nalis creatura filius dei apppellatur.

Membꝛũu terceimn

Snſeqnter querit᷑ an mali boĩes vel demo
nes pñt dici filij dei? E ſic videt᷑ ꝑ pᷣdicta
cũ ſint creati ad imaginẽ. Pꝛetẽa factu⸗
ra ipſiꝰſunt.dĩc at był. ꝙ hoies dicunt᷑ fi⸗
lij di ꝑ facturã. Cont᷑ eʒech.xvj.prᷣ tuꝰ amoꝛreus et
mf tua cethea dr de malis 4 1 YItez ioh.viij. dy abolꝰ mẽ⸗
dax eſt 1 pr eiꝰ.̊ ꝑ mẽdaciũ intelligit om̃e perm. om̃e eĩ
mẽdaciũ pctm ẽ vt dĩc augꝰ. glibet enim petoꝛ filiꝰẽ dya
boli:nõ & dei. Et ioh. viij. vos ex re dyabolo eſlis.. j·
Joh.iij. in H maifeſii ſunt filij dei 1 filij dy aboli. 4 YIZtem
dy abolꝰnõ hʒ poſſibilitatẽ aliquà ad mutatõeʒ dine bo
nitatis. cũ volũtas ſua ſit vlłr ria volũtati dei. Kñ.
creatura rõnalis dr imago eo ꝙ dei capax. Iſta capaci
tas ſiue potẽtia ꝑ pctm coꝛrupta ? in dyabolo. nec ẽ re⸗
creabilis dyabolꝰnec pnĩe ſuſceptibilis vt dĩic dam̃ 1ð0
nõ eſt fili dei p fuit. qꝛ nõ eſt imago ĩ eo vtẽ ad deũ ꝑtici
pandũ:ſᷣ fuit a pncipio creatõnis. ſiłr dᷣm de dãnatis.
De alijs malis dᷣm ꝙ ſimpkr ſt filij dy aboli: ſm quid
aut filij cei. es ꝙ in ißis pkas eſt ad recreatõeʒ.et ita ca⸗
pacitas licet diminuta: et ita eo modo filij qͥ capaces.

Membrum quartu

Einde querit᷑ vtrũ adam in ſtatu innocen⸗
tie dicet filiꝰ dei. Ad qð ſic.j.ſnĩaꝝ.di.xx⸗
vj.dr.ꝙ nos ſumꝰ priꝰ nati qᷓᷓ ſilij. Scom
boc videt᷑ ꝙ adã in pᷣmo ſtatu nõ fuit filiꝰ
nec angls. ſiłr 2 ꝙ poſtea nõ potner̃t dici filij adoptiui:
q; adoptatio ẽ mutatõ ab ira in amorẽ. Rñ. qð di ꝙ
naſcimur pꝛiuſꝙᷓ ſimfilij ĩtelligẽaũ eſt de ſtatu pᷣlapſuz
Añ adem fuit ſil plaſmatꝰ? filiꝰ. poſtea mutari potu⸗
it in filiũ gre. vñ ing logtur de filijs ꝑ adoptõneʒ· et ſilx
fuit ĩ adã: q; pꝛiꝰfuit ꝙᷓ fuit filꝰ ꝑ cazʒ EFtũfaciẽtẽ. Sʒ in
boc ẽ diſſile. ꝙ nos ſumꝰpꝛiꝰſilij ire qð ipe non fuit. No
tandũ etiã ꝙ adã et ſi nõ tꝑe tñ natura pꝛiꝰfuit qᷓ filins
tei ſiue ꝑ gram innocẽtie:ſiue ꝑ gẽam gtüfacientẽ. ſicut

pꝛius eſt 2 iderare natu rã:poſtea eius innocentiã. 4 ADd
aliud dicẽdũ.ꝙ cũ adoptio ſit mutato in gratiã. duplex

dicit᷑ adoptio:ſicut duplex mutatõ. ANutatõ em̃ quedaʒ
eſt ſᷣm otradictionẽ ſiue negatõnez: quedã 'ᷣm otrarita⸗
tem. ſicut cuʒ anima mutat᷑ ab ignoꝛantia in ſciam.cum
mutat᷑ ab ignoꝛãtia in ſciam m negatõnẽ:iũc eſt muta⸗
tio ſm ↄtradictõeʒ. cuʒ vᷣo ab ignoꝛantia ᷣm diſpoſitõeʒ
mutatio eſt m ↄtrarietatẽ. Scoõm hoc adoptio põt eſſe
mutatio in gratiã 'm negationẽ. cum ſcʒ de nõ grato fit
gratus. vel põt eſſe mutatio de ingrato m diſpoſitõem
pꝛimo mõ fuit adoptõ in adam. ſecũdo modo in nobis.

Membrum quintum

Onſequẽter querit᷑ an ſanctiſicati in vte⸗
ro dicãt filij. nam ſi nõ ſumꝰ prius nati qꝙᷓ
filij. cũ ülli nõdum ſunt nati:nõ eꝛũt filij·

—eweh aPnen „.— 2.2* 9

8 5K α ne “

Contra. creatio pcedit recreatiõem ⸗ oditio ſanctifi·
cationẽ.ſanctificatio vᷣo ponit filiatiõem. Cum ergo iã
in vtero ſint ↄditi ⁊ ſanctiſicati:ergo filj. MKñ. eſt na
tiuitas duplex.natiuitas in vtero qua pꝛiꝰſueꝛũt nati:
natiuitas ex vteꝛo qua non.

Nueſtio. lxj. de nomine

filij quo dicitur imago.

Onſequenter que

ritur de noĩe imaginis eo eniʒ dicitur
imago quo filius vt dicit aug. de quo
querunt᷑ bec. Primo an imago in di⸗
uiis dicatur eſſentiałr. et quid ſit ᷣm
q lic accipit. Secũdo ꝗd imago in diuinis ꝑſonaliter.
Tercio quõ imago eſſe ↄueniat ſoli filio. “

7

Membrum primum

D pꝛimũ ſic imago eſt cui⸗ generatõ per
imitatõem eſt ſicut dicit phus.teʒ byk.

in li. ð ſinodis. imagoẽ eius rei quã ima
ginat᷑ ſpẽs indifferẽs. Iteruz imago ẽ rei
ad rem coeq̃ᷓndã imaginaria indiſtincta ſimilitudo.
4Contra pᷣmaʒ ſic obijcit. nam Em hoc nõ erit imago
qð nõ erit ens ab alio. cũ imago ſit cuiꝰ generatõ ꝑ imi
tationẽ eſt.non & diuĩa natura poterit dici imago: nec
trinitas ꝑſonaz. q eſt ↄtra bylariũ.iiij· de trini. deus
ad cõem ſibi cũ deo imaginẽ eandẽq; ſilitudinẽ reperi⸗
tur boĩem oꝑaꝛi. Steʒ otra bedã. gen. j. Faciamꝰ hoĩeʒ
ad ⁊c.glo.cũ dĩ faciamꝰet nraʒ:nõ eſt vna coĩs imago
dei 1 angloꝝ: hᷣ triũ ꝑſonarũ intelligit imago. Querit
bm h. qd ſit imago aut eẽntia ſolũ:aut eẽntia in ꝑſo⸗
nis. 2 cũ imago intelligat qᷓ eſt coĩs triũ ꝑſonaꝝ ⁊ inqꝙᷓ⸗
tum bmõi ſiẽ dĩc beda:erit imago ßm hac acceptatõezʒ
eẽntia in tribo ꝑſonis. Et hᷣ eſt ꝗð aug· in fmõe de ima
gie. Eſt ſilitudo fnitatis ĩ aĩa q ẽ ad imaginẽ ſui pdito
ris.ꝑfecte in pr̃e ⁊ filio et. l. l. vdita. Et lʒ illa vni'na⸗
ture ſit: hʒ tñ in ſe tres dignitates. intellctm. volũtatẽ.
2 mẽoꝛiã. Et ſic copĩ eofiliꝰ deꝰ. l. l. nõ tñ tres dij. ita
aĩa ẽ intellectꝰvolũtas ⁊ mẽoꝛia: non iñ tres aĩe. Ex B
relinqtuꝛ ꝙ cũ dĩ imago in dinis eẽntialłr: imago? eẽn
tia iĩ tribo ꝑſonis. Sʒzptra ſi imago dĩc eẽntiã in tri
bus ꝑſoĩs:q̊ ꝑ intellectũ abſtractis ꝑſonis nõ erit dicẽ
imagineʒz · igit nec aĩa poterit dici ad imaginẽ. qð eſt ꝰ
aug. in mone de imagine vbi dic. ꝙ aĩa gerit quadaz
ſilitudinẽ trinitatis ſᷣm qu ? imago oĩpotẽtis dei. pri
mo in eo ꝙ ſiẽ deꝰẽ viuit ſapit: ita amĩa dina Fm ſuuʒ
modũ ẽ viuit⁊ ſapit. Sʒ viuẽ ⁊ ſape poſſum'intelligẽ i
eẽntia dei circũſcripta t nitate ꝑſonaꝝ 57 imaginé no
g̊ͤ imago die cẽntiã in ꝑſonis.¶¶ Itez obiſcit. cuʒ imago
ſꝑ dicat᷑ ad aliqd.ſ.alicꝰ imago aut aliqᷣrũ.ſi eẽntia di⸗/
uina eſt imago: igit erit alicꝰſed cuiꝰ:nõ põt dici p ali
cuiꝰcreati nec aliquoꝝ:quia nõ poſſet niſi diuinaru ꝑ/
ſonarum. ſed cum neceſſe ſit diuerſitatem eſſe vel al⸗
teꝛitatem imaginis et illius cuius eſt imago: nulla eſt
autem diuerſitas vel alteritas eſſentie ad perſonas: n
igitur eſt eſſentia imago perſonarum. nullo eꝛgo modo
poterit dici image· Rnſio.dicendum ꝙ imago dici
tur dupliciter. ꝓprie ſcilicʒ quod ad imitatoneʒ alteri⸗
eſt: et impꝛopꝛie· et boc dupłr. Ano modo ad cuiꝰ imi⸗
ctatõez alteru eſt erpſſum. Alio mõ ſm ꝙ in imitatone
ſunt aliq̃. Pꝛimo mõ dĩr q̃ſi paſſiue.ſ.forma expᷣſſa ad
imitatiõez alteri. Sco mõ qſi actiue. ſ. foꝛma ad cu⸗
ius exp̃ſſionẽ eſt alia. Tercio qᷣſi relatie.ſ. reſpect imi
tatõnis aliquoꝝ in aliq̃ foꝛma.m pꝛimũ modũ centia
dina ñ pt dici imago:bᷣ filiꝰdi imago pr̃is:⁊ bõ imago
ci bm ſuũ modũ. Scdm aliũ moduũ eentia dina in ꝑlo
uis dicitur imago bominis. quia ad imitationeʒz eius
erpſſiſſime eſt hoõ. Scoõm tercium moduz dicitur eſſen⸗
tia imago perſonarũ.quia ſᷣm ipſam ſunt in omnimno⸗
da imitatione eſſentie et virtutis · et tunc ſignificatur

Göe „nd 1a) or o “ *
3 2 22.6) Er . A. MZ D:1 ecN 4 πα
HoifHα& E EXN N P

=

cü?
ſpee
per
amn
nen
G
gtutt
⸗
ilt
ape
pdie
Nne
ſpii
ſiute
ſeinj
cp
he⸗
nni
tin
fusk
gene
D
de
Gn
i
in
lol
c
lin
gaen
lor .
uen
inag
fute
ne
mmn
ſſcren
taloͤn

udn
San
libue

ikin
ap⸗
ſche
nag
Nine
ſoni⸗
⸗
nſie
ſoti
ſu
c.
i
Fa⸗
Une

ſannß,
eni
Wahmn
hütnt⸗

bine.
ge

Pdeitur
Ean⸗
gdind⸗
bidſibe
Monalite.

hnl

energiͤne
Nez
eiquimn
imogoint
ſiminn
eritim
eraböpn
imagene
Nnini
dinitepen
Niankig
coigin
go Qu
liging
Noprini⸗

cceptato

ſde ima
ſeſfuiocito
acnöene⸗
n ddi
reed
eo di G
imagnien
eiftünn
höcft
Gni
en guͤtz
ſeton
afnſn
memnelgi
. inogni 6

Pen N
ſieinnneqnn

ortncgn
Divinarup⸗

eſe telal/
ulne
gfonasꝛn.

gono
nigpenn
ezllen
cud in

ſe
nung

eſenin

tinae n

Nueſtio

eſftentia diuina vt relatio velut foꝛma reſpectiua:quen

admodũ ſignificat᷑ ꝑ hoc nomẽ ſiłitudo.nec ſeqtuꝛ ex H
ꝙ ſit altitas vel diueꝛſitas eſſentie ad ꝑſonas:ſ ꝙ aliꝰ
modꝰ vel alit᷑ intelligẽdi eẽntiã ⁊ ꝑſonas.¶.Qota ẽ q;
cũ dr̃ eſfentia imago triũ ꝑſonaꝝ.ↄnotat᷑ relatõ vel re
ſpect intriſecꝰ pſonaꝝ in eqlitate eſſentie. Vñ beda ſu
per geñ. aciamꝰhoiem ad imagi.⁊c̃. In eo ̈ dr faci
amus:vna opatio triũ ꝑſonaꝝ erpᷣmit᷑.in eo ꝙ ad ima
ginem:vna et eqᷣlis ſuba trinitatis. ſm vᷣo ꝙ d imago
ad hoĩem:notat᷑ reſpectꝰextrinſecꝰz onotat᷑ reſpectꝰcre
ature imitãtis expᷣſſe deũ.Fm ꝙ poſſibile ẽ.⁊ ẽ exeplum
hocũ dicit᷑.iſti ſunt ſiłes:notat᷑ intrinſeca relatõ.⁊ cuʒ
dr iſti ſunt ſiles illi:notat᷑ extrinſeca.ꝛ per hoc pʒ ſolo
ad pꝛimũ ⁊ vltimũ obᷣm.¶ Av illud vo qð qrit an ima
go dicta de eẽntia ſignificet eſſentis aut etiã in ꝑſonis.
dom ꝙ imago impꝛopꝛie ſignincet eẽntiã:minꝰmm ꝓprie
ſignificat eẽntiã in ꝑſonis.⁊ rõ huiꝰeſi:qꝛ imago notat
plitateʒ. ⁊ dic reſpectũ ꝗ reſpectꝰ plin eſt.qꝛ ex pte eſſen
tie inꝙᷓtuʒ hmõi nulla plitas eſt niſi ↄſideret᷑ ĩ pſonis.
2 tũc płitas ꝑſonaꝝ ẽ vnitas ſᷣm quã ſigficat᷑ imitatio
ex ꝑte eẽntie ꝓpter quã imago minꝰ ꝓpꝛie ſũpta ſigficat
eẽntiã in ꝑſonis.magis vᷣo im pꝛopꝛie poſſet ſigniticare
eẽntiã vñ ſᷣm quẽdã modũ abſtractis ꝑſonis intellige⸗
mus hoĩeʒ ad imaginẽ tei ſᷣm eẽ viuẽ et ſapẽ.nec ĩtelli⸗

gemer ꝑie eẽntie plitatẽ vel diuerſitatẽ ſube nec diſti⸗

ctõeʒ ꝑſonaꝝ ſᷣm hũc modũu:ł̊ multiplicitatẽ vᷣtutis.nõ
dico młtitudinẽ:qꝛ młtipliecitas vᷣtutis dr reſpectu eſſe
ctuũ.Eſt eniʒ regula.quanto aliꝗd ſimpliciꝰin eẽntia:
tanto mitipliciꝰin vᷣtute ſiẽ pʒ.imaginatõ ſimplitior ẽ
in eẽntia ſenſu exterioꝛi:⁊ młtiplicioꝛ in vᷣtute.rõ ima⸗
ginatõe:intelletus rõe.Fm hoc q̊ diceret᷑ ꝙ imago ↄno
taret młtiplicitatẽ.¶¶ Iteʒ qrit᷑ ̃m ꝙ imago dic eẽntiã
ad cniꝰimitatõʒ fit alind:ꝗd pciſe ſit imago: nũqꝗd erit
eintia ſjm rõnem erẽplaritatis.Cont᷑ ſi h: q̃cũq; ſũt
ad exẽplar erũt ad imaginẽ ſ̊ oms creature fũt ad exẽ
plar. om̃s create ſunt ad imaginẽ᷑, g ipᷣis poterit ↄue⸗
nire iſtð: faciam ꝰad imaginẽ ⁊c.qð negãt os. Rñ.
imago dic diuinã eẽntiaʒ in tribo ꝑſonis vt exẽplar ad
imitatõeʒ expᷣſſam. ⁊ hoc ẽ plena 2 pciſa rõ imagis ᷣm
puemit dine eẽntie ĩ tribo ꝑſonis.adait᷑ at ſuꝑ ronem
exepiaris reſpectꝰimitatiois expᷣſſe ꝗ quidẽ reſ pets erit
in creatura.ſ.aĩa rõnali eꝑatione dei:⁊ ↄnotatꝰin ſig⸗
catõne imagĩs ſᷣm q deſigt dĩnã eẽntiã in tribo ꝑſonis
Membrumtercimm
Eide q̃rit᷑ ꝗd ſit imago in dinis ſᷣm ꝙ ac
cipit᷑ ꝑſonałr. Ad qð nota duas diffini⸗
tõnes byl.pᷣma ẽ hec.imago ẽ ei qð ima
ginat᷑ ſpĩs indifferẽs. Scda ẽ ima⸗o rei
ad rẽ coeq̃ndaʒ imaginata ⁊ indiſcreta ſilitudo. Pꝛĩo
& querit᷑ partibus pꝛime diffinitõnis. Scdo de par⸗
tibus ſcdᷣe. Lercio de dr̃ia haꝝ diffinitionũ.

Articulus primus

Aerit᷑ ̊ pꝛio de ᷣma diffinitione. Qam die
hyl.ↄñter.ꝙ nece ẽ imaginẽ hr̃e in ſeſi pẽʒ 7
eẽntiã ⁊ naturaʒ actoꝛis.qᷓre ̊ magis diffi
nit᷑ imago ꝑ ſpẽm ꝙᷓ ꝑ naturs vel eſſentiã. q̃re magis
appꝛopꝛiat᷑ imago filio qᷓ; eentia vel natura? JItẽ ſpñſ⸗
ſets eit ſpẽs indifferẽs in ſha cũ pꝛe.et ipᷣm repñtat:q̊ẽ
imago ipiꝰ.¶ Itez ꝓỹ dẽ ibi ſpẽs. aut em ſpẽs dĩc eẽnti
ain: aut ꝑſonã.nõ eẽntiã:qꝛ eẽntia nõ dr relatie.nec ꝑ⸗
ſonã:qꝛ nõ ẽ perſona indifferẽs ſ̊ differẽs filiꝰa patre.
Item qrit᷑.ſi pũſſctẽs ẽ ſpẽs vel imago:vidr̃ em ꝙ ſic.
qꝛ ſicut filiꝰ repntat pꝛem.et ↄuenit cuʒ eo in ſuba a in
notõne.qꝛ aliꝰa filio ſiẽ a pr̃e.ſiẽ ſpũſſcis indifferens ẽ
in ſuba cũ filio et᷑ in notiõe.qꝛ ſicut filiꝰq pꝛe ẽ:ſic ſpũſ⸗
ſctt. Rñ.ꝙ imago ? ſpẽs.i.ↄfoꝛmitas expᷣſſiua eius
quẽ imagina.i.repñtat ⁊ indifferẽs in ſuba cũ illo.qð
dr ad dr̃am imaginis create.q̃ olteriꝰ?ẽ ſube cũ eo quez
imaginat. Av illð g̊ qð pᷣmo q̃ritur. d ᷣm ꝙ ſpẽs re⸗

cAAN Bo Fr 2) 6/ft⸗
1in/

lxj.

feretur ad cognitõnem. cognitio aũt atpꝛopꝛiatur filio

iõ imago magis ꝑ ſpẽm diffinit᷑. Differut aũt ſpẽs.2
natura. et eẽntia. Eſſentia eĩ eſt q res ẽ. natura vpo mo⸗
uet vel agit:ſpẽs qͥ ↄſcitur.¶ Ad aliuq dðm. ꝙ ſpẽs h̊
dr relatiue.dic em eẽniiã:h̊ ↄnotat oↄfoꝛmitatẽ plenam
quã hʒ filius cũ pr̃e in eẽntialibo ⁊ notõe. lʒ em̃ ſpũſſã⸗
ctus hʒ ↄfoꝛmitatẽ in eẽntialibo:nõ tñ hʒ cũ pre in ali⸗
qᷓ notõne.vñ nõ põt dici ſpẽs indifferẽs put ſumit᷑ ſpẽs
in hac difinitõe.dĩc em̃ dĩnaʒ eẽntiã ſ ↄnotat notõna⸗

lem ↄſoꝛmitatẽ.¶ Nd aliud dõm.ꝙ ſpẽs ſi uꝑponit dinãv

eſſentiã. ⁊ ſuponit ꝑſonã: ⁊2 ↄnotat ↄfoꝛmitatẽ vñ eſt in
qifferẽtia in ↄfoꝛmitate q eſt notiõis:nõ ꝑſone. Vñ qðᷣ
dr̃ ſpẽs indifferẽs.idem ac ſi diceret᷑ ꝑſona ↄfoꝛmis in⸗
differẽs:vt notet᷑ indr̃a reſpectu ↄfoꝛmitatis nõ reſpe⸗
ctu ꝑſone.⁊ iſta ↄſoꝛmitas attendit᷑ ᷓtum ad eẽntiã: qꝛ
pr et filiꝰdeꝰ.qtuʒ ad notõeʒ:q; vterq; ſpirat ſpiñſcim
Ao aliud qð obijcit᷑ꝙ ſpũſſctẽs ẽ imago filij.qꝛ ↄneĩt
cũ eo in eẽntia et in ꝓpꝛietate q eſt:qꝛ ipe ab alio ſiẽ fili⸗
us.ꝑ auẽteʒ dam.dm ꝙ ẽ ab alio no facit notõeʒ per
ſone:qꝛ equiuoce dr de filio et ſpũſcto. preterea eſſe ab
alio ſiue acciꝑe nõ notat niſi puatõeʒ ſeu negatõeʒ. idẽ
em̃ ẽ accipẽ qð nõ habẽ a ſe.ad h̊ aũt ꝙ dicat᷑ aliqd eſſe
imago alteriꝰ:exigit᷑ ↄfoꝛmitas in aliq põne.nõ em̃ la⸗
pis dr̃ imago ligni qꝛ nõ eſi hõ. Qð aut dic dam.ꝙ ſpi
rituſſet᷑s eſt imago filij intelligitur effectiue:2 illud am
plius declarabitur.
Articulus ſecũdus
Cðo q̃rit ꝑtibo ſcðe diffinitõis q̃ eſt.ima
goẽ rei ad rem coeqͥndã imaginata et indi⸗
f(ſcreta ſilitudo. vr̃ em hec couenire eẽntie et
ſpũiſcto.idẽ eĩ ẽ ſilitudo ⁊ eẽntia.q̊ qeqd ↄuenit vni:et
alij.ſ̊ᷣ ſilitudini ↄueĩt ꝙ ſit imaginata: 7 eẽntie.¶¶ Itẽ
ſicut ĩ filio ⁊ pr̃e ẽ eẽntia ⁊ ĩ nullo differens:ita ⁊ ſ piri⸗
tuſctᷣo.q̊ imaginata ⁊ indiſtricta ſilitudo.⸗ Itez ſilitu
do aut ſumit᷑ ibi eẽntialłr:aut pſonałr.ſi eẽntialr:q̊ ma
le dr imaginata:qꝛ eẽntia nõ diſtinguit᷑ imaginatu aũt
dic diſtinctũ.ſi ꝑſonalłr: ̊ male dr ſilitudo indiſcreta.
ꝑſona em diſcreta ẽ ab alia. Rñ. ꝙ dr̃ ſilitudo ñ cõ⸗
uenit eẽntie.ꝙ dr̃ imaginata:nõ ↄueit ſpũiſcto.Siłitu
do em̃ dic duo.diſtinctões ꝑſonaꝑꝝ:qꝛ nõ ẽ ſilitudo eiꝰ⸗
dez ad ſe:et vnitatẽ foꝛme in q̃ aſſilant. O ꝗᷓ dic imagi
natũ:dr rõe expᷣſſe imitatõis. ꝙ dr indiſtricta:rõe vni⸗
tatis eẽntie.Cu qᷓ dr filius ſilitudo pr̃is.notat᷑ ꝙ ſit di
ſtinctꝰa pr̃e:⁊ ꝙ ↄueniat cũ eo in aliq̃ foꝛa.ſ.in eẽntia.
vñ ſilitudo Fm rẽ ſiue pᷣncipale ſigniſicatũ idẽ eſt ꝙ eẽn
tia. Sʒ eẽntia ſignificat abſolute ſiitudo vo ĩ reſpctu
eſt eĩ ſilitudo vnitas aliqͥꝝ in ſoꝛma.vñ nõ valet idem ẽ
ſititudo qð eentia.ſ ſititudo ẽ imaginata: ꝗ̊ ⁊ eẽntia.g
diſtincta.i Qà ſilłitudo nõ dr̃ imagiata rõe pncipalis ſi
gnificati:ſᷣ rõe imitatõis expᷣſſe ibi ↄnotate.ᷣ̊ indiſtri⸗
cte dr rõe pᷣneipalis ſigficati.ſ.eẽntie.Item ſpũſſetus
nõ ẽ ſilitudo expᷣſſa.qꝛ nõ ↄueit in notõe.Cnʒ ꝗ̊ᷓ dẽ ima
go ẽ ſilitudo indiſcreta. notat᷑ vnitas eẽntie diſtinctio
ꝑſonaꝝ.Cũ ðo addit᷑ imaginata:notat᷑ expᷣſſio ſilitudi
nis q ↄuenit ſoli filio.qꝛ filiꝰeſt ſilitudo pꝛis exp̃ſſa qð
nõ ſpũſſets.rei ad rẽ coequãdã dr ad dram i magis cre
ate q nõ coeqtur ei cuiꝰẽ imago. Aliter dicũt gꝗdã ad 5
dicta ⁊ ad vltio qᷓſita.ꝙ imago hʒ q̃ſi duo de ſuo intel⸗
lecto.eẽntiã in q coĩcat cũ actoꝛe:a diſtinctõeʒ q̃ diſtin⸗
guit ab eo. ⁊ hec duo ſignificat hyl.in vtraq; diffinitõe
M em̃ dꝛ in pᷣma ꝙ ẽ ſpẽs indifferẽs:vniratẽ ſignificat
eẽntie.ꝑ h ꝙ addit᷑ quẽ imagiat᷑:notat᷑ diſtinctõ. VUnð
in hac diffinitõe ponit᷑ eẽntia recte:diſtinctõ obliq̃. In
altera vo diſtinctõ recte:eo ꝙ imago recipit diſtinctõʒ
in ſua diffinitõe ſiẽ ᷣmũ diffiniẽs.ſilitudo at dĩc diſtin
ctõeʒ qꝛ ſilitudo ſola nõ ẽ. vñ iſta diffinitõ oꝛdie ꝑtium
poſitõe differt a pᷣma.quẽadmodũ differt iſte due dif

finitões.ſimꝰeſt naſus curuꝰ: ſimitas ẽ naſi i curuitas.

Ex his pʒ dĩa ſm rõeʒ intelligẽtie ſpẽi et ſilitudis.ꝗa
ſyẽs demr̃at eẽntiẽ ſiue nataʒ:ſilitudo diſtictõeʒ.ſpes

em̃ ẽ q̊ͥres ↄgnoſcit᷑⁊ idẽ ↄuenit ſilłitudini:łᷣ addit ſili
tudo eẽ ab alio. Uñ ſiłitudo ẽ ſpẽs ens ab alio. Sʒ ad/
huc imago addit ſupᷣ ſiłitudinẽ expᷣſſionẽ ↄueniẽtie. vñ
dicit aug.in li. lxxxiij.q oĩs imago ẽ expᷣſſa ſilitudo.
addit᷑ poc ad demõſtrandã veritatẽ rei cuiꝰ ẽ unago.
2 iõ in diffinitõe imaginis addit᷑ imaginata ſup ſiłitu
dinẽ ad demõſtꝛandũ expᷣſſionem ſiłitudinis. Vltra vᷣo
addit᷑ indiſcreta: ad demõſtrandũ veritatẽ eẽntie ⁊ in⸗
dr̃am. Si gꝗs aũt obijciat ꝙ oppoſitõ eſt cũ dr indiſcre⸗
ta ſiłitudo.qꝛ ſiłitudo dĩc diſtinctõnem: indiſcꝛeta in⸗
dr̃am. dm ꝙ indr̃ia eẽntie nõ opponit᷑ diſtinctõni ꝑſo
naꝝ. ¶ Qotandũ at᷑ eſt er his qᷓ dic był.ꝙ ncce ẽ imagi⸗
nẽ hr̃e ſpẽm naturã a eẽntiã actoꝛis.pʒ ꝙ ſpẽs nõ ẽ pꝛo
pꝛietas imagis ſ̊ ſolũ axpꝛopꝛiata.ſupponit᷑ ei ideʒ no⸗

mie ſpẽi eẽntie nat᷑e. Iteʒ ꝑ ꝙ dr ad rẽ coeq̃ndaʒ in

ſcdᷣa diſtinctiõe imagis demõſtratis. ꝑfectõ ſiue ꝑfecta
rei impletõ vñ aug.imago ſi ꝑfecte implet id cuiꝰẽ ima
go. coeq̃tur ei:nõ illud imagini.ꝑ illã ſcdᷣaʒ dr̃aʒ ſeꝑa
tur imago increata a creata. qm̃ vo imagiata notat di⸗
ſtinctõez q̃ non ↄuenit eẽntie:iõ nõ ponit᷑ recte ̊D obliq̃
in pᷣma diffinitõe. vtoiceret᷑:imago ẽ ſpẽs indifferens.
qꝛ ſpẽs ibi ſupponit eẽntiã.ponit᷑ a recte in ſcðᷣa: qꝛ ſi⸗
militudo ſuꝓponit reʒ diſtinguibilem vel diſtinetam.

Articulus tercius

Einde q̃rit᷑ de dr̃a haꝝ diffinitõnũ.qᷓuis iã
tacta ſit.in vtraqʒ eĩ notat᷑ qð ẽ ↄueniẽtie et
qð ẽ dr̃e.alia eĩ ẽ ↄueniẽtia ⁊ alia dĩa ima⸗
ginis ad id cuiꝰẽ imago. In pꝛĩa eĩ cũ dĩ ſpẽs indrñs.
notat᷑ ↄueniẽtia. in ſcða cuʒ d ſilitudo indiſcreta:no⸗
tat ↄueniẽtiã.ꝙ addit᷑ imaginata:nõt driaʒ. Querit ꝗ
quõ differãt. Rñ.cũ filiſit expᷣſſa ſiłitudo pr̃is q̃tũ
ad cognitõeʒ ⁊ vᷣtutẽ qᷓ ei attribuit᷑.inqtuʒ ẽ dei ðᷣtus et

ſapia.pᷣma diffinitõ imaginis dat᷑ ᷣm expᷣſſaʒ ſititudi

nẽ qtũ ad cognitõeʒ.vñ dĩ ſpẽs indrñs:ſpẽi aut rõ ꝑti
net ad cognitõezʒ. Scðdᷣa vo diffinitio dat᷑ ᷣm expᷣſſaʒ ſi⸗
litudinẽ in vᷣtute.vñ dr imago rei ad rem coeq̃ndã ima
ginata ⁊ indiſcreta ſiłitudo.eqͥlitas at᷑ dĩc vnitateʒ in⸗
qᷓntitate qᷓ in dĩnis ẽ virtꝰ.coeq̃litas vᷣo dic expᷣſſaʒ imi
tatõeʒ in vᷣtute.q¶i ꝛota et᷑ ꝙ filiꝰdr̃ eẽntia inqtuʒ eſt ⁊

bʒ eſſe.natura inqꝙᷓtũ hʒ eſſe ꝑ generatõeʒ.ſpẽs vᷣo dici⸗

tur ineỹ̈tum ẽ pᷣncipiũ ↄgnoſcendi patrem: et ſic pʒ dra
illarum diffinitionum.

Mlembꝛum tercium

Eſtat qᷓrendũ quõ imagis nomẽ ꝓpꝛie cõ
ueniat filio.⁊ qᷓrunt᷑ duo. Pꝛĩo vtꝝ nom̃
imaginis poſſʒ ↄuenire rõnali create? fi
lio dei.a ſi ↄueniat aliqͥ mõ:vtrũ vniuoce
vel equiuoce.Scðdo vtrũ poſſet attribui ſpirituiſancto

Articulꝰprimus

O pꝛimũ ſũt auẽtes.iAã dĩc aug.in ſᷣmone
de imagie. ꝙ nulli alij creat᷑e ab hoĩe dedit
ꝙ ſit imago.Geñ.j.Faciamꝰhoĩeʒ ad ima.
a ſili.⁊c.¶¶ Iteʒ aug.in li.de tri.qꝛ mẽs imago dei ẽ ca⸗
pax dei ẽ.¶¶ QOð ↄcedẽdũ ẽ. Sʒ adhuc qrit᷑ vtrũ equi
uoce dicat᷑ ð ſilio dei ⁊ hoĩe? vniuoce vr̃ ſic. Uniuo
ca eĩ dicunt᷑ qͥꝝ nom̃ cõe ẽ et rõ ſbᷣe eadẽ:ſ̊ imagini ꝓut
filiꝰdr imago:⁊ imagini/put homo dr imago: ↄueit rõ
vna.ſ.imago ẽ cuiꝰgeneratõ ẽ ꝑ imitatõneʒ:ꝗ̊ vniuoce
dr imago ð filio dei ⁊ hoĩe.¶ Cont᷑. imago q̃ ẽ filiꝰ:ẽ ſi
militudo expᷣſſa a pꝛe in idẽptitate ſbe.imago q̃ ẽ hõ in
diuerſitate ſhᷣe:g& nõ vniuoce dicet᷑ imago.⸗ Itẽ imago
q̃ eſt filiꝰẽ expᷣſſa a pꝛe.imago q̃ ẽ hõ a tota tnitate: ꝗ̊ñ
vniuoce. Rñ.dðm.ꝙ ẽ imago creata ⁊ ĩcreata:quẽ
admodũ verbũ.⁊ qꝛ nł ẽ vniuocũ creat᷑e ⁊ creatoꝛi.iõ
imago non dẽ vniuoce de hoĩe? de filio dei.qꝛ imagoẽ
ens ab alio ꝑ imitatõeʒ:ſ̊ ens ab alio nõ dr vniuoce de
hoie ⁊ filio dei.qꝛ inqtũ dr de filio dei:hec pᷣpoſitõ ab:
nõ diĩc cãlitatẽ ſᷣ̊ nat᷑e oꝛdinẽ inqᷓtũ de hoĩe dr:culitatẽ

notat. ſitr iſte terminꝰ alio ꝓut ens ab alio de filio dei
dr:ſuiponit ꝑſonałr nõ eẽntialr.vñ diſtinctõneʒ notat
vndab altẽo 'm ꝑſonalẽ ꝓpꝛietatẽ:nõ ſm eẽntiã. Pꝛout
dr de hoĩe ens ab alio:iſte terminꝰalio ſupponit eẽntia
lit᷑: æ notat drſiiatẽ ſᷣm eẽntiã imaginis ad id cꝰẽ ima⸗
go. vñ imago ꝓut dĩ de filio: tm̃ ad prez refert᷑. ꝓut dĩ
de boĩe:ad totã trinitatẽ. ᷣm eĩ mẽoꝛià intelligẽtia ⁊ vo
luntatẽ q̃ ſunt ĩ mente:d hõ eſſe ad imaginẽ dei. vñ eſt
imago trinitatis et vnitatis.et hoc ſigſicat᷑ ꝑ hoc ꝙ dĩ
faciamꝰboĩem ad imaginem ⁊c̃.filius do nõ eſt imago
trinitatis ? vnitatis:ſᷣ ſoluʒ pr̃is.qꝗa ꝗ̊ imago dicta de
filio reſpectu pr̃is nõ impoꝛtat diſtinctõeʒ eẽntialẽ ſed
ſolũmodo ꝑſonalẽ:ideo dicit᷑ de filio qm̃ eſt imago pa⸗
tris.nõ ad imaginẽ vt dĩic augu.de hoĩe vo dicit᷑ qm eſt
imago et ad imaginẽ: vt ꝑ hac pᷣpoſitõneʒ ad:notet᷑ di⸗
uerſitas imaginis ⁊ ſeꝑatoi aꝛe cuiꝰẽ imago.⁊ ſᷣm boc
ʒ quõ imago nõ ſumat᷑ vniuoceimago eniʒ ꝓut dr̃ de
filio ſic diffinit᷑ ab hył.in li.de ſinoð.imago ẽ eius rei
quã imaginatur ſpecies indifferens.

Articul?ſecundꝰ“
Ecũdo querit᷑ vtrum nomẽ imaginis poſſit
attribui ſpũiſcto.Qam videt᷑ ei ↄuenire pᷣ⸗
dicta rõ imaginis.¶ Item dam̃.diecit ꝙ ſpi
rituſſcẽs ẽ imago filij ꝑ quã xpᷣe inbhabitãs hoĩem:dat
ꝙ bſm imaginẽ eſt deꝰ. ¶ Pꝛetẽa. ſic filiꝰ a pr̃e hñs cum
pr̃e nate indr̃iaʒ:ita.ſ.ſ.ẽ a pr̃e hñs cũ pre nature iĩdiſ
ferentiã. q̃re videt᷑.ſ.ſ.imago pr̃is ſic filiꝰ. õ em̃ vidr
filiꝰ dici imago:niſi gqa ẽ ab ipᷣo ꝑnate indr̃az. Rñ.
ßm aug. in li. de tri. 7. lxxiij.q. Dĩs imago ẽ ſilitudo:b
nõ ↄuertit᷑ eſt em̃ imago expᷣſſa ſiłitudo q̃ in creaturis
determinat᷑ qtum ad figuram qntitatẽ et materiã. In
creaturis em̃ filius materiã habʒ a pr̃e.in diuinis aũt
determinat᷑ qᷓtum ad natnꝛã ſimpliciter ⁊ rõnem natu
re.Eſt eniʒ filius ens a patre.coĩcans cum patre ĩ na,
tura et rõne nature.hoc eſt notione q̃ ſunt vnum princi⸗
piũ ſpũſſcti. Spũſſanctꝰpo habet vnitatẽ cum patre in
eſſentia:̊ nõ in ↄmuni notione q̃ ab eis ꝓducat᷑ alia ꝑ⸗
ſona.qꝗa ergo ratõ imaginis eſt ens ab alio:indifferẽs
illi in natura ⁊ rõne nature:ideo eſſe imaginẽ pr̃is cõ⸗
uenit filio nõ ſpũiſcto.ideo eſſe imaginẽ pris oↄuenit ſi⸗
lio et ratõ ſupꝛapoſita ab hylario.ſᷣ nõ ↄuenitſpũiſan
cto.i Qam noĩe ſpeciei intelligit hylariꝰ nõ ſolum ↄfoꝛ⸗
mitatem nature:ſed etiã ↄmunitatem notionis.hoc eſt
quod dicit Rich.in li.de trinitate.fides catholica con⸗
fitetur: qualis pater talis filius talis ſpirituſſanctus.
vterq; ꝑ omnia patri ↄſimilis et coequalis. Si igi
tur filius rete dictus eſt imago patris rõne expꝛeſſe in
eo ſiłitudinis.cur non etiam ſpirituſſanctꝰimago pr̃is
recte dicatur:cum vterq; ſimilis ⁊ coeqͥlis inueniatuꝛ.
4 Sed buiꝰqueſtõnis nodum cicius vt credo ſoluimꝰ:
ſi ad ꝓprietatũ conſideratõnem recurꝛimus.Cõmuneẽ
om̃ibus om̃em plenitudinẽ habeꝛe.ↄmune patri filio
nõ tam habere ꝙᷓ; daꝛe.ꝓpꝛiuʒ autem ſpirituiſancto ha
bere nec alij dare. In hoc igitur ſolus filius expꝛeſſam
ſimilitudinem patris in ſe habet et imaginem tenet.ꝙ
ſicut diuinitatis plenitudo manat de vno:ſie et eadem
plenitudinis largitio manat ð alio.nec minus aliquid
nec alio modo accipit ſpirituſſanctꝰ ab vno qᷓ; ab alio.
nulla autem ꝑſona oĩno a ſpiritu plenitudinem diuĩta
tis accipit:et ideo imaginẽ patris in ſeipſo nõ expᷣmit.
Ecce habes cur imago pr̃is dicatur filius nõ ſpirituſ⸗
ſanctus. 4 Ad illud dam.ꝙ ſpirituſſanctus eſt imago
filij. dicendũ ꝙ filius dicit᷑ eſſe imago patꝛis multiplici
ter. Uno modo quaſi effectiue.ſicut eniʒ artifer habẽs
imaginem herculis in mente:ꝑ illam facit eam in ma⸗
teria:ſic pater ꝑ filiũ imaginem dicit᷑ oꝑari imaginem
creataʒ. lñ aug. ad ianuariũ.imago inuiſibilis pĩ̃is
ſaluatoꝛ nr ẽ.qᷓtũ ad pꝛez vitas ẽ:qᷓtũ ad nos ꝗbo reue/
lat imago ẽ:ſᷣ ſicẽ pr̃ ꝑ filium imaginẽ oꝑat᷑ imaginem

G r 7* il. de

— - — — — ————

———. — —– — — - ͥᷓͥ ᷑·̃ꝝ—mw—(———————

Kli
ncn
näͤen
ontfii
ſni uz
D
edn
ſhugff
hcfinecn
ogodende
Chnnleſet
inagope
daigin
Anorid
Paßnbe
nöpudin
igoictan

agini d

elouenlr⸗
n dictofß
hoend
ipfebizan
W
en a

villiuof
jingeanne
watenii
ndininisei
fönennun
mmpaneine
Vnum proc
cumponrn

dcntelts

orincſens
gini fhc
fis Nniß
nenthſe
öſolun,in
ſonihel
tpolcato
Buſſncns
nlio Hii⸗
ramſtn
ſnagopns
ſwvenun.
vlun
Ccure?
ma flio⸗
ſmnaobae
preſan
ntenet,
ereocen
gignit
abi⸗
emn diut
oͤcrpnt
ſprin
nulpſe
ſutohi
n ſvnne
nugnen
eii⸗
mran
Anen

rrnnrr —ʒ—

Queſtio
ereatõnis:ita ꝑ ſpmſctim imaginẽ recreatõis. et ita ſpi⸗
rituſſcĩs imago ẽ ſicut filiꝰſcʒ q̃ſi effectiue. Scðᷣm hoc
dðm de. l. l. ꝙ nõ dr imago ſimpłr: ſ q̃ſi effectiue ſcʒ
reſpectu imaginis recreationis. VUñ imago te ſpũſcko
duo imꝑtat.ꝙ ẽ a filio:et ꝙ eſt ab ipo donũ.Fᷣm ꝙ ĩ no⸗
bis ẽ imago recreatõis:ſed abſolute nõ eſt imago ſiẽ fi
lius.qꝛ nõ eſt a pr̃e vt bs ↄfoꝛmitatẽ in ꝓductone pſo
ne ex ſe. ¶ Sʒ adhuc obijcit᷑ ſic.filiꝰeſt imago pr̃is qa ẽ
eiꝰexpᷣſſa ſilitudo.ſᷣ̊ tũc cũ.ſ.ſ.ſit a filio q̃re nõ ẽ imago
filij:qꝛ eſt eiꝰexpᷣſſa ſititudo.nõ em̃ ↄtingit inuenire ex⸗
pᷣſſionẽ. Pꝛeterea filiꝰdr eſſe imago pr̃is ⁊ br̃e in ſe ex
p̃ᷣſſam pris ſilitudinẽ.eo ꝙ ſicut a pr̃e manat plcĩitudo
diuitatis:ſic a filio qre ſiir cũ eſſe ab alio ↄueniat.ſ.ſ.
erit. ſ.ſ.expᷣſſa ſilitudo filij. ¶ Rũñ.ſaluo ſemꝑ melioꝛi
iudicio..ſ.ſ.nõ dr eſſe imauo ꝓpꝛie nec filij nec patris
filij nõ pot dici:cũ filiꝰſit imago.ſi g̊ eſſet imago filij:eſ
ſet imago imaginis:qð nõ ↄuenit dict᷑.Et ẽ exempluʒ.
cũ a re extra naſcit᷑ ſilitudo.in mente artificis expreſſa
imago eſt. Si aũt pꝑ illà oꝑaret᷑ ſtatuam ad ſilitudineʒ
herculis.nõ diceret᷑ ſtatua imago ſilitudinis in mente
ſ magis ipſiꝰherculis.Siłr ᷣm hac rõnem cũ filiꝰrati
oneʒ medij hẽat nõ põt dici ꝙ. ſ.ſ.ſit imago eiꝰ:ſ̊ potiꝰ
pr̃is.nõ tñ drĩ imago pr̃is qm nõ eſt exrpᷣſſius ſilitudo.
qm̃ in filio eſt expᷣſſioꝛ.¶ Sʒ adbuc querit᷑.cum.iſ.ſ.ſit
oĩno ſilis pfr̃i ſiẽ filiꝰet in nullo diſſilis.q̃re nõ põt dici
imago pr̃is ſᷣm hãc rõeʒ ſiẽ ⁊ filiꝰ.Rñſio.imago dĩ q̃i
imitago.qꝛ repntat illud a quo eſt. Ddm ẽ igit᷑. ꝙ ꝓpꝛie
imago nõ dr miſi vniꝰ ſoliꝰ. vt imago achillis nõ ẽ niſi
achillis..ſ.ſ.a duobo ẽ.vñ neutrũ eoꝝ ꝓpne rñtat.ſed
filiꝰab vno ſoloẽ.nec rñtat niſi vnũ tm a qͥ eſt.iõ filius
tm̃ dr̃ imago.ſ.ſ.Et dr imago ſiue ſpeculu.qꝛ ĩ eo vidr
pr quẽ rñtat.ſicut ⁊ ᷣbũ dĩ qa ipᷣm norificat.Vñ ſuper
math.xj.emo nouit ⁊c̃. In verbo ſuo pater ſe decla⸗
rat:quia mentis nr̃e lumen eſt.

Nueſtio.lxij. de nomic

filij quo dicitur verbum.

Dnſequenter in
gꝛendũ eſt de noie filij qͥ drẽ ᷣbũ.Circa
qð q̃runt᷑ iſta..rio de intentõe ſeu ſi⸗
gnificatõe vᷣbi. Scðo de ꝓpꝛietate vᷣbi.
Tercio de operatõne verbi.

Membrum pemum
Rimo qꝛit᷑ de ſigſicatõe vᷣbi ſb qnq; arti
culis q̃runt᷑ qnq;. Pꝛimo ad cuiꝰpbi cre
ati ſiłitudinẽ dicat᷑ in diuĩs nomẽ verbi.
SESEcvæo vtv in diuis pꝛi ſit nomen noticie
ꝙᷓᷓ obi. Tercio fm quã intentõeʒ noticie dicat᷑ ᷣbũ:cuʒ
vᷣbũ ſit a noticia.Or̃to an effectꝰĩ creatura ↄnotet᷑ no⸗
mĩe vᷣbi.Quinto vtx filiꝰpoſſit dici cognitõ ſic verbũ.

Articulꝰprimus
D pꝛimũ ſic.pᷣbũ dr tripłr.ðᷣbũ ſenſibile vo⸗
cis.vᷣbũ intelligibile vocis:⁊ vᷣbũ ĩtelligibi
le rei.ij.ſapᷣ.Direrũt im pij apud ſe nõ recte
cogitates.Cõſtat ꝙ illud dicẽ nõ fuit vocis ſenſibilis:
ſ fuit dicẽ interiꝰ.Silr in euang.math.ix.vt qd cogita
tis mala ĩ coꝛdibo vris.et pᷣmo dr̃. Ecce ꝗdã tæ ſcribis
dixert:reliꝗt᷑ ̊ ꝙ cogitatõs dictõs dicũt. ¶ Itẽ aug.ſi

v̈ba nõ ſonat ĩ coꝛde nibilominꝰ dic ꝗ cogitat.ad cinꝰS
ſir ilitudinẽ vboꝝ or oᷣbũ etnũ:de qͥ dĩ fiat lux ⁊ facta eſt
lux:et vr̃ ꝙ ad ſiłitudinẽ vᷣbi vocis.qꝛ vᷣbũ rei nunꝙᷓ; aſ

ſumit foꝛaʒ ſenſibilẽ vocis.qꝛ iillud nõ fit vox:ſ̊ vᷣb vo
cis fit voxr.Sʒ vᷣbũ ef᷑nũ ẽ ad ſilitudinẽ illiꝰpᷣbi qð acci
pit foꝛmã vocis.qꝛ dr in pꝛia canoĩca. ioh.ij.c.ſuꝑ illð
ſi peccauẽimꝰc. In gl.ſic bũ nr̃m fit vox corꝑis qͥdã⸗
mõ aſſumẽdo foꝛmã in q̃ maifeſtat᷑ ſenſibo:ſicẽ buʒ dei
caro factũ ẽ aſſumẽdo ea foꝛmã in q̃ maifeſlat᷑ ſenſibus
boĩm.et ſiẽ vᷣbũ nrĩm fuit vor nec mutat᷑ in carnẽ:& aſſi

„

lxij.

mulat᷑ verbo vocis. Cont᷑.verbũ rei tolle:nec iã erit

verbũ intelligibile vocis: nec verbũ ſenſibile vocis.ſed
tolle vtrũq; eoꝝ:⁊ terciũ remanet.ꝗᷓ pꝛia intentio vᷣbi ẽ
in rõe vᷣbi rei: ꝓbatõ.Si ei res ipᷣa nõ ſit tibi maifeſta
aliq̊ mõ.vel ꝑ ſe:vel ꝑ ſuũ ſilłe:vel ꝑ ſuũ oꝓpoſitũ vł effe
ctũ nunqᷓᷓ ꝑ ſpem vocis ſenſibił duceris ad ↄgᷣſcendũ rẽ
gᷣpᷣma rõ vᷣbi ponit᷑ in re.ꝭ ad ſiłitudinẽ hꝰdicet᷑ veꝛbũ
eternũ. Pꝛetẽa pᷣbũ eternũ dr expᷣſſa ſiłlitudo dicẽtis.
verbũ ſenſibił vocis vel ĩtelligẽtie vocis nõ dr expᷣſſa
ſiłitudo rei q̃ ſigẽtuꝛ.Sʒ ipᷣm verbũ rei ẽ expᷣſſa ſilitudo
rei:q̊ verbũ increatũ magis aſſilat᷑ huic verbo q alijs.
Ki dieo ꝙ tripir dr verbũ vt dĩic an. aut logmur
cũ ſenſibilibo ſignis.aut eadẽ ſiꝗ q̃ foꝛis ſenſibilia ſunt
int᷑ nos inſenſibiłr cogitãdo:aut nec ſenſibitr nec ĩſen
ſibiłr ſignis vtẽdo.pʒ quõ tripir dr̃ verbũ. Concedo
aũt ſic̃ obim ẽ vltio.q; verbũ eternũ maxĩaʒ ſilitudineʒ
bʒ ad vᷣbũ intelligibile rei.¶¶ AUd h̊ ꝙ obijcit᷑. ꝙ vᷣbũ in⸗
telligibile rei nõ fit vox:ſᷣ verbum vocis fit vox.dico ꝙ;
ðᷣbũ intelligibile rei vnit ſe cũ bo vocis ſic̃ ſigtũ cũ ſi⸗
gno.⁊ ſic verbũ vocis ẽ q̃ſi hitus verbi intellcts rei nec
ter G̊ deſinit eẽ verbũ rei.ſic verbũ et᷑num vnit᷑ carni
nec mutat᷑ in carnẽ:ſᷣ remanet verbũ.verbuʒ ꝙ rei vnit
ſe cũ ᷣbo vocis.⁊ ſic factuʒ ẽ ſenſibile.nõ i ſe:ſ̊ in voce.
nec mutat᷑ in vocẽ lʒ voci copulet᷑. Unð illud qð dr̃ ab

aug.in gl.ſuꝑ.j.canoĩca.iohᷣ.ij.c.intelligr̃ de veꝛbo rei.

verbũ em intelligibile vocis fit ip̃a:ita ꝙ eadeʒ ſit eẽn⸗
tia vocis intelligibił a ſenſibił᷑.vñ hec ſentit᷑ in ſeipſa.
ſic nõ ẽ de vᷣbo rei.qꝛ verbũ intelligibile ſentit᷑ voce ſen⸗
ſibili:nec ẽ ipᷣa vox.̊ nõ ẽ alia nata pᷣbi intelligibił vo⸗
cis qᷓ; ᷣbi ſenſibił vocis.Vñ pʒ ꝙ marxie dr̃ verbũ eter⸗

nũ ad ſiłitudinẽ pbi intelligibił᷑ rei.qlſ Lotandũ cũ ver

bũ dicat᷑ ipa vox ſignãs extẽioꝛ.alio mõ ipᷣa imago vo
cis in aĩa. tercio mõ ipᷣa ſpẽs intelligibił qᷓ generat᷑ ex
mẽoꝛia vel ex ipᷣa ſcia rei.⁊ ad edꝰſilitudinẽ accipit᷑ ver⸗
bũ in diuis.ñ aug.ex plicat illud multiptr.xv.ð tri.
dicens.Quiſqs pt᷑ intelligẽ veꝛbũ.nõ ſolũ anteq; ſonet
derbũ:veꝛũ etiã anteq; ſonoꝝ eiꝰimagines cogitatõne

voluant᷑. Hoc ẽ qð ad nullã ꝑtinet linguã.iaʒ põt vidẽ
ꝓ h̊ ſpeculũ aliquã verbi illiꝰſiłitudinẽ.de qͥ dictũ ẽ. In

pncipio erat verbũ ⁊c.iAeceſſe ẽ eĩ cũ verbũ logmur.i.

qð ſcimꝰloꝗmur.ex ipᷣa ſcia quã mẽoꝛia tenemꝰ:naſcit᷑

verbũ qð ſit hmõi: cuiuſmõi ſcia de qᷓ naſcit᷑.ſoꝛata ꝗp⸗
pe cogitatõ ab ea re quã ſcimꝰ:veꝛbu ẽ qð in coꝛde dici

mus: qð nulliꝰligue ẽ. Itẽ in eodẽ verbũ rõnalis aĩan⸗

tis qð neq; ꝓlatũ eſt ĩ ſono:neq; in cogitatõe ĩ ſilitudi

ne ſoni:qð alicꝰlingue nõ c.oĩa quibo ſignat᷑ ſigna pᷣce⸗
dit: ⁊ gignit᷑ de ſcia qᷓ manet ĩ aio. qn eadẽ ſcia virtꝰdr
ſicuti ẽ.ſilima ei ẽ viſio cogitatõis viſiõi ſcie.⁊ ẽ in iſta
ſiłitudie vᷣbi nr̃i ſiłitudo vpᷣbi dei.qꝛ pt᷑ eẽ ðᷣbũ nrjm qð ñ

ſeqtur opꝰ:opꝰat᷑ eẽ nõ pt᷑ niſi pᷣcedat vᷣbũ.ſic vei bũ di
potuit eẽ nulla exñte creatuꝛa.creatura autẽ nulla eſſe

põt niſi ꝑ verbum ꝑ qð facta ſunt om̃ia ⁊c.

Articul ſecund?
Onſeqnter qrit᷑ an pᷣoꝛ ſit intẽtio noticie qᷓ
vᷣbi.dĩ ei pꝛio ſapie.fons ſapie vᷣbũ ĩ excel
Hſᷣ illud qð eſt fons alteꝛꝰ:ẽ pꝛiꝰintellectu eo
cui fons.cũ ̊ᷓ verbũ ſit fons ſapie:veꝛbũ pꝛiꝰẽ intelle
ctu ꝙᷓ; ſapia. Cont᷑ anſel.dicẽ nł aliud ẽ ꝙᷓ cogitando
intueri:h̊ intuitõ ad noticiã ꝑtinet vel ſapiaʒ:a intueri
pꝛiꝰ ẽ qᷓ; dicẽ:ꝗ̊ noticia vel ſapia ẽ pᷣoꝛ intellectu qᷓ; ᷣbũ.
¶ YStẽ. xij.ſapᷣ.oĩa in ſapia diſpoſita ſũt ̊ ĩ ᷣbo ſũt oꝑa

ta::qꝛ dixit facta ſũt.Cuʒ diſpõ pᷣcedat opꝰ: relinꝗt

ſapia ᷣm intellctm pᷣcedat vpᷣbuũ.ecci.j.Sapĩa dei oia

poꝛdiat ⁊c. Et ſeqꝗt.pꝛiꝰoĩm creata ẽ ſapia.⁊ pꝰſequit᷑.

fons ſapie vᷣbuʒ dei in excelſ. ẽ ſapĩia dei increata oĩa

p̃cedit.ab bac a ꝓcedit ſapia creata.ſ.oꝛdo rõnał in re
bo creatis mediũ ̃m ĩtellectũ.int᷑ hec duo ẽ ᷣbũ dei de

q̊ dr diri et facta ſũt. ̊ ſapia m ĩtellectũ por ẽ ꝙᷓ ᷣbũ.
KRñ.ↄcedẽdo om̃s rões q ꝓbãt ꝙ ſapia m ĩtellectũ

por ẽ qᷓ pbũ.tũ.ſ.qꝛ ſapia ẽ initiũ diſpois:tũ qꝛ vᷣbũ eſt

— —

initiũ oꝑis. lñ aũg.xv.de tri.verbũ rõnalis animan⸗
tis qð neq; ꝓlatũ eſt ĩ ſono nec in cogitatiõe ⁊c̃.vt ſupᷣ.
4Ao h̊ qð obijcit.fons ſapie verbũ dñi ⁊c̃.dico ꝙ non
exponit᷑ de ſapia increata ̊ creata.verbũ em̃ ẽ fons ſa⸗
pientie create.i.oꝛdinis rõnalis ꝗ eſt in reb creatis.

Articulꝰtercius

Onſeq̃nter q̃rit᷑ m quã intentioneʒ noticie
dicat᷑ verbũ.ſ.vtꝝ vᷣbũ ſᷣm ꝙ ẽ in rõne oꝑa⸗
tiua maioꝛẽ hẽat ſilitudinẽ ad vᷣbũ increatũ
verbũ ᷣm ꝙ ẽ in rõne cognitĩa et v ꝙ verbum hᷣm ꝙ
ẽ in rõne oꝑatĩa.xxxiiij.ecci.initiũ oĩs oꝑis vᷣbũ.verbũ
aut ſᷣm ꝙ ẽ in rõne oꝑatia eſt initiũ oꝑis:q̊ ſᷣm h̊ ðᷣbnz
erit expᷣſſiſſima ſilitudo ðᷣbi increati.vbo em̃ in cogniti
ua exñti deeſt aliꝗd ad h̊ ꝙ ſit pᷣncipiũ oꝑis:łᷣ ᷣbo oꝑa
tiuo nibil.¶¶ Iteʒz ioh.j. Dia ſunt ĩ ipo vita.ſᷣ bona ſũt
q̃cunq; viuũt in ᷣbo:mala at᷑ licet nõ viuãt in ipᷣo:tam
mala ↄgnoſcunt᷑ ab eo.lʒ em̃ ſimplicẽ noticiaʒ hẽat bo⸗
noꝝ ⁊ maloꝝ tñ nõ eſt niſi ors bonoꝝ tm̃.eodẽ mõ veꝛ
bu nim cognitiuũ reſpectũ hʒ ad bonũ et ad malũ. ſᷣm
auit ꝙ opatiuũ ẽ:pncipiũ ẽ bonoꝝ et ſic ᷣbũ oꝑatiuum
tm̃ hẽbit imitationẽ vᷣbi increati. Itez in cognitia eſt
dDuplex vᷣbũ.vnũ qð pᷣcedit ex cogitatõe:alterũ qð ex vi
ſione.qð & iſtoꝝ dr̃ ſilitudo vᷣbi increati? Uidr ꝙ iſtð
qð ex cogitatõe ꝓcedit.qꝛ dicit anſel.qd ẽ dicẽ niſi cogi
tando intueri:ſᷣ ↄtra.vᷣbum.ſ.cogitatiõis poſſibilitatẽ
hʒ ad verũ et ad falſum.qꝛ cogitamꝰqñq;ʒ verũ qñzʒ fal
ſum.ſ̊ verbũ ꝓcedẽs ex viſione determĩatũ eſt ad veruʒ
g verbũ er ciſione ꝓcedẽs ẽ ſiłlitudo vᷣbi increati.¶ Itẽ
iij. amos.nõ eſt ᷣbũ qð nõ reuelet deꝰac̃.ruelatio at eſt
ex ꝑte viſiõis.ſᷣ ᷣbo increato fit reuelatõ.vñ yſa.ij.ver⸗
bum qð vidit yſa.glo.vᷣbum qð ventuꝝ erat in carne.
Verbũ q̊ viſiois imaginatĩe vel intellectuał ẽ ſilitudo
vbi increati. Kñ.vbũ increatũ triplicẽ hʒ actũ.vnꝰ
eſt ꝙ pr ꝑ ipᷣm oĩa oꝑat᷑.v.ioh̊.pr̃ meꝰ vſq; mõ oꝑat᷑ et
cgo oꝑoꝛ:et ibidẽ oꝑa q̃ dedit mihi pr̃ vt ꝑficiã. Alius
actꝰ ẽ ꝙ pr̃ declarat ſe ꝑ vᷣbũ ſic dicit gl.bede ſuꝑę mat.
xj. Terciꝰactꝰ?.ꝙ vᷣbo reuelat ꝓphis q̃ futura ſũt ðbo:
Fᷣm ꝙ oꝑat᷑ pr̃ ꝑ ipᷣm:aſſiłat᷑ verbũ ſᷣm qð ẽ in ratiõe
oꝑatia et ſic dr.xxxvj.ecci.Ynitiũ oĩs oꝑis vᷣbũ. verbo
at᷑ ſᷣm ꝙ reuelat ſe ꝓphis.ſ.ꝓut ẽ veritas: aſſiłlat᷑ vᷣbuʒ
qð eſt ĩ réne cognitõis.Eſt aũt vᷣbũ ſᷣm ꝙ fit reuelatio
dine bonitatis.⁊ hoc ẽ in cognitia extendẽte ſe ad opꝰ.
et nõ dico in cognitia q̊ͥ ad cogitatiaʒ que põt eẽ veri ⁊
falſi:ſᷣ qͥ ad viſionẽ.et hoc qͥ ad viſionẽ intellectualẽ nõ
imaginariã ſiue fantaſticã.et qͥ ad intellectualẽ qtum
ad illã ꝑtẽ q̃ ꝑtinet ad imaginẽ.hmõi aũt ᷣbũ medium
ẽ inter illð qð ẽ pure oꝑatiuũ ⁊ pure cognitiuũ.⁊ huic
rñdet ᷣbũ increatuʒ inqtum pr̃ declarat ſe ꝑ ip̃ᷣm. Eſt
igr vᷣbũ ſimplłr oꝑatiuũ qð aſſiłat bo increato inqtũ
ꝑ illud oꝑat᷑ pr.et ẽ ᷣbũ cognitiuũ ſimpłr cognitinum
dico:qð ẽ viſiõis:qð aſſiłat᷑ ᷣbo increato inq tũ ꝑ ipᷣm
fit reuelatõ ꝓphis.Eſt et᷑ veꝛbũ medio mõ ſe hbñs cogni
