biloppugnatõis oppᷣſſio · Sʒ plane la⸗

boꝛant ⁊ ipi nõ minꝰ impugnãtes hũa/

num gen?. deſudãt vt hualeãt de vno
q́qʒ illa quã cupiũt obtinere victoꝛiã · et

retoꝛquet᷑ in eos illa ↄfuſio ꝗᷓ̃ nos mane
bat ſi abip̃is fuiſſemꝰ eliſi: pᷣm illud Ca
put circuitꝰ eoꝝ:laboꝛ labio ꝝ ipᷣoꝛũ ope
riet eos. et ↄutet᷑ do oꝛ eiꝰ in caput eius.
Et iteꝝ. Veniat illi laqus quẽ.ignoꝛat ·
captio quã abſcõdit appſᷣhendat eum

Tiĩ laqueũ cadatĩ ipo · ſcʒ quẽ ſuꝑ hoim

deceptõe molit᷑. Dolẽt igit etiã ibi non
minꝰ ⁊ quẽadmodum nos elidũt ipᷣi q;
ſilit elidunt · nec victi ſine ↄfuſiõe diſce⸗
düt. Quas eoꝝ ruinas atq; ↄflictꝰ: ille
q ſanos interion hoĩs ocłos poſſidetqᷣ/
tidie cernens videnſq; eos ſupgaudere
ruinis ⁊ caſib ſinguloꝛũ ac timẽs ne de
ſe quoq; euenire eis valeat iſta leticia.
dominum depꝛecatur Illumĩa inquiẽs
oculos meos ne vnqᷓ; obdoꝛmiã in moꝛ

— 8— —

te:neqñ dicat inimicus meus: pꝛeualui
aduerſus eũ ·ꝗ tribulant me exultabunt
ſi motus fuero · ⁊ deus meus ne ſupgau

Teant mihi:ne dicant in coꝛdibus ſuis

euge euge aime noſtre · nec dicant deno
rabimus eũ · ⁊ frenduerũt ſuꝑme denti⸗
bus ſuis · dne qñ reſpicies:inſidiat᷑ eni
in abſcõdito vt leo in cubili ſuo:inſidia
tur vt rapiat pauperem· ⁊ quęrat a deo
ęſcã ſibi. Qui rurſuʒ cunctis conatib
expenſis:cũ deceptõnem noſtrã non po/
tuerint obtinere· ſuꝑ caſſo laboꝛe ſuo ne
ceſſe eſt vt ↄfundant᷑ erubeſcãt qͥ que-/
rũt aias noſtras vt auferãt easinduan
tur confuſione ⁊ pudoꝛe qui cogitãt no
bis mala. Hieremias qͥ; Confundant

inquit illi ⁊ non cõfundar ego· paueãat
illi nõ paueã ego· induc ſuꝑ eos iram

furon tui · ⁊ duplici ↄtritõne ↄtere eos.
Mulli etenĩ dubiñ eſt:cũ a nobis fuerĩt
ſupati cõtritõe eos duplici pterẽdos· p/
mum ꝙ bomibus expetentiby ſanctita/
tem illi eã poſſidẽtes amiſerint cauſaq;
extiterit pditõis humanę · deinde ꝙ ſpi⸗/
ritales ſu bſtãtię fuerint a carnalibo ter⸗
reniſq; deuictę. Mas igit᷑ ruinas hoſtiũ

ſuaſq; victoꝛias intuens vnuſqᷣ ſq; ſan

ctoꝛũ cũ exultatõe ꝓclamat dicẽs. Per

ſequar inimicos meos ⁊ cõpꝛehendam

eos:⁊nõ conuertar donec deficiant · con
fringam eos nec poterunt ſtare: cadent
ſubtus pedes meos. Cõtra quos etiaʒ
oꝛãs idem ꝓpheta. Judica inqͥt dñe no/

centes me:expugna impugnates me · ap
pzꝛehende arma et ſcutũ: ⁊ exurge in ad/

iutoꝛium michi effunde framea: et con/
clude aduerſus eos ꝗ perſequuntur me

dic aĩme meęſalus tua ego ſum.Quos

cũ ſubditis ⁊ extinctis vniuerſis paſſio
nibus vicerimus:merebimur illã bñdi⸗
ctõnis vocem conſequent᷑ audire.Exal
tetur manus tua ſup hoſtes tuos:⁊ om/

nes inimici tui ꝑpibunt. Heęc igit᷑ omĩia
⁊ his ſimilia ſacris inſerta volumibus
legentes ſiue canentes: niſi contra iſias

nequicias ſpiritales quęnob inſidian⸗
uur dieb ac noctibus acceperimus fuil⸗

6

bilitate aĩe et ſpiritalibus nequitiis

ſe conſcripta: non mõ ex eis ędificatio⸗
nem vllam lenitatis ac patientię conſe⸗
quemur ſed etiã dirum quendãaã atq; cõ
trarium euangeliceę ꝑpfectõi concipiem
affectum. Mon ſoluz eni docebim non
oꝛare ꝓ inimicis noſti:nec diligere eos:
ſed etiã deteſtari illos implacabili odio
ꝓuocabimur et maledicere eis:atq; oꝛa⸗
tõnem aduerſus eos indeſinent᷑ effũde⸗
re.Que tali ſpũ ꝓlocutos fuiſſe viros

ſanctos ⁊ amicos dei intelligere ſceleſtũ

eſt ac pꝛophanuʒ:qͥb añ aduentũ chꝛi
ſti idcirco nõ eſt lex poſita eo ꝙ; tranſcen
dẽtes mãdata eius euãgelicis parere p⸗

ceptis · ⁊ apoſtolicę ꝑfectõni ſtudere pꝛe

uenientes diſpenſatõem tpis maluerũt
De eo non ſit poteſtas nocẽ⸗
di in arbitrio dęmonum collo⸗
cata LCap. xrjjj.
On habere aut eos poteſtatem
quẽq; hominũ ledẽdi exẽpluʒ
. beati iob manifeſta rõe demon
ſtrat· vbi nõ amplius euʒ tẽptare audet
inimicꝰ qᷓ; diuina ei diſpenſatõe cõcedi⸗
tur·⁊ ↄfeſſio eoꝛudem ſpũum enãgelicł
monimentis inſerta teſtatur dicentiuʒ.

Si eijcis nos:mitte nos in gregem poꝛ/

coꝛum. Qui multomagis credendi ſunt

in nullo hoĩm q ad imagineʒ dei creati
ſunt introire ꝓ arbitrio ſuo poſſe cũ ani

malia imũda ac muta ingrediẽdi abſq;
cei ꝑmiſſu nõ habuerit ptãtem. Cęteꝝ

nemo poſſet:nõ dicã iuuenũ qͥs videmꝰ

in hac heremo conſtantiſſime cõmoꝛari
ſed nec ꝑfectoꝛuʒ quidem tantis taliũq;
hoſtiũ agminibo circũſeptus in heremo
ſingularis ha bitare:ſi in ipis eſſ ꝓ vo/
luntate ſua nocendi vel attemptandi fa
cultas atq; libertas Qð euidentiꝰ etiaʒ
dñi ac ſaluatoꝛis noſtri cõfirmat ſentẽ/
tia quã ꝓ huũilitate hoĩs aſſumpti ꝓtu
litad pilatü ita diceni. Nõ haberes in

me vllã ptãtem: niſi datũ tibi fuiſſet de

ſuper. De imminuta demo⸗
num ptate.ap xxii.

Atis tamen nobis experientia
nr̃a ⁊ ſenioꝝ relatõeↄpertũ eſt

%

non eandem vim habere nũc dęmones

.—

qꝙᷓ; anterioꝛe tpe inter anachoꝛetaꝝ dũ⸗
taxat pꝛincipia:in quib adhbucraritas
monachoꝛñ in heremo cõmanebat. LTã⸗
ta nanq; erat eoꝛuʒ feritas:vt vix panci
etad modum ſiabiles atq; ętate pꝛoue
cti tolerare habitatõnem ſolitudis poſ⸗
ſent. Siquidem in ipis cenobijs in qui⸗
bus cõmoꝛabant᷑ octo vel decem: ita eo
rum atrocitas graſſabatur · ⁊ frequẽtes
ac viſibiles ſentiebant᷑ aggreſſus vtnõ
auderent omnes panter noctibboobdoꝛ/
mire ſed viciſſim alijs deguſtãtib ſom/
num: alij vigilias celebꝛantes:pſalmis

⁊oꝛatõnibus ſeu lectõnibus inherebãt

Cunq; illos ad ſopoꝛem naturę neceſſi/
tas inuitaretexpgefactis ad eoꝛũ qͥ doꝛ
mituri erãt cuſtodiam ſimiliter excubię
tradebantur. AUnde dubitari non po⸗
teſt vnum e duob hanc nunc ſecurita-
tem vel confidentiã non ſolũ nobis qui
videmur ꝓ expientia ſenectutis aliqua
tenus roboꝛati:ſed etiam iunioꝛib ęta/

te conferre. Aut em̃ virtute crucis etiam

Tſerta penetrante: ⁊ vbiq; eius gratia
coꝛuſcante: retuſa eſt nequicia demo⸗/
num aut negligentia noſtra illos ab im
pugnatõne noſtra pꝛiſtina reddidit len
tioꝛes dum dedignant᷑ aduerſum nos

illa intentõne confligere:qua tunc con.

tra illos pꝛobatiſſimos chꝛiſti milites ſeę
niebant hac ſcʒ fraudulentia viſibiliũ
temptatõnum ſine ceſſatõne durius eli
dentes. Intantũ em̃ tepoꝛem videmus
coꝛruiſſe nõnullos: vt neceſſe ſit eos eti/
am remiſſioꝛibo monitis apalpari mo/
oꝛne deſertis cellulis ſuis ad pernicio/
ſiores in qetudines reuoluant᷑: ⁊ circũ/
euntes ac vagi craſſioꝛibus:vt ita dixe⸗
rim:vicijs implicentur: magnuſq; fru/
ctus ab eis obtineri credatur.ſi ſolum/
modo ſeetiaʒ cũ q̃libet ignauia valeãt
in ſolitudine continere · ac pꝛo ingeti re/
medio ſoleat eis a ſenioꝛi bo dici · ſedete
in cellulis vris · et q;tum libitum fuerit
mãaãducate atq; bibite et doꝛmite dum/
modo in eis iugiter perduretis.

Collatio vil abbatis

Qua rõe demones ſibi in eoꝛũ
coꝛpa quos arrepturi ſuntadi⸗/

Zereni

tum parent. Cap̃. xxiiij.
OInrnnſtat ergo immundos ſpiri⸗/
tus nõ alit᷑ poſſe in illos quoꝛũ
obtẽturi ſunt coꝛpa penetrare·

niſi pᷣus eoꝛũ mentes cogitatõeſq; poſſe

derint Quos cũ timoꝛe ac memoꝛia dei
Vl ſpiritali meditatõe nudauerit velut
exarmatos oĩ pᷣſidio ac munitõe diuĩa
nudatos facile vincẽdos audent᷑ inua

dunt · domiciliũ deinceps in eis velut in

Poſſeſſione ſibi tradita pꝛeſumentes
De eo ꝙmiſerabilioꝛeſ ſunt hi
qui vicijs q;; qui ab ip̃ᷣis demo
nibus poſſidentur· Capᷣ.xxv.
Icet multo grauius conſtet ve
hementiuſq; vexari hos qͥ cum
coꝛpoꝛalit᷑ ab ipis ſu ꝓpleri mi⸗/
nime videanturanimo tamen pernicio/
ſius poſſidentur·eoꝛum ſcʒ vicijs vl vo
luptatibo inuoluti. Scðm apli nanqʒ
ſententiã ·a qͥ qͥq; ſuꝑat᷑ eius ſuus effi

citur. Miſi ꝙ in ̊ iſti eſperatius egro

tantꝙ cũ ſint eoꝝꝑ mancipia:nec impu/
gnari ſe ab illis nec dominatũ eoꝝ ferre
cognoſcũt. Ceteꝝ coꝛꝑalit᷑ traditos ſa/
thane · vel inſirmitatibo magnis etiã vi

ros ſanctos nouimꝰ ꝓ leuiſſimis qᷣboq;

delictis cum in illis ne tenuiſſimũ qdeʒ
neuum aut maculam in illo iudicij die
patiat᷑ inueniri diuina clemẽtia omneʒ
ſoꝛdis eoꝝ ſcoꝛiã ſm ꝓphete:imo dei ſen
tentiam excoquẽs in pᷣſenti:vt eos tãqᷓ;
auꝝ vel argentü ignitü adillã ꝑpetuita
tem:nulla indigentes penali purgatiõe
trãſmittat. Et excoquã inqᷣt ad purum
ſcoꝛiã tuã:et auferã om̃e ſtannuʒ tuũ·⁊
poſt ̊ vocaben ciuitas iuſti: vrbs ſideł.
Et iteꝝ. Sicut ꝓbat᷑ argentũ et au ꝝ in
camĩo:ita eligit coꝛda dñs Et iteꝝ.Au
rum ⁊ argentũ pꝛohatignis · vir autem
ꝓbat in foꝛnace hũiliatõnis Et illð qͥʒ.
NQuez em diligit dñs coꝛripit · flagellat
autem omnem filium quem recipit ·
De nece pꝛophete ſeductiet in/
firmitate abbatis pauli·q; pꝛo

r—rT-ſrr-r —

lon

no⸗
lw

2 ” „—

ma beſtia de tradito ſibi cadauere degu

Aaogd in illo pꝛopheta atq;
homine dei: in tertio regũ li
bꝛo maifeſte videmꝰ ĩpletũ.
gꝗꝓaqnui ꝓ culpa vniꝰ iobediẽtie
quã tñ nõ de ĩduſtria nec vicõ ꝓpꝛię vo
luntatj ſʒ alteriꝰ circũuentõe ↄtraxit cõ/
feſti a leone ↄterit᷑:ita de eo ſcripta nar/
rante. Vir dei eſt: q inobediens fuit oꝛi
dñni · tradiditeũ dñs leoni ⁊ ↄfregit eum
iut᷑ verbũ dñi qð locutꝰ eſt. In qͥ facto
⁊ ſolutõʒ delicti pñtis atq; error incau
ti iuſtici merita ꝓ qᷣbeꝓphetam ſuuʒ
dñs tpalit᷑ tradidit vexatoꝛi · parcitas
ipa ⁊ cõtinẽtia vexatoꝛis atq; pᷣdator
oſtẽdit:qꝛ nichil penitꝰ audet voꝛaciſſi/

ſtare. Cuiꝰ rei nr̃is q̊q; tpibo ſat᷑ euidẽs
cõtigit et apta ꝓbatõ in abbate paulo
vel moyſe qꝗ habitauit locũ huiꝰ ſolitu
dinis:qͥ calamꝰ nuncupat᷑. NQam pꝛioꝛ
cõmoꝛatꝰ eſt in heremo ꝗᷓ adiacet pane-
phiſi ciuitati:quã ſolitudinẽ nũc olĩ fa
ctaʒ aꝗᷓ ſalſiſſimę inundatõe cognouĩꝰ
Nus ůtiens flauerit ſpiritus aqlonis:
de ſtagnis ĩpulſa ac ſuꝑfuſa adiacẽtib
terr:ita omnẽilliꝰ ſuꝑficiẽ regionis ote-
git. vt antiqͥs ibidem vicos qͥ olim hac
ipᷣa de cauſa oĩ ſunt habitatoꝛe deſerti
faciat velut inſulas a pparere. Hic igit᷑
abdas paulus in tantã coꝛdis puritatẽ
qete ſolitudis ſilencioq; ꝓfecerat: vt nõ
dicã vultũ femineũ: ſed ne veſtimẽta q/
dem ſexus illius ↄſpectui ſuo pateretur
offerri Nam cũ eidẽ ꝑgenti ad cuiuſdã
ſeniorj cellaʒ vna cum abbate archebio
eiuſdẽ ſolitudis accola · caſu mulier ob⸗
uiaſſet:offenſus occurſuleiꝰ. tanta fuga
ad ſuũ rurſus mõaſteriũ pᷣtermiſſo qðᷣ
arripuerat pie viſitatõnis officio recu/
currit: quanta nullus a facie leonis vel
immaniſſimi draconis aufugeret · ita vt
ne memoꝛati quidẽ abbatis archebij re/
nocantis eum clamoꝛe ac pᷣcibo flectere/
tur · vt ad requirendum ſenem quemad
modum pꝛopoſuerãt cepto itinere per/

tenderent. Quod licet celo caſtitatis et

De mobi · aie et ſpiritalibꝰ nequiciis

ſua emẽdatõe pmeruit.Cxxvi

puritatis ardoꝛe ſit factũ · tñ qꝛ non hm
ſcientiã ſᷣſumptum eſt:ſed obſernantia
diſcipline iuſticięexceſſus ẽ modꝰ. Nõ
em̃ ſolã familiaritatẽ quę vere eſi noxia
feminarũ:ſed ibam quoq; figurã ſexus
illius credidit execrandam tali ↄfeſtim
coꝛreptõe ꝑeuſſus eſt:vt eius vniuerſu,ʒ
coꝛpus paraliſeos valitudine ſolueret᷑
nullum q; in eo membꝛũ penitus exple⸗/
re ſuũ ualeret officiuʒ Siquidem non
ſolũ pedes ac manus:ſed etiã lingue mo
tus· quo elocutõ vocis expᷣmitur · ipſeqʒ
aures ita auditus pꝛopꝛij amiſerũt ſen⸗
ſum · vt in eo nihil amplius ex homine:

qꝙᷓ; immobilis tantũ atq; inſenſibilis fi/

gura remaneret.Eo aũt redactus eſt:vt
infirmitati eius nullo mõ viroꝛũ diligẽ
tia deſeruire ſufficeret:niſi ſola ei mulie-/
bꝛis ſedulitas miſtraſſy. Sʒ delato ad
cenobiũ ſacrũ ꝓᷣginũ cibs acpotꝰ quene
nutu qdeʒ petere poterat:feęmineo inge/
rebatur obſcequio · explendiſq; omĩbus
natureę neceſſitatib:eadem illi diligen/
tia ꝑ annos ferme qᷓ̃ttuoꝛ.i.vſq; ad vi.
te ſueterminũ ſeruiebat · Qui cum tan
ta eſſet oim mẽbꝛoꝛũ debilitate conſtri /
ctus: vt nulli in eo artus viuacẽ motũ
ac ſenſibilem retentarentlnihilominus
tanta ex eo virtutum gratia ꝓcedebat ·
vt cũ de oleo quod de cadauere ſuo po/
tius qᷓ; coꝛpoꝛe contigiſſet vngerent᷑ in/
firmi: confeſtim cunctis valitudinibus
curarent · ita vt ſuꝑ hac eius valitudie
etiam ipᷣis infidelibo euidenter aperteq;
clareſceret · ⁊ debilitatem mẽbꝛorũ oĩm
diſpenſatõne atq; amoꝛe dñi contribu
tam·⁊ ſanitatũ gratiã ꝓ teſtimonio pu
ritatis ac manifeſtatõne meritoꝛuʒ eius
ſpuſſancti virtute pꝛeſtari. ”MD
Detemptatõeabbatis moyſi
L¶Apitulũuü.xxvij. ðèM
Ecundus vero queʒ diximus
in hac heremo cõmoꝛatũ cum
ipᷣe quoq; ſingularis et incom
pabilis vir eſſz ob repꝛehenſionẽ vnius
ſermonis quem contra abbateʒ macha
rium diſputãs paulo durius ꝓtulit q̃/
8

S 2 „ . 4
äl —DMW— 5 4

Collatio vIIabbatis Gereni de mo

dam ſcʒ opinione pᷣuentus tã diro cõ⸗

feſtim eſt traditꝰ demoni: vt humanas
egeſtiones oꝛi ſuo ab eo ſuppletus inge⸗
reret.Quod flagellũ purgatõis gratia
ſe dñs intuliſſe. ne ſcʒ ĩ eo vel momẽta⸗

nei delicti macla reſideret· velocitate cu

ratõnis eiꝰ atq; aucto remedio demon/
ſtrauit. Nam ↄtinuo abbate machario
in oꝛatõe ſubmiſſo dicto citiꝰ neqᷓ; ſpiri
tus ab eo fugatus abſceſſit.
De eo ꝙ ſpenni nõ debeant hi
ui ſpiritibus tradũtur immũ⸗/

A
dis— Lap̃ᷣ. xxviij

X quo manifeſte perpenditur
nõ debere eos abominari vl de
ſpici qͥs videmus diuerſis tem
ptatõiby ſiueiſtis nequitie ſpiritibi tra⸗/
di · qꝛ duo hec credere immobiliter nos
opoꝛtet · pmo ꝙ ſine dei pmiſſu nullꝰ ab
eis oĩno temptet᷑.ſcdo ꝙ oĩa que a deo
nobis inferunt᷑: ſiue triſtia ad pᷣſens ſeu
leta videant᷑ · velut a pijſſi
mentiſſimoq; medico ꝓ noſtris vtilita/
tibus irrogent᷑· ⁊ idcirco eos velut peda
gogis traditos humiliari · vt diſceden⸗
tes ex H̊ mũdo· vel purgatõꝛes ad vitaʒ
aliã tranſferãt᷑. vel pena leuioꝛe plectãt᷑
qui ſᷣm aplm traditi ſunt in pñti ſatha

ne in interitũ carnis: vt ſpũ ſalui fianti

die domini noſtri ieſu chꝛiſti.

Obiectio curhi qui ſpiritibus

vexatur immũdis a cõmuniõe
dnica ſepantur. Cap̃. xxix.
Ermanꝰ. Et quomõ nõ ſolũ
eos deſpici ab hoib vl hoꝛreri
ſed etiã a cõmuniõe dominica
in nr̃is ꝓuincijs ppetuo videmꝰ abſtine
re ſm illã euangelij ſententiam. Molite
ſanctũ dare canib:neq; mittaſ marga
ritas veſtras añ poꝛcos · cũ de ill quẽad
modũ dicis ita credenduʒ ſit ꝙ eis pur
gatõis vel vtilitatis obtentu huiꝰ tem
ptatõnis humiliatõ tribuatur.
Reſponſio ſuꝑ ꝓpoſita ꝗſtiõe.
Erenꝰ. Si habue Ca. xxx·
rimus hanc ſententiã ĩmo fidẽ
qu ſuꝑiꝰ cõpꝛehendi: vt ⁊ om

nia ꝑ dñm ſieri 1 vtilitate aĩarum di⸗

ſpenſari vniuerſa credamꝰ.non ſolũ ne/

quaq; deſpiciemus eos ſʒ etiã ꝓ eis tan

qᷓ; ꝓ mẽbꝛis noſtris inceſſanter oꝛabimꝰ
eiſq; totis viſceribo ac pleno cõpatiem̃
affectu · cũ enĩ patitur vnũ membꝛũ cõ/
patiunt᷑ oĩa mẽbꝛa · ſcientes nos abſq;ʒ il

lis vtpote mẽbꝛis noſtr omnimodis cõ⸗

ſũmari nõ poſſe:quemadmodũ legimꝰ

ne anterioꝛes qͥdem nr̃os ſine nobis re

pꝓpmiſſionis ſummã conſeq potuiſſe · ita

deillis aplo ꝓnunciante.Et hi omẽs te

ſtimonio fidei cõꝓbati nõ acceperũt re⸗
ꝓmiſſioneſ deo ꝓ nobis melius aliquid

ꝓuidente:ne ſine nob cõſumerent᷑.Cõ⸗/
munionẽ vwxro eis ſacroſanctã a ſenioꝛi
bus nr̃is nunqᷓ; mem inimꝰ interdictaʒ
quinĩmo ſi poſiibile eſſet etiaʒ qtidie eis
impartire eam debere cenſebãt. Nec eĩ
ſm euãgelij ſentẽtiã quã incõgrue huic
ſenſui coaptatis · Molite ſanctũ dare ca
nibe· ad demonis eſcã ſacroſancta com
munio ·⁊ nõ potius ad purgatõʒ ac tu⸗
telam corpor aĩeq; peruenire credenda
eſt: que ab hoĩie percepta eü qui in mem/
bꝛis eiꝰ inſidet ſpũm:ſeu in ipis latitare

conat᷑ velut qdam exurens fugat incen/

dio. Hoc nãq; mõ curatũ ⁊ abbatẽ an

dr onicũ nuꝑaſpeximus alioſq; q; plu/

res. Magis nãq; ac magis inimicus in
ſultabit offenſo · cũ eũ a celeſti medicina
viderit ſegregatũ · tantoq; duriꝰ ac fre⸗
quentius attemptabit q;to eũ ab ſpiri⸗
tali remedio longius ſenſerit abdicatũ.

Deeo ꝓmiſeri ſint hi qui ſub/

di tempoꝛalibus iſtis tempta/
tionibus nõ merentur Ca.xxxi.
Eterum illi ſunt vere miſeri ac
miſerabiles iudicandi qͥ cum
ſe vniuerſis crimib flagicijſq;
ↄtaminẽt:nõ ſolũ nulluʒ viſibilit᷑ in eis
ſignũ diabolice ſu ppletõis oſtendit᷑:ſed

nec aliqᷓ qdem opibp eoꝝn ↄdigna tẽpta

tio:nec vllũ flagellũ coꝛreptõis infertur
NMon eni merent celerẽ tꝑis iſtiꝰ expedi/
tam q; medicinã quoꝛũ duricia ⁊imꝑpe/

nitens coꝛ penaz vite pᷣſent excedẽs · tbe⸗

5”UU
S
= „

—

— — „ ——— —— —-

—

— — —
eeeee ςneA =— — —. — —-

— ——

—
—

bilitate Rie et ſpiritalibꝰnequiciis
ii⸗ ſauricãt ſibi ipi iram ⁊ indignationen ga tumẽs nõ eſt circũligata nec curata
in die ire ⁊ reuelatõis iuſti iudicij dei · in medicamie neq; fota oleo. De diuer⸗/
8 qᷓ; vmes eoꝛũ nõ moꝛiẽt᷑ ⁊ ignis eꝝ nõ ſitate ſtudioꝛ ũac voluntatũ ꝗ
di extiguet. Cõt᷑quos ꝓpheta vllut ani?ꝰ inaereis ptatibus exercentur.
Nd. ꝓ afflictõne ſanctoꝝ videns eos erũnis LCLCLCLapitulũ. xxrij·
Gi. tra peccatoꝛes nõ ſolũ abſq; vllo humi/ I hoibe ſtudia nõ dubie cõpꝛo⸗
n liatõis flagello curſum mũdiiſtiꝰ ptrã/ boeantkt. Mam nõnullos eoꝝ qͥs
hs, ſire · ſy etiã affluentia diuitiaꝝ ac ſũma etiaʒ faunos vulgꝰ appellat ita ſeducto
in reꝑ oĩm ꝓſperitate gaudere· intolerabli res ⁊ ioculatores eẽ manifeſtũ eſt · vt cer
nit celo ac ſpũs ſui feruoꝛe ſuccenſus excla⸗ t qq; loca ſeu vias iugit᷑ obſidẽtes ne/
Win mat. Mei aũt pene moti ſũt pedes. pau quaq; toꝛmeni eoꝝ qͥs ptereũtes potue
lind lominꝰ effuſi ſunt greſſus mei: q; celaui rint decipe delectent᷑ · ſʒ de riſu tim̃mõ et
⸗ ſuꝑ iniqͥs:pacez peccatoꝝ vidẽs:qꝛ non illu ſione ↄtenti fatigare eos potius ſtu/
nori eſt reſpectꝰ moꝛtieoꝝ:⁊ firmam entuʒ in deant q; nocere:qͥſdam vvo ſolũmõ ĩ no
lcnz plaga eoꝝ · in laboꝛe hoĩm nõ ſunt · ⁊ cuʒ ciuis incubatõibo hoĩm ꝑnoctare.alios
les bomĩbonõ flagellabũt. ſcʒ in futuro cũ ita eſſe furoꝛi ac truculentię deditos · vt
Mrd demonibo puniendi ·qͥ in pñti nõ merue nõ ſint ↄtẽti illoꝝ tm̃mõ coꝛpwꝛa quos
nebu runt in ſoꝛte ac diſciplina filioꝝ cũ hoĩ/ ſu ppleuerint atroci dilaceratõe vxare.
dena bus flagellari. Miefemias qʒ cũ deo ſu ſy etiã irruere ſupeminꝰtrãſeuntes at q;
mon, per hac impioꝝ ꝓſperitate diſceptãs · li affligere illos ſeuiſſima cede feſtinent · qᷓ⸗
Frnn cet neqqᷓ; dubitare ſe de iuſticia dñi pfi leeilli in euãgelio deſcribunt: ob quoꝝ
Nne teat dicẽs Juſtꝰ qdẽtu es dñe · ſi diſpu metũ ꝑ viam illã trãſire iam nullus au⸗
nen, tem tecũ. Cauſaʒ tñ huiꝰ tãte ineq̃litaj cbat · qͥs eoꝛũ q; ↄſiłes belł ſanguĩs qͥʒ
ttur iqrẽs ſbiũgit ⁊ dicit Aerũtñ ſi ita iuſta effuſione ꝓ inſatiabili ferocitate gandge
ncen⸗/ loq̃r ad te.Quare via impioꝝ ꝓſperat re nõ dubiũ eſt Mios ita eoꝛũ coꝛda qͥs
Ninn bñ eſtomibe q pſuaricant iniꝗ agunt. ceperãt inani qͥd m tumoꝛe videmꝰ in⸗
B plataſti eos radicẽ miſerũt · ꝓficiunt 7 feciſſe. qᷣs etiã bacuceos vulg appellat·
gin faciũt fructũ Pꝛope eſto oꝛi eo n. lon vt ſem etipos vltra pceritatẽ coꝛpor eri⸗
in gea renib eoꝝ. Quoꝝꝑ ruinã deflẽte do getes · nunc qdem ſe in qſdam faſtꝰ gut⸗
fte/ miĩo ꝑ ꝓpheta · ⁊ ad eoꝝ curationeʒ me- tuiq; ſuſtollerẽt. nũc wlut acclines ad
i dicos atq; doctoꝛes ſo llicite dirigente · quẽdã ſe tranquillitat ⁊ ad familiarita
9, qdammõò eos ad planctũ ſikem ꝓuocãte tis ſtatũ cõmunes blaãdoſq; ſbᷣmitterẽt
ac dicẽte. ſubito cecidit babilõ ↄtrita eſf᷑ elſſe velut illuſtres ⁊ circũſpectabiles oi,
4 vlulate ſuꝑ eã · tollite reſinã ad doloꝛẽ eꝰ bus eſtim ãtes nunc qͥdẽ adoꝛare ſe po/
4 ſi foꝛte ſanet· reſpõdẽt vt deſperãtes an/ teſtates ſublimioꝛes coꝛpoꝛis inflexione
1 geli · qbo ſalut humane cura cõmiſſa ett monſtrarẽt · nunc vo ab alijs ſe crederẽt 5
Wl certe ꝓpheta ex pſona aploꝝ ſen ſpi adoꝛari. ⁊ oẽs motꝰ qͥᷣb va officia an-=
ritaliũ viroꝝ atq; doctoꝝ vidẽtiũĩ duri ſupbe aut hũilit᷑ ꝑagunt explerẽt Alios
ciam mẽtj eoꝝ ⁊ impenitẽs coꝛ.Curaui⸗/ repimꝰ nõ ſolũ ſtudere mẽdacijs ᷓ etiã
N mus babilonẽ ⁊nõ eſt ſanata · reliqmꝰ blaſphemias hoĩb inſpirare. Cuiꝰ rei
tſt eã· ⁊ eamꝰ vnuſqͥ ſq; in terrã ſuã/qm̃ prr etiã nos teſtes ſumꝰ q audiuimꝰ aꝑtiſſi⸗
uenit vſq; ad celos iudiciuʒ eiꝰ.⁊ elcua⸗ me demonem ofitentẽ p arium euno/
n tum eſt vſq; ad nubes. De iſtoꝝ igi᷑ de· miũ ſe impietatẽ ſacrilegi dogmat edi/
e ſpato lãguoꝛe ex pꝑſona dei loqt᷑ yſaiaas diſſe.Qð etiã in q̃rto regũ libꝛo vnum
ig⸗ ad hierłm. Aplãta pedis vſq; ad vticẽ exiſdem ipᷣis manifeſte legimꝰ p̃dicãteʒ
, nõ eſt in ea ſanitas: vulnꝰ ⁊ liuoꝛ et pla⸗ Egrediar inqᷣt·⁊ ero ſpũs mẽdax in oꝛe

8 2.

oĩm ꝓphetaꝝ eiꝰ. De qb apłs arguẽs
illos q ab ipis xccipiunt ita ĩfert· Atten
Trñtes ſpiritib ſeductoꝛibo ⁊ doctrinis
emonioꝝ in ypocriſi loquentiũ mẽda/
cium. Eſſe aüt ⁊ alias demonum genera
id eſt mutoꝝ atq; ſurdoꝝ euangelia te/
ſtant᷑. Incentoꝛes etiã libidinũ atq; lux
urie qͥſdam ſpũs ꝓpheta commemoꝛat
ſpũs inquiẽs foꝛnicatõis decepit eos· ⁊
foꝛnicati ſunta deo ſuo Noct᷑nos qͥʒ ſi
ue diurnos ac meridianos demones ſi⸗
milit᷑ ſcripturarũ auctoꝛitas docet. De
quoꝝ diuerſitate plongũ eſt ſi volumꝰ
oia ſcripturaꝝ volumia pſcrutãtes ſin
gillati ꝑcurrere.qͥ per ꝓphetam onocen
tauri:qui piloſi:ꝗ ſirene · ꝗᷓ lamie · ꝗᷓ vlu
le · qui ſtrutõnes· qui ericij deſignant᷑· qͥ
aſpis · ꝗ baſiliſcus in pſalmo · qui leo· qͥ
draco·quiue ſcoꝛpius in euãgelio nun⸗/
cupet · ꝗ pᷣnceps mundi huiꝰ. ꝗ rectoꝛes
tenebꝛaꝝ harũ · ꝗᷓ ſpiritalia nequitię ab
aplo nominent. Quę vocabula non ca
ſu nec foꝛtuitu indita illis debemꝰ acci⸗
pere · ſy ſignificatõne iſtaꝝ ferarum quę
apud nos vel minꝰ noxie vel magis pni
cioſe ſunt · illoꝝ ferocitates rabieſq; di⸗
ſtingui · ⁊ ex ſimilitudine neqͥtię virulẽ/
te ſeu pncipatus· quẽ iſtis int᷑ ceteras fe/
ras ſiue ſerpentes ꝗqdam excellẽtia mali
cię ſuę ↄfert·illos q; eoꝝ vocabuł nücu
pari · vt ſcʒ alius q dem ob vehemẽtiam
furoꝛis ⁊ rabiem ferocitaᷣ ſuę:p quam
pncipatum inter ceteras ſpiritales neqͥ-
tias obtinuit leonis a ꝓpellationẽ. Aliꝰ
baſiliſci ob illud moꝛtiferũ virus quod
puſq; ſentiat᷑ interimit.Aliꝰ vero ob te/
poꝛem malicię ſuęonocentauri aut eri/
cij nomen ſtrutioniſue ſoꝛtitus ſit
Interrogatio vnde differẽtia
nequitiarũ celeſtiuʒ tanta pꝛo/
ceſſerit. Lap̃. xxrij.
Ermanus. Mõ qdez ambi⸗
gimus illos qͥ oꝛdines quos
als dinu merat ad iſtos refer
ri · qꝛ nõ eſt nobis colluctatio aduerſus
carnẽ ⁊ ſanguinem· ſed aduſus pncipa⸗
tus qduerſus ptqtes aduſus mũdi re.

ereni

ctoꝛes tenebꝛarũ harum:contr ſpirita
lia neqᷣtie in celeſtibj. Nolumꝰ tñ noſfe

vñ ſit hec tanta inter eos differẽtia · vel
gquemadmodũ tate neqᷣtię extiterit gra/

dus. An ad hoc creati ſint· vt hos oꝛdi⸗

nes malitie ſoꝛtirent᷑ · etquemadmodũ

huic nequitię militarẽt. Dilatio ſuꝑp

abſolutione ꝓppoſite ꝗqſtionis.

Erenas. qᷓ́;. La. xxxiiij.
ꝓpoſitiones veſire totũ tos no
cturne quie ita nñis furentur

obtutiby vt appꝛopinquant auroꝛe ne

quaq; viciniã ſentiamus· ⁊ vſq; ad oꝛ/
tum ſolis inſatiabilit᷑ collationis hui
ꝓba contexere ꝓpuocem̃ · tñ qm̃ abſolu⸗

tio pꝛopoſite queſtionis cũ ceperit inda
gari · in qdam ampliſſimũ ac ꝓfundiſ-

ſimum nos educet pelagus queſtionuzʒ
qð pñtis hoꝛe bꝛeuitas nõ ſinit trãſmea
ri · cõmodius reoꝛ vt eã futuręnocij in/

dagini reſeruemꝰ. qͥ ⁊ mihi ſb buiꝰque⸗
ſtionis occaſione de vro penſioꝛi collo⸗

quio lęticia ſpirtial ac fruct? vberioꝛ cõ

ferat᷑.⁊ ꝓpoſitarũ queſtionũ ſinus pᷣbẽ/
te nobis ſpnſancto ꝓſperos fla tus libe/
n? penetrare poſſimꝰ. Wobꝛez ſoporis
modicũ deguſtates diſcutiamus ob re/

pentem oculis nr̃is vicina iam luce toꝛ/
poꝛem · ac deinceps piter ad eccleſiã pꝛo

cedentes qm hoc facere dñice diei ſolẽ/

nitas cõmonet · reuſi poſt ſynaxin · ea ꝗᷓ
dñs ad inſiructionẽ cõmunẽ ꝓ deſide/
rio veſtro largitus fuerit duplicato gau
dio conferamus. .
Explicit collatio pꝛia abbatis
Sereni de anime mobilitate et
ſpiritalibus nequitiis. Jnci

piunt capitula ſecũdecollatio/
nis eiuſdem ſenis. Lap̃ᷣ.pꝛimũ.

Ehumanitate abbat ſereni
ij Secunda ꝓpoſitio de di
uerſitate nequitiarũ celeſtium
ij Reſponſio de multiplici eſca ſcri
pturarum ſanctarum.

iiij De gemina ſententia ſuper intel

lectu ſcripturarum ſanctarum

VNDe eo ppoſita queſtio intilla

—
.

100

e⸗

6

4
,

d
n

—
—
—

—

TapituIa

ꝗ̃ media ſunt tenẽda debeat accipi
vi De eo qnibil malum a deo crea
vij Deinicio pᷣncipatuũ ſeu ptãtũ
viij De lapſu diaboli ⁊ angeloꝛum
ix· Obiectio ꝙruina diaboli ad de
ceptionẽ eue pncipium ſũpſerit ·

xReſpõ ſio Zcio lapſus diaboli

xi· Deeꝰ qdcipit ſiue qͥ dcipit᷑ pẽa

xij De conſtipatione demonũ et in

qetudie quã in ̊ gere ſp exercẽt.

xiij De eo ꝙ impugnationẽ quã er/

ga hoĩes impendunt etiam ad⸗
nerſum ſe cõmouaanntt
xiij Vnñ factũ ſit vt ptãtum ſeu pꝛin
cripatuñ nomia ſpiritaliũ nequi
tie ſoꝛtirentrr
xv De eo ꝙ nõ ſine cã ſanci celeſti/
bovuſc; virtutib angeloꝛum ſiue
vrchangeloꝛũ nomia ſint ĩdita.
xvi De ſubiectõne demonũ quã ſuis
prꝛcipibus pꝛebent fratris viſio

xvij De eo ꝙſingulis homĩbus duo
ſemper angeli adhereant

xviij Differentia nequitie ꝗᷓ aduerſis
ſppiritibus ineſt per duos philo/
ſuWuophos q ꝓp:obaaaa.
xix De eoꝙ demones nihil aduͦſus
homines hualeant niſi eoꝝ pus
mentes obſederint.
xx Interrogatio de apoſtatis ange⸗
lIiiies qui in geneſi cum filiabus ho
minum concubuiſſe dicuntur.
Solutio pꝛopoſite queſtionis.
Obiectio quẽadmodum generi
ſeth cũ filiab cayn ꝓphana cõ⸗
mixtio ante interdictuʒ legis po
tuerit imputari 3

xxij

yij Reſpõſio ꝙnaturali legi ab ini/

tio homines iudicio ſeu pene fue
rint obnoxij.

xxiiij Q iuſte puniti ſunt hi qui añ di

luuiu m peccauerunt.
xvV De diabolo qð dicit᷑ in euange⸗
lio quomõ intelligẽdũ ſit:qꝛ mẽ⸗
Dax eſt ⁊ pater euus
Erpliciunt ca pitula

Collatio vIII

Incipit collatio ſecũda abba⸗/
tis ſereni de pꝛincipatibusſeu
poteſtatibus Capitulũ.i.

Dnſuma
tis ꝗᷓ diei ſolennitas
exigebat · ⁊ eccle con/
gregatõe dimiſſa:re⸗
uuerſi ad cellã ſenis re⸗
fecti pᷣmũ lautiſſime ſumꝰ · Na ꝓmurie
q ſupiecta olei gutta quotidiãe refectio
ni ſolebat aꝓponi:modicũ liqᷓminis mi⸗/
ſcuit⁊ olei quiddã ſolito ꝓpenſiꝰ ſupfu
dit · Mã illã olei guttaz ob h̊ vnuſqſq;
quotidiane refectioni inſtillat· nõ vt eiꝰ
ex H̊ gutt᷑ qᷓndãlꝑcipiat ſuauitatẽ · qp/
pe cuiꝰ tantꝰ eſt modꝰ.vt vix ipius gut/
turis fauciũ q; meatꝰ nõ dicã vngere · ſʒ
ptranſire ſufficiat:ſʒ vt h̊ vſu iactantiã
coꝛdis q̃ ꝓ abſtinẽtia diſtrictioꝛe blãde
ſolet ac latent᷑ irripere· ⁊ ſtimulos elatio
nis obtũdat.ꝗᷓ quãto occultiꝰ exercetur
nulloq; hoĩm teſte ꝑficit᷑: tanto ſubtiliꝰ

occultatoꝛẽ ſuum temptare non delinit.

Deinde aꝓpoſuit ſalẽ frictuʒ oliuas ter/
nas · ꝗbo poſt hec ſuꝑintulit caniſtrũ ha
bens cicer frictũ qd; illi trogalia vocant.
ex qbus qna tm̃ ſumpſimꝰ grana· mixa
ria bina · caricas ſingulas· hũc enim nu
merum in illa heremo quenc; exceſſiſſe
culpabile eſt· Qua refectiõe trãſacta re/
ꝓmiſſam queſtionis abſolutionẽ cũ re⸗
poſcere cepiſſemꝰ· ꝓferte inqͥt ſenex inter
rogationẽ vr̃am quã mature ꝓlatã ad
huius hoꝛę diſtulleramus indaginem
Secunda pꝛopoſitio dediuer
ſiutate nequitia rũ celęſtiũ Ca.ij.
Ermanus. Un queſumꝰ tã
ta varietas aduſariaꝝ ptãtum
3 boſem ac diuſitas iſta ꝓpceſſit
qᷓs btũs apłs ita dinumerat.Nõ eſt no
bis colluctatio aduſus carnẽ ⁊ ſangui/
nem · ſz aduſus pncipatꝰ ptãtes aduũ/
ſus mũdi rectoꝛes tenebꝛaꝝ haꝝ.õ ſpiri
talia neqᷣtię in celeſtib. Et iteruʒ. Neq;
angeli · neq; pncipatꝰ.neq; vᷣtutel · neq;
creatura alia poterit nos ſeꝑare a chari
8 5

Lollatio vlI abbatis Bereni

tate dei ꝗᷓ eſtin chꝛiſto isſu dño nr̃o AUñ
ergo tãta malicię diuſitas emula nobiſ
emerſit: An ad h̊ ptãtes iſtas a dño cõ/
ditas eſſe credendũ eſt· vt his ̊ hominẽ
gradibyatq; oꝛdiniby militarentur.
Reſponſio demultiplici eſca
ſcripturarũ ſanctarum. Capᷣ.iij
Erenus. Diuinarũ ſcriptu⸗
rarũ auctoꝛitas · de his in qᷣb⸗
nos voluit erudire:ꝗdã tã luei
de etiã his qͥ acumẽ ingenij minꝰ poſſi/
dent euident᷑effata eſt· vt nõ ſolũ nulla
occultioꝛis ſenſus obſcuritate velentur
ſy nec vllo qdem patrocinio interpᷣtatio
nis indigeãt in ſupficie vod ac lr̃e ſuos
itellectꝰac ſnias pferẽtia · ꝗdam vo ita
cõtecta· ⁊ quibuſdam o bicurata miſte
rijs edidit · vt in eoꝛum diſcuſſione et in/
tellectu immenſum nob exercitij cãapum
ac ſolicitudis reſeruarẽt. Quã rẽmiltas
ob cãs deũ diſpenſaſſe manifeſtũ eſt pꝛi⸗
mum ne ſacr̃a diuina nullũ habẽtia ſpi
ritał intellectꝰ xelamẽ obductũ cũciᷣj ho
mib id eſt tã fidelibo qᷓ; pfanis eq̃i ſcia
7 noticia paterẽt·⁊ per h̊ inter inertes ac
ſtudioſos nulla eſſet virtuſᷓ pꝛudẽtieęq;
diſtantia · tũ vt etiã inter ißos domeſti⸗
cos fidei dũ intellectuũ ſpacia coꝛaʒ eis
immenſa tendunt. eſſet in ꝗbe⁊ delidio
ſoꝛũ argueretar ignauia. ⁊ diligẽtia ſtu
dio ſoꝛũ:ac puritas coꝛdis eoꝝ meniq;
induſiria ꝓbaret᷑. IJdeoq; ſatʒ ꝓpe ſcri/
ptura diuina agro optio ac fertili ↄpat᷑
q cũ multa gignat ac ꝓferat ꝗᷓ ad hoim
victum ſine aliqua ignis coctione ꝓfi/
ciant:ꝗᷓdam niſi pus flãmę caloꝛe miti/
gata atq; mollita omnẽ aſperitateʒ ſue
depoſuerit cruditaſ: vel incõgrua erũt
vlib humanis vel noria.Mõnulla vo
ita in vtrũq; apta naſcunt: vt nec inco.
cta ſua cruditate diſpliceãt vel offẽdãt.
tñ ignis caloꝛe lenita ſalubꝛioꝛa red/
dant. Plura qͥ ad eſcã tmmmõ irratio
nabiliũ iumentoꝝ ⁊ aĩaliũ mitiũ · vel fe⸗
rarũ ſeu volatiliũ oꝛiunt᷑ vſum · cib ho/
minũ mĩme ꝓfutura· ꝗᷓ etiã ĩ ſua aſperi⸗
tate manentia abſq; vlla ignis ↄſectiõe
vitalẽ inment cõferũt ſaturitatẽ · Quã

5 3 . *£½ 4 1
— — —„ — —, 7 S 17,.
ſʒ nõ m ſcientia.ſimplicit intelligẽ

rationẽ ſaſ euident᷑ aſpicimꝰ in ̊ vber/
rimo ſpiritaliũ ſcripturarũ padiſo con

tineri ·in q ita ꝗdam ſignificatiõe litte/

replana ac luculeta reſplẽdent· vt cum

ſublimioꝛe interpᷣtatione nõ egeãt · ſim

plici tĩ lr̃e ſono abũde paſcãt ac nutri
ant audientes vt eſt illð:Audi iſrł dñs

deus tuus de? vn eſt. Et diliges dñm
dTeũ tuũ ex toto coꝛde tuo:⁊ extota aima

tua · ⁊ ex tota vᷣtute tua. Quedã autẽſi

allegoꝛie explanatiõe extenuata nõ fue/
rint·⁊ ſpiritalignis examinatiõe molli⸗
ta· nullomõ ad ſalutarẽ interior hois ci
bum ſine coꝛruptiõis labe ꝑueniẽt.ma/

giſq; ex eoꝝ ꝑceptõe leſio q; vtilitas ali
qua ſubſeq̃tur· vt eſt illud. Sit lumbi

vjĩi pᷣcincti:⁊ lucerne ardẽtes · ⁊ qͥ nõ hʒ
gladiũ vendat tunicã ſuam ⁊ emat ſibi

gladiũ/⁊ ꝗ non accipit crucẽ ſuã ⁊ ſeqͥt
men
1

6 eſt me dign?ꝰAQð qdaʒ diſtrictiſ
monachon⸗habetes ddemke u dei
tes ;

fecerũt ſibi cruces ligneas eaſq; iugiter

bumer circũferentes· nõ edificationem

ſʒ riſum cunetſ̃ videntibintulerãũt ¶5

nulla vero ad vtraq; pceptionẽ.i.tã bi

ſtoꝛicam q; allegoꝛicã ita cõmoda ſunt
ac neceſſaria · vt vtraq; explanatio vita

les aĩięſuccos ĩpartiat· vt eſt illð. Si ꝗͥs
te ꝑcuſſerit in dextrã maxillã tuã pᷣbeil⸗/

li ⁊ altera · ⁊ cũ pſequũt᷑ vos in ciuitate

iſta fugite in aliã · ⁊ ſi vis ꝑpfectus eſſe va

de vendeoĩa ꝗᷓ habes ⁊ da pauperibus
habeb thecaurũ in celo· ⁊ veni ſequere
me. Pꝛoducit ſane ⁊ fenũ iumeni..qb

pabulis omnes ſcripturaꝝ repleti ſunt

campi:ſimplex ſcʒ puraq; narratio bi/
ſtoꝛicelectionis ·qᷓ ſimplicioꝛes quiq; ac
minꝰcapaces pfectę ⁊ integre ratõis · de
qͥb dꝛ. hoĩes ⁊ iumenta ſaluab domĩe·
m ſtatꝰ ac menſurę ſue ↄditionem · ad
opꝰ tĩ ⁊ laboꝛẽ actualł vite· vegetioꝛes
robu ſtioꝛeſq; reddant. L
De gemina ſnia ſuper intelle⸗/
ctu ſcripturarũ ſcaru.Capᷣ uij.
Aamobꝛem de his qu eaperta
explanatiõe pꝛolata ſunt · nos
gquoq; conſtanter woſſumꝰ de⸗

=
S==

—
—☛

De pꝛincipatibus

nire audenterq; noſtrã pfere ſentenã
ECa vo quę meditationi ⁊ exercitio nr̃ᷣ

reſeruans obtecta ſanctis ſcripturis ſpi
ritus diuinꝰ inſeruit:qbuſdã ea volens
indicijs ⁊ opinionibo colligi·ita pedetẽ/

tim debent cauteq; cõferi · vt ſit eoꝑ aſ/
ſertio ſeu ↄfirmatio in diſputãij vel ſu/

ſcipienij arbitrio collocata. Nõnunqᷓ;
em̃cũ ſuꝑ vna re diuſa ꝓmat᷑ ſnia · neu⸗
tra eaꝝ põtabſurda iudicari:⁊ ſine de/

trimẽto fidei vel fixe vel medie ſuſcipi.i.

vt eis nec plena credulitas nec abſolu/
ta refutatio deputet᷑:poꝛiq; ſequẽs opi9/
nio derogarenon debeat. cum quelibet
earum fidei nõ inueniat obſiſtere·qua/
le eſt illud ꝙ helias venerit in iohanne ·

itenꝝ ſit an aduẽtuüchꝛiſti vẽturꝰ. ⁊ de ab
hominatiõe deſolationis ꝙ ſteterit ĩlo/
co ſancto ꝑ illud ſimulacrũ iouis quod
hieroſolimis in tẽplo poſituʒ legimꝰ. et
iteꝝ ſtare habeat in eccła ꝑ aduẽtũ anti/
chriſti · illaq; oĩa ꝗᷓ in euãgelio ſequunt᷑
qꝗ̊ ⁊ impleta ante captiuitatẽ hieroſoli⸗/
mo:ꝛum . ⁊ in fine mũdi iſtius intelligun
tur implenda.e quib neutra opinio im
pugnat aliam · nec ſequẽtem pꝛioꝛ intel/
lectus euacuat.

De eo ꝙpꝛopoſita queſtio in
ter illa quę media tenẽda ſunt

debeat accipi LCap. v.

Lidcirco ꝓpoſita æ nob q̃ lio
lic nõ ſaſᷣ videat᷑ nec frequẽt᷑
inter hoĩes ventilata nec apud

plurimos pateat · ⁊ ex bocipo apð aliqͥs
ea quę ꝓferemus foꝛſitan videant᷑ am/
bigua:ita debemꝰ nr̃am tempare ſnĩam
qi fidei trinitatis nihil pꝛeiudicant · vt

inter illa habeantur quę medięſunt te/
nenda:. quaqꝙᷓ; non tali opinione qualiſ

ſuſpitionibo tantũ coniecturis colligi
ſolet · ſedl manifeſtis ſcripturaꝝ teſtimo

nijs oĩa cõ pbentur
De eo ꝙnihila deo malum cre
atum ſit. Cap̃.vi.

Bſit ergo vt deũ qcqᷓ; creaſſe
coöſiteamur qð ſubſtatialit᷑ ma
lum ſit · dicente ſeriptura. Dia
ſ fecit deus bona ſunt valde Si enim a

do tales iſti creani ſunt vel ad boc facti⸗

vt ho ſmalitie gradus teneãt ac ſo cece

ptõnib ⁊ ruinis hoim vacent:ↄtra pᷣdi
cteęſcripturę ſniam infamabimꝰ deũ ve

lut creatoꝛem atq; inuentoꝛẽ maloꝛum.
qð ſcʒ peſſimas voluntates ac naturas
ipᷣe ↄdiderit· ad hoceas creãs· vt ſemꝑi
nequitia pſeuerantes nunq; trãſire poſ
ſint in lone voluntatis affectũ. Mõ enĩ
qs fixas atq; immobileſ natiuitatis ſeu
naturę ſuę conditõnes qlibet induſtria
Pterit immutare.nec vllo mõ valebit ñ
eſſe quod natus eſt: quemadmodum ne
nos quidem ↄditionẽ moꝛtis euadereq
ob ade peccatũ moꝛtales naſcim nec an
geli moꝛtales effici qui ita creati ſunt vt
moꝛi non poſſint. Manc igit᷑ rationẽ di
uerſitatis buius fraditione patrum de
ſanctarum ſcripturarũ fonte ꝑcepimus
De inicio pꝛincipatuuʒ ſeu po
teſtatum. LCap̃. vjJ.
Nteoditionẽ huiꝰ viſibilcre⸗
atuxre ſpirita es celeſteſq; ꝓtu⸗
tes deũ feciſſe · ꝗᷓ ꝓ ̊ ipo ꝙ ſci⸗

rẽt ſe ad tãtã bũtudis glaʒ bñficio crea

toꝛis ex nihilo fuiſſe pductas·per petuaſ
ei gras referentes indeſinent᷑ eiꝰ laudib
