nem coꝛdis ⁊ coꝛpoꝛis puritatem ſuffice
re poſſe cedamus · niſi fuerit huic aimę
q ieiuniũ copulatum. Mabet nãq; ⁊ il-
la ſuos noxios cibos · quibo impinguata
etiam ſine eſcaruʒ abundantia ad luxu/
riępꝛerupta deuoluitur. Detractio cib
eius eſtetquidem perſuauis. Ira etiam
cibus eius eſt licet minime leuis.ad ho/
ram tamen infelici eã eſu paſcens.ac pa
riter letali ſapoꝛe pꝛoſternens. Inuidia
cibus eſt mentis:virulentis eã ſucis coꝛ
rumpens · ⁊ pꝛoſperitatis aliene ſucceſſiv⸗/
bus iugiter miſeram excruciare non de⸗
ſinens. Cenodoxia id eſt vana gloꝛia ci-
bus eius eſt.qui delectabili eam eſca per
mulcet ad tempꝰ.poſt vero vacuam om
niq; virtute ſpoliatam reddet ac nudã·
cunctis eam ſpiritalibus fructibo ſterilẽ
inanemq; dimittens · ita vt non ſolum

immanium laboꝛũ faciat merita depire.

wrumetiã ſupplicia maioꝛa conqnirat.
OVmnis concupiſcentia ⁊ ꝑuagatio coꝛ.
dis inſtabil paſtus qdaʒ eſt aĩę.noxijs
eſcis eam nutriens · expertem vero cele/
ſtis panis ac ſolidi cibi in ppſterum de⸗
relinquens.Ab his itaq; quanta nobis
eſt virtus ſacratiſſimo ieiunio continen.
tes · vtilem habebimus cõmodq; obſer

ſuſtineat: vnicuiq; ſua conſcientia teſqʒ
eſt

4

h

†

£

nantiam ieiunij coꝛpoꝛalis.Laboꝛ nãq;
carnalis ſpũs eõtritioni coniunctus · ac
ceptiſſimum deo ſacrificiũ dignũq; ſan
ctitatis habitaculũ puris mundiſq; re/
ceſſibus exhibebit. Ceterũ ſi coꝛpoꝛaliter
ieiunãtes pnicioſiſſimis aĩme vitijs im/
plicemur.nibil nobis pꝛoderit carnalis
afflictio Pcioſioꝛe parte polluta· per eaʒ
ſcʒ ſubſtantiã delinquentibo nobis qua
efficimur habitaculũ ſpũſſancti. Nõ eĩ
tam coꝛruptibilis caro:q; coꝛ mundum
habitaculũ dec templüq; ſpnᷣfſancti effi
citur. Opoꝛtet ergo exterioꝛe hoĩe ieiunã
te · interioꝛem q ſimilita cibis noxijs tẽ-
perare. quem pcipue exhiberi mundum

o · vt loſpitẽ in ſe chꝛiſtũ recipe merea

tur· beatus apłus monet his verbis.in⸗
terioꝛem inquiẽs homineʒ habitare chri
ſtum per fidem in coꝛdibus veſtris·
idcirco nosoporteat exerce
re cõtinentiam corpoꝛalem. vt
ꝑipſam perueniamus ad ſpiri
tale ieiuniuum LCaß xxij.
ODOnvnunerimꝰ itaq; nos idcirco la
K n Norem cotinnentie corpoꝛal im
xncere · vt ad puritateʒ coꝛdis
hoc poſſimus ieiunio puenire. Ceterum

laboꝛ a nobis impendit᷑ incaſſum · ſi hũc

quidem contemplatione finis in fatiga-

biliter ſuſtẽtemus · finem vero ꝓpt᷑ queʒ
colerauimus afflictiones tantas obtine
renequeamus.meliuſq; fuit interdictis
eſcis aĩę temperaſſe · q; voluntarijs mi⸗
nuſq; noxijs coꝛpoꝛaliter ieiunaſſe. In
bis enĩ ſimplex ⁊ innoxia creature dei ꝑ/
ceptio eſt. nibil ꝑ ſemetipam habẽs pec
cati· in illa vero pꝛimitus fratꝝ pernicio
ſa deuoꝛatio · de qua dicit. Moli dilige⸗/
re detrahere.ne eradice is. Et de ira atʒ
inuidia beatus iob dicit. Etenĩ ſtultum
interficit iracundia: ⁊ parnulum occidit
inuidia Simulq; notandum.qꝙ qui ira
ſciturſtultus· ⁊ qui iuidet paruulus iu⸗/
dicetur. Ille nanq; non immerito ſtultꝰ
iudicatur. voluntarie ſibi moꝛtem ire ſti
mulis incitatus inducens.⁊ hic dum li⸗/
uet.parunlum minoꝛẽqʒ ſe pꝛobat.Dũ

ginin
cninst

debe
.

ſuccenea
ſithuak
ylloort
connerl
Loler
guecan
fecöel
gnie
Arin
ſſeulio⸗
lamnnece
npllen
numter
de
nosten
nbuſa
conſu
un
hsno
Mudlton
nioſcenn
Uidimus.
biikiwn
nbusphoe
lo batr
Tonimus
Olan de⸗
Vllagn
Fefecdon
mos hea
diſcrene
conſecut
Nlitatzs
Arrede⸗
ltng
nioſuctus
prrent

Cltionen

1

opprten

ipreſ

Nni
nse
icgſn
lc
Nwnir
Msin,
taamals
tomuy
obisgn
d. Pii
nmuncun
iſncicfi
Midani
Snopsti⸗
Dnundan
ngenena
wobis in,
Nurechti
tns⸗
ererce
Uen.
Uſbii
gldanoh⸗
nycauis
Cumunm
m ſbic
ninig⸗
e nc⸗
tus obane
ntendiens
anönm,
uule. Ja
medap
beheser
N—
idlg/
Ctainay
mikulun
morudit
Ful in
aulusin/
rioſtul⸗
emik
iedund⸗

N Dn

enim inuidet teſtatur maioꝛem eſſe eum
cuius pꝛoſperitate crucidtur.
Qualis eſſe monachi cibus
debeaat LCaß xxii.
Bitur eſt cibus eligendus non
i tantum qui concupiſcentie fla
grantis eſtus tempet · minuſq;
ſuccendatverum etiã qui ad parãdum
ſit facił⁊ quẽ ad coemẽdũ opoꝛtunioꝛeʒ
vilior pꝛecij cõpendiuʒ pꝛeſiet ·quiq; ſit
conuerſationi fratrũ vſuiq; communis
Trniplexeĩ natura eſt caſirimargię Ana
quę canonicã refectionis hoꝛã pꝛeueni⸗
re cõpellit · alia ꝗᷓ tantũmodo ventr in/
gluuię ⁊ ſaturitate quarũlibet gaudet
eſcarũ · tertia quę accuratioꝛib epulis et
eſculẽtioꝛibboblectat᷑. JIdoq; aduerſus
eam neceſſe eſt monachum obbuantiaʒ
triplicem cuſtodire· id eſt vt pꝛimũ legiti
mum tem pus abſolutionis expectet· de⸗/
inde vt caſtiget ⁊ refrenet deſideriũ car/
nis · tertio vt qualibuſcunq; eſcis vilio⸗
ribuſq; contentus ſit Quicqͥd enĩ extra
conſuetudinem pſumitur vſum q; com
munẽ:vt vanitatis ⁊ gloꝛięatq; oſtẽta/
tiõis moꝛbo pollutũ.antiquiſſima patꝝ
traditio notat:nec quenqꝙᷓ; ex his qͥs me
rito ſcientięac diſcretionis enituiſſe per/
nidimus. vel quos ad imitandum gtia

chꝛiſti vlut ſplẽdidiſſima lumiaria om
nibus p̃locauit eſu panis qui apud eos
vilis habetur ac facilis · abſtinuiſſe co/
gnouimus:nec eoꝛũ quẽpiam qͥ hanc re

gulam declinantes· pꝛetermiſſo panis

vſu. leguminum vel olerum ſeu pomoꝝ2n

refectionem ſectati ſunt · inter pꝛobatiſſi.
mos habituʒz aliqñ conſpeximus · ſed ne
diſcretionis quidem aut ſcientię gratiã

conſecutum. Mon ſolum eni ceteras in

vſitatas eſcas expetere monachum non

ebere decernunt ne videlicet curſus eiꝰ

vlut in ꝓpatulo cunctis expoſitus· ina
nis factus ac vacuus cenodoxię moꝛbo
depereat ·ſed ne ipam qͥʒ ieiunioꝛuʒ caſti

gationem cõmunem cuiqᷓ; facile pateſie
ri opoꝛtere ꝓnunciant: verum quantum
ſieni poteſt contegi pariter et abſcondi.

De ſpiritn caſtrimargie

Aduentãtibus aũt fratribusmag bu/
manita ac dilectionis offerri debere v⸗
tu tem·quã cõtinentię diſtrictionem ⁊ qͥ;
tidiani ꝓpoſiti rigoꝛem manifeſtari ꝓba
bilius cenſu erũt: nec quid volũtas vti/
litaſq; noſtra ſen deſiderij ardoꝛ expo⸗
ſcat attendere · ſed qͥd adueniẽtis requi

es vel infirmitas exigit pꝛexonere ⁊ gra/

tanter implere

¶in egypto indifferenter vidi

mus ſub aduentu noſtro ſolui
quotidiana ieiunia.
LC·Leea.a.aa. xxiu. .
Aim de ſyrie partibus ſenioꝛũ
c ſcita diſcere cnpientes egypti
Pnvuintiam petiſſemus ibiq; tã⸗
ta coꝛdis alacritate nos ſuſcipi mirare/
mur. vt nulla ꝓrſus ſicut fueramꝰin pa
leſtine monaſterijs inſtituti vſq; ad pᷣſti/
tutam ieiunij hoꝛam refectionis regula
ſeruaret · ſed abſq; legitimis quarte ſex/
tęq; ferię quocunq; pergebamus quoti
diana ſtatio ſolueretur.quidam ſenioꝝ
percunctantibo nobis: cur ita indifferen
ter apud eos pꝛeterirent᷑ quotidiana ie⸗
iunia · reſpondit. Jeiuniũ ſemꝑ eſt mecũ
Vos aũt continuo dimiſſurus mecũ in
giter tenere non poſſum. Et ieiuniũ qui⸗/
dem licet vtile ſit ac iugiter neceſſariuʒ·

Opus autẽ charitatis impleri:exigit pᷣ/
cepti neceſſitas. Ita q; ſuſcipiens in vo⸗
bis chꝛiſtum · reficere eum debeo ˖ dedu⸗
cens aũt vos humanitatem eius obten/
tu pꝛebitã · diſtrictioꝛe ieiunio in memet⸗
ipſo potero com penſare. Non enim poſ⸗
ſunt filij ſponſi ieiunare · donec cu m illis
eſt ſponſus. Cum autem diſceſſerit. tũc
illi iein nabuntt
De cõtinentia ſenis qui ita ſexi
es cibuz ſumpſit vt ſeruaret eſu
rien
Kap. xxv.
AAAigdam ſenioꝛum cum reficien
auaq entem me vt adhuc paululum
gAuid ederem hoꝛtaretur · iam q;
me dixiſſem non poſſe · reſ hoͤie Ego iã
2

„

Sð

1. . . ä N LCeber =
tamen voluntarij muneris eſt oblatio. 4

. — — 1. ● . 4
ð

— oao nuff
ſexties diuerſis aduenientibus fratrib tum relinqueret pquod poſſentad perſe vich
menſam poſui·hoꝛtãſq; ſingulos cũ om cctionis culmẽ pꝛecepti cõpendio facili Talis
nibus cibum ſumpſi.⁊ adhuc eſurio · t puenire ingemiſcens ille· nunqᷓ; ait meã govn
tu pꝛimitus nc reſiciens:iam te did nõ 5 feci volũtatem · nec quẽq; docui qð pꝛiꝰ ummo
poſſe. —.— öſenon feci.⸗ ſeinon
. De eo ſene quiin cella ſua eſe Deabbate machete inter colla nttamg
nũqᷓ ſolus accepit Capᷣ.xxvi tiones ſpiꝛitales nunqᷓ doꝛmi piun.
AIdinuus alium in ſolitudie cõ taãte etſemper inter terrenas fa ſuo die
v moꝛantem qui nunch ſe ſibi ſo⸗ bulas obdoꝛmiente Ca.xxix. feantet⸗
li indulſiſſe cibum te iatus eſt · L Idimus ſenem machetẽ nomi/ jeytnon
ſed etiam ſi ꝑ totos quinq; dies ad eius v nea turbis fratrũ eminꝰ cõomo üuha
cellulam nullus e fratribus adueniſſet rantem · hanca dño gratiaz di
eiet. . E n, SS elarel! ari5 cem
refectioneʒ ingit diſtuliſſe· donec ſabba uturnis pᷣcib impetraſſe. vt qͥtqͥt dieb owie
toꝛum vel dñico die deuote cõgregatio ac noctibo agitaret᷑ collatio ſpiritahnun olig
nis obtentu ꝓcedens ad ecclaʒ. pegrino qᷓ; ſomni toꝛpoꝛe penitus laxaret.Si qꝗͥs ſu⸗
rum quẽpiam repperiſſet · quẽ exinde re⸗ xero detractionis verbum ſeu ocioſum
Ducẽs ad cellulã· conſoꝛte eo refectionẽ temptaſſet inferre· in ſomnuʒ ꝓtinus cõ u .
coꝛpor non tam ſue neceſſitatis obtentu ? cidebatac ſic ne vſq; ad aurium quidẽ nar
qᷓ;ᷓ bumanitaſj gratia cauſaq; fratil aſ⸗ eius pollutionem virus obloquij pote⸗ l n
ſu meret. Itaq; vt noꝛunt in aduẽtu fra/ rat peruenire ccht
trum indifferẽter ſoluere quotidiana ie. Eiuſdem ſenis de nemine iudi W.
iunia · ita diſcedentibo eis refectioneʒ ob rando. Ca. xxx. E
illos indultam continentia maioꝛe com Ieigem ſenex cũ ĩſtitu eret nos fun
penſant. pceptioneʒ cibi paruiſſimi acri hb neminem diiudicare debere · in⸗ nes⸗
oꝛe caſtigatione non ſola panis ſʒ etiaʒ tulit tria fuiſſe in quib diſeuſ⸗ ao⸗/
ſomni ipius diminutione duriꝰexigeẽtes ſerit wel repꝛehenderit fratres · ꝙ ſerlicet luv⸗
Quid ð fructu ſtudij/ ꝓfeſſi ſiut vynam ſibi nonnulli paterent᷑ abſeidi
gbbas peſius ⁊iohanes. Ha berẽt in cellułſagũ · ꝙ oleũ bñdicẽtes b1
DVBPucg ſenem pe La. xxvij. expoſcẽtib ſecularibedarẽt · hec oĩma
a ſium in beremo vaſtiſſima cõo⸗ ſe incurriſſedicebat. Mam egritudineʒ ocnan
moꝛãtem · cũ ſenex iohãnes ma vuęcontrahens tamdiu inquiteius lã⸗ ntimnig
gno cenobio ac multitudini fratrũ pꝛe⸗ guoꝛe diſtabni · donec tam dolon necel⸗ dazdertb
poſitus adueniſſet· ⁊ ab eo vlutantiqſ/ ſitate q; ſenioꝛũ omniũ adhoꝛtatione cõ Mnunten
limo ſodale ꝑquireret quidnaʒ ꝑ oẽs q̃ pulſus abſcidi eam ꝑmitterẽ. Quiꝰ etiã Rdne
draginta annos quibus ab eodem ſepa infirmitatis obtentu ſagum qz br̃e coa duſam
tatus in ſolitudine minimea fratribus ctꝰ ſum. Oleum etiam benedicere ac ſup belamine
interpellatus egiſſet · nunqᷓ;ᷓ meait ſol re plicantibus dare.quod pꝛe omnibus ex nemen
ſicientẽ vidit. etille· nec me inquit iratũ. ecrabar· vtpoteiudicans illᷣ ex magna (tas an
MNuam exempli ſui ꝓfeſſionem coꝛdis pꝛeſumptione deſcendere· circũ/ ſeensgi
abbas iohannes diſcipulis re dãtibus me repente ſeeularibus mulij. loguehi
liquerit diſceſſurus La. xxvii ita conſtrictus ſum vt aliter eos nullate nitone:
Ungem ſenem cñ alacrem tan nus euadere poſſem:niſi a me ſumma vi bihinn
4 ad ꝓpꝛia tranſmigrantẽ · in obteſtatiõibus extoꝛſiſſent · vt oblato taſpren
rtremo iam anhelitu poſitum ab eis vaſenlo manum meam impꝛeſſo Gagbo
Pre vnt vt Rlie m emoꝛiale man⸗ Tentes benedictionis oleum conſecutoſ- ante
Datum velut hereditaniũ quoddaʒ lega tandem mealiqũ relaxarunt. Quibom Ualginſt
—
SeSernn 2 2 — L. 1 1 **ϑ
—63622 4 4 ℳ₰ W c 12. 1 π 4 0

e
dfncne

Umei
p

rcol
domi
nos
um.
Wepom⸗,
nip cͤno
Fundi
pintenun
nt S
noolan
gennscõ
un gide
ujwpre⸗

ineid
mgars
rdtrrin
i dlaul
glit
Nttbſache
abiͦcicetts
Throint
cginen⸗
Gtmnuli⸗
wunnuth
unonec
Cub eti
chbiten
hiogeneſt
Nonnihen⸗
anhn
rdN
vsM .
monolute
MmmaN
robluo
nmh⸗
nch lae⸗
nſunf.

Lubn

HgH
„
1
41
4

maniſeſte compertum eſt iſdem cauſis
ac vicijs monachum obligari· in quib⸗
dealijs iudicare pꝛeſumpſerit. Opoꝛtet
ergo vnumquẽq; ſemetipᷣm iudicare tã/

tummodo·⁊ circũſpecte cauteq; cuſtodi

rein omnibo.nõ alioꝝ conuerſationem
vitam q; diſcutere · ſcᷣm illð apłi pꝛece/

ptum. Cu aũt quid iudicas fratrẽ tuũ:
ſuo dño ſtat aut cadit. Et nolite iudica/
reantetempus.Et illud. Molite iudica
re vt non iudicemini. In quo enim iudi
cio iudicaueritis:iudicabimini · Mꝛeter
banc enĩ quam diximus cauſam etiam

ob boc indicare de alijs periculoſum eſt.
quod ignoꝛantes vel neceſſitatem vel ra 4
tioneʒ qua illi hec in quibus offendimꝰ
aut recte coꝛam deo aut venialiter agũt ·
inuenimur eos temere iundicaſſe. et per

boc admittimus non leue peccatũ.ſecus
qᷓ; opoꝛtet de fratribus noſiris aliqᷣd ſe/
tientes.
Increpatio eiuſdem ſenis cuʒ
fratres inter ſpiritales collatio
nes doꝛmitates ad narratione

ocioſe fabule vidiſſet experge

factos LCaa. xxxi.
Ic idem ſenex ocioſarum fabu
b.larum dia bolum eſſe fautoꝛeʒ ·
ac ſpiritalium collationum im
pu gnatoꝛem ſemper exiſtere. his declara
uit indicijs. Nam cum fratrib quibuſ/

daz de reb neceſſarijs ac ſpiritalibo diſ ⸗

putaret · eoſq; videretletbeo quodaʒ ſo
poꝛe demergi · nec poſſe ab oculis ſuis põ
dus ſomni depellere · ocioſam repente fa/
bulam introduxit. Ad cuius oblectatio
nem cum eos enigilaſſe confeſti atq; ere
ctas aures ſuas habere vidiſſet· ingemi⸗„
ſcens ait. Nunc vſq; dũ de ſpiritalibus
loquebamuroĩm veſtrũ oculi letali doꝛ
mitione debmebantur.at cum ocioſa fa
bula intromiſſa eſt· omnes expergefacti
toꝛpoꝛem ſomni dominant᷑ excuſſimus·
Vel ex boc ergo perpendite quiſnaʒ col
lationis illius ſpiritaliſ fuerit impugna
toꝛ· aut quis huius infructuoſe atq; car
nalis inſinuatoꝛ exiſtat. Ille etenim eſſe

vw Df doꝛr vn vi

☚R B

mãifeſtiſſime depꝛehendit· qui malis ad
gaudens vel iſtaʒ ſouere vel illam impu
gnare nõ deſinit

De epiſtolis pꝛiuſq̃ʒ legerẽtur

incenſis
Ec minus qͥʒ hoc opus fratris

LCa. xxxj.

n er ga puritatem ſui coꝛdis intẽ
ti.⁊ erga contemplationem di⸗/

uinam valde ſolliciti · cõmemoꝛari neceſ

ſarium reoꝛ·qui cũ ei poſt annos quiĩde/
cim patris ac matris amicoꝛũq; multo/
rum de ꝓuincia ponti complures epiſio
le delate fuiſſent· accipiens grandẽ faſci
culum literarũ · diuq; apud ſemetipſum
voluens · quantaꝝ inquit cogitationuʒ
cauſa erit mibi haꝝ lectio·quęme vł ad
inane gaudium velad triſticias ĩfructu

R

oſas impellẽt.quot diebo hoꝛũ recordCa⸗

tionequi ſcripſerunt intentionẽ pectoꝛis
meia ꝓpoſita cõtemplatione reuocabũt
Poſt qnantum tem por digerenda ẽ G
mentis concepta confuſio. quantoq; la

boꝛe rurſus iſte tranquillitatis reparan/

dus eſt ſtatus · ſi ſemel animus literaruʒ
permotus affectu · eoꝛumq; recenſendo
ſermones ac vultus quos tanto tempo-
re dereliquit · iterum eos reuiſere · ipſiſqʒ
cohabitare ⁊ animo ac mente ceperit in/
tereſſe: Quos pꝛofecto coꝛpoꝛaliter de/
ſeruiſſe nibil ꝓderit. ſi coꝛde eos incipi/
at intueri .ac memoꝛiaʒ quã ſeculo huic
renuncians quiſq; velut moꝛtuus abdi
cauit reuiuiſcens eandem rurſus admi
ſerit. Hec voluens in coꝛde ſuo · nõ ſolũ
nullam reſoluere epiſtolam definiuit · ſʒ
ne ipᷣm quid em faſciculum reſignare:ne
ſcʒ eoꝛum qui ſcripſerant vel nomina re
cenſendo vel vultus recoꝛdando a ſpiri
tus ſui intentione ceſſaret. Itaq; vt euz
conſtrictum ſuſceperat.igni tradidit cõ
burendum. Ite inꝗẽs cogitationes pa-
trie pariter concremamini · ne me vlteri⸗
ad illa que fugi reuocare temptetis
De abſolutione queſtionis
quam abbas theodoꝛus oꝛan/
dopꝛomerut—
H Cap̃ᷣ.xxriiꝗi4.

2

AIgggimus etiã abbatẽ theodoꝝ
v ſuüma ſctitate ⁊ pfecta ſciẽtia h⸗
Ditũ nõ ſolũ in actuali vita · ſʒ
etiã noticia ſcripturaꝝ· quã ei non tam
ſtudiũ lectionis vel literatura mũdi cõ/
tulerat · q; ſola puritas coꝛdis. ſiqdem
vix ipius qͥʒ grece linguę perpauca ver
ba vl intelligere poſſet vel ꝓploqui Hic
cum explanationem cuiuſdam obſcuriſ

ſime queſtionis inquireret · ſepteʒ dieb

ac noctibus in oꝛatione infatigabilis p⸗
ſtitit · Donec ſolutionem poſite queſtio⸗/
nis dño reuelante cognoſceret.

De ſententia eiuſdem ſenis q̃ᷓ

docuit Aeo ſtudio monachus
poſſit aſſequiſcientia ſcriptura
rum. CLap̃. xxruij.
Icꝗg dqᷣbuſdã fribus admiran
tibus tam pꝛeclarũ ſcientię eiꝰ
luuqmen. et ab eodem quoſdam
ſcripturarũ ſenſus inquirentibo· ait· mo
nachũ ad ſcripturarũ noticiam pꝑtigere
cupiẽtem. nequaqᷓ;ᷓ debere laboꝛes ſuos
erga cõmentarioꝛum libꝛos impendere·
ſed potius omnem mentis induſtriam
intentionem coꝛdis eꝛga emẽdationem
vicioꝛum carnaliũ detinere.Quibus ex
pulſis cõfeſtim coꝛdis oculi ſublato ve/
lamine paſſionũ ſacramenta ſcriptura/
rum velut naturalit᷑ incipient ↄtempla
ri. Siquideʒ nobis nõ vt eſſent incogni
ta vel obſcura ſanctiſpũs gratia ꝓmul⸗/
gata ſunt ·ſed nr̃o vicio velamine pecca
toꝛum coꝛdis oculos obnubentereddã-/
tur obſcura · quibo rurſuʒ naturali red/
ditis ſanitati · ipa ſcripturarũ ſanctarũ
lectio ad contemplationem vere ſcientię
abunde etiam ſola ſufficiat · nec eos cõ⸗
mentarioꝛũ inſtitutionibus indigere· ſi⸗
cut oculi iſti carnales ad videndum nul
lius egent docrina.ſi modo fuerint a ſuf
fuſione vel caligine cecitatis immunes.
Jõ nãq; ⁊ tãta varietas erroꝛeſq; inter
tractatoꝛes ipos exoꝛti ſũt. ꝙpleriq; mi
nime erga purgationẽ mẽt᷑ adhibita di
ligentia. ꝓſilientes ad interpᷣtandũ eas
pꝛo pinguedine velimmundicia coꝛdis

veniflet Ca

ſui diuer ſa atq;contraxria vel fidei vel ſi
bimet ſentientes· verita tis lumen com⸗
pꝛehendere nequiuerunt 2
Increpatio eiuſdem ſenis cũ
ad meam cellulam media nocte

Ic idẽ theodoꝛꝰ cũ inopinatus
h ad meã cellulã item peſta nocte
Vniſſet · q dnaʒ rudis adhuc

anachoꝛeta ſolꝰ agerẽ paterna curioſita
te latenter exploꝛas · meq; ilico finita veſ

pertina ſolennitate incipientem feſſum
coꝛpus iam reficere·⁊ incubantem pſia⸗

thio reperiſſy ꝓtrabẽs imo coꝛde ſuſpi⸗/

ria:meoq; me vocitãs noĩe:quanti inqᷣt
o iohes hoꝛa bac deo colloquũt᷑: eumq;

in ſemetipis amplectuntur acretinent⁊

tu fraudaris tanto lumineinerti ſooꝛe

reſolutꝰ. Et quoniã nos ad huiuſcemo
dinarrationem diuertere patrũ ptutes
⁊ gratia ꝓuocarunt:neceſſariũ reoꝛ me⸗
moꝛabile opus charitatis quã ſũmi vi/
ri archebij bumanitate ſumus experti · ĩ
loc volumine cõmendare:quo puritas
continentięoperi charitatis inſerta pꝛo
penſius eniteſcat pulcra varietate diſtĩ/
cta. Etenim tũc gratum o ieiunij mu/
nus efficitur cum boc frucubo charita

fuenit conſummatum.
Deſcriptio heremi quęeſt in di
olco in qua anachoꝛete commo

rantur. Ca. xxxvi.
Taq; cũ depaleſtineę mõaſte⸗
i rijs ad opidum egypti qð di
olcos aꝓpellatur · rudes ad⸗
buc veniſſemus ibiq; plurimam turbã

cenobij diſciplina cõſtrictam. ⁊ optimo

oꝛdine monachoꝛum qui etiam pꝛimus
eſt inſtitutam mirifice videremus· aliuʒ

quoq; oꝛdinem qui excellẽtioꝛ habetur

id eſt anachoꝛetarum cunctoꝛum pꝛeco/

nijs inſiigati ſagaciſſimo coꝛde videre

pꝛoperauimus. Mi nanq; in cenobijs
pꝛimum diutiſſime commoꝛantes. omĩ

patientię ac diſcretionis regula diligen
ter edocti: humilitatis pariter ac nudi
la vlute poſſeſſa · atq; ad puꝝ vicioꝝ

p. xxxv.

niet
nonan
ſeniß.
pſin
minis⸗
laterece
nteafa
Ais;n
bitnblen
cſeeunt
grenann
ſctnan
ügn⸗
gmorel
ins
yttule
ſoutur
ucoſl
Wonan⸗
waff
Uadn
fencs
Gltan

de
Gche
5

introo⸗
alltum
ſoſrocvn
Clraen
nigen
ctüiſtrire
fennwrdr
Taſoronib

Gnotante

lnag
ltchinns
Chuentione
tteclep

(nsen

molabore
lngo wl

nn vniuerſitateconſumpta. diriſſimis deæ fratrib· eodẽq; deſid erio cupientibo ibi
monum pꝛelijs congreſſuri· penetrãt he dem cõmoꝛari: ſimili charitatis menda
nſeigci remi pꝛofunda ſecreta. NHuius igitur p cio circũuentis. cum vniuerſo tradidit ĩ
ah minis alueuz commoꝛani in loco ꝗ vno tis infatigabilis pſeuerans · tertiam ſibi
ncpinuns latere eodem flumine. alio maie nali ⸗ cellulam in qua cõmaneret extruxit.
h tate circũdatus inſulam reddit-nulliss .
nlisachn alijs q;ᷓ monachis ſecreta ierentil⸗ ba Dedebito quod abbas arche
– bita bileene ien di ture abtaz bius mannum ſuarũ lab oꝛze P
daſninf eſſe eam ſalſitas ſoli ac ſterilitas patitur matre diſſoluit.
RKrH arenaruʒ. ad hos inq;ᷓ ſummo deſiderio Ca · xxxvii.
– feſtinantes vltra modũ ſumus laboꝛes 4 WPerepꝛecium mihi videt alið
wenhitſhi eoꝛu quos contem plariotzt dicttirn et o q; eiuſdem viri charitat opus
inii amoꝛe ſolitudis tolerãt admirati. Na,z memoꝛie tradere· quo noſtrarũ
ie ipius aquę tanta penuria cõſtringunt prortium monachi non ſolum continẽtie
unr ang vt tali eam diligentia ſcrupuloq; diſpẽ rigoꝛem · verumetiam ſinceriſſimum reti
Rnt: ſent.quali nemo frugaliſſimoꝛũ ſpeciem nere dilectionis affectũ · vnius eiuſdẽq;
mman ſowee pꝛecioſiſſimi vini cõſeruat ⁊ parcit.Cri viri inſtituantur exemplo Hic nãq; nõ
buinſeno bus nanq; milibus vłeo amplius eãẽ de ignobilioꝛiundus familia ad monaſte
un piutes pꝛedicti fluminis alueo neceſſarijs vſi⸗ rium quod a pꝛedieto opido ferme qua
müntmne⸗ bus aduehunt qð tam̃ interuallum ha tuoꝛ milibus diſtat· mundi huius ac pa
Aäſmn,/, renoſis diuiſum montibo · laboꝛis diffi / rentum affectione contempta · a puerili/
musenenni cultate grauiſſima duplicatur. bus annis aufugit Abi ita vite ſueg om
neqnopann⸗ nem exegit etatem. vt nunq; pꝛoꝛſus per
5 De traditis nobis ab abbate totos quinquagintalannos non ſolum
mnturediti⸗ archebio cum inſtructu ſuo cel vicum ex quo egreſſus eſt nec fnerit in⸗
wiunnn, lis. .WJJ greſſus nec viderit · ſed ne cuiuſq; q dem
hchanten Taßrxxyvi/· feminę vel ipius matris ſuę conſpexe/
Is igitur viſis cum imitatiõis rit vultum. Interea pater moꝛte pꝛeuen
necſtindi b eoꝛũ nos ardoꝛ accenderet · pꝛe tus· centum ſolidoꝛuʒ debitum reliquit
Ktecommo dDdicdtq; archebius ꝓbatiſſimuſ Cuũq; hic eſſet omni inquietudine peni/
Canmn. inter eos humanitaſ gratia nos ad ſuã tus alienus · vtpote qui vniuerſis pater⸗
ſnenosſte⸗ cellulam pꝑtraxiſſet · exploꝛato deſid erio nis facultatibus eſſet extoꝛris · a credito·.
Gn gödi noſtro confin xit ſe de eodẽ loco velle di ſ⸗ ribus tam en inquietari vehemẽter com⸗
Pindesad cedere. ac nobis cellulam ſuã velut exin/ perit matrem Tunc hic ab euangelico il
inamtubbi emigraturus offerre . ſe eſe id facturum lo rigoꝛe quo ante hac inſſtatu pꝛo ſ bero
uun doptn etiã ſimĩme affuiſſemꝰ affirmãs. Quã parentibus conſtitutis. nec patrẽin ter/
an gin rem nos ⁊ deſiderio cõmoratiõis acccii. ra ſe noꝛat babuiſſe nec matrem· pieta/
— aſſertionibus tanti viri indubitatã ac tis conſideratione mollitus. ita ſe babe
on lun cõmodantes fidem libenter amplexi· cDel re credidit matrem · eiqʒ ſubuenire fe/
limmt . lulam cuʒ omni ſupellectili vtenſiliboq; ſtinauit oppꝛeſſe · vt nihil a pꝛopoſita di
nnn ſuſcepimus. Itaq; religioſa potitus eir ſtrictione laxaret. Intra monaſterij nan
e s cuũuentione · paucis diebo quibo conſtru/ qʒ clauſtra perdurans.ſoliti operis pen
5 endecelle pararet im pendia de loco diſ/ ſum ſibimet triplicari popoſcit. Et ibi ꝑ
ammne⸗ cedens · reuerſus poſi hec aliam ſibi ſum totum anni ſpacium diebus pariter no/
a⸗/ nte mo laboꝛe cõſtruxit. Quam rurſum nõ ctibuſq; deſudans · debiti modum ope⸗/
ſmni longo poſt tem poꝛe alijs ſu puenientibo ris ſudoꝛe partim creditoꝛibus ſoluens
D 4
4 ð St 6: 14 m —1 AN

matrem omni inquietudinis iniuria li·
berauit · ita eruens eaʒz debiti ſarcina · vt
nibhil de pꝛopoſiti rigoꝛe pie neceſſitatis
obtentu pateretur imminui. Ita diſtri
ctionem ſolitam cuſtodiuit. vt nequa q;
pietatis opus maternis viſceribus de⸗
negaret · ⁊ quã pꝛo chꝛiſti charitate pᷣus
deſpexerat/ ꝓ eius rurſus pietate cogno
ſceret —⸗ . 8ðð
Qua ſimulatione cuiuſdam ſe
nis abbati Simeonicum ocio
ſus eſſet opus manuum ſit pꝛo

uiſum
Cap̃. xxxix
Vm frater nobis optime carꝰ
c nomine ſymeon · penitus greci

ſermonis ignaruſe partibo ita
lie commeaſſetquidam ſenioꝝ erga euʒ
vtpote peregrinum charitatis opꝰ quo/
Dam redibitionis coloꝛe cupiens exhibe
re.inquirit ab eo cur ocioſus ſederetũ cel
la· per hoc conijciens euʒ tam ocij perua
gatione qᷓ; penuria neceſſarium reꝝ diu
tius in ea durare non poſſe · certus nemi

nem poſſe impugnationes ſolitudis to⸗

lerare.niſi eum qui ꝓpꝛijs manibo victuʒ
ſibim et fuerit paraꝛe contentus Quore
ſpondente nihil ſe nec noſſe nec pꝛeuale/
re ex his queillic exercebantura fratribo
operari pꝛeter libꝛariam manum .ſi tam
vllus in egypti regione latinum codicẽ
yſui eſſet habiturus· tunc ille tandẽ na⸗
ctus occaſionem qua poſſet deſideratuʒ
pietatis opus velut debiti coloꝛe merca
ri · ex deo hec inuenta eſt inquit occaſio.
Mam olim querebaʒ qui apoſtolũ latia
mihbi mau pſcriberet. Eteni habeo fratrẽ
militie laqueis obligatum·⁊ appme la/
tinis inſtructum · cui de ſcripturis ſanci
aliquid ad legendum edificationis eius
obtentu tranſmittere cupio. Itaqʒ Sy⸗
meone hanc occaſionem velut a veo ob⸗
latam ſibi gratãter ſuſcipiente · ſenex q́ʒ
coloꝛem ſu bcnius pꝛetextu pietaſ opus
libere poſſetimplere. libentiꝰ amplexus:
confeſtim nõ ſolum vniuerſas ei neceſ-
ſitates ſub obtentu mercedum totiꝰ an/

„.0

.

. 4 ’— . 4 *
. .— —

ni conuexit. verumetiam membꝛanas ?
vtenſilia quę ad ſcribendum neceſſaria
erant com woꝛtans: recepit poſt codicem
ſcriptum nullis vſibus vel cõmodis ꝓ/
futurum · quippe vniuerſis in illa regiõe
noticia linguęhuius penitus ignar pꝛe
ter id quod hac ſubtilitate ſumptuq; ꝓ
lixioꝛe mercatꝰ eſi: quemadmoduʒ et ille
ſine confuſionis verecundia · merito la⸗
boꝛis et operis ſui neceſſaria victus ali/

menta perciperet.⁊ ipe muniſicentię ſuę

pietateʒ tanq; debiti neceſſitate comple

ret· eo abundantius mercedem ſibi con
quirens · quo am bitu maioꝛe pꝑeregrino

fratri non ſolum victus neceſſaria· xerũ

etiam operis inſtrumenta ⁊ operandioc
caſionem pariter contuliſſet

Depnueris qui deferentes ad

egrotantem ficus non deguſta
Ebg quoniã in loco vbi de iein
ſ nioꝛũ et continentie rigoꝛe dice
rre aliquid ꝓpoſuimus. affectio
1 opera charitatis vidẽtur admixta rur
ſum ad ꝓpoſitum reuertentes quoddaʒ
pueroꝛũ etate non ſenſu factum memo/
rabile opuſculo huic inſeremus. NMam
cum vltra omnem admirationem ficus
quidam de amareotelibi partibo velut
rem ante in loco non viſam abbati Jo⸗
bhaãni economo in heremo ſcythij detuliſ
ſet · qui diſpenſationem ipius ecclietem⸗
poꝛibe beati pafuntij pᷣſbiteri ab eodem
ſibicreditãgubernabat.hic confeſtĩ eas
ad ſenẽ quẽdã qui in interioꝛibus deſer
ti mala valitudine laboꝛabat per duos
adoleſcentulos miſit. Siquidem decem
octo milibus longe ab eccleſia comma
nebat. Qni womis acceptis cum ad pꝛe
Dicti ſenis tenderent cellam quod ibi ꝑ
facile ſolet etiaʒ ſenioꝛib euenire · infuſa
repente denſiſſima nebula tramitẽ recti
itineris pdiderunt. Cũq; tota die et no
cte diſcurrentes paniam beremi vaſtita

tis eiſdeʒ famę in beremo defe⸗

fenne
lamſe
inecia
tölse

tiſime
nolst
cneria
ſenadi
ſantha
gaſſes⸗
n d
mitter
and

deob
d
got

3

ne
imu
fawyn.
lynamn
ores
fetunc̃
Gml⸗
nachum
Wener
ſnc
hn
Mm
guey
Tſp

hon

lemne
menge
women

E

s 1
arg.
chcicen
mocs 9
Aungi⸗
npingz
voczale
mento l⸗
wctusti⸗
züemnte l
lurang
Wnſbicon
! ſand
Arliur wi
loarmdior
1

eentesad

ndeguſta
m. deie⸗

odwi dnn
nmms Ifn
AnrI
apocci
cum wemo/
mus. An

Nonem ſus

unly veut
ne e but o,
tbi unli
usecclt tow⸗
mmiab wenn
de colſeſia-
õ L
bat oe
aN
mmmn
—
4 cwod h⸗
enib ii⸗
munt n
re neu

D gieliberuintus.

2ð 22ð 8
*
. —
— *
. 4
* 4
= 5 * . 4 . —
—

tem. nequaq; potuiſſent egrotant cellu⸗
lam reperire · tam itinens laſſitudine q;

inedia ſitiq; confecti· fixis genibus ĩ oꝛa
tiõis officio ſpũm dño reddiderũt Qui
poſt hec veſtigioꝛũ ſuoꝛum indicijs diu/
tiſſime perquiſiti.quę in locis illis hare/
noſis tanqᷓ; niuibus impꝛeſſa ſignãtur.

donec ea velleui ventoꝝ flatu tenuis ha

rena diſcurrens rurſus operiat inuenti
ſunt ficus intactas vt acceperant reſer⸗
uaſſe · eligentes ſcʒ animam magis qᷓ fi⸗
dem depoſiti ꝓdere.vitamq; potius a⸗

mittere tempoꝛalem qᷓ; ſenioris violare
mandatum

Sententia abba tis machorh

de obſeruantia monachi vel ta⸗
qᷓ; diutiſſime victuri vel tanq̃ʒ
quotidie morituri

Cap̃.xli.
Dyhuc vnum beati macharij p
fertur nobis ſalutare manda⸗
tum · vt libellum ieiunioꝝ con

tinentie tanti viri claudat ſentẽtia. Ita
inquit debere monachuʒ ieiunijs operã

dare vt centum annis in coꝛpoꝛe cõmo⸗

raturuʒ· ita motus animi refrenare· ⁊ in
iuriarum obliuiſci · triſticiaſq; reſpuere.
dToloꝛes quoq; ac detrimenta contemne

re tanqᷓ; quotidie moꝛiturum In illo nã

q vtilis eſt pꝛudenſq; diſcretio ·eq̃li mo

nachum diſtrictione faciens ſemper ĩce/
dere · nec permittens ſub occaſione debi⸗

litati coꝛpoꝛis de arduis ad pernicioſiſſi

ma pᷣrupta deuolui:in hoc vero magna
nimitas ſalutaris:quę valeatnon ſoluʒ

quę videntur pꝛoſpera mundi pꝛeſentis
xeſpicere· vrumetiã aduerſis triſtibq;
non frangi.⁊ ea vllut parua nullaq; cõ
temner e · illic habens iugiter fixum ſuę
mentis intuituʒ · quo quotidieſi ngulq;
momentis accerſi endum eſſe ſecredit,

Erplicit deſpiritu aaltrimar

Incipiũt capitula libꝛi ſexti
deſpiritn fonicationis U
Roemium s
ij Depꝛincipali coꝛrectione
. agduſus ſpiritum foꝛnicatiõis.
iij Quantum ad ſupandum foꝛni⸗
cationis vitium remedij confe
lat continentię ſolitudo.
iij Quid interſit inter continentiaʒ
⁊ caſtitatem · ⁊ an vtraq; ſimulł
ſemper habeatur
v L impugnatio foꝛnicationis ſo
lo humano ſtudio non wolute. e⸗

ninci
vi De peculiari gratial munere ca
ſtitatis
vij Exemplum de agone mundiali
ſcdᷣm ſermonem apoſtoli.

viij Decomparatione purificatiõis
coꝛum qui in terreno agone cer
tamen habituri ſunt
ix Quantam ſemper coꝛdis purita
teeiu parare dei oculis debeamꝰ
x AQuodg ſit indicium ꝑfecte et inte
ge pnuritatis
xi Nuo vicio illuſio nocturna pꝛo
cedat

xij carnis puritas ſine mundicia

coꝛdis nequeat obtineri.
xiij Que ſit purgationis carnalis
pꝛima cuſtodia

xiiij ☛ non laudem ſtudeamus texe⸗

re caſtitatis ſed effectum eiꝰ ex⸗
ponere

xy £ ſpecialiter caſtitai virtus ab

apoſtolo ſanctimonia nuncu⸗
petur.

xvi De alio apoſtoli teſtimonio ſup

eadem ſanctimonia

xyvyij Q ſpes ſublimioꝛis pꝛemij debe⸗

at cuſtodiam caſt itatis augere

xviij „ ſicut abſq; bumilitate caſtitaſ

obtineri non poteſt. ita ſine ca⸗
ſtitate ſcientia

Sententia! ſancti Baſilij epiſeo
pi de qualitate virginitat ſi ue.

IQuiſinis vere integritat᷑ ac pu⸗
riltatis ſit.
xxi Quemadmodum perfecte puri⸗-
tatis ſtatum retinere poſſimus
xxij Vſq; ad quem modum poſſit in
tegritas coꝛpoꝛis noſtri perdu⸗-
ci.vel quod indicium ſit ad pu
rum mentis excocte.
Remedia curationis quibus ꝑ/
fecta poſſit coꝛdis et coꝛpon no
ſtri puritas pꝑmanere.

Expliciunt capitula

ncipitliber ſextus de ſpiritu
oꝛnicationis.

Ecundũ

nob certamen eſt tra
ditione patrum adu
H ſus ſpũm foꝛnicatio
nis longum p ceten
ac diuturnũ· ppau
cisad purum deuictum immane bellũ·
qð cum a pꝛimo tem poꝛe pubertat᷑ im
pugnare incipiat hominũ genus.nõ ni⸗/
ſi pꝛius cetera vicia ſuꝑentnr extinguit᷑
BDuplex nanq; eſt oppugnatio gemino
armata vicio conſurgens ad pꝛeliuʒ · et
idcirco ſimliter ei gemĩa eſt acie reſiſten/
dum. Siquidem vt moꝛbo carniſaĩeq;
coõcretũ vires acqᷣrit· ita niſi vtriſq; pa⸗
riter dimicantibo nequit debellari NMec
enim ſufficit ſolum coꝛpoꝛale ieinnium
ad conquirendam vel poſſidendã ꝑfecte
caſtimonię puritatẽ. niſi ſceſſerit contri
tio ſpũs ⁊ oꝛatio cõtra huncimmundiſ-/
ſimum ſpũum ꝑſeuerans dein continua⸗
ta meditatio ſcripturaruʒ huicq; fuerit
ſcientia ſpiritalis adiuncta · laboꝛ etiam
opuſq; manuum inſtabiles coꝛdis pua
gationes coercens ac reuocãs· ⁊ añ om/

nia fundata fuerit humilitas vera ſine

gqus nullius penitus vicij poterit vncqᷓ;

.
„* . *
.

triumphus acquiri.

„

Depꝛincipali coꝛrectione ad

uerſùs ſpũm foꝛnicationis

Rincipaliter enim vicij buius
p corꝛrectio de coꝛdis perfectione
deſcendit.ex quo etiã huiꝰ moꝛ

bi virus domini voce pꝛodire ſignatur.

Decoꝛde inquit exeunt cogitatiões ma

le.homicidia adulteria: foꝛnicatiõel · fur

ta. falſa teſtimonia Xc. Illnd ergo eſt p⸗
mitus expiãdum · vnde fons vite ⁊ moꝛ/
tis manare cognoſcitur. dicente Salo/
mone. Omni cuſtodia ſerua coꝛtuum.
Ex his enim ſunt exitus vitę. Caro eniʒ
eius arbitrio atq; im perio famulatur·⁊
idcirco ſummo ſiudio parſimonia ieiu⸗-
nioꝛum ſectanda eſt: ne eſcarum abũdã/

tia refecta caro· pꝛeceptis animeę ſalutari

bus aduerſata· rectoꝛem ſuum ſpirituʒ
Teijciat inſoleſcens. Ceterum ſi omnem
ſummam in caſtigatione tantũ coꝛpoꝛis

collocemus anima non ſimiliter a ceter

vicijs ieiunãte · nec meditatione diuina
er ſpiritalibus ſiudijs occupata: neq̃ qᷓ;
ad illud ſublimiſſimũ vere integritaſfa
ſtigium poterimus aſcendere · illo quod
in nobis eſt pꝛincipale. puritateʒ coꝛpis
noſtri infeſtante. Opoꝛtet ergo nos mun
dare pꝛius iuxta ſententiam domini·id
quod intus eſti calicis ⁊ parabſidis· vt fi
at ⁊ id quod defoꝛis eſt mundum.

Quantum ad ſuꝑpanqum foꝛni
catiõis vitium remedij cõferat
continentie ſolitudo

Lap̃. iij.
Enicq; cetera vicia etiaʒ vſu ho
d minum ꝛexercitio quotidiano
purgari ſolent · et quodamm õ

ipſius lapſus offenſione curari.vt puta
irę.triſticię impatientię languoꝛ· medi/
tatione coꝛdis ac pemigili ſollicitudine ·

fratrum etiam frequentia et aſſidna pꝛo
uocatione ſanantur. Dumq; commota

manifeſtantur ſepius et crebꝛius argu⸗

untur:quantoeius perueniunt ad ſalu/
tem. Hic vero moꝛbus. cum coꝛpoꝛis

affli
neq
adi
ſael
plen
ytle
poꝛ⸗
ſera
legg
Pelen
loac
uerſe
duen
clin
fadl
4
co
ſenp

8

Ge
A
Aa
ſunti
ootn
mantey
bunnes

las h

Nauo
Putabin
Ptonise
wenlo
kmente
loscn

cpiſe

motm
fialiin
lwngj⸗
goiſea 4
ſer ſe
Lermn
dabitan
gui
ety ge

MN
nns

aj bis
Afertone
ibuone
eſnan.
nöes nn
öeſi
lacock
Nrrmor
me R,
Lmwa;
mulatur:
onin ian⸗
naobidi⸗
delalutnn
nhointn;
ſommen
ücs
none dint
mn ujᷓ
nugi
biloqnoc
necegss
onosnnan
Nninni
bſidis t
don.
m ſorni
cof eat

anüb
um
minm
rnill
emdmme
ituapn
ommott
45 4)/
talſin
pals

afflictione contritione coꝛdis.ſolitudi

ne quoq; acremotion? indiget. vt poſſit
ad integrum ſanitatis ſtatum pernicio/
ſa eſtuum febꝛi depoſita peruenire. Siẽ
plerunq; certa egritudine laloꝛantibus
vtile eſt · vt cibi noxij ne oculoꝛum qͥdem
