ipoꝛum obtutibus offerantur· nequod

aſpectus occaſione deſideꝛium eis leta⸗-

le gignaturita plurimum confertad de
pellendum hunc ſpecialirer moꝛbũ qui/
es ac ſolitudo· vt mens egra minime di⸗/
uerſis figuris interpellata ad purioꝛem
ꝑueniens contemplationis intuitumfa

cilius peſtiferum concupiſcentie fomitẽ
radicitus poſſit eruere.

Quid interſit inter caſtitatem
⁊ cõtinentiã.et an vtragg ſimul
ſemper habeatur ap̃. ilij.
Emo tamen ex hbocnegare noſ
n Pprutet etiam in congregatione
fratrũ poſitos inueniri cõtinen
tes · qd perfacile fieri poſſe confitemur.
Aliud enim eſt continẽtem eſſe· id eſt eu⸗

Kkraten · aliud caſtum. ⁊ vt ita dicam in

affectum integritans vel incoꝛruptiõis

tran ſire· quod dicitur acon. Ou exptus

ill ſoltribuitur maxie qui virgines vel

mente vel came perdurant.vt vterq; io⸗
hannes in nono teſtamento in veteri q535
belias hieremias daniel fuiſſe noſcutur

In quoꝝ gradu hiqʒnon immerito re/
putabũtur. qui poſt experimenta coꝛru.
ptionis ad ſimilem puritaſ̃ᷣ ſtatũ per la⸗
boꝛem longum ⁊ induſtriam integrita/
te mentis ⁊ coꝛpoꝛis peruenerunt.⁊ acu/
leos carnis non tam impugnatione con
cupiſcètie turpis qᷓ; nature tantummõ
motu ſentiunt· Quẽſtatum dicimꝰ dif⸗
ficillime poſſe inter hominũ turbas appᷣ

hendi.vtꝑ wro ⁊ hoc poſſibile ſit vnuſ⸗

quiſqʒ; non nĩ̃a ſententia expectet agno/
ſcere. ſed conſcientięſuęrimer examine.
Ceterum continẽtes multos exiſtere nõ
dubitamus · qui impugnationẽ carnis.
quã vel raro vel quotidie ſuſtinent· ſeu
metu gehenne ſeu deſiderio regni celoꝛũ

ellinguũt atq; compeſcũt,. Quos ſenio/

res ſicut pꝛonunciant poſle non penitus
incentiuis obꝛui vitioꝛumita ſecuros et

inſauciatos ſem per exiſtere non woſſe de

finiunt. Meceſſe eſt enim vnumquemq;
in colluctatione poſitum · q;uis frequen
ter aduerſarium vincat ac ſuꝑet.⁊ipᷣm

tiñ aliquando turbari

impugnatio foꝛnicationig⸗
ſolo humàno ſtudio no poſſit
euinci. Caß. v.
Aa ꝓpter ſi nob coꝛdi eſt ago⸗
q nenm ſpiritalem cum aplo legiti
me decertare hũc immundiſſi-
mum ſpum ſupare omni mẽſ intentiöe.·
non noſtris viribus confidentes: hoc eĩ
induſtria humana perficere nõ Hualet.
ſed opitulatione dni feſtinemꝰ. Tãdiu
nanq; hoc vicio qĩam neceſſe eſt impug⸗
ri · donec ſe bellü gerere ſupra vires ſuas
agnoſcat · nec laloꝛe vel ſtudio pꝛopo vi
ctoꝛiam obtinere ſe woſſe · niſi dñi fuerit
auxilio ac pꝛotectione ſi uffulta
De peculiari gratia in munere
caſtita tis.
Trenera cum in omnibus vir
e tutum pꝛofectibus: z cunctoꝛũ
DR expugnatione vicioꝛum. domi
ni ſit gratia atq; victoꝛia. in hoc pcipue
peculiare beneſicium dei ac ſpeciale do⸗

num 7 patrum ſententia experimento
pPurgationis ip̃ius manifeſtiſſime decla
ratur his · qui eam meruerint oſſidere.

Quodammodo eni exire de carne eſt · in
coꝛpoꝛecõmoꝛantem·⁊ vltra naturã eſt
fragili carne circũdatũ: carnis aculeos
non ſentire. Etidcirco im poſſibile eſt ho
minem ſuis(vt ita dixerim) pennis ad

. tam pꝛecelſum eęleſteq; pꝛemiuʒ ſubuo/

lare · niſi eu gr atia domini de terre ceno
munere eduxerit caſtitatis. Qulla etenĩ
virtute tam pꝛopꝛie carnales hoĩes ſpiri
talibus angelis imitatione conuerſatio
nis equantur· quã merito ⁊ gratia caſti
tatis· per quã adhucin terra degentes
habẽt hm aplum municipatũ in cel:q ðᷣ

cxpoſita co:ruptela camali habituros

P 7 4 . . I
„ 4

ſanctos pmittit in futurum · bic iam in
carne fragili poſſidentes .
Exemplum de agone mundia
li ſcᷣm ſermonẽ apoſtoli..vi.
Adi quid dicat apoſiołꝰ. Om
a nis q in agone contendit:ab oĩ
bus ſe abſtinet. A quibo omiĩb
dixerit inquiramus vt poſſit nob ſpiri⸗
talis agonis inſtructio comꝑatione car
nal acquiri. Illi etenĩ qui in hoc agone
viſibili ſtudent legitime decertare. vten-
di omnibus eſcis quas deſiderij libido
ſuggeſſerit non habent facultatem · ſed il
lis tm̃ quas eoꝛundẽ certaminuʒ ſtatuit
Diſciplina. Et non ſolũ interdictis eſcis
Zebꝛietate omniq; crapula eos neceſſe ẽ

*

abſtinere · erum etiam cuncta inertia et

ocio atq; deſidia · vt quotidianis exerci

tijs iugiq; meditatione virtus eoꝛũ poſ ⸗

ſit accreſcere Et ita omni ſollicitudie ac
triſticia negocijſq; ſeculariby affectu eti
am ⁊ opere conin gali efficiuntur alieni.
vt pꝛeter exercitium diſea cipline nihil alið
nouerint. nec vlli mundiali curę penit
implicentur · ab eo tantuʒ qui certamini
pꝛeſidet ſperantes quotidiani victꝰ ſub
ſtantiam. ⁊ coꝛonę gloꝛiam· cõdignaq;
pꝛemia victoꝛię laude conquirere.Atq;
intantum ſe mundos ab omni coit pol
lutione cuſtodiunt. vt cũ ſe pꝛeparãtad
agonum certamina ne qua foꝛſitan per

ſomnum nocturna deluſi fallacia · vires

minnant multo tem poꝛe ↄquiſitaslami
nis plũ beis renum contegant loca · qͥ ſc
metalli ri goꝛe genitalibo mẽbꝛis applici
to· obſcenos bumoꝛes valeãt inbibere ·
intelligentes ſe pꝛoculdubio eſſe vincen
os · nec iam poſſe ꝓpoſitum certamẽad
empſj viribus adimplere · ſi puiſam pu/
dicicię ſoliditatem fallax noxię volupta
tis imago coꝛruperit.
De comꝑpatione ꝓurificatiõis
eoꝛũ quiin terreno agone certa
men habituriſunt.
La. viij.
Taaaac ſi agonis mundialis in/
i telleximus diſciplinam cui? ex

emplo beatus apoſtolus nos voluit eru

dire · docẽs quantẽ in illa ſit obſeruatio ·

quanta diligentia.quanta cuſtodiaqͥd

nos conueniet facere.qua puritate opoꝛ
tebit cuſiodire noſiri coꝛpoꝛis atʒ aumę
caſtitatem qs neceſſe eſt quotidie ſacro

ſanctis agni carnibus veſci. quas neieʒ
immundum contingere etiam vxteris le

gis pcepta permittunt. In leuitico nan

q; ita pcipitur. Omnis mundus mãdu
cabit carnes. Et anima quęcunq; come

derit decarnibus ſacrificij ſaluta qðᷣ ẽ

domini · in qua eſtimmundicia:pibit co/
ram domino. Quantum igit integrita⸗
tis eſt munus. ſine qua etiam illi qͥ erant
ſub veteri teſtamento · ſacrificijs typicis
non poterantintereſſe· qui buius mun
di coꝛruptibilem coꝛonam cupiunt adi/
piſci nequeunt coꝛonari?
Quantam ſpcoꝛdis puritateʒ
parare dei oculis debeamus.
LCLCaß. ix.
Taq; omi cuſiodia coꝛdis no/
i ſtri ſunt latebꝛe pꝛimitus expi/
ande.Qu od enim illi in coꝛpo
ris puritate cupiunt aſſequi:nos debe⸗/
mus etiam in archanis conſcientie pol⸗
ſidere in qua dñs arbiter atq; agonithe
ta reſidens· pugnam curſus certamis
noſtri in giter expectat · vt ea ꝗin pꝛopa⸗
tulo boꝛremus admittere · ne intrinſecu
quidem coaleſcere incauta cogitatione
patiamur · in quibus humana cogni⸗
tione confundimur· ne occulta quidem

9

conhibentia polluamur Quselicet poſſit
lominũ pꝛeterire noticiam · ſanctoꝛuʒ tñ

angeloꝝ ipiuſq; oĩpotẽt dei ſciam quã
nulla ſubterfugiũt ſecreta latere ñ porit

AQuod ſit indicium ꝓfecte ⁊ in

tegre puritatig.

Aiinus puritaſj hoc erit euidẽs
c-- indicium ac plena pꝛobatio · ſi
el nulla imago illiciens quieſ⸗

centibus nobis et in ſopoꝛem laxatis oc/

2

currat· vl certe intpellas nullos ↄcupie

motꝰ valeat excitare. Licʒ eĩ ad plenam

gcüno
nec du
necach
üm
fatur!
Oue
cedat

9

aKti
luſior
negige
morbil
tyono⸗
ſye fax⸗
ſonnire
taseſtun
cunnot
W
w
enag
wris
tercl.
negſb
a
llaco:
tnendan
lumache
Npnape
Urimns
dndii
Pei
grgnt
cozüm
ſ an⸗
Mp⸗
lateſtbe
i 10
Gbenger
emorbe
ducens
karema
Rozy

tn
Annd⸗
duc
nne
hing
icdieſaan
nasnai,
nwens’
miüconan
Ansmäcn
mngne
nummgde
dbtd,
tinngu
niigenn
igshpis
buusnon
piuntad/

donte;
emnds.

ninins/
nu
inwsa/
ſinne wo⸗
cipntte
61 MNns
ngnponn,
Nenmtln
ℳℳ e
nmuagl/
ingriden
eicnpoſt
uſamn
gluri

los

MM

cedat.

H
E. N — .

pcti noxã tal cõmotio mjme cõputet᷑.tñ
nec dum perfecte mentis indicium eſt.
nec ad puruʒ excocti vicij manifeſtatio.
cũ per fallaces imagines huiuſmõi ope/

ratur illu ſio. .

Quo vicio illuſio nocturna /ꝓ⸗/
Capᷣ.xii.
AUalitas enĩ cogitationũ ꝗᷓ diſ
q tentionibus diei negligentius
cuſtoditur/pbatur quiete noct

na Et idcirco cum interceſſerit aliq̃ talis

illuſio · nõ culpa ſomni credenda eſt ſed

negligẽtia tpis pᷣcedenijᷣ · manifeſtatio

moꝛbi lateni intrinſecus:quẽ nõ pꝛimi⸗
tus noctis hoꝛa parturijt · ſʒy intimis ani
me reconditũ fibꝛis ad cutis ſuperficieʒ
ſom ni refectione ꝓduxit.arguẽs occul⸗

tas eſtuum febꝛes quas ꝑ totuʒ diei ſpa

cium noxijs cogitationibus paſti ↄtraxi
mus vt ſolent male qͥʒ valitudines coꝛ⸗

poꝛuʒ nõ ea colligi tem peſtate qᷓ vident
emergere.ſed negligẽtia ſunt pᷣteriti tem

poꝛis acquiſite · quo paſtus qs impudẽ
ter eſcis ſaluti contrarijs noxios humo/

res ſibimet letaleſq; contraxit.

Acarnis puritas ſine mundi

cia coꝛdis nequeat obtineri.

i generis creatoꝛ ⁊ conditoꝛ deꝰ.
opificij ſui naturã pꝛe omnib

emendationemq; cognoſcens · illuc cu⸗
ram adhibuit medicine vñ cauſas moꝛ
bi pncipalit᷑ñ nouerat emanare. quicũq;

inquiens viderit mulierẽad ↄcupiſcen/

Dum eã.iam mechat? eſt eã in coꝛde ſuo
Petulantes oculos notãs: nõ tam eos

arguit q; illũ interioꝛẽ ſenſum · qͥ officio

eoꝛũ male vtitur ad videndũ. Coꝛ nãq;

— . 5* 27

eſt egrum ⁊ ſauciñ libidinis telo qð ad
concupiſcendũ videt · bñficium intuitꝰ

recte ſibimet a creatoꝛe cõceſſum ſuo vi/
cio ad operũ pꝛauoꝝ miniſteria contoꝛ/

quens · in ſemetipᷣo recõditũ ↄcupiſcẽ/
tie moꝛbũ contemplationis occa ſioe ꝓp
ducens. Idcirco huic pꝛecipitur ſalu⸗
taremandatuʒ. cuius vicio peſſimꝰ lan
guoz viſus occaſione pcedit. Nõ enim

ionis

pꝛebent viſionis officiũ.ſʒ dicit· oĩ cuſto

dia ſerua coꝛ tuũ · illi potiſſimũ im poſita

medicia quod vbiq; abuti poteſt ad vi⸗
dendum oculoꝛum miniſterio.
Que ſit purgationis carnalis
pꝛima cuſtodia.
Capᷣ.xij.
Ec erit igit᷑ purgatiõis hꝰ pꝛĩa
cuſtodia.vt cũ menti nr̃ mẽo/
ria ſexus feminei ꝑ ſubtilẽ ſug
geſtionem diabolicę calliditatis obꝛepie
rit· pmum recoꝛdatione pᷣmiſſa mat: ſo⸗

roꝛum parentum ſeu certe feminarum

ſanctarũ. quãtotius eam denr̃is receſſi

bus extrudere feſtinemꝰ. ne ſi fuerimꝰ in
ea diutius immoꝛati occaſione ſexus ſe⸗

mel indepti:illex maloꝛum ad eas perſo⸗
nas exinde ſubtilit᷑ deuoluat ac ſcipitet
mentẽ p quas noxias cogitatione s poſ
ſit inſerere. Wobꝛem illius pᷣcepti iugit᷑
meminiſſe debemꝰ omni cuſtodia ſerua

coꝛ tuũ · ⁊ ̃m dei pꝛincipale mandatum

ſollicite ſerpend obſuare noxiũ caput.i.
cogitationũ malarũ pᷣncipia · quibus ſer
pere in aĩiam noſtraʒ diabolus temptat·

nec ſinamꝰ ꝑ negligẽtiaʒ penetrare ĩ coꝛ

noſtrum reliquũ eius coꝛpus.i.oblecta⸗
tionis aſſenſum. Qui ꝓculdubio ſi fue⸗
rit intromiſſus: moꝛſu virulento mentẽ

interimet captiuatam Emergentes etiã
peccatoꝛes terrenoſtrę. id eſt ſenſus car/
nales in matutinis ſui oꝛtus nos o poꝛtʒ

dicit· omni cuſtodia ſema oculos tnos·
quos vtiq; opoꝛtuit pncipalit cuſtodiri
ſi exipᷣis concupiſcentię pdiret affectus
nihil enĩ amplius oculi q; ſimplexaimę

extiguere· ⁊ dum adhuc paruuli ſunt al

lidere filios babylonis ad petraʒ· Qui
niſi dũ tenerrimi ſunt fuerint enecati:ad

ulti per cõhibentiam in perniciem no/
ſtram validioꝛes inſurgent.ant certe nõ
ſine magno gemitu ac laboꝛe vincentur.

Dum enim foꝛtis ſcʒ ſpiritus noſter do
mum ſuam cuſtodit armatus.receſſus
coꝛdis ſui dei timoꝛe communniens in
pace eritomnis ſubſtantia eius: id eſt
emolumenta labvꝛum ac virtu tes lõgo

J
.
. „

tem poꝛe conquiſite. Si aũt foꝛtioꝛ ſuper nit nos deus in ignominiã ·ſed in ſancti i
uentes vicerit eum id eſt diabolus cogi · fſicationẽ Itaq; q hec ſpernit non boĩeʒ i
tationum conſenſu. arma eius diripiet ſpernit ſed deũ ·q etiã dedit ſpũm ſuũ ſa ltit
in quibo confidebat · id eſt memoꝛiã ſcri⸗ ctum in nob. Auctoꝛitatẽ qᷣʒ pcepto ſuo
pturarum veltimoꝛem dei · ⁊ ſpolia eius inuiolabilẽ iũxit. dicens. Qui h̊ ſpernit
diuidet · ꝓtutum ſcʒ merita per cõtraria id eſt ꝗᷓ de ſanctimonia pᷣfat/ ſum· non
vicia quęq; diſpergens hoĩem ſpernit · hoc eſt · me ꝗ h pcipio · ſed ann⸗
Cnonlaudem ſtudeamustex ceum q in me loquit· qui etiam ſpiritui eſac
ere caſtitatis.ſed effectum eius ſuo ſancto coꝛ nrjm habitaculuʒ deputa neſenc
exponere. LCaßp̃. xiij. nit. Cernis ſimplicib ꝓbis ac pur qui tibuin
T vt cuncta preteream quęin bus eam pꝛeconijs quantiſq; extulerit hſeinte
ſuanctis ſcripturis ob laudẽ vir laudibo.bmum vᷣtuti huic ſanctificatio inppſit
tuuntis huius inſerta ſunt · nõ eĩ nem ꝓprie tribuendo. deinde ꝑ hãc aſſe/ iegitn
mihi ꝓpoſitum eſt laudem texere caſtita⸗ rens vas nr̃i coꝛpon ab immũdicia libe/ 1duncn
tis· ſed qualitateʒ ipius xel quemadmo randumtertio qdð abiecta ignominia et taſpoil
dum acquiri vel cuſiodiri debeat · q ve coõtumelia · iu bonoꝛe ſit? ſanctificatiõe guilplt
ſit finis eius.patrum traditionibo expli manſuruʒ. poſiremo ꝗᷓ ſumma eſt perfe ptumnq
care.vnam tantummõ ponaʒ beati apo cti pꝛemij ac beatitudinis remuneratio. hnonple
ſtoli ſententiam · qua pateat qualit᷑ illaʒ ꝑ banc habitatoꝛem pectoꝛis nr̃i ſanctũ cuſule⸗
theſſalonicenſibus ſcribens · ⁊ virtutib foꝛe ſpũm deſignauuit. edn
pꝛetulerit vniuerſis tali eam verbi nobi Delglio apoſtoli teſtimonio ſu büen
¶ſpecialiter caſtitatis virtus K Ilicet ad finẽ libelli tẽdat oꝛa- .
ab apoſtolo ſanctimonia nun⸗/ E tio. aliud adhuc ſile huic pter lal
flcupetur. LCap. xv. MVßmmiſſũ eiuſdẽ apli teſtimoniũ NR
4 b Ec eſtinquit voluntas dei an ponã. d hebꝛeos nãq; ſcribens· Macẽ D
CLttificatio veſtra· Et ne foꝛte du inquit ſectamini cũ oĩbe? ſanctimoniã
bium nobis relinqueret vel obſeuꝝ qͥd/ ſine qua nemo videbit deũ · Mic ʒ eni/
nam ſanctificationẽ voluerit a ppellare · enter ſine ſanctimonia quã ſolet ĩtegri ſun n
vtrum iuſticiam · an charitatem · an bu/ tatem meni vel puritatẽ coꝛpor a pella Crnssn
militatem · an patientiam · in omnibo eĩ re. ꝓnunciauit deuʒ penitus videri non tuqinin
iſtis virtutib creditur acquiri ſanctifi⸗ poſſe. Siqdem ⁊ hic ſimilit᷑ inferteũdeʒ Pphange
catio · infert mãifeſte deſignat qͥd pꝛo/ ſenſum explanans. Me quis foꝛnicatoꝛ ☛
pꝛie ſanctiſficationem voluerit a pellare aut ꝓpfanus vt eſau.. uifin
Mec eſt voluntas dei ſanctificatio vr̃a. ¶ſpes ſublimioꝛis pꝛemi de/ puntgi⸗
vt abſtineat vos inqt a foꝛnicatione. tt beatcuſtodiã caſtitatis augere
ſciat vnuſquiſq; veſtrũ vas ſuum poſſi — Lap. xvyy. i
ere in ſanctificatione ⁊ honoꝛe · nõ ĩ paſ aq; quãtũ ſublime celeſteq; 4
ſione deſiderij ſicut ⁊ gẽtes quęe ignoꝛãt eſt pᷣmiuʒ caſtitat᷑· tanto guioꝛi liſbre
Teñũ. Nides quibo eam laudibe ꝓſequa/ bous adũſarioꝝ inſidijs laceſſi/ bis ineo
tur · honoꝛeʒ vaſis id eſt coꝛpon noſtri: tur. Et idcirco ꝓpenſiꝰ nob eſt· nõ ſoluʒ lae
ſanctificationem eam appellans Igitux otinentia coꝛpon verũetiã contritio coꝛ/ geni
econtrario qui in paſſione deſiderij eſt.· dis aſſiduis oꝛationũ gemitibꝛadhiben loen H
ignominia ⁊ in immundicia cõſiſtit · t da:vtclibanꝰ carnis nrequeʒ rex babilo nch
alienus a ſanctificatione verſatur. Cer, nius inceẽtiuis ſuggeſtionũ carnaliũ ſuc non
tio q; poſt pauca ĩfert rurſus ſanctimo⸗ cendeꝛe nõ deſiſtit: deſcendentein coꝛda Qin
niam eam pꝛonuncios. Mõ enim voca⸗ noſtra roꝛe ſanctiſpũs extingunaturx.

Kaſnct
W
dinſtiſi
ecpſr
duibſhmt
Pſun e
3hapio ſ
um ſpinnn
ulnz dn
upurgri
nlg aulnt
ſuniatto
nlbir e⸗
mmüdhcn i,
1Gonminus
ſunmnftenoe
nmſkrt
munaato.
isniiſancti

monoſ
mn. Lwi⸗
ebricm
ol eiimmii
nimg Pi
ſnainonii:
hcihei⸗
üboltingi
1sidon von
inſrteice
z benicto:

nenide⸗
usaoger⸗

i un
igyluſ⸗
icoi
mmo 4
nhin,
bdbi⸗
mii i⸗
riradt
n.

fhfhfh

Oſicut abſq; humilitate caſti
tas obtineri non poteſt ita ſine
caſtitate ſcientia. LCap̃.xvii
Lenim hanc ſenioꝛes aiũt ap/

e pꝛehendi non poſſe· niſi pꝛiꝰ huj

militatis in coꝛde fundamenta
ſu erint collocata · ita ne ad fontem qᷣdeʒ
Wre ſciẽtię perueniri poſſe defſiniunt · do
nec penetralibus amimenoſirę radix vi
tij huius inſederit · et poſſibile quidem
eſſe integritatẽ ſine ſciẽtię gratia repiri
im poſſibile vero ſcientiam ſpiritalẽ ſine
itegritatis caſtimonia poſſideri. Quia
⁊ diuerſa ſunt dona ⁊ nõ omnib vna g
tia ſpnſſancti tribuit᷑ ſed ad quã ſe vnꝰ
quiſq; ſtudio vel induſtria ſua dignum
aptum q; pꝛebuerit. Deniq; cũ in omni
bus aplis ſanctis virtus integritaſj pfe/
cta fuiſſe credat᷑· abundantius tñ ſcien⸗
tie donum exuberauit in paulo· qa ſead
hãc aptum ſolerti ſiudio atq; induſtria
pꝛeparauit
Sententia ſancti baſilij ep̃i de
qualitate virginitatis ſuę.
.LCap̃. rir—
4 α Ertur ſancti Baſilij ceſariẽſis
Iepi diſtricta ſententia. Etmn/
lierem inquit ignoꝛo.⁊ 9go nõ
ſum · Intantũ intellexit incoꝛruptionem
carnis.nõ tam in mulieris eſſe a bſtinen/

tia q; in integritate coꝛdis · ꝗᷓ vere incoꝛ

ruptam pꝑpetuo ſanctimoniã coꝛpor vł
timoꝛe dei vel amoꝛe caſtitaſ cuſiodiat.
Qui finis vere integritatis ac
puritatis ſit Laßp. xx
KTac; hic eſt integritatis finis
i ac pfecta ꝓbatio ·ſi quieſcẽtib
nobis titillatio voluptaj nul⸗/
la ſbᷣrepſerit · ac ꝓ neceſſitate natureno⸗
bis inconſcijsconcretiones egerant᷑ ob/
ſcenę. Quas ſicut abſcidere ꝑ oĩa ⁊ im⸗
ꝑpetuũ amputare ſuꝑ naturã eſtita re.
uocare ad ineuitabilẽ rariſſimãq; natu
ręneceſſitatẽ ſummę vᷣtuſ eſt · ꝗᷓ pulſare
monachũ duoby interpoſitj melibo ſolet
Qð tñ dictum ſit ßm noſtrã experientiã
non pᷣm ſnĩiam ſenioꝛũ,.a quibo etiam be

memoꝛati tem por indutie admodum iu
dicabant anguſte. quas ſi boc mõ qᷣ ab
ipᷣis percepimus voluerimus exponere ·
his foꝛte qni ꝓ negligentia ſua vł remiſ
ſioꝛe ſtudiopuritatem hanc minus erp⸗
tiſſunt. incredibilia vel im poſſibilia de⸗/
ſcripſiſſe credemur. H
Quemadmodũ pfecte purita
tis ſtatũ retinere poſſimꝰ C. xxi.
Aen ſtatũ ita tenere perpetuo
poterimꝰ. acnunq;ᷓ naturalem
moll nec tepus excedere ſupiꝰ
ↄpᷣbenſnm. ſi deum non ſolũ ſecretoꝛum
actuũ noſtroꝝ Vrumetiã cogitationuʒ
internarũ diurnũ parit᷑ nocturnũ q; in⸗
ſpectoꝛem eſſe ⁊ conſciuʒ cogitemꝰ.ac ꝓ
omnibo que in noſtro coꝛde vᷣſant᷑ ſicut
ꝓ factis ⁊operibus noſtris rationẽ nos
ei reddituros eſſe celamus
Uſq; ad quem modãũ poſſit in
tegritatis coꝛpoꝛis noſtri ꝑdu-
ci.vel q indicium ſitad puruʒ

„

mentis excocte · CLap.xxijʒ
AIc vſq; igit feſtinandũ eſt no
p bis·⁊ eo vſq; aduſuſanimi mo
tus vl carnis incẽtiua pugnã

dum · Donec iſta carnis ↄdicio neceſſita/

tem natureexpleat. nõ ſuſcitet volupta⸗
tem · ocretã exuberantiaʒʒ ſine vllo pꝛuri

tu noxaq;ʒ ꝓpellens· non pugnã ſuſcitãs
caſtitati Ceteꝑ mẽs dũ adbuc doꝛmiel
imaginũ viſione deludit.nouerit ſe nec
dũñ ad ĩtegrã pfectionẽ caſtitaſj excoctã.
Remedia curationis quibus
pfecta poſſit coꝛdis ⁊ coꝛpoꝛis
noſtri puritas ꝑmanere.
l LCa. xxiij.
Bitur vt illuſiones be ne doꝛ⸗
i mientibus quidem nobis ſub
rirepere valeant equale modera
tumq; ſo tenendũ eſtieiuniũ Quiſq̃s eĩ
menſurã diſtrictionis excedit. neceſſe eſt
vt modum qʒ remiſſionis excedat Qua
inequalitate detentus ab hoc tranquilli
tatis planiſſimo ſtatu ſine dubio reuoca
bit: nunc qͥdẽ nimia inanitate defectus.
nic aũt cibo ꝓpẽſioꝛe diſtet.Cũ ĩmuta

xiij Quid conferant ſenioꝛes iunioꝛĩ

tione ſiquidẽ refectionis · q̃litatẽ q pu/

ritatis noſtreneceſſe eſt immutari. De⸗·
inde iugis humilitas ac patiẽtia coꝛdis
adhibenda perpetuo eſt · atq; intenta ad

uerſus iram vel ceteras paſſiones ꝑdiẽ
cautio. Abi enĩ furoꝛis inſederit virus·
libidinis q́ neceſſe eſt incendium pene⸗
trare. Ante omnia vero peruigil neceſſa
ria eſt ſollicitudo nocturna. Mam ſicut
puritas ⁊ cuſtodia diei nocturnam pꝛe/

parant caſtitatem · ita nocturnę vigilie
coꝛdi pariter ⁊ obſeruationi diurnęſia/

tum ſolidiſſimum roburq; pꝛemittunt.
Explicit de ſpiritu foꝛnicatio
nis liber ſertus.

Incipiunt capitula libꝛi ſepti⸗

mi de ſpiritu philargyrie.
Laßp.pꝛimum.

philargyrie
iij Que nobis in vitij
ſit vtilitas
iiij L ineſſe nobis quędam natura-
lia vicia ſine creatoꝛis dicamꝰ
iniuiiaaas–«
v De vitijs quę exẽ naturalem mo
tum noſtro vicio contrabunt.
vi Receptus ſemel philargirye moꝛ
bus qᷓ; difficile pellatur.
vij Quibus vitijs philargyria ge⸗
neretur. vel quantoꝛum malo⸗
rum ſit eadem ꝓcreatrix.
viij philargyria omnes virtutes
ix N monachus habens pecunias
in cenobio permanere nõ poſſit
x Quem philargyrie laboꝛem ſub
eat deſertoꝛ monaſterij · qui añ
ꝓ leuiſſimis operibus murmu/
xi Leoccaſione cuſtodiẽde pecunie
feminarum contubernia requi
rantur
xij Exemplum cuiuſdam tepidi mo
tnachi philar gyrię laqueis obli

gati.

„

ij WVepernicioſus ſit moꝛbuſ

6 naturaliby

xiiij

MVale renunciansa non renunci

xv

xvi

xvij
xviij

xxij

%

xxv

yrvi

xxvij

ni

rn

yxri

bus in denudatione vicioꝛum ·
Quibus exemplis moꝛbus phi⸗
largyrie triplex eſſe doceatur.

ante quo differat

Cnius teſtimonij ſe coloꝛe tuean

tur qui exui facultatibus ſuis
nolunt
De renunciatione apoſtoloꝛum
eccleſię pꝛimituue
ſi apoſtolos imitari velimus
non debeamus noſiris defini⸗

tionibus viuere ſed illoꝛum ex

empla ſectarii
Sententia ſancti Baſlilij eßi ad
uerſus ſyncletium

Eignominoſum ſit a philargy⸗

ria ſuperari.
Quemadmodum ſuperanda ſi
philargyria .
Q poſſit quis etiam non habens
pecunias philargyrꝰ iudicari·

ij Exemplum deiuda.
xxiiij

philargyria niſi nuditate vin
ci non poſſit.
De exitu ananie ⁊ ſaphire ⁊ iude
quem philargyria impellẽte ſᷣ
ierunt.
Q pbilargyria lepꝛam animę in
ferat ſpiritalem
Teſtimonia de ſcriptun qb perfe
ctionem deſiderans edocet᷑ nõ
reſumere que renuncians ab/
dicauit

rxviij aduerſus philargyriã victo⸗

ria non aliter poſſit niſi nudita
te conquiri · .
Quemadmodum poſſit nuditas
a monacho ſuſtentari
Remedia cõtra moꝛbum phylar
Q non poſſit quis philargyriam
vincere niſi in cenobio perſeue
rans. 7 quemadmodu m poſſit
ibidem pmanere.
Expliciunt capitula.

pelln⸗
ſumn'n
pinci⸗
wenti
cigtio
wan
numine
fenlnt
wrpt
aarnbi
uitwid
tic
tame
lan

pteſtac
miluse
diffaiin
omnium
Ghcans

ſnin

(etia b
wuz
cunne
inſanet
tugliine
Tecnoe
ter inpar
Tanteh

bunſe

inion
nbspb⸗,
Munr.
lntund

coloemen
Aübus ſis

Wolonn

mn wins
sdin,,
balhjeial

pblng
mdaſt

Suuclate

pbir tunce
lüngeli ſb

maninen

1s Met no
mnaims 6/

Huninue

Nlngynm

vope

e
odun n

uln

Incipit liber ſeptimus de ſpiri
tuphilargyrie. Ee
Laiz‚ap̃. primum

Ertius no

bis conflictus eſt ad-

t nerſſus philargyriam

quam nos amoꝛeʒz pe⸗

cuniarũ poſſumus ap

pellare. peregrinum bellum ⁊ extra natu

ram · nec aliunde in monacho ſumens

pꝛincipium · quã decoꝛrupte ac toꝛpide
meniignauia · ⁊ plerũq; initio abrenun
ciationis male arrepto · ⁊ erga deuz tepi
do amoꝛe fundato · Cetera nanq; vicio/
rum incitamenta bumane inſerta natu.
rę· wlut ingenita videntur in nobis ha/
bere pꝛĩcipia:⁊ quodammõ inuiſcerata
carni · ipſiq; pꝛopemodum coeua nati/

uitati diſcretioneʒ boni maliq; pᷣueniũt.

et licet pꝛima arripiant hominem longo
tamen laboꝛe vincuntur.
EÆHpnicioſus ſit moꝛbus phi
largrrie La. j.
Ic vero moꝛbus poſterius ſup

b ueniens ⁊ extrinſecus accedens

animę· quanto facilius caueri
poteſt ac reſpui:tanto neglectus et intro
miſſus ſemel coꝛdi fit pernicioſioꝛ cũctis
difficiliuſq; ꝓpellitur. Maloꝛum nãq;
omnium efficiturradix: multiplices fru/
ctificans fomites vitiozuam.
Quę nobis in vitijs naturalibꝰ
ſit vulitas LCaßp.iij.
LKXoyputa carnis ſumplices mot·
v nonne videmus non ſolum in
pvnueris in quibus adbuc inno
cẽtia boni maliq; pꝛeuenit diſcretionẽ ·
veruz in paruulis atq; lactentib: Qui
cum ne initium quidem vllius libidinis
in ſemetipis habeant· motus carnis na
turali incitamento ſibi ineſſe deſignant·
Ire quoq; aculeos truces nonne ſimili/

ter in paruulis iam vigere conſpicimus·

anteq; patientię virtutem agnoſcant.
iniurijs eos cernimus commonueri·⁊ ver
boꝛum ſentire etiam ꝑiocum iniurias ir

. W 5

Liber vi· de ſpiritu philargyrie

rogatas:ac nonnunqᷓ; cuʒ deſint vires·
voluntas tamen vltionis ira inſtigante
non deeſt. Mec hoc dico ꝙ vocem na ⸗/
turam conditionis in culpamſed ꝙ aſ⸗
ſeram motus hos qui ꝓceduntexnobis

quoſdam quidem vtilitatis cauſa nobᷣ

inſertos: quoſdam vero negligentie vi⸗
cio ac male voluntatis arbitrio extrinſe
cus introductos. Mi nãq; quos ſupra
diximus motus carnales ob reparatio⸗

nem ſobolis ⁊ poſteritatis ꝓpaginem ſu

ſcitãdam · vtiliter ſunt coꝛpoꝛi noſtro ꝓ/⸗
uidentia creatoꝛis inſerti· non ad ꝑpetrã
da ſtupꝛoꝛum flagicia ⁊ adulteria ꝗᷓ leg
etiam auctoꝛitate damnant᷑. Ire etiam
aculeos nonne ſaluberrime nobis intel⸗
ligimus attributos · vt noſtris vicijs ⁊ er
roꝛibus iraſcẽtes · virtutibus potius ac
ſpiritalibo ſtudijſoccupemur omnẽ cha
ritatem deo. ⁊ patientiam noſtris fratri
bus exhibẽtes: Triſticię qʒ vtilitas q̃n
ta ſit nouimus · quę inter ceętera vicia cũ
in contrarium affectũ eſt mutata connu
meratur. Eſt enĩ ⁊ ſcᷣm dei timoꝛeʒ per
neceſſaria· ⁊ ſcᷣm ſeculũ admodum per
nicioſa · vt docet aplus dicens. Quę enĩ
ſcm deum eſt triſticia:penitentiã ad ſa
lutem ſtabilem operatur. ſeculi autem
triſticia moꝛtem operatur·
ineſſe nobis quędam natu
ralia vicia ſine creatoꝛis dica/
mus iniuriia Caß. iij.
On ergo ſi dixerimus hos mo⸗
n tius a creatoꝛe inſertos nobis ex
co culpabilis ille videbit ˖ ſi ne⸗
quiter his abuſi maluerimꝰ eos ad nox/
ia potiꝰ miniſteria detoꝛquere : ⁊ velimꝰ
ꝓ infructuoſis ⁊ ſecularib lucris · nõ ꝓ
ſalutari penitentia ⁊ vicioꝛuʒ coꝛrectiõe
triſtari.vel certe ſi non nobiſmetipᷣis vti
liter. ſy ↄtra interdictuʒ dñi nr̃is fratrib
iraſcamur.velut ſi ferrum quis ad neceſ
ſarium ⁊ vtile miniſteriũ contributũ ad
necem voluerit inſontiũ retoꝛquere.nõ
exh̊ infamabit materięↄditoꝛẽ· ſi qdð ille
ad vſum bñ viuendi aptũ ac neceſſariũ

ſſtitit iſte hoc vſus eſt ndnocendum 9,

De vitüjs quęerxtra naturalem
motum noſtro vicio contrahũ⸗
tur. Cap. v.
Icimus tamen quedam vitia
d ſiine vlla pꝛecedẽte naturali oc⸗
caſione concreſcere · ſʒ ſoliꝰ coꝛ/
rupte ac male voluntatis arbitrio · vt eſt
inuidia ipſaq; etiam philargyria · ꝗᷓ cuʒ
nulla habeãt in nobis de naturali inſti⸗
ctu pꝛincipia · extrinſecus cõtrahuntur.
Que tamẽquantũ facilia ſunt ad canẽ/
dum ⁊opoꝛtuna ad declinandum.tãtũ
occupatam mentem atq; poſſeſſam miſe
ram faciũt· vixq; ad ſanitatis concedũt
remedia puenire· ſine q a dño nõ merẽ⸗
tur curari celeri medicina qui ab bis ſau
ciati ſunt quę vlignorare vel vitare vl
facillime vicere wotuerũt. vel certe quod
male fundati virtutum ſtructuram ⁊ ꝑ/
fectionis ſuſcipere culmen indigni ſunt
Receptus ſemel philargyrie
moꝛbus q̃ᷓʒ difficile pellatur
Aamobꝛem nulli vilis deſpe⸗
gq ctuſq; videatur hic moꝛbus.q
ſicut poteſt perfacile declinari ·
ita ſi quem qᷓ; poſſederit ad ſanitatis re/⸗
media vix puenire concedit.Receptacu
lum nan q; eſt vicioꝛũ maloꝛũq; omniũ
radix⁊ inextricabilis nequitię fomes ef
ficitur dicente aplo · Radixoĩm maloꝛũ
eſt ohilargyria.id eſt amoꝛ pecunie.
Quibus vicijs philargyria ge
neretur.vel quantoꝝ maloꝛum
ſit eadem ꝓcreatrixr Ca. vij.
Ec igitur cũ remiſſaʒ tepidãq;
b wwſſederit monachi mentẽ · pꝛi/
mitus eü in exigua ſumma ſol⸗
licitãs· iuſios quoſdam ⁊ velut rationa
biles ei coloꝛes ob quos vel reſeruare ſi⸗
bi aliquid pecunię debeat vel parare de⸗
ſcribit. Nam ⁊ ea quę pꝛebent᷑ in mona
ſterio queritur non eſſe ſufficientia: et ſa
no robuſtoq; coꝛpoꝛe vix poſſe tolerari ·
Quid faciendum ſi valitudo mala car⸗
nis emer ſerit· ⁊ reconditum nõ fuerit ali
quid peculiare quo ſuſtentet infirmitas·

4
Preſtitionẽ mõaſterij eẽ ptenuẽ. ⁊ negli

gẽtiã erga egrotãtes maximã · Si ꝓpꝛiũ
aliquid non fuerit quo cura coꝛpoꝛi va⸗

leat adhiberi miſere eſſe moꝛiendũ Ipᷣm
etiam veſtimentu non ſufficere qð pᷣbet·
niſi ꝓcurauerit vnde ſibi alið valeat ex
hiberi. Poſtremo nec diu poſſe in eodẽ
loco vel monaſterio cõmoꝛari.et niſi pa/

rauerit ſibi viatiei ſumptus: euectiõiſq;
tranſmarine mercedem · nõ poſſe enʒ vo
luerit tranſmigrare· et neceſſitate inopie
coartatum laboꝛioſa ʒ ac miſera bilẽ abſ⸗
q; vllo pꝛofectu vitam iugiter toleratu/
rum inopem ſe q̃; ſemꝑ ac nudum nõ ſi

ne im ꝓperio aliena ſubſtantia ſuſtentan
dnm. JItaq; cum buiuſcemõi cogitatio-

nibus laqueauerit mentem · qualit᷑ vnũ
ſaltem denarium acquirere poſſit excogi

tat. Cunc peculiare opus quod exerceat
abbate inſcio ſollicita mente perquirit.
N vndens clam et optato tandeʒ po
titus nummo qualiter eũ duplicet acriꝰ

vehementiuſq; toꝛquetur· vbi reponat

cui we illum credat ambiguns.Deinde
quid ex eo coemerequaliq; eum cõmer⸗
cio valeat duplicare· cura granioꝛe dil⸗
tenditur. Cunq; illi ⁊ hoc ex voto ceſſe

ritauidioꝛ fames accreſcit auri tãtoꝙ;

vehementius ſuſcitatur.quanto etiam
ſumma lucri maioꝛ aꝓponitur.Cum ꝑe
cunie etenĩ incremento rabies cupidita
tis augetur. Tum deinde vita longeua
ꝓmittitur · ſenectus incurua:ĩfirmitates
diu erſe atq; pꝛolixę quę niſi maioꝛ ſum
ma in iuuentute fuerit pꝛeparata tolera
bili in ſenecta non poſſint. Agitur itaq;
infelix aĩma ſerpentinis nexibus obliga
ta dum materiam male ↄcretã nequio/
re cura concupiſcit augere· peſtem ſibi qᷓ
dirius inflam metur ipᷣa parturiens.to
taq; lucri cogitatione oſſeſſa · nihil ali/
ud reſpicit coꝛdis intuitu qᷓ; vnde pecu
niam parare valeat. p quã poſſit de mo
naſterij diſciplina q;totius euolare · nul
lam exhibens fidezʒ vbi potuerit nummi
ſpes aliqua refulgere.Mꝛo hac nõ men
Dacij:non periurij:non furti facinusad

witt
no in
quo⸗
tis
dtin
ital

ſpia
lox⸗
ciaui
dipb
Lan
di
ſt
lam/
nnliſſi⸗
tammn

fgara

mnu
eg

lut
nbra
trrade⸗
chſu
ſenata
apitüt
nerſolt

danc
Api
r,
regdebe⸗
Dwlag
vſeeinendt
naniſon
Weanw
turiugie
nblid,
nndunnöl
ubbln
gualt mu
odenacent
Awqunt.
winci
Whiccaan
ier
girdi⸗
awotſe
uti tüͤtoch
o cnn.
in Cung
dis nilin
nii ena
jimitates
imtiorſun

run deen.

Atan’
cabusot⸗
Mri
rntmſi
mmnmns
Gynbilih/
mge
pſrden
uen
itnunn
rrinen
Piutnd

De ſpiritu philargyr

mittere boꝛreſcit nonſidem frangere·

nõ iracundię noxio furoꝛe ſu ꝓpleri. Si
quoqᷓ; a ſpe queſtꝰ deciderit.nõ honeſta

tis nõ bumilitatis moduʒ tranſcendere

pPtimeſcit · fitq; ei p oĩa vt alijs venter.
ita huic aurũ ⁊ ſpes lucri ꝓ deo AUñ bea

tus aplus buius moꝛbi noxia venena ꝓ
ſpiciens· nõ ſolũ eam radicẽ eſſe oĩm ma

lonꝝ· wrũetiam idoloꝛũ ſeruitutẽ pꝛonũ/

ciauit dicens. Et auaricia qð in greco
dẽ philargyria ꝗᷓ eſt ſimulacroꝛũ ſᷣuitus
Cernis igit᷑ ad quantaʒ labem rabies h̊
P Sdus ſingulos creſcat · vt etiã idoloꝝ
Vl ſimulacroꝛũ ſeruitus apli voce ꝓnũ
cietureo qð figura dei ⁊ imagine pꝛeter
miſſa:quã deuote ſeruiens deo ĩmacula

tam in ſemetipᷣo debuit cuſtodire · hoĩm

figuras impreſſas auxo diligere ꝓ deo
maluit ⁊ tueri. Cphilargirya

oẽs virtutes impediat.

Ea. vijl.
Alibe igitur deceſſionuz ꝓpfecti
t bus in deterius creſcẽs · nullaʒ

B deinceps hũilitaſ᷑·: nullã chari
taſ nullã obediẽtie· nõ dicã ꝓᷣtutẽ ſʒ ne

vm bꝛã qͥdẽ vᷣtuſ retinere ↄtẽtus.indi
tur ad oĩa:⁊ ad ſingula opa murmurat

atq; ſuſpirat. Nullaq; iam reuerẽtia re
ſeruata. velut equus duriſſimus ad p/
cipitiũ fert᷑ infrenis. nec victu qtidiano

nec ſolito indumento ↄtentus · nõ ſe diu
tiꝰ hec toleraturũ eſſe teſtat. Deũ q̃ͥʒ nõ
ibi ſolũmõ eẽ ꝓclamat.nec ſalutẽ ſuam
in illo tm̃ loco eſſe concluſam Vñ ſi qͥ qᷓ;

ſe non celerius aſpoꝛtauerit · ſe piturũ p/
tinus grauiter ingemiſcit

monachus habens pecuni
as i cenobio ꝑmanere ñpoſſit.
Cacqq; inſtabilitatis Ca.ix.
i ſue viaticũ hñs nũmos· in qͥꝝ
p̃ſidio alaꝝ ſibiinſtar aptauit ·

iamq;ʒ ad trãſmigrandũ paratus inſolẽ
ter ad oĩa pꝛecepta reſpõdet.⁊ tãqᷓ; per/
egrinum extraneũq; ſe gerens · quęcũq;
ingdigentia coꝛrectione perſperxerit negli
git atq; contemnit Cũq; furtim poſſide

at recõditã pecuniã · nec calciamenta qͥ

ie

em ac veſtimenta ſe habere gqueritur.
dariq; ſibi tardiꝰ indignat᷑. Ac ſi foꝛte
diſpenſatione ſenion ei pus qͥ nihil peni
tus habere cognoſcit᷑.aliqͥd hoꝛũ fuerit
impartitũ · maioꝛib ire ſtimułĩardeſcit-
ſeq; deſpici veluti extraneum putat nec
ad vllü opus manus ſuas accõmodare

dtentus· repᷣhenditoĩa ꝗᷓ neceſſario fieri
mõaſterij compellit vtilitas. Deinde oc

caſiones quibo offendi vel iraſci debeat
ſtudioſe ꝑquirit:ne leuit᷑ motus de ceno

bijdiſciplina videat exire. Mec ſolus tñ
tranſmigrare ↄtentus· ne tã q; ſuo vicio

deſeruiſſe credat᷑ quãtos potuerit ſuſur

rationibo clãdeflinis depꝛauarenõ deſi

nit. Qð ſi etiã tempor aſperitas itineris
ſeu nauigationis eiꝰ intercluſerit cõmea

tum. pomneillud tꝑs ſuſpenſo anxioq;

reſidens coꝛde triſticias ſerere vel excita/

renõ ceſſat.diſceſſus ſolatiũ ⁊ excuſatio
nem leuitatis non ſe alit᷑ credens q; no⸗

ta vel macula monaſterij reperturum
Quẽ philargyrie laboꝛem ſub

eat deſertoꝛ mo na ſteri qui añ

pꝛo leuiſſimis oꝑibus murmu

Birkrt itaq; facib pecuniaꝝ ſua-

a rum magac magis accẽſus · ꝗᷓ

poſleſſe· nunqᷓ; monachũ vel in

monaſterio reſidere vel viuere ſub regle

inſtitutione pmittũt. Cũq; exinde eũ ve
lut feral qdam beſtia de cetu greg ſegre
gans pecus opoꝛtunũ pꝛede deſtitutiõe

ſodaliũ fecerit. ⁊ deuoꝛationi facilẽ ↄtu/
bernij pꝛiuatione reddiderit · eũ qui pꝛiꝰ

opa mõaſterij leuia exercere deſpexerat ·
die ac nocte ſpe queſtus infatigabilit᷑ la
boꝛare cõpellit.nõ oꝛationũ ſolennia:nõ

ieiunioꝛũ modũ · nõ vigiliaꝝ regulã cu/
ſtodire pmittit:nõ honeſtaꝝ interceſſio⸗
nuʒ explere officia ſini· dummõ vł aua
ricię rabiem ſatiare vel quotidianis vſi9/

bus poſſit occurrere · cupiditat᷑ ignẽ dũ

acquirendo extinguendum credit accẽ⸗

dens CNoccaſione cuſtodien

de pecunię feminarum contu/
bernia requirantur. ari.

2

wwöö m

Inc iam nonnulli p abꝛuptu,ʒ

hb prrecipitium lapſi irreuocabi/

li ruina ferunt᷑ ad moꝛtẽ ⁊ non

tenti ſoli poſſidere q̃s vel nũq; habue/
rant. vel initio malo reſeruauerãt pecu⸗
nias · inqrunt ↄtubernia feminarũ·ꝗᷓ de

beant ea ꝗᷓ male cõgeſta vel retenta ſunt

cuſtodire · Lãqq; ſe occupationibjnox
ijs ac ꝑnicioſis inuoluũt.vt vſq; ad pꝛo
fundũ inferi deuoluti · dum acqeſcere illi
aplice ſentẽtię rennũt. vt habẽtes victũ
⁊ veſiimẽtũ his ↄtẽti ſint ꝗ̊ mõaſterij fru

galitas exbibebat · ſy voletes diuites fie⸗

ri incidãt in temptationẽ T laqueũ dia/
boli · 1 Z8ſideria młta ⁊ ĩutilia nociua qᷓ
mergũt hoĩeʒ ĩ ĩteritũ ⁊ pditionẽ Radix
