pꝛoficit opinio. Siquidem eti -
uom vos ipi aſtruere iam cepiſti

gqua neceſſe eſt e animo añ diſcedere · qᷓ;

in illoꝛum perſona qui omnino peccato
res ſunt hoc penitus ſtare non poſſe · illis
autem qui ſea vicijs camalibus abſtine
re contendunt pꝛopꝛie cõuenire.Quos
qm̃ a peccatoꝛum iam numero ſegrega-
ſtis · conſequens eſt vtetiam fideliũ atq;
ſanctoꝛũ paulatiʒ cetibus inſeraſ.Que
enĩ genera peccatoꝛuʒ iſtos dicitis poſſe
cõmitterequibus ſi fuerint poſt gratiaʒ
baptiſmatis inuoluti ·rurſum per quoti
dianã chriſti gratiam liberentur: Aut
de quo moꝛtis coꝛpoꝛe apoſtolus dixiſſe
credendus eſt. quis me liberabit de coꝛ⸗
pore moꝛtis huius·gratia dei per ieſum
chriſtum dñm noſtrũ: Nõne manifeſtũ
eſt ſicut vos quoq; ipos veritas comꝑel
lit confiteri:nõ de illis capitalium crimi
nũ mẽbris· per que ſtipendiũ eterne moꝛ
tis acquiritur · id eſt·homicidij· foꝛnicati⸗
onis · adulterioꝝ·ebrietatis· furtoꝝ atq;
rapinarum · ſed deillo pꝛedicto cui gra-
tia chriſti quotidiana ſuccurrit coꝛpore
memoꝛari:Quiſquis en poſt baptiſmũ
⁊ ſcientiam dei·ĩ illud moꝛtis coꝛpus in
currerit- ſciat ſe nõ qͥtidia na gr̃a dei · id ẽ
facili remiſſione·quã momẽtis ſingulis
exoꝛatus dñs noſter erroꝛibus noſtri do
nare ↄſueuit · ſed aut diuturna afflictiõe
penitudinis ac penali doloꝛe purgãdũ ·
aut certe ꝓ his in futuro eterni ignis ſup
plicijs addicendũita eodem aplo ꝓnũ/
ciante. Molite falli · neq; foꝛnicarij· neq;
idolis ſeruiẽtes · neq; adulteri · neq; mol
les · neq; maſculoꝝ cõcubitoꝛes· neq; fu
res · neq; auari · neq; ebrioſi · neq; male/
dici · neq; rapaces regnũ dei poſſidebũt

Aut ꝗ eſt iſta lex militãs in mẽbꝛis nris

que repugnat legi mentis noſire· cumqʒ;
nos reſiſtentes atq; captiuos in legẽ pec
cati ac moꝛtis abduxerit · eiq; nos fecerit
carne ſeruire· nibilominus mẽte legi dei
ſeruire permittat: Mec enĩ hic puto legẽ
peccati flagicia deſignare aut hoc de ſu⸗
pꝛadictis intelligi poſſe criminibus·quę

ſi quis facit legi dei mente non ſeruit · a

.

t 4

Lollatio

impantur implere: Quod ergo peccati

genus eſt· quo cum ſetanta ſanctitas at

q; perfectio ſentiat captiuari· gratia ta⸗

men chriſti non ambigat liberanduʒ di
cens. Infelix ego homo· quis me libera

bit de coꝛpoꝛe moꝛtis huius:Gratia di

Pprr ieſum chriſtum dominum noſtrum.

Quã inquam legem membris noſtris ĩ

elſe firmabitis quę abſtraßens nos a lez⸗

ge dei · et captiuans nos legi peccati infe
lices nos potius faciat qᷓ; nocentes · vt ñ
eternis ſupplicijs addicamur · ſed quaſi
cc interrupto beatitudinis gaudio ſu⸗
ſpiremus·et auxiliatorem qui nos ad id

retrabat inquirentes cum apoſtolo pꝛo
clamemus. Infelix ego homo quis me

liberabit de coꝛpoꝛe moꝛtis huius: Fd/
duci nã q; captiuũ ĩ legẽ peccati:qͥd ẽali
nd · qᷓ;ᷓ in effectu peccati atʒ opere perma
nere: Aut quod aliud pꝛincipale dabi/⸗
tur bonum· quod ſancti explere non poſ
ſint · niſi id ad cnius comparationeʒ vt
ſupꝛadiximus vniuerſa nec bona ſunt:
Etquidem nouimus multa eſſe in hoc
mundo bona· pꝛecipueq; pudiciciaʒ· cõ
tinentiam ſobrietatem · humilitatem · in
ſticiam miſericoꝛdiam · tem perantiam·
pietatem · ſed hec omnia et ſummo illi bo
no paria eſſe non poſſuntet perfici non
dicam ab apoſtolis· ſed etiam a medio⸗
cribus poſſunt ˖ 1 a quibus impleta non
fuerint aut eterno ſupplicio puniuntur ·
aut grandi vt ſupꝛadictu ʒeſt laboꝛe pe

mnitentie · vel quotidiana chriſti gratia li⸗

berantur. Supereſtigitur. vt hanc apo
ſtoli ſententiam ſoli ſanctoꝛum perſone

recte fateamur aptari:qui in banc quaʒ

pꝛediximus incurrentes quotidie pecca-

titi non criminum legem · de ſtatu ſalutis
ſuue certi non pꝛecipitantur in facinus · ſ
väy. t dictuz eſt de contemplatione diuina

a miſeriam cogitationuʒ deuoluti coꝛ
poꝛalium · vere illius beatitudinis bono
plerumq; fraudantur. Si eni ſe in bac

„

xXII abbatis theo

aliquid eoꝛum camecõmittat. Quid eſt
. enim ſernire legi peccati · niſi ea ꝗ a pctõ

ne

membꝛoꝛum ſuoꝛum legeʒ quotidianis
ſentirent ſceleribus illigari: non vtiq; ðS8
felicitatis amiſſioneſ̊ de innocentie can
ar entur nec diceret apoſtiolus paulus
infelix ego homo · ſed impurus aut ſce-
leſtus ego homonec de coꝛpoꝛe moꝛtis
uius hoc eſt de conditione moꝛtali · ſy
a flagicijs atq; criminibus carnis huiꝰ

Vllet abſolui. Sʒ qꝛ ſe pꝛo ↄditione fra

gilitatis humane ſenſerat captinatum
id ẽ· abductũ ad ſollicitudines curaſ
carnales·que lex peccati etmoꝛtis opera
tur · ingemiſcens ſuper hac quã inuitus
incurrerat lege peccati · confeſtiʒ recurrit
qad chriſtũ · et pꝛeſentiſſima gręe eius redẽ

ptione ſaluatur. Quicquid ergo lex illa
peccati ·que ſpinas ac tribnloſ cogitatio

num curarum q; moꝛtaliuʒ naturaliter

gignit · etiã ĩ apoſtolici pecton terra ſol⸗
licitudiniſ germinaritiſta lex gratie mox
auellit. Lex enim in quit ſpiritus vite in
chriſto ieſu · liberauit mea lege peccati 2
moꝛtis. VMW
Quid ſit coꝛpus peccati.
Laßp. xvi.

Oc ergo ineuitabile coꝛpus eſt

b maottis in quod perfecti quiq;

qui guſtauerunt q; ſuauis ẽ do
minus quotidie reuoluti · ſentiunt cñ
pheta qᷓ; malum ſibi ⁊ amaruʒ ſit diſce

ere a vomino deo ſuo hoc eſt coꝛpus

moꝛtis quod a cęleſti eos intuitu retra⸗
hens ad terrena deducit: quod pſallen⸗
tes eos atq; in oꝛatione pꝛoſiratos · vel
humanas effigies vel ſermones vl nego
cia vel actus facit ſuperfluos retractare ·

hoc eſt coꝛpus moꝛtis quod emulantes
angelicam ſanctitatem · et volẽtes domi9⸗

no iugiter inherere · perfectionem tamẽ
buius boni ·quia moꝛt coꝛpus obſiſtit ·
inuenirenon poſſunt · ſed faciunt maluʒ
quod nolunt id eſt· traducuntur mente

etiam ad illa quead pꝛofectum virtutuʒ

perfectionem q; non pertinent. Deniq;

vt hoc de ſanctis atq; perfectis ſibiq; ſi⸗

nor
ri
:

ps
ne/
lem⸗
zF
p
e
s
ni⸗
ne
it
nte
;
ic

ſemetipſum tactuq; veſignans ↄtinuo

infert. Ita q; egoipleid eſt· qui hec pꝛo-⸗
nuncio · mee nõ alterius conſcientie late
bras pando Moc ſane elocutõnis gene
re familiariter vti apoſtolꝰ ſoletſi quan
do vult ſe ſpecialiter deſignare · ſicut ibi ·
egoipſe paulus obſecro vos per man-
ſuetudinem et modeſtiam chriſti et rur·
ſum niſi ꝙ egoipſeñ grauaui vos · et ite
rüyũ·ſ eſio egoipſe nõ grauaui vos· et ali
bi egoipſe paulus dico vobis ſi circum.
cida mini chriſtus vobiſnihil pꝛoderit ·
et ad romanos optabam enim egoiße
anathema eſſe a chriſto pꝛo fratrib me⸗
is. Doteſt autem non abſurde etiam ſic
accipi: vt expꝛeſſius emphaſi ꝓnunciet ·
itaq; egoipe · id eſt· quẽ noſt eſſe appſio-
lum chriſti · quem tota ſuſpicientia vene
ramini·quẽ creditis ſummũ atq; pfectũ
eſſe · et in quo loquitur chriſtus· cum mec⸗,

te ſeruiam legi dei · carne tamen legi pec-

cati buire me fateoꝛ · hoc ẽ diſtentione cõo⸗
ditionis humane interdum de celeſtibo

ad terrena deuoluoꝛet ad curas humili

um rerum mentis mee altitudo pꝛolabi*ꝰBl⸗
tur ·per quam peccati legẽ ita momentis
ſingulis me ſentio captiuari vt quäuis
immobili circa legem dei deſiderio perſe

uerem · nullo tamen modo vim hniꝰ ca⸗

ptinitatis euadere me poſſe ſentiam· niſi

confugero ſemper ad gratiam ſaluatoxj

QCXſancti omnes veraciter imun⸗
dos ſe et peccatoꝛes eſſeconfel

ſiſun.. LCap. xvij.
CLi.igcirco quotidiais ſuſpirijs
e ſunctiomnes pꝛo hac ſubſtãtie

ſue fragilitate compuncti ·dum

cogitationum varietates · et conſcientie

ſue latebꝛas ac penetralia perſcrutant᷑:

ſuppliciter clam at. Mon intres in iudici

um cũ ſeruo tuo ·quia nõ iuſtificabit᷑ in

conſpectu tuo oĩs viuẽs.Et illð. Quis

gloꝛiabitur caſtũ ſe habere coꝛ aut quis

fiduciã habebit ſe mũdũ eſſe a peccato⸗

Et iterũ. Mõ eſt iuſtus hõ in terra qꝗᷣ fa/

De velle bonũ et agere malũ

milibus ·ſe dixiſſe beatus apoſtolus eni

ciat bonũ ⁊nõ peccet. Et ita infirmã ho-
dẽter expꝛimeret· digito quodammodo

minũ impfectã q; iuſticiã · ac miſcdia di
ſp indigente indignã eſſe ſentiũt· vt vnꝰ
ex his cuiuſiniqͥ tates ⁊ pctã deus miſſo
c altari ignito verbi ſui carbone purga
nit · poſt illã mirificã otẽplatõnẽ dei · poſt
intuitũ ſublimium ſeraphin · et reuelati
onsẽ ſacramẽtoꝝ celeſtiũ dicat. Ae mibi
qęꝛ vir pollutus labijs ego ſumet in me-
dio populi polluta labia habẽtl ego ha⸗
bito. QAui ſicut arbitroꝛ labioꝛũ ſuoꝛuʒ
immũdiciam nec tũc qͥdem foꝛtaſſe ſen-
ſiſſet· niſi vera perfectione ⁊? integra pu⸗
ritate cõtemplationẽ dei meruiſſet agno
ſcere · ceuiꝰ intuitu pollutionẽ ſuã ſibiañ
incognitam repente cognouit Cum eni
ait · xe mihi quia vir pollutus labijs ego
ſuu · ce ſuoꝛum hoc eum labioꝛũ non de
populi pollutione confeſſum id quod ſe
quit᷑ manifeſtat·et in medio populi pol/

luta labia habẽtis ego habito. Sed etiã
cum oꝛãs pctõꝝ quaſi vniuerſaliũ imũ
diciã confitet᷑ · nõ iniquoꝝ tantũ ſed eti⸗/

am iuſtoꝝ plebem generali ſupplicatiöe
complectitur dicens. Ecce tu iratus es

et peccauimus· ĩ ipſis fuimus ſemper ⁊
ſalua bimurfacti ſumus vt immũdi om
nes nos tanqᷓ; pannus menſtruate vni⸗9/
uerſe iuſticie noſtre.Rogo quid euiden⸗/
tius hac poteſt eſſe ſentẽtia·qua nõ vnã
tantum . ſed vniuerſas iuſticias noſtras
pꝛopheta complexus: et circumſpiciens

omnia que vel immũda vel horrida iudi

cantur ·quia nihil in hominũ conuerſa/
tiõe ſoꝛdidius neq; impurius potuit re
perire · pãno mẽſtruate eas comparare/⸗
maluit:

Etiã iuſtos et ſanctos ſine pec⸗

cato nõ eſſe. Caßp. xviij
Ruſſra manifeſtiſſime vitati
fſypinoſe obiectiõis acumẽ o ppo

mnmnmnnit · ſicut pau loante dixiſtis · ſi
nemo ſine pctõ· nullus eſt ſanctꝰet ſi ne⸗
mo ſanctus nullus ergo ſaluabit᷑ Hoc

enim pꝛophete teſtimonio. poteſt no⸗
dus huius queſtionis abſolui. Ecce in
quit tu iratus es et nos peccauimus:

CTollatio xxIII Abbatis Theone

id eſt cum elationem noſtri coꝛdis velne
gligentias auerſat · tuo nos auxilio de⸗
nudaſti confeſtim nos voꝛago abſoꝛbu
it peccatoꝛũ · velut ſi quis ſplẽdidiſſimo
ſolis diceret elemento. Eccetu occubui⸗
ſti · etnos ilico tenebꝛoſa contexit obſcu⸗
ritas. Et tamen cñ hic ſanctus peccaſſe
ſe dicat et nõ ſolũ peccaſſe · h etiã in ipis
ſp permanſiſſe peccatis · nõ deſperat pe⸗
nitus de ſalute · v̊ ſubijcit · in ipſis fuimuſ
ſemper et ſaluabimur. Manc ego ſenten
tiam · ecce tu iratus es et pꝑeccauimus · illi
apoſtolice cõparabo· Infelix ego homo
quis meliberabit de coꝛpoꝛe moꝛtis huiꝰ
Rurſuʒ id quod pꝛopheta ſubiungit · in
ipſis fuimus ſem per et ſaluabimur ·con/
ſequentibus apoſtoli congruit verbis.
Gratia dei per ieſum chriſtum dñm no⸗
ſtrum. Similiter etiam illud eiuſdem ꝓ/
phete· ve mihi quia vir pollutus labijs
ego ſum ·et in medio populi polluta la⸗
bia habentis ego habito · videtur ſupꝛa
dictos ſapere ſermones · Infelix ego bo⸗
mo quis me liberabit de coꝛpoꝛe moꝛtis
buiꝰ · Itẽq; qð ſequitur ĩ pꝛopheta.Et
ecce volauit ad me vnus de ſeraphin · et
in manu eius carbunculus ſiue calculꝰ·
quẽ foꝛcipe tulerat de altari ·et tetigitos
meum et dixit · ecce hoc tetigi labia tua:⁊
guferetur iniquitas tua·et pꝑeccatum tu-
um mundabitur ·tale eſt vt pauli videa/
tur oꝛe pꝛolatum qui ait· Gratia dei per
ieſum chriſium dominũ noſtrij. VNidet
ergo quemadmodum omnes ſancti nõ
tam ex perſona populi qᷓ; ex ſua · et pec/
catoꝛes ſe veraciter fateantur · et tamen
nequaquam de ſua ſalute deſperent ſed
iuſtificationis plenitudinem quam pꝛo
conditione fragilitatis humane conſeqͥ
ſe poſſe diffidunt· de gratia domini ⁊ mi
ſeratione pꝛeſumunt. V
Exin ipſa quoq; orationis ho/
ra peccatuʒ declinari vix poſſit.
Eminem vxro in bac vita quã
n uis ſanctum immunez eſſea de
bitis peccatoꝛu m· etiam magi⸗

ſterium nos edocet ſaluatoꝛis · qni diſci

pulis ſuis pfecteor̃ois foꝛmulã tradẽs-
inter reliqua illic ſublimia ſacratiſſima.
q; mandata·quę non niſi ſanctis per
fectisq; ſunt tradita · et malis et infide-
libus conuenirenon poſſunt boc iuſſit
interſeri et dimitte nobis debita noſtra
ſicut et nos dimittimus debitoꝛibus no
ſiris. Si ergo vera hec et a ſanctis pꝛo/
fertur oꝛatio/ſicut indubitanter credere
nos opoꝛtet:quis tam contumax et pꝛe/

ſumptoꝛ tam q; ſu perbia diabolici furo

ris elatus poterit inueniri · qui ſine pecca
to ſe eſſe pꝛonuncians·non ſolum maio/
rem ſeapoſtolis credat: vrumetiaʒ ipᷣm
quaſiignoꝛantie aut vanitatis arguat
ſaluatoꝛem · vt ſcilicet aut neſcierit eẽ voſ
ſe aliquos ĩmunes a debitis· aut fruſtra
docuerit eos quos ſcierit oꝛatiõis iſtius

rreemedio nõ egere: Sed cum regis ſui pᷣ

cepta ſeruantes omnes omnino ſancti
quotidie dicãt. dimitte nobis debita no
ſtra· ſi verum dicunt: vere nemo eſtĩimu⸗
nis a culpa · ſi autem fallunt eque vernʒ
eſt eos mẽdacij ñ carere pctõ. Andeetiã

ille ſapientiſſimus eccleſiaſtes vniuerſoſ

actuſ ⁊ humana ſtudia mẽte percurrẽs:
ſine vlla exceptione pꝛonũciat: quia nõ
eſi iuſtus homo in terra qui faciat bonnʒ
et nõ peccetid eſt· nemo in hacterra tam
ſanctus tam diligens tam intentus vel
potuit vnq; vel poterit inueniri · qui xo

illi ac ſingulari bono ita ingiter valeat
inberere · vtnõ quotidie ab eo diſtractũ

ſe ſentiat deliquiſſe. Qui tamen cuz pꝛo

nücietur immunis a noxa eſſe nõ poſſe ·

iuſtus eſſe nihilominus nõ negatur.
A quibus ſit peccati euacuatio
et virtutum diſcenda perfectio.
AViſquis itaq; anamartheton
id eſt:im peccantiam nature a⸗
ſcribit humane non inanibus
verbis · ſed conſcientie ſuę teſtimonio no
biſcum ac pꝛobatione confligat · et tunc
Temũ ſe abſq; pctõ eſſe ꝓnuncietcum ſe
ab hoc ſummo bono ſenſerit nõ auulſũ ·

„— — —

—
—

ſb
l
ia;
du

pn
bi

— —
— —

— 2— ☛ — er

— ☛

— — ——SSæͤʒ— YZũJV — — — .

+2

ĩmo vero quiſqͥs ↄſiderãs cõſciaʒ ſuã⸗

vt nõ dica amplius vnã ſaltẽ ſynaxim
ſine vlla verbi vll facti vel cogitationis

interpellatiõe ſe depꝛehẽderit celebraſſe·
abſq; pctõ ſe eſſe pnũciet. Pꝛoinde qᷣa

his omibo ocioſis ac ſuꝑfluis reb· volu
crẽ hũane mẽtis excurſuʒ fatemur carere
nõ poſle p hoc vtiq; cõſequẽter ſine pec⸗

cato nos nõ eſſe veraciter cõfitem. Naʒ

qᷓ;tauis circũſpectione vnuſquiſq; coꝛ

ſuũ ſᷣnare ↄtẽdatnunqᷓ; id ᷣm delideri⸗
um ſpũs ſui · repugnãte carnis cõditiõe

cuſtodiet Quãto enim magis ꝓfecerit
mẽs hũana · et ad ſincerioꝛẽ ↄtẽplatiõis

puenerit puritatẽtanto ſe immũdioꝛem

quaſi ꝑ ſpeculuʒ ſuę puritatis inſpiciet ·

qꝛ neceſſe eſti dũ animus ad ſublimioꝛeʒ
ſe extẽdit intuitũ · et maioꝛa quã nouit p

ſpiciẽs cõcupiſcitilla in qbo eſt vt inferi
oꝛa ſpac vilioꝛa deſpiciat.
Nlicet agnoſcamus nos ſine

peccato no eſſe nõ debeamus
tamennosa dnica comunione
ſuſpendere. LCap̃. xxi.
lLura ſiqᷣdeʒ denotat ſincerioꝛ

p.· obtutus paritq; ſibi maioꝛẽ re
Ppeehen ſionis doloꝛẽ irrepꝛehen/

ſibilis vita · et multiplicat gemitus atq;

ſuſpiria emẽdatio moꝝ · et emulatio attẽ
ta vptutũ · NMemo eni illo in qͥ pꝛofecerit ꝗ
du põt eſſeotẽtus · et q;tũ qͥs fu erit mẽte
purgatioꝝ:tãto ſe ſoꝛdidioꝛẽ vidẽs mag

hũilitatis qᷓ; elatiõis inuenit cauſas· qᷓ;
toq; ꝑnicius ad ſublimioꝛa cõſcenderit
tanto ãplius pꝛeuidet ſibi ſuꝑeſſe qͥ ten/

dat. Deniq; ille apłoꝝ eximius quẽ dili
gebat ieſus recũbẽs ſupꝛa pectus eius

bac q̃ſi ex dñico ꝓtulitcoꝛde ſententiaʒʒ.

Si dixerimus · qꝛ pctin non habemꝰ . ipi
nos ſeducimus·et veritas in nobᷣ nõ eſt.

Itaq; ſi dicẽtes nos nõ hr̃e pctm̃·veri⸗
tatè id eſt chriſtũ nõ habemus in nobis⸗

gquid aliud ꝓficimus niſi vt nos hac ip⸗
ſa pꝛofeſſione ex pecca toꝛibus ſceleratos

atq; impios approbemus: Poſtremo ſi

coꝛdi eſt veriꝰ exploꝛare · vtrũ poſlibile ſit

hũane ſubſtatie anamartheton · id eſt · i⸗
peccãtiã poſdere·a qbo hoc manifeſtius

De velle bonũ et ag

7
.
12

ere malũ

diſcere poterimꝰ. qᷓᷓ ab bis qͥ carnẽ ſuas
crucifſixert cũ vicijs ⁊ ↄcupiſcetijs · et be

ꝓe crucifixus eſti mũdus: Qui cũ de coꝛ
dib ſuis nõ ſolũ radicitus vicia vniuer

ſa cõuulſerit · verũetiã pctõꝝ memoꝛiaʒ

ac cogitatiões conẽtur excludere·nihilo/

minus tñ qͥtidie fideliter ꝓfitent᷑ ne vna

qdeʒ hoꝛa ſine macula ſeeſſe poſſe pecca⸗/

ti. Mec tñ ex eo debemus nos a dñica cõ

munione ſuſpẽdere:qꝛ nos agnoſcimus

pctõꝛes ſ̊ ad eã magis ac magis eſi ꝓpt

aĩe medicinã et purificationeʒ ſpiritus

auide feſtinãdum-verũtamẽ ea hũilitate
mẽtis ac fide/vt indignos nos pꝑceptiõe
tante gratie iudicantes remedia potius
noſtris vulneribe expetamus. Nlioquin
nec anniuerſaria qͥdẽ digneeſt pꝛeſũmẽ⸗
da cõmunio vt qͥdã faciunt qͥ in mona-

ſterijs cõ ſiſtentes ·ita ſacramẽtoꝛũ celeſti

unm dignitatẽ ⁊ ſanctificationẽacmeritũ
metiũtur · vt eſtimẽt ea nõ niſi ſctõs atq;
imaculatos debere pꝛeſumere et nõ po⸗

tius ſanctos mũdosq; nos ſua partici⸗

patione perficiant. Qui pꝛofecto maio⸗
rem arrogãtie pꝛeſumptionẽ:quã decli/

nare ſibi vidẽtur incurrũt ·qꝛ vel tũccuʒ

ea pcipiũt dignos ſe eius perceptiõe di⸗

iudicãt · Multo eni iuſtius eſt · vt cum

hac coꝛdis hũilitate qᷓ credimus ⁊ fatem

illa ſacroſancta miſteria nũq; ꝓ merito

nos poſſe ↄtingere · ſingulis ea dñicl ob
remediũ noſtrarũ egritudinũ pꝛeſuma⸗

mus · qᷓ; vt vana ꝑpſuaſione coꝛdis elati

Vl poſt annũ dignos eoꝝ pꝑticipio nos

eſſe credamus. Quapꝛopter vt hec intel

ligere ⁊ fructuoſe tenere poſſimus · miſe⸗

ricoꝛdiã dñi vt nos ad ꝑficienda hec ad
iuuet attẽtius imploꝛemus · ꝗᷓ neq̃q; ita
vt cetere hũane artes pcedẽte quadã ra-

tione boꝝ· ᷣ actu potius ⁊ experiẽtia p
eunte diſcũtur:queq; rurſum · niſi tã col
la tionibo ſpiritaliũ viroꝝ frequẽter exa/

minata ſuerint ⁊ polita · q; documentis

et qͥtidiana experiẽtia ſollicite ventilata.
aut obſoleſcũt incuria·aut ocioſa obliui

one depereunt.
Erplicit abbatis theone
collatio tertia.

Incipiunt capitula collatiõis
abbatis abꝛaham demoꝛtifica
tione. Cap̃.i.

derimus cogitationũ noſtrarũ

archana.
ij LQuõ nros ſenex patefecerit erro/
res.

„₰

iij Dequalitate locoꝛũ ꝗᷓ ab anacho
retis expeti debeãt.

iiij Quea ſolitarijs oꝑationũ gene⸗

—rI vebet elig.
y L euagatiõe coꝛꝑis grauet᷑ ma/
Aglis c; releuet᷑ coꝛdis anxietas.
vi Id quã cõpatõnẽ monachꝰcogi
taatiões ſuas debeat cuſtodire.
vij Interrogatio cur obeſſe nob pa⸗
rentũ vicinia putaret᷑ ꝗᷓ in egy⸗
viij Rñſio quõ nõ oibe ↄueniãt oĩa,
ix Mbhi poſſint parenti viciniã ñ
ntinmere qͥ abbatis appollo moꝛti
fiercationẽ potuerint emulari.
x AInterrogatio an obſit monacho
ſica parẽtiby ſibi neceſſaria ſug
xi Rnſio qd ſanctꝰ Antoniꝰ ſuper
hoc ꝓnũciauerit.

xij De vtilitate oꝑatiõis ⁊ ocij detri

——mento.
xiij Fabula de tonſoꝛis mercede cõ⸗
pyeoſita ad illuſiones diaboli co
Agnoſcendas.
xiiij Interrogatio vnde nobis taliuʒ
cCcogitationũ erroꝛ irrepſerit.
xvy Rñſio de tripartito anime motu
xvi Rationabilẽ aĩe noſtre partẽ fu⸗
iiſſe coꝛruptam.
xvij infirmioꝛ ꝑs aĩe diabolicis tẽ⸗
prtationib pma ſuccũbat.
xviij Interrogatio an vtili deſiderio
mnMaior ſilentij rtra herem̃ ad pa
triam.
xix Reſponſio de illuſiõe diabolica
wvaſtior ſolitudinis requiem
repꝛomittat.
xx EV vtil ſit remiſſioĩ aduẽtu fratꝝ
xxi AQ uõ enãgeliſta iohes vtilitatez

1 èòèsäs MU
—— . . . — .

Aomodo abbatiabrahe pdi

TLollatio xxIIII

rremiſſiõis oſtẽdiſſe dicamrr.
xxij Interrogatio qliter intelligendũ
ſit qð in enãgelio dr Jugũ me⸗
,unwn ſuane eſt 1 onꝰ meü lene
xxij Rñſio cũ expoſitiõe ſnᷓnſe.
xij Curamarũ iuguʒ graue onus
Dyülſennatur.“
xxv ·Quid vtilitatis conferat tempta
ttionum incurſio.
xxvi Quẽadmodũ perfecte abrenũci⸗

aunntibus cẽtuplũ in bocmundo

rrepzomittatur

—

Erpliciũtcapitula. Incipit Ab
banis abrahaʒ collatio de moꝛ⸗

Warta atzʒ
q viceſima iſta collatio ab/

batl abrahã chriſto fauẽ
te ꝓcuditoĩm ſenioꝝ tra
ditiões atʒz ĩſtituta ↄcludẽs·q̃ vris oro/
nibooſũmata illoꝝ vigitiqᷓtuoꝛ ſenioꝝ
q in ſctã apocalipſi coronas ſua sagno
offerre dicũt nüero myſlice ↄgruẽte · cun
ctarũ ꝓmiſſionü nr̃aꝝ ⁊bit nos credi⸗
mꝰliberãdos.Si q ꝓĩdeglia· bi vigiti⸗
qttuoꝛ ſenes nr̃i ob iſtitutionis ſuę meri
tũ fuerit coꝛonati · illi ꝗ ꝓ ſalute mũdi ĩ⸗
molatꝰ eſt agno ſbiect ſũt capitibo obla
turi. Ipe eĩ ⁊ ilłtã eximiũ ſenſũ:⁊ nobis
qualemcũq; ſermonem · quo tanta pꝛo
funditas ꝓmeretur ꝓpter honoꝛem noĩs
ſui donare digtẽ. Et ncceẽ · vt ad aucto
rẽ bonoꝝ oĩm mũer ſui merita referant᷑
cui hißo debet᷑ ãpliꝰ qͥ mag ſoluit᷑. Igi
tur ad hũc abrahã cogitationũ nr̃arnʒ
ĩipugnationẽ anxia ↄfeſſiõe detulimns⸗
qᷓ ad repetendã ꝓuinciaʒ nr̃am atq; ad

reuiſendos parẽtes qtidianis aĩe eſtibꝰ

vrgebamur. Hinc etenĩ nobis maxima

ceſiderioꝛũ naſcebat᷑ occaſio· qð tanta

religione atq; pietate parẽtes noſtros pᷣ
ditos recoꝛdabamur: vt eis neqqᷓ; no⸗

ſtrñ ꝓpoſitũ pᷣponeremus ·G̊ iugit᷑ mente

voluẽtes · ꝙ pfectü magis exilloꝝ eſſemꝰ
aſſiduitate capturi · nulla q; noſ coꝛpoꝛa
liũ rerũ ſollicitudinenullis ꝓſpiciedi vi
ctus diſtentionibe occupãdos.illis ala⸗

— ——ð

—

— — — —

tin oẽm cũ gaudio pᷣbitionẽ nr̃e nccita/
tis explentibo. Inſupꝑ etiaʒ ſe inanium

gaudioꝝ animũ paſcebamus. credẽtes

fructũ nos maximũ pcepturos de ↄuerſi
one młtoꝝ ·qͥ velutnr̃o eſſentad viã ſa/
lutis exẽplo ac monitis dirigẽdi.tũ pᷣte-/
rea ipoꝝ locoꝛũ ſitusin qbyerat maioꝛi
bus noſtris auita poſſeſſioipᷣaq; ameni
tas regionũ iocũda ante oculos pĩgeba
tur· qᷓ; grate ⁊ ↄgrue ſolitudinis ſpacijs
tenderet᷑ita vt nõ ſolũ delectare mona/
chũ poſſint ſecreta ſiluarũ · ſᷣ etiã maxia
victus pᷣbere cõpẽdia. Que oĩa pᷣdicto
ſeni · cũ ſcᷣm fidem ↄſcie nr̃e ſimpliciter

paãderemus nec iã impugnationũ vim
tolerare nos poſſe·niſi nobᷣ ꝑilliꝰ medici

nã dei gratia ſubueniſſet · ꝓfuſis lachry
mis teſtaremur · tacitꝰ ille diuq; cũctatꝰ
atʒ ad extremũ guiter ĩgemiſcẽs ita ait.
Quõ noſtros ſenex patefecerit

erroꝛees. LCaß. ij.

Ec dũ vos deſiderijs renũciaſ/
n ſe mũ danis nec moꝛtiſicaſſe cõ-
cupiſcẽtias:pᷣſtinas cogitatio/
nũ vr̃arũ pꝛodit infirmitas. Nam ſicut
deſidiã coꝛdis vri · deſiderioꝛũ vrõꝝ p/
uagatio ꝓteſtat:hãc pegrinatiõeʒ ac pa
rentũ abſentiã · quã mente potiꝰ ſuſcipe

debuiſtis: carne tm̃ modo ſuſtinetl. Se/

pulta enĩ hec oĩa · ac ð coꝛdibꝰ vrñis euul
la penitꝰ iam fuiſſent:ſi vel rõem ipiꝰ ab
renũciatiõis: vl pncipalẽ ſolitudis cau

ſam in q̃ cõſiſtimꝰ cepiſſetis. Jõq; vos

illa ocij egritudine ſentio laboꝛare ˖ ꝗᷓ in
ꝓuerbijs ita notat᷑. In deſiderijs eſt oĩs
ocioſus.Et iterũ.Dſideria occidunt pi.
grũ Nã et nobis poterãt hec ꝗᷓ cõmemo

raſtis carnaliũ cõmodoꝝ nõ deeẽ cõpẽ⸗/
dia · ſi credidiſſemus ea nro cõuenire ꝓ/
polito:aut talẽ ex illis amenitatuʒ volu

ptatibꝰ fructũ nob iudicaſſemꝰ poſſe cõ

ferri · qᷓlis iſte ẽ qͥ de hoclocoꝝ ſqualoꝛe ⁊

coꝛpis ↄtritiõe ↄqrit᷑. Nec ſumꝰita pa⸗
rẽtũ ſolatio deſtituti · vt deſint qͥ de ſuis
ſubſtãtijs ſuſtentare nos gaudeant.niſi
nob illa ſnia ſaluatoꝛis occurrẽs qᷣcqͥd
ad fotũ h ptinʒ carnis excluderʒ·q diqͥ

nõ reliꝗrit ſiue oderit patrẽ ⁊ matrẽ ⁊ fi-

lios ⁊ fratres· nõ pᷣt meꝰ eẽ diſcipulꝰ. O⸗
ſi parẽtũ qͥʒ eſſemꝰ pᷣſidio deſtituti. certe
vl potẽtũ mũdi iſiꝰ obſeqͥa deeſſe ñ poſ
ſent· qͥ ꝓmptiſſima largitate nccitatibo
nris cũ omi gtiarũ actiõe ſubminiſtrare

gauderẽt·qn mũiſicẽtia ſuſtẽtati· paran

di victꝰ ſollicitudie careremus: niſi nos
vehemẽt illa ꝓphetica maledictõ deterre

ret · n maledictꝰ inqͥt hõ·qͥ ponit ſpeʒ ſu

am in hoie et nolite ↄfidere in pᷣncipibe.
Potuimꝰ etiã cellulas ſaltẽ nras ſuper
nili fluminis alueũ collocaãteſ· aquã hr̃e
ꝓ foꝛibe·ne eã a qᷓttuoꝛ miliba paſſuum
nr̃is cogerem deferre ceruicibo·niſi nos
ad toleratiã labor iſtiꝰ indefeſſos btũs
apls reddẽs h̊ iugit᷑ aĩaret eloqo Tnuſ
qſq; inqens ꝓpꝛia mercedẽ accipiet bᷣn
ſuũ laboꝛc. Nec ignoꝛãꝰeẽ nnilła ĩ regio
nibo nr̃iſ amena ſecretaĩ qbo wmoꝝ co
pia et hoꝛtoꝝ gra vl vbertas · nccitatẽ vi
ct noſtri mimo laboꝛe coꝛpis expedirẽt ·
niſi inpingẽdam nob illam erpbꝛationẽ
ꝗ ad illũ ĩ euãsg directa ẽ dinitẽvererem·
q; recepiſti ↄſolationẽ tuam ĩ vita tna.
Sʒ deſpectis illis oĩbo⁊ cũ vniũſa mun

di hꝰ voluptate otept·his tm ſqualoꝛi

bo delectam· vniuſisq; delitijs hoꝛrenã
ſolitudinis iſtiꝰ pferimꝰ vaſtitateʒ:neq;
huic arenarũ amaritudini q;taſuis vbe
res glebe diuitias cõpamꝰ.nõ tꝑalia hu

ius coꝛpis lucra·ſ̊ eterna ſpũs emolum̃/
ta ſectãtes. MDarũ eſt eni renũciaſie mo⸗
nachũ ſemel · id ẽ in pmoꝛdio ↄuerſiõis
ſue ↄtẽpſiſſe pñtia:niſi eis qͥtidie renũci⸗

are pſtiterit. Aſq; in finẽ nãq; huiꝰ vite
illud nob dicẽdũ eſt cũ ꝓpheta · et diẽ ho⸗
minis nõ deſideraui tu ſcis. Añ ⁊ dñs ĩ
euagelio. Si qͥs vult inqͥt pſi me vni⸗
re abneget ſemetipᷣm:et tollat crucẽ ſuaʒ
qtidie et ſequat me. De qualitate
locoꝛü ꝗ ab anachoretis expeti
Cideir, debeãt. Cap. iij.
e co ei qͥ de ĩterioꝛs hoĩs purita/
te puigilẽ ſollicitudinem gerit ·
expetẽda ſunt loca:que mentem eius nul

la ad culture diſtentionem vbertatis

ſuę fecũditate ſollicitẽt:nec de cellule fixa

atq; imobili ſtatiõe ꝓturbẽtatq; ad ali/

Collatio xxIIII Abbatis Al

qð ſubdiuale opꝰ ꝓdire cõpellãt· et ita
velut in aptũ effu ſis cogitatiõibo· omnẽ

mentis directionẽ ac ſubtiliſſimũ certe il

lius deſtinatiõis intuitũ ꝑ diuũſa diſper/

gat · ꝗ a nemine ꝓrſus q;uis ſollicito ac
vigilati vel caueri potert vel videri· niſi
qaĩʒ ſuũ atq; coꝛpus iugitera intr pai

etũ ſepta ↄcluſerit· vt ita qͥs velut piſca⸗

toꝛ egregiꝰ · victu ſibi aplica arte ꝓſpici
ens · in trãquilliſſimi coꝛdis ſui ꝓfũdo ·
agmina cogitationũ natãtia intẽtꝰ at

imobilis captet · et tanq; de ꝓminẽti ſco

pulo curioſe pfüda ꝓſpectans:qᷓs ad ſe

hamo trabere debeat ſalutari · qs vo ta⸗

q́ᷓ; malos ac noxios piſces negligatacre

futet.ſagaci diſcretiõe diiudicet

Quea ſolitaris oꝑationum ge

nera debeãt eligi. Lapᷣ uij.
Mhbac ergo vnuſquisq; cuſto
i dia in git pſeuerãs · efficacit᷑ il⸗
l8 iĩplebit q; p abachuc ꝓPphe
tã ſat euidẽter expᷣmit᷑. Suꝑ cuſtodiam
meã ſtabo · vt aſcẽdã ſuꝑ petrã⁊ ſpecula

boꝛvt videã qͥd loqᷓt in me· et qͥd reſpon
deã ad arguẽtẽ me. Qð qᷓ;ti laboris ac

difficultatis ſit · experimẽti illoꝝ q in illa

calami ſiue purfurionis heremo cõmo⸗

rãtur manifeſtiſſime cõpꝛobat᷑. Nã cuʒ
longioꝛe ſolitudinis ĩteruallo ab vniuſ
vrbib ⁊ habitaculis hoĩm qᷓ; heremus

ſcythij diuidãtur· ſeptẽ ſiqdeʒ vel octo
maſionibo vaſtiſſime ſolitudinis deßta

penetrãtes vix ad cellularũ ſuaꝝ ſecreta

pueniũt · tñ qꝛ illic agricłture dediti.clau

ſtris minime cohibẽtur· cũ ad hec ſquali
da in qͥbe degimꝰ· xel ad illa ſcythiotica

venerit loca.tãtis cogitationũ eſtib· tã/

ta animi anxietate vexãtur · vt q̃ſi rudes
et qͥ ſolitudinis exercitia ne leuit᷑ qdẽali
qn ↄtigerit · cõmoꝛationẽ celle ⁊ qᷣeti ſilẽ
tia tolerare nõ poſſint · atq; ex eis ſtatĩ ex
cuſſi:tanqᷓ; exptes ⁊ nouicij pturbentur.
Mõ enĩ ſedare interiorl hoĩs motꝰ ⁊ co⸗

gitationũ ſuarũ tẽpeſtatibs obuiare.ius⸗

gi ſollicitudine ac pſeuerãti intẽtiõe di⸗

dicerũt · ꝗͥ ſub diualibo qtidie opib deſu

dantes · tota die ſub aerea inanitate · nõ
ſolũ coꝛpe vrũetiã mẽte puolitãt⁊ cogi

tatões ſuas cũ mobilitate coꝛpea paſſi,ʒ

in aperta diffundũt. Et idcirco nec mul
tiuolã animi ſui ſentiũt vanitatẽ · nec eiꝰ
lubricos poſſũt coercere diſcurſus · nec

ↄtritionẽ ſpũs ferẽtes· intolerabileʒ ſihbi
ißppam ſilẽtij ſui eſtimãt iugitatẽ ac labo⸗

rioſis ruris opibo ĩdefeſſi vincũtur ocio:
et quietis ſuę diuturnitate laſſant᷑.

euagatiõe coꝛꝑis grauetur

magis q; releuetur coꝛdis anxi

etaas. CCap. v.
Ec mirũ ſi in cella qs reſidens
n AGſi intra artiſſimũ clauſtrũ co/⸗

. gitatõibus ↄgregatl anxietatũ
multitudine ſuffocet᷑ꝗᷓ de carcerib ha⸗
bitaculi cũ hoĩe ꝓrũpetes ↄtinuo velut

eqͥ effrenes ĩ diuſa ꝑuolitatSed cũ ad
pns de ſuis velut ſtabulis euagẽtur · ca⸗

pit ſtati aliq vel breue vl triſte ſolatiũ ·

cũ vo coꝛpe ad cellã ꝓpriã remeãte rur⸗
ſus q̃ſi ad ſedẽ ſuã cũcta cogitationũ ca
terua recurrerit.grauioꝛes excitat ſumu
los ipᷣa inueterate licẽtie ↄſuetudo. Hi
ergo qͥ nec dũ poſſũt vel noꝛũt volunta⸗

ti ſuarũ inſtiga tiõib reluctari cuʒ acci
dia pect inſolitũ vebemẽtiꝰ ĩpugnãte · ĩ

tra cellã fuerit anxiati:ſi ꝓgrediedi ſepiꝰ
libertatẽ ſibi remiſſa diſtrictiõis lege cõ⸗
ceſſerit · acrioꝛẽ aduſuʒ ſe peſtem h̊ vt pu

tãt remedio ſuſcitabũt· ſicut gelidiſſime

aꝗ hauſtu vim int᷑narũ febꝛiũñ qdã reſi
guere poſſe ſe credũt · cñ vtiq; accẽdi ex h

ignẽ illũ ↄſtet poti q; ſedari· ſiqdeʒ mo
mẽtaneã illã releuatõnẽ multo gnioꝛ cõ

ſequetur afflictio. Ad qua cõpꝑati
onẽ monachus cogitatiões ſu⸗

as debeat cuſtodire. Cap̃ᷣ. vi.

Aamobrẽita monachi oĩs in-
tentio in vnũ ſp eſt defigẽda · cũ
cctarũ q; cogitationũ eiꝰ oꝛtꝰ ac
circũitꝰ in idipᷣm · id eſt: ad memoꝛiã dei
ſtrennereuocãdi · velut ſi q; abſidis ca⸗/
merã volẽs in ſblime cõcludere · ſpoͤtiliffi⸗
miilliꝰ centri lineaz ingiter circũducat ·
ac bm certiſſimã noꝛmaʒ omnẽ rotundi/
tatis parilitatẽ · ⁊ ſiucte colligat dilſci/
plinã. Qui vero eã abſq; vllius medie.
tatis examine ↄſummareq;uis ſumma

—— — — — ̃ — — —— — — —

hf— —

De moꝛtificatione

artis aut ingenij pꝛeſumptiõe tẽptaue⸗
rit · impoſſibile eſt· vt eqlitatẽ circũitꝰ illi⸗
us ſine erroꝛe cuſtodiataut q;tũ vere ro
tũditatis pulchritudini errãdo ſubtra⸗

xerit ſolo dephendat aſpectu · niſi ad illũ
indicẽ vᷣitatis ſꝑ recurrẽs/atq; eiꝰ arbi⸗

trio ĩterioꝛẽ oꝑis ſui ambitũ exterioꝛẽq;

caſtigãs · tã excelſe altitudinẽ moł vniꝰ
pñ̃cti legeↄcludat Ita etiã mẽs nr̃a niſi

lolã dñi charitatẽ· velut centrũ iĩmobili⸗

ter fixũ ꝑ vniuſa oꝑm molitionũq; nĩ̃a⸗

rũ momẽta circũagẽs: ꝓbabili vt ita di⸗/

xerĩ circino charitatis oim cogitationũ

Vl aptanerit vel repulerit qᷓlitatẽ·neq̃qᷓ
ſtructurã illã edificij ſpiritalis · cuiꝰ pau
lus eſt architectꝰ ꝓbabili arte moliet · nꝰ
pulchritudinẽ domꝰ illiꝰ poſſidebitquã
btũs dauid ĩ coꝛde ſuo cupiẽs exhibere ·
dñe inqᷣt dilexi decoꝛẽ domus tue ⁊ locũ

abitatiõis glie tue · ſ̊ indecoꝛã in coꝛde

ſuo atq; indignã ſpiritui ſctõ domũ.cõ

tinuoq; lapſurã impꝛudęẽter attollit·nõ
gloꝛificandus btĩ cohabitatoꝛis hoſpi⸗

io ruina ↄſtructiõis ſuęlugubꝛit op⸗
pmendus.

Interrogatio cur obeſſe nobis
paretũ vicinia putareturgi egi
pto cõſiſtẽtibus nõ obeſſet.

Ermanus. Satis vtili aene
ceſſario pᷣcipit᷑ inſtituto H̊ ope-
rũ genus qðò intra cellã exerceri

— —

pst · Eteĩi nõ ſolũ exeplo beatitudinis xx
ſtre aplicarũ vtutũ imitatiõe füdate· x
rüetiã experiẽtie nr̃e teſtimonio cõmodi⸗

tas huiꝰ rei nob ſepe cõꝑta eſt. Sʒ parẽ
i vicinia quã n? vos minimũ reſpuiſt ·

cur tantoꝑe a nobis debeat vitari nõ ſa-
tis claret. Cũ enĩ vos in om̃i ꝑfectionis

via irrepᷣhenſibiliter incedẽtes·nõ ſolum
ĩ ꝓpꝛijs rſidere regiõibe· v nelõge a vicul

ſuis quoſdaʒ receſſiſſe cernamus · cur id

qð vob noxiũ nõ eſtnob putet aduſuʒ⸗

Reſpõſio quõ nõ omnibus cõ⸗

ueniant ommia. LCap̃.viij.
Braham. MNõnũqᷓ; mala ex

a bonis reb ſumi videmus exem

pla. Mam ſi eadem quis agere.non eu⸗

dẽ affectu atq; Ppoſito · aut diſſimili vir

tute pᷣſũpſerit: pfecto exinde laqueñ dece
ptiõis ⁊ moꝛtis incurrit · vñ alijs eterne
vite fructꝰ acqrit Qð ille q manufoꝛ⸗
tis puer · bellicoſiſſimo illi giganti in cer
tamine cõpatus haud dubie ꝑtuliſſʒ· ſi
virilibo atq; foꝛtiſſimis ſaulis armis fu-·
iſſet indutꝰ· qbe etas robuſtĩoꝛ:innuũe⸗
rabiles catuas hoſtium ꝓſtrauiſſet. hec
indubitatã pᷣmeuo puero potuerũt infer
re perniciẽ niſi pꝛudẽti diſcretiõe ↄgrua
adoleſcẽtie ſuę armoꝝ genera delegiſſʒ·
et aduerſus hoſtẽ teterrinũ · nõ loꝛica et
clypeo qͥb ceteros videbat ĩſtructos· ſſ-3
ilł qbe ipe dimicare poterat tel fuiſſet ar⸗
matꝰ QAuãobrẽ m̃ſurã viriũ ſuaꝝ ↄueit

vnũ quẽq; nrĩjm diligetius añ peſare atzʒ
ad eiꝰ modulũ arriꝑe quã libuerit diſ/

ciplinaʒ· qꝛ q;uis oẽs vtiles ſint· tñ ap/⸗
te cũcij cũcte eẽ ñ pñt.Nõ enĩ qꝛ bõa eſt

anachvrelis· vniuſis eĩ ↄgruã cõpꝛoba

mꝰ. A mitis eĩ ñ ſolũ ĩfructuoſa· ſᷣet pni
cioſa ſẽtit᷑ Nec qꝛ inſtitutõnẽ cenobioꝛũ

Vl curãa fratrũ ſctãm atq; laudabilẽ me⸗
rito ꝓfitemur idcirco ab vniuſis eaʒ ex/

petendaʒ eſſe cenſemꝰ. Ita q; xenodocij
vberrimꝰ fructus eſt baboib expeti ſine
patie nõ pᷣt detrimẽto. Pꝛoinde pᷣmũ re

gionis vre · atq; hui int᷑ ſe penſanda ſũt

iſtituta. deinde vires hoĩm iugi vl virtu

ti vel vicioꝝ aſſiduitate collecte diuũſa ĩ

nicẽ lance trutinãde Fieri etenĩ pᷣt vtqð
alteriꝰ gentĩ hoĩ arduũ atq; ĩpoſſibile ẽ
H̊ alijs in ſitaↄſnetudo qdammõ vvterit

in natam · ſicnatiões q̃dã ingẽti plaga

rũ diũſitate diſiũcte · magnã vim frigon
vel ardoꝛẽ ſoł abſq; vllo coꝛꝑis ꝑferũt te
gumẽto · ꝗᷓ vtiq; alij illã celi inclemẽtiaʒ
nõ exꝑti · q;tiuis roborl fuerint ſuſtẽta⸗
re ñ pñt Ita etiã voſ qͥ ſũmo aĩ ⁊ coꝛꝑpis
niſu · in hac regiõe dũtaxat · q̃ſi naturaʒ
patrie veſire · in multis impugnare cona
mini ˖ diligen ter expendite · vtrum in illis
torpedinis vt fama ẽregionib et velut
frigoꝛe nimie ĩfidelitati obſtrictis · hanc

vt ita dixerĩ nuditatẽ ſuſtẽtare poſſitis.

Collatio xxIIII Abbatis Abrahã

Moſtris enĩ iſtã ꝓpoſiti foꝛtitudineʒ na
turaliter quodãmõ ĩdidit ſancte conũ
ſationis antiqtas·quoꝝ ſi cõſtãtie atq;
virtuti pares eſſe vos cernitis · viciniam
parentũ fratrũ q; vroꝝ ſiliter fugere nõ

Ehi poſſint parẽtũ viciniã nõ
timeꝛe qͥ abbatis apollo moꝛ⸗

tificationẽ potuerint emulari.
T vxro ad certũ diſtrictiõis ex
amẽ vrarũ viriũ q;titatẽ meti⸗
ncõgrua eſlimatiõe poſſitis · cu
iuſdã vobis ſenis · id eſi abbatis apol⸗
lo factũ bꝛeuiter indicabo · vt ſi vos inti⸗
mũ vxſtri coꝛdis examẽ bniꝰ ꝓpoſito atʒ
virtuti haud inferioꝛes eẽ cenſuerit abſ⸗

qᷓ; iactura ꝓfectus vñi ꝓfeſſioniſq; ꝑxri-

culo·patrie inhabitationẽ ac parentũ vi

ciniã pꝛeſumatis certi ꝙ diſtrictönẽ hu

militatiſ huiꝰ · quã vob in hac ꝓuincia

nõ ſolũ voluntas ſ̃ etiã neceſſitas ꝑegri ·
nationis extoꝛquet:ꝓpinqᷣtatis affectus

aut locoꝝ oblectatio nõ poſſit euincere.
Ad hic igitur quẽ pᷣdiximus ſeneʒ · cum
germanus ſuus intẽpeſta nocte vniſſet ·
imploꝛãs vt e monaſterio ſuo pauliſp
egreſſus· ad euellendũ boueʒ·quem ceno
plauſtri eminus inberere flebiliter quere
bat · ei eſſy auxilio:qꝛ eũ ſolus neq̃q; poſ
ſet eruere abbas apollo pertinaciter ob
