lud qð coꝛithijs pꝛeceperat adimpleuit
dicens. Sine offenſione eſtote iudeis et
grecis ⁊ eecleſie chriſti · ſiceut ⁊ ego pom/
nia omnibo placeonõ querens q mi⸗

hi vtile eſt · q multis · vt ſalui fiat Ati

le enĩ ſine dubio ſibi fuerat thimotheũ ñ
circũcidere· caput ñ radere·purificatiõʒ
iudaicã nõ aſſumere:nudipedalia nõ ex

erxcere · vota legalia nõ offerre · ß facit hec

omnia dũ illoꝛũ ſaluti plus conſulit · qꝛ
nõ querit qdð ſibi vtile eſt ·ſ qd mulij· vt
ſalui fiãt. Qð quãuis cõtẽplatiõe dei
ſit factũ · mñ ſimulatione nõ caruit. Qui
em per legem chriſti legi moꝛtuus fuerat

vt deo viueret . quiq; illam inſtitiã legis
in qua conuerſatus fuerat ſine querela
Ttrimentũ feceratet arbitrabat᷑ vt ſter

coꝛa vt chniſtũ lucrifaceret · ea que legis
erant. vero coꝛdis affectu offerre nõ po⸗

tuit nec fas eſt credi eũ qui direrat · ſi eni
deſtruyi. ec itep reedifico pꝛenaricato

rem me conſtituo· in id incidere qð ipſe

damnauerat. Et intantũ nõ magis res

ipſa que geritur q;ᷓ gerentis penſat affe⸗

ctus · Et econtrario quibuſdã reperia/

tur vxritas nocuiſſe ⁊ pꝛofuiſſe mendaci

um. Nã doech ydumeus regi ſauli ð fu
ga dauid coꝛam famulis conquerẽeti ac

filius ieſſe agros et vineaset vniuerſos

vos faciet tribunos et centuriones: qm̃
coniuraſtis omnes aduerſus me etnon

eſt qui mihi renũciet: quid niſi verũ pꝛo/

didit dicẽs. Aidi filin ieſſe in nobe apᷣ

achymelech ſacerdotẽ. quicõſuluit p eo

dñm ⁊ cibaria dedit eivᷣ ⁊ gladiũ Goli⸗
ath philiſtei dedit ei. Pꝛo qua veritate
eradicari de terra viuentiũ meruit ac de

eo dicitur per ꝓphetam. Pꝛopterea deꝰ
Teſtruet te in finem · euellet te · et emigra⸗
bit te de tabernaculo et radicẽ tiã ð ter.

ra viuentiũ.Ex illa igitur terra hic p in

dicio veritatis perpetua eradicatione cõ

uellitur in qua raab meretrix pꝛo mẽda

cio cum ſua cognatione plantatur. Siẽ
etiã ſapſon illã diu occłtatã m̃dacio ve

ritati impie coniugi pernicioſiſſime pꝛo

didiſſe reminiſcim̃ · cui ꝓpterea deceptio
nem intulit veritas inconſultiſſime pa⸗
tefacta:quia illud mandatũ ꝓpheticum

cuſtodire neglexit. Ab ea quę doꝛmitĩ ſi⸗
nu tno · cuſtodi clauſtra oꝛs ti.
An interrogantibus occultam

continentia ſinemeẽdacio opoꝛ

teat propalari: etan ſuſcpieda
ſint que ſemel fuerint recuſata.
LCLCLCap. xxi·

TLvt exempla quedam denr̃is
e quoq; ineuitabilibus ac pene
quotidianis neceſſitatib pꝛofe
ramus.qᷓs quanfalibet obfuantia nũqᷓ;

la
l
nel
vVt
uen
nin
an:
té
diat
llpe

tAn

pn
Gont
ſcnt
lacpe
ſtin
ſtone
(ſeden
ausſa
necſ
nung
vſſce
dten
ſonis:
ſuert
N
n
Mre

ſcond
cötan
auſe
eſem
bisin
wong

min
n
glis
nöſ
blai
Wicn
Ppe
o
Eiſt
Nnd
ldn
r
Mrr
f̃
on
ipd⸗
2
p
hen
mit
Ade
de
,
l⸗
i
Di

lta foſſumus pꝛecauere· vt nõ vel inuttit

ueniens perconcatur: celandum ne iein
nium eſt:et virtus parſimonie ↄtegẽda

De diffiniẽdo vel nõ diffiniẽé do

— . 22

Wl volentes cogamur in eas incurrere ·
Quid queſo faciendũ eſt· cum refectio⸗/

nem pꝛocraſtinare diſponentibus nob

vtrũ refecerimus ad veſperaʒ fraterad-

an vitatis pfeſſione ꝓdẽda. Si celamꝰ

vt dominico ſatiſfaciamus ĩpenio quo
dicitur:non videaris hominib ieiunãs

ſed patri tuo qui eſt in abſcõdito et ite⸗

rum.neſciat ſiniſtra tua quid faciat dez—
xtera tua· ꝓfecto mentimur· Si virtutezʒ
continentie ꝓpalamus. euangelica nos
ſententia iure percellit. Amẽ dico vobis
receperunt mercedem ſuã. Quid ſi ob-

latũ a fratre quiſpiã poculum cum defi9/
nitione renuerit abſolute accepturũ ſe

eſſe denegans · qð ille gaudens aduentu
eius ſupplicit᷑ vt ſumatur exoꝛat: Rectũ
ne eſt vt fratri ad genua ꝓuoluto · in ter-
ramq; ꝓſtrato · qui non niſi his officijs

viſcera charitatis expleturum eſſe ſe cre

dit · etiam cũ laboꝛe ſuo pareatan in ſer/

ſeueret⸗

monis ſui atq; pꝛoꝑoſiti pertinacia per.

Obiectio qopoꝛteat quidẽ ab
ſcondi continentiam ſed ſuſci-

pi recuſata nõ debeat. Cap̃.xrij.

Erimnanus. In illo quidẽ ſu
perioꝛe exem plo dubium vt cre
dDinmus nõ eſt. quin expediat ab
ſcondi continentiã noſtrã potius q; per
cõtantibꝰ pꝛodi·ac ſuper huiuſcemodi

canſis nos quoq; fatemur ineuitabile

eſſe mendaciũ. In ſecundo aũt nulla no

Reſponſio irrationabilis ſit
huius diffinitionis pertinacia

bis incübit neceſſitas mentiẽdi. Oꝛimũ

quia poſſumus ea quę fratrũ miniſterrioo
pPꝛriguntur ita renuere vtnullo nos de
finitionis vinculo colligemꝰ. deinde · qG
ſemel renuẽtes poſſumus immobilẽtene

re ſententiam.

ODſſeph. Has diffinitiones il
loꝛum monaſierioꝛum eſſe non
dubium eſt · in quibus renunci⸗

ationis veſtre vt dicitis rudimenta foꝛ⸗

mata ſuntquoꝝ pꝛi ncipes fratrũ refecti

oni ſuas aſſolent pꝛeponere voluntates
etobſtinatiſſime id qð ſemel mẽte ↄcepe
rintexequũtur. eterũ ſenioꝛes noſtri qͥ

rum fidei apoſtolicarũ ſigna virtutũ te⸗/

ſtimoniũ reddiderũtquiq; vniuerſa iu

dicio potius ac diſcretione ſpũs:quã ri
gida animi obſtinatione geſſerũt · eos qͥᷓ

alienis infirmitatibus acq uieſcerent mi
to vberioꝛes fructꝰ. qᷓ; eos qͥ in ſuis defi

nitionibus perdurarent · capere cẽſueft ·

ſublimioꝛiſq; pꝛonũciauerunt eſſe virtu
tis· contegere potius continentiã neceſſa
rio hoc vt dictum eſt humilicq; meẽdacio

q; patefacere ſuperbo vritatis indicio.
Quomodo abbas pyamon ſu-

am continentia m celare malue

Laß. xxiij.
Eniq; abbas pyamon poſt vi/

ginti et quinq; annos oblatam

ſibi a quodam fratre vuã ac vi

num abſ; heſitatione ſuſcipiens confe
ſtim ea quę ingeſta fuerant · contra cõſue
tudinem deguſtare:quã ignote cunctis
continentie maluit pꝛopalare virtutem·
NMaã ſi illud qͥ; conſiderare velimꝰ. qð ſe
nioꝛes noſtros incũctanter feciſſe memi⸗

nimus.qui mirabilia virtutũ ſuarũ· vel

prios actus quos neceſſe erat ad inſtru

ctionem iunioꝛum ĩ collatione pꝛoferri

ſub alioꝛũ ſolebant colorare perſonis:

quid aliud poſſumus q; apertũ ſuꝑ his
iudicare medaciũ? Atq; vtinã nos qͥq;

dignũ aliquid haberemus. qð ad inci⸗
tandam fidem ꝓponi iunioꝛibo poſſet. p⸗
fectominime vereremur huinſcemodi il
loꝛum figmenta ſectari. Rectius eni eſt
ſub talis figure coloꝛe mentiri · qᷓ; ꝓ obᷣ
uantia irationabili iſtius veritaſj· aut
ea que audientes edificare potuerantin
cogrua taciturnitate contegere aut ſi ex
noſtra perſona veraciter pꝛoferantur ia⸗

ctãtiã noxie vanitat incumere. Ad qðᷣ
p

nolſiruz · qꝛ deſpeximus tribulationẽ aſie

etiam nos magiſterio ſuo voctoꝛ gẽtiuʒ
euidẽter inſtituit:qui reuelationũ ſuarũ
magnitudinẽ ex alteriꝰ maluit ꝓferre ꝑ/
ſona dicens. Scio hominẽ in chriſto · ſi
ne in coꝛpoꝛe · ſiue extra coꝛp? neſcio.· de⸗
ſcit · raptũ vſq; ad tertiuʒ celum · et ſcio
huiuſmodi hominẽ qͥa raptus eſt in pa
radiſumet audiuit ineffabilia verba qᷓ
nõ licet homini loqui.
mutatis definitionibus
Eaß. xrv.
WMwſlibile nobis eſt · bꝛeuiter
i vyvniuerſa pcurrere. Quis etenĩ
eenu merare ſufficiat omnes p⸗
pemoduʒ patriarchas ſanctosq; innu⸗/

merabiles · alios pꝛo vite tutamĩie· alios

pꝛo benedictionis deſiderio · alios ꝓ mi/

ſericoꝛdia· alios ꝓ alicuius occultatiõde

myſterij· alios ꝓ celo dei alios ꝓ examĩa
tione veritatis· pa trociniũ vt ita dixeriʒ
aſſumpſiſſe mẽdacij: Que ſicut enume
rari cuncta nõ poſſũtita pꝛetermitti pe/
nitus vniuerſa nõ debent. Mam beatũ

ioſeph pietas cõpulit vt falſum fratrib

crimẽ etiam cũ obteſtatiõe regie ſalutis

impingeret dicẽs. Exploꝛatoꝛes eſtis· in

firmioꝛa terrę veniſtis inſpicere. Etĩfra.
Mittite inquit ex vr̃is vnũ·et adducite
fratrẽ veſtrũ huc vos aute cuſtodiemini
ic: vſq; dum manifeſta fiant verba ve.

ſtra· an verũ dicatis · an nõ · ſin autẽ · per

ſalutẽ pharaonis exploꝛatoꝛes eſtis. Si
enĩi nõ eos hoc miſericoꝛdi mendacio ter
ruiſſet· nec patrẽ fratrẽq; reuiſere· nec eoſ
in tantis inopie pericu lis alere · nec cõſci

entiã poſtremo fratrũ a reatu venditiõiſ

ſusę expurgare potuiſſet. Mon ergo tam
repꝛehenſibile fuit metuʒ fratrib incuſ⸗
ſiſſe mendacio· qꝙ; ſanctũ atq; laudabile
occaſione ficti periculi inimicos ac ven-
dito:es ſuos ad ſalutarẽ pnĩam cõpnliſ
ſe. Deniq; cũ grauiſſime inſimulatiõis
vrgerẽtur inuidia · nõ illius ꝙ falſo obij
cicbatur. ſ̊ anterioꝛis criminis ↄſcientia
frangebãtur dicẽtes adinuicẽ. Merito
hec patimur:quia peccanimus in fratre

Teſtmionia ſcripturarũ decõ/

eius · cum rogaret nos et non audire/

mus eñ · ꝓpter hoc venit nobis omnis tri
bulatio bec. Que quideʒ confeſſio ·non
ſolum apud fratrẽ in quẽ impia crudeli
tate peccauerãt: verũetiã apud deũ hũ̃i/

ſitate ſaluberrima · tantũ eoꝛũ facinus vt

credimus expiauit. Quid ſalomon qui
perceptũ a deo ſapiĩe donũ · in pꝛimo iu

dicio ſuo nõ niſiaſſumptione mendacij
declarauit. Nam vt veritatem ꝗᷓ mulie⸗

ris mendacio tegebatur exculperet · etiã

ipſe mendacij vtiq; aſtutiſſime excogita
ti vſurpauit anxiliũ dicens. Afferte mi⸗/

bi gladiũet diuidite infſantem viuuʒ in
duas partes et date dimidiã partẽ vni

et dimidiã partẽ alteri · Que ſimulatio

crudelitatis · cuʒ vere matris viſcera p.
mouiſſet ˖ ab ea autẽ que mater nõ erat
laudaretur· tũc demũ ſagaciſſimo xpita⸗
tis indicio illã ſententiaʒ pꝛomulgauit ·
quã nemo a deo inſpiratam eſſe nõ cre
didit · date inquiens huic infantẽ vinuz

et nõ occidatur. hec eſt eĩ mater eiꝰ. Oꝛo

ide nec deberenec poſſe nos vniuerſa cõ/
plere · quę vel cũ quiete animi vł cũ com

motione decernimus · etiaz alijs ſcriptu

ſum om̃ipotentẽ deü · ea que definierant

frequẽter legimus immutaſſe. Nam bea

dauid cũ inriſiurãdi definitiõe decre
uit dicẽs . Hec faciat deꝰ inimid dauid ·
et hec addat.ſi reliquero de omnibo quę
pertinent ad nabal vſq; mane mingẽteʒ

ad parietẽ · Et ↄtinuo intercedente abi ⸗

gail vxoꝛe eius ac pꝛo eodem ſupplicate ·
remittit minas; mollit ſententiã · et ma/
uult tranſgreſſoꝛ ꝓpoſiti iudicari · q; ſac
menti ſui fidem cũ crudelitatis executio

ne buare dicens· Aiuit dñs · niſi cito ve

niſſes in occurſum mibi· nõ remanſiſſet
nabal vſq; ad lucem matutinã mingẽs
ad parietẽ. Cuins ſicut illã pꝛecipitis ſa
cramenti facilitatem que de perturbate
meni cõmotione deſcenderatnequaq;
imitandaʒ eſſe cenſemus ita remiſſionẽ

rarũ teſtimonijs copioſius edocemur· q
bus vl viros ſanctos vlangelos vl ip

⸗
cc
ſai
pun
nnaa
nicr
wan
goa
fält
fene
cun
ſcen
dunea
ii
m
nG
lonen
aident
bilem
goec
me ed
tione
onero
aan
ſt
nrie
ſichis
fnn
twvof
Nlne
olger
Cbnsc⸗
ſnde
lothe
diner
tpe
nhenn
nte
Qee⸗
dſſenn
Nünit

itie
nd,
mari
ln
innen
gt
nwi

. .

nole⸗
tü
wg
men⸗
Nuin
Emi
luno
Gan
l
ſenoa
hici⸗
iwR
pn

gunt
nber
dae
dunc⸗
ſbag
nelt⸗
r
icn,
ioli
uudo
o
uſſet
fings
igneſn
mibur
gpu
niſtove

atq; emendationẽ ſtatuti ſectandã eſſe
ecernimus.Electiõis vas Coꝛinthijs
ſcribens.reditũ ſuũ abſoluta definitione
ꝓmittit dicens. Aeniã aũtad vos·cum
macedoniã pertranſiero. Macedoniaʒ
enĩ pertranſibo· apud vos aũt manebo
vel etiã hyemabo· vt vos me deducatis

quocuu q; iero. Nolo enĩ vos modo in

trãſitu videre:ſpero eĩ me aliquãto tẽpo
re manereapud vos. Cuius rei etiaʒ in

ſecunda epiſiola meminit ita. Et haccõ

fidentia volui pꝛius venire ad vos· vt ſe
cundam gratiã haberetis et ꝑ vos trãſ⸗
ireʒ in macedoniã.et iterũ a macedonia
Vnire ad voseta vobis deduci in iude

am. Sed ſuperueniẽte ſalubꝛioꝛe conſi⸗

lio · nequaq; ſe id q ꝓmiſerat executum
euidentiſſime confitetur. Cũ h̊ inqᷣt vo/
luiſſem · nũquid leuitate vſus ſum: Ant
quę cogito hm carnẽ cogito· vt ſit apud
me ẽỹ nõ ñ:Deniq; cur maluerit defini
tionẽ ſui pᷣterire hmonis:qᷓ; aduẽtu ſuo
oneroſam diſcipulis inferre triſticiam

etiã cum ſacramenti obteſtatione decla/

rat.Ego aũt teſtẽ deum innoco in aiam
meã.qð parcẽs vobis ·nõ veni vltra co⸗
rinthũ · Statui enĩ hocipᷣm apud me · vt

m̃ in triſticia xnirẽad vos.Qum intra
turos ſe domũ loth ſodomis ãgeli dene/

gaſſent· dicẽtes ad eũ· nõ intrabimus·ſᷣ

in platea manebimus. cõtinuo eius pꝛe
abuscõpellũtur ſtatutũ mutare phmonẽ·

ſicut ſcriptura ſubiungit.Et coegit eos
loth · et diuerterũt ad eum. Nui vtiq;ʒ ſi
diuerſuros ſe ad eũ eſſe nouerãt:inuitã/
tis petitionẽ ſimulatoꝛia excuſatione re⸗
nuerunt · ſin aſt wraciter excuſabãt eui

Tenter immutaſſe ſniam cõpꝛobantur.

Que vtiq; nõ ob aliã credimus canſaʒ

ſpiritũ ſanctũ ſacris voluminibus indi‚/
diſſe · niſi vt iſtis erudiamur exeplis · in
definitionibenr̃is nõ pertinaciter pꝑma/
nexe · ß eas arbitrio nro debere ſubijcere ·
et ita iudiciũ noſtrũ ab omni legis vicu/

lo liberũ conſernare · vt pꝛomptuʒ ſitad
ſequendum quocũq; vocauerit ſalubꝛe

cõſiliũ:nec differat ant recuſet ad id qd

De difſiniẽdo vel nõ diffiniẽdo

vtilius diſcretio ſalutaris inuenerit abſ
q; vlla cũctatione tranſire.Et vt ad ſbeᷣ⸗
limioꝛa adhucaſcendamus exempla. de
cũbentẽ in lecto regẽ eʒechiam· graniq;

egritudine laboꝛantẽ ex perſona dei eſa.

yas ꝓpheta adoꝛſus eſt dicens. Hec diẽ
dominꝰ. Diſpone domui tue · qꝛ moꝛier
tu · et nõ viues. Et conutit inqͥt ezechias
faciẽ ſuã ad parietẽ et oꝛauit ad dñm et
dixit. Obſecro dñe · memento queſo quõ
ambulauerim coꝛã teĩ wrritate ⁊ coꝛde
perfecto· et qð bonũ eſt in oculis tuis fece
riz. Et fleuit eyechias fletn magno. 5
quęrurſus dicit᷑ ad eundem. Reuertere
et dic ezechie regi iuda dicens. Mec diẽ
dñs deus dauid patris tui.Audiui oꝛa
tionẽtuã:et vidi lachrymã tuamet ecce
adijciaʒ ſuper dies tuos quindecim an/
nos · et de manu regis aſſyrioꝛũ liberabo
te · et cinitateʒ hanc ꝓtegam ꝓpter me · et
ꝓpter dauid ſeruũ meũ.Quid euidentiꝰ
hoc teſtimonio · quo miſcdie ac pietaſj in
tuitu mauult dñs ſuum caſſare bmo/⸗
nẽ · et ad pꝛeſtitute moꝛtis terminos quĩi⸗
Tecim annis vitã pꝛecantis extendere

qᷓ; per immobilitatẽ decreti ſui inexoꝛa⸗

bilis inueniri. Similiter etiã loquit᷑ ad
niniuitas cenſura diuina. Adhuc tridu
um ⁊ niniue ſubuertet᷑ · Moxq; peniten
tia eoꝝ ieiunijſq; mollitur-taz minax et
abrupta ſniaſtq; ad partẽ miſcdie pꝛo
na pietate deflectitur. ſi quis velut pᷣ
ſcium conuerſionis eoꝛuʒ· ſbᷣuerſionem
ciuitatis ad hoceis dñm aſſerat cõmĩia⸗
tum · vt eos ad ſalutarẽ penitentiã ꝓuo⸗
caret · cõſequẽs ẽ vt hi ꝗͥ fratrib pꝛeſunt⸗
abſq; repꝛehenſione mendacij his qui ĩ-
digent emẽdari·aliqua etiã diſtrictoꝛia
quã facturi ſunt ſi opus fuerit cõminen
tur. Sin vero dixerit deü ſenerã illã ſen
tentiã ſuã penitentie eoꝛũ conſideratiõe
reuocaſſe · pm illud qð per eʒechieleʒ ait
Si dixero impio moꝛte moꝛieris · et ege⸗
rit penitentiã a peccato ſuo:feceritq; iu⸗
diciũ ⁊ iuſticiã · vita viuet ⁊ nõ moꝛiet᷑·

quibo docemur exemplis nõ debere nos

obſtinate in noſtris definitionibus pdu
p 2

rare ſed cõminationem exneceſſitate P⸗
poſitam · clemẽti miſeratiõe mollire · R
ne ſolis ſpecialiter niniuitis crederet᷑ do⸗
minus pꝛeſtitiſſe etiam generaliter erga
omnes eadem ſe eſſe facturum per hiere⸗
miã perpetuo pꝛoteſtatur · et cum neceſſe
fuerit incunctanter ſuã ſe ſententiã mu⸗
taturum pꝛo noſtris meritis repꝛomittit
dicens · Repente loquar aduerſus gentẽ
et aduerſus regnũ · vteuellã et deſtruam
et diſperdam illud · Si penitentiã egerit
gens illa a malo quod locutus ſum ad
nerſus eam· agam ⁊ ego penitentiaʒ ſuꝑ
malum qð cogitani vt facerem ei. Et ſu⸗
bito loquar de gente et regno · vt edificẽ
et plantẽ illud. Si fecerit malum in ocu
lis meis · vt nõ audiat vocem meã · peni⸗/
tentiã agam ſuper bonũ qð locutus ſuʒ
vt lacerem ei. Ad eʒechiel quoq; ait No
li ſubtrabere verbuͤ ·ſi foꝛte audiãt ⁊ cõũᷣ
tat᷑ vnnſquiſq; a via ſua mala· ⁊ penite
bit me mali:qð cogitaui facere eis ꝓpter
maliciã ſtudioꝛum eoꝛuʒ. Quibus teſti
monijs declaratur· nõ opotere vt perti⸗
naciter in noſtris diffinitionibus herea
muse ratione eas ac iudicio tem peran/
das ſemperq; pꝛelegenda ac pꝛeferẽda
eſſe melioꝛa · et ad illam quę vtilioꝛ diiu⸗
Dicata ſuerit partem · ſine cũctatioue ali
qua tranſeundum“
CXnõ yᷣm immenſitatẽ pꝛeſcien
tie diuina clementia ſed ſᷣm pꝛe
ſentes actus velremueret vnu⸗
quẽq; vel puniat. Cap̃.xxpi.
Ilugd etiam pꝛe omibus ineſti/
mabilis illa ceſura nos ĩiſtruit ·
5 ci ſit ei añ oꝛtũ vniuſcuiuſ⸗
q; pꝛecognit? finis· ita oꝛdine ac rõe cõ⸗
muni et humanis qnodãmodo omnia
diſpenſat affectibus · vt nõ potentialit᷑
nec hm pꝛeſcientie ſuęineffa bilem notici
am ſed ᷣm pꝛeſentes hominũ actus vni
uerſa diiudicãs vel reſpnuat vnũquẽq;
l attrahat · et vel infundat qͥtidie ſuaʒ
gratiam vel auertat. Q ita eſſe etiam
illa ſaulis manifeſtat electio· cuius vti⸗
qᷓ; cñ vitu perabilem finẽ pꝛe ſcientia dei

ignoꝛare nõ poſſet tot milibus iſraet
elegit eũ vnxit in regem · pꝛelentis in il
lo meritũ vitę remuneransnõ peccatuʒ
future pꝛeuaricationis intendens ·ita vt
poſtq;ᷓ repꝛobus factus eſt· velut penitu⸗
dinem gerens electionis ſuę de huma

nis quodaãmodo de eodem vocibo atq;

affectibus conqueratur dicẽs. Penitet
me ꝙ conſtituerim ſaul regem · quia de⸗
reliquit me ⁊ ꝓba mea operenõ ĩpleuit.
Et iteꝝ. Verũtñ lugebat ſamuel ſaulẽ
qm̃ dominum penitebat ꝙ conſtituiſſet
regem ſaul ſuper iſrael. Deniq; hoc quo
niã opere fuerat executus · poſtea etiaʒ p
eʒzechielem pꝛophetam dñs pꝛoteſtatur
cum omibus ſe hhminibus quotidiano
geſturum eſſe iudicio· etiam ſi dixero in⸗
quiens iuſto ꝙ vita viuat · et confiſus in
iuſticia ſua fecerit iniquitatem · om̃es iu
ſticie eius obliuioni tradẽtur · etĩ iniꝗta
te quã operatus eſt in ipſa moꝛiet᷑. Sin
autem dixero impio · moꝛte moꝛier · ⁊ ege
rit penitẽtiam a peccato ſuo feceritq; in
dicium ⁊ iuſticiam · pignus reſtituerit il⸗
le impius rapinãq; reddiderit: in man
datis vite am bulauerit · nec fecerit qᷣcq;ᷓ
iniuſtuʒ: vita viuet ⁊ nõ moꝛietur·om̃ia
peccata eius quę peccauit nõ imputabũ
tur ei. Deniq; cum ab illo populo quem
ex omnib gentibuſ dñs adoptauit pꝛo
pter ſubitam vituli pꝛeuaricationẽ miſe
ricoꝛdie ſuę au ertiſſetaſpectum · interue⸗
niens pꝛo eo legiſlatoꝛ exclamat. Obſe⸗
cro dñe peccauit populus iſte peccatum
magnuʒ ·fecert ſibi deos aureos · et nũc
ſi remittis peccatũ eoꝝ remitte · ſin alias
Dele me ð libꝛo tuo quem ſcripſiſti. Cui
reſpondit dominus. Si quis inquit pec
cauerit coꝛam me delelo eñ de libꝛo meo
Dauid quoq; dum de iuda et perſecuto
ribus chriſti pꝛophetico ſpiritu querere
tur. deleantur inquit de libꝛo vinentiũ ·
Et quia nõ merebantur ad penitentiaʒ

ſalu ta rem pꝛo reatu tanti criminis pue/

nire: ſubiungit. Et cum iuſtis nõ ſcribã
tur. Deniq; ĩ ipſo iuda vis ꝓphetice ma
ledictionis euidenter impleta eſi. Nam

e
haan
ſico
umi
tonm
eenw⸗
ſetiau
fice
ſecun
moni
n
Cae
Git
Göet
pp
glyn’.
nſa
peni
lopon
wnas
AXs
leſſe

nos⸗
gide⸗
Umo
Eent
lini
ſeͤce
kone
Pecti
none
cturan
Noba
Gin!
mini
gopo
hen
in
ner
nln
Dun

El
;
uR
bun
brg
Mit
lul
uit
tad
n
in
o
in⸗

on

Wi
nidn
4,G
i
nicn
tatd
ſi⸗
bi
Hen
io
miſe
u
N
CUtun
ci
nius
hi
v
oncd
ſunb
naere
utii
wi
iohie/
ia
te ⸗

R

expleto pꝛoditiõis crimine ſuſpendio ſe

necauit · ne ſi poſt illam deletionem noĩs
ſui conuerſus ad penitentiam eſſet· iteꝝ
cum iunſtis ſcribi mereret᷑ in celo. Non ꝓ

eſt ambigendum · etiam iude nomen illo
tempoꝛe quo electus a chriſio apoſtolatꝰ
ſoꝛtitus eſt gradum · in libꝛo viuentium
fuiſſe conſcriptum ac pariter eum audiſ
ſe cum ceteris. MNolite gaudere·quia de/
monia vobis ſubijciuntur · gaudete aũt

quia nomina veſtra ſcripta ſunt in celis

Sed quia filargirie peſie coꝛruptus· de
aſcriptione celeſti ad terrena deiectus ẽ·

cõpetenter de eo ac de ſimilibus eius dꝛ

per ꝓphetam. Dñe omnes qui te derelin⸗

quunt confundentur recedentes a te in

terra ſcribentur:quia dereliquert venaʒ

aquarũ viuentiuʒ dñm. Etalibi. In cõ

ſilio populi mei nõ erunt ·et in ſcriptura

domus iſrael nõ ſcribentur ·et ĩ terrã iſra

el nõ ingredientur.

7„ *

Aſancti viri pertinaces ac du

ri eſſenõ poſſunt. Capᷣ.xxvijʒ
Ec illius pꝛecepti vtilitas eſi ſi
n lendaq; etiã ſi inſtigante ira vl

qualibet alia paſſione ſacramẽ

to nos aliquo vinxerimus:qd a nemine
quidem monachoꝛũ fieri penitus debet ·

vtriuſq; tamen rei cauſa integro mẽtis

eſt penſanda iudicio · et cõparanda eſt il
la res q; ſtatuimus huicad quã tranſ⸗

ire cõpellimuratq; ad eam ſine cuncta

tione eſt tranſeundum · quę fuꝑueniẽte
ſanioꝛe tractatu iuſtioꝛ fuerit iudicata.
Rectius enĩ eſt noſtrum nos pꝛeterire ſᷣ

moneʒ:qᷓ; rei ſalubrioꝛis ac pie ſubire ia

cturam. Deniq; nunqᷓ; rationa biles ac

pꝛobatos patres duros aut irreuocabi

les in huiuſmodi diffinitionibus fuiſſe

reminiſcimur ſed velut cerã caloꝛe ſolis

ita eos ratione mollitos· et intercedente
ſalubꝛioꝛe conſilio melioꝛibus partib

ſine heſitatione ceſſiſſe. Quoſcunq; aũt

vidimus definitionibus ſuis pertinacit᷑
inherere · irrationabiles ſemper pꝛobaui
mus ac diſcretionis expertes.
Interrogatio an ſit contrariuʒ

de difiniẽdo velnõ diffiniẽdo

pꝛedicte ſententie illud að dici
tur· iuraui et ſtatui.Capᷣ.xxviij.
Ermanus. Quantũ ad hac
rationem pertinet que euideter
copioſeq; digeſta eſt nibil oꝑp⸗

tet monachuʒ definire neaut pꝛeuarica

toꝛ inueniatur aut pertinax.Et vbi illð
pſalmiſte ponimꝰ eloquʒ. Juraui ⁊ ſta/
tui cuſtodire iudicia iuſticie tuę: Quid
eĩ aliud iurare ⁊ ſiatuere q; deſinita im
mobiliter enſtodiYre—
Reſponſio in quibus immobi

lis definitio ſit tenenda eti qui

bus ſi opoꝛtuerit reſcindenda.
Oſeph.Mos nõ de pꝛincipa
libus mandatis ſine quibunon
poteſt ſalus noſtra omnino ſbᷣſi
ſtere iſta decernimus ſed ð his quę ſine
periculo ſtatus noſtri vel relaxare poſſu
mus vll tenere · vtputa de irremiſſo rigo
reieiunij ·de vini ſiue olei ꝑpetua abſti
nentia · de pꝛogreſſu cellule penitus cohi
bendo · de lectionis ſeu meditationis in/
ceſſabili iugitate · queę ſine iactura pꝛofeſ
ſionis ac pꝛopoſiti noſtri ⁊ exerceri cũ li
buerit poſſunt et cum neceſſe fuenit irrep
henſibiliter pꝛetermitti. Ceterum ſuper
obſeruantia illoꝛum pꝛincipalium man
datoꝛum cõſtantiſſime definienduʒ eſt·
ac ꝓ his etiã moꝛs ſi neceſſe fuerit non vi
tanda·pꝛo quibus immobiliter eſt dicẽè/⸗
dum . iuraui ⁊ ſtatui.Qð fieri debet pꝛo
cuſtodia charitatis: pꝛo qua ſpernenda
ſunt vniuerſa:ne bonũ tranquillitatis il
lius perfectioq; maculetur. Similitq;
iurandum eſt ꝓ caſtimonie puritate· nec
aliud facere nos opoꝛtet pꝛo ſide pꝛo ſo⸗
bꝛietate atq; iuſticia.quęomnia indemu
tabili perſeuerantia ſunt tenendaeta q
bus paululum receſſiſſe damnabile eſt.

. . .

Deillis ꝓo coꝛpoꝛalibus exercitijs uue

ad modicum dicũtur eſſe vtiliaita ẽ vt
diximus ſtatuendũ · vt ſi qua ſuperuene
rit certioꝛ pietatis occaſio que illa ſuade
at relaxari:nulla ſuper bis lege teneam̃·
H pᷣtermiſſis eis ad vtilioꝛa libere trãſea⸗
P 5

Collatio xv abbatis Joſephy

mus. In illis em coꝛpoꝛalibus exercitijs

ſi pꝛo tem poꝛe relinquantur periculum ſponſionẽ noſtrã gratanter impleuimꝰ. ſ
nõ eſt · ab his vero vel ad momentuʒ de ¶ Exurrẽtes namq; ad cenobiũ noſtrum to
clinaſſe moꝛtiferum eſf. illo iam tpe quo de impetrando ad here-⸗
Quẽadmodum debeãt celãda mũ reditu ſiduciã gerebamus · pꝛimũ ſe-
cõmititi. foß. niioꝛibus noſtirl honoꝛẽ debitũ ſoluimꝰ.
Occ quoq; ſimili cautione curã deinde animis eoꝛũ qui pꝛo charitat ar
h dum eſt vt ſiquis foꝛſitan hmo doee creberrimis litterarũ noſtrarũ ſatiſ⸗
quẽ eſſe vnltis occultuʒ·de vro factionibus neq̃qᷓ; fuerant deliniti · pſti⸗
oꝛe fuerit pꝛolapſus · nulla occultatiõis nam redintegrauimus charitatẽ:tandẽ⸗
pꝛecepta ſollicitent audientẽ.magis eniʒ q; ad plenü acnleo nr̃e ſpõſiõis auulſo
latebit ſi negligenter atq; ſimplicit᷑ trãſ bis qͥʒ cũ gaundio pꝛoſequẽtibus ad ſcy-
eatur · qꝛ nõ tanta quilibet fratrũ ſuꝑ di thiotica ſolitudinis ſecreta remeauimꝰ. M
nulgatione eius impugnatiõe toꝛq̃bit: Hãc vobis o ſancti fratres illuſtriũ pa ſnn
exiſtimãs rem vilem aliquã tranſitoꝛia trũ ſcientiã atq; doctrinã noſtra vt potu lni
cõfabulatione pꝛolatam · et quę ex h̊ ipo it elucu bꝛauit inſcĩa · quaʒ etiã ſi incu Naun
ſit leuioꝛꝝquia cautiſſimo ſilentij pꝛecep tus foꝛſitan ſermo confudit potius q; di ncplo
to ſenſibus audientis cõmendata nõ fu geſſit · queſo ne laudem inſigniũ viroꝛ tanc
erit · Mam ſi etiã fideʒ eius aliqua ſacra repꝛeheſio nr̃eruſticitatis euacuet. Cu. deny
mentoꝛũ obteſiatione deuinxeris · citius tius ſiq dem nobis in conſpectu nr̃i innii ieche
illud ꝓdendum eſſe non ambigas. Ma cis viſum eſt· doctrine huius magnificc alle
ioꝛ enim aduerſus ipᷣm vis diabolice im tiam vel incultis pmonibus ꝓdere q; ſi tone
pugna tionis inſurget · vt et te meſtificet lere · quippe cũ et pꝛofectui lectoꝛis· ſi ſůli nobi⸗
vel denuget · et illũ tran ſgreſſoꝛem ctoti mitatẽ ſenſuũ ↄtemplet᷑ · hocqð ĩperitia kvoe
us ſui faciat ſacrameni. noſtri ſermonis offendit obeſſe non poſ ſtjei
Nihil ſuper his que ad vſum ſit et maioꝛ ſit nob vtilitatis cura q; ꝛian· nopr
cõmũis vite attinet definiẽduʒ dis. Meq; enĩ hoc qð ſanctoꝝ viroꝛũ di ſeſun
Lgp̃. xxr. cta deſcripſi et plenũ periculi· 1 egenum rcn
L.igcirco nibil debet abrupte laudis eſſenõ nouerãa ·ſed pꝛudẽs vt dꝛ .
e monachus lup bis dũtaxat ꝗq laqueo pedem indidi nec me indubita l
ad coꝛpoꝛales exercitatiões per to diſcrimini ſub incerta ſpe alieni pꝛo⸗ ſioftn
tinent definire:ne auit erſariũ ad impug fectus tradere recuſaui:monẽs om̃es ad inti
ſeruatione cuſtodit magis incitans citiꝰ vt quicqᷣd placnenit in eis patrũ·noſtrũ feren
ea violare cogatur. Pꝛefigens ſiquideʒ Wro ſciat eſſeqð diſplicet.omnes qbus aw
ſibi legem vnuſquiſq; ſub libertatis gr̃a amabilis eſt vita ⁊ doctrina ſanctoꝛum. un
ↄſtitutus:ne pnicioſa ſemetipᷣm obliget . 2òèL fone
leruitute · vt ea quę licito immo etiã lau⸗ Explicit collatio ſecunda abba nusi
dabiliter cum gratiarum actione pꝛeſu/ tis Joſeph 8 diffiniedo. un
mere potuiſſet · ſi neceſſitas foꝛtaſſe cyn Erpliciunt ſeptẽ alie duſn⸗
lerit velut tranſgreſſoꝛ percipere cõpella collationes caſſiani. tion
tur cũ pꝛeuaricatione peccati · Abi eniʒ ð—WUW unet
nõ eſt lex·nec pꝛeuaricatio. Mac btiſſi- S ce
mi Joſeph inſtitutiõe atq; doctrina ve = (ſl
lut diuino oꝛaculo cõfirmati:in egypto S c
reſidere maluimus. Sed licet paruʒ de.·· õä I

inceps de noſtra eſſemus pꝛomi ſſiõe ſol W

mmn
n
nit
ſolir.
Wmitlir
miͤltß
Sunl
Eunin.
üp
tptr
Hünen
chdi
worn
T⸗
inci
dimn
NN
1
widi
nun
NtN
ubita
ipo⸗
ſtestd
genen⸗
incki
schs
cnm.

nen

e
MÿMB

Incipit pᷣfatio caſſiani eloquẽ

tiones alioꝛũ patu.

Miſſis
iuuante gratia
e— chriſti decẽ col /
V lationibus pa/
trum · que exigẽ
tibus beatiſſi⸗
᷑ mis epiſcopis
lelladio ac leontio vtcumq;ʒ digeſte ſũt ·
ſeptem alias beato epiſcopo honoꝛato ·
ſancto quoq; famulo chriſti eucherio de
dicaui · totidem etnunc vobis ſancti fra
tres iouiniane minerui leonti ⁊ theodo/
re credidi deputãdas. Ooſterioꝛ ſiqui/
dem veſtrum illam cenobioꝛum ſanctã

tiſſimi in ſeptem vltimas colla⸗

atq; egregiam diſciplinam in pꝛouicijs
gallicanis antiquarum virtutuʒ diſcre

tione fundauit · ceteri vero non ſolum ce
nobialem pꝛofeſſionem appꝛime mona
chos expetere · vrumetiam anachoreticã
ſitire ſublimitatem · veſtris inſtitutioni⸗

bus pꝛouocaſtis. Ea nam q; collatiões

iſte ſummoꝛũ patrum diſputatione con

texte ſunt · et ita in om̃ibus temperate · vt

vtriq; pꝛofeſſioni .qua nõ ſolum occidu
as regiones verumetiam inſulas:maxi⸗

mis fratrũ cateruis feciſtis floꝛere· cõue/

niant · id eſt· vt non ſolum hi qui adhuc
in cõgregationis laudabili ſubiectione
perdurant ſed etiaʒ illi qui haud longe

a vſſtris cenobijs ſecedẽtes anachoreta⸗

rum ſectan geſtiunt diſciplinã·pꝛo cõdi
tione locoꝛum ac ſtatus ſui menſura ple
nius inſtruantur. Quibus hoc pꝛecipu/
um contulit pꝛecedens veſtri laboꝛis in/

duſtria · vt parati iam atq; in iſdeʒ exer

citijs depꝛehenſi·facilius pꝛecepta ſenio
rum atq; inſtituta ſuſcipiant ·iposq; in

cellulas ſuas auctoꝛes collationuʒ cñ ip
ſis collationũ voluminibus recipiẽtes ·

et quotidianis quodãmodo cum eis in/

terrogationibus ac reſponſionibus col.

loquẽtes · nõ ꝓpꝛijs adinuẽtionibus ar/⸗

Preſatio Lapitula

duam iſtam et incognitam ferme in hac
regione appetant viam ·pᷣ periculo fame
etiam illic vbi iã tritiſſimi calles et innu
mera pꝛecedentiũ exempla non deſunt ·
anachoreſeos diſciplinã illoꝛuʒ potius
pꝛeceptis caperecõſueſcant·quos in om
nibus ⁊ antiqua traditio ⁊ longe experi⸗
entie inſtruxit induſtria ·

Explicit prefatio · Incipiunt ca
pitula abbatis pyamonis ð tri
bus generibus monachoꝛum.
Vemadmodum dyolco veniẽ
tes ab abbate pyamon recepti
fuerimus. .
Verba abbatis pyamõ quomo
do rudes monachi exemplo ſe⸗
niioꝛum debeant erudiir.
iij O iunioꝛes ſenioꝛum pꝛecepta
diſcutere non debaant.
iij Detribus generibus monacho⸗
mm queintra egyptum ſunt.
v AQuibus autoꝛibus cenobitarũ

ſit inſtituta pꝛofeſſio.
vVi De anachoretarum oꝛdine atq;
piincipio.
vij De ſarabaitarũ principio et cõ.
nerſation..

viij De quarto genere monachoꝛuz.

ixr Interrogatio qͥd interſit int᷑ ce/
nobium ⁊ monaſteriũ.
xi De hbüilitate vera et quõ fictam
cuiu ſdã hũilitatẽ pdiderit ab/
boeaas ſerapion.
xij Interrogatio quemadmodũ ve-
ra patientia poſſit acquiri.
xij Reſponſio.
xiij De exemplo patientie cuiuſdam
rreeligioſe femine.

xy BDe exemplo patientie abbat pa

xvi De perfectione patientie.
xvij De inuidiemalo.

Exrpliciunt capitula.
4

Collatio xvIII abbatis P

Incipit collatio Abbatis pya/
monis ð tribus generibusmo
nachoꝛũ ⁊ quaꝛto nuꝑ exoꝛto.
Quẽadmoduʒ dyolco ve⸗
niẽtes ab abbate ppyamon

recepti fuerinus. Cap̃.i.

ſppectũ atq; colloq‚
p9 um trium illoꝛuz ſe
nü · quoꝛũ collatio/
nes ſacto fratre no
fftro eucherio cõpel-
lente vtcungqz digeſſimus · cum etiaz vl
terioꝛis egypti partes in quibus ampli⸗
oꝛ atq; perfectioꝛ ſanctoꝛũ numerus cõ/
ſiſtebat · maioꝛe flagrãtia deſideraremꝰ
expetere· ad vicum cui nomẽ eſt dyolcos
vni ex ſeptez nili fluminis oſtijs imminẽ
tem:nõ tam itineris neceſſitate qᷓ; deſide
rio ſanctoꝝ illic cõmoꝛantiũ cõpellente
peruenimus. Quʒ enĩ velut cupidiſſimi
mercatoꝛes plurima illic celeberrimaq;

cenobia ab antiquis audiuiſſemus pa-/

tribus inſtituta: cõtinuo quaſi nauiga⸗
tionem inquiſitionis incerte ſpe maioꝛis
Incri perſuadente ſuſcepimus. Abi cuʒ
diutiſſime fluctuãtes ad illos virtutum
ſublimitate conſpicuos mõtes vndiq;

curioſos ocu los tenderemꝰ· abbatẽpy-⸗
amon omniũ anachoretarum illic inba⸗

bitantiũ ſenioꝛem eoꝛundemq; pꝛeſbite
rum velut quendã ſublimiſſimũ pharũ
id eſt ſignum · pꝛimus circumſpectantiũ
notauitintuitus. Mic etenĩ ſicut euãge⸗
lica illa ciuitas in excelſi montis vertice
conſtituta · noſtro pꝛotinus refulſit aſxe
ctui. Cuius virtutes atq; mirabilia q̃ p
eum etiã ſub conſpectu noſtro diuina g

tia teſtimoniũ meritis eius reddente per/

fecta ſuntne vel pꝛopoſiti noſiri foꝛmaʒ
vl modũ huius voluminis excedamꝰ ·
pꝛetermittenda credimus. Mon enim
ð mirabilibo dei ·ß de inſtitutis ſtudijſq;
ſctõꝝ q̃dã ꝗᷓ reminiſci poſſibile eſt nos
ſpopõdimus memoꝛie rradituros vtne
ceſſariã tantũ perfecte vite inſtructionẽ ·

non inutilem abſq; vlla emendatiõe vi⸗
cioꝛum ac ſuperuacuam admirationem
legentibus pꝛeberemus. Cum itaq; baa

tus pyamon ſumma nos gratulatione
ſuſceptos humanitate etiam congrua
refeciſſet· intelligens nos nõ eiuſdem eſſe
regionis:pꝛimũ vnde vel cur egyptũ pe⸗
tiſſemus ſollicite percunctatus ac de ce⸗
nobio ſyrie ob deſiderium perfectionis

nos illo adueniſſe cognoſcẽs · ita exoꝛſus

Verba abbatis pyamon quo⸗

modo rudes monachi exeplo

ſenioꝛnʒ debeat erudiri. Capᷣ.i
AUisq; hĩm o filij cuiu ſlibet

ꝗq ertis peritiã aſſeqͥ ↄcupiſcit · ni

ſi om̃i cura atz vigilãtia eiꝰ ſe

quã noſſe deſiderat diſciplie ſtudijs mã

ciparit · ac perfectiſſimoꝛũ quoꝛũq; opifi

cij ipius vel ſcientie magiſiroꝛum pꝛece⸗

pta atq; inſtituta ſeruaueritfruſtra ina
nib votis eoꝝ ſimilitudinẽ exoptat atti

gere · quoꝝ curã atq; ĩduſtriã detrectat

emulari. Monimus enĩ nõnullos ita ad
hecloca ð vr̃is regionibus adueniſſe· vt

cognoſcendi tantũmodo gratia fratrũ

monaſteria circũirent · nõ vt has regu⸗

las ob qᷓs buc cõmeauerãt atq; inſtitu⸗
ta ſu ſciperẽt · vt ſecedentes in cellulas

conarẽtur ea quę vel viſu vel traditione
perceperãt operib experiri. Qui moꝛes
ſuos ac ſiudia quibiimbuti fuerãtretẽ⸗
tãtes · vt eis expꝛobꝛaria nõnullis ſolet ·

nõ pꝛofectus ſui gratia ſᷣ vitãde egeſia⸗

tis neceſſitate exiſtim ati ſunt ꝓuĩcias cõ
mutaſſe.Mõ ſolũ enĩ nihil eruditionis

acqrere · ne diutius quidẽ in his parti

bus cõmoꝛari·pertinacis animi obſtina

tione potuerut. Cum eni nec ieiunioꝛuz
moꝛẽ.neq; pſalmoꝛum oꝛdinẽ nec ipoꝝ

deniq; indumẽtoꝛũ habitũ pmutaſſẽet·

qd aliud in hac regione ſectari q;ᷓ ſola
victus ſui cõpẽdia crederentux.
innioꝛes ſenioꝛuʒ pꝛecepta
diſcutere nõ debeät. Cap. iij.

Aamobꝛẽ ſi vos quẽadmodũ
cxedimꝰ dei cauſa ad emulatio⸗

on.
ts

unt

no⸗
late
imit
bis⸗
vle
chs⸗
ſan⸗
ſterin
wopt

aſ⸗

nnsi
ſten
ptu
ſp
lungt
Nün
Caliar
bosd
fence
te
obſtin
dem
lnq

ſaf.
ſfanen
N⸗
dator
ſunti
duol
nock
ſ
noſen
nensn
nerſen
lngg
länie
e
ine⸗
bneſ

DK
4 .

nem nr̃eagnitiõis attraxit · omniby inſti

tutis qbus illic pᷣmoꝛdia vr̃a pꝛeuenta
ſunt penitus abdicatis· ꝗqᷓcũq; ſeniores
vros agere vłrᷣdere videri:ſũma hũili
tate ſectamĩ. Neq; vos moueat aut ab
imitatiõe retrahat ac diuertat ·etiã ſi vo
bis ad pꝛeſens alicuius rei vł facti ratio
vel cã nõ liqueat ·qꝛ eos qui bene de cun

ctis ac ſimpliciter ſentiũt: et vniuerſa ꝗ

a ſenioꝛib tradi gerive perſpexerint · fide
liter imitari magis qᷓ; diſcutere ſiudent·

per opis experientiã etiã rerũ omniũ ſciẽ

tia ſubſequet᷑. Ceterũ nũqᷓ; rationẽ veri
tatis intrabitquiſqs a diſcuſſione cepe
rit erudiri:quia videns eũ inimicus ſuo
potius qᷓ; patrũ iudicio ↄfidentẽfacileĩ

id vſq; ꝓpellet · vt etiã illa ꝗᷓ maxime vti
lia atʒ ſaluberrima ſuntſuperflua ei vi/
xeãtur noxia.Atq; ita pꝛeſumptiõi eiꝰ
callidus hoſtis illudet· vt irrationabili
bnus diffinitiõibo ſuis pertinaciter inhe⸗
rendo.·̊ ſolũmodo ſibi ſanctũ eſſe ꝑſua
