poſita ſuntin futuruʒ arbitrãtur in hu
ius tẽpoꝛalis vitę bꝛeuitate reſtitui. Ce/

terũ nos qui nõ ſumus in hac vita tan/

tuʒ ſperantes in chriſto ne hm apoſtolũ

miſerabilioꝛes ſimus omnibus homini/

bus · quia ſcʒ in hoc mũdo nihil ꝓmiſſio
nũ recipiẽtes · etiam in futuro eas ꝓ hac

incredulitate perdamꝰ. opinionibo eoꝛũ

nõ debemus errare · ne ignoꝛzata vere dif⸗

di temptationib moueamurcũ eiſdem

ſancta rapina ſit eoꝛum pꝛogreſſa cõten

nos quoq; traditos viderimus· vel iniu
ſticiã ſcʒ vxel incuriꝗ humanarũ reꝝ deo
qð dictu quoq; nefas eſt aſcribentes· qꝛ
ſanctos viros recteq; viuẽtes in tempta
tione nõ pꝛotegat · nec bonis ea quę bõa
ſunt · nec mala malis retribuat in pꝛeſen
ti · et cuʒ illis damnari mereamur: quos
ſophonias ꝓpheta caſtigat · qui dicũt in

q́t in coꝛdib ſuis nõ faciet dns beneſed

neq; faciet male · vel certe cum illis inne-
niamur · q huiuſmodi querimonijs deũñ
blaſfemare dicunturomis qui facit ma
lum bonus eſt in conſpectu domini et ta

les ei placent · aut certe · vbi ẽ deus iuſti⸗
cie · illam quoq; blaſfemia quęin ſubſe⸗
quentibo deſcribitur ſimiliter adiungen

tes · vanꝰ ẽ qᷣ ſeruit deo · aut qdð emolumẽ
tum quia cuſtodiuimus pꝛecepta eius ·

et quia ambulauimus triſtes coꝛam do/
mino. ergo nũc beatos dicimus arrogã⸗

tes · ſiquidem ditati ſunt facientes impi
etatem · et temptauerunt deñ et ſalui fa⸗
cti ſunt. Mobꝛem vt hanc ignoꝛationẽ

quępꝛauiſſimi huius erroꝛis radix et cã

eſt poſſimus euadere· pꝛimuʒ noſſe debe⸗/

mus.quid vere ſit bonũ · quid malum ·et
ita demũ ſuper his nõ falſam vulgi· ſed
Verã ſcripturaꝝ diffinitionẽ tenẽtes mi
nime infidelii hominũ decipiem̃ erroꝛe.

Detribus que in hoc mũdo ſũt

id eſt bonis etmalis et medijs.

Cap̃· ij.
Reia lunt enĩ quein hoc mũdo
ſunt · id eſt· bonũ.malũ· mediũ·
Debemus itaq; noſſe qͥd pꝛo⸗
pꝛie bonũ ·quid malumquid we ſit medi

uʒ vt noſtra fides vera ſcientia commu

nita in cunctis temptationibus incõcuſ
ſa perduret · Nihil igitur in rebus dum

taxat humanis pꝛincipale bonum eẽ cre
den duʒ eſt· niſi virtus animi ſola · quę fi

de ſincera nos ad diuina perducens illi
immutabili bono facit iugit᷑ inherere Et

eãõrio nihil malũ eẽ dicẽdũ eſtniſi pecca
tũ ſolum qd a bono deo nos ſeparans

Collatio ſexta bbatis CTCheodoꝛi.

tatem coꝛpoꝛis patientiſſimetoleranit ·ſi
nus abꝛa he poſſidere beatiſſima ſoꝛte p⸗
meruit. Egeſtas quoq; ac perſecutiões

malo facit diabolo coplari. Media ſůt
quęin vtramq; partem ꝓ affectu ⁊ arbi

trio vtentis diriuari poſſunt· vtputa di
uitie. poteſtas· honoꝛ robur coꝛpis · ſani⸗
tas pulchritudo· vita ipa vl moꝛs· pau
pertas · infirmitas carnis · iniurię · et cete

ra his ſimilia: quę ꝓ qualitate affectu

vtentis · vel ad bonã poſſunt partẽ pꝛofi
cere vel ad malã. Nam diuitie pꝛofici
unt frequẽter ad bonũ ᷣm apoſtolũ · qui
diuitib huius mundi pꝛecipit vt facile
tribuãt · cõmunicẽt indigẽtib · theſauni
ʒent ſibi fundamentũ bonũ in futurũ. vt
per has appꝛehendãt veraʒz vitã. Et ßin
euãgeliũ bone ſunt illis qui faciunt ſibi
anmicos de iniquo mãmona Que rur⸗/
ſuqm retoꝛquentur ad malum . cũ ad recõ

dendũ tantũmodo vel ad lururiã cõge
rũturet nõ ad vſus indigentiũ diſren⸗
ſantur. Poteſtas quoq; ⁊ honoꝛ coꝛpo
riſq; robur ac ſanitas· qᷓ; ſint media et

vtrobiq; cõueniẽtia · etiã ex hoc facile cõ⸗
pꝛobatur:qꝙ multi ſanctoꝝ ĩ veteri teſta⸗

mento potiti his omnibus·: ⁊ inſummis

dinuitijs culmine dignitatũ ac foꝛtitu⸗
dine coꝛporl conſtituti · eo quoq; acce⸗
ptiſſimi fuiſſe noſcũtur. Et ediuerſo qui
his male abuſi ſunt · et ea ad miniſteriuʒ

ſuęneqtię detoꝛſerũt non immerito vel

puniti ſunt wl extincti:qð frequenter re
gnon lib indicat factũ. De ipᷣa etiã moꝛ
teac vita qnia medie ſint: vel ſancti Jo⸗
hannis vel iude natiuitas pꝛoteſiatur.
Anius namq; intm̃ ſibimet vita ꝓfuit
vt alijs quoq; gaudiũ oꝛtus eius contu
liſſe dicatur·ſᷣm illud.Et multi ſup eius
natiuitate gaudebũt. De alterius vo di
cit᷑ vita · Bonũ erat ei:ſi natꝰ nõ fuiſſet
homo ille. De moꝛte etiaʒ Johãnis om/
niũq; ſanctoꝝ dicitur. Pꝛecioſa ẽ in cõ
ſpectu dñi moꝛs ſanctoꝝ eius. De iudę
aũt ac ſimiliũ · Moꝛs peccatoꝝ peſſima·
Infirmitas etiã carnis interdum qᷓ; ſit
cõmoda Laʒari illius paupꝑis vlceroſi
beatitudo demõſtrat. Cuius cum nulla
alia virtutum merita ſcriptura comme

moꝛet · pꝛo hoc ſolo ꝙ egeſtatem T infirmi

iniurię quę mala eſſe totius vulgi opi

nione cenſentur : q; ſint vtiles ac neceſ⸗
ſarie etiam ex hoc liquido cõpꝛobatur
ꝙſancti viri non ſolum eas nunq; vita

re voluerunt verumetiam in virtute ſũ⸗
ma · xel appetentes · vel foꝛtiter tolerantes

amici del effecti· eterne vite ſunt ſtipen/
dia conſecuti · beato apoſtolo concinẽte

Pꝛopter quod placeo mihi in infirmi⸗
tatibus · in contumelijs.in neceſſitatibi

in perſecutionibus · in ãguſtijs pꝛo chri⸗
ſio · Cum eniʒz infirmoꝛ tũc potens ſum·
quia v?tus in infirmitate perficitur. Et

idcirco illi qui ſummis huius ſeculi di⸗

uitijs T honoꝛibus ac poteſtatibus extol
luntur non ex his pꝛincipalebonum ob

tinuiſſe credendi ſunt · qdð in ſolis eſſe vir

tutibus definitur ſed medium quidda
qʒ ſiciuſtis recte ac neceſſarie vtentibus
vtilia hec eſſe reperiũtur ⁊ cõmoda ·occa

ſionem namq; operis boni fructusq;
in illius vite eternitate parturiunt ·ita il

lis qui male opibus abutunturinutiles

ſunt atq; incõmode· ⁊ occaſioneʒ pecca

ti moꝛtiſq; concinant.
malum nulli inuito ab alio
poſſitinferri. CLCapᷣ.iiij.

Is itacq; diuiſiones firas atd

immobiles retinẽtes · ſcienteſq;ʒ

nibil eſſe bonum niſi virtutem
ſolã · que ex timoꝛe dei ac dilectiõe deſcẽ
dit · nec malum quicqᷓ; eſſe niſi peccatum

ſolum et ſeparationem a deo. diligenter
nunc diſcutiamus· vtrum deus vnc;

ſanctis ſuis · aut per ſe · aut per aliũ que⸗

piam inferri permiſerit malum · quod

ſine dubio nuſq; omnino reperies. Qec

enĩ potuit aliquãdo cuiqᷓ; nolentiac re⸗

ſiſtenti maluʒ peccati alter inferre · niſi il

li ſoli qui illud in ſeſe coꝛdis ignauia et
coꝛrupta volũtate ſuſcepit. Deniq; cũ
btõ iob diabolꝰ adhibiij vniũſis neqᷣtie

ſuemachinis maluz peccati voluiſfſet

ſerr

bosſt

rati
mog

dum

ncq⸗
feq:

fbla

b⸗
godt

N t

ed

taeist
Sn
dsi
Ws

Nturt

ubhu

ütun
Mucenlar
cafeano

Aol

Ctigoo
Amecico⸗
inoe
Kon
diſayp
turad
diſaup
mexon
gulpen
Ethuẽ
Unnefi
po
ich wor
lute
i
ſ⸗
mi

inſ
W
ign
eneg
obnn
nchti
ttſi
Nlenne
tiͤn⸗
einee
Dhrni
Annt⸗
pochn⸗
nsſunn⸗
.Et
nlidi⸗
seto
wnd
1sevit
ncniddi
Ntmubus
s.
nritall
nutles
ſerca

halio
.

1s dich
gentucg
wuten
tie i
iptam
dil
wN
sſe
Nüntt
enii
uu
niß
necie
viſe

inferreac nõ ſolum cunctis eñ facultati

bus ſpoliaſſet · verũ etiã poſt illũ de moꝛ⸗

tee ſeptem filioꝝ tam atrocẽ tam q; inſre
ratũ oꝛbitatis doloꝛẽ · vulnere eum peſſi

mo a capitis vertice vſq; ad planta pe⸗

dum itolerãdis cruciatibe oneraſſet ·
neq qꝙ;ᷓ ei peccati maculã quiuit in flige /
re· qꝛ in cũctis imobilis perſeuerãs nulæ⸗

lũ blaſfemie accõmodauitaſſenſum.
Obiectio quẽadmodũ ipſe de/

us dicatur creare mala. Cap. v
l! Ermanus. Frequenter legi-

mmus in ſcripturis ſanctis deuʒ
creaſſe mala · vel bominibintu

liſe. vt eſt illud · Qm̃ abſq; me nõ eſt de

us ego dñs ⁊ nõ eſt alter:foꝛmãs lucem

et creãs tenebꝛaſfaciẽs pacẽ ⁊ creãs ma

la. Et iterũ Si ẽ malicia ĩ ciuitate quaʒ

dñs ñ fec. Reſpõſio ſuper iterro/
gatio ne ꝓpoſita.

PHeodoꝛus. MNõnunq; ſo⸗
let ſcriptura dĩna abuſiue ma⸗
la pꝛo afflictionibe ponere non

Anla per naturã ꝓpꝛie mala ſint · h hm Hᷣ

qpab his ſentiãtur mala quibo vtilit in/

ferũtur. Hominiby etenĩ diſputãs diui

na cenſura· neceſſe eſt vt humanis vbis
et affectionibo eloquatur. Eteniʒ ſectio

l vſtio ſalutaris quę illis qui vlceruʒ
contagione putrefacti ſunt pie infertur

a medico:mala a tolerantibo credit᷑ · nec
iniquo carcer nec eqͥ calcar: nec emẽda
tio ſuauis eſt delinquẽti. Omnes etiam
diſciplinęhis qͥ erudiũtur amare ſentiũ
tur ad pns ſicut apłs dicit. Om̃is aũt
diſciplina ĩ pñti nõ videt᷑ eſſe gaudij ſᷣ
meror- poſtea ãt fructũ pacatiſſimũ his
qui per ſe exercitati ſunt reddet iuſticie.
Et quẽ diligit dñs coꝛripit · flagellat ãt
omnẽ filiũ quẽrecipit.Quis eĩ eſt filius
quẽ nõ coꝛripit pater. Ntaq; mala non
nũ qꝙᷓ; poni pꝛo afflictionibus ſolent · Fm
illð. Et penituit deũ ſuper maliciã quã
locutꝰ eſt vt faceret eis ⁊ nõ fecit.Etite/⸗
rũ. Quia tu dñe miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ:
patiẽs ⁊ multũ miſericoꝛs ⁊ penitens in
malicijs · id eſt ſuper tribulationibus et

erũnis quęnobis pꝛo ccatoꝝ noſiro⸗
rũ meritis inferre cõpelleris. Quas ſci⸗
ens vtiles eſſe nõnullis:ita alius ꝓphe⸗
ta vtiq; nõ inuidens ſaluti eoꝝ ſᷣ cõſu⸗

lens impꝛecatur. Adde illis mala domi⸗
ne adde mala gloꝛioſis terre.Et ipᷣe do⸗

minus.Ecce inquit inducam ſuper eos
mala · id eſt doloꝛes ac vaſtitates: q bus
in pꝛeſenti ſalu bꝛit᷑ caſtigati ad me quẽ

in rebus pꝛoſperis contempſerũt reuer/

ti tandem ac feſtinare cogãtur. Ideoqʒ;
hec pꝛincipalia eſſe mala nõ poſſumus
definire:multis enĩ ad bonũ pꝛofieiunt
et cauſas ęternoꝛum pariũt gaudioꝛum
Et idcirco vt ad queſtionem pꝛopoſitã
recurramus· vniuerſa quęputantur ma
la nobis ab inimicis vel a quibuſcunqʒ
alijs irrogari· nõ ſũt credenda mala eẽ ſᷣ
media. Mon enĩ talia inuenientur qua-
lia putat eſſe ille qui intulit animo furi/

bundo . ſ̊ qualia ſenſerit ille qui ſuſtinet

Ideoq; cum illata fuerit moꝛs viro ſan
cto non ei malum illatum eſſe credendũ
eſt· ſed medium quiddã. Qð cũ pecca⸗
toꝛi maluʒ ſitiuſto requies ⁊ abſolutio

fit maloꝝ. Moꝛs eni viro iuſto reqes

cuiꝰvita abſeõdita ẽ Etiõ nec vir iuſtꝰ
ex bac aliq ꝑpetit᷑ detrimẽtũ ꝗ nihil ꝑ⸗
tulit noui ſᷣ id qð ei acceſſurũ fuerat ne⸗

ceſſitate nature inimici neqtia non ſine

pᷣmio vitę ꝑẽnis excepit ac debitũ moꝛ

tis hũane qð inexcuſabili lege reddẽdũ

eſt· cũ fructu vberrimo paſſionis · ac ma
gne remuneratiõis mercede perſoluit.
Interroga tio an reus ſit qui iu
ſto intulit moꝛtẽ cũ iuſtus habe

at de moꝛte mercedẽ. Cap. vij.

Ermanus. Ergo ſi iterẽptꝰ
iuſtꝰ nõ ſolñ nihil mali ppeſſuſ
ecEſt ·ſᷣ etiã mercedẽ paſſiõis aſſe
qtur · qnõ in reatũ vocabit᷑ q nõ nocu/
it moꝛtẽ inferẽdo ſᷣ̊ pꝛofuit.

Heſpõſio ad pꝛecedenteʒ inter/

rrogationé. LCa. viij.
NDeodoꝛus. Mos de pꝛie/
tate boni maliq; vleiꝰ qð diiꝰ

cẽ mediũ diſputamꝰ.nõ de affectu eoꝛũ

S

Collatio ſexta Abbatis Theodoꝛi.

qui iſta cõmittũt. Mec en qͥs impiꝰ vel
iniquus idcirco impunitus erit.q;ꝛ mali
cia ſua iuſto nocere nõ potuit. Loleran
tia enĩ ⁊ vꝓðtus iuſti nõ illi qui moꝛtẽ vel
ſupplicia intulit · ſed illi pꝛoficitad mer⸗
cedẽ qui illata ſibi patiẽter excepit. Ide⸗
oq; ⁊ hic merito punietur ꝓ crudelitai
ſuę vicio qua malũ voluit inferre · et ille
nihilominus nibil mali perpeſſus eſt · qꝛ
virtute animi ſui patiẽter tẽptationes
doloꝛeſq; ſuſtẽtans ·ea ꝗᷓ malo ꝓpoſito il
lata ſunt ad pꝛofectũ melioꝛis ſtatus et
eterne vite fecit beatitudinem peruenire
vl pertinere. . .
Exẽplũ beatiiob a diabolo tẽ⸗
ptati: et dñi a iuda traditi ⁊ ꝙ
iuſto ta pſpera qᷓ; aduerſa ꝓfi⸗
ciãtad ſalutt. Capᷣ.x.
Ecq; eni patiẽtia iob mercedeʒ
diabolo qꝛ eũ illuſtrioꝛẽ ſuis tẽ

ptationibe reddidit · ſilli ipi qͥ

eas virilit᷑ pertulit acquiſiuit · nec iudai
eierni ſupplicij imunitate donabitur · qꝛ
ꝓditio eius ad ſalutẽ generis ꝓfecit hu⸗
mani. Mon eni ꝓuentus ↄſiderãdus eſt
opis ſ operãtis affectus. Qua ꝓpter hec
debet in nobis diffinitio imobiliter cu⸗
ſtodiri · q nulli malũ ab alio poſſit infer
ri·: niſi qui illð ignauia ſui coꝛdis ac pu⸗
ſillanimitate ↄtraxerit · hãc eandẽ ſentẽ
tiã beato apoſtolo vno verſiculo confir/
mãte. Scimus aũt qm̃ diligentibo deuʒ
oĩa cooperãtur ad bonũ. Dicẽs enĩ oĩa
cooperaturad bonũ · vniuerſa nõ ſoluʒ
ꝗᷓ pꝛoſyera · xerũetiã qᷓ putãturaduerſa
pariter cõpꝛehendit. Per ꝗᷓ et in alio lo
co idem aplus ſetranſiſſe deſcribit · cum
dicit. er arma iuſticie ꝗᷓ a dextris ſunt
a ſiniſtris ·id eſt per gloꝛiã ⁊ ignobilita
tẽ· per inftamiã ⁊ bonã famã·vt ſeducto
res ⁊ races · vttriſtes· ſem per aũt gau
dentes · vt egentes · multos aut locupletã
tes ⁊ cetera. Omnia ergo ꝗᷓ ꝓſpera repu
tantur ⁊ dextre dicũtur partis· ꝗᷓ ſanctꝰ
aplus gloꝛie ⁊ bone famę vocabulo de⸗/
ſignauit · illa etiã ꝗᷓ exiſtimãtur aduerſa

—

ꝗ per ignobilitatẽ ⁊ infamiã euident᷑ ex

pꝛeſſit · ꝗq; a ſiniſiris eſſe eſcribit effici

untur viro perfecto arma iuſticie ſi illa⸗
ta ſibi magnanimiter ſuſtẽtauerit · ꝙ vi
delicet per hec dimicãs ⁊ in iſtis ipis qui
bus impugnari putatur aduerſis tãqᷓ;
armis vtendo eiſq; velut arcu ⁊ gladio
ſcutoq; validiſſimo cõtra illos qui hec ĩ

gerũt cõmunitus· pfectũ ſuę patiẽtie ac

virtutis acquirat · gloꝛioſiſſimũ conſtã

tie triũphũ ex ipᷣis ꝗͥ letaliter inferuntur

capiens hoſtiũ telis · nec ꝓſperis dumta
xat elatus·nec deiectus aduerſis ·ſᷣ itine/
re plano ac via regia ſemꝑ incedens · ab
illo traquillitatis ſtatu nequaq; leticia

ſuperueniẽtequaſi in dextrã motus· nec

ingruentibus aduerſis triſticiaq; domi
nate velut ad leuam rurſus impulſus.
Pax en multa diligentibo nomẽ tuuʒ

etnõ eſt illis ſcandalũ. De illis vero qui

per ſingulos incumentes caſus ꝓeoꝛum
qualitate ac varietate mutãtur ita dicit
Stultus aũt ſicut luna mutatur. Vt eĩ
e perfectis ac ſapientiby dicitur · diligẽ
tiba deũ om̃ia cooperãturad bonũ ·ita
infirmis ꝓnũciat᷑ ac ſtultis.Omia adũ⸗
ſa viro inſipiẽti · nec enĩ ꝓſperis reb ꝓfi
cit nec emendatur aduerſis.Eiuſdẽ nã/
q; virtutis eſt triſtia foꝛtiter tolerare cu⸗
ius etiam ſcdᷣa moderari:⁊ eũ quiĩ vno
eoꝝ ſuperatur neutrũ ſufferre certiſſimũ
eſt. Facilius tamen quis elidi poteſt pꝛo
ſperis qᷓ; aduerſis. Hec enĩ interdũ etiã
inuitos retinent atq; humiliãt · ⁊ cõpũ⸗
ctione ſaluberrima vł minus peccare fa
ciunt vel emẽdant ·illa vero mollibo mẽ⸗
tem ac pernicioſis extollentia blandimẽ
tis · ſecuros felicitatis ſuę puentu ruina
maioꝛe pꝛoſternunt.

De virtute viri perfecti qui ãbi
dexter figuraliter nücupatur.

LapxX . . .
Sti ſunt ꝗ q figuraliter in ſcriſ/
pturis ſanctis amfoterodexioi

id ẽ ãbidextri nücupãtvt ille aoth in li⸗
bꝛo iudicum fuiſſe deſcribitur · qͥ vtraq;

manu vtebatur ꝓ dextera. Quã vꝓtutẽ

/

son
ainp⸗
u
ſhun
win
nnan
lure
tuny
nene⸗
lwns
hiita
Ponuse
ainßi
ilbla

ler
caine

etſinſi⸗
inplien
luozun
diefen
ditur a
plſat
mnitung
ſeraen
goqci
tozele,
uſeuent
Golcti
mund
neraſce

no
ti
di⸗
er⸗
Hn
nani
l

bbi
,
n/,
loi
li⸗
ch
nti

ita foterimꝰ nos quoq; intellectualit
poſſidere · ſi ea qᷓ ꝓſpera ſunt dexteraqʒ
cenſent᷑et ea queaduerſa ſunt ac ſini⸗
ſtra dicunt· lvno rectoq; vſu ad partẽ
fecerimꝰ dexterã ptinere · vt ꝗcũq; fue⸗
rint illata fiant nob ſᷣm apim arma in⸗
ſtici · DOuabo nãq; partibõ(⁊ vt ita dix

erim manibe) interioꝛem hoiem noſtrũ

ſubſiſtere ꝑnidemus:nec qᷣſq; ſanctoꝛũ
carere hac ſiniſtra quã dicimꝰ põt · ſʒ in
boc vᷣtus pfecta diſcernit· ſi vtrãq; in
Textrã bñ vtendo cõnertat.Et vt ma/
nifeſtius hoc quod dicimus poſſit ĩtel/

ligi · habet vir ſanctꝰ dextera ſucceſſus

videlicʒ ſpiritales:in qua tunc cõſiſtit ·
qñ feruens ſpũ deſiderijs et ↄcupiſcen⸗
tijs omĩb dnatur· qñ ab omĩ diaboli/
ca impugnatiõe ſecurus abſq; vllo la/
loꝛe ac difficultate vicia carnis vel re/
ſpuit vel abſcidit · cũ ſublimatꝰ a terra
vniuerſa pꝛeſentia atq; terręna: velut
inanem fumũ vmbꝛãq; vacuã ↄtẽpla/

tur · et mox tranſitura contemnit cũ fu/

tura ꝑ exceſſum mentis· nõ ſolũ arden-
tiſſime concupiſcit: verũetiaʒ clariꝰin⸗/
tuetur · cũ efficacius ſpiritalibo paſcitur
theoꝛijs · cum lucidius ſibi reſerari con/
ſpicit celeſtia ſacramenta: cũ oꝛationes
purius atq; alacrius emittit ad dñm ·
cũ ita ſpũs ardoꝛe ſuccenſus ad ea que

iuiſibilia ſuntet ęterna tota animi ala/

critate tranſmigrat · vt nequaqᷓ;ᷓ ſe iam
credat in carne cõſiſtere. Habet ſiliter
et ſiniſirã cum temptatõnum turbinib⸗
implicatur:cũ ad deſideria carnis incẽ
tiuoꝛum ęſtib inflammat· cũ ad iracũ⸗
dię feruoꝛem ꝑturbationũ igne ſuccen.
ditur. cũ ſuperbię ſeu cenodoxię elatõe
pulſatur·cũ triſticia moꝛtẽ operãte de⸗
pmitur · cũ machinis accidię et ĩpugna
tione ↄcutit᷑· ciq; oĩ ſpiritali feruoꝛe ſeᷣ
Tcto qͥdã tepoꝛe atq; irratõnabili mero
re toꝛpeſcit: vt nõ ſolũ cogitatõibo recij

ac ſeruentibo deſeratur: ſed etiã pſalmꝰ
oro · lectio· remotio celle ſimł hoꝛreant·⁊

ĩtolerabili quodã tetroq; faſtidio vni/

2

nerla ſoꝛdeant inſtrumẽta virtutum· q

De nece ſanctoꝛum

bus cñ pulſatñ monachus ſiniſtris pti
bus ſe cognoſcat vrgeri. Quiſqͥᷣs igit

in ill quę dextre pari eſſe ſdiximꝰmĩme

fuerit ſubintrãte glia vanitatis elatus
⁊Zin iſtis que ſiniſirę ptis ſunt viriliter
dimicãs: nulla deſperatõe ↄciderit · ac
potius de cõtrarijs arma quędã patię
ad exercitiũ ꝓᷣtutis aſſumpſerit.vtraq;
manu vtetur ꝓ dextra · ⁊ in vtroq; actu
triũphatoꝛ effectꝰ tam de ſiniſtro ſtatu
qᷓ; dedextro palmã victoꝛieconſequet᷑
Qualẽ btm̃ iob legiꝰ meruiſſe · ꝗͥ vtiqʒ
p dexterã coꝛonabat᷑ qñ ſeptẽ filioꝝ pr
opulentus ac diues incedens quotidia
na ꝓ eoꝛũ purificatõe ſacrificia dño of

ferebat · nõ tã ſibi eos q; deo ſuſceptos

ac familiares cupiẽs exhibere qñ ianua
eius oĩ aduenienti patebat · qñ erat pes
claudoꝝ:et oculus cecoꝝ · qñ de velleri
bus oniũ eius humeri calefiebãt infir/
moꝛum · qñ erat oꝛphanoꝝ pater et vir
viduarũ ·qñ nec in coꝛde quidẽ ſuo ſuꝑ
inimici ſui ruina gauiſus eſi. IJdeq; rur
ſus ꝑ ſiniſtrã partem ſublimioꝛe vᷣtute
ceaduerſitatib triũphabat · cũ ſeptem
filijs vno oꝛbatus momẽto:non vt pa
ter acerbo luctu cõſiciebat᷑· ſed vt verus
dei famulus ſuꝑ creatoꝛis ſui volũtate
gaudebat ·cũ ex locuplete pauperrimꝰ:
nudus ex diuite:ex valido tepidus: ex
inclyto et gloꝛioſo ignobilis atq; deſpe
ctus· incoꝛruptam animi foꝛtitudinẽ re
tentabat. Cu deniq; omĩ ſubſtãtia atq;
opibo deſtitutus ſterquilinij erat factus
habitatoꝛ · ⁊ vllut qͥdazʒ coꝛpon ſui ſeue
riſſimus carnifex teſta radebat ſaniẽ p⸗
fluentem · atq; ex omĩ parte mẽbꝛoꝝ gle
bas vᷣmium merſis in ꝓfunda vuineꝝ
digitis detrahebat. In qbus cuncij in
nullã deſperando ꝓlapſus eſt blaſphe⸗
miam nec aduerſus creatoꝛẽ ſuũ in ali/
quo murmurauit quinĩmo neq̃ qᷓ; tan-
ta temptationum mole atq; acerbitate
cõterritus:ipᷣm quoq; qð ex oĩ pꝛiſtina
facultate ſuo coꝛpoꝛi ſuꝑfuerat indumẽ
tum qðq; ſolũ qꝛ ipo veſliebat · a diabo
li potuerat vaſtatiõe ſaluari reſeidens

Lollatio v abbatis Cheodoꝛi

atq; abijciens adiecit ſup illaʒ quã du
riſſimus pꝛędo intulerat ſpontaneã nu

Ditatem. Comã quoq; capitis: quę ſo

la de pꝛior gloꝛię reliquijs intacta remãꝗ

ſerat: vexatoꝛi ſuo piecit abſciſam am

putans etiã id qð ſeniẽs reliquerat ini

micus · illa celeſti aduerſus eum voce tri

pudiat ⁊ inſultat. Si bona ſuſcepimꝰ
de manu domi:mala nõ ſuſtinebimus:

Nudus egreſſus ſum de vtero matris
meę:nudus reuertar illuc. ODominꝰ de

dit dñs abſtulit:quõ dño placuit ſic fa
ctum eſt · ſit nomen domini benedictum/
Am bidextrũ merito dixerim et ioſeph·
qꝗ in ꝓſpenis gratioꝛ patri:religioſioꝛ fra
tribus:acceptõꝛ deo· in aduerſis cauſis
domio fidelis· carcer mitiſſimus vincij
iniuriarũ immemor · beneſicus inimicis
inuidis·⁊ q;tum in ipis fuit interfectoꝛi

bus fratrib nõ lolũ pius:ſʒ etiãõ muni

ficus inuenit. Mi ergo eoꝛũq; conſimi.

les recte i, ambidex

tri nuncupãr· vtra q; em̃ manu vtũtur
ꝓ dextra:⁊ inter hec quęapłus dinume⸗/
rat tranſeuntes parit᷑ dicũt. Per arma
iuſticiequęa dextris ſunteta ſiniſtris.
gloꝛiam ei ignobilitatem · ꝑ infamiaʒ et
bonam famam ⁊c. De qua dextra vel ſi⸗

niſtra ita ſalomon exꝑſona ſponſe loqͥ/

tur in cantico canticoꝝ.Leua eius ſbeᷣ ca
pite meo · ⁊ dextera eius amplexabit᷑ me
Quas licet vtraſq; vtiles eſſe ſignificet
tñ illam ſub capite ſuo ponit · qꝛ ſubiace
re debent aduerſe ꝑtes pncipalitati coꝛ.
dis. Id hoc ſiquidem tm̃ vtiles ſunt: vt

ꝓ tem poꝛe nos exerceant ⁊ erudiãtad ſa

lutem · ac ꝑfectos ad patientiaʒ reddant
dexterã wro ad confouendam ſe ac ppe
tuo conſeruandã ſalutari amplexu ſpõ⸗
ſi ſibimet coerere: atq; inſolubiliter ei

optat innecti. Erimus igitur ambidex/
tri:qñ nos quoq; rerũ pꝛeſentiuʒ copia
vl inopia non mutarit:⁊ nec illa nog ad
voluptates noxięremiſſionis impulerit

nec iſta ad deſperatõem attraxerit ⁊ que
relaʒx·ſed ſimilit᷑ deo grates in vtroq; re
ferentes parem fructum de ſcdis aduer⸗

ſiſq; capiamus · qualem ſe ille verꝰ am/

bidexter doctoꝛ gentiũ fuiſſe cõſecutum

teſtatur dicens. Ego em̃ didici in quib⸗
ſum ſufficiens eſſe · ſcio ⁊ humiliari · ſcio
et abũdare · vbiq; et in omnibus inſiitu
tus ſum · ⁊ ſaturari et eſurire:⁊ abũdare

et peuuriam pati omnia poſſum in eo qͥ
me confoꝛtat.

De duplicigenere tẽptationuʒ
ꝗ triplici mo inferuntur.Ca· xi.
Rgo licet dixerimbipartitam
eſſe temptatõnem · id eſt in reb⸗

l ꝓſper vel aduerſis· ſciendũ

eſt tñ omẽs hoĩes miplici rõne temptari
Plerũq; ob ꝓbatõnem:nonnunq; ob
emendatõem · interdũ ob merita velicto

rum · Et ob ꝓbatõʒ qdẽ. vt btm̃ abꝛaaãa

vt iob multoſq; ſanctoꝛũ:tribulatõnes
innumeras legimꝰ ꝑtuhſſe · vel illud qðᷣ
in deuteronomio dicit ad populum per
moiſen · Et recoꝛdaber cũcti itinerj illiꝰ
pquod adduxitte dñs deus tuus q̃dra
ginta annis ꝑ deſertum: vt affligeret te
atq; temptaret·et nota fierent quęĩ tuo
animo vᷣſabantur · vtrũ cuſtodires mã/
data illius an nõ·⁊ illud quod in ps · dẽ
ꝓbaui te apud aquam contradictõnis ·

Agd iob q̊z. An putas me tibi aliter locu

tum:q; vt appareres iuſius: Ob emẽda
tõem vero cũ iuſtos ſuos ꝓ paruis qui⸗
buſdaʒ leuibuſq; peccat:ſeu pꝛo elatõe

ſue puritatis bumilians diuerſis tem/

ptatõnibus tradit: vt omnem ſoꝛdẽco-
gitatõnum · vt ꝓbis ꝓphete dicaʒ: ſco

riam quã in occultis eoꝛũ ꝑpuidet eſſe cõ

cretã excoquẽs in pᷣſenti:velut auꝑ pu⸗
rum futuro traſmittat examini ·nihil in
eis reſidere ꝑmittẽs qð ſcrutãs· poſt hec
iudicij ignis penali cruciatu expurgatu

rus inneniat · m illud:multętnibulatõ/

nes iuſtoꝛũ · ⁊ fili. noli negligere diſcipli⸗
nam dñi:neq; fatigen dũ ab eo increpa
ris · queʒ em̃ diligit dñs coꝛnpit · flagel⸗
lat aũt omnẽfiliũ quẽ recipit · qͥs eni eſt
filiꝰ queʒ nõ coꝛripit pr:¶ ſi ex diſcipli
nam eſtis cuiꝰ participes facti ſunt oẽs

er go adulterini ⁊ nõ nilij eſtis: in apd⸗

tgo⸗
Pfi

Olt
ſac
inc
qu
cen
nes
hur
guit
ſur⸗
nec

jrm
lio⸗

ni⸗
ſor
N

+ –

Ne⸗
nus
ſan⸗
ubn
nuna
lnang
nloſea
Ciir.
Apg
ng
Gah
muli
fon!
1
Pe⸗
nesi
etie
Deij
guith
gllab
ſtito⸗
Cim
ii

on

nch
nptn
oh
Me
bui
nes
d0
mer
giin
t
ni⸗
di
nis
ſoan
nic
ni⸗
oe
lem⸗
ac⸗
o
ncei
ghln
1.
Mo/
ſopl⸗
nipa
igl⸗

vpli
oos⸗

e

—–⏑

BDe nece ſanctoꝛum

ego qͥs amo arguo⁊ caſtigo Ad qs etiã

ſᷣ figura bieriin ex pſõa dei ꝑ hieremiã

ßmo dirigit · Faciã enĩ ↄſũmationẽ in

oĩb gentib in quiby diſpſite .· te aut nõ

faciã in ↄſũmationẽ: ſed caſtigabo te in
iudicõ:vt nõ tibi videan innoxiꝰ. Pro
qua ſalutari emendatõe oꝛat dauid di⸗/
cens. OPꝛoba me dñe ⁊ tẽpta me: vre re
nes meos ⁊ coꝛ meũ.yſaias qͥʒ vtilitatẽ
huiꝰ temptatõnis intelligẽs. coꝛripe in
quit nos dñe.verũtñ in iudicio ⁊ nõ in
furoꝛe tuo.Et iteꝝ.Cõfiteboꝛ tibi domi
ne qm̃ iratꝰ es mihi:conuerſus eſt furoꝛ
tuꝰ ⁊ cõſolatus es me. Pꝛo merito autẽ
peccatoꝝ plaga temptationis infert᷑:vt
ibi plagas pplo iſraeli immiſſurũ ſe do⸗
minꝰ cõminat᷑ dicens · dentes beſtiaruʒ

immittã in eos cuʒ furoꝛe trahentiũ ſuꝑ

terrã · ⁊ fruſtra pcuſſi filios veſtros diſci
plinã nõ recepiſtis. In pſalmis quoq;
Multa flagella peccatoꝝ Et in euanꝗ.
Ecce ſanus factus es iam noli peccare
ne deteriꝰ tibi aliqͥd contingat. Inueni
mus ſaneet q̃rtam ratõʒ: qua ob mani
feſtandã ſolũmõ głam ⁊ oꝑa dei inferri

quibuſdã aliquas paſſiones ſcriptura

rum auctoꝛitate cognoſcimꝰ · ſᷣm illud

euang Neq; hic peccauit neq; parẽteſ

eius:ſed vt manifeſtent᷑ oꝑa dei in ipſo.
Et iteꝝ. Infirmitas hec nõ eſt ad moꝛtẽ
ſed ꝓ gla dei: vt gloꝛificet᷑ filius dei per
ipam. Sunt aũt ⁊ alia vltionũ genera:
quibo nõnulli qͥ malicię ſuꝑgreſſi ſũt cu
mulũ pcutiunt᷑ ad pñs · vt dathã ⁊ abi/
ron ſiue choꝛe legimꝰ fuiſſe damnatos·
vłmaxime illos de quib aplus dicit.
Pꝛopter qdð tradidit illos deꝰ ĩ paſſio
nes ignominis · in repbum ſenſum · qd
etiã ceteris penis grauius iudicãdũ eſt.

De ipis naq; pſalmiſia. In lalboꝛibo in
uit hoĩm non ſunt · ⁊ cũ hoib non fla⸗

tellabunt. Mon enĩ merent᷑ ſalutari vi
itatõe dñi: nec tem poꝛalibe plag conſe
qui medicinã: qͥ deſperãtes ſemetipſos
tradiderũt impudicicię:in oꝑatõeʒ oĩs
erroꝛis in immundiciaʒ. quiq; obdura
tione coꝛdis: ⁊ vſu ac frequẽtia deliquẽ

di purgationẽ bꝛeuiſſimi buiꝰ eni ⁊ vl/
tionẽ vite pꝛeſenij excedũt: Quiboꝑ pꝛo
phetã ſermo diuinus expbꝛat · ſubuerti
vos ſicut ſubuertit deus ſodomã ⁊ go⸗
moꝛrã · ⁊ facti eſtis ſic toꝛn raptꝰ de incẽ
dio · nec ſic rediſtis ad me:dicit domiꝰ.
Et hieremi. Intfeci ⁊ ꝑdidi ꝓplin meñ
⁊tñ a vijs ſuis nõ ſunt reuſi.Etiterum
Percuſſiſti eos ⁊ nõ doluerũt · attriuiſti
eos ⁊ renuerunt accipe diſciplinã· indu
rauerũt facies ſuas ſuꝑ petrã: noluerũt
reuti. Erga quoꝝ curatõʒ oẽʒ tꝑis iſtiꝰ
medicinã vidẽs ꝓpheta incaſſum fuiſſe
ↄſumptã:deſperãs qͥdammõ iã de eoꝛũ
ſalute ꝓclamat. Defecit ſufflatoꝛiuʒ in
igne:fruſtra ↄflauit ↄflatoꝛ: malicię enĩ
vrenõ ſunt ↄſũpteargentũ repbuʒ vo
cateeos.qꝛ dñs ꝓiecit illos. Hãc ſalu⸗
tarẽ ignis purgatõʒ circa eos qͥ pdura
ti ſunt ſceleribo ſuis inanit᷑ ſe dñs adhi/
buiſſe ſub pſõa hierſin ↄcrete ꝓfũda ru
bigine pctõꝝ ita conq̃rit᷑. Pone inqͥẽs
ollã eneã ſup pꝛunas vacuam vt ĩcale⸗
ſcat · ⁊ liquefiat es eiꝰ · ⁊ cõflet᷑ in medio
eiꝰ inquinam entũ eiꝰ·młto lalvꝛe ſuda⸗
tum eſt · non exiuit de ea nimia rubi/
go eiꝰ neq; per ignẽ immũdicia tua exe/
crabilł:qꝛ mũdare te volui: ⁊ nõ es mun
dataua ſoꝛdibo tuis. Wobꝛem vt pitiſſi⸗
mus medicꝰ expenſis oĩb ſalutaribo cu
ris:nec vlluʒ iam remedij genꝰ qð infir
mitati eoꝝ poſſit aptari dñs ſuꝑeſſe cõ⸗
ſpiciẽs:quodammõ iniquitatũ magni⸗-
tudie ſuperat᷑· ac diſcedere ab illa clemẽ
ti ſua caſtigatione ↄpellit᷑.itaq; ei denũ/
ciat dicẽs. Jam nõ iraſcar tibi.⁊ celus
meꝰ receſſit a te. De alijs vo quoꝛu non
predurauit coꝛ frequẽtia pctõꝝ · nec illa
ſeueriſſima (⁊ vt ita dixerim cauſtica ig
nis idigẽt medicina · ſed eruditõ ſaluta-
ris ꝓbi ſufficit ad ſalutẽ· dicit᷑· Emẽda
bo eos in auditu tribulatiõis ſue. QNon
ignoꝛamus alias qͥʒ animaduerſiones
ſiue vltionũ cauſas quę inferunt᷑ his ꝗͥ
quiſſime deliquerũt· nõ ad ex pianda eo
rum crimĩa:nec ad abolenda merita pec
cato ꝝ·ſʒ ad emendatõʒ metũq; rinetin
2

ꝗ euident in hierobdã filiũ nabath ba⸗

ala q̃ʒ filii achia ⁊ achab atq; ieʒabel.

illata cognoſcimꝰ· ita ꝓnũciãte diuina

cẽſura Ecce·ego ĩducã ſuꝑ te malũ ⁊ de

metã poſterioꝛa tua· iĩterficiã ð achab

mingentẽ ad ꝑietẽ aclauſũ nouiſſimũ
in iſrł ⁊ dabo domũ tuã ſicut domũ hie
robvã filij nabath· ⁊ ſic domũ baaſa fi ⸗
lij achia.qꝛ egiſti vt me ad iracundiam
puocareſ-⁊ peccare feciſti iſrſ canes ctiã
comedẽt iecabel in agro iegrabel ſi moꝛ⸗
tnꝰ fuerit achab in ciuitate · comedent

eũ canes ·ſi aſĩt moꝛtufu erit in agro.co
megent eñ volucres celi. Et illud qð pĩ
genti cõminatõe denunciat᷑. Mõ infere

tur cadauer tuũ in ſepulchꝛũ patrũ tuo

rum · nõ quo vxlillius tã ꝓfana cõmẽta
qui vitulos aureos ad ppetuã puarica
tionem pleb impiamq; a dño ſepatõnẽ
pmus inſtituit:vel illoꝝꝑ tam innumera
taq; nepharia ſacrilegioꝝ crimia ex⸗
coquere bꝛeuis ac momẽtanea pena ſuf
ficeret · ſy vt ceteris qʒ ꝗͥ futura vł negli
gentes vll penitꝰ nõ credentes· ↄſidera-
tione tm̃mõ pᷣſentiũ frangebant᷑ terroꝛ
iſtarũ qᷓs metuebant vltionũ incuteret᷑
exemplo·nec apud illã ſũmi noĩs maie
ſtatem eſſe bumanarũ reꝝ etquotidiãe
diſpenſatõis incuriã documẽto huiꝰ ſe
ueritatis agnoſcerẽt· ac retributoꝛẽ deñ
cunctoꝛũ actuu hec ꝗ grauiſſime foꝛ⸗
midabãat manifeſtius peruiderẽt. Inue
nimus ſane etiã ꝓ leuioꝛib culpis non
nullos eandẽ moꝛtis ad pᷣſens excepiſſe
ſentẽtiaʒ q ſunt ⁊ illi puniti qͥs pᷣdiximꝰ
extitiſſe ſacrilege ſuaricatõis auctoꝛes
vt factũ eſt in illo qui ſabbato ligna col
legerat· vel in anania et ſaphira qui pa
rum quidem de ſubſtantia ſua infideli
taſ erroꝛe ſeruauerant: non ꝙ equalia
fuerint põdera peccatoꝑ·ſʒ qꝛ repti no/
ue tranſgreſſionis pᷣſumptoꝛes debue/
runt pbere ceteris quemadmodũ pecca
ti · ita etia pene acterroꝛis exemplum:vt
qſqs eadẽ deinceps affectare temptaſ⸗/
ſet: noſſet ſibi ſm eandem foꝛmã qua il/
li damnati ſunt · etiaz ſi in Hſenti ſuppli

cium differat in futuri indicij eramina/
tione reddendũ. Et qꝛ videm̃ exceſſum

quendã dũ genera temptationũ vel v /
tionũ ꝑeurrere volumus a ꝓpoſita nar-

ratione feciſſe· qᷓ dicebamꝰ virũ pfectuʒ
in vtraq; temptatõe manere ſemper im

mobileʒz ad eandem nunc iterũ reuũtam
Quomõ vir iuſtus non cere ſſʒ

adamatino ſignatoꝛio debeat

eſſe conſimilis. Caß.xij.

CTaq; mens viri iuſti nõ debet
elſe ſimiłcere vel alteri cuiuſq;
materie mollion: ꝗᷓ ſp caracte⸗

ri ſignãtiũ cedẽs ꝓ eius foꝛma atq; ima

gie figurat᷑ · quãq; in ſe tam diu retinet
donec alio rurſus ſupimpꝛeſſo ſignacu

lo refoꝛmet.atq; ita fiet vt nunq; inua
qꝗlitate perſiſtens ad foꝛmã eoꝝ queim,
pmunt ſp conutat ac tranſeatqͥn potiꝰ
debet velut qdᷣdam eſſeadamautinũ ſi-
gnatoꝛiũ vt inuiolabilẽ mens nr̃a figu-

ram ſui ſꝑ cuſtodiens caracterj vniuer/

ſa ꝗ incurrerint ſibi ad q̃titatẽ ſui ſtatꝰ

ſignet atq; trãſfoꝛmet · ipſa vero inſigni
ni nullis incurſibus poſſit. Interro⸗
gatõ ſi poſſit mens in vna atq;

eadẽ qualitate iugiter durare

Ermanuse. Poteſt ne mens
noſtra vnũ ſtatũ iugiter retine
re. ⁊ in eadeʒ ſꝑ q̃litate perſiſte

re: Reſponſio ad interrogan
tis propoſitionem· Capᷣ xuũij.
Haeodoꝛus · Neceſſe eſt vt

bm aplm · aut renouatꝰ qᷣs ſpũ
miaient ſue p ſingulos dies pfici
at ad ea ſeꝗᷓ in ante ſunt ſo extendens
aut ſi neglexerit cõſequens eſt vt retro

redeat atq; in deteriꝰ relabat. Et idcir /

co nullo mõ mẽs poteritin vna atq; ea-
dez qlitate durare· vlut ſi qꝗs Z aquas
flumis violenti nanẽ ſubigere remoꝛuʒ
impulſione conet · neceſſe eſt eñ aut vtu
te bꝛachioꝝ toꝛren: aluei impetũ deſecã
tẽad ſuꝑioꝛa cõdeſcẽdere.aut rem iſſis
maniboad pſceps pꝛono amne reuocari

Nua ꝓpter iſtud enit euidẽs nri indi cii

1

V

rin
kan
ea
ſcte⸗
ne
nct
en

ſuan

m/
wäͤſt.
iſ
lni
o⸗
re

.
4

De nece ſanctoꝛum

Etrimẽti · ſi intellexerimꝰ nos nibil am
plius acquiſiſſe · nec dubitemꝰretroꝛſuʒ
nos omnimodis reuocatos qᷓ dienõ ſen
ſerimꝰ ad ſupioꝛa pꝛogreſſos · q; vt dixi
nec in eodẽ ſtatu mens hoĩs põt iugiter
permangre · nec in hac carne cõſiſtẽs ita
ꝓtutã apicẽ poſſidebit qͥſqʒ ille ſãctoꝝ
vt immobil pſeueret. Meceſſe eſteni aut
aliqͥd adijci illis ſp aut minui nullaq; ĩ
oĩ creatura tal poterit eſſe ꝑfectio ꝗᷓ̊ mu
tabilitaſᷣ nõ ſubiaceat paſſioni · ſm illð
qð in libꝛo beati iob legit. Quid eſt hõ
vt immaculatꝰ ſit ⁊ iuſtꝰ a ꝓpareat natꝰ
emuliere? Ecce inter ſanctos eiꝰ nemo
immutabil ⁊ celi nõ ſunt mũdi in ſpe/
cta eiꝰ. Solũ nãcʒ deũ immutabilẽ con

fitem̃ quẽ tinmõ ſancti illius ꝓphete ita

pellat oro Tu ãtidẽ ipe es. Etipe ð ſe

Ego ſũ inqᷣt deꝰ añ mutoꝛ · ꝙ ſcʒipſe ſit
ſolus naturalit᷑ ſ bonꝰ:ſꝑ plenꝰ ſꝑq; p/

fectꝰ.cui nihil nec adijci poſſit aliqñ nec
minui. Ideoq; debemꝰ ad vvtutũ ſtudia
irremiſſa cura ac ſolicitudie noſmetip/⸗
ſos ſoy extendere.ipiſq; nos iugit᷑ exerci/
tijs occupare ne ceſſante ꝓfectu ↄfeſtim

diminutõ ſubſequat᷑. At enĩ diximus:
in vno mẽs eodemq; ſtatu manere non
Hualet.i. vt nec augmenta vꝓtutũ capi/
atnec detrimenta ſuſtineat. Mõ acqſiſ/
ſe em̃ eius minuniſſeeſt · qꝛ deſinẽs ꝓficiẽ

di a ppetitꝰ nõ aberit a ꝑiculo recedendi

DOs detrimentũ ſit diſcedentiſ
ecella. Caß. xxv.
DSDeoc; iugis celle cõmoꝛatio
retentanda eſt. Totiẽs eĩ etiaʒ
reũſus qͥs velut nouus in ea ·et
incipiens habitatoꝛ titubabit atq; tur/
babikt · quotiẽs ab eadem fuerit eua gat⸗

Illã nanq; quã in cella reſidens acqui⸗
ſierat animi intẽtiõʒ ſi fuerit relaxata:re

cuperare rurſus non ſine laboꝛe poterit

ac doloꝛe · 1 H reductus retro non dea-

miſſo cogitabit ꝓfectn quẽ ſuꝑadijcere
potuit · ſie cella non fuiſſet ercurſus. ſed
gaudebit potius ſi illũ ſtatũ de quo reci
dit ſemetißpm ſenſerit recepiſſe. Mam ſic
amiſſum ac pʒeteritũ tꝑs vlteriꝰrenoca

ri non põt:ita ne illa qdem pierut pol

ſunt emolumẽta reſtitui Quatũlibʒ eni
poſt bec animi intentio fuerit opata · in⸗
ſtant diei ꝓfectus ⁊ pſenij tꝑis qu eſtus
eſt. non lucri ſemel perditi reparatio.
Demutabilitate etiam ſupna/
ruz celeſtium ; virtutũ. Ca. xvi.
Atabilitati aũt etia ſu pernas
poteſtates vt diximꝰ ſubiacere
eclarãt illi qui de eoꝝ nume/

ro coꝛrupte voluntatis vicio coꝛruerũt.

AVnñ neq; illi immutabiłnatureeſſe pu/

tandi ſunt qᷣ in illa qua creati ſunt beati

tudine pſenerãteo ꝙ; incontrariã ptem

nõ fuerit ſimitit᷑ depuati. Aliud naqʒ ẽ
immutabił nature eſſealiud vtuſ indu

ſtria boniq; cuſiodia ꝑ immutabilis dei

gram nõ mutari. Quicqd em per dili/

gentiã vel acqrit᷑ vel tenet᷑: põt etiã per
negligentiã depire Ideoq; dicit᷑ ne bea
tifices hoĩem an exitũ ſuuʒ· ꝙ videlicet
adhuc in colluctatõne qs(? vt ita dixe⸗
rim )ſcemate cõſtitutꝰ·q;uis vincere ſo⸗
leat:ac frequẽtes palmas victoꝛie cõſe⸗
quat· nõ põt tñ a metu ac ſuſpitõne in⸗/
certi puentus eſſe ſecurꝰ. Et idcirco de

ſolus immutabik velbonus dẽ: qui bo/

nitatem nõ induſtrie ſtudio ſʒ naturalit᷑
poſſidẽs nõ põt aliud qͥd eſſe qꝙ; bonus.
Mulla igit᷑ vᷣtus põt immobilit᷑ ab ho/
mine poſſideri ſed vt parta iugir tenca-

tur. neceſſe eſt eã ſp illa qua acquiſita eſt

ſedulitate atq; induſtria cuſiodiri.
Rnemo ruina ſubitanea col/
labatur. Cap. xvu.
Iyjpſus vo quiſpiã neqᷓqꝙᷓ; ſubi
tanea ruina cozruiſſe credédꝰ
eſt . ſ aut pᷣue inſtitutõnis dece
ptus exoꝛdio aut per longã meniincu⸗/
riam paulatĩ vtute animi decedẽte:⁊
B ſenſim vicijs increſcẽtibꝰ caſu miſera/

bili ↄcidiſſe. Añ ↄtritionẽ em pᷣcedit in⸗

iuria ⁊ añ ruinã mala cogitatio:quẽad

