aptitudo. Añ ſpũſſetus dicitur donũ.nõ ſolũ quia da

— R.

tpoteſt: ed quia ad boc eſtvt detur. vnde aptitudine

impouat reſpectu dantis nõ ſolum potentia: ſed alius

„ —

eſt br̃e potentiã: aliud babitudinẽ.pr em̃ pot docẽ filiũ
ſed ad buc actũ nõ bʒ aptitudinẽ inqtum pr̃:ſed inqtũ
mgr. vñ patri inqtum pr accidit docere:bᷣ generare eſt
ei natur ale.pʒ &̊ ꝙ rõ doni ab eterno ↄuenit ſpũiſancto
aſi habituali: filio.q potentiałr.iõ Pꝛie ↄuenit vt di
catur.ſ.ſ.donũ et nõ liliꝰ. Pꝛeterea aliud ẽ fieri:aliud ?ẽ
dari · Dari em ↄuenit rei exñti. ꝓpter. HG̊ pꝛimũ eẽ rei nõ
eſt donũ ſ̊ diſpoſitões ↄnñtes qᷓ faciunt ad bñ eſſe rei do⸗
num dicunt᷑ ꝓpꝛie. qꝛ in filio res fiũt. m illud omnia
in ſapia feciſti:et ipe dixit facta ſunt.i.genuit filiũ in
quo erat vt omia fierẽt. in ſpũſcto vᷣo largiũtur rebus
factis bonitates ? kaꝛiſmata ſine gre: ideo ſ. ſ. dr donũ
nõ filiꝰ. YJtem donũ inꝗ tum donũ voluntariũ ẽ.ſ̊ cogni⸗
tio inqᷓ tum hmoi nõ dj eſſe volũtaria. ideo.. ſ.ꝗ amoꝛ
eouenit rõ doni nõ ſiliog eſt ſapia. Pꝛeterea. ome do⸗
nũ inq tum donuz gra E.ſ. pũs aũt ſanctꝰgra ẽ nõ ſolum
enectiue.imo foꝛmalr ſicut ⁊ caritas.et ideo cuʒ filius
nõ ſit gra: donũ ſiue rõ doni ñ ↄuenit filio ſm ſe.

Membrum fecundum

HVrnſequẽter querit᷑ an eſſe donũ ↄueniat
ſpũiſancto ab eterno.Ad qð ſic aug?.v.
de trinitate. aliter intelligit᷑ cũ dr̃ donuʒ
aliter cũ drĩ donatũ. Donatũ aũt niſi da⸗
tum fuerit nullo mõ ci põt. ſempiterne & ſpũſſanctus
donũ eſt: temꝑalr vᷣo donatũ. 4 Ytem ibidẽ.ſpũſſcts nõ
ex tꝑe ſᷣ ab eternitate ꝓcedit.ſ̊ qa ſic ꝓcedebat vt eẽt do
nabile: iam donũ erat anteqᷓ eẽt cui donaret᷑.ex quibus
aꝑte colligit᷑. ꝙ ſicut.ſ.ſ. ab eterno ꝓcedit: ita ab et᷑no
donũ eſt. nõ qꝛ vonaret a pr̃e filio vel a filio pr̃i ß qꝛ ab
eterno pceſſit donabilis. Cont aug. xv. de tri. eo eſt
donũ quo dat᷑ alicui.ſᷣ dari alicui ẽ ex tꝑe:̊ donũ eſt ex
tꝑe. 4 Item eo ẽ donũ quo ꝓceſſit vt donabilis. ß dona⸗
bile ſemꝑ dic reſpectũ ad creaturaʒ: 5non dr donũ vel
donabilis ab eteꝛno. ¶ Ytem. v. ð tri. eo dicit donũ quo

daturerat. H ex tꝑe erat daturꝰ · ex tẽꝑe erat donum.
IYtem. vij. bec ẽ dra inter donũ et datũ ꝗ donũ dicitur
ab et᷑no: datũ ex tꝑe. 4 Ztez ſpuſſcis dat donũ ab eteꝛ⸗
no eo ꝙ donabilis ex the. re ſitr nõ dicit᷑ filiꝰ natus in
vgine ab eterno: eo ꝙ naſcibilis in tpe. KRñ. donum
tripłr accipit᷑ . qnq; em̃ notat notoez eternaʒ: 2 ſicſolũ⸗
modo djr reſpectu pris et filij. qnq; pter notõez dic ha⸗
bitudinẽ ad creaturas. nõ tñ ↄnotat effectũ in creata:
2 ſic dĩ vt donabilis.tercio mõ accipit ꝓut dĩc notõem
eternã.et pᷣter B habitudinẽ od creaturas pnotado vlt
effecti in creatura: et ſic dr datũ et dr ex the. vñ vonuz
accipi pt vel ꝓ ipo donabili. vel ꝓ ipſo dato.⁊ h̊ͥ mõ dic
aug. ꝙ intantũ dr donũ :ꝛinqᷓtum dat?eis quib⸗ dat · do
num em cũ ſignificat hĩtuzʒ ſiãficare põt hitum vt ẽ ad
actũ: vel in potẽtia tiñ vel in aptitudine vel in effectu.
Habitem dr multiplr. ρiο mo eſt donunz ab eterno.
Scdo mõ ſilr. tercio mõ in tꝑe. et H mõ intantu dr do⸗
nuz ꝛc. Pꝛio & mõ dr̃. ſ. ſ. a moꝛ ꝓcedens a pr̃e et filio.
Scðdᷣo amoꝛ ꝓcedens a pre et filio coĩcabilis creature.
Tercio vt iam coĩcatu r creature:efficiẽs in ipa ↄſimi
lem amoꝛẽ. dicendũ & ꝙ mgr accipit donũ pᷣmo modo
et ſcdo: aug · xvx · de trini. tercio mõ. 4 Ad aliud dicẽdũ.
H donũ ſiue donabile dic reſt pectũ ad creaturã.ſed no⸗
tandũ ꝙ; noia quedã ↄnotant effectũ in creatura.qᷓ̃daʒ
reſpectu et effectũ dupłxr. in bĩtu vt miſericoꝛs:in actu
ꝓt miſeratoꝛ. Et reſpectũ ſiłr duplr.in habitu vt dũs · i
actu vt dñatoꝛ.Elñ que ↄnotant effectuʒ vel reſpectum
in habitu.poſſunt dici de qo ab eterno. que vᷣo in actu
nõ nili ex tꝑe. donabile ergo dicit reſpectum in habitu
ideo dicitur de cro ab eterno. datum in actu:ideo ex tẽ
poꝛe/ 4lAAd illud aug. x trini. Eo dicitur donum qͥ da
iurus erat dicendum q hoc ꝙ dico coipſo quo datur⸗
dicit rationem quare dicitur vonum et noncam. 4.
aliud dicendum. ꝙ donuz quia nomen eſt: ſignilicat re

— Cr 2] 60 ſbli-N. AbeVie
Sl ,
91aG⸗E ZoveO

41s
ul

ſi
ſoi

—BE = =

ſeden
R
ſſed
Enennfe
füln
enit hd
fenitiug:
mnncifeit
neſenid
ludenin
nuſtläiſn
utn tepes
ſluii
rnüionn
doblgenn
egoſed
giföſchn
feoazſſin
ßnſe.
Doni gerit
Sſeaugef
kcidi
ant nſſtd
ſpäſanene
ſe ſpüſtisni
ebat nead
et enguibeie
tritacbetn⸗
opficßanch
detni coen
wruͤeſe
1. da
df üͤve
twniqno
rat vnun.
M ictor
nügbeter⸗
Ppatnsin
Bnr wnum
zaſieſoi⸗
de dehe⸗
Uingtegtn
tdienethen
Noticef
e rna⸗
o75
ninott
tun ſtiot
mneften.
abelemo.
mtuor⸗
featflio⸗
enure.
iaſſin
nono
a dicici⸗
idr
uura
dsinacn
nrdisl
reſpeeimn
hoinun
inbubin
eickot; 1

QNueſtio
per moduʒ habitus et vt ſine tꝑe ideo ſignificat rem vt
eſt intꝑals.datũ voqꝛ ꝑticipiũ eſt: ſignificat reʒ ꝑ mo
modũ actus ⁊ motꝰ:et ita ſub tꝑe.et inde hr diſtinctio
p̃dicta.ꝙ donũ ab eterno datũ ex tꝑe.¶ Ad aliud dicẽ⸗
dum. ꝙ filiꝰnullũ dic reſpectũ niſi ad preʒ.ſᷣ donũ ſᷣm

ꝙ accipit᷑ in ſignificatõe.ſcdᷣa dic reſpectũ ad creafam

ideo dr.ſ.ſ.donũ vt ſit donabilis ex tꝑe.nõ aũt filius na
tus vt ſit naſcibilis ĩ temꝑe. quia eterna natiuitas filij
nullum dicit reſpectum ad creaturam.

Membrum terciumn

Ercio querit᷑ an donabilitas ſit notõ ſpi
rituſſct᷑i.ꝙ ſic videt᷑.gꝗa ſignificat ꝓpꝛieta

tem eternã. ſ.ſ. ꝓpꝛietas aũt eterna notio

eſt. 4 Pꝛeterea ꝑ illã ꝓpꝛietatẽ diſtinguit

ſpüſſets abalijs ꝑſonis:̊ eſt notio. Cont᷑.nõ eſt ea⸗
dem notõ q̃ filiꝰ refert᷑ ad id qð ẽ añ:⁊ ad id qdð ſegt᷑.re⸗

fer᷑ em̃ ad preʒ ꝑ generatõeʒ:ad.ſ.ſ.ꝑ ſpiratõneʒ.q̃re
ſiłr.ſ.ſ.eadẽ notõe ñ refert᷑ ad añ ⁊ ad poſteriꝰ:? Cũ igr
ſpũſſcẽs donabilitate refert᷑ ad poſteriꝰ.i.ad creaturas
nõ illa refert᷑ ad pr̃em et filiũ:⁊ ita nõ eſt notio. Rñ.
Aꝓpꝛietates diſticte ſũt ꝑſonaꝝ ᷣm ſe circũſcripte oĩ ha
bitudine ſᷣm actũ ⁊ m potẽtiã ad creaturas.⁊ iõ dona
bile rõe hitudinis ad creat᷑as nõ ẽ notõ.ſ.ſ.ſ̊ pᷣter iſtã
hĩbitudinẽ hʒ ꝓpꝛietatẽ q̃ refert᷑ ad pr̃eʒ⁊ filiũ rõe cuiꝰ
dr notõ.ſ.ſ.⁊ diſtinguit.ſ.ſ.a pre ⁊ filio. VUñ aug.v.li.
æ tri.ꝙ datũ ẽ ⁊ ad eũ qui dedit refertur ⁊ ad eos qui
bus dedit.

Nueſtio.lxv. de nomini

bus diſiunctiuis.

Icto de nomini

bus ꝑſonaꝛuʒ relatis añs inueſtigare
e noibo diſiũctiuis. Pꝛĩo g qrit᷑ que
noĩia diſiũctia ſint recipiẽda in dinis 2
q̃ nõ. Scðo q̃rit᷑ de noibo ꝑtitiuis vnꝰ
vna vnuũ. Lercio de noĩbo excluſiuis vt ſolꝰſola ſoluʒ.

Membrum primũn

DO dpꝛimũ q̃rit᷑ an aduerſitas vel dr̃ſuʒ eſt
Diuiſio ſiue ſeꝑatõ vel ſingłaritas.vel ſo⸗
litudo dicẽda ſit ĩ dinis?ꝙ nõ vr:hył.in.vij.de tri. ſic ĩ
pr̃e ⁊ filio credẽ duos deos impiũ ?:ita preʒ vł filiũ ſin
gularẽ deũ pᷣdicaꝛe ſacrilegiũ ẽ.nł in his noim:nł drſũ

nł alienũ:nł ſeꝑabiie.¶ Itẽ aug.ĩ li.qõ.ve.ac no.legis

vnꝰẽ droñ ſinglłaris.¶] SItẽ amb.in li.d tri.qð vniꝰ eſt

ſpe ſeꝑari ñ pt.et ſi ñ ſit ſingłaritatis iᷣ̊ vnitatis deꝰcũ

dr̃ nequaq; tmtatẽ vitatis excludit:⁊ iõ ñ qð ſingula
ritatis h̊ vnitatis ẽ pdicat᷑.¶ Sʒ obijcit᷑ in cõtrariũ.q̃⸗
re pᷣdicta ĩ dinis nõ admittunt᷑.cũ ibi recipiat᷑ diſtictõ

diſcretõ ⁊ dr̃a: ⁊ dicũt᷑ diſticte diſcrete ⁊ differẽtes ꝑſo

ne.¶ Itez anb. in li.de incarnatõe vᷣbi.cuʒ deꝰnaſcit᷑ de
do ñ ꝓcedit ð ðo.nec ſuba pt᷑ amittẽ vnitatẽ.nec rela⸗
tio płitatẽ:iõ tria ẽ ibi vnũ:ñ vnũ tria:tñ tria de ſeinui
eem dicunt᷑.¶ Itẽ był.iiij.li.de tri.Eſt vnꝰab vno neq;
pᷣter inaſcibilẽ deũ inaſcibił deꝰaliꝰ:neq; pᷣter vnigeitu
xũ vnigenitꝰeꝰ aliꝰẽ:vterq; vnꝰſolꝰẽ ꝓpꝛietate ĩ vnoq;
inaſcibilitatis ⁊ oꝛigis:̊ ẽ ibi acciꝑe iolitudinẽ. Rñ.
ſolitudo dic negatõeʒ mitaꝝ ꝑſonaꝝ.ſingłaꝛitas indi⸗
niduitatẽ ꝑ accna ſiue pluriũ exclnſiõeʒ. ꝓpꝛie diſcretõ
ꝑtinet ad viſuʒ.diſtinctio ad tactũ.accipiunt᷑ aũt hec ꝑ
trãſlatõeʒ.⁊ accipit᷑ diſcretõ qͥ ad viſuʒ ſpualẽ qͥ ẽ fidei
dr ̊ diſcretõ ꝑſonaꝝ.qꝛ nõ ẽ ncc̃e ꝗ fide mouet᷑ in vnã
ꝑſonã:; ꝓpter h̊ in aliam.diſtinctõ vᷣo ẽ ißaꝝ ꝑſonaꝝ
int ſe dra.dr̃a vo coĩter ſe hbʒ ad diſtinctõeʒ ⁊ drſitateʒ
qð pzʒ ꝑ diuiſionẽ phi.pᷣma diuiſio vniꝰ ꝑatio ad alið
eſt ꝑ ↄueniẽs et differẽs.differẽs aũt ẽ aut in ſuba aut ĩ
q̃ᷓlitateant in q̃ntitate aut in ſitu. Si in ſitu dr nõ ſił.ſi
in qlitate.dr diſſiłitudo.ſi ĩ q̃ntitate:inequalitas. ſi in
ſuba:vel ſᷣm ſubam:vel ſᷣm ꝙ dr ꝑſona:vel ſᷣm ꝙ dð el⸗

lxv.

ſentia. Si vt dr̃ eẽntia:tũc dĩ diuerſitas.ſi ſm ꝙ ꝑſona:
tũc dĩ diſtinctõ vł diſcretõ.Exr qͥ ptʒ.ꝙ dꝛa coĩter dr̃ ad
diuerſitatẽ ſiue diſcretõeʒ ſiue dꝛaʒ.diuiſio at᷑ vel ſeꝑatõ

ſe vbi vel q̃ſi vbi.h̊ aũt nõ ẽ ſeꝑatõ ſm eẽ in dĩſis eẽntijs

ꝗa nõ ſũt dr̃ſe eẽntie diffeꝛentiũ ꝑſonaꝝ:iõ nõ ẽ ſeꝑatõ
in dĩnis.diuiſio at᷑ eſt multiplicatõ eẽntie generalis peꝛ
ſubas ꝑticulares.multiplicatõ at᷑ hmõi remouet᷑ a diui
nis. ꝓpter qð in dinis nõ eſt diuerſitas vł diuiſio.q¶ Ao
auẽtem anſel.dðm. ꝙ vtit᷑ noc noĩe ſingłare extenſo no⸗
mine.ꝗa diuia eẽntia eſt indiuiſa.Oð aute dicit hylla.
excludit᷑ ſingularis intelligẽtia.Jbi ſumit᷑ ſingularitas
vt eſt in ꝑſonis ꝓpꝛie.Qð aũt an.dicit tria.i.tres:ĩtel⸗
ligũtur ⁊ ſuꝑonunt᷑ ypoſtaſes.in littera dr̃ vnũ ⁊ ſumiũ
ꝓ eſſentia.ꝗ¶ Ad auctem hył.dicendũ. ꝙ ſolꝰor̃ duplr.
põt em̃ eſſe ſenſus filiꝰeſt ſolłꝰ.i.ſolus filiꝰ vel ſolus deꝰ.

Pꝛimo mõ eſt vera.ſecũdo modo ẽ falſa. et ſic intelligit

y ł.in dicta auctoꝛitate.

Membrum ſecundum

Onſequẽter querit᷑ de noibo ꝑtitiuis vide
licet de nũeralibo vnꝰ duo tres ceteris ꝑ
titiuis. Pꝛimo ꝗd ſignificẽt vtrũ eſſentiaʒ
vel ꝑſonã vel notõem⸗.Scðdo cuiꝰpᷣdicamẽ
ti reʒ ſigficẽt. Lercio an poſſit dici vnꝰpra filiꝰſᷣm ꝙ ẽ
dictõ nũerabilis.Quarto vtrũ nomẽ diſtinctiuũ vnꝰali⸗
auis ↄueniẽter addat᷑ nomini eſſentiali.Quinto querit᷑
ſpãliter de his noĩbo differens ⁊ diſtinctus.

Articulus primus

Elerit᷑ ̊ pꝛio de iſtis noĩibo vnꝰ duo tres płes
qd ſigficent:vtꝝ ſubazʒ vel notõeʒ: o qð ſic
aug.om̃e qð dr ðᷣo.dr ſᷣm ſubaʒ: aut ſᷣm re
latõeʒ:ſ̊ H̊ nomẽ vnꝰnõ dr adaliꝗd.qð pʒ ꝑ diffinitõem
eiꝰ ꝙ ẽ adaliꝗd:ꝗ̊ ſᷣin ſubaʒ.4 Pꝛetẽa.nł dictũ ſᷣm rela⸗
tionẽ pᷣdicat᷑ de q̃libet ꝑſona:q&̊D nõ dĩ ſᷣm relatõem ſ̊ ſᷣm
ſubaʒ.¶. Stẽ vn?ꝰ⁊ ens maſculie ſumpta ↄuertunt᷑:ſ ens
ſigficat ſubaʒ:&̊ et vnꝰ.¶. Item cũ dr pr ⁊ filiꝰ⁊.ſ.ſ.ſnnt
vnꝰ cꝰ. ↄoſtat ꝙ vnꝰh̊ nõ ſigficat vel nõ dĩc ꝑſonaʒ ſ̊ dĩc
eẽntiã.¶ Pꝛeterea vnitas ꝑſone nõ ẽ alia ab vnitate eſ⸗
ſẽtie.igr cũ dr pr̃ ẽ vnꝰfiliꝰẽ vnꝰ.ſ.ſ.ẽ vnꝰ:ſigficabit vni⸗
tatẽ eẽntie.¶ Pꝛetẽa ̊ nom̃ vnꝰð q̃libʒ ꝑſona pᷣdicat᷑: g
nõ pt᷑ ſigficaꝛe notõeʒ vel ꝓpꝛietatẽ:qm̃ ꝑ notões ⁊ ꝗꝓpꝛie
tates diſtiguũt᷑ ꝑſone inuicẽ.⁊ ita ñ ſigficat adaliqd: et
ita vł eẽntiã vel ſubaʒ. Cont᷑.oẽ nomẽ qð d ſᷣm ſbaʒ

dr de oĩb ꝑſonis ſingłr ⁊ i ſũma excepto h̊ noĩe ꝑſona.

G̊ nom̃ vnꝰñ dr ſᷣm ſubaʒ:qꝛ nõ dĩ ĩ füůma⁊ ſingłr de
ſingłis.vt dicat᷑ pĩ et filiꝰ⁊.ſ.ſ.ſunt vnꝰ.qꝛ ſũt tres: nõ ẽᷣ
vnꝰ.4l Iteʒ vnꝰẽ ens ab alijs diſus ſ̊ nõ pt dici diſus nilſi
de ꝑſona ̊ nec vnꝰpt᷑ dici niſi de ꝑſona. Itẽ tres ñ ſig⸗
ficat niſi ter vnitatẽ.ſi &̊ ̊ͥ nomẽ vnꝰſigficat eẽntiã ł vni⸗
tatẽ eẽntie:cũ dr tres.ſigficaret t᷑nitatẽ eẽntiaꝝ.( Pre⸗
terea cũ dr pr ẽ vnꝰ.ſenſus ẽ.p ẽ indiſus ſnua prietate:
hᷣ ſua ꝓpꝛietas dr adaliꝗd:̊ H̊ nomen vnꝰadaliꝗd:⁊ ita
vr ꝙ nõ ſigficet ſubaz. Ad h̊ rñdẽt ꝗdã vt mꝗr ĩ ſentẽ⸗
tijs 2 ſui ſeq̃ces.q; hmõi noĩa dicũt᷑ negatie nõ m põem
vt ſit ſenſꝰ eꝰẽ vnd vel pr ẽ vnꝰ.h̊ ẽ nõ płes.⁊ dicũt ꝙ pᷣ⸗
dicta dĩſio.ſ.ꝙ oẽ nomẽ dr ſᷣm ſubaʒ vel ᷣm rloeʒ:itelli⸗

git᷑ de illis qᷓ dicũt᷑ ſ᷑ᷣm põem:nõ de illis q̃ dict᷑ fm pua

tõeʒ. 4¶ Sʒz ↄ. vnitas dr ſᷣm ꝓportõʒ ĩ dinis vnitati qẽ ĩ⸗
creaturis.Sʒ vnitas q̃ ẽ i creaturis dr ſᷣm põem ⁊a ñ ſo⸗
lũ ſᷣm excluſiõeʒ:q̃re ſiir erit ĩ dĩnis.cuʒ veriꝰſit vnitas
in dĩnis ꝙᷓ ĩ creata.i Itẽ ſi noĩa pᷣdicta dicũt᷑ ſolũ ſᷣm pᷣ
uatõeʒ.tũc ĩtelliget᷑ vnitas ꝑ pᷣuatõeʒ płalitatis ⁊ płali
tas ꝑ pᷣuatõʒ vnitatis.⁊ ita erit circũlocutõ ĩ ĩtelligẽtia
ſiue ĩ rõe illoꝝ.⁊ ita idẽ erit nonficatõ ſui.¶ Et ꝓpt h̊ di
rer̃t alij ꝙ bmõi dictões ſũt dictões officiales.⁊ nł ſigfi
cãt ĩ re:ſᷣ ſolũ in intellectu.ſ̊ ̊ nihil vr.qꝛ oĩs ĩtellectꝰ ẽ
rei ſimilitudo.⁊ vanꝰeſt ſermo cui non rñdet aliquid in
re. Item vnitas rerum in natura eſt proprietas diſtin⸗
ctiua vnius ab alio.quia vnum indiſtinctum eſt in ſe et
diuiſum ab alijs. 4 Pꝛopter hoc dicunt alij. ꝙ vnitas

eſt ꝓpꝛietas diſtinctio.et notio: S alia rõne dicit ꝓrie/

tas: alia notio. Sʒ dom. ꝙ alia eſt rõ boꝝ noim qnñ
tenent᷑ adiectie: alia qñũ tenent᷑ ſubſtantie: a alia rõ qn
tenent᷑ abſolute. Alia rõ q dicunt᷑ cuʒ alijs. dom 6

in neutro dic vnũ vnitatẽ eſſentie. a vnitas vᷣm ꝙ ſigni ·

ficat᷑ ͥ noie vnitas vnũ ſigficat eẽntiã.vñ hmõi vnitas
eſt indiuiſio eẽ. vnꝰ at malculine ſigficat vnitatẽ ꝑſone
indiuiſionẽ. vnitas ꝓut ſignificat ꝑ ſ̊ nomẽ vna: idi
uiſionẽ ſignificat notois aut ꝓpꝛietatis.vnitas eſſentie
nõ młtiplicat᷑ nec dꝛ ð multis vnitatibo. vnitas ꝑſone
młtiplicat᷑ dẽ de młtis vnitatibo. Tercia ſcʒ notõna
lis mnultiplicat᷑ ⁊ diuidit᷑ ꝑ qnq; dr̃as.vnitas vtiq; per
ſone mitiplicata ꝑtres vnitates piintellecta vnitate eſ
ſentie ↄſtituit trinitateʒ. Odim & ꝙ vnitas ſigficata p B5

nomẽ vnũ ſignificat eẽntiã. ſignificata ꝑ h̊ͥ nomẽ vn ſi

gnificat adaliqd:h̊ qꝛ vnꝰ ſigficat indiuiſionẽ ꝑſone cõ
munit᷑ nõ bãc vel illã:iõ dĩc ꝑſonã ̊ nõ perſonalr. ſitr
h nomẽ vna qꝛ ſignificat notõeʒ coĩter nõ bãc vel illam
iõ dĩc notõeʒ nõ notõnałrdm vtiq; q; ꝑ hoc nom̃ vnꝰ
ꝑſona dr.⁊ ꝑ h̊ vna notõ vel ꝓpꝛietas. H nõ m ꝙ notio
vel ꝓpꝛietas ẽ rlo perſone ad ꝑſonã: ſm q Pꝛietas eſt
ꝑſone cinꝰẽ ꝓpꝛietas.⸗ perſona ẽ eẽntie pꝑle ona.iõ hmõi
noĩa nõ picunt᷑ adaliqꝗd ſimpłr: ̊ ſic quodã mõ media
inter ea ꝗᷓ dicũt ſbam ſimplr et q dicũt adaligd ſimpkr
ßm hoc idẽ eſt vnꝰq̃ſi indiniſus ſua ꝓpꝛietate.¶ ꝛetẽa
nõ ꝙ ĩ maſculino ⁊ in feĩo nunꝙᷓ dic eẽntiã
Vnñ vn dic pſonã vnũ eẽntiã vna notõeʒ. Jucta tñ eſſen
tialibo trabunt᷑ ad ſignificatõez eẽntialẽ vt cũ dr̃ vnus
edvna eẽntia. ſiłr iũcta pſonalibo tꝛabunt᷑ ad ſignifica
tionẽ ꝑſonalẽ vt cuʒ dẽ vnꝰpꝛ vna ꝑſona:ſ ꝑ ſe ſumpta
in malſculio 2 femio nunq ſignificàt eẽntiã ſiłr dõm 8
ꝑtitiuis et diuiſiuis.¶¶ Qð obijcitur. ꝙ om̃e nomẽ dĩ
aut m ſubam aut m rlonem. DHðm ꝙ dici adaliquid
dẽ multipkr. vel ꝙ ſignificat relatie: vt pꝛ.ſic vnꝰvł vna
nõ ſignificãt relatõeʒ. vel qd imꝑtat in ſe relatõeʒ: ſic 5
nomẽ pſona 2 vnꝰa vna dicũtur adaliqd. 4 Ao aliud
dom. ꝙ lʒ dicat᷑ de tribo:nõ ſeqꝗtur ꝙ dicat᷑ ᷣm ſubam.
qꝛ nõ dẽ cæ tribo ſingłr 2 i ſumma.ꝗ¶¶ Ad aliud dom. q
licʒ ens ⁊ vnꝰ maſculie ↄuertũtur:tñ alio mõ ſignificat
ens. Ens eĩ ſigficat abſolute:vnꝰin diſtinctõne. iõ ens
dic eẽntiã:vnꝰrelatõ ʒ.¶. Ao aliud pʒ rñnſio.qꝛ cum dẽ
vnꝰ ceus:vnꝰibi trahit᷑ ad ſignificatõeʒ ſibe ꝑ adiũctuʒ
Ao aliud qð obijcit᷑.ꝙ vnitas ꝑſone ñ differt ab vni
tate eſſentie dᷣm ꝙ licet ideʒ ſit eẽntia qð ꝑſona:aliꝗd
tñ attribuit᷑ vni qð nõ alteri. q̃re ſiłr aliꝗd pt attribui
vnitati ꝑſone: qð nõ vnitati eẽntie. EIñ vnitas eſſentie
nõ multiplicat᷑ alia multiplicet. vn em diſtinguituꝛ
vnũ aũt ẽ indiſtinctũ.¶ Ao h̊ qdð obijcit. ꝙ h nomẽ vnꝰ
nõ ſignificat notõezʒ qꝛ nõ diſtiĩguit vt notio. DOðm ꝙ H
nomẽ vn ſignificat notõem coĩter nõ bãc vel illã:iõ nõ
notõnałr. ꝓpter h̊ nõ opꝑtet ꝙ diſtiguat ſic notio ſigni⸗
ficata ꝑ H̊ nomẽ notio nõ diſtinguit:ᷣ que eſt ſignifica⸗
ta per H̊ͥ nonien nternetar vel filiatio.
Artic ubſecund?
Lõdo qꝗrit᷑ ſuppoſito ꝙ hbec noĩa vnꝰouo tres
i ſolũ dicãt᷑ pᷣuatie: ̊ ponãt aliqꝗd cũ dr pr
eſt vnꝰfiliꝰẽ vnꝰſpuſſctus ẽ vnꝰ.⁊ pꝛ ⁊ filius
ſpnᷣſſcts ſunt tres:cꝰ pdicamẽti rẽ ſignificẽt? Et ncce
eſt ꝙ ſignificẽt ſubaʒ aut relatõeʒ qꝛ ſoluʒ iſta p̃dicamẽ
ta ſunt ĩ diuis ᷣm boe.de trini.Alio pᷣo ↄuertũtur ĩ p̃
dicamentũ ſbe:h̊ iſta dicta de creaturis ſignificãt reʒ de
p̃dicamẽto qͥntitatis: ̊ in diuis ↄuertũtur in pᷣdicamẽ
tum ſube. ¶ Pꝛeterea nõ vidẽtur dici ſm adaliꝗd:qꝛ ñ
2ↄuenit eis ro adaliqꝗd.ſubaʒ aũt nõ pñt ſignificare:cuʒ
in diuis nec ſuba nec eentia pñt ſignificari pluraliter.
4l Item qrit᷑ ſiłr de alijs noibo diſtinctis vt aligs: ꝗdaʒ
aliꝰ: cuispᷣdicamẽti rem ſignificet, Ad primũ dom.
ꝙ ſignificãt rem de genẽ adaliqꝗd:relatõem ſcz licet nõ
vt relatõeʒ.ſic em̃ vnitas eẽentie ideʒ ẽ qð eſſentia. ſilit᷑
vnitas ꝑſone idem eſt qdð ꝑſona.vñ hoc nomẽ vnus di

5ſ in neutro

ctum de patre: eandem rem ſigniſicat qd hoc nomẽ pa
ter. Silr hoc nomẽ tres dictũ de pꝛe ⁊ filio ⁊ ſpũſancto
idem ſignificat qð illa noia.vñ illa noĩa ſigniſicãt rem
e genẽ adaliꝗd.¶ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ noĩa ſianifica⸗

tia qntitatẽ: ↄuertũtur in pᷣdicamẽtis ſube.dðm ꝙ boc
eſt intelligendũ q;tum ad pncipalẽ noĩm ſigniſicatõeʒ:

nõ qᷓdtum ad ↄſignificatõeʒ.ſ̊ iſia noĩa non attribuunt

diuĩs niſi cũ maſculine ſignificant᷑.vñ ſi in neutro ge⸗

nere ſiqnificarẽtur: eẽntia ſigniſicarẽt. poſſet tñ dici ꝙ
boeciꝰh̊ dixit volẽs pᷣdicta noĩa a ſua ſigficatiõe remo⸗
uere.vñ ꝑ hoc nõ intẽdebat ꝙ in diuĩs nõ poſſent ſigni
ficare relatõezʒ: ̊ ꝙ ibi nõ ſigmſicabàt qlirateʒ aut q̃n⸗
titatez. Ad vltimũ dom m ꝙ dr in li. de reglis fidei
om̃e nomẽ vel ꝓnomẽ diſiũctiuũ in maſculĩo vel femio
nomiĩ ꝑſonali adiũctum pꝑtinet ad pſonã: in neutro vo
aꝗ eſſentiaʒ. vt pr eſt a filio alius.pſona pr̃is eſt alia a
pſona filij ſ̊ nõ aliud.pʒ nõ eſt ille ꝗ filiꝰ: h̊ eſt illud qð
filius.nec mirũ ſi noĩa vel ꝓnoĩa diſt iũctia in maſculio
vel femio ꝑtineãt ad ꝑſonã. in neutro ad eſſentiã: cũ in
naturalibo noĩa ĩ maſculio et femĩo ꝑptineãt ad rẽ gene⸗
ris. in neutro ad genꝰrei. Adiectiua vᷣo in maſculino 7
femio genẽ diſtictiua ſũt rõne geneꝛis. Gendem maſcu

linũ vel feĩinũ diſtinctũ eſt. vñ ⁊ ipᷣm adiectiuũ qꝛ ex vir

tute diſcretiõis ad rẽ generis ꝑtinet: exigit ſubſtatiuũ .

ꝙ cecet rẽ generis vt albo equus alba młr. Adiectiuũ
vo in neutro genẽ ofuſuʒ ẽ.i Zeutrũ em̃ genꝰ nõ dẽ ꝑ po
ſitõez ̊ ꝑ abnegatõeʒ: ita et ĩ neutro genẽ adiectiuũ qꝛ
ↄfuſum ẽ: ꝑtinet ad genꝰrei nõ ad rẽ generis.vñ ſolʒ di
ci qꝛ in adiectino neutri generis intelligit᷑ vel ſolʒ intel
ligi h̊ ſubſtantiuũ res vt ſſt antĩe ſolet teneri. vt cnʒ drẽ

albũ curꝛit. ſibr ꝑ qs in maſculino ſolet intelligi ꝑſona.

vt cũ dẽ ꝗs curꝛit.ꝑ q etiã in femĩo.ꝑ qd in neutro eſſen

tia. Silr in diuĩs rone diſcretõis noia diſtinctia ĩ ma⸗
ſculino ? femio genẽ ꝑtinẽt ad ꝑſonaʒ.in neutꝛo vo ra⸗
tione ↄfuſionis ad ſeuiam.
Articułltercius
Ercio querit᷑ vtrum pr et filius poſſint dici
ſubſtantie. Quidã dixerũt ꝙ; hec dictio vn⸗
ſignificat eſſentiã: b̊ quia eſt dictõ numerak
excludit maioꝛẽ numerũ.Suppoſi ito aũt ꝙ dicat eſſen⸗
tiam: nõ excludit maioꝛẽ numerũ ꝑſonaꝝ ſᷣ eſſentiarũ:
ſ om̃ia alia adiectiua qñ ſubſtatiuant᷑ dicũtur ſingula⸗

riter de ꝑſonis et nõ plurałr: vt vn om̃ipotens nõ tres
omipotentes· querit᷑ qre ſibr nõ dicit᷑ pater ⁊ filiꝰ ⁊ ſpi⸗
Rñ.in om̃i adiectio

rituſſets vnꝰ:ita ꝙ, ſubſtaätiunek. ad
qñ ſubſtãtiuat᷑ intelligit᷑ articulꝰex vᷣtute ſubſtãtiuatio
nis:ſ̊ aliter eſt in noibo diſtinctiuis et ꝑtitiuis.aliter ĩ

alijs. qꝛ in diſtinctis ſignificat᷑ diſtinctõ ex rõne ſignifi ⸗

candi: inde eſt ꝙ ſubſiatiuata nõ pñt ſupponere eſſenti⸗
am. qm̃ ſigniſicãt rem articulataʒ diſtinguibilẽ. et hoc
eſt ꝑſona. In alijs po adiectiuis nõ ſignificãtibo diſtin⸗
ctionẽ nõ eſt ſic. vñ ſi ſubſiãtiuent᷑.nõ coartant᷑ ad pſo⸗
nam abſolute.igit᷑ nõ poterit dici pater filiꝰ ſpũſſã⸗
ctus vnꝰ. ſed dicit vnꝰeternus:vnus om̃ipotens ⁊ hu⸗
iuſmodi cum determinatõne.

Articul?quart?

Einge querit᷑ generalr de nomibx acceptis
ꝑtitiue vel diſtinctiue vtrũ poſſunt addi no
minibo eſſentialibo in diuĩs. Ad qð ſic: deu
tro.vj.Audi iſrael dñs deus tuꝰ vnd eſt. ¶ Item. j. coꝛĩ.
viij. Si quideʒ ſunt dij multi nob tñ deꝰ vnẽ. ſed vndeſt
nomẽ di ſtinctiuũ ⁊ addit᷑ nomiĩ eſſentiali:q̊ ↄuenienter
nomẽ diſtinctiuũ põt addi nomi eſſentiali. Itez boe⸗
cius in li.d tri.deꝰa nullo differt:h nullꝰ ẽ ſignũ diſtin
ctiuũ et addit᷑ huic noĩ deꝰ. 4 Ytez exo. xxv. Iſſe de? me?
glilicabo eũ:ß H pnomẽ iſie ẽ diſtinctiuũ⸗ ptitiuum
&ᷣſiti rõne põt dici quidã vel aligs deꝰ. Cont᷑ in lib.
de reglis fidei.dictõ ꝑtitiua ꝑtit᷑ inter appellata qᷓ actu
vel nata ſunt pła. EUn ↄueniẽter dr aliꝗs fenix: qdaz le⸗

— 2*

4
“
“D
S

ro⸗
eos
hois
dicti
notu
niſi⸗
lytio
ſelp
inut
ſel
eg
cnent.
fnor
Ckiin
nn⸗
iol
Ple⸗
P
G
n⸗
un
ſocs
dteen
nente

leri⸗

ſttel

erin d

hene

uuſ
Pnen

Fugl

ſl

l.

Uuhene
ſtnini
nho

ſ
agin

3

1 N n
tegisfite
Meutrod
g eſtaligg
ſ ludes
in malcnſo
entiäͤrchn
ach ſe ene⸗
aſculinon
Bemmaſar
grer i
ſublttiri
Vaieetuß
nödfpro
enni
fohei
llohnmel
zd
ligiſon.
ſeuttoeſen
inctiaima
euno dor

voſſintdicn
Dictioyn!
numergt
icat eſſen⸗
ſennaari:
urſingul⸗
ens notres
flint hi
mocheti
blänvote
inig dlir
ſeſigiß
nere clent⸗
ſbileerbor
ntpoiſin
nia g⸗
r ſüſi
6mor bu

ſt ddi 0
Gſie dn
linͤ
hütnith
ezlo⸗
fein⸗

iuv
es

t⸗

igen

daeent

Queſtio

nix. ꝙuis.n. nõ ſint plures actu: tñ plures pũt eſſe na⸗
tura.ᷣ nec actu nec natura plures poſſumꝰ intelligeꝛe
eos.⁊ qᷓ;uis plures ꝑſone ſint que ſũt appellata huiꝰ
noĩs deus: tñ circa hoc nomen non hʒ locum ꝑtitiua
dictio.quia ſicut partit᷑ in appellatis:ita in appellatoꝝ
naturis.nõ.n.dᷣe diceret᷑ petrus eſt alius hõ ꝙᷓ; paulꝰ.
niſi alia bumanitate eſſet bomo q; paulus. So⸗
lutio.ſᷣm ꝙ dicitur in li.de regulis fidei.nullũ nomen
vel ꝓnomen ꝑtitm̃ ↄuenient adiungit᷑ nomi eſſentiali.
minus.n.congrue dicit᷑ aliquis deus vel quidaʒ deus
vel ſolus deus vel iſte deus. ¶ Ad pꝛimũ &ᷣ ſic dr in li.
de regulis ſidei.ꝙ hoc nomẽ vnus ꝙᷓuis aliqñ ptitiue
teneat᷑:tñ quia aliqñ tenet᷑ ercluſiue.admittit᷑ vt dicit
vnus deus.i.nõ plures.. Ad ſecũdum dom. ꝙ etſi ali
cubi inueniat᷑ ſignũ vłe vel ꝑticulare adiunctũ nomini
elſentiali: intelligatur illa vniuerſalitas vel ꝑtitio re⸗
ferri ad ꝑſone pluꝛalitatẽ nõ eſſentie.vt cũ dicit᷑ a boe.
in li.de trini.deus a nullo differt.h ẽ ſenſus.nulla res
que ſit deus in eo ꝙ deus eſt: differt a re que deus eſt.
Ad terciũ dᷣm.ꝙ hec dictio iſte aliqñ accipit᷑ impꝛo
prie ⁊ demonſtratiue.ꝓut dr̃ demonſtratio fidei.vt S.
dictum eſt: cũ actum eſt de ſignificatõne ꝓnoĩali.⁊ hoc
modo accipit᷑ cũ dicit᷑ iſte duus meus. Aliqñ vᷣo ꝓprie
cũ accipit᷑ ꝑtitiue ⁊ diſcretiue.⁊ hoc mõ ſicut inconue⸗
nienter dicit᷑ aligs cus: ſic incõuenient᷑ dicit᷑ iſie deꝰ.
Membrũ tercium
Onſequent᷑ queꝛendũ eſt de noibo excluſi
uis. Querit᷑ ̊ de intẽtõe hꝰnoĩs ſolꝰ pᷣm

ꝓ adiungit᷑ noĩ ꝑſonali. Scðo.ſᷣm ꝙ ad⸗

iungit᷑ noĩ eſſentiali.Tercio querit᷑q̃li⸗
ter intelligit illud:nemo nouit filiũ niſi pater.

Neticulus pꝛtimꝰ2
Opꝛimuʒ querit᷑qualiter poſſit dici ſolus
pater.Rñnſio.ſi ſolus excludit ↄſoꝛtiũ a pa⸗
ternitate. verũ eſt. ſi dicat excluſionẽ ↄſoꝛtij
ſimpłr falſum eſt.eſt.n.ſenſus.pater ẽ ſolitariꝰ.q¶ JIteʒ
querit᷑ de hac:ſolus pater eſt deus.an ſit ↄcedẽda: Ad
qð obijcit.augꝰ.vj.de tri.qm̃ oñdimus quo poſſit dici
ſolus pater vel ſolus filius:oſideranda eſt illa ſnĩa nõ
eſſe ſolum patrẽ deũ verum ſolum.ᷣ patrem ⁊ filium 2
ſpm̃ſanctũ. Cont᷑.in hymno angeloꝝ dieit᷑ de filio:
tu ſolus altiſſimꝰ. 4:! Item augꝰ. vj. de tri. ſi de ſolo pꝛe
predicta dicerent᷑: nõ tñ excluderet᷑ filius vel.ſ.ſ.ga ⁊
bi tres vnũ ſunt.ſicut in apoc.legit᷑ ꝙ habet nomẽ ſcri
ptum qð nemo ſcit niſi ipie.nõ tñ inde ſeꝑatur pater
vel ſpũſſanctus.⁊ cũ dicit᷑ nemo nouit patrẽ niſi filius

nõ inde ſeꝑatur pater vel ſpũſſanctus: ꝗa inſeꝑabiles

ſunt. Ad boc dm.ꝙ ſi fiat excluſio rõne eẽntie:pri
ma eſt vera.ſi rõne ꝑſonalis ꝓprietatis:falſa.⸗4! Ad ſe⸗
cundũ dm. ꝙ aliqn nomĩat᷑ pater 2 filius ⁊ tacet᷑ ſpi⸗
rituſſanetꝰ. ſicut veritas ad patrez loquẽs ait. vt oↄgno⸗
ſcant te ſolum deum ⁊ queʒ miſiſti ihᷣm xpᷣm eſſe vnum
verum drũ. Cum g inquit augꝰ. tacuit de ſpũſancto:qꝛ
oſequens eſt.vt vbicũq; nomiat᷑ vnus ſicut pr 2 filius
tanta pace vni adperens intelligat᷑ etiã ipſa pax: quis

nõ ↄmemoꝛatur. vno nomĩato etiã reliqui intelligunt᷑:

qð in pluribo ſcripture locis occurrit.

Articulꝰ ſecũduns
Einde querit. vtꝝ hec ſit ↄcedenda: pater ẽ
ſolus deus. Ad qð ſic aug.ð maxim inũ.in⸗
ttelligitur cũ apls dicit beatus 7 ſolꝰpotẽs.
⁊ ibi:ſoli ſapiẽti deo.⁊ ibi:inuiſibili ſoli deo honoꝛ ⁊c.
Mon.n. ſolo patꝛe hec accipienda ſunt vt ↄtendebat
maximinꝰ ⁊ alij hẽtici:ſᷣ de trinitate.ſicut ⁊ illð:ſolus
bʒ immoꝛtalitatẽ. ¶ Item augꝰ. in eodeʒ. cum vnꝰ deꝰ
ſit trinitas hec nobis ſit ſoluto queſtionis vt intelliga
mus ſolum deũ ſapientẽ:ſolum potenteʒ: patrẽ ⁊ filiũ

Ne.

„— .
t PPePiea Pie „ aApt 4t1 Hr

Bol.) ρ Dr.) ſoo

lxv.

⁊ ſpm̃ſanctũ qui vnus 2 ſolus deus eſt. Sʒ . pater
eſt æus: 2 nõ eſt aliud qᷓ deus.̊ꝛ ſolus deꝰ*. EKñſio.
diſtiguẽdũ.quia ſi fiat excluſio a ꝑte ſuppoſiti:falſa ẽ.
7 eſt ſenſus.pater eſt ſolus deus.i.pater eſt deus 2 nõ
alius a patre. Si a ꝑte appoſiti:vera eſt.⁊ ẽ ſenſus.pa
ter eſt ſolus deus 2 nõ alius deus. Sed põt aliter dici.
ꝙ cum iſta negatur:pater ẽ ſolus deus.⁊ hec dictio ſo⸗
lus ſit a ꝑte predicati ⁊ nõ excludit aliud predicatum
ab eadeʒ ꝑſona:ſed potius ideʒ predicatũ remouet᷑ ab
alijs ꝑſonis.ſicut cũ dẽ iſte ↄomedit ſolus.ſolus non re⸗
mouet aliud predicatũ ab eodeʒ ſabiecto:ſᷣ potiꝰ idem
predicatũ ab alijs ſubiectis.⁊ ſic eſt falſa. Adhuc alit᷑
põt dici.quia hec dictio ſolus adiũcta termĩo eẽntiali
pᷣdicando nõ notat remotiõeʒ alterius rei eẽntialis ab
eodeʒ ſubiecto.quia iſta remotio habet᷑ virtute predi⸗
cam̃ti ipius.Sequit᷑.n. homo eſt aĩal:q̊ nõ ẽ lapis.vñ
ad hoc fruſtra adderet᷑ dictio excluſiua.vñ cum dr hõ
eſt ſolum ajĩal.nõ eſt ſenſus homo eſt aĩal 2 nõ eſt alia
res qᷓ; aĩal.Quid.n.notat᷑ ꝑ hunc terminũ ſolũ niſi re⸗
motio pꝛedicati ab alijs ſubſtantijs.vel hec dictio ſolũ
terminat᷑ totalit᷑ in predicato.t erit ſenſus.hõ eſt aĩal
ſolum.i.homo eſt aĩal qdð eſt ſolũ.a ita ꝑ hanc dictionẽ
ſolum notabit᷑ priuatio coĩcabilitatis.ſic cũ dẽ pater ẽ
ſolus deus: notabit᷑ remotio predicati ab alijs ꝑſonis
vel ſolitudo ſiue priuatio coĩcabilitatis circa deũ.⁊ iõ
falſa eſt.qꝛ dicit hy la.in li.de trini.neqʒ diueꝛſus neq;
ſolitarius nobis ↄfitendus eſt dus. Item queritur
an hec ſit ↄcedenda:trinitas eſt ſolus teus. Ad qð ſic
augꝰ. vj. de tri. Si quis interroget: pater ſolus vtꝝ ſit
ceus.qũo rñdebimꝰ nõ eſſe:niſi foꝛte ita dicamꝰ.eẽ ꝗ⸗
dem patrẽ teũ:h̊ nõ eſſe ſolum deũ.eſſe aũt ſolum deuʒ
dicamus patreʒ ⁊ filiũ ⁊ ſpm̃ſanctũ.ſ̊ ſᷣm ea que dicta
ſunt videt᷑ ꝙ non ſit ↄocedenda.j Itẽ hyla.in.ix.d tri.
xpᷣm deum verũ neſcis in ſide ſoliꝰ veri dei ad vite eter
nitatẽ ↄfitendũ.õ̊ eccĩe fides verũ dei patrẽ ↄfeſſa:cõfi⸗
tetur ⁊ xpᷣm.neq; rpᷣm verũ deũ ↄfitendo.nõ ſolũ veꝛũ
cũ patrẽ ↄfitet᷑.neq; rurſuʒ verũ deũ pr̃eʒ ↄfeſſa nõ cõ
fitetur etiã xpᷣm.ꝑ id enim xpᷣm deũ verũ ↄfeſſa ẽ: ꝑqð
ſolũ verũ cũ ↄfeſſa ſit patreʒ ita ꝙ ſolus pater verus
deus eſt: deuʒ verũ eẽ ↄfirmat ⁊ xrᷣm.õ.n.vnigenito
deo nature diminutõʒ naturalis natiuitas intuſit.nec
ꝗ ex ſubſiſtenti deo ſᷣm diuine generatõis naturã deus
ſubſiſtit:ab illo qui ſolus deus eſt ſeꝑabilis ẽ veritate
nature.tenuit.n.natura veritatis ſue oꝛdinẽ:vt natiui
tatis veritatẽ veritas naturalis inueheret. nec alteri⸗
eſſe generis deũ: deus vnus inferret.atq; ita ſacẽmentũ
dei nec in ſolitudine nec in diuerſitate ↄſiſtit.cum nec
aliter deus de putet᷑ qui ex deo cũ nature ſue ꝓprietate
ſubſiſtit.nec in xnione maneat quã patreʒ natiuitatis
veꝛitas doceat ofitendũ.ex quibo videt᷑ ꝙ bec ſit ↄceden
da pater eſt ſolus verus deus.l SPretea.ſi cõcedit᷑.q;
trinitas ſit ſolus deus.Cont᷑.iſle terminꝰ ſolus deꝰnõ
p̃dicat᷑ ſᷣm adaliꝗd ſᷣ ſubalit᷑.⁊ ita videt᷑ ꝙ debeat pᷣdi⸗
cari de qualibet ꝑſona. pat eſt ſolus deꝰ:⁊2 filiꝰ 2 ſpi⸗
rituſſanctꝰ ſiłr.¶¶ Prerea.q̊ nomẽ deꝰ ꝑſe ſumptũ pdi
catur de q̃libʒ ꝑſona.qð ñ poſſet eẽ ſi in ſuo intellectu
multitudinẽ ꝑſonaxꝝ colligeret.h̊ hec dictõ ſolus ei ad⸗
dita ñ addit multitudinẽ ꝑſonaꝝ.q̃re cũ ̊ nomẽ pat ñ
differat ab h noie trinitas niſi ꝓpt multitudinẽ ꝑſona⸗
rũ:manieſtũ ẽ ꝙ ꝗcꝗd pᷣdicabit᷑ de trinitate: pᷣdicabit᷑
e pf̃e.niſi qdð in intellectu ſuo colligit multitudineʒ.2
ita ſolus deꝰ pᷣdicabitur de qualibʒ. Rñſio pʒ ex pᷣ⸗
dictis.tñ nota qð djr in li.de regulis fidei.qꝛ qᷣtiſcũqʒ
dictio excluſiua adiũgit᷑ nomĩ eẽntiali:notio potiꝰ fac
in genꝰ rei ꝙᷓ in rẽ generis.nec ẽ ꝓ q̊ fiat ſuppoſitio:łᷣ ĩ⸗
cetermĩate ſit ſmo de aliqͥ.vt cũ dꝛ vnus deꝰ.ſolꝰ deus
tm̃ deus. Sicut.n. in naturalibo adiũcto termiĩo exclu⸗
ſiuo nomĩ appellatiuo:potius nomẽ fert᷑ ad genꝰrei nõ
ad reʒ generis.vt cũ dĩ tm̃ hõ vel ſolus hõ ẽ h intus.ñ
ꝓ petro vel ꝓ paulo fit ſuppoſitio b̊ hoĩe indetermi⸗

P2 E e1 de) H Jr Vr ey S

nate:ſic cũ dẽ ſolus deꝰ vel vnus deꝰ:nõ ꝓ pꝛe fit ſuſpo
ſitio vel ꝓ fil io vel ꝓ ſpũſ.pᷣ ꝓ re hꝰ nature indetermi⸗
nate.vñ nõ ↄcedimꝰ vnus deꝰ genuit vnuʒ deũ:vel ſolꝰ

vel tm̃.nec vnus ſolꝰ deꝰ genuit vel gignit᷑: qꝛ ꝓ nulla

ꝑſona fit ſuppoſitio.ex h̊ pʒ.ꝙ ꝙᷓuis determiĩiate cõce
dat᷑ ſolꝰ deꝰ:nõ tñ de aliq ꝑſona determĩate. eo ꝙ inde
termĩate dr terminꝰ eſſentialis cui adiungit᷑ dictio ex/

dunnea. Aztienl'tercius

Onſequẽt᷑ querit᷑ de h dr nemo nouit pa⸗
trẽ niſi filius.qꝛ iſte teminꝰ nemo aut ſup⸗
ponit ꝓ creato aut ꝓ increato.Si ꝓ crea⸗
to ſenſus ẽ.iAemo.i.nullus hõ niſi filiꝰ.ᷣ h nihil ẽ cuʒ
filius ñ ſit ꝑs hoĩis.Si ꝓ increato:ſenſus eſt.nulla ꝑ⸗
ſona niſi filiꝰ.ſᷣ hec eſt falſa.ſi dicat᷑ ꝙ iſtud ens incre⸗
atũ nõ ſupponit ꝑſonas ſᷣ eẽntiã.vᷣ h̊ nihil eſt:qm̃ cũ ſo⸗
lũ ſit ens eternũ:nõ poſſet aligꝗd ab eo excipi.in om̃i at
oꝛοne exceptiua ncc̃e eſt p̃dicatũ alicui attribui ⁊ ab a⸗
liqͥ remoueri.vñ ſequeret᷑ nullũ ens eteꝛnũ nouit pꝛem
niii filiꝰ.& aliqð eteꝛnũ nõ nouit pꝛeʒ. MRñſio.iſte teꝛ
minꝰ nemo ſuppomi coĩter ꝓ ente creato ⁊ increato ꝓ
om̃i ſuba intellecta.⁊ iſte terminꝰ filius excipit᷑ ratioe
eẽntie in q̃ coĩcàt cũ pr̃e ⁊ ſpũſ.⁊ iõ iſtud pᷣdicatũ ñ re⸗
mouet᷑ a pꝛe nec a ſpᷣſ.Si obijciat᷑: nemo nouit patrẽ

niſi filius:& ſolꝰ filiꝰnouit pꝛeʒ:nõ ̊ pꝛ nec ſpũſſ.dðm
in pᷣdicta locutiõe nõ addit᷑ excluſio rõne ꝓprietatis

rõne eẽntie. Ad pᷣdicta etiã notãdũ ꝙ regła ẽ.ꝙ qti⸗
enſcũq; dictio excluſiuna addit᷑ nomĩ eẽntiali:nomẽ fac
potiꝰ in genꝰ qᷓ ĩ reʒ generis.vt cũ dr ſolꝰ hõ curꝛit.nõ
ſeꝗ?᷑ nõ g ſoꝛtes:ſᷣ ñ aſinꝰ.ſilr ñ ſeqꝗt᷑ ſolꝰ deꝰ:ñ q̊ pat
vel filius.

Dnſequentia oꝛdi

nis reqrit inꝗꝛẽ ð noĩbo collectiuis.vt
trinitas 2 trinꝰ. Primo querit᷑ de H
noĩe trinitas.Scðo de h̊ noĩe trinꝰ.

Membꝛũ primũ

RKimo circa ̊ nomẽ trinitas q̃ꝛit᷑ ᷣmo.q̃
vnitas poiĩt᷑ noĩe ᷑nitatis. Scðo.qlit in⸗
telligat᷑ nũeroſitas t᷑nitatis:q;uis tactuʒ
ſit S.q de nũero ꝑſonaꝝ.Tercõ.an t᷑ni⸗
tas dicat᷑ ̃ᷣn ſbaʒ aut ſᷣm relatõeʒ. Quarto.an poſſit
dici in dĩnis trinitas vel triplicitas. 7

Aꝛticulus pꝛmmꝰ
D pꝛimũ obijcit᷑ ſic. Cꝛinitas ſiẽ diẽ Iſið.
ẽ mitiplex ⁊ nũerabił.cũ g trinitas ſit triũ
vnitas: ⁊ ĩ dinis ñ ẽ vnitas triũ niſi eẽntia
eẽntia ẽ t᷑nitas.̊ ᷑nitas nũerabilis ẽ.ꝗ̊ ⁊ eẽntia.qð
falſuʒ ẽᷣ.¶. Itẽ cũ dẽ trinitas ẽ triũ vnitas. aut dr̃ vni⸗
tas eẽntie aut ꝑſone ſiue hypoſtaſeos. ſi eẽntie: ̊ vni/
tas eẽntie ñ ẽ nũeꝛabił vel mitiplicabił.̊ ñ ẽ vnitas eſ⸗
ſentie.Si ꝑſone:h̊ nlła vnitas ꝑſone ẽ vnitas triũ.ꝗ il⸗
la vnitas ñn dicet᷑ vnitas ꝑſonał. Rñſio. cũ dr trini⸗
tas ẽ triũ vnitas.hec vnitas dic vnitatẽ triũ ꝑſõaꝝ di
ſtinctaꝝ.⁊ diſtiguẽdũ qꝛ vnitas dẽ eẽntie vel ꝑſone vel
notõis.vñ cũ diciꝰ t᷑nitas ẽ vnitas triũ:diciꝰvnitatẽ ꝑ⸗
ſone.Sʒ vnitas ꝑſone dꝛ multiplłr.vel ſᷣm ꝙ ẽ ĩ hac ꝑ⸗
ſona tm:vel ſᷣm q ẽ ĩ tꝛibo.hᷣ ꝗ̊ d vnitas ñ ʒ ꝙ ẽ ĩ hae
ꝑſona tm̃:ſj ſᷣm ꝙ ẽ ĩ tbo iſtis.ſ.ꝙ ẽ coĩs ſᷣm rõeʒ iĩtelli
gẽtie tho.⁊ ſic verũ ẽ ꝙ vnitas ẽ nüerabitł.⁊ lʒ vnitas
eẽntie pᷣdicet᷑ de trinitate: ñ tñ pᷣdicat᷑ de ea foꝛalit᷑.qa
ñ ĩpoĩt᷑ ab ea h̊ͥ nom̃ t᷑nitas ſᷣ ab vnitate pſõe vel ꝑſõa⸗

li młtiplicata ĩ ꝑſoĩs. Nꝛti culꝰ ſec u d?

D ſecũdũ qͥ qrit᷑ q̃it intelligat᷑ nũeroſitas
trinitatis.qᷓuis tactũ ſit S.q.de nũero ꝑſo⸗

1— W 3
Eo honm, v„/21 „ 9 Po .

naꝝꝑ.Ad qð ſic boe.̊ ve vnũ ẽ ĩ q̊ nullꝰ nũerꝰ ẽ. ſi in
fnitate aliqͥ mõ nũerꝰ ẽ:ñ ẽ ve vnũ.ꝓbatõ medie.aug.
ſuꝑ illð Jo.Aſoulta habeo vobis dicẽ.glo.videte ſi nõ
apparet q̃i nũerꝰ pꝛ ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſ. Si vᷣo qrat᷑ ꝗd tres:
ia deeſt nũerꝰ:⁊ ita deꝰ nec recedit a nũero nec capit᷑ a
nũero.ſᷣ̊ vbi aliqͥ mõ nũerꝰ:ibi ñ ẽ vᷣe vnũ.reſiat eꝛgo ꝙ
tnitas ñ ẽ ᷣe vna.⸗X Itẽ vnũ ẽ indiuiſibile ſᷣm ĩtellectũ
ſ nõne magis ĩdiuiſibile ẽ m ĩtellectũ vbi ẽ ĩtelligibi
le qð ñ hʒ ĩtelligibile añ ſe.Sʒ cũ dico tnitatẽ vł ꝑſo⸗
nã:dico ĩtelligibile qð hʒ ĩtelligibile añ ſe.qꝛ trinitas
hʒ ꝑſonã ⁊ ꝑſona eẽntiã.ꝗ t᷑nitas vł ꝑſõa ñ dicet᷑ ve ĩ⸗
diuiſibile ſᷣm ĩtellectũ.q̊ nec t᷑nitas nec ꝑſõa ẽ pᷣe vnũ.
¶ Itẽ dyo.oĩs nũerꝰ monade ꝑticipat.ñ.n.ẽ młtitudo
ñ ꝑticipãs vno.ſᷣ̊ hec ꝗdẽ młta ꝑtibo vnũ toto.hec ꝗdẽ
młta accñtibo:vnũ ſubiecto.hec ꝗdẽ multa ſpẽbo:vnuʒ
genẽ.aut młta vᷣtutibo:vnũ foꝛa.vel młta nũero:vnum
ſpecie.aut młta ꝓceſſibo:vnũ pncipio.Querit᷑ & qͥ iſio⸗
rũ mõꝛ dr̃ młtitudo ĩ t᷑nitate.ↄſtat ꝙ illo:młta ꝓceſſi⸗
bus vnũ pᷣncipio.qꝛ iſte pᷣcedit alios.̊ oꝑtz t᷑nitatẽ ꝓce
dẽ ab eẽntia dina vł ab aliq̃ ꝑſona.qð ẽ incõueniẽs.ꝛ
ita relinꝗt᷑ ꝙ ñ poſſumꝰ dicẽ mita ꝓceſſibo vnũ princi⸗
pio.⁊ ↄſtat ꝙ nllła aliaꝝ rexit᷑. Ad pꝛimũ rũſio ſᷣm
ꝙ diẽ boe.i Aũera ſi potes aut ſine ſba ꝑſonas q pe ſũt
aut ſine ꝑſoĩs ꝓpꝛietates q̃ ip̃e ſũt.aut ſi diuidẽ ꝗs co⸗
nat᷑ aut ꝑſoãs a ſba:aut a ꝑſois ꝓprietates:neſcio qũo
dĩnitatis cultoꝛẽ ſe poſſit ↄfiteri.dico & ꝙ qñ dr hic vᷣe
vnũ ẽ ĩ q̊ͥ nullonũerꝰ ẽ.hᷣ ĩitelligẽqũ ẽ:qn repetũt᷑ vnita⸗
tes q̃ ñ hñt eãdẽ rẽ ꝓ eẽntia:ſᷣ vbi ẽ G̊ ⁊ B.qꝛ ibi ñ eſt ðe
vnũ.⁊ h ẽ ĩ om̃i creata.vñ nõndũ.ꝙ vnũ ĩ qͥẽ nũerꝰ:eſt
vnũ creat᷑e.vnũ at᷑ ĩ qͥ ñ ẽ nñerꝰ:ẽ vnũ ĩ eẽntia diuina.
Q2 at᷑ ꝙ ꝑpriꝰ ⁊ poſteriꝰ rõe ⁊ ĩtelligẽtia dẽ vnitas in
eẽntia:pſona ĩ tnitate.¶¶ Ad h̊ qð dic aug.ꝙ apparʒ q̃i
nũerꝰ.dico ꝙ verũ ẽ q̃i nũerꝰ ẽ ibi:iñ tñ vᷣe nũerꝰ.qꝛ ibi
ñẽ de nũerꝰ:vbi ñ pᷣt ve rũdẽ nũeꝛabile.i¶ Ad h̊ qð dic
ꝙ =᷑nitas hʒ iĩtelligibile ꝑſonã añ ſe ⁊ ꝑſonam eẽntia:
ita diuiſibile ſᷣm ĩtellectũ. Rñſio.ſecꝰ ẽ e ĩtellectu ⁊ ð
