vlut inſulas fecit. quę deſideratam ſece
dentib ſanctis ſolitudinem Hbent. ĩ qui
bus tres ſenes. id eſt cheremon neſteros

ioſeph anochoꝛete antiquiſſimi conſi⸗

ſtebant. Deabbatecheremone
et excuſa tõne eius ſuꝑ poſtula-
ta doctrina. LCapiij.
Taq; btũs archebiꝰ pᷣmũ nos
pducere ad cheremonẽ malu it.
q ⁊ mõaſterio eiꝰ ꝓpioꝛ ⁊ duo

bus alijs puectioꝛ eſſet etate· Mã cũ cen
tenariũ viteannũ ſpũ tm̃ alacer exceſſiſ⸗

ſet · ita doꝛ ſum eiꝰ tẽpis fuerat vetuſtate
atq; oꝛationũ iugitate curuatũ · vt q̃ſi ĩ
bmeuã redact infantiã:ſubmiſſis ac p⸗
tentj terratenꝰ manib ꝓgrederet᷑. Hui⸗

igit᷑ ⁊ vultũ mirabilẽ ⁊ inceſſũ pit᷑ ĩtuẽ/

tes · ſiqdẽ defectij moꝛtificatiſq; iã oĩbus
mẽbꝛis · neq̃qᷓ; cẽſuraʒ pterite diſtrictio

nis amiſerat · cũ pmonẽ atq; doct᷑nã ſup

plicit᷑ oſcerẽꝰac ᷣſideriũ tm̃ ſpũaliũ ĩ/

ſtitutionũ cãm fu iſſe aduẽtꝰnñ ꝓteſtare
mur. grauit᷑ ille ſuſpirãſ Quid vob ait

Collatio x abbatis Cheren

poſſuʒ conferre doctrine· cũ imbecillitas .
ſenectutis vtrigoꝛem pꝛiſtinum relaxa/

nit ita loquẽdi qͥ ademit fiduciã. Quẽ

admodum enĩ docere ſſumam qð ipſe
non facio. aut alium in eo inſtruam ꝗ

me iam vel minus vel tepidius exercere
cognoſco. Ob quã rem nullũ iunioꝛum·
mibi in hac vſq; etate cohabitare pmiſi
neexemplo meo alterius diſtrictio laxa
retur. Muncq eniĩ erit efficax inſtituẽtis
auctoꝛitas niſi eaz effectu operis ſui coꝛ

di affixerit audientis.

Dereſponſionenoſtra cõtra er

cuſationem eiuus. Lap. v.

DD hc nos non mediocri cõfu/

ſione compuncti ita reſpondi⸗/
mus. Licet ſufficere nobis ad

omnem inſtructionẽ ebeat · vl loci iſtt?
difficultas · vel ipa etiã ſolitaria adhuc

vita. quã iuuentus q; robuſta vix poſſzʒ

tolerare · que nos etiam te tacente, ſatis
abundeq; inſtruũt atq; compungũt ro
gamus tn vt taciturnitate paululũ pꝛe/
termiſſa· ea nobis potius dignanter in ⸗

fundas p quę banc quam videmusi te

virtutem non tam imitatõne complecti
q; admiratione poſſimins. Nam etiaz ſi

renelatus tibi tepornoſter impetrare id

quod expetimus non meretur. debet boc
ſalteʒ laboꝛ tanti itineris obtinere qͥ huc

cbeihleemitici cenobij rudimentis in/

ſtitutõnis veſtre deſiderio pfectus no/
ſtri amoꝛe pꝛopauimus ·
Pꝛopoſitio abbatis cheremo

nis ꝙ tribus modiſ vicia vinca

tur. Lap. vi.

atq; deſiderium regni celoꝝ· ant affect⸗

boniip̃ius amoꝛ q; virtutum. Mam ti⸗

moꝛ ita mali cõtagium legit execrari Ti

moꝛ domini odit maliciã. Spes etig vi
cioꝛũ om niũ excludit incurſum Mõ enĩ
delinquent omnes qui ſperant in eum.

Amoz ruinã non metuit peccatoꝛum

Anc beatus Cberemon. Tria
ſunt inquit quę faciũt homĩes
HW a vicijs tẽperare id eſt aut me-
tus gehenne ſiue pꝛeſentiũñ legũ. aut ſpes

qꝛ charitas nunq; cadit. Et iterũ. Cha
ritas operit multitudineʒ peccatoꝝ Et

idcirco beatus aplus omnem ſalut ſum
mam in iſtarũ trium vtutum cõſumma

tione concludens. NMune inquit maneẽt
fides:ſj pes: charitas tria hec Fides nan/
q; eſt quę futuri iudicij ac ſu ꝓplicioꝛum

metu vicioꝛum facit contagia declinari

Spes quementem noſirã de pʒeſ⸗ entib?
auocãns vniuerſas coꝛpon voluptates
celeſtium pᷣmioꝛũ expectatione contenit⸗

Charitas quę nos ad amoꝛem chꝛiſii?

ſpũalium virtutũ fiuctum mẽtis ardo/
re ſuccendẽs: quicqᷣd illis contrariuʒ eſt

toto facit odio deteſtari. Quę tria licet

ad vnum finem tengere videant· pꝛouo
cant enĩ nosa rebꝛillicitis abſtinere · ma
gnis tamen excellentieſue gradib ab in

uicem diſparant. Duo nanq; ſuperio/
ra ꝓpꝛie hoĩm ſunt eoꝛũ qui ad ꝓfectum
tendentes nec dũ affectũ concepere vir
tutum Tertiũ ſpecialiter dei eſt 1 eoꝛum
qui in ſeſe imaginẽ ei ac ſimilitudineʒ
receperũt. Ille nanq; ſolus ea que bona
ſunt nullo metu nulla remuneratõis S·
tia puocante ſed ſolo bonitatis affectu

₰

operat. Omtia em vt ait ſalomon ope⸗

ratus eſi dñs ꝓpter ſemetipßm. Suenã/
q; lonitatis obtentu om nẽ bonoꝛum co

piam dignis indigniſq; largitur:qꝛ; nec
fatigari iniurijs poteſt nec iniquitatibꝰ
hoĩm paſſibiliter pꝑmon eri· ſemp ſcʒ ma⸗
nens pfecta bonitas immutabiliſq; na/
tura. Quibus gradibus ad ſub

limitatem charitatis poſſit aſ⸗
cendi.et quę ſit in ea ſtabilitas.

Igquis igiturad Cap. vij.

pfectionem tendit. de illo pᷣmo
timoꝛis gradu quem ꝓpꝛie dixi

mus eſſe ſeruilem. de quo dicit. Cũ om/

nia feceritis · dicite quia ſerui inutiles ſu
mus. Ad altioꝛem ſpei tramitem gradu
ꝓficiente conſcendet. qui iam nõ ſeruo
ſed mercennario cõpaturquia mercedẽ
retributionis expectat · ⁊ quaſi de pecca-
toꝛũ abſolutione ⁊ penali timoꝛe ſecur?
ac bonoꝛzu ſibi operũ cõſcius · licz placiti

— — —

— — — —, ☛—

— — — —

— — — —

— — — --—

—— — =ẽ -g„

n
mi
dun
luri
nih
ti
nt:
n
nio⸗
c
lt
olo
ma
win
wd,
cun
mew
1conn
ine

vna.

ſisg⸗
ffoctu
nope,
gena/
nmc

genec

tan
⸗
c/
A
ſtu⸗
4
e
jon⸗
ſalu
gun
ſo
Gl
Nſ,

.

NQuantum exc

pꝛemiũ videatur expetere. tñ ad affectũ

illũ filij q de paterne indulgentie libera/
litate ↄfidẽs · omĩa quępatris ſunt ſua

eſſenõ ambigit puenire non potuit Ad
quem etiã ille pdigus.qui cũ ſubſiantia
pris etiaʒ filij nomen amiſerat · aſpirare
non audet dicẽs. Jam nõ ſum dignus
vocari filius tuus·fac me ſicut vnuʒ de
mercennarijs tuis Poſt illas enĩ poꝛco
rum ſiliquas quarum ei ſatietas nega⸗
batur. id eſt vitioꝛum ſoꝛdidos cibos ·
quia in ſemetipᷣm reuerſus ⁊ ſalutari ti/
moꝛe compunctus·immũdiciam poꝛco/
ruʒ hoꝛrere iã ceperatac dire famis ſup
plicia foꝛmidabat:velut iam ſeruus effe
ctus etiam mercennarij ſtatum de merce
deiam cogitans concupiſcit ac dicit.
Quanti mercennarij in domo pr̃is mei
abundant panibus · ego hic fame peo
Heuertar ergo ad patrem meum. ⁊ dicã
illi. Oater · peccaui in celum et coꝛam te
iam non ſum dignus vocari filiꝰ tuus·
fac me ſicut vnum demercennarijs tuis
llant qui ꝑ cha
ritatis affectum declinanta vi⸗
tij 9. Cap̃.viij.

tie vocem in occurſum eius pa
ter ꝓſiliens · maioꝛe qᷓ; amiſſa

fuerat pietate ſuſcepiteũq; non conten
tus minoꝛa concedere. vtroq; gradu ſi

ne dilatione tranſcurſo · pſtine filioꝛum
reſtituit dignitati. Feſtinandum pinde
etiam nobis eſt· vt ad tertium filioꝝ gra
dum qui omnia quepatris ſunt ſua eſſe

credunt ꝑ indiſſolubilem charitatis gra

tiam conſcendentes· celeſtis illiꝰ patris
imaginem ac ſimilitudinem recipere me
reamur.⁊ ad imitationeʒ veri illius filij
pꝛoclamare poſſimus. Omniaquęba/

bet patermea ſunt. Quod etiã de nobis

beatus apoſtolus ꝓfitetur dicens. Om/
nia veſtra ſunt · ſiue paulꝰ.ſiue apollo·
ſiuecephas:ſiue mundus: ſiue vita:ſi/

ne moꝛs:ſiue ſſentia · ſiue futura · omĩa
veſtra ſunt. Ad quam ſimilitudinẽ etiã
ſaluatoꝛis pᷣcepta nos ꝓuocant. Eſtote

Egdad iſtam bumilis peniten-

De perfectione

inquit ⁊ vos perfecti ſicut ⁊ pater veſier
celeſtis pfectus eſt In illis enim nonnũ/
qᷓ; ſolet interrumpi bonitatis affectꝰ. cũ
aliquo vel tewoꝛe vel leticia vel oblecta⸗
tione vigoꝛ animi relaxatꝰ· aut metũ ad
pᷣſens gehenneaut deſideriuʒ ſubtrahit
fututoꝛum. Et eſt qͥdem in illis gradus
cuiuſdam ꝓfectus im buens nos· vt dũ
vel penarũ metu vel pꝛemioꝛũ ſpe incipi
mus vicia declinare · ad charitatis gra⸗
dum tranſire poſſimus · qꝛ timoꝛ inquit
non eſt in charitate · ſed pfecta charitas
foꝛas mittit timoꝛem. qm̃ timoꝛ penam
habet. Qui auteʒ timet non eſt pfect in
charitate. Nos ergo diligamus qa deꝰ
pꝛioꝛ dilexit nos. Mon ergo aliter ad il⸗
lam veram pfectionem conſcendere po⸗-
terimus niſi quemadmodum nullius
alterius niſi noſtre ſalutis gratia · pꝛioꝛ
nos ille dilexit· ita eum nos qͥʒ nulliꝰ al⸗
terius rei niſi ſui tantũ amoꝛis dilexeri/
mus obtentu. Wobꝛem nobis ſtudẽdũ
eſt vt de h timoꝛead ſpem · de ſpe ad cha/
ritatem dei: vel ißarum virtutũ amoꝛẽ.
pfecto mentis cõſcendamus ardoꝛe · vt
tranſmigrantes in affectum boni ipius
immobiliter· quantũü humane poſſibile
eſt naturę quod bonum eſt retentemus.
charitas non ſolum de ſer⸗
uis filios faciat ſed etiã imagi⸗
nem dei ac ſimilitudinẽ cõferat
AUltum nanq; differt C.ix.
inter eum qui metu gehenne vl
ſſpe retributionis future vicioꝝ
in ſe extinguit incendia:⁊ eum qui diuie
charitatis affectu ipßam maliciam et im
mundiciam perhoꝛreſcit.ac puritaſᷣ poſ
ſidet hbonum amoꝛe tantũ ⁊ deſiderio ca
ſtitat· nec iam remunerationẽ futureꝓ⸗

miſſionis aſpiciens · ſed pᷣſentis boni de⸗/
lectatus conſcientia agit omĩa · nec con⸗

templatione penarũ ſed delectatiõe vir/

tutum. MHic nanq; ſtatus nec ſubmotis

cunctoꝛuʒ hominũ teſtimonijs abuti oc-
caſione peccati · nec occuliᷣ cogitationũ
violari oblecuationibus poteſi· dum af⸗/
fectum virtutis ipius mednllitu reti

Lollatio XI abbatis C

gens quicqͥd illi contrarium eſt· non ſo/
lum coꝛde non recipit: verum etiã ſum/
mo deteſtatur hoꝛroꝛe. Aliud nanq; eſt
pꝛeſenti bono quẽpiam delectatũ·odio
habere vicioꝝ carnis ve contagia · alið
future remunerationis intuitu illicitas
concupiſcentias refrenare · aliud q; eſt pᷣ
ſens metu ere vetrimentũ · ⁊ aliud futu/
rũ foꝛmidare ſu ꝓpliciũ. Poſtremo mul
to maius eſt ꝓpter bonum ipᷣm a bono
nolle diſcedere · q; ꝓpter metuʒ mali ma
lis non pbere conſenſum. In illo enĩ vo

luntarium bonum eſt in iſto ero velut

coactũ ⁊ taq; nolenti violenter extoꝛtũ.
el metu ſupplicij vel cupiditate pᷣmioꝛũ
Mam qui timoꝛis obtentu a vicioꝛum
abſtinet blãdimentis adempto timor

obſtaculo rurſum ad illud quod diligit

reuertet᷑·:⁊ ob id nec ſtabilitatem boni iu
giter obtinebit · ſed nec ab impugnatiõe
quidem aliqñ requieſcet.quia nec ſirmã
ac ppetuã pacem caſtimonie poſſidebit.
VUVbi eſt enim inquietudo belloꝛum · nõ
xpoſſuntnon etiã vulnerũ interuenire di
ſcrimina. Meceſſe eſt enĩ quempiam in
cõ flictu ſitum. q;uis bellatoꝛ ſit ac foꝛtit᷑
dimicãs ⁊ letalia aduſarijs vulnera fre
quenter infligat nonnunqᷓ; tamẽ hoſtili
mucrone ꝑſtringi. Qui vero ſupata im/
pugnatione vicioꝛũ pacis iam ſecurita
te pfruitur.⁊ tranſijt in ipius virtuſj af⸗
fec tum· iugem ſtatũ illius boni cuiꝰ iam
totus eſt retentabit:quia damnoſintime
caſtitatis nihil credit eſſe damnoſius..
Mec enim carius ac pᷣcioſius quicqᷓ; pᷣ/
ſenti iudicat puritate cui pena grauis
eſt. vel virtutum pnicioſa tranſgreſſio.
vel ipᷣius vicij virulenta cõtagio Huic
inq; nec reuerentia bumane pᷣͦſentie qᷣc/
ꝙᷓ; adijciet honeſtatis· nec minuet ſolitu.
do· ſed vbiq; ſecum ſemꝑq; circũferens
arbitram non ſolum actuum ſed etiam
cogitationum ſuarum conſcientiam.il/
li potiſſimum ſtudere contendit. quẽ nec
circũueniri nec falli · nec ſubterfugere ſe
poſſe cognoſcit.

¶ Aperfectio charitatis ſit/ p ini

micis oꝛare et quo indicio ani/
ma nec dum purgata noſcatur
UVem ſtatum ſi quis de adiu⸗
q toꝛio dei non de ſtudij ſui labo⸗
re pᷣſumẽs meruerit poſſidere·

cõditione ſeruili in q̃ timoꝛ eſt· ⁊ mer⸗

cennaria ſpei cupiditatein qua nõ tam

bonitas largientis q; pꝛemiũ retributio
nis expetitur in adoptionẽ incipiet tran
ſire filioꝝ· vbi iã nõ timoꝛ nõ cupiditas

ſed illa charitas quę nunqꝙᷓ; cadit iugit᷑
pſeuerat. De quo timoꝛe ⁊ charitate qͥſ/
dam increpans dñs quid cuiq; perſone

conueniret oſtendit. Filius honoꝛat pa-

trem · ſeruꝰ dñm ſuũ timet Et ſi pr̃ ego
ſuʒ · vbi eſt hnoꝛ meus: Et ſi dominus
ego ſum:vbi eſt timoꝛ mens. Meceſſe eſt

enim eũ timere qui ſeruus eſt. q; ſeruus
ſciens voluntatem dni ſui ⁊ nõ faciens
digne vapulabit plagis multis. Per
Hanc itaq; charitatem quiſqs ad ima⸗
ginem dei ſimilitudinemq; ꝑuenerit · bo/

no iam ꝓpter boni ipius electabit᷑ vo⸗/

luntatem · ac ſimilem quodãmodo poſſi
Tens patientie ac lenitatis affectuʒ. nul
lis deinceps peccantium vicijs iraſcert ·
ſed veniam potius infirmitatibus eoꝛũ
condolẽs atq; compatiens imploꝛabit ·
ſeq; reminiſcens tamdiu ſimiliũ paſſio/

num ſtimulis impugnatum.donec miſe

ratione domini ſaluaret᷑· nec ſuo erutuʒ
ſiudio ab impugnatione carnali · ſʒ dei
pꝛotectione ſaluatum. non iracundiam
ſed miſericoꝛdiã errãtibus intelliget im
pendendam illum verſiculũ ad deuʒ cũ
omni coꝛdis tranquillitate decantans.
Xu dirupiſti vincula mea · tibi ſacrifica
bo boſtiam laudis. Et niſi quia dominꝰ
agiuuit me paulominus habitauerat ĩ
inferno anima mea. Et in bac mẽtis hu
militate conſiſtens · poterit etiaʒ euange
licum illud pfectionis explere mandatũ
Diligite inimicos veſtros · ⁊ benefacite
hies qui oderunt vos:⁊ oꝛate ꝓ perſequẽ
tibus ⁊ calumniantibus vos·⁊ ita adil

— — . M

+n
—

lu⸗
b⸗
⸗
me,
nn
brto
Lhn
itas
ogt
nore
rego
ians
Geck
nns
ſaciens
6,P
dina⸗
ttv⸗
Ew⸗
wſ
nul
ſc .
oiñ
abit⸗
ſio,
emiſe
Gnti
d
ncim
ja
ns,
rihes
nin
gontt
o
ung.
den
ſſe
4 301

lod pꝛemiũ quod ſubiungit merebitur
peruenire per quod nõ ſolum imagineʒ

dei ⁊ ſimilitudinem pꝛeferamus.verum
etiam filij dei nuncupemur · vt ſitᷣ inquit

filij patris veſtri qui in celis eſt · qui ſolẽ

ſuum oꝛiri facit ſuper bonos et malos 2
pluit ſuper iuſtos et iniuſios. Quem af⸗
fectum beatus iohannes aſſecutum ſeeſ
ſe cognoſcens ait. At fiduciam habea⸗

musĩi die iudicij · quia ſicut ille eſt ⁊ nos

ſumus in hoc mundo. In quo eni infir/

ma ⁊ fragilis humana natura eſſe ſicut

ille eſt põt· niſi ſeĩ bonos ⁊ malos iuſtos
⁊Z iniuſios ad imitationem dei placida
ſemper ſui coꝛdis extenderit charitate:

Et vt bonum ꝓpter boni ipius operetur
affectuʒ· ꝑpueniẽs ad illam veram adop

tionem filioꝝ dei ˖ de qna idez btũs apls
ita pꝛonũciat. Omnis qͥ natus eſt ex deo
peccatũ non facit· quia ſemẽ ipᷣius in eo
eſt · 1 non poteſt peccare · qm̃ ex deo natꝰ
eſt. Etiterum. Scimus qꝛ omnis ꝗͥ na⸗
tus eſt ex deo non peccat · ſed generatio
dei conſeruat eum malignus non tan
git eum. Quod intelligendum eſt nõ de
omni genere peccatoꝛũ· ſed de capitali/
bus tantũ criminibus dici A quibus ſe
quiſqs extrabere atq; emundare nolue⸗
rit · ꝓlillo in alio loco ᷣdictus apoſtolꝰ
neorari quidem debere pꝛonũciat Qui
ſcit inquiens fratrem ſuum peccare pec-
catum non ad moꝛtem petat ⁊ dabitur
ei vita peccãti non ad mortem. Eſt pec/⸗

catum ad moꝛtem · non ꝓ illo dico vt ro

get quis. Ceterũ deillis quę ꝓnuncian

tur non eſſe ad moꝛtem· a quibus etiam
hi qui fideliter chꝛiſto deſerniunt quã⸗/

talibet ſemetipos circũſpectione cuſto⸗
diant · immunes eſſe non poſſunt · ita di
citur. Si dixerimus quoniã peccatum

non habemus ipᷣi nos ſeducimus et ve/

ritas in nobis non eſt. Et iterum Si di
rerimus quia nõ peccauimus· mendacẽ
facimus eum ˖ verbum eius non eſt in

nobis. Im poſſibile nanq; eſt quemlibet

ſuanctoꝛũ non in iſtis minutis que per ſer
monem:ꝑer cogitationem: per ignoꝛan

De perfectione

tiam: poblinionem:per neceſſitatem: per

voluntatem: p obꝛeptionem admittun/
tur incurrere. Quęlicet ab illo peccato

quod ad moꝛtem eſſe dicitur aliena ſint
culpa tamen ac repꝛehenſione carere nõ
poſſunt. Cum ergo quis bunc quẽ pꝛę⸗
diximus bonitatis affectum ⁊ imitatio⸗
nem dei fuerit aſſecutus · tunc viſcerib⸗
TDominice lõganimitatis indutus ꝓ per⸗-
ſecutoꝛibus quoq; ſuis oꝛabit ſimiliter
dicens. Pater ignoſce eis · non e ſciunt
quid faciunt. Ceterum euidens indiciũ
eſt animę nec dum vitioꝛũ fecibus eliqᷓ
te· in criminibus alienis non a ffectu mi/
ſericoꝛdię cõdoleze · ſed rigidam indicã
tis tenere cenſuram · Nam quemadmo⸗/
dum pfectionem coꝛdis poterit obtine⸗
reis qui non habet illud quod apoſtolꝰ

plenitudinem legis conſũmare poſſe ſi⸗

gnanit · Alterutrũ inquiẽs onera veſtra
poꝛtate · ſic implebitis legem chꝛiſti · ſʒ
nec illam virtutem poſſidet charitatis
quę non irritatur.non inflatur· non co⸗
gitat malum · quęomnia ſu ffert omnia
ſuſtinet. Juſtus enĩ miſeret᷑ animas pe-
coꝛum ſuoꝛũ · viſcera autem impioꝛũ ſi⸗
ne miſericoꝛdia. Ideoq; iſdẽ vicijs mo-
nachum ſubiacere certiſſimũ eſt · quein
alio inclemẽti atq; inhumana ſeuerita⸗
te condemnat. Rex enim rigidus incur-
rit mala.⁊ q obturat aures ſuas ne au⸗
diat infirmum· et ipſeinuocabit ⁊ non

erit qui exaudiat um
Interrogatio curaffectũ timo

ris et ſpei dixeritimperfectum.

Ermanus. Po⸗/ La. xi ;
tenter quidem atq; magnifice
de pfecta dei charitate diſſertũ

eſt· verũtamẽ illud nos permouet quod

cum eã tanta laude pꝛetuleris · timoꝛem

ei ⁊ ſpem retributionis eterne imꝑfecta
elſſe dixiſti · cum vtiq; multo aliud videa
tur de eis ꝓpheta ſenſiſſe dicens. CTime⸗

te dominü omnes ſancti eius:quia nibil

Creſt timentibus eüũ. Et iterum in obſer

nandis iuſtificatiõibus dei · retributio

nis ſecontemplationeſatear orrdtati
2

Tollatio x abbatis Cheremonis

Inclinaui inquiens coꝛ meum ad facia

endas iuſtificationes tuas in eternum ·

ꝓpter retributionem. Et apoſtolus. Fi/
e inquit moyſes grandis factus:nega-
nit ſe eſſe filium filię pbaraonis · magis
eligens affligi cum populo dei qᷓ; tem.
poꝛalis peccati habere iocunditatẽ· ma-
ioꝛes diuitias exiſtimans thecauris egi

ptioꝝ im pperiũ chꝛiſti.Aſpiciebat eniʒ

in remunerationẽ. Quomõ ergo imper

fecta eſſe credenda eſt: cum ⁊ beatus da⸗

uid retributionis obtentu iuſtiſicatões
dñi ſe feciſſe gloꝛietur· ⁊ legiſlatoꝛ pᷣmia

futura ꝓſpiciens ·ſpꝛeuiſſe adoptionem
regie dignitatis·⁊ afflictionem diriſſi⸗
mam egiptioꝛum thecauris pꝛetuliſſe di
caturrr
Reſponſio de diuerſitate per⸗
fectionum Cap̃. xij.
Hoeremon. Pꝛo ſtatu atq;

c menſura vniuſcuinſq; mentis
ſcriptura diuia ad diuſos pfe-

ctionũ gdus arbitrij noſiri ꝓnocat liber

tatem. Nec enim poterat vnifoꝛmis om

nibus gfectionis coꝛona pꝛoponi · quia

nec omniũ vna virtus aut volũtas aut

feruoꝛ eſt· ⁊ idcirco iparuʒ quodammõ
pfectionũ diuerſos oꝛdines diuerſaſq;

menſuras ſermo diuinus inſtituit Q&
ita eſſe euangelicarum quoq; beatitudi

num varietas euidenter oſtendit. Licet

enim beati dicantur quoꝝ ſunt regna ce

loꝛum · ⁊ beati qui poſſidebunt terram·
beati qui conſolationem recipiẽt · ⁊ beati

qui ſaturitate potient᷑ · tamen multũ cre

dimus intereſſe inter habitationem re⸗

gni celoꝛũ ⁊ poſſeſſionem illius quecun
q; eſtterre. ⁊ inter pꝑceptionem conſola
tionis ⁊ plenitudinem ſaturitatem ꝙ; in

ſticię multumq; diſtare inter illos ꝗͥ mi
ſericoꝛdiam conſequent᷑.⁊ illos qui glo⸗

rioſiſſima viſione dei perfrui merebunt
Alia eni gloꝛia ſolis· ⁊ alia gloꝛia lune·
⁊ alia gloꝛia ſtellarũ. Stellalenĩ a ſtella
Differt ĩ gloꝛia· ita ⁊ reſurrectio moꝛtuo

rum. Kum igitur iuxta bunc modũ ſcri
ptura diuina timentes deũ laudet et di

cat. Beati omẽs qui timent dñm⁊ ple-⸗
nam ꝑ hoc illis beatitudinem repꝛsomit⸗

tat · iteruz tamen dicit. Timoꝛ non eſt in

charitate.ſʒ perfecta charitas foꝛas mit
tit timoꝛem · qm̃ timoꝛ penã habet.Qui
autẽ timet · nõ eſt perfectus in charitate
Et rurſus.cum ſeruire deo gloꝛioſũ ſit

dicatur. Seruite domino in timoꝛe · et

mnagnum tibi eſt vocari ſeruum meum⸗
⁊ beatus ſeruus ille quẽ cu ʒ venerit dñns

fuus inuenerit ſic facientem · tñ ad apo⸗

ſtolos dicit. Jam non dicam vos hbuos
quia ſeruus neſcit quid faciat dominuus
ſuus Aos aũt dico amicos ·quia omia
quęcunq; audiui a patre meo nota feci

vobis. Et iteruʒ Aos amici mei eſtis · ſi

feceritis ea ꝗᷓ pcipio vobis · Aidetis er⸗
go pfectionum gradus eſſe diuerſos· et
e excelſis ad excelſioꝛa nos a dño ꝓuo⸗

cari:ita vt is qui in timoꝛe dei beatus et
ꝓfectus extiterit · ambulãas ſicut ſcriptũ
eſt · de virtute in virtutem · ⁊ de pfectiõe
ad aliam pꝑfectionem . id eſt de timoꝛe ad
ſpem mentis alacntate conſcendens·ad

beatioꝛẽ denuo ſtatuʒͤ quod eſt charitas

inuitetur Et qui fuerit fidelis ſeruus ac

pꝛudens ad amicicie ſodalitatẽ ⁊ adop

tionem tranſeat filioꝛũ. Scom ergo bũc
ſenſum noſtra qͥʒ eſt intelligenda ſenten

tia · nõ quo contemplationẽ ꝑpetue illiꝰ
pene vel beatiſſime retributionis quere⸗
ꝓmittitur ſanctis · nullius ꝓnũciemus
eſſe momenti · ſed quia cũ ſint vtiles ⁊ ſe
ctatoꝛes ſuos ad initia beatitudinis inꝰ
troducant · charitas rurſum in qua ple//
nioꝛ fiducia perpetuũ q; iam gaudiũ eſt
aſſumens eos de timoꝛe ſeruili 1 mercen
naria ſpe · ad dilectionem dei adoptio
nem tranfferet filioꝛũ· ⁊ quodãmodo ꝑ
fectioꝛes faciet de perfectis. Multe enim

ait ſaluatoꝛ manſiones ſunt apud pr̃eʒ
meum.Et licet omnia aſtra eſſe videant
in celo · inter claritatem tamẽ ſolis et lu/
nę atq; luciferi ceterarũq; ſtellaruʒ mul
ta diſiantia eſi.Et idcirco beatus apls.
nõ ſolũ timoꝛi ac ſpei · ſed etiã cũcij cariſ
matibus quęmagna ac mirifica hbabẽt

— —

— ¼

mni
fai
l
⸗
4
/
Nd
npti
oe
neu
940
15

i

rem omnibus viam charitatis oſtendit

Nam cum vrllet erpleto omnicatalo/
go ſpiritaliũ cariſmatum virtutum eiꝰ

membꝛa deſcribere · ita pꝛefatus eſt. Et
adhuc ſupꝛa modum excellentioꝛẽ viaʒ

vobis demonſtro. Si linguis hominuz
tiam ⁊ nouerim miſteria omnia ? omnẽ

tes tranfferam . ? ſi diſtribuero in cibos
pauperum omnes facultates meas. et ſi

tradidero coꝛpus meum ita vtardeam.

charitatem autẽ non habuero nibil mi
hi pꝛodeſt. Aidetis ergo nihil pꝛecioſiꝰ

nihil perfectiꝰ. nichilq; ſublimius (et vt
ſta dixerim )nihil charitate perennius ĩ/
neniri. Siue enim ꝓphetię euacuabun⸗

tur:ſiue linguę ceſſabunt: ſiue ſciẽtia de

ſtruetur charitas antẽ nunq; excidet · ſi
negqna non ſolum illa Hcellentiſſima ca⸗
riſmatum genera · ſed etiaʒ martirij ipiꝰ

gloꝛia vacuatur.

Detimoꝛe quicharitatis ma/
gnitudine generatur. Ca. xin.

Aiſquis igitur in hnius fuerit
ꝗq chanitatis perfectione fundat
mnmnneceſſe eſi vtad illum ſublimio
rem charitatis timoꝛẽ gradu excellentio
reconſcendat.quem non penarum ter/

roꝛ nec cupido pᷣmioꝛum ſed amoꝛis ge/

nerat magnitudo· quo vel filius indul⸗/

gentiſſimum patrẽ vel fratrem frater · vl
Anmicum amicus· vel coniugem coniunx

ſolicito reueretur affectu. dũ eius nõ ver

bera neq; conuicia:ſed vel tenuem amo/
ris foꝛmidat offenſam · atq; in omnibus

non ſolum actibus verumetiam verbis

attonita ſemꝑ pietate diſtenditur. ne er/

ga ſe quantulumcũ q; feruoꝛ dilectionis

illius intepeſcat. Cuius timorj magnifi⸗
centiam yſaias vnus ꝓphetarũ elegãter
expꝛeſſit. Diuitię inquiens ſaluſ ſapia
Aſcientia · timoꝛ dñi ipethecaurus eius.
Nõ potuit timoꝛis iſtius dignitateʒ ac
meritũ magis euidẽter expᷣmere · qᷓ; vt di
nitias ſalutis noſtręquęin vera ſapien,

eam ferens ſupꝛa modumexcellentio⸗

tia dei ſcientia q; cõſiſtunt · diceret niſi a

timoꝛe dñi nõ poſſe ſeruari.Ad bũcigit

metum nõ peccatoꝛes ſed ſancti ꝓphetid
inuitant᷑ eloquijs·dicente pſalmigpho.
Timete dñm oẽs ſancti eiꝰ. q; nihil de⸗
eſt timentib eũ. Qui em̃ hoc timoꝛe do⸗
minũ metuit pfectioni eius certũ eſt ni⸗

Hil deeſſe. Nam de illo timoꝛe penali eui
denter iohannes apls dicit. Qui timet

non eſt pfectus in charitate· qꝛ timoꝛ pe/
nam habet. Multa ergo diſtantia eſt in
ter iſtũ timorem cui nihil deeſt · qui ſapi
entie ſcientieęq; thecaurus eſt· ⁊ illũ imꝑ⸗
fectũ qui pᷣncipiũ ſapiĩenũcupar · quiq;
penam in ſeſe continens · de pfectoꝛũ coꝛ

dibus ſupueniente plenitudine chari⸗
tatis extrudit᷑. Limoꝛ enĩ non eſt in cha.

ritate ·ſed pfecta charitas foꝛas mittit ti/
moꝛem. Et reuera · ſi pncipium ſapiẽtię

in timoꝛe conſiſtit. ꝗᷓ erit eius niſi in chꝛi
ſti charitate perfectio. quę illuʒ in ſeſep

fecte dilectionis continens metũ: non iã

pncipium ſed thecaunrus ſapientię⁊ ſci/

entię nuncupatur.Et idcirco duplexti⸗

moꝛis eſi gradus; vnus incipientium id

eſt eoꝛum qui adhuc ſub iugo et terroꝛe

ſernili ſunt.de quo dicitur. Et ſeruꝰ do/

minũ ſuum timebit. Et in euãgelio. Jã
non dico vos ſeruos · quia ſeruus neſcit
quid faciat dominus eius. Et ideo ſer⸗

uus inquit non manet in domo in eter⸗

num · filius manet in eternũ. Imbuitenĩ
nos vt ab illo penali metu ad charita/
tis pleniſſimam libertatem amicoꝛũ fi/

lioꝛumq; dei fiduciã trãaſeamꝰ. Deniq;

beatus a poſtolꝰ qui ſeruilem illum timo

ris gradum olim charitatis dominice x
tute tranſcenderatinferioꝛa deſpiciens ·

maioꝛibo ſe ditatũ donis a dño ſic pfitet
NMon enim inquit dedit nobis deꝰ ſpi⸗
ritum timoꝛis· ſed virtutis et dilectiõis

1 ſobꝛietatis. Eos etiam qͥ ꝑfecta celeſi

illius pr̃is dilectiõe flagrabant· quoſq;

ex ſuis filios adoptio diuĩa iam fecerat
hoc adhoꝛtat eloquio. Mõ enĩ accepiſtis
ſpũm ſernitutiteruʒ in timoꝛe · ſʒ accepi

ſis ſpm adoptionis fliosi in quo d

Lollatio xI I abbatis Cheremonis

mamus abba pater. De loc etiam metn

3 BDe erian necarnali cegentes in coꝛpoꝛeregenera
cum illam ſeptifoꝛmem ſpũſſancti gram

ri · vt nunq; incentiuoꝛũ eſiibus adura/

S” 4

pꝛopheta deſcriberet· quem in homine il⸗

lo dominico ᷣm incarnationis diſpen⸗

ſationem deſcendiſſe non dubiũ eſt dix⸗

iſſetq; Et requieſcet ſup eum ſpũs domi
ni · ſpus ſapientię intellectus· ſpũs cõ.

ſilij ⁊ foꝛtitudinisſpũs ſciẽtię ⁊ pietaſj·
nouiſſime velut quiddam pᷣcipuum in/
tulit dicens. Et replebit eum ſpũs timo
ris domini. In quo pꝛimitus illud dili/
gentius eſt intuendum · ꝙ non dixerit · et
requieſcet ſuꝑeuʒ ſpũs timoꝛis domini.
ſicut de illis pꝛioꝛibus dixerat ·ſed reple
bit inquit eum ſpũs timoꝛis dñi. Tata
enim vbertatis eius eſt magnitudo · vt
queʒ ſemel ſua vᷣtute poſſederit·nõ par/
tem ſed totam eius occupet mentẽ. Nec
immerito. Illi etenĩ que nunqᷓ; excidet
coherens charitati· non ſolum replet · ſ

etiam ppetua ⁊ inſeꝑpabili eum quem ce/

perit poſſidet iugitate · nullis leticię tem/
poꝛalis vel volu ptatum oblectationib⸗
imminutus.Qð nonnunqᷓ illi qui fo⸗
ras mittat᷑ timoꝛi euenire cõſueuit Hic
eſtigitur ꝑfectõnis timoꝝquo homo ille
dñicus · qui non ſolum redimere huma/
num genus ſed etiam pꝛebere venerat p

repletus fuiſſe narratur. Illum enĩ ſer⸗
uilem ſu ꝓplicioꝛũ timoꝛem · wrus dei fi
lius qui peccatum non fecit nec dolꝰ in⸗
uentus eſt in oꝛe eius:habere nõ potuit.
Interrogatio de cõſummatio/
necaſtitatis Laßp̃. xiiij.
FErnrmanus. Quia de pfectio
g nechanitatis ſermo digeſt' eſt ·

volumus etiam de caſtita tis fi

ne aliqua liberius ſciſcitari · Non eĩ am
bigimus illud pꝛecelſum faſtigium cha
ritatis · ꝑ quam ſicut huc vſq; diſſertuʒ
eſt ad imaginem dei ſimilitudinẽq; cõ⸗
ſcenditur · ſine caſtitatis perfectione ſub/
ſiſtere omnino non poſſe· ſed vtrũ ita eiꝰ
poſſit perpetuitas obtineri · vt nunq;ᷓ li/

bidinis titillatio integritatem noſtri coꝛ

dis ifeſtet ita valeamus ab hacpaſſio

è õ S“ —— 5 Ss s 8 “ e= SSLZ

mur · volumus edoceri

Dilatio expoſitiõis poſtulate

Lapitulũ.xv.

Heremon. Summe quidẽ

t beatitudinis ac ſingularis eſt

meriti · ita iſtum ꝑ queʒ dño co

beremus affectũ · vel diſcere iugiter vel
docere · vt meditatio eius ym pſalmigra
phi ſententiã omẽs vitęnoſtrę dies no⸗

cteſq; conſumat. mentem noſtrã inſa

tiabiliter eſurientem ſitientẽq; iuſticiaʒ
celeſtis buius cibi ꝑpetua ruminatione
ſuſtentet. Bed conſulendũ eſt etiam iu⸗/
mento coꝛpoꝛis noſtri ſcᷣm benigniſſi⸗
mam ſaluatoꝛis noſtri ꝓuidentiã · ne de
ficiat in via. Spũs eni ꝓmptꝰ · caro aũt
inferma · quęetiam nũc vel exigui cibip⸗
ceptione curanda eſt· vt poſt refectionẽ
eiusæetiam ad ea quę deſideratis diligẽ⸗

tius indagãda:mentis quoqʒ addatur

intentio. Explicit collatio pꝛima
abbatis cheremonis de perfe⸗
ctione. Inci ca
collationis ſecundeeiuſdeʒ ab
batis de caſtitate Capᷣ.pꝛimũ.
FErba abbatis cheremonis de
caſtitlle =
ij De coꝛpe pctĩ ⁊ mẽbieius
ij De moꝛtificatione foꝛnicatiõis et
immundicie

iiij ad obtinẽdam caſtimonie pu

ritatẽ nõ ſufficiat humai labo/
rriers intentio 2=è
vV SDe yvtilitate impugnatõnis quę
nobis de incentiuoꝛuʒ eſtibus
generatur L

vi L patientia ardoꝛem foꝛnicatio

. nis extinguat.
De differẽtijs 1 Sdiby caſtitatis
viij de natura caſtitatis ⁊ effectu

eius in expti tractare nõ poſſint

ix Interrogatio an coꝛporj motuz
eeetia dosmiẽtes poſſimꝰ euadere.
Reſvnſio ꝙꝑ ſomnũ accidens
carnis cõmotio non officiat ca

Incipiunt capitula

— — ⸗

xi L multum inter lit inter cõtinen
tiieam et caſtitttem
R xij De mirabilib quę peculiarit᷑ in
4 ſuanctis ſuis dñs operatur
nc xiij C ſoli qui experiunt᷑ agnoſcant
sa dDdDulcedinem caſtitatis
noen xiiij Interrogatio de continẽtie qua⸗
ay Ilitate ⁊ tempoꝛis modoin quo
nge caſtitas perfici ppſſitt
o⸗ xv Reſponſio intra qð tꝑs poſſibili
n⸗ tas caſtitatis poſſit agnoſci
iin xvi De fine ac remedio caſtitatis.
nor⸗ Expliciunt capitula Incipit
mi⸗ collatio ſecunda abbatis chere
nii⸗ monis de caſtitate. Capᷣ.pꝛimũ
Eſectione
dig⸗ tranſacta · que doctrĩeę
dimn rxr cibñũ deſiderantibo no
dig⸗ bis oneroſa mag vi⸗
dunr ſa eſi q; iocunda. cum
un ilico nos pmiſſi ſermonis debituz ſenex
ge⸗ expectare ſenſiſſet · grata eſt inquit mihi
ivl⸗ non ſolũ attonita ad diſcendũ vre men
ub tis intentio · ſed etiaz diſciplina Poſite
n. queſtionis. Rationabił enĩ reuera inter
de rogationis a vobis oꝛdo ſeruatus eſt.
Neceſſe eſt enĩ vt tam excelſe plenitu di/
eins nem chazitat immẽſa illa pfecte atq; h⸗
s4 petue caſtimonie pᷣmia ↄſeq̃nt:parq; ſit
gaudiũ in tata parilitate palmaꝝ.Lan
ta eni ſibi ſocietatefederant᷑ · vt vna abſ
8 q; altera neqat poſſideri Hocigit᷑ ꝓpo
ſitio vr̃a cõplexa ẽ· vt vtꝝ ignis ille ↄcu
piſcentię: cuius ̊ caro velut inſitũ ſentit
ig ardoꝛẽ· ad plenũ poſſitextingni · diſputa
inn tione ſimili panderemꝰ. De quo pmum
2 qd btũs apls ſenſerit diligentiꝰ inquira
an mus · Moꝛtificate inqt membꝛa vra ꝗᷓ
. ſunt ſuꝑ terrã. Pꝛiꝰ ergo qᷓ; cetera per⸗
uuns ſcrutem̃ · ꝗᷓ iſta ſint mẽbꝛa quę moꝛtifica
fon ri pceperit indagemꝰ. Meq; enĩ beatus
apls ad abſciſionem mannuũ aut peduʒ
Non, aut genitaliũ immiti nos pᷣceptione cõ⸗
Alt pellit ˖ ʒy coꝛpus peccati qð vtiq; cõſtat
un cxx mẽbꝛis · qtotius deſtrui celo ꝑfecte de
uta vEe

4 8 . — — .tN.☚
hvhfvhvhʒ l “ l
. B 1
2 — d. y 2 . 4 „ „ W

ſiderat ſanctitatis · de quo coꝛpoꝛe alibi·
vt deſtruatur inquit coꝛpus peccati Et
quę ſit eius deſtructio conſequenter ex/
ponit · vt iã inquit nõ ſeruiamꝰ ꝑeccato.
A quo etiam ſe liberari cum eiulatu po⸗
ſtulat dicens. Infelixego bomo:qͥs me
liberabit de coꝛpoꝛe moꝛtis huiugz
Decoꝛpoꝛe peccati ⁊ membꝛis
eius. Laß. j.
Ocitaq; peccati coꝛpus mulq
h vicioꝛũ mẽbꝛis ꝓbatur extru⸗/
ctum · ⁊ ad eius attinere poꝛtio
nem quicqͥd vel facto vel dicto vel cogi
tatione peccat᷑ cuius mem bꝛa rectiſſime
ſuper terram eſſe dicuntur Mon enĩ pol
ſunt bi qui eoꝛum vtũtur miniſterio ve⸗
ridice pꝛofiteri noſtra autẽ conuerſatio
in cęlis eſt. Huius igitur coꝛpoꝛis ĩ hoc
loco apoſtolus membꝛa deſcribẽs. Moꝛ

tificate inquit membꝛa veſtra quę ſunt

ſuper terram· foꝛnicationem· immundi.
ciam · libidinem · concupiſcentiã malam
auariciam quęeſt ſimulacroꝝ bᷣuitus
Pꝛimo itaq; loco foꝛnicationẽ credidit
inferendã: quęcarnali ↄmixtiõe ꝑficitur
Scᷣm etiã mẽbꝛũ immundiciã nuncuj
pauit · ꝗᷓ nonnũ qᷓ; abſq; vllo mulier ta/

ctu vel doꝛmientib vel vigilantiby per

incuriam incircũſpecte mẽtis obꝛepit · et
ideo notat᷑ ac ꝓhibet in lege ꝗ̃ immun⸗
dos quoſq; non ſolũ ſacrarum carniuʒ
participatione pᷣuauit· verũetiã ne con⸗
tactu ſuo ſancta polluerẽt · a caſtroꝛum
iuſſit ↄgregatione ſecerni dicẽs. Ma ꝗͥ
cunq; comederit de carnibo ſacrificij ſa⸗
lutar(qð eſt dñi)in qua eſt im mũdicia
pibit coꝛam dno· ⁊ qͥcqͥd tetigeritĩimun
dus immundũ erit. In deuteronomio
q Si fuerit int᷑ vos hõ qͥ nocturno pol
lutus eſt ſomnio· egrediet᷑ extra caſtra ·
non reuertet pꝛiuſq; ad veſperã · lauet
aqua · ⁊ poſt ſolis occaſum regrediet᷑ in
caſtra. Deinde tertiũ peccati membꝛum
libidinem ponit · que in receſſibus coale
ſcens animę accidere quippiam etiam
ſine coꝛpis paſſione põt· Libidinẽ eĩ ab

co quod libeat dictam eſſenon dubium

Collatio xII abbatis Cheremonis

eſt. Poſt hec cemaioꝛibus peccatis ad
minoꝛa deſcendens:quartũ intulit mem

bꝛum⸗ cõcupiſcentiã malam.queęnõ ſo
lum ad pdictam impudicicię paſſionezʒ

verũetiã ad omnes noxias cupiditates
gener aliter rferri poteſi· quę coꝛrupte tã/

tummõ voluptatis eſt egritudo. De qᷓ
dñs in euangelio. Qui viderit mulierę

ad concupiſcendũ eamiam mechatꝰ eſt

eam in coꝛde ſuo. Multo enĩ maius eſt
etiam tunc mentis lubꝛice deſideriũ con

tinere · cum ei illecebꝛoſi aſpectus offert
occaſio. Quibus manifeſtiſſime cõpꝛo⸗

dibus eoꝛum imperpetuum pꝛobemus
abſciſum · couſequens eſt vt eodem mo⸗

do etiam foꝛnicationis ardoꝛem extigui
poſſe credamꝰ. Meq; enĩ rem im poſſibilẽ
apls cum poſſibili coniunxiſſet · ſʒ vtra/
q; ſciẽs eſſe poſſibilia · pari modo moꝛti⸗-

ficanda decreuit. Et intantũ btũs apls

foꝛnicationem ſiue immundiciam de no
ſtris mẽbꝛis extirpari poſſe cõfidit.vt nõ
ſolum moꝛtificari ea· ſed ne nominari
quidem in nobis debere ꝓnunciet. Foꝛ/
nicatio inquiens ⁊ omnis immundicia
aut auaricia nec nominet in vobis · aut

— —.

— —

— — — — —— —

baturad ꝑfectionem puritatis caſtimo- turpitudo:aut ſtultiloquiũ: aut ſcurrili
niam continentie coꝛpoꝛalis ſolam non tas quęad rem non pertinet Que etiaʒ
poſſe ſufficere · niſi ei etiam mentis adda pari modo pnicioſa eſſe. ⁊ equali nos a
tur integritas. Poſt quę omnia nouiſ -· tregno dei excluſione depellere. edocet di

ſimum illius coꝛpoꝛis membꝛũ:⁊ auari/

cens. Illud autẽ ſcitote· qm̃ omnis for/

ciam inquit·: ꝓculdubio oſtendens non nicatoꝛ autimmundus autauarus q
ſolum ab a ꝓpetitu rerũ alienarũ animm eſt ydoloꝛũ ſeruitus:non babet heredita
continẽduʒ: verumetiam ꝓpꝛia magna/ tem in regno chꝛiſti ⁊ dei. Etiterũ. Moli
nimiter contemnẽda. Hoc enĩ ⁊ in acti/ te errare · neq; foꝛnicarij· neq; ydolis ſer
bus apoſtoloꝛum feciſſe legitur creden, uientesneq; adulteri · neq; molles· neq;

— —N

—

tium młtitudo.de q̃ dicit᷑. Multitudis maſculoꝛum concubitores · neq; fures·
auut credẽtium erat coꝛ vnum ⁊ aia vna. neq; auarineq; ebꝛioſi · neq; maledici ·
nec quiſq; eoꝛuʒ quęe poſſidebãt aliquicd neq; rapaces regnum dei woſſidebunt.
ſuum eſſe dicebat · ſed erant illis oĩa cõ/ Dubium ꝓinde eſſenon debet · foꝛnica ⸗/
munia. Quotqͥt enim poſſeſſoꝛes agro/ tionis ⁊ immũdicię de membꝛis noſtris
rum aut domoꝛũ erant:vendentes affe⸗ alvleri poſſe contagium· qñquidem nõ
