inhererent nemo fideliuʒ dubitat. Nec
eni exiſtimare debemꝰ creatiois ⁊ officij
ſui pncipia ab huiꝰ mũdi ↄſtitutõe deũ
pᷣmitus inchoaſſe · q̃ſi in illis anterioꝛib
atq; innumen ſeculis· ab oĩ ꝓuidẽtia et

Diſpenſatione diuina fuerit ocioſus· ac

nõ hns in quos bonitai ſuę exerceret bñ
ficia ſolus extiterit·atq; ab oĩ ſolita pꝛe
ſtandi munificẽtia fuerit alienus qð de

illa immenſa ac ſine pncipio incõpꝛe⸗

henſibiii maieſtate ſatis humileeſt incõ
gruumq; lentire · ipo dno de ilł ptãtib⸗

hec dicente. Qñ facta ſunt ſimul ſidera

laudauerĩ̃t me voce magna oẽs boni an⸗
geli mei. Qui ꝙ interſunt creatiõi ſyde⸗
rum · an iſtud pncipiũ in quo factũ dꝛ ce

lum 1 terra· creati fuiſſe mãifeſtiſſime cõ

ꝓbant · quippe qͥ ꝓ iſtis oib viſibilibus
creaturj videntes eas ex nihilo ꝓceſſiſſe
creatoꝛẽ magna voce deſcribunt᷑ am⸗
miratione laudaſſe. Ante iſtud ergo tẽ⸗

poꝛale pᷣncipiũ qð a moyſe ponit᷑ qðq;
mũ do huic pᷣm hiſtoꝛicũ ĩmo iudaicum
ſenſum coeuum eſſe deſcribit · ſaluo ſcʒ
nr̃o ſenſu qͥ nos interpꝛetam̃ oĩm reruʒ
chꝛiſtũ eſſe pncipiũ · ĩ qͥ oĩa creauerit pr
ſm illud. Oia ꝑ ipᷣm facta ſunt ·⁊ ſine ip
ſo factũ eſt nihil. An iſtud inqᷓ; geneſe⸗
os tpale pᷣncipiũ · omẽs illas ptates celę⸗
ſteſq; vᷣtutes deũ creaſſe nõ dubium eſt
Quas apls ꝑ oꝛdinẽ dinumerãs ita de
ſcribit. Quia in chꝛiſio creata ſunt oia

ſiue ꝗᷓ in celis ſiue ꝗᷓ in terra ſunt· viſibi⸗

lia ⁊ inuiſibilia · ſiue angeli ſiue throni.
ſiue dñationes ſiue pncipatꝰ ſiue ptãteſ
De lapſu diaboli ⁊ angeloꝛuʒ·
Eiſioꝝ ita q; nume⸗? Cꝗ.viij.
ro nõnullos pncipes fuiſſe col⸗
lapſos lamentatio eʒechiel ſi⸗
ue yſaię manifeſtiſſime docet in quibus
pncipẽ tyri.autillũ luciferũ qͥ mane oꝛie
batur · flebili plãctu ab eis cognoſcimꝰ
lamẽtari.Et de illo qdeʒ ita dñs ad eʒe
chiel.Fili hoĩs leua planctũ ſuꝑ pᷣncipẽ
tyri · ⁊ dices ei. Hec dicit dñs deꝰ Lu ſi
Sculũ ſilitudinis· plenꝰ ſapia.ꝑfectꝰ de
coꝛe in delitijs padiſi dei fuiſti. Oĩis la⸗
pis p̃cioſus operimentũ tuũ·ſardiꝰ. to⸗
paſiꝰ ⁊ ia ſpis·chꝛiſolitꝰ ⁊ onix ⁊ berilłꝰ·
ſaphirꝰ carbũculus ⁊ ſmaragdꝰ. Au/
rum opꝰ decortui·⁊ foꝛamiĩa tua in die
q̃ condit es pᷣparata ſunt. Tu cherub
extent? ptegẽs/⁊ poſui te in monte ſcõ
dei in medio lapidũ ignitoꝝ · ambulaſti
pfectꝰ in vijs iro. die ↄditõnis tue · do
nec inuenta eſt inqtas in te. In młtitu⸗
dine negociationis tue repleta ſunt in⸗
terioꝛa tua iniqᷣtate · 1 pecca ſti · ⁊ eieci te
ce mõte dei:⁊ ꝑdidi te o cherub ꝓtegenſ
in medio lapidũ ignitoꝝ. Elenatum eſt
coꝛ tuũ in decoꝛe tuo· ꝑdidiſti ſapientiã
tuã a decoꝛe tuo · in terrã pieci te· añ fa⸗
ciem regũ dedi te:vt cernerẽt te in multi/
tudine iniquitatũ tuaꝝ· iniqtate nego
ciatiõis tuę polluiſti ſanctificatiõʒ tuã.
yſaias qͥ; de alio. Quomõ cecidiſti de
celo lucifer q maneoꝛiebar: Coꝛruiſti ĩ
terr qͥ vulnerabas getes · ꝗ dicebas in

Collatio vii abbatis Bereni

coꝛde tuo In celũ ↄſcẽdã : ſuꝑ aſtra dei
exaltabo ſoliũ meũ· ſedebo in mõte teſta
menti in lateribo aqlonis· aſcendaʒ ſuꝑp
altitudinẽ nubium·⁊ ero ſilis altiſſimo
Nuos tñ nõnulloſ exilla beatiſſima ſta
tione ruiſſe ſcriptura cõmẽoꝛat dicens
tertiã partẽ ſtellaꝝ draconẽillũ ſecũ pa
riter ꝑtraxiſſe. Anꝰ qʒ apłoꝝ euidẽtius
dicit. Angelos vero qui nõ ſeruauerũt
ſun pncipatũ ſʒ dereliquerũt domiciliũ
ſuũ.in iudiciũ magni diei vĩculeternis
ſub caligine ſeruauit. Illud etiã qð ad
nos dẽ. vos aũt ſicut hoĩes moꝛiemĩ·⁊ ſi
cut vnꝰ de pncipib cadet· qͥd aliud qᷓ;
multos de pᷣncipib cecidiſſe ſignificat:
Quiby indicijs ̊ ratio diũſitatſ huius
colligit᷑ · has differẽtiaſoꝛdinũ qᷓs ĩſtar
ſanctaꝝ celeſtiũq; virtutũ adũſe pote⸗
ſtates hr̃e dicunt · vel ex illiꝰanterior oꝛ/
dinis gdu in quo vnaꝗq; creata fuerat
nũc etiã retentare · vel certe de celeſtibus
uolu tas ad ſimilitudinẽ illaꝝ vᷣtutũ
ꝗ ibidem pꝑſeuerant ·p neqtię ſuę merito
in q̃ in malũ vnaꝗᷓ q; ꝓfecit:hos inter ſe
Sdus ſeu oꝛdinũ vocabula in parte cõ/
traria vndicaſſe. Obiectio ꝙ&
ruina diabolia deceptione eue
pꝛincipium ſumpſerit.Cap̃ᷣ.ix.
Ezmanus. Mos hactenus
credebamꝰ cauſam initiumq;
mnmnuuine ſeu uaricationis diabo
lice · qᷓ de angelica ſtatione deiectus eſt · i
uidiam extitiſſe · qñ adã dũtaxat et euã
liuida calliditate decepit. Reſponſio
deimnicio lapſus diaboli. Ca x.
Frenus. Mòõ eſſe iſtò initiuʒ
huaricatõis illius ſeu deiectio
mnmniiies geneſeos lectio manifeſiat.
ꝗ̊ añ illoꝝ deceptiõʒ ſerpẽtini noĩs eum
nota ĩuſſit ita dicẽs. Serpẽs aũterat ſa
pietioꝛ ſiue vt hebꝛaici expmũt libꝛi cal⸗
lidioꝛ cunc beſtijs terre quas ſecit dñs
deus · In telligitis ergo ꝙ ante illam cir
cñuentionem pꝛimi hominis de angeli
ca diſceſſerat ſanctitate· ita vt nõ ſoluʒ
noĩs huiꝰ in ſigniri mereret᷑ ifamia: ſed
etiã in neqtię terginerſatõe ceteris pꝛe⸗

— — — — —
SeE — —

— —

E — —2

De pꝛincipatibus

ſerret᷑ beſtijs terre. Mõ enĩ tali vocablo
ſcriptura bonũ angeluʒ deſignaſſet · nec
Te his ꝗq in illa beatitudine perſeuerant
Diceret. Serpẽs aũt erat ſapientioꝛ oib

beſtijs terre. NQam Gq̊ cognomẽ nõ ſoluʒ

gabꝛieli ſiue michaeli nullo mõ poſſet
aptari·ſed ne bono qᷣdẽ cuiqᷓ; hoĩ cõne

niret. Aptiſſime itaq; ⁊ ſerpeniᷣ vocabu

lum ⁊ ↄꝑatio beſtiarũ non ſonat angeli

dignitatem:ſed pᷣuaricatoꝛis infamiam

Deniq; liuor ac ſeductionis materia q̃

vt hoĩeʒ deciperet inſtigatꝰ eſt · de ante⸗

rioꝛis ruine extitit cauſa · qð ſcʒ de limo
terręnnpꝑprime figuratũ ad illã eum glo/
riam cerneret euocandũ. vñ cũ eſſet vnꝰ

depncipibus ſe meminerat coꝛruiſſe Et

idcireo poꝛem eiꝰ lapſum qͥ ſuꝑbiendo
coꝛruerat · quo etiã ſerpẽs meruerat nũ/

cupari· ſcda ruina ꝑ inuidiã ſubſecuta
eſt. ꝑ quã inueniens eũ adbuc aliqͥd in

ſeſe erectü habentẽ ita vt etiã cuiuſdaʒ
colloquij atq; cõſilij cũ hoĩe haberet cõ
ſoꝛtiũ · ſentẽtia dñi vtiliſſime eũ in ima

Tiecit · vt nõ iam ſicut añ ſbᷣlime aliqd
intuens incederet · ſed vt ſolo coberens

repet potius ⁊ humiliatus ſuꝑ ventrem
terrenis vicioꝛi eſcis ⁊ opib paſceretur
occultũ deinceps publicans inimicum-

ac ponens inter ipᷣim ⁊ hoĩem vtiles ini/

micicias ſalutarẽq; diſcoꝛdia · vt dũ ca/
uetur tanqᷓ; hoſtis noxiꝰamicicijs frau⸗

dulenij vlterius homi nocere nõ poſſet.

De eius qui decipit ſiue decipi
turpena Cap xi.

Nquo tñ i lud nos pcipue
debet inſtruere · vta mal conſi⸗/
lijs declinemꝰ· qð licʒ ceptio

nis auctoꝛ ↄgrua pena ⁊ ↄ-demnatione
plectat· ne ille qdem qͥ ſeducit᷑ ſupplicio

careat ·licʒ aliquãtulo leuioꝛe qᷓ ille qui

auctoꝛ deceptõis extiterit. Qð hᷣ expſiuʒ
pleniſſime cernimꝰ. Adãa nãq; qui ſedu

ctus eſt (ĩmo vt apli verb eloqr) qui ſe⸗

ductus nõ eſt.ſʒ ſeducte acqeſcens· in ex

icialem videt acceſſiſſe cõſenſum · ſudo⸗
re vult' ac la boꝛe timmõ condemnat.q
tmillinõ per ſus ſed ꝑ tene maledictiõʒ

ſterilitatẽq; decernitur Mlier vᷣo que
huiꝰ rei ꝑſuaſoꝛ extitit multiplicationẽ
gemitnũ ac doloꝝ atq; triſtitie ꝓmeret᷑.

ppetuo parit᷑ iugo ſubiectiõis addicta.

Serpens aũt qͥ pmus incentoꝛ buiꝰ of/

fenſe eſt perenni maledictione multatur
Wobꝛem ſüma ſolicitudine ⁊ circũſpe⸗
ctione cauendũ eſta ↄſilijs pꝛauis·:quia

ſicut auctoꝛẽ puniũt ita deceptũ nec pec

cato faciunt carere nec pena

De conſtipatione dęmonuz et
inquietudine quam in hoc ae⸗
reſemper exercent Cap̃. xij.
Anta vo ſpũum denſitate cõ⸗
ſtipatus eſt aer iſte qͥ inter celũ
terramq; diffundit᷑:in quo nõ

quieti nec ocioſi vᷣſant᷑: vt ſaſj otilit᷑ ab
humanis aſpectib eos ꝓuidetia diula

abſcõderit atq; ſubtraxerit · Nam non

ſolũ terroꝛe ↄcurſus eoꝝ vł lvꝛroꝛe vul

tuum in qͥ ſeꝓ volũtate ſua cum libituʒ

fuerit trãifoꝛmant atq; conuũtunt into⸗

lerabili foꝛmidine hoĩes cõſternarentur

neq ꝙᷓ valetes h carnalib oculis intue⸗
ri·ſʒ etiã in amplioꝛẽ neqtię modũ quo/

tidiano iugiq; eoꝛũ exemplo ⁊ imitatõe

ſuccenſa gens hũana ꝓſiceret· 1 p Hint᷑

boĩes ⁊ immũdas atq; aereas ptãates fie

ret noxia ꝗdã familiaritas atq; pnicio/

ſa ↄiunctio · dũ h̊ flagicia ꝗᷓ cũ int᷑ hoĩes
admittunt · vel parietũ ſept vel locoꝛuʒ
interuallo:⁊ qᷓdaʒ verecũdie ↄfuſiõece⸗

lant· apta viſione iugit᷑intendentes ad

maioꝛẽ furor incitarent᷑ inſaniã: nulla
ſcʒ interueniete quiete:qua ab iſtis ſcele
ribus eos cernerẽt deſinẽtes qui ꝑpe qͥs

nulla laſſitudo carnalis ſeu occupatio

familiaris · ac diſtentio quotidiani victꝰ
quemadmodum nosa cepiintentõni/
bus etiã inuitiſſimos nonnunqᷓ; ceſſare
compellunt. Deeo impu⸗/⸗

gnationem quam erga homieſ

impendunt etiam aduerſum ſe

As naq; ipugtõnes qbo hoies
im ꝑetũt neqqᷓ; eos a flagicioꝝ
crimĩe ꝑurgere ceſſantes · etiaʒ

Collatio

cõtra ſe inuicẽ ipos affectare certiſſimũ
eſt. M diſcoꝛdias atq; cõflictꝰſuꝑ nõ⸗
nullis gentibo ꝓ qdã ſibi neqtię vnacu

la familiaritate ſuſcepi-indefeſſo certa⸗

mine ſimilit᷑ exercere nõ deſinũt Quod
etiã in viſione danieł ꝓphete maifeſtiſſi⸗
me legimꝰ figuratũ: angelo gabꝛiele ita
narrante. Moli timere daniel · qꝛ ex die
pmo qͥ poſuiſti coꝛ tuũ ad intelligẽdum
vt te affligeres in ↄſpectu dei tui · exaudi
ta ſunt vba tua:⁊ ego veni ꝓpter pᷣmo/
nes tuos. OPꝛinceps aũt regni perſaruʒ
reſtitit michi viginti ⁊ vno dieb· ⁊ ecce
michael vnꝰ depncipibe pmis veĩtĩ ad
iutoꝛiũ meum et ego reman ſi ibi iux re/
gem perſau. VNeni aũt vt docerẽte queę
vẽtura ſunt ꝓplo tuo in noniſſimis die⸗
bus. Quẽ pncipem regni perſaꝝ aduſa
riam ptãtem eſie ꝗͥ fauebat gẽti perſarũ
inimicanti ꝓpło dei mime dubitanduʒ
eſt · qq; ad impediendã utilitatẽ quã vi
debat ꝑ abſolutionẽ queſtionis ꝓ q̃ p⸗
pheta dñm exoꝛauerat · ab archangelo
miniſtrandã: liuens ſemetipᷣm obcere
feſtinauit:ne ociꝰ ad danielẽ ſalutarnlan
geli ↄſolatio ꝑuolãs · dei q; pplm cui ga
bꝛiel archangelus Herat ↄfoꝛtaret Qui
tñ dicit ne tunc qde ob impugnationis
illius vehementiaʒ ſe facere otuiſſe · ſed
abeodẽ adhuc fuiſſe detinenduʒ niſi in
adiutoꝛiũ ſibi michael archangelꝰ ad/
neniſſet · qͥ occurrens pᷣncipi regni ꝑſarũ
ſeſeq; cõflictui eius interſerens ⁊ o po/
nens· eũq; ab ipius ipugnatõe ſubripi
ens. ad inſtructionem ꝓphete poſt viceſi
mum ⁊ vnuʒ diem cõmeare feciſſet · Et
poſi pauca. Et ait inqt angelus Nun/
qͥd ſcis q̃re venerim ad te:. Et nũc reu/
tar vt pᷣlier aduerſus pᷣncipem perſaruʒ
Cuũ em ego egrederer a ꝓparuit pꝛiceps
grecoꝝ veniẽs Nerũtamẽ annũciabo ti
bi qðᷣ expꝛeſſum eſt in ſcriptura veritaſ.
Et nemo eſt adiutoꝛ meꝰ in his omibus
niſi michael bnceps vr. Et iteꝝ. In tꝑe

1*

illo cõſurget michael pᷣnceps magnꝰ qͥ

ſtat ꝓfi lij ppli tui Legiꝰergo grecoꝝn q

pncipem ſimilit᷑ aliũ nucupari · ꝗͥ vtiq;

tirentur.

vii abbatis Bereni

fauens genti ſibi ſubdite tã ꝓplo iſraeli
qᷓ; nationi perſarũ erat aduſus.Ex quo
liquido puidet᷑ ꝙ diſcoꝛdias gentiuʒ et
cõflictꝰ atq; ſimultates q̃s inter ſe iſtis

inſtigantibo gerunt · etiã ↄtra ſe aduerſe
exerceãt ptãtes· ⁊ illaꝝ vel gaudere eas

victoꝛia vel diminutione triſtari · ⁊ ob hH

ns poſſe illas inter ſequietas aut cõcoꝛ/
s exiſtere · dũ vnuſqſq; ꝓ bis qᷣb pꝛe

eſt cõtra alteriꝰ gent ſulẽ inquieta ſp
emulatõe ↄtendit. Unde factum ſit
vt poteſtatũ ſeu pꝛincipatu no
mina ſpiritalium nequitię ſor⸗
Os ergo pꝛeter illas q̃s ſupius
expoſuimus opiniones. etiã id
circo dici pncipatꝰ vel poteſta/

ſes euidẽti poſſumꝰ rõne colligere · ꝙ ſc

vel diuerſis gentib dominent ac plint.
vl certe ꝙ iferioꝛes ſpũs atʒ demonia
de qbus etiã enangelia legiones eſſe ꝓ⸗/
pꝛia ipoꝛũ ↄfeſſione teſtant᷑ · quęq; ſpiri
talia nequitię ab aplo nücupant ſuos
exerceant pncipatꝰ. Non enĩ dñatõnes
dici woſſunt niſi babeant in qs ſuas do-
minationes exerceant · nec poteſtates aut

pncipatꝰ vocari queũt·niſi fuerit in qs

poteſtates aut pꝛincipatus ſuos agant
Nð etiã in euangelio deſignari calũni⸗
antib phariſeis manifeſtiſſime repimꝰ.

in beelʒebub pncipe demonioꝛũ h eijcit

mones. Nam ⁊ rectoꝛes tenebꝛarum
legimꝰ axpellari.⁊aliũ mũdi huiꝰ pꝛin/
cipem nuncupari. Quos tamẽ gradus
beatus apls in fu turũ cũ oĩa chꝛiſto fue
rint ſubiecta aſſerit euacuandos· cũ tra
diderit inquiens regnuʒ deo ⁊ pri: cum
euacuauerit omnem pᷣncipatũ poteſta⸗
tem 1 dominationem · qð vtiq; non ali⸗
ter fiet niſi fuerint de ipoꝛũ ditione ſub/
lati · in quibo in hoc ſeculo poteſtates ſen
dominationes velpncipatus agere co⸗

gnoſcuntur.
De eo ꝙnõ ſine cauſa ſanctis

celęſtibuſq; virtutibus angelo

rum ſiue archangeloꝛum nomi
na ſintindita. Lap. xrv

—f— — —

viſione ꝑpſpecta.

*
—

H ””ͦ”łM
.

De pꝛincipatibus

Am qꝛ in bonã partẽ hoꝛuʒ oꝛ
dinuʒ vocabula nõ ſine ratõe
Ccguſane ſintĩdita. ſ officioꝛũ
vel meritoꝝ ſeu dignitatũ ſint noĩa· nul
li dubiũ eſt. Eteĩ de officõ nũciandi an
gelos.i.nũcios a pella ri manifeſtuʒ eſt
7 archangelos ꝙ ipſis angelis pꝛeſint
noĩs ipᷣius ꝓpꝛietas docet · dñatões etiã
ab eo ꝙ qbuſdã dominent᷑.pᷣncipatus
q ꝙ habeãt quoꝛũ ſint pncipes atq; pᷣ

oꝛes · ⁊ ſedes qita ſcilicʒ deo cohereant ·
domeſtice ſint eiac familiares: vt in ip
ſis wlut in quadam ſede diuina maie⸗

ſtas peculiarius requieſcat:⁊ quodam/

modo ſit in eis firmius reclinata.

De ſubiectione demonũ quaʒ
ſuis pꝛincipibus pᷣbent fratris
Cap.xvi.

Egi aſt hos immũdos ſpũsa

neqoꝛib poteſtatibeiſq; ſbᷣdi⸗ aeg

tos elſe · pꝛet illa ſcripturarũ te
ſtimonia ꝗᷓ in euangelijs q̃ʒ calũnianti
bus phariſeis dñi legimus reſpõſione
deſcripta. Si ego in beelʒebub pꝛincipe
demonioꝝ eijcio demones:etiã pſpicue
viſiones ⁊ expimenta ſanctoꝛum multa

nos edocẽt.Nam cũ vnus ex fratribus
noſtris in hac ſolitudine iter ageret ad
ueſperaſcẽte iam die templũ quoddam
repiens:ibidẽ ſubſtitit:veſptinã volẽs

in eo ſynaxim celebꝛare. Abi dum pſal⸗

mos exmoꝛe decantat:tꝑs medie noctis

exceſſit.Cũqʒ finita ſolẽnitate refecturꝰ
laſſum coꝛpꝰ paululũ reſediſſet: repente

cepit cateruas demonũ vndiq; in vnuʒ
ofluentiũ innumerabiles intueri· ꝗᷓ infi-

nita conſtipatõe ac deiectõe longiſſima
ꝓcedentes · alie ſibantpᷣncipẽ ſuũ.alie
ſuo agmine ſequebant᷑. Qui tandẽali

qñ et magnitudine ꝓcerioꝛ cuncſ etaſ⸗

pectu terribilioꝛ:turmis infinitis circũ/⸗
ſeptus aduenit:ac poſito ſolio cũ in tri
bunali quodã ſublimiſſimo conſediſſʒ

vniꝰcuiuſq; actus diligẽti cepit exami⸗

natõe diſcutere:illoſq; qͥ nec dũ ſe circũ

Vlut inertes ignauoſq; a cõſpectu ſuo

nenire emulos ſuos potuiſſe dicebant.

cum nota et iniuria ſumma inbebat er⸗
pelli · ſpacia tem or tanti· ⁊ opus inani

ter ab eis expẽſuʒ cũ fremitu et indigna
tione furoꝛis expbꝛans:illos vero qui ſe

nunciabãt cõſignatos ſibimet decepii
ſe· ſũmis laudibo cũ exultatione ac fauo
re cũctoꝝ velut victoꝛes palmis remu/⸗
neratos ac redimitos ſertis · vtq; foꝛtiſſi
mos bellatoꝛes ad exemplũ cunctoꝛum
gloꝛioſiſſimos coꝛã oĩb emittebat. In
quoꝝ numero cũ qͥdaʒ nequiſſimꝰſpũs
vtpote quendã triumphũ ſublimiſſimũ
delaturꝰ letioꝛ adueniſſet:nomen mona

chi optie cogniti deſignauit:aſſerens ſe

poſi quindeci annos quiboeum iugiter
obſediſſet· tandẽ aliqñ pꝛeualuiſſe vt eũ

eadem ipa nocte ruina foꝛnicatõnis eli⸗

Teret · nã cũ quadã ſacra puella nõ ſolũ

ĩpuliſſe vt ſiup crimẽ ĩcurrerʒ dicebat·

ſʒy etiã pſuaſiſſe vt eã ppetno ſibimet iu
recõiu gij retentaret. Suꝑ cuius hac ꝓ/⸗
ſecutõne cũ immane cunctoꝛũ gaudiuʒ
fuiſſet exoꝛtũ.ſummis a pᷣncipꝑe tenebꝛa⸗

rum laudibe iſte platus: magniſq; pꝛe⸗

conijs coꝛonat abſceſſit. Auroꝛa ita q;
ſupꝑueniẽte cñ oĩs hec ab ocuł euanuiſſʒ
demonũ multitudo· dubitans frater de

aſſertõeſpũs immũdi: magiſq; id rat

qð inolita conſuetudis ſuefallacia ſibi
voluiſſet illudere· ⁊ innocenti fratri in⸗
urere crimen inceſti: memoꝛ euangelicę
ſententię ꝙ in veritate nõ ſtetit:quia nõ

eſt veritas in eo· cũ loquit᷑ mendaciũ de

ꝓpꝛijs loquit᷑ qꝛ mendax eſt ⁊ pater eius

Peluſiũ petijt: vbi illuʒ quem ſpũs im

mundus aſſeruit eſſe deiectum nouerat
cõmanere.Erat ſiquidem illi etiam no⸗
tiſſimus frater. Quem cum requiſiſſet:
repperit ꝙ eadẽnocte qua deterrimꝰ ille

demon ruinã eius ſue cohoꝛti vel pꝛinci
pi nüciauerat monaſterio pꝛiſtio dereli⸗
cto vicum petiſſet· ⁊ cum deſignata pu

ella fuiſſet lapſu miſerabili deuolutus.
De eo ꝙ ſingulis hominibus

duo ſemper angeli adhereant:

Capitulũ.xvij.

LCollatio

Aum quod vnicuiq; nrjm duo
cobereant angeli id eſt bonus ⁊
malꝰ ſcriptura teſtatur. De bo
nis quidem ſaluatoꝛ? ne contemnatis
inquiẽs vnũ ex puſillis iſtis · dico enim
vobis qꝙ angeli eoꝛuʒin celis ſp vident

faciem patris mei qᷣ in celis eſt. Illð qͥʒ

Im mittet angelus dñi in circuitu limẽ
tium eum ⁊ eripiet eos NMecnon etiã qðᷣ
in actib aploꝝ de petro dꝛ:qꝛ angelus
eius eſt · De vtriſq; vero liber paſtoꝛis
pleniſſime docet. Si aũt conſideremus
T illũ qui beatuʒ iob expetijt apertiſſime
inſtruemur illũ fuiſſe qui ſp inſidiatꝰ ei
nunqᷓ; eñ ad peccatũ potuerit incitare·
idcirco poteſtatem a dño popoſciſſe: ve
lut qͥ nõ virtute illius ſed dni defenſio/
ne qᷣillũ ſp ꝓtexerit vĩceret. De iuda qͥʒ
dicitur:⁊ diabolus ſtet a dextris eius
Differẽtia nequicie q̃ aduerſis
ſpiritibus ineſt ꝑ duos philo/
ſophos appꝛobata Lap.xviij.
ESE differentijs ſane demonum
dam magiq artib: vel inertiã
eoꝛũ vel foꝛtitudinẽ ſeuãq; neqᷣcia fue/
rant frequent᷑ experti· multuʒ cognitõ⸗
nis accepimꝰ. Hi aũt deſpiciẽtes btm̃
antoniũ velut xpianũ hoĩeʒ ⁊ ĩpitũ ac ſi
nelfis: volenteſq; eũ (⁊ ſi nibil ampliꝰ

ledere potuiſſent) ſaltẽ de cella ſua ma ///

gicis pᷣſtigijs ⁊ circũuentiõe demonũ p⸗/
turbare · ſpũs ei nequiſſimos immiſert
ad impugnatõnem: moꝛſu liuoꝛis ad/
ducti eo ꝙ maxime hoĩm turbe ad eum
quotidie cõuenirẽt.Cũ q; illo nunc qui
dem impꝛimente pectoꝛi ſuo frontiq; ſi/
gnaculũ crucis:nunc xo ad oꝛatõʒ ſup
plicit᷑ ineubante ne a ꝓpxim are quidem

diriſſimi demones eideʒ ꝓrſus auderẽét

atq; ad eos qᷣ illos direxerãt abſq; vllo
reuerterent᷑ effectu · ⁊ alios illi in nequi⸗/
tia vebementioꝛes rurſus immitterent:
itidemq; ipᷣis incaſſum ſuas expenden⸗
tib vires atq; inaniter redeuntibpo/⸗
tentioꝛes nibilominus aduerſus mili/
tem chꝛiſti victoꝛem iterum deſtinati ni

etiã p illos duos phos qͥ quõ/

—

vIII abbatis Bereni

bil penit? pualerent:eo ꝓfecerunt tales
tãteq; eoꝛũ inſidie tota magica arte ꝗ̊/
ſite vt ꝑ hec euidentiſſime compꝛobarẽt
magnã ꝓfeſſioni cbꝛiſtianoꝛũ ineſſe vir
tutem· quiboille tam ſeue tamq; poten⸗
tes vm bꝛe quas eſtimabãt ſolẽ lunãq;
ſi ad eas directe fuiſſent obducere potu
iſſe hunc non ſolum nihil ledere: ſed ne
ad punctũ quidem: de monaſterio ſuo
valu erint perturbare =ð
De eo ꝙ demones nihil aduer⸗/
ſus holes pualeãt niſi obſede/
rinteoꝛũ pꝛiusmentes.Ca.xix.
Anq; ꝓ bac ãmiratione cõfe/
ſtim veniẽtes ad abbatem an/
tctchoniũ im pugnatõnum ſuarũ
magnitudinem:⁊ cauſas atq; inſidias
patefeciſſent liuoꝛis occulti chꝛiſtianos
ſe fieri ꝓtinus popoſcerũt Recurſo autẽ

die vel tge aſſeruit ſe batus anthonius
amariſſimis cogitationũ ſtimulis tunc

4

fuiſſe pulſatũ.Quo expimento ſentẽtiã
noſtrã quã heſterno die in collatõe ꝓtu
limus ꝓbauit ac definiuit beatꝰ antho
nius nullatenus demonẽ poſſe mentem
cuiuſq; vel coꝛpus innadere: nec hfr̃e fa
cultatẽ in cuiuſlibet aĩam penitus irru/
endi:niſi eam pᷣmo deſtituerit omĩbo co/
gitatõnibo ſanctis:ac ſpiritali contem/
platõne vacuam nudamq; reddiderit.
Sciendũ tñ duob modis ſpũs immun
dos homĩbyobedire. Aut enĩ ſanctitati
fideliũ diuina gr̃a ac ꝓtute ſubduntur
aut ſacrificijs impioꝝ ſeu q buſdam car
minibo deliniti velut familiariby ſuis ob
tem perant. Qua opinione phariſei z
ecepti arbitrati ſunt etiã dñm ſaluato
rem hac arte demonijs impaſſe: di cẽtes
In beelʒebub pᷣncipe demonioꝛum hic
eijcit demones m illã ſcʒ ↄſuetudinem
ꝗ noꝛant ſuos magos vl maleficos per
inuocatõʒ noĩs illiꝰac ritũ ſacrificioꝛuʒ
q eũ delectari gaudere cognoſcũt: v/
lut domeſticos eius effectos:hr̃e etiaʒ in
demones ei ſubditos poteſtatem.
Interrogatio de apoſtatis an
gelis qui in geneſi cuʒ filiabus

—2 „ — —
☛ wun d b 2 9

7

hominũ concubuiſſe dicuntur
EFErmanus. Quia La. xrx.
geneſeos lectio paulo ante in
medium dei diſpenſatione p⸗
lata eſt · quę nos opoꝛtune commonu/
it· vt id quod ſemper diſcere cupieba/
mus · nunc poſſimus congrue ſciſcitari ·
quid etiaʒ de illis apoſtatis angelis ſen/
tiendum ſit optamus agnoſcere. qui ſe
eũ filiabus hoĩm miſcuiſſe dicunt᷑.vtrũ
hoc poſſit ſpiritali nature hm lram cõue
nire. Illud qͥʒ euangeliſte teſtimo nium
qð de diabolo paulo ante dixiſti · qꝛ mẽ/
dax eſt ⁊ pater eiꝰ.ſimilit᷑ deſideramus
audire qui nã eiꝰ pater intelligẽdusſit
Solutio ꝓpoſite queſtionis·
Capitulũ.xxi. —
Erenꝰ. Duas queſtiones nõ
mediocres pariter ꝓpoſuiſtis.
CECEec quibo quantũ poſſum eodeʒ
quo ꝓpoſuiſtis oꝛdie reſpondebo. Nul
lo modo credendum eſt ſpiritales natu
ras coire cum femĩs carnalit᷑ oſſe.Qð
ſi aliqñ hoc ſᷣm Iram fieri otuiſſet:quõ
nunc qͥʒ vel frequent᷑ vel raro idipᷣm nõ
euenire contingeret · et abſq; ſemine vel
coitu viri aliquos naſci ſimilit᷑ de mulie
ribus cõceptu demonũ cerneremus · cũ

pꝛeſertim conſtet eos libidinũ ſoꝛdibus

admodum delectari.quas pculdubio ꝑ

ſemetipos exercere pluſq; ꝑ homĩes mal
lent:ſi illud vllomodo potuiſſet impleri
eccleſiaſtoq idipᷣm ꝓnũciatꝭ. Quid eſt

quod fuit idipᷣm quod eſt:⁊ quid eſttqð

factum eſt:idipᷣm quod fiet.⁊ nõ eſt om
ne recẽs ſub ſole quod loquat᷑ ⁊ dicat.
eccehoc nouum eſt:iam fuerunt in ſecu
lis quęfuerunt ante nos. Sed ita ꝗ̃ſtio
hiſtoꝛie huius abſoluitur. Poſt necem
abel inſti·ne a fratricida ⁊ impio om̃e bo
minũ genus exoꝛdium ſumeret · in locuʒ
fratris extincti naſcit ſeth· qui nõ ſoluʒ
poſteritati:ſed etiam fraterne pietati ſuc
cederet.Cuius ꝓgenies ſecuta patris iu
ſticiam · a ſocietate et cõiunctõne cogna
tõ nis illius que ex cayn ſacrilego deſcen
Tbat:ſp diuiſa ꝑmanſit:ſicut etiam ge

—

De pꝛincipatibus

nealogie deſcriptõ maĩfeſte eclarat ita
dicens. Adam genuit ſeth · ſetb gennit
enos. Enos genuit caynan. caynan au⸗
teʒ genuit malalehel. Malalebel autem
genuit iaretb.iareth autẽ genuit enoch.
Enoch aũt genuit matuſalã. Matuſa/
lam genuit lamech · lamech gennit noe.
Item genealogia cayn ita diuiſa deſcri
bit. Cayn genuit enoch. Enoch genuit
yrath. Jrath genuit maniahel. mania⸗
hel genuit matuſa hel. Matu ſabel genu
it lamech· lam ech genuit tubal. Itaq; il
la generatõ que de ſeth iuſti ꝓpagine de
ſcẽdebat · ſue linee iugit᷑et agnatõi pmi
xta · in pr̃is atq; attaui ſcĩtate lõga etate
durauit:neq qᷓ; ſcʒ ſacrilegijſac malicia
neqᷣſſime ꝓlis ĩfecta.que in ſemet impie/
tatis germen velut attaui traditõne reti
nebat in ſertum. Donec ergo ꝑpſeueranuit
interillos generatõnis eoꝝ iſta diſcretõ
ſemen illud ſeth vtpote de optima radi
ceꝓcedens:ꝓ merito ſanctitatis taʒ ſue
qᷓ; patrum angeli dei ſiue vt diuerſa ex⸗
emplaria cõtinent:filij dei vocati ſunt ·
⁊econtrario illi ꝓpter impietatẽ vł ſuas
vl patrum ſuoꝝ ⁊ opera terrena filij bo
minũ nuncupant᷑. Cum eſſet ergo inter
ipos vſq; ad illud tꝑs h̊ vtil bonaq; di⸗
uiſio · videntes poſt hec filij ſetb qui filij
dei erant:filias eoꝛũ qui de cayn ꝓgenie
naſcebant᷑ · deſiderio pulchꝛitudis eaꝛũ

accenſi acceperunt ſibimet de ipis vxo/

res : que viris ſuis infundentes neqtias
patrum ſuoꝛuʒ · ab illa eos ingenita ſan
ctitate ac ſimplicitate paterna pꝛotinus
coꝛruperũt.Ad quos ſatis cõgrue dire⸗
ctum eſt illud eloquiũ · Ego dixi dij eſtis
filij excelſi omnes. Nos autẽ ſicut ho⸗
mines moꝛiemi · ⁊ ſicut vnꝰ de pꝛincipi/
bus cadetis.Quiq; ab illa vera phiſice
philoſophie diſciplina tradita ſibi a
maioꝛib exciderunt · quã pꝛimꝰ homo il

le qui vniuerſarũ naturarũ inſtitutõeʒ

e veſtigio ſubſecutus eſt potuit euident

attin gere: ſuiſq; poſteris certa rõe tranſ

mittere. Quippe qui mundi ipius infan
tiam adhic tmneram x qnocdanun pal

—è—r—r

rr, ſer nen we ſw — r

5 — — — —
— wS E e 4 4 — —
— e S n R

G llatie VI I 19 bbatis Beren i 4

pitantẽ rudem qʒ conſpexerat· ⁊ in queʒ rentur iniuria· ⁊ duriſſimis lapidib in
tanta eſt non ſoluʒ ſapientie plenitudo· ſculpſit· Quę diluuio pacto eadeʒ qua
ſed etiam gratia ꝓphetie: diuina illa in, illa celauerat curioſitate ꝑquirens·ſacri
ſufflatõe trãſfuſa · vt vniuerſis animan legioꝛum ac perpetuę nequitie ſemina⸗
tibus nomĩa rudis adhuc mundi huꝰ rium tranſmiſit in poſteros. Macitaq
habitatoꝛ im poneret · acnon ſolũ oĩige, rygtioneilla opinio vulgi qua credũt an
num beſtiarũ atq; ſerpentiũ furoꝛes vi· gelos vel maleficia vl diuerſas artes o
ruſq; diſcerneret · ſed etiã vtutes herba minibus tradidiſſe· in veritate comple/
rum arbo:ũ qͥʒ lapidumq; naturas aa ta eſt·De illis ergo quemadmodũ dixi/
tem poꝛũ necdũ expertoꝛũ viciſſitudies musfilijs ſeth ⁊ filiabus cayn nequio⸗
partiret· ita poterat efficacit᷑ dicere. Do res filij ꝓcreati ſunt · qui fuerunt robu/
minus dedit mihi bonoꝝ hoꝛũ quęſunt ſtiſſimi venatoꝛes· violentiſſimi ac trucu
ſciam veram · vt ſciam diſpoſitiões oꝛb lentiſſimi viri qui ꝓ enoꝛmitate coꝛpoꝝ
. terrarũ · et virtutes elementoꝛũ· inicium vxel crudelitatis ac malicię gigantes nũ
. ⁊ conſummationẽ ⁊ medietatẽ tem pę cupati ſunt. Hi nanq; fines innadere
annoꝛũ curſus ⁊ ſtellarũ diſpoſitiones: ac rapinas inter homĩes agere pmi cee
vim ſpũum:⁊ cogitatiões hoĩm · differẽ runt· pꝛeda potius exigere vitã ſuam q;
tias arboꝛũ ⁊ pptutes radicũ · ⁊ ꝗᷓ ſũt ab- ſudoꝛe operis ſui ac laboꝛe contenti.Et
ſcõdita ⁊ puiſa cognoui · NHacꝙ ſcia, Nquoꝛũ vſqʒ adeo ſcelera ſuꝑcreuerãt· vt
oĩm naturarũ ꝑ ſucceſſiones generatio. ¶ſiſi inundatione diluuij alias mũdus
num ſemen ſeth paterna traditiõe ſuſei ¶expiari non poſſet. Ita ergo filijs ſeth li⸗

Furn

οD meäEα. .
Weo I.
A.

piens · donec diuiſum a ſacrilega Ppagi

ne ꝑdurauit. quemadmodũ ſancte per/
ceperat ·ita etiã vel ad dei cultũ vł ad vti

fuiſſet impie generationi ꝑmixtũad res

ꝓfanas ac noxias que pie didicerat in⸗
ſtinctu q dem demonum diriuauitcuri

oſaſq; ex ea maleficioꝝ artes atq; pꝛeſti

gias ac magicas ſupſtitiones audacter

inſtituit: docens poſteros ſuos vt ſacil.

la cultura diuini noĩs derelicta · vel ele⸗

menta hec vel ignẽ· vel aereos demones
Vnerarẽt᷑ et colerẽt. Mec igit᷑ quã dixiꝰ

curioſaruʒ rerum noticia quõ diluuio

non pieritac ſuꝑueniẽtib ſeculis inno-
tu erit.licet ; minime abſolutio pꝛopoſi
te queſtionis expoſcat· tñ qꝛ nos occaſio
buiꝰexpoſitionis admonuit ꝑſtringẽdũ
bꝛeuit᷑ puto. Quantũ itaq; antiquętra
Ditiones ferunt cham filius noe qui ſu ⸗

perſtitionibo iſtis ⁊ ſacrilegis fuit artib

ac ꝓfanis infectꝰ.ſciẽs nullũ ſe poſſe ſup

his mẽoꝛialẽ libꝛuʒ in arcã ꝓꝛſus ĩferre

in qᷓ erat vna cũ pre iuſto ac ſanctis fra⸗
tribus ingreſſurusſceleſtas artes acp/
phana cõmenta diuerſoꝛü metalloꝛum

laminis·quęſcʒ aquarũ non coꝛrumpe

bidinis inſtigatione trãſgreſſis· illð mã

datum quod ab exoꝛdio mũdi huiꝰna/

turali inſtinctu diutiſſime fuerat cuſto⸗

ditum · neceſſe fuerat ꝑ litterã legis poz-

ſtea repari. Filiam tuam nõ dabis filio

eius vxoꝛem · ne de filia b eoꝛuʒ accipies
filio tuo · q; ſeducent coꝛda veſtra vt di/
ceda a deo veſtro ⁊ ſequamĩ deos eaa ?æ

rum ac ſeruiatis eis.

Obiectio quemadmodũ gene
ri ſeth cuʒ filiabus cayn ꝓpha

na commixtio ante interdictuʒ
legis potuerit imputari.xxij.

Ermanus Merito potuiſſy

illis ex hac ᷣſumptione vłno/

uitate coniugij crimẽ trãſgreſ⸗
ſionis aſcribi · ſi data fuiſſet illis iſta pꝛe
ceptio.At cum reiunctiõis iſtius obſer-
uantia · nec dum aliqua fuiſſet ↄſtitutio
nefßfixa· quemadmodũ illis pꝑmixtio ge
neris ad noxam debuit imputari ꝗᷓ nul
lo fuerat interdicta mandato Lex enim
non ſtenita ſolet crimĩa ſy futura dam⸗

Reſponſio ꝙ naturali legi ab ĩ
itio homines indicio ſeu pene

1 fuerunt obnoxij Cap̃. xrii ·
N. 0. ſen⸗ enn C A &— N. Oransann

–

Erenus. Deꝰ hominẽ creãs
omnem naturalit᷑ ei ſcientiam
ffegis iſeruit · quę ſi fuiſſ ab ho/
mie ſm ꝓpoſitũ dñi vt cepat cuſiodita.
nõ vtiq; neceſſariũ fuiſſet aliã dari ꝗ̃p
lr̃am poſtea ꝓmulgata eſt. Erat enĩ ſuꝑ
fluũ extrinſecus offerri remediũqd ad/
huc intrinſecꝰ tenebat᷑ inſertũ Sʒ qa h̊
vt diximꝰ coꝛrũpi cepit libertate vſuq;
peccãdi · velut huiꝰexactoꝛ ⁊ executoꝛ ac
vindex· ⁊ vtipis ſcripture vybis eloq̃r ·
adiutrix a ꝓpoſita eſt moſayce legis ſeue
riſſima diraq; diſtrictio· vt vel metu pe
ne pñtis non penitꝰbonum ſcięnaturał
extguerẽt · him ꝓphetęe ſnĩiaʒ legẽ dãs in
adiutoꝛiũ·ꝗqᷓ etiã ſm aplin edagogꝰ ve
lut paruulis data fuiſſe deſcribit · erudi
ens ſcʒ eos atq; cuſtodiens·ne abilla di
ſciplina in qua naturalit᷑ fuerãt inſtitu

ti q̃ dam oblinione diſcederẽt. Nam qa

ſit homĩ oĩs ſcia legis ab inicio creatõis
infuſa· hinc manifeſte ꝓbat᷑ qmandata
legis abſq; Ie lectioneañ legem ĩmo añ
diluuiũ oẽs ſanctos obſeruaſſe cogno⸗
ſcimus.Quẽcadmoduʒ eni ſcire wotuit
abel nec du lege madante · ꝙ offerꝛe deo
⁊e pmitiuis ouiũ ſuarũ ·⁊ ð adipe iparũ
ad ſacrificiũ debuiſſʒ· niſi ꝑ ĩſitã ſibi le/
gẽ nat᷑ alit᷑ fuiſſet edoctꝰ: Quẽadmodũ
noe qð mundũ velqð immũdũ eſſʒ ani/
mal decreuiſſet · non dum h̊ legali diſtin
gu ente mãdato.niſi ſcia naturali fuiſſet
inſtructꝰ. VUñ enoch didicit ambulare
cũ deo · nullã legis illuminationẽ ab ali
quo ↄſecutꝰ: Abi ſem ⁊ iafeth legerant
turpitudinem pr̃is tui nõ reuelab · vt in
cedentes retroꝛſum pr̃is verenda velarẽt
Uñ monit abꝛaaʒ deuici hoſtib nihil
acciꝑe de eoꝝ ſpolijs acquieſcit · ne retri/
butionem labon ſui cõſequ eretur abſti/
nuit · vl declas ſacerdoti melchiſedech
ꝗ̊ moſayca lege pᷣcipiunt᷑ exſoluit. Añ
idem ipe abꝛaã vnde loth· tranſeuntib⸗
ac ꝑegrinis humanitat iura ⁊ ablutio/
nem pedum · nec dũ euãgelico choꝛuſcã
temandato ſu ꝓplicit᷑ obtulerũt: AUnde
iob tantã denotionẽ fidei:tantam caſti/

peccauerunt.

De pꝛincipatibus

monie puritatẽ tantã bumilitat᷑ man/
ſuetudinis mie humanitaſj ſciam conſe
cutus eſtquantã nũc ne ab illis quideʒ

q euangelia memoꝛit᷑ tenent videmꝰ im
pleri: Quẽ ſanctoꝝ legimus añ legẽ vl⸗
lum legis violaſſe mandatũ: Qnis illo

rum nõ cuſtodiuit. Audi iſrł dñs deus

tuus dñs vnꝰ eſt. Quis nõ impleuit il/
loꝛũ.nõ facies tibi ſculptile neq; vllã ſi⸗
militudinẽ eoꝝ ꝗᷓ in cęlo ſunt ſiuequę ĩ
terra · vel eoꝝ quę ſunt in aquis ſub ter⸗
ra· Quis eoꝝ non obſuauit honoꝛa pa
trem tuũ matrem tua.velilla ꝗᷓ in de/
calogo ſubſequũt᷑·nõ occides·nõ adul-
terabis:non facies furtũ:non falſum te/
ſtimoniũ dices· nõ concupiſces vxoꝛem

ꝓximi tui aliaq; his multo maioꝛa · qui

bus non ſolũ legis · ſed etiam euangelij
huenere mandata De eo qiuſte
puniti ſunt hi qui ante diluuiũ
Lap̃. xxuij
CTa ergo intelligimꝰ ab inicio
deum omnia creaſſe ꝑfecta. nec
fuiſſe qd ordinationi eius pnci
pali velut im puide ⁊ im pfecte neceſſe eſ
ſet ſupinduci : vel qð ei addi poſt ̊ opoꝛ
teret · ſi in illo ſtatu ac diſpoſitõe qua ab
ipo creata ſunt vniũſa mãſiſſent.Etid/
circo in eos qͥ añ legem ĩmo añ diluuiũ
peccauerũt · iuſto iudicio deũ animadu⸗
tiſſe pbabimus:q;ꝛ tranſgreſſi naturalẽ
legem ſine vlla meruerüt excu ſatiõe pu⸗
niri. Nec in illoꝛum incidemus blaſphe
miam calũniam q; qͥ ignoꝛãtes hãc ra⸗/
tionẽ derogant deo veter teſtamen ti: ac
Tetra hentes nr̃e fidei ſubſannãteſq; di⸗
cunt.Quid ergo placuit deo noſtro · vt
poſti tot annoꝝ milia legem voluerit ꝓ⸗
mulgare:tãta ſecula paſſus homieʒ ſine
lege tranſire. ſi poſtea melius aliqᷣd
adinuenit · a ꝓparet eũ in pmoꝛdio mun
di inferioꝛa vel deterioꝛa lapuiſſe · 1 poſt
hec wlut experimen edoctum cepiſſe re

ctioꝛa ꝓſpicere· ac pncipales oꝛdinatio/
nes ſuas in melius emendare · Qð im/
menſe pꝛeſcie dei penitus cõuenire non

poterit · nec ſine ingenti blaſp emia hec
1

LCollatio viI abbatis E

Deipſa heretica inſania pferẽt · dicẽte ee⸗
lelſiaſte. Cognoui qm̃ omiĩia ꝗᷓ fecit deꝰ

ab inicio ipa erũt in ęternũ. Super illa
nõ eſtqd addat᷑:⁊ ab illis nõ eſt qd au/
feratur. Et idcirco iuſtis nõ eſt lex poſi⸗
ta· iniuſtis aũt ⁊ nõ ſubdii/impijs ⁊ pec
catoꝛiboſceleraſ cõtaminad. Illi nan

qᷓ; habẽtes naturałilliꝰ atq; in ſite legis

ſanã atq; integram diſciplinã: neq; q; le
ge hac extrin ſecus adhibita lr̃is deſcri⸗
pta ꝗᷓq; in adiutoꝛiũ illi naturali data ẽ
indigebãt. Ex quibo aptiſſima ratõe col
ligit᷑ nec legem iſtã pſcriptam lr̃is ab ini
cio dari debuiſſe· erat enĩ hoc ſuperfluũ
fieri ſtante adhuc naturali lege z ĩteãp/
manẽte · nec euãgelicã pfectõʒ tdi añ le⸗

17

HZereni

patres holes ꝓnunciaret: aimaruʒ vro

Tũ ſolũ eſſe pr̃em ↄſtant᷑ expmeret. W/
qᷓ; ⁊; in ipſa coꝛpon huiꝰ cõcretione mini
ſterium tmimõ homi ſit aſcribendũ:ſum
ma vro conditiõis deo oĩm creatoꝛi di
cente dauid. Manus tue fecerunt me
plaſmauerũt me Et btũs iob Noõne ſiẽ
lac inq; t mulſiſti me · ⁊ coagnlaſti me vt
caſeum. oſſibo ⁊ neruis inſeruiſti me:Et
dñs ad bieremiã. Pri?qᷓ; te foꝛmarẽ in
vtero noui te. Eccleſiaſtes vo vtriuſq;
ſubſtãtieęnaturã atq; oꝛiginẽ · examina
tione oꝛtꝰ atq; inicij ex quo vicʒ vnaꝗ̃q;
ꝓceſſit· ⁊ ↄſideratione finis ad quẽ vna

quęq; cõtendit ſaſᷣ euident᷑ ac ꝓpꝛie col

ligens pariterq; de coꝛpor huiꝰ atz aĩe

gis potuiſſe cuſtodiã. Mõ eĩ poterãt au
Dire · ꝗᷣ te pcuſſerit in dextra maxilla tua
Sbeilli ⁊ alterã ·q contenti nõ erãt tali/
onis eqlitate iiurias ꝓpꝛias vlciſci· ſʒ le
tales calces ac teloꝝ vulnera ꝓ alapa le
uiſſima rependebãt:⁊ ꝓ minimo dẽte ꝑ/
cutientium aĩas expetebãt. Sy nec dici
PVterat ill diligite inimicos vros· in q⸗
brvus magnus fructꝰ ⁊ vtilitas dncebat᷑
vt amicos ſuos diligerẽt· declinarẽt po

ſepatione diſputans ita deſeruit. Dꝛi
qᷓ; conuertat᷑ puluis in terraʒ ſicut fuit-
2 ſpũñũs reutat᷑ ad deũ ꝗͥ dedit eũ. Quid
aperti? otuit dicere qᷓ; vt materiã car⸗
nis qua puluerem nominauit · q; de ho⸗
minis ſemĩe ſumit exoꝛdiũ eiuſq; videt
miniſterio ſeminari: velut e terra ſũptã
iterũ reuerti ꝓnunciaret ad terram ſpi/
rituz vro qͥ nõ ꝑ cõmixtõnẽ ſexus vtn/

inimicos· ⁊ ſolo abeis odio deſinerent.

nec oppꝛimere illos intficere feſtinarẽt.
DDediabolo qꝗqsdicitur in euan-

gelio quomõ intelligendum ſit

quia mendar eſtet pater eius.

Llud vvo qð vos Caxxv·
te diabolo mouerat qꝛ;ꝛ mẽdax
