in primo aduentu: quidam in fine. vult ̊ diceꝛe ꝙ non
tot de iudeis intrauerũt ad fideʒ in primitiua eccia qͥt
ſunt predeſtinati: Hᷣ alij intrabunt in fine.Vleljlalit.nõ
tot intrant in ſtatu iudaiſmi:quot ſunt predeſtinati.ſᷣ
intrant facti xrpᷣiani.⸗¶ Ad aliud deutro.j.ddᷣm.ꝙ nũe⸗
rus diffinitus eſt apud deũ ⁊ illoꝝ qui habent in pre⸗
ſenti gratiã ſ̊ nõ finaliter:F̊ numerus illoꝝ ꝗ ſinalit.
Nuod jg dicit᷑ eutro.j.intelligi᷑ de numero qtum ad
pñtem inſticiam. ¶ Iem ad illud.locum vite alij ſoꝛti

unt᷑. Dicendũ ꝙ locus iuſticie vel vite dicit᷑ ſtatꝰ pñtis

iuſticie.⁊ de vita gratie:ñ de vita gloꝛie.¶. Itez ad ali
nd dðm. ꝙ iſte põt ſaluari ⁊ põt eſſe predeſtinatꝰ. p ſi
fiat argumentatio.iſle põt eſſe predeſtinatus.⁊ iſte eſt
preſcitus.ꝗᷓ preſcitue põt eſſe predeſtinatus.nõ valet:
hſ̊ eſt fallacia ſᷣm aceñs.qm aliud eſt loqui de iſto: alið
& iſto.Fᷣm ꝙ preſcitus vel predeſtinatus.cũ.n.dicit᷑ p
veſtinatus:notat᷑ diuina ꝓuiſio immutabilis ſiue pfi⸗
nitio.⁊ ideo nõ debet ↄcedi:predeſtinatus nõ põt dam
nari vel preſcitus põt ſaluari.tñ põt ↄcedi:iſte põt ſal⸗
uari ? iſte p̃ᷣt dãnari.

Articulus quartꝰ

Onſequent᷑ querit᷑.vtꝝ predeſtinatio ſit re⸗
ſpectu bonoꝝ angeloꝝ.Cũ.n.pꝛedeſtinatio
ſit ꝓpoſitũ miſerendi.in btis aũt angelis nõ
eſt miſeria nec fuit.ᷓ reſpectu eoꝝ nõ eſt predeſtinatõ.

Itez predeſtinatio eſt pꝑatio gratie in pñii:⁊ gloꝛie

in futuro.ſ̊ in angelis beatis ſimulẽ gꝛatia 2 gla.eꝛgo
ipſi ñ ſunt pᷣdeſtinati. Rñſio.cum diuerſe ſint rati⸗
ones predeſtinatõis a ſanctis:oſideratõis reſpectꝰ ha⸗
bitus eſt differẽs. naʒ cũ predeſtinatio ſit rénalis nat᷑e
rationalis aũt natura eſt angelica?2 hũana.põt acci
pi coĩter 'm ꝙ ↄuenit angelice nature ⁊ hũane.vel ſpe
cialit bm ꝙ duenit hũane.ſᷣm coĩter accipit᷑:dr pᷣde⸗
ſtinatio pᷣſcia bñficioꝝ dei preoꝛdinatio alicuiꝰad glo
riã.ſm ꝙ ↄuenit humane:dicit᷑ poſitũ miſerẽdi⁊ eti⸗
am preꝑatio gratie in pñti ⁊ głe in futuro.qꝛ in angeł
beatis nõ fuit miſeria: ideo nec ꝓpoſitũ miſerẽdi dicit
reſpectu illoꝝ.nec etiã in ipſis anteceſſit gratia glaz. B̊
ſlatus hũanus fuit duplex. ante pctm: poſt peccatũ.
ſm ꝙ ante peccatũ dicit᷑ predeſtinatio preꝑatio gre in
pñti ⁊c.ᷣ poſt peccatũ dicit ꝓpoſituʒ miſerendi. Item

Nc; ſe an N ae, Er l *
W.- A/ Au . .

Bo 1

%7

XvXxv.

alie due differũt. naʒ bñficiũ dicit᷑ magis coĩter qᷓ; gla.
vñ vna eſt magis coĩis alia.vñ illa q̃ dicit ꝙ pᷣdeſtinatio
eſt poꝛdinatio alicuiꝰ ad gloꝛiã:datur ꝑ drñtiã ꝓriã.
altera ꝑ drñtiaʒ coẽm. Et dicit᷑ drñtia ꝓpria que ꝑ ſe ẽ
p̃deſtinatõis ꝓprie ſumpte.hec aũt drñtia.ſ.bñſicioꝝ
nõ eſt ꝓpria.alijs.n.ↄuenit q; predeſtinatis ꝓprie ſum⸗
pta pᷣdeſtinatõne.vñ nõ dat᷑ ꝑ ↄuertentiaʒ.

Aꝛticulus quintꝰ

Onſequent querit᷑.vtꝝ predeſtinatio ſit il⸗
loꝝ ꝗ ſunt in gła.Et videt᷑ ꝙ nõ.iAon enim
illis eſt gła futura.¶ Pretea.nõ ſunt ĩ mi⸗
ſeria:vnde nec de illis ẽ ꝓoſitũ miſerẽdi. Rũderũt
aliqui.ꝙ pᷣdeſtinatus põt ſumi noialit᷑:vel ꝑticipialit.
Momĩaliter ſumẽdo nõ ſunt pᷣdeſtinati.ſic.n.eſt ppatõ
gratie pñtis ⁊ gloꝛie future.qꝛ non eſt illis gła futura.
Sed ꝑticipialit verũ eſt.vt ſit ſenſus.qꝛ aliqñ fuit veꝝ
dicere ꝙ iſti p̃deſtinati ſunt:qꝛ pᷣteriti tꝑis eſt pᷣdeſtina
tus.el alit.ꝗa gła eſt infinita: vnde ſꝑ ſunt in gła:⁊
ſꝑ ẽ in eis gła futura.

Mlem bruʒ tercinz

Onſequẽt᷑ querit᷑.an predeſtinatõnis ſit
cã vel rõ.⁊ querũt᷑ tria coĩter qtuʒ ad p⸗
deſtinatõʒz ⁊ reprobatõʒ. Pꝛimo.vtrum
cauſaʒ hẽat ex meritis ꝓprijs. Scðo.an
cauſam habeat ex meritis alienis. LZercio.an cauſam
habeat ex ꝑte dei.

Aꝛticnlus pꝛimꝰ

Dprimũ obijcit᷑ ſic.oↄſtans eſt ꝙ aligꝗs pᷣt fa
cere ꝙ habeat grazʒ.quia ſi facit qð in ſe eſt:
haꝛ abebit gram. 2 hñs grãm põt facere ꝙ; fi⸗
nalit᷑ hẽat grãm. ſi finalit᷑ hʒ grazʒ pᷣdeſtinatus eſt.g
põt aliquis facere ꝙ ſit pᷣdeſtinatus.4 Item ad ro.ix.
Eſau ſubtracta gratia eſt reprobatus.ſ̊ ſubtractõ gr̃e
eſt ex meritis.q̊ reprobatio eſt ex meritis.⸗ Itẽ ad ro.
ix.ſuꝑ illud.nüuꝗd inigtas apud deũ.Glo.eſau ꝑ iuſti⸗
ciã ẽ reprobatꝰ.ꝗᷓ ex meritis. ¶¶ Itẽ ſuꝑ illð malach.j.
cuiꝰ vult miſeret᷑ ⁊c. Nugꝰ. hec voluntas iniuſta eſſe ñ
põt:qꝛ venit de occultiſſimis meritis.¶¶ Itẽ ad rom̃.ix.
miſereboꝛ cui miſereboꝛ.glo.ambꝛo.dabo illi gꝛatiam
quẽ ſcio toto coꝛde ad me poſt erroꝛẽ reueꝛſuꝝ.⁊ h ẽ da
re cui dandũ.gᷓ ꝓgt᷑ futuꝝ ſᷣuitiũ dat᷑ miſcoia. Con
tra.eẽ pᷣdeſtinatũ eſt eẽ ab eterno.merita nꝛa hñt eẽ tẽ⸗
ꝑale.⁊ tꝑale ñ eſt cã eterni.&̊ nec meꝛita cã pᷣdeſtinatõ⸗
nis.Itez ad thim̃.nõ ex oꝑibo iuſticie q̃ fecimꝰnos:ſᷣ
Fᷣm ſus miſcdiaʒ ſaluos nos fecit.⸗ Iteʒ ad ro.ix.pꝛo
bat apls ꝙ gratia nõ põt eẽ ex meritis:alioꝗn gra nõ
eẽt gratia.Si & infuſio gratie que eſt temꝑalis nõ põt
eẽ ex meritis.̊ nec predeſtinatio que ẽ eterna.¶¶ Item
ad ro.ix. Jacob dilexi ⁊c.glo.ſine meritis vnũ dilexi:
aliũ reprobaui. Rñũſio. in noĩe pdeſtinatõnis 2 re⸗
pꝛobatõis intelligũt᷑ plura.In p̃deſtinatõe.n.intelligi
tur preſcia ⁊ gr̃a ⁊ gla reſpectu aliquoꝝ eſt pᷣdeſſiatio.
Similit in reprobatõe ſunt tria.preſcia.⁊ pñs iniqui
tas.⁊ pena futura.cum ꝗ̊ inuenit᷑ in auẽtibo ſanctorũ
ꝙ predeſtinatio vel reprobatio fit ex meritis:rñdẽdũ.
ꝙ ſi hoc dicat᷑ ᷓtũ ad prĩcipale ſignificatũ.ſic nõ ſunt
ex meritis.ſi qꝙtũ ad ↄnotatũ:ſic ſunt ex meritis:pᷣ diſ⸗
ferẽt ex ꝑte p̃ᷣdeſtinatõis ⁊ repꝛobatõis.nã ex ꝑte pꝛede
ſtinatõis nec pᷣncipale ſignificatũ ẽ ex meritis nec etiã
primũ ↄnotatũ qðẽ infuſio gre:ſ collatio głe ex meri⸗
tis ẽ.ex ꝑte aũt repꝛobatõis alit ẽ.nã principale ſigni⸗
ficatũ eſt preſcia ⁊ pꝑatio:oↄnotatũ pñs inigtas ⁊ futu
ra pena.patet ꝙ reprobatio qᷓ;tũ ad principale ſigni
ficatũ nõ ẽ ex meritis.ᷣ qtũ ad ↄnotata põt dici ꝙ ẽ ex
meritis.Si q̊ inueniant᷑ auẽtes que dicant ꝙ predeſti⸗
natio ⁊ reprobatio ſint ex meritis:nõ ẽ referendum ad
principale ſignatum ſed ad connotatũ. ſᷣ̊ drñt ĩ prede⸗

Srr in e

6,* 1 reur ”

ſtinatione 2 reprobatõne.vt dictũ eſt. ¶ Oð obycit
iſte pot ſacere ꝙ habeat gratiã dei. doõᷣm ꝙ H intelligit
ſic. ꝙ facere aliquid quo facto habeat gratiã · ſicut iſte
aꝑiendo feneſtꝛã facit ꝙ illumiat᷑ domus.nõ eã illuiet
ſᷣ aliquid facit quo facto illumĩat᷑.eodeʒ etiã ſenſu in⸗
telligit᷑.poteſt facere ꝙ ꝑſeueret in gratia. Qec ex hoc
ſequit᷑. ꝙ hic ſit predeſtinatus.quia prime ſunt impro
prie:ſᷣ vltima nullo mõ eſt vera.nam babere gratiaʒ ẽ
temꝑale:⁊ ideo poſſumꝰ aliꝗd facere añcedens ad gᷣa
tiã.ſ̊ predeſtinatio eterna:⁊ ideo nibil poſſumꝰ faceꝛe
antecedẽs. 4j Ad illaʒ roax. glo. ſubtractio gꝛatie eſt ex
meritis. ⁊ repꝛobatio.pʒ ſolutio ꝑ predicta.Ael põt
dici ꝙ ſubtractio gratie nõ eſt cã reprobatõis.vñ ſi ab
latiuus notat cãm:falſa eſt.ſ̊ ſi notat ↄcomitantiã:ve⸗
ra eſt. Itez ad illud. eſau ꝑ iuſticiã eſt repꝛobatus vł
iuſte ⁊c. Dicẽdũ ſᷣm ꝙ. S.q notat᷑ iuſticia nõ reſpectu
pꝛincipalis ſignificati: ̊ reſpectu ↄnotati. Exponatur
qsð dicit᷑: deus preꝑat alicui penam ex meritisquod
dicit᷑ ex merins põt referri ad preꝑatõʒ abſolute: 2 ſic

falſa.vel in cõpatione ad pena:⁊ ſic vera.qꝛ pena pro

meritis infligit. Olel alit.vno mõ dicit᷑ iuſticia diuina
equitas reddens vnicuiqʒ qð ſuũ eſt.alio mõ exigetia
meritoꝝ.primo mõ ſumit᷑ hic iuſticia.rõ.n.reproba⸗
tionis eſt iuſticia.rõ pꝛedeſtinatõis eſt miſcdia.hñt.n.
predeſtinatio ⁊ repꝛobatio ratõz:etſi ñ cauſaʒ.4/ Item
ad illud ꝙ voluntas venit ex occultiſſimis meꝛitis ⁊c.
f. ñſio.ꝙ de: põt dicere cãm oꝛiginalem: ⁊ ſic falſa.vel
materialeʒ: ⁊ ſic vera.vnde ꝑ h̊ ſignificat᷑ ꝙ reprobati
onis effectus q̃i materialis exigentia: ſint mala meri⸗
ta.4 Itez ad illud ambꝛo.dom. ꝙ amb.nõ vult dicere
ꝙ merita ſunt cauſa quare dat᷑ gratia:hᷣ qꝛ ſint congru
entia vt illi detur gratia. vnde nõ poſuit veꝛbũ notans
cãm ſ̊ ↄgruentiã. vnde dixit: dabo gratiã ei quẽ ſcio ad
me reuerſuꝝ.nõ quia ſcio ad me reuerſuꝝ.

Aeꝛticulꝰ ſecũdꝰ

Onſequent᷑ querit᷑ vtrũ aliena merita ſint
cã ip̃ius pᷣdeſlinatõis.Et arguit᷑ ſic.ꝑ meri⸗
ta ſanctoꝝ impetrat᷑ gratia prima.⁊ poteſt
etiã impetrari ꝑſeuerantia ⁊ etiã merita eterna.g ? po
teſt impetrari predeſtinatio.¶ Item amb. pꝛedeſtina⸗
tio oꝛ»onibo iuuat᷑ ſanctoꝝ.ſᷣ̊qua rõne iuuat᷑:põt impe
trari.¶¶ Item Greg.in yſaac facta ẽ ꝓmiſſio.ſ̊ ſancto
rũ precibo adiuuanda eſt pꝛefinitio dei.¶ Iteʒz aug. in
li.de ꝑſeuerãtia.ſi ꝗ nondũ vocati ſunt: illis vt vocẽ
tur oꝛemus.foꝛtaſſe.n.predeſtinata ſunt vt nr̃is oꝛatio
nibo ocedant᷑.q̊ 7. MRñſio.ĩ verbo pᷣdeſtinatõis ſunt
duo.vnũ:qꝛ eſt ibi dei pᷣſciẽtia vel preꝑatio vel preoꝛdi
natio.aliud eſt collatio gratie vel gloꝛie.Ad primuʒ ñ
eſt referendũ ꝙ adiuuet᷑ pꝛedeſtinatio ſanctoꝝ pᷣcibo:ſᷣ
ad ſecũduzʒ.qꝛ effectus pᷣdeſtinatõis ꝗ ẽ collatio gꝛatie
in pñti ⁊ gloꝛie in futuro:implet᷑ pᷣcibo ſanctoꝝ.¶¶ Qð
obijcit᷑.ꝙ ſancti impetrent grãm ꝑſeuerantiã ⁊ gloꝛiaʒ
nõ ſequit᷑ ̊ predeſtinatõʒ.qꝛ reſpectu gratie ꝑſeueꝛãtie
gloꝛie põt aliqꝗd eſſe antecedẽs.qꝛ temꝑalia ſunt:ſ p⸗
deſtinatio eterna.⁊ ideo nihil põt eẽ añceædẽs.⁊ ꝑ h̊ pʒ
rñſio ad duo alia que ſequũt᷑. ¶¶ Ad illud aug.vltimũ
dðm . ꝙ vocatio interioꝛ ſemꝑ eſt temꝑalis.ad ro.viij.
Quos ſᷣdeſtinauit hos ⁊ vocauit·ad hanc vocatõʒ ſcʒ
gre infuſioneʒ pñt nuare oꝛões ſanctoꝝ:nõ ad prede⸗
ſtinatõʒ que eſt eterna.

MNeticulꝰ terciꝰ

Onſequent᷑ querit᷑.vtꝝ reprobatio ⁊ pꝛede
ſtinatio hẽant cãm ex ꝑte dei.ſ.pᷣſciaʒ.i.vtꝝ
. pᷣſcia q̃ ſcit iſtũ bñ vſuꝝ gra:ſit cã p̃deſtina⸗
tionis.⁊ pᷣſcia q̃ ſcit illũ male vſuꝝ ſit cã reprobatõis.
4 Ad hec aug.volũtas dei ex rõne ẽ.Silr Jo.dam̃.vo
luntas eſt rõnalis appetitus.g̊ maxie voluntas dei.ſꝑ

enĩ qð nobilius eſt deo tribuendũ.ſᷣ̊ voluntas oꝑãs ex

. rn N de ea
O

ſpna! ſes ₰G ATan Jun pl ſlr⸗

rone pᷣferenda ẽ illi q̃ oꝑat᷑ ſine rõne.Querit ̊ q̃ ſitrõ
volũtatis diuine.videt᷑ ꝙ pᷣſcia. volũtatis·n.q ex ra⸗
tione ſcia pᷣcedens ratio eſt. Cũ & in pᷣdeſtinatõe intel⸗
igaʒ voluntatẽ.ſ.pᷣparatiuã:erit eiꝰ rõ pᷣſcia.¶ Ad h̊
facit illud ro.viij.qͥs pᷣſciuit hos pᷣdeſtinauit.Ad h̊ et ẽ
rõ: qꝛ ſciĩa ſꝑ eſt rõ voluntatis oꝑantis ex rõne. Itẽ ad
ideʒ pʒ rõ.gꝗa ſi eẽt aligꝗs laꝛgitoꝛ bonoꝝ ⁊ ſciret ꝙ iſte
nõ vteret᷑ bn dono ſuo ̊ male: nõ eẽt bonus ⁊ rõnalis
Diſpẽſatoꝛ ſi daret illi ꝗ male eẽt vſurꝰ: ⁊ ñ illi ꝗ bene
eſſet vſurus.ſ̊ ipſe deus preſcit omĩa.rõ & eſt vt det illi

qui bñ vſurus eſt:⁊ nõ illi q male. Contra.aug.ĩ li.

de predeſtinatõne ſanctoꝝ.nõ qꝛ nos tales futuros eẽ
preſciuit ideo elegit.¶ Iteʒ ſi dicat᷑ ꝙ meritũ in pᷣſcia
ſit cã p̃ᷣdeſtinatõis ⁊ reprobatõis.aut &̊ meꝛita in pᷣſci⸗
entia ſunt ideʒ qð deus:aut nõ.Si ideʒ: g ideʒ eſt cau
ſa ſui.naʒ predeſtinatio etiã ideʒ eſt qð deꝰ. Sed meri
ta in preſcia vel in cauſa nõ ſunt idem qð deꝰ.⁊ meꝛita
in ſuo eſſe ſunt temꝑalia.qᷓ tꝑale eſt cauſa eterni. Itẽ
deus dat grãam illi queʒ ſcit male vſuꝝ:vt iude ꝓdito⸗
ri.nec tñ ex h̊ dicit᷑ irrõnabiłr ageꝛe. a ſili nõ eſt ratõ
quare dicat᷑ agere irrõnabiłr:quia nõ dat illi ꝗ beneẽ
vſurus.gratia ꝗ̊ nõ eſt cauſa vel ratio predeſtinatõis.
Ztem voluntas dei eſt prima cauſa ⁊ rõ oĩm. ſᷣ pᷣme
rõnis vel cauſe non eſt cauſa vel ratio. ᷓ volũtatis di⸗
uine nõ eſt querenda ratio vel cauſa. Rñlio.ſᷣm reʒ
idem eſt in deo preſcĩa predeſtinatio pm principale ſi⸗
gnificatũ:tñ ſᷣm ratõʒ intelligẽtie diffeꝛũt.⁊ ideo vnuʒ
põt dici ratio alteriꝰ: nõ cauſa.⁊ Gᷓ voluit dicẽ augꝰ.cũ
dixit: voluntas dei ex rõne eſt.¶ ꝗ obijcit᷑ ñ ido ele
git ⁊c.ſi ideo dicit cãm verum eſt:ſi ratõʒ ſalſum ẽ.qa
pꝛeſcia meritoꝝ dicit ratõz voluntatis.nõ tñ ex h̊ ſeꝗt᷑
ꝙ ipſa merita ſint ratio ſiue cauſa volũtatis.. Ad il⸗
lud dom.qꝙ nihil aliud ſunt merita in preſcĩa ꝙᷓ preſci⸗
entia meritoꝝ.preſcia aũt meritoꝝ ideʒ eſt qð &ꝰ. nõ
eſt aũt ideʒ ratio ſui.nam etſi qtũ ad principale ſiqtũ
ſint idem preſcia ? voluntas: differũt tñ ſᷣm ratõz itel
ligentie q;ẽtum ad connotata.nã collatõis gratie ⁊ glo⸗
rie põt eſſe ratio preſcia meritoꝝ.4l Ad illud qð obij⸗
cit᷑.ꝙ dñs dat illi qui nõ bñ eſt vſurus. Dicendũ ꝙ hẽ
ex rõne bonitatis.qꝛ dat illi ꝗ facit qð in ſe eſt:ſᷣ ratõe
equitatis eſt ꝙ dat illi queʒ ſcit bñ vſux.

Mlembruʒ quaꝛtum

Onſequent᷑ queꝛit᷑ de cauſalitate pdeſti⸗
nationis. querunt᷑ tria. Primo. cuiuſ⸗
modi cauſa ſit. Scðo.ſi ponat aliquẽ ef⸗
fectũ in predeſtinato.Tercio.ſi effectus
eius poſſit caſſari.

Aꝛticulꝰ? p̃ᷣmꝰ
Dprimũ. Ro.viij.quos predeſſĩauit.glo.
predeſtinatio eſt cã cuiꝰ effectus eſt gratia.
MNuerit᷑ g̊. vtꝝ ſit cauſa nccia vel otingens.
nõ ↄtingens:qꝛ nibil ↄtingẽs cadit in deo. Si nccia. H
cauſa nccia poſita ponit᷑ effectus.ſᷣ predeſtinatõ ẽ eter
na. a gratia. ¶ Item eſt cauſa ꝓpria 2 coĩs. ſi pde⸗
ſtinatio eſt cauſa gratie:querit᷑ an ſit cã ꝓpꝛia vel com
munis. Si coĩs: ꝑ aliqð additũ efficiet ꝓꝛia. Illud
additum aut eſt temꝑale:aut eternũ. ſi tꝑale: ꝗ̊ adhuc
illius temꝑalis eẽt cauſa predeſtinatio. Sed queritur
vt prius:eius cauſa vel ꝓpria vel coĩs.⁊ ſic ĩ infinitů.
velillud addituz erit eternum: totum eternũ.cauſa g
ꝓpria erit eterna.ᷣ effectus eternus. Si eſt cã ꝓpria:g
ipſa poſita ponit᷑ effectus.ſ.gratia. Iteʒ queꝛit᷑in quo
genere cauſe ſit poſita pꝛedeſtinatio.nõ in genẽ matert
alis cauſe: quia illa nõ cadit ĩ deo.nec in genẽ cauſe fi⸗

nalis:quia predeſtinatio nõ eſt finis gratie. Item nec

in genere cauſe efficiẽtis: qa predeſtinatio eſt preſcien⸗
tia bñficioꝝ dei.preſciĩa vo nõ eſt ĩ genere efficiẽtis cae
potius in genere cauſe foꝛmalis exemplarig · Iẽ nec

.
—

Gn uſee F SS

enifi⸗
elgien
llingiiie

„

r none i

aſainſe

Onngr en.
Mnus 1 lis

fllitn
Picknari
uundu
igfmndt
nentjinfi
Smenn
giige
f N. Iln
gö Uein
uſactent
igkiuceg
aſilinoe

datiligne

predeſtim;
1oin fn
Ppolanne,

Rüſofnr

enpriu
ſeuitritbtn
litdieing⸗
zobictiiht
ſaözſclinig
is nötiehi
Mütano N
1preſngn
ezeſgödi⸗
ipninepuefi
Nüfnnni
tosgeatric⸗
Ntiiulgsa
iemighi
nlechktaie

n
Alnnrſdchi
lpinoatl
ſemmiigit
reoicken

geſliauit

us eſt n

veloeingen
0 G eh
eſtuntziel
cois giſt
tianddn
agrog
glerg in
Set unii
ſeinſmmn
emcͤ
elcign
Auent in
nging
U
oeſtin
efien
nN

8

ſin N

LQueſtio

in genere cauſe ſoꝛmalis.quia eſt prepatio gratie in .
ſenti ſiue ꝓoſitum miſerendi. hec eſi in genere cauſe
efficientis. Rñſio. predeſtinatõ eſt cauſa neceſt⸗ aria
non contingens.cauſa.n.cõtingens dicit᷑ cui effectus
poteſt prohiberi. vel que exigit cauſam aliam vt exeat
in actum. vel que de ſe eſt mutabilis vt voluntas crea⸗
ture.nullo iſtoꝛuz modoꝝ poteſt poni contingentia in
deo vel cauſalitas ↄtingens. ¶ Quod ꝗ obijcit. cauſa
eſt neceſſaria. effectus neceſſarius. Rnſio. non ſequi
tur ꝙ poſita cauſa quacũqʒ; neceſſaria: ꝙ ponitur effe⸗
ctus.quia cum dicit᷑ predeſtinatio ſiue deus cauſa ne⸗

ceſſaria: non refertur neceſſitas ad actum cauſ andi: B

ad effectuʒ cauſe. Dicendũ q̊ q eſt cauſa dicta m actũ
2m habitum. Cauſa dicta 'm habitum nõ ponit effe
ctum: ſed cauſa dicta ſm actum. Oe ꝗᷓ deus dicit᷑ cau⸗
ſa neceſſaria:non refertur neceſſitas ad actum cauſan
di.quia ex defectu ſuſceptibilis eſt: quia non ſemꝑ cau
ſatur.ſicut pʒ in ſole qui eſt cauſa neceſſaria illumina⸗
tionis. vnde ꝙ non illuminet non eſt ex eo ſed ex deſe⸗

ctu ſuſceptibilis.ita bic ex defectu ſuſceptibilis gratie.

ꝙ predeſtinatio non ſemꝑ eſt actualiter creans gram.
Ad aliud doᷣm.ꝙ predeſtinatio eſt cauſa ꝓpria.ſ̊ nõ
ſemꝑ opoꝛtet ꝙ poſita cauſa ꝓpria ponatur effectꝰ. ꝗa
caula poteſt eſſe dña ſui actus.vt patet in voluntate:q̃
poſita non opoꝛtet ſemꝑ poni actum.ſed ſufficit ꝙ po⸗
natur in aliquo temꝑe alio. 4 Ad illud quo querit᷑ ad
quam cauſazʒ reduci hbabeat. Dicendũ ꝙ predeſtinatõ
dicit preſcientiam ⁊ voluntateʒ. ratione preſciẽtie po⸗
teſt predeſtinatio dici eſſe in genere cauſe foꝛmalis.ra
tione voluntatis in genere cauſe efficientis. Sed quia
voluntas immediatius ſe habet ad opus ꝙᷓ potẽtia vel
preſcientia:ideo magis ꝓprie poni debet in genẽ cauſe

neiemte. Meticul? ſecud

D ſecũdum ſic ꝓcedit᷑. Augiſuꝑ Jo.j.¶NPe
lius fuit nathanaeli cognoſcere vtranq; na
turam in xpᷣo:qᷓ eſſe predeſtinatum.ſed non
fieret comꝑatio niſi aliq; bonum eſſet predeſtinatio ĩ
predeſtinato.ergo ⁊c.¶ Item augꝰ.predeſtinatõ mul
tis fuit cauſa ſtandi.ꝗ Item luce.x. Gaudete quia no
mina veſtra ⁊c.ſed gaudium nõ eſt niſi de bono. & pre⸗
deſtinatio eſt aliqd bonum in predeſtinato. Cõtra.
predeſtinatio eſt non entis. in non ente nihil ponitur.
predeſtinatio nihil ponit in predeſtinato. 4 Itẽ Au
guſti.in li.de fide ad pe.niſi nõ eſſes nõ predeſtinare⸗
ris.ᷓ predeſtinatio eſt nõ entis.¶ Item ſi predeſtina⸗
tio ponit aliquod bonum:g reprobatio ponit aliquod
malũ.ꝗ in eſau fuit aliqd malũ anteqᷓ eſſet.ſᷣ h̊ eſt fal⸗
ſum. EKñſio.predeſtinatio nullũ bonũ poĩt ſᷣm actũ
hᷣ ᷣm habitũ tm̃.̊ eſt ſᷣm aliqd tempꝰ.ij õ.n.ſequit᷑.ẽ

p̃deſtinatus:& eſt.ſᷣ ſequit᷑:s erit his grãm ⁊ glłaʒ.vñ

ponit᷑ potentia ad gratiã ⁊ glam. potẽtiã dico ñ in re⸗
cipiente:hᷣ in agente.ſᷣm actũ g̊ pᷣdeſtinatio nihil poĩt ĩ
pᷣdeſtinato:hᷣ in deo ponit m actũ pᷣpatõʒ.ſic cũ dꝛ ce⸗
ſar laudat᷑:nihil ponit᷑ in ceſare:̊ ĩ laudãte. Ad illð
de nathanaele volũt qꝗdaʒ dicere ꝙ impropria ſit ↄpa⸗
tio.p̊ meliꝰ dom ſm illdð qð ſeqꝗt᷑ in illa glo. melius ſit
nathanaeli ꝙ; eẽ pdeſtinatũ eẽ i vmbra moꝛtis.VInde
vult ꝑare electos añ incarnatõʒ:electis poſt incarna⸗
tionẽ.⁊ multomeliꝰ ẽ electis poſt incarnatõʒ:qꝛ ñ ſũt ĩ
vmbra moꝛtis.. Ad illð aug.pᷣdeſtinatio młtis fit cã
ſtãdi. Rñſio.q ita dʒ intelligi.pᷣdeſtinatio.i.deꝰ pꝛede
ſtinãs.vel pᷣdeſtinatio.i.gr̃a qẽ ex pᷣdeſtiatõe.⸗ Ad a⸗
liud dom. ꝙ gaudiũ ñ ſolũ ẽ de bono hĩto ſ̊ hñdo.vnð
nõ ſeꝗt᷑:ſi gaudendũ ẽ de pdeſtin atõe:qꝙ pᷣ̃deſtinatõ ali
ad ponat coexñs pᷣdeſtiato:ßᷣ ꝙ aliqͥ tpe ponat aligd.

NAꝛticnlꝰ? teꝛciꝰ

Onſequẽt querit᷑vtꝝ effectus pᷣdeſtinatõis
poſſit caſſari.hᷣ eſt.vtꝝ aliꝗs predeſtinatus

EK t .

xxvu.

poſſit damnari.Ad qð ſic aug.de coꝛectõne ? gratia.
Certus eſt numerꝰ electoꝝ. certũ ẽ de pᷣdeſtinato ꝙ' ẽ
pᷣdeſtinatꝰ.̊ ñ põt ñ ſaluari: ¶¶ Cont᷑.deꝰ põt apponẽ
grãm quibo n apponit:⁊ ſubtrabẽ quibo ñ ſubtrabit. ſᷣ
ſi ſubtraberet damnarent᷑.poſſent igit᷑ iſti danari ꝗ tñ
ſaluabũt᷑.̊ pᷣdeſtinati pũñt danari. Ad h rñdet mę
in ſent.ꝑ diſtinctõʒ illiꝰ ꝓpoſitõis: pᷣdeſtinatũ impoſſi⸗
bile ẽ danari.qꝛ põt eẽ ↄincta vel diuiſa. Scðm ꝙ itel⸗
ligit᷑ ↄiũcta:ſic fit ſeꝛmo de ſuppoſito cũ foꝛma.⁊ H̊ mõ ẽ

vera.quẽadmodũ hec eſt vera: albũ ñ põt eſſe nigrũ.i.
nõ põt eſſe vt albũ ſit ⁊ nigꝝ ſimul.⁊ ita hec ẽ vera ↄpo

ſita:pᷣdeſtinatus ñ põt dãnari.qꝛ nõ põt eſſe ꝙ pᷣdeſtia⸗

tus ſit ⁊ damnet᷑. Scðm dᷣo ꝙ intelligit diuila: ſit ſer⸗

mo de ſuppoſito tm̃.Fm h̊ ſicut hec eſt vera:albũ põt eẽ
nigrũ.qꝛ hoc qð eſt albũ põt eſſe nigrũ: ita hec ẽ vera.

qꝛ p̃deſtinatus põt damnari.qꝛ ille pt damnari quiẽ

pᷣdeſtinatus.4 Cõtra.ſcðᷣm ꝙ ↄpoſita intelligũt᷑ illa.
verũ eſt ꝙ nõ põt eſſe ſimul vt aliꝗs pᷣdeſtinatꝰ ſit ⁊ dã

natus.ſ̊ alteꝝ iſtoꝝ nõ põt ñ eſſe.ſ.qn iſte ſit pᷣdeſtina
tus.qꝛ ab eterno ẽ pᷣdeſtinatꝰ. ꝙ̊ᷓ impoſſibile ẽ alterũ eẽ

ſcʒ ꝙ iſte damnet᷑:qꝛ ab eterno ẽ ⁊ n põt nõ eẽ pᷣdeſtina
tus.¶ Ed h̊ rñdet magr in ſent᷑. diſtinguẽs iſtaʒ ex cõ
poſitõne ⁊ diuiſiõe.nõ põt eẽ ꝗn iſte mõ ſit pᷣdeſtinatꝰ:
qui ab eterno ẽ pᷣdeſtinatus.Quia ſi intelligit᷑ ↄpoſita
vera ẽ.⁊ ẽ ſenſus:nõ põt ſimul eẽ ꝙ iſte mõ nõ ſit pꝛede
ſtinatus ⁊ ab eterno ſit pᷣdeſtinatus. ſi vᷣo intelligat᷑ di
uiſa:falſa eſt.⁊ eſt ſenſus:nõ põt eẽ ñ pᷣdeſtinatꝰ:ꝗ ẽ ab
eterno pᷣdeſtiatus.qꝛ accidit iſtũ eẽ pᷣdeſtinatũ. accidit
enĩ ꝙ iſte pᷣniſus ſit futurꝰ ſaluari.qð intelligit᷑ cuʒ di
co pᷣdeſtinatũ.Si opponit᷑.eſt dictũ de pᷣterito veruʒz: g̊
eſt neceſſariũ.dico ꝙ nõ valet:qꝛ nõ eſt ſimile in dictis
⁊ factis hoĩm:⁊a pᷣſciẽtia ⁊ p̃deſtinatiõe dei.qꝛ in dictis

vel factis hoĩm impoſſibilitas refert᷑ ad naturã rei.in

preſcia ⁊ predeſtinatõe refert᷑ poſſibilitas vel impoſſi⸗
bilitas ad potẽtiaʒ dei:que eadẽ ſemꝑ fuit ⁊ erit.pꝛede
ſtinatio.n.⁊ preſciẽtia in deo ideʒ ſunt.¶ Sʒ oꝓponit᷑
hac ꝓpoſitõne:predeſtinatũ impoſſibile eſt danari.
Fm ꝙ intelligit᷑ ↄpoſita ⁊ Fᷣm ꝙ intelligit᷑ diuiſa.dic eĩ
magẽ in ſent᷑.ꝙ cõpoſita vera:diuiſa falſa. Sʒ videt᷑ ꝙ
vera ſit etiã diuiſa.qꝛ cauſa ⁊ cauſatũ dicũt᷑ relatiue.
poſita ſe ponũt.& ſi cã eſt immutabilis: ⁊ effectus. ̊
ſi pdeſtinatio eſt ca ſalutis ⁊ immutabilis:q̊ nccio ↄſe⸗

quit᷑ effectus ſalutis.4 Itez vid et᷑ rõ ſylogiſtica.om̃e.

2

predeſtinatũ neceſſe eſt ſaluari. iſte eſt predeſtinatꝰ.g
iſtũ neceſſe eſt ſaluari.ꝓbatio prime. in h̊ ꝙ dicit᷑ pae⸗
ſtinatus intelligit᷑ futurus ſaluandus.ſ̊̊ omne futnꝛuʒ
ſaluandũ neceſſe eſt ſaluari.g̊ omẽzʒ pꝛedeſtinatuʒ nece
eſt ſaluari.¶ IReʒ omẽʒz immutabilit ſaluãdũ nece eſt
ſaluari.iſte immutabiłr ẽ ſaluãdus.q̊ ncce ẽ iſtũ ſalua⸗
ri.ꝓbatio pᷣme.immutabilis ẽ pᷣdeſtinatꝰ qꝛ ab eterno
fuit pᷣdeſtinatꝰ.⁊ ſꝑ erit pᷣdeſtinatꝰ.⁊ ñ põt ñ eẽ ñ pᷣde⸗
ſſinatꝰ.q̊ immutabiłr ẽ pᷣdeſtinatꝰ.g imutabilr ſaluan
dus./l Itẽ obijcit᷑ qꝛ videt᷑ ſalſa ↄpoſita.qꝛ ſi foꝛma al⸗
bedis ñ poſſʒ ſuccedẽ nigredini: nũqᷓ aliqͥ ſenſu eẽt hec
vera:albũ poſſibile ẽ eẽ nigꝝ.vᷣ ĩ ꝑte iſta n pᷣt ſoꝛa ſuc⸗
cedẽ foꝛme.q̊ nlło mõ pᷣt eẽ veꝛa.qꝛ pᷣdeſtinatõi ñ pᷣt ſuc
cedẽ dãnatio.qꝛ pᷣdeſtinatõ poit futurã ſaluatõʒ.&̊ᷓ bec
ẽ falſa:ſiue intelligat᷑ ↄpoſita ſiue diuiſa. Itẽ ad h̊ ꝙ
hec ſit veꝛa:albũ poſſibile ẽ eẽ nigꝝ.exigit᷑ ꝙ exñte vna
foꝛma:alta poſſit ineſſe.Si & hec eẽt veꝛa aliqͥ mõ:pᷣde
ſtinatũ poſſibile ẽ dãnari: ſeqret᷑ ꝙ exñte pᷣdeſtinatiõe
hꝰ poſſz eẽ dãnatio.qð ẽ falſuzʒ.qꝛ exñte imuta bili ordi
natõe ſalutis hꝰ:impoſſibilis ẽ oãnatio hꝰ.¶ Itẽ poſi
to poſſibili nullum accidit impoſſibile.ſi ergo predeſti
natum eſt poſſibile damnari:ſi poneretur in eſſe: nul⸗
lum accidit inconueniens.ſicut ſi poneret᷑ in eſſe albe⸗
do cui ineſt nigredo:nullum erit incõueniẽs.q; ſenſus
erit:h̊ eſt nigrum quod fit album. ergo ſimiliter ſi po⸗
nitur in eſſe predeſtinatum damnari.iſte damnabituꝛ
qui fuit predeſtinatus.⁊ oſtat ꝙ hoc eſt falſuʒ. Iſta.n.

ſhr a fpapyex 1 Pofurr ners Rſpe)

“

ſunt impoſſibilia iſtuʒ damnari 2 fuiſſe predeſtina tũ. T prepatio ſunt diuerſa genera Zn ſubalternatim po

relinquit᷑ ̊ ꝙ hec eſt falſa vtroq; modo:poſſibile ẽ pꝛe⸗ ſita. ergo eoꝛũ diuerſe ſunt ſpecies ⁊ differentie.¶j IJtẽ
deſtinatũ damnari. Q cedendũ eſi reſpondendo.- ſi diceret᷑ ꝙ ponitur in genere preꝑationis.Contra.p⸗
in bmõi locutionibo aliter eſt cum fit ſermo de ſuppoli⸗ paratio non continet totum eſſe reprobationis.qa re⸗
to tm̃: ⁊ cum fit de ſuppoſito cum foꝛma. cum n. fit ſer⸗ probatio eſt reſpectu iniquitatis:pꝛeꝑatio autẽ nõ.xre⸗
mo de ſuppoſito cum foꝛma: ſiue intelligatuꝛ compoſi⸗ linquit᷑ &̊ ꝙ preꝑatio nõ eſt genus reprobatõis.¶¶ Ite
ta ſiue diuiſa:omẽs ſunt falſe.ᷣ ſi fit ſermo de ſuppoſi ⸗/ ſi diceretur ꝙ; preſcientia eſi genus.aut & preſcientia
to tm:vere ſunt.vt hec.iſtum poſſibile eſt damnaꝛi qui ſimplicis noticie ſiuẽ ſpeculatiua: aut preſcientia ap⸗
tamen predeſtinatus eſl. ſi obijcit.ſi cauſa immu⸗ probationis ſiue practica. Prima non:quia preſcien-
tabilis: a effectus conſequit᷑ immutabilis. Dicendum tia primo modo dicta nullam impoꝛtat cauſalitatem:
ꝙ aliter eſt in cauſa ſuprema: ? cauſis inferioꝛibo.cau⸗ reprobatio auteʒ impoꝛtat. Mñſio.ipſa eſt in gene⸗
ſe. n. inferioꝛes ꝑficiunt᷑ ex ſuis effectibus: ⁊ ideo alli⸗ re preſcientie practice.⁊ non in genere ſimplicis noti⸗
gate ſunt effectibo.ſed cauſa ſuperioꝛ nulli effectui Eal⸗ cie:ſed in genere preſcientie.non cum approbatõne ſo⸗
ligata:quia non perficit᷑ ex ſuo effectu.vnde ſicut neceſ lum:ſed etiam cum æteſtatione. Eſt. n. ſcientia cuʒ ap
ſitas in effectu non ponit neceſſitateʒ in cauſa ſupma: ꝓbatione pene:⁊ cũ deteſtatione iniquitatis.in pꝛede⸗
ot ſoleimn moueri cum ſit ncẽium. non tamen eſt ncciuʒ ſiinatione ſolum eſt ſcientia cum approbatione. Item
qtum ad caulſam ſi upremam. quia cauſa ſuprema po⸗ in predeſtinatione ſunt tria.primũ eſt cauſa ſecũdi: ß
teſi eum facere ſtare. vt patet in Yoſue.ſic nccitas in ca primũ ⁊ ſecundum cauſa tercij. Querit᷑ vnde hoc.⁊ ra⸗
ſuprema non ponit necitatem in effectu inferioꝛi. ¶ Itẽ tio eſt:quia deus non eſt cauſa maloꝝ. prumũ non põt
ꝙ videt᷑ ſy logiſtica ratio.dvᷣm ꝙ non eſt cõiugatio in⸗ eẽ cauſa ſecundi.ſed pena cadit in genere boni: ⁊ ideo
utilis. quia ex maioꝛi de nccio ⁊ minoꝛi de ineſſe: nõ ſe deus poteſt eſſe cauſa effectiua illius.culpa autem eſt
quitur concluſio de nccio ſed de ineſſe.vnde non ſegtuꝛ cauſa interioꝛ illius.ſed in predeſtinatione ſecũdum 2
omĩs rren mokno moverur ie curꝛit 5 nerio moe tercium bona ſunt:⁊ ideo deus eſt cauſa illoꝝ.
tur. 4 Item qð obijcit᷑ꝙ iſte eſt immuta iliter prede⸗ Al
ſtinatus vel erio eſt prtdeſtinatus: quia ſemꝑ fuit ve embꝛum ceꝛcmi
rum ⁊ erit verum.quia eſt dictum de preterito verum: Gnſequenter querit᷑ de effectu reproba⸗
ergo eſt ncẽium. Dicendũ ꝙ hec eſt duplex. iſte ẽ necel⸗ tionis qui eſt ſubtractio gratie. Queꝛit
ſario predeſtinatus:ſicut hec in quam reſoluitur: iſte ergo vtꝝ ſit a deo. Et videt ꝙ ſic. Omne
eſt neceſſario preuiſus ſaluandus.ſi nccitas referatur . iuſtum eſt a co.ſed iuſtum eſt vt pecca⸗
ad preuiſioneʒ:vera eſt.ſi ad ſie aluationeʒ: falſa eſt. nec toꝛi ſubtrahat᷑ gratia.4¶l Item augꝰ. in li. gratia⸗ li
eſt dictum ſimpłr de preterito: ⁊ ideo non ſimplicit no bero ar. deus obdurauit pharaoneʒ iuſio iudicio: ipſe
eſt ncẽium niſi dictum qᷓtum ad preteritũ. pparao her li. ar. ¶¶ Item ad ro ire bacigut exceca
ui te ⁊c. ¶ Item ro.j.obſcuratum eſt coꝛ inſipiens eo⸗
. Nueſtio .xix. de repro ruʒ. Augꝰ. iſta obſcuratio pena 2 vindicta ſunt. ꝑ quã
batione. penam. i:coꝛdis cecitatem que fit deſerente luce ſapien
Onſe unens E bre tie:in plura peccata lapſi ſunt. ¶ IAtem aug otra feli⸗
1 2 cianũ.vna lucis ſubſtantia nocteʒ facere videt᷑ ⁊ diez.
niter inquirere de reprobatõne.⁊ boc ergo ſimiliter lux ſpũalis deus:erit cauſa noctis ſpũa⸗
modo. Primo.qo intentio preſciẽtie lis.i.obduratõnis:⁊ diei.i.illumĩatõis gratie. Cõ⸗
atppꝛopriat᷑ reprobationi. Secundo. tra. Dyoni.optimi eſt optima facere.bᷣ obduꝛatõ nũqᷓ
AAAuid ſit repꝛobatio. Tercio.de effectu eſt bona rationali creature. non eſt ab optimo. 4¶ Itẽ
reprobatõnis:qui eſt ſubtractio gꝛatie.Quarto.de ef⸗ Anb.homo non habet gratiam. non quia deus ñ dat:
ſectu qui eſt excecatio.Quinto.de effectu qui eſt obdu⸗ ſed quia bomo non accipit. ipſe enim ſtat ad oſtium ?
ratio. H pulſat. 4 Iem auge. JZo. . lux in tenebris lucet. ſiẽ ce⸗
Membrũ rimũu co poſito in ſole preſens eſt ei lur⸗ ipſe abſens ẽ ab il⸗
Leiner. P 4 la:ita omis iniquus cecus coꝛde.pnᷣs eſt ei ſapientia:2
Irca primũ proceditur ſic.cum.n.h̊ no⸗ ipſe abſens eſt ab illa.4 Item augꝰ. in ſoliloquijs. d⸗
men preſcientia ita extendatur: vt aliqñ mine ſi deſeris periturus ſum.ſed non væſeris: quia tu
ſumatur cõmuniter reſpectu bonorum ⁊ es ſummũ bonum. 4¶ Item Eſa.lix.iniquitates veſtre
2 maloꝛũ.aliqñ vᷣo agpropriet᷑ reſpectu ma diuiſerũt inter vos? deum. MRñſio.quidam dixerũt
loꝝ. Queritur quare non ſimilit appropꝛiet᷑ reſpectu ꝙ ſicut natura eſt principium motus? quietis.ſed mo
bonoꝛum. NRñſio.ꝙ diuina noticia reſpectu bonorũ tus per ſe:quietis peꝛ ceſſationex· ita deus eſt cauſa ap
non tm̃ ſcientiam habet:ſed etiam cauſam. plus auteʒ probationis gratie 2 non ſubtractionis niſi ceſſando
eſt eẽ cauſam ꝗᷓ preſcire.Eſt autem impoſitum nomen ab appolitione. Alij dixerũt ꝙ de iſtis non eſt cauſa ꝗᷓ⸗
Taea continei vtrunq; in ſe. ſcilʒ predeſtinatio.prede⸗ renda niſi cæfectus. nullus autez defectus ex parte det
inatio enim eſi preſcientia bonoꝛum cum caulalitate ponendus eſt:ſed ſolum er parte noſtra. Alij dicunt ꝗꝙ
eoꝛundem.reſpectu auteʒ maloꝛum non ſic eſt.quia ſo⸗ non appoſito gratie poteſi conſiderari duplr.in eẽ ab⸗
lum precognitionem habet reſpectu eoꝛum non cauſa⸗ ſoluto:⁊ in eẽ oꝛdinato. Si conſiderat᷑ in eẽ abſoluto:
litatem.cauſalitas auteʒ reſidet penes hibeꝝ aꝛb.quia obduratio non eſt a deo. ſ̊ ſᷣm ꝙ habet eſſe in oꝛdine
ergo nihil ſuꝑadditur ſcientie vltra cognitionem ĩ ma hʒ eſſe pene:ſic eſt a deo ex iuſticia.n.ſua oꝛdinat hane
lis:nomen generis appropriatur reſpectu maloꝛuʒ.qꝛ priuationez que pena eſt.
do ſcientie ſuꝑadditur cauſalitatis ratio in bonis: iõ 1
nomen ꝓprium dicit᷑ reſpectu bonoꝝ. Membru qua rtu
Membꝛumſecũdum leneneait e rcnc,tun
ſic. ij. cox. iiij. deus buius ſeculi excecauit
Onſequenter querit᷑ quid ſit reprobatõ. mentes infidelium. Glo. buiꝰ ſeculi æ?:
Ad quod augꝰ.dicit.⁊ babet᷑ in ſentent᷑. igdeſt deus qui non ſolum bonos regit:
VVꝛ eil preſcientia iniquitatis quoꝛũdaʒ malos pro merito precipitat.excecauit mentes infide
11 prepatio damnationis eoꝛundeʒ. m B lium.ſed huiuſinodi deus eſt verus deus. excecatio⸗
videtur poni in duplici genere.q Contra. preſcientia a ſummo ipſo deo.a ita a diuina puidẽtia. ſic effect

C mc ſt Po per „

„OE BE mise bs/ 65 N

0 —–
Caw “D C NR 24 Bo

WPv pbrſt“α Qybe . r 39

2

po 30 Ve) ſr ſbrctes ge⸗

ſhltmrſitn
Aauſlinen
dfichingn, „
h,fnpſcene
anhrir
nſcintnan⸗
lulmigingre
ſobatone, N
auliſciß
tmktenm
hehrmnizne⸗
Nerebanette
ihnunn
atiotſtin
uſulin

*

cl

deftenmnen
ſogens An
ſigſen
lumeſten.
inliagenn
ſpinlcußt
Hwopinern
nitvn⸗
tntngi
ſenthurſcpen
naNgeerfin
renntei ddi
ſanocnsfi
Grolte. ſi
umntͦi
dptino.9i
ndsnide
Atadoſtiun
Sucerſin
Wensich
Reiſapeenn
ſſollogots⸗
dſens
iienunt
icmonm
jgliensb⸗
Nlschenp
ontinh
nmktenng
cmscoren
Mang
ouplendin
niiit⸗
teſennethaan
gantinn
ℳ
cine N
ſatanin
uclend
roenhl/

Nueſtio

eius. 4I Iẽ ibidem dicit gloſa deus verus ⁊ iuſt exce⸗

cauit mẽtes infideliũ bui ſeculi. Adoppoſitũ ſapie.
ij. excecauit eos malicia eoꝝ.nõ ergo veus.4 Itẽ aug.
in li.lxxxiij.queſtio.dicit.ꝙ opꝰ dei ẽ illumĩare. ipᷣe em
oſtendit ibi opera dñi.2 dicit.ꝙ quedã ſunt que ipᷣe ꝑ
ſe facit. que ab illo ſolo ſunt:⁊ illi ſoli ↄueniũt.ſicut il⸗
luminare aias:⁊ ſeipᷣm ad ꝑfruendũ pᷣſtare.ſᷣ illumĩa
re ⁊ excecare ſunt ↄtraria:q; illumĩare eſt lumẽ ĩ alijs
impmere: ↄtrariũ aũt dicit excecatio ᷓ excecare nõ eſt
opus dei·igit᷑ excecatõ nõ eſt effect diuine ꝓuidentie.
Pꝛetea ſi de excecat ⁊ dy abolꝰexcecat ⁊ ſuꝑbia exce
cat.qᷓ differẽtia qualit᷑ differẽter.¶ Itẽ cui debemꝰiſto

rum excecatõeʒ dare tãꝙ;ᷓ cauſe.nũquid qðlibet iſtoꝝ ẽ

ꝑſe cauſa. Solutio.dicẽduʒ ꝙ duobo modis eſt loq
de excecatõe.vno mõ vt eſt culpa.alio mõ ꝓut eſt pena
inſte inflicta ꝓpter culpã.pꝛimo mõ nullo mõ ẽ a deo ̊
ab homie deficiẽte. ð de iſta nõ loqmur.Si aũt loqᷓmuꝛ
te excecatoe ꝓut ẽ pena ꝓpter peccatũ inflicta.hoc ẽ du
pliciter.qꝛ ↄtingit loqui de ipᷣa abſolute:alio mõ ꝓut ẽ
in ratõe pene iuſte ſequẽtis expectatõeʒ.i Lotanduʒ ꝗ;
duplex ẽ pena.vna ẽ pena illata vt pena iehenne.⁊ bec
ablolute dicit᷑ eſſe a deo.qꝛ deus punit illa pena vñ ab⸗
ſolute dicit᷑ eſſe a deo qꝛ iſte dãnabit᷑ ꝓut nomĩat᷑ pena
illata. Alia aũt eſt pena que dicit᷑ pena ↄtracta. hec eſi
illa que ↄtrabit᷑ cũ peccato.⁊ talis pena ẽ excecatõ.ipᷣa

em̃ cũ peccato moꝛtali ↄtrabit᷑.qꝛ peccatũ eſt in volun
tate:excecatõ vo in ratõe que comes eſt volũtatis.qꝛ li

berũ arbitriũ facultas eſt volũtatis ⁊ ratõis.⁊ de tali
pena nõ dicit᷑ ꝙ ſit a deo abſolute: ſᷣ a deo ꝑmittẽte vel
a dei ꝑmiſſione qꝛ vt eſt ↄtracta ẽ cauſalit a pcto.deo
qʒ ſcriptura ſic ↄſueuit loqui.excecauit eos deus.i.per
miſit excecari.q Ad aliud qdð q̃rit de diuerſitate cauſe
quõ differẽter a deo a dy abolo ⁊ ſuꝑbia?ptʒ reſpõlſio.
qꝛ eſt a pcto a cauſa ſimpłꝛ meritoꝛia.a dyabolo tanqᷓ
ſuggerẽte illud vñ venit excecatõ.a deo aũt eſt vt eſt pe
na iuſta tãq; a iuſto puniente vel ꝑmittente.

Mlembꝛmm quintum

Onſequẽter qrit᷑ de effectu qui ẽ obdura
tio H̊ mõ. Pꝛimo qrit᷑ go ſit obduratio.
Scðo cui ꝑ ſe oponit᷑ obduratõ.Tercõ
ſi ſit geneꝛalis oibo tã puulis ꝙᷓ aduliis.

Articulꝰ? prim

Dpꝛimũ quo q̃rit᷑ quid ſit obduratõ.videt᷑
ꝙ obduratõ ſit repꝛobatio.Ro.ix.cuiꝰvult
miſeret᷑ ⁊ quẽ vult indurat. dicit glo.obdu⸗
ratio ẽ nolle miſereri.ſᷣ hec ẽ repꝛobatõ:q̊ obduratõ eſt
repꝛobatõ.minoꝛ ptʒ:qm̃ ſicut dicit aug.repꝛobatõ eſt
ꝓoſitũ nõ miſerẽdi:pᷣ hoc ẽ nolle miſereri.ql Ad oppo⸗
ſitum. repꝛobatõ ẽ eterna:̊ obduratio ſolũ eſt tꝑalis.
nullũ aũt tꝑale ẽ eternũ.q̊ obduratõ nõ eſt repꝛobatõ.
4 Itẽ Ro.ix. ᷣ cuiꝰvult miſeret᷑ ⁊c. Gloſa.miſeret᷑ vti
qᷓ; ̃m grazʒ que gratis dat᷑.obdurat aũt ſᷣm iudiciũ qð
meritis reddit᷑.obduratõ & eſt ex meritis.ſᷣ̊ repꝛobatio
nõ eſt ex meritis.ꝙᷓ vnũ nõ eſt aliud. Rñ.dicẽdũ ſicẽ
babet᷑ ĩ glo.Ro.ix.Qotãdũ em̃ eſt.qꝙ obduratõ dei tm
tꝑalis ẽ.obdurat em̃ tꝑalit nõ ab eterno.repꝛobatõ vo
alia ẽ ab et᷑no alia tꝑalit.q̃ aũt tꝑalit ẽ:ꝛideʒ ẽ qð obdu
ratio.i.deſtio a deo.q aũt ab et᷑no ẽ:eſt pᷣſcientia q̃ deꝰ
pſcit aliquẽ dãnãdũ.vᷣm g ꝙ accipit᷑ repꝛobatõ ꝓ rpꝛo
batõe tꝑali:hoc mõ idẽ ſut repꝛobatõ obduratio. m
aũt ꝙ ſumit᷑ ꝓ repꝛobatõe eterna nõ ſunt idem: ĩmo ſe⸗
quitur obduratõ ſolũ ſinalis ex ipa repꝛobatõne.

Ad maioꝛẽ declara/ .S.j.

tionẽ de obduratõne qrit᷑vtꝝ ſit culpa vel pena. ſi
obdqurato nit⸗ vtꝝ . . 1t
culpa videt᷑ Ro. ij.ſ uꝑ illuo m duriciã aũt tuã ⁊c. di⸗
cit glo. obduratõ ẽ indurate ĩ malicia mẽtis ꝑtinacia.
quã fit hõ ĩpenitẽs.ᷓ idẽ ſunt obduratõ ? obſtinatõ.

CGat E nBeH

xxix.

Sed obſtinatõ eſt pcẽᷣm in ſpm̃ſcẽm ſicut dicit ibi gloſa
ꝙ hec ipenitẽtia ẽ blaſphemia ĩ ſpm̃ſctm.ſ̊ blaſphemia
in ſpm̃ſcem eſt petmn in ſpm̃ſctm.ſicut habet᷑ Nath. xij
ergo obduratõ eſt pcẽm in ſpm̃ſctm.¶ Cõtra.augu.in
li.de gra.⁊ li.ar.deus indurat ꝑ iuſtũ iudiciũ.ſᷣ iuſiuʒ
iudiciũ reſpicit penã nõ culpã:q obduratõ eſt pena nõ
culpa.Si dicat᷑ ꝙ ſit culpa ⁊ pena:obijcit᷑.ſi obduratõ
eſt culpa.ↄſtat q ẽ quid malũ.ↄſiat aũt ꝙ ſi ipᷣa eſt pe⸗
na:qð ẽ quid iuſtũ ⁊ ita bonũ. ita idem ſimul bonũ ⁊
malũ.qð eſt incõueniẽs.qᷓ vel nõ ẽ culpa vel nõ ẽ pena.
Solutio.obduratõ accipit᷑ duplicit᷑.vno mõ ꝓut ẽ
affectio volũtaria.⁊ ſic obduratõ eſt volũtas reſiſtendi
mandatis dei? ꝑſiſtendi in ſuo pctẽo.⁊ hoc mõ obdura
