obijcitur.ꝙ peccandi potentia non eſt libertas nec ꝑs
eius.dicendum ꝙ boc intelligitur ꝙtum ad defoꝛmita
tem que eſt in actu peccandi.non qtum ad ipſam acti⸗
onem. vel ꝙ hoc eſt verum ratione libertatis.liberum
enim arbitrium eſt quod ſui gratiae eſt ⁊ hoc in deo.in
creatura antem libertas eſt. qua ſcilicet habet poteſta⸗
tem faciendi.quelibet auteʒ poteſtas peccandi non eſt
poteſtas faciendi aliquid ſed deficiendi.et hoc ratione
defoꝛmitatis ſuꝑaddite ad actionem: ᷣm hoc igitur nõ
ẽ libertas nec ꝑs libtatis:et ſic nec a deo.¶ Ad terciũ
dicendum.qꝙ diſſimilitudo eſt ratione defoꝛmitatis nõ
ratione actionis:⁊ ꝑ hoc patet ſolutio ad alia obiecta
Ao boc ꝙ querit vtrum qui reſiſtit poteſtati peccan
di dei oꝛdinatõni reſiſtit: Rñdet oꝛigenes ſuper predi⸗
ctum locũ Ro.xiij.poteſiaſ ꝑſequendi bonos ſit a deo.
Ad hoc inquit bꝛeuit rñũdemus.ꝙ nemo ẽ ꝗ neſciat ꝙ
viſus nobis a deo donatus eſt et auditus ⁊ alij ſenſus:
tamen in poteſtate noſtra eſt vt ſic vel ſic eis vtamur.
ſic igit᷑ huiuſmodi poteſtas a deo eſt:ſ̊ abuſus non.ſᷣm
hoc dicimus.ꝙ reſiſtere poteſtati ꝙ.ſ.non ſit poteſtas
eſt reſiſtere dei oꝛdinatõni:ſed reſiſtere potentie hec ne
ſcʒ exeat in actũ hunc malũ vel in abuſum:bonũ ⁊ẽ. nec
ↄtra dei oꝛdinatõnem:ſ̊ potius ofoꝛmare ſe oꝛdinatio⸗
ni ⁊ voluntati diuine.Vnde oꝛige.cum dicitur qui po⸗/
teſtati dei reſiſtit ⁊c.hoc non intelligitur de poteſtati⸗
bus que ꝑſecutionem inferunt ipſis fidelibus. Simili
ter ambꝛo.⁊ gꝛego.oꝛdinatio poteſtatis a tro eſt:ſᷣ ab.
uſus a malo.Ad hoc quod dicit᷑ vtrum ſit eadem po
tentia benefaociendi ⁊ malefaciendi.dicendum ꝙ eadeʒ
potentia eſt. et hec eſt potentia li.ar.ſed ꝙ hec potẽtia
eſt ad benefacienduʒ hoc habet a natura ꝙ vero eſt ad
malefaciendum: hoc habet er defectu. ¶ Ad pꝛimũ ob⸗
iectum dicendum·ꝙ diuerſitas cauſe non attendit᷑ qᷓ;
tũ ad potentiam ſed qᷓtuʒ ad exituʒ potentie in actum.
Me enim hec potentia exit in actum bonum boc a bene⸗
placito dei eſt. & po in actum malũ hoc er iudicio dei
eſt. ¶ Ad illud quod obijcitur. ꝙ motus ſunt contrarij
ua potentie contrarie.dicendum ꝙ etiaz intelligitur
potentijs naturalibus que ita determinate ſunt ad
vnũ ꝙ non poſſunt ad alterum. vt leue ſurſum graue de
enin ſe ſic non eſt de rationalibus potentijs in qui⸗
us lunt motus voluntarij. que cum ſint ad contraria

vt bonum faciendum et malum.non pꝛopter hoc dicũ⸗

tur ↄtrarie potentie:ſed potius ↄtrariorum.

Ic anns O. nte go.
NR 4 Or. 7 6, F2 ad

2

77 –o0

51

Membꝛum tercinm

Ercio queritur.vtrũ a deo fluxerit om̃is
potentia pꝛeſidendi. Circa quod ſic obij
citur dominium et ſeruitus ↄuertunt᷑ ga
coꝛrelatiua ſunt:ſed ſeruitus habʒ oꝛigi
nem ex peccato ergo et dominatio.pꝛobatio medie Nu
guſti.xix.d ciui.di.Qullus natura in qua de hoĩem
ↄdidit:ſeruus eſt hoĩs aut peccati:ſᷣ pꝛincipiũ ſeruitu
tis pctm eſt.¶ Item ibidem dicit᷑.ↄditio ſeruitutis iu⸗
re intelligit᷑ in potentia pctorũ. Contra.om̃is ptᷣas
a deo Ro.xiij.ſ̊ poteſtas eſt dominium: ergo eſt a deo.
Solutio.dominiuʒ ⁊ ſeruitus in effectu ex pcto ſunt
tanq; er cauſa meritoꝛia.ptᷣas ᷣo dominandi a deo eſt
tanqᷓ; a cauſa ↄferente.vnde nõ eſt incõueniens idẽ ha-
bere diuerſa pꝛincipia diuerſis reſpectibo:ſᷣ de hoc ple
nius inquiretur in tractatu de legibus ⁊ preceptis.

Membrum quartum

Varto querit᷑ de potentia pᷣſidẽdi q̃ ẽ an⸗
geli ad angelũ.Ad qð ſic gre. vbi nõ de⸗
linꝗgmus:om̃s pares ſumꝰ.nõ ſic ẽ in an⸗
gelis:ſunt em̃ ibi thꝛoni ⁊ dominatönes.
Querit᷑ ̊ vnde ẽ hoc ꝙ in natura hũana non ſunt oꝛdi
nes ſicut in angelis. Et videt᷑ ꝙ in hoĩbo ſit oꝛdo a na⸗
rura.ſi eĩ hõ ſtetiſſet.vnꝰfuiſſet ꝑſpicatioꝛ alio.ᷓ in eis
eſt oꝛdo a natura.¶ Item videt᷑ ꝙ dominatõ nõ debeat
oꝛdo eſſe in angelis.oꝛdo em̃ non ceſſabit:ſᷣ dominatio
ceſſabit:q̊ dominatio nõ debet eſſe oꝛdo. ꝓbatõ medie.
in hoĩbo euacuabit᷑ om̃is pᷣncipatꝰet omis ptᷣas.ſic dr
j· Coꝛin.xv.q̊ ſiłr in angelis euacuabit᷑ oĩs dominatõ
dominatõ in angelis nõ eſt oꝛdo. Solutõ. ſic dicit
bẽs dyoniſiꝰin tractatu de dominatõne. dominatõ du⸗
plicem hʒ intelligentiã. VIno mõ dominatio idem eſt ꝙ
pᷣeminentia alicuiꝰcreature reſpectu aliquaꝝ ſeu alia⸗
rũ qᷓtum ad naturalia. Alio mõ dominatõ idem eſt ꝙ
ptᷣas cohercendi alias creaturas.ſᷣm hanc duplicẽ do⸗
minatõnis acceptõeʒ.rñdendum ẽ ad obiecta.dominiũ
igit᷑ ſm ꝙ dĩic pᷣeminentiã in naturalibo reſpectu alteꝛi
us:ſic ẽ in angelis.⁊ etiã in hoĩe:ſi ſtetiſſet i ſtatu inno
centie.¶ O & obijcit ꝙ vbi nõ delinqmꝰ pares ſumus.
dicendũ ꝙ h̊ eſt verũ ᷣm ꝙ dominiũ intelligit᷑ ptas co⸗
bercendi.hoc mõ dominiũ nõ hr̃et locũ in hoĩe niſi pec
caſſet. ¶ O aũt dĩc ꝙ dñationes ſunt ĩ angelis.h̊ᷣ intel
ligendũ eſt de dñatõne q̃ eſt peminẽtia vniꝰ reſpectu ali
oꝛũ qᷓtum ad nat᷑alia.pᷣſunt eĩ alij angti alijs. illnian⸗
do. ꝑficiẽdo.purgãdo vt dic dyoni.¶ e obijcit ꝙ ĩ ho⸗
mine ceſſabit ptas ⁊ p̃latio ̊ et in angelis.dicenduʒ ꝙ
H eſt verũ qtum ad miſteriũ qð hñt exercere in creatu⸗
ris ſcʒ angłi:bᷣ ̊ pleniꝰexplicabit᷑ in tractatu ð anglis.

Mem brũ quintũ

Vinto querit᷑ de potẽtia pᷣſidendi q̃ ẽ ho⸗
minis ad aĩalia.Ad qð ſic.dominaꝛi om

ni creature inferioꝛi digtas ẽ: ̊ hec dig⸗

tas magis debẽt dari anglo q; hoĩ:cũ an
gelus ſit dignioꝛ creata.ꝙ at᷑ debet᷑ bomĩ hr geñ.j.vbi
dz. vt pᷣſit piſcibꝰmaris ⁊c.q¶ Si dicat᷑ ptas dñandi
creaturis data ẽ homĩ.qꝛ hõ hʒ indigentiã de ipis. Cõ
tra.indigna ẽ in hoie ex ꝑte illa q̃ eſt defectꝰ.in ipſo ſcʒ
ex ꝑte coꝛꝑis:łᷣ ptas ineſi illi ex ꝑte illa q̃ ẽ ꝑfectioꝛ ſcʒ
ex ꝑte aĩe. Geñ.j.faciamꝰ hoĩem ad imaginẽ ⁊ ſili.⁊c̃.
vt pᷣſit piſcibo ⁊c. Hec aũt im ago ex ꝑte anime attendi
tur nõ ex ꝑte coꝛꝑis:q̊ᷓ cũ ptas dñandi inſit alicui.rõne
illa q̃ eſt ꝑfectiꝰ⁊ nobiliꝰ:nõ erit indigna in hoĩe cã do⸗
minadi alijs creaturis. 4 Item dñium illud cetermiat
gen.j. cũ dr p̃ſit piſcibo ⁊c᷑. Geñ.ix. Terꝛoꝛ vr̃ ſuꝑ cun
cta aĩantia.queꝛi᷑ ad ꝗd vel q̃ rõne date ſũt hoĩ ille due
poteſtates: vel iſta gemiata dominãdi ptas. MKũñſio
dñari dicit᷑ aligd alicui inqᷓtuʒ timet᷑ ab illo.vł inqꝙᷓ̃tũ

omim 9„

8 D ☛ ſenſß v) Pfna P ſ Do Sr , O G

— wa2 24 14 /

9 † M

regitur ab illo.pꝛimo modo collata eſt homini ſoli po⸗
teſtas dominãdi ſuꝑ creaturã ſenſibilem. Enð geñ.ix.
ſit terꝛoꝛ veſter ſuꝑ cũcta animantia terꝛe.binc eſt ꝙ ti
moꝛ: incutiet᷑ an im alibo ex hominis aſpectu. ad hoc au
teʒ ꝙ incutiat᷑ timoꝛ creature ſenſibili neceſſariꝰẽ aſpe
ctus rei ſimilis.ſ.creature ſenſibilis. vt patet in leone
q ſuo aſpectu timoꝛem incutit minoꝛibo aĩalibo.homo
vᷣo a leone et ab alijs aialibo omibo timet᷑. Hanc auteʒ
ſimilitudinẽ.i.ſenſibilitatem q̃ alijs creaturis incutẽet
timoꝛem nõ eſt reꝑire in angelo:⁊ ideo nõ dicit᷑ ei datũ
dominiũ ſuꝑ alias inferioꝛes creaturas:ſ̊ datuʒ eſt ho
mini rõne ſenſibilitatis:qͥ aſſimilat᷑ alijso ſenſibilibo cꝛe
turis. Scðo modo datum ẽ angelis vnde nũe.xxij.le
nit dñs ad balaã glo.oꝛigenis verſus finem. opꝰẽ mun
do etia angelis ꝗ ſunt ſuꝑ beſtias et p̃ſunt animalium
neceſſitati virgultoꝝ plantationumq; et ceteroꝝ incre
mentis.et ꝗ pᷣſunt oꝑbus ſanctis.ꝗq eterne lucis intelle
ctum ⁊ occultoꝝ dei agnitõnem rerũ diuinax ſcienti⸗
am doceant. ¶ aũt querit᷑ quare bis collata ẽ homi
ni hec poteſtas.dicendũ ꝙ duo ſunt in ipſo homine.ſcʒ
natura et ratio.Ratõne igit᷑ nature dictum ẽ ei genev
pᷣmo.pᷣſit piſcibo maris ⁊c.ex ꝑte vᷣo rõnis dictum eſt
ei geñ.ix.terꝛoꝛ et tremeꝛ veſteꝛ ſit ſuꝑ cuncta animan
tia ⁊c.i.ſuꝑom̃es irꝛatõnabiłr ⁊ moꝛe animaliũ viuẽ⸗
tes. Pꝛimo igit᷑ collatũ eſt dminium ratione nature.
Secundo vo eo ꝙ rationabiliter viuit.

Membꝛum ſextum

Exto querit᷑ de potentia que eſt creature
coꝛpoꝛee ſuꝑ incoꝛꝑeam. Queritur ergo
vtrũ coꝛpoꝛee creature hẽant potẽtiã ſuꝑ
incoꝛpoꝛeas:vel ecõuerſo:⁊ videt᷑ ꝙ crea
tuꝛe coꝛpoꝛee habeat ptates ſuꝑ ĩcoꝛpꝑeas.ſᷣm ꝙ; dicit
Kabi moy ſes ⁊ alij ꝓphete de quibuſdaʒ animalibus
que fiũt ex putrefactõne.dicũt em̃. ꝙ; ꝑ ptatem ſementi
nam q eſt in coꝛꝑibo ſuꝑceleſtibo fiunt hmõi animalia.
ſic igit᷑ coꝛpa ſuꝑceleſtia ptateʒ hñt aiando aliq coꝛpo
ra.et ſᷣm h̊ hñt poteſtatẽ ſuꝑ aĩas vt videt᷑. ¶ Contra.
Aug.viij.ſuꝑ gen.ad lr̃am.dei ꝓuidentia regẽs atʒ mi
niſtras vniueꝛſaʒ creaturã.ſubdidit pᷣmitus om̃ia ſibi
deinde creaturã coꝛꝑalem ſpũali.irꝛatõnaleʒ ratõnali
inualentioꝛẽ valentioꝛi.De h̊ etiã habet᷑ in eodem.xij.
Qðoↄcedimꝰ. Ad illud qð obijcit te poteſtate coꝛpo⸗
rum celeſtiũ reſpectu aĩaliũ q fiunt ex putrefactõne. di
cendũ eſt.ꝙ ꝓ ipᷣa coꝛpoꝛa celeſtia ſolumodo fit pꝛeꝑa⸗
tio ⁊ poſtmodũ a deo dat᷑ ipa foꝛma ſcʒ aĩia ſenſibilis.
nec ẽ ipſa foꝛma infuſa h̊ impᷣſſa.Eſt em̃ inſeꝑabilis:ſi
aũt eẽt infuſa eſſet ſepabiis. 1

Mueritur etiam in/ §S. .

cidẽter vtrum ſuba ſpũalis hẽat ptateʒ ſuꝑ oẽm ſubam
coꝛꝑalem.⁊ pᷣmo querit᷑ e lucifero. vtrũ ſcʒ hẽat hanc
potentiã: Et videt᷑ ꝙ ſic. SJob.xlj. Mon ẽ ptas ſupꝑ ter⸗
ram qᷓ poſſit ei cõꝑari:dr d lucifero.ꝗᷓ eius ptas exce⸗
dit oẽm ptateʒ inferioꝛẽ.¶ Item greg. ⁊ ſi błtitudinem
ꝑdidit.tũ magnitudinẽ nature nõ amiſit q̃ oia hiana
ſuꝑat.4. Item H̊ ꝓbat᷑ de bonis angelis.ꝙ ſcʒ habeãt
hac potentiã ſup creaturaʒ coꝛꝑaleʒ. Aug.ſupꝑ geñ.ad
lram. Angelis ſblimibo deo fruentibo ſubdita ẽ om̃is
creatuꝛa coꝛpea.ois irꝛatõnabił vita.oĩs volũtas infir
ma vel pᷣua: ̊ oℳaß Lont. videt᷑ ꝙ hec ptas tm̃ ſit da⸗
ta xpᷣo homĩ. MMath. vlti.data ẽ mihi ois ptas ĩ celo et
in terꝛa.nõ & angelis bonis vel malis. 4 Item ambr.
ſuꝑ illud luc. iiij. Omia tibi dabo ꝛc. omia ad tps ſibi
eſſe ꝑmiſſa nõ ambigit.qꝗa ꝗ pmiſit:oꝛdinauit.nec ptas
mala ẽ:ſ is qui male vtit᷑ ptate. ſᷣm hoc vidi ꝙ malus
angelꝰnõ habeat ptateʒ ſuꝑ inferioꝛẽ creatura: licet ei
ꝑmittat ad t̃s dominari. Solutio. dicenduz eſt. .
mali angeli nullã bnt potentiã niſi ſolũ quando eis p⸗
mittitur coartata eſt eniʒ eoꝝ potentia. qð bene appa

4v AKeT9 atllt ned o 2 Tra f 079

õs

Dc 9) * r ſν 9wrpalq ſpedli.
ae e ben 2,

„l. & ſor⸗ Pα y Yrt

ruit math. viij. Abi petierunt a ro vt mitteret eos in

gregẽ poꝛcoꝛum.glo.ſuꝑ illũ locum. nihil põt dyabolꝰ⸗
niſi ꝑmiſſus: ſed nõ eſt ita de bomis angelis. Aug. ſu
gen. ad litterã hoc de ſubditis vel cum ſubditis creatu
ris agũt quia nec oꝛdo poſſit in omibo iubente illo cui
ſubiecta ſunt omia.accipiũt em̃ primo in beata trinita
te ſᷣn ꝙ poſtea oꝑant᷑ in creaturis. Quõ aũt coartata
eſt vel limitata potentia maloꝝ.determinat aug. et ab
ipſo accipit DHugo de ſancto victo.dicens: moderatur
deus quatuoꝛ modis oꝑationes maloꝝ. termino natu⸗
raliteꝛ collate poteſtatis.miraculo mirabilit illate paſ
ſionis.obſtaculo ↄtradicentis occulte difficnltatis vñ
Exodi.viij.digitus dei eſt hic:⁊a iudicio oꝑantis intrin
ſecus diſpoſitõis.xpᷣo at bomini data eſt poteſtas oĩno
libera.nullatenꝰ coartata.nõ in terꝛa tm: ſed etiam in
celis ſuꝑ alios homines et alias creaturas. hoc eſt qð
ipſe dicit math.vlt.data eſt mihi omnis ptᷣas.

Nueſtio.xxi.de ſciẽtia
Niunante gratia

ſaluatoꝛis.poſt inquiſitõnem de poten
tia:inquirendum eſt de ſcientia diuia
in hunc modũ. Pꝛimo quid ſit ſm ra
tionem intelligentie. Secundo ꝑquid
ſciat.Tercio cuius ſit.Quarto qu ſit.

Membrum prunum
Irca primũ querit᷑ ꝗd ſit ſcia diuina ſᷣm
rõneʒ inteiligẽtie.ld qð ſic ꝓcedit᷑ aug.
in li.de trini.Scĩa ẽ ipᷣa ſapia.ſapia idẽ

qð ipſa eſſentia. qꝛ in illa trinitate nõ elt
aliud ſaꝑe qᷓ eſſe: ſcia nature nihil aliud eſt qᷓ ipſa di

uina eẽntia. Querit᷑ j̊. vtꝝ aliꝗd ↄnotet᷑ pᷣter rõnem el⸗
ſentie in ſcĩa. Et videt᷑ ꝙ ſic.dic em hugo de ſcto victo.
ſcĩa q de nullo ẽ:et ipſa nulla ẽ.oĩs &̊ ſcia de aliq eſt. ꝗa
ſi nihil eſſet de q̊ ſcia eſſet:ſcĩa nulla eſſet: &̊ in omi ſcia
ↄnotat᷑ reſpectus ad ſcibile.4 Item ſcia eſſi aſſimilatio
intellectꝰad rem ſcitã.ſi &̊ aſſimilatõ ↄnotat reſpectum
ſiłr ⁊ ſcĩa ↄnotabit. Item hugo de ſctᷣo victo.ſcia ẽ ex
iſtentiũ.pᷣſciẽtia futuroꝝ ⁊c. ſcia dĩc reſpectũ ad res
exñtes ſic pᷣſciẽtia ad res futuras. Cont.in.j.ſentẽ.
xxxv.di.dr.ſi nulla eẽnt futura.nulla eẽt pſcientia eſſet
tñ in deo ſcia:ſᷣ ſi res nõ eſſent future:non eſſet dicè re⸗
ſpectũ ad creaturã: & in ſcia nõ reqꝗrit᷑ reſpectꝰad crea⸗
turã.¶¶ Iteʒ cũ dr de ſcire ſe:dr diuina ſcia.nõ tñ ↄno⸗/
tat᷑ reſpectꝰad creatura: ꝗ̊ vᷣtute ſignificatõis noĩs ſcie
nõ impoꝛtat᷑ reſpectꝰad creaturã. Iteʒ ad idẽ dyo.in
li.de diuis noibo.diuĩa ſapia ↄgnoſcẽs ſeipᷣaʒ:ↄgnoſcit
oĩa.nõ igit᷑ alio mõ ↄgnoſcit⁊ ſcit qᷓ ꝑ ſeipᷣaʒ:ſᷣ cũ dico
ↄgnoſcit ſe ſiue ſcit:nõ ↄnotat᷑ reſpectꝰad creaturam:g
nec ſiłr cũ dr̃ ſcit re.. Ad h̊ pot rñderi ꝙ ſcire qñq;
dr abſolute. et tũc nõ ↄnotat᷑ reſpectꝰ.⁊ qũq; dĩ reſpe⸗
ctiue cũ determĩatione:ſ h̊ͥ duptr.qꝛ qq; cũ ctermia⸗
tione eiuſdẽ reſpectu ſui:⁊ ſic nõ impoꝛtat᷑ reſpectꝰqñ⸗
qᷓ pᷣo reſpectu drſi ⁊ ſic impoꝛtat᷑ reſpectꝰ.⁊ B duptr.ſ.
q̃ſi ĩ actu vel q̃ſi ĩ habitu.¶ Sʒ ↄtra.deꝰdj ſcire ſe:ſciꝛe
creaturã.aut ꝗ̊ vniuoce: aut eqnoce.Si vmuoce: vna
eſt rõ intelligẽtie vtrobiq;. ſi &̊ nõ ↄnotat᷑ reſpectꝰ cũ dĩ

ſcit ſe: nec ſiłr ↄnotat᷑ cuʒ dr ſcit creaturas. Si equoce

GSalia rõne ſcit ſe ⁊ creatuꝛas.Cont᷑.ſciendo ſe ſcit crea

turas vt dicit dyo. nõ alia rõne ſcit ſe q creaturas

eadẽ.¶ Iteʒ obijcit᷑ ↄtꝛa H qð dr.cũ dicit᷑ de ſcit creatu
ras ↄnotat reſpectꝰ.cũ dico desſcit abſolute: nõ ↄnota
tur reſpectꝰaliꝗs ſi q̊ nõ ↄnotat᷑ h reſpectꝰ aliꝗs: q ſcia

t vᷣtute noĩs nibil ↄnotat. Hoc iteꝝ videt᷑. Eſi ei c

ſideraꝛe nomẽ diuinũ ĩ ſe:⁊ i cooꝛdĩatione.ſi nomẽ ali⸗

qð nłonotat ĩ ſe:nec de ſᷣtute noĩs aliꝗd ↄnotat᷑ ĩ cooꝛ

dinatõne.pʒ at᷑ ꝙ ĩ omibo nomibo diuĩis ↄnotantibo eſt

N.A. go pie, 5 ſan drr 9”

₰

cun di
dinrel
nekſet
Aſſkori
Sini
penien
tnco
ſcienti
las pel
ſecgtcu
herſone
coq
genp
zdiuin
ſienna
rum.
Pr
Ge
ſcge
ſn
din
i
i.

ſint
tntia
ſene
ſſon
ſn
ſtorn
ſen⸗
Alenti
nobi
fabin
feet
fc
lnse
lomn
hobi
lureh
Die⸗
linae
dare
linco⸗
ene
Nnn
nnin
r
nn
Kinn
Vin
toe
dlſe
lorn
nc
er
ndt
orn
ſonee
buge
ret

Rs

nnigpigs,

delci
grn

iſtoͤnem dr
de entin
noquia ſit
Gecunco
ſi.
m
itſäin duu
cſipetin
ſaſcnhick
lantniartoc
lalollliitnn
noiſaninnd
bogodſtneen
ſchuicte
Reſen tzingiitt
nſcigelnt
nottſtietr
rſcioſinſiie
die feſein
Colt inſſct
lgeitilinnr
t:nonchtdn
rikreſpeetun

.

,= vs

— =

=

linaſclanoti

nifiatos nint
Jezacd iN
leoſeiß ⸗
lhnfin
ettadatumn
fötengin,
P. 1cpnie
1gigünnnin
lutri
Peet inl
Ncrfuen
Gimluk,ſt
Ceninfeti
aunas Dig
ſuncylſi
tſeigenmg
ek oſhtann
toluenin

cwolgsffl

lone 4 n.

NMueſtio

connotatio etiam extra cooꝛdinatõnem. vt ptʒ in h̊ no
mine creatoꝛ ⁊ dñs.⁊ hmõi.⁊ ſic de ſingulis. ſi ergo h̊
ver bum ſeit:extra cooꝛdinatõeʒ nihil connotat:nec in
cooꝛdinatione connotabit quãtum eſt cæ virtute ſigni⸗
ficationis nominis.4l Item obyicitur cõtra hoc qð di⸗
citur.ꝙ nibil notatur cum dicitur dens ſcit ſe.⁊ pꝛo⸗
batur ꝙ ↄnotatur reſpectus ſed non ad creaturam.na
cum dicitur ſcientia:intelligitur eſſentia. aut igit ad⸗
ditur aliquid ſupꝛa eſſentiam in ratõe intelligẽtie cum
dicit᷑ ſcientia:aut nõ.Et conſiat ꝙ ſic.quia ſcientia eſt

aſſiłatio intellectus ad rem ſcitam ſicut dicit hylarius

Similitudo non ſibi eſt:ĩmo ſimilitudo ſem ꝑ dicit cõ⸗
uenientiam aliquoꝝ in aliquo vno. vbi ergo eſt ſimili⸗
tudo:eſ⁊ reſpectus pluralitatis.ergo cuz intelligitur
ſcientia: intelligitur reſpectus per quẽ ꝓbatur plurali
tas perſonaruʒ. qᷓ;uis ergo diuina ſcientia oicatur ad
ſe.vt cum dicitur deus ſcit ſe: tamen ↄnotatur reſpectꝰ
perſonarum. quia cõnotatur ſimilitudo vel aſſitatio.
Sed queritur vlterius ſi iſta ſimilitudo intelligitur vt
exemplar ſᷣm ꝙ dicitur ꝙ diuina ſcientia nihil aliud ẽ
ꝙ̈ diuina eſſentia ſignata vt exemplar. Si hoc? contra
ſienti non eſt cauſa rerum. quia ſcientia dei eſt ma⸗
orum: non tamen eſt cauſa maloꝛum deus. ſed exem⸗
plar eſt cauſa foꝛmalis. deus enim eſt cauſa formalis
exemplaris: ergo ſcientia non dicit diuinam eſſentiam
vt exemplar. 4 Item exemplar non eſt rerum non cxi⸗
ſtentium.ſed ſcientia eſt rerum non exiſtentium. ̊ non
ſunt idem ſcientia exemplar.¶¶ Item queritur quaꝛe
diuerſimode nominetur diuina ſcientia vt patet.xxxv.
di.j.li.ſentẽ.ſ Qominat᷑ enim ſcientia.ſapientia.pᷣſcien
tia.diſpoſitio.pꝛouidentia.pᷣdeſtinatio. Videtur enim
ꝙ pluribus modis deberet nominari. nam ſicut pꝛede
ſtinatio eſt p̃ſcientia ſaluandoꝝ.ſic repꝛobatio eſi pſci⸗
entia damnãdoꝛum. ſicut ergo pᷣdeſtinatio dicitur dif
ferentia ſcientie:ſic debet dici repꝛobatio.⸗ Itez qua⸗
re non dicitur ſcientia memoria pᷣteritoꝛum. ſicut pꝛe
ſcientia futuroꝝ:cum ita ſciantur ab ipſo pᷣterita ſicut
futura. Reſponſio.nomen ſcientie ſignificat diuinã
eſſentiam pꝛincipaliter. non tamen ſignificat diuinam
eſſentiam vt eſſentiam:ſed vt habitum. Scientia eniʒ
in nobis eſt habitus ad cognoſcẽdum: ſicut virtus eñt
habitus ad oꝑandũ. Eſt auteʒ nihil aliud ſcientia ſiue
iſte habitus ꝙ aſſiłatõ intellectꝰad rem. ſed ſimilitudo
poteſt eſſe in actu vel ĩ habitu ſicut patet. poſito ꝙ nul
lus eſſet coloꝛ.⁊ q lux baberet ſimilitudinẽ omniũ co⸗
loꝛum:lux haberet ſimilitudineʒ ad omnes coloꝛes in
habitu. Similitfer remotis ſcibilibo. ſciẽtia que ẽ ſicut
lux:habet ſimilitudinẽ ad illa in habitu ſed nõ in actu
Dicendum ergo eſi.ꝙ eſt ſimilitudo in actu. z eit ſimi⸗
litudo in habitu. Stem eſt ſimilitudo ad res a eſt ſilitu
dwa rebo. ſilitudo ad res vt patet in arte. Item eſt ſimi
litudo rei penes intellectum ſpeculatiuũ.2 ſimilitudo

rei penes intellectũ pꝛacticũ.que ſi competur ad opus

dicitur ars. Scientia ergo dei loquendo m nos: dicit
ſimilitudineʒ ſpeculatiuam.non a nobis ſed ad res.in
babitu non in actu. ad ſe autem in actu. Dico autem
lcire in actu: quado intelligit res exiſtentes in actu ſi⸗
ue in natura ꝓpꝛia: non ſolum in cauſa.in habitu:quã
do intelligitur in ſno exemplari vel ĩ arte. Similitudo

ergo ſpeculatiua dicitur vt oſtendatur ꝙ pꝛima inten⸗

tio ſcientie non eſt vt intentio artis inqtum huiuſmo⸗
di vel exemplaris vel virtutis:quia eſt bonoꝛnz vel ma
lorum. Ad res vo dicitur non m dependentiam: ſed
fm cauſom. pt ſeꝑetur ab humana ſcientia que accepit
a rebus. vnde dyoniſius de diuinis nominibo. non er
entibus entia dicens nouit diuinus intellectus: ſed ex
ipſo: in ipſo m canſam omnium noticiam ⁊ ſcientiam
pconcepit. Ao res vdo dicitur in habitu. quia ſicut di⸗
eit hugo de ſanct. victo. An dicemus quia omnia ĩ cre⸗
aiore abeterno increata fuerunt, que ab ipſo tempoa

— Aα
Q=– £ Gare ſn⸗ Z.

Xxq.
liter creata ſunt ⁊ illic ſciebantur vbi habebantur. et
co modo ſciebantur quo habebantur. non cognouit
aliquid extra ſe deus qui omnia habebat ĩ ſe. Ao ſe vo
in actu dicitur. quia ſemper ? actu ſibi pꝛeſens. Ad
illud ergo hugonis quo obijcitur. ꝙ ſcientia eſt de ali⸗
quo. DBicendum eſt. ꝙ; quatum eſt de nomine ſcientie:
non dicit reſpectum ad creaturas in actu ſed in babi⸗
tu. ſed cum dicitur ſcit creaturas. qualſi reducitur re⸗
ſpectus ab habitu in actum: tunc enim dicit reſpectuʒ
in actu.4¶! Ao illud quo obijcitur.ꝙ ſcientia eſt exiſten
tium. Dicendum. ꝙ exiſtentia in telliguntur vel in ſua
natura vel in cauſa. Item in cauſa intelliguntur: vlł vt
in potentia cauſe vel vt in diſpoſitione ſue cauſe.Cum
ergo dicitur ſcientia eſt exiſtentium: debet accipi exiſtẽ
tium in potẽtia cauſe ſicut dicit hugo.¶ Similiter di⸗
cendum ꝙ aſſimilatio in habitu debet intelligi non in
actu:cum dieituꝛ ſcientia vel vt aſſimilatio intellectus

ad rem. 4 Item ad illud cum dicitur. deus ſcit ſe. non
cõnotatur reſpectus aliquis. Rñ.verum eſt non cõno
tatur reſpectus in actu:ſed ſignatuꝛ diuina eſſentia vt

ſimilitudo. Ipſa autem diuina natura de ſua poteſta⸗

te habet ſimilitudinem. non que fit a creaturis:ſed ma
gis ad creaturas etiam ſi nuſla ſit creatura. vnde etiã

cõnotatur reſpectus in habitu. Conceditur ergo ꝙ ea⸗

dem ratione deus ſcit ſe:x ſcit creaturaʒ. ſed tamen cũ

dicitur deus ſcit ſe:cõnotatur reſpectus in habitu.cuzʒ

dicitur ſcit creaturam: in actu. ¶ Ad illud quo queri⸗
tur. vtrum notetur reſpectus peꝛſonarum cum dicituꝛ

tus ſcit ſe. Dicendum ꝙ quidam dixerunt ꝙ non:im⸗
mo abſtractis perſonis eſſet dicere deus ſcit ſe:intelli⸗

git ſe:meminit ſe.tamen cum dicitur deus ſcit ſe:intel⸗
ligitur diuina eſſentia vt ſimilitudo.nec eſt diuerſitas
mniſi Em rationem intelligentie. Vel dicenduʒ vt a qui
buſdam dicitur 'm Anſelmum. ꝙ facit ad fideʒ ꝙ ipa
ſcientia que eſt ſimilitudo ſignificat eſſentiam. ⁊ cõno
tat pluralitatem perſonarum.quia ſimilitudo pluriuʒ

eſt.vnde Anſelmus in pꝛoſolog. in hoc ꝙ ſummꝰ ſpũs

intelligit ſe.pater generat:⁊2 filius generatur. quia in⸗
telligere ſe ponit ſimilitudinem babere apud ſe. ⁊ ita
ponitur relatio vnius alterius:qui tamen ſint ꝑom⸗
nia ſimiles.i. eadem eſſentia.4l Ad illud quod queri⸗

tur.vtrum nomine ſcientie intelligitur ratio exempla⸗
ris.Reſponſio.eſt ſcientia ſimplicis noticie ſiue ſpecu

latiua:⁊ eſi ſcientia pꝛactica ſiue cum appꝛobatione.p⸗
mo modo non dicit ſcientia rationem exemplaris: ſed

ſcðo modo.l Ad illud quod queritur de diſtinctione
illoꝛum vocabuloꝛum quibus nominatur diuina ſcien

tia.dixerunt quidam ꝙ diuina intelligentia poteſt cõ⸗
ſiderari ſᷣm ꝙ abſtrabitur reſpectus a rebus que ſunt
ſub tempoꝛe:aut yᷣm ꝙ reſpicit res que ſũt ſub tempo⸗
re. ᷣm ꝙ reſpicit res abſtrabendo reſpectum a condi⸗
tione tempoꝛis:ſic dicitur ſapientia 2 ſcientia. ᷣm veꝛo

ꝙ reſpicit res ſub conditione tempoꝛis ſic eſt pꝛeſcien⸗

tia diſpoſitio pꝛedeſtinatio ⁊c. Differentia autem ẽ in⸗

ter ſapientiam 2 ſcientiam. nam eſt conſiderare ipſam

cauſam: 2 m hoc dicitur ſapientia. vel effectum ĩ cau

ſa:⁊ ſic dicitur ſcientia.quia ſcientia eſt compꝛehenſio

rei per cauſam. Item m ꝗ diuina intelligentia conſi⸗
derat res ſub conditione tempoꝛis eſt diffeꝛentia. quia

aut reſpicit bonnʒ aut malum cõmuniter: ſic eſt pre⸗

ſcientia.aut bonum tm̃:ſm hoc multipliciter. ¶ Lam qᷓ

dam reſpiciunt bona tam nature qᷓ; gratie:quedam bo
num gratie tm̃.bonuʒ autem nature eſt dupliciter. aut
in fieri:aut in facto eſſe.ſi in fieri:ſic eſt diſpoſitio.ſi in
facto eſſe:ſic eſt pꝛouidentia.bonum vo gratie reſſ picit

pꝛedeſtinatio. Elel aliter m ꝗ; dicit Hugo de ſancto
victoꝛe in ſententijs ſuis. Diuina autem ſcientia? ſa⸗
pientia: vocatur ⁊ pꝛeſcientia ⁊ diſpoſitio ⁊ pꝛedeſti⸗
natio ⁊ pꝛouidentia. ſcientia exiſtentium.pꝛeſciẽtia fu⸗

turoꝛum.:diſpoſitio faciendoꝛum. pꝛedeſtinatio ſaluã⸗

J C En. Gh-

doꝛũ.¶. M dᷣo querit᷑ quare inter hec nò nominetuꝛ re
pꝛobatio? dᷣm ꝙ nibil addit ſupᷣ vł vltra.ã ĩ intel⸗
ſectu repꝛobatõis nõ ſunt niſi duo:pſciẽtia iniꝗtatis
et pᷣ̃paratio potẽtie in diſpoſitõe.ſᷣ pdeſtinatio addit
qꝛ dicit reſpectũ ad bonũ gre.i¶ Ao illud qð obijcituꝛ
quare nõ dr memoꝛia pᷣteritoꝝ ſiẽ pᷣſciẽtia futuroꝛũ
dðm ꝙ hoc fit.ne videat᷑ ꝙ res anteceſſiſſent diuinazʒ
ſcientiam.

Iembrumſecundũ

Ecũdo querit᷑ ꝑ quid ſciat ſcia dei.Et
pꝛimo queritur vtrũ deus ſciat res ꝑ ſe
vel ꝑ aliud. Secũdo vtrũ ꝑ cãm vel nõ
cauſam. LTercio vtrũ ꝑ vnũ vel ꝑ mul⸗
ta.Quarto vtrum per exemplar.

Articulus pꝛimus

D pꝛimũ ſic ꝓcedit᷑.et ꝓbat᷑ ꝙ ꝑ ſe ſciat.qꝛ
intelligibile ẽ ꝑfectio intellectus.ſi & illud
ꝑ qð intelligimus ẽ pꝛĩcipiũ ꝑfectõis:ſi de
us intelligẽt ꝑ aliud ꝙᷓ ꝑ ſe.illud eẽt ꝑfectio ſui intel⸗
lectus.ſᷣ im poſſibile ẽ ꝙ habeat pfectõem extra.̊ nõ
pööt intelligere ꝑ aliud ꝙᷓ ꝑ ſe. ¶¶ Itẽ ꝑfectius et nobili
us ẽ agere et intelligere ꝑ ſe ꝙᷓ ꝑ aliud.qdð aũt nobili⸗
us ẽ:deo tribuẽdũ ẽ.¶ Itẽ ſi intelligeret res per ip̃as
res:vileſceret eius intellectus.qꝛ res eẽt ꝑfectio intel
lectus eius.ſᷣ̊ nõ põt vileſcere intellectus eius.& ⁊c̃.
Itẽ dyoni.in li.de diuinis noĩbo.deus cognoſcẽdo
ſe cognoſcit oĩa.cognoſcit ergo nõ ꝑ aliud. Cõtra.
deus dr opari et ſcire.et vtrũqʒ dĩ reſpectu creature.
qꝛ oꝑat᷑ et ſcit creaturas.ſi ẽ̊ nõ incõueniẽter dĩ deꝰ
oꝑat᷑ ꝑ creaturã:eodẽ mõ no incõueniẽter dicit᷑ deus
ſcit ꝑ creaturã.vel dicat᷑ rõ quare dicat᷑ oꝑari ꝑ alið
et nõ ſcire ꝑ aliud. Rñſio ſᷣm dyoni.in li.de diuis
noĩbus.deus ſcit oĩa tãqᷓ in ſe entia:et in ſe pᷣſubſiſſẽ
tia:et nõ ex entibus accipit ſciam ipoꝝ.¶ Ao illud ꝗ̊
qs obijcitur dom.ꝙ differt actio que ſignificatur peꝛ
ſcire:ab actione que ſignificat᷑ ꝑ oꝑari.vt patʒ ĩ aĩia.
Anim a em̃ ſcit.aĩa oꝑatur.cũ aũt vr aia oꝑaꝛi:ſigni
ficat᷑ motus ab aĩa.cũ vᷣo dr ſcire:dr motus ao aiam
Similiter in deo cũ dr de oꝑari:ſignificatur motus
ab ipᷣo.cũ aũt dr ſcire:dẽ vt motus ad ipᷣm.hec auteʒ
ppoſitio ꝑ:dicit rõem pꝛĩcipij quaſi medij.ſicut cũ d
ꝑcutio ꝑ baculũ.ſicut ex vel a dicit rõem pꝛimi pꝛinci
pij. vñ cuʒ dẽ ab artifice fit domus ꝑ ſecurim:ab dicit
pꝛimũ pꝛincipiũ ꝑ rõem pꝛincipij quaſi medij.vbi er⸗
go ſignificatur actio traſiens ab ipᷣo ſupꝛa creaturã.
qᷓ.ſ.dicit motũ ab ipᷣo:bene recipitur hec pᷣpoſitio peꝛ
quaſi media.ita vt deus ſit in rõe pꝛincipij.medij et p⸗
mi:per vᷣo dicat rõem pꝛincipij quaſi medij.vt cũ dici
tuꝛ deus facit domũ ꝑ aꝛtificẽ:bi vᷣo ſignificat᷑ mo⸗
tus ad ipᷣm:nõ debet recipi hec pᷣpoſitio ꝑ.vñ cũ ꝑ h̊
verbũ ſcire dicat᷑ motus ad ipᷣm:non debet recipi ibi
hec pᷣpoſitio per:qꝛ ſic ſequeret᷑ ꝙ creatura eẽt pꝛinci⸗
piũ reſpectu dei qð ẽ falſum. tamen poteſt hec diſtin⸗
gui deus oꝑatur ꝑ creaturam.qꝛ ſi hec pᷣpoſitio ꝑ de⸗
terminat verbũ in cõꝑatione ad ſuꝓpoſitum. vt dicat
cãm eius qð ſuꝑponit᷑ ꝑ noĩatiuũ:falſa ẽ.et ẽ ſenſus.
deus ꝑ creaturã ẽ oꝑans. el põt determinare vᷣbuz
in cõꝑatione ad accuſatiuũ:et ſic veꝛa ẽ.et ẽ ſenſus de
us ẽ oꝑans mediãte creatura:et ſic patet ſolutio.

Articulus ſecundus

Ecũdo querit᷑ vtrũ deus ſciat ꝑ cãm? vide
tur ꝙ ſic.dyoniſius ĩ li.de diuinis noĩbus
ſm vnicã cãm ſciuit oĩa vt ex ipᷣo exiſtẽtia
et in ipo ſubſiſtẽtia.q̊ ⁊c.¶ Item nobilioꝛ ẽ ſcia que ẽ
cãm ꝙᷓ illa q̃ nõ ẽ ꝑ cãm.ſᷣ̊ qð nobilius ẽ:deo ẽ tꝛibu
endum: ergo ſciẽtia dei eſt ꝑ cãm.ſ.ꝑ ſe cauſam. Cõ
tra.deus ſcit mala nõ tamẽ eſt cauſa maloꝝ.nõ ergo

Xe B.4 Cirar N. „

pS õ pa poαπh

ſam:ſcit per ſe cauſam.ſed mala nõ ſcit per ſe cauſam
ergo ⁊c̃. ¶ Item ipe ſcit nõ entia.ſed que nõ ſunt exi⸗
ſtẽtia nõ habẽt cãm. vt ea que p̃terierüt et multa con⸗
tingẽtia que nõ erũt:ergo nõ ſcit quicꝗd ſcit per cau
ſam. Reſponſio ſᷣm dyoniſiũ in li.ð diuinis nomi
nibus.ſi ̃m vnam cãm deus omnibus entibus eẽ im
partit:ᷣm eandem cauſam ſingularem qua agnoſcit
omnia tãqꝙᷓ in ſe entia et in ſe pᷣſubſiſtentia: et non ex
entibus accipiet ſcientiã eoꝝ. Scdᷣm hoc dðᷣm.q ẽ cõ

ſiderare id quod eſt cauſa:et ẽ conſideraꝛe cauſam in

ratõne cauſe.deus autẽ eſt cauſa omniuʒ:poteſt ergo

cõſiderari deus velut id quod eſt cauſa:vel in ratõne

cauſe.ſi conſideratuꝛ ipᷣe qui eſt cauſa:omnia ſcit per
cauſam.quia omnia ſcit per ſe qui eſt cauſa omnium
non autẽ ſcit omnia in ratione cauſe. Nam vbi intel
ligens et intellectum ſunt idem:nõ ẽ neceſſarium me
diũ cauſa:vt patet cum anima intelligit:ſe nõ intelli⸗

git ſe per cauſam. Itẽ vbi intellectum non habet cau

ſam:non opoꝛtet illud intelligi per cauſam. Abi eꝛgo
intellectum eſt diuerſum et habet cauſam. Veruzʒ eſt
ſcire eſt cauſas cognoſcere.¶ Similiter illud intel
ligendum illud nobilioꝛ ẽ ſcientia per cauſam. veruʒ
eſt vbi intellectum habet cauſam.ſed vbi non eſt cau⸗
ſa:illud verius ſcitur ſine cauſa qᷓ; aliud per cauſam
Itẽ ad illud qð obijcit ꝙ mala nõ ſciunt᷑ peꝛ cauſaʒ
dicendum ꝙ illud quod per ſe verum eſt ꝙ mala non
ſciuntur per cauſam:tamen per accidens verum eſt.
qꝙ mala ſciuntur peꝛ cauſam ſcilicet non pꝛopꝛiam:bᷣ
per cauſam bonoꝛum. vt dicetuꝛ infra.¶ Ad illð quo
obijcitur deſhis que non ſunt ꝙ non habent cauſam.
dicendum ꝙ habent cauſam in potentia ſed nõ ĩ actu

dens enim eſt cauſa potens creare que non ſunt.actu

vo creans ſolum ea que ſunt. Ad illud quod obijci⸗
tur.ꝙ ſcit ſe non per cauſam in ratione cauſe:cogno⸗
ſcit tamen ſe per ſe qui eſt cauſa.

J Articulus tercius

Ercio queritur vtrũ cogſcat per vnũ vel
plura. ꝑ multa videt᷑ in li.lxxxiij.que⸗
ſtionũ.nihil aliud eſt res eſſe in dei ſciẽtia
qᷓ rationes rerum eſſe in dei ſcientia. ſed vt dicit ipſe
in eodem.omnia vel ſingula ſunt creata pꝛopꝛijs ra⸗
tionibus. Alia enim ratõne eſt homo: alia eſt equus
ergo ſingula pꝛopꝛias habent rationes. ſed ipe ſcit ꝑ
rationes.ergo ſeit per multa. Itftem ens ᷣm omnem
differentiã babet eſſe in deo. ſed differentie entis ſunt
in deo vnum et multa:ergo ibi eſt erxremplar vnitatis
et multitudinis.ergo ſicut cognoſcet vnum per vnuʒ
exemplar: ita multa per multa exemplaria.R aut
cognoſcit vnum per vnum. aut vnum per multa. ſi ꝑ
multa:bhabeo broholctum ſiper vnum:ergo cum co⸗
gnoſcat omnia.per modum ſuum. in ipo autem ſunt
omnia vnum:ergo non cognoſcit niſi nnum. Con⸗
tra.dyoniſius in te diuinis nominibus.in tota om⸗
nium id eſti perfecta omnium cauſa. omes nature ſin
guloꝛum ſunt cõuolute per vnam incõfuſam vnitateè.
et ponit exemplum de vnitate et centro.ergo per vni⸗
tatem vnam cognoſcuntur omnes nature ſinguloꝛuʒ
Item in li. de diuinis nominibus.cognoſcit vniuer
ſaliter multa vno. dicit enim ſic diuina ſapientia co⸗
gnoſcens ſeipam cognoſcit omnia et vniuerſaliter mk
ta vno. Reſponſio. cognoſcit ommia ſeipo: cogno
ſcit omnia per vnum. et ratio huius eſt. quia perfecti
us eſt cognoſcere multa et vnum vno: qᷓ multa ꝑ mul
ta et vnum per vnum. et quod eſt perfectius: eſt do
tribuendũ.cognoſcit ̊ vnũ et mita ꝑ vnũ.Et ẽ exem⸗
pluʒ ĩ vnitate. detur em intellectus vnitati.intellect
lquã ſue eẽntie ? ſue vᷣtutis ⁊ ſui reſpectꝰſilr: centro

quecũq; ſcit:ſcit per cãm. quia omnia que ſcit per cau

õ

— —

ſi

ſo⸗

heſte
tperſegt .
heninn
dong
eetnlſtn
ſetprn.
dininene HD
entibigcin.
qoa agnoſet
nainng
nge
dtwann,
ſipgatſte
glugelin cre
framntfign
Rtenſtan
en Kin
enerrfuin n
lgitſeſiinie
nnonbunen
auſam Dhee
uſam. Den
iliterillodr
rcauſann n
pbinoneſ
iudper eni
ſauunt pact,
meltgmten
tidens ſenni
n ſlön
Nbabetann⸗
tennutpöican
rtmnluntaen
lpgdnin
oenetee⸗

4
s
rtuer
ſekinliluri
cgeſein diſiit
ti ſoſtie
creanpecpibn
no luckn
vonen ſoſtſt
tenensßenn
ſmmn
genphr mn
nun
nnin Fun
ungrmuf
onahd
inipumn
iſiwnun.
ibusinttnc⸗
ounmi
4

itg
et
mnhee⸗
coglocflir
hind ſhent⸗
teniuetii
na ſiſent .

NMueſtio

ſed ſic: vnitas intelligeẽdo ſe intelliget vnitatẽ? etiã ſuã
vir tutẽ. ⁊ cũ virtus ſua ſit ꝙ ex eius multiplicatõe ſur⸗
git oĩs numerus: ipa intelligendo ſuã virtutẽ intellige
ret omnẽ numeꝝ. Similiter deꝰ intelligẽdo ſe:oĩa intel

ligit. eodem modo patet ĩ centro.ſi intelligeret ſe ſu⸗

im virtutem: vno ſimplici intellectu intelligeꝛet infini
ias linens que poſſunt duci ab ipo.⸗¶ Qð eꝛgo obijcit.
; ꝓpꝛia ſingula propꝛijs rationibo creata ſunt. Dicen
dum ꝗ hec argumẽtatio nõ valet.multe ſunt ratões:et
per ratõnes cognoſcit:ergo ꝑ multa cognoſcit.nam ra
tiones 2 multe ſunt? vna.ratio em habet comꝑatõem
ad illud cuiꝰeſt:⁊ ad alia reſpectu quoꝝ eſt. In ↄꝑatõ⸗
ne aũt ad illa quoꝝ eſt:ratõnes multe ſũt.ſ̊ in comꝑa⸗

tione ad illud cuiꝰeſt:vna eſt tm.ſicut patet in reſpectu

pũcti ad lineas.reſpectus em̃ puncti ſᷣm ꝙ pũcti: vn?
eſt 2 ſimpler.in com ꝑatõe ad plures lineas multi ſũt.
Eſt ergo ſophiſma accidẽtis in argumẽtatione illa.nã
Bm ꝙ per illa cognoſcit non ſunt multe rationes ̊ vna
tm.¶¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ deus ſe vno cognoſcit vnnʒ
2 multa. vnum aũt eſt exemplar vnitatis 2 multitudis
ſed vnum m actum ↄſideratum ẽ exemplar vnitatis:
vnum ↄſideratum ᷣm potentiam ẽ exemplar multitu⸗
dinis.¶. Ad aliud quo arguitur ꝙ cognoſcit ſᷣm ꝙ ſũt
in ipᷣo.pᷣ ſᷣm ꝙ ſunt in ipᷣo ſunt vnum:ergo non cogno⸗
ſcit niſi vnũ. Dicendũ ꝙ nõ valet ſ̊ deberet inferri. er⸗
go non cognoſcit niſi vt vnum.nec ſequitur vlteriꝰ.er⸗
go non cognoſcit niſi vnum.

Articulus quartus

Vlarto querit᷑ vtꝝ diuina ſciẽtia ſcit ꝑ erẽ⸗
plar. Ao qð ſic auguſt. in li.lxxxiij. queſtio.
ydeas vł ratões vbi eſſe arbitrandũ eſt ni⸗

ſi in mente creatoꝛis.Non em̃ extra poſitum quidq; in

tuebatur:vt m id oſtitueret qð ↄſtituebat.cuʒ q̊ ydea
non ſit aliud q; exemplar rei:intuetur aũt deꝰ p ydeam
rem ſicut ex hac auctoꝛitate relinquit᷑:cognoſcit igituꝛ
rem ꝑ exemplar.¶ Item omne agens ꝑ ratõeʒ agit peꝛ
exemplar aut ꝑ ydeã rei quã habet apud ſe.ergo⁊ deꝰ
ipᷣe qui maxime ꝑ ratõeʒ agit.ſᷣ idem ẽ quo agit rem et
quo ↄgnoſcit rem.& pꝛecognoſcit rem ꝑ ydeam. Cõ
tra.dyoni.de diuinis nomibo.omniũ noticia ⁊ ſubſtã⸗
tiam ⁊ ſciẽtiã pᷣhabet ⁊ pᷣconcepit.nõ ſᷣm ydeam:q̊ nec
bona.ꝗ̊ nõ ↄgnoſcit ꝑ exemplar. Solutio ſi ydea vł
exemplar diceret diſferẽs a diuina eẽntia nullo mõ di⸗
uina ſciẽtia eſt ꝑ exemplar vel ꝑ ydeam. vñ in hoc er⸗
rauit plato:qui poſuit tria pꝛincipia.deũ:ydeaʒ:⁊ ma⸗
teriã.⁊ hoc nõ intendit beatꝰdyoni.Si vo ydea dicat
ipᷣam eſſentiã initum eſt ars vel ſpẽs ſᷣm quã ſunt res
Fm hoc ẽ diuina ſciẽtia ꝑ ydeam.qꝛ ꝑ ſeipᷣam:que ẽ aꝛs
7 exẽplar reꝝx.¶l Et ad illud qð obijcit᷑ de malis. Rñ.
qꝛ malũ ↄgnoſcit ꝑ ydeam bomi inqᷓtuʒ deficit ab illo:
vt patebit infra.vn dyoni.ponit exeplũ de luce que ſᷣm
cauſam in ſe:tenebꝛaꝝ notici ꝑeipit.nõ aliũde ↄgno⸗
ſcens tenebꝛas qᷓ a lucis defectu.

Membꝛum tercium

Ercio querit᷑ cuiꝰſit diuina ſciẽtia.Et pᷣ⸗
mo qrit᷑ vtꝝ ſit entiũ ⁊ nõ entiũ.Secũdo
vtꝑꝝ finitoꝝ vel infinitoꝝ.Tercõ vtx ma
ooon 1 bonoꝝ. Quarto vty neceſſarioꝝ 2
ptingentiũ. Quinto vtꝝ enũciabiliũ. Sexto vtꝝ ſingu
larium. Septimo vtꝝ oppoſitoꝝ. ð

Articul?primꝰ
Opmum ſic ꝓpeedit augu. ſi upꝑ geñ. Res ab
cterno ſuerũti dei ſciẽtia. cũ tñ nõ eẽnt ĩ ſua
natura: ſciẽtia dei ẽ nõ entiũ.ꝗ¶ Item am⸗
bꝛo. in li. de trinitate.ↄgnoſcit ea q nõ ſunt taꝙᷓ ea q̃ ſůũt

⁊c.¶ Itẽ aug. ſuꝑ illud ps. Pulchꝛitudo agꝛi mecũ ẽ.

glo. cũ illo habet oĩa futura:2 ab illo nõ detrahũt᷑ pte⸗

117

xxiij.

rita.̊ pᷣterita nõ ſũt vel futura: c. querit᷑ ̊ qualiter
ſunt ĩ illo. Cõtra.hugo ð ſanc. victo.ĩ ſentetijs ſuis.
ſciẽtia ẽ entiũ vel exiſtẽtiũ.ᷣ nõ eſt nõ entiũ.⸗!. Itẽ vnũ⸗
