ab aliquo non eſt idem illi. ergo euum eſt duratio dif⸗
ferens a tempoꝛe.4 Item Dyoni.libro de diui.nomi⸗
nibus. ꝓprietas eui eſt antiquum inaltercatum m to
tum eſſe menſurans. tempns po eſt quod eſt in genera
tione ⁊ coꝛruptione aliter ſe habens.¶l Item auguſti.
in lib.lxrriij.queſtionũ.in hoc diſtat tempus ab euo:
quia iſtud ſtabile:illud auteʒ mutabile. ergo non ẽ idẽ
tempus. Item eſt elſe ſine principio ⁊ ſine fine ñ in⸗
cipiens a non eſſe. nec variabile ſeu veꝛtibile in nõ eſſe.
vt eternum. eſt eſſe cum principio ⁊ fine incipiens a
non eſſe 2 vertibile in non eſſe.vt perpetuum. Si ergo
durationes differunt m differentem extenſionezʒ eſſe.
cum tripler ſit extenſio:extenſio eſſe vt dictũ eſt ſeu q̃i
ertenſio ſiue ꝓtenſio:erunt tres duratõnes. ergo cum
duratio primi ſit eternitas. duꝛatio ſecundi eſt tempꝰ.
Duratio tercij erit euum. Quod concedendum eſt.
otandum ꝙ nomen eui dicituꝛ multipliciteꝛ. Aliqñ
enim euum accipitur pro omni duratione que nõ eſt tẽ
l ꝙ dicit Oyoni. ꝓprietas eui antiquum ꝛc.
liqñ pro tota duratione tempoꝛis.ſᷣm ꝙ dicit Byo
niſius in libro de diuinis nominibus. Aliquando to⸗
tam tempoꝛis durationem que apud nos eſt euum ap
pellat.⁊ hoc modo accipitur.xliij.eccleſiaſtici. Luna
oſtenſio tempoꝛis ⁊ ſignum eui.Aliquando pᷣo ꝓan⸗
tiquitate tempoꝛis eui. vnde dyoni ſius. Sepe antigſ⸗
ſima eui cognominatione eui ſi urgunt. Aliquando pꝛo
magna parte tempoꝛis ab adam vſqʒ ad noe vnũ euũ.
Aliquando dᷣo pꝛo periodo ſiue duratione rei alicuiꝰ.
Em ꝙ tota vita alicuius hominis appellatur ſuũ euũ.
Aliquando vo accipitur ſᷣm proprium moduʒ. ſᷣm ꝙ;
euum eſt duꝛatio rei habentis eſſe poſt non eſſe:ß non
vVertibilis in non eſſe.vt in perpetuis. 4 Ad primuʒ g
dicendum. boetius non negat nunc eui: ſed ſtabilita
tem nunc ſiue preſentis eternitatis declarauit ꝑ com⸗
parationeʒ ad nunc tempoꝛis quod nobis magis ma
nifeſtü eſt. Triplex tamen eſt nunc. Eſt enim nunc qð
non incepit eſſe ⁊ quod mutabiliter manet in eſſe.ꝛ eſt
ſicut eternitatis. Et eſt nunc quod incipit eſſe ſed non
mutatur nec ſluit in eſſe.⁊ tale eſt nunc eui.a dicit᷑ hic
flurus ſucceſſionis variabilis 2 nõ continnationis eẽ
ſiue durationis. Et eſt nunc quod incipit eſſe ⁊ mutat
fluit in eſſe.ꝛ tale eſt nunc tempoꝛis.preſens eni eter

nitatis ſemper fuit ? eſt 2 erit. VUno modo ens preſens

perpetui non ſemper fuit.ſed ſemper a eſt 2 erit. Alio
modo ens preſens tempoꝛis mutatur a fluit a futuro
in preſens: 2 a preſenti in preteritum.¶lAYd ſecunduʒz
Dicendum.ꝙ ſemper vno modo accipitur pro toto tem
poꝛe.alio modo pro tota eternitate que non habʒz paꝛ⸗
tibilitatis totalitatem ſed perfectionis.intelligit ergo

ſemper cum dicitur preſens ſi ſemper eſt preſens ⁊c.

totalitate eternitatis in duratione que non incepit
nec deſinit. ſi accipiatur etermitas ꝓprie ⁊ non de tota
litate tempoꝛis:preſens perpetui preſens eſt toti tem⸗
poꝛi.4 Ad tercium dicendum. ꝓ quantitas eſt duobꝰ
modis ſicut dicit beatus Auguſſi. in libro de quantita
te anime. Eſt enim quantum virtute: quantum dimen

ſione. Dicendum ergo ꝓ euum accidẽs eſt rei euiterne

Q A.. . OnR X.

rxij.

id eſt perpetue.⁊ reducetur ad genus quantitatis pᷣm
& extenditur quantitas ad ertenſionem virtualem.
Scðm dᷣo ꝙ coartatur intentio quantitatis ad quan⸗
titatem dimenſioñ.procedebat obiectio. Ad quar⸗
tum dicendum. ꝙ eſt accidens proprium: ⁊ accidens
comune. Accidens propriuʒ. vt riſibile homini. quod
per ſe ⁊ omni hbomini ⁊ ſoli ineſt. diuerſificatur ſm di
uerſam ſpeciem ſubiecti. Accidens po cõmune. vt albe
do numerus homini non diuerſiſicatur m ſpeciem:
ſed ſolum m numerum. Ex accidentibus autem pro⸗
prijs eſt eumm euiternis:⁊ tempus temꝑalibus.⁊ ideo
diffeꝛunt ſpecie tempus euum.

Articulus ſecũdus

Vnſequenter queritur de vnitate eui. 7 ob⸗
ijcitur primo. cum nos videamus in euiter
ms ꝙ quedam recipiunt prius perpetuita
tem. quedam conſequẽter.vt angeli qui a principio re⸗
ceperunt eſſe perpetuuʒ. conſequenteꝛ rationales a⸗
niine. 2 in ipſis etiam ſequitur inchoatio eſſe vniꝰ ad
eſſe alterius.non erit aliquo modo vna ꝑpetuitas oĩm
euiternoꝛum. nec ſimilio protenſio duꝛationis cũ vna
excedit aliam ex parte ante.4 Item perpetua.vt ani⸗
me angeli materia: habent oĩno abſolutum modum
eſſendi:⁊ non dependent abinuicem. ergo habent oĩno
eſſendi diſpatam durationem. ſed duratio cuiuſlibet ẽ
¶ Ytem tempus primo eſi menſura motus primi mo⸗
bilis.⁊ per boc eſt tempus menſura vna omnium inke⸗
rioꝛum. Vnde ſi eque principaliter 7 primo⁊ non peꝛ
aliquod vnum prius vel cauſa eſſet tempus menſura
omniũ temporalium.iam non poſſet eſſe vnum tempꝰ.
ſi ergo ex parte eui non eſt aliquid euiternum ſuſtinẽs
primo euum:quod euiternum ſit cauſa omniñ alioꝛuʒ
immo euum eſt eque primo menſura omnium euiter⸗
noꝛum non per aliquod.videtur ꝙ quot ſunt euiterna
tot beant eſſe eua:vt ita dicatur. 4. Item in apocri⸗
phis eſdre.maieſtas ⁊ poteſtas enoꝛum eſt apud te do⸗
mine. Item dyoniſius. Ypſe eſt euum euoꝛum.log⸗
tur de deo. Contra. maioꝛ eſt vnitas er parte eſſe ꝑ⸗
fectioꝛis.ſi ergo eſſe perpetuum eſt perfectius tempo⸗
rali: maioꝛ erit vnitas er parte eſſe perpetui ꝙ; tempo
ralis.ergo duratio menſurans eſſe perpetuum magis
erit vna ꝙ que menſurat eſſe tempoꝛale.ergo euuʒ ma
gis vnum tempoꝛe. Cum eꝛgo tempus ſit vnum ommũ
tempoꝛalium.vt dicit anſeimus in libro te veritate.
dicitur tempus huius rei illius.cum vnum⸗ ideʒ ſit
tempus om niũ que in eodem tempoꝛe ſimul ſunt.2 ſi
non eſſet hec res vel illa: non minus eſſet idem tempꝰ.
ergo multomagis erit vnum euum. 4. Itẽ primo ecẽi.
Omis ſapientia a domino deo eſt: ⁊ cum illo ſemꝑ fu⸗
it:⁊ eſt ante euum. Iteʒ. xlij. in eodez. reſpexit dominꝰ
in ſignum eui. In his omnibus auctoritatibus nomi⸗
natur in ſingulari: nõ in plurali. tamen nominatur
per totam durationem ſuam. ex quo videtur ꝙ nõ ba⸗
beat pluralitatem. ¶ Iteʒz ratione poteſt oſtendi ſic. ſi
plura ponunt᷑ eua. aut ergo vnũ ponetur preceſſiſſe a⸗
liud.aut ſequi.aut ſimul eſſe cũ illo.nõ preceſſit aliud.
quia ante hoc nõ fuit niſi eternitas. Iteʒ poſt hoc non
erit aliud:quia illud quod modo eſt nuqᷓ; deficiet. ſi g
plura ſunt:aliud erit ſimul cũ iſto.cũ & in quãtitatibo
nõ habentibn poſitioneʒ qð poteſt menſurare vna põt
menſurare reliqua eiuſdẽ generis. vt explanabitur.j.
⁊ ideo nõ pñt partes tempoꝛis eſſe ſimul:quia ſemper
altera ſuꝑflueret.⁊ ſimilit videtur ꝙ nõ pñᷣt eſſe plura
eua ſimul.qm ſemꝑ alteꝝ ſuꝑflueret. Ad ſolutõnez
hꝰ queſtionis nota primo opinioneʒ quoꝛundam ſicut
dicit Moe. in li. de ↄſolatione. ſicut ſe habet fatũ ad di⸗
ia3:7 tempus ad eternitateʒ. ꝓuidẽtia

euum. eſt igitur euum diſparatum 7 diuerſum ñ vnũ.

uinam ꝓuidenti
vo eſt ratio diuina que cuncta diſponit.fatuz vo inhe⸗

rens rebus mobilibus diſpoſitio per quam ꝓuidẽtia
ſuis queq; nectit oꝛdinibo.qꝙᷓuis aut dicantur plura fa
ta:quia quelibet res per prouidentiam babet aſſigna⸗

tum oꝛdinem. hoc non eſi niſi quia fatum eſt huiꝰ res

7 illius.fatum autem eſt vnum. quia ſicut dicit Hoe.
in eodeʒ. Ordo quidem cũcta complectitur vt ſi quis
ab aſſignato oꝛdine receſſeꝛit in alium oꝛdineʒ :relaba
tur ab vnitate.ergo hꝰ oꝛdinis cũcta complectẽtis eꝛit

fatum vnum.non ab vnitate illoꝛum quoꝛum eſt fati.

*

Si ergo ſimili modo ſe babet tempus ad eternitatex:
erit tempus vnum non ab vnitate illoꝛum tempalium

que menſurantur tempoꝛe. ſicut patet ex predicta ſen⸗

tentia anſelmi in li:de veꝛitate.ſed ab vnitate caule q̃ ẽ
influentia ſen virtus duratõis ab eternitate m ꝙ res
ſunt in participatione eternitatis. Simili mõ vnitas
eui in quo eſt primo ? principalis influentia virtutis
durationis ab eternitate.⁊ ſᷣm hanc rationeʒ b. dyo.
lib.de di.no.dicit.opoꝛtet diuinuʒ tanqᷓ euum ⁊ tanqꝙ;
tempus bymnire.i.laudare vt omnis tempoꝛis 2 eui
caulam. Scðdm hoc ergo reſpondetur. Ad pꝛimũ eniʒ
dicendum eſt. vnum eſſe euum euiternorum ſicut vnuʒ
tempus omniũ tempoꝛalinm.quemadmodũ dicit an⸗
ſelmus.tempus vnum ⁊ idem eſt omniũ eoꝛum que in
eodem tempoꝛe ſimul ſunt. Et ſi non eẽt bec res vel il⸗
la:nibilominus eſt tempus illud vnum. ita dicendum
vnum 2 ideʒ enum omniũ que in euo ſunt. lʒ hec aĩa
vel illa incipiat eſſe in euo poſt illam:nihilominꝰ euuʒ
quod ingreditur vnum eſt ab vnitate vnius influentie
virtute durationis ſine fine ab eternitate que vna eſt.
qᷓuis differentia ſint receptiua ipſius influentie.quẽ⸗
admodum vna eſt influentia lucis a ſole: 2 tamen dif⸗
ferentia receptiua influentiam lucis ⁊ receptio nõ in⸗
fuſio vel influentia ſiẽ̃ virtutis receptio duratõis ſine
fine que eſt perpetuitas poteſt multiplicari cum recipi
tur ab angelo ⁊ ab anima ⁊ nõ ſimul.tamen ipſa peꝛpe
tuitas ſicut nec ipſa influentia non multiplicat᷑.¶ Ad
ſecũduʒz dicẽdum ſine preiudicio.ꝙ q́;uis duratio ma⸗

terie anime ⁊ angeli ⁊ alioꝛum euiternoꝛum habeant

diſꝑationem nec dependentiam abinuiceʒ m cauſali⸗
tatem.dico tamen ꝗꝙ; ꝓpoꝛtionaliter ſe habent ſᷣm vir⸗
tutem durationis.vt dictum eſt inqtum ſunt in paꝛti
cipatione diuine eternitatis.qᷓuis enim ᷣm actum du

rationis nec eſſe angeli nec eſſe anime nec eſſe materie

ſe excedant. vt nec eſſe angeli eẽ aĩe:nec eſſe anime eſſe
materie. virtute tamen durationis ⁊ continuatiõis eẽ
nihil prohibebit eſſe anime excedere eſſe materie: 2 eẽ
angeli eſſe anime.ita ꝙ poſito ꝙ relinquerẽt᷑ ꝓprie na⸗
ture ⁊ eſſent vertibilia in non eſſe:citius deficeret ma⸗

teria que ĩ eſſendo eſt ignobilioꝛ amma. ⁊ foꝛſitan aĩia

angelo per naturam.⁊ ſic qᷓuis ſe non excedant ᷣm a⸗
ctum durationis.nec dependeant abinuicem ᷣm rati⸗
onem cauſalitatis.nil videtur prohibere quin depen⸗
deant ⁊ oꝛdinentur pᷣm virtutem duratõnis. ⁊ ꝗn vir⸗
tus durationis nobilioꝛ: poſſit ſe habere virtualit᷑ vt
menſura durationis ignobilioꝛuz. etſi non vt cauſa vt
Fſᷣm oꝛdinem virtutis durationis aſcendendo ad eter⸗
nitatez a virtute minoꝛi ad maioꝛeʒ perueniat᷑ ad vnã
eſſentiam proximã: in qua primo aparet vnitas eui.
quemadmodum in motu celi aꝓaꝛet vnitas temporis
pm preſentem ſtatum.hec auteʒ cogitur: quoniam ſiẽ
dicit beatus Dyoni.omĩa exeunt a primo ſᷣm oꝛdinẽ.
¶ Item ꝗpter hoc quod dicit auguſti.omĩa ſunt ineqͥ⸗
lia ad hoc inequalia vt eſſent omiĩa.erit ergo ponẽ gꝛa
dum in virtute durationis ⁊ euiternis ſicut in tempo⸗
ralibus ponũtur ſᷣm actum durationis.hoc tam̃ abſq;
pꝛeiudicio ſententie melioꝛis dictum eſt.¶ Ad reliqua
obiecta patet ſolutio ex predictis.nam plura eua dicũ
tur materialiter ſicut plura tempoꝛa.nõ foꝛmalr: ſiue
quia plura ſunt in euo ſiue plura in tempoꝛe dicuntur
plura tempora vel eua.cum tamen euum ⁊ tempꝰ vnũ

vel dicuntur plura eua in alia ſigniſicatione ꝙ in pro⸗
pria. Aliter poteſt dici ꝙ ſunt plura eua ſcilʒ ᷣm plu⸗
ralitatem euiternoꝛum.nec habẽt vnitatẽ eſſentie.nee
ab hac vnitate vnum dicit᷑ euum. Poteſt tñ dici vnum
ab vnitate confoꝛmitatis: quia omĩa eua diſtincta ſᷣm
diſtinctioneʒ euiternoꝛum confoꝛmitateʒ habẽt in mu
tatione eternitatis ⁊ tempoꝛis.eteꝛnitatis ꝙᷓtuʒ ad in⸗
finitateʒ er parte finis.⁊ carentiam prioꝛis⁊ poſteri⸗
oꝛis tempoꝛis q;tum ad babere principium. nec oꝑtet
ꝙ vnum euum omniũ euiternoꝛum ſit vnum: ſic vnũ
tempus om niũ temꝑalium.eniterna enim omĩa imme
diate exeunt a primo. ꝓpter quod nõ intercipit᷑ aliqð
medium a quo dependeant m eſſentiam vel actum. ſi⸗
cut omĩa temꝑalia qᷓtum ad eſſe ⁊ operationeʒ inqᷓ tũ
hmõi dependeant a motu primi mobilis.⁊ eoruʒ mo⸗
tuũ eſt regula tempus vnum. ſcilʒ illud quod eſt nume
rus primi motus. ¶¶ Si auteʒz obijciat᷑ qð dicit phᷣus.
ꝙ ſi eſſent plures celi: nibilominus erit euum vnum.
Poteſt dici ꝙ vt ponũt ĩ philoſo phia naturali edocti:
ꝓrium ſubiectum ⁊ primũ motus eſt pꝛima materia:
que eſt ſubiectum totius tranſmutationis: cuiꝰ mẽſu⸗
ra ꝓpria eſt tempus. Scðm etiam hoꝛum opinionem
nõ eſl ponere tempus eſſe in primo celo mobili vt ĩ ſub
iecto: ſed in prima materia.iuxta quoꝛum opinionem
nõ eſt inconueniens ponere tempus vnum ab vnitate
motus ⁊ ſubiecti prime materie. Et ſi ſunt plures celi
iuxta poſitionem eoꝛum qui dicũt tempus eſſe in pᷣmo
celo mobili ſicut in ſubiecto.Dicẽduzʒ ꝙ ſi eẽnt pluꝛes
celi:nõ eſſet vnum tempus per eſſentiam poſſet tamẽ
eſſe vnum per confoꝛmitatem ſiue indifferẽtiam parti⸗
cipatõis eui ⁊ euiternitatis. Quotquot enim eẽnt mo
tus huiuſmodi:eoꝛum mẽſure cõſimiliter ⁊ cõfoꝛmiter
ſe baberent ad euum ? euiternitatez. 4¶ Ad hoc quod
primo obijcitur dicẽdum.qꝙ euum qᷓtum ad eſſe ꝓpriũ
nõ numeratur per pꝛius ⁊ poſterius.maioꝝs eſt vnita
tis qᷓ tempus quod numeratur. vnde prorximus ſe con
foꝛmat eternitati ⁊ magis naturaʒ illius participat ꝙ
tempus.

Articulus tercius

Verit᷑ ↄſequẽter de ſimplicitate eni. Que⸗

ritur ergo vtꝝ euum habeat ꝑtes vel ñ. Ad
qð ſic obijcit · Ome qð deficit a drũtia aliq̃
cadit in cõditõeʒ ſibi oppoſitam vel drñũtiam.ſicut mo⸗
ueri ⁊ quieſcere ſunt cõditiões oppoſite:qð deficitaꝗ⸗

.„◻

ete cadit ĩ motuʒ.q ſi ſimplex ⁊ diuiſibile ſunt cõditio/

— .

nes oppoſite:cũ a ſimplicitate eternitatis deficiat euuʒ
ſicut onſum eſt.neceſſe eſt cadere in drntiam ſimplici⸗
tati oppoſitam: ſed hec eſt compoſitio.g oꝑtet euuʒ hr̃e

—

compoſitõz. ¶ YIez ad ideʒ. An. in ꝓᷣſologion queꝛit

qũo deꝰ eſt vltra eterna.⁊ appellat eterna euiteꝛna· ex/
ponẽs illud.Oñs regnabit ineternũ ⁊ vltra.vñ dicit:
an hoc q; modo tranſis eterna: qꝛ illoꝝ eternitas tota
tibi pñs eſt.cum illa nondum babeãũt de ſua eternitate
quod ventuꝝ eſt: iam nõ habeẽt qð preteritum eſt. ex h
videt᷑ ꝙ ĩ euo ſint ꝑtes ſucceſſiue ſᷣm pꝛius ⁊ poſterꝰ.

4l Itez ſi mẽſuratũ eſi ꝑtibile: ⁊ mẽſura.q neceſſe eſt

mẽſuram ⁊ mẽſuratũ eſſe ꝓpoꝛtionabilia. ſᷣ aliqd eteꝛ⸗
nũ ↄtingit eſſe ꝑtibile.ꝗ̊ ⁊ euum. ꝓbatio medie.cõtin⸗
gat ꝙ angelus ↄtemplet᷑ deũ: 7 ↄtemplando magis ac
magis accẽdatur.ſi põt ibi eſſe magis ⁊ magis: ꝑs ⁊
ꝑs. eſt diuiſibile. ̊ iſtud ẽ mẽſurabile ab euo.⁊ hoe
pʒ: cũ ſit actio debita euiterno ñ ꝑ relatõʒ ad creatu⸗
rã.⁊ ideo ñ mẽſuꝛatur temꝑe.⸗ Itez poſſibile ẽtempꝰ
nõ eſſe: ⁊ bmõi actõeʒ eſſe. nõ eſt eius mẽſura tempꝰ:
Seuũ. ? ita euum erit ptibile. Cõtra. ſi hʒ ꝑtes.vel
& ꝑmanẽtes:aut ſucceſſiuas.ſi ꝑmanẽtes: due erũt ſi
mul.⁊ ſi :quicꝗd mẽſurat vna ⁊ altera. in qntitatibo
eniz ꝑmanẽtibo plures ꝑtes ſunt ſil.nõ tñ qð mẽſurat
vna:menſurat altera. ⁊ hoc eſt: quia ſunt qutitates

—,—,. —,-/

6 n A⸗
ſenen
diänen
fürafn
itnn
nzadin
poſten⸗
nec⸗ ſptet
le nni
nianmmne
it Ulis
tannſ⸗
neͤ inzi
Coruz
Gelinmm
ſetpbe⸗
mn pnun.
Amgterin
cuitin
Ppinioren
lligriſch
pinioren
Abentgte
lurepctl

ſeinemn.

inepſne
ſer ani
Unern,
Hlchtno
Penier
N
Rpi
eitn
lsſeeon

lapr;

Qe
.,
iaaliq
mmo⸗
citag
dino
tevtg
nptn
ii
dick:
Glonn
tue
nol
ſer.
eel
ocn
Gin
0os

N

Nueſtio

. ℳ — .
habentes potentiazʒ ſm ſuas pꝑtes reſpectu mẽſurati.2

ꝓpter hoc cum vna pars mẽſurat vnam partem:ꝛmen⸗

ſurat ⁊ alia aliam.ſed partes durationis nõ ſunt ha⸗
bentes poſitioneʒ.ergo ſi ſunt plures partes ſimul:qð
menſurat vna:⁊a altera. ⁊ ſi ſic altera ſuperſflueret.qð
non debet eſſe ſed ſucceſſiue.ergo cum paꝛtes ſint tem⸗
poꝛis ſucceſſiue: iam non differrent euum ⁊ tempus.
Ad hoc dicendum. ꝙ ſicut menſuratum caret fine
ſed nõ principio ⁊ ex ſe non habet extenſionem: ſic nec
ipſum euum m rem habet extenſionem.X: Ad illð qð
obijcitur.ꝙ illud quod ab aliqua differentia deficit ca
dit in differentiaʒ oꝓpoſitam. Reſponſio. ꝙ eternitas
increata ſimplex eſt omnino ⁊ ideo in ipſo eſt carentia
omnis compoſitionis. Eſt enim caꝛens compoſitione
que eſt ex pluribus ſicut eſt integrale.⁊ compoſitione
qua aliquid dicitur componi ſicut actus ſubſiantie.2
compoſitione qua aliquid poteſt eſſe tale vt aligd com
ponatuꝛ illi ſicut mateꝛie ſoꝛma.quia eꝛgo ſimplicitas
erernitatis quãlibet illarum com poſitionum excludit
quocunq; modo ſit aliquid componibile deficit a ſim⸗
plicitate eternitatis ⁊ eſt in differentia oppoſita. 2 iðᷣo
nõ ſequitur ꝙ ſi deficit a ſimplicitate eternitatis: ꝙ ſit
compoſitum ex pluribus. ſed ꝙ ſit componibile ex plu
ribus vel componibile alij vel aliud iſti. De euo auteʒ
poteſt videri: quia alteram compoſitionum habet.ad
minus quia eſt componibile alij: quod nõ eſt ipſum ſcʒ
ſuo eniterno. Ad ſecũduʒ dicendum. ꝙ in euiteꝛnis
eſt cõſiderare ſubſtãtiam ⁊ actionem. nomen ergo eui
poteſt accipi cõmuniter 2 ꝓpꝛie. ꝓpꝛie enim eſt euũ ſᷣm
beatum Byoniſium:inalteratum 2 m totum eẽ men⸗
ſurans.⁊ ſm hoc euum eſt menſura euiterni: inq̃tum
habet eſſe extra motum omẽm ⁊ mutationez. hoc autẽ
eſt ſᷣm ſubſtãtiam ⁊ Fm actionem cõnaturalem ſubſiã⸗
tie.cuiuſmodi actio eſt in ſole lucere:⁊ in angelo intel⸗
ligere. Inqᷓtum vo habet eſſe in mutatione 1 motu:mẽ
ſura ipſius eſt tempus vel aliquid ad modum tempꝑis
ſe habens. ſᷣm ꝙ dicit philoſophus in libꝛo de caulis.
Inter rem cuius ſubſtantia eſt in momẽto eternitatis
⁊ rem cuius ſubſtãtia ⁊ actio eſt in momẽto temporis
eſt media.cuius ſubſtantia eſt in momento eteꝛnitatis
⁊ operatio in momẽto tempoꝛis.⁊ tempus dicit᷑ ibi cõ
muniter:ſicut poſt patebit.Communiteꝛ vo euum ſiue
eternitas creata dicitur complecti metiendo 2 ſubſtan
tiam que eſt extra omneʒ mutationeʒ:⁊ actioneʒ ipſaʒ
que eſt rei euiterne.que tamen eſt in mutatione: quia
quicquid menſurat ſuperius:menſurat inferiꝰ. Scom
boc euum ſubſtantiam euiterni ⁊ actioneʒ cõnaturalẽ
que vno modo ſemper eſt mẽſurat vt mẽſura ꝓpria ſᷣm
totum.actioneʒ vᷣo que in motu eſt ſᷣm totum mẽſurat
vt mẽſura cõmunis.quemadmoduʒ eternitas menſu⸗
rat diuina vt mẽſura ꝗpria ⁊ coequata euiterna 2 tem
poꝛalia vt mẽſura cõmunis.ſimilit euum inuariabi⸗
lia habentia principium vt mẽſura ꝓpria: variabilia
vt mẽſura cõmunis.⁊ ex hoc nõ ſequitur ꝙ euum paꝛ⸗

tibile ſit. AUnſelmus auteʒ eternitati angeloꝝ ↄcernit

—

oꝑationeʒ ſᷣm quam aliquid aduenit aligd preterit. qᷓ
aũt ſit ꝓgria mẽſura hꝰ oꝑationis.j dicet᷑. ¶¶ Ad ter⸗
cium dicẽdum.ꝙ actionis angeli ſcilicʒ ↄtemplatõnis
⁊ amoꝛis intẽſi ⁊ remiſſi.poſito ꝙ intẽderet᷑ vel remit⸗
teret᷑.nõ mẽſura ponet᷑ tempꝰ ꝓprie nec euum 4pꝛie:ſed
dur atio que eſt tempꝰ qtum ad aliqd 1 enuʒ qtum ad
aliqd q̃i tepus.qꝛ ibi eſt quedaʒ variatio in modo ↄtẽ⸗
platõis ⁊ amoꝛis q̃i euum qa in actu ↄtemplationis 2
amoꝛis nõ eſt ym eſſentiaʒ variatio. immo angelus ſp
videt facie ad faciẽ ꝑ ↄtemplatõz. manet & in angelo ñ
mutata eẽntia actus qᷓuis variet᷑ circũſtantia actus.x
hãc durationẽ quidaʒ voluerũt appellare ſeculũ:qð dẽ
a ſequẽdo. ſicut dicit dama. ptendit᷑ cũ eteꝛnis velut
temꝑalis motus ⁊ ſpaciũ. .

——ð

vxij.
Articulus quaꝛtꝰ

Onſequẽt querit᷑ de ↄꝑatõe eui ad tpᷣus.q̃⸗
runt᷑ tria. Pꝛimo mõ.qũo ſe hẽant ſᷣm ex
tẽſionẽ duꝛatiõis.Scðo.an ſit ponẽ aliquã
duratõʒ mediã int euũ ⁊ tpᷣus.Lercõ de ↄꝑatõne nũc
tꝑis.eui.⁊ eternitatis.

— O 77 „ „
Ad peimũ gobijci S. j.
tur. Omĩs mutatõis ẽ t̃ᷣus mẽſura. ſ̊ mutatio pcedit
euũ:qꝛ euũ ꝑ mutatõʒ q eſt creatio exit in eſſe.qᷓ tpᷣs na
turalr p̃cedit euũ.¶] Iteʒ qðs cepit ſic dicit Richar.de
9.victo.cepit eẽ ex tꝑe.cũ ꝗ̊ euũ ceꝑit:cepit ex tꝑe. pᷣ⸗
mũ.¶¶ Stẽ ſimul cepit tpᷣus ⁊ angelꝰ ⁊ materia pᷣma. ſᷣ
euũ eſt duratio angelice nature.ẽ ſił erit in eẽ tempꝰ 7
euũ.ꝗ̊ͥ euum nõ pᷣcedit tᷣꝓus. Cõtra. Moe. tempꝰ ab
euo ire iubes. ſſiue igit᷑ ſit ſenſus ab euo ſicut a ca. vel
ab euo.i.poſt euũ.ſemꝑ oꝛiginałr euũ erit añ tempꝰ.
4l Iteʒ omis motus ⁊ mutatio radicat᷑ ĩ aliq̊ͥ immobi⸗
li.vt mutatões generabiliũ ĩ materia q̃ eſt immobilis
7 mutatões celoꝝ ĩ materia celoꝝ q̃ ẽ immutabilis.⁊
mutatões angeloꝝ ⁊ aiaꝝ in eoꝝ ſuba q̃ eſt immutabi
lis. Si & ſic ſe hʒ duratio menſurãs eẽntiã materie vel
ſubaꝝ celoꝝ ⁊ aiaꝝ vel angeloꝝ ad duratiõʒ mẽſurãtẽ
motus ⁊ mutatões eoꝝ: ſicut ſe hʒ eſſe mutationuz ad
eſſe ſubaꝝ que ſunt radix mutationũ: ſi mutatõnes ꝓ⸗
cedũt a ſubſtantijs. ꝙ̊ ſuᷣa precedit mutatõz oꝛiginałr
⁊ duratio duꝛatõʒ oꝛiginalr. ᷓ tempꝰ ab euo:ſiue tẽ⸗
pus menſura mutatõis duꝛationũ euum ſubaꝝ.¶Jtẽ
ſi tempus dicit᷑ radicaꝛ ĩ motu pᷣmi mobilis:Fᷣm motũ
primi mobilis pꝛecedit ſuba mobilis ⁊ ſuba motoris
caulalit que mẽſurant᷑ euo.ꝗᷓ euũ pᷣcedit tempꝰ cauſali
ter.· Rmñſio.tempus dicit᷑ coĩter ⁊ impꝛopꝛie:coĩteꝛ ſᷣ
minꝰ ꝓprie ⁊ ꝓprie. Coĩter ⁊ impropꝛie dicit᷑ tᷣs vnũ
nũc primo.Coĩter minus ꝓprie:nũc poſt nüc. Prope
vᷣo tempꝰ ertenſio ↄtinua ᷣm pñs a p̃ᷣterito in futurũ.
Primo mõ tempus nõ eſt tempꝰ p̊ tẽꝑis imtiũ. Scðo
mõ tempꝰeſt numerus ᷣm priꝰ ⁊ poſteriꝰ. Lercõ mõ
tpᷣus eſt ↄtinuũ ſᷣm ↄtinuitatẽ motus ſᷣm priꝰ 2 poſte⸗
rius.⁊ mediũ qð eſt terminus pᷣteriti prioꝛis ⁊ futuri
poſterioꝛis.Prĩo mõ ᷣm improprietateʒ tp̃ᷣs imo nũc
qð eſt principiũ tꝑis:reſpicit primã mutatõʒ a nõ eſſe
in eſſe.que eſt creatio paſſiua:in qua nõ ponit᷑ niſi nũc
primo eſſe poſt nõ eſſe. Secũdo mõ reſpicit mutationẽ

qWue eſt dæ vno eſſe in aliud eſſe ſine ↄtinuo. Lercõ mõ

reſpicit mutatõz que determinat᷑ ᷑ᷣm magnitudinẽ pᷣ⸗
mi mobilis ⁊ ſpacij ſᷣm quã eſt motus.que eſt de vno ĩ
aliud ↄtinue ⁊ ſucceſſiue. Primus ſenſus habet᷑ ex p⸗
mo geñ. In prineipio creauit ⁊c. Glo.in principio tẽ⸗
poꝛis.Secũdus: tercius habent᷑ ab auj. in.xij.de ci.
dei.vſqʒadeo angeli omni temꝑe fuerũt: vt etiã añ oĩa
temꝑa facti ſunt.ſi a celo incepta ſunt temꝑa:⁊ illi iaʒ
erant ante celum.⁊ ſi tempus non a celo ſed ante celũ
fuit: non in hoꝛis ⁊ menſibus diebus ⁊ annis.ſᷣ in ali⸗
quo mutabili motu:cuiꝰ aliud prius aliud poſteriꝰ eo
ꝙ ſimul eſſe non poſſunt.Si igitur in angelicis moti⸗
bus tale aliquid fuit.neceſſe ẽ ꝙ angeli exquo ſacti ſũt:
lempoꝛaliter mouebantuꝛ.quia cum illis tempus fuit
Et hoc modo dicit ſuper geneſim ad litteram. ꝙ deus
creaturam ſpiritualem mouet per tempus.. Ad pꝛi⸗
mum ergo quod obijcit.ꝙ omnis mutationis menſu⸗
ra eſt tempus: patet diſtinctio. nam prime mutatõnis
nõ ẽ mẽſura tpᷣs ł̊ nũc.Eſt.n.nũc eui qðẽ ſtans poſt ñ
eẽ. Et eſt nũc tꝑis qð ẽ fluẽs a pᷣterito in futuꝝ. dico &
ꝙ nũc eui concreat᷑ cũ euiterno ⁊ hñte eſſe manẽs. nũc
vo temꝑis concreat᷑ cũ motu.nec eſt incõueniẽs ſimul
eſſe duo nunc alterius generis.Qam ſicut nũc eterni⸗
tatis continet nunc e:ſic nunc eui nunc tꝑis.tamen
non eſt concedendum. qꝙ Yunc quod eſt initium tem⸗
poꝛis ſit menſura creationis euiterni.ſed ipſum nunc

5

R

eui.ſed nunc eui cum nunc tempoꝛis cepit.⸗ Ad ſecũ⸗
dum dicendum. ꝙ cepiſſe intelligitur duobꝰ modis.
Vno modo cepiſſe ex tempoꝛe:intelligitur cepiſſe ĩ tẽ⸗
poꝛe.⁊ hoc modo non eſt verum: euum cepiſſe ex tem⸗
poꝛe. vel cepiſſe ex teinpoꝛe: id eſt cum tempoꝛe. H mo
do verum eſt. Unde Auguſti. de ciuitate dei. mundus
non cepit in tempoꝛe ſed cum tempoꝛe. Cepiſſe autem
dicitur tempus cum primo nunc vaꝛiationis cuiuſlibz
rei.ſᷣm ꝙ tempus dicitur cõmuniter ⁊ minus proprie
vt dictum eſt. Ad tercium dicendum.qꝙ qᷓuis ab eſſe

diuine eternitatis exiuerit per creationeʒ ſimul eẽ ma

nens in motum. vt eſt eſſe euiternoꝛum. 2 eſſe fluens ĩ
motu: vt eſt eſſe tempoꝛaliuʒ. oꝛdine tamen nature hoc
eſt prius iſto.⁊ eſſe motum radicatur in eſſe manenti:
ſicut oſtendebatur.⁊ hoc modo tempus ab euo ire iu

Becundo queri S. ij.

tur. vtrum ſit aliqua menſura durationis media inteꝛ
euum tempus. Ad quod ſic dyoni.in libro te diui.
nominibo. Optet eterna ? temꝑalia 'm modos agni⸗
tos ſubaudire.⁊ eterna ibi dicit euiterna. Eui autem
Aprietatem dixit eſſe ſine alteratione ⁊ 'm totum me⸗
tiri.tempoꝛis pᷣo quod in alteꝛatione eſt ⁊ alias alit ſe
habens.media vᷣo entium que hic quidez euo:illic tem
poꝛe participant.ex quo vult dicere:ꝙ inter tempora⸗
lia ⁊ eterna ſunt media:que q;tum ad aliquid partici⸗
pent euo:qᷓtum ad aliquid tempoꝛe durationis.igituꝛ
huiuſmodi menſura eſt media inter euum ⁊ tempus.
41 Item cum angelus in contemplatione intendat᷑ ma
gis ꝙᷓ prius. ſimiliter in affectione vaꝛiatio aliqua ẽ
in contemplatione angeli ⁊ affectione.ſed cõſtat ꝙ hꝰ⸗
modi variationis non eſt menſura euum cum dicat au
gnſtinus in lib.ixxxiij.queſt.aſſignans differentiaʒ tẽ⸗
poꝛis ⁊ eui.ꝙ tempus eſt vaꝛiabile:euum vo inuaria⸗
bile. Similiter nec huiuſmodi menſura duratõnis pꝑo
teſt eſſe tempus.cum hec variatio que eſt ſᷣm intentiõʒ
contemplationis vel amoꝛis ſit ad complementum ſa⸗
lutis ipſoꝛum.tempus vo eſt cauſa coꝛruptionis ꝑ ſe:
generationis auteʒ per accidens.relinquitur igitur ꝙ
menſura huiuſmodi variationis erit medium int᷑ enũ
7 tempus. 4 Item contingit angeluz cognoſcere ĩ deo
aliquid eſſe quod cito deſinit eſſe.⁊ ita per conſequens
deſinit illud cognoſcere.conſtat ꝙ huiuſmodi cogniti⸗
onis menſura non erit euum:cum eſſe deſinat.nec tem
pus:cum huiuſmodi cognitio nullo modo infra tem⸗
pus ſit ſed ſupra. relinquitur igitur ꝙ menſura hmõi
cognitionis erit media inter euum ⁊ tempus. 4¶ Item
ſuppoſito ſᷣm ſanctos:q non omia ſint creata ſimł ſed
per ſucceſſiones ſex dierum. conſtans eſt ꝙ primo cuʒ

celo ⁊ terra cepit euum.quarta autem die ceperũt mo⸗

ueri coꝛpoꝛa celeſtia.ſimul auteʒ cum motu cepit tẽ⸗
pus.conſtans eſt ꝙ in diebus antecedentibo aliq̃ edu⸗
ctio facta eſt ⁊ aliqua variatio in materia.hꝰ aũt vari
ationis nõ poteſt poni menſura eui:tum ratõne varia
bilitatis:tum etia deſitionis.nec tempꝰ cũ adhuc non
incepiſſet. relinquit᷑ igit᷑ ꝙq hmõi variationũ ⁊ eductio
nũ menſuꝛa eſt medium inter euum ⁊ tempꝰ.¶ Itẽ pe⸗
na inferni habet variabilitateʒ.quia ſicut dicitur Yob
xxiiij.tranſibũt ab aquis niuiũ ad caloꝛeʒ nimiũ. ex qͥ
relinquit᷑ ꝙ mẽſura ipſius nõ eꝛit euum.hʒ etiã ꝑpetu
itatẽ ⁊ etiaʒ eſſe ceſſante motu celi queʒ nõ excedit tem
pus duratione.menſura igit᷑ duratõnis penaꝝ nõ eꝛit
tempꝰ nec euum. erit igit᷑ aliq̃ menſura media. Cõ⸗
tra.inter duratõʒ eſſe qð nõ incepit a nõ eſſe nec verti
tur in nõ eẽ.⁊ duratiõʒ eſſe qdð incipit a nõ eẽ⁊ vertit᷑ ĩ
nõ eſſe.nullo mõ põt poni media duratio: niſi duratõ

eẽ qdð incipit a nõ eẽ.̊ nõ vertit᷑ in nõ eẽ.vel duratõ eẽ

qð nõ incipit a ñ eſſe ſᷣ vertit᷑ ĩ nõ eẽ.ſ̊ iſtð quaꝛtũ nlło
modo põt ex ſicut.S oſtenſum eſt in.q.de cõmutabili⸗

. „
tate eternitatis. relinquit᷑ igitur ꝙ nõ ponetur triplex

duratio.ſi ergo prime durationis menſura eſt eterni⸗
tas:ſecũde tempus:euum tercie.nõ poterit poni mẽſu
ra quarta media inter euum ⁊ tempus.4 Stem phᷣus
in libro de cauſis. Inter rem cuius ſubſtantia ⁊ oꝑatõ
eſt in momento eternitatis.⁊ rem cuius operatõ ⁊ ſub
ſtantia eſt in momento tempoꝛis ⁊? eteꝛnitateʒ appellat
euum.qᷓuis ergo angelus operetur in tempoꝛe ſicẽ mi⸗
niſtrando nobis.vel contempletur cum intentõne ma⸗

ioꝛi ⁊ minoꝛi: non erit mediuʒ ponere inter euum ⁊ tẽ⸗
pus.quia ᷣm ſubam ? oꝑationem ſuam inuariabilem
menſuratur euo. ſᷣm vᷣo oꝑationem variabilem tempo

re.¶ Item in pᷣs.loquendo de pena reproborũ dicit.
⁊ eꝛit tempus eoꝛum in ſecula.ex quo relinquit᷑ ꝙ tem
pus etiam eſt menſura penarum inferni. non erit ergo
neceſſe ponere menſuram mediam. Propter ea re⸗
ſpondendum videtur ꝙ non eſt aliqua media menſuꝛa
inteꝛ euum ⁊ tempus ᷣm rem: ſed ſolum ̃m rationeʒ.

Sed diſtinguendum ſicut prius rationeʒ temꝑis du⸗

plicem. VUna eſt vt tempus ſit numerus ᷣm pꝛius ⁊ po
ſterius non interueniente continuo.ſᷣm quem modum
tempus dicitur menſura variationũ ſpũalium ⁊ exce⸗
dentium motum celi.⁊ hoc modo in ratione tempoꝛis
ponitur nũc poſt nũc.vnde nũc boc modo babet ratõʒ

initiantis ⁊ terminantis: ſed non habet rationem con

tinuantis. Alio modo vt tempus ſit menſura m cõti⸗
nuitatem motus ſuccedentis 'm prius ⁊ poſterius.ꝛ

hoc modo tempus eſt menſura variationũ coꝛꝑaliuʒ 2

cependentium a coꝛpoꝛe vel variatione motus celi.⁊
hoc modo eſt continuitas tempoꝛis ᷣm continuitateʒ
motus.⁊ continuitas motus m continuitatem ma⸗
gnitudinis mobilis.⁊ ſᷣm boc in eſſe tem ꝑis eſt nunc:
ſicut principium ⁊ finis.⁊ ſicut continuans mediũ vt
ſit finis preteriti 2⁊ initium futuri. Ad illud &̊ quod

obijcit primo de beato dyoniſio. Dicendum ꝙ ex h̊ nõ

ſequitur ꝙ ponenda nõ ſit media menſura ᷣm reʒ: ſed
ad hoc ſequitur ꝙ habeant menſuram duplicem. ſcilʒ

euum 2 tempus.? q́;tum ad illud in quo non mutant᷑

menſurantur euo.qtum ad illud in quo mutant᷑ men⸗
ſuꝛantur tempoꝛeX⸗ Ad illud vo quod obijcit de angelo
ſimili modo reſpondebituꝛ.quia ſᷣm ſubſtantiaʒ ⁊ Im
oꝑationem ipſius que non mutatur. ſicut eſt intelligẽ
7 videre deum:menſuratur euo. qᷓtum vᷣo ad oꝑatio⸗
nem in qua mutatur. ſicut eſt operatio qua miniſtrat
nobis:menſuratur tempoꝛe.ſᷣm quem modum dic au
guſti. ſuper geũ.ꝙ deus creaturam ſpũalem mouet ꝑ
tempus non per loca. tum vo ad oꝑationem cõtem⸗
plationis intenſe vel remiſſe vel contemplatõnis huiꝰ
rei deſinentis eſſe.ſi reſpiciatur eſſentia actus qui nõ
mutatur:menſurabitur euo.ſi reſpiciatur circumſtan
tia ſiue materia actus menſurabitur temꝑe ᷣm modũ
illum quo nos diſtinximus tempus.l Ad illud vðo qð
obijcit quarto:dicendum ꝙ tempus dicitur cõmuniter
menſura cuiuſlibet variationis.⁊ hoc modo dicit᷑ tem
pus ſimul cepiſſe cum euo.Alio modo dicitur tempus
menſura ſᷣm determinatoõneʒ motus celi.⁊ hoc mõ ce⸗
pit quarta die.erit igit᷑ tempus menſura illarum du⸗
rationum que fuerunt ante quartam diem.Fᷣm ꝙ dici⸗
tur primo modo.⸗ Ad illud quod obijcit de penis in⸗
ferni.dicendum q; qtum ad perpetuitateʒ menſurabũ
tur euo.q;ẽtum vᷣo ad variationeʒ tempoꝛe.quod ſignat
illa auctoꝛitas p̃s.erit tempus eoꝛum in ſecula.4 Et
quod obijcitur ꝙ ceſſante motu celi ceſſabit tempꝰ.qð
etiam videtur accipi ex apocalip.iurauit angelus per
viuentem in ſecula ſeculoꝛum:ꝙ non erit tempus am⸗
plius. Sicendum ꝙ tempus duplicem habet radicati
onem.⁊ ᷣm hoc duplex eſſe.prout tempus dicit᷑ men⸗
ſura variationis coꝛpoꝛalis.vna eſt in variatione ma
terie.⁊ ſᷣm hoc tempus eſt menſura indeterminata.

Alia vᷣo radicatio eſt in motu celi.⁊ ſᷣm hoc eſt deter⸗

ane
tint

die
con
tal
pr
11
co

le
aue

⸗

nnſer
ſtemi,
ohimeſ
enmpbus
410ha

tſb

apelet
onema,
umeti⸗
fabilem
ntennpo⸗
udick.
it tem
ertergo
tereae,
imenſin
ratione.

npisdu,

einsapo
mmodun
miee
tempong
betaĩ
Dnemcon
ln coti
erins.
polinz:
locell.
nnitetz
lenma⸗
une:

gtio⸗
lkrat
it an
uet
cöten⸗
8 bus
gini
nlon
oi
voc
niten
ſten
npns
ſock⸗
no/
dien
igin

Nneſtio

minata menſura m momentum. diem. annum. 2 bꝰ⸗

modi.primo modo tempus ſm theologos cepit ante
motum celi. ſicut ⁊ variatio que facta eſt ante quartaʒ
diem in materia.⁊ erit ceſſante motu celi.quemadmo⸗
dum ipſa variabilitas que contingit ex imperfectione

materialitatis que remanebit in reprobis. ſicut dicit

Auguſtinus.Scðᷣm autem modum alium tempus in⸗
cipit cum motu celi ⁊ deſinit cum motu celi.ergo pro⸗

tenditur tempus ᷣm qð eſt determinata menſura. ᷣm

dᷣo quod eſt indeterminata: antecedit? ſequit᷑.¶ Ali/
quibus autem aliteꝛ viſum eſt: ꝙ eſſet ponenda menſu
ra media inter euum ⁊ tempus:que diceꝛetur ſeculum
a ſequendo.eo ꝙ haberet nunc ſequens ad nunc ſine cõ
tinuitate motus media.ſicut tempus habet nũc ſequẽs
ad nunc cum continuitate motus media.⁊ ſᷣm hoc po
nunt ꝙ poſt eternitatem que nunc ſiue preſens manẽs
non ſuecedens nec continuano.⁊ ſm hoc eſt nunc eui.
⁊ eſt nunc fluens ſuccedens ⁊ continuans.⁊ hoc modo
eſt nunc tempus.quemadmoduʒ punctus linee incho
ans lineam? terminans lineam ⁊ etiam punctus con
tinuans lineam. Et iterum eſt nunc ſuccedens ad nũc
non continuans.⁊ hoc modo eſt nunc in menſura que
dicirur ſeculum.ſequitur enim nũc ad nũc qᷓuis nõ ſit
continuans ſᷣm dimenſionem mediam. 2 m &̊ dicunt
talem oꝛdinem eſſe durationis poſt eteꝛmtatem: ſed eſt
primo duranio vno modo ſe habens in qua nil ſequit᷑
⁊ hoc eſt enum.conſequenter eſt duratio in qua aliqꝗd
conſequetur:ſed tamen ſine continuatione.⸗ hanc di⸗
cunt ſeculum.2 eſt vlterius duratio in qua aliquid an
tecedit ⁊ ſequitur ſᷣm continuationeʒ motus.⸗ boc eſt
tempus.Et rationem huius poſitionis confirmãt per
auctoꝛitateʒ Haymonis dicentis: ſecula computãtur
exquo materies infoꝛmis per ſpecies eſt diſtincta. Itẽ
idem ſuper illud ſecũda thim̃.j.ante tempoꝛa ſecula⸗
ria dicit. Ante tempoꝛa ſecularia dicimus: que ex eo
ceperunt exquo mundus factus eſt.ibi autem appellat
tempoꝛa ſeculaꝛia idem ꝙ ſeculum. IJtem Dam̃.ſeculi
nomen plura ſigt. ſeculum enim dicitur vniuſcuiuſqʒ
eoꝛum que ſunt vita.dicitur rurſus ⁊ ſeculum mille an
noꝛum tempus. ruꝛſus ſeculum dicitur vniuerſa pre⸗
ſens vita.⁊ ſeculum futura vita que eſt poſt reſurrecti
onem:que infinita eſt.dicitur rurſus ſeculum nõ tem⸗
pus neqʒ tẽpoꝛis aliqua pars a ſolis motu ⁊curſu mẽ⸗

ſuraꝛum ſcilʒ per dies ⁊ noctes conſiſtens: ſed quod ſi

mul protenditur cum eternis velut quidam tempora⸗
lis motus ⁊ ſpacium.quod enim eſt his que ſunt ſbᷣ rẽ⸗
poꝛe tempus: hoc eternis eſt ſeculum.dicuntur igit g⸗
dem ſeptem ſecula mundi buius. ſcilʒ a celi terꝛe cre
atione vſqʒ ad omniũ hominũ conſummationem ? re⸗
ſurreciioneʒ.erit autem cõmunis ⁊ oĩmoda conſum⸗
matio cum oĩm fiet reſurꝛectio.octauum ſe eculuz vo qðᷣ
futurum eſt. Ante mũdi vo conſtitutioneʒ cuz neq; ſol
erat diuidens diem a nocte:nõ erat ſeculum menſura⸗
bile.ſed quod ſimul ꝓtẽdit᷑ cũ eternis velut tꝑalis mo⸗
tus ⁊ ſpacium.

Reſtat querẽduʒ .S. iij.
vtr ideʒ ſit nunc tempoꝛis ⁊ eui ? eternitatis. Ad qdᷣ
ſic. nunc tempoꝛis eſt principium futuri ⁊ finis p̃teriti

nuc eui⁊ niũc eternitatis.non ergo eſt ideʒ nũc. Item
nuc eui eſt quod habet ante ſe nõ eſſe: nũc eternitatis
no. ergo non eſt igez nũc eui ⁊ eternitatis. 4: Iteʒ nũc
tempoꝛis flat cum motu.nũc eui ſtat⸗ monet ⁊ eterni⸗
tatis ⁊c. ¶ Itez preſens eui non eſt preſens eternita⸗
tis nec preſens tempoꝛis.ergo nõ eſt idem nũc tempo⸗
ris ⁊c. Contra.quando motus eſt. angel? eſt 2 de*
eſt. Si ergo per quando notatur eſſe ſimul eſſe in aliq̃
nuc.ergo motus ⁊ angelus ⁊ us ſunt in eodez nunc
ſed nũc in quo eſt motus eſt nũc tem poꝛis: nũc in qͥ eſt
