det ine
mmſon
tenec
leme,
lun dbtn
i o
Mln
nenſi
Audin⸗
inet

Ooe

e

len⸗
ud
trut
lnci⸗
wſe
NrN

Ne

G
hne
e
ne
ilns
insch
Nybi
isfu
ngois

.
mnln
ned
ne⸗
c
itgr

liuiſcantur paupertatis et doloꝝ ſuoꝛũ
nõ meminerint amplius· id eſtbis qui

pꝛo penitudine actuũ pꝛiſtinoꝝ meroꝛe
atq; triſtitia depꝛimũtur.ſpiritalis ſciẽ
tieiocunditatẽ· xelut vinum qð letificat
coꝛ hominis affluẽter infundite· eoſq; ſa

lutaris vꝓᷣbi crapula refouete · ne foꝛte iu
gitate meroꝛis · ac letali deſperatione de/

merſi · abundantioꝛe abſoꝛbeantur triſti
tia · qui eiuſmodi ſunt. Deillis vrro qui
in tepoꝛe ac negligentia conſtituti: nullo
coꝛdis ſui doloꝛe moꝛdenturita dicitur.
Nam qui ſuauis⁊ ſine doloꝛe eſt · in ege
ſtate erit. Quãta potes igit᷑ cautiõe de⸗
nita · vt ne vane gloꝛię amoꝛe detentus

illius quem pꝛopheęta collaudat ꝑticepſ

eſſenõ poſſis · qui pecuniam ſuam nõ de
ditad vᷣſuram. Omnis enĩ qui eloquia
dei de quibus dicitur. eloquia domini
eloquia caſta· argentum igne examina⸗
tum · pꝛobatuʒ terrę · purgatũ ſeptuplũ ·
humane laudis amoꝛe diſpenſat · pecu⸗
niã ſuã erogat ad vſurã nõ ſolũ nullã
ꝓ hoc laudẽ ſed etiã ſupplicia meriturꝰ
Obhoc enĩ pecunias domini maluit p⸗
fligare · vt ex ea tempoꝛalem conſequere/
tur ipᷣe mercedem · non vt dñs ſicut ſcri⸗
ptum eſt veniens · reciperet quod ſuũ eſt
cum vſura.

Quibus dcauſis ſi iritalis do

ccrina infructuoſa ſit. Capᷣ.xviij

AVabus autem ex cau ſis ineffi
d (cem ſpiritalium rerum oſiat
eſſe doctrinaʒ. Mam aut ille qᷓ

docet inexperta cõmendans · vano vꝓᷣbo

rum ſono inſtruere nititur auditoꝛẽaut
certe neqᷓm ac vicijs refertus auditoꝛ · ſa
lutareʒ ſpiritalis viri ſanctamq; doctri

nam obturato coꝛdenõ recipit.De qui-

bus dicitur per pꝛophętam. Excecatuʒ
eſt em coꝛ populi huiꝰ. ⁊ aurib grauiter
audierunt · et oculos ſuos concluſerunt·
neqñ videant oculis ſuis · ⁊ aurib ſuis
audiant · ⁊ coꝛde intelligant · et conuertã
tur et ſanem iloo.
Cplerũq; etiã idigni gratiã ſa⸗

lutiferi ſmonis accipiat.Ca.xix
OAOInnũiq; tamen diſpenſatoꝛis
n·.noſtri dei qui omnes homines
vult ſaluos fieri:etad agnitio⸗
nẽ veritatj venire· munifica liberalitate
conceditur · vtis qui indignum ſe pꝛedi
cationi euangelice repꝛehenſibili conuer
ſatione pꝛebuit pꝛo ſalute multoꝛũ ſpi
ritalis doctrine gratiam ↄſequat. Qui⸗-
bus autem modis etiaʒ cariſmata cura

tionum ad expellendos demones a dño

concedãtur/conſequens eſt vt ſimili diſ/
putatione pandamus·qᷓ; conſurgentes
ad refectionẽ in veſperã reſeruemus · qᷣa
efficacius ſemper coꝛde concipitur · quic
quid ſenſim ⁊ abſqʒ nimio laloꝛe coꝛpo⸗
Explicitcollatio pꝛima abbatiſ
neſterotis ð ſpiritali ſciẽtia. In
cipiũt capitula ſecũde collatõiſ
eiuſdem abbatis de cariſmati⸗
bryuus diuinis LCaß. i.

Alſſputatio abbat neſterotis ð
mnnipartita cariſmatum ratione

ij Indq quis ſanctos viros xebeat
admirai.
iij De ſuſcitato moꝛtuo ab Abbate
]NRmWmachariiooo.
iiij De miraculo quod abbas abra⸗
hoanm in mulieris fecit vberi⸗
v De clandi cuiuſdam curatione:
quã idem eſt operatus.
vi O meritum vniuſcuiuſq; nõ ex
ſicgnis debeat eſtimari.
vij cariſmatum virtus nõ in mi/
rabilibus · ̊ in humilitate con
viij O mirabiliꝰ ſit ð ſemetipſo vicia
c6ꝙᷓ ð altero demones extruſiſſe.

ix Nrnãtũ pꝛecellat vite pꝛobitas

opera ſignouum.
xReuelatio ð perfecte caſtitatis er
perumẽéto⁷:

Erpliciũt capitula.
n 5

Collatio xv Abbatis

Leſterotis

Incipit collatio ſecunda abba bomo manifeſtis criminibus obligatus N
is neſteꝛotis de cariſmatibus pꝓpter admirationẽ ſignoꝛuʒ ſanctus ac l
diuiniis. Lap̃.i. cLei famulus credituretiam vicioꝝ eius H
Oſt ſina emulatio ſuadeaturet per hoc obtrecta
n mWE? tinis aditu reſerato · etiã religionis ſan di
ðUUMMD rinm veſpeninaʒ ad ctitas infametur· vel certe. vt is qui cura n
p5„p„ repomiſſam narra tionũ dona habere ſe creditper ſuperbi⸗ had
tionez intenti pſia, am coꝛdis elatus grauius elidatur. In⸗- alen
tbheijs parit᷑ ex moꝛe de eſt ꝙ inuocãtes eoꝛnʒ nomina:quos ſine
ʒʒʒedim? Cu q; ſil? nulla merita ſanctitatis nec vllos ſpiri⸗/ nic
tium aliquantiſper pꝛo ſenis reuerentia tales fructus habere cognoſcunt · vri ſe e
pꝛeberemustaciturnitatem vrecundię eoꝛum mentis ac deobſeſſis ſimulãt cor hof
noſirętali pꝛeuenit eloqo. Aſq; ad ſpi⸗ poꝛibus effugari· De quibus in deutero n
ritalinʒ rationem cariſinatum pꝛoferen nomio. Si ſurrexerit ĩquit in medio tui ime
dam · pꝛecedens diſputatiõis oꝛdo pue-⸗· p'op heta; aut qui ſomninʒz ſe vidiſſe di whe
nerat · quã tripartitam eſſe maioꝛũ tra⸗ cat · et pꝛedixerit ſignũ atq; poꝛtentum·2 niht
ditione percepimus. Pꝛima ſiquidem euenerit qð locutus eſt.et dixerit tibi.ea den
curationũ canſa eſt cum pꝛo merito ſaa muset ſequamur deos alienos qͥs igno
ctitatis electos quoſq; ac iuſios viros ſi tras et ſemiamus eis non audias verba
gnoꝛũ gratia comitat᷑. ſicut apoſtolos· pꝛophete illius aut ſomniatoꝛis:qꝛ tem⸗
multoſq; ſanctoꝛum ſigna ac pꝛodigia ptat vos dominus deus vr vt palã fiat
fm auctoꝛitatem dñi feciſſe manifeſtum vtrũ diligatis eum an nõ in toto coꝛde· ſici⸗
elſtita dicentis Infirmos curate:moꝛtu et in tota anima veſtra. Et in enangelio nnae
os ſu ſcitate-lepꝛoſos mũdate· demones Exurgent inquit pſeudo chriſtiet pſeu⸗ ſet
cijcite · gratis accepiſtis · gratis date. DODZe do pꝛophete · ⁊ dabunt ſigna magna et rdte
cunda cum ob ediſicationeʒ eccleſieę· vel ꝓdigia·ita vt in eroꝛem indncãtur ſi fie ſigi
eoꝛum qui infirmos ſuos ingerũt-vel eo ri poteſt etiam electcttit. bme
rum qui cnrandi ſunt fidem ſanitatum In quo quis ſanctos viros de eſtbn
virtus etiam a peccatoꝛibus indignisq; beatadmiranri. LCaßp. ij. tunen
pꝛocedit. De quibus ſaluatoꝛ in euäges· Va xppter nũq; debemꝰeos qͥ h Cpreb
lio, Multi inqnit dicẽt mihi in illa die· q affectat in his virtutibo admi⸗ ſcue
dñe dñe · nõne ĩ noĩe tuo ꝓpbetauimꝰ:et rari:ſ potius intueri · vtrũ vici⸗ Aicfn
ĩ noĩe tuo demonia eiecimꝰ·⁊ in tuo noĩe orũ oĩm expulſione · et moꝝ emẽdatione gonn
virtutes multas fecimus·et tũc confite⸗ perfecti ſint. Qð vtiq; nõ pꝛo alterius ſi Mech⸗
boꝛillis · quia nun ꝙ; noni vos· Diſcedi⸗ x · aut diuerſitate cauſarũ· ſed pꝛo vniꝰ insbie
tea meoperarij iniquitatis. Et econtra- cuiuſq; ſiudio dei gratia diſpenſante cõ uwrte
rio ſi offerentiñ vkinfirmoꝛi deſit ſides · ceditur. Hecnanq; eſtactnalis ſcientia nig
etiã illos qbus curationũ dona collata quęalio vocabulo charitas ab apoſto⸗ rno⸗
ſunt · ñ ſinit ſanitatu exercere vYtutẽ. DOe lo nũcupar · et vniüſis linguis bominuʒ an
gqua relucas enangeliſta. Et nõ poterat et ãgelonet plenitudini fidei· ꝗ etiã mõ ghfe
inquitieſus facere inter eos virtutes p⸗ tes traſferat · et omi ſcientię ac ꝓpphetię fid
5 pter incredulitatem illoꝝ · Ande idem et erogationi oĩm facultatũ ·ipiq; poſtre we
oñs. Multi in quit lepꝛoſi erant in iſra⸗ mo gloꝛioſo martirio apoſiolica aucto⸗ K
hel ſub heliſeo pꝛopheta · et nemo eoꝛzum ritate pꝛefertur. Nam cuʒ dinumeraſſet
mundatus eſt: niſi naaman ſyrus. Ter / vninerſa cariſmatũ genera atq; dixiſſet
tius curationũ modus· etiam colludio Alij datur per ſpirium pmo ſapię · alij Alten
demonum ac factione ſimulatur · vt dõ Fmo ſcie · alij fides · alij gra ſanitatu· alij reſ

igtns operatio virtutũ· ⁊ reliqua · de charitate ſeq; affuturum in craſtinũ pmiſiſſet.po
ee dicturus · qugadmodum eam cunctis ſtero die expectantibo vniuerſis qui ſtu⸗
inins tulerit cariſmatibus paucis aduertite. dioſius ad condictũ locũ ſpectaculi hu⸗
rn Et adhuc inquit ſupꝛa modũ excellenti ius cupiditate cõfluxerũt · exterritus cõ
inult oꝛem vobis viam demõſtro. Per quod ſcientia ſueę inſidelitatis aufugit/ac pti-
nan euidẽter oſtenditur perfectionis ac beati nus ab vniuerſa egypto tranſmigrauit
ri. tudinis ſummã · nõ in illoꝛũ mirabiliu NQuẽcuʒʒ beatus macharius vſq; ad ho
FS oꝑeratione ·ſ in charitatis puritatecon⸗ ram non cuʒ pplis pꝛeſtolatus pꝛo ſua
ns ſiſtere. Nec immerito Om̃ia enĩ illa eua conſcientia declinaſſe vidiſſet aſſumẽs
Pſi cuãda ac deſtruẽda ſuntcharitas vero plebẽ ꝗab illo fuerat depꝛauata ad cõ.
ei perpetuo permanſura. Ideoq; a patrib dicta ſepulchra perrexit. Hũc autẽegy⸗
itmn noſtris opera iſta ſignoꝛũ nequaq; vidi ptijs moꝛẽ nili fluminis inuexit alue· vt
urn mus affectata · quinimo · cuz ea ſpirituſ ⸗/ qjm̃ vniuer ſa illius latitudo terrę inſtar
lomt ſancti gratia poſſiderent · nunq; exercere immẽlſi pelagi· nõ baro anni tꝑe ſolita
ſedi volu erunt · niſi foꝛte extrema illos ⁊ ine⸗ aquarũ eruptiõe cõtegitur ita vt nu0llil 9 —
numer nitabilis neceſſitas coartaſſet. tic cuiq; humãdi copia humani coꝛo ia eé
tiin De ſuſcitato moꝛtuo ab Abba⸗ ris tribuat niſi poſt tranſuectionem ĩde.
Dũü te machario. Cap̃. ij. curſam coꝛpoꝛa moꝛtuoꝛum pigmen·
* AIcut ab abbate machario qᷣ tis condita redolentibiin editioꝛibo cel⸗
WM f—c habitationẽ ſchytiotice ſolitu⸗ lulis recondantur. Nam madens ebꝛie
tnin ODinis pꝛimus inuenit · moꝛtuũ tate contigua terre illius ſolü humandi
Mun ſuſcitatũ eſſe reminiſcimur. Nam cũ he arcet officiũ. Si qua enĩ cadauera defoſ
pate niciathe 1 n ed arcetomiciu. Si qua eni cadauera defot
ngh reticus quidam qui eunomij perfidiam ſa ſt uſe ceperit; euomere ad ſu perficiẽ ſuã
cnin ſectabatur . ſinceritatẽ catholice fidei ar⸗ inũdationũ nimietate cõpellitur. Kum
zi te dyaletica ſubuertere conaretur. mag igitur antiquiſſimo cuidaʒ cadaueri be
mtr nãq; iã hoĩm multitudinẽiã decepilſet⸗ atus macharius aſtitiſſet ait. O homo ĩ
rogatus a catholicis viris qui ruina tã/ quit · ſi veniſſet huc mecum bereticus ille
’ te ſubuerſionis grauiſſime mouebãtur filius perditionis · et aſtante ipo nomen
oe beatus macharius · vt ſimplicitatẽ tott?ꝰ chhriſti dei mei inuocãs exclamaſſeʒ vtrũ
nn egipti ab infidelitatis naufra gio libera⸗ ne coꝛã his qui pene eius fuerant fraude
Wan ret· aduenit. Quem cũ bereticus arte di ſu buerſi · ſurrecturus fuiſſes edicito. Cũ
pann aletica fuiſſet aggreſſꝰ.⁊ ad ariſtotelicas ille conſurgens; annnentis voce reſpon
W ignoꝛantẽ ſpinas vellet abducere· beatꝰ dit. Quẽ interrogans abbas machariꝰ
niln MWacharius apoſtolica multiloquium quid nã fuiſſet aliquãdo cũ frueret᷑ hac
gunuf eius bꝛeuitate concludens· non eſtinqt vita · vel qua hominũ fuiſſet etate · aut ſi
en in verbo regnum dei. ſed in virtute. Ea⸗/ nomẽ chriſti tũc tpis cõgnonuiſſet. ille ſe
ppurh musigitur ad ſepulchra:et nomẽ dñi ſu ſub antiquiſſimis regibus vixiſſe reſpõ⸗
isſonn per moꝛtuũ qui pꝛimus inuentus fuerit dit· chriſtiq; nomẽ aſſeruit illis ſe nec an
Ptnin/ H inuocemꝰac ſic ſcriptũ eſt: oſtẽdamꝰ ex diſſe tẽoꝛibus. Qui rurſus abbas ma⸗
vnmmG opibe fideʒ nr̃aʒ· vt manifeſtiſſime recte charius. Doꝛmi inquit in pace· cũ ceten
itinn fidei documẽta eius teſtimonio declarẽ⸗ in tuo oꝛdine a chriſto in fine tempoꝝx unn ·
pPee tun et perſpicuã veritatẽ nõ inani diſpun ſcitandus. Mec igitur eius vꝓꝑtus et gra —
p tatione verboꝝ ſed virtute ſignoꝛũ cil. tia q;tũ in ipo fuit ſemper foꝛtaſſe latuiſ
auntc lo qð nõ poteſt falli indicio cõpꝛobemꝰ. ſet niſi eum neceſſitas totius pꝛouincie
ſunait Quo audito·hereticus coꝛã circũſtanti periclitantis·et erga chriſtum plena de⸗
“L plebe pudoꝛe conſtrictus:cuʒ ad pñs pᷣ notio amoꝛq; ſincemus·iſtud exerceremi
ſabiei bere ſe ↄditiõi ꝓpoſite ſimulaſſetaſſeſu; traculum cõpuliſſet. Qð vtiq; vt abeo

ing n 4

”Ul

ollatio xVS bbatis

fieret non pſtentatio glori ſed charitas

cnſt totius plebis extoꝛſit vtilitas.

vt beatum quoq; heliã feciſſe regnoꝛũ le

ctio manifeſtat· qui ignem de celo ſuper

hoſtias impoſitas pirę · pięidcireo de⸗
ſcendere poſtulauit · vt periclitantẽ pſeu⸗

do pꝛophetarum pꝛeſligijs fidem! totius
populi liberaret.
Demiraculo qdabbas abrahã
in mulieris fecit vberibus
LCa aß iiij.

Aid ſi etiam abbatis Abrabe
q geſta commemoꝛem · qui pais
id eſt· ſimplex pꝛo ſimplicita⸗/
te moꝛum et innocentia cognominatur ·
Aui cum metendi gratia ad egyptũ de
heremo diebus quinquageſime perrexiſ
ſet · eta muliere quadam paruulum ſuũ
lactis inopia iam tabidum atq; ſemine

cem pꝛeferente· lachrymoſis pꝛecib fuiſ

ſet obſtrictus· calicem ei aquę potanduʒ
impꝛeſſo crucis ſignaculo dedit· cuius

bauſtu · confeſtim miruz immodum · ari

da iam penitus vbera copia lactis redũ
danteconfluxerunt.
Declaudi cuiuſdam curatione .
quas idem eſt operatus. .

CLap̃. v.

Elcũ idemipe pgẽs ad vicum
v ccircundatus eſt illudentiũ tur-⸗
bies · qui ſubſannantes oſtende
bant ei quendam hominem cõtracto ge⸗
nu · multis iam annis greſſus officeio de
ſtitutum · et antiqua debilitate reptantẽ·
ac temptantes eum oſtende aiebant ab.
ba abꝛaham ſi ſeruus es dei · et reſtitue
hunc pꝛiſtine ſanitati vt nomen chriſti
quem colis vanum non eſſe credamus.
Cunc ille confeſtim inuocato chriſti no
mine indlinãs ſe ⁊ appꝛehendens aridũ
pedem hominis traxit· cuius tactu conti
nuo ſiccum genn incuruumq; directuz
eſt · ac recepto vſu greſſuum quem obli⸗
uioniiam tradiderat annoſa debilitas · ..

letus abſceſſit.

OXmeritum vniuſcuiuſq n5 ex
ſignis debeateſtiman. p. vi

»

4“

Jit itac; viri nihil ſibi pꝛo taliã

b mirabilium virtute donabãt.
quia non hec ſuo merito agi · H

dñi miſedia fatebantur apoſtolicis ver⸗

bis in admiratione ſignoꝛum humanã
gloꝛiam refutantes. Niri fratres inqui⸗

unt ·quid admiramini in hoc aut nos

quid intuemini · quaſi nr̃a vᷣtuteaut po
teſtate fecerimus hunc ambulare. Mec
quemqᷓ in donis ac mirabilibus dei · ſy
potius ex pꝛopꝛijs virtutũ fructibus pꝛe
dicandum eſſe cenſebant·qui induſiris

mentis et operum virtute generantur.

Plerum q; enim vt ſupꝛa iam dictum ẽ

homines mente coꝛrupti· repꝛobi circa i
dem · in nomĩe domini et demonia expel⸗
lunt et virtutes maximas operant. De
gquibus cum apoſtoli cauſarentur ⁊ di⸗
cerent · pꝛeceptoꝝ vidimus quendam in
nomine tuo eijcientem demonia · et pꝛo⸗
bibuimus eum · quia nõ ſequitur nobiſ
cum licet eiſdem ad pꝛeſens reſponderit
chriſtus · nolite pꝛohibere · qui enim non
eeſt aduerſum vos:pꝛo vobis eſt · tamen
eis in fine dicentibus· domine domine ·
none in nominetuo pꝛophetauimus· et
in tuo nomine demonia eiecimus ettin
tuo nomine virtutes multas fecimus·
reſponſurum ſeeſſe teſtatur · quia nunc
noui vos diſceditea me operarij iniqui
tatl.Et idcirco etiã iſtos quibs hãc glo
riam ſignoꝛum atq; virtutum pꝛo meri
to ſanctitatis ipſe conceſſit· ne in bis erx·
tollantur admonet dicens Molite gau
dere quia demonia vobis ſubijciütur ·
gaudete autem · quia nomina veſtra ſcri

pta ſunt in celis

cariſmatum virtusnõ in mi
rabilibus ſed in humilitatecon

ſiſtat. Caß. vi.

Enic i iße auctoꝛ ſi ignoꝛi om⸗
d mnium atq;ʒ virtutuz cum ad do
ctrine ſuęma giſterium diſcipu
los adnccaet niic ab eo veri atq; ele⸗
ctiſſimi ſectatoꝛes peculiariter diſcere de
berent · euidenter oſtẽdit Nenite inquit

ſn
i
die
ſul
vo

ſu
eſt
in

ſin

inuicem · Mon ait.ſi ſigna atq; virtutes

inuicem habueritis. qᷓm certũ eſt niſi mi⸗-
tes atq; hũiles buare nõ poſſe. Qua ꝓpt᷑

S nũq; monachos ꝓbos nec moꝛbo ceno⸗
doxię vacuos noſtri maioꝛes eſſe dixert·

qm vel meruerũt vel pꝛeſumpſerũt grazʒ
iactantiſſima oſtentatiõe diffamãt. Sʒ
incaſſum Qui enim innititur mẽdacijs

G .ς .e . .
J

ſimiliter feceritis ſed ſi dignã dilectiõeʒ

f et diſcitea me · nõ vtiq; vt demones cę⸗
tin leſti ptãte pellatis non vt lepꝛoſos emũ
65 detis nõ vt cecos illuminetisnõ vt moꝛ
ien tuos ſuſcitetis.Hec enim etiã ſi ꝑ qſdã
mni ſeeruos meos operoꝛ non woteſt ſe inſere⸗
Singh/ relaudibus dei humana conditio · nec
S vllam ſibi in hoc miniſter et famulus de
upd cerpere poꝛtionem · vbi ſolius diuinita’f
nr eeſt gloꝛia. Nos autem inquit hoc diſcite
Nß a me · quia mitis ſum et humilis coꝛde.
Nopt Moc enĩ eſt qð cunctis generaliter diſce
utn re ⁊ exercere poſſibileeſt:oꝑera autẽ ſigg
n. noꝛũ atq; vtutum nec ſo nccianec olbb
imni cõmoda·nec omnibacõcedunf. Humi
iuß litas eſt ergo omniũ magiſtra virtutuʒ ·
el ipa eſt cęleſtis ediſficij firmiſſimũ fundo.·
Oe mentum · ipa eſt donum pꝛopꝛium atqʒ;
nde magniſicuʒ ſaluatoꝛis. Iſta etenĩ vniũ
danin ſa miracula quę chriſtus operatus eſt· ſi
cto ne periculo elationis exercet qui mitem
nt dominũ · nõ ſublimitate ſignoꝛum ſ̊ pa⸗
ti tientię atq; humilitatis virtute ſectat᷑.
inn Qui vero immũdis ſpiritibus impera-
Zon re. aut languentibus ſanitatuʒ dona cõo⸗
nirs ferre aut aliquod ſignũ mirabile popuł
D geſtit oſtendere quauis in oſtentationi⸗
tin bus ſuis chriſti inuocet nomẽ · tamẽ alie
nns⸗ nusa chriſto eſt: quia humilitatis magi
unch ſirum ſuperba mentenõ ſequitur. Naʒ
gichi etiã cũ ad patrẽ remeãs quoddã vt ita
diryxerim conderet teſtamentuʒ· hoc diſci
Pni pulis dereliqt. Mãdatũ inqᷣt nonũ do
vobis vt diliga tinuicẽ ſicut dilexi vos
ck vt et vos diligatis inuicem. Statimq;
in ſubiunxit. In hoc cognoſcẽt oẽs q; mei
ni eſtis diſcipuli · ſi dlectionẽ habuerit ad/

BSe cariſmatibus diuinis

hic paſcet Vntos · igem autẽ ipe ſeqtur
aues volantes. Sine dubio enĩ eueniet
eis illud quod in pꝛouerbijs dicitur. Si

cut venti et nubes ⁊ pluuię manitfeſtiſſi⸗

me ſunt · ita qui gloꝛiãtur in dato falſo.

— — 4

fecenit · nõ de amiratione ſignoꝛum · SH de
onatu moꝛum debet apud nos eſſelau·
Dabilis nec vtrum demonia ei ſubiecta
ſint . ſed vtrum charitatis membꝛa ꝗᷓ de.·
ſcribit apoſtolus poſſideat inquirendnj.

¶Cmirabilius ſit de ſemetipſo

ſiſſe. Caß. vin.
X treuera maius miraculum ẽ
e e pꝛopꝛia carne fomitem lutu

rię eradicare· qᷓ; expellereimun

gnificentius ſignum eſt virtute patiẽtie

truculentos motus iracũdiecohibere · q;
aereis pꝛincipatibꝰ imperare · pluſq; eſt
excluſiſſe edaciſſimos de coꝛde pꝛopꝛio
triſtitie moꝛbos · qᷓ; valitudinęs alte ĩlus
febꝛeſq; coꝛpoꝛeas epuliſſe. Doſſte 10
multis modis pꝛeclarioꝛ virtus ſublimi
oꝛq; pꝛofectus eſtanime pꝛopꝛie curare
languoꝛes · q; coꝛpoꝛis alieni. Quanto
eniʒ hec ſublimioꝛ carne eſt· tanto pꝛeſta
tioꝛ eius eſt ſalus .quantoq; pꝛecioſiorł

excellentiorisq; eſi ſubſtantię· tanto gra
uioꝛis ac pernicioſioꝛis eſi et rnine.

Quantum pꝛecellat vite pꝛobi
tas opera ſignoꝛum. Capᷣ.ix.

T deillis quidem curationibe
e ita beatiſſimis aplis dꝛ?. No⸗
lite gaudere quia demonia vo
bis ſubijciuntur. Hoc eniʒ faciebat nõ

eoꝛum poteſtas ſed virtus dominici no
minis inuocati · et idcirco monẽtur vt erx
qui lemetipos exoꝛciſtas coꝛã homibop,.
fitentur.et inter admirantiũ turbas hãc

hac parte nihil ſibi beatitu diniſaut glo
rię audeant vendicare· quę dei tantum
potentia ac virtute perficit r ſed ex illa
vite ſuę coꝛdiſq; ĩtima puritate· ob qᷓm
nomina eoꝛum inſcnibi merẽtur in celis.

—

.

CLollatio xv Abbatis Neſterotis.

genelatio ð perfecte caſtitatis
experimento. Laß. r.

ZZX vt hocipſum quod diximus
e Alteſtimonijs veten vel dinis

oꝛacuł appꝛobemꝰ· qͥd beatus

MPaluntiꝰ vl ðD admiratiõe ſign· vel de
gra ſenſerit puritatisimmo quid ãgeli
reuelatione cognouerit · ipiꝰ verbis atq;
experimentis rectius pꝛoferemus. Hic

nanq; ita multis vigens annis diſiricti

one pꝛecipua · vt crederet ſe etiam carna
lis cõcu piſcentie laqueis penitus abſo/⸗
lutũ · eo ꝙ cunctis infeſtationibus demo
num quibus diu aperteq; con flixerat·
ſuperioꝛem ſe factũ eſſe ſentiret: dum ad
uenientibus viris ſanctis pulmentũ len
ticuleqð illi atheran nominãt pꝛeparet ·

manus eius in clibano vt aſſolet flãma
ſuperuolitãte combuſta eſt.Quo facto
triſtiſicatus magnũ immodũ cepit ſecuʒ
tacitus voluere:cur ignis inquiẽs mecũ
nõ habet pacẽ· cum durioꝛa mihi demo
nũ ceſſerint pꝛelia:aut quẽadmodũ me
ĩ illo metuendo examinis die per ſe tran
ſiturũ ille ignis inextinguibilis· et inqui

ſitoꝛ meritoꝝ omniũ nõ tenebit · cui nũc
extrinſecus hic tem poꝛalis ac paruulꝰ ñ

pepercit: Cunq; eſtuanti huiuſcemodi
cogitationibus atq; triſtitia ſopoꝛ ſubi ·
tus obrepſiſſet adueniẽs angelus dñi·
cur inquit pafunti triſtis es ·:qð nec duʒ

pacatus tibi ſit ignis iſte tenenus ·cũ ad

huc reſideat in mẽbꝛis tuis carnalium
motuũ necdum purũ excocta cõmotio:

Cuius radices donec in tuis viuũt me/
dullis ignẽ iſtum materialẽ nequaqᷓ; ti/

bi pacificũ eſſe permittẽt. Quẽ vtiq; in⸗

noxiũ alias ſentire nõ poteris· niſi om̃es

internos motus his indicijs in temerip
ſo experiaris extinctos. Nade⁊ aꝑpꝛehẽ
de nudam et pulcherrimã virginẽ · et ſi il
lam tenens tranquillitatem tui coꝛdis ĩ
mobilem · eſtuſq; carnales pacificos ĩ te
ſenſeris perduraſſe·huius quoq; viſibi

lis flãme mitis atqʒ innoxius in modũ

illoꝝ triũ ĩ babilonia pueroꝛũ te allãbet

attact Ita q; ſenexex huiuſmodi reuela
tiõe perculſus · nõ quidem experimẽti di
uinitus demonſtrati pericula conſuluit
hſů interrogans oſcientiã ſuam · ⁊ purita-
tem ſui coꝛdis examinãs:nec adhuc põ
dus caſtimonię ſuę huius pꝛobationis
ponderi cõpenſare coniectans · nõ mirũ
eſt ait · ſi cedentibus mihi immũdoꝛũ ſpi

rituũñ pꝛelijs aduſtiones ignis quas di

riſſimis cõgreſſibus demonũ inferioꝛes

eſſe credebam · adhinc aduerſum meſen⸗

ſerim ſeuientes. Maioꝛ quippe eſt ꝓtus
ac ſublimioꝛ gratia· internã libidinẽ car

nis extingu ere · qᷓ; nequitias demonũ ex
trinſecus irruentesſigno dñi ac ꝓtud

altiſſime potentia ſubiugare vel deob⸗
ſeſſis coꝛpoꝛibus noĩs diuini inuocatio
ne ꝓpellere. Hucuſq; abbas neſteros

oꝛationẽ de vera cariſmatũ operatione

ↄſummãs · nos ad cellam ſenis ioſeph ꝗᷓ
ſex ferme milibus ab ipo aberat pꝛope⸗

ſecutus eſt.

Explicit collatio ſecunda abba

tis neſterotis de cariſmatibus

diuinis. Incipiũt capitula col/

lationis pꝛime abbatis ioſeph
de amicicia.

mitus inquiſierit.

ij Diſputatio eiuſdem ſenis dein⸗
filgo amiciciarum genere.
iij AVnge indiſſolubilis amicicia

iiij Interrogatio vtrum vtile ali qd
cetiã contra votum fratris effici

Debeat.

v„ : Reſpõſio ꝙ perpetua amicicia
niili inter perfectos ſtare ñ poſſit
vi Luibus modis inuiolablis poſ

ſit ſocietas retentari.

vij nihil charitati pꝛeponenduʒ
ſiit · nec iracũdie poſtponendũ.
viij Quibus de cauſis inter ſpirita /

les naſcatur diſſenſio,

antes doctrine ſue inſtitutione pꝛoſe⸗

Aid a nobis abbas Joſepbpᷣ

ons
mini
1

ns
i

0
e
di
o⸗

apitula

H x . .Pealaputanclis etiam ſpiritali ⸗

hrvus cauſis diſcoꝛdiarum.
De optimo examine vwritatis.
Aiimpoſſibile ſit quẽquã qͥ pꝛo-
pio fidit iudicio diaboli illu ſi⸗
one nõ ecipi.

xij Wobcauſam nõ deleant inferio

res in collatione contemni.
xiij chanitas nõ ſolum res dei · ſz
ecettiam deus ſit.

966%

xiiij De gradibus chanitatis.
xy De his quil ſuam wi fratrum

cõmotionẽ diſſimulatione coꝛ/
roboꝛant.

txvyvi De eo ꝗ ſi frater aduerſum nos

aliquid habeat ſi multatis mu
nera oꝛationũ noſtraruz a dño
reſpuantur.

xvij De his qui patientiaʒ ſeculartb⸗
magis putãtimpendendaʒeſſe

6S6S fratribus.
xvij De his qui patientiã mentiẽtes
aQJg iracundiam fratres ſilentio
accendunt. Z
xix Dehis qꝗᷣ erindignatioeieiunãt

xx De quoꝛundam ſimulata patiẽ

tia qui maxillam vrberandam
alterã ingerunt.
xxi Inter ogatio quẽadmodũ chri⸗
ſti mãdatis obtem perãtes euã
gelica perfectionefraudentur.

xxij Reſtonſi io ꝙ chriſtus nõ ſolum
M. facti ſ etiam voluntatis inſpe⸗

cctoꝛ ſit.

ij 2½ ille ſit foꝛtis zſanus4 ſt ſuccu⸗

bit alterius voluntati.
xxiiij Qinfirmi iniurioſi ſint ⁊ iniuri/
a,sferre nõ boſſint.

yxvy ¶ Inten ogatio quõ foꝛtis ſit q nõ

ſp ſuſtentat infirmũ.
Kvi Reſponſio ꝙ infirmus non ſe ſi⸗
nat ſuſtentari.
xrvij Quemadmodum ſit iracundia
cCcoõpzꝛimendaoa

xxviij Amicicias coniuratiõe initas fi

mas eſſenon poſſe.
Erpliciũt capitula.

—
—

ollatio xVI

3 ncipit collatio pzima Abba⸗
tis Joſephd amicicia. Cap̃.i.

Eatus

ioſeph cui nũe
immſtituta ac pꝛe⸗

b epta pandéeda

ſunt . vnus extri
bus quoꝛum in

piꝛima collatiõe
fecimus mentionem clareacmoum fa

milię ac pꝛimarnius ciuitatis ſuę int̃ egy

prtiũ fuit ꝗᷓ appellat thymnis·etita nõ ſo-
lum egyptia · ſ etiam greca facundia di⸗
ligenter edoctus · vt velnobis vel his qͥ
eloquentiam penitus ignoꝛabantnon
vt ceteri per interpꝛetem · ſed per ſemetip
ſum elegantiſſime diſputaret · ui cum
inſiitutionem ſuam nos deſiderare ſen⸗
ſiſſet· percontatus pꝛimũ ·: vtrum nã eſſe
mus germani fratres· audienſq; a nob

ꝙ; non camali ſed ſpiritali eſſemus frar⸗/

H nitate deuincti noſq; ab exoꝛdio renun/
ciationis noſtre · taz ĩ peregrinatiõe queę
ab vtroq; noſtrum fuerat obtentu mili⸗
tise ſpiritalis arrepta · qᷓ; ĩ cenobij ſtudio
indiuidua ſemper piunctione ſociatos ·
tali vlus eſt ſermonis exoꝛdio.
Diſputatio eiuſdem ſenis dei/
ador amiciciarũ genere. Cap̃.ij.

Miciciarum ac ſodalitatis młł

. ta ſunt genera · que diuerſis mo

dis humanũ genus dilectiõis

ſocietate connectunt. Quoſdam eni pᷣ⸗

cedens cõmendatio · pꝛimũ noticię boſt
etiaʒ amicicie fecit inire cõmertia. In qͥ
buſdam vero contractus quidã ſen da-
ti accepti ve depactio · charitar federa co
pulauit Quoſdã negociatiõis ſeu mili
tie vel artis ac ſtudij ſimilitudo atq; cõ

munio amiciciarum vinculis nexuerũt ·

per qm iia etiaʒ effera ſibi inuiceʒ coꝛda
manſueſcunt · vt etiaʒꝝ hi qui in ſiluis ac
montibus latrocinijs gaugent et effuſi⸗
one hüani ſanguinis delectantur. ſuoꝝ
ſcelerum participes amplectantur ac fo
neant.Eſt etiam dilectiõis aliud genus

Lollatio XVI Abbatis Joſeph.

qð inſtictu nature ipiꝰ ⁊ ↄſanguinitai
lege connectitur ·qua vel contnbules vl

coniuges · vel parentes ſeu fratres ac fi
lij. naturaliter ceteris pꝛeferũtur quod

non ſolum humano generi · xerumetiaz
oĩbalitibus atq; aĩantibo ineſſe depꝛe

henditur. Nam pullos vel catulos ſu⸗

os naturali affectu inſtigante ſic ꝓtegũt
ac defendũt · vt frequẽter ꝓ ipis etiã obij
cere ſe picuł moꝛtiq; ñ metuãt.Deniq;
etiã illa beſtiaꝝ vl ſerpentiuʒ vel alitum
genera · quęe intolerabilis feritas ac leta
le virus ab oibus ſeparata eẽ cernit · vt
ſũt baſiliſci vłmonocerotes vł griphes·
cum etiam viſu ipſo cunctis pernicioſa
eſſe dicantur inter ſe tamẽ pꝛo oꝛiginis
ipſius affectioniſq; conſoꝛtio pacata et
innoxia perſeuerant. Sed hec omnia ꝗᷓ
diximꝰ genera charitatis · ſicut malis ac

bonis · feris etiam atq; ſerpentibus vide
mus eſſe cõmunia · ita etiam vſq; in finẽ

certum eſt perſeuerare non poſſe. Eteniʒ

interrũpit ea frequenter ac diuidit loco

rum diſcretio · et obliuio tem poꝛalis · et
verbi vel cauſę negocioꝛũ q; contractus
Vtenim ex diuerſis · vel lucri · vel libidi.
nis · vel conſanguinitatis· ac neceſſitudi
nũ variarum ſocietatibo acquiri ſolent

ita intercedentequalibet diuoꝛcij occaſi/

one ſoluütur. —
Vngde indiſſolubilis amicicia
ſit Cap̃ᷣ.ij.

Mbis igitur cunctis vnnʒ ge

i mnus eſt in ſolubile charitat⸗,q

nec cõmendationis grata · nec
officij vel munerũ magnitudo contrac⸗-
tuſq; cuiuſqᷓ; rõ.vłnatenccitas iũgit ſᷣ

ſola ſimilitudo ꝓtutũ. Hec inq; ẽquę
nullis vnqᷓ; caſibo ſcinditurquam nõ
ſolũ diſſociare vel delere locoꝝ vel tẽo /
rum interualla nõ pꝛeualent ·ſ̊ ne moꝛs

quidem ipᷣa diuellit. Mec eſt vera et ĩdi
rupta dilectio · quę gemina amicoꝛuʒ p.
fectione ac virtute concreſcit. Cuius ſe
mel initum fedus · nec deſiderioꝛum va

rietas· nec contẽtioſa dirũpet contrarie⸗
tas voluntatum. Ceterum multos no⸗

uimus in hoc ꝓpoſito conſtitutos·qͥ cuʒ
ꝓ charitate chriſti flagrantiſſima eſſent
ſoliditate deuicti non perpetuo eam · n?
indirupte ſeruare potuerunt.quia licet
bono ſocietaᷣ pꝛincipio niterẽtur · nõ tñ
vno nec pari ſtudio arreptuʒ pꝛopoſitũ
tenuerunt .fuitq; inter eos quedam tpat
affectio ˖ quia non eqjli vtriuſqʒ virtute ·
ſHz vnius pata buabat᷑ · Que quãuis ab

vno magnanimiter atqʒ infatigabiliter

retentetur · neceſſe eſt tamen eam alteriuſ
puſillanimitate dirũpi. Infirmitates
nam q; eoꝛum qui tepidius perfectioniſ
expetunt ſanitatem · quantalibet foꝛtiuʒ
tolerantia ſuſtentẽtur· ab ipᷣis tamen qꝗͥ
infirmi ſunt nõ feruntur. Habent enĩ in
ſitas ſibi cõmotionũ cauſas quę eos qᷣe
tos eſſenõ ſinant vt ſolent hi qui carna/
li egritudine detinentur ·ſtomachi ſui in

firmitates et faſtidia cocoꝛum vel mini⸗

ſtrantium negligentijs imputare.⁊ quã
talibet eis obſequẽtium ſollicitudo deh⸗/

uiat · nihilominꝰ tamẽ ſanis cauſas ſuę

cõmotionis aſcribere· quas ſibi vtiq; vi
cio valitudinis ſuęineſſe non ſentiunt.

Quãaobꝛem hec eſt amicicię vt dixtimus

la virtutũ parilitate federatur. Dñs enĩ
inhabitare facit vnius moꝛis in domo.

Et idcirco in his tantum indirupta po/

teſt dilectio permanere · in quibus vnũ
Ppoſitum ac voluntas· vnũ velle acnol

le conſiſtit. Quã ſi vos quoq; cupitis ĩ/

niolabilem retentare feſtinandum ẽ vo⸗

bis vt expulſis pꝛimit vicijs· moꝛtificetj

ꝓpꝛias volũtates · ⁊ vnito ſtudio atq; ꝓ
poſito · illud quo pꝛopheta ad modũ de

lectatur· gnauiter impleatis · ecce q; bo⸗
nũ q; iocundũ habitare fratres ĩ vnũ
Võð non localiter ſᷣ ſpiritaliter opoꝛtet ĩ

telligi. Nihil enim pꝛodeſt · ſi moꝛib ac

ꝓpoſito diſſidentes vna habitatiõe iũ⸗
gantur · nec obeſt parili virtute funda⸗
tis · per locoꝝ interualla diſiungi. Apðᷣ
deũ namq; moꝛum cobabitatio · non lo
coꝛũ vnita fratres babitatio coniungit ·

nec poteſt vnqᷓ; pad integritas cuſtodiri

aul
guo
gut
aun

lt
diro
mac
wlig
nd
Cye

n
NI

i

=

ꝛ= — ,— —

— —

— — — —
— — —

De amicicia

vbiſvoluntatũ diuerſitas inneni..

Interrogatio vtruʒ vtile aliqͥd

etiã cõtra votũ fratris effici de⸗

Ermanus. Quid gſi vno

volente perficere aliquid qd

Ffßm deũ ↄmodũ ⁊ ſalubꝛe pſpe
xeritalius nõ pꝛeſtet aſſenſum exequen/

dum ne etiam contra votũ fratris eſt an
pꝛo eius arbitrio negligendum

7

Reſpõſio ꝙ perpetua amicicia

niſi iter perfectos ſtareñ poſſi.

Oſeph. Idcirco diximꝰ ple⸗

na atq; perfecta amicicię gra⸗
tiam niſi inter perfectos viros

eiuſdẽq; virtutis perſeuerare non poſſe ·
quos eadem voluntas vnũq; ꝓpoſituʒ
aut nũqᷓ; aut certe raro diuerſa ſentire ·
aut in his quę ad pꝛofectũ ſpiritalis per
tinent vitęe patitur diſſidere. Qð ſi ani⸗
moß ceperint ↄtentionibus eſtuare · liq̃t
vtiq; eos nũq; ſjm regulã q̃m pꝛediximꝰ
fuiſſe cõcoꝛdes.Sed qꝛ nemo poteſt a p.
fectione habere pꝛincipiũ · niſi qui ab ip
ſo eius ceperit fundamẽto·et vos nõ q̃n

ta eius ſit magnitudo:ſed quẽadmodũ

ad eam perueniri poſſit inquiritis·neceſ⸗
ſariũ reoꝛ vt paucis regulaʒ vobis eins

ac tramitẽ quendam per quẽ greſſus v

ſtri dirigatur apꝑiaʒ. vt patientię ac pad
bonũ facilius obtinere poſſitis.

Quibus modis inuiolabilis

poſſit ſocietas retẽtari.Lapᷣ.vi.

D Nima igitur ſunt vere amicicie
Nin contemptu ſbᷣe mundialis et

omniũ quas habemus rerũ de

1

ſpectione fundam ine Eaua eni iniuſtũ

atq; im pium eſt · ſi poſt abrenũciatã mũ

di omnium quęin eo ſunt vanitatem ·

pꝛecioſiſſime fratris dilectiõi ſuppellex

viliſſima quę ſuper fluit pꝛęferatur. Se⸗

cundum eſt· vtita ſuas vnuſquiſq; reſe
cet voluntates·ne ſe ſapientem atq; con

ſultum eſſe iudicans ſuis malit qᷓ; pꝛo⸗
ximi diffinitionib obedire. Certium eſt

vt ſciat om̃ia etiã ꝗᷓ vtilia ac neceſſaria

pacis Qnartũ · vt credatnec iuſtis ne

iuſtis decanſis penitus iraſcendũ uĩi

tũ · vt aduerſus ſe iracundiã fratrisetiẽã

ſine ratione conceptam· eodem modo qᷣ
ſuam curare deſideretſciens equaliter ſi

bi pernicioſam alterius eſſe tiſtitiam ac

ſi aduerſus aliuʒ ipſe moueaturniſi eẽ

qtũ in ſe eſt etiã ð fris mẽte depulerit.
Poſtremũ illud eſt·qð generale vicioꝝ
omnium peremptoꝛium eſſe non dubiũ
eſt · vt ſe de hoc mũdo credat quotidie mi
graturum. Quse perſuaſio non ſolũ nul

lam in coꝛde triſtitiaʒ reſidere permittit·
verumetiam vniuerſos concupiſcenti/

arum ac peccatoꝛum omniumcõpꝛimet
motus. Mecigitur quicunq; tenuerit.

amaritudineʒ iręatq; diſcoꝛdieęnec pa

ti poterit necinferre. His autem ceſſan⸗
tibus cum pꝛimum ille emulus charita.

tis in coꝛdibus amicoꝛum triſtitię ſenſiʒ
Venena ſuffuderit.neceſſe eſt vt fequen·
tibus iurgijs paulatim dilectione tepefa
cta · am ãtium coꝛda diu exulcerata quã/
doq; diſſociet. NMam qui per callem pꝛe

dicte directionis ingreditur in quo ab

amico vnq; ſuo poterit diſſidere · qui p⸗
mum litium cauſam quę exparuulis re
bus viliſſimiſq; materijs generari ſolet ·
nihil ſuum vendicans radicitus ampu.
taueritillud quod in actibus apoſtolo-
rum legimus de vnitate credentiuʒ om
ni virtute cu ſtodiẽs. Multitudinis autẽ

credentium erat coꝛ vnum anima vrna

nec quiſq; eoꝛum quę poſſidebãt aliqᷣd

ſuum eſſe dicebatled erant illis omnia
communia: Deinde quemadmodũ ab
eo ſeminariũ diſſẽſionis exurget · qui nõö

ſue ſed fratris ſeruiens voluntati: domi
ni atq; auctoꝛis ſui fuerit imitatoꝛ effec
tus · qui loquẽs ex perſona hominis quẽ
gerebat. Mon veni inqͥt vt facereʒ volũ

tatẽ meã ß volutatẽ eiꝰ qͥ me miſit:Quo
autem modo vllum contentionis fomi

tẽ ſi uſcitabit · qui de intelligẽtia ac ſenſu
ſuo·nõ taʒ ꝓpꝛio iudicio q; frati credere

ccrenit examini· ꝓ eius ſcʒ arbitrio · vel

pꝛobans ſua innenta · velimpꝛobans 7

euan gelicuz illud pij coꝛdis humilitate
conſummans verumtamẽ nõ ſicut ego
volo ſed ſicut tu vis.Aut qua ratiõe ali

qd quo frater meſtificet admittet q bo⸗

no pad nihil iudicat eſſe pꝛecioſius · dñi

ceillius ſententiememoꝛiã nõ amittens

In bhoc cognoſcẽtoẽs ꝙ mei eſtis diſci⸗

puli · ſi dilectioneʒ habueritis adinuicẽ·

per quã velut ſpãli ſignaculo gregẽ oui

um ſuarum in hocmundo voluit chri⸗

ſtus agnoſci· atq; hoca ceteris vtita di⸗
xerim caractere diſcerni Qua vxro ex cã
Vl in ſe recipere vel in alio reſidere rãco
rem triſtitię ſuſtinebit cui ſumma diffi⸗
nitio eſt iracundie quę pernicioſa ⁊ illi⸗
cita eſt iuſtas cauſas eſſe non poſſe·
eodem q; ſe modo ſuccenſente ſibi fratre

oꝛare nõ poſſe · quo ſi fratri ſi uo ipe ſuccẽ
ſeat: illam domini ſaluatoꝛis humili ſp-

retinens coꝛde ſententiaʒ. Si offers mu
nus tuum ad altare · ibi recoꝛdatus fu
eris ꝙfrater tuus habet aliquid aduſuʒ
