modũ domꝰ nũq; ſubitaneo ad ruinam
pꝓcübit impullſu · niſi aut antiqͥ vicõ fun
damẽti autlõga inb ãbi tantiũ deſidia

ſtillicidijs pmum paruiſſimis kenestai

tity coꝛrupta ſenſim fuent munimenta

tectoꝝ · qbeꝑ vetuſtã negligentiãĩ ma⸗
ioꝛem modũ patefacꝗᷣ atq; collapſis ri⸗
natim poſt h influet pluuian imbꝛiũq;
tempeſtas. In pigricijs enĩ hũiliabit᷑ cõ
tignatio · in ſegnicie manuum ſtillabit
domꝰ. Qð aie ſpiritalit᷑ euenire idẽ ſa⸗
lomon alijs ꝓbis ita deſignat. Stillici

dia inqens eijciũt hoiꝛem in die byemali

de domo ſua. Elegant᷑ ꝙͤ ment incuriaʒ
domati ↄpauit tectoq; neglecto:ꝑ quaʒ
pmo qdem velut minutiſſima quedam
enetraãt ad aĩaʒ ſtillicidia paſſionum·
ꝗ̃ ſi wlut parua ac leuia negligant᷑ coꝛ/
rũiũpunttigna vvtutũ. poſt influũt im⸗
bꝛe largiſſimo vicioꝛũ ꝑquẽin die hye
mali.i.in tpe tẽptatiõis ingruẽte impu
gnatione dialoli expeller mens de habi
tatione vᷣtutũ in qᷓ ſcʒ aliqñ circũſpectã
diligentiã retinens velut in domo ꝓpꝛie
poſſeſſionis reqeuerat. His itaq; cõpq
ifinitã ſpirital cibi ꝑcepimꝰ voluptatẽ.
ita vt ex hac collatõe maioꝛe animi gau
dio replerem q; ante triſticia ſu per nece
ſanctoꝝ fueramꝰ affecti. Nõ ſolũ enim
Tce ꝗbus heſitabamꝰ edocti ſumꝰ: verũ
etiã illa ꝗᷓ/ p tenuitate ſenſus noſtri mi⸗
nus inqrere noueramus: ſub illius quęe
ſtionis interrogatione cognouimus
Explicit collatio abbatis theo
dori. Incipiũt capitula collatõ
nis pꝛime abbatis Sereni.
Laapitulum pꝛimum.
Ecaſtitate abbatis Sereni.
h Interrogatio pꝛedicti ſe
mnmnnis ſup ſia tu cogitatõnũ nr̃aꝝ
iij Heſpõ ſio nr̃a ſuꝑ aĩe mobilitate ·
iiij Diſputatio ſenis de ſtatu aime
ꝗc virtuteein.
vVy De perfectione aĩe ad ſimilitudi

nem euangelici centurionis aſſte umpte.
vi De bſen erantia erga cogitatio/

num cuſtodiam.
vij Interrogatio de mobilitate ani⸗
mæę Tmpugn atione nequitiaꝝ celeſtiũ.
viij Relponſio ſuper adiutoꝛio dei 2
liberi arbitrij poteſtalte—

.rr .

pꝛomeruit.
xxvij Detemptatione abbatis moyſi

ix Interrogatio ſuper anime ac de⸗

monum coniunctione ˖

x Reſponſio in queʒ modum ſpũs
immũdi humanis mentib copulantur
x Obiectio vtrũ poſſint ſpũs ĩmũ/

dieoꝝ qͥs ſu ppleuerit aĩabyĩſexi ł vniri
xij Reſponſio quemadmodum ener
guminis immundi ſpiritus dominent᷑

xij ſpiritus ſpiritui penetrabilis

eſſe non poſſit · ſed incoꝛpoꝛeo ſoli eo.

xiiij Obiectio qua demones credi de
beant cogitationes hominum peruidere
xv Reſpõſio quid poſſint demones
in cogitationib hoim qͥd wnõ poſſint.
xvi Similitudo qua ſpũs immundi
cogitationes boĩm doceant agnoſcere.
xvij De co ꝙ nõ ſinguliquiq; demo⸗
nes vniuerſas homĩib ingerãt paſſiões
xxviij Interrogatio an inter demones

impugnationis oꝛdo ac viciſſitudis di
ſciplina ſeruetur. 3

xit Reſponſio in quẽmodũ ↄcio de

monũ ſuꝑ viciſſitudis ĩpugtõe ſbſiſtat
yx De eo ꝙ unon ſint vnius foꝛtitudi
nis contranie oteſtates nec temptandi
facultas in eoꝛum ſit arbitrio collocata
xxi Deeo qꝙ demones cum bomini/

bus non ſine ſuo laboꝛe confligant

yxrj Deeo ꝙꝙ non ſit poteſias nocẽdi
in arbitrio demonum collocata.

xxij Deimminuta demonũ poteſtate

yriiij Qua rõne demones ſibi in eoꝛũ

coꝛpoꝛa qͥs arrepturi ſunt aditũ parent
V De eo qꝙ miſerabilioꝛes ſint hi qͥ
vicijs q; qui ipis demonibus poſſidẽt᷑.
xxvi De nece ꝓphete ſeducti ⁊ infirmi

tate abbaſ̃j pauli qu ã/p ſua emũdatiõe

xxviij De eo ꝙ ſperni non debeant bi ꝗᷣ

ſpiritibus traduntur immundxis
xxix Obiectio cur bi qui ſpiritibo vex/
antur nnſcis HSõõ ſevat.
xxx GReſponſio ſuꝑ ꝓpoſita queſtiõe
Pecoc miſen ſn bi qui ſubdi
tem poꝛalib iſtis temptatõibonõ merẽt
rxij Deoiner ſitate ſtudioꝛũ ac volĩ

nti
e
gui

te

col
ms
gglt

nus
W
d

lii⸗

lunmn
cenn
la
dno⸗
itqn
ün
N

vi
ſet
cto.
ticn
ci
ſtr
ſn
N

Ne⸗

ahis
Mu
Nis ni,
Glmi
dunan
mnnge
nna
S
muge
w
mnnci
wſr.
mo,
Alöes
monds
uchs di

i
E
utim
Ptudi
Vrat
mini/
cchi

late
c
Nhig
Iinin

A

Lollatio vr abbatis

tatũ que in aereis poteſtatibo exercẽtur.

xxxiij Interrogatio vnde differẽtia ne

quitiarum celeſtium tanta pꝛoceſſerit.
xxxiiij Dilatõ ſuꝑ abſolutõne pꝛopoſi
tequeſtionis.
Erxpliciunt capitula Jncipit

collatio pꝛima abbatis Sere/

mde anim emobilitate etſpiri⸗
talibus nequitus. Cap̃ᷣͥ.i.

Wime

ſanctitatis ⁊ con/
tinẽtie virũ nomi⸗/
niſq; ſui ſpeculuʒ
abbatẽ Berenuz
quẽ ſingulari ſu/
mus veneratione p̃ ceter ammirati·ſtu/
dioſoꝝ mentibo inſinuare cupiẽtes · alit
arbitram deſideriũ nr̃jm nos explere nõ
poſſe · quã ſi collatões eiꝰ nr̃is libelłtem/
ptauerimꝰ inſerere. Cui ſupᷣ oẽs vtuteſ
ꝗ nõ ſolũ in eiꝰ actu vel moꝛibb:ſʒ etiam
in ipo vultu ꝑ dei gram refulgebãt. ita
eſt peculiari bñficio donũ caſtitaſ̃ infu/
ſum · vtetiã ſe ne ipis qdeʒ naturalibus
incẽtiuis in qͥetari vel in ſopoꝛe ſentiret.
Ad quã tñ carnis pᷣcipuã puritatẽ quẽ
admodũ gr̃a dei ammiculante peruene
rit qm ſup ↄditioneʒ nature videt᷑ eſſe
bũane. neceſſariũ reoꝛ pᷣmitꝰ explicare.
Interrogatio pᷣdicti ſenis ſuꝑ
ſtatu cogitationũ noſtrarum.

Icigit ꝓp interna coꝛ Ca. h.
dis atq; aĩę caſtitate nocturniſ-

diurniſq; pcib · ieiunijs qͥʒ ac
vigilijs infatigabilit᷑ inſiſtens.cũ vidiſ⸗
ſet oronuʒ ſuaꝝ obtinuiſſe ſe vota· cun
etoſqʒ eſtꝰ in coꝛð ſuo ↄcupĩe carnalłex/
tĩctos · velut ſuauiſſimo guſtu puritaſ
accẽſus ·in maioꝛẽ ſiti celo caſtitatj exar/
ſit · ⁊ intentioꝛibo cepit ieiunijs atq; ob/
ſecratõibo incubare · vt moꝛtificatõ paſ
ſionis hꝰ ꝗ̃ interioꝛi hoĩ ſuo dono dei fu
erat attributa · ad exterion hoĩs etiã pu
ritatẽ eatenꝰ pueniret · vt ne ip̃e qdẽ vel
illo ſimplici ac naturali motu ꝗ etiaʒ in
puułatq; lactẽtib excitat᷑ vlteriꝰ pulſa/

ret indepti ſeʒ muner expimto qð ſeno
nerat nõ laboꝝ merito ſʒ dei gra ↄſecu⸗
tũ ardẽtiꝰ aimatꝰ.ad h̊ q; ſilit᷑ obtinẽdũ
credẽs młto faciliꝰhos ſtimlos carniſ ra
dicitꝰ deũ poſſe ↄuellere qͥs etiãs humae

ari induſtria nõnũqꝙ; ſolet qbuſda po/

cuł vel medicamẽ ſeu ferri ſectõe detra
bere · qnqdem illã ſpũs puritatẽ ꝗᷓ ſubli
mioꝛ eſt · quãq; ĩpoſſibile eſt hũano labo
re vel ſtudio ↄpᷣbẽdi ſuo munere ↄtuliſ⸗
ſet. Cũq; petitõi cepte ſu ꝓplicatiõe iugi
ac lachꝛymis ĩdefeſſus in ſiſteret:adueni
ens ad eũ angelꝰ in viſiõe noct᷑na eiꝰq;
velut apiens vteꝝ q̃ndam ignitã carniſ
ſtrumã de eiꝰ viſcerib euellẽs ac ꝓijciẽſ
ſuiſq; oĩa vt fuerãt locis inteſtia reſtitu
ens · ecce inqͥt incentiua carnis tue abſci
ſa ſunt· ⁊ obtinuiſſe te nouer hodierna
die ppetuã coꝛpor puritatẽ quã fidelit᷑
popoſciſti. Hec de gra dei ꝗq mẽorato
viro peculiarit attributa eſt bꝛeuit᷑ dix-
iſſe ſufficiat. Ceteꝝ deill vtutib q̃s cũ
reliqͥs ſũmis virj cõit᷑ poſſidebat. aliqᷣd
cõmemorari ſuꝑfluũ puto · ne ſpẽal ſuꝑ

noie buiꝰ iſta narratio alijs demere vi⸗

eat id qð de ipo ſingularit᷑ pᷣdicatum
fuerit. Hũc igit᷑ ſummo deſidenio colla
tõis eiꝰatq; inſtitutõnis.accẽſi· dieb q̃/
drageſime videre curauimꝰ. Qui cũ a
nob de qlitate cogitationũ nr̃aꝝ ⁊ int e/
riorj hois ſtatu traſqliſſima cõpellatiõe
ꝗſinet.vel qͥd nob ad eiꝰ puritatẽ tanti
tpis heremi habitatio ↄtuliſſet. his euʒ
ꝗrimonijſ adoꝛſi ſumꝰ.Reſpoſio no
ſtra ſuꝑ aie mobilitate Cap̃.iij.
AApputatio tꝑm ac ſolitudis
habitatio cuiꝰ ↄtẽplatõe coni
cis interior hois pfectõeʒ nos
ↄſeqͥ debuiſſe hͥ ſolümõ ↄtulitnob vt di
ſceremꝰqͥd eſſe neqamꝰ.nõ tñ fecit eẽ qð
eſſe ↄtẽdimꝰ. nec tn aut deſiderate puri-
taſjfixã ſtabilitatem aut robur aliqð fir
mitaſ nos hac ſcia nouimꝰ aſſecutos ·
ſz tm̃mõ ↄfuſionis aut pudor auginta
Eteĩ cũ oĩm diſciplinarũ meditatio ad
B qtidianis ſtudijs exerceat᷑ atz ꝓficiat
vta trepidis rudimeni ad pitid certam

.

Lollatio vi abbatis Gᷓ

ſtabüẽq; pueniens incipiat noſſe ꝗᷓ pi-

mitus vel ambigue nouerat vel penitus

ignoꝛabat · ⁊ firmo(vt ita dixerim) gdu

diſcipline qᷓlitate ꝓcedẽs · pfectein ea ac

ſine vlla iam difficultate vſet· econtra⸗/
rio me in buiꝰpuritaſj ſiudio laboꝛãtem

id ſolũmõ ꝓfeciſſe reperio · vt ſciã qͥd eẽ

nõ poſſim · nõ tñ appꝛehendere valeã qʒ
me eſſe debere cognoui · exqͥ nihil michi

aliud ſentio q; laboꝛẽ tm̃ coꝛdis contri/

tione ↄferri. Nideo nãq; me hac obſer⸗/
uãtia nihil acqrere niſi doloꝛẽ inutilem
vt nũ q; ſcʒ deſit materia lachꝛymarum
nec tñ eſſe delinã qð eſſe nõ debeo. Etid

circo qͥd ꝓfuit didiciſſe qd ſummũ eſt · ſi

cognitũ nequeat appꝛehẽdi. Nam cum

directionẽ coꝛdis ad deſtinatã ptempla

tionẽ ptendere ſenſerimꝰ:inſenſihiliter
mẽs inde reuoluta ad poꝛes euagatöᷣes

impetu vehemẽtioꝛi ꝓlabit᷑⁊ ita quoti/

dianis diſtentõniby occupata innume⸗
ris captiuitatibo inceſſant᷑ abducit᷑ · vt

ꝓpe modũ iam deſperet᷑ a nob deſidera

ta coꝛrectio ⁊ ſupflua H̊ obbuatio videa

tur. Siqdem ꝑ momẽta ſingula lubꝛid
diſcurſibo animꝰ euagat᷑· cũ ad timoꝛeʒ
ei wl ad ↄtẽplatõʒ reducit᷑ ſpiritalẽ.⸗
puſc firmet᷑ iĩ ea rurſꝰ fugaci euaneſcit
Cũq; eũ velut exꝑgefacti dephenderiꝰ
ab intentiõe ꝓPoſita deuiaſſe atq; ad il/
lam theoꝛiã vñn diſceſſerat reducẽtes vo
luerimꝰ eũ tenaciſſima coꝛdis intentõne
Vlut qbuſdã vincuł obligare · in ipo co
natu nro ocius qᷓ; anguilla dereceſſib⸗
mentſelabit.ita vt hac intentõe mentis
laboꝛẽ ſolũmõ nõ ꝓfectũ nos arbitrem̃
aliquẽ eſſe conſecutos. Ob quã rem qti⸗/
dianis hmõiobbuatiõiby eſtuãtes· nec
tñ ex ipᷣis aliqd nr̃o coꝛdi ſtabilitatis ro
bur acceſſiſſe cernẽtes.ad hãc opinionẽ
fracti deſperatõe trãſducim̃ vt n nr̃o iã

ſiʒ nate vicõ haſaie puagatões bũano
generi ineſſe credamꝰ. Diſputatio

ſenis de ſtatu aie ac virtute eiuſ

Erenus. Periculoſe C.iiij

Ppſum ptõis eſt nec dũ rebo recte
diſcurſiſ nec certa rõe collecta ·

—

ereni e mo

natura cuiuſlibʒ rei hpꝛopere defini

reac de fragilitatis ſue conſideratione
cape ↄiecturã · nõ de ſtatu ⁊ q̃litate ip

diſcipline vel de alioꝝ expientia ꝓferre

ſententiã. Mec em ſi qs ignarꝰ natandi
ſciens pondus coꝛpon ſui ferri aq̃ruʒ le/
uitate ac liquoꝛe nõ poſſe · expientia ſue

voluerit imꝑitie definire:neminẽ penitꝰ
poſſe liqͥdis elemenij ſolida carne circũ/
datũ ſuſtineri:idcirco vera eius opinio
iu dicanda eſt quã ſᷣm expientiã ſuã vi/
ſus eſt ꝓtuliſſe:cũ h̊ non ſolũ eſſe impoſ
ſibile · ſʒ etiã pfacile ab alijs fieri rõe cer/
tiſſima ⁊ oculoꝝ fidenõ dubia cõ pbet.
. i. mẽs
ſempꝑ mobił ⁊ multũ mobilis definitur ·
Vnde etiã in ſaꝑĩa ꝗᷓ dẽ ſalomonis ſcri
ptum eſt. Terrenũ habitaculũ agãuat
mentẽ mutta cogitãtẽ · Mec igit᷑ ꝓ cõdi
tione nature nũqᷓ; põtocioſa conſiſtere ·

ſʒ neceſſe eſt eã niſi ꝓuiſũ habuerit vbi

ſuos exerceat mot ⁊ in ꝗb iugit᷑ occu/

pet · ꝓpꝛia mobilitate diſcurrere· ⁊ poĩa

volitare donec lõgo exercitio vſuq; aſ⸗
ſuefacta diuturno qͥ nos incaſſuʒ dici
laboꝛare expiat᷑ ⁊ diſcat q̃s mẽoꝛię ſuę
materias debeat pᷣparare · erga q̃s circũ
agat indefeſſos volatꝰ⁊ immoꝛandi ro
bur acqrat:⁊ita hualeat aduſus inimi
ci ſuggeſtiones qͥ b detrahebat᷑ extrude
reatq; in illo quẽ deſiderat ſtatu ⁊ q̃lita
te durare. Nõ g hãc euagationẽ coꝛdiſ

nri vel nature hüane · vel deo creatoꝛi eꝰ

ebemꝰ aſcribere. Aera eſt enĩ ſcriptu⸗
re ſnĩa · qꝛ dñs hoĩeʒ fecit rectũ.⁊ ipique

ſierũt cogitatões multas.Anob ꝗ̊ carũã

₰₰

ciẽtibo eã a ꝓppinquat. viraũt pꝛudẽs
inueniet ea · Quicqͥd enim inueniri põt

nr̃e pꝛudẽtięinduſtrięq; ſubiectum eſt.
Si nõ fuerit inuentũ:ſine dubio nr̃e de

ſidię vl ipꝛudẽtię nõ naturę vicio repu⸗

tandũ eſt. Cui ſenſui pſalmiſta qʒ ↄgru

it dicẽs. Beatꝰ vir cuiꝰeſt auxiliu abſte

dñe: aſcẽſiões ĩ coꝛde ſuo diſpoſuit Ai
Dei ergo in nr̃a ditione cõſiſtere · vt ſiue
aſcẽſus.i.ptingẽtes ad deũ cogitatiões

lnee pendet · qꝛ cogitatio bona inquit

ig:
buse
dico⸗
vſg⸗
ſicu
Cobe
Wr
Glio
cit
bat
cad
mil⸗
nes⸗
wote
nice⸗
nerſan
fist
ſonis
Wo

wi
n
en
Aund
ſ⸗
mſn
“
ri,
Pno
uy,
np
ece,
.i
liur.
sſai
niee
it di
Nrocn⸗
poit
gal⸗
D
ele
arci
diro
nimi
nde
its
mois
ſcipe⸗
nih
g
uus
pot
1 ſſt
fe
P⸗
blte

7

tſiue
gos

bilitate aĩe et ſpiritalibꝰ nequitiis

ſiue deſcenſus ad terrena ſcʒ ⁊ carnalia
coꝛruẽtes in nr̃is coꝛdib diſpſpnamus.
Que ſi non in nr̃a ptãte ↄſiſterent: nec
phariſeos dñs increpaſſet.Quid cogi/
tat᷑ᷣ mala ĩ coꝛdibjvr̃is. Nec ꝑ ꝓphetã pᷣ
cepiſſet dicens. Auferte malũ cogitatio

num vr̃aꝝ ab ocul meis. Et vſq;qͥ mo

rabunt᷑ ĩ te cogitatões noxie · Mec ã die

iudicij eaꝝ qᷓlitas quẽadmodũ opeꝝ ex/
igeret᷑ a nobita ꝑ yſaiã dño cõminante

Ecce ego inquit venio vt cõgregeʒ oꝑa
cogitatões eoꝛũ cũ oĩb gentiboet lin/
guis · Sʒ nec cõdemnari qͥdem eaꝝ teſti
monio vel defendi in illo terribili atq;
metuendo examiĩe · m bti apli ſentẽtia ʒ
mererem ita dicenj. Int ſe inuicẽ cogi⸗
tatõnibo accuſantibs aut etiã defenden
tibo in die q̃ iudicabit deꝰ occulta hoĩim
bᷣm euangeliũ meũñ. De pfectione
animę ad ſimilitudinem euãge
lici centurionis aſſumpte.
LCLapitulü.v.
Nius ergo ꝑfecte menij figura
p illũ euangelicũ centurionem
pulcherrie deſignat · cuiꝰ vtus
atq; ↄſtantia ·:q̃ nõ qbuſlibʒ ingruenti
bus cogitatõib abducebat᷑.ſʒ ꝓ ſuo iu
dicio vel admittebat bonas vel cõt᷑rias
abſq; vlla difficultate pellebat. hac per
ſpicua ſignificatõe deſcripta eſt. Naʒ ⁊
ego hõ ſum ſub ptaãte cõſtitutꝰ hñs ſub
me milites · ⁊ dico huic vade ⁊ vadit · et
alio veni ⁊ venit · ⁊ ſeruo meo fac G̊ ⁊ fa⸗
cit. Sicigit᷑ nos qʒ virilit᷑aduſus ptur
bationes ⁊ vicia dimicãtes poterimus
ea dicioni nr̃e diſcretõniq; ſu bijcere · ac
militãtes in carne nr̃a extinguere paſſio

nes · vl in ſtabilẽ cogitationũ nr̃aruʒ co

hoꝛtem ratõis imꝑio ſubiugare · ac do⸗
miĩce crud ſalutari vexillo diriſſimas ad
nerſariaꝝ poteſtatũ turbas a termis no

ſtri pectoꝛis ꝓpulſare.ſi pꝛo tantoꝝ me

ritis triũphoꝝ ad ſpiritalis huius cẽtu

rionis oꝛdinẽ ꝓuehem̃ · quẽ in exodo q;
ꝑ moyſen miſtice legimus deſignatum.
onſtitue tibi tribunos ⁊ centuriones

⁊quĩq̃genarios ⁊ decanos:Et ita nos

qͥʒ dignitatis huiꝰ apice ſublimati · ha⸗
bemus hanc imꝑandi poteſtatẽ atq; vir
tutem qua non quibe nolumus cogita/
tionibo abducamur .ſed his ꝗbus ſpiri
taliter delectamur im moꝛari vel inhere⸗
re poſſimus malis qͥdem ſuggeſtionib

imꝑantes abite ⁊ ibũt bonis vwero dicẽꝰ
Vnite ⁊ venient. Seruo quoq; noſtro
id eſt coꝛpoꝛi ea quę caſtitatis vel conti/
nentięſunt ſimilit᷑ iniũ gemus:⁊ ſine vl/
la cõtradictõe deſeruiet· non iam ſuſci
tans nobis aduerſus ſpũm concupiſcẽ/
tie ſtimu los:ſed omneʒ exbibens ſpũi fa
mulatum. Muius centurionis q̃lia ar⸗
ma ſint vel ad quę pᷣlioꝛum exercicia ⸗
parent·audi beatũ aplum pꝛedica nteʒ
Arma inq́; t militienrenõ carnalia ſunt
ſed ſpiritalia Dixit q̃lia ſint.i.nõ carna⸗
lia nec ĩfirma ſʒ ſpiritalia ⁊ potẽtia deo
Dein de ad qͥs ſint exercenda ↄflictꝰ cõ/
ſequẽter inſinuat. Ad deſtructionẽ mu⸗
nitionũ cogitatiões purgãtes:⁊ omneʒ

altitudinem extollentẽ ſe aduerſus ſcien

tiaʒy dei · captiuantes oẽm intellectum
in obedientiã chꝛiſti pᷣpati vlciſci omnẽ
inobedientiã cũ impleta fuerit pᷣmuʒ ve
ſira obediẽtia. Que oĩa ſingillati ꝑcur/⸗
rere ſicut neceſſariũ ita etiã alterius tpis
ẽ. Armoꝝ tmmõ volo vob genera ppe⸗/
tateſq; patefacere·qbus nos qͥʒ ſi volu
mus bella dñi pᷣliari : ⁊ inter cẽturiones
euangelicos militare accincti iugiter de
bemus incedere. Sumite inqᷣt ſcutũ fi⸗
ei in quo poſſitis omĩa tela nequiſſimi
ignea extinguere Ergo fides eſt quęexci
piens ardentiſſima libidinum tela me-
tu futuri iudicij ⁊ celeſtis regni creduli-
tate moꝛtificat.Et loꝛicam inquit chari
tatis · Ipſa nempe eſt que vitalia pecto/
ris noſtri circũdans a tq; cõmuniẽs· le
talibus perturbationũ obiecta vulneri/
bus contrarios retũdit ictus:nec ad in/
terioꝛem hominẽ noſtrũ iacula diaboli
penetrare permittit. Omnia enim ſuffert
omnia patitur:omnia ſuſtinet. Et ga⸗
leam ſpem ſalutis.Ga lea capitis eſt mu
nimen. Quia ergo caput noſtrum eſt

Collatio vil ab

chꝛiſtus· debẽ? iſt ſp ſpe futuron bono
rũ velutinexpu gnabili galea in cũctj tẽ/
ptatõib ac pſecutõibo cõmunire ⁊ pnci
paliter ſidẽ eiꝰ illeſam atq; integraʒ cu⸗
ſiodire.Alijs ein mẽbꝛis trücatũ quem⸗/

piã licet debilẽ· poſſibile tñ eſt vtcũ q; ſu

pereſſe. Sine capite vo nemĩ vl bꝛeuis
vite ſpaciũ ꝓrogat᷑.Et gladiũ ſpũs qð
eſt vꝓbũ dei · Penetrabiliꝰ nã q; eſt omĩ
gladio ancipiti 1 ꝑtingẽs vſq; ad diui⸗/

lionẽ aĩę ac ſpũs·cõpagũ qʒ; ⁊ medulla
rum⁊ diſcretoꝛ cogitationũ ⁊ intentio
num coꝛdis· diuidẽs ſcʒ ⁊ abſcidẽs qᷣc/
qd in nob camale terrenumue repererit

Quib armis qᷣſq; fuerit cõmunitꝰ ab

boſtiũ tekac depopulatõe defenſus:/non

vt captiuus ac ſubditꝰ ad hoſtilẽ cogi⸗

tationũ terram cõſtrictꝰ depꝛedantium

vincuł abducit᷑ nec audiet per ꝓphetã.
Quare inueterat es in trerra aliẽa:ſed
q̃ſi triũphatoꝛ ac victoꝛ ĩ illa quã volue
rit cogitationũ regione ↄſiſtet Ais etiã
ipᷣm robur ac foꝛtitudinẽ cẽturionis hu
ius qbe hec arma quę pᷣdiximꝰ nõ carna
lia ſʒ potentia deo geſtat agnoſcere. au/⸗
di ipm regẽ viros foꝛtes ad ſpiritalẽ mi
litiam ↄgregantem · qmẽ dilectoſ ſignet
ac ꝓbet. Infirm inqt dicat. qꝛ foꝛt ſuʒ
ego . 1 qͥ patiẽs eſt ſit pugnatoꝛ. Videi
bella dñi pliari: niſi patietes ifirmoſq;
nõ poſſe. Illa pculdubio infirmitate qᷓ
fundat ille nr euangelicꝰ centurio cũ fi
ducia loquebat Cũ em̃ inſirmoꝛ tic po
tens ſum. Et iteꝝ· Virtꝰ aũt in infirmi/
tate pficit. De q infirmitate vnꝰ ꝓpheta
rum. Et erit qͥ infirmat᷑ inter eos ſic do⸗
mus dauid MDatiẽs etiã h̊ bella pꝛeliabi
tur. Mem pe illa paña de qᷓ di. Datien⸗
tia vobis neceſſaria eſt: vt voluntatem
ei facientes recipiatis remuneratõem.
Depſeuerantia erga cogitatio
num cuſtodiam CLap. vi.

Ebere tñ ac poſſe nos deo cohe

rere · ⁊ expientia ꝓpꝛia depꝛehen
dimꝰ. ſi moꝛtificatas volunta/
tes ac deſideria mũdi huiꝰ habeamꝰ ab
ſciſa· ⁊ illoꝝ aucẽte docebim̃ qui dno col

— 6 „ .
batis Berenide mo

loquẽtes fiducialit᷑ dicunt.Ad heſit aĩa
mea poſt te · 1 adheſi teſtimonijs tuis do
mine. Et. Mibi aũt adherere deo bonũ
eſt. Et. qadheret dño vnꝰ ſpũs eſt cũ eo
Mõ ergo debemꝰ his euagatõnibo ani⸗
męfatigati ab hoc ſtudio relaxari. Qui
eni colit terrã ſuã ſatiabit᷑ panibqͥ au
tem ſectat᷑ ociũ replebitur egeſtate.Qec
ab intentõne huiꝰ obſern atie pnicioſa
deſperatõefrangam̃·qꝛ in omni ſollici⸗
to ineſt ampliꝰ. Nam q ſuauis ⁊ ſine la
loꝛe eſt in egeſtate erit. Et iteꝝ · Air ĩ do
loꝛib laloꝛat ſibi· ⁊ vim facit ꝑditioni
ſu ę. Mecnõ etiã regnũ celoꝝ vim patit
⁊ violenti rapiũt illud. Nulla nãq; vir

tus ſine la boꝛe pficit᷑ · nec vlli poſſible eſt

ad iſtã quã cupitis ſtabilitatẽ ment ſi⸗
ne ingenti ↄtritõe coꝛdis ↄſcẽdere. Mõ

enĩ ad laboꝛẽ naſcit᷑.Qui vt in viruʒ p/

fectũ poſſit occurrere in menſuraʒ etatis
plenitudinis chꝛiſti maioꝛi eu ʒ intẽtiõe
neceſſe eſt ſy eſſe ꝑuigilem · iugiq; ſollici
tudine deſudare. Ad cuiꝰ tñ mẽſurę ple
nitudinẽ nemo pueniet alias in futurũ.
niſi qͥ p̃meditat ⁊ im butꝰ ea fuerit in h

ſenti · eã q; adhucin ſeculo woſitꝰ pliba
ueritc · hꝛiſiiq; mẽbꝛũ pꝛecioſiſſimũ deſi/

gnatus arra ↄpaginis illi ꝑquã coꝛpo
ri eiꝰ valeat copulari in hac carne poſſe
Terit · vnũ dũtaxat deſiderãs vnũ ſitiẽs
ad vnũ oẽs nõ ſolũ actus ſuos:venetiã

cogitatões ſꝑ intendẽs vt illud qð ĩ fu

turum dicet᷑ de btã ↄuſatõe ſanctoꝛum
iam ſubarra tuʒ teneat in pñti.id ẽ ſitei
eꝰ oĩa in oibus. Interrogatio de
mobilitate anime et impugna/
tione nequitiarum celęſtium
Erimoanus. Poſſz La. vij
foꝛſitan H̊ volubilitas mentis
aliqᷓtenꝰ coer ceri.ſi eaʒ nõ tan/
tus adũſarioꝝ numerꝰ circũuallens ad

ea ꝗᷓ nõ vnlt ĩmo qͥ illam qʒ ſuę naturę

mobilitas rapit indeſinent᷑ impelleret ·
Nuam cum tam innumerabiles tam
potentes tamq; terribiles circumagant
inimici · reſiſti illis ab hac pꝛeſertim
fragili carne impoſſibile crederemus.

hr
fuun
Co
ili
toe

u).
zans
ntiti
ſola
mmi.
ß
liba
A
no
vſſe
tiis
ü
d
o
nod
ſn,
N
ls
No⸗
Noi
u,
Mt
tanm
Gnt
tim
105

bilitate aĩe et ſpiritalib

niſi ad banc opinionẽ veſiris ſententijs
Vlut celeſtibus animaremur oꝛaculis.
Reſponſio ſuꝑ adiutoꝛio dei ⁊

liberi arbitrij ptãte. Capᷣ.viij.
Erenus: Aduerſarios nobiſ
Igem ingit inſidiari qcũq; in-
terion hoĩs experti ſũt pugnas
du bitare nõ pnñ̃t. Sʒ ita dicimus hos
nris ꝓfectib aduſari:vt eos tm̃mõ incẽ
toꝛes maloꝝ nõ etiã impulſoꝛes eſſe cre
dã. Ceteꝝ nullꝰ hoĩm woſſet oĩno vita
re peccatũ qd cũq; illi in coꝛdibo noſtris
ingerere voluiſſent · ſi eis quẽadmoduʒ
ad ſuggerendũ:ita ⁊ ad cõpellenduʒ fa/
cultas violẽta ſuppeteret. Wobꝛem ſicĩ
ill eſt inſtigationis copia · ita ⁊ in nob x

tus reſpuendi ſiue acqeſcendi libtas eſt

attributa Quoꝛũ t potentiã ⁊ ĩpugna

tõnes ſi ꝑtimeſcimꝰ · etiã ꝓtectiões atq;

adiutoꝛia dei ecõtrario ↄferamꝰ. de quo

dẽ. Maioꝛ eſt enĩ q in nobis eſt qᷓ; qͥ in

H mũdo.Cuiꝰ auxilia multo vehemen⸗

tioꝛe militãt ꝓtute ꝓ nobis qᷓ; aduerſũ
nos eoꝝ multitudo ↄfligit· NQã bonaꝝ

reꝝ nõ tin ſuggeſtoꝛ ſʒ etiã fautoꝛ atq;

ipulſoꝛ eſt deꝰ: ita vt nõnũ qᷓ; nos etiaʒ

inuitos ⁊ ignorãtes attrahat ad ſalutẽ
Conſtat neiem poſſea diabolo decipi

niſi illũ qͥ ᷣbere illi maluerit ſue volũta/
tis aſſenſum. Q eccleſiaſtes his bis
cuident᷑ expᷣſſit. Quia em̃ nõ fit ↄdictio

ab his qᷣ faciunt malũ cito.iõ repletum

eſt coꝛ filioꝝ hoĩm in ißis vt faciant ma
lum. Er go manifeſtü eſt hinc vnüquẽ/

q; delin gqre ꝙ ingruentiby cogitatõni⸗
bus pᷣuis nõ eis ſe confeſtim repulſa cõ/
tradictiõis obijciat. Mã reſiſtite ei inqᷣt
fugiet a vob. Interrogatio ſuxꝑ
gnimęac dęmonu cõiunctõne.
Ermanus. Qà Ka.ix.
iſtud queſo eſt aiecũ iſtis ſpiri
tib neq; tam indiſcretũ pmix-

tumq; ↄſoꝛtüũ ·qͥ ſic eidem nõ dica iũgi:
6ß; vniri poſſint · ⁊ alloqͥ eã inſenſibiliter
inſeri atq; inſpirare illi ꝗcunq; volue
rint ad ea ꝗᷓ placuerint ea valeãt inſti
gare · eiuſq; cogitatões acmotꝰ videant

nequitis

atq; pluſtrẽt tantaq; int ios ac mẽte⸗
vnitas fiat vt ſine dei gra qͥd exilloꝝ in

citamẽto qͥd exnr̃a voluntate ꝓcedat di

ſcerni pene nõ poſſit. Reſponſio in

quẽ modumſpũs immundi hu

manis mẽtibꝰ copuletur. Ca.x.

Erenus. Mon mirũ eſt poſſe
ſpum ſpũi inſenſibilit᷑ ↄiugari
Toccultã ſuadendi vim ad ea

libita fuerint exercere. Eſt em̃ int᷑ eos

ſicut inter hbomines: quędam ſubſtantie
ſilitudo atq; cognatio Siqdeʒ diffini
tio ꝗᷓ de natura aĩe aſſumit᷑ etiã illoꝛum

ſubſtãtie ſimilitoaptat᷑. Altrinſecꝰ po

eos ſibi inſeri vel vniri· ita vt capax alt

alteriꝰ eſſe woſſit oĩmodis impoſſibileẽ

Hoc nãq; ſolũmõ deitati ꝗᷓ ſola incoꝛ⸗/

poꝛea ſimplexqʒ natura eſtrectiſſime tri⸗
buit᷑. Obiectio vtrũ poſſintſpũſ

immũdi eoꝛũ quos ſuppleue-/
rint aimabus inſeri vel vniri.
FErimnanus. Duic Ca. xi.
ratõi ſaſj arbitram̃ eſſe orium
qʒð vidimꝰ ĩ arreptitijs fieri.cũ

afflati ſpiritibbimmũdis loquũt᷑ ⁊ agũt
ea ꝗᷓ neſciũt. Quomõ g aĩlas illoꝝ ſpiri

tiby illis nõ credamꝰ vniri quoꝛũ vidẽ⸗
illas velut oꝛganũ factas:⁊ derelicto na
turali ſtatu ad illo ꝑmotꝰ affectuſq; trã

ſire· ita vt iam nõſſuas:ſed illoꝝ voces

geſtum voluntateſq; depꝛomant.
Reſpõſio quẽadmodum ener⸗/

gumis immũdiſpũs dnentur.

Erenꝰ. Pꝛedicte LCaxij.
diffinitõni nr̃enon eſt ↄtrariũ
id quod diciᷣ in energuminis

fieri.cũ ſpiritibus immundis arrepti lo/

quũtur vel agũtea ꝗᷓ nolũt vł ꝙ ea que
ignoꝛãt ꝓferre cogunt᷑.Nõ eni vno mo

do iſtam eos in fuſionẽ ſpũum ſuſtinere
certiſſimũ eſt. Quidã enĩ ſicafflantur:
vt nequaq; ea ꝗᷓ gerũt vel loquunt itel/
ligãt.qdã vvo tũc nõ noꝛunt ⁊ poſtea re
coꝛdãtur Qð fieri ꝑ infu ſionem ſpũsĩ/
mundi non ita putandum eſt vtĩ aimę
ipᷣius penetrãs ſubſtantiã ⁊ velut vnitꝰ
ei ⁊ ù dammõ indutus ea ſermones ac

Collatio v il abbatis

ꝓba pos patient᷑ emittat. Nullo nãq;
mõ iſtud ab eis fieri credendũ eſt. Mec
enĩ paliquã aĩe diminutionẽ ſʒ per coꝛ
wꝛis debilitate h euenire manifeſta rõe
ephendit᷑ · cũ ſcʒ in illis mẽbꝛis in qᷣb
vigoꝛ aĩe cõtinet immundus ſpũs inſi
dens eiſ q; im poꝛtabile atq; immenſum
pondus imponẽs obſcuritate teterrima
intellectuales eiꝰ obꝛuit et intercipit ſen
ſus inſtigans ea ꝗᷓ non vult vel ꝗᷣigno
rat ꝓploqui :quod nonnunqᷓ; etã vini fe
bꝛiſq; vicio ſeu nimij frigor alijſq; va⸗
litudinibo extrin ſecns ſuꝑuenientibus
videmꝰ accidere. Qð ne beato iob dia⸗
bolus qͥ carnis e acceperat ptãtem mo
liret᷑ inferre · pcepto dni ꝓhibetur dicẽt
Eccetrado eũ in manꝰ tuas:tm̃ animaʒ
eiꝰ cuſtodi.i.timſmodo eum amentem ne
facias debilitato aĩę domicilio · ⁊ obꝛu⸗
as in tellectũ ac ſapientiã reſiſten·· pnci⸗
pali ſcʒ coꝛdis e mo pondere pfocato.
ſpůs ſpui penetrabilis eſſe
non poſſit ſʒ incoꝛꝑeo ſoli deo
Lapitulũ.xii-··
Ec enim ſi craſſe huic ſolideq;
materie.i.carni ſpũs admiſcet
5 fieri facillime põt ideirco
aie ꝗ itidem ſpũs eſt ita vniri poſſe cre/
ditur· vt eã quoq; ſimilit᷑ ſuę naturered
dat capacẽ. Qð ſoli eſt poſſibile trinita
ti ꝗᷓ ſic vniuerſe intellectualis naturęef⸗
ficitur penetratrix· vt non ſolucircuple/
cti eã atq; ambire ſed etiã illabi ei ·? ve⸗
lut incoꝛporea coꝛpoꝛi poſſit infũdi. Li/
cet enĩ ꝓnunciẽꝰ nõnullas eẽ ſpiritales
natas:vt ſunt ãgeli archãgeli cetereq;
ꝓtutes · ipſa qͥʒ aĩa nr̃a vel certe aer iſte
ſhᷣtik · tñ incoꝛpoꝛee nullatenꝰ eſtimande
ſunt · Habẽt eĩ ſm ſe coꝛpꝰ qͥ ſubſiſtũt
licet młto tenuius qᷓ; nr̃a ſunt coꝛpoꝛa.
ſm apli ſententiã ita dicentis.Et coꝛpo
ra celeſtia ⁊ coꝛpoꝛa terręſtria. Et iteruʒ
Seminar coꝛpus aĩale:exurgit coꝛpus
ſpiritale Quiby manifeſte colligit nihil
eſſe incoꝛpoꝛeũ niſi ſolũ deũ · ⁊ idcirco ip
ſi tantũmõ poſſe penetrabiles oẽs ſpiri/
males atq; intellectuales eſſe ſoſtantigſ

ita vt ⁊ cogitatiões hoĩʒ int᷑nos mot?
atq; abdita meniᷣ vniũſa ĩſpiciat atq;
pluſtret. De ipo ſiqͥdem ſolo ꝓnũciauit

beatus apłs dicens. Tiuus eſt enĩ pmo

Ti ⁊ efficax·⁊ acutioꝛ ſuꝑ oẽm gladiuʒ
ancipitẽ· ⁊ ptingens vſq; ad diniſionẽ
aĩe ⁊ ſpũs· cõpagũ qͥʒ ac medullaruʒ ac
diſcretoꝛ cogitationũ ⁊ intentionuʒ coꝛ
dis · ⁊ nõ eſt creatura inuiſibilł in conſpe
ctu eiꝰ oĩa aũt nuda ⁊ apta ſunt oculis
eiꝰ. Et beatus dauid iqᷣt.Qui fingit ſin
gillatim coꝛda eoꝝ.Et iteꝝ. Ipe enĩ no

nitocculta coꝛdis. IJob q; QNui ſolꝰ no

ſii coꝛda hoim. Obiectio qua de/
mones credidebeant cogitato
nes hominũ ꝑuidere· Lapᷣ.xiiij
“ Ermanus. Macrõe qua di
cis nec cogitationes q dem no
ſtras intueri iſti ſpũs pñt. ð
exiſtimare valde putamꝰ abſurdũ dicẽ
te ſcriptura. Si ſpũs ptãtem babent a⸗
ſcenderit ſuꝑ te. Et iteꝝ. Cũ diabolꝰ mi
ſiſſet in coꝛde ſymonis ſcariothis vt tra
Teret dñm. Quid ergo credi põt nõ pa
tere eis cogitationes nr̃as quaꝝ ſemina
riũ ꝓ parte maxia ipis immittentib at/
q;ʒ inſtigantib ſentimus oboꝛiri-

Reſponſio quid poſſint demo⸗

nes in cogitatõnibus hominũ

quid ve non poſſint. Cap.xv.

Erenꝰ.Mulli dubiũ eſt ꝙ poſ
ſint ſpũs immũdi cogitatõ nuʒ
nraꝝn attigere qlitates · ſz ĩdicijſ

eas ſenſibilib; foꝛiſecꝰ colligentes · i. aut
eæx nr̃is diſpoſitõnibo aut xbis ⁊ ſtudijſ

in q̊ ꝓpenũꝰ ↄſpexerit nos inclinari Ce
ter illas ꝗᷓ nec dũ de intemis aĩe ꝓdie/

runt adire oĩno nõ pñ̃t. Ipᷣas q; cogita
tiones q́s ingerũt vtrũ ſuſcepte vel quẽ

—

admodũ ſuſcepte ſint.ñ ꝑ ipiꝰ aĩe nataʒ

i. ꝑ illũ interioꝛẽ motũ q in abdit eiꝰab
ſcõdit᷑.⁊ vt maĩfeſtiꝰ aliq d expᷣmã ĩ me⸗/

Dult(⁊ vt ita dixeri jipius latitantẽ. ſed
ex motibo atq; indicijs exterioꝛis homĩs

dephendũt · vtputa cũ ſuggeſſerit caſtri
margiã.ſi viderit monachũ ad feneſirã

eo ꝙ ſolus ⁊ totꝰ ⁊ vbiq; ⁊ in oĩbus ſit.

— —

—W— —

imn
ſon
e
wa
mſr
alis
nüne
Po
de⸗
e
ltn
di
aN
i dii
oyn
N
oͤpe
nina
at/

,
9.
wl
d
aig
1bo
uf
por⸗

4

bilitate aĩe eti piritalibꝰ nequitiis

ant ad ſolẽoculũ̃ eretiſſe vel ce lbꝛa ſoli
cicius inqſiſſe · cognoſcũt deſideriũ gule

fuiſſe ſu ſceptũ.Si foꝛnicatiõʒ ingeren⸗

tes ſenſerit eũ patient᷑ telũ libidis ſuſce/
piſſe · ſeu viderit carnẽ cõmotã · aut certe

nõ vt opoꝛtuit aduerſus ſuggeſtiones

immũdicie ſuſpiraſſe· laſciuiam intelli /
gut in penetrabilibe aĩe libidinis iaculũ

fuiſſe defirum. Si incitamẽta triſticie · ſi
ire/ſi furor admouerint· vtrũ nam coꝛ/

di inſederit geſtu coꝛpor ⁊ ſenſibili cõ⸗

motione dinoſcũt ſcʒ cũ vel infremuiſſe

tacitũ vel qᷓdam indignatiõe ſuſpiraſſe
ſen vultü conſiderauerint qͥdam pallo/
re aut ruboꝛe mutaſſe.⁊ ita ſubtilit᷑ quiſ
nam cui ſit vicio deditꝰ depꝛehendunt.
Illo nãq; vnũquẽq; nr̃m delectari cer⸗

ta ratõe cognoſcũt ·ad cuiꝰ inſtigationẽ

mox quodã nutu vel motu coꝛpor con⸗

ſenſum cõniuentiãq; ab eo pᷣſtitã fuiſſe
puiderint.Quęab ilł aereis virtutib

ita depꝛehendi nõ mirũ eſt cũ Bᷓ a pꝛudẽ
tibus q́; viris ſepiſſime fieri videmus.

vt ſcʒ interior hvĩs ſtatũ defigura ⁊ vul
tu ſeu qᷓlitate exteriorn agnoſcãt.Quan/
tog certiꝰ hec ab eis poterũt depꝛehendi:
quos vtiq; vt ſpiritalis nature mlto ſbᷣ⸗
tilioꝛes ac ſagacioꝛes hoĩbus eſſe nõ du
bium eſt. Similitudo qua ſpi/
ritus immũuũdi cogitatõnes ho⸗/

minũ doceantur agnoſcere

Vemadmodũ eni LCa.xvi
nonnulli latrones in bis domi
bus quas furti aggredi cupiũt

occyltas hoĩm ſolent exploꝛare ſubſtãti⸗

as ꝗͥᷣ ꝑtetras nocij tenebꝛas caute ſpar⸗
gentes manu minutias harenarũ ·recõ

ditas opes q̃s viſu ꝑuiderenõ poſſunt.

tinnitu qͥdam vel ſtrepim ad earum lap
ſum reſpõdente depꝛehendũt · ac ſicad
certiſſimam rei vel metalli cuiuſq; noti/

ciam q̃dam elicite vocis ꝓditõne perue
niunt:ita hi qͥ; vt thecaurũ noſtri coꝛxo
ris exploꝛẽt velut harenas quaſda ſug/

geſtiones nobis noxias inſpargẽtes: cũ

ym earũ qlitatem affectũ coꝛpoꝛeum vi ⸗
Drint emerſiſſe. velut qdam deintimis

cõclauib pdeũte tinnitu qͥd ſit recon?⸗

ditum in abditis interior hominis reco
gnoſcũt. De eo enon ſinguli
quiq; demones vniuerſas ho⸗
minib us ingerant paſſiones.

Oc tů noſſe ebe, Ca. xvijji ·

mus non oẽs demones vniuer
ſas homĩbo inurere paſſiones.

ſed vnicuiq; vicio certos ſpũs incubare
1 alios q dem immũdicijs ac libidinum

ſoꝛdiba oblectari · alios blaſphemiijjs ali

os ire furoꝛiq; peculiariꝰ imminere· ali⸗

os paſci triſticia· alios cenodoxia ſuꝑer

bia q; mulceri· ⁊ vnũ quẽq; illud viciuʒ

hbumanis coꝛdib quo ipſe gaudet inſe

rere · ſed nec cunctos pariter ſuas inge/
rere pꝛauitates · ſʒ viciſſim ꝓut tempor
Vl loci vel ſuſcipientis oppꝛtunitas ꝓ⸗
uocauerit. Interrogatio an in

ter demones impugnatiõis oꝛ

do ac viciſſitudinis diſciplina

ſeruetur. CLCap̃. xviij.
Ermanus. Ergo credendũ
eſt intereos oꝛdinatã (⁊ vt ita
dixerim) diſcplinatã eſſe neqꝗᷓ

tiam · vt qdam viciſſitudinis ab eis oꝛ⸗

do ſeruet ac ratõabilis gerat᷑ impugna
tõnis incurſio · cũ cõſtet nec moduʒ nec
ratiõem niſi inter bonos atq; honeſtos

poſſe ſubſiſtere· hm illam ſcripture ſentẽ

tiam · quere ſapientiã apðò malos: ⁊ nõ

inuenies · inimici noſtri inſenſati.illud
etiam · non eſt ſapiẽtia:non eſt foꝛtitudo

nec eſt conſilium apud impio:
Reſponſio in quem moduʒ cõ/
cio demonũ ſuꝑ viciſſitudinis
impugnatione ſubſiſtat La.xix
Erenus. Mõ eſſe int᷑ malos
pfpetuã in oib oſenſioneʒ.nec
poſſe pfectã ſtare ↄcoꝛdiã etiaʒ

in ill ipis vicijs qͥbo cõmunit᷑ oblectant᷑

certa diffinitio ẽ. Nõ eĩ poterit quemad
moduʒ dixiſti in reb indiſciplinaᷣ· di⸗
ſciplina moduſq; ſeruari. In nõnullł tñ
vbi ſcʒ vel operatõnis cõmunio vel ne⸗
ceſſitas exigit ſeu cuiuſdam lucri inui⸗/
tat conſoꝛtiũ neceſſe eſt eos tempoꝛaleʒ

Collatio vir abbatis Berenide mo

cõmodare ↄſenſuʒ. Quod eſſeĩ hac mi
litia nequicię ſpiritał manifeſtiſſime p⸗
uidemus · vt nõ ſolũ tꝑa inter ſe viciſſi/
tudineſq; cuſtodiãt ſed etiã locis qᷣbuſ
dam ſpecialit inherere:eaq; iu git᷑ obſi
dere noſcant᷑. Nam qꝛ neceſſe ſit eos im
mutaſj temptatiõibo certiſq; vicijs atq;
tpibo exercere impugnatões ſuas. hic li
quido ↄ pbamꝰ. qꝛ nullus põt ſiſ ceno/
doxie vanitate deludi concupiſcentia
foꝛnicatõis exuri:nec põt tumida infla

ri elatiõe ſuꝑbię ſpiritał ⁊ carnał caſtri⸗

margie parit᷑ humilitati ſubmitti. Nec
põt qͥs cachĩnis fatuis riſuq; diſſolui·
⁊iracũdię ſub eodẽ tꝑe ſtimulis incita⸗
ri · ſeu certe edacis triſticie meroꝛe ſu pple
ri · ſed neceſſe eſt vnũquẽq; ſpũm ita ſin
gillatim impugnationẽment arripere.
vt cuʒ aut vict abſceſſerit alij eam ſpũi
cedat acrius impugnandã · aut certe ſi
victoꝛ extiterit · alij nihilominus tradat
ſilit illudendã. De eo ꝙnon ſint
vnius fortitudinis cotrarie po
teſtates:nectẽptandi facultas
in eoꝛum ſitarbitrio collocata.
Llud etiã nequaq; CLap̃.xx.
ignoꝛare debemꝰ nõ eſſe omẽs
eiuſdẽ ferocitat᷑ᷣ ⁊ deſiderij·ſed
ne vniꝰ qͥdem foꝛtitudĩs atq; nequitię
incipientibo qͥdem atq; infirmis non
niſi infirmioꝛes ſpũs incertamĩe ↄpari·
⁊ his neqtijs ſpiritalibo ſupatᷣ gdatim
ſpaduſus athletã chꝛiſti robuſtioꝛ pu⸗
gna ſuccedet. Pꝛo ↄpatiõe ſiqdem vi/
rium ac ꝓfectꝰ hũani etiam diſſicultas
colluctatõis auget. Nullo enĩ mõ quili
bet ſanctoꝝ ſufficeret taliuʒ tãtoꝝq; ho
ſtium ſufferre neqᷣtiã · vel inſidijs eoꝛum
poſſet occurrere.ſʒ nec crudelitatẽ qͥdeʒ
ac ſeuiciã ſuſtinere·ſi nõ certamĩ noſtro
clemẽtiſſimꝰ arbit᷑ atq; agonitheta pꝛeſi
Tens chꝛiſtꝰ· ⁊ exeq̃ret colluctãtiũ vires
ĩmoderatos eoꝝ repelleret ac refrena⸗
ret incurſusfaceretq; cum temptatõne
exitum vt ſuſtinere poſſumus.
De eoꝙ demones cũ hoibus
nõ ſine ſuo laboꝛe confligant.

Anc at colluctatõʒ Ca xxi
illos nõ ſine ſuo credimꝰ labo

re ↄficere. Habẽt nanq; etiim

ipi in ſuo ↄflictu qᷓndam anxietatem et

triſticiã · maxiĩe cũ fuerint validioꝛib

emułi.viris ſanci᷑ perfectiſq; congreſſi.
Alioqͥn iam nõ ↄflictus nec luctatio:ſʒ
ſimplex tm̃ ⁊ vt ita dixerĩ ſecura ilłeſſet
hoĩm attributa deceptio. Et quõ ſtaret
illð apli qdð dicit· Nõ eſt nob collucta/
tio aduſus carnẽ ⁊ ſanguinem ſʒ aduer
ſus pncipat ⁊ adũuſus poteſtates: adu/
ſus mũdi rectores tenebꝛarũ harũ: con
tra ſpiritalia neqͥtię in celeſtibo Et illud
Sic pugno nõ q̃ſi aerẽ vberã s Et iteꝝ
Bonũ agonem certaui · Abi enĩ agon
indicit᷑:⁊ certamẽ ⁊ pugna ſeu collucta
tio · neceſſe ẽ vtrorũ q; ſudoꝛ ⁊ laboꝛ ⁊ ſol
licitudo ſubeat · ⁊ eq̃lit᷑ illos vel ſuꝑ de/
iectõe maneat doloꝛ atq; cõfuſio: vel de
victoꝛia gaudium conſequat᷑ ⁊ palma.
Abi vo alio cũ ſudoꝛe luctãte: aliꝰ cuʒ
ocio ac ſecuritate cõfligit· ⁊ ad deijcien/
dum emulũ ſola ꝓ virib vtit᷑ volutate.
nõ pngna dicẽda ẽ nec colluctatio neq;
certamẽſed iniqua quedaʒ ⁊ irrationa

