de exercitu aſſyrioꝛum.angelo ſub nocte o mus regis attanus. in omnibo e
vaſtãte vna pᷣce valuit ĩpetrare · vanita G3 ipe ſcripturę teſtimonio col dan
tis gloꝛiatione ſuperatur. Cuius vt pꝛe laudatus.poſt ingentia vtutũ ſuaꝝ p⸗
teream virtutum tam pꝛolixum catalo⸗/ conia · poſtinnumeros triumphos qͥs de
gum quem replicare plongum eſt · hoc uotiõis ac fidei ſuę merito perpetrauit ·
vnum dicam Qui poſt interdictum ter diſcequaliter ſit vaneę gloꝛię elatiõe de⸗ lr
minum vite moꝛtiſq; diem dñi ſentẽtia iectus. Et egreſſum eſt inquitnom̃ ogę lun
pꝛefinituʒ quindecim annis vite metas ꝓpter qð auxiliaret᷑ ei dñs ⁊ coꝛroboꝛaſi tens
excedere vna oꝛatione ꝓmeruit · ſole ꝑ de ſet illum · Et cum roboꝛatus eſſet. eleua⸗ atint
cem gradus quos ad occaſum tendens tum eſt coꝛ eius in interituʒ ſuũ:⁊ neglex onui⸗
iam illuſtrauerat reuertente · qui lineas it dñm deũ ſuũ. Cernis aliud exẽplũ rui ſuaſen
quas abſceſſu eius vmbꝛa ſubſequens ne grauiſſimę·⁊ cõſpicis duos viros taʒ llinc
occuparat · ſuo rurſum reditu fugãs du iuſtos tam q; pfectos triumphis ſuis at buun⸗
plicatum dieʒ vniũſo oꝛbi ↄtra fixas na qᷓ; victoꝛijs fuiſſeconfectos Uñ videtis mino⸗
turę leges inaudito miraculo pꝛebuit. qᷓ; ꝑnicioſi rerũ ſecundarum ſoleant eſſe (bine
poſt tanta tamq; incredibilia ſigna · poſi ſucceſſusita vt quinon potuerũt aduer Nsneg
tam immania documenta v̈tutum qua ſis frãgi. ꝓſperis ſi incauti fuerint acriꝰ Wita
liter fuerit ſucceſſibo ſuis eliſus· audi ſcri elidant᷑·⁊ qui in cõflictu atq; acie moꝛi ſyr
pturam narrantẽ. In dieb inquit illis euaſerũt diſcrimina · tropheis ꝓpꝛijs tri llecr
egrotauit eʒechias vſq; ad moꝛtẽ. ⁊ oꝛa⸗ umphiſq; ſuccumbant. cnis⸗
uit dñm ⁊ exaudiuit eũ ⁊ dedit ei ſignũ: Diuerſa teſtimonia contra ce vale
illud ſcʒ quod legimus de ſolis datũ eſſę nodoxiam. LCLaß. ri · num
reditu ꝑ yſaiam ꝓphetam in q̃rto regno Deo aplus monet. Molite fie⸗ Aler
rum libꝛo. ſed non inquit ſcᷣm bñſicia i ri inanis gloꝛię cupidi. Et dñs Q
queę acceperatretribuitei:q; eleuatuʒ eſt phariſeos caſtigans. Quõ in/ ineb
coꝛ eins· ⁊ facta eſt contra eum ira·⁊ con⸗ quit vos poteſtis credere qͥ gliaʒ abinui
ta iudam ⁊ bieruſalem. humiliatuſq; cem accipitis·et gloꝛiã quęa ſolo deo eſt n
eſt poſtea eo exaltatũ eſſʒ coꝛ eiꝰ. ta iſe nõ queritis: Dehis ⁊ beatus dauid cũ
qᷓ; habitatoꝛes hierin · ⁊ idcirco non ve interminatione dicit. Quoniam xus Vit
nit ſuꝑ eos ira dñiin diebus ececbię E diſſipaiit oſſa eon qui homibo placent. nudil
.

me⸗
Muſ
utotu
Em
lszach
nindt
nil an
t,nd
anöein
Noſce
miſan al
Pampo;

kalden

nenonu⸗
nonmniby
monio ol.
üſuanß/
wssde
rnmaut
tcnöede
utnoñiog⸗
ranteeſ
llet dun⸗
ſineger
eipli ni
1os Mosta)
obisſuis 1
1ſluudl.
nmitader
nainaad
guenn

gcolte

t. Rlt ſ⸗
1 Quön,
abinu
chazebil
ſom

a.

Quibus modis cenodoxia

monachum pulſet? Cap̃. xij.

let etiã incipientiũ mentes. 2
ſ eoꝛũ qui minus adhnc vel vir/
tute animi vel ſcientia ꝓfecer̃t.
aut ꝓpter ſonũ vocis extollere.qð ſcilicʒ
modulatius pſallãt. aut qð ſint exeſis
carnibo vel coꝛpoꝛe lautioꝛesaut qð pa
rentes diuites aut nobiles habeãt · qðᷣ

militiã honoꝛeſq; contempſerint. Inter/

dum etiaʒ dignitates ⁊ opes ꝗᷓ foꝛte nec
aꝓpꝛehendi qͥdeʒ aliqñ potuiſſent.ꝑſua/
det quempiam pfacile fuiſſe adepturuʒ
ſi pſeueraſſet in ſeculo· vana ſpe etiaʒ de
incertis inflans eum · ⁊ de his quęnun⸗
qᷓ; ſoſſedit · velut qui ea cõtempſerit glo
ria vanitatis extollens.
Quemadmodũ clericatus gra
dum ſuggerat ambiendum
Onnunc; vero cleri Cxiiij
catꝰ gradum ⁊ deſideriũ pᷣſbite
rij vel diaconatus ĩmittit Quẽ

ſi vel inuitus fuiſſetindeptustãta exple

turum ſanctitate ac rigoꝛe depĩgit. vt ce
teris q; ſacerdotib pꝛebere potuerit ſan
ctitatis exempla. dein multos non ſoluʒ
conũſationis foꝛma verũetiam doctrĩa
ſua ſermoneq; lucraturũ.Facit etiam in
ſolitudine vel in cellula cõmoꝛantẽ · diũ
ſoꝛum domos ac monaſteria mente atq;
animo circũire · ⁊ plurimoꝝ ↄuerſiones
ſub incitamento imaginarie exhoꝛtatio⸗
nis acquirere. Agit᷑ ita q; infelix aĩa tali
vanitate velut ꝓfundiſſimo ſopoꝛe delu
ſa · vt plerũq; huiuſmodi co gitationum

illecta dulcedine· ⁊ his oppleta ſimula/

cris · ne pᷣſentes quidem actus vł fratres
valeat contemplari dũ his ꝗᷓ cogitatio/
num peruagatione vigilans ſomniauit
clectatur in herere quaſi verios
Quomodo cenodorig mentẽ
inebꝛiet. LCLCaß. xv.
Emini cuiuſdã ſenis cũ ĩ here/
m mo ſcithij cõmoꝛarer: Qui cuz
ad cellã cuiuſdam fratris gtia

viſitatiõis adueniẽs oſtio appximaſſet ·
audiſſetq; eñ quiddam obmurmurũteʒ

intrinſecus· paululũ ſubſtitit. cognoſee
re volens qdnam de ſcripturis legeret·

Vl ſicut eſt mor operãs memoꝛit᷑ recẽſe⸗
ret. Cũq; pijſſimus exploꝛatoꝛ aure dili⸗

gent applicita curioſius auſcultaret · ita

eñ rexperit huiꝰ ſpũs impugnatiõe pel/
lectů · vt in eccleſia facere ſe crederet exhoꝛ
tatoꝛiũ plebi ſermonẽ Cũq; ſubſiſtẽs ſe

nex audiſſet eũ finiſſe tractatũ.⁊ mutato

rurſum officio celebꝛare velut diaconu,53

cathecuminis miſſam tunc demũ pulſa

uit oſtiũ. Qui egreſſus occurrenſq; ſeni
veneratiõe ſolita introducenſq; eũ quã

olim venerit cogitationũ ſuaꝝ conſcia
remoꝛdente pqᷣrit· ne ſcʒ diutiꝰ ſians ad
oſtiũ iniuriã ptuliſſet. Jocularit᷑ ſenex g
teq; reſpondit.modo inquiens veni.qñ
tu miſſam cathecuminis celebꝛabas.

CAXaliter vicia curari non poſ

ſint niſi eoꝛum radices et cauſe
fuerint publicate. Capᷣ xvi.
Ecidcirco inſerere buic opuſ⸗/
b cnlo neceſſariuʒ duxi ˖ vt de im
pugnationũ vi atq; oꝛdine vi
tioꝝ quibo miſerabilis aĩma laceratur-
nõ ſolũ ratiõe ſʒ etiã exemplis inſtructi:
ad deuitandos laqueos ⁊ mltiplices de
cipulas inimici cautioꝛes eſſe poſſimus.
Ita nanq; indifferẽt᷑ hec ab egyptijs pr̃i

bus ꝓferuntur in medium. vt oĩm vitio

rum certamina vel illa ꝗᷓ patiunt᷑ vel il⸗
la ꝗᷓ paſſuri ſunt iunioꝛes relatione ſua
tanqꝙ; qͥ adhuc ea ſuſtineant apud eos
etegãt atq; denudentquo exponẽtib⸗
eis illuſiões oĩm paſſionũ qcũq; incipi/
entiuz ſunt ac feruentiũ ſpũ · colluctatio
num ſuaꝝ archana cognoſcãt.⁊ ea tãq;ᷓ
in ſpeculo contemplantes · ⁊ cauſeę vitio

rum qbus pulſant᷑ ⁊ remedia doceãtur
futuroꝝ qͥ certaminũ cõgreſſibo anteqᷓ;

ſupueniant eru diti ·q̃liter pcauere et oc/
currere eis vel cõfligere debeãt inſtruãt.
Vt ſolent ꝑitiſſimi medicoꝝ non ſolum
mederi pᷣſentibo moꝛbis· verũetiam futu
ris peritia ſagaci occurrere · eoſq; pᷣcepi
l pocul ſalutarib pᷣnenire.ita hi qz ve
riſſimi animarũ medici emerſuras vali⸗
B 2

7 .
.
+ . 5

tu dines coꝛdiũ ſpiritali collatiõe velut
q́ᷓdam ceęleſti antidoto pꝛenecãtes · in iu⸗

nioꝛum mentiba nõ patiunt᷑ adoleſcere ·

apientes eis ⁊ cauſas imminẽtiũ paſſio/
num ⁊ remedia ſanitau.
Rmonachus debet vitaremu
lieres et epiſcopos. Ca.xvij.
Aaꝓpter bec eſt antiqt patrũ
q pmanens nunc vſq; ſnĩa·quaʒ
Pferre ſine mea cõfuſione non
potero · qͥ nec germanã vitare potui nec
epᷣi euadere manus· omnimodis mona
chũ fugere debere mlieres ⁊ epᷣos · Neu
ter enim ſinit eũ quem ſemel ſuęfamilia/
ritati deuinxerit· vel quieti cellule vlteriꝰ
operam dare · vl diuine theoꝛie ꝑ ſctãꝝ
reꝝ intuitũ puriſſimis oculis inherere.
Remedia quibus cenodoxiã
vitare poſſimus. La. xviij.
Deoq; athleta chꝛiſti qͥ vrum
i ac ſpiritalem agonẽ legitie cer/
tare deſiderat· hãc multifoꝛmẽ
variamq; beſtiam omimodis ſuꝑare fe
ſtinet. Quã nobis ex oĩ parte velut mul
tiplicem neqtiam occurrentem tali reme
dio poterimꝰ euadere · vt cogitãtes illud
dauiticũ eloqñ · dñs diſſipauitoſſa eoꝝ
qͥ homiby placent · pᷣmitus nihil ꝓpoſito
vanitaſj ⁊ inanis gle capeſſẽde gtia noſ-
metipos facere ꝑmittamꝰ. Deindeea ꝗᷓ
bono initio fecerimꝰ ob buatiõe ſili cuſto
dire nitam̃· ne oẽs lalvꝝ nroꝛuʒ fructus
poſt irrepens cenodoxie moꝛb euacuet.
Nuicqͥd etiam in conuerſatiõe fratrum
mĩme cõmunis vſus recipit vel exercet.
oĩ ſtudio vt iactãtię deditũ declinemꝰ·
⁊ea ꝗ̊ᷓ nos pñ̃t ĩter ceteros notables red⸗
dere ac veluti ſol facientib laus apð ho
mines ſit ↄqͥrenda vitemꝰ. His enĩ vel
maxĩe indicijs cenodoxie letale ↄtagiuʒ
nob inherere monſtrabit᷑. Qð facillime
poterimꝰ effugere · ſi ↄſideremꝰ non ſolũ
fructũ laboꝝ nr̃oꝝ nos penitꝰ amiſſuros
q;ſcunq; cenodoxię ꝓpoſito fecerimꝰ.ſed
etiã reos magni crimĩs factos et᷑na ſup.
plicia velut ſacrilegos ſoluturoſ. vtpote
qad iniuriã dei opus qð eiꝰobtẽtu nos

7

opoꝛtuit agere · hoim gra maluim exerce
re.ab eo qͥ occuĩtoꝝ eſt ↄſciꝰ hoĩes deo
glam mũdi gle dũi pꝛetuliſſe conuicti
Erplicit de ſpũ cenodoxie li/
ber vndecimus. Incipiũt capi

tula libꝛi duodecimi de ſpiritu

ſuperbie. CLap̃. primum.
Roemium.
ij Q ſupbie duo ſint genera
iij ſupbia om nes pariter

virtutes auferat.
iij ob ſupbiã lucifer ille de arch⸗
Aunngelo factus eſi diabolus
vVy Lfomites vitioꝛũ omniũ de ſu⸗
perbia pullulent.

vi Leſuhgbie vitium ſit in oꝛdĩe col
luctationis extremũ · tꝑetamen
ett oꝛigine pꝛimum ſit.
vij Q tm̃ ſit maluʒ ſuperbie vtipᷣm
Cei aduerſariũ hremereatur
viij Nuemadmodũ deus ſuperbiaʒ
dia boli vꝓtute humilitat extixe⸗
B rit· ⁊ diũſa ſuꝑ hoc teſtimonia.
ixr Nuemadmodũ nos qͥʒ ſupbiã
fſupare poſſimus. S
x ¶WVnemo pſſit pfectionem vvtu
tum vel ꝓmiſſam btitudinem
luuis tm̃ viribus obtinere
xi Erxremplü latronis ſiue dauid vł
vocationis noſtręad dei gr̃am
emonſtrandam
xij ¶Anullus ſit labor qꝗͥ oſſit repꝛo
miſſe beatitu dini compari.
xij Traditio ſenioꝛũ de conſequen.
dDdoaa.ppuritate .
xiiij Nadiutoꝛiũ dei laboꝛantiby tri
banatur
xv Aquibus ꝑfectionis viam diſee
re beamus
xvi Nõ poſſe nos ſine miſericoꝛdia
tLiin ſpiratione dei ad ipᷣm labo
rem obtinendeꝑfectionis acce/
Tere.

xvij Teſtimonia dinerſa quibus eni

Tenter oſtendit᷑ nihil poſſe nos
ggquod ad ſalutẽ noſirã pertinet
Aune adiutoꝛio dei perfſicere

vi
i

xi
xj

ziin

lil

nnco⸗
natu
ün

int Genen
hanr

Lang,
WWRl
mä

n oiecil
umen
.
e wijn
neaart
zſedie;
üntee
wc loi

nnm un

Niudnen
mae
nedanid
Aigian

Nnn
npan.
lcgben⸗

wntht
s nun

enidnunl
insilt
gehus n
biem
ſipni
nin.

Tiber. xI· de ſpiritn ſuperbie .

xvij M non ſolũ in naturali cöditiõe
ſed etiaʒ in quotidiana diſſen.·

ſatione dei gratia muniamur.
xix hec fides ab antiqs patribus
ſit tradita de gratia dei

xx De eo qꝗᷣ ꝓpter blaſphemiã tradi

tus eſt immundiſſimo ſpiritui.
xxi Eremplũ ioab regis iudęqͥ oſtẽ/
ditur qᷣd ꝓpt᷑ ſuꝑbiã meruerit
xxij Omnẽ aiam ſuꝑbam ſubdi ſpi⸗
ritalibus nequitijs illudẽdam.
xxij pfectio attingi niſi bumilita
tis virtute non poſſit
xxiiij Quos ſpiritał ſuꝑbia pullet qᷣſ
qᷓ carnalis
xxv Deſcriptio carnalis ſupbię vel
ꝗ̃ mala in monachi mente par/
tnriat · H
i AÆ male fundatus qs ad deterio
rem ſtatũ quotidie ꝓlabatur
xxvij Expoſitio vitioꝛũ quę ꝑ moꝛbuʒ
iliuperbię generantur·
xxviij De fratris cuiuſdam ſuperbia.

xxix Indicia quibus ſuꝑbia carnal

aĩmęeineſſe cognoſcatur.
xxx Tepefactus quis ꝑ ſupbiã alijs
quoq; pꝛeeſſe deſideret
xxxi Quomõ ſuꝑbiam vincere vład
pfectionẽ puenire poſſimus
xxxij Auomõ depopulatrix omniuʒ
virtutũ ſuperbia ꝑ veram hu⸗
militatem poſſit extingui
xxxiij Remedia aduerſus moꝛbum ſu/

perbie
Expliciunt capitula. Incipit
liber duodecimus de ſpiritu ſu/
perbięe. Capᷣ̊. primum.

Ltauum

quod et extremum
0 aduerſus ſpũm ſu/
perbie nobis certa/
men eſt. Qui moꝛ/
bus licet vltimꝰ ſit

in conflictu vitioꝛum atq; in oꝛdine po/

natur extremusoꝛigine tamẽ ⁊ tem poꝛe
pꝛimus eſt. Seuiſſima ⁊ ſuperioꝛibo cun

ctis immanioꝛ beſtia · perfectos maxime
temptans. pꝛiopemodum iam poſitos
in conſummatione virtutum moꝛſu di⸗
rioꝛe epaſcenne
¶ſuperbię duo ſintgenera
Lapß.ͤf.
Vius duo ſunt genera. Anuʒ
cboc quo diximus ſpiritales vi
ros ſummoſq; pulſari. alið q
etiam incipientes carnaleſq; complecti/
tur. Et licet vtrũ q; ſu perbię genus tam
in deum ᷓ; in hoĩes noxia inflet elatio
tamen illud pꝛimum ſpecialiter refertur
ad deum.ſcᷣm ad homines ꝓpꝛie perti-
net. Cuius oꝛiginem ac remedia in poſte
rioꝛibus libelli huiꝰ donãte deo ĩq;dtum
poſſumus exequemur. Nunc de illo po⸗
re quo pꝛefati ſumꝰ pfectos pᷣcipue tem-
ptari. ꝓpoſitum nobis eſt pauca diſſere
re.
Cſuperbia omnes pariter vir

tutes auferat La.iij.

Vllum eſt igitur vi ium aliud
n wita omnes virtutes exhauri⸗
at. cunctaq; iuſticia ⁊ ſanctita/
te hominem expoliet ac denudet vt ſuꝑ⸗
bie malum. tanq; generalis quidã ac pe
ſtifer moꝛbus non vnum membꝛoꝝ par
tem we eius debilitare contentus. ſed ſo/
lidum coꝛpus letali coꝛrũpit exitio · ⁊ in
virtutum iam faſtigio collocatos guiſſi
ma ruina deijcere ac trucidare conatur.
Omne nanq; vitium ſuis eſt termis ⁊ fi
necontentum. et licet contriſtet alias q;
vᷣtutes. contra vnam tamen pᷣncipaliter
tenditeam q; ſpecialiter oꝓpꝛimit et im/
pugnat. Et vt hocipſum quod dicimꝰ
clarius poſſit ĩtelligi · caſtrimargia.i.ap/⸗
petitus ventris ſeu concupiſcentia gule
temperantię rigoꝛem coꝛrumpit · caſtita
tem libido contaminat. ira patientiã va
ſtat · vt nonnunq;ᷓ vni quis deditus vi⸗
tio alijs virtutibus nõ penitus deſtitua
tur · ſed illa tantum virtute trũcata que
ediuerſo emulo ſibi vitio repugnãte ſuc
cumbit reliquas poſſit vel ex parte reti⸗
nere. hec wro cum infelitem Hoͤſege .

/

“

rit mentem. vt quidam ſeuiſſimus ty-
rannus ſublimiſſima capta arce virtu⸗
tum vniuerſam funditus cinitatem di/
ruit atq; ſubuertit.Excelſa quondã ſan
ctitatis menia vitioꝝ ſolo coequãs atq;

permiſcens· nullam deinceps imaginem
libertaris aĩmę ſibi ſubdite ſupereſſe cõ/
cedit. Quantoq; ceperit ditioꝛem· tanto

grauioꝛi ſeruitutis iugo ſubditũ vniuer
ſis virtutum facultatibus crudeliſſima

Apꝛedationenudabit. —
Mob ſuperbiam lucifer ille de
archangelo factus eſt diabol⸗
Lap Miy *

T vtgraniſſime tyrannidis eiꝰ
e Potentiam agnoſcamus ange⸗
lum illum q pꝛe nimietateſplẽ⸗

doꝛis ac decoꝛis ſui lucifer nuncupatus

eſt · nullo alio qᷓ; hoc vitio deiectum celi⸗

tus inuenimus· ⁊ ex illa beata ſublimita/

te angeloꝛũ telo ſuperbię vulneratuʒ ad

inferna fuiſſecollapſum. Si igit᷑ tãta xᷣ
tutetantę potentie pꝛerogatiua decoꝛa⸗
tum vna elatio coꝛdis potuit de celeſti ⸗

busad terrena deuoluere · qua nos obb/
uantia carnis fra gilitate circũdatos ca⸗

uere opoꝛteat · ipiꝰ ruinemagnitudo de⸗

monſtrat. Quemadmodũ vo huiꝰmoꝛ

bi virus pnicioſiſſimum deuitemus in/
ſtrui poterimus.ſi ruinę ipiꝰ cauſas atʒ

oꝛiginẽ perſequam Nunq; enim curari

languoꝛ.nec remedia poterunt malł vali
tudinibus exhiberi · niſi pꝛius inquiſitio
ne ſagaci oꝛigines earum inueſtigent᷑ et
canſe. Hic nanq; indutus diuina clari

tate.⁊ inter ceteras ſupnas vꝓ̈tutes cõdi⸗‚/
toꝛis largitate pꝛefulgens·ſplendoꝛẽ ſa⸗
pientię ꝓtutum pulchritudinem qua
oꝛnabatur gratia creatoꝛis · naturę ſue
Potentia non munificentię illius benefſi-⸗
cio ſe credidit obtinere Et ob hoc elaDatus
tanqᷓ; qui ad perſeuerantiã puritaſ hu⸗
ius diuino nõ egeret auxilio deo ſe ſini

lem iudicauit · vtpote qui nullius indige

ret quemadmodum deus.liberi ſcʒ arbi
trij facultate confiſus · p illam credẽs af/
flnenter omnia ſibimet ſuppeditari.quę

pꝛimum ſit. vi.
Taq; exemplis ac teſtimonijs
i: ſcripturaruʒ manifeſtiſſime cõ

ad conſummꝗtionẽ v̈tutum ul perben

nitatem ſumme batitudinis pertinerent
Hecei ſola cogitatio facta pᷣma ruina ẽ
Ob quã deſerta deo qͥ ſecredidit ñ ege⸗
re. inſtabilis repente nutabũdus effe/
ctꝰ.a infirmitatẽ ꝓpꝛie nate pſenſit.⁊ bea

titudinem qua dei munere fruebat᷑ ami

ſit. Et qꝛ dilexit verba pꝛecipitatiõis qͥ
bus dixerat· in celum conſcendam · ⁊ lin
guam dololaz qua vel de ſe dixerat · ero

ſimilis altiſſimo, vel deadam eua. erĩᷣ

ſicut dij · ꝓpterea deꝰ deſtruet illũ ĩ finẽ ·

euellet eñ Temigbit de tabernaclo ſuo. et

radicem eius detena viuentiũ. Tũcrui

nam eius vidẽtes iuſti timebũt. ⁊ ſuper
eum ridebunt dicentes qꝗð etiã ſine fine
ad hos q ſe ſine ꝓtectione auxilioq; dei

ſummũ bonum pficere poſſe cõſidunt.iu

ſtiſſime dirigetur. Eccebõ quinõ poſuit
ccũ adiutoꝛẽ ſuũ ·ſed ſperauit ĩ multituꝰ
Dine diuitig ſuaꝝ. ⁊ pualuit in vanita
teſua. Cfomites vitioꝛũ oim

de ſuperbia pullulent.Capᷣ.v.

Ec eſt pꝛimę minę cauſa ⁊ oꝛi/

b go pncipalis moꝛbi. Quirur⸗
ſum ꝑ illũ qui fuerata ſe deiectꝰ
in pꝛothoplaſtum ſerpens.infirmitates

oim vitioꝛũ materias germinauit Dũ

enim gloꝛiam deitaſ arbitrij libertate et

induſtria ſua credidit ſexpſſe ↄquirere·

etiam illã ꝑdidit qnã adeptus fuerat ꝗ⸗

tia conditoꝛis. QQſupbię vitiu in
ſit in oꝛdine colluctationis ex⸗

tremum. tempoꝛe tñ et oꝛigine

pꝛobatur · ſu perbie labem cum
poſterioꝛ ſit in oꝛdine conflictuum.oꝛigi

ne tamen anterioꝛem eſſe. omniũq; pec-

catoꝛum et criminũ eſſepꝛincipium · nec

ſicnt cetera vitia ſolũmodo contrariam

ſibi virtutem.id eſt humilitatem tãtum
extinguere · Nrrumetiam cunctarũ ſimul
interemptricem eſſe virtutuʒ· nec medio
cxes tantum paruoſq; temptareſj maxi
me in foꝛtitudinis culmine conſiſtentes.

õ

tanc
ſttiu
buig⸗
e

den
nent
nin’
nee⸗
s,
nſtz
bet U
n rin
Wer
kauai
liſni.
bſnd
.Licmi

,

fnefine
g dei
dunt.in
owluis
nuluta⸗
nyn
wmoin
in
uhtal⸗
Qunr⸗
ie
mitates
uit Di
ſtateet
virere⸗
nto⸗
um
s er⸗
ige
N.
WmoNs
iline
lincn
nun
nige/
ec
mriom
imin
ſinnl
nicio
zman
ntes⸗⸗

De ſpiritu ſuperbie 5

Ita enim de hoc ſpiritu pꝛopheta cõme

moꝛat · Et eſcę eius electe. Jdeoq; beatꝰ
dauid licet tanta circumſpectiõe coꝛdis

ſui cuſtodiret archana· vt ad eum quem
ſecreta conſcientię ſuę non latebant au⸗
denter pꝛoclamaret · domiĩe non eſt exal⸗
tatum coꝛ meuʒ. neq; elati ſunt ocłi mei ·
neq; am bulaui in magnis neq; in mira⸗/
bilibus ſuper me · niſi humiliter ſetiebã.
et iterum. non habitabit in medio do⸗
mus meę faciens ſuperbiam. ſciens tam̃
qꝙᷓ; difficilis ſit etiam perfectis iſta cuſto

dia non de ſua tantum pꝛeſumit indu⸗

ſtria.ſed oꝛans domini imploꝛat auxiliũ
vt huius inimici teluʒ poſſit inſauciatꝰ

enadere dicens.non veniat mihi pes ſu/

perbię pauens ac metuẽs ne in illud in/
cidat quod dicitur de ſuperbis. Deꝰ ſu

perbis aduerſatur. Et iterum. Immun

dus eſt apud deum omis qui exaltat coꝛ
Atantum ſit malum ſuperbię
vt ipſum deum aduerſar iuʒ ha

bere mereatur.

ANantum eſt malum ſuperbie ·
gq “„»nŨt non angelum non alias vir
iIfnitutes ſibi contrarias· ſed ipſuʒ

cLum aduerſarium habere mereat᷑. No

tandum ſiquidem eſt. ꝙ nequaqᷓ; dixe/

rit ſuper his qui ceteris ſunt vitijs inuo

luti quod habeant ſibi deum reſiſtentẽ.
id eſt caſtrimargis.foꝛnicarijs · iracũdis
ſeu philargyris aduerſatur · ſed ſolis ſu

perbis. Illa nanq; vitia vel in vnũquẽ⸗/

q; delinquẽtiuʒ tantũmodo retoꝛquẽt ·

Vl in ſuos participes.id eſi in alios ho/
mines videntur admitti. bęc vero pro/
pꝛie pertingit ad deum · idcirco euʒ ſpe
cialiter digna eſt habere contrarium
NODuemaemodum deus ſuper
biam dia boli virtute humilitad
extinxerit · et diuerſa ſuper hoc
teſtimonia.

La.viij.
DBeoq; vniuerſitatis creatoꝛ et
i medlicus deus cauſam pꝛinci/
piumq; moꝛboꝝ ſu perbiaʒ eſſe

cognoſcens: contrarijs ſanare cõtraria
ꝓcurauit · vt ea ſcʒ quęꝑ ſuperbiam coꝛ/
ruerant · p humilitatem reſurgerẽt. Ille
nãq; dicit In celum conſcendã. Hic di
cit · Humiliata eſt in terra aĩa mea. Ille
dicit · Et ero ſimilis altiſſimo. NHic cũ eſ
ſet in foꝛma dei exinaniuit ſemeti pᷣm foꝛ/
mam ſerui accipiens: humiliauitq; ſe fa
ctus obediens vſq; ad moꝛtem. Ille dic
Supꝑ aſtra dei exaltabo ſolium meum.
Iſte dicit. Diſcite a me qꝛ mitis ſum et
humilis coꝛde. Ille dicit. Neſcio dim.
⁊ iſrael non dimittam. Iſte dicit. Si dix
ero quia non noui eum. ero ſimilis vobᷣ
mendax.ſed noui eum. ⁊ m andata eius
ſeruo. Ille dicit · Mea ſunt flumina. et
ego feci ea. Iſte dicit. Nõ poſſuʒ ego a

meipo facere quicqᷓ;.ſed pater meꝰ in me
manens ipe facit opera. Ille dic. Mea

ſunt omĩa regna mundi ⁊ gloꝛia eoꝛũ· et
cui voluero do ea. Iſtecum diues eſſet
pauper effectus eſt· vt eiꝰ inopia nos di
uites redderemur. Ille dicit. Sicut col⸗
liguntur ona quę derelicta ſunt · ſic vni
uerſam terraʒ ego congregaui · ⁊ nõ fuit
qui moueret pennam ⁊ aꝑiret os et gan.

niret. Iſte dicit. Similis factus ſum pel

licano ſolitario.vigilaui ⁊ factus ſum ſi
cut paſſer ſolitarius in tecto. Ille dicit ·
Exiccaui veſtigio pedum meoꝝ omẽs ri
uos aggerum. Mic dicit. Nunquid nõ
poſſum rogare patrem meu m. ⁊ exhibe⸗/
bit m mõ pluſqᷓ; duodec milia legiões

angeloꝛũ: Si pᷣncipalis ruinecauſam ⁊

ſalutis nr̃e fundamẽta ꝑſpeximus a quo

⁊ q̃liter vel iſta iacta ſint.vel illa emerſe
rit/quẽadmodũ deuitare ta atrocẽ moꝛ
tem ſuꝑbie debeamus vll illiꝰ mina vel

buius doceamur exemplo.

Queinaqmodũ nosg quoq; ſu
perbiam ſuꝑare poſſimus L.ix

Caaq; hic nequiſſimi ſpiritus
ilaqueum taliter poterimus eua
dere · ſi in ſingulis quibus ſen /

ſerimus nos vᷣtutibus ꝓfeciſſe · illo apo
ſtolicum dixerimus. nõ ego ſed gtia dei
metcum, et gratia vei ſum id quod ſum.

4

et Reuz eſſe qui opatur in nobis ⁊ velle
pficere ꝓ bona voluntate · dicente etiã ip
ſo auctoꝛe ſalutis noſtre. Qui manet in
me ⁊ ego in eo · hic fert fructũ multũ.qᷣa
ſine me nibil poteſtis facere.Et niſi dñs
edificauerit domũ inuanum laboꝛauer̃t
qui edificant eam. Miſi dñs cuſtodierit
ciuitatem. fruſtra vigilãt qui cuſtodiũt
eam. Et vanum eſt vobis ante lucem

ſurgere. Quia non eſt volenij neq; cur/

rentis.ſed miſerentis dei. .
X nemo poſſit perfectionem
virtutum vel pꝛomiſſam beati
tudinem ſuis tantum viribus
obtinere CLap̃. x.
. Vllius nanq; q;uis voleni et
n cyurrẽétis tam idonea põt volun
tas eſſe vel curſus · vt carne ſpi
ritui repugnante circũdatus valeat tan
tum pfectionis pꝛemium ⁊ palmam in/

tegritatis ac puritatis attingere· niſi fu-

erit diuina miſeratione ꝓtectus: vt ad il
lud quod magnopere vult ⁊ quo currit
puenire mereatur. Omne enim datũ bo⸗
num ⁊omne donum pfectum de ſurſuʒ
eſt· deſcendens a patre luminum Quid
enim habes quod nõ accepiſti:Quod ſi
accepiſti :quid gloꝛiaris quaſi non acce⸗/
periss
Erempluʒ latronis ſiue dauid
vel vocatiõis noſtrę ad dei gra
tiam demonſtrandã. Cap̃. xi.
NAZJeenim vel illum latronem ob
ſ vnam cõfeſſionem introductü
in paradiſum recoꝛdem̃. intelli
gimus eum non curſus ſui merito tantã
Leatitudinem conſecutum. ſed dono dei

miſerentis indeptũ. Ael ſi reminiſcam̃

dauid regis duo tam grauia tam q; im/

mama crimina vno penitudinis ſmone

eleta· nec hic videmus ad indulgẽtiam
tanti crimis obtinẽdam lalvꝛis equipa/
raſſe merita · ſed dei gratiam ſupabũdaſ

ſe· qͥ vere penitudinis ocaſione accepta

tantã peccatoꝝ materiã ſub vnius vbi
pPlena ↄfeſſione cõſumpſit. Pꝛincipiuʒ
qʒ diſcutientes vocationis ac ſalutj bu⸗

mane qua nõ exnobis nec ex opib nr̃is
vm aplm. ſed dei ſumus dono graq; ſal
uati · liquido poterimus adutere quẽad/

modum pfectionis ſumma non volẽtis

neq; currentis: ſed miſerẽtis eſt dei · qui

nequaq; laboꝝ vel curſus noſtri merito

com penſante vitioꝛũ nos facit eſſe victo

res.nec equiparantenoſtre voluntaſ in

Duſtria:tam arduum integrita᷑ culmen

ſubiugata qua vtimur carne conſcende
re. Nulla ſiqᷣdem coꝛpoꝛis huiꝰafflictio
nullaq; coꝛdis contritio ad capeſſendã

Vram illam interior hoĩs caſtitatẽ po⸗

teſt eſſecõdigna.vt tantam puritaſ vir-
tutem angelis ſolis ingenitã · celiq; Rpᷣna

culam. nudo humano laboꝛe. id eſt ſine
adiutoꝛio dei valeat obtinere qa totius
bonitatis effectus ab illius ꝓfluit gtia ·
ꝗ tantam ꝓhennitatem beatitudinis ⁊ĩ/
menſitatem gloꝛie · exigue voln ntati bꝛe

uiq; ac paruo curſui noſtro · multiplica

ta largitate donaut.
QNnullus ſit laboꝛ qui poſſit
repꝛomiſſe beatitudinicomꝑa

Vnisenim longeuitas vite p/
o ſerntis · cum ad illaʒ future glo
rriiie phennitatem reſpexen eua⸗
neſcit.⁊ doloꝛes cũcti cõtemplatiõe illꝰ
immenſe beatitudinis effugant᷑· atq; vt
fumus ad nihil extenuati liqueſcunt.et
nuſq; vt fauilla comparent
Traditio ſenioꝛũ de conſequẽ
da puritate. LCap. xii
Aa ꝓpter iam tpꝑs eſt· vt ipis ꝗ/
gbus tradunt vobis patꝝ ſniaʒ

Prfleramus . eoꝝ ſcʒ ꝗ viam per

fectionis ⁊ qualitatẽ eius nõ vboꝛum ia

ctantia depinxeruntſed potiꝰre T-opeac

vᷣtute ſpũs ꝓoſſidentes. experimenteaʒ

ꝓpꝛijs ⁊ exemplis certiſſimis tradiderũt

ANiuntitaq; nõ poſſead purũ quẽpiam
carualibo vitijs emũdari: niſi vniuerſuʒ
laboꝛẽ ſuñ atq; conatũ ad tãte pfectiõis

finẽ intellexerit nõ poſſe ſufficere. nec eaʒ

niſi miſeratiõe dei ⁊ adiutoꝛio · cõpᷣhẽdi

nõ tã traden inſtitutiõe q; affectn atq;

Piot

ſcat.

a tal
mia.
ction
fuer

nen

piiu
niſi

(once

fan
n

ℳWο
ſontme

hſt
utſol

(Gar
w⸗
io
an
guen
lifin.

Noct
Winto⸗

yleh

ſiüan:

ſantib

tone?

ocſe

h
Uen

tun
ille⸗

ſe
nicſp

mine
ſad
ſerat

nann
funn
Lar

dnis
no
nms
tw
m mende
clepigg
luntni
dculnan
conſcace
nduffino
Ulndä
niw⸗
mtniw
alg in
it ſir
jatnus
nitcti⸗
inis i⸗
nanbee
ae

ntr⸗
utmleglo
men as/
anöeli
at
cſunt

nege
n
ihs
Atr ſiin
gung
t
Nreicer
nmmi
uit
Nihian
nnain
Nnos
tenatnj
a

pPtute experiment ꝓpꝛius eruditꝰ agno
ſcat Ad capeſſenda nan q; tam magnifſi
ca tam q; pcelſa puritaſj⁊ integritaſj pᷣ/
mia. ꝙ;tuſſibet ieinnioꝛum vigiliarum le
ctionis ⁊ ſolitudinis:ac remotiõis la boꝛ
fuerit impenſus.cõdignus eſſe nõ portit
q hec induſtrie ſuę menito vel lalor obti
neat. Nunq; eni diuinũ munꝰ laboꝛ p/
pꝛius humana v cõpenſabit induſtria:

niſi deſideranti diuina fuerit miſeratiõe

conceſſum. Cadiutoꝛiũ dei labo
rantibus tribuatur. Ca. xiiij.

SESEc bhoc dico· vt hũanos cona⸗

boꝛis intentione quẽq; reuoca/

re contendam. Sed plane ↄſtantiſſime
non mea ſʒ ſenioꝝ ſnia definio· pfectiõʒ
AQgezʒ ſine his omnino capi nõ poſſe.his
añt ſolis ſine gratia dei poſſe eaà a nemie
cõſummari. At enim dicimꝰ conatꝰ hu
manos axꝓpꝛehẽdere eã ꝑ ſeipos ſinead/
intoꝛio dei nõ poſſe· ita pnunciamꝰ lalv
rantiby tm̃ ac deſudantib miſericoꝛdiã
Cei gtiamq; conferri. ⁊ vt vbis aplſi lo⸗
quar volentibus ⁊ currentib imparti/
ri· pm illud qð etiam in pſalmo octogeſi
mooctauo ex pſona dei cantat᷑:. Poſni
agiutoꝛiũ in potente · exaltaui electum
teplebe mea · Dicimꝰ enĩ ſᷣm ſaluatoꝛis
ſniam dari qͥdem petentibi.⁊ apiri pul/
ſantibe · ⁊ a querentib inueniri · ſed pen⸗
tionẽ ⁊ inquiſitionẽ ⁊ pulſationẽ nr̃am
nõ eſſe condignã · niſi miſericoꝛdia dei
id qð petimus dederit. vel aperuerit qð
pulſamus. vel illud qð querimꝰ feceritĩ
ueniri. Pꝛeſto eſt nãq; occaſione ſibi tã
tummõ a nobis bone voluntatis obla⸗
ta.ad hec omĩa conferenda. Ampliꝰ enĩ
ille q; nos· pfectionẽ ſalntem q; noſtram

deſideratet expectat. Et intm̃ beatus da

nigd ꝓnentuʒ ſui operis ac laboꝛis ꝓpꝛia
ti induſtria nõ poſſe nouerat obtineri.
vt a dño ꝓmereri directionẽ ſuoꝝ opeꝝ
iterata pᷣce depoſceret dicens. Et opera
mannũ nr̃arum dirige ſuꝑ nos ⁊opns
manuum noſtrarum dirige. Et rurſum
Confirma hoc deus qð operatꝰes ĩ nob

ð

.
*
G £ 8 W
“ . ͦ
2 . =—Z
SM
4

erbie

A quibus perfectionis viaʒ di
ſcere debeamus. Cap̃.xv.
Deoq; ſi ad vram conſumma
i tionem virtutum volum effe⸗
ctu ⁊ opere peruenire.illis debe⸗

mus acquieſcere magiſiris ac ducibus ·
qui hanc non vaniloqua diſputatione
ſomnniantes· ſed re atq; experimentis ap

eam dirigere ſimiliter woſſunt. ? via quẽ

admodum perueniamus ad eaʒ certiſſi

mo tramite demonſtrare:quiq; ad hanc

fide ſe wotius perueniſſe q́; laboꝛum me⸗/
rito teſtabantur. Quibus etiam hboc pꝛe
cipuum ſui coꝛdis acquiſita puritas cõ
ferebat · vt magis magiſq; ſe depmi pec⸗
catis agnoſcerent. Tanta nanq; ĩ eis de
lictoꝛum compunctio per dies ſingulos

augebatur ·quanta puritas animi pꝛo/⸗
feciſſet. Crahebantq; iugiter intimo coꝛ
cc ſu ſpiria · eo ꝙ ſemetipſos ſentirẽt ne/

quaq; poſſe delictoꝛum neuos ac macu/

las deuitare · que eis per multiplices co⸗

gitationum minutias ingerebantur Et
idcirco futureę vitę ſtipendia nõ operuʒ

ſperare ſe merito.ſed miſericoꝛdia domi⸗/

ni pꝛoclam abãt.nihil ſibi de tanta circũ

ſpectione coꝛdis alioꝛum compatiõe do

nates.quippe qui hancipam non ſuęin⸗

duſtrie ſed diuinę gratię aſcribebãt.nec
blandientes ſibi de inferioꝛum ac tepi⸗
corum negligentia.ſed contemplatione
potius illoꝛuʒ quos vere peccato carere ·
atq; in regno celoꝛum iam eterna beati/
tudine perfrui nouerant. humilitatẽ per

petuã conquirebant. atq; ita conſidera
tione hac ⁊ elationis ruinam pariter de/
clinabant.⁊ quo tenderẽt vel quod do/
lerent ſem per inueniebant · intelligentes
ſemetipſos ad illam puritatem coꝛdis
quam cupiunt · obſiſtẽte carnis ſarcina
peruenire non poſſe.

Non poſſe nos ſine miſericoꝛ

dia et inſpiratione dei ad ipſuʒ
laboꝛem obtinende perfectio⸗

nis accedere.

Laßñ̃ xvi.

BSitur ſcm traditiones ⁊ inſti
i tutiones eoꝛũ ſic ad eaʒ feſtina
re debemꝰ ieiunijs · vigilijs · oꝛa
tionibus. cõtritiõi coꝛdis ⁊ coꝛporope⸗
ram dantes.ne hec omnia moꝛbo hocin
flante euacuemus · Non ſolũ nãq; ipaʒ
perfectioneʒ opoꝛtet crederenoſira indu
ſtria nos vel laboꝛe noſiro poſſidere non
poſſe. ſed ne ̊ ipa qͥdeʒ quę illius exerce
mus obtẽtu · id eſt laboꝛes conatuſq; no
ſtros ac ſtudia· ſine diuinę pꝛotectionis
auxilio · in ſpiratiõiſq; eiꝰ⁊ caſtigationiſ
atq; exhoꝛtationis gratia poſſe perficere ·
quã ſcʒ coꝛdibus nr̃is vel ꝑ aliũ ſolet vł
ꝑ ſemetipm nos viſitãs clemẽt᷑ infũdere
Teſtimonia diuerſa quibus
euidenter oſtenditur nihil poſ
ſe nos quod ad ſalutem noſtrã
pertinet ſine adiutoꝛio dei per
ficre LCaß.rvij.
Oſtremo inſtruat auctoꝛ ſaluiᷣ
p noſtrę quid nos opoꝛteat in ſin

gulis quibuſq; ꝗᷓ geꝛimus· nõ

modo ſentire ſed etiã confiteri. NMõ poſ/
ſum ego inqt a meipᷣo facerequicqᷓ; pa⸗
ter antem in me manens ipᷣe facit opera.
Ille ex perſona homĩs aſſumpti dic.ni⸗/
bila ſemeti¶pᷣo poſſe ſe facere· ⁊ nos cinis
1 terra in his quę ad noſtram ſalutèper
tinent arbitramur nos adiutoꝛio domi⸗
ni non egere: Diſcamus itaq; ⁊ nos per
ſingula noſtrã ſimul infirmitatẽ ⁊ illius
adiutoꝛia ſentiẽtes quotidie ꝓclamare
cum lanctis. Impulſus vᷣſatus ſum vt
caderem · ⁊ dñs ſuſcepit me· Foꝛtitudo
mea et laudatio mea dñs · ⁊ factꝰ eſi m ĩ
ſalutem. Et niſi quia dominus adiuuit
me paulominus habitauerat in ĩferno
anima mea. Si dicebam motus eſt pes
meus miſericoꝛdia tua dñe adiuuabat
me. Scom multitudinem doloꝛũ meoꝝ
in coꝛde meo.conſolationes tuę letifica/
esnerunt aĩam meã. Videntes etiã coꝛ no
ſtrum in timoꝛe dñi ⁊ patientia roboꝛari
Dicamus. Et factus eſt dñs firmamẽtũ
meũ.⁊ eduxit me in latitudine. Sciẽtiaʒ
quoq; ꝓfectu operum intelligentes nodᷣ

augeri. dicamug Qm̃ tu illumĩas lucer
nam meam dñe de' meus illumĩa tene
bꝛas meas. Quoniã in te eripiar a tem
ptatione. ⁊ in deo meo trãſgrediar muꝝ
Dein ſentientes etiã noſmetipſos foꝛti/
tudinem tolerantię conquiſiſſe- ⁊ ĩ ſemi
ta virtutum facilius ac ſine labore diri
gi · dicamus. Deus qui pꝛe cingis me x
tute · ⁊ poſuiſti immaculatam viã meaʒ.
Qui perficis pedes meos tan qᷓ; cerui ·et
ſuꝑ excelſa ſtatuens me. Qui doces ma
nus meas ad pᷣlium. Conſecuti etiã diſ
cretionem ꝑ quam roboꝛari poſſimꝰ ad⸗
uerſarios noſtros elidere · pꝛoclamemus
ad deũ Diſciplina tua coꝛrexit meĩ finẽ
diſciplina tua ipᷣa me docebit. Dilata

ſti greſſus meos ſubtus me· ⁊ nõ ſuntin
firmata veſtigia mea Et quia taliter ſuʒ
roboꝛatus ſcientia tua atq; virtute · infe
ram confidenter ea quę ſequũtur · ⁊ dicã

MPerſequar inimicos meos · ⁊ compᷣhen
dam ilos.⁊ non conuertar donec defici

ant. Conteram illos nec poterunt ſtare·
cagdent ſubtus pedes meos. Rurſum in/
firmitatis noſtrę memoꝛes nec poſſe nos
tam acerbos vitioꝛũ hoſtes fragili carne
circũdatos ſineillius adiutoꝛio ſuꝑare ·

dicamus. In te inimicos noſtros venti

labimus coꝛnu. ⁊ in nominetuo ſperne
mus inſurgentes in nobis. Non enĩ in
arcu meo ſperabo · et gladius meꝰ nõ ſal
uabit me· Salnaſti enĩ nos de affligen⸗
tibus nos · odientes nos coufudiſti.
Szʒ etiã pꝛecinxiſti me vᷣtute ad belluʒ⁊
ſu ꝓplãtaſti oẽs ĩſurgẽtes in me ſubtꝰ me
Et inimicos meos dediſti mihbi doꝛſum.
vogdientes me diſperdidiſti. Sed necar
mnmis nj̃is poſſe nos vincere cogitãtes · di
camꝰ. Apphende arma ⁊ ſcutũ · exurge
in adiutoꝛiũ m. Effunde frameã: ↄclu
teæadũſꝰ eoſ qͥ ꝑſequunt᷑ me.dic aĩe meę
ſalꝰ tua ego ſum Et poſuiſti vtarcũ ereũ
bꝛachia mea· ⁊ dediſti m ꝓtectiõʒ ſalui
tue · dexta tua ſuſcepit me Qꝛ nec pr̃es
nijti in gladio ſuo poſſeder̃t terram· ⁊ bꝛa
chiñũ eoꝝ nõ ſalnauit eos · ſʒ dexta tua et

bꝛachiũ tuum ⁊ illumiatio vultus tui·

lcc

pte
iſg
ne
nos
un
lber⸗
in
n

Deſ ſpü ſuperbie

hu uoniã complacniſtiin eis. Poſtremno (bec fides abantiquis patri
Enn vniuerſa beneſicia eius cum gratiarum busſit tradita de gratia dei
n actione mente ſollicita ꝑluſtrantes.ſuꝑ C.aß vLix. H
ſaſnd his omnibus quod vel pugnauimꝰ vel Ec eſt ꝓpꝛie erga deum bumili⸗
diſen illu minationem ſciẽtie vel diſciplinam h tas. bec eſi antiquiſſimoꝛuʒ pa
bordi diſcretionis ab eo conſecuti ſumus · vel trum ſincera fides· quę penes
gomp quod ſuis nos armis inſtruxit· ⁊ virtut ſucceſſoꝛes eoꝛum intemerata nuncuſq;
äne; eingulo cõmuniuit.vel qð inimicoꝛum perdurat. Cui fidei virtutes apoſtolice
cami noſtroꝛũ nobis pᷣbuit doꝛſum · ⁊ tribuit quęſepenumero ꝑ eos manifeſtate ſunt.
n vtutẽ cõminuendi eos vt puluerẽ añ fa non ſolum apud nos ſed etiam apud in
maidil cieʒ venti. intimo coꝛdis affectu clamẽ⸗ fideles ⁊ incredulos: indubitatum teſti
ird a⸗ ad eum. Diligam te domie virtus mea · monium reddũt. Qui ſimplicem piſca⸗/
mms dñs firmamentum meũ ⁊ refugiĩ meum toꝛum fidem in coꝛde ſimplici retinẽtes.
imiins et liberatoꝛ meꝰ. de? meꝰ adiutoꝛ meus et non eaʒ ſilogiſmis dialeticis ⁊ tulliana .
i Dihn ſperabo in eum. pꝛotectoꝛ meus et coꝛ facundia ſpiritu concepere mundano · ſʒ
utin nu ſaln tis meeę ⁊ ſuſceptoꝛ meus lau⸗ experimento viteę ſincerę actuq; puriſ⸗
ltrſuz ensihnocalv dominuzʒ · ⁊ ab inimicis ſimo · coꝛrectione quoq; vitioꝛum · et vk
me nſe meis ſaluus ero. ðU wrius dixerim )in ipᷣa perfectionis ineſſe
m ndii V non ſolum in naturali con naturam oculatis indicijs depꝛehende⸗
