eat · qd; rectũ atq; iuſtiſſimũ ſuętantuʒ
obſtinatiõis erroꝛe cenſuerit. H
Detribus generibus mõacho⸗
rum que intra egyptum ſunt.

EEaßp. iiij.
AVamobꝛẽ oꝛdo atq; pncipiuʒ

q pfeſſionis nr̃e quẽadmodũ vel

vyvyrñ deſcẽderit pᷣmũ debit agno
ſcere. Cũc enĩ poterit qͥs deſiderate artis

efficacius aſſeqͥ diſciplinã et ad exercen
Dd eꝗ ardentius incitari:cũ auctoꝝ ⁊ fũ

datoꝝ eius agnouerit dignitatẽ. Tria

ſunt in egypto genera monachoꝝ:qͥꝛum

duo ſunt optima · tertiũ tepidũ atq; om̃i

modis euitandũ. Pꝛimũ eſt cenobitaꝝ·

q̃ ſcʒ in cõgregatiõe piter ↄſiſtentes · vni
us ſenioꝛis iudicio gubernãtur · cuiuſ ge
neris maximꝰ numerꝰ monachoꝝ ꝑ vni
unerſam cõmoꝛat᷑ egyptum. Scdm ana⸗/
choretarũ · qui pus in cenobijs inſtituti-
iam q; in actuali cõn erſatiõe ꝑfecti · ſoli
tudinis elegere ſecreta: cuius ꝓfeſſionis
nos quoq; optamꝰ eſſeparticipes.Ter⸗
tiũ rephen ſibile ſarabaitarũ eſi. De qni

bus ſingillati ꝑ oꝛdinẽ pleniꝰ diſſeremꝰ

eneribus monachoꝛdiud

Harũ igit᷑ triũ pfeſſionũ fundatoꝛes pᷣ

mũ vt diximus debetis agnoſcere. Naʒ
ꝓfecto ex hocipo · vel odiũ ꝓfeſſionis illiꝰ
naſci ooterit quę vitanda eſt· xel eius de
ſideriũ ꝗᷓ ſequẽda · qꝛ neceſſe ẽ vnãquã
q; viã ad illũ finẽ ſuũ pertrahere ſectato
rem · ad quẽ auctoꝛ ipiꝰ inuẽtoꝛq; perue/
nerit.
Quibus autoribus cenobita⸗
rũ ſit iſtituta ꝓfeſſio. Cap̃.v.
Taq; eenobitarũ diſciplina a

i the pꝛedicationis aplice ſump/

ſiit exoꝛdiũ · Maʒ talis extitit in
hieroſolimis oĩs illa credentiũ multitu⸗
do · ꝗᷓ in actibo aplłoꝝ ita deſcribit᷑. Mul

titudinis credẽtiũ erat coꝛ vnũ ⁊ anima

vna · nec quiſq; eoꝝ ꝗᷓ poſſidebat aliqd

ſuũ eſſe dicebat ·ſ erat illis oĩa cõmunia

Poſſeſſiões ⁊ ſbᷣas vẽdebãt ·et diuide⸗
bat ea om̃ibo ꝓut cuiq; opꝰerat.Et ite/
rum. Meq; · n· qͥſqᷓ; egens erat int᷑ illos.
NQuotqͥt ei poſſeſſoꝛes agroꝝ aut domo
rũ erãt · vẽdentes afferebãt pꝛecia eoꝝ ꝗᷓ
vẽdebãt ⁊ ponebãt añ pedes aploꝝ.Di

uidebat᷑ ant ſingulis ꝓut cuiq; opꝰerat

Talis inqᷓ; erat tũc oĩs eccleſia ·q̃les nũc
perpaucos in cenobijs inuenire diffici⸗
le ẽ. Sʒ cũ pꝰ apłoꝝ receſſuʒ tepeſcere ce
piſſet credentiũ multitudo · ea vel maxie
ꝗ ad fidem chriſti de alienigenis ac diu
ſis gẽtib ↄfluebat · a qͥbo apli pꝛo ipis fi
dei rudimẽtis ac inueterata gẽtilitaſᷣ cõ
ſuetudine nibil amplius expetebãt · niſi
vt ab iĩmolaticijs idoloꝝ ⁊ toꝛnicatione
ſuffocatis ⁊ ſanguine tẽperarentatq;
iſta libertas quę gentibus pꝛopter infir⸗
mitatẽ pꝛime credulitatis indulta eſt·eti
am illius eccleſie quę hieroſolimis con/
ſiſtebat perfectionẽ paulatim ↄtamina
re cepiſſet·et creſcẽte quotidie vel indige
narũ nũero vel aduenaꝝ · pᷣme illiꝰ fidei
refrigeſceret feruoꝛ.nõ ſoluʒ hi qͥ ad fidd
chriſti ↄfluxerant · verũetiã illi qͥ erãtec
cleſie pncipes ab illa diſtrictõe laxati ſüt
Monulli·n· exiſtiantes id qð videbaãt gẽ
tibeꝓ infirmitate ↄceſſuʒ · ſibi etiã licitũ ·
nihil ſe detrimenti ꝑpeti crediderunt. ſi

cum ſubſtantijs acfacultatibus ſuis fi⸗
dem chriſti confeſſionem q; ſequerentur
Hi autem quibus adhuc apoſtolicꝰ in/

eratferuoꝛ · memoꝛes illius pꝛiſtine perfe
ctionis · diſcedentes a ciuitatibo ſuis · il⸗
loꝛũ q; conſoꝛtio qui ſibi vel eccleſie dei
remiſſioꝛis vite negligentiam licitam eẽ
credebant · in locis ſuburbanis ac ſecreti
oꝛibus cõmanere · et ea ꝗᷓ ab apoſtolis .
vniuerſum coꝛpus eccleſie generalit᷑ me
minerunt inſtituta · pꝛiuatim ac peculia
riter exercere ceperunt · atq; ita incaluit
iſia quam diximus diſcipuloꝛum · qui ſe
ab illoꝛum contagio ſequeſtrauerat diſ
ciplina.Qui paulatiʒ tempoꝛe pꝛocedẽ
te ſegregati a credentiuʒ turbis · ab eo ꝙ;
a coniu gijs abſtinerent · et a parentuʒ ſe
conſoꝛtio mundiq; iſtius conuerſatiõe
ſecernerẽt · monachi ſiue monocentes a
ſingularis ac ſolitarie vite diſtrictione
nominati ſunt. Ande conſequẽs fuit vt
ex cõmunioneconſoꝛcij cenobite · celleq;
ac diuerſoꝛia eoꝛum cenobia vocarẽtur
Iſtud ergo ſolum fuit antiquiſſimũ mo
nachoꝛum genus qd non modo tempo
re ſed etiam gratia pꝛimũ eſt· quodq; ꝑ
annos plurimos ſoluʒz inniolabile vſq;
ad abbat pauli vel antonij durauit eta
tem. Quius etiam nũc in diſtrictis ceno/
bijs cernimus reſidere veſtigia.
De anachoꝛetarũ oꝛdine ac pꝛi

cipio. Lapᷣ. vi.
MNMPae pꝛofecto id eſt de hoc per/
v fectoꝛum numero.et vt ita dixe

riz fecundiſſima radice · ſancto/
rum etiam anachoꝛetarum poſt hec flo⸗
res fructuſq; pꝛolati ſunt.Cuius ꝓfeſſi
onis pꝛincipes hos quos pauloante me
moꝛauimus ſanctũ videlicet pauluʒ vł
antonium nouimus extitiſſe. Qni non
vt quidam puſillanimitatis cauſa vxl ĩ
patientie moꝛbo · ſed deſiderio ſublimio
ris pꝛofectus cõtemplationisſq; diuine
ſolitudinis ſecreta ſectati ſunt ·licet pꝛioꝛ
eoꝝ neceſſitatis obtentu · duʒ tpe pſecu⸗/
tionis affinium ſuoꝛũ deuitat inſidias·
heremũ penetraſſe dicatur. Ita S ꝓceſſit

Collatio xvIII Abbatis Pyamonis

exilla quã dirim aplica diſciplina ali

perfectionis genus. cuiꝰ ſectatores ana⸗
chorete · id eſt· ſeceſſoꝛes merito nicupã
tur · eo ꝙnequaq; contenti hac victoꝛia

qua inter homines occultas inſidias di⸗/

aboli calcauerunt aperto certamine ac
manifeſio conflictu demonibus congre
di cupientes · vaſtos heremi receſſus pe⸗
netrare non timeant · ad imitationem ſci
licet iohannis baptiſte quiĩ heremo to⸗
ta permanſit etate · helie quoq; ⁊ helyſei ·
atq; illoꝛuʒ de quibus apoſtolus ita cõ/
memoꝛat. Circũierunt in melotis · in pel
libus capꝛinis egentes: anguſtiati · affli

cti quibus dignus nõ erat mundusin
ſolitudinibus errãteset in montibus et

in ſpeluncis ⁊ in cauernis terre. De qui
bus etiam dominus figuraliterad Job
Quis ait eſt qui dimiſit onagrum li⸗/
berum · et vincula eius reſoluit. Ooſuit
habitaculum eius deſertumet taberna⸗
culaſeius ſalſuginem. Irridens multitu
dinem ciuitatiset querelaʒy exactorn nõ
audiens. Lonſiderauit montes paſcue
ſue· ⁊ poſt omne viride querit· In pſal/
misquoq;. Dicãt nũc qui redempti ſũt
a dño qs redemit de manu inimici. Et
poſt pauca. Errauerunt in ſolitudinein
inaquoſo.viaʒ ciuitatis habitaculi nõ

inuenerũt· Eſuriẽtes ſitientes· aĩia eoꝝ
in ipis defecit.Et clamauerũt ad domi⸗„/

nü cum tribularenturet de neceſſitatib
eoꝝ liberauit eos. Quos etiã hieremias
ita deſcribit. Beatus qui tulit iuguʒ ab
adoleſcentia ſua·ſedebit ſolitarius ⁊ ta-
cebit·quia leuauit ſe ſuper ſe. Quiq; il⸗
lud pſalmiſte affectu ⁊ opere ocinunt.
Similis factus ſum pellicano ſolitudis
Aigilaui ⁊ factus ſum ſicut paſſer ſoli⸗
tarins in teccto.
De ſarabaitarũ pꝛincipio etcõ⸗/
uerſation⸗e· Cap. vu.
Anq; his duab ꝓfeſſiõibo mo⸗
nachoꝝ rligio chriſtiana gaude⸗
ret · cepiſſet ãt indetenꝰpaulat h̊

q̃q; oꝛdo recidere · emerſit poſt hec illud

deterrimũ ⁊ infidele monachoꝝ genus ·

te
g
lbn
lnge
6
tint
ge
di
ole
wul
ben
dup
N
Hi
hen
li⸗
fün
lae
ſubi
nibJ
lnt
reg
ſ
wvn
llie⸗
fnci
ſib
Mnte
nagu
wute

lan

ini
nn
cid
minee
oe
luep
omi
ob/
ei
n ⸗
Hinſe
Aoi
Moet
raui
b
n
Mit
m
nuhm
N
Me
ſit
Et
enn
ini
e
ni⸗
ub
mnus
Ge⸗
8574
ig
cuun.
iuc⸗
g

tco
.
yno⸗
t⸗
lß
lud

l potius noxia illa plantatio rediuiua
concreuit·quę per ananyam ⁊ ſaphyraʒ
in exoꝛdio eccleſię pullulans ·apoſtoli pe

tri ſeueritate ſucciſa eſtquęinter mona,

chos tamdiu deteſtabilis execrãdaq; iu

dicata eſt · nec a quoqᷓ; vlterius vſurpa⸗/
ta · ;diu illius tam diſtricte foꝛmido ſen
tentie memoꝛie fideliuʒ inſerta durauit ·
qua beatus apoſtolus pꝛedictos noui fa

cinoꝛis pꝛincipes· non penitẽtia · nõ vlla
paſſus eſt ſatiſfactione curari ·ſed perni

cioſiſſimũ germen celeri moꝛte ſuccidit.
Illo igitur exemplo qð in ananya ⁊ ſa⸗
phyra apoſtolica diſtrictione punitum

eſt a nõnulloꝛũ contẽplatiõe paulatim
longa incuria ⁊ tem poꝛis obliteratione
ſubtracto· emerſit iſtud ſarabaytarũ ge⸗/
nus · qui ab eo ꝙ ſemetipos a cenobioꝛũ
cõgregationibus ſequeſtrarẽt · ac ſigilla
tim ſuas curarẽt neceſſitates · egyptie lin
gue ꝓpꝛietate· ſarabayte nücupati ſũt⸗

ce illoꝛum quos pꝛedixcimus numero ꝓ

cedentes :qui euangelicã perfectioneʒ ſi/
mulare potius qᷓ; in veritate arripere ma
luerunt emulatione ſcʒ eoꝛum vel laudi
bus pꝛouocati:qui vniuſis diu itijs mũ/

di perfectam chriſti pꝛeferũt nuditatem
Hi iigitur dũ imbecillo animo rem ſum

me virtutis affectant vel neceſſitate ad
bãc ꝓfeſſionẽ venire cõpulſi·dũ cenſeri

tm̃modo noĩe monachoꝝ abſq; vlla ſtu
dioꝝ emulatione feſtinãt cenobioꝛũ nl.
latenus expetũt diſciplinã:nec ſenioꝛu?5

ſubijciũtur arbitrio· vt eoꝛum traditio
nibus inſtituti·ſuas diſcant vincere vo
luntates · nec vllam ſane diſcretionis
regulam legitima eruditione ſuſcipiunt
ſed ad publicam tantummodoid eſt ad
hominũ faciẽ renüciãtes:aut ĩ ſuis domi
cilijs ſub pꝛiuilegio huius noĩs iſdẽ ob
ſtricti occupatiõiboꝑſeuerãtaut ↄſtruẽ

tes ſibi cellulas eaſq; monaſteria nüucu⸗

pantes ſuo ĩ eis iure ac libertate ↄſiſtũt ·
nequa qᷓ; euãgelicis pꝛeceptionib ſuccũ

bentes · vt nulla ſcʒ quotidiani victꝰ ſol-

licitudine· nullis rei familiaris diſtentio

nibus occupentur Oð illi ſoli abſq; vl

De tribns generibus mo nachoꝛũ

la infideli dubitatiõe conſummãt.q cũ⸗

ctis mũdi huius facultatibus abſoluti
ita ſe cenobioꝛuz pꝛepoſitis ſubdidef̃t·
vtne ſui qͥdẽ ipᷣiꝰ fateãtur eſſe ſe dños-
Illi aũt qui diſtrictionẽ vt diximꝰ ceno/
bij declinãtes · bini vl terni in cellulis cõ

moꝛãturnõ contenti abbatis cura atʒ
imperio gubernariſed hoc pꝛecipue pꝛo

curates· vt abſoluti a ſenioꝛũ iugo· exer

cendi voluntates ſuas ac pꝛocedẽdi:vel

quo placuerit euagandi: agendive qðᷣ
libitum fuerit ha beant libertatem·etiam
amplius in operibus diurnis·qᷓ; hi qu-

in cenobijs degunt · diebus ac noctibus

conſumũtur · ᷣnõ ea fide eodem q; pꝛo-

poſito. Hoc enĩ iſti faciũt nõ vt fructu,

ſui operis ſubijciant diſpenſatoꝛis arbi
trio · ſeq vt acquirant pecunias quasre
condant. Inter quos quantum interſit
aduertite. Illi nihil de craſtino cogitan
tes· gratiſſimos deo ſudoꝛis ſuiofferunt
fructus·iſti vero nõ ſolum in craſtinũ ſy-
etian in multoꝛum annoꝛuʒ ſpacia infi
delem ſollicitudinẽ pꝛorogãtes:aut mẽ
dacem deũ autinopem creduntq pmi1
ſam quotidiani victus atq; indumento
rum ſufficientiam pꝛebere eis aut non
poſſit aut nolit. Illi hoc omnibus expe
tunt votis · vt nuditatem oĩm rerũ pau⸗
pertatem q; poſſideant · iſti vt oim copia
rum affluentiã conſequãtur. Illi ob hoc
certatim ſtatutũ tranſcenderecanonem
diurnisoperibus elaboꝛant · vt quicꝗd
monaſterij ſanctis vſibus redũdarit vł
carceribus · vel xenodochio: vel noſoco⸗
mio · vel indigentibus ꝓ abbatis diſpen
ſetur arbitrio·iſti vt quicquid quotidia
ne ſuperfuerit gule · aut pꝛofuſioꝛi pꝛofi⸗
ciat voluptati. aut certe filargirie vicio
recõdat᷑. Poſtremo vt cõcedamꝰ ab iſt!

hec qʒ nõ optimo ꝓpoſito ↄgeruntur.
meliꝰ q; diximꝰ poſſe diſtribui · ne ſic qui

dẽad meritũ vytutis illiꝰ ac perfectionis

aſpirãt. Illi eteĩ tãtos mõaſterio reddi,„a
coↄferẽtes · eiſq; qtidie renũciãtes ĩ tãta

ſbᷣiectõis hũilitate pꝑdurãt: vtquẽadmo

dü ſui .ita etiã eon ꝗᷓ ꝓpo ſudoꝛe ↄqrũt

Collatio xvVIII Abbatis Pyamonis

poteſtate pꝛiuentur · abienunciatiõis pᷣ

me feruoꝛem dum quotidie ſe emetipſos

laboꝛis ſui fructibus nudant · iugiter in⸗
nouãtes· iſti aũt in eoipſo ꝙ aliqd pau/⸗
peribus largiuntur elati · in pꝛeceps qti⸗

die collabũtur. Illos patientia atz diſ⸗/

trictio · qua taz deuote in hac quã ſemel
arripuerũt pꝛofeſſione perdurant · vt nũ
q;ᷓ ſuas expleant voluntates · crucifixos

huic mũdo quotidie viuoſq; martires

facit· hos arbitrij ſui tepoꝛ viuos ad in⸗
ferna demergit. Mec igitur duo genera
monachoꝛum in hac quidem pꝛonincia
equali ꝓpemodum numeroſitate inter ſe
cõtendunt · Ceterũ peralias regiões q̃s
me neceſſitas catholice fidei cõpulit per

agrare · iſtud tertium ſarabaytaꝝ genns

abundare ac ꝓpe ſolum eſſe cognouimꝰ

Tempiby ſiquidem lucij qui arriane ꝑ⸗/

fidie eps fuit· ſub valentis im perio cum

dyaconiã noſtris fratribus deferremꝰ
his videlicet qui de egypto ac thebayda

fuerãt ob catholice fidei perſeuerantiam
metallis ponti atq; armenie relegati · lic
cenobioꝛum diſciplinã in quibuſdaʒ ci

nitatibus rariſſimã viderimus· anacho

retarũ tamen apud illos ne ipſum qᷣdeʒ
nomen auditum fuiſſe cõprimus.

De quartogenere monachoꝛũ

Lap̃.viij.

yamon. Saneẽ etiaʒ aliud

q̃rtũ genus quod nuꝑ cernimꝰ⸗
emerſiſſe in his qui anachoꝛeta
ruz ſibi ſpecie atq; imagine blandiũtur
qq; in pᷣmoꝛdijs ſuis feruoꝛe quodã bꝛe
uni · cenobij perfectionẽ vidẽtur expetere ·
ſed continuo tepefacti · dũ pꝛiſtinos mo/
res ac vicia reſecare cõtemnũtnec iugũ
bu militatis ac penitentie diutius ſuſti⸗
nere contenti ſunt · ſubdiq; ſenioꝛuʒ im/
perio dedignãtur·ſeparatas expetũt cel

las· ac ſolitarij ſedere deſiderant: vt ita

ſcʒa nemine laceſſiti · patientes: manſue

t· achumiles poſſint ab homĩb eſtima⸗
ri. Qu einſtitutio ĩmo tewoꝛ eos quos ſe

mel infecerit ad perfectionem nunqꝙ; per
mittit accedere. Hoceni modo nõ ſolũ

nõ abſcidentur · verũetiã in deterius eo
rum vicia cõualeſcent· dũ a nemine pꝛo
uocati · vt quoddã letaleet inteſtinũ vi⸗

rusquanto amplius celatũ fuerittãto

pꝛofundius ſerpẽs in ſanabilem moꝛbũ
generat egrotanti · Mꝛo reu erentia eniʒ
lingularis celle· nullus iam vicia ſolita⸗
rij audet arguere:quęille ignoꝛari malu

it q; curari. Moꝛro virtutes nõ occulta
tione vicioꝛũ · ſed expugnatione pariun

Interrogatio quid interſit iter

cenobiũ et monaſteriũ. Capᷣix.

Ermanus. Eſt nealiqua in/
ter cenobiim monaſteriumq

Diiſtantia · an vtroq; nomiĩe res
vna cenſetur.
Reſponſio. Cap. x.
vamon. Licet a nõnullis ſo⸗

p leant indifferenter monaſieria
ppe,o cenobijs appellari · tamẽ H

intereſt. pmonaſteniũ nomẽeſt diuer ſo⸗
rij · nihil amplius ꝙ; locũ · id eſt habita⸗

tionem ſignificans monachoꝝ · cenobiũ

vrro etiã pꝛofeſſionis ipius qualitatem
diſciplinam q; deſignat. Et monaſteriũ

poteſt etiam vnius monac hi habitatio

nominari:cenobiũ aũt appellari nõ põt

niſi vbi plurimoꝝ cohabitãtium degit

vnita cõmunio.DNicũtur ſane monaſte⸗

ria etiã in quibus ſarabaytarũ collegia

cõmoꝛantur.

De humilitate vera et quomo /

do falſam cuiuſdam humilita⸗

tem pꝛodiderit abbas ſerapiõ.

Cap̃. xi.

—

Vamobꝛem qm̃ de optimo ge
nere monachoꝛum video vos

pꝛofeſſionis huius arripuiſſe

pꝛincipia · id eſt de laudabili cenobioꝛũ
paleſtra · ad excelſa faſtigia anachoꝛeti
ce tẽdere diſcipline· humilitatis patien

tieq; virtutem · quam vos illic didiciſſe

non dubito · vero ſectamini coꝛdis affec
tu.nõ eam ſicut quidam falſa bumiliaX
tiõe ꝓᷣboꝝ nec affectata atq; ſuꝑflua in

Gu
ſeb
pior
eninn
foni⸗
luin;
lgert
hait

gas

coni
ßius
ſac⸗
pwir.
bosg
hton
reei
emgr
ſbil
ſeeſer
nionſt
hiſicen
ſtolus
lolah
lelyt⸗
gonal

iigicra

ſisnan
atrel
Tdins
Münat
Moinen
Wons
ſnern
töis
gdli
tame
etiq e
gftertt
moti⸗
fonns
nſor⸗

gbeoe
to

Meye
d
ldi

R
iw
plün
i
zaß
Dlin⸗
maln
Cl
nn

qbuſdã officijs coꝛpis ĩcliatõe fingẽtes
humilitatis figmentũ abbas Gera⸗
pion quodam tpe elegater irriſit. Cum
enim quidam ad eum ſummã ſui abiec/
tionẽ habitn ac verbis pꝛeferẽs veniſſy⸗
eumq; ſenex ᷣm moꝛẽ vt oꝛationem col⸗
ligeret hoꝛtaret· ille nequaq; annuẽs de⸗
pꝛecãti · tantis ſe ſubijciens aſſerebat fla
gicijs inuolutũ · vt ne vſum quidẽ huiuſ
cõmũis aeri capere mereret· pſiathij qʒ
ipius refugiens ſeſſionẽ · humi potiusĩ⸗
ſidebat:Cũ vo etiã ad ablutionẽ pꝑedũᷣ
multo minus pꝛebuiſſet aſſenſum · tũ ab
bas Sera pion refectione tranſacta · col⸗
lationis conſuetudine pꝛouocãte mone⸗
re eü benigne ac leniter cepit· ne ocioſus
ac vagus pꝛelertim iuuenis tã robuſtuſ
inſtabili leuitate per vniuerſa diſcurre⸗

ret · ſed vt in cella reſidens.ſᷣm regulaʒ ſe

nioꝛũ ſuo potiꝰ oꝑe q; aliena mallet mu⸗
nificẽtia ſuſtentari.Qð ne paulus apo
ſtolus incideret· etquidem cũñ ei in euãge
lio laboꝛãti hec pꝛebitio merito deberet ·
dieb tamẽ ac noctib maluit operari · vt
quotidianũ victũ vl ſibi vel bis qͥ eidẽ
miniſtrantes opus exercere nõ poterant

ſuis manibus pꝛepararet.Ad hec ͤille tã

ta eſt triſticia ⁊ doloꝛe ſuppletus vt ama

ritudinẽ coꝛde cõceptaʒ ne vultu qͥdem

diſſimulare potuerit. Qui ſenex. hacte⸗

nus inquit o fili cunctis te facinoꝝ pon⸗
cCeribus onerabas nõ metuens ne cõfel⸗/

ſione tam attrociũ criminũ·notã exiſtia
tiõis incurreres·qͥd queſo nũc eſt quod
ad ſimplicẽ ammoniciũculã noſtra· quę
tamẽ in ſe nõ modo nullũ oppꝛobꝛiũ · ſʒ
etiã edificationis habuit ac dilectionis

affectüũ · tanta te video indignatiõe per⸗

motũ · vt eam ne vultu qᷣdè occulere · aut

frontis ſerenitate diſſimulare potueris.

An foꝛtaſſe dũ te bumiliabas illaʒ expe⸗

ctabas a noſtro oꝛe lententiã:iuſtus ac⸗
cuſatoꝛ ſui eſt in pᷣmoꝛdio ſᷣmonis. Pꝛo
inde vera eſt coꝛdis humilitas rtinẽda
ꝗ nõ de affectata coꝛpoꝛis atq; boꝛuz

led deintima metis humiliatione xeſcẽ⸗

dit. Qug tunc demũ euidentiſſimis pa/

VDe tribns generibus monachoꝛũin

tientie ſue fulgebit indicijs cum quisnõ
ipᷣe de ſe crimina ab alijs nõ credenda ia
ctau erit · ſed ab alijs ſibimet arroganter
ingeſta cõtempſerit ·et irrogatas iniuri
as manſueta coꝛdis equanimitate tole⸗

roneirrrnrnrr.
Interrogatio qnuẽadmoduʒ ve

ra patientia poſſit acquiri.

EFErinanus. Quemadmodũ
acqᷣri vel retineri poſſit iſta trã
quillitas optamus agnoſcere
vt ſicut indicto nobis ſilentio · oꝛis clau/

ſtra pꝛecludimus/verboꝛũ q; licentiã co

ercemus · ita etiã coꝛdis lenitatẽ cuſtodi

re poſſimus qð nõnunqᷓ; etiam cum lin

gua refrenatur intrinſecus tamen ſtatũ

ſuę placiditatis amittit. Etidcirco mã
ſuetudinis bonum nõ alias tenerequẽ⸗
piam ſle niſi remotione celleac ſolita
rio putamus habitaculo.

Reſopnſio. Caß. xiij.
FYVaj/zaimon. Patietia vera atq;

p-⸗ tranquillitas · abſq; pꝛofunda

coꝛdis humilitate nec acqͥrit
nec tenet. Que ſi de h fonte deſcẽderit ·
nec bñficio celle nec profugio ſolitudis

indigebit.Mõ enĩ patrociniuʒ cuiuſqᷓ;

rei extrĩſecus ꝗ̃rit · ꝗᷓ hñilitatid eſt· gene
ratricis atq; cuſtodis ſuęintrinſecꝰ vtu⸗

te fulcitur. Ceterũ ſi mouem̃ ab aliqͥ la⸗

ceſſiti certũ eſi nõ eẽin nob hũilitaſᷣ fun
damẽta firmit᷑ ſtabilita:⁊ iõ ad incurſuʒ
vl exigue tẽpeſtati edificiũ nrjm ruinoſa
cõmotiõe ↄcutit᷑.Mõ eni eſſet laudabilł

nec admirãda patiẽtia · ſi nulł inimicoꝝ

iaculis im petita trãqllitatis ꝓpoſitũ re⸗-
tetaret · ĩ eo ẽ pclara atʒ glioſa · qð irruẽ
tibo in ſe tẽptationũ ꝓcellis imobilis per
ſeuerat. Na in qͥ wxari frangiq; aduer
ſitatibo crediturin eo potius roboꝛat· et

in eo magis acuit᷑ in qͥ putat᷑ obtundi ·

Apaſſioniboeniĩ ⁊ ſuſtẽtatiõe patiaʒ di⸗/
ci nullꝰ igratiõ q; cõſtat patientem pꝛo⸗
nũciari neminẽ poſſe· niſi eũ qui vniuer-
ſa quę ſibi fuerint irrogata· abſq; indig
natione tolerauerit. Etideo nõ imerito

Collatio xvIII Abbatis P

ita a ſalomone laudat᷑. Melioꝛ ẽ patiẽs

foꝛte· et qui cõtinet iram capiẽte vrbem.

Et iterũ. Lõganimis vir nimius in pꝛu

dentia · puſillanimis aũt valde inſipi⸗

ens eſt. Cũ ergo qͥs victus iniuria iracũ
dieigne ſuccenditur·non cauſa peccati
eiꝰ acerbitas illate ↄtumelie extitiſſe cre⸗
enda elſtſᷣ potius manifeſtatio infirmi⸗
tatis occulte · hm illã parabolaʒ dñi ſal
uatoꝛis quã ð duabus domibus ponit ·
vna quefudata erat ſupꝛa petrã · et alia
quę ſuꝑ arenã · qbus equaliter dicit · plu

uiarũ ac fluminũ vel tem peſtatum turbi

nes irruiſſe · ſ illam ꝗᷓ in petre ſoliditate
fundata ẽ nihil penitus detrimẽti ex illa

tam violenta colliſione ſenſiſſe · ꝗ vxero ĩ
arenaꝝ pẽdula mobilitate cõſiructa eſt
ſtatim fuiſſe collapſaʒ Quã vtiq; appa
retnõ ꝓpterea coꝛruiſſe·qꝛ imbꝛium vel
toꝛrentiũ inundatione pulſata.ſq; ſuꝑ

arenã impꝛudẽter eſt ſtructa. Mõ enĩ in
hoc differt a peccatoꝛe vir ſanctusqꝛ nõ
ſimiliter ipſe temptetur · ſed qꝛ bic etiã

mag ipugnatiõenõ vincit · ille aũt etiiẽ
parua temptatione ſuperat. Neq; eniʒ

eſſet vt diximus iuſti alicuius viri lan⸗
dabilis foꝛtitudo · ſi vinceret intempta⸗

tus · cũ vtiq; victoꝛia locum habere non

poſſit abſq; aduerſitate certaminũ. He

atus enĩ vu qͥ ſuffert temptationẽ·quia

cũ pꝛobatus fuerit accipiet coꝛonã vitę ·
quam repꝛomiſit deus diligentibus ſe.
Scuᷣm apoſtolũ quoq; paulũ ·virtꝰ nõ
in ocio atq; delicijs · ̊ in infirmitate per/

ficitur. Ecce enĩ inquit dedi te hodie in ci

uitatẽ mu nitã· etin colũnam ferreã · ⁊ in

murũ ereũ · ſuperomnẽ trã regib iuda·

pꝛincipibus eius ⁊ ſacerdotibus eins:
et om̃i populo terrę et bellabũt aduũſum
te · et nõ pꝛeualebũt · quia ego tecum ſuʒ
vt eruã te dicit dfjmĩss.
De exemplo patientie cuiuſdã
religioſe femine. Caßp.xiiij.
Aius ergo patientie volo vob
hbyjdpno ſaltẽ exepla ꝓponere · vnnʒ
rreetligioſe cuiuſdam femine quę
patiẽtie virtutẽtanta auiditate ſectata

eſt: vt nõ ſolum temptationũ nõ vitaret

incurſus:ſᷣ etiã occaſiones moleſtiarum
ſibimet ꝓcuraret · qbus frequẽtius inſti/
gata nõ cederet. Hec nam q; cũ alexan/
drie cõmaneret · eſſetq; nõ obſcuris oꝛta
maioꝛibus · atq; in domo que ſibi fuerat
a parentibus derelicta religioſe dño de.
ſeruiret · veniẽs ad beate memoꝛie atha⸗
naſium epm · pꝛecabatur vt aliquaʒ ſibi

alendam viduã daret · ꝗᷓ eccleſiaſticis ſũ

ptibus paſcebatur. Et vt petitionẽ eins
Vrbis ipius expꝛimamus· da inquit mi
hi aliquã de ſoꝛoꝛibus in qua repauſeʒ

Sacerdos igit᷑ cũ laudaſſet ꝓpoſitum

femine ꝙ eã ad opus miſcdie vidiſſet eẽ

pꝛomptiſſimã · iuſſit ex omibeligi vidu

am · ꝗᷓ ⁊ honeſtate moꝛũ et guitate ac diſ.
ciplina om̃ibo pꝛeferret· ne foꝛte deſideri⸗-

um largitatis percipientis vicio vincere

tur · et quę mercedẽ quereret in egena dã

num fidei pꝛauis eius offenſa moꝛibus

pateretur. Cui cũ domũ adducte omni⸗
bus deſeruiret obſequijs · virtutẽ mode
ſtieeius ac lenitatis experta · videnſq; ſe
abipa momẽtis ſingulis gratiarũ actio
ne ꝓ officio humanitatis honoꝛari · poſt
dies paucos ad memoꝛatũ reuertitur ſa
cerdotẽ · rogauerã inquiens vt m dari pᷣ
cipes quaʒ ego reficerẽ et cui moꝛigeris
famularer obſequijs. Cum q; ille necdũ

ꝓpoſitü femine ac deſiderium intelligẽs

eſtiaſſet petitionẽ eiꝰ diſſimulatiõe ppo

ſiti fuiſſe neglectã: cauſasq; moꝛe illiꝰ ñ

abſq; animi ſui cõmotione perquirẽsp
tinus agnouiſſet honeſtioꝛẽ ei ceteris vi/
duã deputatã · occulte pꝛecepit vt ea illi
quęeſſet cunctĩ nequioꝛ traderet · ꝗ ſcili-
cet vel iracundia vel rixis vel violentia
ſeu verboſitate atq; etiam vanitate cun
ctas quibus hec vicia dñarentur excede
ret. Quã cum multo facilius inuentam
ſibiq; traditã domi habere cepiſſet · atq;
eadem ei diligẽtia qua pꝛioꝛi illi vidue
vel etiã ſtudioſius miniſtraret · hoc ſol
ab ea ꝓ tãtl obſeqijs recipiebat gfe · vt

idignis iugit᷑ afficeret᷑ iiurijs · ↄuicijs q
ab ea erpbꝛatiõibuſq; ↄtinuis vxaret᷑·

b
bus
um
abe
dh.
hut
or
Tr
llaa
oſfia
ſenet
batr
caſit
ſuen
Ntera
mnſau
Ncoch
ſiege
ſeri⸗
dignn
gbu⸗
ſobo⸗
teen
biing
ſewpen
is
hnt
flam
Cinus
Cluler
mns.
Dee
Pai⸗

1

ſchr
iſtſen
Maig
Nen
Wo⸗
itun
nigt
W
S

i,

tnet
Ann
nonc,
an
nsen
bifunn
dio
atby
vſbi
llisſi
Micys
Uuitni
vnſ
len
lera
indu
rdiſ⸗
ſiei⸗
hece
wndi
norbs
Lonni
not
ſgt
iuuno
mrſ⸗
ß
gen
ſedi
ligis
eß
ebe
niis
mo
tali
ii⸗
vln
tN
uute
ntam
auch
vne
peſdi
gen
agsc
uun⸗

obijcieniᷣ ei et maledicis obtrectationi/
bus increpantis· eo ꝙ ſe nõ ad refrigeri/
um ſed potius ad cruciatũ ⁊ ↄtumeliaʒ
ab epo popoſciſſet · magiſq; ſe de requie
ad laboꝛem q; de laboꝛe tranſtuliſſet ad
requiem. Cum ergo aſſiduitas iurgioꝝ
eo vſq; ꝓrumperet· vt ne ab iniectione qͥ
Im manuũ pꝛocax mulier temperaret.

illa aũt humilioꝛis obſequij igeminaret

officia · nõ furentẽ vincere renitendo · H̊ᷣ

ſemetipam hu milius ſubijciendo diſce⸗
bat. vt multimodis indignatiõibus la⸗

ceſſita: iurgãtis ĩſaniã humanitat mã
ſuetudine deliniret. Quibus ad plenuʒ
exercitijs cõfirmata · perfectãq; virtutẽ

Teſiderate patiẽtie ↄſecuta ad memoꝛa/

tum ſacerdotẽ · taʒ ꝓ electionis illius iu
dicio q;ᷓ etiã pꝛo beneficio exercitationis

ſue · gratias relatura perrexit eo ꝙ bᷣm de
ſideriũ ſuũ tandem ei magiſtrã patiẽtie
digniſſim ã pꝛouidiſſet · cuiꝰ iniurijs iu⸗
gibus . vt quodã paleſtre oleo quotidie

roboꝛataad ſummã animi patientiam

perueniret · tandem inquiẽs dediſti miz⸗
hi in qua repauſarem · nã illa pꝛioꝛ ſuis
me potius onerabat ac refrigerabatobę
ſequijs. Mec de ſexu młliebꝛi dixiſſe fuffi⸗

ciat· vt cõmemoꝛatione hac nõ ſolũ edi⸗
ficemur: verũetiã ↄfundamur. qꝗ niſi fu
erimus ad ferarũ moꝛẽ retruſi in caueaſ

cellularum · patientiã retinere non poſſu
muus. säs
De exemplo patientie Abbatiſ
pafuntj.

LCap̃. xv.
Vnc aliud abba᷑ pafuntij pã
n damus exemplu. Qui in illius
inſignis ⁊ vbiq; pꝛedicabilis

ſchytiotice heremi in qua nũc pꝛeſbiter
eſt ſecretis· tanto ſtudio ſemꝑer inſedit ·

vt ei ceteri anachorete bubali ↄgnomẽ ĩ

digerinteo ꝙ ingenito vt ita dixeñ deſi

derio · ſolitudinis ſemꝑ habitatiõe gau/

Ceret. Itaq; cũ tante ĩ puericia ſua eſſet
virtutis ⁊ gratie · vt etiã pꝛeclari ac ſum
mi id tpis viri: grauitatẽ eius ⁊ immo2ꝛ
bilẽ conſtantiã miraretur· eũ q; licet mi
noʒ eſſet etate· pꝛo virtutũ tamen meri⸗

SDe tribus generibus monachoꝛi

to ſenioꝛib exequarẽt ſuoq; oꝛdini du
cerent inſerendum . liuoꝛillequi aduſuʒ

Joſeph patriarcham fraternos quõdã

animos inſiigauit · quendã denũero fra

trũ edacis geli igne ſuccendit. Qui neuo
quodam ac macula pulchritudinẽeius
cupiens defoꝛmarehoc genus maligni⸗
ta tis excogitat.vt opoꝛtunitatẽ tem por
captaret:quo pafuntius ad eccleſiã die
dominico ꝓceſſurus abeſſet a cella. In
quã furtim irruẽs codicẽ ſuũ inter eius

plectas· quas de palmarũ folijs ſolebot

intexere · latenter abſconditac de conci⸗
nata factione ſecurus · ipe qͥq; velut pu⸗
re ac ſimplicis conſciẽtie ad eccleſiã veĩt
Cum q; celebꝛata omnis fuiſſet ex moꝛe
ſolennitas · querelaʒ ſancto iſidoro qui
ante hunc pafuntiũ eiuſdem heremi pꝛe
ſbiter fuit coꝛã cũctis fratrib detulit · al⸗
ſerens ſibi codiceʒ de cella furto fuiſſe ſbᷣ

latũ. Qug eius querimonia cũ ita cun/

ctoꝛũ fratrũ pꝛecipueq; pꝛeſbiteri aĩios

permoniſſet · vt quid pꝛimũ ſuſpicarent

quid ve decernerẽt non haberẽt· ſumma
cũctis ammiratiõe perculſisde tã inan
Diti illic facinoꝛis nonitate · ille qui rẽ de
tulerat accuſatoꝛ vrgebat · vt retentis ĩ
eccleſia omnibus · miſſi electiquiq; cun
ctoꝝ ſingillatim fratrũ cellulas ſcruta/⸗
rentur.Qð cũ trib ſenioꝛibba pꝛeſbite⸗/
ro fuiſſet iniunctũ· vniuerſoꝝ cu bilia re

noluẽtes · ad extremũ in pafuntij cellula

abſconditũ codicẽ ĩter plectas palmaꝝ
quas illi ſyras vocantſicut eum inſidia

toꝛ occuluerat reppererũt. Quẽ cũ inqſi
toꝛes confeſtim ad eccleſiaʒ delatũ coꝛã
om̃iby pꝛotuliſſent pafuntius licet de cõ

ſciẽtie ſuę eſſet ſinceritate ſecurus· tñ ve/

lut q furti crimẽ agnoſceret · ſatiſfactiõi

ſe totũ tradẽs · locũ pnie ſupplicit᷑ poſtu
lauit · hoc verecũdie ſuę modeſtieq; ꝓſpi
ciens· ne ſi maculã furti vvbis conaretur
abluere · inſup etiã m̃̃dacij notaretur· ne

mine ſcʒ aliud q; id qd inuẽtũ fuerat ſu

ſpicãte.Ciũ q; de eccleſia nõ tã mẽte deie
cius q; iudicio dei fidẽs ꝓtinꝰ abſceſſiſ⸗
ſet· pfuſis in oꝛatiõe iugiter lachrymis ·

LCollatio xvIII Abbatis Pyamonis

mü · vt hãc immobilitatem viri cõſtanti
amq; penſantes· quãto minoꝛibo qᷓ ille
eſt appetitus inimici impugnamur inſi⸗

miplicatisq; ieiunijs · ſumma ſe etiaz in
conſpectu hominũ mentis humilitate ꝓ
ſtrauit. Sed cum duabus ferme hebdo
madibus ita ſeomni cõtritiõe carnis ac
ſpiritus ſubieciſſet· vt die ſabbati vl do
minico · nõ ad percipiendam cõmunio⸗
nem ſacrã·ſed ad pꝛoſternendum ſe in li
mine eccleſie atq; ad veniã ſupplicit᷑po/
ſtulandã·matutinus accurreret · neq̃qᷓ;
paſſus eſt eũ occultoꝛũ omniũ teſtis ⁊ co
gnitoꝛ · vel a ſe ãplius cõteri · vel ab alijs
infamari · Nã qð ille inuẽtoꝛ ſceleris · rei
ſune fur impꝛobus .laudis aliene callidꝰ
ifamatoꝛ · nullo hominũ teſte occulte cõ
miſerat · per diabolum qui criminis ipiꝰ
incentoꝛ fu erat publicauit. Arreptꝰ nã⸗/
q; diriſſimo demone cunctas factionis
occulte patefecit inſidias:criminationũ/

q; ac fraudum idem fuit pꝛoditoꝛ qͥ cõ⸗

mentoꝛ. Ita autẽ ſpiritu illo immundo
grauiter diuq; vexatus eſt· vt ne oꝛatio

nibus quidem ſanctoꝛũ illic conſiſtenti ,·
um qui diuiuoꝛũ cariſmatũ merito dez-
monijs im perabãt · potuerit emũdari · ß
ne ipſius quidem iſidoꝛi pꝛeſbiteri gra«eͤ
tia ſingularis crudeliſſimũ ab eo excluſe
rit vexatoꝛc. Cui tanta erat virtus domi

ni largitate collata · vt ne vſq; ad limĩa

quidem eius quiſq;ᷓ arrepticius qui tar

dDinus ſanaretur aliquando perductus

ſit chriſio hac adoleſcenti pafuntio glo

riam reſeruãte· vt illius tantũ oꝛationi⸗
bus cui inſidiatus fuerat purgaretur · et
cuius laudi aliquid inuidus inimicꝰ de

ceꝛpeꝛe ſe poſſe crediderateius nomẽ ꝓp⸗

clamans et delicti ſui veniã et fineʒ ſup
plicij pꝛeſentis acciperet. Hec ergo ille ĩ
adoleſcentia ſua future indolis iam tũc
indicia pꝛefigurans lineas quaſdam p
fectionis illius quę erat maturitate etaſj

augẽdaad huc in annis puerilibus deſi
gnauit.Si igitur ad culmẽ virtutũ ein

volumus peruenire · talia nobis exoꝛdio

rum ſundamenta iacienda ſunt.

Deperfectiõe patiẽtie.Capᷣ xvi
Aolex ſane ad narrationẽ facti
d bhuius canſa me cõpulit. Pꝛi⸗

4

dijs tanto maioꝛem tranquillitatis atʒ
patientie ſumamus affectuʒ· deinde · vt

firma definitione teneamus a temptatio

nũ pꝛocellis impugnationibusq; diabo
li tutos nos eſſe nõ poſſe · ſi omne pꝛeſidi
um patientie noſtre omnẽq; fiduciã · nõ
in interioꝛis hominis noſtri virib · ſed in
cellule clauſtris:autin ſolitudinis receſ⸗
ſu · ſanctoꝛũ ve conſoꝛtio · vel cuiuſq; rei
quę extra nos ſit pꝛeſidio · collocemꝰ. Mi
ſi enĩ mentẽ noſtrã virtute pꝛotectionis
ſuę ille firmauerit · qui in euangelio ait.

regnuʒ dei intra vos eſt. fruſtra q erij ho⸗

ſtis inſidias: aut auxilio cobabitantiuʒ

hominũ vincere · aut localibus ſpacijs

declinare · aut munitione tectoꝛũ exclu⸗
dere poſſe nos credimus. Nam cum bec
omnia ſancto pafuntio non deeſſent · nõ
tamen impugnationis aditum aduer-

ſus eum temptatoꝛ inuenire non potuit ·

neq; illum nequiſſimũ ſpiritũ ·ſepta pa⸗

rietum aut heremi ſolitudo· aut tot in
illa congregatiõe ſanctoꝝ merita repu⸗

lert. Sed quia ſanctus dei famulus nõ
in his quę extriſecus ſunt · ſed in ipſo oc
cultoꝛum omniũ iudice ſpem ſui coꝛdis

affixerat tante impugnatiõis machinis

nequaq; potuit cõmoueri. Econtra ille
quẽ ad tantũ facinus pꝛecipitauit inui‚⸗

dia · nõne ⁊ ſolitudinis beneficio · ⁊ mũi
tione remotioꝛis habitaculi · et beati iſi⸗

doꝛi abbatis atq; pꝛeſbiteri alioꝛũq; ſan
ctoꝛum conſoꝛtio fruebatur? et tamen
quia eum ſupꝛa arenã repperit turbo di⸗
abolicus nõ ſolum impegit eius · veruz
etiã ſubuertit habitaculum. Mon ergo
quietem noſtrã extrinſecus inquiramꝰ.
nec opitulari vitijs impatientie nr̃e alie

nam putemus poſſe patientiã Sicut · n·

regnu dei intra nos eſtita inimici homi⸗
nis dom eſtici eius. Nemo em mihi ma⸗

gis c; ſenſus meus · qui eſt mihi wre in⸗

timus domeſticus · aduerſatur. Et ideir
co ſi fuerimus ſolliciti · ab iĩteſtinis hoſti

2

,

zus!
eni
tur⸗
acq
cuti⸗
nog
con
cumi
nemee

lus lan

ado
isinit
erften
ionni
ſalani
ſmus
Coſh
lgtrar,

(lliare

neceſe
putan
ſen
oon/
unt
Nac⸗
Penn
Nnche
iN
Cuntn,

M

negare
ſosit
guale
mnuen
diaif
hniu⸗
naau
tellche
hog
ſuell

unice

gnig
DKZM
fim

1

is

knt
ile
uic
ar
ncen
npnt
Pdan
eperi
nciig
bltin
W
ſäne
n N
mons
Hoat
w⸗
nunz
cis
na
unber
ſor
a⸗
npe⸗
Gug
thrn⸗
wu/
sno
ſoo
ncis
binis
nile
tiani⸗
ami
ni
ign
.
Gtod⸗
ne
in⸗
ſegle
ichen⸗
Gni⸗
ſim/

ein

Cral
islon

de tribus generibus monach oꝛũ

„

bus liberari· ledi minime poterimꝰ. Abi

enĩ nobis noſtri domeſtici nõ aduerſan

tur · ibi et regnũ dei tranquillitate mẽtis
acqͥritur. Nam ſi rationeʒ diligent diſ
cutiasledi ab homine q;uis malignãte

nõ potero·ſi ie impacifico aduerſũ me

coꝛde nõ dimicem. Si aũtledoꝛ · nõ ẽ vi
cium impugnationis aliene ſ impatien
tie mee. Sicut enim grauis ac ſolidꝰ ci⸗
bus ſano vtilis · ita pernicioſus eſt egro⸗
tanti. Nõ aũt ledere ſumentẽ poteſt · niſi
ei ad nocendum vires adiecerit percipie
tis infirmitas. Si vnqᷓ; ergo ſimilis in
ter fratres fuerit oboꝛta tẽptatio · neq ꝙᷓ;
alcurſu tranquillitatis excuſſi· blaſfemiſ

ſecularium obtrectationibus adituzʒ re

ſeremus. Mec puerſos atq; execrabiles

quoſq; ſanctoꝝ viroꝝ numero inſertos
latitare miremur:quia dum in huius ſe
culi area conculcamur atq; cõterimur
neceſſe eſt etiam paleas igni ꝑpetuo de⸗/
putandas inter electiſſima frumẽta mi⸗
ſceri. Deniq; ſi vel ſathan inter archan
gelos · vel iudam inter apoſtolos · vel ni⸗
colaum pꝛauiſſime hereſeos inuẽtoꝛẽ in
ter dyaconos reminiſcamur electos· hoc
qð nequiſſimi homines ſanctoꝝ oꝛdini
depꝛehenduntur inſerti · mirũ eſſe nõ po
terit. Nam licet hunc nicolaũ quidã aſ
ſerant nõ illum fuiſſe qui ad opus mini

Kerij ab aplis eſt electus · nibilomin? ta⸗
men eüũ deillo diſcipuloꝝ fuiſſe numero
negarenõ poſſunt.qͥs oẽs tales tã q; ꝑfe

ctos in temꝑe illo fuiſſe manifeſtum eſt⸗
quales nũc perpaucos vix in cenobijs
inuenimus.Mõ ergo ruinũ illius ſupꝛa
dicti fratris · qui in illa heremo taʒ lugu/
bri lapſus eſt caſu · neq; illaʒ hoꝛribilem
maculã:quã tamẽ ille ingentiby peniten
tie lachrimis poſt diluit· ſ̊ beati pafuntij
nobis ꝓponamus exempla. Nec ſubuer
ſione illius deſtruamur · cuius antiquũ
inuidie viciũ etiã auxit in peius affecta⸗
ta religio · ̊ huius hũilitatẽ tota virtute
ſectemur:quã nõ illi quies heremi ſubi⸗
to genuit · ð inter homines acquiſitã con
ſũmauit atq; excoluit ſolitudo.

Deinuidie malo. Cap̃.xvij.
LCLiendum ſane eſt· inuidie moꝛ
ſ bum difficilius ad medelaʒ qᷓ;
cetera vicia peruenire. Naʒ eũ
quem ſemel veneni ſui peſte coꝛruperit
pene dixerim carere remedio. Ipaq; nã⸗
qᷓ; eſi lues · de qua figuraliter dicitur per
ꝓphetam.Ecce ego mittã vobis ſerpẽteſ
