pnicioſaꝝ ſollicitudinũ occupatiõe dii/

tẽdat. vł certe cũ deſiderare ſanctũ deri
cat officiũ ſᷣpᷣtextu edificatiõis multo
rũ et amoꝛelucri ſpiritalis inſtigatp qðᷣ

nos ab builitate ꝓpoſiti huiꝰ ac diſtri⸗

ctiõe diuellat. Quę oĩa cũ ſint nr̃e ſalu/
ti ꝓfeſſioniq; oria · tñ velamĩe q̃dam mi
ſericoꝛdię ac religiõis obtecta · facileĩpe/
ritos incautoſq; decipiũt. Imitant᷑ enĩ
nũmiſmata veri regis.quia vidẽtur ad
pꝛeſens plena pietatis · ſ̊ nõ ſunt a legi⸗
timis monetarijs· id eſt pꝛobaſjᷣ ⁊ catho/
licis patriba figurata · nec de cardinali:
ac de publica collatiõis eoꝝ ꝓdeũt offi⸗
cĩa · ̊ furtĩ frauð demonũ fabꝛicata · nõ
ſine detrimto ĩꝑiſ qͥbuſq; ⁊ ignorãtib

in geruntur. Que q;uis vtilia ſeu nccia
vigeãtur ad pᷣſens · tñ ſi ſoliditatib ꝓ/
feſſiõis nr̃e incipiãt poſt h̊ eſſe ria · et to⸗

tũ quodãmodo coꝛpꝰ nri labefactare ꝓ⸗/
poſiti · tan q; neceſſariũ quidem ·ſᷣ̊ ſcãda
liʒans membꝛũ·et quod dextre manus
vlpediſagere videat᷑ officiũ ꝓijci a nob

atq; abſcidi ſalubzꝛe eſt. Satius enim

eſt abſq; vnius pꝛecepti membꝛo · id eſt ·
operatione vel fructu:in ceteris ſanum

mn

toin

man
/
ool

porv
wi
ac
kotn
kenn
ſeiid
nat

e

emi.
citiu
Utool
ſooun
o

ptone
Cech
nen
mone
eri
Wen
i⸗
ne
itl
tun

din

win
map
tode

farn

gune
wohn
an
Ui
U

wes
nn
uhoni
Ncnt,
hng
tiuän
dg
nhin
Wnenoet
Mnec
cbe 9
luuſtri⸗
anmces
uW
tNdne
rwane
ns nult
iaroo
e diſrn⸗
tnieſal,
tödanni
alir⸗
nntai
l
ntaleg⸗
iten⸗
cndinnl

„

wäi Nn
nunt
a⸗
ep⸗
menmns
ginnn
Nuz
v 1 ſ
ſanun

firmumq; durare et tanq; debilem in.
troire in reguum dei · q; cum ſoliditate
mandati inciderein aliq ſcandalum:

qð pernicioſa conſuetudine ſeparans
nos a diſtrictionis regula · atq; arrepti

pꝛopoſiti diſciplina : inducat in tale diſ/

pendium ·qð nequaq; futura detrimẽ/
ta compenſans · om̃es pꝛeteritos fructꝰ

totum q; operationis noſtre coꝛpus ge/

henne faciatignibus concremari. Dege

uerbijs eleganter erpꝛimitur. Sunt vie

que vidẽt recte eſſeviro.nouiſſima eniʒ
earum venient in pꝛofundũ inferni. Et

iterũ: Malignus nocet cum ſecõmiſcu/
erit iuſto · id eſt diabolus decipit cum fu

erit coloꝛe ſanctitatis obtectꝰ. Odit aũt
ſonum tutelę.i. diſcretionis vim ꝗᷓ de
ſenioꝛum verbis ac monitione ꝓcedit.

Lapi. xri.

Deilluſiõe abbatis Johãnis.

M quo etiam abbatẽnup Jo⸗

huꝛaannẽ ·qui lyco cõmoꝛatur co/
gnouimus fuiſſe illuſum. Naʒ

cum bauſio coꝛpoꝛe atqʒ defecto. perce⸗
ptioneʒ cibi biduano ieiunio diſtuliſſet
accedenti ei ad refectionem die poſtero

Vniens diabolus in figura ethiopis te

tri pueri atq; ad eius genua pꝛouolutꝰ
indulge inquit mihi · qꝛ egoſtibi hunc la
boꝛem indixi. Itaq; ille vir tãtus ⁊ diſ/
cretionis ratiõe perfectus ſub coloꝛe cõ
tinentię · incongruenter exercitate intelle

xit ſe ob hoc calliditate diaboli circũuen

tum · taliq; diſtentum ieiunio· vt laſſitu/
dinem nõ neceſſariam:ĩmo etiam ſpiri‚-
tui nociturã:fatigato coꝛpoꝛi ſuppone⸗
ret paracaraximo ſcy illuſus nümiſma
te dum in illo veri regis imaginem ve⸗
neratus parum diſcutit nõ illud eſſe le/⸗
gitime figuratum. Altima vero obua
tio huius pꝛobabilis trapeçite· quã de
inquiſitione ponderis eſſe pꝛediximus
taliter a nobis im plebitur ſi quicquid
agendum cogitatio noſtra ſu ggerit om
ni ſcrupulo retractantes atq; in noſiri

pectoꝛis trutina collocantesequilibꝛa⸗

omni cautione vitemus. ””M
De quadripartita diſcretionis
ratione.

Moyſi ve monachi deſtinatiõe.

tione iuſtiſſim a perpedamus an plenuͦ

ſit honeſtate cõmuni · an timoꝛe dei ſit ẽ—

ue · ſi integrum ſenſu · ſi humana oſtenta

tione: aut aliqua nouitatis inſolentieq;

pꝛeſumptiõe non leue ·ſi meriti eius põ

dDdus inanis cenodoxie non imminuerit

Vl arriſerit gloꝛia.Et ſic ea pꝛotinꝰ ad

publica appendentes examina.id eſtad

pꝛophetarum ⁊ apoſtoloꝛum actus: ac

teſtimonia conferentes illoꝛumq; exem,
plis comparantes etquodamodo con.
traria ea lance penſantes· vel tanq;ᷓ inte
gra atq; perfecta illiſq; collibꝛantia ſu/
ſcipiamꝰ · vel tanq; imperfecta atq; dã⸗

noſa:nec illoꝛum ponderi conſonantia

LaaB.xxiij.
BRit ergo hoc quadriptito
gquo diximus modo neceſſa
ria nobis iſta diſcretio · id ẽ:

ävt pꝛimugmateria nos au-

ri vri ſeu fucati fallentiſq; non lateat.
ſecundo. vt has eaſdem cogitationes ꝗᷓ
mmentiuntur opera pietatis tanq; adul⸗
terina nummiſmata ⁊ paracaraxima re
pꝛobemus · vtpote quę falſam imaginẽ
regis non legitime ſignata contineant·
vl illa quein auro pꝛecioſiſſimo ſcriptu
rarum vicioſo et heretico ſenſu· non ve
ri regis ſed tyrãni pꝛeferũt vultũ · ſiliter
Ddiſcernẽtes refutare poſſimꝰ· ſiue illa qꝝ
põdꝰ ac pᷣciũ erugo vanitatis arrodes

exagio ſenioꝛũ cõgruere nõ ſinit · vt nũ⸗
miſmata leuia atq; danoſaminuſq; pẽ
ſantia recuſemus:ne in illud incidentes
qð obbuaretota v̈tute ſcepto dñi com
monemur cuũctis laboꝝ noſtroꝝ ſtipen/
dijs meritiſq; defraudemur. Molite the

ſauriʒare vobis theſauros in terra · vbi

erugo ⁊ tinea demolit᷑.⁊ vbi fures effo⸗

diüt ⁊ furãtur. Quicqͥd enĩ ↄtẽplatie
hüane glie fecerimꝰ in terra nos theſan
riʒare ſm dñi ſniaz nouerimꝰet ↄſequẽ

ter illud velut humi recõdimꝰ atq; ĩ ter

rã defoſſum:vel diuerb demonijs vepo⸗

pulandũ vel edaci cenodoxie erugie cõ/

7

—

ſumendum: ſeu ſuperbię tineis deuo⸗/
randũ:vt ad nullã recõdentis vtilitatẽ
lucrũ ve ꝓficiat. Oẽs igit᷑ coꝛdis nrire⸗

ceſſus iugiter pſcrutãdi ſunt ⁊ aſcẽdẽti⸗

um in eos veſtigia indagatiõe ſagaciſſi

ma retractãda:ne qua foꝛte intellectuał

ibidẽ beſtia.vł leo · vel draco ptrãſiens
pnicioſa veſtigia latenter ĩpꝛeſſerit · qb⸗

acceſſus etiã ceteris in abdita pectoꝛis

noſtri ꝑ cogitationũ negligẽtiã ſᷣbeatur
Et ita per ſingulas hoꝛas atq; momẽta

terrã coꝛdis nr̃i euãgelico aratro · hoc ẽꝛ:
iugi dñice crucis recoꝛdatiõe ſulcãtes
vl noxiarũ ex nob ferarũ cubilia · vel vi⸗
rulentoꝝ pᷣpentium examinare latibula

atq; extrudere poterimus.

„

De ſermone doctoꝛis ᷣm audi
entium meritũ. LCap.xxiij.

D hec obſiupefactos nos intu

ens ſenex.⁊ ad verba narratio/
nis ſue inexplebili ardoꝛe ſuc/
cenſos. pꝛo admiratiõe deſiderij noſtri

pauliſp ſmone ſuſpẽſo· rurſus addidit

Nuoniã noso filij ad diſputationẽ tã
lõgã veſtra ſedulitas puocauitet ignis
qdam collationi noſirę feruẽtioꝛes ſen⸗
ſus ꝓ veſtro deſiderio ſubminiſtrat. vt
ex hoc etiã ipo manifeſte ↄtempler in ve
ritate vos perfextiõis ſitire doctrinã · vo⸗/
lo vob adhuc ſuꝑ diſcretiõis eximieta
te vel gratia ꝗᷓ inter cũctas virtutes arcẽ

ac pꝛimatum tenet · pauca diſſerere ex⸗

cellentiam q; eius ⁊ vtilitatem nõ ſolnʒ
quotidianis exemplis.ſed etiaʒ antiqs
patrum conſultationibusac ſententijs

appꝛobare. Frequẽternanq; memininꝰ

nullis huiuſmodi ſermonem cũ gemitu
lachrymiſq; poſcentibus:me quoq; ali
quid eis doctrinę conferre cupientẽ nul9/
latenus potuiſſe · et ita in me nõ ſolũ ſen
ſus.verũetiam ipᷣm eloquium defeciſſe·
vt nõ inuenireʒ quẽadmodum eos vel

cum leui cõſolatione dimitterem · Qui⸗/
bus indicijs euidenter agnoſcit᷑ domi⸗/

ni gratiam pꝛo merito ac deſiderio au⸗

dientin diſputãtibus aſpirare hmonẽ.

Quẽ quia bꝛeuiſſimuʒ iſud qdð ſuꝑeſi ·

Collatio pꝛima Moiiin

noctis ſpaciũ nõ occurrit explereindui
gẽtes illud potiꝰ qᷣeti coꝛpoꝛeę cui nece
eſt totũ pſolui:ſi id q modicũ eſt fuerit
Tnegatũ ·plenũ narratiõis oꝛdinẽ inte
gro futuri diei ſeu noctis examini rebue
mus.Decet nãq;ʒ diſcretionis optimos
ↄſultoꝛes · in pꝛimũ patefacere ſueęmẽ⸗
tis induſtriã ·et vtrũ ſint· vel queant eiꝰ
capaces eſſe hociudicio ac patiẽtia com
ꝓbarũvt de illa ꝗᷓ moderatiõis genera⸗
trix eſt· ꝓtute tractãtes · neq̃qᷓ; viciũ qð

ipi ↄtrariũ eſt nimietaſᷣ incurrãt vim ra
tionis ac naturę eius:qᷓ; ꝓbis excolunt:

effectu atq; opere violãtes · In hoc ergo
nob diſcretiõis bonũ deq̃ q;tũ dñs de⸗
erit adhuc ĩdagare diſponimus pmi
tus ꝓſit · vtnos de ipᷣiꝰ excellentia ⁊ mo⸗
deratiõe:ꝗᷓ pma eidẽ vᷣtus ineſſe cogno-
ſcitur diſſerẽtes diſputatiõis qʒ vł tem

poꝛis modũ non ꝑmittat excedere. His

ita q; btũs moyſes collatiõi nr̃e dans fi
nẽadhuc nos auidos· ac de ſuo oꝛe pen

dentes deguſtare ſomnũ pauliſper hboꝛ⸗
tatus eſt hiſdeʒ ipis ꝗᷣbus inſidebamꝰ

pſiathijs ãmonens incũbere embꝛimijs

pariter capiti noſtro ceruicalium vice
ſuppoſitiſq; groſſioꝛib papyris in lon-

gos gracileſq; faſciculos coactis·ſex qͥ

pedali interuallo mollit᷑ nexa · nũc qͥdẽ

humilimũ ſedile ad ſcabelli viceʒ · fratri‚
bus in ſynaxi conſedẽtibus pꝛeſtãt · nũc
vero ſubiecta ceruicib doꝛmientiũ pꝛe⸗
bent capiti nõ nimie durũ · ſ̊ tractabile

aptũq; fulcimentũ.Ad quos monacho

rũ vſus bec idcirco:vel maxime oppꝛtũa

habentur ⁊ congrua · ꝙ nõ ſoluz ſint ali

quatenus mollia· paruoq; et opꝑe repa⸗

rentur et pꝛecio · vtpote paſſim papyro
emergente · p nili fluminis ripas quam
cuiq; volenti in vſum aſſumere nemo ꝓ

hibeat deſecare · ſed etiaʒ quod ad remo

nendum ea·ſeu cuzʒ neceſſe fuerit ad mo

uendũ habilis materia eſt · fungidele⸗
uiſq; naturę.Atqʒ ita pꝛecepto ſenis tã
dem ſumus ad deguſtationem ſomni
oneroſa cõpſiti qete · tã digeſte collati

onis inflãmati gaudio · q rpꝛomiſſe diſ

ptu

i
tion
laſe
nis.

ict
ung⸗
dt

nn

minthe
1s0inn
cleſien⸗
Acne
S
nin
müran
boanm
Tray
iid
inmno oni
ntiurno,
Geoogno⸗
sSR

WN. DS
inieden

ANhoorp

*

8

1s niobun⸗
kmratungs
iatun ni
Mn n
mmnol/
nirc
atſitnit
ſantie
Pmncndi
oonondh/
muntope
6 ſnit

ny

ieN
nmmn
innn
“R
n
ſe olin

onihen

õ
Erplicit Collatio pꝛia Abba⸗
tis Moiſi de monachi deſtia⸗
tio ne vel fine. Incipiũt capitu/⸗
la ſecũde collationis eiuſdeʒ ſe
ms. Lap. pꝛimu.

Ro emiuz ab

baſ moyſi de diſcretiõis gra.
ij Quid diſcretio ſola ↄferat mo/
nacho diſputatio ſuꝑ hab⸗
batis Antonij.
iij De erroꝛe ſaulis ⁊ achab · q per
diſcretiõis impitiã ſũt decepti
iij Quse de bono diſeretiõis in ſcri⸗
pturis ſanctis referãtur.
v De moꝛte heronis ſenis.

vi De mina duon fratrũ ob diſcre⸗

tiöois imperitiã.
vij Dealterius illuſiõe quã ꝑ im pe
riiitiã diſcretiõis incurrit.
viij Delapſu ⁊ deceptiõe monachi

meſopotameni.
ix Interrogatio de acqrẽda vᷣa di
ſſcretione.
x Reſpõſio quẽadmodũ poſſidea
tur vera diſcretio.

x AVerba abbatis ſerapionis· de

marcoꝛe patefactarũ cogitatio
nü · de periculo ꝓpꝛie ↄfidetię.
rij Lonfeſſio verecũdię ob quã con
funderem̃ cogitatiões noſtras
ſenioꝛibus reuelararr.
xij Reſponſio deconfuſione calcã
da ⁊ periculo nõ cõdolentis.
xiij De vocatiõe ſamuelis.
xv De vocatiõe Pauli apoſtoli.
xvi Deappetenda diſcretione.
xvij De imoderat ieiunijs ⁊ vigilijs.
xviij Interrogatio deↄtinẽtia vłrefe
cctionis menſur.
xix De optio cibi qͥtidiani modo
x Obiectio de facilitate cõtinentię
ꝗ duob paximacijs ſuſtinetur.
xi Reſponſio de virtute menſura
er parte continentie.

xrij Auinã gñalis ↄtinẽtigac refe⸗

SS

Collatio I

ctionis modus ſit.

xxiij Quẽadmodum abũdantie hu⸗
moꝛũ genitaliũ caſtigentur.

xxiiij De laboꝛe equalis refectionis.et

de fratris beniamin ędacitate.
ꝑxv Interrogatio quõ vna ſemꝑ ea/
demq; menſura ſeruetur.
xxvi Reſponſio de nõ excedendo refe/
ctionis modo. M
Expliciunt capitula. Incipit ſe
cũda collatio Abbatis Moiſi
de diſcretione. LCap̊ii.

Eguſta/
to itaq; matutino
ſopoꝛe cñ oꝛtũ lud
tãdẽ nobᷣ claruiſſe
gaudẽtes · repmil⸗
ſã narrationẽ rexo

ſcere cepiſſemꝰ·btũs moyſesita exoꝛſꝰ ẽ.

Cũ videã vos tanti deſiderij ardoꝛe flã
matos:vt ne ipᷣm quidẽ paruiſſimũ qui

etis momẽtũ quod ſpiritali collatiõi ſſᷣ

trahens refectioni carnis malueraʒ de⸗

putare· ad requiem credam veſtri coꝛpo/
ris pꝛofeciſſe · mihi qͥʒ hunc veſtrum cõ/

ſideranti feruoꝛem ſollicitudo maioꝛ in-
uehitur. Meceſſe eſt enĩ etiã me in pſol/
uendo debito:tanto maioꝛem denotio⸗/
nis curam gerere:quanto vos attentius
video illud exꝑetere.ſᷣm illam ſententiã·

ſi ſederis cenare ad menſam potentis · ſa

piẽter intellige ꝗᷓ apponũtur tibi · et ĩmit/

te manum tuam ſciẽs · quia talia te oxoꝛ
tet pꝛeparare. Quamobꝛem ð bono diſ

cretionis eiuſq; virtute dicturi ·in quã
ſermo nocturnę collationis ingreſſus
finem noſtrę diſputationi dedit · cupio
vobis eius excellentiã patrũ pꝛimo con
ſignare ſententijs · vt cum patuerit ·
quid deilla ſenſerint: vel pꝛonunciaue/
rint maioꝛes noſtri · tum pꝛolatis tã an-
tiquis multoꝛum qᷓ; recentibus rui
nis et caſibus qui pꝛo eo ꝙminus eam
fuerãt aſſecuti pꝑnicioſo deiecti ſũtlapſu
inq;tũ poſſumꝰ vtilitates eiꝰ⁊ cõmoda
retctemꝰ. quibo diſcuſſis quẽadmoduʒ

Collatio ſecũda elbbatis

excolere eam atq; expetere debeamus ·
cõſiderãtes meritieius:⁊ gratię põdus
efficacius inſtruamur.Eſt eni nõ medi⸗/
ocris ꝗᷓdã vtꝰ. nec ꝗͥ hiana paſſim va

leat induſtria cõpꝛehẽdi niſi diuino fue

rit munere gratia q; collata. Siqͥdeʒ in
ter nobiliſſima ſpũſſancti dona:hãc qͥʒ
ita legimus ab apło numerari.Alij da
tur ꝑ ſpm̃ ſᷣmo ſapiĩę.Alij ſᷣmo ſcię bᷣm
eundẽ ſpiritũ.Alij fides in eodem ſpiri/
tu. Alij gratia ſanitatuzʒ in vno ſpiritu.
Et poſt panca.Alij diſcretio ſpirituuʒ.
Deinde completo om̃i catalogo ſpirita
liũ chariſmatũ infert:Omia aũt h̊ͥ opa/
tur vnus atq; ideʒ ſpiritus diuidẽs ſin
gulis put vult. Videtis ergo nõ terre⸗
nũ · nec paruũ eſſe diſcretiõis munus:ſᷣ
diuinęe gratięlargitatẽ.quã niſi mona⸗
chus omi intẽtiõe fuerit aſſecutꝰ.⁊ aſcẽ
Tentiũ in ſe ſe· ſpirituñ diſcretionẽ certa
rõne poſſederitneceſſe eſt eũ velut in no
cte ceca ceteriſq; tenebꝛis oberrantẽ nõ
ſolũ in ꝑnicioſis foueis p̃ruptiſq; conci

ere · ß etiã in planis ac directis itineribꝰ

frequẽter offendere.

Quod diſcretio ſola cõferatmno

nacho ·⁊ diſputatio ſuꝑ hoc ab
batis Antonii. Lap̃.ii.

Eñmini igitur
quondam in anis adhuc pue
ricie cõſtitutus in partibus thebaidos
vbi beatus Antonius moꝛabatur:ſeni⸗
oꝛes ad eum perfectionis inquirendę et
collationis huius gra cõueniſſe. Cũq;

a veſptinis hoꝛis vſq; ad lucem fuiſſet

ꝓtracta collatio · qſtionẽ hãc maximuʒ
noctis ſpaciũ ↄſumpſit· Nã diutiſſime
ꝗrebat᷑ ꝗ̊ᷓ nã virtus vel obpuantia mo⸗/
nachũ poſſita diaboli laqᷓ̃is ac deceptio
nibe cuſtodire ſp illeſũ · vł certe recto tra
mite firmoq; greſſu ad ꝑfectiõis culmẽ
pducere.Cũ q; ꝓ captu men ſuę vnnſ⸗
ꝗſq; ſnĩam ſuã ꝓferret in mediuʒ et alij
quidẽ hoc in ieiunioꝝ · vigiliarũ q; ſtu/
dio collocarẽt · ꝙ his videlicʒ extenuata

mens · ac puritatẽ coʒdis ⁊ coꝛpoꝛis aſſe

cuta · deo facilius vniret.Alij in nudita.
te ⁊ cõtẽptu vniuerſarũ rerũ·qbo mẽs ſi
penitꝰ exueret · tãq; null deiceps retinẽti
bꝰlaq̃is ad deũ expeditioꝛ ꝑueĩret.Alij
anachoꝛeſin neceſſariã.i.remotionem ⁊
heremi ſecreta cenſerẽt:in qua cõmanẽs
qs · familiarius interpellare deum:eiq;
poſſit pꝑeculiariꝰ inherere · Mõnulliq; in
pꝛimis ſectanda charitatis.i.hũanitadſ
officia definirẽt. ꝗᷓ pio erga fratres et pe
regrinos ſtudio ſuſceptionis impendit᷑·
ꝙ his dũtaxat officijs:regna celoꝛũ da⸗
turũ ſe dñs in euãgelio.velut ſpecialius
repꝛomittat dicẽs: VNenite benedicti pa
tris mei · poſſidete paratũ vob regnum
acõſtitutiõe mũdi.Eſuriui eniʒ ⁊ dedi⸗
ſtis mihi manducare.Sitiui ⁊ dediſtis
mihi bibere c. Cunq; in bũc modũ di
uerſis vtutibo· aditũ certioꝛẽ ad deũ pa
rari poſſe decernerẽteſſetq; noctis ma⸗
ximum tempus hac inquiſitione con/⸗
ſumptũ · intulit demuʒ beatus Antoni⸗/
us:Omia quidem bec ꝗᷓ dixiſtis neceſſa
ria ſũt ⁊ vtilia ſitiẽtib deũ · atq; ad deũ
cupiẽtibo puenire· ̊ his pncipalem tri‚/
bu ere gratiã neq̃qᷓ; nos innumeri mul
toꝝ caſus ⁊ expimenta pmittunt. Naʒ
quoſdam ſepenũero acerrime ieiunijs
ſeu vigilijs incubãtes · ac mirifice in ſo⸗/
litudine ſecedentes: pꝛiuationẽ qʒ omni
um facultatũ ita ſectantes · vt ex ipis ne
vniꝰ qdem diei victũ ſibimet: vnũq; de
nariũ ſupereſſe paterent· Humanitaſj
etiã ſtudia tora deuotione cõplẽtes · ita
vidimus repẽte deceptos vt arreptum
opus nõ potuerint cõgruo exitu termi⸗-
nare · ſummũq; feruoꝛẽ ⁊ cõuerſationeʒ
laudabilem deteſtabili fine clauſerint.
Mobꝛẽ quid pꝛĩcipaliter ducatad deũ
manifeſte poterimus agnoſcere · ſi mine
ac deceptiões illoꝝ cauſa diligẽtiꝰ a no
bis fuerit indagata. Illis nanq; cũ exu
berarẽt pꝛedictarũ opa vtutũ · diſcretio
ſola deficiens vſq; ad finẽea durarenõ
ſinit. Nec em alia lapſus eoꝝ cauſa de⸗
pꝛebenditur · niſi q minus a ſenioꝛib
inſtituti:nequaq; potuerunt rationem

Uilenen
tis vyti
vocetſ
lutir
ſconn
ſetccol
1wo
tertug
Ptewv⸗
tocne
glon
onis.
no
cous
Gseqi⸗
buſune
insr
do
N
N
leten

Wpl

omnẽ
detob/
turbatio
gutlu
ſchele
biieſten
Onisnoo
Goran
N
funt
Dee
P dil
lept

toniso⸗
10 po⸗
10 ſegno⸗
loemek
moaec
Uann er
Om
Un
t

nudt.
Nink
Wodore
na önn
Ninsen
tſnanin
tmulmnn
wprun
niddiſts
ienoci d
muW
WWasn
tunsnnn
ulunuſt
nga ai
plen tii
nunei nul
itmm. Ny
jinelenns

ninftenn
nichonni
neriö te
n Mi d
Pomanin
coes
Nm
ün
m
giarſuns

Pigtd

zungan
minnn
anſi d

—
. „

Moyſi de⸗

diſcretiõis huius adipiſci:que p̃termit/

tẽs vtrãq; nimietatẽ viaregia quẽquaʒ
docet ſemper incedere · et nec dextera vir⸗
tutũ permittit extolli · id eſt fernoꝛis exceſ
ſu cõtinentie iuſte modum tranſcende/⸗
re. nec oblectatum remiſſione deflectere
ad vicia ſiniſtra cõcedit hoc eſt ſub pꝛe/
textu gubernãdi coꝛpoꝛis cõtrario ſpiri/
1P tepoꝛe lenteſcere. Hec nãq; eſt diſcre

tio quęocułꝰet lucerna coꝛpoꝛis in euã

gelio nücupatur m illam ſnĩiam ſalua
toꝛis. Lucerna coꝛpoꝛis tui ẽoculus tu⸗
us· ꝙ ſi oculus tuus ſimplex fuerit totũ
coꝛpus tuũ lucidum erit ſi aſt oculꝰ tu-
us nequã fuerit·totũ coꝛpus tuum tene
bꝛoſum erit · eo gipas cogitationes ho⸗
minis vniuerſas actuſq; diſcernẽs · cun

Diſcretione

cta quę gerenda ſunt peruideat atq; ꝑ/

luſtret · que ſi in homine neq fuerit id eſt

nõ vxro iudicio ⁊ ſca cõmunita · ſen aͤli
bet erroꝛe ac pꝛeſumptiõe decepta · totũ

coꝛpus noſtꝝ faciet tenebꝛoſum · hoc eſt
omnẽ aciem mentis actuſq; noſtros red

inquit lumen qð in te eſt tenebꝛe ſunt · te

nebꝛe ipe quante erunt: Nulli nãq; du⸗

biũ eſt errante indicio coꝛdis ⁊ ignoꝛati⸗

onis nocte poſſeſſo · cogitationes quoq;

etopera noſtra quę ex diſcretiõis ðᷣlibe
ratione deſcendunt:maioꝛibus peccato
rum tenebꝛis implicari. U
De erroꝛe ſaulis et achab quo
p diſcretionis imperitia ſũt de⸗

Lap.ij.

det obſcuros · cecitate ſcʒ vicioꝛũ ⁊ per
turbationũ tenebꝛis inuolutos. Si enĩ

Eniq; ille qui pmus ad regnã/

dum populo iſrael iudicio dei
pꝛeelectus eſt· quia bũc diſcre⸗
tionis oculum neqq; habuit · velut to⸗
to coꝛpoꝛe tenebꝛoſus effectus etiam ip
ſo regno tradito ſibi meruit ſpoliani dũ
lucerne huius tenebꝛis atq; erroꝛe dece
ptus· acceptabilioꝛa deo ſacriſicia ſua
qnam erga pꝛeceptum ſamuelis obe⸗

Dientiam credidit indicanda · quę eñ ex

illa magis parte offenſionẽ incum ere fe⸗
cit· ex qua repꝛopiciandam ſibi diuinã

☚

aſ

ſperauerat maieſtatem · Huius inquaʒ
diſcretionis ignoꝛatio achab regẽ iſra/

el poſt illius ſublimiſſimi triũ phi victo/

riam qui ei fuerat dei fauoꝛe conceſſus ·
credere perſuaſit melioꝛẽ eſſe miſericoꝛ⸗
diam ſuam quam executionem lſeueriſ
riſſmii pcepti:et quẽadmodũ ſibi vide⸗/
bat crudelis iperij. Qua ↄſideratione
mollitus dum mauult cruentam victo

riam clementia temꝑare ob indiſcretaʒ

miſcdiam veluttoto coꝛpoꝛe redditꝰ te/

nebꝛoſus irreuocabili moꝛte damnatur

Que de bono diſcretionis in

ſcripturis ſactis reteratur. iiij.

Ec eſt diſcretio quę nõ ſolum
lucerna coꝛpoꝛis ſed etiam ſol
M ab apoſtolo nũcupat · bm illð
Sol nõ occidat ſuper iracundiã veſirã

Pec viteę noſtre gubernatio dẽ. ßᷣm illöõ

Quibus non eſi gubernatio cadunt vt
folia. Hec conſiliuzʒ rectiſſime nomina
tur · ſine qͥ nihil a gere omnino ſcripture
auctoꝛitate permittimur· ita vt ne ipſũ
quidem ſpiritale vinum·id eſt gaudiuʒ
quod letificat coꝛ hominis ſine ipius ſi/
namur moderatione percipere · hm illud

QLum conſilio omnia faccũ conſilio vi/
nũ bibe. Et iterum. Sicut ciuitas mur
Diruta ⁊ nõ circũdata · lic eſt vir qui nõ
cuʒ conſilio aliquid agit. Cuius pꝛiua

tio q; pernicioſa ſit monacho · teſtionij

huius exemplum ac figura declarat · di⸗

ruteeum ac ſine muris cõparans cinita
ti. In hac ſapientia · in hac intellectꝰ ſen
ſuſq; conſiſtitſine quibus nec interioꝛ

terunt diuitie congregari · ſm illud. Cũ
ſapientia edificatur domus ⁊ cum intel
lectu iterũ erigitur · cuʒ ſenſn implentur
cellaria omnibꝰ diuitijs pꝛecioſis ⁊ bo-

nis. MHec inquã eſt ſolidus cibus qui ni

ſi a perfectis tantũ ac robuſtis aſſumi ñ
poterit. bm illud · Perfectoꝝ aũt eſt ſoli
dus cibus eoꝛuzʒ qui ꝓ conſuetudine ex
ercitatos hñt ſenſus ad diſcretioneʒ bo
ni ac mali · Quę intantuʒ vtilis nob ac
neceſſaria compꝛobatur · vt etiaʒ vato

noſtra edificari domꝰ nec ſpiritales po-

E

r

—;— Lollatio ſecũda Abbatis

— — -=—

cei einſq; virtutibus coaptetur · ßm il⸗
lud Tiuus eſt enĩ dei ſermo⸗ efficax et
penetrabilior omni gladio ancipiti· 2
tingens vſq; ad diuiſionẽ animęac ſpi
ritus cõpagum quoq; ⁊ medullarũ et
diſcretoꝛ cogitationum ⁊ intentionum
coꝛdis.Quibus manifeſtiſſime declara
tur· nullam ſine diſcretionis gratia per⸗
fecte poſſe vel perfici vel ſtare virtutem.
Et ita tam beati antonij q; vniuerſoꝛũ
ſententia diffinitũ eſt· oiſcretionẽ eſſe qᷓ
fixo gradu intrepidũ monachũ perdu/
cat ad deumpꝛedictaſq; virtutes iugit
conſeruet illeſas· cũ qua ad conſũmatio
nis excelſa faſtigia minoꝛe poſſit fatiga
tione conſcendi:et ſine qua multi etiaʒ
Ppenſius laboꝛãtes· perfectionis nequi9/
nerĩt culmen attingere. Omniũ namq;
virtutuʒ generatrix cuſtos. moderatrix
qᷓ; diſcretio eſt.
De moꝛte heronis ſenis. c.v.
Tyt hãc eandem diffinitionẽ
antiquitus a ſancto antonio ⁊
ceteris patribus ꝓmulgatã · re
cens q̃q; ſicut ꝓmiſimus confirmet exẽ
pluʒ· recolite id quod nuꝑ geſtũ ocłoꝝ
vroꝝ vidiſtis obtutibus: ſenem videli

cet heronem ãte paucos admodũ dies

illuſiõe diabolica a ſummis ad ima deie
ctũ ·quẽ quiqᷓginta anis in hac heremo
cõmoꝛatum: ſingulari diſtrictione rigo
rẽ continentie tenuiſſe cognoſcimus· et
ſolitudinis ſecreta vltra omnes h̊ com
moꝛantes miro fernoꝛe ſectatũ. NHic igi
tur quo pacto qua ratione poſt tantos
laboꝛes ab inſidiatoꝛe deluſus · grauiſſi
mo coꝛruens lapſu cunctos in hac here

mo ↄſtitutos luctuoſo doloꝛe percuſſit

Mone qꝛ minꝰ diſcretionis vꝓptute pol⸗
ſeſſa ſuis diffinitionibus regi qᷓ; ↄſilijs
Vl collationibus fratrum atq; inſtituſj
maioꝝ maluit obedire. Siquidem tan⸗
to rigoꝛe ĩmutabilẽ ieiunij continentiaʒ
ſemꝑ exercuit.et ſolitudinis celleq; ita

in giter ſecreta ſectatus eſt: vt ab eo par.

ticipationẽ ineundi cum fraternitate cõ

niuij nec vneratio quidem diei paſca⸗

4

OUJMẽ

cipitem dedit · deã

lis aliquãdo potuerit obtinere. In qua
fratribus cunctis ꝓ anninerſaria ſolen-/
nitate in eccleſia retentis · ſolus nõ potu
itaggregari:ne qu ãtulücunq; percepti-
one leguminis paꝛuia ſuo videretur p
poſito relaxaſſe. Qua pꝛeſumptione de⸗

ceptus · angelum ſathane velut angelũ

lucis cum ſumma veneratione ſuſcipi⸗

ens · eiuſq; pꝛeceptis pꝛono obediens fa
mulatu · ſemetipm in puteũ · cuius pfun
Ditatẽoculoꝛum nõ attigit intuitus p⸗
Igeli videlicet ſui ſpõ
ſione nõ dubitans · qui eum p merito xᷣ

tutũ ac laboꝛũ ſuoꝛũ nequaq; poſſe fir
mauerat vlli iam diſcrimini ſubiacere

CQuius rei fidem vt experimento ſuęſo⸗
ſpitatis euidentiſſime compꝛobaret. ſu⸗
pꝛadicto ſe puteo nocte intem peſta illu⸗
ſus iniecit· magnuʒ ſcilicet virtutis ſuę
meritũ pꝛobaturus · cum inde euiſſet ille
ſus. De quo ingenti fratrum laboꝛe cuʒ
pene iam exanguis fuiſſet extractus vi⸗
tam die tertia finiturus:qð bis deteriꝰ
eſt· ita in deceptionis ſuęobſtinatone ꝑ
manſſit · vt ei ne experimẽto quidem moꝛ
tisſuę potuerit perſuaderi · ꝙfuiſſet de⸗
monũ calliditate deluſus. Quãobꝛem
ꝓ meritis laboꝛũ tantoꝝ ⁊ annoꝝꝑ nume

roſitate qua in beremo perdurauit · hoc

miſeratiõe ⁊ hũanitate ſumma · ab his
qui eius cõpatiebatur exitio · vixa pꝛel⸗
bitero abbate Oafuncio potuit obti.
neri · vt non inter byothanatos reputa/
tus etiam memoꝛia oblatiõe pauſan⸗
tium iudicaretur indignungs
De ruina duoꝛum fratrũ ob di
ſcretiõis iperitis. Cap̃ᷣ vi.
Aiug dicam deillis duobo fra
tribus qui habitantes vltra il

lam heremum thebaydos · vbi
quondam fuerat beatus antonius com

moꝛatus minns cauta diſcretione ꝑmo

ti euntes per extentam ſolitudinis vaſti
tatem nullã eſcam penitꝰ ſumere decre
nerunt niſi quã per ſemetiõm dominus

illis pꝛeſtitiſſet. Cunq; errantes eos per
ceſerta ⁊ deſicientes ia fame cõſpenilſet

hong
cts ſe
andt
ini
⸗
aſe
nibus
ſe diſa
tooec
ſcopit
ſrmöne
Perbon
tibysi
humle
bjwla
Alcton
Ctinitae
ſcnaren
toneic
fatend
ſtultaj
diſre
nusae
ucgj
GDinuts
Muneseis,
dellen
Peritad
.

c⸗

iA
liſticn
innunn
nüciun
gnamp
mnenab⸗
10, 910
iſui
butduo

ftonben
Uueniretn
ſnlie
ſici of
hmncnlen
Dnne
obhunn

4

§

hene
ngſien
Garieen
mnchi
ſunping
RWuns
umnit,
ninei
Ntttid
npn)
u lef/
in abinan⸗
nmn ſielo/
odaretiſc⸗
mnilu⸗
mrmmisn
nintemſel
mnhlore
ſemmmsn
s
Ahlinanones
vgridemnon
gfuiſetde
Quobren
nannor une
ndumuttoe
mmnzobbis
ionuſh
oPntchi⸗
us ehn
Danüepen⸗
s
funiohn
nliwnft
ins ni
baplod i
utobius N
hlortiothii
iuciunſ
Gint ⸗
vminus
Nrzeboſh
tcſen

alongemacices quidam quę gens cun

ctis pene nationibus feris imanioꝛ atq;

crudelioꝛ eſt nõ enĩ eos ad effuſionẽ ſan

guinis vtnõnullas gentes deſiderium
pꝛede · ſed ſola ferocitas mẽtis inſtigat:
eiſq; contra naturã feritatis ſuęcũ pa⸗

nibus occurriſſent ; vnus ex eis ſbᷣueniẽ

te diſcretione velut a domino ſibi poꝛre⸗

ctos · cum gaudio et gratiarũ actione ſu⸗
ſcepit· reputãs eſcã ſibi diuinitus mini

ſtrari · nec ſine deo factum vt hi qui ſem
per hominũ cruoꝛe gauderent deficien/

tibus iam ac tabeſcentibus vite ſubſta⸗
tiam largirẽtur· alius vero recuſans ci-
buʒ vlut ab homine ſibi oblatũ inedie

cefectione conſum ptuseſt· Quoꝛum li
cetinitia ex repꝛehenſibili ꝑerſuaſiõe de

ſcenderint · vnus tñ ſubueniente diſcre/
tione id quod temere incauteq; cõcepe⸗

rat emẽdaſſe agnoſcitur · alius auteʒ in

ſtulta pſumptiõe perdurans ac penitus

diſcretionis ignarus·moꝛtẽ quaʒ domi
nus au ertere voluit ſibijp̃i conſciuit · ne

quaqᷓ; credens diuino inſtinctu factuʒ

qð ĩmitis populus pꝛie feritatis oblitꝰ
panes eis ꝓ gladijs obtuliſſĩet.
De alterius illuſionequa peri/
peritiã diſcretiõs incurrit · vij.

VAid etiam deillo cõmemoꝛeʒ

cuius nominis quia adhuc ſu
pereſt nolumus facere mentio/

nẽ. Qui dum longo tꝑe demonẽ in ãge
li ſu ſcepit claritate · reuelationibus eius

innumeris ſepe deceptus credidit inter
nũcium eſſe iuſticie. Nam exceptis his
etiam per omnes noctes in cella eius lu⸗
men abſq; vllius lucernę pꝛebebat offi⸗
cio. Ad extremũ iubetur ab ipo · vt deo fi

liũ ſuũ qui cum eodem pariter cõmane/

bat. deuotꝰ offerret · vt hoc ſcilicet ſacri
ficio abꝛahe patriarche merit in nullo
inueniretur inferioꝛ. Cuius intantum ẽ
credulitate ſeductus: vt hoc cõfeſũ par

ricidiũ opere perfeciſſet:niſi eu, videns
puer cultru extra conſuetudinẽ acuẽdo

pꝛeparare et vincula quibus eum velut

oblaturus adimolandum conſtꝛingere

—

MNoyſi de diſcretione

diſponebat inquirere · pꝛeſagio ſcelen fu
turi perterritus.e cella cõcit aufugiſſet.
Delapſu et deceptione mona/
chi meſopotameni.

Ongü eſt deceptionẽ illiꝰ quo⸗
q; monachi meſopotameni pꝑ⸗/
. currere · q ĩ illa puincia ꝑpau
tis imitabilem exhibens continentiam·
qua per annos multos ſingulariter in
cella retruſus exegeratita ẽ ad extremũ
diabolicis reuelationibo ſomnijſq; de⸗
luſus· vt poſt tantos laboꝛes atq; virtu⸗
tes quibus omnes monachos ibideʒy re⸗
ſidentes exceſſerat. ad iudaiſmũ ⁊ conci
ſioneʒ carnis lapſu miſerabili fuerit de⸗
nolutus · eo yilli ſolita viſione qua vo⸗

lens eum ad credulitatẽfuture deceptio
nis illicere · veriſſima queq; multo tepo⸗ l⸗

re diabolus velut veritatis nũcius reue
larat · oſtenderat demũ chriſtianũ popu
lum vna cũ pncipibus religionis ac fi⸗
Ti noſtre apoſtolis ſcʒatq; martiribus
tenebꝛoſum ac tetrũ omniqʒ macie tabi
důu atqʒ defoꝛmẽet ecõtra iudeoꝛũ po/
pulũ vna cum moyſe patriarchis atqʒ

ꝓPphetis ſumma tripudiãtẽ leticia · ⁊ ſplẽ

didiſſimo lumine choꝛuſcanteʒ · ac ꝓin/
de ſuadens ſi mallet meriti ac beatitudi
nis illoꝛum particeps fieri · circũciſionẽ

quoqʒ ſuſcipere feſtinaret. Equibo ꝓfe⸗

cto tam lugu bꝛiter nemo fuiſſetilluſus.
ſi rationẽ diſcretionis huius aſſequi la⸗

boꝛaſſet.Quãobꝛẽ in quãtis pernicioſũ

ſit diſcretionis gratiã nõ habere · multo
rũ caſus ⁊ experimenta declarant.
Interrogatio de acquirẽda ve.
ra diſcrecone. cap.x.

Ermanus.Et nouellis erẽ⸗
plis ⁊ teſtimonijs antiquoꝛum

ſatis abunde ppatuit diſcre⸗/

tionem fontẽ quodãmodo atqʒ radiceʒ
cunctaru ʒeſſe virtutum. Quomodog

acqri debeat· cupimꝰnobis exponi/ ant
quẽadmodũ vtrũ vera ⁊ ex deo an falſa

et diabolica ſit poſſitagnoſci · vt hm illã
enãgelicã q̃m ſuperioꝛe tractatu deſeru

iſti parabolã q̃ iubemur ſiai phabilcs
b 2

—

*.

₰

*AXGπ

. c* 02.60

&

—

noꝛationi eius callidus hoſtis illudere·
qui vniuerſas cogitationes in coꝛdena

irapegite· nũmiſmati impꝛeſſã veri reg
imaginem peruidentes · depꝛehẽdere va

leamus ꝙ n deſit in moneta legitima fi⸗
guratũ · atq; illud ſicut vulgari vſus xᷣ

o heſterna collatione dixiſti tanqᷓ; para

caraximũ repꝛobemusilla inſtructi peri

tia quã ſatis copioſe ⁊ integre ꝓſecutꝰ

babere ſpiritalem atq; euangelicũ trape

citã debere ſignaſti · Quid enĩ ꝓderit x
tutis eius et gratię merita cognouiſſe · ſi
quẽadmodum debeamus expetere eam
Wlacquirere neſcaamus:
Reſpõſio quẽadmodum poſſi
deatuꝛ veꝛa diſcꝛetio . Ca. x.

Oyſes. Aera inquit diſcre⸗

tio nõ niſi vera humilitate acꝗq

ritur. Cuius humilitatis non

ficte hec erit pꝛima pꝛobatio ſi vniuerſa
nõ ſolum quęagenda ſunt ſed etiã quę
cogitantur ſenioꝛuʒ reſeruẽtur examini
vt nibil quis ſuo iudicio credens illoꝛũ
peromnia diffinitionibus acqnieſcat ·
quid bonũ vel malum debeat iudicare
eoꝛum traditione cognoſcat. Que inſti-
tutio nõ ſolum per verã diſcretionis vi-

am iuuenẽ recto tramite docebit incede⸗
re·verũetiã cũctis fraudibus ⁊ inſidijs

inimici ſeruabit illeſum · Nullaten? enĩ
Tcipi poterit quiſq; nõ ſuo iudiciõ ſed

——— —

maioꝛum viuit exemplo.nec va lebit ig⸗

ſcentes pernicioſa verecundia neſcitob
tegere · ſ eas maturo examine ſenioꝛũ vł
repꝛobat vel admittit · Ilico nanq; vt

patefacta fuerit cogitatio maligna mar

ceſcit· ⁊ anteq; diſcretionis iudiciũ ꝓfe⸗

ratur: ſerpens deterrimꝰ velut e tenebꝛo

ſo ac ſubterraneo ſpecu virtute confeſſi
onis ꝓtractus ad lucem et traductꝰ qðᷣ

ammodo ac dehoneſtatus abſcedit.Lã

diu enĩ ſuggeſtiones eius noxie dñant᷑
in nobis q;diu celantur in coꝛde. Et vt
virtutem ſententie huius efficacius col-/
ligatis · referam vobis abbatis ſerapio⸗/

nis factuʒ:quod illeiunioꝛibus ſolebat

inſtructionis gratia frequẽter inferre.

Ccollatio ſecũda elbbatis

VUerba Abbatis ſerapionis et
de marcoꝛe patefactaꝛũ cogita/
tionũ.et de periculo ꝓpꝛie cõfi
dentie. LCLa xi.

Vm adbuc eſſem puerulus in
quit · et cuʒ abbate theone com⸗
manereʒ · hec mihi fueratinimi/

ci impugnatione conſuetudo feralis in
geſta · vt poſiq; refeciſſeʒ hoꝛa nona cũ ſe
ne · vnũ paximaciũ quotidiein ſinu meo
latenter abſcõderẽ qð ſero illo ignoꝛãte
occulte edebã. Qð furtuʒ licet conniuẽ
tia cogitationis et inoliti ſemel deſiderij
incõtinentia ſine ceſſatione cõmitterẽ ·
expleta tñ ↄcupiſcentia fraudulenta ad
memetipm reuertẽs ſuper admiſſo furti
crimie grauiꝰ cruciabar q; ſuꝑ eſu eius
Afueram iocundatus. Cunq; illud mole

ſtiſſimũ opus velut ab exactoꝛibo pha⸗
raonis indictũ mihi vice laterum ſingu
lis diebus explere nõ ſine doloꝛe coꝛdis
mei cõ pellerer· nec tamen eruere me poſſe

ab hac eoꝛum ſeuiſſima tyrannide⁊ clã

Teſtinum furtum ſeni manifeſtare ↄfun

derer· contigit dei nutu de bocmecapti⸗„

uitatis iugo volentis eripere; vt quidaʒ

fratres cellam ſenis obtentu edificatio-
nis expeterent. Cunq; refectione trãſac-
ta collatio ſpiritalis cepiſſet agitari: re-
ſpondenſq; ſenex propoſitis interrogati

onibus eoꝛum cũ de caſtrimargie vicio

et occultarũ cogitationũ dñatione diſſe

reret· earumq; naturaʒ et atrociſſumam
vi quã haberent donec celarẽturexpone

ret · compunctus ego collationis huius
virtu te et conſciẽtie mee reatu perterritꝰ

velut qui crederem ob hoc ea fuiſſe pꝛo⸗
lata ꝙ ſeni fuerint ſecreta mei pꝑector pa

tefacta· in occultos pꝛimũ gemitus exci/
tatus· einde coꝛdis mei compunctione
creſcente inapertos ſingultꝰ lachrymaſ

q; pꝛorumpens·paximaciũ qð cõſuetu
oine vicioſa clancule paraueram come

dendum . de ſinu furti mei conſcio ac ſu
ſceptoꝛe pꝛoduxiipᷣm q; in medium pꝛo
ferensquemadmodum quotidie inuo-
lans ipᷣm latenter ederem penitentiam

lotu
nier
tim!
riſt
bue
ni.
Lln
conf
ſani⸗
ſoen
gen
ſone
ſons:
nnan
Gliſcc
Gflio
nalyt
Cdor
pyle
telat
nu
ſalutn
Mc
noſin
felllobe
Neinen
lunim
mnotbi⸗
Wünent
We
W
cnnn
lenug
necog
nioit⸗
lus vir
hronn
nbpi
icena
thnent
br ig
Mlen
üunn

mns

iohe

oitet
nign,
mäi
1n.

nponien
Nettenng
difuannn,
Kndofnn
nriune
nlnigrit
lndin
wrcnimnd
uchlntza
niloſfyrti
ligcteins
gAndnole

ewid d.

uwunſner
orcns
Ganardepk
nnmnibtti
nin afn
cenecapt⸗
vertquice,
Immohſhcnio
noneriſe⸗
ſcngne
nsinmnogin
nnnge nao
inonedie
mochnm
Auente
luinei

aſan

Moyſi de diſcretione

coꝛam eo in teram ſubmiſſus cum ve⸗
nie poſtulatione confeſſus ſum et vber⸗
tim pꝛofuſis lachrymis abſolutionẽ di⸗
riſſime captiuitatis huius interceſſioni
bus eoꝛum atq; oꝛationibus imploꝛa—g
ui. Tunc ſenex· Confide ait o puer.ab?
ſoluit te a captiuitate etiam me tacente
confeſſio tua. Nictoꝛem nam q; aduer⸗
ſarium tuum hodie triumphaſti: validi
us eum tua confeſſione elidens qᷓm ipſe
meras ab eo tua taciturnitate tectus
quem nequaqᷓ;ᷓ vel tua vl alterꝰ reſpõ
ſione confutans. in tenuncvſq; permi⸗

ſeras dominari·ſm illaʒ ſalomonis ſen
tentiam · quia non fit ↄtradictio ab his

qui faciunt malum cito ideo repletũ eſt
