regulos quibus nõ eſt incantatio· ⁊ moꝛ
debunt vos. Recte igitura ꝓpheta moꝛ⸗
tiferis baſiliſci venenis moꝛſus inuidie
cõparaturqua pꝛimus ille venenoꝛum
oĩm auctoꝛ ⁊ pᷣnceps ⁊ perijt ⁊ peremit.
Mam ante ſuus qᷓ; eius cui inuideratĩ/⸗
teremptoꝛ·pꝛiuſqᷓ; in hominẽ moꝛtis vi.
rus effunderet ipᷣe ſe perdidit. Inuidia
enĩ diaboli moꝛs introiuit ĩ oꝛbẽ terraꝝ-
imitãtur aũt illum qui ſunt ex parte illi
us. Sicut eniʒ ille qui pᷣmus eiuſdẽma
li peſte coꝛruptus eſt· nec medelam peni⸗
tentie nec fomentũ alicuius curationis
admiſit · ita et hi qui iſdem ſe percutien⸗
dos moꝛſibuſtradiderũt: omnẽ opẽ ſan
cti incantatoꝛis excluduntqꝛ cum vtiq;
nõ culpa eoꝝ quibus liuẽt·ſed pꝛoſperi/
tate crucientureru beſcentes ipam pꝛo/
dere veritatem · extrinſecus ſibi qualdaʒ
ſuperfluas et ineptas cauſas offenſiõis
inquirunt. Quarũ quia om̃imodis fal-/
ſe ſunt · vana curatio eſt: cum illud moꝛ⸗
tiferũ virus qð nolunt pꝛodere lateat ĩ
medullis. De qᷣbo alibi ille ſapiẽtiſſimꝰ
cõpetenter expꝛeſſit. Si momoꝛderit ſer
pens nõ in ſibilo· nõ eſt abundantia in
cantatoꝛi. Iſti enim ſunt taciti moꝛſus
quibus ſolis ſapientium medicina non
ſubuenit. Nam vſq; adeo incurabilis
eſt iſta pernicies · vt blandimẽtis exaſpe⸗
retur · in fletur obſequijs: muneribe irrite
tur · quia vt idem Salomon aitnihil ſu
ſtinet ʒelus.Quãato eni amplius alius·
aut humilitatis ſubiectione · aut patien
tie virtute aut munificentie laude pꝛofe/
cerit · tanto ille maioꝛibus inuidie ſtimu
lis incitatur:qui nõ niſi ruinã aut moꝛ
tem eius cui inuidet cõcupiſcit. Deniq;
illoꝛum vndecim patriarcharũ zelus in
G 4

Collatio xvIII abbatis Pyamonis

tantum nulla innoxij fratris ſubiectiõe
potuit deliniri · vt de his ſcriptura cõme
moꝛet. Inuidebant autẽ ei fratres ſui eo
diligeret eü pater ſuus· et nõ poterant

ei loqui quicq; pacificuʒ· donec zelus eo

rum qui nulla germani obſequẽtis atʒ
ſubiecti ſuſtinuit blandimenta:moꝛtem

eius cupiens · vix poſſet venditionis fra

terne crimine ſatiari. Cũctis ergo vicijs
pernicioſioꝛem atq; ad purgandum dif
ficilioꝛem eſſe conſtat inuidiaʒ que ipis
remedijs quibus reliqua exiiguũtur ac
cenditur. Nam verbi gratia · qui dãnũ

ſibi illatum dolet · largitatis cõpenſatio

ne curatur · qui de illata indignatur ĩiu
ria· humili ſatiſfactiõe placatur. Quid

illi facias qui hocipo magis ꝙ; te humi

lioꝛem ac benignioꝛem ſentit offenditur
quem nõ ad iracundiam cupiditas que

pꝛemio dclinitur · non iniurie leſio aut

amoꝛ vltionis accendit · quęofficioꝛum

vincitur blandimentis · H̊ ſucceſſus tan
tum aliene pꝛoſperitatis irritat: Quis
autem eſt qui ſe vt ſatiſfaciat inuidenti -

a bonis coꝛruere aut a pꝛoſperis aliena

ri· aut calamitate aliqua optet inuolui:

Quapꝛopter ne totum quicquid in no
bis viuidum eſt ⁊ quaſi vitali vegetatio
ne ſancti ſpiritus animatur · vno tantü

huius mali moꝛſu baſiliſcus interimat ·
diuinum cui nihil im poſſibile eſt iugiter

im ploꝛemus auxilium. Cetera etenĩ ve⸗

nena ſerpentum · id eſt. carnalia peccata
l vicia · quibus vt citoinuoluitur ita
facile expurgatur hũana fragilitas· ha-

bẽt aliqua vulnerum ſuoꝛũ in carnepv

ſtigiaquibus quãuis terręnũ coꝛpus p
nicioſiſſime contumeſcattamen ſi tyrria

ce remediumaut illam ſalutariũ verbo
rum medelam aliquis peritiſſimus car⸗

minũ diuinoꝛum incãtatoꝛ admouerit.·
ad perpetuã anime moꝛtem pernicies vi

rulenta non peruenit. Inuidie autem q.
a regulo ſerpente effuſum virus · vitã ip
ſam religionis ac fidei pꝛiuſq; vulnus ĩ

coꝛpoꝛe lentiatur excludit. Non eniʒad
nerſus hominem ſed plane aduerſus de

um blaſfemus erxtollitur · qui nibil in fra

tre aliud niſi bonum meritũ carpens·nõ

hominis culpam ſed dei tantuʒ iudicia
repꝛehendit. Hec ergo eſt illa ſurſuʒ ger

minans amaritudinis radix · quę ſeeri
gẽs ad ſuperna · in contumeliam ipiu⸗
qui bona homini cõfert tendit auctoꝛis

NMec quemqᷓ; moueat qð deus miſſurũ

ſe ſerpentes regulos · qui eos quoꝛuʒ cri

minibus offenditur moꝛdeantcõmina

tur. Mam licet certum ſit deum auctoꝛẽ

inuidieeſſe nõ poſſe· equũ tamen ⁊ dino
dignum iudicio eſt· vt dum bona data
humilibus conferuntur · et ſuperbis ac
repꝛobis denegãtur-eos qui hᷣim apoſto⸗
lum tradi in repꝛobũ ſenſum merentur ·

quaſi ab ipſo miſſa percutiat ⁊ ↄſumat

inuidia · ſm illud. Ipſi mead emulatio
nem irritauerunt in non deum·⁊ egoad
emulationem inducam eos in nõ gentẽ.
Hac beatus pyamon diſputatione deſi
derium noſtrũ quo debmis cenobij ſco⸗
lis ad ſcdᷣm anachoꝛeſeos gradum tẽde
re ceperamus ardentius inflammauit.
Mam pꝛimoꝛdia ſolitarie cõmoꝛatiõis
cuius ſcientiã poſtea ſumus ſcythie ple⸗

nius aſſecuti/ipo pmũ imbuẽte ꝑcepimꝰ

Explicit collatio abbatis Pya

mon de tribus antiquis generi

bus monachoꝛuʒ et quarto nu

per exoꝛto. Incipiunt capitula

collationis abbatis iohanis 8

fine cenobite et heremite. Ca.i.
cenobio abbaß pauli ? pati
d entia cuiuſdam fratris.

ij De bumilitate abbatſ iobã⸗

nis ⁊ interrogatione noſtra.

iij Reſponſio abbatis iobãnis cur

heremũ reliquiſſet.

iiij De virtute pꝛedicti ſenis quã in

anachoretica exercuit diſcipli
naaa.ẽ

„ Decõmodis heremi.

vi De vtilitate cenobij.

vij Interrogatio decenobij vel ſoli

tudinis fructu.

Spt
lato
cene
dee
lleni

hie
ilie
erns
Ninds
hitn
turbe
batis
nerſa
Cuin
lone
geſi
hnine
ircr
Wor
hini
doſen
wen

punen

1

ſion

liſ⸗
on
ndic
fiye
neſen
niiin
ucons
milni
yan
bnina
met
1ine
1 e
bisc
⸗
nr⸗
unat
nro
gond
ogat.
oren
nntüd⸗
ault,
as
el⸗
him⸗

e
nen
fonun
e
misz
er
Glmnn
B
ici
otn
ins

tlapi

w

tiẽtia cuiuſdã

Lollatio x I Xabbatis Jophannis

viij Reſponſio ſuper interrogatiõe P
ix De conſummata ac vᷣa pfectiõe
x Dee bis qͥ impfecti beremũ petũt.
xi Interrogatio de remedio eoꝛum
qui cito decenobijs diſceduüt.
xij Reſponſio quomodo ſolitarius
vicia ſua poſſit agnoſcere.

xiij Interrogatio quõ ſanari poſſit

qui nõ expurgatis vicijs ſolitu
dinẽ ingreſſus ſit.
xiiij Reſponſio ſupeoꝝ medicina.
xy Interrogatio an ita caſtitas ſic
etcetere paſſiones debeat explo
xvi Reſponſio quibus documentis
poſſit agnoſci.
Expliciũt capitula. Incipit col
latio abbatis Johanis de fine
cenobite etheremite.
Decenobioabbatis pauli ⁊ pa
fratris. Lap.i.

ad modũ paucos ma
p ioꝛis doctrine deſide/⸗

rio pertrahẽte · rurſus

da abbaſ pauli ceno
biũ ſumma ſpũs alacritate perreximus.
vbi licet plusq; ducentoꝝ fratrum nu
merus moꝛaretur:in honoꝛe tamen ſolen
nitatis quę id tempoꝛis agebatur · inſi⸗
nita quoq; de alijs cenobijs monachoꝝ
turba confluxerat. Mam pꝛioꝛis ab⸗
batis qui eidem cenobio pꝛeſuerat anni
uerſaria depoſitio ſolenniter curabatur
Cuius cõnentus idcirco facimus men⸗
tionem· vt patientiã cuiuſdam fratris:
que ſub pꝛeſentia totius congregatiõis
buius immobili eiꝰ claruit lenitate· bre⸗
uiter perſtringamus. Nam licet alio hn
ius operis tendat intentio · vt ſcʒ abbatl
iohãnis · qui derelicta heremo illi ſe ceno
bio ſumma humilitatis vᷣtute ſubdide⸗/
ratpꝛofera mꝰ eloquia · nequaq; tamen
putamus abſurdum . ſi abſq; vlla circũ
itione verboꝝ · magna vt credimus ſtudi

ſt dies

oſis quibusq; virtutũ edificatio confe/⸗
ratur. In ĩgenti itaq; atrio ſubdiuali il
la monachoꝛuʒmultitudine per duode.
nariñũ numerũ diſtinctis oꝛbibus conſi/
dente:cũ quidam fratrũ ſuſceptũ fercu⸗
lum paulo tardius intu liſſet:ſub occaſi
one iſtius tarditatis pᷣdictꝰabbas pau⸗/
lus · qui inter turbas miniſtrantiũ fratꝝ
ſollicite diſcurrebat exerta manu pal⸗

ma eum ſub omniũ percuſſit intuitu· iita

vt ſonitus etiã auerſoꝛum vel longiꝰ cõ
ſidentium auribo reſultaret. Hoc ãt id
circo ab eo factum eſt vt cunctis qui ad⸗/
erant iunenis patientiam patefaceret ·
omnes qui interfuiſſent tali ſpectaculo
modeſtie erudirẽturexemplo. Quã ma
turo aũt id ſenioꝛ fecerit cõſilio· res ꝓba
uit. Mam memoꝛabilis patiẽtie iuuenis
tanta id aĩ lenitate ſuſcepit: vt nõ modo
nullus fuerit ex eius oꝛe ßmo pꝛolapſus:
vel tenuiſſimũ murmur tacita labioꝛuʒ
agitatione ſignatum · ſed ne ipa quideʒ
oꝝs modeſtia atq; tranquillitas· aut cõ
loꝛ ſaltem quantulũcũq; mutatus.Qð
factü nõ ſolum nobis· qui nuper ð ſyrie
monoſterio veniẽtes patientie huiꝰ vir⸗
tutẽ nõ tam euidentiby perceperamꝰ ex⸗
emplis · ſed etiã cunctis qͥ experti taliuʒ
nõ erant ſtudioꝛũ · ita mirũ fuit vt etiam
ſummis viris pꝛecipua per hoc factũ cõ/
ferretur inſtructio :ꝙ ſcʒ etiaʒ ſi patienti
am eius coꝛreptio paterna nõ mouerat
ne ſpectaculum quideʒ tante multitudi
nis vllo vultum eius ruboꝛis tinxiſſet in
Diciooo.
De humilitate abbatis iohan/
nis et interrogationenoſtra.
LCLap. ij. H
Mhoc itaq; cenobio repperimꝰ
i. antiqſſimũ ſenẽ noĩe iohãneʒ·
cuius verba pariter ⁊ humili⸗
tatẽ qua ſanctis oĩb pꝛeminebat neq̃ qᷓ;
ſilentio pꝛetereũda cenſuimꝰ.ſcientes eũ
hac maximepfectiõe viguiſſe · ꝗᷓ cñ ſit v/
tutũ oim mater ac totius ſpiritalis ſiru-
cture fundamentũ ſolidiſſimũ:a noſtris
penitus exulat inſtitutis. Ande ñ mirũ
4 4

Collatio XIX abbatis Johannis

eſt nec ad illoꝛũ ſublimitatẽ nos poſſe cõ
endere:qui nõ dicã vſq; ad ſenectã ſᷣ
cenobij permanere nõ poſſumꝰ diſcipli⸗
na b vix biennio ſubiectionis iugu ferre
ↄtenti ad pꝛeſumptionẽ noxie libertatis
ꝓtinus euolamus cũ tameipo illo ꝑuo
tpe nõ hm illam diſtrictionis regulã · ſed
ꝓ noſtri arbitrij libertate vtcuq; ſenion
ſubijciamur imperio · vtnõ patientie fru
ctũ ediſcere·ſ tps adipiſcende licentie ex
pectare videamur. Muc igitur ſenẽ cñ ĩ
abbatis pauli cenobio vidiſſemꝰ· etateʒ
pꝛimũ et gratiã viri qᷓ erat pꝛeditus am
mürati · demiſſo in terrã vultu pꝛecanice

pimꝰ. vt nobis pandere dignaret· quã

ob canſam relicta heremi libertate · et illa

pꝛofeſſione ſublimi · qua eũ pꝛe ceter eiuſ

Tem vite viris fama celebꝛauerat · ſubire
ingũ cenobij maluiſſe et. Ale velut impa⸗
rẽ ſe anachoretice diſcipline · ſbᷣlimita
te tante pfectionis indignũ · ad iunioꝛuʒ
ſcolas reuertiſſe dicebat ſi tamẽ vel ipo/
rũ inſtituta m pꝛofeſſionis meritũ poſ⸗
ſetimplere. Cnius reſponſionis humili
tatẽ cum refra gatio noſtre depꝛecatiõis
excluderet· ad extremũ ita exoꝛſus eſt.
Reſponſio abbatis Johannis

curheremũu reliquiſſet. Capᷣtij

NMachoreticã diſciplinã quaʒ
a me deſeruiſſe miramini · nõ ſolũ
nõ reſpuo nec reſuto·ſ̊ tota po
tius veneratione cõplectoꝛ atq; ſuſcipio

In qua poſt triginta annos · quos in ce/
nobij cõgregatione tranſegerã ita alioſ

viginti explelſe megaudeo · vt inter illos
qui eam vel mediocriter apetebant non

vſq; quaq; ſegnicie denotarer. Sed qꝛ

deguſtata eiꝰpuritas ſollicitudine inter
duz carnaliũ rerũ interpolata ſoꝛdebat ·
recurrere ad cenobiũ cõmodius viſuʒẽ·
vt ⁊ pꝛomptioꝛ arrepti planioꝛis ꝓPoſi⸗

ti cõſum matio ſequeret et minus de preꝛ

ſumpta ſublimioꝛis ꝓfeſſionis difficul⸗
tate periculuʒ. Melius enĩ eſt deuotũ in

minoꝛib · qᷓ indeuotũ in maioꝛib pmiſ

ſionibo inueniri. Et idcirco ſi quid elati
us immo liberius foꝛtaſſe pꝛotulero / g⸗

ſo vt nõ iactãtie vicio ſed edificationis
Veſtre depꝛomptů ſtudio cẽſeatis· quia
vobis tam ſtudioſe querẽtibus nibil de

Vritate exiſtimo ſubtra hendũ. Arbitroꝛ
eni inſtructionis vobis aliquid poſſe cõ
ferri · ſi pauliſper humilitate ſepoſita ſim
pliciter omnẽ ꝓpoſiti mei patefecero veri
tatẽ. Conſido enĩ quia nec apud vos de
libertate dictoꝛũ cenodoxie notaʒ · neq;

apud conſcientiã meã de ſuppreſſiõe ve⸗

ritatis quiddam mẽdacij crimen incur⸗
De virtute pꝛedicti ſenis quam
ĩ anachoretica exercuit diſcipli
na. Laß. ij.
AI quis igit᷑ ſecretis heremi de⸗

ſ flſectatus obliuioni tradere po-

S tuit humana conſoꝛtia · ac hm
hieremiã dicere · 1 diez hoĩs nõ deſiderg
ni · tu ſcis ego quo q; id dño ſuã gratiã

lar giẽte vel aſſecutũ vel certe aſſeqd anni
ſum fuiſſe me fateoꝛ: Itaq; pio domini

nfi munere memini me in huiuſmodira
ptũ frequenter exceſſum · vt obli uiſcerer
me ſarcina coꝛpoꝛee fragilitatis indutũ.

mentẽq; meã ita om̃es exterioꝛcs ſenſus

ſubito reſpuiſſe · eta cunctis materialib
rebus omnimodis exulaſſe· vtneq; ocu⸗
li neq; aures mee ꝓpꝛio fungerẽtur offi⸗

cio. et ita diuinis meditationib ac ſpi/

ritalibus theoꝛijs animus replebatur-

vt ſepe ad veſperam cibum me percepiſ

ſe neſcirem · ac ſequenti die de heſterna
abſolutioneieiunij penitus dubitarem.

Ob quã etiã cauſam ſeptẽ dieruz cib· H
eſt· ſeptẽ paximacioꝛũ paria ſequeſirati
in pcherio · id eſt· ad manuenſem ſpoꝛtã

die ſabbati reponũtur · vt refectio pꝛeter/

miſſa nõ lateat. Qua conſuetudine illiꝰ

q obliuionis erroꝛ excluditur vt exple⸗
tu bebdomade curſũ · ac ſolẽnitatẽ diei
ipius reuolutã · finitus panũ indicet nu
merus · feſtinitasq; diei ſacre ⁊ cõgrega
tionis ſolennitas lolitariñ latere nõ poſ
ſit. ſi etiã bũc oꝛdinẽille quẽ pꝛedixi/
mus mentis exceſſus foꝛte turbauerit · ni

hilominns qᷣtidiani oꝑis modus· dierũ

game
ras.
noe
mult
bift
illamn
ago
omne
nisf/
genite
toney

Des

4

ſoeſ
diumat
nead
nectan
ſitudo
ſenſus
honib
etan
lem ne
nlatinb
ſecuun
ansft
Wiso
ini
un d
☚
Unrei⸗
Nſapin
lann
eſſita
lberte
ludin⸗
to cor
ncaſ
ſbien
niuſi
Men
epe
der⸗

aus
ain
lbld⸗
Pbin
ſe⸗
inin
gom
wos
lew⸗
nar⸗

un
hi
.
ufn
den
gi
don
nodit
ilen
uti.
us
llb⸗
och/
ſwi⸗
zwr⸗
l
emn
.
guhi
ſen
u,
i
/
ei
u
gen
o 1
Hl
nitn
hion

numerũ ſignãs:arcet erroꝛẽ. Et vt cete

ras heremi ꝓptutes ſilentio pꝛetermittã
nõ enĩ eſt nobis de eaꝝ numeroſitate ac
multitudine ſed de ſolitudinis ac ceno/⸗
bij fine tractandum · cauſas potiꝰ ob q̃s

illam deſereremaluerim quas etiã vos
agnoſcere voluiſtis · breuiter explicabo ·

omneſq; illos quos enumeraui ſolitudi
nis fructꝰquibo ediuerſo ſublimioꝛibꝰ
meritis duxerim poſtponẽdos ·bꝛeui oꝛa
tione perſtrinadd. ð
De cõmodis heremi. Cap̃ᷣ.v.

Vamdinu igitun raritas eoꝛũ qͥ

9 in heremo tũc tpis moꝛabãtur
libertatẽ nobis largiẽdo diffu/

ſioꝛe ſolitudinis vaſtitate blandita ẽ · qᷓ;

diu maioꝛib remoti ſecretis frequentiſſi
me ad celeſtes illos rapiebam̃ exceſſus·
nec tanta viſitantiũ fratrũ irruens mul⸗/
titudo: parãda hũanitatis neceſſitate.
ſenſus noſtros ingentium curarũ diſten
tionibus aggrauabat ſolitudinis pla⸗/

ne tranquilla ſecreta :⁊ illam cõuerſatio

nem angelice beatitudini cõparandam-
inſatiabili deſiderio ac toto animi ardo
re ſectatus ſum · Sʒ cũ maioꝛ vt dixi nu
merus fratrũ· habitationẽ illius ſolitu⸗
dinis cepiſſet expetere · et coã guſtata va
ſtioris heremi libertate · nõ modo ignem
illum dinine cõtemplationis frigeſcere
feciſſet· ̊ etiãõ multimodis mentẽ carnali
um rerũ vinculis impediretelegi huius
diſcipline vtcũ q; im plere ꝓpoſitũ · qᷓ; in
illa tam ſublimi ꝓfeſſione carnalium ne
ceſſitatũ ꝓuiſione toꝛpeꝛe · vt ſi mihi illa
libertas ac ſpiritales denegant᷑ exceſſꝰ.
abiecta tamẽ craſtine dei penitus ſollici⸗
tudine· euãgelici me pꝛecepti cõſumma⸗/
tio conſoletur ·et id qdᷣ mihi de illa theo⸗
rica ſᷣlimitate ſubtrahit᷑· hac obediẽtie
ſubiectiõe rcõpenſetur. Miſeꝝ nanq; ẽ
cuiuſlibet artis ac ſtudij diſciplinã quẽ-/
piam pꝛofiteri et ad perfectionẽ eius mi⸗
nime pernenire. —
De vtilitate cenobů. Cap̃.qvi.
AVamobrẽ q;tis nũc in hac cõ/
uerſatione ꝑfruar cõmodis bꝛe

nit᷑ explicabo · vos vtrũ illa ſolitudinis
lucra his beneficijs valeãt com penſari ·
digeſta narratione perpendite:per qua,ʒ
etiã h̊ pꝛobare poſſibile eſt· vtrũ faſtidio
an deſiderio illius ſolitarie puritati his
malueriʒ cenobij an guſtijs coartari. In
hac igitur cõuerſatiõe diurni opis nul/

la ꝓuiſio ẽ · xenditionis vel coemptiõis

nulla diſtentio·nõ animi panis ineuita
bilis cura · nõ ſollicitudo coꝛpoꝛaliũ reꝝ:·

qua nõ tantũ ꝓpꝛijs· verũetiã multoꝛuʒ

adueniẽtiũ vſibus neceſſaria pᷣparant᷑
poſtremo nulla arrogãtia laudis huma
ne ˖ ꝗ immũdioꝛ his omnibo in cõſpectu
dei · etiã magnos heremi laboꝛes frequen
ter euacuat. Aerũ vt in illa anachoreti⸗
ca diſciplina illos elationũ ſpiritalium
fluctus ⁊ exitiabilis cenodoxie ꝑicula
pꝛetereã · ad hoc generale cunctoꝛuʒ pon
dus id eſt cõmunẽ parandi victus ſolli
citudinẽ reuertamurquęeovſq; menſu
rã non dico illius antiꝗᷓ diſtricnonis ex
ceſſit· que vſum olei penitus neſciebat ·
ſed ne hac quidẽ noſtri tempoꝛis remiſſi
one cepit eſſe contenta · in q̃ vno olei ſex⸗
tario itidem q; lenticule modio adueniẽ
tium vſibus pꝛeparatototius annuere
fectionis explebãtur officia · ita vt dupli
cato nũc ac triplicato modio neceſſitas
victualis vix queat exꝑediri.Et intantũ

apud nõ nullos vis noxie huiꝰ remiſſio

nis ĩcreuit · vt aceto amurcaq; permixtiſ
nõ illã vnã olei admiſceant guttã quã
pꝛedeceſſoꝛes noſtri:qui heremi inſtituta
maioꝛe abſtinentie virtute ſectati ſunt:
repellende tantum cenodoxie gratia in⸗
ſtillare cõſueuerant · ſed infringẽtes egy⸗
ptiacũ pꝛo ſalib caſeũ·plus olei quã ne
ceſſe eſt ſuperfundantet ita duos cibos
ꝓpria ſuauitate diſtinctos·:qui ſingilla⸗
tim diuerſoq; tꝑe monachũ reficere io⸗
cundiſſime poterantſub vnius ſapoꝛis
oblectatione ꝑcipiãt. Intm̃ ſane h̊ alke
kKreſis · id ẽ. materialiũ rerũ poſſeſſio ſuꝑ⸗
creuit · vt ſagũ qͥʒ qdᷣ abſq; verecũdia re
ferre nõ poſſum · ſub obtẽtu humanita
tis ac ſuſceptiõis huius anachorete in
3

ſuis habere cellulis ceperint vt illa pter⸗
mittã · quibꝰ attonita anima·ac ſpirita
libus theoꝛijs ſemper intenta ſpecialiuſ

ingrauatur · concurſus ſcilicet fratrum.

ſuſceptionis quoq; ac deductionis offi
cia· mutuas viſitatõies · diuerſarum q;
confabulationum atq; occupationum
interminabilem curam · quarum etiaʒ il
lo tempoꝛe quo hec videntur impedimẽ

ta ceſſare· tamen animuʒ conſuetudina

rie inquietudinis aſſiduitate ſuſpenſuʒ·
expectatio ipſa diſtendit. Atq; ita fit vt

anachoreſeos illa libertas huiuſcemodi

nexibus impedita· ad illaʒ coꝛdis ineffa
bilem alacritatem pꝛepedito non per⸗
ueniat aſcenſu· ac fructum heremitice ꝓ
feſſionis amittat: Qui ſi mihi in congre
gatione nunc atq; in turbis ſito fuerit
dTenegatus ſaltim quies anime coꝛdiſq;
tranquillitas: omnibus occupationib
abſoluta non deerit. Quę niſi illis quo
q; qui in ſolitudine commoꝛantur pᷣſio
fuerit laboꝛes quidẽ anachoreſeos ſuſti
nebunt · fructu vero ipſius fraudabunt·
qui non niſi quieta mentis ſtabilitate cõ
quiritur. Poſtremo etiam ſi mihiin ce
nobio conſtituto ab illa puritate coꝛdis
aliquid fuerit imminutũ· ero ſolius euã
gelici pꝛecepti compenſatione contẽtus ·
quod certum eſt omibus illis heremi fru

ctibus non poſſe poſtponi · vt ſcilicet de

craſtino nihil cogitemet vſq; ad finem
ſubiectus abbati illum aliquatenus vi
dear emulari de quo dicitur.humilia⸗
uit ſemetipſum factus obediẽs vſq; ad
moꝛtem · merearq; illius verbũ hu milit᷑
dicere · quia non veni facere voluntatem
meam · led voluntatẽ eius qui miſit me
patris.

Interrogatio de cenobi vel ſo

litudinis fructu. Cap. vij.
Ermanus. Quia te vtriuſ⸗
q; pꝛofeſſionis nõ quemadmo
dum multos pꝛicipia tantum/
modo contigiſſe · ſed ipa faſtigia conſcẽ⸗
diſſe manifeſtum eſt: quiſnam cenobite
quis heremite ſit finis optamꝰ agnoſce⸗

re. Nulli nam q; dubium eſt nemineʒ de
his vel fidelius poſſe vel plenius diſpu⸗
tare · qꝙ;ᷓ illum qui vtramq; perfectionem
longo vſu et magiſtra experientia conſe
cutus:meritum earum ac finem veridica
poteſt in ſinuaredoctrina.
Reſponſio ſuperinterrogatio/
ne pꝛopoſita. Cap̃̊. vi.

Ohannes. Anuz eundẽeq;

i bhominem in vtra q; pꝛofeſſione

Perfectum eſſe nõ poſſe abſolu⸗

te pꝛonunciare otuiſſem · niſi me pau⸗
coꝛum admodum retardaret exempluʒ.
MVagnum ſiquidem eſt in qualibet eaꝝ
conſummatum quempiã reperiri quã⸗

to magis ad plenum vtram q; perſicere·

arduum ac pene vtita dixerim homini !/
poſſibile eſſe perſpicuum eſt. Qð tamen
ſiquando pꝛoueneritnon ſtatim ad ge⸗

neralem foꝛmulam referri poteſt. Mõ · n·

aperte minima . id eſt de conſideratione

paucoꝛum . ſed de bis quę multoꝛum im
mo omnium ſubiacent facultati vniuer
ſalis eſt regula pꝛoponenda.Si qua væ-
ro rariſſime atq; a pauciſſimis obtinen
tur· ac poſſibilitatem cõmunis virtutis
excedunt velut ſupꝛa conditionem bu⸗
mane fragilitatis naturamq; cõceſſa · a
pꝛecepti ſunt generalbus ſequeſirãda.
nec tam pꝛo exemplo q; pꝛo miraculo re⸗
ferenda. Quaobꝛeʒ id qð inquirii tm

mediocritatem ſenſus mei bꝛeuiter inti⸗

mabo. Finis quidem cenobite eſt om̃es

ſuas moꝛtiſicare et crucifigere volunta

tes · ac him euangelice perfectionis ſaluta
re mandatuʒ nihil de craſtino cogitare·
Muã perfectionem pꝛoꝛſus a nemineni
ſi a cenobita impleni poſſe certiſſimũ eſt.
Queʒ virũ ylaias pꝛopheta deſcribẽs ·
ita beatificat atq; collaudat. Si auerte
ris a ſabbato pedem tuuʒ facere volun
tatem tuam in die ſancto meo · et gloꝛiſi
caueris eñ dũ ñ facis vias tuas·et nõ in
uenitur voluntas tua vt loquaris hmo
nem · tunc delectaberis ſuper dominũ · et
ſuſtollam te ſuper alnitudinem terre⁊ ci
babo te hereditate iacob patris tui. Os

gorp
ſano⸗
ſansel
ſucini
mien
on
lunn⸗
ucr.
Pnaton
kwich
kelee
pafun
woſſe⸗
ſeſſo
renie
geto
nis
ſenet
ilega
Nn
hurr
ie
hli

i⸗
e
ii
nan
Vr
Mnone
umin
mu
wV
en
nns
i⸗
14
64.
re⸗
n
ines
lona
ſunnt
GN
niven
nich
e
M
pii
Pͤin
fmno
i
l

10

SDeſfine cenobite et heremite

enim domini locutum eſt. Heremite xo
perfectio eſt · exutaʒ mentem a cunctl ha
bere terrenis · eam q; quantum humana
imbecillitas ſinit vnire cũ chriſto.Quẽ
virum hieremias pꝛopheta deſcribens.
Beatus inquit vir qui tulit iugum ab
adoleſcentia ſua·ſedebit ſolitarius et ta
cebit · quia leuauit ſe ſuꝑ ſe. Pſalmiſia
qͥ · Similis factus ſuʒ pellicano ſolitu
dinis. Nigilaui ⁊ factus ſuʒ ſicut paſſer
ſolitariusſintecto.Ad hunc igitur finem
quem vniuſcuiuſq; pꝛofeſſionis eſſe pꝛe
diximus · niſi eoꝛũ vterq; peruenerit · fru
ſtra ⁊ ille cenobij ⁊ iſte anachoreſeos ex⸗
petit diſciplinam. Meuter · n · virtutẽ ſuę

pꝛofeſſionis impleuit. .
Deconſummata ac vera perkfe⸗
ctlone · LCap̃. ix.

Ed hec meeritike · id eſt · non
integra et in omnibus con/
ſummata perfefectio·ſed ps
B perfectionis eſt. Rara eſt er⸗
go ⁊ pauciſſimis dono dei conceſſa per/
fectio. Is etenim vere ⁊ non exparte per
fectus eſt·qui et in heremo ſqualoꝛem ſo
litudinis · et in cenobio infirmitates fra⸗
trũ equali magnanimitate ſuſtentat.Et
ideo in vtraq; pꝛofeſſione perom nia cõ/
ſummatum inueniri difficile eſt· qa nec
anachoreta aktemoſynen id ẽ ↄtẽptũ ac
puationeʒ materialiũ rerũ · nec cenobita
txoꝛicã ad integrũ poteſt aſſeq purita/
tẽ · licet vtrũ q; pfecte abbatẽ moyſen atʒ

pafuntium duosq; macharios nouerizʒ

poſſediſſe.Qui ita erantin vtraq; pꝛo⸗
feſſione perfecti · vt cum vltra omnes he
remi accolas ſecedentes inſatiabiliter ſe
creto ſolitudinis paſcerentur·q;tum q;
in ipis erat neq̃qᷓ; inquirerent hana cõ
ſoꝛtia · tamen ita frequentiam ac fra gili⸗
tates ad ſe concurrentium ſuſtinebant ·

vt cum ad eos viſitationis vel pꝛofectuſ

gratia innumera fratrũ multitudo con⸗
flueret · tam iugẽ pene ſuſceptionis inqᷣe
tudinẽ immobili patientia tolerãtes · ni
hillaliud vel didiciſſe vel exercuiſſe om̃i

vite ſue tem pore crederentur.qᷓ; vt cõmu

munibus tantũ aduenientiũ officijs de
ſeruirentita vt apud cunctos eſſet am⸗

biguuz · in qua potiſſimũ pꝛofeſſione eo

rundem maioꝛ eſſet induſtria · id eſt: vtꝝ
in illa heremitica puritate.an in iſta con
uerſatiõe cõmuni: magnanimitas eoꝝ
mirabilius aptaretur.

De his qui imperfecti heremũ

petunt. LCLCayß.x.
Aleẽt aũt nõnulli ita diuturno
ſlilẽtioſolitudinis efferari · vt ꝓꝛ
ſuus hominũ conſoꝛtia perhoꝛre
ſcant · et cñ vel paululum a ſecreti ſui cõ/
ſuetudine · interueniente fratrum viſita
tione diſceſſerit· notabili mentis angoꝛe
et euidẽtibus puſillanimitatis indicijs
eſtuare. Qð vel maxime his euenire cõ⸗
ſueuit · qui nõ perfecte in cenobijs inſtitu
ti· nec excoct pꝛioꝛibus vicijs ad ſolita⸗
riam ſe vitam immaturo deſiderio trãſ
tulerunt. Qui in vtrãq; partẽ imperfe⸗
cti ſemper ac fragiles · quocũq; aura cõ⸗
motionis impulerit inclinantur. Mam
quemadmodum conſoꝛtio vel interpel/
latione fratrum impatienter exeſtuãtita
in ſolitudie ↄſiſtẽtes eiꝰipius qð expetũt
ſilẽtij nõ ferunt vaſtitatẽ:quixpe qͥ neip
ſam quidem rationem norunt · cuius cã
deſiderari vel expeti debeat ſolitudo ·ſed

hanc eſſe virtutis ac pꝛofeſſionis huius
exiſtimant ſummã · vt fratruʒ conſoꝛtia

declinantes. humanos tãtũmodo refu
giant ac deteſtentur aſpectus.
Interrogatio de remedio eoꝛũ
qui cito de cenobijs diſcedunt
Cap̃.xi.
Ermanus.Quo ergo vłno
bies vl ceteris qui eiuſdem fra-
guilitatis ac menſure ſunt reme⸗
dio poterit ſubueniri · qui in cenobialibo
diſciplinis ten uiter inſtituti · ante expul⸗
ſionem omnium vicioꝛũ habitationem
ſolitudinis cepimus affectaꝛe.vel qͥ pa⸗/
cto imperturbate mentis conſtantiaʒ· et
immobilem patientie poterimus apphẽ
4

tere firmitatẽ quiip̃as q ammodo ſco

las ⁊ exercitationis buius paleſtram· in
qua ad plenũ erndiri ac perfici prcipia

noſira debuerant · intem peſtiue intermiſ
ſa cenobij congregatione dereliquimꝰ?

Qualiter ergo nunc ſolitarie cõmoꝛan/
tes · perfectionẽ longanimitatis ac patiẽ

tieconſequemur- xvel quẽadmoduʒ has
ſibi ineſſe vel deeſſe virtutes exploꝛatrix

internoꝝ motuũ conſcia depꝛehẽdet · ne
foꝛte qꝛ ab hoĩm cõſoꝛtio ſegregati · nul

lis eoꝛundem irritatiõib pꝛouocamur ·
falſa eſtimatione decepti:tranquillitatẽ
mentis nos immobilem poſſidere creda/

muus.
Reſpõſio quomodo ſolitarius
vicia ſua poſſit agnoſcere.
Capᷣ.xvij.

ODhbannes. In veritate que⸗

rentibus medicinãremedia cu

rationũ abillo veriſſimo alaꝝx

medico deeſſenõ poſſunt · his pꝛeſ. ertiʒ ᷓ
valitudines ſuasnõ deſperãdo aut ne
gligendo contempſerint nec vulnerum

ſuoꝛum pericula celauerint aut medelã

penitẽtie pꝛocaci mente reſpuerint · H ꝓ

languoꝛibus ignoꝛãtia vel erroꝛe vel ne
ceſſitate contractis · humili tandem cau

tela ad ccleſtem medicum mente cõfuge

rint. Ideoq; noſſe debemus · ꝙ ſi ad ſoli
tudinẽ vel ad abdita loca nõdum cura⸗
tis vicijs ſecedamuseffectus eon tantũ
modo repꝛimatur nõ extinguatur affe⸗
ctus. Latitat enĩ intra nos immo etiam

ſerpit radixomniũ que extirpata nõ fue/
rint peccatoꝛũ:quã adhuc in nobis vi/
uere his depꝛehendimus indicijs. Aer
bi gratia. Cum in ſolitudine conſtituti ·
aduentũ fratrũ vel breuiſſimaʒ eoꝝ mo/
rã cũ quadaʒ eſtuantis animi anxietate
ſuſcipimus ineſſe adhucin nobis viua

ciſſimũ impatientie fomitẽ nouerimus.
Cüũ vo cniuſq; fratris ſperamus aduen

tũ ·ſi eo ꝓ neceſſitate aliq paululuʒ foꝛſi
tan demoꝛũte vel tacita indignatiõe iã

eius culpanerimus tarditate mẽtẽno

ſtrã immodice expectationis ſollicitudo

turbauerit· ire atʒ triſticie manifeſteĩ no
bis vicia reſidere ↄſcie nr̃e ꝓbauit exa⸗

mẽ. Itẽ ſi fratre vel codicẽ ad legendũ vł
qualibet aliã ad vtendũ ſpeciẽ poſtulã⸗
te aut nos illius petitio ↄtriſtauerit:aut
illũ negatiolnr̃a repulerit dubiũ ñ ẽ noſ
adhuc auaricie ſeu philargyrie laqdis
cõpediri.Qðᷣ ſi recoꝛdationẽ femĩe nob
vel cogitatio ſubita vel ſacre ſeries lecti⸗/

onis attulerit etin ea quadã nos ſenſeri
mus titillatione pulſ⸗ atos ſciamꝰ necdũ
extinctũ in mem bꝛis noſtris foꝛnicatiõis

ardoꝛẽ Si vero de cõparatione diſtricti

onis nr̃e ⁊ remiſſionis aliene vel tenuiſſi

ma mentẽ noſtrã teptarit elatio · certů eſt
dira nos ſupbie peſie coꝛruptos.Cuʒ H
ergo in coꝛde nrĩo depꝛebenderimꝰ vicio

rũ indicia · manifeſte cognoſcamus nobᷣ
nõ affectũ ß̃ effectuz deeſſe peccati. Que
vtiq; paſſiones ſi nos qñq; ↄuerſationi

miſcuerimꝰ hüane · ꝓtinus ð caunis no
ſtroꝝ ſenſuü pcedentes · pbat ſe enõ tune

pPmũ cũ eruperint naſci·vtũc demũ quia

din latuerint publicari.Etita vniuſcu
iusq; vicij radices ineſſe defixas ſibi cer
tis indicijs etiã ſolitarius depꝛehendit ·
qjuiſq; puritatẽ ſuã nõ hominiboſtẽta⸗

re.ᷣ illius cõſpectui inuiolatã ſtuduerit
exhibere quẽ latere omnia cozꝛdis archa
na nõ poſſunt. .
Interrogatio quomodo ſana⸗
ri poſſit qui ñ expurgatis vicijs
ſolitudinè ingreſſus ſit.
Lap xiij.
Ermanus. Argumenta qb

infirmitatũ indicia colligãtur·

et rõem diſcernendarũ egritu⸗

dinũ · id eſt quo pacto vicia ꝗᷓ celant᷑ in

nob valeãt dephendi · lucide ſatis aper
teq; percepimus. Om̃ia ſiqdem quoti⸗
diana experientia ac diut᷑nis nr̃arũ mo⸗
tibo cogitationũ ita vt dicta ſunt intue⸗
mur. Snpeſtigit᷑ vt quẽadmodũ ꝓbati
ones cauſeq; moꝛbon euidentiſſima no
bis rõne patefacte ſuntita etiã curatio/

jüt
i
r
can
gtt⸗
cri
arc
gu
eulc
wll
geg⸗
ſanin
duge
colt
ſune⸗
un

ſep
n

cen
gr
luth
ob
d
un
lal
lgn
won
Oſen
to
dis

nũ medela monſiret᷑. Nullinãqʒ dubiin.
eſt illũ poſſe rectiſſime de remedijs mala⸗/
rñ valitudinuʒ diſputare:qͥ earum pus
cauſas atq; oꝛigines egrotantiũ cõſcia
atteſtãte depꝛehenderit. Itaq; licet do⸗
ctrina beatitudinis tue vulneꝝ noſtroꝝ
archana nudauenrit · qͥ fit vt ſperare ali-
quid etiã de remedijs audeamus qꝛ taʒ
euidens declaratio moꝛbi ſpem remedij/

pollicet· tamẽ quia pmum vt ais in con

gregationibe initium ſalutis acqᷣritur·2
ſani in ſolitudineeſſe nõ poſſunt. niſi qs
pus cenobio . medicina ſanauerit· pni
cioſa rurſum deſperatiõe cõcidimus ne
foꝛte qͥ imperiecti cenobiũ relimusneqᷓ

q;; iam perfecti eſſe in beremo valeamus

Reſponſio ſuper eoꝛuʒ medici
M Lap. xiii.
Ohannes.De moꝛboꝝ ſuo
rũ curatiõe ſollicitis remediuʒ
ſalutare deeſſe nõ poterit · et id
circo eodeʒ modo quo vniuſcuiusq; vi
cij depꝛehẽdunt᷑ indicia · etiam remedia
ſunt querenda. M quẽadmodũ ſolita
rijs huane ↄuerſationis vicia diximus
nõ deeſle ita virtutũ ſtudia ⁊ inſtrumen
ta ſanitatũ om̃ibus etiã ab bũůana con
nerſatione diſcretis poſſe ſuppetere non
negamus. Cuʒ ſe igit᷑ impatiẽtie ſiue ire

perturbatiõibo incurſariillis quę ſupꝛa

oſtendimus indicijs vnuſquiſq; depꝛe

henderit: cõtrarijs ſemetipᷣin ſemꝑ obie
ctionibo exerceat· et ꝓpoſiti ſibi multimo
dis ininriarũ diſpendioꝛũ q; generibus
velut ab alio ſibimet irrogatis· aſſuefa⸗
ciat mente ſuã om̃ibo quę inferre impbi/
tas poteſt· perfecta hũilitate ſuccübere ·

atz aſpera ſibi queq; et intolera bilia fre
quẽter opponẽs· q;ta eis occurrere debe⸗

at lenitate omni ingiter coꝛdis contri/
tione meditetur. Et ita reſpiciens ad il⸗

las ſanctoꝝ oĩm ſiue ipiuſ oni paſſiões

vniuerſa nõ ſolũ ↄuicioꝝ ſ̊ etiã penarũ

genera · inferioꝛa meritis ſuis eſſe ꝓnũci ⸗

ansad omnẽ ſe doloꝛũ tolerãtiam pꝑa/

bit. Cumcq; aliquãdo ad cetus fratuum
aliqua fuerit inuitatione renocatusqdG
non poteſt vel raro etiazʒ diſtrictiſſimis
heremi accolis ñ ꝓpuenire · ſi mentem ſuã
etiam pꝛo leuiboquibusq; rebus depꝛe⸗
henderit tacite fuiſſe cõmotã: vt quida,ʒ

occultoꝛũ motunʒ ſeueriſſimus cenſoꝛ·

mox ſibi illa duriſſima iniuriarũ gña qͥ
bus ad perfectã tolerantiã ſemetipm qͥti
dianis meditatiõib exercebat expbꝛet ·
atq; itaſeobiurgãs ⁊ increpans alloq/
tur. Tu neille es bone vir · qui dum te in
illa ſolitudĩs tue exerceres paleſtra· oĩia
ſupaturũ mala conſtantiſſime pꝛeſume⸗/
bas· qui duduʒ cũ tibinõ ſolũ ſummas
ↄuicioꝝ acerbitates· verũetiã intoleran
da ſupplicia ipe ꝓponeres: ſatl validum
atq; ad oẽs ꝓcellas ĩmobilẽte credebas
Quõ inuicta illa patia tua· leuiſſimi x⸗
bi pluſiõeofoſſa ẽ: Quõ domü tuã ſug
illã ſolidiſſimã petrã tanta vt t᷑ videba
tur mole ↄſtructã. leuis aura cõmonitꝰ
Abi eſt ilud qð inani fiducia bellũ ĩ pa
ce deſiderãs ꝓclamabas: Oarat ſuʒ
nõ ſum turbat? vt cuſtodia mãdata tua
Et cum ꝓpheta ſepe dixiſti. ODꝛoba me
domine et tempta me · vre renes meos et

coꝛ meum· ⁊ pꝛoba me domine ⁊ ſcito coꝛ

meuʒ· interroga me et cognoſce ſemitas
meas · ⁊ vide ſi via iniquitatis in me eſt:
Quõ ingẽtẽ certaminis apꝑatũ exigua
hoſtis vmbꝛa ↄterruit:Cali ergo ſemet

ipm cõpunctiõis aĩadu erſiõe ↄdẽnãs.

inultã animi ſui cõmotiunculã eſſe non
ſinat· ſ̊ artioꝛe carnẽ ſuã ieiunij ac vigi⸗
liarũ coꝛreptiõe caſtigãs · ac iugibo cõti⸗
nentie penis culpã ſue mobilitatis excru
ciansid qð ad plenũ excoquere in ceno/
bij cõuerſatiõe debuerat · in ſolitudie cõ
ſtitutus H̊ exercitationis igne cõſumat.
Illud ſanead obtinẽdã iugẽ ac ſtabilẽ
patientiã ↄſtãter atq; ĩ mobiliter eſi tenẽ
duʒz · nõ licere nobis quibus lege diunina
nõ ſolũ vltio iniuriarũ b̊ etiã memoꝛiꝗ
phibet · cuiu ſlibet detrimẽti vlirritatõis
obtetu ad iracũdiã ↄmoueri n gig

Lollatio xIX Abbatis Johannis

grauius pᷣt eu enire diſpendiũ · qᷓ; vt ꝑcõ
motiõis ſubitã cecitateʒ veri atq; eterni
luminis claritate pꝛiuata ·ab illins qui
mitis ⁊ humilis eſi coꝛde contemplatio/
ne diſcedat:Quid g& pernicioſius ·quid
ve defoꝛmius · ꝙᷓ; vt quis honeſtatis iudi

cium ⁊ regulam ac diſciplinam recte diſ-

cretiõis amittat · et ea ſanus ac ſobꝛius
perpetret · quen? temulentus quideʒ qͥs
ac ſenſu indigẽs veniabiliter admiſiſſʒ:
Hecergo et his ſimilia detrimenta quiſ
q; perpendenit· non ſolum vniuerſa dã⸗
noꝛum genera · ſed etiam iniuriarum atʒ
penarum quecunq; poſſunt a crudeliſſi
anis irrogari · facili ſuſtentatione deſpici
et· nibil diſpendioſius iracundia.nec pᷣ⸗
cioſius animi trãquiullitate · ac perpetua
coꝛdis ſui iudicãs puritate.Ob quã nõ
ſolum carnalium · ſed etiam illaru ʒ quę
ſpiritales videntur rerũ ſpernenda ſunt
commoda .ſi alias acquiri vel perfici niſi
cum huius tranquillitatis perturbatio
ne non poſſunt. =
Interrogatio an ita caſtitas ſi⸗
cut etcetere paſſiões debeat ex
plorari. Laßp. xv.
Ermanus.Sicut ceteroꝛuʒ
vulnerum · id eſt · ire · triſticie · im⸗
patientie · per obiectionem con⸗
trariarum rerum medela monſtrata eſt ·
ita etiam contra ſpiritum foꝛnicationis
qð curationis genus nos oꝑteat adhi⸗
bere volumus edoceriid eſt · vtrum etiã
concupiſcentie ignis pꝛopoſitis ſicut il
lic maioꝛiboirritationuʒ augmẽtis poſ⸗
ſit extingui quod ſatis caſtitati credimꝰ
eſſe contrarium · ſi non ſolum exaggeren
tur in nobis libidinis incentiua ·ᷣ vel p⸗
tereunte mentis oculo perſtringentur.
Reſponſio quibas documẽtis
voſlitggnoi⸗ ci. Caß. xvi.
hannes. Queſtionem ꝗᷓ
i etiam tacentibus vobis narra-
tionem noſtram fuerat ſecutu⸗

„

