faciãt voluntatẽ. Hoc qͥʒ nemo ex affe⸗
ctu dicere ſualebit niſi is ſolꝰ qͥ deũ cre/
dit oĩa quę vident᷑ vel aduſa vel ꝓſpe⸗
ra ꝓ nr̃is vtilitatibꝛdiſpenſare · magiſq;

eũ ꝓ ſuoꝝ ſalute cõmodis ꝓuiduʒ at
qᷓ; ſollicitum qᷓ; noſipos eſſe ꝓ nob. Al
certe alit᷑ accipiendũ. Aolũtas dei ſalꝰ

oĩm eſt · m illã beati pauli ſnĩam· q oẽs

boiĩes vult ſaluos fieri ⁊ ad agnitionem
pitaſ venire. De q̃ etiã volũtate yſaias
ꝓpheta ex pſona dei pr̃is⁊ oĩs inqͥt vo⸗/

luntas mea fiet Dicẽtes ergo ei.Fiat vo

luntas tua ſicut in celo ⁊ in terra · H̊ eum

alijs oꝛamus vybis · vt ſicut hi qᷣ in celo

ſunt ita oẽs qui in terra cõſiſtũt tua pa⸗
ter agnitione ſaluent. Depaneſu/
perſubſtãtiali ſiue quotidiano

Einde panem nĩjm Ca.xxi.
iililẽ ſupſtãtialẽ da nob
hodie.Qðᷣ aliꝰ euãgeliſta quo

tidianũ dixit. Illð nobilitaſj acſbͤſtãtię
eius ſignificat qualitateʒ: qua ſcʒ ſuper

omnes ſᷣſtantias ſit· atq; omẽs creatu/

ras ſublimitas magnificẽtię eius ac ſan
ctificationis excedat:G̊ vero ꝓpꝛietatem

vſus ipᷣius atq; vtilitaᷣ expᷣſſit. Nã cũ

dicit quotidianũ · oſtẽdit ꝙ ſine ipᷣo nul
lo die ſpiritalem vitam caꝑe valeamus
Cui diẽ hodie· oſtẽdit eũ qͥtidie eſſe ſumẽ

dum ⁊ heſternã ſbitionẽ eiꝰnõ ſufficere

Collatio x abbatis Yſaac

niſi nob hodie qʒ ſimilit᷑ fuerit attribu/
tus ·omiq; nos tꝑe hanc oꝛationẽ debe/
re pfundereindigentia eiꝰ qͥtidiana cõ
moneat. qꝛ nõ eſt dies quo nõ opus ſit
nobis huius eſu ac pceptione coꝛinteri⸗
oꝛis noſtri hoĩs confirmare. Licet iſtud
qð dẽ hodie ⁊ ad pñtem vitã poſſit ĩtel⸗
ligi ·i. dũ in hoc ſeculo cõmoꝛam̃·pꝛeſta
nobis bunc panẽ. Nouimꝰ eĩ eũ bis qꝗͥ
meruerint ate ⁊ in futuro eſſe pᷣſtandũ.
ſed rogamus vt eũ nobis hodie largiar
qꝛ niſi eũ ꝑcipere quis in hac vita meru
erit · in alia eius ꝑticeps eſſe nõ poterit.
De eo dicit dimitte nobis de
bita noſtra et reliqua.Ca.xxij.
X dimittenob debita nia ˖ ſic
etnos dimittimꝰ debitoꝛibo no
. ſtris. O ineffabilis dei clemen⸗
tia · ꝗᷓ non ſolũ nobis oꝛatiõis tradidit
foꝛma·⁊ acceptabilẽ ſibi in nobis moꝛũ
noſtroꝝ inſtituit diſciplinã ac ꝑ neceſſi
tatem tradite foꝛmule qua ſe pꝛecepit a

nobis ſp oꝛari · ire parit᷑ ⁊ triſtitię euellit

radices· ſed etiã occaſionẽ rogantibus
tribuit · eiſq; reſerat viã qua clemens ac
pium ꝓbent erga ſe dei iudiciũ ꝓmulga
ri vel ꝓdire· quodammõ ptãatem tri/
bnit qua iudid noſtri poſſimꝰ ſnĩam tẽ/
xerare ad veniam delictoꝝ noſtroꝝex-
emplo eñ noſtre remiſſionis coaꝛtantes·
Dũ dicimꝰ ei · dimitte nob ſicutet nos
dimittimꝰ. Itaq; ſecurꝰhui oꝛatiõis fi
ducia de ſuis admiſſis veniam poſtula/
bit · quiſqͥs remiſſus erga ſuos dũtaxat

nõ erga dñi ſui extiterit debitoꝛes · So/

lemꝰ nõnulli qdð eſt cetenꝰ erga illa qui⸗/
dem ꝗᷓ admittunt᷑ ad iniuriaʒ dei q;uis
magnoꝛũ ſint criminũ · placidos nos ⁊
clementiſſimos exhibere erga noſtraruʒ
vVro vl paruiſſimaꝝ offenlionũ debita
exactoꝛes immites atq; inexorabiles in
ueniri. Quiſqs igit᷑ in ſe delinqueti fr̃i
nõ ex coꝛde dimiſerit:nõ indulgentiã ſʒ
cõdẽnationeʒ depꝛecatione hac ſibimet

impetrabit.ſua q; ꝓfeſſiõe ſemetipᷣm po

ſcet diriꝰ iudicari· dicẽs · remitte mihi ſi⸗
cut ⁊ ego remiſi.Qð cũ illi ſin ſuã peti/

tionẽ fuerit repenſatũ · qd aliud ſbᷣſeꝗ̃r

q; vt exẽplo ſuo ĩplacabili ira ⁊ irremiſ⸗

ſa ſnia puniat᷑. Ideoq; ſi clement᷑ volu

mus iudicari.nos qͥʒ erga illos ꝗᷓ ĩ nos
Teliq̃runt opoꝛtet eſſe clemẽtes. Tm̃ enĩ

remittet᷑ nobis q;tum nos remiſerimus

eis · ꝗ nobis q̃cũ q; malignitate nocuer̃t
Qð foꝛmidãtes nõnulli cuʒ in eccleſia
HGBoꝛatio ab vniũᷣſa plebe ↄcinit᷑· hũc lo⸗
cum taciti ptermittũt · ne ſcʒ ſemetipſos
obligare potiꝰ qᷓ; excuſare ſua ꝓfeſſione

videant.nõ intelligẽtes ꝙ fruſtra cauil

lationes has iudici oĩm ſtendere moliã
tur · qͥ quemadmodũ iudicatur ſit ſup/
plicib ſuis voluit demõſtrare. Dũ eniʒ
erga eos nõ vnlt immiſᷣ atq; inexorabi/

lis iueniri · foꝛmã ſui iudicij deſignauit

vt quẽadmodũ nos abillo iudicari cu/
pimꝰ.ita nr̃os fratres ſi qͥd in nob deliꝗ
rint iudicemꝰ.q; iudicinʒ ſine mĩa fiet ei
qͥ nõ fecerit miſicoꝛdiã. De eo ꝙ di⸗
cit etne nos inducas itempta/
tionem. LCaß̃. xriij.
Einde ſequit᷑. Et ne nos indu/
cas in temptationẽ. De qͥ non
mima naſcit᷑ queſtio. Si enim
oꝛamꝰ ne pmittam temptari· vñ erit in
nob vtꝰ oſtãtie ↄpbãda·ſm illã ſnĩam
Ois vir qᷣ nõ eſt temptatꝰ nõ eſt ꝓbatꝰ.

Nõ ⅝ Gᷓſonat. ne ĩducat nos in tempta/

tionẽ· q̃ſi nõ ꝑmittat nos aliqñ tempta/
ri · ſy ne pmittat in temptatõe poſitos ſu
perari. Temptatus eſt eni iob · ſznõ eſt
duct in temptationẽ. Nõ enĩ dedit in⸗
ſipiẽtiã deo · nec ad illã ad quã traheba
tur temptaton volũtatẽ oꝛe impio blaſ
phemꝰ ĩtrauit· Tẽptat eſtabꝛaã · tẽpta
tus eſt ioſeph · ſʒ neuter illoꝝ inductus
eſt in tẽptationẽ · qꝛ nullꝰ eoꝝ cõſenſum

pbuit tẽptatoꝛi· Deniq; ſeqt᷑ Sʒ libera

nos a malo.i.ne pmittas nos a diabolo
temptari ſupꝛa id qd poſſumꝰ. ſʒ fac· cũ
temptatiõe exitũ vt ſuſtinere poſſimus.
De eo ꝙnon debeant alia po⸗
ſtulari qᷓ; hęc tantu quę oꝛatio/
nis dominice modulo continẽ

tur. Cap·xxiiij.

— --ᷣðẽð

—

— — — —

— —

Deoꝛatione

. Idetis er go qualis nobis ab

ipo qui ꝑillam exoꝛandus eſt
iudice oꝛationis ſit modulus
foꝛma pꝛopoſita. in qua nulla diui⸗

tiarum petitio. nulla memoꝛia dignita/
tum · nulla ꝓotentatus ac foꝛtitudinis
poſtulatio · nulla coꝛpoꝛeę ſanitatis ſeu
tem poꝛalis vite mentio cõtinetur Nibil

enĩ caducũ vult a ſe nibil vile nihil tꝑ
le eternitatũ conditoꝛ imploꝛar

ximam irrogabit iniuriam· quiſqs bis
ſem piternis petitionibo pꝛetermiſſis trã
ſitoꝛium aliquid ⁊ caducũ ab eo malue

rit poſtulare · 1 offenſam potiꝰ qᷓ; ꝓpicia
tõʒ iudicis ſui vilitate oꝛatõis incurret
De qualitate ſublimioꝛis oꝛa⸗

tionis. Cap. xxv.

Ec igitur oꝛatio licet omnẽ vi ⸗
ceatur ꝑfectionis plenitudinẽ?

continere · vtpote que ipius do

mini auctoꝛitate vel iniciata ſit vel ſtatu

ta · puebit tam̃ domeſticos ſuos ad illũ

pcelſioꝛem quẽ ſuperiꝰ cõmemoꝛauimꝰ

ſtatum · eoſq; ad illam igneã ac perpau

cis cognitã vel exptaʒ (imo vt pꝛopꝛiꝰ

dixerim )ineffabilem orationẽ gdu emi/
nentioꝛe perducit:quę omnem tranſcen
dens humanum ſenſum nullo nõ dicã

ſono vocis nec linguę motu nec vlla x⸗
boꝛum ꝓnunciatione diſtingnitur · ſed
quam mens infuſione celeſtis illius lu/

minis illuſtrata· non hbumanis atq; an/
guſtis deſignat eloquijs · ſed cõglobaij
ſenſibus velut de fonte quodam copio

ſiſſimo effundit vbertim · atq; ineffabili/
ter eructat ad dñm · tanta pꝛomens in il
lo bꝛeuiſſimo tempor pũcto · quãta nec

eloqui facile· nec mens percurrere in ſe⸗

metipam reuerſa pᷣualeat. Quem ſtatũ
dñs qͥʒ inter illarũ ſu ꝓplicationum foꝛ/
mulas:quas vel ſolus in monte ſedens

l tacite fudiſſe deſcribit · ſimilit᷑ ſigu/
rauit · cũ in oꝛationis agonia conſtitutꝰ
etiqʒ guttas ſanguĩs inimitabili inten/

tionis ꝓfudit exemplo. De diuerſis
compunctionũ cauſis
Lapitulũ.xxvi.

taq
magnificentie eius ac munificentie ma-

Vis vero poſſit diuerſitates
cauſas ipas atq; oꝛigines cõ/
punctionũ quantalibet expien
tia pꝛeditus ſu fficient᷑ exponere quibu
inflammata mens atq; ſuccenſa ad oꝛa
tiones puras ac feruentiſſimas incitat.
Quarũ pauca quantum potuerimꝰ ad
pñs per illuminationẽ dñi reminiſci ex⸗
npli gratia ꝓponemus Nonnũ q; ete-
nim pſalmi cuiuſcunq; vᷣſiculus occa⸗

ſionem oꝛatõnis ignite decantantibus

nobis hᷣbuitinterdum canoꝛa fraterne
vocis modulatio ad intẽtam ſu ꝓplica/
tionem ſtupentiũ animos excitauit α
nimus qͥʒ diſtinctionẽ grauitatẽq; pſal
lentis etiaʒ aſtantibo plurimũ contuliſ-
ſe feruoꝛis · necnõ exhoꝛta tio viri ꝑfecti·
Tcollatio ſpiritalis · frequent᷑ ad vberri
mas pꝛeces iacentiũ erexit affectũ. Sci.
mus etiam fratris ſeu cari cuiuſlibet in-
teritu non minus nos ad plenam com/

punctionem fuiſſe raptatos · Recoꝛda-

tio qͥ; texoris ac negligentienoſtrenõ⸗

nunqᷓ; nobis ſalutarem ſpũs inuexitar
doꝛem. Atq; in hunc modum nulli du-

bium eſt occaſiones innumeras non de
eſſe qbus per dei gratiam tepor ac ſom⸗
nolentia noſtrarũ mentiũ valeat excita
ri. De varus compunctio-

num qualitatibus. Capᷣ.xxvij.

Alemagdmodũ vo vel qbo mo⸗
dis iſte ipe ↄpũctiones de inti⸗
mis aĩe ↄclauibe ꝓferãt nõ mi

non difficultat eſt indagare. Frequent

enĩ ꝑ ineffabile gaudiũ ⁊ alacritatẽ ſpᷣs

ſalubernie ↄpũctõnis fructꝰ emergit· ita

vt etiã in clamoꝛes qͥſdã ĩtolerabiłgau

Dij ĩmẽſitate ꝓrũpat · ⁊ cellã vicini iocũ
Ditas coꝛdis ⁊ exultatõnis penetret ma/
gnitudo. Nõnũqᷓ; v tãto ſilẽtio mẽz
int ſecretũ ꝓfũde taciturnitaſ᷑ abſcõdit᷑

vt oẽm penitꝰſonuʒ vod ſtu poꝛ ſubite il
lumĩatõis ĩcludat·oẽſq; ſẽſus attonitꝰ

ſpũs vl ↄtineat int᷑nſecꝰ vel emittat· ac
S8ſideria ſua gemitib ĩenarrabilib effũ

datad deũ. Intdũ vo tãta ↄpictõniæ
abũdaãtia ac doloꝛe ſuꝓplet · vt alias eã

digerere n lacmaꝝ euapoꝛatõe ñ poſſit

R Terzr

„₰ P

—

LCollatio Ix abbatis Vſaac

Interrogatio deeo ꝙnõ ſit in
noſtra poteſtate pfuſio lachꝛy/
marum. Lapᷣ.xxviij.
Ermanus.Hunc qͥdem cõ
pñũctiõs affectũ ex pte aliq̃ mea
. q̃ʒ exiguitas non ignoꝛat. Fre/
quenter enĩ recoꝛdatione delictoꝝ meo
rum oboꝛtis lachꝛymisita ſum hoc in⸗
effabili vt Hfatus es gaudio · viſitante
dño vegetatus · vt deſperare me illoꝛum
veniam nõ debere · leticig ißpius magni⸗
tudo dictaret. Quo ſtatu nihil reoꝛ eſſe
ſublimins · ſi reparatio eius noſtro ſub⸗
iaceret arbitrio. NHam nonnũ q; cupiẽs
ad ſimilẽ me lachꝛymarũ cõpunctionẽ
totis viribus excitare · omneſq; erroꝛes
meos atq; pꝑeccata ante oculos ſiatuẽs
vbertatẽ illam fletuũ reuocare non poſ⸗
ſum · ita oculi mei in modu cuiuſdam
duriſſime ſilicis pꝛedurantur · vt nulla
pꝛoꝛſus ex eis humoꝛis gutta diſtillet.
et ideo quãtum michi in illa lachꝛymaꝝ
ꝓſuſione congaudeo ·tm̃ doleo qpillã cũ
voluero recuperare non valaam
Reſponſio dediuerſitate cõpũ
ctionum quę per lachrymas di
geruntur. LCap xxix.
Saac. Noõ omis lachꝛyma
rum ꝓfuſio vno affectu vl vir⸗
unr eznom e,ler enim ille
emanat fletus qͥ peccatòꝝ ſpina coꝛ no
ſtrum cõpungente ꝓfertur · de quo dici/
tur · Laloꝛaui in gemitu meo lauabo ꝑ.
ſingulas noctes lectum meũlachꝛymis
meis ſtratũ meum rigabo.Et iterũ.De⸗
duc quaſi toꝛrentem lachꝛymas ꝑ diem

heu mihi qm̃ incolatus meus plonga⸗
tus eſt· ⁊ multuʒ incola fuit anima mea.

Aliter ꝓfluunt lachꝛyme queabſq; vl⸗

la quidem taliũ criminũ conſciẽtia · ſed
tñ de metu gehenne ⁊ hoꝛribilis illiꝰiudi
cij recoꝛdatione ꝓcedunt cuius terroꝛe
ꝓpheta pculſus oꝛat ad deum·nõ intres
inquiens in iudicio cum ſeruo tuo:quia
non iuſtificabit᷑ in conſpectu tuo omĩs

viueng. Eſt etiã aliud lachꝛymaruz ge

ceat pupilla oculi tui Aliter qͥ de ↄtem/

p noctẽ·⁊ nõ des hale bi · neq; ta⸗

platione eternoꝝ bonoꝛũ · ⁊ deſiderio il/
lius future claritatis exoꝛit᷑ · ꝓqua etiaʒ
vberioꝛes lachꝛymarũ fontes de intole⸗
rantia gaudij ⁊ alacritatis immenſitate
ꝓrumpunt · dũ ſitit aĩma noſtra ad deũ
fontem viuum dicens Qñ veniã et ap
parebo ante cõſpectũ dei · fuerũt mihi la⸗
chꝛyme mee panes die ac nocte · cum eiu
latu quotidie ⁊ lamentatione ꝓclamãs

nus. qd nõ ꝓp ſua conſciẽtia ſed ꝓ aliẽa
duricia peccatq; generat.qͥ ſamuel ſau
lem · quo illã qͥʒ hierſm vel in pᷣterij hie

remias vl in euangelio dñs fleuiſſe de⸗

ſcribitur ita dicens. Quis dabit capiti
meo aquã:⁊oculis meis fontem lachꝛy⸗/
marum ⁊ ploꝛabo in die in nocte int᷑/
fectos filię pppuli mei? Ael certe qualeſ
ille ſunt lachꝛyme de quibo in pſalmo cẽ
teſimopmo canit᷑. Quia cinerẽ ſicut pa
nem manducani ·⁊ po · me cũ fletu miſce
bam · Quas certũ eſt nõ illo affectu p/
mi quo in ſexto pſalmo ex ꝑſona penitẽ⸗
tis emergunt:ſed ꝓ anxietatib vite huiꝰ
atq; anguſtijs ⁊ erumnis· quibo iuſii in
boc mundo poſiti depꝛimunt᷑ · Qð etiã
pſalmi ipius non ſolũ textus ſed etiã ti/
tulus euident᷑ oſtendit ·q ex pſona pau
peris illius de quo in euangelio dicitur
Beati paupes ſpũ · qm̃ ipoꝛũ eſt regnũ
celoꝛũ · ita deſcribit᷑. Oꝛatio pauperis

cum anxiatus fuerit:⁊ coꝛam deo effude
rit pꝛecem ſuã Ab bis lachꝛymis ml/

tum diſtãt ille ꝗ obdurato coꝛde ð ſicd
oculis expmunt᷑.quas ſcilicet nõ penit
infructuoſas eſſe cedamus. bono enun
ꝓpoſito earũ attẽptatur emiſſio · ab his
pꝛeſertim qꝗͥ nec dum vl ad ſcientiã per
uenire pfectam · vel pꝛiſtinoꝛũ ſeu pᷣſen/
tium vicioꝛũ potuerunt ad purum labe
mundari. De eo qelici non de⸗
beantlachꝛymę quãdo nõ ſpõ:
tanee pꝛoferuntur. Cap̃ᷣ.xxx.
Bbhis tamequi in affectu iam
rraſiere virtutum nequaqᷓ; de/
bet hoc modo extoꝛqueri pꝛofu
ſio lachꝛym arum · nec exterioꝛis homĩs

— — N

— — —

n.
N

i
me
nn
u
nis

lun
be
de/
hiti
)/
t,
leſ
oc

tp
nice

p/
li⸗

magnopeaffectandi ſunt fletus·qͥ eti,z
ſi fuerint vtcunq; ꝓducti · nũq; pꝑtinge
re ad illam ſpontaneamnʒ lachꝛymarum

poterunt vbertatem. Magis eniz ſu ppli

cantis animum ſuis conatib diſtraben
tes humiliabüt atq; ad ima demergent
⁊ abilla celeſti ſublimitate deponẽt · in
qua attonita mens oꝛantis indeclinabi
liter debet eſſe defixa · eamq; compellent
pꝛecum ſuarũ intentione laxata erga ſte
riles coacticias lachꝛymarũ guttulas
egrotare. Sententia abbatis an

tonijſuper oꝛationis ſtatu.

X vtoꝛationis vere La. xxri
peipiatis affectũ · nõ meã vob
ſed beati anthonij ſniam ꝓferã
Quem ita nonnunqᷓ; in oꝛatione noui-
mus perſtitiſſe · vteodem in exceſſu men⸗
tis frequenter oꝛante · cum ſolis oꝛtus ce
piſſet infundi:audierimus eum in feruo
re ſpũs ꝓclamantẽ. Quid me impedis
ſol:qui ad hoc iam oꝛiris vt meab buiꝰ
wri luminis abſtrahas claritate: Cuiꝰ
etiam hec qͥʒ eſt ſuꝑ oꝛationis fine eele⸗
ſtis ⁊ pluſq; humana ſentẽtia. Non eſt

inquit pfecta oꝛatio in qua ſe monachꝰ

vl hocipᷣm quod oꝛat intelligit. Et vt
nos qͥ; im menſuram tenuitatis noſtire
huic ammirãdeę ſentẽtie ſupadijcere ali /
quid audeamusoꝛationis quę exaudi
a dño inq;tum experti ſumus indicia ꝓ
feremꝰ. De exauditionis indicio
Anm oꝛantes nos Ca xxxij
nulla inter pellauerit heſitatio.
7 fiduciam petitionis nr̃equa⸗/

dam deſperatione deiecerit ſʒobtinuiſ⸗

ſe nos hoꝛa ipᷣa oꝛatiõis effuſione quod
poſcimus ſenſerimus:non ambigamus
pꝛeces noſtras ad deũ efficacit᷑ enetraſ
ſe. CTĩ enim quis exaudiri atq; obtine⸗
re merebitur:quantũ vel inſpici ſea deo
vl deum crediderit poſſe ſᷣſtare Irretra
ctabilis nanq; eſt dñi noſtri illa ſentẽétia
quęcunq; oꝛantes petitis:erediteqꝛ acci
pietis ⁊ venient vobis. Obiectio ꝙ

pꝛedicte exauditionis fiducia

tantuſanctis cõueniat.CL. xxxiij

Ermanus. Hãc exaudiio-⸗
nis fiduciam nimirũ de ↄſcien
tis puritate credimꝰ emanare.·
Ceterũ nos qͥꝝ coꝛ adbuc peccatoꝝ ſpi
na compungitquemadmodũ eam ba⸗/
bere poſſumus nullis patrocinãtibb me⸗

ritis quibus exaudiendas oꝛatiões no⸗

ſtras fidu cialiter pꝛeſumamus.

KReſpo nſio de diuerſis exaudi/

tionum cauſis.

CLap. xxriiij.

Saac. Diuer ſas exauditio⸗

nu m cauſas eſſe ſᷣm animaruz
diuerſum ac varium ſtatũ euã⸗

gelica ſiue ꝓp hetica teſtãt᷑ eloquia .Ha
bes enĩ in du oꝛũ cõſenſione fructum ex/

auditionis d ñica voce ſignatum · m il ⸗
lud. Si duo ex vobis conſenſeriut ſup
terram · de om ni re quãcũq; petierĩt fet

illis a patre meo qui in celis eſt/ MHabes

aliam in fidei plenitudine quę grano ſy--
napis cõpatur · Si enim inqt habu eri
tis fidem ſicut granum ſynapis dicetis

monti huic ·tranſi hinc ⁊ tranſibit ·
hil im poſſibile erit vobi
duitate oꝛationũ quã ꝓpter indefeſſã pe

abes in aſſi

titionum pſeuerantiam impoꝛtunitatẽ

ſermo dominicꝰ nominauit. Amen eniz

dico vobis · qꝛ ſi non ꝓpter amiciciã· vel
ꝓpter im poꝛtunitatem eius ſurget ⁊ da⸗
bit ei quantũ ahne habnerit Calks in
elemoſinaru m fructu. Inclu de inqͥt ele

moſinam ĩ corde pauperis:⁊ ipa oꝛabit

ꝓ te in tꝑe tribulatio mo Haainane
datione vite ⁊ operibo miſericoꝛdię.bᷣm

illud. Diſſolue colligationes impietaſ ·

ſolue faſciculos depᷣmentes. Et pꝰ pau
ca quibus infructuoſa ieiunij ſterilitas

caſtigatur. Tunc inquitinuocabis ⁊ do

minus exaudiet te· clamabis et dicet.
Ecce aſſum. Nonnunq; ſane exaudiri
etiã tribulationum nimietas facit.hᷣm il
lud. d dñm cum tribularer clamaui
exaudiuit me.Et iterũ. Me afflixerii ad
uenam . qui ſi clamauerit exaudiam euʒ
q;ꝛ miſericoꝛs ſum. idetis ergo qt mo⸗
dis obtineat exauditiõis gratia · vt nul

— —

lus adimpetrãda ea quę ſalutaria ſunt

2

——

7
„4

gatur. At enim miſeriaruʒ noſtrarum

contemplatione cõcedamus nos omni
bus illis quas ſupꝛa memoꝛauimus pe-⸗
nitus deſtitutos eſſe ꝓtutibus.⁊ nec illa
nos habere laudabilem duoꝛum conſen

ſionem · nec illam fidem grano ſynapis

compatam nec illaoꝑera pietatis ꝗ̊ pio

pheta deſcribit num vel im poꝛtunitatẽ

quę omni volenti ſu ꝓpeditat habere nõ

poſſumus. Oer quãa etiam ſolã ſi nõ ꝓ
amiciciarũ merito atq; virtutum inter⸗/
pellationis aſſiduitate daturum ſe dñs

quicqd oꝛatus fuerit repmittit. Et id/

—

irco abſq; helitationis infidelitate pre
cibus inſiſtenduʒ eſt.obtenturoſq; nos
earũ iugitate cũcta ꝗᷓ ſm deũ popoſceri⸗
minime dubitandum. Hoꝛtatur enim

nos dñs · volens ea que ſunt eterna cele⸗
ſtia q; ſtare: vt eum im poꝛtunitate nr̃a
qdammõ coartemꝰ· q im poꝛtunos nos
non modo nõ deſpicit nec ffutat · ſzetiã
inuitat ⁊ laudat eiſq; ſſtiturum ſequic

qd ꝑſeueranter ſperauerint benigniſſi⸗
me pollicetur dicẽs. Detitc ⁊ accipietis

it inuenit· ⁊ pulſanti aperiet᷑ Et iteruʒ

Via ꝗcunq; petieritᷣ in oꝛatiõe credẽtes
accipietis · ⁊ nihil im poſſibile erit vobis
Et idcirco ſi cuncte nos exauditionum

quas pꝛediximꝰ cauſe omnino deficiũt ·

ſaltem animęim poꝛtunitatis inſtantia ·

quę abſq; vlla vel meriti vel laboꝛis dif⸗/
ficultate in cuiuſcũq; volentis ſita ẽ po⸗
teſtate. Pꝛo certo aũt nõ exaudiendum
ſe ſu ꝓplicans quiſq; nõ dubitet cum ſe
Dubitauerit exaudiri. Hic dilucide ma
nifeſtat ꝙ infatigabiliter deñ debeamus
oꝛare ⁊ non deficere. aũt infatigabi/
liter dño ſupplicandum ſit. etiaʒ illo brĩ

I. E *Lollatio IX gbbatis yſaac

ne foꝛte aut exauditõis gr̃a diſpenſatöe
dñi vtiliter differat · aut angelꝰdiuinuʒ
ad nos beneficiuʒ delaturus· a facie om
nipotentis egreſſus reſiſtente dia bolo re

moꝛetur · quem certũ eſt tranſmiſſuʒ mu

neris deſiderium ingerere non poſſe · ſi

nos a pꝛopoſite petitõis ĩtẽtione ceſſaſ⸗/

ſere ppererit. Quod etiam ſupꝛadicto p

phete ꝓculdubio accidere potuiſſet · niſi
virtute incom ꝑpabili in pꝛimũ atq; vice
ſimum diem oꝛationũ ſuarum pſeuerã/
tiam pꝛotelaſſet. Ab huius igitur fidei
cõfidentia nulla penitus deſperatione
frangamur · cum oꝛationem noſtrã nos
obtinuiſſe mĩme ſenſerimus. nec heſite⸗
mus ſuper dñ ſponſione dicentis. Om
nia quęcunq; petieritis in oꝛatioue cre⸗
dentes accipietis.Retractare nãq; nos
ↄuenitillã beati iohis euãgeliſte ſenten⸗
tiam qua ambiguitas huius queſtiõis
euidenter abſoluit᷑. Hec eſt inquitfidu⸗

cia quam babemus ad eum quia quic

querite ⁊ inueniet᷑· pulſate ⁊ aperiet᷑ vo⸗
bis Omnis enĩ qui petit accipit. ⁊ qui qᷓ

quid petienmus m voluntatem eiꝰ qu⸗

dit nos. Ergo ſup bis ti plenam nos
Zindu bitabilem iuſſit exauditionis ha⸗

bere fiduciam: quęnon noſtris commo⸗
dis nec ſolacijs tem poꝛalibo · ſed domini

congruũt voluntati. Quod etiã in oꝛa⸗/

tione dominica admiſcere pcipimur di⸗
centes. Fiat voluntas tua ſcʒ nõ noſta
Si enĩ ⁊ illud apoſtoli recoꝛdemur qm̃
quid oꝛemus m quod opoꝛtet neſcimꝰ.

intelligimus nos nonnũq; ſaluti noſirę
contraria poſtulare· ⁊ cõmodiſſimenob

ab eo qui vtilitates nr̃as rectius qᷓ; nos

ac veracius intuetur · ea que poſcimꝰ de

negari. Qð illi qͥ; magiſtro gentiũ acci
diſſe non dubiñ eſt· cum oꝛaret auferri a
ſe angelum ſathane qui vniliter ad cola
phiſanduʒ eum a ꝓpoſitus fuerat domi
ni voluntate · dicens · Oꝛopter quod ter

daniel docem exẽplo· ꝙ n exauditꝰ a pꝛi
ma die qua cepit oꝛare.poſt pᷣmam ⁊ vi⸗
ceſimam diem conſequit᷑ ſue petitionis
effectum · AUnde non debemus nos q
cepta oꝛationũ noſtrarũ intentione ceſ⸗
ſare · ſi nos exaudiri tardius ſenſerimus

dñm rogaui vt diſcederet a me · ⁊ dixit
mihi. Sufficit tibi gratia mea · naʒ vir⸗
tus in infirmitate ꝑpficit᷑. Quẽ ſenſũ etiã
ODñs oꝛãs ex perſona bominis aſſumpti ·
vt foꝛmam quoq; oꝛandi nobis quẽad
modum ? cetera ſuo pꝛeberet exẽplo· im

—

De oꝛatione

cũ oraret etpꝛeſſit. Of ſi poſſibile eſt trã

cubiculum noſtrum clauſo oſtio noſtro

4 ſeat a mecalixiſte · verũtñ non ſicut ego oꝛemus patrem noſtrum quod a noabis
volo ſed ſicut tu · cũ vtiq; eius a prfis vo ita implebitur Intra noſtrum cubichin
luntate non diſcreparet voluntas. Ae⸗ ſu pplicamꝰ. cũ b omniũ cogitationuʒ
nerat enĩ ſaluare qð pierat.⁊ dare aiam ſiue ſollicitudinum ſtrepitu coꝛ noſtrũ
ſuam redemptionem ꝓ multis · de q̃ ipᷣe penitus amouẽtes· ſecreto quodammõ
6 dicit. Memo tollit aiam meam a me. ſzʒ ac familiariter ꝑꝛeces noſtras dño reſe-
4 ego pono eam a meipᷣo. Poteſtatem ha ramus.Clauſo oꝛamus oſtio· cum ſtri⸗
beo ponendi eã ·⁊ poteſtatẽ habeo iteruʒ ctis labijs omniq; ſilentio ſu ꝓplicamꝰ —
1 ſumendi eam. Ex cuiꝰ perſona ſuꝑ vni9/ non vocum ſed coꝛdium ſ autarſn
tate volunta ſue quaʒ cum pr̃e iugiter abſcondito oꝛamus qñ coꝛde tantũ Tin
poſſidebat:p beatum q; dauidĩ pſalmo tenta mente petitiones noſtras ſoli pan
1 triceſimonono ita cantatur. At facerẽ dimus deo · ita vt ne ipe quidem aduer 1
voluntatem tuam deus me? volui. QNã ſee valeant poteſtates genus noſtrepeti /
. ⁊ ſi depatre legimꝰ. Sic enĩ deus dilex⸗ tionis agnoſcere. OPꝛopter quod cũ ſũ/
it mundũ vt vnigenitũ filium ſuum da mo eſt orandum ſilentio· non ſolum ne
ret· ⁊ ce filio nichilominus inuenimus · ffratres aſtantes noſtris ſuſurrijs vel cla
q dedit ſemetipᷣm ꝓ peccaſ nris. Et quẽ moꝛibus auocemus · ⁊ oꝛantium ſenſus
admodum deillo refertur· qui etiaʒ puo obſtrepamus: ſed vt ipos qʒ inimicos M
6 pꝛio filio ſuo nõ pepercit ſed ꝓ nobis oĩ/ noſtros qui oꝛantibus nobis maxĩe ina
bus tradidit eum · ita de iſto narrat᷑ ob/ ſidiantur lateat noſtre petitionis inten⸗/
latus eſt qꝛ ipſe voluit.Et ita patris ⁊ fi tio. Ita enim pᷣceptuʒ illud implebimꝰ.
1, lij voluntas vna ꝑ omnia deſignat᷑ · vt ab ea quę doꝛmit ĩ ſinu tuo cuſtodi clau
1 etiam in ipo reſurrectionis dñice ſacco ſtra oꝛis tui.
opatio non diſſona fuiſſe doceat. Nam De ytilitate bꝛeuis et tacite oꝛa
. ſicut reſurrectionem coꝛpon eius patreʒ tionis. LCLap̃. xxxvi.
i operatum beatus aplus pꝛedicat dicẽs. PB dqð frequenter quidẽ ſʒ bꝛe-
, Et deum patreʒ qui ſuſcitauit eũ a moꝛ uiter eſt oꝛandum ne immoꝛã/
tuis. ita filius ſuſcitaturum ſe templuʒ tibus nobis locum vel tempꝰĩ
4 ſui coꝛpoꝛis ꝓteſtatur. Soluite inquiẽs ſerere aliquid noſtro coꝛdi ĩſidiatoꝛ poſ
ſn templum hoc·⁊ ego in tribus diebo ſuſci ſit inimicus. Iſtud nanq; eſt ſacrificiuʒ
. tabo illud Et idcirco his quępꝛediximꝰ Vrum.qꝛ ſacrificium deo ſpũs ↄtritus.
ſre exemplis dominicis eruditi cunctas ob Hec ſalutaris oblatio · iſta ſunt pura li
v⸗ ſecrationes noſtras ſimilinos qͥʒ debe - bamina · iſtud ſacrificium iuſticię iſtud
s musoꝛatione concludere· ⁊ hanc voceʒ ſacrificiũ laudis · he ſunt vrre ac pĩgues
cunctis petitionibo noſtris ſemꝑ adiun⸗ hoſtię iſta ſunt holocauſtomata medul/
gere · verütamen non ſicut ego volo ſʒ ſi lata · que contritis ⁊ humiliatis coꝛdibo
nir cut tu. Satis Vro conſtat illũ trinecur/ offerunt· queq; bac qua diximus diſci⸗
4 uationis numerũ ꝗ ſolet in cõgregatiõe plina ⁊ intẽtione ſpũs exhibentes · effica
i fratrum ad concludendam ſynaxim cele ci poterimus virtute cantare. Dirigat
. brari · eumqui intento animo nõ ſuppli. oꝛatio mea ſicut incenſum in conſpectu
it cat obſeruarenon poſſe. tuoeleuatio manuum mearũ ſacrificiũ
5 Deoꝛatione intra cubiculuʒ ⁊ ſpertinum. Quod etiam nos opoꝛtu⸗
. clauſo oſtio deferenda Ca.xxxo na cõmonet deuotione perſoluere · hoꝛe
. NMie omnia ſaneillud euange ipiusac noctis aduentus. de quo qͥdem
licum poceptum diligentius ob licet ꝓ tennitatis noſirę menſura multa
fſfſerandum eſt. vt inrantes i pzʒolata videantur. diuq; ſit pꝛotracta .

2

1

collatio. p ſublimitate tñ ac difficultate
materiepaud admodũ crediꝰdiſt putatũ
His ſci yſaac hmonib ſiupefcĩ potiꝰ q;

repleti. veſpertina ſynaxi celebꝛata ſo o
re paululũ mẽbꝛa laxauimꝰ.pꝛimoq; di
luculo ſub placito plenior tractatꝰ iteꝝ

reuſuri:ad noſtra diſceſſimꝰ:tam de pꝛe
ceptoꝝ acquiſitione q; de ꝓmiſſoꝛuʒ ſa

tietate gaudentes. Excellentiã ſiquideʒ

oꝛationis nobis tinmõ pꝛemonſtratam
oꝛdinẽ vero atq; vtutem qua etiam per

petuitas eius vel acquirenda eſt vłtenẽ⸗
da · nec dum nos integre ꝑcepiſſe illiꝰ diſ

putationibus ſenſeramus.

Explicit collatio pꝛia abbatis

vſaacde oꝛatione. Capitula
collationis ſecunde eiuſdem ſe
nis. LCap pꝛimum.“
RBBoemium.

“ De conſuetudine ꝗᷓ ſup ſi⸗

gnificatione paſce intra egipi
ꝓuinciam retentatur

citatis erroꝛe contraxit

. ii Hereditu noſtro ad abbatẽ yſa⸗

æc ⁊ inquiſitione erroris quem
ſenex pꝛedictus incurrit
y Reſponſio de oꝛigine hereſeos ſu
vpverius compꝛehenſe .

vi Quiby excauſis vnicuiq; noſt·

aut humiblchꝛiſtus ieſus · aut
gloꝛiſicatus a ꝓpareat

vij In quo noſter finis ſeu perfecta

beatitudo conſiſtat
viij Interrogatio ſuꝑ eruditiõe ꝑfe/
ctionis per quam poſſimus ad
perpetuã dei memoꝛiã puenire.
ix Beſt ponſio de efficacia iutellectꝰ ·
per experientiam colligitur
x De inſtitutiõe oronis perpetue
Xxi De pfectioneoꝛationis ad quaʒ
pꝛedicta traditiõe cõſcenditur
xij Interrogatio quemadmodũ ſpi
nitta les cogita tiones immobili
teer teneantur
xij Demutabilita te cogitationum.

ij Deabbate ſerapione anthꝛo⸗
pomoꝛfitarũ hereſi quã ſimpli⸗

xiiij Relt ponſio quemadmodũ ſtabi/

litas coꝛdis ſeu cogitationum
poſiitacqurir.
Expliciunt capitula· Incipit
collatio ſecunda abbatis vſa/
ac de oꝛatione. Capᷣ.pꝛimu.

anachoꝛetarũ inſtitu/
ta ſublimia · quę vtcũ
; donante deo licet

o.· quiddam nos interſerere atq; cõtexe
re:quod velut pulchꝛo coꝛpoꝛi neuũ qᷣn

dam videatur apponere/narratiõis ip/
ſius oꝛdo compellit· q;qᷓ; non dubitemꝰ
ex h̊ ipo nõ mimmaʒ inſtructionẽ ſuper

omnipotẽtis dei que in geneſi legit ima

gine · quibul qʒ ſimplicioꝛibus conferen

dam pᷣſertim cum tanti dogmatis can⸗

ſa vᷣtatur · vt erroꝛ ſeu ignoꝛatio eius ſi⸗/

ne ingenti blaſphemia· ⁊ catholice fidei

detrimento eſſe non poſſit.

Deconſuetudine q ueſuꝑ ſt igni

ficatione paſce intra egipti pꝛo

uinciam retentatur Lap. h.

Ara egipti regioneʒ mos iſte

antiqᷓ traditione ſuat· vt per⸗/

acto epiphaniorũ die · quẽ ꝓuĩ
cie illius ſacerdotes vel dñici baptiſmi.
el ſᷣm carnẽ natiuitaſ eſſe definiũt⁊ id

circo vtriuſq; ſacri ſolennitatẽ nõ bifa

rie vt in occiduis ꝓuiĩtijs · ſʒ ſᷣ vna diei
hurꝰ feſtiuitate ↄcelebꝛat · epłe pontificis
alexãdrini ꝑ vniuſas dirigãtur egipti
eccłias.qboæ initiũ qᷓdrageſime ⁊ dies
paſce ñ ſolũ ꝑ ciuitates oẽs ſʒ er ꝑ vniũ
ſa mõaſieria deſignẽt. Sedm huc igit
moꝛẽ pꝰdies admodũ paucoſqꝙᷓ ſu ꝑioꝛ
cũi abbate yſaac fuerat agitata collatio

theophili pdicti vrbᷣ epi ſolẽnes eple cõ
mearunt · qbe cñ denũciatiõe paſcali ᷓ
ineptam q; antropomoꝛphitarum here

ſim lon ga diſputatiõe dilſeruit · eãq; co
pioſo ſermone deſtruxit. Qð tanta eſt

am aritudine ab vniuerſo ꝓpemodũ ge⸗
nere monachoꝛuʒ.· ꝗ ꝑ totam ꝓuinciam

„ —

ÄAüo 4%α◻ 2 rvIn SvCS

F5, F

Nter hec

perito digeſta ſunt ſti

— —

£ ☚ e ee —

abbatis vſaac de oꝛatione

egipti moꝛabant/ p ſimplicitatis erroꝛe ci ac ſimilitudinem tradi ab vniũſis ec
ſuſceptũ · vt ecõtrario memoꝛatũ ponti⸗ cleſiarũ pᷣncipib explanaretid q; copi⸗
ficẽ wlut hereſi grauiſſima epꝛanatũ · oſo ſermone ac plimis ſeripturaꝝ teſti/
li pars maxima ſenioꝝ ab vniuſo fraterni monijs a ppobaretnec poſſein illã immè/
ſn⸗ tatis coꝛpoꝛe decerneret deteſtandũ · q ſam ⁊ incõpᷣhenſibilem atq; inniſibileʒ
. ſcʒ impugnare ſcripture ſancte ſentẽtiia maieſtatẽ aliqd hmõi cadere qð buana
. videret᷑ negãs omnipotentẽ deũ hüane cõ poſitiõe valeat ac ſilitudine circũſcri
4 ſigure cõpoſitione foꝛmatuʒcũ ad eius bi quippe ꝗᷓ incoꝛpoꝛea ⁊ incõpoſita ſim
lin⸗ imaginẽ creatu adam ſcriptura manife⸗ plexq; natura ſit:ꝗᷓq; ſicutoculis depꝛe
mi ſtiſſime teſtaret. Deniq; ab his ꝗ erãt hendi ita mente nõ valeat eſtimari:tan/
ki in heremo ſcithi cõmoꝛantes. quiq; ꝑfe/ em ſenex multis ac validiſſimis doctiſ
rſi Paioneg ſcia omibus q erant in egipti ſimi viri aſſertioniby motus· adfideʒ ca
“ monaſter js hminebant · ita eſt hec epla tholice traditionis attractꝰ eſt. Cunq;
i refu tata: vt pter abbatem pafuntiũ nre ſup B eius aſſenſu · infinita vel abbatem
z⸗ congr. egationis pꝛeſbiteꝝ nullus eã ce⸗ pafuncium vel nos oẽs leticia ĩpleuiſſz
teroꝛũ ſſbiteroꝛũ qui in ea.dem heremo ꝓſcʒ virũ tante antiquitai tantq; vtu/
n alijs tribus eccleſijs pſidebat · nec legi q nibus ↄſummatũim pitia ſola ⁊ ſimpli/
nber xem ac recitari in ſuis cõuentib ꝓrſus citate ruſticitatis errantem neq̃ q; vſq;
nn admitterẽt. De abbate ſerapione ad finem deuiare dñs a tramite recte fi⸗
ac et antropomoꝛphitarum here/ dei ꝑmiiiſſetet pꝛo gratiarũactione ſur
gch, ſi quã ſimplicitatis erroꝛe con⸗ gentes pᷣces dno parit᷑ funderemꝰ. ita ẽ
nal traxrit. Lap. iid. in oꝛatione ſenex mente ↄfuſus · eo ꝓillã
ekon NMter hos ergo qͥ H̊ detinebãt᷑ antro pomoꝛphon imagineʒ deitat quã
erroꝛe fuit antiquiſſime diſtti·· ponere ſibi in oꝛatione ↄſuenerat abo⸗ D
ctionis atq; in actuali diſcipli leri de ſuo coꝛde ſentiret: vt in amariſſi/
eo na p oĩa conſũmatꝰ noĩe ſerapion · cuiꝰ mos fletus crebꝛoſq; ſingultus repente
impitia ſuꝑ p̃dicti dogmatis opinione ꝓrumpens .in terrãq; ꝓſtratus · cũ eiula
iſe tm piudicabat cunciᷣ veram tenẽtib fin tu validiſſimo ꝓclamaret. Heu me mi⸗
N, dem. q;tum ipᷣe vel vite merito vel antiqͥ ſeruʒ· tulerunt a me deũ meum quem
pun tate tpis omẽs fere monachos anteibat. nunc teneam nõ habeo vel quẽ adoꝛem
mi. Cũq; hic ſancti pᷣſbiteri pafuntij muli aut interpellem iã neſcio. Sup q̃ re val/
id adhoꝛtationibo ad tramitẽ recte fidei nõ de pꝑmoti ·nec non etiã pterite collatiõis
dinn/ poſſet adduci · eo ꝙ nouella ei H̊ pſuaſio vtute adhuc in nr̃is coꝛdib inſidente.
adi nec ab anterioꝛibealiqñ ↄperta vłr̃dita agd abbatẽ yſaac rediuimꝰ ·quẽ cominꝰ
this videret᷑ accidit vt qdam dyaconꝰ ſum3 intuentes his ſmonibus adoꝛſi ſumus
ti mę ſcĩe vir noĩe photinus deſiderio vi/ De reditu noſtro ad abbatem
ing cendi fratres q in beremo eadem cõma yſaac et inquiſitiõe erroꝛisque
ni nebant de capadocie partiby adueniret ſenexpᷣdictus incurrit· Ca. iij.
Hiugt Quẽ btũs pafuntiꝰ ſumma gtulatiõe Icet nos etiã citra eius rei que
inn ſuſcipiens· ad confirmationẽ fideiꝗᷓ fue nu per oboꝛta eſt nouitatẽ · pꝛe⸗
luto rat pᷣdicti pontifi Ĩis cõpꝛehenſa pꝓdu tternite collationis que ſuper oꝛa
gre cens in mediũ.coꝛã cũctis fratrib ſeiſci⸗ tionis ſtatu digeſta eſt · deſideriũ recur⸗
5 tatur· quemadmodũ illud qð in geneſi reread tuam beatitudinẽ poſtpoſiſj omĩ
lere dĩ. Faciamus hoĩem ad imaginẽ ⁊ ſii⸗ bus inuitaret· adiecit tñ aliquid buic cu
0 tudinem nram · catholice totiꝰ oꝛient in/ piditati etiam abbatis ſerapionis tam
ia⸗ milem ire ſonum ſʒ ſpiritalit᷑ ima ginem demonũ calliditate ↄceptus. Manen
„1

Lollatio X abbatis ſaac

parua deſperatione deijcim conſideran

tes eum laboꝛes tantos qͥs per quinqua
gita annos in hac heremo laudabiliter
exegit · ignoꝛãtie huius vitio nõ ſolũ pe
nitus perdidiſſe· ſed etiã perpetue moꝛi
incurriſſe diſcrimen. Aũ ergo vel cur ei
hic taʒ grauis erroꝛ irrepſerit· pmũ deſi
eramus agnoſcere deinde qᷓſumꝰ edo
ceri· quemadmodũ ad illã oꝛationis q̃li

tatem de qua pdem nõ ſolũ copioſe ſed

etiã magnifice diſputaſti puenire poſſi⸗
mus. In hoc enĩ ꝓfecit in nobis ammi⸗
rabilis illa collatio vt ſiuppꝛẽ tmmõ mẽ

tis incuteret non quẽadmodũ eam per·

ficere vel a ppꝛehendere valeremꝰoſtede⸗
ret. Reſponſio de oꝛigine
hereſeos ſupius cõphẽſe. La.v
HBaac. Mon eſt mirandũ bo/
minem ſimpliciſſimũ · Te ſub⸗

ſtantia ac natura diuinitatis

nunq; penit eruditã· ruſticitatj vicio et
cõ ſnetudine erroꝛis antiqui vſq; nũc de

tineri vel cecipi potuiſſe· ⁊ vt veriꝰ dicãa

in erroꝛe pꝛiſtino perdurare·ꝗͥ nõ recen/

ti ſicut putat demonum illu ſione · ſed

ignoꝛantia pᷣſtine gentilitatis infert · dü

bᷣm conſu etudinem erroꝛis illiꝰ quo dę/

mones hoim figura cõpoſitos excolebãt

nũc qͥʒ illã incõphenſibilẽ atq; ineffabi
leʒ veri numinis maieſtatẽ ſu b circũſcri

ptione alicuiꝰ imaginationis exiſtiment

adoꝛandã · nihil ſe tenere vel habere cre⸗/
dentes · ſi ꝓpoſitã non hahuerit imagi/
nem quandã quã in ſu pplicatione poſi
ti iugiter interpellẽt· eamq; circũferant

menteac pꝛe oculis teneãt ſemꝑ affixaʒ
Supꝑ quoꝛũ hoc erroꝛecõpetenter diri/

gitur illa ſentẽtia. Et mutauerũt gliam

incoꝛruptibilis dei in ſimilitudinẽ ima/

ginis hoĩs coꝛruptibilis Hieremias qͥ
Populus inquit meus mutauit gliam
ſuam in ydolum Qui erroꝛ licet oꝛigine
hac qua diximus quoꝛũdam ſenſibo ſit
inolitus. nihilominus tñ in illoꝛum q́ʒ

animis qui nun qᷓ; gentili ſuperſtitione

polluti ſunt · ſ coloꝛe teſtimonij huius

et ſimilitudinem nr̃am· im pitia ſeuruſti

titate faciẽte cõtract?eſt · ita vt etiã here
ſis que dicit᷑ñ antropomoꝛphitarn ʒ ſub
oxcaſione deteſtande huius interpꝛeta/
tionis emerſerit· ꝗᷓ immenſam illam ac
ſimplicẽ diuinitatis ſubſtantiã liniamẽ

tis noſtris ⁊ humana figuratione cõpo/
ſitam pertinaci peruerſitate contendit.

quã tñ ſi quis fuerit catholid dogmati⸗
bus inſtitutus vt gentilẽ blaſphemiam
ceteſtabit.⁊ ita ad illã oꝛationis puriſſi
mam perueniet q̃litatem · ꝗᷓ nõ ſolũ nul⸗/
lam diuinitatis effigiem· nec liniamẽta
coꝛpoꝛea ( q8 dictu q́z nefas eſt) in ſua

in pplicatiõe miſcebit· ſed nec vllã qdez

in ſememoꝛiam dicti cuiuſquã vel facii
ſt peciẽ ſen foꝛmã cuiuſlibet caracteris ad
mittet. Muibus ex cauſis vnicui

q; noſtrũ aut humilis chꝛiſtus

Cm menſurã nanq; puritaũᷣ
ſue ſicut ſupioꝛe collatione pꝛe
fatus ſum vnaquęeq; mens in

