li · non omnes pꝛophete·non omnes doc
ctoꝛes non omnes gratias habent cura
tionum non omnes linguis loquũtur ·
non omnes interpꝛetantur.
Deinfirmoꝛum mobilitate.
Alent enim hi qui nec dů ſunt

ſ uin illa quã arrnipu erũt pꝛofeſſio

nee fundati· cum audierit quoſ-
dam in diuerſis ſtudijs ac virtutibus
pꝛe dicari ·ita eoꝛum laude ſuccendi · vt
imitari eoꝛum pꝛotinus geſtiãt diſcipli
nam . in quo irritos neceſſario impendit
conatus humana fragilitas. Impoſſi⸗
bile nam q; eſt vnum eũdemq; homineʒ
ſimul vniuerſis quas ſuperius compꝛe⸗/
bendi fulgere virtutibus. Quas ſiquis
voluerit pariter affectare · in id eum inci
dere neceſſe eſt · vt dum omnes ſequitur
nullam integram conſequatur:magiſq;
ex hac mutatione ac varietate diſpendi
um capiat q; pꝛofectum. Multis enim
vijs ad deuʒ tenditur et ideo vnuſqsq;
illã quã ſemel arripuit irreuocabili cur
ſus ſui intentiõe cõficiat · vt ſit in q̃libet
pꝛofeſſione peꝛfectus.

Exempluʒ caſtitatis quo doce
tur nõ omnia ab omibus emu/

landa. Laßp. vij.
Bſq; illo diſpendio quo feriri
ñFa monachum diximus qui mobi

litate mtis ad ſtudia cupittrãſ-

ire diuerſa etiam hinc periculum moꝛt
incurritur:quod nõnunqꝙᷓ; recte quedaʒ
ab alijs geſta: malo ab alijs pꝛeſumunt
exemplo · et quę nõnullis bñ ceſſerantp/
nicioſa ab alijs ſentiuntur. Maʒ vt qᷣd
dam exempli gratia pꝛoferamus velut
ſi quis illam viri illius imitari virtutem
Vlit · quã ſolet abbas Johannesnõ ad
imitationis foꝛmulam ·ſed tantũmodo

mitias detuliſſet · ferociſſimo quendam
Temonio arreptum ibidẽ repperit. Qui
cum abbat iohannis obteſtatiões ac pᷣ/
cepta deſpiciens · teſtaret᷑ ſe nunq; adil⸗
lius imperium decoꝛpoꝛe quod obſede⸗/
rat migraturum · huius aduentu perter/

ritus · cum reuerentiſſima nominis illiuſ
inelamatione diſceſſit. Cnius taʒ euidẽ
dentem gratiam ſenex non mediocriter

admiratus:eoq; amplius obſtuꝑeſcens
ꝙeum ſeculari cerneret habitu· cepit ab
eo vite ac ꝓfeſſionis eius oꝛdineʒ diligẽ
ter inquirere. Cum q; ille ſecularem ſeat
qʒ vxoꝛio vinculo colligatum eſſe dixiſ/

ſet beatus Jobannes excellentiam vir /
tutis eius et gratie mente pertractans · ꝗᷓ

nam illi eſſet conuerſatio attẽtius explo⸗
rabat. Ille ſe ruſticũ · et quotidiano ma
nuuz opere victum querere · nec vlliꝰ bo
ni eſſe ſeconſcium teſtabaturniſi nun

ꝙꝶ ante ad runis opera mane exercẽda ꝓ

cederet:neq; veſpere domũ reuerteretur ·
niſi in eccleſia pꝛo quotidiane vite cõme
atu largitoꝛi eiuſ deo gratias retuliſſet ·
neq; ſe vnqᷓ; de fructib ſuis aliqͥd vſur

paſle · niſi pꝛius deo pꝛimitias eoꝛum ac

Tecimas obtuliſſet · et nũqᷓ; ſe boues ſu⸗
os per aliene meſſis traduxiſſe conſfiniũ ·
niſi eoꝛum pꝛius oꝛa clauſiſſet· ne vel pa
rum dam ni per incuriaʒ eius pꝛoximus
ſuſtineret. Et cum hecquoq; abbati Jo
hanni:necdum ad comparationem tan

te gratie qua eum pꝛelatum ſibi eſſe cer⸗

nebat · ilonea viderentur · atq; ab eo
quid nam eſſet illud quod tante gratie
meritis conferri poſſet ſciſcitans ſcruta⸗/
retur · ille reu erentia tam ſollicite inqui⸗/
ſitionis aſtrictus: vxoꝛem ſe parentum
vi imperioq; compulſum cum pꝛofiteri
monachum vellet ante vndecim annos
accepiſſe confeſſus eſt· quã nemine etiaʒ
nunc conſcio ſoꝛoꝛis loco a ſe virginem

mus

ntan
ſecch⸗
10
Me
n
M
n
103
ia;
dem

cnſtodiri teſtabatur. Quod factum cuʒ

audiſſet ſenex tanta eſt admiratiõe per/⸗
motus · vt coꝛam ipo publice pꝛoclama⸗/
ret. Mon immerito demonem qui ſe de⸗/

ſpexeratillius non toleraſſe pꝛeſentiam ·

chnius ipᷣe virtutem non ſolum in iuuen.
tutis ardoꝛe · ſed ne nunc quidẽ ſine diſ⸗
crimine caſtitatis auderet appetere. Qðᷣ
factum abbas iohãnes licet ſumma ad/
miratione pꝛetulerit tamen neminẽ mo
nachoꝛuʒ vt experiretur hoꝛtatus eſtſci⸗
ens multa recte ab alijs geſta magnam
alijs imitantibus intuliſſe perniciẽ nec
vſurpari ab omnibus poſſe· quod pau/

cis dominus ſpeciali munere ↄtuliſſet.

Deſpiritali ſcientia. Capᷣ.vij.

Esdad expoſitionem ſcientie de
qua ſumptum eſt ſermonis ex⸗
oꝛdium reuertamur. Itaq; ſic

ſuperius diximus practiceerga multas
ꝓfeſſiones ac ſtudia diriuatur· Theoꝛe⸗
tice vro in duas diuidit᷑ partes · id eſt ĩ
pyſtoꝛicaʒ interpꝛetationem · ⁊ intelligẽ
tiam ſpiritalem. Andeetiam Salomõ
cum eccleſie multifoꝛmẽ gratiam enume
raſſet adiecit. Omnes enim qui apð eaʒ

ſunt veſtiti ſunt dupliciter. Spiritalis

gutem ſcientie genera ſunt tria · tropolo⸗

gia · allegoꝛia · anagoge. de quibus in ꝓ⸗
uerbijs ita dicitur. Lu anteʒ deſcribe ti
bi ea tri pliciterx · ſuper latitudinẽ coꝛdis
tui. Itaq; hyſtoꝛia pꝛeteritaꝛum ac viſi
bilium agnitionem complectitur reruʒ

quęita ab apoſtolo replicatur. Scriptũ
eſtenim · quia abrabam duos filios ha⸗

buit · vnum de ancilla.et alium de libe⸗

ra · ſed qui de ancilla ß᷑m carnem natus
eſt:qui autem de libera per repꝛomiſſio⸗
nẽ.Ad allegoꝛiã aũt pertinẽt quę ſequũ
tur:quia ea quę in veritate geſia ſunt · al
terius ſacramenti foꝛmã pꝛefiguraſſe di⸗
cuntur. Hec enim inquit ſunt duo teſta
menta. Amũ quidem demonte lyna · in

Deſſpiritali ſcientia

.

ſernitutem generans.quod eſtagar Sy

na enim mons eſt in arabia · qui compa

vatur buic qnuncen hieruſalem · ⁊ buit
cum filijs uis. Anagoge xvo de ſpiritali
bus miſterijs ad ſublimioꝛa quedam et

ſacrarioꝛa celoꝛum ſecreta conſcendens

abapoſtolo ita ſubijcitur. Quę añt ſur⸗

noſtra. Scriptum eſt enim. Letare ſteri
lis quę nõ paris · erumpe ⁊ clama ꝗᷓ nõ

parturis·quia multi filij deſerte mag! qᷓ;ᷓ
eius quę habet virum. Tropologia eſt

moꝛalis explanatio ad emendationẽ vi.
te ⁊ inſtruetionem pertinens actualem·
lut ſi hec eadem duo teſiamenta intel⸗
ga mꝰ pꝛaticen ⁊ theoꝛeticen diſciplinã·

vl certe ſi hieruſalem aut ſyon aĩaʒ ho/

minis wlimus accipere · ſm illud. Lau/
da hieruſalem dominum: lauda deũ tu
um ſyon. Igitur pꝛedicte quattuoꝛ figu

re in vnũ ita ſi volumus ↄfluũtvt vna
atq; eadem hieruralem quadrifariã poſ

ſit intelligi ˖ m hyſtoꝛiam ciuitas iude⸗

oꝛum · hm allegoꝛiam eccleſia chriſti · ßm
anagogen ciuitas dei illa celeſtis que eſt

mater omnium noſtrum ſm tropologiã
anima hominis quę frequenter hoc noĩe

aut increpatur aut laudatur a domi⸗/

no. De his quattuoꝛ interpꝛetationum

generibus beatus Apoſtolus ita dicit.
Nunc autem fratres ſi venero ad vos li
guis loquens ·quid vobis pꝛodero niſi
vobis loquar · aut in reuelatione aut in

ſcientia · aut in pꝛophetia · aut in doc⸗

ctrina: Reuelatio namq; ad allegoꝛiaʒ
pertinet · per quaʒ ea quę tegit hyſtoꝛica
narratio · ſpiritali ſenſu ⁊ expoſitione re⸗
ſerantur · vt verbi gratia · ſi illud aperire
temptemus:quemadmodum patres no
ſtri omnes ſub nube fuerint · et oẽs in mo
yſe baptiʒati ſint in nube ⁊ĩ mari:⁊ quẽ⸗

admodum omnes eandem eſcaʒ ſpirita

lem mãducauerint⁊ eũdeʒ ſpiritaleʒ de

exrat chriſtꝰ. Quęexpoſitio pᷣfigurationi

LCollatio xIIII Abbatis

coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis chriſti quem quoti
die ſumimus comparata · allegoꝛie con
tinet rationem. Scientia vero quę ſimi⸗

lit᷑ ab apoſtolo memoꝛat᷑ tropologia ẽ·

qua vniuerſa quęad diſcretionem per/
tinent actualem· vtrum vtilia vel hone⸗
ſta ſint prudenti examinatione diſcerni
mus · vt eſtillud. Cum apud noſmetip/
ſos iudicare pꝛecipimur· vtrum deceat

mulierem non velato capiteoꝛare deuʒz.
Quęratio vt dictũ ẽ moꝛaleʒ continetĩ
tellectum. Itẽ pꝛophetia q̃m tertio apo/
ſiolus intulit loco · anagogen ſonat · per
quã ad inuiſibilia acfutura ſermo trãſ⸗

fertur. vt eſt illud. NMolumus autez vos
ignoꝛare fres de doꝛmiẽtib· vt nõ cõtri⸗/
ſtemini ſicut ⁊ ceteri qui ſpem nõ habẽt

Si enĩ credimus ꝙ chriſtꝰ moꝛtuus eſt
etreſurrexit· ita ⁊ deus eos qui doꝛmier̃t
pieſum adducet cũ eo. NHoc enĩ vob di
cimus in verbo domini:quia nos qui vi/

nimus qui reſidui ſumus·ĩ aduẽtu do/

mini non pꝛeueniemus eos qui doꝛmie⸗/

rütĩ chriſto.qm̃ ipe dominus iuſſu etĩ
voce archangeli · et in tuba dei deſcẽdet

de celo · et moꝛtui qui in chriſto ſunt re⸗
ſurgent pꝛimi. Quꝗa exhoꝛtatiõis ſpecie
anagoges figura pꝛefert. Doctrina ᷣo
ſimplicem hyſtoꝛice expoſitionis oꝛdinẽ
pãditin qua nullus occultioꝛ intellect
niſi qui verbis reſonat continetur · ſicut
eſt illud. Tradidi enim vobis in pꝛimis
quod ⁊accepi:qm̃ chriſtus moꝛtuus eſt
pꝛo peccatis noſtris ſᷣm ſcripturas:⁊ q
ſepultꝰ ẽet qꝛ reſurrexit ᷑tia die ſᷣm ſcri/
pras·⁊ qꝛ viſus ẽ cephe ·Et miſit deꝰ fili
um ſuum factum ex muliere· factum ſõ̊le
ge · vt eos qͥ ſub lege erãt redimeret· Si⸗
ue illud. Mudi iſrael: dominus deus tuꝰ

eus vnus eſt. “
Ede actuali ſcientia pꝛoficia/

turad ſpiritalem. CLap̃. ix.

Aa pꝛopter ſi vobis cura ad

q ſpiritalis ſcientie lumen· non

manis iactantie vicio. ſed emendatio⸗
nis gratia peruenire · illius pꝛimum bea
titudinis cupiditate flammamini · de q̃ᷓ

dictum eſt. Beati mundo coꝛde:quoni⸗
am ipᷣi deum videbuntvt etiam ad illã

e qua angelus ad danieleʒ ait· perueni
re poſſitis:qui autem docti fuerint fulge

bunt ſicut ſplendoꝛ firmamenti · et qui

ad iuſticiam erudiũt multos:quaſi ſtel⸗

le imperpetuas eternitates: Et in alio ꝓ

pheta. Illuminate vobis lumen ſcientie
dum tempus eſt Tenẽtes itaq; illã quã

ha bere vos ſentio diligẽtiã lectiõis· om

ni ſtudio feſtinate actualeʒ:id eſt ethicã·
ꝙᷓ; pꝛimuʒ ad integrum compꝛehendere
diſciplinam. Abſq; hac nanq; illa quã
diximus theoretica puritas non po⸗
teſt apprehendi :quã hi tantuʒ qui ñ alio

rum docentium verbis · ſed pꝛopꝛioꝛum
actuum virtute perfecti ſunt: poſi mſta
operum ac laboꝛum ſtipendia/iam qua
ſi in pꝛemio conſequũtur. Non enĩ a me

ditatione legis intelligentiam · ſed ð fru

ctu operis acquirentes cum pſalmigra
pho canũt.A mandatis tuis ĩtellexi · Et

excoctis paſſionibus vniuerſis fiducia⸗
liter dicunt. Pſallam ⁊intelligã in via
immaculata. Ille enim pſallens intelli⸗
git quę canuntur .qui in via immacula⸗

ta greſſu puri coꝛdis innititur · Etidcir.

co ſi ſciẽtie ſpiritalis ſacrum in coꝛde ve-

ſtro vultis tabernaculum pꝛeparare· ab
omniũ vos vicioꝛuʒ contagione purga

te· et curis ſeculi pꝛeſentis exuite. Impoſ
ſibile nam q; eſt animaʒ quę mundanis
Vl tenuiter diſtentionibus occupatur·
donum ſcientie pꝛomereri vel generatri⸗

cem ſpiritalium ſen ſuumaut tenaceʒ ſa

crarum lectionum fieri. Obſeruate igit᷑
in pꝛimis et maxime tu iobãnes· cui ma

gis ad cuſtodienda hec quę dicturus ſũ
etas adhuc adoleſcentioꝛ ſuffragat᷑· ne
ſtudium lectiõis ac deſiderij tui laboꝛpa

na elatione caſſetur: vt inducas ſummũ

oꝛi tuo ſilentium · hic eſt enim pꝛimus

Leſterotis

In

Nl

1
nn
li
muni
ar

nä
6
no
W
nnlte
nan⸗
iane
ön
1/
1
/
9
ar⸗
W
ab

BSBe ſpiritali ſcientia

diſcipline actualis ingreſſus om̃is qp⸗
pe laboꝛ hoĩs in oꝛe ipius: et vt omnium
ſenioꝛum inſtituta atq; ſententias inten

to coꝛde ⁊ q̃ſi muto oꝛe ſuſcipias ·ac dili
genter in pectoꝛe tuo ↄdens ad perfici⸗
enda ea potius q; ad docenda feſtines·
Ex boc enim cenodoxie pernicioſa pᷣſum

ptio · exillo autem fructus ſpiritalis ſciẽ
tie pullulabunt. Mibil ita q; in collatio⸗
ne ſenioꝛum pꝛoferre au deas· niſi qð in
terrogare te aut ignoꝛatio nocitura· aut

ratio neceſſarie cognitionis impulerit:

ñ vt qͥdaʒ vane gloꝛie amoꝛe diſtenti ·

oſtetatiõe doctrine ea queoptime noꝛũt

interrogare ſe ſimulant. Impoſſibile eĩ

eſt eum qui pꝛopoſito acquirede laudis

humane · ſindio lectionis inſiſtit· donũ
wreſcientię pꝛomereri. Nã qui hacpaſ
ſione deuictus eſt neceſſe eſt vtalijs qq;
maxime ſuꝑbieę vicijs obligeturx· ⁊ ita ĩ

actuali atq; ethica congreſſione pꝛoſira
tus ſcientiam ſpiritalem que ex ea naſci

tur minime conſequetur. Eſto ergo per
omnia citus ad audien dum tardus au-

tem ad loquendum ne cadat in te illud
quod notatura ſalomone. Si vidert vwi

rum vxlocem in verbis · ſcito quia ſpem

habet inſipiẽs mag q; ille · ec quẽc;

verbis docere pꝛeſumas: quod opere an
te non feceris. Huncenim nos oꝛdinem

tenere debere etiq exemplis ſuis dominꝰ

noſter ſituit · de quo ita dicitur· quęece⸗
pit ieſus facere et docere. Caue ergo ne

ante actum pꝛoſiliens ad docendum · in
illoꝛuʒ numero deputeris · & quibus in
enãgeliodñs ad diſciplłos ſuos loqᷣtur.
Nue dicunt vobis ſeruate et facite · hHm
opera vero eoꝛuʒ nolite facere · dicüt enĩ
et nõ faciũt. Alligãt ãt onera grauia etĩ
poꝛtabilia et imponunt ea ſuper hũeros
hominum .ipi autem digito ſuo nolunt
ea mouere. Gi enim ille qui vnum man
datum minimũ ſoluens docuerit ſic ho

mines minimus vocabitur in regno cę

lozꝛum · qui multa maioꝛa negliges do
cere pꝛelumpſerit conlequẽs pꝛofecto?.

ytnõ iam minimus in regno cęloꝛum ·

in gebenne ſupplicio maximꝰ habeatur.

Etideo cauẽdũ tibi eſt: neilloꝛũ ad docIõ
dum inciteris exemplis· qui penitiã diſ⸗
putandiac ſermonis affluentiam cõſe/

cuti:quia poſſunt ea quę voluerint oꝛna
te copioſeq; diſſerere·ſcientiam ſpiritalẽ

poſſidere credũtur· ab his qui vim eius
et qualitatem diſcernere non nouerunt.

Aliud namq; eſt facilitatem oꝛis et nito-

rem habere ſermonis:et aliud venas ac
medullas celeſtium intrare dictoꝝ· ac ꝓ
funda abſcondita ſacramenta puriſſi
mo coꝛdis oculo contemplari: quod nul
latenus humana doctrina · nec eruditio

ſecularis · ſed ſola puritas mentis per il

luminationẽ ſancti ſpiritus obtinebit.

De appꝛehendẽda vereſcien⸗

tie diſciplina. Laß. x.

Eſtinandũ igitur tibi eſt ſi ad

f ᷑ vrram ſcripturarum vis ſcien⸗

tiam peruenire vt humilitatez

coꝛdis immobilẽ pꝛimitus conſequaris

quęte non ad illam quę inflat· ſed ad eã

quę illuminat ſcientiam· charitatis con

ſummatione perducat. Impoſſibilenã⸗
q; eſt immundam mentem donum ſcien

ne ſpiritalis adipiſci. Et idcirco oĩ can-
tione uita · ne tibi per ſiudiuʒ lectiõis ·
nöõ ſcientie lumen. nec illa perpetua quę
per illuminationẽ doctrine pꝛomittitur
gloꝛia · ſed inſtrumenta perditionis ar
rogantie vanitate naſcantur. Deinde h̊
tibi eſt omnimodis enitendum vt expul
ſa omi ſollicitudine ⁊ cogitatione terrę⸗
na · aſſiduũ te ac potius iugem ſacre pꝛe⸗
beas lectioni· donec continua meditatio

imbuat mente tuam·⁊ quaſi in ſimilitu⸗

dinem ſui foꝛmet archam quodammo
do ex ea faciens teſtamenti · habentem in
ſeſ ſcilicet duas tabulas lapideas · id eſt
duplic inſtrumẽèti ppetuã firmitatẽ vr⸗

nã qͥq; anreaʒ · B eſt memoꝛiam puram

atq; ſincerũ· quęreconditũ in ſemanna

Collatio xIIII Abbatis Neſterotis

perpetua tenacitate conſeruet. ſpiritaliũ
icʒ ſenſuum·et angelici illius panis per-
ennẽ celeſtem q; dulcedinem·necnõ etiã

virgã aaron · id eſt:ſum mi veriq; ponti/
ficis noſtri ieſu chriſti ſalutare vexilluʒ.
immoꝛtalis memoꝛie ſem per viriditate
fondeſcens. Mec nam q; eſt virga que
poſtea q; ð radice yeſſe ſucciſa ẽ· vinaciꝰ

moꝛtificata reuireſcit. MHec autem om̃ia

duobus cherubin · id eſt· hyſtoꝛice et ſpi⸗
ritalis ſcientie plenitudinepꝛoteguntur
Cherubin enim interpꝛetatur ſciẽtie num
titudo:quępꝛopiciatoꝛium dei:id ẽ pla
ciditatem pectoꝛis tui iugiter pꝛotegent ·

et a cunctis ſpiritalium nequitiarum in

curſibus obumbꝛabũt. Etita mẽs tua
non ſolum in archam diuini teſtamenti
verumetiam in regnum ſacerdotale p⸗
uecta · per indiſſolubilem puritatis affe.

ctuʒ quodãmodo abſoꝛpta ſpiritalib⸗
diſciplinis · illud im plebit põtificale mã

datuʒz · quod a legiſlatoꝛeita pꝛecipitur·

Et de ſanctis nõ egredietur · ne polluat

ſanctuarium dei:id eſt coꝛ ſuum · in q́ in
giter habitaturum ſe dñs repꝛomittit
dicens. In habitabo in eis · et inter illoos
ambulabo. Quãobꝛem diligenter moo.
rie cõmendanda eſt et inceſſabiliter recẽ·
ſenda ſacrarum ſeries ſcripturaꝝ. Hec
etenim meditationis iugitas duplicem
nobis cõferet fructum Pꝛimũ qð dñ in
legendis ac parandis lectionibus occu
patur mentis intentio · neceſſeeſt vt nul
lis noxiaruʒ cogitationuʒ laqueis capti
netur · deinde q ea quę creberrima fepe
titione percurſa · dum memoꝛie tradere
laboꝛamꝰ· intelligere id tẽpoꝛis obliga⸗
ta mente nõ quimꝰ.poſtea ab omniũ ac

tuum ac viſionum illecebris abſoluti p
cipueq; nocturna meditatione taciti re
uoluẽtes· clarius intuemurita vt occul
tiſſimoꝛum ſenſuũ quos ne tenui quidẽ
vigilantes opinatione percepimus:qui

eſcentibus nobis· et vel ſopoꝛis ſtupoꝛe
emer ſis. intelligentia reneletur.
De multiplici intellectu diuina

CLap̃.xi.

Reſcente autem per hoc ſtudiũ
e ¹1innouatione mẽtis noſtre· eti⸗
fſcripturarum facies incipietin
nouari:⁊ ſacratioꝛis intelligẽtie pulchri
tudo quodammodo cum pꝛoficiente ꝓ

ficiet. Mꝛo capacitate enim humanorũ

ſenſuum · earuʒ quoq; ſpecies coaptat·
et vel terrena carnalibus · vel diuina ſpi⸗
ritalibus a pparebit · ita vt hi quibA an-
tea videbatur craſſis quibuſdam nebu
lis inuoluta · nec ſubtilitatem eius dep⸗
benderenec fulgoꝛem valeant ſuſtinere⸗
Seg vt hocipſum quod aſtruere niti⸗
mur aliquo clarius pandatur exemplo
vvmum legis teſtimonium pꝛotuliſſe ſuf⸗
ficiat · per quod etiam omnia pꝛecepta ce

leſtia hm menſuram ſtatus noſtri ad om

ne hominum genus pꝛobemus extendi.
Scriptũ ẽ in lege Nõ foꝛnicaber.Moc
ab homine carnalium adbucobſcenita⸗
tum paſſionibus obligato ſcᷣm ſim9
plicem litere ſonum ſalu bꝛiter cuſtodix
tur. Mb eo autem qui iam ab hac actioo
nelutulenta etimpuro diſceſſit affectu ·
neceſſe eſt idipſum ſpiritaliter obſerua⸗
ri ; vt ſcilicet non ſolum a cerimonijs ido

loꝛum · ſed etiam ab omni ſuperſtitione

gentilium et augunioꝛum omniumq; ſi

gnoꝛum ⁊ dierum ac tem poꝛum obſer⸗

uatione diſcedat vel certe nequoꝛundãa
ver boꝛum aut nominum coniecturis · q
ſinceritatem ſidei noſtre polluuntimpli
cetur, Hac enim foꝛnicationeetiam hie
ruſalem diciturconſtupꝛata.ꝗᷓ foꝛnicata

eſt in omni colle ſublimi · etſub omnilig⸗
no frondoſo· Et quã dominus iterũ in
crepans per pꝛophetam. Stent inquit
et ſaluẽt te augures celi qui contẽplabã

tur ſidera · et ſupputabant menſes · vt ex
eis annunciarent ventura tibi. De qua
foꝛnicatione ⁊ alibi arguens eos domi⸗
nus ait. Spũñs foꝛnicatõis decepit eos
et fo:nicati ſunta deo ſuo. Muiſq; p

1
fbi
ſa
Gib
661
ſecßg
Tlin
bäüdi
chat
Deh
hibee
oee
feſia
cri⸗
nd
Gon
figter
nnntD
ſoc
bpig
een
lnſan
Hanci
treter⸗
ioolub
Cttonece
blinm
ecpdie
ſſinuſ⸗
Dteno⸗
boni
Mht.

’

trin
non n
ſtuni
iſßſtn in
Klarödt
hnonnie
act
wattaſin
Wlinme

bei

BDe ſpirit⸗

a gemina hac foꝛnicatiõe diſ ceſſerit ha busga paruulo pꝛimis ſtudioꝝ im buta
tebittertiam qua veuitet · quein leglet eſt rudimẽtis ofanois etiã tpe meditet·
iudaiſmi ſi uperſtitioniby cõtinetur · De pſallentiq; vel ꝓ peccatoꝛũ indulgentia
Nͤͤ quibeaplus. Dies inqtobpnatis mée⸗ ſupplicanti· aut impudens woemati me
Si ſes tpa annos. Et iteꝑ. Me tetigeris moꝛia ſuggeratur. aut quaſi bellantium
virn neq; guſtanen neq; otrectaueris· Que heroũ ate oculos ima go Vrſet. taliũq;d
uc e ſuperſtitionib⸗ legis dicta eſſenõ du me fantaſmatũ imaginatio ſp illudens
ð biũ in qs ſi q ĩciderit ꝓculdubio me ita mentẽmeã ad ſupemos intuit aſpi
nmi chat?a chr iſto ab aplo ñ meret audire . rore nõ patitur vt quotidianis fletibus
Deſpõcdl·n· voſ. vni viro vginẽ caſta ex. nõ poſſit expelli ·
ib biberechriſto . Hillud ad eum qd ſeqtur heſponſio quo pacto memoꝛi/ H
dn voce eiuſdẽ apoſtoli diriget · Timeo at am eoꝛum poſſimus abluere⸗
NNhn ne ſicut ſpes ſedurit enã aſtutia ſua ita Ceaß. xiij. een
15 coꝛrũpant ſenſus ENnia ſimolicitate Eſteros. De
n eſt in chriſto ielu. ſi immüicia buiss tibi Ppurgatiõis maxima naſci
i⸗ qᷣʒ foꝛnicationis effngerit· babebit quar tur eſperanio · cit̃ ſatis atqʒ ef .
hlo⸗ tã ꝗ beretici dogmatis adulterio erpe⸗ ficax remediũ ſoterit oboniri·ſi andẽ d·
nß⸗ trat. De qua idẽ btũsaplus. Ego inqt ligentiã atq; inſtantiã q; te in illis ſecu.
ue ſcio · quia foll diſceſſionẽ meã intrabut lanbo ſtudijs habu iſſe dixiſti· ad ſpirita
Won lupi graues in vos· no parcentes gregi · liũ ſcr ipturarũ volueris lectionẽ medi⸗ H
l etex vobis ißis ſurgẽt viri loquẽtes per,. tationeẽq; tranſferre. Meceſſe eſt eni me⸗
he nerſa· vt abducant diſcipulos poſt ſe. tẽ tuã tamdin illis carminibus occupie
hnin Hanc etiã qui potuerit Leclinare cane n nchdiu ſibi aliqua ꝗᷓ intra ſemetipſam =
n/ ar ne tilioꝛe keccato ĩ fonicationis vi recolat ſimili ſudio a aſſiduitate conq
ginoneroniearogne endn na mutacpillisinfuctnohsemdamnd
b, 4 atione conſiſtit · omis cogitatio njõ ſpiritalia atq; dĩna pturiat· Que cũ p⸗
. ſolũ turpl h etiã ocioſa· eta deo qntulũ⸗/ funde alteq; conceperit·atq; in illis ft’eæ
6 ſnina ſo mcario whutatuatix. rut vel penitus aboleri. Dacare eni cn
ne nterrogatio quop oſſita dob . cCti cogitationib huana mẽs nõ poteſt ·
l un neſeculariu corminu Per⸗ et icleo idiu ſpuͦaliby ſtydijs non fuenit
de nent. aenn arte neceſſe eſt ea illis ꝗ pꝛidẽ dildi
Ermanus. Ad hego occulo⸗ cit implicari.diun enĩ non habuerit qᷓ D

ehacipa re vnde⸗

. eat motus. ne
tini
unbe
mnt
nilg

„

niin

c inge grauiter ingemiſcẽs ·
hec inquã omia ꝗᷓ copioſiſſime digeſſiſti

maioꝛa mihi intulerũt deſperatiõis au

ginẽta qua hactenus ſuſtinebã Quippe
cui pᷣter illas generales aĩe captiuitates.
qbus nõ dubito infirmos quoſq; pul⸗

ſari extrinſecus· ſpaãle impedimentuʒ ſa⸗
Neaagancerinaäduäareunter ne ita dixerim odoꝛe fercipiũt ſed vt ſenſi⸗
bus tuis inniſcerata quodãmodo 7 ber
ſixcta atq; palpata cdatur ilud ofmfi
obbuantia enſtodire te cõuenii· vt etia,z
ſiea ꝗq optime noſti foꝛte audieris in tor
latonepferri nõ er oeqd ibiam noꝝ

„

oꝛ attigiſſe noticiã literaꝝ·in qua meita
vVl inſtantia pedagogi

vel cõtinue lecti/

onis macerauit intètio· vt nũc mẽs mea
wetiq velut illis infecta carminiby⸗ illas

habularũ nugas hiſioꝛiaſq; bllo qui

ceſſe eſt vt ad illa quibdab infantia ibu·

ta eſt collabatur. eaq; ſemp reuoluat. qᷓ
tur h in te ſcia ſpiritalis perpetua ſolidi
tate roboꝛet · nec ea iam tepoꝛarie perfm⸗
anis · ſicut illi qui eã nõ ſuo ſtudio · Halie
na relatione ↄtin guntet vlur aerio vt

longo vſu ac meditatiõe ↄcepit. Atigi

1

Collatio xIIII Abbatis Neſter otis

teergum monentis. Hec via ambulate ĩ
8'1 di tuo illa quiditate co⸗ eca:neq; ad dexteram neq; ad ſiniſtram.
es · qua debent deſiderabilia ſalutis

a ſint aſpernanter ſaſtidioſeqß ſuſcipi
as ß ea coꝛdi tuo illa auiditate cõmen⸗

ba · xel auribus noſiris indeſinent᷑ infun
di vel de noſiro oꝛe iugiter pꝛoferri. W⸗
nis enĩ adbibeat᷑ ſanctarũ ſerum crebꝛa
narratio · nunq; tamẽ aĩe ſitim vere ſciẽ
tie ſuſtinẽti · ſatietas gener abit hoꝛroꝛẽ·

ſed ea quotidie vlut noua ac deſidera
ta ſucipiens· quanto frequ entius hauſe

rit · tanto auidius vel audiet vł loquet ·
ect conſirmationem potius percepte ſciẽ⸗

ncapiet collatione faſtidium. Euidens

nan q; eſt tepide ac ſuper be mentis indi½

cium. ſi verboꝛum ſalutariu medicina.

Guis ſindio nimie aſſiduitatis ingeſtã-
faſtidioſe negligẽterq; ſuſcipiat. Anima
eni quein ſatietate eſt fami illudit· anie

aüt egenti etiãẽ amara dulcia videntur.

Siltaq; bec diligenter excepta · et in re⸗
ceſſu mentis condita atq; indicta fuerit

tacitumitate ſignata· poſtea vt vina d⸗

dã ſuane olẽtia ⁊ letificãtia coꝛ hoĩs · cũ

ſenſuñ canicie ⁊ patiẽtie fuerĩt vetuſtiate
cocta· cuz magna ſui fragrãtia de va
ſe tui pectoꝛis pꝛoferenturet tan q; pen·

.

nis fons de experientie venis et irriguis

virtutum meatibus requn dabunt · fluẽ

taq; continua velut de quadam abyſſo
tui coꝛdis effundent. Eueniet nanq; in
te illud qð in pꝛouerbijs ad illum dicit·

qui bec opere ↄſũmauit · Bibeaquas ð
tuis vaſis et de puteoꝛũ tuoꝛum fonte · ſu

pereffluant tibi aquę e tuo fonte in tu⸗

as autẽ plateas pertrãſeant aquę tue ac

Im yſaiaʒ paophętam. eris quaſi oꝛtuæ

irriguus · et ſicut fons aquarum cuiꝰ nõ
dclicient aquę et ediſicabuntur in te de⸗
ſerta a ſeculis· fundamẽta generatiõis
et generatiõis ſuſcitabis et vocaber edi

ſicatoꝛ ſepium · auertens ſemitas iniqui.
tatum. Illa etiam tibi beatitudo pꝛoue
niet quã idem pꝛopheta ꝓmittit · Et nõ

faciet dñs auolare a te vltra doctoꝛem

„»*

tmuũ · et erunt oculi tui videntes pꝛecepto

reem tuũñ et aures tue audient ve bũ poſt

ſpiritalem.

tię ex eoꝛũ repetitione q; vllum ey frequẽ?

Atq; ita fiet vt non ſolum oĩs directio
ac meditatio coꝛdis tui · verumetiaʒ cun

cte euagationes ate; diſcurſus cogitati

onum tuarum · ſint tibi diuine legis lan
cta ⁊ inceſſabilis ruminatio.

immũda animanecq; trade⸗

reneq; percipere poſſi eeit
MVpoſſibile eſt autẽ bec ſicut p⸗
fati ſumus inexpertuʒ quẽquã
vvllagnoſcere el docere. Nam
qui nead percipiendum quidem capax
eſt· quomodo erit idoneus ad tradẽdũ:
De quibus tamen etiam ſi aliquid doce

re pꝛeſumpfſerit · iefficax pꝛoculdubio et

inutilis vſq; ad aures tantummodo au

dientium eius ſermo perueniet · coꝛ autẽ

eoꝛum penetrare nõ poterit · inertia ope⸗
rum · infructuoſitate ſuę pꝛoditus va⸗
nitatis quia non dethezauro bone pmi⸗
tur conſcientię ſed de inani iacta ntie h̃⸗
ſumptione. Impoſſibile nanq; eſt imun

dam aiam quantalibet deſu dauerit le⸗

ctionis inſtantia · adipiſci ſcientiam ſpi⸗

ritalez. Memo enim in vas fetiduʒ atq;

putridum ſiue coꝛruptum · vngentũ ali

quod nobile ant meloptimũ · aut pꝛecio

ſi quic liquoꝛis infundit. Facilius em

.

q;uis odoꝛatiſſimũ mürbuz ſemel hoꝛrẽ
dis imbuta fetoꝛibus teſta cõtaminat·
qᷓ; vt aliquid ex eo ſuauitatis aut gratię
ipſa concipiat · quia multo citius mun⸗
da coꝛrũpuntur q; coꝛrupta müdant.

ta igit ⁊ vas pecton nriniſi pus fuerit

ab omni fetidiſlima vicioꝛum contagio

ne purgatum nõ merebitur ſuſcipere il⸗

lIud benedictionis vngentum. de quo dẽ

per ꝓphętam. Sicut vngentum in capi
te quod deſcendit in barbam aaron · qdᷣ
eſcendit in oꝛam veſtimenti eius · nec il
lam ſcientiam ſpiritaleʒ et eloquia ſcri⸗
pturaruz quę dulcioꝛa ſunt ſuper mel et

fauũ impolluta ſeruabit Qusęen parti

cipatio iuſticie cuʒ iniquitate: Auſ quę
ſocietas luci cũ tenebn: Queantouelo

Obt
ſaen
hab

irr.
gutne⸗
ump⸗
disel
Torm
ſolic
lür e
ſcun⸗
Gouant
innune
n
ies
dis⸗
noc
anl⸗

1

8

mki
Käm.
No
neäen
sngrt
neledein

umt
limi
in
nrlatg⸗
maini

weſn

idn ann
mnditi.
ignide
ndnbiot
mnocon⸗
ninchu
pinannep
wanz
wlnpnn
ſutnneß⸗
galümn
unntl⸗
munſo⸗
in⸗
wgwil
nianpnn
Fuulinsh
Giniim
Ghunit
s uin
i

.—

chriſti ad beklall.
Obiectiode eo ꝙ mul
habeést. LCaß xv.
Ermanus. Diffinitio iſta ne

gquaq; videtur nobis veritate
ufuulciri · aut pꝛobabili ratiõe ſbͤ⸗
nixa. Qum eniʒ omnes qui fidem chriſti

tum pꝛauitate coꝛrumpunt:immũdi coꝛ

coꝛnm atq; hereticoꝛum· vel etiam ca⸗/

tholicoꝛum qui diuerſis vicijs inuoluũ⸗

tur. perfectam ſcripturarum ſcientiaʒ cõ
ſecuti: de ſpiritalis doctrine magnitudie

gloꝛianturet econtra ſanctoꝛum viroꝝ

innumera multitudo·quoꝛũ coꝛ ab omi
peccatoꝛuʒ conta gione purgatũ eſt · ſim
plicis fidei pietate contenta pꝛofundi⸗
oꝛis ſcientię ignoꝛat archana Quemad
modũ ergo ſtabit iſta ſententia.ꝗᷓ ſcienti

am ſpiritalem ſoli coꝛdis tribuit purita

Reſponſio maliſciam veram

haberenõ poſſunt. CLap̃. xvi.

Eſteros. Maud recte virtu/

tem diffinitionis exploꝛat· qui
nãõ omnia diligenter ꝓlate ſen
tentię verba ppẽdit. Pꝛedixcimus nãq;
buiuſmodi homines diſputandi tantũ
habere peritiam ⁊ elocutionis oꝛnatuʒ
ceterum ſcripturarum venaset archa⸗
na ſpiritalium ſenſuuʒintrarenõ poſſe.
Etenĩ vera ſciẽtia nõ niſi a veris dei cul
toꝛibus poſſidetur · quã is vtiq; non ha
bet cui dicitur. Audi popule ſtulte qͥ nõ
ha bes coꝛ:qui habetis oculos ⁊ nõ vide
tis · et aures etnõ auditis. Et iterũ. Qꝛ
tu ſcientiam repuliſti:et ego repellam te
ne mihi ſacerdotio fungaris. Cum eniʒ
in chriſto omnes theʒauri ſapientię ⁊ ſci
entie abſconditi eſſe dicantur · quomo/⸗
do is qui chriſtum inuenire contempſit

aut inn entũ ſacrilego oꝛe blaſfemat aut

certe catholicam fidem immũdis operi⸗
bus polluit · veram ſcientiam aſſecutus
eſſe credendus eſt· Spiritus em dei effu

ſcientiam babeant et ſanctinõ

6 2
*

.

giet fictum. nec habitabit in coꝛpoꝛe ſub
dito peccatis.Nõ ergo alias ad ſcienti⸗
am ſpiritalem niſi hoc oꝛdine peruenit᷑/
quem vnus pꝛophetarum eleganter ex
pꝛeſſit d. Seminate vobᷣ ad iuſtitia:me⸗
tite ſpeʒ vite. illuminate vobis lumẽ ſcie
Pꝛimü g ſeminãdũ nob ẽ ad iuſtitiã. S
eſt vt actualem perfectionẽ operiby iuſti

ſpes pꝛopagem. deinde metẽda eſt nob

bis vite id eſt virtutum ſpiritalium fru⸗
ctus· expulſione vicioꝛum carnaliũ con
gregandi:et ita illuminare nobis lumẽ
ſcientię poterimus.Quem oꝛdinẽ etiaʒ
pſalmigraphꝰ tenere debere decernit di⸗
cens. Beati immaculati in via quiam,
bulaãt in lege domini · beati qui ſcrutant᷑
teſtimonia eius. Non eni pꝛius dixit · be
ati qui ſcrutantur teſtimonia eius:⁊ptꝰ
ea intulit:beati immaculati in via ſpᷣus
inquit·beati immaculati in via · per hoc
euidenter oſtendens neminẽ recte poſſe
ad perſcrutanda dei teſtimonia perue⸗-
nire: niſi puus per actualem conu erſati
onem in via chriſti immaculatus ĩcedat
Hi ergo quos dixiſtis nõ iſtã quã ĩmũ
di hr̃e non poſſunt ſed pſeudonimon h̊
eſt· falſi nominis ſcientiam poſſident · de
qua beatus Aplus· o inquit thymoteę
depoſitum cuſtodi deuitans pꝛofanas

vocũ nouitates· et oppoſitiones falſi no/

minis ſcię:quod in greco dẽ · taſãti theſe
iſtes pſeulonimi gnoſeuis · De iſt ergo
qui imaginem quãdam ſcientię vident᷑
acquirere · vel de his qui cũ ſacroꝝ volu
minũ lectioni ac memoꝛię ſcripturarum
diligenter inſiſtant carnalia tamẽ vicia
nõ reiinquũt:in pꝛonerbijs eleganter ex
pꝛimitur. Sicut inauris aurea in nani
bus ſuis · ita muleris male moꝛate ſpe/
cies. Quid enĩ pꝛodeſt quempiam oꝛna
mentũ eloquioꝛum celeſtiũet illam pꝛeci
oſiſſima ſcripturarũ ſpeciẽ conſequi · ſi
eam lutulentis operibus vel ſenſib in⸗
heren do quaſi immũdiſſimã terrã ſubi⸗
gendo confringat aut cenoſis libidinuzʒ
ſnarũ polluat volutabris. Fiet enim vt

id qð recte vtentibo decoꝛi eſſe conſueuii

n 2

. . „ 4 .
2

Collatio xIII Abbatis

n ſoluʒ iſtos oꝛnarenõ poſſit · xrũetiã

maioꝛis ceni colluuiõe ſoꝛdeſcat. Ex oꝛe
eĩ peccatoꝛis nõ ẽpulcra laudatio· Cui
dicitur per ꝓphetam. Quare tu enarraſ
iuſtitias meas.et aſſumis teſtamentum
meũ per os tuũ: De huiuſmodi anima
bus.quę nequaqᷓ; ſtabiliter timoꝛem do
mini poſſidentes · de quo dicitur. timoꝛ
domini diſciplina ⁊ ſapĩa eſtſcriptura

rum acquirere ſenſum deiugiearuz me
ditatione conantur/ſatis ꝓpꝛieĩ pꝛouer

bijs memoꝛatur. At quid fuer̃t diuitie

inſipienti: Poſſidere enĩ ſapientiam ex

coꝛs nõ poterit. Intãtũ vero ab illa eru
ditione ſeculari ꝗ̊ carnaliũ vicioꝛuʒ ſoꝛ

tde polluitur· vera hec ⁊ ſpiritalis ſciẽtia
ſbᷣmouetur · vt eã in nonnullis elinguib⸗
ac penęeilliteratis ſciamus nõnunq; mi⸗

rabilit᷑ viguiſſe. Qð in aplis multise;
etiam ſanctis viris euidentiſſime cõpꝛo⸗

batur · qu inon inani folioꝛum dilata⸗

bantur luxuria · ſed veris ſpiritalis ſci⸗
entięfructibus curnabant᷑. Dequibus
et in actibus apoſioloꝛũ ſcriptũ eſi · Ni⸗
Dentes aüt petri conſtantiã ⁊ iohannis·
et cõperto ꝙ homines eſſent ſine literis ⁊
ideote admirabãt᷑ Etidcirco ſinbi curę

eſt ad eius immarceſcibilem flagantiaʒ
peruenire · cunctis pꝛimũ conatib elabo
ra · vt a domino puritatẽ caſtitatis obti⸗

neas. Nullus enĩ in quo adhuc carnali

um paſlionũ ⁊ maxime foꝛnicationis do

minatur affectus · ſpiritalem poterit ſciẽ

tiam poſſidere. In coꝛde enĩ bono requi/

eſcet lapientia · et qui timet deum inneni
et ſcientiam cum iuſtitia. Hoc autem qͥ

pꝛediximus oꝛdine ad ſpiritalem ſcienꝰ

tiam perueniri etiam beatus Apoſiolus
docet. Nam cum vniuerſarum virtu⸗
tum ſuarum non ſolum catalogum texe
re · xerüetiam oꝛdinem earum xellet exxo
nere. vt quę quam ſequeretur vl quę
quam parturiret expꝛimeret. poſt ali⸗/
quãta intulit dicens. In vigilijs · in iein
nuis · in caſtitate · in ſcietia. in longanimi

tate · in ſuauitate in ſpirituſancto·ĩ cha⸗

ritatenõ ficta. In qua cõiugalione vir

gt aperiri.

Leſterotis

de vigilijs atq; ieiunijs ad caſtitatem·
ecaſiitatead ſcientiam · de ſcientia ad
longanimitatem· de lõganimitate ad ſu

auitateʒ· de ſuanitate ad ſpiritũſanctũ ·
de ſpirituſancto ad charitatis non ficte
pꝛemia peruenire.Cum igitur hac diſci

plina atq; hocoꝛdine tu quoq; peruene
ris ad ſcientiam ſpiritaleʒ:habebis pꝛo
culdubio ſicut diximus· nec ſterilem· nec
inertem . ſed viuaʒ fructuoſam q; doctti
nã ·ſemẽq; ſalutarj verbiqð cũ a te ſſe
rit audientiũ coꝛdibo cõmendatũ· ſubſe
quens ſpirituſſancti imber largiſſimus
fecundabit. ac ſm id quod pollicitus eſfi᷑

ꝓpheta · dabitur pluuia ſemini tuo · vbi

cunq; ſeminaueris in terra et panis fru
gum terre tue erit vberrimus et pingnis
Duibus rõ perfectionis debe
Aue etiam ne hecquę tam lecti

c one qᷓ; experientie ſudoꝛe didi⸗
ceris · cuʒ te etas maturioꝛ ꝓue

xerit ad docendum · vanę gloꝛię ſeductꝰ
amoꝛe immũdis hominibus paſſiʒ inge
ras · illudq; qð ſapientiſſimus ſalomon
interdixit incurras. Noli applicare ĩpiñ
ad paſcua iuſti· neq; ſeducaris ſaturita
te ventris. Non eni expediunt ſtulto de
licie · nec opus eſt ſapientia vbi deeſt ſen⸗·
ſus. Magis enĩ dicitur inſipientia· ꝛaa
ſeruus durus nõ emẽdabitur verb. Si
cei ⁊itellexerit nõ obediet. Auribo impꝛu
dentis noli quicq; dicere· ne foꝛte irridoe
at ſapientes ſermones tuos. Et ne deldle

riiᷣ ſanctũ canibus · neq; miſerii marga

ritas veſtras ante poꝛcos ne foꝛte cõcul
cent eas pediboſuis · et ↄuerſi dirũpant
vos. Optet itaq; vt bnuiuſmodihomini

. —

intaliũ ſenſuũ ↄtegẽs ſacram̃ta

bus ſp

efficaciter eanas. In coꝛde meo abſcon/
di eloquia tua · vtnõ peccem tibi. Sʒ di
cas foꝛſitan. Et quibo dininarũ ſciptu
raꝝ diſpẽſanda ſunt ſacramta: Docet
te iapiẽtiſſimꝰ ſalomon. Date inqͥt ebꝛi
etatem his qui in triſtitia ſuntet vinum
bibere his qui in doloꝛibus ſunt · vt ob

uiſa
ſöme
hop
itqt
neioa
cꝛkon
lttans
gturn
nentat
tacti
inted
dis
n⸗
ſuteen
nitynn
llusgt
eno⸗
Nad⸗
A
on
tunn
uune
niiſii
pbochin
Uboe
linen
Unhen
Gnes
n ſn
Abe
Ghuin

