quatinus ⁊ conſummari eã poſſe creda/
mus· ⁊ ad expetendam deinceps ſpacio
conſtituti tem poꝛis animemur. Incõpᷣ/
henſibilem nan q; eam in carne hac po/
ſitis quodãmodo iudicamus · niſi nobᷣ
oꝛdo quidam ac via qua ad illam vale/
at perueniri: certa ratione pandatur

Reſponſio intra quod tempuſ
poſſibilitas caſtitatis poſſit a
gnoſci. CLap. xv.

Haoeremon. Temerarium ſa
c tis eſt ſu per conſũmatione hu⸗
luus dequa loquimur caſtitaſ ·
in tanta pꝛeſertim vel voluptatũ diuer/
ſitate vel viriuʒ. certam tempoꝛis deſini
re menſura·ꝗᷓ non facile etiã in iſtis ma/
terialibus artibus ac viſibilibus diſci/

wnn . p. ſt Y 5

.
.

plinis decerni poteſt. ſcdᷣm intentionem
nanq; animi atq; ingenij qualitateʒ. ne
ceſſe eſt eas ab vnoquoq;ʒ vel celeriꝰ vel
tardius appꝛehendi rationẽ tamẽ obſer
uantie ? tem poꝛis modum intra quẽ eiꝰ
poſſibilitas agnoſcatur. conſtantiſſime
poſſumus definire. Quiſquis igit᷑ extra
ctus a cunctis confabulationibus ocio/
ſis· ⁊ moꝛtificatus ab omni ira ac ſollici/
tudinecuraq; mundana. duobus tãtũ

paximacijs fuerit quotidiana refectione
contentus. aquę ſatietate ſᷣtracta· q⸗

etem ſomni trium ſiue (vt alij ſtatuerũt)
quattuoꝛ hoꝛarũ ſpacio terminarit. nec

tamen laboꝛum aut continentie huiꝰ me

rito ſed miſeratione dñi eam ſe credide/
rit adeprurum quia ſine bac fide vana

eſtomnis bumani lalbvꝛis intentio· non
amplius cq; ſex menſibus· pfectionẽ iſtꝰ
im poſſibilem ſibi nõ eſſe cognoſcet Eui

dens tamen eſt iam ꝓxime puritatis in-
diciñ· incipere eam de ꝓpꝛij laboꝛis indu

ſtria non ſperare. Si enim vim verſiculi

illius vnuſquiſq; in veritate cõceperit·
Miſi dñs edificauerit domum.ĩuanum

laboꝛant qui edificant eam· ſequitur · vt

nec de puritaᷣ ſuę meritis extollat· intel
ligens eam ſenon ſua diligentia.ſed do-
mini miſericoꝛdia conſecutum· nec ↄtra

alios immiti rigoꝛe moueatur · ſciens hu

manam nihil eſſe virtutem · ſi eam virt

diuina non iuuerit

De fine ac remedio caſtitatis
Lapitulu. xvi.

Raoinde vnicuiq; noſtrum ad

p nerſus ſpiritum foꝛnicationis
totis viribus deſudanti. victo
ria ſingularis eſt· de merito conatus ſui
remedium non ſperare · quęfides licet fa
cilis ac plana omnibus videatur tñ taʒ
difficile ab incipientibus q; ipius caſti⸗
tatis perfectio poſſidetur. Nam cuʒ eis
vl particula puritatis arriſerit:ↄtinuo

in conſcientie ſue ſecretis elatione qᷓ̃daʒ

ſubtiliter illabente ſibimet blädiuntur .
credenteſq; eam ſe diligentie ſue ſtudio

1 3

„A

conſecutosneceſſe eſt vt ſu perno illo pᷣ⸗
ſidio paululum denudati: tamdiu illis
quas diuina virtus extinxerat paſſioni
bus oppꝛimantur. ꝙ;diu experientia do⸗

cente cognoſcãt ſe viribus atq; indu/

ſtria ſua puritatis bonum obtinere non
poſſe. Et vt diſputationem noſiram de
fine pleniſſime caſtitatis longa lucubꝛa⸗

tione confectaʒ bꝛeuiter concludamus·

in vnum omnia quę copioſe ſparſimq;

digeſta ſunt colligentes. hec eſt conſum/
matio caſtitatis· vt vigilanteʒ in õachü
oblectatio libidinis nulla perſtringat

vt quieſcentẽ ſomnioꝛum non fallat il⸗
luſio · ſed cum doꝛmienti tantum per lo⸗
pite mentis incuriam commotio carnis
obrepſeritquemadmodum ſine vlla ti/
tillatione voluptatis excitata eſt· ita eti
am ſine vllo pꝛuritu coꝛpoꝛis conquie⸗
ſcat. Hec de caſtitatis fine:quantum po
tuimus non verbis ſed experientia ma/
giſtrante digeſſimus. Qus licet a deſi/
dioſis ac negligentibus arbitrer impoſ⸗
ſibilia foꝛſitan iudicãda· certus tamen
ſum a ſtudioſis ac ſpiritalibus viris a⸗

gnoſcenda pariter ac pꝛobanda. Tan/
tum nanq; inter hominem diſtat et ho/

minẽ quantum ⁊ illa in quibus animi
eoꝛum tendit intẽtio ab inuicem diſpa⸗
rantur · id eſt vel celũ ab inferno. vlchu⸗
ſſus a belial ſcᷣm ſentẽtiam domini ſal

natoꝛis. Si quis mihi miniſtrat me ſe⸗
quat᷑.⁊ vbi ego ſum illic ⁊ miniſter meꝰ

erit. Et iterum. Abi eſtthecaurus tuus
ibi erit cꝛ tuum. Hucuſq; beatus che
remon de caſtitatis perfectione diſſeru/
it: admirabilem q; doctrinam ſublimiſ⸗
ſime puritatis tali ſermone ↄcluſit. ſua/
dens ſtupentibus atq; anxijs nobis · vt
quia iam noctis pars maioꝛ effluxerat·
tradita quieti paululũ membꝛa natura
li ſopoꝛis cibo minime fraudaremus ne
languens toꝛpoꝛe coꝛpoꝛis ſui etiã mens
vigoꝛem ſancte intentionis amitteret.
Erplicit collatio ſecunda abba
tis Cheremonis de caſtitate

.„ —

Collatio xII

—

Incipiunt capitula collatiõis

tertie eiuſdem abbatis de pꝛo⸗

tectione dei. Lapᷣͥ. pꝛimum

Roemium.
ij Interrogatio quare non
mmeerita virtutum laboꝛantis in.
duſtrie veputentur.

ij Relſponſio ꝙ ſine adiutoꝛio dei

non ſolum perfectio caſtita⸗
tis · ſed omnino nibil boni
perfici poſſit.

uij Obiectio quemadmodum gen

tiles abſq; gratia dei caſti⸗
moniam habuiſſe dicant᷑.

imaginaria caſtitate.

v W ſine gratia dei nullos indu/

ſtrios conatꝰ exequi valea/
mus.

vij De pꝛincipali pꝛopoſito dei · et

Pluluiuigentia quotidiana.
viij De gratia dei et ar bitrij liberta⸗

ix De virtute bone voluntatis no

ſire ⁊ gratie dei.
De liberi arbitrij infirmitate

ti Atrum bonam voluntatem no

ſtram ſequatur an pꝛecedat

,.„4„

xij N voluntas bona nec ſemper

gratie · nec ſemper ſit bomi⸗
ni tribuenaa

„₰

xiij O gratiã dei humani conatus

compenſare non poſſint

xiij W temptationibus ſuis de vir
tutem humani experiat ar⸗

bitrij.

xv De multiplici vocationum gra

tia:
xvi De gratia dei eo qꝙ bumane fi⸗
e tranſcendat anguſtias.

xvij De inſcrutabili diſpenſatione

.

xviij BDeſinitio patrũ eo qarbitriuʒ

aàaaug ſaluandũ nõ ſit ydoneũ
Erpliciunt capitula.

Caopitula

ti

nsn

te
n no
edet

npe
omi⸗/

gaws
.
WN
mun/
nungt
eſ⸗
Mns.
ſon⸗

nij
vonen

Collatio xIII de pꝛotectiõe dei

Incipit tertia collatio abba/
tis cheremonis de pꝛotectione
dei Laß. pꝛimum

9᷑doc ſynaxi

percepto

paululuʒ
ſopoꝛe re⸗
meates ſe
nem oppe

genti abbas germanus ſcrupulo mone
batur · ꝙ in pꝛeterita diſputatiõe cuius
virtus ſummum deſiderium incognite
nobis caſtitatis iufuderat: vnius adie⸗

ctione ſententie beatus ſenex merituʒ hu

mane canſaſſet induſtrie· aſtruẽs homi/

nem q;uis ſummis ad bonam frugẽ vi/
ribus enitatur.tamen boni com potem eſ
ſenon poſſe · niſi id diuini tantum mune

ris largitate/non operis ſui ſtudio perce
piſſet. MHanc igiturqueſtionem attoni/
te voluentibus nobis · pꝛogreſſus cellu/
la beatus heremon cum quidem nos
inuicem muſitare ſenſiſſet· ſolito bꝛeuiꝰ

oꝛationum atq; pſalmorum ſolennitate

tranſcurſa · quid moueret inquirit.

Interrogatio quare non meri

ta virtutũ laboꝛantis in uſtrig

Unc Germanus. Quan

t tunm excellentiſſime inquit ſuͤb/
liuinmitate virtutis quęe noctur⸗

na diſputatione patefacta eſt· pene ( vt

ita dixerĩ) a fide poſſibilitaſᷣ excludim̃ ·
tantum nobis pacetui dictum ſit vide-
turabſurdum . ſi laboꝛum ſtipendiuʒ.id
eſt perfectio caſtitatis quę inſtantia pꝛo/

pꝛij ſudoꝛis acquiritur:non ſpecialit᷑ la/

boꝛantis deputetur iuduſtrie· Ineptum

eſt enim · vt ſi verbi gratia agricolam er

ga culturam tere irremiſſum ſudium
viderimus im pendere. non illius effica/

cie aſcribamus ⁊ fructum.

Reſponſio ꝙ ſine adiutoꝛio
dei non ſolum perfectio caſtita
tis ſed omnino nichil boni per
fici poſſit. Capitulũ.ij.

Heremon. Moc ipᷣo qð pꝛo
cC ppoſuiſtis exemplo· enidentiꝰ ap
ptꝛobatur nihil poſſe pꝛoficere
ſine adiutoꝛio dei laboꝛantis induſtriã
Mec enim agricola cum omnes conatꝰ
ſuos in excolendis expenderit terris· con
feſtim etiam pꝛouentum ſegetum ⁊ vber
tatem fruguz ſue poterit induſirie depu
tare · qᷓ irritam eſſe frequenter expertus
eſt· niſi eam pluuiarum opoꝛtunitas ⁊
byemis trãquilla ſerenitas ſubſequat᷑·
ita ut adultos iam fructus ac pfecta ma
turitate ſolidatos: quodãmõ de mau te
nentiũ viderimus plerũq; pꝛereptos· ni⸗/
hilq; labvꝛantibus illam iugem ſudorj
inſtantiam contuliſſe quia non fuit do/
mini opitulatione directa· Sicutigitur
inertibus agricolis: qui ſua frequẽt᷑ vo
mere arua non ſubigunt banc vbertatẽ
ſegetum pietas diuina non confert. ita
laboꝛantibus pernox ſollicitudo nõ pꝛo
derit · niſi miſericoꝛdia domini fuerit p⸗
ſperata. In quo tamen bumana ſuper/
bia nullatenus ſe gratię dei vel exequa/
re vel admiſcere contendat participẽq;
ſe in muneribus dei per hoc conetur inſe

rere· vt labvꝛem ſuum auctoꝛem eſſe di

uinę exiſtimet largitatis·ac pꝛouentũ co
pioſiſſimaruʒ frugum · induſtrie ſue me
ritis reſpondiſſe gloꝛietur. Cõſideret nã
q; ac veridica examinatione perpendat.
q;ne ipos quidem conatus quos pꝛo de
aͤeri⸗ opulentie intentus exercuit.ſuis
viribus impendere potuiſſet· niſi enʒ ad
exercenduʒ omneopus ruris. pꝛotectio
domini ac miſericoꝛdia roboꝛaſſet · et in

efficax eius voluntas ſu iſſetac virtus·

14

N

niſi etiam peragendi copiam:quę non⸗
nunqᷓ; vel ſiccitatis vel imbꝛium nimie/
tate fraudatur diuina clementia pꝛeſti
tiſſet. NMam cum ⁊ bonũ virtutis et ſani
tas coꝛpoꝛis ⁊ omnium effectus operuʒ
actuumq; pꝛoſperitas a domino fu erit
condonata: oꝛandum eſt ne fiat ei ſicur
ſcriptum eſt. cęluʒ ereum ⁊ terra ferrea ·
⁊ ne reſiduũ locuſte comedat bꝛucus·et
reſiduum bꝛuci eruca deuoꝛet.⁊ reſiduũ
eruce rubigo conſumat. Nec in hoc tan
tum eget diuinitatis auxilio agricole la
boꝛãtis induſtria · niſi etiam inſperatos
auertat caſus.quibus etiam ſi deſidera
ta fructuum fecunditate ager fuerit opi⸗
matusnon ſolum ſpei ſue vana expecta
tione fruſtrabitur· xerumetiam pcepta⸗
rum et reconditarum iam vel in area vel
in hoꝛreo frugum vbertate fraudabitur
Quibus manifeſte colligitur: non ſoluz
actuum. verumetiam cogitationum bo
narum ex deo eſſe pꝛincipiuʒ qui nobis
Zinitia ſancte voluntatis inſpirat·⁊ vir
tu tem atq; opoꝛtunitatem eoꝛuz quere
ctecupimus tribuit peragendi. Omne
enim datum bonum. et omne donum
perfectum deſurſum eſt deſcẽdens a pa/
treluminũ · qui ⁊ incipit quę bona ſunt
Zexequitur.⁊ cõſummat in nobis · dicẽ/
tea poſtolo. Qui autem dat ſemen ſemi⸗
nanti:⁊ panem ad manducandum pꝛe-
ſtabit· ⁊ multiplicabit ſemen veſtrum ·
creſcere faciet fructus iuſticię veſtre No
ſtrum vero eſt· vt quotidie attrahentem
nos gratiã dei humiliter ſubſequamur.
Vl certe dura ceruice ⁊ incircumciſis vt
ſcriptum eſt auribus eideʒ reſiſtentes · p
hieremiam mereamur andire Nũquid
qui cadit non reſurget aut qui auerſus
eſt non reuertetur: Quaꝛe ergo auerſus
eſt populus iſte in bieruſalem auerſione
cõtentioſa: Indurauert ceruices ſuas
noluerunt reueri.
Obiectio quemadmodum gẽ⸗/
tiles abſqʒ gratia dei caſtimo⸗
moniam habuiſſe dicantur.

llatio xIII abbe

Capitulũ iiij.
Ermanus Huic ſenſui cui
g pietas abꝛupte a nob nõ põt
impꝛobari ·.illud videtur obſi/
ſtere :quod ad deſtructionem liberi arbi⸗
trij tendit. Mam cnm multos gentilium

qui vtiq; diuini adiutoꝛij gratiam non

merenturnon ſolum frugilitatis atʒ pa
tientieſed quod magis mirum eſt etiaʒ
caſtitatis videamus fulgere virtutibo.
quomõ captiu ato libere voluntatis ar

bitrio · dei munere collate illis fuiſſe cre /

Tende ſunt:cum vtiq; mundane ſapiẽ⸗
tię ſectatoꝛes· non ſolum dei gratiã ſed
ipm etiam verum deum penitus ignoꝛã
tes · qu antum vll ſerie lectionis vel quo/
rundam traditionecognouimusſum/
mã caſtimonie puritatem pꝛopꝛij labo.
ris induſtria poſſediſſe dicantur:

Reſponſio de philoſo phoꝛnʒ

imaginaria caſtitate
HNHoeremon Gratum mihieſt
cCNWdu ſümo agnoſcẽde veriraſ
anmoꝛe flammamini· quędam
etiam inepta pꝛoponitisquoꝛum obie⸗
ctione pꝛobatioꝛ atq; (vt ita dixerim )ex
ploꝛatioꝛ catholice fidei virtus aꝓpare/
at. Quis etenim ſapiẽs tam contrarijs
ꝓPpoſitionibus vteretur. vt celeſtem ca/
ſtimonie puritateʒ quã heſterna die nec
per dei gratiam moꝛtalium cuiq; aſſere⸗
batis poſſe conferri · nunc eandeʒ etiam
a gentilibus crederetis virtute pꝛopꝛia
fuiſſe poſſeſſam:? Sed quia hec exploꝛã⸗

de pꝛoculdubio(vt dictuʒ eſt) ſiudio ve

ritatis oꝓponitis· quid de his teneamꝰ

aduertite · Oꝛimum ꝓbiloſophos neqᷓ/

cqᷓ;ᷓ credendum eſt talem animi caſtitateʒ

qualisa nobis exigitur aſſecutosquib⸗

iniungitur vt non ſolum foꝛnicatio ſed
neimmundicia quidem nomineturĩ no
bis. Mabuerunt aũt illi quandam me⸗/
riken· hoc eſt poꝛtiunculam caſtitat· id

eſt abſtinentiam carnis vt tantuʒ a coi/

tu libidinem coercerent· hanc autem in/

ſ
n
N

ncidl
mmias
acun
obie⸗
nn t
pale⸗
karis
mn ca,
lenec
Mere⸗
cäan
pohu
on
vcor

wado⸗
nne,

col

min⸗

dicitur compꝛeſſiſſe ſententia

De pꝛotectione dei

ternã menti ac perfectam coꝛpoꝛis puri/

tatem. non dicamopere aſſequi · ſed nec
cogitatione potuerunt. Deniq; famoſiſ
ſimꝰ ille ipᷣoꝛum ſocrates/hoc vt ipi ↄce⸗
lebꝛant de ſe non erubuit pꝛofiteri.Naʒ

cum intuens eũ quidũphyſiognomon

dixiſſy ommapederaſtu·hoc eſt. oculi coꝛ

ruptoꝛis pueroꝛum · ⁊irruentes in eũ di

ſcipuli eius· vlciſci illatum magiſtro vel
lent conuiciũ · indignationem eoꝛũ hac

quieſciteo ſodales etenim ſum ſed con/
tineo. Apertiſſime igitur non ſolum aſ-/
ſertione noſtra.ſed etiam ipoꝛum pꝛofeſ

ſione monſtratur: conſummationem tã

tummodo impudicicie. id eſt cõmixtio/
nis turpitudinem· violẽta ab illis neceſ
ſitate compꝛeſſam. non tamẽ deſideriuʒ

de coꝛdibus eoꝛum ⁊ oblectationẽ illius
paſſionis excluſam. Cum quo aũt hoꝛ/

roꝛe pꝛoferenda eſt illa ſententia dyoge⸗
nis: Factum enim quod philoſophos
mundi huius velut quiddam memoꝛa⸗-

bile pꝛoferre non puduitneq; dici a no

bis ſine vrecũdia · neq; andiri põt. Mã

cuidam in adulterij crimine puniendo
(vt ferunt ait. r

iid eſt quod gratis vendit

moꝛte non emas. Conſtat ergo illos ve⸗
re caſtitatis quea nobis expetitur · nec a

gnouiſſe virtutem Et ideo ſatis certum

eſt circũciſionem noſtraʒ queę in ſpũ eſt ·

non poſſe niſi dei tantum munere poſſi/

Teri·⁊ his ineſſe ſolummodo ·qui deo to

ta ſpũs ſui contritione deſeruiunt

Aſine gratia dei nullo s in du/
ſtrios conarꝰ exequi valeamꝰ.
Lapitu lIũ. wvvi.

CTidcirco licet in multis immo
e in oibo poſſit oſtẽdi.ſemꝑ auxi/
lio dei homĩes indigere · nec ali
quid humanam fragilitatem quod ad

ſalutem pertinet per ſe ſolam. i. ſine ad/
iutoꝛio dei poſſe perficere · in nullo tamẽ

—

enidentius q; in acquiſitione atq; cuſto
dia caſtitatis oſtenditur. At enim tan⸗
tiſper de integritai᷑ eius difficultate diſ
putatio differatur. de inſtrumẽtis eius

beꝛeuiter interim diſputemus. Quis p·

naleat queſo q;uis feruẽs ſpũ · vel ſqua
loꝛem ſolitudinis · vel ſicci panis non di
cam quotidianam eſuriem ſed ipam ſa/
turitatem nulla hominũ laude ſuffultꝰ.
ſuis viribus ſuſtinere: Quis aqueper
petuam ſitim ſine domini conſolatione

tolerare: illum q; dulcem ac delectabi/

lem matutinum ſopoꝛeʒ bumanis frau⸗

dare oculis intra terminos hoꝛarum
gquattuoꝛ omnem quietis refectioneʒ iu

gi poſſit lege ↄcludere: Quis indeſinen
tem lectionis inſtantiã: quis irremiſſaʒ
operis fedulitatem. nullum pꝛeſentis lu
cricõmodum captans/abſq; dei gratia
explere ſufficiat: Quę oĩa ſicut deſide/
rari a nobis iugiter abſq; diuina inſpi⸗
ratione non poſſunt · ita ne perfici quidẽ
ſine eius auxilio vllatenus queunt. Et
vt hec eadem non ſolum pꝛobata nobis
experientie diſciplina· ſed etiam ceriᷣ in⸗
dicijs et argumẽtis manifeſtioꝛa redda
mus: nonne in multis quę vtiliter opta
mus implere · cũ deſiderij plenus ardoꝛ
ac voluntas perfecta non deſit · interpel/
lans quęcunq; fragilitas caſſat vota coõ
cepta: nec ꝓpoſito noſtro aſſiſtit effectꝰ
niſi virtus perficiendi dñi fuerit miſera/
tione donata · ita vt cũ ſit innumera mul

titudo illoꝛum qui fideliter virtutũ ſiu⸗
dijs deſiderent inherere · ſummam tamẽ

eoꝛum qui hec perficere vel tolerare ua/
leant inuenias raritatem · vt ſtermittaʒ
quod netunc quidem · cum omnino nul
la nos arcet infirmitas:facultas vniuer/

ſa quę volumus peragẽdi noſtre ſubia/

cet poteſtati.NQam neq; remotionis ſilẽ
tium · nec diſtrictionem ieiunioꝛũ· necle/
ctionis inſtantiã · illo etiam tpe quo poſ
ſumus pꝛo noſtro arbitrio retentamus

ſed ꝗbuſdã occurrentiby cauſis ·etiã in/
nitiſſimi frequẽt᷑ retrahim a ſalutaribi⸗

ſtitutis · ita vt vel loci vel tempor copiã
in quo hoc exercere poſſimus · neceſſe ſit

nos a domino depꝛecari. nec ſufficere

nobis id quod poſſumus certum eſt ni/
ſi etiã opoꝛtunitas peragẽdi eſ quęnobᷣ
vtiq; poſſibilia ſunta domino tribuat.
de quibus ⁊ apoſtolus Quoniã volui⸗
mus inquit venire ad vos ⁊ ſemel ⁊ ite/
rum· impediuit nos ſathanas ita vt
nonnun qᷓ; nos etiam vtiliter ab iſtis ſpi
ritalibus ſentiamus ſiudijs auocari: vt
dum nolentibus nobis interrumpitur
noſtri curſus intentio:⁊ infirmitati car/
nis aliquid relaxamus: etiam inuiti ad
ſalutarem perſeuerantiam reſeruemur.
De qua diſpenſatione dei · ſimile aliqd
beatus apoſtolus. Pꝛopter quod inqᷣt
ter dominuʒ rogaui vt diſcedereta me·
dixit michi. Sufficit tibi gratia mea⸗
nam virtus in infirmitate perficitur.Et
iteruzʒ. Quid enim oꝛemus ᷣm qð opoꝛ/
tet neſcims.
De pꝛincipali pꝛopoſito dei ⁊
pꝛouidentia quotidiana
CLapituluũ. vu.

Ropoſitum nanq; dei quo nõ
p ob boc hominem fecerat vt pi⸗
ret · ſed vt imperpetuum viue⸗/
ret · manet immobile Cuius benignitas

cum bone voluntatis in nobis quantu/

lamcunq; ſcintillam emicuiſſe perſpexe/
rit· vel quam ipe tanqᷓ; de dura ſilice no
ſtri coꝛdis excuſſerit: confouet eam et ex/
uſcitat · ſua q; inſpiratione cõfoꝛtat · vo
lens omnes homines ſaluos fieri· et ad
agnitionem veritatis venire. Quia nõ
eſi inquit voluntas ante patrem veſtrũ
qui in celis eſt· vt pereat vnus ex puſillł
iſtis. Et iterum. Mec vult inquit deus
perire animam . ſed retractat cogitãs ne
penitus pereat qui abiectus eſt · Aerax
nanq; eſt ⁊ non mentitur deus cum ob/
teſtatione diffiniens Aiuo ego dicit do

minus deus: quia nolo moꝛtem impij ·

ſed vt connertatur a via ſua et viuat.

Qui eniʒ vt pereat vnus ex puſillis nõ
babet voluntatem quomodo ſine in/

genti ſacrilegio putandus eſt· non vni⸗

uerſaliter omnes ſed quoſdam ſaluos fi
eri velle pꝛo omnibus: Ergo quicunq;
pereunt · contra illius pereũt voluntatẽ.
ita eo contra vnnmquẽq; eoꝛum quoti
die pꝛoclamante. Conuertimi a vijs ve
ſtris peſſimis.⁊ quare moꝛiemini domꝰ
iſrael:·Et iterum. Quotiens volui con
gregare filios tuos ſicut gallina cõgre⸗

gat pullos ſuos ſub alas ſuas: nolui/

ſti. Et quare inquit auerſus eſi populus

iſte in bieruſalem · auerſione ↄtentioſa-

Indurauerunt facies ſuas:nolu erũt re⸗
uerti. Pꝛeſto eſt ergo quotidie chꝛiſti /
tia · que dum vult omnes homines ſal⸗
uos fieri: ⁊ ad agnitionem veritatis ve⸗
nire cunctos abſq; vlla exceptione con/
uocat dicẽs. Nenite ad me oẽs qui labo
ratis ⁊ onerati eſiis.⁊ ego reficiam vos.
Si autem non omnes vniuerſaliter· ſed
quoſdam aduocat · ſequitur vt nec oẽs
ſint onerati vel oꝛiginali vel actuali pec/
cato · nec vera ſit illa ſententia. omnes
enim peccauerunt ⁊ egent gloꝛia dei· nec
per omnes homines moꝛs ptranſiſſe cre⸗
datur. Et intãtum omnes qui pereunt
contra dei pereũt voluntatem. vt nec ip⸗
ſam moꝛteʒ deus feciſſe dicatur · ita ſcri
ptura teſtante · Quia deus moꝛtem nõ
fecit· nec gaudet in perditione viuoꝛum.
Eſt inde eſt ꝙ plerunq; dum ꝓ nob con
traria poſiulamus· vel tardiꝰ vel nequa/
qᷓ; noſtra exauditur oꝛatio· ⁊ rurſus.ea
quę credimus eſſe contraria ·:vtilit᷑ vt be⸗
nigniſſimus medicus · etiã inuitiſſimis
dominus inferre dignatur · ac nonnũc;
pernicioſas diſpoſitiones noſtras leta⸗
leſq; conatꝰ ab effectu deteſtabili retar⸗
dat ac reuocat.ac pꝛoperantes ad moꝛ/
tem · retrabit ad ſalutez:⁊ de inferni fau
cibus extrahbit ignoꝛantes

De gratia dei et arbitrij liberta

t̃
el

i

nosſ
ang
n
igon
Vsr
i
luion
lge/
volni⸗
Nins
nnoſr.
Cütte
ninis
glal⸗
s ve⸗/
econ⸗
a
ndos⸗
Nnſe
neos
ulſe⸗
ounes
nener
e⸗
cunt
ip⸗
4 ſa i
mno
owm.
bc
Ane
nſſs
cent⸗
niſni
ornic
; u,
Mo.
mor/
niſan

erta

Capitulũ vii

Aanm curaʒatq; pꝛouidentiã
ꝗ circa nos ſuam. ſub figura me⸗
retricis hieruſalem et pernicio/

ſa ad ydoloꝛum cultũ alacritate tenden.

tis · per Oſee pꝛophetam ſermo diuinus

eleganter expꝛeſſit. Dicente nãq; ea. va
dam poſt amatoꝛes meos.ꝗ dãt panes

michi aquas measlanam meam ⁊ li/
num meum oleum meum ⁊ potũ meuʒ·

reſpõdit· ſaluti eius non voluntati con/

ſulens diuina dignatio.Ecce ego ſepiã

viã eius ſpinis.⁊ ſepiam eam maceria·
⁊ ſemitas ſuas non inueniet: ⁊ ſequetur

amatoꝛes ſuos·⁊ non appꝛehendet eos:
⁊ queret eos·nec inueniet illos · ⁊ dicet.

Reuertar ad virum meum pꝛioꝛem· qa
bene mihi erat tunc magis q; nunc. Ac
rurſus contumacias noſtras atq; con ⸗

temptus · quibus euʒ ad ſalutares inui
tantem recurſus rebelli ſpiritu dedigna
mur · tali cõparatione deſcribit. Et diri
inquit. Oatrem vocabis me · 1 poſt me

ingredi non ceſſabis. Sed quomõ ſi cõ

temnat mulier amatoꝛem ſuum . ſic con/
tempſit me domus iſrael· ait dminus

Saſ ↄgrue qm bieruſalem adultere cõ
parauerat a ſuo cõiuge diſcedenti:amo
rem quoq; ac perſeue ãtiã benignitatis
ſue viro quia femina deſeritur compa/

rauit. Mietas enim ac dilectio dei · quã

circa humanum genus ſemper impen/

dit · eo eynullis ita vincatur iniu rijs · vt

a cura noſtrę ſalutis abſcedat· ⁊ quodã
modo ſuperata iniquitatibus noſiris ꝗ
pꝛincipali ſuo pꝛopoſito reuocetur:ma/
gis pꝛopꝛie expmi alia cõparatione nõ

potuit · q; exemplo vini ardetiſſimo amo
re feminaʒ diligentis· qui quanto magj

negligi ſe ac deſpici ab ea ſenſerit· tanto

vehemẽtioꝛis circa eã celi ardoꝛe flãma

tur. Mdeſt igitur inſeparabiliter nobis
ſemper diuina pꝛotectio · tanta q; eſt er/

ga creaturam ſuam pietas creatoꝛis · vt
non ſolum comitetur eam ſed etiam pꝛe

⸗ .
— .

De pꝛotectione dei

cedat iugiter pꝛouidentia. Quam exper
tus pꝛopheta apertiſſime confitet᷑ dicẽs.

Deus meus miſericoꝛdia eius pꝛeueni/
et me. Qui cum in nobis oꝛtum quẽdaʒ

bone voluntatis inſpexerit· illuminat eã

lutem. incrementumi tribuens ei.quam
Vl ipſe plantauit vel noſtro conatu vi/

Derit emerſiſſe. QNam anteq; clament in

quit ego audiam · adbuc loquentibo eis

ego audiam. Et iterum. Ad vocem cla⸗

moꝛis tui ſtatim vt audierit reſponde⸗

bit tibi. Et non ſolum ſancta deſideria

benignus inſpirat· ſed etiam occaſiões

Sſtruit vite · Iopoꝛtunitatẽ boni effectꝰ

acſalutaris vię directionem demöſtrat
errantibus. èG

De virtute bone voluntatis
noſtręet gratię deil.
Ea.iapitulũ. ix.

Maenõ facile humana ratio/
v nek diſcernitur quemadmoduʒ
dominus petentibus tribuat · a
querentibus inneniatur · apeniatq; pul/

ſantibus. et rurſus inueniatur a non

querentibus ſe· palam a ꝓpareat inter il
los qui eum non interrogabant . et tota

die expandat manus ſuas ad ppulum

non credentem ſibi et contradicentem.

reſiſtentes ac longe poſitos vocet inui⸗
tos qttrabat ad ſalutez. peccare cupien
tibus explende copiam ſubtrahbat volũ

tatisad nequitiam pꝛoperantibus beni
gnus obſiſtat. Cui autem facile pateat ·
quomodo ſalutis ſumma noſtro tribua
tur arbitrio.de quo dicitur. Si volueri
tis ⁊ audieritis me · quębona ſunt terre
mãducabiũſ· ⁊ quomõ non volentis ne
q; currentis ſed miſerentis ſit dei Quid
etiam ſit illud. ꝙ deus reddet vnicuiq;
ſcm opera eius · et deus eſt qui operat
in vobis et velle et perficere pꝛo bona vo
luntate et hoc non ex vobis · ſed dei do/
num eſt · non ex operibus vt ne quis

gloꝛietur. Quid ſit etiam illud quod
dicitur · aꝓpꝛopinq̃te deo· ⁊ a ꝓpꝛopinqᷓ/
bit vobis.⁊ quod alibi dicit. Nemo ve⸗
nit ad meniſi pr qui miſit me attraxerit
euʒ. Quid ſit quod dicit.rectos curſus
fac pedibus tuis · ⁊ vias tuas dirige · et
quid ſit quod dicimus oꝛantes. Dirige
in conſpectu tuo viam meam. ⁊ perfice
greſſus meos in ſemitis tuis: vt non mo
ueantur veſtigia mea. Quid ſit ꝙ iterũ
commonemur. facite vobis coꝛ nouũ ⁊
ſpũm nouum et quid ſit illud quod re⸗
pꝛomittitur· Dabo eis coꝛnouum· ſpi
ritum nouum tribuam ĩ viſcerib eoꝝ ·
et auferam coꝛ lapideum de carne eoꝛũ·
et dabo eis coꝛ carneum. vt in pꝛeceptis
meis ambulet · ⁊ iudicia mea cuſtodiãt
Quigd ſit ꝙ pꝛecepit dominus dicẽs La
ua a malicia coꝛ tuũ hieruſaleʒ vt ſalua
ſias · quid ſit qð id ibm ꝓpheta a dño
poſtulat dicens. Coꝛ mundum crea in
me deus. Et iterum. Lauabis me et ſuꝑ

ninuè dealbaboꝛ. Quid ſit quod ad nos

dicitur · illuminate vobis lumen ſciẽtię
Et quid ſit quod de deo dicit᷑. Qui do/
cet homĩem ſcientiam:⁊ dominus illumi
nat cecos: vel certe quod oꝛãtes dicimꝰ

cum pꝛopheta. IAllumina oculos meos

ne vnq; obdoꝛmiam in moꝛteniſi quod
in bis omnibus ⁊ gratia dei et libertas
noſtri declaratur arbitrij· ⁊ quia etiam
ſuis interdum motibus homo ad virtu
tum aꝓpetitus poſſit extendi · ſem per vo
a dño indigeat adiuuari. Mec eĩ cuʒ vo
lu erit quis ſanitate perfruit᷑· ant de egri
tudinis moꝛbo ꝓ arbitrij ſui deſiderio li
beratur. Quid auteʒ ꝓdeſt ſanitaſᷣ gra
tiam concupiſſe:niſi dominꝰ qui viteip/
ſius vſum tribuit etiã vigoꝛẽ incolumi
tatis impartiat: Ut autem euidentius

clareat etiam per naturę bonum ꝙ bene⸗/
ficio creatoꝛis indultuʒ eſt · nonnũ q; lbo
narum voluntatum pꝛodire pꝛincipia

quę tamen niſi a domino dirigantur ad
conſummationem virtutum peruenire
non poſſunt · apoſtolus teſtis eſt dicens.

Collatio x I abbatis Cheremoni

AVelle enim adiacet mihi: perficere autẽ

bonum non inuenio.

Deliberi arbitrij infirmitate
LCLapitulũ x.

Am libertatem ſcriptura diui⸗
n na noſtri conſirmat arbitrij di
cens. Omni cuſtodia ſerua coꝛ
tuum · Sʒ infirmitatem eius apoſtolus
manifeſtat dicens Dominus cuſtodiat
coꝛda veſtra· ⁊ intelligentias vſtras in
chꝛiſto ieſu · Airtutem liberi arbitrij da⸗
uid enunciat dicens Inclinaui coꝛ meũ
ad faciendas iuſtificationes tuas· Sʒ ĩ
firmitatem eius idem oꝛans ſimiliter do
cet. Inclina inquiens coꝛ meum in teſti/
monia tua ⁊ non in auariciam. Salo⸗/
mon quoq; Inclinet coꝛda noſtra ad ſe
vt ambulemus in vninuerſis vijs eius · et

cuſtodiamus mandata eius: ⁊ cerimo⸗

nias eius: ⁊ indicia eius. Poteſtatẽ de⸗

ſignat arbitrij noſiri pſalmigraphꝰ di

cens. Cohibelinguam tuam a malo. et
labia tua ne loquantur dolum. Infirmi
tatem eius noſtra pꝛoteſtatur oꝛatio di⸗
centibusnobis. Pone domĩie cuſtodiã
oꝛi meo · ⁊ oſtium circumſtantię labijs
meis. Arbitrij noſtri facultas a domino
ceclaratur cum dicitur. Solue vincula
colli tui captiua filia ſyon Fra gilitatem
eius pꝛopheta decantat dicens. Domi⸗
nus ſoluit com peditoset · Dirupiſti vĩ

cula mea tibi ſacriſicabo hoſtiaʒ laudis

Audiuimus in euangelio dominum cõ
uocantem vt ad eum pꝛoperemus per li
berum arbitrium. Aenite ad me omnes
qui laboꝛatis ⁊ onerati eſtis.⁊ ego reficiã
vos. Sed infirmitatem eiꝰ idem domi⸗
nus pꝛoteſtatur dicens Nemo poteſi ve
nire ad meniſi pater qui miſit me attrax
erit eum. Apoſtolus liberum arbitrium
noſtrum incitat dicens. Sic currite vt
compꝛebendatis Sʒ infirmitatem eius
iohes baptiſta teſtat cũ ait NMõ põt bõ
accipere a ſe qᷣcq;ᷓ· niſi fuerit ei datuʒ de

—
—

te

dir⸗
nd
mc
uon
d⸗
G
laſi/
glo
aaͤſe
nget
nmo/
id
h
fmi
voi/
Nii
bis
nino
ncula
nem
omi⸗
Kri
audis
und⸗
ri
mns
i
ni⸗
n
ma
ium
eN
nans
ibs
d

cuſtodire · dicente pꝛopheta. Cuſtodite
animas veſtras Sʒeodeʒ ſpiritn alius

pꝛoclamat pꝛopheta. Niſi dominus cu
ſtodierit ciuitateʒ.inuanum vigilatqui

cuſtodit eam. Apoſñiolus philippenſib⸗
ſcribens · vt liberum eoꝛum deſignetar⸗

bitrium ˖ cũ metu et tremoꝛe inquit ve⸗

ſtram ſaluteʒ operamini. Sʒ vt infirmi

tatem eius oſtendat:adiungit. Deus eſt
eniʒ inquit qui operatur in vobis·⁊ vel/
le et perficere pꝛo bona voluntate.

Atrum bonam voluntatem no
ſtraʒ ſequaturan precedatgra/

cia dei Eaß. xi.

Tita ſunt hec quodãmodo in/

e diſcrete permixta atq; cõfuſa.

vt quid ex quo pendeat int᷑ mł/

tos magna queſtione voluatur.i.vtruʒ
quia initium bone voluntatis pꝛebueri
mus miſereatur noſtri deus · an qꝛ deus
miſereatur conſequamur bone volunta
tis initium. Multi enim ſingnla heccre⸗

entes ac iuſto amplius aſſerentes.va/

rijs ſibiq; ↄtrarijs ſunt erroꝛib ĩuoluti
Si eĩ dixerimus noſtrum eſſe bone pꝛin
cipium voluntatis · quid fuit in perſe/
cutoꝛe paulo · qͥd in publicão mattheo:

quoꝛũ vnus cruori ac ſu ꝓplicijs innocẽ

tum · alius violentijs ac rapinis publid

ineubans attrahitur ad ſalutem? Sin

Vrro gratia dei ſem per ĩſpirari bone vo/
luntatis pꝛincipia dixerimus · quid de
ʒachei fide·quid de illius in crucelatro⸗/
nis pietate dicimꝰ. ꝗ deſiderio ſuo vim
quandam regnis cęleſtiby inferẽtes.ſpe/
cia lia vocationis monita pꝛeuenerunt.
CLonſummationẽ vero virtutum 7 exe⸗
cutionem mandatoꝛum dei ·ſi noſtro de
putauerimus arbitrio:quomõ oꝛamus
Confirma deus hoc quod operatꝰ es in
nobis· opera manuuʒ nr̃arum dirige
ſupꝑ nos. Scimꝰ ad maledicendũ iſraeli
balaam fuiſſe conductum ſed videmus
maledicere enpienti non fuiſſe ꝑmiſſum

celo. Jubemur animas noſtras ſolicite

Cuſtoditur abymelech. ne releccã tanꝰ⸗

gens peccetin deum. Joſeph fratrum li

noꝛe diſtrahitur · vt deſcen ſio filioꝛuz i)
rael in egiptum fieret:⁊ illis de germani

nece tractãtibus future famis remedia
pararentur. Quod idẽ ioſepha fratri⸗
bus agnitus manifeſtat dicens. Molite
pauere nec durũ vobis videatur.ꝙ vẽ⸗
didiſtis me in his regionibus. Pꝛo ſa⸗
lute enim veſtra miſit me dominus ante
vos. Et infra. Pꝛemiſit enim me domi⸗
nus· vt reſeruemini ſuꝑ terram et eſcas
ad viuẽdum poſſitis habere. Non vro
cõſilio ſed volütate dei huc miſſus ſuʒ
qui fecit me quaſi patrem pharaonis et
dominũ totius domus eius · ⁊ pꝛicipem
iu omni tena egipti. Et cum poſt obituʒ
patris foꝛmidantibus fratribus ſuſpi/
tionem timoꝛis auferret · nolite inquit ti
mere· nũquid dei poſſumus renuere vo/
luntati: vos cogitaſtis aduerſum me
malum · ⁊ deus vtit illð in bonum · vt ex
altaret me ſicut in pᷣſentiarum cernitis·
vt ſaluos faceret populos multos. Qð
etiam beatus dauid economice tunc fa⸗
ctum in pſalmo centeſimoquarto ſilit᷑
declarauit dicẽs. Et vocauit fameʒ ſup
terram. omne firmamentum panis cõ
triuit. Miſit ante eos virum· in ſeruum
venũdatus eſt ioſeph. NHec duo id ẽ vł

gratia dei vel liberum arbitrium ſibi q⸗

dem inuicem videntur aduerſa · ſʒ vtra⸗
qʒ concoꝛdant⁊ vtraq; nos pariter de⸗
bere ſuſcipere · pietaſ̃ᷣ ratione colligimꝰ·
ne vnum hoꝛum homini ſu btrahentes
eccleſiaſtice fidei regulam exceſſiſſe vide
amur. Nam cum viderit nos dens ad
bonum velle deflectere.occurrit· dirigit
atq; confoꝛtat· Ad vocem enim clamo⸗
ris tui ſtatim vt audierit reſpondebit ti/
bi Et in uoca me ĩqͥtin die tribulatiõis

tuę⁊ eripiã te ⁊ gloꝛifſicab me. Etrurſꝰ

ſi nos nolle vlintepuiſſe perſpexerit ad
hoꝛtationes ſaluti feras admouet coꝛdi

bus noſtris:quibus voluntas bona vel
reparetur vel fozmetur in nobis.

Collatio x Ilĩ abbatis Cheremonis

ſi ſeruus meus 1 cccus niſi ad quẽ nun/

voluntas bona nec ſemper
gratię nec ſemper ſithominitri/

Capitulũxij

Eec enim talem deus boĩeʒ feciſ
n ſſe credenduseſt · ꝗ nec velit vn
6I nec poſſit bonũ. Nlioquĩ nec
liberum ei permiſit arbitrium · ſi ei tantũ

modo malum vt velit ⁊ poſſit· bonuz x

ro a ſemeipo nec velle nec poſſe conceſſit.
Et quomodo ſtabit illa domĩ poſt pꝛe⸗/
naricationem pꝛimi hominis lata ſentẽ/
tia. Ecce adam factus eſi ſicut vnus ex
nobis. ſciens bonum malum. Mõ eniĩ
talis ante fuiſſe putandus eſt · qui boni
eſſet pꝛoꝛſus ignarus.Nlioquĩ vllut qðᷣ
dam irrationa bile atq; inſenſatum ani/
mal eũ fatẽdum eſt fniſſe foꝛmatũ · Qð

ſatis abſurdũ atq; a catholica fide om,/

nimodis alienum ẽ. Quinimmo hm ſa⸗
pientiſſimi Salomonis ſentẽtiam. fecit
deus bominem rectum · id eſi vt tantum
modo boni ſcientia iugiter frueretur· ſ
ip̃i queſierunt cogitationes multas. fa⸗
cti enim ſunt(vt dictum eſt)ſcientes bo⸗
num et malum. Concepit ergo adã poſt
pꝛeuaricationem quam non babuerat
ſcientiam mali:boni vero quã acceperat
ſcientiam non amiſit. Deniq; non ami
ſiſſe humanuz genus poſt pꝛeuaricatio/
nem ade ſciẽtiã boni · etiã apoſtioli ſente/
tia euidentiſſime declaratur qua dicit.
Cum enim gentes que legem nõ habent

naturaliter ea quę legis ſunt faciunt ·

bi legem non habentes ipᷣi ſibi ſunt lex.
qui oſtendunt opus legis ſcriptum in
coꝛdibus ſuis: teſtimonium reddenteil

lis conſcientia ipſoꝛum · Z inter ſe inni/

cem cogitatõibus accuſantibus aut eti
am defendentibus in die qua iudicabit
deus occulta hominum. Quo ſenſu eti⸗
am domin? per pꝛophetam increpat in/
Teoꝛum non naturalem ſed voluntaniã
cecitatem · qua ʒipi ſibi contumaciter in
ferebant. Surdi inquit audite · ⁊ ceci in-
tuemini ad vidẽdum. Quis ſurdus ni⸗/

cios meos miſi: Et nefoꝛte hanc eo n ce⸗
citatẽ aliquis naturęnõ volũtati poſſit
aſcribere· alibi ait Educ foꝛas populuʒ
cecum ⁊ oculos habentem · ſurdum ⁊ au
res ei ſũt. Et iten. Qui habẽtes ĩqͥtocu
lus nõ videtis: ⁊ aures ⁊ nõ audi.Do
minus etiam in euangelio. Quia vidẽ⸗
tes inquit non vident: ⁊ audientes non
audiunt neq; intelligunt. Et adimple/

turin eis pꝛophetia yſaie dicens. Audi/

tu audietis ⁊ non intelligetis.⁊ vidẽtes
videbiᷣ ⁊ nõ videbitſ. Incraſſatũ eſteĩ
coꝛ populi huiꝰ.⁊ aurib grauiter audie

runt ? oculos ſuos concluſerũt:nequan

do videant oculis:et auribus audiant

Tcoꝛde intelligant:⁊ conuertantur ⁊ ſa-

nem illos. Deniq; vt poſſibilitatem bo/
ni eis ineſſe ſignaret· increpat phariſeos
MQuid aũt inqᷣt etiãex vobipᷣis nõ iudi⸗
catis qð bonũ eſt: Qð vtiq; eis nõ dix⸗
iſſet · miſi eos iudicio naturali id quod

equum eſt ſciſſet poſſe diſcernere. Ande

cauendum eſt nobis· neita ad dominũ
omnia ſanctoꝛum merita referamus: vt

nihil niſi id quod malum atq; peruer-
ſum eſt humanęaſcribamus nature In

quo quidem ſapientiſſimi Salomonis
immo domini cuius hc verba ſunt teſti
monio confutamur. Ita enim cum con

ſummata tẽpli extructione oꝛaret effat
eſt. Noluitq; dauid pater meus edifica

re domum nomini domini dei iſrahel et

ait dominꝰ deus ad dauid patrẽ meum

NQð cogitaſti in coꝛde tuo edificare do⸗

