoniq vna eadẽq;
plona poteſi alio ⁊ alio modo ſe habere. Sed in diui⸗
ms ſola elt differentia 'm modum ſe habendi: quia nõ
elt ibi differentia niſi ſcdᷣm relationem vt vicit augulſ.
z7 ſancti omnes. ergo in diuino eẽ non eſt vere plurali⸗
tas pſonalis. maioꝛ patet in ꝑſona bominis qm̃ idem
poteſi eẽ dexter 2 ſiniſter reſpectu diuerſox. 4 Tercia
ratio rich.in li. de trini pſona ſcm ſubſtatiam dicit
ſubſtantiã ſignificare videt᷑.ſi ergo in deo nõ eſt plura⸗
litas ſubſtãtie ergo nec eſt ibi vera pluralitas perſone
Quarta ratõ boeciꝰↄtra neſtoꝛiũ ĩ li.de duabo natu⸗
ris ⁊ vna ꝑſona xp̃ᷣi.ꝑſona eſt ratõnalis nature indiui⸗
dua ſubſlatia. vbi ᷓ erit indiſtãtia ſube indiuidue ⁊c.
erit 2 m veritatem indiſtantia perſone ſi ergo in deo

—

ind
goeſt
falitae
hiudun
1441
ceata⸗
naneſ
epſe
ſopan
geltn
orute⸗
pekis
unp
mnnoͤt
cinani
nio ſt
Nuonzet
ſhgnite
toen
ſprelto⸗
ind ſtd
epſone
ſcranen
fnity
rtian
un
et
Wrorn
wrſet
ſglita
noſie
on
fa gen
hetnrei
uipſet
ſohepſ⸗
ſenryte
ſepon
eponen
ſeniino
Muinisan
ſblentii
ſecdllin
ſchenon
folnng
0
for pion
ſantoy
ſtſtnti⸗
ſeidf
rta noe
Eupne
ſonpen
fPhaden
nde
Pri⸗
nſg
m
flir
leebe
labe
tethe
ſün
unt
io ſi
rer
ſonmn di
ntmn

Nneſtio

eſt indifferẽtia ſuſtãtie indiuidue ratõnalis nature: in
deo eſt indifferẽtia ꝑſone.ſi ergo ponat᷑ ibi ꝑſonał plu
ralitas nõ tamen eſt vera.⁊ ꝙ indiuina ſubſiãtia ſit in
diuidua ptʒ:qꝛ eſt vna numero ens ꝑ ſe ab alijs diſtin⸗
cta.¶¶ Si dicat᷑ ꝙ datur illa diſtinctio ꝑſone de ꝑſona

xluij.

ſubſtãtie.ſicut em̃ pluralitas ſubſlãtie non tollit vnita
tem pſone:ita nec pluralitas ꝑſone vnitateʒ tollit ſub⸗
ſtantie.vnde rich.in li.de trini. Cum dicunt᷑ tres ꝑſone
intelligunt᷑ tres aliqni quoꝝ vnuſquiſq; ſit ſubſiantia
ratõnalis nature.ſed vtꝝ ſunt plures ſubſtãtie an oẽs

ſnndin creata nõ de increata. Contra.qꝛ Moeciloquit ibi cõ⸗ vna eadẽ ſubſtãtia nihil intereſt ad ꝓprietatem verita⸗
ſaptnn tra neſtoꝛiũ qui diuidebat ꝑſonam xpᷣi ⁊ dicebat duas tẽq; ꝑſone.ſicut em̃ eẽ ſubſiatialiter aliud ⁊ aliud non
bnng cö5 eſſe pſonas in xpo Fimn duas naturas.ſen pꝑſona xp̃i eſt tollit vbiqʒ veritatẽ ꝑſone:ſic eẽ ꝑſonaliter aliũ ⁊ aliuʒ
ins gſnni pſona increata: ergo ⁊ diffinitõ illa datur ð ꝑſona in⸗ non ſeindit vbiq; vnitatẽ ſubſtantie.exemplum. In bo
nudipen creata. ¶ Qunta ratõ. vbi nõ eſt indiuiduũ ratõnalis mine nec ſubſtantia ꝝ pluralitas diuidit ibi veritatem
igeng nature ibi nõ eſt ꝑſona.ſed in deo nõ eſt indiuidnũ ra⸗ vel vnitatem pſone: nec pluralitas pſonaꝝ diſſoluit hᷣ
böniaſie tionalis nature:ergo in deo nõ eſt ꝑſona.ergo nec ꝑſo⸗ vnitatem ſubſiantie.ꝓ hoc patet ſolutio ad terciam et
ſüitmit narum pluralitas hm veritatẽ.minoꝛ ptʒ.qꝛ indiuidu quartam ⁊ vltimam ratõeʒ in cõtrarium.tamẽ ſolutõ
