enĩ oĩm maloꝛũ eſt cupiditas.i.philar/
gyria. quã qdam appetẽtes errauerunta
fide:⁊ inſeruerunt ſe doloꝛibus multis.
Exem plũ cuiuſda tepidimona

chi philargyrie laꝗis obligati.

Laß. xi.
Onignoꝛo quendã qͥ ſemetip-

n ſum autumat monachü · ſibiq;
qð ẽ deteriꝰ de ꝑpfectiõe blãdit᷑.

q receptꝰin cenobio · cũ a ſuo moneretur
abbate ne reuteret ad illa ꝗᷓ renuncians
abdicarat · ſeq; ð naloꝝ oĩm radice phi
largyria terreniſq; laqueis eripꝑe feſtina-
ret · ac ſi mallet pſtinis paſſionibo emẽda/

ri.qbus eũ guiſſime ſingul momenij vi⸗
Tebat vrger · ceſſaret affectare ea quene

antea qͥdeʒ poſſederatquoꝝ nexiba cõpe
ditꝰ ad purgationẽ vitioꝝ ſuoꝝ ſinedu
bio pueire ñ poſſʒ · truculẽto vultu eidẽ
reſpondere ñ heſitauit. Si tu babes vñ

plimos ſuſtentes me ſimilit habere cur
pꝓpbibes. Quid conferãt ſenioꝛes
iumoꝛibꝰidenudatiõe vicioꝛu.
Ec aũt nemini vide Ca.xiij.

b ant ſupflua vel moleſta. Miſi
eerni pus expoſita fu erint genera
vulneꝑꝝ·⁊ oꝛigines cauſeęq; moꝛboꝝ fue/
rit indagatę nec infirmis pot᷑it adhibe/
ri cõgrua medicinę curatio.nec validis
cõferri pfecte cuſtodia ſanitatis. Naʒ ⁊

hec ⁊ multo his plura ad inſtructionem

iuniorũ ſolent a ſenioꝛibꝰ q innumeros

diuᷣſoꝛũ caſus ac ruinas exꝑti ſunt ĩ col⸗/
latiõe pferri. Quoꝝ multa ſepe numero

cognoſcentes in nob ita ſenioꝛib exro /

nentibo ac reu elantib· velut qͥ iſdẽ ipis
q̊z paſſionibo pulſarẽt᷑ abſq; ↄfuſiõis
nr e vrecundia curabam̃· cuʒ ⁊ remedia
pariter ⁊ cau ſas infeſtantiũ nos vicioꝛũ
taciti diſcerẽꝰ · ꝗᷓ nos ñ frat᷑nitaᷣ veriti
coꝛpꝰ vel obteximꝰ vel pᷣteriuimus· ſʒ ne
foꝛte delapſus liber in manꝰ eoꝛuʒ qͥ in
ꝓpoſito minꝰ inſtituti videt᷑· patefaciat
inexperij.ꝗᷓ deſudantibe ſołac feſtinanti
bus culmen pfectionis attingere debent
eſſe cõperta. Quibus exemplis

moꝛbus philargyrie triplex eſ⸗
ſe doceatur Capᷣ. xuij.

Hiplex ita qʒ eſt bui⸗ valitudi-
t nis moꝛb· q ab vniũſis patri⸗

bus eq̃li deteſtatione damnat᷑

AVnus hic cuiꝰſupius deſcripſimꝰlabẽ ·
q decipiens miſera biles qᷣſq; ea ꝗ ne an
tea qͥdem cũ in ſeculo degerent poſſide/
bant congregare pſuadet.aAliꝰ qͥ h ꝗ in

pꝛimoꝛdijs ſuę renũciationis abiecerãt ·

poſtea reſumere ac rurſuʒ deſiderare cõ-
pellit. Tertiꝰ qͥ initio malo vicioſoq; cõ
tractus ⁊ ab impfectione incipiens · eos
qͥs ſemel hoc tepoꝛe mẽt infecerit· pauꝑ⸗
tatis ac diffidentie timoꝛe ꝑterritos.ſpo
liare ſecunct᷑ mundi facultatib non ſi⸗
nit. eoſq; pecunias vll ſubſtatias quas

vtiq; renunciãtes abijcere debuerant re

ſeruantes ad euangelicã ꝑfectioneʒ nũ
qᷓ; puenire concedit. Quarũ triũ ruina/
rum exẽpla · in ſcriptur ſanctis etiã inue
nimus nõ leui pena fuiſſe dãnata. Naʒ
giegi ea ꝗᷓ ne antea qͥdem poſſederat vo
lens acquirere· nõ mõ gr̃am ꝓphetię nõ
meruit poſſidere· quã ꝑ ſucceſſionẽvelut
hereditariã a ſuo habuit mgjro ſuſciꝑe.
Vrumetiã ecõtrario eterna lepꝛa ſancti
heliei maledictiõe pfundit᷑. Judas aũt
volẽs rſumere pecunias q̃s ãtea chꝛiſtũ
ſecutꝰ abiecerat nõ ſolũ ad ꝓditionẽ do
mini lapſus apłatus ꝑdidit gradũ· ſed
etiã vitã ipam cõmuni exitu finire non

nerwi
Auna
tomnq
orem
W
aan

lisor
apit
xe
dat
ciata
frorn
tu
csle
binct

hue lol
intiun
wans
mone
M
redde
lions
ng
nume
lium,
mone,
glatni.
Cuiu
Ehtur
wlan

b

me
micoh⸗
nunen
ba⸗
ſciizs
uſis
Inemedin
sVai
i wni
nns ſin
wend
Durngat
Nümnti
Kre Rm
mpls
hlerah
Pni.
ltudi⸗
sani/
tdamna
gainen
ſun wlie
ami⸗
nnci⸗
noſochc
Oiensdos
mopn
mins o
iwn l⸗
iis us
buuntlt
Mmonin
müürvinn⸗
isciüm
inun N
nen
guſmna
lzit
muchin
hdninid
n
ue

De ſpiritn philargyrie

mernit · eãq; biothanatienoꝛte cõcluſit.

Ananias vero ⁊ ſaphira reſuãtes par⸗

tem quandazer his ꝗ poſſederãt· aplico

oꝛe moꝛte mſtantur. .—K
Malerenuncians a nõ renun/
ciante quo differat.
Lapß. xp.
Ehis igit᷑ qui dicentes renun
d cieaſſe ſe huic mũdo · rurſus in⸗
credu litate fracti nudari terre/
nis opibbtimẽtin deuteronomio miſtice
pcipit. Si qͥs eſt hõ foꝛmidoloſus ⁊ coꝛ
pauido ·nõ egrediatur ad bellum. va
dat ⁊ retat᷑ in domũ ſuaʒne pauere fa⸗/

ciat coꝛda fratrũ ſuoꝝ · ſicut ⁊ ipſe timo

re ꝑterritus eſt. Hoc teſtimonio qͥd eui
dentius queſo: Nõne mãifeſte mauult
eos ſcriptura ꝓfeſſionis hꝰ nec initiũ ſi
bimet vſurpare nec nom̃ · qexhoꝛtatiõe
exemploq; coꝛrupto etiã alios ab euan/
gelica perfectione reuocare.⁊ infideli in/
firmare terroꝛe: Jubet itaq; eis vt diſce
dentes e pugna reuertant᷑ in domũ ſuã
qꝛ nõ põt quiſq; duplici coꝛde bella dñi
pꝛeliari Air enĩ duplex aĩmo·incõſtãs
eſtin oĩbus vijs ſuis. Et cogitantes ſᷣm

illã euangelij parabolã eum qͥ cũ decem

milibe ꝓgredit᷑ cõtra regẽcum vigiti mi
libus venientem · non poſſe cõſfligere.ad
huc eo lõge poſito poſtulẽt paceʒ · i. vt ne
initium qͥdem renunciationis arripiãt
potius qᷓ; tepide eam ꝓoſt exequentes
maioꝛi diſcrimine ſemetipos inuoluãt.
Melius eſt eĩ nõ vouere · qᷓ; vouere ⁊ nõ
reddere. Oulcre aũt bic cum decem mi⸗
libus · ⁊ ille cũ vigiuti venire deſcribitur
Am plioꝛ enĩ vicioꝝ nos impugnãtiuʒ
numerꝰ eſt q; ꝓtutum ꝓ nob dimican⸗
tium. Memo aũt põt deo ſeruire mam
mone. Mec ponens qᷣſq; manũ ſuã ſup

aratrũ ⁊ reſpiciẽs retro·aptꝰẽ regno dei.

Cuius teſtimonij ſe coloꝛe tue⸗/
antur qui exui facultatibꝰ ſuis

nolunt. LCap̃. xvi.

Jergo occaſionem auariciep⸗
hb ſine ſibimet intromitterequa,
dam ſcripturę ſancte auctoꝛi,

luerunt laboꝛe pꝛo peio vlcolla tegen

tate conant.Quã vicioſioꝛe intellectu ĩ
terpꝛetantes.apłi immo dñi ſententiaʒ
coꝛrumꝑe atq; ad ſuũ deſideriũ geſtiũt
pꝛauarenõ ſuã vitam vel iutellecuum
ſcripturarũ ſenſui coaptantes· ſed vim
ſcripturis ꝓ deſiderio ſuę libidis inferẽ/
tes· ↄſentire eas ſuis opinionib volũt⸗
aiũtq; ſcriptum eſſe. Beatius eſt mag
dare q; acciꝑe.Cuius ĩterpꝛetatiõe pra
niſſima eueruatam dñi putant illaʒ eſſe
ſnĩaʒ q̃ dꝛ. Si vis pfect eſſe · vade ven⸗
de oĩa quę habes ⁊ da pauperibo.⁊ habe
bis thecaurũ in celo.⁊ veni ſeꝗre me.Et
arbitrant᷑ hoc coloꝛe diuitias ſuas ſe ab
ijcerenõ debere. beatioꝛes ſcʒ ſemetipſos
ꝓnunciantes ·ſi pꝛiſtinis ſuffulti ſubſtã/
tijs · alijs q; de earũ ſupabundantia lar
giantur.dũ erubeſcunt ꝓ chꝛiſto gloꝛio⸗
ſam cñ aplo ſuſcipenuditatẽ · nec opere
manuũ nec monaſterij parſimonia vo.
lüteſſe ↄtẽti. Quibo ſupeſt vt aut ſemet⸗
ipos circũuenire nouerint ⁊ neq̃qᷓ; renũ
ciaſſe huic mũdo diuitijs pꝛiſtinis in cu/
bantes · aut ſi pfeſſionem monachi reat
q; oꝑe cupiũt expiri · diſpſis atq; abieci
oĩb nihilq; ex bis qͥb renunciauerũt re
ſeruãtes · cũ aplo gloꝛiẽt᷑ in fame ſiti ĩ
frigoꝛe ⁊ nuditate Derenuncia-
tio ne apoſtoloꝛũ et eccleſie pꝛi
mitiue. Cap. xvij.
Vaſi vero et ille ſimilit᷑ nõ po⸗
q tuerit facultatib pſtinis ſuſten
tari.q ſe non ignobilẽ etiam in
huius mũdi oꝛdine fuiſſe teſtat᷑.cũ ſe aſ⸗
ſerit a natiuitate ciuis romani dignitate
pꝛelatum·ſi hoc eſſead perfectionem cõ/
modius iudicauiſſet. et illi qui hieroſo⸗
limis cum eſſent poſſeſſoꝛes agroꝛuʒ vel
domoꝛũ · vendentes omĩa ⁊ nihil ſibi pe/
nitus ex his reſeruãtes · afferebãt pꝛecia
eoꝛum. ⁊ ponebãt añ pedes diſcipuloꝝ ·
non potuerint neceſſitatem coꝛxoꝛis ſui
facultatibus ꝓpꝛijs ſuſtinere.ſi hoc perfe
ctius fuiſſet ab apoſtolis iudicatum · vel
ipi eſſe vtilius pꝛobauiſſent: ſed vniuer
ſas ſimul abijcien tes ſubſtantias ma⸗

9

tium ſuſtentari ·. De quoꝛũ ſumptu ſan
ctus apoſtolus ad Romanos ſcribens·
ſuumq; eis in hoc miniſteriuʒ pᷣdicans·
ac ſubtiliter eos ad hanc co llationem ꝓ
uocans ait. Munc auteʒ pꝛoficiſcar hie
ruſaleʒz miniſtrare ſanctis. Com placuit
enim macedonię ⁊ achaie collationem
aliquam facere in pauperes ſanctoꝛum
qui ſunt hieruſalem. placuit enim eis et
ebitoꝛes ſunt eoꝛũ. Quoniaʒ ſi ſpirita
lium eoꝛũ participes facte ſunt gẽtes de
bent ⁊ in carnalibus miniſtrare eis. Ad
coꝛinthios qͥʒ hoꝛum ſollicitudinẽ ſimi
liter gerens. monet eos vt ante aduentũ
ſuum collationem quaʒad vſus eoꝛum
mittere diſponebant ſollicitius pꝛepara
rent. De collectis autem quęfiuntin ſa/
ctis ſicut oꝛdinaui eccleſijs galathie · ita
vos facite · Anuſqu iſq; veſirum per
vnam ſabbati theſauri cet apnd ſemet⸗
ipſum recondens quod ei bene placue⸗
rit · vtnõ cũ venero tũc collecte fiant. Cũ
autẽ venero quos pꝛobaneritis per epi/
ſtolas hos tranſmittam pferre gratiã ve
ſtram in bieru ſalem Et vt eos ad largio
rem collationem puocaret infert. Qð ſi
dignum fuerit vt 1 ego eam mecũ ibunt
i eſt ſi talis fuerit oblatio veſtra ꝗͥ mea
quoq; mereatur ꝓſecutione defemi. Ad
galathas quoq; cũ pꝛedicationis miſte
rium cum apoſtolis partiret᷑.in hoc idẽ
ſee deſtinatuz a iacobo petro ⁊ iohane te
ſtatur · vt licet pdicationem ſuſciperet gẽ
tium pauperum tamen qui erant hiero/
ſolimis nequa q; ſollicitudinem curãq;
reſpueret · qui ꝓpter chꝛiſtũ v niuerſis re
bus ſuis renunciantes.ſpontaneã ſubie
rant egeſtatem. Et cum vidiſſent inquit
Sratiam dei quę data eſt michi iacobus
cephas ⁊ iohannes qui videbant᷑ co/
lumnę eſſe· dextras dederunt mihi ⁊ bar
nabe ſocietatis· vt nos inter gentes pꝛe⸗
dicaremus · ipi autem in circũſione · tãtũ
2 vt paupeꝝ memoꝛes eſſemus. Quãaã rem
oymni ſollicitudie ſe teſtatur impleſſe di/
cens. Qð etiam ſollicitus fui hocipſuʒ
facere.Qui igitur ſunt beatioꝛes · vtruʒ

2„ „ n . . . 4 „ „.. 4

nam hi qui nuper denumero gentiñ̃ con

gregati · nec pualentes euangelicã perfe
ctionem cõſcendere adhuc ſuis ſubſian
tijs inberebant · in quibus magnus fru⸗
ctus ab aplo ducebat · ſi ſaltem abido⸗
loꝛũ cultura ⁊ foꝛnicatione ⁊ ſuffocatis
⁊ ſanguine reuocatifidem chꝛiſti cũ ſuiſ
facultatibus ſuſcepiſſent an illi qui euã

gelice ſatiſfacientes ſententie · cruceʒ dñi

quotidie poꝛtãtes · nihil ſibi de ꝓpꝛijs fa/
cultatibus ſupeſſe voluerunt:Cũq; ip/
ſe beatus apoſtolꝰ vinculis ⁊ carceribo
obligatus. ſeu vexatione itineris im pedi

tus· ob hoc conſuetam victus ſubſtan

tiam parare vt erat ſolitus ſuis manibꝰ

non occurrens. a fratribus qui de mace/
Donia venerunt ſu pplementũ ſue neceſſi

tatis ſe aſſerit accepiſſe· nam quod mihi

inquiẽs deerat · ſu ꝓpleuerũt fratres qᷣ ve

nerunt a macedonia · et ad philippen/

ſes iße referens · ſcitis eĩ 1 vos philippen

ſes. quia in pꝛincipio euangelij quando

pfectus ſum a macedonia nulla eccleſia

mihi cõmunicauit in ratiõe dati acce-

pti · niſi vos ſoli quia? theſſalonicã ? ſe⸗

mel bis in vſum mihi miſiſtis · erũt bn
intoꝛũ ſententiã quam mente tepida con

ceperunt · iſti beatioꝛes a poſiolo · qa de

ſuis inneniunt ei ſubſtãtijs impartiſſe:
HVð amens quilibet dicere nõ audebit·

I ſiapoſtolos imitari velim⸗
non debeamus noſtris defini/

tiõibus viuere ſed illoꝛu exem.
ſectari LCa. xviij.
q AUãobꝛ:ẽ ſi euangelico pcepto
volum obedire · apli ac totiꝰ

AUlineccle bmitiue. ſen patn q vtutiby oc

pfectiõi eoꝛum noſtris tẽpoꝛibus ſucceſ

ſerunt imitatoꝛes exiſtere· nõ noſtris dif⸗

——N „ .

finitionibus acquieſcamus · de hoc tepi/

dToac miſerabili ſtatu perfectionem nob

euangelicam pollicentes · ſed illoꝛum ſe⸗

CcCãtes veſtigia circũuenire noſmetipos
minime ſtudeamus. et ita monaſterij di

6⁶

ſciplinaʒ inſtitutionem q; parit expeta⸗/
mus · vt in veritate renunciemꝰbuic mũ⸗
v. nihil ex his que contempſimus inſi

—

(Atat⸗
Dianu
S
en
nerſe
tepoꝛ
dicere
pis⸗
ſomat
ten Nr
naſten
alott
chum
Vig
ala

dn
ſupe
oy
(
lacon
cone
foler
ſotinn
nisinſi
Confaſ
logan

Wer
ſN

alur.
ihen.
ladi⸗
uoin
ch⸗
dituti
initin
se
(sg

Mo⸗

düm
de
isſudinn
ignusfn,
m bico.
brſticüſt
illigniai
auce di
nrligi⸗,
imsſobſn
ſus numh
mionac,
iſpenaeſi
gnod mibi
fumsqv
Awüc,
wsſdiue
nceiz ennd
rden:t⸗
ſabnrir⸗
rthich con
pſo qnde
inpannſ⸗
mnöndehi⸗
m elin
nodefimi,
orüexen
(aArv
“
n
immt
ruowin 4
in t,
munm
Gilown 4
uſnnhos
muſenio
ntcnnn⸗
mboenn.

ſit philargyria.

ns uſ/

ſed opere ꝓpꝛio conquiramus.

—

Sententia ſancti baſili epᷣi ad

uerſus ſyncletium ꝓlata.C.xix.

Ertur ſententia ſancti Baſilij
fdcelarienſis epi ad quendam ꝓ/
luata ſyncletiũ.tali quo diximuſ
tepoꝛe toꝛpentem. qui cuʒ renunciaſſe ſe

Diceret huic mundoꝗqdam ſibi de pꝛo/

pꝛijs facultatib reſeruanit · nolẽs exerci⸗
tio manuũ ſuarũ ſuſtentari: ⁊ humilita⸗
tem verã nuditate ⁊ operis cõtritiõe mo

naſter ijq; ſubiectione conquirere. et ſe⸗

natoꝛem inquit ſyncleti ꝑdidiſti:⁊ mõa
chum non feciſiti.

AV ignominioſuʒ ſita philargy
ria ſuperari

,‚ Laßp. xx.
CTacqq; ſi agonem ſpiritalem cer
i tare legitime cupimus · bũc qͥ
pernitioſum hoſtem a noſtr coꝛ

dibus extrudamus Quem quantum

ſuꝑare non magne virtutis eſt· tantũ ab

eeo vinci ignominioſum plenumq; dede

coꝛis.A potente enim elidi licet ſitin de/
iectione doloꝛ 1 gemitus in amiſſiõe vi⸗

ctoꝛię · tamẽ quodammõ de aduerſarij
roboꝛe victis naſcitur cõſolatio. Sin ve

ro ⁊ inimicus exilis ⁊ genus colluctatio

nis infirmum · vltra criectõnis doloꝛzem

confuſio turpioꝛ:⁊ ignominia detrimen
to granioꝛ infertur.
Quemadmodum ſuperanda
LCa. xxi.
Equo bec erit ſumma victoꝛia

d triumphuſq; ppetuus. vt quẽ⸗/

agmodum dicit᷑.nec minuto q

dem nummo conſcientia mõacbi pollu
atur. Im poſſibile nanq; eſt eñ qui victꝰ
in exigua ſtipe · ↄcupĩę ſemel in coꝛde ſuo
radicẽ ſuſceꝑit:nõ maioꝛis deſiderij pii
nus incẽdio cõflagrari. Tadiu nãq; mi
les chꝛiſti victoꝛ ac ſecurꝰ.cũctaq; cupi-·
ditatis impugnatiõe erit externꝰ· donec
initia ocupiębuiꝰ hic neqᷣſſimꝰ ſpũs in
eius coꝛde nõ ſeuerit Quaꝓprt᷑ cũ in cun
cctis gen eribo vitioꝝ generalit᷑ ppent ca/
put opoꝛteat obſuari:in h pꝛecipue dili

rus iudicari.

4 WS
* 2 .
4
.

Alitate nos retalynte ſauantes. quoti

Lelitate nos rety gentius ↄuenit pcaueri. Oð ſi fuerit in⸗
dianum victum non recondita pecunia

tromiſſum. ſua materia ↄual eſcẽsipſũ
ſibimet vehemẽtioꝛa ſuſcitabitincendia
Idoq; nõ ſoli pecuniaꝝ ẽ cauenda poſ
ſeſſio · werũetiã voluntas ipa ab aĩimo pe

nitus extrudẽda. Mõ ei tam effectꝰ phi

largyrie vitandus eſt·qᷓ; a ffectꝰi pius ra⸗
dicitus amputãdus. Mihil ei ꝓderit pe
cunias non hre · ſi voluntas in nob fue⸗
rit poſſidendi · ¶poſſit quis etia
nõ habẽes pecunias philargy⸗
Laprxrh.
Oſſibile nã q; eſt etiã nõ habẽ/

p tem pecunias neq; qᷓ philargy⸗

rie moꝛbo carere nihilq; ei pꝛo⸗

eſſe bñficium nuditaſj qꝛ cupiditaſ vi
tium reſecare nõ valuit. pauꝑtad bono
non vtuſ m erito delectatꝰ.⁊ neceſſitatis

onere nõ ſine coꝛdis languoꝛe contentꝰ.
NQuẽadmodũ etiam coꝛpe nõ pollutos
euãgelicꝰᷣmo ꝓnũciat coꝛde mechatoſ·.
ita pecunie q; põdere mime ſarcinatos.
affectu ac mete cũ philargyris ↄdẽnari
poſſibile eſt. Occaſio enĩ eis habendi de
fuit nõ voluntas· ꝗᷓ ſp apud deum ſolet

magqꝙ; neceſſitas coꝛonari. Itaq; feſti
nandũ nob eſt neinuacuũ laboꝝ nr̃oꝛũ
ermoluméta degeant. Mißabile naq; eſt

paupꝑtaſ ac nuditaſexitus toleraſſe · fru

ctꝰvo eaꝝ pꝛaue volũtaſj vitio ꝑdidiſſe

Exemplum de iuda LCa. xxiij.
Is noſle qᷓ; pernitioſe q; noxię

v ſomel iſte niſi fuerit diligert erci

ſus · ad eiꝰ interitũ qͥ eũ cõceꝑit

fructificet: ⁊ omĩgenis pullu let ramuſcu
lis vitioꝝ: Reſpice iudã apłoꝝ numero

deputatuʒqꝛ noluit ſerpend hui caput
letale ↄtcrere · qᷓlit᷑ euʒ ſuo veneno peme

rit · ↄcu pięlaqueis irretitum ad q;ar⸗
rupti hcipitij crimẽ impegerit · vt redem
ptoꝛẽ mũdi ⁊ hũane ſaluſj auctoꝛẽ trigĩ
ta argenteis ꝑſuaſerit vẽdere Qui neqᷓ⸗

q; eſſet ad tã ſceleſtũ ꝓditiõis facinꝰ de-
nolurꝰ.ſi nõ philargyrie moꝛbo fuiſſet ĩ

fect. nec dñice negationis reꝰ ſacrileg
extitiſſʒ. niſi p? ſolitꝰ fuiſſet creditos ſibi

loculas cõpilare. philargyria ni
ſi nuditate vici ñ poſſit. xxiiu

Mmane ſad ⁊ euidẽs tyranni/
¶dis buius exem plum · que ſeml
(C(Cyt diximus) animę captiua/
te nullam permittit honeſtatis regulam
cuſtodire:nec vlla queſtus adiectione ſa
tiari. Finis enim rabiei huius non diui
tijs. ſed nuditate cõquiritur. Deniq; cũ
bic ipſe ob hoc loculos diſpẽſatiõi pau⸗
perum deputatos ſuę poteſtati creditos

accepiſſet. vt ſaltem pecuniarum abun⸗
dantia ſatiatus concupiſcentię ſuemo/⸗

dum im poneret intantum copia earum
in abundantioꝛem fomitem cupidita/
tis exarſit · vt iam non loculos clanculo
compilare · ſed ißm dominũ venundare
maluerit. Aniuerſas enim diuitiarum
moles · cupiditatis buius exuperat ma⸗
gnitudo . .
De exitu ananie et ſaphire et iu
de quem philargyria impellen
teſubierrnunnt.
Ca.xxv. ”
Eniq; pꝛinceps apoſtoloꝛum
o bies eruditus exemplis · ſciens
habentem quippiam cupidita
tis frena non poſſe moderari· nec finem
eius in parua ſumma magna ve cõſiſte⸗
rxc·ſed in ſola virtute nuditatis· ananiã
1⁊ ſaphiram quoꝛũ ſuꝑius fecimus men
tionem. quia ſibi quippiam deſua facul
tate ſeruauerant · moꝛte multauit · vt in
teritum quem ille vltro ſibi pꝛo reatu do
minice pꝛoditionis intulerat· bi pꝛo mẽ⸗-
dacio cupiditatis exciperent. Quanta ĩ
boc quoq; facinorac ſu ꝓplicij ſimilitu⸗
do concunit. Ibi nanq; philargyriam
pꝛoditio · hic falſitas ſubſecuta eſt. Ibi
Vritas pꝛodit᷑ bic mendacij crimen ad/
mittitur. Licet enĩ operis eoꝝ diſſimilis
vigdeatur effectus. vnus tamen finis in
vtroq; concurrit. Ille nanq; refngiens
paupertatem reſumere quęabiecerat cõ
cupinit · hi ne fierent pauperes de ſſtã/
tia ſua quã ant apoſtolł offerre fideliter ·
auttotam diſpergere fratribo debuerãt ·
quiddam retinere temptauerũt Etideo
vtrobiq; ſequitur moꝛtis damnatio·

quia vtrum qʒ erimen de philargyrie ra
dicibus pullulauit Itaq; ſi in eos qͥnõ
alienas concupierunt ſubſtantias· ſed
pꝛopꝛijs parcere temptanerunt nec ha
buere deſiderium acquirẽdi ſed reſeruã⸗
di tantummodo voluntatem · ꝓceſſit tã
ſeuera ſententia · quid cenſenduʒ de his

qui nunq; poſſeſſas pecunias cupiunt

cõgregare:⁊ nuditatem coꝛam homini/⸗
bus pꝛeferentes · affectu concupilcentię
coꝛam deo diuites compꝛobantur.
Cphilargyria lepꝛam animę
inferat ſpiritalem Ca. xxvi.
Ai ſcðm ſimilitudinem Giei
ꝗq ſpiritu ac mente lepꝛoſi eſſe no⸗
fſeuntur · qui mũdi buius cadu
cas pecnnias concupiſcens immundele
pꝛccontagione reſperſus eſt. Der quaʒ
nobis euidens reliquit exemplum· om⸗
nem animam cupiditatis labe pollutaʒ
ſpiritali vicioꝛum lepꝛa reſpergi·immũ⸗
damq; apud dominũ perhenni maledi/
ctione reputari.
Teſtimonia de ſcripturis qui
bus ꝑfectionẽ deſiderans edo
cetur non reſumere quę renun
cians abdicauit. La. xxvij.
BSitur ſi perfectionis deſiderio
i dinmittens omiĩa ſecutus es chꝛi
ſium dicentem tibi. vade ven/

cxeomnia que habes ⁊ da pauperibus.
babebis thecaurum in celo · 1 vni ſeg

re me · quid miſſa ſuper arattrum manu
reſpicis retro · vt eiuſdem voce vñ̃ pꝛo⸗
nuncieris non eſſe aptus regno cęloꝛuʒ:

Super tectum euangelici culminis ſta

bilitus· quid deſcẽdis tollere aliquid de

domo tua · ex his videlicet que antea cõ/
tem pſiſti: Conſtitutus in agro atq; oꝑe
ratione virtutum · ſubſtantia mũdi qua
te renuncians ſpoliaſti · quid recurrens
niteris reueſtiri? Si vero paupertate p/

nentus nihil quod dimitteres babuiſii ·
multomagis acquirere non debesquod
antea nõ poſſediſti: Ob id enim ita dñi

beneſicio paratꝰ es. vt expeditioꝛ ad eũ
nulł pecũiaꝑ laqu eis ĩpeditꝰ accurreres

höſina
lumnd
mläche
ſovenn

nuche
D

Ghenhe
oniak
mord

d

lo cen.
Otineſe⸗
Gloäͤeta
jgabis
cſare)
güüſom
gräſene
Cons
fuglsi⸗
nedesd
macrle
benda
euacus
ctume
ng. S
teq
Recaſti
naſten:
Qns
hncere
ſns.e
bien

NR
nisqi
nts ſ
udnade
ſedrini
n acſtni
ndnz dh⸗
s apiut
umboninn
napint
mm.
m mine
um.
Ndnmn Bi
Pbchen,
ibrinsde
mmundele
Oaqra;
punom,
naplu,
immi⸗
wmnimicr

nmntit
ans /
veenun
luem.
iis Nider
amscsthi
bi. waertn/

gumis

or ilted

mun mane
Cerdinpev⸗
Hoconz
cainnaß
enipn
puu

Verũtñ nullus in ̊ egensfrangat᷑:nẽo

eſt enĩ qͥ nõ habeat qð dimittat. Aniu⸗

ſis renũciauit facultatib mũdi:quiſqͥs
affectũ poſſidendi eas radicitꝰ ãpu tauit
aduerſus philargyria victo

ria non aliter poſſit niſinudita/
LCa. xxviij.

te conquiri.
Eceſt igit᷑ de philargyria ꝑfe⸗
b cta victoꝛia · vt paruiſſime cuiꝰ
libet ſtipis in coꝛde nr̃o reſidere
nõ ſinamꝰigniculũ · certi qd reſtinguẽdi
eum nõ habebimꝰ vlteriꝰfacultateẽ ·ſi q̃n
tulãcũ q; ſcintille huiꝰ in nob materiam
fouerimꝰ. Quemadmodũ poſſit

nuditas a monacho ſuſtentari
ANam pptutẽ nõ alias L. xxix

q retinere valebimꝰ illibatã · niſi

in monaſierio ↄſiſtentes ſcð m

aplin habentes victũ ⁊ veſtimentuz his
contẽti fuerimus. Remedia contra
morbum philargyrię.Lap. xxx.
Amnationeʒ g ananię ⁊ ſaphi
d re memoꝛit᷑ retinẽtes · hoꝛreſcaꝰ
aliqᷣd er his rebuare ꝗ̊ᷓ renũciã
tes penitꝰ abdicare deuouimꝰ. Gieg qͥ

ptimeſcamꝰ exempluʒ.qͥ ob philargyrie

culpã eterne ſupplicio lepꝛe multat᷑· ⁊ ali
qd ex his ꝗᷓ nec añ poſſedimꝰ caueamus
acqrere. MNec nõ etiã iude vł meritũ vel
exitũ foꝛmidãtes ·qͥcq; pecunięreſumere
quã ſemela nob abiecimꝰ tota vᷣtute vi
temus. Supꝑ hec oĩa ↄſiderãtes ↄditiõʒ
fragilis incertęq; naturęnr̃ecaueamus
ne dies dñi ſicut fur in nocte ſupueniẽs
maculatã vł vno obolo nr̃aʒ ↄſciaʒ depᷣ
hendat·qͥ oẽs fructus nrĩ̃ęe renũciationis
euacuãs.illud qð in euãgelio diuiti di/
ctum eſt. ad nos qͥʒ faciat voce dñica di
rigi. Stulte hac nocte aiam tuã repetũt
a te · ꝗᷓ autẽ ſparaſti cuiꝰ erũt: Nihilq;
de craſtino cogitantes.nũqᷓ; nos de mo
naſterij diſciplina patiamur euelli.
CX nõ poſſitquis philargyriã
vincere niſi in cenobio perſeue

rans.et quemadmodum poſſit

ibidem permanere.
EAp. xII᷑N

ix Dedquo ſole dicat

De ſpũ philargyrie

Aogd ſine dubio neqq; pmitte
q murimplere. ſed ne ſub inſtitu/-
tieonis q dem regula pmanere.
niſi öus patie virtꝰ que nõ aliũde q; de
humilita fonte ꝓcedit · in nobis fuerit
firma ſoliditate fundata Illa nãq; nul
li cõmotiones nouit inferre.̊ vo ſibi ilæ
latas magnanimitertolerare. H

Erplicit de ſpiritu philargyrie

liber ſeptimus. Jucipiũt capi
tula libꝛi octaui de ſpiritu irę
Roemium. Laß. :.
ij De his qui dicunt iraʒ nõ
eſſe noxiã ſi delinquentibus
iraſcamur · qꝛ ⁊ ipe de iraſci
Dicatr.
iij De bis quęin deo ex noſtre natu
reęconſuetudine nominantur
iij Qualit᷑ de affectibb membꝛiſqʒ
hyrunnnmanis ꝗᷓ indemutabili ⁊ in/
coꝛpoꝛeo deo aſcribi legimꝰ ſen

tiendum ſit
v Anius placiditatis monachum
eſſe connenit.
vi De iniuſta iracundie cõmotiõe
l iuſta.

vij In quo tantum mõ nobis ira ſit
neceſſaria · vel qbo beati dauid
exẽplis ira ſalubꝛit᷑ aſſumat᷑
viij De ira aduerſus noſmetipos ſuſ
cilipienda
vt nõ occidat
L ſuper iracundiam veſſtram.
x De bis quoꝝ iracundię ne occa
ſius qdem ſol iſtiꝰ modã ponit.
xi O bic finis triſticie wel ire ſit vt H
qð pᷣnalet vnuſqſq; ꝑficiat
xij M ne momentaneã qdem irã lice
Attr etentari
xij De reconciliatione fraterna

xiij Qe vetus q́zʒ lex irã non tm̃ de effe

ctu ſʒ etiã ð cogitatiõe ↄuellat
xy De ſupflua ſeceſſiõe eoꝝ qͥ ab in
ecmẽdatis moꝛib non recedunt
xvi tranquillitas coꝛdis nr̃i non
in alterius arbitrio · ſed in nr̃a
debeat dicione conſiſtere

xvij Quo ſindio beremũ debeamus
expetere ⁊ q̃liũ inibi ſit ꝓfectus
xviij Qua compatione eſtim ãdi ſint
qui tunc tm̃ patientes ſunt.cũ
a nemine ꝓpuocant
xix De amputãda ira pᷣm euãgeliũ.
xx In eo qð in euangelio ſcriptum
eſt· qui iraſcit᷑ fratri ſuosvtrum
recipiendũ ſit qdᷣ adiectum eſt
ſine cauſa. “
xxi Remedia qniby irã de coꝛdibus
noſtris eradicare poſſimus.
Expliciunt capitula

Incipit liber octauus de ſpiri/
tu irę Cap̃ͥ. pꝛimum.

Wartuz

△—

q́ certamẽ eſt ire· qðᷣ
mottiferũ virus dere
gq ceſſibaĩenr̃efundi⸗
tus eſt eruẽdũ. Hac

„

enim in coꝛdibo nr̃is in ſidente ⁊ oculuzʒ

mentis noxijs tenebꝛis occecante · nec iu
dicium recte diſcretionis acqrere · nec ho
neſte cõtemplationis intuitũ · nec matu⸗
ritatẽ ↄſilij poſſidere: nec vite participes
nec iuſticie tenaces ſed ne ſpiritał quidẽ
ac vxri lumĩs capaces poterimꝰ exiſtere ·
qꝛ turbat eſt inqͥt p ira oculꝰ meꝰ. Mec
ſapĩę participes effici tam ⁊ ſi ſapientes
oiĩm ꝓnunciari opinione videam̃·qꝛ ira
in ſinn inſipientiũ reqeſcit Sed ne vitã
qͥdem immoꝛtalita ↄſequi poterimus ·
q;uis pꝛudentes videamur deſinitione
hoĩm iudicari ·qꝛ ira ꝑdit etiã pꝛudẽtes.
Mec iuſticie moderamĩa pſpicaci diſcre
tione coꝛdis valebimꝰ obtinere. licʒ ꝑfe/
cti ſanctiq; cũctoꝝ opinationibo eſtime/
mur.qꝛ ira viri iuſticiã dei nõ operatur
Jhaʒ q̊ͥʒ loneſtaſ grauitatẽ ꝗᷓ etiaʒ virj
ſeculi huiꝰ ſolet familiar exiſiere. nullo
mõ poſſidere poterimꝰ. licʒ nobiles ⁊ ho
neſti natalium pᷣrogatiua putem̃ · qꝛ vir
iracundus inhoneſtus eſt. Cõſilij etiaʒ
maturitateʒ nullatenꝰ valebimꝰ obtine
re. quis graueſ ⁊ ſumma ſcia pꝛediti vi

(c(atuar

vNE— 7 .
Liber vIII

deamur. qꝛ vir iracundus agit ſine cõſi
lio · Sed nec quieti eſſe a ꝑturbationiby
noxijs · nec poterim? carere peccatis· tam

⁊ ſi nequa q; nob inquietudines ab alijſ

inferãt᷑qꝛ vir animoſus parit rixas · vir
gutem iracundus effodit peccata.
Dehis qui dicuntiram nõ eſſe
noxiam ſi delinquentibus ira⸗

ſcamur qꝛ et ipſe deusgitaſe di⸗
LCaß. ij.
Onnullos audiuimꝰ hunc aĩę

n ppnitioſum moꝛbũ ita excuſare

temptãtes · vt eum deteſtabilio

re interpꝛetatione ſcripturarũ extenuare
geſtirent ˖ dicentes nõ eſſe noxiũ ſi delin⸗/
quẽtibus frib iraſcam̃ · ſiq dem inqunt
ipe de' ↄtra eos qui eũ vel ſcire nolũt vl

ſcientes contemnũt furere atq; iraſci di/

catur. vt ibi. et iratus eſt furoꝛe dñs in
Yplm ſuũ · vel cñ oꝛat ꝓpheta dicens · dñe

ne in furoꝛe tuo arguas me· neq; in ira

tua coꝛripias me· nõ intelligentes quod
dum homib occaſionẽ peſtiferi vitij vo

lunt concedere· immẽſitati diuinę ac fõ
ti totius puritaſ..iniuriã carnał paſſio/

nis admiſceãt. De his qugin deo
ex noſtrę naturę con

ſtren uetudine
nominantur LCap̃.iij.
Zeni hec cum dicuntur de deo
ſ carnali ⁊ pingui ſenſu ſᷣm lite⸗
rre ſignificationẽ accipiẽda ſũt.

ergo ⁊ doꝛmit cum dicit · exurge q̃re ob

doꝛmis dñe · de qͥ alibi dẽ. ecce non doꝛ⸗

mitabit neq; doꝛmiet ꝗ cuſtoditiſrabel ·
1 ſtatac ſedet cũ dicit · celuʒ m eſt ſedes·
terra aũñt ſcabellũ pedum meoꝝ. ꝗ metit
celũ palmo ⁊ terrã pugillo concludit et
crapulat a vino cũ dẽ. et exurrexit ſicut
CToꝛmiẽs dñs potẽs crapulatꝰ a vino.q
ſolus bʒ immoꝛtalitatẽ · et lucẽ babitat
iacceſſibilẽ. vt pᷣtermittã ignoꝛationẽ

obliuionẽ ꝗᷓ de ipo legimꝰ in ſcripturſã

ctis frequẽt᷑ inſta· deinde liniamẽta mẽ⸗/
baꝛonꝝ ꝗᷓ tanqᷓ; de boie figurali ⁊ cõpoſito
Sſcribũt᷑ capillſcʒ capite ⁊ narib· ocuł
ac facie manibo ac bꝛachijſ· digit vtero

pedibuſq; quęoĩa ſm vilèliterę ſonum

rD.9 lia ſh gwhen 4 2

ſvo

nece

bꝛi
lie
myo⸗

4

ſbili
pler⸗
gucte
ziret
ſuen
bwid
ſo⸗
dieni
nece
ors
gin
goin
lloſi
mg
ſatr
garnd⸗
wplinn
tunro

botcon

nnisng
lſuſte

wr
cͤc

ficate
7?cren
7 i
angr.
bturbe
bturb⸗

oano

genie
clen
nonb
Nuntes
cha

imö
ſtdrron
mnotin
nnchliſ
ntnnon
ann.
NE
ibus in
Suaſcd⸗
Luyi
mehadi
iinanſan
ndbii⸗
miaeman:
Wriii in,
nrnolitvl
inſaddi⸗
mor disin
ndiems die
eNcinin
Uinnsenod
Min nij
nioninß
mal wlo/
gvendeo
auucine
ſihi.
unm T
iſeſa hulet,
iniuſit
mgrc
enon dot⸗
iolirſtad
naſſon,
nmp ill
ntkit
4 m ſt
e n
mntoe
ſtomſi
niamita ne⸗
inriwid
n tr c
ſngt Nen⸗
ne wnun

=
—,

1,7
h N

ſi voluerimus admittere· æũ liniameni
mem bꝛoꝛũ ⁊ coꝛpoꝛea figura cõpoſitum

ſ●

qð dictu q́ nefas eſt qdq; abſit a nobiſ
neceſſe eſteſtimari. H
Oualiter deaffectibus mem

bꝛiſq; humanis ꝗᷓ indemuta bi
li et icoꝛpoꝛeo deo aſcribi legi
mus ſentiendum ſit· Capᷣ.uij
Caq; vt hec ſᷣm lr̃am nõ abſq;
i nefando ſacrilegio poſſunt ĩtel
ligi ſuꝑ eo qui inuiſibilis · inef/

fabilis. incõpꝛehenſibil ineſtimabil ſim
plex·⁊ incõpoſitus ſanctarũ ſcripturaꝝ
qauctoꝛitate definit᷑ · ita ne furoꝛis quideʒ

ire ꝑturbatio/illi indemutabili naturę
ſine ingenti blaſphemia poterit coapta/

ri. Nam huiuſcemodi ſignifiatiõe mem
bꝛoꝛũ diuinas efficientias dei immen⸗
ſas operationes eiꝰ ſentire debem?. ꝗᷓ no-
bis niſi ꝑ hec vſitata vocabula mẽbꝛoꝝ
nequeunt intimari: vtputa ſignificatiõe
oꝛis collocutiones eius ꝗᷓ in archanos

aĩme ſenſus ſolent clementer infundi · vł

qð in patribo nr̃is atq; pheſ idem locu
tus ſit agnoſcam?ꝰ.in oculis immen ſita/
tem pꝑſpicacie qua vniũſa pluſtrat acp/
ſpicit · ⁊ q nihil eũ ex his ꝗᷓ a nob gerũt
gerenda wſũt ſeu cogitant lateat. ſcire
poſſimus manuũ nuncupatione ꝓnidẽ
tiam ⁊ operationẽ qua oĩm ipe ſit crea/
toꝛ ⁊ conditoꝛ ſentiamus · bꝛachiũ qͥʒ p/
tutis ⁊ gubernationis eius inſignia q̃ cũ
cta ſuſtentat moderat᷑ acregit. Et vt de
ceteris taceam. canicies capitis qͥd alis
qꝙᷓ; lõgeuitatẽ deitatis ⁊ antiqͥtatẽ ſigni
ficat.qua ſine vllo pncipio eſi: ⁊ oĩa tba
T creaturas excedit vniuerſas: Ita igit

de ira dei vel furoꝛe cum legimus non

androttathos i· pm humilitatẽ humãe

pturbationis.ſed digne de deo qui omĩ
pturbatione alienus eſt ſentire debemꝰ ·

ſcʒ quo ꝑ hec eum iudicẽ ⁊ vltoꝛem oĩm
quęinique gerunt᷑ in hoc mũdo poſſimꝰ
aduertere:⁊retribu toꝛẽ terribilẽ actuum

nr̃oꝝ his vboꝝ ſigniſicatiõibus foꝛmi/

dantes. ↄtra illius voluntatẽ timeamꝰ
ꝗcqᷓ;ᷓ admittere. Illos etenĩ timere ↄſue

† P vαen e

S N
— 8 2
H

uit humana natura qͥs indignari nouit
⁊ veret offendere· vt in nonnulł equiſſi/
mis iudicibo ſolet ab his qui aliqͥ reatu
ſuęoſciẽtie remoꝛdent · ira vltrix timeri-

nõſcʒ qꝙ; h̊ in animis eoꝝ qͥ iuſte iudica/

turi ſũt pturbatio cõſiſtat.ſʒ qdð ita me
tuẽtibo ille ſẽtiat᷑ affectꝰ q ꝓ executiõe le

guʒ examĩatiõe iuſticię⁊ eqlibratiõe

ꝓcedit.Quę tñ quãtalibet animi fuerit
mãſuetudie aclenitate ꝓlata · ab his ꝗͥ
ꝓ ſuo merito pena plectendi ſũtfuroꝛ g
uis ⁊ ira ſeuiſſima iudicat᷑. Longum eſt

nec pᷣſentis oꝑerſi voluerimꝰ oĩa ꝗᷓ de

deo humana ſignificatione figuralit᷑ in
ſcriprurj dicta ſunt explanare. Mec ad
pſentem neceſſitatẽ ꝗᷓ ↄtra furorj vitiuʒ
ptinebant dixiſſe ſufficiat · vt nullꝰ exin/
de ſibimet occaſionẽ moꝛbi moꝛtiſq; per
petueper ignoꝛãtiam trahat.vñ ſancti/

tas ⁊ im moꝛtalitaſ vitę ſaluijq; rmedia

ↄqrunt᷑.Cuius placiditatis mo
nachum eſſe conueniat. Capᷣ.v.
Taq; monachus ad ꝑfectionẽ
i tendens:⁊ agonẽ ſpiritalẽ legi
time cupiens decertare· ab omĩ
ire furoriſq; vitio alienꝰ exiſtat ⁊ audi/
at qͥd ſibi vas electionis p̃cipiat. Omĩs
inqt ira T idignatio ⁊ clamoꝛ ⁊ blaſphe
mia tollat᷑ a vobiscũ omĩ malicia. Cũ
dicit oĩs ira tollata vobis· nullã penitꝰ
vxlut neceſſariaʒ ⁊ vtilem nobis excipit
Delinquentẽq; fratrẽ ſi neceſſe eſt ita cu
rare feſtinet.vt dũ medelã leuioꝛi foꝛſitã
febꝛicula laboꝛãti ꝓcurat inferre· non ſe⸗
metipᷣm iratꝰ terioꝛi moꝛbo cecitatis in
uoluat Opoꝛtet nãq; illũ qͥ alterius vul

neri mederi cupit oĩ languormoꝛbo ali

enum ſanũ q; ſubſiſtere · ne ill euangeli
licum dicat ei · medice pᷣus cura teipſuʒ-
ac vidẽs feſtucã in oculo fratr ſui trabẽ

in oclo ſuo nõ videat · vel quomõ vide⸗

bit eijcere feſiucaʒ de oculo fratris ſui· qͥ

trabem furoꝛis geſiat in oculo ſuo

Deiniuſta ira cundie commo
tione vel iuſta. La. vi.
Valibʒ ex cauſa iracũdię mot

gꝗq eEecefferuẽs excecat oculos coꝛdis ·

6S 2— 1.N 1OGein ES

NN 8
42 „ **
5

7 4
II I

ct acumini viſuum exitialem validioꝛis ceps militum eõnitij regalis vltionẽ trũ . e
moꝛbi ingerẽs trabem · ſolem inſticie nõ catione capitis eius explere.beatus Da datln
ſinit intueri. Mihil inter eſt· vtrũ aurea uid aduerſus diram ſuggeſtionem eius
lamina plum bea ve ſeu cuinſlibet metal⸗ indignatione pia commotus· bumilita 5.
li oculoꝛuʒ obtutibus im ponatur. diffe tis modũ ⁊ patientię rigoꝛem incõcuſſa
rentiã cecitatis non facit pꝛecioſitas me lenitate ſeruauit dicens. Quid michi et mrlin
talloꝛum. Habemus ſane ire miniſterů · vobis filij ſaruie: Dimittite euʒ vt male Qun
ſatis cõmode nobis inſertum· ad qued dicat. Dñs enim pcepit ei vt maledice,.· Pis
ſolum eam recipere vtile nobis eſtac ſa⸗ ret dauid. Et quis eſt qui audeat dicere inmd
lu bꝛe · cum contra laſciuientes coꝛdisno quare ſic fecerit: Ecce filius meꝰq egreſ. ſolinn
ſtri motus indignãtes infreminus. ⁊ ea ſus eſi de vtero meo querit anima meã · ſumem
quęagere confundimur coꝛam bomini /½ quanto mag nũc filiꝰ gemini.Dimittite ogdo
bus vel pꝛoloqui · in latebꝛas aſcendiſſe eũ vt maledicat iuxta pᷣceptñdñi · ſi foꝛte neſchr
noſtri pectoꝛis indignamur. angeloꝛum reſpiciat dñs afflictionem meam · red/ fevin
ſcʒ ac dei iins pᷣſentiam vbiq; ⁊ omnia dat mibi bonum ꝓ maledictione bac ho Aunt
penetrantis· oculumq; eius tota foꝛmi ,· dDierna — ſodin
dine tremiſcẽtes. quem nequaq; poſſũt Deira aduerſus noſmetipſos npent
conſcientienoſtrę latere ſecreta. ſuſcipienda. LCaß. viij. tiroe
“ Abemur itaq; iraſci ſalu bꝛit · orm
In quo tantummo nobisira i ſed nobiſmetipis ac ſuggeſtio⸗ ſp
ſi neceſſaria vel quibus beati nibus accedentibus prauis· Geft
Dauid exẽplis ira ſalubriter af non peccaread effectum ſcʒ eas noxium diene
ſumatur. Laß. vij pducentes. Deniq; bunc eundem ſenſũ gnie
El certe cum contra hanc ipᷣaʒ euidentius explanat verſiculus ſequẽs. nofri
v iram cur nobis aduerſus frem AQue dicitis in coꝛdibo veſtris. in cubili gcjot
irrepſerit cõmouemur. et irati bus veſtris compugimini. id eſt quęcũ/ ſaurf⸗
letales inſtigationes eius extrudimus· qʒ in coꝛdib veſtris ingruentibus repẽ⸗/ ſiſge
nec in abditis pectoꝛis noſtri noxias eaʒ tinis ac lubꝛicis inſtigationibo cogitatſ · ntefurc
latebꝛas habere permittimꝰ. Talit᷑ nos conſilij moderatione omnem ſtrepitũ et imipt
iraſci etiam ille pꝛopheta docet · qui intã pturbationem furoꝛis amouẽtes. velut nchſre
tum hãc e ſuis abegerat ſenſibus · vt ne in cubili quietis poſiti compunctione ſa debis
inimicis quidem ꝓpꝛijs etquidem a deo luberrima emendate atq; coꝛrigite. De⸗ ſon
ſibi traditis maluerit redderetalionem. niq; beatus aplus vſus huius verſiculi ont
Iraſcimĩ inquiẽs ⁊ nolite peccare. Ille teſtimonio cum dixiſſet. iraſcimini ⁊ no
enim cum aquaʒ de ciſterna bethleemiti lite peccare. ſubiunxit Sol non occidat
ca concupiſſet. eamq; a viris foꝛtibus ꝑ ſuꝑ iracundiam veſtraʒ· neq; detis locũ
medias hoſtium caternas ſuſcepiſſet · al diabolo. Si noxium eſ ſuꝑ iracundiaʒ tatin
latam ꝓtinus effudit in terraʒ. et ita vo noſtrã occidere ſolem iuſticię · ⁊ irati cõ w
