ditus ˖ ſed ſanctoꝛũ ſimplicem vitaʒ ſim
plici ſermone fratribb in nouello mona
ſterio tuo cupiens explanari. Cui rei q̃n
tum me pius ardoꝛ deſiderij tui ꝓuocat
obedire · tantũ pmultiplices eſtiuum mo
lees volentem obtempare deterrent. Pꝛi
mum quia nec vitę meeita equiparant
merita · vt cõfidam me res tam arduas·
tam obſcuras tam ſanctas · digne poſſe

animo ac mẽte complecti · Scdo qð ea

quęa puericia noſtra inter eoſdem cõſti
tuti atq; ipᷣoꝛum ĩcitati quotidianis ad
hoꝛtationibus ⁊ exemplis · vel agere tem
ptauimus vel didicimus ˖ vel viſu perce
pimusminime iam poſſumꝰ ad integrũ
retinere · tot annoꝛũ circulis ab eoꝛũ con

ſoꝛtio ⁊ imitatione conuerſationis ab⸗

ſtracti:pꝛeſertim cũ harũ rerum ratio· ne

quaq; poſſit ocioſa meditatione doctri⸗/
naq; vᷣboꝛum · vel tradi vl intelligi vel
memoꝛia contineri.totũ nanq; in ſola ex

perientia vſuq; conſiſtit:· ⁊ quemadmo
dum tradi niſi ab exꝑto non queuntita
nec percipi quidem vl ĩtelligi niſi ab eo
qui ea pari ſtudio ac ſudoꝛe a ꝓpꝛehẽde⸗/
re elaboꝛauerit poſſunt · quę tamen ſi col/

latione iugi ſpiritaliũ viroꝛũ frequẽter

diſcuſſa nõ fuerint ⁊ polita· cito mẽt re⸗
trorſum ĩcuria dilabũt · Tertio ois id

ipſum quod vtcũq; non p merito rei ſʒ
pꝓ pꝛeſent tẽpoꝛis ſtatu poſſumꝰ remini/

ſci· im peritioꝛ ſermo cõgrue nõ valet ex/
plicare. Muc accedit qd ſuꝑ hac re viri
⁊ vita nõ biles ⁊ ſermõe ſciẽtiaq; pᷣclari
multa iã opuſcła deſudajr̃t · ſanctũ baſi
liũ ⁊ hieronymũ dico alioſq; nonnllos

quoꝛũ anterioꝛ ſciſcitantib fratribo ſuꝑ

diuerſis inſtitutis vel queſtionibnõ ſo
lum facundo verumetiã diuinaruʒ ſcri
pturarum teſtimonijs copioſo ſermone
reſpondit.alius vero non ſolũ ſuo elucu
bꝛatos ingenio ediditlibꝛos: verũetiam
greca lingua digeſtos · in latinũ vtit elo
quium Doſt quoꝛum tam exuberantia
eloquentie flumĩa · poſſem nõ immerito

pꝛeſumptionis notariſi aliqͥd ſtillicidiij
huius inferre temptaſſem · niſi me hec fi⸗

ducia tuę ſanctita animaret⁊ ſponſio ·
vel tibi he nuge foꝛent accepte qualeſ⸗

in nouello tm̃ monaſterio cõmoꝛantiuz
putares.Qui ſi quid a nobis minus

foꝛſitã caute ꝓlatuʒ fuerit· ⁊ pie relegãt

cum venia indulgentioꝛe ſuſtentẽt · fi

dem potius mei ſermonis quã venuſta⸗/

tem eloquij requirentes. Qua ꝓpter bea

tiſſime papa · vnicũ religionis ⁊ humili/
tatis exemplar · tuis pcibus animat · hm
vires ingenij mei opus qð iniungis ag
grediar:⁊ ea queomnimodis intacta re-
licta ſunt ab anterionbus nr̃is · vtpote qͥ
audita potius qᷓ; experta deſcribere tem/
pꝓtau erunt · velut rudi monaſterio· ⁊ ve/
ritatẽ ſitiẽtib ĩitimabo. Nec plane mira
bilinʒz dei ſignoꝛũq; narrationẽ ſtudebo
cõtexere:quę q;nuis multa ꝑ ſenioꝛes no/
ſtros et incredibilia nõ ſolũ andierimꝰ ·
verumetiã ſub obtutibe noſtris perſpex
erimus impleta · tñ his omĩbus pᷣtermiſ
ſis que legentibo pᷣter admirationem ni
hil amplius ad inſtructionẽ ꝑfecte vitę
cõferunt · inſtituta eoꝛũ tantũmõ ac mo/
naſterioꝝ regulas: maximeq; pncipaliũ
vicioꝛũ quę octo ab eis deſignant᷑ oꝛigi
ners ⁊ cauſas· curationeſq; ſᷣm traditio
nes eoꝛũ · quantũ dno adin uante potue⸗

ro fidelit explicarecontendam. Pꝛoto/⸗

ſitum ſiqdem mibi eſt· nõ de mirabilib⸗
xcei ſed de coꝛreptione moꝛuʒ noſtroꝛũ et

cõſummatione vite pfecte · ſm ea quea

ſenioꝛibus noſtris accepimꝰpauca diſſe
rere. In eo qͥʒ pcepiᷣ tuis ſatiſfacere ſiu-

ebo · vt ſi quid foꝛte non ſᷣm typũ maio/

rum antiquiſſima conſtitutione funda⸗
tum ſed ꝓ arbitrio vniuſcuiuſq; inſtitn
entis monaſteriũ vel diminutũ vel addi

tum in iſtis regionib cõpꝛobauero · bm
eam quã vidimus monaſterioꝛum regu

lam p egyptũ vel paleſtinã antiquitꝰ fũ

datoꝛũ · fideli ſermone vel adijciã vel re⸗
cidam. Neq q; eniʒ credas rationa biliꝰ

Arpiã vel ꝑſectius cõſtitutionem nouel

lam in occiduis galliarũ partibus repe/

rrire potuiſſe · quã illa ſunt inſtituta. in qͥ

bus ab exoꝛdio pᷣdicationis apoſtolice
a ſanctis ac ſpiritalib patriba fundata
monaſteria ad nos vſq; pdurant. Illã

ſane moderationẽ opuſculo huic inſere
re pꝛeſumam . vt ea quę m egyptioꝛũ re

gulam · ſeu p aſperitate aerũ ſeu ꝓ diffi
cultate ac diuerſitate moꝛum im poſſibi⸗

lſia in bis regionib vel dura vel ardua
com ꝓbauero · inſtitu tis monaſte rioꝛuʒ

ꝗ per paleſtinã vel meſopotamiã habẽ

tur · aliquatenus tempem · qꝛ ſi rationa
Pilis poſſibilium menfura ſeruet · eadeʒ

obſernãtie ꝑfectio eſt etiam in impari fa

cultate .
Erplicit pꝛefatio. Incipiunt
capitula libꝛi pꝛimi de habitu
monachi. Laß. pꝛimum

Roemium
ij De cingulo monachi
iij De veſte monachi.
iij De cucullis egiptioꝛmm.
v DBecollobijs egyptioꝛum

vi Derebꝛa chiatoꝛijs

vij Dem afoꝛtibus eoum
viij De mellote ⁊ pelle capꝛina
ir De bacullo »
x Decalciamentis eoꝛum:
xi BDetem peramento obſeꝛuãtie ꝗᷓ
Im aerum qualitatem vł vſuz

Nag
tumo⸗

gißob⸗
du Qr
wemmne
ſubocubo⸗

dechl

d
Hð”U
teticder
ambula
nisbuuii
qrbel
litatemot
uuctoreſ
loteti⸗
dinis viro
Quin
niutsin
nipref
dnomiſtne
lacieg
bahib
Auman
drcoeig
dlecto⸗
cibennn
felbeſt,
chinseſe
ted⸗
(eagceine
roten
ibin

liqh h

docde
bi
lroüct
eaqnen
neadiſe
ingeſin⸗
pümio⸗
nefundy
ſGinſtin
äwladai
zue m
mumrege
niqnibfi
nonabilss
nen nonel
tbusrepe⸗
imta in
poſtolice
funda
runt. Fi
brc inſae
Gptor
iſapodif
uncibi/
vel andna
aſtenornz
miã babẽ
ſi ationa
rnet eadeg
ninparift

ncipiunt
ehabitu
pumon

odacbi
nh⸗
M.
u
1
Nina
„
n;
ſanäneg

ppꝛouincie ſit tenenaa.
xij De cingulo ſpiritali ſacro ipiꝰ
Erpliciunt capitula.

Incipit liberprimus de habi/

E inſtitu

tu monachi

tis acre/

gul monaſterioꝛũ di
cturi· vnde cõpeten⸗
ttilus donante deo qᷓ;ᷓ
exipo babitu mõachoꝛũ ſumemus exoꝛ/
diñ: Quoꝛũ interioꝛeʒ cultũ ↄſeq̃nt᷑ tũc

oterimus exponere · cũ exterioꝛẽ oꝛnatũ

ſub oculoꝛũ depinxerimus obtutibus

De cingulo monachi. Cap̃.ij.
CTaq; monachum vt militem
eacccinctis lumbis iugiter opoꝛ/
tet ĩcedere. Moc enim habitu etiã illos
ambulaſſe qͥ in veteri teſtamẽto ꝓfeſſio/

nis huius fundauere pᷣmoꝛdia · hely'am

ſcʒ ⁊ heliſeũ · diuinaꝝ ſcripturaꝝ aucto
ritate monſtrat᷑ ac deinceps pꝛincipes
auctoꝛeſq; teſtamenti noui· iohem vide
licet ꝑetrũ ⁊ paulum· ceteroſq; eiuſdẽ oꝛ
dinis viros talit᷑ inceſſiſſe cognoſcimus
Quoꝛã pꝛioꝛ qͥ in veteri teſtamẽto vᷣgi/
nitatis iam floꝛes ⁊ caſtimonie continen
tieq; pꝛefigurabat exempla · cuʒ fuiſſet a
dño miſſus ad increpãdos nũcios ocho
Lie ſacrilegi regis iſrael · eo qð egritudĩe
pꝛepeditꝰſuꝑ ſtatu ſalutis ſue beelʒebub
deum accaron cõſulere deſiinaſſet · ⁊ id/
circo eis occurrens idẽ ꝓpheta deſcẽſuʒ
de lecto eius in qͥ ↄciderat denegaſſet.de
cũ benti regi expoſita veſtitus q̃litate cõ/
pertꝰ eſt. Reũſos enĩ ad ſe nücios ac refe

rentes ſibi ꝓphete ſnĩam · ſciſcitatus eſt

cuius eſſet figure ⁊ habitus vir qͥ occur
riſſet eis · ⁊ locutus fuiſſet huiuſcemodi
vꝓ̈ba. Vir inquiũt piloſus·⁊ ʒona pelli /
cea accinctꝰ renib Exqͥ habitu ↄfeſtim
rex ↄtemplatus homiĩieʒ dei ait. Helias
theſbites eſt· cone vicʒ indicio ⁊ hirſutiĩ
cultiq; coꝛpor ſpecie viꝑ dei indubitãt᷑

pꝛimus de habitu monachi

agnoſcẽs.eo ꝙ iſtud ei intertot iſraheliti
ci ꝓpli milia cõmoꝛãti:cultus ꝓpꝛij ac ve
lut qdᷣdam impꝛeſſuʒ ſpeciale ſignũ per
eiohe q; ꝗͥ veter no⸗
uiq; teſtamẽti vlut qͥdam ſacratiſſimꝰ

petuo coherere

limes finis initium q; ꝓceſſit· ita euãgeli
ſta narrante cognoſcimꝰ. JIpe aũt iohes

.

habebat veſtimentũ de pilis cameloꝝ·. ?·
gonã pelliceaʒ circa lũbos ſuos Detrro

etiã in cuſtodiã carcer ab herode detru⸗
ſo · ⁊ ad necẽ die poſtero ꝓducẽdo·ange
lo aſſiſtente ſᷣcipit᷑. Pꝛecingere ⁊ calcia
te caligas tuas.Qð vt faceret nequaqᷓ;
monuiſſet eũ angelꝰ dei · niſi vidiſſet euʒ
ob refectionẽ nocturne quieᷣ pauliſp de
fecta mẽbꝛa ſolita cinguli obſtrictiõe lax
aſle. Paulũ q; aſcẽdentẽ hieroſolymã

ꝓtinꝰa iudeis in vincuła mittẽdũ aga

bus ꝓpheta repiens ceſaree.ſbᷣlato eiꝰ cĩ⸗
gulo manꝰ ſuas ligans ac pedes · vt ge⸗
ſtu coꝛpor ſui paſſionis eius pᷣfiguraret
iniurias.ait. Hec dicit ſpũſſanct?ꝰ Niꝝ
cuiꝰ eſt cona hec · ſic alligabunt iudei in
hierłm. ⁊ tradent in manꝰ gentiuʒ. Q ð
vtiq; a ꝓpheta ꝓferri mime potuiſſʒ di⸗
cente · vin cuiꝰeſt cona G̊·niſi paulus eã
lübis ſuis indeſinẽt᷑ ſolitꝰ fuiſſʒ aptare.
De veſte monachi. Capᷣ.ij.
FElſltis qͥʒ ſit mõachi ꝗᷓ coꝛpus
vyv dↄtegat tm̃· ac rexellat nuditaſ
VyVrecũñdiaʒ· ⁊ frigor retũdat in
iuriã·nõ ꝗᷓ ſemĩaria vanitaſᷣ aut elatio/
nis enutriat · ita eodẽ aplło pᷣdicãte. Ha
bentes aũt alimẽta ⁊ oꝑimenta his ↄtẽti
ſimꝰ Opimenta inqens nõ veſtimenta.
vt qͥbuſdã latinis exemplaribo nõ ꝓpꝛie
ↄtinet.i.ꝗᷓ coꝛpꝰ oꝑiant tm̃· nõ q̃ amictꝰ
gla blandiant·ita vilia vt nulla coloꝛis
vl habitꝰ nouitate int᷑ ceteros hui ꝓpo
ſiti viros habeãt inſignia · ita ſtudioſis
accuratiõibo aliena· vt nulłrurſum ſint

1

affectatᷣ ꝑ incuriã ſoꝛdibꝰ decoloꝛa Po

ſtremo ſicab huiꝰ mũdi ſeparẽt᷑ oꝛnatu:
vt cultui bßuoꝝ dei in oĩbe cõmunia pſe/
uerẽt · Quicqͥd eĩ int᷑ famulos dei pꝛeſu⸗
mit᷑ ab vno vel paud/nec catholice p om
ne coꝛpꝰ fraternitaſj tenet· aut ſuꝑfluuʒ
₰

cR9 5 N"
alenn e

–
2
.

dum eſt magiſq; ſpeciẽ vanita q; ꝓtu
tis oſtentãs.Et idcirco hec ꝗᷓ nec a vete/
rib ſanctis qͥ huiꝰ ꝓfeſſionis fundamẽ/
ta iecerũt:neq; a patribe nrñi tpisqͥ eoꝛuʒ
per ſucceſſiones inſtituta nũc vſq; cuſio
diunt · tradita videmus exẽpla.vt ſuper

flua ⁊ inutilia nos qͥʒ reſecare ↄueniet.

MWobꝛem cilicinã veſtem velut circũſpe⸗
ctam cunci atq; notabilẽ· ⁊ ꝗᷓ ex hocibo
ñ ſolũ nulla ſpũi poſſit emolumẽta ↄfer/
re· ſed etiã elationis concipe vanitateʒ ·
q; ad neceſſarij oper exercitiũ in qͥ mo⸗
nachũ ſp impigrũ expeditüq; o poꝛtet ĩ/
cedere: inhabilł atq; inepta ſit· omnimo
dis refutarunt. Qð ſi ſdam Hamictu
circũdatos audimꝰ ꝓbabiles extitiſſe · ñ
ex eo nobis monaſterioꝝ eſt regula ſan⸗
cienda:vel antiqᷓ ſanctoꝝ patrũ ſuntꝑ/
turbanda decreta. qd pauci pſumentes
aliarũ virtutũ pᷣuilegio · ne in his quidẽ

quęnõ pm catholica regulã ab eis vſux·
pata ſunt rephendi debere credunt Ge
nerali nanq; oĩm conſtitutõni:paucoꝛũ

nõ debet pꝛeponi nec piudicare ſentẽtia
Illis ei debemus inſtitu ac regułindu/
bitatã fidẽ ⁊indiſcuſſam obedientiaʒ ꝑp

oiĩa cõmodare·nõ quas paucoꝝ volun

tas ĩtulit·ſʒ qs vetuſtas tãtoꝝ tempoꝝ ·
T innumeroſitas ſanctoꝝ patrũ concoꝛ
di definit iõe in poſteꝝn ꝓpagauit. Nec h

ſane p̃iudicare nob debet ad quotidiäõe
cõuᷣſationis exemplũ:qð vel ioꝛam ſacri
legus rexiſrl cateruis hoſtiũ circũſeptꝰ ·

ſciſſa veſte ciliciü habuiſſe phibet intrin

ſecus vel qd niniuite ad mitigandã dei

ſniam ꝗ in eos illata fuerat per ꝓphetã·
cilicij aſperitate vlati ſunt · cũ ⁊ ille ita ĩ
trinſecꝰ latent᷑indutus eo fuiſſe mõſire
tur · vt niſi ſciſſo deſuꝑ veſtimẽto a nemi
ne ꝓrſus potuiſſet intelligi· ⁊ iſti eo tem⸗
poꝛe operimentü cilicij oſtentarẽt · qͥ cũcij
ſuper ĩminẽte vrbᷣ euſione lugentibo · eo⸗
demq; amictu circũdaij:nullꝰpoſſʒ a qͥ⸗

quã oſtentatiõenotari.Quia niſi inſo⸗

lens ſit diuſitas· nõ offendit equalitas.

Decucullis egyptioꝛũ. La iiij

—

dqaut elatum eſt· ⁊ ꝓpter hoc noxiũ iudicã/

Ant pᷣterea quedaʒ in ipo egy
Iptioꝛum babitu · nõ tm ad cu⸗
ram coꝛpoꝛis quantũ ad moꝛũ

foꝛmulam congruentia quo ſimplicita
tis ⁊ innocentie obſeruantia etiã in ibßa
Veſtitus qualitate teneat᷑. Cucullis nan
q; perparuis vſq; ad ceruicis bumero/
rumq; demiſſis cõfinia.quibo tm̃ capi/

ta contegant indeſinent᷑ dieb vtuntur

ac noctibo·ſcʒ vt innocẽtiã ⁊ ſimplicita⸗
tem paruulorũ iu git᷑ cuſtodire etiã imi/
tatione ipius velamis commoneantur.

Qui reuerſi ad infantiã ehꝛiſti cunctis

boꝛis cũ affectu ac virtute decãtãt· Do⸗
mine nõ eſt exaltatũ coꝛ meuʒ· neq; elati
ſunt oculi mei:neq; ambulaui ĩ magnis
neq; in mirabilibo ſuper me. Si non hu

militer ſentiebãſed exaltani aĩiam meã·
Sicut ablactatus ẽ ſuper matreſua.
De collobijs egyptioꝛũ.Capᷣ.v.
OAUllobijs qͥʒ lineis induti ꝗ vix
cC ad cubitoꝝ ima pertingunt nu
das de reliquo circũferunt ma
nus:vt amputatos halvere eos actus et

nicarũ · ⁊ ab omni cõuerſatione terrena

moꝛtificatos eos velaminis linei doceat

indumentũ audiantq; per hoc apoſtolũ
quotidie dicentẽ ſibi· Moꝛtificate mem
bꝛa vra ꝗᷓ ſunt ſuperterram Illð q ißo
babitu ꝓteſtãte. Moꝛtui eĩ eſtis et vita

Vvſſtra abſcondita eſt cum chꝛiſto in deo

Et iteꝝ. Niuo aũt iam nõ egovinit ve/⸗
ro in me chꝛiſtus Mihi quidem mũdus
crucifixus eſt· ⁊ ego mundo.

Derebꝛachiatoꝛjs. Lap̃. vi.
GEFEEſtat etia reſticulas duplices ·

E laneo plexas ſubtegmie quas
greci analaboys. nos vvo ſucci/
ctoꝛia ſeu redimicula vel ꝓpꝛie rebꝛachi
atoꝛia poſſumꝰ a ꝓpellare. Que deſeẽdẽ⸗

tia per ſumma ceruic aa lateribo colli di

uiſa · vtrarũ qᷓ; alaꝝ ſinus ambiũt. atq;
hinc inde ſuceingũt· vt ↄoſtringentia la⸗
titudinẽ veſtimẽti ad coꝛpꝰ cõtrahãtat
q; cõiungant ·⁊ ita ↄſtrictᷣ bꝛachijs im/
pigri ad omne opꝰ expeditiq; reddãtur

M
ni⸗
hi
niſt
nen

tes⸗

ſigt

leye
gue
vx
gbi
wlif
der

d
i
to
ſum
ſiit
nſol
zinn
lame
won
paſio
Faui
Na
aude

der

puen
flii⸗
feng
nat.
ſan

nn
G

lccr⸗
mori
lcit
nihe
Snan
aapi⸗
untur
lata⸗
uimi,
mun.
elan
enis
onbu
nei⸗
.
r.
WN.
nser
m
Nt
emen
auin
n do⸗
nit⸗
nüdps

Lin
nplacs
ieg
ſuci/
bruchi
ci
olidi
at
tal
zinn/
jätur

de hgbitu monachi

illud apoſtoli pꝛeceptum ſtudentes om

ni virtute complere · Quia non ſolũ mi
bi: ſed etiam his qui mecum ſunt mini/

niſtrauerunt manns iſte· neq; gratis pa

nem ab aliquo manducauimus· ſed in
laboꝛe et fatigatione nocte ac die operã

tes ne quem veſirum grauaremus. Et
ſi quis non vult operari:nec manducet
Demafoꝛtibus eoꝛũ.Capᷣ.vij.
Oſt hec anguſto palliolo tam
amictus humilitatem qᷓ; vilita
tem pꝛecij cõpendiumq; ſectã/
tes · colla pariter atq; humeros tegunt·
quę mafoꝛtes tam noſtro qᷓ; iſoꝛũ nun/
cupantur eloquio · ⁊ ita planeticarũ at/
q; birioꝛum pꝛecia ſimul am bitionem q;

cclinant.

De melote etpelle capꝛina.
Capitulũuũ.viij. .
Ltimus eſt habitus eoꝛum pe
vy lis capꝛina que melotes vłpe⸗
ra appellat· ⁊ baculus · ꝗᷓ geſtãt

adimitationem eoꝝ qui ꝓfeſſionis huiꝰ

pꝛefigurauere lineas in veteriteſtamen/
to. De quib aplus. Circũierũt inquit

in melot ⁊ in pellib capnis egẽtes · ãgu

ſtiati · afflicti · qbo dignꝰnõ erat mũdus ·
in ſolitudinibus errantes· ⁊ in montib
⁊ in ſpeluncis ⁊ in cauernis terrę.Qui
tamen habitus pellis capꝛine ſignificat

moꝛtificata omni petulantia carnaliuʒ

paſſionũ debere eos in ſumma virtutuzʒ
grauitate conſiſtere · nec quicq; petulcũ

vel calidum iuuentutis ac mobilitatis

antiquęin eoꝛum coꝛpoꝛe reſidere
De baculo. LCLap. ix.
Aum et baculum geſtaſſe eoſdẽ
n viros etiaʒ heliſeus qui vnꝰ ex
ißis eſt docet. cũ dicit ad giexi
puerũ ſuum mittens eũ ad ſuſcitanduʒ

filiũ mulieris. Lolle baculũ meũ ·et cur/

rens vade pone eũ ſuꝑ facieʒ pueri vt vi
uat.Quẽ vtiq; nõ dediſſet ei ꝓpbeta ge

ſtandum. niſi eũ mãu ſua ſolitus eſſʒ iu

giter circũferre. Cuiꝰgeſtatio ſpiritaliter
monet nũ qᷓ; debere eos inter totoblatrã

tes vicioꝝ canes·⁊ inuiſibiles nequitia/

tionis extinguere.
Decalciamentis eoꝛũ. Cap.x.

Luarꝑ unob tenench ſuntilia

rum ſpiritaliuʒ beſtias inermes incede

re · de qnib beatus dauid liberari poſtu
lans dicit · ne tradas dñe beſtijs aĩaʒ cõ

fitentem tibi:ſʒ iruentes eas retundere

Aulciamenta vo velut intdicta
c euangelico pᷣcepto recuſantes.
cü infirmitas coꝛpor vel matu

feruoꝛ exegerit · tm̃mõ caligis ſuos mu⸗
niunt ꝑedes.hoc interpᷣtantes vſu earũ
vel dñica pmiſſione ſignari · vt ſi ĩ B mũ/
do conſtituti cura ⁊ ſollicitudine carnis
buius omĩmodis exuti eſſenõ poſſumꝰ.

nec ab ea penitus ſualemꝰ abſolui · ſal⸗

tem occupatione leui ⁊ implicatione te/

nui neceſſitatẽ coꝛpor explicemꝰ · ne vel

animenr̃e pedes/ qui expediti ad ſpirita
lem curſum· ⁊ pᷣdicandã euangelij pacẽ
ſo eſſe debent paran ·quib poſt odorem

vnguẽtoꝛum chꝛ iſti currimꝰ. ⁊ de quib

dauid · cucurri in ſiti et hieremias. ego

aũt nonlaboꝛaui te ſequens · moꝛticinis

buiꝰ ſecli cur patiam̃ inuolui.de his ſcʒ
cogitãtes ꝗ̊ nõ ad ſupplendã neceſſitatẽ
naturę·ſed ad ſuꝑfluã noxiam q; ptinẽt
voluptatẽ. Quod ita implebimꝰ ſi ſᷣm

aplm carnis curã non fecerimꝰin deſide
rijs. Quibus tñ caligis quamq; licito

vtant᷑ vtpote dñi mandato ↄceſſis·neq̃

crud ſignaculo ac longiꝰ ꝓpulſare · atq/
aduſum ſe ſeuientes iugi memoꝛia dñi/
ce paſſionis· ⁊ imitatiõe illius moꝛtifica

tinus byemis rigoꝛ ſeu meridiani eſtus

qᷓ; tñ pedibo eas inberere ꝑmittunt cũ ac
cedunt ad celebꝛanda ſeu pcipienda ſa/

croſancta myſteria · illud eſtimãtes etiaʒ
bm lram cuſtodiri debere· qd dꝛ ad moy
ſen vel ad ieſum filiũ naue.Solue coꝛri-

giam calciamenti tui locus enim in quo

ſias terra ſancta eſi.

De temꝑamento obſeꝛuãtieꝗ

ſcðm aeru q̃litatem vel vſũ p ꝛo
nintie ſittenenda. Capᷣ .xi.
Etc dicta ſint · ne qͥd prmiſiſſe
h te egyptioꝝ habitu videamur

5

tinmõ ꝗᷓ vellocoꝝ ſitus vel puĩcie vſus
admittit. MNã neq; caligꝗ nos neq; colo/

bijs ſeu vna tunica eſſe ↄtentos hiemis

pꝓmittit aſperitas·⁊ paruiſſimi cuculli ve
lamen vel meloſ̃ᷣ geſtatio deriſum potiꝰ
q; edificationẽ vllã videntibꝛ compara
bit. Qua ꝓpt illa tm̃ ꝗᷓ ſuperiꝰ cõmemo.
rauimꝰ ꝗᷓ q; ſunt ⁊ hũilitati ꝓfeſſionis

nre ⁊ q̃litati aerũ congruentia a nob qͥʒ
affectãda cenſemꝰ: vt oĩis ſumma noſtri

Vſtitus non in nouitate habitꝰ qͥ poſſit
offendiculũ homĩb ſeculi huiꝰ inferre ·
ſed honeſta in vilitate conſiſat
De cingulo ſpiritali et ſacramẽ
to ipſius. Cap̃. xij.
Isitaq; veſtimẽtᷣ chꝛiſti miles
h indutꝰ nouerit pus ob id ſe cin
guli cõſtrictiõe munitũ · vt ad
cunctos vſus ⁊ opa monaſterij nõ ſolũ
mẽte ꝓmptus ſʒ etiã ipo habitu ſꝑ exꝑe
Ditus incedat. Tãto nãq; feruentioꝛ cir
ca ſpiritalẽ ꝓfectũ ac diuinaꝝ reꝝ ſciaʒ
⁊coꝛdis puritatẽ ꝓbabit · q;to fuerit er⸗/
ga obedientie ſtudiuʒ operq; deuotioꝛ.
Scdo cognoſcat etiã in ipo habitu cin
guli ĩeſſe nõ paruũ qð a ſeexpetit᷑ ſacr᷑ᷣm
Accinctio enĩ lũboꝝ ⁊ ambitꝰ pelł emoꝛ
tue ſignificat eũ moꝛtificationẽ circũfer/

re mẽbꝛoꝝ · in quib libidis atq; luxurie

ſeminaria cõtinent᷑· euangelicũ illð mã/
datum qð dẽ · ſint lũbi veſtri pꝛecincti.
aplica interpᷣtatione ingeri ſibi ſp intelli
gẽs · moꝛtificate ſcʒ mẽbꝛa vr̃a ꝗᷓ ſũt ſuꝑ
terrãfoꝛnicationt᷑: ĩmũdiciã:libidĩem ·
ↄcupĩiaʒ malã Ideoq; illos tm̃mõ legi
mus in ſcriptur ſanci cingulo fuiſſep⸗
ciĩctos · in qͥb ſeminaria coitꝰ inueniũt᷑
extincta · qͥq; illud beati dauid eloquiuʒ
ope atq; vᷣtute decantãt.quia factꝰſum
ſicut vter in pꝛuina · eo ꝙeraſa medul/
litꝰ carne vicioꝝ emoꝛtuã exterior hoĩs
cutẽ ſpũs virtute diſtendant Et idcirco
in pꝛuina ſignificant᷑ adiecit· qdᷣ ſcʒ neq̃
qᷓ; fuerint ſola coꝛdis moꝛtificatiõe ↄtẽ
ti.verũetiam exterion hoĩs motꝰ ⁊ipius
naturę incentiua ↄtinentie pꝛuina extri⸗
ſecus accedẽte habuerint ↄgelata · nullũ
iam diaxat ſm aplin regnuʒ peccati in

Laopi

uij egyptũ ? thebayden duode
nnanius pſalmoꝝ numerus ob⸗

E

. 4

„

ſuo moꝛtali cepvꝛe ſuſuinẽtes · nec geſtã
tes carnem ſpũi repugnantem.

Erplicit de habitu monachi li⸗

ber pꝛimus. Incipiut capitula

libꝛi ſecũdi decanonico noctur
narũ orationũ ⁊ pſalmoꝝ mõ·
La.primũ

Roemium. in
ij De diuſitate numeri q ad

decantandos pſalmos ꝑ vniũ.

ſas pꝛouincias ſit ſiatutus.

lij De vnifoꝛmis regule ꝑ totã egy-

ptuʒz cuſtodia.⁊ de electõe eoꝝ
qui fratribo pꝛeponant

ſeruetur

v De duodenario pſalmoꝝ nume

ro angeli traditione ſuſcepto
vi De oſuetudine.xij.oꝛationum.
vij De diſciplina oꝛandi.

viij De ſubſeqnte oꝛatiõe pꝰ pſalmũ.

xi NLaa diſciplina apud egyptios

Ix Deoꝛationis ſtatu ſuper quo in

collatione ſenioꝝ plenioꝛ reſer
nuetur inſtructioo
x Cüchto ſilentio 1 bꝛeuitate oro⸗
nes apud egyptios colligant᷑.

7

pſalmi dicantur.

6

xij CLur vno pſallẽte ceteri in ſynaxi

xiij Quare poſt miſſam nocturnam

ſegeaãt · vel quali poſt h̊ ſiu dio
per cellulas ſuas vſq; ad lu ceʒ
vigilias extendant
DWTDTDoꝛmire non opoꝛtaat
xiiij Quemadmoduʒ in cellulis ſuis
oooppus manuum voꝛationes pa
riter exerceãt

xv ONua lege modeſtie pꝰ oꝛationuʒ

miſſam vnuſqᷣ ſq; ad ſuã cellu
lam redeat.⁊ cui ſubdatur icre
proeationi is qui aliter fecerit.
xvi nulli oꝛare cuʒz illo qͥ fuerit ab
oiꝛatione ſu ſpenſus liceaet

xvij LQis qꝗ ad oꝛationẽ fres exuſcitat

hoꝛa ſolita Zheat eos cõmoneꝛe
xviij a vſpa ſabbati vſq; ad veſxe
rjã diei dñicegenua nõ flectat᷑
Erxpliciunt capitula

Inn

ſia
pſa

tonun
aſang
agnol
onor
uenni
gionum.
gvant
ded
decant
lerſae

11

lpſsel
diiſost
wiſeſ
Pllno
boonnel
nogal
buscen
etenpt
nzn⸗
ſuncnn
Ge
nſup⸗
onſter
nisot
viſun
edion
ltil or
dunn n
tumſue
Ang
mam
Uennn

chili⸗
pirola
nocur
nmo⸗
Prima
heniqid
6 wi
us,
toräegy⸗
Ntöecon
1
dan dode
musob,

une
nlcepto.
ſonum.

9plabni.

Mcqron

trojd⸗
lunt.
tos

mi⸗
Pſudio
Adlucq

turmam
ois ſois
wonesp

it;
i alu
ur ice
unt.
enit h
1
uſatit
mone
uſte
ſatal

Incipit liber ſecũdus decand
nico nocturnarũ oꝛationum et
pſalmoꝛũ modo. Ca.pꝛimũ.

Bolici
igitur hoc qð dixi/
mus cingulo chꝛi
ſti miles accinctꝰ
interim qͥ modus
(anonicarum oza
tionum pſalmoꝝ q; ſit in partiboꝛiend
a ſanctis patribus antiquitus ſtatutus
agnoſcat. De qu alitate vo eaꝝ vel quẽ
admodum oꝛare ſm apli ſententiã ſine
intermiſſione poſſimꝰ. ſuis in lod cum ſe
nioꝛum collationes ceperimus exponere
quantum dñs dederit pꝛoferemus
De diuerſitate numeri quiad
decantandos pſalmos per vni
uerſas pꝛouintias ſit ſtatutus.
LCapitulũ.iij.
Altos nanq; comperimꝰ p ali
m as regiones p mentis ſue capa
B citate. habentes quidem vt ait
apls celũ dei ſʒ nõ ßm ſciam · ſup hac re

diuſos typosac regulas ſibimet conſti-
tuiſſe. Quidã enĩ vicenos ſeu tricenos
pſalmos·⁊ hos ipos antiphonaꝝ ꝓtela
tos melodijs· adiunctione quarundã

modulationũ · debere dici ſingulnocti⸗

bus cenſuer̃t alij hũc modũ etiã excede/

re temptauerũt · nõnnulli decem ⁊ octo ·

atq; in hũc modũ diuerſis in locis diũ/
ſum canonẽ agnouimus inſtitutuʒ. tot
qᷓ; emodũ typos ac regulas vidimus
vſurpatas.: qͥt etiam mõaſteria cellaſq;
conſpeximꝰ Sunt quibo in ipis q diur

nis oꝛationũ officijs.i.ttia ſexta nona q;
id viſum eſt· vt im hoꝛarũ modũ in qͥb

hec dño reddunt᷑ obſequia · pſalmoꝛuʒ
etiã ⁊ oꝛationũ putarẽt numerũ coequã

dum. nonnullis placuit ſenariũ nume⸗/
rum ſingul diei conuentibus deputari.

NQua ꝓpter neceſſarium reoꝛ antiquiſſi⸗
mam parrũ ꝓferre in mediũ ↄſtitutionẽ ·
quęnunc vſq; ꝑ totam egyptũ a dei fa⸗

—

mulis cuſtodit᷑.qua nonelli monaſterij
in chꝛiſto rudis infantia antiquiſſimoꝝ
botius patrũ vetuſtiſſimis inſtitutiõib
imbnatur. De vnifoꝛmis regule
Etota egyptũ cuſtodia.et de ele
ctione eoꝛuʒ qui fratribus pꝛe⸗/
ponantur. LCaß. iij.
CLCacq; ꝑ vniũſam egyptũ ⁊ the⸗
i baygen · vbi monaſteria non p
yVynvniuſcuiuſq; renuncianijinſti
tuũtur arbitrio · ſʒ ꝑ ſucceſſiones ac tra⸗
ditiones maioꝛũ vſq; in hodiernũ diem
vel ꝑmanent vel manſura fundant᷑ legi
timum oꝛationuʒ modum in veſptinis
conuentib ſen nocturnis vigilijs vidi⸗
mus retentari. Non enĩ quiſqᷓ; cõuenti
culo fratrũ · ſy ne ſibi qͥdem ipi peſſe con
ceditur·puſq; nõ ſolũ vniũſis facultati
be ſuis reddat᷑ externꝰ. ſʒ ne ſui qͥdẽ ipiꝰ
ſe eſſe dñm vel ptãteʒ haberecognoſcat.
Ita nanq; renunciantẽ huicmũdo qui
buſlibet facultatibo ac dinitijs pditum.
neceſſe eſt cenobij cõmoꝛationem expete⸗
re · vt in nullo ſibi ex bis quęreliquit aut
intulit monaſterio blandiat·ſic obedire
cunctis vt redeundum ſibi pᷣm ſentẽtiaʒ
dñi ad infantiã pꝛiſtinam nouerit nihil
ſibi conſideratiõe eui vel annoꝝn nume⸗
roſitate ᷣſumens · q; in ſeculo inanit᷑ cõ/
ſumptam ſe reputat ꝑdidiſſe · ſ p rudi/
mentoꝝ merito ⁊ tyrocinij nouitatequã
ſe gerere in chꝛiſti militia recognoſcit· ſᷣ
dere ſe etiã iunioꝛiba nõ moꝛet᷑. Operis

q̃ʒ ac ſudon aſſuetudinẽ ita ſubire com

pellit · vt ꝓpꝛijs manibo iuxta apli pꝛece
ptum quotidianũ victũ vel ſuis vſibus
Vel aduenientiũ neceſſitatib pꝛeparãs·
faſtus vite pꝛeterite poſſit ⁊ delitias db
liuiſci · ⁊ humilitatẽ coꝛdis contritiõe la
boꝛis acquirere. Ideoq; nullus congre⸗
gationi fratꝑ ꝓfuturus eligituꝛ:pꝛiuſqᷓ;

idem qui ſficiendus eſt:quid obtempe⸗

raturis opoꝛteat im pari obediẽdo didi/
cerit· ⁊ quid iunioꝛibus tradere debeat

inſtitutis ſenioꝛum fuerit aſſecutus. Be
ne enim regere vel regi ſapientis eſſe pꝛo

nunciãt ſummũq; donũ ⁊ gram ſancti

4

.
3ℳ
—LL R
.
6 3 1. =S
* .
7 ⸗

õ

rnar

ſpus eſſe definiũt. Nam neq; ſalutaria legimus celebꝛaſſe multitudis ſcʒ credẽ ſi
pꝛecepta quempiam poſſe obtemperan/ tium erat cor vni ⁊ anima vna · nec q / ſe
tibus pᷣſtituere· niſi eum qͥ pꝛius vniuer qᷓ; eoꝛũ ꝗᷓ poſſidebat aliqd ſuũ eẽ dice / bile
ſis vꝓᷣtutũ diſciplinis fuerit inſtructꝰ.nec bat ſed erãt illis omĩa cõmunia · quot⸗/ ten
obedire quẽq;ᷓ ſenioꝛi poſſe · niſi eũ qͥ con qᷣt enĩ poſſeſſoꝛes agroꝝ aut domoꝛum Nſ
ſũmatus timoꝛe dei ⁊ humilitatis fue/ erant; vendentes afferebant pᷣcia eoꝛũ ꝗᷓ vtn
rit vtute per fectꝰ. Ideoq; diuſitates ty-- Vndebant · et poynebant añ pedes apło . ſeun
poꝛum ac regulaꝝ ꝑ ceteras ꝓuĩcias cer rum.diuidebat᷑ autem ſingul ꝓut cui/ i
nimus vſurpatas : qð plerũq; ſenioꝛuʒ q; opus eratverũ etiam his multo lub⸗/ nente
inſtitutionis expertes monaſterijs peſſe limioꝛa cumulauerant. Et enĩ ſeceden/ piec
audemus·⁊ abbates nos anqᷓ; diſcipu/ tes in ſecretioꝛa ſuburbioꝝ loca · agebãt lol
los ꝓfeſſiquod libitum fu erit ſtatuimꝰ. vitam tanto abſtinẽtie rigoꝛe diſtrictã· cedeje
ꝓmptioꝛes noſiroꝝ inuentoꝝ exigere cu vt etiam his qui erant religionis exter/ fitus
ſtodiam · quã examinatã maioꝛũ ſerua mni ſtu poꝛi eſſettam ardua cõũᷣſationis · pſal
re doctrinã. Sed dum oꝛationũ modũ eoꝛũ ꝓfeſſio. Eo enim feruoꝛe ſcriptura/ ſaln
qui potiſſimũ debeat cuſtodiri volumus rum diuinaꝝ lectionibus oꝛationiq; ⁊ neg
explicare · inſtitutis patruʒ auidius pꝛo operi manuũ diebus ac noctib incuba nicord
uocati: narrationem quã ſuis rebuaba/ bant · vt nec eſcarũ quidem appetitꝰ vel noso:
mus locis pꝛopero exceſſu pꝛeuenimus. memoꝛia niſi alio tertio ve die coꝛpoꝛis inuis.
Munc itaq; ad ꝓpoſitum reuertamur. interpellaret inedia: cibumq; ac ppotum ſede
CNꝑ egyptũ etthebayden duo⸗ non tam deſideratũ q; neceſſariũ ſume⸗ ſn
denarius pſalmoꝛuʒ numerus rent. et ne hũc qdeʒ an ſoloccaſum· vt tn
obſeruetur. LCLaß. iiij. tpus lucis cum ſpiritaliũ meditationuʒ nen
Biturꝑ vniuerſam vt diximꝰ ſiudijs.curam vo coꝛpor cũ nocte ſocia dye
i egyptũ thebayden duodena rent alia q; his multo ſublimioꝛa ꝑpfice/
rius pſalmoꝛũ numerꝰ tam in rent. Dequiboetiaʒ is ꝗͥ minus indige/
Vſptinis q; in nocturnis ſolennitatib narum relatione cognouit eccleſiaſtica
cuſiodit᷑ ita dumtaxat vt poſt huncnu hiſtoꝛia poterit edoceri. Ea igit tẽpeſia git
merũ due lectiões veteris ſcʒ ac noui te te cũ eccleſie illius pmitiue ꝑfectio penes ne
ſtamenti ſingule ſubſequant᷑. Qui mo ſucceſſoꝛes ſuos adhucrecenti memoꝛia mat
dus antiquitus ↄſtitutꝰ · idcirco ꝑ tot inuiolata duraret · feruenſq; paucoꝛũ fi ino
ſecula penes cuncta illarũ ꝓuintiarum des nec dũ in multitudinem diſperſa te lus
monaſteria intemeratus nunc vſq; per/ pniſſet · venerabiles patres ꝑpuigili cura 1
durat · qꝛ nõ humana adinuentioneſta poſter conſulẽtes· qui nam modus qͥti⸗
tutus a ſenioꝛib affirmat ſed celitꝰ an diano cultui ꝑ vniuerſum fraternitatis u
geli magiſterio patrib fuiſſe delaäatus coꝛpus decerni deberet tractaturi cõue⸗ a
De duodenario pſalmoꝛuʒ nu niunt · vt hereditatẽ pietaſj ac pacis etiã ine
mero angeli traditiõe ſuſcepto fſucceſſoꝛib ſuis abſolutã abomi diſſen
Lap. p. ſionis lite tranſmitterent· verentes ſcili⸗ .
Aum cñ in pᷣmoꝛdijs fidei pau⸗/ cet ne qua in quotidianis ſolennitati/ uncn
n ci quidem ſʒ ꝓbatiſſimi mona/ bus inter viros eiuſdem culture conſoꝛ num-
choꝛum noiĩe cenſerent· q ſicut tes diſſonãtia vel varietas exoꝛta quã nge
a beate memoꝛie euangeliſta marco qui doq; in poſterũ erroꝛis vel emulationis ecß
pᷣmus alexandrine vrbi pontifex pꝛefuit ſeu ſciſmatis noxium germen emitteret. ded
noꝛmã ſuſcepere viuendi: nõ ſolum ila Liuq; ꝓ ſuo vnnſqͥſq; feruoꝛe infirmita
magnifica retinebãt ꝗᷓ pꝛimit eccleſia, tis immemoꝛ aliene id ſtatui debere cẽſe b
velcredennũ turbas in actib apłoꝛum rtt · quod contẽplatione fidei ac roboꝛis in
2 * ve . aen AvS Ana
TRe.o Lſp.
sõs

. “ 3
l SZZZ

cä S
. 2 . §
. S 8

A
a ſui facillimũ iudicabat paꝝ diſcutiens mus in hac regiõenonulli ꝗq ne dũ bñ ſi
S qꝗ generalit pleuitudini fratrum poſſi nito pſalmo in oꝛatiõʒ pcũ bere feſtina⸗
innn, bile eſſʒ · in qᷓ neceſſe eſtfinfirmon qʒ Par ad celeritatẽ miſſe q;toniꝰ ꝓperã tes. Cu
Nnann tem maxima repiri diuſoq; mõ enoꝛmẽ ius dũ volumꝰ excedere modũ q antiq⸗
uumij pſalmon numerũ inſtituere p animi ſni tusa maioꝛibe ſtatut eſt. ſu putãtes re
n ne naennimsganal La ve d dvon pſalmon numer dſins tedere
uiott numerenirecſten eherecelt⸗ ogitites quã oꝛatioihvnlitatez como
ilnetn, T enteſ etq; in ter ogl T eligionis regla e reqrentes. Apðᷣ illos ergo nõ ita eſt⸗
ac⸗ pie contentionis ſancta diuſitas ita vt ſz añq; flectat genua pauliſpoꝛãt. 1ſta
chagedat tps ſolennitaſj veſptine ſacratiſſime ſuc tes in ſu ꝓplicatione maioꝛẽ tem por par
nn⸗ cederet queſtioni · qͥtidianos oꝛationuʒ tem expendũt. Itaq; poſt h̊ puncto bꝛe2-
o⸗ ritus volentib celebꝛare· vnꝰin mediuʒ uiſſimo ꝓcidentes humi vlutadoꝛãtes
ulnnond pſalmos dño cantaturꝰ exurgit. Cũq; tm̃ diuinã clementiã:ſumma velocitate
Monn, ſedentibe cuncj (vt eſt morj nunc vſq; cõſurgũtac rurſus erecti expãſis mani⸗
monc in egypti partib) ⁊ in pſallẽt ba om /· bus eodẽmõ quo pus ſtãtes oꝛauerãt.
hinaube ni coꝛdis intentiõe defixis· vndeci pſal. ſuis pcibs intentius immoꝛant:· Humi⸗ a ſoα2
Peit' l mos oꝛationũ interiectiõe diſtinctos cõ nãq; diutins ꝓcũbentes.nõ ſolũ cogita l MD
ſus tinuis vᷣſibo parili ꝓnunciatione cãtaſ⸗ tioniby aiũt verũetiã ſomno quius im/ P Inn
wun ſet · duodecimũ ſub alleluie reſpõſiõe cõ pugnari. Qð etiã nos veꝑ eſſe vtinam
müſume⸗ ſummãs.ab vniuũſoꝝ oculis repẽte ſö//nõ expimeni ⁊ qtidiana ↄſuetudine no
um-Nt tractus.queſtioni parit᷑⸗ cerimonijs fi⸗ ſceremꝰ.qͥ ſeꝑe numero bac eandẽ incur .
Aännone, nem impoſuit. De conſuetudine uationẽ mebꝛoꝝ·nõ tã ofois q; refectio
irſan duodeci oꝛationum. nis obtẽtu ĩ frã ꝓſtrati. optamꝰ diutiꝰ
u glice⸗ Lap̃. vi. ꝓlõgari.Cũ aũtis qꝗͥ oronẽ collecturꝰ ẽ
usincige⸗ Xin venerabilis patruʒ ſenat? eterra ſurrexerit omẽs pirſurgũt ita vt
celaſtica e intelligẽs angeli magiſterio cõ nullus nec añq; inclinet᷑ ille genu flecte
gttiheſta gregationiby fratrũ generalẽ canonem re nec cũ eterra ſurrexerit remoꝛari pᷣſu/
ctoſenes non ſine diſpenſatione dñi ↄoſtitutũ · de⸗ mat nenõ tam ſecutus fuiſſe illius con⸗
imenoꝛa creuit bunc numerũ tam in vſptinis qᷓ cluſionem qui pꝛecem colligit. q; ſuam
Hucniß in nocturnis ↄuenticuł cuſtodiri.qui- celebꝛaſſe credatur. De ſub ſequen⸗
ſorute bus lectiones gemias adiũgẽtes.i. vnã te oꝛatione poſt pſa lmũ . vii;
igi ura veter 7 aliaʒ noui teſtamenti tan P 3 ſe . Wü Llud etiꝗ q8 in hac ꝓuĩcia vi
cus ti⸗ egs traditas 2 Vlut extraoꝛdinarias· 14 dimꝰ. vt vno cantate in clauſu
temints volentib tin · ac diuninaꝝ ſe cripturaruʒ S la pſ⸗ almi oẽs aſtantes cinant .
unicös memoꝛiã poſſidere aſſidua meditatione cñ clamoꝛe·gla prñi ⁊ filio ⁊ ſpñiſcõ:nuſ/
igi ſtudentibo addiderãt. In die vo ſabba qᷓ; ꝑ oẽm oꝛẽtẽaudiuimꝰ. ſʒ cũ oĩm ſilẽ
hcſ⸗ ti vel dñico vtraſq; de nono recitant te tio ab eo qᷣ cãtat finito pſalmo oꝛationẽ
ſii⸗ ſtamento·i. vnã de apło vl actibaplo⸗ ſuccedere· hanc vxᷣo gloꝛificationẽ trini/
i⸗ rum·⁊ aliã de euãgelijs · Qð etiã totis tatis tmmõ ſolere antiphona terminari.
vee⸗ qnqᷓgeſime dieb faciunt hi quibi lectio De oꝛationis ſtatu ſuꝑ quo in
ral cure eñ ſeu memonaa ſeripturarum. collatione ſenioꝛum plenioꝛ re
ra De diſciplina oꝛandi. Ca. vij. ſerueturinſtructio. Cap̃. ix.
lun Ais igit pᷣdictaſ oꝛatiões h̊ mõ Lꝗqꝛ nos ad oꝛationũ canoni/
nitan⸗ h incipiũt atq; ↄſummãt · vt fini e carũ modum conſequẽter inſti
nfme tto pſalmo nò ſtati ad iĩcurua/- tiutoꝛũ oꝛdo ꝓnexit · q̃ꝝ plenio
* tionẽ genuũ coꝛruãt/quẽadmodũ faci⸗ trem kctatũ licet ĩ collatiões ſeniop rebue
e
4
Alne⸗

Tiber II. O ec anonico 0 ainnamm ðõ

mus ibidẽ plenius digeſiuri· cum de ea
rum qualitate ſen iugitate verbis eoꝛuʒ
diſſerere ceperimꝰ. neceſſariũ tñ reoꝛ pꝛo
opoꝛtunitate loci ac narrationis ipſius·
qm ita obtulit ſeſe occaſio:etiã in pᷣſenti
pauca pſſtringere · vt foꝛmantes interim
exterioꝛis hoĩs motus · ⁊ yelut ꝗdã nũc
oꝛationis fundamenta iaciẽtes · minoꝛe
poſt h laboꝛe cũ ceperimꝰ de ſtatu interio
ris hoĩs diſputare·oꝛationũ qʒ eiꝰ faſti⸗
gia conſtruamꝰ. Illud añ omia ꝓuidẽ/
tes · vt ſi nos ab illa narratione quaʒ cu
pimꝰ opoꝛtune deo volente digerere · P/
neniẽs vite noſtre finis excluſerit · vł ini/
tia vob rei pꝛeſertim tã neceſſarie h̊ opꝑe/
rerelinquamꝰ · quibo ꝓ ardoꝛe de ſiderij
totum tardũ eſt: vt dũ nobis huius com
moꝛationis tribuunt᷑ indutie · ſaltem q̃ſ
dam tãatiſper oꝛationũ vobis lineas pꝛe

ſignemꝰ· quib hi vel maxime qͥ in ceno/

bijs cõmoꝛant᷑ valeant aliqᷓtenus infoꝛ
mari. Simul etiã ꝓſpicientes his qͥ foꝛ/
ſitan huic tĩmõ occurſuri ſunt libꝛo ·
⁊ ad illũ pꝑuenire nõ potuerit · vt ĩſtructi
one huius erga oꝛationis qlitatẽ vel ex
parte reperiant᷑ imbuti · vt quéadmodũ
ſunt de babitu ⁊ amictu exterioꝛis hoĩs
inſtituti · ita etiã qualiter eum ad offerẽ/
da ſpiritalia ſacrificia debeant exhibere
non neſciãt. Siquideʒ hi libelli quos in
pꝛeſenti cudere dño adiuuante diſponi
mus ad exterior hoĩs obſeruantiã ⁊ ĩſii
tutionem cenobioꝛũ cõpetentius apta/
buntur. illi vo ad diſciplinã interioꝛis
ac perfectionem coꝛdis.⁊ anachoꝛetaruʒ
vitã atq; doctrinã potius pertinebunt.
Cũ quãto ſilentio et bꝛeuitate
oꝛationes apud egyptios colli
gantur. Laßx.
Aium igitur pꝛedictas ſolenita
c tes quas illi ſynaxis vocãt cele
boeaꝛ.ꝛaturi cõueniunt· tm̃ a cũctis/
