Peep
ſdne
conel
ncts
tutone.
CNtus.
Ktani
lemo
nisn
dinn
nnen
ſisge
Poße
liin⸗/
lbiſcne
leuws,
faign
nioni⸗
lgning
bugren
Wuniſi
dät
Fngs
Pfinne
Auin
nsqyo
iſraelo⸗
dni
dinton⸗
ſs lonue
ſte⸗ ing
ligenf
upnebat
nluerunt
ultisſin
tcoe

14

.

mn
wſin
pafunn
enerde
noihe⸗

wignin
muhn
Nunſttunn
tpenignide

Nmonüoei=ils

nNNe
d m ali
ſawofnch
nisinone
1 Hdleni;
Rrmenn
gnaſnre⸗
Goläinusgunn
ganignuni
us nonen
tnifmnorin
uniͤheunſan
modsnoſen
opfnnanen
n ie
nnpz0

i Woonen
Muncuonehn
mns d ͤt

Wius anunn
Notmnzn ,

64 .,72
zuumnin

umah
ipvncnon.
on
gio

De tribis abrenunciationibus

QNuo etiam modo beatũ Antoniũ acci

tuʒ eſſe cognonimus ·.qui occaſionẽ ſuę
cõuerſionis a ſola diuinitate percepit·

Ingreſſus nãq; eccliaʒ ibiq; audiẽs in

euãg dñm pᷣdicãtẽ:qͥ nõ odit preʒ ma

trẽ ⁊ filios ⁊ vxoꝛẽ ⁊ agros ·inſuꝑ ⁊ ani

mã ſuã nõ pᷣt meꝰ eſſe diſcipulꝰ.et ſi vis
pfectꝰ eẽ vade ⁊ vẽde ꝗ̊ͥ habes:⁊ da pau

pibo.⁊ hẽbᷣ theʒauꝝ ĩ celo ⁊ vei ſeq̃re me:

Pꝛeceptũ hoc dñi vlut ſpecialiter ad
ſe directũ cum ſumma coꝛdis compun/
ctione ſuſcepit confeſtimq; renuncians
cunctis ſecutus eſt chriſtum · nulla exhoꝛ
tatione neq; doctrina hominum pꝛouo/
catus. Secundus vocationis modus

eſt quẽ fieri per hominẽ diximus: cuʒ vł

exemplis quoꝛundam ſanctoꝛũ vel mo/

nitis inſtigati ad deſideriũ ſalutis accẽ-
dimur. Quo nos qͥq; gratia domini re
tinemus aſcitos ·qui pꝛedicti viri moni⸗
tis ac virtutibo incitati huic nos ſtudio
pꝛofeſſioniq; tradidimus · quo oꝛdine

etiã in ſcripturis ſanctis per moyſen fili

os iſrael de afflictione egipti legimus li

beratos. Tertius vero vocatiõis modꝰ

eſt qui exneceſſitate deſcendit · cũ nos di
uitijs mũdi huius vel voluptatibus ob

ligati ingruẽtibus repente temptationi

bus quę vel moꝛtis pericula cõminãtur
elamiſſione bonoꝛuʒzac ꝓſcriptione ꝑ
cutiũt vel caroꝛũ moꝛte cõpunguntad
dñm quẽ ſequi in rerũ ꝓſperitate ↄtem
pſimus ſaltem inuiti ꝓperare cõpellim̃.
Cuius vocationis neceſſitatẽ in ſcriptu
ris quoq; ſepiſſime reperimus · cũ filios
iſrael ob merita peccatoꝝ ſuoꝛuʒ legimꝰ
a domino traditos hoſtibus ſuis · ob q̃ꝝ
dnationem crudelitatẽq; ſeuiſſimã rur
ſus conuerſos ad dñm ꝓclamaſſe.⁊ mi
ſit eis inquit dominus ſaluatoꝛẽ aoth
filiũ gera · filium gemini:qui vtraq; ma
nu vtebatur ꝓ dextera. Et rurſum Cla
mauerunt inquit ad dominuʒ qui ſuſci
tauit eis ſaluatoꝛẽ et liberauit eos otho
niel filiũ chenex fratrẽcaleph iunioꝛẽ. Et
etalibus in pſalmo dicitur.Cum occi
xet eos tũc querebãt eum et reuertebãꝗ

dati ſunt·quia deus adiutoꝛ eoꝛum eſt

et deus excelſus redemptoꝛ eoꝛuʒ ẽ Rur
ſum q;. Et clamauerũt ad dñm cum tri

bularẽetur · ⁊ de neceſſitatibus eoꝝ libera

Qs ⁊ deſidioſo vocatio pꝛĩa ñ
ꝓpſitet ſtrenuo poſtrema n obſit
X his ita q; tribus modis licet
pꝛioꝛes duo melioꝛibus inniti
vncipijs videãtur · nonnũq; ta
men inuenimus etiam de tertio gradu
qui infimus videtur ac tepidus perfe

ctos viros ac ſpiritu feruentiſſimos ex/
titiſſe illiſq; con ſimiles qui optimo pᷣn-

cipio aggreſſi domini famulatũ reliqm
quoq; vitam laudabili feruoꝛe ſpiritus
exegerunt · et iterum de illo ſuperioꝛi gra
du plurimos tabefactos ad vituperabi
lem finem ſepiſſime recidiſſe· ac perinde
ſicut illis nihil obfuitq; non ſuo viderẽ
tur arbitrio ſed neceſſitatis compulſiõe

conuerſi · quippequibus bãcipᷣam occa
lſionem qua compungerẽtur domini be⸗

nignitas pꝛocurauitita etiam iſtis om-
nino nihil pꝛofuit ſublimioꝛa conuerſi/⸗
onis habuiſſe pꝛincipia · quia nõ ſtudu/
erunt reliquã vitam fine congruo termi
nare. Nec enĩ abbati moyſi qui habita
uit in loco iſtius beremi cui calamꝰ nũ/
cupatio eſt quicq; defuit ad perfecte be/
atitudinis meritum · ꝙ metu moꝛtis ꝗᷓ
ei ꝓpter homicidij crimẽ intentabatur ĩ⸗
pulſꝰad monaſteriũ decucurrit·quã ita
neceſſitate ↄuerſionis arripuit vteam ĩ
volũtatẽ ꝓmpta animi virtute conuer
tens ad perfectionis faſtigia ſumma per
uenerit · licut etiaʒ econtrario plurimis
quos nominatim memoꝛare nõ debeo
nihil pꝛofuit domini ſeruituteʒ melioꝛe

arripuiſſe pꝛincipio· qui deiceps coꝛdis

ignauia ac duricia ſubſequente qua ſe
nioꝝ traditiõib acqᷣeſcere noluert:in te
poꝛẽnoxiũ· ac in ꝓfundũ moꝛtis baratꝝ
conciderunt. Quam rem in aploꝛuʒzqᷣʒ
vocatione videmus euidẽter expꝛeſſaʒ.

PeRKv.

LNuid enĩ ꝓfuit iudę apłatꝰ ſublimiſſi
mũ gradum eodem oꝛdine quo penꝰ cæ
teriq; apoſtoli aſciti ſunt voluntarie ſu
ſcepiſſe · qui vocationis ſuę pꝛeclara pn
cipia cu piditaſ ac filargirie· peſtifero fi⸗
ne conſũmãs· vſq; ad traditionẽ domi
ni crudeliſſimꝰ parricida ꝓrupit. Aut

quid obfuit paulo ꝙrepẽte cecatus ad
viã ſalutis velut inuitus videtur attra

ctus:qui poſtea dñm tota animi uoti

one ſectatusinitium neceſſitatis volun

tate cõſũmans gloꝛioſam tantis virtu
tibus vitã imutabili fine concluſit. To
tũ ergo in fine conſiſtit in quo pᷣt quis ⁊
optime cõuerſionis initijs dedicatꝰ in/
ferioꝛ per negligẽtiã reperiri:et neceſſita

te attractus ad nomẽ monachi pꝛofiten

dum effici per tinoꝛem dei diligentiãq;
perfectus. (Lap. vi.
Exopſitio triũ abrenũciationũ

Anc de abrenüciationibo diſſe

rendum eſt quas tres eſſe et pa

trum traditio ⁊ ſcripturarum

ſanctaruʒ demõſtrat autoꝛitas: quaſq;

vnũquẽq; noſtru omni ſtudio oꝑtet im
plere. Pꝛima eſt qua coꝛpoꝛaliter vniu/

ſas diuitias mundi facultateſq; cõtẽni⸗/

musſſecũda q̃ moꝛes ac vicia affectuſe

pꝛiſtinos animi carniſq; reſpuimugſter
tia qua mentẽ noſtrã de pꝛeſentibe vniu

ſis ac viſibilibu s euocãtes: futura tan/

tuũmodo ↄtemplamur et ea quę ſunt in/
niſibilia concupiſcimus. Qus tria vt ſi

mul perficiaturad abꝛabaʒlegimus a

domino fuiſſe pꝛecepta cum dicit ad eũ·
Exi de terra tua · et de cognatione tua· ⁊
de domo patris tui. Pꝛimum dixit de
terra tua.id eſt de facultatibus mundi
buius opibuſq; terrenis·ſecũdo de co/
gnatione tua · id eſt de cõuerſatiõe ⁊ mo
ribus vicijſq; pꝛioꝛibus ꝗ̊ nob a noſtra
natĩtate coherẽtia velut affinitate qᷓdaʒ
et conſanguinitate videntureſſe cogna
ta · tertio de domo patris tui·id eſt omni
memoꝛia mundi huius quę oculoꝛũ oc/
currit obtutibus. De duobus enĩ patri

bus · id eſt ſiue de illo quẽ deſerere ſiue ð

f f
4

atis pafuntij

.

eo quẽ debemus expetere. ita per Dauid

5

2.

ex perſona dei caitur. Audi filia ⁊ vide
et inclina aurẽ tuã ⁊ obliuiſcere populũ
tuũ ⁊ domuʒz patris tui. Nam qui dicit
audi filia pater vtiq; eſt· et illum cuiꝰ do
mũ vel populum monet oblinioni dari
patrem nihilomimus ſue filię fuiſſe te⸗
ſtatur · Qu ita fit cũ moꝛtificati cum chri9/
ſto ab elementis huius mundi ↄtempla
mur ſᷣm apoſtolum. Jam nõ ea quę vi/
dentur · ſed quęnõ vidẽtur·quę eniʒ vi/
Tentur tempoꝛalia ſuntquę aũtnon vi/
dentur eterna. Et exeuntes coꝛde de hac

tpali ac viſibili domo in illã domũ in qᷓ

iu giter erimus permanſuri:noſtros ocu
los mentem q; dirigamus. Qð tunc im
plebimus · cũ in carne ambulantes non
5pm carnẽ militare dño ceperimusillam
beati apoſtoli ſententiã opere ac virtute
nos quoq; clamãtes- noſter autẽ mũici/
patus in celis eſi. Mis tribus abrenun
ciationibo ꝓpꝛie tres libꝛi ſalomonis aꝑp
tantur. Nam pꝛouerbia pꝛimęa brenũ⸗/
ciationi cõueniuntquibus moꝛes emẽ⸗/
dantur incipientiũ · aut terrena vicia re
ſecãtur. Secũde abrenũciatiõi eccleſia/
ſtes· vbi vniuerſa quęaguntur ſub ſole
vanitas pꝛonunciãtnr · Tertię canticũ
cãticoꝛũ · in qͥ mẽs viſibilia cũcta trãſcẽ

Irns verbo iam dei ⁊ celeſtiũ rerũ contẽ

plationi coniũgitur. ”
Quẽadmodũ ſingularũ renuũ/
ciationũ ſit appꝛehendeda per-
fectio. LCaß. vij.
Vapꝛopter nõ multuʒ ꝓderit
pꝛimã nos abꝛenũciationẽ ar⸗
doꝛe ſidei ſuſcepiſſe:ſi ſecundã
nõ eodem feruoꝛe ac ſtudio feſtinaueri⸗„
mus implere. Et ita cum etiam hbãc fue
rimus indepti·ad illam quoq; tertiã p/
uenire poterimus qᷓ de domo pꝛioꝛis no/
ſiri parentis egreſſi:quẽ ab exoꝛdio nati
nitatis noſtre m veterem hominẽac pꝛi
ſtinã conuerſationẽ quãdo eramus na
tura filij irę ſicut ⁊ ceteri· patrem nobis
fuiſſe meminimus omnẽ mẽtis intuitũ
ad celeſtia xeflectemꝰ. De quo etiaʒ pa⸗

—— .

tead
Kume
amon
gelio.
ſiene
ci din
biliat
ewwtea
domus
ſoluaty
4dod
els
vimus
Moee
ſunchn
ſtasnol
util
ſmin
Cen
goole
inena
noͤſu
dEn
bemi
ge
ſtoſchea
Uraod
nücaton⸗
narcbinn
Wlocan
ngoſe
Pth
napen
onem
giſibili
data ſe
luonise
ltqyinb
ſͤblin
iplener
füimmgnn
gnie
s ſub
Unere
het
nicum
liadie

11

mqud
lumad
imionide
efuln
Bagen
credher
jmnin
Owsoen
Banein
ntes
mns Aam
mudr
ſbas abrmn

ſbronsn

umylmni⸗
mors ani⸗
na wcare
nöieccleſ⸗
tur ub ſoe⸗
mteanti
cat iſei
imriconti

Mürend⸗
Gape
lün
Goltwzpn
nianmmni
Gtml⸗
ons lo⸗
wtonet
iach
mnusn
mn nobe
sintuin
0 gioz⸗

De tribus abrenunciationibus

tre ad hieruſalem quę verum patrem
deum contempſerat dicitur·pater tuus
amoꝛreꝰ.⁊ mater tua cethea. Et in euã/
gelio. Nos ex patre diabolo eſtis · et de⸗
ſideria patris veſtri vultis facere.Queʒ
cñ dimiſerimus de viſibilibus ad inuiſi
bilia tranſmigrantes · cuz apoſtolo dice
re poterimus. Scimꝰ autẽ qm̃ ſi terreſti

domus noſtra buius habitationis dil/
ſoluatur· ꝙ habitationem habeamus

a deo domũ non manufactã gternaʒ in

celis.Etillud qð paunloante cõmemoꝛa

nimus. Moſtra aũt cõuerſatio in celis ẽ

Andeet ſaluatoꝛẽ exectamus dñm ie⸗

ſum chriſtũ · qui refoꝛmabit coꝛpus hũi
litatis noſtre confoꝛme coꝛpoꝛi clarita

ſuę.Et illud beati Dauid · qꝛ ĩcola ego

ſum in terra et peregrinus.ſicutoẽs pa⸗
tres mei · vt hm dñi vocẽ taleſ efficiamur

quales illi de quibus hec dñs ad patre,

in euangelio loquebatur.De mũdo hoc
nõ ſunt · ſicut ⁊ ego nõ ſum de hoc mun
do. Etrurſum ad ipos apoſtolos. Si ð

hoc mũdo eſſetis:mũdus qð ſuũ eſt vti.

q́ʒ; diligeret · ſed quia de hoc mũdo non
eſtis ſed ego elegi vos de hoc mundo:p/
pterea odit vos mũdus. HMuius ergo re
nuciationis tercie veraʒ perfectionẽ tũc
merebimur obtinere:quado mẽs noſira
nullo carnee pinguedinis hebetata con
tagio · ſed peritiſſimis elimationibus ex
polita ab omni affectu et qualitate terre

na per indeſinentẽ diuinoꝛum meditati⸗/

onem · ſpiritaleſq; theoꝛiasad illa quęĩ
niſibilia ſunt eo vſq; tranſierit · vt circũ/
datã ſe fragilitate carnis ac ſitu coꝛꝑis
ſuꝑnis et ĩcoꝛpeis intenta non ſentiat ·
atq; in huiuſmodi rapiatur exceſſus vt
nõ ſolũ nullas voces auditu coꝛpali re⸗
cipiat·nec intuendis pꝛetereunti homi
nũ imaginibus occupeturſed neaſtan⸗
tes quidem arboꝛũ moleset ingẽtes ma
terias ſu biectas oculis carnis aſpiciat.
Cuius rei fidem atq; virtutẽ nemo niſi

is capiet ſolus qui hecquę dicũtur expe

riẽtia magiſtra percepꝑit· cuius videlicet

ita dñs oculos coꝛdis de vniuerſis pꝛe/

ſentibus auocarit vtea nõ tanq; tranſi
tura ſed iã quaſi nõ exiſtentia reputans
velut inanẽ fumũ in nihilũ reſoluta cõ
ſpiciatambulanſq; vt enoch ⁊ ipᷣe cuʒ
deo · ac de hũana ↄuerſatiõe moꝛibuſq;
trãſlatus: nullatenus poſſit a quoqᷓ; in
vanitate pꝛeſentiuʒ reꝑeriri. Qð in illo
etiã coꝛpoꝛaliter factum · lectio geneſeos
ita cõmemoꝛat. Am bulauitq; enoch cũ
deo et nõ inueniebatur · qꝛ tranſtulit eiũ
eus. Apoſtolus quoq; ita cõmemoꝛat

Fige enoch tranſlatus ẽ vt nõ videret

moꝛtẽ etnõ inueniebat᷑ quia tranſtulit

illum deus. De qua moꝛte dñs in euan⸗

gelio. Qui viuit inquit ⁊ credit in me ñ
moꝛietur in ęternũ.Quapꝛopter feſtina
re debemus ſi perfectionẽ verã deſidera⸗
mus attingere vt quẽadmodũ coꝛꝑe pa
rentes patriã diuitias mundi:volunta
tesq; deſpeximꝰ· ita etiã coꝛde bec om̃ia
reliquẽtes niła rurſus ad ea ꝗᷓ̊ dimiſimꝰ
cõcupiſcentia reuertamur ·ne ſicut de il-

lis ſcriptura cõmemoꝛat.qͥ educti ꝑ mo/

yſen cu minime rediſſecoꝛpoꝛe videãtur
coꝛde tamẽ reuerſi dicũtur ĩ egyptũ · re/
licto ſcʒ deo · qui eos eduxerat cuʒ tanta

vtute ſignoꝛum · idola egipti quę cõtem

pſerãt venerantes · ſic ſcriptura cõmẽo
rat.Et reuerſi ſunt coꝛdibus ſuis in egy
ptũ · dicẽtes ad aaron. Fac nobis doeos
qui pꝛecedant nos.cum illis etiam pari
ter condemnemur. qui in hexemo cõmo
rantes·poſt eſcã manneę celeſtis deſide⸗
rauer̃t vicioꝝ fetidos ·ac ſoꝛdide vilitaiſʒ
cibos.noſq; cum eis ſimiliter ꝓclamare
videamur. Bene nobis erat in egypto ·
vbi ſedebamus ſuper ollas carniũ et co
medebamus cepas⁊ allia · et cucumeres
et pepones. Quęfigura licet in illo pꝛe⸗
celſerit pplo· tamè nũc quoq; eam quoti⸗/
die in noſtro oꝛdine ac pꝛofeſſione vide/
mus impleri.Omnis eni quicunq; poſt
renũciationẽ mũdi huius ad antiqua re
uertitur ſiudia · et ad pꝛiſtina deſideria
reuocatur. hec eadem cum illis opere ac
virtute ꝓclamat dicẽs. Bene mihi erat
in egypto. Quoꝛum vereoꝛ ne tanta in⸗
c

Lollatio tertia bba

nenienda ſit multitudo· quantas tunc nihil ſum. Ac ſi alijs verbis dixiſſet. Si

ſub moyſe pꝛeuaricantiũ turbas legimꝰ

extitiſſe. NMam cum ſexcenta milia arma

toꝛum deegypto dinumerentur egreſſa ·
ex his nõ ſunt amplius qm duo tantuʒ
terram repꝛomiſſionis ingreſſi. Ande
feſtinandum nobis eſt: vt a paucis ac
rariſſimis ſumamus exempla virtu/
tuʒ· quia ſm illaʒ quã diximus figurã·
in euangelio quoq; multi vocati pauci
aũt dicuntur electi. Nibil ergo nobis ꝓp
erit abrenũciatio coꝛpoꝛaliset localis
exegypto tranſmigratio · ſi renunciatio
nem coꝛdis que ſublimioꝛ ⁊ vtilioꝛ ẽnõ
valuerimus ſimiliter obtinere · De illa
enĩ qua diximus abꝛenunciatione coꝛpo
rali ita pꝛonunciauit apoſtolus. Si diſ
tribuero omnes facultates meas ĩ cibos
pau perũ · et tradidero coꝛpus meum vt
ardeam charitatem aũt nõ habuero· ni
chil mibi pꝛodeſt. Quod beatus aſpoſto
lus nun ; dixiſſet niſi fieri hoc poſſe ſpũ
pꝛeuidiſſet. vt aliqui facultatibus vniũ
ſis in pauperũ alimenta diſperſis ad ꝑ/
fectionem euangelicam et charitatis ar
duũ culmen peruenire nõ poſſint quia
ſcilicet pꝛiſtina vicia moꝛum q; inconti/
nentiã vel ſuperbiam· vel impatientiaʒ
dñantem in ſuis coꝛdibus retinẽtes · ne⸗
quaq; ſe ab illis expurgare curauerint ·
et ob id ad charitatem dei ꝗqᷓ nunqᷓ; ca⸗
dit minime valeant peruenire quiq; in⸗
ferioꝛes effecti · hoc ſecũdo renũciationis

gradu. multo minus illum tertiũ qui ꝓ⸗

culdu bio eſt ſublimioꝛ appꝛehendũt Di
ligentius tamen etiam hoc mente perpen
Ddite ꝙ nõ ſimpliciter dixerit · ſi diſtribu/
ero facultates meas. videret᷑ enĩ de illo
foꝛte dixiſſe qui nec dũ euangelicum im
plens mandatü·ſibi exeis ſicut nõnulli
tepidoꝛum ſaciunt aliqnid reſeruaſſet ·
ſegd ſi diſtribuero inquit omnes faculta
tes meas in cibos pauperũ · id eſt etiaʒ ſi
perfecte a brenũciauero diuitijs iſtis ter
renis. Huic quoq; renũciationi aliud
maius adiunxit:et tradidero coꝛpꝰ meũ
vt ardeam charitateʒ vxxro nõ habuero

, W d.e 7
‚π

diſtribuero in cibos pauperũ omnes fa⸗

cultates meas ſm euangelicũ illud mã⸗
datum quo dicikt · ſi vis perfectus eſſeva
de vende omnia quę habes ⁊ da paupe/
ribus et habebis theʒaurũ in celo · et ve
ni ſequere me . ita ſcilicet abrenũciãs vt
ex his nihil ꝑenitus mihi rebuemet hu⸗
ic erogationi martiriũ qð quotidie ſuſti
neo ⸗ exuſtionẽ mee carnis adiunxero ita
vt coꝛpus meũ tradam pꝛo chriſto · et tñ
l umpatiens: vel iracundus · vel inuidꝰ
vel ſuperbus ſim · vel alioꝛum inflãmer
iniurijs· vel queram quęmea ſunt vł ea
ꝗ mala ſunt cogitem · vel vniuerſa ꝗᷓ mi⸗
bi poſſunt inferri· nõ patiẽter libenterq;
ſuſtineam · nihil mihi pꝛoderit exterioꝛis
hominis abrenũciatio atq; cõbuſtio · in
terioꝛe adhuc vicijs pꝛiſtinis inuoluto ·
eo ꝙ ſimplicẽ ſubſtantiam mũdi huius
pꝛimęconuerſionis feruoꝛe contemnẽs
quenec bona eſſe nec mala ·ſ̊ media diffi
nit᷑· vicioſi coꝛdis noxias facultates ſi⸗

militabijcere nõ curarim· nec attigi do⸗

minicam charitatem quę patiens ꝗᷓ be⸗
nigna eſt quenõ emulat᷑ · non inflamat
nõ irritatur nõ agit perperaʒ/nõ querit
que ſua ſunt · nõ cogitat malũ quę om̃ia

ſuffert · omnia ſuſtinet · poſtremo ꝗᷓ ſecta
torẽ ſuum nunq; cadere ſinit ſupplãtati
one peccaitt.

⸗

De pꝛopꝛijs diuitüs in quibus
cõſtat anime pulcritudo vel fe⸗

Laßp̃. viij.
Eſtinare igitur delemus om̃i
inſtantia vt interioꝛ quoq; no⸗
ſter homo vicioꝛũ ſuoꝛum diui

ditas.

tias quas in anterioꝛe conuerſatione cõ

traxit. vniũſas abijciat atq; diſpergat.

quę coꝛpoꝛi atq; animę iugiter coheren⸗
tes ꝓpꝛie noſtre ſunt ac niſi adhuc in hᷣ
coꝛpoꝛe conſtitutis nobis abiecte fu erit

et abſciſe etia poſt exceſſum nos nõ deſi

nẽt comitari· vt enĩ virtutes velipᷣa cha
ritas quę earum fons ẽ in hoc ſeculo cõ⸗

quiſite · poſt finẽ quoq; huius vitę pul⸗

cium ac ſplendid amatozem ſuũ red⸗

—

nti
nente
como
Pl⸗
tum⸗
quib
dican
pol
iq;

si,

Eüta

(eiſopi
ſeithnin

Pulne.

Duiteg
bon

ſeſr
Dinde⸗
WN
nacie

nireil
(c

dem
H
4
cezlin

Grritze

Waiane
Luse
ſeſunn
clione

nini

ſes ſoin
nplaln
uctii
luchhit
guilſen
nuſrs
aut.
uund

an
Pe
Qgin

deit

11

Dult g
ineſ
51NA
incchen

drenite.

R 8
heN
un ntin
muuut ni
mumhifni⸗
lhnteng;
tenenors
zdeſtoin
misinndro
mnüdiben
oe contens
Aröneludf
unlutl
ruranigd
nmns abo⸗
wwrifunat
öcpet
niiiseofi
pimmoiſen
ſuriiplitui

zingocdes
do Wf⸗
nmingufn
uimn
cruſti
mmnir N.
iirhuth

birr tot
6 r

quibo quidã attractus coloꝛ: aut ſplen

didam eã deo reddit ac pulchraʒita vt
a ꝓpheta meꝛeat᷑ audire. Et cõcupiſcet
rex decoꝛem tuũ. Aut certe atrã fetidam
atq; defoꝛmẽita vt ipᷣm fetoꝛẽ ꝓpꝛie feli
tatis ipᷣa confiteatur ⁊ dicat.Cõputru⸗/
erũt et coꝛrupte ſunt cicatrices mee a faz
cie ĩſipiẽtie mee · Jpeq; dñs ad eã. ua
re inquit nõ eſt obducta cicatrix filie t-·

puli mei. Et idcirco be ſunt ꝓpꝛie noſtre

dinitie ; ꝗᷓ cuʒ aĩa iugiter cõmoꝛãtur·qᷓs
nobis nullus regũnullus hoſtiũ nec cõ
ferre poterit nec auferre. He ſunt ꝓpꝛie

Ddiuitie noſtre quas neipᷣa quideʒ moꝛs

valebit ab animo ſeꝑarequibus vel re⸗
nuũciantes ad perfectionẽ poſſumus pue
nire illigati · vlimplicati ęterna moꝛte
cciiii
De tripartito genere diuitiarꝗũ.

Cap̃. ix.

Ripartito eni modo in ſcriptu
ris ſanctis intelligũtur diuitie

A eſt male bone medie · Male

quideʒ ſunt de quibus dicitur. Diuites
eguerũt ⁊ eſurierunt· Et ve vobis diui⸗
tes quia recepiſtis conſolationẽ veſtra.
Quas etiã diuitias peccatoꝛum abieciſ

ſe ſumma perfectio eſi· Ad quarũ diſtin

ctionẽ ſunt pauꝑes illi qui in euãgelio
domini voce laudantur. Beati paupe⸗
res ſpiritu · qm ipoꝝ eſt regnũ celoꝝ Et
in pſalmo. Iſte pauper clamauit? dis

exaudiuit eũ.Et iterũ Pauper z inops

laudabit nomẽtuũ. Sunt etiã bone q̃s
acquiſiſſe magne virtutis ac meriti ẽ· qs
xvir iuſtus poſſidens collaudat · dicente

Dauid. Generatio rectoꝝ benedicetur·

Gloꝛia ⁊ diuitie in domo eius:⁊ iuſticia
eius manet in ſeculum ſeculi.Etiteruʒ.

Redemptio anime viri ꝓpꝛie diuitie eiꝰ.

De quibus diuitijs ſpiritalibs in apoca
lipſi dicit illi qui eas nõ habẽs vitu pe /

De tribus abrenunciationibns

dunt · ita vicia obfuſcataʒ qdammodo
mentt coloꝛibtetris ad illaʒ pxrrennem
cõmoꝛationẽ infectamq; tranſmittunt.
DVPVulchritudo enĩ vel feditas aie virtu-
tum ſeun vicioꝝ gignitur qualitate. Ex

mbiliter pauper ? nudus eſt. Incipia⸗

te inquit euomere exoꝛe meo · quia dicis.
p diues ſum ⁊locuples· et nullius egeo·

et neſcis quia tu es miſer et miſerabilis

et pauper ⁊ cecus et nudus:ſuadeo tibi
a me emere aurũ ignitũ ꝓbatũ vt locu⸗

ples fias · et veſtimentis albis induaris:
et non appareat confuſio nuditatis tuę.

Sunt quoq; medieid ẽquępoſſunt vel

bone eſſe vel male.Ad vtranq; enĩ ptem

pꝛo arbitrio vl qualitate vtentiũ tranſ-
ferunt. De quib b. apłs. Diuitibus ait
mũdi huius pꝛecipe non ſublime ſape⸗

re· nec ſperare in incerto diuitiaꝝ · ſed in
deo qui pꝛeſtat nobis abunde oinia ad
frruendum bene facere · facile tribuere co

municare· theʒauriʒare ſibi fundamen/⸗
tum boni in futurũ vt aſpꝛehendãt v

ram vitã. Quas iterũ diu es ille in euã⸗

gelio retinẽs ac neqᷓq; indigentibus ſbᷣ⸗

miniſtrãs. de cuius micis ſaturari pau.

per Laʒarhs ante foꝛes eius expoſitꝰ cu⸗
piebat. intolerandis gehenne ignibus
et eterno deputatur ardoꝛi. 2.
Nõ poſſe quẽquã pꝛimo tantũ

renuũciationis gradu eſſe perfe⸗

AIlugs igitur viſibiles mundi di⸗/
uitias relinquẽtes· nõ nras ſed
alienas abijcimus facultates;

G;uis eas gloꝛiemur vel noſtro laboꝛe qᷓ

ſitas vel parentũ ad nos hereditate trãſ

miſſas · NMihil enĩ vt dixi noſtruʒz eſt niſi
boc tantũ qð coꝛde poſſeſſum· atq; ani⸗
mę noſtre coherens a nemime pᷣt ꝓꝛſus
auferri. De quibus viſibilibus diuitijs
ad eos qui illas tanq; ꝓpꝛias retentãtes
cõicare indigentibus nolũtincrepãs lo
quitur chriſius. Si in alienis ſideles ñ
fuiſtis qd veſtruʒ eſt quis dabit vobis.
Euidgenter igitur has diuitias alienas
eſſe nõ ſolum quotidiana experietia do/
cet · verũ etiã ſententia dni ipᷣa appellati
one qua eas ſignificauit erpꝛeſſit. De vi
liſſimis veꝛiſq; diuitijs loquit᷑ petrꝰ ad
dDiñm. Ecce nos reliquimus omnia ·⁊ ſe/
cyti ſumus te ·quid ergo erit nob. Qui

6 2

Lollatio tertia bbatispafuntij

vtiq; nibil ãpliꝰ qᷓm viliſſia ↄciſſa q; re
tia dimiſiſſe noſcunt. Qu eoĩa niſi in
bac abrenũciatione vicioꝝ· ꝗᷓ vere mag
na ? ſumma elt fuerint intellexta· nec pꝛe
cioſum aliquid inuenimus aplos reli⸗
quiſſe · nec dñm hbabuiſſe · ꝓpter qð illis
tantã btĩtudinis gloꝛia largiret· vtab
eodẽ mererẽtur audire· in regñatiõe cuʒ
ſederit filius hominis in ſede maieſtatis
ſug ſedebitis et vos ſuper ſedes duode.
cim indicãtes duodeciʒ trib iſrael. Si
igit᷑ hi qui perfecte terrenas iſtas ac vi⸗
ſibiles abdicãt facultates·certis excau/
ſis ad illam aplłicam charitatem perue⸗
nire nõ poſſunt · nec illũ ſublimioꝛẽ pau
coꝛumq; admodũ renũciatiois graduʒ
tertiũ attingere queũt · quid illi de ſemet
ipis iudicare debeãt · qͥ nec pꝛimã qdẽ ꝗᷓ
perfacilis eſt perfecte arripiẽtes· atq; an
tiquas pecuniarũ ſuarũ ſoꝛdes cuʒ infi⸗
clitate pꝛiſtina retentãtes· nudo tantũ
ſibimet autumãt monachoꝝ vocabulo
gloꝛiandũ. Ergo pꝛima quã dixim ab⸗
renũciatio rerũ alienarũ eſtideoq; per ſe
ſolam perfectionẽ renũcianti cõferre nõ
ſufficit niſi perueneritad ſcõam ꝗᷓ vere
abrenuciatio rerũ noſtraꝝ ẽqᷓm adepti
expulſione oĩm vicioꝛũ · tertie quoq; ab
renũciationis faſtigia conſcendemus·p
quã nõ ſolũ oĩa ᷓ in bocmũdo gerũtur
l particulatim ab hominibus poſſidẽ/

tur · veruetiã ißam cunctoꝝ elementoꝝ

plenitudinem ꝗᷓ putatur eſſe magnifica
tanq;ᷓ vanitati ſubiectam · et mox tranſi⸗
tura tranſcendentes animo ac mẽte de⸗

ſpicimus intu entes dumtaxat ᷣm apo/

ſiolũ nõ ea quę vident ſ̊ quęnõ vident᷑
ꝗᷓ enĩ videntur tꝑalia ſunt:quęaũt non

videntur ęterna· vt ita demũ illud ſub⸗

mũ mereamur audire qð dicit᷑ ad abꝛa
bã · et veni in terrã quã tibi mõſtranero
Per qð euidenter oſtenditur: ꝙ niſi qs
tres ſuperioꝛes illas abrenũciationes ĩ⸗
pleuent · ad quartũ hoc ꝑuenire ñ poſſit ·

qð remũerationis ac pꝛemij vice taliter
renũciãti tribuitur · id eſt vt terrã repꝛo⸗
milſionis mereatur intrare nequac ſi,

biiam vicioꝝ ſpinas actribulos germi
nantẽ· g poſt expulſionẽ paſſionũ cũcta
rũ puritate coꝛdis in hoc coꝛpe poſſidet᷑
qm nõ virtus vel induſtria laboꝛantis
monſtrabit ei·ß ipe dñs oſtenſurũ ſe eſſe
ꝓmittit · et veni inquiẽs in terrã quã nbi
mõſtrauero. Per qð manifeſte pꝛobat
et initium noſire ſalutis domini vocati⸗
onefieri dicentis · exi de terra tua· etcon/
ſũmationẽ pfectiõis ac puntaſ ab eodẽ
ſilr tribui · cũ dicit et veni in terrã quaʒ
tibi mõſtranero· id ẽ·nõ quã tu extemet
ipo noſſe. vel induſiria tua poteris repe⸗
rire · ß quã ego tibi nõ ſolum ignoꝛãti ˖ H
etiã ñiquirẽti mõſtrauero. Ex quo ma
nifeſte colligitur ꝙquẽadmodũ inſpira
tione dñi ꝓuocati ad viã ſalutis accur⸗/
rimus ·ita etiã magiſtenio ipius ⁊ illumi
natione deducti · ad perfectionẽ ſumme
beatitudinis pernenimus. D

Interrogatio ð libero arbitrio

„ 7 . „

Hominis et gratia dei. Lap̃ᷣ.·xi.

Ermanus. In quo ergo li⸗

berü cõſiſtit arbitriu nr̃eq; ꝙ;
laudabiles ſumus reputat᷑ in-
duſtrie · ſi deus in nobis oĩa ꝗ ad noſt:ã
rfectionẽ tẽdũt ⁊ ĩcipit ⁊ cõſummat.

Reſponſio de diſpenſatione di

uine gratie manente aꝛbitri li⸗
beꝛtate. Cap̃.xij.

Afũtius. Hoc vos recte mo

uuiſlet ſiin om̃i oꝑe vel diſcipli⸗
na pꝛincipiũ tantũ eſſetac finis

et nõ etiã quedã medietas intereſſet Ita

q; ſicut occaſiones ſalutis diuerſis mo

dis deũ cognoſcimus oꝑari · ita noſtrũ

eſt occaſionib a diuinitate conceſſis · vl
enixius vel remiſſius famulari. Nam ſi

cut dei fuit vocãtis oblatio · exi de terra
tua · ita abꝛahe fuit exeũtis obedientiaet
quẽadmodũ illud qð dicit et veniĩ ter⸗
ram.vtfaciat obtẽperantis eſi opus:ita
illud qð additur · qᷓm tibi monſtrauero·
iubentis dei vel ꝓmittentis eſt grẽa Ler
tos tamen nos eſſe conuenit ꝙ omnem
virtutẽ indefeſſis conatibi exercẽtes neqᷓ
q́ᷓ; diligentia vł ſtudio noſtro ꝑfectiõeʒ

19

n

alor
emſcnit
mäqnin
iepe
Wn
uprnan
unigriti
Eigon
iiniinn
nsaran,
öustlumi
iinn

*
R
—

beo whn
dai C)
vwucvl⸗
muzunncß
usnhrutn⸗
ugadnaſi
aſtonedi
rxhonl⸗
S.
cwanatn

wöaſins

Bimſi
nns dis . 1

poſſimus attingere:nec fufficiat hũana
ſedulitas laboꝝ merito ad taʒ ſublimia
beatitudinis pꝛemia puenire niſiea do⸗
mino nobis cooperãte et coꝛ noſtruʒ ad
id qð expedit dirigente fuerimus indep/
ti ·ideoq; debemus cum Dauid oꝛantes
momẽtis ſingul dicere. Perfice greſſus
meos in ſemitis tuis: vt nõ moueantur
vſtigia meaet ſtatuit ſupꝛa petram pe/
s meos · et direxit greſſus meos · vt no
ſtrum arbitriñ qꝗð ꝓcliuius velignoꝛati
one boni ;: vl oblectatione paſſionũ fert᷑
ad viciaille inuiſibilis rectoꝛ mẽtis hu/
manead virtutũ potius ſtudia contoꝛ/
quere dignetur. Qð vno verſiculo per
ꝓphetam manifeſtiſſime legimus decan/
tari. Impulſus verſatus ſuʒ vt caderẽ ·
in quo liberi arbitrij infirmitas deſigna
tur. et dñs ſuſcepit me rurſum adiuto
rin dñi iunctũ eidem ſemper oſtenditur
quo ne penitus libero collabamur arbi⸗
to · cũ titubaſſe nos viderit· poꝛrectiõe
quodãmodo manuũ ſuarũ ſuſientat at
q; confirmat.Etiterũ. Si dicebã motꝰ
eſt pes meus · lubꝛica ſcʒ arbitrij faculta
te miſcdia tua dñe adiuuabat me · ite⸗
rũ mobilitati ſuę dei coniungit auxiliũ
quo ne moueretur pes fidei ſue· nõ indu
ſtrie ꝓpꝛie fuiſſe·ſed miſcdie dñi confitet
Et iterum. Scm multitudinẽ doloꝛũ
meoꝛum in coꝛde meo:qͥ libero vtiq; mi
hi naſcebantur arbitrio conſolationes

tue letificanuerunt animã meam pertuã

ſcilicet inſpirationẽ venientes in coꝛ me
um.et reſerantes contemplationẽ futu/
roꝛum bonoꝛum · quę pꝛo tuo nominela
wꝛantibus pꝛeparaſii:nõ ſolum abſtu⸗
lerunt omnẽ anxietatẽ coꝛdis mei: veruü⸗
etiã ſummã lenciã contulerũt.Et rurſũ
Niſi quia dñs adiuuit me paulominꝰ
habitauerat in inferno anima mealile⸗

ro vtiq; arbitrio· per quod ſe in inferno

babitaturũ fuiſſeteſtatur · niſi dñi fuiſſzʒ
adiutoꝛio ac ꝓtectiõe ſaluatꝰ A dño eni
nõ a libero arbitrio greſſus hominis di⸗
rigẽtur. Et c ceciderit iuſtus libero dũ-

taxat arbitrio.nõ collidetur Quare·

De tribus abrenunciationibns

dñs ſupponit manũ ſuã. Hoc eſtaptiſſi
me dicere. Nullꝰ iuſtoꝝ ſibi ſufficit ad
obtinendam iuſticiã· niſi pxr momenta
ſingula titubanti eidem ⁊ coꝛruenti ful⸗
cimenta manus ſue ſuppoſi uerit diuina
clemẽtia · ne pꝛoſtratus intereat penitus
cum fu erit liberi arbitrij infirmitate col⸗

ſapſuiuius.
directio vie noſtre ex deo
ſit. Laß̃. xiij.
Etc ſane vnqᷓ; viri ſancti dire⸗
ctionẽ vię q gradiebant᷑ ad p/
fectũ vtutum conſũmationẽq;
tendentes · induſtria ſe ꝓpꝛia obtinuiſſe
teſtati ſunt· ſed eam potius a dño conſe⸗
qui pꝛecabãtur dicentes. Dirige me in
writate tua · et dirige in conſpectu tuo
viam meã. MAlius aũt nõ ſolum fide.ſed
etiã experimẽto · et quodãmodo in ipa re
rñ natura · locipᷣm ſe e depꝛehendiſſe pꝛo-
clamat. Cognoui dñe quia nõ eſtin ho-
mine via eius.nec viri eſt vt ambulet et
dirigat greſſus ſuos. Etipᷣe dñs ad iſra
heleʒz. Et dirigã eü ego inqᷣt vt abietẽ vi
renté ex me fructus tuus inuentus eſt.
Alſcientia legis magiſterio ⁊ il
luinatiõe domini còferatur.
LCLCaßp. xiiij.
Egis quoq; ipius ſcientiã nõ
lectionis induſtria.ſed magiſte
H rio ⁊ illuminatione dei quoti⸗
die deſiderant adipiſci· dicentes ad eũ.
Vias tuas dñe demõſtra mihi·et ſemi⸗
tas tuas edoce me·et reuela oculos me/
os· et conſiderabo mirabilia de legetua
et doce me facere voluntatẽ tuam· qꝛ de⸗
us meus es tu. Etiteꝝ. Qui docet homi
nem ſcientuam.
ANitellectus quo mãdata dei
poſſimus agnoſcere ⁊ bone vo
luntatis effectus a dno condo/
netur. LCaß xv.
Pſum etiã intellectuʒ beatus
dauid quo mandata dei poſſit
agnoſcere · que vtiq; in libꝛo le
gis nou erat eſſe perſcripta a domino po
ſiulat pꝛomereri diccs. Seruus tuꝰ ego
c 3

CTollatio tertia Abbatisp afunti

tus ad capeſcendum tam immanepßmi

ſum da mibi intellectum vt diſcaz man
data tua. Atiq; et intellectů ſemel ſibi p
naturam pꝛeſtitum poſſidebat · noticiaʒ
quoq; mandatoꝛum dei que deſcripta

tenebant in lege · vtiq; habebat in pm /

ptu et tamen vt hanc plenius appꝛehen
dat dominum depꝛecatur · ſciens neqqᷓ
ſibimet ſufficere poſſeid quod per natu
ram conditionis inſertum eſt· niſi quoti
diana domini illuminatione ad intelli⸗
gendam ſpiritualiter legem ac manda/
ta eins apertius agnoſcenda · ſenſus ip⸗
ſius ab eodem fuerit illuſtratus ·ipo eti⸗
am vaſe electionis · hoc qð dicimus cla/
rius pꝛedicante· deus eſt eniʒ qui opera⸗
tur in nobis · et velle 1 perficere pꝛo bõa

voluntate. Muid potuit apertius dici ·
qᷓ; vt ⁊ bonã voluntatem noſtram 71 ope

ris conſũmationem a comino in nobis

pꝛonunciaretim pleri. Et iterum Quia

vobis donatum eſt p chriſto non ſoluz
vt in eum credatis ſed vt etiam pꝛo illo

patiamini. Mic quoq; et initium conu/

fionis ac fidei noſtre et paſſionũ tolerã
tia; donarinobis a domino declarauit ·

4 4

oꝛat ſibi bocipſum domini miſeratione
concedi dicens. Confirma deus hoc qðᷣ
operatus es in nobis oſtendens nõ ſuf/
ficere ſibi ſalutis pꝛcipia dono ei gra⸗

tia q; collata · niſi fuerint eadeʒ miſera⸗

tione ipius et quotidiana opi ulatione
perfecta. Non enim liberum arbittrinum
ted dominus ſoluit compeditos. Non

noſtra virtus ſed dvominus erigit eliſos
Mon lectiõis induſtria:ſed dominusil-
In minat cecos.Qð grece diciturx.
d eſt dominus ſapiẽ⸗
tes lacit cecos· Mon noſtra cautio · b do⸗
minus cuſtodit aduenas. Non noſira
foꝛtitudo:ſed dominus alleuat ſiue ſuf⸗
fulcit omnes qui coꝛruunt. Mec autem
dicimus non vt ſiudiu m noſtrum vella
oꝛem atq; induſtriam quaſi inaniter ⁊

ſuperfluo impendenda vacuemus vt
nouerimus nos ſine auxilio dei nec adz

niti poſſe · nec efficaces noſtros eſſe cona

um puritatis · niſi nobis adiutoꝛio do⸗

mini acmiſcdia fuerit contributum. E⸗

quus enĩ paratur in diẽ belli · a domino
eſt adiutoꝛium · quia nõ eſt in foꝛtitudĩe
ſua potens vir. Opoꝛtet igitur nos ſem⸗
per cum beato dauid canere. Foꝛtitudo

mea et laudatio mea:non liberum arbi⸗

triũ:ſed dominus·et factus ẽmihi in ſa⸗
lutem. Qð doctoꝛ quoq; gentium non
ignoꝛans · idoneum ſe factuʒ miniſterio
noui teſtamenti· non ſuo merito nec ſu⸗

Coꝛe ſed dei miſeratione pꝛoclamat: nõ
ꝓſimꝰ ĩqͥt idonei cogitare alidqda nob
qſi ex nobis · ſed ſufficiẽtia nr̃a ex deo è
qð minus latine ſed expꝛeſſius dici po⸗

teſt· idoneitas noſira ex deo eſt. Deniq;
ſequitur. Qui et idoneos nos fecit mini
ſtros noui teſtamenti.
ipſa fides a domino conce⸗
datur. Cap. xvi.

Nltantum autẽ vniuerſa ꝗᷓ ad

ſalutem pertinent apli ſibimet
a domino largita ſeſerũt · vtip⸗

ſam quoq; fidem pꝛeſtani ſibia domino

poſtularent dicentes. Domine adde no
bis fidem. Olenitudinem eius non libe
ro arbitrio pꝛeſumentes · ſed dei ſibi cre⸗
dentes munereconferendaʒ. Deniq; do

cet nos idem auctoꝛ ſalutis bumane ꝙ;
ipa fides noſtra lubꝛica ſit etinfirma · et

nequaqᷓ; ſibi ſufficiens niſi fuerit auxi⸗
lio domini roboꝛata dicens ad petrum.

Simon ſimon · ecce ſatbanas expetiuit

vos vt cibꝛaret vos tãq; triticũ. ſy ego
rogaui pꝛeʒ meũ ne deficeret fides tua

Quod alius in ſemetipſo ſentiens fieri

etquodãmodo fidem ſuam infidelitai

fluctibus ad pernicioſi nau fragij vidẽs

ſcopulos perurgeri; ad eundez domini

anxilium ſidei ſuę poſtulans dicit. Do⸗
mine adinua infidelitatem meã. Intan
tum itaq; ſenſerunt euangelici etapoſio
lici viri vniuerſa ꝗᷓ bona ſunt auylio do
mini conſummari vt ne ipſam quidem
fidem ſuam confiſi ſint illeſam ſe poſſe

R—R
.

ſis in
feytha
ſbiade
fone?
guloant
ebuin
ginicec
timcum
Punen
Ctpaln
ſenenh
niſiin⸗
ne men
ſpepun
etbus!
fewlad
and
Nns
ſch
Omn
un
ns.
i
nume
nsape
gongan
fnnon
lno⸗
ptator

hun

Vvirn
fatio
pꝛonn
nga
gulno
mot
tetian
unquo
osno⸗
mminn
Wo
ht-
mmn
chrtn

nd
uhand
4 donn
ſortidt
nosſan
Jmmmh
zincint
min
idner
luna; o
iitnws
nerdwo
sdaſ
Doc
eſwrnini

nmod⸗
n

enutit
ien)
ſbis wnn
ninentleſn

ansℳα
Albi

ſuis viribus vel arbitrij libertate ſerua⸗
re · vt hanc vel adiuuañni in ſe vel donari
ſibia domino poſtularent. Qux ſiin pe⸗
tro ne deficeret domini egebat auxilio·
quis erit tam pꝛeſumptoꝛ ⁊ cecus:qui ſe
erga huius cuſiodiam qu otidiano do⸗/
mini credat adiutoꝛio non egere · pꝛeſer⸗
tim cum ipſe dominus in euangelio boc
ipſum enidenter expꝛeſſerit dicens. Si⸗

cut palmes non poteſt fructum facere a

ſemetipſo niſi in vite mãſeritita et vos
niſi in me manſeritis· Etiterũ · Quia ſi⸗
ne me nibil poteſtis facere. ſit igitur
ineptum ac ſacrilegum quicq; de bonis
actibus noſtre induſtrie non cei gra⸗
tie vel adiutoꝛio deputare manikeſte p/
batur dominica pꝛoteſtante ſententia · ſi
ne ſua opitulatione vel in ſpiratione · ſpi

ritales fructus exhibere neminem poſſe.
Omne enim datum bonum et omne

donum perfectum deſurſum eſt delcen /
dens a patre luminuʒ. Zacharias quo
q; · quia ſiquid boni ißius ẽet ſiquid op
timum ab ipſo. Et ideo conſtanter bea⸗
atus apoſtolus. Quid enim habes qðᷣ
non accepiſti. Quod ſi accepiſti qͥd glo⸗
wes quaſi non accepeiiis ·
ptationuʒ nobis a domino tri⸗
Ammam quo qʒ tolerantie · qᷓ
teumptationes illicitas ſuſtine⸗
tree poſſimus. non tam in noſtra
virtute qᷓm in dei miſericoꝛdia et mode.
