res noſtri:nec ieiunium agendum · nec ge
nu eſſe flectendum · ob reuerentiaʒ reſur
rectionis dñice tradiderunt.

Interrogatio vtrũ abſtinentia
ieiunij relaxatanõ obſit coꝛpo

ris caſtitaitt. LCap̃ xxi.
Ermanus. Poteſt ne hecca⸗
ro in ſolitis blandimentis tam
longe feſtiuitatis illecta · nõ ali⸗
quid ſentuoſum de illo quãuis abſciſo
vicioꝛum fomite germinare · aut mẽs pꝛe
ſumptis vltra conſuetudineʒ dapibus
onerata· nõ erga famulatũ coꝛpor rigo
rem dñationis ſuę inflectere · pꝛeſerti cũ
in nobis viridioꝛ eras· cito ad rebellionẽ
ſubdita poſſit membꝛa com pellere · ſi xel
eſcas ſolitas abundantius vel certe inſo
litas licentius pꝛeſumamus: .
Reſponſio deſeruãdo continę⸗
tie temperamento. LCap. xxi

ſni
ſulan
dine
N
mnen
ſun
luln
faru
nnt
Hent
din
Nons
ſuu⸗
rh
boner
diigt
mon⸗
dicio
non
bzei
Arin
dang
Ppen
eih
ſven
rd⸗
Ghan
Dd
Wy
ami
Dn
fese
na
tran
fant
gnen
ll
ſer
N

ign,
fun
Nens
nleg;
Gnod⸗
pun
niin
nw⸗
die
ble
ſlict

nei

ni
dio
Nen
ne⸗
mir

Phen
,S
nßs
nin
l

Hoeonas. Si vniůſa ꝗᷓ geri⸗
t· mus rõnabili mẽtis appẽdamꝰ
examie · et ð puri tate coꝛdis no
ſtri ñ alioꝝ iudiciũ ſ noſirã ſꝑ ↄſcĩaʒ cõ
ſulamus. certũ ẽ iſtã refectiõis int᷑ape⸗/
inẽ iuſte diſtrictiõi obeſſe ñ poſſe ſi mo
dovt dictũ ẽ equã ĩdulgẽtie cõtinẽtieq;
inenſuram pari lance ꝑpendes· vtranq;
ſimiliter nimietatem mens ntonudia
caſtiget:et vtrum ſpiritum noſtrum deli

tiarum depꝛimat pondu s an vero alte⸗

ram hoc eſt coꝛpoꝛis partem · maioꝛ abſti
nentie inclinet auſteritas: vera diſcretiõe
diſtin guat illam velcõpꝛimens vl ſble

uans poꝛtionẽquã vwłl extolli ſenſerit vl

grauari. Mihil eni dñs noſter ad cultuʒ
atq; honoꝛem ſuũ abſq; iudicij modera
tione vult fieri · quia honoꝛ regis iudiciũ
Diligit. Et idcirco ſapientiſſimus Salo
mon vt in neutram partem vergente iu⸗
okio declinemus admonet dicens Ho
oꝛa deũ de tuis iuſtis laboꝛibus· ⁊ deli/
ba ei de fructibus iuſticie tue. Etenĩ reſi⸗
cxt in conſcientia noſtra incoꝛruptus qᷣ
dam ac verus iudex: qui nõnũ qꝙᷓ; ſuꝑ ſta
tin puritatis noſtre cunctis errantibo ſo⸗
lus ipᷣe nõ fallitur · Omni igitur cautiõe
tq; ſollertia ingis circumſpecti coꝛdis
ßueturi intẽtio ·ne quo modo indicio no
ſtre diſcretiõis errãte·aut inconſiderate
continentie cu piditate ſuccenſi aut deſi
derio nimie remiſſionis illecti·ſubſtanti
am virium noſtrarum i iniquę trutine ex
aminatione libꝛemus·ſed in altera qui⸗
dem lance anime punitatem · in altera vi
res coꝛpoꝛis collocantes· ita vero conſci
entie iudicio vtraq; pendamus vt i neu
tram partem vnius rei affectu pponde⸗
rante peruerſi· vl ad immodica diſtricti
en em· vel ad nimiaʒ remiſſionem· equa

litatis libram pꝛopenſius inclinemus.2

illud nobis vel pꝛo remiſſionis vel pꝛo
diſtrictionis nimietate dicatur. Nonne
ſi recte offeras nõ autem recte diuidas
peccaſti: Illas etenim ieiunioꝛum victi⸗

mas · quas nobis violenta viſcerum cõ
aulſione inconſiderate extoꝛquentes. do

mino recteofferre nos credimus · ille qui
diligit miſericoꝛdiam et iudiciũ execrat᷑
dicens. Ego dominus diligẽs iudiciũ⸗
etodio habens rapinam in holocauſtiũ.
Illos etiam qui oblationum . id eſtoffi⸗
cioꝛum atq; actuũ ſuoꝛum pꝛecipua ad
fotum carnis atqʒ vſi us ꝓpꝛios pꝛeſumẽ
tes reliquias eoꝛuʒ domino ac minimã
ferunt poꝛtioneʒ· velut operarios frau
dulentos ſermo diuinusita cõdemnat
Maledict⸗ qui facit opus domini frau
dulenter. Mon ergo immerito eum qui

ſe ita iniquo fallit examine · icrepat dñs
dicens · Neruntamẽ vani filij hominu:

mẽdaces filij hominũ in ſtateris · vt cæci
piant. Etidcirco beatus Apoſtolus vt
diſcretionis moderamina retinentes · in
neutram partem illecti nimietate verga

mus. ammonet dicens Rationabile ob⸗
ſequium veſtrũ.Quã reʒ etiã legiſlatoꝛ
ſimiliter interdicit · ita pꝛecipiẽs. State⸗
ra iuſta·⁊ equa ſint ponderaiuſtus mo
dius equu sq; ſextarius · Salomone qͥ

parem ſuper hoc ſnĩiam pꝛoferente:põqꝰ
magnum ⁊ puſillum· et menſure dupli⸗
ces. immũda ſuntapud dominum vtra
iet qui facit ea in adinuentionibus ſu

is cõ 6pedietur. Pꝛoindet non ſolum illo

quo diximus · ſed etiã H̊ modo ſtudendũ
eſt nobis · vt nec iniqua ponderai. in coꝛdi
bus noſtris · nec in hoꝛreis cõſcientie no
ſtre menſuras duplices habeamus.id ẽᷣ

ne ea ipi quę diſtrictionis regulam mol

liunt remiſſioꝛe indulgentia pꝛeſumen⸗

tes· eos qbe ꝓbũ dñi pᷣdicamꝰ. diſtrictio
ribe pꝛeceptis ⁊ guioꝛibo q; ipſi perfere
poſſimus ponderibus obꝛzuamus. Qdᷣ
cum facimus: quid niſi duplici pondere
atq; menſura pꝛeceptoꝛum domini mer⸗

cem fru gemq; vel appen dimus vel meti⸗
mur: Si enim aliter ea nobis. aliter no

ſiris fratriba diſpenſemꝰ· recte increpa m̃
a domino eo eſtateras doloſas ac men
ſuras duplices habeamus bm illam ſen
tentiam Salomonis q d. Abhomina⸗

tio ẽ dño põdꝰ duplex:⁊ ſtatera doloſa·

nell boni ioſpectu er Hocetiã modo

Collatio xx Abbatis Theone

reatũ doloſi ponderis duplicisq; mẽſu⸗
re euidenter incurrimus · ſi diſtrictioꝛa
quedam quę pꝛiuatim per noſtras cellu
las exercere conſneuimus humane lau
dis cupiditate coꝛam fratribus oſtente/⸗
mus· abſtinentioꝛes ſcilicet ⁊ ſanctioꝛes
apparere affectantes hu mano cõſpectui

qᷓ; diuino. Qui moꝛbus pꝛecipuenon

modo vitandus verumetiam abhomi⸗
nandus eſt nobis. Sed interim a queſti
one pꝛopoſita paulo lõgius euagati:ad
eandem a qua diſceſſimus reutamur.

Derefectionis tempoꝛe atʒ mẽ

BSitur pꝛedictoꝛum dieruꝰ ita
i eſt cuſtodienda ſolennitas vt

coꝛpoꝛis atq; anime cultui pꝛo
ſit magis remiſſio indulta q; noceatqͥa
nec illiꝰ feſtiuitatis gaudiũ aculeos car
nis obtundere · nec immitis ille aduerſa
rius dierum nonit reuerentia mitigari.
Vt ergo ⁊ diebus feſtiuis ſtatuta cõſue
tudinis ſolennitas ↄſeruetet ſaluberri⸗
mus parſimonie modus minime trãſcẽ
datur · ſufficit vt indulgentiam remiſſio
nis eo vſq; pꝛogredi patiamur ·vt cibus
qui hoꝛa diei nona fuerat capiẽduſ pau
lo citius id eſt· ſexta hoꝛa pꝛo feſtiuitate
tem oꝛis capiatur:ea ratione dumtaxat
vt eſcarum ſolitus modus vel qualitas
nõ mutetur ·ne puritas coꝛpoꝛis vel ite⸗
gritas mentis·abſtinentia quadrageſi⸗
me diligentius acquiſita ·quinquageſi-
me remiſſione depereat · nibilq; nobis ꝓ
ſit acqͥ ſiſſe ieiunijs qd mox amittereco
gat incauta ſaturitas · pꝛeſertim cũ etiã
hoſtis noſtri nõ ignota verſutia · tũc pꝛe⸗
cipue munitionem noſtre puritatis ĩpu-
gnet · cum eius cuſtodiam ſenſerit ſolen⸗
nitatis celebꝛitate laxatam. Quãobrem
vigilantiſtime pꝛouidendum eſt.ne vn-.

q́ᷓ¶; mentis noſtre vigoꝛ:blandis ſeducti-

onibus eneruetur:ne vt ſupꝛa iam dictũ
eſt· caſiimonie puritateʒ quadrageſime
laboꝛe queſitam · quinquageſime requie
ac ſecuritate ꝑdamus·Et idÄcirco nulla

renitus in ciboꝛum qualitate vel modo
admittatur adiectio· ſed ab eſcis quarũ
continentia dieby ieiunij ꝓ integritate
pudicicie vtebamuretiã diebus celeber.
rimis ſimiliter temꝑeremus ne leticia fe⸗
ſtiuitatis pernicioſiſſimã nobis carnali
um incentiuoꝛum ſuſcitans pugnã · ver
tatur in luctum illam q; nobis excellenti
oꝛem que gandio incoꝛruptiõis exultat

feſtiuitatem mentis eripiat ·et incipiamꝰ

xoſt bꝛeuẽ carnalis leticie vanitatẽ amiſ
ſam coꝛdis pudiciciam longo penitẽtie
meroꝛe deflere. Sidenduʒ quinimo ẽ·
vtnõ fruſtra ad nos illa prop heticead-
hoꝛtationis cõmonitio dirigatur · Cele
bꝛa iuda feſtinitates tnas: redde vota
tua. Si eni continentie iugitatem inter-⸗
iecta dierum ſolennitas nõ mutarit · ſpi

ritalibus ferijs iugiter perfruemur.⁊ ita
nobis a ſeruili operatione ceſſantibus

erit menſis ex menſe · et ſabbatum exſab
bato.

Interrogatio de diuerſa obſer

uatione quadrageſime.
Cap.ᷣxxiiij.
Ermanus. Quid cauſe eſi
vt ſex hebdomadibus quadra⸗-
geſima celebꝛetur · licet in quiſ⸗

dam pꝛouincijs religionis foꝛſitan pꝛo-

penſoꝛ cura· adieciſſe hebdomadaʒ etiã
ſeptimã videatur:cum neuter numerus

die dominico ſabbatoq; ſubtracto·qua
draginta dierum impleat ſummã: Sex

enim et triginta dies in ipis hebdomadi
bus tantümodo concluduntur.
neſpõſio eo qpad ani decimas
quadrageſime ieiunium refera

tur. Capᷣ.xxv.
PHeonas.Licet quoꝛundaʒ
t pia ſimplicitas hui rei ampu⸗

tet queſtionem · tamen quia etiã
illa quę alius interrogatiõe indigna du
xiſſet ſcrupuloſius ꝑſcrutantes integrã
obbuãtie nr̃e ac miſterij vᷣitatẽ deſidera
tis agnoſcere· euidẽtiſſimã huiꝰetiã rei
ꝑcipite rõem · vt manifeſtius appꝛobetis

e
liss
puin
ſb

wan

sl

onis
ſtor

iſſi

inpl
gul

iti

ſdee
guing
d
ſur
ninio
ſolun
pletn
ekaa

lvcin

ſee
ſe

ſire⸗
s
appi
fis⸗
prin
ſto⸗
Un
Por
herel
ſor
Df
no
n

1
Po⸗
i
1du
g
lee
ni
is

De remiſſio

ioꝛes Lege moſayca vniũſo plo genera
lis ẽ pꝓmulgata pceptio: decimas tuas ⁊
pꝛimitias offeres dño deo tuo. Itaq; qꝗᷣ
ſubſtantiarũ noſtrarũ oim q; fructuum
ecimas offerre pꝛecipimur: multoma⸗

gis neceſſeleſt vt ipius quoq; cõuerſati
onis noſtre et humani vſus operũq; no

ſtrorũ decimas offeramusque pꝛofecto

in ſupoutatione quadrageſime euident᷑

implentur. Omniũ eni dierum numerꝰ
quibus reuolutus in oꝛbẽ annus inclu⸗

Ditur · triginta ſex ſemis dieruʒ numero

ecimatur In ſeptẽ vero hebdomadibꝰ

ſi dies dñici et ſabbata ſu btrahantur ·
quinq; ⁊ triginta ſuperſunt dies ieiu/

nijs depu tati·̊ adiecta illa vigiliaꝝ die

qua vſq; in galloꝝ cantũ illuceſcentedo

minica ieiuniũ ſabbati pꝛotelatur.non
ſolum ſex ⁊ triginta dierũ numerus adi⸗

pletur . verũetiã ꝓ decimis quinq; dieꝝ

quireſidui videbanturſi illud qð ſuper
eſt adiectũ noctis ſpaciũ cõputetpleni⸗/

tudini totius ſumme omnino nõ veerit

NDuomodo etiaʒ pꝛimitias no⸗

ſtras dommo debeamus offer

re. LEAp xxvi.
AlLigd vero de pꝛaimicijs dicam ·
q quas ab om̃ib q chriſto fidelit᷑

famulãat᷑ quotidie certũ eſt exhi
beri: Nam cum experrecti a ſomno.et q̃
ſi rediuiua poſt ſo poꝛẽ alacritate ſurgen
tes:pꝛiusq; motũ ſenſus vlliꝰ coꝛde cõ/
cipiãt: vel memoꝛiã aut curã rei familia/
ris admittãtcogitationũ ſuarũ oꝛt/ atʒ

principia· diuinis conſecrant holocau⸗
ſtis· quid niſipmicias vere ſuoꝛũ fructu
um·per ſummũ ſacerdotẽ ieſum chriſtũ·

pꝛo vſu vite huius ⁊ imagine quotidia
ne reſurrectionis exoluũt:Quiq; etiam

a ſom no excitati:hoſtiã iubilationiſ ſue
deo ſimiliter offerẽtes· pꝛimo lingue ſue
motu ipᷣm inuocantipᷣius nomẽ laudes

q; cõcelebꝛãt/atq; ad canendos ei hym
nos:piima labioꝝ clauſtra relerantes.i.

molant ceo ſui oꝛis officia.Ei etiã pa,

nihil irrationabile nros tradidiſſe ma-,· ii deferũt modo pma manuuz ſuarum

greſſiumq; libamina · cum ecubiliby cõ⸗

ſurgẽtes inoroe conſiſtũt:⁊ pusqᷓ;ᷓ in ꝓ⸗

pꝛijs cauſis mẽbꝛoꝝ ſuoꝝ fungãturoffi
cio · nihil ſibi de miniſterio eoꝛũ ante de⸗
cerpũt· ſed ad ipius honoꝛẽ pꝛomouent

greſſum · atq; in eius laudatiõe defigũt·
etita cunctoꝝ momũ ſuoꝛum pꝛimitias

potenſione manuũ · incuruatione genu
um et totius coꝛpoꝛis pꝛoſtratione per⸗

ſoluũt. Illud eni qð decantatur in pſal
mo alias implere non poſſumus. pꝛeue

ni in maturitate ⁊ clamaui:et pꝛeuener̃t
oocli meiad te diluculo vt meditarer elo
Qa tua: et mane oꝛatio mea pꝛeueniette ·
niſi vt poſt quietẽ ſomni in hanc lucẽ vt
ſupꝛa diximus· velute tenebꝛis zimagi⸗

naria moꝛte reuocati.ðᷣ vniũſis officijs

mentis/coꝛpoꝛis nihil om̃ino in noſtr
pꝛeſumere neceſſitatib audeamꝰ. Mul⸗
luls namq; eſt alius quem aut ꝓpheta p.
nenerit matutinus· aut nos pꝛeuenire ſi

militer debeamus.· niſi aut noſmetipos ·
id eſt. occupationes noſtras ⁊ affectus:

curasq; moꝛtales ſine quibus eſſen poſ⸗
ſumus aut ſuggeſtiones ſubtiliſſimasĩ

imici quas nobis adhuc quieſcentibus
ac ſoporeldemerſis · per fanta ſias inani⸗
um ſomnioꝛum inferre conatur:quibus
nos moxeuigilaturos occupꝑet ⁊ inuol/
uat · vt pꝛimitiarum noſtrarum opima
defloꝛans pꝛimus ipſe decerpat.Muaʒ
obꝛem omni nobis cautione curandum
eſt· ſi tamen vim pꝛedicti verſiculi opere
volumus adimplere:vt ita pꝛimos ma⸗
tutinarum cogitationũ oꝛtus ſollers vi

gilantia tueatur · ne quid ex eis feſtina pᷣ
ſ inptio liuentis attaminet inimici: no⸗

ſtrasq; pꝛimitias tamq; viles iam atq;

communes a domino faciat repꝛobani.
Aui ſi pꝛeuentus a nobis peruigili mẽ-/

tis circum ſpectione nõ fuerit:anticipati

onis nequiſſimã conſuetudinem nõ de/

ponẽſquotidie nos fraudib ſuis pᷣueni

re ñ delinet. Et idcirco ſi placitas ⁊ acce
ptabiles deo pmitias ex fructibe nr̃e md
optamꝰ offerre n mediocrẽ ſollicitudine

Collatio xxI Abbatis Theone

ebemus impendere · vt om̃es noſtri coꝛ

por ſenſus· matutinis pꝛecipue ho tan

qꝙᷓ; ſacroſancta dni holocauſta in omni⸗

bus illibata atq; intacta fuemus. ρ

deuotionis genus multi etiam ſeculari⸗
um ſumma cautione cuſtodiuntqui an
te lucem vel diluculo conſurgentes · neqᷓ
qᷓ; familiaribus ac neceſſarijs mũdi hu⸗

ius actibus implicãtur·pꝛiusqᷓ;ᷓ cuncto

rum actuũ ſuoꝛum operationũq; pꝛimi
tias · ad eccleſiam cõcunẽtes diuino ſtu
deant conſecrare conſpectui.
Cur diuerſo dierum numero q̃‚⸗

drageſima a plerisq; obſerue⸗

Orxo quod dicitiſ· diuerſo mo
p re · id eſt · ſex vel ſepteʒz hebdoma
dDiuibus fer nõnullas ꝓuincias
quadrageſim celebꝛari vna quẽadmo
dum diximus ratio idem q; ieiunioꝛum
modus diuerſa hebdoma darũ obſerua
tione cõcluditur. Hi enĩ ſibi ſex hebdo/⸗
madarũ obſeruantiã pꝛefixerũt qui pu/
tant die quoq; ſabbati ieiunandũ. Sex
ergo hebdomadas ieiunia perſoluunt.
qui eoſdeʒ ſex ⁊ triginta dies per ſabba
ta ſexies reuoluta cõſummant.
Quare vocetur q̃drageſima cũ
triginta et ſer tantummodo die

bus ieiunetur. LCap. xxviij.
Na ergo quemadmodum dixi
v* mus ratio · idem q; eſt ieiunioꝝ

moduslicet in hebdomadarũ
numero diſcrepare videatur · Sed pꝛo⸗
fecto cum rationẽ huius rei hũana obli
teraſſet incuria.tempus hoc quo anni⸗
nerſarie vt dictũ eſt decime deo trigita
ſex ſemis ieiunijs offerũtur:quadrageſi⸗
me nomen accepit · qð foꝛtaſſe vel ꝓpter
hoc viſuʒ ſit h vocabulo debere cenſeri ·
ꝙ moyſes vel helyas vel ipſe dñs noſter
ieſus chriſtus quadraginta diebus iein
naſſe traduntur. d cuius numeri ſacra
mentuʒ illi quoq; quadraginta anni q
bus iſrael eſt in ſolitudine cõmoꝛatus·⁊
quadraginta ſimiliter mãſiones quib
eam myſiice pertranſiſſe deſcribit᷑.nõ in

cogrue coaptantur. Et foꝛtaſſe ipᷣa deci⸗
matio recte quaſi ab vſu teloneiqᷓ̃dra⸗
geſime nomẽ accepit. Ita enĩ illa publi⸗
ca vulgo vocatur exactio·exqua tãta lu
cri poꝛtio regis cõmodis deputatur · q̃n
tum ⁊a nobis a rege omniũ ſeculoꝛũ pꝛo
vſu vite noſtre legitimũ quadrageſime
vectigalexigit᷑. Sane licet h̊ ad ꝓpoſitã
nõ pꝑtineat queſtionẽ ·tñ qꝛ ſeobtulit nar
rationis occaſio:nec q̊ quidẽ pꝛetereun/
dũ puto ꝙ frequẽtiſſime ſenioꝛes noſtri
idcirco illis diebus maxime impugnari
omnemonachoꝛum genus antiqua ini⸗

mice gentis conſuetudine teſtabantur ·

et ad tranſmigrandum de ſuis ſedibus

acrius perurgeri eo ꝙ ſm illam ſimilitu

dinem qua tũc egyptij filios iſrael vio⸗
lentis afflictionibus oppꝛimebantnunc
quoq; verum iſraelid eſt·monachoꝛum
plebeʒ intellectuales egyptij duris ac lu
tulẽtis opibo ĩcuruareconẽt᷑ ne pamicã
do qetẽ frã egyptiã deſerẽteſ ad heremũ
ꝓtutũ ſalubꝛiter tranſeamusita vt aduũ
ſum nos pharao infreinẽs dicat.Ocioſi
ſuntetidcirco vociferãtur dicentes · ea⸗
mus ⁊ ſacrificemus dño deo noſiro.Op
pꝛimãtur laboꝛibus ⁊ ſolliciti ſint in oꝑi
bus ſuis · et nõ ſint ſolliciti in vxrbis va⸗
nis. Maʒ vti q; vanitas im pioꝛũ ſanctũ
dñi ſacriſicium qð nõ niſi in heremo lib/
beri coꝛdis offertur: ſummaʒ eſſe aſtruit
vanitatem · a bhominatio eſt enĩ peccato
ri religio. „
perfecti ſupergradiãtur le⸗
gem qdrageſime.Lap.xxix.
Ac igit quadrageſime lege qui
b inſtus atq; perfectus eſt · non te
neetur nec exigui huiꝰ canonis
ſubiectione contentus eſt· queʒ pꝛofecto
illis qui per totum anni ſpaciuzʒ dxlicijs
vel negocijs ſecularibus implicanturec
cleſiaruʒ pꝛincipes ſtaterũt · vt vel hac

legali quodãmodo neceſſitate cõſtricti ·

his ſalteʒ diebus vacare dño cogerent ·
ac dierum vite ſuęe quos totos quaſi fru

ctus quoſdam fuerant voꝛatuni vel de⸗

cimas domino vdicarẽt. Ceterum iuſti

is

13
fee
c
ti⸗
ht⸗
fin
66

De remiſſione quinquageſime

quibus lex nõ eſt poſita · quiq; ſpiritali
bus officijs non exiguam illam · id eſt· de
cimã partẽ·ſed totũ vite ſue tempus im⸗/

penduntquia liberi ſunt a decimaruʒ le

galiũ functione · idcirco ſi eos ſupꝑueniẽs
ſoneſta⁊ ſancta neceſſitas coartarit·au
ent ſiationẽ ieiunij abſq; vlla diſcepta

tione laxare. Mon enĩ ab eis decimarnʒ

exiguitas mutilatur·qui om̃ia ſua dno
ſecum pariter obtulerunt. Quod pꝛofe-
cto abſq; ſummo fraudis reamu facere il
lenõ poterit · qui nihil volũtarie offerẽs
deo · inexcuſabiliter ſoluere decimas ſu
as legis neceſſitate cõpellitur. Quapꝛo
pter liquido cõpꝛobatur perfectũ eẽ nõ
poſſe fſamn lum legis ·qui velilla q̃ pꝛobi
bentur cauet · vel illa que pꝛecipiũtur exe⸗/
quitur · ſed illos vere eſſe perfectos qͥ etiã
bis que a lege conceſſa ſuntnõ vtuntur-

Et bac ratione cum de moſayca lege di⸗

cat᷑· nihil enĩ ad perfectu duxit lex· non/
nullos ſanctoꝛum in veteri teſtamento p
fectos legimus extitiſſe qa tranſcenden
tes legis imperium ſub euangelica perfe
ctione vixerunt · ſcientes ꝙ iuſtis non eſt
lex poſita ſed iniuſtis ⁊ nõ ſubditis ·ĩpijs
et peccatonibſceleratis ⁊ contaminatis
De cauſa etiitio quadrageſime
Laap. xxxr.
LCiendum igitur ſane hanc ob
ſfſeruantiam quadrageſime · q
diu eccleſie illius pꝛimitiue per
fectio inuiolata permanſit:penitus non

fuiſſe. Non enim pꝛecepti huius neceſſi.

tate nec quaſi legali ſanctione cõſtricti ·
artiſſimis ieiunioꝛum terminis claude⸗

bantur ·qui per totum anni ſpaciũ equa
li ieiunio concludebãtur. Aerũ cũ ab il/

la apoſtolica denotione deſciſcẽs quoti
die credentium multitudo ſuis opibus

incubaret.neeas vſui cunctoꝛũ fideliuʒ
ſm apoſtoloꝛum inſtituta diuideret ſed

pꝛiuati impendijs ſuis conſulens nõ ſer

uare tantũ · ſ etiã augere ↄtenderet· ana

nie ⁊ ſaphire exemplum nõ contenta ſe⸗
ctari :id tũc vniuerſis ſacerdotibus pla/

cuit · vt homines curis ſecularibuſ illiga

tos · et pene vt ita dixenm continentie vł
cõpunctionis ignaꝛosad opus ſanctũ
canonica ieiunioꝛũ indictiõe reuocarẽt:
et vlut legaliuʒ decimarũ neceſſitate cõ
pellerent · ꝗᷓ vtiq; infirmis ꝓdeſſe poſſet ·
et perfectis pꝛeiudicare non poſſet · qui
ſub gratia euangelij conſtituti volunta
ria legem deuotione tranſcendũt·vt ad
illam apoſtolice ſententie beatitudinem
poſſint peruenire. Deccatũ enĩ in vobis
nõ dñabitur·nõ enĩ eſtis ſub lege:ſʒ ſub

gratia. Nere enĩ dñationẽ in illo nõ poot

exercere pctm̃ · qͥ dñatur affectibopctõꝝ
Interrogatio quẽadmodũ in⸗
telligi debeat ꝙ ait apoſtolus
peccatum in nobis gon vnabi⸗
tur. Xxxi.
Ermanus. Quians poͤtfal⸗
larx hec apoſtoli eſſe ſentẽtia · qᷓ
ſecuritatem nõ ſolũ monachis
ſed etiã omnibus chriſtianis generaliter
repꝛomittit:nimiũ nobis videtur obſcu⸗
ra. Cum enim cunctos qui euãgelio cre
dunt a iugo et dñatione peccati liberos
atq; alienos eſſe pꝛonũciet·quomodo pe
ne in om̃ibus baptiʒatis vincit dñatio
peccatoꝛũ · jm ſententiã domini qua ait·
Omnis qui facit peccatum ſernuus ẽ ꝑeo
cati. HJM
KReſpõſio de differentia gratie
et legalium pꝛeceptouum.
Heonas. Queſtionẽ nobis
t rurſus immodicam inquiſitio
vña cõmonit · cuius vim licet ſci
am ab inexpertis nectradi poſſe nec per⸗
cipi· tamẽ iquãtũ potero verbis abſolue
re ⁊ bꝛeuiter expedire temptabo·ſi modo
intellectus veſter ea que dicemus etiam
operibus ſubſequatur. Quecunq; eniʒ
nõ per doctrinã ſed per experientiaʒ co-
gnoſcuntur · ſicut radi ab inexperto ne⸗

queũtita nec mente cõcipi vel teneri ·ni⸗

ſi ab eo qui ſimili ſtudio fuerit atq; inſti
tutione fundatus. Etidcirco neceſſariũ
reoꝛ: vt pꝛimũ diligentius inquiramus

qð nam ſit ꝓpoſitũ vel voluntas leg· v

B

quę gratie diſciplina atq; pfectio· vt cõ
ſequẽter exhis· ſiue dñationẽ pcti. ſiue
expulſio nẽ eius poſſimꝰ agnoſcere · Ita⸗

q; lex pᷣncipaliter iubet expeti copulã nu
ptiarũ dicẽs. Beatus qui habet ſemein

ſyon · et domeſticos in hieruſalem · etma
ledicta ſterilis ꝗᷓ nõ peperit. Econtrario
gratia ad incoꝛruptionis perpetue puri
tatẽ· caſtimoniã nos btẽ vginitatisin
nitat. Beate in qens ſteriles ꝗᷓ nõ genne

runt ⁊ vbera quę nõ lactauerunt · et qui
nõ oderit patrẽet matrẽ ⁊ vxoꝛẽ mõ põt

mens eſſe diſcipuluset illud apoſtoli re
liquũ eſt vt2. habẽt vxoꝛes tam q; nõ

pmicias nõ tardab offerre · gra at diẽ ·ſi
vis perfectus eſſe: vade ⁊ vendeoĩa quę
habes ⁊ da pauꝑibi. Lex talionũ cõuici
oꝛũ ⁊ iniuriarũ nõ pꝛobibet vltioneʒ di⸗
cens. oculuʒ ꝓoculo· dentẽ dente gra
cõgẽminatione iniuriarũ vel cedis quę

fuerint irrogate:noſtra patientiã vult

bari · et ad duplicis diſpendij tolerantiꝗ

paratos eſſenos pꝛecipit · qte peuſſeriti

quiẽs in dexterã m axillam pꝛebe ei alte

ram·et illi qͥ vult tecum iudicio cõtende/
re:ét tunicã tuaʒ tollere dimitteei 1 pal·

lium. Illa inimicos odio habẽdos· bec

ita diligendos eſſe decermit · vt p ipßis ðo

ſemper cenſeat ſupplicandum.
De eo ꝙ leuioꝛa ſint euangeli
pꝛecepta q; legis. Lap̃. xxxiij
Aamigitur quis hoc euangeli⸗
c cce pfectionis culmẽ aſcenderit
iſte pꝛofecto ſupꝛa omnẽ legem
tantarũ virtutũ meritis ſublimatus· et
vniuerſa ꝗᷓ per moyſen pꝛecepta ſunt q̃i

parua deipiciens · tantuʒ ſub gratia ſal

natoꝛis ſe eſſe cognoſcit . cuiuſadiutoꝛio
ſe ad illũ ſublimiſſimũ ſtatũ intelligit p/
neniſſe. Mon ergo dñatur in eo peccatũ ·

quia charitas ꝗ diffuſa eſt in coꝛdibus
nfis ꝑ ſpiritũ ſanctũ qui datus eſt no?

oẽm alteriꝰ cuius q; rei excludit affectü ·
nec poteſtaut vetita cõcupiſcere autim⸗
perata cõtemnere · cuius totũ ſiudiũ to/
tũq; deſideriũ diuino amoꝛi ſemper in⸗

tentũ · vſq; adeo viliũ rerũ oblectatione
vtatur. In lege aũt in qua cõiugioꝛũ in
ra ſuant cq;ᷓuis cohibita luxurie euaga⸗
tio vni tantũ femine mancipetur· tamen
neq̃qᷓ poſſunt carnalis ↄcupiſcẽtie aa⸗
ſei nõ vigereet difficile ẽ vt ignis cui eti ⸗

am ſtudioſe pabula ſuggerũtur ·ita pꝛe⸗

fixis terminis includatur · vt non etiãẽ er
tra euagatus amburat quicqͥd attigerit
Qni etiã ſi ſua illa ita ſy occurrat obie⸗
ctio· vt exeſtuare extrinſecusnõ ſinatur·
ptas ipᷣa culpabilis ẽ· ad vlociſſimos
adulterioꝝ raptat᷑ exceſſus conſuetudo
cõcubitus. Ceterũ quos gratia ſaluutto
ris ſancto incoꝛruptionis amoꝛe fläma⸗
uerit · ita oẽs carnalium deſiderioꝛũ ſpi,
naſ dñice charitatis ignecõſumũt/vtn
tepens fauilla vicioꝝ refrigeriũ integri

tatis imminuat. Legis ergo famulia li⸗

citon vſu ad illicita pꝛolabũturgre par
ticipes dũ licita cõtemnũt illicita nõ no/
uerunt. Sicut aũt viuit in cõiu gij amo-
re peccatũ ·ita etia in eo qui ecimas ſu⸗

as pꝛimicias tantũ eſt reddereconten⸗

tus· neceſſeẽ enĩ eũ dum tardat aut ne

gligit aut in qualitate earum · aut in qn

titate · aut in qtidiana diſtributõe pecca

re. Qui eni iubeturea que ſua ſuntinfa
tigabiliter indigentibus miniſtrare. q;li
bet ea ſumma fideac deuotione diſpen

ſet· tamẽ difficile eſt vt nõ laqueos petõ

rum frequenter incurrat. In illis vero qᷣ

conſiliũ dñi nõ ſpꝛeuerũt ſed omnẽ ſub
ſiãtiã ſuã paupibo progãtes · ſũpta ſua
cruce largitoꝛẽ celeſt gre ſõᷣſequũt· pctijꝗ
nõ põt dñari. Mõ eni eũ diſpenſantẽ ſa
cratas iam chriſto opes et quaſi alienaſ
pia diſtributione pecunias infidelis ſer
uandi victus cura moꝛdebit nec elemo
ſyne bylaritatem abijcitmeſta cũctatio ·
quia quod ſemel totu obtulit deo · id iaʒ
alienum ſine pꝛopꝛie neceſſitat̃ recoꝛda
tione aut anguſti victus timoꝛe diſpgit ·
qui certus eſt cũ ad deſideratam perue
neritnuditatẽ · multomagis a deo le cᷓ

mnen
nin⸗
adi
ſal
wl
teſt
ig⸗
pwo⸗
imicn
ſeren
ney
han
foꝛ⸗
dĩ
ſllan
ſiſken
ſn
wey⸗
ticu
hcer
no⸗
ſii⸗
Ntl
beint
ſme
barn
Pten
eni⸗
Rer
Pta⸗
no
non
hl
loen

Ge⸗

g

f v hfh
re ee
?
D . =WUWUWä ððMM

e remiſſione quinquageſime

volucrem celi eſſe paſcendum. Econtra
rio is qui ſubſtantiam retinens mũdia⸗
lem · aut decimas fructuũ ſuoꝛuʒ atq; pᷣ-
mitias aut partem pecuniarum conſtri‚/
ctus legis antique ſanctione diſtribuit·

licet peccatoꝛum ſuoꝛum ignem maxime

elemoſine rore reſtinguatim poſſibile ta
men eſt: quantauis opes ſuas magna/

nimitate diſpenſet · vt ſead plenũ eruat

a dñatione peccati·niſi foꝛte per gratiaʒ
ſaluatoꝛis cum re etiam ipᷣm affectuʒ de
poſuerit poſſidendi. Pari modo nõ pxo
teſt nõ cruento peccatiimꝑerio famula⸗
ri · quicum q; oculum pꝛo oculo · dentem
pꝛo dente · ex pꝛecepto legis eruereaut ĩ/
imicuʒ ſuum odio mauult habere quia

neceſſe eſt eum dum talionis viciſſitudi

ne vlciſci ſuam optat iniuriam · dum cõ
tra inimicos odij amaritudinẽ ſuat · fu
roꝛis atq; ire perturbatione ſemperaccẽ

di. Quicunq; wro ſub euãgelice gratie
illuminatione verſatur ac malum nõ re
ſiſtendo ſu perans·ſed ferendo dexteram

percutienti maxillam · etiam alteram pꝛe
bere voluntarius nõ moꝛatur · et volen⸗
ti aduerſum ſe de tunica litigium cõmo⸗/
nere remittit et pallium · quiq; diligit in
imicos ſuoset oꝛat pꝛo calumniãtibus
ſibi · h peccati rpulit iugã ac vicula diru
pit. Non enim viuit ſub lege · quenõ in⸗
terimit ſeminaria ꝑeccatoꝛum/vndenõ
immerito de ipa beatus apoſtol · repꝛo
batio inquit fit pꝛecedentis mandati /
pter infirmitatẽ eius et inutilitatẽ · nihil
enĩ ad perfectum adduxit lex et dominꝰ
per pꝛophetam· et dedi inquit eis pꝛece⸗
pta non bona · et iuſtiſtcationes in qbus
nõ viuent in eis · ſed viuit ſub gratia · qᷓ
non ramos tantum nequitie amputat .

ſedipᷣas penitus radices noxie volunta⸗

tis eu ellit. ́KUD
Quẽadmoduʒ quis pꝛobetur
eſſe ſub gratia. LCap̃. xxxiiij.
Viſquis ergo perfectioneʒ euã
q gelice ſtu du erit tenere doctrine ·
hic ſub gratia conſtitutus pec-/

cati dñatione non pꝛemitur. Hoc eſtn·

eſſe ſub gratiaquęa gratia mandantur
implere. Quicunq; vero perfectõis euã
gelice plenitudini ſu biectus eſſe nolue⸗
rit:non ignoꝛet ſe q;uis baptʒatus ſibi
videatur ac monachus nõ eſſe ſub gra
tia · ſed legis adhuc vinculis pꝛepedituʒ
peccati pondere pꝛegrauari Oꝛopoſitũ
nam q; eſt eius qui omnes a quibus re⸗
ceptus fuerit gratia adoptõnis aſſumit
non deſtruere ſed ſuꝑeredificare:nec eua
cuare ſed adimplere moſaycas ſanctio/
nes. Quod nõnulli penitus ignoꝛãtes
et conſilioꝛum atq; exhoꝛtationũ chriſti

magnificentiam negligentes · ita pſum⸗

ptiua libertatis ſecuritate ſoluuntur· vt
nõ ſolum chriſti pꝛecepta tanq; ardua ñ
attingant · veru metiam ipa illa queillis
incipientibus paruulisq; moſayca lege
mandata ſuntvelut antiquata contem
nant. illud quod apoſtolus execratur no
xia libertate dicentes· Peccabimꝰ· quia
non ſumus ſub lege ſed ſb gratia: Qui
ergo nec ſub gratia ẽ quia nequaqᷓ; ad
dominice doctrine culmen aſcendit· nec
ſub lege · quia etiam ißa illa paruula le⸗
gis mãdata nõ ſuſcepit hic duplici pec
catoꝛum oppreſſus imperio ob hoc ſoluʒ
gratiam chriſti percepiſſe ſe credit vt per
noxiam libertatem ab eo fieret alienus
illud incidens q apoſtiolus petrus ne ĩ
curramꝰ enũciat. Quaſi liberi inqt agi⸗
te et non quaſi velamen habentes mali⸗
cie libertatem Beatus quoq; apoſtolus
paulus· vos enim inqt in libertatem vo
cati eſtis fratres ·id ẽ vt abſoluti ſitj a do
minatione peccati:tantum ne libertateyʒ
in occaſionem detis carnis · id eſt·fruſtra
tionem legalium mandatoꝛum credatis
eſſe licentiam vicioꝛum. Mec vero liber⸗
tas · quia nuſq; niſiibi ſit tantuʒ vbi do
minus cõmoꝛatur paulus apoſtiolꝰ do⸗
cet. Dñs inquiens ſpiritus eſt· vbi autẽ
ſpiritus domini · ibi libertas. Quapꝛo⸗
pter neſcio vtrũ hunc beati apoſtoli ſen⸗
ſum ſicut hi quiexperti ſunt ſapiunt. x
pꝛim ere atq; elucidare potuerim vnum

ſcio a pertiſſime illum etiam ſine expoſiti⸗

8 2

Lollatio xxXI

tione cuiusq; omnibus reſerari · qͥ pꝛa⸗

cticen · id eſt:actualem perfecte tenuerint
diſciplinam. Non enim laboꝛabunt vt
quod iam operando didicerunt.intelli⸗

gant diſputando.

Interrogatio cur interdum p⸗

penſius ieiunãtes carnalibus
incentiuis acrius vrgeamur.
Lap. xxxp.

.

Ermanus. Obſcuriſſimam
queſtionem et multis etiam vt

putamus incognitam apertiſſi

me ruelaſti. Ande vt h̊ quoq; pꝛofectui
nr̃o adijcias depᷣcam̃· vt cur int᷑fdũ etiaʒ
pꝛopenſius ieiunantiby nobis et ecbau
ſtis atq; defectis vehementioꝛes pugne

coꝛpis excitent diligẽt᷑ediſſeras Nã ple
rũq; etiã experrecti e ſomno· cũ depꝛehẽ⸗

derimus nos coꝛpoꝛalis veneni contagi
um pertuliſſe; ita deijcimur cõſcientia· vt
ne ad ipam quidem oꝛationeʒ conſurge

re fiducialiter audeamus

Reſpõſio ꝙ hec queſtio future

collatiõi debeat reſeruari.
M Cap̃. xxxvi.

Hoeonas. Studium quideʒ
ſvyeſtrum . quo perfectionis viaʒ
nos tran ſitoꝛie ſed plene atq; pp-

fecte deſideratis attingere · infatigabilit

buic diſputationi nos pꝛouocat inhere⸗

re · nec eniʒ de exterioꝛe caſtimonia · et cix

cumciſione manifeſta ſ ð illa quęin oc/
culto eſt diligenter inquiritis · ſcientes in
hac viſibili carnis continentia · perfectio
nis plenitudinem nõ ineſſe: quę haberi

vl pꝑ neceſſitatẽ vł ꝑ hypocriſim etiã ab

infidelibus poteſi:ſed in illa coꝛdis vo⸗/
luntaria ⁊ inuiſibili puritate.Quã cuʒ

beatus apoſtolus ita pꝛedicet.non enim

qui in manifeſto indeus·neq; quęĩ ma⸗

nifeſto in carne eſt circumciſio · ſed qui in
occulto iudeuset circumciſio coꝛdis in

ſpiritu · nõ litera· cuius laus nõ ex homi⸗/

nibo ß ex deo eſt. ꝗᷣ ſolꝰ ſcʒ coꝛdiũ ſecreta
rimaturtamen quia ſatiſfieri deſiderio
Vſtro ad plenum nõ poteſi · breue enim

quod ſupereſt ſpacium noctisad inda.

gandam banc obſcuriſſimã nõ ſufficit
queſtionem · congruum reoꝛ vt interim
differat. Sen ſim eĩ hec ⁊ coꝛde ab om̃i
cogitationum ſtrepitu pꝑenitus abſolu⸗
to vt a nobis pꝛoferri :ita veſiris debent
mentibus intimari:que ſicut pꝛopter cõ
ſciẽtie purificationẽ opoꝛtet inquiri: ita
niſi ab eo qui donũ integritatis expertꝰ
eſt tradi aſſignariq; nõ poſſunt.MNõ enĩ
queritur quid inaniũ argumenta vbo⸗
rum · ſed interna conſcientie fides ⁊ ma

ioꝛ vis vitaſ ĩculcet· Et idcirco de emũ

dationis huius ſciẽtia atq; doctrina · nꝰ
pꝛoferri aliquid niſi ab experto· nec trãſ⸗
fundi quicq; poteſt niſi in cupidiſſimũ
valdeq; ſollicitũ virtuſᷣ ipiꝰ amatoꝛem ·
qui nõ eam vacuis nudisq; ſermonib
ſciſcitando ·ſed totis animi viribus an⸗
nitendo optet attingere · ſcilicet non ſtu·
dio loquacitatis infructuoſe · ſed deſide

rio puritatis intene. .

Erxplicitcollatio pꝛĩa abbatis

theone de remiſſione quinqua/

geſime. Incipiunt capitula col

latiõis ſecũde abbatis theone

de nocturnis luſionibus.
E iterato ad abbatem theonã

reditu noſtro eiusq; exhoꝛtatio

noſtre cur maioꝛẽ abſtinentiaʒ

maioꝛ interdum carnis impu-

gnatio ſublſequatur.

talis fluxus egeſtio.

iiij Interrogatio an ad ſacroſanctã
cõmunionẽ accedere liceat no/

cturna illuſione pollutum.

v Reſponſio quando reatũ cõtra/

hat bec paſſio doꝛmienti
vi (Lnõnũq; etiã inimici factione
hterc contingat illuſio.
vij EVnũq; dignum ſe cõmunione

TDominica quiſpiam debeat iu⸗

„ Dicare.
vij Obiectio eo ꝙ omnes dominica

ij Lõmemoꝛatio inter ogationis

19 ¶Ntriplici ratione pueniat geni

— —
—

3

v

Erp
de n

ſeertn
tione⸗
fllem
mac
niral
früh
Pte
bioni
ſanta
llef
W
wg
lann

Wnen

Collatio xXabbatis Theone

coĩone pꝛiuandi ſint ſi nullus

eſt abſq; peccato.

ix Reſſponſio eo ꝙ multi ſancti eſ⸗
ſe poſſint nemo abſq; peccato
niſi chriſtuns.
x ¶Eſolus filiꝰ dei abſch vllo pec/

cati vulnere vicerit tẽptatorẽ.
xi Li ſimilitudine carnis peccati

ſſolus venerit chriſtus.
xij L iuſti ⁊ ſancti oẽs nõ fuerit in
ſinmilitudine ſ in vᷣitate pcti.

xiij nõ ſint tam grauia pctã ſan⸗

ctoꝝ vt eis auferãt merituʒ ſan

xiiij Quõ intelligendũ ſit illud apwli

Mõ enĩ qð volo bonũ facio.
xy ·Obiectio eo ex petõꝝ potius ꝑ

ſona boc apoſtolus dixiſſe cre⸗

dendus ſit.
Dilatio ꝓpoſite queſtionis.

Expliciũt capitula. Incipit col/
latio ſecunda abbatis Theone

de nocturnis illuſi onibus.

Laßp.i. . .
Oſt di

S eerꝛs, ferme ſeptem
p quinqᷓgeſime ſo
lennitate tranſ⸗
acta · cũ ipo no⸗

ctis initio · id eſt ·
poſi ſynaxim ve

ſpertinam ꝓmiſſe diſputationis expecta
tione ſuſpenſi ·ſancti theon e cellulam fu
iſſemus ingreſſi:alacer ſenex hilari vul⸗
tu ac blando nos pꝛioꝛ bmõe cõpellãs.

mirabar inquit ardentiſſimũ ſtudiũ ve/

ſtrũ his ſeptem diebus ab ſolutionẽ pꝛo
poſite queſtionis potuiſſe differre · et de⸗
bitoꝛi ſuo pꝛecipue nõ roganti · dilatio⸗

nem tãti tꝑis pꝛeſtitiſſe. Juſtiſſimũ pꝛo⸗
inde eſt vt quia vltro mihi benignitas

veſtra tam largas cõceſſit inducias · ego

quoq; moꝛã in debiti redditione nõ fa/

ciam. Grata nanq; eſt huius fenoꝛis oc
cupatio:quę maioꝛa dum ſoluiturargn

menta cõquirit et nõ ſolum percipientẽ

ditat · verãetiam nibil imminuit largiẽ/
ti · Duplices ſiquidem cõgregat queſtꝰ·

rerum ſpiritalium diſpenſatoꝛ. Lucruʒ

enim non ſolum in illius qui audit pꝛo-⸗

fectu: verumetiam in ſua diſputatiõe cõö

ſeqnitur:non minus ſemetipᷣm ad deſi⸗
derium perfectionis accendens: dum in
ſtruit auditoꝛem. Quãobrem veſter ar⸗
doꝛ meus pꝛofectus ẽ· veſtra ſollicitu do
mea compunctio eſt. Nam vtiq; et ipſe
nunc mente toꝛpeꝛem · nihilq; in meo
coꝛde de his que expetitis pertractarẽni
ſi me veſter feruoꝛ atq; expectatio ad re⸗
rum ſpiritalium recoꝛdationem ſuſcita
ret quodãmodo doꝛmitantem. Et idcir
co pꝛoferatur in medium queſtio ſi vide
tur:cuius pꝛidem pꝛo anguſtia tem por
abſolutionem pꝛocraſtinare maluimꝰ.
Cõmemoratio interrogatõnig
noſtre cur maiorem abſtinẽtia
maioꝛ interdum carnis impu⸗-

gnatio ſubſequatur. Capᷣ.j.

Oc autem ni falloꝛ inquiſitio
b Eſſira complexa eſt cur interduũ
remiſſius ieiunãtes · leuioꝛibus
carnis huius aculeis titillemuretnõnũ
qᷓ; diſtrictius abſtinentes · afflicto erbau
ſto q; coꝛxore · incentiuis acrioꝛib vrge
amurita vt quemadmodum patefecit
veſtra confeſſio · experrectireperiamus
nos humoꝛum naturalium egeſtione re
ſperſſor.ẽ
Ctriplici ratiõe pꝛoueniat ge
