Q ſancti oẽs vraciter immũdos
ſe ⁊ pctõꝛes eſſe confeſſi ſunt.
Etiã iuſtos ⁊ ſctõs ſine pctõ ñ eẽ
LC' in ipᷣa qͥʒ orois hoꝛa pctĩ de/
clinari vix poſſit.
Aqq bſit pcti euacuatio ⁊ virtu
tñ diſcenda perfectio.
licet agnoſcamus nos ſine
pctõ nõ eſſe · nõ debeamꝰ tamẽ
nos a dñica coĩone ſuſpendere
Expliciũt capitula.

no

A

D l Eſ h fhfhl fvfvfvfv 1 äl

Collatio xxII abbatis teone

di ſceleris ancupentur · ac de ignominia
ſniam obiurgãatis apoſioli landem ſibꝛ
4 L1 1 c Vol.

Zneipit collatio tertia abbatis
cheone de eo ꝙdicit apoſtolus
nõ eni qdð volo bonũ facio ſʒ qY
nolo malumhocago.
f,fkf1lalalftgltutIncecuach
—EHEWAyſſu; apoſilo.
Alice queſtiõis · ſũ
maa nob ſenex
pelleretur in⸗
ſtantia ita effatus ẽ. Leſtimonia qbus
pꝛobare conamini apoſtolum paulum

quandã de ↄfuſione conquirat. Quos ⸗
etiã hieremias ꝓp heta nõ ſolũnõ nolen⸗ PrarE D
tes:nec cũ reqͥe coꝛꝑis flagicioꝝ eius ci
mina ppetrare · veruũetiã intantu eos aſſe
rit laboꝛioſis conatibo vtad effectũ eoæx
perueniãt deſudare· vta letali ſcelerum
appetitu nec obſiſtentibus arduis diffi?ꝰ?
cultatibus reuocentur· dicens· vt iniqdug
agerent laboꝛauerunt. Illud quoq; qs
dixerit pctòziby couennire · itaq; egol»e
mente buio legi dei · carne aũt legi pecoa⸗
ti· quos nec mẽete nec carne deo buire ma·
nifeſtu eſt. aut quẽadmodũ hi peccẽt coꝛ
poꝛe · mẽte ſeruiãt deo · cũ vicio ꝑ fomitẽ
caro ex coꝛde ↄcipiat:⁊ ipᷣe auctoꝛ vtriuſ
q; naturefontẽ atq; oꝛiginẽ peccatoꝛuʒ

„

nõ ex ſua ſed ex peccatoꝛum dixiſſe perſſo
na nõ enĩ qð volo bonũ facio·ſᷣ qð odi
malã bocago · xelillud. ſi auteʒ qð nolo
oc facio: iam non ego operoꝛ illud· ſed

6

quod habitat in me peccatuʒ vel quod

ſequitur· condelectoꝛ eni legi dei ßm in⸗

terioꝛem hominẽ video aũt aliam legem
in membꝛis meis repugnantem legi mẽe⸗/
tis mee · et captiunʒ me ducentem in lege
peccati ꝗᷓ eſt in membꝛis meis: ecõtrario

euidenter oſtendunt peccatoꝛuʒ perſone

hec nõ poſſe omnimodis cõuenire· bad

ſolos ꝗᷓ dicta ſunt attinere perfectos/ et
eoꝝ tantũ qui apoſtoloꝛũ merita ſubſe/⸗
quũtur cõgruere ſanctitati,. Ceterũ quo
pacto pſone peccatoꝛũ h̊ poterit cůueni
re · qʒ dicit· nõ enĩ qð volo bonuʒ facio -
ſed qd odi malum hocago. Sed nec il/
lud quidem · ſi aũt qð nolo hoc facio·iaʒ

ñ ego operoꝛillð·̊ qð habiiatĩ me pec

catum: Quis enĩ delinquentiuʒ nolẽs ſe
adulterijs foꝛnicationibusq; contami⸗
net: Quis inuitus pꝛoximo tendat inſi -
dias: Quis inenitabili neceſſitate coga⸗/

tur · vt falſo teſtionio homineʒ oppꝛimat ·
furtove decipiat · aut alterius ſpolia con

cupiſcat · vl pꝛoximi ſanguineʒ fundat:
Quinĩmo vt ſcriptuʒ eſti:hũanũ genus

diligẽter intentũ eſtad neqtiã a iuuetu⸗

te ſua. Intm̃ enĩoẽs vicioꝛuʒ amoꝛe fla/
grãtes deſiderãt implere ꝗᷓ cupiunt · vt
etiã peruigili cura oꝑtunitatẽ cõmitten

ex eo ꝓnũciet emanare. de coꝛdeinqens
ꝓcedũt cogitatiões male.adulteriafoꝛ

nicatiões:furta ⁊ cetera hmõi:Quãob
rẽ euidẽter oſtẽdit᷑ H̊ nullomõ ð petõꝛũ
intelligi poſſè ꝑſonis ·qͥ nõ ſolũ non ode-
rũt· ̊ etiaʒ diligũt mala· et intim deo ne

mente nec carne debuiunt · vt ante elin
quãt mente q; coꝛpe·et pꝛiuſq; carnis ex

.

tationũ q; peccato.

„ 4

De eoq; dicit multabona apo⸗

ſtolum conſümaſſe Cap. ij.

AVlprreſt igit vt vᷣutũ ſenſus

ſcxr itimo dicẽtj metiam̃ affectn⸗

ect qd beatꝰ apls dixerit bonũ·
quid ve cõparatione eius pꝛonunciaue⸗

rit malum· nõ nuda lignificatione xbo⸗
rum· ſed eodem quo ille diſcutiamus in

tuitu · intellectũ quoq; eius ᷣm dignita

tem pꝛonunciani ac meritum perſcrute⸗

mur. Tunc enĩ ſententias deo inſpiran

te ꝓlatas · ſcᷣm ꝓpoſitũ ac voluntatẽ eiꝰ
cõpꝛebendere poterimus ·cũ eon a qbus
ꝓmulgate ſunt ſtatũ ac meritũ ꝑpenden
tes. non verbo ſed expimẽtis parẽ indue
rimus affectuʒ· pꝛo cuius qualitate ſine

dubio vel concipiuntur vninerli ſenſus

pleãt voluptatẽ · pueniãtur mẽtis cogi

ollatio xxIII Albbatis Cheone

Vl ſnie pꝛoferuntur Quã obrẽquid ſit
pꝛincipaliter bonũñ:quod apoſtolus nõ
potuerit perficere cũ vellet· diligentius ĩ⸗
dagemus. Multa enim nouimus bona
que beatũ apoſtolũ omnesq; illius me⸗
riti viros et habuiſſe pernaturã· ⁊ acq/

ſiſſe per gratiã negare nõ poſſumus Eſi
eni bona caſtitas·laudabilis continẽtia

miranda pꝛudentia larga bumanitas
circũſpecta ſobꝛietas modeſta temperã⸗

tia · pia miſericoꝛdia · ſancta iuſticia · quę

omnia in apoſtolo paulo eiusq; conſoꝛ.
tibus · ita plena atq; perfecta fuiſſe · du⸗

bium nõ eſti· vt virtutů potius qᷓ; ꝓboꝝ

magiſterio ab eis religio doceretur:qui⸗

q; ingi eccleſiaruů omniuʒ cura· ac perui

gili ſollicitudine ſꝑ exuſti ſunt. Qnantũ
hoc miſericoꝛdie bonũ ·qnãta perfectio ẽ
pꝛo ſcandaliʒantibus vri:cum infirmã⸗
tibus infirmari. Cum ergo tantis apłs
abundanerit bonis :quod illud ſit bonũ
cuiuſperfectione carueritnõ poterimus
agnoſcere · niſi in illum quo ipᷣe locutus
eſt pꝛofecerimus affectuʒ. Omnes itaq;
quas eum diximus habuiſſe vtutes· qᷓ;
nis velut gẽme ſplendidiſſime atq; pꝛeci
oſe ſint · tamen ſi pꝛeclaro illi atq; pꝛeci⸗

puo margarito · qnod ille euangelicꝰ ne.

gociatoꝛ inquirens · vniuerſis que poſſi/

det vẽditis cõparare deſiderat cõferan
tur · ita eoꝛũ meritũ reuileſcit atq; cõtein
nitur · vt eis ſine cunctatiõe diſtraci vni
us tantũ boni poſſeſſio locupletet bono-

rũ innumerabiliũ venditoꝛẽ.
Osð ſit vere bonũ ꝙ apoſtolus
ſemetipum perficere non poſſe
teſtatur. Laßp. ij.

Aigd geſ vnũ qð illis tantt tã
qq; innumeris bonis tã incõpa⸗/
rabiliter pꝛeponatur · vt ſpꝛetis
abiectisq; omnibus ſolum debeat poſſi ⸗
deri: Nimirũ illa pars optima cuiꝰma
gnificentiã ac perpetuitatem cuʒ relicto
ſuſceptionis atq; humanitatis officio -
Martha martha ſollicita es ⁊ turbaris
airca multa · pancis vero opus eſt aut eti

2 S h be,

am vno. Maria bonã parteʒ elegit que
nõ auferetur ab ea. Ana ergo ⁊ſola eſt
theoꝛia · id eſt. contemplatio dei · cui meri
to om̃ia iuſtificationũ merita· vniuerſa
virtutũ ſtudia poſtponũtur. et illa qdez

omnia quę in apoſtolo paulo fulſiſſe b/
diximus nõ ſolum bona ⁊ vtilia:verum

etiã magna atq; pꝛeclara ſunt. Sed ſic
verbigratia ſtanni metallum qdð alicuiꝰ
vtilitatis et gratie putabatur · fit argenti
contemplatione viliſſimũet rurſum au
ri comparatione meritũ euaneſcit argẽ⸗

—
—

inſigniũ multitudo gẽmarũ vnius mar
garite candoꝛe ſuperaturita illa omnia
merita ſanctitatis: quãuis nõ ſolum in
pꝛeſenti bona et vtilia ſint: xerũetiaʒ do⸗
nü eternitatis acquirant · tamen ſi diui
ne cõtemplationis meritis conferantur-
vilia atq; vt ita dixerim vendibilia cen-.
ſebuntur. Et vt hanc eandem cõparati

onem etiã ſcripturarũ confirmet aucto.

ritas· nõne de vniuerſis quea deo crea⸗
ta ſunt generaliter ſcriptura pꝛonũciat
dicens · et ecce oĩa ꝗᷓ fecit deus erãt bõa

valde· Etiterũ. Aniuerſa que fecit deuſ

bona in tempoꝛe ſuo: Mec igitur ꝗĩ pꝛe
ſenti nõ ſolum bona ſimpliciter · xerũ eti⸗

am cũ additamento valdebona ꝓnunci
antur · ſunt enĩ reuera in hoc mundo cõ⸗
moꝛãtibus nobis · aut ad vſum vite aut
ad coꝛpoꝛis medicinay autad aliquam

cauſam ignotenobis vtilitatis accõmo
da · vll certe in eo etiã valde bona· quod

faciũtnos inuiſibilia dei a creatura mũ.
di per ea quęfacta ſunt ĩtellecta conſpi⸗

cere · ſempiternã quoq; virtuteʒ eius · ac
diuinitatẽ· ex tanta tanq; oꝛdinata mo

litione fabꝛice mundialis et oim quęin

ea ſunt ſubſiſtentia contemplari. hec tñ
omnia nec boni nomẽ tenebit · ſi futuro
illi ſeculo comꝑent· vbi bonoꝝ nulla im
mutatio · nulla eſt vrre beatitudinis foꝛ⸗
midanda coꝛruptio. Cuius mũdi ita be
atitudo deſcribitur.Erit lux lune ſiclux
lolis · et lux ſolis ſeptem pliciter ſicutlux

ti· aurũ quoq; ipm gẽmarũ collatiõe cõ
temnituretiparũ nibilominus quãauis

“

agere malum
α AN 9 im SS ma a S=
conferãtur:mime bona dino ꝓnũciãtur
oꝛaculo.Nit ei.Et dedi eis pcepta ñ bo⸗
na· iuſticias in qͥbonõ viuẽt in eis. APpↄ
ſtolus qͥʒita noui lumine teſtamẽti gloꝛi
am legis affirmat obtũdi.vt eã euãgeli-⸗
ci cõꝑatione fulgoꝛis nec gloꝛificata eſſe
ꝓnũciet dicẽs. NQã nec gloꝛioſuʒẽ id qd
gloꝛificatũ eſt · ꝓpter excellentem gloꝛiaʒ
Quã cõpꝑationẽetiã in ꝑte ↄtraria.id ẽ·
in peccatoꝝ meritis cõpẽ ſandis ſcriptu
ra ↄſeruat · vt eos qͥ multo minus pecc
uerũt· ĩpioꝝ collatiõe iuſtificet dices Ju
ſtificata ẽ ſodoma exte.Et iterũ. Qnuid
eĩ peccauit ſoꝛoꝛ tua ſodoma: Et iuſtiſi
cauit aĩaʒ ſuã auer ſatrix iſrael · cõpatio

ſeptẽ dierũ. Magna igit᷑ hec ⁊ pꝛeclara ĩ
tuitu atq; mirifica · ſi futurʒex fide repro
miſſionibo ↄferãtur. ↄtinuo vanitas ap
parebũt·dicẽte dauid.Oẽs ſicut veſtim
tũ veteraſcẽt ·et ſicut opeꝛtoꝛiũn mutabis
eos et mutabũtur ·tu aũt idẽ .ipᷣe es ⁊ qni
tni nõ deficiẽt. Ergo qꝛ nibil eſt ꝑ ſemet⸗
ipᷣm ſtabile· nihil imutabile:nihil bonnʒ
niſi deitas ſola · oẽs vero creature vt beaa⸗
titudinẽ eternitavel ĩmntabilitat ob⸗
tineãt · nõ hoc per ſuã naturã · ſᷣꝑ creato
ris ſui participationẽ gratiã ↄſequen
tuxr · tenere meritũ bonitatis creatoꝛi ſuo
collate nõ poſſun.
Bonitatem humanã atq; iuſti/
ciam nõ eſſe bonã ſi diuinebo⸗ nepꝛeuanicatricis inde. Ita igit᷑ ⁊ vnij
nitati ac iuſticie conferatur. ſe ncenn vᷣtut ꝗ ſi ntrrins cõpᷣhendi ·
LCaß. inz. cũ ꝑ ſe bona atq; pcioſa ſint·tamẽ theoo⸗ Na cocer
Vog ſi etia manifeſtioꝛib ad/ Fenneclanieaeis⸗an defntranp. Wn, Rants . P
buc teſtimonijs huius ſentẽtie tũ etenĩ ſanctos q;uis bonoꝝ oꝑm· tere 1
rationẽ voluerimꝰ aſtruere·nõ. nis tñ ſtudijs occupatos·a cõtemplatio

ne multa ꝓnũ ciari bona in euangelio le/
gimus et arboꝛẽ bonã ⁊ theʒaurũ bonũ
et bonũ boĩem ⁊ bonũ buũ:qꝛ nõ pᷣt inqͥt
arboꝛ bona malos fructꝰ facere:⁊ bonuſ
bõ de bono theſauro coꝛdis ſui ꝓfert bo/

na · et euge ſerue bone ⁊ fidelis.Et vtiqq

ne ſũmi illi?ꝰ boni retrahũt ac retardãt.
Neminẽ ſummo illi bono intẽ⸗/

tum eſſe iugiter poſſe. Cap. v.

Am gqgs eripiẽs inopẽ de mann
n foꝛtioꝝ eius · Zegenũ ⁊ paugeʒ
a diripiẽtibyeũ · q cõterẽs mo⸗/

boeos oẽs cũ ſm ſe bonos eẽ nõ du biũ ſit·

s. 3 eeno las iniqͥ· et de medio dentiuʒ eoꝝ rapi⸗
ſi reſpiciamns ad bonitatẽ dei: nullꝰ eoꝝ

nas extoꝛquẽs · in ipo interceſſiõis opere

—

fh f=

N

ꝓniũciabit᷑ bonus · dicẽte dño · nemo bo⸗

nus niſi ſolꝰ dens· Cuiꝰ intuitu etiã ifi
apli · q electionis merito bonitatẽ genen
bũani multis exceſſerãt modiſ: mali eſſe
dicũtur.dño ita ad eos loquẽte Si ergo

vos cũ ſitis mali noſtis bona data dare
filijs veſtris· q;tomagis pr vr qͥᷣ in cel eſt
dabit bona petentibus ſe Deniq; ſicut

bonitas nr̃a ſuꝑne bonitaſj intuitu ĩ ma/

liciã vᷣtitita etiã iuſticia nr̃a diuine col
lata iuſticie pãno m̃ſtruate ſilis deputa
tur · dicẽte yſaia ꝓpheta · ſic pãanꝰ meſtru/
ate vniuerſe iuſticie nr̃e.Et vt aliqd ad
huc euidẽtius inferamus · leg qͥʒ ipſius
pᷣcepta vitalia ꝗᷓ dicũtur oꝛdinata ꝑ an
gelos in manu mediatorꝭ et de qua ideʒ
apls · ita q; lex inqᷣt ſancta:⁊ mãdatũ ſan

ct et inſtũ ⁊ bonũ ·ſi perfectõi enãgelice

X 9α *. Eo ben

dine maieſtati gloꝛiã qͥeta mẽte ſuſpici
at:Quis alimoniã pauꝑibo ãminiſtrãſ
aut aduenientiuʒ turbas beniuola hũa
nitate ſuſcipiẽs · in eo tꝑis pũcto qͥ ꝓ ne.
ceſſitatibo fratrũ ſollicita mẽte diſtendit.

immenſitatẽ ſuꝑne beatitudinis ſpecule Qoe

tur·et cũ pñtis vite angoꝛibocurisq; cõ.
cutit᷑ · futuri ſeculi ſtatü eleuato a trenis
cõtagijs coꝛde ꝓſpiciat: Ande btuũs da
uid · ſolü hoc bonũ hoi eſſe definiẽs · Zo iu
giter inherere deſiderat dicẽs. Mibiaũt
adherere deo bonũ eſt wonere in dño deo
ſpem meã. Qð etiã eccleſiaſtes a nemĩe
iuſtoꝝ ſiue ꝗqrela pfici poſſe ꝓpnũciat· qͥa
neſt hõ iuſtus ait in tra qꝗͥ faciat bonuʒ ⁊
nõ peccet. Quis enĩ vnqᷓ; q;uis pᷣcipuꝰ
oim iuſtoꝝ atq; ſctõꝝ huius coꝛpon vĩ
culis colligatus· ſummũ hoc bonum ita
4

a 9 2.

7 — 2 4 *£
. . — x. 3 4

Collatio xXIII abbatis theone

poſſidere potuiſſe credẽdꝰ eſt vt nunq; a bat · diuulſionẽa chriſto ſibi qͥdẽ noxia, en
tpe ab eo qͥ ſolꝰ bonꝰ eſt terrenis cogitan“⸗ electionẽ huiꝰ potiſſimũrei ·illa nimia pi
tiõiby putet᷑ abſtractꝰ· nũcq; vllã cibi · etaſ vᷣtute cõpellit · qua p ſalute fratruʒ qun
vllã indumẽti · aliarũ ve carnaliũ rerum ſuoꝛũ ſi eſſet poſſibile etiam vltimũ ana tch⸗
geſſerit curã · nũqᷓ de fratn ſuſceptione. themati malũ optaſſet incurrere. Opta⸗ htil
c loci cõmutatiõe · ð cellule ſtructõe ſol renĩ inqt ipe ego anatbema eſſea chri⸗ nln
licitꝰ aut opẽaliquã bũani concupierit / ſtoꝓ fratribomeis · q ſũt cognati mei hi Gpan
adiumẽti ·aut inopie ſterilitate vxxatus./⸗ carnẽ · ꝗ ſunt iſrahelite · heſt · xellẽ ego nõ ſuls
illã ſnĩam dñice increpatiõis incurrerit ·ſolũ tꝑalibo· veruetiã ppetuis addici pe/ lie
ne ſolliciti ſitis aĩe vre qͥd mãducetisnenis · dũmodo oẽl ſi fieri poſſit hoĩes chri niobi
q; coꝛꝑi vro qͥd induamini: Deniq; iꝰ ſti ↄſoꝛtio fruerẽtur. Certus etenĩ ſũ vti ngen
ſum illi apłm paulũ q oim ſanctoꝝ la lioꝛẽchriſto etmoĩm ſalutẽeſſe q; meã. bes
oꝛẽ paſſionũ innũeroſitate tranſcende ¶bhi qui pnũciãt hoĩem poſſe metn
0 a) n cſnler mrneſſch e imben donton dene Ec Iinepcio duplicim bocaga.
F OFmſi Nua aſtruimug:io in actby aplon diſcipu⸗ tur errore. Caßpůu. ſins
lis atteſtãte.ipᷣi ſcitis qm ad ea que mi,/· Onü ergo hoc ſummũ · idẽ· dei ſifino
hi opꝰ erãtet his qͥ mecũ ſũt· miſtraueĩt cõſpectu fruiet chriſto iugiter nocſtn
man? iſte Elcũ theſſalonicẽſib ſcribẽs · inherere · vt pfecte aplus poſſit pfite
in la boꝛe et fatigatiõe nocte ⁊ die opera⸗ adipiſci · diſſolui optat a coꝛ⸗ nſciet⸗
tũ ſe fuiſſe teſlat. Quib laboꝛibolmag poꝛe · qd caducũ ⁊ multis fragilitatis ſuę cogeg
eidẽ meritoꝛũ ſtipẽdia parẽtur· tñ men? neceſſitatiboĩpeditũ nõ pt a chriſti oſoꝛ nagn
eius q;uis ſctã atq; ſõlimis· nõ poterat tio nõ auelli. Impoſſibile ẽ enĩ etiã mẽti etäͤfo
nõ ab illa celeſti theoꝛia intẽtione terreni Altã crebris curis diſiedit ta moleſil tã ichn
opis aliquãdo diuelli. Deniq; cũ ſetan varijs angoꝛibo ppedit dĩno frui ſo in⸗ ſcnio
tis actualibo ditari fructibus cerneret· et tuitu. Q eni ta pertinax ſanctoꝝ ſtudi hoſis⸗
ecõtrario theoꝛie bonũ coꝛde pẽſaret · ac um . qð ta arduñ pᷣt eſſe poſitũ · cui non ſori⸗
velut in vna lancetãtoꝝ laboꝝ ꝓfectuʒ· aliqn ille vſut ilidiatoꝛ illudat: Quis de⸗
alra delectationẽ dĩne ↄtẽplatõis appẽ ita ſolitudinis ſecreta ſectat⸗ eſt· vniuſo beni
Deret · diu examie pecton ſui qdammõ rũq; moꝛtaliũ ↄſoꝛtia declinauit. vt nũ⸗ oune
caſtigato · du illũ hinc laboꝛũ ſupeẽdia i· ch cogitationibo ſupfluis laber et intui⸗ nuni⸗
menſa delectant illinc deſideriũ vnitat turern vl occupatiõiby actuũ terꝛenoꝝ Nogt
et inſepabilis chriſti ſocietatis· etiaʒ ad abilla ꝗ vre ſola et bona eſt dei cotepla rce
4 reſolutionẽ carnis inuitat· anxius tandẽ tiõe deciderit: Quis ti ſpuſ vnch otu fecod
pe )vl, pard) Pelamat avicit. QAuid digaignoo o rer eſebag mnlan ubnce ſlch
A⸗ Ar- , /. artoꝛ ãt e duobo · deſid erin habẽs diſſol cogitatiõibo ab ipa quoq; oꝛatiõis intẽ linihe
A ui cũ chriſto eſſe multo ei meliꝰ· pmane tione trãſlatus· repete de celeſtib⸗ ad ter etiq⸗
ire añtin carnenccium mag ꝓpr᷑ vos. rena coꝛruerit: Quis noſtruʒ vt cetera ꝑ totzi
Elippis ſimiles ſinthi qui ſe uagationũ tꝑa pꝛetermittã nõ illo etiaʒ te⸗d
credunt eſſe ſine peccato. momẽto qͥ deo ſupplicãs ad ſoᷣlimia eri dnn
4Lap.v. git mentẽ· quodã ſtupoꝛe collapſus· etiã ſen
VAʒ igit multi modis bõi bu fprer id vlinuit offendat. pq ſperabat nit
excellẽtiã · cũci etiã pᷣdicatiõis Vniã delictoꝝ: Quis inquã ta exercita nfn
ſue fructibopᷣtuliſſet · tñ charita tus ac vigilãs eſt· vt dũ pſalmũ deo cait i
tis ſine qᷓ nẽo dñm ꝓmeret᷑ cõtẽplatonc nũq; a ſcripture ſenſu eiꝰ animꝰ abduca i
ſbͤmittit · ac ꝓpter illos qbyadbuclac ve tur: Quis tã familiaris deo tãq; cõiun
lut nutricula · vberibo en ãgelicis imulge ctus · ꝗ aplici illud imperium: quo ſine .
.

1

ies
e
l
10

s
e
fat
it
lua
Giun
ſe

ĩtermiſſiõeoꝛarenos pᷣcipit · vel vno die
ſe gaudeat executũ: Quę lʒ oĩia nõnulł

q̃ ſunt craſſioꝛibus vicijs inuoluti,leuia

atq; a pctõ pene aliena videãturſcienti
bo tñ pfectiõis bonũetiã minimarũ reꝝ
mltitudo graniſſima eſt· Aelut ſi in ali⸗

quã magnã domũ mult inſtrumẽti· va/

ſculis · ſarcinis ĩpeditã · vnũ integra vi

ſuũ acie perſpicacẽ alterũ cui oculoꝛũ lu
mẽ obtuderit lippitudo·pariter ponam⸗?

ingreſſos· nõne cũ ille cui ad vidẽda oĩa
bebes erit obtutꝰ nibil illic aliud eſſe eſti
met niſi armaria · lectos · ſcãna · pꝛeſepia·
et qcqͥd nõ tã oculis ſpeculãtis qᷓ; mani⸗/

be palpãtis occurreritecõtra hic qͥ cla-⸗

riſſimo luminũ vigoꝛe etiã occulta rima
tus eſt· multa illic minutiſſima et ꝗᷓ vix

poſſint etiã numero cõpꝛehẽdi ineſſe pꝛo

nũciet · ꝗᷓ ſi aliquando in vnũ cumulum
cõgregẽtur ·paucoꝝ quęille palpauerat

magnitudinẽ nũeroſitate cõpenſẽt · aut
etiã foꝛtaſſe trãſcendant.Ita igit᷑ ſancti

atq;ʒ vtita dicã vidẽtes · quibo ſumnũ ꝑ/
fectiõis eſt ſtudiũ · etiam illa ꝗᷓ veluttene
bꝛoſus animi nr̃i nõ intuet᷑ aſpectus in
ſemetipis ſagaciter depꝛehẽdunt. acerri
meq; cõdemnãũt · vſq; adeo vt qͥ ſicutno
ſtre videt᷑ incurie · ne tenuis qͥdẽ pcñ ne⸗
uo candoꝛẽ ↄſcĩe fuſcauerũt · multis ſibi

maculis videãtur aſpergi ·:ſi nõ dicã va

ne cogitatiõis ĩpꝛobitas in atria mẽtis
irreplerit · vel pſalmi qui dicendus eſt
recoꝛdatio oꝛationis tꝑe intentionẽ ſup/

limi hoĩ nõ dicã ꝓ vita ac ſalute noſtra
Hz etiã ꝓ alicuiꝰlucri ↄmodo ſupplicamꝰ.
totã in eũ et mẽtis ⁊ coꝛꝑis aciẽ defigen⸗
tes · de nutu eius trepida expectatiõe pen
demus ·nõ mediocriter foꝛmidantes· ne
qð foꝛte ineptũ aut ĩcõgruũ bñ mĩam

audientis auertat· tum deinde ſi nobis

in foꝛo aut iudicum ſeculariũ tribuna/

libus conſtitutis· aſſiſtente etiãẽ aduerſa
rio in media ꝓſecutiõe atq; ↄflictu · tuſ
ſis · ſcreatus · riſus · oſcitatio· ſomnꝰ· obre

—
—

pſerit · quãta in pniciẽnoſtrã vigilãtiſſi⸗
mus inimicus ſeueritateʒ iudicis cõmo-
nebit inuidia · q;toma ꝗ cũ illi occultoꝛũ

plicãtis auerterit. Si enĩ inqunt cũ ſub

De velle honũ et agere malum

oĩm cognitoꝛi ꝓ ĩminẽti ppetue moꝛt pe
riculo ſu ꝓplicamuspꝛeptim cuʒ ediuſo
callidus ſeductoꝛ piter ⁊ criminatoꝛ aſſi
ſtat · intẽta atq; ſollicita orone iudicanij
pietas imploꝛãda eſt. nec iniuſte nõ ſo⸗
lũ nõ leui pctõ ſᷣetiã grauiſſimo crimie
impietatis aſtriĩgit᷑·q pꝛecẽ dño fundẽs

ſubito a ↄſpectu eius q̃ſi ab oculis ñi vi⸗
Tentis nec audiẽtis:cogitatiõis impꝛoz-⸗
be vanitatẽ ſecutus abſceſſerit. Illi autt

q oculos coꝛdis ſui ↄtegunt craſſo vela

mine vicioꝛũ · ac 'm ſniam ſaluatoꝛis vi
dẽtes nõ vidẽt:⁊ audiẽtes nõ audiũtne.

qʒ intelligũt· vixĩ receſſibs pectori ſui eti

am illa ꝗᷓ magna ſunt ? capitalia crimi⸗
na cõtẽplant᷑ nullas aüt cogitationũ ſſßõ

reptiones ·ſ̊ neq; illos in ſelubricos oc/

cultosq; pruritus ꝗͥ mentẽtenui atq; ſbᷣ
tili ſuggeſiione cõpũgũt · nec captiuita/

tes aĩe ſue poſſunt purgatis obtutibo in
tueri · H̊ inuerecũdis ſꝑ cogitationibus
euagaãtes · nec dolere noꝛũt cuʒz ab illa cõ

tẽplatione ꝗᷣ ſingularis eſt diſirabũtur
nec habẽt qð ſe doleat amiſiſſe ˖ qpe qui

mentẽ ſuã ingruẽtibus vt libitũ eſt cogi/
tationibus expãdentes:nihil habent ꝓ

poſitũ qð pncipaliter teneãt vel qð omi

modis ↄcupiſcãt · Mec ſane nos alið in
huc erroꝛẽ pcipitatniſi qꝛ anamarthiti ·

id eſti ĩpeccantie ipius vtutẽ penit᷑ igno
rates:exiſtimamus nullã oĩno culpa ex

iſtis ocioſis ac lubꝛicis cogitationum ex
curſibus nos poſſe ↄtrahere · ſ̊ hebetudie
ſtupefacti ⁊ velut oculoꝝ cecitate ꝑcuſſi ·
nibil in nob niſi crimina capitalia ↄtem
plamur · eaq; tantũmodo credimus eui/
tanda · ꝗᷓ legũ qͥʒ ſeculariũ ſeueritate dã/
nantur ·qbus ſi nos imunes vel paulu/
lum ſenſerimus· nihil nobis ineſſe pecca.
ti ꝓtinus arbitram. Pꝛoinde ab illo vi
dentiũ nüero ſegregati qꝛ minutias mi⸗
tarũ ſoꝛdiũ ꝗᷓ intra nos aggeſte ſunt nõ
videmus·neqᷓ q; ſalubꝛi cõpunctõe moꝛ

egritudo triſticie· nec dolemus vane glo

rie ſubtili ſuggeſtiõe pulſati:nec de emi/

ſa tardius vel tepidius orone deflemꝰ⸗

demur ·ſi ſenſum noſtrũ interpellauerit·

H

47

vl orãtibo nob aliqͥd alið q; ip̃a oro vł

pſalmꝰ occurreritn?illð hoꝛrẽꝰ qmlta

vl loqͥ vel agere coꝛã hoib pudet non
erubeſcimꝰ vel ad hoꝛã coꝛde cõcipe qð
dino patere nouimꝰ cõſpectui:nec wollu
tionẽ turpiũ ſomnioꝝ larga fletunʒ ab/
lutiõe purgamusnec lugemus qð in ip

ſa elemoſine pietatecũ vel fratrũ neceſſi⸗

it᷑ creatoꝛi ſuo ſe pꝛetuliſſe lugẽtes· pene

₰

PWX

tatibo ſubuenimꝰ. vł alimoniaʒ paupibo

mĩſtramꝰ. ſerenitatẽnr̃e hilaritaſj obnu⸗
bit auara cũctatio · nec feriri nos vllo cre
dimꝰ detrimẽto · cũ derelicta mẽoꝛia dei ·

ea ꝗſunt tpalia atq; coꝛpoꝛea cogitamꝰ.

ita vtnob ſalomõis illud aptet᷑ eloquʒ ·
feriũt me ſ̊ nõ dolui · et delu ſerũt me ego

aut neſciui. CXpaucoꝛũ ſitin
telligere pcta. CLap̃.vꝛij.

Loõtra hi qͥ ſummã totiꝰ volu

e ptat ⁊ gaudij ⁊ btitudis ſue · ĩ

diuinarũ ac ſpiritaliũ reꝝ tan⸗
tũ ↄtẽplatiõe ↄſtituũtcũ ab ea inuiti vl
paululũ violẽtis cogitatiõibbabſtrahũ⸗/
tur:velut quoddã in ſe ſacrilegij genꝰ pᷣ
ſenti penitucſis puniũt vltione · ac viliſſi
mꝗ creatura ad qua ſit detoꝛtꝰ mẽtis itu

dixeri ĩpietatt ſibi crimẽaſcribũt · et licet
ad ↄſpiciẽdã dine gloꝛie claritatẽ oelos
coꝛdis ſui ſũma alacritate cõuertant · tñ
etiã bꝛeuiſſimas carnaliũ cogitationum
tenebꝛas nõ ferẽtesqcqͥd ab illo xo lu⸗

mine mẽtis aſpectũ retrahit execrantur.

Deniq; cũ hic btüs apls iohes affectũ
cũctis vellet infundere · filioli inqᷣt nolite
diligere mũdũ:neq; ea q̊ in mũdo ſunt.
ſi qs diligit mũdũ non eſt charitas dei

in ipo· qꝛ oẽ qd ĩ mo eſi·ↄeupĩa carnis

1 ↄcupia oculoꝝ ⁊ ſuꝑbia vite ẽ ⁊ ambi
tio ſecli ꝗq nõ eſt ex pre·̊ ex mũdo ẽ·⁊ mũ
dus perit ⁊ ↄcupia eiꝰ.q aũt facit volũ⸗

tatẽ dei manet in eternu. Faſtidiüt ſen
vniũſa i qbo mũdus iſte verſart· b ĩpoſſi

bile eſt vt nõ ad ea vel breui cogitatõnũ

rapiant exceſſu· nulluſq; etiã nüc hoim
. ene dño ⁊ ſaluatoꝛe nro:naturalẽ p⸗

gationeʒz mentis · ita defixus ſp in dei
ↄtẽplatiõe ↄtinuit vt nũq; ab earaptuſ

6

Lollatio xxIII abbatis theone

nec repntamus ad culpã cur pſallẽtib müdane cniuſq; rei delectatiõe peccarz-

dicẽte ſcripta. Sidera ipa nõ ſunt mun

da in ↄſpectu eius.Etiterũ. Si in ſcts
ſuis nõ ↄfiditet in angelis ſuis repperit

pꝛauitatẽ · ſiue vt em̃datioꝛ trãſſatio hʒ·
ecce int᷑ ſctõs eiꝰ nẽo ĩmutabilis· ⁊ celiñ

ſunt mũdi in conſpectu eius.
Qua cautiõe mẽoꝛiã deimona

chus debeatcuſtodire.Capᷣ.ix.

Ecteigit᷑ ſanctos qͥ mẽoꝛiã dei
r ſtabiliter retinẽtes· q̃i ꝑ extẽtas
in ſublime lineas ſuſpẽſo ferun
tur inceſſu · ſcenobatis quoſ vulgo funã
bulos vocãt dixericõpandos:q ſũmaʒ
ſuę ſalutis ac vite in anguſtiſſimo funi⸗
culi illiꝰtramite collocãtes· atrociſſimã
ſe moꝛtẽ ꝓtinꝰ incurſuros eſſe nõ ambi⸗
gůt · ſi vel exigua pes eoꝝ titubatiõe de/
uiauerit· aut modũ illiꝰ ſalutanl directi⸗
onis exceſſerit. Qui dũ arte mirifica ae⸗

rios greſſus ꝑ inania moliũtur · ſi illã an

guſtioꝛẽ veſtigio ſemitã · nõ cauta atʒ ſol
licita moderatiõe puaueritterra ꝗᷓ omi⸗
bus velut naturalis eſt baſis · et ſlolidiſſi
mũ cũct ac tutiſſimũ firmamentũ ·fit ilł
pñs ac manifeſta ꝑnicies:nõ qꝛ illius na
tura mutert·ᷣ qꝛ illi ad eã pᷣcipiti carnis

põdere dilabat᷑ · Ita etiã indefeſſa illa

dei bonitas imutabiliſq; ſbᷣa · neminẽ le
dit · nos declinãdo a ſũmis atʒ ad ima
tẽdẽdo.nobisipis ↄſciſcimus moꝛtẽ · im

mo ipa declinatio moꝛs efficit᷑ eclinati

Ve eĩ inqͥt eis qm̃ receſſerũt a me: vaſta⸗

bũtur qm pᷣuaricati ſunt in me· Etiten.
Ve eis cũ receſſero ab eis. Arguetnãqʒ;
te malicia tua · ⁊ auſio tua icrepabitte ·
Scito ⁊ vide qꝛ malũ ⁊ amarũ ẽreliqſie
te dñm deñ tuũ. Funiculis nãq; ſuoꝛuʒ
pctõꝝ vnuſqͥſq; cõſtringit᷑· Ad qͥs ſlatt
cõpetẽter a dno increpatio iſta dirigit᷑.

Ecce inqt oẽs vos accẽditis ignẽ · accin
cti flamis · am bulate in lumĩe ignis vjri.
et in flãmis q̃s ſuccẽdiſt. Et iterũ. Qui
incẽdit inqᷣt malicia peribit ab eaa.

Abi quiad perfectõnẽ tendũt
in venitate humilietur et dei gra

tia ſemper ſe ſentiant indigere.
Laßp. x.

ſliſo
ſioie
ſeepn
ole
lonn
.
degt⸗
ncc
le

in
näi
nn.
ni
ber⸗
d
ig.
Nan
i.
Dui
üͤt
gnn
Ne.

Aim ergo ſemetipos tidie ſen
c tit ſancti terrene cogitationis
põdere pᷣgrauatos.ab illa men
tis ſᷣlimitate decidere· et inuitos immo
o etiã neſciẽtes in legem pcti moꝛtisq;
traduci · atq; vt cetera pᷣtermittã · ilł ſal⸗
tẽ ꝗᷓ ſuꝑiꝰ cõpꝛehẽdi bonis qͥ dẽac iuſtis
ſ tñ trenis a ↄſpectu dei oꝑib auocari ·
habẽt ꝓfecto ꝓquiba ad deũ iugit᷑inge⸗
miſcãt · habẽt ꝓ qbĩ vᷣitate hũiliati atʒ
cõpuncti:nõ vbis tm̃modo ßſ affectu ſe
metipos ꝓnũciẽt pctõꝛes · ⁊ veniã ꝓ oĩ⸗
boꝗ̃ qtidie ſuꝑati fragilitate carnis ĩcur
runt a gratia dominini iugit᷑ poſtulan/⸗
tes· veras pnĩe lachrymas indeſinẽter ef
fundãt ·qꝓpe qͥ videãt iſdẽ ipᷣis ſe ꝓ qͥb
ↄtĩuo doloꝛe verati ſũt ⁊iã vſq; ad deũ
iugit᷑ ingemiſcũt eſtibsi inuolutos:etiam
ipᷣas ſupplicatiões ſuas offerre ſe ſine co
gitationũ anxietate nõ poſſe. Expti igit᷑
ſe hũanis viribo deſideratũ finẽ obſiſten
te carnis ſarcina nõ poſſe ↄtingere:neq;
illi pcipuo ſũmoq; bono pᷣm coꝛdis ſui
deſideriũ poſſe ↄingi:ſ̊ ab eiꝰ intuitu ca
ptiuos ad mũdana traduci:ad gratiaʒ
dei qᷣ ĩpios iuſtiſicat ↄuolãtes cuʒ aplo
ꝓteſtantur. Infelix ego hõ qͥs me libera
bit de coꝛpe moꝛt hniꝰ: Gĩa dei · pieſuʒ
chriſtũ dñm noſtrũ. Sentiũt eĩi ſe bonn
iſtud qð volũt nõ poſſe pficere · b illð qðᷣ
nolũt qð q; oderũt malũ·id eſt cogitati/

onũ motus ⁊ curã coꝛpoꝛaliũ rerũ ſemꝑ

incidrer. ðð/
Expoſitio illius ſententie.

Condelectoꝛ eni legi dei ſm in—⸗

terioꝛẽ hoĩem . Lap̃.xi.
Todelectãtur qᷣdẽ legi dei ſm
e interioꝛẽ hoĩem qͥ viſibilia vni⸗
H uerſa trãſcẽdẽtes:conãtur deo
ſoli ſp vniri·ſ̊ vident aliã legẽ in mẽbꝛiſ
ſuis · id ẽ·in nata hũane ↄditiõis in ſtaʒ
ꝗ̊ repugnat legi mẽt eoꝝ:⁊ ꝑtrahit ſeſũ
violẽta lege pcti · cõpellẽs ſcʒ eos relicto
illo pᷣncipali bono t᷑rene cogitatõi ſbᷣmit

ti. Quę q;uis nccia atq; coꝛꝑi vtił vi⸗

deat · cũ diſpẽſatiõi religioſe cuiuſpiaʒ
ncãitat᷑ᷣ ĩpẽdit᷑ · cõpatiõe tñ illi boni ꝗð
ſctõꝝ oĩm oblectat intuituʒ · mala vtiq;

Develle bonũ et agere malum

abeis ac fugiẽda decernit: qͥ p eã qͥquõò
vl ad modiciũ tꝑs ab illiꝰ ꝑerfecte beati
tudinis gaudio retrahũtur. Aere enim
lexpcti ẽ quã hũano generi pᷣnaricatio
ſui ĩduxit auctor·ꝑ illiꝰ noxa in queʒ la
ta eſi eqſſimi iudicisilla ſnia:maledicta
fra in opibituisſpinas ⁊ tribulos ger⸗
minabit tibi:⁊ in ſudoꝛe vultus tui edes
panẽ tuũ.Mec inquã eſt lex mẽbnl oĩm ĩ
ſerta moꝛtaliũ ·ꝗᷓ repugnat legi mẽti nrfe
eã q; a diuino arcet intuitu·et ꝑ quã ma
ledicta tra in oꝑibynris · poſt agnitionẽ
boni ⁊ mali cogitationũ ſpinas cepit ac
tribulos germinare.q̃rũ aculeisid ẽ vi⸗
cijs carnis nõ obtuſis·ſpũs ſemĩa pᷣfocã
tur·ne illũ panẽ nrjm qͥ de celo deſcendit
q q; ↄfoꝛtat coꝛ hoĩs edereabſq; vultꝰ
nri ſudoꝛe poſſiiuns.
Itẽ illius. Scimus aũt qm̃ lex
ſpiritalis eſt et reliqua.Capᷣ.xij
ne enĩ hũanũ genꝰ huic ge⸗
o neraliter legi ſine vlla exceptiõe
ſubijcit. Nullꝰenĩ eſt q;uis ſan

etus qui ſupꝛadictum panem non cum

ſudoꝛe vultus ſui:et ſollicita coꝛdis in⸗
tentione percipiat. Ceterum communi
iſto pae multi vt videmus dinites ſine
vllo vultus ſui ſudoꝛe veſcũtur. Quaʒ

etiã legẽ btũs aplłs ſpiritalẽ aſſerit dicẽs

Scimꝰ aũt qꝛ lex ſpiritaleſt.ego autem
carnalis ſuʒ venũdatꝰ ſub pctõ. Spiri
talis eniʒ eſt lex ꝗͥ iubet nob vt in ſudozꝛe
vultus noſtri comedamꝰ illũ panẽ verũ
q de celo deſcẽditſᷣ nos carnales fec ve
nũdatio illa pcti · Qð ergo iſtud cuiuſ-
ne petm̃ ẽ: Sine dubio ade · cui pᷣuari
catiõe ⁊ vt ita dicã negociatiõe dãnoſa
fraudulẽtoq; cõmertio vẽditi ſumꝰ Om

nẽ enĩ ꝓlem ſuã ſpẽtis pſuaſiõe ſedu⸗
ctilliciticibi ꝑceptiõe diſtractãiugo ꝑ

pꝑetue ſuitutis addixit. Hic nanq; mos
ſolet inter vendentẽ emẽtẽq; ſuari: vtis

qᷓ ſe alieno cupit dño mãcipare aliqᷣd
pꝛecij ꝓ iactura ꝓprie libertatis et addi⸗
ctione ꝑpetue ſpuitutis a ſuo conſequat᷑
emptoꝛe.Qð etiã int᷑ adã atq; ſᷣpentem
manifeſtiſſime videmus ĩpletũ · Ille em̃

3

Tollatio xxII abbatis theone

a ſerpente pꝛecium libertatis ſue eſu int/
dicte arboꝛis capiens: a naturali liberta
te diſceſſit · illiq; maluit ſemetipᷣm perpe⸗
tua vendere ſernitute · a quo vetiti pomi
letale pꝛecium fuerat aſſecutusqua deĩ/
ceps conditione conſtrictus· nõ immeri⸗
to omnẽ poſteritatis ſue pꝛogeniẽ erpe⸗
tuo eidem cuiuseffectus eſi ſeruus ſbᷣdi⸗/
dit famulatu. Quid enĩ aliud buile con
ingiũ poteſt ꝓcreare q; ſeruos:Quid er
go: Nunquid emptoꝛ iſte vᷣſutus ⁊ cal⸗
lidus · dño vero atq; legitimo ius dña⸗
tionis eripuit: Non ita ẽ Meq; eni ſic il
le omne peculiũ dei · vnius fraudis dolo
ſitate peruaſit · vt potentiaʒ dominij ſui
verus dñatoꝛ amitteret · qui ĩm quoqʒ
emptoꝛẽ q;uis refugam atq; rebellem · ta
mẽ iugo depꝛimit buitutis ·ſed qꝛ qͥ om

nibus rationabilibus creaturis arbitrij

libertatẽ creatoꝛ indulſerat · eos qui ſe cõ
tra fas edacis concupiſcentie tranſgreſ/⸗
ſione vendiderãtinuitos ad ingenitam
libertatẽ reuocare non debuit.Abhoꝛret
ſiquideʒ ab illo iuſticie ⁊ pietatis aucto/
re· quicquid bonitati equitatiq; contra
riũ eſt. Malum eni fuerat ſi conceſſelib⸗
tatis beneficiũ reuocaſſet·iniuſtũ ſi libe⸗
rum hominẽ potentia ſua oppꝛimẽs atʒz
captiuanslibertatis accepte pꝛiuilegiũ
exequi nõ ſiuiſſet· cuius ſalutem in futu
ra tunc ſecula reſernauit · vt recto oꝛdie
compleretur ſtatuti tempoꝛis plenitudo
Opoꝛtebat eniz eius ſobolẽ tamdin ſub

bac vite ↄditione durare · quouſq; eãdẽ

oꝛiginalibo vicułliberatã · ĩ ãtiquũ liber
tatis ſtatum · pꝛioꝛis dñi gratia pᷣcio ſui
ſanguinis refoꝛmaret · quã pietatis in/
ſtinctu potuit etiã tunc ſaluare ſed nolu
it · quia eum decreti ſui irrũpere ſanctio-⸗
nem equitas nõ ſinebat. AUis noſſe cau⸗
ſam venditionis tuę: Audi ipſum redẽ-
ptoꝛem tuũ per eſaiam pꝛophetam aper
tiſſime pꝛoclamanteʒ. Quis eſt iſte liber
fpudij matrl veſire quo dimiſi eã: Aut
quis eſt creditoꝛ meuscui vendidi vos:
Ecce em̃ in iniq tatiboveſtris vẽditi eſt·
et in ſceleribus veſtris dimiſi matreʒ ve⸗
ſtram. Ais etiã euidenter agnoſcere cur

te ingo ſeruitutis addictum redimere po

tentie ſuę virtute noluerit: Audi qͥd ad

ſuperioꝛa quibus eiſdem famulis cauſã

voluntarie venditionis expꝛobꝛat · adie

cerit. Nunquid abbreuiata ⁊ paruula

facta eſt manus mea vt non poſſim re

dimere · aut nõ eſt in me virtus ad liberã
dum: Sed quid buic potentiſſime miſe
ricoꝛdię eius ſemper obſtiterit/idem pꝛo⸗

pheta demõſtrans.ecce inquit nõ eſt ab⸗
bꝛeuiata manꝰ dñi vt ſaluare nequeat·

neq; aggrauata eſt auris eius vt non ex

audiat · ſed iniquitates veſire diuiſerũt
iter vos ⁊ den vrm · peccata vr̃a abſcõ

derũt faciẽ eius a vobisne exaudiret.

Item erxpoſitio illius. Scio aũt
ꝓꝙnõ habitat in me hoceſt i car

ne mea bonum. Cap̃.xiij.
Aia ergo carnales nos fecit · et
9 ſpinis ac tribulis condemna
uiet illa dei pꝛia maledictio· noſ
q; ita iniquo pater noſter venũdauit cõ
mertio · vt bonũ qð volumus agere neqᷓ
amus duz diuulſi a memoꝛia ſũmi dei⸗
ea ꝗ̊ huane fragilitatis ſunt cogitare cõ
pellimur · dũ puritatis amoꝛe flagrates·
incentiuis naturalibus que penit igno
rare velimus etiam inuitiplerum q; cõ⸗

pungimur · ſcimus quia non habitat in

carne noſtra bonum id eſ· buius quam

diximus theoꝛie atq; puritatis perpetua
iugisq; tranquillitas. Sed factum eſt
iſtud peſſimũ ac lugubꝛe diuoꝛtium · vt

cum mẽte legi dei ſeruire velimus · nücqᷓ

ſcʒ volentes a claritate diuina dimoue/
re conſpectũ · tamen carnalibus tenebꝛisz

circumfuſi quadã lege peccati ab eo qð
bonũ eẽnouimus cogamur auelli · ſcʒad
curas cogitatiõesq; terrenas abilla mẽ
tis celſitudine decidentes ad q̃s nos lex
peccati ·.id eſt · illa ſententia dei nõ imme/
rito condemnauit quã pꝛimus delictoꝛ
excepit · et inde eſt qd beatus aplus· cuʒ
apertiſſime fateatur ineuitabili ſe vlom

nes ſanctos pcn hꝰ neceſſitate conſtrin⸗

gi · tamen neminẽ eoꝛum obhoc eſſe dam
nandum audenter enũciat dicens. Mi⸗/

pilergo nũc damnationis eſt bis ꝗᷣ ſunt

ſne
ch

nee
tisi
un⸗
ouu

xil
han

ſed
ann

lo⸗
tein

ſon

Non

gui⸗
amnu⸗
woor
d
gen
Anti
nul
diian
tann
ad
ralt
ſer

aet
noe
lege
ache
gunt
lan
ſel

cimus cõgruere poſſe perſonis· ſ̊ de his
pꝛopꝛie hoc intelligi debere cenſemus q

De velle bonũ et agere malum

in chriſto ieſu. Lexenim ſpiritus vite in
chriſto ieſu liberauit me a lege ꝑeccati et
moꝛt/id ẽ quotidiana gratia chriſti om
nes ſanctos ſuos ab haclege pcti et moꝛ
tis in quã iugiter vel nolentes cogũturĩ

currere · cum remiſſionem debitoꝛum ſu⸗

oꝛum a domino pꝛecãtur abſoluit. Ai⸗

detis ergo non ex perſona peccatoꝛum · B

exilloꝛũ qui vere ſancti atq; perfecti ſüt ;
hanc beatum apoſtolum pꝛompſſſe ſen
tentiã · nõ enĩ qd volo bonum hoc facio
ſed quod odi malũ hoc ago· et video ali
am legem in membꝛis meis repugnantẽ
legi mentis mee · et captiuum me ducen⸗
tẽ in lege peccati ·:quę eſt ĩ membꝛis meis.

Obiectio ꝙneq; infideliuʒ per

ſonis cõueniat neq; ſanctoꝛuʒ

non eni qð volo facio bonum.

LCap̃. xuij.
Ermanus. Meq; eoꝛuʒ qui

capitalibus criminibus impli⸗/

cantur·neq; apoſtoli vel illoꝛũ
qui ad eius pꝛofecere menſuram·hoc di⸗

1

poſt dei gratiam agnitionemq; veritatl

acarnalibꝰ ſe vicijs abſtinere cupiẽtes ·

antiqua adhuc conſuetudine velut na⸗
turali lege in membꝛis ſuis violẽtiſſime
dñnante · ad inolitã paſſionũ concupilſcẽ
tiam pertrahũtur. Aſus enim ac frequẽ

tia delinquendi · velut lex efficitur natu⸗

ralis:quę membꝛis hũane infirmitatis ĩ

ſerta · affectus anime nec dum plenis vir
tutum ſtudijs erudite· ſed adhuc mdis

ac tenere vt ita dixerim caſtitatis · capti

uos rapit ad vicia · ac moꝛti eos antiqua
lege ſubijciens iugo peccati dominãtis
addicit nõ ſinens eos bonum quod dili
gunt puritatis adipiſci · ſed pptius ma⸗
lum quod execrantur exercere cõpellẽs.
Reſponſio ad obiectionẽ/ ꝓpo/⸗
ſitam. LCapxv.

PHeonas.Mon parum vra

