tentẽ poſt caſuʒ alijs paribo: videt᷑ ꝙ plꝰ
diligat iuſtũ ꝗ nunq peccauit.qꝛ qð diu⸗

turniꝰẽ:magis ẽ eligẽdũ.q̊ magis diligibile. Sʒ bonũ

gre diuturniꝰẽ in iuſto iſto qᷓ ĩ penitẽte illo.qꝛ h ſꝑ per

ſeuerauit:ille aũt aliq cecidit.̊ ⁊c.¶ Cõtra.luce.xv.

Alaiꝰẽ gaudiuʒ ſuꝑ vno pctoꝛe pniam agẽte ⁊c.iuſtos
vocat illos qui ſemꝑ ſteterũt.⁊ locjuitur de gaudio ec⸗
cleſie triüphantis quod omnino eſt confoꝛme gaudio
ci.ergo ⁊ plus deus gaudet ⁊c. Solutio.dicimus

—ο. Ga „X 2or R n .
— 2 17 —
1 Prſtniny „ . 3 R 6 At

ꝙ oĩbo alijs paribo deoplꝰdiligit euz g ſemp ſtetit ſicut
obijcit. Sed plerũq; ↄtingit.; petoꝛes ↄuerſi ploſeꝛuẽt
in bono ꝙᷓ qui ſteterũt ſemꝑ.⁊ ſic iã nõ ſũt pares in ce⸗
teris. iõ dz illꝰ Luẽ. xv. ⁊ plane dicit᷑ ĩ gloſa Hege.
ponit exẽplũ dicẽs.dux in pᷣlio eũ militẽ ple diligit:
poſi fugaz ↄuerſus hoſtẽ foꝛtiter pꝛemit:q; qui nuꝗꝙ; fu⸗
it nec vnqᷓ foꝛtiter egit. Aliud exẽplũ eſt de igne. quia

apponit᷑ in illuʒ aqua ⁊ ipe eam ſuperat: magis poſt
feruet qᷓ; pꝛius.vñ quo ad h̊ melioꝛẽ iſte penitẽs qᷓ ille
iuſtus.⁊ magis a deo diligit᷑. bᷣ ſi pares eſſent i 2 in
alijs: pterqᷓ in H ꝙ ille ẽ penitẽs ille iuſtꝰ. dicimꝰ pᷣpo
nitur iuſtpenitẽti ſimplꝛ. ſtatꝰ iuſti potioꝛ ? ᷓᷓ ſtatus
penitẽtis. deſcẽdendo ad ꝑſonas ↄtingit eſſe ſic econ
uerſo. vñ Meda in eiꝰgloſa.ſunt iuſti de ꝗbo tantuʒ eſt
gaudiũ vt eis nullꝰpenitẽs pponi poſſit. qui ⁊ ſi ñ ſint
filij ↄſeij maloꝝ:tñ bona reſpiciũt oĩho ſe huiliant.

Membrũ quartu

Onſequẽter q̃rit.vtꝝ neceſſe ſit de ↄgruo
ꝙ plus diligat plꝰ diligẽteʒ eũ. Et videt᷑
ſic. qa ꝓpuerb. viij. ego diligẽtes me dili
o. ſi ſimpl? ad ſimptꝛ: 2 magis ad ma
gis. videt᷑ ꝙ magis diligẽtes magis diligat. ¶ Pꝛe⸗
terea h̊ eſſet culpãduz ĩ homĩe ꝙ magis diligẽtes ſe mi
nus diliget ⁊ ecõueꝛſo.̊ᷓ hoc nõ ẽ in deo in qͥ nõ ẽ aligd
culpabile vel repᷣhenſibile. Cõtra.in euãgelio Johᷣ·
ſepe dicit ꝙ diligebat eũ ihs in q inuitur ꝙ ille magis
diligebat eũ qᷓ alios.⁊ ita magis ꝙᷓ petrũ.? H plane di
cit augu. ſuꝑ illud Yoh.xxj. hic ẽ diſcipulꝰ ille quẽ dili
gebat ihs. glo. tacito nomĩe hoc ſigno diſcernit iohes
a ceteris. nõ qꝛ ſolũ eũ: ̊ ⁊ ploceteris diligebat eñ. Cuz
igit᷑ petroplꝰdiligat illũ ſcʒ xpᷣm qᷓ iohes ſicut dicit glo
ſa ſuꝑ illud. Symon ioh.diligis me plꝰbis ⁊c̃.glo.au
gu. qð ſcit introgat. ̊ xp̃c plꝰdiligebat minꝰdiligẽtem
ſe 1 econuerſo. ¶ Sʒ ↄtra hoc videt᷑ q iohes pl dilige⸗
bat rp̃m qᷓ; petrꝰvel alij.ſicut em dicit augu. in libꝛo de
trinitate. m ratõeʒ noticie: eſt ratõ dilectõis. ſᷣ iohes
plꝰↄgnolcebat ꝙ; alij. qꝛ de ipo dominici pectoꝛis fonte
potauit. ⁊ plodilexit. ita reſiat qð pꝛius.ſcqʒ ꝙ plꝰdi
ligentẽ ſe magis diligit deus. Sol. m l̃am reuera
diligebat petrũ ſᷣ plus diligebat ioheʒ.qꝛ plura ſigna
Dilectõis ei oſlẽdit. ⁊ maioꝛẽ familiaritatẽ ei exhibuit
7 H videt᷑ plane dicẽ aug.ſuꝑ finẽ Johis ĩ magna glo.
poſi ᷣbũ ſupᷣdictũ dicẽs.puiꝰ maioꝛis dilectõis indici⸗
um ?ẽ.ꝙ ſolꝰſupꝛa pectꝰ ihu recubuit.poꝛro petrus pl?
alijs dilexit. Vñ hoc ſciẽs intꝛogabat dicẽs· diligis ime
plꝰhis: Aliter pt dici ⁊ ſubtiliꝰſic.dilectõ põt dici ma⸗
ioꝛ vel minoꝛ ſimplłꝛ:vel ꝙtũ ad eiꝰeffectꝰ.Eſt aũt mul
tiplex dilectõis dei.qꝛ eiꝰeffectꝰ ſunt quedã donata iß⸗
ſenti excellẽtia ꝑ que ↄtigit mereri. vt ẽ excellẽtia ogni⸗
tionis ⁊ bmõi.de qbo.j.Coꝛin xij.diuiſiones graꝝ ſũt
Eſt aũt aliud donũ in pᷣſenti excellẽtiſſimũ in ſuo genẽ.
ſcʒ caritas. de q̊ͥ.j. Coꝛin. xij. adhuc excellẽtioꝛẽ viã ⁊c.
Eſt autẽ effectꝰ dilectõis dei ĩ futuro ſcʒ vita eterna·qð
maximũ donũ ẽ.ꝓ caritatẽ aũt que ẽ maximũ donũ ĩ pᷣ⸗
ſenti eẽntialit meremur vitã eternã qᷓ maximũ eſt donũ
ſimpłꝛ. Polſſumꝰ loq de dilectõe deidupłꝛ. vel m ꝙ
reſpicit effectũ vite etne ⁊ caritatis ꝑ quã ẽ meritũ illiꝰ
vite:⁊ ſic veꝝ eſt ꝙ xpᷣc plꝰdilexit petrũ q; iohem:qꝛ ad
maius.q; maioꝛẽ caritatẽ ↄtulit ei ⁊ maioꝛẽ gloꝛiã pᷣpa
rauit.⁊ ſic dicit᷑ illud ꝓuerbᷣ.viij.ego diligẽtes me dili⸗
go. Aut poſſumꝰloqui de dilectõe dei Fᷣm ꝙ reſpicit do⸗
na bmõi excellẽtia in pᷣſenti: vt ↄgnitõneʒ ⁊ hmõi.⁊ ſic
plodilexit ioheʒ: qꝛ hec dona ei ↄtulit in maioꝛi excellẽ⸗
tia qᷓ; petro vel alijs vt obijcit.¶. Ad illud qð obijcit᷑. ꝗ;
ſimpłꝛ plꝰdiligebat ioheʒ:qꝛ plłꝰognouit.dicendũ vt ſu
pra.ꝙ duplex eſi cognitõ.vna ſpeculatiua ⁊ qͥ ad hanc
ſuit iohes excellẽs reſpectu petri ⁊ alioꝝ.ſᷣ de hac nõ ĩ⸗
telligit᷑ illud quãto plꝰiligit plꝰ ↄgnouit.Eſt alia co⸗
gnitio pꝛactica.⁊ hec duplex.queda ante actũ:⁊ de hac

n Trrr Ti
AA.) pV* l. 2
Q D e laat Pet.α Pen

P e ed
Dd vr Th bect pen P e e

adhuc nõ intelligit᷑ illud.quedã ↄiuncta cũ ipᷣo actu:et
de hac intelligit᷑.ᷣ qᷓtum ad hanc nõ excellebat Johes
petrum ſed potius ecõuerſo. “
MNueſtio.xxxiij.de libꝛo
vite.
NNſt queſtionez de
. fpgeſtinatõe electõe dilectõe diuina: qᷓ
rendũ eſt de libꝛo vite in quo ſeribun
pᷣdeſtinati electi ⁊ dilecti ab etno.iAã
lfſicut dilect eſt oĩm futuroꝝ bonoꝛuʒ
pdeſtinatõ ſaluãdoꝝ. electio eoꝛũdem inqtuʒ ſeꝑant
a malis: ita liber vite eſt ioꝝ remunerãdoꝝ. Querit
ergo in hũc modũ.Pꝛimo quid ſit liber vite. Secundeo
quid dicat᷑ liber vite. Lercõ quoꝝ ſit liber vite.Quar
to quomõ ſe habeat liber vite. —d
mü

Membrũü pr
B Kimo videndum eſt quid ſit liber vite.⁊
de hoc queruntur duo. Pꝛimo vtꝝ liber
vite ſit quid creatũ vel increatũ. Secũdo
ſuppoſito ꝙ increatum:vtrum vna perſo
na vel omnes.

Articulus primꝰ

Irca pᷣmũ ſic obijcit᷑ ecci.xxiij.hec oĩa li vi
te. glo. hẽ lib vite:nouũ.ſ.⁊ vetteſtamẽtũ.ĩ
ẽ agnitõ veritatis. ↄſtat ꝙ lib noui ⁊ ve⸗
teris teſtamẽti ẽ qd creatũ:ꝗ lipᷣ vite ẽ qd creatũ.4. Si
dicat᷑ ꝙ lib vite dꝛ duplꝛ. l. dei filiꝰꝛꝛ ſcpᷣtura veteris ⁊
noui teſlamẽti. lib eĩ vite dẽ iĩ qͥẽ ↄgnitio vite:⁊ ſic fili⸗
dei dẽ lib vite. lib etiã vite dẽ qd ẽ oꝛdinãs vl iſtꝛuẽs ad
vit: ſic dẽ lib vite nouũ ⁊ vetꝰteſtamẽtũ.Cõtra.vide
tur ꝙ xpc etiã ᷣm hũanã naturã ⁊ nõ tm bm diuinã di
cat᷑ libᷣ vite.apoẽ.xxj. Aliꝰlib aptꝰẽ qẽ vite.i. xpᷣc q tũc
apparebit patẽs oibo. h erit hm hũanitatẽ.nõ eĩ tunc
mali videbũt dĩnitatẽ: xp̃c ᷣm hũanitatrẽ ẽ lib vite.
lib vite ẽ qd creatũ ⁊ ñ ſolũ gqo ĩcreatũ. ¶¶ Itẽ lib vite dẽ
in qͥẽ ſcpᷣtura. ibi ẽ intẽtõ cauſe matiabł. q;uis at᷑ tres
cauſe poſſunt inueĩri ĩ deo. rõ efficiẽtis: foꝛmal exem
plaris:⁊ finał.nũqᷓ tñ in eo cadit rõ cauſe matial. Si
Sĩ libꝛo ẽ intẽtõ ſiue rõ cauſe matial:nõ poterit lib vi⸗
te dici pꝛie qd creatũ. Cõtra. ſup̃ ill pᷣs. deleãt de
libꝛo viuẽtiũ · glo. lib iſte ẽ noticia dði q paeſtiauit ad vi
tã q̊s pᷣciuit ↄfoꝛmes fieri imagis filij ſui. noticia di
ẽ ĩcreata:q& libᷣ vite ẽ ꝗd ĩcreatũ. Ad h̊ dicẽdũ.q; libe?
vite dẽ tripłꝛ.vno moõ libᷣ vite dẽ exẽplar vite. Alio mõ
dẽ lib vite exẽplũ vite. Tercõ mõ dẽ lib vite ſignũ vk ſi⸗
gnatõ vite. Pꝛzi mõ dẽ noticia dei lib vite. ſic dĩc glo.
ſuꝑ illð pᷣs. deleãt᷑ ð libꝛo viuẽtiũ. Scõo mõ dẽ fili ei
ßm hñanitatẽ lib vite. qꝛ fuit exẽplũ expſſiſſimũ ad exẽ
plar dinũ. vñ ĩ ps. In libꝛo tuo oẽs ſcꝛibẽt. logt fili ad
prez. glo.i.ĩ me ꝗ dedi foꝛinã iuſticie hoibo ſeribet. i· in
ſtrut᷑ oẽs ñ mõ pfecti ⁊ ĩpfecti. Lercõ mõ dẽ lib vi⸗
te ſacẽ ſepᷣtuꝛa.ſiẽ dĩc glo.ecci.xxiij.hec oĩa e lib vite lib
ille ẽ Fmo no.⁊ ve.teſia.dicẽdũ ꝙ lib vite ſm ꝙ dẽ pꝛi
moð? ĩcreatũ. ꝓut vo ſcðᷣo tercõ ẽ ꝗd creatũ.4 Ad il⸗
lud ꝗ̊ qdð obicit᷑. ꝙ ĩ intẽtõe libꝛi ẽ intẽtõ cauſe m atial
q̃ nullo mõ cadit ĩ do.dicẽdũ ꝙ lib vite ñ d 'm intetõ
nẽ cauſe matiał.imo m rõeʒ cauſe exẽplaris.i õ em
trãſfert᷑ rõ libꝛi ctũ ad h̊ ꝙ ĩ eo fit aligd: qtũ ad H
in eo ẽ aliqꝗꝗ.ſiẽ libꝛi exẽplaꝛes iuxta qͥs fiunt alij libꝛi.

Articulus ſecundꝰ

Ecũdo q̃rit᷑ cũ libᷣ vite ſit vno mõ ꝗdᷣ icrea⸗
tũ:vtꝝ vna pſona ſit tm̃ libᷣ vite an plures.
Et videt᷑ ꝙ ſolꝰfiliꝰſit lið vite.pᷣs. In capite libꝛi ſcptũ
ẽ de me. glo. ſeptũ ẽ de me. i. pfinitũ ĩ capite libꝛi.i · apðᷣ
preʒ q ẽ caput meum. Sʒ cũ dẽ caput xpᷣi dꝛ notõ pr̃is

1.
l 3

—

nqu⸗
ſitt itt
0,4.
züta
ſberine
ſota eß
Plft
orſi
Netgod
Gtotitn
gitgtid
ſioi⸗
cemegte
gpertli⸗
ijdici
ſanau⸗
cenn
Möictt
Citn
Niiadt
ninias
sdictl
qlpi
lberin
ſcvape⸗
lite wben
propin
oiin
1W.
nos
icglte
Miepcnan
ſiſenekl
Nitfliog
ginmagr
hildde
ſltertin
znoͤpen⸗
mingßpe
yenen
rpo
Parſin
unmnis
unihen
Eßhie
ſiiiaeo
(lätan
mniſgt⸗
nikori
nin;
znetlhen
Nliudire

4

e

e

i cũ ſolꝰſit nota expiſa ab alio. Coõtra.cũ dẽ liber vite relucet ydolũ obiecti ex oꝑpoſitoe obiecti. non ergo di⸗
dicit᷑ go diuinũ ⁊ effectꝰĩ creat᷑a. effectꝰĩ ereata vmũis citur liber vite ꝓut eſt in deo ad ſimilitudineʒ ſpeculi.
Morng ell toti trinitati.qꝛ indiuiſa ſũt oꝑa trinitatis:& toti tꝛi Item mens diuina eſt exemplar in quo ſunt ratõnes
ſepant nitati ↄueit ꝙ ſit liber. ¶ Itẽ liber vite nihil aliud ẽ ꝙᷓ ommii creaturaꝝ. ille autem ratõnes ſunt eterne ß qð
Aei viſio iudicis. iẽ dĩc geeg. F tota trinitas facit vie iudt ſcribitur nouo a duenit vel impꝛimitur. imo omnia
Cnden cem: tota trinitas ẽ liber vite. ¶ Itẽ apoc. xx. Ali libᷣ in eo relucent ab eternot ergoi. ntentio ſeripture ſen li⸗
Qunr apertꝰẽ qui ẽ vite.qð exponẽs augu.xx. de ciui.di.ca. bꝛi repugnat do. Item queritur quare liber iſte dici
riiij. dicẽs.liber ille quedã vis eſt intelligẽda diuina. qᷓ tur liber vite. cum enim liber iſte pertineat ad ſapienti⸗
fiet vt cuiq; oꝑa ſua vel bona vel mala ĩ mẽoꝛiã reuocẽ? am poti cebet dici liber ſapientie ꝙᷓ liber vite. IYtem
tur.que nimirũ libꝛi nomẽ accepit.in ea quippe quoda nos dicimur in deo viuere tripliciter. ꝓpꝛie:vita gloꝛie
itee mõ legi ea faciẽte recolit᷑. Sʒ vis diuina ↄuenit toti Soh. xvij. hec eſt vita eterna vt cognoſcant te ſolũ deuʒ
lber trinitati:g eſſe libꝛi ↄueit toti trinitati.¶ Itẽ.xx. c ci⸗ ⁊ quem miſiſti ihᷣim ßm. YNem omuniter: vita nature.
cid⸗ ui. ci. ca. xy. p̃ſcia dei q falli nõ pt tota trinitas ẽ. ̊ to Actuũ.xvij. In ipo viuim mouemur 2 ſumus. Yet teꝛ
i ta trinitas liber vite ẽ.¶ Si dicat᷑ km rem tota trini cio mõ cõmũiſſime: ſcʒ vita exẽplaꝛi ſiue cauſali.Yohᷣ.
tas dicit᷑ liber vite:ſᷣ filiꝰꝑ apꝛopꝛiatõeʒ. Cõtra.vide⸗ pᷣmo.qð factũ eſt in ipo vita erat.q̃rit᷑ ſim quã rõeʒ ſeu
tur ꝙ ſpũiſcto potiꝰ debeat appꝛopꝛiari. qꝛ liber iſte dĩr intentõeʒ vite dicit liber vite. Item querit᷑ vtruʒ iſte
liber vite.vita ar̃ ꝑtinet ad bonitatẽ.bonitas aũt ſpũi⸗ liber poſſit dici liber moꝛtis ſicut dicit liber vite. ⁊ vi⸗
6 ſcẽo appꝛopꝛiat᷑ qꝛ ſpũs ? qui viuiſicat Joh. vj. S liber der ꝙ ſic. qꝛ liber vite eſt pᷣſciẽtia dei. ß pſciẽtia eque eſt
niii vite debet appꝛopꝛiari ſpũiſcto.¶ Silꝛ videt ꝙ debeat reſpectu moꝛtis ſicut reſpectu vite:q liber ille pt dici li
ig aſpꝛopꝛiari pr̃i. ꝓpꝛiũ em̃ ẽ libꝛi ptinẽ ſcripturã ad me⸗ ber moꝛtis ſĩ icut dicit liber vite. Ytẽ liber iſte lucidiſ⸗
N moꝛis.h̊ mẽoꝛia aſpꝛopꝛiat᷑ pri:ꝗ̊ ei debʒ lib apꝑpꝛopꝛia⸗ ſime mõſtrat vitã. ſimul ex oppoſito mõſtrat moꝛtẽ. ß
560 ri. ERñ.liber pt᷑ duobo modis ↄſiderari.⁊ eiꝰ intẽtio qꝛ mõſtrat vitã dicit᷑ liber vite:̊ qꝛ mõſtrat moꝛtẽ dici
ta duobo modis ad diuia trãſferri qtũ ad ſcriptõeʒ: 7 qᷓ;⸗ tur liber moꝛtis. ꝗl Item ↄtrarioꝝ eadem eſt ars di⸗
ſeſii tũ ad lectõeʒ. Si ↄſiderat᷑ qᷓtũ ad ſcriptõeʒ: dicit᷑ liber ſciplina.vnde eodẽ modo ↄgnoſcit᷑ ſanũ ⁊ egrũ rectũ et
ioht vite noticia expſſa ab alio.ſi ᷣo ↄſiderat᷑ qtũ ad lectio obliquũ.vnde etiam rectũ eſt index ſui ⁊ obliqui.ꝗᷓ ſil?-
nie nẽ: ſic dicit᷑ libeꝛ vite noticia expſſa ad aliũ.ODꝛimo mõ eodem modo ↄgnoſcit᷑ moꝛs ⁊ vita. Sʒ dicit liber: eo ꝙ
imdi oueit filio ꝙ ſit liber vite.qꝛ filiꝰẽ noticia expſſa ab alio in eo legit᷑ ⁊ cognoſcit᷑.⁊ dicit᷑ liber vite: quia in eo co⸗
gtue q; ẽ imago pr̃is ⁊ ſilitudo expᷣ̃ſſa.2 H̊ mõ loꝗt᷑ illa. glo. gnoſcitur vita.ergo ſimiliter dicet᷑ liber moꝛtis:cuʒ in
une ſuꝑ illuo p̃s.In capite libꝛi.ↄuenit ̊ h̊ mõ ſoli ſilio ꝙ eo moꝛs ↄgnoſcat᷑. Si dicat᷑ qꝛ liber vite dici᷑⁊ non
in9 ſit liber vite. Alio mõ dʒ liber noticia expᷣſſa ad alium. moꝛtis:qꝛ cauſa ẽ vite ⁊ nõ moꝛtis.liber aũt nõ ſolum
Eekr H mõ tota trinitas dẽ li vite:qꝛ ↄnotat rſpctuʒ ad cꝛea impoꝛtat noticiã ſ̊ cũ noticia ſonat ĩ cauſã.Cõtra.ro.
Aetrs turã 7 Hptz rñſt io ad obiecta. Ad illð tñ qð obijcit ix.ſuꝑ illud vt oſtẽderet diuitias gloꝛie ſue. gloſa. ð in⸗
kean x appꝛopꝛiatõe.dicẽdũ ꝙ ſpũſſets dꝛ donũ vite.qꝛ ẽᷓ lib ſticia iudicat deꝰ:nõ de pᷣſciẽtia.quia iuſticia nõ pᷣſciẽ⸗
Si vite die potiꝰnoticiã q̃ donũ vite:potiꝰ debʒ axꝓpꝛopꝛiaꝛi tia cauſa eſt quare aliquis apud deum dignus ſit vita.
lbi lib vite filio ꝙᷓ ſpũiſcto.ꝗ. Ad illud q̊ obijcit ꝙ debz ap⸗ ergo pᷣſciẽtia nõ dĩc cauſazʒ.p̊ liber vite eſt pᷣſcientia dei
“ Mꝛiari pri roõne mẽoꝛie.dicẽdũ ꝙ; duplex ẽ mẽoꝛia.ẽ eĩ ergo liber vite nõ dicit cauſam. ergo eque poteſt dici ꝗ;
talti mẽoꝛia n facta qẽ pncipiũ noticie.pᷣma.ſ.ſilitudo veri⸗ ſit liber moꝛtis ſicut vite.nec remanet pꝛopter ratõem
nchi tatis ĩpſſa ĩ aĩa.ex q̃ generat᷑ noticia.⁊ ñ ẽ ab alio alich cauſe. Meſponſio.ad pꝛimuʒ quod querit ſᷣm quam
gle y ſit ĩ aia eo mõ eẽndi qͥ d ꝙ noticia ẽ a mẽoꝛia:⁊ amoꝛ ratõeʒ tranſferat᷑ ad diuina. Sicenduʒ ꝙ liber in diui
om ſine volũtas a noticia ſiue mẽoꝛia. Alio mõ dꝛ mẽoꝛia nis dicitur ⁊ ratõe ſcripture:⁊ ratõe lectõnis. Ratõne
hiſti facta q ſegt ad noticiã. MMemoꝛia gpᷣmo mõ dicta ap⸗ ſeripture nõ que fit tꝑaliter ſ̊ que ſtat eternaliteꝛ. Nec
pege⸗ pꝛopꝛiat᷑ pr̃i:nõ ſcðᷣo mõ.liber aũt vite dẽ ad ſilitudinẽ dicitur hoc penes ſimilitudinẽ exterioꝛẽ alic?ſcripture
tn illiꝰ mẽoꝛie q̃ᷓ fit ex noticia.⁊ iõ nõ ↄueit pr̃i ei appꝛo⸗ exterioꝛis:łᷣ penes ſiłitudinẽ ſcriptuꝛe interioꝛis.ſ.ſpe
igt pꝛiet᷑ liber ratoe memoꝛie.quia illa memoꝛia ad cuiꝰ ſi culi ſiue imaginis.hoc ẽ penes imaginẽ in aĩa.vt dicat᷑
u militudinẽ dicit libeꝛ:nõ aꝛopꝛiat illi. 1 potentia in aĩa in qua pᷣmo eſt filitudo dei indita.
fin b . ſe 1α11 cʒ mẽoꝛia.2 ex ipᷣa generat᷑ intelligẽtia: 7 er iſtis duo
ſ Al el ꝛum ecud i bus pᷣcedit amoꝛ.vnde nõ dicit᷑ libe. in deo m ſilitudi
tli Einde qrit᷑ ꝗd dicat᷑ liber vite.⁊ꝛ iſta ẽ q̃⸗ nẽ ſcripture q̃ fit in cera velĩ ꝑoameno. ad ſilitudinẽ
eini ſtio de intẽtione nomis libꝛi. ſᷣm ꝙ dicit illã qᷓ fit ĩ ſpeculo.filiꝰem̃ di ſpeculũ dẽ. Sapie. vij. Cã
t⸗ liber vite i deo. Circa hoc ſic obijcit᷑.oẽs doꝛ ẽ ei lucis etne ⁊ ſpeculũ ſine macula.Et dẽ ſpeculũ
nnin .R trãſferẽtes ᷣm aliquã ſiłitudinẽ tranſfe⸗ nõ ad ſiłitudinẽ ſpeculi extioꝛis ſᷣ intioꝛis.ſ.imagĩs q̃
fne runt. liber autẽ materialis dicit᷑ a ſeriptura. ſcriptura eſt ĩ aĩa. h̊ mõ vt intelligat᷑ p pᷣmꝰ fons foꝛmaꝝ in ſua
ſn autẽ fit triptꝛ in cera.in libꝛo.in ſpeculo.⁊ dicat᷑ large eẽntia. Iſta eadẽ pt ↄſiqerari vt ẽ in filio habente iſtas
l ſcriptura qꝛ hm oſuetů modũ loquẽdi nõ dicimꝰ ꝙ ſcri foꝛmas a pr̃e ⁊ vt a pre reſultãt ĩ filio. Et ſm h̊ põt fili
ihti baturiſi peculo ß liceat ita loqui. Querit g ad cuiꝰſili⸗ us dici ſpeculum. nõ qꝛ aligd reſultet ĩ eo a creata: q2
6 tudinẽ dicat aligd ſcribi ĩ ſpeculo vite ſiue in deo.nõ eĩ reſultãt i eo rõnes ef᷑ne a pr̃e.⁊ ita ptʒ quõ libᷣ dicatur
viget poſſe traſterri ꝑ ſi litudinẽ que eſt cera: qꝛ illa eſt· ratõe ſcripte q ẽ in ſy peculo. 4 Itẽ dẽ liber rõne lectõis
inch m diuiſionẽ ptiũ. in ceo aut nõ cadit ratõ ꝑtis ⁊ totiꝰ· qẽ ĩ libꝛo.qꝛ ibi legũt ⁊ repᷣſentãt᷑ oẽs foꝛme ſiue rones
Silꝛ nec videt fieri ꝑ ſilitudinẽ ſcripture que fit ĩ libꝛo viuẽtes ⁊ etne.Et notãdũ ꝙ dei noticia dẽ pluribo mo
ſiin dun⸗ illa ẽ ꝑ receptõeʒ 2 ppoſitõeʒ. nihil aut do pt ad dis. dicit eĩ ſcia. ⁊ pſcia.⁊ ſapiẽtia.ð dicitur etiam ꝓni⸗
6 lmec aligo de nono põt recipe. Itẽ nec hm ſil itudinez vẽtia diſpoſitõ. ⁊ etiã idẽ ẽ qʒ ſubeſt diuia eẽntia vt no

f

LNueſtio
ſm quã ẽ pᷣncipiũ filij.Erx h igit᷑ videt᷑.ꝙ ſolꝰfiliꝰ ſit lib
vite ĩ trinitate.¶¶ Ytẽ lib dr ĩ habitudine eiꝰqð ẽ eſſe ab
alio.qꝛ oĩs lib ab alio ẽ ſcriptꝰ.ſ̊ nihil ꝗð ſit ab alio in⸗
qtũ tale pt᷑ ↄueire pri:&̊ pr nullo mõ pt᷑ lib dici.¶ Iteʒ
liber ineꝙtuʒ hmõi dic noticiã expᷣſſaʒ ab alio.pꝑ h̊ qð ẽ
nota expᷣſſo nõ pt ↄueĩre ſpũiſcto:qꝛ ſpũſſcts nõ eſt ima⸗
go vel ſilitudo expᷣſſa pr̃is:q̊ ſolũ ↄueit filio ꝙ ſit liber.

illiꝰſcripture ſiue repᷣſentatõnis q fit in ſpeculo.qꝛ qð

quadoq; apparet ĩ ſpeculo poſtea diſ paret. nõ aũt ſic eſt

xxxüij.

in deo:qꝛ apud dxũ nõ ẽ trãſmutatõ.⸗. Pꝛetea de illoẽ
de qͥ magis videt᷑.ſcʒ ꝙ legat᷑ ĩ libꝛo vite ſt icut ĩ ſpeculo:
oſtẽdit᷑ ꝙ nõ pt᷑ eſſe.quis ei veſtigiũ creatoꝛis reluceat
in creatura:.qꝛ creatoꝛ impᷣmit aliꝗd qð ipᷣm repᷣſentat
non tñ põt dici ecõuerſo ꝙ ſcʒ a creatura aliquid relu⸗
ceat in creatoꝛẽ.nullã em̃ actiuam põt habere creatura
in creatoꝛẽ:nec aliquã faceꝛe impᷣſſionẽ. In ſpeculo vᷣo

ticia. Sʒ ſcĩa oĩc diuinã noticisã abſolute:xvt ẽ pᷣſentiuʒ
2 abſentiũ bonoꝝ 2 maloꝝ. Pꝛeſcĩa vᷣo rõne pᷣpoſitio⸗

AALN„ . DHͤ, .. 3 eE 99
t 4

D — 1 —
* BDr. Oaa 2Fec — —— — 3 M .
81* — n . 4 „ .
8S 2 N 5 A 19

nis pꝛe:dicit noticiã futuroꝝ tm̃. Sapiẽtia vᷣo dic no⸗
ticia bonoꝝ tm̃.qꝛ deꝰ nõ ſapit.i.nõ appꝛobat mala.ſu⸗
um aũt ſapere ẽ ſuũ appꝛobare. Diſpoſitõ aũt dic noti⸗
ciam vt ẽ ars faciẽdoꝝ· Pꝛouidẽtia vt ẽ gubernãdoꝛuʒ
eoꝝ q̃ facta ſunt ratõnaliũ ⁊ irratõnaliũ generalit᷑ om
niũ. Pꝛedeſtinatõ vo dicit noticiã ratõnũ tm̃:oꝛdinan
doꝝ ad gram in pᷣſenti ⁊ gloꝛiã in futuro. Liber vite di
cit noticiã remunerãdoꝝ in głia.⁊ differt a p̃deſtinatõ⸗
ne:qꝛ pᷣdeſtinatõ eſt pᷣſciẽtia bñſicioꝝ dei:liber vite me
ritoꝝ vite eterne.vñ liber vite eterne ꝓpꝛie reſpicit qð ẽ
in nobis vt merita noſtra:pᷣdeſtinatõ rſpicit magis qð

eſt in deo.uvnde philip.iiij.quoꝝ noĩa ſunt in celis.glo.

id eſt merita.⁊ ꝑ hoc ptz ſolutõ ad ea q̃ oponũt᷑ quare
quomõ dicit᷑ liber:⁊ Fm quã ratõeʒz vite dicit᷑ vita.qꝛ
vita accipit᷑ ibi ꝓ vita gloꝛie ad quã oꝛdinãt᷑ ſcripta in
boc libꝛo ſicut poſtea videbit᷑. ꝗ¶ Ad illud quo obijcit᷑
quare nõ dicit᷑ liber ſapiẽtie ſ̊ liber vite: dicendũ ꝙ li⸗
ber vite dicit᷑.qꝛ in eo ſcꝛipta ſunt merita vite eterne.qꝛ
ergo non ſolũ dicit noticiã h̊ reſpectũ etiã ad vitã:ideo
nõ dicit᷑ liber ſapiẽtie ſ̊D liber vite.i Ad illud quo que⸗
ritur vtꝝ debeat dici liber moꝛtis.dicendũ ꝙ nõ: q; in
illo libꝛo nõ ẽ ſcripta moꝛs.nec legit᷑ ibi aliquid niſi vi
ta.qꝛ liber vite dicit᷑ inqᷓtum exẽplaꝛ ſᷣm ꝙ dicit᷑ in pᷣs.
In capite libꝛi ſcriptũ eſt de me.i.in deo pr̃e qui eſt ca⸗
put xpᷣi ꝗ fuit foꝛma iuſticie homĩbo.qꝛ ergo liber iſte ñ
eſt exẽplar niſi vite:nõ debet dici liber moꝛtis ſed vite.
4l Et ſi obijciat᷑ ex eo ꝙ dicit᷑ apoẽ · xx. Ahus liber apeꝛ
tus ẽ qui eſi vite ⁊c. Gloſa liber iſte ẽ pᷣſciẽtia. quia tũc
ſcient mali ſe nõ eſſe pdeſtinatos ad vitã.ꝗ̊ in illo libꝛo
legent mali ꝙ nõ ſunt pdeſtinati.&ᷓ legent ibi ſuã dãna
tionẽ ſiue moꝛtẽ. Dicẽdũ ꝙ ſicut luce ↄgnoſcũt᷑ tenebre
nõ iñ ibi vident᷑: ſic in libꝛo vite ↄgnoſcet᷑ moꝛs.nõ tñ
ibi videbit᷑ vel leget᷑.qꝛ nõ ↄgnoſcet᷑ ibi moꝛs ꝑ eẽntiã ſᷣ
ꝑ pᷣuatõeʒ. qꝛ em̃ nõ videbũt ſe ibi ſcriptos ad vita: ſci⸗
ent ſe pᷣcitos ao moꝛtẽ.⁊ ita non põt dici ꝑ ſe necpꝛie
liber moꝛtis ſᷣ vite.¶ Ad illud qͥ obijcit᷑ ꝑ illaʒ gloſam
apoc̃.xx.Liber vite ẽ pᷣſciẽtia dei ⁊c.dicẽdũ ꝙ liber vite
dicit᷑ p̃ſciẽtia ratõe noticie vite ⁊ nõ moꝛtis.vñ ĩ illa ar
gumẽtatõe ẽ falſa ↄſequẽtia.tñ ocedi põt ſicut dictũ eſt.
ꝙ ĩ libꝛo vite ↄgnoſcũt᷑ mali pᷣciti ad moꝛtẽ.ſᷣ hoc nõ ẽ

Ipꝛie ſe:ſᷣ ꝑ pᷣuatõneʒ.ſic rectum ẽ ratõ ↄgnoſcendi

ſeipᷣm ⁊ obliquũ.⸗:! Sil⁊ dicẽdũ ad illð ꝙ otrarioꝝ ea⸗
em ẽ diſciplia ⁊c.ꝙ ex libꝛo vite intelligit᷑ moꝛs ex op
poſito.nõ tñ ibi videt᷑:qꝛ ñ ẽ ibi ſcripta:ſᷣ ꝑ pᷣuatõʒ ĩtel
ligit᷑ ſolũ.⁊ ꝑ ̊ ptz reſpõſio ad ſequẽs obiectũ.

Mlembꝛum terciũn
Einge qrit᷑ q̃ꝝ ſit liber vite.Et circa hqᷓ
rũt᷑ iſta.ꝛĩo vtꝝ liber vite ſit rſpct᷑u dei
7 ĩ̃ſpctu creataꝝ. aut ſpct᷑u creataꝝ ſo⸗
lũ.Scðo ſi rſpctu creataꝝ.vtꝝ reſpectu

oĩm:vł rõnabiliũ ſolũ.Tercõ ſi rſpct᷑u rõnabiliũ ſolũ.

vtꝝ r̃ſpctu bonoꝝ ⁊ maloꝝ. Quarto ſi reſi pctu bonoꝝ
tm.vtꝝ bonoꝝ tm̃ Fm electõezʒ:aut etiã bonoꝝ Fm pre
ſentem iuſticiam.

Articulꝰ* primꝰ
Rimo igit᷑ q̃rit᷑ vtꝝ liber vite dicat᷑ reſpct᷑u
tei.⁊ videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ liber vite ẽ noticia di ſic

habet᷑ ĩ glo.ſuꝑ illð pᷣs.deleãt᷑ de libꝛo viuẽ

tiũ ſ̊ noticia dei dẽ rſpctu ſui.qꝛ deꝰↄqſcit ſe. libeꝛ iſte

dẽ reſpctu dei qꝛ ĩ eo legit ſe. ¶ Itẽ liber dꝛ inẽtũ repre
ſentat ſe. b̊ deỹ maxie rpᷣſentat ſe ſibi.⁊ pꝛiꝰrepñtat le ꝙᷓ
alia qᷓ ſũt iĩ ipo:̊ liber iſte dꝛ r̃ſpceu dei. Cõtra.phi⸗

lip.iiij.ſuꝑ illð.q̃ꝝ noĩa ſũt ĩ libꝛo vite.glo.⁊ ĩ pᷣdeſtia⸗
tõne dei. ̊ pᷣdeſtiatõ ñ dẽ r̃ſpctu dei ita ꝙ pᷣdeſtiet᷑:q̊ nec
liber vite d rſpetu dei. MRñ.liber vite dic diuinã noti
ciã.nõ tñ ſᷣm quãcũq; rõneʒ:ſ̊ dĩc noticiã meritoꝝ vite

et᷑ne.ſic̃ hẽ ex glo.philip.iiij.q̊ꝝ noĩa.i.merita ⁊ pᷣmia

qꝛ veritatẽ tenẽt:ſũt ſcꝛipta i libꝛo vite.i.ĩ pᷣdeſliatõe di

N Güce enl
Pſan . en t Bn deh, Po

7 Gd-: Me. A /ha

qꝛ ꝙ diuerſitate meritoꝝ:diuerſas habebũt mãſiões ĩ
et᷑na domo. Qu ia deder meritis ñ bz vitaz ßͦ ex ſeio
nõ põt dici reſpctiu eiꝰliber vite.ſᷣ ſi extẽſo noĩe dicẽt li
ber vite ĩ qͥ legit vita.vt nõ ſolũ dicat᷑ vita ex meritis gᷣ
vita qᷓ deèe:ſic põt dici liber reſpctu dei:qꝛ ĩ eo legit᷑ vi
ta qꝗ ipe ẽ.¶¶ Ao illð qͥ obijcit᷑.ꝙ liber vite ẽ noticia di
dicẽdũ ꝙ liber vite nõ dẽ noticia abſolute:pᷣ dẽ noticia
reſpectu meritoꝝ vite reſpctu dei. ¶ Ad illð qð obijcit
; liber vite repſentat ſe ⁊c᷑.dicẽdũ ꝙ deꝰ repᷣſentat ſe ſi
bi ⁊ ſibi maxĩe notꝰẽ. x ipᷣe eſt vita:nõ tñ ꝓpt h̊ dẽ liber
vite qꝛ liber vite ẽ noticia meritoꝝ vite.vñn potiꝰrepᷣſen
tat liber iſte merita vite qᷓ; ijm deũ. Vñ augu.xx. ci.
i · capi.xv.exponẽs illð apoc.qui nõ ſunt inuẽti in li
bꝛo vite miſſi ſunt ĩ ſtagnũ ignis ⁊ ſulphuris: dĩc.non
cxũ liber iſte ↄmemoꝛat᷑ ne obliuione fallat᷑:ſᷣ p̃deſtina
tionẽ eoꝝ ſignificat ꝗbo et᷑na dabit᷑ vita.neq; em eos ñ
noſcit deꝰ.⁊ in h̊ libꝛo legit vt ſciat: ſ̊ potiꝰ eiꝰ pᷣſciẽtia
dæ illis que falli non poteſt liber vite eſt in quo ſũt ſcri⸗
pta:id eſt ante pꝛecognita. .

Articulus ſecundꝰ
Einde querit᷑ vtꝝ liber iſſe ſit oĩm: aut ſolũ
ratõnabiliũ.Ad qð ſic Joh.j.qð factũ ẽ:in
ißo vita erat. qꝛ ratões oĩm viuẽtiũ ſũt ĩ ĩo
ſicut eĩ archa ĩ mẽte artificis viuit vita artificis.archa
tñ in oꝑe nõ viuit: ita oĩa viuũt in deo⁊ ſũt vita in ipᷣo
q; ratões oim viuũt in ipo. poſſunt legi illa in ipᷣo.g̊
põt dici liber vite reſpetu oĩm.¶: Itẽ apoc̃.iij.ſuꝑ illud
qui vicerit nõ &lebo eũ de libꝛo vite. glo. liber vite ẽ p⸗
ſcia dei ĩ q oĩa ſũt ↄſtatia. liber vite ẽ reſpectu oĩm:qꝛ
oĩa oſtt i iſßo. Cõtra.aug.xx.de ciui.dei.liber vite ẽ
p̃ᷣdeſtiatõ eoꝝ ꝗho et᷑na dabit᷑ vita.ſᷣ̊ vita etna nõ oĩbo
dabit᷑ bᷣ ſolũ electis hoĩbo:nõ & liber vite dẽ rſpctu oim
creataꝝ bᷣ ſolũ rõnabiliũ. Rñ.liber vite ñ dẽ reſpctu
cuiuſcũq; cꝛeat᷑e:b rſpct᷑u rõnabiliũ tm̃.Et notãdũ ꝙ qᷓ
dã dicũt᷑ viuẽ ĩ ſe:qdã ĩ alio.res em̃ inaiĩate nõ vinuti
ſe b ſolũ ĩ alio:qꝛ nõ hñt pᷣncipiuʒ vite ſe h̊ ſolũ i deo.pᷣ
cũ dicũt᷑ res viuẽ ĩ deo.nõ dicũt᷑ viuẽ ĩ ꝓpꝛia natura ſeu
in ſuo genẽ:łᷣ ĩ mẽte diuina.aiata vo viuũt ĩ ſe ſeu in ꝓ⸗
pꝛio genẽ. ̊ iſloꝝ q̃dã viuũt vita nõ libera:q̃dã vo libe
ra vita.vita ñ libera viuũt vegetabilia: qꝛ vegetabilia
de nccitate oꝛdinãt᷑ ad qͥſdã actꝰ.ſenſibilia etiã n monẽ
tur ſm lipᷣtatẽ:ſ̊ ſᷣm ĩpetũ.⁊ iõ nec aĩa vegetabilis nec
ſenſibil hʒ vitã liberã:qꝛ nõ eſt dña ſui actꝰ.ſola ei aia
rõnalis hʒ liberã vitã qꝛ ẽ dña ſui actꝰ.⁊ iõ actꝰ eiꝰſunt
laudabiles ⁊ vituꝑabiles.⁊ circa hos ↄſiſtit meritũ vł
demeritũ. lib ̊ vite ñ dꝛ reſpctu cuiuſcũq;ʒ vite:ſᷣ rſpetu
vite qẽ meritoꝛia pt eẽ vite et᷑ne.⁊ ꝑ h̊ pꝑtʒ ſolutõ ad p⸗
mũ.q Ad ſcõᷣm dicẽdũ.q; oĩa q ſũt ĩ pᷣcia dei ſunt ĩ iſa
ↄſtãtia:ſic dĩc glo.apoc.iij.nec ꝓpt h̊ ſegꝗt᷑ ꝙ oia ſt i li⸗
bꝛo vite:qꝛ licʒ idẽ ſint ĩ ecntia lidᷣ vite ⁊ pᷣſcia:tñ ñ qᷣcũ
q; ſũt ĩ pcia ſut ĩ libꝛo vite.qꝛ pᷣſcia ẽ reſpctu futoꝝ:lib
vite tm̃ rſpctu electoꝝ ⁊ iõ nõ tenet argumẽtatõ.

Articulus terciꝰ

Ercõ qrit᷑ vtꝝ liber vite ſit ſpec᷑u bonoꝝꝛ 2
maloꝝ. Et videt᷑ ꝙ ñ dicat᷑ reſpct᷑u maloꝝ.
NKo.ix.ſuꝑ illð.vt oñdẽt diuitias glie ſue.
glo. de iuſticia indicat deꝰ ñ de pᷣſcia.qꝛ iuſlicia ñ pᷣſci
entia ẽ cù q̃re aligs ſit dignꝰvita apð deũ.vñ moy ſi di⸗
xit. xxxiij. exo.ſigs peccauerit in me delebo eũ de libꝛo
meo ⁊c̃. vt ſᷣm iuſticiã iudicis videat᷑ deleri cũ peccat.
Ex hac auẽte obijcit᷑ ſic.Si iuſticia ñ ẽ pᷣſcia:eſt cã q̃ꝛe
aligs ſit dignꝰvita apud deũ.⁊ oĩs ꝗ ſcriptꝰẽ ĩ libꝛo in⸗
qᷓtũ hmõi dignꝰẽ vita:qꝛ libᷣ vite ẽ noticia digtatis vi⸗
ie:ꝗ̊ ſolũ boni⁊ iuſti ſepᷣti ſũt ĩ libꝛo vite.¶ Iẽ g pecegt
celet᷑ ð libꝛo illo. g delet ñ ẽ ibi ſept?: nullꝰ pctoꝛ eſt
ibi ſepᷣtꝰ.glo.lib vite ñ ẽ ĩſpetu maloꝝ. Cõtra.ſuꝑil:
lud luẽ.x. Qoĩa vꝛa ſcpta ſũt ĩ ceł.glo.ſi gs treſtria ſi⸗
ue celeſtia oꝑa geſſerit. ꝑ h ꝙ ̃is qnotat :apð di me⸗
— enn ſe 2 K.r An Cn ix .
4 * Oe 5 .
AGer V. ſ Bce Saed cate ae
r. K

NA 2 .1
Juſha . dα aAPt 90

rüel
ſapor
ſer
nliſer
nnuſt
pbonie
rltbo
ſſnt
ſed⸗
idic⸗
wohind
Halino
eſtne
gligs
in
eplir
wnor
ana
itch
Nüffnn
Micr.
fſog
letei
ciſewido
ſvoicipn
ſtprinee
icoeni
Uinpolie
Cbicit de
dreri die
Nlenizni
pecriuent
rluchas
ibilenpr⸗
chrotic⸗
llgei
Wlte
Rnoir
Räfiil
lgiei
linugen
ſitmnjn
Mepentüͤ
Mlvelme
ittneni
ſſoete⸗
knarzer
nnignood
(hol rerrt
mngfeſi
iniefint
lei eſnä
mgſo⸗
Ppſrarn
ſiſitini
kine die
fkonlinare
lintdicon
n in ne
eſgegtn
An
ſaimnn
un
ci
in atb

unifſin

Minepn
N

dime gpi
cſarii
ſbiniſii
Ulfingentn
tſitfinſri⸗
Plainihdg
iiiinilel
oſchenteiz
eſpenneing
dilbatit
neinanuh
ediſſpnin
ſeitithen
Einaßäh
ineſoͤiu
ſegſolinng
mianumnſe
Hitibtunp
nuſticnlbe
Pegrobli
ltminwi
gabſtenee
Phäd
ötbkſn
ſilinneni
nirfffi
ſolotn
wiſümtif
poinſiſt
cigttiifi
infuzt
nin

vinboor!
peinmwor⸗
nusgeſe,
tinſt
fünoßſn
o 5
niſüpen
ackaͤft
Keiſton⸗
niͤtnen
ſihn
iftoc
ithrf
Ppün

) 86
ur

9
5
4

60 4e

Nueſtio

oꝛiã etnalit᷑ ẽ affirus. Sʒ nihil ẽ aliud qᷓ lr̃is ãnota
na Beel mẽoꝛiã:qᷓ ſcribi ĩ libꝛo vite: ꝙg facit treſtria
oꝑa ſcriptꝰẽ ĩ libꝛo vite.ſ ꝗ facit treſiria oꝑa malꝰ ẽc:g
mali ſcripti ſũt ĩ libꝛo vite.⸗ INẽ philip · iij · Quoꝝ no⸗
mina ſũt i libꝛo vite. liber vite ẽ pᷣdeſtiatõ.ł p̃deſtiatõ
te bonis ⁊ malis.i. Itẽ apoc.iij.ſuꝑ illð.nõ delebo eũ
te libꝛo vite. gloſa. delet repꝛobos ſᷣ quicũqʒ delent᷑ fue
rũt ſcripti:̊ repꝛobi aliqñ ſcripti ſũt ĩ libꝛo vite. So
lutõ dicẽdũ.ꝙ liber vite dicit᷑ reſpectu bonoꝝ.illud em
ſolũ dicit᷑ ſcriptũ ĩ libꝛo vite qð hʒ noticiã ⁊ exẽplar in
do.ᷣ mali inꝙ̃tuʒ mali nõ hnt noticiã ⁊ exẽplar 780
mali nõ poſſunt dici ſcriptiiĩ libꝛo vite.q; liber vite eſt
p̃deſtinatõ ſicut dic glo.philip.iiij. Sʒ quãdoq; ↄtigit
ꝙ aligs pᷣdeſtinatꝰẽ malꝰ vt ptʒ de magdalena in ſtatu
pct᷑i. ⁊ ita aliqui mali ſcripti ſũt ibi: nõ ẽ vniuerſaliteꝛ
verꝝ ꝙ liber vite ſit reſpcẽu bonoꝝ tiũÿ. Ad h̊ dicẽdũ
ꝙ maloꝝ alij ſũt electi:alij repꝛobi.⁊ aliter ẽ in his ⁊ in
illis.qꝛ mali ꝗ ſũt repꝛobi:nullo mõ ſũt ſcripti in libro

vite. Aldali vᷣo electi 2 ſi qñq; cadũt a iuſticia:adhuc tñ

dicũt᷑ ſcripti ĩ libꝛo vite.qꝛ etiã ille caſus oꝛdiat eos ad
pitã.⁊ ſi nõ cauſalit᷑:materialit᷑ tũ ſiue occaſionaliter.

vñ Ro.viij.oĩa cooꝑant᷑ ĩ bonũ his ꝗ ſᷣm ꝓpoſitum vo⸗

cati ſũt ſcti.Glo.etiaʒ caſus qꝛ ptꝰ pcta ſũt hũilioꝛes ⁊
etiã feruẽtioꝛes aliqñ.vt ptʒ ĩ magdalena.q etiã recedẽ
ti bo diſcipuł nõ recedebat.vñ ſuꝑ illð.j.Eſdre.ij. ꝙ hi
ſũt ꝓnincie filij.glo.nullꝰpᷣdeſtinatꝰ ꝑire ĩppetuũ pt.ſi
quãdo em̃ ĩ babilonẽ.i.in ofuſionẽ pctoꝝ abducũt᷑: di⸗
uina ꝓuiſione ad pacẽ ecclłie reducũt᷑.¶ Ad aliud quo
obijcit᷑ de malo pᷣaeſtinato.ꝙ ſᷣm iuſticiã iudicis videt
teleri.dicẽdũ ꝙ ẽ faciẽda vis ĩ ꝙ dico videt᷑:videt᷑ em̃
deleri ſ̊ nõ delet. vñ dicit gloſa ibidem ſic.dĩc dñs. Si
peccauerit ꝗs ĩ me:delebo eũ de libꝛo meo vt ſᷣm iuſtici
am iudicis videat᷑ teleri cũ peccat.iuxta pᷣſciẽtiã at᷑ nũ
ꝙᷓ ibi ſcriptꝰfuit.ĩtellige de peccãte finalit.⁊ ſeqꝗt᷑.econ
uerſo vᷣo tũc aligs videt᷑ ſcribi ꝗ ſᷣm pᷣſciam nunq fuit
intellige de p̃ſcitis.ꝗn tñ ſm p̃ſentẽ iuſticiã aliqñ ſunt
boni.vult ꝙ p̃ſciti ſiue repꝛobi cũ a pᷣſenti iuſticia ca⸗
dũt: vident᷑ deleri de libꝛo vite.cum tñ nũqᷓ ibi fuerũt.
Siłꝛ cũ ſũt ĩ ſtatu pᷣſentis iuſticie.vidẽt᷑ ibi ſcribi:⁊ tñ

apud dei p̃ᷣſciam nuũꝙᷓ ibi fuerũt.¶ Silꝛ dicẽdũ de pᷣde⸗

/ .

.

S 402 l B& A. 9 2 ſibe Olala,

ſtinatis qꝛ ſemꝑ ſcripti ſũt.⁊ ſi aliqñ cadãt ita deleri
videat᷑:nũqᷓ; tñ ſimpłꝛ nec ĩ veritate delent.Eſt em̃ cõſi
derare meritũ iſtiꝰ pᷣdeſtinati vt nũc.ſcʒ dũ ẽ in peccato
moꝛtali:vel meritũ ſimpłꝛ vt ẽ in pᷣdeſſiatõe diuĩa. Si
oſiderat᷑ meritũ illiꝰ vt nũc:ſᷣm h̊ ñ p dici ꝙ ſit ſcriptꝰ
in libꝛo vite. h̊ ſi ↄſideret᷑ meritũ iſtiꝰ ſimpłꝛ ſiue vt ẽ in
p̃deſtinatõe diuia:ſic pt᷑ dici ſeriptꝰĩ libꝛo vite.nec põt
deleri quo ad meritũ. ergo vt nunc videtur deleri: vᷣ tũñ
quo ad meritũ ſimpliciter nõ deletur.¶. Ad aliud dicẽ⸗
dum.qꝙ pᷣdeſtinatõ eſt ſolũ de bonis finaliter.quoꝝ tñ
aliqui poſſunt eẽ mali vt nũc ⁊ cadere a iuſticia pᷣſenti:
ſed tñ reſurgũt ⁊ finaliter erũt boni.q¶ Ad vltimũ dicẽ

dum. ꝙ nõ poſſunt dici ꝓpꝛie ꝙ repꝛobi ſcriptiſunt in li

bꝛo vite.⁊ ratõ huiꝰeſt.quia in libꝛo vite nõ dicitur ali
quid ſcribi niſi qð cum effectu oꝛdinat ad vitam:a ideo

pᷣdeſtinati dicũtur ſcripti in libꝛo vite.quia tota eoꝛuʒ

vita oꝛdinat ad vitam. etiaʒ peccata vt dicitur Ro. viij
oꝛdinat dico nõ vt cauſa:& vt occaſio vel materia. Eo⸗
dem mõ in repꝛobis tota vita eoꝝ oꝛdinat ad penam.
M em creatus eſt poſſibilis ad ſalutẽ.⁊ q habuit gra⸗
tiam: totum cedit eis ad penam ꝓpter ingratitudinem

Yllud autem qð oꝛdinatur ad penam: de ſe nõ poteſl di

ci oꝛdinari ad vitam. ſolum autem illud quod oꝛdinat
ad vitam dicitur ſcribi in libꝛo vite.⁊ ideo repꝛobi non
poſſunt ſcꝛibi in libꝛo vite licet ſint in pᷣſcĩia diuina.le
rũtamẽ pᷣſens iuſticia poteſt dupliciter oliderari pᷣm ſe
vel ſm ſuũ exitũ.ſᷣm ꝙ ↄſiderat᷑ p̃ᷣm ſe:quo ad quid po⸗

teſt dici repꝛobus ſcriptꝰin libꝛo vite:quo ad quid o

nõ ſimplꝝ dico.i.quo ad nũc:nõ ſimplꝰ. qꝛ gra nõ facit

ſimpli dignũ vita eterna: niſi ſit gra finalis. Si vo pſi

AAᷓ Vr 4 GonS ian?;

P

2 en ed, e ten dee en,

„

N

” „2 ι⅝

1 d De,
es Bl en e wen u E

, -ee , AG. u S en
— P n. * Len. . o Rne

4
Wmune )n

xxxiij.

derat᷑ ſm ſuũ exitũ.i.qᷓtũ ad abuſuʒ habentis gratiam
no dicetur ꝓpter illuʒ ſcriptus quia ſequit᷑ calus.

Articulus quortꝰ

Vartto querit᷑ vtꝝ liber vite ſit bonoꝛuzʒ tm

Fm electõeʒ:aut etiã bonoꝝ ſm pᷣſentẽ iuſti
ciã.Ad qð ſie.ſuꝑ illð Ro.ix.vt oñdẽt diui

cias glie ſue dĩc glo.ſũt ꝗdã ꝗho data ẽ gra ĩ vſũ. vt iu⸗
de ⁊ ſauli:at illis diſcipulis quibo dñs ĩ euãgelio dixit
Baudete ⁊ exultate qꝛ noĩa veſira ſcripta ſunt in celis
Luc.x.⁊ poſtea abierũt retro Joh.vj. Sed bec dñs de
iſtis dirit ꝓpter iuſliciaʒ cui deſeruiebant.ac ſi diceret.
digni eſtis vita eterna:quia erant tunc boni.ergoꝛ illi
qui ſunt repꝛobi cum ſunt in ſtatu iuſticie ſunt ibi ſcri⸗
pti.¶¶ Cõtra.ſuꝑ illud p̃s. deleãt᷑ de libꝛo viuẽtiũ.glo.
nõ ſic accipiẽdũ eſt tanꝙᷓ in hoc libꝛo aliquẽ ſcribat de⸗
us quẽ poſtea deꝰdeleat:pᷣ ſic accipiendũ eſt de libꝛo vi⸗
te viuẽtiuʒ ᷣm ſpem illoꝝ ꝗ ſcriptos ſe putãt.i.conſtet
illis nõ eſſe ſcriptos ibi.ex hoc arguit᷑ quicꝗd ſcꝛibit᷑ in
libꝛo vite:ſcribit᷑ ibi ſᷣm veritatẽ.repꝛobi aut nõ ſũt ibi
ſcripti ſᷣm veꝛitatẽ ſ̊ ſᷣim ſuã opinionẽ ſicut diĩc illa glo.
repꝛobi nõ ſũt ibi ſcꝛipti.¶ Itẽ apoc̃.xiij. Quoꝝ noĩa
nõ ſunt ſcripta in libꝛo vite ⁊c. Intlinearis repꝛobi tm̃

l Itẽ apoc.xx.ꝗ ñ ẽ inuẽtus ĩ libꝛo vite ſcriptꝰ:miſſus

eſt in ſtagnũ ignis ⁊ ſulphuris.Glo.ihi ad vitã pᷣdeſti⸗
natu s.ẽ eſſe ſcriptũ ẽ eſſe pᷣdeſtinatũ. ſolũ pᷣdeſtinati
ſunt ſcripti:nõ ergo repꝛobi. Sol.dicẽdũ ᷣm glo.ix
Ro. dicit᷑ aliquid ſcribi in libꝛo vite dupłꝛ.ſim pliter ⁊
ſm ꝗd. Simptꝛ ibi ſcribũt᷑ illi qui habent ꝑſeuerãtiaʒ
finalẽ in gratia.ſᷣm quid vo dicuntur ibi ſcꝛibi repꝛobi
cum habent pᷣſentem iuſticiaʒ.quia ſunt ibi ſcripti ſᷣm
ſuam ⁊ alioꝝ opinionem ſicut patet ex glo.ix.Ro.que
etiam poſita eſt in ꝓbleumate pᷣcedenti.dicenduz ergo
eſt.ꝙ aliqui dicunt᷑ ſcribi in libꝛo vite ſᷣm pᷣſentẽ iuſſi⸗
ciam aliqui ſm pᷣſcientiaʒ.illi em̃ qui dicunt᷑ ſcribi ſᷣm
pᷣſcientiã: ſcripti ſunt ſimpliciter.qui vpo ſᷣm pᷣſentẽ iu⸗
ſticiã pᷣm quid ſolum:ſcʒ ſᷣm ſuã opinionẽ. ſicut dicit᷑ ĩ
glo. ſuꝑ illud pᷣs.Oeleant᷑ ⁊c. Si ᷣo opponatur ꝙ ĩ deo
eſt pᷣſciẽtia iuſticie pᷣſentis ſicut eſt finalis.ergo ſimpli⸗
citer poſſunt dici ſeripti in libꝛo ꝓpter iuſticiam pꝛeſen⸗
tem.ibi etiam eſt pᷣcientia penarum. nunqd etiã iuxta
boc dicũtur ſcripti: dicendu iuxta illud qð dicit᷑ apoc.
xx.Et alius liber aꝑtus eſt qui eſt vite ⁊ iudicati ſunt

moꝛtui.ex his q̃ ſcripta erant in libꝛis.vnde pꝛie dici⸗

tur liber iſte liber vite. deus enim habet pꝛopꝛiũ quod
ipſum eſt ſcilicet ſaluare ⁊ pꝛemiare.ex ipſo vᷣo pꝛopꝛie
ſiue ſᷣm ipᷣm non eſt punire ſed ex nobis ⁊ meritis no⸗
ſtris.nõ em̃ in coꝛde hũiliauit deus 2 abiecit filios ho⸗
minũ. Sʒ qꝛ nihil rlinꝗt ĩoꝛdiatũ qꝛ mali nolũt eẽ ſub
oꝛdie miſcðie ſaluãtis:cadũt ſub oꝛdie iuſticie punien⸗
tis.vñ Hocciꝰoꝛdo quidazʒ oĩa ↄplectit᷑.vt ſi ꝗs ab aſſi⸗
gnato oꝛdie receſſerit: in aliũ oꝛdinẽ relabat᷑.i20 ẽ ſi⸗
mile de pena ⁊ p̃mio.nec dicit᷑ ita liber penaꝝ ſiẽ pᷣmio
rũ.⸗¶ Ad aliud dicẽdũ ꝙ eſt ĩ deo pᷣſcia pᷣſentis iuſticie
nec dicit᷑ ſeribi ĩ libꝛo vite qꝛ nõẽ finalis ſ̊ ad tps.ꝗcqd
at᷑ ſcribit᷑ iuiolabilit ibi dꝛ.¶¶ Ad aliud qð obijcit᷑ ex au
ctoꝛitate luc.x.dicẽduʒ ꝙ aliud ẽ ſcꝛibi ĩ celo:alið in li.
vite ſcribi.iQã ĩ celo bñ dicũt᷑ ſeribi gcũq; hñt iuſticiã

⁊ graz ſicut dicit glo.illa Ro.ix.in libꝛo aũt vite ſolu,ʒ

ſcribũtur qui habent iuſticiam finalem.

Mlembꝛũ quartũ

Onſequẽter querit᷑ quõ ſe hʒ liber vite. 2

. Aruũt᷑ tria. Pꝛio mõ quõ ſe habeat ad ſcri
ptoʒ . Scðo mõ quõ ad deletõʒ. Tercõ quõ ad lectõeʒ.

Articulꝰ? primꝰ
Opꝛimum queritur.vtrum aliquis qni nõ
eſt ſcriptus poſſit facere ꝙ ſit ſcriptꝰ.Et vi⸗
&t᷑ ꝗ ſic:qꝛ pt facẽ qð ĩ ſe ẽ.ſed ſi facit quod

.RAZX

2

Au 60 IuNe) 6 v N G een

in ſe ẽ: de dabit ſibi gr̃am.⁊ ſi habʒ gr̃am: põt eã cuſto
