rebant pꝛecia eoꝛũ quę vendebantet po aliter ea q; auariciam ſtultiloquiũ ſcur/
nebant ante pedes apoſtoloꝛũ. Diuide / rilitatẽebꝛietateʒ ac furta quoꝛum facił
batur autẽ ſingulis ꝓnt cuiq; opꝰ erat · amputatio eſi· mãdaueritabſcidẽda.
Et ne ad paucos ꝑtinere videretur iſfa CX adobtinendaʒ caſtimonie
perfectio:auariciam ſimulachꝛoꝛũ ſerui puritatem non ſufficit humani
tutem eſſe teſtat? eſt. Nec imerito Quis laboꝛis intentio. Cap̃. iiij.
quis enĩ non cõmunicat neceſſitatibus Ertos tamen eſſe nos cõuenit ·
egenoꝛum · ⁊ pecunieſuę quã infideli tee⸗· c Hlicet omnem continentie di /
nacitate conſeruat. chꝛiſti pꝛecepta pyſttt· ſfſtrictionem famem ſcʒ ac ſitim
Pnit ydolatrie crimen incurritamoꝛeʒ vigilias quoq; ⁊ operis iugitatẽatq; ĩ⸗
ſcʒ materięmundialis diuinępꝛeferens ceſſabile ſubeamus ſtudium lectionis ·
cbariangg. perpetuam tamẽ caſtimonie puritatem
De moꝛtificatiõe foꝛnicatiõis boꝛum labvꝛum merito contingere neꝗ⸗
et immundicieę Cap̃. ii amus . niſi in his iugiter deſudantes ex/
Zergo mitosita pꝛo chꝛiſto un perientie magiſterio doceamur incoꝛru
ſ as videmus abieciſſe ſubſtan // ptionem eius dinine gratię largitate cõ
tiias · vt non ſolum poſſeſſionez cedi Ob hoc ſane ſolummõ ſe vnuſqᷣſq;
pecumiarum· vnetiam deſideriũ de coꝛ: infatigabiliter in bis exercitijs perdura
.

,

wy
nod⸗
XN.
w
nnn
cic⸗
dumi
ten
nos
rdi
for,
33
Wita
i
glsſe
vlig
np⸗
a
nt.
1/
nis

-/
zel
a.
mie
h⸗
⸗
Ged/
riin
g⸗
Nis
gtan
nih⸗
l
p

re debererognoſcat vt ꝑ illoꝝ afflictio/
nem miſericoꝛdiaʒ domini conſecutus.

e impugnatione camis ac dominatõe
pꝛepotentiũ vicioꝛũ diuino mereat᷑ mu⸗

nere liberari:non quo adepturũ ſe peril
la confidat iſtam quam cupit inuiolatãa
coꝛpoꝛis caſtitatẽ· Canto autẽ erga acꝰ

quiſitionem caſtimonie deſiderio atq;

amoꝛe inflammemur ·quaãto quis pecu/

niarum cupidiſſimus a ppetitoꝛ · vel qui
ſumma honoꝛũ ambitõe diſtendit᷑ · vl qͥ
intolerabili pulchꝛe mulieris amorera⸗
ptatur · deſideriuʒ ſuum impatiẽtiſſimo
ardoꝛe optat expleri · ita fiet vt dũ pꝛo
integritatis perpetuitate inſatiabili cu/
piditate ſuccẽdimur · deſiderabił deſpi/
ciatur cibus·n eceſſarius hoꝛreat potus ·

ſomnus deniq; iße nature debit rſpua-/
tur · vel certe vt deceptoꝛ fraudulentiſſi /
mus puritatis T emulus atq; cõtrarius
caſtitati · attonita atq; ſuſpecta mẽte ca
piatur · ⁊ ita vnuſquiſq; quotidie inte/⸗

gritatis ſue matutinus exploꝛatoꝛ effe/

ctus.de collata ſibi purificatione vgau

at · eamq; ſe non ſuo ſtudio nec vigilã

tia ſed pꝛotectione dñi ſentiat conſecu⸗/
tum · ac tamdiu illius pſeuerantiam ſuo
coꝛpoꝛi intelligat coheſuraʒ· q;diu eam

dominus ſua fuerit miſeratione largi/

tus · Qui enim hanc ſtabiliter obtinet

fidem· nequaq; ſuperbum ſapiens de

ſua virtute conſidet · neq; ſeductus lon⸗

gis obſceni liquoꝛis indutijs blandiſſi/
ma ſecuritate ſoluet᷑· ſciẽs impuriſſime
colluuionis aſpergine ſe ꝓtinus macu/
landum · ſi vel paululum quid ab eo ꝓ/
tectio diuina diſceſſerit· ac ꝓinde ꝓ per/

petuitate eius cum omni contritione et
humilitate coꝛdis · indefeſſis eſt oꝛatio-/
nibus excubandumR

De vtilitate impugnationis ꝗᷓ

nobis de incẽtiuoꝛum eſtibus

generatunr. Cap̊(..
AUlltis autẽ capere per hniꝰ rei
v quam dicimus veritatem eui⸗
dens argumentũ · per quod ⁊ H

que diets ſunt appꝛobelis et iſtam coʒ/

foris pugnam queęinimica vobis pnta

tur acnoxia vtiliter membꝛis noſtris in
ſertam eſſe doceamini: Conſiderate qaue
ſo illos qui coꝛpoꝛe ſunt ſpadones· que·
pꝛecipue cauſa in virtutibus appetẽdis

deſides reddat ac tepidos. Nonne qda
coꝛrum pende caſtitatis credunt ſe peri-
culum nõ habere: Quod tamen nemo
ita ꝓpoſuiſſe me credatvt neminẽ eoꝛuʒ
penitus inueniri poſſe confirmem perfe/
cta abꝛenunciatione flagꝛantẽſed quia
naturam quodãmodo ſuam vincant· ſi
qui foꝛte eoꝛũ ad ꝓpoſitam perfectionis
palmam ſumma animi diſtrictionecon
tendunt.cuius ardoꝛ ac deſiderium e,“·
quem ſemel accenderit famem · ſitim · vi
gilias· nuditatem · cunctoſq; laboꝛes coꝛ
poꝛis · non ſolum patient᷑ verum etiaʒ li
benter ſuſtinere cõpellit. Air enim in ddo
loꝛibus laboꝛat ſibi:⁊ vim facit pꝑditöni
ſue.Et iterum. Animę aũt egenti etiam
amara dulcia vidẽtur. Alias nanq;nõö
poterunt deſideria pᷣſentium rerũ vel re⸗
pꝛimi vel auelli · niſi pꝛo iſtis affectibus
noxijs quos cupimus amputari.alij ſa-
lutares fuerint intromiſſi. Qullatenus
enim valet viuacitas mentis · abſq; ali/
cui deſiderij vel timor:gaudij vel me-
roꝛis affectione ſubſiſtere. niſi hec eadez
in bonam partem fuerint immutata.Et

idcirco ſi carnales concupiſcentias de

coꝛdibus noſtris deſideramus extrude/
re· ſpiritales in earum locis plantemus

ꝓtinus voluntates · vt his animꝰnoſter

ſemꝑ innexus ⁊ habeat quibus iugiter
immoꝛet · ⁊ illecebꝛas pᷣſentium ac tem
poralium reſpuat gaudioꝛũ.Cunq; in
hunc ſtatum mens noſtra quotidianis

exercitijs erudita ꝓfecerittunc verſiculi
illius affectum expientia docente conciꝰ

piet ˖ quẽ oẽs quidem ſolita pſallẽdi mo
dulatione concinimus· virtutem vo eiꝰ
non niſi pauci expertiq; ꝑcipiunt. Pꝛo
nidebam dñm in cõſpectu meo ſꝑ qmm a
dextris eſt mihi ne cõmouear. Ille eteni
ſolꝰ vim atq; intellectum huiꝰcarminis
efficaciteraſſequit qui ꝑuenies ad iſiaS5

α

En

.
equa loquim̃ coꝛpoꝛis atq; animę pu/
ritatem · intelligit ſe cunctis momentis
nerurſus ab eadem deuoluatur a domi
no conſeruari· dextraſq; ſuas id eſt ope/
rationes ſanctas ab eodem iugiter com
muniri. Dñs enim ſanctis ſuis nona ſi⸗
niſtris (quia nibil habet ſiniſtrum vir⸗
ſanctus )ſed a dextris ſemꝑ aſſiſtit · a pec
catoꝛibus vero ⁊ impijs nõ videt᷑ · quia
non habent illas dexteras quibus dñs
conſueuit aſſiſtere· nec poſſunt dicere cũ
ꝓpheta.Oculi mei ſʒ addñm quoniam
ipſe euellet delaqueo pedes meos. Qð
nullus poterit veridice pꝛofiteri · niſi qui
vniuerſa quęin hoc mũdo ſunt aut nox
ia aut ſuperflua aut certe inferioꝛa ſum/
mis virtutibus iudicans omnem intui
tum ſuum omne ſtudiũ· omnem curam
erga cultum ſui coꝛdis ⁊ caſtimonie de/
fixerit puritatem · atq; ita mens iſtis exer
citijs elimata · ꝓfectibus expoliata· ad
perfectam coꝛpoꝛis atq; anime perueiet
ſanctitatem. .
CXpatientia ardoꝛem foꝛnica/
tionis extinguat ·
Taß : vi.
Vantum enim quis in lenitate
q ac patiẽtia coꝛdis · tantũ in coꝛ
poꝛis puritate pꝛoficiet· quan/⸗
toq; longius iracundie ꝓpulerit paſſio
nem tanto caſtitatem tenacius obtine⸗
bit Non enim eſtus coꝛpoꝛis declinabit
niſi qui animi motus ante compꝛeſſerit
Quod apertiſſime ſaluatoꝛis noſtri oꝛe
laudata beatitudo declarat. Beati mi⸗

tes · qm ipi poſſidebunt terram. Non er

go aliter noſtram poſſidebimus terram
id eſt non alias dicioni noſtrerebell hu⸗
ius coꝛpoꝛis terra ſubdetur · niſi mẽs no/

ſtra pꝛius fuerit patientię lenitate fun

Data · nec poterit quis aduerſus carnem
ſuam inſurgentia libidinis bella cõ pꝛi-
mere niſi pꝛius armis manſuetudinis ĩ
ſtruatur. Manſueti eni poſſidebũt ter/
ram ⁊ inha bitabũt in ſeculum ſeculi ſu
peer eam. Mac inq; terram quemadmo⸗/
dum obtinere poſſimns idem pꝛopheta

XII abbatis Cheremonis

in conſequentibus pſalini ip̃ius edocet
Expecta dñm et cuſtodi viam eius· ⁊ ex
altabit te · vt bereditate capias terram.
Lonſtat ergo ad poſſeſſionem terrę iſti

firmiter obtinendam neminem poſſe cõ/

ſcendere · niſi illos tm̃ ꝗͥ p immobileʒ pa
tientię lenitatem vias domini duras ac

pꝛecepta ſeruantes · de ceno carnalium

paſſionum extrahente eodem fu erint ex/

altati. Manſueti ergo poſſidebunt ter⸗

ram · non ſolum poſſidebunt eam. ſed

etiam delectabũtur in multitudine pa⸗

cis · qua nemo in cuius carne adhuc bel-
la concupiſcentie ſuſcitant᷑ ſtabilit᷑ per⸗-
fruetur. Meceſſe eſi enim infeſtari eũ di/
riſſimis demonum pꝛelijs · ⁊ ignitis lux⸗

urię iaculis ſauciatum. a terrę ſue poſſeſ
ſione deuolui · donec domin? auferat bel
la vſq; ad fines terrę eius · arcum con⸗
terat et confringat arma·⁊ ſcuta combu
rat igni · illo ſcʒ quem venit dominꝰ mit⸗

tere ſuper terram · arcus etiaʒ ⁊ arma cõ
fringat. quibus aduerſus eum nequitię
ſpiritales diebus ac noctibus dimican/
tes · ignitis configebant coꝛ eius iaculis
paſſionum · Et ita cum eũ dñs cõterens
bella ab omnibus incentiuoꝛum eſtibus

liberarit · ad illum puritat᷑ᷣ perueniet ſta⸗

tum · vt depoſita confuſione qua ſemet/
ipfum id eſi carnem ſuam dũ impugna

retur hoꝛrebatincipiat ea velut puriſſi/

mo tabernaculo delectari. Non enim ac
cedent ad eum mala flagellum nõ ap
pꝛopinquabit tabernaculo eius ad illð
ſcʒ pꝛopheticũ patientie virtute perue⸗
niens vt manſuetudinis merito nõ mo

do ſuam heręditet terram · verumetiam

Telectetur in multitudie pacis. Abi au
teʒ adhuc ſupeſt ſolicitudo certaminis:

pacis eſſe non poteſt multitudo. Non

enim ait delectabuntur in pace ſʒ in ml⸗
titudine pacis. Der quod euident᷑ oſtẽ

ditur · ita efficaciſſimam medicinam coꝛ
dis eſſe patientiam · ſᷣm illud ſalomonis

Mãſuetꝰ vir coꝛdis eſt medicus · vtnõ
ſolũ ire · triſticię accidię cenodoxie· ſup/⸗
bis veꝝ etia libidis oĩm q; parit᷑ extirpet

— —JNNℳ

= ,ꝶẽ́ —

—. — — — —, — —

BDe caſtitate

fomitem viciorfj. In lonqanimitate enin Intin l
. , menta mea. Quod tamen is qui ſuo vi
We m an „7 ä amen is qui ſuo vi⸗
ſ Bancionihe⸗ beunhal⸗ naaillu, cio ſe in ſoꝛdibustingit · non woteſt dice
jrnecigceundie piurbanone uccendir re ſuo creatoꝛi. Donec ergo ad pfectur
ſci⸗ nec accidię atq; triſticię angoꝛe conſu⸗ 0OKhnπ1nn go ad pfectum
8 necſuerbiemmoreluſtolli it inequalitatibus iſtis frequentius erudi
lin multa diligentibus muoli B inz riquoaduſq; per dei gratiam confirma
nup eſtilisſeaudalum gtideo nonimines tus in illa quam a petit puritate effica⸗/
un⸗ to pꝛonunciat meli igeo non immen (cter diceremereat. Expectans expxcta-
j continet iram nglche⸗ Rotens foꝛte. etq ui vominũ · ⁊reſpexit me.⁊ exaudinit pꝛe
eu tur pacem donerfin rlen Kaneli ten meam · eduxit me delacu miſenie⁊
obiinere meregm nln atq; pergetuu tcluto fecis: ⁊ ſtatuit ſupꝛa petram pe/
d . ereamur . mit neceſſe eſt nos des meos. direxit greſſus meos.
iin, impugnationibus attemptari. Frequic⸗, De differentijs et gradib sca⸗
üͤd ter nobic el Meuln, ovi gemi/ ſtitatis. Caß ens ca
zlip tu gr ꝛymiſch repetẽdꝰ· Miſer factſuu,z Alti ſunt enim caſtimonie gra
polel vamnuce ſum vſq; q q; tota die ↄtriſtat m .qui Arfg.inn! gra⸗
nbel ingrediebar· quoniã lũbi mei iĩpleti ſũt len abunadillainmolabi⸗
.illnſionibus Oi n1 1 lem cõſcendit puritate;· quos
ninͤ mea. a ſ. 6 enon eſt ſanitnsin came licet nec perſpicere nec enunciare vt di⸗
wndr nea. a facie ire tuęnõ eſt paxoſſibꝰ meis gnum eſt virtus noſtra ſufficiat· tan
don afacie inſipientie mee. Tunc enin s ufficiat. tamen
ä ne enim com quia ſeries narrati ia re t. Hrir mi o
. cteter bec tin venitate deflebimus. aſf nia ſeries namationis expoſcit· ßm me⸗
mmi 4 ebimus · ñ dDiocritatem expientie noſtre vtcũ q; pꝛo
poſt longam puritatem coꝛpoꝛis noſtti ferre temptabim?.re noſtre vtcuq; pꝛ0
Nehunt fer ices :ain earnali poꝛis noſtri ferre temptabimꝰ. reſeruantes pfectioꝛa
un perãtes iam carnalia nos omnimodi . e es pfectioꝛa
inian SHH nimodis perfectis: nec pꝛeiudicantes his qui fer⸗/
n euaſiſſe cõtagia:ſtimulos carnis ob ela H licantes his qui fer⸗
ulss „MWmgisl carnis ob ela uentioꝛe ſtudio purioꝛem caſtimoniam
tionem coꝛdis aduſum nos rurſur e 2 em calumoniam
terens — ur. um ſen⸗ poſſidẽtes · quãto m r d N,
timus inſurgere · vel certead fallaciat detes quãto maioꝛis induſtrie ſũt
fibus ſomniorß ünpuri ead fallaciam tanto etiam pſpicacie vi ecellunt
nin⸗ omnioꝛũ impuritas nos pꝛiſtine coll . . cie vigoꝛe pꝛecellunt
ietſia⸗ e 16 d os pꝛiſtine collu Hꝛoinde ſex gradibus licet młta a ſe in
nionis aſpergit.Cum ergo ceperit qui ſe⸗ .8 licet mita a ie in
ſantt⸗ — gir. go ceperit quis nicem ſublimitate diſtantibus · faſtigi
diuturna coꝛdis ⁊ coꝛpor puritate ga meci lnmtate di tantwue ittgig
ugne DdDere neceſſe eſt vt de ltate gau caſtitatis celſa diſtinguam ita vt me/
dere · vt dum ſe credit vlteri dia qu Itetan
anillͤ/ Kr S õ terius dia quędam que tamen multa ſunt pꝛe
iam nõ poſſe abilla ſinceritate deuolui ternſea ng. ameſf ſtnnkt pꝛe⸗
gimar ntrq ſortee Sn uolut⸗ termittam · quoꝛũ ſubtilitas ita huma⸗/
o nraſemerißn, onam gloꝛiet et nos ſubterfugit ſenſus · vt eã nec mens
i monelkvern cternam denti wel . gurt ene R Ploclui lingua Hualeat· q
Hõ num. cum vtiliter bus ſenſim caſtitatis ipius pfectio quo
me⸗ um Vr. bus lenn ipᷣius pfectio quo
m n qi ebat ſenſerit ſimilitudinem nanq; coꝛpoꝛũ terrenoꝛũ
vtn pturbar ·ſeſeq; i illo ſpiritali viderit ti äs
viderit ti queſingulis diebus inſenſibiliter ſui
n tubare ſucceſſu. recurrat pꝛotinꝰ ad illiꝰ quę ſingulis diebus inſenſibiliter ſui ca
⸗ pꝛotinꝰ ad illiꝰ piunt incrementa· ita dum nelſciũt
ſ⸗ tatis „ e tincrementa. ita dum neſciũt ad
am’conn. icat. Do robur ac maturitas caſtitatis acquirit᷑.
t⸗ rer n ſoburacma caſtitatis acquirit᷑.
I . i fa vigilans im pu gnatione carnali mon
lIigtign. arnali mona⸗
6 tue⸗ Ilnd e tertl. Aüume, alutlicatm eelncheene mens illiꝰ
N, tus. Illud quoe Si lotꝰ fue· voluptarijs cogitationibo im .
,to . rest . . nmoꝛzetur:
4 H quaſi aquis niuis· fulſerint velut Tertius. ne femineo nec tenuit ad cõcu
eluh mundiſſime manus mee tamen ſoꝛdibo

piſcentiã moueatur aſpectu. Quartus

nin

Collatio xI abbatis Cheremonis

ne vigilans vel ſimplicem carnis perſe-

rat motum. Quintus ne cũ memoꝛiam
generationis humane vel tractatus ra⸗

tio vel neceſſitas lectionis ingeſſerit· ſbᷣ/

tiliſſimus mentem voluptarie actionis
pſtringataſſenſus·ſed velutopus quod
dam ſimplex ac miniſteriñ humano ge⸗
neri neceſſario contributũ · trãquillo ac
puro coꝛdis ↄtempletur ĩtuitu · nihilq;
amplius de eius recoꝛdatione cõcipiat ·
qꝙᷓ; ſi operationẽ lateꝝ vel cuiuſſlibet alte
rius officine mente pertractet. Sextus

caſtimonie gradus eſt· ne illecebꝛoſis fã

taſmatibus feminarũ vel doꝛmiens illu
datur. Licet eni banc ludificationẽ pec/

cato eſſe obnoxiam non credamus. con

cupiſcentie tñ adhuc medullitus latitã
tis indieium eſt.Quam tamẽilluſioneʒ
diuerſis modis conſtat accidere. Nam
hᷣm illum vſum quem vigilans exercere

VWl cogitare ↄſueuerat etiam doꝛmiens

vnuſquiſq; temptatur. Aliter enim fal
luntur hi qui carnalem copulaʒ norũt·
aliter qui feminee ſunt commixtionis ex
pertes. Mi eĩ ſic ſimplicioꝛibꝛ ac purio
ribus ſomnijs inquietari ſolent · ita etiã
facilioꝛe diligentia ac minoꝛe poſſunt la

boꝛe purgari. Illi autẽ ſoꝛdidioꝛibwi ma⸗

giſq; expꝛeſſis fantaſmatibus illudunt᷑.
donec paulatim ᷣm menſurã caſtitatis.
ad quam vnuſquiſq; contendit ĩ odiũ
illius rei quã voluptariam ante ſentie/

bat mens etiam ſomno ſopita vertatur.

illudq; ei qd foꝛtibus viris ꝓ ſummo la
boꝛũ ſtixendio repꝛomittit᷑ per ꝓpbetam
concedat᷑ a domino·⁊ arcum ⁊ gladiuʒ
⁊ bellum conteram de terra veſtra· ⁊ doꝛ
mire vos faciam fiducialiter· ⁊ ita demũ
quis ad illam beati ſereni paucoꝛum q;
ſimiliũ viroꝛũ pueniet puritatem Quã
idcirco a pꝛedictis ſex caſtimonie gradi⸗
bus ſequeſtrani· quia non ſolum poſſi⸗
deri ſed etiam credi non niſi a rariſſimis
poteſt Et quia id quod illi ſpecialiter di
unini muneris largitate collatum eſt· pꝛo
poni ad generalis pᷣcepti non poteſt foꝛ/

mam · ſcʒ vt eo vſq; mẽs noſtra caſtitaſjʒ

ipius puritate foꝛmetur· vt etiam ipo na
turali motu carnis emoꝛtuo · illũ obſce⸗
num liquoꝛem omnino nõ pferat.Opi

nionem ſane quoꝛũdam quã ſuper hbac
carnis colluuione definiunt · ſilere non
debeeo qui dicunt non idcirco eam doꝛ

mientibus euenire · eo ꝙ eam pꝛoducat
fallacia ſomnioꝛũ ·ſed potius quia redũ
dantia humoꝛis illius aliquas in egro/
tanti corde fingat illecebꝛas.Deniq; ai/
unt ꝙ illo tem woꝛe quo nõ inquietatilla
cõcretio· quemadmodũ fluxus eius ita
etiam illu ſio conquieſcat
de natura caſtitatis et effe /
ctu eius inexperti tractare non
poſſint. CLapᷣ. vij
EkElg hec ſuſcipere et ꝓbare vtrũ
ſpoſſibilia an im poſſihilia ſint
certo examine definire poterit
nemo. niſi ꝑ experientiam longam et pu
ritatem coꝛdis ad confinia carnis ac ſpi
ritus verbo dñi dirigente puenerit. De
quo beatus apoſtolus. Aiuus eſt inqᷣt
ſermo dei ⁊ efficax ⁊ penetrabilioꝛ omui
gladio ancipiti·⁊ ꝑtingens vſq; ad di/
uiſionem aĩmę ac ſpũs· compagum qͥʒ
ac medullarũ.⁊ diſcretoꝛ cogitationuʒ

7 intentionũ coꝛdis· Et ita inter illoꝛuʒ

quodãmodo termĩos collocatus· quid
humane cõditioni neceſſariũ ſit atq; in
euitabiliter attributum · quidue conſue
tudine vicioſa ⁊ incuria iuuentutis in/
uectü · velut inſpectoꝛ ⁊ arbiter in ſia tru

tinatione diſcernet· ac ſuꝑ eoꝛum effectu
atq; natura non falſis vulgi opinioni⸗

bus abducet· nec pꝛeiudicatis inexꝑto⸗
rum diffinitionibus acquieſcet · ſʒ puri⸗
tatis modum certa expientięſue libra ⁊
iuſta examinatione perpendensnequa⸗
q́; illoꝛũ decipietur erroꝛe · qui negligen.

tie ſuę vitio crebꝛioꝛibus q; natura cõö⸗

pellit egeſtionibus ſoꝛdidati· de natura
li cõdicione cauſantur· Cunq; eos con
ſtet inferre potiꝰ vim naturę· ⁊ extorque
re ab ea pollutionem quam ipa non in⸗
gerit:intem perantiã ſuam ad neceſſita⸗

tem carnis immo ad eius referunt crea⸗

N

Lpl
n

ie
n
„
n
nt
orenit
nahn
suſhi
eſt inct
wonvi
40 di⸗
unch
tonoz
lloꝛuz
nid
tqin
onſue
ns in⸗
ſaven
Gen
Pinon⸗
inc
thyun
elbn
n⸗
nc/
tura
zcon
que
nin?
ſin⸗
ge/

U

*
*
„
. .

toꝛem· ꝓpꝛias culpas ad naturę ĩfamiã

tranſferentes. De quibo in ꝓuerbijs ele⸗

ganter expꝛimitur. Inſipientia viri coꝛ/

rumpit vias ſuas.deu ʒ aũt cauſaturin
coꝛde ſuo. Poſtremo ſi quis huic aſſer⸗

tioni noſtre fidem derogare voluerit · q/
ſo vt non ante piudicata nobiſcuʒ opi⸗
nione diſceptet · qᷓ; diſciplineę buiꝰ ſuſci
piat inſtituta.Cunq; hec perpaucis mẽ

ſibus illa qua traditur moderatiõe ſer/
nauerit/pꝓfccto hec que diximus verowo

terit pꝛobare iudicio. Ceterum fruſtra
decniuſlibet artis ac diſcipline finecon/
tendit · quiſq; non pꝛius omnia quęad
conſummationem eius pertinent·ſum⸗
mo fuerit ſtudio ac virtute ſectatus: ve/
lut ſi verbi gratia ſimilitudinem mellis
ex tritico · aut rurſuʒ ex eo ſicut etiã exra
fani liniq; ſemibus leniſſimi olei liquo/

rem ꝓduci poſſe ↄfirmem · Si quis boꝝ

penit ignarus aſſiſtat:nonne cõtra reꝝ
naturã hoc eẽ cõclamãs· me velut aꝑtiſ
ſimianctoꝛem mendacij deridebit: Eui
ſi ego teſtes inumeros qui hec ſe ⁊ vidiſ

ſe ⁊ guſtaſſe ⁊ feciſſe teſtentur erphilbeaam ·

rationem inſuꝑ atq; oꝛdinem qͥ ille ſpe/
cies.vel in olei pinguedinem · vel in mell
dulcedinem tranſfoꝛment ediſſeraʒ · ille
autẽ in ſtultiſſime perſuaſionis obſtina
tione perſiſtens · neget ab ill ſeminib ac
ᷓ; vel dulcedinis vel vnguedis poſſe ꝓ/
duci Nonne magis notanda eſt irratio
nabilis eius ꝑpuicaxq; contentio · qᷓ ſer⸗
monis mei veritas irridenda·ꝗᷓ multoꝝ
ac fideliũ teſtiũ grauitate:· ⁊ euidẽtibus
documeni..⁊ qð hbis amplius eſt expien
tie ꝓbatione fulcitur: Et ideo quiſquis
ad illuʒpuritatis ſtatũ iugi coꝛdis intẽ/
tione ꝑpuenerit· vt iam mẽte ab buiꝰ paſ-/
ſionis titillatione penitus abſoluta · per

ſopoꝛem caro eius velut redundantiam
ſuper flui humoꝛis expellat: conditioneʒ

modumq; naturę certiſſime depᷣhendit ·

⁊ ita cuʒ exꝑgefactꝰ inuenerit carnẽ ſuã
poſt longa temꝑa ſe inſcio atq; ignoꝛan

te pollutam · tũ demũ denaturali neceſſi

tatecauſet ad illu ſine dubio perueniẽs

1

ſtatum· vt talis inueniat᷑ in nocte quat
in die · talis in lecto qualis in oꝛatiõe· ta
lis ſolus quałturbis hoĩm circũſeptus.
Poſtremo vt nunqᷓ; ſe talẽ ſecretꝰ aſpi/
ciat · qualis videri ab hoibus erubeſcit ·

nec in eo tale aliqͥd ĩeuitabilis ille oculꝰ

cphendat ·qð ab hũanis aſpectib ve⸗

lit eſſe celatum · ita cum ceperit ſuauiſſi

mo lumiĩe caſtitatis iugiter delectari · di
cere poterit cũ ꝓpheta.Et nox illumĩatio
mea in delitijs meiſ · qꝛ tenebꝛe nõ obſcu
rabuntura te · nox ſicut dies illumina
bitur · ſicut tenebꝛe eius ita lumen eiꝰ.
Deniq; hoc ipᷣm · qꝛ ſupꝛa conditionem
nature videtur humãe · qualit᷑ obtinue
rit idem ꝓpheta ſu biungit dicẽs. Quia
tu poſſediſti renes meos ·id eſt non indu
ſtria mea neq; virtute hanc ꝓmerui pu/
ritatem · ſed qꝛ tu moꝛtificaſti inſitnʒ re/
nibus meis libidinoſe volunta᷑ᷣ ardoꝛẽ
Interrogatio an coꝛporis mo
tum etiã doꝛmientes poſſimus
euadere Lapͥ. ix.
Ermanus. Perpetuam qui
g dem coꝛpoꝛis puritatem ex par
tealiqua experti ſumus· a vigi/
lantibus poſſe per dei gratiaʒ poſſideri ·
⁊ cõmotionem carnis diſtrictionis rigo
re atq; iudicio reſiſtente · vigilantibo poſ
ſenon cõtingere non negamus. Atruʒ
autẽ ⁊ doꝛmientes hac inquietudine ca
rere poſſimus · volumus edoceri Duab

nanq; decauſis poſſibile hoc eſſenõ cre⸗

dimus · q̃s licet abſq; verecundia neꝗa
mꝰ effari · tñ qm̃ h̊ medicine ipᷣius neceſſi
tas cogitqueſumus vt cum venia tui ſi
q̃ foꝛte inuerecũdius fuerint denudata
ſuſcipias. Oꝛimum ergo eſt qð p ſom/⸗
ni quietem mentis vigoꝛe laxato· obſer⸗
uari nequaq; illius valeat cõmotionis
obꝛeptio. Secundo ꝙ etiam vrine colle
ctio cum veſice capacitatem quieſcenti/

bus nobis indeſinenti confluxu. interni
humoꝛis o ppleuerit excitet mẽbꝛa mar/
ceſcentia · quod etiam paruulis vel ſpa/

donibus eadem nibilominus lege ↄtin:.
git, Vnde fit vt ſi non oblectatio libigi

Lollatio xI abbatis Cheremonis

nis vulnerat mentis aſſenſum· confuſio

ne tamen eam bumiliet turpitudo mem
bꝛoꝛum.
Reſponſio ꝙper ſomnum acci
dens carnis commotio nonof⸗
ficiat caſtitati. Capᷣt.rx.
Haeeremõ. Apparet vos nec
c dum vere caſtitatis agnoniſſe
virtutem · qñquidem diſtrictio
nis auxilio eam a vigilantibus tm̃ cre/
ditis retentari Et indeeſt ꝙ putã a doꝛ
miẽtibus quaſi rigoꝛe animi reſoluto.ĩ/
tegritatem non poſſe ſeruari. Poꝛro ca
ſtitas nõ vt arbitramini diſtrictiõis pᷣ⸗
ſidio · ſed amoꝛe ſui ⁊ ꝓpꝛie puritaſ᷑ᷣ dele
ctatione ſubſiſtit. Non eni caſtitas ſed
ↄtinẽtia dicit· vbi adhuc ei aliqᷓ reſiſtit
aduerſitas voluptatis. Aideᷣ ergo his
qui caſtitatis affectũ ꝑ dei gratiam me⸗
Dullitus receperũt · diſtrictionis ceſſatio
nem cũ doꝛminnt nõ obeſſe · ꝗᷓ ĩfida etiã
vigilantibus ratione certiſſima cõpꝛo/
batur Quicquid enim cũ laboꝛe cõpᷣmi
tur · tem poꝛales dimicanti pᷣſtat induti⸗
as non tamẽ ꝑpetuam ſecuritatis quie⸗
tem tribuit poſt laboꝛem. Quicqͥd auteʒ
pꝓffunda fuerit virtute deuictũ · abſq; vl
la inquietudinis ſuſpitione com poſitũ ·
iugem pacis victoꝛi conferet firmitateʒ.
Mobꝛem donec pulſari nos carnis cõ/
motione ſentimus nouerimꝰ nos ad ca
ſtitatis necdum ꝑueniſſe faſtigia· ſed ad
puc ſub infirmitate continentie cõſtitu/
tos pꝛelijs fatigari. in quibus neceſſe eſt
Dyubios ſemp eſſe euẽtus. Qð aũt ineui

—

tabilem eſſe cõmotionem carnis h̊ aſtru

ere voluiſtis indicio · ꝙ ea ne ipi quidem
eunuchi carere demptis genitalib pñt.

ſciendu m eſt non eis carnales eſtus nec

affectum libidinisſed ſolã ſatiue gene⸗

rationis deeſſe virtutem. AUnde manife
ſtum eſt ne illos qdem ſi ad hãc ad quãa

nos nitimur caſtitatem cupiunt pueni⸗

re · ab bumilitate et cõtritione cordis vł

continentie diſtrictione debere laxari · li⸗

cet nequaqᷓ; ſit diſcredẽdum minoꝛe ab

eis caſtimoniaʒ poſſelaboꝛeac ſtudio cõ

..

N

multum interſit inter caſti⸗
tatem et continentiam. Lap. xi.

AVäãobꝛem pfectio caſtitata la
A boꝛioſis continentie rudimeni
ppetua tranquillitate diſcerni/

tur. Mec eſt enĩ vere con ſummatio caſti
tatis.quęnon impugnaus carnał cõcu
piſcentie mot ſed toto hoꝛroꝛe deteſtas ·
inu gem atq; inuiolabilẽ ſui retinet puri/
tatem nec poteſt aliud quid eſſe qᷓ; ſacti/
tas Moc autem fiet qñ iam deſinens ca
ro aduerſus ſpũm concupiſcere · deſide⸗
rijs eius virtutiq; cõſen ſerit · ceperintq;
ſibi inuicem pace firmiſſima federari: et
fyi pſalmigrapbi ſentẽtiam habitaue⸗
rint fratres in vnum.illam repꝛomiſſam
a dño beatitudinem poſſidentes: de qua

ait Si duo er vobis conſenſerint ſuper
terram de omĩ re quãcunq; ꝑetienit fiet
ilł a patre meo qui in celłeſt. Quiſꝗs er

go intellectualis illius iacob. id eſt ſup⸗
plaäatatoꝛis tranſcenderit gradum ab il⸗
la continentiecolluctatione ac ſu ꝓplan
tatione vicioꝛũ. obſtupefacto femor ner
uno ad iſrahelis meritum ꝑpetua coꝛdis
Directiõe cõ ſcẽdet. Quẽ oꝛdinem etiam

leatus dauid ita ſpũſſancti vaticinatio

ne diſtinxit in pꝛimis inquiens. Notus

in iudea deus · id eſt in aima quę adhuc

ſub peccatoꝛũ confeſſione retinetur. iu/

dea enim confeſſio interpꝛetat᷑ · in iſrael

un tez id eſt in eo qui videt deum · ſiue vt
quidam interptatur. rectiſſimus dei eſt.
non ſolum notus ſed etiam magnuz eſt

nomẽ eius. Deinde ad ſublimioꝛa nos

Ppuocans·ac volens etiam locum ipſuʒ
quo dñs delectatur oſtendere. Et fact⸗
eſt inquit in pace locꝰeiꝰid eſt nõ in con

flictu certaminis ⁊ colluctatiõe vicioꝝ·

ſegd in caſtimonie pace ⁊ in coꝛdis tran/

quillitate perpetua. Huncigitur pacis
locum extinctione carnaliũ paſſionum
ſi quis meruerit obtinere.ex hoc qͥ pꝛo⸗
ficiens gradu · ac ſyon ſpiritalis · id eſt
ſpecula dei conſequenter effectus · er it

ctiã habitatio eius. Mõ enim in confli⸗

— — ——— — —. —.

— = ⏑

etu cotinentie · ſed in iugi virtutum ſpe⸗/
cnla dominꝰ cõmoꝛat᷑ · vbi iam nõ retũ⸗
dit · non compꝛimit · ſed imperpetuũ con
frigit potentias arcnuum· ex qbus videli
cet aduerſum nos libidinũ quondaʒ ia

cula dirigebanturignita Nidetis ergo

quia ſicut non eſt in colluctatione conti
nentie ſed in caſtitatis pace locus dñi ·

ita etiã habitatio eius in ſpecula ſit ⁊ cõ

templatione virtutum. AUndenon ĩme⸗
rito poꝛte ſyon cunctis tabernaculis ia⸗
cob pꝛeferuntur. Diligit enim dñs poꝛ
tas ſyon ſuꝑomnia tabernacula iacob.
autem p boc inenitabilem eſſe cõmo
tionem carnis aſſerit/quod vrina cũ ve
ſicã iugi inſtillatione repleuerit · qeta eti
am ſu ſcitet membꝛa · licet vere ſectatoꝛi/
bus puritatis ad obtinẽdam eam nihil
pꝛeiudicet iſta commotio·quaʒ hec ſola
interdum ⁊ tamen ꝑ ſopoꝛem neceſſitas
excitarit.ſciendum tamẽ eſt· ita ſi com
mota fuerint ad quietem ꝓpꝛiã reducan
tur caſtitatis imperio · vt non modo cuʒ
nullo pꝛuritu · ſed necum mima quideʒ
libidinis recoꝛdatione ſedent᷑.Et idcir⸗
co vt cum lege animi·lex qͥʒ cõgruat coꝛ
poralis· etiam in ipᷣius aquę potu ita eſt
nimietas caſtiganda · vt humoꝛis quo/
tidiana illa collectio pigriꝰ arefactis in/
fluens membꝛis· illum quẽ ineuitabileʒ
putatis coꝛpꝛis motum non ſolum ra/
riſſimum · verumetiã lentũ reddatac te⸗
pidum frigidumq; (vt ita dixerĩ (igneʒ.

abſq; vllius aduſtionis ardore roꝛan

tem ſuſcitet flammam· inſtar admira/
bilis illius moſaice viſionis · vt carnis
noſtrę rubus innoxio igne circũdatus
non vratur · vel ſicut illoꝛũ triũ iuuenuʒ
quibus ita roꝛãte ſpiritu foꝛnacis chal/
dayce flamma diſcuſſa eſt · vt nec capil⸗
los eoꝛuzʒ aut fimbꝛias odoꝛ ignis affla⸗
ret· vt illud quodamõ quod ſanctis re/
ꝓmittitur ꝑ ꝓphetamincipiamus iam ĩ
hoc coꝛpoꝛe poſſidere: cum ambulaueris
per ignem non cõbureris·⁊ flama nõ ar
debit in te

— . . —
.
. „
– – 8

De mirabilibus quępeculiari
ter in ſanctis ſuis deug opera/
tur. Laß. x.
AIggna enim were atqʒ mirifica
m ſunt-nec vlli hominũ penit· ni
ſi his tantum qui experti ſunt
notaquę dominꝰſidelibus ſuis adhucĩ

iſto coꝛruptionis vaſculo conſtitutis·ĩ/

effabili largitur liberalitate. Quę phe⸗
ta mentis puritate perluſtrans · ta ex ſua

qᷓ; ex illoꝛũ perſona qui in hunc ſtatum
affectũq; perueniũt exclamauit. Mira

opera tua· aĩma mea cognoſcet nimis

Alioquĩ nihil noni nec magni intelligi/

tur pꝛopheta dixiſſe· ſi alio coꝛdis affe⸗

ctu vll de alijs operibus dei hec pꝛonun

ciaſſe credatur Mullus eten ĩ eſt hominũ
qui mira eſſe opera dei etiam ex ipiꝰ crea

ture magnitudine non agnoſcat · Cete⸗

rum illa quę in ſanctis ſuis quotidiana

operatione diſpenſatac ſpeciali muni⸗

ficentia affluenter effundit:nullus alius

niſi animaperfruenij agnoſcit · quein ſe/
creto conſcientię ſue ita eſt beneficioꝛum

eius arbitra ſingularis: vt ea non ſoluʒ

nullo valeat ſermone diſſerere · ſʒne ſen/
ſu quidem et cogitatione complecti cuʒ
ab illo ignito feruoꝛe diſcedens ad iſtos
materia les axc terrenos intuitꝰ fuerit de⸗
uoluta. Quis enim in ſe opera dñi non
miretur cum inſatiabileʒ ventris inglu
niem · ⁊ ſumptuoſam gule ꝑnicioſamq;
luxuriã · ita ĩ ſe videritfuiſſe cõpꝛeſſã: vt
vixipᷣm exiguum ac viliſſimum cibũ ra/
ro inuituſq; percipiat: Quis non ob⸗
ſtupeſcat opera dei · cuʒ illum ignem libi
dinis quem naturalem antea ⁊ velutin
extinguibilem eſſe credebatita refriguiſ

ſe perſen ſerit · vt ne ſimplici quidẽ ſe coꝛ/

poꝛis motu ſentiat incitari. Quomodo
non vᷣtutem domini otremiſcat quiſq;·
cũ hoĩes quõdam diros atq; truculen⸗
tos qui ad ſummũ iracundie furoꝛẽ etiã
blandiſſimis ſubditoꝛũ irritabãtur ob/
ſequijs.ad tantam tranſiſſe viderit leni
tatem · vt non ſolum nullis iam commo
u eatur iniurijs·ſed etiam cũ ſlatenait
2

OD

ſumma magnanimitate congaudeant:
NQuis plane non miretur oꝑera dei: ac

toto pꝛoclamet affectu· quia ego cogno

ui ꝙ magnuseſt dominus: cum vel le vl

alium quempiam ex rapaciſſimo libera
lem · ex ꝓdigo cõtinentem · ex ſuperbo hu

milem · ex delicato ac tenero ſqualidum
hirſutumq; perſpexerit: ⁊ egeſtate atʒ an
guſtia pᷣſentium rerum etiam volunta/

rie pfruentem: Iſta ſunt pꝛofecto mira

opera dei · quę peculiariter anima phe/
te ſimilium q; eius mirifice cõtemplatio/
nis intuitu'ſtupefacta cognoſcit · Iſta

ſunt pꝛodigia que poſuit ſuper terram·
quę idẽ pꝛopheta conſiderans:ad admi

rationem eoꝛum cũctos populos aduo/

–

cat dicens. Aenite ⁊ videte opera dei · q
poſuit pꝛodigia ſuper terram· auferens
vella vſq; ad fines terrę.arcum cõteret

1 confringet arma ⁊ ſcuta cõburet igni.
NQuod enim maius poteſt eſſe ꝓdigium
q; ſub momento breuiſſimo exrapaciſſi

mis publicanis apoſtolos fieri: ex perſe⸗

cutoꝛibus truculẽtis pꝛedicatoꝛes euã⸗
gelij patientiſſimos reddi:ita vt eam qᷓ;ᷓ
perſequebantur fidem etiã effuſione ſui
ſanguinis ꝓpagarent: Iſta ſunt opera
dei quę ſe quotidie vna cum patre ope⸗

rari filius pꝛoteſtatur dicens. Ormens
vſq; hodie operatur ⁊ ego operoꝛ. De.

iſtis operibus dei beatus dauid in ſpiri⸗
tu canens. Benedictus inquit dominꝰ

Miſrł qui fac mirabilia mag ſolꝰ. De

iſtis ⁊ amos pꝛopheta Qui facit inquit

omnia·et conuertitea ⁊ tranſmutat in

matutinam vmbꝛam moꝛtis. Mec eſt
nẽpe immutatio dextere excelſi · De hac
ſalutari opatiõe dei oꝛat pꝛopheta dñm
Dicens. Confirma deus hoc quod ope/
ratus es in nobis · At pꝛetermittã illas

ſecretas atq; abſconditas diſpenſatio/
nes dei · quas intra ſe peculiariter exerce

ri mens ſanctoꝛum omniũ moment ſin

gulis intuetur · illam celeſtem infu ſionẽ

letitie ſpiritalis:qua deiectus animus

iĩſperati gaudij alacritate ſuſtollitur ad
illos ignitos coꝛdis exceſſus.⁊ tam inef⸗/

Lollatio x abbatis Cheremonis

fabilia q; inaudita ſolatia gaudioꝛum
quibus nonnunq; ignaniſſimo ſtupoꝛe

toꝛpentes · ad oꝛationem feruẽtiſſimã ve
lut de ſomno pꝛofudiſſimo ſuſcitamur.

Hoc inq; eſt gaudium de quo beatus

apoſtolus.Quod oculus inquit nõ vi⸗

dit· nec aunis audiuit nec in coꝛ bomĩs
aſcendit eius ſcʒ qui terrenis vitijs he⸗

betatus adhuc homo eſt humanis in/

beret affectibus: nibilq; deiſtis dei mu⸗/
neribus intuetur. Deniq; idem apoſto⸗
lus tam ⁊æ ſeqꝙᷓ; de ſimilibus ſibi ꝗ iam

⁊e bumanaↄuerſatione diſceſſerat· ſub

iecit dicens. Nobis autẽ reuelauit deus

Aſoli qui experiuntur agno/

ſcant dulcedinem caſtitatis.
Mbis igitur omnibus quan⸗
iitum mens ad ſubtilioꝛem pꝛo

fecerit puritatem · tanto ſubli⸗

mius intuebitur deum · admirationis
intra ſemetipam potius capiet incremẽ/

ta · quã loquendi facultatem aut ſermo⸗

nem narrationis inneniet. At enĩ vim

leticie huius inexpertus mente percixe⸗

re· ita explicare ſermonenon valebit ex/
pertus · tanq; ſi quis dulcedinem mel⸗
lis ei qui nunq; quicq; dulce guſtauerit
velit ſermoniby enarare · pꝛofecto nec il

le ſapoꝛis illius ſuauitatem quã nunqᷓ;

oꝛe percepit auribus capiet necille dul /
cedinem quã guſtus voluptatecogno⸗

uit · verbis poterit indicare· ſed ꝓpꝛia tã/
tum agnitione ſuauitatis illectus· neceſ

ſe eſt vt experti ſapoꝛis iocunditatem in/

tra ſemetipᷣm ſolũmodo tacit admiret
Ita igit᷑ qſqͥs in hunc quem pꝛeditimꝰ

virtutum ſtatum mernerit peruenire · H
omnia quę in ſuis peculiari gratia dñs

operatur· tacita mente perluſirans hbo/

rum q; omniũ attonita conſideratione

flammatus: cum intimo coꝛdis exclama
bit affectn. Mira opera tua us· ⁊ ani
ma mea cognoſcet nimis Iſtud ergo eſt

mirabile opus dei· homin em carneũ ear

nales affectus in carne poſitum reſpuil

ntn
lur
knr

4

u.

O2

nis
bo
/
ln⸗
lun
ſ
Ws

no/
,

an,
ao
ſa⸗
Wnons
eni,
ſnv⸗
in
ir/
ta⸗
el⸗
N
cil
ic;
ul⸗
o/
au⸗
nah
nn,
Cont
aun
ninh
1 ni⸗
o⸗,
one
ma
rani
vek
ſiear

ſpui

ſe. ⁊in tanta rerum atq; incurſuum va
rietate vnum tenere animi ſtatuzʒ. atq; ĩ
mobilem in omni accedentium permu⸗
tatione durare. Qua virtute fundatus
ſenex qᷣdã·cũ apud alexandriã turb in/

fidelium circũfu ſus· non ſolum maledi

ctis wrumetiam grauiſſimis impellen/

tiã vrgeretur iniurijs eiq; a ſubſannan
tibus diceretur. Quid miraculi chꝛiſtꝰ

vſter quem colitis fecit:. Ille inqᷣt. At
bis ac maioꝛibus ſi intulerii non mone

ar nec offendar iniurijs

Interrogatio decontinentie
qualitate ettemporis modo in
quo caſtitas perfici poſſit.
LCLa.apitulũu. xiiij.

H Ermanus. Quoniã nosad

g miratio nõ humane bhuius ne⸗/
q ꝗʒ terrene ſed plane celeſtis at/
qʒ angelice caſtitatis: ita ſubito ſtupoꝛe

confuditvt terroꝛem magis deſperatio

nis incuteret. q; ad expetendam ſe nros
animos pꝛouocaret· queſumus vt nos
de obſeruantie qualitate ac tempoꝛis

modo · quo acquiri vel perfici valeat. do

ctrina pleniſſime diſputatõis iſtituas·
