am noſtram. aut etiam differentias dinoſcentes: ta⸗
men eas res fallas nominamus quas veriſiles depᷣ⸗
bendimus.ergo in ſenſibus contingit eſſe falſitatem.
Item auguſtinus inducit per ſenſus om̃es ex quo
contingit ratiocinari veriſimilitudine falſitatem. vt
nauig antibus aquaʒ videtur turris moueri que ſtat
q in hoꝛologijs auditis videt᷑ cantus merule aut coꝛ⸗

ui. 4 Item Anſel. in libꝛo de veritate.eſt quidem in

lenſibus coꝛpoꝛis veꝛitas ſed non ſemper. naʒ fallũt
nos aliquando. Qam cum video aliquando per me
dium vitrum aliquid fallit me viſus.quia aliquan⸗
do renunciat mihi coꝛpus quod video vltra vitrum
eiuſdem eſſe coloꝛis cuius eſt vitrum cuʒ alterius ſit
coloꝛis. aliquando vᷣo facit me putare vitrum habe⸗
re coloꝛem rei quẽ vltra video cum nõ babeat. Aſoul
ta ſunt alia in quibus ſenſus viſus ⁊ alij ſenſus fal⸗
lunt. Contra.auguſtinꝰ de vera religione.ipᷣi ocu⸗
li non fallunt.non enim enunciare poſſunt animo nõ
affectionem . ꝙ ſi non ſolum ipſe ſed etiam omnis coꝛ
poꝛis ſenſus ita nunciãt vt afficiũtur.quid ab eis am
plius exigere debemus ignoꝛo. ex boc relinquitur ꝙ;
in ſenſibus non eſt falſitas. Item ſi quis remumĩ
aqua fractum opinatur 2 quando aufertur integra⸗

ri non malum babet internuncium ſed malus eſt in

dey nam ille pꝛo ſui natura non potuit aliteꝛ in aqua
ſentire nec aliud debuit. Si enim aliud eſi aer aliud
aqua: iuſtum eſi vt aliter in aqua ? aliter in aere ſen⸗
ciatur. Relinquitur igitur ꝙ falſitas non habet lo⸗

cum in ſenſu. MReſponſio ᷣm Anſel.in libꝛo de ve⸗
ritate. Eſt ſenſus exterioꝛ ſiue particularis in quo ñ
accidit falſitas. Et eſt ſenſus interioꝛ ſiue cõmunis
ad quem pertinet iudicare differentias. et cõmunia

ſenſuum cõponere? diuidere de ſenſibilibus ⁊ in ipᷣo
accidit falſitas ſicut dicit Anſelmꝰ his verbis.ſQon
mihi videtur falſitas in ſenſibus eſſe ſeo in opinione
ipſe nãq; ſenſus interioꝛ ſe fallit:non illi mentitur ex
terioꝛ.quod facile cognoſcitur. Cum em̃ puer timet
ſculptum dꝛaconem aperto oꝛe:facile cognoſcit quia
non fallit viſus ſed puerilis ſenſus interioꝛ.qui non

vum bene ſcit diſcernere inter rem ⁊ rei ſimilitudinz

Quod autez dicis de vitro ideo eſt.quia cuius viſus

tranſit per coꝛpus aliquod aerei coloꝛis nõ aliter im

peditur aſſumere ſimilitudinem coloꝛis quem vltra
videt.qᷓ cum tranſit per aera. niſi inqtum illud cor⸗
pus quod trãlit ſpiſſins aut obſcurius eſt aere. vt cũ
tranſit per vitrum ſui coloꝛis.i.cui nullus alius ad⸗
mixtus eſt coloꝛ.aut per puriſſimam aquam.aut per
criſtallum. aut per aliquio ſimilem habens coloꝛem
cum vo tranſit idem viſus per alium coloꝛem vt ꝑ vi⸗
trum non ſui coloꝛis ſed cui alius coloꝛ eſt additus:
ipſum coloꝛem qui pꝛius occurrit accipit. Quapro⸗
pter quoniam poſt vnum acceptum coloꝛem ſᷣm ꝙ il⸗
lo affectus eſt:alium quicũq; occurrat.aut nullatenꝰ
aut minus integre ſuſcipit. ideo illuʒ qui pꝛius cepit
aut ſolum aut cum eo qui poſi occurrit renũciat.Si
enim viſus quãtuʒ capax eſt coloꝛis tantum afficitur

pꝛioꝛi coloꝛe:non poteſt alium ſimul ſentiꝛe coloꝛem.

Si autem minus iᷓ colorem ſentire poſſit afficitur
pꝛioꝛi poſt alium ſentire.vt ſi tranſit per aliquod coꝛ
pus velut per vitrum. quod ita ſit perfecte rubicun⸗
dum vt omnino viſus afficiatuꝛ eius ruboꝛe.neꝗd di

9 e hED. . .ρdLh ar P. —

— Wſoc r Erd

uerſo ſimul affici coloꝛe.Si antem non tam perſectũ
inuenit ruboꝛem: qui pꝛioꝛ occurrit quãtum coloris
capax eſt quaſi non dum plenus adhuc alium valet
aſſumere coloꝛem inqᷓ;dtum eius capacitas pꝛioꝛi colo
re non eſt ſaciata. Qui autem hoc neſcit putat viſum
renunciare.quia omnia que poſt aſſumptum coloꝛeʒ
ſentit: aut omnino aut aliquatinꝰ eiuſdem ſunt colo⸗
ris.vnde contingit vt ſenſus exterioꝛ culpam ſuã im⸗
putet ſenſui interioꝛi.Similiter cuʒ baculus integeꝛ
cuius pars intra aquaʒ ⁊ pars extra putatur fractꝰ
non culpa ſenſuum eſt qui renunciant quod poſſunt
quoniam ita poſſe acceperunt:ſed iudicio anime im⸗
putandum eſt.ꝙ non bene diſcernit quid illi poſſint.
aut quio debeant. hec Anſel. ¶ Stẽ queritur an poſ⸗
ſit eſſe falſitas in intellectu. auguſtinus dæ vera reli⸗
gione.Ego vnus ſum.⁊ hoc loco ſentio coꝛpus meũ.
7 tamen figmento cogitationis pergo quolibet ⁊ lo⸗
quoꝛ cum quolibet.falla ſunt hec nec quiſqᷓ intelligit
falſa.Mon ergo intelligo cum iſta ↄtemploꝛ quia ve⸗
rum eſſe opoꝛtet quod intellectu cõtemploꝛ.Cum er⸗
o ea que fiunt in intellectu fiant in intelligendo: cũ
alſitas non poſſit intelligi. non poteſt fieri in intel⸗
lectu. Contra.auguſtinꝰ:lux veꝛa eſt qua hec om
nia non eſſe vera cognoſcis.ſed conſtat ꝙ illa eſt pri⸗
ma veritas que eſt lux ſolius intellectus. Intellectu
ergo cognoſcuntur pꝛedicta falſa non eſſe vera: ergo
intellectus aꝓpꝛebendit ipſa falſa.quomodo igitur ſi
falſa ſunt in intellectu: non erit falſitas in eodem.
4 Item nonne contingit errare contra intelligibilia
que non percipiuntur ſenſu vt cõtra diuina.ergo fal⸗
ſitas erit in intellectu:non ſolum appꝛehendendo ſed
cꝛedendo vel aſſentiendo. Reſponſio.rectitudo eſt
pꝛincipium cognoſcendi rectum ⁊ obliquum. ⁊ ars

pꝛinci pium cognoſcendi virtutem ? vicium.⁊ lux pᷣn

cipium cognoſcẽdi luminoſum ⁊ tenebꝛdſum.⁊ ſe lu⸗
cem ⁊ tenebꝛas:non tamen obliquitas eſt ĩ recto nec
vicium in virtute nec tenebꝛe in luce. ſic lux recti in⸗
tellectus que eſt veritas eſt pꝛincipium cognoſcendi
tenebꝛas falſi.Nec ſequitur falſitatem elſſe in intelle
ctu:quia non cognoſcitur per ſe ſed per accidens hoc
eſt per aliud ⁊ illud eſt verum ſicut obliquum cogno

ſeitur per rectum inqᷓtum eſt per declarationem a re

cto.Et q;tum ad hoc patet reſponſio ad pꝛimo obie⸗
ctum. Ao ſecundum dicendum.qꝙ eſt intellectꝰ re⸗
ctus:⁊ non rectus.rectus eſt cum eſt ad quoo eſt.ſci⸗
licet ad cognoſcendum rem ſᷣm ꝙ eſt. vnde intellectꝰ
dicitur ab intus loquendo quia intuetur pꝛout ſe hba⸗
bet veritas interius:non pꝛout apparet exterius.⁊ B
modo nihil contemplamur intellectu quod nõ ſit ve⸗
rum. Intellectus non rectus eſt. cum incidit in quod
natus non eſt. non eſt autem natus vt iudicet per rei
apparentiam ad hoc enim nata eſi fantaſia que dici⸗
tur a phanos quod eſt apparitio. que ſcilicet nata eſt
ad dilcernenda ea que apparent. cuʒ ergo hoc modo
iudicat intellectus:iam eſt non rectus ſed fantaſticꝰ.
⁊ in eo contingit eſſe erroꝛem. vnde Auguſtinꝰ de ve⸗
ra religione dieit.ꝙ boc modo fantaſmata dici ſolẽt
vnde anima mea impleta eſt illuſionibus.

Nlẽbꝛum terciũ
Oſtea queritur de cauſa falſitatis.An
ſit in re an ĩ rei ſimilitudine. Ad quod
auguſtinus in libꝛo ſoliloquioꝝ.quod
oculi vident non dicitur falſum niſi ha
beat aliquẽ ſilitudinẽ veri. vt homo queʒ videmus ĩ
ſomnis non eſt verus bomo ſed falſus:eo ipſo ꝙ ba⸗
bet veriſimilitudinem.⁊ ſic de alijs. Similitudo er⸗
go rerum mater ẽ falſitatis.⸗: Item in eodẽ.apparet

eqi er
NCn er/
igencori
erlin inteh
lua hecomg
Zutellectn
verar ergo
oigiurf
in cocen.
nelligbili
nnenoſel
engoſig
chtcoeſt
umn. 7 ars
maloryr
ſunaſein
lifeconer
Prfeenin
ogroent
feininele
Ncenste
mconno
Onemate
mmodbie⸗
lechw⸗
eintelec⸗
Moutlebe⸗
enns.,5

noſitt “

tinqon
ugnn
edian⸗
natoeſt
Ce noto
teſich.
odede⸗
ieſſoir

No

*
hniitt

„

NMueſtio

in omnibus ſenſibus ſimilitudine lenocinãte nos fal
li.⁊ eas res falſas nominamus:quas veriſi imiles de⸗
pꝛehendimus.ergo ⁊c. Item in eodem. cubitaꝛi nõ
poteſt eſſe ſalſum quicqᷓ niſi veri imitatione. Con
tra obijcit auguſtinus.imago in ſpeculo depꝛebendi⸗
tur eſſe falſa.eo ꝙ nõ tenet᷑ nec viuit nec ſonat.⸗j Itẽ
homines quos videmus in ſomnis tenere loqui⁊ vi
uere. ſi poſſent teneri viuere ⁊ loqui.⸗ ab illis quos
videmus vigilantes non diffeꝛrent: veri homines eſ
ſent.ſed ex hoc ꝙ differunt⁊ diſſimiles ſi unt: veri bo⸗
mines non ſunt. veri aut eſſent ſi nõ eſſent diſſimiles
Similitudinem igitur veritatis matrem 2 diſſimili⸗
tudinem falſitatis fatendum eſt. 4 Item auguſtinus
de vera religione.falſitas ex his eſt que imitant᷑ vnũ
non inqtum illud imitantur.ſed inqtum impleꝛe nõ

poſſunt.⁊ loquitur de pꝛimo puta vno quod eſt pᷣmũ

pꝛincipium. Sed inꝙᷓtum non poſſunt implere diſſi⸗
milia ſunt illi vni: relinquitur ergo ꝙ diſſimilitudo
mater erit falſitatis.q¶ Ieʒ auguſtinus ibidem dicit
ꝙ pꝛima veritas eſt ſumma ſimilitudo pꝛincipij.qua
nulla eſt diſſimilitudo ex qua falſitas oꝛitur.4. Iteʒ

obijcit auguſtinus ĩ ſolilo.cum conſidero illud quod

falſum vocamus.conſidero aliquid ſimile habere ve
ri. aliquid diſſimile.aut ergo nominatur falſum ex
eo ꝙ ſimile aut ex eo ꝙ diſſimile. Si ex eo ꝙ diſſimile
nihil eſt quod falſum dici non poſſit.nihil enim ẽ qð
alicui diſſimile non ſit. Si ex eo ꝙ ſimile: oua recla⸗

mant que ex eo vera ſunt quo ſimilia. 4 Item augu⸗

ſtinus in eodem.ſi quis dicat lapidem eſſe argentnz
dicit falſum.nec ex hoc ꝙ lapis habeat argenti imita
tionem aliquam vel ꝙ videatur argentum non ſit.

falſum igitur dicitur non habens veri imitationem

aliquam. 4 Item ſi falſum dicitur pꝛopter ſim ilitu⸗
dinem veri cum non ſit verum. ſicut dicitur plumbũ
falſum argentum quod afſimilatur argento: 2 nõ eſt
argentum.i Aũquio querit auguſtinus poteſt dici ar
gentum falſum plumbum: quod tamen aſſimilat᷑ plũ
bo ⁊ non eſt plumbum. Reſponſio ſᷣm auguſtinuz
ꝓ ſimilitudo ſimilis inq;tum hmõi mater ẽ veꝛitatis.
vnde pꝛima veritas eſt ſũma ſimilitudo vnitatis pn⸗
cipij.que ſicut ipſe dicit id im plere potuit⁊ id eſſe qd
eſt ipſa. que illud ſicut eſt oſtendit, vnde ⁊ recte ⁊ ver⸗
bum ⁊ lux eius dicitur. Cetera illius vnius ſimilia
dici poſſunt inqtum ſunt?⁊ in tantũ vera ſunt.hec at
ipſa eſt eius ſimilitudo. ⁊ ideo veritas. vt enim veri⸗
tate pꝛima ſunt que vera ſunt. ſimilitudine ſimilia
ſunt:quecũqʒ ſimilia ſunt.⸗ inqᷓtum vera ſunt:illius
pꝛincipalis vmius ſimilia ſunt. vnde auguſtinus ĩ ſo⸗
lilo.falſum eſt quod a veri ſimilitudine longe eſt. ſed
tamen babet ad verum nõnullam imitationẽ. Idem
xæ vera religione.coꝛpoꝛa in tantũ fallunt:inqᷓtuʒ nõ
implent illud quod conuincũtur imitari.⸗¶ Ad aucto
ritates hincinde obiectas iam patet reſt ponſio. ꝙ nõ
diſſimilitudo tiñ nec ſimilitudo mater eſt falſitatis:
ſed diſſimilitudo eius quod eſt ſimile inqtum buiul⸗
modi. Ad illud vᷣo quod obijcit.de illo qui dicit la⸗
pidem eſſe argentum. qui dicit falſum: ⁊ tamen non
eſi ſimilitudo lapidis ad argentum. Bicendũ m au
guſtinum g elt falſitas dicti vel enn nciationis vel rei
2 ideo ſimilitudo eſt in dicto vel enunciatione.quia
lcut dicit auguſtinus. falſa ennnciatio imitatur ve⸗
ras ſententias. que ſi non creditur: eo ſolo imitatur
qud ita dicitur.q ſi ei non creditur:eſt tm̃ falſa non
etiam fallens.ſi autem fidem impetret:imitatur cre⸗
ditas veras. 4 Ad vltimum quod querit, dicendum
m auguſtinum in ſolilo. non dicitur argentum fal⸗
ſum plumbum. quia argentum melius eſt ⸗ quaſi in
contumeliam id dicitur. plumbi autem velut honor
eſt:ſi falſum argentum vocetur. Similiter inago di⸗

xvf.

citur falſus homo.non homo falſa imago:quia ſieut
ipſe dicit falſum eſt quod ad ſimilitudinem alicuius
accomodatum eſt.nec id tamen eſt cuius ſimile axppa⸗
retnon autem homo ad ſimilitudinem hominis ima
ginis ſed econuerſo. eſſe enim ad imitationem alicu⸗
ius dicit dignitatem in illo ad cuius imitationem di
citur.

Mliembꝛum quartum

Einde queritur an falſum ſubſſantifi⸗
cetur in vero.Ad quod ſic.falſum dici⸗
tur de eo quod omnino nõ eſt. ſed illud
qð omnino non eſt nõ ſubſtantificatur
nec eſt ſubſiantificabilis in aliquo.ergo falſuʒ huiuſ⸗
modi non ſubſtantificatur in vero. Item ſi falſum
opponitur vero opoſitum ſubſtantiſicatur in oppoſi⸗
to. Contra.ſicut ſe habet bonum ad malum ſic ve⸗
rum ad falſum. Si ergo vt dicit beatus dyoniſius ð
diuinis nominibus bonum ſubſtantificat ſuam pri⸗
uationem ſui participatione quod eſt malum: omni⸗
no enim bono abeunte non erit bonum neq; mixtum
neq; malum ergo ſimiliter verum ſubſtantificabit ſu
am pꝛiuationem que eſt falſum. 4 Item auguſtinus
in ſolilo. Tragedus qui repꝛeſentabat alienas per⸗
ſonas in theatris non eſſet falſus bectoꝛ ſi nõ eſſet ve
rus tragedus. Similiter equus pictus non eſſet fal⸗
ſus equus niſi eſſet vera pictura. Similiter non eſſet
falſa enunciatio niſi eſſet vera locutio.⁊ ſic in omni⸗
bus alijs. omne ergo falſum ſublſiſtit in aliquo vero.
Reſponſio.concedo ꝙ falſum ſubſiantificetur in
aliquo vero.quia ſicut dicit auguſtinus.res que om⸗
nino non eſt: non poteſt dici falſa.ſi enim falſum eſt
omne:ergo folſum ſubſiſtit in ente. Sed omne ens ẽ
verum. quia conuertuntur verum 7 ens. ergo omne
falſum ſubſiſtit in vero.¶ Ad illud quod obijcit pri⸗
mo ꝙ falſum dicitur de eo qdð omnino non eſt. reſt pon
vndum per interemptionẽ quod patet.quia falſum
dicitur aut in enunciatione aut in re. Si in enuncia⸗
tione falſum ſubſiſtit in ſermone: quod babet verum
eſſe ſermonis quis non habeat verum eſſe ſe ignatio⸗
nis. Si in re dicitur: tunc dicitur de aliquo quod eſt
in imitatione alicuius. ſed illud non eſt vt equus pi⸗
ctus falſus equus:ſed vera pictura.4 Ad ſecundum
dicendum ꝙ falſum oponitur vero. generaliter ta⸗
men falſum non opponitur vero in quo ſubſiſtit. ſed
opponitur vero in quo non ſubſiſlit. vt falſus equus
non opponitur picture equi:ſed vero equo. immo ſi⸗
cut dicit auguſtinus in ſolilo. in hmõt ad ſuum re⸗
rum eis pꝛodeſt ꝙ ad aliud falſa ſunt.Nam vnde ve
ra hominis in ſpeculo imago. ſi non eſſet falſus ho⸗
mo.aut vnde pictura eſſet:ũi falſus equus non eſſet.

Mlembꝛum quintum

Eſtat nunc querendum. an pꝛime veri⸗
tati oꝑponatur falſum. Ad quod ſic.ſũ
me bonitati non opponitur malum: er⸗
go ſumme veritati non opponitur falſũ
nec aliud.igitur ⁊c.¶ Item ſi opponi tur.ergo aliquo

.

genere oppoſitionis: non ſicut affirmatio 2 negatio
vt aliquid ⁊ mibil. Qam negatio nullum ens ponit
falſum. aut habet ens ſubſiſtens ſicut dictum eſt ſᷣm
auguſtinum,. relinquitur igitur ꝙ pꝛime veꝛitati non
opponitur falſum. vt affirmationi negatio. 4 Item
nec vt pꝛiuatio habitui.quia prima veritas ſicut di⸗
cit anguſtinus eſi ſimilitudo ſumma.in qua nulla eſt
diſſimilitudo a qua falſitas oꝛit᷑. ergo nulla eſt ei pꝛi
uatio oppoſita. Pꝛetea ſi eẽt habitꝰpᷣuabił.eẽt muta⸗
bił:qʒ ẽ falfũ.il Itẽ nec ſiẽ ↄtraria.qꝛ ↄria nata ſunt

2 len. ſ 2 hr)

fieri circa idem. ergo circa idem ſubiectum eſſet falſi
tas 7 pꝛima veritas. caderet igitur in deo falſitas qoH
eſt impoſſibile. ¶ Item nec oppoſitione relationis.
quia vnum relatiuoꝛum ponit alteꝛum. veritas vo ⁊
falſitas ſe remouent.nullo ergo modo veꝛitati pꝛime
opponitur falſitas. Contra ſicut ydolum ⁊ de vop⸗
ponuntur in ſcriptura.ita veritas ? mendacium.pᷣs
Queritis mendacium.i.ydola que vana ſunt ⁊ a ve⸗
ro eſſe aliena. Similiter Diere.viij. appꝛebenderunt
mendacium.glo.mendacium dicũtur ydola.ergo ve
ritas pꝛima habet opoſitionem cum mendacio.ſed
mendacium illud falſitas eſt: ergo babet falſitatem
ſibi oppoſitam. 4 Item dicit phᷣus falſum dicituꝛ eſſe
vmbꝛa vel ſantaſma rei.ſed be creature ſunt vmbꝛe ⁊
fantaſmata reſpectu veritatis increate. cum ergo co⸗

luntur: ſicut inter vmbꝛam et lumen eſt oꝓpoſitio et

fantaſma ⁊ ſpeciem veram:ita erit hic opoſt itio tan⸗
ꝙᷓ falſitatis ad veritatem quia falſum dicitur vm bꝛa
ergo habet ſibi oppoſitam falſitatem. Solutio hᷣm
quoſdam dicendum eſt. ꝙ falſitas eſt oppoſita verita
ti pꝛime. vnde dicitur deutro.x. Me foꝛte decepti fa⸗
ciatis vobis ſculptam ſimilitudinem ⁊ imaginẽ. bec
ſimilitudo eſt mater falſitatis cum ipſa eſt veſiciens.
4 Ao rationem in contrarium dicendum ꝙ non eſt
omnino ſimile de ſummo bono ⁊ de vero.i Iam ma⸗
lum dicitur dupliciter. Ano modo quia deficiens in
bono. Alio modo dicitur quia põt nocere bono. Ooᷣ
ergo dicit auguſtinus. ꝙ ſumme bonum non eſt ma⸗
lo oꝓpoſitum. intelligitur qtum ad illam rationem qᷓ
dicitur malum quoð poteit nocere:quia ſummo bo⸗
no nibil poteſi nocere. Sed alio modo dicitur maluz
oppoſitum bono quia ſcilicet deficit a ſummo bono.

cendum.ꝙ oppoſitio veri ad falſum eſt. non ſicut aſ⸗
firmationis ⁊ negatõnis ſimpliciter vt eſt aliquid q̃⸗
ſi nihil:ſed ſicut affirmationis ⁊ negationis in gene⸗
re.vt hbomo ⁊ nonhomo eſt terminus infinitus.ſicut
dicitur falſus deus ſiue falſum numen oꝓponitur ve⸗
ro deo.vt cũ dicitur nonhomo:non negatur ens ſim

2

pliciter: ſe ens homo. ita cum dicitur falſus deꝰ nõ
negatur ens ſimpliciter ſed ens deus. vt vnde falſus
ceus ens aliud ꝙᷓ deus. Sed melius videtur eſſe dicẽ⸗
dum. ꝙ ſummunn verum dupliciter conſideratur.ſci
licet in ſe: et vt participatur a creatura.ſummo ergo
vero pꝛimo modo non opponitur falſum aliquo mo⸗
do. quia ſᷣm hoc nihil eſt in ipſius imitatione.falſum

eſt autem ſicut dictum ẽ quod eſt longe a ſimilitudine

veri:dum tñ habeat ad verum nõnullam imitationẽ.

Secundo modo pꝛout conſideratur in participatio⸗

ne ſᷣm quã creatura eſt in imitatione ſummi veri.di⸗
citur opponi falſum ſicut luci opacum vel obliquo re
ctum.⁊ reducitur hec oꝓpoſitio ad opoſitionem pri⸗
uationis vel habitus.non ꝙ habeat eſſe circa diuinã
naturam: ſed circa naturam que habeat eſſe in par⸗
ticipatione veritatis pꝛime.⁊ ex participatione eſt ei
habitus ex defectu participationis ad quam nata eſt
pꝛiuatio que eſt falſitas.

Mueſtio. xvij.de bom
Aluſtrante gra

tia xpᷣi poſt inquiſitionem de vnita⸗

te ⁊ veritate diuina inquirendum ẽ

bonitate ⁊ primo increata conſe⸗

Auenter tæ creata. Ad intelligentiaʒ
focilioꝛem: perſectioꝛem inquirenda ſunt bec x bo

falſum autem dicitur ſemper oponi vero quia defſi
cit:x nõ ꝙ poſſit nocere.⁊ ideo licʒ poſſet dici aliquo
modo malum non opponi ſummo bono: tamẽ falſu,ʒ
opponitur ſummo vero.4¶ Ad ſecundo obiectum di⸗

nitate intẽtionis.
Pezmal ioĩno ſm ratõeʒ intẽtõis ſit idẽ bonũ ⁊ ens.
cdᷣo vtꝝ ſit idẽ ſm ratõeʒ intẽtõis pulchꝝ ⁊ bonũ
Tercio an intẽtõ boni dicat᷑ m intẽtõeʒ cauſe finat.
Quarto vtꝝ eadem ſit bonitas in omnibo reb.
MQuinto que ſint differẽtie boni. H
Sexto de ↄueniẽtia bonitatis ĩ bonis.
Septimo an notio ⁊ amoꝛ ſummi boniſſint nobis a
conditione indita ⁊ impꝛeſſa menti.
Octauo an ſummũ bonũ dicat additõeʒ ad bonũ.
Mono vtꝝ aſũmo bono fluãt oĩa ᷣm rõʒ bonitatis.

Membꝛum pꝛimum

65 Dpꝛimum quo queritur. Si oĩno ſᷣm
rrationem intentionis ſit idem bonuʒ 7
ens. ſic videtur.qð per ſe ⁊ per ſuã
intentioneʒ aꝓpetitur 2 optatur eſt per

ſe bonum ⁊ m intentionem.quia ſicut dicit Hoeciꝰ
in libꝛo de conſolatione omnium expedendoꝛum ſum
ma atq; cauſa eſt bonum. Oð enim nec re nec ſimili
tudine nullum ĩ ſe retinet bonum.id expeti nullo mo

do poteſt. cum ergo omnia boni gratia expetentur. re
linquit quaſi deſcriptionem.ꝙ bonum elt quod deſi⸗
ceratur ab omnibus. cum ergo eſſe ſm ſe 2 Fm ſuam

intentionem deſideretur ab omnibus: eſt idẽ eſſe hm
intentionem quod bonum. O autem Fm ſe appetatu?⸗
eſſe. pꝛobatur per auguſtinum in libꝛo de lib.aꝛbi.cõ

ſidera quãtum potes.qᷓmagnum bonum ſit ipſum eẽ

quod ⁊ beati ⁊ miſeri volunt. Item ſi dicat aliquis

mallem non eſſe qᷓ miſerum eſſe⁊ ita non per ſeipſum

appetitur. Contra obijcit auguſtinus.qui dicit mallẽ

hoc qᷓ illud.aliquid eligit.non eſſe autem non eſt ali

quid ſed nihil:ergo inconuenienter dicitur mallẽ nõ

eſſe qᷓ miſerum eſſe. ¶. Item qui eligit ſe non eſſe: con⸗

uincit ſe nihil eligere. ergo non eſſe nõ poteſt eligi vł

optari per ſe.igitur optatur eſſe. ¶ Item ſi obijciatur

de illis qui ſe interimunt ex impatientia vel deſpera⸗

tione.nam illi videntur optaꝛe non eſſe:reſpõdet au⸗
guſtinus in eodẽ . Lemo cum ſeipſum necat aut quo⸗/
libet modo moꝛi cupit. habet in ſenſu ꝙ poſt moꝛteʒ
non ſit futurus.etſi aliquãtulum hoc in opinione ha
beat.nam opinio aut in erroꝛe aut in veritate ratio⸗
cinantis vel cꝛedentis eſt.ſenſus autem aut conſuetu
dine aut natura valet.poſſe autem fieri vt in opinio⸗
ne ſit aliud:in ſenſu aliud.quod ex hoc cognoſci faci
le eſt.quia plerũq; aliud facienduʒ eſſe credimus ali

ud facere delectat. Contra auguſtinus.viij.de tri⸗

nitate. ꝙ ſicut duo ſunt verba ꝙ dicitur animus bo⸗
nus:ita ex eis verbis duo quedam intelligo.aliudq

animus 7 aliud quo bonus.4 Item eſſe non recipit
magis ⁊ minus bonũ veꝛo recipit.ergo non ſunt idẽ

eſſe bonum m intentionem. ¶.! Item Moecius in li⸗
bro de ebdomadibus.intueoꝛ ĩ rebus aliud eſſe ꝙ ſũt
bona: alind ꝙ ſunt. RKeſponſio.non eſt idem ᷣm
intentionem ens ⁊ bonum quis ſcõᷣm rem. tamẽ mul
tipliciter bonum ſicut ens.vnde ſicut eſt eſſe entis p⸗
mum ſcilicet ꝙ eſt eſſe nature.⁊ ſcðm qð eſt eſſe oꝛdi⸗
nis ſiue bene eſſe: ſic bonum in creatura qᷓuis in deo
non differat dupliciter. bonum nature quod eſt ideʒ
ꝙ eſſe nature.⁊ bonuʒ oꝛdinis qð idem eſt in re ꝙ be
ne eſſe pꝛimum bonum inſeꝑabile ab eſſe.ſcdᷣm ſeꝑa⸗
bile. VUnde auguſti.viij.de trinitate auertẽdo a ſum⸗
mo bono.amittit animus vt ſit bonus ammus. non

autem amittit vt ſit animus ⁊ cum boc iam bonũ ſit

coꝛpoꝛe melius:ratõe tamẽ differt.quia ens dicit pri
mum intelligibile abſolutum. vt ſine ↄſideratõe aciꝰ
id eſt complemẽti vel vtilitatis ſiue oꝛdinis. Monuz
vo dicit ens cũ actu.i.cũ ↄplemẽto ſiue vtilitate ſiue

oꝛdie.a ideo adadit enti ratõeʒ appetibilis ſiue deſide⸗
rabilig.nec eſt deſiderabile:niſi inqꝗ̃tum oplemetum

ſue
4
dit!
inte
zur
tele
tenit
bo
elitl
tbin
bae
G

90
I

enec ini⸗
etinullone
petentir
tqnod eſn
17Pmſunn
idieſeln
egſpetatn
ſtipſun
ſearaſiri
perſepn
ldieltma
nnor a
Ur rolin⸗
Geſeco⸗
telgi
ſcbiegnr
oſpers
ſſöscten
tautao
ſoſt norc
Hninehn
ſttternco⸗
Manſven
nopinio⸗
Gofiſu
dinwedi
fijdn
winveto
o alin⸗
nonreupi
Nnſuntit
cius inli
clegſi

dem FSn

tamenn
Lentieß
eſſeonn
nisinde
deſtich
integtt
tönſeg⸗
dooſ
mus.
diatg
ten
Lanß
neſir
ninun

Nueſtio

ſiue vtile ſiue deſiderabile.¶ Ao illud quod obijcit.

ꝙ eſſe per ſe appetituꝛ.Dicendum ꝙ hoc per ſe exclu⸗

dit per accidens.verum eſt ſi ꝑer ſe excludit: per aliãẽ

intentionem falſum eſt. ens enim vel eſſe non appeti⸗
tur niſi inqᷓtum conſideratur cum actu ſine vtilitate
vel vlectabilitate.¶. Ad alind vᷣo quod obijcit de in⸗
terimendo ſe. Dicendum pᷣm auguſtinum in libꝛo de

lib.arbitrio.cum quiſq; credens ꝙ poſt moꝛtem non

erit.intoleꝛabilibus cum moleſtijs ad cupiditatẽ moꝛ
tis impellitur ſiue cũ arripit moꝛtem in opinione ba
bet erroꝛem oimnimode defectionis:in ſenſu ante na⸗
turale deſiderium quietis.quod autẽ quietum eſt nõ
eſt nibil:imo magis eſt ꝙᷓ id quod eſt inquietum. In⸗
quietudo autẽ variat affectiones 2 alteꝛa alterã peꝛi
mit. quies antem habet conſtantiam in qua maxime
intelligitur quod dicitur. eſt omnis appetitus ille in
voluntate moꝛtis nõ vt qui moꝛitur non ſit:ſed vt re⸗
quieſcat intenditur ita vt erroꝛe credat non ſe futurũ
natura tamen quietus eſſe.hoc eſt magis eſſe teſide⸗
rat.per hoc patet reſponſio ad obieccas.

Mlembꝛum ſecundum

Tem queritur ſi ̃m intentioneʒ idem
ſit pulchrum ⁊ bonum. Ad quod ſic be
atus dyoni. in li.de diui.no. Honum
quod eſt deus laudatur a theologis vt
decoꝛum ⁊ vt decoꝛ. vt dilectio ⁊ vt dilectum.decoꝛ ꝗ⸗
dem dicitur eo ꝙ ab omnibus entibus vnicuiq; pꝛo⸗
pꝛius decoꝛ ipartitur. pulchꝛum ergo ſiue decoꝛuz di
citur:quia diffuſiuum ſiue diſtributiuuʒ decoꝛis.ſᷣm
hec eſt ratio bona ſcʒ diffuſiuum 2 diſtributiuum.er
go m intentionem idem bonum 2 dxcoꝛum. ¶ Item
in eodem. pulchꝛuz eſt diligibile vt finalis cauſa.pꝛo
pter decoꝛem enim omnia facta ſunt. Sed intentõ fi
nalis cauſe 2 diligibilis eſt ratio intentionis boni.
c.4 Item idem decoꝛ eſt idem bono quia decoꝛum 2

bonum.omnẽ.i.perfectam cauſam omnia affectant.

non eſt quid entium quod non ꝑticipet decoꝛe ⁊ bo
no. Contra decoꝛ dicitur m intentioneʒ cauſe foꝛ
malis vnde in deo ᷣm intention? exemplaris dicitur
vnde dyoni.pulchꝛuʒ eſt exemplar quia ſᷣm ip̃ᷣm om⸗
nia diſtinguũtur. In creatura vo ab eodem dicit᷑ te⸗
coꝛum ⁊ ſpecioſum.a ſpecie que eſt foꝛma rei dicitur
res ſpecioſa. Monum vᷣo dicituꝛ 'm intentionem cau
ſe finalis.ergo non ſunt idem m intentionẽ pulchꝛũ
7 bonum. 4 YItem augul. xxij. de ciui. dei⸗ omnis pul⸗

chꝛitudo eſt partium congruentia cum quadam ſua-

nitate coloꝛis. ergo in ſimplicibo 2 ſpiritualibo non
erit pulchꝛitudo ſed in eis bonitas.marxiine in deo:7
dinde in ſpiritnalibo. Relinquitur ergo ꝙ nõ ſit idẽ
Fm intentionem bonitas 7 pulchꝛitudo ſiue pulchrũ
2 bonum. Reſponſio m auguſ. in li. lxxxiij. queſt.
cum bonum dicatur dupliciter honeſtum 7 vtile. ho⸗
neſtum dicitur quod pꝛopter ſe expetendum eſt: vtile
ðdo quox ad aliquid referendum elſt. boneſiatem autẽ
voco intelligibilẽ pulchꝛitudinem quã nos ſpiritua⸗
lem dicimus.vtilitatem vo diuinam pꝛouidentiam. q̃
pꝛopter quamꝙ multa ſint pulchꝛa viſibilra que mi⸗
nus pꝛopꝛie honeſta appellantuꝛ: ipſa tamen pulchꝛi
tudo ex qua ſunt quecũq; pulchꝛa ſunt. nullo modo ẽ
viſibilis. Item multa ſunt vtilia viſibilia. ip̃a tamen
vtilitas er qua nobis pꝛoſunt quã diuinã pꝓuidentiã
ticimus:viſibilem non eſt. Exr hoc patet ꝙ bonũ ßᷣm
dicitur honeſtum dicitur pulchꝛum. qᷓuis bonum
quoo dicitur vtile non idem. differt tamen: nam pul⸗
chꝛum dicit diſpoſitionem boni bm ꝓ eſt placitũ ap⸗
pꝛehenſioni.bonũ do reſpicit diſpoſitionem m quã
delectat affectionem. 7 ſic diſferunt m intentionem

cauſe finalis. Item intentione cauſe efficientis bonũ

xvij.

reſpicit quod fluit a cauſa pᷣm indiſtinctionem. pul⸗
chrum dᷣo quod fluit a cauſa ſᷣm diſtinctionem. vnde

dyoniſius.bonum pꝛimum tecoꝛ dicitur:quia abeo

omnibus entibus pꝛopꝛius decoꝛ impartitur. IStem
in ratione cauſe exemplaris ſimili modo bonum di⸗

cit exemplar ad conuenientiam:inq;tum finis eſt ve

ludars ? regula operanti ad vnum terminum. vnde

beatus dyoniſiꝰde diuinis nomibus. lux intelligibi⸗
lis dicitur bonum 2 ſequitur intellectualia ? ratona⸗

lia omnia colligens 2 cõglomerans.etenim ſicẽ igno⸗
rantia diuiſiua eſt errantium: ſic intelligibilis lucis
pꝛeſentia collectiua eſt 2 vnitiua eſt illuminatorum
2 etiam conuerſiua ad vere ens. Pulchꝛum vo dicit
ipium exemplar inqꝙtum ars ad diſtinctionem 7 ar
moniam differentium. vnde dicit dyoniſius ꝙ eſt ex⸗
emplar m quod omnia diſtinguuntur. 4 D illud
quod obijcit.ꝙ pulchꝛum dicitur ſ̃m intentionẽ cau⸗
ſe foꝛmalis.bonum ſ̃m intentionem canſe finalis.di
cendum ꝙ ſicut foꝛma aliquando dicitur m intentõ
nem finis 2 recipit intentionem finis inq;'tum ẽ ſinis
ſiue teꝛminus eſſe:ſic finis accipit intentionem foꝛme
inꝙᷓtum eſt ars a regula operanti ſᷣm enim finem ar
tifex regulat opꝰ. Simili modo pulchꝛũ inducit na⸗
turam boni ⁊ bonum pulchꝛi: qᷓnis pꝛima intentio
pulchꝛi magis videatur ſumi ex parte exemplaris ſi⸗
cut pꝛima intentio boni ex parte finis.¶¶ Ad ſecũduʒ
dicendum. ꝙ auguſtinus diffinit pulchꝛitudinem vi
ſibilem ſiue coꝛpoꝛalem. tamen dicitur de pulchꝛitu⸗
dine coꝛpoꝛali ſenſibili inqtum ducit ad intelligibi⸗
lem ſiue ſpiritualem.ſicut enim pulchꝛitudo coꝛpoꝛũ
eſt ex congruentia coinpoſitionis partiũ: ita pulchꝛi
tudo anim arum er conuenientia virium 7 oꝛdinatõ
ne potentiarum. ⁊2 pulchꝛitudo in diuinis ex oꝛdine
ſacro diuinarum perſonarum. qua vna perſona non
ab alia.a qua alia per generationem:a quibus tercia
per pꝛoceſſionem. „—

Nlembꝛum tercium
Vnſequenter queritur an intentio bo⸗
ni dicatur ſm intentionem cauſe fina⸗
lis. Ad quod eſt illud Moecij de conſo⸗
la. omnium erxpetendoꝛum ſumma at⸗
q; cauſa eſt bonuʒ. cum ergo finis ſit gratia cuiꝰ alia
expetant᷑:relinquit᷑ ꝙ intentio boni ⁊ finis eſt eadem
vnde veſcriptõ Hoecij eſt. bonum eſt qd deſiderat᷑ ab
omnibo.. Contra dyoni.in li.de diui.no. Monum
vt eloquia dicũt ẽ ex quo oĩa ſubſiſtunt:a⸗ ſunt tã q; ex
perfecta cauſa pꝛoducta.⁊ in quo omnia ſubſiſtũt:tã
ꝙ in omnipotẽti pꝛofundo cuſiodita ⁊ cõtenta.ad qð
omnia conuertũtur:quelibet tanqᷓ; ad finem ſuum et
quod omnia affectant. Sed ex quo alia ſubſiſtunt di
cit intentionem efficientis.in quo etiam omnia ſubſi

ſtunt:dicit intentionẽ cauſe foꝛmalis.⁊ ad qð omnia

conuertũtur:dicit intentionẽ cauſe finalis.bonũ igi
tur dicitur 'm intentioneʒ cauſe efficientis foꝛmalis
finalis. Oð ſi eſt: nulla erit diſtinctio que poſita ẽ
in pᷣcedentibv.cum tractauimꝰde intentionibo vniꝰ 2
veri:ꝙ; vnum dicitur ᷣm intentionẽ efficientis. verũ

Fm intentionem cauſe foꝛmalis.bonum ſᷣm intentio⸗

nem ſiue rationeʒ cauſe finalis.4 Item cum Moeciꝰ
deſcribat bonũ ſᷣm ꝙ deſiderat᷑ ab ommbo. cum non
conueniat niſi ſũmo bono:nõ ẽ bene aſſignata.¶ Ytẽ
cum alie aſſignentur vt extrabitur a beato dyoniſio.
Honum diffuſiuum vel cõmũicatiuuʒ ſui eſſe.er quo
videt᷑ in infinitũ bonoꝝ diffnſio.Et iteꝝ bonũ Eindi⸗
uiſio actꝰa potẽtia.Et iteꝝ bonũ eſt Fm dyo. ex qͥ oĩa
ſubſiſtũt. 2 1 qͥ oĩa oſubſtatãt᷑ als ↄuãt? ad qð oĩa
Zuertũt᷑.que ẽ ratõ huiꝰdiuie notificatõis boni. Ke
ſpõſio qꝛ cã finalis ẽ cauſa cauſe aꝛ ſicut ptʒ ĩ inferio⸗

ribus. quia finis mouet efficientem. efficiens motus

uerit materiam ad opus pꝛout congrnit fini. vt ad
finem ſectionis querit ferꝛum ex quo fiat lerꝛa. dein⸗
e impꝛimit foꝛmam in materia m intentionem fi⸗
nis. Inde eſt ꝙ finis induit rationemn aliarum cauſa
rum que pꝛincipaliter ſunt cauſe efficientis inctum
mouet agentem. ſoꝛmalis inqtum regula eſt agentis
ad hoc ꝙ peꝛſiciat opus ſuuin .ꝓfinalis vo inꝗtum cõ
pletur opus: materialis autem cauſa non dicit eam
que agat ſed de qua agatur aliquid.⁊ ideo minus ve
re caula ſit cum ſinis ſit. Honum ipſum bonum in⸗/
qtum mouet induit ratõnem agentis. inᷓtum regu⸗
lat rationem artis vel exemplaris. inqtum complet
cſt in ratione pꝛopꝛie cauſe finalis.4 Ad aliud dicẽ⸗
dum ꝗ intentio boni poteſt conſiderari vel in ratio⸗
ne finali vel in ratione efficienti vel in ratione foꝛma
li. In ratione finali bonum eſt qð deſideratur ab om
nibus. In ratione efficienti bonum eſt diffuſ inuz ſui
eſſe. In ratione foꝛmali bonum eſt indiuiſio actus a
potentia.⁊ bec notificatio expoſita eſt in queſtione 8
ynitate ſimul. In ratione omnium dicitur. bonũ eſt
ex quo omnia ſubſiſtunt. 4 Ad aliuo quoo obijcit de
hoc. bonum eſt quod deſideratur ⁊c. DBicendũ ꝙ hec
diffinitio abſolute dicta eſi ſummi boni.ſed ᷣm men
ſuram bonitatis in vnoquoq; cõtrabitur vt ſic intel⸗
ligatur bonum in vnoquoq; genere: eſt quod deſide⸗
ratur ab omnibus illius generis ſicut ſamtas bonũ
eſt quod deſideratur a ſenſibili. Similiter dicenduʒz
ꝙ bonum eſt diffuſinum ⁊c.abſolute dicta eſt de ſum
mo bono:tamen con trabitur ad omne bonum ſubſtã
tialiter quia in omni bono ſubſtantiali eſt eſſentia a
qua eſi potentia.⁊ a potentia actio: ⁊ actio reſultat
in finem.

Membrum quartum
Oſtea queritur an eadem ſit bonitas ĩ
omnibus bonis. Ad qð ſic arguit Ho
ecius de conſo.philo. omnia vnum de⸗
ſiderant.ſed vnum ipſuʒ monſtrauunꝰ
eſſe quod eſt ſummum bonum: cuncta igitur bonum
petunt quod ita deſcribas. Honum eſt qõ deſidera⸗
tur ab omnibus. ex quo relinquitur ꝙ vnum eſt bo⸗
num ? bonitas in bonis omnibus.⸗ illuo ſummum
bonum. 41 Item auguſti. vij. de trinitate. bonum eſt H
bonum elt illud. tolle hoc tolle illud ⁊ vide ipſum bo⸗
num ſi potes.ita deum videbis. non alio bono bonũ
ſed omnis boni bonum.4 Item auguſtin? in eodem.
pudeat cum alia non amentur niſi quia bona ſũt eis
inberendo: non amaꝛe bonum ipſum vnde alia bona
ſunt. eꝛgo ipſum bonum quod amat eſt in bonis vnũ
4 Item auguſti. in eodem. cum animus placet nobis
vt eum luci coꝛpoꝛe pꝛeferamus.non in ſeipſo nobis
placet: ſed in illa arte de qua factus eſt. inde eniʒ ap⸗
pꝛobatur factus vbi videtur faciendus. hec eſt veri⸗
tas ⁊ ſimpliciter bonum. ex hoc relinquit᷑.ſi nõ alio
aipꝛobatur? placet ꝙᷓ ſimplici bono. ꝙ non eſt bonũ
niſi pꝛimum in bonis.4! Item cum dicitur res ẽ bo⸗
na:aut pꝛedicatur pꝛima bonitas:⁊ tunc ha betur ꝓ⸗
oſitum. aut bonitas alia a pꝛima: queritur ergo de
illa cum ſit ipſa bona. aut eſt bona bonitate pꝛima:
aut alia.erit ergo deducere in infinitum.aut dicetuꝛ
ꝙ bonitas que pꝛedicatur eſt bona ſeipſa.ſi hoc eꝛgo
eſt pꝛima bonitas. 4 Item iuxta Hoecium de ebdo⸗
madibus. ſublato pꝛimo bono mente et cogitatione
ea que ſunt bona ſunt:nõ tamen ſunt bona.relinqui⸗
tur ergo ꝙ pꝛimum bonum de omnibus bonis pꝛedi
catur cum dicantur bona. Contra bonum conuer
titur cum ente: ⁊ bonum eſſe cum elle. ſi ergo non eſt

Sert

vnum eſſe in entibus omnibus:eꝛgo nec vnum bonũ
vel bonitas ſeo differens in omnibus bonis.4 Item
ſi connertuntur eſſe ⁊ bonum. quia quicꝗo eſt in eo
8 eſt bonum eſt:vt dicit Hoecius.Et auguſſi.cum
dicitur hoc bonum: eſt qd pꝛedicatur bonum qð eſt
cus. ergo ⁊ eſſe quod eſt deus.ergo ⁊ omnia habent
eſſe quod eſt deus qð eſt falſiſſimuʒ. l Iem duobus
modis dicitur animus bonus ᷣm Auguſtinũ in. vij.
te trinitate. voluntate 1 natura. ſed bonitas que eſt
animus bonus voluntate eſt accidentalis nec eſt pꝛi
ma bomtas. 4 Item bonitas que eſt bonum natura
ſui generis non eſt pꝛima bonitas. qꝛ illa eſt ſm quã
differt a bonitate coꝛpoꝛis.et dicitur animus coꝛpo⸗
re melioꝛ.vnde dicit auguſti.vt ſit animus bonus:vi
ceo agendum eſſe voluntate.non ꝙ idipſum quo ani
mus eſt non eſt aliquid boni.Mam vnde iam dicituꝛ
⁊ veriſſime coꝛpoꝛe melioꝛ.⁊ conſtat ꝙ vtrũq; multi⸗
plicatur in creatuꝛis bomis.relinquitur igitur ꝙ plu
res ſunt bonitates in bonis alie a pꝛima bonitate.et
ꝙ pꝛima bonitas non pꝛedicatur cum dicitur boc eſt
bonum. 4. Item auguſti. in de li · arbi. ſicut multa et
diuerſa ſunt que in ſuce ſolis homines vident.lux ta

men vyna eſt: ita multa ſunt bona atq; diuerſa ex qui⸗

bus vnuſquiſq; eligat ad fruendum ſibi ſummuʒ bo⸗
num. ipᷣa tamen lux ſapientie qua hec videri poſſunt
omnibus ſit vna comunis. Meſpondetur E'm di⸗
uerſos differenter. quidam enim diſtinguunt ꝙ dico
bonum abſolute ? ꝙ dico bonum aliquid tale vel ta⸗
