ſecrãti cur ait iunioꝛẽ fratrẽ noſtrũ ·quẽ
pterieẽs ꝓpioꝛẽ q; me habueras nõ roga
ſti. Cunq; ille eñ moꝛtẽ olim ſepulti fra⸗
tris oblitũ·et ex nimia ↄtinẽtie ac ſolitu-
dinis ingitate velutĩpotẽ mẽſj exiſtimãs
reſpõdiſſet:quẽadmodũ poteram de ſe⸗
pulchro eũ qui ante ãnos qͥndeci obijt

iuocare · abbas apollo ignoꝛas aitme

q̃ añ ãnos vigiĩti huic mũdo fuiſſe defũ

ctũ · nulla q; iã poſſe de bnius celle ſepul
chro · ꝗᷓ ad pñtis vite ptineãt ſtatuʒ·nbi
cõferre ſolatia · quẽ intĩ chriſtꝰab inten

tiõe moꝛtiſicatiõis arrepte · xel modicuʒ
ad extrahendũ bouẽ tuũ nõ patit᷑ relaxa⸗
ri:vt ne bꝛeuiſſimi qdẽ momẽti induciaſ
ꝓ patris indulſerit ſepultura · ꝗᷓ multo

,;

vtiq; celerius · honeſtiꝰ. religioſiꝰ fuerat

exhibenda.Rimamini itaq; nũc archa⸗

W

na pꝑectoꝛis vñi pꝛudẽterq; conijcite · an

talẽ etiã vos iuxta parẽtes vros diſtricti
onẽ mentis iugit᷑retentare poſſitis. Cun

q; vos in hac animi moꝛtificatiõe conſi

miles eidẽ ſenſeritis · tũ demũ ſcitote pa

rentũ fratrũ q; viciniãvobᷣ quoq; ſikli

noxiã nõ futurã · vt ſcʒ eis quis ĩ pꝛoxi
mo oſtitutis· velut moꝛtuos vos eſſe cre

datis ·ita vtnec illos vris foueri ſolatiſſ

nec vos illoꝝ ſinatis obſeqijs relaxari.
Interrogatioan obſitmõacho

ſi a parentibus ſibi neceſſaria

ſuggerãtur. Ca

Ermanus. Su per Pelane

iam nulluʒ ambiguitati locuʒ

Vlteriꝰ reliqᷣſti · Certi etenim ſu
mus tã pñtis buius habitus vilitatẽ · q;ᷓ

quotidiana hec nndipedalia in illoꝝ vi
cinia nullatenus exercerenos poſſe· ſecd

ne laldꝛe qͥdem illic ſili ea quęſũt ad vi⸗
ctũ neceſſania ꝓuiſuros· ſichetiã ipſam

qtidie aquã ceruicibenr̃is extrib milib
exhibere cõpellimur · nec nr̃a enĩ necillo

rũ verecũdia· hecnos coꝛã illisa gere om

nino patiet᷑. Sane quid ꝓpoſito nro ob⸗

erit · ſi illis ſubminiſirantibo vniũſa· noa
ſollicitudine parãdi victus penitus ab-/
ſoluti · lectioni tiñ ⁊ oꝛatiõi opam dederi

mus · vt iſto qnũc diſtrabimur labore ſů⸗

lato · ſpiritalibotm̃ ſindijs intẽtius excu/
bemus.

Reſponſio quid ſanctus anto.

nius ſuper hoc ꝓnũciauerit.

Bꝛabam. Mon meã contra

a hoc vobis · ̊ bũ antonij ſentẽti⸗
auaanm ꝓferã · qᷓ ille ita cuiuſdã fra⸗
tris hoc qͥ dicitis tepoꝛe toꝛpẽtis ſegnici-
em cõfutauit·vt etiã nodũ vr̃eꝑpoſitõis
abſcideret. Nam cũ ad pꝛedictũ virũ q⸗
dam vt dixi veniens anachoreticã diſci
plinã minime diceretadmirandã maio

ris ꝓnũciãs eſſe vtutis ·ſi ea q̃ perfectio

nis ſunt inter hoĩes quiſpiam q;ᷓ in bere
mo poſitus exerceret · btũs antonius vbi

De moꝛtificatione

nam iße conſiſteret ꝑcontatur Cunq; il
le ſeiuxta parẽtes ſuos babitare dixiſſʒ·

et eoꝝ pꝛebitiõe ab om̃i cura ⁊ ſollicitu-

dine diurni opꝑis abſoluto:lectioni tan⸗

tũ et oꝛationiabſq; vlla diſtentione ſpi⸗
ritus indeſinẽter gloꝛiaret᷑ inſiſtere:rur⸗/
ſum beatus Antoniꝰ. Dic inqͥtfili · vtrũ
ineoꝝ damnis vel aduerſis caſibo cõtri⸗‚

ſteris· pariq; etiã modo ſuꝑ eoꝝx ꝓſperi⸗
tate cõgaudeas: Ille vtriuſq; rei ſe par

ticipẽ eſſe cõfeſſus eſt. Cui ſenex. Mone⸗
ris te inqtetiã in futuro ſeculo eoꝛũ ſoꝛ/
te cenſendum . cũ qͥbus in hac vita in lu/
cri detrimẽti ve conſoꝛtio · vł gaudio vł
meroꝛe cõcuteris. Nec hac ↄtentus ſen⸗/
tẽtia btũs antonius · maioꝛẽ inſuꝑ cam
pũ diſputationis ingreſſus eſt· hec inqͥ/
ens ↄuerſatio atq; hic tepidiſſimus ſta/
tus · nõ B ſolo qͥ dixi te fert detrimento⸗
licet id nũcipᷣe nõ ſentias · dicẽs qdᷣam/
modo hm illam ꝓuerbioꝝ parabolã · fe⸗
riũt me hnõ doluiet deluſerunt me⸗ ego
at neſciui · vel illud qð dr in ꝓpheta · et
comederũt alieni robur eius·et ipᷣe neſciv⸗
nit ˖ qʒ ſcʒ dieb ſingulis mentẽ tuã pꝛo
caſuũ varietate mutãtes indeſinẽter ad
terrena demergũt · wrü etiam qð fructu
manuũ tuarũ ·et iuſta laboꝛis ꝓpꝛij mer

cede defraudant.nõ ꝑmittẽtes te hꝛum

pꝛebitiõe ſuffultũ · ſm beati apli regulã-

quotidianuʒz tibi victuʒ tuis manibus

pꝛeparare ·quẽ ille vltima epheſioꝛuʒ ec
cleſie pncipibo pᷣcepta ꝓmulgãs· ſe etiã

ſctĩs euãgelice pᷣdicationis ſiudijs occu

patũ·ñ ſolũ ſibi: verũetiã his qꝗ erãt erga
miniſteriũ ſuũ neceſſarijs obſequijs pꝛe
peditipꝛebuiſſe ſe memoꝛat dicẽs. Ipſi

ſcitis quoniam ea q̃ mihi opus erant·

et his qͥ mecũ ſunt · miniſtrauerũt man⸗
iſte. Qð tñ vt ſe feciſſe ꝓ foꝛma nr̃e vtili
tatis oſtenderet · alibi ait. Mon ocioſi fu

imus inter vos· neq; gratis panẽ ab aliᷓ
mãaducauimus ·ſ̃ in laboꝛe et fatigatiõe

nocte et die operãtes · nequẽ veſtrũ gqua
remus· non quia non habuerimus po⸗

teſtatẽ· vt noſmetipos foꝛmã daremus

vobis ad imitãduʒ nos.

De vtilitate operationis etocii/
Liidgeo cũ etia nobis parentuz
e peſidia nõ deeſſenttamẽ bane
cyuũctis opib pꝛetulimus nudi
tatẽet quotidiana coꝛpoꝛis alimẽta no
ſiris maluimus ſudoꝛib pᷣpare: qᷓ; ſecx

ra parentũ pꝛebitiõe fulciri laboꝛioſiſſt

me huic penurieillã quã pdicas ocioſã
ſcripturarum meditationẽ atz infructu
oſã lectionis inſtantiã poſtponẽtes quã
ꝓculclubio libentiſſime ſectaremurſi B
eſſe vtilius vel exemplis ſuis apoſtolica
tradidiſſet anctoꝛitas. vel inſtituta ſenio
ruʒ ſalu briter pꝛefiniſſent. Moueris aũt

tee etiã ex hocnõ leuius qᷓ; illo quo ſupꝛa

diximus affici detrimento· quia cum ſis
ſani coꝛpoꝛis ac robuſti · ſtipe ſuſtetaris
aliena · que iuſte ſolis eſt debilibus attri⸗

buta. Mam vtiq; omne bominuʒ genus

abſq; illo tantum genere monachoꝛum⸗
qð bᷣm pꝛeceptum apoſtoli quotidianis
manuũ ſuarũ laboꝛibus viuit· agapen

aliene operationis exgectat. Andenon
ſolum eos qui ſemetipſos. v parentuʒ
facultatibus· vel famuloꝛũ laboꝛib· vel
fundoꝛum ſuoꝛum fructibus ſuſtenrari
gloꝛiantur · ſed ipos etiã reges mũdi hu
ius · agape certũ eſt ſuſtetari. Hoc deni
qᷓ; maioꝛum noſtroꝛũ diffinitio habet qᷓ
quicquid ad neceſſitateʒ quotidiani vi-
etus inſumitur· qd opere manuũ nrarũ
effectũ partũq; nõ fueritad agapẽ refer
ri debere ſanxerũt · m aplin qui ocioſis
penitus interdicens opem largitatis ali
ene. qui inquit nõ operatur nec mandu⸗
cet. Mis beatꝰ Antonius aduerſus quẽ
dam vſus xbis · etiã nos magiſterij ſui
infoꝛmanit exemplo · vt parenti pernici
oſiſſima blandimenta· et omniũ qui vi⸗
ctus neceſſaria ſubminiſtrant agapẽ in⸗
ſupetiã oẽm habitatiõis gratiã deuite
mus.· ſqualentesq; naturali amaritudi
ne arenas. et peruſtas ſalſa inundatiõe

4

regiones · nulliq; ob idipſum hominum
iuri dnioq; ſubiectas· cunctis mũdi hba
ius opibus pꝛeponamus vt non ſolum

V

frequentias hominũ obtentu innie ſoli⸗
tudinis declinemus· etia nequaq; nos
ad qualiſcũ ꝙ; culture diſtentionẽ vber
ſoli natu ra ſollicitet per quã mens ab il
la pꝛincipali obſeruatione coꝛdis diſira
cta· ſpiritalibus ſtud ijs redderet᷑ effeta.
Fabula de tõſoꝛis mercede cõ⸗
poſita ad uluſiones diaboli co
gnoſcendas. Laßp̃.xiij.

Am qð alios qͥq; ſaluare vos

n ppoſle conſiditis · et ſpe maion lu
cri ad reuiſendam patriã feſti⸗
natis · audite etiã ſuper hoc quãdam ab
batis macharij fabulãiocũdiſſime atq;

aptiſſime figuratã. quã ? ille cuidã ſimi

libꝰ deſiderijs eſtuati · medicinã opoꝛtu
niſſime narrationis ingeſſit. Erat inqᷣt ĩ
ciuitate quadam peritiſſimus tonſoꝛ·
venarijs ternis vnũquemq; detõdens
tenuẽ vilemq; mercedem ſui operis acq;
rendo·ex hac eadem quãtitate neceſſaria
victus quotidie comꝑabat· centũq; de⸗
narios expleta om̃i coꝛpoꝛis cura mar⸗
ſupio ſuo diebo ſingulis inferebat. Ded
ci indeſineter hũc conderet queſtuʒ· au
diuit in quadã longe poſita ciuitate·ſin
guloꝛũ ſolidoꝛum ſingulos homines tõ
ſoꝛi pꝛebere mercedem. Quo ille comper
to. q; diu ero inquit hac mendicitate cõ⸗
tentus vt trium denarioꝛũ ſiipem cũ la-
boꝛe conqͥram · cum poſſim illo pergens ĩ
genti ſolidoꝛũ queſtu diuitias cõgrega⸗
re: Itaq; ſumẽs artis ſue ꝓtinus inſtru⸗
menta · expenſis in ſumptu om̃ibo bie
multo the collecta ſeruarat · ad vrbem il
laʒ queſiuoſiſſimã cũ ſummo laboꝛe per
nenit. Abi cum ea qua ingreſſus eſt die
pm id qð cõpererat ab vnoquoq; merce
dem ſui opis recepiſſet ad veſperã ſe vi
dens grandem ſolidoꝛũ numerum con⸗
qnuiſiſſe ad macellum letus intedit eſcas
refectiõi ſue neceſſarias coẽpturꝰ. Quas
cum cepiſſet magno ſolidoꝛuʒ pꝛecio cõ
parare · expenſis in pexiguo victu vniu⸗
ſis quos acquiſierat ſolidis:ne vniꝰ qui
em denarij intulit lucrum. Cumq; ita
ſin gulis dieb acquiſitionẽ ſuã vidiſſet

inſumi · vtnõ ſe vlum nihil redigere . b vix
ipam quotidiane ſubſtantie neceſſitateʒ
poſſet explere apð ſemetipᷣm recogitãs ·

reuertar inquit ad ciuitatẽ meã · illum qʒ
repetã tenuiſſimũ queſium· ex quo mihi
expleta omni coꝛpoꝛis cura · qdð ad ſuſtẽ

tationẽ ſenectutis accreſceret· quotidia⸗
na exuberantia conferebatur. Q quã⸗

uis paruũ videretur ⁊ tenue·nõ medio⸗

crẽ tamẽ ſummã iungi pariebat augmen
to · Queſtuoſioꝛ quippe mihi fuitille nũ
moꝛũ qᷓ; iſte ſolidoꝝ imaginarius que⸗

ſtus · ex qͥ nõ ſolum nihil exuberat qð re

condam · ̊ etiam vix ipa quotidiani vi⸗
ctus neceſſitas ſuſtinetur. Et idcireo re⸗

ctius nobis ẽ hũc ſolitudinis huius te⸗
nuiſſimũ fructum indirupta iugitate ſe
ctari· quẽ nulle ſeculares cure·nulle mũ⸗
dane diſtẽtiones · nulla cenodoxie ac va
nitatis arrodat elatio · nulle ſollicitudi⸗

nes diurne neceſſitatis iminnãt· Meliꝰ

eſt enim modicum iuſto ſuper dinitias
peccatoꝛum multas· ꝙ; affectare lucra
illa maioꝛa · que etiã ſi parata fuerĩt que
ſtuoſiſſima conuerſione multoꝝ· neceſſi
tate tamen mũdane conuerſatiõis· ⁊ qͥti
dianis diſtentionũ diminn tionib abſu
mentur. Melioꝛ namq; eſt im ſnĩam ſa-
lomonis. pugillus vnus cum rede · qᷓ
duo pugilli cum laboꝛe ⁊ pꝛelumptione
ſpiritus. Quibus illuſionibus atq; diſ
pendijs omnes admodum infirmos ne
ceſſe eſt implicari · qui cum etiã de ſua ſa
lute ſint dubij · ipſiq; adhuc magiſterio
atq; inſtitutione egeant aliena· ad con/

uertendos alios 1 regendos · diabolicis

illuſionibus inſtigãtur · quiq; etiã ſi po⸗

tuerint lucri aliquid exquoꝛundam cõ⸗

uerſione cõquirere · ĩpatientia ſua atq;
inconditis moꝛibus quicquid acquiſie-

rint pꝛofligabunt. Alud namq; eis qð

Aggeus pꝛop heta deſcnibit eueniet. Et

qui mercedes congregat · miſit eas in ſac
culum pertuſum. Aereenim lucra ſua
in pertuſum ſacculum condit · qui quic-
quuid per alioꝛũ connerſionẽ videt acqᷣ⸗
rere · intẽperantia coꝛdis ſui et qtidiana

animi diſtentiõe diſpergit. JItaqßʒ fiet vt
dum vberioꝛa lucra per alioꝛum credũtĩ
ſtitutionem parare ſe poſſe· etiã ſua coꝛ⸗
reetione pꝛiuentur. Sunt enĩ qui ſe diui
tes ferunt nihil habentes et ſunt qui ſe
bumiliant in multis diuitijs· et melioꝛ ẽ
vir in ignobilitate ſeruiens ſibi · qᷓ q di⸗/
gnitatẽ ſibi acqrit ⁊ indiget pꝛane.
Interrogatio vnde nobis tali⸗
um cogitationũ error irrepſerit
Lap̃. xiiij.
Ermanus. Satis congrue
nobis his comꝑationib diſpu
tatio tua illu ſionũ noſtrarum
manifeſtauit erroꝛes.quoꝛũ cauſas ⁊ cu
rationes ſimiliter optamus agnoſcere ·
et vnde acciderit nobis iſta deceptio pa
riter cupimius edoceri. Nulli etenĩ dubi
um eſt neminẽ admoduʒ poſſe remedia
malis valitudinibus adhibere · niſi eum
q ias moꝛboꝛũ origines añ pꝛedixerit
Reſponſio detripartito anime
motu. Cap̃ᷣ xv.
Braham.Omniũ vicioꝛum
vnꝰ fons atq; pꝛĩcipiũ ẽ ſcdᷣm
qualitatem vero partis illius
et vt ita dixeriʒ membri qð in aĩa fuerit
viciatũ · diuerſa vocabula paſſionũ coꝛ
ruptionũq; ſoꝛtitur.Qð nõnuncq; etiã
moꝛboꝝ coꝛpoꝛalium pꝛobatur exeplo ·
quoꝛu m cuʒ vna ſit cauſa·in diuerſa ta
men egritudinum genera pꝛo qualitate
membꝛoꝝ que fuerint occupata diſtin⸗
guitur.Etenĩ cum arcem coꝛpoꝛis id eſt
caput vis noxij hioris obſederit:cepha
largie pꝛocreat paſſionem· cum vero au
res oculos ve peruaſeritin othagicum

ſiue ophtalmicũ vertitur moꝛbũ ·cung

ſe ad articulos quoſq; etad mannuʒ ſu/

ma trãſfuderit articulan atq; chiragri -

ca dicitur valitudo·cũ autem ad peduʒ

ima defluxerit · ppydagra mutato nomie

nuncupaturtotq; vocabulis vna atq;
eadem noxij humoꝛis oꝛigo diſtinguit·
quot mẽbꝛoꝝ ceperit poꝛtiones. Eodeʒ
modo de viſibilibus ad inuiſibilia tran

ſeuntes· aĩe noſire partibus atq; vtita

De moꝛtifica

tione

dixerim mẽbris vim cuiusq; vicij ineſſe
credamus. Quã cũ ſapientiſſimi quiq;

tripartite diffiniãt eſſe virtutis·neceſſe ẽ

vt aut logicon · id eſt ratiõabile · aut thy

ancon · id ẽiraſcibile · aut epithymeticon
id eſt· cõcupiſcibile:eius aliquo coꝛxrum⸗
patur incurſu. Cum ergo aliquẽ ex his
affectibus vis noxie obſederit paſſiõis
pꝛo illius coꝛruptione etiã vicio nomen
imponitur. Nam ſi rationabileʒ eiꝰ par

tem vicioꝛum peſiis infecerit cenodoxie

elationis · innidie · ſuperbie· pꝛeſumptio

nis · contentionis · hereſeos vicia pꝛocrea

bit. Si iraſcibilem vuln erauerit ſenſuʒ.
furoꝛem · impatientiam · triſticiam · acci⸗
diam · puſillanimitatẽ· crudelitatẽ partu
riet. Si concupiſcibilẽ vulnerauerit poꝛ
tionẽ: caſtrimargiam · foꝛnicationẽ · phi⸗
largyriam · auariciam et deſideria noxia
terrena q; generabit.

Hationabilem anime noſtre ꝑ⸗

tem fuiſſe coꝛrupta. LCap̃. xvi.
Cidcirco ſi fontẽ vicij huius ⁊
e oꝛꝛiginem vultis agnoſcere ra⸗
tionabilem mentis veſtre atq;

anime poꝛtionẽ nou eritis eſſe coꝛruptã-

ex qua vel pꝛeſumptionum vel cenodo⸗
xie ſolent vicia pullulare. Oꝛoinde hoc
pꝛimũ anime vobis vtita dixerim mem
brum recte diſcretionis iudicio ⁊ humi⸗
litatis virtute curandũ eſt·qͥ viciato dũ
nõ ſolum ad perfectionis iaʒ perneniſſe
faſtigia · ſed etiaʒ docerealios poſſe vos
creditis et ad eruditionem ceteroꝛũ ſuffi
cientes atq; idoneos iudicatis per elati⸗-
onem cenodoxie quã patefecit veſtra cõ
feſſio· peruagationuʒ vanitate raptami
niquas amputare deinceps abſ. q; diffi
cultate poteriti vere diſcretionis vt di
xi humilitatefundati ·q laboꝛioſũ q; q;
difficile ſit vnicuiq; noſtruʒ ſaluare ani
mã ſuam mentis veſtre contritione diſ⸗
catis· et intimo coꝛdis affectu· nõ modo
longe vos ab illa docẽdi pꝛeſumptione
ſubmotos· verum etiã adhuc ergere do
ctoꝛis agnoſcatis auxilio.
CXifirmioꝛ pars anime diabo
v 2

Fyris deceptum ſcriptura cõmemoꝛat· ꝗ

Lollatio x xIIII abbatis abꝛabam

licis temptationibus pꝛĩa ſuc⸗
cumbat.

Laaß. xvij.
Pybibeteergo buic membꝛo vl

a parti anime vje · quã ſpecialit

diximus vulneratã · vere humi
litatis medelam · quę qm̃ ceteris aĩę vtu/
tibus in vobis/quantũ apparet · infirmi⸗

or eſt· neceſſe eſt vt diabolice infeſtatiöi

prima ſuccũbat· Quẽadmodũ eĩ ĩgruẽ
tibus qͥbuſdaʒ iniurijs · ꝗᷓ vlł ex accidẽti

la boꝛe · vel de geris coꝛruptione gignun
tur· fieri etiã in coꝛpoꝛibus hũanis ſolet ·
vt illa que fu erint infirmioꝛa · caſib iſtis

pꝛima conſentiãtatq; ſuccũbant.cunq;

peculiarius in eis moꝛbus inſederit reli

quas quoq; partes coꝛpoꝛis eadem pe/

ſte ta befaciat ita ⁊ animã vniuſcuiuſq;
noſtrũ flante quodãmodo peſtilẽti hali

tu vicioꝛi · illa maxime paſſione neceſſe
eſt attemptariin qua tenerioꝛ atq; infir

mioꝛ eius poꝛtio · validis inimici nõ tam
foztiter reſiſtit impulſibus etexillis peri

culumcaptinitatis incurrerein quibus

facilioꝛem pꝛoditioni aditum reſerat in

cauta cuſtodia. Sic nam q; balaam po/

pulum dei poſſe decipi · certa ratione col⸗
legit· dans conſilium vt exilla parte qᷓ /
firmari nouerat filios iſrael· pnicioſi eis

laquei tenderẽtur · nõ dubitans eos ob⸗

lata copia feminarũ · foꝛnicatiõis ruina
pꝛotinus collapſuros:quia concupiſci⸗
biles anime eoꝛum partes ſciebat eſſe coꝛ
ruptas. Ita ergo vnũquemq; noſtrum
nequitie ſpiritales verſuta malignitate

pertemptant · illis pꝛecipue affectibꝰ aĩe
inſidioſos laqueos pꝛeſtruentes · qbus
eam ſenſerint egrotare · vt verbi gratia

cum viderintrationabiles anime noſtre
partes eſſe viciatasillo nos oꝛdine deci

pere moliãtur · quo achab regem ab illis

1

dixerũt. Scimus qm̃ reges iſrael miſeri⸗

coꝛdes ſunt·ponamꝰitaq; ſaccos ĩ lũ bis
nfis et funiclosĩ capitiba nr̃is:⁊ egredia

murad regẽ iſfrael et dicemꝰ. Seruꝰ tu⸗

benadab dic · viuificet᷑ aia mea · Quiby
ille ñ wera pietate ſed vana miſcdie lau

—.

cxv · ſi adhuc inq; t viuit frater meꝰ eſt Et

hoc exemplo etiam nos rationabilis illiꝰ
partis erroꝛe deceptos · ide incurrere of
fenſam dei faciãt vnde ↄſecuturos mer

cedem ac recepturos nos pietatis pᷣmia

credebamus.ſimiliq; nobis etiam incre
patione dicatur. Quia dimiſiſti virum
dignum moꝛte de manu tua· erit anima
tua pꝛo anima eius:⁊ populus tuus pꝛo

populo eius. Siue cũ immundus ſpiri⸗

tus dicit. Egrediar et ero ſpiritus men⸗
daxin oꝛe omniũ ꝓphetarũ eius · per rati
onabilem pꝛoculdubio affectum quẽ le

talibus aptum noꝛat inſidijs laqueum
deceptionis ac moꝛtis intẽdens. Sic eti
am berodem per iraſcibilem anime poꝛ⸗

tioneʒ: ad illam tantoꝛnm inſontiũ necẽ
callidiſſimus hoſtis impegit · eo ꝙ iſtam

Ppenſius in eo noꝛateſſe viciatam. Qð
etiã de dño noſtro idem ſpiritus opina/

tus · cum his eum tribus anime affectib
temptaſſet· in quibus omne hominuʒ ge
nus nouerat captiuari:nihil tamen tam

Vrſutis pꝛofecit inſidijs. Nam concu⸗

piſcibilem mentis eius aggreſſus eſt par

tem dicens. dic vt lapides iſti panes ſi⸗

ant · iraſcibilem cũ enz ad expetendũ pꝛe
ſentis ſeculi poteſtatem et regna mundi
buius inſtigare conatus ẽ· rationabilẽ
cuʒ ait · ſi filius dei es · mitte te deoꝛſum.

In quibus idcirco nihil eius pꝛofecit il

ſuſio · quia nihil ſcᷣm coniectura ſuam·
quã falſa opinatione conceperat· reppe
rit in eo eſſe viciatum. AUnde etiaʒ nulla
pars anime eius inimici inſidijs attem⸗
ptata conſenſit. Ecce enĩ inquit veĩit pᷣn/
ſehs mundi huins etin me inueniet ni ⸗
Interrogatio anvtili deſiderio
maioris nilẽtu retraheremur ad
patriam. CLapᷣ.xviij.
. Ermanus. Inter cetera illu
ſionum erroꝛumq; noſtroꝛũ ge
nera:quę nos ad deſideriũ pa
trie nfe · ſicut beatitudo tua ſollerti men
tis perſpexit intuitu · vana ſpiritaliũ cõ
modoꝝ pollicitatione flãmauerãt etiiã

hec vel maxima exiſtit canſa: qꝙ interduʒ
a fratribo frequẽtati · in gi ſecreto ac diu⸗
turno ſilentio · ſᷣm deſideriũ noſtrum ne
quaq; poſſumus inherere. Per qð ne⸗/
ceſſe eſt curſum atq; menſura quotidia/
necontinentie quã per caſtigationeʒ coꝛ
poris indiruptam perpetuo cupimus re
tentare·nõnullis fratribus ſuperuenien
tibus intercidi.Quod ſine dubio nulla
tenus in noſtra pꝛouincia credimus euẽ
turum in qua autnullum aut certerariſ
ſimũ pꝛofeſſionis huius virum inuenire
Reſponſio de illuſione diaboli
ca ꝙ vaſtioris ſołitudinis reqͥ⸗
em repꝛomittat. Lap̃. xix.
Braha. Irrationabilis atq;
inconſiderate diſtrictiõis· imo
potiꝰ ſummi teporl indiciũ eſt-
nequaq; ab hominibo frequentari. Qui
eni in hac quã arripuit via nimiuʒ tar/
dis paſſiba graditur/ac ſᷣm anterioꝛem

hominem cõuerſatur equum eſt vt ad

eum nõ dicam ſanctoꝝ· ſᷣ ne hominuʒ qᷣ

dem vllus adueniat. Aos aũt ſi vera at⸗
q; perfecta dñi no ſtri dilectiõe fla gratl ·

et deum qꝗᷣ vtiq; charitas eſt pleno ſpũᷣ

feruoꝛe ſectamini · ad quelibet loca inac-
ceſſibilia fugerit· neceſſe eſt ea ab homini

bus frequẽtari · q;oq; vos ioꝛes deo
amoꝛis diuini ardoꝛ effecerit· tanto ad
vos maioꝛ ſanctoꝛum fratrum confiuet

multitudo. Non enim poteſt ̃m ſenten

tiaʒ dñi :ciuitas abſcon di ſu pꝛa montẽ
poſita · quia diligentes me in quit domi⸗
nus gloꝛifica bo· et qui me contemnunt
ert ignobiles. Nerũtñ noſſe debetis hãc
eẽ ſe̊tiliſſimã diaboli calliditatẽ · hãc oc
cultiſſimã foueãin quã miſerabiles ⁊ ĩ-
cautos qͥſq; pᷣcipitat· vt duʒ eis maioꝛa
ꝓmittit:nccia qͥtidiãi fructꝰ emolum̃ta
ſubripiat · abſtruoſioꝛes ſcʒ et vaſtiores
ſolitudines expeti debere ꝑſuadẽseaſq;
velut miris amenitatibus cõ ſitas in eo/
rum coꝛde pingensignota etiã quedam
et que penitus nõ ſunt loca velut cogni/
ta ac pꝛeparata· noſtreq; poteſlati is de

4

De moꝛtilicatione

dita · et abſq; vlla difficultate poſſiden⸗
da confingit. Momines quoq; regiõi⸗
illius tractabiles:i ad viam ſalutis ſeꝗᷓ⸗
ces eſſe mentitur: vt dum illic vberioꝛes
fructus anime pollicetur· pꝛeſentia lu⸗
cra fraudulenter auertat. Nam cũ vnuſ
quiſq; hac vana ſpe a ſenioꝛũ ſalutari
contubernio ſeparatus· atq; omnibꝰ ꝗᷓ
ſibimet fruſtra in ſuo coꝛde depĩxerat fu
erit deſtitutꝰ·velut de pꝛofundiſſimo ſo⸗
poꝛe conſurgens · nihil ex his que ſomni⸗
gquerat expergefactus inueniet Itaq; eũ
diabolus maioꝛibus vite huius neceſſi-

tatibus et inextricabilibus laqueis irre

titum ne reſpirare quidem ad hec quę ſi
bi ipᷣe pꝛomiſerat aliquando permittet ·
eum q; nõ iam illis quas ante vitauerat

raris ac ſpiritalibus fratrũ viſitatiõibi;

ſed quotidianis ſecularium incurſioni⸗
bus obligatuz. ne ad inediocrem q dem
anachoreleos quietẽ ac diſciplinã vnq;
redirepatietbar.
vtilis ſit remiſſio in aduẽtu
ALla quoq; remiſſionis atq; bu
i manitatis intercapedo gratiſſi
ma·ꝗ nõnunqᷓ; pꝛo aduẽtu fra
trũ interuenire conſueuit·licet moleſta
nobis ac fugienda videatur:tamẽ qᷓ; ſit
vtilis ac ſalubris tã coꝛpi qᷓ; ſptritui no
ſtro paucis patieter attendite· Sepe ac⸗
cidit nõ dicam nouicijs ⁊ infirinis ·ſᷣ eti⸗
am experi entiſſimis atq; perfectis: vt ni/
ſi mentis eoꝛũ directio atq; cenſura · qui
buſdam mollita fuerit viciſſitudinũ la/
xamentis ·aut in tepoꝛẽ ſpiritus·aut cer/
te in pernicioſam coꝛpoꝛis valitudinem
collabatur. Et idcirco a pꝛudẽtibꝰ atqʒ
perfectis · cũ interceſſerit etiaʒ fratrũ cre/
bꝛa viſitatio nõ ſolum toleranda patien
ter· ſ etia gratãter eſt amplectẽda· pᷣmuʒ
q; puocat nos auidiꝰ ſp ſolitudinis de⸗
ſiderare ſecreta· nam qdᷣammodo curſũ
nim dũu in terpolare credit᷑ · infatigabilẽ
iugem q; conſeruat ·qᷣ ſi nullo interdum
obice tardaretur· vſq; ad fineʒ ↄtẽdere
indefeſſa pertinacitateinõ poſſet: deinde
v 3

Collatio xxIIII Abbatis Abꝛah

qð neceſſitatem reficiendi coꝛpuſculi cũ

fructu hũanitatis indulget·maioꝛa no⸗

bis conferet lucra · cũ iocundiſſimo coꝛ⸗
poꝛis laxam̃to.qꝙᷓ illa ſunt quę per abſti
nentie fatigationem fuerant acquirẽda.
Super qua re aptiſſimã comparationẽ
antiqua narratione vulgatã breuiter in
dicabbbo.
Ouõ euangeliſta iohanes vtili
tatẽ remiſſionis oſtediſſe dica/

Ertur beatiſſimns euangeliſta
NJobhbänes cũ perdicem manib⸗
molliter demulceret quendam
ad ſe habitu venatoꝛio venientẽ ſubito
conſpexiſſe. Qui miratus ꝙ vir tante
opinionis ac fame ad tam parua ⁊ hũ̃i/

lia ſe oblectamenta ſubmitteret. tu nees

inquit ille Johãnes: cuius fama ĩſignis
atq; celeberrima· me quoq; ſummo deſi⸗

derio tue agnitiõis illexit: Cur ergo ob⸗ .

lectamẽtis tam vilibus occuparis: Cnui
btũs Johanes. Quid eſt qd manu tua
geſtas: At ille. Arcus inqt. Et cur ait nõ
eum tenſum vbiq; ſp circumfers: Qui
ille reſpondit. Non opoꝛtet · ne ingi cur⸗
uamine rigoꝛis foꝛtitudo laxata molle⸗
ſcat atq; depereatet cum opoꝛtuerit vt
foꝛtioꝛa in aliquã ferã ſpicula dirigant
rigoꝛe per nimietatẽ continue intenſiõis
amiſſo · violentioꝛ ictus nõ poſſit emitti ·
Nec noſtri inquit btũs iohannes animi
te offendat o iuuenis tam parua ̊ bre⸗
nisq; laxatio·queniſi remiſſione quadã
rigoꝛẽ intentionis ſuę interdum releuet
ac rela xet · irremiſſo vigoꝛe lẽteſcẽs · ꝓtu⸗
ti ſpiritus cum neceſſitas poſcit obſecũ⸗
dare nõ poterit.
Interrogatio qualiter itelligẽ⸗
dum ſit qð in euangelio dicitur
Jugũ meu᷑ ſuaue ⁊ onusmeum
ſeuseſt. Lap̃ xxij.

Erinanus. Quoniã nobis
illu ſionuʒ cunctarum remedia
contuliſti · et diabolice quibus

tentie.

quatiebamur inſidie· per doctrinã tuaʒ
dño donante detecte ſunt.hoc quoq; no
bis ſimiliter pꝛecamur ediſſeri :quod in
euan gelio dicitur. Jugum meuz ſuaue
et onus meum leue eſt. Satis eĩ pꝛophe⸗
tice illi ſententie videtur aduerſum qua
dicitur. Pꝛopter verba labioꝛũ tuoꝛũ ·
ego cuſiodiui vias duras. Quipe cum
etiã apoſtolus dicatomnes qui volunt
pie viuere in chriſto · perſecutionẽ patiẽ
tur. Quicquid autẽ durum et perſecuti
onibus eſt refertum · nec leue poteſt eſſe
nec ſuaue. S
Reſponſio cum expoſitioneſen

Braham. ANeriſſimã domi⸗
ni ac ſaluatoꝛis noſtri eſſe ſen⸗
tentiaʒ experientie ipſius facili
pꝛobabimus documẽto · ſi perfectionis
viam legitime · et hm voluntateʒ chriſti
fuerimus aggreſſi · et moꝛtificãtes om̃ia
eſideria noſtra ac voluntates noxias
abſcidentesnõ ſolum nihil reſidere no

bis de mũdi huius ſubſtãtia ſiuerimꝰ.

per quã vtiq; cum libitũ fuerit vaſtãdi
nos ac dilacerandi poteſtateʒ inimicus
inueniet · ſed etiam noſiri ipſius non eſſe
nos dominos ſenſerimus illð apoſtoli⸗
cum in veritate complentes. Niuo autẽ
iã nõ ego viuit wero in me chriſtꝰ Quid
enim graue poterit eſſe · quid duruz ei · q
iugum chriſti tota mente ſuſcepit · qͥ ve⸗
ra bumilitate fundatus ſemperq; ad do
mini reſpiciens paſſiones in omnibus
que ſibi fuerint irrogate letatur iniurijs
dicens: pꝛopter qð complaceo mihi in
infirmitatibus in contumelijs · in neceſſi
tatibus · in perſecutionibus· in anguſtijs
pꝛo chriſto · cuʒ enĩ infirmoꝛ tunc foꝛtioꝛ
ſum et potens:Quo inquaʒ familiaris
rei cruciabitur damno.qui perfecta nu⸗
ditate gloꝛioſus · volunta rie pꝛo chriſto
offerens vniuerſas huius mundi reſpu
it facultates omneſq; eius concupiſcen
tias generalit᷑ arbitratur vt ſtercoꝛa · vt
chriſtum lucrifaciatenangelici illius p/

cepti meditatione continua· cunctoꝛum
diſpendioꝛum eſtus deſpiciens ⁊ exclu/
dens quid enim pꝛodeſt homini ſi vniũ

ſum mundum lucretur·anime vero ſuę

detrimentum patiat᷑:aut quã dabit ho⸗
mo cõmutationem pꝛo anima ſua? Su
per cuius rei pꝛiuatione triſtabitur · qui
omnia que ab alijs auferri poſſunt ſua
nõ eſſe cognoſcit · illud inuicta virtute ꝓp
clamans.nibil intulimus in hunc mun/
duʒ haud dubiu quia nec auferre quid
poſſumus? Cuius auntem inopie ne⸗
ceſſitate eius ſuperabitur foꝛtitudo/qui
peram in via · es in zona · veſteʒ in tẽpora
babere nõ nouit · ſ̊ cum apoſtolo gloꝛia/
tur in ieiunijs multis · in fame et ſiti · ĩ fri⸗
goꝛe ⁊ nuditate:Quis laboꝛ:qð v tam

arduũ ſenioꝛis pꝛeceptumtranquillita-

tẽ pectoꝛis eius poterit perturbare·qͥ nul
lam habens pꝛopriam voluntatẽ omni
bus que ſibi fuerint impata · nõ ſolũ pa
tienter ſed etiam gratanter occurrit· no/⸗
ſtriq; ſaluatoꝛis exemplo non querit ſu⸗/
am · ſed patris facere voluntatem · dicẽs
et ipſe ad patrem ſuum. veruntamẽnon
ſicut ego volo ſed ſicut tu:Quibus eti⸗
am iniurijs qua per ſecutione terrebitur-
immo qð ei nõ etiam iocundũ poteſt eſſe
ſupplicium · qͥ in omnibus plagis cũ axo
ſtolis ſemper exultansoptat vt dignus
habeatur pꝛo nominechriſti ↄtumeliaʒ
pati
Cur amarũ iugũ et graue onus
domini ſentiatur. Cap xxiiij.

Tait nobis contrario iugum
v„* chriſti nõ leue nec ſuaue videa/
tur · cõtumacie noſtre eſt iuſtiꝰ
aſcribendum · qͥ diffidẽtia atq; incredu/
litate deiecti: cõtra illius imperiuʒ ĩmo
conſiliuz · q ait.ſi vis perfectus eſſe va⸗
Dde vende ſiue dimitte omia tua · ⁊ veni ſe
quere me.inepta peruſitate pugnamus;
terrenarũ ſcʒ facultatũ materijs retẽtis ·
quarum cum nexibus animũ noſtrũ di⸗
abolus teneat illigatũ · quid ſupereſt ni⸗
ſi vt cum voluenit nosa ſpiritalibo gau⸗

De mortificatione.

dijs ſepareearundẽ imminutiõeacbna

tiõe meſtiſicet/id verſutis fraudibo elabo

rans:vt cũ iugi illius ſuauitas ⁊ oneris
leuitas · vicioſe concu piſcentie pꝛauita
te nobis fuerit aggranata·ipᷣius faculta
tis atq; ſubſtantie.quã nobis ꝓ requie
ac ſolatio reſeruamus:viculis irretitos:
ſecularium curarũ flagris ſemper excru
ciet · ex nobiſmetipᷣis quo dilacerem̃ ſcul
pẽs. Funiculis nam q; peccatoꝛum ſuoꝝ
vnuſquiſq; conſtringitur audiẽs ꝑ pꝛo
phetam · Ecce omnes vos accendẽtes ig
nem.accincti flãmis · ambulate in lumĩe
ignis veſtri·⁊ in flãmis quas ſnccendiſt

Per bec ſiquidem vt ſalomon teſtis eſt.

vnnſquiſq; per que peccanarit ⁊ punie
tur. Ipſe eĩ nobis toꝛmento ſunt quib
vtimur volu ptates · oblectamenta hu
ius carnis atq; delicie carnificuʒ vice in

ſuum retoꝛquẽtur auctoꝛẽ · quia neceſſe
eſt eũ qui facultatibo pꝛiſtinis opibuſq;

ſuffultus eſt· nec integrã humilitatẽ coꝛ/
dis nec moꝛtiſicationẽ plenã noxiarũ ſu
ſcipere voluntatum. Mis autem virtu⸗

tum patrocinãtibus inſtrumentis · oẽs

vite pꝛeſentis an guſtie:et cuncta queini

micus poteſt inferre diſpendia:non mo/

do patientiſſime · verumetiã iocũdiſſime
ſuſtinentur: quibus rurſum exulantib
elatio tam pernicioſa ſuccreſcit· vt etia,ʒ
leuiſſima contumelia moꝛtiferis impati
entie ictibus vulneremurdicaturq; no
bis per Hieremiaʒ pꝛophetam. Et nũc
q tibi vis in via egipti:vt bibas aquã
turbidam: Et nunc quid vis tibi cum
via aſſirioꝝ · vt bibas aquã flumĩs:Ar
guet te malicia tua· et auſio tua increpa
bit te. Scito et vide qꝛ malum et ama⸗
rum eſt reliquiſſe te dominum deum tu⸗
um · et non eſſe timoꝛem mei apud te di⸗
cit dominus.Quod ergo iugi dominici
mirifica ſuauitas amara videtur ⁊ ſen⸗
titur · quid eſt niſi quia eam auerſionis
noſtire amaritudo coꝛrumpit:Quod di
uini onen tã iocũda leuitas ĩgraneſcit.
qd ẽ niſi qa eum a qͥ ſuſtinebam̃ ↄtũaci
pꝛeſumptiõe cõtẽnimꝰ. ꝗppe cñ enident᷑

ä ”s . ü —

Collatio xXIIII

idipᷣm ſcriptura teſtetur dicens. Mam ſi

am bularent ſemitas rectas: inueniſient

vtiq; ſemitas iuſticieleues: Nos inquã
nõ eſſe manifeſtũ ẽ·q ſemitas dñi rectas

ac leues · pꝛauis durisq; deſiderioꝛũ ex⸗

aſperamus cautibo·qͥ viam regiam apo
ſtolic ac ꝓpheticis ſilicibus cõmunita ·
ſanctoꝛũ q; oĩm atq; ipius dñi veſtigijs
cõplanata· amentiſſime delerentes · de⸗
uia queq; ac dumoſa ſectamur ·⁊ pꝛeſen
tiũ oblectaminũ illecebꝛiſobcecati:ꝑob
ſcuros impeditosq; vicioꝝ ſentib cal⸗
les · laceratis cruribus · et dirupta illa
nuptiali veſte reptamus: non modo a/
cutiſſumis vepꝛiũ aculeis ↄfigendi ·ſeti⸗
am virulentoꝛum ſerpentuʒ vel ſcoꝛpio
num illic latitantiũ ictibus vulnerandi
Tribuli enĩ et laquei in vijs pꝛauis:qui

aũt timet dñm abſtinebit ab eis. De tali

bus ⁊ alibi dñs ꝑ ꝓphetã · oblit eſt mei

inquit populus meus fruſtra libãtes et

impingentes in vijs ſuis in ſemitis ſecu
li · vt am bularent per eas in itinere non
trito· Nie eĩ ᷣm ſententiã ſalomonis ni

bil operantiũ ſtrate ſunt ſpinis ſoꝛtium
Wro trite ſunt · et ita ab itinere regio de⸗
niantes · ad illam metropolim ciuitateʒ

vbi noſter curſus indeclinabiliter ſemꝑ
debet eſle directus nõ poterũt peruenire
NQð etiã eccleſiaſtes ſigniſicãter expꝛel⸗
ſit. laboꝛ inquiens ſtultoꝛuʒ affliget eos

qui nõ cognouerũt ire ĩ ciuitatẽ illã ſcʒ

bieruſalẽ celeſtem ꝗ́ᷓ eſt mater oĩim nijm.
Nuid vtilitatis conferat tem⸗
ptationum incurſio. Lap̃ᷣ. xxv.
AViſquis autẽ in veritate huic

q mundo renũciãs · ſup ſe milerit

iugum chriſti et didicerit ab eo

quotidianis iniuriaruʒ exercitijs erudi

tus:quia mitis eſt ⁊ humilis coꝛde · in cũ
ctis temptationibus ma nebit ſp immo⸗/
bilisomiaq; illi cooperabũtur in bonũ ·
Verba eni dei hᷣm abdiam ꝓphetam bo
na ſũt cũ eo ꝗ recte gdit᷑.Etiterũ.Quia
recte vie dñi ⁊ iuſti icedũt ĩ eis·pᷣuarica⸗
toꝛes vo coꝛruẽt ĩ eis. Maioꝛa igit᷑ nob
ꝑ colluctationẽ tẽptationũ laudis cõtu⸗/

Abbatis Abrabã

lit pꝛemia · benigna erga nos gratia ſal⸗
uatoꝛis qᷓ; ſi omnẽ a nobis neceſſitatem
certaminis abſtuliſſet. Eteni ſublimion
pꝛeſtantioꝛisq; virtutis eſt perſecutioni
bus erũnisq; vallatũ:manuere ſpimmo⸗/
bilẽ et aduerſum ſe ſeuientibo cũctis cer
tũ de pꝛeſidio dei atq; intrepidum pdu
rare·humanisq; incurſib velut armisĩ
uicte virtutis accinctũ· gloꝛioſiſſime de
impatientia triumphare · et acqrere qdð
ammodo de infirmitate virtutẽqꝛ vtuſ
in infirmitate perficit᷑. Ecceeni dedi teĩ/
qͥt dñs in columna ferreã/etin murnm
ereũ ſuper omnẽe terrã/regibeinda· pnci⸗
pibus ⁊ ſacerdotibus eiuset om̃i popu
lo terre · et bellabunt aduerſum te · ⁊ nõ pᷣ
ualebunt ·quia ego tecũ ſum vt eruaʒ te
dicit dñs. Ergo pm verã dñi raditõeʒ·
via regia ſuauis ac leuis eſt:licet dura ⁊
aſpera ſentiat᷑. Die enĩ ac fideliter ſerui
entes cum tulerint ingũ dñi ſuper ſe · et
didicerint ab eo qͥa mitis ẽ et humiłcoꝛꝛꝛ
de iam qd ammodo terrenarũ paſſionũ
deponẽtes ſarcinã · nõ laboꝛeʒ ſed requi
em aĩab ſuis dño pꝛeſtante reperient · ſi -
cut per hieremiã ꝓp hetam ipe teſtatus ẽ
dicens. ſtate ſuꝑ vias ⁊ videte · ⁊ inter/
rogate de ſemitis antiquis ·ꝗᷓ ſit via bo/
na ⁊ ambulate in ea · et inuenietis refrige
riuʒz animabus veſtris.fient namq; eis
continuo pꝛaua in directuʒ⁊ aſpera in
vias planas · et guſtantes videbunt ·qͥni
am ſuauis eſt dominusaudiẽtesq; chri
ſtum in euangelio pꝛoclamantem. ve/
nite ad me omnes qui laboꝛatis et one/⸗
rati eſtis · et ego reficiã vos · depoſitis põ
deribus vicioꝛum ea quę ſequunturin⸗
telligent · quia inguʒ meum ſuaue eſt et
onꝰ meum leue. Mabet ergo refrigeriuʒ
via domini ſi hm legem ipſius teneatur·
Sʒnos ſumus qui doloꝛes nobis atq;
toꝛmenta · turbulẽtis diſtentionibus ꝓ
curamus · dum malumꝰ vias ſeculi hu-
ius pꝛauas atq; peruerſas etiam cum
ſummo diſcrimine ac difficłtate ſectari
Cũ vo h̊ modo gue nob ac duruʒ iugũ
dni fecerimus blaſfemo iam ſpũ· vel de

lud. Inſipientia viri coꝛrumpit vias

eius. Deum autem cauſatur coꝛde ſuo;
Et bm aggeũ ꝓphetã. cum dixerimꝰ. qꝛ

via dñi nõ dirigit:cõgrue reſpondetur

nobis a domino. Nunquid via mea

nõ dirigit: Nonne magis vięe vfre ſunt

pꝛaue:Et reuera ſi cõpare volueris ſplẽ
Dentẽ virginitatis floꝛẽ et ſuaue olentẽ

caſtimonie puritatẽ:tetris ac fetidislibi

dinum volutabris · quietem ſecurita⸗

temq; monachoꝛũ·periculis ⁊ erumnis

quibe mũdi huius homines implicant᷑·
pauptatis noſtre reqem· edacib diuitũ
triſticijs ac peruigilibus curis · quibus
nõ abſq; ſummo vite periculo dieb ac
noctib cõſumũtſuaniſſimũ iugũ chri

ſti onuſq; leuiſſimũ facillie cõpꝛobabis
Quẽeadmodum perfecte abre⸗

nũciãtibus centuplum in hoc
mũdo re pmittatur. Cap̃. xxvi.
Reoeoinge etiã illa retributio pꝛe
P mioꝛũ ·:qua pfecte renunciãtibo

in hac vita centuplum dñs re/

pꝛomiſit dicens. et oĩs qͥ reliquerit do/

mũ vel fratres aut ſoꝛoꝛes aut patrẽ aut
matrẽ aut vxoꝛem aut filios aut agros
ꝓpter nomẽ meũ ·centuplũ accipiet ĩ pꝛe/
ſenti · et vitã eternã poſſidebit· recteatq;
