eet 7 pfr eius ꝙ videlicʒ tã ipſe
qꝙᷓ; pr ſuus mendax ꝓnunciari videat᷑ a
dñno . ſat abſurdũ eſt H vel leuitopinari.
Vt enĩ paulo añ diximꝰ. ſpũs ſpũm nõ
generat. ſicut nec aĩam qͥdem põt aia ꝓ

creare· licet cõcretionẽ carnis nõ dubite

mus hũano ſemie coaleſcere. ita de vr/

q; ſubſtantia.i.carnis ⁊ aię aplło ꝓnun⸗
ciante quę quo auctoꝛe pcedat mani.

feſtius explanãte.Deinde pres inqͥt car

nis nr̃e habuimꝰ eruditoꝛes ⁊ reuereba.

mur · nõ młtomagis ſu bijciem̃ pri ſpiri⸗
tuum ⁊ viuemus:?Quid hac diuiſione

cclariꝰ potuit definire· vt carnis qͥdeʒ nr̃e

uſq; ꝓcreat᷑· ſed ſpecialita o ſolo tri-

buitu · ad auctoꝛem ſuũ redire ſignaret
AM etiã per illam dei inſufflationeʒ qᷓ

adam pmit? animauit euident᷑ expmit.

AQNuiby teſtimonijs manikfeſte colligimꝰ
pfem ſpũum neiez dici poſſe niſi deũ lo⸗
lũ · qñ eos ex nihilo cũ voluerit fac ſłᷣſiſte⸗/
re ˖ homĩes vero carnis noſire pr̃es tãtũ/
mõ nominari. Itaq; et diabolus ᷣm H
qʒð vll ſpũs vel angelus bonus creatus
eſt · patreʒ nemiem habnit niſi deum cõ
Diltoꝛeʒ ſuüũ. Qui cum ſuꝑbia fuiſſet ela
tus ⁊ dixiſſet in coꝛde ſuo· aſcendaʒ ſup
altitudinẽ nubiuzʒ ero ſimilis altiſſimo ·
factus eſt mendax. ⁊in veritate nõ ſtetit
ſed de ꝓpꝛio nequitię thecauro mẽdaciũ
Pferens· non ſolũ mendax ſed etiã pater

ipᷣius mẽdacij factus eſt.qͥ deitatẽ hoĩ re

pꝓmittens ac dicens · eritis ſicut dij · ĩ xe⸗

ritatenõ ſtetit · ſed ab inicio factuſ eſt ho

micida. vl adam moꝛtalẽ faciẽs · vlabel
inſtigatione ſua ꝑ manũ fr̃is interimẽs

Lapiruia

Sed iam diſputationẽ noſirã duarum

ferme noctiũ lucubꝛatione ↄfectam diei

tertij ſubſequẽs auroꝛa cõcludit· ac de
pfundiſſimo queſtionũ pelago nauicu/

lam collationis huiꝰ ad tutiſſimũ ſilen⸗

tij poꝛtã cõpẽdio nr̃e ruſticitaſ᷑ attraxit·

In qð nos qͥdem ꝓfundũ q;to interius
fatus diuini ſpũs introduxit · tanto dif
fuſioꝛ pᷣcedens oculoꝝ aciẽ ſp apiet᷑ im/
maẽſitas · ac hm ſnĩam ſalomonis · longi⸗
fieta nob mag q; erat ⁊ alta ꝓfunditaſ
Iss ĩueniet eã. Wobꝛẽ dñm depcem̃ vtĩ
nobis vel timoꝛ eius vłcharitas ꝗᷓ cade

ree neſcit immobilis pſeueret · ꝗᷓ nos et ſa
pientes pꝛudenteſq; poterit conſeruare
TZa diaboli telis ꝓtegere ⁊ cuſtodire ſem
per illeſos. His etenĩ cuſiodibo impoſſi/

bile eſt quẽpiam laqueos eius incurrere

AInter pfectos aũt ⁊ impfectos iſta diſtã
tia eſt. ꝙ in illis qdem fixa (⁊ vtita dix/
rim ) maturioꝛ charitas tenaciꝰ perſeue/
rans firmius eos cuſtodit ac faciliꝰfacit

in ſanctitate durarein illis vrro velut ĩ

firmius collocata · ac facilius refrigeſcẽs

citius facit eos peccatoꝛuʒ laqueis ac ſe
pius implicari. Quibo auditis ita ᷣmo
nibus eius accenſi ſumus.vt cũ maioꝛe

ſitis ardoꝛead noſtram cellam reũtere/

mur q; ad ipius veneramus:
Ervplicit collatio ſecũda abba/
tis ſereni. Incipiunt capitula
collationis pꝛime abbatis yſa/
Ac de oꝛatione.Capi pꝛimum.
Roemium collationis.
3 Verba abbatis yſaac
ſup oratõnis qualitate

iij Nuemadmodum pura ac ſince/
ra paratur oꝛatio
uij De mobilitate animeplume vel
pennule compate
y SDecauſis quibus mens noſtra
aaggrauatur.

vi De viſione cuiuſdam ſenis quã
ſWuſup fratris iqeta opatõe ꝓſpexit.
vij Interrogatio de eo ꝙ maion dif/
filcultatis ſit cuſtodire cogitatio/
nes bongs q; parare ·

viij Reſponſio & diuerſis oꝛationn
qualitatibus. JMWD
ix· BDe qdripartita oꝛationũ ſpecie
x Deoꝛdine ſpecieruʒ quę ſuꝑ oꝛa
ttieonis qualitate pynuntur
xi De obſecratione
xij Deoꝛatione

xij De poſiulatione

xiij Degratiarumactione · R
xv Vtrũ quattuoꝛ oꝛationũ ſpẽs ſil
et om nibo an ſingillatim ? vicil⸗
ſim vnicuiq; ſint neceſſarię·

xxvi Ad quas oꝛationum ſpecies noſ

metipos tendere debeamus

xvij Dequatuoꝛ ſu ꝓplicationum ge

neribus a domino initiath

xxviij De oꝛatione dominica.
xix De eo qꝙ diẽ adueniat regnũ tuũ
xx De eo dicit fiat voluntas tua.
xxi De pane ſuperſubſtantiali ſiue

quotidiano.
xxij De eo ꝙ dicit dimitte nob debi⸗
ta noſtra · ⁊ reliqua
xxiij De eo ꝙ dicit nenos inducas ĩ
teempta tionem

xriiij De eo ꝙnõ debeant alia poſtula

ri q; hęc tantũ ꝗᷓ oꝛationis domi
nice modulo continentur

vyxv De q̃litate ſu blimioꝛis oꝛatiõis
xxvij De varijs cõpũctionũ q̃litatibo.

xxviij Interrogatio de eo ꝙnon ſit in
rnroſtra ptãte ꝓfu ſio lachꝛymarũ
xxix Reſponſio de diuer ſitate cõpun
ccionũ ꝗᷓ p lachꝛymas digerũt.
xxx De eo ꝙ elici nõ debeant lachꝛy⸗
meqñ non ſpontanee ꝓferunt
xxxi Sententia abbatis anthonij ſup
oꝓoꝛꝛationis ſtatu.

vxij De exauditõnis indicio

xxxiij Obiectio q; pdicte exauditiõis fi
OOucia tantũ ſanctis conueniat.
xxxiiij Reſponſio de diuerſis exauditio

num cauſis

xxxv Deoꝛatione intra cubiculum et

clauſo oſtio deferenda.

xxxvi De vtilitate bꝛeuis ac tacite oꝛa/

—

1 G 9

IZygcipit collatio pꝛia abba
tis vſaac de oꝛatione.

tua oꝛatiomis atq;
inceſſabili iugitate
qð in ſcdo ĩſtitutõ
nuz libꝛo ꝓmiſſuʒ
” eſt· collatiões ſenis
Pupquẽ nunc in mediũ ꝓferimꝰ id ẽ ab
batis yſaac dño fauente cõplebũt. Qui
bus explicaſ· cepij beatiſſime memo/

rie pape caſtoꝛis · ⁊ deſiderio vro o bea⸗

tiſſime papa leonti ⁊ ſancte frater elladi
ſatiſfeciſſe me credo:volumĩs amplitu⸗
dine pᷣmitus excu ſata · ꝗᷓ ſiudentib nobᷣ
non ſolũ ſermone ſuccincto narrãda p/
ſiringere · ſʒetiã plurima ſilentio pᷣterire ·
ſa eſt Oręemiſſa naq;ʒ ſupꝑ diũſis inſtitu
tis diſputatõe copioſa quã nos ſtudio
bꝛeuitat reſecare maluimus. Had extre⸗
mum beatus yſaac intulit xrbo.
Aerba abbatis yſaac ſuꝑ oꝛa/
tionis qualitate. Cap ij.
Mtnis monachi finis coꝛdiſq;

in maioꝛẽ modũ q; diſpoſueramꝰ exten

flfectio ad iugẽ atq; indiruptã

oꝛationis pſeuerantiã tendit:⁊

cq;ti humane fragilitati cõcedit᷑ ad im

mobilẽ tranquillitatẽ menᷣ ac pfectam
nitit puritatẽ. Ob quã poſſidendã om⸗
nem tã la boꝛẽ coꝛpor q; ↄtritioneʒ ſpũs

indefeſſe ꝗrimꝰ iugit᷑ exercemꝰ.⁊ eſt in

ter alterutrũ recipea ꝗdam inſepabilq;

coniunctio inuicẽ ſibi mutua ratiõecõ⸗

nexa. Nam ſicnt ad oꝛatiõis pfectionẽ
oim tedit ſtructura vytutũ · ita niſi huiꝰ
culmine hec oĩa fnerint colligata atz cõ⸗

pacta· nullomõ firma poterũt vel ſtabi

lia pdurare. Quemadmodũ ſineilł ac-
quiri vel cõſũmari non põt h̊ de qua lo
quimur ꝑpetua oꝛationis iugiſq; tran/
quillitas ita ne ille qdem vtutes ꝗᷓ hãc
pꝛeſtruũt abſq; huiꝰ poſſunt aſſiduita/
te cõpleri. Et ideo nec recte tractare de

oꝛationis affectu · nec ad eiꝰ pncipalẽ fi

tio IX gbbatis

im pulſio.
paratur pura et ſincera oꝛatio.

7

6D
☛

nem qͥ vniuſarũ ꝓtutũ molitiõe pficit·
ſubitanea diſputatiõe poterimꝰ intrare
niſipus vniũſa quęilliꝰobtentu vel abſ
cidenda ſunt vel parãda poꝛdineʒ di/
numerata fuerit atq; diſcuſſa · ⁊ bhm euã
gelice pabole diſciplinã ea q̃ ad ſpirita/
lis ac ſu blimiſſime illi? extructionẽ pti⸗
nsẽtturr ſu ꝓputata fuerit ac diligẽt᷑ añ
cõgeſta. Quętñũ nec ꝓderũt pᷣpata nec

recte ſuꝑponi ſibimet excelſa culmĩa p/

fectionis admittent · quia nec ſuꝑpoſita
poterũt molẽ tãte celſitudis ſuſtinere. ni
ſi pus vt cõi vſus vꝓbo ꝓpꝛiꝰ aliqͥd exb/
mam diliget egeſto pus oĩ repurgio vi
cioꝝ ⁊ effoſſis ſucciduiſ moꝛtuiſq; rude
rib paſſionũ viuę(vt aiũt) ac ſolide t᷑ꝛe
pectoꝛis nr̃i· imo illi enangelice petre in

ſublime ſcanſura ſuꝑiecta fuerĩt ſimpli
citat humilitat᷑ firmiſſima fundamẽ/
ta · qba hec turr ſpũaliũ vtutũ molitiõi9/

bus extruenda ⁊ immobilit᷑ valeat ſta⸗
biliri:⁊ ad ſumma celoꝝ faſtigia ↄfidẽ-
tia ꝓpꝛie firmitaſ̃ attolli. Fundamentis
etenĩ talibe innitenteʒ q;uis paſſionum
imbꝛes largiſſimi ꝓfundant· q;uis ei p/
ſecutionũ violenti toꝛrẽtes inſtar arietis

illidant᷑· q;uis irruat æ incũbat adũſa/

rioꝛũ ſpũum ſeua tẽpeſtas· non ſolũ rui

na nõ diruet ſʒ nec ipa aliq̃tenꝰ vexabit
Quemadmodum

Tigddcirco vteo fer⸗ Laßp̃. iij.
oꝛe ac puritate ꝗᷓ debet emitti
t oꝛatio. Bſũt oĩmodis ob

liñ generalit᷑ abſcidẽda eſte deĩde nulliꝰ

negocij cauſeue nõ ſolũ cura ſy ne mẽo⸗
ria qdem penitꝰ admittẽda · detractões

vaniloqa ſeu młtiloqa · ſcurrilitates qͥʒ

ſimilit᷑ ampu tãdeire pᷣ oĩb ſiue triſticię

Pturbatio fſunditꝰ eruẽda:concupĩe car

nalis ac filargirie noxiꝰ fomes radicitus
euellẽdus:⁊ ita his ac ſimilibo vicijs ex⸗

truſis penit? et abſciſis ꝗᷓ hoim qͥ; pñt
patere acnotari ↄſpectiby·taliq; vt dixi
mus repurgij emũdatiõe miſſa ꝗᷓ ſim/

plicitatis innocentiępuritate pficitur
ſic ſtrud⸗ . ml one de

/

.

iacienda ſunt pmnʒ ꝓfunde bũilitat᷑ᷣ in
cõcuſſa fundamina.ꝗᷓ ſcʒ turrẽ pulſatu
ram celos valeãt ſuſtinere: deinde ſuꝑ⸗
ponẽda vᷣtutũ ſpirital extructio · ⁊ ab oĩ
diſcurſu atq; euagatione lubꝛica aĩmꝰ
inhibendꝰ.vt ita paulati ad ↄtẽplatõʒ
dei ac ſpiritalis intuitꝰ ĩcipiatſbᷣlimari:
Quicqͥd enĩ añ oꝛatõis hoꝛã aĩa nr̃a cõ
cepit · neceſſe eſt vt oꝛantibo nob ꝑ inge/
ſtionẽ recoꝛdationis occurrat Wobꝛem
q̃les oꝛãtes volumꝰiueniri·taleſ nos añ
oꝛationis tps ſᷣpare debemꝰ. Ex pᷣcedẽ/
ti enĩ ſtatu mẽs atq; animꝰ in ſuꝓplica/
tione foꝛmat᷑.eoꝛundẽq; actuũ ꝓcũben/
tibo nob ad pcem · ꝓᷣboꝝ qͥʒ vel ſenſuum
añ oculos imago pᷣludẽs · aut iraſci uos
ſm pᷣcedenteʒ qlitatẽ faciet aut triſtari ·

aut concupiĩias cauſaſue pteritas retra/

ctare· aut riſu fatuo qð etiã pudet dice/
re cuiuſq; ſcurrilis dicti vel facti titilla⸗

tione pulſari aut ad poꝛes faciet volita⸗/

re diſcurſus. Et idcirco quicqͥd oꝛanti/
bus nobis nolumꝰ:vt irrepatañ oꝛatio/
nem de abdi nr̃i pector extrudere feſti/
nemus · vt illud apli oſſimus implere.
Sine intermiſſione oꝛate·⁊ in oĩ loco le/
uantes puras manꝰ ſineira ⁊ diſcepta/
tione.Alias nãq; mandatũ iſtud pfice/
renõ valebimꝰ·niſi mens nr̃a ab omĩ vi
cioꝛũ purificata ↄtagio · ꝓtutibo tm̃ ve/
lut naturaliba bonis dedita iugi omĩpo
tentis dei cõtemplatione paſcatur
De mobilitate aimę plumę vel
pennulę compate.
Laapitulũu.iiij.

Tenĩ qualitas aimęnõ inepte

ſubtiliſſime plumę ſeu pene le.
uuiſſime cõꝑat·ꝗᷓ ſi bumor cni⸗
piam ext᷑nſecus accidenij coꝛruptõne vi
ciata nõ fueritvel infuſa· mobilitateſbᷣ/
ſtantię ſuę tenuiſſimi ſpũs adiumento·
velut naturaliter ad ſublimia celeſtiaq;
ſuſtollit᷑. Si vo bumon cuiuſq; aſper/
gine vel infuſione fuerit ᷣẽuata · nõ mõ
in nullos aereos volatꝰ naturali mobili
tate raptabit᷑· ſed etiã ad ima terrecon/
cepti humon pondere depmet᷑. Ita mẽs

☚ lene . ſſ Sr

De oꝛatione

q nĩa ſi accedentib vicijs curiſq; mun
danis aggrauata nõ fueritnoxieue libi

dinis hũoꝛe coꝛrupta:velut natali pu/

ritatis ſue bñficio ſubleuata. leuiſſimo

ſpiritalis meditationis afflatu ſblima⸗

bitur ad ſuꝑna· ⁊ hñilia deſerẽs atʒ ter/

rena ad celeſiia ⁊ inuiſibilia tranfferet᷑.

Vñ ꝓpꝛie ſaſj pꝛecepij dñicis ammone/

mur. Uidete neqñ guent᷑ coꝛda vr̃a in

crapula ⁊ ebꝛietate ⁊ cur ſecularibb.Et

idcirco ſi volumꝰ oꝛationes nr̃as nõ ſo

lum celos ſʒ etiã ea ꝗᷓ ſuꝑ celos ſunt pe⸗
netrare · curemꝰ? mentẽ ab omibus terre⸗
nis vicijs expurgatã cũctiſq; emũdatã

fecib paſſionũ ad ſubtilitatem pducere
naturalẽ· vt ita ad deũ vel ipa vel oꝛatõ

eius nullo vicioꝝꝑ pondere pꝛeguata vl

tra celoꝝ faſtigia poſſit aſcendere

1

Decauſis quibus mẽs noſtra

aggrauatur. Lap̃. v.
Ottandũ tñ quib ex cauſis gra
uari menteʒ dñs deſignauerit.
Mõ enĩ adulteria· nõ foꝛnica/
tiones · nõ homicidia · non blaſphemias ·

non rapinas ꝗᷓ moꝛtalia eſſe ⁊ dãnabi⸗

lia nullus ignoꝛat · ſ crapulã poſuit et
ebꝛietatẽ ⁊ curas ſiue ſollicitudines ſecu
lares Quęintm̃ nemo hoĩm mũdi huiꝰ
cauet aut damnabilia iudicat· vt etiam
nõnulli qð pudet dicere ſemetipos mo⸗/

nachos nuncupãtes hiſdem ipſis diſtẽ⸗

tioniby velut innoxijs ⁊ vtilibus impli/
eent᷑ · Qustria licet hm lr̃am ppet᷑ta ꝙ
carnalẽ faciãt ⁊ aggrauẽt aĩam · atq; a
ceo ſeparẽt ac deᷣmãt ad terrena · dubi
tare non poſſumꝰeſſet tñ eoꝝ facił decli/
natio ſi bucuſq; ꝑtĩgeret iſtiꝰ pᷣcepti ne
ceſſitas· ⁊ maxie nob qui tã longa remo
tione ab oĩ actuali huiꝰ cõũſatiõe diſiũ
gim · ⁊ iſtis viſibilibocur atq; ebꝛietatib
⁊ crapuł penit nulla occaſione miſcem̃
Ven eſt alia qͥʒ crapula nõ minꝰ noxia
ebꝛietas ſpiritał difficiliꝰ euitãda · cu/
ra q; ac ſollicitudo ſecularꝗᷓ nos etiam
poſt oĩm facultatũ noſtraꝝ pfectã renũ/
eiationem ⁊ vini epularũq; cõtinẽtiam
cunctarũ · equidem in ſoli Hichne conſti

5

Boncee Rteſ

Pxr Waoz .

tutos frequent᷑ inuoluũt · de qᷣbo ꝓpheta
expergiſcimini inquit q eſtis ebꝛij non
a vino.Alius qͥʒ. Obſiu peſcite ⁊ ammi
ramini:fluctuate ⁊ vacillate · inebꝛiamĩ

⁊non a vinomouemĩ ⁊ nõ ab ebꝛietate
CLuius ebꝛietatis crapule vinũ conſe/

quẽt᷑ neceſſe eſt vt ſm ꝓphetã furoꝛ dra⸗

conum ſit· Ipmq; vinum dequa radice

ꝓcedat aduerte· Ex vinea em̃ ſodomoꝝ
vitis eoꝛũ:⁊ ſarmentum eoꝛũ ex gomoꝛ/
ra. Ais etiam fructum vitis iſiiꝰ atʒ ſar
menti germẽ agnoſcere: Aua eoꝝ vua

fellis.botrus amaritudinis ĩ ifis. Quę

omia niſi fuerimus cũctis vicijs expur⸗/
gati ·⁊ ab oĩm paſſionũ crapula ſobꝛij.
abſq; vſu ⁊ ebꝛietate vini epularũqʒ de

litijs ⁊ affluẽtia.erit coꝛ noſtrũ ebꝛieta-

te ⁊ crapula magis noxia pꝛegrauatum
Nam qꝛ ſeculares curę etiã in nos qui
nullis actibus mundi iſtiꝰ admiſcemur
cadere nonnũq; poſſint. manifeſta rõe

monſtrat᷑ 'm regulã ſenioꝝ· qͥ qcqdne

ceſſitatem victꝰ quotidiani ⁊ inenitabi⸗

lem vſum carnis excedit. ad ſecularẽ de/

finierũt cu

ſolidi neceſſitatẽ noſtri coꝛpor expedire:
ad duoꝛũ vel triũ ſolidoꝛũ acquiſitõeʒ
noſmetipos ꝓpenſioꝛe velimꝰ ope ac la⸗
bore diſtendere. ⁊ cũ duarũ velamẽ ſuf⸗
ficiat tunicaꝝ ad vſuʒ ſcʒ nocij ac diei ·
triũ vel quattuoꝛ fieri ꝓcuremꝰ domini.
cũ q; vniꝰ ſiue duarũ habitatio ſuffici⸗/
at cellaꝝ · am bitõne ſeculari atq; ampli
tudine delectati quattuoꝛ ſeu qnq; cel⸗
las. has eaſdem exquiſito oꝛnatu:⁊ ca
pacioꝛes q; vſus deſiderat extruamus.
paſſionẽ libidinis mundialis in quibj

poſſumus pꝛeferentes.
De viſione cuiuſdaʒ ſenis quã

ſuper fratris inquieta operatõ

ne pꝛoſperdit.
Lapitulũ vv.
Aod non ſine inſtinctu demo.
num fieri maifeſtiſſima nos ex/
perimenta docuerũt. Maʒ qui⸗
dam ꝓbatiſſimus ſenioꝛũ cum tran ſiret

finieruũt curam ? ſollicitudinem ptinere ·
vt verbi gra · ſi cũ poſſit operatio vnius

iuxta cellam fratris cuiuſdam hac ani⸗
mi qua diximus egritudine labdꝛantis
vtpote qui in extruẽdis reparãdiſq; ſu/
perfluis inquietus quotidianis diſten/
tionibe deſudaret· ⁊ eminus cõſpexiſſet
eum graui malleo ſaxum duriſſimũ cõ⸗

terentem · vidiſſetq; ethio pem quendaʒ

aſtantem illi · ⁊ vna cum eodem ictꝰ mal
lei iunctis conſertiſq; manibus illiden⸗

tem · eum q; ad operis illiꝰinſtantiã igni

tis facibo inſtigantem. diutiſſime ſubſti
tit · vxel impꝛeſſionem diriſſimi demonis
el fraudem tante illuſionis ammirãs:
Lum eni nimia laſſitudine fatigat frat᷑
requieſcere iam iãq; finem oꝑi voluiſſet
imponere · inſtigatione ſpũs illius aĩma

tus iten reſumere malleum. nec deſinere
ab intentione cepti operis vrgebat · ita

vt iſdem eius incitamentis infatigabili
ter ſuſtẽtatus tanti laboꝛis non ſentiret
iniurniam. Candem igit᷑ ſenex tam dira
Temonis ludiſicatione pmotus ad cel⸗
lam fratris diuertitſalutanſq; eumqͥd
inquit eſt frater iſtud opus quod agis:
At ille. Labvꝛamus ait contra iſtud du
riſſimum ſaxum · vixq; illud potuimus

aliqñ conterere. Ad hec ſenex. Benedixi

ſti vix potuimꝰ. Mõ enĩ ſolus eras cũ il⸗
lud cederes · ſed fuit alius tecuʒ quẽ nõ
vidiſti · qui tibi in hoc opere non tam ad
iutoꝛ q; violẽtiſſimus impulſoꝛ aſtabat
Et idcirco moꝛbũ ambitus ſecularis no
ſtris mentib non ineſſe · non vtiq; eoꝛũ
tm̃ negocioꝝ abſtinentia cõ ꝓbabit · queę
etiaʒ ſi velimus expetere vel explere non
poſſumus. neq; illarum rerum deſpe⸗
ctus quas ſi affectauerimꝰ tam apð ſpi
ritales viros q; apud ſeculi bomies no
tables pꝛima fronte reddem̃· ſed cũ etiã
illa que noſtre ſu ppetunt poteſtati ⁊ ho⸗
neſtate quadam videntur obnubi · nec
apud cunctos homines ex aperto repꝛe⸗
henſibiles faciunt·rigida mentis diſtri⸗
ctione reſpuimus. Et reuera non minꝰ
hec quę parua vidẽtur ⁊ minima quę/
q; ab his qui noſtrę ꝓfeſſionis ſunt cer/
nimus indifferenter admitti.pꝛo quali.

tate ſus aggrauant monacbi mentẽ · q;

illa maioꝛa quęłm ſuum ſtatum ſeu cõ

parationem ſecularium ſenſus inebꝛia/

re conſueueruntnon ſinentes depoſita

fece terrena ad deum in quo ſemꝑ defixa
eſſe debet intenno monachuz reſpirare⸗
cui ab illo ſummo bono vel parua ſeꝑa/

tio· moꝛs pꝛeſens ac pnicioſiſſimꝰ interi/

tus eſt credendus. Cũq; mens tali fue/

rit tranquillitate fundata vel ab omniũ
carnalium paſſionum nexibus abſolu⸗

ta· ⁊ illi vni ſummoq; bono tenaciſſima

adheſerit coꝛdis intẽtio · apoſtolicũ illꝰ

implebit. Sine intermiſſione oꝛate et in
omni loco leuantes puras manus· ſine
ira ⁊ diſceptatione/Hac enim puritate
ſi dici poteſt ſenſu mẽtis abſoꝛpto · ac de
terreno ſitu ad ſpiritalem atq; angelicã
ſimilitudineʒ refoꝛmato:quicqͥd in ſere

ceperit · quicqͥd tractauerit:quicqͥd ege

rit puriſſima ac ſinceriſſima erit oꝛatio.

Interrogatio de eo ꝙ maioꝛis

difficultatis ſit cuſtodire cogi.

tationes bonas q́ʒ parare
LCapitulu.vij.

Ermanus. Atinã ſimili mo

dDdoao atq; eadem facilitate qua ſe
mina ſpiritaliũ cogitationum
plcrũq; concipimus· etiam perpetuitatẽ
earum poſſidere poſſimus.Cum eni ſue
rint ſiue ꝑ. memoꝛiã ſcripturarum· ſeu ꝑ.
recoꝛdationẽ ſpiritaliũ quoꝛũq; actuũ.
Vl certe per intuitum ſacramentoꝛñ cę⸗
leſtium noſiro coꝛde concepte · ĩſenſibili
quadam fuga dilapſea nobis quanto/

tius euaneſcuntatq; depereũt Cũ q; ali

as quaſſibet occaſiones ſpiritalium ſen
ſuum mens noſtra reppererit · rurſꝰ alijs
caſualiter irrepentibus· ipe qͥʒ quę ap/
pꝛehenſe fu erat lubꝛica volubilitate dif
fugiunt·ita vt nullam conſtantiã ſui re⸗
tinens animꝰ.nec poteſtate ꝓpꝛia ſancta
rum cogitationũ poſſidens firmitatem.
etiam tũc cum eas videtur vtcunq; reti
nere · foꝛtuitu illas:⁊ nõ de induſtria cõ/
cepiſſe cxedatur. Quomodo eniʒ oꝛtus
earum noſtro arbitrio putabitur aſcri⸗
anl⸗ tn i EsePa.
P .

c11 een.

ꝛatione

bendus quarãũ perſeuerantia non conſi
ſtit in nobis: Sed ne foꝛte ſub huiꝰ que
ſtionis indagĩe a cepto narrationis oꝛ/

dine longius euagantes exxoſitionẽ p⸗

poſitam ſuperoꝛatõnis ſtatu diutius re
tardemus. de qua pꝛincipaliter ſitimus
inſtitui · ſuo hanc tem oꝛi reſeruãtes· de
qualitate oꝛationis inſtãtiſſime queſu⸗

mus informari:pꝛeſertim cum nullo tẽ/
poꝛenos ab ea ceſſare beatus apoſtolus
moneat dicens. Sine intermiſſione oꝛa
te · Et ideo pꝛimum de qualitate eius de
ſideramus inſtitui:id eſti: qualis debeat
emitti ſemperoꝛatio· deinde qualit᷑ hãc
eandem quęcunq; eſt oſſidere velexer⸗

cere ſine intermiſſione woſſimus. NMon

enim parua coꝛdis intentione eam per/
fici poſſe· ⁊ experientia quotidiana.⁊ p/
ſecutio tuę ſanctitatis oſtendit·q̃ finem
monachi ac totius perfectionis culmen
in oꝛationis conſummatione conſiſtere
Reſponſio de diuerſis oꝛatio⸗
tionum qualitatibus.
LCLapitulũu.viij.
Saac. Aniuerſas oꝛationũ
ſpecie s abſeq; in genti coꝛdis at

q; animi puritate ⁊ illumina/
tione ſancti ſpiritus arbitror comphen/

di non woſſe. Tot enim ſunt quot in ani

ma vna immo in cunctis animabus ſta

tus queunt qualitateſq; generari Etiõ

licet ſciamus nos ꝓhebetudĩe coꝛdis no
ſtri vniuerſas oꝛationum ſpecies nõ poſ
ſe perſpicere tamen inquantum medio⸗

critas experiẽtię noſire aſſequi pꝛeualue
rit digerere eas vtcunq; temptabimus

Scom menſuram nanq; puritatis in
qua mens vnaquęq; pꝛoſicit· ⁊ qualita

tem ſtatus in quo vel ex accidentibus in

clinatur vel per ſuam renouatur indu⸗
ſtriam · ipſe quoq; momentis ſinguł re/

foꝛmantur.et idcirco vnifoꝛmes oꝛatio/
nes emitti ſemper a nemine poſſe certiſſi

mum eſt. Aliter enim quiſq; ſu ꝓpli⸗

cat cum alacer eſt· aliter cum triſticię
ſeu deſperationis pondere pꝛegrauatur

Wr

cõſtringit᷑.

Dr p ſo eten

aliter cuʒ ſpiritalibus ſucceſſibus viget
aliter cũ impugnationũ mole depꝛimit᷑·
aliter cum veniam peccatoꝛum.alit᷑ cum
acquiſitionem gratię ſeu cuiu ſlibet vir/
tutis expoſcit · vel certe extinctionẽ cuiuſ
libet vicij depꝛecaturaliter cũ cõſidera/
tione gehenne ac futuri iudicij timoꝛe
cõpungit · aliter cũ ſpe futuroꝝ lvnoꝛũ
eſiderioq; in flammat · alit cũ in neceſ/
ſitatib ac piculis· alit᷑ cum in ſecuritate
actranquillitate vſat᷑alit᷑cũ ſacramen
toꝛũ celeſtiũ reu elationibo illuſtrat · alit
cñ ſterilitate tutũ ac ſenſuuʒ ariditate
De quadripartita
oꝛationum ſpecie. Capᷣ.ix.
idcirco his ſuꝑ oꝛationũ qᷓ/
litate digeſtis · licet nõ qᷓntũ ex/
poſcit materie magnitudoſed

qᷓ;tum vel tpis admittit anguſtia · vl cer

te cape tenuitas ingenij nr̃i ⁊ coꝛdis p ꝛe
ualet hebitudo: maioꝛ nob nunc ĩminet
difficultas vt ipſas ſingillatĩ oꝛationũ
ſpẽs exponamꝰ.q̃s apls quadnipartita
ratiõe diſtinxit ita dicẽs. Depᷣcoꝛ itaq;
pmo oĩm fieri obſecrationes· oꝛationes
poſtulationes grarũactiones Quenon
inanit᷑ ab plo ita fuiſſe diuiſa mĩme du/
bitandũ eſt.Et pᷣmitꝰ indagandũ quid

obſecratione· qͥd oꝛatiõe: quid poſtula.

tione · qd gratiarũactiõe ſignet deinð ꝑ
quirendũ ·: vtrũ he ſpẽs ab oꝛãte ſint pa
riter aſſumẽde.i.vt omẽs ſimul in vnaqᷓ
q; ſu ꝓplicatiõe iungantur · an viciſſim
ſingillatimq; ſint offerẽde · vtputa nũc
qdem obſecrationes · nũc vo oꝛationes

nũcaũt poſtulatiões ſeu gr̃arũactiones

opoꝛteat ꝓmi:an certealiꝰ qdem obſec/

tiones · aliꝰ xo oꝛationes ·aliꝰ aũt poſtu/

lationes· alius grarũactões deo debeat

exhibere ̃m men ſuram ſcz etatis ſug· in
gqua vnaquęq; mens ꝑintentionis pꝛo

ſiciat induſtriam. De oꝛdine ſpecie
rum quę ſuper oꝛationis quali⸗/
tate ponuntur. Cap̃.x.
. Tidcirco pᷣmum ꝓpꝛietates ip
ſe ſunt noim vboꝛum q; tractã
de ac diſcutiendũ qd inter oꝛa

Nam vbi dẽin greco

tionem ⁊ obſecrationẽ ac poſtulationeʒ
interſit · Deinde ſimilit᷑ pſcrutandũ vtꝝ
ſingillatim ſint an parit᷑ exbibẽde.Ter/
tio indagandũ · vtrũ etiam ipſe oꝛdo qꝗͥ
ita eſt apli auctoꝛitate diſpoſitꝰ aliquid

amplius inſtruat auditoꝛẽ? · an ſimplicit

accipienda ſit iſta diſtinctio:⁊ indifferẽ
ter putãda ſit ab illo talit᷑ fuiſſe digeſta
qð mihi ſatis videt᷑ abſurdũ · Non enĩ
credendũ eſt aliqͥd tranſitoꝛie ac ſinera⸗
tione ſpũm ſanctũ ꝑ apłum ꝓtuliſſe. Et
idcirco eodem quo cepimus oꝛdine ꝓut
dominꝰ donauerit ſingula retractemꝰ.
De ob ſecratione ·
Lap i.
Epcoꝛ ita q; pᷣmo oĩm ſieri ob/
ſecrationes. Obſecratio eſt im/
ploꝛatio ſeu petitio ꝓ peccatis.

qua vlp pñbus wl p pteni admiſſis
ſuis vnuſquiſq; cõpuct veniã deßcat.

.

Deoꝛatione. LCaß. xij.
J Rationes ſunt q baliud alis
offerimus ſeu vonem? o q
grece dicit id eſt votü

in latino legitur vota

mea dño reddã. Qð ſᷣm ꝓpꝛietateʒ vꝓᷣbi
ita expꝛimi põt oꝛatõnes meas dño red

dam. Et illud qd legimus in eccdleſiaſte
ſi voueris votũ deo ne moꝛã fecer redde

illud· in greco ſimilit᷑ ſcribit
id ẽ.ðſi oꝛaueris oꝛa
tionem domino ne moꝛam feceris redde
reillam. Quod ita ab vnoquoq; noſiꝝ
implebitur. Oꝛamus cum renunciãtes
huic mundo ſpondemus nos moꝛtifica
tos cunctis actibus ⁊ cõuerſationi mũ
dane tota coꝛdis intentione domiĩo ſer/
uituros. Oꝛamus cum ꝓmittimus ſecu
lari onere cõtempto ac terrenis opibus
ſpꝛetis.in oĩ contritione coꝛdis ac pau/
pertate ſpũs nos domĩo coheſuros Oꝛa
mus cum pollicemur nos puriſſim ã coꝛ
poris caſtitatem ſeu immobilẽ patiẽtiã

exhibituros eſſe perpetuo · vl cũ de cozde

nr̃o radices irę ſiuetriſticie moꝛtem oꝑe
rantis vouemus funditꝰ em ẽdas · que

8õ

— dre Mo 2880,

DeE * De oꝛdtione

cũ deſidia reſoluti · atq ad antiqᷓ vicia
recurrentes mĩme fecerimꝰ erimꝰ oꝛatio
num njarũ ac votoꝝ rei · dicit q; de no/
bis. Meli?eſt nõ vouere:qᷓ; vouere ⁊ nõ
reddere.Qð pſᷣm grecum dici põt meliꝰ
eſtnon oꝛare q; oꝛare ? non reddere·
De poſtulatione · Lapᷣ xiij.

tionũ puras ac feruentiſſimas ſn pplica —
tõnes variatꝰemittat affectꝰ.tñ pma ad Ol ro ſPeut Cpcod
incipientes videt᷑ peculiariꝰpꝑtinere· qui
adhuc vicioꝝ ſuoꝝ aculeis ac memoꝛia
remoꝛdẽr · Sea ad illos qͥ in ꝓfectu iið N S s pte
ſpiritali a ꝑpetituq; ꝓtutũ q̃dam mẽtis
ſu blimitate ↄſiſtũt/Tertia ad eos quip

Ertio loco ponunt᷑ poſtulatio fectionẽ votoꝝ ſuoꝛſi opib adimplẽtes
nes qᷓs ꝓ alijs qʒ dũ ſumꝰin fer int᷑cedere ꝓ alijs qͥ ↄſideratiõe fragili

uoꝛe ſpuͦs oſtituti ſolemꝰ emit,· tatis eoꝝ ⁊ charitat᷑ ſtudio pꝛouocãtur
tere · xel ꝓ caris ſcʒ nris· vel ꝓ totiꝰ mun Quarta ad illos qͥ iam penałↄſcie ſpi/
di pace poſcentes:⁊ vtipᷣius apli ꝓybis na de coꝛdiby euulſa·ſecuri iam munifi-
eloquarcũ ꝓ oĩbus homĩbypregibus ?· cẽtias dñi ac miſerationes q̃s vel in te
oĩboqui in ſublimitate ſunt ſuꝓplicamꝰ rito tribuit velin pñti largit᷑ vel pᷣparat
Degratiarũactione. Cap̃.xiiij. ĩ futuro · mẽte puriſſima retractãtes ad
Varto deinde loco graꝝactio illã ignitã ⁊ ꝗᷓ oꝛe hoim cõpᷣhendi nec ex
nes ponunt᷑.q̃s mens vel cũ p/ pᷣmi põt oꝛationẽ feruẽtiſſimo coꝛde ra/
terita dei recolit bũficia · vel cũ ptant᷑.Nõnũ q;ᷓ tñ mens ꝗᷓ in illũ veruʒ
pñ̃tia cõtemplat· ſen cũ in futurũ que purita ꝓficit affectũ · atq; in eo iam ce-
quãta pꝛeparauerit deus his ꝗ diligũt perit radicari · ſolet H̊ oĩa ſił ꝑit᷑q; cõcipi
euz ꝓlſpicit· p ineffabiles exceſſus deo re ens atq; in modũ cuiuſdã incõpbenſibi
fert. Qua etiã intentione nonnũ q; pie· lis ac rapaciſſime flãmę cũcta puolitãs
ces vberioꝛes emitti ſolent · dũ illa ꝗᷓ re/ ineffabiles ad deũ pᷣces puriſſimi vigo⸗
poſita ſunt in futuro ſanctoꝝ pᷣmia pu/ ris effundere · q̃s ipe ſpuũs int᷑pellans ge⸗
riſſimis oculis intuẽdo·ineffabiles deo mitibo inenarrabilib ignoꝛantibynobiſ
emittit ad deum · tãta ſcʒ in illiꝰ hoꝛe mo

gratias cũ immẽſo gaudio ſpũs noſter nittit a in il L
mẽto ↄcipiens · ⁊ ineffa bilit᷑ in ſu ꝓplica

inſtigatureffundere.
UVtruũ quattuoꝛ oꝛationũ ſpeci tiõe ꝓfundẽs· q̃nta nõ dicã oꝛe pcurre
es ſimul et omnibus an ſingil/ re· ſed ne ĩa q dem mẽte valeat alio tpe
recoꝛdari.Et inde eſt ꝙ in q̃libʒ mẽſura

latiet viciſſim vnicuiq; ſintne / recoꝛdari. Et inde eſt q in q̃libzʒ mẽſura
qs poſitꝰ nõnũqꝙ; puras intẽtaſq; pᷣces

ceſſarie. Caßp. xv.

X dbus quattuo ſpecieb licʒ
nonnunqᷓ; ſoleant occaſiones

ſuꝓplicationũ pinguiũ genera

inuenit emittere · qꝛ ⁊ de illo ðᷣmo et hũi⸗
lioꝛdine qͥ eſt ſuꝑ recoꝛdatiõe futuri iu/

dicij is ꝗͥ adhuc ſub terror pena acme⸗

— — —) —

ri.naʒ ⁊ de obſecrationis ſpecie ꝗᷓ de cõ⸗
punctione naſcit᷑ peccatoꝝ · et de oꝛatio
nis ſtatu ꝗᷓ de fiducia oblationũ ⁊ ↄſum
matione votoꝝ p ↄſcie ꝓfluit puritate

tu examis ↄſtitutꝰ ẽ ita ad hoꝛã ↄpũgit᷑
vt non minoꝛe ſpũs alacritate de obſeẽ⸗
tionis pinguedine repleart · qᷓ; ille qͥ per
puritatẽ coꝛdis ſui munificentias dei p/

—
—

— — — — —5 —

⁊ de poſtulatione ꝗᷓ de charita ardoꝛe

pꝓpcedit: degrarumactõne ꝗᷓ de bñficio
rum dei magnitudĩis ac pietatſ᷑ᷣ eius cõ
ſideratione generat᷑. feruentiſſimas ſe⸗
piſſime nouimꝰ pᷣces ignitaſq; pꝛodire.
ita vt cõſtet oẽs has q̃s pdiximus ſpes
oĩbyhomĩb vtiles ac neceſſarias ĩueniri
vt in vno eodẽq; viro nunc qͥdem obſe/
crationũ:nũc aüt oꝛationũ nüc poſtula

luſtrans atq; pcurrẽs ineffabili gaudio

leticiaq; reſoluit᷑ incipit eni ſm ſentẽtiã

dñi plus diligere · qa ſibimet amplioꝛa

cognoſcit ind ulta. Ad quas oꝛa/
tionum ſpẽs noſmeupſos ten⸗/

dere valeamus. LCa. xvi.
Aiñmen expetende ſunt nobis
per pꝛofectũ vite conſũmatio/

nemq; vtutum ille wotius ſupplicatio⸗

Collatio X abbatis Yſaac

num ſpẽs ꝗᷓ vel de cõtẽplatiõe futuroꝝ
bonoꝝ vl de charitaſ̃ ardoꝛe fũdũt᷑ ſeu
certe vt buñiliꝰ ⁊ ſm incipientiũ mẽſurã

loquar · pꝛo acquiſitione quarũq; vir⸗

tu tuʒ ſeu vicij cuiuſlibet extinctiõe gene
rant. Mlit᷑ eni ad illa ſublimioꝛa ꝗ́ᷓ pdi⸗/
ximus ſuꝓplicationũ genera pueire nul
latenꝰ poterimꝰ niſiꝑ oꝛdinẽ poſtulatio

num iſtarũ ſenſim mens nr̃a fuerit Sda

tiq; ꝓuecta. De quattuoꝛ ſuppli
cationum generibus a domio
iniciatis. Lap. xvij.

AIlur/ỹs q̃ttuoꝛ ſu ꝓplicationũ ſpecci
es ita etiã dñs exẽplo ſuo nob
ainiciare dignat eſt ˖ vt in H qʒ3
iImpleret illud qð de ipo dꝛĩ. Quę cepit
ieſus facere ⁊ docere. Nam obſectionis
genꝰ aſſumit cũ dicit. Pr ſi po ſſibleeſt

trãſeat a me calix iſte · vel illud qð ex ꝑſo

na eiꝰ cãtatur in pᷣs. Deus deus me? re⸗
ſpice in me qᷓreme dereliqᷣſti. aliaq; his

ſimilia Oꝛatio eſt cũ dicit.ego te clarifi
caui ſup terra opꝰcõſũmaui qð dediſti
mibi vt facerem. ſiueillð · ⁊ ꝓ eis ſcĩfico
meipm vt ſint ⁊ ipi ſanctificati in vᷣita/
Boſin latio eſt cũ dic. Pr qͥs dediſti
mihi volo vt vbi ego ſum et ipi ſintme⸗/
cum vt videant glaz meã quam dediſti

mibi · vl certe cũ dicit. Orignoſce eis

nõ enĩ ſciunt qͥd faciũt Grarüũactio eſt

cũ diẽ. Cõſiteoꝛ tibi dñe pĩ celi ⁊ t᷑r· qꝛ

abſcõdiſti ̊ a ſapientibo ⁊pꝛudentibo.⁊

reuelaſti ea paruułita pr qꝛ ſic fuit pla

citũ añ te · xel certe cĩ dic. Pr gras ago
tibi qm audiſti me · ego autẽſciebam qʒ
ſp meaudis. Quę tñ q̃tuoꝛ ſu ꝓplicatio

num genera licet ſingillati ac diũſo tpe
pm illũ quẽ ↄpᷣhendimus modum idem
dDñs noſter diſtixerit offerenda · tñ etiam
ſik ea in ſupplicatiõe ꝑfecta ↄphẽdi poſ/

ſe identidẽ ſuis oſtendit exeplis · p illam
ſcʒ oꝛationeʒ quã ad finem euãgelij ſᷣm
iohem legimꝰeum copioſiſſime ꝓfudiſſe

Ervr cuiꝰ textu qꝛ longũ eſt vniũſa pcurre
re· diligens inqᷣſitoꝛ hita eſſe lectõis ipiꝰ
ſerie poterit edoceri. Quẽ ſenſũ apls q
iepla ad pbilip.has qᷓtuoꝛ ſu ꝓplicatio⸗

num ſpẽs aliquãtũ immutato ponẽs oꝛ
dine euident expᷣſſit · oſtẽditq; debere eas
nõnũ q; ſił ſub ardoꝛe vniꝰſupplicatõiſ

offerri · ita dicẽs Sʒ in oĩ ofone ⁊ obſee

tione cũ gratiarũactiõe petitiões vrę in

noteſcãtapð dei. per quod voluit nos
in h ſpecialiꝰ erudire qᷣ ⁊ in oꝛatione ⁊
obſecratiõe gr̃arũactio debeat cũ poſtu

latione miſceri. Deoꝛatiõe dñica⸗
Ecita q; ſu ꝓplicatio/C. xviij
nü genera ſbᷣlimioꝛ adhuc ſta-
tꝰac pᷣcelſioꝛ ſubſeq̃t· qͥ ↄtẽpla

tisõe dei ſolius charitaſ᷑̃ ardoꝛe foꝛma/

tur · p quẽ mens illiꝰdilectione reſoluta
atq; deiecta familiariſſime deo velut pa
tri ꝓpꝛio peculiari pietate colloquitur.
Quẽ ſtatũ debere nos diligent expetere

foꝛmula dñice orois inſtituit dicẽs. Or
nfr · q vniuerſita deũ ac dñm pfem eſſe
voce ꝓpꝛia ofitẽtes · de cõditione ſeruili ĩ

adoptionẽ filioꝝ nos ꝓfitem̃ aſcitosad

ijcientes deinde·ꝗ es in celis· vt cõmoꝛa
tiõʒ vite pñtis q̃ in hac vegimꝰterra· xe
lut pegrinã · atq; a nr̃o pf̃e nos longiſſi-/

me ſepantẽ toto hoꝛroꝛe vitãtes · ad illaʒ
poti regioneʒ in q̃ pr̃em nr̃m cõ moꝛari

fatem ſũmo deſiderio ꝓperemꝰ · nihilq;
admittamꝰ eiuſmodi qð indignos nos

bac nr̃a ꝓfeſſione ac nobilitate tãte ad/
optionis efficiẽs ˖ 1 hereditate pat᷑na ve⸗

lut degeneres puet.⁊irã nos faciat iuſti⸗

cię eiꝰ ac ſeu eritat᷑ incurrere · In quem fi

lioꝝ oꝛdinẽ gradũq; ꝓfecti illa cõtinuo

eſtin bonis filijs pietate flagrabimꝰ

affectu · vt iam nõ ꝓ nr̃is vtilitatibus

ä6ß ꝓ nĩi patr gla totuʒ ĩpendãꝰ affectuʒ
Dicentes ei. Sanctificet᷑ nomẽ tuum.no
ſtrum deſideriũ noſtrũ gaudiũ gloꝛiam
noſtri patris eſſe teſtantes· imitatoꝛes ef
fecti illius qui dixit. Qui a ſemeipᷣo lo⸗
quitur gloꝛiã pꝛiã querit. q aũt querit
gloꝛiã eiꝰqͥ miſit illũ· hic verax eſt.⁊ iniu
ſticia in eo non eſt. Deniq; vas electio⸗

nis hoc repletus affectu etiam anathe⸗

ma fieri optata chꝛiſto. dummodo ei fa
milia multiplexacquiratur ⁊ad gloꝛiã
ſui patris ſalus totiꝰ iſraeliticę pleb ac

De oꝛatione

qeſcat. Securꝰeni optat interire p chꝛi
ſto q nouit neminẽ moꝛi poſſe ꝓ vita Et

iteꝝ. Gaudemꝰ inqᷣt qñ nos infirmi ſu/

mus . vos aüt potentes eſtis. Et qͥd miꝝ
ſi vas electõis ꝓ chꝛiſti gła ⁊ fratꝝ ſuoꝝ
ↄuerſiõe gẽtiſq; pᷣuilegio anathema fie/
ni optata chꝛiſto · cũ micheas qz ꝓPheta

Vllet ſe mendacẽfieri:⁊ ab inſpiratõne

ſancti ſpũs alienũ · dũmõ plagas illas ⁊
captiuitaᷣ exitia ꝗᷓ ſua vaticinatiõe p/
dDiyxerat plebs iudaice nationis euadat.
vtinꝗ inqens nõ eſſem vir babẽs ſpũm

mendaciũ otiꝰ loꝗ̃rer · vt ptermitta/

mus illũ legiſlator affectum· qꝗͥ cum fra
tribe ſuis etiã pituris non renuit intire
dicẽſ Obſeero dñe peccauit ꝓppls iſte pec
catuʒ magnũ · aut dimitte eis hac noxã

aut ſi nõ facis dele me de libꝛo tuo queʒ

ſcripſiſti · Põt aũt cõgrue ſat᷑ñ illud qð
dicit᷑ · ſanctificet᷑ nomẽtuñ · etiã talit᷑ ac
cipi. Sanctificatio dei nr̃a perfectio eſt
Itaqʒ dicẽtes ei · ſanctifice᷑ nomẽ tuuʒ·

alijs bis h̊ dicimus. Lales nos facito

pr vt ſanctiſicationeztuã vel intelligere
quãta ſit vel cape meream̃: vl certe vt ĩ
nr̃a ↄuerſatione ſpiritalactꝰ a ꝓpareat.

NQð tunc efficacit᷑ implet᷑ in nob.qñ vi/

dent homĩes opa nr̃a bona· ⁊ gloꝛificãt
patrem noſtrũ q in celis etꝭ. De eo ꝙ

dicit adueniat regnum tuum
Ecũda petitio menij Ca.xix
puriſſime aduenire iam iamq;
regnũ ſui pr̃is exoptat · vl iſto

ſcʒ qͥ quotidie chꝛiſtus regnatin ſanct
qõðᷣ ita fit cũ diaboli impio ꝑ extinctionẽ

fetentium vicioꝝ denris coꝛdib pulſo
deus in nobis ꝑ vᷣtutũ bonã fragrãtiaʒ
ceꝑit dominari:⁊ deuicta foꝛnicatõe ca

ſtitas ˖ ſupato furoꝛe trãquillitas: calca/

ta ſu ꝑbia hũilitas:in nr̃a mente regna/

nerit · vel certe illud qð pᷣſtituto tpe omĩi
bus eſt ꝑfeci ac dei filijs generalit᷑ repꝛo
miſſum . in quo eis dicet a chꝛiſto Aeni

te benedicti pr̃is mei ·poſſidete paratum

vob regnum a ↄſtitutõe mũdi· intentis
illud qdᷣammõ obtutibo ac defixis deli,
derans ⁊ expectans dicenſq; ad eum,

Veniat regn tuum NMonit eni teſtimo

nio econſcie ſue cũ a pparuerit. morx ei?ſe
futurũ eſſe cõſoꝛtem. Mec enĩ dicere vel
optare criminoſoꝝ nullꝰ audebit· q nec
vigere tribunal iudicis volet · qͥſqͥs ſub

aduẽtu eiꝰ non palmam nec pᷣmia ſuis

meritis· ſy penã nouit ꝓtinꝰ repẽſandã.

De eo ꝙ dicit fiat voluntas tua
FErtia ſu ꝓplicatio Cap̃.xx.
filioꝝ eſt. Fiat volũtas tua ſic᷑
iuin celo ⁊ in terra. Mon põt eſſe
iã maioꝛ oꝛatio q; optare vt terrena me

reãt celeſtibe coeq̃ri · Qã qᷣd eſt alið di⸗/

cere: fiat volũtas tua ſicutin eelo ⁊ ĩ ter

ra · ᷓ; vt ſint holes ſiles angelis · ⁊ ſic vo

lũtas dei ab illis implet᷑ in celo · ita etiaʒ

hi ꝗqᷣ in terra ſunt nõ ſuã ſed eiꝰ vniuerſi

