nin Siriagk. ſed etiam in quotidia runt. ſine qua nec pietas ĩ deum nec pur
Wi na diſpenſatiõe dei gratia mu gatio vitioꝛũ nec emendatio moꝛuʒ nec
tnntſr mamur. Cap̃.xviij ꝓvtutum conſummatio poterit apphẽdi
Nni⸗ Dſanm e e De ⸗ qui ꝓpter blaſphemiam
plen n: tmenne n ee. tradituseſt immundiſſimo ſpi
Plaane ſewutes quod wl rationabſes Pitii Capᷣ.xxr.
re otaſt nos conqi it. wl liberi arbitrij Oui quendam ⁊e fratrum nu⸗
ho⸗ poteſtate donauit. vel baptiſmi largituſ n mero queʒ vtinã minimeſciſſẽ.
ms eſt gratiam · vl ſcientiam legis adiutoꝛi ſiquidem poſt hec oꝛdinis mei
no han umq; conceſſit.ſed etiaʒ p bis quę erga gradu ſe paſſus eſt pꝛegrauari.qui ꝓba
Anqnin nos quotidiana eius ꝓuidentia cõfer’i tiſſimo cuidaʒ ſenum vitio carnis ſemet
noſi tur·qdð ſcʒ ab aduerſarioꝛũ nos inſidjs ißm grauiſſimo confeſſus eſt impugna⸗
tuflgnn⸗ liberat. qð cooperatur nobis vt carnis ien nam contra vſum naturę deſiderio
nſucin⸗ vitia ſuꝑare poſſimus.qðᷣ a pericułnos patiendi magis qᷓ; inferendi ignominiã
talud etiam ignoꝛates protegit · q a lapſu pec intolerabili eſtu libidinis vrebatur · tũ
evone⸗ cati communit. ꝙ adiuuatnos ⁊ illumi illum vt ſpiritalem verumq; medicũ ·in/
bedr nat vt ipᷣm adiutoꝛiũ nrjm qð nõ alið q terioꝛem cauſam moꝛbi hnius ⁊ oꝛiginẽ
Glmt Dam interpꝛeta ri volũt qᷓ; legem intelli⸗ pꝛotinus peru idiſſe. Qui gr auiter ſuſpi
ogtins Sar 7 gnlecre valeamus · ꝙ pꝛo negli rans. nequaq; ait tam neq; ſpiritui tra⸗
niiu, ei tijs delictiſq; noſiris eius inſpiratio di te domin? pmiſiſſet · niſi aliquid blaſ⸗
mai M ne eneercompungimul: q dignatio⸗ phemaſſes in eum. Quo ille comperto ·
uienee u be itati ſalu berrime caſtigamur· confeſtim pꝛocidit ad pedes eius in ter-
tutciein 6 4 ſal eo n bonnen, etiaz inuiti trahim̃ ram · ſummaq; admiratione perculſus·
iöͤſi ai talutem. P0 remo mripſum liteum tanq; a deo cernens archana ſui pecto⸗
Vnerpſs ad vſeian a melt um qð pꝛocliuꝰ fertur ris patefacta · confeſſus eſt in dei ſe filiuz
um10 ec virmech ioꝛem dirigit fugem · et cogitatiõeĩpia blaſphemaſſe. Uñ pſpi⸗
rmiuuct ſennenn viam inſtigationis ſue vi⸗ cuum eſt eũ qui ſupbie ſpũ poſſidet · vel
astii litalione contoꝛquet q ĩ deũ blaſphemꝰ exſtit· tacq; qͥ irroget

Liber. XII:

illi iniuriam a quo puritatis ſperanda
ſunt dona· pfectionis integritate pꝛina⸗
ri. ⁊ ſanctificationem caſtimonięnõ me⸗
Exemplũ ioas regis iudę quo

oſtenditur quid pꝛopter ſuper

biam meruerit
Cap̃ᷣ. xxi.
Egim us tale aliquid in para/
Ilipomenon libꝛo. Joas eniʒ rex
iuda ſeptẽ ãnoꝝ ab ioiada põ/
tifice aſcitus in regnum. atq; in omnibo
quoaduixit memoꝛatus põtifex teſtimo
nio ſcri pturę laudatus eſt· De quo poſt

obituʒ ioiade audi quid ſcriptura com

memoꝛat · quemadmodum elatus ſu/
perbia ignominioſe fuerit traditus paſ/
ſioni. Poſtq; aũt obijt ioiada · ingreſſi
ſunt pncipes iuda· ⁊ adoꝛauerunt regeʒ
Qui delinitus obſequijs eoꝛum acquie
uit. ⁊ dereliquerunt templuʒ dñi dei pa/
trum ſuoꝛũ.ſeruieruntq; lucis ⁊ ſculpti-
libus · ⁊ facta eſt ira magna cõtra iudã
bieruſalem ꝓpter h̊ peccatum. Et poſt
panca. Cunq; euolutus eſſet annus aſ/

cendit contra eum exercitus ſyrie · xĩtqq

in iudam ⁊ hieruſalem.⁊ interfec cũctos
pncipes populi.atq; vniuſam pꝛedã mi

ſeruntregi damaſcum. Et certe cũ pꝑmo⸗

dicus veniſſet numerus ſyrorũ · tradidit

dñs in manibo eoꝛuzʒ infinitam multitu

dinem · eo y dereliquiſſent dñm deũ pa⸗
trum ſuoꝛũ. In ioas quoq; ignominio/
ſa exercuere iudicia · ⁊ abeuntes dimiſeft

eum in languoꝛibus magnis. Aides q;
fla gitioſis ac ſoꝛdidis paſſionibus tra

di mereatur ſuperbia? Qui enim elatus
arrogantia vt deum ſe paſſus eſt adoꝛa

ri · traditur bim aplum in paſſiones igno
minie ⁊ in repbũ ſenſum · vt patiat ea

non cõuenit.Et qꝛ dicente ſcriptura · im
mundus eſt apð deũ omĩs qᷣ exaltat coꝛ
ſuũ · iſte qͥ tumida coꝛdis elatõe inflatꝰ

eſt · turpiſſime cõfuſioni tradit᷑ deluden

dus · vt humiliat? talit ſentiret ſemetip
ſum eſſe vel immũdicia carnis ⁊ cõſcĩa
impure paſſionis immunduʒqð animi

ſui noluerat elaſlone ſentire· ⁊ vt carnis
ignominioſa contagio patefaceret ĩmũ
diciaʒ coꝛdis eius occultã quã ſuperbię
malo contraxeratac manifeſta pollutio
ne coꝛpoꝛis ſui ꝓbaret᷑ impnrus·qui per
elationem ſpus factum ſe non ſentiebat
immundum
Omnem aiam ſupbam ſubdi
ſpiritalibus nequitijs illuden
dam. LCaß. xxij.
Vibus manifeſte ꝓbatur oẽm
animam ꝗᷓ ſupbisę fuerit tumo
re poſſeſſa · intellectualib ſyris
id eſt nequitijs ſpiritalibo tradi· eamq;
paſſionibus carnis inuolui · vt ſalteʒ vi
tijs humiliata terrenis. immundã ſecar
naliter pollutamq; cognoſcat.quę tepo
re mẽt᷑ erecta immundam ſe in cõſpectu

dei p elationem coꝛdis effectaʒ intellige

re ante non potuit · quo vel ſic humiliatꝰ

quis a pᷣſtino tepoꝛe diſcedat: ⁊ ignomi/⸗

nia carnaliũ paſſionũ deiectus atq; ↄfu

ſus · ad ſpiritalẽ feruoꝛẽ deinceps ſemet/

ipſum ardentius conferre feſtinet.
pfectio attingi niſi humilita

tis virtute non pᷣoſſit.Ca.xxiiſj.

Vident᷑ itaq; mõſtrat᷑ nõ poſ⸗
e ſe quẽqᷓ; ꝑfectionis finem ac pu

ritatis attingere niſi ꝑ hũilita/
tem verã. quã pᷣmitus fratribo reddens

deo ʒ in penetrabiliby coꝛdis exhibeat ·
credens ſine ꝓtectione eius atq; auxilio

ſingula ſibi momẽta delato perfectiõ,

quam cupit ⁊ ad quam magnoꝑe currit
ſe penitus obtinere non poſſe

Quos ſpiritalis ſupbia pulſ. et

quoſq; carnalis. Capᷣ.xxiii.
AVcuſq; de ſpiritali ſuꝑbia ꝗᷓ
b diyximꝰ ꝑfectos quoſq; pulſari ·
quantü tenuitas ingenij nri ß⸗
ualuit donante deo dixiſſe ſufficiat Qð
ſupbie genus non multis cognitum nec
expertũ eſt· qꝛ nec plures ſtudẽt ꝑfectam
coꝛdis appᷣbendere puritatẽ · vt ad hos
pᷣlioꝝ gdus valeãt puenire· nec pceden
tiũ vitioꝝ quoꝝ in ſingul libell naturaʒ
pariter remediaq; pꝛemiſimus ꝓcurat

Ml
pul
tsi⸗
mine
ſaot
ſpir
nat
pen
ſpol
huc
ncguB
ſo
loeſt
guan
mine
tium
ſcojft
nere,

det
e

M

none
ſcular
ulltst
nnobec
itene
nalen
ſnitne
unſcr
te⸗
ſncr
Vale
dam
mun

eſen
tant⸗
Pite
nnunit
norn
lani b⸗
cumi
ſien

tini
nde
Po
i
ſnthn

hſod
Unden
.
Mroon
mnmo
fſis
ang
lyn
iſecr
elew
coſen
nntclige
Nundiad
ioni/
nsn

apsſont,

mliti
m.
tröh⸗
temacpu
Hbüllta/
Cens
unlio
Nfnö;
R urtt

apol⸗
ni
ſitu⸗
/,

„

inO
ntum hel
t 14 bos
timn
Humc,
,bolnt

De ſpůũ ſuperbie

vlla purgatio. Sed illos ſolummodo
pullare ſolet. qͥ deuictis ſuperioꝛib vi⸗
tijs iam ꝓpemodum ſunt in vptutuʒ cul/
mine collocati. Quos qꝛ lapſu carnali
ſubtiliſſimus hoſtis ſupare non quiuit.
ſpiritali ruina deijcere ac ſupplantare co
naturp hanc illos vniuerſis veteruʒ ſti

pendioꝛum meritis multo labore queſii
ſpoliare contendens Ceterũ nos qui ad
huc terrenis ſumus paſſionib inuoluti
nequaqᷓ; hoc modo temptare dignatur·
ſed craſſioꝛe et vtita dixerim carnali ela

tiõe ſuꝓplãtat.Et idcirco de hbac quoq;

qua maxime nos ſeu noſtremenſure ho
mines ac pꝛecipue iunioꝛũ vel incipien⸗

tium mentes piclitari ſolent · neceſſariuʒ

reoꝛ ſm ꝓmiſſionem nr̃am pauca dæpꝛo

Deſcriptio carnalis ſuperbię

vel quę mala in monachi meteé

LCap. xxv.
Ec igiturquã diximus carnał
b ſupbia · cum tepido ac male ar/
repto renunciationis pᷣncipio ĩ
monachi reſederit mente. de pꝛiſtino ac
ſeculari eum tumoꝛe ad veraʒ chꝛiſti hu
militatem deſcendere nõ ꝑmittens: pᷣmũ
inobedientẽ eum reddit ⁊ aſperũ · deinde
mitem atq; affabilem eſſe non patitur ·
equalem qͥʒ fratribo fieri cõmunẽq; non

parturfiatt

ſinit · nec m dei ac ſaluatoꝛis nrimãda/
tum ſpoliari terrenis opibo nudariq; cõ

cedit.et cuʒrenũciatio nihil aliud ſit.ni⸗/
ſi moꝛtificationis et crucis indicium · nec
valeat alijs inchoari vel conſurgere fun
dament · ᷓ; vt ſe non ſolũ actib huius

mungdi ſpiritalit᷑ nouerit interemptum.
Vrumetiam coꝛpoꝛalit᷑ quotidie credat

eſſe moꝛiturum econtrario faciteum vi/
tam ſperare longeuam. infirmitates pꝛo

Pnit ei ꝓlixas ⁊ multas· confuſionẽ qʒ

incutit ac pudoꝛem . ſi nudus effectꝰ alie
nis ⁊ nõ ꝓpꝛijs facultatibus cepꝑit ſuſtẽ/
tari. perſuadet etiaʒ multo eſſe meliꝰ vi
ctum indumentumq; ſibi ſua potius qᷓ;
aliena ſubſtantia miniſtrari.ſcom illud

ſcilicet · quod quemadmodũ dictum ſit

tali hebitudĩeac tepoꝛe coꝛdis obtuſi.ne

intelligere quidem aliquãdo potuerunt
HBeatius eſt ma gis dare qᷓ; accipere ·
male fundatus quis ad de-

terioꝛem ſtatum quotidie pꝛo/⸗
labatur Lap̃ xxvi.

Ali igit diffidentia mentis ob
t ſeſſi · ⁊ a ſcintilla fidei qua viſi
fuerant in pꝛimoꝛdijs ſuęconuũ

ſionis accenſi. dia bolica infidelitatere⸗
uocati · incipiũt pecunias quas añ diſp⸗/

gere ceperant diligẽtius cu ſiodire.⁊ eas
velut qui ſemel ꝓfligatas vlterius repa/
rare non poſſint· auaricia vehementioꝛze
cõſeruant ſeu qð eſt deterius ea ꝗᷓ pꝛius
abiecerant rẽſu mẽtes · vel certe qð eſt ter
tium ac teterrimum nequitię genus quę
nec añ quidem poſſederant congreganꝰ
tes.nihil ampliꝰ egreſſi e ſeculo qꝙ; nomẽ
acquiſiſſe tantummõ ac vocabulũ mõa
chiↄpbãt᷑.Supꝑ hec igit initia male vi-
tioſeq; fundata neceſſe eſt vt vniũſa de⸗/

inceps vitioꝛũ ſtructura conſurgat.nec
quicqᷓ; ſupponi peſſimis valeat fũdamẽ
tis · niſi qd miſera bileʒ aĩam ruina lugu
bꝛioꝛe pſternat. Expoſitio vitioꝛũ
apꝑ moꝛbũ ſuꝑbię generantur

Aliby ſiq dem mes LC. xxvij.
t paſſionibus obdurata · atq; a
CEeteſtabili tepoꝛe incipiens ne⸗
ceſſe eſt vtĩ deterius quotidie pꝛoficiat
⁊ reliquaʒ qͥʒ vitam ſuam defoꝛmioꝛe fi

ne concludat. dum q;ʒ cupiditatibus pꝛi
ſtinis oblectatur. ac pm apłum ſacrilega

philargyria vincit᷑ · ita eodem ꝓnüciãte
ceilla. ⁊ philargyria ꝗᷓ eſt ſimulacroꝛũ
buitus.⁊ iterũ · radix eni inquit omniuʒ
maloꝛu ʒ eſt philargyria · nunqᷓ; poſſit in

coꝛde ſuo humilitatem chꝛiſti ſim plicem

veramq; ſuſcipere· cum vel de nobilita⸗

te natalium gloꝛiatur · vel inflatur de ſe⸗

culi quã coꝛporenon mente deſeruit di⸗

gnitate · vł pecunijs qᷓs ad ruinã ſuã retẽ

tat extollit᷑· p quę iaʒ nõ mõaſterij iugũ

ſuſtinere contentus eſt· non ſenion vlliꝰ

inſtitui diſciplina. Quiſq; enim ſuper⸗

iberxxuu.

biemoꝛbo fuerit occupat·nõ ſolũnullã
ſubiectionis aut obedientie regulam cu
ſtodire dignat᷑.verum ne ipᷣam auribus
quidem ſuis doctrinam ꝑfectiõis admit
tit. tantum q; concreſcit in coꝛde eius ſpi
ritalis ꝓᷣbi faſtidiũ: vt cuʒ foꝛte talis fue
rit oboꝛta collatio· vno ĩ loco ſtare neſci
at eius obtutus · ſed huc illucq; ſtupidꝰ
circũferatur intuitus.alioꝛſum ⁊in obli
quum qᷓ; moꝛis eſt oculi deſigant᷑ Pꝛo
ſuſpirijs enim ſalntaribus ſputa de ſic/
co gutture contrahunt᷑. excreationeseti
am ſine vlla interpellatione flegmaſj ꝓ/
unocant᷑.digiti ludunt ⁊ in moduʒ quid
dam ſcribentis volitant atq; depingũt.
et ita huc atq; illuc vniuerſa membꝛa
coꝛpoꝛis commouent · vt dum ſpiritalis
agitatur collatio · totum ſe vel ſcatenti/
bus vᷣmibus vel acutiſſimis ſudibo cre
dat inſidere.⁊ quicqͥd ſimplex collatio
ad edificationem ꝓtulerit audientiũ · ob
ſuã ſuggillationem eſtimet eſſe pꝛolatũ.
Totoq; tem poꝛe quo ſpiritalis vitę exa/
minatio ventilatur ſuis ſuſpitionibo oc
cupatus · nõ quid exinde ad pꝛofectum
ſuum capere debeat aucupatur· ſʒcau⸗
ſas cur vnumquod q; ſit dictũ ſollicita
mente perquirit. vel quid eis poſſit obij⸗
cere tacita intra ſe coꝛdis volutatiõe cõ/
iectat · vt nihil ex his quę ſalu berrie ſunt
digeſta penitus appꝛehendere aut in ali
quo valeat emendari. Et ita fit vtnõ ſo/
lum in nullo ei pꝛoficiat collatio ſpirita
lis: verumetiaʒ damnoſa magis exiſtat.
efficiaturq; cauſa maioris peccati. Dũ
enim ꝓ conſcientia ſua totum contra ſe

ſuſpicatur eſſe ꝓlatum · vehemẽtioꝛe coꝛ

dis obſtinatione duratur · ire q; ſtimul
acrius inſtigatur. Deinde poſt hec excel⸗
ſa vox · ſermo rigidus. amara ⁊ turbulẽ
ta reſponſio · ĩceſſus erectus ac mobilis ·
lingua facilis.pꝛocax loquela.nec vnq;
taciturnitaſᷣ amica·niſi cum contra fra/
trem rancoꝛẽ quẽdã in ſuo coꝛde ↄcepe-/
rit · fitq; ſilentium eius non cõpunctiõis
nec bumilitatis vllius. ſed ſuꝑbię ⁊ indi
gnationis indicium.ita vt quid in eo de

teſtabiliꝰ ſit haud facile diſcernat· vtrũ

diffuſa illa pekulanſ; leticia · an dira h

virulentaq; ſerietas. In illa nanq; ſᷣmo
non opoꝛtunusriſus leuis acfatnus.ef/
frenata ac ĩdiſcipliata coꝛdis elatio · in
iſta vero ira plenum virulentũq; ſilẽtiũ.
qð ob hoc tm̃ concipitur· vt aduerſus
fratrem rancoꝛ taciturnitate ſeruatus ꝓp
telari diutius poſſit · non vt ex eo virtus
bumilitatis ac patientię pᷣbeatur. Et cũ
ipᷣe tumoꝛe poſſeſſus facile cunctis triſti⸗
cias inferat · atq; ad ſatiſfactionem lelſi

fratris ſemetipſum ſubmittere dedigne

tur · etiam ab illo ſibimet oblatã reſpuit

atq; contemnit. Et non ſoluʒ nulla fra
tris ſatiſfactione compungit᷑ atq; molli
tur. verumetiaʒ cur ab eo ſit in humilita

te pꝛeuentus grauius indignat᷑ · Fitq;

ei ſalutaris humilitas ac ſatiſfactio.quę
finẽ diabolicis intentationibus ſolet in⸗

ferre · cauſa vehementioꝛis incendij.

De fratris cuiuſdam ſuperbia.

Capᷣ.xxviij.
Adliui in hac dumtaxat regio
a ne.qð hoꝛret pudetq; reuolue⸗
reę·quẽdam iunioꝝ cũ a ſuo in

creparet᷑ abbate · cur bumilitatẽ quaʒ re
nuncians pmodico temꝑe retentaret ce
piſſet excedere · ac diabolica inflari ſuper

bia · ſumma ↄtumacia reſpondiſſe. Nũ/

quid ob hoc memetipʒʒ humiliauiꝓ tꝑe·
vt ſp ſubditus ſim:.Ad qð eius tã effre
natum ſceleſtum q; reſponſum · ita eſt ſe⸗

nioꝛ obſiu pefactus · omiſq; eius interce/
ptus eſt ſermo · xelut qͥ ab illo ipo antiqᷣ
lucifero vba hec ꝓlata non ab hoĩe pee⸗
piſſet · vt nullã vocem aduſus tanta ꝓt⸗
niam de oꝛe ſuo pꝛoꝛſus emittere niſi ge
mitus de coꝛde tantũmodo ac ſuſpiria
potuerit · illud ſolum tacitus intra ſe⸗
metipᷣm voluẽs qð de dño nr̃o ſaluato
re dꝛ. qui cum in foꝛma dei eſſy· humilia
uit ſe factꝰ obediens · nõ vtille ait diabo⸗
lico ſpũ actumoꝛe poſſeſſus. ꝓ tempꝑe · Iʒ

vſq; ad moꝛtem. Indicia qui

bus ſuperbia carnalis aimę in
eſſe cognoſcitur. Lap.xxix.

.

nr
ſecd
hen
ſbos
eaden
ſcant
feye
ſupee
es
wo
Lun
gun
ſoock
ſanann
apeer
oſe
koen
ſon
ins⸗
iſu
N
ſnon
fulusi
ſitur
ltast
1 aci
gine
Mnel
Puſlu

line
uſgi
tone
lunn
glien
ſtatn
celer
en/
dusſe

ee
llse

Ci
udnd
efnn
n
digli
Ntücuts
ſnune,
geovmng
dnn Fii
mmasnſi/
Wonen ,l
ndige
daärchut
Annulufe
tagnoli
ubumtlitz
uuk· F;
ficone⸗
nsſoetin/
Gmdn.
cherdin
49½
unnuntet⸗
yrulr
ruahon/
ignojre
nmtuer le
nſaniſupe
nciſe Ni⸗
ilaupe
usti ſffe
iucſtſ⸗
sintence/
oiho and
idie
lasunn
minani
lhr vin⸗
1 ul/
mliud
Spbammn
kitduic⸗
Nacugin
uin,
yut.

T vt bꝛeuius eaque dicta ſũt

e de hoc ſupbie genere perſtriga⸗

mus.quędam ſigna eiꝰ inquã/
tum poſſumns colligentes · vt his qui de
perfectione ſitiunt erudiri· quodammõ
characteres eiꝰ de exterioꝛis homĩs mo
tibus expmamus.neceſſariũ puto paud
eadem replicari.vt compẽdioſius agno
ſcamus qᷣbus eã diſcernereac depᷣhẽde
re valeamꝰ indicijsquo nudate atq; in
ſupficiem ꝓducte paſſionis huius radi/
ces ⁊ oculatim depꝛehenſe atq; ꝑſpecte.
l conuelli facilius valeant vel vitari.
Tunc eni poterit peſtifer moꝛbo ad inte/
grum declinari.cuʒ contra ipius pnicio
ſos eſtus ⁊ imꝑetus noxios non ſera ob
ſeruantia cũ iam dominant᷑ aſſumit ·ſed
cñ pꝛecedentes eiꝰ (vt ita dixerim )lineas
agnoſcẽtes ꝓuida eum ſagaciq; diſcre
tione pꝛecurrimus. De exterioꝛis nanq;
ſicut pꝛediximus hoĩs motn · interior ſta
tus agnoſcit᷑ His igit᷑ indicijſcarnalis
iſta quã pꝛefati ſumus ſuꝑbia declarat᷑.

Ineſt pᷣmitus in loquela eius clamoꝛ.i

taciturnitate amaritudo. excelſus ⁊ ef/⸗
fuſus in leticia riſus.irrationabilis in ſe
rietate triſticia. in reſponſione rancoꝛ. fa
cilitas in ſermone. verba paſſim ſine vl⸗/
la coꝛdis grauitate erumpentia.Expers
patiẽtię eſt· charitatis aliena.audax ad
ↄtumelias irrogandas.ad tolerandas
puſillanimis · ad obediendum difficilis
niſi in quo eam deſiderium ſuuʒ volun
taſq; ᷣuenerit.ad recipiendam exhoꝛta⸗
tionem implacabilis: ad reſecandas vo
luntates ſuas infirma · ad ſuccũbendum
alienis duriſſima ·ſpq; ſuas diffinitões
ſtatuere contendens · ipa vero nequaqᷓ;
cedere alterius acquieſcens · et ita fit vt

etiã incapaxcõſilij ſalubꝛis effecta.ĩ oĩ

bus ſuo potiꝰ qᷓ; ſenioꝝ credat iudicio
Tepefactus quis per ſuꝑbiaʒ
alijs quoq; preeſſe deſideret.

Cap xxx.
Nibus deſcẽſuuz gradibus is
q quezʒ ſemel poſſidet deuolutus
iam iham diſciplinã cenobij ꝑp

hoꝛreſcit ac veluti qui fratrum cõſoꝛtio
Tperfectione retrahatur.ac de bono pa

tientie atq; humilitatis alioꝛum vitio ⁊
impedimento reuocetur:habitationẽ ſo
litarię vite deſiderat.ſeu certe velut plu⸗
res alios lucraturus conſiruere mona-
ſterium. ⁊ quos docere atq; inſtituere de
beat cõgregare feſtinatex diſcipulo ne/
q; deteſtabilioꝛ magiſter effectus. Qam
cum buiuſcemodi elatione coꝛdis in per
nicioſiſſimum tepoꝛem noxium q; coꝛri

erit. ⁊ nec verus monachus nec ſecularii

effectus ſit.quod eſt deterius etiam perfe
ctionem ſibi ex hocipſo miſerabili ſtatu
conuerſatione ꝓmittit. J
Quomodo ſuperbiam vincere
vel ad perfectionem peruenire
Laß. xxrri.
Vamobꝛem ſi edificij noſtri fa
q ſtigia perfecta volumus ac pla
centia deo conſurgere· funda⸗
menta eius non ſcòm noſtrę libidinis
voluntateʒ · ſed ſcᷣm diſtrictionis euan
gelice diſciplinam iacere feſtinemꝰ · quę

alia eſſe non poſſunt qᷓ; timoꝛ dei atʒ bu

militas quę de manſuetudine ⁊ coꝛdis
ſimplicitate deſcendit Humilitas vero
nullatenus poterit abſq; nuditate con/
quiri.Qua peregrinante · nec obediẽtię
bonum . nec patientierobur.nec manſue

tudinis tranquillitas. nec ↄſummatio

charitaᷣ vllatenꝰ worit apphendi ·ſine qͥ
bus coꝛ noſtrum habitaculum ſpũſſan⸗
cti penitꝰ eſſe ñ poterit ita pꝓnũciãte dño
per ꝓphetam. Super queʒ requieſcit ſpi
ritus meus niſi ſuper humilem ⁊ quietũ
trementem verba mea: Siue ſcðm ex⸗
emplaria quę hebꝛaicam expꝛimunt ve/
ritatem. ad quem reſpiciam niſi ad pau
perculum ⁊ contritum ſpiritu ⁊ tremen⸗
tem verba mea: Z

Quomodo depopulatrix om
nium virtutuʒ ſuperbia per ve
ram humilitaãtem poſſit extigui

Liber. xII· de ſpiritu ſuperbie

Vapꝛopter athleta chꝛiſti qui
gꝗq ſpiritalem agoneʒz legitime cer⸗
tans a domino deſiderat coꝛo⸗
nari. hanc quoq; ferociſſimam beſtiam
vt deuoꝛatricem runctaruʒ virtutũ om/
nimodis feſtinet extiguere · certus quod
hac in ſuo pectoꝛe commoꝛante non ſo/
lum omnigenis vitijs carere non poſſit ·
verumetiam ſi quid virtutis habere vi/
cxeatur hurꝰ veneno depereat Nullo enĩ
modo poterit in anima noſtra virtutuʒ
ſtructura conſurgere. niſi pꝛius iacta
fu erint vere humilitatis in noſtro coꝛ/
de fundamenta · quę firmiſſime col⸗
locata perfectionis ⁊ charitatis culmen
valeant ſuſtinere · ita ſcilicet vt quem/
admodum diximus pꝛimum fratribus
noſtris bumilitatem veram intimo coꝛ/
Ddis exbibeamus affectu. in nullo ſcilicet
acquieſcentes eos contriſtare vel ledere.
NQuod nullatenus poterimus implere.
niſi abrenũciatio vera quęin expoliatio⸗
ne omniũ facultatum ac nuditate conſi
ſit · in nobis fuerit chꝛiſti amoꝛe funda/
ta · deinde obedientię iugum ⁊ ſubiectio
ſimplici coꝛde ac ſine vlla fu erit ſimula⸗/
tione ſuſcepta·ita vt pꝛeter abbat man
Datum nulla penitus voluntas viuat ĩ

nobis. Quod non aliter obſeruari pote

rit · niſi quis non ſolum ſe moꝛtuuʒ huic
mundo · vrumetiaʒʒ inſipientem iudica
nerit ac ſtultum. vniuerſa quę ſibi fuerĩt
a ſenioꝛibus ĩperata ſine vlla diſcuſſiõe
perficiens · ſacroſancta ea credens ac di⸗
uinitus ꝓmulgata·

Remedia aduerſus morbum
ſuperbie.
NMNqua conſiſtentibus qualita
1 te pꝛoculdubio ſtatꝰ ille humili
tatis vere tranquillus atq; im/
mobilis ſubſequetur · vt noſmetipos in/
ferioꝛes omnibus iudicantes· vniuerſa
A nob fuerint irrogata · tã etſi iniurioſa
ſint tã q; a ſuꝑioꝛibo nr̃is illata patiẽtiſſi
me toleremꝰ. Quę quidẽa nobis nõ ſo

lum facillime tolerabuntur · verum etiã

parua iudicabuntur ac nulla · ſi mẽte iu

giter recolamus vl domini noſtri vlł ſan

ſanctoꝛum omnium paſſiones. conſide-·

rantes tanto leuioꝛibus nos iniurijs at-
temptari :quanto longius a meritis eoꝝ

Yconuerſatione diſtamus· pariter etiaz
cogitãtes in bꝛeui nos de hoc ſeculo mi/
graturos · eoꝛum q; nos celeri vite huius
fine mox futuros eſſe conſoꝛtes Perem⸗
toꝛia nanq; eſt hec contemplatio non ſo
lum ſuperbie · verumetiam generalit᷑ om

nium vitio ꝝ. Deinde poſt hec hanc ean

dem humilitatem erga deum firmiſſime
retentemus. Quoda nobis ita comple⸗

bitur. vt nihil noſmetipos abſq; illiꝰopi

tulatione vl gratia quod ad virtutũ cõ/
ſummationez pertinet · poſſe perficere co

gnoſcamus.ſed et hocipᷣm quod intelli⸗/
gere meruimus eius eſſe muneris.ĩ veri

tate credamus.

Erplicit de ſpiritu ſuperbieli

berduodecimus.

N

cem

miſſu
oco
einlih
iten
ſareif
Wlili
tuttn
ſundst
ſtliptan
ſitid⸗
conßn
iter
dicn
terim
ſgeun
Mousb
igi⸗
ſoutfnn
mpltna
nicesf
liſiniͤo
Ceffater
Aorta⸗
Igena
ged⸗
wone
bithin
inſtim
greſſn
timüt
ſugge
do⸗n.

Oð”MU i kach

Umment

fituto⸗

dntiä
ſnir
Niykſan
Genſce⸗
ningt
meriäsn
parite n
eſecllon
niwehiin
sPem
Oluio onſ
gucutom
bmcan
unfemcin
inconpl
1agiit
knimtüco,
werfine co
kodintelli⸗
mais i

nſopabel

Incipit pꝛefatio Caſſianiide/
cem collationes patrum.

Ebitũ quod

beatiſſimo pape caſtoꝛi ĩ eo⸗

rũ voluminũ pꝛęfatione ꝓ⸗
miſſum eſt. ꝗᷓ de inſtitutis cenobioꝛuʒ·⁊

octo pncipaliũ vicioꝝ remedijs duode
cim libellis dño adiuuãte digeſta ſunt:
Iqͥ tenuitas noſtri ſuffecit ĩgenij vtcũq;
ſarcitũ eſt. Aiderim ſane:qͥd ſuper hoc
Wlillius · vel noſtri fuerit examinis ęequi
tate perpenſum:vtrũ in rebus taʒ pꝛo⸗
fundis tamq; ſublimibus et q̃ in vſum
ſtili · vt arbitroꝛ antea nõ vener̃t:dignũ
aliquid cognitioni veſtre omniũq; ſan
ctoꝝ fratrũ deſiderio ꝓmpſerimꝰ. Nũc
aũt qꝛ derelinquẽs nos pontifex ſupꝛa/

dictus migrauit ad chriſtum: has in

terim decẽcollationes ſummoꝝ patruʒ
id ẽ anachoꝛetaꝝ ·:qui in heremo ſchytię
moꝛabantur. quas ille incomparabili
flagrãs ſtudio ſanctitaſ:ſimili fibi iuſ⸗
ſerat hmone conſcribi·nõ ppendẽs pꝛę
multitudine charitatis · q;to in firmas
ceruices põdere pꝛegrauaret:vobis po
tiſſimũ o beatiſſime papa leonti ·et ſan⸗
cte frater helladi credidi cõſecrandas.
Alter ſiquidem veſtrũ memoꝛato viro
et germanitatis affectu · et ſacerdotij di
gnitate· ⁊ q his maiꝰ ẽ ſancti ſtudij fer
uoꝛe piunctus hereditario fraternũ de/
bitũ iure depoſcit. Alter anachoꝛetarũ
inſtituta ſublimia·nõ vt qͥdaʒ ꝓpꝛia ag
greſſus eſt pꝛeſumptione ſectari ſᷣ legi⸗
timũ doctrinę tramitem · ſanctoſpiritu
ſuggerente · pene anteq; diſceret appꝛehẽ
ens · nõ taʒ ſuis adinnẽtionibo:q; illo

rü traditionib maluit erudiri. In qui‚-
bryus mihi nũc in poꝛtn ſilentij cõſtituto
iuimmenſuʒ pela gus apitur · vt ſcʒ de in⸗
ſfſftituto atq; doctrina tantoꝝ viroꝛum:

qu ędaʒ tradere audeã memoꝛię littera

ru. Tanto enĩ ꝓfundioꝛis nauigatiõis

ericulis fragilis ingenij cymba iactan
daẽ: qᷓ;ti a cenobijs anachoꝛeſis · et ab

actuali vita qᷓ in congregationiby exer⸗
cetur contẽplatio dei · cui illi ineſtimabi
les viri ſp intenti ſunt:maioꝛ atq; ſubli⸗-
mioꝛ eſt. Neſtruʒ igitur eſt conatꝰ nr̃os
pijs oꝛationibbadiuuare·ne aut tã ſan/
cta materia imperito qͥdeʒ ſᷣ fideli ßmo⸗
ne ꝓmenda periclitet᷑ in nobis: aut rur.
ſus eiuſdem materię abyſſis obꝛuat᷑ no
ſira ruſticitas. Oꝛoinde ab exterioꝛe ac
viſibili monachoꝛũ cultu· quẽ pꝛioꝛibꝰ
digeſſimus libꝛis · ad inuiſibilem interi⸗
oꝛis hominis habituʒ tranſeamuset de
canonicarũ oꝛationum modo ad illius
quã aplus pꝛecipitoꝛonis perpetu e iu⸗
gitatẽ aſcendat eloqum · vtquiſquis iaʒ
ſuperioꝛis operis lectionẽ Jaeob illius
nomẽ intelligibilis carnaliuʒ vicioꝛum
ſupplantatiõe ꝓmeruit. Nũcetiã nõ tã
mea q; patrũ inſtituta ſuſcipiẽs · diuineę
iam puritatis intuitu ad meritum ( vt
ita dixerim dignitatẽ) trãſiens iſraelis
quid in hoc quoq; perfectionis culmi⸗
ne debeat obbuare ſimiliter inſtruatur.
Obtineãt ita q; oꝛationes veſtrę · ab eo
qui dignos nos:vel viſu eoꝝ · xel diſci.
pulatu· vel conſoꝛtio iudicauit· vt nobᷣ
earundem traditionũ memoꝛiã plena,ʒ
7 Fmonẽad dicendum facilem conferre
dignetur · quo tam ſancte eas tamq; in/
tegre qᷓm ab ipis accepimus explicãtes ·
ipos quodãmodo ſuis inſtitutis incoꝛ/
wꝛatos·⁊ qð eſtmaius latino diſputã/
tes eloqᷣo vobis exhibere poſſimꝰ. Hoc
ſane volumus ante om̃ia tam harũ col
lationũ qᷓ; ſuperioꝛũ voluminũ ſᷣmoni⸗/
tũ eſſe lectoꝛem vt ſi qua foꝛte in his pꝛo
ſtatus ſui ⁊ ꝓpoſiti q̃litate·ſiue pꝛo vſu
et cõuerſatiõe cõmuni:vel impoſſibilia
putauerit eſſe· vel dura:nõ ea ſᷣm ſuę fa
cultatis modulũ:̊ ſm dignitatẽ ⁊ per1
fectionẽ loquentiũ metiatur quoꝝ pꝛiꝰ
ſtudiũ atq; ꝓpoſitũ mente concipiat qͥ
Vre moꝛtui huic cõuerſationi munda.
nę nullis affectionibe parẽtũ carnaliũ:

nmnullis actuũ ſeculariũ nexiboobligant᷑.

Deinde locoꝝ quoq; in quibcõmoꝛã⸗
tur · conſideret qualitateʒ ·qua in ſolitu.

Capitala.

dDine vaſtiſſima conſtituti atq; ab vniu
ſoꝛũ moꝛtaliũ conſoꝛtio ſeparati · et per
bocilluminationẽ ſenſuum poſſidentes
contẽplantur vel ꝓloquũtur· ea quę in
expertis atq; in eruditis ꝓ cõditione:et
mediocritate ↄſuetudinis ſuę impoſſibi
lia foꝛſitan videbuntur. De qᷣbotñ ſi qͥs
voluerit verã ꝓferre ſentẽtiã : ⁊ vtrũ im
pleri quęant veſiderat experiri:feſtinetp
us eoꝝ ꝓpoſitũ ſimili ſiudio ⁊ cõuerſati
one ſuſcipe · 1 tũc demũ ea ꝗᷓ ſupꝛa facul
tatẽ hoĩs videbãtur nõ ſolũ poſſibilia:
werũetiam ſuauiſſima dephendit. Sed
nũc iã ad collatiões eoꝝ ⁊ inſtituta ꝓpe⸗
xremg. B
Explicit pꝛęfatio. Incipint ca/
pitula collatiõis pꝛimę Abba⸗/
tis Monui. LCap.i.

Ebhabitatio/

ne Schyti · ¶ ꝓpoſito Abbatis

ij BDeinterrogatione Abbatis
moyſi qu erẽtis ꝗᷓ monacho

. ſcopos vel s ſit finis.
ij Bereſpõſionenoſtra.
iij Beinterrogatiõe Moyſi ſup
WPpolſitiõe dicctca.
„ Secõpatiõe eius ꝗᷣ deſtina⸗
tta ferire contendat.
vi De bis q abrenũciãtes mũdo
dag pfectioneʒ ſine charitate
contendun.

.

vij Deappetenda tranquillitate

CcCccoo:dis.
vij De pncipali conatu erga di⸗
ninarü rern ʒ cõtẽplationẽ ⁊
ſilitudinẽ Marię ⁊ marthe.

ix Interrogatio quõ efficientia
VFVFVFVtittutũ nõ cü hoĩie pſeueret.
x RGeſpõſio ꝙ nõ ſit eaꝝ merces
ſfſeg actio ceſſatura.
xvi· De charitatis ppetuitate.
xij Introgatio de perſeuerantia
fItpiritalis theoiee.
xiij SRñſio de directiõe coꝛdis in
cxcũ · 18 regno dei · 1 regno
diaboli.

Collatio pꝛima

xiiij De aiĩe perpetnitate.
xy Becontẽplando deo.

xvi Interrogatio de co gitationuʒ

mobilitate.

xvij Relpõ ſio qd poſſit mẽs ſuꝑ co

, gitationũ ſtatu qͥd ve ñ poſſit
xvij Cõpatio aq̃rięmolę ⁊ aĩe.
xix De tribo cogitationũ noſtrarũ
Incipijs. Sðèð
xx De diſcernẽdis cogitationib

dqag ſimilitudinem pꝛobabilis

rapeckte ö
xxr Deilluſiõe Abbai Johãnis.
rij BDe qdriptita diſcretiõis rõne
xrij De bmone doctoꝛis ſm audiẽ⸗
auum meritu. ðèðGU
Expliciũt capitula.Incipit col
latio Abbatis moiſipꝛima.de
monachi deſtinatione vel fine.

Capuulum.pꝛimun.

4 * Fg .
1 N 5
N

bhyreremo. Schyti
C vvbi monachoꝛuʒ
pbatiſſimi pꝛes:
ecett oĩs cõmoꝛaba
ur pfectio: abba
tẽ moyſen qͥ vehemẽtiꝰ inter illos egregi
os floꝛes nõ ſoluʒ in actuali · xerũetiam
theoꝛica vꝓᷣtute flagrabat inſtitutiõe eiꝰ
fundari cupiẽs expetiſſem: vnacum ſan⸗
cto germano · cnʒz qͥ mm ab ipo tyrocinio
acrudim̃tis militię ſpiritalis ita indiui
duũ deinceps ↄtuberniũ · tã in cenobio
qᷓ; in heremo fuit· vt cũcti ad ſignifican/
dã ſodalitatſ᷑ ac ꝓpoſiti ſenſuſq; nr̃i pa/
rilitatẽ ꝓnũciarẽt· vnã mentẽ atq; aiam

duoboineſſe coꝛpibo · pariterq; ab eodeʒ

abbate edificatiõis pmonẽ ſuſis lachry
mis ãbiremꝰ. Qui ppe cuiꝰ hũc animi ri
goꝛẽ manifeſtiſſime noueramus · vtniſi
fidelit᷑ deſiderãtib·⁊ cũ om̃i coꝛdis cõ⸗
tritiõe ꝗq̃rẽtibe· neqq; penitꝰ acqeſceret
pfectionis aꝑire doctrinãne ſcʒ ſi paſſiʒ
l nolẽtib eã vel tepide ſitienbo exbibe
ret res neceſſarias et ꝗ̊ᷓ ſolis ꝑfectionem
cupiẽtib debẽt eſſe cõperte · indignis et

te⸗
cn

lce⸗
de
ſig
vos

und
chin
wee
nini
gna
ſi
ce
tiwr
dcte
min
rene
ne
no
dons
nitiſa
fane
lbime
Ntinſe
lurmni
lci⸗
ertun
W

id

noet
infli
tifi
nöſe
foͤgi
apii⸗
veſ
lnpeea
ſt
dime
igt⸗
Enc
tul
olne

.
Stn

nisſine
heil
lai
nakei

Cinonih
Noddis

brs
mäsröne
n adli⸗

hicol
mde
We.

4
Gmin
Nonatom)
ernan
rlosegi
Hmicnan
udöre⸗
uunſan⸗
tahis
8 naindini
in chob
Aſgifen

ſaſtidioſe ſuſeipictibpandés: auut iact

tie viciũ · aut ꝓditiõis crimẽ videret᷑ in

currere tandẽ fatigat pꝛecibonr̃is · ita
exoꝛſus eſt.

Deinterrogatiõe abbatis mo⸗

iſi querẽtis qui monacho ſco/
pos.vel qᷣs ſit finis. Capᷣii.
MWnes inquit artes ac diſci
plinę ſcopon quendaʒ.i. de⸗
ſtianiõeʒ⁊ telos ̊ ẽfinẽ pꝛi
um bĩe noſcũtur.ad quẽreſpiciẽs vniuſ
cuiuſq; ari ĩduſtriꝰ appetitoꝛ:cũctos la
boꝛes ⁊ pericula diſpẽdiaq; vniũſa eq̃/
nimiter gratanterq; ſuſtentat. Nam et
agricola flagrãtes radios ſoł pꝛuinas
q̃ ⁊ glaciẽnõ declinãs terrã infatigatꝰ
exercet· ⁊ indomitas agri glebas frequẽ
ti vomere ſubigit dũ ſcopon huat · vt eã
cũctis ſentibi expurgatã vniũſiſq; gra⸗
minib abſolutã in modũ ſolubilis ba/

rene· fauilleq; cõminuat:finẽ.i.pceptio

nẽ copioſarũ frugũ:⁊exuberãtiã ſegetũ
nõ alias adepturũ ſe niſi hac opis ·ac ſu
doꝛis ſui rõne ↄfidẽs ·qͥ vel ipᷣe deinceps
vitã ſecurꝰ exigere:vel ſuã poſſitampli/
ſicare ſbam · Referta etiã frugibo hoꝛrea
libẽter exhaurit · eaſq; ſulcis agri cõmẽ/
dat inſtanter · pꝛeſentẽ diminutionẽfu/
turarũ meſſiũ ↄtẽplatiõenõ ſentiẽs. Il
li etiã qͥ negociationũ ſolẽt exercere com
mertia nõ nicertos pelagi timẽt caſus

nõ vlla diſcrimina phoꝛreſcũt · dũ ad fi⸗

nẽ queſtus ſpe ꝓpoſita ꝓuocãturi⸗
nõ etiã hi q milicię mudialis ambitiõe

inflãmãt᷑ dũ ꝓſpiciũt honoꝝ ac poteſta

tũ finõ peregrinationũ exicia ac pericula
nõ ſentiũt: nec pſentibo erũnis · belliſqʒ
frãgũtur· dũ ꝓpoſitũ ſibi dignitat finezʒ

cupiũt obtinere. Mabet ergo noſtra
pꝛofeſſio ſco pon pꝛopꝛium :ac fin em ſu

um pꝛo quo laboꝛes cunctos nõ ſolum
infatigabiliter· vrũetiã gtanter impen
dimꝰ· ob quẽnos ieiunioꝝ inedia nõ fa
tigat · vigiliaꝝ laſſitudo delectatlectio
ac meditatio ſcripturaꝝ ↄtinuata ñ ſa/
tiat · laboꝛ etiã inceſſabilis· nuditaſq; et
oĩm reruʒ puatio iocũdiſſime ſuſtinet᷑

Moili de monachi deſtinatione

nec hoꝛroꝛ hnius vaſtiſſime ſolitudinis

foꝛmidat᷑.Ob queʒ voſipſi pculdubio

pentũ ſpꝛeuiſtis affectũ · ⁊ patriũ ſolũ ac
licias mũdi tot pertraſitis regionib
deſpexiſtis· vtad nos homĩes ruſticos ⁊
idiotas in hoc heremi ſqualoꝛe degẽtes
peruenire poſſetis. Pꝛopter qdᷣ reſpõ⸗
dete inqᷣt mihi ꝗᷓ ſit deſtinatio vr̃a vel fi
nis· qͥ ad hec omia libẽtiſſime ſuſtinẽda

vos ꝓuocat. U
De reſponſione noſtra.capᷣ.iij.
Tcuʒ perſiſteret noſtrã elicere ſuꝑ
inchoata diſputatiõe ſententiam·
reſpondimus regni ceęloꝝ cauſa hec cũ/

cta tolerari.

Deinterrogatione moiſi ſuper

ꝓpoſitione pꝛędicta. capᷣ.iiij.
Dquodille· Beue inquit et ar
gute de fine dixiſtis qui vero
Ccebeat ſcopos noſter eſſe. id ẽ ·
deſtinatio · cui iugiter in herẽtes finẽ va⸗
leamus attigere · Hom̃ibnoſſe debetis.
Et cũ ignoꝛationẽ cõfeſſi ſim pliciter fu
iſſemus: ait. In omi vt dixi arte ac diſci
plina ſcedit qdam ſcopos.i.aĩe deſtina
tio · ſiue inceſſabilis mentis intẽtio· quã
niſi qs omi ſtudio perſeuerãtiaq; bua⸗

uerit · nec ad finẽ deſiderati fructus pote

rit peruenire. Nã vt dixi agricola finem
habens · ſecure copioſeq; viuẽdi in ꝓuẽ⸗
tu ſegetũ fecũdarũ ·ſcopon.i.deſtinatio⸗/

nẽ gerit agrũ ſuũ ſentib cũctis abſolue

re · eiq; vniuerſis infructuoſis vacuare
graminib· nec aliter ſe qeti finis opulẽ/
tiã adepturũ eſſe cõfidit · niſi id q vſu
obtinere deſiderat qᷓdaʒ pꝛius opis:ac
ſpei ſueroͤne poſſideat. Qegociatoꝛ qͥʒ
illud wel iſtud mercãdi deſideriũ nõ de-
ponit· p qð poſſit ꝗſtuoſius diuitias cõ
gregare·qꝛ fruſtra cõcupiſceret lucrum·

niſi viã qua ad id tẽderet: elegiſſet. Et

qui certis qbuſq; dignitatib mũdi hbu
ius cupiũt honoꝛari:cui ſeofficio vel o-
dini debeãt mãcipare · ante ꝓponũt· vt
per legitimũ ſpei tramitẽ · finem qͥ; vale
ant deſiderate dignita attigere. Itaqq
et vię noſtrefinis qͥdem eſtregnem dei ·

NWiNR ₰ι 683

n ð

G

CLCollatio pꝛima Albbatis

qui vero ſit ſcopds debet diligẽter inqjri.

AQui ſi nobis ſimiliter cõꝑtus nõ funerit
fruſtra nitẽdo fatigabimur · q; ſine via
tẽd entibo laboꝛ eſt itineris nõ ꝓfectꝰ.Ad
q53 obſtupeſcẽtib nob · ſener intulit. Fi⸗
nis qdem noſtrę ꝓfeſſionis vt diximus

regnũ dei ſen regnũ celoꝝ eſt. Deſtiatio

vero noſtra.i.ſcopos puritas eſt coꝛdis
ſine q ad illũ finẽ impoſſibile eſt quẽpiã

puenire. In hac enĩ deſtinatione defigẽ

tes noſtre deſtinationis obtutus velut
aa certã lineã curſum rectiſſimũ dirigi⸗
mus. At ſi paululum qͥd ab haccogita/
tio noſira deflexerit ad cõtẽplationẽ eiꝰ
ilico recurrẽtes:rurſus eã velut quadã
noꝛma certiſſima coꝛrigamus ꝗᷓ ſꝑ oẽs
conatus noſtros ad vnũ hoc reuocãs ſi/
gnu· arguet ſtatim ſi a ꝓpoſita directiõe
mẽs nr̃a vel paululu deuiarit.
De cõparatione eius qui deſti⸗
nata ferire contedat. cap.v.

Vemadmodũ hi quibo vſus ẽ

lellica tela tractãdi · cũ ante re/

gem müdi huius artis ſuę cu/

piũt peritiã demõſirare· in paruiſſima
quadam ſcutula· ꝗᷓ figurata in ſe conti⸗
net pꝛemia · iacula ſua · vel ſagittas ĩtoꝛ⸗
gquerecontendunt · certi ꝙ nõ alias. niſi
Ccſtinationis ſuęlinea ad finem poſſint
rſiderati pꝛemij peruenire · ſecuri de il⸗
lo.ſi modo ꝓpoſitum ſcopon valuerint
obtin ere. Qui ſi foꝛte ab eoꝛũ fuerit ſb·
tractus intuitu · nec ĩdeclinabiliter ei ſa/
gaciſſimoꝝ obtutuũ puicacia inheſerit ·
qtũ libet recto tramite caſſa imperitoꝝ
WNerret intentio · excidiſſe ſe tamena con/
templatione nõ ſentientet cũ ſibi effica/
ciſſimis teloꝛum emiſſionibus videant
inniti · fruſtrato inertie laboꝛe fallunt· qꝛ
illum ſubtiliſſimũ deſtinationis limiteʒ
perſequi oculis ac mente non noꝛunt:et
cuʒ inutiles in aera vacuosq; iactꝰ effu

erint · in quo peccauerintquo ve dece⸗/

prti ſint diiudicare non poſſunt · qui pe
quos nulla menſura pꝛopoſita arguit.
