tantoꝛũ viroꝝ ad perfectioꝛẽ vitã ꝓpoſi

tũ q; foꝛmari ·niſi nos inſtanter ad ceno⸗

biũ recurrere pꝛomiſſi pactio coartaret.

ANuo ſi reuerſi fuerimus · copia nob vl
terius huc remeãdi nulla tribuet᷑. Sin
xero hic reſidentes deſideriũ noſtrũ ma⸗/
luerimus explere:quid agimus deſpon⸗

ſionis fide:quã ſenioꝛibenr̃is velociſſi/
muʒ reditũ pollicẽtes · dediſſe nos noni/
mus · vt vel curſim liceret nobis hui p/⸗

uincie ſanctos ac monaſteria circumire:
CLCumq; ſic eſtuãtes :quid ſuper ſtatu ſa

lutis noſtre definiendũ eſſet: nequaq;ᷓ in

nenire poſſemus ſolo gemitu teſtabam̃

duriſſimecõditiõis neceſſitatẽ accuſan/
tes teneritudine frontis noſtre · et ingeni⸗

Lollatio xvVII Abbatis Joſeph

tã nobis verecundiam deteſtantes · cuiꝰ

onere pꝛegrauati·etiã contra:vtilitatem

noſtrã ac ꝓpoſitum noſtrũ· retinentium
pꝛeciboalias non potuiſſemus obſiſtere ·
niſi maturiſſimo reditu repꝛomiſſo huc
Vrniſſemꝰ.illiꝰ ſcʒ nos pudon vicio labo

raſſe deflentes · de quo dẽ eſt pudoꝛaffe⸗

rens peccatum. ””M”MBM
NQuid mihi ad hoc viſum ſit.

Am ego Cõpendium inq; an

tCSoꝛibus afferat noſtris ↄſiliuʒ
immo auctoꝛitas ſenis ad quẽ

opoꝛtet vt noſiras ſollicitudines defera⸗

mus.et quicqͥd fuerit eius ſententia deſi

nitüũ · velut diuinũ et celeſte reſponſum
cunctis eſtibus noſtris terminuʒ ponat
N quidem nobis per os ſancii huius

a dño tribuẽdũ·et ob illius meritũ ⁊ ob
noſtrã fidẽ minime dubitemꝰ. Ipiꝰ eniʒ
munere ſalu bꝛe ↄſiliũ ⁊ creduli ab indi⸗
gnis:⁊ incredulia ſanctis frequẽter acce

per̃t · dno id vł ꝓpter menitũ reſpõdẽtiũ·
vel/pter fidem conſulentium largiente.

His itaq; ſermonibus a ſancto abbate
germano ea alacritate ſuſcep:ac ſi eos

nõ a memetipſo p inſtinctu domini pꝛo/

tuliſſem· aduentum ſenis atq; inſtanteʒ
iam hoꝛã nocturne ſynax eos paululũ pᷣ
ſtolati·poſtqᷓ; eñ ſolita ſalutatiõe ſuſce⸗

pimus .et legitimus oronum atq; pſal-
mon impletus eſt numerus iſdem rur⸗
ſus quibo ad quietẽ cõpoſiti funeramus
plſiathijs ex moꝛeconſedimus.
Interrogatio abbatis Joſeph

noſtraq; reſponſio vnde an xie

tos emerſiſſet. Capᷣ.iiu.

Vm venerabilis Joleph deie/

. t ctioꝛes nos animo ↄtemplatur

atq; hoc nobis non ſine cauſa

conijciẽs accidiſſe · illo nos patriarche io

ſeph mone cõpellat. Cur itaq; vultus
Vſtri triſtes ſunt hodie.Cui nos non ſi

cut vinculati illi pparaonis miĩſtri · ſom
niñ vidimuset qꝗᷣ interpᷣtetur nõ eſtſᷣ in

ſomnẽ inquã duximus noctẽ q eſtunz
nroꝛi moles ſbᷣleuetnõ eſt: niſi eas dñs

Collatio xvI abbatis Joſeph

ta diſcretione ſubmouerit. Tuz ille · j
patriarche virtutem ⁊ merito referret et

nomine nõne per dominum inquit ẽ hu

manarum cogitationũ curatio : pꝛofe⸗

rantur in medium potens eſt enim diui
na dementia m fidem veſtram nĩr̃o eis

medelam pꝛebere conſilio ·
Expoſitio abbatiſ germani cur
veli egyptoreſidere mallemuſ
vel retraheremurad ſyria. C. v.
Dhecgermanus. &rede/
aga bamus inquit nos veſtre beati⸗
uiffadinis vilione· nõ ſolum leti⸗
cia ſpiritali · ſed etiam pꝛofectu abunde
pletos ad noſtrum cenobium recurſu⸗
ros·et ea quę fuiſſemꝰ veſtro magiſterio

ↄſecuti a nobis poſt reditum vel tenni
emulatione ſectanda. Hoc enim ⁊ ſeni/

oꝝ nr̃oꝛũ dilectio ſibi ſpondere nos cõ
pulit· dum ſublimitatez vite veſtre atq;
octrine poſſenos aliquatenus imitari

in illo cenobio crederemus. Andecum
ex hoc nobis omnẽ eſtimaremus leticia,ʒ

conferendaʒ intolerabili econtrario do
loꝛe conſicimur · conſiderantes illo nos
oꝛdine id quod ſalutare nob eſſe cogno/
ſcimus obtinere non poſſe. Exvtroq; er

go nunc latere coartamur. Si en pmiſ⸗
ſioni quã ſenioꝛũ charitate nos compel.·

lente coꝛam cunctis fratribus in ſpeleo ĩ
quo dominus noſter ex aula vteri virgi⸗
nalis effulſit· ipo teſte depꝛompſimus
ſatiſfacere voluerimus/ſummũ ſpiritał
vitę incurrimus detrimentum. Sin aũt
ſponſionis immemoꝛes · et in his regio⸗
nibus reſidentes · vtilitati perfectiõis no
ſire illam vo luerimus poſtponere pactio
nem abrupta mendacij nõ implete pꝛo
miſſionis pericula foꝛmidamꝰ. Sed ne
hoc quidem eſtus noſtros poſſumus re⸗
leuare conſilio · vt poſtqᷓ; velociſſimo re⸗
ditu ſponſionis fuerit impleta cõditio ·
hec denno loca celeri repetamꝰ recurſu.
Mam qᷓ;uis ad pꝛofectum ſpiritaliũ re⸗
rum virtutem q; tendẽtibus· periculoſa
ac noxia ſit etiam parua dilatio· tamen
pollicitationem fidei noſtre quanis mo,

roſo ſolueremus reditu niſi nos non ſo

lum charitate verumetiaʒ auctoꝛitate ſe

nioꝛum noſtroꝛum ſciremus inexolubi⸗
liter colligãdosita vt remeandi ad hec

loca nobis poteſtas deinceps nullomo⸗

do tribuatur.

Interrogatio abbatis Joſeph

an i egipto maioꝛprofectus no
bis qᷓ; in ſyria conferretur.
LCapß A1.
ODbec beatus ioſeph interpoſi⸗
a to aliquantiſper ſilentio · certi ĩ

quit eſtis maioꝛem ſpiritalium

rerum pꝛofectum in regione bac vobis
poſſe conferri. e er 1

tionum vtriuſq; pꝛouincie.
Cap̃. vij.

Ermanus. QAuãuis etiazil⸗

loꝛuʒ doctrine ſummas grates
repꝑẽdere debeamꝰ·q nos docu/

er̃ta puulis magna conari ·et dato bõi
ſui guſtu· egregia perfectionis ſitimnñis
viſceribus indideruntſi quid tamen in
dicio noſtro creditur· nullam ducimus
comparationem inter hecatq; illa quę
illic percepimus inſtituta · vt ſileamꝰ con

uerſationis veſirę inimitabilem purita?

tem quã vobis nõ ſolum mentis ac ꝓPo
ſiti diſtrictione · ſed etiam locoꝛum credi⸗

mus beneficio patrocinãte conferri · AIn
xcxnõ dubitamus ad imitandam perfe-

ctionis veſtre magniſicentiã bãc ꝗᷓ cur⸗
ſim traditur doctrinam nõ poſſe ſuffice⸗
xe:niſi nobis etiaʒ cõmoꝛationis ipſius
affuerint adiumenta · longiq; tempoꝛis

eruditio quotidiana inſtitutione toꝛpo
rem noſtri coꝛdis vtcũq; diſcuſſeritt.

Q perfecti viri nihil abſolute

debeant definire. vel vtruʒ ſine

pctõ poſſint definita reſci dere

Lap. viijzz;3
Oſeph. Sanum quidem eſt
atq; perfectum · noſtreq; ꝓfeſſi⸗
oni omnino cõneniens · vt ea ꝗ
ſiᷣ aliqua ſponſione decernimus efficaci

Reſponſio de differẽtia inſtitu-

ſ
inſe
w⸗
iule
glor,

oſe⸗
Wan
n

p⸗
i
uln

bs

4

apd
3Gi
s
dwli
tannt
N

Ee

mdcon
punins
c o
edi⸗
ni
ſojf
Uegenn
ſeſfi⸗
üßin
rr
nlan⸗

it⸗
gſine
lcere

ter impleamꝰ. Ob quã rez nihil opoꝛtet
abrupte monachum diffinire · ne aut id

qð incaute pꝛomiſit implere cogat. aut
conſideratione honeſtioꝛis ĩtuitus reuo⸗

catus ſponſiõis ſuepꝛeuaricatoꝛ exiſtat.

Sed quia nũc ꝓpoſitum nobis eſt· non

tam de ſanitatis ſtatu q;ᷓ de infirmitatis
curationetractarenõ quid pꝛioꝛe locoa
vobis fuerit actitandumſed quẽadmo/
dum de ſcopulo huiꝰ permnicioſi naufra/

gij poſſitis euadere·ſalubꝛi eſt conſilio re
quirendum. Quãaãdo igitur nulluʒ nos
coartat vinculum · nec vlla conditio cõ/

ſtringit de cõparatione ſecundarum re/
rum optione ꝓpoſita·id quod maioꝛisẽ
cõmodi pꝛelegatur· quando vero aliqᷓ
diſpendioꝛum obſiſtit aduerſitas · in cõ
paratione damnoꝛũ illud eſt appetendũ
quod leuioꝛibus ſu biacet detniment· vt
quodam dictũ eſt loco. De maximis ma

lis minima deligas. ꝛoinde q;tũ v,ra

patefacit aſſertio· cũ ad id vos loci ſpõ⸗

ſio incõſulta perduxerit vt ex vtroq; vo

bis grauis incõmodi ſi ubeunda iactura
ſit · in ea partem inclinandum eſtelecti

onis arbitriũ · qu

facilius expietur. Si ergo maioꝛa ſpiri⸗
tui veſtro lucra ex hac commoꝛatione

credatis conferenda:q; illa ſunt quę vo
bis de cõuerſatione illius cenobij naſce/
bantur ·neq; ſine iactura ingentiũ cõmo
doꝛum poteſt conditio veſtre ſponſioniſ
impleri:ſatius eſi hoc vos mendacij vel
nõ implete pꝛomiſſionis ſubire diſpẽdi⸗
um · quod ſemel pꝛeteritum nec ipſuʒ vl

tra iam repeti · nec alia per ſemet poterit

generare peccata · qꝙ; in illud incidere· per
quod tepidioꝛis vite vt dicitis ſtatꝰ qͥti
diano vos atʒ interminabili afficiat de
trimẽto. Neniabilit᷑ enĩ imo vo etiã lau
dabiliter definitio ĩcauta mutabitur.ſi
ad ſalubrioꝛem tranſeat partem · nec cõ

ſtantie pꝛeuaricatio eſſe credenda eſt qͥti
ens ſponſio vicioſa coꝛrigitur:ſed teme⸗

ritatis emendacio. Quę omnia ſcriptu

raruʒ quoq; poſſunt teſtimonijs aꝑtiſſi

e vel tolerabilioꝛa dil⸗

De diffiniẽdo vel nõdiffiniẽdo

me compꝛobari · q multis pernicioſum

fuerit definitionibo ꝓpꝛijs in heſiſſe · 1 ab

eis ecõtrario deſtitiſſe cõmodum fuerit
ac ſoaluĩĩe..—a
EXplerũq; vtilius ſitſtatuta ir/
rũpere qᷓ; implere. Eapᷣ.ix.

Aogd liquidiſſime ſãcti apoſio
q li petri ⁊ iude traditoꝛis exẽpla
teelſtatur. Ille eni qꝛ diſceſſit ab
inconſulte diffinitionis ſnĩa qua dixe⸗
rat non mihi lauabis pedes in eternuʒ·
immoꝛtale chriſti oĩiuʒz q; ſanctoꝝ ↄſoꝛ/
tiũ pꝛomeretur:abſcidẽdus ꝓculdubio
ab huius beatitudinis gra · ſi in hmõis
ſui obſtinatione manſiſſet· hic vero perti
naciã ſuęretines ſpõſionis:ppetua moꝛ
te damnatur ·q̃ fuiſſet ꝓculdu bio libera
tus · ſi definitionis ſuę maluiſſet deſtitu/
toꝛ potius qᷓ; pertinax inueniri. Qð in il

lis quoq; duobe filijs ꝗͥ in euangelio ad.

opationẽ vinee deſtinatur euidẽtiſſime
perdocemur ·qꝝ vnus pr̃is reſtitit impe
rio· alius ꝓna reſponſione ↄſenſit. Sed
necilli ꝓfuit humilis obſequendaq; re/
ſponſio · quia pꝛeceptuʒ patris opere de
tractauit implere · nec illi obfuit refraga⸗
tio iuſſionis · eo ꝙ ſtatuti hmonis obſũa
tione mutata · ſcopon patris operis exe⸗

cutione cõpleuitet id qd repꝛehenſibili

ter ſtatuerat · definitione coꝛrecta lauda
biliter emendauit. Necnõ ⁊ berodis cru
entiſſimi regis exẽplum · qui ſidem incõ/

ſulte retinens ſacramenti:cruentiſſimus

pꝛecurſoꝛis domini extitit interemptoꝛ·
vanoq; timoꝛe periurij damnationi ſe⸗
metipſum atq; ſupplicijs perpetue moꝛi
immerſit. Oꝛmüũ eteni eſt optima ſtatu
ere · ꝙ et ſi aliter ceſſerit · ſequẽs eſt in me
lius ea ꝗᷓ ſunt ſtatuta mutare·oꝛdinatio
nibusq; noſtris iam iacentibus vt ita
dixerĩ manũ dexterã poꝛrigere · Abi pꝛĩ
cipia ↄſilij non appꝛobantur· pꝛudentia

vt vtili qddita ꝓpuiſione reparent᷑. Si

claudicat ad pᷣma ſtatuta diſpoſitio · ad

hibeat᷑ ad ſcda coꝛrectio In omibo ergo

rebus conſiderandus eſt ſinis · et m eũ

prꝛopoſiti noſtri dirigendus eſt curſus

quẽ ſi ſuperueniente ſalubrioꝛe conſilio
ad cæterioꝛẽ partẽ vergere viderimꝰ. re⸗
ctius eſt incõgrua conſtitutione ſubmo

ta ad melioꝛem tranſire ſententiam qᷓm

ſtatutis pertinaciter inherendo:peccatis
grauioꝛibus obligari. „
nterfogano noſtra de metup
bite in cenobio ſyrie ſponſiõis
LTaßrxr.
Ermanus.Quantũ ſpectat
ad deſideriuʒ noſirum quoda
tnobis pꝛo ſpiritalis commodi
vtilitate ſuſceptum eſt optaremus edi⸗
ficari veſtri iugitate ↄſoꝛtij.Si · n· ad ce
nobium noſtrum fuerimus reuerſi:·non
ſolum nos ab hoc tam ſublimi ꝓpoſito
relapſuros ſed etiam pꝛo mediocritate
conuerſationis illius multis certũ ẽ dil-
pendijs quatiendos. erum illud nos
ecuangelicum mandatuʒz vehement abſ/⸗
terret · ſit ſermo veſter eſt· nõ nõ · qd aũt
his abundantiꝰ eſt· a malo ẽ. Credimꝰ
enim tanti tranſgreſſionem pꝛecepti nul
la poſſe com penſari iuſticia · nec in extre⸗

mis recte cedere·quod malo initio ſemel

fuerit inchoatum.

heſponſio ꝙ pꝛopoſitum geræ

effectus. Cap. xri.
BSſephb. Inom nibus vt diri
mus cauſis non pꝛoceſſus ope
ries. ſed voluntas operantis eſt
intuen da nec ſtatim quis quid egerit · ſʒ
quo voto egerit inquirenduʒy ita vt nõ/
nullos pꝛo his factis: de quibus bona
poſtea oꝛta ſuntreperiamus fuiſſe dam
natos: et econtrario quoſdam per repꝛe
henſibiles actus ad ſummam perueniſſe
iuſticiam. Et nec illi vtilis rerũ exitus p-
fuit·qui peſſimo regreſſus pꝛopoſito·nõ
illam que ſubſecuta eſt vtilitatẽ ſ quid-/
dam contrarium voluit oxꝑerari · nec hu
ic nocuit repꝛehenſibiliter inchoaſſe · qui
nõ pꝛo contemptu dei nec delinquendi
pꝛopoſito · ſed neceſſarij et ſancti finis
intuitu· vituperabilis initij ſuſtinuit ne,

tis nõ negotiũ ſitconſiderãdus

Collatio xvII Abbatis?

ceſſitatem. Et vt hec eadem ſanctaꝝ ſcri
pturarũ dilucidemus exemplis.

Joſeph.

bonipꝛouẽtus malignis au

ctoꝛibus nõ pꝛofuerint nñec bo-
nis mala geſta nocuerint.

Aig ſalubꝛius·quid vtiliꝰvni
ner ſo oꝛbi potuit pꝛocurari · qᷓ;
dDdominice paſſionis ſalutare re⸗
med ium: Et tamen nõ ſolum nõ pꝛofu
it · verumetiã intantuʒ illi obſuit tradito

ri:cuius miniſterio pꝛobatur impletuʒ.
vt abſolute pꝛonuncietur ð illo. Bonũ

erat ei· ſi natus nõ fuifſet homo ille. Nõ

enim ßm hoc qð euenit fructus illi eſt ſui
operis repenſandꝰ.ſ̊ ſᷣm id qð facere vo
luit · vel qd effecturũ ſe eſſe credidit. Et

rurſus. Qnid criminoſius dolo atz mẽ⸗
dacio · etiq in extraneũ · ne dixerim in ger

manũ patrẽve cõmiſſo:Et tamẽnon ſo

lũ nullam pꝛo his dãnationẽ aut rephẽ/
ſionẽ Jacob patriarcha ↄtraxit: verũeti

unm ppetua bñdictiõis hereditate ditatꝰ

eſt. Mec immerito · qꝛ iſte benedictionẽ
pꝛimogenit deſtinatã · nõ ex pꝛeſenſjᷣ lu

cri auaricia · ex fide ſanctificatiõis ꝑpe-⸗
tue ↄcupiuit · et illenõ hũane ſalutis ob

tentu · h filargirie crimine moꝛti tradidit
oĩm redeptoꝛc. Et idcirco vtriq; eoꝛum

fructus operatiõis ſue ſjm deſtinationeʒ
maentis ac ꝓpoſitũ volũtatis aſcriptꝰ ẽ·

qꝛ nec ille fraudẽ· nec iſte ſalutem ſtatuit

opari. Illud enĩ ꝓ retributiõe mercedis

iuſte vnicuiq; reꝑẽſat᷑ · q pᷣncipalłr m̃te

crcepit · nõ ꝙ exinde bñ vel male ̊ votuʒ
opaſ emerſerit Jõq; iuſtiſſimꝰ iudex ex-
cuſabilẽ ĩmo laudabilẽ tał mdacij cẽſu
it pꝛeſumptoꝛẽ · qꝛ ſine eo ad bñdictionẽ
pmitiuoꝛũ ñ poterat puenire Nec debn
it in crimen vocari ·qð deſiderio benedi

ctiõis exoꝛtũ ẽ. Alioquĩ nõmodo iniquꝰ

in fratrẽ priarcha pᷣdictꝰ ſetiã circũuẽ⸗
toꝛ in pr̃em et ſacrilegus extitiſſet · ſi bñs
aliã viã qua ad benedictiõis illiꝰ gram
pu eniret·hãc quęfratri damnoſa eſſet
ac noxia erpetere maluiſſet. Aidet᷑j ergo

apud deum nõ pꝛoceſſum operis · deſti

ſos
did

D

mc
n,
n
i
i
lhi
w
E
Nſo
nͤi
ie
ditns
noni

mit
dis
fü⸗
ſonn,
is
h
tni
n
,
ſe
n
ſc
10
ſi

nationem mentis inquiri. His itaq; ö⸗

ſtructis· vt ad pꝛopoſitam queſtionẽ ob
quam hec vniuerſa pꝛemiſſa ſunt reuta⸗

mur. reſpondeatis mihi pꝛimitus xelim

cuius rei cauſa vos illius ſponſionis ne
xibus vinxeritis.

Reſpõſio noſtra ꝗᷓ cauſa a no⸗
bis exegerit ſacramentũ ſponſi
onis. Cap̃. xiij.
Ermanus. Pꝛima vt dixi⸗
mus extitit canſa· qua noſiros
meſtificare ſenioꝛes ac pꝛecepi
coꝛum obſiſtere verebamur. Secũda qᷓ
ſiquid perfectum atq; magnificũ vel vi
ſu vel auditu percepiſſemusa vobis · cũ
reuerſi ad cenobium fuiſſemus exercere
nos poſſe inconſultiſſima perſuaſiõe cre
Didims.e
Diſputatio ſenis ꝙ ſine culpa
actionis oꝛdo mutetur dumo-
do bõi ſtudi capiatur effectus
LCLCaßp̃. xiiii.
Oſeph. Sicut pꝛeſati ſumus
Teſtinatio mẽtis vel remunerat
pPpo minem vel condemnat · hm il
lud. Et inter ſeinuicem cogitationibus
accuſantibus aut etiã defendẽtibo·ĩ die
qua iudicabit deus occulta hominum-
illud etiã· ego aũt opera ⁊ cogitationes
eoꝛum venio vt congregẽ cñ omiby genti
bus ⁊ linguis. Quãobꝛem deſiderio ꝑ-
fectionis vt video· hoc vos ſponſiõis vĩ
culo colligaſtis · duʒ credidiſtis illo eam

poſſe oꝛdine compꝛehendi:quo nũc ſup/

neniente plenioꝛeiudicio· ad ſublimita-
tem eius conſcẽdi nõ poſſe reſpicit. Nõ
ergo pꝛeiudicat quicqd diſcrepãs ab il/

la diſpoſitione viſum fuerit accidiſſe · ſi

modo nulla pꝛincipalis illius ꝓpoſiti di
uerſitas ſubſequatur. Neq; eni opificij
cuiuſcq; deſertio eſt demutatio ferramen
ti · aut ſegniciem arguit viatoꝛis · vie cõ⸗
pendioſioꝛis ac directioꝛis electio. Ita
igitur in hac parte emendatio diſpoſi⸗

tionis impꝛouide · nõ ſpirital voti eſt iu

dicanda tranſgreſſio. Quicqd enim ꝓ

charitate dei et pietaſᷣ amoʒe perficitur·

Ge diffiniẽdo vel nõdiffiniẽdo

que pꝛomiſſioneʒ habet vite quęnunc ẽ?

et future · ta ⁊ ſi duris atʒ aduerſis vide
atur pꝛincipijs inchoare·non ſolum nul
la repꝛehenſione · ſed etiam laude digniſ

ſimũ eſt. Et idcirco nihil piudicat refra

gatio ſponſionis incaute · ſi quolibet ge⸗
nere ſcopos tantum id eſt pꝛopoſita pie
tatis deſtinatio teneatur. Omnia naq3q
ob h agimꝰ. vt deo coꝛ mũdum exhibere
poſſimꝰ. cuius ↄſũmatio ſi ĩ his lod faci
lioꝛ iudicat᷑nihil vob oberit extoꝛte mu
tatio pactiõis· dũmodo pncipałilliꝰ ꝑ⸗
fectio puritatis: ꝓ q̃ ſponſio vr̃a ꝓceſſe/
rat· m domini voluntatem maturiꝰ ac/
quiratur. Mõ eniʒ ex hac immutatione
vllum poteſt iudicari mendacium · ſed
inconſulte definitionis pꝛudens ſaluta⸗
riſq; coꝛrectio.Et vt etiã de phiſicis qd
nodum pꝛopoſite queſtionis abſoluat
aliquid inferamusnatura ipᷣa in nobis
opera ſua de conſilio diuine maieſtatis
immutat. MNaʒ ab infantia in puericiã·
⁊e puericia in iuuentã · de iuuẽta in ſene⸗
ctutis vlterioꝛa tranſferimur · atq; ita
bec in nobis ↄditozis noſtri conſumma-
tio peregit · vtex hac permutatiõe nullũ
mendacium aſcribatur etati. Ita etiam
interioꝛ bomo noſterablactatus a pᷣmoꝛ
dioꝛum tenerrimis inſtitutis: cum per di
uerſas pꝛonectus etates ad robuſtioꝛeʒ
de vnaquaq; pꝛofecerit · atq; exinde ad
caniciem ſenſuum ac virum perfectuʒet
menſuꝛam etatis plenitudinis chriſti ꝑ/
ueniens · depoſuerit ea quęerant parnu⸗
li · nunquid varietatem incurriſſe mẽda
cij · et non potius perfectioꝛis plenitu⸗
dinem conſecutus eſſe credendus eſt
Sic erudimẽta veeris inſtrumenti ·diſ⸗
penſatione legiſlatoꝛis dei · ad perfectio
nem beatitudinis euangelice tranſferũt ·
nec tamen ex hoc immutatio aut di⸗
nerſitas pꝛeterite ſanctiõis interueniſſe
credenda eſt· ſed adimpletio ⁊ cumulus
ſu blimioꝛum et celeſtium pꝛeceptoꝛum ·
nec ſacre pꝛomulgationis illius eſtiman
da eſt abolitio ſed aſcenſus· nec varie⸗
tas ſed pꝛofectus. Ande⁊ dñs noſter.

LCollatio xvII albbatis Joſeph.

Molite inquit eſtimare ꝙ veni ſoluere le
gem aut ꝓphetas · non veni ſolu ere ſ̊ adi
plereid eſt· non antiquare pꝛioꝛa ſed ad
perfectionem perducere im perfecta.
nrerrogatlo an abſq; peccato
it 1 infirmis noſtra conſcia oc
caſionẽ igerit mẽtiẽdi.Capᷣ.xv.

Enmnanus. Quantũ ſpectat
1 ad vim ſermonũ qui rationabi
liter pꝛudenterq; digeſti ſunt·
haud difficile ſponſionis noſtre ſcrupu
lus a nob potuiſſetextrudi· niſi illð nos
vehementiſſime deterreret:qð infirmio.
ribo quibuſq; intromitti foꝛtaſſe ꝑ hec
videtur exempla occaſio mentiendi ·ſi vl
lomodo pacti fidem licito diſſolui poſſe
cognouerint quippe cũ tantis hocipſuʒ
et tam minacibus interdicatur eloquijs
ꝓPpheta dicente. Oerdes omnes qui lo⸗
quũtur mendacium · etos qð mentitur·

occidit aĩam. S
Reſponſio ꝙ nõ ꝓpter infirmo
rum ſcandalum ſcripturarũ ve
ritas ſi mutanda Cap̃.xvi.

Oſeph. Occaſiones cauſeq;
perditionum his qui perituri
ſuntimmo qui pire deſiderãt
deeſſe nõ poſſunt. Neq; enim abijciẽda
ſunt teſtimonia ſcripturarumac de ſuo
coꝛpoꝛe penitus abradenda · quibus
vl hereticoꝛum pꝛauitas animaturvel
iudeoꝛum infidelitas obduratur· vel tu/
moꝛ ſapientie gentilis offenditur · ſʒ vti⸗
q; ⁊ pie credenda et immobiliter ſunt te

nenda·et ſᷣm veritatis regulam pꝛedicãa

da. Et idcirco nõ debemus aliene infide
litatis obtentu conomias · id eſt· diſpen
ſationes pꝛophetarum atq; ſanctoꝝ·q̃s
ſcriptura cõmemoꝛat abdicare· ne dum
infirmitati eoꝛum condeſcendere debere
nos credimus · nõ ſolum mendacij.verũ
etiã ſacrilegij crimine polluamur · quẽ⸗/

admodum diximꝰ opoꝛtet nos ea· 2 hbbm

byſtoꝛiã ↄfiteri·et quẽadmodum pie ge

na ſunt explanare. Ceteruʒ bis qui pꝛa

ni ꝓpoſiti ſunt· nõ ex hoc mẽtiendi aditꝰ
obſtruetur · ſi eaarum rerum quas vel pꝛo
laturi ſumus vl pꝛotulimus veritateʒ·
aut penitus abnegare aut extenuare al⸗
legoricis interpꝛetationibus laboꝛemꝰ.
Quid enim illis hoꝛum teſtimonioꝛum
nocebit auctoꝛitas· quibus etiam ſola
coꝛruptio voluntatis ſufficit

¶A venialiter mẽdacio ſãcti tã/

q; eleboro vſiſint. Caß xvij.

Taq; taliter de mendacio ſen⸗/

i tiendum atq; ita eo vtendum ẽ

quaſi natura ei ĩſit elletoꝛi QS
ſi imminente exitiali moꝛbo ſumptũ fue
rit fit ſalu bꝛe · ceterũ abſq; ſummi diſceri
minis neceſſitate perceptum pꝛeſentis ex
itij eſt. Ita nãq; etiam ſanctos ac pꝛoba

tiſſimos deo viroſ veniabiliter legimus

vſos fuiſſe mendacio · ſicut raab· euiꝰ cũ
non ſolum nulla virtutum ſed etiam im
pudicicie monimenta commemoꝛet ſcri
ptura·pꝛo tali mendacio quo exploꝛa⸗
toꝛes maluit occultare q; pꝛodere:admi
ſceri wopulo dei ętema benedictionepꝛo
meruit. Que ſi vritatem loqui · aut ſa⸗
luti ciuium ↄſulerel maluiſſet: nulli du⸗

bium ꝙnec imminentem cum vniuerſa

domo ſua fu giſſet interitum · nec aucto⸗
nibus dominice natiuitatis inſerta etin
patriarcharum annumerata catalogo⸗
per ſucceſſionem ſuę pꝛolis edere meru⸗
iſſetoĩm ſaluatoꝛc. Deniq; dalila ꝗᷓ vti
litati ciuium conſulens · exploꝛatam pꝛo
didit vritatem · perpetue perditionis vi

ciſſitudinem conſecuta· ſolam criminis

ſui cunctis memoꝛiã dereliquit. Quan⸗
do igitur graue aliquod imminet de v⸗
ritatis confeſſione diſcrimen tunc men⸗/
dacioꝛum ſunt recipienda perfugia · ita
tamen vt reatu bumilis conſcientie ſa⸗
lubꝛiter moꝛdeamur. Abi autem nulla
cõdicio ſumme neceſſitatis incũbit · om
ni cautione mendaciuʒ velut moꝛtiferũ
ceuitandũ eſt:quẽadmoduʒ de elleboꝛi

diximus potu · q ſalu bꝛe eſt qdẽ ſitunc

e

o⸗

jn

SDe diffiniẽdo vel nõdiffiniẽdo

cxemum ſumatur · cum inenitabilis atc

moꝛtifera imminet egritudo· Sin vero

integra ⁊ imperturbata coꝛpoꝛis ſanita
te ſumatur · ſtatim ad pꝛeoccupanda vi‚/
talia vis pernicioſa pertendit. Quod de

raab bierichõtina:⁊ ð iacob patriarcha

euidenter oſtenſum eſt: e quibus necilla

moꝛtem alias qᷓ; hoc remedio potuiſſet
euadere:nec iſte ad benedictionem pmo⸗/
geniti pernenire. Non enim deus verbo⸗
rum tantum actuũq; noſtroꝝ diſcuſſoꝛ
et iudex ·ſed etiam pꝛopoſiti ac deſtinati
nationis inſpectoꝛ eſt. Qui ſi aliquid cã
ſalutis eternę ac diuine contemplatiõis
intuitu·ab vnoquoq; vel factum vide⸗
rit vel pꝛomiſſum · tam ⁊ ſi hbominibꝰ du/

rum atq; iniquũ eſſe videaturille tamẽ
intimã coꝛdis inſpiciẽs pietatem · nõ ver

boꝛum ſonum . ſed votum duudicat vo

luntatis quia finis operis ⁊ affectus cõ

ſiderandus eſt perpetrantis·quo potue/

runt quidam vt ſupꝛa dictum eſt etiaam
per mendacium iuſtificari:et alij per xe⸗

ritatis aſſertionẽ peccatũ perpetue moꝛt

incurrere. Ad quem finem etiam Jacob
patriarcha reſpiciens hiſpidam frater⸗
ni coꝛpoꝛis ſpeciẽ obuolutione pellium

ſimulare nõ timuit ·et inſtiganti ad hoc

mendacium matri laudabiliter acquie/
nit. Nidebat enim ex hoc maioꝛa ſibi lu

cra benedictiõis atʒ iuſticie · qᷓ; ꝑ ſimpli/
citatis obſeruantiã conferenda. Mõ · n·

dubitabat mendacij huius maculã in/

undatione paterne benedictionis pꝛoti⸗-

nus abluendam et wlut nubeculã quà
dam flatu ſpirituſſancti velociter aufe⸗
rendam atq; vberioꝛa ſibi per hancaffe
ctaticiã ſimulationẽ quã per illam inge
nitam veritatẽ· meritoꝛum pꝛemia con⸗

ferenda. , H
Obiectio ꝙilli tantuʒ impune

mẽdacio vſiſint qui ſub legevi/
xerun. LCaß. xvij.

Erfmanus. Mon mirum eſt
HS has diſpenſationes in veteri te

ſtamẽto licentius vſurpatas ·
ac nõnũq;ᷓ viros ſanctos veniabilit᷑ fu⸗

ſiſſe mentitos cum multo maioꝛa eis pꝛo
tempoꝝ rudimentis licuiſſe videamus.
Lur eni mirum ſit q; beatus Dauid fu

giẽs ſaulem · percõtanti achymelech ſa⸗
cerdoti atq; dicẽti:quare tu ſolus ⁊ nul
lus eſt tecumita reſpondit.Rex inqͥt pꝛe
cepit mihi ſermonem et dixit. Nemo ſci
atreʒ ꝓpter quã miſſus es:nam ⁊ pueris
condixi in illũ ⁊ in illũ locũ · Et iterũ. Si
habes bic ad manũ baſtam aut gladiũ
quia gladium meũ et arma mea nõ tuli

mecũ ·ſermo enim regis vrgebat · Aelil
lud. Cuʒ perductus ad achis regẽ geth
iſanũ ſe furioſumq; ſimulauit ac muta
nit os ſuum coꝛam eis et collabebatur ĩ

manus eoꝛum · in pingebat in oſtiũ poꝛ
te · defluebantq; ſaliue eiꝰ in barbã·Cũ
etiam vxoꝛũ ↄcubinarũq; gregibolicito
fruerentur nec vlluʒ eis imputaretur ex
hac parte peccatum.inſuper etiã inimi⸗

coꝝ ſanguinẽ ꝓpꝛia manu frequent effũ
txxcrxrẽt · idq; nõ ſolũ nõ repꝛehenſibile · xve

rum etiam laudabile crederet᷑. Quę ita

nunc euangelio choꝛuſcante videmꝰ om

nimodiſ interdicta · vt ſine ingẽti crimĩe

ac ſacrilegio hoꝑ qᷣcq; nõ poſſit admitti

In quẽ modũ nec mendaciñ vlluʒ q;li⸗/
bet pio coloꝛe contectum · nõ dicã pꝛoba
biliter:ſed nec veniabiliter a quoqᷓm cre
dimus vſurpari· dicente dño · ſit ſermo
Vſter.eſt eſt· nõ nõ·qð autẽ his abundã
tius ẽ a malo eſt · Apoſtolo quoq; in ea/
dem congruente. Molite mentiri inuicẽ ·

Reſponſio eo ꝙ licentia menda

cij que ne i veteri quidẽ idulta
ẽ teitameto veniabiliter a mul⸗
tis fuerit vſurpata. Capᷣ.xix.
Olſeph. Axoꝛum quidẽ ↄcu
binaruq; multaꝝ antiqua illa
libertas inſtante iam tempoꝛuʒ
fine · et multiplicatione humane genera
tionis expleta · nõ immerito velut minunſ
iam neceſſaria per euangelicam perfecti
onem debuit amputan. Nam vſq; ad
aduentuʒ chriſti opoꝛtuit benedictionẽ
pꝛimoꝛdialis illiꝰ vigere ſnĩe q̃ dictuʒ ẽ.
Kreſcite ⁊ multiplicamini⁊ replete tra ·

—

Etideirco iuſtiſſimũ fuit vt exilla radi⸗

ce fecunditatis hũane quę in ſynagoga
pꝛo diſpenſatiõe tem poꝛis vtiliter vigu
it· angelice virginitatis floſculi germia
rent:ac ſuaue olentes continentie fructꝰ
in eccleſia gignerẽtur. Mendacia vero
etiam tunc fuiſſe damnata. totius veter

inſtrumenti textus euidenteroſtendit di

cens. Derdes omnes qui loquũtur mẽ/
dacium.Et iterum. Suauis eſt homini
panis mendacij· et poſtea replebitur os
eius calculo. Et ipe legiſlatoꝛ · mẽdaciũ

inquit fu gies. Sed tunc demũ id venia

biliter diximus vſurpatum . cñ ei neceſſi
tas aliqua ſeu diſpenſatio ſalutaris ad
icta eſt ob quã nõ debuerit cõdemna
ri · quale eſtillud quod commemoꝛaſtis
de Dauid rege· cum fugiens inſectatio
nẽ ſaulis iniuſtamad acbymelech ſacer

dotem · non pꝛopoſito cuiuſq; lucri · nec

ſtudio ledendi quempiam ſed vt tantũ/

modo ſemetipſum ab impijſſima eius ĩ

ſectatione ſaluaret:mendacibus vtitur

erbis · quippe qui manus ſuas inimici
regis ſan guine etquidem a deo ſibi toti
ens traditi contaminari noluerit dicẽs ·
Pꝛopicius mihi ſit deus ne faciam rẽ

hanc domino meo chriſto dñni · vt mittã

manum meam in eum quia chriſtus do
mini eſi. Et idcirco diſpenſationes has
quas vel ob volũtatem dei · vlob pᷣfigu
mnationem ſpiritalium ſacramentoꝛũ· xel

ob quoꝛundam ſalutem ſanctos viros ĩ

veteri teſtamento legim executos· intan
tum nos quoq; cum neceſſitas coarta⸗

neritnõ poſſumus abdicare vtne ipos

cuiꝰ vtilita tis exegit ab eis declinaſſe cer

namus. Qus pauliſper interim differẽ⸗

tes · digeſtis pꝛimitus quę adhuc de ve⸗

teri teſtamento pꝛoferre diſponimus· pꝰ

lxc cogtnentius inferemus vt faciliꝰap

pobetur viros iuſios ſanctos tam in
nono cq; in veteni teſtamẽto in his ccono
mijs ſibi per omnia concoꝛdaſſe. Quid
eni ð illa chuſi ad abſalon pꝛo ſalute re
gis dauid pia ſimulatione dicimꝰ: quę

4 2 S 2 . .

cum toto fallentis 2 circh muenientis p
matur affectu ·et vtilitatẽ conſulentt im
pugnetſcripture diuine teſtimonio cõ⸗

Paobat ita dicent. dñi aũt nutn diſſipa

ium eſt conſiliũ achitofel vtile: vt indu.
ceret dominus ſuper abſolõ malũ. Mec
eni repꝛehendi poteratid qð recto ꝓpoſi
to ac pio indicio pʒo inſtis partibus ge

rebatur· ac pꝛo illius cuiꝰ pietas deo pla
cebat · ſalute atq; victoꝛia· religioſa fue⸗
rat ſimulatione cõceptum. Quid etiam

deillius femine pꝛonũciabimꝰ facto · ꝗᷓ
ſuſcipieus illos· qui ad regẽ dauid a pꝛe
Dicto chuſi fnerat deſtinati abſcondit i
puteoet expãdẽes velamen ſuper os eiꝰ
cuʒ ptiſanas ſe toꝛrere ſimulaſſet. tran⸗

ſierunt inquit guſtata paululum aqua.

.

atq; boc eos ſignento ab inſeuentinm
manibo liberauit: Qua xpter reſponde

tequeſo mihi:qͥd fuiſſetis acturi ſi qua
vobis nunc ſub euangelio conſtitutis ſi
luiſſetis eos ſimili celare mendacio dicẽ

lulũ aqua:⁊ implere illud quod pꝛecipi

dinmere eoſ qui interficiuntur neparcas.
an veritatis confeſſione latitãtes pꝛode
re perempturis: Et vbiillud apli. Ne/
mo quod ſuum eſt querat:ſed quod alte
nius·et charitas nõ querit quę ſua ſunt.
ſed ea ꝗᷓ alioꝛum · Ac de ſeipſo · õ q̃ro
ingquit quod mihi vtile eſt· ſed q mulij⸗
querimus.·et id quod nobis vtileeſt per⸗
tinaciter volumus retentare etiaʒ in huj
iuſmodi neceſſitatibus loqui nos neceſ-

ſe eſt veritatem · ⁊ reos fieri moꝛtis aliene

vtilitatibus pꝛeponẽtes · apoſtolico ſa
tiſfecerimus imperio:ſine dubio ſubeũ⸗
da eſt nobis neceſſitas mentiendi. Et id
circo nec integra charitatis viſcera poſ⸗
ſigdere· nec ea quęalioꝛum ſunt m apo⸗
ſtolicam diſciplinam querere poterimꝰ

niſi his quę diſtrctioni noſtre perfecti-
oniq; conueniunt paululum relaxatis

i⸗
n

N
n
ſ⸗
un
di
ine
cti

s

10

condeſcendere vtilitatibus alioꝛuʒ pꝛo/
no maluerimus affectu · et ita cum apto

infirmis efficiam infirmi · vt lucrari poſ/
ſimus infirmos. ””MVMD
Eveniabile plerũq; mendaci/
um et noriam veritatem etiam

apoſtoli eſſe cenſuerit. Capᷣ xx.

AAidbus eruditus exemplis bea⸗

gqꝗq tius quoq; aplus Jacobus om

neſq; illius eccleſie pꝛimitiue pᷣ

cipui pꝛincipes apoſtoloꝝ Oaulum ad

ſimulationis figmẽta deſcendere. ꝓpim⸗
becillitate infirmãtium cohoꝛtant · eũq;
purificari ßm obhuantiã legis caput ra

dxcre · vota offerre cõpellũt· pñs illo diſ⸗

pendiũ · quod ex hac hypocriſi gigneba
tur nihili reputãtes: ſ̊ cõtemplantes po
tius lucra · ꝗᷓ erant exillius diutina ſdi⸗

catione parienda. Non enĩ tantũ aplo

paulo lucrũ ex bhac eius fuerat diſtrictio/
ne collatũ · quãtũ celeri eius exicio vniũ/
ſis gentibo detrimẽtũ.Quod ſine dubio

vniuerſe tunc eueniſſet eccleſie · niſi illuʒ

hec vtilis ac ſalubꝛis hypocriſis pꝛedica
tioni euangelice reſernaſſet. Cunc enim
neceſſario ac veniabiliter acquieſcit᷑ mẽ
dacij detrimẽto · quando maius vt dixi/
mus imminet de veritatis confeſſiõe diſ
pendiũ · ⁊ vtilitas quę nobis de veritate
confertur · cõpenſare illa quę generanda
ſunt damna nõ pꝛeualet.Qð tempera/
mentũ etiã alijs verbis idem btũs apłs

vbicq; ſe ſo tenuiſſe teſtatur. Nã cũ dic·

factus ſum iudeis tãq; iudeus· vt iude
os lucrifacerẽ his qui ſub lege erat: qua

ſi ſub lege eſſem cum ipeſſb lege nõ eſſeʒ·

vt eos qui ſub lege erãt lucrifacerẽ. bis
qui ſine lege erant · tanq; ſine lege eſſem·
cum ſine lege deinõ eſſem · p in lege eſſem

chhriſti · vt eos qui ſine lege erant lucrifa⸗
cerem. factus ſum infirmis infirmꝰ · vt in
firmos lucrifacerẽ oĩbus omnia factus

ſum vt omnes facerem ſaluos :quid ali⸗
ud oſtendit · qꝙ; ̃m infirmitatem atq; mẽ
ſuram eoꝛum qui inſtituebantur ↄdeſcẽ
diſſe ſe ſemper · et a perfectiõis rigoꝛe ali⸗

qWuid relaxaſſe:nec tenuiſſe ſe id qð diſtri

cctio rigida poſcere videbatur · ſed illud
magis pꝛepoſuiſſe qð infirmantium vti

litas exigebat: Et vt hec eadem attenti⸗

us indagantes · ſin gillatim apoſtolicaꝝ
virtutum inſignia replicemꝰ· queret ali-

quis quomodo omnibus per omnia be
atus apoſtolus ſuam pꝛobetur aptaſſe

perſonam · Abi factus ẽ indeis ſicut iu⸗

deus: Pꝛofecto ibi · vbi illam ſententiã
intimo coꝛde cuſtodiens: quã galathis
denunciauerat dicẽs.ecce ego pauluſ di
co vobis · qa ſi circũdamini chriſꝰ vob

nihil pꝛoderitin thimothei tamen circũ
ciſione imaginem quodammodo iuday
ce ſuperſtitionis aſſumpſit. Etrurſus.
AVbi factus eſt eis qui ſub lege erãt tãqᷓ;
ſub lege eſſet. Mempe ibi ˖ vbi Jacobus
omnesq; ſenioꝛes eccleſie foꝛmidantes

ne in eum illa irrueret Judeoꝛum cre⸗
dentium immo chriſtianoꝛum iudaiʒã

tium multitudo · quę ita fidem chriſti
receperat· vt adhuc ritu cerimoniarum
legalium teneretur diſcrimini eius hoc

conſilio ac perſuaſione ſuccurrerunt di
centes. Nides frater · quot milia ſint in

iudeis qui crediderunt et hi omnes

emulatoꝛes legis ſunt. Audierunt auteʒ
e te · quia diſceſſionem doceas a moyſe

ecoꝛum qui per gentes ſunt iudeoꝛum · di
cẽs nõ debere eos circuncidere filios ſu⸗
os. Et infra. Moc ergo fac quod tibi di

cimus. Sũt nobis viri quattuoꝛ votũ
habentes ſuper ſe. His aſſumptis ſan/
ctifica te cum illis.et impende in illis vt
radant capitaet ſcient omnes quoniaʒ
ea quę de te audierunt falſa ſunt · ̊ů am⸗
bulas et ipe cuſtodiens legem. Et ita pꝓp
illoꝛum qui ſub lege erãt ſaluteillaã pau
liſper diſtrictionem ſententie ſue calcãs·

qwua dixerat · ego enim per legeʒ legi moꝛ⸗

tuus ſum vt co viuam · caput radere
purificari ſᷣm legem · atq; in templo mo⸗/
ſayco ritu vota offerre cõpellitur. Que⸗

ris etiã vbi ſalute eoꝛũ qui legẽ dñi pe-

nitus ignoꝛabãt · tãq; ipſe ſine lege eẽt
effectus ſit ſine lege. In athenienſi vrbe

vbi gentiliuz vigebat impietãs · qͥ vſus

Lollatio xvVIIS

ſitᷣdicatiõis eroꝛdio attẽde. Pꝛeteriẽs
inqᷣt vidi ſimulachra veſtra araʒ in q̃

erat ſcriptũ · Ignoto deo. Cijq; de eoꝝ

ſuperſtitione pmonẽ fuiſſet oꝛditus· tan/
qꝙᷓ; ſi ⁊ ipe ſine lege eſſet.ſub occaſione ꝓ
fani illius tituli fidem chriſti intulit dia
cens. Qð ergo vos ignoꝛãtes colitis.H̊

ego annucio vob. Et poſt pauca velut
ſi diuine lege penitus eſſetignarus · gen⸗

tilis wpeteę verſum potius q; moyſi aut

chriſti maluit pꝛoferre ſententiã ·et ſicut

quidam inquiẽs veſtrũ woetarũ dixert ·
ipius enĩ ⁊ genus ſumus. Cum itaq; ſu
is eos ꝗᷓ refutare nõ poſſeut teſtimonijs
fuiſſet aggreſſus·ita de falſis vera cõfir

mans ſubdidit dicẽs. Genus ergo cũ ſi⸗

mus dei · nõ debem? eſtimare auro vlar
gẽto aut lapidibus ſculpture artis ⁊ co/
gitationi hominis· diuinitatẽeſſe ſimilẽ
Infirmis aũt infirmus effectus eſt: cum
fm indulgentiã nõ hᷣm imperiũ his qͥ ſe
continere nõ poterant· in idipſuʒ redire

conceſſit:ſiue cum lactenõ eſca coꝛinthi/

os potans · in infirmitate ⁊ timoꝛe et tre
moꝛe multo apud eos fuiſſe ſe dicit. Om

nia aũt om̃ibo factus eſt· vt om̃es faceret
ſaluos · cum dicit:qui manducatnõ mã
ducantẽ nõ ſpernat:⁊ qͥ ñ mãducat mã
ducantẽnõ iudicet et qui matrimonio
iungit ꝓginẽ ſuã bene facitet qui nõ iũ/
git melius facit. Et alibi. Quis inqͥt in

firmatur ⁊ ego nõ infirmoꝛ:quis ſcanda

liʒatur ⁊ ego nõ vroꝛ: Atq; hoc modo il
