xvi monachus ſm olympiaci cer
tazminis moꝛem non poſſit ſpi⸗
ritales cõficere pugnas.niſi ob
tinuerit bella carnalia ?
xvij ſundamentũ ac baſis ſpiritał
ggonis in caſtrimar gie ſit certa
mine collocata

xviij Per quot genera certaminũ at/

qꝙᷓ; palmarum beatus apoſtol⸗?
ad coꝛonam ſublimiſſimi ago⸗
nis aſcenderit.
xix atblete chriſti donec in coꝛpo
recõmoꝛatur pugna non deſit
xx O nõ debeat monachus ſumen⸗
dicibi tempus excedere ſi vult
ad pugnas interioꝛuʒ certami/
num puenire .

xxi BDe interioꝛ monachi pace etab

ſtinentia ſpiritali
xxij Midcirco nos opoꝛteat exercere
dtinentiam coꝛpoꝛalẽ vt per ip
ſam perueniamus ad ſpiritale
ieiunium ·
xxiij Qualis eſſe monachi ciby debeat
xxiij Q in egypto indifferenter vidi/
mus ſub aduentu noſtro ſolui
gInotigdiana ieiunia.
xxx De continentia ſenis qui ita ſexi

es cibum ſumpſit vt ſeruaret

eſuriem
xxvi De eo ſene qui in cella ſua eſam
nnunqᷓ;ᷓ ſolus accepit
xxvij Quid de fructu ſtudij ꝓfeſſi ſint
abbas peſius ⁊iobannes
xxviij Quam exempli ſui profeſſionem

abbas iohannes diſcipulis re⸗

liquerit diſceſſurus.
xxix Deabbate maclxte ĩter collatio/
nes ſpiritales nunqᷓ; doemitan

te et ſem per inter terrenas fabu
las obdo:miente-·
xx Eiuſdem ſenis de nemine iudi⸗
cando
xxxi Incre patio eiuſdem ſenis cũ fra
tr es inter ſpiritales collatiões
doꝛmitantes ad narrationem
ocioſe fabule vidiſſet experge/
factos
xxxij De epiſtolis pꝛiuſq;ᷓ legerent in/
ceenſis.
xiij De abſolutione queſtionis quaʒ
ab bas theodoꝛus oꝛando pꝛo⸗
meruit

xxxiiij De ſententia eiuſdem ſenis qua

Tocuit quo ſtudio monachus

poſſit aſſequi ſcientiam ſcriptu
rarum.

xxxv Increpatio eiuſdem ſenis cuʒad

meam cellulam media nocte ve
niſſet
xxvi Deſcriptio heremi quę eſt in diol
co in qua anochorete commo/
rantur
xxxvij De traditis nobis ab abbate ar
cchebio cum inſtructu ſuo cellis
xxxviij De debito quod abbas archebi
uus m anuum ſuarum laboꝛe p
matre diſſoluit.

xxxix Qua ſimulatione cniuſdam ſe/

nis abbati ſymeoni cum ocio⸗
ſus eſſet opus manuum ſit pꝛo L
uiſum

I De pueris qui deferẽtes ad egro

tantem ficus non deguſtaſeiſ⸗
dem fame in heremo defecerũt.
xli Sententia abbatis macharij de
obſeruantia monachi vel tan⸗
q; diutiſſime victuri veltanq;
quotidie moꝛituri.

Erpliciunt capitula.

N 1 2 5
— * — . .

Incipit liber quintus de ſpiri bus veſiris ad nos qͥ;ʒ ille qui per yſaiazʒ
tu caſtrimargie ꝓlatus eſt ſerno dñi dirigat · ego añ te MUMVM
—“ ibo · ⁊ potentes terrę humiliabo · poꝛtas
Tranſitus de inſtitutis ceno ereas cõfringam· vectes fereos conte,· ſitun
bioꝛum ad colluctationẽ octo ramz aperiamtibitecauros abſeoddr a
pꝛincipaliũ vicioꝛu. tos ⁊ archana ſecretoꝛũ.vt nos qͥʒ vbñ.· niser
LCap. pꝛinum „ dei pꝛecedens· pꝛimum terre noſtre potẽ cot
Witus tes humiliet · id eſt has eaſdẽ quas expu remi
gnare cupimus noxias paſſiones· domi u
nob iuuãte deo nationem ſibi ac tyrannidem ſeuiſſimã Cninl
liber iſte ꝓcudi⸗/ in noſtro moꝛtali coꝛpoꝛe vendicantes. ſcreno
q tur. Mam poſt eaſq; faciat indagini noſirę atq; expo/ tterp
quattuoꝛ libel⸗ ſitioni ſuccum bere · ⁊ita noſtrę ignoꝛa ⸗/ hummin
los qui ſuper in tionis portas effringens· ac vitioꝛuz e fann.
ſtitutis mona⸗ ctes excludentiũ nos a vera ſcientia con turſ
choꝛum digeſti ſunt · nüc arripe collucta terens · ad ſecretoꝛũ noſtroꝛũ nos archa lirng
tionem aduerſus octo pᷣncipalia vicia na perducat.ac ſcᷣm aplum illuminaij lonsfn
vſſtris oꝛationibo dño ↄfoꝛtãte diſponi nobis reuelet ea quęe ſunt abſcondita te ancono
mus · id eſi pꝛimum caſirimargie quein nebꝛarũ · ⁊ manifeſtet conſilia coꝛdiũ · vt fecupii
terpꝛetat᷑ gule concupiſcentia: ſecundũ ſie ad tetras vicioꝝ tenebꝛas puriſſimis Awey
foꝛnicationis.tertiũ philargyrię qð ĩtel oculis anime penetrãtes:patefacere eas gic
ligitur auaricia· vel vt ꝓpꝛius expꝛimat ac pꝛoducere poſſimus ad lucem. eaꝝ q; zinſe
amoꝛ pecunie.quartum irę: quintuʒ tri⸗/ cauſas atq; naturas his vel qui carue/⸗ roner
ſtici? ſextum accidie quod eſt anxietas ſi rũt eis vel adbuc obligati ſunt pandere toſe
ue tedium coꝛdis:ſeptimum cenodoxię · valeamus · ⁊ ita ſcᷣm ꝓphetam tran ſeũ Wyuttn
qð ſonat vana ſeu inanis glia · octauuʒ tes per ignem vitioꝛũ diriſſime nr̃as exu Z
ſuperbie. Quem ineuntes agonem tuis rentium mentes· cõfeſtim per aquas qͥʒ ſantde
pꝛeciboo beatiſſime papa caſtoꝛ nũc im/ virtutum extinguentium ſcilicet ea tran nitunc
penſius indigemus.vt pꝛimuzʒ naturas ſire poſſimus illeſi ac ſpiritalibus reme/ nii
eoꝛum tam minutas tam occultas tãq; dijs irrigati ad refrigerium perfectiõis niageen
obſcuras inueſtigare condigne · deinde puritate coꝛdis mereamur educi. onnbi
cauſas eoꝛundem ſufficienter exponere. opꝛima nobis colluctatio ſit 6 Et
tertio vt idoneas curationes eoꝛuʒac re adquerſus ſpũʒ caſtrimargie id ſoenin
media poſſimus infere. eſt cõcupiſcentiam gulę.La.iij. ſi
92 cauſe vicioꝛũ ſicutin omni Taq; pꝛimum no bis ineundũ dind⸗
bus immoꝛãtur ita ab omibus i certamen eſt aduſus caſtrimar iutee
ignoꝛantur.⁊ qꝛ ad manifeſtan dguiam quam diximus gule eſſe ludon
das eas dñi egeamus auxilio cuncupiſcentiam Et in pꝛimis de mõ ie inale⸗
LCTCoaß. iz. in nioꝛum ⁊ eſcarum qualitate dicturi · cuſtn
Varũ paſſionũ cauſe quemad rurſus ad egyptioꝛuʒ traditiones ac ſta diuſ
modũcũ patefacte fuerint tra⸗ tuta recurremus. quibus ſublimioꝛem inn
ditionib ſenioꝛüũ ab omnib p continentię diſciplinam. ꝑfectã diſcre tumn 4
tinus agnoſcunt᷑ita pꝛiuſq; reuelentur tionis ineſſe rationem nullus ignoꝛat. ng
cũ ab ipis vniuſi vaſtemur ⁊ in cunctis Teſtimonium abbatis antonij enn
homĩbus immoꝛent᷑. ab omnibus igno quo docet vnaquãq; virtutem Narc
rantur. Nerũ eas ita nos aliquatenꝰ ex ab illo qui eã peculiariuſpoſſi
plicare poſſe confidimus ·ſi interceſſioni det expetendam CLap̃. iiij. i
re n eee efrrer ſſu-

.° 1V.

De ſpiritu cal

trimargie

6 8
nin tus nanq; eſt beati Antonij in omnibus deus· licetnon dum per ple
hnn Nv admirabilq; ſententia· mona/ nitudinem earum omnia ſit in om nibo⸗
Nsnn. chuz qui poſt cenobiale pꝛopo Quia licet vnus religionis noſtre ſit fi/
Nelil ſitu m faſtigia nititur ſu blimioꝛis perfe⸗ nis pꝛo feſſiones tam en diuerſe q uibus
ii ctonis attingere apprehenſo diſcretio ad veũ tẽdimus. ſicut in collationibus
eſtei niz examie · Ppꝛio ia wotẽs eſt ſtare iudi ſenioꝛum plenius diſputãdũ eſt. Joq;
R cio · atq; ad arcem anachoꝛeſeos perueni diſcretionis T continentie foꝛma ab his
. anes re: m in ime debere ab vno q;uis ſum * eſt nobis pecu liarius expetenda· a quiby
mſauiſini vniuerſa genera virtutuz erpetere. Ali virtutes has per gratiam ſpũſſancti vbe
mknng enim ſcientie floꝛibus exoꝛnatur · alt di⸗ rius videmus effluere non quod vllus
„ cretionis ratiõe robuſtius communit⸗ quę in mlios diuiſa ſunt ſo lus poſſit ac⸗
c alter patientie granitate fundatur. ali quirere.ſed vt in his bonis quoꝛum ca⸗
tcng bumilitatis: alius continentie virtute ᷣ paces eſſe poſſumus ad eoꝛum nos imi⸗
A fertur. alius ſimplicitatis gratia decoꝛa tationem qui ea peculiarius obtinue-⸗
Mnmimn tur Mic magnanim itat ille miicoꝛdie. retendamuims H
i en Sharum hic taciturnitatis. e la Anõ poſſit abo mibus vnifoꝛ
un nis ſtudio lupereminet ceteros. Et igq mis ieinnioꝛu regula cuſtodiri ·
bſooncttate circo monachum ſpiritalia mella cõde- LCaß. 9.
ucrdii vt re cupietem. velut apem pꝛudentiſſimã Caq; ſuper ieiunioꝛum modo
shunſims debere vnamquamqᷓ; virtutem ob bis i bhaud poteſt facile vnifoꝛmiſ re
icnens qui eaʒ familiarius poſſident defloꝛare. gula cuſtodiri· quia nec robur
Uucmn T⁊ in ſui pectoꝛis vaſe diligenter reconde vnum cũctis coꝛpoꝛibus ineſt· nec ſicut ðð
Ngun/ re:ne quid minus aliquid habeat diſcu⸗ cetere virtutes animi ſoliꝰ rigoꝛe patrã⸗ ⸗ o
uunt wcer tere· ſed hoc tatum quid virtutis habeat tur. Et idcirco qa non in ſola foꝛtitudie en⸗ ven “R
ſrenmsem ctas nanq; ſi ab vno volumus mutua/ enim poſſibilitate participant. talem ſu/
ranus ri aut diſticile aut certe nũ qᷓ; idonea ad xer his diffinitionem traditam nob ac/
aletamm imitandum nobis exempla poternnt re, cepimus. diuerſum eſſe refectionis qui⸗
uübus ſene⸗ periri. Quia licet nec dum chꝛiſtum om dem tempus ac modum ⁊ qualitatem·
n tferiis nia factum ſcom apoſtolũ videamus in pꝛo impari ſcilicet coꝛpoꝛũ ſtatu vel eta⸗
fdra. omnibus. tamen hoc modo poſſum⸗ eũ teac ſexu · vnam tamen eſſe omnibus p„
netunoſit id eſt per partes in omniby inuenire. De mentis cõtinentia ⁊ animi virtute caſti⸗
mei lpo enim dicitur./ qui factus eſt nobis x gationis regulam . Neq; enim cunctis
le Laig deo ſapientia · iuſticia. ſanctitas ⁊ redem wſſibile eſt hebdomadib ptelare ieiu⸗/
Ginmnt htio Dun ergo inalio ſapientia in alo niaſedne miduaua quide; velbiduana
eaſir iuſticia. in alio ſanctitas· in alio maſue ĩedia refectionẽ cibi differre. mlt gb⸗
us E tudo· in alio caſtitas:in alio humilitas· pꝑe egritudine ⁊ maxime ſenio iam defeſ⸗
onns in alio pati entia reperitur · membꝛatim ſis.ne vſq; ad occaſum quidem ſolis ie⸗
Pnnsann chꝛiſtus per vnumquẽq; nunc ſanctoꝛũ iunium ſine afflictione toleratur. Mon
u nig diuiſus eſt. Cõcurrentibo vero vniũſis omniby infuſoꝛum legu minũ eſus cõue⸗
S in vnitatẽ ſidei ac virtutis· redditur ĩ vi nit eneruatus.nec cunciᷣ puroꝝ olerum
s tinne rum perfecrum · plenitudinem ſui coꝛpo habil eſt parſimonia nec vniuerſis ſic⸗
gcen⸗ n ris · in ſinguloꝛum membꝛoꝛum compa⸗ ci panis refectio caſtigata cõcedit᷑. Aliꝰ
lus hiun⸗ geac pꝛietate perficiẽs. Donec ergo ve quantitatelibꝛarum duaꝝ ſaturitatem
sANMn niat illud tempus quo ſit deus omĩa in non ſentit · alius libꝛe vnius ſiue vncia⸗
nnmne omibus · in pꝛeſenti poteſt hoc quo dixi ½ rum ſex edulio pregrauatur· attamen
u mus modo.id eſt per partes virtutũ eſſe vndin oĩbus his continentięfinis eſt·ne

“

D

?

vns

—

28

1
9

quis iutta mẽſuram capacitatis ſue ſa⸗
turitatis oneretur ingluuie. Non enim
qualitas ſola ſed etiam quantitas eſca/
rum · aciem coꝛdis obtui die: ac mete cũ
carne pariter impinguata noxium vicio
rum fomitem igneumq; ſuccendit
Cnõ ſolo vino mens inebꝛie⸗
tur. Cap·vi.
Aibufſlilet eſcis refectus ven⸗
q ter ſemĩaria luxurięparit.necſᷣ
ualet mens diſcretionuz guber
nacula moderari. ciboꝛum pondere pꝛe-
focata. Non enim ſola crapula ni mẽ
tem inebꝛiare conſueuit · xerumetiã cun
ctarum eſcarum nimietas vacillantẽeã
acnutabundam reddit · omniq; integri
tatis ac puritatis cõtemplatione diſpo⸗
liat. Sodomitis cauſa ſubuerſionis at
qᷓ; luxurię·nõ vini crapula.ſʒ ſaturitas
extitit panis. Audi dominũ per ꝓphetaʒ
bieru ſalem increpantem. Quid enĩ pec

cauit ſoꝛoꝛ tua ſodoma · niſi quia paneʒ

ſuum in ſaturitate ⁊ abundantia come⸗
Tebat: Et quia per ſaturitatem panis
inextinguibili carnis fuerant ardoꝛe ſuc

cenſi · iudicio dei celitꝰ ſunt igne ſulphu

Li

pegbdire.

reo concremati. Qð ſi illos ſola nimie/
tas panis ad tam pꝛeruptum flagicioꝝ
precipitium vicio ſatietatis impegit ·
quid cenſendum eſt de bis qui vegeta/
to coꝛpoꝛe perceptionem carnium ac vi/
ni immoderata vbertate pꝛeſumũt · nõ
quantum expetit im becillitas · ſed quan
tum animi libido ſuggerit vſt urpantes:
Qua ratiõe infirmitas carnis
puritatem coꝛdis nequeat in⸗

i tem coꝛdis non officit · ſi H tan/
tummodo quęfragilitas car/
nis non quę voluptas exigit vſurpent.
Facilius vidimus viros qui ab eſꝗ coꝛ
pulentioꝛibus omnimodis temperarẽt.
q; moderate vſos pꝛo neceſſitate con-
ceſſis· ⁊ qui totum ſibi pꝛo continentie
amoꝛe denegarent · qᷓ; qui eas ſub ĩfirmi

Mirmitas carnis ad purita-

7 —„
2
4 1
„ 5
1* . *
.

ficientie cuſtod irẽt. Habet etiam coꝛpo
ris imbecillitas continentię ſuę palmã
dummõ eſcis defectioni carnis induld
adhuc indigentem ſe refectione defran⸗
et. tantum q; eſus indulgeat.quantuʒ
ſufficere ad viuendi vſum temperantię
diſcretio rigida iudicauerit · nõ quantũ
ſide ij a petit expoſcit Eſculẽtioꝛes

0 =

cibi vt pꝛocurant coꝛ oꝛis ſanitatẽ. ita

caſtitatis non adimn tpuritatem. ſi cc¶

moderatione ſuman Quicq nid enim

foꝛtitudinis cauſa eſi eoꝛum percipitur

egritudinis laboꝛe ac defectione conſu⸗
mitur. Wobꝛem vt nulli ſiatui virt?par
ſimonie adimiturita ne integritaſj qui.
dem conſummatio denegatur
Quo ꝑfecte continentię fine
eſca ſumeda ſit Cap̃. viij.
Eriſſima eſt itaq; patrum pꝛo/
v batiſſimaq; ſententia · ieiunio/
rum ⁊ continentie modũ in mẽ
ſura parcitatis tantum caſtigatiõe cõ
ſiſtere · ⁊ hunc eſſe perfecte virtutis in cõ/
mune omnibus finem · vt ab eſcis quas
ſumere ſuſtentandi coꝛpoꝛis neceſſitate
compellimur ·adhuc in aꝓpetitu earum

poſiti temperemus. Quãuis enim quis

coꝛpoꝛe ſit infirmus · perfectam virtuteʒ
quam robuſtus ac ſanus in omnibus
poſſidebit.ſi deſideria quę fragilitas car
nis non exigit · mẽt rigoꝛe caſtiget. Apo
ſiolus nanqʒ ait· Et carnis curam ne fe
ceritis in deſiderijs. Mon ergo curã er?
omnimodis interdixit. ſed vt in deſide/
rijs fieret. denegauit. Noluptuoſam ad
emit diligentiam carnis · gubernationẽ
vite neceſſariam non excluſit:illud ne in
dulgentia carnis ad deſiderioꝛum occu
pationes noxias deuoluamur · hoc vero
ne coꝛruptum noſtro vicio coꝛpus ſpiri
tales ac neceſſarias functiones impler
non poſſit. .

Demẽſura caſtigationum aſſu

mendarum remedioq; iemni
ſ- Aimma igitur cõtinẽtięnõ ſo/
aHga tem poꝛis ratione. nec eſcarũ

gnoni
conſea
mme.
tatis
toni⸗
Unnnin
fanier
wenn
gdint
reLe
fittte
ppu⸗
lgns
cobe
ſuno
ſnn
Cus
ſupcn
nuuge
lorch
tdia
lone
ine⸗
tian
ve⸗
We
hori
cho

tg
r
utde
gato
lum⸗
rum
enine
fücgſo
ſſ
bllenc
fünse
(o
da. S
lioch
Ga

A.

wr
in
ndul
Wu.
uum
nnt
gumti
litnn
tatein
enſc.
nidcnin
mpinr
tanc/
inr
nnßu,

rfne
l.
unpoo⸗
aunio⸗,
nmi
nird
nnsinci⸗

nnut
CAUHHEH
nquis
nmte;
nibas
nocn
Aw
ne ſe
räües
Me/,
ſenad
manont
oren
N c
rrn
plae

ni

oſo⸗
ſaru

8 S 4
. . 4
. — α2
2„ 8 =⁴

qualitate tantummodo· ſed ante omĩa

conſcientięiudicio colligenda eſt · Tan/
tum enim delet vnuſquiſq; ſibi frugali
tatis indicere.quãtum coꝛpoꝛeę oblucta
tionis pugna dexoſcit. Atilis quidem 2
omnimodis obſeruãda eſt canonica ie
iunioꝛuʒ cuſtodia · ſed niſi hanc frugi tẽ
peranter fuerit ciboꝝ refecrio ſubſecuta·
ad integritatis calcem non poterit pueni
re.Longoꝝ nanq; ieiunioꝝ inedia ſatu
ritate coꝛpoꝛis ſubſequente · laſſitudinẽ
potius tem poꝛalem q; puritatem caſti/
tatis acquirit. Integritas mentis ventr
coberet inedie. NMõ habet perpetuam ca
ſtimonie puritatem · quiſqͥs nõ iugẽ tem
perantię equalitatem tenere contenꝰ eſt

MWuis q diſtrictaſint ieiunia · ſuccedẽte

ſupflua remiſſione vacuant · ⁊ in caſtri/
margie vicium ꝓtinus collabunt᷑. Me⸗/
lioꝛ eſt rationabił cũ moderatione quo/
tidiana refectio· qᷓ; p interualla arduum
longumq; ieiuniũ. Nouitimmoderata
inedia non mõ mentis labefactare ↄſtã
tiam · ſed etiam oꝛationum efficaci ã red
erelaſſitudine coꝛpoꝛis eneruatam.
Ad cõſeruandam mentis ⁊ coꝛ/
poꝛis puritatem abſtinentiam

ciboꝛum non poſſe ſufficere

Laß. r.
Dintegritatem mentis ⁊ coꝛpo
a ris conſeruandam . abſtinentia
ciboꝝ ſolajnõ ſufficit · niſi fuerĩt
ceterequoq; virtutes anime coningate.

Humilitasigitur pᷣmitus obediẽtię vir

tute· ⁊ coꝛdis contritione.coꝛpoꝛiſq; fati

gatione diſcenda eſt. Oecuniaꝝ non ſo

lum vitanda eſt poſſeſſio · ſed etiã deſide

rium earũ radicitus extirpauduʒ. Mon

enim eas ſufficit non habere. quod ple/

rũ q; ſolet etiã ex neceſſitate deſcendere.

ſed ne ipam quidem ſi foꝛte oblate fuerit
babendi reci pere voluntatem. Ire conte
rẽdus eſt furoꝛ:tr iſticie ſupãda deiectio.

cenodoxia id eſt vana gloꝛia cõtemnen/

da. Super biecalcandus eſt faſtus · men
tis q iius inſtabiles vagiq; diſcurſus
aſſidua dei memoꝛia refrenandi. Toti⸗

any Krnm

w
G

enſq; nobis eſt ad contemplationez dei

lubꝛica coꝛdis noſtri puagatio reducen
da · quotiens ſubtilis hoſtis ab hoc ĩtui/
tu mentem captiuare pertemptãs receſ.
ſibus noſtri coꝛdis irrepſerit.

Concupiſcentias coꝛdis non
extingni niſi cum omni extirpa

cone vicioꝛum .
Caß xi.
NMWMWawſſibile nanq; eſt extingui
i ignita coꝛpoꝛis incentiua · pri⸗
uuſq; ceteroꝛuʒ quoq; pꝛincipa
lium vicioꝛum fomites radicitꝰ excidan
tur. de quibus ſingillatim diſtinctis li/
bellis ſuo loco donante domino diſſere⸗
mus. Nunc vero ꝓpoſituʒ nobis eſt de
caſtrimargia · id eſt gule cõcupiſcentia ·
contra quam nobis pꝛimus conflictꝰ eſt

diſputare. Munch; igitur poterit arden-⸗
tis concupiſcentie ſtimulos inbibere o

quis deſideria gulę refrenare nequiue⸗
rit. tcrioꝛis wje caſtitas · Ytuſj huiꝰ
conſummatione diſcernitur. Nũqᷓ; enĩ
robuſtioꝛibus emul colluctari poſſe con
fidas: eum quem in leuioꝛe conflictu cõ
ſpexeris ab infirmioribus paruiſq; ſupe
rari.Cunctarũ nanq; virtutum vna na
tura eſt· licetin multas diuidi ſpecies et
vocabula videat·ſicut auri qͥʒ vna ſub
ſtantia eſt.licet per multa varia q; moni
lium genera pꝛo artificum videat᷑ inge/
nio ac voluntate diſtincta. Itaq; nullã
perfecte poſſidere pꝛobabitur · quiſq; eli
ſus in earum parte dinoſcitur. Quo eĩ
modo flagrantes eſtꝰ concupiſcentię · ꝗͥ
non ſola inſtigationecoꝛpoꝛis ſed ⁊ etiã

mentis vicio ſuccẽdũt᷑· extixiſſe credẽdꝰ
eſt. qui aculeos irę coꝛdis ſolius intem

perantia ꝓrumpentes mitigare non po

tuit:Aut quo nam modo putandus eſi
carnis aĩeq; laſciuientes ſtimulos retu⸗
diſſe · qui ſuperbieę vitium ſimplex non
quiuit deuincere: Aut qu emadmodum
credendus eſt inſertam carni luxuriã cõ
culcaſſe.qͥ pecuniaꝝ ↄcupĩam foꝛiſecus
ſitam atq; a noſira ſubſtantia alienam

non valuit abdicare: Qua aũt ratione
bellu carnis ⁊ aĩtriumphabit·quiido⸗
neus non fuit moꝛbum curare triſticie?·

Quantalibet vrbs ſublimitate muroꝝ

⁊cauſarũ poꝛtaꝝ firmitate muniatur ·

poſterule vnius quis paruiſſime pꝛodi
tione vaſtabit᷑. Quid enĩ differt vtrum
p excelſa menia ⁊ ampla poꝛtarum ſpa⸗
cia. an ꝑ anguſti cunicu li latibu la per⸗
nicioſus hoſtis penetralibus ciuitatis ir
repat?: “ .
De agone carnali etiam ſpirita
lis agonis imitationem eſſeſu/
mendam. LCap. x.
ALi in agone contendit · nõ co
q ronabit niſi legittime certaue/
rit. Qui naturales aꝓpetitus
carnis optat extinguere. extra naturam
vicia collocata pᷣmitus ſuperare feſtinet
Si enim aplice ſententieę vim volumꝰ
experiri · ꝗᷓ ſint agonis mundani leges
ac diſciplina pᷣmitus debem agnoſcere ·
vt ita demum harum compatione ſcire
poſſimus quid nos ĩ ſpiritali agone cer/
tantes beatus aplus hoc exemplo volue
rit edocere. In illis eni certaminibus ꝗᷓ
ſm eundem apłum coꝛruptibilem coꝛo⸗
nam vincentibus parant mos iſte bua⸗
tur · vt is qͥ ſe ad gloꝛioſam coꝛonam. et
immunitatis pꝛiuilegio decoꝛatam pꝛe
parare contendit · ⁊ perfecta cupit ago/
nis ſubire certamina · pꝛius in olympia
cis ac pithijs certamĩbo indolem ſue iu⸗
nentutis ac rudimentoꝛum robur oſien
tet. In his ſiquidem iunioꝛes qᷣ bas di⸗/
ſciplinas cupiunt ꝓfiteri · vtruʒ mereãt
vel debeant ad eas admitti · tam eiꝰ qui
iſtis certamibus preſidet · q; totius po⸗
puli iudicio com ꝓbãtur. Cũq; diligen
ter examinatus quis pꝛimum reptꝰ fue/
rit nulla vitereſperſus infamia.deinde
non ſeruitutis iugo ignobilis. ob hoc
indignus diſciplina hac. vel congreſſu
eoꝛum qui hanc pꝛofitentur fuerit iudi⸗
catus.tertio ſi artis · ſi foꝛtitudis digna
hferat documenta. ⁊ iunioꝛib coeuiſq;
certans peritiam pariter ac virtutem

piſcentia ſupari.

ſuę Emonſtranerit iuuentutis· ac pꝛoſi
ciens de ephebdꝛum luctamine · perfectis
iam viris et experientia longa pꝛobatis
congredi permiſſus fuerit pꝛeſideniᷣ ex/
amine · ſeq; non ſolum parem vᷣtutis eo⸗
rum aſſidua colluctatione pꝛobauerit·
verumetiam frequenter inter hos quoq;
victoꝛię palmam fuerit conſecutus.tum
demuʒ ad agonis pꝛeclara certamĩa me
rebitur peruenire · in quibus non niſi vi
ctoꝛibus tantum·et his qui multarũ co⸗
ronarum ſtipendijs decoꝛati ſunt facul⸗-
tas conceditur decertandi. Si intellexi⸗
mus carnalis agonis exemplum · ſpiri⸗
talis quoq; certaminis ꝗᷓ diſciplina vel
oꝛdo ſit compatione huius debemus a⸗
gnoſcere. —.
Vniſi gulęfuerimus vitio libe
ratinequaq; poſſimusad pu⸗
gnas interioꝛiſhominis perue
mre. Cap.xiij.
Poꝛtet nos quoq; pꝛimum li/
o bertatẽ nr̃am carnis ſubiectiõe
monſirare · Aquo enim qꝗs vin
citureius ⁊ ſeruus addicitur Et omnis
qui facit peccatuʒ ſeruus eſt peccati Cũ
qʒ; nos nulla concupiſcentię turpis re/
ſerſos infuni examen certamini pꝛe/
ſidẽtis inuenerit · nec fuerimus ab eo vt
ſeruicarnis et ignobiles indigni q; olim
piacis vicioꝛum colluctationibus iudi
cati · tunc poterimus contra coeuosno/
ſtrosid eſt concupiſcentiã carnis et mo
tus ac perturbationes animę inire cer/
tamen. Im poſſibile nan qʒ eſt ſaturum
ventrem pugnas interioꝛis hominis ex⸗
periri. nec bellis robuſtioꝛibo attemptari
dignum eſt eum qui poteſi deijci leuioꝛe
con flicuu.
Quomodo poſſit gu lę concu
Rima enim nobis calcanda
p eſt gule concupiſcentia · et eo
vſcq; extenuanda mens non
ſolum ieiunijs · verum etiam

iglis
pynctl
illulan
ſcens!
niohfe
neciu
cupat
ctione
guãon
ſcatme
Moen
Coſt
Wenti
wum
cusne
an
lcaſon
glubn

as ni

chinnan
ungen
oid
nalise
ih
lonot
nopui
Menn
Ge⸗
ſues
Glen
nij
disen
men
lun ne
ndie
Nc
fam
gad
yſiig
nulenn
launbug
Künen
nuncſe
ſnensc

fſexyirdn

leſtium
duad

1dsgnc,
cumsnn

catamiane
1snonnid
inulemio,
miſuntſucul,
Bäntclen⸗
wplum ſr⸗
Nlapin
Ahnns,

itiolibe
load pu,
mspeme
ſaßei⸗
Gpinunh⸗
mss ubimie
vonitcenn
Emns
mni
mps ſe⸗
unmmni rr/
zabeo t
nichcin
ibus indi
ocnosno⸗
misetmo
rinige a/
Aſawron
wninis
attenpen
ilon

calonnc
nmns W
mcun

Deſſpiritu caſtrimargie

vigilijs · lectione quoq; et crebꝛa com/
punctione coꝛdis· in quibe ſe foꝛſitã vel

illu ſam vel victam reminiſcitur: ingemi

ſcens nunc hoꝛroꝛe vicioꝛũ.nunc deſide

rio ꝑfectionis ⁊ integritatis accenſa · do

nec eiuſmodi curisac meditationibo oc

cupata pariter ac poſſeſſa · ipius cibi refe

ctionem non tam iocunditati conceſſaʒ
quã oneris vice ſibi impoſitam recogno
ſcat ma giſq; eam neceſſariaʒ coꝛpoꝛi qᷓ;
deſidera bilem animeę ſentiat attributa.

Quo ſtudio mentis ⁊ iugi compũctiõe

etenti· laſciuiam carnis quę fotu eſca⸗

rum vehementius inſoleſcit:· ⁊ aculeos

eius noxios retundemus atq; ita foꝛna
cem coꝛpoꝛis noſtri quea rege babilonie
occaſiones peccatoꝑ ⁊ vicia nobis iugi
ter ſubmiſtrante ſuccendit᷑ qͥb napte ⁊

picis viceacrius exuramur · vbertate la/

chꝛymarum ⁊ fletu coꝛdis poterimꝰ ex/
tin guere · donec dei gratia ſpu oꝛis ſui in
coꝛdibus noſtris inſibilante eſtus car⸗
nalis concupiſcẽtie penitꝰ valeãt ↄſopi

ri. Hec eſt igiturnobis pꝛima cõtentio·

bec noſtra vlut ĩ olimpiacis certamini⸗
bus pꝛima ꝓbatio · gule ventriſq; cõcu⸗
piſcentiam deſiderio perfectionis extin-
guere. Ob qð ciboꝛum non ſolum ſuper

fluus appetitus vtutuʒ contemplatiõe

calcandusſed etiã ipi natureneceſſariꝰ
tan qᷓ; caſtitati contrariusnon ſine coꝛ⸗
dis anxietate ſumẽdus eſt. Et ita demũ

vitenr̃einſtituendus eſt curſus· vt nul/
lum magis ſit tempus quo ſentiamus

nos a ſpiritalibo ſtudijs fuocani · q; quo
deſcendere ad neceſſariam coꝛporis cu/

ram eius fragilitate compellimur. Cun
q; ad hanc neceſſitatem ſubmittimur·
vſui potius vitęqᷓ; mentis deſiderio fa/

mulantes quaãtotius ab ea wluta ſalu/
taribus nos ſtudijs retrahente ſubtrahi
feſtinemus. Nequaqꝙᷓ; enĩ oterimꝰ eſca
rum pᷣſentium ſpernere voluptates.niſi

mens cõtemplationi diuinę defira amo

re virtutum potius ⁊ pulchꝛitudine ce/
leſtium delectetur. Et ita quis velut ca⸗
duca deſpiciet vnin erſa pꝛeſentia · cũ ad

ea que immobilia ſunt ⁊ eterna· inſepa⸗

biliter defixerit mentia obtutum · adhuc
in carne poſitus future commoꝛationis

beatitudinem iam corde contemplans.

Quomõ ad cuſtodiendam coꝛ⸗
dis ſui puritatem mõachus ſꝑ
debet eſſeintentus
Elut ſi quis immania virtutũ
vy peꝛꝛemia in ſublimi quibuſdam
paruis indicijs deſignata. per
ſpicaciſſimis oculoꝛum obtutibus cũ te
li directione tendentibus ferire feſtinet.

ſciens immẽſam gloꝛie palmam ? remu

nerationis pꝛemia in eoꝛum confixione
conſiſtere · oculoꝛum aciem ab omni in⸗
tuitu auertẽs · illuc dirigat neceſſec. vbi
ſummam remunerationis ⁊ pꝛemij per-⸗
ſpicit collocataʒ. amiſſurus ꝓculdu bio
ꝑitie palmam ⁊ remunerationeʒ virtuſj·
ſi quantulumcũq; contemplationis eiꝰ

acies deuiauerit. l
QNmonachus ſcm olimpiaci

certaminis moꝛem non poſſit

ſpiritales conficere pugnas.ni
ſi obtinuerit bella carnalia.

LKEKCapxv.
Taqʒ ventr ⁊ gulę ↄcupĩahbĩ
i tuitu ſuꝑata· nec pᷣui carniſ:nec
infames vicioꝛum nota pꝓnun

ciati · velut in olimpiacis diſe ciplinis iu⸗

dicabimur ſuperioꝛũ quoq; certaminũ

dignieſſe conflictu · pꝛeiniſſiſq; huiuſce
modi documentis· ſpiritalibquoq; ne

quitijs cõgredi poſſecredemur:quęnõ

niſi victoꝛibus tantum ⁊ his qui merẽ⸗

tur in ſpiritali agone contendere · cõcer/

tare dignantur. Illud enim eſi cuncto⸗

rum luctaminum velut quoddam ſoli⸗

diſſimum fundamentum vt pꝛimitꝰ car

nalium deſiderioꝛum incentiua perimã⸗

tur. Nam nullus carne pꝛopꝛia nõ de/
uicta legitime decertare poterit. Et ꝗͥᷣ le-
gitime non decertat · ſine dubio nec in a/
gone confligere: nec coꝛone gloꝛiã vi⸗
ctonie gratia poterit pꝛomeren. ſi

toc fuerimus vicio ſu perati · velut ſer /

ni carnalis concupiſcentie compꝛoba/
ti·v per hoc nec libertatis nec roboꝛis inſi

gnia pꝛeferentes · a ſpiritaliñ congreſſio

num conflictu · vt indigni ſeruinõ ſine
confuſionis nota ptinus repellem. Om
nis enim qui facit ꝑeccatũ ſeruus eſi pec
cati.Diceturq; nobis ꝑ beatum apłlum
cum bis inter quos foꝛnicatio nominat
Temptatio vos non a ꝓpꝛehendit · niſi
humana. Mon enim merebimnr mẽtis
roboꝛe conquiſito grauioꝛes pugnas ne
quitiarum celeſtiũ experiri · qui carnem
fragilem reſiſientem ſpũi noſtro ſubiu/

gare nequiuimus. Qð apoſtoli teſtimo

nium nõ intelligentes quidam/poſuer̃t
ꝓ indicatiuo optatiuũ modũ · id eſt tem
ptatio vos non appꝛehendat. niſi buma
na. Quod ab ipo magis dici manifeſtũ

eſt· non optantis ſed pꝛonunciantis vel

expꝛobꝛantis affectu.

CXfundamentum ac baſis ſpi⸗

ritalis agonis i caſtrimargie ſit
certamine collocata Cap̃̊. xvij.
Is audire verum athletã chꝛi

v ſii legitio agonis iure certãtẽ·
Ego igit᷑ inquit ſic curro·non

quaſi in incertum · ſic pugno non quaſi
gerem verberansſed caſtigo coꝛpꝰmeuʒ
et ſeruituti ſubijcio · ne alijs pꝛedicãs ip
ſerepꝛobus efficiar· Aides vt in ſemet⸗

ipo id eſt icarne ſua colluctationũ ſum/

mam velut in baſe quadam firmiſſima
ſtatuerat· T ꝓpuentum pugnein ſola ca⸗
ſtigatione carnis ⁊ in ſubiectiõe ſui coꝛ/
poꝛis collocarat. Ego itaq; ſic curro nõ

quaſi in incertum. Mon currit in incer/

tum · qui celeſiem hieru ſalem ↄſpiciens
efixum habet quo ſibi coꝛdis ſui inde/
flexibilis ſit dirigenda pernicitas Non
currit in incertum qui obliuiſcẽs poſte⸗
rioꝛa · ad ea quę poꝛa ſunt extendit ſead
deſtinatum pſequens bꝛauium ſupeme
vocationis dei in chꝛiſto ieſu·quo ſꝑ di

rigens ſue mentis obtutum·⁊ ad eũ om

ni coꝛdis pꝛeparatione feſtinans· cum fi
ducia pꝛoclamat. Bonum agonem cer

taui.curſum cõſummaui fideʒ ſeruaui
Et quia ſe nouerat poſt odoꝛem vnguẽ/

toꝛum chꝛiſti pꝛepeti cõſcientie deuotio

ne infatiga biliter cucurriſſe.⁊ ſpiritalis
agonis certamen carnis caſtigatione vi
ciſſe· cum fiducia infert ⁊ dicit. De cete⸗
ro repoſita eſt mibi coꝛona iuſticię· quã

reddet mihi dñs in illa die iun ſtus iudex
Et vt nobis qͥ ſimilem ſpem retributio

nis apiret · ſi in agone curſus iſtiꝰ imita⸗
ri eum velimus: adiecitnõ ſolum auteʒ
mihi ſed ⁊ omnibo qui diliguntaduen/
tum eius · participes nos coꝛone ſuę in

die iudicij foꝛe ꝓnuncians ·ſi diligentes

aduentum chꝛiſti. non illuzʒ tm̃ qui etiã

nolentibus axparebit. ſed etiam hũc qͥ

quotidie ĩ ſanctis cõmeat aimabus· vi⸗/

ctoꝛiam cer taminis caſtigatione coꝛpo⸗

ris acquiramus. De quo aduentu dñs
in euangelio. Ego inquit ⁊ pater meꝰ ve

niemus ad eum· manſionem apud eũ

faciemus.Et iterũ Ecce ſto ad oſtium ⁊
pulſo · ſi quis audierit vocem meam et

aperuerit iannam· introibo ad illũ et ce

nabo cum illo · ⁊ ipſe mecuaum
Per quot genera certaminum
atq; palmaruʒ beatus apoſto
lus ad coꝛonam ſublimiſſimi
agonis aſcenderit LCa.xvii

Ec tamen agonem curſus tan

n rmummõ ſe conſummaſſe ceſcri⸗
bit cum dicit · ſic curro non q̃ſi
in incertum · quod ſpecialiter referturad
intentionem mentis ? feruoꝛem ſpiriins
ſui · quo toto chꝛiſtum ſequebat᷑ ardoꝛe
cum ſponſa decantans · poſt te in odo⸗
re vnguentoꝛũ tuoꝛũ curremuset iterũ·
adbeſit anima mea poſtte · ſed etiã alið
colluctationis genus ſe viciſſe teſtat di
cens. Sic pugno non quaſi aerem ꝓ̈be/
rans.ſed caſtigo coꝛpus meum et ſerui⸗

tuti ſubijcio. Quod ꝓpꝛie ad continẽtie

doloꝛes ⁊ coꝛpvꝛale ieiunium atq; affli⸗
ctionem carnis pertinet · per hanc ſe pu⸗
gile qu ẽdam ſirenuũ ſue carnis eſſe de⸗
ſcribens nec inuanum aduerſus eã ictꝰ
ↄtinẽtię exercuiſſe deſignãs · lʒ klumphũ

gten
ſſe. g
to,Tiein
inmoꝛt
niscont
colluc
taminun
mocuz
latncec⸗
dammnd
phatorn
ſnincent
cun bie
ſorun⸗
fictione
funon.
Pngen
losſpis
neſoicon
ran
glages
xcc
tusmi
batno
ſiun ſi.
ſonid
at unn
ſusanen
Pnapzs.
ditor
ſnin
t̃
hoteco
N.
4
tiump
ctamẽ
ceclt. G
nicnn
Guantah
remmüüi
Anco!

chiſtie

agtion⸗

wini⸗ pugne moꝛtificatione ſui coꝛpoꝛis acqͥ/ ſecuritatis inertia diſſolutus.pꝛemioꝛũ
gi ſiſſe. quo verberiby contiuentię caſtiga⸗ ſtipendijs ac triumphoꝛũ merit defrau⸗/
dn to. ⁊ ieiunioꝝ ceſtibus eliſo · victoꝛi ſpũi detur. Itaq; ſi ad hos triumphoꝛũ gra.
pertis immoꝛtalitatis coronam ⁊ incoꝛruptio dus cupimus creſcente virtute conſcen
tionen nis contulit palmam Aides legitimum dere. eodem nos qͥʒ oꝛdine opoꝛtet pᷣlio.
Ron, colluctationis oꝛdinem · ſpiritaliũ cer/ rum inire certamina · 7 pꝛimũ cum aplo
ficni taminum cõtemplaris euentum· quẽad dicere. Sic pugno non quaſi aerem ver
lus inte moduʒz atbleta chꝛiſti adeptus derebel/ berans· ſed caſiigo coꝛpus meum et pui - .
ſembuin latrice carne victoꝛiam.ſbiecta illa quo/ tuti ſubijcio · vt hoc cõflictu ſuꝑato · rur ſ
Wint dammõ pedibus ſuis · vt ſublimis triũ/ ſus cum eo dicere poſſimus. Mon eſt no
nut, phatoꝛ inuehitur Et idcirco non currit bis colluctatio aduerſus carnem et ſan-
nrichen, in incertum· quia confidebat vrbem ſan guinem · ſed aduerſus pᷣncipatus. adũ-
eſutin ctam bieruſalẽ celeſtem ſe ꝓtinus ingref ſus poteſtates. aduerſus mundi rectoꝛes
RKr ſurum Sicpngnatieinnis ſcilicet ⁊ af tenebꝛarum harũcontra ſpiritalia neqᷣ
ni nii flictione carnali:non quaſi aerem verbe ciein ceęleſtibus. Aliter enĩ congredi cu,ʒ S
unbir rans · id eſt inuanum ictus continentie illis nullo mõ poterimus. nec ſ piritales — 83—
abuo N, oꝛrigens p quos non gerem vacun ſed pugnas merebimur expiri.carnali ceie⸗ — ₰ Spnal
gernpo, illos ſpũs qui in eo Vrſantur caſtigatio cti conflictu · ⁊ colluctatione Vntris eli⸗
mdis ne ſui coꝛpoꝛis verberabat. Qui eni di· ſimeritoq; nobis ab apoſiolo cũ expꝛo⸗ *
mnow cit · nõ quali gerem vberans oſtendit ſe 3. bꝛatione dicet · Temptatio vos non ap
nhrdci tam ſi non gerem vacuum 7 manem . pꝛebendit niſi humana.
Askiunn aliquos tamen in aere verberare. Et qᷣa D R non debeat monachus ſu
mnant hec certaminum genera ſuparat. dita⸗ mendicibi tempus excedere. ſi
ian tus multarum coꝛonaꝝ ſtipendijs ĩcele vult ad pugnas interioꝛum cer
4 batnon immerito robuſtioꝛũ incipit ho taminum peruenire
ſtium ſubire luctamina · ac pꝛioꝛibo emu Laß. xrxr.
maumn lis triiphatis cũ fiducia ꝓclamat et di/ Gitur monachus ad pugnas
voſt⸗ at. Jam nõ nobis eſt colluctatio aduer interioꝛũ certaminum cupiens
nifin ſus carnem ⁊ ſan guinem. ſed aquerſus pr5uenire. banc in pᷣmis cautioneʒ ſibimet
A pncipatꝰ. aduerſus ptãtes aduſus mi indicat.vt nõ potus quicq;ᷓ non eſus vl
lusn Di rectoꝛes tenebꝛarum harum contra la oblectatione deuictus · ante ſtationeʒ
kenln ſpiritalia nequitię in celeſtibus legitimam cõmunemq; refectionis ho/
hun EVathlete chꝛiſti donec in cor ram. extra menſam pcipe ſibimet ꝓrſus
enned poꝛe commoꝛatur pugna non indulgeat.ſed nerefectione quidem traſ
Hiruns deſit. Cap̃. xix. acta · ex his pꝛeſumere ſibi quãtulumcũ
ndor LChrlete chꝛiſti in coꝛpoꝛe cõmo qʒ; permittat ·ſimiliter q canonicũ ſom.
tino a ranti nunqᷓ; deſit colluctatio/ ni tempus menſuram q; cuſtodiat.Eo⸗/ .
uogini, num palma ·ſed quantomagis dem nanq; ſtudio iſte ſunt meni ampu
ain triumphoꝛũ ſucceſſibus creuerit tãto ei tande laſciuięquo meretricationis vi⸗
Etld etiam colluctationuzʒ robuſtioꝛ oꝛdo ſuc tium deſecandum. Qui enim gule ſuꝑz⸗
mitv cedit. Subiugata etenim carne atq; de fluos a ppetitus ĩhibere nõ potuit· quo⸗
tſeni/ uicta · quantę aduerſarioꝛum cohoites. modo eſtus carnalis ↄcupiſcentie vale⸗
mnane quanta hoſtiũ agmina aduerſum victo bit extinguere:Et qui nõ quiuit paſſio-
Piſfi⸗ rem militem chꝛiſti triumphis eius inſti nes in ꝓpatulo ſitas paruaſq; compeſce
cſepu⸗ gata cõſurgunt · ſcʒ ne pacis ocio miles re.quemadmodũ occultas:nulloq; ho⸗
ſede/ chꝛiſti lenteſcẽs incipiat obliuiſci collu⸗ minum teſte pꝛurientes moderatrice di⸗/
ii ctationum ſuarũ gloꝛioſa certamina · ac ſcretione poterit debellare: Etidaot

npbi

„

. PV0 Nr’R’R’ß

ſingulos motus ⁊ in quolibet teſiderio
robur animeę compꝛobatur. quę ſi in
minimis apertiſq; cupiditatibꝰ ſupat᷑·
quid in maximis ac foꝛtioꝛibo occuli q;

De interioꝛi monachi paceet
abſtinentia ſpiritali. LCa.xxi.
On enim eſt nobis aduerſariꝰ
n extrinſecus foꝛmidãdus.in no
biſmetipis hoſtis incluſus eſt.

Inteſtinum nobis quotidie in gerit bel

lum. deuicto eo omnia que foꝛinſecus
ſunt reddentur infirma . ac militi chꝛiſti
vniuerſa pacata erunt et ſubdita. Nõ
habebimus aduerſariũ nobis extrinſecꝰ
metuendum . ſi ea quę intra nos ſunt ſpi
ritui deuicta ſubdant᷑ NMec ſoluʒ nobis
iſtud ieiuniũ viſibiliũ ciboꝛũ ad ꝑfectio
