tim qui omni iudaica ſuꝑſtitione alieni

monſtrantur · ſed ad refectionem quã di

ximus laſſi coꝛpoꝛis ꝑtinere · quod per to
tas anni ſeptimanas iugiter quinis die
bus ieiunans.niſiſdnobus ſaltem inter
poſitis refocillatũ fuerit· facile laſſaſcit

gedii
Vi⸗
batol

4

rantes
abſolo
ſunieg
diecont
runtiein
cumnon
ſaprſe
Sci
neralen
ſasusi⸗
hon ſcaſt
udineſo
bioetiam
ramint
caone⸗
fuiſzze
nong
vtſene
nu
NM
aabe
wdines

1

Clebranii
hunſaue
nonis
glagicae
ſa tawan
tam
deen
loctonu
danw
nispeeae
minevi
pobac
ſer entige
locet nu

II

ng
ugint br
lmnsin⸗
mailnn
laſt,
gehelint
mes. ug
lweng
tnnisin

eſabbati
urponm
noleung
. C.
Ccanoms
Goac ides
iche /,
muneſtil⸗
un ⸗
nſadomcn
ens aln
unocknu,
nmmroinl
rallotnw⸗
Numun ſoli,
m rmi⸗
knigl⸗
Kpüc men
nmc Nle
ini utli
ſnſumvtam
a. quo v
1ogkondian
Wpant
9

cnigahi/

nck boſl⸗
ſitonealan
onen grid
reqpoeſr 4
n oneN
. ſimm te.

1

ir et

Vn factuʒz ſit vt in vrbe die ſab
bato ieiunetur Cap̃ᷣ xr.

Aius moderaminis canſam
c nonnulli in quibuſdam occi/
dentalibus ciuitatibus igno/

rantes ·⁊ maxime in vrbe · idcirco putãt

abſolutionem ſabbati minime debere p
ſumi · ꝙapoſtolum Petrum in eodem
die contra ſymonem cõflictaturum aſſe

runt ieiunaſſe.Ex quo magis a pparet H

eum non cõſuetudine canonica feciſſe·
ſed pꝛeſenij potius neceſſitate con flictus

Siquidem ⁊ ibi ꝓ bac eadem re non ge

nerale ſed ſpeciale videt᷑ petrus diſcipu
lis ſuis ieiunium indixiſſe.Quod vtiq;

non feciſſet ſi ſciſſet illud canonica cõſue

tudine ſolere ſeruari. idem pꝛoculdu/
bio etiam dñico die paratus indicere · ſi
certaminis ipius in eum com pegiſſet oc

caſio · nec tamen ex hoc ſiatim canonica

fuiſſʒ ieiunij regula ꝓmulganda.quod
non generalis obſeruatio ſtatuerat· ſed
vt ſemel fieret ratio neceſſitatis extoꝛſe⸗
In quo dominice diei ſolenni
tas ab alioꝛum dierum conſue
tudine diuerſa teneatur. Ca. xi.

Erum ne hoc quidem ignoꝛan

v dum die dñico vnam tantum/
modo miſſam ante pꝛandium
celebꝛari.in qua pſalmoꝛum atq; oꝛatio
num ſeu lectionũ ꝓ ipius collecte vlcõ⸗

munionis dominice reuerẽtia ſolennius

aliquid ac ꝓpenſius impendentes · in ip/
ſa tertiam ſextam q; pariter conſumma
tam reputant Itaq; fit vt de oꝛationuʒ
obſequijs nibil imminuat᷑ adiectiõe ſcʒ
lectionum. ⁊ nihilominus differentia ꝗᷓ
dam vel remiſſio videatur fratribus in/
dulgeri ꝓ reuerentia dñicereſurrectio /
nis pꝛe cetero tempoꝛe quę⁊ totiꝰſepti⸗

mane videatur obſeruantiã relaxare · et

pꝛo hacipᷣa que intermiſcet᷑ quadazʒ dif
ferentia eundem diem velut feſtiuũ pꝛo⸗
uocet rurſum ſolenniꝰ expectari · minꝰ q;ʒ

4 O . R

oꝛationum gt plalmoꝛum modo

faciat hebdomadis ventureieiunia hu.
ins expectatione ſentiri. Semper enim
equanimius quelibet fatigatio ſuſtinex.
ſine faſtidio latoꝛ impenditur. ſi inter/
iecta ei viciſſitudo quędã vel open im⸗
mutatio qualiſcunq; ſuccedat.

Quibus diebus cum cena fra
tribus exhibetur accedẽnbus
ad refectionem pſalmus nõ di

catur ſicut fieri in pꝛadijs ſolet.

Cap̃. xijj.
Eniq; etiam in ipᷣis diebusid
d eſtſabbato vel dominica ſeu fe
riatis tem poꝛibus quibus pari
ter pꝛãdium ⁊ cena ſolet fratribus exhi/
beri · pſalmus ad veſperam non dicitur ·
id eſt nec cum accedunt ad cenaʒ · nec cũ
ab ea conſurgũt · vt ſolet fieri in ſolenni
bus pꝛandijs ·vel canonica ieiunioꝛũ re/
fectione·quam et pꝛecedere con ſuetudi⸗
narij pſalmi ſolent ⁊ ſubſequi.ſed tãtũ/
modo ſimplici oꝛatione facta accedunt
ad cenam · eam q; rurſum conſurgentes
abipa ſola oratione concludunt: quod
ſcʒ extraoꝛdinaria ſit inter monachos
iſta refectio · nec omnes ad eam conneni
re cogantur.niſi aut peregrini qui ſuper
uenerit fratres · aut hi quos infirmitas
coꝛpoꝛis aut ꝓpꝛia innitat voluntas

Erplicit de canonico diurna
rum oꝛationum ⁊ pſalmoꝛum

modo lib er tertius

Incipiunt capitula libꝛi quar
ti de inſtitutis renunciantium.
LC-opop. prilui

ij Qua ratione vſq; ad vlti
mam ſenectutem apud eos in
cenobijs perſeuerent
iij LQuo examine pꝛobetur qui in ce
nobio ſuſcipiendus eſt.

B 2

☛n%

vi
vij

viij

xiij

xv

xvi

Quarequiln monaſterio recipi

untur.

Cur hi qui renunciant ſu ſcepti ĩ

monaſterijs pꝛopꝛia veſtimẽta
eponant · ab abbate alijs in/
duantur
Qua cauſa veſtimenta renunci‚-
antium cũ quibus ingreſſi ſüt
monaſteriuʒ a diſpenſatoꝛe ſer
uentur ,
Lur in monaſterio ſuſcepti non
permittantur ſtatim congrega
tioni fratrum commiſceri · ſed
xenodochio antetradantur
Quibus pꝛimum inſtitutis iuni
oꝛes exerceantur vt ad ſuperan
das omnes concupiſcentias ꝓ
liciant
Quare iunioꝛibus imperetur · vt
ſenioꝛi ſuo nibil de cogitatio/
nibus ſuis ſubtrahant
Quanta obedientia iunioꝛibus
etiam in naturali neceſſitate tri
buatur.
Cuiuſmodi cibus apud eos deli
catiſſimus ha beatur
ad ſonitum pulſantis oſtium
nihil operis non omittant ſtu/
dio celeriter accurrendi.

OWMꝘMR criminoſuʒ habeatur ſi aliqᷣa

Vl viliſſimum quiſpiam ſuuʒ
dixerit —
Q licet multa pecunia de vniuſ/
cuiuſq; opere congeratur nul⸗

lus tamẽ pꝛeſumat excedere ſia

tute ſufficientie parcitatem

Deimmodico apud nos ſtudio

habendi

De regulis diuerſarũ coꝛreptio

num.

xvij Quibus autoribus ſit inuentũ

vävyvt reficiẽtibus fratribus ſacre

lectiones in cenobijs recitentur
⁊ quantum apud egyptios pᷣ⸗
beatur ſilentium.

xviij Millicitum ſit extra menſam cõ

munez guicc; cibi potuſve gau
ſtitar.
xix Quemadmodum per paleſtinaʒ
Vel meſopotamiam quotidia⸗
na fratribus exhibeantur obſe

quia.
xx SDe tribus lẽticule granis ab eco
nomo repertis.
xxi De ſpontaneo quoꝛundã fratrü
miniſterio

xxij De egyptioꝛum typo qui eſt ſup

quotidianis fratrum ſtatutus

obſequijs.
xxiij De obedientia abbatis iobãnis
per quam vſq; ad pꝛophetie ꝓ
fectus eſi gratiam.

xxiij Deligno itaq; arido quod ideʒ
abbas iohannes ad arbitriuʒz
ſenioꝛis ſui quaſi adolendũ ri-
gare non deſtitit.
xxv De pꝛoiecto ab abbate iobanne
vaſe vnico olei ad ſenioꝛis im/
xxvi Quemadmodũ abbas iobãneſ
ſuo obedierit ſenioꝛi ad aduol-
nendum ſaxum quodnea mul
tis quidem poſſibile erat moue

xxvij De humilitate et obedientia ab⸗
batis mucij quam ĩ pꝛoijciẽdo
in fluuium paruulo filio ex pꝛe
cepto ſenioꝛis non heſitauit im
xxvij Quemadmodum reuelatum ſit
aAbbbati de patre mucio opꝰ euz
abꝛabe feciſſe · 1 ꝙ defuncto ei⸗
dem abbati idem pater muciꝰ
in monaſterij adminiſtratione
ſucceſſerit “
xxix Deobedientia fratris qui decem
ſpoꝛtas circũferens pu blice di
AKſſira xit ad abbatis imperium.
x De abbatis pynufij bumilitate
quirelicto cenobio celeberrimo
cui pꝛeſbiter ſerat longinquũ

monaſterium in quo velut inci

.6

ung
Dalcing,

Mondia/
mnr obſe

mis de
ndifuni

dcickſi⸗
in Kamtns

Ntsicdns
phrney

gnod ile
Aabima;

miobma
s

bbas obant

inalannol
vocdnezmul
keaatnoue

alintndb⸗
nipoici⸗
nio oat
gkrüuntin

mdmn ſt
oper
wnndhoe⸗
un
mnd Gmme

idn
1blard
ngnun.
gtmu
—

Cap itula

piens ſuſciperel veſiderio ſub⸗
iectionis expetijt.
xxxi Quemadmodum abbas pynu⸗

fius reductus in monaſterium

ſuum modico tempoꝛe commo

ratus iterum fugerit in partes

ſyrie.

xxxij Que pꝛecepta dditideʒ nobbas
pynufius fratri queʒ in ſuo mo
naſterio ſub noſtra recipiebat

pꝛeſentia.
xxxiij Qſi icut magna fmuneratio mo⸗

nacho debetur ſcm inſtitutio

nem patrum laboꝛãti ita ⁊ pe/
na ſimiliter tribuatur · et idcir⸗

co nõ debeat quis facile adm it

ti in monaſterio
xxxiiij abrenũciatio noſtra nihil ſit
aliud qᷓ; moꝛtificatio et imago
crucifixi.

xxxv cruxnoſtra timoꝛ dominiſſit.

xxxtvi renunciatio noſtra nihil pꝛo/

ſit ſi iſſdẽquibus renũciauim?
implicemur. =

xxxvij OQ diabolus noſtro fini ſemper L

inſidietur· et nos eius caputiu
giter obſernare deleamus

xxxvijj De renunciantis pꝛeparatione
aadtꝛlrſum temptationes. et de

paucis imitandis.

xxrix Quo oꝛdinequis ad perfectiõeʒ
v/aleat peruenire· per quam de

timoꝛe dei ad charitatem conſe
quenter aſcendat
N non debeat monachus exem⸗

pla perfectionis a multis exxe/

tere.ſed ab vno vela paud
xli Quarum debilitatum ſimilitu/
dineʒ ſuſcipere debeat qui in ce
nobio cõmoꝛatur.

xlij bonum patientie ſue nõ 5 dete⸗

at monachus de alioꝛum ſpe⸗
rare virtute · ſed de ſua pmongani
mitate
xlij Recapitulatio expoſitionis per
q uam monachus ad perfectio

;

iber. II II*

nem ninniluue
Erpliciunt cap itula
Incipit liber quartus deinſti-
tutis renunciantium.
PpPülu pꝛimum
E ca
nõico mõ
pſalmoꝛũ
atq; oꝛa⸗
tionum qᷣ
9 debeat in
diurnis
uenticul p
mõaſteria

cuſtodiryad inſtitutionem eins qͥ renun
ciat huic mundo:narrationis nos oꝛdi⸗
ne pꝛouocante tranſimus: conditiones
in pꝛimis quibus bi qui ad dominũ con

uerti cupiunt recipiantur in cenobijs·

bꝛeui quantuʒ poſſumus ſiudentes ſer/
mone complecti:quedam ſcilicet de egy

ptioꝛum · quędam de ta benenſiotarum

regulis admiſcentes:quoꝛum ĩ thebay⸗
e ẽ cenobiũ · quanto numero popnlo⸗
ſius cunctis· tanto conuerſationis rigo
re diſtrictius. Siquidem in eo pluſq;
quãq; milia fratrum ſub vno abbate re
guntur · tantaq; fit obedien tia bic tam
pꝛolixus mon achoꝛum numerus omni
euo ſenioꝛi ſuo ſubditus: quanta nõ po
teſt apud nos vnus vni vel obedireper.
modico tem poꝛe vel preeſſe.

Quaratione vſq; ad vltimam
ſenectutẽ a pud eos in cenobus
perſeuerent. CLCaßij.

Voꝛum tam milongs perſen eraã
q tia ⁊ bumilitas atq; ſubiectio
AIgnemadmodum tam dintur⸗
na perduret·qua we inſtitutione foꝛmet·
per quam vſq; ad incuruam ſenectã in

B 53

. ibi
cenobio perſeuerent opinoꝛ nos an om NCLa.liacirco ne vſibus quidem quibue
nia debere perſtringere. Lãta nanq; eſt. Ee cenobij pꝛofuturas ſuſcipere ſeffat
quãtã neminẽ in monaſterijs nr̃is igreſ ab eo recunias acquieſcunt. goriet
ſum ne anno qᷣdẽ integro tenuiſſe memi ¶ Pꝛimum ne cõſidentia huius oblatio/ Dua
nimus· vt cum renunciationis eoꝛũ pꝛi/ is inflatus:nequaqᷓ;ᷓ ſe pauperioꝛibus clant
moꝛdia viderimus · cõſequens fuiſſe in fratribus coequare dignetur · tum ne per ſunt
telligamus vt ĩ tam ſublimia perfectio hanc elationem nullatenus ad bumili/ reſen
nis faſtigia talium viroꝛuʒ fundamenta tatem chꝛiſti deſcendẽs · cum in diſcipli⸗
conſurgerent. na cenobij non poſſit perdurare egreſ⸗
Quo examine pꝛobetur qui in ſuſq; exinde ea quęin pꝛincipio renun/
cenobio ſuſcipiendus eſt. ciationis ſue ſpiritali feruoꝛe ſuccenſus cruert
Caßp. iij. intulerat · tepefactus poſtea non ſine ins? tondin
Bitur am biens quis intra ce iuria monaſterij ſacrilego ſpiritu recipe orib
i nobij recipi diſciplinam.non re atq; exigere moliatur. Quod omni⸗ D
ante pꝛoꝛſus admittitur· quã modis obſeruari debere. multis ſunt ex- alie⸗
diebus decem vel eo amplius pꝛo foꝛbb pperimentis frequenter edocti. QNam per Gon
excubans indicium perſeuerantie ac de alia minus cauta monaſteria ſimplicit᷑ *M
ſiderij ſui pariterq; humilitatis ac paci quidam ſuſcepti · de eis ꝗᷓ intulerãt ꝗᷣqʒ n
entię demonſtrauerit Cunq; omniũ pꝛe in dei opere fuerant diſpe nſata · cum in⸗ nodri
tereuntium fratrum genibus pꝛouolu⸗ gẽti poſt blaſphemia redibitionem po⸗ nbl
tus· ⁊ ab vniuerſis deinduſtria refuta/ ſcere temprauerunt.
tus atq; deſpectus · tanq; qui nõ religio Curhi qui renunciant ſuſcepti ſecn
nis ſed neceſſitatis obtentu monaſterii in monaſterijs/ꝓpꝛia veſtimen ſg
optetintrare · iniurijs quoq; et expꝛobꝛa ta deponant. ⁊ ab abbate alis 4
tionibus multis affectus· experimentuʒ Induantur —ð chn
dederit conſtãtieſuę· qualiſq; futurunus LCapituluũ. v. Penſe
ſit in temptatõnibus oꝓpꝛobꝛioꝛum to ANamobꝛem ita nudatur qᷣſq; huſen
lerantia declarauerit · atq; ita fuerit ex- ꝗq cum receptus fu erit omni pᷣſti ⸗/ llin
ploꝛato mentis ardoꝛe ſuſceptus.diligẽ na facultate · vt ne im quideʒ nſlan
tia ſumma perquiritur ne de pꝛiſtinis fa quo opertus eſt indumentum habere p/ mſiſn
cultatiby ſuis inheſerit ei vel vnius ni⸗ mittatur vlterius · ſed in concilio fratrũ mtagte
mi contagio.Sciunt enim eum ſub mo pꝛoductus in mediuʒ exuatur pꝛopꝛijs · Ctngine
naſterij diſciplina diuturnum eſſe non acper manus abbatis induatur mona⸗ oaman
ꝓoſſe.ſed ne humilitatis quideʒ autobe/ ſterij veſtimentis · vt per hoc ſe non ſoluʒ nonaſ
dientie appꝛehenſurum eſſe virtuteʒ · nec vniuerſis rebus ſuis antiquis nouerit ſoi
vlla cenobij paupertate ac diſtrictione ſpoliatum · verumetiam omni faſtu de⸗ Puin
contentum foxe · ſi in conſcientia eius pe poſito mundiali · ad chꝛiſti paupertate ran
cunie quãtulumcũ q;ʒ latitauerit.ſʒ vbi ⁊inopiam deſcẽdiſſeiam q; opibus ſu⸗ anee
pꝛimum exoꝛta fuerit qualibet occaſiẽe ſtentandum non ſeculi arte queſitis.nec
commotio·fiducia ſtipis illius animatũ e inſidelitate pꝛiſtina reſeruatis.ſed de .
continuo de monaſterio velut funda ro ſanctis ac pijs monaſterij largitionibuſ
tante fugiturum. militię ſuę ſti pendia percepturũ · atq; in/ tupi⸗
. eſe deinceps veſtiendum alendumq; fllifuen
Quare quiin monaſterio reci / cognoſcẽs · ⁊ nibil habere nihilominꝰ Gtoni
pinntur. Eckrxaſtino non eſſe ſollicitũ ſcm euan⸗ ſade
. Lapß. iiiij. gelij diſcat ſententiã · nec erubeſcat pau⸗ longen
daht

guiden
ſuſäper
niſant,
obland,
mronbus
unne
dbunii,
nndiſayn⸗
udegtit
piormmn,
iſein⸗
Prnnuhe
Mofonn/
lusſuntet⸗
NMan per
1ſinplat
nlenit ch
wamin⸗
donen we

N Cce⸗
Apeſtmman
Nburalis

crturqſ,
tommipſi/
teihn guucs
unbirmnh⸗
Nclofani
wrpv:s⸗
amrmona?
enonſol,
dis novcnt
mifuin ,
upen
tuſ/
alna hi
msſad
Giendbi
nüatchn⸗
mdung
bini
hrun
ainpun⸗

periboid eſt coꝛpoꝛi fratnitaſj equari.

quibus connumerari chꝛiſius ⁊ quoꝛũ

le fratrẽ nõ erubuit nũcupare. qͥn potiꝰ

gloꝛiet᷑ domeſticis eius factũ ſe eẽ ↄſoꝛtẽ

Qua cauſa veſtimenta renun⸗/
ciantium cum quibus ingreſſi
ſunt monaſteriuʒ a diſpenſato
re ſeruentur. Caß. vi.

Lla vero que depoſuit veſtimẽ

i ta economo cõſignata tamdiu
reſeruantur · donec pꝛofectꝰ et
conuerſationis eius ac tolerantie virtu/

tem diuerſis temptationibus ac pꝛoba⸗
tionibus euidenter agnoſcant Et ſi qui

dem poſſe eum inibi ꝑdurare tem pore p/
cedẽte perſpexerint: ⁊ĩ eodem quo cepit
feruoꝛe ꝑſiſtere·indigentibus eadem lar
giuntur. Sin vero quoddam ex eo mur

murationis vitium · vel parue cuiuſlibet

inobediẽtie culpã ꝓceſſiſſe dehhẽderit ·
exuẽtes eũ mõaſterij qbo indutus fuerat
Vſtimẽi· ⁊ antiq reueſtitũ veſtimẽrj ꝗᷓ
fuerãt ſeq̃ſtrata dexellũt. Nullũ eteni

fas eſt cum illis que accepit abſcedere.
nec quẽqᷓ; patiuntur illis adhuc indui.
quem ſemel ab inſtitutiõis ſue regula te
puiſſe peruiderint. Ande etiam copia

nulli penitus palam diſcedendi ↄcedit·
niſi aut in moꝛem ſerui fugacis captans
denſiſſimas tenebꝛas nocte diffugiat.
aut certe hoc oꝛdine et pꝛofeſſione iudi/
catus indignus.cum confuſione ⁊ nota
coꝛam cunctis fratribus depoſita veſte
monaſterij expellatur

Cur in monaſterio ſuſceptinõ
pꝓmittatur ſtati congregationi

fratrũ cõmiſceri.ſʒ xenodochio

ante tradantur. LCap̃· vy.
Vm igitur quis ſuſceptus et

c hac perſeuerantia quam dixi

mus compꝛobatus ac depoſi
tis ꝓpꝛijs veſtim entis habitu monaſte,

riali fuerit accinctus.non ſtatim congre

gationi fratrũ commiſceri permittitur.
ſed deputatur ſenioꝛi qui ſeoꝛſuʒ haund
longea veſtibulo monaſterij omanens.

babet curam peregrinoꝛum ⁊ aduenien

△D — 5 — S

Deinſtitutis renunciantium

tium deputatam . eiſq; omnem diligen⸗
tiam ſuſceptionis ⁊ humanitatis impẽ
dit· Cun q; ibidem integro anno deſer/
uiens abſq; vlla querela ſuum circa ꝑpe⸗/
grinos exhibuerit famulatumimbutuſ
per hoc pꝛima inſtitutiõe humilitaſʒ ac
patien tię atq; in ea longa exercitatiõe pᷣ
cognitusadmiſcendus ex hoc cõgrega⸗
tioni fratrum. alij traditur ſenioꝛi ꝗͥ de
cem iunioꝛibe pꝛeeſt · quos ſibi creditos
ab abbate inſtituit pariter ⁊ gubernat.
ſcm illud ſcʒ quod oꝛdinatũ in exodo
legimus p moyſen.

Quibus pꝛimum inſtitutis iu⸗

nioꝛes exerceantur.vt ad ſuꝑa
daſoẽſcõcupias ꝓficiaãt.C.viij

Aius hec erit ſollicitudo ⁊ ern

c ditio pꝛincipalis · per quam in
nioꝛ introductus aſcendere cõ/
ſequenter etiã enlmina perfectiõis ſum/

ma pꝛeualeat · vt doceat eum pꝛimitus
ſuas vincere voluntates: quem ſtudioſe
in his ac diligenter exercens · hec illi ſem⸗
per imperare de induſtria curabit · quę

ſenſerit animo eius eſſe contraria. Mul

tis ſiquidem experimentis edocti:r̃dunt
monachum et maxime iunioꝛes ne vo⸗
luptatem quidem concupiſcentię ſuęre/

frenare poſſe · niſi pꝛius moꝛtificare per

obedientiam ſuas didicerit voluntates
Igeoq; pꝛonunciant nullatenus pꝛeua
lere vel iram vel triſticiam vel ſpiritũ foꝛ
nicationis extinguere : ſed nec humilita-
tem coꝛdis vram · nec cum fratrib vni⸗

tatem perpetnaʒ.nec firmã diuturnãq;

Ppoſſe retinere concoꝛdiam.ſed necĩ ceno
bio quideʒ diutius perdurareeum. qui
pꝛiꝰ voluntates ſuas ñ didicerit ſupare

Quare iunioꝛibus imperetur

vt ſenioꝛi ſuo nihil de cogitatio
nibus ſuisſubtrabhant. Ca.ixr.

Is igitur inſtitutis eos quos

hb initiant velut elemẽtis quibuſ⸗

danmn ac ſillabis imbnere ad ꝑ/

fectionem atq; infoꝛmare feſtinant. er.
bec ad liquidum diſcernentes vtrum fi
cta ⁊ imaginaria an vera ſint humilita/

4

uenire · conſequ enter inſtituũtur nullas
penitus cogitationes pꝛurientes in coꝛ⸗/
e pernicioſa confuſione celare:ſed con⸗

feſtim vt exoꝛte fuerint· eas ſuo pateface

re ſenioꝛi. nec ſuper earum iudicio qᷣcq;ᷓ
ſue diſcretioni co mmittere · ſed illud cre/
Tere malum eſſe vel bonũ quod diſcuſſe

rit ac pꝛonunciauerit ſenioꝛis examen.

Itaq; fit vt in nullo circũnenire iuuenẽ

callidus inimicus velut inexpertũ igna-

rumq; pꝛeualeat · nec vlla fraude deciꝑe
quẽ pᷣnidet non ſua ſʒ ſenior diſcretiõe
muniri:⁊ ſuggeſtiones ſuas vllutigni/
ta iacula quęcunq; in coꝛ eius iniecerit.
vt ſenioꝛem celet non poſſe ſuaderi. Ali
ter quiꝓpe ſubtiliſſimus diabolus illu/
dere vel deijcere innioꝛem nõ poterit · ni⸗
ſi cum eum ſeu per arrogantia ſiue ꝑ ve⸗
recundiam ad cogitationum ſuaruʒ ve
lamen illexerit. Generale nã q; ⁊ euidẽs
indicium diabolice cogitationis eſſe pꝛo
nunciant · ſi eam ſenioꝛi confundamur
aperire è
Quanta obedientia iunioꝛbꝰ?
etiam in naturali neceſſitate tri
buatur. LCap. x.
OAOſt hec tanta obſeruantia obe
p dientieregula cuſioditur: vt iu
nioꝛes abſq; pꝛepoſiti ſui ſcien
cia vel ꝓmiſſu nonſolum non audeant
cellam ꝓgredi:ſed neipi quidem cõmu⸗
ni ac naturali neceſſitati ſatiſfacere ſua
quctorirate pꝛeſumant Sicq; vniuerſa
complere quęcunq; fuerint ab eo pꝛece/
pta · tan qᷓ; ſi a deo ſint celitus edita ſine
ylla diſcuſſione feſtinant: vtnonnunqᷓ;
etiam impoſſibilia ſibimet imꝑata ea fi⸗
deac deuotione ſuſcipiant.vt tota vtu
te ac ſine vlla coꝛdis heſitatione perfice⸗
re ea aut conſummarenitant:⁊ necĩpoſ
ſibilitatẽ quideʒ pꝛecepti pꝛo ſenior ſui
reuerentia metiantur. De quoꝛũ obediẽ
tia ſpeciatim nũc dicere pꝛetermitto. Ex.
emplis enim eam ipis paulo poſ trade/
re ſuo loco diſponimꝰ.ſi dñs nobis oꝛa/
tionibus veſtris ederit cõmeatũ. Nũc

1 õ —
N *
.
. 5

le fundati.Ad quod vt fackle voleant 8

„*

——— rr.

inſtituta cetera proſequamur termittẽ

tes illa contexerdẽ que in hac regione vel
tradi monaſterijs vł ab ipis nequeũt cu
ſtodiri:ſicut in pꝛefaciuncula noſtra fa/

cturos nos eſſe pꝛomiſimus· quod ſcili/
cet nec laneis indumentis vtantur ſed li

neis tantũ· ⁊ ne ipᷣis quideʒ duplicibus
quibus vicaria pꝛepoſitus vnuſquiſq;
ſue decanie ſubminiſtrat cum illa quib⸗
veſtiti ſuntiſoꝛduiſſe conſpexerit

Cnuiuſmodicibus apðeos de
licatiſſimus habeatur. Capᷣ.xi.

Llud quoq; arduum atq; ſub
i lime genus continentie ſimilit
pꝛetrmittẽtes in qua ſummere⸗
pntant᷑ delitie ſi herba ſale condita quã
lapſaniũ vocãt aqua diluta ad refectio
nem fratrib apponatur· aliaq; complu
ra bis ſimilia quę in hac pꝛouincia nec
geruʒ temperies· nec qualitas noſtre fra
gilitatis admittitilla tantummõ pꝛoſe

quar quęnulla carnis infirmitas non ſi

tus loci poterit imꝑedire.ſi ea non fragi⸗
litas animę ac tepoꝛ mentis ademerit.
ad ſonitum pulſantis oſtiũ
nihil operis nõ omittãt ſtudio
celeriter accurrendi· Capᷣ. xij.
CLCLadq; ↄſidẽtes int᷑ cu bilia ſua
ND ⁊openi ac meditationi ſtudiuʒ
pariter impendentes cum ſoni
tum pulſantis oſtiũ ac diuerſoꝛum cellu
las pcutientis audierint. ad oꝛationem
eos ſcʒ ſeu ad opus aliquod inuitantis·
certatim ecubilibus ſuis vnnſquiſq; p/
rumpit · ita vt is qui opus ſcriptoꝛis ex/
ercet · quã repert? fuerit inchoaſſe litterã
finire non audeat ſed in eodem puncto
quo ad aures eins ſonitus pulſanſlad/
uenerit · ſumma velocitate ꝓſiliẽs ne tã
tum quidem moꝛe interponat quantuʒ
cepti apicis conſu mmet effigiem · ſʒ im⸗
perfectam lineam littere derelinquens:
nõ tam operis compendia lucra ve ſecte
tur · q; obedientię virtutem exequi toto
ſtudio atq; emulatione feſtinet. Quam

non ſolum operi manuũ ſeu lectioni vl
ſilentio 1quieti celle verumetiã cunctis

hitutt
onmnid
dia ſut
lonun

a
qvic
ſaun

ſalit⸗
ſvtnll⸗
Giol i
cömunin
onniap
obium
Lpſatti
aaminal
ſeniſgus
Wmust
NRN
regige
exorꝛen
tabula
Muma
Nitenna
oſubnpt
noixbe
Qlcer
ciuſh
lamepr
leſuffia
.
naſrio⸗
ſua vi
busw
tomen
ſuigueſt
dooper
tbicend
Pliusy

Nullum

(Gocu

fieninen

Kcogit

Non
gucäta
noſng,
nod ſal,⸗
nuurſcc
Muplabes
nuſguiſg
llgoih
wi
Hevsde
Lan.
1nmnen,
ndingi
vinca nec
3noſe ſin
mmöo
nsolai
1tdio
ubiliaſus
oniſtudiu
wanſani
ſoumaalu
Houtonen
iumtanto⸗
lpiſc⸗
nptonsct/
e ſinae
dan ponc
, 1 .
. Binn
inquans
uwelr

virtutiby ita pꝛeferunt vt puie iudicent
omnia poſtponenda· ⁊ vniuerſa diſpen
dia ſubire contenti ſint:· dum modo hoc

bonum in nullo violare videantur
criminoſum habeatur ſi ali
quid pel viliſſimum quiſpiam
ſuum dixerit Capᷣ. xij.
ALlanm ſane virtutem inter cete/
i ras eoꝛũ inſtitutiones vel com

memoꝛare ſuperfluũ puto · qd

ſcilicet nulli ciſtellam. nulli peculiarem
ſpoꝛtellaʒ liceat poſſidere· nec tale aliqd
quod velut ꝓpꝛium retinens ſuo debeat
cõmunire ſignaculo.Quos ita nouimꝰ
omni ex parte nudos exiſtere · vt preter
colobium · mafoꝛtem caligas:melotem
acpſiathium · nichil amplius habeant ·
cum inalijs q monaſterijs in quibyaliqᷓ
remiſſius indulgent᷑· hanc regulam vi/
deamus ſtrictiſſime nunc vſq; ſeruari·

vt ne verbo quidem audeat quis dice/

re aliquid ſuum. magnumq;ʒ ſit crimen
ex oꝛe monachi ꝓceſſiſſe:codicem meuʒ.
tabulas meas·grafium meum.tunicam
meamcaligas meas: ꝓq; hoc digna pe/
nitentia ſatiſfacturus ſit· ſi caſu aliquo
ꝑ ſubreptionem vel ignoꝛantiã huiuſ/

modi vbum de oꝛe eius effugerit.

¶licet multa pecunia de vniꝰ/

cuiuſq; opere congeratur.null⸗
tamẽ preſumat excedere ſtatu/
te ſufficientie parcitatẽ. Ca· xiiij.

Tcum tantos vnuſquiſq; eo/
e rum quotidie de opere ac ſudo
dore ꝓprio redditus ↄferat mo/

naſterio · vt er bis ſuſtentare non ſolum

ſuã valeat parcitatem verumetiam vſi⸗

bus poſſit exnberare multoꝛum.in nullo
tamen inflatur · nec ſibi de tanto operis
ſui queſtu ac ſudoꝛe blanditur ſed prer
duo paximacia quę tribus vix denarijs

ibidem diſtrahuntur. nihil ſibimet am/

plius vnuſquiſq; pꝛeſumit Inter quos
nullum peculiare opus.quod pudet di
cere· quodq; in nr̃is monaſterijs vtinaʒ
fieri neſeiremus:non dicam effectu ˖ ſed
nę cogitatione quidem ab aliquo peni/

SS
F l

tus affectatur. Cunq; totam enthecam

cenobij ſuam credat eſſe ſubſtantiã: cũ⸗

ctiſq; rebus vt omniũ dñs omneʒ curã
ſollicitudinem q; impendatad retinen/

dam nihilominus arrepte nuditaſ vir-

tutem · quã ſtudet ad ſinem vſq; perfecte
atq; inuiolabiliter cuſiodire.ita ſemetip
ſum a cunctis extraneum ⁊ ex omnibus

gerat · ⁊ icolã iſtius mũdi: alumnumqʒ

ſe otius monaſterij reputet ac miniſtrũ

qᷓ; dñm cuiuſcunq; rei pꝛeſumat

Deimmodico apð nos ſtudio

habendi : . LCa. xv.
DODO hec nos miſerabiles quid di
a cemus·qui in cenobijs commo
rantes: ac ſub abbatis cura et
ſollicitudine conſtituti · peculiares circũ
ferimus claues · om niq; pꝛofeſſionis no
ſtre verecundia ⁊ confuſione calcata. eti
amanulos quibus recondita pꝛeſigne⸗
mus in digitis palam geſtare nos non
pudet quibus non ſolum ciſtelle vl ſpoꝛ
te: ſed ne arce qdem vel armaria. ad ea
quęcõgerimus vel quęegreſſi de ſeculo

reſeruauimus condenda ſufficiũt Qui
q; ita nõnunqᷓ; ꝓ viliſſimis nulłq; reb

accẽdimureas dumtaxat velut ꝓpꝛias
vendicantes · vt ſi quis vel digito qᷣcq;
ex his contrectare pᷣſumpſerit tanta con

tra eum iracũdia ſu ꝓpleam· vt commo

tionẽ coꝛdis nr̃i a labijs ac tota qͥdẽ coꝛ

poꝛis indignatiõe reuocarenõ poſſimus

Sʒ ptmiſſis nr̃is vicijs ⁊ his ꝗ nec cõ/⸗

mẽoꝛari qͥdeʒ dignũ eſt ſilẽtio tdi ſᷣm
illud eloq · nõ loqᷓt os meũ oꝑa hoim.
vtutes potius ꝗᷓ apð illos ſunt ⁊ B quę

nos qͥʒ oĩ ſiudio debemꝰa ꝓpetere · cepto

narrationis oꝛdie ꝓſequam̃·ipaſq; iam
regulas ac typos curſim bꝛeuit᷑q; pona

mus · vt puenietes poſt q̊ ad qſdã actus

opa ſenioꝛũ ꝗᷓ ſtudioſe mẽoꝛie madare
diſponimꝰ ˖ B ꝗ nr̃a expoſitione digeſta

ſũt velut teſtimonijs validiſſimis robo

remus. vniũſa ꝗᷓ diximꝰ exẽplis eoꝝ po⸗

tius ac vite auctoꝛitate firmantes.
De regulis diuerſarum coꝛre

ptionum Ca.xvi.
Iquis igitur gillonem fictile,

ſquẽ baucalẽ nuncupant. aut

buiuſmõi aliud caſu aliqͥ frege
nit · aut pdiderit aliquid · nõ aliter negli
gentiam ſuam quã publica diluet peni
tentia.cunctiſq; in ſynaxi fratribus con
gregatis. tamdiu pꝛoſtratus in terrã ve
niam poſtulabit · donec oꝛationum con
ſummetur ſolennitasimpetraturus eaʒ
cum iuſſus fuerit abbatis iudicio de ſo⸗
lo ſurgere. Eodem modo ſatiſfaciet qͥſ-

quis ad opus aliquod accerſitus vł ad

congregationem ſolitã tardius occurre
rit. aut ſi decantans pſalmum vl modi
cuʒ titubauerit. Similiter ſi ſuperfluo:

ſi durius.ſi contumacius reſpõderit. ſi
negligentius obſequia iniũcta comple/

uerit · ſi vel leuit᷑ murmurauerit · ſi lectio
nem operi vel obedientie pꝛeferens offi⸗

cia ſtatuta ſegnius fuerit executus ·ſi di⸗

miſſa ſynaxi non concitus ad cellam re/
currere feſtinauerit.ſi cum aliquo velad
modicum ſubſtiterit· vel ſi ad punctũ tẽ
poꝛis vſpiam ſeceſſerit.ſi alterins tenue
rit manum ſi cum illo qui cellule ſueęco⸗
habitatoꝛ non eſt confabulari quantu⸗
lumcũ q; pꝛeſumpſerit.ſi oꝛauerit cum il
lo qui eſt ab oꝛatione ſuſpenſus ·ſi parẽ/
tum quempiam vel amicoꝛũ ſeculariuz
viderit · vlł collocutus eis ſine ſuo fuerit
ſenioꝛe. ſi epiſtolaʒ cuiuſcũq; ſuſcipere·

ſi rſcribere ſine abbate ſuo temptauerit.

Hucuſq; ⁊ in buiuſmodi ac ſimilibus

admiſſis: ꝓcedit animaduerſio ſpirital.

Reſidua vero quęapud nos indifferen
ter admiſſa · a nobis quoq; repꝛehenſibi

lius ſuſtinentid eſt apta conuicia·mani

feſti contemptus.cõtradictiones tumi⸗/

⁊Tx.libera ⁊ effrenata pꝛoceſſio· familiari

tas apud feminas.ireęrixe ſimultates ⁊
iurgia · operis peculiarj pꝛeſumptio· phi

largyrie cõtagio · affectus atq; poſſeſſio

rerũ ſuꝑfluarum que a ceteris fratribo

nõ habentur· extraoꝛdinaria ac furtiua
cibi refectio · ⁊ his ſimilia: non illa ĩcreps
tione quã diximus ſpiritali.ſed vel pla,

iber. II.·

gis emendant.ve lexpulſione purgan᷑.

Quihus autoꝛibus ſit inuẽtũ
vt reficiẽtibus fratribus ſacre
lectiones in cenobüs recitẽtur

⁊ quantũ apud egyptiosſbea⸗/

tur ſientium Capᷣxvij.
Llud autẽ vt reficientibus fra
i tribſacre lectiones in cenobijs
recitent᷑.non de typo egyptioꝝ
ꝓceſſiſſe· ſed de cappadocum nouerimꝰ.
Quos nulli dubium eſt non tam ſpi⸗

ritalis exercitationis cauſa q; compe-
ſcende ſuperflue ocioſeq; confabulatio
nis gratia· ⁊ maximecontentionũ ꝗᷓ ple⸗

rumq; ſolent in cõuiuijs generari · B ſta

tuere voluiſſe ; videntes eas aliter apud

ſe non poſſe cohiberi. Apud egyptios eĩ

vel maxime tabennẽſiotas tantũ ſilentiũ

ab omnibus exhibet · vt cum in vnũ tan

ta numeroſitas fratrum refectionis ob .
tentu cõſederit· nullus nec mutire q dey

audeat pᷣter eum qui ſuę decanię pꝛeeſt.
Qui tamen ſi quid menſe ſuꝑinferri vł

guferri neceſſariũ eſſe peruiderit. ſonitu

potius qᷓ; voce ſignificat. Cantaq; ve/⸗
ſcentib eis ſilentij huius diſciplina bua

tur · vt cucullis vltra oculoꝝ palpebꝛas

demiſſis · ne ſcʒ liber aſpectus habeat cu

rioſius copiam euagandi · ni hil ampliꝰ

intueãtur q; menſam. ⁊ appoſitos in ea

el quos exea capiunt cibos · ita vt quẽ⸗
admodum vel quãtum reficiat aliꝰ nul⸗

lus inuicem notet. Gillicitum ſit ex

tra menſaʒ cõmunem quicãʒ ci
bi potuſve guſtare. Cap̃xviij.
Nteq; vel poſtq; legitimaʒ cõo⸗
a munemq; refectionem percipi-

ant ſumma cautione ſeruatur

ne extra menſam quicqᷓ; cibi penitus oꝛi
ſuo quiſquã indulgere pꝛeſumat vt in-
cedentibus p hoꝛtos ⁊ pomaria · cũ paſ/

ſim blandeq; per arboꝛes poma penden

tia nõ ſolũ obijciant ſe pectoꝛibj trã ſemn
tium · vrumetiam ſtrata per terram con
culcãda pedibus offerantatq; ad colli

gendum parata facile ad conſen ſum cõ

cupiſcentie illicere valeant intuentes· et

(orelen

ofdrt

itq⸗

pon
dogn
mann
cunct
tur⸗7
toone⸗
niſtru

nan
dian
ſeavi

1

nbyct
*
Oera
Gu
tenſ
trese
dyont
nini⸗
Qee
ſiate o
fumdin
ſuunfan
lconte
feſolan
guibſ

luntfu
Dasan

niſkn

niſten
ditur⸗
henien
nicoen
tanton

baneſe

nebeer

ſüenil

huo⸗

Meuck.
innei
ſe
keltetur
opbe⸗
.
mibrft
nctnobi
degyptor
monenn,
antin ſi⸗
6 mc/
mührlao
nmnig⸗
nmn. bl
Ueraprd
pnosei
ntiſlentiü
n wütan
wonisob,
nunred,
wnie ic.
ſupnſenn
iint nin
nn; wy
ſipluufe
puehus
babratau
blamol⸗
ſtvsinen
tuntqni⸗
Gtalonul⸗
unſter
gucch
re,
EGümazt
wen pol⸗
ione in
Gninzch
Gnn NiN,
nircipt
upndn
ib uſi
minR
44 li

ſnintöé
Gotn d

S 4

opoꝛtunitate vel copia q;nis diſtrictos
atq; abſtinentiſſimos ad ſui deſiderium

pꝛouocare·ſacrileguʒ ducatur non mo⸗
do quicq; ex his deguſtare· verumetiam

manu contingere · abſq; eo quod palaʒ
cunctisin cõmune reficientibus exhibe/
tur· ⁊ ad percipiendũ economi diſpenſa
tione per fratrum obſequia publice mi⸗
niſtratur .
Quemadmodum per paleſti

nam vel meſopotamiam quoti
diana fratrib exhibeantur ob
ſequia Cap̃.xix.

Equid ſane de inſtitutis ceno

n sdbieoꝛuʒ pꝛetermiſiſſe videamur .

quemadmodũ quotidiana fra

tribyetiã ꝑalias regiones exbibeant᷑ ob/
ſequia · cõmemoꝛandum bꝛeuiter puto
DPer cunctam na nq; meſopotamiã pa

leſtinam ⁊ capadociam ac totum oꝛien⸗

tem · ſingulis hebdomadibo viciſſim fra/
tres ad hec officia ſibi reddenda ſucceæ⸗
dunt ita vt ſcᷣm cenobij multitudineʒ.

miniſtroꝛũ quoq; numerus deputetur.

Que explere tanta deuotione ⁊ humi⸗/

litate pꝛoperant quanta nullus ſeruo⸗
rum diriſſimo dño ac pꝛepotẽti exhibet
ſuum famulatũ · ita vt ne iſtis quideʒ ſo/

lis contenti obſequijs que canonico iu/

re ſoluunt· etiam nocte ſurgentes illos
quib ſpecialiter hec manet cura ſtudio
ſuo releuentet ea quę ab ipᷣis perficiẽda

ſunt furtim Huenientes implere ↄtẽdãt.

Has autẽ ſeptimanas vnuſquiſq; ſuſ

cipiens · vſq; ad cenaʒ dominici diei mi
niſtraturus obſeruat. Qua peracta mi⸗-

niſterium totius hebdomadis ita cõclu
ditur · vt hi quibus ſuccedẽdum eſt· cõ/

nenientibus in vnum fratrib ad conci/
nẽdos pſalmos qͥs qeturi ex moꝛe decã⸗

tant. omnibus in oꝛdine pedes lauent ·

hanc ſcʒz ab eis pꝛo laboꝛetotiꝰ ſeptima/
ne benedictionis mercedeʒ ſideliter expe-
tentes vt eos explentes mandatum chꝛi

ſti emiſſa generaliter ab omnibus fratri

bus oꝛatio pꝛoſequat.quę vel pignoꝛa

n

tionibus intercedat vel ꝓ admiſſis hu/
mana fragilitate peccatis· ⁊ commẽdet
eo velut ſacrificiũ pimgue conſumma⸗
ta eoꝝ deuotionis obſequia · Ita q; ſecũ
da ſabbati poſt matutos hym nos alijs
rurſum ſuccedentibus vtenſilia in qui9/
bus miniſtrauerãt ac vaſa conſignant.
que tanta ſollicitudine curaq; ſuſcipi/
entes cuſtodiũt·ne quid ex eis imminua
tur vel pereat.vt credãt ſe etiam pꝛo mi⸗/
nimis quibuſq; vaſis tan qᷓ; ꝓ ſacroſan
ctis rationem non ſoluʒ diſpenſatoꝛi p/
ſenti ſed etiam dño reddituros · ſi foꝛte
aliquid exeis negligentia eoꝛũ fuerit im

minutuʒ. Cuius diſcipline qui modus
ſit vel quãta fide ⁊ cautione ſeruet᷑. vno

teſtimonio qð exempli gratia ponã pote
ritis agnoſcere. Sicut enim ſtudemꝰ ſa
tiſfacere veſtro fernoꝛi.quo plenã vniij
ſoꝛum cognitionem deſiderãtes etiã ea
queoptime noſtis hoc libello vobis cu⸗
pitis iterari· ita vęremur menſuram bꝛe
nitatis excedere

Detribus lenticule granis ab

economo repertis.

Nſeptimana cuiuſdam fratrlj
i cum pꝛeteriens economus tria
lenticule grana vidiſſet iacerei

terra · que hebdomadario feſtinanti dũ
ea pꝛeparat coctioni inter manns cũ aqᷓ

qua diluebant elapſa ſunt ·confeſtim ſu

per hoc abbatẽ ↄſuluit. A quo velut inr
ner ſſoꝛ neglectorq; ſacri peculij iudica/
tus · ab oꝛatione ſuſpenſus eſt Cuiꝰ ne⸗

gligentie reatus nõ aliter ei remiſſus eſt.

niſi eum publica penitẽtia diluiſſʒ. Nõ
ſolum enim ſeipſos nõ eſſe ſuos· ſʒ etiaʒ
omnia quę ſua ſunt credunt dño conſe

crata ꝛopter quod ſi qͥd fuerit in mo
naſterio ſemel illatum · vt ſacroſanctum

cũ omni decernũt reuerentia debere tra-
ctari. Tantaq; fide vniuerſa pꝛocurant

atq; diſpenſant · vt etiam ea ꝗᷓ deſpectni
habent᷑ paruaq; reputãt ac vilia · ſi vel

loco mouerĩt vlłcõpetentiꝰcollocaueriĩt

ſiillonem aqua impleuerit · ſi exeo cui ⸗

obtulerint ad bibendum . ſi tenuem fe
ſtucam de oꝛatoꝛio cella ve ſubmouerit.
mercedem ſe conſecuturos a domino to
ta credulitate confidant.

De ſpontaneo qnoꝛundã fra
trum miniſterio
Cap̃. xxri.
Ouimus fratres in quoꝛum ſe/
n ptimana cum accidiſſet tanta
lignoꝛum penuria vt non eſſet
penitus vnde ſoliti cibi fratribus para⸗

rentur· ⁊ donec poſſent coempta de ferri

vt xerofagia cõtenti eſſent abbatis fuiſ/
ſet auctoꝛitate pꝛeceptum. eſſetqʒ H̊ vni/

uerſis placitum · nec quiſq; poſſet vllũ

coctionis ſperare pulmẽtũ illos velut qꝗᷓ
fructu ac mercede ſui laboꝛis ⁊ obſequij
fraudarẽtur ſi in oꝛdine vicis ſuę cibos

fratribus non ſcᷣm conſuetudinem pa/

ra niſſent· tantum ſibi ſpontanei operis
ac ſollicitudinis indixilie· vt in illis ari/
dis ac ſterilibus locis in quibus ligna

niſi de fructiferis arboꝛibus excidantur

omnimodis nequeunt inueniri:nec eniʒ
