mum nomini meo . bene feciſti bocipſum

mente tractans verumtamen nõ tn edi⸗
ficab domũ nomĩ meo Mec & cogitatio
atq; iſte tractatus regis dauid· virum
ne bonus ex. deo an malus ⁊ ab homi⸗
ne fuiſſe dicendus eſt: Si enim bona at⸗
q; ex do fuit illa cogitatio· cur ab eo a qꝗͥᷣ
inſpirata eſt eide; negatur effectus: Si
autem mala ⁊ ex boĩe fuit cur landat᷑ a

dño. Reſtat vt ⁊ bona ⁊ ex bomiĩe fuiſ

ſe credatur In quem modũ etiã noſiras
quotidie cogitationes poſſumꝰ indicare

1

G
8

un,

S
uct,
nicites
fichel
aucde
Negen
lunt⸗
ur⸗
mbo/
miſeos
Ginci⸗
nöd
o⸗
re Ent.

ſwmnini

ð

Meq; enim aut ſoli dauid bonum ex ſe/
metipſo cogitare conceſſum eſt. aut nob
ne qͥd boni vnq; ſapere aut cogitare poſ
ſimus: naturaliter denegatur. Dubita⸗
ri ergo non poteſt ineſſe quidem omĩ ani
męnaturaliter virtutum ſemina benefſi
cio creatoris inſerta · ſed niſi hec opitula
tione dei fuerint excitata ad incremen⸗
tum perfectionis nõ poterũt ꝑuenire · qꝛ
hm beatuʒz apoſtolum · neq; qui plantat
eſt aliquid· neq; quirigat.ſed qͥ incremẽ

tum dat deus. Adiacere autẽ homini in

quamlibet partem arbitrij libertatẽ· etiã
liber ille(qui dicit᷑ paſtoris )apertiſſime
docet · in quo duo angeli vnicuiq; nr̃Um
adherere dicunt᷑id eſt honus ac malus:
in hominis vero optione cõſiſtere vt eli⸗

tu ⁊ tremoꝛe veſiram ſalutẽ operamini ·

niſi ſciſſet eaʒ vel excoli a nobis poſſe v
negligi. Sed ne crederent ſe ad opus ſa
lutis diuino auxilio non egere ſbiun git.
Deus eſt enim qui operaturin vobis
Vllle et perficere ꝓ bona volũtate.Et id
circo thimotbrum monens· noli inqtne
gligere gratiam dei quęe eſt in te. Et iten
Ob quam cauſam moneo te vt reſuſci⸗
tes gratiam que eſt in te. Inde eſt qu.d
etiam choꝛinthijs ſcribens hoꝛtat᷑ 1 cõ⸗/
monet ne indignos ſe gra dei infructuo
ſis operibus exhiberent dicẽs. Adiuunã⸗
tes aũt ⁊ obſecramus ne inuacuum gra
tiam dei recipiatis. Quã ſine dubio·
inuacuum receperat ſymon · non ꝓfuit
ei perceptio gratię ſalutaris. Non enim
SSceptis beati petri maluit obedire dicen
tis. Penitentiam ageab bac nequitia
tnua · oꝛa deum ſi foꝛte remittatur tibi H
cogitatio coꝛdis tui · in felle enim amari9/
tudinis et obligatiõe iniquitatis video
te eſſe. Oꝛeuenit ergo homĩs voluntatẽ
quia dicit᷑ Deus meus miſericoꝛdia eiꝰ

pꝛeueniet me.Et rurſus: dñm remoꝛan/

tem atq; vtiliter quodammodo ſubſiſtẽ

tem · vt noſtrum experiat atbitrium. vo

luntas pꝛeuenit noſira. cum dicit· ⁊ ma

ne oꝛatio mea pꝛeueniet te.Etiteꝝ Pꝛe

ueni ĩ maturitate et clamaui et puener̃t

oculi mei ad te diluculo. Aduocat etiaz
nos et inuitat cum dicit. Lota die expã

di manus meas ad populü non creden-
tem mihi ↄtradicentẽ · Et inuitatur a

nobis cum dicimus ei. Tota die expan

di manꝰ? meas ad te. Expectat nos cũ dẽ
Pꝓphetam. Pꝛopterea expectat nos do

minꝰ vt miſereat᷑ noſtri · Et expectatur a
nobis cum dicimus Expectans expecta
ui dñm et reſpexit me · ⁊ expectani ſaluta

re tuum dñe.Et confoꝛtat nos cum di⸗/

cit. Et ego erudiui ⁊ confoꝛtaui bꝛachia

eoꝛum. in me cogitauerũt maliciã. Et
gat quem ſequatur. Et idcirco manet i
homine ſemꝑ liberum arbitriũ ꝙ gratiã
dei poſſit vel negligere vel amare. Non
enim pꝛecepiſſet aplus dicens.cum me⸗

vt noſmetipos confoꝛtemus boꝛtat᷑ cuʒ

dicit. Confoꝛtate manus diſſolutaset
genua debilia roboꝛate. Clamat ieſus
Si quis ſitit vniat ad me ⁊ bibat.la
mat etiãad eũ ꝓpheta Laloꝛaui clamãſ

rauce facte ſunt fauces mee· defecer̃t ocu
li mei dum ſpero in deum meum. Que⸗

ritnos dñs dicens. Queſiui non erat

vir. vocaui ⁊ non erat qui reſponderet ·
Querit᷑ et ipſea ſponſa flebiliter cõque

rente · In cubili meo in noctibus qu eſi/

uni queʒ dilexit anima mea. queſiui eum

et non inueni: vocaui eũ ⁊ non reſpõdit
OQ gratia dei humani conatus
coõpenſarenon poſſint. Ca. xiij.

LCita ſemper gratia dei noſtro
e in lonam partem cooperat ar.
beitrio · atq; in omnibus illð ad
inuat pꝛotegit ac defendit· vt nonnũqᷓ;
etiam ab eo quoſdam conatus bone vo
luntatis vel exigat vel expectet · ne peni⸗

tus doꝛmienti aut inerti ocio diſſoluto·
ſua dona conferre videatur. occaſiones

quodaãmodo querẽs.quibus humanę

ſegniciei toꝛpoꝛe diſcuſſo:non irrationa
bilis munificentie ſue largitas videat᷑.
dũ eã ſub coloꝛe cuiuſdã de ſiderij ac la
boꝛis impartit · vt nihilominꝰgra dei ſʒ

Stuita ꝑſeneret dũ exiguis quibuſdam

W

.

Collatio xI Il abbatis Cheremonis

ſed gratia dei· virtutem diuine ptectio⸗

paruiſq; conatibus tantam immoꝛtali
tatis glam · tanta perennis beatitudinis
na:ieſtimabili tribuit largitate. Nec
enim qꝛ illius in crucelatronis pꝛeceſſe⸗
rat fides idcirco ꝓnunciandum eſtnon

ci beatam cõmoꝛationem ꝑadiſi gratui

toeſſe pmiſſam · aut penitentiã dauid re
gis illam vnius verbi qua dixit. pecca⸗
ni dño · duo taz grauia eius crimĩa· ⁊ nõ
potius clementiam dei abſtuliſſe creden⸗
dum eſt · vt per nathan ꝓphetam merere
tur audire:⁊ dñs tranſtulit iniqnitateʒ
tuam non moꝛieris Qd igit homicidiũ
adulterio addidit · liberi vtiq; arbitrij fu
it· quod aũt arguitur ꝑ ꝓphetaʒ · diuinę
dignationis eſt gratia Rurſuʒ ꝙ pecca/
tum ſuũ bumiliatꝰ agnoſcit· ꝓpꝛie liber-/
tatis eſt opus vero ſub bꝛeuiſlimo tẽ
poꝛis pnuncto indulgentiam tantoꝛũ cri
minum ꝓmeretur · dni miſerentis eſt do
num. Et quid de bac tam bꝛeui cõfeſſio⸗

ne ⁊ incompꝑabili diuieretributionisi⸗

menſitate dicamus cum beatus apoſto⸗
lus ad illaʒ magnitudinem future remu

nerationis aſpiciens: quid de illis tã in/

numeris pſecutionibus ſuis ꝓnũciaue⸗
rit conſiderare pfacile ſit: Qam momen
taneum hoc inquit ⁊ leue tribulationis
nolhę · ſupꝛa modum vltra cõpꝑationeʒ
eternum põdꝰ gloꝛię oꝑatur in nob De
quo et alibi conſtãter enunciat dicens.
Quia nõ ſunt ↄdigne paſſiones huius
tpis ad futuraʒ glaʒ q̊ reuelabit᷑ in nob
Quantülibet ergo eniſa fuerit humana
fragilitas · future retributioni par eẽnõ
poterit · nec ita lalvꝛibus ſuis diuinam
imminuit gram · vt non ſp gratuita per/

ſeneret. Et idcirco ſdictus magiſter gẽ/

tium · licet gratia dei apoſiolatus gradũ

ſoꝛtitum ſe fu iſſeteſtetur dicens · gratia

autem dei ſum quod ſum.tñ ſe qͥʒ diui/
ne gratięreſpondiſſe ꝓnunciat dicens·
Et gratia eius in me vacua non fuit · ſ
abundãtius illis omnibo laboꝛaui ⁊ ob
tinui non autẽ ego·ſed gratia dei mecũ
Nam cum dicit laboꝛaui:conatuʒ ꝓpꝛij

17

ſignat arbitrij· Eum dicit non autẽ ego

nis oſtendit Cũ dicit mecum. non ocio
ſo neq; ſecuro·ſed laboꝛanti ac deſudãti
eam coopatam fuiſſe declaſſat.
Atemptationibus ſuis deus
virtutem humãai experiatur ar/
bitrij) Cap̃.xiiij.
Aaog etiam in iob pꝛobatiſſi /
q mo atbleta ſuo · cum eum dya⸗
bolus expetiſſʒ ad ſingulare cer
tamen diuinam legimus ꝓuidiſſe iuſti/
ciam. Si enim contra inimicũ non ſua
virtute ſed dei ſolius fuiſſet gratia ꝓte/
gente congreſſus· ⁊ abſq; vlla vtute pa
tiẽtie ſuę diuina tm̃ opitulatõe ſuffult⸗
multiplices illas ac tota inimici crudeli/-
tate queſitas tem ptationum moles ⁊ ex
itia pertuliſſet · quomõ non illam calum
nioſam diabolus cq;ᷓ pꝛius emiſerat vo⸗

cem aduerſus eum iuſtius iteraſſet NMñ

quid gratis colitiob deum: Nonne tu
vallaſti eum ac domum eins ⁊ vniuſam

ſubſtantiam eius ꝑ circũitum? Sed au⸗

fer manum tuaʒ. id eſt ſine eum ſuis me⸗
cum viribus decertare · niſi in faciẽ tuaʒ
benedixerit tibi. Sed cum nullã huiuſ⸗/
cemodi querimoniam calumnioſus ho/

. * 4 .—

ſtis poſt conflictũ audeat iterarenõ dei

ſed illius ſe victum viribus confitert · li⸗
cet etiam gratia dei non in totum illi de
fuiſſe credenda ſit quę tantã temptato/
ri temptandi tribuit poteſtate; · quantã
Zillum reſiſtendi nou erat habere virtu⸗
tem · nõ eum ab illius impugnatione ſic
ꝓtegens · vt nullum virtuti humane re⸗
linqu eret locum · ſed hoc tantũ ꝓcurans
ne violentiſſimus inimicus animã eius
amentem faciens. impotem ſenſu · im⸗
parieum atq; iniquo certaminis põde/
re grauaret. 8 ergo ſoleat interduʒ
temptare dñs fidem noſtram vt foꝛtioꝛ
vel gloꝛioſioꝛ fiat · euangelici illius cen⸗
turionis edocemur exemplo · cuius pue
rum cum ſciret vtiq; poteſtate ſermonis
ſui ſe dñs curaturum· offerre maluit pꝛe
ſentiam coꝛpoꝛalem dicens. Ego veniã
Tcurabo eum. Sed illo hanc e ius obla

nn
bio
tekon
dien
tg⸗
za
nent
etſer
hean
hiato
dust
To⸗
ſan
nei
Poee
Pei
Ptar
arbi

pergrediente atq; dicente.Dominenon

ſum dignus vt in tres ſub tectum meuzʒ
ſed die tantum verbo et ſanabitur puer
meus· miratureuʒ dominus atq; collau
dat · cũctisq; illis qui ex iſrahelis pʒpu
lo crediderat pꝛefert dicens. Amẽ dico
vobis · non inueni tantam fidem in iſra
hel. Nulliꝰ enim laudis eſſet ac meriti ·
ſi id in eo chriſtus quod ipſe donanuerat
pꝛetuliſſet. Alioquin dixiſſet. Amẽ dico
vobis · non dedi tantam fidem in iſrael.

Quam explorationem fidei/etiam in il

lo magniſicentiſſimo patriarcha dinaz

legimus diſpenſaſſe iuſticiam · cum dici

tur. Et factuʒ eſt poſt hc verba tempta
uit deus abrabam. Mon eni illam fidezʒ
quaʒ ei dñs inſpirabat · ſed illã q; voꝰ
tus ſemel atq; illuminat a domino pꝑ ar
bitrij libertatem poterat exhibere · experi
ri voluit diuina iuſticia. Andenon im/

menito fidei eius cõſtantia compꝛobat᷑

atq; ad eum ſubueniente gratia dei que
eum panliſper ſu breliquerat vt pꝛoba,⸗
ret ita dicitur Meinferas manum tuz
in puerum/neq; facias ei quicq; nũc eni
ſcio · quia times dominum tu·et non pepꝑ

ciſti filio tuo dilecto pꝛopter me.Qnod

temptationis genus nob quoq; ad pꝛso

bationis meritũ poſſe contingere · ĩ deu

teronomio ſatis euidẽtera legiſlatoꝛe p
dicatur. Si ſurrexeritinter vos pꝛophe

ta · aut qui ſomnium ſe vidiſſe dicat · et

pdixerit ſignum atq; poꝛtentum:et eue⸗
nerit qð locutus eſt et dixerit tibi eaamꝰ*2

et ſeruiamus dijs alienis quos ignoꝛaſj

neandias vꝓ̈ba pꝛopbete illius aut ſom
niatoꝛis:quia temptans temptatte mdi
Teus tuus · vtrum diligas eũ in toto coꝛ

c tuo:⁊ cuſtodias mandata illiꝰ an nõ:

Quid ergo:Cum iſtum pꝛophetaʒ aut
ſomniatoꝛem ſurgere permiſerit deꝰ ita
ne eos quoꝛum fidem pꝛobare diſponit ·
pꝛotecturus eſſe credendus eſt: vt nulluʒ
penitus locuʒ quo ſuis viribus cuʒ tem

ptatoꝛe confligant libero eoꝛum reſuet

arbitrio:Et quid eos neceſſe eeſt veltem⸗

De protectione deii

tionem feruentioꝛis fidei fla grantia ſu / ptari:quos ita infirmos nouit ac frag.

les. vt nequaq; virtute ſua valeant reſi⸗·

ſtere temptatoꝛi:Sed vtiq; nec tempta-

rieòs iuſticia domini permiſiſſet· niſi pz
rem in eis reſiſtendi ſciſſet ineſſe virtutẽ·
qqua poſſent equitatis iudicio in vtroo
merito vlrei vl laudabileſindicari.Cca
le eſt ⁊ illud quod ab apoſtolo diciur.
Ita q; qui ſe exiſtimat ſtare videat neca,
dat Temptatio vos nõ appꝛebendat ni

ſi humana. Fidelis autem deus qui nõ

permittit vos temptari ſupꝛa id qd po-

teſtis ·ſed facietcum temptatione et eritũ̃
vt ſuſtinere poſſitis. Cum enĩ dicit · qui

ſtat videat ne cadat ·ſollicitaʒ reddit ar-

bitrij libertatem · quã vtiq; nouerat per-
cepta gratia · vel ſiare per induſtriaʒ· xol
cadere per negligentiam poſſe · Cum au
tem infert: temptatio vos non appꝛehben
dat niſi humana infirmitatem eoꝛnʒ et
inconſtantiam nec dum robuſte mẽtis

tiarum turbinibynõ poterant impugna

ri:aduerſũqs ſeipᷣm vel illos pfectos no-
uerat quotidie dimicare· de quibus ad
epheſios dicit. Jam non eſt nobis collu
ctatio aduerſus carnẽ et ſanguinem· ſecd
aduſus paicipatus:adũſus ptãtesadun
ſus mundi rectoꝛestenebꝛarum barum ·
contra ſpinitalia nequitie in celeſttbus.
Cum vxro ſubiungit · fidelis autem deꝰ
qui nõ permittit vos temptari ſupꝛa id
quod poteſtis. non vtiq; optat ne eos

dominus temptari permitteret · ſed ne u

pꝛa id quod ſuſtinere poterant temptos⸗
rentur. Illud enim indicat humani ar/
bitrij facultatem:hoc vero dñi grataaim
temptationum luctamina moderantis
oſtendit. In his igitur omnibus appꝛo⸗
batur ita ſem per diuinam gratiam arbi
trium hominis incitare· vt illud nõ in oi
bus taliter pꝛotegat ac defendat: vt non
etiam pꝛopꝛij cònatibus congredi adæa
uerſum ſpiritales faciat inimicos/in qui
bus vel gratiã dei victoꝛ: vel infirmitat
ſuã ſuperatus intelligat⁊ ita diſcat nõ

de ſug ſoꝛtitudine ſed de diuino ſemper

m

ſperare ſuffragio· atq; ad ſuum ingiter
recumere paꝛotectoꝛem. Et vt hocnõ no/

ſtira coniectura· ſed euidentioꝛibs adbuc

ſcripture teſtimonijs appꝛobetur illud

quod in ieſu nauelegitur retractemus.
Has inquit gẽtes dimiſit dominus.ac
diſperdere noluit· vt in eis experireturiſ/
rahbeleʒ· vtrũ cuſtodiret mandata domi
ni dei ſui vt haberent conſuetudineʒ cũ
hoſtibus pꝛeliandi.Et vt incomparabi
li creatoꝛis noſtri clementie moꝛtale ali⸗
quid· non pꝛo equalitate pietatis · ſed ex
aliqua indulgentie ſimilitudine compa
remꝰ.ſi nutrix pia atq; ſollicita diu ſinu
parunlum geſtat · vt quandoq; ingredi
cxocecat · et pꝛimũ quidem eum reptare ꝑ/
mittit · de hinc erectum vt alternis paſſi⸗
Bus innitatur dextre ſue vtute ſuſletat ·
at mox paululũ derelictuʒ. ſi titubanteʒ
viderit pꝛotinus appꝛehendit· nutanieʒ

ſuſcipit · lapſuʒ erigit et vel arcet a calu-

weletiam decidere leuiter ſinẽs eleuat pꝰ
ruin am. cum antem eum ad puerieiam
vel adoleſcentie ac iuuentutis perduxe/-
rit robur quedam etiam pondera vella
bpꝛes quibus non oppꝛimatur · ſedexer/
ceatur iniungit et cum emulis decertare

veermittit. quantoma gis celeſtis ille om⸗

ntilum pater nouit · quem ſinu gratie ſ ue
B geſtet 7 quẽlibere voluntatis arbitrio ĩ
conſpectu ſuo exerceat ad virtutem et
tm̃ adiuuat laboꝛantem exaudit vocan
tem · non reliquit qu erentem:eripit de pe

. „

niniculo interdum etiam neſcientem.

Demultiplici vocationun gra
tia. Laß. rv.
EFEFEr quę etiam enidenter oſtẽdi
p mr inſcrutabilia eſſe iudicia dei
et inneſti gabiles vias eius · 4
burus ad ſalutem humanum at
rahit genus: Q etiam euangelicaruz
vocationum exemplis poſſumus appꝛo
bare. Andream namq; ac Petrum cete
roscq; apoſiolos · nihil de ſalut ſue reme
dio cogitãtes · ſpontanen gre ſug digna

ram fidei in qua vnũquẽq; repperit · vel

ſicut vnicuiq; ipe partitus eſt· maluerit
erxrercere. Credentem nam q; qad emun
Dationeʒ lepꝛe ſue voluntas chriſti ſuffi
ceret · ſolo voluntatis ſuę curauit aſſen

ſu · dicẽs· Nolo · Müdare. Alteri depcã

iii· vt adueniens per im poſitioneʒ manꝰ

ſue defunctam ſiliam ſuſcitaret. ingrel⸗

ſus domum eius eodem modo quo ille
ſperauerat id quod rogabatur indulſit
Alij credenti ſummã ſalutis in verbi eiꝰ

pꝛeceptione conſiſtere · ac reſpondenti.

dic tantum verbo et ſanabitur puer me
us per bmonis im perium reſolutos ar
tus priſtino roboreſolidauit dicẽs. Aa
ceet ſicut credidiſti fiat tibi. Alijs de ta

ctu fimbꝛie eius ſperantibus medicinã ·

vvbertim ſanitatis dona largitus eſt. Ali

oꝛum moꝛbis medelam rogat indullit

Alijs ſpontaneaʒ preſtitit medicinam.
Alios hoꝛtatus eſt vt ſperarent dicens.
Vis ſanus fieri · Alijs nõ ſperantibo vl⸗
tro ingeſſit auxilium. lioꝛuʒ deſideria
piꝛiu ſq; voluntati eoꝛum ſatiſfaceret ex⸗
ploꝛanit dicens. Quid vultis vt faciaʒ
vobis. Alij ignozãti viam qua id quod

TLheremonis

tione pꝛelegit. Zacheum ad cõſpectum
ſe domini fideliter extendentem · et exigui
tateʒ ſtature ſuę ſycomoꝛi celſitudineſbᷣ
leuantem. non ſolum ſuſcipit· verumeti
an benedictione cohabitatiõis illuſtrat
Innitum ac repugnanteʒ attrabit pau
lum: Aliũ ita pꝛecepit ſibi inſeparabi /
liter in herere · vt ei poſtulãti breuiſſimaſ
peo ſepultura patris nõ concedat indu
cLieas. Coꝛnelio pꝛecibus et elemoſynis
ingiter inſiſtenti · xelut remunerationis
vice via ſalutis oſtẽditur · eiq; angeli vi
ſiita tione pꝛecipitur: vt accerſiens petrũ
V1yrba ſalutis ab eo· quibus vna cũ om̃i
brus ſuis ſaluaretur agnoſcat.Et ita mł
tfifoꝛmis illa ſapientia dei ſalutem homi
num multiplici atq; inſcrutabili pieta
te diſpenſat · ac ſi capacitatem vniuſcu
iuſq; gratiaʒ ſuę largitatis imꝑtit. vt ip
ſas quoq; curationes nõ pᷣm vnifoꝛmẽ
maieſtatis ſuę potentiam · ſed ßᷣm menſu

ſig
i
fin
cone
on⸗
for
td
ſaee
lorm
tehi
ſega
bin
big
ten
dee
deit

5

ſn
de
in
ſn
A
lati
geci
guſtur
eryn
ute⸗
mncht
ninrſch
Acene
Cnius
Cnſi⸗
Wtis
nltaten
werer⸗
noc,
naldo⸗
Neng
uureb
Mnla
ſuc⸗

Mis

Nn
gnl
G
nnei
luih
biter
nb⸗/
miſin
riner
noni⸗
ntoris
ngän
ns An
ncion
Einnt
n bwni
iigien
Wiſon
Weyp
Momt
fnnn
znavan
Venun
i ſanf
taſen
ipe
num
nge
goll⸗
nduhr
wi
e
nwn
Guwen
D
eun
Cona
il
(dics,
antbyn
nhann
itfunn
jigen

—

loꝛum. Et ita largitas dei ſ'm capacitas-
tẽ hũane fidei etiaʒ ipa foꝛmamr · vt hu/
icquidem dicat · ſm fidem tuam fiat ti/
bi · illi vero · vade ⁊ ſicut credidiſti fiat ti
bi · alij añt · fiat tibi ſicut vis· et rurſuʒ al

teri· fides tua te ſaluũ felit.
Degratia dei eo ꝙ humane fi⸗
dei tranſcendat anguſtias.
Cap̃.xvi.

Emo autem eſtimet hbec a nok

n ob hoc fuiſſe pꝛolata· vt nitam̃
gſtru ere ſumma ſalutis in no⸗
ſtre fidei dicione conſiſtere· hm quoꝛun/
dam pꝛofanam opinionem · qui totuʒ li
bero arbitrio deputãtes · gratiã dei diſpẽ
ſari him meritum vniuſcuiuſq; definiũt
Sed abſoluta plane pronunciamꝰ ſen/
tentia · etiam exuberare gratiã dei ⁊ trãſ
gredi interdum humane infidelitatl an/
guſtias · Qð in illo euãgelico factũ fuiſ⸗
le regulo reminiſcimur· qui dum faciliꝰ
credit egrotantem filium ſuuʒ poſſe cu⸗/
rari · q; moꝛtuum ſuſcitari · pꝛeſentiã do
mini feſtinus imploꝛat dicens.Domine

ceſcende pꝛiuſq; moꝛiatur filius meus.

Cuius infidelitatem licet his ſermonibꝰ

chriſi ꝰarguerit · niſi ſigna ⁊ pꝛodigia vNi

eritis non creditis: tamen nõ ſᷣm infir/
mitatem fidei eius gratiam ſuę diuinita
tis exercuit · nec pꝛeſentia coꝛpoꝛali quẽ/
admodum ille crediderat letales febꝛiũ

moꝛbos ſed verbo ſue poteſtatis excluſit

dicens. Nade filius tuus viuit.Quam
ſuperabundantiam gratie · etiã in illius
paralitici curatione dominum legimus
effudiſſe: cum ei languoꝛis ſui tantum

concupierat obtineret benignꝰ oſtedit·
ſi credideris inquiens: videbis gloꝛiam
ei. Inter alios ita virtutem curationũ
afflu enter effudit· vt de eis euangeliſta
cõmemoꝛet · et curauit om̃es languidos
eoꝛũ · Inter alios vero immenſa illa bñ⸗
ficioꝛum chriſti abyſſus ita obturata ẽ·
vt dicatur · ⁊ nõ poterat inter illos ieſus
facere virtutes pꝛopter incredulitateʒ il

quo coꝛpus fuerat reſolutum remedia
poſcenti · anime pꝛius ingerit ſoſpitatez
dicens. Conſtans eſto fili · dimittuntur
tibi peccata tua. Poſt quod non credj⸗
tibus ſcribis poſſe eum remittere buma⸗
na peccataad confundendam incredu/
litatem eoꝛum· etiam membꝛa eius para
liſeos valitudine reſoluta · poteſtatt ſuęg
ſermone reſtrinxit dicens. Quid cogita
tis mala in coꝛdibus veſtris:Quid ẽ fa
ciliꝰ dicere · remittũtur tibi percata· aut
dicere ſurge ⁊ ambula: Vt ſciatis autẽ
quia filius hominis poteſtatem habet in
terra dimittendi peccata· tunc ait para⸗
litico. Surge ⁊ tolle lectum tuũ:⁊ vade

in domũ tuam. Similiter autem in illo⸗

qui triginta ⁊ octoannos iuxta natato
rie crepidinem fruſtra decũbens. de aꝗᷓ
illius motu ſperauerat medicinam mu
nificentiam vltronee largitatis oſtendit
Mam cum volens eum ad ſalutis reme.
dia pꝛouocare dixiſſet ei :vis ſanus fle⸗
ri:cũq; ille de humani adiutoꝛij inopia
quereretur ac diceret · hominem non ba
beo vt cum turbata ſuerit aqua mittat
me ĩ piſcinã:ĩcredulitati eiꝰ etignoꝛãtie
veniam tribuens · pꝛiſtine eñ ſanitati · nõ
illa qua ſperauerat via · ſed qua dominꝰ
voluit miſeratiõe reſtituit dicens. Sur⸗/
ge tolle lectuz tuum · ⁊ vade in domũ tu
am. Et quid mirũ ſi hec domini poteſta⸗
te geſta narrẽtur · cũ ſimilia etiã ꝑ ſuos
ſuos diuina gr̃a fuerit operata: Ingre

dientibus namq; templum petro Jo⸗
hanne · cum ille claudus ex vtero matris
qui greſſum penitus ignoꝛabat elemoſi

nam poſtularet · illi nõ vilia era queę po/
ſcebat infirmus· ſed greſſus officia largi
untur · et paruiſſime ſtipis ſperantẽ ſola⸗
tia inſperate ſalutis pꝛemijs locupletãt

dicente petro. Argentum 1 aurum nõ ẽ
mihi · quod autem habeo hoctibi do In

noleiei u chriſti naʒareni ſurge ambu
m 2

De inſcrutabili diſpenſatione

Er bec igitur exempla ꝗ̊ ð enã
p gelicis pꝛotulimuſ monimen·
eenigentiſſime poterimus adu⸗

tere · diuerſis atq; innumeris modis et
inſcrutabilibus vijs· deum ſalutem bu
mani generis pꝛocurare et quoꝛundam
quidem volentium ac ſitientiũ curſum
ad maioꝛem inuitare flagrantiã · qſdaʒ
vro etiam nolentes inuitosq; compelle
rreet nunc quidem vt impleãtur ea quę
vtilitera nobis deſiderata pſpexerit ad⸗
iuuare· nunc vero etiam ipſius ſancti de
ſiderij inſpirare pꝛincipia · et vel initium
boni operis vel perſeuerantiam cõdona
re. Inde eſt ꝙ oꝛantes non ſolum pꝛote⸗
ctoꝛem ac ſaluatoꝛem · ſed etiã adiutoꝛẽ
ac ſuſceptoꝛem dominum pꝛoclamamꝰ.
In eo enim ꝙpꝛioꝛ aduocatet ignoꝛan
tes nos atq; inuitos attrahit ad ſalutẽ
pꝛotectoꝛ atq; ſaluatoꝛ noſter ẽ in eo au
tem qannitentibo nobis opem ferre re⸗
fugientes q; ſuſcipere ac munire conſue⸗
nit · ſuſceptoꝛ ac refugium nominat · De
niq; hanc diſpenſationis dei multipli⸗
cem largitatem. beatus apoſtolus men/
te pertractanset in quoddã immenſu
atq; interminabile pietatis dei pelagus
ſe inadiſſe conſpiciẽs · exclamanit. O al
titudo diuitiaruʒ ſapientie ⁊ ſciẽtie dei ·
qᷓ; inſcrutabilia ſunt indicia eius et in⸗
neſtigabiles vie eius. Quis eniʒ cogno
uit ſenſum domini: Huius ergo ſciẽtię
admirationem qꝙᷓ; ille talis ac tantus gẽ/
tuum magiſter expauit euacuare conabi
tur quiſq; crediderit illius ĩeſtima bilis
abyſſi pꝛofunditatem humana ratione
ſe poſſe metiri. Nam qui ad plenuʒ diſ/
penſationes dei · quibus ſaluteʒ in homi
nibus operatur · vel mente concipere vel
diſſerere ſe poſſe conſidit· pꝛoculdubio ĩ
pugnans apoſtolice ſententie veritateʒ·
ſcrutabilia eſſe dei iudicia et veſtiga⸗
biles vias eius · pꝛophana pꝛonuncia⸗

Collatio XIII abbatis Cheremonis

bitaudacia ipſo quoq; domino bec ad

eos ita teſtante. Non enim cogitationes
mee cogitatiões veſtre · neq; vie vre vie
mee · dicit dominus · quia ſicut exaltan
tur celia terra · ſic exaltate ſunt vie meea
vijs veſtris · cogitationes mee a cogita
tionibus veſtris. Hanc igitur diſpenſa
tionem atq; amoꝛem ſuum · quem nobiſ
tribuere dominus indefeſſa pietate dig
tur: volens humane affectionis motu ex
pꝛimere · nec inueniẽs in hac creatura ta
lem charitatis affectum · cui eum compa
rare dignius poſſet· tenerrimis pie mr̃is
viſceribus comparauitet vtitur quideʒ
hoc exemplo.quia carius aliud in natu

ra hominum non poteſtinueniri dicens

Nunquid obliuiſci poteſt mulier infan

tem ſuum · vt nõ miſereat᷑ filio vteri ſui:
Sed non contentus bac comparatiõe ·
tranſcendit eam confeſti atq; ſubiungit
dicens.Et ſi illa oblita fuerit ego tamẽ

non obliuiſcar tiu.

Definitio patrum eo ꝙ liberuʒ
arbitrium ad ſaluandum non
ſitidoneum. ECap.· xviij.

Er quod enidenti ratione colli

p giitur ab his qui nõ loquacibo

VYrrbis · ſed experientia duce · xel

magnitudinem gratie: xel modulũ bu
mani metiuntur arbitrijquia nõ leuibo
curſus· nec foꝛtibus pꝛelium · nec ſapien

tibus panis · nec pꝛudentibus diuitie ·

nec ſcientibus gratia · ſed operatur hec
omnia vnus atq; idem ſpirituſ diuidẽs

vnicuiq; pꝛont vult. Et idcirco fide nõ
dubia · et vt ita dicam palpabili exxenẽ
tia compꝛobatur · vniuerſitatis deñ ve

lut pijſſimũ patrem · benigniſſimũq; me

dicum bm apoſtolum indifferenter om
nia in omnibusoperariet nunc quideʒ

ſalutis inſpirare pꝛicipia et inſerere vni

cuiq; bone voluntatis ardoꝛem · nũc ve
ro ipius operationis effectum 1 conſum
mationeʒ donare virtutũ· et nuc a ruina

1

Nad
iones
mye
duln
feneen
oogen
dii
nwob⸗
medi
none
Uurut
nconge
Hienis
ni
lin nan
idicens
rrinfan
tiſoie
möe
bunct
vmi

lm
M
y.
ecoli
ach
e
lü ba
leui⸗
apien
duite⸗
u he
ſuch
oſe⸗ ens
imni
Ar
nig e
trom
gici,
ey
nüc
oun
un

iam pꝛoxima lapſuch precipiti etiam in⸗
uitos ⁊ inſcios reuocare:nunc autem oc
caſiones ⁊ opoꝛtunitates ſalutis ingere⸗
re·ac pꝛecipites violentosq; conatus a

letalibus diſpoſitionibus inhibeꝛe. ⁊ ali

os quidem volentes currẽtesq; ſuſcipe/
re· alios vero nolentes renitentesq; per⸗

trahere · et ad bonaʒ cogere voluntatem.
Totum vero non ſemper reſiſtentibon“

perſeueranter inuitis nobis a diuinita⸗

te concedi:et ſummã ſalutis noſtre· non
operum noſtroꝛum merito · ſed celeſti S/
tie deputandamita domini ipſius voci

bus edocemur. Et recoꝛdabimini viarũ
veſtrarum etomnium ſcelerum veſtroꝝ
quibus polluti eſtis in eis· et diſplicebit
vobis in conſpectu veſtro· in omnibus

malitijs veſtris quas feciſtis · et ſciett q·

ego dominus cum bene fecero vobis P/⸗
pter nomen meum · non hm vias veſtras
malas· neq; ſᷣm ſcelera vr̃a peſſima do⸗

mus iſrahel. Etidcirco boc ab om̃ibus
catholicis patribus diffinitur· qui perfe

ctionem coꝛdis nõ inani diſputatiõe ⸗

boꝛum · ſed re atq; opere didicerũt diui⸗
ni eſſe muneris · Dꝛimũ vt accendatur
vnuſquisq; ad deſideranduʒ omne qð

bonum eſt · ſed ita vtĩ alterutram partẽ
plenũſi it libere volütat arbitriũ · Itẽq;
etiã ſcm · diuine eẽ gratie vt effici vale
ant exercitia pꝛedicta virtutum ſed ita

vt poſſibilitas nõ extinguatur arbitrij ·

Tertiũ quoq;· ad dei munera pertinere
vt acquiſite virtutis perſeuerantia tene⸗
atur·ſed ita vt captinitatem libertas ad
dicta non ſentiat. Sic enĩ vniuerſitatl
deus omnia in omnibus credendus eſt
operari · vt ĩcitet pꝛotegat atq; ↄfirmet ·

non vt auferat quã ſemel ipſe conceſſit

arbitrij libertatem. Siquid ſane verſu⸗
tius humana argumentationeac ratio/
ne collectum. huic ſenſui videatur obſi⸗

ſtere· vitandum magis eſt q; ad deſtruc⸗

tionem fidei pꝛouocandum. Mon enim
fidem ex intellectu · ſed intellectum ex fi⸗

eprotectione dei

emeremur ⸗ ſicut ſcriptum eſt. Miſi cre
digderitis non intelligetis· quia quemad

modum ⁊ deus omnia operetur in nob·
et totum libero aſcribatur arbitrio cui

dicitur · ſi volueritis ⁊ audieritis me ·
bona ſunt terre mãducabitis: ad plenũ

humano ſenſu ac ratione non poteſi vt

arbitroꝛ compꝛehendi. Hoc nos beatus
cheremon confirmatos cibo laboꝛem fec

tanti itineris non ſentire.

Explicit collatio tertia abbatis
cheremonis ð pꝛotectione dei.
Incipiunt capitula collationi/½
pꝛime abbatis neſterotis ð ſpi/

ritali ſcientia. Laß..
Erba abbatis neſterotis de re⸗
ligioſoꝛum ſcientia.
j De apprehendenda ſpiritaliũ
rerum cognitione

iij CNactualis perfectio duplici

ratione ſubſiſtat.

iij (Cactualis vita erga multas

pꝛofeſſiones ac ſtudia diriue/

tor.
„ De pꝛofeſſionis arrepte perſe⸗
uerantia
vi De infirmoꝛum mobilitate.

vij Exemplum caſtitatis quo do⸗
cetur non omnia ab omnibuſ

emulang.
viij De ſpiritali ſcientia.
ix Bemtanoſtlkennifaf Peoſich
Iur ad ſpiritalen.
x Deatpprebendenda wre ſcien⸗
tie diſciplina.
xi· BDe mulnplici ĩtellectu diuina
rum ſcripturarum.

xij Interrogatio quomodo poſ-
ſitad obliuionem ſecularium
carminũ perueniri.
xiij Reſponſio quo pacto memoꝛi
auaum eozum poſſimus abluere.
xiiij CNimmũda anima neq; trade
m 3

noſtre diſciplina atq; pfelſio · que ad cõ

fe neq; percipere poſſit ſcienti/
. am ſpiritalenn.
xv Obiectio deeo qymulti immun
. di ſcientiam habeant · et ſanc⸗
ti non habeant. —

xvi Reſponſio ꝙ mali ſe cientiam ve

ram habere non poſſint.

rvij Nuibus ratio perfectionis de

xvij Quibus ð cauſis ſpiritalis do
ctrina infructuo ſa ſit.
xx E plerumq; etiam indigni
gratiam ſalutiferi ßmonis ac
cipiant. OUU

Expliciũt capitull.

Incipit collatio prima Abba⸗
iis neſterotis de ſpiritali ſcien/

Ponſio

nis noſtre ⁊ itineriſ
ootꝛdo compellit ˖ vt
abbatis Meſterot
pꝛeclari in omnib⸗
ſummeq; ſciẽtie vi
ri inſtitutio ſubſequatur. Qui cum ſac/
rum ſcripturarum nos aliqua memoꝛie
commendaſſe et eoꝛum intelligentiã de⸗
ſiderare ſenſiſſet · talibus nos adoꝛſus ẽ
verbis. Multa quidem ſcientiarum in
hoc mundo ſunt genera · tanta ſiquideʒ
earum quanta ⁊ artium diſciplinarũq;
varietas eſt. Sed cum omnes aut omni
no inutiles ſint· aut pꝛeſentis tantum vi
te cõmodis pꝛoſint·nulla eſi tamen quę
non habeat pꝛopꝛium doctrine ſue oꝛdi
nem atq; rationem· per quam ab expetẽ

tibus poſſit atũgi.Si ergo ille artes ad

inſinuationeʒ ſui certis ac pꝛopꝛijs line
is diriguntur· quanto magis religionis

Meſterotis

templanda inuiſibilium ſacramentoꝛũ

tendit archananec pꝛeſentis queſtus· ſʒ

eternoꝛum retributionem expetit pꝛemi⸗
oꝛum · certo oꝛdine ac ratione ſubſiſtit.

CLuius quidem duplex eſt ſciẽtia. Pꝛi⸗

ma pꝛacticeid eſt actualis que emẽdati
one moꝛum ⁊ vicioꝛum purgatione per

ficit· altera theoꝛetice · id eſt · que in cõtẽ/
platione diuinarum rerum et ſacratiſſi.

moꝛum ſenſuum cognitione conſiſtit.

De appꝛehendẽda ſpiritalium
rerum cognitione. Caßᷣ i.

AViſquis igitur ad hãc thoꝛe⸗
ticen volu erit puenire · ncce eſt
väyysrtt om ni ſtudio atq; virtute ac⸗

tualem pꝛimũ ſcientiam conſequatur ·

Nã h̊ pꝛactice abſq; theoretice poſſide⸗

ri poteſt · theoretice vo ſine actuali om̃i/

modis apprehendi non poteſt. Gradus

enim quidam ita oꝛdinati atq; diſtincti

ſunt· vt humana humilitas poſſit ad ſbᷣ⸗
lime conſcendere·qui ſi inuiceʒ ſibi ea q̃
diximus ratione ſuccedantpoteſt ad al⸗
titudinem perueniriad quã ſublato p/

mo gradu non poteſt tranſuolari. Fru
ſtra igitur ad conſpectum dei tendit· q

vicioꝛum contagia nõ declinat. Spũs
nam q; dei effugiet fictuʒ · nec habita bit
in coꝛpoꝛe ſubdito peccatis. b

Aactualis pfectio duplici ra⸗

tioõne ſubſiſtat. Lap.iij.

Ec auteʒ actualis perfectio du

b . plici ratione ſubſiſtit. Nam bé

mus eius modus eſt· vt omniũ
natura vicioꝛum ⁊ curationis ratio co/
gnoſcatur. Secundus vt ita diſcernat᷑
oꝛdo virtutum ·earũ q; perfectione mẽs

noſtra foꝛmetur · vt illis non iaz velut co
acta · et quaſi violẽto imperio ſubiecta
famuleturſed tamq; naturali bono de/

ſce

w
no⸗

ſt⸗

R2

led
wi
oß
blit.
Pi⸗
mäd
aree
nct;
Gnſi.

in
wi⸗

cecſt
neac⸗
natur.
Aloßie
Bnds
D
ſbiai
ſadal
lutop⸗
1.Fu
nclteq
Gpis
bitabit
b

du
pii

ninmm
NMny,/
N l
mo,
ſcrat
ſie nis
glutco
biecti
7o

Deſ ſpiritali ſcientia

lectetur atq; paſcatur · arduã illã atq;
an guſtam viam cum oblectatione con/⸗
ſcendat. Quo eĩ modo · vl vꝓᷣytutũ ratio

nem qui ſecundus in actuali diſciplina

gradus eſt. vel rerum ſpiritalium et cele⸗
ſtium ſacramenta · que in theoꝛie gradu H

ſbhᷣlimioꝛe conſiſtũt · valebit attingere · q

naturam vicioꝛum ſuoꝛum nec otuiti ⸗
telligere nec niſus ẽ extirpare? Cõſequẽ?

ter enim pꝛonunciabitur pꝛogredi ad ex

celſioꝛa non poſſe:qui non euicerit plani
oꝛa · multoq; minus ea quę ſunt extrinſe
cus appꝛehendit · quiſq; intelligere ea ꝗᷓ
ſibi ſunt inſerta non quiuerit. Sciendũ
tamen eſt · du plici nobis laboꝛis intenti⸗

one ſudandumtam in expellẽdis vicijs

ci9iös in virtutibus acquirendis· Et hoc ñ
noſtra capimus cõiectura · ſed illius ſen
tentia pdocemur · qui ſolus opificij ſui
vires rationem q; cognoſcit.Ecce inqͥt
conſtitui te hdie ſuper gentes? ſuper re

gna · vt euellas ⁊ deſtruas et diſperdas
et diſſipes ⁊ edifices ⁊ plantes. In expul
ſioneenim noxiarum reruʒ quattuoꝛ eẽ
neceſſaria veſignauitid eſt euellere · de⸗
ſtruere · diſperdere · diſſipare. In pficien

dis vo vtutibus. et his quę ad iuſticiã
pertinent acquirendis· edificare tantuʒ

modo atq; plantare. Ande liquido pa

tet difficiliꝰ ↄuelli atʒ eradicari inolitas
coꝛpoꝛis atz animępaſſiones · qᷓ; ſpirita⸗
les extrui plantariq; virtutes.

actualis vita erga multas ꝓ
feſſiones ac ſtudia diriuetur.
Etc igitur pꝛactice quę duobus
h väyvt dictuz eſt ſubſiſtit modis er
ga multas pꝛofeſſiones ſtudia

qᷓ; diuiditur. Quidam eni ſummã inte⸗/

tiõis ſue erga heremi ſecreta ⁊ coꝛdis cõ/
ſtituunt puritatem · vt in pꝛeteritis heli⸗/
am ⁊ heliſeum · noſtriſq; tempoꝛibus be

atum antonium . alioſq; eiuſdem pꝛopo

ſiti ſectatoꝛes · familiariſſime deo per ſil

tium ſolitudinis coheſiſſe cognoſcimus

QNuidam erga inſtitutionem fratruʒ· 2
peruigilem cenobioꝛum curam. omnem

ſtudij ſui ſollicitudinem dederũt.vt nu
perabbatem Johannem qui in vicinia
ciuitatis cui nomen eſt thiminsgrandi
cenobio pꝛefuitac nõnullos einſdeʒ me
riti viros apoſiolicis etiam ſignis claru
iſſe meminimus. Quoſdaʒ xenodochij

et ſuſceptionis pium delectat obſequiũ·

per quod etiam in pꝛeteritis Abꝛabam
patriarcham ⁊ Loth domino placuiſſe
lcimuset nuper beatum machariuʒ ſin
gularis manſuetudinis ac patientie vi⸗

rum · qui xenodochio ita apud alexadri
am pꝛefuit · vt nulli eoꝛum qui ſolitudi
nis ſecreta ſectati ſuntinferioꝛ ſitcreden
dus. Quidam eligentes egrotantiũ cu

ram · alij interceſſionem quę pꝛo miſeris

atq; oppreſſis impenditur exequentes.

aut doctrineinſtantes· aut elemoſynam
pauperibus largiẽtes inter magnos ac

ſummos viros. pꝛo affectu ſuo ac pieta
te viguerunt. ”UMUMD

De pꝛofeſſionis arrepte perſe⸗
nerantitia. LCap̃. v.

Aa pꝛopter hoc vnicuiq; vtile

q atq; conueniens eſt· vt jm pro

poſitum quod elegit · ſiue grati
am quam accepitlummo ſtudio ac dili
gentia ad operis arrepti perfectionem ꝑ
uenire feſtinetet alioꝛũ quidem laudãs
admirãsq; vᷣtutes·neq qᷓ; a ſua quã ſe
mel elegit pꝛofeſſione diſcedat · ſciẽs bᷣm
apoſtolum vnum quidem eſſecoꝛpus ec
cleſie multa auteʒ membꝛa · ⁊ habere eã
donationes hᷣm gratiam quę nobis da

ta eſt differentes ſinue pꝛophetiaz m ra

tionem fidei·ſiue miniſteriuʒ in miniſtrã
do · ſiueqͥ docet ĩ doctria · ſiue qͥ exhoꝛtat

in exhoꝛtatiõe · qͥ tribuiti ſimplicitate · q

peſt ĩ ſollicitudie · qͥ miſeret iĩ hilaritate:

LCollatio xIIII Abbatis Neſterotis

pꝛo admiratione pꝛoferre. Nam quidã
Vniens ad pꝛedictũ ſenem habitu ſecu/
lari:cum ei quaſdam frugum ſuarũ pꝛi-

MNec enim vlla membꝛa alioꝛum ſibi mẽ
bꝛoꝛum poſſunt miſteria vendicare: da
nec oculi manuuʒ nec nares auriũ vtũ⸗
tur officio· et idcirco non omnes apoſto/
