nitalis luxus egeſtio.Capᷣ.ij.
Ailus ergo infeſtationis tripli⸗
b ceun canſam noſtri pdiderema
ioꝛes · quę moduʒ tempoꝛis cõ
ſtituti intem peſtiuis irrumpat exceſſib·
Aut enĩ ſuper flua eſcarũ nimietate con⸗
geritur·aut per incuriã mentis elabitur ·

aut inimici illudentis inſidijs pꝛouoca/

tur. Mꝛimũ igitur caſtrimargieid ẽ vo
racitatis vel gule vicium· hanc redũda⸗/
tiam obſceni humoꝛis extrudit.Qam ⁊
cum diſtrictioꝛis abſtinẽtie tem poꝛe ſta-
tũ polluit puritatis · non de pñti vt pu⸗
tatis inedia· F̊ de nimietate pꝛeterite ſa-⸗
8 3

Lollatio xxII abbatis theone

turitatis effunditur. Quod eniʒ per vo
racitatis ingluuiem concretum fuerat ĩ
medullis· neceſſe eſt vt per pꝛuritum aut
certe per ignoꝛantiam· q;uis magno ie⸗
inunio tabefacti coꝛporis egeratur. Quã⸗/
obrem non ſolum lautioꝛibus epul ab
ſtinendum . ſed etiam a vilioꝛibus cibis
cquali eſt continentia temperandum im
mo ipᷣius etiã panis ⁊ aquęſatietas ẽ ca
nenda · vt poſſit diu in nobis acqͥ ſita coꝛ
poꝛis puritas pꝑmanere atq; imitari qð
ammodo intemeratã ſpũs caſtitateʒ li-
cet nos neceſſe ſit confiteri interduʒ etiã

abſq; vlla mentis induſtria · vel per tem /·

periẽ coꝛpoꝛũ · vel per etatis maturitateʒ·
quoſdam rarius ſoꝛdidari · vel certe flu⸗
xus iſtius egeſtione nõ pollui. Sed alte/⸗
rius meriti eſt·qui pacem inerti felicitate
conſequitur · alterius qui triumphũ glo
rioſis virtutibus pꝛomeretur. Huiꝰ eĩ
Pppotentia vicioꝝ ommum debellatrix di⸗
gna miraculo eſt· illum quẽ facultas bo⸗
ni in ſua tuetur ignauia cenſenduz ma⸗/
gis dixeri ſecuritatẽ bre q; laudẽ. Secũ

da impnri illius pꝛofluuij cã eſi· ſi menſ

ſpiritalibus ſtudijs atq; exercitijs vacu
ata · nec diſciplinis interioꝛis hominis ĩ/
ſtituta · quendam ſibi ſegniciei ſitum per
cõ ſuetudinem continui torporis obdu-/
xerit· aut cum ſoꝛdidarum cogitationuʒ

inimicicias nõ cauensita illam coꝛdis

ſublimiſſima puritatem ſegniter concu/
piſcit: vt omnẽ perfectõnis ⁊ caſtimonie
ſummã in ſola credat exterioꝛis hominiſ
caſtigatione conſiſtere · Cuiꝰ erroꝛis atʒ
ſecoꝛdie vicio conſequenter eueniet · vt ñ
ſoluʒ multimoda cogitationũ peruaga
tio· inuerecunde atq; pꝛocaciter ſecretũ
mentis irrüpat · ſed etiam pꝛiſtinarũ om
nium paſſionum intra eam ſemina per⸗
ſeuerẽt. Quę q;diu in eius abditis deli-
teſcunt · q;uis rigido coꝛpus ieiunio ca⸗
ſſtigetur tamen nibilominus doꝛmientẽ
illecebꝛoſis fantaſmatibus inquietant.
ANua re fit vt ante legittimi tempoꝛis
curſum non iam ex nature neceſſita⸗
te · ſed nec adhuc ex fraude nequitie ſpiri

lalis obſceni eliciãtur bumoꝛes· quinõ

tam inanitate carnis q; mentis circũſpe
ctione atq; virtute ſi penitus inhiberi ne

Aunt · ſaltem ad illã egeſtionis ſimplicẽ
qualitatem auxiliante gratia dei perdu-/

cuntur. Ideoq; in pꝛimis diſcurſus ſũt
ſenſuum coercendi : ne mens iſtis exceſſi

bus aſſuefactaad fedioꝛa incitamẽta lu

xurie ſomniãs pertrahatur. Tertia cau

ſa eſt· cum per oꝛdinatam quidem atq;
ſollicitam continentie diſciplinam · con
nitione coꝛdis et coꝛpoꝛis perpetuaʒ ca⸗
ſtimonie punitateʒ optamus acquirere:

ſed nos vtilitati camis ac ſpiritus egre⸗
gie conſulentes· fraudulentiſſimi hoſtis
ita impugnat inuidia · vt dum deijcere fi

Duciam conſcietie noſtre noſq; velut re

atu aliquo humiliare conaturillis pꝛe/
cipue diebus quibus maioꝛe integritad

merito deſideramus diuino placere con
ſpectui · abſq; vllo quidem carnis pru⸗

ritu · mentis ve conſenſu · n᷑per illuſionẽ
fantaſmatis alicuius ·ſed tamen ſimpli⸗
ci fluxus illius egeſtione nos polluit · vt
a ſacroſancta nos cõmuniõe deterreat ·

licet in quoſdam incipientium et quoꝛũ
coꝛpoꝛa necdum longa ieiunioꝛum caſti

gatione tenuata ſunt · ob hoc diabolica

factione hec euenire credatur illuſio · vt

cum eos intenſioꝛibo ieiunijs ſtudere co
gnouerit omnes eoꝛum conatus bac ar
te ſubuertat · vt dum ſe nõ ſolũ nihil ad
puritatem coꝛpoꝛis diſtrictiore ieiunio
pꝛofeciſſe· verumetiam grauius ſentiũt
fuiſſe pulſatos:magiſtram incoꝛruptio/

nis ac puritatis alitriceʒ abſtinentie diſ
trictionem tan qᷓ; emulam perhoꝛreſcãt.

Quapꝛopter noſſe debemus nõ idcirco
nos tantum ab vnoquoq;ʒ vicio debere

purgari·quia ſuis perturbatiõibus no/

ſtrum occupet ſenſum · ſed quia conten⸗
tum non ſit ſolum abſq; alioꝛum cõſoꝛ/
tio dominari.ſed intromiſſo omniuʒ vi
cioꝛum dirioꝛe collegio · ſu bditaʒ ſibi mẽ

tezʒ multiplicata captiuitate populetur.

Et idcirco caſtrimargia vincẽda eſt· nõ
pꝛopter ſe tantũ · ne ſcilicet one:oſa nos

vor
ſoln
ſace
fori
piſ
hobt.
no
nate
etlan
furin
hbſ
cnin
niag
ſeſio
tity
guutu
luge
ateris

Inn
con
au

lul
uni⸗
ntiͦ
no,
i
ſit.
ſo
e
no⸗
ns
r
1
lne

De nocturnis illuſionibus

voracitate coꝛrumpat nec pꝛopter boc

ſolum ne carnalis ↄcupiſcẽtie nos igne
ſuccendat ·ſed ne etiam iracundie vel fu
roꝛis atq; triſticie:ceterarum q; omniuʒ
paſſionum faciat eſſe mancipia· Nã cũ
nob eſca ac potus vel minus vl negliẽti
us vel tardius miniſtraturſi gule domi
natione depumimur · conſequens eſt · vt
etiam iracundie ſtimulis incitemur. Et
rurſus voluptuoſis ſapoꝛib demulceri
abſq; philargyrie peſte ũ poſſumus: per
cuius ſuperfluos aparat/ magnis luxu
ria gaudet ĩpendijs. Philargirya vo

cenodoxia atq; ſuperbia et omniũ mul
titu do vicioꝛum indiuidua ſocietate iñ

guntur· atq; ita vnumquodq; vicium
ſi vigere in nobis vel ſolum cepentt · etiã
ceteris ſuggerit incrementa.

J nterrogatio an ad ſacroſãctã

cõmunionéè accedere liceat no⸗

cturna illuſione pollutum.

Laßp. iiu.
Ermanus. Diſpenſatione
Nii credimus hanc queſtioneʒ
in medium fuiſſe pꝛolatam · vt
illud qd verecũdia interrogãdi fiduciã
cobibente · nunqᷓ; pptuimus edoceri:nũc
opoꝛtunitate collationis cauſeq; ipſius

oꝛdine pꝛouocati/ ſciſcitari fiducialiter

audeamus Si igitur eo tempoꝛequo ac
cedi opoꝛtet ad ſacroſancta myſteria ſen
ſerimus nos ſomni illu ſione pollutos · p
ſumenda eſt an vitanda illa ſalutan eſce
ſacroſancta perceptio: M
Reſponſio quando reatum cõ/
trahat hec paſſio doꝛmienti.
PHeonas.Omni quidem in
duſtria quantũ in nobis eſt ſiu
dere debemus · vt immaculatã
caſtimonie puritatem illo vel maxime tẽ⸗
poꝛe teneamus · quo venerandis aſſiſtere
optamus altaribus et vigilantiſſima
circumſpectione pꝛecauenduʒ eſtne car
nis integritas pꝛecedente tempoꝛe cuſto

dita · ĩ ea pꝛecipue in qua nos ad cõmu
nionem ſalutaris conuiuij pꝛeparamus

nocte fraudetur. Aerum ſi hoſtis ille ne⸗
quiſſimus vt nobis celeſtis remedij ſub.
trabat medicinam· cuſtodiaʒ ſopite mẽ⸗
tis illu ſerit.ita dumtaxat vt nullo repꝛe
henſibili interueniente pꝛuritu · nullo cõ
taminetur oblectationis aſſen ſu·ſ̃ egeſti
onem aut naturali neceſſitate pꝛofulaʒ
aut certe im pugnatiõe diaboli abſq; ſen
ſu voluptatis elicitam·ad im ꝑedimẽtũ
noſtre ſanctificationis obtenderit poſſu

mus et debemus ad gratiã ſalu taris ci⸗

bi conſidẽter accedere. Sin vero noſtro
vicio hec fuerit egeſta concretio · cõueni
entes conſcientiam noſtraʒ illud apoſto
licum ſoꝛmidemus.Qui maducau erit
paneʒ et biberit caliceʒ domini indigne ·

reus erit coꝛwoꝛis et ſanguinis domini.

Pꝛobet autem ſeipᷣim homoet ſic de pa⸗
ne illo edat et de calice bibat· Qui eĩ mã
ducat ⁊ bibitindigne:iudicium ſibi mã
Ducat et bibit· non diſcernens coꝛpꝰ do⸗
miniid eſt:nequaq;ᷓ illum celeſtem cibũ
a cõmunium eſcarum vilitate ſecernẽs
nec talem eſſe diiudicans quem non niſi
pura liceat mente vel carne pꝛeſumere.

Deniq; infert. Ideo inter vos multi in-
firmi ⁊ im becilles · ⁊ doꝛmiunt multi · ſpi

ritales ſcilicet infirmitates ac moꝛtes ex
hac ſpecialiter dicens pꝛeſumptione ge⸗

nerari · Multi enim qui euʒ illicita vlur

patione pꝛeſumunt inſirmantur fide et

im becilli ſunt mente · paſſionum ſcʒ lan

guoꝛibus inu oluti · et doꝛmiunt lom⸗
no peccati.ab hoc ſopoꝛe letali nequa qᷓ;
ſaluta ri ſollicitudine reſurgentes. Dein

te ſequitur. ſi noſmetipſos diiudica

remus ·/nõ vtiq; iudicaremur.hoc eſt · ſi
noſmetipſos perceptione ſacramentoꝝ
quotienſcunq; peccati vulnere pꝛeueni⸗
muriudicaremus indignos impẽdere
mus vtiq; ſtudium · vt per penitudinis

emendationeʒ ad ea digne poſſemus ac
cedereet nõ tam qᷓ; indigni ſeueriſſimis

infirmitatũ flagri caſtigaremur a dño⸗
4

Collatio xxIi abbatis theone

vt l ſic compuncti ad remedia noſtro⸗
rum vulnerum recurramus· ne digni pᷣ⸗

ſentis ſeculi breuiſſima coꝛreptione non

habiti · in futuro ſimul cum buius mun
di peccatoꝛibus condemnemur. Quod
etiam in leuitico euidenti denunciatiõe
pꝛecipitur. Omnis mundus manduca⸗
bit carnes et anima quecunq; comede⸗
rit de carnibus ſacrificij ſalutaris quod
eſi dominiin qua eſi immundicia peri⸗
bit coꝛaʒ domino. In deuteronomio q́ʒ
a ſpiritalibus caſtris immundus ſimili⸗
ter miſtice ſegregatur. Si fuerit inquit ĩ
ter vos homo qui nocturno pollut ſit
ſomnio egredietur extra caſtra et non re
uertetur pꝛiuſq; ad veſperam ablnatur
aqua · et poſt ſolis occaſum regredietur
in cafeaeaer.
nonnunq; etiam inimici fa-
ctione hec contingat illuſio.
LCLaß. vi.
Erum vt manifeſtius appꝛo
„ betur · quod etiam inimici fa
cCctione nõnunq; h eliciat᷑ im
vpnrnpnnritas- nouimus fratrem-
qui cum caſtimoniam coꝛdis et coꝛpoꝛis
ſum ma circumſpectione atq; humilita
te pꝛomeritam iugiter poſſideret · ac ne⸗
quaq; nocturnis ludificationibus tem⸗
ptaretur · quotiens tamen ſead percipiẽ
dam cõmunionẽ dominicã pꝛeparaſſet ·
iĩmundo fluxu doꝛmiẽs fedabatur· Qui
cum multo ſe tempoꝛea ſacroſanctis mi
ſterijs trepidus abſñineret: tandem hãc
ad ſenioꝛes cetulit qu eſtionem · remediũ
impugnationis ac doloꝛis ſui medicabi
li eoꝛum conſilio conſecuturum ſe eſſe cõ
fidens. Sed cum pꝛimam cauſam moꝛ⸗
bi huius ſpiritalium medicoꝛum doctri
na diſcuteret · que ſolet ex abundanti ci⸗
boꝛuʒ pꝛeſumptione deſcendere · eam q;
memoꝛato fratri depꝛehenderent non in
eſſe · atq; hanc illuſionem nequaqᷓ; vicio
ſaturitatis conſtaret emergere · eo ꝙ nec
fratris nota diſtrictione ſolennium die⸗
rum quibus illa pollutio contingebat

—.

ſpecialis exceptio · hoc illos pateret᷑ opi

nari· ad ſcᷣam huius valitudinis cau⸗
ſam · ilico tranſtu lerunt inquiſitionis in
daginem · diſcutientes ne anime foꝛſitan

culpa · caro exhauſta ieiunio· impuris il⸗
luſionibus vrgeretur:quibus etiã diſtri

ctiſſimi viri· cum paululum elati de ſui
coꝛpoꝛis fuent puritate · per ſuperbię vi⸗
cium polluuntur:quod ſcilicet donũ pꝛe

cipuum di · id eſt· coꝛpoꝛis caſtitatẽ· hu⸗

manis ſe viribus obtinuiſſe crediderĩt
Interrogatus igitur vtrum induſtriaʒx

ſi uã ita capacem huius credereteſſe vir⸗
tutis vt ope diuini non egeret auxilij · ſũ

ma hunc impium ſenſum execratiõe de⸗
teſtans · cum ſe humiliter aſiruxiſſet · ne
ceteris quidem diebus coꝛpoꝛis purita
tem retinere potuiſſe · niſi diuina in omi⸗

bus gratia fuiſſet adiutus ·illi confeſtim

ad cauſam tertiaʒ recurrentes occultas
diabolice factõnis inſidias peruiderũt ·
pꝛobantesq; nec animę culpam eſſe nec
carnis · ſacroſanctis e epulis debere mi
ſceri confidentiſſime cenſuerunt ne ſcili⸗
cet ſi in bac obſtinatione duraſſet · verſu
tis maligni hoſtis laqueis obligatꝰ. ſan
ctificatõnis et coꝛpoꝛis chriſti particeps
eſſe nõ poſſet et per hãc fraudem medici

na remedij ſalutaris imperpetuum frau

daretur. Quo facto ita omnis diaboli9/
ce factionis ſcena detecta eſt: vt mox vir⸗
tute dñice coꝛpoꝛis pꝛotegente · illa pꝛete
rite illuſionis conſuetudo ceſſaret · in qͥ
inimici dolus euidenter apparuit · expo
ſita eſ pariter ac pꝛobata ſententia ſeni

oꝛum · que plerũ q; hunc impuriſſimum

fluxumnec carnis nec anime vicio · H̊ ad
uerſarij factioſa docuit ludificatione ꝓ⸗
pelli. At ergo fallax imaginatio ſomni⸗
oꝛuʒ · illectrix egeſtionis impure.vel imꝑ
petuum · vel certe vt hm hu milioꝛem ſiue
communem dixerim ſtatum certis men/⸗

ſibus ignoꝛetur· poſt illam fidem qua de
dei ſpecialiter gratia puritatis donũ iu⸗

giter ſperare nos cõuenit · eſce potusq; ẽ
nimietas caſtiganda. Moꝛum nanq; re

nõ poſſunt non egeri atq; ab ipſius na

ture lege xꝓpelli · ſub occaſione cuiuſcũq;

pꝛuritus atq; illuſionis emergũt· Eſca.
rum vexro ſatietate ſbᷣtracta conſequẽs
eſt illas quoq; immũdas egeſtiones tar
dius generari:⁊ ita fit vt quemadmodũ
fluxus earuʒ · ita etiã illuſio doꝛmientes
l rarius vel ſubtilius inquietet · qa nõ
ſolũ egeſtio eximaginatione·ſ̊ ima gina
tio ex egeſtiõis nimietate deſcẽdit.Qua
pꝛopter ſi volumus ab illuſionũ iſtaruʒ

illecebꝛis liberari: omni virtute nobis eſt

enitendum · pꝛimũ vt foꝛnicatiõis paſſi-/
one deuicta/iuxta apoſtolum beatũ non
regnet peccatum in noſiro moꝛtali coꝛpo
re · ad obediendum concupiſcentijs eins
Scðdo vt ipᷣo quoq; illecebꝛoſo coꝛpor:

motu ſedato penituſac ſopito nequaq;
exhibeamus mem bꝛa noſtra arma iniqᷣ

tatis peccato · Tertio vt interioꝛe quoq;

homine noſtro ab illa libidinis titillati⸗
one omnimodis ac medullitus moꝛtiſi⸗
cato · exhibeamus nos eo tanqᷓ; ex moꝛ

tuis viuentes · et ita per hunc pꝛofectum
pernenientes ad perpetuam quieteʒ coꝛ/

poꝛis noſtri expibeamus etiaz membra

nr̃a nõ iã arma libidini ſiuſticie ðo In
qᷓ nob caſtimonie puritate fũdaſ·pecca
tum in nobis iam nõ dominabitur · NNõ

enĩ ſumus ſub lege ˖ que dum licita nu⸗
ptiarum iura cõmendat etiam illum cu
ins miniſterio opus illicite foꝛnicationii
explet· ĩ noſtris medullis nutrit ac reb⸗
uat ardoꝛem . ſed ſub gratia · quę dũ in
coꝛruptionem virginitatis inlinuat · eti

am iſtũ innoxiuʒ ac ſim plicẽ coꝛporimo
tum · et ipſius quoq; liciti coitus interi⸗
mit voluptatem · atq; ita cunctis impu/
riſſime colluuiõis humoꝛibus arefact·
egregij ac laudabiles eunuchi qui per

Vſaiam pꝛedicantur effecti · merebimur

illam quę pꝛomittitur eis beatitudinem

poſſidere. Hec enĩ ait dñs eunuchis · qͥ
cuſtodierint ſabbata mea ⁊ elegerit quę

He nocturnis illnſionibus

dundantia iſtiuſmodi humoꝛes ꝓpenſi

rrr. bumoꝛe volui · et tenuerint fedus meũ dabo eid
us gigni neceſſe eſt:qui quoniã concreti

in domo mea ⁊ in muris meis locũ:⁊ no⸗

mẽ melius a filijs ⁊ filiabus· nomẽ ſem

piternuʒ da bo eis qð non peribit · Qui

ſunt iſti filij ⁊ filie· quibus intantum iſti
pꝛeferuntur eunuchi · vt etiam locum ac

nomem melius accepturi eſſe dicãtur:ni

ſi illi ſancti qui ſub veteri teſtamento in
coniugioꝛum copula permanentes · per

obſeruantiam mandatozꝛum in adopti:

onem filioꝛum dei non immerito perue⸗
nerunt:Qð etiam nomẽ eſt illud quod
eis velut pꝛecipuum quiddã vice remu
nerationis ſumme pꝛomittitur.niſi hoc
quod chriſti vocabulo dicũtur eſſe een⸗

ſendi: De quo nomine et alibi idem pꝛo

pheta · et buos ſuos inqᷣt vocabit nomĩe
alio · in quo qꝗͥ benedictus eſt ſuper terrã ·
benedicet᷑ in deo · amẽet ꝗᷣ iurat in terra:
iurabit in deo ˖ amẽ · Et iterũ. Et vocabi
tur inqͥ t tibi nomẽnouũ qð os dñi noĩa

uit. Quiq; pꝛo hac coꝛdis ⁊ coꝛpis pu⸗

ritate · etiã illa pcipua ac ſingulari beati⸗
tudine pfruent · vt illud canticũ iugit᷑ ca
nãt · qd nemo alius ſanctoꝝ canere põt:
niſi iſti ſoli qui ſequũtur agnũ quocũ q;

vagdit. Virgines eni ſunt · et cuʒ mulieri

bus ſe nõ coinquinauerũt. Pꝛoinde ſi
ad hanc ſublimiſſimã virginũ gloꝛiam
volumus puenire · omni virtute incoꝛru
ptionẽ mentis ac ſpiritus excolamꝰ · ne
in illarũ inſipien tinñ ꝓginũ nũero colla⸗

bam̃· q bus idcirco nõ ſit reputata vir-
ginitas : qꝛ a cõmixtiõe carnali imunes
— — „* — O . .. .
ſeſe tmmodo buanerjt · et ob h̊ pgines ꝗ/

dẽ ·ß fatue nũcupãtur · qꝛ deficiẽte ĩ vaß

eoꝝ oleo puritat intne · claritas ac ſplen

doꝛ coꝛpalis virginitaᷣ extiguit᷑ĩterion
eĩ fotu ac pabulo puritat · ſbᷣminiſtrari

ncce eſ etia ʒ exterioꝛi hoĩ caſtitatẽ eãq;

iu giter ad perſeuerantiã incoꝛruptionis
perpetuę aĩlari. Et ideo fatue ille vgines

gloꝛioſum ſponſi thalamum cum illis
pꝛudentibonõ merentur intrare:quę in⸗

„ „ —

tegrum ſpiritũ ſuũ ⁊ aiam ⁊ coꝛpus ſine

querela in diẽ dñi noſtri ieſu chriſti con

Collatio XxXII olbbatis

ſeruauerunt. Illi nam q; ſunt veri atqʒ
incoꝛrupti virgines chriſti ·: illi admirabi
les atq; egregij reputantur eunuchi· nõ
qui metuũt ·ſed quibus nõ libet foꝛuica⸗
ri · nec qui impudicicie repꝛimũt frena · ſʒ
qui ipam quoq; minima mentis titilla/
tionem ettenuiſſima libidinis incitamẽ/
ta vicerunt · et eo vſq; extenuauerũt illuʒ
carnis vt ita nixerim ſenſum· vt nõ ſolũ
ex cõmotione eius nulla oblectatione · ſ
ne exigua quidem titillatione tangant᷑.

¶nunq; dignü ſe cõmunione
dominica quiſpiam debeat iu⸗

dicare CLap̃. vj.
AInmta aüt coꝛ noſtruũ humilita⸗
t tis debemꝰ vallare cuſtodia · vt

banc definitionẽ perpetua ſen

ſuũ ſtabilitate teneamus: nequaq; nos
poſſe ad tantũ purificationis merituʒ p
uenire · vt licet hec ꝗᷓ ſupꝛa dixi per dei g⸗
tiã oĩa fecerimus indignos tamen nos
cõmunione ſacri coꝛpoꝛis eſſe cedamus
Pꝛimũ quia celeſtis illius manne tãta
maieſtas eſt: vt nemo hac lutea carne cir
cũdatus pꝛo ſuo merito eius edulium ⁊
nõ ex gratuita dñi largitate pcipiat.De
indeqꝛ nullus ita circũſpectus in huius
mundi poteſt eſſe con flictu · vt eum ſaltĩ
rara vel leuia peccatoꝛũ tela nõ feriãt · qꝛ
im poſſibile eſt vtnõ antignoꝛantia aut
negligentia · aut vanitate · aut obreptio⸗/
ne · aut cogitatione/ aut neceſſitate · aut
obliuione peccetur. Mam et ſiad tam pᷣ⸗
celſum quis virtutum culmen aſcende/
rit · vt apoſtolicũ illð ñ iactant᷑ exclamet ·
mihi autẽ ꝓ minimo eſt vta vobis di⸗
iudicer aut ab humano die· ſed neq; me
ipſum iudico· nihil eni mibi ↄſcius ſuʒ·
ſciat ſe tñ abſq; pctõ eſſe nõ poſſe Meq;
enĩ fruſtra idem doctoꝛ adiũxit·ſj nõ in H̊
iuſtificatus ſum · id eſtnõ ſi ego iuſtũ me
eſſe credidero· verã confeſtiʒ inſticie glo
riã poſſidebo· xel qꝛ me conſcia mea nul⸗
lius peccati repꝛehenſione cõpungit. id.
circo nullius ſozsdis cõtagione fuſcatus

C

Heone

ſum multa enĩ meã conſcientiã latet · ꝗ̃

cñ ſint mihi incognita vel obſcura· deo

nota atʒ manifeſia ſũt· IJdeoq; ſbᷣijciẽs ·
qui aũt me inqᷣt iudicat dñs eſtid eſt ab
illo ſolo quẽ ſecreta coꝛdiũ nõ latent · ve
rũ iudicij in me pꝛoferet᷑ eramen.

Obiectio eo goẽs dñica com⸗

munione pꝛiuadi ſint ſi nullus
eſt abſq; peccato

Eñnnanus. Supradictũ eſt
nõ niſi ſanctos celeſtiũ ſacram̃
toꝝ eſſe debere particixes nunc

agdiqcitur impoſſibile eſſe ho: vtimmũis

penitus ſi a delcto.· Si null ergo liber

a noxa nullus eſt ſanctus· et ↄſequẽs eſt
vt homo cui ſanctitas deeſt · myſterioꝛũ

chriſti particeps eſſe nõ poſſit regnũ eti
am celoꝝ ſperarenõ debeat. qd ſolis ſan

ctis dñs pollicetur.

Reſponſio eo ꝙmulti ſancti eẽ
poſſint nemo abſq; peccato ni⸗
ſi chriſtus. CLap. ix.
Heonas. Multos quidẽ eſſe
ſanctos ac iuſtos negareñ poſ⸗
ſumus · ſed inter ſanctũ imma
culatũ multa diſtãtia eſt. mliud eſt enim
eſſe quẽpiã ſanctũ · id ẽ· diuino cultui cõ
ſecratum · hoc enim nomen non ſolum
hoĩb · ſß etiaʒ locis ⁊ vaſculis tẽpli atq;
lebetib atteſtante ſcriptura cõmuneeſt.
Aliud eſt aũt eſſe abſq; peccatoqðᷣ vniꝰ
dñi noſtri ieſu chriſti ſingulariter cõue
nit maieſtati ; de qͥ etiã apoſtolus velut pᷣ
cipuum qd ac ſpeciale ꝓnũciat dicens.
Qui pctm̃ nõ fecit. Satis enĩ vilẽ atq; ĩ
dignã eius pꝛeconijs laudẽ q̃ſi incoꝛpa
le ac diuinũ ei aliqͥd aſſignauit · ſi etiam
nos illibatã ab om̃i pctõ poſſumus trãſ
igere vitã.Rurſus apls ad hebꝛeos · nõ
enĩ habemus inquit wontiſicem qui non
poſſit cõpati infirmitatibus noſtr tem
ptatum aũt per omia ꝓ ſiliudineabſq;

pctõ.Si igit᷑ eti terrene hũilitatis nĩe ·

cũ illo excelſo diuinoq; pontifice hec pᷣt

eſſe cõmunio · vt etiã nos abſq; vlla pctĩ

G₰

—☛ —

☛ B=

— — — — — 2
S — — — — —

—
—

— — —

Be nocturnis illuſionibus

offen ſione temptemur · cur apoſtolus H
iillo velut vnicũ ac ſingulare ſuſpiciẽs ·
eilus meritũ ab hominibotanta diuiſiõe

diſcrenit: Hac ergo ſola ab omnibus
nob exceptione diſtinguitur/quia nos ñ

abſq; peccato · illuʒ ſine peccato conſtat

fuiſſe temptatum. Quis etenĩ hominnʒ
q;uis foꝛtis atʒ bellatoꝛ ſit · hoſtilibus ta
mẽ telis plerumq; nõ pateat: Quis ve

lut impenetrabili carne circundatustã
tis pꝛelioꝛum periculis ſine periculo mi
ſceatur: Ille aũt ſolus ſpecioſus foꝛma
pꝛe filijs hominum conditionem moꝛtis

humane cum vniuerſa carnis fragilita/

te ſuſcipiens · nullius vnqꝙᷓ; eſt ſoꝛdis ma
cylatus attactu.

E ſolus filius dei abſq; vllo
peccati vulnere vicerit tempta⸗

toꝛem. Cap̃. x.

Emptatus eſt enim ſm ſilitudi

t nem noſtram caſtrimargie pꝛi

miü vicio · vt ei callidus ille ſer⸗
pens eo oꝛdine quo adã ante ſeduxerat

elurienti eſce deiderio conarert᷑ illudere

ſi filius ĩquiẽs dei es · dic vt lapides iſti
panes fiant. Sed nullũ recipiens ex bac
temptatione peccatum · cum ei facultas
indubitata ſuppeteretreſpuit cibuʒ quẽ
ei deceptionis artifex ingerebat: dicens.
Mon in ſolo pane viuit homo ſed in oĩ

Verbo quod pꝛocedit de oꝛe dei. Tẽpta.

tus ẽ etiã cenodoxia ſᷣm ſimilitudinẽno
ſtram · cum ei dictũ eſt ſi filius dei es mit

te te deoꝛſum · ſed ſubdola diaboli ſugge
ſtione captus nõ eſt et vaniſſimuʒ ſedu-
ctoꝛẽ etiã ſcripturarũ obiectiõe ↄfutãs·
non temptabis inquit dñũm denum tnuʒ

Temptatus eſt etiĩ tumoꝛe ſu perbie ſᷣm
ſimilitudinẽ noſirã · cũ ei a diabolo pꝛo⸗
mitterẽtur omnia regna mũdi et gloꝛia
eoꝝ · ſed irriſa atq; obiurgata eſi nequi/
tia temptatoꝛis.Reſpondit eĩ ei. Nade
ſathanas · Scriptũ eſt ei.Oñm deũ tuũ
adorab · ⁊ illi ſoli puies. His ãt teſtimo
nijs edocemur · vt fraudulentis ſuggeſti
onibus inimici:nos qnoq; ſimiliter me⸗/
moꝛia ſcripturarũ deteamus obliñere·

RKurſum temptatus eſt ſupbia bm ſimi⸗

litudinẽ noſtrã · cñ idem inſidiarũ arti⸗

ſex · regnũ qð ab ipo oblatum ante reſpu

erat · per homineſ ei moliretur ingerere · H
abſq; peccato inſidias temptatoꝛis irri
ſit. Cum enĩ cognouiſſet ieſus ꝙ ventu⸗
ri eſſent vt raperent eũ:et facerent euʒ re

gem · fugit iterũ in mõtẽ ipᷣe ſolus· Cem

ptatus eſt ſᷣm ſimilitudinem noſtrã ·cuʒ

erberatus flagris · cuʒ palmis ceſus.cũ

ſputoꝛũ hoꝛroꝛe reſperſus eſt.cũ ad extre
mũ pertulit crucis exquiſita ſupplicia · ſʒ

nullis vnq; nõ dicam contumelijs · ven

ne ſupplicijs quidẽ ad tumoꝛem vel leuiſ

ſime indignationis impulſus eſt/qui ⁊ĩ

patibulo conſtitutus miſericoꝛditer pꝛo
clamauit. Pater ignoſce eis · nõ eniʒ ſci
unt quid faceunt.
Ciſimilitudine carnis pecca
ti ſolus venerit chrutus.

Lap.rri.
Vemadmodũ ⁊o et illud acci
4 piet᷑ eũ aplus in ſilitudie car

nis peni veniſſe cõmemoꝛat · ſi

etiã nos nulla pct labe pollutaʒ hr̃e poſ

ſumus carnẽ: Nã ⁊ ̊ de illo q ſolus eſt
abſq; pctõ tãq; ſingulare memoꝛatur
miſit deus filiũ ſuũ in ſilitudine carnis
pcũ:qꝛ verã atq; integrã ſuſeipiẽs ſbaʒ
carnis hũane · nõ ipᷣm pctm̃ in ea ſ̊ ſimi

litudinẽ pcti ſuſcepiſſe credendꝰ eſt. Si

militudo enĩ nõ ad carnis writateʒ· ᷣm
pꝛauũ quoꝛũdaʒ hereticoꝝ ſenſum · ad
pctĩ eſi imaginẽ referẽda. Erat eĩ in ipo
xa quidẽ caro h̊ abſq; pctõ · ſilis ſiqdeʒ
peccatrici. Illud ſiqdem ad hüane ſbᷣeꝑ
tinet vᷣitatẽ· h̊ vero ad vicia refert᷑ et mo
res. Habebat ſilitudinẽ carnis peti · cũ
velut hõ ignarus ac ꝓcibo ſollicitus per
cõtaret᷑ · quot panes habetis:ſᷣ ſicut pec-
cato neq̃ ꝙ; caro illius ·ita nec aĩa igran⸗
tie ſubiacebat. Deniq; ſtatiʒ euãgeliſia
ſbiũgit. NHoc aũt dicebat ieſus tẽptans
eũ · iße enĩ ſciebat qͥd eſſet facturꝰ. Ha be
bat carnẽ ſiłem peccatrici · cũ velut ſitiẽs

a ſamaritana muliere poſceret wpotumꝰ
ſed non erat peccati ſoꝛde polluta· quia

Collatio xXII Abbatis Theone

ecõtrario mulier ꝓuocata ẽ petere aquã

ret · ſed fieretlin ea fons aque ſalientis in

vitam eternam. Habebat carnis iſtius
veritatem cum doꝛmiret in naui ·ſʒ ne pa
riter nauigãtes pcti ſimilitudine fallerẽ

tur· ſurgens increpauit ventos et mare ·

et facta eſi tranquillitas magna. Com⸗
muni cũ omnibus ſoꝛte ꝑeccato ſubditꝰ
videbatur · cum diceret᷑ de ipſo. hic hõ

ſi eſſet pꝛopheta · ſciret vtiq; quę ⁊ qua⸗

lis eſt mulier quętangit eum · quia pecca
trix eſt· ſed peccati non habuit veritatẽ·
quia blaſfemam cogitationem arguens

phariſei · ſiatiʒ mulieris peccata dimiſit

HPeccatricem cuʒ ceteris gerere putaba
tur carnem · cuʒ velut homo in moꝛ dil⸗
crimine conſtitutus· et imminentiuʒ ſup
plicioꝛum terroꝛe perculſus oꝛaret.pa⸗
ter ſi poſſibile eſt · tranſeata me calix iſte ·

et triſtis eſt anima mea vſq; ad moꝛtem ·

ſed peccati contagium neſciebat illa tri⸗
ſticia:quia vite auctoꝛ moꝛtem foꝛmida
renõ poterat. Nit eni. Nemo tollita me
animam meam ſed ego ono eam a me
ipo · poteſtateʒz habeo ponendi eam·⁊ po
teſtatem habeo iterum ſumendieãa.

inſtiet ſancti omnes non fu
erint in ſimilitudine ſed in veri⸗

tate peccati. Caßp̃.xijj.
NN hoc ergo ille homo qui nat
i er virgine eſti· magna cunctis qᷣ

ex vtriuſq; ſexus cõ mixtioneꝓ
ducimur · diſtantia ſegregatur· ꝙ cum
omnes non ſimilitudinem ſed veritatez
peccati in carne geſtemus ille non verita

tem ſed ſimilitudineʒ peccati in vere cax

nis aſſüptione ſu ſceꝑit. Deni q; licet ſcri
ptum ce eo in Yſaia pꝛopheta phariſei
apertiſſime meminiſſent · qui peccatum

non fecit:nec inuẽtus eſt dolus in oꝛe eiꝰ

tamen ita ſimilitudine carnis peccatifal

lebantur vt dicerent. ecce bomo voꝛax ·

potatoꝛ vini · publicanoꝛum ⁊ peccatoꝝ
amicus et ad illum qui illuminatus ſue
rat cecu m. da gloꝛiam deo· nos enim ſci⸗

.

mus quia hic homo peccato: eſt · ad py

latum · niſi eſſet hic homo peccatoꝛ· non
eü tradidiſſemus tibi. Huius ergo rei ꝗᷓ

illi tantum ſingularis ac pꝛopꝛia eſt · e/
litatem ſibi blaſfemie ſuperbię crimine
vendicabit. quiſquis ſe eẽ ſine pecccato
auſus fu erit pꝛofſiteri. Conſequens eniʒ
eſt vt ſimilitudinem carnis peccati nõ
Vritatem peccati habere ſe dicat.

Anon ſinttam grauia peccata
ſanctoꝛum vt eis auferant meri

tum ſanctitatis. Caßp.xiij.
Eteruʒ iuſtos et ſanctos viros

c non eſſe immunesa culpa· ma-
mnileſie ſcriptura pꝛonunciat di
cens. Septies in die cadit iuſtus ⁊ rſur.

git. Quid enim aliud eſt cadere qᷓ pecca
re:Et tamen cum dicatur ſepties cade/

renihilominus pꝛonunciatur iuſtus.n?*

iuſticie eius pꝛeiudicat lapſus fra gilita⸗
tis humanequia multum intereſt inter

ſancti ⁊ peccatoꝛis hominis lapſuʒ. Ali

ud eſt enim admittere moꝛtale peccatuʒ
et aliud eſt cogitationequę peccato non

caret pꝛeueniri:vlignoꝛantie aut obli⸗

uionis erroꝛe·aut facilitate ocioſi ſermo⸗

nis offendere· aut ad punctum in fidei

theoꝛia aliquid heſitare· aut ſubtili qua/
dam cenodone titillatione pulſariaut
neceſſitate nature aliquantiſper a ſum⸗
ma pfectione recedere. Mec ei ſunt ſeptẽ

lapſuũ genera · in quibus ſanctus lʒ nõ/
nunq; cadat · tñ iuſtꝰ eſſe nõ deſinit quę

q;uis leuia eſſe videantur ac parua ta.
men faciunt eũ ſine peccato eſſenõ poſſe.
Habet enim pꝛo quibus quotidianaʒ
gerens penitudinem et veniaʒ veraciter

ebeat poſtnlare · et pꝛo ſuis indeſinẽter

oꝛare peccatis · dicẽs: Dimitte nob debi
ta noſtra. Et vt euidentiſſimis ꝓbemus
exẽplis et erraſſe nonnullos ſanctoꝛum
et tamen a ſua non diſceſſiſſe iuſticia · cer

te ille beatiſſimus et apoſtoloꝛum eximiꝰ

Detrus·quid aliud credendus eſt fuiſſe
q; ſanctus· pꝛeſertim id tempoꝛis quo
eia domino dicebatur Beatus es ſymõ

1

v-— —ä

—

— — —

S

bariona ·q; caro ⁊ ſanguis nõ reuelauit
tibi:ſed pater meus qui in celis eſt · et ti⸗
bi dabo claues regni celoꝛum · et quod/

cũ q; ligaueris ſuper terrã erit ligatũ et

in celis · et quodcunq; ſolueris ſuꝑ terrã

erit ſolutum ⁊in celis.Quid hac dñica

laude pᷣclarius:quid hac woteſtateac be
atitudine poteſt eſſe ſublimius:et tamen
poſt paululũ · cum ignoꝛãs miſteriũ paſ
ſionis · tante vtilitati humani gener in⸗
ſcius obuiaret diecẽs. abſit a te domine·
n erit tibi ; meret᷑ audire Hade pꝰ me

ſathanasſcãdalũ es mqꝛ ñ ſapis ea ꝗᷓ

dei ſunt:ſed ea ꝗ̊ hominũ. Nũquid na

cum his eum verbis ipᷣa equitas incre⸗

paret aut nequaqᷓ; cecidiſſe aut in ſan⸗
ctitate atq; inſticia nõ permanſiſſe credẽ

dus eſt: Qui illo etiã tem poꝛe nunquid
ruinã manifeſie negandus ẽ pertuliſſe ·

quo ĩminente perſecutoꝛũ metu ·ter dñʒ

negare cõpulſus eſt: Sed confeſtim pe/

nitudine ſbᷣſequẽte· amariſſimis lachry/⸗
mis maculam tanti criminis abluẽdo ·
ſanctitatis atq; iuſticie meritũ non ami
ſit. Deipᷣo igitur ac de eius ſilib ſanctl
illud etiam quod a dauid canitur · debe⸗

mus accipe · Adño greſſus hominis di-
rigẽt᷑ ⁊ viã eiꝰ voletnimis.Cũ ceciderit
nõ collidetur.qꝛ dñs ſupponit manũ ſu⸗

am. Cuins ᷓ greſſus a dño dirigũtur.
quid aliud poteſt eſſe q; iuſtus:Et tñ de

hocipo dicitur· cum ceciderit nõ collide
tur. Quid eſt cũ ceciderit · niſi cũ lapſuʒ

peccati alicuius incurrerit: Mõ collide-
tur inquit · id eſt· nequaq; diu oꝑpꝛimet
incurſione peccati ·: ſed licetad pñs vide.
atur eliſus tamen diuino quod implo/

rat erectus auxilio · celeri reſurrectione

ſiabilitatem iuſticie nõ amittit:vel etiaʒ

ſi ad pꝛeſens ꝑ fragilitateʒ carnis aliqd
admilerit · ſuppoſitione manus dñice re⸗

parabit᷑. Mec enĩ ſanctus eſſe deſinit pꝰ
ruinã · qui cum ſe fiducia operũ ſuoꝛum
inſtificari nõ poſſe cognoſcateta tantis
peccatoꝛum nexibus credat ſola domini
gratia liberandum · cum apoſtolo ꝓcla
mare non deſinit. Infelixego homo. qs

De nocturnis illnſionibus

tia dei · per ieſum chriſtum dñm nfſfm
Quomodo intelligendum ſitil
lud apoſtolinõ eni qð volo bo

nũ facio. LCap. xiiij.
Am cum apoſtolus paulus
n ineſtimabilem abyſſum pu⸗

ritatis · reſiſtentibus cogita
tionuʒ eſtibus penetrari ab
bomine non poſſe cognoſcẽs · diu velut
per pꝛofunda iactatus ante dixiſſet· non
enim quod volo bonum facio:ſed quod
odi malum hoc ago:et rurſum.ſi autem
quod nolo hoc facio·iam non ego ope/
roꝛ illud:ſed quod habitat in me pecca/
tñ · et cõdelectoꝛ legi dei ſm interioꝛeʒ ho
minem · video autem aliam legem in mẽ/
bꝛis meis repugnantem legi mẽtis mee ·
et captiuumme ducentem in legem pec⸗
cati quę eſt in membꝛis meisomi vlł ſua
vl nature ipᷣius fragilitate perſpecta · tã
immenſe altitudinis vaſtitate perterritꝰ
ad tutiſſimum poꝛtum diuini confugit
auxilij·et q̃ſi de nauigij ſui oneribꝛ moꝛ/
talitatis oppꝛeſſus naturali infirmitate
eſperans · ab eo cui impoſſibile nihil ẽ.
naufragioꝛum depoſcit remedia:cum qͥ
dam miſerabili vociferans eiulatu. In/
felix ego homo· quis meliberabit de coꝛ
poꝛe moꝛtis huius: Statim q; abſoluti⸗
onem quã deſperauit ð imbecillitate na
ture · de dei benignitate pꝛeſumpſił · confi
denter adiungens · gratia dei per ieſum

chriſtum dominum noſtrum.

Obiectio eo ꝙ ex peccatoꝛum
potius perſona hoc Apoſto⸗
lus dixiſſe creÄdendus ſit.
Cap xYyy
Erimanus. Multi hocapo

g ſtolicũ ita intelligi debere diffi

mninnt · vt hoc eum non ex ſua:
ſed ex peccatoꝛum perſona dixiſſe confir
ment · eoꝛum ſcilicet qui volentes ſemet⸗
ipſos a coꝛpoꝛalibus illecebꝛis ac volu⸗
ptatibo abſtinere · obſtricti vitijs pſtinis
oblectatõe carnaliũ paſſionũ captiua
ti · ſemetipoſcohibere n pñt · du ĩolita cõ

ſuetudine vicioꝛũ · velut immiti quadaʒ
tyrannidis dñatione depꝛeſſi · ad liberta

tẽ pudicicie reſpirare nõ poſſunt. Quõ
enĩ btõ apoſtolo quẽ ad ſummũ perfecti
onis totius culmẽcertũ eſt perueniſſe · il⸗
lud poterit cõuenire qð dicit · nõ enĩ qðᷣ
volo bonuʒ facio:ſed qd odi malum hoc
ago · illud etiã qð ſubiũgit·ſi aũt qð no⸗
lo hoc agoiam nõ ego operoꝛ illud. ſed
qð habitat in me pcti·necnõ etiaʒ hoc
condelectoꝛ enĩ legi dei ſᷣm interioꝛeʒ ho
minẽ. video aũt aliam legem in mẽbꝛis
meis repugnantẽ legi mentis mee · et ca⸗
ptiuũ me ducentẽ in legem peccati · ꝗᷓ eſt
in mẽbꝛis meis: In quo igitur hec perſo

ne apoſtolice woſſũt coaptari:Quidn.

eſt boni qð ille non potu erit implere: Et
econtrario·quid illud eſt mali qð nolẽs
et odiẽs · tamen cogentenatura inuitus
admiſerit: Ad quã vro peccati legẽ ele/
ctionis vas in quo chriſtus dominus lo
ꝗbat᷑. otuit captiuus adduci:Qui cũ
omnem inobedientiam et omnem extol
lentem ſe aduerſus deum altitudineʒ ca
ptiuaſſet · de ſemetipᷣo cum fiducia ꝓcla
mabat. Bonü agonem certaui:curſum
conſũmaui ·fidem ſeruaui·ð cetero repo
ſita eſt m coꝛona iuſticie ·quã reddet mi/
hi dominus in illa die iuſtus iundex.

Dilatio pꝛopoſite queſtionis.

Laaß. xvi.
Haeonas. Intranteʒ me tu.
i tiſſimũ ſilentij poꝛtum · rurſus
ad immenſum pꝛofundiſſime
queſtionis pelagus reuocare conamini:
ſed opoꝛtunitatẽ fide ſtationis amplexi ·
hic interim curſu tamen longe collatio
nis emenſo·taciturnitatis anchoram ia/

ciemus vt craſtina die·ſi tamẽnulla vis

tempeſtatis obſtiterit · flatu pꝛoſperi ſpi
ritus exploꝛato · diſputationis vela pan
damus. . =
Explicit collatio abb atis theo
ne ſecunda de nocturnis illuſio
nibus. Incipiũt capitula colla

tiõis tertie abbatis theõe ð vel

le bonü etageremalũ. Cap̃.i.

—

„6 6

iplfuü pficere nõ poſſe teſtatur.
HBPonitatẽ bumanã atq; iuſticiã

iiij

5 26

viij
ix

N hi qͥ ad pfectionẽ tendũt ĩ ve⸗

apitula

Iſputatio abbatis theone d eo
mapls dicit nõ enĩ qd volo ſfa

De eo “ỹydicit apkm multa bona

conſuũmaſſe.
Quid ſit ve bonũ qð apls ſemet

nõ eſſe bonã ſi diuine bonitati
ac inſticię conferatur.
Meminẽ ſummo illi bono inten
tũ eſſe ingiter poſſe.

O lippis ſiles ſint hi q ſe credũt

eſſe ſine peccato.

NP hi q ꝓnũciãt hoem poſſe eſſe
ſine peccato duplici in hocagã

tur erroͦbge“
pauconꝝ ſit ĩtelligere pctã.
Qua cautione memoꝛiã dei mo
nachus debeatcuſtodire.

ritate hũilientur et dei gr̃a ſem

per ſe ſentiãt indigere.

xviij

yx
yi

Erpſitio illius ſnĩe. Condele⸗

ctoꝛ enĩ lege dei hm ĩterioꝛeʒ ho
minem X.
Itẽ illius. Scimꝰ aũt qm̃ lex ſpi
ritalis eſt · et reliqua.

Itẽ expoſitio illiꝰ. Scio aũt nõöõ

habitat in me: hoc eſt in carne
mea bonůũü.

Obiectio ꝙ neq; infideliũ pſonis

cõnueniat neq; ſctõꝝ. Nõ enim
qʒð volo bonũ facio ⁊c.

NRñſio ad obiectionẽ ꝓpoſitã.
AQuid ſit coꝛpus peccati.

