veriſſime eodem ſenſu abſq;ʒ vlla fidei ꝑ
turbatione ſuſcipit᷑. Multi enĩ occaſio/
nẽ huius ſentẽtie nacti craſſo intellectu·

hec in illo mille annoꝝ tpe carnalit᷑ ſan/

ctis reſtituenda confirmãt · cũ vti q; illᷣ
ſeculũ qd poſt reſunectionẽ futurum di⸗/

ciũtpñs intelligi nõ poſſe fateãtur. Mul

to ergo credibilius mitoq; manifeſtius
eſt eũ q aliqͥd ſeculariũ vel affectnũ vel
bonoꝛũ chriſto ſuadẽte ↄtempſerita fra
tribus atq; conſoꝛtib ꝓpoſiti ſui qui ei

ſpiritali glutino colligãtur:cẽtuplo gra/

tioꝛẽ etiaʒin hac vita recipere charitatẽ.

Hic ſiquidẽ quã ĩter parẽtes ac filios

atq; germanos: coninges vel ꝓpĩiquos:
ſine ſocietascopule ſeuↄſanguinitat ne

ceſſitudo cõiungit · ſatis breuè eſſe ↄſtat

ipfius ingi vel dechriſti ᷣ illud ĩponit

Sach ei cr. ac fragilẽ. Deniq; etiã bõi ac pij cũ ado
Dyuricia atq; aſperitate cauſamur: ſm il

leuerint filij ·a parentũ domibo nõnũqᷓ
ac ſubſtantijs excludunt᷑. cõmunio qͥq;

con ſoꝛtij cõiugalis interdum etiã hone-
ſta cauſa interneniente diuellitur/fratꝝ

dirimit charitatem contentioſa diuiſio

MVonachi ſoli perpetue ↄiũctionis reti⸗/
nẽt vnitatẽ· atq; indiſcrete poſſidẽt vni⸗
nerſa · qui om̃ia ſua eſſe quę fratꝑofia
fratrum credunt eſſe que ſna ſunt. Si er
go iſtis diebus quibus carnalis copula
latur affectio · dilectõis noſtre gratia cõ
ferat· pꝛofecto centuplo hec dulcioꝛ atq;
ſublimioꝛ eſt. Recipiet᷑ ſane etiã de con⸗
tinẽtia coningali maioꝛ centuplo ſuaui⸗/

tas · ab illa ꝗᷓ eis inuicem ꝑ commixtionẽ
ſexuũ pꝛebebatur. Pꝛo leticia quoq; il⸗
la quã in vnius agri ac domus poſſeſſio

nequis habuit centuplo maioꝛe diuiti⸗

arum gaudio perfruetur · qui in adopti⸗
onẽ tranſiens filioꝛũ dei:vniuerſa ꝗᷓ eter
ni ſunt patris vt pꝛopꝛia poſſidebit⁊ af
fectu atq; virtute ad imitationẽ veri illi

us filij pꝛoclamabit. omnia ꝗᷓ habet pa
ter mea ſunt · nec iam cũ vlla penali diſtẽ

tiõis ac ſollicitudinis cura· ſed ſecurus
ac letus velut ĩ pꝛopꝛijs vbiq; ſuccedit/
audiẽs quotidie ſibimet ab apoſtolo p
dicari:omnia eni veſtra ſuntſiue mũdꝰ.
ſiue pꝛeſentia:ſiue futura:⁊ a ſalomone
fidelis viri totus mundus diuitiarum

eſt. Mabes ergo iſtam centupli retribu⸗

tioneʒ· in magnitudine meriti · et ĩ diſcre
tione tam incomparabilis qualitatis ex
pꝛeſſam. Meq; enim ſi pꝛo eris aut ferri ·
aut vilioꝛis cuiuſq; metalli certo ponde
re· tantundem ponderis·ſed auri quiſpi

am reddidiſſet:non etiã amplius q; cen

tuplum reſtituiſſe videretur· ita cuʒ pꝛo
contemptu voluptatum atq; affectuuʒ

terrenoꝛum.ſpiritale gaudium et pꝛecio
ſiſſime charitatis iocunditas repenſat ·
etiam ſi ipᷣe ſit numerus· centuplo tame
hbec maioꝛ atq; pꝛeclarioꝛ eſt. Et vt hoc

euidentius crebra repetitione reddatur-
vxoꝛẽ antea in paſſiõe fragilis deſiderij
poſlidebꝗ· hanc eandem in bonoʒꝛe ſanc

Collatio xxXIIII Abbatis Abrabã

tiſicatõis et vᷣa chriſti dilectiõe poſſideo
Ana eſt mulier · ſed cẽtuplum creuitme⸗/
ritũ charitatis. Si aũt ⁊ ꝑ ire ⁊ furoꝛis
perturbatõe ingẽ animi lenitatẽ· ꝓ ſolli
citudinis ac diſtentõis angoꝛe ſecurita
tis qetem/ ꝓ infructuoſa ſeculi bnius pe
naliq; triſticia · ſalutaris triſticie fructũ ·
ꝓ vanitate leticie tpalis gaudij ſpiritał
appenderis vbertatẽretributioneʒ in ho
rum affectuũ cõmutatione cẽtuplã pni
debis · Et ſi vniuſcuiuſq; vicij breui ac
lubꝛice voluptati contrariarũ virtutuʒ
merita cõferãtur · centuplũ eſſe melioꝛa
multiplicata iocũditas appꝛobabit.Cẽ⸗/
tenarius enĩ numerus de ſiniſtra trãſfer
tur in dexterãet licet eandem in ſupputa
tione digitoꝛũ figurã tenere videatur · ni
miũ tamẽquantitat᷑t magnitudine ſuꝑ⸗
creſcit.Fiet enĩ vt qui bedi foꝛmã gerere
videbam̃ ĩ leua. ouis meritũ trãſlati cõ.
ſequamur ad dexterã. Nũc ad qnãtita-
teʒ earũ rerũ quas ꝓ cõtemptu mũdiali
um cõmodoꝛũ nobis in hoc ſeculo chri⸗
ſtus reſtituit trãſeamꝰ.pꝛecipue hᷣm euã
gelium marci ita dicentis Nemo eſt qui
reliqͥᷣt domũ aut fratres ·aut ſoꝛoꝛes · aut

matrẽ · aut filioſ antagros ꝓpt᷑ me ⁊ ꝓpt᷑

enãgeliũ · qͥ ñ accipiet centies tantũ nũc
in tpe hoc domos · fratres ⁊ ſoꝛoꝛes:⁊ ma
tres ⁊ filios ⁊ agros cũ perſecutionibus

et in ſeculo futuro vitã eternã.Cẽtu plã

namq; fratrũ parentũ vrecipiet quãti⸗
tatẽ · quiſquis patris vnius vel matris

ſeu filij ꝓ chriſti noĩe charitate cõtẽpta ·

in omniũ q chriſio deſeruiũt dilectionẽ
ſinceriſſimã tranſit/ ꝓ vno ſcʒ tot inueni

ens patres fratresq; fernentioꝛe ac pꝛie-

ſtantioꝛe ſibi affectiõe deuinctos. Mul⸗

tiplicata etiãẽ domoꝝ atq; agroꝝ poſſeſ-

ſione ditabit quiſqͥs vna domo ꝓ chri⸗
ſti dilectionereiecta:innumera monaſte⸗

rioꝛũ habitacula tã qᷓ; ꝓpꝛia poſſidebit ·

inquacunqʒ oꝛbis ꝑte velut in ſue domꝰ
iure ſuccedẽs. Quomodo enĩ nõ centn/
plü . ⁊ ſi dñi noſtri ſmie ſupadijci aliqd

fas eſt · plusq; centuplum recipit qͥ decc

vel viginti fuoꝝ miniſteria infida ⁊ co⸗

acticia derelinquẽs tot ingennoꝝ ac no
biliũ ſpontaneo fulcit᷑ obſeqᷣo: ita

eſſe etiã vr̃is experimẽtis pꝛobare potu⸗
iſt·q ſingulis patnib matribusq; ac do
mibus derelictis · q;libet mdi partẽ fue
ritis ingreſſi· patres matres fratresq; in

numeros domos qᷣq; agros ſernosq;

fideliſſimos·abſq; vllo ſollicitudinis la
bore cõquiritis·qui vos vt ꝓpꝛios dños
ſummis ſuſcipiüt amplectuntur fouent
vneraturofficijs. Sed hoc inq; ſancti
miniſierio merito ac fiducialit pfruẽtur ·
qui pꝛius in buitutẽ fraternitatis ſemet⸗
ipos ſnaq; oĩa volutaria deuotione ſbõ-⸗
diderint. Recipiẽt enĩ ſᷣm ſniam domini
libere · id qð ipi alijs depẽder̃t Quiſ. q8

auũt h̊ hũilitate ſincera ↄſoꝛtibo ſuis an⸗
te non detulerit· quõ deferi ſibi ab alijs

patiẽter admittitcũ grauari ſeeoꝝ obſe
qijs ĩtelligat potiꝰ qᷓ; foueri:qͥ accipe ma
uult fratꝝ q; deferre famulatũ? Hec tñ

oia ñn cũ ĩmiſſa ſecuritate· næe cñ inerti ob

lectatione ꝑcipiet ·ſ ſᷣm bũ dñi cuz pſe
cutionibus· id eſt · cum pꝛeſſuris ſeculi
huius· ac ſummis angoꝛib paſſionũ · qꝛ
ſicut ille ſapientiſſimus ↄteſiaturqͥ ſua

uis ⁊ ſine doloꝛe eſt· in egeſtate erit. Re⸗

gnũ etenĩ celoꝝ nõ deſides · nõ remiſſi· ñ
clicati·nõ teneri · ſ̊ violenti diripiunt.
Qui g hi violenti ſunt: Nempe illi qui
nõ alijs ̊ volitatibus ſuis pclaraʒ infe
rũt violentiã · qͥ direptiõe laudabili om̃i
ſe pñtiũ rerũ voluptate frandantes · vo
ce dnica egregij direptoꝛes ꝓnunciant ·
et per huiuſcemodi rapinã regnũ celoꝛũ
violenter inuadunt.Regnũ enĩ celoꝛum
bm ſententiaʒ domini vim patitur. etvi
olenti diripiunt illud. Iſti pꝛofecto ſunt
laudabiles violenti :qui vim faciunt per
ditioni ſue. Homo enĩ vt ſcriptum eſt ĩ
doloꝛibus laborat ſibi · et vim facit perdi
tioni ſue. Perditio noſtra eſt oblectatio
vite pᷣſentis · ⁊ vt expꝛeſſius dicam· execu
tio deſiderioꝛum voluntatum q; noſtra/
rũ · quas ſi quis ab aĩa ſua ſubtraxerit
ac moꝛtiſficanerit · glioſaʒ ꝓfecto ⁊ vtileʒ
ꝑditiõi ſuę vim fac abnegãs dumtaxat

—
— —

ei iocundiſſimas voluntates quas per
ꝓphetam hᷣmo diuinus frequenter incu⸗
ſat dicẽs · Quia in dieb ieiunij vñi inue
nitur voluntas veſtra. Etiterũ. Si au/⸗
teris a ſabbato pedem tuũ ·facere volun
tatẽ tuã in die ſancto meo · et gloꝛificaue
ris eum dũ nõ facis vias tuas· ⁊ nõ inue
nitur voluntas tua vt loquaris ſermo
nẽ. Cui etiã q;ta beatitudo ꝓmittatur ·
confeſtim ꝓpheta ſubiungittũc inquiẽs
delectaberis ſuper dñm · ſuſtollam te
ſuper altitudinẽterre· ⁊ cibabo te heredi⸗
tate iacob patris tui:os enĩ dñi locutuʒ
eſt. Et idcirco dñs noſter atq; ſaluatoꝛ

vt nobis amputandarũ voluntatũ nr̃a

rũ foꝛmã traderet. non veni inqͥt facere
voluntatẽ meaʒ·ſ̊ voluntatẽ eius qͥ mi⸗
ſit me.Et iterũ. Non ſicut ego volo ſed
ſicut tu. Quã virtutẽ illi ſpecialiter exer
cent·qͥ in cenobijs cõmoꝛãtesſeniorre/
gũtur im perio ·qui nihil om̃ino arbitrio
liuo agunt · ſed voluntas eoꝛum ex vo⸗
luntate pẽdet abbatis. DPoſtremo vt iã
diſputatõnis huius ſermo claudat᷑· nõ/
ne obſecro etiã in hoc centuplã gratiam
euidentiſſime qui fideliter chriſto debui⸗
unt conſequũtur· dũ ꝓ noĩe eius a ſum.
mis pꝛincipibo honoꝛãtur · ac licet ipi hu
manã gloꝛiã nõ reqrant · ven erabiles tñ
etiã in perſecutionũ anguſtijs iudicibus
cũctis ac poteſtatibo fiũt: quoꝛuʒ vilitas
etiaʒ mediocribus foꝛſitan deſpicabilis
eſſe wotuiſſet · vel pꝛo obſcuritate nataliũ
vel ꝓ conditiõe buili ·ſi in ſeculari cõuer
ſatiõe manſiſſent: ꝛo chriſti aũt mili⸗
tia nemo ſtatus calumniam commonue⸗
re · nemo obſcuritatem generis aude/⸗

bit opponere · quĩ potius illis ipis viliſſi

me cõditionis oppꝛobꝛijs quiba ↄfundi
et dehoneſtari ceteri ſolent chriſti famu⸗
li gloꝛioſius nobilitãtur.Qð euidenti⸗
in abbate iohãne ꝗͥ ĩ illa heremo ꝗ̊ lyco
oppido adiacet cõmoꝛatpoſſumꝰ appꝛo/
bare.Qui peꝛobſcuris maioꝛibo natus

ita ꝓ chriſti noĩe vniũſo pene bumano

generi admirabilis factus eſt· vt enz ißi

quoq; rerũ pntiũ dñi·qᷓ müdi huius atʒ

De mortificatione.

imperij gubernacula retinẽtes · etiã potẽ
tibus cũctis regibusq; terroꝛi ſunt· ve⸗
lut dñm venereturet oꝛacula eius ðᷣ taʒ

longinquis regionibo expetẽtes imperij

ſui apicem et ſiatum ſalutis· belloꝛum q;
pꝛouentus illius oꝛationibus meritisq;
cõmittant.Cali beatus abꝛaham deil⸗

luſionis noſtre vel oꝛigine vel mede⸗

la diſputatiõe diſſeruit· atqʒoculis qð
ammodo noſtris cogitationũ quas dia
bolus auctoꝛ ingeſſerat pꝛopalauit inſi
dias · nosq; ad deſiderium vere moꝛtifi
cationis accendit : quo etiã multos licet
incompto hec omnia ſermone digeſta
ſint credimus inflammãdos. Maʒ licet

ſummoꝝ patrũ flagrantiſſimos ſenſus

tepida eloquij noſtri fauilla contexerit·

plurimoꝛum tamen algoꝛemqui remotꝭ

Vrboꝛum cineribus viuacitatem laten
tiuʒ ſenſuum ſuſcitare voluerint · calefa
ciendum putamus. Sed ad vos o ſan⸗
cti fratres· non vtiq; hunc igneʒ quẽ do
minus venit mittere in terram · et quẽ ni
mium ardere deſiderat.ita ſpiritu pᷣſum
ptionis elatus emiſi· vtquaſi feruentiſſi
mũ pꝛopoſitum vrm caloꝛis huius ad⸗
iectione ſuccendereʒ:ſed vt vobis maioꝛ
apud ſilios eſſet auctoꝛitas:ſi id qð ipſi
nõ moꝛtuo verboꝛum ſono · ſed viuo do

cetis exemplo etiam ſummoꝛũ atq; anti

quiſſimoꝛum patrum pꝛecepta ↄfirmẽt.

Supereſt vt me periculoſiſſima hacte

nus tempeſtate iactatum · nũc ad tutiſſi
mũ ſilentij poꝛtum ſpiritalis oꝛationum
veſtrarũ aura comitetur.

Explicit collatio abbatis
Abꝛahãaã de moꝛtificatiõe.

Expliciunt vigintiquattuoꝛ col
lationes ſanctoꝛum patruʒ con
ſcripte ab iohane heremita qui
⁊ Caſſianus dicitur. Impꝛelſe
Baſilee Anno domini. Meccc.
lxxxyv.

NS
*
ℳ 15 4
””
2*

.
—
S
.
„* *
. * .
. *
5 .
.
4 . . .
.
8 .
.
S
.
.
4
. 4.
2 .
S
₰ 8*
.
D
S .
„ —
5*
*
.
.

.
.
.
„
. „
. .
.
* .

1
.
4
5

——

198 O ele isoln-a-„Pepuels 10lDelese-e

61 81

O 9oueſeg Snoo-

I

970 07

£
. 4
. . 8 2 4 8 . —— . — .
. . . *
2 . . . . . „ 6 . „
3
2 7 5 * 7
. . — . 8 . * * 4* .
3 . 4* . . * % * 9 * * *
. . * 6 ☛ „.
l⸗
. . . . . *
» . HW△D . 4 7 .
. 4 8
. —
4 . . 4 7 .
„* . * 4
. . . . 1 .
. *
. 1. „ND . 5
. „ 4 .
₰ . .
2
. 9
* .
5 ð
.
3 4 . . „„ * 1 ä
2 * 5 4 XA— . — . — *.