ſilentiñ pꝛebet · vt cũ in vnũ tã innume⸗
roſa fratrum multitudo cõueniatpꝛeter
illũ q conſurges pſalmũ decãtat in me/
dio nullus hoĩm penitus adeſſe credat·
ac pꝛecipue cũ conſũmat᷑ oꝛatio.in qua

non ſputũ emittit· non excreatio obſtre

pit · nõ tuſſis int᷑ſonat· nõ oſcitatio ſom
nolenta diſſutis malis ⁊ hiãtib trahit ·

nulli gemitus nulla ſuſpiria etiã aſtan/
tes impeditura ꝓmunt. nulla vox abſ⸗
qʒ ſacerdotis pꝛecem concludentis audi
tur · niſi foꝛte hec quę ꝑ exceſſum mentis
clauſtra oꝛis effugerit ꝗ̃q; ĩſenſibiliter
coꝛdiobꝛepſerit · ummoderato ſcʒ atq; ĩ
tolerabili ſpũs feruoꝛe ſuccẽſo · dum ea
quę ignita mens in ſemetipſa non hua/
let continere ꝑ ineffabilem quendam ge
mitum ex intimis pectoꝛis ſui cõclauib⸗
eua pwoꝛare conatur. Illum vero qui con
ſtitutus in tepoꝛe mentis cũ clamoꝛe ſup
plicat · aut aliquid hoꝛũ ꝗᷓ̃ pꝛediximus e
faucibus ſuis emittit. aut pᷣcipue oſcita
tionibus pꝛeuenitur · duplicit᷑ peccare p
nunciant. Pꝛimo qð oꝛationis ſue reꝰ

ſit · ꝙ eam videlicet negligenter offerat

deo · Scdo ꝓindiſciplinato ſtrepitu· al
terius qʒ qui foꝛſitan ardentiꝰ oꝛare po
tuit intercipit ſenſum Ideoq; pᷣcipiunt
eã celeri fine concludi ne foꝛte immoꝛan
tibus nobᷣ in ea:redundantia ꝗᷓdaʒ ſpu
ti ſeu flegmatis interrũpat noſtrę oꝛatio
nis exceſſum. Et idcirco dum adhuc fer
uet · vlute faucibus inimici velociter ra
pienda eſt. Qui pꝛoculdubio cum ſitno
bis ſemper infeſtus · tũc maxime adſiſtit
infeſtioꝛ· cum contra ſe offerre nos pre⸗
ces domino velle peꝛuiderit:cogitationi
bus ſeu diuerſis bumoꝛibus excitat ab
ducere mentem noſtram a ſu ꝓplicatio/
nis intentione feſtinans:⁊ per hoc ea ʒ te
pefacere a cepto feruoꝛe contendens.
obꝛem vtilius cenſent bꝛeues quidẽ oꝛa/
tiones· ſed creberrimas fieri: illud quidẽ
vt frequentius dominũ depꝛecantes iu/
giter eidem coherere poſſimus. Mec ve⸗
ro vt inſidiantis diaboli iacula queęin/
fligere nobis tunc pꝛecipue cuʒ oꝛamus

inſiſtit ſuccincta bꝛeuitate vitemus.

Qua diſciplia apud egyptios
pſalmi dicantur.
Tidcirco ne plalmos Ca. xi
quidem ipos quos in ↄgrega

ſion⸗
dati
pſu
orut
tudi
ſecta
lant
babiet
tonee
ſyente

tfeſt

plalm⸗
nige
den
nanſr
ſigniſ⸗
peoqd
drtat
ſchiori
ſuaint
tione⸗
Ins.
late
Hſir
ctupil
diumſe
ge l
ſocit⸗
pſahn.
ſipti⸗
nanüt

dofue

Wnos!
in
Pind⸗
cgan
Cu.

hari

ſuch

locen⸗
b

vtbe⸗

emon

Medii

—

Woſom
birhit
aſn,
worabf,
misandi
m mns
mibilitr
agi
dune
nonöua,
zacan ge
Gan
Wo gicn
ſunorſyp
Wnmuse
neoſcita
ecare
is ſe e⸗
moffnat
ſrchi!
Wanepo
Gapun
rimnonn
1cizſhr
ſe oꝛato
udbucker
Locterm
am ſtno
ne adüt
enospre/
ogitaton
gatat ab
lcano/
ocenzi
mdens
ildu⸗
mmmusl
haw
ven/
jounus
mus⸗
ſptios

N

tione decantãt. cõtinuata ſtudent ꝓnũ/
ciatione cõcludere · ſed eos pꝛo numero
vſuũ dnabo vl trib interciſionibo cum
oꝛationũ interiectiõe diuiſos diſtinctim
particulatq; ↄſummãt. Mõ enĩ multi⸗

tudine vſuum ſʒ meniintelligentia de⸗
lectautillud tota vtute ſectãtes. Pſal

lam ſpũ · pſallã et mente Ideoq; vtilius

babẽt decem vᷣſus cũ rationabili aſſig⸗

tione cantari · q; totũ pſalmũ cũ ↄfuſiõe

ment effundi.Quenonnũqᷓ; ꝓnunciã/

tis feſtinatione generat᷑ · du reſiduoꝛum

pſalmoꝝ q decatãdi ſunt· modũ nume⸗

rũq; cõſiderans · nõ diſtinctionẽ ſenſuũ
audientibus ſitudet pandere. ſed ad fi/

nem ſynaxeos ꝓperat puenire. Deniq;

ſi quiſpiã iunioꝝ vel ꝓ feruoꝛe ſpũs vel
ꝓeo qð nec dũ inſtitutꝰ eſt cepit modũ
ecãtationis excedere· pſallent᷑ ꝓgreſſio
ſeniorĩterdicit᷑ plauſu·queʒ dãs manu
ſua in ſedili qͥ ſedet · cũctos facit ad oꝛa-

tionẽ ↄſurgere. illud oĩb modis pꝛoui/

dens.ne qð ſedentibotediũ generet plixi

tate pſalmoꝝ: q̃ is qui decantatnõ mõ

p ſeipᷣm intelligentie fructũ amittat.ſed

etiã ꝑ illos incidat detrimentuʒ qͥs faſti
dium ſynaxeos nimietate ſua fecit incur
rere. Illð q; apud eos oĩ obſeruãtia cu
ſtodit᷑· vt in rñſione alleluye nulłꝰ dicat
pſalmꝰ.niſi is qͥ in titulo ſuo alleluye in

ſcriptione pᷣnotat᷑ Oꝛedictũ o duode
nariñ pſalmoꝝ numen ita diuidũt · vt ſi
duo fuerint fres · ſenos pſallant · ſi tres · qᷓ

ternos.ſi qᷓttuoꝛ ternos Quo nũero nũ

ꝙᷓ; minus in cõgregatione decantant.ac

ꝓinde q;talibet multitudo ↄueneritnũ/

;;ᷓ ampliꝰ pſallãt ĩ ſynaxi qᷓ; qᷓttuoꝛ ffes

Lur vno pſallente ceteri in ſy⸗

naxi ſedeant vel quali poſthoc
ſtudio ꝑ cellulas ſuas vſq; ad
lucem ilias extendãt. Ca. xij.

nc ſane canonicũ quẽ pᷣdixi
b mus duogenariũ pſalmoꝝ nu
men tali coꝛpor qete releuant.
vt bas eaſdẽ ↄgregationũ ſolennitates

ex moꝛe celebꝛãtes · abſq; eo qͥ dicturꝰ in
mediũ pſalmos ſurrexerit· cicti ſedilibo

oꝛationũ et pſalmoꝛũn

E DRKZ .

humillimis inſidẽtes.ad vocẽ pſalleniᷣ
oĩ coꝛdis intentiõe dependeãt Ita nãq;
ſeinnijs ⁊ oꝑatiõe totiꝰ diei nociq;lal⸗
ſaſcunt · vt niſi buiuſcemõi refectiõe ad
inuent · ne huc qdeʒ numen ſtãtes ĩple⸗
re valeãt. Nullũ eteĩ tps ab opis exerci⸗
tatione vacuũ tranſire ↄcedunt: qꝛ non
ſolü ea ꝗᷓ diei ſplẽdoꝛ admittit oĩ inſtan
tia maniby exercere ↄtendũt · ſʒ etiaʒ illa

oꝑationũ genera ſollicita mẽte pqᷣrunt.

Aneipius qͥdeʒ nocij denſiſſime tenebꝛe

valeãt ĩpedire· credẽtes ſe tãto ſöᷣlimioꝛẽ

ſpiritaliũ ↄtemplationũ puritatẽ menij
intuitu ꝗſituros·qᷓ;to deuotius fuerint

erga oper ſtudiũ ac labon intenti. Et id
circo mediocrẽ canonicaꝝ oꝛationũ nu
meꝝ iudicant diuinitꝰ moderatũ:vt ar/

Dentioribe fide ſpaciũ quo ſe vꝓtuſj eoꝛũ

infatigabil curſus extenderet puaret᷑. et
nihilominꝰ feſſis egriſq; coꝛwoꝛib mini
me gigneret de nimietate faſtidiũ. Jõ q;
cñ fuerint oꝛationũ canonicaꝝ functio⸗
nes ex moꝛefinite · vnuſqᷣſq; ad ſuam re
currens cellulã:quã ant ſołꝰaut cũ alio
tm̃ inhabitare ꝑmittit᷑ · quẽ ſcʒ ſocietas
operationis vel diſcipulatꝰ· ⁊ diſcipli⸗
ne imbutio copulauit.vel certe quẽ ſimi
litudo vtutũ ↄparem fecitidem rurſus
oꝛationũ officiuʒ velut peculiare ſacrifi⸗

cium ſtudioſius celebꝛant: nec vlterius

qſq; eoꝝ in requiẽ ſomni reſoluitur. do⸗
nec ſupueniente diei ſplẽdoꝛe· nocturuo
operi ac meditationi oꝑano diurna ſuc
cedat. Quare poſt miſſaʒ noctur
na doꝛmire nõ opoꝛteãt. C. xiij.

Vem laboꝛẽ pᷣter illam ratiõeʒ

gꝗ gqpa tota induſtria annitentes

ſacrificiũ deo de fructu manuũ

ſuaꝝ offerre ſecredunt duaby ex cauſis

cum oĩ obpᷣuantia cuſtodiũt. Qð nos
q̊z ſi pfectioni ſtudemꝰ eadem diligẽtia
ↄuenit obbuare. Pꝛĩa ne foꝛte purifica
tionẽ nr̃azʒ in noct᷑niſ pſalmis ⁊ oronibo
acqᷣſitã · iuidꝰinimicꝰ liuẽs pu ritati nr̃e
cui maxime inſidiat᷑ ſꝑ ⁊ indeſinent᷑ infe

ſius eſtqdam ſomniilluſione ↄtamiet.
Dui poſt illz ſatifacionẽ qus negli

4 2

Liber · II· de canonico pocturnarum —

gentijs ſen ignoꝛatiõibonf̃is obtulimꝰ.
12feſſionis nre veniam ꝓfuſis gemitib⸗
im ploꝛatã. ſollieitius nos ſi tꝑs quietis
iuenerit maculare feſtinat · tũc pcipue fi
duciã nr̃aʒ dijcere atq; eneruare ↄtẽdẽſ
cũ feruentius nos ad deũ tẽdere oꝛatio/
num nĩ̃aꝝ puritate ꝑuiderit ita vt non
nunqᷓ; qͥs per totũ nocij ſpacium ſaucia

re nõ potuit · ſub illiꝰ hoꝛe bꝛeuiſtimo tẽ⸗

poꝛe dehoneſtare conetur. Scda xvo ꝙ;
tam ⁊ ſi nulla tał verenda diaboli emer⸗
gat illuſio · intercedẽs etiã purꝰ ſopoꝛ in⸗
ertiam mõacho moxenigilaturo partu/
riat · ſegnem q; toꝛpoꝛẽ inferẽs menti· per
totũ diei ſpaciũ vigoꝛem eius obtũdat·
illãq; bebetet perſpicaciã ſeſus · ⁊ pi gue⸗
dinem cordis exhauriat· ꝗnos poſlit ꝑ
totuʒ diem aduſus oẽs inſidias inimici
cautioꝛes robuſtioꝛeſq; buare Wobꝛeʒ
canoniq vigilijs pᷣuate ab eis ſubiũgun
tur excubię ac maioꝛe illis obbuãtia ſuc
cedũt · vt ⁊ illa purificatio ꝗ̊ pſalmis et
oꝛationibo eſt acquiſita non ꝑeat · ⁊ intẽ
tioꝛ ſollicitudo diligentiꝰ nos ꝑ dieʒ cu
ſtoditura paret᷑ meditatiõenocturna.
Quemadmodũ in cellulis ſu⸗
is opus manuũ et oꝛationes
pariter exerceãt. Capᷣ.xuij.
. Tidcirco eas cũ adiectiõe ope/

e ris exequunt᷑· ne velut ociob va

lfeeat ſomnus irrepere. Sicut eĩ
nullũ ferme ab eis ocij tyus excipiturita
nec meditationi qͥdem ſpiritali finis im
ponitur. Nam panit᷑ exercentes coꝛpor
aĩmęq; vvtuteſ: exterioꝛis hoĩs ſtipendia
cũ emolument interioꝛis exequãt·lubꝛi⸗

cis motiby coꝛdis ⁊ fluctuationi cogita/
tionum inſiabili operuʒ pondera velut

quandã tenacẽ atq; immobilẽ anchoꝛã

pfigentes · cui volubilitas ac puagatio

coꝛdis innexa intra cellę clauſtra velutĩ
poꝛtu fidiſſimo valeat cõtineri · atq; ita
ſpiritali meditatiõi tm̃ ⁊ cuſtodie cogi/
tationum intenta· nõ modo ad ↄſenſuʒ
pꝛaue cuiuſq; ſuggeſtionis ꝑuigilẽmen
tem coꝛruere nõ ſinat: verũetiam ab omĩ
ſuperflua ocioſaq; cogitatiõe cuſtodiat

ita vt qͥd ex quo pẽdeat baud facile poſ/
ſit a quoquã diſcerni:id eſt vtrũ ꝓpt᷑ me
ditationem ſpiritalẽ inceſſabile manuũ

opus exerceant · an ꝓpter oper iu gitatẽ

tam pᷣclarum ſpũs ꝓfectum ſciẽtieq; lu/

men acquirant.
Qua lege modeſtie poſt oꝛatio
num miſſam vnuſquiſq; adſu-
am cellulam redeat. etcui ſub /
datur increpationi is qui alueꝛ
fecerit. Lap xv.
AInrnitis itaq; pſalmis· qtidia/

f na congregatione ſicut ſuꝑius
cCcoõmemozauim? abſoluta nul⸗
lus eoꝛũ vel ad modicum ſubſiſtere aut
ſerm ocinari audet cũ altero · ſʒ ne qdẽꝑ

totũ diei ſpaciũñ a cella ſua ꝓgredi aut

deſerere opus qð in ea ſolitus eſt exerce⸗/

re pᷣſumit · niſi foꝛte cũ fuerint ad officiũ
neceſſarij cuiuſq; opeꝛis euocati Quod
ita explent foꝛas egreſſi· vt nulla int᷑ eos
ſermocinatio penitꝰ cõſerat. Sʒ ſic vnꝰ
gqꝓuiſq; opus exequitur iniũctũ· vt pſal⸗

mum vel ſcripturã quãlibet memoꝛiter
recenſendo.nõ ſolum ↄſpirationi noxie
l conſilijs pꝛauis·ſed nec ocioſis qͥdeʒ

colloquijs vllã copiam vel tps imparti
at · oꝛis parit᷑ ⁊ cꝛꝛdis officio in medita⸗
tione ſpiritali ingit᷑K occupato Summa
nanq; obſeruãtia cuſtodit᷑· ne qͥſq; cuʒ
alio ac pꝛecipue iunioꝛes vel ad pũctuʒ
tpis pariter ſubſtitiſſe · aut vſpiam ſeceſ
ſiſſe. vel manus ſuas inuicẽ tenuiſſe deñ
hendãaãt᷑: Si qui vvo ↄtra huiꝰ regule di/
ſciplinã reperti fuerit aliqd ex bis ꝗ̊ intf/
dicta ſunt admiſiſſe· vt ↄtumaces ac pᷣ⸗
uaricatoꝛes mandatoꝝ non leuis culꝑe

rei ꝓnũciati · ſuſpitione etiã oiuratiõis
pꝛauiq; ↄſilij carere nõ poterut. Quam

culpã niſi in vnũ cunct fratrib ↄgrega
tis publica diluerit pnĩa· oꝛatiõi fratꝝ

nullus eoꝛum intereſſe permittitur.

aboꝛatiõeſuſpẽſus liceat.

Lapitulũ. xvi.

AIne ſi quis pꝛo admiſſo quoli
ſ kbrt delico fnerit ab omtione

ſuſcen
dibat
terram
aamil
puble
nanq
fonist
cernunt
toneſa
am t
ausaße
tapietn
pſerite
Cuttmu
banecu
ſcrat d
cimeina

lanonis

Omaior
1contun
ntiand
ens co
ſunner.
fotlege
ſnionsn
lunterd
Qiot
croſctt
lommea

Rpooy

oſrun
ſonni
diang
Guise
tneuig
quenter
congeg
Cationn
Ginden

hoſtatn
Meane
ſomni

nlivel
dieiſa

w

ſclen
nigene
lemmmni
mingini

Nonte
Gedſa⸗
cui ſab⸗
gallter
.
oagus
bſolumrnn
blirraut
Hneqig
l⸗aut
scktexene⸗
tad offici
niQuod
mlaitts
(Gerd
icii⸗ N
enoni
moni rone
wolsqc
psinpant
in mecita⸗
0 Summa
neqſia
ad pinj
ſpuna
muiſe deß
Pregulede

gbsnt

macds
Nlcuis an
dl
miAun
anöißor
tumt.
ni fvenit
eal⸗

1 .
nllogpon
onunoe

opoꝛtunitas eum ſom
ſomnij coartat · fratres etiam ad quoti⸗
Dianas vigilias exuſcitare ꝓĩſumit Sed
qꝙᷓuis eum cõſuetudo diurna hoꝛa ſoli/
ta enigilare com pellat · tamẽ ſollicite fre
quenterq; ſtellarum curſu pꝛeſtitutum
congregationis tempus exploꝛansad
oꝛationum eos inuitat officiũ · ne ĩ vtro

aontionffert

di habet licentiam · antec; ſuhmiſſa in
terram penitentia· reconciliatio eius et
admiſſi venia coꝛam fratribus cunctis
publice fuerit ab abbate conceſſa.Ob H̊
nanq; tali obſeruãtia ſemetipos ab oꝛa

tionis eius conſoꝛtio ſegregant atq; ſe
cernuntquod credunteum qui ab oꝛa/

tione ſuſpenditur· ſcm apoſtoli ſenten

tiam tradi ſathane· ⁊ ſi quis oꝛationi
eius anq; recipiat a ſenioꝛe · incõſidera-

ta pietate permotus cõmunicare hᷣſum

pſerit· complicẽ ſe dam nationis eiꝰ effi⸗
ciat · tradens ſcʒ ſemetipᷣm volũtarie ſa/
thane. cui ille ꝓ ſui reatus emendatione
f erat deputat.in eo vel maxime gquius

crimẽ incurrẽs.qð cũ illo ſe vel confabu

lationis vel oꝛationis cõmunione miſcẽ
co· maiorẽ illi generet inſolentie fomitẽ ·

⁊contumaciã delinqu eni in peius enu
triat. Pernitioſum nãq; ſolatiũ tribn/

ens· coꝛ eius magis ac magꝗ faciet indu/
rari: nec humiliari eum ſinet ob qð fue⸗-
rat ſegregatus· ⁊ per h̊ vel increpationẽ
ſenioꝛis nõ magnipendere · vel diſſimu/
lanter de ſatiſfactione ⁊ venia cogitare.
isquiad oꝛationem fratres
exuſcitat hoꝛa ſolita debeat eoſ
commonere
SB aüt cni religioſi cõuentꝰ cõ⸗

Cap̃ᷣ. xvij.

i monitio ˖ vl ſinaxeos cura com
mittit · non paſſim vt libitũ eſt ·

nec pꝛo vt nocte ritarigefacs aut
ip

ꝛopꝛij ſeu in

qʒ inueniat᷑ incautꝰ.ſi vel oꝑpꝛeſſꝰ ſom/

no ſtatutaʒ noctis tranſgrediat᷑ lboꝛam.
vel eandem doꝛmiturus atq; feſtinꝰ? ad
ſomnü anticipet.⁊ non tam officio ſpiri
tali vel quieti omniuʒ deſeruiſſe · quã re
quiei ſue ſatiſfeciſſe credatur.

ſuſpenſus. nullus cum eo pꝛoꝛſus oꝛan/

QOa veſpera ſabbati vſq; ad
veſperam diei dnice genua nõ
flectantur Cap̃ xvii.

Oc qͥʒz noſſe debem? a veſpera
h ſabba ti que luceſcit in diem do
minicũ · vſq; in veſperã ſequen
tem apud egyptios genua non curuari·
ſed nec totis quidem quiquageſime die
bus·nec cuſiodiri in eis ieiunioꝛũ regu⸗
lam ua ꝝ rerũ ratio ſuo loco in colla/
tionibo ſenioꝛũ cum dñs iuſſerit exvonet
Nüc ꝓpoſitum eſt nobis cauſas tim̃mõ
bꝛeui narratione ꝑcurrere ne ſtatutum
modũ volumen excedẽs · aut faſtidio le⸗
gentẽ oneret aut labo:aꝛe faciat

Erxplicit de canonico noctur
naruũ oꝛationum et pſalmoꝛuʒ
modo liber ſecundus

Incipiũtcapitula libꝛi tertij
de canonico diurnaruʒ oꝛatio/
num et pſalmoꝛũ modo
L.aapi. pꝛimi
Roemium.
ij apud egyptios ſine ho
rarum diſcretione ꝑ totaʒ
diem cum operis adiectione et
oꝛationibus iugiter inſiſtat et
prflſalmis “
iij O per omnein oꝛientẽ ſolennitas
. tertie ſexte vel none trinis tãtũ
pſalmis ⁊ oꝛationibus finiat᷑:
⁊ cur ſpecialius iſtis hoꝛis hec
ſpiritalia ſint officia deputan/

iij matutina ſolennitas non an

tiqua traditione ſtatuta ſit.ſj
noſtro tẽpoꝛe pꝛo cauſa ſit adi/

Vy OD poſt matutias oꝛationes ad

ſWaomnum reuerti non opoꝛteat.
vi nihil ſit a ſenioꝛibus immn⸗/
tagtum ⁊xæe antiquo oꝛdine pſal2
moꝛum cum matutina ſtatue⸗
retur ſolennitas

“ * 4

Liber III de canonico diurnarum

vij MWei qui ad diurnã oꝛationẽ an/
teq; pꝛimus finiatur pſalmus

non occurrerit oꝛatoꝛiũ introi-

renon liceat · in nocturnis autẽ
vſq; ad finem ſecũdi pſalmi ve
niabilis moꝛa ſit.
viij Vigilie ꝗ a veſpa illuceſcẽte ſab
bato celebꝛant᷑.quẽtpis modũ
teneãt vel quo oꝛdine celebꝛẽt᷑.
ix Quere illuſcente die ſabbati vi/
gilie ſtatute ſint· 1 quare pꝑ oẽm
oꝛientẽ abſolutio ieiunij in die
ſabbato pꝛeſumatur.
Vnõð factũ ſit vt in vrbe die ſab
bato ieiunetrr·
x In quo dñice diei ſolennitas ab
alioꝛum dierũ cõſuetudine di⸗
veerſa teneatur —
xij Quib dieb cuz cena fratribo ex
pibet᷑ accedentibo ad refectiõeʒ
pſalmus nõ dicat᷑ ſicut fieri in
pꝛandijs ſolet.
Erpliciunt capitula.
Incipit liber tertius de canoni
co diurnarũ oꝛationum etpſal/
Hõ .
noctur
no oꝛationuʒ pſal⸗
moꝛũ mõ qui nam ꝑ
egyptum habeat · do
nante deo qᷓ;tum te⸗
nuitas ingenij nri
naluit arbitroꝛ expeditũ · nũc de ſolenni⸗
tate tertie ſexte noneq; ſᷣm regulam mo/
naſterioꝝ paleſtine vel meſopotamie no
bis eſt diſſerendũ · vt ᷣfati ſumꝰin pꝛolo
go · pfectionẽ egyptioꝝ· ⁊ imitabilẽ diſci
pline rigoꝛẽ hoꝛũ inſtitutis moderãtes.
Capud egyptios ſine hoꝛarũ
diſcretiõe ꝑ totam diem cũ ope
ris adiectioe etoꝛationibus iu
giter inſiſtatur et pſalmis.C.ij.
DSPaa illos etenĩ H̊ officia que
a dyño ſoluere ꝑ diſtinctiones ho
frfairum ⁊ tem por interualla cuʒ
ammonitione cõpulſoꝛis adigim̃ ·ꝑ to⸗

.
tum diei ſpaciũ iugit᷑ cũ operl adiectiõe
ſpõtanee celebꝛãt᷑ Ita nanq; ab eis ĩceſ
ſant᷑ opatio manuũ pᷣuati ꝑ cellulas ex⸗
ercetur· vt pſalmoꝛũ q; vel ceterarũ ſcri
pturarũ meditatio nunq; penitꝰ omitta
tur. Cui pꝛeces ⁊ oꝛationes ꝑ ſingła mo
menta miſcẽtes. in bis officijs quę nos
ſtatuto tpe celebꝛamus · totũ diei tꝑs ab/
ſumunt. Wobꝛem exceptis veſptinis ho
ris ac nocturnis congregationibo· nulla
apud eos ꝑ diem publica ſolẽnitas abſ
q; die ſabbati vel dñica celebꝛat · in qui
bus hoꝛa tertia ſacre cõmunionis obtẽ⸗
tu cõueniunt. Plus eĩ eſt id qd ĩceſſan-
ter offert · q;ᷓ quod ꝑ tempor intualla ꝑ/
ſoluit᷑. et gratius voluntariuʒ munus·
qᷓ; functiones ꝗᷓ canonica cõpuſſiõe red
duntur · ꝓ hoc qʒ dauid gloꝛioſiꝰ aliqͥd
exultante cũ dicit. Aoluntarie ſacrifica
bo tibi · T voluntaria oꝛis mei beneplaci
ta ſint tibi domine.
CAperomnemoꝛientem ſolen⸗
nitas tertie · ſexte · vel none · tri⸗
nis tm̃ pſalmis et oꝛationibus
finiatur. et cur ſpecialius iſtis
hoꝛis hec ſpiritalia ſint officia
deputanda. LCLap. ij.
Taq; in paleſtine vel meſopo/⸗
i tamie monaſterijs ac totiꝰ oꝛiẽ-
ittis · ſupꝛadictarũ hoꝛaꝝ ſolẽni⸗
tates trinis pſalmis quotidie finiuntur ·
vt et oꝛationũ aſſiduitas ſtatutis tꝑib
o offerat.⁊ neceſſaria opationis offi/
cia conſummatſ iuſto moderamie ſpiri/
talibo obſequijs nullatenꝰ valeãt impe⸗
diri. His enĩ trib tem poꝛiby etiã danie

ſem pp betã qtidie feneſiris apert ĩ cena

culo pces dño fudiſſe cognoſcimꝰ. Nec
immerito h̊ ſpecialiꝰ tem poꝛa religioſis
ſunt officijs deputata. In bis ſiquideʒ
ꝓmiſſionũ pfectio· ⁊ ſumma nf̃e laluti

eſt adimpl eta. Moꝛa nanq; tertia rep/

ſcendiſſe pᷣmitꝰ cõꝓbat᷑. Na cũ ꝓ elocu

tione linguarũ ꝗᷓ abeis infuſione ſpſſa
cti pꝛofluebatgens incredula iudeoꝛuʒ

Phrtusa
toneaſc
loſiudis
Gpatnia

tecöſcond
Olgit⸗7

wadurn
iopoti
wbrole
ranasſ
aroh
gentüon
gi d⸗
nignun.
tum di
nelaturd
mmäcna⸗
Tedoſu
unN
cetch
ration
bnapi
lluſce⸗
lateyem
Pulch.
teum L.
dicieſt
nohin
mnüßzm

ned

mum

1dierti⸗
basitt
Alulgstr,
mmrüſn
nbonin
dſngan
ſsquenos
Nathsab⸗
Wiinisb
nibynule
nitns abſ
dunni
mionisodii
girſan,
nmͤalag⸗
nzmunns
pulſöeſel
aliqd
ſeſnaikin
awchai

nenſolen
one/
nonibus
lus iſtis
noffi
i.
Ancopo/
e otoi⸗
urſolan⸗
eſniuntur⸗
mustib
tonisof
rmueſhin⸗
AMimp⸗e
wei dun
zumtich
li 4
aigoſis
is ſnich
tatia tep /
nnch ſun,
ſtint
ii 4
mmrhili
iccnni,

oꝛationũ et pſalmoꝛũ modo

obſinpeſcẽs parirt᷑ ⁊ irridens diceret eos
muſto repletos · ſtaãs petrus in medio eo

rum ait. Viri iſrahelite ⁊ qui habitatis
hieriſm vniuerſi · B vobis notũ ſit:⁊ auri

bus pcipite vba mea. Non enĩ ſic vos

exiſtimatis hi ebꝛij ſunt · cuʒ ſit hoꝛa diei
tertia · ſʒ hoc eſt quod dictũ eſt ꝑ ꝓphetaʒ
io hel. Et erit in nouiſſimis diebus dicit
dñs effundam de ſpũ meo ſuꝑ oẽm car⸗/
nem · ꝓphetabunt filij veſtri ⁊ filię vre⸗

liuu enes veſtri viſiones videbunt · ⁊ ſe

nes veſtri ſomnia ſomniabũt. Etqdem
ſuꝑ ſeruos meos ⁊ ſuper ancillas meas

in diebe illis effndam de ſpũ meo et ꝓ⸗
phetabunt Qucoĩa hoꝛa tertia videmꝰ
impleta · ſanctiq; ſpũs vaticinatũ perꝓp

ro eius vidit coꝛruptionem. Et rurſus.

Memo inqͥt tollit a me aiam meam. ſed

ego pono eã a meipo. Poteſtatẽ habeo
ponere eã· ptãtem iteꝝ hẽo ſumere eã.
In hitaq; euangelioꝝ vaſe celitꝰ deſti⸗

nato.i.a ſpũſancto pſcripto· oẽs gẽtes
ꝗᷓ quondam ex legis obſeruantiã poſite
habebant immũde.p credulitatem fidei
ↄfluentes · vt ab ydoloꝝ cultu ſalubꝛit᷑ i
molent · atq; ad ſalutarẽ eſcam ꝓſiciãt ·

Vtro purificãte voce dñica deferuntur.
BHoꝛa vo nona inferna penetras· iextri

cabiles tartari tenebꝛas choꝛuſcatione
ſui ſplendoꝛis extinxit · poꝛtaſq; eius ere⸗/
as effringens. ac ſeras ferreas cõterens:
captiuitatem ſanctoꝛũ quęclauſa tene/⸗

phetas aduentũ eodem tꝑe ſuꝑer aplos bꝛs immitis tenebat inferni · ſalubꝛiter

cõmeaſſe Moꝛa autẽ ſexta immaculata

hoſtia dñs noſteratq; ſaluatoꝛ oblatus

eſt patri:crucemq; ꝓ totius mundi ſalu
te cõſcendens· humani generis peccata
diluit ˖ expolians pncipatꝰ ac ptãtes
traduxit palam vniũſoſq; nos obnox/

ios atq; conſirictos inſolubil cyrogpbi
bito liberauit · tollens illud de medi

Tcrucis ſue affigens tropheo ¶ Eadem
qʒʒ petro hoꝛa in exceſſu mentis vocatio
gentiũ omniũ ꝑ ſu bmiſſionẽ vaſis euan
. gelici delati celitus · ⁊ purificatio om/

nigenum animantiuʒ in eodem ↄſiſten
tium · delata ad eum voce diuinitus re⸗

uelatur · dicente ei. Surge petre · occide

mãduca.Quod vas quattuoꝛ initijs

de celo ſummiſſum · nõ aliud qᷓ; euange
lium deſignare manifeſie cognoſcit᷑. Li

cet enim quadrifoꝛmi euangeliſiaꝝ nar/
ratione diſtinctũ q̃ttuoꝛ videat᷑ habere
pncipia· vnum tñ euangelij coꝛpus eſt ·
eiuſdẽ ſcʒ chriſti natiuitatẽ paritac dei/
tateʒ: miracula qͥ; paſſionẽq; cõplectẽs
Pulchꝛe aũt nõ ait linteum · ſed q̃ſi lin

teum. Linteũ quippe moꝛtificatõnis in/
diciũ eſt. Qm̃ igit᷑ moꝛs dñice paſſiõis

nõ hũane nature lege · ſʒ ꝓpꝛie volũtat
ſubit᷑ arbitrio · qᷓſi linteum dꝛ. Moꝛtuꝰ
enũ ſᷣm carnẽnõ eſt ſm ſpũm moꝛtuꝰ.qꝛ
nec derelicta eſt aĩa eiꝰ in inferno · nec ca⸗/

captam ſecũ trãſuexit ad celos.igneaq;

romphea ſummota antiquũ incolã pa

radiſo pia confeſſione reſtituit Eadem

qʒ hoꝛa coꝛnelius centurio in pcib ſoli

ta denotione pſiſtens: cõmemoꝛationeʒ

oꝛationũ ⁊ elemoſinarũ ſuarũ ante do/
minum factã angelo ſibi colloquẽte co⸗
gnoſcit · palaʒ q; ei hoꝛa nona vocatiõis
gentium ſacramẽta pandunt quę Pe

tro in exceſſu mentis hoꝛa ſexta fuerat re
nelata. Alio q́ loco de eodem tem poꝛeĩ
actibus aploꝛum ita narratur Petrus

aũt ⁊ iohannes aſcendebant in tẽpluʒ:

ad hoꝛam oꝛationis nonam. Quiby liqᷣ

do com pbatur.nõ immerito a ſanctis

apoſtolid viris has horas religioſis ob

ſequijs ↄſecratas a nob qͥʒ obſeruari ſi/

militer opoꝛtere · qui niſi velut legequa

danm ſoluere hec pietatis officia ſaltem

ſtatutis tempoꝛib adigamur totũ diei
ſpacium obliuione aut deſidia vel occu

pationibus ĩuoluti · abſq; oꝛationis in
terpellatione conſumimus. De veſperti

nis autẽ ſacrificijs quid dicenduʒ eſt · ꝗᷓ
iugiter offerri etiam in veteri teſtamen/

to lege moſayca ſanciuntur: Holocau/
ſta enim matutina ⁊ ſacrificia veſperti/

na cunctis diebus in templo licet figura

libo hoſtijs etiã ex co ꝓbare poſſumꝰ ide

ſinenter oblata· quod a dauid canitur.

. Jun KSr: 6 — )— w 1. n τ ſu⸗ Pertet.

Liber II de canonico diurnarum

Dirigatur oꝛatio mea ſicut incenſuʒ in

conſpectu tuo· eleuatio manuũ mearuzʒ

ſacrificiñ veſpertinũ. Quo in loco deil⸗
lo qͥ vero ſacriſficio veſpertino ſacratiꝰ
intelligi poteſt· quod vel veſperea domi
no ſaluatoꝛe cenantibo aplis tradit᷑· cũ
initiaret eccleſię ſacroſãcta myſteria · vl
qiße die poſtero ſacrificiũ veſpertinum
in fine ſcʒ ſeculoꝝ eleuatione manuum
ſuaꝝ ꝓ ſalute totius mundi oblatus eſt
patri. Que extenſio manuũ eius in pati

bulo · ſatis ꝓpꝛie eleuatio nücupat᷑. Om

nes enĩ nos in inferno iacentes eleuanuit
ad celos.ſᷣm ꝓmiſſionis eius ſententiaʒ
dicentis. Cũ exaltatus fuero a terra· oĩa
traham ad meipᷣm. De matutina vo ſo
lennitate etiã illud nos inſtruit qð in ip
ſa quotidie docantari ſolet. Deus deus

meus ad te de luce vigiloet In matuti ⸗

nis meditaboꝛ in te.? Pꝛeueni in matu⸗
ritate clamaui · Et rurſum. Pꝛeuene⸗
runt oculi mei ad te diluculo. vt medi/
rarer eloqa tua. In his qͥʒ hoꝛis etiã ille
euãgelicꝰ paterfamilias oparios cõdux
it in vineam ſnã. Ita enĩ ⁊ ille võmo ma⸗/
ne conduxiſſe deſcribit᷑. quod tempꝰ de/
ſignat matutinã noſtram ſolennitatem.
Deinde tertia indeſexta · poſt hec nona ·
ad extremũ vndecima · in qua lucerna⸗
ris hoꝛa ſignatur.
matutina ſolennitas nõ an
tiqua traditione ſtatuta ſit.ſed
noſtro tempoꝛe ꝓ cauſa ſit adi/
uenta. Laß. iiſij
CLCaiendũ tamen hãc matutinaʒ
ſ queęnunc obſeruat᷑ in occiduis
vwvi maxime regionibus canoni
cam functionẽ noſtro tem poꝛe in noſtro
qʒ monaſterio pᷣmitus inſtitutã · vbi do
minꝰ noſter ieſus chꝛiſtus natus ex vᷣgi
ne bumane infantie ſuſcipe incrementa
dignatus noſtram qͥz ad huc in religiõe
teneram ⁊ lactentem infantiam ſua gra/
tia confirmauit. Aſq; ad illud enĩ tpus
hac ſolẽnitate matutina:quęexple no

cturnis pſalmis oꝛationib poſt modi
cum tem por internallum ſolet in gallie

—¶—

monaſterijs celebꝛari: cum quotidianis
vigilijs parit᷑ cõſummata ·reliquas bo/
ras refectioni coꝛpoꝛũ deputatas a ma⸗
ioꝛibo noſtris inunenimus Veꝝ cum bac
abutentes indulgentia · negligentioꝛes
quiq; indutias ſomni lõgius ꝓtelarẽt ·
quippequos vłl cellas ꝓgredi vł deſu⸗

is ſtratis conſurgere ante hoꝛã tertiam

nulla cõuentus vllius neceſſitas inuita
ret· ⁊ cũ operationis iactura tempoꝛc q;

Diei quo nonnullis opoꝛtebat officijs in
herere ſopoꝛis nimietate toꝛperẽt · in bis

pꝛeſertim dieb quibe a veſpertinis hon
excubias vſq; ad auroꝛe viciniam cele/
bꝛãtibus naſcebat᷑ oneroſioꝛ laſſitudo/

quoꝛũ dam illic fratrũ feruentium ſpiri-„

tu quib hoc negligentie genus baud le
niter diſpliceret · ad ſenioꝛes querela de⸗
lata · decretum eſt ab eis diutino tracta/
tu ⁊ cõſultatione ſollicita · vt vſq; ad ſo

lis oꝛtum quo iam ſine offenſione vel le⸗
ctio parari: vel opus manuũ poſſet aſſu⸗
mi. feſſis corpoꝛibo refectione ↄceſſa · inui

tati poſt hec religionis huius obſeruan
tia cũcti piter e ſuis ſtratis conſurgerẽt.
ac trib pſalmis ⁊ oꝛationib celebꝛatis.
ſᷣm modũ qui antiquitus in obſeruatio
ne tertie ſexte vel none trine confeſſionis
exemplo ſiatutus eſt·⁊ ſomno deĩceps fi
nem· ⁊ inicium operationi equali ſimul

mogeramie facerent. Qui typus licʒ ex

occaſione videat᷑ inuentus:⁊ recẽti me⸗

moꝛia ꝓ cauſa quã diximus ſtatutꝰ ap/

pareattamẽ illũ numeruʒ quẽ deſignat

beat dauid qu ãqᷓ; ſpiritaleʒ q habeat
intellectum · bm litteram manifeſtiſſime
ſu ꝓplet. Septies in die laudem dixi tibi
ſup iudicia iuſticię tuę. Mac eĩ adiecta

ſolennitate;: ſepties ſine dubio ſpiritales

bos conuentus in die facientes · ſepties

in ea laudes dño dicere compꝛobamur.

Deniq; cum hic idem typus de oꝛiẽte ꝓ
cedens hucuſq; fuerit vtiliſſime ꝓpaga⸗
tus · in nonnullis nunc vſq; ꝑ oꝛientem
antiquiſſimis mõaſterijs quę nequaq;
Vetuſtiſſimas regulas patrũ violari pa
tiuntur minime videtur admiſſus

9

po
naſon

c
fittoeh
feuertunt
nibilommn
dambeat
ſitumnckt
mareſeſtin
nuſch ſoliea
tur occaſi
ootetſin
testn⸗
hepunkist
glaictantch
tan Nlen
tabunonn
conumpati,
cäpuna
rüpaſpie
ſomniton
teo minm
gpcjnein
anstpib⸗
gere⸗niſſace
lucencoſth
lahnenienst
ſpisrhite
Profennenn
Ntüparatos
Ccontndin
tocumnarie
tneäinn
Ori
tatund
moꝛum
lurſolen
1

1ſen

Airin
mornmoſen
ndinemif
Mentihy
woqnot

notääns
dignasbon
samg/
erander
Digntions
uspicnit⸗
ditn⸗
wrätetiun
ſus inuin
uummdre
Ntofficjsin
wiit inbis
Gmnsdon

nanun de ,.

ſorblimco
mntinm ſpin⸗
mus bandle
squerela de⸗
nunotacta,
twſchadſo
mſoneWle
miwſan
erini
vuus obſnn
ipcelebuns,
nobſematio
econſeſſionis
ino dictpoſi
1 agnaiſinol
inpus lot
7 lciinne⸗
sſtumt'o⸗
gi igut

laen

mnceſmſin⸗
uendi
Pxai
twhini⸗
s ſ⸗ nis
mnobaniu.
tonit /
ſinegen
gonchtn
enunng
inoun h
niſns

QR doſ matutinas oꝛationes
a

omnũ reuerti nõ oporteat
ſo Ca. v.
c ratio cur ſtatuta ſit vel inuẽta
in bac ꝓuincia · nonnulli igno

Aius ſolennitatis

rãtes· expleſᷣ matutinalibo bymnis iterũ

reuertunt᷑ ad ſomnum · in illam cauſam
nihilominus incidentes ob qᷓ; cõpeſcen

dam hec a ſenioꝛib noſtris ſolẽnitas in

ſtituta eſt. Illa nanq; hoꝛa eam cõſum/

mare feſtinant · qua negligentioꝛib mi/
nuſq; ſollicitis rurſum doꝛmiẽdi redda

tur occaſio. Qð omnimodis fieri non
opoꝛtet ſicut in libello ſuꝑioꝛi deſccriben
tes egyptioꝝ ſynaxim pleniꝰ expoſuimꝰ.

ne purificationem noſtrã confeſſiõe ſup
plici et antelucanis oꝛationibo acquiſi/
tam · vel emergens quędam redundan
tia humoꝝ naturalin polluat · vel illuſio
coꝛrumpat inimici.vel certe intercedens

etiã puri ac ſimplicis ſomni refectio int/

rũpat ſpũs noſiri feruoꝛẽ.ac tepefactos
ſomni toꝛpoꝛe pꝑ totum diei ſpaciũ mer/⸗
tes deinceps ignauoſq; traducat.Qð
egiptij ne incurrant equidem cuʒ ſoleãt

certis tpib etiã ante galloꝝ cãtũ cõſur

gere · miſſa canonica celebꝛata vſq; ad
lucem poſt hec vigilias extendũt · vt eos
ſupueniens lux matutina iu hoc feruoꝛe

ſpuᷣs reꝑpiat conſtitutos·ac ꝑ totum diei

tpus feruentioꝛes ſollicitioꝛeſq; cuſtodi

at· paratos eos ſuſcipiens ad ↄflictu,ʒ
et contra diurnam diaboli colluctatiöz3z

nocturnarũ exercitio vigiliaruʒ ac ſpiri
tali meditatione firmatos

¶nihil ſita ſenioꝛibus immu

tatum de antiquo oꝛdine pſal⸗

moꝛzum cum matutinaſtatuere

turſolennitas. LCap̃.vi.

Llud q; noſſe debemꝰnichila
i ſenioꝛib noſiris qui banc ean

Eem matutinam ſolennitatem
addi debere cenſuerũt· de antiqua pſal/

moꝛum ↄſuetudine immutatũ.ſʒ eodeʒ

oꝛdine miſſam quo pꝛius in nocturnis
ↄuentib ppetno celebꝛatã · Etenĩ hym
nos quos in hacregione ad matutinaʒ

oꝛationum et pſalmoꝛum mod

excepere ſolennitatẽ in finenocturnarũ
vigiliarũ quas poſt galloꝝ cantum añ
auroꝛã finire ſolentſimiliter hodieq; de⸗/
cantant · id ẽ centeſimũ quadrageſimũ
octauũ pſalmum . cuius initiũ eſt· Lau/

date dñm de celis · ⁊ reliquos qui ſequũ/
tur:qnquageſimum vero pſalmũ ⁊ ſexa

geſimum ſcdᷣm ⁊ octogeſimum nonum
huic nouelle ſolennitati nouimus fuiſſe
deputatos.Deniq; p italiã hodieq; cõ/
ſummatis matutinalib hymnis quĩq̃/
geſimus pſalmus in vniũſis eccleſijs ca
nitur:qð nõ aliũde quam exinde tractũ
eſſe nõ dubito .

ei quiad diurnã oꝛationeʒ

anteqᷓʒ pꝛimus finiaturpſalmꝰ

nõ occurrerit oꝛatoꝛin introire
nõ liceat.in nocturnis aũt vſq;
ad finem ſecundi pſalmi venia⸗/
bilis moꝛa ſit. Capᷣ. vij.
S vxro qui in tertia ſexta vłno

i na puſq; pſalmus ceptꝰ finia

Q oꝛationẽ non occurrerit · vl
terius oꝛatoꝛiũ introirenõ audet · nec ſe⸗

metipᷣm admiſcere pſallentibj.ſʒ cõgre⸗
gationis miſſam ſtans ꝓ foꝛibo pſtolat᷑
donec egredientiba cunctis ſubmiſſa in

terram penite ntia negligẽtię ſuę vł tar/

ditatis im pꝑetret veniam · ſciẽs nequaq;
ſe poſſe deſidie ſuenoxaʒ aliter expiare ·

ſed ne in ea quidem que poſt tres hoꝛas

erit ſecutura ſolennitas admittendum ·

niſi ꝓ negligentia pñti confeſtim va bu
militate ſubnixius ſatiſfacere feſtinaue/
rit. In nocturnis vo conuenticulł vſq;
ad ſcᷣm pſalmũ pꝛebet᷑ tardãti dilatio ·

ita dumtaxat vt anteq; finito eodẽ pſal

mo fratres in oꝛatione ꝓcumbãt · ſemet/
ipᷣm ↄgregationi inſerereatq; admiſce/

re feſtinet eideʒ ꝓculdubio increpatiõi
ac penitentie quã pꝛediximꝰſubijciẽdus

ſi vltra preſtitutã dilationis hoꝛam vel
modicum tardauerit.
sne q
ſabbato celebꝛ luez tpi⸗
modum teneãt vel quo oꝛdine
celebꝛ entur. Cap̃ viij.

ne veſpa illuceſcẽte
elebꝛantur queʒ tꝑis

Aiber.III. de cononico diurnarmum

Ane vigilias quę ſingulis heb
doma dibus a vſſpera illuſcen
te ſabbato celebꝛanturidcirco
ſenioꝛes hyemali temꝑe quo noctes ſũt
longioꝛes vſq; ad quartũ galloꝛũ can⸗
tum ꝑ monaſteria moderant · vt poſt ex
cubias totius noctis reliquis duab fer
me hoꝛis reficiẽtes coꝛpoꝛa ſua · nequacq;
ꝑtotum diei ſpaciũ ſomni toꝛpoꝛe mar⸗
ceſcant · requie bꝛeuis huius tempoꝛis ꝓ
totius noctis refectione cõtenti.Quod
nos qͥʒ cum omni obſeruatione cuſtodi
re cõuenit · vt ſcʒ contenti ſomno qui no
bis poſt vigiliarü miſſam vſq; ad lucis
indulgetur aduẽtum id eſt vſq; ad ma
tutinos pſalmostotũ deinceps diem in

opere ac neceſſarijs ducamus officijs· ne

ſomnũ quem nocti ſubtraximus reſume
re ꝑ diem vigiliarũ laſſitudine ⁊ inani⸗
tate compulſi: non tam requiem coꝛpon
ſubtraxiſſe · quã quietis tẽpus ⁊ refectio/
nem nocturnam cõmutaſſe videamur.
Nullatenus enim poteſt fragil caro ita
totius noctis quiete fraudari vt per cõ/
ſequentẽ diem ſine doꝛmitatione mẽtis
animiq; toꝛpoꝛe inconcuſſam poſſit pua
re vigilãtiã · Quę impedietur ex hoc po
tius ꝙ; iuuabitur · niſi poſt vigiliarum
miſſam ſomni quantulumcũq; guſtaue
rit Et idcirco ſaltim vnius hoꝛę ſopoꝛ
quemadmodum diximus ante lucis ad
nẽetũ ſi fuerit impartitus· lucrabim om/
nes vigiliarum hoꝛas quas tota nocteĩ
oꝛatione conſumpſimus impartientes
naturę quod ſuum eſt nec babentes ne/
ceſſitatem reſumẽdi ꝑ diem quod nocti
ſubtraximus. Cotum enim carni huic
ꝓculdubio reddet. quiſquis ei nõ ratio
nabiliter partem ſubtrahere · ſed totum
temptauerit denegare ⁊ vt veriꝰ dixerĩi ·
nõ ſuperflua ſed neceſſaria voluerit am
putare Pꝛopter quod maioꝛe fenoꝛe ne
ceſſe eſt vigilias cõpenſari · ſi fuerit vſq;
ad lucem inconſiderata atq; irrationa/
bili nimietate ꝓtracte · Ideoq; eas trip⸗
iüititis diſtin gunt officijs vt laboꝛ hac di⸗
uer ſitate diuiſus delectatione quadam

defectionem ꝛpoꝛis releuet. NMam cnʒ
ſtantes antiphona tria cõcinuerint. hu
mi poſt hec vel ſedilibus humillimis in⸗
ſidentes tres pſalmos vno modulante
reſpondent. quitamen ſinguli a ſingu-
lis fratribo viciſſim ſuccedẽtiby ſibi pᷣbẽ/
tur· atq; his ſu b eadem quiete reſidenti
bus ternas adijeiunt lectiones. Itaq;
fit vt coꝛxoꝛeum minuentes laboꝛẽ vigi⸗
lias ſnas maiore intentione mentis exer
ceant =
Quareilluſcente die ſabbati
vigilie ſtatute ſint ⁊ quare ꝑ om
nem oꝛiẽtem abſolutio ieiunij
in die ſabbato pᷣſumatur.Caix.
ABGas a tem poꝛe pꝛedicationis
q appoſtolice quo religio ac fides
cchꝛiſtiana fundata eſt per vni⸗
uerſum oꝛienteʒ. idcirco ſtatutum eſt il⸗
luceſcẽte ſabbato debere celebꝛari · ꝙ do⸗
mio ⁊ ſaluatoꝛe noſtro ſexta ſabbati cru
cifixo · diſcipuli adhuc recẽti eius paſſio
ne perculſt pemuigiles tota nocte manſe/
runt· nullatenus quietis ſomnum ocuł
ſuis indulgẽtes. obꝛem exillo tem po⸗
re huic nocti deputata vigiliarum ſolẽ/
nitas vſq; in hodiernum diem per vni⸗
merſum oꝛientem ſimiliter obſeruatur.
Ideoq; ⁊ abſolutio ieiunij poſt vigilia/
rum laboꝛem · totidem apoſtolid viris in
die ſabbati ſtatuta · nõ immerito pꝛeſu
mitur ꝑ vniuerſas oꝛientis eccleſias· Im
illam quoq; eccleſiaſtes ſentẽtiã · quęli
cet habeat ⁊ alium miſticũ ſenſum·tamẽ
ab boc quoq; non abhoꝛret.quo vtriq;
Diei.i.hebdomadi parit᷑ ⁊ʒo gdoadi ean
dTem partem ſolennitatis unpartire pꝛe⸗
cipimurita dicentis. Da partem his ſe
ptem · quidem his octo. Non enim ad
cõmunionem feſtiuitatis iudaice abſo⸗
lutio iſta ieinnij reputanda eſt his pᷣler⸗-
