mine ſubſiſtentia.

Onſequẽter queꝛi

tur de ̊ noĩe ſubſiſtẽtia dic aũt boeciꝰ
in li.de duabo natis ⁊ vna ꝑſona xpᷣi.
ꝙ; nõ vᷣboꝝ inops gꝛecia ẽ.pᷣ eẽntiã ſub
ſiſtẽtiã.ſubaʒ.ꝑſonã.totidẽ noibo:eẽn
tiã vſiã.ſubſiſtẽtiã vſioſym.ſubaʒ ypoſtaſim.ꝑſonã ꝓ⸗
ſopon appellabãt.iõ aũt gꝛeci ypoſiaſes ĩdiuiduas ſub
ſtatias vocauer̃t:qm̃ ceteꝛis ſubſũt:⁊a q̃ſi gbuſdã accidẽ
tibo ſubiecte ſũt.vult ̊ dicere.ꝙ hec q̃tuoꝛ noĩa eẽntia.
ſubſiſtẽtia.ſuba.ꝑſona.hñt q̃tuoꝛ eꝗpollẽtia ĩ gꝛeco:vſi
am videlicʒ.vſioſym.ypoſtalim.ꝓſopon. Cixrca h̊ igẽ

ꝗqrũt hec. Pꝛĩo an hec q̃tuoꝛ noĩa ſint ponẽda ĩ diuis.

Scdo q̃liter diſtinguũtur. Lercõ vtꝝ nomẽ ſubſiſtẽtie
ſit ꝑſonale vel eſſentiale.

Mlembꝛum pꝛunũ

DO pmũ obijcit᷑ aug· vj. de trini. Subliſt⸗

vel ſubſtare dz de rebo ĩ gbo ſüt ea q̃ ſũt ĩ
ſubiecto.Si ĩ re ſimplici q̃ ẽ deꝰ nihil ẽ
ſic ĩ ſubiecto.qꝛ ſiẽ dĩc boeciꝰĩ li.de trini⸗
tate.de? nulli ẽ ſuᷣm: ĩ deo ñ dẽ ſubſiſtẽ vł ſubſtare.ſᷣ
vbi ñ ẽ vł dẽ ſubſiſtẽ vł ſubſtaꝛe:nõ pt᷑ dici ſubſiſtẽtia vł
ſuba. ĩ deo ñ dicet᷑ ſubſiſtẽtia vł ſuba.i.vſioſis vł ypo
ſtaf.¶ Itẽ vbi dꝛ ſub:notat᷑ rſpectꝰad aliqd qð ẽ ſupra
Cũ &̊ i diuĩs ñ ſit ſupᷣ ⁊ ſub:nõ poterit ibi dici ſubſiſtẽ⸗
tia vł ſuba.M at᷑ ita ſit dĩc hieꝛo.ĩ expoſitõe fiði catho
lice ad allipiũ ⁊ aug.ñ ẽ ꝓꝛſus aliꝗs ĩ tinitate gdꝰ ni
hil qð ĩferiꝰ ſuꝑiꝰq; dici poſſit.¶. IStẽ.xx.exo.ñ aſcẽdes
ad altare meũ ꝑ qdũ.⁊ exponit᷑ altare fides trinitatis
in q̃ trinitate ñ ſũt faciẽdi gdꝰ.ſᷣ ꝗ dĩc ſub: ſpctu alicꝰ
ſup:dic ꝗdũ. non ẽ dicẽ ſub trinitate. nec ſubazʒ nec
ſubſiſtẽtiã. Cõtra.aug.xj.ↄfeſſionũ.pĩ ⁊ filiꝰnõ diffe

rũt ĩ ſuba pᷣ cꝗ ⁊ ᷓdu. dꝛñtia igit᷑ ẽ pr̃is2 filij ſm gdũ:

nõ ̊ abſurde dꝛ ꝗdꝰiĩ diuĩs.ꝗ⸗ Itẽ augu.ð maximinũ.

cũ dicit᷑ filiꝰ a pre genitꝰ:nõ oñdit᷑ ieq̃litas ſube ſ̊ oꝛdo

nature.h̊ vbi oꝛdo vnꝰ ab alio ibi videt᷑ differẽtia gra⸗

ous.erit igit᷑ gradꝰ ĩ diuĩs.¶ Itẽ ꝑſona ſubſtat eẽntie
qꝛ ẽ ſuppoſitũ eẽntie.Iñ dama,.deitas naturã manife⸗
ſiat prĩ ypoſtaſim.ſᷣ ypoſtaſ idẽ ẽ qd ſuxpoſitũ.q in di⸗
uinis ẽ ſub ⁊ ſuba? ſubſiſtẽtia...¶ Itẽ vbicũq; dꝛ ↄmu
ne reſpectu minꝰcoĩs dẽ inferiꝰ⁊ ſuꝑiꝰ.ſᷣ in diuĩs dici⸗
tur eẽntia ſicut magis cõe:diuinitas ſicut minꝰↄmũe.
4l YItẽ qrẽt aliꝗs:.cũ hec nõ inueniãt᷑ ex ſcriptura q̃ au
ctoꝛitate pñt poni ad ſigniſicãda diuĩa? Mã ſicut dicit
dyoni.in li.de di.no.vłr nõ audendũ dicẽ vł intelligẽ
quid deſuꝑ eẽntiali ⁊ occulta dininitate:pᷣter diuinitꝰ
nobis ex ſacris eloquijs expᷣſſa.. Iteʒ hyl. in li. de tri.
ipi deo de ſe credẽduʒ ẽ:⁊ his q̃ cognitõni nr̃e de ſe tri⸗
buit obſequẽdũ nõ põt alter de eo ꝙᷓ vt iße de ſe teſtatꝰ
eſt intelligi.i¶ Itẽ cũ maioꝛ ſit ſimplicitas incõꝑabilit᷑
in diuĩs ꝙᷓ in creaturis:in creaturis at᷑ nõ ſũt uiſi duo
genera noim:nomẽ vlis ⁊ nomẽ ꝑticularis.ꝗbo ĩ diui⸗
nis rñdent nomẽ eẽntie que ẽ coĩs:⁊ nomẽ ꝑſone que ẽ
incoĩcabilis. ſolũ in diuĩs noĩa geneꝛalia debẽt eẽ no
men eẽntie nomẽ ꝑſone. ſuꝑfluũt igit᷑ nomẽ ſubſiſtẽtie
nomẽ ſube. NRñ.dicẽduʒ ꝙ ſicut ſubſiſtẽ vel ſubſtaꝛe
dicit᷑ duobo modis:ita ⁊ ſubſiſtẽtia vel ſubᷣa.vno modo
ſubſiſtẽ dicit᷑ qð ſtat in ſe:⁊ ſuba dicit᷑ m hoc ꝙ ẽ ens
ꝑ ſe nõ indigẽs alio vt ſit.Fᷣm qð dicit hylariꝰin li. ſy
nodis.ꝓpꝛie eẽntia idcirco dicta ẽ:ꝙ ſemꝑẽ.idcirco eti
am ſuba eſt: qꝛ res que ẽ:neceſſe ẽ ſubſiſtat in ſeſe. Alio
modo ſubſiſiẽ dicit᷑ a ſtando ſub. Vñ aug.vij.de trini.
ſi ſubſiſtit deꝰ vt ꝓpꝛia ſuba dici poſſit ineſt in eo aligo
tãqᷓ in ſubiecto:⁊ nõ ẽ ſimplex.nephas autẽ ẽ dicere vt
ſubſiſtat deꝰ bonitati ſue:atq; illa bonitas ñ ſit eẽntia
maniteſlũ ẽ igit᷑ veũ abuſiue ſubaʒ nũcupari.patz igit᷑
vno mõ in diuĩs ↄueniẽter dicit᷑ ſuba ⁊ ſubſiſtentia:
alio mõ nõ.i¶ Ad illud tñ qð pᷣmo obijcit᷑. notãdũ ꝙ re
ſpiciẽtes ad ratõeʒ ſubſtãdi ⁊ ſubſiſſẽedi.minꝰ ꝓpꝛie dr
in deo ſuba qᷓᷓ ſubſiſtẽtia.qꝛ ſicut dĩc boeciꝰin li.de dna
bus naturis ⁊ vna pſona xpi.differt ſubſiſtẽ ⁊ ſubſtaꝛe
Yoõm aüũt ſubſiſtit: qd accidẽtibo vt poſſit eẽ nõ indiget
Subſtat at᷑ qdð accidẽtibo ſubiectũ vt queddã eſſe vale
ant ſubmiſtrat. Sub illis eĩ ſtat dũ ſubiectũ ẽ acciden⸗
tibo.itaq; genera ⁊ ſpẽs ſubſiſtũt tĩ.neq; em̃ accidẽtia
generibo ſpẽbuſue ↄtingunt.indiuidua vo nõ tm̃modo
ſubſiſtũt h̊ ſubſtãt.Ex hoc & reliꝗt᷑.cũ ſuba dicat᷑ a ſub

ſtare:ſubſiſtẽtia a ſubſiſtẽ.ratõ aut eiꝰ ꝙ ẽ ſubſiſtẽ:ma⸗

gis ↄueĩt diuĩs.qꝛ negat accidẽs ⁊ ponit eẽ ꝑ ſe.q Ad
ſcõm dicẽduʒ.q in diuia nõ dẽ ſub reſpectu eiꝰ ẽ ſupᷣ
ſm rem:ſᷣ ſolũ m intelligetie ratõem. nr em̃ intellectꝰ
pter ſui ↄpoſitõeʒ nõ põt intelligẽ vel eloqui illã ſim⸗
plicitatẽ que ẽ diuie eẽntie.Nota tñ ꝙ duobo modis ĩ
diuĩs ᷣm ratõeʒ intelligẽtie dẽ ſub vno mõ dẽ ſub reſpe
ctu eẽntie coĩs: alio mõ dr ſub reſpectu prietatis. iĩ
ſm ratõeʒ intelligẽtie ſubſtãs vel ſubſiſiẽs eẽntie:dicit
vel ſubſtaãs vel ſubſiſtẽs pꝛietati. Scm hoc vaꝛiat᷑ in⸗
tentio eiꝰ qð ẽ ſuba vel ſubſiſtẽtia.ſiẽ̃ iã patebit. 4· Wil⸗
lud vo qð obijcit᷑ de gradu.dicẽdum q; in trinitate nõ ẽ
gradꝰſ̊ oꝛdo nature ſolũ. differũt aũt oꝛdo ⁊ gradꝰ ſiẽ
vnitas ⁊ punctꝰ.punctꝰem̃ ẽ vnitas hñs poſitõeʒz. vni⸗
tas vᷣo nõ hñs poſitõeʒ. qꝛ poſitõ ⁊ ſitus ſũt ſolũ ĩ re
bus materialibo:ideo ⁊ punctꝰſolũ in illis ẽ.vnitas vᷣo
que abſtrabit a poſitõe ⁊ ſitu:ẽ in ſpñalibo.Silꝛ dicen
dũ de gradu ⁊ oꝛdine.qꝛ gradꝰdĩc poſitõeʒ ⁊ ſitũ.⁊ iðo
non dæbet poni in diuinis.oꝛdo dᷣo nõ: 2 ideo oꝛdo po⸗
nitur in diuinis nõ gradus.Ad illud vᷣo quod obij⸗
citur ex auẽte aug. ꝙ differũt gradu pr ⁊ filiꝰ.volũt g⸗
dam diſtinguẽ qꝛ aliqua dicũt differre gradu duplicit
vno mõ qñ vtrũq; ꝑticipat differenteʒ gradũ. vt qñ iſte
maioꝛ:ille minoꝛ.⁊ hoc mõ nõ ẽ verũ ꝙ pr differat a fi⸗
lio gradu.Alio mõ dicũt᷑ differre gradu qñ in alto tm̃
ponit᷑ gradꝰ.i.ꝓpꝛietas dignitatis que nõ in altero.et
hoc mõ dicit hy lariꝰin li.de trini.pr ẽ maioꝛ filio gene
ratõe nõ genẽ: nõ tñ filiꝰminoꝛ eſt ̊ equalis.⁊ hoc mõ
dicit᷑ pr a filio differre gradu.ſ ille gradꝰnõ dic exceſ⸗

ſum in pr̃e reſpectu filij ſ ſolũ auẽte. Tamẽ poſſit dicꝭ᷑
ꝙ loquit᷑ aug.de gradu ꝙᷓtuʒ ad actũ intelligẽdi: no ;⸗
tum ad ineqlitatẽ exiſtẽdi.qꝛ pr ſub ꝓpꝛietate innaſcibi
litatis pꝛiꝰintelligit᷑ ꝙᷓ filiꝰ.qꝛ innaſcibilitas nõ ponit
P intellectũ geneꝛatõeʒ. Ad auẽtem aug. ↄtra maximi
num iã pʒ rnſio.4 Ad illud qð diĩc.ꝙ ꝑſona ſubitat el⸗
ſentie: ibi ẽ ſupꝛa ⁊ ſub.dic ẽduʒ ꝙ nõ ſequit᷑.iã hec
noia ꝓpꝛie dicũt᷑ vbi vnũ ẽ materiale alteꝝ foꝛmale. In
diuis aũt trãſſumũtur ⁊ m ratõez intelligẽdi deum:et
Fm moduz nii intellectꝰ iuxta ſilitudinẽ creaturaꝝ.qꝛ
aliter nõ põt caꝑe illã ſũmã ſim plicitatẽ:ponit iſta no⸗
mina in dinĩs. Ad illud vo qdð obijcit᷑ ꝙ ĩ diuĩs ẽ ma
gis omũe ⁊ minꝰ⁊c̃.dicẽduzʒ. hoc ẽ ſolũ qtuʒ ad mo⸗
dũ ſignificãdi ĩ creaturis. nã in diuĩs nõ ẽ vnũ magis
ↄmũe altero.iõ em̃ differẽtia generalis⸗ ſpãlis noĩs
niſi ſola voce vt ſup̃ dictũ ẽ q̃ſtione de pſona.Ad illð
ðᷣo qð qrit cum hec noĩa nõ ſũt expᷣſſa ꝛ ſacris eloquijs
quõ dicẽt᷑ in diuĩs: Rñ.q quedã noĩa expᷣmũt᷑ ſᷣm vo⸗
cem:quedã m ſidei ratõeʒ. dicẽduʒ ̊ qᷓuis iſta no⸗
mina nõ expinãt᷑ voce:expᷣmũt᷑ tñ in ſcripturis fidei ra
tione. Pꝛetea ſũt aſſumpta ꝓpt hereticos ad explican⸗
dum fidei veritatẽ ſicut dĩc aug.de hoc noĩe ꝑſona cuʒ
queſitũ ẽ ꝗo tres:dictũ ẽ tres ꝑlone.nõ vt illud dicẽtuꝛ:

b ne taceret᷑.¶¶ Ad vltimũ dicẽduʒ ꝙ in creaturis inue⸗
niũtur iſta q̃tuoꝛ noĩa m differẽtiã vlis ⁊ ꝑticularis.

Mã quo ẽ:dicit᷑ vſia.qð eſt:dicit᷑ vſioſis.⁊ hec duo ſunt
ex ꝑte vlis vt hũanitas dicit quo ẽ:hõ ꝙ ẽ. Ex pte pti⸗
enlaris dẽ qui ẽ: vt iſte ꝓnoĩalit ſuba dẽ ſiue ypoſtab.2
quis eſt:vt ſoꝛ.dicit᷑ noialiter ꝑſona vel ꝓſopon.

Mleembꝛũ ſecundũͥ

Onſequẽteꝛ q̃rit᷑ de diſtinctõe hoꝝ noĩm
125 cũ in deo nõ differat ꝙẽ ⁊ quo ẽ.nõ
videbit᷑ diſſerre vſio ⁊ vſia.q. IJtẽ cuʒ in
do nihil ſit in potẽtia qð nõ ſit ĩ actu: qꝛ
nihil imꝑfectũ nihil in foꝛme.differũt aũt ypoſtab ⁊ ꝑ
ſona.qꝛ ypoſtaſ dic rem diſtinguibilẽ.i.entẽ in poten⸗
tia ad diſtinctõeʒ:ꝑſona vᷣo dĩc rem actu diſtinctã.q̊ ñ
differret ypoſtaß 7 ꝓſopon.vana ẽ igit᷑ iſta noim młti⸗
plicatio in diuĩs.ql! Item ſi dicat᷑ ſicut dixit pᷣpoſitiuꝰ
ignoꝛãs ratõeʒ iſioꝝ noĩm.q hoc vocabulũ fuba equo
cum ẽ ſicut in alijs facultatibo didicimꝰ:ad ſubaʒ ſub⸗
iectam:⁊ ad ſubam ſubiecti.Subſtãtia ſubiecta ẽ ip̃m
ſubiectum vt ſoꝛ.ſuba ſubiecti ẽ ſubalis eiꝰ ꝓpꝛietas.2⸗
hec ẽ triplex.generalis.ſpãlis.⁊ indiuidualis.genera
lis:vt pꝛietas q̃ ſoꝛ.ẽ ſuba.ſpalis:vt pꝛietas q ſoꝛ.eſt
hõ.indiuidualis: vt pꝛietas q̃ ſoꝛ.ẽ ſoꝛ. que ficto noĩe
dicit᷑ ſocracitas.Et ad hec q̃tuoꝛ deſignãda grecꝰhʒ vo
cabula q̃tuoꝛ appꝛopꝛiata.vſia.vſioſ.ypoſtaſ.ꝓſopon
vſia:q̃ſi generalis ſuba ſubiecti.vſiof: q̃ũ ſpãlis. pſo⸗
pon:q̃ſi indiuiduał.ypoſtaſ:q̃ſi ſua ſubiecta. Con⸗
tra.ĩ diuĩs ſic ſupꝛa ꝓbatũ ẽ.nõ ẽ foꝛma nec generalis
nec ſpãlis nec indiuidualis:q̊ vana ẽ poſitõ iſtoꝝ:cum
idem ſit ſignificatuʒ noĩs generalis ſpaãlis. Item ſi
dicat᷑ ſicut dixerũt alij iuxta intentõz boecij.ꝙ eſſentia

ſiue vſia ẽ foꝛma inqtum facit ſimpliciter eẽ.⁊ ꝓgꝑter B

eſſentialiter vſia ſolum ſignificat naturã nec nũqꝙ; trãſ⸗

ſumitur ad ſigniſicãdũ ꝑſonas. Subſiſſetia ſiue vſioß

eſt foꝛma generalis ſpãlis inqᷓtuʒ facit eſſe.vt aĩalitas
que facit eſſe animal:humanitas que facit eſſe bominẽ
ſubſiſtẽtia ſiue vſioᷣ dicitur eſſe ipᷣm ſubiectũ ꝓut ſua
ſubalis foꝛma eſt quid nõ indigens accidentibo vt ſit:
ideo hoc nomen ſubſiſtentia quãdoq; ꝑ ſimilitudinem
tranſlatuʒ ẽ ad ſignificandũ ipᷣas perſonas.vt dicatur
pater ⁊ filius ⁊ ſpirituſſanctus ſunt tres ſubſiſtentie:
io eſt tres qui vere ſunt non indigentes aliqua alia re
vt ſint.Subſtantia ſiue ypoſtaſ dicit᷑ indiuiduum pꝛi
mi ſdicati ſiue ſuba pꝛima que dicit᷑ ypoſtaſ.que ſub⸗
ſtat accidentibo eam indiuiduantibo ſiue diſcernentibo
hoc modo ſumit areſto.hoc nomen ſuba in pᷣncipio pᷣ⸗

ä —

End
eigs
ſeni
lamm
obi
Ulni
ato
fam

Srſpälste

Gna ſRiſe

eniseoti
Pmötßnſh
Pug iſtano
turig figeing
adexplican⸗
lepſona cn;
luddicinn
Aturis innen
1piicularis,
tbeedwofin
t.Erpege⸗

ce

i

bebopnin
Pengtoe
4cni
ͤſtigene
itppoſthn⸗
eiinpptnn
ndſlmrtic
lvoinnd
tipeſinn⸗
liſthego
Nbez ſeb⸗
dbietgiißn
prcns
Ulsenen
nsqſnek
gveſionne
agreetz
ſaß pepon
ſpüle
eun Lon
lernis
ſuean
ſhenſi
gelenia
9 perb
nic tril
ſueſiof
tcialtes
ſebonmn
iͦperſun
tivſtſt
lincinen
ſtoſcam
bſſknee
laolal
Cunfn
eli
nonh
poß⸗

ſineppeſcli

Nueſtio

dicamentoꝝ vbi dicit.ſuba ẽ que ꝓpꝛie 2 pᷣncipaliter et
maxime dr.ideo h̊ nomẽ ypoſtaſ apud grecos ꝑ ſilłitu
dinem traſlatuʒ ẽ ad prem 2 filiũ ⁊ ſpm̃ſctm.⁊ HG̊ nomẽ
ſuba apud nos. qꝛ ſicut indiuiduũ pmi pdicamẽti diſſi
ctuʒ ẽ ſuis accidẽtibo:ita pr̃ ⁊ filiꝰ⁊ ſi pũſſctus diſtincti
ſunt ſuis notõibo.⁊ ideo dixerũt pr̃eʒ ⁊ ſiliũ ⁊ ſpm̃ſctᷣm
tres ypoſtaſes.i.tres diſtinctas.⁊ latini dixerũt pr̃em
2 filiũ ⁊ ſpm̃ſcẽm tres eẽ ſubas ĩ eadẽ ſigniſicatõe pꝛoꝛ/
ſus ꝙᷓ greci accipiũt hͥ nomẽ ypoſtaſ.ſ̊ hec ſignificatio
non ẽ vſitata mõ. MPerſona vo ſiue ꝓſopon ꝓpꝛie dict?ẽ
bomo laꝛuatꝰ.qui repᷣſentabat certos hoĩes vt chꝛemẽ
tem ⁊ ſymonẽ.dicit᷑ em̃ ꝓſopon a ꝓ qð ẽ in:⁊ ſopos qð
eſt focies:qꝛ in facie habebant larua.⁊ ex hoc inoleuit
oↄſuetudo dicẽ:vt certi homĩes dicerẽt᷑ ꝑſone.⸗ er hac ſi
gniſicatõe trãſlata ſunt noĩa ꝑ ſilitudinẽ ad prem fi⸗
lium ⁊ ſpm̃ſctm.qꝛ ſicut homies diſtincti ſunt ſuis pꝛo
pꝛijs qᷓlitatibo:ita pr 2 filiꝰ ⁊ ſpũſſcẽs ſuis notõibo.ſᷣm
banc trãſlatiuã ſignificatõeʒ ꝑſona idem ẽ qð ypoſtaſ
id ẽ res diſtincta rõnalis.Sedↄtra h obijcit᷑. nam cuʒ
ypoſta ſit idẽ qd ſuba:ſi ↄueniẽteꝛ diceret᷑ tres ypoſta
ſes ⁊ ↄueniẽter diceret᷑ tres ſube.Ad qð videt᷑ facẽ hy⸗
lariꝰquarto de trinitate tres ſube ſunt pr? ſiliꝰ⁊ ſpiri
tuſſanctus. Itẽ ad idem ẽ auctoꝛitas anſetł.in monolo
gion. ſuba maxime dẽ de indiuiduis q̃ in pluꝛalitate cõ
ſiſtũt. indiuidua aũt maxime ſubſtãt accidẽtibo. VUnde
manifeſtũ ẽ ſũmaʒ eẽntiã nõ ſũmiꝓ ſi uba. ideo dicimꝰ
tres ꝑſonas lſiue ſubas.Sʒ ↄtra aug.vij. de tri.tã ſi uba
ꝙᷓ eentia vtrũq; ad ſe dẽ nõ relatiue. vñ hoc ẽ deo eẽ qð
ſubſiſtẽ.ſic vna eẽntia catholice dẽ nõ tres: ita ſuba di
cetur nõ tres ſube. Ad h̊ dixerũt quidaʒ ꝙ eẽntia ſi⸗
gnificat ens: nõ ex ſe vel ex alio diſtinctũ vel diſtingui⸗
bile. Subſtãtia ens ex ſe:nec diſtinctũ nec diſtinguibi⸗
le ſᷓ ex alio diſtinguibile. Su bſiſtentia vo ſiue ypoſtaß
ens ex ſe diſtinguibile:ß nõ diſtinctũ.CPerſona vo ſigfi
cat ens er ſe diſtinguibile 2 diſtinctũ. VUñ ᷣm hoc ypo⸗
ſtaß ⁊ ſubſiſtẽtia differt a ꝑlona aliter qᷓ pꝛiꝰdiciũ ſit.
qꝛ ypoſtaſ ſiue ſuba dicit᷑ vt ẽ potẽs ſubſiſtẽ ꝓpꝛietati.
ꝑſona vt ẽ actu ſubſtãs. q̃liter ĩ creaturis differũt deal
babile ⁊ vealbatũ. tñ ibi ẽ differẽtia ſm rem:bic aũt ſo⸗
lum m ratõeʒ intelligẽtie. hinc ẽ ꝙ nomẽ eẽntie nõ nu⸗
merat᷑ nec recipit notònalẽ diſtinctõez: nec dicat᷑ gene⸗
rano vel genita vel plures eentie. nomẽ pᷣo ſube nõ nu⸗
merat᷑:ſñᷣ iñ ex adiũcta detmĩatõe ſupponit ꝑſonã vt di⸗
catur d?generas vel genitꝰ. pᷣ nũqᷓ; tres dij ſ̊ vnꝰ deus
nomẽ ðᷣo ypoſtaſ numerat᷑ ⁊ recipit ꝑſonaleʒ detmĩa⸗
tionẽ. vñ dicũt᷑ tres ypoſtaſes tres ꝑſone. ⁊ ypoſtaſ
generas 2 ypoſtaß genita. Silꝛ 7 pſona tñ iſti vnde p⸗
bant nõ dicũt niſi ex vſu ecclie.¶¶ Pꝛoptea dicẽduz. ꝙ;
diuerſitas iſtoꝝ noĩm in diuĩs otingit ex diuerſa intel⸗
ligẽtie ratõe.cũ po ↄſideramꝰdeũ.aut cogitamꝰdiuinã
eentiã vt ſoꝛmꝗ:aut ↄſideramꝰvt hñteʒ illam. pᷣmo mõ

dicimꝰ vſiam. Scðo mõ diſtinguit. qꝛ aut hñs illã co⸗

gitat m indifferẽtiã ꝑ moduz coĩs ſiue vłis:⁊ boc mõ
dicimꝰvſioſim.aut ſm diſtinciõeʒ ⁊ ꝑ modũ ſingularis
vel incoicabilis:qð ẽ duobo modis.aut cogitam? diſti⸗
ctum ᷣ nõ cũ dvet miata ꝓpꝛietate:2 B̊ mõ dicim?ypoſta⸗
ſim. aut cũ detmiata ꝓpꝛietate 2 in rönali nat᷑a:2 ̊ mo

2*

dicimꝰꝑſonã.pᷣmo mõ ſignificamꝰquo ẽ:vt dritas.Se
cũdo mõ ſigniſicamꝰ qð ẽ: vt deus. Tercõ mõ quꝛ ẽ:yt
iſte emõſtraoto pre. Quarto ꝗs ẽ: vt pr̃ ſᷣm ꝙ accipituꝛ
ſubſtãtiue. Ad pᷣmũ vicẽduʒ.qꝙ licet ĩ deo igẽ ſit ꝙ eſt
7 quoẽ natura: 1 res nature. aliꝗd tñ põt attribui vni
ꝙ nõ alteri. generare em̃ nõ ↄueniet eẽntie licʒ ↄueniat
ei qdð ẽ. O ẽ em̃ ſignificat eẽntiã ꝑſonalit.eẽntia vo eſ⸗

ſentialit.ideo ꝙ ẽ ⁊ quo ẽ licet nõ differãt in deo ᷣm rẽ

tamen differũt Pm ratõeʒ intelligẽtie.¶ Ad ſecũdũ qð
obijcit᷑ de hoc noie ypoſſaß ꝙ ſi uꝑfluit.dicẽduʒ ꝙ in di
uinis licet nõ differaãt eẽ ⁊ poſſe ſm rem: differt tñ bᷣm
ratõeʒ intelligẽtie. Qomĩa aũt nõ dant᷑ ſolũ m diffeꝛẽ
tiam rei b m differẽtiã intelligetie. ſiẽ foꝛma q̃ nõ põt

lvy.

eſſe ſine ſubiecto: habet tñ nomẽ ſignificãs illã ſine ſub
iecto. ⁊ pot dæ ea dari diffinitõ ſine ſubiecto:licʒ ñ poſ⸗
ſit eẽ ſine ſubiecto.vñ nõ influit nomẽ ypoſta./ Ad vl
timũ notãdũ.ꝙ ſuſa dẽ dupłꝛ.vno mõ a ꝓpꝛietate ſub⸗
ſtandi:alio mõ ꝙ ẽ ens ꝑ ſe nõ indigẽs alio vt ſit. Iem
a ꝓpꝛietate ſubſtadi dicit᷑ duplꝛ. vel eo ꝙ ſubſtet eẽntie
vt hõ ẽ ſuba que ſubſtat hũanitati que ẽ eẽntia qua hõ
eſt hõ. vel eo ꝙ ſubſtet eẽntie vt accidẽti vt iſie bõ dicit
ſuba qꝛ ſubſtat eẽntie ſiue hũanitati.⁊ etiam qꝛ ſubſtat
accidẽtim que nõ ẽ in alio reꝑire. Subſiãtia ᷓ coĩs di⸗
citur ſuba:eo ꝙ ſubſtat eẽntie.ſuba pᷣma: eo ꝙ ſubſtat
accidẽtibo.dicẽdum g̊ ꝙ ſᷣm ꝙ nos mõ vtimur nomine
ſube:nõ debet dici tres ſi ube. accipit᷑ em̃ nũc ꝓ vſioſi. ꝓ
re ſcʒ que ẽ ens ꝑ ſe nõ indigẽs alio vt ſit.⁊ ſic ſolũ debz
dici vna ſuba.ſ̊ pᷣm aliũ modum quo antiquitꝰaccipie⸗
batur poſſet:h̊ ꝓpter hereticos qui ſi dicerẽt᷑ tres ſube:
poſſent credẽ ꝙ diceremꝰtres eẽntias:nõ dicit᷑.ſicnt in
oſee ondit᷑.õ vocabis me vltra baalim ſ̊ vocabis me
vir meꝰ.quis idem dicat baalim qð vir meꝰ.ſᷣ ꝓ ydo⸗
latre vtebant᷑ noĩe baalim noluit ſic noĩari.ſilꝛ hereti⸗
ci cũ dicebamꝰ tres ſuſtãtias:credebãt nos dicere tres
eſſentias. vtebãt᷑ em noĩe ſubſtãtie p eẽntia:ideo nõ di
cimotres ſubas qᷓuis ſane poſſet dici. ſ̊ ꝓpter hereticos
traſlatũ ẽ nomẽ ſube ad nomẽ ypoſtaſ.⁊ ad h̊ ẽ auẽtas
augu.vij.ð trini.dicẽtis.hũana inopia loquẽdi timuit
diceꝛe tres eẽntias:ne itelligẽt᷑ in illa ſũma eq̃litate vl⸗
la diuerſitas. Rurſuʒ non eſſe tria quedam non pote⸗

rat dicere. pie enim cregendum eſt pater? filius ⁊ ſpi⸗

rituſſanctus.neq; eundem eſſe qui pater eſt. neq; ſpiri⸗
tũſanctum eundem patrem eſſe vel filiuʒ. Quelierunt
quid tria diceret.⁊ dixerunt ſubſtãtias ſiue perſonas
quibus nominibus non diuerſitatem i ntelligi voluit:

ſed ſingularitatem voluit. vt non ſolum ibi vnitas in⸗

telligatur ex eo ꝙ dicitur vna eẽntia:ſed trinitas eo qð
dicuntur tres ſubſtantie vel perſone.Nam ſi hoc ẽ deo
eſſe qð ſubſiſtere:ita non erunt dicende tres ſubſtantie
vt non dicuntur tres eſſentie.

Mlembrum terciũ

Ltimo queritur vtrum nomen ſubſiſten⸗
tie ſit eſſentiale vel perſonale. Ad ꝙ ſic.
Richar.de trini. Subſiſt ntia ẽ incõmu
nicabilis exiſtentia. tot em ſunt incõmu⸗
nicabiles eriſtentie:quot propꝛietates.tot autem ſunt
pꝛopꝛietates: quot perſone.ergo tot ſubſiſtentie quot ꝑ
ſone.ſed tres ſunt perſone:ergo tres ſubſiſtentie. ergo
ſu bſiſtentia ẽ perſonale.⁊ non dicit eſſentiam.nullo em
modo ſunt ires eſſentie. Item Hieronimꝰ in expoſi⸗
tione fidei catholice ad allipium ⁊ auguſti.tres perſo⸗

nas vel vt greci expꝛimunt ypoſtaſes.i.ſubſiſtẽtias cõ⸗

fitemur. ergo ſubſiſtentia idem eſt quod y poſtab.ergo

eſt perſonale. Contra. boecius in li.de duabus na⸗

turis ⁊ vna perſona xp̃i. deus vſia eſt et eſſentia. Iße eĩ
maxime eſt a quo omnium eſſe pꝛoficiſcitur. eſt etiam
vſioſis.id ẽ ſubſiſtentia.ſubſiſtit enim nullo indigens.
Vnde etiam dicimus vnam eſſe vſiam vel vſioſim. id ẽ
eſſentiam vel ſubſiſtentiam deitatis:ſed tres ypoſtaſes
id eſt tres ſubſtantias. relinquitur igitur ꝙ ſubſilten⸗
tia eſt eſſentiale.et ꝙ inconuenienter dicitur tres ſubſi
ſtentie in diuinis.q¶ Item ſicut ibi dicit boecius.illud
ſubſiſtit quod accidentibus vt poſſit eſſe non indiget.
Vngde ſubſiſtentia dicitur quod non indiget accidenti⸗
bus vt lit. ſi ergo hoc dicitur de deo m eſſentiam:ergo
erit vna ſubſiſtentia non tres. 4 Item cum ſubſtantia
Fm boeciũ ſit idem qð ypoſtaſ.⁊ cum greci concedunt
tres ypoſtaſes:ſubſiſtentia ᷣo idem quod vſioſ: grece
autem non concederetur tres vſiones ſed vna tm:incõ
uenientiꝰ ergo latine dicunt᷑ tres ſubſiſtentie in diuĩs.
qᷓᷓ tres ſubſtatie. ERñ.ſᷣm boeciũ in li.de duabo natu

ris:ꝙ quẽadmodũ intentio ſubſtãtie duobo modis ex⸗

ponit᷑ vna ẽ ꝑ negatõez:vñ boeciꝰ. Subſtãtia dicit᷑ qñ̃
in nullo ſubiecto ẽ.hoc ẽ ꝙ ẽ ꝑ ſe:ad differẽtiã acciden⸗
tis cuiꝰeẽ eſt ineſſe hoc ẽ eẽ ĩ ſubiecto.Alia ẽ ꝑ affirma⸗
tionẽ.vñ boeciꝰſuba eſt qm̃ ſubeſt ceteris.i.accidẽtibo.
Pꝛimo mõ intẽtio ſube ↄueit rei generibo ⁊ ſpẽbo q̃ di
cunt᷑ ĩ loycis ſube ſcdðᷣe.Scðo mõ ↄuenit ſingulaꝛibo in
diuiduis que dicunt᷑ ſube pᷣme.ita in diuĩs intẽtio ſube
duobo modis dicebat᷑.vno mõ eẽntialit᷑ ꝓ eẽntia ↄmũi
2 ſcᷣm hoc intẽtio ſube eadem ẽ que eſt vſiob. Alio mõ
ꝓſonalit᷑ ꝓ re ſubſiſiẽte ꝓpꝛietati:⁊ hoc mõ idem ẽ ſuba
qð y poſtaſ.tñ/ꝓpter hereticos nõ vtimur hac ſignifica
tõne ſube ĩ diuĩs ſic̃ dictũ ẽ.rᷣmanet ꝗ̊ᷓ apð latinos intẽ
tio ſube ſᷣm ꝙ dicit vſioſim nõ ypoſtaſ ⁊ ideo vna ſuba
nõ tres.Sili mõ dicẽdum ꝙ intẽtio ſubſiſtẽtie dꝛ duo⸗
bus modis.vno mò ſubſiſtetia dicit᷑ ſiẽ dicit boeciꝰqm̃
nõ indiget accidẽtibo vt ſit:⁊ hoc mõ ſubſiſtẽtia dẽ eẽn⸗
tialiter:⁊ vna ſubſiſtẽtia:⁊ vna vſioſis. Alio mõ ſubſi⸗
ſtentia dicit᷑ ab actu ſubſiſlẽdi.⁊ hoc mõ ſubſiſtẽtia di⸗
citur idem qð ypoſtav.vñ boeciꝰintellectꝰvniuerſaliuʒ
reꝝ ex ꝑticularibo ſumptꝰeſt. Quo circa cũ ipᷣe ſube in

vniuerſalibo quidẽ ſint: in ꝑticularibo vᷣo capiãt ſubſi⸗/

ſtentiã in re:ſubſiſtẽtias ꝑticularit ſubſtãtes appellaue
runt. Scðm hoc dicũt᷑ tꝛes ſubſiſtẽtie.i.tres y poſtaſes
nihil em̃ aliud dicit ypoſtaſ qᷓ; res ſubſtans ꝓpꝛietati.
Alio ꝗ̊ᷓ mõ nõ vtimur illis q̃tuoꝛ noĩbo qᷓ tꝑe boecij.in
duobo em̃ ẽ mutatio.qꝛ mõ idem ſuba dicit᷑ ⁊ vſioſis.et
ſubſiſtẽtia ⁊ ypoſtaſ.ſ̊ ſicut priꝰidẽ mõ dicũt᷑ eẽntia ⁊
ylia ſilꝛ ꝑſona ꝓſopon.ꝗ⸗! Ad vltimũ dicẽduʒ.ꝙ ſuba
qꝛ nomẽ eſt ᷣmi pᷣdicamẽti habʒ oꝓpoſitõeʒ imediataʒ
cũ relatõe.ſubſiſtẽtia ᷣo nõ ita imediate oꝑponit᷑.nõ eĩ
opponit᷑ niſi qꝛ ſuba ẽ: ⁊ ideo plꝰaccedit ad relatiuã pᷣ⸗
dicatõeʒ.⁊ ita in diuĩs nõ dicit᷑ vna ſubſiſtẽtia ſiẽ vna
ſuba:qꝛ plꝰaccedit ad relatiuã pᷣdicatõeʒ ſubſiſtẽtia.et
ꝓpt᷑ h̊ i diuĩs nõ dicit᷑ ena ſubſiſtẽtia ſiẽ vna ſuba.

Nueſtõ.lviij.de hoc no

mine ypoſtaſis.

Onſequẽter queꝛi

tur ð h̊ noĩe ypoſlaſ.a manifeſtioꝛibo
ad minꝰnota de bzʒ eẽ inquiſitõis oꝛdo
magis aũt nobis manifeſtũ ẽ nomẽ ꝑ⸗
ſone qᷓ; ſubſiſtẽtie:⁊ ſubſiſtẽtie qð ẽ la⸗
tinũ qᷓ; ypoſta qð ẽ grecũ. Querit᷑ ꝗ̊ ̊ mõ.Pꝛimo an
in diuis debeat dici nomen ypoſtaß. Scðo ꝗd dicatur
ypoſta. Tercio an vniuoce dicat᷑. Quarto quõ ↄpꝑet᷑
ad eẽntiã qᷓtuʒ ad ſignificatõeʒ. Quinto q̃liter qtũ ad
ſuppoſitõeʒ. Sexto qtũ ad ſimplicitatẽ. Septimo q̃rit
de ↄpatõe ypoſtaß ad WHietatem.

Mlembꝛũ pꝛimum

DO pmurn ſic hieꝛo.ad damaſuʒz papã.ab
arrianoꝝ pᷣſule ypoſtaſeon nouellũ natu
ra a me homiĩe romano exigit᷑ taceamus
trrres y poſtaſes ſi placet. hoc nomẽ em̃ nõ
bone ſuſpitõis ẽ.cũ in eodeʒ vᷣbo ſenſus diſſentiũt.aut
ſi rectũ putatis tres ypoſtaſes cũ interpᷣtatõibo ſuis de
bere nos dicere:nõ negamꝰ.q̊ mihi credite venenũ ſub
melle latet.̊ cũ noĩa ambigua ⁊ ſuſpecta nõ debẽt dici
in diuĩis:hoc nomẽ ypoſtaſ nõ debeat ibi dici.¶¶ Itẽ da
ma.iij.li.ypoſtaſim dermĩant ſubaʒ cũ accidẽtibo.ypo
ſtaſ ̊ ẽ ſubᷣa cũ accidẽte.ſ̊ in deo nullũ ẽ accidẽs ſic di
cit aug.& in deo nõ ẽ ypoſtaſ.¶ Si dicat᷑ ꝙ in cro nul⸗
lum ẽ accidẽs:ẽ tñ ibi aliqd ꝑ modũ accidẽtis.Cõtra.
om̃e accidẽs adueniẽs ẽ. ſi nihil ẽ adueniẽs ĩ deo nec
ratõ adueniẽtis:̊ nec rõ accidẽtis.̊ nõ dẽ aliqd ꝑ mo
dũ accidẽtis. Cõtra.boeciꝰ ypoſtaſ ẽ res ſubliſtẽs.ſi
cut ei eẽntia ẽ qua res ẽ:ita y poſtaſ ẽ qua res ſubſiſtiit.
H ſubſiſtẽ ẽ in deo:̊ vpoſtav ẽ ĩ do. Rñ. ſᷣm ꝙ dicit
mgr in ſentẽ.xxvj.di.pᷣmi li.hieꝛo.nõ negat eẽ vienduʒ

roĩe ypoſtaſ:ſᷣ̊ hereticos eos pꝛaue vſos oñdit.ð quos
cautela opꝰerat in diſtinctõe ſignificatõis. alioqn ſibi
ↄtradicẽt:qꝛ ipe hieꝛo.dicit.clamamꝰſi quis tres ypo⸗

ſiaſes ⁊ tres ſubſiſtẽtes ꝑſonas nõ confitet᷑:anathema

ſit. ſi aũt ypoſtaſim vſiam intelligẽs nõ in tribo ꝑſonis
vnã y poſtaſim indicit:alienꝰa xpo ẽ ⁊c.¶¶ Ad aliud da
ma.dicendũ.ꝙ loquit᷑ de ypoſtaſi ꝓpꝛie ſᷣm ꝙ ẽ in crea
turis.⁊ illa dicit᷑ ꝓgꝛie cuʒ accidentibo ꝗpꝛijs.⁊ hoc mõ
non ẽ in diuinis.ĩmo y poſtaſ pꝛout ẽ in diuinis:ẽ res
ſubſiſtens cũ ꝓpꝛietate que nullo mõ dicit᷑ accidens.qꝛ
non ẽ adueniens ſ̊ eterna ⁊ ĩmutabilis.

Membꝛũ ſecundũ

Onſequẽt querit᷑ quid ſit ypoſtaſ ſᷣm ꝙ
accipit᷑ in diuĩs.ponit᷑ aũt hec ratõ.ypo⸗
ſtaſ ẽ ſuba cum ꝓpꝛietate.ergo hoc nomẽ
ſuba aut dicit ibi eẽntiã ſiue quo ẽ autqð
eſt:aut dicit idem qð y poſtap.Si aũt dic quo ẽ vłqð ẽ
vt ſi addita ꝓpꝛietate faciat ypoſtaſim:obijcit᷑ ſic. Ana
ẽ ſuba patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti.adueniat ̊ ꝑ intelligẽ
tiam pat᷑nitas ſube:q̊ ineſſet patnitas ſube vt fiat ypo⸗
ſta patris.ſiłꝛ filiatõ addat᷑ ad hoc vt fiat ypoſtaſ filij
ergo eadem ſuba ẽ ſub oppoſitis relatõibo qð ẽ impoſſi⸗
bile intelligẽ. Si aũt ſumit᷑ ibi ſuba ꝓ ypoſtaſi:& ideʒ

notificat᷑ ꝑ ſeipᷣm.⁊ ſic erit abire i infinitt. Contra.

dama.ſuba ẽ qð ↄmũe ẽ:ypoſtaſ ðᷣo indiuiduũ. ̊ ſuba
ſᷣm ꝙ ponit᷑ in ratõne y poſtaß dicit ſubaʒ ↄmunẽ q̃ dic
quo ẽ vel qd ẽᷣ. Soł.dicendũ ꝙ hec ꝓpoſitio y poſtaſ

eſt ſubᷣa cũ ꝓpꝛietate.valet tantũ quãtuʒ: hec ypoſtab ẽ

res ſuſiſtens cũ ꝓꝛietate. Vñ ſuba accipit᷑ ibi re na⸗
ture.vñ ypoſtaſ dicit᷑ res nature ſubſiſtẽs. Elñ ypo⸗

ſtaſ ſub ꝓpꝛietate nõ dico ſubſtãs qꝛ ſubſtare ꝓpꝛie non
dicit᷑ ĩ diuĩs.qꝛ ſiẽ̃ vult aung.nõ ẽ ꝓpꝛie ſubſtare niſi vbi

ẽ ſubiectũ ⁊ accidẽs.̊ ſubſiſtẽ ꝓpꝛie ẽ reſpectu ꝓpꝛieta⸗
tis:hec aũt res nature nõ determĩat ipᷣm quo ẽ vel ipᷣm
qð ẽ.vñ ſuba nõ dĩ ibi ſᷣm ꝙ dẽ qͥẽ rel qð ẽ.imo accipi⸗
tur ibi ſubᷣa ſᷣm ꝙ dicit quiẽ ſᷣm ꝙ accipit᷑ ĩ rõne ꝑſone
cũ dicit ꝑſona ẽ ſuba indiuidua rõnalis nate.⁊ ꝑ ipam
bñ notificat᷑ ypoſtaſ: qm̃ ĩ intellectu ypoſta nõ ſolum
debʒ cadẽ ꝗd reſpectiuũ:ĩmo etiã ꝗd abſolutũ. alit᷑ nõ
habẽt intellectꝰſuꝑ qð geſcẽt intelligẽdo ypoſtaſim.iõ
oꝑtet ibi ponẽ ꝗd abſolutũ ⁊ hoc ẽ res nate. hec at᷑ res
nature dicit᷑ hec ſuba.ypoſtaſ aũt dicit illã rem natu⸗
re cũ ꝓpꝛietate:⁊ ita cũ reſpectu.Et ſi q̃rit᷑ aut res illa ẽ
ſuba aut y poſtaſ.dicẽdũ ꝙ ĩ re hec oĩa ſũt vnũ:tñ qtuʒ
ad notificatõeʒ nõ ẽ bona q̃ſtio.qꝛ licʒ idem ſit in re:tñ
alio ⁊ alio mõ dicit᷑ ꝑ iſta.⁊ ſic pt notificari ypoſtaſ ꝑ
illã rẽ nature tãqᷓ; ꝑ illud qð ẽ in ſuo intellectu.
Mem brũ terciũ
Onſequẽter q̃rit᷑ cũ dicit᷑ p ẽ ypoſtaſ
filiꝰypoſiaſ.vtꝝ dicat᷑ ypoſtaſ vniuoce.
Maã cũ nihil ſit ↄmũe pri⁊ ſilio niſi eſſen
tia.cum aũt dicit᷑ pr̃ ẽ ypoſtaf:filiꝰ? ypo
ſtaß:relinꝗt᷑ ꝙ nõ pᷣdicat᷑ ↄmũe in ratõe eiuſdẽ ſube.er⸗
go equoce. ¶ Itẽ ſi dicat᷑ ſiẽ ſupꝛa dict ẽ qſtione de ꝑſo
na. ꝙ cũ dicit pr ẽ ypoſtaſ ⁊ filiꝰ? ypoſtaſ:ꝙ pᷣdicatur
ↄmũe reſpectu vł habitudie:qꝛ ꝑ h ſignificat᷑ ꝙ ſũt ſup
poſita eẽntie pr 2 filiꝰ. Cõtra.nullꝰẽ mediꝰreſpect/pa⸗
tris vł filij ad eẽntã. q; pr ſeipo ẽ eẽntia ſilꝛ filiꝰ: eq
uoce dicet. Cõtra. aug. vij. de trini. ideo pr ẽ ꝑſona fi.
liꝰẽ ꝑſona:qꝛ cõe ẽ ilł id qð ẽ ꝑſona. ꝑſona vniuoce de
Si eodẽ mõ dꝛ ypoſtaf ꝑlĩona.y poſtaſ vniuoce di⸗
cet᷑:cũ ñ ſit ibi coitas ſᷣm nomẽ tm̃ ̊ etiã ᷣm rẽ. Rñ.

ſiẽ̃ ſup dictũ ẽ.ĩ deo ẽ duplex coĩtas.ſ.eẽntiał⁊ habitu

dinalĩ.pᷣma ẽ ex rlatõe ſuppoſitoꝝ ad eẽntiaʒ. Scda de
ypoſtaſim ſiue ad ꝑſonã.dicẽdũ ̊ ꝙ ypoſtaſ ñ or vm⸗
uoce ð ꝑſonis.ſ.vniuocatõe q d coitas eẽntie:tñ dicit᷑
vniuoce vniuocatõe qᷓ d cotas habitudis.vũ ꝓpꝛie lo⸗
quẽdo nõ dĩ nec vniuoce nec equoce.di tñ qdã mõ vni⸗

dito.
quis.
nater
ſus
flaſi
dicten
ne
meſt
Unnfa
ſerp⸗
lrede

iuſchen
fitin
ßt
Algai

cite
tſeo
fpole
lcit
Piet⸗
tanz
Gtin

i
ugdin
keniten
nnniieſni
e AltN
hngian
une⸗ e 60
ndriſkie
kmnimne

tppoltgefn
ergolweon
heqnoigltc
egoe ſcdi
bicikſie dn
igpineli

ternön

entſatppo

ippoſta fii
poſtalt u
u. Contt
idui gib⸗
montid
doſitoppeſtf

zebecppoſse.

pit bipfete
Mure gieni

übſtarenidt

eſpean gin
mnqpoefn
ödinetenpn
Pſrötecer
nutegplien
Oſusoſolen
ſobi otn
pppecſn
nie betires
lirentetcn
ſtauresli
enümim
enſitinten
anippete
glecu

fiſelßt
ußtmuoc’⸗
ſoniieſen
fldipe
iſobe e
man,
oßis
ſepecpn
bftiger
fignn
ammnoet
peitorein
nnre. R
ltkei
Gotn
firn
hem
ine⸗
Gnim

S

NMueſtio

H noce.l. pm ꝙ vniuocatõ dẽ vnifoꝛmis coĩtas habitudi
nis. 4l Ad illð g̊ qð q̃rit᷑ an ypoſtaß dicat᷑ vniuoce łeꝗ

uoce.dicẽdũ ꝙ nõẽ ſufficiẽs diuiſio.Cũ em dẽ ſuba eſt

ens vel quãtitas ẽ ens.vel ſuba ẽ vle vel petrꝰindiuidu

um vl paulꝰ:in nulla iſtaꝝ ẽ pᷣdicatõ vniuoca.qꝛ nec p

dicat᷑ vnũ nat᷑a ⁊ ita nõ vniuocũ.nec diuerſa nata pᷣdi⸗

cant᷑ ⁊ ita nec equocũ.ᷣ idipᷣm ẽ in ſupoſito ⁊ appoſi to
aliter dveſignatũ.vtrobiq; em̃ deſignat᷑ ꝗs. ſᷣ cuʒ dẽ pr:
deſignat᷑ ĩ reſpectu ĩ aliũ.cũ aũt dẽ ypoſtaſ:deſignat᷑ ĩ
reſpectu ad ꝗꝓpꝛietatẽ vel eẽntiã.ſũt em̃ tres ypoſtaſes
vniꝰ eẽntie.ꝗ¶ Ad ſecũdũ qð qrit de reſpectu ꝗ ẽ in hoc
noie ypoſtaf. Rũñ.ꝙ licet ex pte rei nõ ſit mediꝰ reſpe⸗
ctus inter pr̃em ⁊ diuinãâ eẽntiã. ĩmo ſeipᷣo pr ẽ diuina
eẽntia: tñ cũ iſta ↄpᷣhendũt᷑ ĩ intellectu huano.opᷣhẽdit᷑
pr̃ ſub quodã reſpectu ad eẽntiã 2 eẽntia ſub quodã re
ſpectu ad prem.cũ dẽ pr ẽ ypoſtaſ eẽntie:⁊ cũ dẽ eſſen⸗
tia ↄmũe eſt patri ⁊ filio ⁊ ſpũiſancto.

lembrũ quartũ

Onſequẽter qrit᷑ de ↄꝑatõne ypoſtaſ ad
eẽntiã qtuʒ ad ſignificatõeʒ. vtꝝ ſigniſi⸗
cet eẽntiam aliquo addito.Ad qð ſic da⸗
ma.y poſtaſ ẽ ſuba cũ caracteriſticis ydi
omatibo. noĩe ſuo adÄdit ſuꝑ intentõeʒ ſube vel eẽntie.
Itẽ dama.dicit.ꝙ in diuis ↄmũe ẽ ſuba:pticulare vo
ypoſtaß.licet pticulare ſuꝑ cõe addit anqd. Itẽ boe⸗
cius.ſube cũ ſubſtãt in ꝑticularibo ypoſtaſes dicũtur.
Itẽ ſicut ĩ intellectu ꝑſone ẽ intellectꝰy poſtaſ tñ ali⸗

quo addito:ſic ponit᷑ ĩ intellectn ypoſtap intellectꝰeẽn⸗

tie bᷣ nõ pciſe. qꝛ ſi pciſe:tũc idem vtriq; ↄueniret aliqͥ
addito & ypoſtaß addit ad eẽntiã. Cõtra.in diuis ſi⸗
cut eẽntia vna ẽ in tribo ꝑſonis:ita ⁊ ſuba vna nõ mul

tiplicata.vñ addas ꝓpꝛietates:ip̃e ꝓpꝛietates nõ multi

plicãt ſubam:ſi ̊ vpoſtaſ dicit diſtinguibile.⁊ etiã di
ſtinctum qꝛ tres ſũt ypoſtaſes:g neutrũ illoꝝ ẽ alteruʒ
cum additõe.qꝛ ſi ſic ponẽt vnũ alterũ ĩ rectitudie: tũc
ſuba adueniẽte ꝓpꝛietate multiplicaret᷑.⁊ ipa multipli
cata eẽt vpoſtaſ. ſicut ptʒ de hoĩe qui addit vltra aĩal
7 ponit illud ĩ rectitudie.lñ multiplicato hoĩe multi⸗
plicat᷑ aiĩal.qð cũ ſit incõöueniẽs:̊ ypoſtaſ nõ eſt ſuba
cum additõe ꝓut ſuba idẽ dicit qð eẽntia: licet dicamꝰ
tres ypoſtaſes eſſe vniꝰſube vel eſſentie.⸗ Itẽ boecius
ꝑſona ẽ ſuba indiuidua rõnalis nature. hec male di⸗
ceret᷑ ſi ypoſtaſ idem eẽt qð natura. vel ſi eſſet natura
aliquo addito:tũc em̃ natura debẽt poni in diffinitõne
ꝑſone ĩ rectitudie.¶. Pꝛetea non eſt ita in creatura.qꝛ
y poſtaſ in creatura nõ dicit idem qð eẽntia aliquo ad
dito. vt iſte eſt hõ:iſte dicit ypoſtaſim:homo eſſentiã.ſi
quis aũt reſoluat ſignatũ ꝑ hoc nomen iſte:reſoluet in
materiã ⁊ foꝛmã vt in aiaʒ ⁊ coꝛpꝰ.ſignatũ homis ĩ ge

nus ꝛ differentia: dicendo hõ eſt aial rõnale.Cuʒ ergo

alia ſint pᷣncipia huiꝰ⁊ illiꝰ. manifeſtũ eſt.ꝙ y poſtaß ñ

dicit eſſentiã aliquo addito. Oꝛetea ypoſtaß in natu

ra eſt ꝑticulare:eſſentia aũt ↄmũe. Iſiud aũt addituʒ
aut eſt ↄmũe aut ꝑticulare.ſi ↄmũe:pᷣ ↄmũe ↄmũi addqi⸗
tum facit ↄomũe 2 nõ oĩno ꝑticulare.2 ſic ypoſtaſ non
eſſet ꝑticulare.ſi vo illud additũ ſit ꝑticulare:cũ pticu
lare dicat ypoſtaſim. aut eandem ypoſtaſim: aut nõ.ſi
eiuſdem eſſentie:ergo erit idem in ratõeſ ui. ſi alteruz:
erit in infinitũ abire.eodẽ mõ in diuĩis cũ eſſentia ſim⸗
plex ſit ⁊ ypoſtaß. Sot.cum qrit᷑ an ypoſta addat
aliquid ad ſubam. aut ſumit᷑ ſuba p re ſubſiſtente:ꝛ ſic
addit ei hͥ ꝙ dico incoĩcabile.aut accipit ſuba ꝓ eentia
ſic oblique venit in ratõe ypoſiaſ ſicut eſſentia.quia
ypoſta eſt res incoĩcabilis ſubſiſtẽs diuie eentie. ideo
cadit ibi in obliquo.qꝛ ſi cadet ibi in recto. aut multi⸗
plicatõeʒ ypoſtaſ ſeqret᷑ multiplicatõ eẽntie vel ſube.2
ita nõ addit aliqd ĩ rectitudie: addit tñ in ꝙ ſuba vel

eẽntia cadit oblique ĩ eiꝰiffinitõeʒ. ¶ Ad ono obiecta

ytz ſolutõ ꝑ pᷣdicta ſuꝑiꝰq̃ſtione ð xſona.Ad vltimũ

97%%

lvuij.

dicẽduʒ.qꝙ ypoſtaſ nõ ſupponit eẽntiã aliqͥ addito.ſ ob
lique cadit eentia ĩ ratõne ypoſiaſeos ſiẽ dictũ eſt.⁊ ſiẽ
piʒ ex diffinitõe quã ponit boeciꝰ.⁊ hoc idem vocat᷑ ibi
nat᷑a qð eẽntie. nec ẽ ſile de ꝑſona reſpectu y poſtaſeos
⁊ y poſtaſi reſpectu eẽntie.qð ex eoꝝ diffinitõibo patet
ꝑlſona em̃ ẽ ypoſiaſ diſtincta ꝓpꝛietate. ypoſtaß vo eſt
res ſubſtans ſiue ſubſiſtens ꝓpꝛietati.

Membꝛũ quintum

Onſequẽter q̃rit᷑ de ↄꝑatõne ypoſtaſ̃ ad
eẽntiã ꝙtuʒ ad ſuppoſitõeʒ.quis iſið poſ
ſet ſolui ex q̃ſtione ſuꝑioꝛi de ſuppoſitõne
ꝑſone:tñ od maioꝛẽ intelligẽtis repetẽdo
aliqua pᷣ̃dicta addimꝰalia.Querit᷑ igit᷑ cũ ſuxppoſita p⸗
ſona ſuponat᷑ ypoſilaſ.an ſuppoſita ypoſtaſi ſi upponat᷑
eẽntia. Ad qð ſic.in rebo creatis ita eſi.ꝙ cũ vnũ attri⸗
buit᷑ alteri ⁊ nõ accidẽs:ſuppoſito vno ſupponit᷑ reliquũ
ſᷣ nõ dicit᷑ m accidẽs ꝑſona diuĩa eſt eẽntia:ꝑ illaʒ re⸗
gulam boecij.in ſimplicitate nõ differt qð ẽ ⁊ quo ⁊.ſi⸗
ue qui ẽ 1 qd ẽ.Cũ ypoſtaſ dicat qui ẽ:eẽntia quo eſt
nõ differt y poſta ab eẽntia.ꝗᷓ ſuppoſita ꝑſona ſupponi
tur deꝰ ſiue eẽntia. Pꝛetea in ꝗbo eſt omimoda indiffe
rentia ſᷣm ſubaʒ. ſuppoſito vno ſupponit᷑ alteꝝ.ſ̊ omni⸗
moda indifferẽtia ẽ ypoſtaſ ⁊ eẽntie:q̊ pmũ. Cõtra.
ypoſtaſ diſtinguit᷑.eẽntia nõ:̊ ſuppoſito vno nõ ſuppo
nitur alteꝝ.¶ Itẽ hec dicũt᷑ de creaturis ⁊ de creatoꝛe
vñ aug.vij.de trini.dĩc hec eſſe noĩa generalia.ſ̊ ĩ crea
turis ſic ẽ ꝙ ſuppoſita y poſtaſi nõ ſupponit᷑ eẽntia.ẽ em
de ꝑſona hoĩs dict᷑ ꝙ ẽ aial rönale: de eẽntia nõ. Et de
yboſtaſi hoĩs ꝙ ẽ indiuiduũ:de eẽntia ꝙ ẽ vłe.ſic ergo
erit in diuĩs.i Itẽ ypoſtaſ gignit vł gignit᷑ vł ꝓcedit.
eẽntia nõ:ergo ſuppoſita ypoſtaſi nõ ſupponit᷑ eſſentia.
Ad h̊ dicẽdũ.ꝙ ſuppoſita ypoſtaſi nõ ſupponit᷑ eſſen
tia.licʒ ꝗdã antiqͥꝝ ita dicerẽt. hec eĩ fuit heß repꝛoba⸗
ta ĩ ↄcilio laterañ. ꝓpter ioachim ↄceſſit eĩ ꝙ eẽntia ge⸗
nerat᷑. Ratio aũt hec eſt.quia aliquid dicit᷑ ſuponi al⸗
tero ſuꝑoſito: quãdo ipᷣm eſt in ratione eius ᷣm recti⸗
tudinem.vt ſuppoſito homine:ſupponit᷑ aĩal.⁊ ſuppoſi⸗
to petro ſupponit᷑ aial ⁊ bomo.⁊ ideo qꝛ ypoſtaſ ẽ pᷣm
rectitudineʒ in ꝑſona:ideo ſupꝓpoſita pſona ſupponitur
ypoſtaſ. eſſentia aũt non eſt in ratione y poſtaſeos vel
ꝑlſone in rectitudine:ſ̊ oblique.⁊ ideo ꝑ vnũ non ſuppo
nitur alterum. Similiter ſuppoſita notione non ſuppo⸗
nitur ꝑſona.⁊ qualiter hoc ſit poſlea dicetur. Si auteʒ
coartemꝰoĩno intentõeʒ eius qð eſt ſuꝓponi.illud dicit
ſupponi ſuſpoſito altero:quãdo quicquid attribuit᷑ eni
7 alteri. ideo direrunt quidam antiqui. ꝙ licet perſo⸗
na ſiue y poſtaſ eſſentia eſſet:quia tamẽ perſona gene⸗
rat. eſſentia non. igeo perſona ſugoſita non ſupponi⸗
tur eſſentia. Iſta autem nomina generalia ſunt in crea
toꝛe ⁊ creatura.in creatura auteʒ differt qð eſt ⁊ quo ẽ.
quo eſt autem eſt eſſentia.qð eſt ſubſtantia. vbi non eſt
homo ſua bhumanitas. eodem modo in creatura diffeꝛt
quis eſt ſiue qui eſt ⁊ qð eſt. vnde non eſt homo iſie ſua
humanitas. cum autem in omni ſimplici ſunt idem qð
eſt ⁊ quo eſt. ſiue quo eſt ⁊ quis eſt. ⁊ non differunt ni⸗
hilominꝰtamẽ modus ſignificandi eſt differens.⁊ ideo
quũtum eſt de ſe.ſuppoſita perſona vel ypoſtaſi nõ ſup⸗
ponitur eſſentia.ſed diſtinguitur quadam ratõne intel
ligentie. ec ſequitur ſi hoc eſt idem illi.ꝙ hoc ſuppoſi

to ſupponitur illud. . enim perſona eſt idem ꝙ eſſen⸗

tia in diuinis.hoc eſt.quia in diuinis vbi eſt ſũma ſim
plicitas.non quia perſona.non quia eſſentia.tunc eniʒ
teneret in creaturis in quibus ⁊ illa reperiuntur.Qec
ſi omnino eſt indifferentia ᷣm rem.ſequituꝛ ꝙ vno ſup
poſito ſupponatur reliquum ſed ſi eſt indifferentia ᷣm
