luptuoſam cõcupiſcentie paſſioneʒ ira feſtim locuʒ diabolo damus in coꝛde no gec
. H . — — — — — ,. —— 6
tuus extinguens libauit eam dño · capi ſtro.· quomõ ſuperius hcipit vt iraſcam̃ n
ditatis ſue deſiderium non expleuit · di⸗ dicẽs · iraſcimini nolite peccare: Nõ⸗/ bdn
cens. Pꝛopitius ſit mihi dñs ne faciaʒ ne euidenter hoc dicit. iraſcimini vitijs 2 end
hoc. Num ſan guinem hominũ iſtoꝛũ 4 furoꝛi veſtro· ne conbibentib vobis ſol uni
Pfecti ſunt. ⁊ animarũ periculum bibã: iuſticię chꝛiſtus incipiat c ter iracũdiã Euc
Aelcum ſemei in regem dauid audiẽte veſtram mentibus obſcuratis occidere· ntis
eo lapides maledicta coꝛam omniboir diſcedente illo locum diabolo in veltij nedi
rogaret. velletq; abiſai filius ſarnie pꝛĩ coꝛdibus prebeatis
le N⸗/e fn V1070 Jn len 20n

onri
dns
imans
benii
mincaſ
idnichie
;ngl
Ntmalcdte
ndentdia
uende⸗
tanmi nei⸗
n. Vimitite
güiſot
nmen T
nnanebecbo

mnenpſos
c i
ſaſalubꝛik⸗
Nuggeho,
s Manig
nnsnopun
candenſali
manabl
iuckqugi/
nubusepe⸗
ntoogu⸗
nſrctäic
donins It
puncnmeſi
nngr Le,
nusmall
ſcunini 11
wonocitt

ginang
e
runinn
nR 4 ⸗
nuiniße
rhaſl
n nih
Nsoninn

De ſpiritu ire

Dequo ſole dicatur vtnõ occi/
dat ſuꝑ iracundia veſtrã.Ca.ix.
Equo ſole ꝑ ꝓphetaʒ deus eui⸗/

d dentius cõmemoꝛat ita dicens

Timẽtiboaũt nomen meũ oꝛie⸗/

tur ſol iuſticię.⁊ ſanitas in pennis eius.
Qui rurſus peccatoꝛib ⁊ pſeudo pꝛo/
phetis illiſq; qui iraſcunt᷑ occidere dicit᷑

in medio dię.dicẽte ꝓpheta. Occidet eis

ſol in meridie.Ael certe hᷣm tropicũ ſen/
ſum · mens id eſt nois ſiue ratio quę pꝛo

eo qð oẽs coꝛdis cogitationes diſcretio/

neſq; perluſtret ſol merito nuncupatur ·
ire vitio nõ extinguatur:ne eadem occi/
dente · pturbationum tenebꝛe cũ auctoꝛe
ſuo diabolo vniuerſum noſtri coꝛdis oc
cupent ſenſum.⁊ tenebꝛis ire poſſeſſi · ve⸗/
lut ĩ nocte ceca · quid noſoꝑoꝛteat agere
ignoꝛemus.Tali ſenſu hunc apli locuʒ
inſtitutis ſenioꝛũ traditum nobis·qͥa ne
ceſſe fuit quemadmodum deira ſentirẽt
dicere licet longioꝛe ſermone ꝓtulimus:
qui eam necad momentum quidem coꝛ
noſtrũ penetrare permittunt. illud euan
gelij omnimodis obſeruantes. Quiira
ſcitur fratri ſuo reus erit iudicio. Ceteꝝ
ſi vſq; ad occaſum ſolis licitũ ſit iraſci ·
ante furoꝛis ſatietateʒ ⁊ vltrid ire cõmo
tionẽ poterũt noxię ꝑturbationes exple⸗
re.q;ᷓ iſte ſolad locũ ſui vergat occaſus.
Dehis quoꝛũ iracũdiene occa
ſus quidem ſolis iſtiusmoduʒ
ponit. Cazy.r.
Aiig vero dicam de his qð qͥ⸗
q danm dicere ſine mea cõfuſione
nsõ pꝓoſſum · quoꝝ implacabili⸗

tati nec hic quidem ſol occidens ᷑ᷣminũ
wnit · ſed ꝑ dies eam plurimos ꝓtelãtes
atq; aduerſus eos ĩ quos cõmoti fuerĩt

rancoꝛẽ animi reſeruãtes negant qdem
ſe verbis iraſci · ſy re ipſa ⁊ opere indigri
grauiſſime compꝛobant᷑: Nã neq; eos
congruo ſermone cõpellant · nec affabili
tate eis ſolita colloquũt᷑· ⁊ in eo ſe mini/
me delinquere putant.qd vindictã ſuę

cõmotionis non expetant.quam tñ qa
ꝓferre palam ⁊ exercere autnon audent

ant certe nõ poſſunt in ſuam pniciem vi
rus iracundie retoꝛquentes cõcoqunnt
eam in coꝛde taciti.ac ſilentes in ſemetip
ſis conſumunt.amaritudinẽ triſticię nõ
vᷣtute animi ꝓtinus expellentes.ſʒ dige
rentes ꝓceſſu dierũ · ⁊ vtcũq; ꝓ tpe miti⸗/
gantes. CNhic finis triſticię vel
irg ſit vt hocquod pᷣualet vnuſ/
quiſq; perficiat Ca.xi.
AQaſi vo non hic finis vnicui⸗
q q; vindicte ſit.⁊ abunde qͥs fu-
roꝛi ꝓpꝛio vel triſticie ſatiſfece⸗
rit. ſi id q pꝛeualet ira inſtigante cõple
uerit. qð hi qͥʒ facere noſcunt᷑: qͥ motus
ſuos non appetitu placiditaſ · ſʒ inopia
cohibent vltionis:nihil enim inferre am
plius his qbus irati ſunt pñt.niſi vt cu,ʒ
eis affabilitate ſolita mime colloquãt᷑.
aut quaſi in effectu oꝑis ſolũmõ ſit ira⸗
cundia moderãda⁊ nõ potiꝰ ab archa⸗
nis noſtri ꝑe ctoꝛis eruenda.ne tenebril⸗
lius obſcurati nec cõſilij ſalubꝛis nec ſci
entie lumen admittere.ſed ne teplũ ſpũſ
ſcti habitãte in nob ſpũ iracũdie neq̃qᷓ;
valeamꝰ exiſtere · Cobibit? enĩ in coꝛde
furoꝛ aſtantes qdem hoĩes nõ offendit ·
ſʒ eque ſpũſſaniti ſplendidiſſimũ iubar
ac ſi ꝓlatus excludit . CX ne momẽ
taneam quidem iraʒ liceat retẽ-
tari. LCaß. xij-
At quemadmodũ vꝑil ad mo⸗
a mentũ vult eã dñs retentari. qͥ
nec ſacrificia quidem ſpiritalia
oꝛationũ noſtrarũ ꝑmittit offerri · ſi vel
aliũ ↄtra nos aliqͥd rãcor hbr̃e cognoſci9/
mus. dicens. Si ergo offers munꝰ? tuuz
ad altare · ⁊ ibi recoꝛdatus fuer qð frat᷑
tuus habet aliqͥd aduerſum te· relinque
ibi munus tuũ ad altare· ⁊ vade pᷣus re/
cõciliari fratri tuo · ⁊ ſic veniẽs offer mu
nus tuũ: Quõ ergo nõ dicã vſq; ĩ dies
plures · ſed vel vſq; ad occaſum ſol iſtiꝰ
pmittim̃ cõtra fratrem retinere triſticiaʒ.
q ne illo quidem aliqd babente aduſum
noſ oꝛationes nr̃as deo offerre ↄcedim̃:
quibe pꝛecipit᷑ ab aplo · ſine intermiſſiõe

oꝛate · ⁊ ĩ oĩ loco leuãteſpuras mar,ne

ira ⁊ diſceptatiõe. Su pereſt igit᷑ vtaut
nũqᷓ; oꝛemꝰ huiu ſcemõi virꝰ retinentes
in coꝛdibo nr̃is.⁊ aplico huic pcepto ſi⸗
ue euagelico quo indeſinent᷑ ⁊ vbiq; iu-
bemur oꝛare ſimꝰ obnoxij· aut ſi noſmet
ipos circũuenientes pᷣcem fundere ʒ eiꝰ

ĩterdictũ pᷣſi umimꝰ · nõ oꝛationẽ dño · ſy
rebellionis ſpũ contumaciã nos eidẽno

uerimus offere Dereconcilia
tione fraterna. Cap̃.xiij.

Lqꝛ pleꝝq; ſen leſos fratres ⁊
e ptriſtatos contemnimꝰ. vel cer
te nõ vicio nro dicẽtes eos offẽ
ſos deſpicimꝰ animaꝝ medicꝰ ⁊ occłto/
rum conſciꝰ.occaſiones iracũdie volẽs
radicitꝰ a coꝛdib nr̃is euellere · nõ ſolũ
ſi leſi fuerimꝰ iubet nos remittere · ⁊ recõ
ciliari fratriba nr̃is nullãq; aduſus eos
iniurie ſeu leſionis memoꝛiã retinere · ʒ
etiã ſi ilos aduſum nos ſeu iuſte ſeu in⸗
lĩuſte hre aliqͥd nouerimꝰ.ſimilit᷑ pcipit
vt mununs nim relinquentes.i.cõ peſcen
tes oꝛatiõeſ nr̃as · ad eoꝝ pus ſatiſfactio
nem tendere feſtinemꝰ. ⁊ ita fratris cura
tione pᷣmiſſa oꝛationũ nr̃aꝝ mun era illi
bata deferre⸗/Mõ enĩ ita nris obſequijs
cõmunis oĩm dñs delectat᷑.vt qð ĩ vno
acquirit ꝑdat in altero dnante triſticia
In cuiuſſlibet nãq; diſpendio vnũ pati
tur detrimentũ · q eodem mõ oĩm famu⸗

loꝛum ſuoꝛũ ſalutẽ deſideratet expectat ·

Et idcirco equę habente aduerſum nos
fratre ĩefficax erit oꝛatio nr̃a·ac ſi nos ad
uerſum eum tumenti ſpũ indignatiõis
amaritudinẽ rebuemus CQxvetus

quoq; lex irã non tm̃ deeffectu

ſed etiã de cogitatiõe cõuellat
Ed qͥd diutius pᷣce/ C. xuij.
ptis euãgelid atq; aplid immo
rauamqmur. ci etiã vet? lex ꝗᷓ aliqͥd
bjr̃e remiſſionis videt᷑: hec eadem caue
at dicens· ne oderis fratrem tuũ in coꝛð

tuo · et iteruʒ: non eris memoꝛ iniurie ci

uium tuoꝝ · ⁊ urſum.itinera eoꝝ q me/
moꝛiã retinent malefacti in moꝛtem: Ui
des ⁊ ibi nequiciã nõ in ope tĩ ſʒ etiam

in archanis cogitationibo reſecari· cum

ce toꝛde odiũ niurię non ſolũ retribn

tio · ſʒ etiã ißa mẽoꝛia radicitus iubeat

euelli. De ſuꝑ flua ſeceſſiõe eoꝛũ

qui ab inemendatis moribus
nonrecedunt. Ea. xv-
Nrdũ ſuꝑbia vel iĩpauũa ſupa/

i ti: cũ incõditos moꝛes nr̃os atzʒ

ĩoꝛdiatoſ volũꝰemẽdare · ſolitu
dinẽ nos deſiderare cõquerim· tã qᷓ; ibi
uullis nos cõcitantibo ilico ꝓtutem pa⸗
tientie reꝑturi.excu ſantes negligentiam
nr̃aʒ cauſaſq; cõmotionis nõ nr̃a dicẽ⸗
tes impatiẽtia ſʒ fratrum vicio generari

Diq; ĩ alios error nri vtimus cauſas ··
nũ qᷓ; ad patieac ꝑfectiõis calcẽ valebiꝰ

puenire Ctranquillitas coꝛdis
noſtri no in alterius arbitrio ſʒ
inoſtra debeat dicioe cõſiſtere
Amma igit emen. La. xvi.
dationis ac trãquillitat nr̃e ñ
eſt in alteriꝰ arbitrio collocãda
qðᷣ neq̃ qᷓ; nr̃e ſubiacet ptãti · ſed in nr̃a
potius dicione conſiſtit. Itaq; vtnon
iraſcam nõ dæbet ex alteriꝰ pfectiõe ſʒ ex
nr̃a vtute deſcendere ·ꝗᷓ nõ aliena patia
ſed ꝓpꝛia longanimitate conquiritur
Quo ſtudio heremũ debeam⸗
expetere ⁊ qliũ inibiſu ꝓfectus
Orro heremũ pfectos L. xvij.
p eciq; vicio curatos opoꝛtet expe

tere · ⁊ exeoc᷑ᷣ ad purũ in cõgre⸗/

gatione fratrũ vitijs · nõ puſillanimita⸗
tis pfugio · ſʒ diuine conteplatiõis obtẽ
cu · ⁊ deſiderio intuit? ſublimion intrare ·
q nõ niſi ĩ ſolitudinea ꝑfect ſolũmodo

poterit a ꝓpꝛehẽdi. Qu ęcũq; enĩ viciai

curata in heremũ detulerimꝰ opꝑta in no
bis ⁊ nõ abolita ſentient᷑. Solitudo nã/
qᷓ; ſicut nouit emendat moꝛib contem/
plationẽ puriſſimã reſerare.⁊ ĩtuitu ſin-
ceriſſimo ſpiritaliũ ſacramentoꝝ ſciam
reuelare.ita eoꝝ qͥ minꝰemẽdati ſunt vi
tia nõ ſolũ ſeruare. wrũetiã exaggerare
ↄſueuit. Tãdiuq; ſibi patiẽs qͥs videt᷑
T hũilis donec nullius hoĩm cõmiſceat
ↄſoꝛtio·ad naturã pᷣſtinã moxreuſurus
cũ interpellau erit cuiuſlibet cõmotiõis

gecil
viti⸗
time
gen⸗
fͤpi
ceſa
Np⸗
ſa
pon
mur.

gui
ſenn

ſon/
cant⸗
lone
wd⸗
*
h
tu
Ir
guit
ſeſin
nig
ſſe
Ir
Ngiſa
cent
Roi
gbee
Nit
nut
iaci
Tyf
boſti⸗
tetni
iſs n
walec
ſein
danp
oe

n
demin
Nhs
Lap
ͤ lin,
Nide

eſin

Wurn,
Dganan
nid⸗
wonari
l
rlbi
Cds
binoſz
alllere
Uarp..
nni ieſ
locid
iſanii
ug m
imn, oni
em-
cheun
pkns
Ltyh.
ttetde
inncoge⸗
lummita⸗
nosobte
orinaale
ſoüno
gei v
Pogenu⸗
Wind
finnmn ⸗
unſunn
egent⸗
üͤnlui
numms
votos

H vV V V

occaſio.emergũt quippe ex eo confeſtim

vitia ꝗᷓ latebãt.⁊ velut e̊ͥ infrenes certa/

tim e ſuis repagułocio longioꝛe nutriti

acriꝰ ad ꝑniciẽ aurigę ꝓpꝛij ferotiuſq; ꝓ

rũpũt. Maꝗ eniĩ exercitio vſuq; hũano

ceſſante efferant᷑ in nob vitia. niſi fuerĩt

añ purgata. Iſamq; vmbꝛã patię quã

poſſidere ima ginarie permixti frib ſaltẽ

pꝓ eoꝛũ reuerẽtia ⁊ nota publica videba/
mur . deſidia ſecuritatis amittimus

Qua cõꝑatione eſtimãdi ſint
qui tunc tm patietes ſunt cũ a

nemine ꝓuocantur Cap̃. xviij.

Aaſi o vniũſa virulẽta bpen
q tium genera vel fera x cũ in ſoli

tudie ſuiſq; cubilib immoꝛãt

non noxia perſeuerẽt · nec tñ ex eo ꝓnun⸗
ciari pñt ĩnoxia · q;ꝛ nulli noceãt NHoc eĩ
eis non affectꝰ bonita᷑ ſʒ neceſſitas ſoli⸗
tudis ↄfert. Quę cũ ledẽdi nacta fuerĩt
copiã · in ſemetipis recõditũ virus ⁊ aĩę
feritatẽ ꝓtinus egerũt atq; demõſtrant.
Jõq; ꝑfectionẽ querẽtib non ſufficit ʒ

hoĩem nõ iraſci. Meminimꝰ enĩ in ſoli-

tudie cõmoꝛantib nobis gᷣ calamũ cuʒ
aut groſſitudo eꝰ aut exilitas diſplicerʒ.

3 w ſcalpellũ cũ incidenda hebeti acie ſe

gniter execaret.oↄtraq; ſiliceʒ ſi foꝛte ex ea
feſtinantib nobᷣ ad lectionẽ tardiꝰ ſcitil
la ignis emicuit.ita indignatiõis irrep⸗
ſiſſe motũ.vt nõ alias ꝑturbationẽ mẽſ
q; vel cõt inſenſibiles materias vel certe
aduſus diabolũ maledictiõe plata dige
rereatq; eua woꝛare poſſemꝰ. Mobꝛeʒ ad
pfectiõis dũtaxat rationẽ nõ ſat᷑ ꝓderit
abeẽ hoĩesĩ qͥs ira moueam̃· cũ ſi patia
pꝰ ĩt᷑ frẽs nõ fuerit acqſita. etiã erga res
mutas ſpecieſq; minutas exerceri ſiliter
iracũdie poſſit affectꝰ. qui reſidẽs in coꝛ/
de nr̃o.nec iugẽ nos poſſideretrã qͥllita/
tis ſtatũ. nec reſiduis vitijs carere pmit/
tet · niſi foꝛte in eo putemꝰ cõmotionib⸗
nr̃is lucrũ aliqd vel remediuʒz cõpꝑari · ꝙ
maledictõnibo vel iracũdie nr̃e minime
res inanimatęmutęæq; reſpondeãt. et in/
temperãtiã coꝛdis nr̃i ad maioꝛẽ neq̃ ;
ꝓuocent exardeſcere furoꝛis inſaniam.

De aͤputanda ira ſm euãgeliũ.

AQAaaxpter ſi illã ſum, L. xix.
qꝗq manmn dinuini pᷣmij cupimꝰ adi⸗/
piſci ð qͥ dẽ. bri mũdo coꝛð qm̃
ipi deum videbunt · non ſolũ enr̃is acti/
bus h amputanda eſt. ſʒ etiaʒ deint᷑nis
aĩę radicitus extirpanda. Non eĩ valde
ꝓderit iracũdię cohibitus furoꝛ ĩ verbo
nec in effectũ ꝓlatus·ſi illũ archanis pe⸗

ctoꝛis nr̃i deus quẽ ſecreta nõ latent coꝛ

dium ineſſe perſpexerit. Radices eĩ vitio
rum potiꝰ excidi pꝛecipit euãgelicꝰ ßmo
qᷓ; fructus·qͥ ꝓculdubio euulſis fomiti⸗
bus neq̃ꝙqᷓ; vlteriꝰ pullulabũt.atq; ita
mens poterit ingiter in oĩ paũa ⁊ ſancti
tate durare· cũ ̊ nõ de ſupficie operatio
nis ⁊ actuũ ·ſʒ de cogitatiõnũ fuerĩt euul
ſa penetralibo. Et iõ ne homicidiũ perpe
tretur.ira odiũq; ſuccidit᷑.ſine quib ho
micidij crimẽnullo mõ valebitadmitti.
Qui iraſcit enĩ fratri ſuo reꝰerit iudicio
et q odit fratrem ſuũ homicida eſt. in eo
ſcʒ ꝙ eũ coꝛde cupiat interire · cuiꝰ cruo
rem ꝓpꝛia manu vel telo apud hoĩes mi
nime fudiſſe cognoſcit᷑· affectu ire homi⸗
cida ꝓnunciat᷑ a dñoquinõ ſolũ ꝓ oxe·
rationis effectu. ſed etiã ꝓ voluntaſ̃ᷣ ac
voti deſiderio: vnicuiq; aut pᷣmium red
dit aut penã · ſm illud qð ipᷣe loquiturp
ꝓphetã. Ego aũt opa eoꝝ ⁊ cogitatiões
eoꝝ venio vt congregẽ cñ oĩbus gẽtib
linguis. Et apls. Inter ſe inuicem co/
gitationibo accuſantibo aut etiã defendẽ
tibus · ĩ die qᷓ iudicabit eocculta hoĩm
Ineo qðin euangelio ſcriptuʒ
eſt.qui iraſcitur fratri ſuo· vtrũ

recipiendum ſit quod adiectuʒ

eſt ſine cauſa · Ca. xx.
Ciendũ tñ in eo qð in quibuſ-
ſ danm exemplarib innenitur q
igaſcit᷑ fratri ſuo ſine cauſa reuſ
erit iudicio· ſuꝑfluum eſſe ſine cauſa. et
adiectũ eſſe ab his ꝗq amputandam iraʒ
ꝓ iuſtis cauſis minime putau erũt: cum
vtiq; nullus quãlibet abſq; ratione cõ/
motus fine cauſa dicat ſe iraſci. Gobꝛẽ
apparet ab eis vchteet Atpoſtr nõ ĩtel
Hndee

Liber. vIII.

lexerũt ſcripturę volẽtᷣ fomitẽ iracundię
omnimodis amputare.nullãq; idigna
tionis occaſionẽ penitus rebuare · ne dũ
in bem̃ iraſci cũ cauſa· etiã ſine cauſa ira
ſcendinobis intromittat᷑ occaſio Finis
enim patientienõ ĩ iraſcendo iuſte.ſʒ pe
nitus non iraſcendo cõſiſtit. Liceta qui
buſdam hocipm quod dicit᷑ ſine cauſa
ita in terpꝛetari ſciaʒ · ꝙ ſcʒ ſine cauſa ira
ſcatur is cui expetere vltionem irato non
liceat. Meliꝰ tñ eſt ita tenere. vt ⁊ nouel
la exemplaria multa ⁊ antiqua omĩa in/
neniunt᷑ eſſe pſcripta.
Remedia quibus iram de coꝛ/
dibus noſtris eradicare poſſi⸗
mus LCap. xri.
Aaa ppter athletã chꝛiſti legitĩe
decertanteʒ/ iracundię mot' ra
dicit? opoꝛtet euellere. Cuius
moꝛbi hec erit medicina ꝑfecta · vt pꝛimi
tus credamus nullo mõ ſiue iuſtis ſiue ĩ
iuſtis ex cauſis licere nobis iraſci.ſcien/
tes nos diſcretiõis lumen · recti q; cõſilij
firmitatem · ißam qͥʒ honeſtatẽ · ⁊ iuſticię
moderamĩa ꝓtinꝰ amiſſuros. ſi pncipa
le coꝛdis nr̃i lum̃ eius fuerit tenebꝛis ob
ſcuratũ. Tum deinde puritatẽ ment no
ſtre mox pturbandã· templũq; eaʒ ſãcti
ſpuͦs effici omnino nõ poſſe · iracũdiein
nobis ſpũ cõmoꝛante · Poſiremo vt co
gitemus nequaq; licere nobiſoꝛare.nec
iratos fundere pꝛeces ad deũñ. Et pᷣ om-
nib incertũ ſtatũ cõditionis hũanę pꝛe
oculis habentes quotidie nos credamuſ
ecoꝛpoꝛe migraturos ·nihilq; nobis cõ⸗
tinẽtia caſtitat. nibil abrenũciatiõe oĩʒ
facultatum nibil diuitiarũ contemptu.
nihil ieiunioꝛũ vigiliarũq; laboꝛibo con
ferendum · quibo ꝓpter iracundiam ſolã
⁊ odium ab vniuerſitatis iudice ſuppli-
cia pꝛomittuntur etena.
Explicit de ſpũ irgliber octauꝰ.
Incipiuntca pitula libꝛi noni
de ſpiritu triſticis. Ca.primũ
Roemium. 4
ij Qua cautiõe moꝛbus tri⸗
ſticięſit curandus.

iij Quã cõparationẽ babeat aĩa
rtrriſiicignoꝛſiby denoꝛatu·
iiij Vnde velquibo modis triſticia

gignatur

y L non alioꝝ ſed nr̃o vitio com/

motiones excitentur in nobis.

vi nullus repentino lapſu coꝛru

at· ſed paulatim ꝑ longaʒ incu·
riam recidens pereat.
vij non ſint fratrum deſerẽda cõ
ſoꝛtia vt perfectio conquiratur
ſed patientia iugiter excolenda

viij C ſi moꝛes noſtros emendatos

habueꝛimus poſſit nobis cum
omnibus conuenire

ix Be alio genere triſticiequod de⸗

ſperationem ſalutis im poꝛtat.

x In quotantummodo ſit nob tri

ſticia vtilis

xi Quemadmodum diſcernatur ꝗ

ſit vtilis ac hm deum triſticia
7 quꝭ diabolica atq; moꝛtifera

rxj W abſ; illa ſalutari tiſticia que

tribus modis generatur omis

triſticia tanq; noxia repellẽda

ſit ·

HRi Tenedia quibus triſticiã de coꝛ

dibus noſtris exterminare pol⸗
üms.
Expliciuntcapitula.

Incipu liber nonus de ſpiritu
triſticig ·

Binto
nobis certamĩe
edad triſiicię ſti
4 muli retundẽdi
ſũt. Que ſi pal
ſim p ſinguloſ ĩ
curſus 2 icertoſ
ac varios caſus obtinendi animũ nrjm
habuerit facultatẽ.ab oĩ nos ꝑ momen
ta ſingula ſeparat dininę contẽplatiõis
intuitu · ißamq; menteʒ ab vniuſo puri⸗
tatis ſlatu deiectaʒ funditus labefactat
ac depꝛimit. Nõ oꝛationes eam explere
cuʒ ſolita coꝛdis alacritate ꝑmittit non

Ws
bus⸗
lie
D
coſ

fu
jn
w
i⸗
n
ltils⸗
Pm
Wwoß
ſuunſ
lanio
napt
od
keinst
ſpi
pan
dam
1
lint/
foor
mon
lenoe

lcit

blla⸗
ſui⸗

aͤi
W

ton
nnobs,
pucen
gzina

cici⸗
gurur
mduos
Mde,
inwun,
nob ni

manta
ntiid
znnin

zaidn
tinin w⸗
eſpnn
pann.

luto

„

5 am

rſoek
lircunei
Qtie
1, in
mai n
Hnonm
ilatos
nilopun
etur
mane
irtnn

patit᷑· ⁊ ad cuncta operationũ vel religi/
onis officia impatientẽ ⁊aſperũ reddit
oĩq; pꝑdito ſalubꝛi ↄſilio ⁊ coꝛdl ↄſtãtia
pturbata velut amentẽ facit ⁊ ebꝛiuʒ ſen
ſum · frangitq; et obꝛuit deſperatiõe pe⸗

nali. Qua cautione moꝛbus tri

ſticię ſit curandus· .
AUNamobꝛem nõ mi⸗ Ca:ij.

noꝛe pꝛoſpectu ſi ſpiritalis ago

nis certamina legitie cupimus
deſudare·hic qͥʒ nobᷣ curandus eſt moꝛ⸗
bus. Sicut enĩ tinea veſtimẽto et vpᷣmis
ligno · ita triſticia viri nocet coꝛdi. Sa

euidentac ꝓpꝛie vim noxij huiꝰ ac perni
cioſi vitij ſpũs diuinus expꝛeſſit.
Quaʒ cõparationẽ habeat aĩa
qtriſticię moꝛſibus deuoꝛatur

ſtimentũ nanq; ti —2
v nejarü eſu attactum.nulliꝰ pꝛe/
cij vel honeſti vſus poterit vlte
rius habere cõmerciũ · itidem q; lignum
vᷣmibus exaratum. nõ iam ad oꝛnatum
vyl mediocris edificij:ſed ad cõbuſtionẽ

ignis merebit᷑ deputari Ita igit᷑ ⁊ aama

ꝗ̃ edaciſſimis triſticię moꝛſibo deuoꝛat · ĩ
utilis erit vel veſtimento illi pontificali.
qð vnguentũ ſpũſſancti de celo deſcen/
dens · pus in barbã aarõ · deinde in oꝛã
ſuam ſolere ſuſcipere ſancti Dauid va⸗
ticinio ꝑhibet᷑ ſm illud.ſicut vnguẽtuʒ
in capite:quod deſcendit inbarbam aa⸗
ron · quod deſcendit in oꝛam veſtimenti
eius Sed nec ad ſtructurã templi illius
ſpirital atq; oꝛnatũ poterit ptinere · cuiꝰ
paulus architectus ſapiens poſuit fun/

damenta dicens. Aos eſtis templũ dei ·
⁊ ſpñs dei habitat in vob. Cuius q̃lia
ſint ligna · ſponſa deſcribit in cãtico can

ticoꝝ.:trabes inqẽs nr̃e cypᷣſſꝰ.tigna do/
moꝛum noſtraꝝ cedri.Et idcirco huiuſ⸗
cemodi ad templũ dei lignoꝝ genera de
legũt᷑.ꝗᷓ ſunt ⁊ bone fragrãtię ⁊ imputri/
bilia.ꝗq; nec coꝛruptele vetuſtatis · nec

eſui vᷣmiñ valeant ſubiacere. Vñ vel
be mõis triſticia gignat᷑ C.iiij

Liber. IX.· deſpiritu triſticie

ſacraꝝ lectionũ ſinit remedijs ĩcubare ·

enon e Innunchß tñ ire pcedeni vitio
tranquilluʒ qͥʒ ac mitẽ fratrib eſſe non

n ſubſeq ſeu ↄcupię lucrive cuiꝰ
dam minus indepti generari
ſolet. cũ ſe hbarũ reꝝ quadã ſpe mẽte con
cepta qͥs viderit excidiſſe. Interdũ vero
etiã nullis exiſientibo canſis qb ad hãc

labem coꝛruere ꝓuocem̃ · inimici ſubtilis

iſtictu· tãto repente meroꝛe depmim̃ · vt

ne caroꝝ qdẽac neceſſarion nron aduẽ

tuʒ ſe olita ſuſciꝑe affabilitate poſſimns·
⁊ qcqd abeis cõpetenti fuerit cõfabula/

tione ꝓlatũ · im poꝛtunũ nobis ac ſuper⸗

fluum iudicet᷑: nullaq; a nob reddat᷑ eis
gIta reſponſio · vniũſos coꝛdis nr̃i receſſꝰ
felle amaritudinis occupante. Cnõ
alioꝛũ ſed noſtro vitio commo/
tiones excitetur in nobis.C. v.
Mae manifeſtiſſime cõ pbat᷑ ñ
v ſpꝓ nobis alioꝝ vitio cõmotio⸗
num ſtimulos excitari. ſʒ potiꝰ
nr̃o/q reconditas in nobiſmetipᷣis babe
mus offenſionũ cauſas ac ſeminaria vi
tioꝛũ · ꝗᷓ cũ mentẽ nr̃am temptationũ im
ber alluerit · in germina cõfeſti fructuſqʒ
ꝓrumpũt. CNnullus repentino
lapſu coꝛruat.ſʒ p-
gam incuria recides ꝑeat.L.vi.
Vnqᷓ; enĩ qͥs alteriꝰ vitio laceſ

n ſiitus peccare cõpellit · ſi rexoſi ⸗

tam materiẽ delictoꝝ ĩ ſuo coꝛ⸗
de non habeat. Mec tunc ſubito qͥ ſpiaʒ
deceptꝰ eſſe credendus eſt· cum cõſpecta
mulier foꝛma in baratrũ ↄcupie turpis
inciderit · ſʒy potiꝰ occultos ac latẽtes me
dullitus moꝛbos occaſione viſus inſſuꝑ
ficiem tunc fuiſſe pꝓductos. non
ſint fratrũ deſerenda conſoꝛtia
vt ꝑfectio conquiraturſʒ patia
iugiter excolenda. La.vij.
Deaeeoq; creatoꝛ oĩm deꝰ opificij
ſui curationẽ pᷣ oĩbus noſcens.

7qz nõ in alijs ſʒ in nobiſmet⸗

ipis offenſionum radices cauſeq; ↄliſte
rent · nõ deſerenda cepit fratꝝ ↄſoꝛtia ·

nec vitari eos qͥs leſos a nob vel a quib

nos arbitram offẽſos · ſʒ deliniri iubet ·
ſciens ꝑfectionẽ coꝛdis nõ ta epatiõe

aulatim ꝑlõö

bboiĩm q; patĩę vᷣtute conquiri Quse fir⸗
me poſleſſa · licut põt nos etiã cũ his qui
odgerunt pacẽ pacificos ↄpuareita ſi pa
rata nõ fuerit ab his qͥʒ q perfecti ac me
lioꝛes nobis ſunt facit iugiter diſſidere.
Occaſiones eĩ cõmotionũ ob q̃s eos qͥ
bus iungim̃ deſerere feſtinamꝰ. in cõuer
ſatiõe hũana deeſſe nõ poterunt. et idcir
co triſticię cauſas ob q̃s a poꝛibo ſepara
mur nõ euadimꝰſʒ mutamꝰ.Cſimo
res noſtrogemendatos habue
rimus poſſit nobis cum omni⸗
bus conuenire · Lap. viij.
Rocurãdũ itaq; nob eſt vt nr̃a
p potius emẽdare vitia.⁊ moꝛes
coꝛrigere feſtinemꝰ. Quę ꝓcul
dubio ſi fuerint emẽdata:non dicam cũ
hoĩbo ſʒ etiã cũ ferj ⁊ beluis facillie nobiſ
ↄueniet.ſm illud qð in libꝛo btiiob dẽ.
HBeſtie eni terręe pacate erunt tibi. Extri

ſecꝰ qpe venientia nõ verebim̃ offendi/

cula· nec vlla poterũt ſcãdala nob defo⸗/
ris inferri:ſi in nobiſmetipᷣis intus radi

ces eoꝝ receptęinſertęq; nõ fuerit. Max

enĩ multa diligentibo nomẽ tuum dñe ·
non eſtillis ſcandaluz. De alio gene
re triſticię quod deſperationeʒ
ſalutis impoꝛtat. LCapix.
Stetiã aliud deteſta bilius tri
e ſicię genus·qð nõ coꝛreptiõeʒ
vite nec emendationẽ vitioꝛũ.
ʒ pꝑnicioſiſſimã deſperationẽ aĩeinijcit
cCclinquẽti. Qð nec cayn fecit poſt fratri
cidiũ penitere.nec iudã poſt traditioneʒ
dg ſatiſfactionis remedia feſtinare.ſed
ad ſuſpendiũ laquei ſua deſperatiõe ꝑ⸗
traxit. In quo tãtũmõ ſit nobis
triſticia vtilis. Cap. r.
Deoq; vtilis nob vna retãtuʒ
i niſticia iudicanda eſt. cũ banc
Vel penitudine delictoꝝ vel de⸗
ſiderio ꝑfectiõis accẽſi.vel futurę btitu⸗
Dinis ↄteẽplatione cõcipimꝰ. De qua et
ptüũs apls. Quę ſᷣm deũ eſt inqᷣt triſticia
ꝓenitentiã ad ſalu tẽ ſtabilẽ oꝑat᷑.ſeculi
aũt triſticia moꝛtẽ ooat.
AQuemadmodum diſcerna/

tur ſ ſit vtilig ac m deum triſti⸗
tia ⁊ ꝗ diabolica atʒ mortifera

Ed ülla triſticia ꝗ̊ͥ p La.xi
ſ nitentiã ad ſalutẽ ſtabilẽ oꝑpat
obediens eſt. affabil hũil- man
ſueta.ſuauis ac patiẽſ vtpote ex deicha
ritate deſcendens:⁊ ad omnẽ doloꝛẽ coꝛ
poꝛis ac ſpũs ↄtritionẽ.infatigabilit᷑ ſe/
metipᷣam deſiderio ꝑpfectiõis extẽdens ·
Iqͥdammõ leta ac ſpe ꝓuectus ſui vege/
tata. cunctã affabilitai lõganimitaſ
retinet ſuauitatem hñs in ſemetipᷣa oẽs
fructꝰ ſpũſſcĩ qͥ enumerat idẽ apls Fru
ctus aut ſpũs eſt charitas.gaudinʒ· pax
lõganimitas: bonitas.benignitas:fides·
maſuetudo/ↄtinen tia. Meęc vo aſprĩia ·
impatiens. dura· plena racoꝛe ⁊ meroꝛe
infructuoſo ac eſperatione penali.eum
quẽ cõplexa fuerit · ab induſtria ac ſalu⸗
tari doloꝛe frãgẽs ac reuocãs vtpote ir/
rationabił ⁊ intercipiens nõ ſolũ or̃ois
efficaciã· vxerũetiaʒ vniuſos qͥs ſdiximꝰ
fructꝰ ſpixitales euacuat. qͥs nouitilla
afere C) abſq; illa ſalutari triſti
cia ꝗᷓ tribus modis generatur
omnis triſticia tanq; noria re/
pellenda ſit. “
Aaꝓpter abſq; illa ꝗᷓ La.xi.
q xlꝓ ſalutari pnia vł ꝓ ſtudio
pfectionis vel ꝓ delideno ſuſci-
pitur futuroꝝ · oĩs triſticia tã qᷓ; ſeculi et
ꝗ moꝛtẽ inferat equalit᷑ repellenda eſt.ac
licut foꝛnicatiõis ſpũs vel philargyrię
vlire denr̃is coꝛdibopenitꝰ extrudenda.

Remedia quibus triſticiam de
coꝛdibus noſtris exterminare
poſſimus

LCLaij. xiij.
Anc ergo pnicioſiſſimã paſſio
b nem ita de nob expellere poteri
mus vt menteʒ nr̃am ſpir itali

meditatiõe iugit᷑ occupatã futura ſpe⁊
Otẽplatiõe repmiſſę btitudinis erigãꝰ.

Hoc eĩ mõ vniũſa triſticiaꝝx genera ſi⸗

ue ꝗ ex ſcedenti ira deſcendũt.ſiue qa⸗

miſſiõe lucri:vel detrimeti illatiõe nobiſ

adueniũt · ſiue de irrogata generãt iniu

ria.ſiue ꝗᷓ de irrationa bili mẽt᷑ ↄfuſione

hes

in

i
inn
ant
nn.
dch
dlonien
cns⸗
ſni
uintrd
on os
fn
tns files
vaſorir⸗
zmame
talaum
achalu⸗
ren/
8siinn
nobitl
Nunmni
NN
loruae⸗

iLun.
lowao
enoſoſ⸗
ißlula
adudhuc
blnone
nndende.⸗
camde
mminu
lun
muher
90 i.
ne 9
ſegſ⸗⸗/
iehi
ritnuu
ſone

Capitula iber. x.

peedũt.ſen ꝗᷓ letalẽ deſyerationẽ nobis
ĩducũt · valebimꝰſupꝑare· cũ eternaꝝ re
ac futuraꝝ intuitu ſpleti atq; imobiles

ꝑpdurantes · nec caſibo deiecti pᷣſentibus·

nec ꝓſperj fuerimꝰ elati · vtq; velut cadu

ca ⁊ moxtranſeuntia contemplantes.
Explicit de ſpu triſticięliberno
nus Incipiuntcapitula libꝛi
decimi de ſpiritu accidię. C.i.
Roemium.
i Exppſitio accidie vłqueʒ/
admodum ſerpat in coꝛde
monachi. quęve inferat menti
diſpendia

iij Quibus generibo monachũ ſu ⸗/

peeret accidia
iiij accidia excecat mentẽ ab omĩ
contemplatione virtu tũ

hN duplexaccidia ſit in pugna
vi Hi qui ab accidia ceęperint vincei

quatinus collabant

viij neceſſe ſit inquietũ eſſe euʒ qui
ope manuũ ſuaꝝ non vult eſſe

ir non ſolũ apls ſed etiã bi qui

cũ illo erãt mãib ſuis opati ſũt

x Leobh; manib ſuis apls opatꝰ
ſit vt nob oꝑãdi pᷣberet exeplũ.
x non ſolũ exeplo ſed etiã verbiſ!

pᷣdicans monuerit operari.
xj Deecolcen

vos quoſdã ambulare inqete.
xiiij V multa vicia amputet opatio

xv De humanitate etiã ocioſis ⁊ ne

glientibus impartienda.

xvi non odij cauſa ſed dilectiõis
eceos qᷣ delinquũt coꝛripe debeãaꝰ

xvij Diuerſa teſtimonia quib apfus

pꝛecipit oꝑerari debere vl ipſe
operatus fuiſſe monſtrar

xviij tm̃ opatus ſit aplus q;tũ nõ
ſibi ſoli ſed etiã his qui cum eo
eerant poſſet ſufficere
xix Quẽadmodũ ĩtelligi debeat bea
tiilnus eſt magis dare qᷓ; accipere

vij Teſtimonia apłi ſpũm accidio

xij De eo ꝙ dicit audiuimꝰ enĩ in

SDefſfratre deſidioſo qͥ alios egre⸗
di de cenobio ſollicitabat.
xxi Diuerſa teſtimonia de ſalomo⸗ę⸗
ne contra accidiam.
xxij Æο1 egyptũ ftatres ita ſuis ma
nibns opant᷑ vt non ſolũ pio⸗
pꝛijs neceſſitatibo ſatiſfaciant -
ſed etiaʒ his qui in carceribus
ſunt ſubminiſtrent. D
xxiij Mocij cauſa faciat in partib oc⸗·
cideni nõ eẽ cenobia mõachoę
xxiiij De abbate paulo qͥ ſingulannis
omne opus manuũ ſuarũigne
ſuꝓpoſito concremauit
xxv ·Verba abbatis moyſi ꝗᷓ dixerit
mihi de remedio accid ie
Expliciuntcapitula. Incipitli/
ber decimus de ſpiritu accidię.
CLCapᷣ.primum

Ertuz no

bis certamen eſt qdG
BSBreci akedian vo
ſ cãt. quã nos tedium
liue anxietatẽ coꝛdis
poſſumus nuncupa⸗
re. Affiniſhᷣ tſticieẽ·⁊ vag maxĩeac ſoli
tarijs mag expta ⁊ĩ heremo cõmoꝛãtib
ifeſtioꝛ hoſſᷣ ac frequẽs maxĩe circa hoꝛã
ſextam monachũ inqͥetans: vt quędã fe
bꝛis ingruens tpe pꝛeſtituto.ardentiſſi
mos eſtus accenſionũ ſuaꝝ.ſolitis ac ſta
tutis hoꝛis aĩę inferens egrotanti:Deni

qᷓ; nonnulli ſenum hunc eſſe pnunciant

geſimo nuncuppert. .
Erpoſitio accidię vel quemad
modum ſerpatin coꝛde mona
chi quę ve inferat menti diſpen
dia. Cap̊. h.
Vicũ miſerabilẽ obſederit mẽ/
q teum · hoꝛroꝛẽ loci · faſtidiũ cellę.
frratrũ qͥ; qui cũ eo vel eminus
cõmoꝛant᷑.tancq; neglientiuʒ ac minus
ſpiritalium aſpernationem gignit atqq
contemptum. Ad omne q; opus qð in-
tra ſepta ſui cubilis eſt facit Aſaez in

meridianũ demoneʒ · q in pſalmo nona

ib cr. X 4*

ertem NMõ eũ in cella reſidere· nec operã

ſinit impendere lectiõi · nihilq; ſe pficere
tanto tꝑe in eadẽ cõmoꝛantẽ crebriꝰ in/

gemiſcit · nec habere ſe fructũ aliquẽ ſpi⸗

ritalem donec fuerit illiꝰ conſoꝛtio copu
latus cõquerit᷑ atq; ſuſpirat· ⁊ ab omni
ſe dolet ſpiritali queſtu inanẽ in loco va
cuum q; cõſiſtere · vtpote qͥ cñ poſſet etiã

alios regere ac ꝓdeſſe plurimis nullum
egificauerit:nec quẽqᷓ; inſtitutiõe ſua do

ctrina q; lucratꝰ ſit Mbſentia lõ geq; po

ſita magnificat monaſteria. loca etiam

illa ma ꝗ ad ꝓfectũ vtilia ⁊ ſaluti ↄgruẽ
tioꝛa deſcribit· conſoꝛtia qʒ ibidem frm

ſuauia ⁊ plena ſpiritali conũſatione de⸗

pingit. Ecõtra vniũſa ꝗᷓ habent in ma/
nibꝛ aſpera · ⁊ nõ ſolũ ediſicationẽ nullã
eſſe in fratribo ꝗͥ moꝛant in loco · ſʒ neip
ſum qdem victũ coꝛpor abſq; in gẽti la⸗
boꝛe ↄqᷣri. Poſtremo nõ poſſe ſe ſaluari
putatĩ eo loco durantẽ · niſi relicta cella
cũ qᷓ ſibi ſiadhuc in ea fuerit remoꝛatꝰ .
eundum erit · exinde ſemetipᷣm q;totius
aſpoꝛtauerit. Dein ð laſſitudinẽ coꝛporj
cibiq; eſuriem· nta ſextaq; hoꝛa tantaʒ
ſuſcitat · vt velut longo itinere guiſſimo
q; labore ↄfectus ſibimetlaſſuſq; videa
tur. aut q̃ſi refectionẽ cibi biduano ieiu
nio triduano ve diſtulerit. Tuʒ pꝛeterea
huc illucq; anxꝰcircũſpectat:⁊ nec frem
ſibi quẽpiam aduentare ſuſpirat. ſepi⸗
uſq; egredit᷑ ⁊ ingredit cellãac ſolẽ ve⸗/
lut ad occaſum tardiꝰ ꝓperãtẽ crebꝛiꝰ in
tuetur.Et ita qᷓdam irrationabili meni

cõfuſione velut tetra ſupplet᷑ caligie. om
niq; actu ſpiritali reddit᷑ ocioſus ac va⸗

cuus vt nulla re alia tante oꝓpugnatio
nis remedium.qꝙᷓ; viſitatiõefratij cuiuſ-⸗
piaʒ ſeu ſomni ſoliꝰ ſolatio poſſe eſtimet
inueniri. Deinde honeſtas idem moꝛbo
ac neceſſarias ſuggerit ſalutationes fra
trib exhibendas · viſitatiõeſq; infirmo⸗
Ium vel eminꝰ vellongiꝰ poſitoꝝ. Quę.
Dam etiã pia ac religioſa dictat officia ·
illos velillas debere parentes inqri.⁊ad
ſalutandos eos crebꝛiꝰ ꝓperari · illã reli⸗
gioſam deuotã q; deo feminã · omni pꝛe

ſertim parentũ pᷣſidio deſtitutã magnũ
opus eſſe pietat᷑ requentius inuiſere. ac

ſi qͥd ei ſit neceſſariũ ꝗͥ a ꝓpꝛijs parentib⸗
negligit᷑ atq; deſpicit᷑ ſanctiſſimũ ꝓcu⸗

rari. magiſq; o poꝛtere in his operaʒ pie⸗
tatis impendi · qᷓ; infructuoſe ac ſine vl/

lo ꝓfectu in cellula reſidere .
Quibus generibus monachũ
ſuperet accidia. Cap. iij.

Bit ita q; infelix aĩa talib ini-

a micoꝝ machinis impetita. do⸗/
nec accidie ſpũ velut ariete va⸗
lidiſſimo fatigata aut in ſomnuʒ diſcat
ↄcidere · aut excuſſa clauſtris cellule ſuę

conſolationẽ impu gtionis huiꝰ viſita⸗

tione fratris cõſueſcat acqrere· hoc quo
vtit᷑ ad pᷣſens remedio paulopoſtacriꝰ
infirmãda. Frequẽtius enĩ ac duriꝰ ad/
uerſariꝰ attemptabitquẽ cõſerto pꝛelio
pᷣbiturũ cõminꝰ ſibi terga cognoſcit · ſa⸗
lutẽq; ſibiñ de victoꝛia nec de conflictu
ſed de fuga ſperare peruidet donec pau⸗

latim ꝓtract'e cella actũ ſuę ꝓfeſſiõis in

cipiat obliuiſci · qͥ nõ eſt aliud qᷓ intuitꝰ
contẽplatio diuineillius ⁊ excellentis
ſuꝑ oĩa puritaſ:ꝗ non alibipõt niſiĩ ſi⸗
lentio Z iugi celle ꝑſeuerantia ac medita

tione ↄqri atq; ita militię ſuę fugitiuus

ac deſertoꝛ chꝛiſti miles effectꝰ · im plicet
ſe negocijs ſecularibo. ei cui ſe ꝓbauit mi
nmimeplaciturus. CXaccidia exce/

cat mẽtem ab omni contempla

tlone virtutum. La.iiij.
Aius egritudis vniũſa incom
h moda vno vyſiculo beatus da⸗
uiigd elegant expꝛeſſit. doꝛmita⸗
uit in qens aĩa mea pᷣ tedio.·pꝛe accidia
Ptope ſaſᷣj nõ coꝛpus dixit ſy aiam doꝛ
mitaſſe · Nere enĩ ab oĩ ↄtemplatiõe vir
tutũ ⁊ intuitu ſpiritaliũ ſẽſuũ doꝛmitat
aia.ꝗᷓ pturbatõis hꝰ telo fuerit ſauciata
CAduplex accidia ſitin pugna.
LCacq; chꝛiſti vrrꝰ athle/ C. v.
I ta q agonẽ ꝑfectiõis cupit legi-
V time dœertare · hũc qͥ; moꝛbuʒ
de latebꝛis aĩme ſuęfeſtinet extrahere⁊

do
ran
red
(all
ſe⸗
re

ſon
⸗
min
nee⸗
N

2— — 2

gi
WR
Mmth
hn⸗
ſne I

onachi
Lapi
uln,
nnnn do/,
mir,
mdiant
hustn⸗
vlrgeo
wkaen?
dunda/
no plo
gclatſ.
onſice
Wape⸗
dimd
1mrlints
hotnlil⸗
uc nacit
fgiünus
Paunglict
Pbauitmi
lin erce⸗
nanpl
LCaii.
laincon
wams de⸗
1t.ni⸗
ienuc
itßünd
phnient
Himmn
iluduta
o.
L1.
aottleh⸗
nohz
Nihe
Gehünn

ſus ↄcidat.neq; de monaſterij clauſtris
expulſus:q;ᷓuis ſub pᷣtextu coloꝛis pij fu
gitiuꝰ abſcedat. Hi qui ab ccidia
ceperint vinci q̃tinus collabat.
Vemcũq; eni in q̃libet C. vi.
q parte ceperit ſuꝑare aut tan qᷓ;
inerteʒ 1 ceditiuʒ ſibi patietur
abſq; vllo ꝓfectu ſpũs in cellula cõmo/
rari · aut excuſſũ exinde inſtabilẽ de ceto
reddet ac vaguʒ · ⁊ ad omne opꝰ deſidẽ

cellas frm ac mõaſtia iugit᷑ faciet circui
re · nihilq; alið ꝓcurare q; vbi qve colo

re occaſionẽ refectionis future valeat pᷣ/

parare · Mẽs eni ocioſi nibil aliud cogi

tare nouit qᷓ; de eſcis ac ventre.donec in
uẽta qñq; ſodalitate cuiuſq; viri velfe⸗
minęequali tepoꝛe toꝛpeni· reb eoꝛũ ac
neceſſitatib inuoluat᷑. ⁊ ita paulatĩ red
datur noxijs occupationibo irretitus. vt
tanqᷓ; ſerpentinis ſpiris obſirictus · nun
q; deinceps ad ꝑfectionem ꝓfeſſionis an
tiquę ſe valeat enodare·Leſtimonia
apli cõtra ſpũm accidię.C. vij.
Vnc morbũ qͥ de accidie ſpiri/
hi tu naſcit᷑ beatus aplus vt verꝰ
ac ſpiritalmedicꝰ. vel tũc iã cõ

ſpiciẽs bpere. vel emerſurũ int᷑ mõachos

ſcõſpũ ruelãte ꝓſpiciens · ſalutanib pce

ptoꝛũ ſuoꝝ medicamẽt pᷣuenire feſtinat.
CTheſſalonicẽſib eĩ ſcribẽs· ⁊ pmo vt pi/
tiſſimus qdam ꝑfectuſq; medicus· infir
mitatẽ ſuſceptoꝝ blãda leniq; vbi cura
tione fomẽtãs ac de charitate incipiens
eoſq; in ea parte collaudãs:quouſqʒ le/
tale vulnꝰ lenioꝛe remedio delinitũ· depo
ſita tumoꝛis indignatiõe· facilius medi/
camina aunſterioꝛa ſuſtineat · ita ai t. De
charitate auñt fraternitaſ̃ nõ neceſſe ha⸗/
bemusſcribere vobis ; Jpi enĩ a deo edo
cti eſtis · vt diligatᷣ inuicẽ. Etenĩ facit᷑ il⸗
lud in oẽs fratres in vniſa macedonia
Premiſit laudis fomẽta lenia · fecit eoꝛũ
gaures ad curã ſalutan verbi placidas 7
paratas. Rurſum infert. Rogamꝰ auteʒ

vos fratres.vt abundeij magis. Adhuc

eos blanda ꝓboꝛum lenitate demulcet.

De ſpũ accidie

Vvtrobiq; cõtẽdat · vt neq; ſom ni telo eli ·

ne foꝛte nec dũ aptos ad pcepnõʒ pfecte
curationis inueniat.Quid eſt quod ro
gas apoſtole aut ĩ qͥ abundent mag.ſcʒ
in charitate de qua ſuperius dixeraſ. de
charitate autem fraternitatis nõ neceſſe
babemus ſcribere vobis:? Et qͥd neceſſe
eſt. vt dicas eis· rogamus autem vos vt
abũdetis magis·qui ſuper hac re ne ſcri-
bi quidem ſibi aliquid indigent.cũ pꝛe⸗
ſertim ⁊ inferas cauſam ob quã hocipſo
non egeant dicẽs.ipᷣi enim vos a deo do
cti eſtis vt diligatis inuicem· tertium qͥʒ
maius adijcias qdð non ſoluʒ a deo edo
cti ſint· verumetiam compleant opere ꝗᷓ

docentur: Eteniʒz facitis illud inqs non

in vno tantũ vel duob ſed in omẽs fra/⸗
tres:nec in veſtros tantũmõ ciues vl no
tos ſed in vniuerſa macedonia. Dic igit᷑
tandem · quid eſt qð tantopere h̊ mit⸗

tis: Iteꝝ infert· Rogamus autẽ vos fna

tres· vt abundetis magis. Et vix aliqñ
