oꝛatione ſua vel erigit᷑ vel foꝛmat · tãtũ
ſcʒ a terrenarũ ac materialiũ reꝝ cõtem/

platione diſcedens quãtum eã ſtatꝰ ſue

pꝓuexerit puritatᷣ feceritq; ieſum vel bu⸗
milem adhuc carneũ · vl gloꝛificatuʒ

in maieſtatis ſue gla venientem inter⸗

nis obtutib aĩepuideri. Mõ enim pote
runtieſũ itu eri vniẽtẽ in regno ſuo · qui

adhuc ſub illa quodam mõ iudaica in⸗
firmitate detenti: non queunt dicere cuʒ

abpoſiolo. Et ſi cognouimus hᷣm carnem

chꝛiſtum · ſed nunc iã nõ nouimꝰ Sʒ il⸗

li ſoli puriſſimis oculis diuinitateʒ ipiꝰ
ſpeculatur · qꝗͥ de bumilibus ac terrenis
operibus cogitationibus aſcendẽtes
cũ illo ſecedũt ĩ excelſo ſolitudis mõte.

q liber ab oĩm terrenaꝝ cogitatoinũ ac
pturbationum tumultu·⁊ a cunctoꝛum

vicioꝛũ permixtione ſecretusfide puriſ-

ſima ac ꝓ̈tutuz eminentia ſublimatus ·
gloꝛiã vultꝰ eius ac claritatis eiꝰ reue⸗

ſat imaginem bis qui merent eum mũ/

eſus aut gloꝛificatus appare/

— —

quo dicit. Faciamus hoĩeʒ ad imagineę dis aĩmę obtutib intueri. Ceteꝝ videt᷑
— .

2
–
—

era rrn er a Abrde

we
NW
m
nian
cöho⸗
tnct,
Man,⸗
mlon
uric
inul/
min
inſu
ich
gac
cai
ns
Ae⸗
1
untel
1
ii
m,
e
,
i,
⸗
te
gri
gins
ec
mmn
Gl
tzi⸗
s
ins
te
ſac
I
riſ⸗
us⸗

De oꝛation

ieſus etiã ab his qͥ in ciuitatibo ⁊ caſtelł
ac viculis cõ moꝛant.i:qui in actuali cõ
uerſatione ſunt atq; in opibus ↄſtituti.
ſed nõ in illa claritatequa illis apparuit
qui cũ iſo poſſunt in pᷣdicto ꝓtutũ mõ/

te conſcendere.i:petro iacobo ⁊ iobhanni
Ita enĩ in ſolitudine ⁊ moyſi apparuit 2
helye locutus eſt.Qð volens nr dñs cõ
firmare ac ꝑfecte nobis relinquere puri⸗
tatis exempla.etqdem cum ipᷣe fons in⸗
uiolabilis ſanctitatis ad obtinendã pu
ritatem ſeceſſionis adiutoꝛio ac ſolitudi
nis bñficio extrinſecus nõ egeretnõ enĩ

poterat vllis turbarũ ſoꝛdibus puritat

plenitudo maculari:nec contamĩari bu
mano conſoꝛtio qͥ vniuerſa polluta mũ

dat atq; ſanctificat · ſeceſſit tñ ſolus in

montẽ oꝛare p hoc ſcʒ nos inſtruens ſue
ſeceſſionis exemplo · vt ſi iterpellare nos
quoq; voluerimꝰ deum puro⁊ integro
coꝛdis affectu· ab omĩ inquietudĩe ⁊ cõ
fuſioneturbarũ ſimilit᷑ ſecedamus. vtĩ
hoc coꝛpoꝛe cõmoꝛãtes ad ſimilitudiem
quandam illius beatitudinis ꝗᷓ in futu/
ro repꝛomittit᷑ ſanctis· vel ex parte aliq̃
nos aptare poſſimus · ſitq; nobis omĩa
⁊in omnib reeaeas.
Gn quo noſter finis ſeu ꝑfecta
eatitudo conſiſtat. Cap̃. vij.
Anc eni pfecte cõſummabit᷑ ĩ
nobis illa noſtri ſaluatorj oro
ꝗ pꝛo ſuis diſcipulis oꝛauit ad
patrem dicens.vt dilectio qua dilexiſti
meiĩ eis ſit ⁊ ipi ĩ nob ·⁊ iteꝝ.vt oẽs vnũ

.

ſint · ſicut tu pater in me ⁊ ego in te · vt et

ipᷣi in nobis vnum ſint · qñ illa dei perfe⸗
cta dilectio qua pꝛioꝛ nos ille dilexit · in
noſtri q tranſierit coꝛdis affectumhac
dñnica oꝛatione completa quã credimus
nullomodo poſſe caſſari · Qð ita fiet cuʒ
omnis amoꝛ:omne deſideriũ: omne ſtu/
dium:omis conatus:oĩs cogitatio nr̃a
omne quod videmus:quod loquimur ·
quod ſperamus deus erit. illaq; vnitas
quęnunc eſt patris cum filio ⁊ filij cum
patre in noſtrum fuerit ſenſum mẽteſq;
atranſfuſa.i.vt quemadmodum nosille

2 —

ſincera ⁊ pura atq; indiſſolubili diligit
charitatenos qͥʒ ei perpetua ⁊ inſepabi
li charitate iungamur . ita ſcʒ eidem co⸗
pulati: vt quicqͥ d ſperamꝰ.quicqͥd intel
ligimꝰ.qeqnid loquimur deus ſtr. inil⸗
lum inquã peruenientes quem pꝛedixi⸗
mus finem quem idem dñs oꝛansĩ no⸗
bis optat impleri · vt omnes ſint vnum
ſieut nos vnum ſumus· ego in eis ⁊ tuĩ
me · vt ſint et ii couſummati in vnum
Et iterũ. Mater quos dediſti mihi volo
vt vbi ego ſum ⁊ ipi ſint mecum,. Hec
igit᷑ deſtinatio ſolitarij· hec debet eſſe oĩs
intentio/ vt imaginem future beatitudi/
nis in hoc coꝛpoꝛe poſſidere mereatur: et
quodammõ arram celeſtis illius cõu er/
ſatõnis ⁊ gloꝛię incipiat in hoc vaſculo
pꝛeguſtare. Hic inqᷓ; finis totius perfe/
ctionis eſt· vt eo vſq; extenuata mẽs ab
omni ſitu carnali ad ſpiritalia quotidie

ſublimetur donec omnis eius conuerſa

tio omnis volutatio coꝛdis vna ⁊ iugis
efficiatur oꝛatio. Interrogatio ſuꝑ
eruditioneꝑfectionis ꝓꝑ quam
poſſimus ad perpetua dei me/
moꝛiam peruenire.Capᷣ.viij.
Ermanus. Maioꝛ nob ad
fterite collationis illius ammi
rrationem ob quã huc recurri/
mus magnitudo ſtupor j accreſcit Quã
tum enĩ incitamẽto doctrine buius ad
deſiderium ꝑfecte beatitudinis inflam/
mamurtm̃ maioꝛe deſperatione cõcidi/

mus ignoꝛantes quemadmodum diſci

plinam tante ſublimitatis expetere vcl
obtinere poſſimus Qua ꝓpter quę in cel
la poſiti diutina meditatione voluere ce
peramuſ·quia neceſſe eſt loquaci foꝛſitã
ꝓſecutione ꝓferri ·q̃ ſumꝰ vt explicari ea
a nobis patienteradmittas. Eq; ſcia/
mus beatitudineʒ tuã nullis offendi ſo
lere ineptijs infirmoꝛum . ꝗᷓ vel ob h ſunt

in medium ꝓferẽde· vt qu ę in eis abſur⸗

da ſunt coꝛrigantur Quantũ itaq; opi
nio nja ſeſe habet · cuiuſlibet artis ſeu di

ſcipline perfectio· neceſſe eſt vta quibuſ⸗

dam mollibo iucipiens rudimẽt·facilio

Collatio X abbatis vſgac

ribypꝛimo ac tenerrimis initijs ĩbuat·
vt quodã ratio nabili lacte nutrita pau
latim educataq; ſuccreſcat · atq; ita ab
imis ad ſumma ſenſim gradatim q; con
ſcendat · quib cum fuerit planioꝛa pꝛin/
cipia quodammõ ianuas arrepte ꝓ/
feſſionis ingreſſa· ad penetralia q;; perfe
ctionis et excelſa faſtigia conſequent᷑ et
abſq; laboꝛe ꝑueniat. Nam quẽadmo/

dum ꝓnunciare pueroꝛũ quiſpiam ſim
plices poterit copulas ſillabaꝝ niſi pus
elementorũ caracteres diligent᷑ agnoue
rit: Ael quõ citatam legendi ꝑitia cõſe/
quetur · qui bꝛeues ⁊ panguſtas deſcri⸗
ptiones noĩm nec dum eſt ydoneꝰ cõiu/

gare: Qua aut ratiõeis qͥ ꝑitia Sꝗn mati
ce diſciplinę minus inſtructꝰ ẽ· vl rheto
ricam facundiam vel philoſophicã ſci⸗
entiam conſequet᷑: Qua ꝓpter huic qʒ

ſublimiſſime diſcipline ꝑ quam inſtrui/

mur deo iugit᷑ inherere.nõ dubito que⸗

dam inſtitutionis ineſſe fundamĩa·qui/
bus pᷣmuʒ firmiſſime collocatis. poſt h.

ſuꝑpoſita extollant᷑ pfectionis excelſa fa
ſtigia · Cuiꝰ hec eſſe pncipia tenuiter ſu⸗

ſpicamur· vt pmũ nouerimꝰ qua medi/
tatione teneat᷑ vel cogitet᷑ deus. Deinde

hanc eandem ꝗcunq; eſt materiã quem
admodũ valeamus immobilit᷑ cuſtodi
re· qd etiam nõ ambigimꝰ culmen totiꝰ
pfectionis exiſtere Et idcirco quandam
memoꝛię huius materiã qua deꝰmẽte cõ
cipitur vel ꝑpetuo teneat᷑ nobis cupimꝰ
Temonſtrari : vt eam p oculis retentãtes
cum elapſos nos ab eadeʒ ſenſerimus.
habeamus in ꝓmptu quo reſipiſcentes
ilico reuertam̃ · ac reſumereillã ſine vlla
circuitus moꝛa ⁊ inquiſitionis difficul
tate poſſimꝰ. Euenit nãq; vt cũ de theo⸗/
rijs ſpiritalibo euagati ad noſmetipſos
elut deletali ſopoꝛe conuertim̃· ⁊ tanqᷓ;
expergefacti materiã querimus qua illã
que obꝛuta eſt ſpiritalem memoꝛiam re⸗
ſuſcitare poſſimus retardati ip̃ius inqͥ-
ſitionis moꝛa.puſq; reperiamꝰ eã a nro
conatu iterũ deuoluam · anteqᷓ; ſpiri⸗
talis qᷣdam pariat intuitus· ↄcepta coꝛ

dis eu aneſcat intentio. Quã cõfuſionẽ
idcirco nobis accidere ſatis certum eſt

q; ſpeciale aliqͥd p oculis ꝓpoſitũ velut

foꝛmuſam quandam ſtabilit᷑ non tene/
mus ad quã poſſit vagus animꝰ pꝰ mł/

tos anfract ac diſcurſus varios reuo⸗

cari· ⁊ poſi longa naufragia velut poꝛtũ
quietis intrare. Ita q; fit vt hacignoꝛa
tione ac difficultatemẽs iugiter pꝛepe⸗
dita errabunda ſemꝑ ⁊ vllut ebꝛia per
Diuerſa iactet᷑· et ne illud q dem qð caſu
potiꝰ qᷓ; induſtria ſibimet occurrerit ſpi⸗
ritale diu ac firmiter teneat· dum alið ex
alio ſemp recipiens ſicut introitus eoꝛũ
atq; pᷣncipia ita etiam finem diſceſſũq;
non ſentit.
Reſponſio de efficacia intelle⸗
ctus quiꝑ exꝑientiã colligitur.
LCapitulũir.
Daac. Inquilſitio veſtra taʒ
minuta atqʒ ſubtilis ꝓxiepuri
tatis pꝛeſignat indicium. Nec
enĩ dehis ſaltem interrogare. non dicã
intro aſpicere atq; diſcernere quiſpiaʒ
pꝛeualebit· niſi quem diligens ⁊ efficax
mentis induſtria ac ſollicitudo peruigil
ad pſcrutandam iſtarũ ꝓfunditatẽ pro
nexerit queſtionũ ·caſtigateq; vitę iugis
intentio ꝑ expientiã fecerit actualẽ · attẽ
ptare puritatis huius limina ianuaſq;
pulſare. Et idcirco qm̃ video vosnõ di
cam ꝓ foꝛibus oꝛationis illius vere de
qua diſſerimus aſtitiſſe· ſʒibis quoda⸗
modo exꝑientie manibus penetralia eiꝰ
Tĩterioꝛa palpare · ⁊ qu edã mẽbꝛa iam

iamq; contingere · nec me laboꝛaturum

credo· vt iam intra aulam quodammõ

ipius oberrantes in abdita q; inquãtũ
Oñs direxerit introducã· nec vos ad ĩno
ſpiciẽda ̊ ꝗᷓ demõſirãda ſũt vllo diffi/

*△

cultat obſtaclo retardãdos. Pꝛoximꝰ

cognitioni eſt qui qͥd inquirere debe⸗

at pꝛudenter agnoſcit·nec a ſcientia lõ⸗
ge eſt qͥ cepit intelligere qd ignoꝛet. Et
idcirconõ wreoꝛ notã ꝓditionis vel le/
nitaij incurrere ·ſi ea ꝗͥ in ſuꝑioꝛe tracta/
m deꝑfectione oronis diſſeres diſputa

i
e

n

1
„

N

tiam arbitroꝛ fuiſſereſerandam “
Deinſtitutiõeoꝛatiõis ꝑpetuę
NDa ꝓpter hm illã inſti CLa.x.

tutionẽ quãparuuloꝝ erudi⸗
tioni pꝛudentiſſime ↄpaſtis · qͥ
alias elementoꝝ traditionẽ pmuʒ pcipe

nõ pñt nec eoꝝ velagnoſcerelineas.vel
intrepida mãu queũt deſcribere caracte

res:qᷓ; ꝓ tipis quibuſdam ⁊ foꝛmuł cere

diligent᷑ impꝛeſſis: effigies eoꝝ expmere
contemplatione ingi ⁊ quotidiana imi9/

tatione cõſueſcãt·huiꝰ qͥʒ ſpirital theo⸗

rie tradenda vobᷣ eſt foꝛmula.ad quã ſꝑ
tenaciſſime vrjm intuituʒ defigentes · xel
eandẽ ſalubꝛit᷑ voluereindirupta iugi/⸗
tate diſcat· vel ſublimioꝛes intuitꝰ ſcan/
dere illiꝰ vſu ac meditatiõe poſſi. Hec
igit᷑ vob huius quã ꝗᷓritis diſciplie atʒ

oꝛationis foꝛmula ꝓponet᷑· quã vnuſqſ

q; monachus ad iugẽ dei memoꝛiã ten/

Tens inceſſabili coꝛdis volutatione me

ditari · expulſa oĩm cogitationũ varieta

te ↄſueſcatqꝛ nec alias eã vllo mõ pote

rit retentare· niſi ab oĩbus fuerit coꝛpo⸗

ralibo cur ac ſolicitudinibo abſolutus.

Qus ſicut nob a paud qͥ antiquiſſimo-/
rum prm reſidui erant tdita eſtita a no

bis q́ʒ nõ niſi rariſſimis ac vere ſitiẽtib

intimat᷑. Erit nãq; ad ppetuã dei mẽo⸗
riam poſſidendã. hec inſepabiliter ꝓpo⸗
ſita vobis foꝛmula pietatis. Deus in
in adiutoꝛium meum intende· domine
ad adiuuandum me feſtia. Hic nanq;

vſicu ł?nõ immerito de toto ſcripturaꝑꝝ
excerptus eſt inſtrumẽto. Recipit eĩ oẽs
affectꝰ qcũ q; inferri hũane pñtnature-
zad oẽm ſtatum atq; vniuſos incurſus
ꝓpꝛie ſat ⁊ cõpetent᷑ aptatur. Habet ſiqᷣ

2 2

dem aduſus vniuũſa diſcrimina inuoca

tionem dei. ha bet huilitatẽ pie ↄfeſſio.

nis · habʒ ſollicitudis ac timoꝛis ꝑꝑetui
vigllantiã. habet ↄſiderationẽ fragili⸗
tat ſue.exauditionis fiduciã:ↄfidẽtiam
pytis ſpq; aſtantj pꝛeſidij. Qui eni in⸗

De oꝛatione

tioni ſubtraxerã ꝓpalauero:quoꝝ vtu-
tem vobᷣ ĩ G exercitio ac ſtudio collocaſj
etiã ſine mĩſterio nr̃i ſermonis ꝑ dei gra

giter ſuũ inuocat ꝓtectoꝛẽ· certũ eſt eum
eſſe ſp pñtem. MHabʒ amoꝛis charita’,
ardoꝛẽ·ha bet inſidiarũ ↄtemplationem
inimicoꝛũq; foꝛmidinẽ· quib pſpiciens
ſemetipᷣm die noctuq; vallatũ· ↄfitet ſe
nõ poſſe ſine ſui defenſorj auxilio libera
ri. Mic vſiculus oĩbus infeſtatione de⸗
monum laboꝛantibo inexpugnabiłkmu⸗
rus eſt · ipenetrabilis loꝛica ac munitiſſi
mus clipeus. Iſte in accidia ⁊ anxietate
animi collocatos · ſeu triſticia vłcogita/
tionibo ꝗ buſcũq; depꝛeſſos: ſaluſ reme
dia deſperare nõ patit᷑.oſtẽdẽs illũ quẽ
inuocat inſpicere iugitnr̃a certamĩa· at
q;a ſuis ſu ꝓplicibinõ abeſſe. Iſte nos i
ſpiritalib ſucceſſibs coꝛdiſq; leticia cõ/

ſtitutos ãmonet extolli penitus nõ debe

re· nec inflari de ꝓſpero ſtatu quẽ ſine p⸗
tectoꝛe deo retineri non poſſe teſtat᷑· duʒ
non ſoluʒ eñ ſp ſed etiã velociter vt ſibi
auxilietur imploꝛat. Iſte inquã verſicu
lus vnicuiq; noſtrum in qualibet quali
tate degenti neceſſarius ⁊ vtilis innenit᷑
Mam qui ſemper ⁊ in omnibus deſide⸗
rat adiuuari. manifeſtat ꝙnon tantum
in rebus duris ac triſtibus ſed etiam in
ſecũdis ac letis parimodo deo egeat ad
iutoꝛe · vt quemadmodum ex illis erui:
ita in iſtis eum faciat immoꝛari · in neu⸗/
tro ſciens humanam fragilitatem ſine il
lius opitulatione ſubſiſtere.Caſtrimar
gie paſſione perſiringoꝛ · cibos quos he/
remus ignoꝛat inquiro · ⁊ in ſqualida ſo

litudine ingeruntur mibi odores rega-

lium ferculoꝛum · atq; ad illorum deſide

ria ſentio me inuitiſſimũ trahi.dicẽdũ
ſubinde mihi eſt. Deus in ad. m. in. dñe
ad adiu. me fe Anticipare hoꝛã ſtatute

refectionis inſtigoꝛ ſeu modum iuſte ac
ſolite parcitaſᷣ retinere cũ magno coꝛdiſ
mei doloꝛe contendo · cum gemitu mihi
eſt pꝛoclamandum. Deus in adiutoꝛiũ
meum intende domine ad adiuuãdum
me feſtiua. Jeiunijs me ob impugna⸗
tionem carnis diſtrictioꝛibo indigenteʒ

ſtomachi ꝓhibet laſſitudo ſeu ventr ari⸗/
ditas conſtrictioq; deterret · vt effectus

meo deſiderio tribuatur. vel certe vt eſt/
carnalis cõcupiſcẽtie abſq; temperamẽ/
to diſtrictioꝛis ieiunij cõqeſcat· ora ndũ
un eſt· De in adiu · m· in· dñead ad. me
feſtina. Accedens ad refectioneʒ hoꝛa le⸗
gittimaſit uggerẽte pceptionem panis ex
Hoxreo · atq; ab omni eſn naturalis neceſ
ſitatis excludoꝛ · cuʒ eiulatu ꝓclam ãdũ
eſt mibi. Deus in ad.m. intẽ. dñe adad.
me feſtina Molentẽ me ob ſtabilitatẽ coꝛ
dis in ſiſtere lectioni · inter pellãs capitis
pꝛobibet doloꝛ. hoꝛaq; tertia faciẽ meam
ad ſacram paginaʒ ſomnus allidit· de⸗
putatum quieti tempus vel tranſgre⸗
di vel uenire compelloꝛ ipm deniq; ca⸗
nonicum ſynaxeos pſalmoꝛũq; moduʒ
itercidere me grauiſſima ſomni cogit i⸗
ſſio · ſimilit ꝓclamandum eſt m Deus
in ad. m. inten. dñe ad ad. me fe. Subla
to ab oculis meis ſopoꝛe.muli me nocti
bus diabolid artiboin ſomnis video fa⸗/
tigatũ · omnẽq; a palpꝑebi meis refectõʒ
nocturne quieſ̃ excluſam · cum ſuſpirijs
oꝛandum eſt mihi. Deus in ad. meũ in/
tende· domĩe ad adiuuã. mefe. Adbuc
me in colluctatio ne poſitũ vicioꝛũ titil⸗
latio carnis repente cõpũgit·⁊ ad ↄſen/
ſum ptrabere doꝛmientẽ blada oblecta⸗
tione conatur ne ignis alienus exeſtuãs
vrat ſuaue olentes floſculos caſtitatis.
clamandũ mibi eſt. Deus in ad.m.intẽ.
dñead ad.m. fe. Oer exticta ſentio libi⸗
dinis incentiua · genitalem mebꝛis meis
intepuiſſe feruoꝛem · vt parta hec virtus
ĩmo gratia dei in me diutius vel perpe⸗

tuo pſeueret· intente dicendum eſt m ihi

Deus in ad. m. inten. dñe ad ad. mefeſti

na. J re:philargirie: triſticię:ſtimuł inqᷣ
etor: cogoꝛq; ꝓpoſitam atq; amicam mi
chi interrum pere lenitatem· ne in amari/
tudinem felł pturbatiõe furor abducar
cũ ſũmo mihi gemitu ꝓclamãdũ ẽ Deꝰ
in ad· me.in. dne ad ad.m. fe. Accidię:ce⸗
nodoxię:ſupꝑbię elatione ꝑtẽptoꝛ· ac de
alioꝛũ negligẽtia vel tepoꝛe quiddam ſi/
bi mẽs ſubtili cogitatione blandit᷑· neĩ
me hualeat hec inimici ꝑnicioſa ſugge⸗

ſtio· cũ omni contritiõe coꝛdis dianduʒ
eſt mihi · De? in ad. m. inten. one ad ad.
me fe. Humilitatis ⁊ ſimplicitai gram
ſupbie tumoꝛe depoſito · ingi cõpůctiõe

ſpus acquiſiui · nerurſum veniat mihi
pes ſuperbię manus peccatoꝛis moue
at me · grauiuſqʒ de victoꝛie mee elatiõe
confodiar·totis micbi ꝓclamanduʒ eſt
virib. Deus in ad. m. inten. dñe ad ad.
mefe · Euagationibo aĩe innumer ac di⸗
uerſis. ⁊ inſtabilitate coꝛdis exeſtuo · nec
cogitatõnum diſperſiones valeo coer.
cere· ipam q; oꝛationẽ meã fundere abſ⸗
q; interpellatiõe atq; fantaſmate ĩaniü
figuraꝝ ſmonũq; ⁊ actuũ retractatiõe
non poſſum tantaqʒ me ſentio ſterilitat
huius ariditate cõſtrictũ · vt nullas om
nino ſpiritalium ſenſuum generatõnes
pturire me ſentiã · vt de hoc animi ſqua⸗
loꝛe merear liberari. vnde me gemitibus

multis atq; ſuſpirijs expedirenõ poſſũ ·
neceſſarie ꝓclamabo. Deus in ad.m. in.

Oñe ad ad.m.fe. Directioneʒ rurſus ani

meę ſtabilitatez cogitationum alacrita⸗

tem coꝛdis · cum ineffabili gaudio ⁊ mè/
tis exceſſu viſitatione ſancti ſpũs me ſẽ⸗
tio conſecutum · exuberantia ᷣz ſpirita.

lium ſenſuũ redũdare. reuelationem ſa

cratiſſimorum intellectuum antea pe/

nitus mihi occultoꝛũ · repentina domini
illuſtratione ꝑcepi· vt in his merear diu
tius immoꝛari · ſollicite michi eſt freqnẽ⸗
ter q; clamandum. Deus in adiutoꝛiu,ʒ
meü inten. dñe ad adiuuandũ mefeſtia
Nocturnis demonum terroꝛibo circũ⸗
nallantibus exagitoꝛ ⁊ immundoꝛum
ſpirituũ fantaſmatibus inquietoꝛ. ſpes
ipᷣa michi ſalutis ac vite trepidationis
boꝛroꝛe ſubtrahitur · ad ſalutarem verſi
culi huius poꝛtum confugiens totis vi⸗
ribus exclamabo. Deus in adiutoꝛium
meum intende. domine ad adiuuanduʒ

me feſtina. Rurſum cum fuero conſola⸗

tione domini reparatus· ⁊ ipſius ani⸗
matus aduentu· velut innumeris ange⸗

loꝛum milibus me ſenſero circum ſep⸗

tum · ita vt coꝛum quos mote granins

——

— — — — —Wð

⸗
ni.
i
iy⸗
ni⸗
ſ⸗
4

1
ini
din
ni⸗
gio)
i
i
prun
miß
icns
/
nium
dvj
ſola⸗
ni⸗
nge/
ſep .
gins

De oꝛatione

antea tremiſcebam 7 quoꝛũ tactuʒ imo
viciniami hoꝛroꝛe ment ⁊ coꝛpon ſentie/

bam repente cõgreſſus expetere audeaʒ
ac ꝓuocarecõflictus· vt in me cõſtanni
huiꝰ vigoꝛ per dei gram diutiꝰ ĩmoꝛet᷑.
tot mihi eſt virib ꝓclamandũ. Deꝰ i n
adin.m.in. dñe ad ad.m.fe. Huiꝰ igitur

vſiculi oꝛatio in aduſis vt eruam̃.in p/
ſperis vt ſeruemur ne extollamurinceſ⸗

ſabili iugitate fundenda eſt. Huiꝰ inq;
vſiculi meditatio in mo pectoꝛe indiru/

pta voluat᷑. Nuncin opeqllibet ſen mi/
niſterio vel ĩ itinere conſtitutꝰ decãtare

nõ deſinas. Hunc ⁊ doꝛmiẽs ⁊ reficiẽs
⁊ in vltimis nature neceſſitatib medita
re. Hec volutatio coꝛdis vlut foꝛmula

tibi ſalutaris effecta· nõ ſolũ illeſum ab

omĩ demonũ incurſione cuſtodiet· ſʒeti

am cunct te vitijs terrene contagionis

expurgans· ad illas inniſibiles theoꝛias
celeſteſq; perducet· atq; ad illũ ineffa bi

lem ac perpaud expertũ ꝓuehet oꝛatöis
ardoꝛẽ. Hunc vᷣſiculum meditãti tibi
ſomnꝰ irrepat. oonec inceſſabili eiꝰ exer-

citatione foꝛmatꝰ etiã pꝑer ſopoꝛẽ eundẽ
cantare conſueſcas. Mic tibi expergefa/
cto pᷣmꝰ occurrat · iſte enigilanti cogita⸗
tiões anticipet vniũſasiſte te de tuo cõ/
ſurgentem cubili cumationi genuũ tra/
dat. atq; illinc deinceps ad omne opus
actuſq; deducat · hic te omni tpe ꝓſe et ·

bhunc meditaben ſm pcepta legiflatoꝛis
ſedens in domo et ambulans in itinere.

doꝛmiens atq; cõſurgens. hunc ſcribes
in limine ⁊ ianuis oꝛis tui.bunc ĩ parie/
tib domus tue· ac penetrabilibo tui pe⸗/
ctoꝛis collocabis·ita vt hec ad oꝛationẽ

ꝓcum benti ſit tibi acclinis decantatio·

⁊ exindeconſurgenti: atq; ad oẽs vſus
viteę neceſſarios incedẽti · fiat erecta et iu

gis oꝛatio. De ꝑfectione oꝛatiõis
ad quam pᷣdicta traditione cõ/
ſcenditur Lap̃. x.

Sitam mens indeſinenter foꝛ/
mulam teneat donec vſu eius
inceſſabili et iugi meditatione
firmata cunctarum cogitatõnum din⸗

tias amplaſq; ſubſtantias abijciat ette
mutet · atq; ita per ſeculi buius pauperta
tẽconſtricta · ad illa euangelicã beatitu⸗
dinem queinter ceteras beatitudines p:i
matum tenet pꝛona facilitate perueniat
ea ti enĩ inquit pauperes ſpũᷣ·quoniã
ipoꝛum eſt regnũ celoꝛum. Etita qs per
iſtiuſmodi paupertatem egregius pau-
per exiſtens illud ꝓpheticu implebit elo „
quium Paup⸗ inops laudabũt nomẽ
dñi.Et reuera ꝗqᷓ maioꝛ aut ſanctioꝛ põt
eſſe paupertas ꝙ;ᷓ illius qui nihil ſe pꝛe⸗
ſidij nihil vinium habere cognoſcẽs. de
aliena largitatequotidianũ poſcit auxi
lium · ⁊ vitam ſuã atq; ſubſtatia ſingu⸗
lis quibuſq; momeni diuina ope intel⸗
ligens ſuſtentari:verũ ſe mendicum dñi
non immenito ꝓfitetur. ſu ꝓpliciter ad eũ
quotidie clamans. Ego autẽ mendicꝰ 2
pauꝑ ſum · deꝰ adiuna me Et ſicad illã
q; multifoꝛmẽ ſcientiã tdei ipo illuminã
te conſcendens incipiet deinceps ſubli-
mioꝛibus ac ſacratioꝛibus miſterijs ſa
ginani· ſm illud quod dicit᷑ er ꝓphetã.
Montes excelſi ceruis. petra refugium
erinacijs. Quod ſatis ꝓpꝛie huic quem
diximus ſenſui coaptatur eo ꝙ quiſqͥs
in ſimplicitate atq; innocentia perſeue/
rans nulli eſt noxius vel moleſtus · ſʒ ſua

tim ſimplicitate contentus ſolũmõ ſe ab

inſidiantium pꝛeda deſiderat contuta/
ri: velut erinaciꝰ ſpirital effectꝰ iugi euã
gelice illius petre velamine pꝛotegatur.

id eſt memoꝛia dominice paſſionis · pꝛe/
Dictiq; verſiculi inceſſabili meditatiõe
munit infeſtãt inimici declinet inſidias

De his ſpiritalib erinacijs ⁊ in pꝛouer⸗
bijs ita dicit᷑. Et erinacij gens inualida
qui fecerunt in ſetris domus ſuas. Et
reuera quid inualidius chꝛiſtiano? qͥd

infirmius monacho: cui non ſolum nul
la iniuriarum vindicta ſu ppeditat ſʒ ne
leuis quidem tacitaq; commotio ſalteʒ
intrinſecus pullulare cõcedit᷑.Quiſe s
autem ex H̊ pꝛoficiens ſiatu · non ſolũ in

nocentie ſimplicitatem poſſidet:ſed eti⸗
am diſcretionis virtute munitus/viru⸗

—
“ . “ê
4 4
.

lentoꝛũ ſerpentiũ exterminatoꝛ effectus
eſi·hñs coutritũ ſathanam ſub pedibus
ſuis· ⁊ ad figurã rationabilis cerui men

tis alacritate puenit· paſcet in ꝓphetid

atq; apoſiolid montibo.i. excellẽtiſſimis
eon ac ſublimiſſimis ſacrament. quoꝛũ
iugi paſcua vegetatus oẽs qͥ; pſalmoꝝ
affectus in ſe recipiẽs · ita incipiet decan
tare · vt eos non tam q; a ꝓpheta cõpoſi⸗/
tos ſʒ velut a ſe editos: quaſi oꝛationeʒ
ꝓpꝛiã fundens coꝛdis cõpunctiõe depꝛo
mat · vel certe ad ſuã ꝑſona ʒ eſtimet eos
fuiſſe directos · eoꝛũ q; ſentẽtias nõ tunc
timmõ p ꝓphetam aut in ꝓpheta fuiſſe cõ
pletas· ſed in ſe quotidie geri impleriq;
cognoſcat. Tüc enĩ ſcripture dinienob
clarius ppateſcũt:⁊ quodammõ eaꝝ ve
ne medulleq; pãduut᷑· qñ exꝑientia no/
ſtra earũ nõ tm̃ pcipit ſed etiã pᷣuenit no
tionem · ſenſuſq; vbonꝝ nõ ꝑ expoſitionẽ
nobis ſʒ p documẽta relerant Eundem
nanq; recipientes coꝛdis affectum qᷣ qſ-
q; decantatus vel conſcript?eſi pſalmꝰ
velut auctoꝛes eiꝰ facti pᷣcedemꝰmag in
tellectum ip̃ius q; ſequem.i. vt pꝛius di
ctoꝛũ vꝓᷣtutem qᷓ; noticiã colligentes· qͥd

in nobis geſtum ſit vel quotidianis ge⸗

ratur incurſiby ſupueniente eoꝛũ medi-
tatione quodammõ recoꝛdem. quidĩ
nobis vel negligentia nr̃a pierit · vel dili

gentia cõquiſierit · vl ꝓuidentia diuina
contulerit. vel inſtigatio fraudauerit ini

mici · vel ſubtraxerit lubꝛica ac ſubtil ob
liuio: vel ĩtulerit humana fragilitas · ſeu

im puida fefellerit ignoꝛatio. decantateſ

reminiſcamur. Oẽs nanq; hos affectus
in pſalmis inuenim expꝛeſſos. vtea gi⸗
currerint velut in ſpeculo puriſſimo per

nidentes efficacius agnoſcamus et ita

mgis affectib eruditi · nõ vt audita · ſʒ
tanqᷓ; pfecta palpemꝰ. nec tãq; memoꝛię
cõmendata · ſed velut ipi reꝝ naturę in-
ſita de interno coꝛdis parturiamꝰ affe/
etu · vt eoꝝ ſenſus non textu lectionis· ſʒ
experiẽtia ſcedente penetremꝰ · atq; ita
ad illaã oꝛatiõis incoꝛruptionẽ mẽs nrĩ̃a
pueniat · ad quã in ſuꝑioꝛe tractatu q;/

occupat intuitu · ſʒ etiã niła vod nulla
vꝓboꝝ ꝓſecutione diſtingu it · ignita o
ment intentione ꝑ ineffabilem coꝛdis ex
ceſſum inexplebili ſpũs alacritate ꝓfert᷑

X abbatis Yſaac

tum dñs donare dignat? eſt oꝛdo colla

qnon ſolũ nulli imagis

quãq; mens extra oẽs ſenſus ac viſibi⸗
les effecta materias · gem itibo ienarrabi

libus atq; ſuſpirijs pꝛofundit ad eum

Interrogatio quemadmoduʒ

.

ſpiꝛitales cogitationes immo⸗

biliter teneantur· Lap.· xi
Ermanus Mon ſolũ nobiſ
traditionẽ ſpirital huiꝰ quam
popolcimꝰ? diſciplinę ſed ibam
plane pfectonẽ ſatis apte atq; dilucide
putam expꝛeſſam· Quid enĩ põt eſſeꝑ/⸗
fectiꝰ quidue ſublimiꝰ:qᷓ; dei memonaʒ
tam cõpendioſa meditatiõe cõplecti:at-
q; vnius vᷣſiculi volutatione a cunctis
viſibiliũ termĩs emigrare · ⁊ quodãmõ
affect? orationũ cunctaꝝ bꝛeui jmõe cõ
cludere:Et idcirco vnum qð ſuꝑeſt ad
huc nobis pᷣcamur exponi· quemadmo
dum hüuc eundẽ vᷣſiculũ quẽ nobis vi⸗
ce foꝛmule tradidiſti. ſtabiliter retinere

poſſimꝰ. vt ſicut ꝑ dei gram ſumꝰ a ſecu

larium cogitationũ ineptijs liberatiita

ſpiritales qſq; immobilit᷑ retentemꝰ aſ/

ſequi valeam?. Demutabi⸗

litate cogitationum.Cap.xiij.

Aim eni capitulum cuiuſlibet
pſalmi mens nr̃a cõceperit. in⸗
ſenſibilit᷑ eo ſubtracto ad alte.

rius ſcriptureę textũ neſciens ſtupenſq;

deuoluit᷑. Cũ q; illud in ſemetipa cepit

volutare · nec dũ illo ad integrũ ventila

to· oborta alterius teſtimonij memoꝛia

meditationẽ materię poꝛis excludit. de

bac qͥ ad alterã ſu bintrante alia medi/

tatione tranſfert ita animꝰ ſꝑ depſal⸗

mo rotatꝰ ad pſalmũ · de euangelij textu
ad aplitranſiliens lectionem. de hac qͥ
ad ꝓphetica deuolutꝰ eloquia· ⁊ exinde
ad quaſdam ſpiritales qelatus hiſtoꝛi-

as.poẽ ſcnipturan coꝛpꝰ iſtabil vageq;

„ — — —

— — —

— 2£

—
— —

i
1
lee
pfer
ſbi⸗
rai
un
;
m⸗/
nodil
gnan
ſan
nae
ſep⸗
dna;
at⸗
meds
odäns
moech
eſal
o
sn/
mnere
ſecn
paſ⸗
obi⸗
nin.
tin/
r
n

9

”M
9

abijcere vel tenere nec plẽo quicq; iudi/

cio et examinatione finire · palpatoꝛ tm̃
modo ſpiritaliũ ſenſuum ac deguſtatoꝛ

non generatoꝛ nec poſſeſſor effectꝰ · atq;ʒ

ita mens mobil ſpac vaga in tpe qʒ ſy⸗

naxeos wlut ebꝛia p diuſa diſtrahit · nk
lum officiũ cõ petenter exoluens. Verbi

gra. Cũ oꝛat pſalmũ aut aliquã recolit
lectioneʒ·cũ decantat aliud quid vel me
Ditat qᷓ; textus ipius cõtinet pſalmi · cũ
lectionem recitat.faciendũ aliqd voluit

factumue remiſcit᷑ atq; in bunc moduʒ

nihil diſciplĩate nec opoꝛtune recipiẽs
Vl emittens.velut foꝛtuitis agi videtur
incurſibus: retinendi ea qbus delectat᷑.
vl immoꝛãdi in eis non habens ptãteʒ.

Neceſſariũ ergo nobis eſt p oĩb noſſe ·

quẽadmoqum hec ſpiritalia cõpetenter
explere poſſimus officia · vel certe hunc
eundem voſiculum quem nobis vice foꝛ

mule tradidiſti immobilit᷑ cuſtodire. vt
oim ſenſuũ oꝛtus ac finis non in ſua vo

lu bilitate fluctuent. ſed in noſtra ditiõe

conſiſtant Reſpõſio quemadmo
dum ſtabilitas coꝛdis ſeu cogi
tationuʒ poſſit acquiri. La. xiſij

Saac.Licet pdem ſu er hac
re diſputantibus nobis de oꝛa
tionis ſtatu quantũ reoꝛ ſit ſuf

ficienter expꝛeſſuʒ · tñ qꝛ vobis hec eadẽ
poſcitis iterari: de confirmatione coꝛdis

bꝛeuiter intimabo. Tria ſunt quę vagã
mentem ſtabilem faciũt · vigilie:medita-

tio· oꝛatio. Quarũ aſſidnitas iugis
intentio conferunt aime ſtabilem firmi/

tatẽ. Qusę tñ alias nullo mõ poterit ap/⸗

pꝛehendi niſi poperis nõ filargirie ſʒ ſa⸗
cri cenobij vſibus dedicati infanigabilẽ
ingitatẽ omnes omnino ſollicitudines
⁊ cure vite pñtis pꝛius fuerint abdicate
yt ita illud apoſtolicũ mandatũ· ſine in
termiſſioneoꝛate· poſſimꝰ implere. Oer
parũ nanq; oꝛat.quiſqs illo ti tpe q ge

nua flectunt oꝛare conſueuit · Nunc;

Vro oꝛat · quiſqs etiã flexis genibo eua⸗/
gatione coꝛdis qlicũq; diſtrahit᷑. Etid/

circo quales oꝛantes volumus inueniri

tales nos eſſe opꝛtet añ tps oꝛandi NMe
ceſſe eſt enĩ mentem in tꝑe ſupplicatõnis

ſue de ſtatu pcedenti foꝛmari. ilłq; eam

cogitationibo oꝛantem vel ad celeſtia ſbᷣ
limari wel ad terrena demergi.quibo ãte
oꝛationẽ fuerit immoꝛata. Hucuſq; ab
bas yſaac attoniſᷣ nobis ſcdaʒ collatio⸗
nem deoꝛationis q́litate digeſſit. Cuiꝰ
doctrinã ſuꝑ illius pᷣdicti vᷣſiculi medi/
tatione:quã vwelut infoꝛmatiõis loco ab
incipientibo tradiderat retinendã· ami⸗
rates admodũ:⁊ excolere tenaciſſime cu
piẽtes · vtpote quã cõ pendioſam ac faci
lem credebamus. difficilioꝛem ſatis ad
obſeruandum experti ſumꝰ.quã illò ſtu
dium nrm quo ſolebamus antea p om/
ne ſcripturarum coꝛpꝰ abſq; vllius ob⸗
ſeruantie vinculo varia paſſim medita
tione diſcurrere Conſtat igit᷑ neminem
ꝓꝛſus ob imꝑitiã litteraꝝ a ꝑfectiõe coꝛ
dis excludi:nec ruſticitate obeſſe ad ca/
peſcendam aĩe puritateʒ·ꝗᷓ compendio⸗
ſiſſime adiacet cunctis ſi mõ ſanam ⁊ in
tegram mentis intentionẽ iugi ad deuʒ
ꝓſiculi huius meditatione ſeruauerit
Erplicit collatio ſecũda abba⸗/
tis yſaac de oꝛatione.
Erpliciunt decem colla
tiones Laſſianii.

Pꝛefatio

Incipit pꝛefatio caſſiani in ſe/
ptem alias collationes.
m vir
tutem pfectõnis ve
ſtire qua velut mag
quędam lumiĩiaria
in hoc mũdo admi
rabili claritate ful⸗
getis· etiam multi ſanctoꝛũ qui vro eru⸗
diuntur exemplo vix queãt emulan. tñ
voso ſancti fratres honoꝛate ⁊ eucheri.
tanta illoꝛũ ſublimiũ viroꝛũ a quib pꝛi
ma anachoꝛeſeos inſtituta ſuſcepimus
laude flammami.vt vnus quidem ve⸗
ſtrum ingenti fratrum cenobio pꝛeſidẽs

ↄgregationẽ ſuam q̊ quotidiano ſancte

cõuerſationis vre docet᷑ intuitu.illoꝛuʒ
q patrũ pᷣceptis optet inſtitui · alter vo

vt etiã coꝛpali eoꝛũdem edificaret᷑ aſpe

ctu egiptũ penetrare voluerit · vt hãc qᷓ/
ſi frigoꝛis gallicani rigoꝛetoꝛpentẽ ꝓui⸗
ciam derelinquẽs ad illas qᷓs ſoliuſticię

ꝓpximꝰ reſpicit terras matur vtutũ fru/

ctibus redundãtes· velut turtur caſtiſſi
mus trãſuolaret · neceſſario H̊ mihi vir/
tus charitaſ᷑ extoꝛſit · vt vniꝰ deſiderio
alteriꝰ etiã laboꝛi conſulẽs· tã abꝛuptuʒ
ſcribendi periculũ non vitareʒ.dummõ

⁊poꝛi apud filios adderet᷑ auctoꝛitas.⁊?
ſcdo tam piculoſe nauigationis neceſſi⸗/

tas demeret᷑. Pꝛoinde qꝛ fidei vr̃e atq;

feruoꝛi · nec illa inſtituta cenobioꝝ · xij
libellis ad beate memoꝛie epᷣm caſtoꝛem

quo potuimus ſermone conſcripſimus
nec decem collationes in ſcytbiotica he/
remo cõmoꝛantium patrũ q̃s pcipienti
bus ſanctis elladio ⁊ leontio epᷣis vtcũ
qᷓ; digeſſimꝰ· ſatiſfacere potuerunt.nũc
etiã vt itinen nr̃i ratio ⁊oꝛdo cognoſca/
tur · triũ in alia heremo conſiſtentiuʒ qͥs
bmos vidimꝰ patrũ ſeptem collatiões
pari conſcriptas ſtilo vobis credidi cõ/⸗
ſecrandas: quibo ea quę de ꝑfectione in
teritis opuſculis noſtris obſcuriꝰfoꝛ/

ſitan comphenſa vel pꝛetermiſſa ſũt ſup
pleantur. Si vero ſanctã ſtudij veſtri ſi /

tim etiã bec ſatiare nõ quinerintſeptem

xiiij Interrogati

alię collatio nesqukad ſanctos quiin/
ſtoechadibus conſiſtũt inſulis emitten
de ſunt fratres · deſideriũ vt arbitroꝛ ve
ſiri ardoꝛis explebunt. Explicit hfa⸗
tio. Incipiunt capitula colla.
tõnis pꝛime abbatis cheremo

nis de perfectione.Capᷣ. pꝛimũ

Eſcriptio thenneſeos oppidi.
ij Deepiſcopo archebio.
iij Deſcriptio heremiĩ qᷓ moꝛa
bar cheremõ neſteros ⁊ ioſeph
liij De abbatecheremone et excuſa⸗
tiieone ei ſuꝑ poſtulata doctria
vy Derrreſponſione noſtra contra ex⸗
cuſationem eiuuns
vi Pꝛopoſitio abbaſ cheremonis ·
qᷓ tribus modis vicia vincant

vij Nuiby gradib ad ſublimitateʒ
chhharitatis poſſit aſcendi/ quę

ſit in ea ſtabilitas

viij Quantũ excellant qui pcharite
tis affectum declinant a vitis

ix Ocharitas non ſolu e ſeruis fi ⸗
lieos faciat ſed etiam imagineʒ
Ceiac ſimilitudinem conferat.
x N perfectio charitatis ſit pꝛo ini

micis oꝛare · 1 quo indicio ani/

. ma necdum purgata noſcat
x Interrogatio cur affectum timo
ris ⁊ ſpei dixerit imꝑfectum

rij Reſpõſio ð diüſitate pfectõnũ

1. 4

xij De timoꝛe qui charitatt magni⸗
tIw¹ingdine generatur:
io de conſummatiõe
caſtitaul.
xv ¶ Dilatio expoſitõis poſtulate·
Expliciuntcapitula. Incipit
collatio pꝛima abbatis Chere⸗

monis deperfectione.Capᷣ.i.

Bmi ceno
Pio ſyrie oſiſtentes· pꝰpᷣma
füfigdei rudimẽta ſuccedẽtib
OWD—U aliqᷓtenus incremẽt᷑ · maio⸗
rem perfectionis deſiderare gram cepiſſe
mus ſtatuimus confeſtim egiptũ petere

acremotiſſima etiã thebaydos heremo

penetrata · ſanctozum plunmos quozuʒ

ä

— — —

„· ——— —

— — — —äà

— —

—
= —— ᷑̃ᷓ k—VNw

— —
—I,8 —

ont

bamt⸗
s
iof⸗
i
.
ini
i⸗

nmniͦ

gloꝛiam fama vniuerſa diffuderat ſi

non emulãdi ſaltem agnoſcendi ſtudio

inuiſere· Igiturad oꝓpidum egipti cui
thenneſus nomen eſi emenſa nauigatio
nepuenimus. Quius accoleita vel ma⸗
ri vl ſtagnis ſalſis vndiq; circũluunt᷑.
vt ſołquia terra deeſt negociationibus
cditi:opes atq; ſubſtantiã nanali com
mercio parẽt · ita vt edificijs cum volue
rint extruendis terra non ſuꝓpetat · niſt
longinquo nauigijs appoꝛtetur.
Deepiſcopo archebio. Cap̃.ij.
Bei cum adueniẽtibus nobis
fauens deſiderijs noſtris diui-
nitas.· beatiſſimi atq; ᷣcipui vi
ri archebij epiſcopi pꝛeſtititaduentum-
qui raptus de anachoꝛetaꝝ cetu · epũs

panephiſi o ꝓpido datꝰ. tanta diſtrictio

ne omni euo ſuo ꝓpoſitum ſolitudĩs cu
ſtodiuit · vt nihil de pterite humilitaſ te
noꝛe laxaueritaut de adiecto ſibi hono/

re blanditus ſit. Non enim tanq; ydo⸗

neum ſead iſtud officium teſtabat᷑ aſci/

tum. ſed wlutindignum abilla anacho
reſeos diſciplina querebaturexpulſum.

eo ꝙ triginta ⁊ ſeptem annis in eadem
cõmoꝛatus. ad puritatem tante ꝓfeſſio/
nis nequaq; puenire wotuiſſet. Hic igi⸗

tur cum in ſupꝛadicta thenneſo quo euʒ
eligẽdi illic ei cauſa pduxerat: pie nos
atq; humaniſſime ſuſcepiſſet agnito *W
ſiderio noſtro quo ſanctos patres etia
in vlterioꝛibe egipti partib inqrere de⸗
ſiderabamus. Aenite inquit ⁊ videte ĩ/
terim ſenes haud longea noſtro mona-
ſterio conſiſtẽtes·quoꝛuʒita antiqtas
in coꝛpoꝛibbiam curuatis·⁊ ſanctitas in
ipᷣo etiam fulgetaſpectu· vt wel ſola con
tẽplatio eoꝝ magnã intuẽtib foſſit cõ⸗
ferre doctrinam. a quib id qð ego amiſ-

ſum doleo· quodq; tradere iam pditum
nequeo · non tam ꝓobis qᷓ; ipo ſancte vi/

te diſcat exẽplo. Credo aũtinopiã meã
boc ſtudio aliqᷓtenꝰ ſubleuandã ·ſi inꝗ⸗
rentibo vobis illã euangelicã margari⸗

tam quꝗ ipᷣenõ habeo ſaltem puidero

vbi eam cõmodins compaꝛetis.

Collatio xrcheremonis de perfectõe

Deſcriptio heremi in qua co m
moꝛabatur cheremo neſteros
etio ſepp. Capii.·
AIAimpto ita q;baculo ⁊ pera.
vt illic cunctis viam ingrediẽ⸗
tibus mõachis moꝛis eſt· ad ci
nitatem nos ſuaʒ. id eſt panephiſim iti⸗
neris dux ipᷣe perduxit.Cuius terras im
mo etiam contigue regionis plurimam
bartem quondam opulentiſſimã · ſiqui
dem ex ea cuncta vt fama eſt in regios ci
bos ſu bminiſtraban tur. repentino terre
motu excuſſum ma re tranigreſſis limi-
tibus occupauit · atq; ita collapſis fer⸗

me oibus vicis o pimas olim terras ſal.

ſis palu dibus ſu pertexit· vt illud qð in
pſalmo ſpũali ter deca ntat᷑. Poſuit flu
mina in deſertum· ⁊ exitus aquarum in
ſitim. terram fructiferam in ſalſi uginem
a malicia inhabitantiũ in ea.Scom lit⸗
teram de illa putent regione pꝛedictum
In his igitur locis multa in hunc mo⸗
dum o ꝓpida eminentioꝛibus tumuł coł
locata · fugatis habitatoꝛibo eluuies illæ
