te · relinquę ibi munus tuũ ante altare.⁊
vdde pꝛius reconciliari fratri tuo ·et ſic

vniens offer munus tuuʒz. Nihil enim

pꝛoderit ſi te quidem aſſeras nõ iraſci· et

credas te ĩplere illud mãdatũ quo dicit᷑

ſol non occidat ſuperiracundiã veſtrã·

et qui iraſcitur fratri ſuo reus erit iudi/

cio.alterius vero triſtitiam quã delinire
tua manſuetudine potuiſti · contumaci
coꝛde deſpicias. Eodem nãq; modo pᷣ⸗
cepti dominici pꝛeuaricatione plecteris·

Qui eni te iraſci aduerſus alterũ nõ de/

„8 7

bere dixit· nec alterius ↄtemni triſtitiam

debere dixit· quia non intereſt apud deũ
qui omnes hoĩes vult ſaluos fieri · vtruʒ
tean alium quempiã perdas. Anum ſi
quidem cuiuſlibet interitu ei naſcitur de
trimentum itidem q; illi cui grata omni

um perditio eſt· vnũ lucrum · vel tua vel

fratris moꝛte cõquiritur. Quemadmo/

dũ poſtremo poterit wl tenueʒ Z fratreʒ
retinere triſtitiam · qui ſe credit quotidie
imo continuo abhoc ſeculo migraturũ.
ENXnihil charitati pꝛeponendũ

tis Joſeph.

ſii neciracũdie poſtponendum
Eaß. vij.
AIcut ergo nibil pꝛeponendum
ſðeſt cbaritati:ita furoꝛi vel iracũ
dDie nibil eſt econtrario poſtpo⸗

nendum.Omnia nanq; quis vtilia ac
neceſſaria videantur ſpernenda tamen
ſunt · vt ire perturbatio deuitetur. 1 om⸗

nia etiam quę putantur aduerſa ſuſci⸗

pienda atq; toleranda ſunt.vt dilectio/

nis paci sq; tranquillitas illibata ſerue

tur · quia necira atq; triſtitia pernicioſi/

us quicqᷓ;ᷓ· nec charitate vtilius creden/

Anibus de cauſis interſpirita/

les naſcatur diſſẽſio. Cap̃.viij

AInn quemadmodum carnales
n agdhuc imbecilles fratres ob⸗
vilem terrenam q; ſbam cito in

imicus diſiungit · ita etiã iter ſpiritales

gignit pꝛo intellectuuʒ diũſitate diſcoꝛ⸗
diam. Ex qua ſine dubio contentiones

rixeq; verboꝛumquas apoſtolus dam/
nat · plerumq; conſurguntvndeconſe

quent᷑ diuoꝛcia inter vnanimos fratres
hboſtis innidus ac malign iterſerit. Ae⸗
ra eſt nam q; ſapientiſſimi ſalomonis il⸗

la ſentẽtia. Odiũ ſuſcitat contentio · vni

uerſos vero qui non contendunt pꝛote⸗
gitamiccas.
Deamputãdis etiam ſpiritali⸗
bus cauſis diſcoꝛdiaꝛũ. Ca.ix.
Aa pꝛopter ad conſeruandaʒ
q perpetuam indiuiduam cha⸗
riiltatẽ· nihil pꝛodeſt pꝛimã cau
ſaʒ amputaſſe diſcidij:quęnalci ſolet ð
rebus caducis atq; terrenis · et vniuerſa
deſpexiſſe carnalia·atq; omniũ quibono
ſter vſus indiget rerumindiſcretam cõ⸗

munionem fratribus permiſiſſe; niſi etiã
ſecundã ꝗᷓ ſub ſpecie ſpiritaliũ ſenſuum
naſci ſolet ſimiliter abſcidentes· acquiſi

ſonas voluntates.

Deoptimo examine veritatis.

Lap.x.

B EPrnininamq; ci meadbucad biſmetipis alterutrũ arbitrãtes. villuh
erere ↄſoꝛtio etas iu nioꝛ hoꝛta honoꝛe alterutrũ pꝛeneniẽtes · vt plꝰ vnꝰ?
mn .ʒh rerr huinſmodi nob itelligẽtia· quiſq; conſoꝛti ſuo ſcientię ⁊ ſanctita-
i wul in moꝛalibus diſciplinis; tis aſcribens:ſummã diſcretionis vve in
vhlin ſcripturis ſacris frequẽter inptã · vt alteriꝰ mag q; ĩ ſuo credat ſtare iudicio
iu nihil ea verius· nihilq; rationabiliꝰ cre⸗ Quã obcauſam non debeant ĩ
ha deremus. Sed cũ in vnũñ conuenientes ferioꝛes in collatione contem⸗/
n ſnias noſtras pmere cepiſſemus queda u. Cap̃ᷣ.xij.
cõ muni exaiatiõe diſcuſſa · pꝛimum ab H Epe autem accidit ſiue illuſio
altero falſa ac noxia notabãtur· mox de ne diaboli · ſiue interceſſu erron
ne inge vt ꝑnicioſa cõmuni ꝓnunciata ian bumani ·quo nullus eſt in bac
3 dicio danabãtur· quę intm̃ pꝛius inſuꝰ carne qui falli vlut homo nõ poſſit · vt
G ſa a diabolo luce clarius fulgebãt · vt fa⸗ et ille interdum qui acrioꝛis ingenij ſciẽ
clle potuiſſent generare diſcoꝛdiã · niſi 5 tięq; maioꝛis eſi· aliquid falſum mẽte cõ
6 ceptũ ſenioꝛũ velut diuinũ quoddã oꝛa cpiat · et ille qui tardioꝛis ingenij ac mi/
. clü cuſtoditü ab om̃i nos ↄtentione re⸗ noꝛis eſt meriti · rectius aliquid veriuſq;
nocaſſet. quo ab illis legali quadaʒ ſan per ſentiat. Et idcirco nullus ſibi q;uis
8 ctione pęꝛſeriptũ eſt· vt neuter noſtrum fcientia pꝛeditus inani tumoꝛe perſuade
4 pb iudicio ſuo q;ᷓ fratn crederet · ſi nů, ꝗtquod poſſit collatione alterius non
dn vVellet diaboli calliditate delugi. tgere. Mam etiam ſi indicium eius dia/
us impoſſibile ſit quẽq; qui ꝓ / blica non fallat illuſio elationis tamẽ
ſen pꝛio fidit iudicio diaboli illuſi et ſuperbie grauioꝛes lqqueos non eug⸗
ðð one nõ decipi. Cap.i. ct. Quis enim hoc ſibi abſq; ĩgenti po
m⸗ Teni ſepe illud qð apoſtolꝰ di / terit vſurpare petnicie cum vas electio
cit. ꝓbatuʒ eſt enenire. Ipe eni nis in quo chriſtus vt iße pꝛofeſſusẽ lo/
65 ſatbhanas tranſfigurat ſe in an quebatur ob hoc ſolummodo ſe aſſerat
, gelũ lucis · vt obſcurã actetrã caliginem bieroſolimã conſcendiſſe: vtcuʒ ſuis co
4 ſenſuũ ꝓ vero lumine ſcientię fraudulẽ⸗ apoſtolis euangelium · qð gentibus re⸗
ni ter effundat. Quiniſi bumili manſue⸗· nelante ⁊ cooperante domino pꝛedica⸗
pfrbbatiſſimi ſenioꝛis rebuẽtur examini· e t· quod oſtẽditur nõ ſolum vnanimitatẽ
econ iudicio diligẽter excuſſi · aut abijctcii⸗ atc concoꝛdiam per hec pꝛecepta ſerua
tur · aut recipiantura nobis · ſine dubio ri verumetiam cunctas diaboli aduer⸗
venerãtes in cogitatiõibus noſiris ho ſantis inſidias et illuſionum eius laque
4 angelo lucis angelum tenebꝛarũ Fuiſli⸗ oosnonnmen.
. mo feriemur interitu. Quã perniciẽim⸗ EAcharitas non ſolum res dei
3 poſſibile eſt euadere quẽpiam iudicio p ſed etiam deus ſit. LCap.xiij.
pꝛio confſidentex · niſi hũilitatis e ama . Eniq; intantum virtus chari⸗
toꝛ ⁊ executoꝛ effectus · illud q apls ma tatis extollitur · vt eam beatus
gopere depꝛecatur omi conmitioneco: Jobannes apoſtolus · nõ ſolũ
Dis umpleuerit. Si qua ergo inquit con rẽ dei · ſeg etiã Deum eſſe pꝛonũciet dicẽs
ſolatio in chriſto ˖ ſi q ſolatiũ charita⸗ Deus charitas eſt· et qui manet in cha
. ties ſi qua viſcera miſerationis · implete ritate in deo manetet deus in eo. Nam
gaudiũ meũñ vtideʒ ſapiatis · eandẽ cha vſq; adeo illam diuinaʒ eſſe perſpicimꝰ
ritatẽ babentes vnanimes idipᷣm ſenti vt illud apli manifeſtiſſime vigere ſenti
4 entes·nihil per contentionẽ neq; perinag amꝰ i nob · qm̃ charitas dei diffuſa ẽ in

coꝛdibonfis ꝑ ſpm̃ſanctũ qᷣ hitat ĩnob

Lollatio xvl Abbatis Joſeph.

Qð tale ð ac ſi dicat. Qm̃ deꝰ diffuſus
eſt in coꝛdibus noſtris per ſpiritũſanctũ
qui babitat in nobis. Qui etiã cũ igno⸗
remus quid debeamus oꝛare terpell at
ꝓ nobis gemitib inenarrabilib. Qui

aũt ſcrutatur coꝛda ſe citqͥd crſideret ſpi

ritus qꝛ ſin ceũ poſtulat pꝛo ſanctis. .

Llam igitur charitatẽ ꝗᷓ dici
i agape · poſſibile eſt om̃ib exbi⸗/
bere · de qua beatus apls. Ergo
dum tẽpus habemus inquit operemur

bonũ ad oẽs:maxime aũtad domeſticos

fidei· Qug intantũ om̃ibus eſt generali
ter exrbibẽda · vt eaʒ etiã inimicis noſtris
a dño iubeamurimpendere. Mam dili⸗
gite inq tiimicos vros. Diatheſis aũt · i·

affectio· paucis admodũ et his qͥ vłpa

rilitate moꝛũ vel virtutũ ſocietate cõne⸗

xi ſunt exhibetur · licet etiã ip̃a diatheſis ·

mnlta in ſe differentia babere videatur
Aliter enĩ parẽtes· aliter ↄiuges.alit᷑fra .

tres · aliter filij diligũtur · et in ipa quoq;

hoꝝ affectuũ neceſſitudie magna diſti⸗,⸗

tia eſt· nec vnifoꝛmis parentũ dilectio er

ga filios inuenitur. Q etiã Jacob pa⸗-
triarchepꝛobatur exemplo.· qui cuʒ eſſet

duodecim filioꝛũ pater· omneſq; par᷑na

charitate diligeret · tñ ꝓpen ſioꝛe Joſeph
dilerit affectu · vt de eo aperte ſcriptura

cõmemoꝛet. Inuidebant autẽ ei fratres
ſui · eo ꝙ diligeret euz pater ſuus ſcz nõ
qᷣ vir iuſtus paternõ valde diligeret

etiã ceteram ꝓlem · ſed buius quia ty⸗
pum dñi pꝛeferebat affectui dulcius q8

ammodo atq; indulgentius inbereret

Mocetiã de Johãne euãgeliſta legimꝰ

euidentiſſime deſignari · cũ dr ipo dicit.
Diſcipulus ille quẽ diligebat ieſus cuz
vtiq; etiaʒ reliquos vndecim ſimiliter
electos · ita pꝛecipua dilectiõe cõplexus

lit· vt hoceniã euangelica atteſtatiõe de,

ſignet dicẽs. Sicut dilexi vos ⁊ vos di⸗

ligite inuicẽ. De quibo ⁊ alibi dicit᷑ Dili
gens ſuos qui erat in mũdo vſq; in ſinẽ

t

reliquos diſcipulos tepoꝛem charitatis

tzlargioꝛẽ erga hüc ſuperabundantiam

* †

amoꝛis expꝛeſſit. quã et ꝓꝓginita pnile⸗
giũ ⁊ carnis

idcirco velut ſblimioꝛ cũ quadã excepti-
one ſignatur·quia nõ eam odij cõ para⸗
tio · H affluentioꝛ gratia exu berantiſſimi

amoꝛis extollit. Lale quid etiã ex perſo⸗

na ſponſe legimus in cantico canticoꝛi
dvicetis. Oꝛdinate in me charitats· Hec
eni erecharitas oꝛdinata· ꝗᷓ odio ha

bens neminõ quoſdã meritoꝛũ iure pluſ

diligit. queq; ci generaliter diligat cun.
ctos excipit tamẽ ſibi ex bis quos xbe⸗

at peculiari affectio ne complecti.et rur ⸗

ſum int ipos qui in dilectiõe ſũmi atq;

pꝛecipui ſuntaliquos ſibi qui ceteroꝛũ

affectui ſuperextollan tur excerpit.

Dehis qui yel ſuã vel fratrũ cõ

„

4

borat. Cap̃. xv.

motione diſſimulatione coꝛro⸗

Lontra nouimus· qð vtinã ne
eſciremns. nõnullos fratri tan,
te eſſe obſtinationis atq; duri-

.

tris aduerſum ſe ſenſerint aninos exci⸗
tatos ad diſſimulandã mentis ſuę triſti

cie· vtcũ vl ſuos aduerſus fratrẽ vlſra

tiam · ᷓ exindignatiõe alterutre cõmoti⸗

onis exoꝛta eſt · ſecedẽtes ab eis qs bũili

ſatiſfactione atq; colloqo lenire debue⸗

rãtaliquos pſalmoꝝ incipiũt decanta.·
re verſiculos. Qui du conceptã coꝛdis
amaritudinẽ delinire ſe putãt:inſultan
augent · qd ſtatim extinguere wotneft
ſi magis anxijatq; humiles eſſe voluiſ
ſent · vt opoꝛtuna cõpunctio 7 ipᷣoꝝ coꝛ:
dib medereturet fratrũ animos delini ·
ret. Mam illo vtiq; modo puſilla nimi
tatis immo ſuperbię ſue viciũ palpãtz
nutriũt potiꝰ q; extirpãtfomitẽ iurgio

rũ · dñice illius pꝛeceptiõis immemoꝛes·

qua ait. Qui iraſcitur fratri ſuo reꝰ erit

iudicio· ſi recoꝛdatus fueris frater u
us habet aliquid aduerſum te · relinqgue
ibi munus tuum ad altareet vade pꝛꝛꝰ
recõciliari frami tuoet tüc wniens offe,

ĩcoꝛruptio cõferebat· Quę

glie
ac

hoſtr⸗
ſobt
giie
ſuti
hah⸗
lerti
ery
ſrow⸗
zohe
Unſh
defn
nt
ſuus
nun.
uſa
ſout
ungel
Untſn
ſoſnnf
Trobi
Mpaan
ae
unn
N
ſeden⸗
Mepe
leari
nnng. E
hliav
fnaw
dehi
hum
ſech
haßne
Ghlens
inrenn

rſo⸗

i
h
1
u.
tbe⸗
,

1

— *

ine
n,

N
1
1

De eo ꝙſi frater aduerſum nos
aliquid habeat ſimultatiſ mũe
ra oꝛationũ noſtrarũ a donino
reſpuãatur. LCaßp. xvi.
Nttantum igitur nõ vult nos
i· deus noſter alterꝰ ceſpectui ha
bere triſtitiam · vt ſi aliquid ad
uerſuʒ nos frater habuerit nec munera
noſtra ſuſcipiat · id eſt · noꝛatiões ſibi a

nob permittatofferri · donec de animo eꝰ

triſticiam iuſte iniuſte ve cõceptaʒceleri
ſatiſfactione tollamus. Neq; eniʒ ait ſi
babet veram querelam aduerſum te fra
ter tuusrelinque ibi munus tuũ ad alta
re · ⁊ vade pꝛius reconciliari fratri tuo·b
ſi recoꝛdatus fu eris inquit· quia frat᷑ tu
us habet aliquid aduerſum teid eſt eti
am ſi leue aliquid ac vile ſit qͥ fratris in
te fuerit excitata cõmotio · et hoc memoꝛi
am tuã ſubita recoꝛdatione pulſauerit·
ſcias te offerre pꝛecum tuaruʒ ſpiritalia
munera nõ debere.niſi pꝛius qualibet ex

cauſa oꝛtam triſticiã de coꝛde fratris be

nigna ſatiſfactiõe depuleris. Si igitur
eunangelicus bmo etiã ꝓ pꝛeterita et mi

nima ſimltate · ac deexiguis oboꝛta caun
ſis · ſatiffacere nos iraſcẽtib iubet: quid

de nobis miſeris fiet:qui recentes ⁊ maxi
mas canſas noſtroq; erroꝛe cõmiſſas p
tinaci diſſimulatione cõtemnimus: ⁊ in
flati tumoꝛe diabolico· dum humiliari
erubeſcimus· auctoꝛes nos fraterne triſti
cię denegamus · ac rebelli ſpiritu ſubijci
pcepi dñi dedignantes·neq qᷓ; ea vel ob
ſeruari debere vel impleri poſſe contẽdi
mus.Eoq;ʒ fit vt indicantes eũ impoſſi
bilia vel incõgrua pꝛecepiſſe· efficiamur
bm apoſtolũ nõ factoꝛes: ſ̊ iudices leg.·
De his qui patientiam ſeculari
bus magis putatimpẽdendaʒ
eſſe q; fratribus. Capᷣ.xvij.

Llud quoq; qbus lachrymis

eſt deflendum ꝙ nõ nulli fratꝝ
cum fuerint contumelia cuiufli
bet monis accenſi ·ſi alterius cuiuſpiã
qui eos lenire deſiderat pꝛecibus fatigẽ

tur cum audierint nequaq; debere adua

De amiciciaa

ſus fratrem cõcipere tenere vetriſticiaz
bm illud qð ſcriptum eſt.qui iraſcit᷑fra
ti ſuo reus erit iudicio· et ſol nõ occidat
ſuper iracundiã veſtrã:pꝛoclamãtilico:
Si paganus aliquis·ſi ſecularis hoc fe-

ciſſet· ant ita dixiſſet recte debuit ſuſtine

ri. Quis aũt ferat fratrẽ tam grauis cõ/

ſcium culpe aut tam inſolens de oꝛe cõ⸗

uiciũ pꝛoferentẽ:Quaſi vero patia infi⸗
delibus tantũ · atq; ſacrilegis:et nõ omi
bus ſit generaliter adhibenda · autiracũ
dia contra gentilem noxia contra fratrẽ
vtilis eſtimandacũ vtiq; ꝑpturbate men
tis obſtinata cõmotio · nõ diſſimile con⸗
tra quẽuis fuerit excitata ſibi ĩferat detri
mentuz. QNuante autem obſtinationis
immo vecoꝛdie eſt· vt nec ißam verboꝛũ
ꝓpꝛietatẽ bꝛute mentis ſtupoꝛe diſcernat
Quia ñ dicitur.omis qui iraſcitur alie⸗
nigene reus erit iudicio · qð foꝛtaſſe w⸗
terat hm illoꝛuʒ ſenſuʒ· cõtra conſoꝛtes
noſtre fidei conũſationis excipere · ß ſi⸗
gnificanter expꝛeſſit euãgelicus ſᷣmo di⸗
cens. Om̃is qui iraſcitur fratri ſuo reus
erit indicio. Licetitaq; ſm regulam ve⸗
ritatis omnẽ hoĩem fratrẽ deteamꝰ acci⸗
pere· tamẽ hoc ĩ loco magis fidelis acno
fratris vocabulo deſignatur.
De his qui patientiã mentien⸗

tes ad iracundia fratres ſiletio

accendunt. Cap̃ xviij.
LAlud vro quale eſt· ꝙ interdũ
pratiẽtes eſſe nos credimus q?
reſpondere ↄtemnimus laceſſi/
ti·ß ita cõmotos fratres amara tacitur⸗
nitate vel motu geſtu q; irriſoꝛio ſbᷣſan⸗

namus· vt eos magis ad iracũdiaʒ vul/

tu tacito pꝛouocemus.quã tumida po⸗
tuiſſent incitarecõuiciaĩ eo nos eſtimã
tes minime apud deuʒ reos · q; nihbil oꝛe
pꝛotulimus:qð nos notare bominuʒ in
dicio aut condemnare potuiſſet: Qua
ſi vero apud deũ verba tantfũmodo·añ
pꝛecipue volũtas vocetur in culpam · et

opus ſolum peccati: etno etiã votnz ac

ꝓpoſituʒ habeatur in crimine · aut h̊ tm̃

Collatio xv Albbatis Joſepb

ligna taciturnitas leuiuſq; toleranturi
imicoꝛũ vulnera qᷓ; irridentiuʒ ſubdola

gqð vnuſquiſqß fecerit per loquelã · et nõ
q538 etiã per taciturnitatem facere ſtudue
rit · in iudicio ſit querendum. Non eniʒ
ſola cõmotionis illate qualitas. ſᷣ etiam
ꝓpoſitũ irritãtis in noxa eſt · Et idcirco
nõ quemadmodũ iurgiũ fuerit excitatũ
hcuius conflagrauerit vicio wrũ iudi
cis noſtri perquiret examen. Affectus enĩ
peccati· nõ oꝛdo conſiderãdus eſt admiſ
ſi. Quid enĩ differt vtrũ quis gladio ip
ſe peremerit fratrẽ an aliqua ad moꝛtem
fraude cõpulerit:cum ipſius eum dolo
Vl crimine conſtet extinctum. Quaſi ve
ro cecum in pꝛeceps manu pꝛopꝛia non
impegiſſe ſufficiat: cum ſimiliter reus ſit
qui ꝓnũ ⁊ imminentẽ iam fouee · cũ potu
erit reuocare cõtempſeritaut ille ſolus ĩ
crimine ſit qui manu ſua quẽpiã laque⸗/
anerit · et nõ etiã is qui vel parauerit vel
ingeſſerit laqueũ · vl certe cũ potuerit au
ferre noluerit. Ia igitur tacere nihil pꝛo
elſt·ſi idcirco nobis indicamus ſilenti⸗
um · vt quod agendum connicio fuerat
hoc taciturnitate faciamus aſſimulan⸗
tes quoſdam geſtus · quibus et ille queʒ
curare nos opoꝛtuit vehementioꝛi inar⸗
ceſcat iracundia· et nos ſuper hec om̃ia
damno illius ac perditione landemur ·
quaſi wro nõ etia ex hoc ipo quis crimi/⸗
noſioꝛ ſit· ꝙ gloꝛiã ſibi de fratris volue⸗
rit perditione cõquirere. Atriq; enĩ tale

ſilentiũ erit equaliter noxiũ · quia ſicut ex

aggerat in alterius coꝛde triſticiaʒ ita in
ſuo nõ permittit extingui Contra quos
illa ꝓphete ſatis ꝓpꝛie eſt directa maledi⸗
ctio · Ae qui potat amicũ ſuũ · mittẽs fel
ſuũ · et inebꝛians vt aſpiciat nuditatem
eius · repletus eſt ignominia pꝛo gloꝛia.
Illud q̃ͥʒ qð per aliũ detalibus dicitur
Quia omnis frater ſupplantãs ſuꝑplã/
tabit · et omnis amicus fraudulenter in⸗
cegdetet vir fratrem ſuũ irridebit:⁊ veri⸗
tatẽnõ loquẽtur extenderũt enĩ linguaʒ
ſuã q̃ſi arcũ mendacij ⁊ ñ veritatis Se
pꝑe atficta patientia etiam acriꝰ ad ira⸗
cundiam q; ſermo ſuccendit· et attrociſ
ſimas verboꝛñ tranſcendit iniurias: ma

blandimenta. De quibus ꝓpꝛie dicitur
per ꝓphetam. Molliti ſunt ſermonos eiꝰ
ſuper oleum · et ipi ſunt iacula. Et alibi.

AVer ba callidoꝛũ mollia.hec aũt feriũt
impenetralia ventris. Quibus etiam
illud poteſt elegãter aptari. In oꝛe pacẽ

cum amico ſuo loquitur · etocculte poĩt

ei inſidias:quibo tamẽ magis decipitur

ipᷣe qui decipit. Naʒ qui pꝛeparat ante

faciem amici ſui rete circũdat illud ꝑedi

bus ſuis · etqui fodit foueam ꝓximo ſuo

incidetin eam ipe. Deniq; cũ magna ad

compꝛehendendũ dñm cũ gladijs et fu

ſtibus multitudo veniſſet:nẽo in aucto
reʒ vite noſtre illo cruentioꝛ extitit parri

cida · qᷓ; qui cunctos ficto ſalutatiõis ho
noꝛe pꝛeueniens oſculum ſubdole chari
tatis ingeſſit. Cui dñs. Juda inqͥt oſcu
lo filium hominis tradisid eſt· amaritu
do perſecutiõis atq; odij tui ·hoc tegmẽ
aſſumpſit quo dulcedo vere amoꝛis exp
mitur. Apertius quoq; ac vehemẽtius ꝑ

ꝓphetã vis buiꝰ dolon exaggerat᷑. Qm̃
ſi inimicus inquit meus maledixiſſet mi
hie . ſuſtinuiſſem vtiq;:⁊ ſi is q oderat me

ſuper me magna locutus fuiſſet· abſcon

diſſem me foꝛſitan ab eo Tu vero bomo
vnanimis dux meus ⁊ notus meusqui
ſimul mecũ dulces capiebas cibos · in do
mo dei ambulauimus cũ conſenſu.
De his qui ex indignatiõe ieiu

nant. Caß airx.
Luiud quoq; pfanũ triſticie ge
a mnaus eſt· quod dignuʒ cõmemo

ratione nõ fuerat. niſi ida non

nmullis fratribus ſciremus admitti qui

cum triſtificati fuerint vel irati· ab ipſo

etiam pertinaciter abſtinent cibo · ita vt

qð etiam dicere abſq; pudoꝛe nõ poſſu
mus· illi qui dũñ placidi ſunt refectionem
cibi vſq; ad hoꝛã ſextã · vel vt multũ no
nã negat ſe poſſe differe· cũ fuerint tiiſti

cia vel furoꝛe ſu pleti. ieiunia etiaʒ bidu

ana nõ ſentiãt· tãtãq;inedie fectiõeʒ
iracundie ſatietate ſnſtentet. In qͥ plane

nig
tn
ſure
bun
Den
l⸗
lii⸗
lin
Umnn
e

tese

den

lſt

nia ſcʒ ꝗᷓ ſoli deo ꝓ humiliatione coꝛdis
purgatione vicioꝛũ ſunt ſpecialit᷑ offe

rẽda ꝓ diabolico tumore tolerãtes.Qðᷣ

tale eſt·ac ſi oꝛationes atq; ſacrificia nõ
eo ſed demonijs deferãtillaq; moſay⸗
cam increpationẽmereãtur audire. Da
Dequoꝛundaʒ ſimulata patiẽ
tia qua maxillaʒ verberandam
alteram ingerut. Lap.xx.
On ignoꝛamus etiã aliud de-

n mentie genus · qd ſbᷣ coloꝛe fuca
tte patientie in nõnullis fratrib⸗
inuenitur · quibo parũ eſi iurgia commo

uiſſe · niſi etiã inſtigatoꝛijs verbis vt feri⸗
antur iriitent · cum vtiqʒ vel leui fuerint
impulſione cõtacti: aliã quoq; partem
coꝛpoꝛis ingerũt verberandã/quaſi per
hoc perfectionẽ mandatiillius impletu⸗
ri quo dicitur. ſi quis te percuſſeritin de

xterã maxillã tuã · pꝛebeilli et alterã · ſcri

pture vim ac ꝓpoſitũ penitus ignoꝛãtes
Enangelicã nanq; patientiã per iracũ

Die viciũ exercere ſe putant. Ob qZradi
citus excidendum nõ ſolum viciſſitudo
talionis · et ↄcertãdi irritatio pꝛohiber ·
ſetiam furoꝛez verberãtis geminate iu⸗

bemur iniurie tolerantia mitigare.

Interrogatio quemadmoduʒ
chhriſti mandatis obtemperan⸗
tes euangelica perfectiõe frau⸗

Enmanus.Quomodo rep/

engendus eſt is qui pꝛecepto

ſatiffaciens enãgelico nõ ſoluʒ

nõ intulit talionẽ · ſ̊ etiã paratus ẽ vt ſi
bi geminetur iniunris
Beſponſio ꝙchꝛiſtus nõ ſoluʒ
facti ſed etiã voluntatis inſpec⸗

—

.

Joſep hb. Sicut Paulo an⸗

ie dictuz eſt· nõ ſolum res ipſa

que geritur · ſ etia qualitas mẽ/
tis ꝓpoſitnm facientis eſt intuendum.

Et ideirco ſi id qd ab vnoquoq; perſici

crificauerũt demonijs ⁊ nõ deo · dijs qs
ignoꝛabant.

Z
4
.

—— 7 7 „» H
De gmicicia

ſaenilegij crimen enidenter incurrũtieia turquo animo fiat: vel quo pꝛocedataf

fectu.intimo perpẽdatis coꝛdis examĩe

vigdebitis patientie lenitatisq; virtu⸗

tem nequaq; poſſe cõtrario ſpiritu · id ẽ

impatientieac furoꝛis impleri. Siqdeʒ
dyiñs noſter atq; ſaluatoꝛ ad pꝛofundaʒ
nos inſtru ens patientie lenitatiſq; vtu⸗
tutẽid eſt· nõ vt labijs eã tantũmodo pᷣ

feramus·ſ̊ vt intimis aĩe noſirę abditis

recondamus iſtã nobis perfectiõis euã⸗
gelice foꝛmulã dedit dicẽs. Si quis te ꝑ

cuſſerit in dextera maxilla tua· pꝛebe illi ⁊
alterã· ſu bauditur ſine dubio dexteram
AQuse alia dextera niſi interioꝛis bomĩs
vtita dixerim facies poteſt accipi: Der

hbocomnẽ penitus iracũdie fomiteʒ dep

fundis cupiens aĩe penetralib extirpare
id eſt· vt ſi exterioꝛ dextera tua impetum
ferientis exceperit· interioꝛ quoq; hõ per
humilitatis aſſenſum derxterã ſuã pꝛebe
at verberandã· cõpatiens exterioꝛis ho.
minis paſſioniet qdammodo ſuccũbẽs
atq; ſubijciẽs ſuum coꝛpus ferientis in⸗
iurie · ne exterioꝛis hominis cede vel taci⸗
tus intra ſe moueatur interioꝛ. Nidetis
ergo longe eos ab euãgelica perfectiõe
diſtare : quę patiẽtiã docet nõ verbis · H
interioꝛe coꝛdis tranquillitate puandã-

eamq; a nobis cũ quid aduerſi euenerit

ita pꝛecipit cuſtodiri · vt nõ ſolũ noſmet⸗

ipſos alienos ab iracũdie perturbatiõe
buemus ·pᷣ etia ʒ illos qui ſuo cõmoti ſũt

vicio ſuccũbentes iniurijs eoꝝ ad placi⸗
ditatẽ expleta cedis ſatietate cogamus.
furoꝛeʒ eoꝛum noſtra lenitate vincentes

Et ita etiã illud apoſtolicũ implebimꝰ.

Noli vincia malo.ſ vince in bono ma⸗
lum:Quod abillis impleri nõ poſſe cer
tiſſimũ eſt qui illo ſpiritu ac tumoꝛe ver

ba lenitatis atq; bumilitatis emittunt ·
vt nõ ſolum nõ mitigent ↄceptũ furoꝛis
incendiũ·ſed magis illud tam in ſuo q;
in fratris cõmoti ſenſu faciãt conflagra

re:qui tamẽ etiã ſi poſſent aliquo modo
ipi mites ac placidi permanere · nõ ſic qͥ.
dem aliquos iuſticie fructus caperẽt · cuʒ
damno pꝛoximi patiẽtie ſibi gloꝛã ven
0 2

Collatio xvV Rlbbatis Joſeph

dieantes:r per bocab illa apoſtolica cha
ritate omnimodis alieni · quęnõ querit
quę ſua ſuntſed ea que alioꝛum.nõ enĩ
ita diuitias concupiſcit:vt lucrum ſibi
e pꝛoximi faciat detrimento ·nec ac⸗
quirere quicq;ᷓ cũ alterius deſiderat nu⸗
dDitate. ..
¶ ille ſit foꝛtis etſanus qͥ ſuc/
cumbit alterius voluntati

Liendum ſane generaliter illũ
ſparnteſ agere foꝛtioꝛes :qui volũ
tati fratris ſuã ſubijcit volun⸗
tatem . qᷓ; eum qui in defendendis ſuis
diffinitionibus ac tenendis pertinaci/
oꝛ inuenitur. Ille en ſuſtentans ac tole⸗
rans pꝛoximũ ſani ac validi ·hic autẽ in/
firmi etquodãmodo egrotantis obtinʒ

locum · quẽita palpari neceſſe eſt ac fone

ri · vt interduʒ etiã a rebus neceſſarijs ꝓ
eius quiete ac pace ſalubꝛe ſit aliquid re
laxari. In quo quidem non ſe credat ds
aliquid de ſua per fectioneminuiſſe· tam
et ſi quiddã de ꝓpoſita diſtrictione con/
deſcendẽdoſũmiſerit·ſᷣ ecõtrario multo

amplius ſe pꝛo longanimitatis ⁊ patiẽ/

tie bono nouerit acguiſiſſe. Apoſtolicuʒ
nãq; pꝛeceptũ eſ· Nos qni foꝛtes eſtisĩ
becillitates infirmoꝝ ſuſtinete et alteru⸗

rũ onera v r̃a poꝛtate · et ſic achplebiſj le

gẽ chriſti · Nũ qᷓ; ẽ infirmꝰ ſuſtẽtat infir
mũ n“’ tolerare poterit · aut curare lãguẽ
tem is qui ſimiliter egrotat. ſ ille mede

lam tribuit imbecillo : qui imbecillitati ip

ſe nõ ſubiacet. Merito eni ei dicit · We⸗
dice cura teipm.

Omfirmi iniurioſi ſintet iniu/

rias ferre nõ poſſint.Cap· xxiii
ONONOOtandum etiam illud eſt · infir

n moꝛum naturaʒ eſſe ſemꝑ eiuſ⸗

modi . vt pꝛompti quideʒ ac fa

ciles ſint ad cõtumelias ingerẽdas:⁊ iur

gia conſerenda· ipi vero ne minima qui⸗
dem iniurie velint ſuſpitione contingi ·
cunq; inferentes pꝛoterua cõuicia incõ
ſiderata ſuperequitentlibertate · ne par⸗

naquidematq; leuiſſima ſuſtinere con

tenti ſunt. Ideoq; m pꝛedictã ſenioꝛuz
ſententiam charitas ſtabilis atʒ indiru

pta nõ poterit perdurare · niſi inter viroſ

eiuſdẽ virtutis atq; ꝓpoſiti.Scindi et⸗
eni neceſſe eſt ea quocunq; tpequanta
libet fuerit cautione ab altero cuſtodita.

Interrogatio quõ foꝛtiſ ſit qui
nõ ſemperſuſtentat infirmum.
CKaop. xrvv.
Ermanus. In quo ergo lau
dabilis perfecti viri poteſi eſſe
patientia · ſi tolerare non pꝛeua
let ſem per infirmũ:

Reſponſio ꝙinfirmus ſenõ ſi⸗
nat ſuſtentari.

Cap. xxvi.
Oſeph. Mec ego Pirie cillis
ui foꝛtis eſtac robuſtus· vtus
teoolerantia q; vincenda ſit · ſʒ ꝙ
infirmi peſſima valitudo · illius qui ſanꝰ

eſi ſuſtentatione nutrita · atq; in deteriꝰ
quotidie ꝓlabẽs · generatura ſit cauſas

ob quas vel .pᷣe vltra nõ debeat ſuſtine⸗
ri · xel certe patientiam pꝛoximi notã ac
defoꝛmationẽimpatientie ſuę eẽ conijci/
ens · abire qñq; mauult qᷓ; ſemꝑ magna
nimitate alterius ſuſtineri. Hec ergo ab
bisqui ſodalitaſ affectuʒ cupiũt inuio

labilem cuſtodire · pꝛe om̃ibus obbuan
da cenſemus vt pꝛimũ quibuflibet iniu

rijs laceſſitus nõ ſolum labia ſᷣ etiã pꝛo

funda pectoꝛis ſui monachus tranquil
la cuſtodiat · quę tamen ſi ſenſerit vel te
nuiter fuiſſe turbata · omni ſemetip̃ʒʒ tact
turnitate contineat · etilud qd pſalmi

ſta cõmemoꝛat diligenrer obſernet · tur⸗

batus ſum ⁊ nõ ſum locutuset dixi cu⸗

ſiodiam vias meas· vt nõ delinquaʒ in
lingua mea · poſui oꝛi meo cuſtodiaʒ dũ

conſiſteret peccatoꝛ aduerſuʒ me· obmu
tui humiliatus ſum ⁊ ſilui a bonis· nec
pñtem conſiderans ſtatum · ea pꝛoferat

quę ad hoꝛam turbulentus ſuggerit fu⸗
roꝛ: dictatq; animus aſperatus · ſed vel
recolat gratiã pꝛeterite charitatis · vl re
foꝛmande pacis redintegrationẽ mẽte ꝓ
ſpiciat.eamq; velut cõtinuo reuerſuraʒ

etiã in ipo cõmotionis tꝑe contemplet

bie
ꝛdi
honſ
ſona
ſnen⸗
itutenn
ſcumt
gis,
Oee

comp
4

gdaſt
reß⸗1
Nerl
NANo
wuſe

ſtnte
terpe
ſodici
Ganſt
nr
ſldurt
NAſte
ntamg⸗
wnonss
ſäpſin
froſrce
gusnil
ginfift
Pltuci
lutatal
feceſſus
datß
us o
lllgene
oc ono
guila nen

n

winhat⸗
wibiui
tacln⸗
nntgnie
turnbe,
feſhnn
mihumn

nll⸗
tus
c
müld
nd
ſaus
tbiin
wir
ii⸗
n
ropot⸗
itinni
bfun
Mrinin
tüpo
nnguil
ut
nijun
t
tii⸗
nin
bnu

De amicicia

Dũ qʒ ſead dulcedineʒ reſeruat concoꝛ
coꝛdie moxfuture:amaritudinem pñtiũ
non ſentiet iurgioꝛum · et ea potiſſimũ re
ſpondebit e quibus vela ſemetipſo reus
fieri · vel ab alio repꝛehẽdi reſtituta cha⸗
ritate non poſſit · ſicq; adimplebit ꝓphe⸗
ticum illud eloquiuʒ. In ira mie memoꝛ
eris.

Quemadmodum ſitiracundia

compꝛunenda. Cap. xxvij.
Obibere ergo nos opoꝛtet om̃s
c iracundie motus ⁊ gubernatri
ce diſcretiõe moderari:ne ĩ illð
qð a ſalomõe dãnat. pᷣcipiti furoꝛera/
ptem̃.CTotairã ſuã ꝓfert ĩpiꝰ. ſapiẽs ãt
diſpenſat per partes · id eſtſtultus qͥdeʒ
ad vltionẽ ſui ire perturbatiõe ſuccendi
tur · ſapiens autem paulatim eam matu
ritate conſilij ac moderationis extenuat
et expellit. Tale eſt ⁊ illud qð ab apoſto/
lo dicitur. Nõ voſmetipſos vindicãtes
chariſſimi · ̊ date locũ ire·id ẽ:neq̃q; ad
vindictam iracundia cogente tẽdatis·
ſed date locum ire · hoc eſt· non ſint coꝛ/
da veſtra lic impatientie ac pu ſillanimi
tatis anguſtijs coartata · vt violentã cõ
motionis pꝛocellam cũ irruerit ſuſtinere
nõ ſoſſint · ſed dilatamini in coꝛdib ve/
ſtris· ſu ſcipiẽtes aduerſos iracundie flu
ctus in illis extentis ſinibus charitatᷣꝗᷓ
oĩa fuffertoĩa ſuſtinet·⁊ ita mẽs vr̃a am
plitudine longanimitatis ac patiẽtie di
latata · habeat in ſe conſilioꝛũ ſalutares
receſſus/in quibus receptus quodaãmo
do atq; diffuſus teterrimus iracũdie fu/
mus pꝛotinus euaneſcat. Ael certeita ĩ
telligendum eſt · Damꝰ locum ire· quoti
ens cõmotioni alterius humili atq; trã⸗
quilla mente ſuccũbimus:et quodãmo/
do dignos nos qualibet iniuria pꝛofitẽ⸗
tes · impatientie ſeuienti obſeqmur. Ce
terũ hi qui ita ſenſuʒ apoſtolice perfecti/
onis inclinãt · vt locũ ire illos dare exiſti
ment.qui ab iraſcente diſcedunt · viden/
tur mihi diſſenſionũ fomitẽ nõ abſcide/
re ſed nutrire. MNiſi eni iracundia pꝛoxi,
mi humili ſtatim ſatiſfactione vincatur.

pꝛouocat eaʒ fugiẽs potius q;ᷓ declinat
Illud quoq; huic ſimile eſt qð ſalomõ
ait. Moli feſtinare ĩ ſpiritu tno iraſci qa
ira in ſinu inſipientiuʒ requieſcitet noli
pꝓpcurrere in rixam cito · ne peniteat te in
noniſſimo. Neq; enĩ ita feſtinationẽ rixe
Vl iracundie culpat.vt earundẽ appꝛo
bet tarditatem. Similiter ⁊ illud ſuſcipi
endum eſt. Stultus eadem ipᷣa hoꝛa pꝛo
nüciat iram ſuãoccultat aũt ignomini⸗
am ſuã aſtutus. Non eni ignominioſã
iracundie paſſionem ita a ſapientibo oc
cultari debere decernit · vt iracundie ve/
locitatem culpãs nõ pꝛohibæxat tardita/
tẽ ·quã vtiq; ſi per neceſſitatem humane
infirmitatis irruerit:ideo cenſuit occul⸗
tandam · vt du ad preſens ſapienter ob
tegitur imꝑppetuum deleat᷑. Hec enĩ na
tura eſt ire · vt dilata lãgueſcat ⁊ pereat·
pꝛolata vro magis magisq; cõflagret.
Dilatanda ergo atq; aplianda ſunt pe
ctoꝛa·ne anguſtijs puſillanimitatis ar⸗
tata · iracundie turbulentis eſtibus op⸗
pleantur ·et recipere ſᷣm pꝛophetam illð
nimis latum madatum dei angu ſio coꝛ
de nequeamus · nec dicere cuʒ ꝓpheta · vi
am madatoꝝ tuoꝝ cucurri cũ dilatareſ
coꝛ meum. Nam quia longanimitas ſa
pientia ſit · euidentiſſimis ſcripture teſti
monijs edocemur. Longanimus enim
vir nimius in pꝛudẽtia·puſillanimis ãt
valde inſipiens ẽ. Et idcirco de illo qͥ ſa
pientie donũ laudabiliter a dño poſtu⸗
lauit · ſcriptura cõmemoꝛat Et dedit do
minus Salomoni ſapientiaʒ pꝛudenti
amq; multam nimis·et latitudinem coꝛ
dis quaſi arenã maris innumerabilem.
Amicicias coniuratiõe innitaſ
firmas eſſe non poſſe.
Cap.xrxviij.
Elud quoq; multis ẽ experimẽ
1 tis ſepiſſime cõpꝛobatum · nul/
lbo modo eos qui amiciciarũ fe⸗-
dus coniu rationis iniere pꝛincipio·ĩdi⸗
ruptam potuiſſe fuare concoꝛdiaʒ· ſiue
qꝙ; eam nõ pꝛo deſiderio perfectionis nec

pꝛo apoſtolice charitatis imperio · ſ pꝛo

0 5

Lapitula

.

lidiſſimus inimicus vteos pꝛeuaricato

res ſui faciat ſacramẽti · celerius ad irrũ

penda amiciciarũ vincula pcipitat Cer
tiſſima ergo eſt pꝛudentiſſimoꝛũ viroꝛn

illa ſnĩa · verã concoꝛdiã ⁊ indiuiduã ſo

cietatẽ; niſi inter emendatos moꝛes: eiꝰ
demq; virtutis ac pꝛopoſiti viros ſtare
nõ poſſe. Hec de amicicia beat? ioſeph
ſpiritali narratiõe diſſeruit· noſe q; ad cu
ſtodiendã ſodalitatis perpetuꝗ charita
tem ardentius incitanuit.

Explicit collatõ pꝛima abbatiſ

Zoſeph de amicicia. Incipiunt
ꝛapitula collatiõis ſecũde eiuſ
dẽ ſenis de definiendo. Cap̃.i;

E vigilijs qᷓs pertulimus.

ijj He abbatr germani axietate ſu

peKefr ſponſiõis nr̃erecoꝛdatione·

iij Quid mad hoc viſum ſit.

iiij Interrogatio abban Joſeppyno

ſtraq; reſponſio vnde anxietas
Eeeemerliſſee.
„ Exypoſitio abbatis germani cur
vlin egypto reſidere mallemuſ
Vll retraberemur ad ſyriam.
vi Interrogatio abbatis ioſeph an
in egypto maioꝛ pꝛofectus nob
c6 in ſyria conferretur.
vij Reſponſio de differẽtia inſtituti
onui vtriuſq; pꝛouincie.
viij ¶ V perfecti viri nihil abſolute
Eebeãt definire · vl vtrũ ſine pec
aato poſſint definita reſcindere
xACplerũq; vtilius ſit ſtatuta ir
rüumpere c; implere.
x Interrogatio noſtra de metu ⸗

bite in cenobio ſyrie ſpõſionis

xi Reſponſio ꝙ poſitũ gerẽtis nõ
negocijſit conſiderãdꝰ effect?.
xij CXoni puentus malignis auc/
tozꝛibe non pꝛofuerint · nec bõis
mala geſia nocuerint.
xiij Heſponſio noſtra ꝗᷣ cauſa a nob
eregerit ſacramentũ ſpõſiõis.
xiiij Diſputatio ſenis ꝙ ſine culpa ac

amoꝛe ten eno · Pneceſſitatẽac vinculũ
pacti retinere conati ſunt·ſiue qð illecal

boni ſindij capiatur effectus.

xv Interrogatio an abſq; peccato
ſit qð infirmis noſtra ſcientia

occaſionẽ ingerit mẽtiendi.

xvi Reſponſio ꝙ nõ ꝓpter infirmoꝝ
ſcandalũ ſcripturaruʒ veritas

ſit mutanda.

xvij Cvniabilit mẽdacio ſanctitã

cqiᷓ; elleboꝛo vſi ſint.
xviij Obiectio ꝙꝙ illi tantum impune

mmaengdacio vſi ſint qui ſub lege

vixerunt.

4

xix Reſponſio eo licentia menda⸗
cij quene in veteri quidẽ indul⸗
ta ẽ teſtamẽto veniabiliter a m

tis fuerit vſurpata.

vVrniabile plerũq; mendaci⸗

n3 7 noxiam veritatem etiam
apoſtoli eſſe cenſuerint.
xxi In interrogantibus occultã cõ⸗
tinentiã ſine mẽdacio opoꝛteat
Poalari· et an ſuſcipienda ſint ꝗᷓ
ſeemel fuerint recuſata.

xxij Obiectio q opoꝛteat quidem ab⸗

ſfſcondi continentiam ſed ſuſci⸗
pi recuſata nõ debeant.
xxiij Reſponſio qirratipabilis ſit bu
inus diffinitionis pertinacia.
xxiiij Quomogdo abbaspyamon ſuã
continentiã celare maluerit.
xxv Teſtimonia ſcripturarum de cõ
mutatis diffinitionibus.
yxvi Cnõ ſm imẽſitatẽ pꝛeſcie diui
uina clemẽtia · ᷣm pñtes actꝰ
vyblxrmũeret vnũquẽq; vl pũiat
xxvij ¶ſancti viri pertinaces ac du⸗
n eſſenõ poſſint.
xxviij Interrogatio an ſit contrarium
pꝛedicte ſententie illud qð dẽ
iiinraui 2 ſtaili.
yix Reſponſio in quib immobilis
CEecrinitio ſit tenẽda · et in qᷣby ſi
oopoꝛtuerit reſcindenda.
xxx Nuẽadmodum debet celanda

nrxi Nihil ſuper bis ad vſum co⸗

bPo

lati
des

bcten
00
e

ſuui
umit
fme
Pooreb
zrman

deab

none.

HS
4
Gisrn
ſacten
llllsef
Md⸗
nint ⸗
twri
ihfomn
fürenn
QLooſi
eminshi
wohie
berimn

vonis ſ̃
nuzrev⸗
ngtr
G WMcelan
lungt
wnanef
n
duſtn

w.
dun
lienn
.
fmme
Wuz

nti

munis vite attinent definiẽdu ·

Expliciũt capitula. Incipitcol
latto ſecunda abbatis Joſeph
de definiengo. LCaß.1.

te igitur collatiõe fini
p ta · piterq; nocturno
fjiinmntercedéte ſilentio ˖ cũ
fuiſſemus a ſancto ab
bate ioſeph ad ſepoſitã cellulã in ſecre⸗
to canſa quietis adducti· ⁊ hmoniho eiꝰ

igne quodam in noſtris coꝛdibus excita

to · totã noctẽ habuiſſemus inſomnem ·
egreſſi cellulã · et centũ fere ab ea paſſib
ſecedẽtes ·in loco remotioꝛe conſedimꝰ.
Cum itaq; ſecreti colloquij nobis fami
liariter etiã nocturnis tenebꝛis o portũi⸗
tas pꝛeberetur ·ilico vt reſedimus abbaſ
germanus grauiter ingemiſces.
De abbatis germani anxietate

ſuper ſponſiois noſtre recoꝛda
tione. Eap̃. ij.

Aigd agimꝰ inqt: Ingenti nã/
q G; diſcrimine nos videmꝰ et ꝑ
ꝗquã miſerabili cõditiõe oↄſtric-
toſ. qͥs ⁊ ratio ipᷣa conuerſatioq; ſancto
rũ qͥd ſalubꝛus ſit ad pꝛofectũ vite ſpi⸗„/

ritalis efficaciter docet · et eligere id qðᷣ
expedit· data ſenioꝛibus ſconſio nõ ad⸗

mittit. Etenĩ potuimus exẽplis taliũ ac
