vt apud nos vlla reperiũtur frutecta ſil
ueſtria. per extenta auia diſcurrentes· et
heremum quę verſus mare moꝛtuũ ten/
ditur obeun tes. feſtucas tenues ac ſpi⸗
nulas quas ventus huc illucq; diſper/
ſerat · ſuo ſinn ⁊ gremijs colligẽtes.cun/
ctam ſolennitatem ciboꝛum ſpontaneis
obſequijs pꝛepararent · ita vt de ſolita

pꝛebitione nibil paterent᷑ imminui tan

ta fide bec ſua munia fratribus exbiben-
tes · vt etiam cum illos honeſte poſſet vel

lignoꝛum excuſare penuria vel abbatis

imperium· pꝛo fructu ſuo atq; mercede
nolu erint bacabuti licentia

Deegyptioꝛum typo quieſt ſu
per quotidianis fratrum ſtatu/
tus obſequgs
apitulũ.xxij.

Aiber IIII-

Ec dieta ſint ſcm typum vt
b psefati ſumus totius orientis.
quem etiam in partibus noſir
neceſſario dicimus debere ſeruari. Cete
rum apud egyptios quibus maxmia cu
ra eſt operis non eſt hebdomadarũ mu/
tua viciſſitudo·ne ſub occaſione huius
officij omnes ab operis canone im pedi⸗
antur. ſed vni pꝛobatiſſimo fratrum cel
larij vel coquine cura committitur · qui
perpetuo donec vires eius vletas admit
tit· ingiter opus iſtud exerceat. Nõ enim
magno laboꝛe coꝛpoꝛis fatigatur· q;ꝛ nec
tanta cura inter eos parandoꝛum cibo/
rum vel coctionis impenditur: quippe q
maxime xerofagijs vłhomofagijs vtũt ·
⁊ apud quos ſecta ſingulis menſibo poꝛ
rorum folia· labſania · ſalfrictum oliue.

piſciculi minuti ſalliti. quos illi meno⸗
minia vocant. ſumma voluptas eſf

Deobedientia abbatis io han
nis per quam vſq; ad pꝛophe/
tie pꝛofectus eſt gratiam.
Tquoniam hic liber de inſtitu
e tone eſi ei? qui renunciat huic
mundo per quam ſcilicʒ intro
ductus ad humilitatem veram ⁊ obedi⸗/
entiam perfectam ceterarum quoq; vir/
tutum culmina poſſit aſcendere neceſſa
rium reoꝛ quedam ſenioꝝ geſta quibus
per hãc enituere virtutem· exempli gra/
tia ſicut pꝛomiſimus explicare · de mult
admodum pauca carpentes vt ſtuden⸗
tibus ſublimioꝛa ſectarinon ſolum inci
tamentum ex bis vite perfecte · ſed etiam
ꝓpoſiti foꝛma pꝛocedat Eobꝛem duos
Wl tres pro libelli buius compendio de
tam innumera patrum multitudine ꝓ⸗

ferentes ppynimus. Pꝛimum abbatẽ io

bannem qui commoꝛatus eſt iuxta lico
quod eſt opidũ thebaydis.quiq; pter
obedientie vᷣtutẽ vſq; ad ꝓphetie gram
ſbᷣlimatꝰ· ſic vniũſo claruit oꝛbi · vt etiã
regibus mundi buius merito ſuo redde

ſttur
dipinn
jet no⸗
perato⸗
fumpa
jeturat
wlutca
lis di⸗
Delg
abbee
ſenio:
ſigare⸗

P
ernen
gatſaton
laſteo
enſn
W
Dn
ſcencu
moo
prum:
uiin
lanu
lungeb
mamneſt⸗
tsensn
lltng
guodolt
Peratn.
Cczſone
Nacche
boccen
alnect
icetdi
peragn
iſceng⸗
culum
cbiben
ſoltn
ranone
dianig
fer hen

NMnN
onmis,
basaſn
un. a
umnüs
Mdminn,
ſonehrins
me ingeh
fnwum al
nini, ,n
tlusadnit
n Pain
znn n
Coun ab⸗
muinr
ſaggs tit ·
nanſboſv
cumoline,
siimeno⸗
nsid

asioben
UApopbe⸗

/

.
Tinſätu
uunaathoie
zſcnig inno
mmm roni⸗
m qoq ni⸗
R
gubus
Ann
—S
nſclan
weſt
en
mumd 4
mnunbalinl

—

retur illuſtris. Dam cum in extremis vt
diximus thebayde partibus commane/

ret · nõ ante pꝛeſumebat thcodoſius im/
peratoꝛ ad pꝛepotentium bella tyranno/
rum ꝓcedere:quã oꝛaculis illius anima
retur atq; reſponſis.Quibus cõfidens
velut celitus ſibi delatis.trophea de bel
lis deſperatis atq; hoſtibus repoꝛtabat
De ligno itaq; arido quod idẽ

abbas iohannes ad arbitriuʒ
ſenioꝛis ſui quaſi adolendum

rigare non deſtitit.
Cap̃.xxiiij.

Icitaq; beatus iohannes ab

h acoleſcentia ſua vſq; ad perfe
ctam ac virilem etatem ſenioꝛi

ceſeruiens donec ille in huius vite con

uerſatione durauittanta humilitate in
heſit eiꝰ obſequijs· vt ipi quoq; ſeni ſtu⸗/
poꝛem ſummum obedientia eius incute/
ret.Cuius hãc vᷣtutẽ vtrum de vera fi⸗

deac pꝛoſfunda coꝛdis ſimplicitate de/⸗
ſcenderet · an affectaticia eſſetet quodã⸗

modo coacticia. atʒ ad imperãtis faciẽ
pꝛeberet᷑ · volens manifeſtius exploꝛare ·
quã plura ei etiã ſuperflua minuſq; ne/
ceſſaria vel impoſſibilia frequentius in/

iungebat Exquibus tria ppnam. p quę

manifeſtari poſſit volẽtibus ſci · vlmẽ⸗
tis eius vel ſubiectionis integr. s. Sũ/⸗
pſit itaq; de lignario ſuo ſenex vᷣgultũ ·
quod olim exciſum vſibus foci fuerat p̃ᷣ

paratum. dumq; coctionis retardaret

occaſio.non modo aridum · ſed ꝓpe pu/
tre iacebat tempoꝛis vetuſtiate. Cunq;
hoc coꝛam ipo fixiſſʒ in terram · pꝛecepit
aduecta aqua quotidie bis rigari · vt ſci
licet diurnis humoꝛib radicatum · atq;
per aquaʒ ĩ arboꝛem diffuſis ramis reui
uiſcens· amenitatem oculis atq; vm bꝛa

culum in eſtu feruenti ſubter reſidentibo

exhiberet. Quod pᷣceptum veneratione

ſolita ſine vlla im poſſibilitatis conſide.

ratione ſuſcipiens adoleſcens · ita quoti
dianis diebus expleuit · vt aquaʒ ꝑ duo

ferme milia indeſinenter appoꝛtans·nul

„
6 4 4„

Deiinſtitutis renunciantium

latenus lignum rigare ceſſaret · atq; per
totum anni ſpacium nõ infirmitas coꝛ/

oꝛis· non feſtiuitas ſolennitatis·nõ oc
cupatio neceſſitatis vllius quę illũ eti /
am honeſte excuſaret ab executione man

dati · non deniq; hyemis aſperitas inter⸗
cedens ab huius obſernatione pꝛecepti
potuerit im ꝑedire. Cunq; eius hanc ſe/
dulitatem tacitus ſenex latẽter diebus
ſingulis exploꝛaret · ⁊ videret euʒ ſimpli

ci coꝛdis affectu mãdatum ſuum velu-

dininitꝰ emiſſum ſine vlla permutatiõe
vultus vel rationis diſcuſſione ſeruare ·
ſinceram humilitatis eius obedientiam
compꝛobans · pariter etiam miſerãs tã
longum laboꝛem quem per totum anni
ſpaciuʒ ſtudio deuotionis im penderat ·
ad virgultum aridum accedens· o inqᷣt
iohannes miſit neradices hec arboꝛ an
nõ:Cüq; ille ſe neſcire dixiſſet· ſenex ve
lut inquirens rei veritatem·⁊ tanqᷓ; tem
ptans vtrum iam ſuis radicibus nitere
tur· euulſit coꝛam ipo leui commotione
virgultum · ſicq; ꝓijciens illud· pꝛecepit
vt deinceps rigare deſinerre
De pꝛoiecto ab abbate iohane
vaſe vnico olei ad ſenioꝛis im/
periiun. R
Cap xxrv.
Taq; cũ huiuſmodi exercitijs
i exruditus quotidie iuuenis in
hac parendi virtute ſuccreſce⸗
ret· ⁊ humilitatᷣ eius eniteſceret gratia:
atq; obediẽtie ſue ſuauis odoꝛ ꝑ mona/
ſteria vniuerſa fragraret:quidam fratꝝ
pꝛobationis immo edificationis obten
tu venientes ad ſenem · cum ſubiectionẽ
eius quam audierant mirarent᷑· vocãs
eum repente ſenex aſcende ait ⁊ ſumens
lenticulam olei.quę ſola in heremo ſuis
vl aduenientium vſibus liquoꝛem pin
guedinis tenuiſſimum miniſtrabat · de⸗
oꝛſum pꝛoijce per feneſtram. Quam ille
cum ad ſuperioꝛa concitus peruolaſ⸗
ſet · per feneſtram pꝛoferens comminuen
dam dimiſit ad terram: parum cogitãs

vel retractans pꝛecepti ineptiam · diur/
nam neceſſitatem infirmitatem coꝛpor·
penuriam ſumptuum . here mi ſqualend
anguſtias ac difficultates· in qua etiaʒ
ſi pecunia ſuppeditaret · nibilominꝰ per

dita ſpecies inueniri reparariq; nõ poſ/⸗

Quẽadmodũ abbas iohãnes
ſuo o bedieritſenioꝛi ad aduol

uẽdũ ſaxum quod ne a multis

quidem poſſibile erat moueri
CLap̃. xxvi·

Lijs rurſum edificari cupienti
a bus obediẽtie huius exemplo ·
vocãs eum ſenioꝛ · curre inquit
iohannes · ſaxum illud huc aduolue qᷓ;/
totius. Qui confeſtim ſaxum immane
quod turbe multe hominum vel mouere
non poſſent · applicita nunc ceruice: nũc
toto pectoꝛe · tanto niſu atq; conatu pꝛo
unoluere contendebat · vt ſudoꝛe omniuʒ
membꝛoꝛum ſuoꝛũ non ſolum totum in
funderet veſtimentum · ſed etiam ſaxum
ipᷣm ſuis ceruicibus humectaret.in hoc
quoq; parum metiens im poſſibilitateʒ
pꝛecepti vel facti ꝓ reuerentia ſenioꝛis ⁊
obſequij ſimplicitate ſincera· qua crede
bat ſenẽ tota fide nibil poſſe incaſſuʒ ac
ſine ratione pꝛecipere.

Dehumilitate ⁊ obediẽtia ab
batis mucij quam in pꝛoijcien/
do in fluuium paruulo filio ex.
pcepto ſenioꝛis non heſitauiti
plere. „ .
Capᷣ. xxvu.
Vcuſq; abba᷑ᷣ iohannis pau
hb ca dixiſſe de mulſ ſufficiat · nüc
abbatis mucij factuʒ memoꝛia
dignum compꝛehendam. Hicnãq; ab
renunciare deſiderans huic mũdo· tam
diu pꝛo foꝛibus monaſterij excubans ꝑ/
durauit · donec immobili perſeuerãtia
ſua contra omnem cõſuetudinem ceno⸗/
bioꝛum cum filio ſuo paruulo qui octo

LiberIII·

5*

circiter erat annoꝛum vt ſuſciperet᷑ eli/
ceret. Cunq; tàndem recepti fuiſſent · cõ
feſtim non ſolum diuerſis pꝛepoſitis tra
diti · verumetiam celle habitarione ſeiũ/
cti ſunt · ne ſcilicet iugi viſione paruuli
reminiſceretur pater ex omni ſua quam
renuncians abiecerat facultate atq; af⸗
fectione carnali ſaltem ſibi filium ſu per
eſſe. et quemadmodũ ſe iaʒ diuitem non
eſſe ſciebat. ita etiã patrem ſe eſſe neſciret
Quod vt plenius pꝛobaretur vtruʒ vi⸗
Telicet plus faceret affectionem ſangui/
nis ac ſuoꝛũ viſcerũ charitatem · an obe⸗
diẽtiã ⁊ moꝛtificationẽ chꝛiſti quã renũ/
cians quiſq; pꝛo eius debet amoꝛe pꝛefer
re: de induſiria negligebatur paruulus ·
pannis potius qᷓ; veſtimentis indutus.
ſoꝛdibus quoq; ita obſitus ac fedatus.
vt offendere potius qᷓ; delectare pater⸗
nos oculos poſſet quotiẽs ab eo fuiſſet

aſpectus. ſed etiam colaphis atq; ala/

pis expoſitꝰ diuerſoꝛum. quas plerũ q;
ſub obtutibus ſuis innocenti paruulo
etiam gratis ceꝛnebat inferriita vt nun/
qᷓ; genas eius niſi la chꝛymarum ſoꝛden
tibus veſtigijs videret infectas Cunq;
talit᷑ infans ſub ocułeiꝰ ꝑ dies ſingulos
ageret · pꝛo amoꝛe nichilominꝰ chꝛiſti ⁊
obediẽtie virtute rigida ſemper atq; im/
mobilia patris vilcera permanſerunt.
Mon enim iam reputabat ſuum filium
quem ſecum pariter obtulerat chꝛiſto.
nec curabat de pꝛeſentibyeius iuiurijs.
ſed potius exultabat quod eas nequa⸗
qꝙᷓ; infructuoſe cernebat tolerari:parum
cogitans de lachꝛymis eius ·ſed de pꝛo/
pꝛia humilitate ac perfectione ſollicitus
Quam diſtrictionem mentis illius atq;
immobilem rigoꝛem peruidens cenobij
ſenioꝛ:ad compꝛobandam penitus ani/
mi eius conſtantiam · cum ploꝛare qua/
dam die vidiſſet infantem · ſimulans ſe
aduerſus eum commotum pꝛecepit pa/
tri vt tollens eum iactaret in flumen.
Tunc ille ve lut a domino ſibi hoc pꝛe
ceptum eſſet · confeſtim celeri curſu ra⸗

gien⸗
flum
fecto
oper
ſent
pam
145
pann
nen
none
gbip

Wwo⸗
abr
gbo
luſte
ſerit

ſtc
fühe
opn
geto
lonmo
Pyen
hiarg
Deo

Nan
nod
bus
licti
nol⸗
ltate
claſe
qugg
Eernie
plate
dinti

teege

cede⸗
Wnn

ifulle 6
Nepoſs
tnoneſii,
3e paruul
Nmqran
ltarugzti⸗
fliunſun
diuitem non
ſeGeneſant
urn,
nnen ſnngui⸗
m mobe⸗
“
ramorpeif
urpemolus
nondutns.
aſtcans.
nne pater⸗
dod miſſet
dis nch ,
us ianiq
n Pn

in NN

nmWα
mns Cunq
es ſugllo⸗
ninchriii7
nmr upin⸗
mmanlaunt,
tſuun flum
rt chiſo⸗
ius iuns.
aas necda
auipcon
5ſedeſ⸗
voncſolicns
tslveli,
nitsau,
req,
ſnnlnns
orrpit
tin ſumgn.
ſbiboee
iann⸗

ab ipo fine reuocaſſent.

Dei inſtitntis renunciantium

piens filiuʒ· vlnis pꝛopujs vſq; ad oꝛã

fluminis aduexit iactaturus. Quod ꝓ/
fecto feruoꝛe fidei ⁊ obediẽtie eius fuiſſet

opere conſummatuʒz. niſi pꝛocurati fuiſ

ſent de induſtria fratres:qui ſollicite ri⸗
pam fluminis obſiderent · pꝛoiectumq;
iaʒ ⁊ quodam modo de fluminis alueo
paruulum rapuiſſent. ⁊ conſummatio/
nem pꝛecepti obſequio patris ac deuo/
tione completam · ab effectu operis atq;
Quemadmodũ reuelatum ſit
abbati de patre mucio opus eũ
abꝛahe feciſſe. ⁊ ꝙ defũcto eidẽ
abbati ideʒ pater mucius ĩ mo
na ſterij admniniſtratione ſucceſ

ſerit Caßp̃. xxviij.

Vius fides atq; deuotio intan
c tum deo fuit accepta · vt diuĩo
ſtatim teſtimonio compꝛobata

ſit. Reuelatum nanq; eſt cõtinuo ſenio-

ri· hac eum obediẽtia abꝛahe patriarche

opus impleſſe. Cũq; bꝛeui tempe tranſ.

acto idem abbas cenobij de mũdi huiꝰ
cõmoꝛatione migraret ad dñm. hũc pꝛe
ponens cunctis fratribus ſucceſſoꝛem ſi
bi atq; abbatem monaſterio deriliquit
De obedientia fratris qui decẽ
ſpoꝛtas circũferẽs publice di⸗
raxit ad abbatis impium.
On tacebimus Lap̃. xxir.
n etiam nobis cognitum fratrem
ſm ſeculi huius oꝛdinem ſum/

me familie. Nam patre comiteac ditiſſi

mo oꝛiundus fuit · ſtudijs quoq; liberali
bus non mediocriter inſtitutus.Qui re
lictis parentibo cum ad monaſteriñ per/
uolaſſetad compꝛobandã meni bumi⸗/
litatem vel fidei eius ardoꝛem · confeſtim

eia ſenioꝛe pceptum eſt · vt deceʒ ſpoꝛtas

quas neceſſe nõ erat publice vendicari.
ceruicib ſuis onerans diſtrahendas p
plateas circũferret adiecta conditõne qᷓ

dintius in hoc officio retineret. vt ſi foꝛ/
te eas vnus pariter coemere voluiſſʒ nõ
cederet · ſed ſingillatim eas querentibus

Venundaret.Quod ille tota deuotione

compleuit· ⁊omni confuſionis verecun
dia pꝛo nomieac deſiderio chꝛiſti calca
ta · ſoꝛtas humeris ſuis imponens pꝛe⸗

cio ſtatuto diſtraxit ac pecuniaʒ ad mo

naſteriuʒ repoꝛtauitnequacq; perterritꝰ
tam vilis ⁊ ĩſueti officij nouitate: nec cõ
ſiderãs indignitatem rei · nataliũq; ſplẽ
doꝛem · ac venditionis iniuriam· dum il
lam chꝛiſti bumilitatem quęeſt vera no
bilitas · p obedientie gratiam deſiderat
obtinere H

. De abbatis pynufuhumilita

te qui relicto cenobio cele berri
mo cui pꝛeſbiter perat.longin/
quum monaſterium in qno ve
lut incipiens ſuſciperetnur deſi⸗

derio ſubiectionis expetjt.

Cap xrr.
Dartat nos libelli modus ad ſi
c nem tendere · ſed obedientie bo⸗/
num queinter ceteras virtutes
pꝛimatum tenet.non patit᷑ nos eoꝛũ ge⸗
ſta qui per hanc claruerũt penitus ſilen/
tio pꝛeterire. Oꝛopter quod vtrũq; con
grue tem perãtes · id eſt tam bꝛeuitati qᷓ;
ſtudioſoꝛũ deſiderijs atq; vtilitatibus
ſeruiẽtes. vnum adhuc ponemus bumi
litatis exem plum ·quod nõ abincipiẽte

ſed a ꝑfecto atq; abbatecompletuʒ· nõ

ſolum iunioꝛes inſtruere · ſed etiaʒ ſenio
res ad pfectam humilitatis virtutem le

ctione ſua poterit incitare. ANidimꝰ ita
q; abbatem pynufium · qui cum eſſet im
manis cenobij pꝛeſbiter· quod eſt in egy

pto non longea panefiſi ciuitate · et pꝛo

ißpa reuer entia · vel vite ſuę; vel etatis · vl

ſacerdotij.cunc honoꝛabilis ac venerã

Dus exiſteret · videns ſe pꝛo hoc ipſo hu

militatem illam quam ſcm ſue mentis
ardoꝛem concupierat exercere nõ poſſe·

nec habere quo virtutem deſidera te ſbᷣ/

iectionis extenderet · clam fugiens de
cenobio ſeceſſit ſolus in thebaidos vlti⸗/
mas partes. Ibiq; depoſito habitu mo
nachoꝛum · aſſumpta ſeculari veſte ceno
bium tabenenſiotarũ expetijtquod ſcie
bat cunctis eſſe diſtrictius.⁊ in quo ſe vlł

plongitudineregionis credidit ignoꝛã
dum. vel pꝛo magnitudine mõaſterij ac
multitudinefratrum facile poſſe celari.
Abi diutiſſime pꝛo foꝛib ꝑſeuerãs.cun
ctoꝛum fratrũ genibe ꝓuolutus vt ſuſci⸗
peretur ſummis pᷣcibo exoꝛabat. Cunq;
multo deſpectu tãdem fuiſſy admiſſus·
uod ſcʒ decrepitus ſenex ⁊ qui omneʒ
uam puixiſſet etatem ingredi cenobiuʒ

poſiularet · quo tem poꝛe iam ne deſerui /
re quidem ſuis voluptatibus pꝛeuale

ret. ac ne boc quidem ipᷣm cauſa religio/
nis expetere eum aſſererent · ſed famis et
inopie neceſſitate conſirictũ · vt ſeni nul/
liq; operi penituſ apto hoꝛti cura diligẽ
tiaq; mandatur Quã ſub alio fratre iu
nioꝛe qui eum ſibi creditum retinebat ex
ercens · ſic eidem ſubdebat᷑ tanta q; obe/
dientia deſideratam humilitatis excole
bat virtutẽ · vtnon ſolũ ea quead hoꝛti
curam diligentiam q; ꝑtinebant · veruʒz
etiam vniuerſa officia quę cunctis erãt
aſpera velindigna · atq; ab omnib du⸗
cebantur hoꝛroꝛi · tota quotidie ſedulita
te compleret. Quamplura etiam nocte
conſurgens ita ſurtim nullo teſte vłcon
ſcio tenebꝛis occulentibus efficiebat. vt
penitus auctoꝛem operis nemo depꝛehẽ
deret. Cũq; ibidem triennio deliteſcẽs
diſperſis ꝑ vniuerſam egyptum vbich

fratribo quereret᷑.a quodam tandem vi .
ſus qui de egypti partibo cõmeaꝛat. vix

potuit pꝛo humilitate habitus ſui ac vi
litateofficij quod gerebat agnoſci. Nã
ſarculo deoꝛſum incuruus laxabat ole/
ribus terram · deinde ſiercus bumer ſu⸗
is aduectans eorũ radicibus ingerebat
Cũq; ̊ intuẽs frat᷑ ſuꝑ agnitione eius
diutiſſima fuiſſet heſitatione detentus·
ꝓpius tandem accedẽs· ⁊ non ſolũ vul⸗
tum ſed etiam ſonum vocis diligent᷑ ex/
ploꝛans· ad pedes eius cõminꝰ ꝓcidens
pꝛimo quidem ſuper hoc ſtupoꝛem ſum
mum videntibo cũctis incuſſit:cur vide/
licet iſtud fecerit ei qui apud ipos velut
nouicuis ac de ſeculo nuper egreſſus ha
bebatur extremus. poſt vero miraculo

Aiber· III/

ſunt maioꝛe Pculſi: cum eius nomen qð

apud ipᷣos qͥʒ magna fuerat opiniõe cõ
pertum pꝛotinus ꝓdidiſſet.Aquo vni/
uerſi fratres pꝛioꝛis ignoꝛantie veniam
poſtulantes · quod eum videlicet tanto
tem pore inter iunioꝛes ac paruulos de/
putaſſent· inuitum ac flentem quod in/
uidia diaboli digna ſibi fuiſſet conuer/
ſatione atq; bumilitate fraudatus.quã
diutiſſime requiſitã tandem aliqñ ſe in⸗-
ueniſſe gaudebat · nec meruiſſʒ vitã ſuã
in illa quã arripuerat ſubiectione fini/
re ad ꝓpꝛium cenobiuʒ reduxerũt · cuſto
dientes eum ſumma diligẽtia · ne ab eis
quoq; ſimiliter quoq; dilapſus aufn⸗
geret —;—

Quemadmodũ abbas pynu

fius reductus in monaſterium
ſuũ modico tempoꝛe cõmoꝛa
tus iteruũ fug eritin ꝑtes ſyrie

Bi cum fuiſſet Cap xxxi.

v mogdico tempoꝛe demoꝛatꝰ· eo⸗
dem rurſus humilitatis deſide
rio atq; ardoꝛe ſuccenſus. captãs noct᷑-
na ſilentia ita diffugit · vt iam ꝓuiuciaz

non vicinam ſed ignotas alienas lon-

geq; diuiſas regiones expeteret. Nã cõ/

ſcendens nauem in paleſtine partes cõ⸗/
meare feſtinauit · credẽs ſe tutiꝰ latitatu
rum · ſi ad illa ſemetipᷣm aſpoꝛtaret lo/
ca. in quibus ne nomen quidem ſuum

fuiſſet auditum. Quo cum adueniſſet.

noſtruʒ mon aſterium ꝓtinus expetiuit.

quod non longe fuit a ſpeleo in quo do/
minus noſter ieſus chꝛiſtus ex vgine na
ſci dignatus eſt · In quo permodico tẽ/
poꝛe deliteſcens · ſcm ſententiam domi
ni tan q; ciuitas ſup mõtem poſita diu⸗
tius abſcondi non potuit. Nam conti⸗
nuo quidam fratruz qui ad loca ſancta
de egypti partib oꝛationis cau ſa cõue⸗
nerant · agnitum eü ſumma vi pꝛecũ ad
cenobium ſuum reuocarunt.
Que pꝛecepta dedit idem ab⸗
bas Pynufſius fratri quem in
ſuo monaſterio ſub noſtra reci/

piebat pꝛeſentia. Lapxxxij.

h

ſoſtbe
ſannor
guezſut
recipieb
iſhuct⸗
lobncn
ſoꝛibyetn
diffaula
goſege.
gpainge
re Kiran
tium wn
ſns,
Ma
nonach⸗
tonenp
penaſimn
onode
tiinme

ppoonitn
niſinepr⸗
Gientmng
Ppoſeſi
ſeedun
lncntans
Dlnses
voner.
Wemngi⸗
gigan
menhn
ſaluten
amplerti
nenreen.
lane lem⸗

lnitntor

glagſer
Ceptusne
nrlig
bicusen
beenun
An

8 WNN
Kopinöͤeh
1Agonn
ne enun
ier tann
annlos Rey/
Menguotin,
niſetconun⸗
ams
entiiͦſein
miſz ntäi
dernone ini,

Ginr Neid es

Mls uſn⸗

dbaspfnn
uſtenum
ecönoꝛn⸗
oſſre
r.
miintisdeict
tun ouinaa
TAlendslon⸗
vnt. Nco⸗
mnepantsch⸗
eund lautau
iptnt h
gidnſn
unahaiſt,
usatult.

winqo

1a ve
ncdhbt
ommummd
vm pſun
tun
nſicin
neiſtn⸗

iſtructionis accidereanimꝰ eſt opuſcu
lo huic intexere. Noſti ait quot diebo p
foꝛib excubãs.hodie ſis receptus· Cuiꝰ
difficultatis cauſam pꝛimitus debes a⸗

gnoſcere. Poterit enim tibi in hac via

quã ingredi concupiſcis multũ confer/
re · ſi ratione eius agnita ad chꝛiſti ſerui
num conſequẽter ac ſicut opoꝛtet acceſ/
ſeirs
Eſicut magna remuneratio
monacho debetur ſcom inſtitu
tionem patrum laboꝛanti.ita ⁊

pena ſimiliter tribnatur.⁊ idcir
co no debeat quis facile admit

ti in monaſterio. Ca.xxxiij.
Icut nanq; immenſa gla fide⸗/
ſ liter ſeruientib deo ac m regu

lę inſtitutionem ei coherẽtibus

repꝛomittitur in futurum ·ita pene gra.

uiſſime pꝛeparant᷑ his qui tepide eãa ne/
gligenterq; fuerint executi · ⁊ ſcedᷣm hoc

q pꝛofeſſi ſunt vel quod ab hominibus
eſle creduntur. fructus etiam congruos
ſanctitatis eidem exhibere neglexerint.

Melius eſt eĩ ſcᷣm ſcripturę ſentẽtiam

non vouere quenq;· q; vouere ⁊ nõ red
dere· ⁊ maledictus qui facit opus dei ne

gligenter . Ideo igitur a nobis diutiſſi/

merefutatus esnon qꝛ tuam vel omniũ

ſalutem non toto deſiderio cupiamus
amplecti · ⁊ his qui ad chꝛiſtũ cupiunt ꝑꝓ
ueuire etiã ꝓcul occurrere nõ optemus ·
ſed ne temere recipientes znos apð deũ
leuitatis· ⁊ temetipᷣm reum grauiorj ſup
plicij faceremus ſi ad pꝛeſens facile ſu⸗
ſceptus:nec pondus pꝛofeſſionis huius

intelligens vel deſtitutoꝛ poſt hec vel te⸗
pidus extitiſſes.Quãobꝛẽ ipſaʒ cauſaʒ

abꝛenunciationis debes in pꝛimis agno

ſcere. Qua ꝑſpecta:quid te ↄpueniat age

e inſtitutig renunciantium

AInc igitur ſenen pꝛo illa que·
nobis fuerat apud ipᷣm in mo⸗/
naſterio nr̃o familiaritas· cum
coſt hbec in egypto ſtudioſiſſime requiſiſ⸗/
ſemusexhoꝛtationeʒ quam dedit fratri
queʒ ſub noſtra pſentia in cenobio ſuo
recipiebat.q; puto ex hac poſſe aliquid

re er eius ratione manifeſtius inſtruan.·

abrenuncia tio noſtra nibil

ρ

ſit aliud ꝗʒ moꝛtificatio ⁊ ima-⸗

2„ „

go crucifiſiii.
Ca.xxxiij

Brenunciatio nihil eſt alið qG
à crucis ac moꝛtificationis indi
cium. Ideoq; noneris hodier-
no die te huic mundo ⁊ actibus eius ac

deſiderijs eſſe defunctum. teq; ſm aplłin
mundo huic eſſe crucifixum · tibiq; hũc

mundum. Conſidera ergo conditiones

crucis ſub cuius te deinceps ſacramẽto
opoꝛtet in hac luce verſari · quia iam tu

non viuis · ſed ille viuit in te qui eſt eru

cifixus pꝛo te Eo ergo habitu ac ſigura
qua pꝛo nobis in patibulo fuit ille ſuſpẽ

ſus.nos qʒ neceſſe eſt in hac vita degere
vt ſcʒ ſi dauid affigẽteſ timoꝛe dñi car

nes nr̃as· vniuſas volũtates nras ac de
ſideria non noſtre concupiſcentię ſeruiẽ

tia · ſʒ moꝛtificationi eius habeamus af⸗
fixa · Sic enim dñi pceptum implebimꝰ
dicentis.qui non accipit crucem ſuam ?

ſequit᷑ me: non eſt me dignus Sed foꝛte

dicas. Quomõ poteſt homo crucẽ ſuaʒ

ingiter oꝛtare· vel quemadmodum vi⸗

uẽs quis poſſit eſſe crucifixus: Audi ra/

nonem bꝛeunuter
crux noſtra timoꝛ domi ſit.
— CLap̃. xxxv.

animi ſui motu membꝛa ſua qͥ-

qᷓ; mou endi vel conuertendi babʒ pote⸗

ſtatem·ita nos voluntates noſtras ac
deſideria non ſᷣm id quod nobis ſuaue

eſt ac delectat ad pꝛeſens ſed ſcᷣm legeꝰ
dñi quo nos illa ↄoſtrinxerit applicare de

bemus · Et ſicutis qui patibulo crucis
affigitur: non iam pꝛeſentia cõtemplat.
nec de ſuis affectationibus cogitat:non
pꝛo die craſtino ſollicitudine curaq; diſ
tenditur. nulla poſſidendi cõcupiſcẽtia
pmouet:nulla ſu perbia · nulla cõtẽtiõe ·
nulla emulatione ſi uccenditr:non de pꝛe/
ſentibus dolet iniurijs · non Preteriram

Rurx noſtra timoꝛ dñi eſt. S
c ergo crucifixus quis iam nõ ꝓ

iam recoꝛdat᷑ · ſeq; cum adhuc ſpirat in
coꝛpoꝛe cunctis elementis credit eſſe de/
functum · illuc pꝛemittens ſui coꝛdis ĩtui
tum · quo ſe nõ dubitat ilico tranſiturũ

ita nos q timoꝛe dñi crucifixos opoꝛtet

bis omniboid eſt non ſolũ carnalibo vi/
tijs verũetiam ipis elementis moꝛtuos
eſſe · illuc habentes oculos animę noſtrę
efixos quo nos ſperare debemꝰmomen
tis ſingulis migraturos. Hoc enim mõ
moꝛtificatas poterimꝰ vniuſas concupi
ſcẽtias nr̃as ⁊ affectus habere camales·
¶renüciatio noſtra nihil pro
ſit ſi iſdem quibus renunciaui
mus implicemur Ca.xxxvi.
Aue ergo ne quid aliqñ eoꝛuʒ
c reſumas quęrenuncians abie⸗
ciſti · contra dñi interdictum
deagro euãgelice operatiõis reuerſus·
inueniaris tunica tua qua te expolia⸗
ueras reueſtiri· neq; ad bumiles terre⸗
naſq; mundi buius concupiſcentias ac
ſtudia reuoluaris· ⁊ contra euãgelij mã⸗
datum de perfectionis tecto deſcendẽs:
tollere aliquid pꝛeſumas ex bis quę ab/
renuncians abdicaſti. Caue ne paren/
tum · ne affectionis pꝛiſtine recoꝛderis:⁊
ad curas huius ſeculi ſollicitudineſq;
reuocatus· ſm ſaluatoꝛis ſententiã po/
nens manum tuã ſuꝑ aratrũ ⁊aſpiciẽs
retro· regno celoꝛũ aptus eſſe non poſſis
Caue neqñ ſuꝑbiam quam nüc incipi/
ens ardoꝛe fidei ac pia humilitate calca
ſii · cum ceperis pſalmoꝛũ vel pꝛofeſſiõis
huius quãdam noticiã deguſtare· pau
latim elatus reſuſcitare mediter· ac ßᷣm
apli ſententiam queę deſtruxiſti iteruz re
edificans pꝛeuaricatorẽↄſtituas temet-
ipſum · ſed potiꝰ vtin hac nuditate quã
coꝛaʒ deo ⁊ angelis eius pꝛofeſſus es ad
finem vſq; ꝑdures. In hac qͥʒ humilita
te ac patientia · qua vt ſuſciperis in mo
naſterio decem diebus pꝛo ſoꝛibus per⸗
ſeuerans multis lachꝛymis imploꝛaſti ·
non ſolũmodo ꝑſiſtas: verumetiam ꝓſi
cias atq; ſuccreſcas. Satis enim miſeꝝ
eſt vt cum debeas a ſudiment ac pꝛimoꝛ

*

Dijs tuis ꝓuehi ⁊ ad ꝑfectionẽ tendere-
etiam ab ipis iᷣcipias ad inferioꝛa deci
dere. Mon ei qui ceperit hec.ſed qͥ pſeue
rau erit in his vſq; in finẽh̊ ſaluus erit.
diabolus noſtro fini ſemꝑ
inſidietur. ⁊ nos eius caputiu⸗-
giter obſeruare debeamus.
Lap. xxxvij.
Erſutus enĩ ſerpens calcanea
v noſtra ſempꝑ obſeruat · id eſt in⸗
ſicgiatur exitui noſtro. ⁊ vſq; in
finem vitę noſtre nos ſu ꝓplantare cona
tur. Et idcirco bene cepiſſenihil ꝓderit.
nec pleno feruoꝛe renunciationis arri⸗
puiſſe pꝛincipia · ſi hec congruus etiam
finis ſimiliter nõ cõmendauerit atq; cõ
cluſ erit.chꝛiſtiq; humilitas atq; pauꝑ⸗
tas quam nunc coꝛam ipo pꝛofelſus es
vſq; ad extremum vite quemadmoduzʒ
arrepta eſt a te nõ fu erit cuſtodita. Qð
vt poſſis implere · tu eius capita · id eſti co
gitationum pꝛincipia ſemper obſerua.
ad ſenioꝛem ſcʒ mox ea delerens. Ita enĩ
diſces pernicioſa eius initia conterere.ſi
nihil ex eis ſenioꝛi tuo erubueris reuela⸗
re. Derenunciatis pꝛeparatiõe
aduerſum temptationes.⁊ de
paucis imitandis.Lapᷣ. xxxvuj.
Aapꝛopter ſeom ſcripture ſen
A ttentiam egreſſus ad ſeruiẽduʒ
Duyuno ſta in timoꝛe dei · et Hpara
gqĩam tuam nõ ad requiem nõ ad ſecuri
tatem nõ ad delitias ſed ad temptatio-
nes anguſtias. Der multas enim tri/
bulationes opoꝛtet nos introire ĩ regnũ
dei Anguſta nãq; eſt poꝛta arta via ꝗᷓ
ducit ad vitã:⁊ pauci ſuntqͥ inueniunt
eã. Cõſidera ergo te de pand ⁊ eleciſj effe
ctum·⁊ ne exẽplo ac tepoꝛe młtitudinis
refrigeſcas.ſʒ viue vt paudi·vt cũ paud
inueniri merear in regno dei. Mlti eniʒ
ſunt vocati· pauci vo electi · 1 pu ſillꝰ eſt
grex · cui cõplacuit patri hereditatẽ dare
Itaq; non leue nouer eſſe peccatũ.perfe
ctionẽ ꝓfeſſum quempiam ea ꝗᷓ ſunt im
pfecta ſectari. Ad quẽ ꝑfectiõis ſtatum

bis odibatq; hoc oꝛdine peruenitur.

nueni
tum uſte
oftenon
nttwnni⸗
pantob
Ggithe
kionefu
niur
uimi
wluntatR
lum wnie
louentſen
toniſcdin
acmonimn
quaroſ
ſuetudin
toſinor
abalot
Ntcgtniſet
Nutqroct
monz.
Cnnivi
geſbi⸗
iudiaus
na
Alan
ſecn rono
cunaſte
lis N
dichsr
noſait,
conſfeſiin
nöͤhalt
gluzni
niciniso
Wltnat⸗
Gntenol
Gamno
no;

hpſe⸗

he.
Wo d
ſaluuset.
fn ſeng
apntid,
mus.
j.
ns calcane
idchtin
nunerco
hlgaet.
Cnonns n⸗
Gaus aun
uantaty co
Satgpaug⸗
Poftlus
mAdnactu;
Mridcho
nrobiann.
zunantl
xparnoe
oles. de
pmery.
1lcnperelan
1d ſeruiidu;
e aen
rnöͦadhuun
dmptao⸗
luscninth,
okeitegen
nun
Grahiuii
ui
. 1.M n;
mnitnidii
ſepunin
naibimn
mäshun

Quo oꝛdinequis ad ꝑfectionẽ
valeat ꝑuenire. ꝑ qaʒ de timo
re dei ad charitatem conſequẽ
teraſcendat Cap̃.xxxix.
Rincipiũ noſtre ſalutis eiuſdẽ
p qᷓ; cuſtodia ·ſicut dixi timoꝛ do
mini eſt. Der hunc enĩ ⁊ initiũ
conuerſionis ⁊ vitioꝛũ purgatio ⁊ vtu/
tum cuſtodia · his qͥ imbuunt᷑ ad viam
pꝑfectionis acquirit᷑. Qui cuʒ penetraue
rit homĩs mentẽ · contemptũ ei rerũ oĩm
parit · obliuionem parentũ · mũdiq; ipᷣiꝰ
gignit hoꝛroꝛẽ Contemptu aũt ac pꝛiua
tione facultatum oĩm· humilitas acqui
ritur Hũilitas vo bis indicijs ↄpbat᷑.
pꝛimo ſi moꝛtificatas in ſe ſe habeat oẽs
voluntates · ſcdᷣo ſi non ſolũ actuũ ſuo/
rum veruetiam cogitationũ nihil ſuũ ce
lauerit ſenioꝛẽ tertio ſi nichil ſuę diſcre/
tioni ſed iudicio eiꝰ vniũſa committat.
ac monita eiꝰ ſitiens ac libent᷑ auſcultet.
quarto ſi in oĩb ſeruet obedientiã. man
ſuetudinem · ⁊ patientięconſtantiã.quĩ
to ſi non ſolũ iniuriã inferat nulli.ſʒ ne
ab alio qᷣdem ſibimet irrogatam doleat
atq; triſtet · ſexto ſi nibil agat nibil pꝛeſu
mat quod nõ vel communis regula vel
maioꝛuʒ cohoꝛtant᷑ exempla · ſeptimo ſi
omni vilitate ↄtentus ſit. ⁊ ad omnia ſe

que ſibi ᷣcipiunt᷑ velut operariũ malnʒ

iudicauerit ⁊ indignum octauo ſi ſemet

₰

ipm cunctis inferioꝛẽ non ſuꝑficie ꝓnũ/

Ete labioꝛũ ·ſed intimo coꝛdis credat af

fectu. nono ſi linguã cohibeat · vel nõ ſit

clamoſus in voce · decimo ſi non ſit faci

lis ac pꝛomptus in riſu. Talib nãqʒ in/

dicijs his ſimilib hbumilitas vera di⸗/
noſcit᷑. Quęcũ fueritĩ veritate poſſeſſa

confeſtim te ad charitatem que timoꝛeʒ

nõ habet · gradu excellentiore ꝑducet · p
quaʒ vniuerſa ꝗᷓ̃ pꝛius nõ ſine pena foꝛ

midinis obſeruabas · abſq; vllo laboꝛe

Wlut naturalit᷑ incipies cuſtodire.nõ iã
contemplatione ſupplicij vel timon vlliꝰ

Kamoꝛe ipᷣiꝰ boni ⁊ delectatione ꝓᷣtutũ ·

nõ debeat monachus erem
pla ꝑfectionis a multis expete

W

5èêèsͦs HS

deiinſtitutis renunciantium

re.ſʒ ab vno vel paucis. Ca.xl.
D quod vt valeas faciliꝰ pue/
a nire · exempla tibi ſunt imitatio
nis ac vitę ꝑpfecte in ↄgrega tio/
ne cõmoꝛanti:a paudq immo ab vno vel
a duob non a plurib expetenda. Nam
pꝛeter id qdð examinata vita atq; ad pu
rum excocta reperit᷑ in pauq · etiaʒ iſtud
ex h̊ vtilitatis accidit.qð ad perfectionẽ
ꝓpoſiti huius id eſt cenobiatł vite diligẽ
tius qs vniꝰ imbuit᷑ ac foꝛmat᷑ exéplo
Quarum debilitatũ ſimilitu
dinem ſuſcipe debeat qui in ce
nobio cõmoꝛatur. Ca.xli.
Ve oĩa vt poſſis conſeqͥ.⁊ ſub
q bac regula ſpiritali ꝑpetuo p⸗/
durare · tria h̊ in cõgregatione
neceſſario cuſtodienda ſunttibi. vt ſcili⸗
cet im pſalmiſte ſententiã · ego aũt tã qᷓᷓ
ſurdus non audiebã· ⁊ ſicut mutus qui
nõ apit os ſuũ:⁊ factus ſum ſicut hõ nõ
audiens · ⁊ nõ habens in oꝛe ſuo ĩcrepa⸗
tionem · tu qʒ velut ſurdus ac mutꝰ et ce/
cus incedas · vt abſq; illiꝰ ↄtemplatiõe
ꝗ tibi fuerit ad imitandum merito perfe
ctionis electꝰ· vniuerſa quecun q; viderj
minus edificationis habentia velut cecꝰ
nõ videas: neanimatus eoꝝ qui agũt
auctoꝛitate vel foꝛma ad id qð deterius
eſt. ⁊ quod ante dãnaueras: traducar·
Si inobedientem.ſi ↄtumacem.ſi detra
bentem audieris : vel ſecus quã tibi tra/
ditum eſt aliquid admittentẽ · nõ offen/
daris.nec ad imitandũ eum tali ſubuer
taris exeplo · ſed vt ſurdus qͥ hec penitus

nec audierj vniũſa trãſmittas. Si tibi

Vl cuiqᷓ;ᷓ ↄuicia.ſi irrogant᷑ iniurięeſto
im mobilis · ⁊ ad reſponſionem talionis
vt mutus auſculta · ſemper bunc pſal⸗
miſte vᷣſiculum in coꝛde tuo decantans
Dixi cuſtodiam vias meas. vt nõ delin
quam in lingua mea. Poſui oꝛi meo cu
ſtodiam cũ conſiſteret peccatoꝛ aduer⸗
ſum meobmutui et humiliatus ſum. ⁊

ſilui a bonis. Nerũ ⁊ quartũ hoc p omĩ⸗

bus excole · quod hec que ſupꝛa diximus
tria oꝛnet atq; cõmendet.id eſt r ſtu ltũ
2

te ſcm apoſtoli ſententiã facias in hoc
mũdo vt ſis ſapiens· nihil ſcʒ diſcernẽs
nihil diiudicans ex his quę tibi fuerint
imperata · ſed cum omni ſimplicitate ac
fide obedientiam ſemper exhibeas· illud
tantummodo ſanctum illud vtile · illð
ſapiẽs eẽ iudicãs · qͥcqͥd tibi vel lex dei ·
vłlſenior examẽ indixerit Tali eĩ inſtitu
tione fundat · ſub hac diſciplina poterj
durare ppetuo · ⁊ de cenobio nullis tem
ptationibus inimici nullis factionibus
euolueris. ð
Abonum patientię ſuęnõ de

beat monachug deglioꝛuʒz ſpe⸗

rare virtute ſed de ſualongani
mitate. LCLaß. xlij.
Rgo patientiam tuam non de
e bes dealioꝝ ſperare vᷣtute · id ẽ
8ä⁰5ärt tunc eam tantummõ poſſi⸗
deas cum a nemine fueris irritatus.qð
ne poſſit non euenire.tuę nõ ſubiacet po
teſtati · potiꝰ de humilitatetua ⁊ lõga
nimitate · uf ĩ tuo pendet arbitrio.
Recapitulatio expoſitionis ꝑ
quam monachus ad perfectio
nem poſſit aſcẽdere LCap̃.xliij
Tyt hec omuia queęlatioꝛi ſer/
e mone digeſta ſunt coꝛdi tuo fa
cilius inculcentur · ac tenaciſſi
metuis ſenſibus valeãt inherere · q dã
ex his bꝛeuiariũ colligam · p quod poſſiſ
bꝛeuitate compendio mandatoꝛũ me/
moꝛiter vniuerſa complecti. Audi ergo
paucis oꝛdinem pꝑ quem aſcendere ad p
fectionem ſummã ſine vllo laboꝛe ac diſ
ficultate valeas. Oꝛincipium noſirę ſa
lutis ſapientieq; ſcᷣm ſcripturas timoꝛ
dñi eſt. De timoꝛe dñi naſcitur compun
ctio ſalutaris.De compunctione coꝛdiſ
pꝛocedit abꝛenunciatio id eſt nuditas
Zcontemptus omnium facultatum De
nuditate humilitas pcreatur. De humi
litate moꝛtificatio voluntatum genera⸗/
tur. Moꝛtiſicatione voluntatum extir⸗
pantur atq; marceſcunt vniuerſa vi⸗
cia.Expulſione vitioꝛum virtutes fru.
ctificant atq; ſucrreſcunt · Dullulatio⸗

. 47 3 — —
4 .*
.
„ 8 4
3
N.A. . 1. ð

ne virtutum puritas coꝛcs acquiritur

WPuritate coꝛdis apoſtolice charitatis

pfectio poſſideiur.

Explicit de inſtitutis renunciã-
tium liber quartus.

Incipiunt capitula libꝛi quin/
1i de ſpiritu caſtrimargie

Capᷣpꝛimum

Rãſitus de inſtitutis cenobio
t rum ad colluctationẽ octo pᷣn⸗
cipalium vicioꝛum.

ij caulſe vicioꝛum ſicutin omni‚

bus immoꝛantur.ita ab omni/
bus ignoꝛantur·⁊ quia ad ma
nifeſtadas eas domini egeamꝰ
guxilio
iij pꝛima nobis colluctatio ſit
AQAduerſus ſpiritum caſtrimar-
gie id eſi concupiſcentiam gulę

uij Leſtimonium abbatis Antonij

quo docet vnamquamq; vtu⸗
tem ab illo qui eam pecu liariꝰ
vaſſidet expetendam
„ L non poſſit ab omnibo vnifoꝛ
. mis ieiuniorũ regula cuſtodiri
vi M non ſolo vino mens inebꝛie⸗
vij Nua ratione infirmitas camis
pvryuritatem coꝛdis nequeat im.
viij Nuo pfecte cõtinentie fine eſca
ſumenda ſit.
ir De menſura caſtigationum aſſu
mendarum remedioq; ieiunij.

x Acd conſeruandam mentis coꝛ

poꝛis puritatem abſtinentiam
ciboꝛũ non poſſe ſufficere

xi Loncupiſcentias coꝛdis non ex⸗

tingui · niſi cum omni extirpa⸗
tione vicioꝛũ
xij Deagone carnali etiam ſpirita.
lis agonis imitatiõʒ eſſe ſumẽ⸗
dam.

i

i

xy

pi

Kgüidr
chmtn

tenuncii

hriquin

Wr
tnidn
n.
utnonni⸗
nibonni⸗
gnuadma
nniegun⸗

mannd ſ
m nma⸗
fmnangte
bans Anm
ming inn⸗
n nlind
n
nibb mior⸗
nluſtoain

ninzans
Naenn⸗

e ind du

R
ogi un
ünnin
iſihe
ae,
miaume /

nun n ſpiitn
. Ceunc⸗

g9pitul a

xij niſi gule fuerimus vitio libe ⸗

rati nequacq; poſſimus ad pu
gnas interioꝛis bvis paenire.
xiiij Quomõ poſſit gule concupiſcẽ⸗
tia ſupari.
xy LQuomõ ad cuſtodiendam coꝛ/⸗
dieiie ſui puritatem monachus
ſemper debet eſſe intentus.
