Electoꝛ quidem o filij pia vro⸗
d mnm munerũ largitate et deuo⸗

tionem huius oblationis · cniꝰ
diſpenſatio mihi credita eſi·gratant᷑ am
plectoꝛ · qui Aſideli ter pꝛimitias veſtras

ac decimas indigentiũ vſibus pꝛofutu⸗

ras velut ſacrificium dño bone ſuauita.
is offertis· harum ſcilicet oblationẽ ple
nitudinem quoq; fructuum vniuerſeq;
ſubſtantie veſtre· ex qua hec dño deliba⸗
ſtis · vberti benedicendã credetes: voſ. q;
ſcᷣm mandattilliꝰ ſidẽ multiplici vber⸗
tate bonoꝝ oĩm etiã in hoc ſeculo cumu⸗
landos·honoꝛa deum detuis iuſtis labo
ribus · et deliba ei de fructib iuſticie tuę
vt impleãtur hoꝛrea tua abundantia tri
tici· vino aũt toꝛcularia tua redundent.
Quam deuotionem fideliter exequẽtes·
ſcitote vos legis antique iuſticiã cõſum
maſle · ſub qua tunc poſiti ⁊ tranſgrediẽ
tes eamreatũ ineuita biliter incunebãt ·
et implentes ad perfectionis apicem per
uenire nõ poteran.
De decimarũ et pꝛimitiarnʒ ob

latione. CLCaaß. ij
Etcime ſiquidem pꝛecepto dñi
d vlſibus leuitarum · oblationes

Vero ac pꝛimitie erant ſacerdo/
tibus conſecrate · ſed pꝛimitiarũ hicerat
modusvt quinquageſima pars vel fru
gum vel animalium · templi vel ſacerdo
tum miniſterio pꝛeberetur · Quẽ modũ
tepidioꝛes quiq; infideliter minuentes
religioſiores vero etiam cumnlantes · illi
ex ſexageſima ·hi autẽ exquadrageſima
fructuũ ſuoꝛũ parte pendebant. Iuſti eĩ
quibus lex nõ eſt poſita ſic pꝛobant᷑ nõ
eſſe ſub lege · vtiuſticias legis nõ ſolum
implere · verüetiam ſuperare contendãt ·
ſitq; deuotio eoꝛum legali maioꝛ impe⸗
rio:quęobſeruantiam cumulans pꝛece⸗
ptoꝛum voluntaria addat ad debita.
abꝛaham dauid et ceteriſan
cti mandata legis fuerint ſup⸗
ð x z„

gre...· LKoaß iiie
La namc; et abrabam future
i legis pꝛecepta legimus ſuper⸗
greſſumcum ſuperatis quattu
oꝛ regibus · ð ſpolijs ſodomoꝛum queſi
bi vlut victoꝛi nõ immerito debebãtur ·
etquidẽ regeipſo cuius ſpolia retulerat
ſuppliciter offerente · nihil genitus acqui
eſcit attingere · ſub diuini nominis teſti⸗
ficatione pꝛoclamans:Extendo manuʒ
meam ad deum excelſum · qui fecit celuʒ
et terram · ſi a filo ſubtegminis vſq; ad
coꝛrigiam calige accipiam ex omnib ꝗᷓ
tua ſunt Sic dauid pᷣcepta leg ↄgnoui
mus ſupergreſſum·qui pꝛecipiente moy
ſe. vt inimicis talio redderetur nõ ſoluʒ
hoc nõ fecit· verumetiam dilectione com
plexus eſt perſequentes· et pꝛo bis domi
no pie ſupplicans etiã lu gu bꝛiter fleuit ·
et vltus eſt interfectos. Ita heliaʒz quoq;
et hieremiam pꝛobamus nõ fuiſſe ſub le
ge · qui cum licito /vti coniugio abſhre⸗
pꝛehenſione potuerint · perſeuerare tamẽ
virgines malu erunt. Sic heliſeum ac re
liquos eiuſdem pꝛopoſiti viros: moſay⸗
ca legimus ſuperaſſe mandata · dequibo
apoſtolus ita dicit. Circũierunt in melo
tis · in pellibus capꝛinis · an guſtiatiaffli
cti· egentes quibus dignus nõ erat mũ⸗
dus · in ſolitudinibus errantes: et in mõ
tibo· in ſpeluc·⁊ in caunis terre. Quid
de filijs Jonadab filij rechab dieaz qs
bieremie ꝓphete offereti ex pꝛecepto dñi
xini ita legimus reſpondiſſe: Mõ bibe
mus vinuʒ quia ionadab filius rechab
pater noſter pꝛecepit nobis dicens. N5
biben vinũ vos ⁊ ſilij vri vſq; in ſempit᷑
nuʒet domũ nõ edificabitis et ſementẽ
nõ ſeretis et vineas nõ plantabitis n“
babebitis · ſed in tabernaculis habitabi
tis cunctis diebus veſtris. Ande etiam
ab eodem ꝓpheta merẽtur audire. HMec
dicit dominus exercituum deus iſrahel⸗
Mõ deficiet vir de ſtirpe ionadab filij re
chab ſtans in conſpectu meo cunctis di
ebus. Qui omnes offerre poſſeſſionum
fſuarum cecimas nõ contenti ſed ipa p⸗

dia reſpuentes ſemetipos potius deonc
ſuas animas obtulerũt pꝛo quibus nul
la ab homiefieri cõmutatio poteſt. ſicut
dominus in euangelio conteſtat:Qnaʒ
dabit homo cõmutationẽ ꝓ anima ſua.
ſub euangelü gratia degen⸗
tes ſuperaxe debeant mandata
Aa ꝓpt ſcire debem? nos · a qb⸗
nsoõ iã exigit legale mãdatũ ·ſʒ ꝗͥ
bbꝛeu ãgelic?qͥtidie intonat ſmo ·
ſi vis perfectus eſſe:· vade vende omnia
quę habes ⁊ da pauperibuſ ⁊ habeb the
ſaurum in celo · et veni ſequere me · cũ de⸗
cimas de ſubſtantijs noſtris offerimus
co· adhuc quodãmodo ſub legis ſarci
na detineri · et ner dum ad euangelicum
illud faſtigium perueniſſe· qð obtempe⸗
rantes ſibi· nõ tantum pꝛeſentis vitę be⸗
neficijs · ſed etiam futuris pꝛemijs mune
rat. Lexeĩ factoꝛibus ſuis nõ reòrũ cele

ſtium pꝛemia ·ſed vite buius ſolatia re/
pꝛomiſit dicens. Qui fecerit h̊ vinet ĩ eis
Dñs autem diſcipulis ⁊ amicis ſuis · be

ati inquit pauperes ſpiritu · qm̃ ipoꝛum
eſt regnum celoꝛumet omnis qui reliqꝗᷓ⸗
rit domũ · vel fratres aut ſoꝛoꝛes · aut pa

trem· aut matrẽ· aut vxoꝛẽ aut ſilios aut

agros · ꝓpter nomen meũ centu plum ac
cipiet et vitam eternã poſſidebit. Necĩ⸗
merito. Non em tam laudabile eſt ſi ab
illicitis · q;ᷓ ſi etiã a licitis tem peremus
et his pꝛopter eius reuerentiam nõ vta⸗

mur · qui ea nobis pꝛopter infirmitatem

noſtram vtenda permiſit· Itaq; ſi etia
bi qui decimas fructuum ſuoꝛum fideli
ter offerentes pꝛeceptis domini antiqui⸗
oꝛibus famulanturnec dũ poſſunt euã

gelicum culmen aſcendere · illi quine H
quidem faciunt quantum ab eo ablint

manifeſtiſſime peruidetur. Nam quem⸗

admodum poterũt euangelice gratie eẽ

participes · qui conſum mare etiã leuio⸗

ra legis pꝛecepta contemnunt: Quoꝛũ
facilitatem vſq; adeo imꝑioſa legiſtato

ris verba teſtantur· vtetiam maledictuʒ
non implentibus pꝛoponatur. Maledi⸗

lin⸗
j

ctus enĩ inquit qui nõ permanſerit in oĩ

bus quę ſcripta ſunt in libꝛo legis huiꝰ.

vt faciat ea. Hic autem pꝛo excellentia ⁊
ſublimitate mandatoꝛum diciturq po/
teſt cape capiat· Illic legiferi violẽta cõ
pulſio pꝛeceptoꝛum indicat paruitateʒ.
Conteſtoꝛ enĩ inquit vobis hodie celuʒ
et terram · ꝙ ſi nõ cuſtodieritis pꝛecepta
Tomini dei veſtri:peribitis a facie terre.
Hic magificẽtia ſbᷣlimiũ mãdatoꝝ·ipᷣa

nõ tã ĩperãtis qᷓ; adhoꝛtantis ↄditione

ſignatur ·ſi vis perfectus eſſe fac hoc aut
illð · Ibi inexcu ſa bile etiã recuſantibus
moyſes pondus ĩponit. Hic conſilio tã
tum volentibus et ad perfectionem feſti

nantibus domin? occurrit. Non eniʒ ge
neraliter pꝛecipienduʒ eratnec vt ita di
xerim canonice ab omnibus exigenduʒ

id quod pꝛopter miriſicam ſublimitateʒ
nõ poteſt paſſiʒ ab om̃ibus appꝛehendi ·
ſed conſilio potiꝰ pꝛouocant᷑ oẽs et gra·

vt hi qui magni ſunt poſſint perfectione

virtutum nõ immerito coꝛonari:qui au
tem parui ſunt ·et menſurã etatis pleni⸗
tudinis chriſti implere non poſſuntlicet
fulgoꝛe maioꝝ velut ſiderum tecti latere
videanturtamen a tenebꝛis maledictio
num qusę in lege ſunt alieni:nec pꝛeſenti
um maloꝛum cladibus abdicanturnec
ſupplicio plectantur eterno. Non g chri

ſius ad illa virtutuʒexcelſa faſtigia quẽ⸗

qu ã pꝛecepti neceſſitate conſtrin git· ſed
liberi arbitrij pꝛouocat poteſtate et ſalu⸗
britate conſilij et deſiderio perfectionis
accendit. Abi enĩ pꝛeceptum · ibi neceſſi
tas et vbi neceſſitas·ibi ⁊ difficlłtas: vbi
difficultas · ibi ⁊ negligẽtia · vbi negligẽ/

tia · ibi ⁊ peccatũ · vbi pctm̃ · conſequẽter

et pena. Cuſtodientes wro hec ad que pᷣ
ſixe legis ſeueritate coguntur penam po/
tius que ab illa intentabatur effugiunt ·

quã mercedem aut pꝛemia conſequan/

CX euſãgelij gratia ſicut ꝑfectis
tribuit regna celorum ita venia/
biluer ſuſtẽtet infirmos.
CTCTaßp. vi.

one quinquageſime

Tacqʒʒ ſicut foꝛtes ad ſublimia
i atq; pꝛecelſa euangelicus pᷣmo
flfuuſtollitita non patitur infir⸗
mos ad ima demergi· periectis quidem
tribuens beatitudinis plenitudinem ve
niaʒ vero infirmitate ſuperatis imparti
ens. Lex enim conſummantes pꝛecepta

ſua in vtriusq; meriti velut quodã me⸗/

ditullio collocauitquantũ a tranſgrel⸗

ſoꝛum damnatione ſecernens · tantuʒ ſe⸗

parans a gloꝛia perfectoꝛum. Quod qͥ‚
dem qᷓ; infimũ qᷓ; q; miſerabile ſit · vel ex

pꝛeſentis vite ſtatu et comparatione per

ſpicite · in qua miſerrimũ ducitur · ſi hoc

tantum quis ſtudeat aclaboꝛet:ne reus

modo inter honeſtos homines.⁊ nõ etiã

locuples ac honoꝛabilis ⁊ glorioſus ha

beatur.

ENin noſtrg ſitum ſit poteſtate
yvtrũ ſub euagelij gratia an ſub
legis velimus terroꝛe cõſiſtere.

AVamobre in noſtra hodie ſitũ
eſt poteſtate · vtrum ſub euange
lij gratia an ſub legis velimus

terroꝛe conſiſtere. Cuilibetenim parti ꝓ
qualitate actus ſui vnumquemq; ncce
eſt aggregari · Nam aut ſupergrediẽtes
legem· ſu ſcipit chriſti gratia:aut certe in
ferioꝛes velut bitoꝛes ſuos ſibiq; ob⸗
noxios lex retentat. Reus namq; legaliũ
pꝛeceptoꝛum nequaq; euangelicam per
fectionem valebit attigere· qu auis chri⸗
ſtianum ſe et domini gratia liberatuʒ in/
aniter gloꝛietur · Non ſolum enim h̊ cre

dendus eſt adhuc eſſe ſub lege · qui ea ꝗᷓ

lex pꝛecipit detrectat implere · ſed etiam

ille qui ea tantum que lex iubet obſerua⸗

re contentus eſt ac nequaq; vocationi ⁊

gratie chriſti cõdignos exhibet fructus ·

vbi nõ dr · decimas tuas et pꝛimitias of⸗/

feres domino deo tuo · ̊ vade vende om

nia que habeset da pauperibus · 1 habe
bis theſaurum in celo · et veni ſeqre me.
vbi ob perfectionis magniſicentiam diſ
cipnulo poſtulanti:ne breuiſſimũ quideʒ
hoꝛe ſpaciũ pꝛo patris conceditur ſepul

1 F5

CToll

tura· nec bũane charitatis officiuz · diui
ni amoꝛis virtuti prefertur.

Qucadmodũ theonas cõiugẽ

—— .

ſuã vtet ipſa renunciaret erpoꝛ
tatus ſit. CLaß. vij.

Aibus auditis leatus Theo⸗

nas inextignibili deſiderio euã

gelice perfectionis accenſus ſe⸗

men verbi fecundo coꝛde conceptum · qᷓᷓ
pꝛofundis atq; edomitis condidit ſulq·
in eo vel maxime humiliatus atq; com.
punctus · ꝙ eum ſenexnon ſolum euãge
licam perfectionem nõ attigiſſe dixiſſet ·

ſed etiam vixlegis ipius adimpleſſemã/

data. Siqu idem cum decimas frugum
ſuarum ſolitus eſſet diaconie annis ſin⸗
gulis pendere· pꝛimitiarum rationem ne
audiſſe quidem ſealiquando ·quã tamẽ
etiam ſi ſimiliter impleſſet longe nihilo⸗
minus ſm ſenis ſententiam ſe ab euãge
lica perfectiõe diſtare ſuppliciter fateba⸗
tur. Domü ita q; reuertitur meſtus · illa
q; affectus triſticia · que penitentiam ad
ſalutem ſtabilem operatur · ac de ſua iaʒ
voluntate ⁊ definitionenon dubius · er⸗
ga ſalutem coniugis omnem mentis ſol

licitudinem curamq; conuertit eãq; ad

⁊eſiderium quo fueratipᷣe ſuccenſus · ce
pit exhoꝛtatiõe ſimili pꝛouocare · ⁊ vt ðdo
pariter in ſanctimonia ⁊ caſtitate ſerui⸗/
rent · diurnis nocturnisq; fletibus ãmo
nere dicens:conuerſionem melioꝛis vite

nequaquã eſſe pꝛotelandam · quia necel/

ſitati ſubite moꝛtis vana ſpes immatu/
re non pꝛeiudicaret etatis·quippe que in
fantes pueros adoleſcẽtes: pari vt ſenes
ſoꝛte pꝛerireer.
Quẽadmodum nõ acquieſcen
te vxore ſua ad monaſteriũ per-
unolarit. CTaaß. ix.

AIAIUmq; huiuſmodi obſecratio
cmbus in giter perſiſtenti · ↄiunx
duriſſima nõ pꝛeberet aſſenſũ ·
ſeq; diceret ſolatio maritali pꝛo etaſ̃ᷣ ſue

floꝛe penitus abſtinere non poſſe · ac pꝛo

tio xx abbatis Theone

inde ſiquid veſerta ab eo criminis admi
ſiſſet illi ptius aſcribendum · qui coniu

gij federa dirupiſſet.Ad hec ille cum diu

conditionem nature pꝛetendiſſet huma
ne· quã fragilẽ ⁊ incertam periculoſum
eſſ carnalibus deſiderijs ⁊ operibus di

utius implicari · adijciens aſtruebat· nõ
licere cuiq; eius ſe boni extoꝛrẽ facere qð

didiciſſet maioꝛisq; eſſe noxe deſpicere
cognitam bonitatem:qᷓ; incognitam nõ

amare · pꝛoĩde ſe iã reatu etiã pᷣuaricati

onis inuolui·:ſi inuẽtis tam pꝛeclaris tã

q; eeleſtibo donis:terrena ac ſoꝛdida pᷣtu
liſſet · Ad omnẽ ſane aiebat etatẽ oẽm q;
ſexum perfectionis magnificentiam per
tinere· ⁊ vniuerſa eccleſie membꝛa ad cõ

ſcendendam ſublimium meritoꝛum cel

ſitudinem pꝛouocari · dicente apoſtolo ·
ſic currite vt compꝛehendatis·nec pꝛopt᷑
lentoꝛum et ſegnium moꝛas: paratos at
q; ala cres debere ſubſiſtere· cum rectius
ſit · vt deſides a pꝛecurrentibus inciten
tur · qᷓ; vt pꝛoperantesa reſidentibus ob
ligent. ꝛoide ſtatutũ ſibi dicebat de

cretũe; eſſe renũciare ſeculo ac moꝛi mũ

do · vt viuere poſſit Zdo·⁊ ſi banc beatitu
dinẽ nequeat obtinere · vt cum ſocia ſua
in conſoꝛtium tranſeat chriſti· malle ſe
velcum vnius membꝛi diſpendio ſaluũ
fieri · et velut debilem introire ĩ regnũ ce⸗

loꝛuʒ· q;ᷓ cũ ſoliditate coꝛpoꝛis cõdemna
ri. Adijciebat aut etiã iſta dicẽs. Si mo

yſes pꝛo duricia coꝛdis dimitti permit⸗
tit vxoꝛes · quare hoc non ſinat chriſtus

pꝛo deſiderio caſtitatis · pꝛeſertim cum
idem dominus inter ceteras affectiones
id eſt· patrum matrum ac filioꝛum qui⸗
bus omnem reuerentiam non ſolum lex

ſed etiam ipſe pꝛeceperat exbibere· tamẽ

pꝛ:o nomine ſuo ac deſiderio perfectiõis
non ſolum contemnenda ſimpliciter · ſ

etiam odio habenda eſſe decernens · con

iungat eis ſimiliter etiam vxoꝛuz nomẽ
dicens · et omnis qui reliquerit domum

vlfratres aut ſoꝛoꝛes aut patrẽ aut ma

trem aut vxoꝛem aut filios autagros ꝓ⸗

pter nomen meum centuplum accipiet ·

tt
el⸗
tuu
di
ſon
etn
in⸗
ge
l⸗
cut
g
Vn
fen
u
tupl.
ſfien
hipn
rioi⸗
ger
iug
huc
et ve
dyn
fiune
neſa
ſutin
nodo
li
in
nbif
tche
ſaen
dan
latu
tigie
ſent
aſot
woſi⸗
Patre
ſoes

ſui⸗

icb
fer
ſon⸗

—

— —
S=☛ =

— — — — — —

☛

iet⸗

et vitam eternam poſſidebit. Intantum
ergo perfectioni quã pꝛedicat nibil pati
tur comparari· vt illam quoq; neceſſitu
dinem ſoluat patris ac matris·que ſcdᷣʒ
apoſtolum pꝛimum obtinet in repꝛomiſ
ſione mandatum ·honoꝛa ſcilicet patrẽ
et matrem·quod eſi mandatum pꝛimuʒ
in repꝛomiſſione.vt bene ſit tibi ⁊ ſis lon
geuus ſuper terram · eamq; deſpici pꝛo
ſuo amoꝛe pꝛecipiat. Euidenter itaq; ſi
cut eos euangelicus ſermo condemnat
qui non interueniente adulterij crimine
vxoꝛia vincula dirumpuntita ob amo
rem chriſti et deſiderium caſtitatis · his
qui iugum carnale reiecerint · etiam cen
tupla pꝛemia repꝛomittit. Quapꝛopter
ſi fieri poteſt · vt ad hanc optatiſſimaʒ mi
hi partem · accepta tandẽ ratione flecta
ris · ſcilicet vt domino ſeruientes: penam
gehenne pariter euitemus· charitateʒ cõ
iugij non refuto:immo etiam maioꝛead
huc dilectione complectoꝛ:agnoſco enĩ
et veneroꝛ adiutricẽ meã · dñi m ſentẽtia

deputatam et indirupto eidẽ federe cha

ritatis in chriſto coherere non reſpuo· nẽ
a me ſeparo quod dominus mihi pꝛime
ſtatim conditionis lege coniunxit dum

modo ſis et ipſa quod cõditoꝛ eſſe te vo
luit · Si vo nõ ad adiutoꝛiũ eſſe voluerꝭ

ſed in deceptionem·⁊ amminiculũ tenõ

mihi ſed aduerſario malueris exhibere ·

atq; obhoc attributum putas coniugij
ſacramentuʒ · vt te huic que ingerit᷑ frau
dans ſaluti :inſuper etiam mea diſcipu⸗
latu retrabas ſaluatoꝛisita illam abba
tis iohannis immo chriſti oꝛe pꝛolatam

ſententiam viriliter appꝛehendam vt me
a ſpiritali bono nulla carnalis auellere

poſſit affectio. Qui enim inquit nõ odit

patrem et matrem et ſilios et fratres ⁊ ſo
roꝛes et vxoꝛẽ etagros adhuc ãt ⁊ aĩaʒ
ſuãa ñnpᷣt me eſſe diſcipulus. Cuʒg his
atq; hniuſmodi verbis muliebris non
flecteretur intentio· et in eadem obſtina/⸗
tionis duricia permaneret · ſi ego inquit

emiſſione quinqua

beatus Theonas te abſtrahere a moꝛte
non poſſum · nec tu me ſeparabis a chri

ſto. Tutius ẽ autẽ mihi cum homine cᷓ;

cum deo habere diuortium Aſpirante
itaq; gratia dei · definitionis ſue executi-

onem inſtanter aggreſſus eſt· nec intepe⸗
ſcere per aliquam moꝛã deſiderij ſui paſ
ſus eſt ardoꝛem· nam confeſtim om̃i mũ/
dana facultate nudatus ad monaſteriũ

doꝛe ſanctitatis et bumilitatis enituit.
vt beate memoꝛie iobannead dominum
ex hac luce migrãte·ſanctoq; Helia vi⸗
ro qui haud minoꝛ deceſſoꝛe ſuo fuit ſi⸗

militer decedentetertius theonas vniu⸗

ſoꝛum pꝛeelectus iudicio·in diaconie eis

diſpenſatione ſucceſſerit.

Satiſfactio pꝛo eo ne diſcidia
coniugibus ſuadere videamur

Lapx.

Emo autem exiſtimet nos bec

n ad pꝛouocanda cõiugioꝛuʒ di

unoꝛtia texuiſſe · qui non ſolum

nuptias minime condemnamus. verum

etiam apoſtolicam ſequentes ſententi⸗

am · dicimus honoꝛabile connubium in
omnibuset thozꝛus immaculatus: ſed
vt lectoꝛi initium conuerſionis:quo tan
tus ille vir deo dicatus eſt fideliter pan⸗
deremus.A quo bona gratia hoc pꝛimũ
Txpoſco · vt ſiue h̊ ei placeat ſiue diſpli⸗/

ceat:me quoqmodo a calumnia alienuʒ
eſſe concedens in ſuo hoc facto aut lau⸗

Let aut repꝛehendat auctoꝛem. Ego au
tem qui non meam ſuper hac re ſententi

am pꝛompſi ·ſed rei geſte hyſtoꝛiam ſim/

plici narratione complexus ſum· equuʒ
eſt vt ſicut mihi de eoꝛum qui hoc factũ

pꝛobant laude nihil vendico · ita eoꝛũ ꝗͥ
id impꝛobant non pulſerinuidia. Ha⸗
beat ergo ſuum de illo vt diximus vnuſ
quisq; iudicinʒ· ſed moneo vt ita cenſu
ram ſui caſtiget examinis · ne ſe equioꝛeʒ
14

Collatio xX abbatis Theone

aut ſanctioꝛem diuino credat eſſe iudi⸗
cio · quo in eum etiam apoſtolicarum col
lata ſunt ſigna virtutum vt taceam de
tantoꝛum patrum ſententia · a quibus
factum eius non ſolum minime repꝛehẽ⸗

ſum· verum etiam vſq; adeo collauda/⸗
tum eſſe ma nifeſtum eſt· vt eum ſummiſ/

gc ſublimiſſimis viris in diaconie electi
one pꝛetulerint. Et puto tot ſpiritalium
viroꝛum deo auctoꝛe pꝛolatum non er⸗
raſſe iudicium · quod etiam tanta ſigno⸗
rum vt ſupꝛa iam dictum eſt admiratio
confirmabat.

Inquiſitio cur in egypto totis
diebus quinquageſimenon ie

iunetur nec genua in oꝛatione
curuentur. Cap.xi.

Ed iam tempus eſt vt pꝛo⸗
ſmiſſe diſputationis oꝛdineʒ

ꝓſequam̃. Igit᷑ abbas The

onas cum diebus quinquageſime nos
ĩ noſtira cellula viſitaſſet: veſpertina oꝛa
tionum ſolemnitate trãſacta· humi pau
lulum conſidentes· cepimus diligẽtius
percontari · cur apud eos tanta obſer⸗
uantia caueretur · ne quis penitus totis
quinquageſime diebo· vel genua in oꝛa⸗
tione curuaret · vel vſq; ad hoꝛam nonã
ieiunare pꝛeſumereteoq; id diligentius
ſcrutabamur:quod nequaq; hoc tanta
cautione ſeruari in ſyrie monaſterijs vi⸗
Teramus.

Reſpõſio denatura eoꝛum que
bona vel mala vel media ſunt.

Dbec abbas Theonas tali

a vſus eſi ſermonis exoꝛdio.
. Opoꝛtet quidem nos aucto
ritati patrum · conſuetudini

qʒ maioꝛum vſq; ad noſtrum tempus

per tantam annoꝛum ſerieʒ pꝛotelate · eti
am non percepta ratione cedere eamq;

vt antiquitꝰ tradita eſtingi obſeruãtia
ac reuerẽtia cuſtodire. erũtñ qͥniã cau

ſas huius rei et rationem vultis agno⸗
ſcere · accipite breuiter ea que a ſenioꝛib
noſiris tradita ſuper hac inſtitutione cõ

perimus· Neruntamen anteq; ſcriptu-

re diuine auctoꝛitas pꝛoferaturſi placet
de natura ipſius ieinnij et qualitate pau
ca dicamus. vt diſputationem noſtraʒ
ſubſequens ſcripturarum conſirmet au
ctoꝛitas. Diuina ſapientia per eccleſia⸗
ſten omni rei · id eſt · vniuerſis ſeu pꝛoſpe
ris ſen que aduerſa putantur ⁊ triſtia · tẽ
pus eſſe pꝛopꝛium deſignauit dicens.
Omnibus tempus eſt ; et tempus om⸗/
ni rei ſub celo. Cempus pariendi et tem
pus moꝛiendi tempus plantandi ⁊ tem
pus euellendi quod plantatum eſt tem.
pus occidendi et tempu s ſanandi: tem/
pus deſtruendi et tempus edificandi· tẽ
pus ploꝛandi et tempus ridendi·tempꝰ
plangendi et tempus ſaltandi· tempus
mittendi lapides et tp̃s colligendi lapi
des tᷣs amplectendi et tempus longe
fieri ab amplexibustempus acquirendi
et tempus perdendi: tempus cuſtodien⸗
di et tempus expellendi:tempus dirum
pendi et tem pus ſarciendi · tempns tacẽ
di et tempus loquendi: tempus aman⸗
di et tempus odiendi:tempus belli ⁊ tẽ⸗
pus pacis ·et infra· quia tempus eſt inqt
omni rei et omni facto. MNihiligit᷑ ex bis
eſſe honum perpetuũ diffiniuit · niſi cum
fuerit hoꝛum quid opoꝛtune et com petẽ/
ter expletum · ita vt hec eadem quę nunc
opoꝛtune geſia bene cedunt · ſi unpoꝛtu⸗
no vel incongruo tempoꝛe pꝛeſumãtur·
inutilia inueniantur ⁊ noxia · abſq; his
dumtaxat que per ſe pꝛincipaliter vlł bo

na vel mala ſuntnec aliquando poſſunt

in contrarium diriuari: vt ẽ iuſticia · pꝛu

dentia · foꝛtitudo · tem perantia · cetereq;

in
not
woi⸗
w
wn⸗
ſonn
aſfe
lan

bonn
Dt
amd
wen
gui⸗
eho⸗
ſehel
lud⸗
wn
wp
tue
Can
ben⸗
dior

tl
a
on
ſen
apo
bi
hn
gul
e

i

ſun

g

De remiſſione quinquageſime

virtutes · ſiue ediuerſo vicia quoꝛum de
finitiones in aliam partem cadere omni
no mutari venon poſſunt. Si qua ve⸗
ro in vtrum q; affectũ poſſunt aliquan/
do tranſire · vt pꝛo qualitate vtentiuʒ vl
bona inueniantur vel mala·hec non ab/
ſolute ꝓ ſua natura· ſed ꝓ perpetrantis
affectu et opoꝛiunitatetempoꝛis · vel vti
lia interdum vel noxia ſentiuntur.

Quale bonum ſitieiunium.

Namobrem nunc queren⸗
dum eſt · quid ſuper ieiunio⸗
rũ ſtatu decernere debeamꝰ·
vtrum nã ſimiliter et ipſum

bonum eſſe eo modo quo iuſticiam · pꝛu

Tentiam ·foꝛtitudinem· aut tem peranti/
am diximus·que in partem contrariam
penitus tranſire non poſſunt · an mediuʒ
quid:quod interdum factum poſſit pꝛo/
Teſſe interdum pꝛetermiſſuʒ condemna/
re non poſſit:quodq; nonnunqᷓ; egiſſe
repꝛehen ſibile ſit:nonnunqᷓ; pᷣtermiſiſſe
laudabile.Si enĩ in illa diffinitione vir

tutum·etiam ieiunium cenſeamus:vt in

ter pꝛincipalia bona ciboꝛum abſtinen/
tia collocetur·erit pꝛofecto eoꝛum mala

et criminoſa perceptio. Quicquid enim

pꝛincipali bono contrarium eſt ſine du
bio pꝛincipale malum eſſe cenſendum ẽ·
Noð deſiniri a nobis ſcripturarum ſan/
ctarum non permittit auctoꝛitas. Si n·
tali ſenſu ac pꝛopoſito ieiunemus vt pec

catum contrahi in eſcarum participati

one credamus:nonmodo nullos fructꝰ
pꝛo abſtinentia conſequemurſed etiam

reatum maximũ oc ſacrilegij crimen ᷣm
apoſtolum contrahemus abſtinentes a

cibis quos deus creauitad percipiendũ

cu m gratiarumactione fidelibus· et his
qui cognouerunt veritatem· quia omnis

creatura dei bona ·et nihil reijciendum

5

quod cum gratiarumactiõe percipitur.
Qui enim putat quid commune eſſe illi
commune eſt · et idcirco ob ſolam perce/
ptionem eſce neminem legimus condem
natum . niſi foꝛte iunctum quid fuerit· vł
Poſtea ſu bſecutuzʒ· perquod meruerit cõ
Temnair.
Enon ſit pꝛincipale bonumie

iunium. Caß. xiij.

Caq; hoc medium eſſeetiazʒ ex
i boc manifeſiiſſime declaratur-
Aꝗquia ſicut non iuſtiſicat cuſto
ditum ita non condemnat irruptuʒ · ni
ſi foꝛte pᷣcepti tranſgreſſio magis q; eſca
rum perceptio puniatur. Pꝛicipali au
tem bono ita nullum opoꝛtet vacuũ eſſe
tempus · vt ſine eo cuiq; eſſe nõ liceatqꝛ
neceſſe eſt ceſſatione eius in maluʒ coꝛru
ere negligenteʒ · Nec rurſum pꝛincipali

malo vllum conceditur tempus· qꝛ qðᷣ

noxium ſemper eſt nũq; poterit ſi admiſ
ſum fu erit non nocerevel in partem vn⸗
ꝙᷓ; laudabilẽ cõmutari · Ac pinde ea qͥb
qualitates ſiatutas videmus et tempo⸗
ra· et ꝗᷓ ſic obſeruata ſanctiſicãt · vt omiſ
ſa non polluant · media eſſe manifeſtum
eſt; vtputa nuptias · agriculturam · diui
tias · ſolitudinis remotionem · vigilias ·
ſacroꝛum lectionem· meditationemq; li⸗
broꝛum.ipſaq; ieiunia · de quibus pꝛin/
cipiũ ſermonis exoꝛtum eſt Quę omnia

dinina pꝛeceptio · vel ſanctarum auctori

tas ſcripturarnmnon ita inceſſabiliter
obtinenda nec iugiter cuſtodiẽda decre
uit · vt ea paululum int᷑miſiſſe nephari/
um ſit. Qnicquid eniʒ imperatiue decer
nitur moꝛtẽ irrogat nõ impletũ ·qᷓcunq;
vero ſuadent᷑ potiꝰ qᷓ; iubent·facta pꝛo/
ſunt · infecta ñ puniũt Et idcirco aut oĩa
hec· aut certe quedam/ꝓ cauſa · pꝛo loco·
ꝓ modo ·/pꝛo tꝑe · circũſpecte agere nos
maioꝛes noſtri ⁊ pꝛouide obſeruare iuſ-
ſerunt · quia ſi congrue hoꝛum aliquid

Lollatio xxXI Abbatis Thł

continentia ieinnantis · atq; euidenter
enunciat per ſe ſolum ieiunium non poſ

actitetur · aptum atq; conueniens · ſi in
cõgrue ineptum eſſe conſtat ac noxiuʒ·

ac ſi velit quis in fratris aduẽtu in quo

chriſtum debet humanitate reficere · 2 G
tiſſima ſuſceptione complecti · auſterita⸗/
tem ieiu nij cuſtodire· nonne inbumani⸗
tatis potius crimen incurrit· quã laudẽ
et menitum religionis acquirit: Ael ſi
cum defectio ⁊imbecillitas carnis repa/

rationem virium eſce perceptione depo⸗

ſcii:non acquieſcat aliquis rigoꝛem ab⸗
ſtinentie relaxare· nonne magis crudelis
ſui coꝛpoꝛis homicida·qꝙᷓ; ſalutis pꝛoui⸗
ſoꝛ eſt eſtimandus: Ita etiam cum tem⸗
pus feſtiuitatis eſcarum congruum fo⸗
tum et refectionem neceſſarie abſolutio⸗/
nis indulget · ſi quis ieiunioꝛum rigidã
obſeruantiam indirupte volueritreten/
tare · neceſſe eſi vt non tam religioſus qᷓ;
inconditus atq; irrationabilis habea⸗
tur. Sed et illis hec nihilominus reperi
entur aduerſa qui humanam laudeʒ ie
iunijs aucupanturet inani oſtentatiõe
palloꝛis: famam ſanctitatis acquirunt
quos euangelicus ſermo in pꝛeſenti ſu⸗
am recepiſſe mercedem pꝛonunciat · vel
quoꝛum per pꝛophetam dominus ieiuni
um deteſtatur· ⁊ ex quoꝛum perſona cũ
ſibi obijciens ante dixiſſet:quare ieiuna
uimus et non aſpexiſti· hũiliauimus ani
mas noſtras ⁊ neſciſti· confeſtim ſubijci⸗
ens pꝛodidit cauſas cur non merentur
audiri. Ecce inquit in dieieiunij ve⸗
ſtri inuenitur voluntas veſtra · et omnes
Tebitoꝛes veſtros repetitis Ecce ad lites
et contẽtiones ieiunatis · et percutitis pu
gno impie. Molite iein nare ſicut vſq; in
hanc diem · vt audiat᷑ in excelſo clamoꝛ
Vſter. Nunquid tale eſt ieiuniuʒ quod
elegi per diem affligere hominem animã
ſuam: Nunquid contoꝛquere quaſi cir/
culum caput ſuumet ſaccum et cinerez
ſternere: Nunqͥd iſtud vocaui ieiuniuʒ
et diem acceptabilẽ domino? Deinde in
fert docens quomodo acceptabilis fiat

ſe pꝛodeſſe· niſi has que ſubijciũtur cau
ſas habuerit conſequentes· Mõne hocẽ
inquiens ieiunium quod elegi: Diſſol⸗

ue colligationes impietatis·ſolue faſci⸗

culos depꝛimentes · Dimitte eos qui cõ⸗

fracti ſunt liberos et omne onus dirũ⸗

pe · Frange eſurienti panẽ tuum et ege⸗
nos va gosq; induc in domũ tuaʒ · Cũ
videris nudum operi eum:et carnem tu
am ne deſpexeris. Tunc erumpet quaſi

mane lumen tuum et ſanitas tua citius
oꝛietur·⁊ anteibit faciẽtuã iuſticia tua·

et gloꝛia domini colliget te. Tunc inuo⸗/
cabis ⁊ dominus exaudiet:clamabis et

dicet ecce aſſum. Nidetis ergo ieiunium
neq;ꝙᷓ; pꝛincipale bonum a dno iudica-
ri · eo ꝙ non per ſeipſum ſed per alia ope
ra bonum ac placitum deo fiat · rur-

ſum ex accidentibus cauſis · non ſolũ va
num · verumetiam odibile cenſeatur · di⸗
cente domino · cum ieiunauerint nõ exau

Ddiam pꝛeces eoꝛum.

Opꝛincipalebonum non pꝛo

pter inferius bonum debeatex⸗

On enim miſericoꝛdia · patien⸗

n tia ⁊ veritas· vel illa pꝛedicta pᷣ

cepta virtutum · in quibus vti⸗

q; bonum ẽ pꝛincipale · pꝛopter ieiunia

ſunt tenenda · ſʒ potius ieiunia pꝛopter
illa. Elaboꝛandum eſt enim vt virtutes

ille · quę vere bone ſunt ieiunijs acquirã⸗/

turnõ vt ad ieiunioꝛum terminum ten-

dant illarum geſta virtutuz. Ob hoc er
go eſt vtilis carnis afflictio · ob hocei ad
hibenda eſi inedie medicina · vt per illaʒ

ad charitatem in qua immobile ac ſine

vlla tem poꝛis exceptione perpetuum bo
num eſt peruenire poſſimus. Neq; enim

medicine aurificine vel ceterarum queĩ
hoc mundo ſunt artium diſciplina · pro

te⸗
tuen
pyo⸗
tl
tioſ
hi
wini
ſtail
igo
nnti
gnin
fone
nati
tini
llag
lnbo
Perfi

N
pal

ereſca
wunb
woſn⸗
Nrs
npt
nin
nnin
heni

mmn

litne
hfino
Ment
ſcgir
lenſt
nisol
lucto
wnle
nenn
mnnn

d

nun
Ien
der

ier
n
wi
ſo⸗
icht
Ni⸗
It
nſ
is
⸗
0,

⸗
e
nn⸗

N

7

pterinſtrumenta qnead opus eius per
tinent exerceturet nõ potius ferramẽta

pꝛopter artis ſtudium pᷣparãtur:/que ſic

vtilia ſunt pitis:ita ſuperflua his qui ar
tis ipᷣius neſciunt difſciplinam. Et ſicut
bis qui ad efficiendum opus ſuũ eoꝛuʒ
miniſterio fulciuntur ·plurimũ pꝛoſunt
ita illis qui cuius rei gratia ĩſtituta ſint
ignoꝛantes·ſola eoꝛum poſſeſſione con⸗

tenti ſunt · penitus pꝛodeſſe nõ woſſunt ·

quia vtilitaſ eoꝛum ſummaʒ in retenta
tione eoꝛum tantum nõ in operis conſũ
matione conſtituunt. Illud ergo eſt op/
timũ pꝛincipaliter pꝛopter quod fiunt
illa que media ſuntipſum vero pꝛecipu
um bonum non ob aliam cauſam · ſʒ p⸗
pter ſuam tantum agitur bonitatẽ.

Quomodo a ceteris bonis pꝛi

cipale diſcernaturbonum.

Cap̃.xvi.

AVod qdẽa cetis ꝗmedia eẽ ſdiri
mꝰ.his ſecernit᷑ modis:ſip ſebonũ

ſit· et ñ ꝑ aliud aliquid/ſi pꝛopt᷑ſe
neceſſarium ſitet non pꝛopter aliud .ſi ĩ
mutabiliter ſem perq; ſit bonum · ac ppe/
tuo ſuam retinens qualitatem · nunq; in
partem poſſit tranſire contrariam · ſi ad/

emptio vel ceſſatio eius non poſſit ſum

mã ñ inferre perniciem · ſi id quod illi cõ
trariuʒ eſt · ſimiliter pꝛincipale ſit malũ ·
nec in partem bonam wſſit aliquando

tranſire. Que diffinitõnes qbꝰ pꝛĩcipa

liũ bonoꝝ nata diſcernit᷑ aſcribi ieiunijſ

om̃ino ñ pñt. Neqʒ enĩ ex ſemetipis bo-

na · aut ꝓpr᷑ ſe neceſſaria ſunt ·:ꝗᷓ pꝛopter
acquirendam coꝛdis et coꝛpoꝛis purita
tem ſalubriter exercentur · vt aculeis car
nis obtuſis:mẽs purificata ſuo cõciliet᷑

auetoꝛi:nec immutabiliter ſpq; ſunt bo-

na · quia plerum q; eoꝛum intermiſſione

non ledimurimmo etiam in perniciẽ in
terdum animeim poꝛtunius celebꝛata

tuntur. Sed nec pꝛincipale malum ẽid

quod illi videtur aduerſum · id eſ:ciboꝛꝝꝛ
naturaliter iocunda perceptio · que niſi

intemperantia atq; luxuria · vel alia que

dam vicia ſubſequantur·mala non po⸗

De remiſſione quinquageſime

teſt deſiniri:quia non qð intrat in os o
inquinat hominem ſed que pꝛocedũt de
oꝛe hec coinquinant hominem. Oꝛinci/
pali itaq; derogat bono·nec perfecte aut
ſine peccato illud exequitur· quiſquis
hoc nõ pꝛopter idipſum ſed pꝛopter ali
ud aliquid facit. Omia enim huius gra
tia facienda ſuntipſum vero pꝛopter ſe
ſoluʒ eſt expetendud. W
Deratione et vtilitate ieiunij.
Lap. xpyi.
Alem igitur definitioneʒ ſup ie
t iunij qualitate iu giter retinens
tftees ita illud totis viribus ani„/
mi appetamus · vt tamen tunc demuʒ id
nobis congruum nouerimus . ſi in eo tẽ⸗
poꝛnm ratio · ſi qualitas · ſi menſura pue⸗
tur · nec ita vt in ipo ſpei noſtre termini
deſigamus ·ſed vt peripſum ad purita/
tem coꝛdis et apoſtolicam charitatẽ per

uenire poſſimus. Igitur ex bocipo ieiu/
nio vbi non ſolum ſpecialia pꝛefixa ſunt

tem poꝛa· quibus vel exerceri debeat vel
pꝛetermitti·ſed etiaʒ qualitas moduſq;
pꝛopoſitus eſt· non pꝛincipale bonum · S

medium quiddam eſſe manifeſtum eſt.

Ceterũ hec quę pꝛecepti au ctoꝛitate · vel
mandantur vt bona · vel interdicunt᷑ vt
noxia · nunqᷓ; ita exceptiõi tempoꝛum ſbᷣ

iacent · vt interdum aut quę vetita ſunt

fieri debeantaut que imperata ſunt pꝛe

termitti. Nec enim vllus iuſticie· patien

tie · ſobrietati · pudicicie charitati · ſtatu⸗
tus eſt modus:nec rurſum iniuſticie:im/
patientie/furoꝛiimpudicicie:inuidie atʒ
ſuperbie libertas aliquando permiſſa ẽ·

Nonſemper congruum eſſe ie⸗
iunium. Laß. xviij.
AVaãobrẽ his deieiunij qualita
q te pꝛemiſſis· ſubdenda adhuc
ſanctarum ſcripturarum vide
tur auctoꝛitas · p quã a ꝓpbet᷑ manifeſtiꝰ

ieiunium perpetuum cuſiodiri nec dele

re nec poſſe. In euangelio ieiunantibus

pharileis vna cum diſcipulis Johãnis

baptiſte · eum a poſtoli vtwote amici ⁊ cõ

niue celeſtis illins ſponſi · nec duʒ ieiuni⸗
oꝛum obſeruantiam cuſtodirẽt · diſcipu
li iohbannis qui ſummam iuſiicie ſe ieiu/
nijs poſſidere credebant:quippe illius ſe
ctatoꝛes qui eximius penitentie pꝛedica⸗
toꝛ· ita cunctis populis foꝛmã ſuo pꝛebe/
bat exemplo· vt non ſolum vania eſcarũ

genera · ꝗᷓ buanis vſibo ſuggerũt abnn

eret xverũetiã cõmunem panis ipiꝰ eſuʒ
penit ignoꝛaret. dño coꝗᷓrunt᷑ dicẽtes.
Quare nos ⁊ phariſei ieiunamꝰ frequẽ
ter · diſcipuli autẽ tui nõ ieiunant:Qui
bus reſpondens dominus euidentoſten
dit · non omni tem poꝛe congruum eſſeie
iunium · nec neceſſarium alicui cum vel
feſtiuitas tem poꝛum xvel interu eniẽs cha
ritatis occaſio.indulgentiam refectiõis
admittit· nunquid poſſunt inquiens filij
ſponſi lugere · ;diu cum illis ẽ ſi põſus:
venient aũt dies cũ auferetur ab eis ſpõ
ſus ⁊ tunc ieiunabunt. Que verba licet
ante reſurrectioneʒ dixerit coꝛpis ſuita⸗
men pꝛopꝛie quinquageſime tempꝰ oſtẽ
dunt in quo poſt reſurrectionẽ quadra⸗
ginta dies domino cum diſcipulis epu/
lante · ieiunare illos qu otidiane eius pꝛe
ſentie gaudium non ſinebot.
Interrogatio cur totis quinq/
ginta diebus ieiunium relaxe⸗/
tur. LCaß. rix.
Erinanus. Quare igitur to
ta quinquagelima abſtinentie
rigoꝛem pꝛandijs relaxamꝰ. cũ
vtiq; chriſius quadraginta tantum di
ebus poſt reſurrectionem cum diſcipul
fuerit commoꝛatus: 17

Reſponſio. Caß xx.

MHeonas. Non incõgrua in
t terrogatio veſtra rationem inte

ger rime veritat meretur agno⸗

ſcere. Poſt aſcen ſionem ſaluatoꝛis no⸗
ſtri que quadrageſimo reſurrectiõis eiꝰ
acta eſt die ˖ apoſtoli reuerſi de monte oli
ueti · in quo ſe ad patrem pergens pꝛebu
it intuendum . ſicut etiam actuũ apoſto/⸗
loꝛum lectio conteſtatur·ingreſſi hiero⸗

iolimam decem diebus aduentum ſpiri

tuſſancti expectaſſe referũtur:quibus ex⸗
pletis quinquageſima eum die cñ gan/
dio ſuſceperuntetita eſt per hec feſtiuita
tis huius numerus euidenter impletus.

Quem in veteri quoq; teſtamento legi/⸗

mus ſiguraliter adum bꝛatumin quo cõ

ſummatis hebdomadibus ſeptẽ · pumi

tiarum panis per ſacerdotes domino iu
bebatur offerri · qui wraciſſime per apo⸗
ſtoloꝛum pꝛedicationem·qna in illo die
concionati leguntur ad populum obla
tus domino compꝛobatur:verus ſcilicet

pꝛimitiarum panis· qui noue doctrine ĩ

ſtitutione pꝛolatus:quinq; milibus vi⸗
roꝛuʒ eſce ſue munere ſatiat · pꝛimitiuũ

⁊e iudeis chriſtianorum wopulum dño

conſecrauit. Et ideirco hi quoq; decem

dies cum ſu perioꝛibus quadragita pa-

ri ſolennitate ſunt ac leticia celebꝛandi
Cuius feſtiunitatis traditio · per apoſtoli⸗/
cos viros ad nos vſq; tranſmiſſa eodẽ
tenoꝛe ſeruanda eſt. IJdeo nam q; in ipᷣis
diebus nec genua in oꝛatiõe curuaãtur·
quia in flexio genuuʒ velut penitentie ac

luctus indicium eſt. AUnde etiaʒ per om

nia eandem in illis ſolemnitatem quam
die dominica cuſtodimus · in qua maio
