ratione conſiſtere beatus apoſtolus ita
pꝛonunciat. Temptatio vos non appꝛe
hendat niſi bumana · ſidelis auteʒ deus

*

qui non permittit vos temptari ſuꝑ id
quod poteſtis · ſed faciet cum temptatio⸗
ne etiam exituz vt ſuſtinere poſſitis. De/
um quoq; apiare ſiue confirmare ani⸗

mos noſtros ad omneopus bonũ1 obe
rari in nobis ea ꝗᷓ ſibi ſunt placita· ide,zʒ
apoſtolus docet. Deus autem pacs qui

. 2 .

eduxit de tenebꝛis paſioꝛem ma gnu oui

um in ſanguineteſtamenti eterni ieſum

chriſtum aptet vos in om̃i bono · facis

mod eratio et tolerantia tẽ᷑/

in vobis quod placeat coam ſe. Quodd
etiam theſſalonicenſibus vt eueniat ita
pꝛecatur dicens. Ipſe autem dominns

ieſus chriſtus et de pater noſier qui di ⸗

lexitnos: et dedit conſolationem ęternaa

et ſpem bonam in gratia· exhoꝛtetur coꝛ⸗

da veſtra et confirmet in omni oꝑe ⁊ ſer·

mone bono.

Eperpetuitas timoꝛis dñino

rLiaßvviij.
PPPſum deniq; timoꝛeʒ dei quo

ufufirmiter eum tenere poſſimus a

DdDomino nobis infundi. Miere
mias pꝛopheta ex perſona dei manifeſie
teſtatur ita dicens. Et dabo eis coꝛ vnũ

et viam vnam · vt timeant me vniuerſis
diebus · et bene ſit eis · et filijs eorum poſt

eos · et faciam eis pactum ſempiternum
etnon deſinam eis benefacere · et timoꝛeʒ

meum dabo in coꝛda eoꝛum vt non rece⸗
dant a me. Eʒechiel quoq; Et dabo eis
coꝛ nonum et ſpiritum nouum tribuaʒ

in viſceribus eoꝛum · et auferam coꝛlapi
deum de carne eoꝛum · 1 dabo eis coꝛ car
neum · vt in pꝛeceptis meis ambulent:et

inudicia mea cuſtodiant · faciantq; ea · et

ſint mibi in populuz et ego ſim eis in e

Cinitiũ voluntatis bone et cõ
ſummatio eius a domino ſit.

Aiibus manifeſtiſſime perdoce
mDur et initium voluntatis bo⸗

nenobis domino inſpirate co⸗ D
cedi· cum aut per ſe · aut per erxx
hoꝛtationem cuiuſlibetbominis · ant perr

neceſſitatem nos ad ſalutis attrabit vi-
am · et perfectionem virtutum ab eodem
ſimiliter condonari: noſtrum vero hoc
eſſe; vt exhoꝛtationẽ auxilium q; dei Nll
remiſſius vel enixiꝰ exeqᷓmur· p nos
vlł remunerationẽ vł ſupplicia digniſſi⸗
ma ꝓmereri· ꝙ eiꝰ diſpẽſatiõi ac ꝓPuidẽ⸗/
tie circa nos beĩgne collate · vl negleximꝰ
vlſiuduim? nr̃eobedie duotõe ↄgruere

— * „»„ L Ü-— — 4
Collatio tertia Abbatis pafuntij.
Lollatio tertia bbatis pafuntij.
Q enidẽter in Ruteronomio apteq; ʒ= Redere tamen inconcuſſa fide 6 .
deſcribitur. Cum inquit introduxerit te nos cõuenit nihil ſine deo pr⸗
oñs deus tuꝰ in ter qu poſſeſſurꝰ in- üſus in hoc mũdo geri. Auteni/ ſin
gredieris.⁊ deleuerit gentes multas co/ volütate eius aut permiſſu agi vniuſa de
rãte · eteũ ⁊ gergeſeũ ⁊ amoꝛreũ:chana fatendũ eſt · vt ſcʒ hec ꝗ bona ſunt volu⸗ ihr
neñ ꝛphereeũ. eneñ ꝛ iebuſeũ.ſepte gen tate xeipfici auxilioq; credãtur · ꝗ aut er
tes multo maioꝛis nũeri ⁊ robuſtioes cotraria ſunt pmiſſu cum pneqᷣtijs ac
te · fdideritq; eas tibi · ꝑcuties eos vſ. q; duricia coꝛdis nr̃i deſerẽs nos dina ꝓpte ſen
ad internenonẽnõ inib cũ eis fecꝰ.neq;ʒ ctio · diabolũ nob vtignomiĩoſas coꝛpis di⸗
ſociabis cũ eis cõiugia. igitur intro⸗ paſſiões patit᷑ dñari. Qð et᷑ apli voci nina
ducũtur in terrã repꝛomiſſionis · ꝙ delẽ beeuidentiſſime perdocem dicẽtis Pꝛo lc⸗
tur gentes multe coꝛã eis: tradũtur in pter qd madidit illos deus in paſſiones mn
manus eoꝛum nationes maioꝛis nume/ ignominie. Etiterũ. Quia nõ credideft hit
ri. robuſtioꝛes q plus iſrael.dei eſſe eñ habere in noticia· tradidit illos deꝰ hjth
tiã ſcriptura ꝓnũciat. Atrũ aũt percu⸗ in repꝛobũ ſenſum· vt faciãt ea ꝗᷓ nõ cõ⸗ aun.
tiat eaſiſrael vſq; ad internetionẽ an re nenit. Ipe quoq; dñs per ꝓphetam alt. Aſin
ſeruet eas ⁊ parcat ·⁊ nõ ineat cũ eis fe⸗ Et nõ audiuit ppłs meus vocẽ meaʒ et ih
dus · et vtrũ nõ ſociet cũ eis cõiugia·an iſrael nõ intẽdit m. Oꝛopter qð dimi⸗ r
ſociet · ipoꝝ eſſe teſtat᷑ · Quo teſtimonio ſi eos inqt i adinuẽtiões coꝛdis eoꝛũ ſn
manifeſte diſcernitur:quid libero arbi/ ambulabũt in adinuentionibo ſuis. un
trio· quid ve diſpenſanoni vel quotidia Obiectio ſuꝑ libeꝛi arbitrij po 1
no adiutoꝛio dñi debeamus aſcribere · et teſtate. Lapß. xi. 1
diuine ſit gratie pꝛeſtare nobis puen/ Ermanus. Hoc teſtimoniñ cnt
tus ſecũdos atq; victoꝛiã nrm vero eſſe aptiſſime libeꝝ mõſtrat arbi hi
vt cõceſſa cei beneſicia vel intentius vel triiũ q d?. Si ꝓpłs meꝰ audiſſet
ſegnius exequamur. Quã rõem etiã il⸗ me· ⁊ nõ audiuit ꝓpls meꝰ vocẽ meã.Cũ nbi
loꝝ cecoꝝ curatiòe ſatis euidenter vide/ eni dicit · ſi audiſſet:oſtedit in ptãte illiꝰ ſbii
mus expꝛeſſam. enĩ tranſijtante eos fuiſſe vel acqᷣeſcendi vel nõ acqeſcẽdi in lede
ieſus. diuine ꝓuidentie et dignationis diciũ.Quomodo igit᷑nõ in nobᷣ nr̃a ſa Hi
eſt gratia. vociferãtur ⁊ dicũt · miſe⸗ lus eſt collocãda· cũ ſitin nob:vel qaudi-/ dlans
rere noſtri dñe fili danid · ſidei ipoꝛum ⁊ endi: vel nõ audiẽdi facultas. ut
credulitatis eſt opus. viſum recipi⸗ Reſponſio ꝙ liberũ arbitriuʒ h
unt oculoꝝꝑ · diuine miſeratiõis ẽ munꝰ noſtruʒ adiutoꝛio domini ſem⸗/s io
Mautẽetiã poſt perceptionẽ cuiu flibet perindigeat. Cap̃ xxij. di
muneris tã gratia dei qᷓm ratio libeni ar/ Alſuntius· Mcute quideʒ cõ/ chue
bitrij perſeueret· lepꝛoſoꝑ quoq; decem ſideraſtis hoc qð dicit᷑. Siau⸗ nobi
qui pariter curati ſunt · declarat exẽplũ. dDdiſſet me · ñ attẽdiſt illũ qͥ ad incie
Ex quibe dũ vnus per arbitrij ſui bonũ audiẽtẽ vlñ audiẽtẽ loqt: nec illꝰ qdð ſe⸗ pilen
gratiarũ reſtituit actionẽ dñs nouẽ in⸗ qᷣͥt᷑. Pꝛo nibilo vtiq; iimicos eꝰ hũiliaſ ſeqn:
ꝗqres vnũq; collaudãs·ſollicitudinẽ ad ſem · et ſuꝑ tribulãteseos miſiſſeʒ manũ nenot
iutoꝛij lui etiã circa ĩmemoꝛes bñficioꝛũ meã. Nemo igit᷑ hec ꝗᷣ ptulimꝰ vt nihil lofcto
ſuoꝝ iugẽ retinere ſem õſtrat · Hocipᷣm geri ſine dño ꝓbaremus pꝛaua interpᷣ nodu⸗
eni viſitationis ſue donũ eſt vel ſuſci⸗ tatione detoꝛquẽs ad defenſioneʒ liberi enis
pit ⁊ amꝛobat gratũ vel requirit acrep/ arbitrij ita pertẽptet aſſumere · vt ab ho⸗ Ppplt
bendit ingratos. ⸗ mine gratiã di ꝓuiſionem q; quotidia er
nihil in hoc müdo ſine deo nã wlitauferre per hoc ꝙ dicitur · et non N
geratunr. Laß. xx. audiuit populus meus vocẽ meã ·et ite⸗ W

u.

aſ ſe
⸗
ani
ſun Wi⸗
zncßzn
dinr
ecphs
igl wei
nphon,
nögeicin
Grls
nanocd⸗/
leun ait
eneyet
1adeni
mas wĩ
niſois
mbimn
rtſinoni
öſntarbi
anciſt
Nimei Ki
nürid
cfſitin
1obninſ
SAd

wbiria,
ninuſen
enicch⸗
at G
ſtlii
ro
ſomann
nhi
ma ino⸗
Nilm
bbto⸗
votidia
et non
icti

. Capinla.

rũ · ſi populus meus audiſſet me iſrael ſi

in vijs meis ambulaſſet ⁊c. reſpiciat q;
ſicut liberi arbitrij facultas populi ĩobe
dientia cõpꝛobat.ita quotidiana circa
eñ pꝛouiſio dei clamantis qdammodo
et monẽtis oſienditur. Cum enĩ dicit· ſi
populus meus audiſſet me · pꝛioꝛẽ vtiq;
ſe locutũ eis euidenter oſtẽdit·qð fieri a
dño nõ ſolũ per legẽ peꝛſcriptã liten· ve
rüetiã quotidianis monitis ſolet · ſm il⸗
lud qð per yſaiã dicit᷑· tota die expandi
manus meas ad ꝓplm nõ credentẽ mi⸗
hi ſed contradicentem. Atrunq; ergo
pᷣ̃t hoc teſtimonio cõpꝛobari quod di/
citur. Si populus me andiſſet me· iſra
elſiin vijs meis ambulaſſet · pꝛo nihilo
vtiq; inimicos eoꝝ hũiliaſſem·et ſuper
tribulãtes eos miſiſſey manũ meã. Nã
ſicut liberum arbitrium per inobedienti
am populi demöſtratur · ita diſpenſatio
dei et auxiliũ eius verſiculi ipius initio
Teclaratur acfine· cum ſe ⁊ pꝛiorem lo⸗
cutũ fuiſſe teſtatur · et poſtea inimicos eꝰ
hũiliaturũ ſi ab eodem fuiſſet auditus.
Mos eniĩ per hec q̊ ꝓptulimus nõ liberuʒ
arbitriũ hominis volumus ſubmouere
ſ huic adiutoꝛiũ ⁊ gratiã dei per ſingu/
los dies ac momẽta neceſſariã cõpbare
MHis epułnos ſagmatos pafuntiꝰ e ſua

cella nõ tam alacres q; cõpunctos coꝛ/

de ante mediũ noctis emiſit.hoc nobis
pꝛecipuũ ſua collatione conferẽs · vt cũ
abrenuciationẽ pꝛimaʒ tota virtute ac
diſciplina · hm omnia patrũ inſtituta ex
equentes · per eandem ſolaʒ attingenda

nobis perfectionis culmina blandirem̃

inciperemus agnoſcere nec dum nos ce
piſſe monachoꝝ faſtigia ſomniare · quip

pe qui de ſcda abrenũciatione parũ qͥd

in cenobijs eruditi:tertiã in qua omnis
perfectio continetur:queq; illas inferio/
res duas mulij modis excedit: neaudiſ
ſe quidẽnos antea penitus noſceremꝰ.
Explicit collatio abbatis pafũ

tij tribus abrenũciationibus
Incipiunt capitula collatõis

Abbatis danielis. Cap.i.

CEabbaß danielis guerſatiée.
ij Inquiſitõ vñ oꝛiat᷑ repẽ
tina cõmutatio mentiũ ab inef/
fabili leticia in meſtiſſimaʒ ani/
miſdeiectionem. S
iij Reſponſio ſuꝑ ꝓpoſita ꝗ̃ſtiõe.
dei duplex cauſa ſit.
U„ O ſtudiũ et induſtria noſtra ni⸗
hil ſine adiutoꝛio dei pᷣualeat.

iij diſpenſationis ac ꝓbationis

mino derelinqui.
vij De vtilitate eius pugne qᷓm apo
ſfſtolus ponit in collu ctatiõe car
nis et ſpirius
viij Interrogatio quid ſit qð in ca-
pitulo apli poſt adu erſantes ſi
bi cõcupiſcẽtias carnis et ſpũs
teertia adijciatur voluntas.
ix Reſpõſio de intellectu recte inter
rrogantis.

x vocabulũ carnis nõ in vna ſi

gnificatione ponatur.
xi LQuid in hoc loco caro ab apoſto
lo noietur · et qͥd ſit cõ cupiſcen
tia ſpiritus.
xij Que ſit voluntas noſtra ꝗᷓ inter
coõcupiſcentiã carnis et ſpirit⸗
ponituurr.

xiij De vtilitate cũctationis ꝗᷓ ex col

luctationeoꝛitur carnis ⁊ ſpũs

xiiij Deinemẽdabili malicia ſpiritali

unuuurPh nequicianr.
xy Quid nobis ꝓſit carnis aduer/
ſus ſpiritũ ↄcupiſcentia⸗-
xvi De incentiuis carnis quibus vt
hu nmiliaremur Jui tenerem̃.
xvij Deeunuchoꝝ teoꝛe.
xviij Interrogatio quid interſit inter
carnalem aialem.
xix De triplici aĩarũ ſtatu.
xx BDe male abrenũciãtibus.
xxi De his qni contemptis magnis
occupantur in parnuis·
Erxpliciũt capitula.Incipitcol
latio Abbatis Danielis de co⸗

cupia carnis et ſpiruius. E.i.

ros chriſtiane philo⸗

I ſophie viros abbatẽ

quoq; vidimus Da⸗

nielem equalem qͥdeʒ
in omni virtu tum genere. his qui in he

remo ſcithi commanebant ·ſed peculia⸗

rius gratia humilitatis oꝛnatum · q me

itto puritatis ac mãſuetudinis ſuę a be-⸗
ato pafuntio ſolitudinis eiuſdem pꝛelſ⸗
bitero · et quideʒ cum multis iunioꝛ eſſee
etate.in diaconij pelectus eſt gradu· In
tim̃ enim eidẽ beatus pafuntius virtuti ½

bus ipᷣiꝰ adgaudebat · vt quẽ vitę meri/
tis ſibi et gratia parẽ nouerat:coequare

ſibi etiã ſacerdotij oꝛdine feſtinaretſiqd,
dem nequaqᷓ; ferens in inferioꝛe eũ mĩſte
rio diutius im moꝛari optanſq; ſibimet

ſucceſſoꝛem digniſſimũ pꝛouidere· ſup⸗/

ſtes eum pꝛeſbiteralis gradus honoꝛeꝓp
uexit. Qni tamẽ pꝛioꝛis humilitatis cõ⸗
ſuetudinem nõ omittens· nihil vnq; ſi -

bi illo pꝛeſente de ſublimior oꝛdinis col
latione donauit · ſed ſemper abbate pa⸗
funtio ſpiritales hoſtias offerente · hic
velut diaconus in pꝛioꝛis miniſterij per/

manſit officio. In quo tamen beatum

paſuntiũ cum talis vir eſſet ac tãtus vt
in multis etiã pꝛe ſcientie gratiã poſſide

ret. hec ſpes ſubſtitutionis ⁊ electio val/

de fefellit. Nam non multo poſt tempo⸗
re hüc quem ſibi parauerat ſucceſſoꝛem
Ceceſſoꝛem pꝛemiſit ad deum. .
Inquiſitio vnde oꝛiatur repe-/

tina cõmutatio mentiũ ab inef⸗

fabili leticia in meſtiſſimaʒ ani
mi deiectionem. Cap̃. ij.
Ic igitur beatus daniel inqui⸗
rentibus nobis cur interduʒ re
ſidentes in cellula tanta alacri
tate coꝛdis: cum ĩeffabili quodam gau
dio ⁊ exuberantia ſacratiſſimoꝝ ſenſuũ

rregdundemus- vt eam nõ dicam ſermöoe

percurrere · ſed ne ipe quidem ſenſus oc/
currat oꝛatio quoq; pinguis emittatur
ac ꝓmpta · et mens plena ſpiritalib fru

ctibus pꝛeces ſuas efficaces ac leues eti⸗
am per ſopoꝛem ſupplicans ad deũ ſenti
at penetrare· ac rurſum nullis exiſtẽtib
cauſis tãta ſubito anxietate repleamur

etirrationabili quodam meroxe· vt ñ ſo
lum noſmetipos huiuſmodi ſenſibare

ſcere ſentiamus: verũetiam hoꝛreat cella

ſuoꝛdeat lectio · ia quoq; ĩſtabilis ac nu
tabunda ⁊ quodammodo ebꝛia ⁊ gra⸗

uis emittatur oꝛatio· ita vt ingemilſcen⸗
tibus et conantibus nobis ad directio⸗
nem pꝛiſtinã reduci mẽs noſira nõ poſ⸗
ſit:quantoq; intentius fuerit reuocata ·
tanto vehementius ad diſcurſus inſta/
biles lubꝛico rapiatur exceſſu · et ita om̃i
ſpiritali fructu reddat᷑ effeta · vt nec deſi

ererio regni celoꝛũ · nec metu gebenne p⸗

poſito ab hoc letali quodam ſomno va⸗

feat ſuſcitari.ita reſpondit
eſpõſio ſuper pꝛopoſita que⸗

ſtione. Tap. iij.
Ripartita nobis ſuꝑ hac qᷓm
dicitis ſterilitate mentis tradi⸗
ta ratio eſt. Auteni denegligẽ⸗
tia noſtra · aut deimpugnatione diabo⸗
li · aut de diſpenſatiõe dñi ac pꝛobatiõe

cLcſcendit.Et de negligentia quidem · cũ
noſtro vicio tepoꝛe pꝛecedente indifferẽ/

ter noſmetipos ⁊ remiſſius exbibemꝰ·ꝑ
quã deſidiã noxijs cogitationibus pa⸗

ſti·terram coꝛdis noſtri ſpinas ⁊ tribu⸗

los facimus germinare · qbus in ea pul/
lulantibe conſequẽter efficimur ſteriles:

atq; ab omni reddimur ſpiritali fructu

et cõtemplatione deſerti. De impugna⸗
tione vero diaboli · cũ etiã bonis nõnũqᷓ;

ſtudijs deditos · callida ſtilitate mẽteʒ

nr̃am irrepẽs · vel ignoꝛãtes ab optimis

intẽtionibo abſtrahit vel inuitos.
AIN diſpenſationis ac/Pbatio⸗
nmis dei duplex caula ſit. L. iiij.

Iſpẽſatiõis aũtac ꝓbationis
dñi duplex cauſa eſt. Pꝛima
äy0äãrt pauliſꝑ ab ipo derelicti · et

mmẽt nj e ſẽtiamꝰ ifirmitatẽ. neqꝙ; ſuꝑ
pcedęẽte puritate coꝛdis ꝗᷓ nob illiꝰ ẽ vi⸗
ſitatõe donata poſſimextolli · pbãteſq;

fam
Mo
guimen
Netene
ic

0
nih
lut

neſinr
Nonlatra
Picuk
fungn
Fugter
Wa
gwan
acſehh
ſanct
gtatia
fatinc
lumina
ntere
sſer
mheſonm
ſaonſun
untere
Untten
ſeſabet
Unmn
pon

8

,
W
Nn
ſin
isden
rg
mlan;
lano⸗
mocn⸗
5 nlh/
non
N
mepe

ce⸗

herqn
nonno/
plge⸗
dutv/
batöe
dnci
cifri⸗
bang
s/
mibu⸗
ahul⸗
nades:
afwen
nngn
janonug
re nicj
apens
5
o⸗
Lli.
jonis
ima
Net
ſue
R

teſc;

tum recuperare non poſſe intelligamus ·
⁊ pꝛeteritã coꝛdis alacritatem nõ noſtro
ſtudio ſed illius dignatione nobis fuiſ9/
ſe infuſam · et pꝛeſentem deipᷣius rurſuʒ
gratia et illuminatione eſſe poſcendam·
Secunda vero ꝓbationis eſi cauſa vt ꝑ
ſeuerãtia noſtra vel mentis conſtantia ⁊
ceſideriũ compꝛobetur:quaq; intentõe
coꝛdis ⁊ oꝛationũ inſtantia: deſerentem
nos viſitationem ſanctiſpiritus requi⸗
ramus manifeſtetur ĩ nobis · ac pariter

agnoſcentes quanto laboꝛe amiſſũ iſtðᷣ
ſpiritale gaudium ⁊ puritaſ leticia con

quiratur ·ſollicitius inuentaʒ cuſtodire
ac tenere attentius ſtudeamus.Quodã

modo enim negligentiꝰ cuſiodiri ſolet·

quicqͥd creditur facile poſſe reparari.

OsSſtudium ⁊ induſtria noſtra

nihil ſine adiutoꝛio dei pꝛeua⸗

leat. Lap v.

Er quę euidenter pꝛobatur:⸗
tiam dei ac miſericoꝛdiam ſem
per operari in nobis ea quę bo⸗/

na ſunt: Qua deſerente nibil valere ſiu

dium laboꝛantis · et quantalibet annitẽ⸗/
tis induſtria ſine ipᷣius iteruʒ adiutoꝛio

ſtatum pꝛiſtinũ recuperarenõ poſſe · illð

q; ingiter in nobis impleri:nõ volentis

neq; currentis b̊ miſerentis eſt cri. Quę
gratia nõnũqᷓ;ᷓ econtrario negligentes
ac reſolutos inſpiratione hac qua diciſ
ſancta:et abundantia ſpiritualium co⸗

gitationum viſitare nõ deſpicit · ßinſpi/

rat indignos· exſuſcitat doꝛmientes· ⁊ il
luminat obſeſſos ignoꝛantie ceeitate · cle

menterq; nos arguit atq; caſtigatinfũ⸗

Tens ſecoꝛdibus noſtris vt vel ſic de in/

ertie ſomno compũctione ipius inſtiga/
ti conſurgere pꝛouocemur. Deniq; fre⸗
quenter etiam odoꝛibus vltra omnẽ ſu

auitatem compoſitionis hũane in his
ißis ſubito viſitationib adimplemur.
ita vt mens hac oblectatione reſoluta ĩ
quendam ſpiritus rapiatur exceſſum ſe

De cõcupiſcẽtia carnis et ſpũs

nos ab eo derelictos· gemitibus noſtris
et induſtria illum leticieac puritatis ſta

q; cõmoꝛari obliuiſcatur in carne.
Qðvtile nobis ſit interdũ a do
mino derelinqui. Capᷣ. vi.
N tantuʒ vero illum quem di
ximus abſceſſum ·et vtita loq̃r
CEeſertionẽ dei· beatus Dauid
vtilem eſſe cognouit: vt neq̃quã malue/
rit oꝛarene a cro pꝑenit in nullo relinq̃‚
retur. hoc enim ſciebat incongruũ eſſe vl
ſibi vł hũane nature ad qu alibet perue
nienti perfectionem · ſ̊ tem perari eaʒ po
tius depꝛecatusſit dicens. Non me de⸗

relinquas vſq; quaq;. Ac ſi diceret alijſ

verbis. Scio ꝙ derelinquere ſoleas ⁊ti

liter tuos ſanctos vt pꝛobes. Mliter eniʒ
ab aduerſario temptari nõ poſſuntniſi
a te pauliſper fuerint ærelicti: ⁊ ideo nõ

rogo vt nũqᷓ; me derelinquas: quia nõ

expedit mihi vtnõ vel meã infirmitateʒ
ſentiens dicã Bonum mihi quia bumi
liaſti me · vel exercitii non habeã pꝛeli⸗
andi:qð ſine dubio habere non potero ·

ſi mihi ſemper ⁊ indirupte cohelerit ꝓte
ctio tua. Suffultüũ nam q; me tua defen

ſione temptare diabolus nõ andebit · il⸗
lud obijciens ⁊ expꝛobꝛans · vl mihi vel

tibi:qð aduerſus athletas tuos ſolet ca

lumnioſa voce pꝛoferre. Nunquid gra
tis iob colit deum · nonne tu vallaſti euʒ
ac domũ eius vniuerſam q; ſubſtantiaʒ

eius per circu mitum · ſed magis ꝑto ne

me vſq; quaq; deſeras. Quod grece di⸗

citux ·
id eſt vſq; ad nimietatem. Quantum
enim mihi vtile eſt ſi derelinquas me

pauliſper ad tempus vt deſiderij mei cõ
ſtantia compꝛobetur:tantum noxiuʒ eſt
ſi pꝛo meritis ac delictis meis niminʒ me

elerere volueris ·quia nulla virtus hu

mana ſi diutius in temptatione tuo de/

ſeratur auxilio · ſua poterit con ſtantia p⸗
Durare · et non pꝛotinus adu erſarij vel
potentia vel factione ſuccumbere · niſi tu

ipſe qui es bumanarum virium conſci
us ac luctaminum moderatoꝛ non pꝑmi
ſerteptari nos ſuꝑid qð poſſumꝰpᷣfecer
cũ tẽptatõe et᷑ exitũ vt ſi ſtinere poſſimꝰ

D

Collatio quarta eᷣbbatis danielis

Tale qͥd ⁊ in indicũ libꝛo ſuꝑ extermia⸗/ bhec pugna diſpenſatiõe dei nobis inſer⸗

tione gẽtiũ ſpiritaliũ quę aduerſantur
iſrabeli miſtice legimus deſignatũ. Me
ſunt gentes quas dñs dereliquit vt eru⸗
Diret in eis iſrabelem et haberẽt conſue
tudinem cum boſtibus pꝛeliandi. Et ite
rum poſt pauca Dimiſitq; eos deus vt
in ißis expiretur iſraheleʒ vtrü audirẽt
mãdata dñi quę pꝛeceperat patriby eo/
rũ per manũ moyſi an nõ. Quaʒ vtiq;
pngnã nõ inuidens deus quieti iſrahel
nec male eidem conſulens ſed ſciens eſſe
vtiliſſimã reſeruauit · vt duz gentiũ ſem
per iſtarũ impugnatiõe depꝛimitur nũ /
q ſe ſentiat auxilio dñi non egere · 1 ob
id ſemper in eius meditatione ⁊ inuoca/
tione perſiſtens· nec inerti ocio diſſolua/
tur.nec bellandi vſum ⁊ exercitia virtu⸗
tis amittat. Frequenter enĩ quos ſupe/

rare nõ potuerunt aduerſa· ſecuritas et

res pꝛoſpere colliſerunt.

De vtilitate eius pugne quam

apoſtolus ponit incolluctatio/
necarnis etſpũs. Capᷣ.vij.
Anc pngnã vtilit᷑ nr̃is qͥʒ mẽ⸗
bꝛis inſertam · etiaz in aplo ita

fſfſepgimuſ. Caro eni concupiſcit
aduerſus ſpiritũ ·ſpiritus aſt aduerſus
carnẽ. Hec aũt inuicẽ aduerſantur ſibi ·

vt nõ quecunq; vultis illa faciatis Na

bes ⁊ hic pugnã inuiſceratã qdammo/⸗
do coꝛpoꝛi noſtro · diſpenſatione domini
pcuratã Quicqͥd enĩ generalit᷑ ſine

alicuius exceptiõe omibus ineſt · qd ali
ud iudicari poteſt · niſi ißi bumane ſub⸗
ſtantie poſt ruinaʒ pꝛimi hominis velut

naturaliter attributuʒ et qdð vniuerſis

cõ genitũ cõcretũ q; depꝛehenditurquo

modo nõ credendũ ſit arbitrio dñi non

nocentis ſed conſulentis inſertuʒ. Cau/
ſam vero huins belli ·. id eſt carnis et ſpiö/

ritus hãc eſſe deſcribit· vt non inquit qq/

cunq; vultis illa faciatis. Ergo id qð ꝓ

curauit deus vt nõ poſſet a nobis imple

riid eſt vt nõ quecunq; volumus facia
mus · qͥq aliud ſi impleatur credi poteſt

eſſe qᷓm noxiũ.Et eſtqdᷣammodo vtilis

taet ad melioꝛẽ nos ſtatũ ꝓuocans atʒ
cõpellens· qua pugna ſublata ꝓculdu⸗
bio pax econtrario pernicioſa ſuccedet.
Interrogatio quid ſit qð in ca/
pitulo apoſtolipoſtaduerſan/
tes ſibiconcupiſcentias carnis
et ſpiritus tertia adijciatur vo⸗
lütas. Capᷣ.viij.
Ermanus.Licetnobis que
dam intellectus lineę iam pꝛe/⸗
lucere videãtur:tamẽ quia nec
dũ poſſumus apli ſententiã ad liquidũ
peruidere · volumus hec nobis apertius
explanari. Tres enĩ res hic indicari vi/⸗

Tentur. Pꝛima carnis aduerſus ſpiri⸗

tum pugna. Secunda ſpiritus aduer⸗
ſus carnis concupiſcentia · Tertia vo⸗
luntas noſtra quę velut media ponitur.
de qua dicitur vt nõ quecunq; vultis il
la faciatis. Su per qua re licet vt dixi ſu
ſpitiones quaſdam ex his quę expoſita
ſunt intelligentie colligamus volumus
tamen quia ſe buius collatiõis occaſio
cædit. aliquid nob lucidius diſputari.

Reſponſio de intellectu recte ĩ/

terrogantis. Cap.ir.
Aniel.Diſcernere diuiſiones

et lineas queſtionũ poꝛtio ĩtelle
ctus eſt · maxima pars intelli
gentie eſt ſcire quod neſcis. OꝛopttqdGd
dicitur inſipienti interroganti ſapien⸗

tia reputabitur · quia licet is qui interro
gat vim ꝓpoſite queſtiõis ignoꝛet · tamẽ

quia pꝛudenter inquirit · et ꝙ nõ intelli⸗

gebat intellexit hocipm illi reputatur ad
ſapientiaʒ · eo ꝙ qͥd neſciret pꝛudenter
agnounit. Scom diuiſionẽ itaq; veſtrã
tres res ab apoſtolo noĩari videntu cõ
cupiſcentia carnis aduerſus ſpirituʒ et
ſpũs aduſꝰcarnẽ qᷓꝝ aduſus ſeĩuicẽ pu
gna bãc videtur habere cauſam atq; ꝓ⸗
uentũ · vt ea quę nolumus facere neque-

amꝰ. Quarta igitur ſupereſt cauſa qm
minime vidiſtis vos · vt illud ſcʒ qᷣ vo

lumus faciamus. Nunc ergo opus eſt
nob vt pᷣus duarũ ↄcupiſcentiarũ vim

ſon

ſtca
ta den
trag
neyu⸗
ſcnlint⸗
e
guͤfe

lattonn
reconſe
ſctune
lenon
ezae
btont
oghnten
wor⸗
Nbinſe
lnid⸗
Na
bit No⸗
lema4
wlola
cncjcan

Men

bubane
fnangnn⸗
untone

Wdnnd

upadn

6

ſa,
ee
lnſan
(NS
boe
an
Cignidi
wnns
anin/
ſpin⸗
Uners
ma We
Wine⸗
Pwlisl
undl
neawir
lunus
goatſoo
Phutani⸗
reae⸗
.
iniſones
ntoitle
rsiureli
ptq
iſhien
aiintan,
otm
n5 ſeh
unm
puden
gm
mc
ſinjel
ſicipe
mrch
tmnn 1
4
n
lü

D

De cõcupiſcẽtia carnis et ſpũs

id eſi carnis et ſpiritus agnoſcamus: et
ita demũ ꝗᷓ voluntas ſit noſtra · quę int
vtrã q; poſita eſt diſcutere valeamꝰ. de⸗
indequid poſſit voluntatis noſtre nõ eẽ

ſimiliter diſcernamus.

Cvocabulũ carnis nõ in vna

ſignificatione ponatur Cap x.
Ocabulum carnis in ſcriptun
ſanctis multifarie legimus no/
minari. Mam nõnunqᷓ; ſignifi
cat hominẽ integrum id eſt qui ex coꝛxo
re conſtat ⁊ anima·vt ibi. Et vᷣbũ caro
factum eſtet videbit omnis caro ſaluta
re dei noſtri. Nonnũ qᷓ; homines pecca/
toꝛes atq; carnales· vt ibi. Non perma/

nebit ſpiritus meus in hominibus iſtis ·

eo ꝙ ſint caro. Interdum ꝓ ipᷣis peccaqᷣ
ponitur · vt ibi. Aos aũt nõ eſtis in car/
ne ßᷣ in ſpiritu. Etiterũ.Caro ⁊ ſanguis
regnu dei nõ poſſidebũt. Deniq; ſequit᷑
Necq; coꝛruptio incoꝛruptelam poſſide
bit. Nõnũ qᷓ; pꝛo agnatione ⁊ ꝓpiquita
te · vtibi. Caro mea ⁊ oſſa mea vos. Et
apoſtolus. Si quomodo in emulationẽ
inducã carnẽ meamet ſaluos faciã ali‚/

quos exillis. Querendũ ergo nobis eſt:

ſm quã ſignificationeʒ ex his quattuoꝛ
carneʒ hic debeamus accipere. Manife⸗
ſtum nam q; eſt hm illud qð poſituʒ eſt·

Et verbũ caro factuʒ eſt· Ael illud. Et

videbit omnis caro ſalutare dei · penitꝰ
ſtare ñ poſſe. ſᷣ neq; ſᷣm illud qð dicitur
Mon permanebit ſpiritus meus in hoĩ⸗
bus iſtis eo ꝙ ſint caro·quia nõ ſicutibi
abrupte de homine peccatoꝛe ita ⁊ B po⸗

nitur caro. cum dicit. Caro concupiſcit

aduerſus ſpiritum·⁊ ſpiritus aduerſus
carnem. Meq; enĩ de rebus ſubſtantia⸗
libus loquitur ·ſᷣ deactualibus: quę in

vno eodeq; hoĩe vel pariter vel ſingilla

tim cum quadam tempoꝛis viciſſitudĩe
et mutatione luctantur.
Quid in hoc loco caro ab apo/
ſtolo nominetur et quid ſi con

cupia ſpus. Lap. xi. .
Aanm obꝛem in hoc loco carnẽ
nsõ hominẽ id eſt bomininis ſb

ſtantiam · ſed voluntatem carnis et de⸗

ſideria debemus peſſima accipere · ſicut
nec ſpiritum quidẽ aliquã reʒ ſu bſtãtia
lem· H̊ anime deſideria bona et ſpiritua⸗/
lia ſignificare ſentimus. Quem ſenſum
idem beatus aplus in ſuperioꝛibo eiuſdẽ
ſententie euidenter expꝛeſſitita incipiẽés
Dico auũt.Spiritu ambulate ⁊ deſide
ria carnis nõ perficietis. Caro enĩ cõcu
piſcit aduerſus ſpiritũ· ſpiritus vero ad
uerſus carnem. Mec aũt inuicẽaduſan
tur ſibi vt non quecũqʒ vultis illa facia
tis. Quę cũ vtraq; deſideria · id eſt car-
nis et ſpiritus in vno eodemq; ſint homi
ne inteſtinũ quotidie intra nos geritur
bellum · dum concupiſcentia carnis quę
pꝛecipitãter fertur ad vicia · his ꝗ ad pᷣ
ſentem requiem pertinent · et tem oꝛali⸗
bus delicijs gaudet.Quibus ecõtra cõ
cupiſcentia ſpiritus aduerſata ·ita deſi⸗
derat tota ſpiritalibus ſtudijs inherere.
vt etiam neceſſarios carnis vſus optet
excludere · ſicillis iugiter occupari feſti/
nans · vt nullaʒ penitus fragilitati eius

curam cupiat inpartiri. Caro luxurijs

ac libidine delectatur · ſpiritus ne ipſis
quidem naturalibus deſiderijs acqeſcit
Illa cõcupiſcit ſatiari ſomno·repleri ci/
bo. Mic vigilijs ⁊ iciunijs ita ſaginatur
vt ne ad ipᷣm quidẽ neeeſſariũ vite vſuʒ
ſomnũ cibumq; velit admittere. Illa cu
pit exuberarecopijs vniuerſis · hic ne ipi
us quidem anguſti panis quotidianaʒ
ſbam habere contẽtus eſt. Lauachris il⸗
la niteſcere ⁊ quotidianis adulatiũ tur⸗/
mis appetit conſtipari. Mic ſqualoꝛein⸗
acceſſibilis heremi paſcitur · cunctoꝛũq;
moꝛtaliũ pñtiam perhoꝛreſcit. Honoꝛi/
bus illa et laudib hominũ confouetur ·
Hic irrogatis ſibi ↄtumelijs iniurijſq;
letatur. . M,
Que ſit volũtas noſtra ꝗᷓ inter
concupiſcentiam carnis et ſpizi
tus ponitnun. CLap. xij.
NNMter has igitur vtraſq; cõcu
piſcentias: anime voluntas in
meditullio quodã vituperabi⸗

LTollatio quarta vᷣlbbatis danielis

lioꝛe conſiſtens· nec vicioꝝ flagitijs ob

lectatur.nec virtutũ laboꝛib acquieſcit ·

ſic querẽs a paſſionibo carnalibus tepe

rari· vt nequaqᷓ; velit doloꝛes neceſſari
os ſuſtinere· ſinequibns vtutes ſpiritꝰ
nequeũt poſſideri · abſq; caſtigatõe car
nis caſiimoniã cupiens coꝛpoꝛis obtine
re· ſine vigiliaꝝ laboꝛe coꝛdis qacquirere
puritatẽ· cũ requie carnis ſpiritalib vir

tutiby exuberare abſq; vlliꝰ exaſperatõe

cõuicij patientie gratiã poſſidere· humi
litatẽ chriſti ſine honon mundi exercere

iactura ·religionis ſimplicitatẽ cũ ſeculi

ambitione ſectari:chriſto cuʒ hominum
laude ac feruoꝛe buire · diſtrictioneʒ veri
tat̃ ſine cuin ſpiã vel tenui offenſione p
ferre. Poſtremo ſic vultfutura conſeqᷓ
bona · vt pꝛeſentia nõ amittat. Qug vo
luntas nunq; nos ad perfectionẽ veram

ceret peruenire b in tepoꝛe quodam te
terrimo collocaret taleſq; faceret qles il
li ſunt qͥ ĩ apocalippi increpatiõe dñi caʒ
ſtigant᷑· ſcio opera tua · quia neq; calidꝰ
es neq; frigidus · vtinã frigid? eſſes aut

calidus:nũc aũt quia tepidus es· incipi

am te euomere deoꝛe meo . niſibunc tepi

diſſimũ ſtatũ altrinſecus hec inſurgẽtia
bella dirũ pent. NMaʒ cũ famulantes hu
ic voluntati noſtre ad hanc remiſſioneʒ
voluerimus noſmetipos paululũ relax
are· confeſtim aculei carnis in ſurgũt· lu
iſq; nos vicijs ⁊ paſſionibo ſauciates ne
qua q; in illa qua delectamur puritatis

qualitate ſtare ꝑmittunt atq; ad illam

quã hoꝛremꝰ frigidã voluptate·plenã

q; ſentibus perrabunt viaʒ. Rurſus ſi
ſpiritus feruoꝛe ſuccenſi oꝑa carnis vo⸗
lentes extin guere · ſine vllo reſpectu fra

gilitatis huane totos noſmetipſos tem⸗

ptauerimus ad imoderata vtutum ſtu
dia coꝛdis elatione conferre· interpellãs
im becillitas carnis ab illa repꝛehenſibi
li nimietate ſpiritus reuocatac retardat
et ita fit vt vtraq; concupiſcẽtia tali col
luctatõe alterna ſibimet repugnũte· ani
me voluntas quęnec totã ſe carnalibus

ſiderijs dedere·nec virtutũ vult labo

ribus deſudare quodãmodo iuſto mo

deramie temperetur dũ hec inter vtraq;
cõtentio · illam pernicioſioꝛem excludẽs
anime voluntatẽ: vt quãdam equitatis
libꝛã ĩ ſtatera noſtri coꝛpoꝛis collocat ꝗͥ
ſpiritus carniſq; cõfinia iuſto diſcernit

examinenec a dextris mentẽ ſpũs ardo

re ſuccenſamnec aleua carnẽ vicioꝛum
aculeis pꝛeponderare permittit.Dum Hᷣ
pugna quotidianis diebo vtiliter exagi
tatur in nobis: ad illud quartũ qð nolu
mus ſalubꝛiter venire cõpellimur· vt pu

ritatẽ coꝛdis nõ ocio nec ſecuritate.ſᷣ in
gi ſudoꝛe etcõtritione ſpiritus acquira
mus . caſtitatem q; carnis diſtrictis ieiu
nijs fame ⁊ ſiti ac vigilantia retẽtemus·

directionẽ etiã coꝛdislectione · vigilijs ·
oꝛationecõtinua·et ſolitudinis ſqualo⸗/

re capiamus · patientiã tribulationũ ex
ercitijs retentemus · cũ blaſfemijs ⁊ o ꝑp

bꝛioꝝ ſaturitate noſtro bßuiamus aucto

ri: veritatẽ cuʒ inuidia mũdi iſtius ⁊ ini
micicijs ſi neceſſe fuerit erequamuret ta

li colluctatione in noſtro coꝛpoꝛe militã

te · ptractis nobis ab hac ignaua ſecuri
tate atq; ad iſtũ quẽ volumus la boꝛem
ac virtutuʒ ſtudia ꝓuocatis equitas op
time media retineaturet tepidũ nr̃e vo
luntatis arbitrium ·hinc ſpiritus feruoꝛ
illinc carnis gelidiſſimus rigoꝛ modera
tiſſimo caloꝛe cõtẽperet acneq; ad effre
nata vicia mentẽ ꝑtrabi concupiſcẽtia
ſpiritus ſinatnec rurſum ad virtutũ ir
rationabiles appetitꝰ fragilitas carnis
ſpiritũ patiat᷑ extolli: ne vlinde oĩgenũ
pullulent fomites vicioꝝ · vl hinc elatio
moꝛbi pꝛincipalis emergens telo nos ſu
perbie grauioꝛecõfodiat· ſ̊ pugne hoꝛũ
equa libratio iuſte ſuccedẽs ſanã ⁊ mo/
deratã inter vtraq; virtutũ reſeruet vi⸗

am · itinere regio docẽs militẽ chriſti ſem

per incedere · atz ita fit vt cũ ꝓ tepoꝛe bu
ius quã dirimus ignauiſſime volũtatis
ꝓpenſius mẽs ad deſideria carnis fuerit
ceuoluta · ſpiritus ↄcupiſcentia refrene

tur nequaq; ea vicijs acquieſcente teter
rimis rurſum q; ſiimmoderato feruoꝛe

Innnmnnnnnmnmnnmennnnnnnmn --- =

erc
htſpir
tus.i
lur er
ſtreten
ſepla
viam
tia ii
mmino
wiling
Gege⸗
eſcut
nerſus:
vnleni⸗
Wnyrgn
wWon
Pecee⸗
Tianin
lluten
dinena
lntemm
umh⸗
Demt
Gluaue
lws.
N
bri
tor
tedil
Cadi⸗
te Cnahn
mnelionn
e ſen en
Guſtinati
eniente:
wonoe
i dſe
Galon⸗
llgnegn
ſceige
lingcitr
ihltur
Panier
lnligf⸗
Kannhe

ſini

4

iginn
Nlor,
N
Nwun
icdn
murR
nnut.bi,
Achuin
ns iein
temns.
Gigli
isſnd
Wtonia
mnsar
lilug ii
muretta
weenmnilti
maſeun
luwren⸗
gritusop
Günfe vo
mmsfao⸗
uunoden
Nonot
AVNN
clunsan⸗
Binche⸗
AAhtnn
ſunimn
ſni tnd⸗
tichrſtin
jytnebn
mmisfuet
a ſefto
ſnnin⸗
nfN

rit ſpiritus noſter ⁊ incõſiderata pꝛerep
tus · ĩfirmitate carnis ad iuſtũ retra ha
tur examẽ et tranſcendẽs volũtatis no/
ſtre tepidiſſimũ ſtatũ cõmodiſſima tẽpe/
rie planoq; tramite cũ ſudoꝛis ĩduſtria
viam perfectiõis incedat. Simile quid
etiã ĩ illius turris extructiõe legimus a

domino diſpenſatum in libꝛo geneſeos ·

vbilinguarũ oboꝛta repente cõfuſio ſa⸗
crilegos auſus hominuʒ nefandoſq; cõ
peſcuit. Perman ſiſſet enĩ etiam ibi ad/

uerſus deũ :immo aduerſus eos qui di-

uinã eius attẽptare cevxerãt maieſtatem
conſenſus noxius· niſi eos diſpenſatõne
i repugnãs inter ſe diuerſitas lingue
per diſſonantiã vocis in melioꝛẽ ſtatum

ꝓficere compuliſſet·et quos ad excidiuʒ

ſui animauerat pernicioſa cõſenſio· ad
ſalutem reuocaſſet bona vtiliſq; diſcoꝛ⸗
dia · incipientes ſcʒ humanã fragilitatẽ
intercedente diniſione ſentirequã pno
niã con ſpirationẽ elati antea neſciebãt.
De vtilitate cunctationis ꝗᷓ ex
colluctatiõe oꝛitur carnis etſpi
ritus. Cap̃.xiij.
Ntantum vero vtilis nobis ex
bhuius pugne diuerſitate cũcta
tio naſcitur · et ſalutaris ex hac
ↄcertatõe dila tio · vt reſiſtente ſoliditate
coꝛporea dũ ab eoꝝ effectu ꝗᷓ nequit᷑ mẽ
te concipimus retardamurnõnunq; in

melioꝛem ſtatũ · ſeu penitudine ſbᷣſequ?

te · ſeu emendatiõe quadam quę ſolet ꝓ
craſtinatione operis ⁊ recogitationeint᷑„/
neniente deſcendere coꝛrigam̃. Deniqʒ
hos quos intelligimus ad voluntatũ ſu
arũ deſideꝛia perficienda · nullo carnis
obſtaculo retardari: demones ſcʒac ſpi
ritales nequitias:etquidẽ cũ ſint deemi
nẽtioꝛe ãgeloꝝ ordine deuoluti · deteſta⸗
bilioꝛes eẽ hominib otemplamur · eo ꝙ;
poſſibilitate eoꝛũ deſiderijs adiacẽte· id
qð nequiter ſemel ↄceperint irreuoxabi
li malo perficere nõ moꝛẽtur · quia ſicut
eſt animꝰ velox ad excogitandũ ·ſic ad ꝑ
ſiciendũ pernix ⁊ abſoluta ſubſtantia · et

De cõcupiſcẽtia carnis et ſpũs

per exceſſum coꝛdis ad impoſſibilia fue· duü ſuppeditat eis pꝛona facilitas ea que⸗

voluerit peragendi ·ↄceptũ malũ nulla
intercedens deliberatio ſalutaris emen⸗
dat.

De inemendabili malicia ſpiri
talium nequiciarũ. Cap̃.xiiij

Piritalis nanq; ſbᷣa nec vila
carnis ſoliditate deuicta vt ex⸗
cuſationẽ exoꝛte in ſe pꝛaue nõ

recipit voluntatis · ita veniã malignita
tis excluditquia nulla quemadmoduʒ
nosad peccandũ impugnatione carnis

extrinſecus laceſſita eſt· ᷣ vicio ſoliꝰ ma⸗/

le voluntatis accenſa · et ob hoc ſine w⸗

nia peccatũ · et languoꝛ ſine remedio eſt·
Sicut enĩ nulla ſollicitãte terrena ma⸗

teria coꝛruit ita ne indulgentiã quidem

aut locũ penitudinis obtinere pᷣt.Qui⸗
bus exrebus euidenter colligitur · ꝙ nõ
ſolũ noxia nõ ſit hecquęcontra ſe innicẽ
ſuſcitatur in nobis carnis ſpirituſq; cõ
tentio· werũetiã multã ↄferat vtilitateʒ.
Quid nobis pſitcarnis aduer-/
ſus ſpiritũ cõcupia. Cap̃.xv.
Rieſ mo ꝙ deſidias ac negligen⸗
tias noſiras ſtatim arguit · ⁊ vt
IzIgã diligẽtiſſimꝰ pedagogꝰ a
diſtrictiõis ⁊ diſcipline rectitudie nũqᷓ;
nos deuiare cõcedens · ſi paululũ qͥd ſe
curitas noſtra menſurã congrue ſerieta

tis diſtrictioniſq; exceſſerit:flagellis in⸗

centiuoꝝ ſtimulat confeſtim increpat
atq; ad cõpetentem reuocat parcitatem
Secũdo ꝙ pꝛo caſtimonie ac puritatis
integritate cũ dei gratia concedente · ita
nos longo tpe genitali pollutione vide⸗/
rimus immunes· vt ne ipᷣa quidem ſim⸗
plici cõmotione carnis vlterius nos in⸗
quietandos eſſe credamus:et per hoc ve

lut qui nõ geſtemus coꝛruptela carnis

in ſecretis ↄſcientie noſtre fuerimus ela⸗/
ti · ſuo nos rurſum qu ãuis qeto ac ſim/
plici viſitans fluxu humiliat ac retũdit:
noſq; homines eſſe ſtimulis ſuis ammo
net · Quodãmodo eni cũ in ceteris gene
ribus vicioꝝ etquidem grauioꝛib ma⸗
giſq; noxijs indifferẽtius ſo Aeam. incur.
2

Lollatio quarta Abbati⸗

nec laboꝛe ↄtinentie coꝛpoꝛalis· nec cõtri
tione coꝛdis ſe eſtimant indigere et hac

