in id quod olim moliebat᷑ erumpit: Et
operam detis · vt quieti ſitis Dixit pmaʒ
cauſam · deinde infert ſecũdam· Et vt ve
ſtra negocia agatis.Tertiam qͥʒ.Et ope
remini manibus veſtris · ſicut pꝛecepimꝰ
vobis. Quartã.Et vt honeſte ambulec
ad eos q foꝛis ſunt.foꝛis ſunt ſcilicet qui
ſeculo viuunt Quintam.Et nullius ali
quid deſideretis. Ecce illa cũctatio quã
tantis ꝓferre ꝓemijs differebat. qd ĩ eꝰ
pectoꝛe parturiebat agnoſcit᷑. Et operã
Tetis · vt quieti ſitis.ðid eſt in veſtrj celluł
commoꝛãtes· nec diuerſis rumoꝛib qui
ſolent ocioſoꝝ votis vel fabulis genera⸗

li· inquieti effecti · alijs q; inquietudines

inferatis. Et vt veſtra negocia agatisñ
Veſtra curioſitate actus mundi vxlit in⸗
quirere· ac diuerſoꝛũ ↄuerſatiões explo/
rantes opera veſtra nõ ad coꝛrectionem
vr̃aʒ ſeu vᷣtutũ ſtudia ·ſʒ ad detractiões

frm vxlit impẽdere. Et opemi manibus

veſtris ſicut pꝛecepimus vobis. At il⸗

la fierẽt quę monuerat ſuperius ne age⸗
rent. id eſt ne inquieti eſſent. ⁊ aliena cu⸗

rarẽt negocia.vel in honeſte ãabularẽt ad

cos qui fon ſunt.vel alterius aliquid de-

ſderarent. nuncintulit dicẽs. Et opere
mini mãibo veſtris ſicut pꝛecepimꝰ vob.
AVt enĩ illa fierent ꝗᷓ ſupius rephendit·
ociũ cãm eſſe euident᷑ expſſit. Nullꝰ enĩ

põt vel inquietꝰ eſſe · vel aliena curare ne

gocia · niſi qͥ operi manuũ ſuaꝝ nõ acqe

ſcit inſiſtere. Quartũ q intulit moꝛbuʒ
qᷣ exbocipo ocio naſcit᷑.i.vt inhõeſte nõ
ambulẽt. dicens Et vt honeſte ambuler
ad eos qͥ foꝛis ſunt. Nũqᷓ; põt nec apð
eos qͥdẽ qͥ ſecli hoĩes ſũt honeſte ĩcedere.

qui neq̃q clauſtris cellę⁊ opi manuum

ſuaruʒz inherere ↄtent eſt· ſed neceſſe eſt
eũ inhoneſtü eſſe dũ neceſſaria victus re/
q̃rit · adulatiõi q; operã dare. nouitateſ
etiã rumoꝝ ſectari · cauſaꝝ fabularũq;

occaſiones cõqͥrere.ꝑ q̃s ſibimetipi adgi

tum paret ac facultatẽ qua diuᷣſoꝛũ do /

mos veleat penetrare. Et nulliꝰ aliquid
eſiderei. Nõ põt ñ alienis doĩs ⁊ mu

neribo inhiare · qͥ nõ delectat᷑ pio qetoq;

laloꝛe operis ſui·qtidiani victus parare
ſpᷣſtantiã. Aidet᷑ tot cãs tã ꝗneſ ac ᷑tes

vniꝰ vitij. · ocioſitat᷑ñ labe generari: De
niq; hboſipoſqͥ ſi epła pꝛĩa molli fouerat
palpitatiõe vboꝝ · qlit᷑ in ſcdᷣa velut 4

nõ ꝓfeciſſent ad mollioꝛa remedia· auſte

rioꝛibo qbuſdam ⁊ cauſticis medicamẽd
ſanare aggredit᷑. nullaq; iam mitium

ꝓᷣboꝝ fomenta Hmittit. nõ vlla teneram
vocẽ ac blandã · vt ibi.rogamꝰ autẽ vos

fratres· ſy denunciamꝰ vobis ffes ĩ noĩe
oĩ fratre ambulante inordinate. Ibi ro
gat · H denunciat. In illa blandient affe
ct. in bac obteſtant ſeueritas ⁊ minã.

Denunciamꝰ vob fres Quia pus rogãa

teʒz ↄtempfſiſtis audire · ſaltẽ nüc denun /
ciatõib⸗ obedite. Ihaz q; denũciatiõeʒ
ñ nudo vᷣbo · ſz cũ obteſtatiõe noĩs dñi

nj̃i ieſu chꝛiſti terribilẽ ĩfert· ne foꝛte ſim
plicẽ velut hũana voce ꝓlataʒ rurſum

ↄtem nerent · nec magnope ducerẽt obſer
nandã. Statĩq; vt pitiſſimꝰ medit pu
tribo mẽbꝛis qbe leni medicamẽto reme⸗
dium ferre nõ potuit:mederi ſpiritałfer⸗
riinciſiõe ꝑtẽptat. vt ſubtrabatj vos in

dñi nñi ieſu chꝛiſti · vt ſubtrahatſ vos ab

qens ab oĩ fre ambulãte inoꝛdĩate ? nõ
ſm tditionẽ quã acceperũt a nob Itaq;
ab his qͥ vacare oꝑi nolũt iubet ſbᷣtrahi ·
Vlut mẽbꝛa ocij coꝛrupta putredĩe de
ſecari. ne inertię moꝛbo velut letale cõta⸗
gium. etiã ſanas mẽbꝛoꝝ ꝑtes tabo bᷣpẽ⸗
te coꝛrumpat.Dicturuſq; de his qͥ opa/
ri manibo ſuis nolunt ⁊ panẽ ſuũ cũ ſilẽ
tio mãducare ·a qͥby etiã pcipit ſᷣtrahen
dum. q̃liba eos a pᷣncipio oppbꝛijs in⸗
urat attendite. In pꝛimis inoꝛdiatos
dicit · nec hm ſuã traditioneʒ ambulare ·
alijs vᷣbis cõtumaces eos vtpote q nol-
lent iux inſtitutionẽ eius incedere.⁊ ĩhbo⸗

neſtos eſſe deſignans.i.nõ ꝓceſſiõis·nõ
viſitatiõis.non vbi· non tꝑis opoꝛtuni

tatem congruã boneſtãq; ſectãtes Dĩby
enĩ iſtis vitijs inoꝛdinatũ quẽcq; neceſſe
eſt ſubiacere.Et nõ ſm traditionẽ quaʒ
acceperũt a nob.Et in hoc rebelles eos qͥ
dammõ ⁊ ↄtemptoꝛes notat · q traditio

nem quã acceperũt ab eo tenere ↄtemne⸗

rent. nec imitari vellẽt id q mgrĩjm non
ſolũ xybo docuiſſe meminerit · ſʒ enã ope
nouerit pfeciſſe Ip̃i eĩ ſci quẽadmodũ
opoꝛteat imitari nos· Immanẽcumulũ
repꝛehẽſionis exaggerat cu h eos aſſerit

nõ obbuare qdð ⁊ memoꝛięeoꝛũ ĩhereat.

7 ad imitandũ non ſoluʒ vᷣbo inſtruente
didicerint · ſʒ etiã exẽplo ber Puoeite
ſuſceperint. Oneceſſe ſit inquie
tum eſſe eũ qui oꝑe manuũ ſua-
rum nõ vult eſſe cõtentus Lviij
AlAililia non inqͥ eti fuimꝰ int᷑ vos.
q CLi ſe vult inquietũ inter eos
nõ fuiſſe poper exercitiuʒ com
ꝓpbare · eos qui operari nolunt abunde
notat ocioſitatis vitio inqͥetos ſꝑ exiſte/
re. Neq; gratis panem mãdncanimus
ab aliquo. Per ſingula verba incre⸗
pationis auxeſin facit doctoꝛ gentium.
Predicatoꝛ euangelij dicit ſe non gra⸗
tis panem abaliquo manducaſſe · q no
nit dñm Hcepiſſe. vt qͥ euangeliũ dennn
ciant de euãgelio viuãt⁊ rurſũ · dignꝰ ẽ
oparius cibo ſuo· Cũ itaq; nõ gratis 4
euangeliũ hdicabat tam inblime ac ſpi

a
be
mröed
läͤn
nofhi
nüci ſi
tlberabn
pdußsu,
naciaws
nbalne
wridol,
Larnid
Möisn
owemni
ib
noreſte
miqna;
luseos̃
Inndiis
nynne,
ngn
ani⸗
nicho
nianuli
wsaſeit
inſtwmente
Poorit
nngoe
u ſu⸗
1L
6 t 0s.
inte e
garnzen
unt ab
wohat⸗
SMnaR
mn iſ/
7 mmun 4
wg/
ſe⸗o
üdnmn
d
a.
s g
neat ſpi

Cis ſit.vt nobis operandi pre⸗/

— .

qbo nõ ſolũ nulla pᷣdicatio vbi cõmiſſa

eſt · ſynec vlla qͥdem niſi aĩenr̃e ſoliꝰ cura
mandar: Qua ſiducia ocioſis manib
Stis panẽ comedere audebimꝰ.quẽ vas

electionis euãgelica ſollicitudie ⁊ ſdica
tione ↄſtrictus: ſine ope manuũ comede
renõ pꝛeſumit: Sʒ in laboꝛe inqͥt ⁊ fati⸗
gatiõe nocte ⁊ die oꝑpantes · ne quẽ vrjm
guaremus.Adhuc additamenta ſuę ca
ſtigationis exaggerat Mõ enĩ ſimplicit
dixit· nõ comedimꝰ panem graſ ab aliqᷓ
veſtrum. ſtetit · Poterat enim videri
ꝓPpꝛio ocioſoq; ſum ptu ac recondita pe
cunia vel alio x·licet nõ iſtoꝝ collatione
ſeu munerib ſuſtẽtatꝰ fuiſſe Sʒ ĩ laloꝛe
inqᷣt ⁊ fatigatione nocte ac die opantes
id ẽ nro oꝑe ſpecialit᷑ ſuſtentati. Et H̊ in
qt nõ ꝓnf̃a voluntate perpetrabamus
nec ꝓ delectatiõe vt reqᷣͥes ⁊ exercitiũ coꝛ
poꝛis iuitabat · ſʒ vt neceſſitas ⁊ inopia
victꝰ nõ ſine ingenti fatigatiõe coꝛpoꝛis
facere cõꝑellebat. Mon ſolũ nãq; per to
tum diei ſpaciũ · ſʒ etiã noct tpe qð qeti
coꝛxor videt᷑ indultũ. hocopꝰ manuuʒ

ꝓ eſce ſollicitudine indeſinent᷑ vrgebaz

Rnõ ſolũ apoſtolus ſed etiaʒ

hi qui cu illo erãtmanibus ſuiſ

operati ſunt. Capᷣ.ir.
Ec tñ ſe ſolũ talit᷑ int᷑ eos con⸗

n vnerſatũ fuiſſe teſtat᷑ ne foꝛte nõ

magna nec general videret᷑ hec
foꝛma·ſi ipiꝰ timmõ traderet᷑ exeplo · ſed
etiã oẽs qͥ erant ſecũ ad miſteriũ euange
lij deputati.i.ſiluanu et thimotheũ qͥ H

eadẽ cũ eo ſcribũt. aſſerit ſili ope laboꝛaſ

ſe. In eo etiã qð dicit ne quẽ vrm gnare

mus. verecundiã eis incutit magnã Si
eni ille qͥ enangeliũ p̃dicabat ſignis illð
vtutiboq; cõmendãs· ne guaret quẽpiã
Stis panẽ mãducare nõ audebat· quõ
illi nõ eſtiment ſe grauare qͥ qnotidie emn
ocioſi vacateſq; pᷣſumũt: QNob hoc

manibus ſuis apoſtolꝰ opera/
eretexemplum. Lap. x.

gecidie

ritale opꝰ exercẽs cibũ ſmi dñice iuſſiõis
anctoꝛitate pſumeret. quid nos faciemꝰ

On quaſi nõ habueri ptãtẽ ſzʒ

n vt noſmetipos foꝛmã daremꝰ

vobis ad i mitandũ nos. Pan
dit cãm curtm̃ ſibi labor indixerit. At
inqᷣt foꝛmã daremꝰ vobis ad imitandũ
nos · vt ſi foꝛte doctrinaʒ ꝓboꝝ auribus
Vſtris frequent᷑ingeſtã obliuiõi trade/
retis.ſaltem ↄuᷣſationis exẽpla ſub ocu⸗
loꝝ fide vob tradita memoꝛit᷑ retinereij
Maud leuis eoꝝ ⁊ in h repꝛehẽſio:cum
dicit ſe nulla alia quã exẽpli gratia labo
rem hunc ⁊ fatigationẽ die noctuq; coꝛ
por exegiſſe.et eos nibilominus erudiri
nolle:ꝓpter quos ipᷣe neceſſitatẽ nõ hñs.
tm̃ ſibi fatigationis indixerit. Etquidẽ
inq̃t cũ haberemꝰ ptãtem ⁊ paterẽtnob
facultatates oĩm vrjm atq; ſubſtantie. ⁊2
vtendi eis dñi nr̃i noſſeʒ me hr̃e pmiſſũ.
nõ ſuʒ tñ hac vſus poteſtate· ne qd a me
bñ ac licito fieret: alijſocij noxij pꝛeberet
exẽplũ. Et idcirco euangeliũ pꝛedicans
meis manibo atq; ope malui ſuſtentari.
vt vob qͥʒ volentibo iter vᷣtutis incedere
viam perfectionis aꝑerirem. ⁊ cõuerſa/
tionis foꝛmã meo laboꝛe pꝛeberem
ERnon ſolũ exemplo.ſed etiaʒ
ver bis pᷣdicãs monuerit oꝑari
Taß. ri.
Ed ne foꝛte tacit oxerãs ⁊ eru
ſ dire eos volens exemplis. mini
meillos etiã pꝛeceptoꝝ moniq
inſiruxiſſe videret᷑.infert Nam ⁊ cũ eſſe/
mus inquit apð vos h̊ denunciabamꝰ
vobᷣ.qm̃ ſi quis nõ vult opari nec man/

Ducet.Mdhuc illorum deſidiam qui ſci/

entes eum vt magiſtrũ bonum doctrinę
gra ⁊ inſtitutionis obtentu ſuis manib⸗

operatũ imitari contemnũt·⁊ diligẽtiaʒ

cautionẽq; ſuã exa ggerat. dicens nõ tã/
tum ſe Hillis exemplo tradidiſſe bpſentẽ.
ſed etiam vbis iugit᷑ pꝛedicaſſe · vt ſi qͥs

ſcʒ non vult operari.nec manducet ·

Deeodem. LCaß. rij.
On iam docton vel medici vtit

n ad eos oↄſilio · ſz diſtrictionein

eos iudiciarie pnũciatiõis ĩue
hitur. ⁊ apoſtolica poteſtate reſũpta.xæ

lut e tibunali in ↄtemptoꝛes ſnĩaʒ di 6.
illa nẽpe ptãte quã cũ interminatõe ſcri

bens ad Coꝛinthios a dño ſibi aſſernit

Datã.cñ eos in delicto poſitoſ pᷣmoneret

vt añ aduentũ ſuuʒ ſemetipos coꝛrigere

feſtinarẽt· ita Rcipiens. Rogo vos neß/
ſens cõpellar auderein qſdam ptãte illa
data eſt mibi in vob. Etiten. Si eniʒz
voluero aliqͥd gloꝛiari de ptate quã de⸗
dit mihi dñs in edificationẽ ⁊ nõ in de /
ſtructionẽ vr̃aʒ nõ erubeſcã Illa inquã
ptãte ꝓnunciat · ſi quis nõ vult operari.
nec mãducetnõ gladio carnali eosad/
dicẽs · ſy autoꝛitate ſpũſſct · huiꝰ vite eis
int᷑dicens ſubſtantiã · vt ſi foꝛte penã fu
ture moꝛij mime cogitantes adhinc vel⸗
lent amoꝛe ocij exiſtere cõtumaces.ſalteʒ
nccitate natali cõſtricti ⁊ metu pñti inte
ritus· ſalutaria pᷣcepta ſuſciꝑe cogerẽt᷑.
De eo ꝙdicit audinimus enim
inter vos quoſdam ambularei
quiete. Cap· xii·
Olſt tm̃ igit᷑ rigoꝛẽ euagelice di/
ſtrictionis· nũc iam cauſam ex/
ponit · cur h vninerſa pᷣmiſerit.
Audiuimꝰ enĩ qſdam int᷑ vos ambula/
re inquiete.nibil operãtes ſ curioſe agẽ
tes Nuſq; eos qͥ dediti eſſe operi nolũt·
vno tm̃ moꝛbo coꝛruptoſ. ꝓpnũciare ↄtẽtꝰ
eſt. In poꝛi nanq; epła inoꝛdinatos eos
appellat. nec ſm traditionem ambulare
quam accepant ab eo. Inqetos etiam
eſſe definiuit. G panẽ mãducare. Rur
ſum hic. Audiuimꝰ in qͥ t quoſdam inter
vos ambulare inqᷣtte. Et ſbiũgit ſtatim
ſcdᷣm languoꝛẽ qui inqͥetudinis huiꝰ eſt
radix. Mihil inqt opantes. Tertium qʒ

moꝛbũ. ꝗᷣ ex iſio velut q dam ramuſculꝰ

oꝛit᷑.ſed curioſe agentes. multa vi
cia amputet operatio. Ca.xiiij.
Caq; fomiti vicioꝝ tanto ꝝ cõ
i gruã nunc emendationẽ cõfer
reeefeſtinat · illa aplica q̃ vſus
fuerat pauloañ depoſita ptãte.iterũ ad
iſcera pij pris vel clemenij reuertit᷑ me⸗
dici. ⁊ velut filijs ſuſceptiſq; ſuis ↄſilio
ſalu bꝛi infert remedia ſanitatis dicens.

His autẽ q eiuſmodi ſunt dennnciamꝰ

obſeẽmꝰ in dño ieſu · vt cũ ſilentio ope⸗

rantes panem ſuũ mãducẽt· Canſas tã
toꝛum vlceꝝ ꝗᷓ de radiceocioſitat᷑ emer/
gũt. vno operatiõis ſalutari pᷣcepto cu/
rauit vt peritiſſimꝰ medicoꝝ· ceteras qͥ
valitudines malas eodẽ ceſpite pullulã
tes ſciens ꝓtinꝰ extinguẽdas ·oꝛigie moꝛ
bi bncipalis exempta. Dehumani
tate etiam ocioſis et negligenti
bus impartienda. Ca. xv.
. Ibilominꝰ tñ vt pſpicaciſſimꝰ
n acꝓuidus medicꝰ. nõ ſoluʒ in
firm antin cupit mederi vulne
ribo.ſʒ etiã ſanis qᷣ b eoꝛũ poſſit pꝑpetua
ſoſpitas cuſtodiri · ſimilit᷑ ↄgruẽtia pre⸗
cepta cõmẽdat dicẽs. Vos aũt nolite de
ficere bñfaciẽtes Qui nos id eſt vias no
ſtras ſectãteſ· exem pla vob tradita oper
imitatiõe cõplei· ac neq̃q; eoꝝ deſidiaʒ
inertiã q;ʒ; ſectamĩ.nolite deficere bñfaciẽ
tes.i. hũanitatẽ vr̃aʒ erga eos ſi foꝛte ne
glexerint obbuare · ꝗᷓ diximꝰ ſilit imptite

Vt caſtigauit q̊ eos qui erãt infirmi· ne

ocio diſſoluti inquietudini ⁊ curioſitati
opam darẽt · ita hos qᷣ ſani ſunt ᷣmonet
vt hũanitatẽ quã bonis ac mał imptire

dñi pcepto iubem · ſi foꝛte qdazpꝛaui ad
ſanã doctrinã conũti noluerit· nõ abſci⸗

dãt ab eis · ſz bñfacere ⁊ fouerę eos tã cõ
ſolationis coꝛreptiõis ſmone · qᷓ; bñfi⸗
ciis ſoliᷣ ⁊ hũanitate non deſinant

non odi cauſa ſeꝗ dilectio.

nis eos qui delinquũt coꝛripe/
re debeamus Ca. xvi.
AVrſü tñ ne foꝛte hac lenitate ꝓ
r nocati qᷣdaʒ pcepi eiꝰ obedire
DODttemnant · intermiſcet aplicaz
ſeueritatẽ O ſi qs nõ obedit vbo noſtro

p eplaʒ hũc notate · ⁊ nolite cõmiſceri cñũ

illo · vt ↄfundatur Monẽſq; eos pꝛo re

nerentia ſua et vtilitate communi quid

opoꝛteatobſeruari:quaq; cautione apo

ſtolica mandata cuſtodiant · ſubiũgit cõ
feſtim patris indulgentiſſimi lenitatem-

⁊ vt filios ſuos quẽ erga pᷣdictos ꝓ cha
ritate fraternitaſᷣ affectũ debeat retinere

(nl
eoſti
ltan
laten
c(leme
rmmot
conten
tübee
tere
tuitrn
too
mitib
Wi
ſalu
ſepe⸗
ſrata

gan
lon
late
lale
rpſt⸗
nnſe
patien
geuſc
gatſol
krpan
lintun
Nirn
We
Goe

Era
gue

le⸗

tdane
cceſt
nge
mac

Mad
Mo
lsti
me,
wa
nß
tepolni
Nigienn
dunnan
Wigen
iuſind
nͤſopzin
ene

tru.

mmapre,
tnolte de
twusno
noper
1Wai
urdifni
doſſcrere
ſbtinder
tifmm-n
noſtat
jronet
Aingore
gri 10
itns ⸗
recstich
nechbiß⸗
ſumt
bleeno⸗
compe⸗
am
Kleniunr)
ichotm
ilrule
titun
inlind
e 7 4
nigril
mneapt,
bbüͤgtte
ium
nuht
ma

ſimilit᷑ docet. Et nolite inqͥt qſi inimieũ
exiſtimare.ſʒ coꝛripite vt fratrem. Seue⸗/
ritati iudiciarie paternã itermiſcuit pie
tatem · ſententiã aplico rigoꝛe pꝛolatã
clementi mãſuetudine tempauit. Nam

⁊notari iubet eũ qͥ obedire pꝛecept᷑ ſuis

contempfſerit.⁊ cũ illo non cõ miſceri · et
tñ hec fieri non odij vitio pcipit · ſed fra⸗
terne dilectionis ⁊ eoꝝ emendationis in
tuitu. Molite inqt commiſceri cum illo.

vt confundat᷑· vt qͥ non eſt meis pceptis
mitibo emendatus ſaltẽ publica omniũ

Vſtrũ ſegregatiõe confuſus ad tra mitẽ
ſalutis incipiat aliquãdo reuocari

Diuerſa teſtimonia quibus
apoſtolus pᷣcipit operari debe⸗
re vel ipſe operatus fuiſſem on

ſtratur Cap̃.xvij.

Mepiſtola q;ʒ ad epheſios ð H
i ĩo opereita pcipit dicẽs. Qui
furabat᷑ iam nõ furetur:magis

autẽ laboꝛet operando manibo ſuis qð

lonum eſt · vt habeat vñ tribuat necelſi

tatem patiẽti · In actibeetiã aploꝛuʒ hec
eadem nõ ſolum docniſſe eũ · ſed etiã ope

re pfeciſſe ſimiliDcinuenimus. Nam cum
Vniſſet coꝛinthum. alibi ſe manere non

patit᷑.niſi apud aquilã ⁊ pꝛiſcillam · eo
q eiuſdem ari eſſent opifices quaʒ ipſe
erat ſolitus exercere. Ita ei habes Poſt

hec paulus egreſſus ab athenis venit co

rinthum. etinueniens quendã indeum
noĩe aquilam ponticũ genere.⁊ pᷣſcillam
vxoꝛẽ eius · acceſſit ad eos.eo ꝙ eiuſdem

eſſent ari· ⁊ manebat cũ eis ⁊ operabat᷑.

Erant enim ſcenofactoꝛie artis.
tm̃ operatus ſit apoſtolus

quantũü non ſibi ſoli.ſed etiam
his qui cum eo erant poſſet ſuf
ficere Caß. xviij.
Einde ꝓcedens miletũ ·⁊ exinð
d mittens epheſum · connocãſq;
ad ſe pᷣſhiteros epheſioꝝ ecclię ·
dans eis pꝛecepta qnẽadmodũ regere

eccleſiã dei ſe abſente deberent ait. Auꝝ

⁊ argentum nullius concupiui. ipſi ſci

qm̃ ad omnia ꝗᷓ mihi opus erãt ⁊ his q

mecum ſunt miniſtrauerunt manus iſte
Oig oſtendi vobᷣ qa ſic laloꝛantes ovꝛ
tet ſuſcipere infirmos ac meminiſſe ver⸗
bi domini ieſu. qm ipſe dixit. Beatiꝰ eſt
magis dare qᷓ; accipere. Graue nob ſuę
conuerſatiõ is reliquit exemplũ.cũ ſenõ
ſolũ id operatum eſſe teſtat᷑ q neceſſita/

ti tantummõ ſui coꝛpor expediret.ſʒ etiã

qd vſibo eoꝛũ qͥ ſecum erãt poſſet ſuffice⸗
re. his vicʒ qͥ quotidie neceſſarijs miſte/
rijs occupati: neq;q; ſibi parare ſimilit᷑
victũ ſuis mani bo occurrebãt.Et ſicad

theſſalonicenſes operatũ ſeſe dixit · vt ill
foꝛmã daret ad imitandum eũ.⁊ hic tale

qd intulit dicens. Quemadmodũ

intelligi debeat heatius eſt ma

gis dare q́ᷓ acciꝑe.Cxix
MVnia oſtẽdi vob.qalic laloꝛã
tes opoꝛtet ſuſcipere infirmos

ſcʒ vel mente vel coꝛpe.id eſt vtnro potiꝰ

laboꝛe ſumptuq; operis ſudoꝛe queſito.
⁊nõ de abundantie cumulo ſeu repoſi/
ta. pecunia.ſʒ ne de aliena quidã largita
te ac ſubſtantia eos reficere feſtinemꝰ Et
hoc ipſum dñi dicit eſſe mandatũ Qm̃
ipſe inqᷣt dixit.id ẽ dñs ieſus. Beatiꝰ eſt
magis dare q; accipe. Hoc eſt imptieniʒ
beatioꝛ largitas q; accipientis penuria.

quęnõ de pecunia ꝑ infidelitatẽ vel diffi

Tentiã reſeruata: nec de recondiſj auari

ciętheſauris impẽditur · ſed ꝗᷓ de fructu
oper ꝓprij ⁊ pio ſudoꝛe ꝓfert᷑. Etiõ bea/
tius eſt mag dare q; accipe · qꝛ cuʒ illius
q accipit is qͥ tribuit habeat pauptatẽ-
nihilominꝰ laboꝛe ꝓpꝛio nõ ſolũ ſuę ne/

ceſſitati ſufficientiam · verüetiam qð tri

buat indigẽti pia ſollicitudie parare fe⸗
ſtinat.duplici gratia decoꝛatꝰ· ꝙ ⁊ perfe

ctam nuditatẽchꝛiſti vniuſaꝝ reꝑ ſuaꝝ

abiectiõe poſſideat.⁊ munificentiã dini⸗-
tis laboꝛe ſuo exhibeat ⁊ affectu · Hic qͥ
dez honoꝛãs deũ de ſuis iuſi laboribo⁊
delibãs ei de fructiby iuſticie ſuę. ille xo
ocij toꝛpore ⁊ inertia reſolutꝰ.indignuzʒ
ſe eẽ etia cibo paĩs apli ꝓbat ſnĩa contra

eius ſcʒ interdictum ocioſus eum nõ ſi⸗

ne reatu peccati cõtumaciaq; ſ᷑ſumens.

ðð
w

1U . . „.„* 2
* . 7 4 4
M .

De fratre deſidioſo qui alios
egredi de cenobio ſollicitabat.

Caspxrr.
Ouimus fratrẽ cuiꝰ etiã nomẽ

n ſi ampliꝰ aliqͥd ex ̊ inſtructio⸗
nis accederet ꝓderemꝰ · qͥ cũ in
cenobio moꝛaret᷑.eũq; neceſſita s coarta
ret. vt ſtatutũ open penſum qtidie econo
mo traderet nein maioꝛẽ oper modum

alicuiꝰ ꝓpenſiꝰ laboꝛant᷑ tenderet᷑ vłcõ⸗
funderet᷑ exeplo · cũ in cenobio quempiã
fratrũ vidiſſet ingreſſum. q ardoꝛe fidei

vellʒ aliqͥd ãpliꝰoper ↄſigre · ſi clãdeſtiſ

eũ perſuaſionibo reuocare ab hmõi intẽ
tione mĩme potuiſſet conſilijs pꝛauis ac
ſuſurrationibo ad trãſmigrãdũ exinde
pſuadebat. Et q eñ faciliꝰ aſpoꝛtaret · ſe
q́; iam olĩ muli ex cauſis offenſum ↄfin
gebat velle diſcedere · ſi ſolatiũ itinen vel
comitis repperiſſet. Cũq; eñ ad ↄſenſuʒ
occult᷑ᷣ obtrectatiõib mõaſterij ꝑtxiſſet ·
ↄdicens ei hoꝛã q̃ de monaſterio deberet
exire · vklocũ ſe Pueniẽs expectaret · ipe
Vlut ilico ſubſecuturꝰ ibidẽ ſubſiſtebat
Illoq; iã ꝓ diſceſſus ſui vrecundia nõ
audẽte ad monaſteriũ de qͥ aufugerat vl
teriꝰ aggregari · illex fuge eiꝰ in cenobio
reſidebat. Hoc vnũñ exemplũ de iſtimo
di genere hoim ꝓ incipientiuʒ cautione
Dixiſſe ſufficiat·qͥ pateat euidentiꝰ q̃nta
mala ocioſitas hᷣm ſcripture ſnĩaʒ ĩ mo
nachi mente parturiat · vel qu ẽadmodũ
coꝛrũpãt bonos moꝛes colloquia mala
Diueꝛſa teſtimonia de ſalomo⸗/
necontra accidiam. Cap.xxi.
Uaod ocioſita vitiũ etiã ſapiẽ
q tiſſimꝰ ſalomõ euidẽtiſſime no
tat in muli · ita dicens. Qui ſe⸗/
ctatur ociũ replebit᷑ pauꝑtate.vel viſibi
liſcʒ xel inuiſibili · q neceſſe eſt ocioſum
quẽ qᷓ; ⁊ diuũſis vitijs inuolutũ teneri · et
alienu ſp exiſiere a contẽplatione dei vel
diuitijs ſpiritalib· de qbus btũs aplus
Nuia in oĩb inqͥ diuites facti eſtis in
illo. in omni vbo ? in oĩ ſcia. De hac au
tem ocioſi paupꝑtate alibi q;; ita ſcribit᷑.
Et vſſtiet᷑ ociſſa veſte ⁊ panoſa oĩs ſõni

culoſus. Sine dubio enĩ nõ merebitur

illo incoꝛruptionis veſtimẽto oꝛnari de

q̊ aplus pcipit. induite vos dñm ieſum

chꝛiſtũ.⁊ iterum. induti lorica iuſticięet

charitat᷑. ⁊ de quo etiã dñs ad bieruſa-

lem loquitur per ꝓphetam.exurge exurge

hierlm induere veſtiment gle tuę. qſqs

ſomno ocij vel accidie ſuꝑatꝰ.non indu/
ſtrie ſue laboꝛe ſed inertię pannis oꝑiri
maluerit. quos abſcidens de ꝑfecta ple⸗
nitudĩe ⁊ coꝛꝑe ſcripturaꝝ · nõ veſtimtũ
gle nec decor· ſʒ ignominioſũ excuſatio
nis velamen ſuecoaptabit ignauię So
lent enĩ hi qui ſunt bac ſegnicie diſſolu⸗
ti · nolentes ope manuũ ſuarũ ſuſtentari.
quod apſls indeſinent᷑ exercuit vel nobiſ
exercere cepit · quibuſdam vti teſtimo⸗

nijs ſcripturarũ.quibus quoddam iner

tie ſue velamen im ponant. dicentes ſcri⸗
ptum eſſe Operamini nõ cibuʒ qᷣ perit.
ſed qui permanet in vitam eternam. Et
meus cibus eſt vt faciam voluntatẽ pa/
tris mei. Sed bec teſtimonia panni qui/
dam ſunt de ſolida enangelice lectionis
plenitudine abſciſi:· ⁊ ad hoc aſſuuntur
vt contegant potius ignominiam ocio⸗
ſitatis ac verecundię noſtre · q; vt calefa
ciant ⁊ exoꝛnent nos illa pꝛecoſa veſte ꝑ
fectaq; virtutum quã in pꝛouerbijs mu
lier illa ſapiens quę foꝛtitudine ⁊ decoꝛe
induta eſt vel ſibi vel viro ſuo feciſſe de⸗
ſcribitur · de qua etiam conſequent in⸗
fert᷑ Foꝛtitudine ⁊ decoꝛe induta eſt· ⁊ le
tata eſt in diebus nouiſſimis. De hoc in/

ertie moꝛbo rurſus idem Salomon ita

commemoꝛat. Aienihil operantiũ ſtra
te ſunt ſpinis ·id eſt illis ac ſimilibus vi⸗
iijs que apoſtolꝰ in ſuperioꝛib de ocio
pullulare pꝛefatus eſt· Et iterum · In de
ſiderijs eſt omnis ocioſus. De qnibus
apoſtolus cõmemoꝛauit dicens. Et nul
lius aliquid deſideretis. Et ad extremũ.
OVlta mala enĩ docnit ocioſitas. Quę

euidenter apoſtolꝰ in bis ꝗᷓ ſupꝛa expo-

ſuimus enumerauit dicens. Nibil ope⸗

rantes. ſz curioſe agentes. Huic q; vi/
tio ſubiũ xit aliud. Et operã dei vt del

t.E
t ot
hullin
oꝛdin
dioſe
trab⸗
ordin
rynt
itaſ
ſoli
clon
ſonte

b

ls ſnx
humnili
ſolian
ſehe
n
Wi
labo
ſn
Nt
ſtüa
ſeaeyr
ofine⸗
lpan
Cenob

h .

ſtonfan
adtn
mo
te ve
diut
Vl
ſanct
moy

ibd

goiſe
man⸗
oco

d

whitr
Gnn.
in fin
niiet
bind.
neng
enns ⸗
nonmna,
nnisonn
eſece⸗
nöiiti
Nüinſto

nn OO
Niaedn
Fiuſenun.

mtwob
m Knino,
caminer
mntesſan⸗⸗
dyafert.
amam. Et
Wunte⸗
zuannicn,/
uce lanons
aounmn

ninun o

walen

Woſt Neſteg

woabis l
dine delot
ſo buledo
—R
uncherl
Dewein⸗
HAomon
Vmti
cniibusn
gicinumn
6, niß
uslinl
Enant.
ſes
. wne⸗
gſin ,
Hyihn/
nq

ſid. Et deinde. vt vra negocia agatis · et

vt honeſte am buleſj ad eos q for ſunt· x·

nullius aliqd deſidereij. Quos etiã in/

oꝛdinatos ac rebelles notat. ab his ſtu/

dioſos qͥſq; ſegregari pᷣcipiens. At ſub

tra hat᷑ᷣ vos inqt ab oĩ fre ambulãtein⸗
oꝛdinate·⁊ nõ m traditionẽ quã accepe

runta noö. CNꝑ egiptũ fra tres
ita ſuis manibus oꝑaturvt nõ
ſolũ ꝓpꝛijs neceſſitatibꝰ ſatiſfa
ciant ſʒ etia his qui in carceribꝰ
ſunt ſubminiſtret. Cap. xxij.
Is itaq; exẽplis ꝑegyptuʒ pa⸗
tres eruditi. nullomõ ocioſos
eſſe monachos ac pᷣcipue iuue
nes ſinũt. actũ coꝛdis ac ꝓfectũ patie et
humilitat ſedulitate oꝑiſ metiẽtes.etnõ
ſolũ a nullo ꝗcq; ad vſum victꝰ ſui acci
pere patiũt᷑.ſed etiã de laboꝛib ſuis non
tm̃ ſuꝑueniẽtes ac pegrinos reficiũt fr̃es

Wrũetiã ꝑ loca libye ꝗᷓ ſterilitateac fame

laboꝛãtnecnõ etiam ꝑ ciuitates his qui
ſqualoꝛe carceꝝ ↄtabeſcunt immanem
ↄferentes dirigũt alimonię victuſq; ſub
ſtatiã: de fructu manuũ ſuaꝝ rationabi/
leac wrũ ſacrificiũ dno tali oblatione ſe
offerre credẽtes CX och cauſa facigt
in partibus occidentis nõ eſſe
cenobiamonachoꝛũ.Cap̃. xxiij
Inc eſt oyin his regio nibo nlla
h vigdemꝰ monaſteria tãta fratrũ
celebꝛitate füdata.qꝛ nec operũ
ſuoꝝ facultatibe fulciunt᷑ vt poſſintĩ eiſ
iugit᷑ ꝑdurare.⁊ ſi eiſ ſu ꝓpeditarequoqᷣ)
mõ valeat ſufficiẽtia victꝰalteriꝰlargita
te · voluptas tñ ocij ⁊ ꝑpuagatio coꝛdis
diutiꝰ eos in loco ꝑſeuerare nõ patitur.

VAVñ h eſt apud egyptuʒ ab antiqᷣs prib

ſancta ſnĩa. operantẽmonachũ demone
vno pulſari.ocioſum vo innumern ſpiri

tib deuaſtari. De abbate paulo

qui ſingulis annis omne opus

manuum ſuarum igne ſuppoſi
Ca. xxiij

to concremabat
Eiq; abbas paulꝰ ꝓbatiſſimꝰ
d patuꝝ cũ in heremo vaſtioꝛe cõ⸗
ſiſtẽs ꝗᷓ pꝛphirio nuncupatur

. . . . .
. „
4 . p .

palmaꝝ fructib ⁊ hoꝛto modico ſecutꝰ
haberet ſufficienteʒ alimonie ſue vict';
ſubſtãtiã·nec poſſet aliqͥd alið vñ ſuſtẽ/
taret᷑ operj exercere· eo ꝙ ab opidis et ha
bitabilikra ſeptẽ mãſiõiby vl eo ampliꝰ

deßti illiꝰ ſepararetur habitatio · pluſq;

xpeteretur ꝓ mercede vecturę q;ᷓ; valere
poſſʒ pᷣciũ operj deſudati colleci palma
rũ folijs quotidianũ penſuʒ velut exinð
ſuſtentãdus a ſemetipᷣo in git᷑ exigebat.
Cũq; ope totiꝰanni antru eiꝰ fuiſſʒ im⸗
pletũ/id qð ſollicita cura laboꝛauerat ſi/
gulis annis ſu ꝓpoſito igne ↄcremabat.
intm̃ ꝓbans ſine opere manuũ nec in lo⸗
co poſſe monachũ ꝑdurarenec ad perfe
ctionis culmẽ aliqn cõſcendere.vtcuʒ H
fieri neqq; neceſſitas victꝰ exigeret.p ſo⸗
la purgatione coꝛdis ⁊ cogitationũ ſoli
ditate ac ꝑſeu erãtia cellę.vel accidie ipiꝰ
emonũq; victoꝛia ⁊ expugtiõe pficeret
Uerba abbatiſ moyſi ꝗ dixerit
mihi de remedio accidię.Cxxv
Aim inccipiss in heremo cõmo⸗
c rari abbati mo yſi oim ſãctoꝛũ
ſũmo dixiſſẽ me egritudĩe acci/
die heſtno die guiſſime fuiſſe ↄfectũ·nec
ab ea potuiſſe alias libari · niſi ad abbᷣtẽ
paulũ ꝓtinꝰ cucurriſſem · ille. Non te ait
ab ea liberaſti · ſy mag ei te deditiũ ac ſᷣ⸗
ditũ pᷣbuiſti Grauiꝰei te vt deſtoꝛẽ ac fu
gitiuũ deinceps aduſariꝰ impugbit quẽ

de ↄflictu ſuꝑatũ ꝓtiꝰ aufugiſſe ↄſpexit ·

niſi de ceto cõmiſſa ↄgreſſione nõ deſer/
tiõe eelle vel ſomni toꝛpoꝛe ingruẽteſ eſtꝰ

eiꝰ ad hoꝛã euapoꝛare maluer..ſʒ toleran

tia potiꝰ ⁊ ↄflictu didicer ũphare Añ
exꝑpimẽto ꝓbatũ eſt accidię ĩpugtiõʒ nõ
ceclinãdo fugiẽdã.ſʒ rſiſtẽdo ſupandã
Erxplicit de ſpũ accidię liber
decimus. Incipiũt capitula li
bri vndecimi de ſpu cenodoxie
Roemium Ca.ii.
ij cenodoxia nõ ſolũ ĩ par
te carnali ſed etiã in ſpirita⸗
li monachũ pulſet.
iij L cenodoxia multiplex ſitac ml

tiifoꝛmis

Lapitůla

iij Quomõ monachũ cenodoxia a
Cxerxtris ⁊ a ſiniſtris impugnet.
„ LNua compatione monſiret na
tura cenodoxie “
vi N cenodoxia nec bñficio ſolitudi
nis extinguaturn?
vij cenodoxia cum deiecta fuerit
acrius reſurgat ad luctamen.

viij Vcenodoxia nec heremo nee eta

te deferueat
ir N cenodoxia ꝑiculoſioꝛ ſit vtu
tibus mixta.
Erjremplum regis eʒechię quẽad
modum telo cenodoxie deiect
fuerat.
Exemplum regis Ocię eiuſdem
moꝛbi labe ſupati
Biuerſa teſtimonia 3 ceuodoxiã
Quibus modis cenodoxia mõa
chum pullet

*

3.B. .

xiij Quemadmodũ clericat gradũ

ſuggerat ambiendunm.
xv Quõ cenodoxia mentẽ inebꝛiet.
xvi Q aliter vicia curari non poſſũt
niſi eoꝛũ radices ⁊ cauſe fuerint
publicate
xvij AV monachus debet vitare mulie
res ⁊ epiſcopos.
xviij Remedia quibo cenodoxiã vita
re poſſimus

Expliciunt capitula Incipit li

ber vndecimus de ſpiritu ceno
doxie. Cap̃ᷣ.pꝛimum.

Eptimũ
nobis certamen eſt
contra ſpũm ceno.
1 doxię. quaʒ nos va
nam ſiue inanẽ glo
riaz poſſumꝰ a ꝓpel
lare multifoꝛme varium atq; ſubtile · ita
vt quibuſlibet perſpicaciſſimis oculis ñ
dicam caueri.ſed puideri depꝛehendiq;
vix poſſit. cenodoxia nõ ſolu
in parte carnali ſed etiã in ſpiri
tali monachum pulſet. CLap̃: ij.

On ſols ʒ enĩ vt cetera vicia in
n pte carnali · ſed etiã in ſpiritali
monachüů pullat · ſotilioꝛe ſe ne⸗
quitia ingerẽs menti. ita vt ꝗq non potue
rint carnalibo vitijs decipi · ſpiritalibus

ſucceſſibo acriꝰ ſaucient᷑.tantoq; eſt ꝑni

cioſioꝛ ad ↄflictuʒ q;to obſcurioꝛ ad ca
uendũ. ODĩm nãq; vitioꝛuzʒ manifſeſiioꝛ
aptioꝛq; congreſſus eſt. et in vnoqq; eo
rum dictione rigida cõfutatꝰ incentoꝛ
innalidioꝛ factus abſcedet · victoꝛemq;
ſuũ deiectꝰ adũſariꝰ deinceps infirmioꝛ
attẽptabit. Hic vo moꝛbo cñ ꝓ elatiõe
carnali pulſauerit mẽtẽ · ⁊ fuerit ſpõſio
nis ſcuto repulſus rurſus vt quędã mł
tifoꝛmis neqᷣtia poꝛe habitu perſonaq;
mutata ſub vᷣtutũ ſpecie victoꝛẽ cõfode
re iu gulare pertẽptat. Ccenodox
ia multiplex ſit ac multifoꝛmis.
CLap̃· iij.

4 7267

Tenim cetera vicia ſeu pturba

e tiones vnifoꝛmes ac ſimplices
eſſe dicunt. hec vero multiplex
mltifoꝛmis ac varia vndiq; bellatoꝛi ⁊
exoĩ parte victoꝛi occurrens. Nã etĩ ha
bitu ⁊ in foꝛma · ĩ inceſſu.in voce·ĩ oꝑe ·
in vigilijs · in ieiunijs · in oꝛatiõe · ĩ remo⸗
tione · in lectõe · in ſcia · in taciturnitate · ĩ
obedientia · in hũilitate · in longaminita
te militẽ chꝛiſti vulnerare conat᷑· T velut
qdam pernicioſiſſimꝰſcopulus tumenti
bus vndis obtectꝰ im puiſum ac miſera
bile naufragiũ ſcdo nauigantibo vento
dũ non cauet᷑ nec puidet᷑ impoꝛtat.
Quomõ monachũ cenodoxia
a dextris et a ſiniſtris ipugnet.
Taq; via regia vo⸗ L. iiij.
i lentẽ incedere ꝑ arma iuſticię ꝗᷓ
a dextris ſunt ⁊ a ſiniſtiopoꝛ/
tet aplica diſciplina tranſire ꝑ gloꝛiã et

ignobilitatẽ· per infamiã bonã famaz.

⁊tanta cautiõe inter tumẽtes temptatio
num fluctus gubernate diſcretiõe ? flã⸗

te nobis ſpũ dñi.iter dirigere vtutis. vt

dextra leuaq; ſi paululiũ eflectamꝰ.ſcia
mus nos pernicioſis mox cautibe illidẽ⸗
dos. Jõq; per ſapientiſſimũ ſalomoneʒ

nonei
ſwiſtr
rione
iad
faſt
ln
potu
vilio
hono
Quẽ
vollere
jeiane
flnd
coge
negl⸗
ſtusſiu
1qrod
aben
nans
Gher

ynn
tonenl

gnan
bifcl

Quto
Munn.
Gn
de
bunm
tolle
gllia
gue
ſauc
ritus⸗
Sle⸗
chöisi
niſtin
nisab
tentiar
onch

Nn
nſpnn
inken,
nmmm
Dritüdn
kocckhi
ninn
manitän
awbinmm
„ung
Nünmmior
dähen⸗
uengngin
dan wlnug
imiiͤeͤ
nocor
nmis⸗
mian
nesnſnhin⸗
rwonmnb

Nihrlan

ns Hinib
welope:

töo ireno⸗

ctmminti
longummnin
nat
nlustunentt
mmarmniſan
mnthwnt
n.
nocn
sihog
W 1,
ſalignn,
irtgtnic
tmibnn.
vtmplano
möenfi⸗
rimat
mn/ſin
ntpllice⸗
onone

De ſpiritu cenodoxie

monem̃. Me dintan ad Fran neq; ad
ſiniſtrã.i.ne tibi de vtutibo blandiaris.
⁊ dxtris ſucceſſibo ac ſpiritalib extolla
ris nec deflectens ad ſiniſtrũ tramitẽ vi⸗
tioꝛũ.ſᷣm aplum gloꝛiam tibi ex eis ĩ tua

ↄfu ſione conqras. Nam cui ſub ſpecie
ſuccinctę veſtis ac nitide cenodoxia non

potuit generari:p ſqualida ⁊ inculta ac

vilioꝛe conat᷑ inferri. Quẽ non potuit ꝑ

bonoꝛẽ deijcere · humilitate ſupplantat.
Quẽ ſcię ⁊ elocutiõis oꝛnatu nequit ex
tollere. grauitate taciturnita᷑ elidit. Si
ieiunet in palã glła vanitaᷣ pulſat᷑. Si
illud cõtemnẽdę gloꝛię cauſa cõtexerit.
eodem vitio elatiõis obtundit᷑. NMe va⸗/

negloꝛięcõtagio maculet᷑ oꝛationes ꝓ⸗
lixas ſub fratꝝ vitat celebꝛare cõſpectu.

⁊quod eas latenter exerceat.nullum q;
habeat ↄſciũ facti nõ effu git aculeos va
nitatis. Qua cõparatione mon
ſtretur natura cenodoxię.C. v.
Alcre ſenioꝛes nr̃i naturã moꝛ

p òdbi rbuiꝰin modũ cepe bolboꝝq;

deſcribũt.quę vno decoꝛticata

tegmine.alio rurſum inueniũt᷑ induta ·

totienſq; repiunt᷑ gbtecta · quotiens fue

rint expoliata · Ccenodoxia nec

bñficio ſolitudis extinguar ·
Mſolitu dinẽ qͥ; eun LC. vi.
i ctonꝝ moꝛtalium conſoꝛtia glie
cauſa fugientẽ. pſeqͥ nõ deſiſtit

Quãtoq; ampliꝰ vniũſum qs vitane⸗
rit mundũ · tanto eũ acriꝰinſequit᷑ Aliuʒ

qð patientiſſimus ſit oper ac labor · aliũ
q ad obediendũ ꝓmptiſſimꝰ · alinʒ qðᷣ

Hhumilitate ceteros pponderet conat᷑ ex/

tollere.Alius ſcię· alius lectionis·aliꝰ vi
giliaruʒ ꝓlixitate temptatur. Nec alias
quẽq; hic moꝛbo niſi ſuis nitit᷑ ꝓtutib

ſauciare · in his offendicula tendẽs inte/
ritus · in quibo vite ſtipendia conqrunt.
Aolentib qui pe iter pietatis ac perfe/

ctiõis ĩcedere · non alibi iimici ĩſidiãtes
niſi in via q̃ am bulãt laqueos deceptio

nis abſcondũt · m illam beati dauid ſen
tentiam in via hac qua ambulabam ab

ſconderũt laqueũ mihi · vt in hac ipa ſcʒ

etate deferueat.

vᷣtutum via qua gradim̃ tendentes ad
bꝛauium ſuꝑnę vocatiõis nr̃is elati ſuc
ceſſibocoꝛruamus obligatiſq; ꝑedibus
aĩę nr̃e concidamus cenodoxię laqueis
cõpediti. Et ita ſit vt qͥ aduerſarij cõfli⸗
ctu non potuimus ſuꝑari · nri triumphi

ſublimitate vincam̃ · ſeu certe quod eſt
etiaʒ aliud deceptionis genus· vt excedẽ
tes continẽtię vel noſtre poſſibilitat mo⸗
dum · pſeu erantia ͤ nr̃i curſus infirmita

te coꝛpoꝛis intercedente perdamus.
cenodoxia cũ deiecta fuerit

acrius reſurgat adluctamen

Mnia vitia ſupata LCa.vij
o marceſcũt. ⁊ deuicta ꝑ ſinglos
dies infirmioꝛa reddunt᷑· ⁊ vel

loco vel tpe minuunt᷑ atq; deferuent · ſeu

certe a contrarijs ꝓtutibo diſſidentia vł
cauent᷑ facilius vel vitantur. hoc vo de
iectum acrius reſurgit ad luctam·⁊ cuz
putat᷑ extinctũ ſua moꝛte viuacuis con⸗
naleſcit. Cetera genera vitioꝛũ eos tãtũ
impugnare ſolent q;s in certamĩe ſupa⸗

rint. hoc vero ſuos victoꝛes acriꝰ inſecta
tur. Quãtoq; fuerit validius eliſum · tã

to vehementius victoꝛię ipius elatiõecõ

gredit᷑. Et hec eſt ſotilis inimici vꝓſutia ·
vt militem chꝛiſti ꝓprijs faciat tel occum
bere. qnẽ hoſtilibo armis ſuꝑare ñ potuit

cenodoxia nec heremo nec
Ca.vii.
Liia interdũ vitia ſicut diximꝰ
a etiã locoꝛũ beneficio conqᷣeſcũt
materia peccati vel opoꝛtuni

tate eius occaſione ſu btracta lenteſce/

re ſolent ⁊ minui.hoc ↄpo cũ fugiente de
ſerta penetrat · nec loco nouit excludi:nec
extrinſecus materia ſubtracta marceſce/

re. Mon enim aliunde q; vtutum eius

quẽ impetit ſucceſſib animat᷑. Quędaʒ
etiã ꝓceſſu tpis vtpꝛefati ſumus intdũ
molliunt᷑ atq; vaneſcunt. huic longeui

tas niſi fuerit induſtria ſolerti ac pꝛudẽ
ti diſcretionefundata non ſolũ nõ offi⸗
cit: verumetiã maioꝛa nouit fomenta cõ
gerere vanitat Ccenodoxia ꝑicu
loſioꝛ ſit virtutibꝰ mixta.Ca ir.

wwEwuee e .

Oſſtremo cetere pturbationes Hnicioſus q;ᷓ g auis eſt elatiõis moꝛbo⸗
p axcontrarijs ſibi vᷣtutibus diſ / Canteiuſticiętantę v̈tutes tanta fides
ſiigdẽtes.⁊ ex apto tanq; die claa⸗s atq; deuotio.ꝗᷓ naturam iſam ac totiuſ
ro bellantes et ſuperant᷑ facilius ⁊ cauen mundi leges immutare meruerunt vna
tur. hec auteʒ virtutibus inſerta ⁊ aciei elatione depeunt · ita vt vniuſis vtutib.
permixta velut in nocte ceca dimicans. ſuis ac ſi non fuiſſent obliuioni traditis ant⸗
atrocius inopinatos decipit ⁊ incautos iram dñi confeſtim ſuſcepiſſet: niſi eam nns
Exempluʒ regis eʒechię quem reſumpta bumilitate placaſſet · vt qͥ de dn
admoduʒ telo cenodorie deie tam excelſo meritoꝛũ faſtigio elatiõe im/ *
ctus fuerat. LCap̃.x. pellente deciderat- non niſi ꝑ eoſdeʒ rur niit
Ta nanq; ecechiam regeʒ indle ſum humilitaſᷣ gradus ad amiſſum cul dam
i virũ in omnibus conſummate men aſcenderet Ais aliud qͥ; exempluʒ icpe
iuſticię. ⁊ ſanctarum ſcriptunra ſiilisruinę percipere:
rum teſtimonio cõpꝛobatum.poſtinnu/ Exemplum regis oʒię eiuſdem ſ
mera virtutum pꝛeconia vno elationis moꝛbilabe ſuperati. ince
telo legimus fuiſſe deiectum. ⁊ qui inter CLCaß. xi. ſo
netionem centum octoginta qͥnq; miliũ Zias huius quẽ cõmemoꝛaui⸗ X
