ra · ſagax interrogatio veſira pꝛeuenit. et

idcirco efficaciter eam ſenſibus veſtris
concipiendam eſſe non ambigo: quãdo

quidem inſtitutionem noſtram acumen
veſtri pꝛeceſſit ingenij. Sine laboꝛe eniʒ
cuiuſlibet queſtionis dilucidaturobſcu

ritas cum abſolutionẽ eius anticipans
inquiſitio qͥ ducenda eſt antecedit. Ita⸗

qq remedijs quidem illoꝛum quę ſupꝛa⸗

diximus vicioꝛum · non ſolum nihil offi
ciunt· verumetiam multum conſerũt hu
mana conſoꝛtia. Nam frequentia im⸗
patientie ſue crebꝛius patefacta:quan⸗
to magis aſſiduum ſuperatis doloꝛeʒ cõ
punctionis intulerinttanto velocioꝛem
laboꝛantibus conferunt ſanitatem. Ob
qð etiam in ſolitudineconſiſtentes · cuʒ
irritationum fomes atq; materia ab ho⸗
minibus non poſſit exurgere· tamẽ earũ⸗
dem incitamenta debemus etiam ex ĩidu

ſtria retractare: vt aduerſus ea iugi cogi

tationum colluctatione pugnantibo no
bis medela pꝛomptioꝛ conferatur. Con
tra foꝛnicationis vro ſpiritum · diuerſa
ratio et diſpareſt cauſa. Naʒ quemad-
modum coꝛponi vſus libidinis carniſq;
vicinitas· ita etiam menti memoꝛia eius
eſt penitus ſubtrahenda. Satis eniʒ per
nicioſum eſt adhuc infirmis egriſq; pe-
ctoꝛibus vel tenuiſſimã rcoꝛdationẽ hu

ius paſſionis admittere · ita vt nõnunqᷓ;

eis etiam ſub recoꝛdatione ſanctaruʒ fe-

minarum-vxlut ſub ſacre lectionis hiſto

ria noxie titillationis ſtimulus excitetur
Cuius cauſa ſenioꝛes noſtri huiuſcemo
di lectiones ſub pꝛeſentia iunioꝛum ſo⸗/
lent conſultiſſime pꝛeterire.Sane perfe⸗
ctiſſimis quibusq; et ſummo iã affectu

caſtimonie conſummatis · pꝛobationes

quibus examinare ſe valeant deeſſe non
poſſunt · quibus perfectiſſima coꝛdis ĩte
gritas incoꝛrupto ↄſcie iudicio cõpꝛobe
tur. Erit & ummatiſſimo viro ſimilis
bis quę ſupꝛadicta ſunt etiã ſuper hac
paſſione pꝛobatio ſui ·ſcʒ vt qͥ ſeradices

o

gno

ſcite

ran
tere
fin

one

jüct
t
nie

hune
ne
ſed
gus
deen
ſal
ſed
lats
ſeſin
atch
wil
aul
tulen
Hor
one
Goch

p
lot
loo⸗
ee

i
i⸗

e⸗
Diſo
keun⸗
ſno
nlo
ſß
ſenn
Ms
von
zi

niis
hec
ias

S

moꝛbi buius penitus iam extirpaſſe co/
gnouerit exploꝛande ſi volet gratia ca/
ſtitatis interdum etiam aliquam explo⸗
ratricem ſui imaginationẽ poſſit admit·

tere. Ceterum ab bis qui adhuc minus
firmi atq; perfecti ſunt · hanc examinati⸗

onẽ nullatenus ↄuenit vſurpari · vt con
iũctionẽ femineã: ⁊ palpationeʒ qd ãmo

do tenerã atq; mollẽ· coꝛde ꝑtractet · erit

eni eis magis noxia qꝙᷓ; ſalubꝛis. Q
experimentũ huin ſcemodi hominibpti

hac ratione ſuppetere · vbi et ĩ experimto
ipᷣm eſt qð vitatur · et in ipſa exploꝛatio/

ne diſcrimen. Qum ergo perfectiſſima

quis virtute fundatus· ad illecebꝛã blã
dientium cogitationum nullum mẽtis
aſſenſumenullam carnis cõmotioneʒ in
ſe depꝛehenderit excitari:certiſſima puri

tatis ſuę capiet documẽta· ita vtad hac
atq; incoꝛruptionis bonũ · nõ ſolũ mete

poſſideat · h̊ etiã ſi coꝛꝑalẽ femĩe attactũ
cauſa cuiuſcunq; vt ſolet neceſſitat at⸗

tulerit: penitus ſenſũ paſſionis ignoꝛet ·

Hoc abbas iohannes cũ hoꝛe none refe
ctionẽ imminere ſenſiſſet.collationẽ fine
conclulit.

Explicit collatio abbatis iohã/
nis de fine cenobite ⁊ heremite
Incipiunt capitula collatiõis
abbatis pynurij de penitetie fi
ne et latiſfactionis indicio·
Lap.i.
Eabbatis pynufij humilitate
et eiuſdem latebꝛa.
ij De aduẽtu noſtro ad abbatẽ py
nufium,.
iij Interrogatio de penitentie fine
ecttt ſatiſtactionis indicio ·
iij Reſponſio de humilitate interro
Qationis noſtre.
vy De modo penitentie indulgen
L tie documento.
vi Interrogatio an r̃miniſcẽda ſint
ppto coꝛdis compũctiõe pctã.
vhj Belſponſio quouſq; anterioꝛum

ackuũ recordatio ſit habẽda

viij De diuerſis pnie fructibus.
ix NM vtilis ſit pſectus obliuio pec⸗

cati et ꝙ fla gicioꝛuʒ recoꝛdatio

x De ſatiſfactiõis ĩdicio et obliui

vunne pꝛeteritoꝛũ criminn.
xi In quo temꝑaliter ſit agenda pe
nitudo et in quo finem habere

Erxpliciũt ca pitula. Incipit col⸗
latio habita cum abbate pynu⸗/
io de penitẽtie fine et ſatiſſacti

onis indicio.

De bbatis pynufij humilita/
te et eiuſdem latebꝛa. Cap̃.i.

. gggcc ſingulan viri ab
pb5½ boatis pynuſij de fi⸗
H nee peniten tie pꝛece.
pta dicturus· ma⸗
gnã materie parteʒ

mihi videoꝛ amputare ſi bumilitatj eiꝰ

laudem · quã in quarto inſtitutionum li
bro · qui eſt ſuper inſutuendis renunciã
tibus titulatus · bꝛeui ſermone perſtrinx⸗

eram lectoꝛis faſtidio conſulens · hic ſilẽ

tio pꝛetermittam · cum pꝛeſertim multi il

lius opuſculi noticiam nõ habentes in
hanc poſſint incurrere lectionẽ et omis

dictoꝛuʒ vacillet auctoꝛitas · ſi dicentis
meritum ſu btrahatur. Hic ſiquideʒ cũ
haud longea panephiſi egyptia vt ülic
dictum eſt ciuitate · abbas et pꝛeſbiter in
genti cenobio pꝛeſideret·tantum q; eum
in omni illa pꝛonincia virtutum ſuaruʒ
atq; ſignoꝛum gloꝛia ſublima ſſet · vt ſi⸗
bi iam videretur retributione laudis
humane laboꝛum ſuoꝛum recepiſſe mer⸗/
cedem · timẽs ne ſibi ſpecialiter inuiſa xo
pularis fauoꝛis inanitas:fructum pꝛe/
mij vacuaret eterni: occulte monaſteri-
um ſuum fugiens:ad intima thabennẽ⸗
ſium monachoꝛum ſecreta contendit

Collatio xx Abbatis Pynufij

vbi non heremi ſolitudinem· nõ ſingula
ris vite vbertatemquã etiam im pꝑerfecti
quiq; laboꝛeʒ obedientie in cenobijs nõ
ferentes · ſuperba nõnũq; pꝛeſumptione
ſectantur ·ſed celeberrimo pꝛeelegit mo⸗

naſterio ſubiugari · Abi tamen ne vllo
habitus ſui pꝛoderetur indicio indutuſ

Vſte ſeculari · multis vt illic moꝛis eſt di
ebus lachrymãs pꝛo foꝛibus excu bauit ·
atq; ad omniũ genua pꝛouolutus ·poſt

eoꝛũ diuturna faſtidia quiad exploꝛan⸗

dum eius deſiderium in vltima eum iaʒ

etate velut panis egeſtate cõpulſum· nõ
ſincere illius pꝛopoſiti ſanctitatem expe/

tiſſe dicebant · tandem vt ſuſciperet᷑ ob⸗

tinuit. Abi adoleſcenti cuidam fratri

hoꝛtum ſuſceperat excolendũ:ĩ admini
culum deputatus cum nõ ſolum omia
quęidem pꝛepoſitus imperaſſet · vel quę
iniuncti operis cura poſcebat:cum ami⸗
ratione taʒ ſancte bumilitatis impleret ·
vrum etiã quedam neceſſaria opera· ꝗᷓ
pꝛopter hoꝛroꝛeʒ ſui a ceteris vitabant ·
ita furtiuo per noctem laboꝛe perſiceret ·

vt diluculo omnis illa congregatio taʒ

vtilium operum admirãs ignoꝛaret au⸗
ctoꝛem. Cunq; ita triennium ferme illic
gaudens deſideratis tam iniurioſe ſbie/
ctiõis laboꝛibus exegiſſetaccidit vt qui⸗
dam frater eidem cognitus exillis vnde
ille diſceſſerat egypti partibus adueni⸗
ret. Qui cum indumentoꝛum eius atq;
officij vilitate pꝛomptiſſime agnitionis
facilitatem diu heſitãs cohiberet · poſt ex
ploꝛationẽ manifeſtiſſimã ad eiꝰ genua
pꝛouolutus · pꝛimũ ſtupoꝛem fratribus
cũctis · de hinc pꝛodito etiã nomine · qd
apud illos quoq; pꝛecipue ſanctitatᷣ fa⸗
ma vulgaueratetiã doloꝛem com pucti⸗
onis incuſſit · ꝙ ſcilicettanti meriti ac ſa⸗
cerdotij virumtam iniurioſis operibus
deputaſſent. Sed poſtqᷓ; flẽs vbertim·⁊
diabolice inuidie quaſi grauem pꝛoditi⸗/
onis ſue imputans caſuʒ · ad monaſteri
um ſuum honoꝛifica fratrũ cuſtodia am
biente perductus eſt· exiguo illic tempoꝛe
demoꝛatus rurſus offenſus eſt ipſis ho

noꝛis ſui ac pꝛimatus obſeqijs: ac furtiz
aſcendens nauem ad paleſiinã ſyrie pꝛo
uinciam tranſmeanit · vbi velut incipiẽs

atq; nouicius in illo in quo nos degeba
mus monaſterij receptꝰ habitaculo · in
noſtra cellula ab abbate pꝛeceptus ẽ cõ/
manere. Sed neillic quidem diu virtu⸗

tes eius ac merita latere potuerũt. Naʒ

ſili ꝓditione detectus·atʒ ad monaſteri
um ſuum cum ingenti honoꝛificentia ac

laude reuocatustandem qð erat eſſe cõ

pulſus eſt. .
Deaduentu noſtro ad abbatẽ

pynufium. LCLap. ij.
AIinmi itur poſtnõ longetrm⸗
c pus nos quoq; egyptuʒ petere

ſancte inſtitutionis deſideriuʒ
cõpuliſſet· ſummo euʒ affectu ac deſide
rio ꝑquirẽtes tanta eius ſumus gr̃a atʒ
hüanitate ſuſcepti· vt nos tãq; pᷣſtinos
ſincellitas etiã cellule ſue quã in extrema
hoꝛti parte cõſtruxerat honoꝛaret hoſpi
tio · Abi cũ ſat ardua atʒ pcelſa· cnidã
fratri monaſterij regulã ſubeũti:coꝛã oĩ
bus in ſynaxi fratribo pꝛecepta tradidiſ-

ſet ˖ ꝗᷓ in q̃rto vt pꝛediximus ĩſtitutionũ

libꝛo q;ta potui bꝛeuitate cõplexus ſuʒ
tã incõpꝛehenſibilia nobis taq; mirifica
Vere abrenũciatiõis culmĩa videbãtur
vt nullomodo illuc hũilitatẽ noſtrã cre⸗
deremus poſſe conſcendere. Igit᷑ deſpe⸗
ratione deiecti · et ipᷣo etiã vultu intimaʒ
cogitationũ amaritudinẽ non celantes·
ad beatũ ſenẽ ſatis anxia mente recurri⸗
mus.Cui ꝓtinus cauſam tante meſtitu
dinis inquiyenti · abbas germanus gra⸗
uiter ingemiſcens ita reſpondit.
Interrogatio ð penitentie fine
etſatiſfactiõis indicio.Capᷣ.iij.
Ermanus.Quanto magni
ficentioꝛ atq; ſublimioꝛ incog⸗
nitenobis bᷣmo doctrine · iter ar
duũ pꝛecelſiſſime renunciationis aperu/
it· ⁊ qſi remota ocłoꝝ nroꝝ caligine ↄdi
tum celo culmen eius oſtendittãto ma.
ioꝛe deſperationis mole depᷣmimur. Im
menſitatem ſiq dem eius cuʒ exiguitate

nol
ctia

Fri
igne
ſece

ſenn

ſen

fimi

Aln

n
nann
Cnne
umd.
daft

ſe⸗

n

nogt
cune

gu

gnoꝛ
tutep
topte

ino

onin
fror
ſen
e⸗
nanen

d

o
teſt
bꝛe
cel
hte
Pan

ts
lit⸗

4

ul

;
es
w
ſin
6

10
o
na
n4⸗
Sn

tatt

ſentimuns. Nam ponderibus nimie de⸗
ſperationis oppꝛeſſi · quodãmodo dein
fimis ad inferioꝛa ꝓlabim̃ · Anũ ꝓinde
ac ſingulare pꝛeſidium medelã nr̃is põt
conferre vulneribo · vt de fine penitẽtie et
maxime de ſatiſfactiõis indicio aliq̃ diſ
camus· vt certi de remiſſione pꝛecedenti
um delictoꝛũ · poſſimus etiã ad conſcẽdẽ
da faſtigia pꝛedicte ꝑerfectiõis aĩari.
Reſponſio de humilitate inter⸗

rogationis noſtre. Lapᷣ.iii.
ynufius.Delectoꝛ quidẽ ad
2„ modum copioſis hũilitatis ve

ſtre fructiby · qs etiam cellule illi
us quondã habitatione ſuſceptus nõ ĩ⸗
curioſa eſtimatiõe perſpexi · valdeq; con

gaudeo quia id qð a nobis oĩm chriſti⸗

anoꝛũ infimis ſola foꝛſitan verboꝝ liber⸗

tate pꝛecipit · tanta admiratione ſuſcipi
tis · vt cum ea ſi nõ falloꝛ haud ſegnius
qꝙ́ᷓ;a nobis dicta ſunt impleatis:cũq; ſic

memini laboꝛe oꝑis vri pene dictoꝝ no
ſtroꝝ exequet᷑ induſtria ·ita meritum ve
ſtre virtutis occulitis tam qᷓ; ſi nulla ad
vos eoꝝ quęquotidie exercetis aura p⸗
uenerit. Sed quia idipᷣm ſumma laude

digniſſimũ eſt · q velut adhucrudes in

cognita vobis eſſeiſta ſanctoꝝ inſtituta
teſtamini .id qð a nob ſedulo poſtulatis
bꝛeuiter vt poſſumus cõplectemur. Ne
ceſſe eſt enĩ vt vltra poſſibilitatẽ noſtraʒ
atq; virtutẽ · antiꝗᷓ familiaritatis veſtre
pareamus imperio. Itaq; de penitentie
exhoꝛtatione vel merito multi nõ ſolũ di

ctis verũetiã ſcriptis plurima vulgaue/
rüt · mõſtrantes quãta eius vtilitas · qᷓn/
ta virtus quãtaq; ſit gra.ita vt deo pꝛe
terit facinoꝛibus offenſo · tamq; iuſtiſſi.

mã penã ꝓ tantis criminibus inferenti-

ſi dici ſas eſt quodãmodo obſiſtat.⁊ q̃ſi
inniti vt ita dixerim dexterã ſuſpedat vl
toris· Nerum hec omnia vobis · xel p ſa

De ſine pnie et ſatiſfactõis indicio

viriũ nr̃aꝝ metiẽtes ⁊ nimiã abiectionẽ
ignauie noſtre· cũ infinita virtutis oſten
ſe celſitudine conferẽtes; paꝛuitatẽ nr̃aʒ
nsõ ſolum ad illa nõ poſſe proficere · werũ
etiã ab eo qð eſt deterius deficere poſſe

pientia ſupernaturali · vel pꝛo indefeſſo

ſacrarũ ſtudio literarũ ita cognita eẽ nõ

ambigo vt de his pꝛima plãtatio veſire

cõuerſationis inoleuerit. Deniq; nõ de

penitẽtie qualitate· ſed deeius fineac ſa/

tiſfactiõis ĩdicio ſolliciti ·id qð ab aliss
pꝛetermiſſum eſt ſagaciſſima interrogati
one diſquiritis. Quapꝛopter om̃i bꝛeui
tate atq; cõpendio ꝓpoſitiõis veſire deſi
derio ſatiffacere nitimiur.
Demodo penitentie ⁊ indulgẽ

tie documento. LCap. v.

Enitẽtie plena ⁊ pfecta diffini⸗
tio eſt · vt peccata ꝓ quibo peni⸗
tugdineʒ gerimus vel quibo nr̃a

conſciẽtia remoꝛdet᷑ · neq̃q; vlterius ad
mittamus. Indiciũ vo ſatiſfactiõis ⁊ ĩ
dulgẽtie eſt · affectus quo q; eorũ denfis
coꝛdibe expuliſſe Nouerit enĩ vnnſquiſ
q nec dũ ſe peccatis pꝛiſtinis abſolutũ.
qGOdin ſibi ſatiſfactiõi ⁊ gemitibꝛ incubã
ti · vel illoꝝ ꝗᷓ egit vel ſimiliũ criminũ an/

te oculos imago pꝛeluſerit · eoꝛũqʒ nõ di
cã oblectatio · ̊ vel recoꝛdatio infeſtane/

rit mẽtis archana. Itaq; tũc ſeis qͥ ꝓ ſa

tiſfactione puigilat a criminib abſolu

tũ ac de pꝛeteriſᷣ admiſſis veniã ꝑcepiſſe

ↄgnoſcat · cũ neq qᷓ; coꝛ ſuũ eoꝛũdẽ vicio
rũ illecebꝛis ſenſerit vel imaginatiõe per
ſtrĩgi. Quãobꝛẽ veriſſimus qͥdã exami/
natoꝛ pnie.⁊ iudex indulgẽtie in ↄſcĩa re

ſiget nja · qͥ abſolutionẽ reat nr̃i añ co⸗

gnitiõis iudicij diẽ adbuc nob in hac

carne cõmoꝛãtibo detegit · 2 finẽ ſatiffa⸗

ctiõis ac remiſſiõis gtiã pandit.Et vt q̊

eagdem quę dicta ſunt ſignificantius ezx
pꝛimãtur · tum demũ pꝛeterita nobis vi
cioꝛum contagia remiſſa credẽda ſunt ·

cum fu erint d coꝛde noſiro pꝛeſentium

voluptatũ deſideria parit᷑ paſſionesq;
TLepulſe. RS

–

Interrogatio an reminiſcenda

ſint pꝛo coꝛdis compunctione
peccata. Cap̃. vi.

Ermanus. Et vnde nob gi⸗
grni poterit hu miliationis illa
ſancta ſalutarisq; cõpunctio-

Collatio xX Abbatis

quę ex perſona penitentis ita deſcribit.

pct m̃ meũ cognitũ tibi feci: et iniuſtitiã

meã nõ operui · dixi pꝛonũciabo aduſuʒ

me iiuſticiã meã dñno · vt illð qͥʒ qð ſeqͥr᷑
efficacit᷑ dicere meream:⁊ tu remiſiſtiĩpi
etatẽ coꝛdis mei:vłquẽadmodũ in oroe
ꝓſtrati:noſmetipos ad cõfeſſionis lacry
mas valebimus excitare per quas deli⸗
ctoꝝ veniaʒ cõſeqͥ mereamur · ſm illud.
laua bo per ſingulas noctes lectũ meuʒ·
lachrymis meis ſtratuʒ meum rigabo · ſi
peccatoꝛum noſtroꝛum memoꝛiã de no/
ſtris coꝛdibus extrudamus.Quã iube⸗/
mur econtrario tenaciter cuſtodire dicẽ

te domino. Etiniquitatü tuarum nõ re
coꝛdaboꝛ· tu vero memento. Ob quã reʒ

nõ ſolum operans· verumetiaʒ oꝛãs ad
peccatoꝛum meoꝛũ recoꝛdationẽ mentẽ

meam de induſtria reuocare contendo-

vt ad humilitatem verã ⁊ contritionem
coꝛdis efficacius inclinatusaudeaʒ di
cerecum ꝓpheta. Nide humilitatẽ meã
et laboꝛẽ meñ/et dimitte om̃ia pctã mea.
Reſponſio quouſq; anterioꝛũ
actuũ recoꝛdatio ſu habenda.
* Lap. vij.

ynufius Interrogatio vrf̃fa

vy3lætiam ſupꝛa dictum eſt non de
Peenitentie qualitate· ſed de eiuſ
fine pꝛopoſita eſt·et de ſatiſfactionis in/
dicio · ad quã cõgrue vt arbitroꝛ conſe⸗
quenterq; reſponſum eſt · Ceteruʒ hqð
e peccatoꝛũ recoꝛdatõe dixiſtis · vtile ſa
tis ac neceſſariũ eſt · ſed adhuc agentib⸗
penitentiam · vt cum iugi pectoꝛis ſui cõ/
tuſione pꝛoclamẽt. Quoniã iniquitatẽ
ego cognoſco ·et peccatũ meũ ↄtra meẽ
ſemper. Illd et adijciãt. Et cogitabo p
pctõ meo. Dũ er go agimus penitentia·
⁊adhuc vicioſoꝝ actuũ rcoꝛdatõemoꝛ
Temur.neceſſariũ eſt vt ignẽ conſcĩe nf̃e
oboꝛtus exconfeſſione culpe lachrym aꝝu
im ber extinguat. Cuʒ wero cuiq; in hac
hũilitate coꝛdis ⁊ ſpũs ↄtritione defiro ·
atq; in laboꝛe ⁊ gemitu perdurãti · hoꝛũ
recoꝛdatio fuerit conſopita· et cõſcie ſpi⸗/
na de medullis anime gratia dei miſerã

tis euulſa · certů eſt eñ ad ſatiffactiõis fi,

nem atq; indulgẽtie merita perueniſſe.
et ab vniuerſoꝛũ criminũ labe purgatũ.
Id quã tamen obliuionẽnõ alias pue⸗
nitur · niſi per obliterationẽ viciox atq;
actuũ pꝛiſtinoꝝ·et perfectã coꝛdis atq; ĩ
tegrã puritatẽ · quã ſine dubio nullꝰ eo/
rum qui per ignauiã ſiuecontemptũ vi
cia ſua purgareneglexerit aſſequer· ni⸗
ſi qui gemitus atq; ſuſpiria meſta iugi⸗
tate continnãs omnẽ ſoꝛdiũ pꝛiſtinaruʒ
excoxerit labem · et virtute animi atz ope
re ꝓclamaueritad deũ. Delictü meũ co/
gnituʒ tibi feci iniuſticiam meam non
operui.Et fuerüt mihi lachryme mee
panes die ac nocte · vt conſequent mere
atur audire. Quieſcat voxtua a ploꝛa
tu · ⁊ oculi tui a lachrymis:quia eſt mer
ces oꝑis tui ait dñs. Illð quoq; ſimilir
ad eũ voce dñi dirigat · deleni vt nubẽĩ
iqtates tuas ·et q̃ſi nebulã peccata tua.
Et iterũ.Ego ſuʒ qui deleo iniquitates
tuas ꝓpterme⁊ pctõꝝ tuoꝝ iã nõ recoꝛ
dalvꝛ. et ita funiculis pctõꝝ ſuoꝝ qͥᷣb
vnuſqsq; ↄſtringit᷑ abſolutus: dño cũ
omi grarũactiõe cãtabit. Dirupiſti vin
cula mea tibi ſacrificabo hoſtiã laudis.

De diuerſis penitentie fructi⸗

bus· LCLaß. viij.
Oſt illam nãq; generalem bap
p tiſmi gratiã · et illud pꝛecioſiſſi⸗

mũ martirij donũ qð ſãguinis

ablutione conquiritur · multi ſunt peni
tentie fructus·per quos ad expiationem
criminũ peruenitur. Mon enĩ tantũ ſim
plici illo pñie noĩe ſalus eterna repꝛomit
titur · de qᷓ btũs apłs petrus. Penitemĩ
inqt ⁊ ↄutimini vt deleantur pctã vr̃a
Et iohãnes baptiſta vel ipᷣe dñs. Peni
tentiam agite appꝛopinquabit enim reg
num celoꝛum. Sed etiam percharitaſ
affectum peccatoꝛum moles obrnitur ·
charitas enim operit multitu dinẽ pctõ/
rum. Similiter etiã per elemoſynarũ fru
ctũ vulneribus noſtris medela pᷣſtat᷑ · qꝛ

ſicut aquaextinguit ignem· ita elemoſy⸗

—212

ue
mar
tio
lust
ſoſt
oſu
ſuſas

oren
dns
nüc
di
nſne
tat
tates
ficne
ſañſ.
um
tldbe
(atan
pen
lum
mei
nefae
ſoie
wuntte
ſat
Wi
Clns
Mnin
ndr
ſeſeee
ii
In
tero
eüo
bit
ſeca
ſen⸗
ni
pune
Get
dicn
itp
mi

/

p
ͦ
inis
w
nen
iſn
ni
mi
n

na extinguit peccatum. Ita ⁊ perlachry

marum pꝛofuſionem conquiritur ablu

tio peccatoꝛum · Lauabo enim per ſingu

las noctes lectum meum lachrymis me

is ſtratum meñ rigabo. Deniq; oſtendit
eas ſubiungens non inaniter fuiſſe pꝛo⸗

fuſas. Diſcedite inquiẽs a me omnes q

operamini iniquitatẽ ·quoniã exaudinit

dns vocẽ fletus mei. Necnon per crimi⸗/
nũ confeſſionẽeoꝝ abolitio conceditur.
Dixi en ait pꝛonũcia bo aduerſuʒ me in

iuſiiciam meã dño:et tu remiſiſti impie
tatẽ coꝛdis mei.Et iterũ. Narra tu iniqͥ
tates tuas pᷣmus vt iuſtificeris. Per af

flictionẽ quoq; coꝛdis ⁊ coꝛxoꝛis admiſ

ſoꝛũ ſcelerũ remiſſio ſimiliter obtinetur.

Nam vide inquit humilitatem meam

et laborem meum . et dimitte omnia pec

cata mea · Pꝛecipueq; per emen datioæ⸗
nem moꝛum. Mam auferte inquit ma⸗
lum cogitationum veſtrarũ ab oculis

meis · quieſcite agere peruerſe · diſcite be⸗
nefacere · ꝗᷓrite iudiciũ:ſubuenite oppꝛeſ⸗

ſo· iudicate pupillo· defendite viduã· et
Venite ⁊ arguite me dic dñs Et ſi fuerint
peccata veſtra vt coccinũ · velut nix deal
babũütur et ſi fuerint rubꝛa quaſi vermi ⸗

culus: velut lana alba erũt. Interdũ eti
am interceſſione ſanctoꝝ im petratur ve⸗
nia delictoꝝ · qui eni ſcit fratrẽ ſuũ pecca

re peccatũ nõ ad moꝛtẽ · petat ⁊ dabit ei

vitã deus peccãti nõ ad moꝛtẽ. Et iteꝝ.
Infirmatur qs ex vobis ·inducat pᷣſbi/
teros eccleſie ⁊ oꝛent ſuper eũ. vngentes

eũ oleo in noĩe dñi · et oꝛatio fidei ſalua,

bit infirmũ · et alleuabit eum dñs · et ſi in
peccatis ſit dimittentur ei · Nõnũqᷓ; mi

ſericoꝛdie ac fidei merito labes excoquir
vicioꝝ · m illud · Der miſcdiam ⁊ fideʒ

purgatur peccata · Oer cõũſionẽ plerũ-
q; et ſalutẽ eoꝝ qui noſtris monitis acpᷣ

dicatione ſaluãtur:qm̃ qui cõuerti fece-.
rit peccatoꝛẽ ab erroꝛe vie ſue ſaluatani

mãa eius a moꝛte · ⁊ operit multitudinem

peccatoꝛũ. Per indulgentiã nihilomi⸗
nus ⁊ remiſſionẽ noſtrãad indulgentia

noſtroꝝ facinoꝝ pernenit · Si ei dimiſe

Ge fine pnie et ſatiſfactõis indicio

ritis hominibus peccata eoꝝ dimittet et
vobis pater veſter celeſtis delicta vra.

Videtis ergo quantos miſcdie aditus

patefecerit clemẽtia ſaluatoꝛis· vt nemo
ſalutem cupies deſperatione frangatur
cum videat ſetantis ad vitam remedijg

inuitari. Si eniʒ pꝛo infirmitate carnig

afflictione ieiunioꝛuʒ abolere te peccata

non poſſecauſaris · nec potes dicere · ge⸗

nua mea infirmata ſunt a ieiunio:⁊ caro

mea immntata eſt pꝛopter oleuʒ: quia ci
nerem tanqᷓ; panem manducabam · ⁊1 pp
tum meum cum fletu miſcebam:elemoſi

narum ea redime largitate. Indigentiſſi

nõ habes qð impartias · licet nu llum ab
hoc opere neceſſitas inopie ac pauꝑtatis

excludat: quãdoquidem ⁊ illius vidue

duo tantũ era ingentibus diuitum mu

neribus pꝛeferanturet pꝛo calice aꝗᷓ fri

gide mercedem ſe redditurunʒ dñs repꝛo

mittat · certe abſq; illis moꝛũ poterꝭ emẽé⸗

datione purgari.O ſi perfectionem vir

tutum extinctione vicioꝛum omniũ non

potes adipiſci :ſollicitudinẽ piã erga vti

litatem aliene ſalutis impende. Si autẽ

te idoneum huic miniſterio non eſſe con

quereris· operire peccata poteris charita
tis affectu. In hoc quoq; ſi te fragileʒ fe

cerit quelibet mentis ignauia· oꝛatione

ſaltem atq; interceſſione ſanctoꝛũ reme/
dia vulneriby tuis humilitatis affectu
ſubmiſſus imploꝛa. Poſtremo quis eſt
qui nõ poſſit ſuꝑpliciter dicere. Pctm̃

meũñ cognitum tibi feci · et tiuſticiãõ meã

nõ operni.vt per hanc confeſſioneʒ etiã
illud confidenter ſubiungere mereat᷑ Et
tu remiſiſti impietatem coꝛdis mei. ſi
verecundia retra hente reu elare ea coꝛaʒx
hominibus erubeſcis · illi quem laterenõ

poſſunt confiteri ea iugi ſupplicatiõe ñ

deſinas ac dicere. Iniqtatem meaʒ ego
ↄgnoſco · et peccatum meũ contra me eſt
ſem per · tibi ſoli peccaui:⁊ malum coꝛaʒ
te feci · qui et abſq; vllius verecũdie pub
licatiõe curare ⁊ ſine ĩ ꝓperio pctã dona

re ↄſueuit.Doſt iſtud quoq; tam pꝛom

ptum certumq; ſu bſidinʒ aliud quoq;

adhuc facilius largita eſt nobis diuina
dignatio.ipᷣam q; remedij opem noſtro
cõmiſit arbitrio: vt indulgentiã noſtro/
rñ ſcelerum pꝛo noſtro pꝛeſumamꝰ affe/⸗
ctu.dicẽtes ei. Dimitte nobis debita no
ſtia· ſicut ⁊ n. d.debi.noſtris. Quiſquis
igitur ad indulgentiã ſuoꝛum criminũ
eſiderat peruenire ·iſtis ſemetipᷣm apta
re ſtudeat inſtrumẽtis· nec obdurati coꝛ
dis peruicacia a remedio ſalutan fontẽ
tãte pietatis auertat.quia etiã ſi hec oĩa
fecerimus ·nõ erunt idonea ad expiatio
nem ſcelerũ noſtroꝛũ · niſi ea bonitas dñi
clementia q; deleuerit.Qui cuʒ religioſi
conatus obequia ſupplici mẽte a nobis
oblata perſpexeritexiguos pamosq; co
natus ĩmenſa liberalitate pꝛoſequit᷑ di⸗
cens. Ego ſum ego ſum qui deleo iniq/
tes tuas ꝓpter me·⁊ ꝑeccatoꝝ tuoꝝ iam
nõ recoꝛdaboꝛ.Ad hunc ergo quẽ pꝛedi/
ximus ſtatum quiſq; conſcenderit · ſatiſ-
factionis gratiã quotidianis ieiunijs et
moꝛtificatõe coꝛdis ⁊ coꝛpoꝛis aſſequit·
q; ſcriptũ ẽ Sine ſãguinis effuſiõe ñ fit
remiſſio · M imerito Caro eĩ ſanguis

regnũ dei poſſidere ñ pñt.Et ideo quiſ.

quis ab huius ſanguinis effuſione gla⸗
diñ ſpus qð eſt verbũ dei voluerit inbi⸗/
bere · abſq; dubio illa hieremie pꝛophete
maledictione plectetur NMam maledictꝰ
inquit qui pꝛohibet gladium ſuũ a ſan/
guine. Hic namq; eſt gladius qui illuʒ
noxiũ ſanguinẽ quo aĩatur materia pec
catoꝛum ſalubꝛiter fundens· quicquid
repperit in membꝛis anime noſtre carna⸗
le terrenũ ve concretũ ·reſecat ⁊ abſcidit
ac moꝛtificatos vicijs viuere do ⁊ ſpi⸗
ritalibus facit vigere virtutiby· et ita iaʒ
nõ recoꝛdatione veteris admiſſi · ſ ſpe fu
turoꝛum gaudioꝛũ flere incipiet · nec taʒ
xe pꝛeteritis malis ꝙᷓ de futuris ſeu ven
turis cogitans bonis· nõ ex peccatoꝝ me
roꝛe lachrymas· ſed ex eterne illiꝰ leticie
alacritate pꝛofundit atʒ obliuiſcens ea
gquę poſterioꝛa ſunt ·id ẽ carnalia vicia ·
ad ea que ĩ ante ſunt extẽditurhocẽſpi⸗
ritalia dona atq; virtutes.

Collatio xx Albbatis

.

ð

Q vtilis ſi hꝛofectus obliuſo
peccati et ꝙf lagicioꝛũ recoꝛda⸗

tio ſit vitäda. Cap̃. ir.
Eterũ qð pauloante diiiſti · te
c ettiam de induſtria pꝛeteritoꝛuʒ

Ppeccatoꝛum memoꝛiã retracta⸗
re · hoc fieri nõ opoꝛtet·quinimo etiã ſi vi
olenter irrepſerit pꝛotinus extrudatur.
Multum namq; retrahit mentẽa contẽ
plationis puritate eius pꝛecipue qᷣ in ſo
litudine cõmoꝛaturimplicãs eam ſoꝛdi
bus mundi huius ⁊ pꝛeuocans fetoꝛe vi
cioꝛum. Dum eni recolis ea que ſᷣm pã⸗
cipem ſeculi huius ſiue per ignoꝛantiaʒ
ſiue per laſciuiam cõmiſiſti · vt concedaʒ
tibi quod in hac cogitatione poſito oble
ctatio nulla ſubrepat · certe antique pu-
tredinis vel ſola contagio neceſſe eſi vt
retro mentem fetoꝛe coꝛrũpat · et ſpirita⸗
lem virtutuʒ fragrantiã· id eſt· ſuauita
tem boni odoꝛis excludat.Cum ergo p/⸗
teritoꝛum memoꝛia vicioꝛuʒ pulſauerit
ſenſum · ita ab ea reſiliendum eſt ſicut re
fugit vir honeſtus et grauis ſi impudice
ac pꝛocacis femine in publico aut collo⸗
quijs aut amplexibappetatur. Qui vti
qᷓ; niſi ſe a contactu eius feſtinus abſtra
xerit.et vel bꝛeuiſſimã moꝛam inhoneſte
cõfabulationis admiſeritetiam ſi cõſen
ſum ipudende reſpuat voluntatis · infa
mie tamen ac repꝛehenſionis notam cũ⸗
ctoꝛum pꝛetereuntiũ iudicio nõ euadit.
Ita igit᷑ etiã nos oꝑtet cuʒ fuerimus in
buiuſmodi cogitationes peſtifera recoꝛ
datione deducti · raptim ab earum con
templatione diſcedere · et implere illud
quod a ſalomone pꝛecipitur.ſed exili in
quitnoli demoꝛari in loco eius:neq; in/
tendas oculum tuũ in eam ne videntes
nos angeli immũdis ac turpib cogita
onibus inuolutos · nõ poſſint denobis
pꝛetereũtes dicere. Benedictio domini
ſuper vos · benediximꝰ vobᷣ in noĩe domi
ni. Impoſſibile nam q; eſt mentem bonis
cogitationibus immoꝛari cum pncipa/
le coꝛdis ad turpes atq; terrenos intui⸗
tus fuerit duolutum. Aera eſt eniz illa

envi
nonic
infen

Nyi

feyni
onib
dablle
guchta
Mebenm
Momd
Nn
lone

ache
ſimus
lati
ceda
lerias
mina.
wpbie
brii
oli
inen
ſhunl
nſue
ſunn
utb

jub
ſdi
wey⸗
ndi
nt
oble
,
an
ritu⸗
unnit
npoc
ſwait
utn
1
ſ
len
nn
ch,
t.
nsn
T
rio
g
ns

64

dbis
ini
vni
nis
ipo⸗
tui⸗
il⸗

De fine pnie etſatiſfactiõis indicio

ſalomõis ſnĩa · ocli tui cũ viderĩt alienãõ⸗

os tuũ tũc loquet᷑ pꝛaua · ⁊ iaceb tãq; ĩ
coꝛde mar-⁊ ſicut gubernatoꝛ in magna
tem peſtate · dices aũt percuſſerũt me· ſed
nõ dolui · et deluſerũt me ego aũt neſciui

Derelictis ergo nõ ſolum turpibo ſ etii

terrenis cogitationibo vniuerlſis · erigen⸗
da eſt ſemper ad celeſtia noſtre mẽtis in/
tentio· m ſaluatoꝛis noſtri ſententiam.
Abi eĩ ego ſuʒ ĩqtillic ⁊ miſter meꝰerit ·
Solet enĩ frequẽter accidere· vt dum vl
ſuos vel alioꝝ lapſus/imperitoꝝ qͥſpiã
miſerantis retractat affectuipᷣe etiam ſe̊ᷣ
tiliſſimi teli voluptuario perſtringatur
aſſenſu ·et initiũ ſub ſpecie pietatis exoꝛ.
tũ· obſceno acnoxio fine cõcludat. Sũt
enĩ vie quę vident᷑ apud homine ſ recte ·
nouiſſima aũt earũ veniẽt in pfundum
inferi. Qua ꝓpter ſtudendum eſt nobᷣ

vt virtutũ potius appetitu et deſiderio

regni celoꝛũ · q; noxijs vicioꝛũ recoꝛdati
onibe noſmetipᷣos ad cõpunctionẽ lau⸗
dabilem ꝓuocemusqꝛ neceſſe eſt tãdiu
quẽpiam peſtilentiſſimis cloace fetoꝛib/
pꝛefocari · quãdiu ſupꝛa eam ſtare vel ce
num eius voluerit cõmouere
De ſatiſfactiõis indicio etobli⸗
nione pꝛeteritoꝛum criminum.
Caß. x.
Ouerimus aũt nos vt ſepe dixi
mus · tũc demũ pꝛo pꝛeterij ſa⸗
tiffeciſſe peccatis · cu ipi motus
atq; affectus per quos penitenda cõmi⸗
ſimus· fuerint de noſtris coꝛdibb ampu/
tati. Qð tamen nullus obtinere poſſe ſe
credat ·q nõ pꝛius ipas cauſas atq; ma
terias ꝓ quibus in illa collapſus eſt cri⸗
mina ·omi ſpiritus feruoꝛe ſucciderit.vt
Vrbi gratia · ſi in foꝛnicationẽ vel adul/
teriũ pernicioſa femina rũ familiaritate
collapſus eſt· ſumma feſtinatiõe etiã ip.

ſum earũ deuitet aſpectũ · aut certe · ſi per

abundantiã vini epularũq; eſt nimieta
te ſuccenſus·illicitam ciboꝛuʒ crapulam
ſumma diſtrictione caſtiget. Etrurſuʒ·
ſi inperiuriũ· aut furtũ ·aut homicidiuʒ.
aut blaſfemiã · pecuniarũ deſiderio atq;

amoꝛe coꝛruptus incurrit· materiã aua
ricie illectricẽ ſuę deceptionis abſcidat.
Si in iracundie viciũ· ſuperbie paſſiõe

Wwellitur. arrogantie ipius fomitẽ ſum

ma hũilitatis virtute cõnellat. Et ita vt
vnũquodq; peccatũ poſſit extigui cau
ſa atq; occaſio per quã vel ob quam ad⸗
miſſum eſt debet pᷣmitus amputari. Iſto

eteni curationũ remedio ad obliuioneʒ

quoq; admiſſoꝛũ criminũ ſine dubio p-
nenietur.
In quo tempoꝛaliter ſit agẽda
penitudo etin quo finẽ habere

Erum iſta pꝛedicte obliuionis
v diffinitio ſuꝑ capitalib tantũ

ſit criminiby cõſtituta · quęmo⸗
ſayca quoq; lege dãnantur· quoꝛũ ſicut
pↄuũſatiõeʒ bonam abijciũtur vel cõſu⸗
mũtur affectus ·ita etiã accipit pnĩa finẽ
Ceterũ ab ipis minutis in quibus ſepti

es iuſtus cadit in die · vt ſcriptũ eſt· etre

ſurget· nũqꝙᷓ; deerit pe nitudo. Aut eĩ per
ignoꝛantiãaut per obliuionẽ aut ꝑ co-
gitationẽ· aut per hmonem · aut per obre
ptionẽ· aut per neceſſitatẽ aut per fragi⸗
litatez carnis · ſingulis diebus vel inuiti
Vl volentes freqnẽter pctã incurrimꝰ.
pꝛo quibyet dauid oꝛans dñm · purifica
tionẽ atq; indulgẽtiã depꝛecatur dices.
Delicta quis intelligit:ab occultis meis
munda me et ab alienis parceſeruo tuo
Et aplus.Non enĩ qð volo bonũ hoc fa
cio · h qd odi malum hocago · Et ꝓ qui⸗
bus idem etiam eiulãs ꝓclamauit. In
felix ego homo·quis me liberabit de coꝛ
poꝛe moꝛtis huius. Tanta eni in bis fa
cilitate tan qᷓ; naturali lege pꝛolabimur
vt quantalibet circumſpectioneatq; cu
ſtodia caueantur. nõ poſſint ad plenum
iſta vitari. De his ſiquidem vnus diſci
puloꝛum queʒ diligebatieſus· abrupta
definitione pꝛonũciat dicens. Si dixeri
mus:·quia peccatum non habemus · ipi
nos ſeducimus· ⁊ verbum eius nõ eſt in
nobis. Pꝛoinde ad perfectionis culmẽ
pertingere cupienti:nõ ſatis pꝛoderit ad
r.

ſinem penitentie perneniſſe · id eſt· ab illi
citis tempare · niſiletiã in illis virtutibo i
defeſſo curſu ſemetipᷣm ſem per extẽderit.

quibus ad ſatiſfactiõis indicia perueni

„

—

dibus quę abhoꝛret dominus. quem qᷓ;

abſtinuiſſe ſufficiet: niſi etiam illa, bonn

virtutum fragrantiã qua dominus de
lectat· puritate coꝛdiſ apoſtolice chari
tatis perfectiõe poſſederit. Hucuſq; ab
bas pynufius de ſatiſfactionis indicio
acpenitentie fine diſſeruit. Qui licet vtĩ
eius cenobio reſidere mallemus · ſollici⸗
to depꝛecaretur affectu · Camen fama
ſcythiotice ſolitudinis inuitatos cum re
tinere nõ poſſet emiſit.
Explicit collatio habita cuʒ ab

bate pynufio de penitudinis fi/

ne etſatiſfactionis indicio. In
cipiunt capitula collatiõis ab⸗
batis theone de remiſſione qui

quageſime. Laß.i.
Vomogdo theonas ad abbatẽ
iiiobhannem wnerit.
zj Exhoꝛtatio abbatis iohan⸗/

nis ad theonã ⁊ ceteros qͥ cuʒ
eoo venernnrt.
iij De decimarũ pmitiaꝝ oblatõe
iij Qabrabam dauid ⁊ ceteri ſan⸗
cii madata legis fuerint ſuper/
„ V ſub euangelij gratia degetes
afſupare debeãt madata legalia
vi L euãgelij gratia ſicut perfectis
tmnmibuit regna celoꝝ ita veniabi
liter ſu ſtentet infirmoos.
vij L in noſtra ſitum ſit poteſtate ·
vyrtrüũ ſub euan gelij gratia an ſb
lllLeegis velimus terroꝛe ↄſiſtere.
vij Quẽadmodum theonas coniu⸗
gem ſuã vt ⁊ ipa renũciaret ex⸗
PPoꝛtatus ſit.
iIx Quẽadmodum nõ acquieſcen te
vrroꝛe ſua ad monaſteriũ peruo
larit.

x Satiſfactio ꝓ. eo ne diſcidia cõ/

in gib ſugdere videzmur·

tur. Mec eni a fetidiſſimis criminum ſoꝛ

xix Interrogatio cur totis quĩqua⸗

xr Reſponſio.

xxi Interrogatio vtrũ abſtinentia ie
tinnij relaxata nõ obſit coꝛpor?

vyxx Decauſa ⁊ initio qᷓ

xi . 7 . Inquliſitio eurin egypto tot di

eerbusquinquageſime nõ ieiune
twur nec genua in oꝛatione cur⸗

yij Reſponſio de natura eoꝛũ quebd

na vel mala vel media ſunt.

xiij Quale bonũ ſit ieiuniũ.
ie- So n —2L, ,„—
xiij nõ ſit ̈ncipale bonũ ieiuniũ.

xvy Opncipale bonũ nõ ꝓpter inferi

us bonüũ debeat exerceri.

xvi Quõga ceteris bonis pꝛincipale

dDiſcernatur bonum.
xvij Derõe ⁊ vtilitate ieiunij.
NMoõ ſp cõgruũ eſſe ieiuniũ.

gieiinta diebus ieiuniũ relaxet.

caſtitati

nij Heſwonſio deſeruando continen

tietemperamento.

*

xryxiij De refectionis tpe atʒ menſura?
xxiiij Interrogatio de diuerſa obßua

tione quadrageſime.

xxy Reſpõſio eo q ad anni decimas

quadrageſimeieiuniũ referat᷑.

xxvi Quomodo etiam pꝛimitias no⸗

ſiras dño debeamus offerre.
xxvij Cur diuerſo dierum numero q⸗
dIdyragelima a plerisq; obpuet
xxviij Quare vocetur quadrageſima
cum triginta et ſex tãtummodo
Diebus ieinnetur.

yirr 'pperfecti ſu ergredientur legẽ

gquagdrageſime.
io qᷓdrageſime.
rxxxi Interrogatio quemadmodũ in-
telligi debeat qð ait apoſtolus
ppeccarum in vobis non domia
xxij Reſponſio de differentia gratie
eetlegalium pꝛeceptozum.

vxxiij Deeo ꝙleuioꝛalſunt euangelij pᷣ

cepta qᷓ; legis.

xxxiiij AQuemadmoduʒ quis pꝛobetur

leren
ſonis
gloe
tus
cen
wio
litate
bice
en
doog
ſit⸗
adal
nent
ſcnn
r
hehinn
alot
nun
orem
tüiobe
Media
rensre
llore⸗
ſuofn
ſiisſut
ſuna
iſee⸗

ſolun
che
dbe

—
=
—

ne
1.

uni.
niri

ie

ꝓxv Interogatio cur interdum pꝛo
penſius ieiunãtes carnalibus
incentiuis acriꝰ vrgeamur.
xvi Reſponſio ꝙ hec queſtio future
collationi debeat reſernari.
Erxpliciũt capitula. Incipit col-⸗
latio pꝛima habita cum btõ the
na deremiſſione quinq̃geſune.

Binſquã

Vrba collatiõis hi/
PpP V ius habita cum ſum
mo viro abbate theo
na incipiamus euol

nere · neceſſarium reoꝛ: vt initium cõuer-

ſionis eius bꝛeui ᷣmone perſiringam.qꝛ
ex hoc vel meritum viri vel gratia euidẽ/
tius poterit patere lectoꝛi. Hicigit᷑ ado
leſcens admodum · parentum ſtudio im
perioq; connexus eſi vinculo coniugali

Nam duz pudicicie eius religioſa ſedu

litate pꝛoſpiciuntet ancipitẽlapſuʒ lu⸗
brice verentur etatis · pꝛeueniẽdos ado

leſcentie motus·licito nuptiarum reme.

dio crediderunt. Cum ergo hic vniꝰ lu

ſtri tempus cum coniuge peregiſſet· vet

ad abbatẽ iohannem · qui tunc temport

merito ſanctitatis electus diaconie pꝛe⸗

ſidebat. Non enĩad hunc graduʒ quili
bet pꝛopꝛia voluntate aut ambitione ꝓ
nehitur ·ſed is quem cunctoꝛum ſenioꝛũ

cetus· etatis pꝛerogatiua et fidei atq; x½

tutum teſtimonio · excellentioꝛẽ oĩbo ſbli
mioꝛem q; cẽſuerit. Ad hunc inquã bea

tũ iobannem cuʒ pie deuotionis ſtudio

pꝛedictus tunc iuuenis adueniſſet defe
rens religioſa munera inter ceteros poſ
ſeſſoꝛes · qui certatim decimas vel pꝛimi
tias frugum ſuarum memoꝛato ſeni de
ſuis ſubſtãtijs offerebãt· videretq; eos
ſenex cum multis ad ſe muneribus ↄflu
xiſſe · et deuotioni eoꝛum viciſſitudinem

cuperet recompenſare · cepit eis ſᷣm apo⸗

ſtolum ſpiritalia ſeminare:quoꝛum me⸗
tebat dona camalia · deniq; ita ſermonẽ

.

adboʒꝛtationis inſtituit.

Exhoꝛtatio abbatis iohannis
ad theonã ⁊ ceteros qui cuʒ eo

venerunt. Lap̃ᷣ. ij.
