coꝛ filioꝛum hominũ in ipſis vt faciant
mala· Et idcirco iam te poſt hãc publi⸗
cationem ſuam nequiſſimus ſpiritꝰ iſte
nullatenus inquietabit vlterius: nec in
te latibuluʒ ſibi teterrimꝰ ſᷣpꝑẽs deiceps
vſurpabit · de tenebn tui coꝛdis ↄfeſſiõe
ſalutari prctꝰ ad lucẽ Nec dũ ſenex hec
ꝓba cõpleuerat ·et ecce lãpas accẽſa de
meo ſinu pcedẽs·tãto cellã rpleuit odo
re ſulphureo vt vehem̃tia fetoꝛis ipſius
vix in ea reſidere poſſemus · Reſumẽſqʒ
ſenex ammonitionem:ecce inquit domi⸗/
nus tibi veritatem ſermonum meoꝛũ ex⸗
perimento pꝛobauit vt paſſionis incen
toꝛem de coꝛdetuo cõſeſſione ſalubꝛi fu
gatuʒ oculoꝛum fide perciperes · patefa
ctumq; hoſtem nequaqᷓ; locum in te vl/
terius habiturum aperta eius expulſio/
ne cognoſceres. Itaq; bin ſententiaʒ ſe/
nis · ita eſt inquit in me conſeſſionis hu/⸗
ius virtute dominatio diabolice illius
tyrannidis extincta atq; imperpetuum
conſopita · vt nunqᷓ; mihi ne memoꝛiaʒ

quidem concupiſcentię huius vlterius

teptau erit inimicus ingerere · nec me ptꝰ
hec aliquando pulſatum furtiui illius
deſiderij inſtigatione perſenſeriʒ. Quẽ
ſenſum in eccleſiaſte quo q;pulcherrime
legimus figuratum. ſi momoꝛderit in /
qt ſerpens nõ in ſibilo non eſt abundã.

confeſſionẽ ſiue ↄſenſum ſuggeſtio ſen

qᷓʒgʒ; immites hoſtes diurnuʒ nocturnũq;

hia incantatoꝛi taciti ſerpentis moꝛſi uF
pernicioſum eſſe deſignans. id eſt · ſi per

cogitatio diabolica incantatoꝛi cuiquã
ſpiritali ſcilicet viro qui carminiboſcri⸗
pturarum mederi pꝛotinus vu lneri et
extrahere de coꝛde viri conſueuit noxia
Vnena ſerpentis patefacta non fuerint
ſuccurrere periclitanti perituro ue non
poterit· Moc igitur modo ad ſcientiaʒ
diſcretionis vere peruenire facillimę po
terimus vt ſenioꝛum veſiigia ſubſequ-) ð
tes neq; agere quicq; noui·neq; diſcer- M
nere noſtro Weltcio pieſamainah quẽ VADe O/ v,
admodum nos vl traditio iloꝛum vel .α Wo ſ of
vite pꝛobitas infoꝛmarit in omnibo gra „& —13 H 6, 6 WDB
diamur. Qua inſſitutione firmatusnõ g. 5 M
modo ad perfectam diſcretionis ratioo ſp
nem quiſq; perueniet· verumetiam mu
nitus a cunctis inſidijs inimici et tutiſ-
ſimus permanebit. Mullo nam q; alio
vicio tam pꝛecipitem diabolus mona/
chum pertrabit ac perducitad moꝛtem
q; cum eum neglectis conſilijs ſenioꝛuʒ
in ſuo indicio perſuaſerit ac diffinitiõe
doctrina ve confidere. Etenim cum om
nes artes ac diſciplinę bumano iĩigenio
reꝑerte· et quę nihil amplius q; vitehu (
ius tempoꝛarie cõmodis pꝛoſunt. Iy ma
nu palpari queantet oculis peruideri:
recte tamen a quoq; ſine inſtituentis do
ctrina nequeant compꝛehendi ·q; inedp
tum eſt credere hanc ſolam nõ egere do V
ctoꝛe quęet inuiſibilis Tocculta eſt · 1
non ſolum oculis ſed ne animo quide,z
niſi coꝛde puriſſimo perſpici poterit · cu⸗
ius erroꝛ non tem ꝛale damnũ nec qð
facile repareturſed animę perditionem
parit moꝛtem q; perpetuam Habet enĩ
nõ aduerſus viſibiles ſed inuiſibiles at

conflictum · nec contra vnum ſeu duos
ſed cõtra innumerabiles cateruas ſpi-
ritale certamẽ: cuius caſus tanto perni
cioſioꝛ cunctis quanto et infeſtioꝛ inimi
cus· congreſſus occultio; Et iceo ſem
3 .

Collatio ſecũda lbbatis

ſer ſeniomum ſumma diligentia ſunt ſe
ctanda veſiigia atch ad eos cuncta qug
innoſiris coꝛdibus oꝛiuntur ſublato cõ

fuſionis velamine deferenda.

Zonfeſſio verecundie ob quea,z
cõfunderemur cogitatõnes no

ſtꝛas ſenioꝛibus reuelare.

Eñrmanus. Occaſionem

nobis pernicioſe wrecũdie
qua cogitationes malas ſtu
deamus obtegere ac ſaluta

ri eas patefacere confeſſioęæ⸗

ne Nreamur illa pꝛecipue creat cau/

ſa· qua nouimus quendaʒ in ſyrieępar

tibus vt credebatur pꝛecipuum ſenioꝝ

cuidam fratri cogitationes ſuas ſimpli
ci confeſſione pꝛodenti·poſimoduʒ qua
dam indignatione commotum eaſdem

grauiter expꝛobꝛaſſe. AUnde fit vt dum
eas in nobis pꝛemimus ac ſenioꝛibo eru
beſcimus publicare· curationum reme⸗
dia conſequi nequaamus.

Lap. xiij.

Oyſes. Sicut non ſunt

omnes iuuenes pari modo

Vl feru entes ſpiritu vel diſ⸗

ciplinis ac moꝛibo optimis

inſtituti.ita ne ſenes quidem cuncti vno

modo vel perfecti poſſunt vel pꝛobatiſſi

mi reperiri. Diuine eniʒ ſenum nõ ſunt
canicie capitis ſed induſtria inuẽtutis
ac pꝛeteritoꝛum laboꝛum ſtipendijs me/

tiende. Mue enim non congregaſti in⸗

quit in iuuentute· quomodo inuenies in
ſenectute tua. Senectus enim venerabi⸗
lis eſt nõ diuturua neq; numero annoꝝn
computata. Cani enim ſunt ſenſus ho⸗
minis ⁊ ſenectus hon oꝛabilis vita ima/

culata.Et idcirco non omnium ſenioꝛũ

quoꝛuʒ capita canicies tegit.quoſq; vi⸗/

telongeuitas ſola commendat · nob ſũt

imitanda veſtigia vel ſectanda ſeu tra-
ditiones ac monita ſuſcipienda,ſed eo/

Reſponſio de cõſuſione calcãa⸗
da et periculo non condolẽtis:

rum quos laudabiliter vitam ſuam ac
pꝛobatiſſime comperimus in iuuentute

ſignaſſe · nec pꝛeſumptionibus pꝛopꝛijs
ſed maioꝛum traditionibus inſtitutos.
Sunt enim nonnulli quoꝛum etiaʒ qð

eſi lugubꝛius maioꝛ pars ſine dubio re⸗

peritur ˖ qui in tepoꝛe ſuo quem ab ado
leſcentia ſua ↄceperũt atq; ignauia ſene

ſcentes auctoꝛitatem ſibi non maturita⸗
te moꝛum ſed annoꝛum nüeroſitate con

quirũt. De quibus expꝛobꝛatio illa do⸗

mini pꝛopꝛie ſatis dirigitur per pꝛophe
tam. Et comederunt alieni robur eius ⁊
ipſe neſciuit · ſed et cani effnſi ſunt in eo ·
et ipſe ignoꝛauit. Hos inquam in exem

plum iunioꝛibus nõ eoꝝ vite pꝛobitas
nec vlla pꝛopoſiti huius laudabilis atʒ

imitanda diſtrictio ſed annoſitas ſola

pꝛouexit. Quoꝛum caniciẽ callidiſſimꝰ

* 6

inimicus.ad deceptionem iunioꝛum in
pꝛeiudicata auctoꝛitate pꝛoponens· eti/
am illos qui ad viam perfectionis vl ſu

is vll alioꝛum potuerunt monitis inci⸗
tari · ſubuertere ac decipere exemplis eo⸗-

rum fraudulẽta ſubtilitate feſtinat · vel
in tepoꝛem ſcilicet noxium vel in letaleʒ
eſperationem eoꝛum doctrinis inſtitu
tiſq; perducens. Cuius rei volens pꝛo/
ferre vobis exemplum auctoꝛis nomine

pꝛetermiſſo · nenos quoq; illius qui pa
tefacta ſibi fratris vicia publicauit ſile

aliquid admittamus rem tantuʒ geſtã
quę inſtructionem neceſſariaʒ vobis cõ

ferat paucis exponam. Cumigitur ad

ſenem quendam nobis optime cognitũ

quidam non ignaniſſimoꝛum iuuenuzʒ
pꝛofectus ſui et curationis gratia perre/

riſſet· et carnalibus incentiuis ac foꝛni-

cationis ſpiritu ſemetipſum inquietari
ſimpliciter ꝓdidiſſet· conſolationem cre
dens laboꝛibus ſuis oꝛatione ſenis et re⸗
media conceptis vulneribus reperturũ·

ille amariſſimis eum verbis excipiẽs. ita
ſuis ecõtrario coꝛreptionibo aſperauit ·

miſerabilem pꝛonuncians et indignuʒ

nec monachi nomineac religione ceſen/

=

duze
cupil
coꝛr.
ma⸗
moc
ptur
talin
paſi.
apic
labo
etvin
heme
Hehen
ſtuitun
ſauntan
Gllen
ſn
Gon
Anite
lecor
mnula
culi⸗
lecont
ſtempen
ſionona
Nreſtin
ſeneciac
Gebgere
Kleal
Nohſ
s⸗
lis nn
bereen
agere
ardoꝛ⸗
ſericon
is tunt
Pltogt
ſevetrre
Nragdm
tlfeſti
winan
Manm

Dð
nie
eg,
ginſinn
unaäpg
neduber
wemade
dcaruk
nen
mnn
nwbman
ue
vuminarm
rpobins
cubiis atj
wnsſol
alaihind
nimicmmis
ohnnon
ü
nunnsii
runplscv⸗
tlint
mn leul⸗
ninis nſim
iwlns o⸗
nonspomne
UUusu⸗
blantſe
—R
S
Cnigunt
Gna
numn n
s gum .
—R
e ni
anmmde
Gtſnisetſi

„£½

Mo yſi de diſcretione

duz qui potuerit huiuſmodi vicio ⁊ cõ
cupiſcentia titillari:ita ſuis econtrario
coꝛreptionibus vulnerauit vteum ſum

ma deſperatione deiectuz meſtumq; ad

modum ac letali triſticia penitus obꝛu-
ptum eſua dimitteret cella. Cñq; ei in
tali meroꝛe depꝛeſſo·nec iam de remedio
paſſionis ſed de expletione concepte cõ/
cupiſcentie pꝛoſunda cogitatiõe tractã.
ti abbas a ꝓpollo pꝛotinus occurriſſet:
et vim laboꝛis eius et oppugnationis ve-
hementiam quę in coꝛde eius tacite vol⸗
nebatur · de contemplatione vultus · et
intuitus ipſius deiectione cõiectãs · cau
ſam tante perturbationis inquireret at
q; ille molliter ſe compellanti ſeni ne re/
ſponſum quidem vllũ poſſet referre· ma⸗/
gis ac magis eum ſentiens ſenexnon in⸗/
aniter cauſam tante triſticie ſilentio vel
le contegere· qm ne vultu quidem diſſi/
mulare quiuiſſetintẽtius ab eo cauſas
occulti doloꝛis cepit inquirere. Quib
ille conſtrictus pergere ſe ad vicum con.
fitetur · vt quia ſᷣm ſententiam illius ſe/
nis monachus eſſe non poſſet · nec refre⸗
nare ſtimulos carnis et impugnationis
remedia conſequi pꝛeualeret · vxoꝛeʒ du
ceret · ac relicto monaſterio reuerteretur
ad ſeculum. Quem ſenex appollo blan⸗
da conſolatione demulcens. ſeſeq;ʒ aſſe⸗
rens iſdem quotidie incentiuoꝛuʒ ſtimu
lis atq; eſtibus agitari ·et idcirco nõ de⸗
bere eum pꝛoꝛſus in deſperationem con
cidere:nec mirari ſuper impu gnationis
ardoꝛe:qui non tam laboꝛis ſtudio qᷓ; mi
ſericoꝛdia dñi et gratia vinceretur · vni

us tantum diei ſu per dilatiõe ruine diſ⸗

poſite · ab eodem popoſcit inducias· ⁊ vt
reuerteretur ad ſuam cellulam depꝛeca/
tur · ad monaſterium pꝛedicti ſenis ilico
tota feſtinatione perrexit. Cumq; eideʒ
pꝛoximaſſet· expanſis manibus oꝛatio⸗
nem cum lachrymis fundens· conuerte

ait domine qui occultarũ virium etin/
firmitatis humane ſolus arbiter pius
ac ſecretus es medicusimpugnationẽ
illius inuenis in ſenem iſtum vt ↄdeſcẽ⸗

Tere infirmitatibus laboꝛantium et cõ⸗

pati fragilitati iunioꝛum vel in ſenectu
te doceatur. Cumq; ille hanc pꝛecem cũ
gemitu concluſiſſet · cernit ethiopem te
trum contra illius cellulam ſtantem at⸗
q; aduerſus eum ignita iacula dirigen/
tem · Quibus cum fuiſſet ille pꝛotinus
ſauciatus·pꝛogreſſus e cella · ⁊ huc illuc
q; velut amens et ebꝛius curſitaret atqʒ
egrediens ⁊ ingrediens iam continere ſe
in ea non poſſet · eadeʒ via concitus per
gere cepit:qua meſtus iuuenis ille diſceſ
lerat. Quem abbas appollo velut amé⸗
tem factum ac quibuſdam furijs agita/
ri conſpiciens · intellexit ignitum diabo
li telum quod viderat ab illo directum
in eius coꝛde fuiſſe defixum · illam q; in
eo confuſionem mentis ac perturbatio/⸗
nem ſenſuum intolerandis eſtibus oꝑę-
rari. accedenſq; ad euʒ quo inquit pꝛo⸗
peras aut quę naʒ te cauſe ſenilis illius
atq; iolite grauitatis oblitum ita pueri⸗
liter inquietãt ac mobiliter curſitare cõ⸗
pellunt. Cum q; ille pꝛo conſcientie ſue
reatu ac turpi exagitatione confuſus·
crederet ardoꝛem ſui pectoꝛis depꝛehen⸗
ſuʒ · ac retectis ſeni ſui coꝛdis archanis
nullam reſponſionẽ percunctanti ſered
dere pꝛoꝛſus auderet ·reu ertere ĩquit ad
cellaʒ · tandẽq; te intellige vel ignoꝛatũ
hactenus a diabolo vel deſpectum ˖ nec
in eoꝛum numero reputatuʒ·quibus il⸗
le quotidie confligere et colluctari pꝛo
fectibus eoꝛum ac ſtudijs inſtigatur· q
vnum eius in te directũ iaculuʒ poſt ta⸗
tam annoꝝ ſeriem quã in hac pꝛofeſſio⸗
ne triuiſti · nõ dicam reſpuere · ſed ne dif⸗
ferre quidem vel vno dieac tolerare qui
niſti · q te ſauciari dominus idarco ker.
4

.

Fen &)

Al„

.

niſit vt ſaltem in ſenecta diſceres com⸗
pati infirmitatibus alienis· et fra gilita/

ti ↄdeſcendere iunioꝛum tuis exemplis

atq; experientia docereris · qui ſuſcipiẽs
iuuenem infeſtatione diabolica laboꝛan

tem :non modo nulla conſolatione foui

ſti · ſed etiam pernicioſa deſperatione de
iectum inimici manibus tradidiſti quã
tum in te eſt· ab eodem lugubꝛiter deuo⸗
randum quem ſine dubio nequaq; at
temptaſſet tã vehementi conflictu quo
tenunc vſq; eſt appetere cedignatus · ni/
ſi foꝛte pꝛofectui eius inuidens inimicꝰ
illam virtutem quaʒ animis eius ineſſe
cernebat anticipare ac peruertere ſuis
ignitis iaculis feſtinaſſet · pꝛoculdubio

indicans foꝛtioꝛẽ cui tanta vehementia

confligere opere pꝛecium indicauit. Di⸗

ni blan da q; conſolatiõe refonere ·? hbm
pꝛeceptũ ſapientiſſimi Salomonis ern
ere eos qui ducuntur ad moꝛtem:etredi
mere eos qui interficiunturnoſtriq; ſal /
natoꝛis exemplo harundinem quaſſa⸗
tam non conterere et linum fumigãs nõ
ertiguere illam q; a vomino gratiaʒ po⸗
ſtuliare · vt ipſe quoq; fiducialiter vale⸗
as opere ac ver itate dicere· dominus de
dit mihi linguam eruditam vt ſeiam

F
.

ſce ita q; tuis exemplis laboꝛantibus cõ

dolere · et periclitantes nequaq; pernici⸗

oſa deſperatione veterrere· nec duriſſi⸗

mis ſermonibus aſperare ſed wotius le⸗

ſuſtentare eũ qui lapſus eſt verbo. Nul

lus enim poſſet inſidias inimici ſufferre

ſen carnales eſtuſ naturali quodammo
do igne fla grantes vel extin guere vel re
pꝛimere · niſi gratia xei.vel iuuaret fra⸗
gilitatem noſtram vel pꝛotegeret vl ſua
miſericoꝛdia cõmuniret. Et idcirco ſa
lutaris huius diſpenſationis ratione ſi

nita · qua vel illum inuenem pernicioſis

eſtibus dominus liberare vl de impug

nationis vehementia et compatiendiaf

Lollatio ſecũda dlbbatis

pꝛecibus imploꝛemus:quo fla gellũ iſtoö

quod vtilitatis gratia dominus inferre

dignatus ẽ hacten iubeat tẽperari · iße
enum doloꝛem facit et rurſum medetur
percutit et manus eius ſanant ipſe bu
miliat et exaltat· ipſe occidit ⁊ viuiſicat·

cAcducit ad infernum ⁊ reducit zignita

diaboli iacula quę me arbitro tibi ꝑmi

ſit infligi· redundante diuino ſpiritus
ſui roꝛe reſtinguat. Quaʒ temptationẽ

licet eadeʒ celeritate qua inferri eam do⸗

minus paſſus eſtad vnam ſenis oꝛatio
nez ſua pietate rurſus abſtulerit: hoc ta
men euidenter experimento docnit non
modo nõ expꝛobꝛari patefacta cuiuſqʒ
vicia debere ſed ne diſſimularequidem
laboꝛantis doloꝛem ſeu leuiter pꝛeterire.

Et idcirco nequaqᷓ; nos vnius ſenis ſi

ue paucoꝛũ vel im peritia vel leuitas ab

illa ſalutari quã pꝛediximꝰ via· et tradi
tione maioꝛũ deterreat ⁊ excludatquo

rum canicie ad deceptionem iunioꝛuam

callidiſſimꝰ abutitur inimicus· ſed abſ

B vllo conſuſionis operimento omnia
cebent ſenioꝛibo reuelari · atq; ab eis vel

remedia noſtris vulneribv· vel exempla
cõuerſationis ac vite fiducialiter ſumi:
in quibus parem opem et ſimilem expe

riemur effectum · ſi nibil penitus affecta

renoſtro iudicio ac pꝛeſumptione temp
temus. “

Cap · xiiij.

Eniq; intantũ placita deo
kec ſententia compꝛobatur
vt etiam ſcripturis ſanctis
ha aaanc eandem inſiitutionem
non ocioſe reperiamus inſertam · ita vt

puerum Samuelenm iudicio domini p⸗

electum · ſua nollet per ſemetipſum diui⸗

ofugi
mnundslſ
lun nein
muntil
Won
Wa

unſens
1 ſNsaud
ſulnt bwen
doenton
m aiuſ;
Umtiquiden

inen .

Wns ol
uWltu
nnrat
tt
n unoun
nino ſdabl
nmntoomni
Nchchaͤsi
l nl
auitrun⸗
Mnun ece
ninsfenn

ronerne

mmdds

ni colloquij diſciplina dominus erudire
ſed recurrere ſemel ⁊-iterus patereturad
ſenem · eum q; quem ad ſuum vocabat

alloquium:etiam illius qui offenderat

Tcvum dummodo ſenioꝛis doctrina xel⸗
let inſtitui·et quẽ ſua vocatiõe digniſſi
mũ indicaret · ſenio mallet ĩſtitntõe foꝛ

mari· vt ſcʒ et illiꝰ q ad diuinũ miſteriũ

vocabatur pꝛobaretur humilitas.et iu
nioꝛibus foꝛma ſubiectionis huius pio

poneretur exemplo.

De vocatione pauli apoſtoli. .V

Aulum quoq;ʒ per ſemet⸗
ipſum vocans et alloquens
chriſtus · cum poſſet ei perfe

Ccionis viam reſerare confe
ſtim· nequa q; facit · ſed dirigit illum ad

Ananiam et ab eo iubet viam veritatis

agnoſcere dicens. Surge et ingredere
ciuitatẽ · et ibi tibi dicetur quid te opoꝛ

teat facere. Mittit itaq; et huncad ſeni

oꝛem:eũ q; illius potius doctrina qᷓ; ſua
cenſet inſiitui ne ſcilicet q recte geſtum
fuiſſet in paulo· poſteris malum pꝛeſum
ptionis pꝛeberet exemplum.dum vnus
quiſq; ſibimet ꝑſuaderet · ſimili modo

ſequoc debere ei ſolius magiſtero ot

q; doctrina potius qᷓ; ſenioꝛum inſtitu⸗
tione foꝛmari · Quam pꝛeſumptionem
omnimodis deteſtandam etiã ipſe apo
ſtolus non ſolum literis ſed etiam opere
atq; exemplo docet ob hoc ſolummodo
ſe aſſerens hieroſolimã ↄſcẽdiſſe· vt eus
gelium quod comitante gratia ſpiritus
ſancti cum poteſtate ſignoꝛum et pꝛodi⸗
gioꝛum gentibus pꝛedicabat· cum ſuis

coapoſtolis et ãteceſſoꝛibus pꝛiuata qðᷣ

ammodo ac domeſtica ecaminatione
conferret. et contuli inquiens cum illis

eyangelium quod pꝛedico inter gentes

ne foꝛteinuacuum currerem ant cncur⸗

riſſem. Quis ergo tam pꝛeſumptoꝛet ce

cus ſit qui ſe audeat ſuo indicio ac diſ⸗

cretioni committere · cuʒ vas electionis

indiguiſſ. ecoapoſtoloꝛum ſuoꝛum ſe col
latione teſietur. Ande manifeſtiſſime
compꝛobatur· nea domino quidem vi

an perfectionis quempiam pꝛomereri ·

qui babens vnde valeat erudiri · doctri

nam ſenioꝛum· wx inſtituta contempſe

„

rit· paruipẽdẽs ill eloquiũ quod opoꝛ
tet diligentiſſime cuſtodiri. Interrogga
patrem tuum et annunciabit nbiſenio

res tuos et dicent tibi.

Deappetenda diſcretione.

— , —
NK.. 4 0 HDD Rr ſr. Pt —2 M .

èò 6 4 4

Tcollatio ſecũda Albbatis

CeeeaͤÜKp xxi·

Mwmi igitur conatu debet

diſcretionis bonum virtu⸗/
te hu militatis acquiri·quę

nos illeſos ab vtraq; poteſt

nimietate ſeruare. Aetus nanq; ſenten

tia eſt.

tas peruenit · eodemq; diſpendio vigili

arum immoderata continuatio mona/
chum · quo ſomni grauiſſimi toꝛpoꝛ in
uoluit. Mam per exceſſum continentie

debilitatum quem q; ad illum ſtatũʒ re

uocari neceſſe eſt in quo negligens quiſ/
c; perincuriam detinetur.ita vt frequen
ter quos per caſtrimargiam decipi non

potuiſſe cõſpeximus· per immoderatio

nem ieiunioꝛum viderimus fuiſſe dece⸗
ptos· atq; ad eandem quã vicerant paſ
ſionem infirmitatis occaſione fuiſſe col
lapſos· Uigiliequoq; T pernoctatiões

irrationabiles deiecerunt quos ſomnꝰ
ſuperare non potuit. Qua pꝛopter ſm

apoſtolum per arma iuſticie quęa dexti
ſunt ⁊ a ſiniſtris recto moderaminetrãa⸗
ſeundum eſt et ita inter vtraſq; nimie/
tates diſcretione moderãte gradienduzʒ
eſt: vt nec traditum continentie tramitẽ

acquieſcamus excedere · nec rurſum re⸗
miſſione noxia in gule ventriſq; deſide
ria concidamus-

De immoderatis ieiunijs et vi⸗
gilus. Caßp. xvij.

Tenim memini me frequenter
ita axpetitum cibi penitus re⸗

.. èſſpuiſſe vt duobus diebus ac

tribus refectione dilata · ne memoꝛia qui
dem vllius edulij meam interpellauerit
mentẽ · et rurſus ab oculis meis ita ſom/

num diaboli impugnatione ſubtractuʒ

id eſt· nimietates equales ſunt.Ad vnũ
enim finem nimietas ieiunij et voꝛaci⸗

vt plures noctes ac dies paululũ quid
ſomni meis oculis a domino pꝛecarer ĩ/
fundi:grauiuſq; me periclitatum ſomni
cibiq; faſtidio q; ſopoꝛis ⁊ caſtrimargie

colluctatione perſenſi. Itaq; ſicut feſti⸗
nandum nobis eſt ne aꝓpetitu coꝛpoꝛee

voluptatis in diſſolutionem noxiam de

labamur · ⁊ ante pꝛeſtitutuʒ tempus vel

cibo nos induigere vel modum eius ſi⸗
namus excedere · ita eſt eſce ſomniq; refe
ctio hoꝛa legittima etiam ſi hoꝛreat inge
renda. Atrum q; enim bellum aduerſa-
rij factione conſurgit et pernicioſius cõ
tinentia immoderata q; ſaturitas remiſ

ſa ſuxplantat.Ab hac namq; ad menſu
ram diſtrictionis intercedente compũ/
ctione ſalu bꝛi conſcẽdi poteſt· ab illa nõ

Interrogatio de cõtinentiavel

refectionis menſua.
Laßp. xviij.

Ermanus. Quis igit eſt
continentie modus queʒ eqͥ

moderamine retinentes in
ter vtram q; nimietatem ille

ſi tranſire poſſimus.

De optio cibi quo tidianimo-

do. LCapß. xviuir.

Oyſes. Super bac re inter
maioꝛes noſtros frequenter

nouimus habitum fuiſſe ſer /

monem atq; magnopꝑe tractatum. Nã
diſcutientes continentias dinerſoꝛum

qui vel ſolis leguminibus vel olerib tã

tũ vel pomis vitã iugit᷑ exigebãt· pᷣpoſue
re eunctis illis refectioneʒ ſicei panis cu
ius equiſſimum modum in duobus pa
ximacijs ſtatuerũt/quos paruulos pa⸗
nes vix libꝛe vnius pondus babere cer⸗

ge
tun.

Kann
fnlur
ſe⸗
ſger

Wabe
godd
Graa
ſune
muin⸗
ntſt
ne
Cvrn
lahone
ſuaene
denho
nperp
ns⸗
Pros
Peſo⸗
Wnen
Gdn
ſurun
gemit
ſechon
Oui⸗
llegen

imne
fono⸗
mnſenn
Pame

unſonn
ſinng
ſiutſci
u ce
NNdpeng
x
n ls ſ
nici
wmung
umzduc
usnmi
Unmndu
rconpi⸗
Wns

mmäre
.

nisigtat
usqpeztq
mentes n/
ictme

ionimo⸗

nir
6 ſpentr
ncun. K
8 dunſun
,Non’i
mu
ors
nube⸗
naecn

Moyſi de diſeretione

Obiectio ð facilitate cõtinẽtie
queduobus Parunacs ſuſtie⸗

Ermanus. Q.5nos gra

tanter amplexi· reſpondimꝰ
punc modum nos minime

ptꝛo cõtinentia reputare. qᷣp HD
requiintegrum eum nequacq; poſſemꝰ

inſumere ·

Reſponſio de virtute et menſu ⸗

ra ex parte continentie.
Cap̃. xxi.

Oy es. Si vultis experiri
vim ſtatuti huius: modum
iſtũ in giter retinete· adiecti
onem nullam die dominico
rl ſabbato indulgentesneq; iuterduʒ
quoddam coctionis pulmentũ ſub ali⸗
qua aduenientium fratrum occaſione

ſumentes· quibus refecta caro non ſolũ

minoꝛe quantitate diebus reſiduis te
rit ſuſtentari · vxrumetiam totam refeci
oneʒ ſine laboꝛe differre · illoꝛum ſcilicet
cilvꝛum quos extrinſecus ſumpſeritad
iectione ſuffulta. Quod nullomodo

facere nec refectionem panis differre in
diem poſterum pꝛeualebit · quiſq; fuerit
ſemper pꝛedicte menſure quantitate con
tentus. Eteniʒ memini ſenioꝛes noſtros
qð nos quoq; retineo frequenter fuiſſe
perpeſſos · cuʒ tanto laboꝛe ac difficulta
te hanc parſimoniam ſuſtentaſſe · tanta
qʒ vi atq; inedia pꝛedictã cuſtodiſſe mẽ
ſuram · vt inuiti quodammodo nec ſine
gemitu atq; triſticia hunc finem ſibi re⸗/
fectionis imponerẽt. B

Qui nam generalis continen·
tie acrefectionis modus ſit.

Cap̃ xxij.

Eneralis tamen hic con/

tinentie modus eſt vt ſᷣm ca
pacitatem virium vel coꝛpo

ris vel etatis tantuʒ ſibimet
cibi vnuſquiſq; concedat · quantum ſu

ſtentatio carnis non quantum delideri⸗

um ſaturitatis expoſcit. In vtraq; eni,-
parte ſuſtinebit maximũ detrimentum·

quiſquis inequalitatem tenens nũc xen

trem ieiunioꝛũ ariditate conſiringit nũc
eſcarũ nimietate diſtendit. At enĩ mẽs

cibi inanitate laſſata perditoꝛationum

vigoꝛem · dum carnis laſſitudine nimia

Hegrauata condormitare compellitur.

ita rurſuʒ nimietate voꝛacitatis oxpꝛeſ-
ſa emittere ſuas pꝛeces ad deum puras
leueſq; non poterit. Sed nec caſtimonie

lebit iugitate ſeruare · dum ei etiam die /
bus illis quibus carnem acrioꝛe videt

continentia caſtigare.pꝛeterita cibi ma/

teria quauis ad pꝛeſens defecto ſit coꝛ⸗

pꝛe ignem carmalis concupiſcentię ſub
miniſtrat. 1

Quemadmodum abundantie

tur. LCaß. xxiij.

abundantiam concretuʒ fu
eerit in medullis · neceſſe ẽege
rnrii atq; ab ipſa nature lege p
pelli ˖ que exuberantiam cuin flibet hüo/
ris ſuperflui velut noxiam ſibi atq; con
trariam in ſemetipa reſiderenõ patitur
Ideoq; rationabilis ſem per et equalis
im ꝑẽdenda eſt caſtigatio · vt ſi naturali
hac neceſſitate cõmoꝛantes in carne om

nimodis carere non poſſumus· ſalte, ra
rius nos et non amplius q; trina vice

reſperſos iſto deliquio totius anni cur-⸗
ſus inueniat. Quod tamẽ ſine vllo pliu
ritu quietus egerat ſopoꝛ:nõ fallax ima

go inderocctte voluptai eliceat. Quã⸗

obꝛẽ h̊ eſt tpata quã diximus cõtinẽtie
eq̃litas atʒ mſurata ꝗᷓ patrũ qͥʒ iudicio
cõpꝛobat · vt qͥtidiana panis refectionẽ
qͥtidiana comitet᷑ eſuries ĩ vno eodẽq;
ſtatu aĩam piter coꝛpuſq; ↄbuãs·nec ie⸗
iunij fatigatiõe ↄcidere · nec guari mẽte,z

ſaturitate pmittens· Lanta naq; fruga

litate finitur vt interdũ ſe poſt vſperaʒ
nec ſentiat aut meminerit refeciſſe.

De laboꝛe equalis refectiõis et
de fratris benia min edacitate.

Capᷣ xxiiij.

Collatio ſecũda albbatis Moyſi

Tintantũ ̊ nõ ſine laboꝛe per

hicitur · vt malint hi qͥ perfectio
nẽ diſcretionis ignoꝛãt · etiã bi
duo ꝓtelare ieiunia · idq; qð hodie ſum

pturi fuerãtĩ craſtinũ reßuare:dũmodo
ad refectionẽ ꝑueniẽtes deſiderata ſatie

te potiãt. Qð nuꝑ benyamin ciuẽ vr̃jm
ptinaciter tenuiſſe ↄgnoſcii:qͥᷣ ne qͥtidie
paximacia duo percipiens equali caſti⸗
gatione continuatam parcitatem ingir
retentaret· maluit biduana ieiunia ſem/
per continuare · dũmodo ad refectionem
vniens duplicata menſura repleret vẽ
tris ingluuiem. Nam id qð biduo fue/
rat percepturus differẽs · vno die abſo
lutionem ieiunij poſt biduũ pariter in/
ſumebat ·vt quattuoꝛ paximacia come⸗/
dens deſiderata ſaturitate gauderet · et
expletionẽ ventris ſui biduano ieiunio
quodãmodo compararet.Qui obſtina
tione ⁊ pertinacia mentis ſuę diffinitio

nibus potius ꝓpꝛijs q̃m ſenioꝛũ traditi⸗/

onibus acquieſcens:quali fine ſuum ꝓ
poſitum terminaret · pꝛoculdubio memi
niſtis. Siquidem relicta heremo · rurſus
ad inanem philoſophiã mundi huius
ac vanitateʒ ſeculi deuolutus · pꝛedictã
ſententiam ſenioꝛum ſui caſus ſignet ex
emplo · ruinaq; ſua cũctos doceat· nemi
nem ſuis moꝛibus deditũ.vł pꝛopꝛio iu
dicio confidentẽ:pfectionis culmen ali⸗

quando poſſe conſcendereſed nec dia/⸗

li quide ꝑnicioſas illuſioes euadere.
Interrogatio quõ vna ſemper
eademq; menſũura ſeruetur.
Lap.xxv.

Ermanus.Auomodo igit

a nobis hic modus indirupte
valebit cuſtodiri. Nam nõnũ/
ch hoꝛa nona ſoluta iam ſtationeieiunij
ſuperu enientibus fratribus neceſſe ẽ eo
ruʒ obtentu·aut adijci aliquid ad ſtatu
taʒ ſolitam q; menſurã ·aut certe huma
nitatem qᷓm in bemur omnibus exhibe/
re penitus abdicari.
Reſponſio de nõ excedendo re-/
fectionis modo. c. xxvi.

Oyſes.Atraq; vno modo
ac ſollicitudine pari conuenit
oÿobſeruari. Nam et menſuram
cibi cauſa continentie ac puritatis cuʒ
omi ſcrupulo cuſtodire debemus: ⁊ bu-
manitatem atq; adhoꝛtationeʒ adueni
entibus fratribus charitatis obtentu ſi
militer exhibere:quia ſatis abſurdum ẽ
vt fratri imo chriſto menſam offerẽs nõ
cum eo cibum pariter ſumasaut ab eiꝰ

refectione te facias alienũ. Itaq; in neu/

tra parte repꝛehenſibiles inueniemur. ſi
heca nobis conſuetudo teneatur · vt ho
ra nona de duobus paximacijs quę no
bis canonica mẽſura iure debent· vno
paximacio pꝛelibato · alium huius expe

ctationis gratia in veſperam reſeruemꝰ
quẽ ſi ſuperuenerit quiſpiam fratrũ cuʒ

ipo pariter inſumamus nihil conſuetu
dini ſolite amplius adiũgentes · et hac
diſpẽſatiõe neq̃q; fratris noſ ↄtriſtabit
aduentus qui nobis debet eſſe gratula
bilis. Siquidem ita humanitatis exhi/
bemus obſequelam · vt nihil a rigoꝛe
continentie relaxemus. Si vero nullus
aduenerit hunc quoq; velut de canoni‚/
co modo debitum nobis libere pꝛeſume
mus · qua parcitate nec ſiomachꝰ veſpe
re poterit aggrauari · quippe hoꝛa nona
vno paximacio iam pꝛemiſſo · qdð plerũ-
qʒ; bis qui diſirictioꝛem abſtinentiaʒ ſe
tenere credentes totam refectionem ad
vſperam differunt · euenire conſuenit.
Nam recenseſce perceptio tam in veſp
tinis qᷓ; in noctumnis oꝛationibus tenu-
em leuem q; ſenſum non ſinit inueniri ·

Ideoq; cõmodum ſatis ⁊ vtile hoꝛa no

na refectionis tempus indultuʒ eſt. in qͥ
rficies mõachꝰ ñ ſolũ ĩ noct᷑nis vigilijs
leuis ac vacuꝰ veꝑetiã ĩ ipisveſptinis ſo
lẽnitatibo digeſto iã cibo iueĩt᷑ aptiſſimꝰ
Talibus nos beatꝰ moyſes verbis eru⸗
diens hoc nobis pꝛecipuũ gemina inſti

tutione ↄtulit vtnõ ſoluʒ diſcretionis

virtutem et gratiaʒ ſed ipius quoq; ab

renunciationis rationẽquã penitꝰ igno

rantes feruoꝛe tantũmodo ſpiritus nr̃i

=S.
— ſ ee —

l⸗
nte

i

1

mnt⸗
Weuntt
mrin,
duntas 3
bemeed⸗
onez dn
—
slr
iti
e
iſtanen
a
Wen
ratm mo
nbunsae
mmnſuen
umfmian
ilenind
ignwade
Nberchegenn
mn imnutlbi
tann,nre
nmpnnlus
Ut Nononi⸗
le min⸗
omuch; e
pelon on
—RWã
enentaz ſe
Ctonena0

n nemſtni⸗

Koumn N
mon bbosto⸗
ſuti uonn
61 ze eoun
ugij
of s vngls
funſemniͤ
nt htſn
ſes wbocl /
niang

ac celo dei awipuiſſe videbamur incipi
entes agnoſcere · deinceps intelligerem⸗
quantũ a puritate coꝛdiset directionig
linea fuiſſemus in id tempoꝛis euacuati
abſq; vlla dumtaxat deſtinatione vl ſi
ne tendentes · et quid pᷣncipaliter tenere
nos oꝑteret. qᷣd ve cauere ſimiliter ecõ/
trario deberemꝰ omnimodis ignoꝛãtes

illam q; pꝛe omnibus definitionẽ ſenis

veriſſimaʒ cõpꝛobauimus.nulliꝰ artis

ſen diſciplinę periciam poſſe ſine deſtia⸗/

tiõis ratione ſubſiſtere · nec ſine contem-

platione certi finis attinl.

Erplicit collatio ſecũda Abba

tis moyſi de diſcretione. Inci⸗
piüt capitula collationis abba

tis pafuntij de tribus abrenu⸗

ciationibus. Caßp̃ᷣ.i.
Eronnerſatione ae elt abba
R tis pafuntij.
ij De ſermone eiu ſdeʒſenis ac re
ſponſioue nr̃a.

ij Pꝛopoſitio abbatis paſuntij 8
tribus vocationũ generibus ·
„ et de tribus renũciationibus.
iij Expoſitio triũ vocationũ.

vY MVet deſidioſo vocatio pĩa non

pzoſit· ſirenuo poſtrema non
vi Exwolitio trium renũciatiouũ.
vij Quẽadmodum ſingularum re
nunciationum ſit afpaehende
dDaa perfectio.
viij De pꝛijs diuitijs i in quibus cõ
uſittat anime pulchritudo vel fe⸗
ditas.

ix Detripartito genere diuitiarum
x NMon poſſe quenquaʒ pꝛimo tan

tum renunciationis gradu eẽ
perfectum.

n4— Interrogatio de libero arbitrio

hominis ⁊ gratia dei.
xij Reſponſio de diſpenſatione dia⸗
uine gratię manente arbitrij li
bertate.
xiij Nð directio vie noſtre ex deo 6
xiij Qð ſcĩa legis magiſterio ⁊ illiũi⸗

H. r

natione dñi conferatur.
Nᷓ intellectus quo mãdata dei
poſſimus agnoſcere ⁊ bone vo
luntatis effectꝰ a dño ↄdonet᷑.

wi 2 ipa fides a dño concedatur.

xvij U moderatio et tolerãtia tem/
ptationum nobis a domino tri
buantur.

xviij Qð perpetuitas timoꝛis dñino

bis/a dno conferat᷑.

L xix O initiũ volũtatis bone con

ſummatio eius a dño ſit

* OQð nihil in boc mũdo ſine deo

geratur.

xxi Obiectio! ſuper liberi arbitrij po⸗

teſtate.

Nrj eſpoõ ſioꝙ liberũ arbitriuz nrm

adiutoꝛio dni ſp indigeat.
Erxpliciunt capitula. Incipit
collatio Abbatis pafũtij detri⸗
bus abꝛenuciationibus. ca.i.

NP ulo

choꝛo ſanctoꝛuʒ
qui velut aſtra
puriſſima in no
cte mundi iſtiuſ
refulgebant. vi⸗
dimus ſanctuʒ

₰

pafuntiũ vice eluminaris magni clarita

te ſcie choꝛuſcantẽ. Hic nanq; pꝛeſbiter
congregationis noſtreid eſt illius qu ęĩ
heremo ſchyti moꝛabatur fuit · in qᷓ ita
vſq; ad extrema durauit etatẽ vt nũq;ᷓ e
cella quaʒ iunioꝛ ceperat habitare · ꝗq;
ab eccleſia milibus qᷣnq; diſtabat · ſaltẽ
ad vicinioꝛa migrauerit ·nec feſſus ãnis
tanti itineris ſpacio · die ſabbati vel dñi
co venturus ad eccleſiã vexaret᷑· ſed nec
vacuus qᷣdem reuerti exinde contentus
vas aꝗᷓ quã ꝑ totã erat ebdomadã ſum
pturus ceruicib ſuis onerans rep oꝛta⸗
bat ad cellam. Cunqʒ nonagenariam
exceſſiſſet etatem· nunq;ᷓ paſſus eſt eam
iunioꝛum ſibi laboꝛe deferri. Hic itaq;
ab adoleſcẽtia ſua ſcole cenobij tanto
ardoꝛe ſe tradidit vt in ea paruo tem/
. Z

Collatio tertia Abbatis pafuntij

monibus inflaremur. Quãobꝛem illa

poꝛe commoꝛatus tam ſubiectiouis bo⸗
no ꝙ; vniũſarũ vᷣtutũ ſcia pit᷑ ditaret᷑.

Humilitatis nãq; ⁊ obedientie diſcipli

na omnes ſuas moꝛtificans volũtates
et per hãc extinctis vniuerſis vicijs· cun
ctiſq; virtutibus ↄſummatis quas mo
naſterioꝝ inſtituta vel antiquiſſimoꝛuʒ
patrũ doctrina fundanit · ſublimioꝛis p
fectus ardoꝛe ſuccenſus·heremi feſtina⸗/
nit ſecreta penetrare · vt domino cui int
fratrum turbas poſitus ſitiebat inſepa
rabiliter inherere · nullo deinceps ab eiꝰ
cõtemplatione hũano conſoꝛtio vl ima
gine ſe retrahente facilius vniret᷑. Abi
rurſum tanto fernoꝛe etiã ipoꝝn anacho/

tione iugis ac diuine illius theoꝛie · cun
ctoꝛũ deuitabat aſpectus · vaſtioꝛa ⁊ in
acceſſibilia ſolitudinis penetrans loca ·
multoq; in eis tꝑe deliteſcens · vt ab ip⸗
ſis quoq; anachoꝛetis difficulter acra⸗
riſſime depꝛehenſus · angeloꝝ qͥtidiano
conſoꝛtio delectari ac perfrui crederetur
atq; ei merito virtutis huius ab ipis in
ditũ fuerit bubali cognomentü ·

De ſermone eiuſdem ſenis.ac
reſponſionenoſtra. CLa. ij.
Vius igitur magiſterio ĩſtitui

cupisẽtes cogitationũ etiam ſti/
mulis agitati · ad cellam eiꝰ iaʒ

die adueſperaſcẽte peruenimꝰ. Qui ha

bito aliquãtiſper ſilentio cũ ꝓpoſitũ no
ſtrũ pꝛedicare cepiſſet· q ſcʒ patriã reli
quẽtes · tot ꝓpuincijs ꝓ amoꝛe dñi perlu⸗
ſtratis egeſtateʒ ac vaſtitatẽ heremi tole

rare ⁊ imitari rigoꝛẽ cõuerſationis illoꝝ

tantopꝑe niterem· quẽ vix ipᷣi qui ĩ eadẽ
neceſſitate atq; inopia nati educatiq;
ſunt ſuſtinerẽt reſpondimus nos ob id
ad eius doctrinã ac magiſteriũ tetẽdiſſe
vt imbui aliquatenus doctrina tãti vi⸗
ri poſſimus quã ĩnumeris documentis
ineſſe eidem ſenſeramus· nõ vt illiꝰ quę
tamen in nobis non eſſent laudib gra
uaremur · aut in elatione animi .q̃ in no/
ſtris quoq; cellulis nõnunqᷓ; ſuggeſtio

ne titillabamur inimici · ipius quoq; ſex

nobis potius pꝛecabamur infundi qui
bus cõpungi vel hũiliari · nõ quibonobᷣ
metipis blandiri extolliq; poſſimus.

Pꝛopoſitio abbatis pafuntij
ð tribus vocationũ generibus

et de tribus abrenuciatioibus
Aklflſſuntius· Tres ĩquit voca
tionũ ſunt oꝛdines· tres quoqʒ
renunciationes monacho in ᷣ

cunqʒ vocationis oꝛdine conſtituto ne

ceſſarias nouerimus.Et pꝛimã quideʒ
cau ſam qua tres eſſe vocationũ oꝛdĩes

diximus opoꝛtet nos diligenter inquire

re vt cũ agnou erimus nos ad dei cultũ

pꝛimo gradu vocationis aſcitos · ſm eiꝰ
ſublimitatem conuerſationis qͥʒ noſtre
congruentiam temperemus. Mihil eniʒ

ꝓderit ſublimiter inchaſſe · ſi ſimilẽpn
cipijs nõ exhibuerimus et finẽ.· O ſi eti
am vltimo oꝛdine nos a ↄuerſatione ſe

culi extractos fuiſſe cognoſcimus.quan
to minꝰ pꝛobabili ad religionẽ pncipio
videmur inniti · tanto acrius noſmetip

ſos ad melioꝛẽ finem ſpiritali feruoꝛe in
citare curemus. Secũdam qͥqʒ cauſam

trie abrenũtiatõis omimodis noſſenoſ
cõuenit ·quia nullo modo perfectionem

poterimus attĩgere.ſi eam vel ignoꝛaue

rimus. vel ſcientes nõ ↄtenderimus ox-

re conſnümdmaear.
Expoſitio triũ vocationũ. iiij.
Ligitur tres hi vocationum
modi ſpeciali diſtinctione pan
dantur. Pꝛimus ex deo eſt ˖ ſe
cundus per hominẽ · tertius ex neceſſita
te. Ex do quidem eſt: quotiens inſpira-

tio quedam immiſſa in coꝛ noſtrũ nõnũ

qᷓ; etiã doꝛmientes nos ad deſideriũ eter
ne vite ac ſalutis exuſcitat· deumqʒ ſe/

q ⁊ eiꝰ in herere pᷣceptis cõpunctione ſa

lu berrima cohoꝛtatur · vt ĩ ſcripturnſan
tis abꝛabã voce dñica · de genitali ſolo
⁊totiꝰↄgnatiõis ſuę affectib· fiſq; do
mo legim ꝰeuocatũ dicẽte dño Exi ð tra
tua· 1 89gnatõetua 1 8 domo pf̃is tui

Qu
me
cohe
N
ig:
ferſl
mäſen
pfee⸗⸗
Nih
