xus vtriuſq; ꝑficitur · Secũdũ qð abſ-
qʒ; femineo tactu. pꝛo quo her patriar⸗
che iude filius a dño pcuſſus legit᷑ · qd

in ſcripturis ſanctis immũdicia nuncu

patur · ſuper quo apłs. Dico aũt innup
tis ⁊ viduis · bonũ eſtillis ſi ſicꝑerman
ſerint ſicut et ego· ꝙ ſi ſe nõ cõtinent nu

bant · melius eſt eni nubere q; vri. Terti⸗

um qð animo ac mẽte cõcipit᷑. Dequo
dñs in euangelio · qui viderit mulierem

ad concupiſcendum eam · iam mechat*

eſt eam in coꝛde ſuo. Quę tria genera be

atus aplus pari modo extinguẽda pꝛo⸗

nũcians. Moꝛtificate inquit mẽbꝛa ve⸗
ſtra quę ſunt ſuper terrã: foꝛnicationeʒ
immũdiciã libidinẽ τ. Etiterü de duo
bus ad epheſeos.Foꝛnicatio etimmũdi

cia nec noĩetur in vobis.Etiteꝝ. Illud

aũt ſcitote ꝙ om̃is foꝛnicatoꝛ·aut ĩmũ⸗
dus aut auarus qð eſt idoloꝛũ ſeruitus
non habet hereditatẽ in regno chriſti et
dei. Quętria vt a nobis pari obſeruati
one caueantur ſimili nos eoꝛuʒ a regno
chriſti atq; vna deterret excluſiõe. Filar⸗/
girie genera ſunt tria. Pꝛimũ ꝙ renüci⸗

gtte
gli
naſu
ſume
Lon.
linus
Jeg⸗
ſetin
giz
leni
itein
ni.
ding
Que
de/.
ſncidi
Wane
Auda
n
nen
ltat
lchi
hmn
ſeno⸗
No Pe

4

lſiloet
hibure
ffänan

Nnguo

Galtb
ſiloten

Lurgen

Wrlso

Ultorun.

ſcäune,
hnogn

fäinon .

hrſlii
ukeno
Gnge⸗

Beocto pꝛincipalibus vitiis

t antes diuitijs ac facultatibus ſuis ſpoli eleganter expꝛeſſit dicens. Pꝛopter me
ari ñ ſinit· Scoõm qea ga nob diſpẽeſa longe faciam furoꝛẽ meũ · et laude meai ·
ta ſunt vl indigentibus diſtributa re⸗ frenabo te ne intereas · id eſt · vt duʒ ceno
N ſumere nos maioꝛi cupiditate perſu adet doxie laudibus cõpediris nequaq; adi-
ſen Tertiũ ꝙea que ne antea quidem poſſe ferni ꝓfunda ꝓruas. et irreuoca biliter
dimus deſiderare acquiri ve compellit. moꝛtaliuʒ peccatoꝛum conſummatione
Ire genera ſunt tria. Anum qð exarde mergaris. Mec mirũ tantã paſſioni hu
ſcit intriſecus qð grece thimos dꝛ Alið ic ineſſe virtutem · vt iruentẽ quẽpiã in
⸗ qð ĩ vꝓbũ ⁊ opꝰ effectũq; ꝓrũpit qð oꝛ⸗ foꝛnicationis labem valeat refrenare · cũ
a cenucupat᷑.ð qᷣbe ⁊ apłs. Nic aũt ð ſit multoꝝ experimentis ſepiſſime com/
nite inquitet vos omia · irã indignatio pꝓbatũ· qita eũ quẽ ſemel veneni ſui p⸗
nẽ. Tertiuʒ qꝙ nõ vt illa feruẽs ad hoꝛã ſte coꝛruꝑit infatigabilem reddat · vt fa
dirigit᷑ iꝑ dies ⁊ tꝑa rfuat᷑ qð aleis dẽ ciat ab eo nebiduana quidẽ ieiunia vel
nunn, Quęoĩꝛa eqli ſũt a nob hoꝛroꝛe dãnan/ triduana ſentiri. etia nõnullos ĩ hac
y l da. Triſtitie gña ſũt duo. Anuʒ qð vel bheremo frequẽter nouimꝰ fuiſſe ofeſſos ·
vyi iracũdia deſinente · vl de illato dãno ac ſein cenobijs ſyrie cõſtitutos quinis die
apſi deſiderio pᷣpedito caſſatoq; generatur. bus refectionem cibi ſine laboꝛe toleraſ⸗
ninn Aliud qð ð irrationabili meniꝭ anxieta/ ſe:nũc aüt tanta ſe fame ab hoꝛa tertia ꝑ
W te ſeu deſperatiõe deſcendit. Accidie ge/ urgeri· vt vſq; nonã vixqueant differre
N nera ſunt duo. Anũ qð ad ſomnũ pꝛeci ieiunia quotidiana. Super qua re pul/
sckal pitat eſiuantes· aliud qð cellaʒ deſerere cre abbas machanus cuidam percüctã
sgn ac fugere cohoꝛtat᷑.Cenodoxia licet mul ti cur fame ab hoꝛa tertia in hexemo pul.
imini⸗ tifoꝛmis ac multiplex ſit · etin diuerſas ſaretur:qui in cenobio ebdomadib in/
ibttl ſpecies diuidatur genera tamẽ eius ſũt tegnis refectionẽ ſepe cõtemnens nõ ſen⸗
min⸗ duo. Pꝛimũ qð pꝛo carnalibus ac ma⸗ ſiſſet eſuriem reſpondit. Quia nullꝰh
g1 nifeſtis extollimur rebus. ſcom ſpiri⸗ eſt ieiunij tui teſtis qui te ſuis laudibus
amna talibus ⁊ occuli deſiderio vane laudis nutriat atq; ſuſtentet ·ibi aũt te digitus
itunn inflämamurr. hominũ⸗ cenodorie refectio ſaginabat ·
mn In quo ſit vtilis cenodoxia. H Muius aũtrei figura qua diximus ſuꝑ
mn Laß. xi. “́́ð neniente cenodoxia vicium foꝛnicatiõis
1Ln Ma re tamen cenodoxia vtilit᷑ excludi:pulchre in regum libꝛo ac ſignã
Deato ab incipientibus aſſumitur · ab ter expꝛimitur · vbi populum iſraelem a
linen bis dutaxat qui adhuc vicijs nechao regeegypti captiuatũ aſcendẽs
nahe⸗ carnalibus inſtigãtur· vt verbi gratia · nabuchodonoloꝛ rexaſſirioꝝ de finibuſ
monn ſi illo tempoꝛe quo foꝛnicationis ſpiritu egypti ad ſuam tranſtulit regionem ſci⸗/
e Perurgentur mente cõceperint vl ſacer· licet vtnõ eos libertatepꝛiſtine ⁊ genita
dinn dotalis officij dignitate vel opinionem li reſtitueret regioni.ſed ad ſuas abduce
en cũctoꝛum qua ſancti ⁊ immaculati eſſe ret terras/et longius aſpoꝛtandos qᷓ; fu
na zu⸗ credãturet ita immũdos cõcupiſcentie erant in terra egypti captiui.Quę figu/
a ſtimulos quaſi turpes atq; indignos vy ra in hoc quoq; competenter aptabitur ·
. lod exiſtiationi ſuę vel illi oꝛdini iudicãtes licet eni tolerabilius ſit cenodoxie q; foꝛ
1, bac ſaltẽ cõtemp latione declinẽt · mino⸗/ nicationis vicio deleruire. difficilius ta
ni⸗ re malo id qð maius eſt retũdẽtes Sa/ men a cenodoxie dom inatione diſcedit·
. nie tius eſt cenodoxie vicio quẽcũq; pulſari NQdammodo eni longioꝛe itineris ſpa
c ꝙᷓ; incidere in foꝛnicationis ardoꝛẽ vnð cio captiuns abductus laboꝛioſius aGdq
reꝑari aut ñ valeat aut vix valeat pꝰ ru genitale ſolũ ⁊ libertatẽ pꝛiſtinã reutetur
inſi inã. Quẽ ſeſũ ex pſona dei vnꝰ ꝓphetaꝝ meritoq; ad eũ increpatio illa ꝓphetica

e

U

Collatio quinta Abbatis Berapionis

ra aliena. Recte ſiquidem inueterat? dẽ?

in terra aliena:quiſquis a terrenis vicijſ
nõ innouatur. Supbie genera ſũt duo
Pꝛimñ̃ carnale · Scom ſpiritale · q eti
am pernicioſius eſt. Illos nanqʒ deſpe⸗
ratiꝰ umpugnat quos in quibuſdã vir/
tutibus pꝛofeciſſe repereit.
De varia oppugnationeomni⸗
um vicioꝛñũ. LCap. xiiz.
Ec igitur octo vicia cum om⸗
ne hominum genus pullent:

nõ tamen vno modo impetůõt

cunctos. In alio nam q; ſpiritus foꝛni⸗
cationis locum obtinet pꝛincipalem in
alio ſuperequitat furoꝛĩ alio cenodoxia
Vrndicat tyrannidem . in alio arcem ſup
bia tenet. Et cum conſtet om̃es ab omni
bus impugnari · diuerſo tamen modo ⁊
oꝛdine ſinguli labozamus.
Di miſtituendo aduerſuʒ vicia
certamine ᷣm ipᷣoꝛũ infeſtatio⸗
Aãobꝛem ita nobis aduerſus
hec arripienda ſunt pꝛelia · vt
vrnnnſquiſq; vicium quo maxĩe
infeſiatur exploꝛans aduerſus illud ar⸗

ripiat pncipale certamen · omnez curam

mentis ac ſollicitudinem erga illius im
pugnationẽ obſeruationemq; defigẽs

aduerſus illud quotidiana ieiunioꝛum
dirigens ſpicula · ↄtra illud cunctis mo

mentis coꝛdis ſuſpiria crebꝛaq; gemitu
um tela contoꝛquens· aduerſus illð vi⸗

giliarũ laboꝛes ac meditationem ſui coꝛ

dis impendẽs · ideſinentes quoq; oꝛati

onũ ad deũ fletus fundens· et impugna

tionis ſuę extinctionẽ ab illo ſpãliter ac
iugiter poſcens. In poſſibile nam q;ʒ eſt

de qualibet paſſione triſphum quẽpiã
pꝛomereri · pꝛiuſq; intellexerit induſtria

el laboꝛe pꝛopꝛio victoꝛiã certaminis

ſemet obtinere nõ poſſe · cũ tamen vt va

leat emundani neceſſe ſit eũ die noctuq;
in omni cura? ſollicitudine permanere.

Cunq; ſe ab ea ſenſerit abſolutum· rur

ſum latebꝛas ſui coꝛdis ſimili intentiõe

perluſtret· ⁊ excipiat ſibi quam inter reli
quas perſpexerit durioꝛem · atq; aduer.
ſus eam ſpalius omnia ſpiritus arma
cõmoueat et ita ſemper validioꝛibus ſu
peratis celerem de reſiduis habebit faci⸗

lem q; victoꝛiam · quia et mens triũpho/

rum pꝛoceſſu redditur foꝛtioꝛ:⁊ infirmo
rum pugna ſuccedens pꝛomptioꝛẽ ei ꝓ/
uentum faciet pꝛelioꝛuʒ · vt fieri ſolet ab
his qui coꝛam regibus mundi huiꝰ om
nigenis congredi beſtijs pꝛemioꝛum con
templatione conſueueruntquod ſpecta
culi genus vulgo pancarpũ nücupatur
Hi inquã feꝛas quaſcunq; foꝛtioꝛes ro
boꝛe vel feritatis rabie conſpexerint diri⸗
oꝛes aduerſus eas pꝛime congreſſionis
certamen arripiunt ·quibus extinctis re
liquasqui minus terribiles minuſq; ve
hementes ſunt exitu facilioꝛe pꝛoſtemũt
Ita et vicijs ſemper robuſtioꝛibus ſupe
ratis · atq; infirmioꝛibus ſuccedẽtibus
parabitur nobis abſq; vllo diſcrimine

perfecta victoꝛia. Nec tamen putanduʒ

qpꝛincipaliter quis contra vnuʒ dimi⸗
cans vicium · et velut incautius alioꝛuʒ
tela pꝛoſpiciẽs · inopinato ictu facilius

valeat ſauciari.qð neq̃q; fiet. Impoſſi⸗
bile nanq; eſt · eũ qui pꝛo coꝛdis ſui emũ

datione ſollicitus erga impugnationeʒ
vicij cuiuſlibet intentionẽ ſuę mentis ax
mauerit aduſus cetera quoq; vitia ge⸗
neralem quendam hoꝛroꝛem ⁊ cuſtodiã

ſimilem nõ habere. Quo enĩ modo vel

ð illa qua abſolui deſiderat paſſiõe me

rebitur obtinere victoꝛiaʒ · quẽ indignũ
purgationis pꝛemio alioꝛuʒ facit conta

gio vicioꝛum · Sed cum pꝛincipalis coꝛ

dis noſtri intentio · velut ſpecialem pug⸗

nam aduerſus vnam exceperit paſſiõeʒ

pꝛo ipa oꝛabit attentius·peculiari ſolli-
citudine ac ſtudio ſupplicans· vt eam di
ligentius obſeruare · et per hec celerẽ me⸗
reatur obtinere victoꝛiam. Munc nãq;
nos oꝛdinem pꝛelioꝛum exercere debere ·

nectamen denoſtra virtute cõfidere · eti⸗
am legiſlatoꝛ his docet verbis. Non ti⸗
mebis eos· quia dominus dens tuus in

ſdi⸗
ſecor
mop⸗
teris
entu
dnst
ſcieti
Tb
ſnen
heon

ſtums
lenoah
nentza
acanmr
nr
Wyr
docor
ltchte
bhag
lulinn
lavli⸗
lontut
ſiimz
mpogut
lenorbe
ſonanteſt
ngio⸗
Wdice
iſſine
Nheni
icerant
ölentt
numeni⸗
hoſtnis n.
glaunnu
btta
hereir⸗

1

ei
⸗
u
oebesn
bottſ
Tinünn
dügki⸗
niec⸗
Pbuton
umd
wſn
nüpan
Nnorez
mnroin/
Nſionis
nncs re
inaſch
wenir
gibusſuge
ecchänbes
diini
npuuntn
mozdim⸗
us alor;
u fuclius
Infſt
is ſuiani
nnnd
mentisal
Pvita ge⸗
1clocis
inod N
uprſi⸗
geine⸗
jſunm
irhtii

pun⸗

minbl
NN
maltit

ſg

vt humilientur eiſdem rurſum vicijs ꝗᷓ

medio tui eſi: deus magnus ⁊ ternbilis·

ipe conſumet natiões has in conſpectu
tuo panlatim atq; per partes. Non po/⸗

teris delere eas pariter ne foꝛte multipli

centur cõtra te beſtie terrę. Dabitq; eos
oñs deus tuus in conſpectu tuoet inter
ficietillos donec penitus deleantur.
Nihil nos poſſe aduerſũ vicia
ſine auxilio dei.nec debere nos
in eorũ extolli victoꝛia.Capᷣ.xv
Ed neq; debere nos in eoꝛũ ex-
tolli victoꝛia ſimiliter ãmonet.
Ne poſtq; comederis inquit ⁊
ſatiatus fueris· domos pulchras edifica
ueris · et habitaueris in eis · habuerisq;

armenta er ouium greges auri ⁊ argẽti

cunctarumq; reꝝ copiã · eleuetur coꝛ tu

um et nõ reminiſcaris dñi dei tui qͥ edu,

xitte de terra egypti · ð domo buitutis ·
ductoꝛ tuus fuit in ſolitudine magna
atq; terribili ·Salomon quoq; in ꝓuer
bijs. Si ceciderit inimicus tuus noli g⸗
tulari:in ſupplantationeautem eius no
li extolli · ne videat dñs ⁊ nõ placeatei · et
auertat iram ſuam ab eo. id eſt· ne per/
ſpiciens elationem coꝛdis tui ab eius
impugnatione diſcedat:⁊ incipias dere
lictus ab eo rurſus illa quã per dei gra⸗
tiam ante ſuperaueras paſſione vexari.
NMon enĩ oꝛaſſet ꝓpheta dicens. NMe tra/
das dñe beſtijs animaʒ conſitentem tibi
niſi ſciſſet ꝓpt in flationẽ coꝛdis quoſdaã
vicerant tradi. Gobꝛem certos nos eẽ
cõuenittam ipᷣis rerũ experimentis qᷓ; ĩ
numeris ſcripture teſtimonijs eruditos ·
noſiris nos virib niſi dei ſolius auxilio
fulciamur ·tãtos hoſtes ſuperarenõ poſ
ſe · et ad iᷣm quotidie ſummam victoꝛie
noſtrereferre debere · Ita ſuper H quoq;
per moyſen dño cõmonẽte. Me dicas in

coꝛdetuo· cum deleuerit eas dñs deꝰ tu

us in conſpectu tuo · ꝓpter iuſticiã meã
introduxit me dñs · vt terrã hãc poſſide/

rem cum pꝛopter impietates ſuas iſte de
lete ſint nationes. Meq; enĩ pꝛopter iu·

ſticias tuas et equitatem coꝛdis tui tuĩ/

gredieris vt poſſideas terras earumſed

quia ille egerunt impietatem: te introeũ

te delete ſunt. Rogo quid apertius ptu
it dici contra pernicioſam opinioneʒz p⸗

ſumptionem q; noſtraʒ ·qua totum qð

agimus · wl libeꝛo arbitrio vel noſtre vo
lumus induſtrię deputare. Me dicas in
quit in coꝛdetuo:cum deleuerit eas do /
minus deus tuus in conſpectu tuo · pꝛo
prter iuſticiam meam introduxit me do/⸗
minus.vt terram hanc poſſiderem. Nõ

ne his qui oculos animę reſeratos ⁊ au
res habẽt ad audiendũ euidenter expꝛeſ
ſit. Cum tibi pꝛoſpere vicioꝛum c arnali

um bella ſucceſſerint · et videris te de ipo
rum ceno et conuerſatione mundiiſtiuſ

liberatum·non tuęid virtuti nec ſapien/
tie pꝛonentum pugnę atq; victoꝛię infla
tus aſcribas · credens te pꝛopter laboꝛes
et ſtudium tuũet arbitrij libertatẽ de ſpi
ritalib nequitijs vel carnalibʒ vitijs ob
tinuiſſe victoꝛiam. Quibus pꝛoculdu⸗
bio in nullo penitus pꝛeu alere potuiſſes
niſi te dñi communiſſet ac ꝓptexiſſet au⸗

Deſignificatione ſeptẽ gentiũ

quarũ iſrael accepit terras.⁊ q̃
re alibi ſeptẽ et alibi multegen⸗
tes eſſe dicantur. Cap.xvi.
E ſunt ſeptem gentes quarum
terras egreſſis ex egypto filijs iſ
rael daturum ſe dominꝰ repꝛo/

mittit. Qugomnia pᷣm apoſtolum cũ in
figura contigerint illis ad noſtram cõ⸗
monitionem ſcripta debemus accipere.

Ita enim dicitur. Cum introduxerit te
dominus deus tuus in terram qua poſ⸗

ſeſſurus ingredieris· et deleuerit gentes

multas coꝛam te· etheum ⁊ gergeſeum et
amoꝛreum 1 chananeum ⁊ fereceum et
eueum et iebuſeum · ſeptem gentes mul⸗

to maion nu meri qᷓ; tu es etrobuſtioꝛes
te· tradideritq; eas dominus tibi · percu

ties eas vſq; ad internetionem. vero
multo maioꝛis numeri eſſe dicũtur · hec
eſt ratio · quia plura ſunt vicia qᷓ; virtu
tes. Et ideo in cathalogo quidem dinu
e 2

Collatio quinta Albbatis B

ritudo· ceſperatio. De accidia ocioſitaſ

merantur ſeptẽ nationes · in expugnati/
one vero earum ſine numeri aſcriptione
ponũtur. Ita enĩ dicitur · et deleu erit ge⸗

tes multas coꝛam te. Numeroſioꝛ enim

eſt q; iſrael: carnaliũ paſſionũ populus ·
e hoc ſeptenario ſomite vicioꝛum acra

dice pꝛocedens. Exinde enim pullulant

bomicidia · contentiones · hereſes furta ·
falſa teſtimonia · blaſfemię comeſatiões
ebꝛietates · detractiones· ludicra · turpilo
quia·mẽdacia · perinria · ſtultiloq · ſcur⸗/
rilitas:inquietudo·rapacitas:amaritu
do.clamor indignatio/cõtemptus mur
muratio · temptatio · deſperatio · multa qʒ
alia que cõm emorare ꝑlõgũ ẽ. Qux cũ
a nobis leuia iudicent᷑quid deillis apo
ſtolus ſenſerit· vel qm ſu per his ſententi
am intulerit audiamus. NMeq; murmu⸗
raneritis inquit · ſicut quidam illoꝛum
murmuranerũt · et ab exterminatoꝛe pe⸗
ricrũt. Et de temptatiõe · Meq; tempte
mus chriſtum . ſicut quidam illoꝛum tẽ⸗
ptauerunteta ſerpentibus perierũt. De
Terctatiõe. Moli diligere detrahere ne
eradicer Et de deſperatione · Qui deſpe
rantes ſemetipos tradiderunt impudi⸗‚„
citie·ĩ opationẽ oĩserrorin immundici
am. wro clamoꝛ ſicut ira indigna-
tio ⁊ blaſfemia condemnet ·eiuſdeʒ apo/
ſtoli vocibus manifeſtiſſime perdocetur
ita pꝛecipientis· Oinis amaritudo ⁊ ira
indignatio:⁊ clamoꝛ:·⁊ blaſfemia tol/
latura vobis cum omni malicia · alia q;
cõplura his ſimilia. Quę cum ſint mul
to maioꝛis numeri q; virtutes · deuictis
ta menillis octo pꝛincipalibus vicijs.ex
gquoꝛum natura eas certum eſtemanare
omnes pꝛotinus conquieſcunt ac perxe
tua pariter cum bis internetione dlent᷑
De caſirimargia nanq; naſcunt᷑ come⸗/
ſationes ebrietates. De foꝛnicatiõe tur⸗

piloquia · ſcurilitas · ludicraac ſtultilo-

gqqꝛ. De ſilargiria · mẽda ciũ · fraudatio·fur
ta · pinria · turpis lucri appetit· falſa teſti
monia .· violẽtia ibũanitas ac rapacitas
De ira · homicidiũclamoꝛ ⁊ indignatio
Pe triſtitia· rãcoꝛ puſillanimitas ama

erapionis

ſomnolẽtia ĩptunitas:inquietudo· per
uagatio· inſtabilitas mentis et coꝛpoꝛis

Verboſitas. curioſitas. De cenodoxia cõ
tentiones hereſes · iactantia · ac pꝛeſump

tio nouitatum. De ſuperbia · contempt
inuidia ·inobediẽtia · blaſfemia: murmu
ratio · detractio. aũt he peſtes etiaz ro
buſſtioꝛes ſint · maĩfeſte nature ipᷣius im
pugnatione ſentimus. Foꝛtioꝛ enĩ mili
tat in membꝛis noſtris oblectatio carna
lium paſſionũ qᷓ; ſiudia virtutum ·ꝗᷓ̊ nõ
niſi ſumma contrititione coꝛdis ⁊ coꝛpo

ris acquirnntur. Si autem ⁊ illas innu

merabiles hoſtiũ cateruas ſpiritalibus

oculis contempleris:quas beatus apls

enumerat dicens · nõ eſt nobis collucta

tio aduſus carnẽ ⁊ ſanguinẽ.ſᷣ aduſus

bpncipat aduſus ptãtes· aduſus mũdi
rectores tenebꝛarũ haꝝ· cõtra ſpiritalia
nequitie in cęleſtibus et illud qð ðᷣ viro

iuſto ĩ nonageſimo dicitur pſalmo. Ca
dent a latere tuo mille · et decem milia a

dextris tuis ·liquido peruidebis ·ꝙ mul
to maioꝛis ſint numeri et validioꝛes qᷓ;

nos carnales ſcʒ atq; terreni · quippe cũ
illis ſpiritalis atq; aeria conceſſa ſub⸗

ſtaãtia ſit.

Interrogatio de cõpaꝛatione
ſeptẽ gẽtium ⁊ octo vicioꝛum.

Lap. xvuBůd.
Ermanus Qusõ igitur octo
ſunt vicia queęnos impugnãt.
cwmum per moyſen ſeptẽ dinume
rate ſint gentes quę aduerſantur popu
lo iſrael · vel quẽadmodum terras vicio

rum cõmodum nobis eſt poſſidere.

Reſpõſio quõ ſᷣm octo vicia oc/

to getiũ numerus impleatur.

LCaß xviij.
Erapion. Octo eſſe pꝛicipa
lia vicia quę impugnãt mona
chum cunctoꝛũ abſoluta ſen/

tentia eſt. Qus figuraliter ſub gentium
vocabulo nominata · idcirco nũc om̃ia
nõ ponütur · eo ꝙ egreſſis iaʒ de egypto
et liberatis ab vna gẽte validiſſima id ẽ

6unbe

izpo⸗
teono
bisavo
lui de
geide
ognof
ſeſidua
ſtutn.⸗
fneco/
ſtonei
nent
Nne ſene
figian
uton
Wnn.
tegpr⸗
ns an
Geice
itgin
dnepe
Camiäl
Curpi
ptemp

ſu⸗
g
imnpteint
etoneiudia
flanco
fwennsin
Fſarin
dinocn
linns.
üntne
cholcix
Cekityge
omz:
nduti
biamn

/

Wns
Glentere
Unohen
ogtite

1*

16

nſu
s
Nni
an
E
rüsn
manm
mne
tn
usine
Iulbas
s dl,
lnctn
as
lasnidi
nprnnle
gden
olno K
mmdu
nl
lorz
nipeci

ſa ſub⸗

atione
nunn.

zmoch⸗
npagnan
i dun
unmn
s
ſicen
nian
.

Gäwo
Pornſe⸗
cnnun
comu
veghn
ſmeſt

egyptioꝛũ · moyſes vel per ĩm dñs in de
uteronomio loquebat᷑. Quęfigura ł no
bis quoq; rectiſſime ſtare depꝛehẽditur
qui de ſeculi laqueis expediti caſtrimar
gie id eſt. ventris vel gule vicio caruiſſe
cognoſcimur Et habemus iã cõtra haſ
reſiduas ſeptem gentes ſimili rõe conffi
ctum. pꝛima ſcilicet ꝗ iam deuicta eſt mi
nime cõputata. uius etiã terra in poſ⸗
ſeſſionẽiſraeli nõ datur.ſᷣ vt deſerat eaʒ
perpetuo · ⁊ egrediatur ab ea · dñi pcepti
one ſancitur. Et idcirco ita ſunt mode⸗
rãda ieiunia · vt nõ neceſſe ſit per immo⸗

— —— 9 ℳ .

derationẽ cõtinẽtie · ꝗᷓ xefectione carnis

xelinfirmitate ↄtracta ẽ reuerti rurſus

ad egyptioꝝ terrã · id eſt· pꝛiſtinã gule et
carnis ↄcupiſcentiã · qᷓm cũ mũdo huic

abrenuciaremus abiecimus. Qð figu⸗
raliter illi perpeſſi ſunt.qͥ egreſſi in ſolitu

dinẽ vᷣtutũ · rurſus deſid erau erũt ollas
carniñ ſuper quas ſedebãt in egypto.
Cur vna gens quidem deſeriſe

ptem vero iubẽtur extingui.

CLaß. rir.
VYogdſaũt illa gens in qua nati
ſunt filij iſrael nõ penitus extin
gui. ; tantummodo deſeri eius
terra pꝛecipit᷑.he vero ſeptẽ vſq; ad ĩter
netionẽ inbẽturextingui · hee rõ eſt · ꝙ ᷓ;⸗
tũlibet ardoꝛe ſpũs ſuccẽſi hexxemũtutũ
fuerimus ingreſſi in ciuitate ac miniſte⸗
rio caſtrimargieet quodãmodo quoti⸗
diano eius cõmertio neq; qᷓ; carere pote⸗
rimus. Seimpꝑ enĩ in nobis edulij ⁊ eſca/
rũ vt ingenitus ac naturalis viuit affe/
ctuslicet amputare ſuperfluos eius ap⸗

petitus ac deſideria feſtinemus · ꝗᷓ ſicut

per omia deleri nõ poſſunt ita debent qᷓ
dam declinatione vitari. De hac enĩ di⸗
cit· Et carnis curã ne feceritis in deſide⸗
rijs. Dum huius ergo cure quã pꝛecipi/
mur non per om̃ia abſcidere · ſed abſq;
Teſiderijs exhibereretinemus affectum·
enidenter egypti dñationẽ non extingui
mus·ᷣ ab ipa quadã diſcretiõe ſepara⸗
mur.nõ de ſupfluis ſeu lautioꝛib epuł
cogitãtes · H ̃m apoſtolũ victu quotidi/

ano indumentoq; otenti Qdſigurallt

etiã in lege mãdatur Mõ abhominaber
egyptiũ · qꝛ fuiſti incola ĩ terra eius.Ne
ceſſariꝰ eĩ victus coꝛpoꝛi· nõ ſine vl ipiꝰ
pernicie vel aĩe ſcelere denegatur · Illaꝝ
vero ſeptẽ pturbationũ velut omnimo⸗
dis noxiarũ · de receſſiboaĩeę noſtre peni⸗
tus exterminãdi ſunt motus. De his ei

ita dicit᷑. Om̃is amaritudo ira ⁊ indig

tio: clamoꝛ ⁊ blaſfemia:tollat᷑ a vobis
cũ om̃i malicia. Et iterũ.Foꝛnicatio au
tẽ ⁊ om̃is ĩmũdicia ⁊ auaritia nec noĩet
in vobis · aut turpitudo · aut ſtultiloqũ ·
aut ſcurrilitas. Poſſumus ergo hoꝛuʒ

qꝗ̃ nature ſuꝑinducta ſunt radices abſ/

eidere vicioꝝ · vſum vo caſtrimargiene⸗

quaq; valebimus amputare. Mõ enizʒ

poſſumus qᷓntũlibet ꝓfecerimusid non
eſſeqðᷣ naſcimur. Qð ita eẽ tã nra qᷣ ſu
mus exigui · qᷓ; oim perfectoꝝ vita ⁊ con
uerſatiõe mõſtratur ·q cum reliquarum
paſſionũ reciderit ſtimulos · atʒ heremũ
toto mẽtis feruoꝛe ⁊ coꝛpoꝛis expetãt nu

Ditate · nihilominus quotidiani victus

ꝓuidentia ⁊ annui panis pᷣparatiõene⸗/
queunt libereaer.
De natura Caſtrimargie ad ſi⸗
militudinẽ aquile comparade.
VAius pᷣaſſionis figura qua ne
ceſſe ẽ q;uis ſpiritalẽ ſummũ q;
monachuz coartari· ꝓpꝛie ſatis
aqle ſimilitudie deſignat.Quę cũ excel
ſiſſimo volatu vltra nubiũ fuerit altitu

dinẽ ſublimata · ſeſeq; ab oculis cũctoꝝ
moꝛtaliũ · aca facieterrę totius abſcõde
rit rurſus ad valliũ ima ſubmitti: et ad

terrena deſcendere · ac moꝛticinis cada⸗
ueribo implicari vẽtris neceſſitate cõpel⸗
litur· Quib manifeſtiſſime cõpꝛobatur
caſtrimargię ſpiritũ neq;qᷓ; poſſe vt cete/
ra vitia reſecari · vel ꝑ omia ſimiliter exti
gui ·ß aculeos eius ac ſuperfluos appeti
tus vᷣtute animi retũdi tm atq; cohiberi
De perſeuerãtia Caſtrimargie
aduerſus philoſophos diſpu⸗

— 7„

,

hoc ꝓbleumatis figuras coloꝛe elegãter
expꝛeſſit· Multis inqᷣt creditoꝛibupr̃ me
us me dereliquit obnoxiuʒ.ceteris ad in

tegrũ ſoluẽs: ab om̃i cõuentiõis eoꝝꝑ mo

leſtia liberatus ſum · vni ſatiſfacere quo.
tidie ſoluendo nõ poſſum. Cunq; illi ig

noꝛãtes vim ꝓpoſite queſtionis abſolu-
tionẽ eius pꝛecario poſtularẽt · muli ait
yitijs fui naturali cõditiõe ↄſtrictꝰ.ſed
inſpirãte dño deſideriũ libertatis · cucq

illis tan q; moleſtiſſimis creditoꝛibus re
nũcians huic mũdo· ⁊ omnẽ ſbam ꝗ̊ͥ mi

hi ſucceſſiõe patris obuenerat a me pa/

riter abijciẽs ſatiſfeci · atq; ab eis ſũ om

nimodis abſolutus: caſtrimargie vo ſti

mulis nullo modo carere pꝛeualui NMec

enĩ q;uis eã in paruũ modũ viliſſimãq;
redigerem q;titatẽ vim quotidiane cõ⸗
pullionis euado ·pᷣ neceſſe eſt me perpetu
is eius cõuentionibe perurgeri· et itermi
nabilẽ quandã ſolutioneʒ iugi functiõe
epedere · atq; inexplebile indictionibus

eius inferre vectigal Tum illi hũc quem
velut ideotã ac ruſticũ ante deſpexerant
ꝓnũciau erũt pꝛimas philoſophię ꝑtes ·
id eſt ethicã diſciplinã appꝛimę cõpꝛe⸗/
hendiſſe:mirati admodũ potuiſſeeũ na⸗
turaliter aſſequi :q; nulla ei ſecularis eru

ditio ↄtuliſſet· cum ipi ſudoꝛe multo lõ/

gaq; doctrina hec attingere nequiuiſſet·
Hec ſpãaliter de caſtrimargia dixiſſe ſuf
ficiat Nunc reuertamur ad diſputatio
nẽquã de generali vicioꝝ cognitione ce
peramus exponere.

* „

CLur abꝛae predixerit dens de /
ce gentesexpugnadasa popu/
lourael. Caß. xxij.
AUim ad abꝛahã dñns de futuriſ
c loqueret᷑ q vos minimerequi

ſiſtis · nõ ſeptẽ gentes legit᷑ diꝰ

numeraſſe ſ̊ decẽ quarũ terra ſemini eiꝰ

danda ꝓmittit᷑. Qui numerus adiecta
idolatria atq; blaſfemia euident᷑ impie

Lollatio quinta Abbatis Berapionis

AImoĩpm huius vitij naturã quidã
n ſenũ cũ philoſophis diſputãs
gqui eum ꝓ ſimplicitate chꝛiſtia
na velut ruſticũ crederẽt fatigandũ: ſub

tur. qbus antenotitiã dei et gratiaʒ ba
ptiſmi vel impia gentiliuʒ vel blaffema

iudeoꝝ multitudo ſubiecta ẽ.donec in ĩ
tellectuali egypto cõmoꝛat᷑ · Si aũt ab⸗
renuncians quis ⁊ egreſſus inde per dei
gratiã deuicta pariter caſtrimargia ad
heremũ peruenerit ſpiritalem · deimpug
natiõe triũ gentiũ liberatus ↄtra ſeptem

tantuʒz quę per moyſen dinumerant bel⸗

la ſuſcipiet.

Quõ vtile nobis ſit vicioꝛũ ter/
ras poſſidere.

—

gentiũ regiones ſalu bꝛiter poſ-

ſictgere pꝛecipimur · ita intelligit᷑
Mabet vnũquodq; viciuʒ in coꝛde nro
ꝓPꝛiã ſtationẽ·quã ſibi vendicãs in aĩ
noſtre receſſu exterminatiſraelem · id eſt ·
contemplationẽ rerũ ſummarũ atq; ſan

ctarũ · eiſq; ſemper aduerſari nõ deſinit.
Mõ enĩ poſſunt vᷣtutes cũ vicijs parit᷑
cõmoꝛari.Que enĩ participatio iuſticie
cuʒ iniquitate.ant ꝗᷓ ſocietas luci ad te
nebꝛaſ: Sed cũ ab iſraele pplo · id eſt. vir
tutibus contra ſe dimicantib fuerit vi/
cia ſuperata · locuʒ quẽ ſibi in coꝛde nr̃o
concupiſcentie vel foꝛnicationis ſpirit

retentabat · deinceps caſtitas obtinebit:

quẽfuroꝛ ceperat:patientia vendicabit
quẽtriſtitia moꝛtem operans occupaue
rat:ſalutaris et plena gaudio letitia poſ

ſidebit:quẽaccidia vaſtabat · incipiet ex
colere foꝛtitudo · quẽ ſuperbia conculca

bat humilitas honeſtabit. etita ſinguł
vicijs expulſis: eoꝝ loca. id eſt· affectus
virtutes contrarię poſſidebunt.Quęſi⸗
lij iſrael · id eſt · aię videntis deũ· non im⸗

merito nücupãtur· qͥ cuʒ vniuerſas coꝛ

dis expulerint paſſiones nõ taʒ alienas

poſſeſſiones peruaſiſſe q; ꝓpꝛias recupe

raſſe cxedendi ſunt.

Eterre de quibns expulſiſunt

opuli chananeoꝛũ ſeminiſem
uerint deputate.

ditio · bas eaſdem terras chana
neo:ũ in quas itroducũtur filij

LCaßp. xxiij.
Vogd vxo iſtarũ pernicioſarũ

dutate. Lap xriuii.
Teni quantus docet vetus tra⸗

ine
gnien
Wie
ſtye
Liey
ſbſeſ
ſuntn
woe
ra
im
ati
ley
indr
teſun
himan
hnbt
rcn
Geit
Won
Gon

nig

tnba

Wri
Nn
nenn

Aup
Migen
mnnd
Pon.
miaoſri
butmp⸗
züntligi

idenfo

iin aie
mideſt
fncſen
n dnt
nigsnt
Mtouk
lazdt
ihcſt i
Wrenit vi⸗
nde njo
is ſpirt⸗
bäncbit
naiuubit
upoue
ttupol
naiac
cNoN
inſer
becffn;
tCi

iN

sa:
Almns
gfeuſe

mnt
niiſen
tniß

diuiſione ſoꝛtiti · quas deinceps per viʒ
atq; potentiã poſteritas cham puaſiõis
iniqtate poſſedit. In qͥ et dei iudiciũ re⸗
ctiſſimũ cõpꝛobatuxr·qui ⁊ illos de locis
alienis ꝗᷓ male ocupauerant expulit · et
iſtis antiquã patrũ poſſeſſionẽ·ꝗᷓ pꝛoſa⸗
pie eoꝛũ in diuiſione oꝛbis fuerat depu/

tata reſtituit. Quęfigura in nobis qͥq;

ſtare certiſſima ratiõe cognoſcit᷑. Nam
volũtas dñi poſſeſſionẽ coꝛdis noſtri nõ
vicijs h̊ ꝓᷣtutibo naturaliter deputauit.
Quseę poſi pꝛeuaricationẽade inſoleſcen
tiby vicijs ·i · pplis chananeis ·a ꝓpꝛia re/
gione depulle · cũ ei rurſum per dei gtiã
diligẽtia nr̃a ac laboꝛe fuerint reſtitute·ñ

tam alienas occupaſſe terras q; ꝓpꝛias

cxredende ſunt recepiſſe.
Teſtimonia diuerſa ſuper ſigni
ficatione octo vicioꝛũ. Ca xxv.

E his octo vicijs etin euange

lio ita ſignificatur. Cum aute,ʒ

immũdus ſpiritus exierit ab hboᷣ
mine:am bulat per loca arida · querẽs re
quiẽ ⁊ nõ inuenit.Luũc dicit.Reuertarĩ
domũ meã vnde exiui.Et veniens inue
nit vacantẽſcopis mundatã ⁊ oꝛnataʒ
Tic vadit ⁊ aſſumit alios ſeptem neqͥo
res ſe ſpiritus: ⁊ intrantes habitãt ibi.2⸗
fiunt nouiſſima hominis illius peioꝛa pᷣ
oꝛib. Ecce vt ibi feptẽ gẽtes legimꝰ exce
pta egyptioꝛũ · de q̃ egreſſi fuerat filij iſ⸗

rael.ita ⁊ hic ſeptẽ reuerti ſpũs dicuntur

immũdi excepto eo qͥ ab homĩe pus nar
ratur egreſſus.De hoc ſeptenario fomi
te vicioꝛũ ſalomon quoq; in pꝛonerbijs
ita deſcribit· Si te rogauerit inimicꝰ vo
ce magna · ne conſenſeris ei·ſeptẽ enĩ neqͥ
tie ſunt in ala eius/id eſt·ſi ſuperatus ca

ſtrimargię ſpnᷣs ceperittibi ſua hũiliati-
one blandiri:rogãs quodãmodo vt ali

qd relaxãs a cepto feruoꝛe impertias ei ·
qð cõtinentie modũ ⁊ menſurã iuſte diſ
cretionis excedat:ne reſoluaris eiꝰ ſubie
ctionenec arridente impugnationis ſe

cyuyritatequa videris pauliſper a carna

De octo principalibns vitüjs

iſrael. filij ſem fuerũt quondaz in oꝛbis libus incentiuis factus quietioꝛ ad oſti

nã remiſſionẽ vel pꝛeteritas gule conen
piſcẽtias reuertaris. Per h enĩ dic ſpũs

ille quẽ viceras. Reuertar in domũ meã

vnde exini.Et pꝛocedentes ex eo ↄfeſtim
ſeptem ſpiritus vicioꝝ erũt tibi acrioꝛeſ
quã illa paſſio ꝗᷓ ĩ pᷣmoꝛdijs fuerat ſupe
rata · qͥ te mox ad deterioꝛa ꝑtra bẽt gna
peccatoꝛsum.d MW

„

EX de victa paſſione guleimpẽ

dendus ſit laboꝛ ad virtutes ce

teras obtinendas. Cap̃. xxvi⸗

Va pꝛopter ieiunijs et continẽ
tie incũbentibus nobis; feſtinã

dum eſt vt gule paſſione ſupe
rata·pꝛotinus aĩam noſtram vacuã eſſe

aneceſſarijs virtutibus non ſinamus· H
eis vniuerſos receſſus coꝛdis noſtri ſtu
dioſius occupemus ne reuerſus concu
piſcẽtie ſpiritus:inanes nos ab ipis va

canteſq; reperiat ·et non ſibi iam ſoli adi
tum parare contentus introducat ſecuʒ

in animam noſtram ſeptenarium bunc
fomitem vicioꝛum·⁊ faciat noſtra noniſ

ſima peioꝛa pꝛioꝛibus. Turpioꝛ enĩ erit

poſt hec ⁊immũdioꝛ anima· ac ſupplicio
grauioꝛe plectetur:quę ſe renũciaſie bu⸗

ic ſeculo gloꝛiatur· dominãtibus ſibi oc
to vicijſquã fuerat qndã ĩ ſeculo ↄſtitu

ta.cum nec diſciplinaʒ monachi fuiſſet

pꝛofeſſa nec nomen. Mam et nequioꝛes
hi ſeptem ſpiritus illo pꝛioꝛe qui egreſ-

ſus fuerat · idcirco dicũtur:quia deſide.
rium guleę . id eſt caſtrimargia per ſeſenõ

eſſet noxia · niſi intromitteret grauio ⸗
res alias paſſionesid eſt· foꝛnicationis
filargirie · ire. triſtitieę· ſine ſupbie ꝗᷓ p ſe
met noxia aię ac ꝑẽptoꝛia eẽnõ dubiñ ẽ.
St idcirco perfectionis puritatẽ numq;ᷓ
poterit obtinere · quiſquis eam de hac ſo

la continentia · id eſt ieiunio coꝛꝑali ſp⸗

rauerit acqrendaʒ· niſi nouerit obid ſe

hanc exercere debere; vt bumiliata carne

ieiunijs facilius poſſit aduerſus alia vi⸗
cia inire certamennõ inſoleſcente carne

== .
4 —
—

ſuturitatis ingluunie.
ponitur in cathalogo vicioꝛuʒ.

nõidem oꝛdo pꝛelioꝛũ ſit qͥ

Liendum tamen nõ eundẽ eẽ

in om̃ibus oꝛdinẽ pꝛelioꝝ.qꝛ ſi

cut diximus· nõ vnomodo im/

pugnamur oẽs·etopoꝛtet vnũquẽq; no
ſtrũ bᷣm qualitatẽ belli quo pᷣncipaliter

infeſtatur concertationũ luctamen arri⸗
pere ita vt aliũ neceſſe ſitaduerſus vici⸗
um qð tertiũ ponitur pꝛimũ exercerecõ⸗
flictum aliuʒ contra quartũ ſeu quĩtũ ·

et ita pꝛout ipᷣa vicia in nobis obtinent
pꝛincipatum · vtq; impugnatiõis exigit
modus· nos quoq; opoꝛtet oꝛdinem in⸗
ſtituere pꝛelioꝛũ · jm queʒ pꝛouentus qᷣʒ

victoꝛie triũphiq; ſuccedens:faciet nos
ad puritatem coꝛdis ⁊ perfectionis ple⸗
nitudinez peruenire. Mucuſq; abbas
ſerapion de natura octo pꝛincipaliũ vi/

cioꝛum nobis diſſerens · latentiuz in coꝛ
te noſtro paſſionum genera·quarũ cau

ſas atq; affinitates · cum ab ipis quoti/

die vaſtarem · nec cognoſcere poteramꝰ.
ita lucide reſerauit: vt eas quodãmodo

ante oculos poſitas intueri nobis yelut

in ſpeculo videremnrn.
Explicit collatio abbatis ſera⸗

pionis. Incipiunt capitula col
lationis theodoꝛi de nece ſanc/

Efſcriptio heremi et inquiſitio
te nece ſanctouum.
ij Reſponſio abbatis theodozꝛi ad
wpPppoſitam queſtionegn.
iij BDe tribus ꝗ in hoc mũdo ſunt i·
tLonis malis ⁊ mediſs.

iij Nð malum nulliinuito ab alio

ppoſſit inferri.
Dicat creare mala.
vi Reſponſio ſuper interrogatione
Ppoſita.

„

heꝛabeat de moꝛte mercedem.

Obiectio quẽadmodum ipe de⸗

vij Inter ogatio an reus ſit qui iu⸗
ſIERto intulit moꝛtem cum iuſtus

vollatio ſexrta Abbatis Theodoꝛi.

viij Rñſio ad pꝛecedentẽ interrogati
ix Erxemplum beati iob a diabolo
temptati 1 dñi a iuda traditi·
et ꝙ iuſto tam ꝓſpera qᷓ; aduer
ſa ꝓſficiant ad ſalutem.

xSDee virtute viri perfecti qui am /

bigexter figuraliter nuncupat.

xi De duplici genere temptationũ⸗

gus ttriplici modo inferũtur.
xij Nu6 vir iuſtꝰ nõ cere ß adamã⸗
uiino ſignatoꝛio debeat eſſe con

xiij 1 Interrogatio ſi poſſit mens iugi

ter in vna atq; eadem qualita-

. teurar.
xiiij Pñſio ad interrogãtis ꝓpoſitiõʒ

xy Oð detrimentum ſit diſcedẽtis
ec celgggg.

xvi De mutabilitate etiã ſupernaruũ

coocleſtium q; virtutũ.
xvij Nõð nemo mina ſubitanea col⸗
labatuuttt““
Erxpliciũt capitula.Incipit col

latio theodoꝛi abbatis de nece

ſanctoꝛum. Laßi.

ſtine partibus in

ñs

ruit pꝛocreare · ſo
,⸗ litudo vaſtiſſima
vſq; arabiã acmare moꝛtuũ ·q ingreſ⸗

ſa deſiciunt fluẽta ioꝛdanis et alphei ſui
faciũt finem:et cineres ſodomoꝛum am/

pliſſima extenſione poꝛrecta. In hac ſũ⸗

me vite ac ſanctitatis viri monachi diu

tiſſime cõmoꝛantesrepẽte ſunta diſcur
rentibo ſaracenoꝛũ latrunculis interem
pti. Quon coꝛpoꝛa licet ſciremus tam ⸗
pontificibus regionis illius q;ᷓ ab vniũ⸗/
ſa plebe arabũ tanta veneratione pꝛere/⸗
pta · et inter reliqnias martiꝝ cõdita · vt

innumeri ꝓpli e duob opidis concurrẽ/
tes grauiſſimũ ſibi ce rtamen indixerint·

et vſq; ad gladioꝛum conflictum pꝛo

xta tecuę vicũ qͥ
amos ꝓpbetã me

ſana
tiod
gvi⸗
liqn
nia⸗
nis
men
mec
fut
curta
faſin
diis
ſaan
fabil
ſud
geno
Hen
N
W
⸗
ten
r
Muse
nwoſe
niſſe⸗
lsſonc
nntoner
ſpuenn
1odni
Clſenſ
G
M

ſcent
Momij
wlin

lustic

inos⸗
nſern
nlen⸗
oti
oc⸗
N

tio · dum pia inter ſe deuotione decertãt
qui nã iuſtius eoꝛum ſepulturam ac re/
liquias poſſiderent ·alijs ſcilicet de vici⸗
nia cõmoꝛationis ipoꝛum · alijs de oꝛigi
nis pꝛopinquitate gloꝛiantibus:nos ta
men vel noſtroꝛum vel quoꝛundam nõ
mediocriter ex hac parte ſcãdaliʒantiũ

fratrũ offenſione permoti · inquirẽtesq;

cur tauti meriti ac tantarũ virtutũ viri
ita ſint a latrunculis interfecti· tantũ q;
dñs paſſus fuerit erga ſuos famulos
facinus perpetrari · vt viros cunctis mi⸗/
rabiles in manus traderet impioꝛũ · me/
ſtiad ſanctũ theodoꝛũ ſingularem in cõ
nerſatione actuali perreximus virum.
Mic nam q; moꝛabatur in cellis· qui lo
cus internitriã ac ſcithiaʒ ſituset a mo
naſterijs quidem nitrię quinq; milibus
diſtansoctoginta miliuʒ ſolitudine ab
heremo ſcithi in qua cõmoꝛabamur in⸗
terueniente diſcernitur. Cui cũ depꝛedi
ctoꝝ viroꝛum nece quęrimoniã fudiſſe/

mus ammirãtes tantã dei patientia

viros ſcʒ illius meriti taliter perimi per/

miſiſſet· vt qui alios quoq; ſuę ſanctita

tis pondere de huiuſmodi liberare temp
tatione debuerint · ne ſeipos quideʒ pꝛe/
ripuerint de manibe impioꝝ aut cur de
us admitti in ſeruos ſuos tantuʒ facinꝰ

conſenſiſſet.
Reſpõſio abbatis theodoꝛiad
Ppꝓppoſitam queſtionem. Cap̃·ij.

Eatus Chodoꝛus reſpondit

Pec q̃ſtio illoꝝ ſolet animos

permouere · qui paruʒ fidei vel

ſcientie poſſidentes· merita ſanctoꝝ vel

pꝛemia ꝗᷓ nõ in pꝛeſenti redduntur. ſre/

