rere nec tã facile ĩ eon cõpungamur ad/
miſſu .· in hoc peculiarius hũiliat conſciẽ
tia nra · per q;ᷓ hancilluſionẽneglectarũ
quoq; paſſionũ recoꝛdatione moꝛdet

euidenter intelligens immũdaʒ ſe facta

naturalibus incentiuisquęcũ eſſet im⸗
mũdioꝛ ſpiritalibo vicijs ignoꝛabat · ⁊ re
currens ꝓtinus ad emendationẽ anteri-
oꝛis ignauie · cõmonetur pariter ne ſuꝑ
ſucceſſibo pꝛeterite puritatis debere con

fidere · quã ſe perſpicit puſilluʒ quid de
clinantem a domino xerdidiſſe· nec poſſe
hbuius purificationis donũ niſi per ſoli
us dei gratiã poſſidere · docentibus nos
quodãmodo ipᷣius rei expimẽtis · vt ſi ĩj
tegritatẽ coꝛdis perpetuo ↄſequi delec·
tamur .bũilitatis ſtudeamus virtutẽiu

giter obtinere.

Deincẽtinis carnis quibus vt

humiliaremur grauiuſ tenere⸗
mur Cap. xi.
3 Aius igitur puritatis elatio/

nem pnicioſioꝛẽ futurã cũctis

ſceleribus atq; flagitijs:et ob
hanc nihil nos emolumẽti cõſecuturos
ꝓ qualibet caſtitatis integritate · teſtãtur
ille virtutes quarũ ſuperius fecimꝰ mẽ⸗/

tionẽ · ꝗᷓ cũ nullas huiuſmodi titillatões
carnis habuiſſe credatur ob ſolã coꝛdiſ
elationẽ ppetua ruina de ſublimi cęleſti/

q; ſtatione ceiecte ſunt. Eſſemus itaq;

penit abſq; remedio tepidi:vtpotenon
habetes indicẽ negligentie noſtre · vel in

coꝛpe nro aut in conſcietijs ꝓpꝛija inſidẽ

tem· nec ſtuderemus ad perfectionis p/

nenire feruoꝛẽ · ſed nec frugalitatis qdeʒ

diſtrictionẽ vel cõtinentia teneremꝰ· ni⸗/
ſi nos hec titillatio carnis increſcẽs hũi⸗
liaret atq; retunderetaduerſus ſpirita-

liñ quoq; vicioꝝ purgationẽ ſollicitos
redderet intentos.

De eunuchorum tepoꝛe.

Eniq; in his qͥ ſpadones ſunt

coꝛpe:idcirco hũc aĩe tepoꝛem

vlut ſoluti ab hac neceſſitate carnali:

danielis

ſecuritate reſoluti nunqᷓ; perfectionẽ coꝛ

dis ſed nec ſpiritaliũ quidẽ vicioꝛũ pur
gationẽ vel querere in veritate vel poſſi⸗/
Tere feſtinat. Qui ſtatus a camali qti«

tate deſcendens efficitur aĩalis ·qui eſt ꝓ
culdubio deterioꝛ gradus ipᷣe eſt eniʒ qͥ
e frigido ad tepidum tãſieus deteſta/
bilioꝛ dñi voce ſignatuur.

Interrogatio qnid ĩiterſit inter

camalem etanumalẽ.Lap̃ᷣ xviij.

Ermanus.De vtilitate col·
luuctationis quę inter carnem ?

ſpiritũ ſuſcitatur:quãtuʒ vide

tur nobis euidenter expꝛeſſum eſt· ita vt

eam ipis quodãmodo manibo nr̃is pal⸗

pabilem factã eſſe ccedamus. Et idcir-
co hanc quoq; rationẽ nobis ſimilit᷑ cu/

pimus aperiri:quid interſit inter carna

lem ⁊ aĩalem virũ· vel quẽadmoduʒ aĩa

lis carnali poſſit eſſe deterioꝛ.

Detriplici aiarũ ſtatu. Ca. xix

Aniel. Scom diffinitiõʒ ſcri
pture tres ſunt aiarum ſtatus.

Pꝛimus carnalis. Secũdus

aialis · Tertius ſpiritalis. Quos in apo

ſtolo ita legimus deſignari. Nam ð car

nali d; Lac vobᷣ potũ dedi nõ eſcã · nec

dũ eĩ poteraſ·n udhuc qͥdẽ poteſt.ad
huc enĩ eſt: carnales.Et iterũ. Abi eĩ eſt
inter vos zelus ⁊ ↄtẽtio·nonne carnales

eſtis. De aĩali qͥ alit᷑ cõmemoꝛat᷑. Ania

lis añt hõ nõ ꝑcipit ea ꝗᷓ ſunt ſpiritᷣ dei
ſtultitia eĩ ẽ illi. De ſpiritali xo. Spiri⸗

tal ãt exaniat oĩia ·ipᷣe aũt a nemine iudi

cat. Etiterũ. Aos aũt qͥ ſpiritales eſtis

inſtruite eos qͥ eiuſmodi ſunt in ſpũ leni
tatis. Ita q; feſtinãdũ eſinob vtcũ renũ
ciãtes deſierimus eſſe carnales·id ẽa ſe

culariũ cepimus cõnerſatiõe ſeiungi· et

ab illa manifeſta carnis pollutione ceſſa
re · ſpiritalem ſenſum ꝓptinus appꝛehẽde

re tota vᷣtute nitam̃· ne foꝛte blandiẽtes
nob ꝙ videmur m exterioꝛeʒ hominem
huic renũciaſſe mũdo· vel carmaliũ foꝛni
cationũ deſeruiſſe cõtagiꝗ · tãq; q ſum/

1

niſie
terat
rint
pfe
pfea
rebo
hus
mone
ecen
wid
goc
lants
nücai
N Nem
nſant
Prs
gonid
ndde
dban
kegef
abl⸗
nuso
fihiea
ojrſa
litenc
nengn
ſneng,

lloah ai

ofitgi
Flsre⸗
chines
ſegale
ſenoel
ſeſenti⸗
npunßea
ccipi
noſti
finen
iingci
Muthe
ſchati
anit⸗

—

21
Gl
G
4
„
A
*
en.
4

kan
ltnec
Mmenz
mncde
kiavt
fispah⸗
ii
num ann.

enanre
mocde

Ltie
nuöcli
nſtams.
Derids
nosnap
ndar
inel
ntſn
Tiac
Nonms
t N

. 9
uuſpn1
NN
Azſ
mm,

1

——
—

4

täten
lif
ſenge
Miorſt
zce
s
Glüfe⸗

icßi

—

mã perfectionẽ ꝑ hoc apꝛehẽderimꝰ · re
miſſioꝛes deinceps erga emũdationẽ ce⸗
terarũ paſſionũ lentioꝛesq; reddamur
⁊inter vtraq; detenti graduʒ ſpiritalis
ꝓfectus aſſeq neqamus: exiſtimãtes ad
pfectionẽnob abũdeſufficere ꝙ exterio

rehoie videamur de ↄuerſatiõe mundi
puiꝰ ac voluptatib ſegregari· vel qyim⸗

munes ſumus a coꝛruptela et cõmitio⸗
ne carnali · et ita inuẽti in illo tepido ſia⸗

tu · q deterrimꝰ iudicat᷑ euomendoſnos
eæx oꝛe dñi m eius ſnĩaʒ nouerimꝰ ita di

centis. Atinã calidus eſſes aut frigidꝰ·
nũc aũt tepidus es ⁊ incipiã te euomere
exoꝛe meo. Mec ĩmerito eos dñs qͥs iam
viſceribo recepat charitatis:noxios ⁊te⸗
pefactos · cũ qdã cõuulſiõe pectoꝛis ſui
euomẽdos eẽ ꝓnũciat · qͥ cũ ſalutarẽqð/
qmodo ei potuiſſent pꝛebere ſpᷣameuelli

ab eius viſceribo maluerũt · tãto deterio

res effecti illis q nũ q; oꝛi dñi illati ſunt

cibis · qᷓnto id qð nauſea cõpellẽte pijci⸗
mus odibilius deteſtamur. Quicqd eĩ
frigidũ eſt. etiã oꝛe ſuſceptũ vertit᷑ in ca
loꝛeʒ · ſalutifera ſuauitate percipit· qdᷣ
aut ſemel vicio tepoꝛis abiectũ eſt· nõ di
cã labijſ admouere.̊ eitã emin ĩtueri ſi

ne ingenti hoꝛroꝛenõ poſſumus. Rectiſ⸗

ſime ergo ꝓnũciatur eſſe deterioꝛ· qꝛ faci

lius ad ſalutarẽ ↄuerſationẽ ac ꝑfectio/

nis faſii giũ carnalis ꝗs id eſt ſecularj vlł

gẽtilis acceditq is q pꝛofeſſus mona⸗
chũ · nec tñ viã perfectionis arripiẽs ſᷣm

regulaʒ diſcipline · ab illo ſemel ſpinitali
feruoꝛe ſegnis diſceſſit. Ille nãq; coꝛpo⸗
ralibe ſaltẽ vicijs hũiliatus atq; imũdũ
ſe ſentiẽs ↄtagione carnali:ad fontẽ ve⸗
re purificatiõis ac perfectionis culmen ·

qñq; cõpũct accurrit · ⁊ hoꝛrelcẽs illuʒ
in quo eſt inſidelitatis gelidiſſimũ ſtatũ

ſpiritus ardoꝛe ſuccẽſus ad perfectionẽ

facilius cõnolabit. Mã q ſemel vt dixi⸗
mus tepido exoꝛſus initio monachi ce⸗

pit abuti vocabulo· nec tñ hũilitate ac
feruoꝛe quo debuit iter huius ꝓfeſſiõis

arripuit infectus ſemel hac miſerabili

lue ⁊in ea qdamodo reſolutꝰ /nec ex ſe

BDe cõcupiſcẽtia carnis et ſpũs

vhlteriꝰ pfecta ſapenec alteriꝰpoterit mo

nitis erudiri. Dicit eĩ in coꝛde ſuo äm il⸗
lã ſniam ·qꝛ diues ſum ⁊ locuples:⁊ nul
lius egeo· Cuiiillud qͥʒ qð ſbᷣſequit᷑ con⸗
ſequẽter aptabit· tu aũt es miſer ⁊ miſe/
rabilis·: ⁊ pauꝑ ⁊ cecus ⁊ nudꝰ.i eo factꝰ
etiã ſeculari deterioꝛ:ꝙ nec miſerũ ſe nec
cecu ac nudũ aut emẽdatione dignũ · xel

egere monitis alicuius aut inſtitutione

cognoſcit · et obhoc nec exhoꝛtationẽ qͥ‚
dem vllaʒ verbi ſalutaris admittit nõ ĩ

telligẽs ipᷣe monachi ſe noĩe pꝛegrauari

ac depmi opinione cũctoꝝ·qua dũ cre⸗
ditur ab oĩb ſanctus · et velut dei famu⸗
lus colit᷑· neceſſe eſt vt in futuro vehemẽ⸗

tioꝛi iudicio peneq; ſubdat᷑. Doſtremo

q̃d diutiꝰ immoꝛamur ĩ his ꝗ nobis ex⸗

perimẽto ſatis cõꝑta ſunt ac ꝓbata· Fre

quẽter enĩ vidimus de frigidis atq; car⸗
nalibe·i· ð ſecularibo ac pa ganis · ad ſpi⸗
ritalẽ perueniſſe feruoꝛẽ de tepidis atq;

aĩalibo omnino ñ vidimꝰ. Quos etiã ꝑ
Xphetã ita legimꝰd ñm eteſtari · vt ſpiri
talibo viris atq; doctoꝛib pᷣcipiatur · vt
ab eis monẽdis docẽdiſq; diſcedãt⁊ ne
gquaq; velut in ſterili atʒ ĩrructuoſa ter
ra noxijſq; ſentib occupata·ſemẽ verbi
ſalutaris expendant · ̊ vt ↄtẽnentes eaʒ

nouã potius excolãt terrai:erga paga-
nos ac ſeculares omnẽ doctrine culturã

aæc verbi tranfferãt ſalutanis inſtantiaʒ
dʒðò ita legit᷑. Hec dicit dñs viro iuda et

habitatoꝛib hieruſalẽ. NMouate noua⸗
le et nolite ſerere ſuꝑ ſpinas.

De male abrenuciatibus. c. xx.

Eniq; qð pudet dicere ita ple⸗
roſq; abrenũciaſſe cõſpicimus
vt nihil ãplius immutaſſe de
anterioꝛibus vicijs ac moꝛi/⸗

bo cõpꝛobẽtur ·:niſi oꝛdineʒ tantũmodo
atq; habitũ ſecularẽ. Nam ⁊ acquirere
pecunias geſtiũt · qᷓs nec ante poſieder̃t
WVl certequas habuerũt retinerenõ ⸗
ſinüt · aut qð eſt lugu bꝛius etiã amplifi⸗
care deliderãt · ſõ̊ hoc pꝛetextu· vel famu⸗
los ſp exinde vel fratres alere ſe debereiu
ſtu eſſe contedũt vel certe obtẽtu congre

d 5

Collatio quarta Albbatis oanielis

gãdi cetus reßnãtquos velut abbates
inſtituere ſe poſſe pꝛeſumunt. ſi in ve⸗
ritate viã pfectiõis inqᷣrerẽt. hoc potiꝰ to
ta YYtute pficereniterent· vt ſcʒ exuti nõ
ſolũ pecunijs · eti affectiõibo pſtinis ⁊
Diſtentionib vniũſis · ſemetipos ſingu⸗/
lares ac nudos ita ſ̊ ſenioꝝ imperio col
locarẽt · vt curã nõ modo alioꝛũ nullaʒ.
ß ne ſui quidẽ gererẽt. Ecõtrario auteʒ
euenit · vt dũ fratribo pꝛeeſſe feſtinãt · nũ
q; ſenioꝛibs ip̃i ſubijciãtur· ⁊ a ſuperbia
inchoãtes dñ inſtituere cupiũt · nec diſce
re ii nec agere ea que ſunt deo agenda
mereãtur. Nuibo neceſſe eſt vt m ſalua
toꝛis ſnĩam ceci duces cecoꝝ effecti · pa⸗
riter in foueã cadant. Cuius ſuꝑbię licʒ
vnũ ſit genus duplex teius eſt ſpecies ·
vna ꝗᷓ ſerietatẽ grauitatẽq; ingiter imi⸗

tatur · alia ꝗᷓ effrenata libertate in cachi⸗

nos fatuos riſuſq; diſſoluit.Et illa qui
dem taciturnitate congaudet. hec xero
⁊ædignat ſilentio coartari nec confun⸗/
dit paſſim ꝓloq·etiã res incogrnas i/

—

eptas . du erubelcit vel inferioꝛ ceteris vl

indoctioꝛ iudicari. Alia ob elationẽ cle⸗

ricatus ambit officiũ · alteꝛa deſpicit · vt
pote iudicãs illud· aut dignitati pꝛiſtie
aut vite ac nataliũ ſnoꝛũ meritis incõ⸗
gruũ vel indignũ. Quarũ ꝗ deterioꝛ p/
nũcianda ſit: vniuſcuiuſcũq; diſcutiat
ac ppendat examẽ. Vnũ ſane atq; ideʒ
inobediẽtie genus eſt; vł ꝓpter oꝑatiõis
inſtantiã · vel ppter ocij deſideriũ ſenion
violare mandatũ tanq; diſpẽdioſum ?
ꝓ ſomno c; vigilantia monaſterij ſta
tuta ↄuellere. Lantũ deniq; eſt abbatiſ
rranſire pceptũ vt legas · q̃ntũ ſi cõtem
nas vt doꝛmias · nec aliꝰ ſuperbię fomes
eſt p ieiunio fratrẽ q; ꝓ refectiõe ↄtẽne⸗

re · niſi ꝙ pnicioſioꝛa eta remedijs longi

quioꝛa ſunt vicia quę ſub ſpecie vtutũ
1 imagine ſpiritaliũ rerũ vident emerge
re q; illa ꝗᷓ exaperta carnali voluptate
ignütur. Mec enĩ velut palaʒ expoſiti
ac manifeſti languores et arguütur co⸗
minus ? ſanãturilla vero dũ pꝛetextu
xtutũ tegũtur incurata ꝑqurãt et vece⸗

ptos quoſq; periculoſius faciunt ac de
ſperatius egrotare.

Dehis qui cõtẽptis magnis oc

cupaturin paruis. Lap̃ xxi.

AInm illund ridiculũ q̃liter expꝛi⸗
mat ꝙnõnullos poſt pꝛimere
nũciatiõs ardoꝛeʒ:quo vel res
familiares vl opes plurimas ac militi⸗
am ſeculi relinquẽtes ſemetiposad mo
naſteria cõtulerũt/tãto cernimꝰ ſtudio
in his quę penitus abſcidi nõ poſſunt⁊
ꝗ nequent in Hoꝛdine nõ haberi · quis

parua vilia q; ſint · eſſe deuinctos· vt ho

rũ cura pꝛiſtinarũ oĩm facultatũ ſuperet
paſſionẽ. Quibe ꝓfecto nõ magne pꝛo⸗
derit maioꝛes opes ac ſbas cõtẽpſiſſe · qꝛ

affectus earũ ob qͥs ille contẽpte ſunt in

res paruas atq; exiguas tranſtulerunt.
Naã viciũ cupiditatis ⁊ auaricie qdð er⸗

ga ſpẽs pꝛecioſas exercere non poſſunt ·

circa vilioꝛes materias retinẽtes · ñ abl⸗
cidiſſe ſᷣ immutaſſe ꝓbãt pꝛiſtinã paſſio

nẽ. Nam nimia denicti diligentia erga

curã pſiathij · ſpoꝛtelle ſagelli · codid mat
te aliarũq; ſimiliũ rerũ q;uis viliſſima

rũ eadẽtñ qua antea libidine detinẽtur.

Quseetiã tanta emnlatione cuſtodiunt
atq; defendũt · vt ꝓipᷣis aduerſus fratrẽ

cõmoneri · atq; litigare qð etiã turpius

eſt nõ pudeat. In quibo adhuc egritudi
necupiditatis pꝛiſtine laboꝛãtes · H̊ͥ eadẽ
ꝗᷓ vſus coꝛꝑis poſſidere monachum vel

neceſſitascogit.hi ſcdᷣm numerũ menſi·
rãq; cõmunẽ nõ ſũt hr̃e ↄtẽti·in hoc q
ſui coꝛdis auaritiam deſignãtes · cũ vel

ea quibo vti neceſſe eſt ꝓpenſius ſtudent
habere qᷓ; ceteri · vel excedentes diligẽtie
modũ peculiarius ea attẽtiuſq; cuſtodi
unt · et ab alioꝛũ ↄtrectatione defendũt ·

ꝗᷓ vniuerſis fratribo debẽt eẽ cõmunia ·

quaſi vvo differẽtia tãtũmodo metallo
rũ et nõ ipᷣa paſſio cupiditatis habeat᷑
innoxia. ⁊ cũ ꝓ rebequidem magnis ira
ſci nõ liceat/ vilioꝛibo vero boc ipᷣm fe⸗

ciſſe ſine culpa ſit· et nõ idcirco pꝛecioſio
res abiecerimus malerias · vt facili dil⸗

ier
Pn.

ee
vrs
Cnl,
o
d⸗
Mm
Nichi
pytlo
ſitent
nepeo⸗
lear
umin
kcun.
ecdan
upprt
s 4h
i uſio
nu age
id mat
füſina
wündnr.
uſtodiunt
ſusfm
jnppuus
gmdi
Sheade
chony
wünn
inhi
iin
sſut
golp.
zaibei
icir
Gmum⸗
Pnenl⸗
ͤbil
cil 4
ſ
in

x
xri
xij Indq ſit vtilis cenodoxia.
xiij De varia oppugnatõe oĩʒ vicioꝝ

Capitulla=

ceremꝰ vilioꝛa Ztenere. Quid eniĩ differt
vtrũ quis perturbationẽ cupiditatis er
ga opes amplas atq; magnificas. an er
ga vilioꝛes exerceat ſpecies niſi ꝙ ĩ eo re
pꝛebẽſibilioꝛ iudicãdus eſt· qui maxi
ma ſpꝛeueritin minimis obligetur. Jõ
perfectionẽ coꝛdis abrenũciatio iſia nõ
obtinet. qꝛ cũ cenſum habeat pauperis·
nõ abijcitdiuitis voluntatem. .

4.
Explicit collatio abbatis dani
elis deconcupiſcentia carnis ⁊
ſpiritus. Incipiũt capitula col
lationis ſerapionis abbatis ð
octo pꝛicipalibus vicijs. Ca.i.

Duentus noſter ad abbatis ſe
rapionis cellã · et inqᷣſitio de ge
neribo 1 impugnatiõe vicioꝝ.
ij Marratio abbatis ſerapiõis de
octo pꝛincipaliby vicijs.
iij De duob vicioꝝ generibo ⁊ effi⸗
cientia eoꝝ quadripartita.
iiij Recapitulatio de caſtrimargie
foꝛnicatiõis paſſiõe ⁊ curatio⸗
neearum.,.

„ Luõ dñs nt ſolus abſq; pecca

to temptatus ſit.

vi Derõetẽptatiõis qua a diabolo

tẽptatus eſt dñs ·

vij De cõſummatione cenodoxie et

ſupbieę ſine mĩſterio coꝛpali.
viij De ſilargiria ꝙ extra natam ſit ·
qd intetſit inter iſßam ⁊ natu
ralia vicia.

ix BDeira atq; triſticia ꝓinter acci⸗

dentia vicia plerumq; inueni
antur.
De ſex vicioꝛũ ↄcoꝛdia ⁊ duoꝛũ
ab eis diſſidentiũ cognatiõe.
Deoꝛigine ⁊ qualitate vniuſcu

*

xiuij De inſtituẽdo aduerſuzʒ vicia cer
tamĩe hm ipoꝝ infeſtaſtonẽ.

xv Nihil nos poſſe aduerſum vicia

ſine auulio cei nec delerenos ĩ
eoꝝ extolli victoꝛzia. H
xvi De ſigiſicatiõe ſeptẽ gẽtiũ q̃ꝝ iſ-

rael accepit traſ⁊ q̃re alibi ſep
tẽ alibi młte gẽtes eẽ dicãatur.

xvij Inter ogatio de cõpatiõe ſepteʒ

gentiũ ⁊octo vicioꝝ.

xviij Reſpõſio quõ ſᷣm octo vicia oc

to gentiũ numerus ipleat.

xix Cur vna gẽs qᷣdẽ deſeri ſeptẽ ve

ro iubẽtur extingui.

yx BDe natura caſtrimargie ad ſim 4

litudinẽ aqᷣle cõparãde.

xxi ¶De perſeuer atia caſtrimargiead

ũſus philoſophos diſputata

xxij Cura bꝛa he pꝛedixerit dens decẽ

gentes expugnandas a ꝓplo iſ

rij Quomodo vtilenobis ſit vicio

rum terras poſſidere.

puli chananeoꝝ ſemini ſem fi
eft deputate.

xxv Teſtimonia diuerſa ſuper ſigniſt

catione octo vicioꝝ.

xxvi Q deuicta paſſiõe gule iĩpendẽ-

dus ſit laboꝛ ad vtutes ceteraſ

rxvij Q nõ idẽoꝛdo pꝛelioꝛũ ſit qͥ ſ

nitur in cathalogo viciox.
Expliciũt capitula.Incipit col
latio ſerapionis de octo pꝛinci⸗/

palibus vicijs. Lap̃. i.

N ulo
cetu antiquiſſi⸗
moꝝ ſenum fuit
vir noie ſerapi⸗
on adpme gra⸗
tia diſcretiõisoꝛ
natꝰ·cuiꝰcollati
onẽ opepᷣciũ reoꝛ ſĩiis tdere. Ambiẽtib
enĩ nobᷣ vt de impugnatiõe vicioꝝ aliq̃
diſputaret. qbo oꝛigines eoꝝ cauſema
nifeſtius paderẽtur · ita exoꝛſus ef.
Narratio abbatis ſerapiõis de
octo pꝛicipalibus vicijs.La.ij.

Tollatio quinta Albbatis Gerapionis

Lto ſunt pncipalia vicia ꝗ̊ hu
ma nũ infeſtãt genus.i.pꝛimuʒ
caaſtrimargia qð ſonat ventris
ingluuies. Scom foꝛnicatio. Tertiũ ſi/
largiria. id ẽauaricia ſiue amoꝛ pecunie
Auartũ ira: Quũtũ triſtitia · Sextũ acci
Dia ·id ẽ anxietas ſiue tediũ coꝛdis · Sep
timũ cenodoxia · id ẽ iactantia ſeu vana
gloꝛia. Octauũ ſu perbia.
De duobus vicioꝛü generibus
et efficiẽtia eoꝛũ quadripartita
DODii igitur vicioꝝ genera ſunt
duo. Aut enĩ naturalia ſunt vt
caſtrimargia· aut extra natuꝛã
vt filargiria. Efficientia vero quadriꝑ⸗
tita eſt. Quedã eni ſineactõe carnali cõ
ſummari nõ poſſunt · vt eſi caſtrimargia
1 foꝛnicatio /quedã vo etiã ſine vlla coꝛ
poꝛis actiõe cõplẽtur · vt eſ ſupbia ⁊ ce⸗
nodoxia · nõnulla cõmotiõis ſuę cãs ex
triĩſecus accipiunt. vt eſt filargiria ira.
glia vero inteſtis motibo excitant · vt eſt
accidia atq; triſticia. —„
Recapitulatio de caſtrimargie
etfornicationis paſſione et cu/
ratione earu. CLCap̃ iij.

Tvyt hec eadẽ diſputatiõe q̃n⸗
tti poſſumus nõ ſolũ bꝛeui ß eti
auo ſcripturaꝝ teſtimonijs ma
nifeſtioꝛa reddamꝰ.caſtrimargia ⁊ foꝛni
catio cũ naturaliter nobis inſint·nã nõ/
nũqᷓ; etiã ſine vllo aĩę incitamẽto ſoliuſ
inſtigatione ac pꝛuritu carnis oꝛiũtur.
materia tñ vt cõſummẽtur egent extrin/
ſecus·et ita in effectũ coꝛpoꝛali actione ꝑ
ueniũt. AUnuſquiſq; eĩ tẽptat᷑ pꝛopꝛia
cõcupĩa · deinde cõcupiſcẽtia cuʒ fuerit

cõcepta pariet peccatũ. Deccatũ po cũ

fuerit cõſummatũ generat moꝛtẽ. Nam
nec pᷣmus adã per caſtrimargiaʒ decipi

potuit niſi eſee materiã habẽs in pmptu

abuſus ea fuiſſet illicite · nec ſcds ſine eu/
iuſdã materie illicitatiõe temptatur cũ
dicitur ei · ſi filiꝰ dei es dic vt lapides iſti
panes fiãt. Foꝛnicatio qͥʒ ꝙ nõ niſi per

coꝛpꝰpficiat oĩbo patet·ita de p ſpũ dicẽ

te deo ad btm̃ iob. Et vꝓtꝰ eius in lũbis
⁊ ptãseiꝰ ſuꝑ vmbilicũ ventrl. Ideoq;

H ſpalit᷑ duo ꝗᷓ miſterio camis explẽt ex
tra illã ſpiritalẽaĩe curã egẽt/peculianꝰ

etiã ↄtinẽtia coꝛpali.Siqdẽ ad retũden

dos hoꝝ ſtimulos nõ ſufficit mẽtis intẽ

tio · vt nõnũqᷓ; ſolet aduſus irã ſeu triſti
ciã ceteraſq; fieri paſſiões ·q̃s etiaʒ ſine

vlla camis afflictione ſola nouit expug
nare mẽtis ĩduſtria · niſi etiaʒ caſtigatio

coꝛpalis acceſſerit· ꝗᷓ ieiunijs · vigilijs et
opis ↄtritione ꝑficit.hiſq; fuerit remo⸗

tio localis adiũcta · qꝛ ſicut ãboꝝ vicio·

id ẽaĩe ⁊ coꝛpis generantita ſupan niſi
vtriuſq; laboꝛe nõ poter̃t. Et licet beat

apls oꝛa vicia generalit᷑ pnũciauerit eẽ
carnalia · ſiqdẽ inimicitias ⁊ iras atʒ he⸗
reſes inter cetera carnis opa nũerauerit ·
nos tñ ad illoꝝ curatiões atʒ natas di⸗

ligẽtiꝰ colligendas duplici ea diuiſione

diſtiguimꝰ. Maz ex his q̃dã dicimꝰ eſſe
carnalia · qᷓdã vo ſpiritualia · et illa qͥdẽ
carnalia ꝗᷓ ſpałr ad fotũ ⁊ ad ſenſuʒ p/
tinẽt carnis · qbo illa ita delectatac paſci
tur · vt etiã qͥ etas ĩcitet mẽtes · inuitaſq;
eas nõnũ q; ꝑtrabat ad ſuę volũtaij aſ⸗
ſenſũ · De qͥbe btũs aplus. In qbaait et
nos oẽs aliqñ ↄũſati ſumꝰ in deſiderijs
carnis nr̃e faciẽtes volũtatẽ carnis ⁊ co/
gitationũ · ⁊ eramus natuna filij ire ſicut
ceteri. Spiritalia vero dicimus ꝗᷓ in⸗
ſtinctu anime ſolius oꝛta · nõ ſoluʒ nihil

voluptatis conferũt carni · ſed etiã gra⸗
uniſſimis eam lãguoꝛibus afficiẽtia · mi⸗/

ſerrime iocunditatis paſtu animã tãtuʒ

nutriunt egrotantem. Et idcirco hec ꝗ⸗

Tem ſimplici coꝛdis indigent medicina·
quęautem carnalia ſunt non niſi dupli
ci quemadmodum dirximus ad ſanita⸗
tem curatione perueniũt. Ande purita⸗
tẽſtudentiboplurimũ confert· vtharum
naturaliũ paſſionũ ipſas materias ſibi
pꝛimitus ſubtrahãt · quib poteſt wl oc⸗
caſio vel recoꝛdatio earũdem paſſionũ
egrota adhuc anime generari. Meceſ⸗
ſe eſt enĩ vtmoꝛbo du plici· duplex adhi

at
ſcent
ceſe
tral
le
tati
gere
tens
oblun
boͤgt
goig!

re

turel
n.
Do
Ga

on
M.
ſ
cpſ
haacſe⸗
mnge
Dlenin
ſeltaro⸗
D
letyrt
gaadr
W
Den
abo⸗

ſtciig
ſeſend
Waſ
anone
cine⸗
nuolni,
lnen
heen

nis

idi
nis
le
dminn
niei
ſͤſuri
g
wuiet
mi
vr nin
nni
ben⸗
mert e⸗
vde
danmnert
znutnsde
uduſne
idian
ſyo,
1 pſei
nninſch
Nündal⸗
naparc
1Aſan,
ms0
Hirſat
nns in/
Nuznhhl
geg⸗
icitun⸗
noi,
ſein
itm
1 G
f
onn
indk

Be octo pꝛincipalibus vitijs

leatur curatio. Nam coꝛpoꝛi ne cõcupi⸗

ſcentia in effectũ temptet ꝓrumpere. ne⸗
ceſſario effigies ⁊ materia illiciens ſub⸗
trahenda eſi:⁊ anime nihilominus ne eã
vVel cogitatione cõcipiat · attentioꝛ medi
tatio ſcripturarũ ·et ſollicitudo peruigil
ac remotio ſolitudinis apponẽda. In ce
teris aũt vicijs humana conſoꝛtia nihil
obſunt ·quinimo etiã plurimũ conferũt
bis qui carere eis in veritate deſiderant
quia frequẽtia hominum magis arguũ/

tur et dum laceſſita crebꝛius manifeſtã
tur · celeri medicina perueniũt ad ſalu-
prennm. “
Quomodo dominuſnoſter ſo/

lus abſq; peccato tẽptatus ſit.
Egp. v.

eoc; dominus noſter ieſus

chriſtus cũ apoſtoli pꝛonũciet
ſententia temptatus fuiſſe per
omnia ſᷣm ſimilitudineʒ noſtrã · dicitur

tamen abſq; peccato · id eſt abſq; huius
paſſionis cõtagio· neqᷓq; ſq aculeos cõ

cu piſcentie carnaliſexpertus:quibonos

neceſſe eſt etiã ignoꝛãtes inuitoſq; com-

pungi quippe cui nulla inerat ſimilitu⸗

do ſeminationis vel cõceptionis huma.

ne · ita rõem conceptus eius archangelo
nũciante.Spirituſſanctus ſuꝑueniet in
te · et virtꝰ altiſſimi obũ bꝛabittibi. IJdeo
qʒ et qʒ naſcetur exte ſanctũ:vocabitur
filius die. ”ß
Deratione temptationis q̃̊a di

abolo tẽptatus eſt dñs.Capᷣ.vi
Nillis eni paſſionibus etiã ip
ſee temptari debuit · incoꝛruptãa
imaginẽ dei ac ſimilitudinem
poſſidens· in quibus ⁊ adam temptatuſ
eſt. cũ adhuc in illa inniolata dei imagi⸗
ne perduraret·hoc eſt caſtrimargia· ceno
doxia · ſuperbia · nõ in quib poſt pꝛeuari
cationẽ mandati imagine dei ac ſimili⸗
tudine violata·ſuo iaʒ vicio deuolutus
inuoluit᷑.Caſtrimargia nãq; eſtqua in
terdicti ligni pꝛeſumu edulium, cenodo/
xia qua dicituraxeriẽtur oculi vri·ſup⸗
bia · qua dicitur eriſj licut dij ſciẽtes bo/⸗

nũ malũ.· In bis tribo vicijs etiã domi
nũ ſaluatoꝛẽ legimus fuiſſe temptatum
Caſtrimargia cum dicitur ei a diabolo -

Dic vt lapides iſti panes fiãt.Cenodo/

xia. Si filius dei es · mitte te deoꝛſũ. Su

perbia · cũ oſten dens illi om̃ia regna mũ

di ⁊ eoꝝ gloꝛiã dicit. Mec om̃ia tibi da
bo ſi cadens adoꝛaueris me:vt iſdẽqui/

bus ille temptationũ lineis ẽ appetitus
nos quoq; quẽadmodũ temptatoꝛẽ vĩ/

cere deberemus ſuo doceret exẽplo. IJde/

oq; T ille adam dicituret iſteadam. Il⸗
le pꝛimus ad ruinꝗ et moꝛtẽ. NHic pmus

ad reſurrectionẽ ⁊ vitã. Per illů omne

genus hominũ cõdemnatur .per iſiũ om
ne genus hominũ liberatur. Ille de ru⸗
di atq; intacta fingitur terra. MHic ð ma
ria virgine ꝓcreatur. Huius ergo vt ſu

ſcipere eũ temptationes opoꝛtuit · ita exx

cedere neceſſariñ nõ fuit. Nec enĩ qui ca
ſtrimargiã vicerat· poterat foꝛnicatione
temptari:quę ex illius abũdantia ac ra⸗

dice pꝛocedit qua ne ille quideʒ pᷣmus

adam fuiſſet eliſus:niſi ante genitricẽeiꝰ

paſſionẽ deceptus illecebꝛis diaboli rece

piſſet. Et ob hoc filius dei nõ abſolute ĩ

carne peccati veniſſe dicitur · in ſimili⸗
tudine carnis peccati:quia cũ eſſetin eo

vera caro manducãs ſcʒ ⁊ bibens ⁊ doꝛ

miens· clauoꝛũ qͥ confixionẽ in veritate
ſuſcipiens · peccatũ eius qð pꝛeuaricati/
one contraxit verũ nõ habuit ſed imagi
nariũ · Nõ enĩ ignitos aculeos concupi
ſcentie carnalis expertus eſt:qui etiã no
lentibus nobis natura iam ãminiſtran/

teconſurgunt.ſed huius quandaʒ ſimi

litudinem naturã participãdo ſuſcepit

Mam cum omnia queęofficij noſtri ſunt

in veritate compleret et vniuerſas infir⸗

mitates geſiaret humanas· conſequen/

ter huic quoq; paſſioni putatuseſt ſub
iacere · vt per bas infirmitates etiã cõdi⸗

tionem buius quoq; vicij atq; peccati
videretur in ſua carne poꝛtare. Deniq;
in bis eum tanmtumodo vicijs dia bo⸗
lus temptat · in quibus etiam illuz pmũ

cceperat· conijciens hunc quoq; velut

–—

L-collatio quinta albbatis Gerapionis

bominẽt ſilr in ceteris illudendum ·ſi euʒ lit eodem quo ꝓpoſueramus oꝛdine diſ

in illis quibo pꝛioꝛẽ deiecerat ſenſiſſet eli
ſum. Aerũ ei ſcðᷣm iam moꝛbũ qͥ dera/
dice pꝛincipalis vicij pullularat · pꝛimo
certamine cõſutatus inferre nõ potuit.
Aidebat eĩ nullatenus eũ initialẽ cau⸗
ſam egritudinis huiꝰ ſuſcepiſſe · eratq;
ſuperfluun ſperari ab eo fructũ peccati cu
ius eum ſemina vel radices nullomodo
recepiſſe cernebat. Licet ſᷣm lucam qui
poſtremã temptationẽ illam ponit: qua

dicitur. Si filius dei es mitte te deoꝛſuʒ
hec ſuperbiępaſſio poſſit intelligi·ita vt
illa ſupioꝛ quã matheus tertiã ponit · in
qua iuxta pꝛedictüũ lucam euangeliſtaʒ

omnia ei regna mũdi in pncto tempoꝛis
oſtendens diabolus repꝛomittit· accipi⸗/

atur paſſio filargirie · ꝙ ſcilicz poſt caſtri

margie victoꝛiã foꝛnicatione eũ tempta

re nõ pꝛeualens ad filargiriã tranſierit

qᷓm radicẽmaloꝝ oĩm noueratin q iteꝝ

ſuperatus · nullũ ei viciũ ex his ꝗᷓ ſeque/

bãtur eam auſus ẽ ingerere · quippe que
nouerat de eius radice ac fomite pullu⸗

lare.ad extremã ſuperbieę tranſierit paſ⸗

ſionẽ qua nouerat etiã perfectos quoſ/⸗
qʒ denictis om̃ibus vicijs poſſe pulſari

qua etiã vel ſeipᷣm cum eſſet vt lucifer vl
cõplures alios abſq; vllo incitamento

pꝛecedentiũ paſſionũ de celeſtib memi‚/
nerat coꝛruiſſe. Juxta hũc ergo quẽ pꝛe⸗/
diximus oꝛdinẽ qui ab euangeliſta luca

lEſcribit᷑· etiã ipa illa illicitatio ⁊ figura

temptationũ quibo vel illũ pꝛimũ vłiſtũ

ſcᷣm adam callidiſſimꝰ aggreditur in/
imicus elegantiſſime cõgruit. Ali nãqʒ
Dicit · aperietur oculi veſtiri· huic oſtẽdit
omia regna mũdi et gloꝛiã eoꝛũ. Ibi di

cit · eritj ſicut dij · H dic· ſi filius dei es.

Deconſummatione cenodox⸗

ie et ſuperbieſine miſterio cor⸗
Poꝛali. Cap̃. vij.

XT vt de efficiẽtijs ceterarũ qʒ
paſſionũ quarũ rõnem interci
Irre nos expoſitio caſtrimargie
vl dñicetemptationis neceſſario cõpu

ſeramus · cenodoxia atq; ſu perbia etiaʒ

ſine vllo conſummari ſolent miniſterio

coꝛpoꝛali. In quo enĩ egent actione car/⸗
nali · quęp concupiſcentia voluntate
ſola cõquirendelaudis ⁊ hũane gloꝛie
confequede abunde ruinã generãtanie

captiuate. Aut quẽ effectũ habuit coꝛ⸗
poꝛalem pꝛedicti luciferi illius antiqua

ſuperbia · niſi ꝙ eam tantũmodo aĩo et
cogitatione ↄcepitita ꝓpheta cõmemo⸗

rãte.Qui dicebas ĩ coꝛde tuo ·ĩ celũ cõ
ſcendam ſuper aſtra dei wonã ſoliũ meũ

aſcendam ſuper altitudinẽ nubiũ ·ero ſi

milis altiſſimo. Qui ſicut huius ſuꝑbię
neminẽ habuit incentoꝛem · ita ei ↄſum⸗

mationẽ criminis ruineq; perpetuę co⸗
gitatio ſola perfecit· equidem cũ affecta⸗
tetyrannidis nulla fuerint opera ſubſe,
cuta.

De filargiria ꝙextra naturã ſit
et quid interſit iter ipſametna/

turalia vicia. Cap̃. viij.

Jargiria ⁊ ira licet nõ ſint vni
uess naturenã pꝛioꝛ extra natu-
riõꝗ eſtſequẽs vro oꝛiginale vi -
Letur in nobis ſeminariũ poſſidere·ſimi
li tamẽoꝛiũtur modo extrinſecus ſiqui⸗

dem caulas cõmotionis plerũq; cõcipi⸗
unt. Etenĩ frequẽter hi qui adhuc infir

mioꝛes ſunt · vel irritatione · vel inſtinctu
quoꝛundam · in hec ſe coꝛruiſſe vicia con

querũtur · ac pꝛecipitatos ſe vł ad iracũ

diã · vel ad filargiriã alioꝝ ꝓuocatione
cauſantur. extra naturam ſit filargi
ria· hinc liquido puidetur/quia nec oꝛi⸗
ginale pꝛobaturin nobis haberepꝛin⸗/

cipiũ · nec de materia concipitur quę per

tingit ad anime vel carnis participatio

nem · viteq; ſubſtantiam. Mihil eniʒ ad
vſum ac neceſſitatẽ nature cõmunis pꝛe

ter eſcam quotidianã ac potum certũ eſt

peruenire · relique vero vniuerſe materieę
qntolibet ſtudio atq; amoꝛe ſeruentur.
aliene tñ ab hũana indigentia etiaʒ vſu

vite ipius appꝛobãturideoq; hoc velut
extra naturꝗ exiſtens nõ niſi tepidos ac

alel

gütn
mon
mor⸗
tantu
lton⸗
Gctſi
ſaunus
wdinen

un
edn
fehun

Quei
hmi
Aungn
ſibrsrb
Chnnan
aren
msre
fumu
niſin
ſuosti
itnon⸗
musn

cit

laun
Chsd
deine
denna

herzr
ſabyre
Cöit
liſline⸗
hii uin.
morutug
germo⸗
hobzbit
deſer
Mbe⸗

fh

ls

di
N
Nun
necen
Naid
olüned
nimoi
ſobir
n,
ec⸗
hea

mnſ
Wan
ſutwm
a ne
mnalen
ſini
ſn⸗
capi⸗
Kinft
ſncn
Ca
irndä
oannon
ſtfia
unco
mepin

e

petno
ije
mmisp
un
.
Telut
losge

malefundatos monachos pulſat. Qug
aũt naturalia ſunt etiaʒ pꝛobatiſſimos
monachoꝛum equidem in ſolitudine cõ

moꝛantes attemptare nõ deſinũt. Et in⸗

tantum bhoc veriſſimuʒ cõpꝛobatur · vt
etiam gentes nõnullas ab hac paſſione

id eſt filargiria libeꝛas omimodis agno

ſcamus:quia nequaq; vicij huius egri⸗

tudinem vſu et conſuetudine recepxrũt

Illum quoq; pꝛioꝛem mundum quian
te diluuium fnit · diutiſſime concupiſcẽ
tie huius rabiem credimus ignoꝛaſſe.
Que etiam in vnoquoq; noſtruʒ recte
abꝛenũciante ſine vllo laboꝛe pꝛobatur
extingui · cuʒ ſcʒ vniuerſis quis faculta
ribus abiectis · ita expetierit cenobij diſ⸗
ciplinam· vt ex eis ne vnum quidem /
narium ſibimet ſupereſſe patiatnr.Cu/

ius rei teſtes multa hominum milia poſ⸗
ſumus inuenire· qͥ cũ ſub momento bꝛe

niſſimo diſperſis omnibus ſubſiantijs
ſuis ita hanc eradicauerunt paſſionem·
vt ne tenuiter quidem ab ea pulſent᷑ vl⸗
terius · nihilominus omni tempoꝛe con/
tra caſtrimargiam pugnantes· niſi ingẽ
ti circumſpectione coꝛdis et abſtinentia
coꝛpis dimicauerint ſecuri eſſe ñ poſſũt
De ira atq; triſticig ꝙ inter acci
dentia vicia plerũq; inuenia⸗
RMiſticia et accidia nila quẽad
modü ſupioꝛa dixim? accedẽ⸗
te extrinſecus pꝛouocatione ge

nerari ſolent. Nam ſolitarios quoq; et

in heremo conſtitutosnulliq; bumano
cõmixtos con ſoꝛtio· frequẽter atq; ama
riſſime vexare noſcuntur · qð eſſe veriſſi-
mũ quiſq; cum fu erit in ſolitudine com
moꝛatus et pugnas hominis interioꝛis

expertus· ipis experimentis perfacile cõ

pꝛobabit.

„

De ſex viciorũ cõcoꝛdia etduo/
rũ ab eis diſſidentiu cognatiõe.

Lap. r.

Ec igitur octo vicia licet diu⸗

ſos oꝛtus ac diſſimiles efficien⸗
tias habeant-ſex tamen pꝛioꝛa · id eſt ca⸗

pꝛincipalibus viti,ss

ſtrimargia· foꝛnicatio filargiriaira · tri
ſiicia · accidia:quadam inter ſe cognati⸗/
oneet vt ita dixerĩ cõcathenatiõe cõne⸗
xa ſunt · ita vt pꝛioꝛis exuberãtia ſequen
ti efficiatur exoꝛdiũ. Nam de abundan
tia caſtrimargie foꝛnicationẽ· de foꝛnica

tione filargiriã · de filargiria iram · ð ira
triſticiã. de triſticia accidiã neceſſeẽ pul⸗/

lulareideoq; ſimili cõtra hec modo atʒ

eadem rõne pugnãdum eſt et a pꝛecedẽ
tibo ſemꝑ aduerſus ſequẽtes oꝑtet nos
inire certamina. Facilins eniʒ cuiuſlibet
artorj noxia latitudo ac ꝓceritas exare⸗
ſcit · ſi antea radices eiꝰ quibo innitit᷑ vel
nudate fuerint vel ſucciſe. Et infeſtan/

tes humoꝛes aquarũ ↄtinuo ſiccabũtur
cũ generatoꝛ earũ fons ac pꝛofluẽteſ x/
ne ſollerti ĩiduſtria fuerint obturate.

obꝛem vt accidia vincat᷑ ante triſticia ſu

perãda eſt· vt triſticia pꝛopellatur ira p/

us eſt extrudẽda · vt extinguat᷑ ira.filar⸗
giria calcãda eſt · vt euellatur filargiria

foꝛnicatio compeſcenda eſt· vt foꝛnica

tio ſubtrahatuxr· caſtrimargie vitium eſt
caſtigandum. Reſidua vero duo . id eſt·
cenodoxia et ſuperbia · ſibi quidẽ ſimilit᷑

illa qua de ſu perioꝛibus vicijs diximus
ratione iunguntur · ita vt incrementum
pꝛioꝛis oꝛtus efficiatur alterius. Ceno⸗/

doxie enim exuberantia ſuperbie fomiteʒ

parit. Sed ab illis ſex pꝛioꝛibus vicijs
penitus diſſidentnec ſimili cum eis ſoci
etate federantur. Siquidem non ſolum
nullã ex illis occaſionẽ ſuę generationis
accipiunt.ſed etiã contrario modo atqʒ
oꝛdine ſuſcitantur. Nam illis euulſis H̊
hementius fructificant etilloꝝ moꝛte

viuacius pullulantatq; ſuccreſcunt.

Vnde etiam diuerſo modo ab his duo

bus vicijs impugnamur. In vnũquod

q;ʒ enim uloꝛum lex vicioꝛuʒ tuncincidi
mus · cum a pꝛecedentib eoꝛum fuerimꝰ

eliſi · in hec vo duo victoꝛes maxieptꝰ

trium phos periclitamur incurrere. Oia

igit᷑ vicia quẽadmodũ incremẽto pꝛece

dentium generãturita illoꝛum diminu
tione purgãtur. Et hacroe vt ſuperbia

poſſit explodi cenodoxia eſt pꝛefocanda
Et ita ſempꝑ pꝛioꝛib ſuperatis ſequẽtia

cõquieſcẽt· et extinctione pꝛecedentium·

reſidue paſſiões abſq; laboꝛe marceſcẽt

Et licet hec ꝗᷓ pꝛediximus octo vicia il/
la qᷓ cõmemoꝛauimus rõne inuicem ſibi

liariter coniugatur.

De oꝛigine et qualitate vniuſ

cuiuſq; vicij.· LCap̃ᷣ xi.

cõnexa atq; permixta ſint · ſpãlius tn in
qttuoꝛ cõiugationes ⁊ copulas diuidũ
tur. Caſtrimargie namq; foꝛnicatio pe
culiari cõſoꝛtio federatur · filargirie ira
triſticia accidia : cenodoxie ſuꝑbia fami/

Tvyt ſingillatim nüc de vniuſ

cuiuſq; vicij generib diſpute⸗

mmus · caſtrimargie genera ſunt
tria. Pꝛimũ qð ad refectionẽ perurget
monachũ ante hoꝛã ſtatutam ac legitti/

mã feſtiare · Scðm qð expletõe Ventr.
quarũlibet eſcarũ voꝛacitateletat. Ter

tiũ ꝙ; accuratioꝛes ac delicatiſſimos Te⸗
ſiderat cibos. Que tria nõ leui diſpen⸗

dio monachũ feriũt. niſi ab om nib iſi
pari ſtudio atq; obſuantia ſemetipſuʒ

expedire cõtenderit. Nam quẽadmodũ

abſolutio ieiunij ante hoꝛã canonicam·
nullatenus pꝛeſumẽda eſt· ita et vẽtris

in glunies et eſcarũ ſumptuoſa atq; exqͥ

ſita pꝛeparatio ſift amputãda. Ex his
enĩ tribus cauſis diuerſe ac peſſime vali
tudines aĩe ꝓcreãtur. Naʒ de pᷣma mo
naſterij odiũ gignit᷑· atq; exinde hoꝛroꝛ ·

7 .

et intolerãtia eiuſdem cõcreſcit habita/

culi · quã ſine dubio mox diſceſſio autfu

igniti luxurie et libidinis aculei ſuſcitã⸗
tur. Tertia etiã inextricabiles filargirie
laqꝗᷓos nectit ceruiciba captiuoꝝ · nec ali⸗
quaãdo monachũ ſinit ꝑfecta chriſti nu/
ditate fundari.uius nobis paſſionis
ineſſe veſtigia · iſto q; depꝛehendimus

indicio:cũ foꝛte ad refectionẽ detenti ab

aliquo fratrũ· ↄtenti nõ ſumus eo ſapo
recibos ſumere.quo ab exhibente condi
ti ſunt· ſed qͥddã ſuperfundi eis vladij-
ci im poꝛtuna atq; effrenata poſcimus li

ga vexlociſſima ſubſequetur. De ſecũda

Lollatio quinta albbatis BGerapionis

bertate. Qð fieri penitus nõ opdꝛtet· tri

bus de cauſis. Pꝛimo qꝛ mẽs monachi
ſemper debet in omni tolerãtie ac parci⸗
tatis exercitatione verſari · et hm apoſto⸗
lũ diſcerein quibo eſt ſufficiẽs eſſe · nulla
tenus eniĩ poterit · xel occulta vel maioꝛa
coꝛpis deſideria ref enare· quiſq; degu⸗
ſtatione modice inſuauitatis offenſus·
ne ad momentũ quidẽ delicias gutturis
ſui valuerit caſtigare.Secũdo ꝙ non⸗
nũ qᷓ; euenit vt ad hoꝛaʒ deſit illa ſpẽs qᷓ
poſtulatur a nobis· et verecũdiã neceſſi

tati vel frugalitati ſuſcipiẽtis incutimꝰ.

publicãtes ſcʒ pauꝑtatẽ eius quaʒ ſoli

dco cognitã eſſe maluerat. Tertio ꝙ in⸗

terdu ſolet ſapoꝛ ille quẽ noſ adijci poſci

mus alijs diſplicere · et inuenimur iniu⸗

riam multis dum noſire guleac deſide/⸗

rio ſatiſfſacere cupimus irrogare.ꝓpter

quod omnimodis hec in nobis eſt caſti
ganda libertas. Foꝛnicationis genera

ſunttria. Oꝛimũ qð per cõmixtionẽ ſe

